PDA

View Full Version : Akvarij i ribice

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8

Nakirija
03.02.2011., 20:32
"Naime ličinke tih puževa nalaze se izmeđuostalog i u vodi koju mi ulijevamo u akvarij."

puževi se legu iz jaja. Jaja se nalaze na staklu, biljkama, kamenju... tamo gdje ima puževa. Ako se slučajno odlijepe od podloge mogu se naći u akvrijumskoj vodi. Ali ne u vodi koju mi dolijevamo, jer uvijek dolijevaš vodu iz špine.. a ne iz bare.Ima i u vodi, jer ovo su obični barski puževi koji se nalaze u barama u našoj zemlji. Njihova jajašca često se mogu naći i u vodi koju mi koristimo za piće.

Tako da ih je nemoguće izbjeći.:)

Potpisujem osim za biljke. Anubiasu recimo netreba jako svjetlo dobro raste i na sobnoj rasvjeti i netreba mu podloga nego se priveze za panj ili kamen.
Ujedno ima cvrst list koga zlatna nemoze pojest.
Al akvarij ti je definitivno premali cak i za jednu zlatnu a kamo li za tri.Da je bar 30 l samo za jednu mogla bi imat bar kakve takve uvjete ovako njih tri vrse nuzdu i visakhrane u samo 20 l stvara se amonijak koji je otrovan i truje ih . Ti to mozes sprecavat stalnim izmjenama vode. Al preceste izmjene vode jos ako je nepripremljena i neodsrtajala isto nije dobro.
Nikakav filter ti nece previse pomoc na toliki broj riba u malom akvariju .
Anubias isto treba svijetlo. Manje nego ostale biljke, ali teško da može preživjeti bez ikakve lampe.

Ja sam pokušala u jednom malom akvariju u kojem sam htjela držati samo njega, brzo je propao.

svepet
09.02.2011., 07:19
Bok ljudi! Ne znam da li se o ovome raspravljalo no OVDJE (http://zooportal.hr/2011/01/31/pet-originalnih-ideja-za-akvarij/) sam pročitao jedan zanimljiv članak. Zanima me kako je to moguće? Kako se čisti takav akvarij? Puno hvala

skalar-pet
09.02.2011., 11:06
Bok ljudi! Ne znam da li se o ovome raspravljalo no OVDJE (http://zooportal.hr/2011/01/31/pet-originalnih-ideja-za-akvarij/) sam pročitao jedan zanimljiv članak. Zanima me kako je to moguće? Kako se čisti takav akvarij? Puno hvala

Mislim da je ovi uzas svih uzasa . Takvo nesto pogotovo ono sa vodokotlicem je savrsena naprava za mucenje riba. Vi povucete vodu ,padne nivo ribama puni se direktno nova voda puna klora i ogromne oscilacije u Temperaturi.
oNE Povezane kugle isto tako prava giljotina za ribe ,koliko vidim unutra su jos stavili bete i kolise koje neidu zajedno a i dvodihalice su znaci da moraju udahnut povremeno i atmorsferski zrak.Akako ce ovdje?
Onaj stol bi jos mogao posluzit bar teoretski ,al voda hlapi kondezira se na poklopcu bulo bi malo bljak to gledat odozgora.
Klasican akvarij ravnog stakla na visini sobnih elemenata je najidealnije i najbolje rjesenje ovo ovdje su stvarno gluposti.:s

DorianGrey
09.02.2011., 11:10
Slažem se sa skalar pet,nisam stručnjak,ali mi nikak ne zvuči dobro:flop:

skalar-pet
09.02.2011., 11:19
Ok sad sam bolje procitao skoljka kotlic ima zapravo dva spremnika je dan je za ispiranje drugi je "akvarij"
citat:
Prednjeg zapremnine 8, 3 litara koji sadrži sve neophodno da u njemu ribe mogu normalno živjeti. Stražnji spremnik manje zapremnine ima funkciju pak štedljivog ispiranja wc školjke

Sadrzis sve neophodno? 8,3 Litre a ja nabrojao 9 pajcolanki unutra ,mora da im je stvarno jako dobro unutra. :flop:

Nakirija
12.02.2011., 04:21
Ti akvariji su dobri samo za zlostavljanje riba. Predpostavljam da ti wc školjka akvariji potjelu iz SAD-a, samo oni mogu imati takve ideje.

Emma_86
15.02.2011., 16:39
Hello akvaristi :mig:

Molim savjet. Bih li ikako mogla iskoristiti akvarij dimenzija 30x20x20 (misli da ima 25 litara ako me sjećanje dobro služi :confused:), da u njemu donekle pristojnim životom živi neka ribica? Je li to dovoljno za makar 1-2 ribice. Htjela bih si urediti akvarij, a ovaj imam doma... Onda bih s vremenom ako budem pri novcima, možda kupila veći. Opet najviše do nekih 50 litara.

Jel se uopće može tako mali akvarij dimenzija koje sam rekla, opremiti, dakle sve što bi u njemu trebalo biti?

Iskreno nemam pojma o akvaristici, imali smo davno prije ribice, neke divlje male uhvaćene u potoku. Tako da nisu imale nikakvu opremu, rijetko se mijenjala voda jer ju uopće nisu prljale :confused: jele su sve živo i živjele prilično dugo u mojim surovim uvjetima :ne zna: tako da se sad želim informirati prije nego odlučim krenuti s nabavom...

bitno mi je da im omogućim koliko toliko pristojan život, ne mora ih biti puno...makar 1,2..? Jer ako to ne mogu radije neću ni uzimati.
I po mogućnosti da nisu zlatne ribice...

skalar-pet
16.02.2011., 09:56
akvarij dimenzija 30x20x20 (misli da ima 25 litara ako me sjećanje dobro služi )
Nazalost po tim dimenzijama nema 25 L nego 12L.
pomnozi duzinu xsirinu x visinu i podjeli sa 1000 i dobit ces tocnu litrazu.

da u njemu donekle pristojnim životom živi neka ribica? Je li to dovoljno za makar 1-2 ribice.
Idealna velicina akvarija za jednog betta borca ili 6 mikro razbori,ili recimo kozice ....
Jel se uopće može tako mali akvarij dimenzija koje sam rekla, opremiti, dakle sve što bi u njemu trebalo biti?
moze se jako ljepo urediti i stane sva oprema .Imas mali kineski grijac shark ispod 60 kn,i neki hang on (viseci filter) oko 80 kn.
Ako zelis bilje stavi hranjivu podlogu i iznad stolnu lampu sa stedljivom zaruljom daylight oznake 865.
Akvarij bi bilo dobro poklopit radi isparavanja i moguceg iskakanja riba . Poklopis staklom il za prvu ruku bar prozirnom najlonskom folijom.

tako da se sad želim informirati prije nego odlučim krenuti s nabavom...
bitno mi je da im omogućim koliko toliko pristojan život, ne mora ih biti puno...makar 1,2..? Jer ako to ne mogu radije neću ni uzimati.

:top:Tako se razmislja i na pravilan nacin ulazi u akvaristiku . Uzivaj u ovome prekrasnom hobiu

Emma_86
16.02.2011., 15:22
Hvala puno na ohrabrujućem postu, već sam mislila da u tako malom akvariju ne mogu ništa držati...:(

Ufff, pa to onda nije ni 12 litara.... evo link gdje se može vidjeti taj akvarij koji imam doma...ima i neki poklopac pa nisam znala objasniti kako točno izgleda, pa evo slika :)

http://img375.imageshack.us/i/img3010g.jpg/
točne mjere su: dužina 30 cm, širina 19 cm, visina 21 cm (15 cm na ovom nižem dijelu)

Grijač neki čak imam doma, 100-tinjak kuna sam ga platila već prije par godina (trebao mi je za kornjače).

Što se tiče vrsta ribica... Borac mi se sviđa, za ove mikro nisam iskreno ni čula, al sad kad vidim na netu isto su mi zgodne, a što se tiče kozica...hm to ni nije ribica zapravo ili...? :D kad guglam izbacuje mi samo slike onih kozica koje se jedu (na tanjuru :() pa ne znam jesu to te ili...

Uglavnom ne mogu se odlučiti što bi od svega toga (vrsta koje dolaze u obzir za ovakav mali akvarij), pa svaki savjet je dobrodošao :mig:. Npr.hoće borac biti usamljen pošto je sam? Ili ako uzmem par tih mikra, hoće se razmnožavati??? Eventualno koja još vrsta bi bila prikladna...? Da nije neka preosjetljiva vrsta to mi je isto bitno, da ne zeznem nešto pošto nemam pojma :D

Skalar pet hvala još jednom i nemoj zamjeriti ako ću previše daviti s pitanjima :)

Dakle da se prvo odlučim za vrstu, pa ću onda daviti s pitanjima o uređenju. Jel treba prvo pustiti vodu s filterom da stoje 2 tjedna prije nego dođu ribice, ili...??

E da još nešto bitno. Koliko ribice mogu dugo ostati same? I kako ribice podnašaju put, jel se to radi uopće, mislim jel ih itko nosio na more :rofl:?
Jer mene nema cijelo ljeto, starci su doma, ali 3 tjedna nema ni njih....

skalar-pet
16.02.2011., 18:55
Steta za akvarij onaj kosi dio je cisti gubitak prostora.
Al kad vec imas skoro svu opremu i imas volje zasto ne ,stavi ga u pogon.
Budes li danas sutra imala veci akvarij ovaj ce ti bit odlicna karantena,ljeciliste ili za uzgoj mladji.

Samo mene nemoj pitat koju ribu. Ja sam clan udruge betta svijet ,tako da uvjek mi betta na prvom mjestu.Betti nije dosadno samome ,on nije jatna riba.
Dovoljno mu je pokazivati ogledalo par puta dnevno i on ce se puhat na njega ,sepurit se . To mu je jako bitno za zdravlje i ljepotu.
Da je akvarij malo veci mogao bi on skupa sa ,mirnijim ribicama koje nemaju raskosne peraje ,tipa neonke ,razbore i slicno. Mogao bi i sa kozicama . Mad se zna desit da koja zavrsi ko hrana vecinom ih ne dira.pogotovo ako je akvarij ljepo zabiljen.
Evo link na slike kozica
http://www.google.hr/images?hl=en&source=hp&q=red+chery+shrymp&btnG=Google+Search&aq=f&aqi=&aql=&oq=&oi=image_result_group&sa=X

skalar-pet
16.02.2011., 19:19
Ili ako uzmem par tih mikra, hoće se razmnožavati??? Eventualno koja još vrsta bi bila prikladna...?
Hoce al ce tesko opsat koji malac . Osim ako akvarij nije jako jako gusto zasadjen ,pogotovo javanskom mahovinom i plutajucim biljem tipa rica ili rgolist.Sanse su male al postoje . Ja imam par mikri koje su se kod mene izmrijestile al u zajednickom akvariju bilo bi jako tesko da opstanu.

Eventualno koja još vrsta bi bila prikladna...? Da nije neka preosjetljiva vrsta to mi je isto bitno, da ne zeznem nešto pošto nemam pojma Mali je akvarij za nesto vece .Mozda neonkice ,ima jedna jako mala vrsta neonke al ju jako ijetko imaju u trgovinama Paracheirodon simulans.
Al uvjek vodi racuna da na centimetar ribe imas 2 L vode. Pa ti je tako izbor u maloma akvariju jako mali.
Dakle da se prvo odlučim za vrstu, pa ću onda daviti s pitanjima o uređenju. Jel treba prvo pustiti vodu s filterom da stoje 2 tjedna prije nego dođu ribice, ili...??
To se zove cikliranje i da preporucljivo je . Mada evo recimo ja sad imam u planu gradnju betta boxa sa preko 50 malih akvarija koji nece imat filtere nego ce rasdit na principu automatske izmjene vode na dnevnoj bazi cca 20 posto zapremine.Dakle ako ce unutra bit samo betta moze i bez cikliranja uz redovne izmjene djela vode.E da ako imas filter nesmije vrtlozit vodu jer to bettama smeta .
E da još nešto bitno. Koliko ribice mogu dugo ostati same? I kako ribice podnašaju put, jel se to radi uopće, mislim jel ih itko nosio na more ?
Jer mene nema cijelo ljeto, starci su doma, ali 3 tjedna nema ni njih....
Hm .na put mislim da ih nije pametno seljakat. Mogu se one transportirat al svako seljenje je stres koji moze uzrokovat bolest i uginuce.
Onda zaboravi male jatne ribe . Uzmi samo jednog bettana i budes li oprezna nebi trebalo bit problema sa njime putovat.

Emma_86
16.02.2011., 22:03
Da, ne bih zapravo nikako ni htjela (bar ne još, ovako neuka :D možda jednog dana) da mi se počnu razmnožavat jer ne bih podnijela da imam male ribice koje svaki dan pomalo ugibaju ili ih netko pojede.

Tako da i mislim da ću na kraju uzet borca. Baš mora bit muški? Znam da su puno ljepši al ja uvijek mislim kak bi radije uzela neku neugledniju životinjicu ne znam zašto valjda mi bude žao :rofl:

A što se akvarija tiče...hm da, to mi lijepo rješava pitanje poklopca, ali... sad kad točno izmjerim ovu nižu stranu... ispada da bi mi u akvariju moglo biti maksimalno...8 litara, maloooo, još kad stavim pijesak... :(

A ako bi išla uzimat mrvicu veći akvarij (do 20 l maksimalno jer sam ograničena, najviše prostorom jer bi ga stavila na svoj pisaći stol), vidim da u pet centru ima za 80-ak kn akvarija do 20 litara....
E sad, jel ribici važnija dubina ili dužina akvarija, ako me razumiješ? Jer gledam ove npr. šesterokutne ili ove ''kutne'', oni idu više u visinu pa mi zauzme manje mjesta, nego obični četverokutni. Sad ne znam koliko je to ribici važno...??

Tako da razmišljam kupiti možda veći, bar 15-ak litara... Ako ne, da makar privremeno bude u tih 8 l, pa mu se možda s vremenom smilujem i kupim veći..

skalar-pet
16.02.2011., 23:07
Yes!!! Za borca:)
Ovako njemu je tih 8 litara super. Bitno da vodu odrzavas na pravilan nacin i da mu pokazujes ogledalo i on ce biti sretan.Moji su boxovi za bette 5 L.
Mozes ga ucit da ti se puse na prst sta je super zabavno i atrasktivno vidit.
Dali mora bit musko ,nemora ima i ljepih zenki. Samo ta ljepa zenka da je musko bila bi jos ljepsa.:rofl:
Kad vec za razliku od vecine pocetnika ne patis za velikim perajama borca ,koje mu uzgred receno samo smetaju sta vece to teze pliva.Ja
bi ti preporucio Plakat bettu.
To je prirodniji oblik i meni ljepsi od dugorepih a ribama je manje opterecena kicma .
Evo ti link
http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auction.cgi?fwbettashmp&1297990217
Napomena Plakat ili skraceno PK bettu nemoze se kupit po pet shopovima ,ali nekolicina Hr I slo uzgaivaca ju imaju.

Emma_86
17.02.2011., 11:49
Onda neka bude zasad ovaj akvarij koji imam, pa ćemo kasnije vidjeti.

Dakle, idem popodne do pet shopa (Zoo City, valjda će bit tamo sve što mi treba...), prvenstveno kupiti filter da mogu staviti da se voda...ciklira valjda :D

Znači da uzmem taj viseći filter, što da gledam da bude najslabiji mogući (pošto ne smije mreškati vodu :ne zna:)??

E a onda bih mogla odmah i biljke kupiti (koje?? koliko njih??) da to sve namontiram u akvarij... znači za biljke mi treba..hranjiva podloga...? pa na to još ukrasni pijesak...ili ako sam dobro shvatila? Koje debljine mora biti taj sloj?

Znači ako imam žive biljke, mora im biti osvijetljeno stalno, cijeli dan i noć? Neće to ribi smetat da je baš uvijek svijetlo? A ovakva neka rasvjeta http://www.pet-centar.hr/Proizvodi.aspx?filters=c5d43d43-c11d-419d-9c48-a87c28dbc963|6d1e4e04-5d96-4c80-9c6a-4a8a43a3df8d ?

Grijač nekakav imam doma moram ga pronać samo... To je zasad to barem mislim... Ili nije?? Pa ćemo lako o ribanu razmišljat u iduća 2 tjedna :mig:

Skalar sorry što te davim ali ja ti volim sveee pitati (iako i čitam po netu) čim detaljnije, pa velika hvala na strpljenju :cerek:

skalar-pet
17.02.2011., 13:52
Filter za bettu kako si vec sama shvatila nesmije vrtlozit vodu jer ga ometa u plivanju.On je riba iz rizinih polja gdje je stajaca voda jako siromasna kisikom zato je i razvio labirint na disnom sustavu da bi mogao udisat atmosferski zrak.
E sad ja najvise preferiram taj hang on sta se zakaci na straznje staklo izvana.
Kako je tvoj akvarij "bedasto napravljen "takav filter bi stavarao preveliku buku jer bi voda padala sa visokoga .On je predvidjen da radi u akvariju gdje mu je povrsina vode sta bliza a kod tebe zbog te kose strane to nije moguce osim da ga stavis bas na tu kosu stranu .A koliko kuzim to je prednja strana pa estetski nebu bilo ljepo.:(
Druga mogucnost ti je mali unutarnji filter koje ja nevolim radi lose ucinkivitosti ,a iako se moze smanjit protok isto ce strujanje u akvariju bit prisutno - a i zauzima dosta mjesta u ionako malom akvariju.
Ako smijen predlozit umjesto zoo cytia ,ja bi radije otisao u Aqua Teru .
Ja radim sa njima pa znam cijene. Akvarij kao tvoj od cca 12 litara sa sve 4 iste stranice i kliznim poklopcem ti je cca 65 kn ,a hang on filter kinez atman oko 90 kn . U cytiu ce te samo filter tih karakteristika doc puno vise .
Sta se rasvjete tice ovaj link iz PC Nema ni jednu malu hang on rasvjetu bar ne koliko ja vidim. Ako najdes tu hang on rasvjetu .do 150 kn bilo di kupuj.(mislim daju mozda ima zoo Vili u utrinama)Ako ne dobra je i stedna zarulja na stolnoj lampi kako sam ti vec napisao.
Svjetlo radi od 8-12 sati i biljci i ribi potreban je i nocni mir (biljci radi fotonsiteze.)Imas timere u svakom centru kojiidu na obicnu uticnicu i i oni ce ti po zelji gasit i palit rasvjetu.
Bilje stavi po zelji . Al obavezno prije sljunka stavi hranjiu podlogu . Vodi racuna da ti je akvarij nizak pa kupuj samo nisko raslinje . I jednu vrstu plutajuceg . Pazi da ti ne uvale terarijsku biljku ili loncanicu,jer ce ti ubrzo uvenut. Vise o bettama na http://bettasvijet.com/smf/index.php

Emma_86
17.02.2011., 14:38
Thanks, da proučavam tu stranicu (bettasvijet) cijelo jutro :)

Sad sam se nabrijala i živcira me taj moj mali nepraktični akvarij... pa možda na kraju i uzmem bar malo veći, da betta živi kao kralj :cerek: barem što se prostora tiče...a u tom slučaju bih možda mogla i još koga doselit u akvarij (bar nekog čistača i sl., oni su mi baš dragi, i marljivi :cerek:, ili tko bi već moga mirno živjet s obzirom na bettu) al dobro o tome ću kad razriješim dilemu akvarija.... Hvala na pomoći, javim se kad razriješim ovo zasad, pa onda dolaze nove dileme :mig:

Nakirija
18.02.2011., 14:00
Hello akvaristi :mig:

Molim savjet. Bih li ikako mogla iskoristiti akvarij dimenzija 30x20x20 (misli da ima 25 litara ako me sjećanje dobro služi :confused:), da u njemu donekle pristojnim životom živi neka ribica? Je li to dovoljno za makar 1-2 ribice. Htjela bih si urediti akvarij, a ovaj imam doma... Onda bih s vremenom ako budem pri novcima, možda kupila veći. Opet najviše do nekih 50 litara.

Iskreno nemam pojma o akvaristici, imali smo davno prije ribice, neke divlje male uhvaćene u potoku. Tako da nisu imale nikakvu opremu, rijetko se mijenjala voda jer ju uopće nisu prljale :confused: jele su sve živo i živjele prilično dugo u mojim surovim uvjetima :ne zna: tako da se sad želim informirati prije nego odlučim krenuti s nabavom...

I po mogućnosti da nisu zlatne ribice...U taj akvarij možeš stavit i nekoliko guppy-a. Oni su sitne ribice, a dolaze u živim bojama. Ali treba im grijač naravno.

Emma_86
18.02.2011., 15:43
jel zna tko kakav je ovo filter??

http://www.fishandfins.co.uk/sera-biofoam-aquarium-filter.htm našla sam ga u Kaliji (vrtni centar) za oko 75 kn, ali me zbunilo što nema nikakve žice da se ukopča u struju nego samo ta cijev i spužva :confused::confused:

Još sam našla neki za 100 kn od Trixie... Uglavnom nigdje nisam našla taj viseći filter, da ne spominjem da većina prodavača nije ni čula za to :rolleyes:... u pet centru ima za oko 100 kn tih najmanjih unutarnjih... a tek viseća rasvjeta-samo me blijedo gledaju...

Uglavnom nemam više pojma, totalno sam u dilemi. Napokon sam odabrala u PC akvarij oko 30 l, bez ikakve opreme, za 100 kn (jedino sam se dvoumila dal da uzmem četvrtasti ili delta, kao trokutasti).

Da bih na kraju skužila, kad i nađem napokon filter koji paše, ajde grijač imam... ali ostaje mi najveći problem rasvjete i poklopca??!! Kako ću to riješiti ako uzmem samo goli akvarij..?! I uz najbolju improvizaciju, ne znam dal može biti i izgledati kao original komplet :confused:

Sad sam već počela razmišljati kad bih barem našla neki opremljeni komplet, jer ne znam više koja će me varijanta jeftinije doći..... ovo sam našla npr.

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.0e2fba8e98b64ae081c1f4496cb785a3 .aqua-szut-akvarij-aqua-4-start-60-60-l.aspx

e sad, je li moguće naći već opremljen (najviše mi je zbog poklopca i rasvjete) pa da bude duplo manji od ovoga (30-ak litara) i onda naravno duplo jeftiniji....

gdje je u Zgb uopće najveći izbor takvih stvari?? Bila sam u PC, Kaliji, Zoo city, i još nekim manjim pet shopovima... još nisam u Aqua tera jer mi daleko, ne znam što oni imaju..

Eto ga na, krenula sam od toga da samo uzmem 1 ribicu u svoj premali akvarij, a sad sam već totalno skrenula :confused:

surefire
19.02.2011., 12:55
Hehe, lako je skrenuti s pravog puta... :) Ja sam prije 5 godina počela s malim akvarijem od 20 litara u kojem sam držala nekoliko gupija, pa dobila jedan od 50 litara, pa kupila jedan od 80... Sad imam dva, jednog od 75 i drugog od 100 litara, s afričkim i američkim ciklidima, zaključila sam da mi oni najbolje odgovaraju. Dotad sam se držala bilja i tropskih šarenih živorotki, ali bilje mi nije osobito uspijevalo, a i te ribice nekako kratko žive. Životni vijek ciklida može biti i desetak godina.

Emma_86
19.02.2011., 15:43
našla sam u nekom malom dućanu akvarij dimenzija baš kakve tražim (oko 40x23x35, uglavnom nekih 30-ak litara).

Aquael Pearl se zove, opremljen je, dakle s poklopcem i rasvjetom (a zbog toga sam ponajviše i mislila uzet već opremljeni), s filterom i grijačem. Cijena je 450 kn. E sad, jel mislite da je to ok cijena, i da bi to bio ok akvarij?

