PDA

View Full Version : Perilice rublja

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28 29 30 31 32 33 [34] 35 36 37 38 39

Fitz
16.11.2013., 18:15
Imam perilicu rublja LG WD-10302TUP nabavljenu 2006. godine.

Nakon ~4 godina korištenja se počela javljati greška PE - Pressure sensing error.
Greška se javljala nasumično i rijetko, jednom u par mjeseci i to obično na programu 90C.

Greška se počela pojavljivati sve češće i češće, pa tako krajem 2012. nije više bilo moguće oprati rublje bez da se cijeli postupak pranja nije bar jednom ponavljao. Tada sam naručio i zamijenio presostat što nije pretjerano pomoglo (možda je placebo, ali PE se javljao rijeđe nego prije). U proljeće je preko servisa, na diagnostiku servisera "da ako je presostat novi nema što drugo biti nego elektronika", ugrađena nova elektronika - ploča s komandama.

Od tada je sve bilo OK do prije tjedan dana kad se magična PE greška ponovno pojavila jednom pranju od 40C. Od tada se javila na svakom 90C pranju, ali su 40C i 60C pranja prošla OK.

Ne znam što da radim, neshvatljivo mi je da elektronika stara 6 mjeseci i presostat star 8 mjeseci mogu stvarati probleme. Cijev koja ide u presostat sam ispuhao više puta. Test punjenja vode u "test modu" prođe OK. Što još može biti? Neki loši kontakt? Zašto bi radila probleme većinom na 90C programu? Imam i staru elektroniku još uvijek, ali je to sve zaliveno u plastiku pa sumnjam da bi popravak bio moguć.

Je da mašina tutnji, melje dok ispušta vodu, nekad se malo i "prošeće" kod loše balansirane robe, ali opere čisto OK pa mi je je žao baciti (a i u podrumu može tutnjiti koliko je volja), dok bi je moji doma najrađe zamijenili novom "Telefunken" - a za nešto skuplju i kvalitetniju mašinu ne žele ni čut :cerek:

mali grizzly
16.11.2013., 18:27
ništa nije proizvedeno pod tom robnom markom nego RTV, elektronske cijevi i dr. Posljedica dezintegracije AEG grozda brandova još tamo krajem 80-ih godina. Tako da kupili kineski no name ili Telefunken, u konačnici ista stvar.

Što se tiče greške, pokušajte prati samo na 60 C i "izganjati" tu perilicu dok ide. Ionako vam je ušteda u el. energiji 90 vs 60 C gotovo jednaka cijeni doze deterdženta pa se isplati i bez te specifične situacije da neće na 90 C.

Presostat je vražja stvar odnosno to je fini membranski prekidač i od svih komponenti unutar perilice, pouzdanost presostata je među top 3 koje su najviše kritične. Tako da me ne bi čudila opetovana epizoda s presostatom ili se pak radilo o loše projektiranom tipu, od samog starta.

Pokušajte još zvati ovaj servis, samo telefonom da vidite da nije bilo problema s dotičnim tipom presostata

https://www.facebook.com/pages/Ecos-Servis-doo/327556810619226?sk=page_map

Duga111
16.11.2013., 19:49
mali grizzly perilica mi jednostavno stane pred kraj pranja ili dode do kraja a ne povuce omeksivac
i roba nije dobro iscenrifugirana i nije dobro oprana
majstor ju odnio kod sebe u servis na tjedan dana i tamo je je odradila
5 pranja bez greske,vratio ju je meni i opet isti problemi
jel znate u cemu bi bila greska,ne kuzim?

probala sam onda crijevo od odvoda staviti u kadu i opet nije dobro prala
probala ju ukljuciti na drugu uticnicu i opet isto

zasto kod njih normano radi a kod mene ne?

mateox
16.11.2013., 22:41
Pozdrav,

moze savjet, preporuka perilice za rublje
do max 3700kn.

Naime do sada smo imali perilicu od quadra
i sta reci nego zlo zivo... koliko izgubljenih zivaca, koliko puta
na servisu....:503: NE KUPUJTE QUADRO :)

drazen33
16.11.2013., 22:57
Pošto opremamo cijeli stan, ovdje mi paše što daju na 24 rate bez kamata, to je jedini razlog zašto bi u harvey normanu kupili :)

I ja sam mislio u Harvey Norman baš zbog plaćanja na 24 ali nakon čitanja ovih iskustava izgubio sam volju
http://www.forum.hr/showthread.php?t=691737&page=2
Inače elipso ti ima akciju i daje samsungove proizvode na 24 rate, a ako je iznos iznad 5000 i vrijedni poklon ukoliko si među prvih 100 :)
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/SAMSUNG-WF70F5E0W4W/

mali grizzly
17.11.2013., 03:59
mali grizzly perilica mi jednostavno stane pred kraj pranja ili dode do kraja a ne povuce omeksivac
i roba nije dobro iscenrifugirana i nije dobro oprana
majstor ju odnio kod sebe u servis na tjedan dana i tamo je je odradila
5 pranja bez greske,vratio ju je meni i opet isti problemi
jel znate u cemu bi bila greska,ne kuzim?

probala sam onda crijevo od odvoda staviti u kadu i opet nije dobro prala
probala ju ukljuciti na drugu uticnicu i opet isto

zasto kod njih normano radi a kod mene ne?

Ako neće uzimati omekšivač, eno na akciji Dash 4,2 kg u Konzumu - taj ima u sebi omekšivač i ne treba ga dodavati u formi tekućine u ladicu.

mali grizzly
17.11.2013., 04:03
Pozdrav,

moze savjet, preporuka perilice za rublje
do max 3700kn.

Naime do sada smo imali perilicu od quadra
i sta reci nego zlo zivo... koliko izgubljenih zivaca, koliko puta
na servisu....:503: NE KUPUJTE QUADRO :)

Samo se situacija mijenja u trgovinama iz dana u dan!

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAQ2446KBY/

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAQ2447KBY/

Ove dvije su ziheraški izbor, a sad promotrite sami situaciju oko prve - jer nije bilo prije tog natpisa da su samo izložbeni uzorci.

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq2447kby_-_CX0024C19D

Druga ima i nižu cijenu za gotovinu.

U naravi su to de facto iste perilice, samo što je razlika u zapremnini i nijansu bučnija 8 kg!

Duga111
17.11.2013., 06:25
Ako neće uzimati omekšivač, eno na akciji Dash 4,2 kg u Konzumu - taj ima u sebi omekšivač i ne treba ga dodavati u formi tekućine u ladicu.

Candy CNL085 imam ju 5 god.

ali nije stvar samo u omeksivacu(on je najmanji problem)nego robu ne opere dobro ,ne iscentifugira svaki puta,zna se pred kraj pranja sama zaustaviti i ni makac dalje

po 3 puta sam ju znala ispocetka pokretati da mi opere donekle robu

kratko i jasno pitanje
perilica kod majstora ispravno pere kod mene doma ne -koji bi mogao biti uzrok?

didadada
17.11.2013., 08:22
Dobar dan,imam pitanje za malig grizzlia.Kupujem perilicu i koliko sam shvatila vi smatrate da su Panasonic među boljima.Zanima da koji model da kupim da ima osnovno sve sto treba a cijena moze biti do 4000-5000 kuna.Ili ako imate prepiruku za neku drugu moze i tako.Gledala sam i Samsung eco bubble.Hvala unaprijed.E da jos jedan podatak perem u prosjeku 2 masine dnevno.poz

didadada
17.11.2013., 08:24
Oprostite na malim gramatickim greskama ali pisem s mobitela u autu pa mi tu i tamo pobjegne koje slovo

mali grizzly
17.11.2013., 08:44
Candy CNL085 imam ju 5 god.

ali nije stvar samo u omeksivacu(on je najmanji problem)nego robu ne opere dobro ,ne iscentifugira svaki puta,zna se pred kraj pranja sama zaustaviti i ni makac dalje

po 3 puta sam ju znala ispocetka pokretati da mi opere donekle robu

kratko i jasno pitanje
perilica kod majstora ispravno pere kod mene doma ne -koji bi mogao biti uzrok?

Ta perilica je za frk u smeće jer ima multiple failure, što znači višestruki kvar!

Ako neće dobro prati, možda je zaplet u nedovoljnoj razini vode - oni u servisu testiraju perilicu na prazno, bez rublja koje upije dosta vode.

Ako neće centrifugirati, možda je dotrajala već odvodna pumpa pa zbrejka centrifugu jer je to preduvjet za centrifugiranje.

Ako stane programator na nekoj točki, vjerojatno je otišla neka komponenta na upr. ploči perilice.

Smanjite malo taj ton, nisam ja na informativnom razgovoru.

Candy je posve podbacio u perilicama u posljednjih desetak godina, nije im "sjelo" elektronsko upravljanje - u rashladnoj tehnici i suđericama ionako nisu bili nikad bogzna što...

mali grizzly
17.11.2013., 08:48
Dobar dan,imam pitanje za malig grizzlia.Kupujem perilicu i koliko sam shvatila vi smatrate da su Panasonic među boljima.Zanima da koji model da kupim da ima osnovno sve sto treba a cijena moze biti do 4000-5000 kuna.Ili ako imate prepiruku za neku drugu moze i tako.Gledala sam i Samsung eco bubble.Hvala unaprijed.E da jos jedan podatak perem u prosjeku 2 masine dnevno.poz

Eventualno Miele, ali oni su po cijenama iznad svih ostalih i to debelo!

Pokušajte kupiti ovu

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq2447kby_-_CX0024C19D

Ta je 8 kg i ipak bi se trebala prorijediti učestalost pranja zbog velike zapremnine, a cijena je trenutno povoljna - usred ekonomske klase.
Pa koliko izdrži, ali imajte na umu da su perilice za kuću 220 pranja/godišnje!

Fitz
17.11.2013., 09:56
ništa nije proizvedeno pod tom robnom markom nego RTV, elektronske cijevi i dr. Posljedica dezintegracije AEG grozda brandova još tamo krajem 80-ih godina. Tako da kupili kineski no name ili Telefunken, u konačnici ista stvar.

Što se tiče greške, pokušajte prati samo na 60 C i "izganjati" tu perilicu dok ide. Ionako vam je ušteda u el. energiji 90 vs 60 C gotovo jednaka cijeni doze deterdženta pa se isplati i bez te specifične situacije da neće na 90 C.

Presostat je vražja stvar odnosno to je fini membranski prekidač i od svih komponenti unutar perilice, pouzdanost presostata je među top 3 koje su najviše kritične. Tako da me ne bi čudila opetovana epizoda s presostatom ili se pak radilo o loše projektiranom tipu, od samog starta.

Pokušajte još zvati ovaj servis, samo telefonom da vidite da nije bilo problema s dotičnim tipom presostata

Vidiš, ja sam negdje mislio da su Telefunken turci, ali dobro, svejedno, ne kupujem tako nešto pa nema ni veze :). Hvala ti na ovoj poduci oko zamki 5-godišnje garancije, po tome mi se jedan Beko činio kao isplativa kupnja, u stilu "5 godina je mir", ali ako to baš nije tako...

To i je neki plan, pa dok ide-ide. Ima i onaj neki 60-eko program koji traje dulje, nikad nije korišten :zubo:.

Presostat bi opet morao kupiti original, jel tako? Trebalo bi mašinu spojit na multimetar koji pamti vrijednosti, pa vidjeti što se desi s podatkom presostata prije nego što javi PE. Znakovito mi je da se to javi gotovo uvijek nakon što iskuha veš - iskuha veš, izbaci vodu i ... PE. Misliš da je nemoguće da je neki kontakt?

Ecos mi je i ugradio novu elektroniku, njihovo je objašnjenje da to može biti samo elektronika. Da rikne nakon 5 godina se mogu pomirit, ali 6 mjeseci? :) Još mašinu ištekavamo nakon svakog pranja, ne radi po nevremenu, sve po PS-u :503::504:

Duga111
17.11.2013., 10:06
Ta perilica je za frk u smeće jer ima multiple failure, što znači višestruki kvar!

Ako neće dobro prati, možda je zaplet u nedovoljnoj razini vode - oni u servisu testiraju perilicu na prazno, bez rublja koje upije dosta vode.

Ako neće centrifugirati, možda je dotrajala već odvodna pumpa pa zbrejka centrifugu jer je to preduvjet za centrifugiranje.

Ako stane programator na nekoj točki, vjerojatno je otišla neka komponenta na upr. ploči perilice.

Smanjite malo taj ton, nisam ja na informativnom razgovoru.

Candy je posve podbacio u perilicama u posljednjih desetak godina, nije im "sjelo" elektronsko upravljanje - u rashladnoj tehnici i suđericama ionako nisu bili nikad bogzna što...
ma nisam povisivala ton nego da lakse uocite moj problem,vidim da sve mozete rijesiti

oni u sevisu ju testirali punu sa robom(zena od servisera prala svoju robu i na
30 i na 90,radnja im je u kuci),i svih 5 puta je oprala bez greske,i njima
nije jasno kaj se desava

zato mi nije jasno u cem je stvar da kod mene doma ne radi dobro,zao
mi ovu bacati kad nisam pri novcima za novu

Opal Zg
17.11.2013., 11:01
Filtar ispred odvodne pumpe mora imati malo "zeznut" načini otvaranja jer se radi o grubom navoju, a koji mora biti vodotijesan odnosno nije to lako za konstruirati da dolje ne bi kapalo iz njega.

I koliko meni znano, dosta ga očistiti 1-2 puta godišnje, osim tih epizoda kad se zalete dolje neke čačkalice, kovanice ili što se već nađe po džepovima. Problema s kamencem već dugo nema odnosno moderni deterdženti imaju izdašno dodanih sastojaka protiv kamenca unutar formulacije i hrge/piljci se ne viđaju po rukavcima dolje, gdje je odvodna pumpa.

Tako da mi nije baš jasan taj kriterij, odnosno nebitno...

pročitala sam odgovor još onda kada je napisan i zaključila da je očito u meni problem ako taj isti filter čistim minimalno dva puta mjesečno... stara mašina, pas i mačka u kući, previše pamučnih materijala koji se peru i ostavljaju mucice po filteru kojeg je djelomično zahvatio i kamenac itd itd :ne zna:

stara gospođa veš mašina pod imenom candy je blago u gospodinu, u međuvremenu preminula i kupih mladog momka pod imenom bosch... čim sam mu u dućanu opipala i pregledala utrobu na mjestu filtera pala je ljubav na prvi pogled :cerek:

dakle, to je ono po čemu ti pričaš; prostor za kovanice, čačkalice i slične krute gluposti koje ostaju po džepovima

moja stara mašina je u tom prostoru, navareno na čep, imala neko plastično sito čudne i masivne konstrukcije na koje se hvatala svaka životinjska dlaka, svaka vlas, da bi za neka dva do tri tjedna nastao fini sloj filtriranog mulja kroz koji voda više nije prolazila :(

odlučila sam se za bosh na temelju preporuka koje su ovdje pale... nadam se da će poživjeti bar pol od toga koliko je poživjela ova stara :)

mali grizzly
17.11.2013., 11:13
Vidiš, ja sam negdje mislio da su Telefunken turci, ali dobro, svejedno, ne kupujem tako nešto pa nema ni veze :). Hvala ti na ovoj poduci oko zamki 5-godišnje garancije, po tome mi se jedan Beko činio kao isplativa kupnja, u stilu "5 godina je mir", ali ako to baš nije tako...

To i je neki plan, pa dok ide-ide. Ima i onaj neki 60-eko program koji traje dulje, nikad nije korišten :zubo:.

Presostat bi opet morao kupiti original, jel tako? Trebalo bi mašinu spojit na multimetar koji pamti vrijednosti, pa vidjeti što se desi s podatkom presostata prije nego što javi PE. Znakovito mi je da se to javi gotovo uvijek nakon što iskuha veš - iskuha veš, izbaci vodu i ... PE. Misliš da je nemoguće da je neki kontakt?

Ecos mi je i ugradio novu elektroniku, njihovo je objašnjenje da to može biti samo elektronika. Da rikne nakon 5 godina se mogu pomirit, ali 6 mjeseci? :) Još mašinu ištekavamo nakon svakog pranja, ne radi po nevremenu, sve po PS-u :503::504:

Bi mogao biti od pohabanih ležajeva, a to je golem i naporan popravak.
Moja pretpostavka jest da je sve vezano uz temp. ambijenta jer kad se pere na 90 C onda je sve unutra ugrijano - pa je nešto na "rub sreće" i zato otkazuje kad je temp. ambijenta visoka (inače se računa 25 C za standardne elektroničke komponente, a sve što radi na višim temperaturama ima deklarirano jasno to svojstvo da može na višim od 25 C ili u konačnici mil. spec. za vojne naprave i avioniku, kao krajnji doseg).

Tome pak kvaru nemoguće doskočiti u kućnim uvjetima odnosno trebali bi sve u pećnicu pa ugrijati na nekih 50 C i onda se mjeri, razmatra itd.

Ukratko, ganjajte dok ide na 60 C - ionako su svi novi deterdženti prvenstveno za 60 C ili sparkirajte tu perilicu u garažu, zlu ne trebalo nek bude na klupi za rezerve. Ne bih u nju investirao ni lipe...

mali grizzly
17.11.2013., 11:16
ma nisam povisivala ton nego da lakse uocite moj problem,vidim da sve mozete rijesiti

oni u sevisu ju testirali punu sa robom(zena od servisera prala svoju robu i na
30 i na 90,radnja im je u kuci),i svih 5 puta je oprala bez greske,i njima
nije jasno kaj se desava

zato mi nije jasno u cem je stvar da kod mene doma ne radi dobro,zao
mi ovu bacati kad nisam pri novcima za novu

Kao prvo, a kao drugo - ta perilica je za otpisati jer ne zadovoljava na nekoliko planova (pranje, centrifuga i dr.), a i skupila je godina.

I nemojte više kupovati Candy jer oni su nekoć imali perilice koje su izduravale i po 20 godina (Formula Inox serija iz 80-ih i 90-ih). Nisu bile ni kvarljive niti su rez. dijelovi bili nešto posebno skupi - ali je to zlatno razdoblje prohujalo i posljednjih godina gube stalno pozicije na tržištu.

Duga111
17.11.2013., 11:31
Kao prvo, a kao drugo - ta perilica je za otpisati jer ne zadovoljava na nekoliko planova (pranje, centrifuga i dr.), a i skupila je godina.

I nemojte više kupovati Candy jer oni su nekoć imali perilice koje su izduravale i po 20 godina (Formula Inox serija iz 80-ih i 90-ih). Nisu bile ni kvarljive niti su rez. dijelovi bili nešto posebno skupi - ali je to zlatno razdoblje prohujalo i posljednjih godina gube stalno pozicije na tržištu.

hvala,dobila ju na poklon nisam ju sama birala
onda cu ipak uzeti novu

didadada
17.11.2013., 19:55
a ako se ipak odlučim za Panasonic,može preporuka koji model.bosch baš i nema servis u mojo blizini

Bubinjo
17.11.2013., 20:12
Sušilica u Elipsu BOSCH WTW 84360 BY 5.999,00 - ovaj vikend 5.399,00 ali eto zakasnila

BOSCH propagira i WTW 84361 BY 6.999,00 a ove gore nema na starnicama BOSCH

Da li je to neka greška ili su to ipak dva proizvoda?

Koji od tih ili općenito koji Bosch uzeti?

Fantomlat
17.11.2013., 20:24
a ako se ipak odlučim za Panasonic,može preporuka koji model.bosch baš i nema servis u mojo blizini
Ja imam Panasonic perilicu iz serije sa nakošenim bubnjem.No trenutno vam ne bih preporučio Panasonic iz razloga jer imaju slabu servisnu podršku.Istina da smo malo tržište,ali...
Ukoliko vam se dogodi bilo kakav kvar u jamstvenom roku,problem je nabave dijelova i dijagnostike jer im je servisna mreža nedostatna.Zato trenutno bolje Bosch,Samsung ili LG.
Niste naveli o kojem se budžetu radi i kojem kapacitetu bubnja ?

didadada
18.11.2013., 09:17
Ja imam Panasonic perilicu iz serije sa nakošenim bubnjem.No trenutno vam ne bih preporučio Panasonic iz razloga jer imaju slabu servisnu podršku.Istina da smo malo tržište,ali...
Ukoliko vam se dogodi bilo kakav kvar u jamstvenom roku,problem je nabave dijelova i dijagnostike jer im je servisna mreža nedostatna.Zato trenutno bolje Bosch,Samsung ili LG.
Niste naveli o kojem se budžetu radi i kojem kapacitetu bubnja ?

bubanj od 7 ili 8 kg,a cijena oko 4000-4500 kuna.gledala sam i samsung eco bubble,da li to vrijedi.ako znate i koje su najtiše u toj cijeni i to pomaže.

didadada
18.11.2013., 10:59
Moze li mi netko reci sta misli o ovoj masini LG F 12b8qD1,7kg,DD

orchis
18.11.2013., 12:02
Molim vas hitno preporuku za novu perilicu, 4.5-6kg, 1000-1200 okretaja, do 5 000kn! Ali da je proizvedena u originalnoj zemlji ili bar nekoj zapadnoj!
Slučajevi kakve ne želim su npr Bosch Made in Turkey ili Whirlpool Made in Slovakia! :(

Htjela bi neku malo bolju marku, ali ne model proizvedene za istočno tržište :(

Mislila sam Whirlpool, al onda dođem u dućan i ne mogu naći niti jedan model koji nije Made in Slovakia :eek: Pitam prodavača imate li iti jedan model iti jedne marke da je proizveden u nekoj 'neprednoj' zemlji, on se misli i trazi i kaže NI jedan... čak je i Panasonic proizveden u Turskoj ili tako nešto božepomozi... :(
Rekao je da probamo na internetu naći točan model koji je proizveden za zapadno tržište, ali ne znam kako...
Znam da je prije 2 godine bilo npr Bosch modela Made in Germany... sada sam tek počela tražiti, ali izgleda da smo skroz otišli u najniži rang kvalitete! :(
Help!

končar33
18.11.2013., 13:47
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAS24468ME/

ja bih kupio ovu. :mig:

orchis
18.11.2013., 16:07
8 kg mi je previše! :(
Perem robu za 1 ili 2 osobe, ne bi ju napunila za 10 dana i ne bi imala šta nosit :D
Maksimalno 6 kg, iako mi je i to previše...
Evo ni u Elipsa nema ništa osim tih ogromnih Boschovih od 8 kg! Emmezetu smo već obišli! Ovo je za poludit! Baš smo jadni Hrvati!

Rekli su da ako nađemo model na netu, možemo ga možda naručit pa molim ako netko zna koji.

Bosch bi u najgorem očajničkom slučaju jer mi je ovo već druga Boschova perilica (prva ne znam odakle je bila, druga Made in Turkey) i obe su bile UŽAS živi! Prvoj su otišli ležajevi nakon par mjeseci! Druga pere očajno od početka, a sada neće da ispire dobro... Pa ako netko slučajno zna riješiti misteriju koju nitko na Sam svoj majstor ne zna, a to je zbog čega perilica nije u stanju do kraja isprati deterđent sa robe, ako uredno odvrti određen broj ispiranja i cijeli program :504:

Duga111
18.11.2013., 16:21
Perem robu za 1 ili 2 osobe, ne bi ju napunila za 10 dana i ne bi imala šta nosit :D
Evo ni u Elipsa nema ništa osim tih ogromnih Boschovih od 8 kg! Emmezetu smo već obišli! Ovo je za poludit! Baš smo jadni Hrvati!

Rekli su da ako nađemo model na netu, možemo ga možda naručit pa molim ako netko zna koji.

Bosch bi u najgorem očajničkom slučaju jer mi je ovo već druga Boschova perilica (prva ne znam odakle je bila, druga Made in Turkey) i obe su bile UŽAS živi! Prvoj su otišli ležajevi nakon par mjeseci! Druga pere očajno od početka, a sada neće da ispire dobro... Pa ako netko slučajno zna riješiti misteriju koju nitko na Sam svoj majstor ne zna, a to je zbog čega perilica nije u stanju do kraja isprati deterđent sa robe, ako uredno odvrti određen broj ispiranja i cijeli program :504:

ne smijes ovdje napisati da bosch ne valja i ne pere dobro :rofl:

Robika1996
18.11.2013., 17:27

Kada bih meni perilica otišla nakon par mjeseci sigurno ne bih kupio poslije opet perilicu istog proizvođača. Što se tiče ispiranja. Pitanja koliko natrpate detergenta da ne može isprat, a i postoji opcija dodatnog ispiranja. Sve mi je nekako u ovoj priči neuvjerljivo. Samo ne znam kako onda moja dobro ispire :ne zna:

Bubinjo
18.11.2013., 17:30
Svako malo se pojavi netko kome je BOSCH očajan, niti pere, niti ispire, niti centrifugiranja.
Tko vas je natjerao da kupite drugu Boschicu?
Vi ste stvarno imali peh dvije pa ne valjaju, čak štoviše uopće ne peru sve je zmazano poslije pranja?

orchis
18.11.2013., 17:53

Dobro si rekla :rofl: Ovo ko neka Bosch sekta :D

orchis
18.11.2013., 18:06
Sve mi je nekako u ovoj priči neuvjerljivo. Samo ne znam kako onda moja dobro ispire :ne zna:

Da, izmislila sam priču samo da mogu vas provocirati :rofl:

Pa valjda moja ne ispire dobro jer očito nešto nije u redu s njom, a tvoja ispire dobro jer je još funkcionalna...
I nema to veze sa nikakvim dodatnim ispiranjima i količinim deteđenta itd., nisam glupa...
stavim 75mL deterđenta, odvrtim cijeli program s dodatnim ispiranjem, nakon toga posebno još 2 puta poseban program ispiranja i opet još jedan program (u nadi da je tu ispiranje bolje od samog Rinse programa) i i dalje nakon 4 ciklusa ispiranja, na gumi ispred vrata ima pjene... i vjerojatno bi tako bilo i nakon još 4 pranja, ali više jednostavno nemam živaca pa odustanem... Što reći... Jel vam sad jasnije? da je meni jasno zašto je tako, ne bi pitala ovde...

