PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17

cobu
15.05.2011., 21:41
pitanje nije glupo nego logično

nula i zemlja su kratko spojene s razlogom, a odvodnik će odraditi svoje u slučaju prenapona na nuli :mig:

OK, hvala ti!
Da li znaš možda po opisu instalacije, o kojem se tipu mreže radi kod mene (TT ili TN-C-S ??)

LP

m111
15.05.2011., 21:49
Funkcijskih baš i nema. Struja tak i tak ide sim-tam.:D

Moze se spojiti s obje strane,samo sto ne mozes sabirnicu s gornje..vidio sam tvornicki pospajane ormare s obratno spojenim osig i sve radi isto..

WTF
15.05.2011., 21:56
OK, hvala ti!
Da li znaš možda po opisu instalacije, o kojem se tipu mreže radi kod mene (TT ili TN-C-S ??)

LP

rekao bih TN-S ili TN-C/S, no nek me netko ispravi ak griješim

http://en.wikipedia.org/wiki/Earthing_system

stojan
16.05.2011., 01:14
za cobua

http://www.schrack.hr/fileadmin/f/hr/KATALOZI-VISE_O/PRENAPONSKA_ZASTITA.pdf

--malo prouči, jednostavno je i slikovito opisana i katodna zaštita i sustavi zaštite. poz.

cobu
16.05.2011., 05:47
za cobua

http://www.schrack.hr/fileadmin/f/hr/KATALOZI-VISE_O/PRENAPONSKA_ZASTITA.pdf

--malo prouči, jednostavno je i slikovito opisana i katodna zaštita i sustavi zaštite. poz.

Hvala! Ja sam već nailazio na slične kataloge od npr. Moellera i ETI-a, OBO-a i sl., samo sto nikako dokuciti tocno koji tip mreze imam, a uvijek su preporuke za te odvodnike vezane na tip mreze...

electricity
16.05.2011., 06:49
Ako nešto nisam vidio ne znači da ne postoji. Postoje osigurači na kojima se može sabirnica faza staviti i gore i dolje. Po EURO standardu kupaone se moraju štititi sa 0.o3 ,a po novom 0,5 se više ne stavlja u kućanstva nego o,3 za suhe prostore. Ovog što zanima tip mreže ... ako je kuća vjerovatno je TT (imaš svoje uzemljenje) . Onaj "S" ti govori da li ti je došla zemlja s trafostanice (to ide na tvornice ,trgovačke centre i sl. gdje je površina objekta jako velika pa si elektroprivreda pojačava mrežu uzemljenja) , lijep pozdrav kolegama !

cobu
16.05.2011., 17:26
pitanje nije glupo nego logično

nula i zemlja su kratko spojene s razlogom, a odvodnik će odraditi svoje u slučaju prenapona na nuli :mig:

još jedan detaljčić...
postoje 3+1 i 4+0 četveropolni odvodnici...
koja je razlika ako znate i koji mi treba?

LP

chuspy
16.05.2011., 20:10
Mali ispravak ako dozvoliš
lan kabel dužina do 100 m.
Zajedno sa naponskim kabelima smije se vuči do duljine od 18 m, preko toga počinje prigušenje.
Mada je prigušenje relativno, jer ovisi i o tome gdje režeš kabel...

Je 100m ali se priko 80m fluke DTX-1800 vec pocinje imat musice sa certificiranjem linkova. Istina dobar dio toga ovisi o kabelu, jer nebi potega 100m najjeftinijeg, dok s alcatelom se nebi puno mislio.

ssm
20.05.2011., 10:48
Dobio sam Commel prenaponsku zaštitu tip 0860-3 i sad me zanima ima li to smisla stavljati na nulovanu instalaciju, odnosno hoće li to raditi u slučaju pojave prenapona. Objekt je stambena zgrada iz 1966, dakle ni Z od uzemljenja.

nn-st1
20.05.2011., 13:02
u nulovanoj instalaciji zaštitni uređaj je FIDsklopka, a ne prenaponska. nemoj je stavljat. i napravi kakvo uzemljenje.

ssm
20.05.2011., 15:28
u nulovanoj instalaciji zaštitni uređaj je FIDsklopka, a ne prenaponska. nemoj je stavljat. i napravi kakvo uzemljenje.

1. Prenaponska zaštita kao neka dodatna zaštita za uređaje, ne za ljude.
2. Zgrada sa 192 stana i sad bi ja trebao raditi sebi uzemljenje ?
3. Pitanje je bilo, hoće li prenaponska zastita odraditi na nulovanoj instalaciji ?

Muljuzator
20.05.2011., 17:32
Ak sam dobro skužil. radi se o TN-C-S sustavu zaštite i prenaponska zaštita bu normalno radila.