Ja se fakat ne kužim :ne zna: a ne bih htjela da ispadne da pol te opreme crkne za par tjedana jer je loša kvaliteta, a ne bih ni htjela da znam da sam mogla i bolje proć što se cijene tiče...

realgoran
20.02.2011., 01:39
Yes!!! Za borca:)
Ovako njemu je tih 8 litara super. Bitno da vodu odrzavas na pravilan nacin i da mu pokazujes ogledalo i on ce biti sretan.Moji su boxovi za bette 5 L.
Mozes ga ucit da ti se puse na prst sta je super zabavno i atrasktivno vidit.
Dali mora bit musko ,nemora ima i ljepih zenki. Samo ta ljepa zenka da je musko bila bi jos ljepsa.:rofl:
Kad vec za razliku od vecine pocetnika ne patis za velikim perajama borca ,koje mu uzgred receno samo smetaju sta vece to teze pliva.Ja
bi ti preporucio Plakat bettu.
To je prirodniji oblik i meni ljepsi od dugorepih a ribama je manje opterecena kicma .
Evo ti link
http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auction.cgi?fwbettashmp&1297990217
Napomena Plakat ili skraceno PK bettu nemoze se kupit po pet shopovima ,ali nekolicina Hr I slo uzgaivaca ju imaju.
Molim lijepo kontakt za nekog uzgajivača betta u Hrvatskoj. Da li netko ima za prodati mladog halfmoona? Hvala.

huskybucka
20.02.2011., 09:05
našla sam u nekom malom dućanu akvarij dimenzija baš kakve tražim (oko 40x23x35, uglavnom nekih 30-ak litara).

Aquael Pearl se zove, opremljen je, dakle s poklopcem i rasvjetom (a zbog toga sam ponajviše i mislila uzet već opremljeni), s filterom i grijačem. Cijena je 450 kn. E sad, jel mislite da je to ok cijena, i da bi to bio ok akvarij?

Ja se fakat ne kužim :ne zna: a ne bih htjela da ispadne da pol te opreme crkne za par tjedana jer je loša kvaliteta, a ne bih ni htjela da znam da sam mogla i bolje proć što se cijene tiče...

Cijena ti je poprilicno velika, takav je bio nedavno u pet centru kompletan, doduse 25l za 299kn...
Al mislim da ih nema vise, mozes provjeriti..
A ako ti se daje malo vise onda imas u Baumaxu isto komplet akvarij sa svime, 60x30x30-54l za 559kn

huskybucka
20.02.2011., 09:09

http://www.fishandfins.co.uk/sera-biofoam-aquarium-filter.htm našla sam ga u Kaliji (vrtni centar) za oko 75 kn, ali me zbunilo što nema nikakve žice da se ukopča u struju nego samo ta cijev i spužva :confused::confused:

Još sam našla neki za 100 kn od Trixie... Uglavnom nigdje nisam našla taj viseći filter, da ne spominjem da većina prodavača nije ni čula za to :rolleyes:... u pet centru ima za oko 100 kn tih najmanjih unutarnjih... a tek viseća rasvjeta-samo me blijedo gledaju...

Uglavnom nemam više pojma, totalno sam u dilemi. Napokon sam odabrala u PC akvarij oko 30 l, bez ikakve opreme, za 100 kn (jedino sam se dvoumila dal da uzmem četvrtasti ili delta, kao trokutasti).

Da bih na kraju skužila, kad i nađem napokon filter koji paše, ajde grijač imam... ali ostaje mi najveći problem rasvjete i poklopca??!! Kako ću to riješiti ako uzmem samo goli akvarij..?! I uz najbolju improvizaciju, ne znam dal može biti i izgledati kao original komplet :confused:

Sad sam već počela razmišljati kad bih barem našla neki opremljeni komplet, jer ne znam više koja će me varijanta jeftinije doći..... ovo sam našla npr.

http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.0e2fba8e98b64ae081c1f4496cb785a3 .aqua-szut-akvarij-aqua-4-start-60-60-l.aspx

e sad, je li moguće naći već opremljen (najviše mi je zbog poklopca i rasvjete) pa da bude duplo manji od ovoga (30-ak litara) i onda naravno duplo jeftiniji....

gdje je u Zgb uopće najveći izbor takvih stvari?? Bila sam u PC, Kaliji, Zoo city, i još nekim manjim pet shopovima... još nisam u Aqua tera jer mi daleko, ne znam što oni imaju..

Eto ga na, krenula sam od toga da samo uzmem 1 ribicu u svoj premali akvarij, a sad sam već totalno skrenula :confused:

Ovaj iz pet centra ti je los izor, ja sam ga kupila za brata, pa smo ga isli mijenjati, jer je kvaliteta stakla žnj a ide dosta vode pa se poceo uvijati, zamijenili smo ga u pet centru za manji od 25l, kompletan za 299kn i taj je super:top:, ali mislim da su u pc-u sve te male prodali

skalar-pet
20.02.2011., 12:30

http://www.fishandfins.co.uk/sera-bi...ium-filter.htm našla sam ga u Kaliji (vrtni centar) za oko 75 kn, ali me zbunilo što nema nikakve žice da se ukopča u struju nego samo ta cijev i spužva

To je filter koji za pogon ne koristi pumpu vode nego se spaja na pumpu zraka (onu za aeraciju-sta radi mjehurice)
Jako dobra stvar. Jos od Sere:top:
Mnogi uzggaivaci ga koriste .Uopce ne vrtlozu vodu pa je pogodan za riblju mladj,kozice,i bette.

skalar-pet
20.02.2011., 12:39
Molim lijepo kontakt za nekog uzgajivača betta u Hrvatskoj. Da li netko ima za prodati mladog halfmoona? Hvala.

Na kojeg HM-a mislis ovaoga sa mog linka ? Plakat HM(kratkorepi)

ili kao sa ovoga linka HM (dugorepi)
http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auction.cgi?fwbettashm&1298254202

Ja imam jedno leglo dugorepih crvaenih . Al nisam u Hrvatskoj trenutno pa neznam kako napereuju bez mene.

Ima jos uzgaivaca naci ces ih na betta svijetu:top:

realgoran
20.02.2011., 15:42
Na kojeg HM-a mislis ovaoga sa mog linka ? Plakat HM(kratkorepi)

ili kao sa ovoga linka HM (dugorepi)
http://www.aquabid.com/cgi-bin/auction/auction.cgi?fwbettashm&1298254202

Ja imam jedno leglo dugorepih crvaenih . Al nisam u Hrvatskoj trenutno pa neznam kako napereuju bez mene.

Ima jos uzgaivaca naci ces ih na betta svijetu:top:

Gledao sam na oglasniku betta svijeta i piše da nije u prodaji niti jedna ribica... Zanima me dugorepi halfmoon, molim kontakt mail. Ja sam u Zagrebu.

skalar-pet
20.02.2011., 20:05
Bolje ti je pratit podforum mrijestovi . Pa kad vidis da je neki mrijest uspjesan i svidja ti sa rezerviras prije drugih.:lol:

Emma_86
20.02.2011., 22:51
Nakon nekoliko dana propitkivanja i razmišljanja, mislim da sam opet na početku... :rolleyes:

Mislim da ću zasad iskoristit svoj (pre)mali akvarij od 8 litara, i udomit Bettu... A na jesen onda ako bude para i dobrih prilika, možda uzet malo veći aq od toga...

Grijač imam, rasvjetu ću valjda riješit sa stolnom lampom kako mi je skalar-pet i savjetovao, dakle ostaje problem filtera...

Za tako mali aq od 8 l, rekli ste da je najbolje hang on filter. A jel zna netko gdje bih to u ZG mogla naći?? Jer gdje sam dosad bila, nisu ni čuli za to :ne zna:. I zanima me, pošto imam kao poklopac (stavila sam sliku od tog smiješnog akvarija negdje na prošloj stranici), koliko će mi onda poklopac zjapiti od ruba akvarija?? Mislim strah me da ne ostane dovoljno lufta da riba može iskočit van?!

Druga preporuka mi je bila neki mali unutarnji filter (kao onaj od Sere što sam pokazala par postova iznad), ali taj mi opet zauzima mjesta u ionako premalom aquariju. A u tom slučaju bih morala kuipovat i pumpu za njega ako sam dobro skužila on tako radi. Uglavnom to niš ne kužim. Pa bolje da ostanem na tom visećem najmanjem mogućem filteru kojeg ne mogu nać.

E da, jel treba onda za to malo bilja što bi stavila hranjiva podloga, ili samo uzmem ono (Anubias) što se pričvrsti za ''panj'' (valjda??) ili neko plutajuće?? Znači onda je dovoljan samo šljunak?

I najbitnije, hoće li Betta stvarno moći biti sretna i tako maaaalom prostoru (i sama)...???

Oprostite što opet davim al već danima sam u tome i stalno nešto kemijam nikak da krenem :mig:

skalar-pet
21.02.2011., 09:56
8 litara nije pre mali akvarij samo za bettu osima ako ne namjeravas jos koju ribu unutra. Moji akvariji su od po 5 L.Bino je samo odrzavat kvalitetu vode.
http://bettasvijet.com/web/?page_id=9

Vec san ti rekao ko u Zg drzi takve hang on filtere -Aqua Tera. Da sam u Hr i sam bi ti mogao poslat jednoga al nisam jos 10 dana.
Montaza hang ona na tvoj akvarij moze bit problematicna radi one kose strane . Stavis li filter na visu stranu voda iz filtera kad se bude preljevala u akvarij radit ce buku vode . Ako nista tjerat ce ukucane cesce na WC:lol:.
u Normalnom akvariju visina vode je do pred vrh pa te buke padanja vode nema.Ti bi to mogla sprijecit recimo Da ispod tog "vodopada" satvis nesto po cemu ce se voda cijedit recimo panj il nesto slicno...
Akvarij te litraze samo sa normalnim stranicam naci ces u Aqua Teri jako povoljno . Akvarij i filter skupa nevjerujem da ce bit preko 120 kn.
Hranjiva podloga nije neophodna ,moze i samo sljunak .postoje i tekuca gnoiva pa vecina biljki ljepo raste.
Ipak ko zeli ljepo zabiljen akvarij bez hranjive podloge to tesko bude to.
Nastoj da ti zarulja ili neonka bude jacine oko 07 do 1 w po litri .
I tad sa dobrom podlogom mozes imat prekrasno zabiljen akvarij.
Anubiusu ni mahovinama netreba hranjiva podloga i jacina svijetla treba bt sta manja. Mogu i bez rasvjete u dobro osvjetljenoj sobi.

hiroc13
21.02.2011., 13:56
Već cca 10 godina smo imali jednu zlatnu (ogromnu) koja je nedavno uginula (pretpostavljamo od starosti jer je izgledom bila ok... a ništa se novo nije mijenjalo na akvariju...)

I sada smo se odlučili nabaviti dvije lionhead zlatne, misgurnus čistača i jednu anubiasa biljku...

podloga u akvariju je ostala ista (krupni šljunak) ali smo ga dobro isprali, plastični panj koji je bio u akvariju smo malo preradili i za njega pričvrstili anubiasa (ispalo je super) očistili i potpuno oprali akvarij i dva unutarnja filtera, ali pošto su ugljen i spužvasti filtri bili mjenjani prije tjedan dana oni su ostali isti, stavili odstajalu vodu... i sve je bilo spremno...

Ali nakon tjedan dana uginuo je misgurnus (ko da ga je prekrila neka bijelo siva paučina) i odmah drugi dan na oba dvije ribe pojavile su se te "paučine" i ko da su im se raspale peraje i plivale su samo na vrhu akvarija....

Katastrofa... nemamo pojma u čemu je problem... inače ribe su kupljene u Pet Centru i izgledale su zdravo koliko smo mi mogli procijeniti...

Emma_86
21.02.2011., 16:26
Dakleeeee, napokon sam se maknula s mrtve točke :D, kupila sam filter!!
Iako sam bila lijena jahati do Španskog, pa sam kupila u Belugu, doduše za 209 kn :eek: ali nadam se da i vrijedi... Tip ga je totalno nahvalio, a ima i garanciju 2 godine, pa valjda to neš znači :ne zna:
Uglavnom filter je AquaClear 20 (18 do 76 litara, pa ću ga moć koristiti i ako kupim malčice veći akvarij), imate kakve saznanja i iskustva s tim filterom??

Što se tiče montaže.... Ja ću njega montirati na tu nižu stranu, pa ću okrenuti akvarij (koji je zapravo terarij :rolleyes:) na suprotnu stranu, tako da će mu ta niža strana s filterom biti stražnja. Vidjet ću onda kako će to funkcionirati o na što će sličiti, pa ako mi se ne bude sviđalo, kupit ću novi akvarij od recimo 20 litara i dobro.

E da, prodavač me uvjeravao da mi poklopac uopće ne treba, jer Bette ne iskaču, ali ja sam pročitala da znaju iskakati... Također mi je rekao (kao i svi dosad u svim pet shopovima) da ako uzmem veći akvarij, znači 20-ak litara, da mogu komotno Betti stavit 3 ženke (iako po ribljim forumima striktno piše da ne :ne zna:).

Tako da sad moram kupiti šljunak, supstrat zasad neću, nego samo neki anubias i panj (valjda ću znat to složit lijepo :lol:). Pa ako budem išla u malo veći akvarij (u tom slučaju bi uzela još neku ribicu), onda ću supstrat i više bilja... Zasad samo ovako, i stanovnik planiram da bude samo 1 betta pošto je samo 7 litara. Eventualno bi mu pužića satvila još (ako smijem).

I da, moram se pod hitno registrirat na neki od ovih ribljih foruma, pa da prestanem davit samo skalar-pet :D

Gwyneeth
21.02.2011., 19:36
Emma, Skalar te dobro uputio!

Moram reci da prodavaci nisu u pravu (kao ni u vecini slucajeva), bette iskacu i to jako lijepo. Takodjer podrzavam cinjenicu da im drustvo zenki ne treba tj. nije ni dobro. U malo veci akvarij mogu ici neke miroljubive tetre s njim, ali nikako druge bette ili dvodihalice.

Za pocetak mozes se pomoci samo sa komadom plexyglassa kako riba nebi iskocila. Takodjer je po zimi bitno da ima poklopac kako bi zrak iznad vode bio topao i vlazan a ne hladan i suh. Bette disu zrak (dvodihalice) i to je vrlo bitno ili mogu razviti probleme sa labirintom (organ koji dise zrak uz skrge).

I svakako nam se pridruzi na Betta Svijetu, tamo volimo sve bettoljupce i ostale akvariste :top:

realgoran, na Betta Svijetu su svi uzgajivaci kvalitetnih betta u HR, ako nema tamo mrijestova nema ih nigdje. U svakom slucaju mrijestova ima, samo mozda nisu jos za prodavanje. Najcesce ti mrijestovi niti ne dodju do oglasnog dijela jer se ribe djele izmedju clanova koji aktivno sudjeluju na forumu odnosno aktivno sudjeluju u radu udruge Betta Svijet.

Le0na
21.02.2011., 21:43
I meni su davno rekli da mogu staviti bette sa drugim ribama i da mogu ici muska i zenska zajedno.. Jos sam navela koje imam.. Jadan decko je nakon par sati ostao bez djela peraja :(
Srecom ga nisu jako izgrizle.. Onda sam ih maknula, imala sam musku i zensku bettu i stvarno su dobro funkcionirale, mozda je on bio neka cudna riba pa se nije puno upucavao..

Nakon nekog vremena odustala sam od njih a odmah zatim i od ostalih ribica..

Nadam se da cu jednog dana imati novi akvarij pa cu se vise potruditi nauciti o ribicama i necu morati pitati trgovce..

Trenutno imam prazan akvarij od 15 litara, mozda bi mogla staviti borca i 2-3 neonke, oni mogu zajedno koliko znam, ne znam samo jel odgovara velicina..

Gwyneeth
21.02.2011., 23:30
Betti je dosta 15 l, taman. Ali neonkice nece biti sretne ako nisu u jatu, jedna-dvije-tri - to je njima premalo. Min. 5-6 komada za jato. U 15 bi cak i moglo ici 5-6 kom.

I ne, tvoja betta nije bila cudna riba jer se nije upucavao. Bette se druze medjusobno samo u toku mrijesta a vjerovali ili ne - ne zele se ni oni bas uvijek mrijestiti u svakom trenutku. Nisu to ljudi :rofl:

Nakirija
21.02.2011., 23:32
Već cca 10 godina smo imali jednu zlatnu (ogromnu) koja je nedavno uginula (pretpostavljamo od starosti jer je izgledom bila ok... a ništa se novo nije mijenjalo na akvariju...)

I sada smo se odlučili nabaviti dvije lionhead zlatne, misgurnus čistača i jednu anubiasa biljku...

podloga u akvariju je ostala ista (krupni šljunak) ali smo ga dobro isprali, plastični panj koji je bio u akvariju smo malo preradili i za njega pričvrstili anubiasa (ispalo je super) očistili i potpuno oprali akvarij i dva unutarnja filtera, ali pošto su ugljen i spužvasti filtri bili mjenjani prije tjedan dana oni su ostali isti, stavili odstajalu vodu... i sve je bilo spremno...

Ali nakon tjedan dana uginuo je misgurnus (ko da ga je prekrila neka bijelo siva paučina) i odmah drugi dan na oba dvije ribe pojavile su se te "paučine" i ko da su im se raspale peraje i plivale su samo na vrhu akvarija....

Katastrofa... nemamo pojma u čemu je problem... inače ribe su kupljene u Pet Centru i izgledale su zdravo koliko smo mi mogli procijeniti...

Zlatne ribice u prirodi inače mogu doživjati 40 godina. U akvarijima kratko žive uglavnom zbog loših uvjeta. Te ribe najbolje uspijevaju u vrtnim ribnjacima.

Nakirija
21.02.2011., 23:35
I meni su davno rekli da mogu staviti bette sa drugim ribama i da mogu ici muska i zenska zajedno.. Jos sam navela koje imam.. Jadan decko je nakon par sati ostao bez djela peraja :(
Srecom ga nisu jako izgrizle.. Onda sam ih maknula, imala sam musku i zensku bettu i stvarno su dobro funkcionirale, mozda je on bio neka cudna riba pa se nije puno upucavao..

Nakon nekog vremena odustala sam od njih a odmah zatim i od ostalih ribica..

Nadam se da cu jednog dana imati novi akvarij pa cu se vise potruditi nauciti o ribicama i necu morati pitati trgovce..

Trenutno imam prazan akvarij od 15 litara, mozda bi mogla staviti borca i 2-3 neonke, oni mogu zajedno koliko znam, ne znam samo jel odgovara velicina..

Moguće da to uopće nisu ni bili mužjak i ženka. Naime mladi mužjaci jako nalikuju ženkama. Prodavači često znaju greškom prodati mladog mužjaka bette pod ženku, i onda kad mužjak malo poraste, bette se potuču do smrti.

realgoran
22.02.2011., 00:27
Bolje ti je pratit podforum mrijestovi . Pa kad vidis da je neki mrijest uspjesan i svidja ti sa rezerviras prije drugih.:lol:

Čekam već tri dana da mi potvrde mail na bettasvijetu :mad: pa ne mogu na forum. Nisam znao da je baš takva nemoguća misija dobiti kontakt od nekoga tko uzgaja bette, tim više što ne kukam oko cijene. Iako na svim forumima obično savjetuju da se ne kupuje u pet shopu očito da mi drugo ne preostaje nego tamo otići po bettu. :confused: Ako netko ipak ima u mrijestu halfmoone (po mogućnosti prevladavajuće plave, ali nije uvjet), neka mi ostavi kontakt.

skalar-pet
22.02.2011., 08:07
Realgoran. Javit cu administratorici.Mozes li mi na PP ostavit mail.
Ovih dana smo imali prijavu novih clanova pa me cudi ta se ti nisi uspio priavit.

leni.meni
28.02.2011., 14:17
Imamo hladnovodni akvarij s tri zlatne ribice od 30tak litara. U akvarij smo stavili biljku anubis koju smo zakorijenili u mangrovo drvo. No, nakon par dana voda u akvariju nam je posmeđila. Anubis smo oprali u hipermanganu, a magrovo drvo smo prokuhali. Kako ćemo se riješiti te smeđe boje? Što trebamo napraviti?

huskybucka
28.02.2011., 17:59
Imamo hladnovodni akvarij s tri zlatne ribice od 30tak litara. U akvarij smo stavili biljku anubis koju smo zakorijenili u mangrovo drvo. No, nakon par dana voda u akvariju nam je posmeđila. Anubis smo oprali u hipermanganu, a magrovo drvo smo prokuhali. Kako ćemo se riješiti te smeđe boje? Što trebamo napraviti?

Vjerojatno je to zbog mangrovog drveta.
Probaj njega izvaditi a anubias staviti na neki kamen.

DavidPET
05.03.2011., 13:31
Imam okrugli akvari od 10 litara . prodavac u pet centru mi je rekao da mogu staviti 2 zlatne ribice . proslo je 3 dana jedna jos uvijek živahno pliva a druga se okrenila bocno i diše ..( rijetko dopliva do povrine i skoro uopce ne pliva ).... jer zna netko u cemu je problem .... jer moze umrijeti :(..

St Vanja
05.03.2011., 13:35
A da pitaš nekog poput njih?
http://www.akvarij.net/

DavidPET
05.03.2011., 13:36
nezivim bas blizu pet centra :( tamo sam ih samo kupio :D .... ajde ljudi pomozite

anais calypso
05.03.2011., 13:45
Teško da će ti netko tu dati kvalitetno rješenje problema.
Najbolje bi bilo da odeš tamo gdje si kupio i opišeš ponašanje ribice, postoje neki dodaci/vitamini koji se sipaju u vodu. Što prije nešto konkretno poduzmeš, veće su šanse da će ribica preživjeti.

Ahisma
05.03.2011., 13:59
Za 2 zlatne ribice ti je potreban akvarij od MINIMALNO 60 LITARA!!!! Uz to ti je potreban filter za vodu i pumpa za zrak!

Brzo kupit veći akvarij. A sad odmah u ovoj vazi za cvijeće u koje si nagurao čak 2 osjećajna bića ko da su dva kamena, promijeni polovicu vode i razmuti u jednoj čaši pola male žličice soli i to ulij polagano unutra! Bez brige, ribica će ti preživjeti, samo joj moraš pružiti primjerenu skrb (sol, brzo) i životni prostor (VEĆI AKVARIJ).

Ahisma
05.03.2011., 14:06
Najbolje bi bilo da odeš tamo gdje si kupio i opišeš ponašanje ribice

Hej, pa tamo su mu rekli da mu je OKRUGLI akvarij (koji je u nekoliko europskih država ZABRANJEN ZAKONOM jer ribama uzrokuje traume i sljepoću) od 10 LITARA bez filtera i pumpe za zrak za 2 karasa, popularno zvanih "zlatnim ribicama" (vrsta ribe koje najviše jedu i seru - čitaj brzo zagađuju vodu, žive do 40 godina i narastu preko pola metra) sasvim OK stanište za njih. :facepalm:

Uostalom, trgovinu životinjama treba ZABRANITI!

Sad kad ih je već nabavio, nek se ulogira tu http://www.akvarij.net/forum/index.php?board=74.0 i uči, uči, uči...

Emma_86
05.03.2011., 14:14
Imam okrugli akvari od 10 litara . prodavac u pet centru mi je rekao da mogu staviti 2 zlatne ribice . proslo je 3 dana jedna jos uvijek živahno pliva a druga se okrenila bocno i diše ..( rijetko dopliva do povrine i skoro uopce ne pliva ).... jer zna netko u cemu je problem .... jer moze umrijeti :(..