Općenito cijeli moj Boschovski staž bosch pere tako da svaki put kad stavim nešto na pranje živim u strahu kakvo će izaći :rolleyes:

Ovo zašto smo kupili drugu Bosch perilicu uopće neću komentirati jer ovo nije tema za rasprave i prodike :rolleyes: nego za nešto korisno... bar sam tako mislila :kava:

Bubinjo
18.11.2013., 18:25
Koliko vam godina ima ta druga mašina Bosch?
Da li je to neki novi model ili ima više godina?

Koliko ste imali prvu Bosch mašinu od kada do kada?

Kada napišete ove podatke i oznaku mašine možda će vam netko i pomoći.

Nitko ne drži prodike ali ako vam prva nije valjala, nije uopće dobro prala čudno je da ste se opet odlučili na Bosch.

Imala sam Bosch 17 godina i eto uzela opet Bosch.

Robika1996
18.11.2013., 18:25
Da, izmislila sam priču samo da mogu vas provocirati :rofl:

Pa valjda moja ne ispire dobro jer očito nešto nije u redu s njom, a tvoja ispire dobro jer je još funkcionalna...
I nema to veze sa nikakvim dodatnim ispiranjima i količinim deteđenta itd., nisam glupa...
stavim 75mL deterđenta, odvrtim cijeli program s dodatnim ispiranjem, nakon toga posebno još 2 puta poseban program ispiranja i opet još jedan program (u nadi da je tu ispiranje bolje od samog Rinse programa) i i dalje nakon 4 ciklusa ispiranja, na gumi ispred vrata ima pjene... i vjerojatno bi tako bilo i nakon još 4 pranja, ali više jednostavno nemam živaca pa odustanem... Što reći... Jel vam sad jasnije? da je meni jasno zašto je tako, ne bi pitala ovde...

Općenito cijeli moj Boschovski staž bosch pere tako da svaki put kad stavim nešto na pranje živim u strahu kakvo će izaći :rolleyes:

Ovo zašto smo kupili drugu Bosch perilicu uopće neću komentirati jer ovo nije tema za rasprave i prodike :rolleyes: nego za nešto korisno... bar sam tako mislila :kava:

Ako koristite tekući detergent i stavite 75mL nije ni čudo što ne ispire dobro. Tekući detergenti se užasno pjene bez iznimke. Naročito: perwool, woolite, persil...
I ja sam imao problema s tim dok nisam prešao na praškasti detergent. To da ste vi izmislili priču naravno da ne mora biti točno, ali na ovom forumu smo imali svakakvih ispada forumaša: npr. deniza koja je izmišljala priča i priča. Čak je napravila i novi nick name myryam ili tako nekako i napričala se budalaština. Ako sam vas uvrijedio, oprostita, ali mi je bilo čudno da perilici odu ležajevi nakon nekoliko mjeseci, a bosch je poznat po dobrim ležajevima, amortizerima...

Duga111
18.11.2013., 18:45
Dobro si rekla :rofl: Ovo ko neka Bosch sekta :D

na jednom drugom forumu gdje su samo zene,majke bosch nije bas
popularan(isto se dosta zale)pa nije stvar samo u tebi da ne znas sa svemogucom bosch perilicom oprati rublje i pogoditi doziranje praska

Bubinjo
18.11.2013., 20:11
Kada bih meni perilica otišla nakon par mjeseci sigurno ne bih kupio poslije opet perilicu istog proizvođača. Što se tiče ispiranja. Pitanja koliko natrpate detergenta da ne može isprat, a i postoji opcija dodatnog ispiranja. Sve mi je nekako u ovoj priči neuvjerljivo. Samo ne znam kako onda moja dobro ispire :ne zna:

Gore ste započeli s problemima Candy perilice, pa opet dvije Bosch problematične?
Znači niti Candy ne valja niti Bosch?

Kupite nešto drugo ima još, pa čak i Elipso kojega ste naveli ima ovih dana i akciju pa birajte, ima tamo svašta.

Fantomlat
18.11.2013., 20:36

bubanj od 7 ili 8 kg,a cijena oko 4000-4500 kuna.gledala sam i samsung eco bubble,da li to vrijedi.ako znate i koje su najtiše u toj cijeni i to pomaže.

Molim vas hitno preporuku za novu perilicu, 4.5-6kg, 1000-1200 okretaja, do 5 000kn! Ali da je proizvedena u originalnoj zemlji ili bar nekoj zapadnoj!
Slučajevi kakve ne želim su npr Bosch Made in Turkey ili Whirlpool Made in Slovakia! :(

Mislila sam Whirlpool, al onda dođem u dućan i ne mogu naći niti jedan model koji nije Made in Slovakia :eek: Pitam prodavača imate li iti jedan model iti jedne marke da je proizveden u nekoj 'neprednoj' zemlji, on se misli i trazi i kaže NI jedan... čak je i Panasonic proizveden u Turskoj ili tako nešto božepomozi... :(
Rekao je da probamo na internetu naći točan model koji je proizveden za zapadno tržište, ali ne znam kako...
Znam da je prije 2 godine bilo npr Bosch modela Made in Germany... sada sam tek počela tražiti, ali izgleda da smo skroz otišli u najniži rang kvalitete! :(
Help!
Ovo je privatni šou deniza aka myriam aka didadada & prijateljice.Zaista nema smisla i radi se o destrukciji ove teme.Mali grizzly je uzeo pauzu i čini mi se da ga ova tema skoro neće vidjeti !

Fantomlat
18.11.2013., 20:41
Gore ste započeli s problemima Candy perilice, pa opet dvije Bosch problematične?

Kupite nešto drugo ima još, pa čak i Elipso kojega ste naveli ima ovih dana i akciju pa birajte, ima tamo svašta.
"Samo zabava" - moto je jedne privatne televizije.

didadada
18.11.2013., 21:04
Ovo je privatni šou deniza aka myriam aka didadada & prijateljice.Zaista nema smisla i radi se o destrukciji ove teme.Mali grizzly je uzeo pauzu i čini mi se da ga ova tema skoro neće vidjeti !

ne razumijem što ste time mislili ,ali pošto sam ja danas kupila svoju mašinu neću vam više smetati.na sreću ima još ljudi koji nešto znaju o mašinama pa su mi pomogli sa savjetom.hvala i uživajte na pauzi.neka vam što duže traje

orchis
18.11.2013., 21:46
Meni sad ovde nije ništa jasna ova vaša prepiska, ali nebitno, imam sada drugih problema osim prepriranja preko foruma...

Nije stvar u tekućem deterđentu jer koristim i tekući (za šarenu) i praškasti (za bijelu i ista je stvar), a te deterđente koristim već godinama i do prije par dana je ispiralo prolazno, zadnjih par dana neće nikako...

Prva je trajala 5 godina, a druga evo 2god (točno koliko su i garancije trajale, odnosno nakon isteka garancije nije nam se dalo više servisirat)... prvoj su otišli ležajevi nakon par mjeseci, išla je na servis (to je servis dijagnosticirao, ne ja :D ) i vraćena, poslije nikad nije radila kako treba.. nije htjela centrifugirat itd... ma nebitno skroz... ne shvaćam zašto je sada to bitno... nije tema o kvaliteti Boscha :confused:

I sestra mi ima Bosch, isti model ko moja, i ona mi isto spominje da ima slične probleme (tako da ipak ne izmišljam :D) i ja sam isto čitala po forumima različitim žalbe na Bosch.... ali nebitno sad ako vam to toliko smeta :D

Molim vas zaboravimo kvalitetu Boscha.
Ako nitko ne zna riješenje za ispiranje, molim vas zaboravimo i to.
Mene samo zanima da mi netko perporuči model kvalitetnije marke proizvedene u originalnoj ili nekoj naprednijoj zemlji! Hvala!!

orchis
18.11.2013., 21:50

slažem se da niti Candy ne valja, niti Bosch :D, ali ja nisam spominjala Candy, ako ste na mene mislili :D

Kao što rekoh u Elipsa također nema niti jednog modela proizvedenog za zapadno tržište, osim dvije Bosch od 8 kg:o

Duga111
19.11.2013., 08:00
"Samo zabava" - moto je jedne privatne televizije.
da mozes misliti,ljudi nemaju pametnijeg posla nego da
stvaraju paktove protiv boscha i vas doktora ovdje:rofl:
tu sam dosla pitati za pomoc i skuzila sam
ako se ne zna odgovor da si sam kriv jer ili ne znas dozirati prasak
ili kupi bosch i problem rijesen

Kladi
19.11.2013., 09:12
Molim vas zaboravimo kvalitetu Boscha.
Ako nitko ne zna riješenje za ispiranje, molim vas zaboravimo i to.
Mene samo zanima da mi netko perporuči model kvalitetnije marke proizvedene u originalnoj ili nekoj naprednijoj zemlji! Hvala!!

ajmo onda prvo razvit raspravu na ovu temu!
pa kad to riješimo, bit ćemo svi skupa pametniji

:kava:

Fantomlat
19.11.2013., 10:16
da mozes misliti,ljudi nemaju pametnijeg posla nego da
stvaraju paktove protiv boscha i vas doktora ovdje:rofl:
tu sam dosla pitati za pomoc i skuzila sam
ako se ne zna odgovor da si sam kriv jer ili ne znas dozirati prasak
ili kupi bosch i problem rijesen
Prvo pročitajte pravila komentiranja (nekoliko puta) i smanjite taj primitivni i svadljivi ton.Ako u ovlaštenom servisu Candy,nakon višekratnih testiranja (kako tvrdite),ne znaju što se događa sa vašom perilicom,onda ne znam tko će vam pomoći.Neka je testiraju kod vas doma,ako je problem isključivo u vašem prostoru.Druga je mogućnost da preko e-pošte kontaktirate njihovu centralu u Italiji i zatražite pomoć u svezi problema. I na kraju,kupite bilo koju perilicu koja je funkcionalno ispravna.Ne mora uopće biti Bosch.Preporuke i savjeti ovdje nisu obvezni,nego na bazi dobre vjere.Nemam ništa protiv da se osobno uključite u preporuke i savjete kad već druge omalovažavate,skupa sa svojim pridruženim društvom na forumu.

mali grizzly
19.11.2013., 10:17
http://www.testsieger.de/testberichte/bosch-waq-28441.html

http://www.waschmaschine-ratgeber.de/bosch-waq28441-im-test/
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq-28441_-_CX002AA1DB?tab=pod

Gledajte ocjene koje dobiva Bosch WAQ serija, koja trenutno u Njemačkoj kotira negdje oko 500 i nešto eura - pa da vidimo mudraca koji će i dalje lupetati da ne peru dobro, da ne centrifugiraju dobro i tome slično...

Za 500 eura približno dobivate perilicu koja ima meh. robustnost br. 3. Odmah nakon Miele i Asko koji jedva da se mogu naći ispod razine 1000 eura...

Čitam te komentare i ne mogu vjerovati da se tako paušalno ocjenjuje i podcjenjuje - npr. na njem. tržište uvoze perilice Boscha proizvedene u Turskoj, Poljskoj i Španjolskoj i to su jednakovrijedni proizvodi slijedom njihovog koncepta da nabavljaju dijelove za sve tvornice kod istog jata dobavljača i da su svi dobavljači kontrolirani prema pouzdanosti, baš nalik dijelovima prve ugradnje u auto-industriji. Nemate pojma kako perilica izgleda iznutra i koje sve testove prolazi na ispitnim postajama da bi uopće bila puštena iz tvornice.

Samo Classix 5 serije Boscha je u Njemačkoj prodano 2 milijuna komada i da one ne peru dobro, ne centrifugiraju dobro i kvare se kako se tu podmeće - pa gdje bi našli 2 milijuna kupaca za njih, nije lako prodati ni 2 milijuna pivskih pereca!

Duga111
19.11.2013., 10:32
ako mogu napraviti 5 milijuna neispravnih perilica posuda mozda
im se zaleti koja greska i u perilicama rublja
hocu reci da ni bosch nije bez mane

mali grizzly
19.11.2013., 10:39
Zadnja afera koja tangira Bosch suđerice je cca 600 tisuća komada suđerica, a planulo ih manje od 500 i to zbog greške u elektroničkom sklopu, koja se uopće ne da simulirati starenjem u laboratoriju i ne ide u uži krug konstrukcije bijele tehnike jer elektroničke komponente i kako se tali njihova izolacija, to je čisto elektronička branša.

I da se vratimo temi, gledajte

http://www.youtube.com/watch?v=IOVoToSOVJw

promotrite pa onda da ga vidim junaka koji će reći da perilica Avantixx serije (uklj. WAQ) ne pere i ne ispire dobro s ovako naprednom agitacijom otopine unutar kade, zahvaljujući wave bubnju koji "talasa" - jer je baš to ideja S poredanih rupica, da stalno mijenja vodostaj...

Fantomlat
19.11.2013., 11:04

Help!
Želim posebno komentirati ovaj komentar.Nedavno sam o tome pisao,kao i puno puta unatrag.Whirlpool perilice su u zadnjih 4-5 godina na jako lošem glasu.Imaju izrazito lošu mehaniku i ležajevi im odlaze u vrlo kratkom roku,Istovremeno je elektronika jednako nepouzdana kao i mehanika.
Mislim da su te perilice naštimane na određeni broj pranja,nakon čega slijedi programirani kvar,koji je dio razvoja.Poslije toga ili skupi poravak,što se ne isplati ili zauvijek zbogom.U mom uskom krugu znam nekoliko slučajeva da su otišle odmah nakon isteka 24 mjesečnog jamstva( dvaput ležajevi i jednom elektronika).A znam i slučaj gdje su otišli lageri u jamstvenom roku.Isti takav slučaj je bio i ovdje sa jednom forumašicom ( str.146),kojoj su zamijenili kadu sa ležajima pod jamstvom.Rekao sam joj da je imala sreće i da bude spremna nakon prvog slijedećeg kvara,na kupnju nove perilice drugog proizvođaća.

Kod moje kolegice na poslu,otišli ležaji na Whirlpool perilici nakon godinu dana,odnosno u pola jamstvenog roka,a kod frendice,koja je dobila Whirlpool perilicu rublja kao svadbeni poklon,dva mjeseca nakon isteka jamstva.Prva je imala sreću,ali se zapravo pokazalo da kolegica sa posla u prosjeku pere 5x tjedno,a frendica 2 x tjedno i zato je prvoj otišla ranije.
Zaključak,za perilice Whirpool,izvorno američkog proizvođaća,kojeg je kupio koncern Phillips,nema spasa ma gdjegod ih radili.Inače jedino što kod njih štima je primamljivi dizajn,na koga se love žene.
Kao drugo,stavljati Slovačku( Slovakiu) u red nenaprednih i nerazvijenih država je još jedan nonsens.Ta je država postala europski centar automobilske industrije sa izrazito jakom metaloprerađivačkom industrijom,a
problematika sastavljanja perilica preko automatiziranih linija je daleko manje zahtjevna od sklapanja automobila na traci.Dakle nekontrolirano se buba, bez pravog poznavanja stvari.

Fantomlat
19.11.2013., 11:09
ako mogu napraviti 5 milijuna neispravnih perilica posuda mozda
im se zaleti koja greska i u perilicama rublja
hocu reci da ni bosch nije bez mane
Da, nisu bez mane,ali u sferi suđerica,Bosch i Miele su klasa za sebe.Uostalom imaju i najviše patentnih prava u razvoju današnjih suđerica.Miele je znatno skuplji pa je i to razlog zašto Bosch proda daleko najviše suđerica u državama EU.Kad se radi o perilicama rublja,tu je konkurencija znatno jača,ali u suđericama
su bez konkurencije najbolja kupnja za novac.

Duga111
19.11.2013., 11:14
http://www.recalluk.com/news/bosch-dishwasher-recall-extended-worldwide.aspx

nije bitno,jel bosch ima ili nema mane
hvala na pomoci svejedno

mali grizzly
19.11.2013., 11:26
u Vel. Britaniji i posebice SAD (gdje je 110 V) - imate na Bosch Hrvatska

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-posuđa.html

zadnja serija koja je recall zbog elektroničkog otkazivanja i prijeteće opasnosti požara je 2005. godina odnosno to su suđerice stare u prosjeku 10-ak godina. Preciznije rečeno, riječ o grešci koju nemoguće predvidjeti klasičnim metodama - onako kako ispituju u elektroinstitutima širom svijeta jer otkazivanje izolacije, uslijed starenja, je nemoguć zadatak za a priori detekciju.

Inače, nije mi jasan val šimfanja po Bosch bijeloj tehnici kad su oni bez premca po tome što se dobije za novac, već desetljećima - odnosno hladnjak, perilica posuđa i perilica rublja od Boscha (ili drugi brand Siemens, kad ih radi ista BSH tvornica) je neka naviše pouzdana trojna kombinacija za prosječno kućanstvo. U razredu 500 eura po komadu dakako, znači ne uzimati u obzir Miele ili Liebherr koji su namijenjeni visokim soc. slojevima i nedostupni većini.

Tako da njima pouzdanost definitivno nije mana! Nego prednost, i to velika...

A što se tiče teme, a to su Bosch perilice rublja - ljudi kod nas nikako da shvate da je naša kupovna moć malena i da se nerado kupuje skupo i da mnogi proizvođači izmještaju proizvodnju jeftinijih aparata bijele tehnike na (velika!) tržišta male kupovne moći i onda ih tamo, na licu mjesta i proizvode.

I da proizvodnju uglavnom obavljaju ind. roboti danas i da tu ima malo ljudskog rada.

Slijedom toga, velika je potražnja za WAS i WAY Bosch Premium perilicama u Njemačkoj, koja je golemo tržište velike kupovne moći i takve se i dalje proizvode tamo jer nema logističke racionale da ih rade u Poljskoj ili Španjolskoj pa transportiraju u Njemačku. E, ali perilice na donjem cjenovnom rasponu proizvode u Poljskoj, Španjolskoj ili Turskoj i prodaju ih na licu mjesta, jer tamo najveća potražnja za jeftinim modelima - i uvoze ih i u Njemačku jer im je to isplativo...

Onda se raspredaju neke priče kako je turska Bosch perilica shit - idi pa je otvori, unutra odmah na vidiku Marquardt prekidači na upr. ploči koji krase i najskuplje ručne alate (Metabo). Kako može biti podvaljotka, ako već kad se skine gornja ploha - najviše skupi i pouzdani prekidači ispod.

Samo što kod nas u ponudi samo 1-2 Premium Bosch perilice jer tržište slabo traži, a težište na jeftinim pa ih onda uvoze iz Poljske, Španjolske, Turske i dr.

Fantomlat
19.11.2013., 11:29
http://www.recalluk.com/news/bosch-dishwasher-recall-extended-worldwide.aspx

nije bitno,jel bosch ima ili nema mane
hvala na pomoci svejedno
I Mercedes i Honda su imali takvih povrata i to na vrijeme,kad je uočena griješka koja nije bila vidljiva na testiranjima,nego se pokaže slaba komponenta nakon početnog rada.Da li su zbog toga ta dva proizvođaća automobila manje vrijedni no što su bili ?
Odgovoran proizvođać će otkloniti kvar prije,nego se dogodi možebitna tragedija i zato su ovakvi povrati za pohvalu.Bilo je opasnih slučajeva npr. sa Candy perilicama,gdje su pucale ( rasprsle se ) polipropilenske kade,a što nije bila griješka Candy,nego proizvođaća tih kada ( čini mi se Siltech).
I svemirski brodovi bi trebali biti sigurni,ali se ponekad dogodi da ruknu u zraku i raspadnu se.Ništa nije nepokvarljivo,samo se nešto kvari više,a nešto manje i tu je razlika,što se tiče pouzdanosti.

pata_fix
19.11.2013., 12:21
evo da se i ja malo osvrnem na temu sa gledista obicnog korisnika bez puno poznavanja unutrasnjosti... kao prvo, kod svakog problema treba krenuti od sebe, u sebi traziti izvor i rijesenje, a ne odmah okriviti drugu stranu. nadalje, prije kupnje Bosch perilice imali smo 2 (koncar i candy). nemogu reci da su bile lose, a niti dobre. imale su svojih prednosti i mana naravno. ali uz ispravno koristenje davale su izvrsne rezultate pranja. moram napomenuti da smo velika obitelj i da se kod nas okrene minimalno 1 tura dnevno, vrlo cesto je to i 2, a vikendom su obavezno 3! znaci, perilica je pod velikim opterecenjem sto se tice broja ciklusa. prijasnje dvije gore navedene su nas sluzile skoro 10 godina i smatram da je to i vise nego dovoljno. prema preporuci ovog foruma, ali i nekoliko prijatelja odlucili smo se na bosch, doduse neku ekonomsku klasu jerbo nije se imalo para za bolju. i sad nakon godinu i pol koristenja bosch perilice, uz torturu navedenu gore, jos uvjek pokazuje iznimne rezultate.
a koji je razlog? - e pa kako se svako brine o sebi i o drugima, isto tako treba se brinuti i o uredjajima. oni nisu ziva bica ali itekako trebaju "njegu" da se tak izrazim. i prijasnje perilice, ali i ovu sad bosch tretiramo isto. a to znaci: jednom mjesecno operemo na prazno sa vrecicom limunske kiseline ili onim sredstvom za ciscenje perilica. kod punjenja robom drzimo se kilaze propisane za odredjeni program i shodno tome razvrstavamo rublje (doduse danas sve perilice imaju vagu pa mozes bez beda oprat jednu kosulju na normalnom programu, a ona ce sama podesiti parametre u vidu najbolje ustede svih resursa). naravno, tu i je ispravno doziranje deterdjenta i dodataka (tu treba malo eksperimentirati dok se ne potrefi doza za odredjeni brand). i naposljetku da nadodam, preostala pjena nakon zavrsetka ciklusa nemora nuzno znaciti lose ispiranje jer - ukoliko primjerice koristite omeksivac on ce se u izvjesnoj kolicini zapjeniti prilikom zadnjeg centrifugiranja. a opet s druge strane, pjena nije pokazatelj da je lose isprano. ispravnije bi bilo pratiti mutnocu vode nakon svakog ispiranja, jer ako je voda mutna na zadnjem ispiranju (bez omeksivaca) e onda tek imate problem s losim ispiranjem. ovo govorim iz osobnog iskustva sa koncar perilicom koja je ispirala u doslovno litri vode...
eto tolko od mene :p

klomppa
20.11.2013., 10:40
pozdrav,

mene zanima koja je razlika izmedju plasticnog i metalnog bubnja jer perilice koje ja zelim uglavnom imaju plasticni?? tek one koje kostaju iznad 5000 imaju metalni.

Duga111
20.11.2013., 12:36
koju da uzmem

samsung http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/SAMSUNG-WF70F5E0W2W/

bosch:D http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAB20060B

(znam da ova da samsung prima 7kg jel jos u cemu bolja od boscha)

Opal Zg
20.11.2013., 12:47
koju da uzmem

samsung http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/SAMSUNG-WF70F5E0W2W/

bosch:D http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAB20060B

moje osobno iskustvo od prije nepunih pet dana je da je u elipsu puno veći izbor u dućanu nego na web-u... na webu sam odabrala kaj hoću, a na kraju kupila nešto još povoljnije, uočeno na licu mjesta

mali grizzly
20.11.2013., 12:59
pozdrav,

mene zanima koja je razlika izmedju plasticnog i metalnog bubnja jer perilice koje ja zelim uglavnom imaju plasticni?? tek one koje kostaju iznad 5000 imaju metalni.

da ni ne slutite kako je teško promijeniti ležajeve na rostfrei kadama 2 preostala proizvođača: Miele i Asko.