P.S. Malo objašnjenje: T= terra ( zemlja)
N= neutral ( nula)
C= connected ( spojeno)
S= separated ( odvojen)
Znači TN-C-S znači doslovno " zemlja i nula spojene- razdvojene", a u praksi to znači da do RO dolazi 1 zaštitni vodič ( PEN), a prije FID sklopke se razdvaja na N i T.

nn-st1
23.05.2011., 06:48
aha, moja grešaka. imaš prenaponsku zaštitu u štekeru na produžnom kabelu. te zaštite su izvedene tako što je spojem varistor između vodiča i uzemljenja. (varistor -mali odvodnik prenapona -provede kada je napon na njemu veći nego što treba)
u tvom slučaju (nulovana instalcija):
1.u slučaju udara groma u npr fazni vodič el mreže, varistor će naponski val propustit prema vodiču za uzemljenje- u tvom slučaju spojenim s nulom i svim metalnim kučištima uređaja - dakle i tebe će strest ako se budeš drža za špaker kad grmi..
2. u slučaju udara groma u npr neutralni vodič el mreže, varistor neće naponski val propustit prema vodiču za uzemljenje- jer je u tvom slučaju već spojenim s nulom i svim metalnim kučištima uređaja - dakle i tebe će opet strest ako se budeš drža za špaker kad grmi..

u tvom slučaju zgrade s 192 stana, čisto sumnjam da imaš nadzemni priključak za struju, a takva zgrada bi trebala imati i gromobransku instalaciju, pa prema tome nema ni opasnosti od udara groma.

sve u svemu, neće ti to nešt pomoć ako ga uštekaš.. :)

nn-st1
23.05.2011., 06:56
a u slučaju da na tom štekeru na produžnom kabelu imaš i štekere za telefon i ili pc mrežu, koji su isto štićeni varistorima, tada ima smisla to spojit, zna se pojavit prenapon na telefonskoj instlaciji kod grmljavine i kad ne udari grom direktno u telefonsku žicu..

markhm
24.05.2011., 08:20
Može li pregoriti osigurač ako nula probija na bojileru,negdje sam pročitao da može al da mora proteči puno struje da pregori osigurač.Jeli to točno

markhm
24.05.2011., 14:53
jeli zna itko

glupko
24.05.2011., 16:39
Naravno da može , ali tek kad se uključi bojler...ako nema FID-a....

nike321
24.05.2011., 22:20
Može li pregoriti osigurač ako nula probija na bojileru,negdje sam pročitao da može al da mora proteči puno struje da pregori osigurač.Jeli to točno

Kroz nulu teče ista struja kao i kroz fazu, jer se jedino tako zatvara strujni krug.
Dakle, svejedno je dali probija nula ili faza. Probija strujni krug. Ako krug probija, razlika struje koja probija se zatvara nekim drugim putem, a ako je osigurač pravilno odabran i instalacija nulovana ili uzemljena onda će se dio strujnog kruga zatvoriti preko zemlje ili uzemljene nule i to će dovesti do pregaranja osigurača.

Muljuzator
25.05.2011., 19:36
Ako N probije, može (i mora) izbaciti FID, a osigurač NE jer su N i zemlja na istom potencijalu (zajedno su spojene) pa kroz osigurač protiče ista struja kao i da je sve ispravno.

Matozan
26.05.2011., 09:39
U starijoj kući izgrađujem potkrovlje (da klinci mogu preko vikenda/školskih praznika prespavati kod bake i djeda).

Donji dio kuće i 1. kat imaju nulovane instalacije.

Nula i uzemljenje su zajedno spojene u razvodnom ormaru (brojilo i rastalni osigurači)

U potkrovlje sam iz prizemlja dovukao 3 faze, nulu i uzemljenje (uzemljenje je spojeno na postojeće u prizemlju).

Sad moje pitanje, da li će dolaziti do okidanja FI sklopke u slučaju da dođe do kratkog spoja (nula-uzemljenje)

tj. da li će doći do razlike potencijala usljed kojeg bi se FI sklopka trebala iskopčati?

Zvon
26.05.2011., 10:49
Neće, ako se dogodi kvar u nulovanoj instalaciji PRIJE diferencijalne sklopke.

maxim.dichter
27.05.2011., 20:12
Ako tko može pomoći. Trebao bih informaciju vezano uz cijenu električarskih radova. Naime, trebalo bih u jednoj sobi napraviti novi razvod struje. To će biti slučaj kuhinja, blagovaona i dnevni boravak zajedno. To je prostorija cca 8,5*4,5.

Do te sobe je doveden 5-ero žilni kabel od 4m2 koji je sproveden do glavnog razvodnog ormara (nije spojen), te mrežni kabel i dva koaksijalna i onaj za video nadzor s plaštom (taj je ispao suvišan sada). Plan je bio da se od tog "mjesta" sprovedu po toj prostoriji nove elektroinstalacije. Razvodilo bi se po plafonu po kojem bi kasnije išao knauf. Jedan zid takaj u knuafu. Dakle ni štemanji nije previše a i stara instalacije u "bužirima" koji bi se po mojem mogli iskoristiti.

Po nekim elektro mjestima to bi bilo:
- dnevni - cca 6 utičnica, 1 prekidač, 1 mrežni, 1 antenski -1/2 sobe
- blagovaona - 3 utičnice, 1 prekidač, 1 mrežni
- kuhinja - 9 utičnica (hladnjak, ploča za kuhanje, mikrovalna, napa, perilica, 4 radne); jedna trofazna za pećnicu i dva prekidača (plafonska i radna rasvjeta)
- pripadajući mali ormarić za to u zidu

Dobio sam ponudu za izvođenje radova od 3.000,00 kuna plus ja si kupujem utičnice i prekidače "koji se meni sviđaju".

Kak se to čini cijena? Meni mucho, mucho. Veli majstor dva dana posla.

p.s. i dodajemo i uzemljenje preko ovog malog ormarića nekim licnastim kablom od 10m2 koji je spojen preko zida van s nečim (neznam još je bude traka ili štanga)

nike321
27.05.2011., 22:39
Kak se to čini cijena? Meni mucho, mucho. Veli majstor dva dana posla.

Ako ti se čini, traži još ponuda.

