PDA

View Full Version : Perilice rublja

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 34 35 36 37 38 39 40 41

dreamer~dreams
31.05.2011., 12:13
eh... a ništa, vući ćemo šibice :D

što konkretno znači ovo da electrolux ima inverterski motor? da je perilica tiša?

mali grizzly
31.05.2011., 12:39
Odnosno brzina/ritmovi tumbanja i tako to, uz što veću snagu motora u takvim ritmovima...
Inverter je dobra stvar, ali kao i svaka druga dobra stvar - i to može biti jednog dana potencijalan izvor kvara.

Što se tiče glasnoće, neki današnji ideal je 50/70 dB (pranje/centrifuga) i sad ostaje pitanje da li je u zbilji perilica tiša ili glasnija od konkurencije jer danas ima fascinantnih dosega - npr. golema LG (11 kg kapacitet) ima 52/54 dB zahvaljujući Direct Drive motoru. Tko puno pere noću i živi u zgradi odnosno malenom stanu gdje je spavaća blizu kupaonice - taj nek čita i te brojke...

Mr.Bean
31.05.2011., 14:39
Bolja kupovina je Panasonic s 1200 okr./min jer već dohvati AAB klasu, a za cca 3500 kn uz napomenu da su to sve principijelno isti strojevi samo im je različito "blokirana" elektronika koja diže broj okretaja odnosno da nema većih razlika u ostalim aspektima što se tiče motora, ovjesa i drugog. Ukratko, to bi vam bilo sigurno rješenje za niz godina, a za što bolju cijenu pogledajte na niz mjesta jer se ponešto mijenjaju proteklih mjeseci. Za početak, kao orijentacionu cijenu uzmite protis.hr ili pak utipkajte u Google.hr pa će vam izlistati trenutnu ponudu odnosno na nabava.net pod perilice pa pod Panasonic...

Hvala na informaciji,ipak ce mo se odluciti za Miele (model sa sacastim bubnjem).Nadam se da necemo pozaliti

dreamer~dreams
31.05.2011., 15:59
grizzly, hvala ti!

Elle Vk
31.05.2011., 16:29
Da li je bitno gdje je Bosch proizveden?
Gledam danas 1 perilicu a na naljepnici s cijeno piše proizvedeno u Španjalskoj, na naljepnici na poleđini piše Turska.
Znam da se spominjalo na forumu ali ne mogu pronaći te postove.

Fantomlat
31.05.2011., 16:52
Hvala na informaciji,ipak ce mo se odluciti za Miele (model sa sacastim bubnjem).Nadam se da necemo pozaliti

Ne vjerujem da ćete požaliti,ali ipak probajte pogledati još i ovaj njemački test.
http://www.testberichte.de/testsieger/level3_grosse_haushaltsgeraete_waschmaschinen_537. html

Mislim da se Miele glede ukupnog dojma,a pogotovo u odnosu na novac ne može mjeriti sa Panasonicom.Miele vjerovatno ima najrigidniju mehaniku ,što se tiče perilica rublja,ali ukoliko je u tom segmentu malo ispred Panasonica,
onda je barem jednako toliko nazad glede elektronike.

Što god da odlučite,vjerujem da nećete pogriješiti i isključiva namjera mog komentara je da dobijete što više za novac koji ćete potrošiti.

mali grizzly
31.05.2011., 20:24
Najviše bitno je tzv. jato dobavljača koje ima pojedini proizvođač bijele tehnike odnosno da li ima stalne dobavljače komponenti pod ugovorima ili kupuje na tzv. spot tržištu. Zašto? Iz jednostavnog razloga što "klasu" perilice određuje baš pouzdanost komponenti koje su nju ugrađuju i ukoliko proizvođač ide s više brandova istodobno i još prilagodbu vrši za pojedina tržišta ciljano tako da izabere komponente sa slobodnog tržišta - onda zaboravite pouzdanost tih perilica.

Ljudski rad je jako malo bitan danas u sferi bijele tehnike jer se uglavnom, nalik na auto-industriju, dio poslova robotizira (npr. lakiranje, prešanje i sl.). Dio poslova se pak temelji na tzv. sklopovima odnosno i tu je postala moda da se komponente integriraju u cjeline i onda se vrši jednostavno umetanje, privijanje i slično - odnosno nema tu više potrebe za finim mehaničkim zahvatima nego je sve unaprijed umetnuto strojno. Tipičan primjer su npr. ležajevi gdje recimo SKF dobavlja ne samo 2 ležaja već integrirana u jednu cjelinu nego je već moguće kupiti od njih i 2 ležaja + semering + naborani plastični tubus kao jedinstvenu komponentu.

Kako se satnica svela na takve jednostavne zahvate, onda tko vrši montažu više nije presudno nego tko je konstruirao, koji dobavljači su u igri i kako se testiraju perilice nakon montažne linije. Ovo zadnje se vrši redovito probnim ciklusom!

Uostalom, ima neka računica da se na 10 milijuna stanovnika proda godišnje cca 200 tisuća perilica pa jasno da se veliki proizvođači nastoje preko tvornica približiti velikim tržištima poput Turske, Poljske, Iberijskog poluotoka i dr. - gdje bi troškovi dostave gotovih perilica bili značajna cifra. Raduje ih i jeftinija radna snaga tamo... Ukratko, ne bih tome pridavao veću pozornost jer recimo imam u garaži najviše jeftinu perilicu Bosch kupljenu ranih 90-ih koja sastavljena u Španjolskoj i još bila udarena u transportu - izdržala je nekih 7 godina s lomom prednje tipke UKLJ/ISKLJ. kao jedinim kvarom. Candy grupacija isto u Španjolskoj (Iberna brand) sastavlja perilice i za tamošnje i portug. tržište te za izvoz u Vel. Britaniju. Tako se to danas radi...

Perilice imaju niz sklopova koji se samo naštekavaju konektorima i spojevi su do maksimuma pojednostavljeni, tamo gdje ulaze crijeva i slično...
Ako ima više od 1 h ljudskog rada u sastavljanju moderne perilice, ne znam jer to ovisi o proizvođaču, ali robotizirane tvornice sigurno "vrte" neku takvu satnicu.

luma1
01.06.2011., 07:17
Hey!

Vidim ima stručnjaka,pa da pitam...:D
Imamo kondenzacijsku sušilicu Gorenje (wt 981) i izludit će me više...
Ostavlja tanke crne crtice po vešu i nemogu naći od čega je to??? i što je najgore one se više nemogu oprati...izgleda ko da je negdje nešto zacvikalo veš...
Help...:s

mali grizzly?:moli:

Biological
01.06.2011., 12:15
Bolja kupovina je Panasonic s 1200 okr./min jer već dohvati AAB klasu, a za cca 3500 kn uz napomenu da su to sve principijelno isti strojevi samo im je različito "blokirana" elektronika koja diže broj okretaja odnosno da nema većih razlika u ostalim aspektima što se tiče motora, ovjesa i drugog. Ukratko, to bi vam bilo sigurno rješenje za niz godina, a za što bolju cijenu pogledajte na niz mjesta jer se ponešto mijenjaju proteklih mjeseci. Za početak, kao orijentacionu cijenu uzmite protis.hr ili pak utipkajte u Google.hr pa će vam izlistati trenutnu ponudu odnosno na nabava.net pod perilice pa pod Panasonic.

Što se tiče Candy, ako ne izbacuje vodu ne smije centrifugirati!

Može biti da je nešto unutra blokiralo elisu pumpe ili je pak dotrajala pumpa.
Ni jedno niti drugo nije velik i skup kvar nego traži nekog tko zna malo s kliještima i odvijačem.

Izvadite van perilicu, izvadite utikač, i oslobodite prostor tako da se može nagnuti na stranu pa neka netko klekne i pokuša skinuti obujmice (stisne se kombinirkama) prvo na donjem kraju crijeva koje dovodi iz smjera kada prema pumpi. Ako ima nešto (kamenac, ukosnica i dr.) što je blokiralo, onda se izvadi prstima i provjerite da li se elisa slobodno okreće (gurnite kažiprstom).

Ako nema, onda postoji varijanta da se radi o tzv. ekološkoj kugli odnosno na gornjem kraju tog istog crijeva je veliko ispupčenje u kojoj balansira kugla veličine teniske lopte koja priječi otopini s deterdžentom da ide dolje, u tzv. mrtvi prostor gdje deterdžent ne bi bio iskorišten jer nema rublja. Koji put zaostane neka krpica i blokira kuglu pa ona više ne balansira gore i dolje odnosno ne može se ispustiti voda iz kade tako lako. Probajte da li voda curi iz kade brzo ili ne kad se odspoji crijevo kod pumpe. Ako ide brzo, onda je kugla OK. Ako ide jako sporo, onda još malo provjerite oko kugle tako da skinete obujmicu i tamo te zatim vizualno se uvjerite da nema prepreke. Nema tu velike znanosti - ta kugla ide u tom proširenju gore-dolje i to bi bila sva mudrost...

Treće je kvar pumpe, a onda morate kupiti novu pumpu i toga ima za Candy skoro posvuda. Recimo, ako ste u ZG, onda batis.hr ili Kralj rezervni dijelovi na istoku grada odnosno ovlašteni Candy Servis kraj Selske ulice u ZG.

Cca 50 do 100 kn i nije kunst ni za promijeniti, ako imate nekog vičnog majstorlucima.

Bio je majstor iz ovlaštenog Candy servisa i napravio jednu super stvar, a to je da je ponovno pokrenuo mašinu i promatrao sve stadije pranja. Ispostavilo se da je problem u programatoru koji preskače više od jednog programa - mašina se puni vodom i bubanj se okreće, ali ništa drugo. Ona praktički ne opere ništa, nego samo vrti rublje u vodi, nakon čega ne centrifugira i ne ispušta vodu.

Kad je otvorio spremnik za deterdžent, van je izletjelo puno pjene. U svakom slučaju, smatra da se popravak ne isplati jer bi trebalo zamijeniti programator i grijač (voda u bubnju ključa, iako je bila namještena na 30 stupnjeva).

E, sad, pričala sam već o posebnim dimenzijama koje tražim - sadašnja mašina je (VxŠxD): 69,5x51x44 cm. Ništa slično ne nalazim, osim Candy Aquamatic T10, ali ona je preskupa. Koji bi mi bio best buy i kako naći mašinu posebnih dimenzija? Čak visina nije toliki problem, više širina i dubina.

mali grizzly
01.06.2011., 12:37
Tako da to nije iznenađenje odnosno zna se dogoditi i vrsnim majstorima da se koji put zafrknu i idu tražiti rješenje "nizvodno" od programatora, a onda kad zamijene komponentu ispadne da je kriv "vrhovnik" i da su napravili budalu od sebe pred strankom. Meni se dogodilo da su oslabili kontakti na klasičnom elektromeh. programatoru samo na određenim pozicijama i samo kad motor starta centrifugu pa sam već izvadio motor, promijenio ga i onda opet isto... Tek nakon još par pranja je "zasmrdilo" iz programatora, onako školski...

Što se tiče plitkih perilica, već je bila debata o tome i LG (npr. pogledajte ecos.hr) nudi najviše povoljan omjer cijena/kvaliteta jer drugi proizvođači nerijetko raspale cijenu plitkih perilica računajući da je kupac u prostornoj nevolji i da je red da se oni naplate. I Samsung (npr. Europatrade) ima dobre cijene razreda 44 cm i pogledajte i njihovu ponudu.

Ako bi bilo problema s dimenzijama, Ecos ima na Jankomiru (preko puta Baumax) veliki izložbeni salon bijele tehnike pa metar u ruku i mjerite u cm, na licu mjesta...

Biological
01.06.2011., 12:41
Što se tiče plitkih perilica, već je bila debata o tome i LG (npr. pogledajte ecos.hr) nudi najviše povoljan omjer cijena/kvaliteta jer drugi proizvođači nerijetko raspale cijenu plitkih perilica računajući da je kupac u prostornoj nevolji i da je red da se oni naplate. I Samsung (npr. Europatrade) ima dobre cijene razreda 44 cm i pogledajte i njihovu ponudu.

Ako bi bilo problema s dimenzijama, Ecos ima na Jankomiru (preko puta Baumax) veliki izložbeni salon bijele tehnike pa metar u ruku i mjerite u cm, na licu mjesta...

:s Puno hvala :top:

tihan
02.06.2011., 16:46
mali grizzly hvala na odgovoru i sada bih zamolio nekoga tko ima perilicu PANASONIC NA-128VA2WEE neka mi izmjeri točnu dužinu i dubinu jer najvjerojatnije nju uzimamo.
HVALA!

Fantomlat
02.06.2011., 22:29
mali grizzly hvala na odgovoru i sada bih zamolio nekoga tko ima perilicu PANASONIC NA-128VA2WEE neka mi izmjeri točnu dužinu i dubinu jer najvjerojatnije nju uzimamo.
HVALA!

Dimenzije su tvornički deklarirane i dodatno provjerene :
širina = 596mm, dubina = 625mm, visina = 845mm

mali grizzly
02.06.2011., 23:11
Ali je Panasonic (Matsushita) različit jer ima ukrivljenu os bubnja 10 stupnjeva odnosno odstupa od tradicionalne "dogme" EU proizvođača o vodoravnoj osi bubnja.

Što ima naravno + i -

+ bi bilo naprednije tumbanje rublja i više učinkovito močenje pa perilica ima manji vodostaj, što u konačnici omogućava fantastičnu energ. potrošnju
te dakako ušteda na prostoru

- teže balansiranje kad diže broj okretaja centrifuge odnosno više tzv. pokušaja jer ima i dodatnu putanju rublje zbog ukošenog bubnja te posljedično nešto veće opterećenje na ležajeve.

Međutim, 8 kg će rijetko biti u full upotrebi u nekom prosječno velikom HR kućanstvu, a onda pak slijedi dodatni set pogodnosti jer perilica s tako prostranim bubnjem manje gužva i manje se habaju ležajevi jer je znano da preopterećenje ubrza habanje ležajeva.

mali grizzly
04.06.2011., 21:07
Dubina njihove nove perilice je 61,5 cm i ima još bolju energ. učinkovitost odnosno razred A minus 40 % potrošnje energije.

Prevedeno, prešišali su A normu za čak 40 %!

force32
05.06.2011., 07:25
Pozdrav.
Molim Te mali grizzly za jedan savijet,vidim da si upućen u masu stavri što se tiče ove teme.
Ovako crkla mi gorenje perilica radila je 5 god a kako Nas ima 4 klinca ja i supruga moooreee prljavog veša.
Sada koju perilicu mi možeš preporučiti za 6 osoba 2 perilice min po danu da odradi normalno prihvatljive cijene max 3000kn,servisi područje Osijek-Đakovo.
Samo da nije Končar susjed mi uzeo u prva 3 mj 4 kvara,nemogu vjerovati a da promjeni neki dio mora raskopati cijelu perilicu???????

mali grizzly
05.06.2011., 07:41
Uopće izlišno o tome raspravljati jer ne može se ustanoviti na seriju kojeg proizvođača (Turska, Koreja, Italija i dr.) su nalijepili tu etiketu nostalgije na koju se i dalje "pale" naši kupci misleći da je i dalje to - to! E nije odnosno tako dragom caru svejedno da li ste kupili XY ili Končar jer su to menadžerske dosjetke da se kupca izvara etiketom exSFRJ ugleda.

Perilica do 3 000 kn!?

Vama treba što veća perilica jer imate brojnu obitelj pa će se onda i manje habati (manje ciklusa), ako bude što veća.

Probajte se još malo financ. protegnuti do nove Panasonic perilice 8 kg s 1200 okr./min jer to je apsolutni "zmaj" trenutno na tržištu. Po cijeni Golfa dobijete Audi A6!
Meni nabava.net izlistava kao trenutno najviše povoljnu cijenu na protis.hr

PANASONIC perilica rublja NA-128VA2WEE 3526. kn

Utipkajte u Google pa se osvrnite i na druge ponuđače u vašoj blizini.

Ako je to ipak malo previše, onda pogledajte Bosch 7 kg s 1000 ili još bolje 1200 okr./min

Trenutno najviše povoljan u konikom.hr

Model WAE 24362 ide točno na 2999.kn uključivo besplatna dostava u cijeloj RH i to bi bilo najviše povoljno trenutno od jedne prvoligaške marke:

http://www.konikom.hr/p8682/perilica-rublja-bosch-wae-24362by/product_info.html

Fantomlat
05.06.2011., 07:55
Dubina njihove nove perilice je 61,5 cm i ima još bolju energ. učinkovitost odnosno razred A minus 40 % potrošnje energije.

Prevedeno, prešišali su A normu za čak 40 %!

Kad smo već kod brojki,onda evo i ovo !
http://www.which.co.uk/news/2010/11/new-washing-machine-claims-to-use-50-less-energy--236069/

Beko says its latest washing machine can wash two 60°C cotton loads for the price of one. Its billed as having a 'A+++++' energy rating which means it uses 50% less electricity than a standard A-rated machine.

The new WMB81445L has a large 8kg capacity and is expected to go on sale priced £380. Although 'A' is the most efficient officially-recognised energy rating for a washing machine, this Beko machine claims to have a rating of A+++++. Each + represents a further 10% energy saving on a standard A classification.
Naravno,to kaže Beko,

force32
05.06.2011., 10:31
Trenutno najviše povoljan u konikom.hr

Model WAE 24362 ide točno na 2999.kn uključivo besplatna dostava u cijeloj RH i to bi bilo najviše povoljno trenutno od jedne prvoligaške marke:

http://www.konikom.hr/p8682/perilica-rublja-bosch-wae-24362by/product_info.html[/QUOTE]

Hvala na odgovoru:top:

mali grizzly
05.06.2011., 15:51
I nemaju drugog izbora nego povećavati zapremninu bubnja jer jedino velike perilice imaju takve fantastične energ. uštede. Miele krenuo u 8 kg razred, a LG s 11 kg Direct Drive perilice krenuo u 12 kg Direct Drive, a što je ipak malo previše za neko kućanstvo jer 12 kg je već na rubu profi perilica...

I dosta paradoksalno je da samo rijetki proizvođači imaju perilice s priključivanjem na toplu vodu - što bi bio izvor prilične uštede u kućanstvima koji imaju toplu sanitarnu vodu preko toplane, centralnog ili pak solarno.

Samo se razbacuju plusićima A - na ono gdje bi se drastično moglo srezati energ. potrošnju, a to je topla voda preko posebne priključne linije - to ih uglavnom ne brine. Doduše, Miele ne ide u tu kategoriju jer oni imaju i programatorska rješenja za (pre)toplu vodu, ali me čudi što EU svemoćnici ne obvezuju proizvođače perilica da serijski ugrađuju mogućnost rada na toplu vodu.

bulthaup
06.06.2011., 08:49
I dosta paradoksalno je da samo rijetki proizvođači imaju perilice s priključivanjem na toplu vodu - što bi bio izvor prilične uštede u kućanstvima koji imaju toplu sanitarnu vodu preko toplane, centralnog ili pak solarno.

Bosch to ima zar ne. (bar moja)

dsamohod
06.06.2011., 11:40
-

dsamohod
06.06.2011., 11:41
Bok, imam jednu dvojbu, kupiti Bosch WAE24467ME ili Bosch WAE20467ME ??
Dali netko ima jednu od te dvije perilice?? Kakva mu se cini, jeli pouzdana??
Razlika u cijeni im je nekih 300kn, a to je nevazno.
ILI Gorenje WA73127 ?? Ima li netko ovu perilicu??
Mislim da je Bosch bolji, ali ima garanciju "samo" 2 godine, a Gorenje 5 god. Mislite li da ce se Bosch pokvariti? Ili da gledam garanciju pa uzmem Gorenje?
Ja bih radije uzeo Bosch...
Ako ima netko nekakav forum na stranoj internet stranici (samo da je na eng jeziku) gdje je rasprava o ovim navedenim Bosch-evim perilicama, bio bih mu jako zahvalan!

mali grizzly
06.06.2011., 11:55
Pobjednik vam je ona gore, nekoliko postova iznad, koju trenutno nudi konikom.hr za 2999 kn jer uštedite par stotina kn, a dobijete "pravu stvar".

Dakle, da ne duljim - 7 kg je idealan format jer ima relativno veliki bubanj i onda je tijekom većeg dijela godine moguće koristiti perilicu samo na 800 okr./min jer se tako štede ležajevi i dulje traje (vrijedi za sve). 7 kg bubanj znači veći promjer, a pri centrifugiranju se računa obodna brzina (broj okr. i promjer bubnja ulaze u formulu). Zato je pametno kupiti 7-8 kg perilice, između ostalog (a i bolje peru jer je veći prostor za zapljuskivanje i manje gužvaju, što znači lakše peglanje).

Za te cca 3500 kn okvirno, ako baš želite toliko uložiti, bolja kupnja je Panasonic, isto gore spomenuti u istom postu, jer ima čak 8 kg i motor bez četkica, a što Bosch nudi tek u razredu iznad cca 5000 kn. Oni dulje traju, a što je najvažnije - nevjerojatno su tihe te perilice, pa ako mislite prati noću ili imate zahtjeve što se tiče male razine buke, idealna kupnja za cca 3500 kn je Panasonic.

Dvojba Bosch vs Gorenje?

Pitajte Splićane kojima je Andabaka (nekoć glavni uvoznik za Bosch za cijelu RH) ipak uspio utuviti u glavu da je riječ o prvoligašu s kojim Gorenje nema što tražiti. Išlo je jako teško, po onom da im je ulazilo lakše m otraga nego cm u glavu, ali danas u Dalmaciji zahvaljujući Andabaki znaju svi za osjetnu razliku u kvaliteti ta dva proizvođača. U drugim krajevima još tinja ta navada iz exSFRJ da se slijepo kupuje Gorenje, bijela tehnika puna namještaljki gdje kupcu se narugaju "med roge" kasnije...

dsamohod
06.06.2011., 12:18
Ok, a sto fali npr ovoj Bosch-evoj 24467 za razliku od te iz Konikoma?? Mislim, nije problem u tih par sto kuna ako je bolja i dobije se vise...?

mali grizzly
06.06.2011., 12:26
Što pak ovisi o marži trgovca naposljetku i osim veličine display-a i nekih posve nebitnih razlika, nema principijelne razlike između te dvije perilice u užem smislu specifikacije odnosno funkcioniranje...

Razlika je pak u tome što su ponudili jedan model na akcijskoj prodaji trenutno i valjda zbog očekivanog popusta na količinu, uštedite skoro par stotina kn zbog prigodne akcije dotičnog modela.

Tako da se ne radi o robi "kojoj nešto fali" nego jednostavno taj model trenutno po povoljnoj cijeni...

Evo, tu imate kratak prikaz na eng. jeziku perilice sa sufiksom GB (sufiks označava set uputa, natpise na prednjoj ploči, jezik display i ostale regionalno važne detalje). ME je obično sufiks koji Bosch isporučuje na naše tržište jer je to opremljeno tim jezičnim paketima, a rijetko BY
http://www.ciao.co.uk/Bosch_WAE24467GB__6787409

dsamohod
06.06.2011., 12:40
Ovaj 24467 ima kupiti u Tehnopolisa na stranici http://www.prodaja-ponuda.com/artikl.asp?item=perilica-rublja-bosch-wc24467me&code=653488&cat=bijela-tehnika za 3470 kn, i to je razlika 500 kn, a meni je tako svejedno za tih 500kn. A i ova 24467 ima vise programa...i display veci...
A zanima me, ako znate, sto znaci ovo:
•Kapacitet pranja: 1 - 7 kg ??
Dali to znaci da ako se stavi npr 3kg rublja, da ce onda perilica potrositi praska i omeksivaca i struje i vode za samo 3kg robe?? Ili?

mali grizzly
06.06.2011., 12:58
Nebitna stvar za samo pranje odnosno Bosch znan po svojim perilicama tzv. funkcionalne klase koje imaju samo 3 LE diode umjesto display-a, baš zato jer je procjena da je kupcu koji mora biti štedljiv manje bitan display od funkcije perilice. Tako da veličina display-a i broj programa nikako nisu vrijedni par stotina kn više jer se ionako sve svede na 3-4 programa u zbilji, a naročito kod nas gdje domaćice prvo gledaju one oznakice AAC u trgovini i naposljetku, kad perilica stigne u njihove ruke, "raspale" temp. pranja na 95 C plus pretpranje i time od energ. učinkovite perilice naprave grobnicu el. energije jer ni perilice niti deterdženti se više ne rade za pranje na tako visokim temperaturama.

Sve moderne perilice imaju elektronske vage i neke čak i prije nego što pranje počne obavještavaju korisnika o težini suhog rublja u bubnju, a kasnije sve do jedne odmjeravaju utrošak vode (posljedično i elek. energije) količini rublja u aktualnom pranju. Tako da svejedno da li perete 3 košulje u 5 kg ili 8 kg perilici iz perspektive utroška energije, ali će biti manje izgužvane u velikoj perilici.

Orijentacije radi, veliki ručnik za brisanje nakon kupanja (70 x 140 cm) vagne otprilike 400 g pa ih stane čak 20 u 8 kg perilicu..

dsamohod
06.06.2011., 13:12
aha, ok onda, mislim da cu se ipak odluciti za ovu u konikoma.

fala stari

force32
06.06.2011., 15:40
aha, ok onda, mislim da cu se ipak odluciti za ovu u konikoma.

fala stari

:top:Ja danas uzeo kako mi je mali grizzly preporučio BOSH na akciji u Konikom-u pregledao br.okr od600-1200, 1 sat pranja 1.07kW (A) energ razred ,ljubazni prodavač sve objasnio opcija za pranje od teškog do najfinijih tkanina vel.izbor, lcd ekran s pokazom faza pranja i još mnogo toga.

Kinko69
07.06.2011., 00:38
Pošto se dosta razumiš u perilice, koju bih trenutačno perilicu kupija do 6000 kuna i zasto?Hvala

mali grizzly
07.06.2011., 00:56
Doduše, tik iznad te cifre počinju Miele perilice (miele.hr), ali odajem im priznanje na tehničkim dosezima i što su to tako napravili pedantno - no, ništa ne dobivate bitno što bi vrijedilo 2x veće cifre od razreda 500 eura.

Odnosno, nema smisla kupovati skuplje perilice od nekih 3-4 tisuće kn!

Panasonic za približno 3500 kn nudi perilicu koja ima ama baš sve značajke premium razreda, izuzevši nešto sporiju centrifugu - ali čak i s 1200 okr./min dostiže AAB norme jer ima veliki fi bubnja.

Tako da doista ne znam koju svrhu ste namijenili toj perilici, ali to je prevelik iznos! Što su skuplje u startu, to skuplje servisiranje odnosno popravak Miele košta kao perilica ekonomske klase (dijelova skoro da nema na slobodnom tržištu, izuzevši one stvarno najosnovnije poput prednje gume, odvodne pumpe i sl.).

Kinko69
07.06.2011., 09:20
Hvala na brzome odgovoru, vjerojatno cu vas poslusati i kupiti
Perilicu rublja Panasonic NA128VA2WEE koja je trenutacno oko 4000 kn. Molim vas da mi odgovorite kakve su lg perilice koje su u istome cjenovnome razredu sa panasonicom a dobiva se 10 godina garancije na inverter motor?

mali grizzly
07.06.2011., 09:35
Odnosno, garancija k˙o garancija, uvijek dobrodošla stvar, ali ležajevi i semering ispred osovine motora nemaju šanse da bi izdržali 10 godina nego tisuću-dvije ciklusa pranja. Ako onda raskopate sami, gubite garanciju i na motor i tako se unaprijed osiguraju na to da samo ovlašteni LG servis smije prčkati po perilici idućih 10 godina.