U okruglom akvariju ne bi trebala živjeti ni jedna ribica, a pogotovo ne dvije zlatne u 10 litara. Po jednoj zlatnoj ribici treba 30-ak litara, pretpostavljam da nemaš ni filter ni pumpu ni ništa... Žao mi je što ti ne mogu konkretno reći kako da eventualno spasiš ribicu jer ne znam (možda evetntualno dodaš malo vode, možda su potrošile kisik :ne zna:), ali znam da te prodavač u PC dobro zeznuo. Ne mislim samo tebe, nego to uvijek rade i reći će bilo što samo da prodaju. Što mi je odvratno i diže mi se kosa na glavi od toga, jer na kraju krajeva ipak se radi o jadnoj živoj životinjici.

Preporučam ti da malo pročešljaš ovi temu na drugim forumima u vezi držanja ribica, ima dosta korisnih savjeta... A što se tiče ove dvije ribice, najbolje bi bilo da odeš u Pet centar zamijeniti taj svoj okrugli mali akvarij za dosta veći akvarij, i uz njega uzmeš opremu koja ti treba (filter, pumpica)...sredstva za pripremanje vode... I informiraj se malo o zlatnim ribicama, sretno :top:

DavidPET
05.03.2011., 14:15
dobro samo da te pitam da stavim kuhinjsku sol ili morsku ???

Ahisma
05.03.2011., 14:21
Bilo bi dobro kuhinjsku morsku sol. Nemoj kamenu.

DavidPET
05.03.2011., 14:30
U okruglom akvariju ne bi trebala živjeti ni jedna ribica, a pogotovo ne dvije zlatne u 10 litara. Po jednoj zlatnoj ribici treba 30-ak litara, pretpostavljam da nemaš ni filter ni pumpu ni ništa... Žao mi je što ti ne mogu konkretno reći kako da eventualno spasiš ribicu jer ne znam (možda evetntualno dodaš malo vode, možda su potrošile kisik :ne zna:), ali znam da te prodavač u PC dobro zeznuo. Ne mislim samo tebe, nego to uvijek rade i reći će bilo što samo da prodaju. Što mi je odvratno i diže mi se kosa na glavi od toga, jer na kraju krajeva ipak se radi o jadnoj živoj životinjici.

Preporučam ti da malo pročešljaš ovi temu na drugim forumima u vezi držanja ribica, ima dosta korisnih savjeta... A što se tiče ove dvije ribice, najbolje bi bilo da odeš u Pet centar zamijeniti taj svoj okrugli mali akvarij za dosta veći akvarij, i uz njega uzmeš opremu koja ti treba (filter, pumpica)...sredstva za pripremanje vode... I informiraj se malo o zlatnim ribicama, sretno :top:

Emma_86 HVALA PUNO SI MI POKOGLA

Ahisma
05.03.2011., 14:41
Ja se pitam... zašto se akvaristi jednom ne organiziraju u protest i ne popljuju PET CENTAR oko okruglih akvarija? Po akvarističkim forumima svaka druga tema - kukulele spašavaj ribu iz kugle! Prekipilo mi više tog PET CENTRA, a sigurna sam da nisam jedina.
Trebalo bi ih biti sram prodavati to! :hebemu:

DavidPET
05.03.2011., 15:16
Ja se pitam... zašto se akvaristi jednom ne organiziraju u protest i ne popljuju PET CENTAR oko okruglih akvarija? Po akvarističkim forumima svaka druga tema - kukulele spašavaj ribu iz kugle! Prekipilo mi više tog PET CENTRA, a sigurna sam da nisam jedina.

Ja se slazem sa tobom ali ipak trebali bi prodavati za ljude kao mi zato sto volimo zivotinje međutim ja mislim da oni tamo uopce nevole svoj posao ili ga neznaju kažu krive savjete , neda im se nista , sve im je tesko i sto je najgore govore lazi mom prijatelju rekli su da u akvarij od 50 litara mogu staviti 20 ribica ...:mad:

donili
05.03.2011., 15:27

radila sam u pet centru, sad je tamo poplava novih ljudi koji nemaju blage veze o nicemu, tako da njihove "savijete" nebi slusala.. dosta starije ekipe im je otislo iz nekih drugih razloga (i ja sam zbrisala od tamo) uglavnom, protiv okruglih akvarija je nemoguce boriti se. Uprava je ta koja dirigira prodaju i takvi se akvariji prodaju iz cistog profita, isto kao i kavezićićićići za hrcke i slicne zivotinjice u koje nebi stavila ni macju buhu.. i osobno krivim kupce za prodaju tih okruglih akvarij, pa jbt ja nejdem kupit ni sirni namaz a da se ne raspitam kakav je koji, a kamoli zivo bice...

btw nemojte mislit da ja branim Pet centar, daleko od toga, branim njihove zaposlenike (da je upravi imalo stalo do kvalitete zaposlenika, uposlili bi ih vise, organizirali bi edukacije, i vise bi pazili kod zaposljavanja)

DavidPET
05.03.2011., 16:50
Planiram kupiti akvarij od oko 150 litara i imam pitanje. Koliko u njega mogu staviti zlatnih ribica?Ali mislim ja ocu da narastu i da se mrijeste kakve uvijete moraju imati za to . :D hvala unaprijed :)

Ahisma
05.03.2011., 17:51
Logiraj se prvo na akvarij.net. Imaš tamo podforum hladnovodna akvaristika, čitaj, gledaj i otvori temu. Nitko ti sve što trebaš naučiti ne može ovdje servirati u jednom postu. Za početak pročitaj priručnik za početnike (http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498).

Ali obrati pažnu na sljedeće:
Akvarij od 150 litara se mora prvo bar tri tjedna ciklirati nakon što ga staviš u pogon i tek nakon toga možeš unutra stavljati ribe. Nemoj nikako kupovati nove ribe prije nego naučiš osnove akvaristike i odciklira ti se veliki akvarij! Dakle, prvo akvarij, šljunak, filter i pumpa. Ooooonda eventualno nove ribe.

U akvarij od 150 litara možeš staviti maksimalno 5 zlatnih.

Kako su ti ribice?

Maiya
05.03.2011., 18:41

Jel mi vjeruješ da moj stari stvarno misli da oni tamo nekog vraga znaju? :rolleyes:
Ono, nikak mu objasnit kakvi tamo rade. Kad god mu nešto padne na pamet za pitat uvijek ispočetka počne priču o tom kak će on pitat one u PC-u, oni su stručnjaci za ribice. :rolleyes:
I ide meni objašnjavat da oni znaju kaj rade. Jedini razlog da ih ništa nije do sad pitao je taj što ga ja uvjeravam da pojma nemaju i da su mnoge tako zajebali.
Ono, kaj god trebam pogledam na netu. Kakav crni Pet Centar. Tamo kupim hranu za psa i za ribice i niš ih ne pitam. Samo mi još trebaju njihovi "stručni" savjeti.

DavidPET
06.03.2011., 09:20
Logiraj se prvo na akvarij.net. Imaš tamo podforum hladnovodna akvaristika, čitaj, gledaj i otvori temu. Nitko ti sve što trebaš naučiti ne može ovdje servirati u jednom postu. Za početak pročitaj priručnik za početnike (http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498).

Ali obrati pažnu na sljedeće:
Akvarij od 150 litara se mora prvo bar tri tjedna ciklirati nakon što ga staviš u pogon i tek nakon toga možeš unutra stavljati ribe. Nemoj nikako kupovati nove ribe prije nego naučiš osnove akvaristike i odciklira ti se veliki akvarij! Dakle, prvo akvarij, šljunak, filter i pumpa. Ooooonda eventualno nove ribe.

U akvarij od 150 litara možeš staviti maksimalno 5 zlatnih.

Kako su ti ribice?

ribice su mi dobro :D samo jos neki vrijeme necu kupovati akvarij samo sam se htio raspitati dobio sam neki od 50 litara i u njemu imam 2 zlatne ribice :D i neznam sta da jos stavim od ribica :D???

Ahisma
06.03.2011., 13:36
Ništa više. Sretno!

PinkyBirdy
14.03.2011., 17:56
Dragi forumaši ljubitelji ribica,
ne znam dal mi može tko pomoći (i nadam se da sam u dobrom podforumu), ali danas sam primijetila na mojoj muškoj zlatnoj ribici da joj je iza lijeve škrge neka kvrga (kao da je nešto progutala ili kao da je tumor u pitanju). Nije trbuh u pitanju jer je puno bliže glavi (odmah iz škrge), a i nisam sigurna da je tumor jer prekjučer nije imala tu kvrgu. Sve bolesti koje sam našla na netu su vezane uz neke bakterije i parazite ili baš izrasline na ribici, ali ovo izgleda kao da je nešto iznutra. Brinem se. Ne znam što da napravim i kako da joj pomognem. :(
Imam tu ribicu već godinu i pol i do sada je bila vesela i rado se natjerivala sa još jednom muškom i jednom ženskom ribicom po akvariju. Čak su se osjećale dovoljno ugodno da su prošlo proljeće dobile pomladak. :mig:
Ima li itko iskustva s ovakvom bolešću zlatne (ili neke druge) ribice? Bilo kakva pomoć je dobrodošla. :ne zna:

vikend ratnik
14.03.2011., 18:10
kupio sam malu ribicu prike nekoliko mjeseci i sve je biloi ok i sada odjednom pliva samo na leđima ono kao naopačke, dali je to nešto normalno ili neki znak

molim savjet..hvala

Winter_Lady
20.03.2011., 10:38
Znate li mozda nekoga tko izradjuje akvarije po mjeri, a da je povoljno? Trebam akvarij koji se ne uklapa bas u standardne dimenzije koji se nude u ducanima (45x40x 30-40). Moze info na pm. Hvala. :)

surefire
20.03.2011., 11:20
Aquaterra u Zg izrađuje akvarije po mjeri.

Candy
20.03.2011., 19:28
kupio sam malu ribicu prike nekoliko mjeseci i sve je biloi ok i sada odjednom pliva samo na leđima ono kao naopačke, dali je to nešto normalno ili neki znak

molim savjet..hvala

pa nije normalno da tako pliva i znak je da se nešto dešava u akvariju, da li s kvalitetom vode ili prehranom.Sve zavisi u kakvim uvjetima je držiš i koliko je hraniš.Nemoj previše.Moguće je da ima problema s zračnim mjehurom ili čak prejedanjem.

Sajn
31.03.2011., 08:25
Zelim si dobrodoslicu na ovaj podforum. :w

Naime, srce me boli.
Nije me bilo doma dva dana i za to vrijeme moj brat mi je za rodj. donio(poklonio) akvarij i dvije ribice u njemu (ciklidi, koliko sam uspjela skuzit,al nisam sigurna) sa grijacem i filterom (pumpom?)
I okej, svidja mi se poklon i zelim ga imat i sve to tako skupa.
Tako ja sjednem za komp i surfam sta i kako dalje...
i sad cvilim jer sam procitala sta sve treba prije nego li se stave ribice u njega.
A ja ni podlogu nemam, ni kamen, ni biljku, ni drvo, ni dvorac od Pepeljuge.On kupio samo to sto sam navela. :( A, ni u novcaniku nemam bogznakaj.
I sta sad da radim?
Jel mogu ja to sve dodatno staviti (oce li na ovaj nacin umrijeti ribe? mislim nis nemaju osim ljubavi moje) ili da pocMem plakat?

U sta me uvali...

surefire
31.03.2011., 09:37
Prvo i osnovno, doznati koje su ribe vrste. Ciklida ima raznih, pa prema tome imaju i različite potrebe, neki toleriraju bilje, drugi ga nemilosrdno čupaju, nekima kao podloga odgovara pijesak i kamenje, nekima sitni šljunak... Dakle, prvo identificirati ribe, pa onda dalje.

Candy
31.03.2011., 23:21
Sajn daj probaj skužit koje su ribe u pitanju, a bilo bi dobro da staviš sliku pa će sve to biti jednostavnije.Nemoj biti u panici, a ni tužna, sve možeš naknadno staviti ali prvo moraš znati koje su ribe jer imaju različite zahtjeve.Nemoj kupovati onaj kić od dvoraca,ronioca i sl. samo ćeš baciti novac jer ćeš to brzo izvaditi,a nije ni prirodno.Ako su te ribe ciklidi onda ti treba koji kamen i pijesak za neke vrste dok s drugima ide bilje.Sve zavisi koje su.Koliko je litara akvarij? Evo koji savjet za početak, mjenjaj vodu barem jednom tjedno, čak i dva puta jer akv. nije cikliran,nemoj mjenjati svu vodu kad mjenjaš, najviše 50% da ti se naprave dobre bakterije,(možeš kupiti Nitrivec od Sere on ti ubrza cikliranje) stavi izlaz od filtera ili pumpu što već imaš da ti mreška vodu (mali valovi) da ribe imaju dosta kisika, temperaturu im stavi na 25,26 (ne vjerujem da su diskusi u pitanju) to bi moralo biti ok.Jesu male ribe ili odrasle?Da i nemoj ih previše hraniti,jednaput na dan da svaka dobije nekoliko listića biti će dovoljno.Napravi ovih par stvari i sretno, nemoj brinuti sve će biti ok.:mig:

mia0208
14.04.2011., 14:56
ima netko biljke za akvarij? za prodati
ili možda ciklide,posebno me zanimaju nigrići..dragi je lud za njima,a uskoro mu je rođendan :)

dalmatinka101
14.04.2011., 21:30
Gdje se u Rijeci i okolici moze napraviti akvarij?

Ikstomi
14.04.2011., 22:38
Ovako imam vec 5 mjeseci zlatne ribice, i vec mi ih je 10ak uginulo, ni sam neznam zasto, brinem se o njima kao o malom djetetu, redovito mijenjam vodu, pazim na prehranu, veliki akvarij, filter, pumpa, ma sve.... u početku im se počelo pojavljivati neke crne crte po stražnjoj peraji, i nakon par dana muke uginule bi, a sada su se počele pojavljivati bijele pjege, i nakon dan-dva uginu, čitao sam da možda ima neke veze sa amonijakom ali veterinar mi je preporučio sredstvo i protiv toga, i ne djeluje, radim li nešto krivo, ili da se jednostavno prebacim na držanje štakora? :D

surefire
15.04.2011., 12:33
Koliko je akvarij velik?
Postoji jako velika mogućnost da ribe dolaze već zaražene bolešću kod tebe, jer su, nažalost, pet shopovi rasadnici bolesti.

Ikstomi
15.04.2011., 18:24
Koliko je akvarij velik?
Postoji jako velika mogućnost da ribe dolaze već zaražene bolešću kod tebe, jer su, nažalost, pet shopovi rasadnici bolesti.

Neznam tocnije dimenzije, mogu izmjeriti ako treba, preogroman, je 15-ak ribica je premalo za njega.... planirao sam ih uzet još ali tek kad otkrijem što im je.

A nekako sumnjam da je iz pet shopa, jer poznam dosta ljudi kojima je sve u redu sa ribicima, dok meni stalno ugine koja.

surefire
15.04.2011., 19:05
Zlatne ribice jako prljaju vodu i lako je moguće da je voda bila zatrovana amonijakom, ako ih je puno u akvariju. potrebna količina vode na jednu zlatnu ribicu je nekih 30 litara, tako da bi ih se u akvariju od 100 litara moglo držati maksimum 3-4 komada, uz jaki filter. Vodu, ukoliko je filter dobar, nije potrebno često mijenjati, to nekad može biti više štetno nego korisno, jer se u akvarijskoj vodi nalaze i dobre bakterije koje pomažu održavanju biološke ravnoteže, pa ukoliko se voda prečesto mijenja, te bakterije ne mogu funkcionirati kako treba. Često mijenjanje dijela, naglašavam, dijela vode odgovara samo ponekim ribama (nekim vrstama ciklida), a prakticira se i zamjena većeg dijela vode nakon ciklusa liječenja riba.

skalar-pet
16.04.2011., 10:02
Ajde ti odgovori ovih par pitanja pa ti mozda pomognemo.
1. Dimenzije akvarija duzina xsirina x visina
2. broj stanovnika prije pocetka bolesti
3. prosjecna duzina ribe bez repa
4. filter vanjski ili unutrasnji? koji model?
5 akvarij je zacikliran prije unosenja riba ili ne?
6. koliko cesto radis izmjene vode ,dali je voda tretirana sretvom protiv klora?
i koliki postotak vode tad odprilike mjenjas?Vodu mjenjas sa dna ili povrsine.?

Crnjenje peraja upucuje na lose parametre vode.To se cesto desava u prenapucenim akvarijima ili onim koji nisu bili zaciklirani prije unosenja riba.

Bjele tocke je parazitska bolest. Cesto se javlja kad je riba pod stresom(transport ,losa vod i slicno) Lako se ljeci ljekom Sera costapur.

Ikstomi
16.04.2011., 13:49
1. šrirne 35cm, dužine 55, visine 33 cm
2. 7
3. 4 cm :ne zna: nisam mjerio ribicu
4. unutrašnji filter, model Rena :ne zna:
5. ne znam što znači zacikliran, može nekakav opis?
6. mjesečno jedno vodu mijenjam, dok filter dvaput mjesečno čistim, prestao sam im stavljati gradskku vodu i počeo sam im stavljati vodu iz čatrnje
7. s površine ostavljam vodu, a sa dna promijenim, promijenim 80% ukupne vode.

Koristio sam Baktopur, kao nekakav lijek koji su mi preporučili, i nema očito nikakvog efekta, hrana su im Goldenfish listići

skalar-pet
16.04.2011., 15:38
1. šrirne 35cm, dužine 55, visine 33 cm akvarij ti je 63 litre ,ja bi u njemu drzao najvise 2 ribe a kad porastu najvise 1.
2. 7 7ribica x 4 cm velicine svaka iznosi 28 cm
Ovako po cm velicine tropske ribe idu min 2 litre vode, kod hladnovodnih na 1 cm ribe ide 3 litre vode . Kako ti imas ukupno 28 cm ribe trebao bis imati za njih akvarij od minimum 84 l . Kako ribe rastu morao bis smanjivat broj riba u tom akvariju od 84 litara ili kupovat veci da bi stvar funkcionirala.
4. unutrašnji filter, model Rena
5. ne znam što znači zacikliran, može nekakav opis?
6. mjesečno jedno vodu mijenjam, dok filter dvaput mjesečno čistim, prestao sam im stavljati gradskku vodu i počeo sam im stavljati vodu iz čatrnje
Zacikliran znaci da je akvarij postavljen i stavljen u rad filter ali bez unosenja riba. Filter djelomicno cisti mehanicki vodu al njegova glavna uloga je da se na njegov filter materijal nastane kolonije pozitivnih bakterija koje ce odpad odnosno amonijak razgradjivati na manje stetne tvari koje ujedno sluze i kao hrana bilju.
Cikliranje traje od minim 2tjedna ,a pozeljno je i vise . Tek onda se unose prvi stanari.
Neznam za model filtera Rena ,al u pavilu unutrasnji filteri su puno slabije ucinkoviti od vanjskih tzv kanistar filtera. Da imas kanistar filter mogao bis mozda i prekoracit broj riba po litri (kod miroljubivih riba)a ovako si osudjen strogo postivat to pravilo.

Voda se mjenja svaka dva tj najkasnije 3 tj .mjenja se oko 20-30 posto vode ,iznimno u slucajevima bolesti do max 50%.Voda obavezno mora bit tretirana protiv klora.
Filter materijal se nesmije prati pod slavinom da ne isperemo bakterije i da ih ne ubijemo klorom iz vodovodne vode.Filter materijal se pere u akvarijskoj vodi za vrijeme izmjene iste.
Koristio sam Baktopur, kao nekakav lijek koji su mi preporučili, i nema očito nikakvog efekta, hrana su im Goldenfish listići
Za sta si ga koristio za bjele tockice. Ako si za to naravno da ne koristi kad je to ljek koji ubija bakterije a ne parazite kakvi su bjeloe tocj=kice odnosno ICH.

Kao sta vidis sve si manje vise krivo radio .
Ako zelis nastavi pisat pa da probamo spasit to sta se jos eventualno spasit da.

Ikstomi
19.04.2011., 09:53
Evo sve su mi uginule, sad razmišljam o kupnji novih, sto da prvo napravim, da promijenim filter i kako zaciklirat??

skalar-pet
19.04.2011., 19:23
Ovako kao prvo ja bi cijeli akvarij i svu opremu oprao i dezinfikcirao u otopini hipermangana. Imas kupit u svakoj ljekarni
Drugo odlucio bi koje ribljae vrste zelim imat u svom akvariju. Ako zelis i dalje imat hladnovodne ribice tj zlatne ribice ili njihove varijacije. Max broj riba za tvoj akvarij neka bude 2 . Uzivat ce dok su male a kasnije ce im ipak bit premalo.
Ako bis pak zelio vise riba u svom akvariju imas ogroman izbor tropskih riba .Izaberes manje jatne ribe i mozes imat recimo jato neonki ,cistace koridorase i algojede. Mozda i kozice ako neces neke vece ribe stavljat. Mozes i zivorotke ,plati moli ,gupi.Od njih ces jako vjerovatno dobit podmladak.

Filter zadrzi vjerovatno je ok za tvoju litrazu samo postuj pravilo 1 cm ribe 2 litre vode kod tropskih ili 1 cm ribe 3 litre vode kod hladnovodnih(imaj u vidu da su to sve mlade ribe koje rastu.)

Akvarij se ciklira na nacin da se postavi sva oprema i podloga ,bilje ako zelis(topla preporuka da stavis,samo vodi racuna da zlatne jedu mekse bilje pa stavi tvrdje.)Stavi se voda i pusti minimalno 2 tj a pozeljnio je sto duze bar 4 tj. nek vrti filter bez riba. U to vrime ce se naselit kolonije pozitivnih bakterija u filter nmaterijal i u podlogu . One ce kasnije vrsit biolosku filtraciju kad uselis ribe.
Filter materijal nikako nemoj prat u vodovodnoj vodi vec akvarijskoj tako da odrzis koloniju bakterija na filtr materijal na zivotu. One su ti najveca pomoc u odrzavanju dobre kvalitete vode i samim time zdravlja tvjih riba.:top:

Darko-ZG
23.04.2011., 17:24
Lijepi pozdrav svim ljubiteljima ribica!
U fazi sam nabavljanja akvarija pa imam jedno pitanje. Budući da nemam ambicije za DIY varijante planiram uzeti neko gotovo rješenje. Za oko mi je zapao AQUAPRO 80 (http://www.eheim.de/eheim/inhalte/index.jsp?key=liniendetail_28412_ehen)
Jel mozda neko ima takav ili zna iz iskustva nešto o njemu?
hvala!

Brančy23
27.04.2011., 10:29
Pozdrav.
Čitala sam skoro cijeli topic ali nisam našla odgovor na slijedeće pitanje:
Ima ribu borca već godinu dana, mužjaka. Stalno je veselo plivao i sve je bilo u redu.
Prije par dana počeo je ležati bočno na površini vode i teško se održava kad hoće plivati. Čitala sam da treba dati kuhanog graška. Naime grašak potone na dno i borac ne može do njega.
Kako ga nahraniti? :ne zna:
Please, help, neću da ugine!!!!

skalar-pet
27.04.2011., 19:16
Izlgleda da ima upalu plivajuceg mjehura ako nemoze zaronit. Grasak stvarno pomaze al betta(borac)je mesojed pa ce tesko hranit se graskom.
Ima li jos kakve simptome osim sta nemoze zaronit. jeli nadut ?dali su mu ljuske nakostrjesene?moze li rasirit peraje il izgledaju sljepljeno.

Ima jos jedna stvar bette zive u prosjeku do 2 godine. Pretpstavlam da je iz shopa dakle bio je star najvjerovatnije oko 6 mj.Zalosno al vrime mu izmice.