Muljuzator
28.05.2011., 09:34
Cijena ti je aproksimativno OK. ( "rasvjetnih mjesta", kak se to inače računa, ima 40-ak pa puta 10€...).

NafNaf
28.05.2011., 21:16
Cijena ti je aproksimativno OK. ( "rasvjetnih mjesta", kak se to inače računa, ima 40-ak pa puta 10€...).

Da li to znači da se ovakvo majstorstvo naplaćuje 60 eura, ili ipak samo 10?

http://img1.imagehousing.com/22/775ed9486801881edc7cc79d7b36f945.jpg (http://www.imagehousing.com/)

kerbi
28.05.2011., 21:25
Jel ovo radio netko iz adria servisa? Ako su oni to ti je bar 200 eura.

NafNaf
28.05.2011., 21:42
A, ne, ne. Ovo su puno, puno bolji majstori...

Obrati pozornost na eleganciju spajanja, istančani odabir tri različite boje žice za fazu, razbijanje monotonog toka rotacijom odabranih elemenata, blago zaobljene linije kolorita.

Ovi iz Vimara bi se sigurno ponosili najvećim sinovima struke :s

Muljuzator
29.05.2011., 10:03
Ovo se stručno zove ikebana conection.
Cijena: neprocjenjivo!

NafNaf
29.05.2011., 13:30
Zapravo, ovo je prava ikebana:

http://img1.imagehousing.com/22/9ddace1b5f310e135886128ebbcecbc4.jpg (http://www.imagehousing.com/)

Da ne bi bilo zabune, oba rada su proizvod relativno velike firme s desecima zaposlenih. Imam još fotografija, samo ih treba anonimizirati, jer ne želim da se prepozna lokacija.

I ovo bi bio dobar prilog za Vimarovu stranicu sa djelima najvećih električara majstora.

Mare884
30.05.2011., 10:55
Pozdrav, imam jedan problem pa ako bi mogao neko da mi pomogne da ga riješim sam.Naime na prekidačima za kupatilo imam jedan za veš mašinu, jedan za svijetlo i jedan za bojler.Kada radi mašina za veš ili bojler prekidači se griju pa iz predostrožnosti ne uključujem oboje odjednom.

Unaprijed hvala na pomoći

koka36
30.05.2011., 11:56
Pozdrav, imam jedan problem pa ako bi mogao neko da mi pomogne da ga riješim sam.Naime na prekidačima za kupatilo imam jedan za veš mašinu, jedan za svijetlo i jedan za bojler.Kada radi mašina za veš ili bojler prekidači se griju pa iz predostrožnosti ne uključujem oboje odjednom.

Unaprijed hvala na pomoći

Otvoriti i prvo probati dotegnuti žice na prekidaču, provjeriti kvadraturu istih, ako je manje od 2,5 kvadrata nevalja........

Mare884
30.05.2011., 12:02
Otvoriti i prvo probati dotegnuti žice na prekidaču, provjeriti kvadraturu istih, ako je manje od 2,5 kvadrata nevalja........

Hocu u toku dana samo me zbunjuje sto se to desilo odjednom nije bilo ranije

koka36
30.05.2011., 12:19
Hocu u toku dana samo me zbunjuje sto se to desilo odjednom nije bilo ranije

Pa možda je olabavio spoj, pa je lošiji kontakt i grije se...

Partfiš
30.05.2011., 12:24
Ima bojleric u kuhinji ispod sudopera, 10 litara, koji je star 25 godina. Pokusavam malo racionalizirati potrosnju energije pa ima 2 pitanja;

1) S obzirom na to da je star 25 godina, bi li se isplatilo kupiti novi jer je ovaj vjerojatno prekriven kamencem i upitnog opceg stanja? Bi li kroz ustedu energije kroz razumno vrijeme isplatio ca 400 kn za novi ili da derem staroga dok ne skvikne?

2) Razmisljam da stavim tajmer koji bi gasio taj bojleric od 23:00 do 07:00 jer tada nije uopce u upotrebi a dogrijava vodu. Ima li to smisla ili bi podizanje temperature u 7:00 ujutro pojelo ustedu jer se za dogrijavanje cijelo vrijeme trosi manje?

Hvala na odgovorima. :)

koka36
30.05.2011., 15:47
Ima bojleric u kuhinji ispod sudopera, 10 litara, koji je star 25 godina. Pokusavam malo racionalizirati potrosnju energije pa ima 2 pitanja;

1) S obzirom na to da je star 25 godina, bi li se isplatilo kupiti novi jer je ovaj vjerojatno prekriven kamencem i upitnog opceg stanja? Bi li kroz ustedu energije kroz razumno vrijeme isplatio ca 400 kn za novi ili da derem staroga dok ne skvikne?

2) Razmisljam da stavim tajmer koji bi gasio taj bojleric od 23:00 do 07:00 jer tada nije uopce u upotrebi a dogrijava vodu. Ima li to smisla ili bi podizanje temperature u 7:00 ujutro pojelo ustedu jer se za dogrijavanje cijelo vrijeme trosi manje?