Naime, i jedna i druga kuća imaju forte u strojarskom aspektu perilica. Prevedeno, onako "šta dete zna šta je teško": Miele kada, bubanj, motor i pripadajući pribor vagne preko 40 kg jer sama perilica vagne cca 100 kg, a ima ih i još masivnijih. Tako da je zamjena ležajeva na njima epopeja i za automehaničare koji imaju lančane dizalice i mogu ih prebaciti u radionicu. Ukratko, ništa što bi se dalo izvesti u kupaonici nego se traži bikerska upornost.

http://www.youtube.com/watch?v=VmY9PvT1ylM

Asko - njihove amortizere /Quattro trademark/ su razvijali u Volvo Truck Dpt. odnosno to njima bila fina mehanika pa sad razmislite kako je tek to rastavljati.

http://www.google.hr/imgres?imgurl=http://www.asko.com.au/_images/products/images/supersize/fl07002.jpg&imgrefurl=http://www.asko.com.au/laundry-appliances/washing-machines/washing-machine-w6443/&h=1000&w=849&sz=439&tbnid=-d_1o-u7Jt7AGM:&tbnh=90&tbnw=76&zoom=1&usg=__SxqcLbTd3V9f950zdSyvRomeYDE=&docid=H6Vh0K8fJG70BM&sa=X&ei=DrOMUqayLcyAhAeX2IGoCA&ved=0CDYQ9QEwAg

A da se ne govori da i jedna i druga imaju brzine preko 1400 okr i da tu šale nema odnosno jedno su starinske perilice s 600, a nešto čisto drugo, iz strojarskog rakursa, ove današnje s 1600...

Tako da kupite neku od perilica brandova koji imaju polipropilenske kade jer i njihovu poluškoljku je gadno rastavljati pa mijenjati ležajeve, a one nemaju masu nego par kg.

Duga111
20.11.2013., 13:00
moje osobno iskustvo od prije nepunih pet dana je da je u elipsu puno veći izbor u dućanu nego na web-u... na webu sam odabrala kaj hoću, a na kraju kupila nešto još povoljnije, uočeno na licu mjesta

a tako sam i ja birala sada na webu po dostupnosti u ducanu
a ja jos nisam ni iz zg pa mi je izbor jos manji
pred 2 tjedna nisu imali nijedan bosch ispod 3000kn

renataša
20.11.2013., 13:13
grizzly, treba pomoć. Jučer mi je stigla nova- http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAS24468ME.html do sad je odradila dvije ture pranja i nije ni jednom uzela omekšivač?

Opal Zg
20.11.2013., 13:17
a tako sam i ja birala sada na webu po dostupnosti u ducanu
a ja jos nisam ni iz zg pa mi je izbor jos manji
pred 2 tjedna nisu imali nijedan bosch ispod 3000kn

u subotu kupila u elipsu (http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE20167BY.html), 2699,10 kn

mali grizzly
20.11.2013., 13:19
i da je 100 % sigurno izabran pravi odjeljak ladice i da ste ga napunili vodom prethodno (jer omekšivač ide u vodeni odjeljak - previše je viskozan da bi ga uzimala perilica nerazrijeđenog) - onda zovite ovlašteni servis jer je pod jamstvom.

Iako čisto sumnjam da je "do perilice"...

renataša
20.11.2013., 13:25
bilo je vode u posudici i stavila sam malo omekšivača. uzima vodu kroz posudicu I i II, ali kroz ovu za omekšivač ne.

mali grizzly
20.11.2013., 15:36
Uzmite staru zubnu četkicu ili štapić za uši pa malo pročačkajte rupice, to je vjerojatno neka glupost tipa da je zapela kuglica od stiropora ili nešto u tom stilu...
Ona uzima omekšivač u zadnjoj vodi ispiranja pa malo dežurajte i gledajte da li prošpricava kroz taj odjeljak tako da u tom trenutku 1/4 izvučete ladicu.

renataša
21.11.2013., 11:58
pročačkala s četkom, sad fino prima omekšivač, hvala

tamarleon
21.11.2013., 12:14
Grizzly dvojimo između našeg dosadašnjeg izbora BOSCH WAQ2447KBY

i

Samsung perilice koja kao jednako dobro pere sa toplom i sa hladnom vodom zbog Eco Bubble tehnologije.

http://www.samsung.com/hr/consumer/home-appliances/washing-machines/front-loading-over-6-kg-capacity/WF80F5E0W2W/LE

Molili bi vas za mišljenje. Puno hvala

mali grizzly
21.11.2013., 12:27
Ako meni ne vjerujete da nije moguće prati u hladnoj vodi, eno Miele - namjestite na njihovoj perilici hladnu vodu i odmah, bez da vas pita, diže temp. vode na 23 C jer je procjena da ispod te temp. vode nije moguće zadovoljavajuće prati. Kakav Eco Bubble, navlakuša... Svi ostali proizvođači se užasavaju pjene u svojim perilicama, uključivo stara serija Samsung koja odmah pali SUD i čeka dok pjena padne.

Ako bi Samsung, onda stara serija koja je veoma tiha (ona gornja koju ste predložili "drlja" s čak 61 dBa pri tumbanju) i ima sve sastavnice luksuzne perilice:

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/samsung-perilica-rublja-wf702b2bkwq_-_CX002487FE

A gledajte cijenu!

Međutim, teško dobavljive nakon što su nekim čudom "uskrsnule" prije cca 10 dana na našem tržištu. Nazivajte redom pa pitajte.

Ta je prava alternativa odnosno bang per $, kako vele Ameri je maksimalan - ne Eco Bubble nova serija koja je korak natrag...

mateox
21.11.2013., 16:48
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAQ2446KBY/

Ove dvije su ziheraški izbor, a sad promotrite sami situaciju oko prve - jer nije bilo prije tog natpisa da su samo izložbeni uzorci.

Hvala na odgovoru,

nazalost prodavaonica u kojoj zelim kupiti waq2447kby nemoze naruciti
taj model, dobavljac nema na lageru. Nedavno su dobili novi model od
gorenja http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/GORENJE-W7643L/?gclid=CKKq5byp9roCFYlF3godXDkA5A pa me zanima jel ta perilica opravdava svoju cijenu?

mali grizzly
21.11.2013., 17:17
Nek vam netko drugi odgovori odnosno

baš ta perilica je izabrana kao najbolja na "domaćem" terenu u Sloveniji na testiranju perilica Saveza potrošača Slovenije u veljači ove godine (Zmagovalec = pobjednik)

http://www.merkur.si/aparati/bela-tehnika/pralni-stroji/pralni-stroj-bosch-waq-2447kby.html

xstrom
22.11.2013., 12:59
Mali grizzly,molim savjet
da li preporučujete održavanje perilice rublja na način da se povremeno ubaci kakvo sredstvo što zbog kamenca ili slično?
U Rijeci smo što se tiče vode,a stroj je miele.

mali grizzly
22.11.2013., 13:06
http://www.waterline.hr/Prirucnik_za_vodu.pdf

Ne budite lijeni pa pronađite sami lokalno vodocrpilište u tablici, gore na linku.

Ako je dH (ili d pa gore onaj mali kružić) oko 20 ili više, onda 1-2 puta godišnje hitnete u bubanj cijeli sadržaj 500 g vrećice limunske kiseline pa na bijelo 60 C neka opere na prazno. Cijena je 12-15 kn, na odjelu začina većih samoposluga.

Ako ne želite limunskom, onda u DM ili Műller kupite njihovo sredstvo za čišćenje perilica koje je po kem. naravi također većinom limunska, znana kao dobro i neškodljivo otapalo kamenca. Pa po uputi na pakovanju... Ali je cijena 2-3 puta veća!

stari medo
22.11.2013., 13:36
koju da uzmem

Ista ta 400 kuna jeftinija u Technomarketu

http://www.technomarket.hr/products/09126905/samsung-wf-70f5e0w2w

Fantomlat
22.11.2013., 14:59
Ecco Bubble (buljbuljator) je dvostruki blef,kojeg je Samsung prodao kupcima.Ne samo da na toj temperaturi nije moguće efikasno prati rublje,nego su još na svoje perilice ljepili markicu sa 70% uštedom energije,upravo na bazi pranje na 15'C jer je poznato da najviše energije potroši zagrijavanje vode.To je stvarno drska podvala i zlouporaba marketinga.Oni proizvode perilice koje dobru peru i nije im to trebalo,ali čini se da su dobar dio kupaca navukao na famu o buljbuljatoru bez razmišljanja.Čak sam i ja na početku mislio da se radi o inovaciji jer mi nije palo na pamet da bi netko na velika zvona oglašavao nešto što zapravo nema nikakvu korisnu svrhu osim marketinga.

Fantomlat
22.11.2013., 17:57
Članak o vlasniku Corbisa,koji je izvarao mnoge potrošaće bijele tehnike i koji na ovom forumu ima vlastiti folder.Konačno se ta ružna priča bliži kraju.

http://www.vecernji.hr/crna-kronika/na-skijanju-se-provodio-troseci-novac-koji-je-duzan-kupcima-904339

mali grizzly
23.11.2013., 04:44
Ista ta 400 kuna jeftinija u Technomarketu

http://www.technomarket.hr/products/09126905/samsung-wf-70f5e0w2w

Tko kupi Samsung aparat bijele tehnike, bolja polovica može se prošetati "Műller" trgovinama kozmetike i tamo "sarčiti" 400 kn. Tako bar kaže propagandni letak Technomarket...

Ali je ta perilica previše bučna

61 dB pri pranju
79 dB pri centrifugiranju

odnosno nije mi baš jasno zašto ne "pometu pod" s konkurencijom daljnjim upornim implementiranjem motora bez četkica nego nova Eco Bubble serija ima oslonac na blefu, a ostalo, što se tiče teh. opremljenosti, se uglavnom pogoršalo. Izuzevši top modele Eco Bubble, naravno...

listopad14
23.11.2013., 23:51
Ima netko Bosch Perilica-sušilica rublja Wash + Dry Logixx 7/4 Steam WVH28421EU?
Zanima me na kojim programima najčešće perete i koliko punite bubanj?
Hvala :)

mali grizzly
24.11.2013., 02:31
http://www.forum.hr/showthread.php?t=27834&page=41

tamarleon
24.11.2013., 07:31
@ mali grizzly
Voljeli bismo sami napraviti eko deterđent za pranje rublja u perilici, imate li saznanja o tome? Ili, budući da poznajete ovaj forum, možete li nas uputiti na neke suvisle postove o tome.
Puno hvala.

mali grizzly
24.11.2013., 08:09
http://www.theecologist.org/green_green_living/home/969526/five_of_the_best_ecofriendly_detergents.html

Navodno ekološki deterdženti imaju kao jedino i reklamirano svojstvo da nemaju fosfate, koji skončaju u otpadnim vodama i zagađuju rijeke. O ostalim sastojcima ni slova, što znači da je to varanje potrošača jer ima i drugih proizvođača koji su zamijenili fosfate pa ih ne oglašavaju kasnije kao ekološki.

Smatram da je to nemoguć zadatak i za nekog s doktoratom iz kemije, tako da se radije poduhvatite drugih stvari...

listopad14
24.11.2013., 09:11
http://www.forum.hr/showthread.php?t=27834&page=41

Hvala ;) ali kako me zanima isključivo pranje i ti programi pitala sam tu, pa ako ima tko iskustva nek podijeli :moli:

drazen33
24.11.2013., 20:20
Kupljena jučer Bosch WAB 28060 classixx 6 za 1999 kn i to na rate (zadnja) :)
Lesnina varaždin je povodom 6-te godišnjice imala sniženje 20% na sve vrste plaćanja.

turbomir
24.11.2013., 20:36
Dobra vecer svima. Pitanje za strucnjaka Malog Grizlia. Kupljena je danas perilica za rublje LG 1292QD, 7 kg, A++, itd.. Ocekujem pozitivam komentar od vas :). Izbor ja pao na LG zbog citanja foruma i pohvala za tu marku. Nece jos masina biti u funkciji, mora se stan jos malo zavrsiti, radovi su pri kraju i tako to... Pitanje:

- ono veliko kolo za odabir programa tj. vrste robe se jako jako lagano okrece, valjda je tako na LG perilicama. Ako se namjesti program i perilca pocne raditi, sto ce se desiti ako se slucajno to kolo okrene, bilo da ga dotakne nehotice odrasli ili dijete ?

Postoji i djecja zastita ( pritiskom u isto vrijeme na 2 tipke se zakljuca masina ). Pretpostavljam da tada , u aktivaciji te zastite, ako se diraju tipke i to veliko kolo, nece se nista poremetiti u radu tog odabranog programa koji je trenutno aktivan. Ali je li mora se to koristiti ili ne mora. Hocu reci jos jednom ako masina radi i kolo se slucajno okrene, a nije koristena funkcija djecje zastite, sto ce se desiti sa daljnjim radom masine ?

Grizli, hvala na svim odgovorima i pomoci ljudima.

mali grizzly
24.11.2013., 20:49
Dobra vecer svima. Pitanje za strucnjaka Malog Grizlia. Kupljena je danas perilica za rublje LG 1292QD, 7 kg, A++, itd.. Ocekujem pozitivam komentar od vas :). Izbor ja pao na LG zbog citanja foruma i pohvala za tu marku. Nece jos masina biti u funkciji, mora se stan jos malo zavrsiti, radovi su pri kraju i tako to... Pitanje:

- ono veliko kolo za odabir programa tj. vrste robe se jako jako lagano okrece, valjda je tako na LG perilicama. Ako se namjesti program i perilca pocne raditi, sto ce se desiti ako se slucajno to kolo okrene, bilo da ga dotakne nehotice odrasli ili dijete ?

Postoji i djecja zastita ( pritiskom u isto vrijeme na 2 tipke se zakljuca masina ). Pretpostavljam da tada , u aktivaciji te zastite, ako se diraju tipke i to veliko kolo, nece se nista poremetiti u radu tog odabranog programa koji je trenutno aktivan. Ali je li mora se to koristiti ili ne mora. Hocu reci jos jednom ako masina radi i kolo se slucajno okrene, a nije koristena funkcija djecje zastite, sto ce se desiti sa daljnjim radom masine ?

Grizli, hvala na svim odgovorima i pomoci ljudima.

program preko tog velikog izbornika i eventualno dodatne parametre programa, ne bi se trebao "dati smetati" odnosno kreće u izvedbu i ne haje.

E sad, child lock (zaključavanje pred djecom) je neko dodatno osiguranje jer ne mora biti da će oni stisnuti neki od prethodno izabranih parametara pranja nego mogu stiskati pauzu ili što već...

Uglavnom, lako se okreće jer su to elektronički sklopovi unutra - ni govora o čegrtajućim elektromeh. programatorima iz 80-ih godina koji su pružali otpor pri namještanju i imali karakterističan zvuk.

Da ne duljim, vidjet ćete sami da to nije ništa što bi vas trebalo brinuti...

mali grizzly
24.11.2013., 20:54
Kupljena jučer Bosch WAB 28060 classixx 6 za 1999 kn i to na rate (zadnja) :)
Lesnina varaždin je povodom 6-te godišnjice imala sniženje 20% na sve vrste plaćanja.

centrifugu na 800 okr./min odnosno samo ako sušilica ide kasnije, onda ima ekon. opravdanja koristiti 1400 okr./min.

Naime, WAB serija je "krhka" u usporedbi s WAQ, WAS i WAY. 1400 je već ozbiljna brzina centrifuge i na duge staze, to što joj manjka robustnosti i masivnosti na strani ležajeva, ovjesa i amortizera bi se moglo poznati.

Zato šparno s brzinama centrifuge!

Vrlo dobra kupovina jer teško naći nešto na rubu 2000 kn, a da nije no name ili neka podvaljotka Merloni grupe.

turbomir
24.11.2013., 21:04
program preko tog velikog izbornika i eventualno dodatne parametre programa, ne bi se trebao "dati smetati" odnosno kreće u izvedbu i ne haje.

E sad, child lock (zaključavanje pred djecom) je neko dodatno osiguranje jer ne mora biti da će oni stisnuti neki od prethodno izabranih parametara pranja nego mogu stiskati pauzu ili što već...

Uglavnom, lako se okreće jer su to elektronički sklopovi unutra - ni govora o čegrtajućim elektromeh. programatorima iz 80-ih godina koji su pružali otpor pri namještanju i imali karakterističan zvuk.

Da ne duljim, vidjet ćete sami da to nije ništa što bi vas trebalo brinuti...

Hvala Grizli, molim samo kratki komentar za izbor masine, da sam miran :). Pozdrav.

mali grizzly
24.11.2013., 21:14
Ne znam cifru koja je plaćena, ali oni imaju umjerene cijene za ono što se pruža odnosno

http://www.lg.com/hr/perilice-rublja/lg-F1292QD

i još povrh toga motor bez četkica (DD, popularno zvan palačinka) - nema prigovora. Jedino ta Smart dijagnostika preko mobitela ne funkcionira u našoj široj regiji odnosno to je njima neka tlaka, stavljati automatske govorne automate na liniju pa da onda odgovara na kombinaciju tonova i to radi samo za velika tržišta (njem. engl. itd.). Ionako je dijagnostika OK što se tiče 5-6 stanja perilice koje kupac može sam otkloniti, a ono napredno - što serviser treba a priori znati da bi kasnije otklonio kvar, to kupca ne zanima nego je pomoć (ako!) servisnoj službi...

Znači, nije blef LG nego smo premala tržišta za lokalizaciju, kak bi rekli u Microsoftu...

turbomir
24.11.2013., 21:29
Ne znam cifru koja je plaćena, ali oni imaju umjerene cijene za ono što se pruža odnosno

http://www.lg.com/hr/perilice-rublja/lg-F1292QD

i još povrh toga motor bez četkica (DD, popularno zvan palačinka) - nema prigovora. Jedino ta Smart dijagnostika preko mobitela ne funkcionira u našoj široj regiji odnosno to je njima neka tlaka, stavljati automatske govorne automate na liniju pa da onda odgovara na kombinaciju tonova i to radi samo za velika tržišta (njem. engl. itd.). Ionako je dijagnostika OK što se tiče 5-6 stanja perilice koje kupac može sam otkloniti, a ono napredno - što serviser treba a priori znati da bi kasnije otklonio kvar, to kupca ne zanima nego je pomoć (ako!) servisnoj službi...

Znači, nije blef LG nego smo premala tržišta za lokalizaciju, kak bi rekli u Microsoftu...

Ok, hvala, zaboravio cijenu napisati, popust 10%, iznos 2.880,00 kn. Pozdrav.

kugla08
24.11.2013., 21:46
Pozdrav svima,

Kihnula nam je perilica rublja, a pošto već ima podosta staža te nekoliko stvari koje bi trebali popraviti, odlučili smo uzeti novu. Glavni i najveći razlog je malena kupaonica a sadašnja je perilica podosta velika pa bih htjeli kupiti neku slim perilicu. Gledali smo dosta one koje se pune odozgo, jer bi nam idealno bilo da je perilica dubine ili širine 40 cm.

Gledali smo najviše u Elipsu i zapele su mi za oko samsungove perilice, iako se pune sastrane, imaju onu slim liniju koja je po dubini bliska nama idealnim dimenzijama.

Prvotno sam mislio uzeti model sa Eco bubble tehnologijom:
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/SAMSUNG-WF60F4E2W2W/

ali pošto sam ovdje i na par ostalih mjesta pročitao kako je taj eco bubble obična navlakuša za nestrpljive i neradoznale u obzir bi došao nešto jeftiniji ali sličan model bez eco bubblea:
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/SAMSUNG-WF60F4E0N2W/

Sviđa mi se kod iste što ima keramički grijač i "dijamantni" bubanj pa bih vas molio da me savjetujete koliko to vrijedi, i jedno i drugo mi u teoriji ima smisla, ali opet dobro je čuti nekog sa više iskustva.

Ostalo što smo gledali je bio gorenjev slim model:
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/GORENJE-W6202%7CS/

I dva Candyeva modela, jedan slim sa punjenjem sastrane:
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/CANDY-GC4-1262D1/

i jedna sa gornjim punjenjem:
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/CANDY-EVOGT-14072D/

Na kraju krajeva što mi preporučujete od svega toga? Ako postoji koji bolji model a da nisam naveo bilo bi idealno da je neki slim model..

Hvala za prethodne postove svima! Bilo je poučno :)

mali grizzly
25.11.2013., 04:27
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/samsung-perilica-rublja-wf602b2bkwqle_-_CX0024924F

Protegnite se nekako do ove iz stare serije, dubina 45 cm koja je do sada najbolje opremljena plitka perilica uopće proizvedena. Da ne duljim, bombončić i bit ćete prezadovoljni - uostalom imate na prethodnim str. iskustva onih koji su je kupili pa se uvjerite sami.
Nova serija Samsung je uglavnom korak natrag, na račun blefa su ponudili kupcu manje...

kugla08
25.11.2013., 06:41
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/samsung-perilica-rublja-wf602b2bkwqle_-_CX0024924F

Protegnite se nekako do ove iz stare serije, dubina 45 cm koja je do sada najbolje opremljena plitka perilica uopće proizvedena. Da ne duljim, bombončić i bit ćete prezadovoljni - uostalom imate na prethodnim str. iskustva onih koji su je kupili pa se uvjerite sami.
Nova serija Samsung je uglavnom korak natrag, na račun blefa su ponudili kupcu manje...

Hvala na prijedlogu. Iz prve sviđa mi se što ima digitalni inverter osim toga, ovako na prvu, mi se malčice čini da je ta perilica dosta slična onoj drugoj samsungovoj koju sam linkao, malo ću još proguglati :). Nadam se da će se naći još negdje na skladištu iako je starija serija.

Nisam striktno ograničen na samsungove, njih sam prve linkao jer imam nekoliko samsungovih aparata u kući koji rade super (TV, 2 mobitela, mikrovalna...) što neznači da su im perilice također super, ali ipak mi je ta marka postala prikriveni favorit, što može biti situacija za opeći se po funkcionalnosti i džepu. Zato tražim drugo mišljenje :)

Što kažete na ove perilice koje se pune odozgo?
Prvi put sam tako nešto kod nas vidio pred par godina, poznajem dvije osobe koje imaju takve različitih proizvođača i za sad su još uvijek zadovoljni...

crosat
25.11.2013., 08:41
Trebao bi prijedlog za perilicu 33 cm dubine. Perilica moze biti neke jeftinije varijante bez posebnih funkcija i da je dobavljiva kod nas ili u Italiji.

Pozz

Sent from my CUBOT ONE using Tapatalk

mali grizzly
25.11.2013., 09:01
Lupaju o oplošje jer je to ionako najviše "ranjiva" klasa perilica, a oni nikad nisu bili znani po robustnoj mehanici.

Preostaje vam jedino

http://www.electrolux.hr/Products/Praonica/Perilice/Prednje_punjenje/EWS31256EDU

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/electrolux-perilica-rublja-ews31256edu_-_CX00249BAA

Ova je dubina 377 mm, a ima

http://www.electrolux.hr/Products/Praonica/Perilice/Prednje_punjenje/EWS31054EDU

i ova s još nižim br. okr. centrifuge i valjda još povoljnijom cijenom.

Cijena je fair odmjerena, uz napomenu da nisam ljubitelj Electrolux grupe - al na tome im se mora odati priznanje jer plitke perilice drugi "nasviraju"...

Nazovite još LG da li proizvode i dalje model 33 cm jer koliko vidim na portalu, nema ga izlistanog i ne znam da li se i dalje može kupiti ili EOL!

mali grizzly
25.11.2013., 09:05
Hvala na prijedlogu. Iz prve sviđa mi se što ima digitalni inverter osim toga, ovako na prvu, mi se malčice čini da je ta perilica dosta slična onoj drugoj samsungovoj koju sam linkao, malo ću još proguglati :). Nadam se da će se naći još negdje na skladištu iako je starija serija.

Nisam striktno ograničen na samsungove, njih sam prve linkao jer imam nekoliko samsungovih aparata u kući koji rade super (TV, 2 mobitela, mikrovalna...) što neznači da su im perilice također super, ali ipak mi je ta marka postala prikriveni favorit, što može biti situacija za opeći se po funkcionalnosti i džepu. Zato tražim drugo mišljenje :)

Što kažete na ove perilice koje se pune odozgo?
Prvi put sam tako nešto kod nas vidio pred par godina, poznajem dvije osobe koje imaju takve različitih proizvođača i za sad su još uvijek zadovoljni...

Jer su na račun nove bleferske serije uskratili potrošaču luksuzan motor bez četkica, što stara ima...

Inače, drž te se perilica s prednjim punjenjem dok god možete jer probajte sami ugurati muški XL frotir ogrtač u trgovini gdje imaju izloženu neku od perilica s gornjim punjenjem. Pa ćete ustanoviti i zašto, "na suho", kak bi rekli šankeri...

Nisam mislio da ste ograničeni na Samsung, nego jedino oni i LG te grupacija AE/Electrolux/Zanussi imaju korektne cijene u sferi plitkih perilica. Bosch/Siemens gadno digne cijene takvim plitkim, ITA proizvođači više nisu spomena vrijedni jer i njihove perilice normalne dubine imaju slabašnu mehaniku (Candy, Ariston i dr.) pa uzeti njihovu plitku - to je put u neznano...

Tako da još razgledajte LG ponudu - i to bi bilo to, ako imate kobru u džepu...

vzosak
25.11.2013., 11:06
Pozdrav Grizzly!

Imam par pitanja za vas, ali prije toga da vam kažem da smo prije mjesec dana uzeli Samsungovu perilicu koju ste preporučili WF602B2BK i jako smo zadovoljni. Puno hvala na preporuci!
S obzirom da je ova perilica puno naprednija od onih koje smo prije imali, neke stvari prilikom korištenja i njenog načina rada nisu nam baš jasne.