Uvijek ima neka finta na tu temu, Hoover = Candy na nekim tržištima daje 10 godina garancije na srce perilice, a to bi po njihovim managerima bila osovina bubnja i bubanj i tu nema da nema garancije. Ali za ležajeve, koji su oko te osovine bubnja ni čuti da bi dali garanciju... Pa onda kupci nasjednu na te nebuloze tipa srce perilice. Što se može pokvariti u bubnju i osovini? Ništa... Zato i daju garanciju. A uokolo, skoro sve...

mali grizzly
07.06.2011., 09:47
http://www.protis.hr/products/details/panasonic-perilica-rublja-na128va2wee/39629

U segar.hr je cca 100 kn skuplja, ali protis.hr zaračunava dostavu posebno - raspitajte se kod segar da li oni eventualno besplatno dostavljaju...

4 tisuće kn je prevelika cijena za tu perilicu jer je zimus bila čak negdje na granici 3200 kn

Kinko69
07.06.2011., 09:49
Što mislite o ovoj perilici rublja i vrijedili dati za nju 5000 kuna?
Ako ne vrijedi koji mi model preporucate da kupim,hvala na vasim odgovorima!!!

mali grizzly
07.06.2011., 10:04
Što znači od strojarskih, elektromeh. do elektroničkih aspekata - sve je principijelno riješeno na isti način, a onda na kraju variraju brzine centrifuga od 1200 (standard) do 1600 okr./min (premium klasa) i dakako strmo raste cijena.

Kako već standardni model s 1200 okr./min dohvati AAB razred (zadnje slovo je učinkovitost centrifuge) jer ima golemi bubanj, po mom sudu nema potrebe kupovati brže perilice i dodatno iskeširati i do 2 tisuće kn za tu razliku. Jedino ako stalno, ljeti i zimi, sušite u el. sušilici - onda bi se dio te razlike u svoti mogao vratiti preko utroška el. energije na duge staze.

Za 5 kg modele vrijedi generalno da 1200 ok./min ostavi u rublju cca 50% vlage, a najbolji modeli s 1600 okr./min ostave cca 40 % vlage. Kako cijena strmo raste, tih 10 % vlage - tu razliku - platite u konačnici vrlo skupo...

Ionako je moja preporuka da bilo koju perilicu bilo kojeg proizvođača tijekom kasnog proljeća, ljeta i jeseni vozite na 800 okr./min jer to štedi ležajeve i semering. Onda je rublje moguće sušiti na konopcu vani i par % vlage simo-tamo malo znači, a produljite vijek trajanja perilice.

Tako da se sami odlučite, ali 1200 okr./min je danas neka optimalna brzina što se tiče i cijene i % vlage i nema smisla izdvajati veće svote za brže modele.

Ove velike, 8 kg imaju vrlo veliki promjer bubnja tako da i s malim nazivnim brojem okretaja centrifuge rublje ima veliku obodnu brzinu - što je naročito zahvalan aspekt velikih perilica i štedi ležajeve i semering na duge staze.

force32
07.06.2011., 14:16
Još jedno pitanje prije prve uptrebe dali pozvati servisera ovlaštenog (BOSCH) da pusti u pogon ili ne???

mali grizzly
07.06.2011., 14:28
Pa nije to klima uređaj...

Lijepo izvadite van staru perilicu, pogledajte pozorno u kakvom stanju je sifon za odvod vode. Po mogućnosti ga razmontirajte i da nema unutra gromuljica odnosno budite sigurni da odvod funkcionira.

Stavite novu perilicu na poziciju, nakon što ste otklonili SVE transportne blokade. Ovo je strašno važno odnosno nakon što ste pročitali upute i gdje se transportne blokade nalaze, kad je sve gotovo gurnite ruku unutra u bubanj i uhvatite prstima rebro bubnja. Ako je sve otklonjeno, što se tiče transportnih blokada, bubanj se mora okretati i njihati gore-dolje kad usmjerite pritisak u tim smjerovima. Znači, onako da osjetite da sada "lebdi" gore na ovjesu i dolje na amortizerima jer je blokada bubnja glavna stvar u transportu, da ne bi se štogod unutra oštetilo od gibanja sustava bubanj/kada/utezi...

Postavite libelu na stroj i nogice okrećite dok nije vodoravna gornja ploča i u smjeru lijevo-desno i u smjeru od korisnika prema zidu.

Priključite vodu i ne stezati previše papagajkama holender. Stegnite rukom da zabole prsti i onda još čisto malo dotegnite papagajkama, da ne bi preforsirali plastični navoj. Prije toga provjerite da je sito i gumica unutra u plastičnom navoju...

Uključite u utičnicu i to bi bilo to...

Fantomlat
07.06.2011., 17:10
Hvala na brzome odgovoru, vjerojatno cu vas poslusati i kupiti
Perilicu rublja Panasonic NA128VA2WEE koja je trenutacno oko 4000 kn. Molim vas da mi odgovorite kakve su lg perilice koje su u istome cjenovnome razredu sa panasonicom a dobiva se 10 godina garancije na inverter motor?

4000kn stoji u dućanima.Najbolje kupovati preko pouzdanih web trgovina ,koje su uvijek jeftinije jer nemaju manipulativnih troškova prijevoza i skladištenja,nego robu voze direkt sa skladišta dobavljača prema kupcu.
Pogledati i ovu stranicu :
http://www.nabava.net/perilice-rublja__710/panasonic-perilica-rublja-na-128va2wee__1195901

Inače trenutno najpovoljnije na:www.prodaja-ponuda.com

http://www.prodaja-ponuda.com/artikl.asp?item=perilica-rublja-panasonic-na-128va2wee&code=650815&cat=bijela-tehnika

Kod plaćanja gotovinom,stoji 3519 +70kn sa dostavom do 4 kata.Ja sam kod njih kupio već suđericu,napu,pećnicu itd.,a prije 2 mjeseca i Panasonic NA 148VA,tako da ih toplo preporučam.Brzi i pouzdani.

Fantomlat
07.06.2011., 17:25
Što mislite o ovoj perilici rublja i vrijedili dati za nju 5000 kuna?
Ako ne vrijedi koji mi model preporucate da kupim,hvala na vasim odgovorima!!!

Za tu perilicu ne vrijedi dati 5000kn jer se nađe puno povoljnije.
To je perilica koju sam ja kupio, kad je bio kratkotrajni mali zastoj sa prodajom modela NA 128VA,kojeg sam već naručio preko web trgovine ,ali mi zadnji primjerak pobjegao pred nosom.Još ga je bilo trenutno moguće naći u par dućana i to kao zadnji,izložbeni primjerak.I kad sam se raspitivao,tražio sam mali popust ( 10%),a što je vani uobičajena praksa.No nitko ni da bi! I ja se onda naoštrio i naručim dostupni model NA 148VA preko web trgovine i to po cijeni 4089kn ( + 70kn dostava - vrijedi do 4 kata ),tako da me stajao sa dostavom, 4160kn,a izložbeni NA 128VA bio tad u Emmerzeti,TehnoMarketu 3999kn,tako da nije bilo puno dvojbe.
Inače između NA128VA i NA148VA,koliko mogu vidjeti,jedina je razlika da
zadnji ima malo jaču centrifugu ,1400okr/min,a što nije bitna razlika.Štoviše,ja sam se ustalio na 800okr/min jer to u bubnju zapremine i promjera 8kg,adekvatno je cca. 30% više od brzine centrifuge 800okr/min perilica od 5kg zapremine bubnja.Tako da je NA 128VA najbolja kupovina za novac,a što vam je mali grizzli već preporučio.

mali grizzly
07.06.2011., 22:12
U aktualnoj ponudi METRO je model F 1068 s 1000 okr./min po maloprodajnoj cijeni 2398.- kn i još nešto sitno treba dokupiti u vrijednosti stotinjak kn da se dobije besplatna dostava u krugu 30 km onda.. Ponuda vrijedi 9-22. lipanj.

To sam napisao samo zato jer drugi ponuđači su već imali akcijske prodaje tog modela i sada je cijena kod njih blizu 3 tisuće kn pa tko je zainteresiran stigne još uvijek kupiti taj povoljan stroj za pranje s DD motorem bez četkica za pristojnu cijenu.

Burgija
08.06.2011., 12:14
pls ako moze komentar potencijalnih modela

prelistao sam prethodne teme koje su me navele na proizvođača a trebao bi donijeti odluku koji model
moje potrebe bi bile sljedeće(ništa prezahtjevno)
prostorom nisam ograničen, a perilica bi bila u upotrebi max 3x tjedno i to ne puna, kasnije se možda i popuni...
cijena koju bi mogao izdvojiti je do nekih 3500 kn

prvi model bi bio već spominjani Panasonic 128VA2WEE (http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/Products/Washing+Machines/NA-128VA2/Specification/3662887/index.html?trackInfo=true) trenutna cijena za gotovinu 3.562 kn

drugi model bi bio Bosch WAE20164ME (http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE20164ME.html?source=browse) trenutna cijena za gotovinu 3100 kn

i treci nesto skuplji Bosch WAE20467ME (http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE20467ME.html?source=browse) trenutna cijena 3230 kn (razlikuje se od prethodnog u okretajima centrifuge i nekim kraticama ....)

Zanima me jesu li ova 3 modela usporediva po karakteristikama i koja bi bila preporuka? Naravno, nisam ograničen baš na ova 2 proizvođača pa ako netko zna za neku "dobru" cijenu nekog drugog proizvođača, slobodno...
Zadovoljavaju li ovi modeli moje potrebe za pranjem ili je potrebno gledati jače modele (za Panasonic 148VA ili 168VX), ili možda za ovu potrebu mogu naći perilicu iz nižeg cjenovnog razloga? Ne znam je li to aparat u koji se "isplati uložiti".

Ono što primjećujem da Panasonic ima bubanj od 8kg naspram 7 kg Bosch-a, što je spominjano kao +. Isto tako ima veći broj okretaja centrifugiranja.
Energetski razredi su približno isti kao i potrošnja vode, a ima tu i dosta nekakvih kratica koje mi baš previše ne znače.

Više me zanima kakvo je vaše iskustvo sa servisnom službom za navedene proizvođače na podružju Zagreba i okolice i kakva je dostupnost rezervnih dijelova?

mali grizzly
08.06.2011., 12:29
Imate gore debatu i odlučite se za model Bosch koji nudi trenutno konikom.hr jer dobijete 7 kg i 1200 okr./min za 2999 kn uključivo besplatna dostava širom RH odnosno ta dva modela su AAC dok je osjetno jeftiniji model iz trenutne akcijske prodaje AAB.

Panasonic nudi 8 kg bubanj jer ima ukošenu os pod kutem 10 stupnjeva pa stane u skoro standardno kućište (cca 640 mm dubine) veća zapremnina nego kod EU proizvođača koji uglavnom robuju dogmi vodoravne osi bubnja.

To su vam sve perilice koje su napravljene tako da se ne kvare odnosno servisiranje je rijetkost prava tako da ne bih pridavao važnost servisnoj mreži jer tko ima dijelova po trgovinama "na lopate" i servisa na svakom ćošku, e to je znak da dugoročno nešto ne štima s pouzdanosti njihove bijele tehnike.

8 kg vs 7 kg je nebitna razlika jer u prvu stane cca 20 velikih ručnika za kupanje, a u drugu 2 manje...

Bitno je da imaju što veći bubanj jer se manje gužva, bolje pere jer ima više prostora za agitaciju otopine za pranje i da možete što veći dio godine voziti s 800 okr./min i tako štedjeti na ležajevima i semeringu na duge staze.

U formulu centrifugiranja ulaze i br.okr. i promjer bubnja (obodna brzina) pa što veći bubanj ima, to manji broj okretaja treba da se dostigne dobro ožmiknuto rublje.

Danas je i u EU trend da se ide s 5 kg na 7-8 kg perilice jer takve imaju samo prednosti, a ne i mana...

Burgija
08.06.2011., 13:16
Imate gore debatu i odlučite se za model Bosch koji nudi trenutno konikom.hr jer dobijete 7 kg i 1200 okr./min za 2999 kn uključivo besplatna dostava širom RH odnosno ta dva modela su AAC dok je osjetno jeftiniji model iz trenutne akcijske prodaje AAB.

ovo što konikom nudi je model Bosch WAE24362BY (http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE24362BY.html?source=browse)
i cijena je dosta povoljna
(http://www.jeftinije.hr/kucanski-aparati/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-wae24362by_-_CX000FA4D7) u usporedbi sa ostalim trgovcima

Ima li smisla uspoređivati ovaj Bosch iz konikoma sa navedenom Panasonic perilicom (spominjan je DD motor, četkice i slično) il tu nema neke bitne razlike u ova 2 modela
ovo sa servisnom službom je istina, ali svejedno ne zatrebalo, pa da ne znam kome se obratit i koga nazvat, imam već jedan takav slučaj

da zaključim, trenutni best buy do nekih 3500 kn je ovaj Bosch model WAE24362BY

mali grizzly
08.06.2011., 13:51
Samo korekcija oko izbora Bosch perilice je bila ona gore sugestija jer ste naveli dva modela koja su relativno preskupa za ono što nude.

Da ne duljim, Panasonic ide globalno sa samo nekoliko modela - a koji variraju trenutno samo u brzinama centrifuga (1200, 1400 i 1600 okr./min) i dakako posljedično u cijeni. Ostalo je sve isto principijelno riješeno kad se radi o njihovim perilicama i to je pravi glavoboljček za konkurenciju jer recimo Bosch/Siemens grupacija nudi motore bez četkica (Eco Silence Drive) tek iznad 5000 kn. Panasonic nudi motor bez četkica već u razredu 3500 kn.

DD je motor iza osi bubnja, patentiran od LG i utipkajte LG Direct Drive u You Tube pa ćete naići na filmić o tom teh. rješenju.

Što se tiče servisa i rezervnih dijelova - Bosch/Siemens posluju preko centralnog skladišta u Njemačkoj i ovdašnji serviseri imaju tek češće dijelove, a ostalo stiže dostavnom službom za par radnih dana iz Njemačke.
Panasonic ima kao i svi dalekoistočni proizvođači središnje skladište negdje u EU i onda se također čekaju dijelovi.

Uglavnom, nove perilice su napravljene tako da tu nema velikog servisiranja jer su dijelovi skupi, a satnica servisera također. Tako da zaboravite taj koncept iz 70ih ili 80ih godina da se stalno nešto "prčka" oko perilica. Ne, imaju jednodijelne kade danas i elektroničke module i bolje kupiti u startu perilicu znano pouzdanog branda nego se oslanjati na servis kasnije....

HRJAX
08.06.2011., 14:00
Moze preporuka perilice za oko 2500 kn?

mali grizzly
08.06.2011., 14:09
Iako bolje nego via web tražiti konkretno kod trgovaca izložbene primjerke pa možda za tu cifru naiđete na 1200 okr./min model po spuštenoj cijeni za konkretan primjerak perilice. Naravno, samo ako vam treba perilica standardne dubine...

Ako treba plića, onda je Bosch preskup jer su njihove 44 cm preskupe.

U zoni 2700 kn obično se mogu kupiti Bosch perilice s 1200 okr./min i po redovnim cijenama, ali kad neki od trgovaca krene u akciju.

Jedina mana Bosch u tom segmentu cijena je što su malo glasnije od današnjeg ideala kojem treba težiti (50/70 dB). No, s time se uglavnom može živjeti ukoliko stalno ne perete noću ili pak imate jako osjetljive susjede u zgradama s lošom izolacijom.

Burgija
08.06.2011., 14:35
Samo korekcija oko izbora Bosch perilice je bila ona gore sugestija jer ste naveli dva modela koja su relativno preskupa za ono što nude.

Da ne duljim, Panasonic ide globalno sa samo nekoliko modela - a koji variraju trenutno samo u brzinama centrifuga (1200, 1400 i 1600 okr./min) i dakako posljedično u cijeni. Ostalo je sve isto principijelno riješeno kad se radi o njihovim perilicama i to je pravi glavoboljček za konkurenciju jer recimo Bosch/Siemens grupacija nudi motore bez četkica (Eco Silence Drive) tek iznad 5000 kn. Panasonic nudi motor bez četkica već u razredu 3500 kn.

DD je motor iza osi bubnja, patentiran od LG i utipkajte LG Direct Drive u You Tube pa ćete naići na filmić o tom teh. rješenju.

Što se tiče servisa i rezervnih dijelova - Bosch/Siemens posluju preko centralnog skladišta u Njemačkoj i ovdašnji serviseri imaju tek češće dijelove, a ostalo stiže dostavnom službom za par radnih dana iz Njemačke.
Panasonic ima kao i svi dalekoistočni proizvođači središnje skladište negdje u EU i onda se također čekaju dijelovi.

Uglavnom, nove perilice su napravljene tako da tu nema velikog servisiranja jer su dijelovi skupi, a satnica servisera također. Tako da zaboravite taj koncept iz 70ih ili 80ih godina da se stalno nešto "prčka" oko perilica. Ne, imaju jednodijelne kade danas i elektroničke module i bolje kupiti u startu perilicu znano pouzdanog branda nego se oslanjati na servis kasnije....

Primjetio sam da Panasonic trenutno nudi par modela(ova 3 koja se razlikuju u brzinama centrifuge kao što ste naveli) a ova koju ja razmatram kao opciju je osnovni model ("najslabiji"), pa sam malo bio sumnjičav prema osnovnim modelima, ali ako nema drugih razlika osim u brzinama centrifuge onda nema mjesta sumnji

Ako je trenutni best buy Panasonic 128VA2WEE do cca 3500 kn, zar je moguće da konkurencija iz Bosch/Siemens grupacije svoje modele sa istim karakteristikama može ponuditi tek od cca >5000 kn to je preko 40%

Pogledao sam ovo sa DD motorom, i to bi bilo nešto kao direktan prijenos što pomaže u smanjenju dB

Kak se odabire brzina centrifugiranja? Jel to elektronika odredi prema težini rublja, ili se manualno postavlja preko odabira programa?

HRJAX
08.06.2011., 14:36
Hvala puno na pomoci, nadam se da cemo se na kraju rastegnuti do Panasonica koji se spominje u svakom postu u ovoj temi.

mali grizzly
08.06.2011., 14:46
Panasonic (brand Matsushita) je globalni izvoznik baš nalik LG i Samsung. 8 kg perilice su neka standardna kupovina u USA, Vel. Britaniji i Aziji i oni se tamo "hrvu" s tom konkurencijom pa moraju nuditi sve što i konkurencija pa još bolje i pouzdanije.

LG, ilustracije radi, nudi posljednjih mjeseci 12 kg perilice s DD motorima, a što je pregolemo čak i za američke pojmove... 30 ručnika za kupanje stane odjednom unutra! Kome tako nešto treba, ako nije vlasnik apartmana i tako to...

Bosch/Siemens grupacija (ista tvornica BSH, različit brand) je jaki igrač samo u europskom prostoru i oni se tu "hrvu" s isto takvom konkurencijom (AEG/Electrolux grupacija, ITA proizvođači itd.). Oni po defaultu robuju navikama EU kupaca, a njima je 5 kg perilica neki standard posljednjih desetljeća i tek posljednih 5-6 godina se polako prelazi na veći format. Znači, oni ne "obadavaju" Panasonic/LG/Samsung i američke proizvođače jer nisu toliko jaki globalno na udaljenim tržištima nego se obaziru u EU "dvorištu".

A što se tiče motora bez četkica - to su napalili onako pošteno, zviz... Iako su četkice uzrok priličnih problema, od buke, kopanja jaraka po lamelama, prašine, troše se itd. - ipak je motor Eco Silence Drive bez četkica preskup u toj kombinaciji s perilicama višeg razreda.

Nadam se da ste ukapirali da se radi o posljedici drugačijeg izvoza odnosno EU bijela tehnika je jedan žanr, a izvan Starog Kontinenta je to sve drugačije...

P.S Elektronika određuje brzinu centrifuge samo tako da nije moguće max. brzine imati na osjetljivim programima jer to takvo rublje ne trpi, a ostale programe namještati sami preko display-a kako smatrate da je shodno trenutnim potrebama što se tiče sušenja

Burgija
08.06.2011., 15:39
Nadam se da ste ukapirali da se radi o posljedici drugačijeg izvoza odnosno EU bijela tehnika je jedan žanr, a izvan Starog Kontinenta je to sve drugačije...

je, sad su mi neke stvari jasnije, mislio sam da se radi o nekim važnim karakteristikama koje diktiraju razliku u cijeni, ali ovo navedeno za mene kao kupca nema neku bitnu ulogu

hvala na detaljnim odgovorima

Bang
09.06.2011., 14:20
Molim vas kakva je razliaka u kvaliteti izmedu ove dvije Bosch perilice

BOSCH -WAA2426KBY
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOS-WAA2426KBY/
i
BOSCH WAE 24362BY
http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE24362BY.html?source=browse

Te kakve su ove Blomberg perilice,
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BL-WNF7426A/

garancija kod Blomberg je 5 god. , dok na Bosch 2 god.
Ove tri ulaze u moj uzi izbor do 3000 kn i trgovine mi se nalaze u blizini!

Panasonic koji preporucate je dosta vecih dimenzija (dublja), te mi ne stane u kupaonu !!

mali grizzly
09.06.2011., 15:33
To je teško procijeniti, ali gornja je 5,5 kg zapremnine bubnja sa specijalnim programima za enzimatsko omekšavanje teških mrlja, ciljano za kućanstva s malom djecom. Što je prilično nebitno jer ionako gro tog odstranjivanja teških mrlja ovisi o enzimatskoj komponenti deterdženta koji se stavlja u perilicu.

Donja je zapremnine 7 kg i da ne ponavljam, pročitajte u prethodnim postovima zašto je bolje kupiti što veću zapremninu perilice...

Blomberg i 5 godina garancije - uvijek čitati mala slova kad se radi o dugogodišnjim garancijama jer grijač uvijek mogu proštrikati pod štetu od kamenca (nema grijača koji nakon par godina nema naslage kamenca) i ležajeve kao posljedicu trošenja, a za koju proizvođač ne snosi odgovornost. Čak sam čuo da i programator "podvedu" pod tu rubriku "trošenje"...

Tako da se ne bih na to obazirao jer bolje se odlučiti za pouzdanog proizvođača koji znano ima fair odnos prema kupcima nego imati uzdanicu u 5 godišnjoj garanciji. Ukratko, ne znam točno kakve garantne uvjete nudi Blomberg sa svojim perilicama, ali imate po forumima inače žalopojki koliko duša poželi na 5 godišnje garancije, u krutoj zbilji...

trafic-vz
09.06.2011., 18:34
Kao prvo u poslu servisiranja sam dobrih 20g. pa valjda mogu dati neko stručno mišljenje . Perilice poput Gorenja,Končara,Candy-a itd koje su se proizvodile do negdje 2000 više se ne rade i tu kvalitetu više ne možete kupit ! Današnja globalizacija je uzela danak i više običnom čovjeku brend ne garantira ništa ! Sve današnje perilice imaju plastičnu kadu gdje se na ležajevima vrti bubanj i elektroniku koja sve to pokreče i kontrolira . Kade večinom rade kinezi i turčini . elektronika tajvan i malezija , motore rumunji večinom a pleh ko stigne ! Recimo primjer : turska tvornica Vestel radi perilice i ko naruči 100000 kom. ima pravo svoj naziv stavit pa se tako desilo (znači sad pričamo o potpuno istoj perilici s malim vizualnim razlikama) Pevec uvezao pod imenom Magnum 1200kn 1g garancije , Quadro pod imenom Mega 1300kn 1g garancije , Quadro pod imenom Quadro 1600kn 3g garancije , Zannusi 2000kn 2g garancije , Wirphool 2200kn 2g garancije , Končar 1800kn 3g garancije itd... !!! Sve te mašine imaju probleme s ležajevima isključivo u 75% slučajeva jer ljudi krivo na njih peru ! Evo u čemu je problem npr. perilica od 5kg piše da je preporučena težina pamuka 4,5 sintetike 3,5 a vune 2,5 kg . Tog se nitko ne pridržava ! Fora je u tom da čim deblji i gušče tkani veš upija više vode i stim teži dolazi na centrifugu pa ga treba manje stavit ! Nije isto dok 5kg potkušulja upije 5l vode ili 5kg zimskih majci ili ručnika il nedaj bože koja mala deka koja se uspije utrpat a upije preko 10l vode ! Večina perilica danas ima mogučnost smanjenja okretaja centrifuge pa ako se več ne poštuje težina trebalo bi obavezno smanjit okretaje jer mašina radi 2 kratke i 1 zadnju dugu centrifugu . Moja preporuka je ne prelazit preko 750 o/min a ako je nešto teže i manje ! Mašina i na 500 okretaja odbaci dosta vode pa se stim olakša i kad je pranje gotovo stavi se još posebno samo na centrifugu i navine se do max. Takvim načinom sačuvat če te ležajeve i ušparat 500-1000kn ovisno o mašini !
Savjet za kupnju : gledajte da je barem 7kg i min 1000 okretaja ! Mašine preko 1000 okretaja i punjenja preko 7kg imaju jaču konstrukciju i ležajeve pa vi u njoj perite oko 5-6kg i okretajima kako sam prije objasnio i mašina če garant duže trajati ! A što se tiče brenda tu čovjek mora odvagat lovu i dužinu garancije o za ostalo nažalost ovisi o SREČI ! Imao sam slučaj gdje na jednom Quadru za 1500kn nakon 5g prvi put dođem i zamjenim grijač a i na Candy-iu za 6000kn u 5g drugi put več mijenjam ležajeve ! Pa sad prosudite !

Puno SREČE !

PS. Samsung,Lg,Hair,Panasonic itd. u našem majstorskom žargonu EGZOTIKA , teško dobavljivi i skupi dijelovi nakon par godina !

GoldenSurferFromCRO
10.06.2011., 18:16
Baš sam prije mjesec dana ugrijao na Samsung, košta 2000 kn, ima centrifugu na 1000, a bubanj nosi 5 kg, a fora je keramički grijač?! No nekako više vjerujem majstoru iz gornjeg posta trafic-vz, pa mi se čini logičnim da je opasnije kupovati Samsung i koristiti duže vremena jer eto tko zna gdje su dijelovi...uff...još razmišljam koju perilicu da kupim, rang 2000kn, nosivost 5 kg, s time da stavim unutra manje odjeće...da sačuvam perilicu kak treba.

mali grizzly
10.06.2011., 23:06
Posljedično se viđaju onda problemi nakon određenog broja ciklusa, ali krajnji korisnik ne mora biti toliko kriv ukoliko je a priori dimenzija ležaja i vrsta/brand zlonamjerno stavljena u perilicu. Bilo da se uštedi par eurocenta (goleme serije perilica od desetak tisuća komada i u konačnici su to prilične svote), bilo da se kupcu skrati vijek trajanja perilice (evo njega opet po novu perilicu ili u ovlašteni servis).

Npr. Miele je znan po legendarnoj mehanici perilica za rublje i njihov prvi ležaj za 6 kg perilicu:

http://www.vxb.com/page/bearings/PROD/30mm/6306-2RS

Dimenzija ležaja fi 30 iznutra i 72 mm izvana.

Recimo da neki drugi proizvođači stavljaju kao prvi ležaj 6205 ili čak 6204

http://www.vxb.com/page/bearings/PROD/Snowmobile_bearings/Kit487

Unutr. fi 25 mm i vanjski 52 mm

Tako da dosta toga kasnije ovisi o kvaliteti i dimenziji ležajeva odnosno tu se razlikuju skupi brandovi perilica od prosječnih ili ispodprosječnih.