Hvala na odgovorima. :)

1. skineš, otvoriš, očistiš, zatvoriš i imaš opet novi bojler...
eventualno promjeniš brtvu (<10 kn), ili kompletan grijač (< 50 kn )
2. tajmer bu ti skuplji nego ušteda, i teško da se on noču uopče uključuje .....

zanny
30.05.2011., 20:54
konkretno imam u jednom projektu zahtjev za 8 kanalno upravljanje rasvjetom sa daljinskog upravljača

pitanje je, dali je netko od ovdje prisutnih imao iskustva sa takvim uređajima, u biti karika koja nedostaje je prijemnik i daljinski (ostalo je lako, malo sklopnika i bistabilnih releja, to se napravi livom rukom noću)

stvar je u tome šta sam kontaktirao sve moje dobavljaće (iz županije) i sve druge kojih sam se mogao sitit i nitko nikad nije čuo da taj uređaj

u biti ne mora bit za rasvjetu, treba biti 8 kanalni radio uređaj sa 8 releja sa daljinskim za bilo šta, snaga, nazivni naponi nisu bitni jer to i ovako kačim na rasklopno postrojenje

geoterm
30.05.2011., 22:35
konkretno imam u jednom projektu zahtjev za 8 kanalno upravljanje rasvjetom sa daljinskog upravljača

pitanje je, dali je netko od ovdje prisutnih imao iskustva sa takvim uređajima, u biti karika koja nedostaje je prijemnik i daljinski (ostalo je lako, malo sklopnika i bistabilnih releja, to se napravi livom rukom noću)

stvar je u tome šta sam kontaktirao sve moje dobavljaće (iz županije) i sve druge kojih sam se mogao sitit i nitko nikad nije čuo da taj uređaj

u biti ne mora bit za rasvjetu, treba biti 8 kanalni radio uređaj sa 8 releja sa daljinskim za bilo šta, snaga, nazivni naponi nisu bitni jer to i ovako kačim na rasklopno postrojenje

Ja sam kupio daljinski sa tri utučnice znači 3 kanala.Izvadio iz utičnice elektroniku i ugradio u svjetiljku u vrtu, a druge dvije spojio na reflektore na kući , znači imam 3 kanala, kupiš 3 takva kompleta imaš u Bauhausu za 75 kuna komplaet samo različitih frekvaencija . Sada imaš tri daljinska sa ukupno 9 kanala, ako ti smeta sva tri daljinska prepakiraš u jedno kučište npr tipkovnicu sa brojevima 1-9 , daljinski se napaja baterijom od 12 volti znači tipkovnicu možeš upakirati u zid i spojiti napajanje , sve skupa košta te cca 250 kn :)

http://geoterma.blog.hr/

chuspy
31.05.2011., 10:42
Amo ispocetka. Imas u baumaxa (na kraju reda sa uticnicama) modularni sistem pa biras sta ti treba (grla, uticnice, timere, blj....) samo nisam siguran koliko kanala podrzava daljinski. Inace elekta c je imala module za pametne kuce pa bi oni morali nesto imat. Inace problem je 8 kanala, obicno to bude oko 4.

nofra1994
31.05.2011., 11:11
Praksa je pokazala da se strujni krugovi manjih objekata najčešće izvode:

a) Strujni krugovi rasvjete vodovima presjeka ……..…..…... mm2

b) Strujni krugovi utičnica vodovima presjeka ………..…..... mm2

PLS HELP :ne zna::ne zna:

nofra1994
31.05.2011., 11:25
Nabroji što sve treba spojiti na sabirnicu za dodatno izjednačavanje potencijala u kupaonici ( ako je izgrađeno od metala )

- ………………………………… - ……………………………………..

- ………………………………... - …………………………………….
:confused::confused:

Kakve je izvedbe ( a ) i na kojoj visini se montira ( b )utičnica za priključak perilice rublja :

a) ………………………………… b) ………………………………….

Partfiš
31.05.2011., 11:28

Ne stavlja se isti presjek za uticnicu za nocnu lampicu i bojler/sparhet...:kava:
Ali neka profici odgovore:)

Koka36, hvala :top:

koka36
31.05.2011., 13:17

a) 1,5
b) 2,5

kavasaki
31.05.2011., 18:47

e ovako kolega strujić, nešto slično nisam imao do sada ( max. ugrađivao 2-kanalni od gewissa) davno al nebitno, ako bi to ko mogao imati i pomoći ti to su onda ovi i njihov sustav lutron, samo cijene su im :eek:

http://www.lumenart.net/#/sustavi

kavasaki
01.06.2011., 13:06
Nabroji što sve treba spojiti na sabirnicu za dodatno izjednačavanje potencijala u kupaonici ( ako je izgrađeno od metala )

- ………………………………... - …………………………………….
:confused::confused:

Kakve je izvedbe ( a ) i na kojoj visini se montira ( b )utičnica za priključak perilice rublja :

a) ………………………………… b) ………………………………….

1. kutija za izjednačenje potencijala
2. sabirnica za izjed. pot.
3. vodič P/F 10mm2 od razdjelnika do kutije za izjd.potenc.
4. vodič P/F 6mm od KIP do svih metalnih dijelova i cijevovoda
5. metalne obujmice (šelne) za uzemljenje istih
6. pinovi,stopice

a) izvedba je p/ž podžbukno na visini 30-50cm

b) 120 cm za perilicu rublja

ruler
01.06.2011., 20:47

ja cu u novu kucu sve 2.5 mm. doktori majstori da li ustedim na struji ako napravim tako?

hint: zagrijavanje kabla

kavasaki
01.06.2011., 21:08
ja cu u novu kucu sve 2.5 mm. doktori majstori da li ustedim na struji ako napravim tako?