Npr., ona ima različite programe (Cotton, Synthetics, Denim, Dark Garment..) kao i funkciju Quick Wash. Koja je točno razlika u načinu i trajanju pranja kad recimo stavim na program Cotton i ručno namjestim 60C, 3 ispiranja, 1000 centrifuga, i recimo Denim isto ručno namjestim 60C, 3 ispiranja, 1000 centrifuga? Pitam zato što kod ovog prvog pranje traje 2:45h a ovo drugo 1:15h.. ako su ove glavne karakteristike iste, zašto ja ne bi svu robu prala na ovaj drugi način, i uštedila na vodi i struji? Zašto kod ove prve opcije traje toliko duže?

Isto tako, ta opcija Quick Wash. Može se staviti rublje do 2kg i prati ga na Quick Wash 15, 20, 30, 40, 50 ili 60min. Ako mi rublje nije previše prljavo (nema mrlja i ne smrdi), zašto ja ne bi recimo pamučno rublje stavila na Quick Wash i stavila na 30min i opet uštedila na vodi i struji? Da li postoji neka mogućnost kvara i da li to šteti perilici ako na taj način često (ili stalno) perem rublje? Naravno, pod uvjetom da kad tako operem rublje, budem zadovoljna sa učinkom, i vidim da mi nije potrebno bolje i jače pranje.

Hvala unaprijed!

kugla08
25.11.2013., 11:33
...prije mjesec dana uzeli Samsungovu perilicu koju ste preporučili WF602B2BK i jako smo zadovoljni.....

Izvinjavam se na upadu, ali ako može informacija gdje ste kupili?

vzosak
25.11.2013., 11:42
Izvinjavam se na upadu, ali ako može informacija gdje ste kupili?

U Rijeci u Technomarketu, jer u Rijeci i živimo.

pata_fix
25.11.2013., 12:06
Pozdrav Grizzly!

Imam par pitanja za vas, ali prije toga da vam kažem da smo prije mjesec dana uzeli Samsungovu perilicu koju ste preporučili WF602B2BK i jako smo zadovoljni. Puno hvala na preporuci!
S obzirom da je ova perilica puno naprednija od onih koje smo prije imali, neke stvari prilikom korištenja i njenog načina rada nisu nam baš jasne.

Npr., ona ima različite programe (Cotton, Synthetics, Denim, Dark Garment..) kao i funkciju Quick Wash. Koja je točno razlika u načinu i trajanju pranja kad recimo stavim na program Cotton i ručno namjestim 60C, 3 ispiranja, 1000 centrifuga, i recimo Denim isto ručno namjestim 60C, 3 ispiranja, 1000 centrifuga? Pitam zato što kod ovog prvog pranje traje 2:45h a ovo drugo 1:15h.. ako su ove glavne karakteristike iste, zašto ja ne bi svu robu prala na ovaj drugi način, i uštedila na vodi i struji? Zašto kod ove prve opcije traje toliko duže?

Isto tako, ta opcija Quick Wash. Može se staviti rublje do 2kg i prati ga na Quick Wash 15, 20, 30, 40, 50 ili 60min. Ako mi rublje nije previše prljavo (nema mrlja i ne smrdi), zašto ja ne bi recimo pamučno rublje stavila na Quick Wash i stavila na 30min i opet uštedila na vodi i struji? Da li postoji neka mogućnost kvara i da li to šteti perilici ako na taj način često (ili stalno) perem rublje? Naravno, pod uvjetom da kad tako operem rublje, budem zadovoljna sa učinkom, i vidim da mi nije potrebno bolje i jače pranje.

Hvala unaprijed!

najveca usteda je kad se pere na programima koji su predvidjeni za test program iliti ga cotton 60 i cotton 40. na njima se ostvaruje najveca usteda u vidu svih parametara (voda, struja), ali naravno uz duze trajanje programa.
ostali programi imaju pojedine parametre povecane, primjerice... prog za traper/tamnu robu traje krace al koristi vise vode i samim time logicno, treba i vise energije da zagrije vecu kolicinu vode u kracem vremenu. isto tako na QW programu, pranje traje kratko, tumbanje je intenzivno, i obicno su 2 ispiranja s visokim vodostajem...
(osjecam se pametnije odkad pratim ovaj forum :p )

vaiors
25.11.2013., 12:21
A kakve su Gorenje ves masine?

mali grizzly
25.11.2013., 13:48
Pozdrav Grizzly!

Hvala unaprijed!

I budite sretni jer dotična pere bijelo 60 C za samo 2h15 minuta dok neke druge verglaju isti program 210 minuta.

Dakle, Denim je program za jeans s puno vode da se priječi slamanje i one pruge - zloglasno zahtjevno za pranje u perilicama i koliko meni znano, samo jedna Dixon perilica koja se više ne proizvodi (usisavači se još proizvode!) je bila sposobna prati jeans bez nuspojava. Ali je imala dvodijelni bubanj koji je rotirao u suprotnim smjerovima. Ukratko, Denim je za traper i ništa drugo jer je volumen vode velik zbog gore spomenutih razloga.

Bijelo pamuk 60 C mora ići na najmanje 2 h program da se ostavi deterdžentu vremena da poluči snagu u enzimatskom pogledu i kratite li program, bit će loše oprano jer nema vremena u onoj fazi namakanja na mlačnim temperaturama. Zato vas perilica odmah navodi na bijelo 60 C kao najviše učestalo pranje i samo slijedite njenu sugestiju i ne perite bijelo (robustan pamuk) na drugim programima.

Quick Wash je program osvježavanja odnosno za zaprašeno ili tek doneseno iz trgovine i nema uporabne vrijednosti inače... Bolje rečeno, to ni nije "ozbiljan" program glede mrlja i biozaprljanja!

Naposljetku, o kakvim uštedama pričate jer ako krenete tom putanjom, izgubit ćete snagu deterdženta pa onda par desetaka lipa što dobijete na mostu, izgubite na ćupriji...

vzosak
25.11.2013., 14:02
I budite sretni jer dotična pere bijelo 60 C za samo 2h15 minuta dok neke druge verglaju isti program 210 minuta.

Dakle, Denim je program za jeans s puno vode da se priječi slamanje i one pruge - zloglasno zahtjevno za pranje u perilicama i koliko meni znano, samo jedna Dixon perilica koja se više ne proizvodi (usisavači se još proizvode!) je bila sposobna prati jeans bez nuspojava. Ali je imala dvodijelni bubanj koji je rotirao u suprotnim smjerovima. Ukratko, Denim je za traper i ništa drugo jer je volumen vode velik zbog gore spomenutih razloga.

Bijelo pamuk 60 C mora ići na najmanje 2 h program da se ostavi deterdžentu vremena da poluči snagu u enzimatskom pogledu i kratite li program, bit će loše oprano jer nema vremena u onoj fazi namakanja na mlačnim temperaturama. Zato vas perilica odmah navodi na bijelo 60 C kao najviše učestalo pranje i samo slijedite njenu sugestiju i ne perite bijelo (robustan pamuk) na drugim programima.

Quick Wash je program osvježavanja odnosno za zaprašeno ili tek doneseno iz trgovine i nema uporabne vrijednosti inače... Bolje rečeno, to ni nije "ozbiljan" program glede mrlja i biozaprljanja!

Naposljetku, o kakvim uštedama pričate jer ako krenete tom putanjom, izgubit ćete snagu deterdženta pa onda par desetaka lipa što dobijete na mostu, izgubite na ćupriji...

U redu, sad mi je jasnije. Znaci treba se pridrzavati tih programa za određene materijale. Problem mi je jedino što rijetko kad imam baš punu mašinu samo bijelog rublja za prati na 60C. Ili punu perilicu samo jeans-a.. tako da ponekad moram miješati različite materijale koji se peru na različitim temperaturama, pri čemu pazim da se ne peru na većim temp nego što piše, ali onda ove druge perem na manjoj temp nego bi trebala..

mali grizzly
25.11.2013., 14:11
Razmjerno masi rublja unutra uzmu vode (zato to zna trajati i par minuta), posljedično i el. energije za grijanje te vode. Tako da ne mora biti perilica puna do vrha kad uzima max količinu vode nego će uzeti vode točno koliko elektronički sklopovi procijene da je dostatno na temelju dojave senzora.

Bez tog svojstva nema A razreda energ. učinkovitosti.

Što se tiče pranja različitih materijala - nisu programi bez vraga jasno razdvojeni jer se onda mogu parametri pranja prilagoditi dotičnoj tkanini.

Npr. dječji jeans 30 C - imaju neke Bosch perilice, a "pokriće" je u tome što je traper za dječji uzrast obogaćen elastinom i predstavlja drugačiji "zalogaj" za pranje od Levi s traperica za odrasle i zahtijeva posebnu nisku temperaturu da se ne unište elastinske niti (cca 5 %) kojima je protkan da se djeci pruži komotniji osjećaj jer je odjeća elastična i slijedi njihovo stalno gibanje u igri.
A na prvi pogled se čini da je riječ o bezvezariji, tek toliko da napišu nešto na upr. ploči.

Zato samo slijedite "rubrike" na upr. gumbu i nećete pogriješiti previše...

vzosak
25.11.2013., 14:14
Razmjerno masi rublja unutra uzmu vode (zato to zna trajati i par minuta), posljedično i el. energije za grijanje te vode. Tako da ne mora biti perilica puna do vrha kad uzima max količinu vode nego će uzeti vode točno koliko elektronički sklopovi procijene da je dostatno na temelju dojave senzora.

Bez tog svojstva nema A razreda energ. učinkovitosti.

Što se tiče pranja različitih materijala - nisu programi bez vraga jasno razdvojeni jer se onda mogu parametri pranja prilagoditi dotičnoj tkanini.

Npr. dječji jeans 30 C - imaju neke Bosch perilice, a "pokriće" je u tome što je traper za dječji uzrast obogaćen elastinom i predstavlja drugačiji "zalogaj" za pranje od Levi s traperica za odrasle i zahtijeva posebnu nisku temperaturu da se ne unište elastinske niti (cca 5 %) kojima je protkan da se djeci pruži komotniji osjećaj jer je odjeća elastična i slijedi njihovo stalno gibanje u igri.
A na prvi pogled se čini da je riječ o bezvezariji, tek toliko da napišu nešto na upr. ploči.

Zato samo slijedite "rubrike" na upr. gumbu i nećete pogriješiti previše...

Hvala na savjetima! pozdrav

mali grizzly
25.11.2013., 14:20
Program
Automatski program1) /
Automatski program plus
Za razno rublje od pamuka ili miješanih vlakana koje
je sortirano po boji - olakšava traženje odgovarajućeg
programa.

Sintetika Osigurava optimalnu njegu sintetičkih tkanina.

Traper Štiti Vaše omiljene traperice od ružnih crta i falti.

Košulje Brine se za manje gužvanje košulja i bluza čime se
olakšava glačanje istih.

Tamno rublje Za dugi vijek tamnih boja.

Sportsko rublje Osigurava mogućnost brze ponovne upotrebe Vaše
sportske odjeće.

Outdoor
Održava funkcionalnost i svojstva vrijednih odjevnih
predmeta, kao što su na primjer skijaške jakne, pri čemu
Vi ostajete zaštićeni od vjetra i vremenskih uvjeta.

Impregnacija2)
Osigurava vodoodbojnost i smanjuje prijanjanje
nečistoća kod npr. outdoor odjevnih predmeta, rublja od
mikrovlakana ili stolnjaka.

Vuna Za nježnu brigu za Vaše vunene odjevne predmeta, bez
skupljanja ili stvaranja grudica.

Svila U ovom programu možete bezbrižno prati osjetljivo rublje
koje ne sadrži vunu.

Zavjese
Automatskim postupkom pretpranja učinkovito se
uklanjaju čestice prašine i prljavštine. Tek nakon pretpranja
započinje glavno pranje.

Jastuci Za temeljito čišćenje jastuka s punjenjem od sintetike ili
perja.

Express / Express 20 Za brzo pranje lagano zaprljanog rublja

Higijenski program

Učinkovito smanjenje grinja i drugih alergena zahvaljujući
produženom djelovanju temperature i povećanoj razini
vode – za učinak pranja i ispiranja koji odgovara alergičnim osobama.

vzosak
25.11.2013., 14:38
Program
Automatski program1) /
Automatski program plus
Za razno rublje od pamuka ili miješanih vlakana koje
je sortirano po boji - olakšava traženje odgovarajućeg
programa.

Sintetika Osigurava optimalnu njegu sintetičkih tkanina.

Traper Štiti Vaše omiljene traperice od ružnih crta i falti.

Košulje Brine se za manje gužvanje košulja i bluza čime se
olakšava glačanje istih.

Tamno rublje Za dugi vijek tamnih boja.

Sportsko rublje Osigurava mogućnost brze ponovne upotrebe Vaše
sportske odjeće.

Outdoor
Održava funkcionalnost i svojstva vrijednih odjevnih
predmeta, kao što su na primjer skijaške jakne, pri čemu
Vi ostajete zaštićeni od vjetra i vremenskih uvjeta.

Impregnacija2)
Osigurava vodoodbojnost i smanjuje prijanjanje
nečistoća kod npr. outdoor odjevnih predmeta, rublja od
mikrovlakana ili stolnjaka.

Vuna Za nježnu brigu za Vaše vunene odjevne predmeta, bez
skupljanja ili stvaranja grudica.

Svila U ovom programu možete bezbrižno prati osjetljivo rublje
koje ne sadrži vunu.

Zavjese
Automatskim postupkom pretpranja učinkovito se
uklanjaju čestice prašine i prljavštine. Tek nakon pretpranja
započinje glavno pranje.

Jastuci Za temeljito čišćenje jastuka s punjenjem od sintetike ili
perja.

Express / Express 20 Za brzo pranje lagano zaprljanog rublja

Higijenski program

Učinkovito smanjenje grinja i drugih alergena zahvaljujući
produženom djelovanju temperature i povećanoj razini
vode – za učinak pranja i ispiranja koji odgovara alergičnim osobama.

Da, slično mojim uputsvima:

Cotton (Pamuk) - Za umjereno do slabo zaprljani pamuk, posteljinu,
stolnjake, donje rublje, ručnike, košulje itd.

Synthetics (Sintetika) - Za umjereno do slabo uprljane bluze, košulje itd.
izrađene od poliestera (diolen, trevira), poliamida (perlon, najlon) i ostalih
sličnih materijala.

Denim (Traper) - Veća razina vode kod glavnog pranja i dodatno
ispiranje osigurava neostajanje praška koji bi mogao ostati na vašem
rublju.

Bedding (Posteljina) - za pokrivače za krevet, plahte, poplune itd.
Kako bi se postigli najbolji rezultati, perite količinu posteljine težine
manje od 2 kg i samo jednu vrstu posteljine.

Dark Garment (Tamna odjeća) - Dodatno ispiranje i smanjena
centrifuga osigurava nježno pranje i potpuno ispiranje vaše omiljene
tamne odjeće.

Daily Wash (Dnevno pranje) - Koristiti za svakodnevno rublje, kao što je
donje rublje i majice. Kratki program za ustanove za ispitivanje.

Eco Drum Clean (Ekološko čišćenje bubnja) - koristi se za čišćenje
bubnja. Čisti prljavštinu i bakterije u bubnju. Preporučuje se redovito
korištenje (nakon svakih 40 pranja). Nije potreban deterdžent ili izbjeljivač.

Baby Care (Njega dječje odjeće) - Pranje na visokoj temperaturi i
dodatna ispiranja osiguravaju da ne ostane praška za rublje koji bi
umrljao vašu tanku odjeću.

Sports Wear (Sportska odjeća) - Koristiti za vodootporno ili otpornu
odjeću kako bi se zadržao njen dobar izgled i svježina.

Handwash (Ručno pranje) - Lagani ciklus pranja koji je blag kao i ručno
pranje.

Wool (Vuna) - Samo za vunu koja se može prati strojno. Težina treba biti
manja od 2,0 kg.
• Program za pranje vune pere rublje koristeći nježne postupke
njihanja.Tijekom pranja, nježno njihanje i namakanje se nastavlja,
kako bi se zaštitila vunena vlakna od sužavanja/izobličenja i za super,
nježno pranje. Ovaj postupak zaustavljanja nije problem.
• Za vuneni program preporuča se neutralni prašak za boje rezultate pranja i
bolju njegu vunenih niti.

QuIck WasH (bRZO PRanjE) gumb Za OdabIR
Za blago zaprljanu odjeću i manje od 2kg rublja koje vam je brzo
potrebno. Ciklus traje otprilike 15 minuta, no može se razlikovati od
navedenih vrijednosti ovisno o tlaku vode, tvrdoći vode, temperaturi
vode u dovodu, temperaturi prostorije, vrsti i količini rublja te zaprljanosti,
korištenom deterdžentu, nepravilnom opterećenju bubnja, promjenama u
naponu i odabranim dodatnim mogućnostima.
• Više puta pritisnite ovaj gumb kako biste odabrali trajanje ciklusa:
15min  20min  30min  40min  50min  60min  Isključeno
Tekućeg deterdženta, odnosno deterdženta u prahu ne smije biti
više od 20 g (za 2 kg rublja) jer bi deterdžent mogao ostati na
odjeći.

mali grizzly
25.11.2013., 15:01
Donje rublje je baš najviše zaprljano s biomrljama i traži "pošteni" 2 h program (Cotton 60 C) odnosno na toj "muci" se poznaju junaci među deterdžentima. I dakako na mrljama na kuh. krpama tipa ajvar, rajčica, goveđi umaci i dr.

Tako da mi nije jasan taj Daily Wash! Prevedeno, znači /svako/dnevno pranje...

Baby Care je krivo rastumačen ili preveden jer se temelji na završnom ispiranju u mlačnoj vodi što posljedično "pokupi" više tragova deterdženta nego kad se ispire u hladnoj vodi, što je inače neka standardna procedura. Ali i troši dodatno el. energije za zagrijavanje vode za ispiranja!

vzosak
25.11.2013., 15:04
Donje rublje je baš najviše zaprljano s biomrljama i traži "pošteni" 2 h program (Cotton 60 C) odnosno na toj "muci" se poznaju junaci među deterdžentima. I dakako na mrljama na kuh. krpama tipa ajvar, rajčica, goveđi umaci i dr.

Tako da mi nije jasan taj Daily Wash! Prevedeno, znači /svako/dnevno pranje...

Baby Care je krivo rastumačen ili preveden jer se temelji na završnom ispiranju u mlačnoj vodi što posljedično "pokupi" više tragova deterdženta nego kad se ispire u hladnoj vodi, što je inače neka standardna procedura. Ali i troši dodatno el. energije za zagrijavanje vode za ispiranja!

Da, nije ni meni bas jasan taj Daily wash.. koliko sam ja shvatila, to je za pranje neceg sto se samo jednom obuce i stavi prati :ne zna:

klomppa
25.11.2013., 15:28
eto super sto ste se dotakli ove samsung perilice jer upravo sam u dvojbi izmedju te i jedne boschove. molim pomoc , kupujem ju sljedeci tjedan. moze li par rijeci i savjet zbog cega odabrati jednu odnosno drugu?
hvala !

http://www.europatrade.hr/detalji_proizvoda.e705540fe4cc4b40a88e043ae1f59875 .wf602b2bkwq-le-perilica-rublja-samsung.aspx

http://www.tehnopolis.hr/product.asp?product=bosch-perilica-rublja-wae28467by&code=700570

mali grizzly
25.11.2013., 15:46
Plitka perilica sa svim drum&dram, od sekvencijalnog namještanja ispiranja a la Asko do motora bez četkica, kako vele Nijemci odnosno tuče na

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAS24468ME.html

jer postoji i 7 kg verzija te Samsung perilice normalne dubine.

A cijena te WAS je minimalno 4700 kn!
Ima i prednost što bijelo 60 C traje 2h 15 dok ta WAE pere isti program i preko 3 h.

Samo požurite jer su to čudom uskrsnuti primjerci stare serije Samsung!

klomppa
25.11.2013., 15:50
hvala ! :)

skyman
26.11.2013., 04:37
Pozdrav svima,

Htio bih uložiti u sušilicu rublja, e sad šta odabrati..ventilacijsku ili kondenzacijsku...meni nije problem što se tiče mjesta i rupe za ventilaciju, da se to sve napraviti...važno mi je koja je učinkovitija što se tiče struje, vremena sušenja i kapaciteta? Moj problem je što imam stariju veš mašinu koja radi na maks 800 okretaja...i ona će se zamijeniti, ali ne sad trenutno, tek za jedno godinu dana, još uvijek odlično radi...imam budžet oko 7000kn za sušilicu, šta preporučujete kao best buy u tom rangu?

Hvala najljepša

mali grizzly
26.11.2013., 04:57
http://newsroom.electrolux.com/hr/2011/02/09/susenje-rublja-uz-maksimalnu-ucinkovitost-i-minimalne-gubitke-energije/
Tu na linku imate prednosti sušilica s topl. pumpom koje su danas najviše prodavane u Njemačkoj, iz očiglednih razloga.
Ima ih već na pragu 4 tisuće kn, modeli Beko/Blomberg (Arcelik turska grupacija) - ali kako se možete "ispružiti" financ. onda je uputnije kupiti neku od Bosch samočištećih (Self Cleaning Condenser) da kasnije nemate dodatne prtljancije s time.

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/sušilice-rublja.html

Ove cijene desno su orijentacione (preporuka) i ima ih nižih po web shopovima pa googlajte po modelu ili preko nabava.net pod sušilice pa onda izaberite proizvođača lijevo.

skyman
26.11.2013., 10:21
http://newsroom.electrolux.com/hr/2011/02/09/susenje-rublja-uz-maksimalnu-ucinkovitost-i-minimalne-gubitke-energije/
Tu na linku imate prednosti sušilica s topl. pumpom koje su danas najviše prodavane u Njemačkoj, iz očiglednih razloga.
Ima ih već na pragu 4 tisuće kn, modeli Beko/Blomberg (Arcelik turska grupacija) - ali kako se možete "ispružiti" financ. onda je uputnije kupiti neku od Bosch samočištećih (Self Cleaning Condenser) da kasnije nemate dodatne prtljancije s time.

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/sušilice-rublja.html

Ove cijene desno su orijentacione (preporuka) i ima ih nižih po web shopovima pa googlajte po modelu ili preko nabava.net pod sušilice pa onda izaberite proizvođača lijevo.

Da gledao sam baš Bosch, sviđa mi se ta opcija samočišćenja kondenzatora, a šta je s gorenjem? kod njih ne vidim takvu tehnologiju samočišćenja....iako s druge strane nude 5 godina garancije i upakiraju dosta još nekih zanimljivih tehnologija u sušilici koje ne vidim kod boscha, kao npr. senzori za detekciju stupnja vlažnosti veša, za lakše glačanje itd...ili je to sve samo na papiru..jer znam da mi prijatelj ima gorenje novije generacije i njemu neće raditi sušilica ako senzori očitaju da je veš suh, tako da neće odraditi puno vrijeme....kod boscha nigdje ne vidim nikakve senzore niti ikakav znak da je pametan...on izgleda odradi ciklus sušenja do kraja za navedeni program veša bio on suh ili ne...

maljinac
26.11.2013., 11:32
Pogledajte i ovu ako vam budzet dozvoljava http://www.panasonic.de/html/de_DE/Produkte/Haushaltsger%C3%A4te/W%C3%A4rmepumpentrockner/NH-P80S1/%C3%9Cbersicht/12177075/index.html?trackInfo=true

skyman
26.11.2013., 12:44
Pogledajte i ovu ako vam budzet dozvoljava http://www.panasonic.de/html/de_DE/Produkte/Haushaltsger%C3%A4te/W%C3%A4rmepumpentrockner/NH-P80S1/%C3%9Cbersicht/12177075/index.html?trackInfo=true

Koliko vidim ta nije nigdje dostupna u hr

Ako netko zna možda o bosch sušilicama, da li imaju neke senzore za detekciju da je suh veš da ne radi bezveze program do kraja? Ništa ne navode od tih funkcija po brošurama

mali grizzly
26.11.2013., 16:39
http://www.bosch-home.com/de/produkte/waschen-und-trocknen/w%C3%A4schetrockner.html

Kliknite na ovoj strani Energieeffizienz pa zatim gore lijevo: Video ansehen!

Duga111
26.11.2013., 17:17
Candy otisao u smece,kupila Bosch WAB 20261BY
hvala grizly na savjetima

mali grizzly
26.11.2013., 18:11
na jednom drugom forumu gdje su samo zene,majke bosch nije bas
popularan(isto se dosta zale)pa nije stvar samo u tebi da ne znas sa svemogucom bosch perilicom oprati rublje i pogoditi doziranje praska

Nije mi uopće jasan kriterij izbora jer prvo val šimfanja Bosch perilica, a onda kupovina Bosch perilice?

Zar niste poslušali majke, rodilje, punice, svekrve, babe i ostale koje zdvajaju i kukumaču da Bosch perilice čak ni ne peru dobro?

Duga111
26.11.2013., 18:14
Nije mi uopće jasan kriterij izbora jer prvo val šimfanja Bosch perilica, a onda kupovina Bosch perilice?