A da se ne govori o kvaliteti semeringa jer ono što se viđa je da prvo strada gumena usna semeringa oko tuljca osovine bubnja i onda tako pohabani semering pušta vodu punu deterdženta na ležajeve iza njega, a što pokupi mast i adio ležaj. I preko kvalitete semeringa može proizvođač dosta toga "namjestiti" kupcu kasnije...

I još kratki osvrt na opterećenja bubnja - stoji ta tvrdnja da preopterećenje uništava ležajeve, ali još više ih uništava ekscentrično opterećenje. Konkretno, netko ubaci XXL muški frotir ogrtač koji ima preko 4 m2 frotira kao jedini komad rublja za pranje u perilicu i taj će, zbog kombinacije mase i ekscentra, više napraviti štete ležajevima nego neko preopterećenje reda 20-30 % veće od nazivnog kapaciteta perilice. Zato elektronika toliko štiti jer neće dizati broj okr. ponekad, ako je veliki ekscentar.

Mase osjetljivog rublja i vune uopće nisu faktor u ovoj problematici jer njih namjerno ograniče na pola ili jednu trećinu zapremnine bubnja samo da se što više očuva tkanina odnosno vuna i da se što manje izgužvaju.

Rio_72
11.06.2011., 14:32
Što mislite o BOSCH WAE-20164ME (http://www.technomarket.hr/products/09101085/bosch-wae-20164me)?
Mami se pokvarila perilica pa malo istražujem. Inače, pere dvaput robu dnevno, pa tražim nešto dobro i ne preskupo.

mali grizzly
11.06.2011., 15:34
Prevedeno, kad kupujete perilicu kupujete de facto 1000 pranja (a la 100 000 km kod automobila).

Inače, u Bosch sferi je trenutno u RH najviše povoljna kupovina 7 kg s displejem i 1200 okr./min AAB:

Šuška se da je Konikom na konopcima i da se traži strani kupac za taj lanac, ali to nije vaša briga i ovo gore je stvarno povoljno!

Bang
11.06.2011., 18:28
Zasto je na Bosch perilice u HR 24 mj garancija, a u okolnim zemljama 5 god??

mali grizzly
11.06.2011., 18:56
Zašto su prekinuli, nazovite Bosch Hrvatska...

5 godina garancije je dobrodošla stvar generalno, ali kad se radi o perilicama rublja onda imate tzv. teorije trošenja koje proizvođači pokušavaju "proštrikati" kupcu. Npr. kvar ležajeva se onda uvijek interpetira kao tzv. trošenje i za to proizvođač ne snosi odgovornost. Isto se odnosi na kvar grijača, a nema ga koji nije "ovjenčan" kamencem - a za posljedice tvrde vode nikad ne snosi odgovornost proizvođač u garantnom roku. I još cijeli niz takvih smicalica, tako da bolje kupovati pouzdanu marku koja ima fair odnos do kupca nego se obazirati uokolo tko ima 5 godina garancije gdje je niz "caka" ispisan sitnim slovima.

Burgija
12.06.2011., 00:27
mali grizzly ako može još jedan komentar
nisam uspio pronaći neki popis ovlaštenih servisera na području grada Zagreba za Panasonic čisto da vidim koliko ih ima, za Bosch sam našao na njihovom web-u i ima ih 5 na području grada Zagreba

mali grizzly
12.06.2011., 00:43
http://www.panasonic.hr/html/hr_HR/Podr%C5%A1ka/Informacije+o+servisu/7449319/index.html#anker_7449374

Elich San
12.06.2011., 11:02
pojavio mi se problem na perilici rublja E30, a u uputama nemam navedeno što bi to bilo. :(
naime događa se to da nakon što perilica opere,(dakle izbaci vodu, završi ciklus potpuno) , bubanj se s vremenom puni vodom(čistom-dakle ne vraća vodu iz odvoda).
ja izvadim veš i opran je dobro, perilica ugašena, a voda nadolazi u bubanj.:ne zna:

da li netko zna što bi moglo biti?

mali grizzly
12.06.2011., 11:05
Error code e30 ništa ne znači bez tih informacija.

Onako na prvu, kvar elektroventila ili trijaka na program. modulu koji uključuje elektroventil, koji pušta vodu u perilicu.

Iako zna biti da puštaju vodu u perilicu da teče i teče kad je problem s temperaturom, onda elektronika zbrejka ciklus i pusti vodu iz slavine, ali onda radi i odvodna pumpa.

Crveni Mjesec
12.06.2011., 15:21
Mašina mi ne povlači omekšivač! :ne zna: (tj. uglavnom ne povuče, a tu i tamo ipak da, zbilja ne kužim)
Malo sam tražila po temi, ali nisam ništa našla.. :/
Mogu li dodati omekšivač naknadno u nekoj fazi pranja? Ili ima neko drugo rješenje?
Mašina je inače Gorenje, ne znam tip, ali neka novija (ima joj možda 1 god.).

Elich San
12.06.2011., 16:56
Error code e30 ništa ne znači bez tih informacija.

Onako na prvu, kvar elektroventila ili trijaka na program. modulu koji uključuje elektroventil, koji pušta vodu u perilicu.

Iako zna biti da puštaju vodu u perilicu da teče i teče kad je problem s temperaturom, onda elektronika zbrejka ciklus i pusti vodu iz slavine, ali onda radi i odvodna pumpa.

zanussi ZWG1120M.
jel znate otprilike koliko bi mogao koštat popravak ako su elektroventili?
mašina je nažalost stara samo godinu dana, i inače mi pere odlično, ovo je sada prvo sranje :(

mali grizzly
12.06.2011., 18:05
Koji mami niskim cijenama, a onda nakon godinu dana... Hoće da kupac nadoplati razliku!

Inače, E30 bi moglo značiti da je neispravan elektroventil dovod vode ili da je kvar grijača/NTC pa iz obzira prema mogućem rastapanju (plastična kada) ulazi perilica u error modalitet rada koji a priori hladi stroj naizgled suludim protokom vode. Ako se nešto pregrijava unutra, to je onda tako riješeno...

Elektroventil košta 20 kn i to možete sami promijeniti, eventualno - jer se radi o vrlo pouzdanoj komponenti koja rijetko otkazuje.

Nalazi se odmah uz ulaz crijeva u kućište perilice!

Međutim, prije sumnja na ovo drugo - i tu "čekaju"...

Koliko? E to stvarno ne znam jer trebate nazvati AEG/Electrolux/Zanussi servis u vašem gradu...

mali grizzly
12.06.2011., 18:09
Imate to sve opisano na prethodnim stranicama ovog foruma, npr str. 57

Nije teško riješiti, ovisi koji sistem postoji u ladici za uzimanje omekšivača.

Pročitajte tamo pa se javite opet ako ne bi išlo...

Rio_72
12.06.2011., 18:11
Bio sam danas u dva dučana (radi se o istom lancu trgovina tehnike, među ostalim i bijele) i pitao u svakom trgovca: "Koju biste mi perilicu preporučili do 3000,00 kn?". U jednom je rekao trgovac: "Imate gorenje i beko s 5 godina garancije" i to mi preporuča, dok u drugom bosch pojedine modele.
E sad budi pametan, koga poslušati?

Elich San
12.06.2011., 18:55
Koji mami niskim cijenama, a onda nakon godinu dana... Hoće da kupac nadoplati razliku!

Inače, E30 bi moglo značiti da je neispravan elektroventil dovod vode ili da je kvar grijača/NTC pa iz obzira prema mogućem rastapanju (plastična kada) ulazi perilica u error modalitet rada koji a priori hladi stroj naizgled suludim protokom vode. Ako se nešto pregrijava unutra, to je onda tako riješeno...

Elektroventil košta 20 kn i to možete sami promijeniti, eventualno - jer se radi o vrlo pouzdanoj komponenti koja rijetko otkazuje.

Nalazi se odmah uz ulaz crijeva u kućište perilice!

Međutim, prije sumnja na ovo drugo - i tu "čekaju"...

Koliko? E to stvarno ne znam jer trebate nazvati AEG/Electrolux/Zanussi servis u vašem gradu...

hvala na odgovoru.
moj muž je i očistio crijevo koje ulazi u mašinu i za sada ponovno šljaka.
sutra će mo vidjeti što je kada kontaktiram majstora.

Crveni Mjesec
13.06.2011., 09:59
Imate to sve opisano na prethodnim stranicama ovog foruma, npr str. 57

Nije teško riješiti, ovisi koji sistem postoji u ladici za uzimanje omekšivača.

Pročitajte tamo pa se javite opet ako ne bi išlo...

Hvala puno! :D
Evo link na taj post, ako još nekome treba: problemi s omekšivačem (http://www.forum.hr/showpost.php?p=28861780&postcount=1124)

MučkoĐubre
14.06.2011., 08:57
Prevedeno, kad kupujete perilicu kupujete de facto 1000 pranja (a la 100 000 km kod automobila).

Inače, u Bosch sferi je trenutno u RH najviše povoljna kupovina 7 kg s displejem i 1200 okr./min AAB:

Šuška se da je Konikom na konopcima i da se traži strani kupac za taj lanac, ali to nije vaša briga i ovo gore je stvarno povoljno!

http://www.bosch-home.com/hr/WAE24362BY.html

Evo kupio sam ju :D Sve prek neta, kad vec ide na rate bez kamata, onda sam uzeo i to.

Valjda ce bit ok.

Ovo za kilazu, koji materijali/komadi upijaju puno? Rucnici, ogrtaci, deke? Vuna?

mali grizzly
14.06.2011., 09:24
Naposljetku, to mu je i namjena (brisanje).

I svi krupni komadi poput popluna, deka i sl. su veliko opterećenje za kućne perilice.

Ako ih perete, onda obazrivo s brzinom centrifuga jer je podizanje brzina najviše riskantno za ležajeve/ovjes.

Treba izabrati toplo vrijeme i onda takve XXL komade ne centrifugirati preko 600 okr./min jer ekscentar/velika masa ima inače veliki potencijal za "razbucati" ležajeve na brzinama 1000 okr./min i preko...

Uostalom, SKF daje preporuku da se za perilice iznad 1000 okr./min upotrebljavaju specijalna maziva za ležajeve jer su opterećenja tolika da standardna maziva to ne mogu izdržavati na duge staze. Zato šparno s ležajevima i kad je ljetno/proljetna/jesenja sezona snizite broj okretaja na 600 do 800 i tek zimi vratite na maksimalu.

MučkoĐubre
14.06.2011., 10:16
Naposljetku, to mu je i namjena (brisanje).

I svi krupni komadi poput popluna, deka i sl. su veliko opterećenje za kućne perilice.

Ako ih perete, onda obazrivo s brzinom centrifuga jer je podizanje brzina najviše riskantno za ležajeve/ovjes.

Treba izabrati toplo vrijeme i onda takve XXL komade ne centrifugirati preko 600 okr./min jer ekscentar/velika masa ima inače veliki potencijal za "razbucati" ležajeve na brzinama 1000 okr./min i preko...

Uostalom, SKF daje preporuku da se za perilice iznad 1000 okr./min upotrebljavaju specijalna maziva za ležajeve jer su opterećenja tolika da standardna maziva to ne mogu izdržavati na duge staze. Zato šparno s ležajevima i kad je ljetno/proljetna/jesenja sezona snizite broj okretaja na 600 do 800 i tek zimi vratite na maksimalu.

Jel onda ovi brzi imaju kvalitetnije lezajeve?

Sto se tice susenja nije mi previse bitno jer ves susimo iznad kade, a u kupaoni je dobra ventilacija i cak i sa ovom starom masinom Candy Activa 61 sa 600 okretaja je suh u sasvim prihvatljivom vremenu (ako se pere po noci i ujutro objesi do kasno popodne je i zimi suh)

Koji bi mogao biti uzrok da masina ne moze okrenuti nekad bubanj? Dakle motor krene, i onako zavrti za par desetaka stupnjeva i onda tako 'napeto' stoji dok motor ne pusti, pa opet na drugu stranu isto tako. Kasnije isti taj ves bez da ga iscentrifugira (dakle vjerojatno nije laksi) zavrti bez problema, centrifugira isto normalno itd.

Znaci za 3000 kn, to mi je bio neki limit (gledao sam od 2000-3000 zapravo, al vise 2000 neg 3000, al kak je bilo na rate bez dodatnih troskova onda ajde) je to najbolje kaj se moglo nac?

mali grizzly
14.06.2011., 10:32
Ovo što oni navode je neki znanstveni problem kad se radi o perilicama i ležajevima odnosno strojarska struka to baš i ne može riješiti. Zato je mudro držati veći dio godine perilicu na nižim okretajima centrifuge, neovisno o brandu i dimenziji ležajeva. Produljit će joj se životni vijek, a 10-20 % razlike u vlagi rublja onda nije previše bitno, kad se rublje suši vani na konopcu.

Što se tiče ukapčanja termo/zaštite od preopterećenja na motoru stare Candy perilice - to je normalna zaštitna reakcija kad ima previše rublja ili kad su već ležajevi pri kraju pa onda ide otežana prva rotacija rublja.

Bez brige, te stare Candy su toliko izdržljive da mogu raditi u tom režimu kad motor uključi zaštitu i par godina. Više se to ne radi u toj kvaliteti odnosno to je bio idealan izbor za ne previše zahtjevne korisnike koji su imali glavni cilj da perilice traju što dulje.

Te Candy iz nekog razdoblja početka 90-ih su bile nevjerojatna vrijednost za uloženi novac, ali sada Candy ima sasvim drugačiju reputaciju..

mgrci43
14.06.2011., 10:40
Ovako, imam perilicu Quadro, WM-P1047 i prošao je programator.

Može mi netko reći koliko bi koštao novi, di to ima za kupit u ZG i neki link trgovine ili sl.

Hvala unaprijed!:)

mali grizzly
14.06.2011., 10:52
I pitanje svih pitanja je o perilici čije proizvodnje se konkretno radi odnosno ona ima etiketu Quadro, ali može biti turska, korejska, španjolska itd.

http://www.batis.hr/perilice.php?id=8&vrsta=22&id2=27

Sumnjam da će se isplatiti promjena programatora, čak i ako ga "locirate"...

MučkoĐubre
14.06.2011., 11:10
Ovo što oni navode je neki znanstveni problem kad se radi o perilicama i ležajevima odnosno strojarska struka to baš i ne može riješiti. Zato je mudro držati veći dio godine perilicu na nižim okretajima centrifuge, neovisno o brandu i dimenziji ležajeva. Produljit će joj se životni vijek, a 10-20 % razlike u vlagi rublja onda nije previše bitno, kad se rublje suši vani na konopcu.

Što se tiče ukapčanja termo/zaštite od preopterećenja na motoru stare Candy perilice - to je normalna zaštitna reakcija kad ima previše rublja ili kad su već ležajevi pri kraju pa onda ide otežana prva rotacija rublja.

Bez brige, te stare Candy su toliko izdržljive da mogu raditi u tom režimu kad motor uključi zaštitu i par godina. Više se to ne radi u toj kvaliteti odnosno to je bio idealan izbor za ne previše zahtjevne korisnike koji su imali glavni cilj da perilice traju što dulje.

Te Candy iz nekog razdoblja početka 90-ih su bile nevjerojatna vrijednost za uloženi novac, ali sada Candy ima sasvim drugačiju reputaciju..

A vjerojatno je problem isti kao i s bilo kojim lezajem jer ne podnose vibracije. A bubanj nikad nece bit savrseno balansiran osim ako je prazan. Pa i u autu ako vozis 120 s gumom opsega 2 metra to je vec 1000 okr./min, pa ces isto razjebat lezaj ako je guma nebalansirana. I to cak i na nizim okretajima.

Znaci moguce je da nekad zeli a nekad ne. A nista onda necemo toliko trpat. Iako je sad ova Bosch umjesto te Candy, nju cu vjerojatno na more nosit pa ce u morskom rezimu koristenja par desetaka puta godisnje trajat valjda jos dugo.

mali grizzly
14.06.2011., 11:20
Promijeniti startni kondenzator, a što košta cca 20 kn i nije problem za promijeniti jer se skine stražnji poklopac (utikač van, naravno), odvrne vijak i skinu 2 kleme pa se stavi novi.

Kondenzatori za start propadaju nakon niza godina odnosno sve ljenije starta motor posljedično pa bi to sigurno unijelo dozu "živahnosti" u start motora i te situacije hoće/neće okrenuti...

Imate ih u svim radnjama rezervnih dijelova za bijelu tehniku i samo morate donijeti stari, da se vidi točno koji je kapacitet - pa ga zamijenite...

Na tim perilicama Candy se isplati promijeniti i ležajeve jer to je nevjerojatno dugovječno i kad se promijeni ležaj, npr. obično je prednji 6205 i stražnji 6204 + semering = sve zajedno cca 80 do 100 kn trošak, mogu izdržati još desetak godina u nekom laganijem tjednom ritmu korištenja.

Što se tiče nove Bosch, a taj film više nećete gledati jer imaju kolektorske 300 W motore i okreću rublje kao od šale, u što ćete se osobno uvjeriti...

MučkoĐubre
14.06.2011., 13:30
Promijeniti startni kondenzator, a što košta cca 20 kn i nije problem za promijeniti jer se skine stražnji poklopac (utikač van, naravno), odvrne vijak i skinu 2 kleme pa se stavi novi.

Kondenzatori za start propadaju nakon niza godina odnosno sve ljenije starta motor posljedično pa bi to sigurno unijelo dozu "živahnosti" u start motora i te situacije hoće/neće okrenuti...

Imate ih u svim radnjama rezervnih dijelova za bijelu tehniku i samo morate donijeti stari, da se vidi točno koji je kapacitet - pa ga zamijenite...

Na tim perilicama Candy se isplati promijeniti i ležajeve jer to je nevjerojatno dugovječno i kad se promijeni ležaj, npr. obično je prednji 6205 i stražnji 6204 + semering = sve zajedno cca 80 do 100 kn trošak, mogu izdržati još desetak godina u nekom laganijem tjednom ritmu korištenja.

Što se tiče nove Bosch, a taj film više nećete gledati jer imaju kolektorske 300 W motore i okreću rublje kao od šale, u što ćete se osobno uvjeriti...

Budem probao to u kucnoj reziji. Stari FSB, ja FER, valjda mozemo servisirat jednu masinu, makar vjerujem da ce to trajat ko njegov doktorat :d

mali grizzly
14.06.2011., 14:10
Vrlo male debljine, ali uokolo je tzv. cage ili F1 konstruktorsko rješenje za dotičnu seriju perilica. Naime, ušparali su na rostfrei čeliku na račun posebnog vanjskog oklopa koji razbremeni kadu.

Otvori se perilica, demontira gornji betonski uteg i skine ladica za deterdžent.
Skinete prednji mijeh.Skinete motor dolje nakon što ste demontirali remen.

Onda ide skidanje tog F1 konstruktorskog umijeća (kako su oglašavali) - oklopa rostfrei kade.

Taj oklop je baziran na nosaču od dvije prešane poluškoljke koji nosi ležajeve i odvine se obodno niz vijaka i tada ga morate demontirati, preko vađenja grijača i termostata.

Kad ga izvadite, onda morate otići k nekome tko ima prešu da izbaci van ležajeve ili udarajte čekićem po unutr. prstenu ležajeva dok ne ispadnu, ali ako živite u zgradi - pola susjedstva će vam to teško zamjeriti jer je buka golema...

Stavite stražnji i prednji (prednji poželjno RS sufiks odnosno s plast. zaptivnim prstenom), novi semering /uokolo semeringa staviti Neostik ili silikonski kit/ pa sve vratite natrag obrnutim redoslijedom.

Dotegnite remen tako da malo spustite motor dolje jer obično je pohaban i labaviji nego što bi trebalo biti...

MučkoĐubre
14.06.2011., 14:18
Vrlo male debljine, ali uokolo je tzv. cage ili F1 konstruktorsko rješenje za dotičnu seriju perilica. Naime, ušparali su na rostfrei čeliku na račun posebnog vanjskog oklopa koji razbremeni kadu.

Otvori se perilica, demontira gornji betonski uteg i skine ladica za deterdžent.
Skinete prednji mijeh.Skinete motor dolje nakon što ste demontirali remen.

Onda ide skidanje tog F1 konstruktorskog umijeća (kako su oglašavali) - oklopa rostfrei kade.

Taj oklop je baziran na nosaču od dvije prešane poluškoljke koji nosi ležajeve i odvine se obodno niz vijaka i tada ga morate demontirati, preko vađenja grijača i termostata.

Kad ga izvadite, onda morate otići k nekome tko ima prešu da izbaci van ležajeve ili udarajte čekićem po unutr. prstenu ležajeva dok ne ispadnu, ali ako živite u zgradi - pola susjedstva će vam to teško zamjeriti jer je buka golema...

Stavite stražnji i prednji (prednji poželjno RS sufiks odnosno s plast. zaptivnim prstenom), novi semering /uokolo semeringa staviti Neostik ili silikonski kit/ pa sve vratite natrag obrnutim redoslijedom.

Dotegnite remen tako da malo spustite motor dolje jer obično je pohaban i labaviji nego što bi trebalo biti...

Hvala na uputama.

Imamo pristup presi/kidalici od 30 tona pa to ne bi smio bit problem, stalno sami mijenjamo lezajeve (od motokultivatora, prikolice itd.)

mali grizzly
14.06.2011., 21:11
Jednom sam jednom prijatelju izbijao ležajeve na balkonu i malo masti je štrcnulo po pločicama pa sam još mjesecima morao slušati zvocing njegove žene kako je to teško išlo s pločica. To što sam im ušparao blizu 1000 kn, zaboravljeno učas. Preša je golema pomoć...

Inače, te perilice (ako je s inox kadom) se isplati popravljati i do 25 % originalne vrijednosti jer su nenadmašno pouzdani strojevi koji pretrpe svašta, od preopterećenja do stalnog pregrijavanja (domaćice raspale na 90 C). Većina novih perilica bi ispustila dušu u takvim radnim uvjetima, ali te se drže...

Trošak:
2 ležaja (npr. česta kombinacija 62052RS i 6204ZZ) --- cca 60 kn
Semering - cca 25-30 kn (najviše jeftini u Batis.hr, u ovlaštenim servisima su skoro 2x skuplji)
2 gumene brtve za termostat i sigurnosnu termo zaštitu a 5 kn

Grijač odvinite i onda kasnije mu dodajte još silikonski kit preko gumene brtve i zavinite natrag, silikon drži besprijekorno i kad je stari grijač...

Discover
14.06.2011., 22:22
Bok ekipa,

malo sam bacio oko na ovaj topic jer mi vrisnula whirlpool s gornjim punjenjem danas

svaka vam čast dosta se ovdje moze naučiti, a sutra idem raskopavat perilicu :)

GoldenSurferFromCRO
14.06.2011., 22:25
Majstore mali grizzly, kakve su Zanussi perilice rublja? ima jedna u Pevcu zapelo za oko košta 2099kn, s LCD displeyem, odgodom starta i okretajem do 1200 (ili 1000 okretaja, ak sam dobro zapamtio) , pa prima 6 kg, A energetska klasa. S obzirom da si već napisao da su Panasonic, LG, Samsung egzotična perilica, s teško dobavljivim dijelovima i za 5 godina...počeo sam gledati neku iz bližih zemalja i evo talijanskog Zanussija. Što kažeš, ili još mogu pikirati na Samsungove perilcie s keramičkim grijačem (ima 1000 okretaja, 5 kg i A klasa) po 1999 kn.

mali grizzly
14.06.2011., 22:38
"obzirom da si već napisao da su Panasonic, LG, Samsung egzotična perilica, s teško dobavljivim dijelovima i za 5 godina..."

Odnosno tako nešto nisam napisao, baš kao što ne stoji tvrdnja da je Zanussi talijanska perilica. Ne, to je low cost brand Electrolux-a koji "grablja" donji dio cjenovnog raspona s tim nekoć talijanskim brandom, a gornji dio tržišta "grablja" s AEG brandom, nekoć uglednom njem. markom.

I bjež´te što dalje od Zanussi branda koji se stalno nadmeće na tom rubu nervoze 2000 kn s konkurencijom jer u nedavnoj akciji kad je Electrolux davao 5 godina garancije na krupnu bijelu tehniku, na Zanussi se ni oni sami nisu ufali dati nego 4 godine. Što sada uštedite, platit ćete kasnije jer Electrolux je danas dio dinastije Wallenberg koji su u Švedskoj otprilike nešto a la Todorići u RH. Uglavnom, AEG više nije ni sjena bijele tehnike kakvu je nekoć nudio i strmo im padaju pozicije u Njemačkoj. A onda možete zamisliti što je Zanussi odnosno kakvi su to slaganci...

Moja preporuka je da se držite Bosch/Siemens perilica u razredu 2500 do 3000 kn, iako trenutno nisu best buy jer oni nude motore bez četkica tek iznad 5000 kn. Ukoliko hoćete najbolju vrijednost za novac trenutno, onda je to bez premca Panasonic s 8 kg i 1200 okr/min za cca 3500 kn i to je takva marka, da servis možete zaboraviti jer oni su KONZERVATIVNA elektronička tvrtka u Japanu odnosno uvijek su im zamjerali manjak inovativnosti. Pa si možete zamisliti kako je to izgledalo kad su im videorekorderi imali cjenovnu prednost 2:1 prema Sony videorekorderima - kakva je to kvaliteta komponenti i pogona bila unutra kad su najžešćem globalnom i domaćem takmacu nabili takav kompleks...

klaunina
15.06.2011., 10:35
Molim preporuku za perilicu rublja? :ne zna:
Kvalitetna, zahvalna, displej, cijena nije bitna samo da je super-sa svim mogućim funkcijama i gomilom okretaja :top:

SuperDario
15.06.2011., 11:00
Molim preporuku za perilicu rublja? :ne zna:
Kvalitetna, zahvalna, displej, cijena nije bitna samo da je super-sa svim mogućim funkcijama i gomilom okretaja :top:

Iznad ti je grizzly napisao:

Panasonic s 8 kg i 1200 okr/min za cca 3500 kn

Discover
15.06.2011., 14:00
Bok ekipa,

malo sam bacio oko na ovaj topic jer mi vrisnula whirlpool s gornjim punjenjem danas

svaka vam čast dosta se ovdje moze naučiti, a sutra idem raskopavat perilicu :)

oživila!

grizzli hvala na savjetima i meni su poslužili

GoldenSurferFromCRO
15.06.2011., 15:28
Hm...ne može zanussi? Mislio sam da to uzemme s obzirom da ću jako malo prati recimo 1 tjedno najviše, najmanje 2-3 mjesečno, jer sam samac, pa kaj misliš o tome. zašto bih uzeo skuplju kada malo perem rublje...Panasonic od 8 kg je previše, sam sam ja...dovoljno je 5kg, pa može i 6kg. Onda mali grizzly jel šljaka Zanussi ZWG1120M, evo piše 2099 kn u Pevcu, 6 kg, 1200 okretaja, A klasa energetska, A klasa pranja, LCD display, odgođeni start, dimenzije odgovara mojoj majušnjoj kupaonici 85 x 40 x 60cm! Ako to ne valja onda koja druga perilica? Samsung s keramičkim grijačem u Tehnomarktu košta 1999kn, sa super velikim otvorom sa sličnim karakteristikama kao Zanussi?

mali grizzly
15.06.2011., 16:33
Ono što vam pokušavam "plasirati" kao tezu o Zanussi - koji danas nije ništa drugo nego odi-mi-dođi marka da Electrolux ne izgubi ono malo preostalog ugleda - stoji u drugom obliku na forumu fanzo.org gdje iskustva razmjenjuju serviseri bijele tehnike exSFRJ zone.