Brančy23
28.04.2011., 11:03
Izlgleda da ima upalu plivajuceg mjehura ako nemoze zaronit. Grasak stvarno pomaze al betta(borac)je mesojed pa ce tesko hranit se graskom.
Ima li jos kakve simptome osim sta nemoze zaronit. jeli nadut ?dali su mu ljuske nakostrjesene?moze li rasirit peraje il izgledaju sljepljeno.

Ima jos jedna stvar bette zive u prosjeku do 2 godine. Pretpstavlam da je iz shopa dakle bio je star najvjerovatnije oko 6 mj.Zalosno al vrime mu izmice.

Pozdrav,
uspjela sam navoditi grašak na konac i BORAC JE SUPER DANAS!!! :top:
Bio je malo napuhnut ali danas super izgleda, pliva, roni, jede sve živo ko prava riba :rofl: Nadam se da će ostati tako, puj,puj....:)
Peraje su bile ok, jedino nije mogao plivati, stalno je ležao bočno.
Hvala....:mig:

fairy_dea
28.04.2011., 16:46
Evo i ja sam se pridruzujem u svijet ribica :D Kupila sam akvarij,i stavila vodu i sve to,sad samo cekam ribice sutra. Imam jedno pitanje uvezi lampe. Bojim se da mi nebude prenisko. Evo izgleda ovako:

http://img607.imageshack.us/img607/3793/dsc00394ix.jpg (http://img607.imageshack.us/i/dsc00394ix.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)http://img5.imageshack.us/img5/1871/dsc00395vn.jpg (http://img5.imageshack.us/i/dsc00395vn.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Dali to dobro stoji ili je prenisko? :confused:

skalar-pet
28.04.2011., 18:06
Ne kupuj jos ribe pusti akvarij da se bar 2 tj ciklira:mig:

Patrizia1108
28.04.2011., 18:31
Pozdrav, nova sam u svijetu akvaristike i imam puno pitanja. Dobila sam akvarij od 20 lita i neku opremu za njega (filter, grijac, podlogu za biljke, pijesak). Sto mi jos treba? Uz to sam dobila dvije zenke bette. Koju biljku da kupim? Dali moze bilo koja ili mora biti neka odredena? Dali mogu kupiti jos i muzjaka bettu? Dali bi bilo dobro dodati jos koju drugu ribicu unutra? Sto treba jos za akvarij?
Zanima me sve u vezi betta i akvaristike opcenito. Hvala vam unaprijed. :)

fairy_dea
28.04.2011., 22:46
Ne kupuj jos ribe pusti akvarij da se bar 2 tj ciklira:mig:

pa voda stoji vec 3,4 dana zar to nije dovoljno?

cerberus
29.04.2011., 15:49
pa voda stoji vec 3,4 dana zar to nije dovoljno?

Nije. Pročitaj ovo (http://www.akvarijske-ribe.com/tekst.php?ID=49). Pisao je i skalar-pet nekoliko postova iznad.
Koju ribu misliš imati unutra?

Lampa nije prenisko, grijač bi mogla postaviti okomito, izvaditi taj šareni šljunak van, nabaviti par biljaka i pustiti to da tako stoji par tjedana.

skalar-pet
29.04.2011., 16:16
Pozdrav, nova sam u svijetu akvaristike i imam puno pitanja. Dobila sam akvarij od 20 lita i neku opremu za njega (filter, grijac, podlogu za biljke, pijesak). Sto mi jos treba? Uz to sam dobila dvije zenke bette. Koju biljku da kupim? Dali moze bilo koja ili mora biti neka odredena? Dali mogu kupiti jos i muzjaka bettu? Dali bi bilo dobro dodati jos koju drugu ribicu unutra? Sto treba jos za akvarij?
Zanima me sve u vezi betta i akvaristike opcenito. Hvala vam unaprijed. :)

Treba ti obaveno i termometar ,da provjeris dali je temp. iskapcanja grijaca optimalna.
Koliko shvacam zelis imat i bilje pa bi bilo dobro da ispod sljunka imas i neku od hranjivih podloga . Nije obavezno ali je pozeljno.Isto tako biljke zahtjevaju svjetlo tj potrebna im je odgovarajuca rasvjeta . A i ti ces uzivat vise u osvjetljenom akvariju.
Bette su teritorijalne i dosta ratoborne ribe pogotovo na svoju vrstu. Zenke se uglavnom medjusobno toleriraju ,al tek nakon sta se uspostavi hierarhija (obicno neka nadjaca ).Al i medju njima zna bit ozbiljnih borbi koje mogu zavrsit i smrcu jedne ,dosduse rijetko.
Muzijaka nikako nemoj stavljati kod njih jer bi moglo biti kobno . Najvise po muzijaka ako ima vece peraje . A moze i on ubit zenku.
U tih 20 l ja bi dodao jedino 3koridorasa ,ili jos bolje kuli kulije ,2ottocinklusa i puno bilja. Vise o bettam mozes saznati na Betta svijetu.:top:

Ps vodi racuna da filter ne vrti previse vodu jer bette vole stajacu vodu.

fairy_dea
29.04.2011., 16:44
Nije. Pročitaj ovo (http://www.akvarijske-ribe.com/tekst.php?ID=49). Pisao je i skalar-pet nekoliko postova iznad.
Koju ribu misliš imati unutra?

Lampa nije prenisko, grijač bi mogla postaviti okomito, izvaditi taj šareni šljunak van, nabaviti par biljaka i pustiti to da tako stoji par tjedana.

Stavila sam vec ribice :ne zna: imam 4 zivorotke (2 Koralj Plati i 2 Šverta) i jednog cistaca poda.
To je mali akvarij od 15l i receno mi je da je voda dosta se ciklirala.Nakon sto sam stavila ribice,nakon nekoliko sati skuzila sam su ove dvije (sverta) jedna dolje kod grijaca,a i druga je blizu zracne pumpe,ove dvije koliko toliko plivaju.:flop: Nece mi valda uginiti vec?

Zek0slav
29.04.2011., 16:45
Pozdrav!

Nedavno smo obnovili koloniju naših živorotki (guppy fish) sa par novih članova. Nakon mjesec dana su se nakotili ko ludi i imam sada hrpu malih. Razmišljam o nabavci novog/veceg akvarija pa sam mislio iskoristiti priliku i za kupnju mozda još neke druge vrste ribica. Cisto radi malo raznolikosti.

Htio bih nešto 1-2 cm velicine, neagresivno.

U akvariju je podloga od bijelih kamenčiča sa ponekim većim kamenom koje sluzi kao sidro za stabljike biljaka. Grijac odrzava temp od 25C, a nemam klasicni filter nego pumpu zraka.

Hvala na preporuci!

Patrizia1108
29.04.2011., 17:45
Treba ti obaveno i termometar ,da provjeris dali je temp. iskapcanja grijaca optimalna.
Koliko shvacam zelis imat i bilje pa bi bilo dobro da ispod sljunka imas i neku od hranjivih podloga . Nije obavezno ali je pozeljno.Isto tako biljke zahtjevaju svjetlo tj potrebna im je odgovarajuca rasvjeta . A i ti ces uzivat vise u osvjetljenom akvariju.
Bette su teritorijalne i dosta ratoborne ribe pogotovo na svoju vrstu. Zenke se uglavnom medjusobno toleriraju ,al tek nakon sta se uspostavi hierarhija (obicno neka nadjaca ).Al i medju njima zna bit ozbiljnih borbi koje mogu zavrsit i smrcu jedne ,dosduse rijetko.
Muzijaka nikako nemoj stavljati kod njih jer bi moglo biti kobno . Najvise po muzijaka ako ima vece peraje . A moze i on ubit zenku.
U tih 20 l ja bi dodao jedino 3koridorasa ,ili jos bolje kuli kulije ,2ottocinklusa i puno bilja. Vise o bettam mozes saznati na Betta svijetu.:top:

Ps vodi racuna da filter ne vrti previse vodu jer bette vole stajacu vodu.

Hvala na odgovorima... nabavila sam dns neke biljke (one koje su mi se svidale, pise na akvariju u shopu zelena biljka!?!?! vjerojatno se tako ne zove a zenska koja prodaje zna jos manje). kupila sam 3l te podloge za biljke ( na pakiranju pise da je to za akvarij od 12 do 35 litara) i sve sam to stavila...
dali je preko toga nuzno potrebno staviti sloj šljunka ili je dosta samo malo posipati jer mi se ta podloga u akvariju uopce ne cini losa?
i jos jedno pitanje dali treba zbog bilja dodavati nesto u vodu??' (gnojivo :misli: )

fairy_dea
30.04.2011., 11:19
Primjetila sam da se voda zamutila? Zasto? :ne zna: I jedna ribica non stop vija ostale,kao da ih tjera iz sredine akvarija i one se jadne onda moraju "sakriti" po coskovima? :flop:

cerberus
30.04.2011., 13:47
dali je preko toga nuzno potrebno staviti sloj šljunka ili je dosta samo malo posipati jer mi se ta podloga u akvariju uopce ne cini losa?
i jos jedno pitanje dali treba zbog bilja dodavati nesto u vodu??' (gnojivo :misli: )

Daj slike bilja, nerijetko se dogodi da ti u pet shopovima prodaju terarijsko bilje za akvarije.
I da, preko hranljive podloge bi trebao ići šljunak.

@ Zekoslav
Probaj umjesto plastičnih biljaka (pretpostavljam da su plastične, čim kažeš da ih držiš kamenjem za podlogu) nabaviti prave.
Ako ste se odlučili za veći akvarij, moja preporuka je izbaciti živorotke skroz van i odabrati jato neki tetri. Npr. neonke, one su skoro svima zanimljive.
Uz novi, veći, akvarij kupite i pravi filter, pumpa za zrak praktički ne služi ničemu atm.

Zek0slav
30.04.2011., 13:53
Nije plastično, pravo je. Korijenje se drzi za kamen da ne otpluta. :D

A ne bih se rješavao trenutnih stanara. Htio sam samo ubaciti mozda jos koju vrstu. Nemam srca riješiti ih se. :(

Primjetila sam da se voda zamutila? Zasto? :ne zna: I jedna ribica non stop vija ostale,kao da ih tjera iz sredine akvarija i one se jadne onda moraju "sakriti" po coskovima? :flop:

Da ova koja vija mozda nije....muška?
Ako me shvacas. :D

fairy_dea
30.04.2011., 14:23
Da ova koja vija mozda nije....muška?
Ako me shvacas. :D

hihi :rofl: pa moguce,ali imam osjecaj da se ove ostale nje boje,a ne da ce imati male ribice

cerberus
30.04.2011., 15:03
Primjetila sam da se voda zamutila? Zasto? :ne zna:
Voda ti se ciklira, taj proces je trebao proći bez ribica, but oh well..

Nije plastično, pravo je. Korijenje se drzi za kamen da ne otpluta. :D
A ne bih se rješavao trenutnih stanara. Htio sam samo ubaciti mozda jos koju vrstu. Nemam srca riješiti ih se. :(

Znači, to su kaj - anubiasi ili microsorumi?
Prvo nabavi filter (i taj noviji akvarij), pa vidi po pet shopovima ili forumima koje se ribe nude.
Možeš uzeti npr. corydorase za dno - C.pande ne narastu prevelike, no malo su osjetljive.

Zek0slav
30.04.2011., 15:24
Microsorum! Dvije stabljike. Jedna se udomacila u komadu debla, a drugoj korijen stavim pod kamen uvijek kada mijenjam vodu. Nabavili smo i ono bilje sa korijenjem u spuzvi, ali iz nekog razloga mi to ne traje. Dok microsorum nema takvih problema.

Nabavit cu akvarij od 70ak litara. Znaci, dvostruko veci od sadasnjeg.
Zivorotki imam sada dvadesetak.

hihi :rofl: pa moguce,ali imam osjecaj da se ove ostale nje boje,a ne da ce imati male ribice

Muške su one manje, sa velikim sarenim perajama. Trebala bi imati jednog muškog na tri ženke. To sam negdje procitao kao optimalno, jer udvaranje moze biti dosta stresno. :D

Što se tice ovog cikliranja. Kad cistim akvarij, moram svaki put cekati dva tjedna?
Problem je što nemam gdje drzati ribice za to vrijeme. Dok cistim akvarij smjestim ih u jedan prirucni na dan-dva, ali tamo im je guzva.

Mmihi
30.04.2011., 18:31
Pozdrav svima!!! ovo je moj skromni akvarij:cerek:
http://i54.tinypic.com/34ifqkh.jpg

Zek0slav
30.04.2011., 19:00
Lijep akvarij. Svida mi se pozadina.

Bio sam danas u pet centru, malo iz znatizelje.

Ribica ima svakakvih. Za malo love se moze kupiti pristojan broj manjih poput neonki i slično. Vidio sam i neke silver shark koje su jako lijepe.
Bilje im je u katastrofalnom stanju. Kada bih kupovao nešto tamo vjerojatno bih još i bolest pokupio. Akvariji im imaju one crne fuge. Ja bih htio sa bijelim ili prozirnim. :(

Mmihi
30.04.2011., 19:25
Hvala:cerek: ja ovaj akv. imam godinu dana i zadovoljna sam sa svime,od šljunka do biljke,očito sam potrefila dobro..za biljke bi se trebal raspitati kad dolaze nove tak da kupiš u dobrom stanju..a i s ribama nikad nezna š..ja imala dvije zlatne i kupila treću i za par dana sve uginule jer je ta zadnja bila bolesna...a sad s bijelim fugama nisam vidla..ali crne fuge pašu na poklopac crni i okvir. a na kraju buš najmanje gledal u fuge kad popuniš i urediš akvarij,vjeruj mi. bino da su ribice žive i zdrave:top:

Mmihi
30.04.2011., 19:33
ja svoj akvarij čistim jednom mjesećno i zamijenim 10l vode a akvarij mi ima 54l i ribe nikad ne vadim van. jer svaki put kad ih vadiš im je to veliki šok i lakše obole. kolegica mi ima te živorotke isto na akvarij od 54l i ima 3 čistaća i to je živi užas,voda joj je stalno zelena a riba ima svaki dan sve više i nezna kam bi snjima pa ih baca u wc:flop: tak da ja nebi uzela te živorotke ali svak zna kaj hoće pa...

Zek0slav
30.04.2011., 19:56
Imam ono crijevo za ciscenje dna pa s njim prijeđem svakih par tjedana. Ujedno i dolijem vode.
A akvarij komplet ispraznim pa ocistim dvaput godisnje.

Ribice sam do sada uvijek poklanjao. Mislim da umiru najcesce od starosti. :ne zna:

Mmihi
30.04.2011., 21:21
Možda im je premalo mjesta pa zato ugibaju,to je najčešći razlog,a cikliranje je priprema vode za ribice...znači sve staviš unutra kaj imaš i namjeravaš,može i malo hrane za ribice da potaknu rast bakterija,imaš čak za kupiti bakterije koje pospješuju pripremu akvarija za ribice i pustiš akvarij u pogon bar 2 tj prije nego staviš ribice unutra! i to cikliranje radiš jednom i to je to,kaj buš više posle cikilral? Ja u svojem akvriju nisam nikad cijelu vodu promijenila,nema potrebe ako redovito čistiš i ak ti filter dobro radi.

Zek0slav
01.05.2011., 09:40
A katkad se i na kamenje i na bilje uhvati smeca pa mi je logicno da komplet sve ispraznim i operem nego da samo skupljam s dna.

Mmihi
01.05.2011., 13:55
A katkad se i na kamenje i na bilje uhvati smeca pa mi je logicno da komplet sve ispraznim i operem nego da samo skupljam s dna.

Ja izvadim biljke i kamenje da ih operem ali nikad ne praznim cijeli akv. možda da ne baciš tu vodu iz akvarija nego ju naliješ u neku veću posudu pa kad očistiš akvarij tu vodu vratiš natrag,tad netrebaš čekati cikliranje a i ribe ti se nebudu gužvale u tom priručnom akvariju.

skalar-pet
01.05.2011., 16:24

To sta je tebi to logicno govori samo o tvom neiskustvu. Procitaj prirucnik za pocetnike na akvarij netu , I pocmi razmisljat kao akvarist a ne ko covjek koji uredjuje svoj prostor.:)

cerberus
02.05.2011., 18:38

Time pobiješ više dobrih bakterija koje si dobila cikliranjem, nego da mjenjaš vodu redovito. Bakterije koje se dobivaju cikliranjem se zadržavaju u filter materijalu, šljunku, i skoro svemu kaj je u vodi. Tak da pranjem toga radiš veću štetu nego da jednostavno zamijeniš vodu malo češće, bez vađenja toga svega van i pranja akvarija.
Akvarij čištiš tako da posaugaš smeće sa podloge i time u isto vrijeme vadiš prljavu vodu van, pa onda unutra natrag samo doliješ čistu vodu koja je izašla sauganjem van.
Filter opereš po potrebi, kad vidiš da se protok smanjio. I opet ne u vodi iz pipe, nego u ovoj iz akvarija, da ne pobiješ bakterije koje su se nakotile u spužvama.
To 'smeće' koje se hvata na kamenje i bilje su vjerojatno alge, no to je skroz druga priča atm.

fairy_dea
02.05.2011., 19:13
Koliko se cesto kod zivorotki rode male ribice?

Zek0slav
02.05.2011., 19:14
Time pobiješ više dobrih bakterija koje si dobila cikliranjem, nego da mjenjaš vodu redovito. Bakterije koje se dobivaju cikliranjem se zadržavaju u filter materijalu, šljunku, i skoro svemu kaj je u vodi. Tak da pranjem toga radiš veću štetu nego da jednostavno zamijeniš vodu malo češće, bez vađenja toga svega van i pranja akvarija.
Akvarij čištiš tako da posaugaš smeće sa podloge i time u isto vrijeme vadiš prljavu vodu van, pa onda unutra natrag samo doliješ čistu vodu koja je izašla sauganjem van.
Filter opereš po potrebi, kad vidiš da se protok smanjio. I opet ne u vodi iz pipe, nego u ovoj iz akvarija, da ne pobiješ bakterije koje su se nakotile u spužvama.
To 'smeće' koje se hvata na kamenje i bilje su vjerojatno alge, no to je skroz druga priča atm.

Muško sam! Dobio - nisam dobila. :D

Pod smecem sam mislio na drekece i tak to.

Koliko se cesto kod zivorotki rode male ribice?

U dobrim uvjetima.....jednom mjesecno. :D

Candy
03.05.2011., 23:12
nema potrebe čistit cijeli akavarij, nikako na taj način da sve izvadiš van.Najvažnija je redovita izmjena vode i ne previše hraniti ribe i nemaš brige.:mig:

fairy_dea
03.05.2011., 23:20
U dobrim uvjetima.....jednom mjesecno. :D

oho,ajd bas cemo vidit koliko su moje rasplodne :rofl:

Zek0slav
04.05.2011., 06:44
Nadam se da imaš malo bilja ili slično gdje se malene ribice mogu sakriti da ih veće ne pojedu. Skrovito mjesto uglavnom.

fairy_dea
04.05.2011., 09:13
Evo moj mali akvarij

http://img829.imageshack.us/img829/7317/dsc00393c.jpg (http://img829.imageshack.us/i/dsc00393c.jpg/)

Zek0slav
04.05.2011., 12:37
Supach! Manje ribice ce zauzeti dvorac pa se braniti s kule.

Na sve si mislila.

Mmihi
04.05.2011., 15:12
Evo moj mali akvarij

http://img829.imageshack.us/img829/7317/dsc00393c.jpg (http://img829.imageshack.us/i/dsc00393c.jpg/)

jesu ovo žive biljke:eek:

Zek0slav
04.05.2011., 15:35
Mislim da je plastika. Barem ovaj bansai lijevo.

fairy_dea
04.05.2011., 17:16
nije zivo

BUBICAMA
05.05.2011., 08:29
akvarij ti je blaga katastroga...,
zašto ne staviš pravo bilje..?

fairy_dea
05.05.2011., 11:11
akvarij ti je blaga katastroga...,
zašto ne staviš pravo bilje..?

:confused: zasto sto je mali od 15 l,i neznam da tu uopce moze ici pravo bilje?

surefire
05.05.2011., 12:24
Naravno da može... nabavi nezahtjevno bilje, npr. tvrdi rogolist (ceratophyllum demersum), ne treba puno svjetla, a eventualne bebe se lijepo mogu zakloniti u tom bilju. U sadašnjem stanju ne bi imale šanse obraniti se od proždrljivih odraslih, a po mom iskustvu, baš su platyji i švertovi među prvacima kad je jedenje mladih u pitanju. Namjeste se kod ženke koja koti i kako koji izađe - njam...

fairy_dea
05.05.2011., 12:28
Naravno da može... nabavi nezahtjevno bilje, npr. tvrdi rogolist (ceratophyllum demersum), ne treba puno svjetla, a eventualne bebe se lijepo mogu zakloniti u tom bilju. U sadašnjem stanju ne bi imale šanse obraniti se od proždrljivih odraslih, a po mom iskustvu, baš su platyji i švertovi među prvacima kad je jedenje mladih u pitanju. Namjeste se kod ženke koja koti i kako koji izađe - njam...

:eek: pa cula sam,da one jedu svoje mlade. A jel mogu samo ubaciti tu biljku dok su ribice unutra?

surefire
05.05.2011., 13:44
Ta biljka zapravo i ne traži sadnju, već može biti plutajuća ili se veže nečim za dno, a možeš je ubaciti bez problema bilo kad. Doduše, prije nego bilo što novo uđe u akvarij, poželjno je to isprati u blagoj otopini hipermangana, da se smanji mogućnost donošenja bolesti u akvarij. Mali akvariji poput tvog su vrlo nestabilni, nažalost. Zato se uvijek savjetuje uzeti što je moguće veći akvarij, pa i za početnike.

fairy_dea
05.05.2011., 13:57
Ta biljka zapravo i ne traži sadnju, već može biti plutajuća ili se veže nečim za dno, a možeš je ubaciti bez problema bilo kad. Doduše, prije nego bilo što novo uđe u akvarij, poželjno je to isprati u blagoj otopini hipermangana, da se smanji mogućnost donošenja bolesti u akvarij. Mali akvariji poput tvog su vrlo nestabilni, nažalost. Zato se uvijek savjetuje uzeti što je moguće veći akvarij, pa i za početnike.

a pokusat cu,pa cemo vidit.

indio34
05.05.2011., 21:21
Ja sam totalni amater. Nikad nisam ima ribice... Moj sin ih želi a i meni se sviđa ta ideja. Nemam nikakvu opremu, nikakvo iskustvo. Prije nego krenem u sve to može li mi neki "znalac" reći koliko bi trebalo novaca izdvojit, onako sa prsta na prst. Ako uzmemo u obzir da ne želim kupit "galon" i stavit u njega neku ribicu. Hti bi da to izgleda onako pristojno, da ribice mogu plivat... Naravno i da svi ukućani uživaju.

:klopa:

Šalim se, neću pojest ribice.

Mmihi
05.05.2011., 23:27
Ja sam totalni amater. Nikad nisam ima ribice... Moj sin ih želi a i meni se sviđa ta ideja. Nemam nikakvu opremu, nikakvo iskustvo. Prije nego krenem u sve to može li mi neki "znalac" reći koliko bi trebalo novaca izdvojit, onako sa prsta na prst. Ako uzmemo u obzir da ne želim kupit "galon" i stavit u njega neku ribicu. Hti bi da to izgleda onako pristojno, da ribice mogu plivat... Naravno i da svi ukućani uživaju.

:klopa:

Šalim se, neću pojest ribice.