"ma naravno da oš" kabel 3x2,5 cca 6kn kabel 3x1,5 cca 3,5kn pa ti računaj

koka36
01.06.2011., 21:55

ma odmah 4 kvadrata da se nebi i 2,5 na utičnicama grijalo slučajno......
I po mogučnosti osigurače 35 A na sve strujne krugove....

kavasaki
01.06.2011., 22:14
1. kutija za izjednačenje potencijala
2. sabirnica za izjed. pot.
3. vodič P/F 10mm2 od razdjelnika do kutije za izjd.potenc.
4. vodič P/F 6mm od KIP do svih metalnih dijelova i cijevovoda
5. metalne obujmice (šelne) za uzemljenje istih
6. pinovi,stopice

a) izvedba je p/ž podžbukno na visini 30-50cm

b) 120 cm za perilicu rublja

tek sam sad ustvario procitao tvoje pitanje :
znači šta sve trbeš spojiti na sabirnicu
1. kadu ili tuš kabinu
2. nosač geberita ( podžbukni kotlić)
3. cijevovod na kadi
4. cijevoovd na umivaoniku
5. cijevi centralnog grijanja ( ako ih ima)
6. sve ostale metalne dijelove

WTF
02.06.2011., 17:08
ma odmah 4 kvadrata da se nebi i 2,5 na utičnicama grijalo slučajno......
I po mogučnosti osigurače 35 A na sve strujne krugove....

Ak pukne sve vodove 16 mm2 onda mu dosta jedna prikljucnica po etazi - opet usteda :kava:

ruler
02.06.2011., 17:34
uh, djaba sam bacio pare na ove njemacke prirucnike. nista, idem onda na 0,75 licne, najjeftinije.. mogu i snijeg topiti, pise na samsvojmajstor

WTF
02.06.2011., 18:22
uh, djaba sam bacio pare na ove njemacke prirucnike. nista, idem onda na 0,75 licne, najjeftinije.. mogu i snijeg topiti, pise na samsvojmajstor

gle, očito si pametan, švabo reko, pa tak napravi :kava:

NafNaf
02.06.2011., 19:27
Je, stvarno je mudro povući žicu od 2,5 kvadrata za napajanje lustera u kome se nalaze 4 štedne žarulje po 20W, u koji je ugrađena luster-klema od kvadrat i pol i koji se uključuje prekidačem sa push-in priključcima predviđenim za žicu od 1,5mm2 :D

A tek zadovoljstvo savijanja žice od 2,5mm2 u nekakvoj minijaturnoj kapi od lustera - neprocjenjivo :cerek:

zanny
02.06.2011., 19:31
Amo ispocetka. Imas u baumaxa (na kraju reda sa uticnicama) modularni sistem pa biras sta ti treba (grla, uticnice, timere, blj....) samo nisam siguran koliko kanala podrzava daljinski. Inace elekta c je imala module za pametne kuce pa bi oni morali nesto imat. Inace problem je 8 kanala, obicno to bude oko 4.

ma sla sam upit pa ništa (inaće s njima poslujemo relativno često)

zar se vi niste bavili rasvjetom (tim tse) ?

zanny
02.06.2011., 19:34
e ovako kolega strujić, nešto slično nisam imao do sada ( max. ugrađivao 2-kanalni od gewissa) davno al nebitno, ako bi to ko mogao imati i pomoći ti to su onda ovi i njihov sustav lutron, samo cijene su im :eek:

http://www.lumenart.net/#/sustavi

iako ne vidim ja tu neku svrhu te 8 kanalne rasvjete na daljinski, to su uglavnom parkinzi i okučnice

vjerojatno će kad vide cijenu odustat od toga, pa ću ja napravit bistabilne releje i tipkala na 5 mjesta i gotovo

hvala na informaciji

ruler
02.06.2011., 19:53
ono je bilo trik pitanje, ustedjeli ste mi skeniranje i pisanje kalkulcija.
a to sto se nekome neda savijati 2,5 mm2, e sad smo malo dalje..
ja mojoj djeci necu kvariti oci stednim zaruljama.

mmm001
02.06.2011., 19:56
Trebam strujnog kabla PGP 3x1.5 oko 500m, pa me zanimaju iskustva gdje ga kupiti, koja je najpovoljnija cijena.
Hvala unaprijed na pomoći!

NafNaf
02.06.2011., 20:29
Tvoje najteže trik-pitanje biti će pronalaženje normalnih i stručnih električara za izvođenje radova.

Nakon strašnog nedavnog iskustva na jednom projektu, silom prilika naučio sam jako puno o instalacijama. Onda sam redom gledao što su mi napravili doma, što kod prijatelja, što kod susjeda.

Sve strava i užas. Oni koji su to radili, tzv. električari "majstori" ne samo da su iz temelja nestručni, nego u najmanju ruku nisu normalni, a povrh svega su i ubojice. Nažalost, takvih je 95%, ako ne i više...

chuspy
02.06.2011., 20:37
jos uvijek se radi s rasvjetom, ali toga nema, niti ideje di nabavit, jer jednostavno niko ne trazi. I da zatreba bili bi u istim problemima.
Nego ozbiljno sad, zaleti se do baumaxa i pitaj mogu li ti nabavit daljinski. Bio sam jucer i nisam ga vidio na polici, ali na slikama je bas 8 kanalni (ima botune 1-8 + nekih jos par) i nije bio nesto skup kad ga je bilo 300ak kn + sta imas razne module od cega mi je najzanimljiviji onaj za strpat u razvodnu.