Drugim riječima, kvarovi Zanussi tamo jako često izazivaju glavobolju i servisera. Pa tko voli neka izvoli!

Što se tiče zapremnine bubnja - sve perilice danas imaju elektronske vage i odvagnu koliko će uzeti vode (posljedično i el. energije za grijanje vode) sukladno konkretnom punjenju pa je u konačnici isto prali 3 košulje ili 3 ručnika u 4 kg ili 8 kg perilici.

Jedino što će biti manje izgužvano u velikom bubnju.

trafic-vz
15.06.2011., 16:42
Što se tiče QUADRA postoje samo turske i to od VESTELA ! PCB (elektronika košta 390.00 + pdv ! Dijelovi za Quadro dobavljivi su samo u centralnom servisu u Kovinskoj ili kod njihovih ugovorenih servisera . Batis i Kralj imaju nešto dijelova al obično su skuplji ! Npr. grijač kod kralja košta oko 150,00 a ja taj isti od Inema (quadro) dobim za 81,00 a znam di su i po 60,00 !
GoldenSurferFromCRO uzmi si Candy GO4 105 osobno ja ju imam već 5g. i promjenio sam samo jednom grijač ! Perilica ti je duboka 40cm , 1000 o/min , Jednostavna elektronika i sama određuje okretaje cen. prema programima (1000 pamuk,800 sintetika,600 osjetljivo,400 vuna) . Kod mene dere svaki dan bar 1x ! Dijelovi su dobavljivi i nisu preskupi !

:s molim vas kod kupnje samo nemojte slušat trgovce !!!
Njima je bitno samo a još kad skuže da neznate kaj kupit onda gledaju da vam svašta uvale ! Previše puta sam od stranke čuo " pa u dučanu su rekli da je to ok i da su ih puno prodali " a na to im ja velim " a kaj ste onda sad mene zvali , mogli ste ju u dučan otpelat " :lol:

trafic-vz
15.06.2011., 16:47
Kakvu vagu !!!???

Grizzly perilice doziraju vodu preko hidrostata !!! Voda u bubnju stvara pritisak i hidrostat okine ventil a kad rublje upije vodu pritisak u cijevčici padne i hidrostat ponovno da napon ventilu !!! :top:
Grizzly dal si ti serviser il si se samo napičil na zanussi !

mali grizzly
15.06.2011., 16:57
Uopće nije sporan mehanizam kako raste "vodostaj" nego se posljednjih desetak godina razvila prvo mehanička /preko kliznog mjesta/, a kasnije i elektronska verzija štednje vode (i energenta) u perilicama tako da vodostaj niveliraju sukladno masi rublja stavljenoj u bubanj.

Dakle, da ne zamaram - imate najnovije perilice koje na display-u obavještavaju instant korisnika kolika je aktualna masa rublja u bubnju i kad dosegne max. kapacitet, onda na display-u ispisuju "Weight 6000 g - Thank You" - tako da korisnik zna da je dosegao max. kapacitet perilice. A pranje još nije ni počelo...

Tako da postoji niz varijanti tog modela gdje se vodostaj prilagodi aktualnom punjenju rubljem, a naravno da i dalje sve funkcionira preko hidrostata ili presostata.

Ne zaboravite, počelo je prije 20 - ak godina kad su ugrađivali dva hidrostata, jedan za full punjenje, a drugi za 1/2 punjenja bubnja.

A što je danas primitivno rješenje, u usporedbi s fuzzy logics sustavima modernih perilica.

trafic-vz
15.06.2011., 17:08
Da al pričaš o perilicama preko 5000,00kn. običnim smrtnicima nedostupnim !

Elich San
15.06.2011., 17:24
Hm...ne može zanussi? Mislio sam da to uzemme s obzirom da ću jako malo prati recimo 1 tjedno najviše, najmanje 2-3 mjesečno, jer sam samac, pa kaj misliš o tome. zašto bih uzeo skuplju kada malo perem rublje...Panasonic od 8 kg je previše, sam sam ja...dovoljno je 5kg, pa može i 6kg. Onda mali grizzly jel šljaka Zanussi ZWG1120M, evo piše 2099 kn u Pevcu, 6 kg, 1200 okretaja, A klasa energetska, A klasa pranja, LCD display, odgođeni start, dimenzije odgovara mojoj majušnjoj kupaonici 85 x 40 x 60cm! Ako to ne valja onda koja druga perilica? Samsung s keramičkim grijačem u Tehnomarktu košta 1999kn, sa super velikim otvorom sa sličnim karakteristikama kao Zanussi?

ja imam upravo tu mašinu sada cca godinu dana i nekidan smo mislili da je riknula,ali ipak nije.
naime pokazala nam se greška E30 i grizzly je mislio da je riječ o elektroventilu, međutim pokazalo se da je razlog bio banalan.

muž je samo očistio crijevo za dovod vode u perilicu i u filteru perilice nam se nakupilo ostataka praška pa smo i to očistili i mašina dalje šljaka normalno.
što se tiče učinkovitosti ja sam prezadovoljna njome.
dovoljno velik bubanj, dovoljno okretaja centrifuge, dosta tiho radi i stvarno nemam zamjerki u vezi s njom.
nadam se da će nas poslužit još par godina jer kako sam pričala sa jednim serviserom današnje perilice u tom cjenovnom rasponu su pravljene da rade do 5 godina i možeš biti sretan.
a budući da ja perem 2 mašine veša dnevno, ja ću biti zadovoljna da mi radi kao prošla quadro dobrih 5 godina.

ako si samac i pereš tako malo, ja bih ti ju preporučila.

mali grizzly
15.06.2011., 17:28
krasi samo skupe perilice jer dovoljno utipkati u Google:

Stufenlose Mengenautomatik

Izlistat će cijeli niz perilica s tom odlikom količinske automatike, a sada da li ispisuju na ekranu ili samo unutra prilagode koliko će vode uzeti, bez obavijesti - e to, dakle ovo zadnje, može se smatrati luksuzom.

Uostalom, kako bi dobile energ. razred A bez tog svojstva jer to je neki temelj učinkovite uporabe električne energije danas!?

Ne samo da u startu odrede količinu vode nego kasnije, shodno koliko je upilo dotično rublje, dopunjavaju da bi se vodostaj "popravio" i time poništila razlika u dotičnoj turi rublja.

Obično je prag odnosno minimalna masa 1 kg - uzimaju vode kao za 1 kg ukoliko je aktualna masa rublja i manja od 1 kg.

trafic-vz
15.06.2011., 17:36
Uostalom, kako bi dobile energ. razred A bez tog svojstva jer to je neki temelj učinkovite uporabe električne energije danas!?

Klase su priča za sebe !!!

Najbolja mi je stavka na energetskoj naljepnici gdje stoji s sitnim slovima "STVARNA POTROŠNJA OVISI O UVJETIMA KORIŠTENJA" !

Evo na mojoj Candy-ci piše A+A a ima obični hidrostat i motor na četkice !!! Kaj na to veliš ?

Grizzly pun si teorije a dali znaš i podatak da perilice s elektronikom na programu kuhanja nemaju više 95C već 90C a u stvarnosti griju samo do cca 82C ! Na taj način dobijaju A+ klasu što je za mene prijevara !

trafic-vz
15.06.2011., 17:42
Nažalost moram da idem . Pozzz

mali grizzly
15.06.2011., 17:48
Za sve proizvođače bijele tehnike i onda dobiju odgovorajuća predikat slova na EU energ. naljepnicama.

I što je najviše važno - energ. i ostale klase ovise o godini odnosno relativno su definirane. Recimo A energ. klasa je definirana kao 44 % bolje od prosjeka dotične godine pa kako napreduju aparati bijele tehnike onda su i kriteriji za A viši iz godine u godinu. Tako da ne velim na to ništa jer sve ovisi koje godine je testiran taj model i pitanje je da li bi i danas dobio A energ. naljepnicu ili ne...

Što se tiče "stvarnih" uvjeta - time se ograđuju najviše u sferi hladnjaka gdje je ambijentalna temp. 25 C na ispitivanju za energ. razred, a u praksi ta temperatura prostorije može dosta varirati.

U slučaju perilica, neki faktor je i ambijentalna temperatura, ali još više temp. ulazne vode - pa i to varira ovisno o lokalnim okolnostima pa se zato ograđuju.

Danas recimo najbolje perilice idu i do 40 % bolje od A norme, a što malo vrijedi kad dospiju u ruke domaćica koje ih onda "raspale" na 90 C s pretpranjem i sav inženjerski trud onda uzalud jer mislim da barem 2/3 svih domaćica u RH još žive u Plavi Radion epohi gdje je iskuhavanje rublja "zakon".

Fantomlat
15.06.2011., 19:16

Klase su priča za sebe !!!

Najbolja mi je stavka na energetskoj naljepnici gdje stoji s sitnim slovima "STVARNA POTROŠNJA OVISI O UVJETIMA KORIŠTENJA" !

Evo na mojoj Candy-ci piše A+A a ima obični hidrostat i motor na četkice !!! Kaj na to veliš ?

Grizzly pun si teorije a dali znaš i podatak da perilice s elektronikom na programu kuhanja nemaju više 95C već 90C a u stvarnosti griju samo do cca 82C ! Na taj način dobijaju A+ klasu što je za mene prijevara !

Ja ne znam da li je serviser,ali znam da zna o perilicama jako jako puno.Bilo je ovdje već više likova koji su ga pokušavali osporavati i omalovažavati,iz njima znanih razloga,ali su svi podvili repove i odavno ih nema.

Možda da se vratiš unatrag pa da kreneš negdje od 40-te stranice do zadnje,118-te.A možeš otići i na topic sa perilicama posuđa.Masa zahvalnih forumaša sa naklonom do poda radi savjeta kako riješiti kvar i uštedjeti znatan novac.Meni je osobno pomogao u dva navrata,kad sam mu pisao na pm.Njegovi su savjeti izravni i jasni,odnosno on ne radi na ovom forumu neki svoj biznis.Nemam ništa protiv tebe i svatko je dobro došao tko želi pomoći i ima znanja,ali malo prebrzo pucaš i imam osjećaj da si se došao nadmetati jer imaš problema sa egom i živcira te lik koji običnim ljudima daje besplatne majstorske savjete kako popraviti kvar.Ako imaš znanja,a deklarirao si se 20 godišnjim iskustvom,onda ga ovdje podijeli sa ljudima kojima treba pomoć i koji će to cijeniti.Čak štoviše,predlažem malom grizzliju da uzme tjedan ili dva pauze jer ćeš ga ti zamijeniti i odgovarati svima koji traže savjet ili pomoć radi kvara.Što kažeš ?

mali grizzly
15.06.2011., 19:50
Da se namještaju razredi A preko smanjenja temperature 95 C na 90/82 C jer je znano da je problem temperatura blizu 100 C vezan uz eventualno vrenje vode i nadmorsku visinu. Preciznije rečeno, smanjena je temperatura samo da se izbjegne mogućnost ključanja vode na višim nadmorskim visinama, gdje bi se eventualno koristile perilice. Miele ima čak aftersales servisnu službu koja nakon kupnje baždari termostat perilice, preko odg. softwarea, za dotičnu nadmorsku visinu (što je i za očekivati u alpskim predjelima).

Kako nedostaju informacije o energ. razredima, evo Vladine ustanove u RH i njenih ekspertnih stavova:

http://www.eihp.hr/hrvatski/e_oznake5.htm#d

Perilice se ispituju jedino na 60 C za energ. učinkovitost odnosno predikatni razred:

http://www.bfe.admin.ch/energieetikette/00887/00892/index.html?lang=de

Prevest ću samo ovaj dio teksta:

Die Informationen auf der Etikette sind auf der Basis des Waschprogramms 60 °C für Baumwolle gemessen.

Informacije na etiketi su mjerene na temelju programa pranja 60 C pamuk.

Trenutno je norma za A razred 0,19 kWh po kg rublja (pamuk bijelo na 60 C).

Institut J. Stefan iz Ljubljane je za neke svoje svrhe studija energ. učinkovitosti aparata u kućanstvima vršio ciljana mjerenja te razlike 60 vs 90 C i ustanovili su da i najbolje perilice na tržištu troše samo 10 % manje energije od loših kad ih se "nagari" na 90 C ciklus pranja pamuk.

Djelomično imate rezultate prikazane u toj studiji Inst. Jozef Štefan i obratite pozornost na str. 12 gdje su navedene metode testiranja perilica za energ. naljepnice (60 C pamuk).

http://www.aure.gov.si/eknjiznica/B_E_nalepke.pdf

mali grizzly
15.06.2011., 20:07
Ili još gore 90 C s pretpranjem!

--------------------------------------------------------------------------

Temperatura pranja perila
Prihranek med razredom D in A+

95 stopinj Celzija
8,88 %

60 stopinj Celzij
33,39 %

40 stopinj Celzija
54,05 %

30 stopinj Celzija
3,09 %
(Vir: institut Jožef Štefan)
----------------------------------------------------------------------

Prihranek = ušteda
-------------------------------------------------------------------
Raba električne energije enega pralnega cikla petih kilogramov perila pri različnih temperaturah:

Temperatura pranja
Poraba električne energije
glede na energijski razred *
stopinj Celzija
A+ D

90 1,5 2,73
60 0,85 1,55
40 0,36 0,66
30 0,23 0,43

* 5 kilogramov perila, poraba v kilovatnih urah (Vir: institut Jožef Štefan)
--------------------------------------------------------------------
Raba, poraba = utrošak

Moderne perilice i moderni deterdženti su optimizirani za 60 C!

GoldenSurferFromCRO
15.06.2011., 20:54
...
ako si samac i pereš tako malo, ja bih ti ju preporučila.

Zahvaljujem i ja isto tako mislim....Vjerujem da je mali grizzly imao dobre namjere,ali on je mislio na sveukupan dojam kao perilica za maksimalno korištenje u obiteljskom domaćinstvu. Ja sam samac i stremim za nekom dobrom perilicom. Inače pikirao sam na Samsung, ali kako reče mali grizzly, to je egzotična perilica i ako za pet godina bude kvarila, ne znam d ali ću naći dijelove za to. Zanussi pak ima svoje tržište rezervnih dijelova i kako bude malo prala, tek za pet godina bude možda tražila dijelove ili možda nikad s obzriom da ću malo prati...heheh!:top:

marek45
18.06.2011., 17:00
i nema više boshove perilice u konikomu....
zna li netko dal će opet naručivat po toj cijeni il je to gotova akcija?

marina3
19.06.2011., 15:22
kupili prije 10-tak dana perilicu Hover i ja sam super zadovoljna nakon Qadrove!

MučkoĐubre
20.06.2011., 08:23

Ja sam bio zvao i rekli su mi da je dobro da sam narucio kad jesam, jer da ne znaju hoce li jos bit. Uzeo sam preko interneta, tako da nisam isao tamo i ovo je bilo preko telefona kad sam se raspitivao za dostavu.
No rekli su mi da su negdje drugdje, u Rijeci, vidjeli tu istu za 3200 kn. Ne znam detalje.

Inace, sto se tice te perilice, jel normalno da se bubanj malo teze vrti. Kao nije potpuno slobodan. Na ovoj staroj kad bi rukom zavrtio bubanj, on se vrtio slobodno jos okret ili okret i pol, a ovaj stane u cetvrtini okreta. Jel moguce da je to zato sto ima veci motor?

Istodobno dok ga vrtim rukom cuje se kao da struze po necemu, ne onako ostro, nego vise kao da je naslonjen pa ima otpor. Mozda ga guma stisce jace nego na staroj masini?

bulthaup
20.06.2011., 08:44
Pa, jesi li siguran da si skinuo blokadu bubnja?

miST
20.06.2011., 15:23
ja imam pitanjce. whirlpool perilica dubine 40cm od nekidan je pocela zezat, a garancija je istekla prije mjesec ipo. koliko sam primjetio, zeza samo na programu od 90 stupnjeva, jednostavno prestane radit u pola programa. probali smo jos dva programa, oba su prosla bez problema. zatim smo opet probali ovaj problematicni program, proslo ok, ali sljedeci put je opet stala nakon cca 30min. ima li netko ideju da li je otisao programator i isplati li se uopce zvat servisera?

isprika ako je vec bilo slicno pitanje, sad cu pocet pretrazivat thread - ipak ima 118 stranica :)

mali grizzly
20.06.2011., 19:26
Onda sigurnosni termostat prekine program. Ili nešto u programatoru ne "drži" vremenski tako dugo uklj. grijač!

Može biti i nešto treće, ali koncentrirao bih se na ove dvije stvari:

1. Ako se to zbiva samo kad su velike vrućine, onda bih izvadio utikač, malo odgurao perilicu, skinuo stražnji poklopac - pažljivo smotajte odnosno nekako udaljite odvodno, dovodno crijevo i žicu da ne bi dospjeli pod remen - pa ostavite neka radi na 90 C s boljim hlađenjem, bez poklopca i onda ćemo vidjeti da li će ukopčati termo-zaštitu ili ne...

2. Moguće da je zbog nataloženog kamenca na radnom termostatu kriva dojava temperature pa onda pretjera s grijanjem. Danas je radni termostat NTC otpornik kraj grijača i ako je sve to oslojeno kamencem - može se dogoditi da to priječi rad termo-senzora...
Otiđite u prvu veću samoposlugu i na odjelu začina kupite paketić praha limunske kiseline (500 g cca 12 kn) i onda stavite program bijelo bez pretpranja na 60, bez rublja i hitnite unutra limunsku (cijelo pakovanje od 1/2 kg). Zatvorite vrata i pustite neka odradi cijeli program do kraja, s grijanjem, ispiranjima, centrifugom itd. Limunska će efikasno skinuti naslage kamenca iznutra i možda termo-indikacija poslije bude OK. Neće naškoditi perilici! Ako meni ne vjerujete, imate u DM njihovu smjesu za skidanje kamenca perilica i 500 g košta tridesetak kn, a na deklaraciji piše limunska kiselina.

Jedini zaplet bi mogao biti što se ponekad zna osloboditi iz nekog zakutka malo veći piljak kamenca koji bi u najcrnjem scenariju mogao blokirati elisu odvodne pumpe, ako se nekim čudom prekobicne preko filtra ispred. Tako da morate računati s time, iako ne vjerujem da ima baš toliko kamenca na "hrge" u godinu dana staroj perilici.

Poslije ćemo vidjeti što i kako dalje, ali prvo isprobajte to dvoje: preko faktora kamenac i preko faktora bolje hlađenje.

miST
20.06.2011., 19:59
Poslije ćemo vidjeti što i kako dalje, ali prvo isprobajte to dvoje: preko faktora kamenac i preko faktora bolje hlađenje.

zahvaljujem na savjetima, prvo cemo probat ovaj s hladjenjem pa se javim. perilica je stara 2 godine, a ne godinu :)

i jos jedno pitanjce vezano za kamenac. dodavanje sode bikarbone sprjecava nakupljanje istog - mit ili ne? baka je imala perilicu staru 40g (!!!) koja je nekidan riknula jer je pukao bubanj, a pri svakom pranju je dodavala zlicicu sode bikarbone.

mali grizzly
20.06.2011., 20:12
Kada je obično crno emajlirana kad se radi o tako starim perilicama i onda kad emajl napukne, uskoro probije hrđa i čelični lim (a la stari lonac).

Soda bikarbona nema baš poveznice s kamencem odnosno bojim se da to kemičari baš i ne bi priznali, osim pod paklenskim mukama...

Za kamenac su najviše efikasni fosfati, kao preventiva. Oni su već dodani modernim deterdžentima za rublje odnosno mogu se kupiti i kao zaseban proizvod (Calgon, multinacionalna kompanija Reckitt Benckiser). Imate niz podataka o tome kako djeluje na korporativnim stranicama, samo utipkajte Calgon u Google.hr. Dakako, ostali proizvođači tvrde da ne treba stavljati još i extra dozu fosfata kad ih oni već stave u deterdžente. Doista, danas je rijetko vidjeti baš grijač u okovima kamenca kao nekoć (da ga treba vaditi kliještima povlačenjem jer je uokolo toliko kamenca) i fosfati odrade manje-više taj dio posla.

Što se tiče skidanja kamenca kasnije, kad je već nataložen - djeluju najbolje voćne kiseline jer su efikasne, a ne škode metalima. Bilo koja od voćnih kiselina će odraditi zadaću, nešto sporije od jakih kiselina (solna!), ali bez opasnosti po metalne dijelove i za zdravlje. Sva sredstva za čišćenje u kupaonici su bazirana na nekoj od voćnih kiselina u "koktelu" (Cilit, Bang i dr.).

Meni draga limunska kiselina iz vrećice jer taj prah možete onako u malim količinama jesti i žlicom pa neke štete po zdravlje nema, a jeftina je. Uostalom, dodaju ih i u prehrambene namirnice...

miST
20.06.2011., 23:07
nažalost, skinuti stražnji poklopac nije dao rezultata, perilica se izgasila nakon cca 40 minuta. međutim, sad smo primjetili drugi simptom, a mislim da zbog njega ovaj pokušaj nije uspio. stroj se ponaša kao da je netko okrenuo programator na "off" dok je radila. čak se i lampica za brzinu centrifuge palila i gasila (u nepravilnom ritmu) kao da programator stalno mijenja položaj iz "on" u "off" i obratno. onda smo stavili na sljedeći program (75 stupnjeva), ista se stvar dogodila, kao da se resetira program. kasnije je program samo cetrifuge odradio svoje bez problema. kao laiku mi se čini kao da je neki kontakt u programatoru loš. neki prijedlog (osim velikog čekica, što nam je trenutno aktualno) bi bio dobar :D

mali grizzly
21.06.2011., 08:50
Iako bih isključio perilicu iz utičnice i onda ručno skinuo pa vratio kleme od grijača (da nije tamo slabiji kontakt) i isto to ponovio na spletu žica koji vodi prema programatoru.

Također bih izvadio program. modul i onda prema jakom izvoru svjetla promotrio da nema crnila, znakova topl. preopterećenja i tako to negdje.

Uglavnom, jedan od scenarija može biti relej koji uključuje grijač. Grijač je veliki potrošač reda veličine 10 A struje troši kad grije, a par puta više u momentu kad ga se tek uključi (hladni start). Posljedično znaju otići kontakti releja odnosno ako relej nije pravilno dimenzioniran (npr. 16 A) - onda kontakti se krzaju, pregrijavaju, habaju i ne mogu "držati" tako velik potrošač pa spontano odštekaju tijekom ciklusa.

Jedino mi nije jasno zašto toliko inzistirate na 90 pa na 75 C kad perilica neće

Desetljećima perem na 60 C samo, a i to su EU preporuke proizvođača deterdženata odnosno više nemaju deterdženti aktivnih sastojaka za tako visoku temp. pranja kao nekoć, u eri Plavi Radion.

Pa ako vam je zamjena prog. modula preskupa, a ipak još hoće na 60 C - perite onda na tim temperaturama dok ide...

Neki znanac koji se razumije u elektroniku nek vam pogleda prog. modul prije nego što se odlučite na zamjenu jer to će biti zviz iznad 1000 kn!

miST
21.06.2011., 11:22
hvala na informacijama. gurat ćemo dok ide, a mislim da se popravak ne isplati

Gospođa
21.06.2011., 16:13
Imam perilicu rublja Electrolux EWF 10240W i danas prilikom centrifuge se čulo kao da je nešto puknulo i toliko je bila glasna da smo je isključili. Probali smo okretati bubanj iznutra rukom ali neće, tj. jako se teško okreće. Zna li netko što bi moglo biti jer zvali smo servis, ali ne rade poslije 17 sati? Rublje je super oprala i do tada je već skoro iscentrifugirala jer su ostale samo 4. minute do kraja.

Elle Vk
21.06.2011., 16:36

Ima po jedna u Splitu, Dubrovniku i Ivaniću. Svaki Konikom je može naručiti ako ste ozbiljan kupac.

mali grizzly
21.06.2011., 19:03
Ležajevi!

Ako uhvatite čvrsto kažiprstom i palcem za rebro unutar bubnja i zavrtite - ako su ležajevi OK onda mora ići bubanj najmanje ukrug 1 do 1 1/2 okret.

Ako ne ide onda morate još probati tzv. cimanje...

Uhvatite istim hvatom rebro i pokušajte gore-dolje, od sebe prema zidu...
Ako su ležajevi OK, osjeti se samo "limuzinski" meki ovjes odnosno sustav kada/bubanj klizi na ovjesu gore i amortizerima dolje-

Ako su ležajevi dotrajali, ima klimuckanja, cimanja odnosno osjeti se poluklackanje, kako vam to već drago nazvati.
Znači, ako je ležaj OK ne smije se odmah zaustaviti bubanj i ne smije se osjetiti pod prstima da se bubanj klacka.

Inače, to je vraški skup i valjda najveći kvar perilice što se tiče satnice.
Računajte okvirno blizu 1000 kn, ako će to raditi serviser...

Ima puno posla, ali prethodno treba skinuti gornji poklopac i pogledati da li je kada jednodijelna ili iz dvije poluškoljke. Ako je jednodijelna, a obično je u svim novijim serijama AEG/Electrolux/Zanusssi - onda se mora kupiti kao rezervni dio cijeli sklop bubanj, ležajevi kada što košta cca 1/2 perilice ili čak i više, ovisno o modelu. Onda tu serviser nema što tražiti...

Inače, tipično da ležajevi "odu" kad se centrifugira jer je onda najveći tzv. ekscentar mase koji ih najviše bremeni

miST
21.06.2011., 19:25
ja sam prodrmao sve kleme koje sam našao, na grijaču, programatoru i na "sklopki" kojom se biraju programi. može li bit do nje? od prvog dana kad se odabere prvi program (90 stupnjeva) i kad se vrati na nulu, lampica se ne izgasi odmah nego treba ponovit postupak odabira programa i vraćanja na nulu, kontakt u njoj mi se činio loš. a sama stvar izgleda da vrijedi 5kn. sad, nakon što sam prodrmao sve uključujući i tu sklopku, lampica se odmah gasi.

mali grizzly
21.06.2011., 19:41
Onda ste trebali reklamirati u garantnom roku!

Onako generalno govoreći, Whirlpool su macheri za napraviti stroj koji traje 2-3 godine, onako po "amerikansku". Radi se o korporaciji koja gro toga trži na sjevernoam. tržištu i tamo se ni ne razmišlja o popravljanju nego nakon par godina frk u smeće. Pa su se managerske lije iz Whirlpoola tome prilagodile i na EU tržištima odnosno čudesa marketinga (6. čulo hahaha) i daj povoljnu cijenu, pa zezni kupca sa širokim marketinškim osmijehom.

Postoji spray Kontakt 60 (Chemie AG) i ovisno gdje ste locirani, dobavljiv u svim trgovinama s elektroničkim komponentama (npr. Chipoteka). Košta cca 35 kn.

Aparat se isključi iz mreže (utikač van), skine se prednja maska (ona ukrasna plastika i gumb) te se lagano prešprica i onda se par puta, dok je našpricano, prijeđe preko kontakata opetovanim preklapanjima lijevo - desno odnosno da se malo mehanički pomogne sredstvu da skine eventualni oksid.
Ostavite preko noći da ispari!
Spray je el. vodljiv i ne uključivati dok ne otpari...
Ako je samo loš kontakt, to uglavnom pomogne...