Ovisi kolki akv planiraš i kakve ribe..ali da nebu baš mali i da se ribe ne muće u njemu,svakak barem 50l a takvih imaš od 500kn nadalje(s lampom i filterom),plus bilje oko 30 kn komad, neko ukras po mogučnosti kamen,drvo. svakak ne plastika! a ribice su ti najjeftinije,od 15kn. ali ako kupuješ zlatne,u 50l akv svakak ne više od 2 ribice jer one narastu i prek 15 cm...razmisli kaj bi pa tad pitaj,ovak napamet neznam kaj bi ti rekla još:ne zna:

Tomiša
06.05.2011., 10:55
molim malu pomoć,registriro sam se samo zbog toga.namjeravam se malo baviti ribama.kupio bi ovaj akvarij http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.0e2fba8e98b64ae081c1f4496cb785a3 .aqua-szut-aqua-4-start-aquarium-set-60x30x30cm-11w-54l.aspx .u nju bi prvenstveno stavio stavio bettu mužjaka,e sada me zanima sa kojim bi ribama on bio u u nekom OK odnosu.koje bi bilje išlo sa njima,da bude neki red.eto to me za poćetak zanima.Hvala!

fairy_dea
06.05.2011., 18:29
vidjela sam da mi je voda iz akvarija malo ishlapila,pa me zanima dali samo mogu nadosipat novu ili? :confused:

huskybucka
06.05.2011., 20:17
vidjela sam da mi je voda iz akvarija malo ishlapila,pa me zanima dali samo mogu nadosipat novu ili? :confused:

Naravno, ali voda mora odstajati 24 sta, i pripremljena s necim protiv kamenca, ffm ili sl.

fairy_dea
06.05.2011., 22:43
Naravno, ali voda mora odstajati 24 sta, i pripremljena s necim protiv kamenca, ffm ili sl.

ok,hvala :)

skalar-pet
07.05.2011., 05:25
molim malu pomoć,registriro sam se samo zbog toga.namjeravam se malo baviti ribama.kupio bi ovaj akvarij http://www.pet-centar.hr/detalji_proizvoda.0e2fba8e98b64ae081c1f4496cb785a3 .aqua-szut-aqua-4-start-aquarium-set-60x30x30cm-11w-54l.aspx .u nju bi prvenstveno stavio stavio bettu mužjaka,e sada me zanima sa kojim bi ribama on bio u u nekom OK odnosu.koje bi bilje išlo sa njima,da bude neki red.eto to me za poćetak zanima.Hvala!

Po meni to je jako los akvarij sa jako slabom rasvjetom . Samo 11W na 54 L.
Bilje ce ti jako slabo napredovati osi eventualno anubiasa.
Betta ide super sa cistacima ancirusi ,coridorasi,te neonkama il nekim drugim mirnijim tetrama.:D

Tomiša
07.05.2011., 08:04
Po meni to je jako los akvarij sa jako slabom rasvjetom . Samo 11W na 54 L.
Bilje ce ti jako slabo napredovati osi eventualno anubiasa.
Betta ide super sa cistacima ancirusi ,coridorasi,te neonkama il nekim drugim mirnijim tetrama.:D
1W ide na 1L,to sam nešto čitao po forumima.jesam li u pravu?

skalar-pet
08.05.2011., 21:03
1W ide na 1L,to sam nešto čitao po forumima.jesam li u pravu?

Ako zelis imat puno bilja i pogotovo niskog bilja prednjeg plana onda bi bio 1 W po litri super . Al takvih originalnih akvarija nema ,znaci mora se dodavat jos rasvjete.
Ako ces imat manju kolicinu bilja i manje zahtjevno bilje onda ti je 1W po litri previse . Za pocetnika koji nece imat prezahtjevno bilje ja bi izabro oko 0.5 do 0.7 w.

atsilg
10.05.2011., 10:02
Želi li netko male zgodne švertove, crne s malo crvenog, sive s malo crvenog i crvene ?
Izleglo ih se u zadnje dvije ture više od 20 i bome ih je večina preživjela.
Akvarij nam je premali za sve kad odrastu......,
pa bi ih nekoliko poklonili.::rolleyes:

cerberus
10.05.2011., 10:42

barem 50l a takvih imaš od 500kn nadalje(s lampom i filterom),plus bilje oko 30 kn komad, neko ukras po mogučnosti kamen,drvo.

indio34 - Iz iskustva, manje od 50l nikako. Što više to bolje, naravno ako imaš smisla za dekoraciju i slaganje - i novaca.
No, iskustvo dolazi s vremenom.
Preporučam tetre umjesto živorotki i zlatnih riba.
Možeš ih staviti puno, atraktivne su u jatu, a i klincima će se svidjeti. Recimo, neonke. S njima corydorase i jednog,dva ancitrusa, ovisi o veličini akvarija.

Akvarij nemojte kupovati u PetCentru ako baš ne morate, bilje još manje.
Često se zna dogoditi da vam podvale terarijsku biljku koja propadne nakon nekog vremena, a vi ste ju skupo platili.
Postoje akvaristički forumi, evo kolega s akvarij.neta (http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=59653.0) prodaje svoj akvarij za 600kn, sa opremom i svime. U oglasima se također zna nači jako, jako jeftino bilje (neki čak i poklanjaju).
Tak da prije kupovine malo po netu, zna se naći odličnih rabljenih stvari, a puno će vas jeftinije ispasti.

To je prevelik akvarij za bettu, one vole manje akvarije. I vole biti same, eventualno da s njim staviš kozice.
Akvarij sam po sebi je jako loš, poluplastičan, ovaj filter ništa ne valja.
I prešaren je.

Evo moj mali akvarij
Bez uvrede, no to nije akvarij. Kad slažete akvarij, stvar je u tome da napravite takav setup da to izgleda prirodno. Znači, filteri, grijači i gluposti bi se trebali sakriti iza bilja. Nigdje u prirodi nećete vidjeti plavo crveni šljunak i dvorac potopljen u nekom jezeru, jelda? A i tim jadnim ribama će biti puno ugodnije ako plivaju oko pravog bilja, koje im, uz to što izgleda ljepše, pruža zaklon i daje im O2.
Na kraju krajeva, kaj bi radije imali u sobi?

Ovo -
http://i52.tinypic.com/2z9jqk3.jpg

Ili ovo -
http://i56.tinypic.com/2vls07m.jpg

Winter_Lady
10.05.2011., 15:55
Imam pitanje. Morala sam hitno kupiti novi akvarij jer sam stari razbila tako da ga nisam stigla ciklirati. Voda mi je jako mutna od sitnih cestica iz pjeska pa me zanima hoce li se to samo sleci s vremenom ili mogu nesto napraviti? Hvala. :)

kikica04
10.05.2011., 16:13
Imam pitanje. Morala sam hitno kupiti novi akvarij jer sam stari razbila tako da ga nisam stigla ciklirati. Voda mi je jako mutna od sitnih cestica iz pjeska pa me zanima hoce li se to samo sleci s vremenom ili mogu nesto napraviti? Hvala. :)

Jesi pijesak dobro isprala pod vodom prije stavljanja u akvarij?

Winter_Lady
10.05.2011., 23:10
Jesi pijesak dobro isprala pod vodom prije stavljanja u akvarij?

Nisam. :( Jel ima spasa ili moram sve iz pocetka?

Winter_Lady
11.05.2011., 00:03
I jos jedno pitanje. Uz akvarij sam dobila i filter na kojemu se moze podesavati jacina pa me zanima da li i koliko utjece ta jacina na samo filtriranje jer mi se cini da je strujanje prejako ako ga pojacam i da ribe otezano plivaju. Nikako da usrecim ta svoja sirota stvorenja. :(

cerberus
11.05.2011., 07:44
Voda bi ti se trebala razbistriti nakon nekog vremena, ali ako nisi postavljala puno stvari u akvarij, vadi sve van i isperi šljunak. Ili čekaj. :D
A za filter, došao je u kompletu s akvarijem? Obično tako stave neki koji bi bio kompatibilan s litražom.
Probaj smanjiti protok tek toliko da ti ne radi uragan u akvariju, digni izlaz na površinu i namjesti ga da ju mreška bez špricanja.
Novi je i spužve su nove, pa vjerujem da jako vuče, no kad se malo zmaže, će i protok pasti, pa ćeš na kraju trebati pojačati do kraja.

kikica04
11.05.2011., 07:45
I jos jedno pitanje. Uz akvarij sam dobila i filter na kojemu se moze podesavati jacina pa me zanima da li i koliko utjece ta jacina na samo filtriranje jer mi se cini da je strujanje prejako ako ga pojacam i da ribe otezano plivaju. Nikako da usrecim ta svoja sirota stvorenja. :(

To ti je prvo sto moras uciniti prije stavljanja u akvarij. Pijesak dobro isprati, a ostale stvari koje stavljas bilje, dvorac i sl. isto isprati!

Na zalost da, pijesak izvadi van i isperi ga, nema ti druge.
Filter podesi na jacinu koja odgovara ribicama. Ako otezano plivaju smanji jacinu.

cerberus
11.05.2011., 08:37
dvorac i sl.

Dvorac isperi i baci ga u smeće! :cerek:

Winter_Lady
11.05.2011., 23:25
Dvorac isperi i baci ga u smeće! :cerek:

Joj bacila sam ga, al nisam ga isprala prije? Jel to bed? :eek: :D

Inace pjesak se skroz slegnuo i voda je savrseno bistra. :)

cerberus
12.05.2011., 11:00
Joj bacila sam ga, al nisam ga isprala prije? Jel to bed? :eek: :D

Ujme! :eek:
Sad će ti ta voda nagristi vreču za smeće i sve će ti popadati van na stubištu prilikom iznošenja smeća.
Ne zezam se, ozbiljno ti kažem.

kikica04
12.05.2011., 11:07
Kad se uzima odredena zivotinja, u ovom slucaju ribe, treba se informirati!
Mislim, ne isprani pijesak stavljati u akvarij :eek:.
Uzet cu u obzir da ste jos djeca, sto se vidi po vasim postovima.

Winter_Lady
12.05.2011., 11:26

I odrasli se nekad sale, znas?

Da, priznajem, prvi put sam ih uzela totalno neinformirana i imali su lose uvjete zivota i zao mi je zbog toga, ali sada je sve ispalo ovako jer sam imala kriznu situaciju s akvarijem i napravila sam sve na brzinu. Ne vjerujem da ce umrijeti zbog neispranog pijeska.

cerberus
12.05.2011., 12:43

Uzeti ću u obzir da nemaš smisla za humor, što se vidi po tvojem postu.
Ona je stavila neisprani pijesak, dok ti imaš dvorce po akvariju. :rolleyes:
Mislim da će ribama više naškoditi ne imanje adekvatne dekoracije u vodi od neispranog pijeska.

kikica04
12.05.2011., 13:41
Uzeti ću u obzir da nemaš smisla za humor, što se vidi po tvojem postu.
Ona je stavila neisprani pijesak, dok ti imaš dvorce po akvariju. :rolleyes:
Mislim da će ribama više naškoditi ne imanje adekvatne dekoracije u vodi od neispranog pijeska.
Ovo vase se ne zove humor, nego cinicnost, stovise izrugivanje. Znam ja dobro sto je humor, ali ovo sigurno nije.
A kao drugo nemam ja dvorce, kad sam to ikad spomenula :confused:, nego znam da vecina neinformiranih tako ureduje svoje.

cerberus
12.05.2011., 14:43
Neinformiranost je kad netko kupi kuglu i stavi dvije zlatne ribe u nju. Ovo s pijeskom se može svakome dogoditi, zaboravila je cura i kaj sad.
Ti si imala dobar savjet, ja sam imala dobar savjet, a ovo za dvorac je stvarno bila šala, nevezano uz tvoj post i spominjanje istog.
Nitko nema dvorce, ni mutnu vodu više, pa su rasprave na rubu svađe nepotrebne.
Bilo kako bilo, nije ni primjereno svađati se na topicu o hobiju koji bi trebao opuštati. :D

Patrizia1108
15.05.2011., 14:47
ej ljudi evo mene opet.... zanima me dali bette mogu promijenit spol... jer ova moja zenka ima sve vece i vece peraje... a i vise nije jednobojna smeđa kao prije nego je dobila plavkastu nijansu....

surefire
15.05.2011., 15:12
Ne mogu mijenjati spol kao neke ribice poput guppyja, kod kojih je to normalna stvar, ali mogu se jednostavno prikriti. Mladim ribama je obično dosta teško odrediti spol, a dogodi se da se mladi mužjaci prikrivaju ako su u blizini odraslog, da ih ovaj veliki ne bi zamijetio i ubio.

maurizzio
15.05.2011., 21:21
:) kako urediti akvarij i koje ribice kupiti.:confused:
Pozz svima na forumu koji pisu na temu akvarija:-)
Ja sam dobio kutni akvarij sa zaobljenom prednjom stranom 30 lit-atman ufo 350..Dao mi ga frend,ima filteri i pumpu za zrak,i neonka je neka 11w daylight..
Koliko sam malo citao, svima je lose od zaobljenog stakla i malih akvarija al to je ono sto imam..
Uljudno bi zamolio vas iskusne da mi kazu sto i kako se moze napravit od ovog sto imam.:confused:

skalar-pet
15.05.2011., 21:45
Ne mogu mijenjati spol kao neke ribice poput guppyja, kod kojih je to normalna stvar, ali mogu se jednostavno prikriti. Mladim ribama je obično dosta teško odrediti spol, a dogodi se da se mladi mužjaci prikrivaju ako su u blizini odraslog, da ih ovaj veliki ne bi zamijetio i ubio.

guppy mjenja spol ? mislis valda svert.
Sta se bette tice postoje i muzijaci sa kratkim perajama ,zovu se PLAKATI.
U prirodi su sve bette kratkorepe . Dugorepe varijante su plod ljudske selekcije.Postoji vise varijateta repa o tome ces vise saznati na betta svijet specijaliziranom forumu za bette.
Uglavnom kao sta je i Surefire rekla tvoj bettan je od pocetka bio muzijak samo je bio ili pre mlad ili se pretvarao da je zenka iz razloga koje je i Surefire navela.
Ako mu izrastu peraje najvjerovatnije ce biti varijatet repa vail tail VT ili ako mu ostanu krace peraje a musko je vjerovatno je tradicionalni PLAKAT.
Ako moze koja slika (po mogucnosti dok se sepuri na ogledalio)pa da probamo utvrdit tocan spol i varijatet.

surefire
16.05.2011., 12:43
Eto, imala sam ženku gupyja koja se čak i okotila dvaput dok nije promijenila boje u muške, naravno, nije bila više plodna ni kao muško ni kao žensko, ali promjena je bila nedvojbena.

Charobniak
28.05.2011., 16:38
Imam nekoliko pitanja u vezi zračnih "kamena" koji se koriste za raspršivanje zraka u akvarijima. Zanima me da li netko zna od kojeg je to materijala zapravo napravljeno i da li na tržištu kod nas postoje i nekakvi kvalitetniji keramički/stakleni raspršivači? Cijena nije toliki problem, važno mi je samo da sa sigurnošću znam o kojem se materijalu radi.

Zek0slav
28.05.2011., 21:35
Kvarc, ako se ne varam. Čuo sam da postoje i drveni koji ispuštaju jako lijepu izmaglicu mjehurića, ali nikad to nisam vidio. :ne zna:

Evo slikica na guglu:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQesSXMOdnNsjmXaF1TwYl1-ONyV2nxBYd3B6YgvdAjoy9XKcdFsg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5d2pzjjqesMlxVuHPc_3P_j3Hb1cPw apb_hB8oWP5iz_WsSxW

dante79
31.05.2011., 21:13
Kvarc, ako se ne varam. Čuo sam da postoje i drveni koji ispuštaju jako lijepu izmaglicu mjehurića, ali nikad to nisam vidio. :ne zna:

Evo slikica na guglu:

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQesSXMOdnNsjmXaF1TwYl1-ONyV2nxBYd3B6YgvdAjoy9XKcdFsg

http://t0.gstatic.com/images?q=tbn:ANd9GcQ5d2pzjjqesMlxVuHPc_3P_j3Hb1cPw apb_hB8oWP5iz_WsSxW

Ovo na prvoj slici je dekorativna vrsta alge, Cladophora aegagropila, koja raste u takvim kuglicama i nema nikakve veze s raspršivačima.
Za raspršivače iskreno nemam pojma. Imam doma najobičniji koji tu i tamo koristim u kozičnjaku kad zatopli. Opčenito se jako malo koriste u akvaristici jer ima puno boljih načina za prozračivanje vode, a u biljne akvarije se niti ne stavljaju.

Zek0slav
02.06.2011., 13:59
Ah, ja mislio alge prekrile drvo.

Oh, well!

Tomiša
05.06.2011., 14:40
molio bih za savjet.kupio sam biljku i zanima me dali da je ostavim ovako u akvariju ili da maknem onu neku "vuni" ili sto je več pa da je fino posadim.Ako treba maknuti "vunu": ispod šljunka se nalazi zemlja u ženskoj čarapi,dali da napravim rupu pa da je posadim u zemlju ili da korjenje stavim na čarapu.neznam kako da stavim sliku akvarija,ako mi netko može objasniti,pa da je stavim da vidite.

dante79
05.06.2011., 17:00
Obavezno očistiti biljku od te vate, odrezati trule listove, skratiti korjenčiće i zapiknuti biljku, najbolje pincetom, u šljunak. Zemlja nema potrebe da bude u čarapi jer je šljunak ionako na njoj. Sad je nemoj dirati jer si samo možeš usrati vodu. Ako je riječ o zemlji za cvijeće nadam se da si ju namakao u nekoj kanti bar par tjedana prije stavljanja u akvarij. To je sve šta ti trenutno mogu reći pošto neznam nikakve podatke o akvariju, niti znam koja je biljka.

jean_grey
08.06.2011., 08:10
e, ovako! već duže vrijeme namjeravamo nabavit akvarij, i kako pregledavam sve živo što mogu na netu izgleda da će zbog financija za sada presudit kupnja aquastar 60 od 54 l (mislim da je negdje oko 500,00 kn komplet). Što znalci misle o tome i ako ima netko iz SPLITA, to mi je najbliže, zna li gdje je najbolja ponuda opreme, bilja i ostaloga što treba stavit radi cikliranja.
A ako vam se da slobodno mi preporučite i vrstu i količinu bilja, šljunka, pijeska. Za ribice sam mislila stavit guppy, čistaće i ne znam dal još šta, al o tom po tom.

huskybucka
08.06.2011., 12:48
e, ovako! već duže vrijeme namjeravamo nabavit akvarij, i kako pregledavam sve živo što mogu na netu izgleda da će zbog financija za sada presudit kupnja aquastar 60 od 54 l (mislim da je negdje oko 500,00 kn komplet). Što znalci misle o tome i ako ima netko iz SPLITA, to mi je najbliže, zna li gdje je najbolja ponuda opreme, bilja i ostaloga što treba stavit radi cikliranja.
A ako vam se da slobodno mi preporučite i vrstu i količinu bilja, šljunka, pijeska. Za ribice sam mislila stavit guppy, čistaće i ne znam dal još šta, al o tom po tom.

Ja sam imala aquastar.
Akvarij je ok.
Ali ako ces poslusati mene, kupi neki od 100l jer nevjerojatno je koliko je voda cisca i akvarij lakse za odrzavati.
Evo ja sam kupila ovaj 2.-840kn, 95l, i supeer zadovoljna sam:
http://www.zoo-vili.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=142:akvariji-wave-poseidon
Sad vidim da imaju i taj isti za 1125kn-ali s pojacanom rasvjetom, tj. 2 lampe, ovaj moj 840kn ima 1 lampu, koja je dovoljna ali ako mislis uzgajati zahtjevnije bilje onda je bolje 2lampe.
Uglavnom Aquastar i ovo je nebo i zemlja:s
Ovom se poklopac dize kao hauba na autu kad guras ruke unutra a Aquastaru moras maknut cijeli poklopac sto nije prakticno.

dante79
08.06.2011., 12:55
A čuj, to je osnovni početnički akvarij. Za početnike bi bilo bolje da je veći, al ak nemre nemre. Rasvjeta u tom akvariju nije bogzna kaj, al se uz dobar odabir biljaka može lijepo sredit. Šljunak biraj koji ti se sviđa samo nemoj stavljat farbani. Što sitniji šljunak, akvarij će se doimati većim. Hranjivu podlogu za bilje možeš staviti il ne moraš ako ćeš se bazirati na najnezahtjevnijem bilju. Od biljaka bi ti u tom slučaju preporučio za saditi Hygrophila polysperma, Bacopa australis, Egeria densa, Sagitaria sabulata, Valisneria i razne Cryptocorine. Za vezati na panjić ili kamen sve vrste Anubiasa, Microsorume i razne vodene mahovine. Za plutanje u vodi može Pistia, vodena leća, Riccia, rogolist i meni najljepša Hydrocotyle leucocephalla, koja se može saditi i u podlogu. Za Split stvarno ne znam, al na

http://www.akvarij.net/forum/

imaš puno Splićana i stalno se u oglasima nešto od bilja poklanja ili prodaje po povoljnim cijenama.

jean_grey
08.06.2011., 17:01
Ja sam imala aquastar.
Akvarij je ok.
Ali ako ces poslusati mene, kupi neki od 100l jer nevjerojatno je koliko je voda cisca i akvarij lakse za odrzavati.
Evo ja sam kupila ovaj 2.-840kn, 95l, i supeer zadovoljna sam:
http://www.zoo-vili.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=142:akvariji-wave-poseidon
Sad vidim da imaju i taj isti za 1125kn-ali s pojacanom rasvjetom, tj. 2 lampe, ovaj moj 840kn ima 1 lampu, koja je dovoljna ali ako mislis uzgajati zahtjevnije bilje onda je bolje 2lampe.
Uglavnom Aquastar i ovo je nebo i zemlja:s
Ovom se poklopac dize kao hauba na autu kad guras ruke unutra a Aquastaru moras maknut cijeli poklopac sto nije prakticno.

@dante: hvala ti , tamo sam se već registrirala i stalno iščitavam priručnike i tražim po oglasima :)

husky: postoji mogućnost da namaknem neku lovu i uzmem povoljno wave cube 55 (oko 160 litara valjda) sa oriđiđi stalkom. Što misliš o njemu ? I ima li i on haubu :D

huskybucka
08.06.2011., 17:18
@dante: hvala ti , tamo sam se već registrirala i stalno iščitavam priručnike i tražim po oglasima :)

husky: postoji mogućnost da namaknem neku lovu i uzmem povoljno wave cube 55 (oko 160 litara valjda) sa oriđiđi stalkom. Što misliš o njemu ? I ima li i on haubu :D

E to ti nemam pojma kako on ima poklopac.
Pazi samo kad kupujes, ako kupujes rabljeni, da ti se ne desi ko meni, da curi:flop:
Sve sam bila lijepo ubacila, vodu, podlogu, sljunak....i on procurio...
Onda sam nekako namakla lovu i kupila novi.
Bitno ti je ako je rabljeni da nije stajao dugo prazan.

Mmihi
08.06.2011., 18:14
molio bih za savjet.kupio sam biljku i zanima me dali da je ostavim ovako u akvariju ili da maknem onu neku "vuni" ili sto je več pa da je fino posadim.Ako treba maknuti "vunu": ispod šljunka se nalazi zemlja u ženskoj čarapi,dali da napravim rupu pa da je posadim u zemlju ili da korjenje stavim na čarapu.neznam kako da stavim sliku akvarija,ako mi netko može objasniti,pa da je stavim da vidite.

http://www.peugeotfanclub.ba/forum/thread-155.html
pbobaj na ovoj stranici pogledati,mislim da sam dobro stavila!

dante79
09.06.2011., 06:39
E to ti nemam pojma kako on ima poklopac.
Pazi samo kad kupujes, ako kupujes rabljeni, da ti se ne desi ko meni, da curi:flop:
Sve sam bila lijepo ubacila, vodu, podlogu, sljunak....i on procurio...
Onda sam nekako namakla lovu i kupila novi.
Bitno ti je ako je rabljeni da nije stajao dugo prazan.