p.s. koliko sam skuzija imaju i RF prekidace, tako da pored daljinskog mos imat i regularni prekidac koji pali jedan od kanala

p.s.s. ja sam u st odusta od maila (u biti u ciloj hrv), na 10 upita dobijes 1 odgovor, tako da je jednostavnije uzet telefon i nazvat ili dobijes odgovor nakon 20+ dana, kad je vec kasno

ruler
02.06.2011., 20:39
Tvoje najteže trik-pitanje biti će pronalaženje normalnih i stručnih električara za izvođenje radova.

istina i poanta. struja kod mene i susjeda - uzas da ne velim nesto drugo. pazi kabel do lampe u kupaoni tri puta krpan KABLOM OD PEGLE!
kad su mi klimu dosli montirati serviser rekao da nemam tih para da mi on osobno spoji klimu na tu instalaciju. (postovanje)
centralasi - tak tak ne da im se komplicirati.3 keramicara - to u zivotu nisam vidio , kao da me namjerno hoce zajebat a rekao sam da mi nije zao bonus ako bude dobro (normalno). i sta? nista, internet i knjige. susjede krstiti ne mozes
(tako je majstor rekao da mora biti ali malo pecka kad taknes radijator, navodno je elektroliza dobra za krv procistiti), znaci uradi sam. bolje i jeftinije,barem se zivciram sam na sebe.

champ
02.06.2011., 20:51
ono je bilo trik pitanje, ustedjeli ste mi skeniranje i pisanje kalkulcija.
a to sto se nekome neda savijati 2,5 mm2, e sad smo malo dalje..
ja mojoj djeci necu kvariti oci stednim zaruljama.

OK, pretpostavimo da ćeš zbog svoje djece postaviti u svaku sobu lustere (ili neke druge svjetiljke) snage 500 W (to bi trebalo ujedno riješiti i problem centr. grijanja :mig:).

Kod napona 220 V, za snagu 500 W teči će ti po žicama struja cca 2,5 A, a za tu struju je 1,5 mm2 žica više nego dovoljna (dozv. 16 A - pet puta više).

Ako pak staviš žarulju od 100 W, teči će ti manje od pola ampera. Al ipak nek žice budu čim deblje, Njemci su tak zaključili, a oni valjda znaju.

koka36
02.06.2011., 21:47
Trebam strujnog kabla PGP 3x1.5 oko 500m, pa me zanimaju iskustva gdje ga kupiti, koja je najpovoljnija cijena.
Hvala unaprijed na pomoći!

elka

WTF
02.06.2011., 22:22

Nakon strašnog nedavnog iskustva na jednom projektu, silom prilika naučio sam jako puno o instalacijama. Onda sam redom gledao što su mi napravili doma, što kod prijatelja, što kod susjeda.

Sve strava i užas. Oni koji su to radili, tzv. električari "majstori" ne samo da su iz temelja nestručni, nego u najmanju ruku nisu normalni, a povrh svega su i ubojice. Nažalost, takvih je 95%, ako ne i više...

istina i poanta. struja kod mene i susjeda - uzas da ne velim nesto drugo. pazi kabel do lampe u kupaoni tri puta krpan KABLOM OD PEGLE!
kad su mi klimu dosli montirati serviser rekao da nemam tih para da mi on osobno spoji klimu na tu instalaciju. (postovanje)
centralasi - tak tak ne da im se komplicirati.3 keramicara - to u zivotu nisam vidio , kao da me namjerno hoce zajebat a rekao sam da mi nije zao bonus ako bude dobro (normalno). i sta? nista, internet i knjige. susjede krstiti ne mozes
(tako je majstor rekao da mora biti ali malo pecka kad taknes radijator, navodno je elektroliza dobra za krv procistiti), znaci uradi sam. bolje i jeftinije,barem se zivciram sam na sebe.

odlično

e tak vam to zgleda kad se uzimaju razni fušeri i neznam kakve d.o.o. firme osnovane prekjučer

mi izvodimo instalacije već 20god i nikad pritužbe :kava:

NafNaf
02.06.2011., 23:03
U slučaju onih Vimar "ikebana" (slike koje sam stavio) radi se o relativno velikoj i ne beznačajnoj firmi sa dugom tradicijom i više desetaka zaposlenih koja je angažirana na velikim projektima. Mogu misliti kako tek tamo stvari izgledaju. Te slike su tek sitnice i ne predstavljaju glavne fuševe koje su napravili.

Ovo je primjer uratka tipa koji ima vrlo visoko mišljenje o svojim "vještinama", a navodno je radio na projektima za velike telekomunikacijske tvrtke.

http://img1.imagehousing.com/40/a456925fc05b39e43af67b7c39d09967.jpg (http://www.imagehousing.com/)

sfar
03.06.2011., 07:36
tim kabel

nofra1994
03.06.2011., 13:46
Transformator u štednom spoju ima napon po zavoju od 1V.

a) Napon primara je ____________V.

b) Napon sekundara je ____________V.

Parica predstavlja osnovu simetričnog voda za telekomunikacije , a sastoji se

od ............ vodiča , promjera .....................mm ili .................. mm tako da više

upredenih parica čini telekomunikacijski TK kabel .

Četvorka predstavlja ........................... parice i ima ............................. vodiča .

Optički kabeli prenose signale pomoću ……………………. i zato na početku

imaju optički predajnik izveden pomoću .................................................. ..........,

a na kraju optoelektrički pretvarač izrađen pomoću ...........................................