Whirlpool su macheri i za after sales odnosno imate sačekušu na rezervnim dijelovima i tu se naplate za eventualnu povoljnu startnu cijenu perilice. Sigurno nije ispod 1000 kn novi program. modul!

shalimar
21.06.2011., 22:54
Imam pitanje za malog grizzlya-pokvarila nam se stara Candy-ca iz 90-ih s inox bubnjem (tj. zvučala je kao da je otkvačio bubanj i divljala kod centrifuge), zvali majstora, on ju još više rašarafio da sad i skače i kaže treba sve u njoj mijenjat ležajeve, remenje i sve živo i da to dođe 1.500 kn. Mi rekle, njet, čovjek naplatio 250 kn što ju još rašarafio i tako smo sad bez perilice već duže vrijeme. Kad trgovine prorade u petak, kupila bi Candy CO 105 F/1. Pitanja su dva-vjerujem da je popravak stare realno jeftiniji, no da li ju se isplati popravljat i za ovu drugu koju bi kupila, da li je kvalitetna? Perilice preko 5 kg su nam previše jer nema tako puno veša. Unaprijed puno hvala na odgovoru.

mali grizzly
21.06.2011., 23:10
Po mom mišljenju, nešto najbolje iz žanra bijela tehnika uopće proizvedeno u Italiji odnosno što bi rekli "za kolekcionare" stvar. Ako niste znali, ta rostfrei kada je kunst za kojeg su angažirali machera u dizajnu F 1 odnosno da se ušpara na debljini lima, a da se rastereti vanjskim kavezom. Tako da kad čovjek to otvori, ma milina od inženjerskog umijeća... Tanko, a dura desetljećima.

Evo, malo sam se zanio samo da vam napišem da bih ja tako nešto popravljao do beskonačnosti jer za nekog prosječnog korisnika, s prioritetom "zaboravi" perilicu odnosno da dura i dura godinama, nema bolje...

Računica popravka:

1. 2 ležaja (obično kombinacija je 6204/6205) po 30 kn
2. Semering (talijanski, najviše jeftini u batis.hr) cca 30-45 kn, ovisno koja je dimenzija - što se pročita na njemu
plus sitni dijelovi poput gumene brtve termostata/sig. termostata po 5 kn

3. Remen - to vam imaju uglavnom Candy servisi onako baš za sve tipove i košta recimo 60 kn neki tipični, ali se nađe po broju (Pirelli) koji se pročita s njega i u Batis.hr, Kralj rezervni dijelovi itd po još manjoj cijeni...

E sad, to bi trebalo "okruniti" nekim majstorom koji to voljan promijeniti za cca 400 do 500 kn jer max cijenu za takve Candy u rangu 800-900 kn računaju samo za one plitke modele /33 cm/ gdje moraju vaditi sve van - ostane samo pumpa...

Morate napisati koji je model točno pa se onda vidi da li je moguće odšerafiti samo duplu poluškoljku koja nosi ležajeve i izvaditi van, bez demontiranja cijele perilice.
Ako imate nekog pri ruci da je mehaničar ili dobar u mehanici, slikajte fotoaparatom i stavite na internet pa pomognem online jer to nije neko umijeće za promijeniti, ako je majstorlucima vješt tip.

Nove Candy baš i ne bih kupovao odnosno po makedonskom cjeniku bi to bilo još OK, ali u RH su preskupe za ono što se nudi i još imate kod njih kako "zakačite" seriju odnosno neke su dobre, a neke baš i ne...

Ako već hoćete novu, onda recimo gorespomenuta Bosch u KOnikom.hr po 2999 kn je apsolutni best buy među EU proizvođačima.
Nema veze što je veći bubanj (7kg) jer je to samo bolje (sve masivnije, manje se gužva rublje itd.) i to nek vas ne zabrinjava uopće...

Fantomlat
22.06.2011., 12:24
Znanstvenici upozoravaju kako su perilice i slični kućanski aparati poput, primjerice, aparata za kavu plodno tlo za razvoj smrtonosnih gljivica. Opasna Exophiala dermatidis i E. phaeomuriformis pronađene su čak u 62 posto perilica posuđa. Crna plijesan obično se ulogori na zaštitnoj gumi na vratima i jako je opasna za zdravlje.

Primjerice, Exophiala dermatitidis može uzrokovati fatalne infekcije ukoliko dođe do pluća gdje dolazi do cistične fibroze. Obje vrste razvile su nevjerojatnu otpornost na toplinu i deterdžente koji se koriste pri pranju te bez problema izdrže temperaturu od 60 do 80 stupnjeva Celzijusovih. Znanstvenici su iznenađeni jer takvo svojstvo dosad nije zabilježeno kod gljivica.

Do otkrića siu došli znanstvenici iz susjedne Ljubljane i njihovo istraživanje je objavljeno u časopisu Fungal Biology. 'Široka prisutnost spomenutih gljivica u kućanskim uređajima sugerira da su s vremenom razvili nevjerojatne sposobnosti preživljavanja i mogu predstavljati značajan rizik za zdravlje ljudi u budućnosti', izjavila je biologinja Polona Zalar. Njezin tim je pregledao prisutnost opasnih gljivica iz uzoraka 189 perilica iz 101 grada diljem svijeta. Rezultat ih je iznenadio jer su opasne gljivice pronađene u čak 62 posto perilica.

Već se ovdje pisalo o tome,ali nije naodmet ponoviti.Nakon određenog vremena,navedene kućanske aparate,dobro je dezinficirati sa sredstvima koja su prilagođena za tu namjenu.Uglavnom,sredstva za skidanje kamenca,na bazi
limunske kiseline istovremeno će napraviti poštenu dezinfekciju perilice.
No za učestalije pranje,postoje i druga sredstva,poput Sargotana,koji je ovdje već bio preporučen kao sredstvo za dezinfekciju u perilica rublja,a pogotovo kad se rublje pere na nižim temperaturama( 15'C-30'C-40'C ).Sargotan se inače može kupiti u drogerijama Muller.Ne znam za DM,ali vjerovatno i tamo imaju slilčne proizvode za tu namjenu.Posebno je važno posvetiti pažnju gumi na vratima i sa krpicom,natopljenom sredstvom za čišćenje i dezinfekciju,pažljivo ju prebrisati.

marek45
22.06.2011., 12:27
Ima po jedna u Splitu, Dubrovniku i Ivaniću. Svaki Konikom je može naručiti ako ste ozbiljan kupac.

sad se i ja premišljam za panasonic.
mali_grizzly može usporedba potrošnje energije i funkcija panasonicove NA-128VA2WEE i boshove WAE 24362BY? i možda još nešto bitno ako smatrate potrebnim to naglasit?
vidim dimenzije su tu negdje jedino me vuče što je panasonic jako tih. skoro duplo.
što kažu ovi bošisti koji su čuli centrifigu uživo?

mali grizzly
22.06.2011., 13:43
Oba stroja idu iznad te norme, ali Panasonic ima ukrivljenu os bubnja dok EU proizvođači uglavnom i dalje robuju dogmi horizontalne osi (makar Bosch/Siemens već imaju ukrivljene osi kod 10 kg modela). Zahvaljujući tome perilica bolje moči rublje odnosno manje energije troši, ali rublje ima kompleksnije kretanje kad se centrifugira.

I sve to možete preko ograde baciti ako ćete prati na 95 C jer onda i najbolje perilice nisu nešto u energ. pogledu odnosno ne isplati se uopće gledati energ. etikete za te koji robuju i dalje navadi da peru 95 C. Jedva da ima neke razlike onda između perilica iz epohe kraja 90-ih i današnje generacije.
Znači, jedino to ima smisla ako će se prati na 60 C!

Što se tiče glasnosti, Bosch/Siemens idu sa svojim Eco Silence Drive motorima tek u razredu iznad 5 tisuća kn, a Panasonic unosi dozu brutalnosti u tržišno nadmetanje već u razredu 500 eura odnosno oni nude motor bez četkica svim kupcima svojih perilica. Tu je ta razlika, Panasonic nema četkice! Baš kao i LG sa svojim Direct Drive motorima u ekonomskoj klasi 400 eura...

shalimar
22.06.2011., 14:13
Zahvaljujem na savjetu, mali grizzly :). Na žalost, muški stvorovi oko mene su nježne biljke i drama im je i majstora pozvat a kamoli zasukat rukave, tako da ju jedino mogu sama popravljat. Inače stara Candy je Domino 4x4 model. Što se tiče kupnje nove, da li je LG neka jeftinija tiša od Bosha? Imam jako osjetljive susjede u zgradi.

mali grizzly
22.06.2011., 14:45
Onako "u glavu", jedino LG i Panasonic nude veoma tihe perilice u ekonomskoj klasi 400 do 500 eura jer su im svi ili većinom modeli temeljeni na motorima bez četkica.

Ostali nude tihe motore u veoma skupom razredu perilica, počevši tamo negdje s 5 000 kn...

LG vam ima akciju uvijek u nekoj drugoj trgovini na model 45 cm s cca 2500 kn postavljenom cijenom pa pročešljajte web trgovine preko Google. Za te novce dobijete DD motor bez četkica, koji je smješten iza osi bubnja - ne dolje, kao što je to slučaj s ostalim perilicama.

http://www.protis.hr/products/details/lg-perilica-rublja-f1068ld-5kg-1000okr-dd-44cm/27769
Npr. protis ima akciju, ali zaračuna dostavu.
Imate prikaz aktualnih cijena LG na nabava.net

U Ecos.hr na Jankomiru (preko puta Baumax) - imaju i glavni izložbeni salon i dolje lijevo pokrajnji ulaz u trgovinu s diskontnim cijenama - ima novih, ali ogrebanih, popravljenih ili izložbenih perilica LG po sniženim cijenama...

shalimar
22.06.2011., 19:16
Hvala još jednom! LG it is :top:!

goran2011
25.06.2011., 11:49
Grizzly kao prva svaka cast na svim tim savjetima...

Sad, treba pomoć i meni... Zanima me kakav je servis za bosch i panasonic, odnosno da li se za eventualni kvar treba cekati mjesec dana da se rijesi?

Ajmo rec da mi je budget za perilicu 4000-5000 kn i koju perilicu bi preporucio, mozes i vise njih.

H v a l a !

mali grizzly
25.06.2011., 18:47
Nema potrebe za skupljim perilicama od cca 3500 kn (gotovinska cijena) jer dobijete sve što se može poželjeti, a ostatak potrošite u neku drugu svrhu.

Imate na str. 114 i 115 te usporedbe što se najviše isplati kupiti, a samo bih ponovio da trenutno Panasonic ima nevjerojatnu vrijednost za novac jer u RH perilice "počinju" negdje u zoni 1600-1700 kn - za dvostruko veći iznos dobijete u svim aspektima vrhunsku perilicu Panasonic od čak 8 kg s 1200 okr/min i razredom AAB.

Osim toga što je dan-noć u usporedbi s upola jeftinijim, ima i najviše napredan sustav tumbanja rublja na svijetu i najtiša (jer ima i motor bez četkica i kompletnu zvučnu izolaciju panelima od mineralne vune iznutra).

Servisi? Ne znam detalje, ali nije tako teško doći do dijelova Bosch/Siemens grupacije čak i preko neovisnih trgovina rezervnih dijelova (npr. preko batis.hr naručuju za cca 5-7 dana izravno iz Njemačke). Ta BSH grupacija ima e shop rezervnih dijelova i tamo imate eksplozivne nacrte svih perilica s brojevima i pozicijama pojedinih dijelova, a dostup je svima slobodan na te stranice...
Samo što pojedini Bosch/Siemens rezervni dijelovi imaju prilične cijene (npr. prednji mijeh cca 300 kn), ali je ta igra s cijenama rezervnih dijelova postala neka notorna razbibriga menadžera, onako perverzija.
Za Panasonic servis i dijelove - najbolje nazovite panasonic.hr zastupstvo za RH i oni bi po defaultu trebali potencijalnom kupcu odrecitirati kako stoji s dijelovima i servisom. Inače, sve u kući što imam s natpisom Panasonic nikad nije trebalo servis i dan danas radi kao prvog dana - izuzevši pekač kruha koji je nakon nekoliko godina bukvalno razbucao alum. kalup za kruh odnosno aluminij od zamora materijala nije mogao to izdržati. Elektronika, grijač, motor i timer - sve radi besprijekorno...

goran2011
26.06.2011., 18:42
grizzly još jednom hvala i samo sam se zbog perilica učlanio na forum tj tvojih savjeta!

mali grizzly
28.06.2011., 11:41
Izgleda da i na hrv. tržište stiže posve nova serija Panasonic perilica sa sufiksom g4

Sadašnje su sa sufiksom g3

http://www.panasonic.hr/html/hr_HR/5341890/module/general/compare/productsCategory.html

Ne znam koje će biti cijene i specifikacije, ali isplati se pričekati jer možda će lansirati novu seriju po promotivnim cijenama ili se rješavati stare g3 serije po malo spuštenim. I u jednom i u drugom slučaju bi mogli nešto uštedjeti!

marek45
28.06.2011., 13:23
Izgleda da i na hrv. tržište stiže posve nova serija Panasonic perilica sa sufiksom g4

Sadašnje su sa sufiksom g3

http://www.panasonic.hr/html/hr_HR/5341890/module/general/compare/productsCategory.html

Ne znam koje će biti cijene i specifikacije, ali isplati se pričekati jer možda će lansirati novu seriju po promotivnim cijenama ili se rješavati stare g3 serije po malo spuštenim. I u jednom i u drugom slučaju bi mogli nešto uštedjeti!
otkuda ti ta informacija?
koje su sad te g3 i g4?
kakva je onda serija one hvaljene NA-128VA2WEE?

znaš možda iz prakse koliko treba čekati da te nove perilice dođu i dal donose nešto revolucionarno il isplativno za čekati?

mali grizzly
28.06.2011., 13:54
http://www.panasonic.co.uk/html/en_GB/2135015/module/general/compare/productsCategory.html

Gdje Panasonic ide s daleko širom paletom perilica nego u kontinentalnoj Europi...

Nema tu neke razlike u kakvoći odnosno pouzdanosti nego sigurno se radi o obračunu s konkurencijom pa se unapređuje tzv. bang per buck odnosno ono što kupac dobije za cijenu... Uglavnom one luksuzne stvari poput programi, perforacije bubnja itd.

Mali preview ima na njemačkom portalu

http://www.panasonic.de/html/de_DE/Produkte/Haushaltsger%C3%A4te/Waschmaschinen/2132358/index.html#anker_2132358

Nova, ali još uvijek serija g3 ----10 kg perilica!

http://www.panasonic.de/html/de_DE/Produkte/Haushaltsger%C3%A4te/Waschmaschinen/NA-140VG3/%C3%9Cbersicht/7185943/index.html

Ne znam koliko će se razlikovati cijenom, ali računajte negdje ujesen ili pred Božić.

maja400
28.06.2011., 14:20
otkuda ti ta informacija?
koje su sad te g3 i g4?

znaš možda iz prakse koliko treba čekati da te nove perilice dođu i dal donose nešto revolucionarno il isplativno za čekati?

Ja sam prije par dana uzela NA-128VA2WEE na info-box.hr i super sam zadovoljna.

pata_fix
28.06.2011., 22:19
kad moja stara perilica crkne (a to ce biti uskoro) uzimam panasonic definitivno :D

DJM
28.06.2011., 23:41
PANASONIC perilica go for it :top: :top: :top:

veoma zadovoljan user

Fantomlat
29.06.2011., 07:30
[QUOTE=marek45;34542979]otkuda ti ta informacija?
koje su sad te g3 i g4?

Ta serija je mrak i vrijedi svake lipe.Inače na našem tržištu je trenutno,serija sa prefiksom VA2,a ove sa G3 nije niti bilo.Za G4 nemam pojma,ali ako vam je hića,samo naprijed.Bolje kupovine za novac od NA-128VA2WEE nećete naći.

Fantomlat
29.06.2011., 08:06
Ja sam prije par dana uzela NA-128VA2WEE na info-box.hr i super sam zadovoljna.

To-shi-ba ko ludo ! Dobrodošli u Panasonic klub zadovoljnih korisnika.

Sada, kad se ovdje širi baza korisnika perilica ovog globalno jednog od najačih svjetskih proizvođača ,a relativno nepoznatog u nas u tom segmentu,moći ćemo tijekom godina razmjenjivati korisne informacije u slučaju bilo kakvih neželjenih događanja te u slučaju da nekom bude trebao servis u garancijskom ili van garancijskog roka.No to može biti više iznimka nego pravilo, jer su te perilice dugoprugaši i napravljene po visokim standardima u svakom detalju.
No svakako,ne zaboraviti ispravno koristiti i održavati perilicu te koristiti savjete malog grizzlija kojih ovdje ima napretek.
Jedan od važnih savjeta je ,ne koristiti centrifugu na maksimalnoj brzini,ako ne morate jer time produžujete vijek trajanja ležajeva.Inače ja sam se sa svojom perilicom ustalio na 800okr/min,a to je za perilicu od 8kg,adekvatno min. 1000okr/min kod perilice bubnja promjera 5kg.

mali grizzly
29.06.2011., 13:39
Što nije jasno razvidno iz hrv. prijevoda specifikacija za NA140 V - g3, ali se vidi na njemačkim stranicama.

Ukratko, radi se o sustavu kojeg je prvi u masovnu uporabu uveo Candy još tamo potkraj 90-ih, ali ubrzo i odustao od njega (!?).

Osim odvodne pumpe, perilica ima i optočnu pumpu koja tijekom pranja uzima otopinu deterdžent/voda iz kade i onda ju opet vrati proštrcavanjem kroz rublje koje se pere. Candy inženjeri su to nazvali 2xbrzina odnosno osim klasičnog tumbanja rublja okretanjem bubnja se brzina agitacije (zapljuskivanje, narodski) poveća i aktivno, štrcanjem preko pumpe...

Učinak bi trebao biti bolje otklanjanje teških mrlja!

Većina perilica danas na tržištu ima pasivno "tuširanje" preko prekretnih trokutastih spremnika u rebrima bubnja koje zahvate vodu i kad su u gornjoj poziciji onda "istovare" vodu po rublju.

Koliko mogu pročitati, Hydractive pranje je naziv tog Panasonic rješenja s optočnom pumpom.
Slično rješenje ima i LG, jedan od glavnih globalnih takmaca Panasonic...

haribo777
29.06.2011., 21:01
Dragy Mali Grizzly!!!

Počela sam čitati tamo negdje od 2009.g i prilično si me impresionirao svojim znanjem da tu sjedim i čitam već preko tri sata...nadam se da imaš i neko znanje o okulistima i optičarima u Zagrebu jer nakon ovolikog buljenja u ekran je to iduće što će mi trebati...oči mi umiru, al ne odustajem:-)))
Uglavnom, cijeli vikend se bavim odlukom koju perilicu kupiti i svašta slušam ovih dana, al tu sam konačno naišla kod tebe na interesantne i uvjerljive savjete!!!
Dakle, čitala sam da si pisao da i ti imaš plitku Candy perilicu... pa me sad zanima
jer odlučit se jednostavno sama ne mogu između Samsunga i Candy, cijena mi nije presudna nego me više zanima jel su ove od 45cm ipak stabilnije od ovih 33 cm... i tako....pokušavam nešto izmudrovati sama, ali ne ide
Pa ako ti se da... molim, jako molim savjet koju odabrati???

http://www.technomarket.hr/products/09046914/candy-goy-105
Candy GOY 105, 33cm 1000 okretaja 3889kn
http://www.technomarket.hr/products/09036450/candy-go4-106
Candy GO4 106 40cm 1000 okretaja 3689kn
http://www.technomarket.hr/products/09064288/candy-go4-1262d-1
Candy 1262d 40cm 1200 okretaja 3989kn

ili SAMSUNG WF 8500 45cm 1000 okretaja, 2300kn
http://www.technomarket.hr/products/09053202/samsung-wf-8500nmw8
Neću te poslije tući ako krivo ispadne, al reci mi nešto jer moram odlučit, a nemam pojma što je pametno!!!!! please!!!!!!!!!

mali grizzly
29.06.2011., 21:37
Imaju uspješnih serija, a i zalomi im se podosta toga - tako da njima definitivno nije "sjeo" prelaz na elektronički upravljane perilice s kolektorskim motorima.

U slučaju plitkih perilica je glavna stvar mehanički aspekt odnosno ima unutra jako malo mjesta za njihanje/ljuljanje kade s utezima - posljedično se podosta puta čuje "zviz" kad udari o oplošje, recimo kad diže okretaje...

Tako da bih vam preporučio da se odlučite za LG Direct Drive u tom razredu 44 cm jer je to stvarno neki optimum što dobijete za novac. One nemaju motor dolje nego iza bubnja, a onda povećaju kadu i ima puno više mjesta za ljujačinu koja uslijedi zbog ekscentrične mase rublja unutar stroja. Osim toga, tihi (motor bez četkica je DD!) i po cijeni stvarno bez prigovora jer ih možete naći na akcijama u zoni 2500 kn. Imate u prethodnih par postova preporučeni model LG na aktualnoj ponudi ili svrnite osobno u Ecos.hr preko puta Baumax u Jankomiru - tamo imate naime i diskontnu radnju lijevo od glavnog ulaza.

Ako ne morate ići u razred 33 cm - nemojte! Neki proizvođači izrijekom odbijaju proizvoditi sve ispod 52 cm, a neki se spuste eventualno do 44 cm razreda (Bosch/Siemens - ali su cijene napaljene). Samo desetak proizvođača radi 32/33 cm i to uglavnom onih koji nisu pretjerano znani po robustnim perilicama. Za one koji drže do mehanike, sramota kad zviznu o oplošje...
Miele recimo ne ide ispod 6o cm dubine!

Tako da si pogledajte ponudu LG u 44 cm razredu i mislim da ćete tamo naići na model koji će biti OK.

pata_fix
29.06.2011., 21:38
http://www.technomarket.hr/products/...dy-go4-1262d-1
Candy 1262d 40cm 1200 okretaja 3989kn

ovu perilicu ja imam (doduse stariji model,a razlika je u programima) i mogu ti reci da je odlicna ;)

GoldenSurferFromCRO
29.06.2011., 21:43
...
Tako da si pogledajte ponudu LG u 44 cm razredu i mislim da ćete tamo naići na model koji će biti OK.

Ali LG je često pokvarljiva roba, meni je dva puta riknuo DVD snimač (2200 kn), pa jedanput pod garancijom ok, ali drugi puta bez garancije sam morao platiti popravak od 850 kn. Onda LG TV 82 cm, Slim TV, riknuo nakon 4 godine rada, nema garancije pa popravak bi koštao 3000 kn. Bacio sam Tv u smeće. Sada LG zaobilazim u širokom luku....šmrc, a bio je moj mecena. Sada više ne gledam LG.

Zašto ne valja Samsung veš mašine SAMSUNG WF 8500 45cm 1000 okretaja, 2300kn? Jer keramičke grijač je loša ideja? mene privlači 45 cm dubine i pristupačna cijena. mada još gledam Zanussija ali dubina je nekih 54 cm...još razmišljam..

mali grizzly
29.06.2011., 22:22
LG puno više trži u Srbiji nego u RH i nema baš puno tamo prigovora na neku navodnu kvarljivost odnosno bude nešto hladnih lemova na programatorima, ali se to riješi u garantnom roku i to bi bilo onako statistički...
Uostalom, oni imaju DD motor na kojeg proizvođač daje 10 godina garancije - znači da to možemo otpisati kao nepouzdanu komponentu...

Nema remena nego ide osovina motora izravno na bubanj!

Dolje je odvodna pumpa, a to je danas tako jeftina komponenta gdje Askoll ima neki svjetski monopol tako da tu nema više bitne razlike među perilicama..

Od eventualno kritičnih točaka preostaju elektroventili - legendarno pouzdani već desetljećima i - programatorski modul odnosno sklop za balansiranje prigodom dizanja okretaja. Tu meni daleko više pouzdano izgleda nešto proizvedeno u LG tvornicama od mnogih ostalih jer su oni baš proizvođači elektronike, zar ne?

Tako da se ne bih složio s time da je to neka bofl roba, a ima u Jankomiru izložena LG s prozirnim bočnim stranicama pa se možete uvjeriti na vlastite oči da je sve unutra strojarski uzorno napravljeno i nema tu vrdalama s kvalitetom amortizera/ovjesa i tako to.

Što se tiče Candy, oni posljednjih godina naguravaju veliku zapremninu u plitke perilice na račun kade nepravilnih oblika.
Klasično pravilo:
33 cm razred ---- 3,5 kg
44 cm razred ---- 4,5 kg
52 cm razred ---- 5 kg rublja

Dakako, misli se na grube gabarite bez gumbi, vrata i sl.

Oni sada stavljaju u 33 cm razred 5 kg! A Candy nikad nije bio bogzna što u mehanici odnosno lagašno, bez masivnih amortizera...

haribo777
29.06.2011., 22:31
Hvaaalaaaa puno!!!

Slušam priče o Gorenju od kojeg su ljudi očajni u zadnje vrijeme...o bubnjevima koji jedu veš i sl:-) pa o elektronici Candy-ca koje se zbune ovisno koliko veša staviš (program za 3 ili 7 kg) pa uzmu po svojoj procjeni i više vode, a onda ne stignu tu vodu ispumpat jer u biti uzmu tu vodu, makar su uključene da rade u programu za 3 kg... i slično...o zujanju da ni ne pričamo.... pa je teško bit pametan što uopće kupiti pogotovo kad si ipak želiš tu cm plitku klasu...
Još jednom zahvaljujem puno na savjetu jer vjerujem da znate što govorite pa neću nastavljat s podpitanjima iako mi je to inače vrlina:-))))
Već sam na netu i nasla model LG F1068LD pa ćemo vidjeti:-))))))
http://www.jeftinije.hr/kucanski-aparati/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/lg-perilica-rublja-f1068ld_-_CX000F371A

mali grizzly
29.06.2011., 22:42
http://www.ecos.hr/katalog/kategorija-42-perilice-rublja/proizvod-32188-lg---perilica-rublja-f1056-nd-6kg-dd-1000om

Meni izbacuje Google da je slim verzija odnosno 44 cm dubine, iako to ne piše na Ecos portalu.
Ta je čak 6 kg - što je odlično jer ionako ima elektronsku vagu, pa svejedno koliko je rublja u aktualnoj turi kad odvagne prvo pa prilagodi vodu i ostalo, a sve je masivnije...

pata_fix
29.06.2011., 22:46
ja ti samo mogu reci svoje iskustvo s candy perilicom koja je btw kod nas u svakodnevnoj upotrebi, vikendom i 2x dnevno... istina je da ima mali problem sa balansiranjem i svaki puta zvizne u oplosje,ali nas ne smeta i sto se pranja tice je odlicna. sad je vec je osjetno na izdisaju jer ju doslovno maltretiramo ali nas sluzi i namjeravamo ju prebacit u stan, a u kucu kupiti panasonic :D

MučkoĐubre
30.06.2011., 08:06
Ali LG je često pokvarljiva roba, meni je dva puta riknuo DVD snimač (2200 kn), pa jedanput pod garancijom ok, ali drugi puta bez garancije sam morao platiti popravak od 850 kn. Onda LG TV 82 cm, Slim TV, riknuo nakon 4 godine rada, nema garancije pa popravak bi koštao 3000 kn. Bacio sam Tv u smeće. Sada LG zaobilazim u širokom luku....šmrc, a bio je moj mecena. Sada više ne gledam LG.

Zašto ne valja Samsung veš mašine SAMSUNG WF 8500 45cm 1000 okretaja, 2300kn? Jer keramičke grijač je loša ideja? mene privlači 45 cm dubine i pristupačna cijena. mada još gledam Zanussija ali dubina je nekih 54 cm...još razmišljam..