Zar niste poslušali majke, rodilje, punice, svekrve, babe i ostale koje zdvajaju i kukumaču da Bosch perilice čak ni ne peru dobro?

mogla birati izmedu nje i gorenja ,oboje 5 god garancije pa uzela ipak nju

Duga111
27.11.2013., 06:42
Bosch WAB 20261BY sta ona nema dozator za tekuci deterdent gore u posudi za prasak/omeksivac?
Da li onda stavljam tekuci deterdent direktno u onaj plastican cep pa u bubanj,jel to onda jako lupa?

iva_4
27.11.2013., 09:06
poz ljudi, treba mi informacija. Jel ima perilica rublja ali da joj je širina barem 50 cm i da je donje punjenje (sve su od 60 cm).
kupila bi i onu sa gornjim punjenjem ali im je težina do 6 kg a nekako mislim da se ipak bolje roba opere ako mašina nije skroz natrpana.

mali grizzly
27.11.2013., 10:15
Bosch WAB 20261BY sta ona nema dozator za tekuci deterdent gore u posudi za prasak/omeksivac?
Da li onda stavljam tekuci deterdent direktno u onaj plastican cep pa u bubanj,jel to onda jako lupa?

Kad se koristi tekući, ali ako i nema - još bolje jer ionako je preporuka proizv. deterdženta da se dio tekućeg potroši na teške mrlje (npr. duž ovratnika polo majice), a dio se hitne unutra u dozir kugli. Zato i služi onaj "nosić" dozir kugle...
Na taj način tekući/gel odradi 2x odnosno tamo gdje je potrebna najveća konc. i još općenito u pranju, kasnije.

mali grizzly
27.11.2013., 10:40
poz ljudi, treba mi informacija. Jel ima perilica rublja ali da joj je širina barem 50 cm i da je donje punjenje (sve su od 60 cm).
kupila bi i onu sa gornjim punjenjem ali im je težina do 6 kg a nekako mislim da se ipak bolje roba opere ako mašina nije skroz natrpana.

Odnosno još ne "šivaju" perilice po mjeri!

Bojim se da ćete se morati zadovoljiti s

http://www.electrolux.hr/Products/Praonica/Perilice/Gornje_punjenje/EWT31276EW

7 kg/1200 okr i cijena je negdje oko 3,5 tisuće kn, bar tako govore tražilice.
Nazivajte pa pitajte za više cijena jer i jedna i druga tražilica imaju veoma oskudan izlist.

iva_4
27.11.2013., 13:03
prvo, hvala na brzom odgovoru...
a što mislite na ovu:
http://www.ekupi.hr/Whirlpool-perilica-rublja-AWE-6081-gornje-punjenje-195026.aspx
malo mi je čudno jer ima i sušilicu i dođe 2400? e i da, ima 800 okretaja, na sadašnjoj nikad nisam koristila više od 800 ali nekako se mislim, jel bolje da ima opciju 1200 a ja je držim na 800, kao nije na ful. jer ako je stavim na 800, njen max, mislim da će se uništava. jel ja to dobro mislim ili to nema veze s vezom? :lol:

mali grizzly
27.11.2013., 13:16
Od Whirlpool perilica što dalje, pročitajte kako masovno otkazuju nakon jamstvenog roka.
Ta uopće nije perilica/sušilica (2u1) nego samo perilica
http://www.whirlpool.hr/proizvodi/pranje-susenje-rublja/perilice-rublja/perilica-rublja-s-prednjim-punjenjem-awe-6081

800 ok./min je OK brzina za ljetni dio godine, ali zimi mora imati perilica na raspolaganju 1200 okr./min i ta vaša "logika" otpada.

Da ne duljim, ako inzistirate na 7 kg zapremnini u 40 cm kućištu s gornjim punjenjem - ima samo par modela

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/CANDY-EVO-T10071D/

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/CANDY-EVOGT-14072D/

Osobno bih dao prednost Electrolux jer s Candy sami problemi posljednjih godina...

iva_4
27.11.2013., 13:27
o, bila sam uvjerena da sam negdje vidjela da ima i sušilicu...

ok, hvala na savjetima :mig:

mali grizzly
27.11.2013., 13:48
Onda je ova nenadmašna po cijeni:

http://www.tehnopolis.hr/product.asp?product=perilica-rublja-electrolux-ewt1062tdw&code=696947

Duga111
29.11.2013., 05:35
http://www.technomarket.hr/products/promo?cat=All&sort=&promo=All&type=173
black friday

Gremblina
29.11.2013., 07:18
Imam problem sa perilicom rublja od gorenja.
http://www.gorenje.hr/bijela_tehnika/kucanski_aparati/perilice_i_susilice_rublja/perilice_rublja?c=431127

Stara nekih 3 i pol godine i nekad (ne uvijek) mi proguta omekšivač.
Kako to riješiti i gdje je problem?

marijana07
29.11.2013., 08:19
S obzirom da je naša stara mašina odradila svoje moramo uzeti novu. U kupaonici imamo malo mjesta (stara mašina je bila smještena u kuhinji, ali ne bismo to ponavljali) pa smo osuđeni na neku koja je široka svega 40 cm i vjerojatno tu u obzir dolaze samo one s gornjim punjenjem?! Bitno mi je da može oprati 6-7 kg robe i da je centrifuga oko 1000 okretaja. Cijena do 3500,00 kuna.

Imate li kakav prijedlog?

Fantomlat
29.11.2013., 10:29
S obzirom da je naša stara mašina odradila svoje moramo uzeti novu. U kupaonici imamo malo mjesta (stara mašina je bila smještena u kuhinji, ali ne bismo to ponavljali) pa smo osuđeni na neku koja je široka svega 40 cm i vjerojatno tu u obzir dolaze samo one s gornjim punjenjem?! Bitno mi je da može oprati 6-7 kg robe i da je centrifuga oko 1000 okretaja. Cijena do 3500,00 kuna.

Imate li kakav prijedlog?
Možda ovaj model,ako ga ima ovdje:
http://www.emmezeta.hr/bijela-tehnika/samostojeca/novi-proizvodi/34734/electrolux-ewt31276ew-perilica-rublja/

Ili možda ovdje :
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/electrolux-perilica-rublja-ewt31276ew_-_CX002A9B54

Nadalje:
http://www.tehnopolis.hr/product.asp?product=perilica-rublja-bosch-wot24254by&code=695839

Ili iz nešto nižeg razreda:
http://www.tehnopolis.hr/product.asp?product=perilica-rublja-electrolux-ewt1066tdw&code=696949

Fantomlat
29.11.2013., 10:34
Imam problem sa perilicom rublja od gorenja.
http://www.gorenje.hr/bijela_tehnika/kucanski_aparati/perilice_i_susilice_rublja/perilice_rublja?c=431127

Stara nekih 3 i pol godine i nekad (ne uvijek) mi proguta omekšivač.
Kako to riješiti i gdje je problem?
Probajte stavljati omekšivać kasnije,prije zadnjeg ispiranja.No prije toga provjerite da vam kanala gdje prolazi omekšivać nije začepljen.Ukoliko je,morat ćete to dobro četkati i poslužiti se sa nečim kao što je cilit bang da rastvori taj talog,koji zna začepiti protok.

ninja23
29.11.2013., 12:07
Da li su dobre perilice bosch wae20465by, bosch wae24365by i bosch wlx20161.koja je razlika medju prve dvije? Samo u broju okretaja? Koju bi bilo bolje uzeti?
Mali grizzly zasto po zimi treba imati 1200 okretaja?

mali grizzly
29.11.2013., 16:14
Ostavlja vlažnost rublja na granici 50 % (ovisi o promjeru bubnja i njegovim rupicama, također). S druge strane se ležajevi ne troše previše jer prema SKF je "zona patnje" za ležajeve u perilicama s prednjim punjenjem iznad 1000.
Ako veći dio godine držite centrifugu na 800, a tijekom zimskih mjeseci na 1200 jer je to neki preduvjet za sušilicu - onda ste kumulativno ispod te zone patnje za ležajeve i produljite njen životni vijek. Ljeti, kad se suši vani, ionako nije previše bitno 20-30 minuta dulje sušenje, zar ne?

http://www.ugradbeni-aparati.com/product.asp?code=WAE20465BY

Ova ima 1000 okr./min i ukoliko imate ili planirate nabavite el. sušilicu, onda vam se vrati kasnije preko utrošenih kWh za sušenje investicija u onu 1200

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAE24365BY/

Ako je točno, ovo je nezaboravno povoljno u Elipso.hr i požurite...

ninja23
29.11.2013., 17:32
ne mislim kupiti susilicu. Znaci razlika izmedju te dvije je samo u broju okretaja? vidim da 20465 ima posebno namjestanje temperature dok kod ove druge je temperatura vec isprogramirana. da li ima neke prednosti posebno namjestanje temperature?

mali grizzly
29.11.2013., 18:17
Neka optimalna kupovina je 7 kg/1200 i ta donja, po toj cijeni iz Elipso.hr s današnje (???) akcije je san snova. Jest, nije nego niža srednja klasa perilice - ali uzevši u razmatranje da perilice kod nas počinju u zoni 1700 kn, za 500-ak kn više dobivate 7 kg/1200 i to jednog od top 3 proizvođača.

Tako da ne bih dvojio ni trena!

Što se tiče namještanja temperature, to zapravo i ne treba jer se domaćice igraju s temperaturnim podešavanjem - dok su deterdženti danas optimizirani za 3 vrška: 30/40 C (fino, osjetljivo, vuna), 60 C (robustan pamuk, bilo šareni ili bijeli) i 90 C ( koji bi proizvođači i perilica i deterdženata najradije izostavili, ali eto ustupak WW II generaciji koja još živi u epohi Plavi Radion).

A domaćice igraju igrice s temp. pranja pa namještaju na 45, 75 itd. Uglavnom, više štete nego koristi od kontinuirane reg. temp. - bar tako govori iskustvo.

ninja23
30.11.2013., 10:48
nije vise bilo modela WAE24365BY pa sam kupio
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAE20465BY/

Robika1996
30.11.2013., 22:05
Jedno pitanje. Koja je razlika između kolektorskog motora i motora s kondenzatorm kojeg su imale stare perilice. Koja je prednost kolektorskog motora, pošto ih se stavlja danas u manje više sve perilice? :ne zna:

mali grizzly
01.12.2013., 04:35
Predodređenu statorskim namotom, npr. 600 okr/min što je tzv. brzina da ne kapa rublje odnosno o centrifugiranju u naprednom smislu nema ni govora.
Kolektorski (motori s četkicama) omogućavaju pak nekoliko ritmova tumbanja, nekoliko brzina centrifuge i ne mora biti više očajničkih pokušaja tipa Miele nekoć - kad su stavljali asinkroni motor za tumbanje i motor s četkicama za centrifugu spojene na istu osovinu, sve u nastojanju da se postigne pristojna brzina centrifuge koja je bila i tada preko 1000 zahvaljujući toj (skupoj!) dosjetki.

Da skratim, asinkroni motor pruža jedino 10 sek lijevo - pauza - 1o sek desno rotacijsko tumbanje rublja i jednu jedincatu brzinu centrifuge, što je tipično bilo 400 ili 600 okr.
Ali su tihi!

Motori s četkicama pak nude daleko više, ali imaju kao popratnu pojavu neugodnu srednjofrekv. buku i onda se traži sloj zvučne izolacije unutar oplošja perilice (obično mineralna vuna) te kupci imaju perilicu koja pruža sasvim drugačiju zvučnu sliku dok radi od prethodne generacije.

ipolic
01.12.2013., 11:36
Upit za Malog GriZlija :) :

Naime radi se o perilici/sušilici rublja Candy go w 465 d staroj 3 godine. Perilica je nedavno počela JAKO bučiti prilikom centrifugiranja(na različitim okretajima). U filteru i ispod perilica se počelo skupljati MALO crne prašine ili gareži. Uglavnom boje gareži, ali granulacije (sitnoće) prašine.

Postao sam youtube video upravo snimljen možda pomogne dijagnostici:
https://www.youtube.com/watch?v=4cONVgxRFqM

Može mala pomoć o kakvom kvaru bi se moglo raditi?

Hvala unaprijed!

mali grizzly
01.12.2013., 12:30
Iliti adio dijagnoza jer se radi o ležajevima i to je grande zahvat, ako se uopće može izvesti odnosno ako osovina nije dobila već "po repu". Okvirno, 1000 kn - možda čak i više jer je 2u1 naprava pa ima toga još više za demontažu.

Bučnost i crni garež/curenje maziva iz ležajeva govori da je osovina bubnja s puno "lufta" i možda čak već klacka pod rukom

http://www.youtube.com/watch?v=kG5HWQ0x2s0

kad se uhvati za rebro bubnja.

ipolic
01.12.2013., 12:42
Hvala!

andrea998877
01.12.2013., 16:08
Bok svima!
Da javim utiske od moje nove samsung perilice WF702B2BKWQ/LE.
Super sam zadovoljan sa tišinom kako radi i sa svim tim tipkama i lampicama ali ipak nije problem rukovati s njom ima čak i melodije koje sviraju kad završi sa pranjem ali sam to odmah izgasio jer perem po noćipa ne želim da svira bez veze. s obzirom da sam prešao sa stare gorenje perilice na ovu čudo sa zadovoljan i imam par pitanja za znalce.
-ladica za deterđent ima dodatak za tekući deterđent koja se skida,znači moraš ju stavit kad pereš sa tek. det. a kad staviš prašak se mora izvadit. to i nije takav problem nego je taj dozator za tekući det. ima oznaku max i stane jedva pola čepa tekućeg det. pa me zanima kako bi mogao na drugi način staviti tek. det. pomoću kugle ili nečeg drugog?
-programi su ok pamuk na 60 traje 2 sata i 13 min,probao sam i dnevno pranje sat i par minuta traje ali piše da do 2 kg robe ide max. i tako za sve druge programe pise do 2 kg max?

mali grizzly
01.12.2013., 16:26
Npr. Persil Color gel je najbolji u tom razredu na tržištu i opere "čudo" s pola čepa jer je visokokoncentriran.

Međutim, gel/tekuće najbolje dodati preko dozir kugle jer odrade onda 2x, naposljetku zato i stavljali dozir kugle na vrh pakovanja. Ali je trenutno kriza s posljedično skupim petrokem. proizvodima, pa samo Coral 5 L viđen s tom kuglom navrh.

Ukratko, izlijete iz dozir kugle po ovratniku ili nekoj mrlji, a ostatak hitnete izravno u bubanj. Onaj dio koji je proliven po mrlji, odradit će tamo i još kasnije u pranju u cjelini.

Za bijelo robustno koje ide na 60 C - ionako nema smisla stavljati gel/tekući jer onda nema zeolita, koji prilično pomogne u pranju, a i optički izbjeljivači su stabilni jedino u krutoj formi.
Jedino ako je riječ o alergičnoj osobi, onda uputno i za ta pranja stavljati gel/tekući.

Što se tiče posebnih programa - 2 kg je ograničenje zbog kasnijeg lakšeg glačanja i da se fina odjeća ne uništava kad je prepun bubanj. Nije to iz aspekta perilice nego baš zbog prioriteta da se očuva tekstil...

Poseban program za posteljinu - ograničen na 2 kg jer se smatra da je riječ o finoj posteljini. Frotir plahta može i među robustan pamuk, ali fina ne ...

2 kg nije ni malo odnosno čak 5 ručnika za kupanje (140 x 70 cm), za koje se smatra da tipično vagnu 400 g.

frane1012
01.12.2013., 18:56
Grizly što misliš ovoj?
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/SAMSUNG-WF60F4E0N2W/

Negdi san gleda da znaju bučiti pri centgrifugi?
Daju u Solin Građe i mob Galaksy zajedno s njom. Ne znam koji točno, vjerovatno neki oko 600 700 kn vrijedan. (bar na njuškalo ako ga prodam)

mali grizzly
01.12.2013., 19:18
I pri centrifugi se dosta čuje (79 dBa), ali to se može "riješiti" tako da se spusti br. okr. pa se onda slijedom toga i nešto utiša.

Za 2000 kn cca što bi ispalo na kraju mobitel balade - nije loša kupovina jer ima Premium upr. ploču a la Asko sa sekvencijalnim namještanjem broja ispiranja i vodostaja, što se inače viđa u razredu 1000 eura.
Ali je motor slaba točka nove Eco Bubble serije odnosno kupac dobije osjetno manje - stara serija je imala motore bez četkica i bila s idealnom glasnoćom 50/70 dBa!

frane1012
01.12.2013., 19:59
Ili ova
http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAB20060BY/

Mada se meni ona upravljačka dugmad na samsungu puno više sviđaju. Al ako je ovo bolje... Vidim da je nešto tiša po specifikacijama. I nije ovaj slim model.

mali grizzly
01.12.2013., 22:05
Gdje se gleda svaki eurocent i na strani kupca i na strani proizvođača. Asketski opremljena perilica za one koji ne mogu "skucati" za nešto više...
Taj Samsung ima za 2 koplja bolji upr. modul, ostalo je tu negdje!

frane1012
02.12.2013., 00:21
Hvala puno na odgovorima, i evo zadnji upit, Gorenje http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/GORENJE-WS5029/

Ok cijena, A++ razred, niža buka..

mali grizzly
02.12.2013., 05:53
Uostalom, gube udio i na domaćem, slovenskom tržištu!
Iako je to rijetka prigoda da se domognete nečega od Zaječar, vjerojatno nemate ništa u kući iz te visokotehnologijske zone u Srbiji.

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAE20365BY/

Ovo bi bila moja sugestija za cca 2 i pol tisuće - koliko znam možete platiti u jednoj poslovnici, a onda oni interno dostave iz neke druge...

ninja23
02.12.2013., 09:15
mali grizzly
ovo je prvo pranje bosch perilice na prazno i kao sto se moze cuti ima nekakvo lupkanje prisutno, da li je to normalno?
http://www.youtube.com/watch?v=SeN0yOU7mII&feature=youtu.be

i jos jedno pitanje, imam i staru gorenje perilicu i dok se puni vodom jako susti, da li je to problem u zacepljenom crijevu zbog kamenca ili bi nesto drugo bilo?
isto dok radi centrifuga dosta je nemirna iako je u vaser vagi.

mali grizzly
02.12.2013., 09:44
Nisu a priori konstruirane za takve situacije nego je to nužnost da se skine masni film i prljavštine s montažne trake. Tako da to ništa ne znači...

Ako šušti, onda je vjerojatno kamenac na ulaznoj mrežici elektroventila (možda i dalje, suženi neki otvori tamo kod ladice za deterdžent i tome slično).
Skinite dovodno crijevo (odvinite holendersku maticu na ulazu u kućište) i uklonite mrvuljke iz vodovoda vlažnim WC papirom ili starom zubnom četkicom. Ako je sve u kamencu, onda navlažite vatu u neko od sredstava za čišćenje slavina i pločica (Arf Deobad, Cilit Bang i sl.) pa ostavite tamo preko noći.

ninja23
02.12.2013., 10:47
odlicno, hvala na pomoci, budem onda probao to pocistiti.
a ovo sto se tice da je nemirna i vibrira jako?

mali grizzly
02.12.2013., 11:08
Doista ne bih znao zašto je "nemirna" jer :
ležajevi osovine bubnja
ovjesne opruge
amortizeri

U sva tri temelja meh. stabilnosti od Gorenja nemam i nisam imao nikad previše povjerenja odnosno ajd ga ti znaj što je u lošijem stanju od ta tri...

Kod Gorenja možete kupovati čak ovjesne opruge, na kojima je ovješena kada, onako na snježne lopate imate tih rez. dijelova po spec. trgovinama.
Problem je u tome što je sramota da pukne ovjesna opruga odnosno to nisam nikad vidio - ne kod Boscha, nego čak ni kod Candy, iz čisto metalurških razloga i onda ti proizvođači ni nemaju potrebu za tim pozicijama rez. dijelova jer njihova ovjesna opruga izdura i u nekoj improvizaciji po dvorištima, nakon što je gecrkt perilica.

Al zato kad svekrve i punice hvale Gorenje, onda sve odslušati u stavu: "Mirno!" i diviti se staračkim mudrim glavama.

avam
02.12.2013., 11:42
samsung perilica wf70f5e5u4w se dosta čuje kad centrifugira,stara je nekih 7 mjeseci i ne mogu baš prati po noći jer se to centrifugiranje jako čuje. Jel to normalno?

frane1012
02.12.2013., 12:00
Grizly još jednom zahvaljujem na tvojim odgovorima. Nego rekao si eco bubble perilice imaju slab motor. Evo gledam na samsung stranici i ova moja navedena spada u standardne a ne te eco bubble. Druga po redu kod standardnih.
http://www.samsung.com/hr/consumer/home-appliances/washing-machines

mali grizzly
02.12.2013., 13:46
Sve jeftinije perilice iz nove (uklj. Eco Bubble) serije imaju motore s četkicama i tipično tumbaju s 61 dBa i centrifugiraju s 79 dBa, a mogu se prepoznati po slovno-br. kombinaciji odnosno odmah iza dvije brojke slijedi slovo. Na te se mislilo i to je korak natrag, a samo 1-2 među njima ima i dalje motor bez četkica kao i stara serija kojoj slijedi prvo niz od 3 brojke u oznaci, primjerice
http://www.samsung.com/hr/consumer/home-appliances/washing-machines/front-loading-below-6-kg-capacity/WF602B2BKWQ/LE
Te stare su imale bučnost oko 50/70 dBa, što je na razini najviše luksuznih perilica drugih proizvođača i čini mi se nerazumnim korakom unatrag što su na račun blefa Eco Bubble uvrstili motore s četkicama koje frustriraju kupce bukom. Oni nisu "slabi" nego bučni...

http://www.youtube.com/watch?v=DbXagieJ_Lw

Čak i tu jednu jedincatu među novim, koja ima motor bez četkica, nemoguće više locirati u našim trgovinama.

Zaključno, što im bi? Mogli su mesti pod s konkurencijom bez tog blefa i bez tih bučnih motora....

frane1012
02.12.2013., 14:02
Hvala najljepša na objašnjenju. Radije ču je zaobići. Hvala još jednom pozz

ExCenTric
02.12.2013., 18:44
Bok!
Imam nekakav problem sa perilicom.
Perilica je Gorenje WT 52111.
Stara je cca 4-5 godina.
Ovaj veliki kotač ima lufta, pa se čuje lupanje prilikom centrifuge. Znači kad je u stanju mirovanja, ovaj trokut stoji na mjestu, a kotač se miče cca cm oko njega.
Jel moguće tu sam kaj napravit ili da zovem servis.
Inače, to je tak već jedno mjesec dana. Sve radi normalno. MInimalno jednom dnevno pere.

https://lh6.googleusercontent.com/_lL57Lff6Wv0/TZFzwIXIfTI/AAAAAAAABrg/_NfuUOcEr_M/s400/IMAG0413.jpg
https://lh4.googleusercontent.com/_lL57Lff6Wv0/TZFzwTU5A2I/AAAAAAAABrk/DfiWi1Ence0/s400/IMAG0414.jpg

Neznam dal se sječaš, ali prije dvije godine si mi pomogao oko rješavanja problema na gornjoj perilici.

E sad evo opet problemčića, nakon što je bilo sve ok, svaki dan pere zadnjih 7 godina, izgleda da su otišli lageri.

S desne strane, ova strana di je remenica, zuji poprilično. Kod centrifuge je nenormalno koliko je bučna. Kad zavrtim bubanj čuje se zujanje.

Jel jesu to lageri? Bubanj se vrti normalno, nema nikakvih zastajkivanja, pucketanja.

Jel to problem promijenit na toj perilici? Gorenje wt52111 s gornjim punjenjem

mali grizzly
02.12.2013., 19:26
Nikad nisu proizveli ni jednu s gornjim punjenjem i sada se otvara pitanje tko je proizvođač i da li su dobavljivi dijelovi preko Gorenje servisne mreže ili ne...

Da, to su ležajevi i nemojte dalje "ganjati" perilicu jer sa svakim pranjem raste vjerojatnost da će nastupiti veće oštećenje osovine, što čini promjenu ležajeva besmislenim potezom (izdurat će 100 pranja i onda opet).

U računici oko ležajeva, vrijedi napomenuti da su dva ležaja cca 70 kn ukupno (ima ih kao stand. stroj. elemenata, npr. SKF, FAG po svim auto-moto radnjama) - ali morate zamijeniti i 2 semeringa (radijalna brtva oko osovine) i tu nastupa važnost tvrdnje koju sam naslovio. Naime, semerinzi su rijetko univerzalnih dimenzija. Mnogo češće specifični za dotičnu perilicu i prvo izvidite da li su dobavljivi ili ne...

Sama zamjena je gadan posao, minimalno nekoliko sati - i to ako ste vješti, ako niste onda epopeja... Ukoliko budu dobavljivi semerinzi, onda ću vam dati foto strip kako se mijenja na Bosch/Siemens perilici s gornjim punjenjem jer je načelno to veoma slično.

Zaključno, možda bolje posegnuti za nekom novom npr. Electrolux ima povoljnih na granici 2 tisuće kn ili tu negdje.

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710?&se=32764

Bit će to prava avantura, ako niste do sada mijenjali ležajeve...

ExCenTric
02.12.2013., 19:43
Znam da nije gorenje, ali služi stvarno fantastično.

Nazvat ću sutra servis da čujem šta oni kažu. Inače, četkice za motor sam kupoval negdje u Zg-u di imaju dijelove za sve moguće vešmašine, ali se nemogu sjetit ni ime trgovine ni ulice di se nalazi. Provjerit ću i kod njih.