Hvala vam puno ;)

hcerinski
03.06.2011., 21:53
ovo je nevjerojatno kaj sve ljudi rade...

treba malo peckati na radijatoru??? i ovakav RO??? i kao veliko iskustvo....ma daj pa kod mene ljudi kad slažu samo sebi i nemaju baš pojma naprave bolje nego kaj je ovaj napravio...

WTF di ti radiš?

WTF
04.06.2011., 11:40
ovo je nevjerojatno kaj sve ljudi rade...

treba malo peckati na radijatoru??? i ovakav RO??? i kao veliko iskustvo....ma daj pa kod mene ljudi kad slažu samo sebi i nemaju baš pojma naprave bolje nego kaj je ovaj napravio...

WTF di ti radiš?

obiteljski obrt

nike321
04.06.2011., 17:37
Transformator u štednom spoju ima napon po zavoju od 1V.

a) Napon primara je ____________V.

b) Napon sekundara je ____________V.

Parica predstavlja osnovu simetričnog voda za telekomunikacije , a sastoji se

od ............ vodiča , promjera .....................mm ili .................. mm tako da više

upredenih parica čini telekomunikacijski TK kabel .

Četvorka predstavlja ........................... parice i ima ............................. vodiča .

Optički kabeli prenose signale pomoću ……………………. i zato na početku

imaju optički predajnik izveden pomoću .................................................. ..........,

a na kraju optoelektrički pretvarač izrađen pomoću ...........................................

Hvala vam puno ;)

Mulac, pitaj mentora u školi gdje se to može naučiti!:mig:
Ispiti su za koliko dana?

NafNaf
04.06.2011., 19:05
Evo, najnovije otkriće još jedne "majstorije" električara "majstora".

Ovaj vodič instaliran je kako bi se na njega spojilo rasvjetno tijelo (150W max). Dužina preostalog vanjskog plašta je po prilici dužina cijevi u kojoj je bio.

Desna strana je strana spoja na svjetiljku. Pet žica???

Lijeva strana je strana spoja u razvodnoj kutiji. Vidi se da je zeleno-žuta eliminirana zajedno sa sivom i smeđom (dakle zemlja uopće nije bila spojena). Plava je bila spojena na nulu, a crna na fau. Faza je, naravno, do razvodne kutije bila dovedena zeleno-žutom, što je očito zaštitni znak i umjetnički potpis svih pravih električara "majstora".

Našli smo još nekoliko rasvjetnih mjesta na koja je vođen petožilni vodič. To je valjda neki novi standard i pravilo struke pravih električara "majstora" i tema šaljivog pitanja - koliko žica treba pravom električaru "majstoru" da spoji žarulju? :lol:

http://img1.imagehousing.com/32/617c593d590e243d3a825ce132c7d6b6.jpg (http://www.imagehousing.com/)

vrtlog
04.06.2011., 19:49
Stalno mi iskače osigurač za struju u WC-u, iako jedna utičnica i dalje funkcionira. Što činiti, treba li mijenjat osigurač i kako se mijenja?

NafNaf
04.06.2011., 21:25
Utičnica koja radi kada osigurač "ispadne" po svoj prilici na njega nije ni spojena.

Test je jednostavan. Uzmeš bilo kakvu lampu, spojiš je na tu utičnicu i uključiš. Rušiš osigurač po osigurač dok se lampa ne ugasi. Osigurač koji pali/gasi lampu štiti tu utičnicu. Kada su svi osigurači dole, utičnica ni u kojem slučaju ne bi smjela biti pod naponom.

Ako osigurač ispada, a da na utičnice koje su na njemu ništa nije priključeno, rasvjeta nije uključena i sl. predložio bih ti da ospojiš na njega priključene utičnice i rasvjetna tijela i pregledaš da li je sve dobro spojeno, da li su utičnice i grla za žarulje u ispravnom stanju. Prije toga, naravno, spusti osigurač.

Susreo sam se sa sličnom situacijom gdje smo nakon pažljivog pregleda našli tvornički neispravno grlo žarulje koje je izazivalo kratki spoj.

hcerinski
05.06.2011., 02:04
Mulac, pitaj mentora u školi gdje se to može naučiti!:mig:
Ispiti su za koliko dana?

A kakvu ti to školu ideš? Kaj polažeš za elektroinstalatera?

zanny
05.06.2011., 11:22
Evo, najnovije otkriće još jedne "majstorije" električara "majstora".

Ovaj vodič instaliran je kako bi se na njega spojilo rasvjetno tijelo (150W max). Dužina preostalog vanjskog plašta je po prilici dužina cijevi u kojoj je bio.

Desna strana je strana spoja na svjetiljku. Pet žica???

Lijeva strana je strana spoja u razvodnoj kutiji. Vidi se da je zeleno-žuta eliminirana zajedno sa sivom i smeđom (dakle zemlja uopće nije bila spojena). Plava je bila spojena na nulu, a crna na fau. Faza je, naravno, do razvodne kutije bila dovedena zeleno-žutom, što je očito zaštitni znak i umjetnički potpis svih pravih električara "majstora".

Našli smo još nekoliko rasvjetnih mjesta na koja je vođen petožilni vodič. To je valjda neki novi standard i pravilo struke pravih električara "majstora" i tema šaljivog pitanja - koliko žica treba pravom električaru "majstoru" da spoji žarulju? :lol:

http://img1.imagehousing.com/32/617c593d590e243d3a825ce132c7d6b6.jpg (http://www.imagehousing.com/)

ajde dobro ovako, ja na ovoj slici vidim jedino grešku šta je kratko spojija zemlju sa ovim ostalim

zašto je peterožilni kabel greška ?
koliko krugova paljenja možeš napravit sa petorožilnim kabelom ?
tri kruga
i recimo doneseš luster sa tri kruga paljenja a doša ti je 3 x 1,5 ili 2 x 0,75, šta onda ?
ako nema cijev kopaj

kamo sreće da svi za rasvjetu vuku 5 x 1,5 i od prekidaća i od lustera

jer rasvjeta nije samo žarulja, i nisu zahtjevi svih stranaka isti

Armstrong
05.06.2011., 13:38
Električari, imam jedno pitanje???