Nije loše, ako se kupi stariji akvarij, da ga se da preljepit. To ne košta puno, a može uštedit puno živaca i puno novaca od nastale štete na parketima. Inače se svaki akvarij, bilo novi bilo rabljeni, prije formiranja setupa napuni vodom do vrha i ostavi tako 24 sata, ako je rabljeni poželjno i par dana, da stoji.

jean_grey
09.06.2011., 11:09
Nije loše, ako se kupi stariji akvarij, da ga se da preljepit. To ne košta puno, a može uštedit puno živaca i puno novaca od nastale štete na parketima. Inače se svaki akvarij, bilo novi bilo rabljeni, prije formiranja setupa napuni vodom do vrha i ostavi tako 24 sata, ako je rabljeni poželjno i par dana, da stoji.

ma stajao bi on meni koliko god treba samo da dođe i onda znam da povratka nema :p
a i nije star , oko pola godine, ribice još plivaju u njemu, samo je pitanje transporta :confused::ne zna:

btw. upravo gledam neku trgovinu (tukano-> madagaskar) u sesvetama, navodno imaju popuste od 50%

dante79
09.06.2011., 20:35
To je, kolko sam skužio, stari dućan kihnuo, netko je otvorio novi, a ostatak robe iz staroga se prodaje po takvim akcijskim cijenama. Ak imaš koga da ti to usput prepelja super!

indio34
10.06.2011., 21:58
"SAD ZNAM DA NIŠTA NE ZNAM"

Kupij sam akvarij. Baš taj od 54L. Nalija vodu, ubacija pjesak, montira one spravice i za 24 sata ubacija prve dvi ribice. One čistače. Znam vjerovatno sam sve falija. Nemogu sad ništa popravit, situcija se tako razvijala.
Molim za pomoć!!!
Ne posjedujem ama baš nikakvo znanje o akvaristici.
Šta mi je radit (Ne želim komentar tipa nabavi mačku...), sad zasad sve dobro funkcionira. Ribe plivaju (Hoće li uginuti?), filter već 48 sati radi bez prestanka (Dali tako triba?), neonka radi otprilike 12h dnevno (Dali tako triba?)...
Nisam kupija nikakav šljunak nego sam separirani šljunak prokuhao (Dali je to ispravno?) i ubacio u akvarij. Zasad nemam namjeru sadit nikakvo bilje, "borim" se sa ribicama. Upustija sam se u nešto, sviđa mi se, a i ukućanima, samo da ne pogriješim kardinalno.
Molim neki koristan savjet, odnosno odgovor na pitanje:

1. Kakvi su izgledi za daljnim naseljavanjem i održavanjem na životu tih malih stanovnika s obzirom na navedeno u tekstu?
2. Dali stvarno filter treba radit 24h/dnevno.
3. Omjer dana i noći 1:1 točno ili netočno?
5. Temperatura je stalno oko 29, dali je previsoka, ako je kako je smanjiti?
6. Dali se i koliko često trba mjenjati voda,u kojem omjeru s obzirom na zapreminu?
7. Dali voda mora biti prokuhana, kupovna destilirana, sa špine(slavine) ili nešto četvrto?

Ne mislim odustat, zato molim pomoć.
:brukica:

dante79
11.06.2011., 00:13
1. Napravio si grešku no pošto su samo dvije ribice mislim da će sve proć OK. Kupi bočicu dobrih bakterija i svaki dan nalijevaj po uputama bar dva tjedna dok se akvarij ne zaciklira. U taj akvarij nikako ne stavljti više od jata 7-8 sitnih ribica plus komunalci. Najbolje 1 Ancistrus, kojih 5 Corydorasa i pošto si početnik, za jatašice bi ti preporučio Kardinale (Tanichtis albonubes) koji su izuzetno lijepe i otporne ribice.

2.Filter se smije gasiti isključivo prilikom čišćenja i to na kratko. Nakon nekoliko sati pougibale bi sve dobre bakterije u njemu što bi dovelo do ozbiljnog poremećaja u kvaliteti vode i uginuća većine riba.

3. 10h svjetla ti je dovoljno. Biljke bi obavezno preporučio jer pomažu u reguliranju biološke ravnoteže, troše štetne tvari iz vode i oduzimaju algama hranjive tvari. U jednom od mojih gornjih postova su nabrojane stvarno nezahtjevne vrste.

4. ...

5. 29 stupnjeva je previše. 23-26 je idealno, ovisno o vrstama riba. Rijetke ribe traže 28-30C, diskusi na primjer. Probaj otvorit poklopac. Možeš probati i s ventilatorima. To me malo brine. Ako je sad tolko, šta će bit po ljeti? Gdje ga držiš?

6. Voda se mjenja poželjno svaki tjedan, eventualno dva u omjeru 20-50%, uz usisavanje podloge barem jednom mjesečno.

7. Voda može bit iz pipe, odstajala 24h i tretirana sredstvom za pripremu vode.

Evo ti link na Priručnik za početnike. Izuzetno je kvalitetno napisan od strane stručnih ljudi i bez reklamnih tenzija. Dobro ga prouči, ako treba i nekoliko puta, a šta ti nije jasno pitaj.

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_wrapper&view=wrapper&Itemid=498

moses
11.06.2011., 12:06
Molim savjet: trebam nabaviti mjerni instrument - mjerač pH vode, ali ne mogu na internetu pronaći verziju džepnog/prijenosnog digitalnog pH metra koji se ne uranja u tekućinu niti ima one elektrode već se pomoću kapaljke tekućina ukapne u "prozorčić" instrumenta - znate li vi akvaristi postoji li negdje tako nešto i gdje da tražim? Hvala unaprijed na pomoći! :s

ChiliKimi
11.06.2011., 13:49
Molim savjet: trebam nabaviti mjerni instrument - mjerač pH vode, ali ne mogu na internetu pronaći verziju džepnog/prijenosnog digitalnog pH metra koji se ne uranja u tekućinu niti ima one elektrode već se pomoću kapaljke tekućina ukapne u "prozorčić" instrumenta - znate li vi akvaristi postoji li negdje tako nešto i gdje da tražim? Hvala unaprijed na pomoći! :s

Misliš na ovako nešto - http://www.teraristika.hr/index.php?option=com_virtuemart&page=shop.browse&category_id=91&Itemid=71

moses
11.06.2011., 16:42
Upravo tako, ali ne vidim da postoji verzija za chekiranje pH? :ne zna:

ovi gore su svi za klor,lužnatost itd.....

indio34
11.06.2011., 16:52
1. Napravio si grešku no pošto su samo dvije ribice mislim da će sve proć OK. Kupi bočicu dobrih bakterija i svaki dan nalijevaj po uputama bar dva tjedna dok se akvarij ne zaciklira. U taj akvarij nikako ne stavljti više od jata 7-8 sitnih ribica plus komunalci. Najbolje 1 Ancistrus, kojih 5 Corydorasa i pošto si početnik, za jatašice bi ti preporučio Kardinale (Tanichtis albonubes) koji su izuzetno lijepe i otporne ribice.

2.Filter se smije gasiti isključivo prilikom čišćenja i to na kratko. Nakon nekoliko sati pougibale bi sve dobre bakterije u njemu što bi dovelo do ozbiljnog poremećaja u kvaliteti vode i uginuća većine riba.

3. 10h svjetla ti je dovoljno. Biljke bi obavezno preporučio jer pomažu u reguliranju biološke ravnoteže, troše štetne tvari iz vode i oduzimaju algama hranjive tvari. U jednom od mojih gornjih postova su nabrojane stvarno nezahtjevne vrste.

4. ...

5. 29 stupnjeva je previše. 23-26 je idealno, ovisno o vrstama riba. Rijetke ribe traže 28-30C, diskusi na primjer. Probaj otvorit poklopac. Možeš probati i s ventilatorima. To me malo brine. Ako je sad tolko, šta će bit po ljeti? Gdje ga držiš?

6. Voda se mjenja poželjno svaki tjedan, eventualno dva u omjeru 20-50%, uz usisavanje podloge barem jednom mjesečno.

7. Voda može bit iz pipe, odstajala 24h i tretirana sredstvom za pripremu vode.

Evo ti link na Priručnik za početnike. Izuzetno je kvalitetno napisan od strane stručnih ljudi i bez reklamnih tenzija. Dobro ga prouči, ako treba i nekoliko puta, a šta ti nije jasno pitaj.

1. Kakvih bakterija? Možeš li mi nešto preporučit. Do sada sam stavlja Aqua Safe i Safe Start. Šta da dalje radim. Na ovim bočicama nema nekih uputa koje bi mi mogle koristiti.

2. Kvragu, potroši stuju. Ko mi je kriv, sad moram trpit...:)

3. Mogu li biljke u budućnosti, neka prvo savladam ribice. Ni o njima se ne znam brinuti. Sad zasad neka stoje pvc bilje. Imam volju i to rješit. Sviđa mi se sve ovo koliko je got komplicirano.

4...jbg

5. Na regalu. Ne grije ga ništa osim neonke i filtera. Da nisam ulija puno vode pa da se brže zagrijava zbog blizine neonke. Od vrha stakla sam ostavija nekih 6-7cm. Možda jednostavno termometar ne pokazuje točno. Dali treba biti pri vrhu, pri dnu?

6. To znači: Tjedno jedanput izbacim cca 20L vode i ulijem drugu sa slavine koja je ostajala 24h i u koju sam doda prethodno Aqua Safe. A šta se tiče podloge, sa onom pumpicom vadim svo kamenje ili? Šta kad ga izvadim, kad ga vraćam... Zašto ga vaditi...

Najviše bi volija da mi neki znalac dođe na kućnu adresu i ukratko objasni...

indio34
11.06.2011., 19:04

Kocka lede, veličine kutije cigareta? Dali je to preporičljivo? Vjerovatno nije, s druge strane, dali je itko probao?:top:

dante79
11.06.2011., 20:52
1. Može Safe start. Nalij svaki dan jedno 30% doze od početne pa tako kojih 2 tj.
2. Filter troši najmanje od svega tako da te to ne treba zabrinjavat.

3. Ne košta te ništa da ubaciš unutra malo rogolista i pistie pa nek pluta. Oni su izvanredni potrošaći štetnih tvari. A i ljepše će izgledat. Plastiku ne želim ni komentirat.

5. To je čak malo vode. Najbolje je do poklopca da se ne vidi rub vode. Može bit da je eventualno i do termometra. Obično ide dolje desno. Na led zaboravi, pobičeš ribe. Jel ko probo? Bilo je svakakvih bisera...
Kolika je temp. u prostoriji?

6. Ne vadiš nikakvo kamenje nego usisaš podlogu. Šoder će ostati na podu, a govna odu van.

riiba
14.06.2011., 18:47
pomoc... sta protiv algi u 25 litara... zasad je nutra samo jedan sijamski algojed ali on jadan nema sanse protiv ovog golijata... dali kozice, puzeve??? sta???

dante79
14.06.2011., 20:41
Uspostavljena biološka ravnoteža i dobro zacikliran akvarij, redovne izmjene vode, usisavanje podloge, što više brzorastučeg bilja, biljkama osigurani optimalni uvjeti za rast, znači prikladna rasvjeta, gnojenje, CO2 ili barem Easy carbo, optimalan broj riba, ne prekomjerno hranjenje.
A onda nakon toga dolaze kao pripomoć razni algojedi. Za tako mali akvarij najprikladnije su kozice i moš stavit 1-2 jabućara ili više nekih malih puževa npr. svrdlastih. Dobri su jer osim šta iskorištavaju sve jestivo, zavlače se u podlogu i tako je rahle. Sijamac ne ide ispod 100 litara. Otocinclusi su fenomenalni i teoretski mogu u manje akvarije, ali su dosta osjetljivi na promjene i kvalitetu vode tako da baš i nisu za početnike.

riiba
14.06.2011., 22:02
otocinklusa sam trazio i nisam ga nasao nigdje u rijeci....

jean_grey
15.06.2011., 12:18
naručen Wave poseidon riviera 60 (za sada ipak toliko), dolazi za nekih dvadesetak dana , a do tada bi ja lagano pripremala sve šta ide, ako ne budem u prilici da se zaletim negdje kupiti gotove proizvode, jer ipak mi je najbliži pet centar nekih stotinjak km.
Natapala bi zemlju za cvijeće, a doma i oko kuće imam i pijeska i šljunka (ma, jel to ono što se zove u građevini 'nula' ? ) , vinove loze oko mene kolko oćeš. Stavila bi manje zahtjevne biljke po Danteovoj preporuci, pa ne znam koliko je toga svega potrebno za aq od 60 l :ne zna:

Huskybucka, hvala i tebi na usporedbi akvarija, ovaj se čini boljim, ako ništa bar radi te haube :rofl:.

dante79
15.06.2011., 12:45
Za šljunak je iznimno bitno da nije vapnenačkog podrijetla. Testiraš s najobičnijim bijelim alkoholnim octom. Poliješ malo i ak se pjeni-ne valja. Za tih 60-tak litara ne treba neznam kakva gomila pa možda bolje i kupit gotovi negdi kad si usput. Njega ispereš 2-3 puta i dobar je, a ovako češ ostavit kičmu dok ga ispereš. Loza ti ne smije bit špricana s ničim godinama ako misliš s njom u akvarij. I opet je treba kuhat duže nego staru kravu.

jean_grey
15.06.2011., 13:34
Za šljunak je iznimno bitno da nije vapnenačkog podrijetla. Testiraš s najobičnijim bijelim alkoholnim octom. Poliješ malo i ak se pjeni-ne valja. Za tih 60-tak litara ne treba neznam kakva gomila pa možda bolje i kupit gotovi negdi kad si usput. Njega ispereš 2-3 puta i dobar je, a ovako češ ostavit kičmu dok ga ispereš. Loza ti ne smije bit špricana s ničim godinama ako misliš s njom u akvarij. I opet je treba kuhat duže nego staru kravu.

:rofl:

damn it, ja se ponadala na iskonsko-prirodno, a vidim da ni kamenje iz mora ne ide radi vapnenca

dante79
15.06.2011., 13:45
:rofl:

damn it, ja se ponadala na iskonsko-prirodno, a vidim da ni kamenje iz mora ne ide radi vapnenca

Niti čut iz mora! Kad smo kod mora, ja sutra ode malo namakat svoje papke tako da me nebu na netu jedno dva tjedna, a ti sve kaj trebaš slobodno pitaj tam na akvarij.net jer češ puno brže dobit odgovore nego tu. :)

riiba
15.06.2011., 18:33
Pozdrav, da krenem od početka...

imam mali aq 25 litara (filter, lampa, grijac) (podloga za biljke, podloga-kupljena ne iz vana) (3 biljke: anubias (ako se tako pise) i jos neke dve za koje nemam pojma kako se zovu)
ribe: 2 betta zenke, 2 corydorasa, 1 sijamskog algojeda (njega sam kupio prije dva dana na preporuku prodavacice da se rijesim algi)
u filter sam stavio vatu, CARBO ZEO-mjesavinu aktivnog ugljena CLAROCAR i zeolita, i spuzvicu koju sam dobio uz sam filter kad sam ga kupio
-dodajem bakterije
-dodajem gnojivo za biljke
unutra sam stavio jos samo komad osusenog bambusa kojeg sam prije prokuhao... ( za njega sam vezao anubias )

biljke uspijevaju
ribe mi se cine zadovoljne (makar ne krepavaju)

rastu mi alge ali to vezem uz mamu koja se brinula o aq 10 dana dok sam ja bio odsutan pa je mozda pretjerala sa hranom ???

Preporuke??? sta jos napravit??

i dali treba mijenjat vodu i koliko cesto u kojim kolicinama???

jean_grey
15.06.2011., 18:47
Niti čut iz mora! Kad smo kod mora, ja sutra ode malo namakat svoje papke tako da me nebu na netu jedno dva tjedna, a ti sve kaj trebaš slobodno pitaj tam na akvarij.net jer češ puno brže dobit odgovore nego tu. :)

je, je tamo sam već registrirana, vidjela sam tvoje postove, samo sam ja još u fazi štrebanja, pa mi glupo svašta pitat da ne bi dobila odgovor: imaš pa pročitaj :kava: Uostalom imam vremena da se pripremim, okružena sam sa 7 jezera , rijekom i morem, pa valjda nešto iskopam što smijem koristiti po svom guštu.

Uživaj u odmoru!

dante79
15.06.2011., 19:16
Pozdrav, da krenem od početka...

imam mali aq 25 litara (filter, lampa, grijac) (podloga za biljke, podloga-kupljena ne iz vana) (3 biljke: anubias (ako se tako pise) i jos neke dve za koje nemam pojma kako se zovu)
ribe: 2 betta zenke, 2 corydorasa, 1 sijamskog algojeda (njega sam kupio prije dva dana na preporuku prodavacice da se rijesim algi)
u filter sam stavio vatu, CARBO ZEO-mjesavinu aktivnog ugljena CLAROCAR i zeolita, i spuzvicu koju sam dobio uz sam filter kad sam ga kupio
-dodajem bakterije
-dodajem gnojivo za biljke
unutra sam stavio jos samo komad osusenog bambusa kojeg sam prije prokuhao... ( za njega sam vezao anubias )

biljke uspijevaju
ribe mi se cine zadovoljne (makar ne krepavaju)

rastu mi alge ali to vezem uz mamu koja se brinula o aq 10 dana dok sam ja bio odsutan pa je mozda pretjerala sa hranom ???

Preporuke??? sta jos napravit??

i dali treba mijenjat vodu i koliko cesto u kojim kolicinama???

Anubias treba jako malo gnojiva jer jako sporo raste. Ako nemaš dovoljno bilja koje će to gnojivo iskoristiti, iskoristit će ga alge. :D Najbolje je gnojiti na dnevnoj bazi jer tako bilje uvijek dobivaju frišku količinu za taj dan. Ni ti ne jedeš jednom tjedno. Imaš one malecke šprice od 1 ml kupiti u apoteci za točno doziranje. Košta par kuna. Recimo za 25 litara, pošto nije gusto zasađen 0,2 ml dnevno Nutrafinovog Plant Gro ti je i više nego previše. U filteru ostavi samo spužvu. Tu ti je potanko objašnjeno zašto:

http://www.akvarij.net/forum/index.php?topic=52865.0

Čovjek je veterinar i zna šta priča. Vodu obavezno mjenjaj jednom tjedno kojih 30%. Pošto imaš pizdarija s algama možeš slobodno i više.

riiba
15.06.2011., 21:19
a koliko treba odstajat voda koju stavljam u aq??

Tomiša
17.06.2011., 12:09
Obavezno očistiti biljku od te vate, odrezati trule listove, skratiti korjenčiće i zapiknuti biljku, najbolje pincetom, u šljunak. Zemlja nema potrebe da bude u čarapi jer je šljunak ionako na njoj. Sad je nemoj dirati jer si samo možeš usrati vodu. Ako je riječ o zemlji za cvijeće nadam se da si ju namakao u nekoj kanti bar par tjedana prije stavljanja u akvarij. To je sve šta ti trenutno mogu reći pošto neznam nikakve podatke o akvariju, niti znam koja je biljka.

e hvala ti,biljka je anubis,kasnije sam našao na internetu da je nije potrebno saditi.e sad ovako,namjeravam staviti panj od vinove loze u akv. prokuhan je par puta,tanin skoro pa i nepušta više.sad je došlo do problema,pošto je bio izgubio na težini(nisam ga odma stavio u akv),stavio sam ga u kantu sa vodom da dobije težinu.drugi dan je voda u kanti neka kao malo gusta,komadići trunja u vodi neidu na površinu nego ostaju u vodi posve mirno,malo je i mutna ali ne boje tanina već bjelkaste.na površini je ispustio mjehuriće.dali je potrebno još kuhati,ili bi možda problem bio u tome što je panj izrezan prije par mjeseci,pa se osušio,ili treba friško odrezan panj kuhat?:confused:

huskybucka
17.06.2011., 15:39
naručen Wave poseidon riviera 60 (za sada ipak toliko), dolazi za nekih dvadesetak dana , a do tada bi ja lagano pripremala sve šta ide, ako ne budem u prilici da se zaletim negdje kupiti gotove proizvode, jer ipak mi je najbliži pet centar nekih stotinjak km.
Natapala bi zemlju za cvijeće, a doma i oko kuće imam i pijeska i šljunka (ma, jel to ono što se zove u građevini 'nula' ? ) , vinove loze oko mene kolko oćeš. Stavila bi manje zahtjevne biljke po Danteovoj preporuci, pa ne znam koliko je toga svega potrebno za aq od 60 l :ne zna:

Huskybucka, hvala i tebi na usporedbi akvarija, ovaj se čini boljim, ako ništa bar radi te haube :rofl:.

Nema na cemu, ovaj moj je i 100% cvrsci od onoga aquastarovog, jer ima deblje staklo, kazem ja sam super zadovoljna, nadam se da ces i ti biti:top:

Netko je pitao koliko treba odstajati voda za akvarij, vjerojatno mislis za izmjenu, ako mislis na to-24sata, s tim da stavis neko sredstvo za pripremu AquaSafe, Ffm...
Evo i slikica mog akvarija:)
http://img851.imageshack.us/img851/4984/pict0081e.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/851/pict0081e.jpg/)

jean_grey
17.06.2011., 20:56
aaaaaaaaa.......ja ti uživam ovo gledat, meni svaki prekrasan. Pitaju moja dica je li se ovo kornjača u sredini aq smije :p:rolleyes:

Imaš pp na akvarij.net, pa kad stigneš :)

indio34
17.06.2011., 22:42
Šta su to zlatne ribice? U čemu je razlika između njih i ovih u akvaristici. Tu čitam mnoge nepoznate termine, načine pravilne akvaristike...
Kako ljudi uzmu onu teglu i ubace zlatnu ribicu i ona pliva. Ponekad promjene vodu, malo ih hrane... Dali to znači da su te ribice manje zahtjevne.
Čuja sam za izraz toplokrvne? Može li mi netko to malo rastumačit.

:kava:

huskybucka
17.06.2011., 22:51
aaaaaaaaa.......ja ti uživam ovo gledat, meni svaki prekrasan. Pitaju moja dica je li se ovo kornjača u sredini aq smije :p:rolleyes:

Imaš pp na akvarij.net, pa kad stigneš :)

Hvala, drago mi je da ti se svida.
Ima i puno ljepsih, al ovaj je po mome gustu:)
Ah kornjaca..., želja moga decka koju sam morala ispuniti:rofl:Da, smije se, simpaticna mi je, pa je tako ostala:cerek:

huskybucka
17.06.2011., 22:55
Šta su to zlatne ribice? U čemu je razlika između njih i ovih u akvaristici. Tu čitam mnoge nepoznate termine, načine pravilne akvaristike...
Kako ljudi uzmu onu teglu i ubace zlatnu ribicu i ona pliva. Ponekad promjene vodu, malo ih hrane... Dali to znači da su te ribice manje zahtjevne.
Čuja sam za izraz toplokrvne? Može li mi netko to malo rastumačit.