Žena ju pustila u pogon još večeras. valjda nebu veće havarije, a i ak bude, onda bude bar pravi razlog za zamjenu :).

problem mi je odšarafit ovaj šaraf na ovom trokutu na remenici. Pa ne ide dolje ni za lijek:(

edit: Sjetio sam se trgovine, Batis na Zagorskoj :).

mali grizzly
02.12.2013., 19:57
Uglavnom, nema više od 30-40 modela u "opticaju" i mogu se mijenjati čak i one s usisavača, elektroalata i sl. - glavno da odgovara dimenzija i tvrdoća grafita...

Što se tiče semeringa, nazovite i njih pa pitajte - uz napomenu da ako imaju eksplozivne nacrte online ili na DVD, onda nije bitno da je original semering nego samo da odgovara onaj niz brojki.

http://batis.hr/perilice.php?id=3&vrsta=22&id2=9

Možete i rastaviti perilicu pa onda tragati za njima po brojevima očitanim s oboda, ali bolje a priori saznati da li su dobavljivi ili ne preko servisnog priručnika.

Ako imate mogućnost, utipkajte na elektrotanya.com

Dolje u onaj niz u žutom polju, možda ima i servisni priručnik online tamo...

Po mom sudu, ta perilica je odradila svoje i parkirajte u garažu, zlu ne trebalo, ili pak prodajte elektroniku preko oglasnika.

Gadan posao je promjena ležajeva, osobito ako je tijesna kupaonica - što prati perilice s gornjim punjenjem kao prst/nokat!

ExCenTric
02.12.2013., 20:18
Sutra ću zvat pa ću vidjet kaj će mi oni reći za dijelove.

Ako je stvarno nedobavljivo, kaj onda kupit? Prostor nije toliki problem, već vrata koja su 55, pa klasična 60 cm ne ide unutra kroz štok.
Može i klasična vrata, nije potrebno da su gornja. Što veća kilaža i što manja cijena :):)

Što se tiče promjene, izvadim ju na hodnik koji je velik, tak da mogu i ležat, a ima i neka servisna radiona u garaži :)

mali grizzly
03.12.2013., 02:55
http://www.samsung.com/hr/consumer/home-appliances/washing-machines/front-loading-below-6-kg-capacity/WF602B2BKWQ/LE

Ima sve sastavnice perilice luksuzne klase, i to u razredu plitkih (do sada najbolje opremljena plitka uopće proizvedena), a cijena posred ekonomskog razreda. Ono što bi rekli u BiH, "za raju"....

I nećete požaliti!

Suncica82
03.12.2013., 21:09
Postovani, molim Vas za komentar u vezi masine Bosch WAE20467BY po cijeni 2975,85 kn. Skupo ili cijena odgovara omjeru dobivenog? Iz iskustva mozda znate, buci li jako pri pranju i centrifugi? Mozda imate preporuku za neku drugu Bosch do 3000,00 kn? Puno hvala na odgovoru!

mali grizzly
04.12.2013., 03:21
Ima centrifugu koja ostavlja preostatnu vlagu čak na 67 % odnosno 1000 okr.

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE20467BY.html

Ne znam koji je proračun u igri, ali pretpostavimo da je granica 3000 kn i onda je uputnije investirati u ovu

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/perilice-rublja/WAE24367BY.html?source=browse

koja ipak ide ispod 60 % s vlagom i može se kasnije sušiti u el. sušilici bez prevelikog utroška u kWh. Ne zaboravite, idealno bi bilo da perilica izvrti van oko pola vlage iz rublja mehanički...

Cijena na ovom prodajnom mjestu je

3096 kn, ali hyperlink ne radi na njihovom portalu:

http://www.bijela-tehnika.com/trgovina/perilice-rublja/bosch/wae24367by/13750.bt

Ni tražilice ne izlistavaju pa ćete morati preko Google potražiti jeftiniju cijenu, a što neće biti teško jer su prosinački popusti u punom jeku.

Suncica82
04.12.2013., 10:17
Zahvaljujem na brzom odgovoru! Model koji ste preporučili spada u ekonomsku klasu a model za koji sam Vas pitala je klasa komforna - mislila sam je to kvalitetnije pa sam se onda opredijelila za to...
No, proučavajući programe svidio mi se model WAB20261BY a cjenovno je prihvatljiviji. Razina vlage od 62% mi se čini zadovoljavajuća budući da živim na moru pa sušenje nije problem. Cijena je oko 2500,00 kn. Što mislite o tom modelu - isplati li se??
Puno hvala!

mali grizzly
04.12.2013., 10:59
Ne zbog komfora, kao takvog, nego paralelno raste robustnost perilice, što dolazi do istinskog izražaja tek kad uhvati par stotina pranja "u nogama".

Da ne duljim, WAB je nježna ulazna klasa, WAQ je već oho-ho robustna izvedba, i što se tiče oplošja, ležajeva, amortizera itd. A cijena ne odražava posve razliku u meh. koncepciji - između te dvije klase.

Znači, ako morate oko 2500 kn - onda se radije odrecite zaslona pa ovu:

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/perilice-rublja/WAE20167BY.html?source=browse

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-wae20167by_-_CX00274194
ili ovu

http://www.elipso.hr/bijela-tehnika/perilice-rublja/BOSCH-WAE20365BY/

ako hoće interno dostaviti iz Slav. Broda!

Nemojte gledati samo specifikacije nego treba sagledati kako je "čvrsta u nogama" dotična perilice jer se ona kupuje za 7-10 godina i tek u drugom poluvremenu to dobiva na važnosti...

lasangel
04.12.2013., 11:29
što mislite o perilici Gorenje W8644H.. isplati li se kupiti?

ejtis
04.12.2013., 13:13
Mali grizzly, molim savjet:
Koju perilicu Bosch kupiti, do 5.000 kuna?
Nakon 13 godina Electroluxova otkazuje poslušnost i vrijeme je hitno za novu... a veš se gomila!

Fantomlat
04.12.2013., 14:07
Nakon 13 godina Electroluxova otkazuje poslušnost i vrijeme je hitno za novu... a veš se gomila!
Ako se radi o kućanstvu sa više članova,onda bi gornji plafon bila perilica iz luksuzne serije WAS24468ME
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-was24468me_-_CX00198A45 ,
8kg maksimalni kapacitet bubnja,sa ecco silent ,inverterskim motorom bez četkica,variosoft bubnjem koji štiti odjeću i puno specijaliziranih programa za pranje rublja.

Ispod toga po cijeni i klasi slijede perilice iz gornje srednje klase WAQ,kao npr.
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq28410_-_CX0014D01A?tab=pod
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq24441by_-_CX002408C0
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq28461by_-_CX002408BE

mali grizzly
04.12.2013., 15:21

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAS24468ME.html

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-was24468me_-_CX00198A45

U Elipso.hr je još na rubu 4999 kn, ali ide na rate/kartice ista cijena...

Alternativa bi bila WAQ 2447 koja ide trenutno oko 3600 i nešto kn, cash cijena.

Treća bi bila Samsung stara serija, viđena neki dan u Harvey Normanu po 3789 ili tako nešto cijena (malo previsoka!) - ista za kartice

San snova za taj iznos, ali je 7 kg!

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/samsung-perilica-rublja-wf702b2bkwq_-_CX002487FE

Ukratko, sve gore nabrojano - e sad metoda plaćanja ako igra...

tamarleon
04.12.2013., 17:43
@Mali Grizzly
Puno hvala za odgovor u vezi eco deterđenta. Nisam bila pri internetu pa se javljam tek danas.

ejtis
04.12.2013., 17:47
Hvala puno na odgovorima!

Vwovac
04.12.2013., 22:23
Evo nakon ravno godinu dana od kupnje prvi problem sa lg 1292nd..
Curi na prednjem desnom dijelu perilice kada je bubanj pun vode.
Pretpostavljam da je problem u brtvi -samo neznam kojoj jer se voda slijeva iznutra iznad otvora za filter pa ispod ravno gdje je nogica..
Pretpostavljam brtva vrata?
Perilica je odradila cca 100 pranja max...Nije baš pohvalno..
Sutra zovem ovlašteni servis jer mislim da je garancija 2 godine.
Molim preporuku koji ovlašteni servis u zagrebu pozvati?
Jer dosad nisam imao iskustva s lg-om?
Zahvaljujem..

mali grizzly
05.12.2013., 04:36

Uz napomenu da bi se moglo raditi i o prednjoj gumi vrata koju trebate onako "ginekološki" pregledati, zatim nešto u zoni filtra ispred odvodne pumpe, da nije spuznula obujmica od trešnje itd. Uglavnom, nema brtve u klasičnom smislu izuzevši brtvu navoja onog vanjskog poklopca filtra odvodne pumpe i možda je u pitanju neka trivijala da je uslijed gibanja kade smaknuta obujmica i tome slično.

Vwovac
05.12.2013., 08:09

Uz napomenu da bi se moglo raditi i o prednjoj gumi vrata koju trebate onako "ginekološki" pregledati, zatim nešto u zoni filtra ispred odvodne pumpe, da nije spuznula obujmica od trešnje itd. Uglavnom, nema brtve u klasičnom smislu izuzevši brtvu navoja onog vanjskog poklopca filtra odvodne pumpe i možda je u pitanju neka trivijala da je uslijed gibanja kade smaknuta obujmica i tome slično.
Sad ću ih nazvati..
Gdje god sam pogledao nema tragova curenja..
Na mjestu je obujmica na odvodnoj pumpi,kao i sajla na brtvi vrata-moguće da je ona prema bubnju kliznula ali ne vidim to odozdol kad nakosim mašinu.
Primijetio sam da mi se voda nakon sinoćnjeg pranja skupila između lima koji prekriva prednju stranu perilice i plastičnog donjeg prednjeg dijela gdje se nalazi poklopac filtera-tako kad sam vešmašinu naginjao se sada slijevala iz tog spoja..Također na rubu lima iznutra iznad pumpe je masno-i žuto..
EDIT:
Po preporuci servisera provjerio sito na dolaznom crijevu i nema smeća.
Napravio probno ispiranje s centrifugom- ne curi.
Budemo vidjeli s punom mašinom danas..

cico77
06.12.2013., 19:51
M. G. ... Molio bih mišljenje o Samsung WF1802XEC/YLE.
U Technomarketu je akcija.... 5200 kuna i dobije se tablet vrijedan 1700 kuna

Ili ova SAMSUNG WF-1802WFVS/YLE za 4600 + tablet

http://www.technomarket.hr/products/09114780/samsung-wf-1802xec-yle
http://www.technomarket.hr/products/09114220/samsung-wf-1802wfvs-yle

Verbena
06.12.2013., 20:07
Upomoc,od vas preporuceni bosch nakon 2mj besprijekornog rada uporno javlja e18. Ispustili vodu,ocistili crijevo za odvod,i dalje javlja e18????

Sent from my GT-N7000 using Tapatalk

mali grizzly
06.12.2013., 20:24
Tipa veća plitica za posude za cvijeće, odvinuti filtar i onda provjeriti da nije nešto zapelo između kade i filtra - kakva papirnata maramica, dječja čarapa ili nešto slično.

http://www.justanswer.com/uk-appliance/6rrlf-bosch-exxcel-error-code-e18-wht-does-mean.html

Ta greška znači da je prekoračeno dozvoljeno vrijeme za ispumpavanje, a razlog je najčešće u zoni crijevo kada-filtar, sam filtar ili na kraju odvodnog crijeva u zidnom sifonu.

Verbena
06.12.2013., 20:27
To smo vec 2x napravili,1.put nasli cackalicu a 2.put nista zato ovo i pisem

mali grizzly
06.12.2013., 20:31
M. G. ... Molio bih mišljenje o Samsung WF1802XEC/YLE.
U Technomarketu je akcija.... 5200 kuna i dobije se tablet vrijedan 1700 kuna

Ili ova SAMSUNG WF-1802WFVS/YLE za 4600 + tablet

http://www.technomarket.hr/products/09114780/samsung-wf-1802xec-yle
http://www.technomarket.hr/products/09114220/samsung-wf-1802wfvs-yle

Ta perilica je jednostavno preskupa, iako ima zavidne teh. značajke:

http://www.tandem-tandem.com/index.php?route=product/product&product_id=9372

Ali 8 kg na 45 cm dubine je drzovita ideja jer ide knap 8 kg u standardno kućište dubine 600 mm pa sad ocijenite sami da li ulaziti u taj rizik. I cijena je pretjerana jer plitka, stara serija je bila prije 2-3 tj. po 2800 kn u Metro na akciji, a drugdje po 3200 do 3400 pa ne vidim logike da se ispružite čak u zonu blizu 6000 kn, neovisno što dobivate još i poklon.

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710/samsung-perilica-rublja-wf602b2bkwq__2501841

Ova ima sve sastavnice luksuzne klase, 6kg/45 cm i motor bez četkica - što dobivate ako krenete na taj predloženi model po toj visokoj cijeni?

mali grizzly
06.12.2013., 20:35
To smo vec 2x napravili,1.put nasli cackalicu a 2.put nista zato ovo i pisem

u rukavac prema pumpi dok je puna otopine za pranje i tek saug odvodne pumpe odmiče kuglu koja je prisisana, te omogućava otjecanje.

Napravljeno da deterdžent odradi svoje samo u zoni aktivnog pranja, ne tamo da čuči u rukavcu.

Znači, nešto tipa pap. rupčić ili sl. je moglo se ubaciti u zoni kugle, koja je tik ispod kade, na lulastom proširenju crijeva kada-pumpa i ometa pražnjenje perilice.

Ako je prazan filtar, ako je sve OK sa sifonom, onda jedino to...
Otvorite perilicu otraga, naravno utikač van - onda rukom malo gnječite to lulasto proširenje crijeva gdje je unutra eko kugla da se eventualno pomakne nešto što je tamo ateriralo.

Ako ni to ne uspije, zovite ovlašteni servis - prethodno ištekajte iz el. mreže i pustite 10 min da se resetira perilica pa probajte još jednom...

Verbena
06.12.2013., 20:42
Nasli ipak gumb u odvodu valjda je to bilo to

Bee OK
07.12.2013., 13:09
Vidjeh na Njuskalu Samsung wf602b2bkwq, nova za 2800kn, ako je netko jos trazi.

cico77
07.12.2013., 15:42
Ta perilica je jednostavno preskupa, iako ima zavidne teh. značajke:

http://www.tandem-tandem.com/index.php?route=product/product&product_id=9372

Ali 8 kg na 45 cm dubine je drzovita ideja jer ide knap 8 kg u standardno kućište dubine 600 mm pa sad ocijenite sami da li ulaziti u taj rizik. I cijena je pretjerana jer plitka, stara serija je bila prije 2-3 tj. po 2800 kn u Metro na akciji, a drugdje po 3200 do 3400 pa ne vidim logike da se ispružite čak u zonu blizu 6000 kn, neovisno što dobivate još i poklon.

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710/samsung-perilica-rublja-wf602b2bkwq__2501841

Ova ima sve sastavnice luksuzne klase, 6kg/45 cm i motor bez četkica - što dobivate ako krenete na taj predloženi model po toj visokoj cijeni?

Hvala... Naručena Samsung WF602B2BKWQ/LE

cico77
07.12.2013., 15:44
Vidjeh na Njuskalu Samsung wf602b2bkwq, nova za 2800kn, ako je netko jos trazi.

Kasno ovo vidio :-)

Fperilic
08.12.2013., 10:33
Kupili smo perilicu Panasonic NA-107xxxx za 2449 kn i zadovoljni smo osam dana i desetak ciklusa kasnije. Ucinkovitost pranja je vrlo dobra, cak odlicna. Isprobana su 4 programa do sada. Centrifuga je zadovoljavajuca. Slabije tocke su trajanja programa i razina buke, koja varira od zvuka autica na daljinski, preko mjesalice za beton do high pitch zvuka polijetanja aviona. No, to ne umanjuje odusevljenje perilicom. Display je shvatljiv i funkcionalan. Izbor temp. je sirok, u razmacima po 10 sve do 90 stupnjeva. Prije smo imali perilicu i susilicu Eudora luftikus, 3 kg kapaciteta.

mopso
08.12.2013., 12:49
Dobar dan.
Pitanje za grizzly-a
Koju perilicu rublja iz Boschove serije preporucate u cijenovnom rangu do 2500 kn.

mali grizzly
08.12.2013., 15:01
koji uopće dolaze u obzir odnosno

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/perilice-rublja/WAE20167BY.html?source=browse

Ovaj bi bio niža srednja klasa WAE, ali slaba učinkovitost centrifuge i bez zaslona.

Ovaj bi pak imao nešto bolju centrifugu, te zaslon, ali je ulazna WAB krhkije građe od WAE

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710/bosch-perilica-rublja-wab24261by__3926521

modesty4
08.12.2013., 16:26
Danas cijeli dan pokušavam pohvatati iz postova i googlanjem koju perilicu rublja kupiti, ali sa malom bebom je to nemoguće. Sve informacije hvatam do pola i jednostavno nemam vremena.
mali grizzly vidim da su od vas mnogi tražili savjet, pa ću i ja to učiniti i molim vas da mi preporučite po vašem dosadašnjem iskustvu kvalitetnu i pouzdanu perilicu.
Cijena ide do 4.000,00 kn, uvjet je a+++ i 1200 okretaja.
Nisam baš ništa posebno uhvatila da ste pisali o Aristonu koji sam do sada imala, pa ću samo reći da sam bila jako zadovoljna i da je odlično prala.
Unaprijed hvala!

mali grizzly
08.12.2013., 16:41
http://www.ugradbeni-aparati.com/product.asp?code=113930

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710/bosch-perilica-rublja-waq2447kby__2489171
Pa ste mirni godinama, a radi se o 8 kg perilici koja će raditi s manjom učestalosti i koja je još robustnija...
Uz napomenu da požurite jer ti WAQ modeli u silasku s trake i prodaju zalihe, stiže nova WAQ po neznanim cijenama. U Njemačkoj su WAQ 700-800 eura pa računajte sami da li se isplati ili ne.

Alternativa je Samsung, stara serija

Ta ima 7 kg, ali i motor bez četkica pa je istinska prigoda da se dočepate luksuzne perilice po cijeni posred ekonomske klase.

I tu požurite jer i ta je uskrsnula nekim čudom i nema velike količine na zalihama...

modesty4
08.12.2013., 16:51
Hvala puno! Oko tih sam se i vrtila, a odluka će pasti već sutra..

mativa2007
08.12.2013., 23:44
Molim savjet u vezi Gorenjke,stara je godinu dana i otpočetka kad čistim filter iscuri dosta vode iz nje.Pošto nemam pojma o "fizionomiji" perilica zanima me zašto?.....filter izvadim za čistiti često...inače ne primjetim da negdje curi,jedino me zabrinjava količina vode koja je čini mi se sve veća....znam,normalno je da nešto iscuri,ali meni se ovo čini previše,pogotovo što sa starom Gorenjkom to nisam doživljavala...

mali grizzly
09.12.2013., 04:35
Relativno veliki volumen vode se zadržava unutar crijeva kada-odvodna pumpa. To je tako i tu nema pomoći kod starih perilica odnosno taj volumen ne sudjeluje u pranju, a ta voda se grije.

Novije imaju eko kuglu koja je unutar lulastog proširenja crijeva kada-odvodna pumpa i tek na "saug" odvodne pumpe voda ulazi u taj prostor. Na taj način se iskoristi svaka kap u pranju, nema mrtvog prostora...

Tako je kako je, nema tu mjesta mozganju kad je riječ o starinskoj generaciji!

mativa2007
09.12.2013., 08:17
Grizzly,hvala ti na brzom odgovoru!Kod mene se radi o novoj perilici,otprilike godinu dana.A ništa,šta je tu je-svaki put poslije pranja ispustit ću tu vodu,jer mi nije ok da prljava voda stoji unutar perilice,iako kažeš ne sudjeluje u pranju.Eh,Gorenje!

mali grizzly
09.12.2013., 09:47
Shvatio sam da je riječ o starinskoj perilici, bez jutarnje kave i tako to...
Culpa mea!

Bilo već problema s eko kuglom u Gorenje perilici odnosno gospar iz Dubrovnika opisao kako se nadmudruje sa servisom oko toga da li mora perilica centrifugirati zajedno s rubljem i vodenu masu jer očigledno nešto dolje oko te kugle i njenog ležišta ne štima pa onda voda zaostaje.

Ne trebate ispuštati tu vodu, osim ako se ne radi o sezonskom korištenju.

U načelu, oni su skopirali sustav Eko kugle, tamo još od početka 90-ih, ali...
Eko kugla kao plastična kugla (veličine one za boćanje koja se baca prva na igralište) je jednostavno rješenje, ali lulasto proširenje gumenog crijeva u kojem nasjeda i koje spaja kadu i odvodnu pumpu mora biti od besprijekornog elastomera jer inače uslijed grijanja/hlađenja se promijene dimenzije ležišta (guma se deformira) i onda ta kugla zeza jer više nije u prvobitnom okruženju.

A oni prvo kupovali od RIS Zagreb, a sada koliko čujem gumene dijelove naručuju na Tajvanu jer su tamo još jeftiniji...

Lie lou
09.12.2013., 09:57
Pozdrav!

U fazi sam traženja prikladne perilice rublja. Važno mi je da perilica pripada visokom/najvišem razredu energetske učinkovitosti.
Budući da se ne razumijem u rad perilica, koje su tehničke karakteristike koje bi perilica u rangu od 2000-3000 KN mogla imati, uz najbolji omjer cijene i kvalitete?
Koju marku da odaberem? Prvo sam gledala Gorenje, ali čitajući ovaj forum vidim da to i nije najbolji izbor.
Cilj mi je kupiti nešto dužeg životnog vijeka, jer perilica nije mali kuhinjski aparat koji se može mijenjati svako godinu-dvije.
Odabrala bih veličinu bubnja do 6 kg.
Molim vas za savjet!
Hvala!

mali grizzly
09.12.2013., 10:06
Grizzly,hvala ti na brzom odgovoru!Kod mene se radi o novoj perilici,otprilike godinu dana.A ništa,šta je tu je-svaki put poslije pranja ispustit ću tu vodu,jer mi nije ok da prljava voda stoji unutar perilice,iako kažeš ne sudjeluje u pranju.Eh,Gorenje!

koji zatvara put vodi dolje kad se pere u kadi perilice:

http://www.ransomspares.co.uk/parts/washing-machines/hotpoint/hose-tank-to-filter-eco-ball/862.htm

Ova kugla ide u lulasto proširenje gore na vrhu i unutra "usjedne" na otvor kade - tek kad odvodna pumpa krene sa "saugom" odmakne se od kružnog ruba kade i voda ima omogućen put prema kanalizaciji.

Tako bi to trebalo funkcionirati, a razvidno da puno toga ovisi o kvaliteti gumenog dijela kasnije...

mali grizzly
09.12.2013., 10:10
Pozdrav!

U fazi sam traženja prikladne perilice rublja. Važno mi je da perilica pripada visokom/najvišem razredu energetske učinkovitosti.
Budući da se ne razumijem u rad perilica, koje su tehničke karakteristike koje bi perilica u rangu od 2000-3000 KN mogla imati, uz najbolji omjer cijene i kvalitete?
Koju marku da odaberem? Prvo sam gledala Gorenje, ali čitajući ovaj forum vidim da to i nije najbolji izbor.
Cilj mi je kupiti nešto dužeg životnog vijeka, jer perilica nije mali kuhinjski aparat koji se može mijenjati svako godinu-dvije.
Odabrala bih veličinu bubnja do 6 kg.
Molim vas za savjet!
Hvala!

Perilice na hrv. tržištu startaju negdje u zoni 1700 kn, a kraj ponude je oko 21 tisuće kn - tako da je umijeće pronaći nešto za 2-3 tisuće kn, a da bude pouzdano na duge staze.

Moja sugestija jest da se još malo protegnete pa onda ova plitka Samsung, stara serija

dok ih još uopće ima odnosno ne znam kako su "uskrsnule"!
I to je perilica koja ima sve odrednice luksuzne klase, a cijena je daleko, daleko od gornjeg ruba trenutne ponude perilica.
Samo požurite!

mativa2007
09.12.2013., 10:47
Grizzly,shvatila sam-još jednom ti zahvaljujem na iscrpnom odgovoru.Ne moram ti ni reći da sam razočarana Gorenjem,da to nije bolje riješeno.

Lie lou
09.12.2013., 11:35
Perilice na hrv. tržištu startaju negdje u zoni 1700 kn, a kraj ponude je oko 21 tisuće kn - tako da je umijeće pronaći nešto za 2-3 tisuće kn, a da bude pouzdano na duge staze.

Moja sugestija jest da se još malo protegnete pa onda ova plitka Samsung, stara serija

dok ih još uopće ima odnosno ne znam kako su "uskrsnule"!
I to je perilica koja ima sve odrednice luksuzne klase, a cijena je daleko, daleko od gornjeg ruba trenutne ponude perilica.
Samo požurite!