Nema ti to previse veze, nema previse veze ni perilica posudja i rublja, a kamoli DVD i TV s perilicama.

strila
30.06.2011., 11:20
Evo da i ja kazem nesto u prilog LG perilicama....ja svoju http://www.lg.com/hr/kucanski-aparati/perilica-rublja/LG-F1068QD.jsp imam oko godinu dana.Do sada sam promijenila 3 perilice Indesit,Gorenje(2 kom) i ovo je najbolja koju sam do sada imala.Ja sam se sa Lg perilicama susrela prvi puta u Australiji i odusevila sam se,DD motor,tiha,super pere,programi ne traju predugo,mala potrosnja vode.Ponukana pozitivnim iskustvom sa LG odlucila sam da je kupim.Mnogi su me odgovarali od toga i pumpali me s tim kako ovdje i u Australiji nije ista kvaliteta.Ipak sam je kupila i zbilja nisam pozalila.:)

sanja_2007
30.06.2011., 11:23
Nipošto, ali nipošto Candy!

Nikad više u moju kuću!!!

Katastrofa, još je u jamstvenom roku, a bubanj se pokidao 2 puta. Prvi puta nakon manje od godine dana, a drugi puta 6 mjeseci nakon popravka! Gadovi u predstavništvu ne daju zamjenski stroj iako na njega imam pravo jer se isti kvar ponavlja zbog tehničkog nedostatka stroja. Kažu poravljat će dok je u jamstvenom roku a onda... onda ću s njom na SMEĆE! Išla sam od državnog inspektorata, udruga za zaštitu potrošača, pa sve pravnika; ništa MF... :mad: Nikad više u moju kuću!

Fantomlat
30.06.2011., 13:38
Nipošto, ali nipošto Candy!

Nikad više u moju kuću!!!

Katastrofa, još je u jamstvenom roku, a bubanj se pokidao 2 puta. Prvi puta nakon manje od godine dana, a drugi puta 6 mjeseci nakon popravka! Gadovi u predstavništvu ne daju zamjenski stroj iako na njega imam pravo jer se isti kvar ponavlja zbog tehničkog nedostatka stroja. Kažu poravljat će dok je u jamstvenom roku a onda... onda ću s njom na SMEĆE! Išla sam od državnog inspektorata, udruga za zaštitu potrošača, pa sve pravnika; ništa MF... :mad: Nikad više u moju kuću!
+++++++++++++++++++++++
Interesantno ! Mali grizzly je pisao nešto o jednoj seriji Candy perilica gdje su pucale kade i koje su povukli iz prodaje,a kupcima diskretno zamijenili sa novima.Da to nije perilica iz te priče ?

mali grizzly
30.06.2011., 21:25
veoma dugog životnog vijeka.

Danas ne samo da više nemaju neku nišu proizvoda gdje bi bili bolji od konkurencije u nižem i srednjem cjenovnom razredu, nego debakl na perilicama:

http://www.which.co.uk/news/2011/03/more-exploding-candy-washing-machines-248906/

A i dizajn im je postao jako kičast, s tim gumbima programatora koji svijetle kao jelke...

Otegotno - u RH imaju previsoke cijene odnosno u rangu su ili nerijetko skuplji od Bosch aparata, a po stvarnoj kvaliteti komponenti unutra bi trebali biti bar 500 kn jeftiniji. No, cijene su stvar uvoznika u RH i njegove marže, a ona je vrtoglava...

sanja_2007
01.07.2011., 07:29
Ne znam da li je riječ o tom modelu, platila sam je 3000 na akciji (redovna cijena 3500) model CM F-125-84S.

Mislim, meni je jasno da ima lošijih serija i lošijih strojeva.
Ono što me najviše smeta je što su mi gospoda iz Candy predstavništva rekli da je to aparat za domaćinstvo i da se iz amortizira u razdoblju od 5 godina. A ja perem prosječno 2 puta dnevo šareno na 40.

Na perilicu su trebali staviti da smije prati 2 puta tjedno pa da joj vijek korištenja bude 5 godina!!! :mad:

Nikad više Candy, ne toliko zbog samog stroja nego zbog bahatosti i bezobrazluka ljudi iz predstavništva.

A imala slatku staru Wirlpool perilicu prije toga, radila ko švicarski sat...

FED
01.07.2011., 09:14
@mali grizzly

Mala digresija kroz važno pitanje ali ipak vjerujem usko povezana sa perilicama kao strojem...:

Naime, prešao sam na tekuće/gel deterdžente za šareno rublje, te na isto nagovorio i mamu (lijevanje direkt u bubanj).
Kod nje na jednoj Gorenje staroj oko 5 godina se još više vidi na rublju nekakvo povećano "izbjeljivanje" tamnije obojenog rublja, tipa tamno plave majce, crne pamučne hlače (po kojima je sve puno nekim bijelih mikromucica...) itd.
Ne znam o čemu se radi, pa sam laički pretpostavio da možda kemijski sastav gela i nekakvih ostataka praška to radi, no nisam siguran.
Zna li se što bi moglo biti ovome uzrok??

mali grizzly
01.07.2011., 09:50
Oni nisu postojani kao u prašku i to je onda neka relativna mana tekućih/gel za bijelo rublje.
Ali, kad se radi o gel/tekućim za šareno rublje, nema optičkih izbjeljivača unutra i dapače, sve je podređeno očuvanju boja jer je to i bila glavna ideja gel formulacije (da nema zeolita kao u prašku koji ostavlja bjelkaste tragove).

Tako da ne znam o čemu se tu radi jer mucice ne mogu biti od deterdženta i kakva je to "džumbus" situacija u toj perilici.

U svakom slučaju, pozorno pregledajte prednji mijeh perilice i očistite eventualne naslage. Očistite filtar ispred odvodne pumpe!

Očistite i ladicu za deterdžent i izvadite van ladicu pa još starom zubnom četkicom prokefajte zonu ispod ladice gdje se slijeva tekuća voda jer tu zna biti i plijesni i naslaga.

Ubacite u perilicu 500 g praha limunske kiseline (veće samoposluge na odjelima začina, cca 12 kn vrećica) i operite na prazno, program bijelo 60 C.

Onda, kad se svi ti faktori izluče, može se razmatrati deterdžent - iako je gel (osobno koristim godinama i godinama Persil Color Gel) nedvojbena garancija očuvanja šarenih boja, pod uvjetom da su kvalitetni odjevni predmeti. Imam neke skupe ljetne majice i tek nakon 4-5 godina pranja je moguće zapaziti da blijede boje.

Za crno/tamne boje postoje i posebni tekući koji čuvaju baš tamne boje (npr. Dreft Black, Woolite Black itd.)...

Jasno, sve navedeno vrijedi ukoliko se pere šareno na 30 C. Ako su veće temp. onda imate pojavu da boje se gube zbog pretjerano tople vode! Ne zbog deterdženta!

FED
01.07.2011., 10:01
Puno hvala!
Pere se na 30 st, blagi program, sa Perwoll Color Magic-om.
Filter nije jako dugo čišćen, a mijeh uvijek ima malo "skorenih" naslaga. Probat ću to očistiti + ovo sa limunskom kiselinom izvesti.
Doduše ove crne pamučne hlače su oprane istim tim Perwollom, ne Black Magicom, ali slično je i sa plavim polo majcama bilo.

mali grizzly
01.07.2011., 10:16
pučansku klasu odnosno skupi dizajnerski komadi odjeće se učas habaju nakon par pranja. Zato su krenuli u te saćaste, diamond ili kako ih sve ne nazivaju perforacije bubnjeva - da se stvori vodeni film o koji "lupa" tkanina, ne o metal. Na žalost, to nije posve riješilo problem jer i s najviše modernom generacijom deterdženata i najviše naprednim perilicama - boje blijede i tzv. abrazivna oštećenja ipak nastupaju...

I kad to sve navedeno vrijedi za perilice i odjevne predmete visoke klase - možete tek zamisliti kako stoji stvar s jeftinijim odjevnim predmetima.

Perwool je dobar izbor za pranje šarenog, jedino ljeti ponekad zna biti problema s pranjem znojavih majica odnosno bolje ih prati u klasičnom gel deterdžentu nego Perwool jer ponekad zna ostati diskretan vonj.

Zimi je posve OK!

Ti Black Magic ili kako ih već zovu su zapravo više marketinški trik nego što to stvarno ima osnove u formulaciji deterdženta.

Pravi problem je napraviti tekući/gel za bijelo na niskim temperaturama jer su optički izbjeljivači slabo postojani u tom agregatnom stanju. Bilo nekih pokušaja Reckitt Benckiser multinacionalne kompanije (Ava brand), ali su ti proizvodi kasnije nestali s tržišta - ili ih kupci nisu kupovali...

pata_fix
01.07.2011., 10:57
mi smo nedavno poceli koristiti samo deterdjente iz müllera i mogu reci da su daleko kvalitetniji i boljeg ucinka nego bilo koji drugi. naravno, i skuplji su :D ali ih zato ne treba dozirati u ogromnim kolicinama, tim vise sto ja imam uzasno osjetljivu kozu na ostatke deterdjenta pa peremo doslovno sa 1/3 preporucene kolicine (jedino za jako uprljanu robu stavimo normalno, al onda ona ide na duplo ispiranje) i sve je savrseno cisto,oprano i mirisi ;)

Fantomlat
01.07.2011., 11:46
mi smo nedavno poceli koristiti samo deterdjente iz müllera i mogu reci da su daleko kvalitetniji i boljeg ucinka nego bilo koji drugi. naravno, i skuplji su :D ali ih zato ne treba dozirati u ogromnim kolicinama, tim vise sto ja imam uzasno osjetljivu kozu na ostatke deterdjenta pa peremo doslovno sa 1/3 preporucene kolicine (jedino za jako uprljanu robu stavimo normalno, al onda ona ide na duplo ispiranje) i sve je savrseno cisto,oprano i mirisi ;)

Quote:
_MK_ kaže:
Čitao sam tu da se hvali Ariel Complete 7. Kakav je Ariel Actilift (iz Müllera)?
++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++++ ++++
Ovo je jedan stariji komentar i upit koji je i mene zanimao.Ja koristim Ariel Complete 7 pa ako koristite Ariel Actilift,možete li napisati vaš dojam ?
Hvala !

pata_fix
01.07.2011., 12:01
Ariel Actilift je odlican, super pere i jednom smo ga kupili za bijelo i sareno i stvarno su dobri... jedino, meni se ne svidja miris, tj malo mi je preintenzivan (mimoza) :D

Gratakaža
01.07.2011., 14:44
Pročitala sam dio ovih stranica tražeći pomoć pri kupnji nove Perilice rublja. Vidim da se prilično hvali onaj tihi Panasonic uređaj. Priučavajući vaše komentare, shvatila sam da su moji prioriteti slijedeći:

- mašina za 4-članu obitelj s 2 male djece (7-8-kg ili koji bi to već kapacitet bio)
- mogućnost odgođenog starta
- tihi uređaj (jer mi je kupaona odmah do obje spavaće sobe)
- kids lock opcija je poželjni plus, ali nije neophodna

Do sada sam imala mašinu koja se punila odozgo (Siemens) i bila jako zadovoljna njom. Sada je stara i odlučila sam da je neću prenijeti u novi stan. U novom stanu imam mjesta za klasičnu 60x60 dimenziju, ali sam ipak razmišljala o manjoj perilici zato jer mi kupaona nije prevelika (bilo kraćoj ili o perilici koja se puni odozgo). Obzirom da mi stane i klasična dimenzija, naravno da mi pitanje dimenzija nije prioritet i ne bih na tome insistirala ako će ići na uštrb performansi. Što mislite o manjim varijantama? Ima li neka perilica koju biste preporučili? Ili bi mi bilo bolje da se držim klasične verzije i kupim taj Panasonic?

pata_fix
01.07.2011., 14:56
ja glasam za PANASONIC :D ali ako trebate neku manjih dimenzija,tihu onda definitivno LG ;)

mali grizzly
01.07.2011., 15:00
Niz razloga, počevši od toga da bolje pere, bolje centrifugira, manje gužva itd.
Dakako, tko ima malu djecu - to je onda argument nad argumentima...

Uvijek je pametno kupiti klasičnu perilicu s prednjim punjenjem jer su one zahvalnije, a o čemu uostalom govori i statistika u Europi - perilice s gornjim punjenjem imaju simboličan udio...

Ako mora biti tiha - onda idite na LG u ekonomskom razredu ili Panasonic u srednjem cjenovnom razredu jer jedino ta dva proizvođača trenutno nude motore bez četkica među jeftinijim perilicama.

Ako želite izdvojiti više novca, onda imate Bosch ili Siemens s Eco Silence Drive motorima u razredu iznad 5000 kn, a koji su također 7 kg te bez četkica i tihi. Ali je cijena malo prevelika za moja mjerila...

Uvijek to napišem, dok romantika traje - trenutno nema povoljnije kupnje od Panasonic 8 kg s 1200 okr./min koja već za cca 3500 kn nudi AAB, motor bez četkica, kompletnu zvučnu izolaciju i najviše napredan sustav tumbanja rublja na svijetu. Za neku tipičnu cijenu, par tisuća kn, a gdje je najljući boj konkurenata za kupce, dobijete nevjerojatnu vrijednost za novac.

goran2011
02.07.2011., 09:28
pitanje za vlasnike Panasonic perilica... koliko mi treba još mjesta u kupaonici kad otvorim vrata Panasonic perilice?

Ispred mjesta predviđenog za perilicu imam bide i nisam siguran da li ću moći otvoriti normalno vrata perilice.

Mali grizzly, koju Panasonic perilicu predlažeš od ova 2 modela:

NA-140VG3WGN 1.400 okr/min ● Energetska Klasa A +++; A-50% ● 10Kg
rublja ● INVERTER ● motor bez četkica ● Godišnja potrošnja struje 200kWh ●
Godišnja potrošnja vode 12.400lit. ● Perfect Sense sa HydroActiye+ sustavom
prskanja sa 5 mlaznica ● 3D Sensor Wash ( SENZORI: pjene, ravnoteže,
punjenja, ubrzanja) ● potrošnja vode 44 lit. ● Novi SAZANAMI bubanj sa
sačastom strukturom promjer 50cm i volumena 70lit. ● 10º nagnuti bubanj ●
Velika termoizolirana vrata i veliki otvor za rublje 34cm ● LED zaslon s
indikatorom preostalog vremena ● automatsko isključivanje ● sustav zaštite
od izljevenja ● 16 + 5 programa ● EKO program - potpuno pranje na 15ºC ●
Namještanje temperature ● Odgoda početka pranja 24h ● Child Lock ● Alarm ●
Boja: BIJELA sa Tamno sivim vratima ● bubanj 70 lit.● VxŠxD 84,5x59,6x59,4
cm ● 74 Kg ● 53dB/71dB

ili

148VA2

Energetska Klasa A-30% ● 8 Kg rublja ● INVERTER ● motor bez četkica ● 3D Sensor Wash ( SENZORI: pjene, ravnoteže, punjenja, ubrzanja) ● potrošnja vode 50 lit. ● 10º nagnuti bubanj ● 1.400 okr/min ● LED zaslon s indikatorom preostalog vremena ● automatsko isključivanje ● sustav zaštite od izljevenja ● 12 + 6 programa ● EKO program - potpuno pranje na 15ºC ● 5 namještanja temperature ● Odgoda početka pranja 24h ● Child Lock ● Alarm ● Boja: BIJELA sa srebrnim vratima ● bubanj 60 lit.● VxŠxD 84,5x59,6x62,5 cm ● 85 Kg ● 50dB/70dB

Prva je za par centimetara plića šta mi može puno značiti zbog gornjeg pitanja, a opet da šta ću sa bubnjom od 10kg (za početak će nas biti 2).

Hvala svima

mali grizzly
02.07.2011., 09:35
Što znači da ima veću agitaciju otopine za pranje i još bolje pere jer je povećana brzina strujanja vode.

To što je 10 kg neka vas ne brine jer ionako imaju elektronsku vagu (Mengeautomatik, kako to nazivaju njem. proizvođači) pa odvagne koliko će vode uzeti sukladno masi aktualne "ture" rublja, a unutra je sve masivnije - počevši od ležaja pa nadalje... I manje se izgužvaju odjevni predmeti u tako velikom bubnju!

Ne znam kolika je cijena te perilice u RH jer u Njemačkoj ide njena list cijena oko 5 tisuća kn! Usporedbe radi, Bosch 9 kg je skoro 2x skuplja od nje pa će i to biti "biber" za konkurenciju...

Fantomlat
02.07.2011., 14:13
[QUOTE=goran2011;34615818]pitanje za vlasnike Panasonic perilica... koliko mi treba još mjesta u kupaonici kad otvorim vrata Panasonic perilice?

Ispred mjesta predviđenog za perilicu imam bide i nisam siguran da li ću moći otvoriti normalno vrata perilice.
++++++++++++++++++++++++
Ja imam NA 148VA pa sam izmjerio slijedeće - mjereno od zida i vrata
potpuno otvorenih pod kutem od 90', dužina je 108cm.Perilica je duboka 62,5cm,plus 2,5cm do zida radi crijeva i priključka za vodu i odvod,a sama vrata su nekih 43 cm kad su potpuno otvorena.No kako se radi o velikim vratima,po mom mišljenju,vama je sasvim dovoljno 100cm da možete rublje izvaditi bez muke.

svalbard
02.07.2011., 14:52
@mali grizzly

najljepse bih molio savjet za kupnju perilice i cijenjeno strucno misljenje o perilicama koje imaju specijalne programe za outdoor odjecu.

Outdoor odjeca zahtijeva pranje na blagom programu i niskoj temperaturi. Neki primjeri:
- gore tex jakne (www.goretex.com membrana, laminirana unutar 2 sloja najlona, ljepljeni savovi, impregnacijski sloj izvana)
- poliesterske majice i jakne (www.polartec.com)
- pernate jakne, itd.

Ti predmeti znaju biti voluminozni, a trebaju biti 100% isprani od detergenta (www.nikwax.com). zakljucujem da bi najbolje bila perilica sa bubnjem od 8kg?

da li su ti specijalni outdoor programi na perilici samo kozmetika i isto se moze postici i nekim drugim programom, ili smatrate da imaju smisla?

molio bih preporuku za perilicu ako moze. dostupnost u hrvatskoj nije bitan kriterij. cijena do cca 800 EUR. (cijene u npr.njemackoj)

vidio sam da preporucujete bosch i siemens. sto se tice miele, da li je miele perilica od 1200 EUR stvarno toliko bolja od siemensa od 800 EUR?
trazim kvalitetno, pouzdano, ali opet best buy. nije mi bitna gomila automatike i sl. niti izgled, ali razliciti programi pranja da , ako imaju smisla.
Dakle, platio bih kvalitetu, pouzdanost, da moze prati pernate i outdoor predmete. ne bih platio kozmetiku, ala, narihtavanje pranja unaprijed 24h, razni pokazivaci, i sl...

neke siemens masine imaju program za outdoor pranje+impregnacija - koliko to moze imati smisla dodatno platiti?

http://www.siemens-home.co.uk/Files/SiemensNew/Gb/en/Document/Brochure2010_2011/Laundry.pdf

http://www.siemens-home.com.au/content.asp?document_id=670

ako moze i savjet za detergent.
vecina outdoor poliesterskih, najlonskih majica i hlaca ima ili kemijska (nekakva zavrsna obrada) ili fizicka (tkanje materijala) svojstva da odvodi znoj sa tijela na vanjski dio tkanine, odakle isparava. proizvodjaci zabranjuju koristenje omeksivaca jer on ostaje u tkanini (zadnje ispiranje) i ako sam dobro shvatio, na nekin nacin ponistava ta svojstva odvodnje vlage.
Opet, kod gore-tex-a i sl. bitno je da je sav detergent dobro ispran jer neisprani ostaci detergenta po kisi akumuliraju vlagu, dok jakna treba imati hidrofobna svojstva izvana (a hidrofilna iznutra).

Posto su specijalni detergenti (nikwax) preskupi za redovito pranje outdoor hlaca i majica, koji detergent biste preporucili za takve tkanine?

Unaprijed hvala!

goran2011
02.07.2011., 17:10
hvala grizzlyu i fantomlatu!

javim vam se sa svojim iskustvom Panasonic perilice

marek45
02.07.2011., 19:14
Čitam da panasonic po forumima baš i nije tako sjajan kao što je s ostalom tehnikom.
http://www.whitegoodshelp.co.uk/wordpress/panasonic-washing-machines/
ljudi najviše problema imaju sa serijom 14. Najčešći problem je da im perilica pusti vodu koja dođe do senzora i mašina stane i error za tumbanje. (dakle moraju uzet neki veći komad odjeće van da mašina može odtublat svoje jer senzor poludi.
Tipično za te senzore da se zblesiraju.
I problem je sa popravcima jer niko ne zna popravljat. :)
jest da je svemirski broj i best buy valda. e sad kolko je perilica prodano i kolko ih se od toga pokvarilo ne znam.

kao što kažu only time will tell.

mali grizzly
02.07.2011., 20:21
To sam već napisao na jednoj demonstraciji s You Tube kako se jedna perilica zblesira s jednom majicom, a druga centrifugira besprijekorno.

Nije problem ni u jednoj niti drugoj jer je to skroz atipična situacija (pere se uvijek više komada rublja) nego se obično ekscentar koji je još dozvoljen postavi negdje na oko pola kg i tek onda ide centrifuga dizati broj okretaja. I sad kako koji proizvođač postavi prag senzoru da registrira neravnotežu i vrati natrag - tako se zna zbiti u praksi da "neće" u nekoj konkretnoj situaciji, kad su unutra ovakvi ili onakvi komadi rublja. Recimo, muški frotir ogrtač XXL ima 4 m2 frotira i težak je "ko beton" i valjda nema perilice koja se s takvim ekscentrima ne muči, a radi se o posve netipičnom pranju samo 1 komada...

Što se tiče Panasonic, konkretno - oni imaju veoma napredan sustav tumbanja gdje rublje ide s oboda dolje odnosno nije dopušteno da se rublje lijepi uz obod kad je tumbanje na redu. Čim se to zapazi, senzor preko upravlj. modula spusti broj okretaja i rublje "padne" natrag u otopinu gdje se vrši pranje. Znači, s tim rješenjem se postiže da majice, ručnici i ostalo idu gore-dolje, ali ostanu u stalnom kontaktu s otopinom pranja. Ne izvlači ih perilica rotacijom gore iznad otopine!

Vjerojatno i taj sistem nije savršen u praksi odnosno može se potrefiti neko aktualno punjenje da "neće" ili "zbrejka" kad je neki komad takav da uzrokuje privremenu neravnotežu.

Ali, to je najviše napredan sustav tumbanja rublja i tako se štedi i voda i vrijeme jer je rublje gotovo cijelo vrijeme u kontaktu s vodom.
http://www.youtube.com/watch?v=_8Qb1FUKV9w&feature=related

Imate prikazanu tu ideju da se spušta broj okretaja pri tumbanju na 1:00 u reklami

mali grizzly
02.07.2011., 20:30
E to stvarno morate pitati nekog stručnjaka iz tekstilne tehnologije jer to su vlakna iz high chem sfere, toliko napredne tehnologije da je to teško dostići i drugim multinacionalkama koje bi htjele kopirati, a kamoli za običan puk...

Omekšivač - on nije namijenjen za takve odjevne predmete nego uglavnom za one koji idu izravno uz kožu (frotir, rublje i dr.) gdje se plati "cijena" u vidu toga da je omekšivač de facto kationski tenzid koji iritira kožu, ali je pogodnost mekanog rublja i frotira tolika da se isplati rizik.

Veći problem bi mogao biti pranje u tvrdoj vodi jer doduše moderan deterdžent ima fosfata u sebi koji neutraliziraju Ca i Mg ione u fazi pranja, ali ispiranje ide redovito u tvrdoj vodi bez omekšavanja. U tekstilnoj branši je drugačije jer se tamo pere/ispire samo demineraliziranom vodom. Posljedično se onda skupljaju ioni kalcija i magnezija u rublju i odjeći te postaju sve tvrđi jer je učinak kumulativan (iz pranja u pranje). To omekšivač ne može "riješiti" i na kraju, kad su ručnici stari, domaćice su razočarane s omekšivačem - u biti je problem u ispiranju tvrdom vodom!

Tako da ne mogu sugerirati ništa ni oko savršenog ispiranja takvih materijala jer je ispiranje boljka velike većine današnjih perilica gdje je imperativ štedjeti vodu. Nema druge nego postaviti još jedan niz ispiranja, ako prog. modul uopće to dozvoljava kao opciju (obično imaju samo povišen vodostaj ili dodatno ispiranje).

Žao mi je, pitanje daleko nadilazi neke uobičajene postupke pranja i odgovor traži ekspertno znanje!

marek45
02.07.2011., 20:33
a zašto im perilica pusti vodu, tj. dođe do nekog senzora u podnožju?

mali grizzly
02.07.2011., 21:03
A različiti proizvođači taj sistem zaštite različito nazivaju (water block, aqua protect itd.). Senzor je samo npr. IC detektor čestica koje su raspršene u vodi ili pH senzor (da li ide još jedno ili još nekoliko ispiranja).
Aqua stop nije ništa drugo nego plovak od stiropora. Voda u podnici odigne plovak koji gore "trkne" o mikroprekidač (ima dugu polugicu) i on prekine dotok vode na elektroventilu ispod same slavine. Ideja je ograničiti štetu odnosno što je iscurjelo u podnicu, iscurilo je - više neće... Time se umanji rizik havarije, a kod nas prilično nepotrebno u sferi perilica rublja jer su većinom locirane u kupaonicama gdje redovito imaju podni sifon. U nekim drugim državama svijeta imaju drugačije običaje, pa recimo stave perilice u kuhinje - e onda im treba Aqua Stop baš kao i svim suđericama jer štete od poplave bi bile ogromne.

Tako da ne znam zašto se nekima aktivirao Aqua Stop, ali to nije ozbiljan kvar odnosno resetira se odvijačem prekidač u podnici i idemo dalje...

marek45
02.07.2011., 21:13
mali_grizzly a kako ide shema sa selidbom.
dakle kad hoćeš preselit bilo koju perilicu, a nebreš više osigurat bubanj?
jer tvorničke zaštite možeš iskoristit il to se ne da više osigurat od pomicanja?

mali grizzly
02.07.2011., 21:30
obično je u kontinentalnom dijelu debljina 50 ili čak 70 mm i zamoliš radnike da ti daju "rezance" odnosno one segmente od ploča širine desetak cm, koji su njima neupotrebljivi i bacaju ih u smeće.

Otvori se perilica otraga, osigura kada s lijeve i desne strane stiropornim umecima da ne može "bubnut" o oplošje. Eventualno se stavi otraga još stiropor na stražnju strane kade i onda se zatvori stražnji poklopac perilice.

Ako treba, stiropor se fiksira Duck ili sličnom kvalitetnijom trakom (ne obična smeđa pakir).

Otvore se vrate i ostave u nekoj poziciji da su odškrinuta 30-ak stupnjeva - opet sa stiropornim umetkom i trakom, da se i to mjesto osigura (znala su vrata nastradati u transportu).

I to bi bila transportna zaštita iz provizornog materijala...