:kava:

Zlatne su hladnovodne, a ove sto obicno akvaristi uzgajaju su toplovodne.
Ne, upravo suprotno, zlatne ribice su jako zahtjevne, narastu dosta velike, pa im treba daleeeko veci akvarij od kugle, i dosta prljaju vodu, pa je bitno cesto odrzavati vodu-redovitim izmjenama dijela vode, nikada ne sve...

bettyboop333
18.06.2011., 09:14
ovako stvari stoje, nakon mjeseci i mjeseci proučavanja akvarija , ribica, biljaka i svega popratnog, odlučila sam se na DIY akvarij od nekih 100 litara, investicija ima dosta, tako da sam se pomirila s tim da će mi tribat dosta vremena da sve počne funkcionirat. uglavnom imam jedno pitanjce za iskusne akvariste. nigdi nisam uspila nać podatak što sa akvarijom kad moraš izbivat iz stana na neko duže vrime otrpilike 2 tjedna, a nema nikog tko bi se moga brigat o ak.:confused::ne zna:

indio34
18.06.2011., 20:30
Zlatne su hladnovodne, a ove sto obicno akvaristi uzgajaju su toplovodne.
Ne, upravo suprotno, zlatne ribice su jako zahtjevne, narastu dosta velike, pa im treba daleeeko veci akvarij od kugle, i dosta prljaju vodu, pa je bitno cesto odrzavati vodu-redovitim izmjenama dijela vode, nikada ne sve...

Mogu li dobit još neki podatak. Mogu li npr. skupa sa ovim ribama u akvarij. Ako ne, zašto? Kakvu vodu zahtjevaju, toplu, hladnu. Zašto ih ne uzgajaju ljudi koji se bave akvaristikom. Bar ja nisam primjetija.

huskybucka
18.06.2011., 20:38
Mogu li dobit još neki podatak. Mogu li npr. skupa sa ovim ribama u akvarij. Ako ne, zašto? Kakvu vodu zahtjevaju, toplu, hladnu. Zašto ih ne uzgajaju ljudi koji se bave akvaristikom. Bar ja nisam primjetija.

Pa ne mogu, zlatne ribice zive u hladnoj vodi, a toplovodne(skalari, neonke, gupy...) u toploj vodi(potreban je grijac koji grije vodu)-pa se ne mogu drzati skupa!!!Pa uzgajaju ih, al vise se uzgajaju toplovodne jer, bar meni osobno su ljepse, i imas dosta vrsta koje mozes skupa drzati, kao npr. ja u svojem skalare i neonke itd.
A sa zlatnima si uglavnom ogranicen samo na njih

Kad se izbiva npr. na 2tjedna, imas za kupiti automatsku hranilicu za ribe, za svjetlo timer koji sam gasi i pali, i molis Boga da sve bude u redu:)

bettyboop333
19.06.2011., 16:49
Kad se izbiva npr. na 2tjedna, imas za kupiti automatsku hranilicu za ribe, za svjetlo timer koji sam gasi i pali, i molis Boga da sve bude u redu:)

sad je problem koju jer sam čitala da se neke baš i nisu učinile najbolje, hrana se sljepi ili nakon nekog kratkog vremena hranilica crkne, a to mi je najgora stvar, svaki dan razmišljat dal ti je akvari u komadu i dali ribice ne plivaju leđnim stilom:)

Winter_Lady
19.06.2011., 22:26
sad je problem koju jer sam čitala da se neke baš i nisu učinile najbolje, hrana se sljepi ili nakon nekog kratkog vremena hranilica crkne, a to mi je najgora stvar, svaki dan razmišljat dal ti je akvari u komadu i dali ribice ne plivaju leđnim stilom:)

Ja sam za dva tjedna nasla malu posudicu s hranom (kao pastetica izgleda) koja se ubaci u akvarij i otpusta se. Svi su bili zivi i zdravi.

bettyboop333
20.06.2011., 09:07
a kako sa izmjenom vode za ta dva tjedna, jel biljke i ribice izdrže....:confused:

jean_grey
21.06.2011., 07:52
a kako sa izmjenom vode za ta dva tjedna, jel biljke i ribice izdrže....:confused:

mislim da će filter za ta dva tjedna odraditi svoje

Tomiša
21.06.2011., 17:26
bio sam u pet shopu kupiti bilje za akv,užas,nebi đabe uzeo.ako ima tko iz Osijeka ili okolice za prodati nek mi javi.

Winter_Lady
24.06.2011., 01:03
Sto preporucate staviti s betta muzjakom u 54 litre?

Tomiša
24.06.2011., 12:00
Sto preporucate staviti s betta muzjakom u 54 litre?

neonke i corydorse,ja ih imam sa bettom u 54 l i nemam nikakvih problema sa njima. http://bettasvijet.com/web/?p=239 možda ti ovaj članak pomogne

Winter_Lady
24.06.2011., 12:17
neonke i corydorse,ja ih imam sa bettom u 54 l i nemam nikakvih problema sa njima. http://bettasvijet.com/web/?p=239 možda ti ovaj članak pomogne

Super, to sam i mislila staviti. A koliko neonki da stavim na tu litrazu?

Tomiša
24.06.2011., 17:54
Super, to sam i mislila staviti. A koliko neonki da stavim na tu litrazu?

pošto su to jatne ribice nepreporučava se stavljati manje od 6,ja ih imam 7,a i borci kao ribe nevole gužvu u akv.vjerujem da če ti netko iskusniji moći više pomoći

okrugla_kockica
24.06.2011., 19:20
pozdrav! ovako, ribice su imale ich, ali- uspjela sam srediti situaciju sa soli i zagrijavanjem vode i mijenjanjem 50% vode. sad, zanima me samo kada ponovno mogu vratiti temperaturu grijaca na 26 stupnjve (sada je na 30). svi stanovnici akvarija prezivjeli :cerek:

Winter_Lady
26.06.2011., 13:51
Da li smeta ako mi mjehurici koje proizvodi filter vlaze lampu u akvariju? Spustila sam malo razinu vode, ali i dalje dolaze do nje.

ale329
17.07.2011., 15:06
Koliki može biti razmak između poklopca i vode da li je dosta 1cm imam ravni stakleni poklopac.

zika zivac
17.07.2011., 21:13
pozdrav svima.novi sam u ovom hobiju,imam akvarij 54l i unutra 3 zlatne ribice.kad sam ga postavio sve je bilo ok ali nakon tjedan dana voda je pozelenila.kupio sretsvo protiv algi ,usuo,voda dobila smeđu boju,nakon par dana promenio 50% vode.sad je opet zelena i to me davi:mad:
sta da napravim da se voda opet izbistri:confused:

mmiksi
18.07.2011., 18:06
ekipo pozdrav,imam pitanjce imao sam jednog frenatusa koji mi je napastvovao sharkiće i jednog gricnuo
gornju leđnu peraju pa me zanima hoće li mu se peraja obnovit (tj.izrast)
frenatusa sam vratio u zooshop i ad je mir u akvariju

koka36
19.07.2011., 18:21
pozdrav svima.novi sam u ovom hobiju,imam akvarij 54l i unutra 3 zlatne ribice.kad sam ga postavio sve je bilo ok ali nakon tjedan dana voda je pozelenila.kupio sretsvo protiv algi ,usuo,voda dobila smeđu boju,nakon par dana promenio 50% vode.sad je opet zelena i to me davi:mad:
sta da napravim da se voda opet izbistri:confused:

Smanji hranjenje, zlatne ribice su ko štakori i stalno bi jele i pojest če sve što im daš...
I kod normalnog hranjenja jako prljaju vodu i treba ju češče mjenjati kao i usisavati podlogu...
Izvadi ribice u neki lonac promjeni svu vodu i operi akvarij.
Pazi i da akvarij nije na direktnoj sunčevoj svjetlosti jer previše grije vodu a i alge to obožavaju...

koka36
19.07.2011., 18:24
Inače za vas koje muči duže izbivanje iz kuče, najednostavnije vam je kupiti hranu koja je prešana i traje preko 2 tjedna. Polako se otapa i ribice uvjek imaju jesti...
Ja do sad nikad nisam imao problema osim jednom kad je crko filter ali ribice su preživjele ali je akvarij bio močvara....
Ribice su po meni najneosjetljivije na vlasnikovo izbivanje iz kuče...

Imam jedan malo veči kamen za akvarij (ja ga nemrem ubaciti u akvarij jer mi je prevelik). Dam ga za 20-30 kn štosan je s prirodnim potpuno okruglim rupama kroz cjeli kamen (pogodan za ancitruse i slične ribe)

akvarijpocetnik
26.07.2011., 00:34
Neki dan sam kupio akvarij i počeo ga pripremati za ribice, pa imam 2 pitanja:

1) Ulio sam tekućinu za pripremu akvarijske vode. Akvarij ima 25l, a tekućine sam ulio oko 10-12 ml, kao što i piše na bočici. No, nekako mi se čini da je voda previše poplavila, a i osjeti se prilično jak miris. Također, u dućanu su mi rekli da se stavi samo prvi put ta tekućina, a da se nadalje samo redovito mijenja voda (što je pomalo nelogično, jer bi to značilo će se tijekom vremena smanjivati količina te tekućine u akvariju), dok na bočici piše da se tekućinu treba redovito koristiti prilikom čišćenja.
Koliko tog trebam stavljat i koliko često?

2) Koje ribice da kupim? Uzeo bih hladnovodne, 2 ili 3, pa ne znam koja mi je najbolja varijanta s obzirom na vrstu i spol. Uzeo bih jednu crnu (teleskop) i još jednu približno iste veličine.

huskybucka
26.07.2011., 09:25
Neki dan sam kupio akvarij i počeo ga pripremati za ribice, pa imam 2 pitanja:

1) Ulio sam tekućinu za pripremu akvarijske vode. Akvarij ima 25l, a tekućine sam ulio oko 10-12 ml, kao što i piše na bočici. No, nekako mi se čini da je voda previše poplavila, a i osjeti se prilično jak miris. Također, u dućanu su mi rekli da se stavi samo prvi put ta tekućina, a da se nadalje samo redovito mijenja voda (što je pomalo nelogično, jer bi to značilo će se tijekom vremena smanjivati količina te tekućine u akvariju), dok na bočici piše da se tekućinu treba redovito koristiti prilikom čišćenja.
Koliko tog trebam stavljat i koliko često?

2) Koje ribice da kupim? Uzeo bih hladnovodne, 2 ili 3, pa ne znam koja mi je najbolja varijanta s obzirom na vrstu i spol. Uzeo bih jednu crnu (teleskop) i još jednu približno iste veličine.

U akvariju se voda mijenja tjedno ili svaka 2tjedna, naravno ne sva voda, nego, ako ti je akvarij 25l, ti mijenjas 5l.
Vodu koju stavljas u akvarij-tih 5l mora odstajati 24sata, i unutra, na tu kolicinu 5l stavis sredstvo za pripremu vode-to plavo.(najvjerojatnije imas aquasafe, to je ok, al ima i bolje, zove se FFM.

akvarijpocetnik
26.07.2011., 18:33
U akvariju se voda mijenja tjedno ili svaka 2tjedna, naravno ne sva voda, nego, ako ti je akvarij 25l, ti mijenjas 5l.
Vodu koju stavljas u akvarij-tih 5l mora odstajati 24sata, i unutra, na tu kolicinu 5l stavis sredstvo za pripremu vode-to plavo.(najvjerojatnije imas aquasafe, to je ok, al ima i bolje, zove se FFM.

Znači da sad izlijem svu vodu i ulijem 20l + 5l s tim sredstvom?

BUBICAMA
27.07.2011., 06:49
cca 20L je uvijek u akvarijumu, a mijenjaš samo 5L. I novih 5 L tretiraš sa tim plavim sredstvom (prema uputama).

nisi napisao osnovne informacije o akvarijumu, a među njima je da li imaš filter,svijetlo..
drugo prije nego što nabaviš bilo koje ribe , dobro prouči literaturu za početnike...

(

jean_grey
27.07.2011., 10:29
akvarij 65l, ciklira se već desetak, dana, ima pet vrsti biljaka na supstratu i podlozi šljunka 2-3 mm. Svjetlo gori oko 10 sati dnevno, filter radi po preporuci na pola snage. Neke biljke su bile višak šišanja pa su mi poklonjene, ja sam ih zabola u podlogu, a kako ih je bilo dosta ne isključujem mogućnost da sam neke zabola i naopako :s
Rotala mi nekako truli u pozadini akvarija, smeđa je i ljigava. Jesu to manje močni primjerci, pitanje opstanka ili ...????
Šta da radim, da li da već nakon dva tjedna stavim čistaća, puža, šta???

totalno nova

akvarijpocetnik
27.07.2011., 18:27
cca 20L je uvijek u akvarijumu, a mijenjaš samo 5L. I novih 5 L tretiraš sa tim plavim sredstvom (prema uputama).

nisi napisao osnovne informacije o akvarijumu, a među njima je da li imaš filter,svijetlo..
drugo prije nego što nabaviš bilo koje ribe , dobro prouči literaturu za početnike...

(

Skužio sam to za 20l i novih 5l, ali nije mi bilo jasno trebam li to napraviti i tijekom "pripremanja akvarija", tj. tijekom stavljanja vode u akvarij 1. put, nakon čega, kako mi je rečeno, treba pričekati neko vrijeme prije nego što se stave ribice, dok se ne stvori mikroflora ili tako nekako (jedan trgovac mi je rekao da treba pričekati par dana, a drugi 2- 3 tjedna. Znači stavljam sve kao i bilo koji put, O.K. (s tim da još pričekam tih par dana ili koliko već prije stavljanja ribica).

Što se tiče samog akvarija, za hladnovodne je ribe, dakle stavit ću samo filter za zrak, jer su mi u dućanu rekli da je to dovoljno.

Hvala na linku, proučit ću.

koka36
27.07.2011., 19:54
Par savjeta početnicima......
Ne zanosite se priručnicima jer su oni napisani da bi vi trošili lovu na nepotrebnu kemiju i što više trošili novaca na kupovinu novih i novih ribica jel će te konstantno imati veliku smrtnost....
-Dakle što manje kemije u akvarisku vodu i što manje čeprkanja po istom...
dovoljno je da vodu koju stavljate ostavite pola sata, sat da odstoji kako bi ishlapio klor.
-Ribice koje kupite živjele su u običnoj vodi i kad ih stavite u vašu vodu tretiranom kemikalijama doživljavaju šok i ugibaju....
-krenite odmah s toplovodnim ribicama, zlatne ribice su genetski modificirane i samim tim jako neotporne i imat će te ogromne gubitke.
- toplovodne ribice su jeftinije (kreneta s gupy ili tako nekim jeftinim živorotkama) i ukoliko i pogriješite trošak greške je puno manji.
- i ne netreba vam onda i grijač za akvarij jer te ribice najnormalnije funkcioniraju i u vodi sobne temperature (u takvoj vodi žive i u dučanu)

Za biljke trebate i CO2 u vodi a to u akvariju bez ribica i nije lako dobiti pa kupuje za početak jeftine i otporne biljke (vodenu kugu i slično), a i nisu sve ribice sretne s travom u akvariju....

I ja sam počinjao kao i vi i učio na greškama a danas imam 130 l akvarij s ciklidima bez grijača i zadnjih 3 godine nisam imao uginutu ribicu u akvariju-
To me sad malo i frustrira jer bi mjenjao malo sastav ribica a nemam mjesta za nove a namjerno ubijanje ne dolazi u obzir....

huskybucka
28.07.2011., 13:50
Znači da sad izlijem svu vodu i ulijem 20l + 5l s tim sredstvom?

Neee!!Prvi put tretiras svu vodu i ostavis tako da prode fazu cikliranja-2tjedna!!nakon toga idu ribice!!I inda kad su ribice unutra mijenjas samo 5l tjedno!!

M kao Mateya
28.07.2011., 22:41
Dragi forumaši ljubitelji ribica,
ne znam dal mi može tko pomoći (i nadam se da sam u dobrom podforumu), ali danas sam primijetila na mojoj muškoj zlatnoj ribici da joj je iza lijeve škrge neka kvrga (kao da je nešto progutala ili kao da je tumor u pitanju). Nije trbuh u pitanju jer je puno bliže glavi (odmah iz škrge), a i nisam sigurna da je tumor jer prekjučer nije imala tu kvrgu. Sve bolesti koje sam našla na netu su vezane uz neke bakterije i parazite ili baš izrasline na ribici, ali ovo izgleda kao da je nešto iznutra. Brinem se. Ne znam što da napravim i kako da joj pomognem. :(
Imam tu ribicu već godinu i pol i do sada je bila vesela i rado se natjerivala sa još jednom muškom i jednom ženskom ribicom po akvariju. Čak su se osjećale dovoljno ugodno da su prošlo proljeće dobile pomladak. :mig:
Ima li itko iskustva s ovakvom bolešću zlatne (ili neke druge) ribice? Bilo kakva pomoć je dobrodošla. :ne zna:

hej, bok.. evo ja se danas ulogirala prvi put ovdje radi istog problema. iako imam ribice vec 6 godina, s ovak necim jos se nisam susrela... moja zlatna ribica ima izbocinu i to ogromnu veličine kikirikija na lijevoj strani tijela odmah iza lijeve skrga... vec dva dana surfam i trazim uzrok da detektriram od cega je, nisam sigurna da li je to uopce bolest... ribica je stara 5 godina i nikad nije imala problema... help mi!!!!

huskybucka
29.07.2011., 10:25
Skužio sam to za 20l i novih 5l, ali nije mi bilo jasno trebam li to napraviti i tijekom "pripremanja akvarija", tj. tijekom stavljanja vode u akvarij 1. put, nakon čega, kako mi je rečeno, treba pričekati neko vrijeme prije nego što se stave ribice, dok se ne stvori mikroflora ili tako nekako (jedan trgovac mi je rekao da treba pričekati par dana, a drugi 2- 3 tjedna. Znači stavljam sve kao i bilo koji put, O.K. (s tim da još pričekam tih par dana ili koliko već prije stavljanja ribica).

Što se tiče samog akvarija, za hladnovodne je ribe, dakle stavit ću samo filter za zrak, jer su mi u dućanu rekli da je to dovoljno.

Hvala na linku, proučit ću.
Tijekom cikliranja koje traje 2tjedna(prije dolaska ribica), makar nema ribica ubaci tu i tamo hrane za ribice, tu hranu ce filter uvuci u sebe, i to ce pomoci pri stvaranju dobrih bakterija.

Muffin_
31.07.2011., 19:22
Pozdrav svima, selim se i zanima me ima li itko voljan uzeti akvarij od 32l i jednog čistača? Iz Splita sam. Molim da mi se javite na PM. :(

jean_grey
06.08.2011., 19:02
akvarij 65l, ciklira se već desetak, dana, ima pet vrsti biljaka na supstratu i podlozi šljunka 2-3 mm. Svjetlo gori oko 10 sati dnevno, filter radi po preporuci na pola snage. Neke biljke su bile višak šišanja pa su mi poklonjene, ja sam ih zabola u podlogu, a kako ih je bilo dosta ne isključujem mogućnost da sam neke zabola i naopako :s
Rotala mi nekako truli u pozadini akvarija, smeđa je i ljigava. Jesu to manje močni primjerci, pitanje opstanka ili ...????
Šta da radim, da li da već nakon dva tjedna stavim čistaća, puža, šta???

totalno nova

nema veze, black molly su sve počistili :kava:

Zek0slav
09.08.2011., 20:46
Od čega bi živorotka (guppy) dobila crno oko?

Je li to neka bolest ili nešto?

Vratim se nakon dva dana kući i riba izgleda kao da se potukla s nekim. :D

jean_grey
11.08.2011., 12:56
ne znam zeko, možda je guppy-pirate :hekla: :D

Nakon 2,5 tjedna cikliranja stanje je ovako:
4 corydoras pande
5 pink zebrice
8 plavih neonki
2 crvenouste tetre
2 black molly
2 guppy

Zebre su totalno psihotične, rade živi haos po akvariju
Neonke su ko ovce, stalno stoje na istom mistu, pridružile im se i druge dvije tetre koje su mi ipak puno zanimljivije. Jel im smeta živahnost zebrica ili je to zato što su još uvijek male, ili jednostavno to tako treba biti?
Jedna black molly stalno 'čisti' drugu koja ju ignorira, spol ne znam, jel i to normalno?
I na kraju, općenito mi se čini da manje ribice slabije jedu (hrana su listići), mada je ima dosta. Al za sada nije se ni jedna izvrnila.

E da, zebrice se ne boje toćanja ruku u aq, uporne su za poludit, uvatila ih manija sakrivanja iza filter boxa, koja muka dok ih nisam istjerala (4 puta za redom!!!!) i zabila prepreke da više ne idu tamo. :durica

Zek0slav
12.08.2011., 11:45
Sad sam primijetio da osim na oku ima crne fleke i po tijelu. Valjda neće leđno zaplivati. :rolleyes:

wanikiya
12.08.2011., 16:48
poštovanje. imam ribicu teleskop nekih desetak dana. veeeliku većinu vremena provodi na dnu, gotovo nepomična. akvarij je dovoljno velik (10cm x 30cm x 20cm). sama je u njemu. ima li kakvih problema ili je to normalno ponašanje?

miro27
12.08.2011., 17:35
dovoljno velik :facepalm:
posuda od 6l se ne moze nazvati akvarijem. OK, moze, postoje nano akvariji ali se unutra ne drze teleskopi :rolleyes:
Ovo ti je ultrapremalo za teleskopa sto se tice samo velicine. Uz to, on jos proizvodi i dosta "otpada" i to ti jako brzo unisti kvalitetu vode (koju ne mozes niti postici u tako maloj kolicini). Plus kaj se tako mala kolicina vode brzo zagrije a za njega bi trebalo biti neki 20 stupnjeva.

Zek0slav
12.08.2011., 19:38
Kupi pravi akvarij i još kojeg teleskopa da se druže.

riiba
28.08.2011., 17:45
Pomagajte ljudi... imam 5 zebrica u 25 litarskom... danas sam uocio da jedna po sebi ima nekakve bijele tockice... izgleda kao da je posuta brasnom...

dante79
28.08.2011., 21:36
Pomagajte ljudi... imam 5 zebrica u 25 litarskom... danas sam uocio da jedna po sebi ima nekakve bijele tockice... izgleda kao da je posuta brasnom...

Vjerovatno ima ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILLIS iliti skraćeno Icht. Sutra odmah u kvalitetniji pet shop po lijek, Sera Costapur npr. i počni liječiti po uputama. Liječenju pogoduje i malo povišena temp. u akvariju, oko 29 C, ali sada je i ovako vruće pa prilagodi temperaturu tome. Ako je samo jedna u pitanju izdvoji je u karantenu i tamo liječi, ali pazi što se dešava s drugima. To u principu nije neka opasna bolest ako se odmah počne s tretmanom, ali ako se zapostavi može u par dana napraviti potpuni pomor u akvariju. Proguglaj malo, ime bolesti sad znaš. Zebrice su inaće izvrsni plivaći i 25 litara im je puno premalo te je važno da akvarij bude što duži.

riiba
29.08.2011., 15:30
Vjerovatno ima ICHTHYOPHTHIRIUS MULTIFILLIS iliti skraćeno Icht. Sutra odmah u kvalitetniji pet shop po lijek, Sera Costapur npr. i počni liječiti po uputama. Liječenju pogoduje i malo povišena temp. u akvariju, oko 29 C, ali sada je i ovako vruće pa prilagodi temperaturu tome. Ako je samo jedna u pitanju izdvoji je u karantenu i tamo liječi, ali pazi što se dešava s drugima. To u principu nije neka opasna bolest ako se odmah počne s tretmanom, ali ako se zapostavi može u par dana napraviti potpuni pomor u akvariju. Proguglaj malo, ime bolesti sad znaš. Zebrice su inaće izvrsni plivaći i 25 litara im je puno premalo te je važno da akvarij bude što duži.