OK, do toliko bih mogla protegnti. :)
Što je sa servisiranjem SAMSUNG perilica? Koliko je dostupan ovlašteni servis u Hrvatskoj, konkretnije u Zg-u? Što je s LED zaslonom? Neki su mi preporučili da ima što manje elektronike, budući da je to veliki trošak u slučaju da se pokvari... :\

mali grizzly
09.12.2013., 11:36
Bilo već prije pojava da bi neka strana stvar, poput kovanice, čačkalice i sl. - ometala spuštanje eko kugle i onda bi se javila greška na zaslonu. Naime, većina proizvođača traži da se za max 180 sek. isprazni kada - inače je elektronički modul preprogramiran da javlja grešku.
Pa kako je to teško shvatiti "na prvu loptu /kuglu/", jedna slika je onda dragocjena pomoć. Dakle u takvim situacijama, kad se sumnja da je unutra neki rastrgani rupčić, spajalica i tome slično - otvori se perilica straga i onda se gnječi lulasto proširenje da strani predmet "spadne" dolje u smjeru filtar.
Naravno, utikač izvađen iz utičnice prethodno...

mali grizzly
09.12.2013., 11:39
OK, do toliko bih mogla protegnti. :)
Što je sa servisiranjem SAMSUNG perilica? Koliko je dostupan ovlašteni servis u Hrvatskoj, konkretnije u Zg-u? Što je s LED zaslonom? Neki su mi preporučili da ima što manje elektronike, budući da je to veliki trošak u slučaju da se pokvari... :\

Ne stoga što ima gumbiće, nego odmah javlja ako nešto zapne između kade i odvodne pumpe ili pak isključi perilicu u slučaju podnapona na elektromreži i stane - te sama počne opet s radom na istom mjestu gdje je prog. stala, nakon što se digne napon u lokalnoj elektropskrb. mreži.

Tako da nešto izvedeno u tom stilu, da je skoro savršenstvo u elektroničkom pogledu, temeljito odbaci neke sumnje da je riječ o ofrlje proizvedenoj napravi nego dapače, divljenja vrijedno.

Ako meni ne vjerujete, možete negdje u trgovini vidjeti kako je strojarski izvedena, počevši od ladice za deterdžent, vrata, bubnja i dr. Pa se uvjerite sami, na svoje oči...

Servisa ima najmanje 2 u Zagrebu, a kako je napravljena - ta servisera ni neće ugledati...

Samo žurno jer te serije nije bilo nakon ljeta i kako je uskrsnula u trgovinama, eto doista ne znam!

Lie lou
09.12.2013., 12:08
Ne stoga što ima gumbiće, nego odmah javlja ako nešto zapne između kade i odvodne pumpe ili pak isključi perilicu u slučaju podnapona na elektromreži i stane - te sama počne opet s radom na istom mjestu gdje je prog. stala, nakon što se digne napon u lokalnoj elektropskrb. mreži.

Tako da nešto izvedeno u tom stilu, da je skoro savršenstvo u elektroničkom pogledu, temeljito odbaci neke sumnje da je riječ o ofrlje proizvedenoj napravi nego dapače, divljenja vrijedno.

Ako meni ne vjerujete, možete negdje u trgovini vidjeti kako je strojarski izvedena, počevši od ladice za deterdžent, vrata, bubnja i dr. Pa se uvjerite sami, na svoje oči...

Servisa ima najmanje 2 u Zagrebu, a kako je napravljena - ta servisera ni neće ugledati...

Samo žurno jer te serije nije bilo nakon ljeta i kako je uskrsnula u trgovinama, eto doista ne znam!

Hvala! Danas idem kupiti. :)

ExCenTric
09.12.2013., 13:27
Nikad nisu proizveli ni jednu s gornjim punjenjem i sada se otvara pitanje tko je proizvođač i da li su dobavljivi dijelovi preko Gorenje servisne mreže ili ne...

Da, to su ležajevi i nemojte dalje "ganjati" perilicu jer sa svakim pranjem raste vjerojatnost da će nastupiti veće oštećenje osovine, što čini promjenu ležajeva besmislenim potezom (izdurat će 100 pranja i onda opet).

U računici oko ležajeva, vrijedi napomenuti da su dva ležaja cca 70 kn ukupno (ima ih kao stand. stroj. elemenata, npr. SKF, FAG po svim auto-moto radnjama) - ali morate zamijeniti i 2 semeringa (radijalna brtva oko osovine) i tu nastupa važnost tvrdnje koju sam naslovio. Naime, semerinzi su rijetko univerzalnih dimenzija. Mnogo češće specifični za dotičnu perilicu i prvo izvidite da li su dobavljivi ili ne...

Sama zamjena je gadan posao, minimalno nekoliko sati - i to ako ste vješti, ako niste onda epopeja... Ukoliko budu dobavljivi semerinzi, onda ću vam dati foto strip kako se mijenja na Bosch/Siemens perilici s gornjim punjenjem jer je načelno to veoma slično.

Zaključno, možda bolje posegnuti za nekom novom npr. Electrolux ima povoljnih na granici 2 tisuće kn ili tu negdje.

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710?&se=32764

Bit će to prava avantura, ako niste do sada mijenjali ležajeve...

Znam da nije gorenje, ali služi stvarno fantastično.

Nazvat ću sutra servis da čujem šta oni kažu. Inače, četkice za motor sam kupoval negdje u Zg-u di imaju dijelove za sve moguće vešmašine, ali se nemogu sjetit ni ime trgovine ni ulice di se nalazi. Provjerit ću i kod njih.

Žena ju pustila u pogon još večeras. valjda nebu veće havarije, a i ak bude, onda bude bar pravi razlog za zamjenu :).

problem mi je odšarafit ovaj šaraf na ovom trokutu na remenici. Pa ne ide dolje ni za lijek:(

edit: Sjetio sam se trgovine, Batis na Zagorskoj :).

Uglavnom, nema više od 30-40 modela u "opticaju" i mogu se mijenjati čak i one s usisavača, elektroalata i sl. - glavno da odgovara dimenzija i tvrdoća grafita...

Što se tiče semeringa, nazovite i njih pa pitajte - uz napomenu da ako imaju eksplozivne nacrte online ili na DVD, onda nije bitno da je original semering nego samo da odgovara onaj niz brojki.

http://batis.hr/perilice.php?id=3&vrsta=22&id2=9

Možete i rastaviti perilicu pa onda tragati za njima po brojevima očitanim s oboda, ali bolje a priori saznati da li su dobavljivi ili ne preko servisnog priručnika.

Ako imate mogućnost, utipkajte na elektrotanya.com

Dolje u onaj niz u žutom polju, možda ima i servisni priručnik online tamo...

Po mom sudu, ta perilica je odradila svoje i parkirajte u garažu, zlu ne trebalo, ili pak prodajte elektroniku preko oglasnika.

Gadan posao je promjena ležajeva, osobito ako je tijesna kupaonica - što prati perilice s gornjim punjenjem kao prst/nokat!

Sutra ću zvat pa ću vidjet kaj će mi oni reći za dijelove.

Ako je stvarno nedobavljivo, kaj onda kupit? Prostor nije toliki problem, već vrata koja su 55, pa klasična 60 cm ne ide unutra kroz štok.
Može i klasična vrata, nije potrebno da su gornja. Što veća kilaža i što manja cijena :):)

Što se tiče promjene, izvadim ju na hodnik koji je velik, tak da mogu i ležat, a ima i neka servisna radiona u garaži :)

Evo me:).

Nabavio sam novi lager i semeringe. Skinul sam ih dolje. Znam kak se vraćaju, nema tu puno mudrosti, ali imam pitanjce. Dal se treba šta prije namazat sa tovatnom masti ili nečim takvim?
Može kakva uputa kako najkvalitetnije postavit nove semeringe i lager?

Ipak nisam išao na novu, lager je komad 20 kn, a set semeringa za jednu stranu u gorenju 150 kn, tak da sam odlučio još ovu iskoristit pošto je dosad služila

modesty4
09.12.2013., 16:21
PANASONIC perilica rublja NA-148VG4WGN
molim vas može li mi netko reći iskustva sa Panasonic perilicama. Gornji model sam našla dosta povoljno pa me zanimaju vaša iskustva, a imam osjećaj i da su dosta rijetko na našem tržištu!

Fperilic
09.12.2013., 16:24
Kupcima iz središnje i sjeverne Hrvatske se povodom nabavke nove perilice ne bi bilo loše protegnuti do zapadnog susjedstva. Za 300tinjak kuna više se dobije kvalitetan proizvod za zapadno tržište, u rangu cijena oko 300 Eura, npr. Gorenje.

Fperilic
09.12.2013., 16:28
molim vas može li mi netko reći iskustva sa Panasonic perilicama. Gornji model sam našla dosta povoljno pa me zanimaju vaša iskustva, a imam osjećaj i da su dosta rijetko na našem tržištu!

Nisam još uvijek na "ti" sa korištenjem foruma i preupućivanjem na prethodne postove, no ako vas zanimaju prvi dojmovi o Panasonic perilici, nižeg cjenovnog ranga od vaše kandidatkinje, možete pročitati osvrt sa prethodne stranice foruma.

mali grizzly
09.12.2013., 16:40
Evo me:).

Nabavio sam novi lager i semeringe. Skinul sam ih dolje. Znam kak se vraćaju, nema tu puno mudrosti, ali imam pitanjce. Dal se treba šta prije namazat sa tovatnom masti ili nečim takvim?
Može kakva uputa kako najkvalitetnije postavit nove semeringe i lager?

Ipak nisam išao na novu, lager je komad 20 kn, a set semeringa za jednu stranu u gorenju 150 kn, tak da sam odlučio još ovu iskoristit pošto je dosad služila

koji znano štete elastomerima odnosno prije montaže se moraju masni tragovi s osovine skinuti suhom krpom, baš da se to izbjegne.
Eh, ali je problem to kupiti kod nas odnosno prošećite do nekog servisa bijele tehnike ili automeh. radionice, nek vam daju "nokat" toga jer se samo postavi rub duž obje usne semeringa (ako nije jednostruki pa ima samo 1).

http://www.ebay.de/itm/Gleitmittel-Fett-fuer-Wellendichtung-Simmering-Lager-/360655230411

U naravi je to bijela masa, veoma nalik onoj za jednoručne armature kojom se "podebljaju" gumice na slavinama (O ring).

Obećani foto strip Bosch/Siemens:

http://www.teamhack.de/?site=anleitungen

Datoteka br. 43 - klik desno na download!

ExCenTric
09.12.2013., 17:07
Pošto ja nisam mogao čekati :):), nestrpljiv sam kad si sam radim :):), sastavio sam to onak kak je stajalo prije.

Pošto sam jučer skinul stari lager, brtvu i semering, odmah je i očišćeno blagim bruspapirom i wd-om. sve obrisano i do danas se sušilo.
Semering je došao u maloj vrećici i bio je umočen u bijelu mast, pretpostavljam da je to mast o kojoj govorite.. Stavljen semering, pa plastični prsten na kojem je brtva i kasnije lager sa nosačem. Upalil sam ju i stavil odmah ne centrifugu i mogu reć PREPOROD! Nova perilica! nisam ni znao da je tak tiha :):). Vjerovatno su lageri već dugo u lošem stanju, ali pošto su postepeno pojačavli zvuk, nismo primjetili.

Jedino se nadam da nisam stavio krivo semering. Nisam siguran dal un ulazi u plastični prsten ili se on naslanja na njeg da ne dihta. Ja sam ga ostavio van prstena.
Idem sad po limunsku kiselinu da odmah obavimo čišćenje, pa ću vidjet dal negdje curi.

Pitanjce, jel bi bilo dobro promijenit lagere preventivno svakih 6 mjeseci naprimjer? 20 kn je nikakav trošak.

Fperilic
09.12.2013., 17:15
Bosch perilice ne bih preporučio, zato što su poznate po notorno lošoj kvaliteti pranja, odnosno manjkavosti pri izvedbi primarnog zadatka, kao i lošoj centrifugi u ekonomskoj i srednjoj klasi. Sličan problem je postojao i sa Gorenje perilicama pred nekoliko godina, zbog ušteda.

Bubinjo
09.12.2013., 17:29
Bosch perilice ne bih preporučio, zato što su poznate po notorno lošoj kvaliteti pranja, odnosno manjkavosti pri izvedbi primarnog zadatka, kao i lošoj centrifugi u ekonomskoj i srednjoj klasi. Sličan problem je postojao i sa Gorenje perilicama pred nekoliko godina, zbog ušteda.

Ovo nam trebate malo bolje pojasniti.
Znači ne peru dobro ali u kojem smislu - dobro, bjelo, šareno?
Što je problem kod centrifuge?

Imala sam i BOSCH i Gorenje, nisam primjetila razliku.

Fperilic
09.12.2013., 17:43
Ovo nam trebate malo bolje pojasniti.
Znači ne peru dobro ali u kojem smislu - dobro, bjelo, šareno?
Što je problem kod centrifuge?

Imala sam i BOSCH i Gorenje, nisam primjetila razliku.

Ne orijentiram se prema certifikatima tobože nezavisnih laboratorija koji se prave da nisu pod "pritiskom" korporacija, već na konkretne rezultate i komparativni korisnički feedback. Određena pozitivna predrasuda postoji prema "njemačkoj kvaliteti" još iz davnih dana. Cijene su, dakako, paprene.

Da ne bude zabune, u slučaju sa suđericama je situacija drugačija. Posjedujem BSH, veću Bosch i manju Siemens, i rade besprijekorno. Doduše, bez temeljitog ručnog predpranja posuđa, ono će, po izlasku iz aparata, sličiti na modernu umjetnost.

Fperilic
09.12.2013., 19:15
Kada se pokvari Bosch perilica, ili ne odrađuje funkciju na zadovaljavajući način, redovito je kriv "neupućeni korisnik". Klasika. Ako već želite "njemačku strojarsku kvalitetu" onda prije Eudora, AEG ili Miele. Sve između 1000 i 300 eura je prostor marketinga i lova "u mutnom" raznoraznih preprodavača i servisera na daljinski.

mali grizzly
09.12.2013., 19:28
Prije cca 30 godina odnosno samo logo je njemački, ostatak proizvodnje i razvoja je unutar švedske grupacije pa ne znam o čemu pišete kao njemačkoj pouzdanoj marki kad od momenta take overa - ustrajno klize tržišni udjeli AEG-a na njem. tržištu, iako kupljen baš zbog ugleda branda da se tamo mogu natjecati u surovoj tržišnoj utakmici.

Eudora, nekoć ugledan austrijski proizvođač bijele tehnike, je kupljen prije cca 10 godina prvo od strane Kenwood (japanski proizvođač), onda prebačen u ruke Merloni grupe gdje je služio kao junior brand Asko grupi, a tu posljednju je Merloni naposljetku prodao Gorenju i upravo sele pogone iz Švedske u SLO!

mali grizzly
09.12.2013., 19:34
Pošto ja nisam mogao čekati :):), nestrpljiv sam kad si sam radim :):), sastavio sam to onak kak je stajalo prije.

Pošto sam jučer skinul stari lager, brtvu i semering, odmah je i očišćeno blagim bruspapirom i wd-om. sve obrisano i do danas se sušilo.
Semering je došao u maloj vrećici i bio je umočen u bijelu mast, pretpostavljam da je to mast o kojoj govorite.. Stavljen semering, pa plastični prsten na kojem je brtva i kasnije lager sa nosačem. Upalil sam ju i stavil odmah ne centrifugu i mogu reć PREPOROD! Nova perilica! nisam ni znao da je tak tiha :):). Vjerovatno su lageri već dugo u lošem stanju, ali pošto su postepeno pojačavli zvuk, nismo primjetili.

Jedino se nadam da nisam stavio krivo semering. Nisam siguran dal un ulazi u plastični prsten ili se on naslanja na njeg da ne dihta. Ja sam ga ostavio van prstena.
Idem sad po limunsku kiselinu da odmah obavimo čišćenje, pa ću vidjet dal negdje curi.

Pitanjce, jel bi bilo dobro promijenit lagere preventivno svakih 6 mjeseci naprimjer? 20 kn je nikakav trošak.

Kromirani finiš osovine je najviše ranjivo mjesto pri zamjeni ležajeva odnosno on je, slijedom godina i godina, dobio "po repu" od usne semeringa i nova usna semeringa ima pred sobom hrapaviji krom sloj - što će joj umanjiti vijek!!!

Ako ste brusili osovinu "blagim" brusnim papirom, onda ste napravili štetu jer će se taj proces, slijedom hrapavljenja, još ubrzati - znači pogoršali ste stanje...

Nemojte se prerano veseliti jer obično je vijek trajanja rez. seta ležajeva i semeringa 3-4 puta kraći od prve ugradnje, baš zbog spomenutih razloga i što ne postoje optimalni uvjeti, za savršenu centričnu ugradnju, kao na mont. traci u tvornici.

Tako da će se tek nakon stotinjak pranja vidjeti što ste doista napravili!

Inače, ne znam kakve plastične ringove spominjete jer koji put stavljaju u cilindričnu udubinu gdje sjedaju ležajevi kojekakve redukcije - naime, ne postoje uvijek semerinzi posve odg. dimenzija pa se onda "snađu" s redukcijskim prstenovima po dubini. Bez fotografije ne mogu zaključiti da li ste ili niste ispravno stavili...

Fperilic
09.12.2013., 19:41
Prije cca 30 godina odnosno samo logo je njemački, ostatak proizvodnje i razvoja je unutar švedske grupacije pa ne znam o čemu pišete kao njemačkoj pouzdanoj marki kad od momenta take overa - ustrajno klize tržišni udjeli AEG-a na njem. tržištu, iako kupljen baš zbog ugleda branda da se tamo mogu natjecati u surovoj tržišnoj utakmici.

Eudora, nekoć ugledan austrijski proizvođač bijele tehnike, je kupljen prije cca 10 godina prvo od strane Kenwood (japanski proizvođač), onda prebačen u ruke Merloni grupe gdje je služio kao junior brand Asko grupi, a tu posljednju je Merloni naposljetku prodao Gorenju i upravo sele pogone iz Švedske u SLO!

Vi volite, iz neobjašnjivog razloga, konstatno ponavljati i da je Beko-Blomberg dio turske grupacije.

mmarkovski25
09.12.2013., 19:52
Poštovani mali grizzly tj. svi korisnici foruma,

molim Vas za savjet, htio bih kupiti perilicu BOSCH WAE28445

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE28445.html?source=search

http://www.centar-tehnike.com/wae28445-perilica-rublja-bosch/WAE28445

Nažalost nisam uspio pronaći ništa o toj perilici na forumu ni internetu. Imate li kakvih saznanja, preporuka za ili protiv kupnje te perilice.

Bit ću zahvalan za bilo kakvu informaciju.

Također me zanima ako imate neki drugi prijedlog za bosch perilicu do 7kg, 1200-1400 okretaja sa obaveznim aqua stopom do 3500 kn i minimalni energetski razred A+

ExCenTric
09.12.2013., 19:55
Kromirani finiš osovine je najviše ranjivo mjesto pri zamjeni ležajeva odnosno on je, slijedom godina i godina, dobio "po repu" od usne semeringa i nova usna semeringa ima pred sobom hrapaviji krom sloj - što će joj umanjiti vijek!!!

Ako ste brusili osovinu "blagim" brusnim papirom, onda ste napravili štetu jer će se taj proces, slijedom hrapavljenja, još ubrzati - znači pogoršali ste stanje...

Nemojte se prerano veseliti jer obično je vijek trajanja rez. seta ležajeva i semeringa 3-4 puta kraći od prve ugradnje, baš zbog spomenutih razloga i što ne postoje optimalni uvjeti, za savršenu centričnu ugradnju, kao na mont. traci u tvornici.

Tako da će se tek nakon stotinjak pranja vidjeti što ste doista napravili!

Inače, ne znam kakve plastične ringove spominjete jer koji put stavljaju u cilindričnu udubinu gdje sjedaju ležajevi kojekakve redukcije - naime, ne postoje uvijek semerinzi posve odg. dimenzija pa se onda "snađu" s redukcijskim prstenovima po dubini. Bez fotografije ne mogu zaključiti da li ste ili niste ispravno stavili...

https://www.dropbox.com/s/xeuqbai53mz5loa/2013-12-09%2020.44.46.jpg
https://www.dropbox.com/s/imguxog4k9zhmh7/2013-12-09%2020.45.23.jpg?m=
https://www.dropbox.com/s/hzpjdbmwv3tc3xx/2013-12-09%2020.45.36.jpg?m=
https://www.dropbox.com/s/n63dvuu68wwrxtr/2013-12-09%2020.46.15.jpg?m=
https://www.dropbox.com/s/5n32ol162vfbnc7/2013-12-08%2012.18.53.jpg?m=

1. slika- semering
2. slika- plastični prsten na kojem je brtva
3. slika - lager katastrofa
4. slika- redoslijed slaganja, semering na bubanj, plastika, lager
5. slika- stanje prije skidanja.

Osovinu sam lagano pobrusio jer sam mislio da nebi semering išao unutra, a mislim da će se lakše vrtit ako nema tog taloga na osovini, sad bar nema tolikog trenja.

original je izdržao preko 7 sedam godina. Neka ovo izdrži godinu-godinu i pol, ja zadovoljan.

Fperilic
09.12.2013., 20:07
Bosch je grupacija za široke mase, koja živi isključivo od lažne reputacije bivšeg njemačkog inženjeringa, kojeg na životu izdržavaju isključivo najtvrdokornijji kojima je pranje veša najvažnija životna zanimacija. Bosch je nešto kao lokalni Končar, patetičnih performansi, premda ni to ne bih uzimao kao usporedbu, zato što je Končar i imao proizvodnju umjesto marketinške imitacije.

Fperilic
09.12.2013., 20:56

1. slika- semering

Osovinu sam lagano pobrusio jer sam mislio da nebi semering išao unutra, a mislim da će se lakše vrtit ako nema tog taloga na osovini, sad bar nema tolikog trenja.

original je izdržao preko 7 sedam godina. Neka ovo izdrži godinu-godinu i pol, ja zadovoljan.

Sretno sa popravkom mašine "na daljinski". Naime, još nisam doživio da je to nekome uspjelo. Uvijek se dogodi "neki" dodatni "problem".

mmarkovski25
09.12.2013., 20:57
Bosch je grupacija za široke mase, koja živi isključivo od lažne reputacije bivšeg njemačkog inženjeringa, kojeg na životu izdržavaju isključivo najtvrdokornijji kojima je pranje veša najvažnija životna zanimacija. Bosch je nešto kao lokalni Končar, patetičnih performansi, premda ni to ne bih uzimao kao usporedbu, zato što je Končar i imao proizvodnju umjesto marketinške imitacije.

možete li preporučiti neku drugu perilicu ovih karakteristika a da nije bosch:
do 7kg,
1200-1400 okretaja
aqua stop
do 3500 kn
minimalni energetski razred A+

Fperilic
09.12.2013., 21:06
možete li preporučiti neku drugu perilicu ovih karakteristika a da nije bosch:
do 7kg,
1200-1400 okretaja
aqua stop
do 3500 kn
minimalni energetski razred A+

Što jeftinije, tim bolje. Pod uvjetom da Bosch korporacija nije prepravila "Waschwirkung" iz E u A.

Fantomlat
09.12.2013., 21:09
Kupcima iz središnje i sjeverne Hrvatske se povodom nabavke nove perilice ne bi bilo loše protegnuti do zapadnog susjedstva. Za 300tinjak kuna više se dobije kvalitetan proizvod za zapadno tržište, u rangu cijena oko 300 Eura, npr. Gorenje.
Znači ovo što kod nas Gorenje nudi je "kvaliteta za južnu braću " pa je bolje zaobići ?! U te kvalitetne proizvode koji su konkurentni,niti Slovenci previše ne vjeruju.
Nije Gorenje loše (ako nije kvaliteta za južnu braću),samo se ne može nositi sa jačim igračima.

Fantomlat
09.12.2013., 21:13
Vi volite, iz neobjašnjivog razloga, konstatno ponavljati i da je Beko-Blomberg dio turske grupacije.
Nije niti malo neobjašnjivo.Ja znam puno primjera da ljudi misle da je npr. Bloomberg njemački proizvođać.Kupila susjeda suđericu i hvali mi se kako je uzela njemačku kvalitetu,a kćer joj prije toga uzela perilicu rublja.Ja šutim i ne želim joj kvariti doživljaj.

mali grizzly
09.12.2013., 21:20

1. slika- semering

Kromirani finiš je glavno jamstvo da se neće brzo pohabati usna semeringa i ukoliko se on dodatno ohrapavi, onda ste upropastili tu finu površinu koja je i tvrda (krom) - dobili bi po "ritici" od nekog dipl. ing. strojarstva za taj zahvat!

Koliko mogu nazrijeti iz priloženih fotografija, plastični prsten je samo reduktor odnosno drži distancu između semeringa i ležajeva. Već sam vidio takvih par rješenja kad nisu mogli drugačije u startu ili više se nije proizvodio taj semering, nego zamijenjen plićim pa onda isporučuju i dodatni prsten da bude sve po dubini OK.

Glavna briga jest da li je ležaj provrtio ležište odnosno morali ste provjeriti da li vanjski prsten novog ležaja ima "lufta"! Ako ima, onda neće biti velike trajnosti novog seta. Osim toga, malo se pokvari centričnost osovine svakim izbijanjem, manipulacijom i to dodatno skrati vijek trajanja zamjenskog seta ležajeva i semeringa. Tako da godinu-dvije bi bio odličan rezultat!