Ne može se ništa dogoditi perilici "iznutra", nekontroliranim njihanjem ovješene kade/utega

sceletroy
02.07.2011., 22:58
Evo da i ja kazem nesto u prilog LG perilicama....ja svoju http://www.lg.com/hr/kucanski-aparati/perilica-rublja/LG-F1068QD.jsp imam oko godinu dana.Do sada sam promijenila 3 perilice Indesit,Gorenje(2 kom) i ovo je najbolja koju sam do sada imala.Ja sam se sa Lg perilicama susrela prvi puta u Australiji i odusevila sam se,DD motor,tiha,super pere,programi ne traju predugo,mala potrosnja vode.Ponukana pozitivnim iskustvom sa LG odlucila sam da je kupim.Mnogi su me odgovarali od toga i pumpali me s tim kako ovdje i u Australiji nije ista kvaliteta.Ipak sam je kupila i zbilja nisam pozalila.:)

dobre su one, ali čekaj dok ti ode neki dio, obični mijeh ti košta preko 400 kn, i pola servisera ih nemre nabavit, tako da ćeš biti osuđena na ovlašteni koji će te blago rečeno oderat.

mali grizzly
02.07.2011., 23:30
Npr.

http://www.inter-spares.co.uk/lg/lg-washing-machines.html

Običan semering (radijalna brtva osovine bubnja) je preko 100 kn preračunato, a za većinu ITA perilica je cca 30 do 60 kn.

Ali to nije tako samo kad se radi o LG nego danas lakše nabrojati brandove koje imaju fair cijene rezervnih nego onih koji nabibere cijene rezervnih dijelova. Uglavnom se slabo isplati popravljati perilice izuzevši ako si to netko zna sam ili ima znanca koji se razumije. Kad na skupe rezervne dijelove se nadoda satnica servisera i onaj famozni dolazak/izlazak na teren - bolje frk u smeće nego popravljati...

mali grizzly
03.07.2011., 08:59
http://www.ldsoft.biz/LG-perilica-rublja-F1281TDP-8kg-1200okr-DD-54246.aspx

Iliti svjedočite srazu LG vs Panasonic i na našem majušnom tržištu. Odmah su reagirali s cijenom dolje na pojavu 10 kg Panasonic perilice!

Inače, LG radi jedini 12 kg perilicu za kućnu upotrebu i ta je neko rješenje za iznajmljivače apartmana odnosno one koji peru odjevne komade velikih proporcija, poput gorespomenutih outdoor jakni:

http://www.ecos.hr/katalog/kategorija-42-perilice-rublja/proizvod-29006-lg-perilica-rublja-f1443-kds7-11kg-dd-1400om

Ovo je link na stariji 11 kg model, koji je u međuvremenu "otišao" na 12 kg, ali mislim da se još nije pojavio na tržištu RH...

Nevjerojatno da tako velika perilica ima buku 52 dB prigodom tumbanja i 54 dB prigodom centrifuge. E to je stvarno za izreći "kapa dolje, majstori!".

pata_fix
03.07.2011., 11:13
wow... da moram birati između PANASONIC i ove LG, uzeo bi LG samo zbog vise programa i opcija.... stvarno opasna konkurencija ;)

Fantomlat
04.07.2011., 10:20
wow... da moram birati između PANASONIC i ove LG, uzeo bi LG samo zbog vise programa i opcija.... stvarno opasna konkurencija ;)
+++++++++++++++++++++
Dobri su,puno ulažu i malo po malo,ali stalno napreduju.To vrijedi i za drugog korejskog proizvođača,Samsung.
Kad se govori o više programa kod LG,ako uspoređujemo perilice od 8kg,onda to baš i nije tako.
LG ima 9 programa,a NA128VA ima 12 programa,plus hrpa dodatnih opcija,kao i LG.
Konkretno na NA128/148VA ima sve što vam u realnom životu treba pa i više od toga.Možda nema kojekakvih "ezoterija i perverzija" koje su po običaju ostavljene za
najače modele kako bi opravdale cijenu,ali meni osobno,to niti ne treba,kao što niti ne želim plaćati takvu ekskluzivu.
Inače jedina bitna i napredna stvar kod nove serije sa prefiksom G3 je ta hidroaktivna pumpa sa 5 mlaznica,koja bi trebala dodatno poboljšati efikasnost pranja,iako je ona po mojim iskustvima i sada na zavidnoj razini.
Uostalom,za mene je ovo još uvijek referentni izvor za kvalitetu
http://www.testberichte.de/testsieger/level3_grosse_haushaltsgeraete_waschmaschinen_537. html

Just a Girl
05.07.2011., 07:30
suzili smo izbor na 2 masine:
1. LG-F1273NDP (http://www.lg.com/hr/kucanski-aparati/perilica-rublja/LG-F1273NDP.jsp)
2. electrolux EWS126540W (http://electrolux.hr/Products/Product-detail-page/?pId=ad93da09-a12b-4b44-b4ef-146472f9a95c)

znam da na ovoj temi vise hvalite lg, al mene zanima cisto po karakteristikama, koja vam se cini bolja?

hvala :).

mali grizzly
05.07.2011., 08:40
a la Todo u RH i njime "drmaju" manageri odnosno malo tu preostalo inženjerske časti i sve se svelo na to da se kupcima izvrću novčanici.

AEG, nekoć prava zvijezda njem. bijele tehnike, pod vodstvom tih tipova ide dolje na njem. tržištu već godinama jer nije lako "prodavati priču" Nijemcima. Da ne duljim, rekli bi u narodu da su se "prokur.ali"...

Radije LG - i zbog toga što nas čeka sve skuplja elektrika u godinama koje nailaze pa će se sve više (morati!) prati noću, a oni imaju nenadmašno tih motor bez četkica.
Računajte da su dijelovi i za jednu i za drugu marku:
-skupi
-čeka se danima na dostavu iz centralnog skladišta u inozemstvu

Just a Girl
05.07.2011., 08:43
hvala :).
stane mi max 50cm dubine, tako da sam nazalost ogranicena izborom. bit ce lg i :amen:

mali grizzly
05.07.2011., 08:58
Oni su stvarno najviše povoljni kad se radi o plitkim perilicama i imate njihovu veću ponudu na Ecos.hr pa možete vidjeti uživo LG perilice u izložbenom salonu na Jankomiru preko puta Baumax (ZG) ili cijene na protis.hr odnosno nabava.net pa utipkajte LG brand.

Zgodno uvijek u startu platiti manje kad je neka akcija, a razliku ostaviti za kasniji eventualni servis...

Pročešljajte via Google i srbijanske forume za dotičan model LG jer oni tamo daleko više trže nego u RH pa da ne bi bilo da konkretan model ima neku zamjerku iz rakursa potrošača.

Zgodno kod LG je što je motor otraga pa je onda više mjesta za ljuljanje/njihanje kade s utezima unutar oplošja, a što je rak rana plitkih perilica...

Just a Girl
05.07.2011., 09:07
koju jeftiniju :confused:. na lg-ovom webu postoje samo 3 modela od 44cm. jedan kapaciteta 5kg (a ja bih radije 6kg), a drugi s centrifugom 1000okr/min, a ja bi radije 1200 :). i eto, tako sam dosla na ovaj jedan koji sam gore i spomenula :o.

mali grizzly
05.07.2011., 09:13
http://www.ecos.hr/katalog/kategorija-42-perilice-rublja/proizvod-32188-lg---perilica-rublja-f1056-nd-6kg-dd-1000om

Trenutno, na akciji što je OK cijena - ali 1000 okr/min!

Svejedno, pročešljajte nabava.net pa utipkajte perilice i onda LG brand da netko nema povoljnost trenutno za model koji vas zanima.

Fantomlat
05.07.2011., 10:06
http://www.prodaja-ponuda.com/artikl.asp?item=perilica-rublja-lg-f1056ld&code=644276&cat=bijela-tehnika

Ovo je 7 kg perilica i važe 65kg u odnosu na 59kg/ LG F 1056ND.Vjerovatno jači ležajevi i ovjes za istu cijenu uz iste dimenzije - 600x440x842 mm (šxdxv)

Just a Girl
05.07.2011., 10:46
nema 7kg, nego 5kg http://www.lg.com/hr/kucanski-aparati/perilica-rublja/LG-F1056LD.jsp

Fantomlat
05.07.2011., 11:01
nema 7kg, nego 5kg http://www.lg.com/hr/kucanski-aparati/perilica-rublja/LG-F1056LD.jsp

Nažalost točno ! Sad sam pročitao na još par adresa i svi su prepisali iste podatke o perilici od 7kg.Samo kod proizvođača stoji 5kg,a njemu se mora vjerovati.

koka36
05.07.2011., 11:31
beko wml 15060 kl

ne grije vodu, grijač ispravan....
šta provjeriti ili pogledati pošto je mašina na lokaciji na moru bez dostupnosti majstora i djelova
Hvala unaprijed

Just a Girl
05.07.2011., 11:35
Nažalost točno ! Sad sam pročitao na još par adresa i svi su prepisali iste podatke o perilici od 7kg.Samo kod proizvođača stoji 5kg,a njemu se mora vjerovati.

da, nazalost :). rado bi ja plitku perilicu kapaciteta 7kg s centrifugom 1200okr/min, al nisam nasla nista takvog...
zapravo nasla sam candy:
http://candy.hr/default.aspx?id=297 i
http://candy.hr/default.aspx?id=308,
al nemam bas povjerenja u njih :o.

mali grizzly
05.07.2011., 11:57
Onda je definitivno programatorski modul odnosno nešto na njemu što uključuje grijač (obično relej, ali postoje i druge varijante). Ima i minimalna vjerojatnost da je NTC otpornik koji dojavi temp. programatoru, ali to su "stijena" pouzdani otpornici (neg. temp. koeficijent - zato naziv NTC).

Kako je grijač najveće trošilo u perilici, odnosno kontakti koji ga uključuju su najviše opterećeni - sve govori u prilog prvoj tvrdnji... Sumnjam da se isplati popravljati jer je Beko ionako možda i najviše jeftin dobavljač pa se kasnije vjerojatno namire preko rezervnih dijelova.

Nije za isključiti ni neku "glupost" tipa da se rastalila klema na grijaču ili žica, ali ako je netko provjeravao grijač - onda se vizualno i to provjerava, zar ne?

-------------------------------------------------------------------------

Ove LG perilice se razlikuju u sufiksima slova i to je i meni zagonetno, da li se radi o beznačajnim (natpisi na stranom jeziku i sl.) ili značajnim razlikama.

Inače, drž´te se klasike:

33 cm dubina --- 3,5 kg rublja
44 cm dubina --- 4,5 kg
52 cm dubina --- 5 kg rublja

Candy izvodi "čuda" s plastičnim kadama kojima mijenjaju oblik na "nepravilnu" stranu (nije više koncentrična nego eliptična forma) samo da naguraju što veću zapremninu u što pliću perilicu. A Candy i s gornjim klasičnim odnosima zvizne o oplošje i nisu nikad bili nešto glasoviti po mehanici i ovjesu /amortizerima. Pa zamislite kad naguraju onda 6 kg u 40 cm perilicu, na što liči upsss. zvuči!

pata_fix
05.07.2011., 13:31
6 kg u 40 cm zvuci ok ako je unutra cca 4kg robe (ali samo odjece bez rucnika,posteljine i ostale egzotike), u protivnom zvuci ko da perilica pokusava prokopati zid iz kupaone u hodnik :D
a nedaj boze da peres jastuk, deku, poplun ili nesto slicno :lol:

koka36
06.07.2011., 20:45
Onda je definitivno programatorski modul odnosno nešto na njemu što uključuje grijač (obično relej, ali postoje i druge varijante). Ima i minimalna vjerojatnost da je NTC otpornik koji dojavi temp. programatoru, ali to su "stijena" pouzdani otpornici (neg. temp. koeficijent - zato naziv NTC).

Kako je grijač najveće trošilo u perilici, odnosno kontakti koji ga uključuju su najviše opterećeni - sve govori u prilog prvoj tvrdnji... Sumnjam da se isplati popravljati jer je Beko ionako možda i najviše jeftin dobavljač pa se kasnije vjerojatno namire preko rezervnih dijelova.

Nije za isključiti ni neku "glupost" tipa da se rastalila klema na grijaču ili žica, ali ako je netko provjeravao grijač - onda se vizualno i to provjerava, zar ne?

-------------------------------------------------------------------------

Ove LG perilice se razlikuju u sufiksima slova i to je i meni zagonetno, da li se radi o beznačajnim (natpisi na stranom jeziku i sl.) ili značajnim razlikama.

Inače, drž´te se klasike:

33 cm dubina --- 3,5 kg rublja
44 cm dubina --- 4,5 kg
52 cm dubina --- 5 kg rublja

Candy izvodi "čuda" s plastičnim kadama kojima mijenjaju oblik na "nepravilnu" stranu (nije više koncentrična nego eliptična forma) samo da naguraju što veću zapremninu u što pliću perilicu. A Candy i s gornjim klasičnim odnosima zvizne o oplošje i nisu nikad bili nešto glasoviti po mehanici i ovjesu /amortizerima. Pa zamislite kad naguraju onda 6 kg u 40 cm perilicu, na što liči upsss. zvuči!

Ožičenje je ispravno to sam provjerio...
Samo molim pojašnjenje ntc na novom grijaču na sobnoj temperaturi daje nekih 2,5 oma a onaj ugrađen u mašinu na istoj temperaturi ima samo 1,5 oma.
Dali bi to mogao biti problem (grijanjem mu pada otpor) jer kažu da ta mašina nikad nije ni grijala kak treba....

mali grizzly
06.07.2011., 20:59
Onda bi NTC mogao imati već presvlaku od kamenca pa možda nije u tako izravnom dodiru s temp. zraka kao onaj novi pa se to odražava u električnom otporu. Ili je stvar da su kleme malo oksidirale, napokon to su djelići Ohma u pitanju.

NTC obično nije, odnosno preko njega se ne "tovare" velike struje i on je čisto onako osjetilo temperature. Jasno, može i njega prosvirati kamenac, a što ima veze s galvanskom zaštitom dotičnog NTC otpornika, ali onda bi imao beskonačan otpor.

Program. modul - to će biti najviše vjerojatan kvar i ako imate nekog znanca, lokalnog RTV servisera ili nekog tko je vičan elektroničkim sklopovima da malo baci oko na elektr. prog. modul i vidi da nisu neke tiskane linije nagorjele i ostalo što se gleda na tiskanim pločicama pod jakim izvorom svjetla...

MučkoĐubre
07.07.2011., 18:52
Inace, sto se tice te perilice, jel normalno da se bubanj malo teze vrti. Kao nije potpuno slobodan. Na ovoj staroj kad bi rukom zavrtio bubanj, on se vrtio slobodno jos okret ili okret i pol, a ovaj stane u cetvrtini okreta. Jel moguce da je to zato sto ima veci motor?

Istodobno dok ga vrtim rukom cuje se kao da struze po necemu, ne onako ostro, nego vise kao da je naslonjen pa ima otpor. Mozda ga guma stisce jace nego na staroj masini?

Evo snimio sam:

http://www.youtube.com/watch?v=-IAJvD1JoXk

Stara masina se uopce ovako ne cuje. Jel to normalno?

mali grizzly
07.07.2011., 19:19
Pričekajte negdje do nedjelje jer imam čak 2 Bosch perilice u domu roditelja pa ću baš probati kako zvuči. Ali meni taj zvuk, iako teško to prosuditi preko You Tube, neodoljivo liči na četkice po lamelama i ništa abnormalno...
Stara perilica vjerojatno nije imala kolektorski motor pa onda nije bilo otpora tog tipa.
Ako baš inzistirate, možete skinuti remen pa probati bez remena, da se eventualno čuje zvuk rotacije bubnja. Ako se onda osjeti takav zvuk, e onda je nešto oko osovine bubnja (semering?).

Sličan otpor imaju svi kolektorski motori jer to naprosto mora biti tako odnosno te nesretne četkice su glasne, kopaju jarke po lamelama, prljaju sve oko sebe s grafitnom prašinom itd. itd.

MučkoĐubre
07.07.2011., 20:16
Pričekajte negdje do nedjelje jer imam čak 2 Bosch perilice u domu roditelja pa ću baš probati kako zvuči. Ali meni taj zvuk, iako teško to prosuditi preko You Tube, neodoljivo liči na četkice po lamelama i ništa abnormalno...
Stara perilica vjerojatno nije imala kolektorski motor pa onda nije bilo otpora tog tipa.
Ako baš inzistirate, možete skinuti remen pa probati bez remena, da se eventualno čuje zvuk rotacije bubnja. Ako se onda osjeti takav zvuk, e onda je nešto oko osovine bubnja (semering?).

Sličan otpor imaju svi kolektorski motori jer to naprosto mora biti tako odnosno te nesretne četkice su glasne, kopaju jarke po lamelama, prljaju sve oko sebe s grafitnom prašinom itd. itd.

Ma i ja mislim, al kak nemam s cim usporedit, onda je tesko bit siguran. Fala.

pata_fix
07.07.2011., 20:59
to ti je sasvim normalno... moja candyca tak zvuci od samog pocetka i sve je ok ;)

Just a Girl
08.07.2011., 08:14
zaputila se ja jucer u ELIPSO po LG-F1273NDP masinu. kad tamo, veli meni prodavac "mi vam od lg masina imamo samo po jedan primjerak, ovaj izlozbeni i ne narucujemo druge dok taj jedan ne prodamo". i naravno, taj izlozbeni prodaju po punoj cijeni :rolleyes:. sto je meni neprihvatljivo i eto, sad ne znam di kupit masinu :(. u ECOSu nemaju taj model, na nabava.net takodjer nisam nista nasla, gugl isto nije bio od pomoci i sad sam na sto cuda :D. pa nije vrag da tu masinu nema nijedan ducan u zagrebu :confused:.

Fantomlat
08.07.2011., 10:23
zaputila se ja jucer u ELIPSO po LG-F1273NDP masinu. kad tamo, veli meni prodavac "mi vam od lg masina imamo samo po jedan primjerak, ovaj izlozbeni i ne narucujemo druge dok taj jedan ne prodamo". i naravno, taj izlozbeni prodaju po punoj cijeni :rolleyes:. sto je meni neprihvatljivo i eto, sad ne znam di kupit masinu :(. u ECOSu nemaju taj model, na nabava.net takodjer nisam nista nasla, gugl isto nije bio od pomoci i sad sam na sto cuda :D. pa nije vrag da tu masinu nema nijedan ducan u zagrebu :confused:.

Probajte ovu :
Perilica rublja LG F1222ND, 6kg, 1200okr, DD, 44cm

josuha
09.07.2011., 12:34
Prosil bi ak netko kaj zna da mi pomogne. Da li postoji perilica ili neki dodatak koji se može iskoristit u uklanjanju mačjih dlaka sa robe ? Ako netko ima nekakvih iskustava molil bi da napiše svoje spoznaje. Unaprijed zahvaljujem.:)

tiziana
09.07.2011., 12:59
Prosil bi ak netko kaj zna da mi pomogne. Da li postoji perilica ili neki dodatak koji se može iskoristit u uklanjanju mačjih dlaka sa robe ? Ako netko ima nekakvih iskustava molil bi da napiše svoje spoznaje. Unaprijed zahvaljujem.:)

Nas "spasila" dobra sušilica rublja. Ona ima jedan dodatak na koji se izdvoje ne samo mačje dlake (gomila, mada sve dobro isčetkam i istresem prije stavljanja u perilicu) već i komadići konca i razno neko pamučno trunje.

Rio_72
09.07.2011., 18:02
Pokvarila se mamina perilica. Vuče stalno vodu i ne staje. Ustvari kad sam dio koji je u postu na fotografiji iščupao, ispuhao i ponovo stavio proradila je, ali se nekad desi da bude vode u bubnju. Zanima me koji dobar savjet što još učiniti.
Čitao sam puno postova od malog grizzlyija. Mislim da mi on može i dati odgovor.
http://i55.tinypic.com/34snkt5.jpg

mali grizzly
09.07.2011., 19:03
Par desetina kn je novi, dobavljiv primjerice na donjem linku:
http://www.batis.hr/perilice.php?id=28&vrsta=22&id2=3

Odnesite taj pokvareni kao uzorak i tražite identičan.
Imate ih i u Gorenje servisima, Kralj Rezervni dijelovi (istok ZG) ili npr. SIM u Kustošijanskoj ulici.

Ako niste iz ZG, onda tražite ovlašteni Gorenje servis ili neku radnju koja prodaje rezervne dijelove za bijelu tehniku jer se toga dosta proda odnosno Gorenje ima oho ho potražnje za rezervnim dijelovima svih vrsta...

Sve u vezi vodostaja u perilici je na hidrostatu (presostat).

Nadam se da ste nacrtali boje žica koje dolaze na koju klemu jer je to super važno...

Rio_72
09.07.2011., 20:55
Par desetina kn je novi, dobavljiv primjerice na donjem linku:
http://www.batis.hr/perilice.php?id=28&vrsta=22&id2=3

Odnesite taj pokvareni kao uzorak i tražite identičan.
Imate ih i u Gorenje servisima, Kralj Rezervni dijelovi (istok ZG) ili npr. SIM u Kustošijanskoj ulici.

Ako niste iz ZG, onda tražite ovlašteni Gorenje servis ili neku radnju koja prodaje rezervne dijelove za bijelu tehniku jer se toga dosta proda odnosno Gorenje ima oho ho potražnje za rezervnim dijelovima svih vrsta...

Sve u vezi vodostaja u perilici je na hidrostatu (presostat).

Nadam se da ste nacrtali boje žica koje dolaze na koju klemu jer je to super važno...

Hvala puno. Iz Rijeke sam. Probat ću vidjeti u Unuk elektro shopu. Tamo sve ima pa i zamjenski.
Ne samo da sam nacrtao, već i fotografirao, iskoristio sve prednosti digitalnog doba.

mali grizzly
09.07.2011., 21:46
Kad već mijenjate, onda uzmite gornji kraj tog tankog crijeva u usta i jako puhnite da se eventualno odstrane neke mrvuljičaste naslage dolje, gdje je lijevkasto suženje.

Onda stavite natrag prozirno crijevo i fiksirajte taj kraj s onom tankom žičanom omčom.

Presostat radi kao fini membranski prekidač na stupac zraka (odatle i naziv) pa je jako važno za funkciju da nema unutra nekih prljavih čestica ili da nije recimo prignječen betonskim utegom negdje putem.

Vulpo
10.07.2011., 00:06
Ja imam jedan neobičan problem (:o) sa svojom perilicom. Nadam se da mi netko može pomoći. Sve radi savršeno, ali:
Zametnuo sam upute za uporabu i tablicu programa za Whirpool AWE 2117.

Može li mi neki korisnik takve perilice pomoći? Ili da me barem preusmjerite nekog drugog tko može pomoći...
:(

Ako se nitko ne javi planiram zvati servis, ne znam da li bi oni mogli intervenirati kako. Ima netko neki savjet?
Poprilično mi je hitno, duga priča....

Najljepše zahvaljujem.

mali grizzly
10.07.2011., 07:54
Utipkajte točnu oznaku perilice i iza toga user manual pa ćete dobiti niz profesionalnih ponuđača korisničkih uputa i za cca 5-10 dolara možete onda napraviti download

Međutim, bolje kontaktirajte naše zastupstvo Whirlpool pa nek vam oni pošalju u e obliku korisničke upute:

http://www.whirlpool.hr/fc_main.php

Na kraju krajeva, radi se o jednostavnoj perilici s 600 okr./min gdje nema puno prog. raznovrsnosti pa možete mirne duše uslikati gumb programatora i još jednu fotografiju cjelokupne upravljačke ploče pa vam odgonetnemo učas o čemu se radi...

Forumašica1
10.07.2011., 12:47
Kupila sam novu perilicu za rublje marke samsung prije 6 mjeseci.
Garancija vrijedi 5 godina.
Inače sam imala gorenje i whirpool ali nisam bila baš previše zadovoljna.
Imam osjećaj da mi je samsung najbolja perilica do sada,za sada. :D
Full je digitalna i koštala je 2500kn.Ima keramički grijač,koji navodno traje 3 puta dulje od običnog.Još neki dijamantni bubanj koji navodno štiti da ne ošteti robu prilikom pranja.....
Najviše mi se sviđa odgoda pranja do 9 sati. :top:
Predvečer zavalim robu u mašinu stavim prašak i omekšivač,a kad se ujutro dignem samo povješam robu.Aaaaahh :s:s:s:s
Ima timer tako da u svakom trenutku mogu vidjeti koliko je preostalo minuta do kraja pranja.
Broj okretaja centrifuge se također može podesiti prije pranja.Roba na 1000 okr/min izađe previše zgužvana i skoro pa suha pa je nemogu ispeglati tako da podesim na manje okretaja.I najbolje od svega mi je brzo pranje koje traje svega 29 minuta.
To je super sada ljeti kad se čovjek puno znoji pa zavalim sve te znojne i smrdljive majice na pola sata u mašinu i još poneku robu koja nije puno prljava.
Ja sam za sada sa njome prezadovoljna. :cerek:

GoldenSurferFromCRO
10.07.2011., 13:24
Da li se ne bojiš da za 5 godina možda ne bude rezervnih dijelova, jer eto mally grizli veli da je ta perilica egzotična jerbo ponestat će rezervnih dijelova i što ćeš onda...i ja sam isto zagrijan za Samsungove perilice, ali kako sam ja samac i mislim da ću dugo perilicu slabo koristiti, no to ne znači da će dugo potrajati, nego možda za 5 ili 10 godine ne bude nikakvih rezervnih dijelova i tako još ne znam da li je da kupim Samsung perilicu rublja....

Vulpo
10.07.2011., 16:51
Hvala ti mali grizzly!

Poslao sam poruku u zastupstvo, nadam se da ću uspjeti s njima riješiti, ako ne - onda ću slati slike ovdje ako budem imao problema.

mali grizzly
10.07.2011., 17:42
za "Samsung".
Uljudno molim da pišete vlastite umotvorine i da meni ne stavljate na dušu tuđe riječi!

"Samsung" ima baš kao i još nekoliko dalekoistočnih proizvođača sistem da posluje preko centralnog skladišta za EU i lokalni zastupnik (Eurotrade) onda dobavlja dijelove narudžbama preko centrale za Stari Kontinent.

GoldenSurferFromCRO
10.07.2011., 17:53
Onda se ispričavam, mislim da je to netko drugi napisao. Ako zatreba, ići ću u ddesetak starnica ranije pa ću vidjeti tko je to napisao. Duboka isprika.

mali grizzly
10.07.2011., 18:12
Bio danas i pokušao rukom na obje perilice i novija ima bubanj koji se nešto teže rotira od starije!? Tako da vjerujem da u tome ima nekog udjela i zategnutost/pohabanost remena i zračnost ležajeva, a oba faktora su lošija u slučaju starije perilice.

Ali, općenito - to je taj dojam i ništa abnormalnog...
Naprosto se modeli s motorima bez četkica lakše okreću jer nema tog dodatnog otpora grafitne površine s lamelama na rotoru i to bi bilo to.

MučkoĐubre
11.07.2011., 09:45
Bio danas i pokušao rukom na obje perilice i novija ima bubanj koji se nešto teže rotira od starije!? Tako da vjerujem da u tome ima nekog udjela i zategnutost/pohabanost remena i zračnost ležajeva, a oba faktora su lošija u slučaju starije perilice.

Ali, općenito - to je taj dojam i ništa abnormalnog...
Naprosto se modeli s motorima bez četkica lakše okreću jer nema tog dodatnog otpora grafitne površine s lamelama na rotoru i to bi bilo to.

Super. Hvala.

Malo sam se zacudio sto je takav zvuk, kao da nesto struze, a kad centrifugira onda kao da fucka.

mali grizzly
11.07.2011., 10:31
Koliko meni znano, BSH ne ugrađuje C3 seriju ležajeva u perilice jer za tim nema potrebe jer su niski brojevi okretaja i nema transfera topline, a onda običnim C1 ležajevima treba dosta dok se razrade (vjerojatno je to neka dimenzija onako poveća, npr. 6306 prednji ležaj Deep Grove izvedbe s zakovicama prikucanim kavezom).
Osim toga, remen je nov novcat i sigurno je i to neki faktor...