OK... prvi korak napravljen... kupio sam sera costapur i dodao tocno koliko pise u uputama na odredenu litrazu... e sad ti si ovdje napisao da bi temp trebala bit 29 a majko mila ovo je natopliji tjedan, vani je 40 a u aq-u je uvijek na 29 min.
eventualno se po noci spusti do 27...
a u uputama pise da bi povecanje temperature (nepise koliko stupnjeva) moglo pogodovat izlijecenju ribica e mene sad zanima dali je uopce dobro povecavat vec ionako visoku temperaturu u aq ili da pustim ovako...

i jos jedna stvar... kupio sam najmanju bocicu od 50 ml a meni treba pola ml danas pola za dva dana i eventualno taj tretman treba ponovit jos jednom (ako je oboljenje veliko) sto cisto sumnjam ali cak i u tom slucaju ostaje mi 48 ml tekucine koju mogu izlit u sudoper jer naravno ko i svaki lijek tako i ovaj ima rok valjanosti... pa ako nekome iz rijeke treba a neda mu se dat 50 kn...

dante79
29.08.2011., 16:01
Ne više od 29 C! Hočeš ju izliječit, a ne ubit! :mig: Stvar je u tome da taj parazit na većoj temp. ima brži životni ciklus. Pošto je parazit osjetljiv na lijekove jedino u fazi larve, liječenje treba trajati 10-tak dana. Neko vrijeme nakon ulijevanja lijeka paraziti će otpasti sa ribe i učahuriti se u tlu gdje će započeti novi ciklus. E kad ponovno postane larva tek tada će ga lijek dotuč do kraja. Zato je iznimno važno biti ustrajan i sve napraviti kako spada.
Što se tiće riječkih akvarista, na Akvarij.net forumu ih je gomila i sigurno ćeš od nekoga zauzvrat i dobiti nešto što možeš iskoristiti. Jedini problemčić je što za oglas trebaš imati određeni broj postova (mislim 30), ali ako te akvaristika zanima nadam se da će ti to biti ugodno iskorišteno vrijeme.

akvarijpocetnik
30.08.2011., 22:56
Neee!!Prvi put tretiras svu vodu i ostavis tako da prode fazu cikliranja-2tjedna!!nakon toga idu ribice!!I inda kad su ribice unutra mijenjas samo 5l tjedno!!

A to sam već napravio pa mi je poplavio cijeli akvarij i osjetio se miris...valjda će i ovo bit O.K., netko je bio napisao da što manje te kemije to bolje.
Od tad sam dodao par puta novu vodu (zbog ishlapljivanja), bez kemije, samo bih ostavio pola sata da stoji prije stavljanja u akvarij, i ubacio sam par listića hrane.
Da dodam još koju kapljicu kemije za svaki slučaj?

Imam još par pitanja:

Hoću li morati vodu mijenjati s onim crijevom s dna ili će biti dovoljno samo da punim boce pri vrhu akvarija? Imam filter, i planiram nabaviti nekog čistača, morskog konjica ako ga nađem ili kozicu.

Koje ribice mi preporučate za početak, zanimaju me naravno neke otpornije. Uzeo bih toplovodne, prije toga ću nabaviti grijač. Da li mi je potrebna lampa, budući da ne bih uzimao prirodne biljke?

dante79
31.08.2011., 16:18
U linku koji si dobio na vrhu prošle stranice je sve potanko objašnjeno. Ne budi lijen pročitati cijelu knjižicu jer su u njoj stvarno sve osnove akvaristike za početnike.
O kakvom morskom konjicu pričaš?!!! Mislim da bi svatko stariji od 6-7 godina trebao shvaćati razliku između slatkovodnih i morskih organizama...

akvarijpocetnik
31.08.2011., 19:31
U linku koji si dobio na vrhu prošle stranice je sve potanko objašnjeno. Ne budi lijen pročitati cijelu knjižicu jer su u njoj stvarno sve osnove akvaristike za početnike.
O kakvom morskom konjicu pričaš?!!! Mislim da bi svatko stariji od 6-7 godina trebao shvaćati razliku između slatkovodnih i morskih organizama...

A jesi li ti pročitao knjižicu već kad mi ju već spominješ i kad si tako jako pametan? Ja jesam i ovih podataka koji me zanimaju nema ili nisu dovoljno detaljno objašnjeni.

Spominje se rasvjeta kao obavezni dio akvarija, iako mi ju nisu preporučili ni u dućanu, niti je zbilja obavezna budući da hrpa ljudi ima akvarije bez rasvjete, slično je i s drugom opremom pa me zanima konkretno što mogu očekivat tj. isplati li mi se uopće nabavljati čistače (i koliko njih) ako ću ionako morat čistiti po dnu.
Što se tiče riba isto su moguće razne kombinacije s obzirom na količinu, vrstu, spol i vrijeme unosa u akvarij, znam za slučaj guppyja koji su se okotili, s tim da su čak bili držani na sobnoj temperaturi.

dante79
31.08.2011., 22:00
Knjižicu sam naravno pročitao, nekoliko puta, nažalost jedno 20 i nešto godina prekasno, jer ja sam od onih koji su učili na vlastitim greškama, kad nije bilo ovakvih knjižica. Za Gupyje je dovoljno mužjaka i ženku držati u tegli od krastavaca i razmnožit će se. Ipak to nije razlog da se tako maltretira ribe. Puno duže i zdravije će živjet u normalno uređenom akvariju s osnovnim životnim uvjetima. Ribe čistaći nemaju baš nikakve veze s redovitim čišćenjem i održavanjem akvarija. One samo pomažu da se iskoristi sva hrana koja padne na dno i neke vrste vrijedno tamane alge. Nijedna riba ne jede fekalije, iliti govna, koja stvaraju štetne tvari na dnu akvarija, čak štoviše to škodi ribama dna. U tako mali akvarij ni ne možeš staviti nikakve konkretne ribe čistaće. Jedini komunalci za takve akvarije su kozice, a ni izbor klasičnih riba nije baš prevelik.
Što se tiće tvojih pitanja, vidi se da se nisi potrudio s razumijevanjem pročitati što to tamo piše. Bilje i rasvjeta su kratko i jasno objašnjeni na str. 9,10,11 i 15.
Kombinacije riba su isto tako jako dobro objašnjene na str. 17-19 i 26-41.
Ako ti se da malo potruditi i imaš volje, steći ćeš jedan prekrasan hobi. Ako ti se neda rađe odustani odma sad.
Eto ti jedan zanimljiv članak o svemu tome:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=107:prvi-koraci-u-akvaristiku-realan-osvrt&catid=26:osnove-akvaristike&Itemid=91

akvarijpocetnik
01.09.2011., 01:18
Knjižicu sam naravno pročitao, nekoliko puta, nažalost jedno 20 i nešto godina prekasno, jer ja sam od onih koji su učili na vlastitim greškama, kad nije bilo ovakvih knjižica. Za Gupyje je dovoljno mužjaka i ženku držati u tegli od krastavaca i razmnožit će se. Ipak to nije razlog da se tako maltretira ribe. Puno duže i zdravije će živjet u normalno uređenom akvariju s osnovnim životnim uvjetima. Ribe čistaći nemaju baš nikakve veze s redovitim čišćenjem i održavanjem akvarija. One samo pomažu da se iskoristi sva hrana koja padne na dno i neke vrste vrijedno tamane alge. Nijedna riba ne jede fekalije, iliti govna, koja stvaraju štetne tvari na dnu akvarija, čak štoviše to škodi ribama dna. U tako mali akvarij ni ne možeš staviti nikakve konkretne ribe čistaće. Jedini komunalci za takve akvarije su kozice, a ni izbor klasičnih riba nije baš prevelik.

Zahvaljujem na odgovoru:top:

Što se tiće tvojih pitanja, vidi se da se nisi potrudio s razumijevanjem pročitati što to tamo piše. Bilje i rasvjeta su kratko i jasno objašnjeni na str. 9,10,11 i 15.
Kombinacije riba su isto tako jako dobro objašnjene na str. 17-19 i 26-41.
Ako ti se da malo potruditi i imaš volje, steći ćeš jedan prekrasan hobi. Ako ti se neda rađe odustani odma sad.
Eto ti jedan zanimljiv članak o svemu tome:

http://www.akvarij.net/index.php?option=com_content&view=article&id=107:prvi-koraci-u-akvaristiku-realan-osvrt&catid=26:osnove-akvaristike&Itemid=91

Što se tiče čitanja s razumijevanjem opet ti moram reći da nisi u pravu, jasno sam napisao da ne namjeravam nabavljati prirodno bilje, bar ne zasad (koje mi nije nužno neophodno iako ga Knjižica preporuča, kao i rasvjetu), a u knjižici se samo spominje kako je rasvjeta dobra za bilje i kako je bitna za izgled akvarija, a to mene nije zanimalo, nego je li zbilja potrebna ribama (i ako već jest, koju bi bilo najbolje nabaviti- što se toga tiče, tu čak i Knjižica preporuča konzultaciju s iskusnim akvaristima prije same kupovine).
Napisao sam i da namjeravam nabaviti toplovodni akvarij, znači nije mi bitno sve ono za biljne, ciklidne i ostale akvarije. Nadao sam se odgovoru tipa (pišem napamet): "prvo stavi jednu ili dvije kozice, već sljedeći dan možeš dodati jednu ženku i mužjaka guppyja, pa za par dana ako sve bude O.K. dodaj mollyje i još neku živorotku po želji jedan po jedan komad i nikako ženke i mužjake iz iste vrste".
Knjižica je općenito O.K. i dosta se nauči općenito o akvaristici iz nje, međutim siguran sam da je bitnije da pripazim na neke temeljne stvari npr. da osiguram sve što mi je zbilja potrebno- da ne potrujem ribe, da mi se ne okote ili razbole, da mi ne narastu alge i sl., nego da naučim knjižicu napamet uključujući i one dijelove koji mi zbilja nisu potrebni, ali mi jednom mogu biti korisni. S vremenom kad se počnem brinuti o akvariju i ribama će mi rasti i interes i iskustvo, ali trenutno za učiti sve nemam niti volje ni živaca, i mislim da je to i normalno. Trenutno mi je prioritet nabaviti ribe (i već sam postao nestrpljiv što se toga tiče) i pripremiti im koliko-toliko normalne uvjete za život, a sve ove dodatke ću nabavljati već prema potrebi i mogućnostima.

dante79
01.09.2011., 07:23
Piše, piše, na stranici 15 je objašnjena uloga svjetla u akvariju i napominje se da je za akvarije bez biljaka dovoljna jedna neonska lampa po dužini akvarija. Akvariji bez bilja su ciklidni (kamen i pijesak), mrijesni ili karantenski. Svjetlo je važno i za boju riba jer bez svjetla njihove boje bit će sve samo ne intenzivne i atraktivne. Isto tako na str. 11 piše da jedino živo bilje dolazi u obzir. U 25 litara nemaš baš preveliki izbor riba za početnike niti je 25 l akvarij koji se preporuća početnicima. Gupiji prolaze, 2 muška i 4 ženke uvrh glave ili kardinali eventualno jedno 5 komada. Sve ostale toplovodne male ribice traže gusto ubiljene akvarije isto kao i kozice. I za ove ribice bi to bilo bolje, ali one su samo najotpornije na torturu pa neko vrijeme mogu živjeti u takvim uvjetima.
Akvarij nisu ribe u staklenoj posudi. Akvarij je simulirani dijelić prirode u našem domu. Zato se teži k tome da sve izgleda što realnije. Zar je problem popikati par nezahtjevnih biljaka, neke se čak samo puste da plutaju, kako bi akvarij bio ljepši i nama i ribama? Ne moraš ih ni kupovati, jer će ti svaki akvarista udjeliti par biljčica koje ima viška za početak. Ako si iz ZG dat ću ti ja par biljaka da nemoraš kupovat.
Ali zbilja, čemu počinjati s nečim za što se nema volje ni živaca?

akvarijpocetnik
01.09.2011., 13:08
Piše, piše, na stranici 15 je objašnjena uloga svjetla u akvariju i napominje se da je za akvarije bez biljaka dovoljna jedna neonska lampa po dužini akvarija. Akvariji bez bilja su ciklidni (kamen i pijesak), mrijesni ili karantenski. Svjetlo je važno i za boju riba jer bez svjetla njihove boje bit će sve samo ne intenzivne i atraktivne. Isto tako na str. 11 piše da jedino živo bilje dolazi u obzir. U 25 litara nemaš baš preveliki izbor riba za početnike niti je 25 l akvarij koji se preporuća početnicima. Gupiji prolaze, 2 muška i 4 ženke uvrh glave ili kardinali eventualno jedno 5 komada. Sve ostale toplovodne male ribice traže gusto ubiljene akvarije isto kao i kozice. I za ove ribice bi to bilo bolje, ali one su samo najotpornije na torturu pa neko vrijeme mogu živjeti u takvim uvjetima.
Akvarij nisu ribe u staklenoj posudi. Akvarij je simulirani dijelić prirode u našem domu. Zato se teži k tome da sve izgleda što realnije. Zar je problem popikati par nezahtjevnih biljaka, neke se čak samo puste da plutaju, kako bi akvarij bio ljepši i nama i ribama? Ne moraš ih ni kupovati, jer će ti svaki akvarista udjeliti par biljčica koje ima viška za početak. Ako si iz ZG dat ću ti ja par biljaka da nemoraš kupovat.
Ali zbilja, čemu počinjati s nečim za što se nema volje ni živaca?

Točno sam znao da ćeš se uhvatiti te jedne rečenice. Normalno da su to napisali kad su naveli rasvjetu kao obavezni dio akvarija, kao i dosta drugih stvari. Spominju i ostavljanje vode bar 24 sata prije stavljanja u akvarij, iako je ovdje netko napisao da je dovoljno pola sata ostaviti vodu itd.. O količini kemijskih sredstava koju treba dodati prilikom pripreme ne piše ništa, a čini mi se da je to dosta bitno... Čak su si dopustili savjetovati ljudima i izbjegavanje umjetnih ukrasa zbog estetskih razloga (što je čisto stvar osobnog ukusa), tako da ne shvaćam doslovno baš svaku sitnicu koja tamo piše...

Ako je bilje toliko važno, kako to da u nekim zoo shopovima niti ne postoje akvariji s prirodnim biljem, a akvariji izgledaju jako lijepo i krcati su ribama?

Napisao sam već, imam volje i živaca, ali ne za sve odjednom, jer koliko sam shvatio puno stvari može poći krivo i treba paziti na puno sitnica. Kod bilja me odbilo to što treba jako paziti na svjetlo, na kombiniranje s drugim biljkama i životinjama, na hranjivu podlogu i dr., a i estetski mi se ne bi baš uklapalo...ako je baš mučenje riba onda ih mogu nabaviti...

surefire
01.09.2011., 17:11
A ribe će živjeti u mraku?

koka36
01.09.2011., 19:33
A to sam već napravio pa mi je poplavio cijeli akvarij i osjetio se miris...valjda će i ovo bit O.K., netko je bio napisao da što manje te kemije to bolje.
Od tad sam dodao par puta novu vodu (zbog ishlapljivanja), bez kemije, samo bih ostavio pola sata da stoji prije stavljanja u akvarij, i ubacio sam par listića hrane.
Da dodam još koju kapljicu kemije za svaki slučaj?

Imam još par pitanja:

Hoću li morati vodu mijenjati s onim crijevom s dna ili će biti dovoljno samo da punim boce pri vrhu akvarija? Imam filter, i planiram nabaviti nekog čistača, morskog konjica ako ga nađem ili kozicu.

Koje ribice mi preporučate za početak, zanimaju me naravno neke otpornije. Uzeo bih toplovodne, prije toga ću nabaviti grijač. Da li mi je potrebna lampa, budući da ne bih uzimao prirodne biljke?

Napravi si usisivač za podlogu, uzmeš recimo špricu za inekcije i izvadiš klip a na drugu stranu staviš crijevo i tako izvlačiš vodu. Onim širim djelom rovariš po pjesku i tako izvlačiš iz njega nečistoču.
Uzmi si gupije (2-3 ženke i max 5 muških), plati i tako...
Vidim da neki kupuju zebrice sa gupiyima što je greška jer zebrice maltretiraju sve živo u akvariju i vjerovatno bu pobile sve u tom akvariju...
ne troši novce na grijač sve te ribe normalno funkcioniraju na sobnoj temperaturi vode a svjetlo bi svakako trebao složiti nekakvo...

Čistač preporučam ancitrusa jer ne raste veliki a ljep je i još ako uspiješ uloviti par (muški i ženski) eto ubrzo i pomlatka, ja bi baš i promjenio ove svoje ribe da mogu opet malo imati ancitrusa kojeg i par skalara (isto ljepa i otporna riba ali pazi da staviš malog u akvarij jer bi mu gupi mogli postat hrana) ali ovi moji ciklidi sve potamane što nije njihovog roda....

koka36
01.09.2011., 19:42
Recimo svjetlo si složiš tako da u neku dasku (koju koristiš kao poklopac) ugradiš halogenku ili dvije. Ne troše puno a daju dosta svjetla...
I da treba poklopac jer ribe znaju iskakati iz akvarija....

dante79
01.09.2011., 20:51
Pa čovjek ima 25 litara akvarij! Kakvi skalari? Kakvi Ancistrusi? Anciji ne rastu ne znam kako veliki, ali 60-tak litara je minimalno za jednoga. Premalo je i za druge živorotke osim gupija ili endlera. Živorotke se uvijek drže bar dvije ženke (poželjno i 3-4) na jednog muškog jer muški cijeli dan jure za ženkama i ove su sirote stalno pod stresom.
I grijač je u svakom slučaju poželjan preko zime jer noću rijetko tko grije 21 C ili više. A variranja temperature od nekoliko stupnjeva na dnevnoj bazi nisu ribama normalna i one ne funkcioniraju normalno. Samo su neke vrste, kao što sam već naveo u jednom od postova, otpornije na torturu od drugih.

akvarijpocetnik
02.09.2011., 01:24
http://www.njuskalo.hr/oprema-kucni-ljubimci/rasvjeta-akvarij-potpuno-nekoristeno-oglas-2469200

Što mislite o ovome, čini mi se O.K., ima one gumene hvatače (malo mi je nejasno zašto lampe u dućanima to nemaju, već sam se spremao bušiti zid) i piše da se može staviti i u vodu, to bi mi odgovaralo. Hoće li mi 4W biti dovoljno za 25l, ako bi stajala u vodi?
Izgleda da nema automatski on/off, ne znam koliko je bitno da ju uvijek u isto vrijeme palim i gasim...

akvarijpocetnik
02.09.2011., 02:00
Mogu li se nekako osigurati da mi se ribice ne razmnožavaju, budući da se očito ovi gupyji razmnožavaju kao ludi. Nabavio bih i bilje i rasvjetu ako bi mi to zajamčilo dobre uvjete za život neke manje otporne vrste koja se teško razmnožava...

koka36
02.09.2011., 14:46
Mogu li se nekako osigurati da mi se ribice ne razmnožavaju, budući da se očito ovi gupyji razmnožavaju kao ludi. Nabavio bih i bilje i rasvjetu ako bi mi to zajamčilo dobre uvjete za život neke manje otporne vrste koja se teško razmnožava...

Gle gupy se raznožavaju ali ako nemaju mjesta za skrivanje one taj pomladak i pojedu tako da s tim nemaš frke. Ako želiš ostaviti pomladak onda ga moraš i odvajati od drugih ribica. Kreni ti s njima pa češ sve vidjeti u budučnosti, šta i kako....

Winter_Lady
02.09.2011., 19:33
Točno sam znao da ćeš se uhvatiti te jedne rečenice. Normalno da su to napisali kad su naveli rasvjetu kao obavezni dio akvarija, kao i dosta drugih stvari. Spominju i ostavljanje vode bar 24 sata prije stavljanja u akvarij, iako je ovdje netko napisao da je dovoljno pola sata ostaviti vodu itd.. O količini kemijskih sredstava koju treba dodati prilikom pripreme ne piše ništa, a čini mi se da je to dosta bitno... Čak su si dopustili savjetovati ljudima i izbjegavanje umjetnih ukrasa zbog estetskih razloga (što je čisto stvar osobnog ukusa), tako da ne shvaćam doslovno baš svaku sitnicu koja tamo piše...

Ako je bilje toliko važno, kako to da u nekim zoo shopovima niti ne postoje akvariji s prirodnim biljem, a akvariji izgledaju jako lijepo i krcati su ribama?

Napisao sam već, imam volje i živaca, ali ne za sve odjednom, jer koliko sam shvatio puno stvari može poći krivo i treba paziti na puno sitnica. Kod bilja me odbilo to što treba jako paziti na svjetlo, na kombiniranje s drugim biljkama i životinjama, na hranjivu podlogu i dr., a i estetski mi se ne bi baš uklapalo...ako je baš mučenje riba onda ih mogu nabaviti...

Prave biljke se s vremenom razrastu i izgledaju lijepse dok umjetne s vremenom izgube boju i pozute (imala sam ih i ja kratko kao pocetnik pa znam). A o svemu sto prave biljke rade za vodu necu ni pricati. Na umjetne se samo talozi prljavstina, a i ribe se mogu ozlijediti.

Ne mozes uzimati za usporedbu akvarije u zoo shopovima koji sluze kao izlozi za ribe koje ce netko kupiti i u svima ih ima previse. Naravno da oni nece stavljati biljke unutra jer je cilj da kupac sto bolje vidi ribe i da ih oni sto lakse ulove, a ne da tim ribama bude ugodno. Bas sam neki dan vidjela u pet shopu u jednom akvariju kricavo crveni pijesak, kriminalno.

Uzmi si anubiase. Njima ne treba puno svijetla, a ni podloga. zavezu se za panj ili kamen i crvste su i meni ih cak ni zlatne ribe nisu uspjele pojesti.

Morski konjic? Nadam se da se salis.

A jesi razmisljao mozda o jednom betta muzjaku kad vec imas tako mali akvarij? (da bude sam unutra)

akvarijpocetnik
02.09.2011., 20:01
Gle gupy se raznožavaju ali ako nemaju mjesta za skrivanje one taj pomladak i pojedu tako da s tim nemaš frke. Ako želiš ostaviti pomladak onda ga moraš i odvajati od drugih ribica. Kreni ti s njima pa češ sve vidjeti u budučnosti, šta i kako....

Ajde baš mi je drago što jedu svoje mlade:D, onda ću njih uzet...:)

akvarijpocetnik
02.09.2011., 20:07
Prave biljke se s vremenom razrastu i izgledaju lijepse dok umjetne s vremenom izgube boju i pozute (imala sam ih i ja kratko kao pocetnik pa znam). A o svemu sto prave biljke rade za vodu necu ni pricati. Na umjetne se samo talozi prljavstina, a i ribe se mogu ozlijediti.

Ne mozes uzimati za usporedbu akvarije u zoo shopovima koji sluze kao izlozi za ribe koje ce netko kupiti i u svima ih ima previse. Naravno da oni nece stavljati biljke unutra jer je cilj da kupac sto bolje vidi ribe i da ih oni sto lakse ulove, a ne da tim ribama bude ugodno. Bas sam neki dan vidjela u pet shopu u jednom akvariju kricavo crveni pijesak, kriminalno.

Uzmi si anubiase. Njima ne treba puno svijetla, a ni podloga. zavezu se za panj ili kamen i crvste su i meni ih cak ni zlatne ribe nisu uspjele pojesti.

Morski konjic? Nadam se da se salis.

A jesi razmisljao mozda o jednom betta muzjaku kad vec imas tako mali akvarij? (da bude sam unutra)

Ne bih samo jednu ribicu, nekako mi je to otužno...djeluje mi kao da bi bio usamljen, radije par gupyja...

Biljke sam malo gledao, ako uzmem onda bih uzeo javansku mahovinu, ona mi jedino estetski odgovara.