Što se tiče zamjene ležajeva kasnije - pravilo jest da se ujedno mijenja i semering jer ionako će ležaj, po defaultu, izdržati - ako nije prodrla vlaga. Naime, ne bi bilo toliko problema s ležajevima da su u suhom ambijentu, ali je ispred njih semering koji ih neko vrijeme štiti od zapljuskivanja vrućom vodom i deterdžentom, što je killer maziva u ležaju i kad dođe do prodora - gotovo!

Tako da je semering izuzetno bitan odnosno računajte da se novi haba nekim ritmom 10 mikrometara po pranju (usna) i da je finito ležaj kad se semering proširi cca pola do 1 mm, tada ulazi voda i pokupi mazivo. Ekscentar osovine, ogrubjelost krom površine i eventualni luft vanjskog prstena u ležištu - to bi bili neki glavni faktori smanjenog vijeka zamjenskog seta!

Bubinjo
09.12.2013., 21:24
Što jeftinije, tim bolje. Pod uvjetom da Bosch korporacija nije prepravila "Waschwirkung" iz E u A.

Ovo nam malo objasnite za nas koji peremo a ne razumijemo se u tehniku.

Gdje ste bili do sada sa savjetima?

mali grizzly
09.12.2013., 21:31
Poštovani mali grizzly tj. svi korisnici foruma,

molim Vas za savjet, htio bih kupiti perilicu BOSCH WAE28445

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-su%C5%A1enje-rublja/perilice-rublja/WAE28445.html?source=search

http://www.centar-tehnike.com/wae28445-perilica-rublja-bosch/WAE28445

Nažalost nisam uspio pronaći ništa o toj perilici na forumu ni internetu. Imate li kakvih saznanja, preporuka za ili protiv kupnje te perilice.

Bit ću zahvalan za bilo kakvu informaciju.

Također me zanima ako imate neki drugi prijedlog za bosch perilicu do 7kg, 1200-1400 okretaja sa obaveznim aqua stopom do 3500 kn i minimalni energetski razred A+

http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/perilice-rublja/WAQ24441BY.html?source=browse

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-waq24441by_-_CX002408C0

Jest da cijena malo izlazi iz okvira, ali dobivate meh. robustniju perilicu - što dolazi do izražaja kad uhvati par stotina pranja "u nogama". Ova je 8 kg i ima zato relativno povoljnu cijenu, kad se gleda što se dobiva za cifru.

WAE je sasvim OK, niža srednja klasa (oni iz marketinga to nazivaju ekonomskom klasom) - bit ćete zadovoljni, ali je uputno malo se protegnuti i onda dobivate za tek nešto veći iznos ojačano kućište, robustniji ovjes/amortizere i još niz sitnica koje na prvi pogled nisu bitne. Kasnije ipak takva WAQ (viša srednja klasa) perilica bolje odolijeva, naročito ako je 7-8 kg zapremnine gdje su naprezanja velika.

Fperilic
09.12.2013., 21:32

Nažalost, Bosch perilice Vam neće oprati rublje. Zbog čega ste je i kupili.

mmarkovski25
09.12.2013., 21:37
http://www.bosch-home.com/hr/proizvodi/pranje-i-sušenje-rublja/perilice-rublja/WAQ24441BY.html?source=browse

Jest da cijena malo izlazi iz okvira, ali dobivate meh. robustniju perilicu - što dolazi do izražaja kad uhvati par stotina pranja "u nogama". Ova je 8 kg i ima zato relativno povoljnu cijenu, kad se gleda što se dobiva za cifru.

WAE je sasvim OK, niža srednja klasa (oni iz marketinga to nazivaju ekonomskom klasom) - bit ćete zadovoljni, ali je uputno malo se protegnuti i onda dobivate za tek nešto veći iznos ojačano kućište, robustniji ovjes/amortizere i još niz sitnica koje na prvi pogled nisu bitne. Kasnije ipak takva WAQ (viša srednja klasa) perilica bolje odolijeva, naročito ako je 7-8 kg zapremnine gdje su naprezanja velika.

Hvala puno na brzom odgovoru :top:

mali grizzly
09.12.2013., 21:46
http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-wae28445_-_CX00274199?tab=tst

Samo par ponuda za dotičnu i koliko vidim, cijena realno odražava razliku jer dobivate nekoliko stvari više ako se odlučite za WAQ!

Nećete požaliti jer WAQ su u Njemačkoj redovito skuplje nego na našem tržištu odnosno nova WAQ serija je 700-800 eura tipično (tih modela još ni nema kod nas).

Fantomlat
09.12.2013., 21:48

Još jedan očajni serviser bijele tehnike sa tek otvorenim računom.Njima je Bosch isto što i biku crvena krpa.Pouzdane su i rijetko se kvare,za razliku od njima najdražih Gorenje,Candy itd, za koje uvijek ima rezervnih dijelova na lopate,a posao osiguran.Za nevjerovati,koliko je Bosch omražen kod servisera jer se puno prodaje umjesto njima najdražih brendova,a pogotovo u tom ekonomskom razredu gdje su bez premca.Bosch se kupuje na osobnu preporuku rođaka,znanaca i prijatelja i oni nikad nisu ulagati veliki novac za marketing,poput nekih drugih proizvođaća.

Vwovac
09.12.2013., 21:49
Nažalost, Bosch perilice Vam neće oprati rublje. Zbog čega ste je i kupili.

Još jedan od onih u nizu poput "denize" jel?
Možda je Vivax,Quadro prava adresa za pranje?

Fperilic
09.12.2013., 22:03
Još jedan očajni serviser bijele tehnike sa tek otvorenim računom.Njima je Bosch isto što i biku crvena krpa.Pouzdane su i rijetko se kvare,za razliku od njima najdražih Gorenje,Candy itd, za koje uvijek ima rezervnih dijelova na lopate,a posao osiguran.Za nevjerovati,koliko je Bosch omražen kod servisera jer se puno prodaje umjesto njima najdražih brendova,a pogotovo u tom ekonomskom razredu gdje su bez premca.Bosch se kupuje na osobnu preporuku rođaka,znanaca i prijatelja i oni nikad nisu ulagati veliki novac za marketing,poput nekih drugih proizvođaća.

Malo je teže spominjati nekorisnike Boscha kao ekonomski razred. Shvaćam taj određeni simptom potrebe ulizivanja preprodavačima loših perilica Posao je, premda za katastrofalnu nesposobnost Bosch perilica pri pranju zaista nema objašnjenja,osim iracionalnih ušteda prema korisniku.

Fantomlat
09.12.2013., 22:09
Malo je teže spominjati nekorisnike Boscha kao ekonomski razred. Shvaćam taj određeni simptom potrebe ulizivanja preprodavačima loših perilica Posao je, premda za katastrofalnu nesposobnost Bosch perilica pri pranju zaista nema objašnjenja,osim iracionalnih ušteda prema korisniku.
Tvornica BSH je najveći europski proizvođać bijele tehnike u sferi perilica i suđerica.Godišnje prodaju oko 3 milijuna uređaja.Vjerovatno njihove kupce držite za budale bez mozga,koji nemaju pojma što kupuju.
A da vi otvorite "Centar za rehabilitaciju unesrećenih kupaca Bosch/Siemens perilica/suđerica " ? Zamislite kakav bi to biznis bio ??

Bubinjo
09.12.2013., 22:11
Moje pitanje je bilo onako da nam se objasni - argumentira primjerima što se iznosi i gle vraga uvijek je BOSCH na tapetu.

Kupila sam BOSCH WAQ2446KBY sada već 6 mj i pere isto kao i ona stara BOSCH (20 g).
Istina je da se trebalo naučiti na novu tehnologiju jer sam i ja neke stvari krivo radila a ne "slušala" što mi sama mašina govori.

U ovom mjesecu ako mi "lastika" dozvoli kupiti ću BOSCH WAS24468ME ili WAQ2447KBY (5.000,00 kuna i 4.000,00).
Bitno mi je da centrifugira mirnije i da ne hoda po pločicama što se dešava kod jeftinijih mašina a drugu kupujem radi ljeta i sezone kada imam više robe.

mmarkovski25
09.12.2013., 22:12

http://www.jeftinije.hr/dom-vrt/pranje-i-ciscenje/perilice-rublja/bosch-perilica-rublja-wae28445_-_CX00274199?tab=tst

Samo par ponuda za dotičnu i koliko vidim, cijena realno odražava razliku jer dobivate nekoliko stvari više ako se odlučite za WAQ!

Nećete požaliti jer WAQ su u Njemačkoj redovito skuplje nego na našem tržištu odnosno nova WAQ serija je 700-800 eura tipično (tih modela još ni nema kod nas).

Perilica izgleda stvarno super,jedino me muči da je malo velika (8kg)
teško ćemo cura i ja to napunit, jel ima smisla kupovat tako veliku perilicu za prvih godinu dana??

Fperilic
09.12.2013., 23:00
Kod Bosch proizvoda je u jednom trenutku bitna ekološka učinkovitost, a u drugom tipka za ubrzavanje programa. To prvo je klasični "green washing", koji se tobože predstavlja kao prednost (i naplaćuje) da bi se na kraju ipak prilagodilo deutsche potrebama, kroz marketing, a naplatilo duplo, za certifikat pa za gumb.

Fperilic
09.12.2013., 23:21
Preprodavači bijele tehnike su tehnološki "u banani", pa nam prodaju da je normalno verglati programe od 4 i pol sata, što može imati nesagledive posljedice na zdravstveni sustav, a time i ogromne troškove, prema faktoru kućnog stresa kada ti komad kućanstva zuji i melje 4 i pol sata nad glavom.

mali grizzly
10.12.2013., 05:11
Preprodavači bijele tehnike su tehnološki "u banani", pa nam prodaju da je normalno verglati programe od 4 i pol sata, što može imati nesagledive posljedice na zdravstveni sustav, a time i ogromne troškove, prema faktoru kućnog stresa kada ti komad kućanstva zuji i melje 4 i pol sata nad glavom.

Namakanje i uglavnom lagana agitacija otopine kad je voda mlačna, a što traži vrijeme. Nije to uopće "finta" proizvođača perilica nego se oni moraju podrediti novim formulacijama praška odnosno gela za pranje - naposljetku zato su uglavnom i izbacili priključak na toplu vodu jer ionako bi je morali miksati s hladnom da se postigne temp. optimum za enzime iz deterdženta (30-40 C), što odnese lavovski dio uštede.

I nije to samo Bosch/Siemens trend nego npr.

http://www.panasonic.com/hr/consumer/kucanski-aparati/perilice-rublja/na-140vg4wgn.html

I ova ima opciju Eco long play programa ili ubrzanja preko posebne tipke, te čak i srednju verziju brzog programa od 50 minuta, osim uobičajenog 15-30 minuta od kojeg baš i nema puno koristi jer deterdžent ne stigne djelovati.

Ta tipka ni nije izmišljotina iz sfere perilica rublja nego vuče korijen iz suđerica (Variospeed)!

I odakle vam informacija da proizvođač mijenja moć pranja (Waschwirkung) iz E u A kad on s time nema poveznice jer za sve EU proizvođače bijele tehnike testiranja obavlja neovisni institut iz Nizozemske i u konačnici oni daju predikate perilicama, a proizvođači samo mogu tamo slati na testiranja!?

Nalazite navodne manipulacije tamo gdje ih uopće nema odnosno puni predrasuda...

ExCenTric
10.12.2013., 06:47
Kromirani finiš je glavno jamstvo da se neće brzo pohabati usna semeringa i ukoliko se on dodatno ohrapavi, onda ste upropastili tu finu površinu koja je i tvrda (krom) - dobili bi po "ritici" od nekog dipl. ing. strojarstva za taj zahvat!

Koliko mogu nazrijeti iz priloženih fotografija, plastični prsten je samo reduktor odnosno drži distancu između semeringa i ležajeva. Već sam vidio takvih par rješenja kad nisu mogli drugačije u startu ili više se nije proizvodio taj semering, nego zamijenjen plićim pa onda isporučuju i dodatni prsten da bude sve po dubini OK.

Glavna briga jest da li je ležaj provrtio ležište odnosno morali ste provjeriti da li vanjski prsten novog ležaja ima "lufta"! Ako ima, onda neće biti velike trajnosti novog seta. Osim toga, malo se pokvari centričnost osovine svakim izbijanjem, manipulacijom i to dodatno skrati vijek trajanja zamjenskog seta ležajeva i semeringa. Tako da godinu-dvije bi bio odličan rezultat!

Što se tiče zamjene ležajeva kasnije - pravilo jest da se ujedno mijenja i semering jer ionako će ležaj, po defaultu, izdržati - ako nije prodrla vlaga. Naime, ne bi bilo toliko problema s ležajevima da su u suhom ambijentu, ali je ispred njih semering koji ih neko vrijeme štiti od zapljuskivanja vrućom vodom i deterdžentom, što je killer maziva u ležaju i kad dođe do prodora - gotovo!

Tako da je semering izuzetno bitan odnosno računajte da se novi haba nekim ritmom 10 mikrometara po pranju (usna) i da je finito ležaj kad se semering proširi cca pola do 1 mm, tada ulazi voda i pokupi mazivo. Ekscentar osovine, ogrubjelost krom površine i eventualni luft vanjskog prstena u ležištu - to bi bili neki glavni faktori smanjenog vijeka zamjenskog seta!

Ležaj nije provrtio, morao sam ga nabijat unutra.
Jučer odvrtila odmah dva pranja i nema nikakvih naznaka da nešto nije u redu.

tako da, nek izdrži godinu-dvije i onda će stvarno bit za bacit.

Hvala na savjetima.
pozz

dlasic
10.12.2013., 08:44

Imamo ju godinu i mjesec dana, nikad nikakvih problema. Dva puta nije mogla zavrtiti centrifugu, i to kada smo prali jastuke. Ne skače, ne lupa, nije bučna, programi traju između sat i sat i pol, sa iznimkom pamuka na 60°C.

Xanthe
10.12.2013., 09:01
teško ćemo cura i ja to napunit, jel ima smisla kupovat tako veliku perilicu za prvih godinu dana??

Ovo mi je oduvijek malo....čudno...
Perilica ima kapacitet do 8 kg, dakle može oprati i 1 kg i 8 kg veša.
Moja isto ima 8 i nema nikakvih problema kad je napunjena do pola.
Doduše ja ni nisam pobornik čekanja da se napune 4 košare veša, očajno mi je vidjeti nagruvan veš u mašini kako se samo vrti u krug bez mogućnosti da veš ''pada''.

Bubinjo
10.12.2013., 09:39

Imam novu mašinu koja bez problema može prati i pola robe, naravno manje deterdženta a automatski uzima manje vode i skrati program ako je jako malo robe unutra.
Meni je bilo glavno da kod pola bubnja ne lupeta centrigfuga ili da ne šeće cjela mašina.
To se događalo kod starih mašina ako nije bila puna.

mali grizzly
10.12.2013., 16:24
Ležaj nije provrtio, morao sam ga nabijat unutra.
Jučer odvrtila odmah dva pranja i nema nikakvih naznaka da nešto nije u redu.

tako da, nek izdrži godinu-dvije i onda će stvarno bit za bacit.

Hvala na savjetima.
pozz

Eventualno se kasnije mogu kupiti novi, po bitno povoljnijoj cijeni nego kao rez. dijelovi Gorenje (makar ta perilica nikad nije proizvedena u njihovim halama jer one s gornjim punjenjem rebrandiraju). Dakle, ako je razvidan na starom (pod povećalom!) onaj niz brojeva koji znače unut./vanjski promjer, visinu - onda se osigurajte s još jednim setom semeringa po nekoj "normalnoj" cijeni, što znači 15-50 kn/komad.

Želim vam što dulji vijek trajanja s novim setom semerinzi/ležajevi, ali računajte na tzv. pravilo trećine odnosno ako su originalni trajali 10 godina, zamjenski br. 1 će trajati 2-3 - idući set (br. 2- samo godinicu!). Tako to ide odnosno vremenom se drastično pogoršava i centričnost i krom finiš!

mali grizzly
10.12.2013., 16:26

Već zbog toga se "isplati" jer je prostraniji bubanj pa manje gužva, a i mogu se prati veći komadi poput jastuka, štep deka i tome slično. Ionako ima količinsku automatiku (Mengeautomatik) pa koliko je rublja unutra, uzme razmjerno tome vode za pranje (i posljedično el. energije za grijanje) pa ne vidim što bi vas trebalo brinuti jer o svemu se a priori mislilo...

ExCenTric
10.12.2013., 16:42
Eventualno se kasnije mogu kupiti novi, po bitno povoljnijoj cijeni nego kao rez. dijelovi Gorenje (makar ta perilica nikad nije proizvedena u njihovim halama jer one s gornjim punjenjem rebrandiraju). Dakle, ako je razvidan na starom (pod povećalom!) onaj niz brojeva koji znače unut./vanjski promjer, visinu - onda se osigurajte s još jednim setom semeringa po nekoj "normalnoj" cijeni, što znači 15-50 kn/komad.

Želim vam što dulji vijek trajanja s novim setom semerinzi/ležajevi, ali računajte na tzv. pravilo trećine odnosno ako su originalni trajali 10 godina, zamjenski br. 1 će trajati 2-3 - idući set (br. 2- samo godinicu!). Tako to ide odnosno vremenom se drastično pogoršava i centričnost i krom finiš!

Problem kod tih semeringa i plastičnog prsten je što ih nitko nema osim gorenja. Dobio sam broj od jednog gospodina iz V. Gorice, pa ću provjerit kod njega.
Sve u svemu, ionako nam treba veće perilica ( dvoje velikih i dvoje malih), pa bi za sljedeći kvar mogla doći nova.

Sad kad sam kupoval semeringe u Gorenju ponudili su mi jednu plitku s donjim otvorom koju imaju na akciji, sa 3000 na 2200. Razlog popusta je sitna ogrebotina na stranici iz transporta.

Makar, Vi dosta preporučate Bosch perilice, pa mi nekako ona zvoni za sljedeću, makar ovoj "Gorenje" koju imam nemam šta zamjerit.

i da, navodno je Bosch proizvođač ove moje, rekao mi jedan serviser. Jel je tako ili nije, neznam.

Hala na lijepim željama.

p.s. sad imam original šifre iz gorenja za set semeringa. Jel bi se dalo po tome ovak negdje nabavit? E-bay?

mali grizzly
10.12.2013., 17:12
je ponuda ili nepotpuna ili djelomično zastarjela:

http://www.batis.hr/perilice.php?id=3&vrsta=22&id2=9

Pitajte još i na ovim adresama:

http://ugradbeni-aparati.com/

Tražite telefon prodaje rez. dijelova.

U slučaju da nemaju ni jedni niti drugi, Andabaka u Splitu ima također široku ponudu rez. dijelova

http://andabaka.hr/pocetna.aspx

Opet tražite telefon trg. rez. dijelova!

Naposljetku, utipkajte oznaku semeringa u Google pa ćete sami vidjeti gdje ih ima jer su to univerzalni dijelovi u većini slučajeva, a ako je doista Bosch/Siemens perilica s gornjim punjenjem onda može i preko nekih njihovih servisa, samo se bojim da će cijena biti kao i u Gorenje servisu ili tu negdje...

P.S. Za 4 članu obitelj se kupuje 7-8 kg, možete mirne duše vrebati i Samsung staru seriju dok ih još ima

ova je plitka 45 cm/6kg ako je problem s prostorom

http://www.nabava.net/perilice-rublja__710/samsung-perilica-rublja-wf702b2bkwq__2501851
ova je 55 cm dubine /7 kg

U naravi iste perilice s istim perfomansama i koncepcijom, od upr. ploče do motora...
San snova za malo novca!

Fperilic
11.12.2013., 13:49
Zvučna izolacija kod perilica je promašena priča, marketing i prodavanje materijala. Jedino što vam može proizvesti veću buku je pneumatska bušilica u dnevnom boravku, no i ta bi završila posao za sat vremena, umjesto 3 do 4 i pol sata maltretiranja. Nažalost, to je, za sada, krajnji "krik tehnologije" s namjerom prodaje pod certifikatima. Razumnije bi bilo, umjesto raznih "gumbića" koji koštaju 500 i više kuna, kontaktirati sposobnijeg stolara koji će vam izraditi ormarić za perilicu sa nešto lucidnijim rješenjem za ventilaciju, po uzoru na npr. kompjuterska kućišta. Po svemu sudeći osuđeni smo na zvučnu torturu zbog tehnološke nekompetenosti radi lakše prodaje deklaracija. Druga mogućnost je perilicu "frknuti" u podrum, ako ga imate, jer ako ga nemate, svakako si ga izgradite, zato što u suprotnom ne pratite moderne "trendove".

Fperilic
11.12.2013., 14:58
Takozvana masivnost i tobože "kvalitetnija izrada" te "bolja rješenja", kao i "kvalitetniji i deblji materijali" određenih njemačkih brendova nemaju podlogu u stvarnosti. Težina perilica je ista, varira od 70-73 kg. Dakle marketing na gumbiće, čime u vodu padaju sve teorije o "preprodajama jeftinih brenodva" i "in-house inženjeringu kao kvaliteti". To je toliko zastarjelo da na spike mogu nasjesti samo početnici. Tenzidi općenito uništavaju vodu, bilo da se radi o 5L ili 50L, tako da se može reći da je ekološka učinkovitost u najmanju ruku upitna, te studije o istoj kasne najmanje 20 godina u odnosu na "lansiranje" proizvoda, za što nitko neće odgovarati.

mali grizzly
11.12.2013., 18:07
Samo iza toga stoje veliki napori konstruktora i primjenjuju se napredni materijali te ni jedna od teza koje navodite "ne drži vodu".

Primjerice:

http://panasonic.asia/sg/consumer/econavi/pdf/ECONAVI_FrontLoadWasher.pdf

Pogledajte u posljednjoj trećini ovog pdf dokumenta kako se usporedno radi na kućištu, prigušivanju i na zvučnom i na vibracijskom planu, te na amortizerima (dodan 3. amortizer) da se postigne što tiši rad perilice, uz dakako motor bez četkica.

A da se ne govori da uz tehnike laminacije kućišta iznutra (antivibration pads), i sam oblik oplošja perilice ima različite zone prigušivanja (Silent Arch Design) da se različitim debljinama kamene vune postigne maksimalno moguće prigušenje tamo gdje su zvukovi motora i bubnja najviše glasni.

Svi vodeći proizvođači imaju u visokoj klasi perilica posebne laminate ispod lima plus utisnuća na limu, koji ukrućuju kućište i priječe vibracije.

Što se tiče Bosch/Siemens perilica, gledajte rezultate testiranja u studenom ove godine:

http://www.testberichte.de/p/siemens-tests/wm14y54d-testbericht.html

Perilica Siemens, koja je identična Bosch modelu WAY2854D, je proglašena najtišom na ispitivanju!

Danas moderne perilice visoke klase imaju glasnoću 50 dBa (tumbanje) i 70 dBa (centrifugiranje), što u prvom slučaju znači da su na razini suđerica ulazne klase i da ne ometaju ni razgovor niti predstavljaju značajnu buku u stanu. U slučaju centrifuge, 70 dBa predstavlja još bučnost koja ne smeta većini ljudi jer tek "visoki brojevi iz te dekade 70 dBa" postaju iritantni:

http://www.chem.purdue.edu/chemsafety/training/ppetrain/dblevels.htm

Pneumatske bušilice i kosilice idu redom 90-110 dBa i treba zaštita od buke, po HTZ propisima - tako da ne vidim uopće poveznice za takve usporedbe perilica rublja i tako notorno bučnih naprava...

Čak i perilice bez posebnih utisnuća u oplošju i neke veoma napredne zvučne izolacije postižu vrijednosti 50/70 dBa, zahvaljujući motorima bez četkica, i uglavnom su toliko ugodne za ukućane da mogu prati i noću:

http://www.shopmania.rs/ves-masine/p-samsung-wf602b2bkwq-1935383

Ta ima cijenu 3000 kn približno!

Fantomlat
11.12.2013., 18:57
Počelo je izvještajem o kupnji perilice Panasonic NA107xxx za 2499kn da bi krenulo u smjeru preporuke za kupnju perilice Gorenje u Sloveniji i nastavilo sa negacijom negacija.Inače sam se bavio
prigušenjima i materijalima za prigušenje.Dovoljno je ukupnu buku prigušiti za -3dB ( dvostruko manje) da bi se to itekako osjetilo.Inače imam perilicu Panasonic sa inverterskim motorom bez četkica sa idealnim parametrima 50/70dB.Iznutra je izolirana sa mineralnom vunom,plus što ima kučište prigušeno samom izradom,nepravilnim utegnućima i ulegnućima da bi se razbile čiste linije koje najviše prenose vibracije.Kad bi vi i ja zamijenili perilice na samo par dana,shvatili bi zašto bih vas ja nakon toga pitao,zašto pišete gluposti ? Razlika u zvučnim parametrima izražava i osjetnu razliku u cijeni,uključujući i tako i druge segmente,kad se ide iz jedne u drugu kategoriju.Moja perilica uglavnom radi noću i vrlo je tiha,za razliku od mojih susjeda iznad mene,koji isto peru po noći,a perilica im buči kao traktor.