Ali, onako generalno, 7 kg perilice imaju danas ionako motore snage kao bušilice niskog cjenovnog razreda i ne bi smjelo biti u praksi najmanjeg problema s takvim stvarima...

Just a Girl
11.07.2011., 12:52
Probajte ovu :
Perilica rublja LG F1222ND, 6kg, 1200okr, DD, 44cm

ni nju niko nema :flop:. nevjerovatno nesto :confused:.

GoldenSurferFromCRO
11.07.2011., 13:24
To je preskupa perilcia u klasi iznad 4000 kn. meni je to puno, a vjerujem ivecini forumasa. ja sam samac i nemam toliko potrebu za svakodnevnim pranjem, zato vise pikiram na Samsunga WF8500NMW8 (1000 okretaja) ili WF8508 (800 okretaja) i vjerojatno cu imati najmanje 1 tjedno pranje. To je za moju malenkosti dovoljno u klasi 2000kn.

strila
11.07.2011., 14:13
dobre su one, ali čekaj dok ti ode neki dio, obični mijeh ti košta preko 400 kn, i pola servisera ih nemre nabavit, tako da ćeš biti osuđena na ovlašteni koji će te blago rečeno oderat.
kod mene je pravilo cim popravak prelazi 500 kunica ja mijenjam aparat....inace sam disciplinirana i svaki mjesec ostavljam lovu ako se nesto nepredvidjeno dogodi,bilo za popravak ili kupnju novog.

Fantomlat
11.07.2011., 14:54
ni nju niko nema :flop:. nevjerovatno nesto :confused:.

Kontaktirao sam dobavljača od kojeg sam ove godine kupio perilicu,a prošle godine suđericu i još neke kućanske aparate.Informacija je da će
LG F1222ND, biti dostupna početkom kolovoza.

Rio_72
11.07.2011., 19:07
Kad već mijenjate, onda uzmite gornji kraj tog tankog crijeva u usta i jako puhnite da se eventualno odstrane neke mrvuljičaste naslage dolje, gdje je lijevkasto suženje.

Onda stavite natrag prozirno crijevo i fiksirajte taj kraj s onom tankom žičanom omčom.

Presostat radi kao fini membranski prekidač na stupac zraka (odatle i naziv) pa je jako važno za funkciju da nema unutra nekih prljavih čestica ili da nije recimo prignječen betonskim utegom negdje putem.

Samo da zahvalim. Nije me bilo par dana na forumu. Hvala puno. Kad budem kupovao perilicu za sebe i svoje svratit ću opet na forum i pročitati tvoje super savjete.
Pročitao sam i jednu recenziju jedne forumašice za jednu samsungovu perilicu. Zadovoljan sam time što je rečeno o njoj.

shalimar
11.07.2011., 21:02
Javljam se posramljena što nisam odmah poslušala malog grizzliya i ne kupila Candy, ali ostali ukućani nadglasaše glas razuma. Dakle, danas dostavili iz Elipsa perilicu i kako još nismo iznijeli staru, srećom ju ostavili u hodniku. Pogledam, sav stiropor crn i prljav ispod najlona, otvorim prednju stranu, rubovi bubnja zmazani, a na poklopcu filtera sve se crni od otisaka. Otvorim filter i dobijem cca pola litre vode po rukama, otvorim bubanj- a ono smrad buđe i vlage neopisiv!!! Onako još u šoku i ljuta nazovem u Elipso i kažu mi to je normalno da prodaju perilice S VODOM koja im je ostala u filteru od atestiranja. Da su im sve takve, ja im lijepo kažem, ali voda, ljudi, smrad, bakterije to sigurno nije higijenski. Uskoro me nazove čovjek iz Candya i nakon kraćeg rječkanja, zaključi da je problem u meni, a ne u tome da je došla smrdljiva mašina jer da je nemoguće da smrdi i da sve dolaze s vodom, te da će reći ovima u Elipsu da mi vrate novce jer se on samnom neće natezati. Dobro. Nakon desetak minuta zove čovjek iz Elipsa, kaže naručio novu perilicu stiže za 2-3 dana i zamjenit će ju. On je bar bio brz i konstruktivan, samo se nadam da i ova neće smrdjet na baruštinu (što nije stvarno do trgovine jer je došla u origigi ambalaži, već očito korak prije).Kad sam mu rekla da su u Candyu rekli da će vratiti novac, roleta mu je pala. Nije to u interesu ni trgovini ni meni kojoj se gomila veš za pranje. Sad čekamo novu, pa ćemo vidjet. U međuvremenu imam pitanje za grizzliya i sve koji kupujete ovih dana-je li u vašim perilicama bilo vode u filterima ili smrada od vlage i buđe u bubnju (koji će navodno otići nakon prvog pranja)? Da li se stvarno sad prodaju s tim vodenim dodatkom od atestiranja?
Mislim, znamo što je s vodom ako ju zaboraviš par dana u vazi, a ova je bogme stajala mjesecima, znači u nekim perilicama i može i godinama prije prodaje. Kako je to sanitarno ispravno, a svima su puna usta antibakterijskih, antialergenih učinaka, malih beba, trudnica i njihove sigurnosti, a kad za zdrav novac dobivamo ustajalu vodu u perilicama. Ja ne bila lijena, pa uzorkovala dotičnu vodu (to mi je i struka,usput) pa ću je lijepo odnijeti u Zavod za javno zdravstvo da vidim koliko je to sanitarno ispravno dražti vodu u perilicama na lagerima po ovoj vrućini i općenito.

Rio_72
11.07.2011., 21:11
Javljam se posramljena što nisam odmah poslušala malog grizzliya i ne kupila Candy, ali ostali ukućani nadglasaše glas razuma. Dakle, danas dostavili iz Elipsa perilicu i kako još nismo iznijeli staru, srećom ju ostavili u hodniku. Pogledam, sav stiropor crn i prljav ispod najlona, otvorim prednju stranu, rubovi bubnja zmazani, a na poklopcu filtera sve se crni od otisaka. Otvorim filter i dobijem cca pola litre vode po rukama, otvorim bubanj- a ono smrad buđe i vlage neopisiv!!! Onako još u šoku i ljuta nazovem u Elipso i kažu mi to je normalno da prodaju perilice S VODOM koja im je ostala u filteru od atestiranja. Da su im sve takve, ja im lijepo kažem, ali voda, ljudi, smrad, bakterije to sigurno nije higijenski. Uskoro me nazove čovjek iz Candya i nakon kraćeg rječkanja, zaključi da je problem u meni, a ne u tome da je došla smrdljiva mašina jer da je nemoguće da smrdi i da sve dolaze s vodom, te da će reći ovima u Elipsu da mi vrate novce jer se on samnom neće natezati. Dobro. Nakon desetak minuta zove čovjek iz Elipsa, kaže naručio novu perilicu stiže za 2-3 dana i zamjenit će ju. On je bar bio brz i konstruktivan, samo se nadam da i ova neće smrdjet na baruštinu (što nije stvarno do trgovine jer je došla u origigi ambalaži, već očito korak prije).Kad sam mu rekla da su u Candyu rekli da će vratiti novac, roleta mu je pala. Nije to u interesu ni trgovini ni meni kojoj se gomila veš za pranje. Sad čekamo novu, pa ćemo vidjet. U međuvremenu imam pitanje za grizzliya i sve koji kupujete ovih dana-je li u vašim perilicama bilo vode u filterima ili smrada od vlage i buđe u bubnju (koji će navodno otići nakon prvog pranja)? Da li se stvarno sad prodaju s tim vodenim dodatkom od atestiranja?
Mislim, znamo što je s vodom ako ju zaboraviš par dana u vazi, a ova je bogme stajala mjesecima, znači u nekim perilicama i može i godinama prije prodaje. Kako je to sanitarno ispravno, a svima su puna usta antibakterijskih, antialergenih učinaka, malih beba, trudnica i njihove sigurnosti, a kad za zdrav novac dobivamo ustajalu vodu u perilicama. Ja ne bila lijena, pa uzorkovala dotičnu vodu (to mi je i struka,usput) pa ću je lijepo odnijeti u Zavod za javno zdravstvo da vidim koliko je to sanitarno ispravno dražti vodu u perilicama na lagerima po ovoj vrućini i općenito.

Koliko ja znam, vode nema u filterima poslije kupovine. Imate moju podršku.

pata_fix
11.07.2011., 21:12
ja sam sa svojom candy-com kupljenom prije 2 god isto dobio vodu u filteru i smrad u bubnju ali to lako rijesis pranjem na 90° sa ukljucenim svim dodatnim opcijama (dodatna voda,ispiranje,intezivno ili sto vec) bez icega u bubnju naravno i sa pola doze deterdjenta ;)

GoldenSurferFromCRO
11.07.2011., 21:30
Koliko ja znam, prije godinu dana smo kupili Candy Smart i unutra je bilo suho bez ikakvih voda. ne kužim zar se to moraju takvo nešto isporučiti?

shalimar
11.07.2011., 21:47
Hvala na podršci Rio 72. Stvarno mislim da smo svi skupa kao kupci previše popustljivi i trpeljivi prema svim mogućim nepravdama, ja sam inače kao miš, ali sad ovo sa vlagom je stvarno previše. Pata fix-dobar savjet, hvala, ako mi i drugu isporuče u takvom stanju, ali to je u stvari neprihvatljivo.
GoldenSurferfromCro-ne mislim da trebaju, mislim da bi trebale biti suhe kao što su mi i sve do sada bile, zato sad i pitam je li možda neki novi propis na snazi u vezi tog atestiranja i vodiranja; ako jest svakako mislim regirati na odgovarajućoj razini protiv te nezdrave navade. a opet, možda mi samo uvaljuju nešto što u EU nitko neće :ne zna:.

pata_fix
11.07.2011., 22:12
sve je to stvar kolko ko od nas ima srece :D mozes za 2500kn dobit uredjaj koji ce trajat dok ne istrune, a mozes naletit na neki koji ce ili doci pokvaren ili ce se pokvarit 2 dana nakon isteka garancije :lol: sve je to lutrija ;) ja kad sam kupovao perilicu i susilicu,decki ju lijepo dovezli, raspakirali i stavili na mjesto, ja dodjem a ono bocna stanica perilice ogrebana. vele decki: "gazda pa to vam se ionak ne vidi" :mad: ja reko pakuj si to i vozi si natrag. susilica je dosla sa napuknutim vratima ali to su velikodusno oni rekli odma da ce ju zamjeniti :) i dosle drugi dan obje nove i dan danas rade ko urice, a teroriziramo ih svakodnevno, nekad cak i vise :lol:

the.elles.d
11.07.2011., 22:38
moja candy je isto došla mokra, ali bez ikakvog smrada :ne zna:

shalimar
11.07.2011., 22:44
Eh, da... tako je ili zbog zemlje ili zbog sreće, ne znam. Prije mjesec dana kupila luster prema slici s weba koja naravno nije odgovarala ni slučajno stvarnosti, o.k. ljudi zamjenili bez problema. Pa nabavila srednjevjekovni mač (to mi je hobi, ima nas svakavih :rolleyes:), a koža na rukohvatu vidiš da je dobrano odležana, lagano se počinje razdvajati, ali ne bunim se, služi svrsi (rekreacijskoj). I sad smrdljiva voda u vešmašini, e baš he...:mad:. Nema tog atesta na svjetu koji će mi reć da je obavezno prodavat usmrdjelu vodu u mašini, a svuda pišu i paničare o "opasnim" bakterijama koje se množe i kote po mašinama i suđericama. Ma super, sad valjda odmah dobiješ plodno tlo da ih ne moraš naknadno uzgajat godinama :rofl:.
Ali pristojno ću pričekat da vidim tu drugu za 2-3 dana i dobro ju prešnjofam; ako i ona smrdi :durica.

shalimar
11.07.2011., 22:49
the.elles.d, a jel ti Candyca od ove godine?

the.elles.d
12.07.2011., 07:42
Kupljena prije 20 mjeseci. Dakle, baš i nije od ove godine i nije iz elipsa :)

Fantomlat
12.07.2011., 09:03
ja sam sa svojom candy-com kupljenom prije 2 god isto dobio vodu u filteru i smrad u bubnju ali to lako rijesis pranjem na 90° sa ukljucenim svim dodatnim opcijama (dodatna voda,ispiranje,intezivno ili sto vec) bez icega u bubnju naravno i sa pola doze deterdjenta ;)

Mislim da bi ovdje prije išao savjet malog grizzlija,a to je uzeti 500g limunske kiseline ( 10-15kn),na prehrambenom odjelu trgovačkih lanaca i onda to ubaciti u perilicu ,na dugački program na 60°C ( nije potrebno 90°C ) da se izvrti.Druga je opcija Blink-sredstvo za njegu perilice rublja,kojeg upravo držim u ruci.Blink je brend trgovačkog lanca Muller,koji ima parfumeriju na Trgu Bana Jelačića ii u City Centar One.Pakovanje je 250ml i mislim da stoji oko 25kn.
Sastav:
AQUA • CITRIC ACID • Limunska kiselina • SODIUM CUMENESULFONATE • NATRIJ CUMENESULFONATE • GLYCERIN • glicerin • ALCOHOL ALKOXYLATE • ALCOHOL alkoxylates • PROPYLENE GLYCOL • propilen glikol • SODIUM HYDROXIDE • natrijev hidroksid • PHOSPHORIC ACID • fosforne kiseline • ETIDRONIC ACID • Etidronic ACID • PARFUM • parfem • LIMONENE • LIMONENE • CITRAL • UNCITRAL • COLORANT

Prvo se 50 ml sredstva u posudi, pomiješa sa toplom vodom i sa krpom pažljivo prebriše guma i metalni obruč na ulazu bubnja.Ostatak sredstva se
izlije u perilicu i stavi na normalan program na 60°C i izvrti.I to je to !

una laura
12.07.2011., 09:21
Znam da postoji već 125 stranica savjeta za kupnju perilica, ali eto i mene sa istim pitanjem. Dakle limit je 3000 kuna i centrifuga ne ispod 1000 okretaja.
Btw. one BOSCH preporučene perilice u konikomu više nema.

Zahvaljujem osobito malom grizzliju na milijun dobrih savjeta, pa ako bi imao živaca za još jedan bila bih neizmjerno zahvalna.

mali grizzly
12.07.2011., 09:38
Popust u cijenama je 10 do 40 % pa svrnite što prije da se uvjerite da nema štogod povoljno.
Utema.hr ima popust na izložbenu Siemens krupnu bijelu tehniku do 30 %.

Siemens i Bosch su iz iste suvlasničke BSH tvornice i osim marketinga i fame oko branda nema razlike između bijele tehnike, što se tiče kvalitete komponenti i uostalom razlikuju se aparati u nebitnim detaljima kao što je zaobljenost prednje maske, gumbi i tako to...

Inače, optimalna cijena Bosch/Siemens 6-7 kg bi bila negdje u zoni cca 2700 kn, a sada ovisno da li se radi o 7 kg s 1000 okr ili 5,5 kg s 1200 okr/min.

mali grizzly
12.07.2011., 09:51
http://www.technomarket.hr/products/09069158/bosch-waa-24163by

Uključivo besplatna dostava širom RH, ali uvijek se nađe bolje i povoljnije, ako se (intenzivno!) traži...

una laura
12.07.2011., 10:00
Dakle, zvala prve preporuke - ostale im perilice iznad 5000 kuna.
Što se tiče ovog drugog upravo sam je jučer gledala, ali nisam bila sigurna da je to best buy.
Što se tiče inteziteta traženja, vrlo je visok, ali problem je kada imate manjak znanja iz strojarstva i elektrotehnike, teško je razlučiti dobro i manje dobro.
Da rekapituliram, BOSCH je dakle ono što trebam gledati?

Još jednom hvala malom grizliyu - spasili ste me!!!!

mali grizzly
12.07.2011., 10:15
Meni draga jer imamo lijepo osobno iskustvo s njihovim proizvodima još iz epohe SFRJ kad su bili grozoviti carinski i ini nameti (72 %) pa su spuštali cijene za naše tržište puni razumijevanja za potencijalne kupce pričepljene strahovitom štibrom. Tako da su vam njihovi proizvodi neka izuzetno fair vrijednost za novac, a uostalom Miele i BSH se gledaju "grdo", kao konkurencija u njemačkom i ostalim EU dvorištima, a cjenovni odnos je 2:1. Pa razmislite tko nudi vrhunsku kvalitetu za relativno pristojne sume, ako najviše skup proizvođač ima s njima problema...

Gornji stroj baš nije ono "trostruko" pogođen jer nema display i nema 7 kg kapacitet, ali za te novce je neka OK kupovina...

Imate još jednog ponuđača koji povremeno ima artikle s izložbe na popustu:
http://www.bijela-tehnika.hr/aparati/perilica-rublja/bosch/

Uostalom, postoji Bosch Hrvatska pa nazovite njih nek vam odgovore tko od njima znanih trgovina ima trenutačno na akciji koji model jer preko njih to sve ionako "klizi" iz smjera veletrgovina.

http://www.bosch-home.com/hr/quick-links-prodajne-akcije-članak.html?announcement=kad-prljavo-rublje-više-nije-problem

Andabaka u Splitu ima uvijek neke povoljnosti kad je Bosch u pitanju, ali se to oglašava u tiskanoj SD - međutim, dostava zna biti ponekad besplatna i za ostatak RH preko neke od dostavnih službi pa nazovite i pitajte tamo za popuste i akcije...

http://www.andabaka.hr/

una laura
12.07.2011., 11:11
Koliko je to dobra kupovina, a ko joj je akcijska cijena 3.099,00 kn?

http://www.bijela-tehnika.hr/aparati/artikal/14327/

mali grizzly
12.07.2011., 11:40
pod navodno sniženje i onda pokušaj prodaje po precijenjenoj vrijednosti.

Ta perilica bi trebala "kuriti" po cca 2600 kn jer nema ekrana, a što je neki must have u razredu 400 eura odnosno taj ekran nema funkcije u užem smislu, ali kupac koji iskešira tu sumu mora imati odmah uvid u stanje programa i odbrojavanje. Malo naporno to pratiti preko 3-4 LED, kako se gasi/pali... Odnosno, može i to, ali po bitno nižoj cijeni.

Ako ipak idete preko 3 000 kn onda bez dvojbe i trenutno daleko najbolja ponuda u sferi perilica je:

http://www.protis.hr/products/details/panasonic-perilica-rublja-na128va2wee/39629

Utipkajte u Google pa možda dobijete još povoljnije tu Panasonic.
Mišomor za EU konkurenciju jer nudi ama baš sav luksuz premium klase perilice u nekoj ekonomskoj cjenovnoj kategoriji 450 eura cca i to je ponuda iz snova. Samo je dubina 64 cm!

Ako ostajete pri Bosch/Siemens, onda znajte da perilica 3000 kn mora imati sva tri elementa: 7 kg, 1200 okr./min i ekran ---- da bi bila doista povoljna...

U suprotnom, radije se držite više "strane" 2500 kn jer ova gore je "podvaljotka" što se tiče cijene...

rosa_salvaje
12.07.2011., 11:50
Znam da postoji već 125 stranica savjeta za kupnju perilica, ali eto i mene sa istim pitanjem. Dakle limit je 3000 kuna i centrifuga ne ispod 1000 okretaja.
Btw. one BOSCH preporučene perilice u konikomu više nema.

Zahvaljujem osobito malom grizzliju na milijun dobrih savjeta, pa ako bi imao živaca za još jedan bila bih neizmjerno zahvalna.

Koliko vidim stvarno ih u toj klasi ima puno...
Ja imam perilica/sušilica Ariston pa nisam adekvatna za pomoći ti. Meni je super, posebno perilica. Sušilicu rjeđe koristim, ali sam htjela da je imam jer dobro dođe ;) Ima 1200 okretaja 7 kg kapacitet pranja, a za majice i malo prljavu robu ima opcija 15 i 30 minuta pranje. Koštala je malo iznad tvog budžeta.
Ne znam koliko će dugo trajati, ali imala sam ograničen budžet, a htjela i sušilicu u kompletu... pa dok traje traje :mig:

mali grizzly
12.07.2011., 11:51
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOS-WAA24222/

Ima doduše 5 kg zapremninu, ali je sve ostalo OK za tu cijenu...

ZekoHop
12.07.2011., 12:50
Pozdrav svima na ovom zbilja ažurnom i savjetima obilnom forumu!

Nas je petero, a od toga (za sada) troje male djece. Rublja ima k'o u priči, i to iz dana u dan. Sadašnju perilicu rublja Gorenje koja je rađena za Njemačko tržište prije nekih 20-tak godina (i koju smo dobili na poklon već jaaako rabljenu), i koja je kapaciteta od svega 4,5 kg, već smo razdrli, pa je došlo vrijeme za investiciju u novi stroj. Budžet nam je ograničen na 500-tinjak €, za što se može dobiti zbilja solidna (pa skoro da mogu reći i vrlo dobra) perilica.

Proučavajući postove na ovom forumu, te obilazeći i pregledavajući neka prodajna mjesta, izbor nam se suzio na sljedeća tri modela:

1. Panasonic NA-128VA2WEE (8kg / 1200 okretaja / A-30%)
2. Bosch WAE24467ME (7kg / 1200 okretaja / A-20%)
3. Blomberg WNF8447A50 (8kg / 1400 okretaja / A-50%)

E sad, kako svaki od ovih modela ima svoje posebnosti, a nama treba samo jedna perilica, izbor nam je težak. Nekako se po karakteristikama posebno ističe 3. model kojeg nam je jedan trgovac turbo nahvalio, no na ovom se forumu taj model (a i proizvođač) gotovo ne spominje. Favorit broj 2. po karakteristikama nam je Panasonic, dok bismo u kući najprije htjeli vidjeti Boscha (po nekoj intuiciji da je europska roba ipak možda najprihvatljivija, što god to značilo). Naposljetku, moguće je da ćemo kupiti i neki 4. model, pa su nam i tu prijedlozi dobrodošli.

U nadi da će nam netko pomoći svojim razmišljanjem i savjetom, pozdrav svima!

mali grizzly
12.07.2011., 12:59
To nižu fakturu po komadu plate naposljetku dobavljaču.
Ili, ako hoćete starinski exSFRJ recept gorespomenutog razdrljenog aparata - poslovođi poklone najskuplju perilicu i da vidiš kako "kuri" ta bijela tehnika poslije u "njegovoj" trgovini (dobro, to je bilo samoupravno vlasništvo, ali poslovođe su i onda imali berićetne pozicije).

Taj zadnji proizvođač nije u stanju napraviti dovodno crijevo za suđericu da ne puca prigodom montaže i imao sam na forumu o suđericama 2 uzastopna puknuća na koje čovjek ni ne misli jer naprosto se to ne smije događati ozbiljnom proizvođaču. Kao što je i slučaj bio s Candy detonacijama perilica po stanovima...

To vam ide uz te milozvučne brandove s dva O a la Whirlpool itd. odnosno ženskinje lako zapadnu u trans oko brandova, dapače egzota koje još nitko nema i dobro im zvuče pa padnu na spiku. A trgovci su tu da im pomognu u tom smjeru.

Drž´te se provjerenih, konzervativnih marki koje malo polažu na reklame. Zašto? Zato jer ih zadovoljni kupci dalje propagiraju, a oni lišeni tih troškova ulažu u razvoj...

Ako imate prigodu, kupite taj Panasonic jer perilica naprosto mane nema u tom cjenovnom razredu odnosno kod nas počinju perilice negdje s 1700 kn, oni stvarno temeljni modeli, a za dvostruko višu sumu dobijete Space Shuttle i nenadmašno tihu perilicu...

una laura
12.07.2011., 13:37
zvuči OK. Budući da nas je samo dvoje u kućanstvu 5 kg bubanj i nije katastrofa. Imam još dva pitanja:
1.) da li je razina buke boscha poput uzletanja manjeg aviona (negdje pročitala na prošlih 125 stranica), jer nekako mi je draga noćna jeftinija struja, a i u malom stanu buka zna uzrokovati "psihoze"?
2.) do sada je u mojim kućanskim aparatima bilo minimalno elektronika, jer kako kažu ljudi ruski tenk je ružan spor, glasan, ali zbog čiste mehanike svugdje dođe. Američki tenk je lijep i ima tisuću ekrančića, ali se zbog te elektronike pokvari i u najboljim uvjetima?

Pa ako može još malo pomoći...

mali grizzly
12.07.2011., 13:56
Veliki komadi (posteljina, frotir ogrtači i dr.) su rado "ekscentrični" kad ih se preslaguje prije centrifugiranja i onda posljedično razbucaju ležajeve nakon nekoliko godina. Veće zapremnine imaju masivnije ležajeve s jedne strane, a s druge više prostora za preslagivanje i manja šansa za ekscentar pa čisto mehanički onda bude sretniji ishod na kraju balade, kad je već pri kraju životnog vijeka. Uostalom, bolje i peru i centrifugiraju kad imaju veće bubnjeve odnosno kade...
Zato uvijek preporuka da se kupi što veća zapremnina i malo to ima povezanosti s brojem osoba u kućanstvu odnosno elektronska vaga (Menge automatik) ionako uzme vode i posljedično energije koliko je aktualna količina rublja unutra...
Današnji ideal buke je 50/70 db i par decibela više ne igra toliku ulogu, osim ako netko baš inzistira stalno na noćnom pranju. Starije Bosch su imale problema s glasnoćom, ali su prije nekih 5-6 godina malo kultivirali i taj aspekt. U usporedbi s motorima bez četkica su i dalje malo glasnije nego što bi bilo poželjno, ali zato i postoje takvi motori (Eco Silence Drive) u razredu iznad 5000 kn kod Boscha da se i oni osjetljivi na glasnoću dodatno iskeširaju.

Elektronika? Odavno više ne ide bez nje jer su to sve kolektorski motori odnosno i oni bez četkica više nisu asinkroni - što pak traži elektroničko upravljanje, a što ima prednosti i mana. BSH ima svoje dobavljače program. modula i nisu nešto kvarni, izuzevši tko ima veliki podbačaj napona u provincijskoj elektro mreži - tamo se pak kvari svaka elektronski upravljana perilica i njima jedino "igraju" stari tipovi s čegrtajućim elektromeh. programatorima.... U istočnim predgrađima Splita ide napon dolje do 170 V i onda zamislite kako je drugdje kad 2. po veličini grad u RH ima takve velikane u HEP-u. Strani proizvođači pak ni ne testiraju više perilice na naponske varijacije jer se to smatra "afganistanskim" problemom, ne modernog svijeta. Ispituju ih samo na + - 10 % toleranciju napona napajanja i zbogom!

una laura
12.07.2011., 14:31
Odluka je pala. Poslije posla odoh olakšat tekući račun, ali i sačuvat svoja leđa (pranje na ruke :mad:, sjećam se još kako je nona prala robu na rijeci).
Hvala na savjetima i dobroj volji, uvijek je lakše donijeti odluke uz dobre savjete.
Javim se kad isprobam perilicu...

Mali grizzly - respect još jednom, na savjetima i strpljenju... :s

mali grizzly
12.07.2011., 14:40
Bosch vole nastaniti pauci otraga jer se ne miče godinama - radi, radi i radi!
Uostalom, ako meni ne vjerujete - evo ih na br. 3 globalno na ljestvici proizvođača bijele tehnike.

I više nego fair cijena za kvalitetu i nema tu kod njih puno marketinga tipa 6. čulo i mambo-đambo rekla-kazala...

Iako su meni još draži kad su suđerice u pitanju!