Dali postoji prenaponska zaštita koja bi se zmontirala unutra samog razvodnog kaslića (gdje su osigurači) i koja bi služila kao prenaponska zaštita, ali za sva trošila u kući.
Znači univerzalna, i za sve.

chuspy
05.06.2011., 13:56
ukratko da

Armstrong
05.06.2011., 15:38
ukratko da

I kak to izgleda, cijena??

NafNaf
05.06.2011., 15:42
ajde dobro ovako, ja na ovoj slici vidim jedino grešku šta je kratko spojija zemlju sa ovim ostalim

zašto je peterožilni kabel greška ?
koliko krugova paljenja možeš napravit sa petorožilnim kabelom ?
tri kruga
i recimo doneseš luster sa tri kruga paljenja a doša ti je 3 x 1,5 ili 2 x 0,75, šta onda ?
ako nema cijev kopaj

kamo sreće da svi za rasvjetu vuku 5 x 1,5 i od prekidaća i od lustera

jer rasvjeta nije samo žarulja, i nisu zahtjevi svih stranaka isti

Ako dovedeš ficlek od pet žila do lampe, a nakon toga umrtviš dva voda + zemlju i ne dovedeš potrebne izvode do prekidača - čemu onda pet žila?

Tvoj primjer je OK, ali daleko od toga da su ovi "genijalci" to imali na umu...

nofra1994
05.06.2011., 16:59

dada tako je

kavasaki
05.06.2011., 19:57
I kak to izgleda, cijena??

http://www.schrack.hr/proizvodi-i-rjesenja/schrack-energetska-tehnika/prenaponska-zastita/

ukratko to ovako izgleda

cijena ti cca dodje 170x2 kn za 1p+N odvodnik , ak imaš trofaznu struju doma ide 3p+N cca 680 kn

zanny
05.06.2011., 20:05
Ako dovedeš ficlek od pet žila do lampe, a nakon toga umrtviš dva voda + zemlju i ne dovedeš potrebne izvode do prekidača - čemu onda pet žila?

Tvoj primjer je OK, ali daleko od toga da su ovi "genijalci" to imali na umu...

samo sam htio naglasiti da pet žila do žarulje nije greška nego prednost

electricity
06.06.2011., 15:00
Električari, imam jedno pitanje???

Dali postoji prenaponska zaštita koja bi se zmontirala unutra samog razvodnog kaslića (gdje su osigurači) i koja bi služila kao prenaponska zaštita, ali za sva trošila u kući.
Znači univerzalna, i za sve.

Postoji . pitaj za katodne odvodnike h dućanu koji prodaje el. materijal.:top:

electricity
06.06.2011., 15:09
Prekrasno . . .ovaj s jednom nulom pravi tri strujna kruga ,drugi pita koliko treba ŽICA da se spoji jedna ŽARULJA (ne lampa ili grlo nego ŽARULJA) . . .Peterožilni kabel na stropu neke prostorije je za svaku pohvalu majstoru što nije škrtario i mislio na mogućnosti. Ok ono sa uzemljenjem na strani i nije tako strašno jer mi se čini da je riječ o nedovršenom poslu.

nike321
06.06.2011., 15:16

Ja sam svoju završio prije 25 godina! I da, položio sam za elektro-mehaničara.
I nisam okolo pitao odgovore na test iz elektroinstalacija, već sam naučio sa razumijevanjem.

Možda ti odobravaš davanje odgovora na pladnju, ali ja ne, jer od toga nema nitko koristi, samo štete!

electricity
06.06.2011., 15:31
U slučaju onih Vimar "ikebana" (slike koje sam stavio) radi se o relativno velikoj i ne beznačajnoj firmi sa dugom tradicijom i više desetaka zaposlenih koja je angažirana na velikim projektima. Mogu misliti kako tek tamo stvari izgledaju. Te slike su tek sitnice i ne predstavljaju glavne fuševe koje su napravili.

Ovo je primjer uratka tipa koji ima vrlo visoko mišljenje o svojim "vještinama", a navodno je radio na projektima za velike telekomunikacijske tvrtke.

http://img1.imagehousing.com/40/a456925fc05b39e43af67b7c39d09967.jpg (http://www.imagehousing.com/)

Tri stvari pajdo: 1. Očito nisi nikada radio u skučenim uvjetima (limitirani resursi)
2. Po ovome što vidim čovjek je napravio najbolje što se dalo (a vidi se da je riječ o adaptaciji i vrlo malo novih izvoda ,ormar je jeftinjara kao i oprema (SKUČENI RESURSI)
3. Ne laprdaj o znanju i iskustvu koje nemaš.:flop:

NafNaf
06.06.2011., 16:20
Uopće ne znaš pozadinu priče, a pozadina priče je bila da se posao napravi kako treba, a ne da se štedi i da se radi sa "skučenim" resursima.

Ako pogledaš osigurače vidjet ćeš da su C klasa (ne bi li trebali biti B). FID sklopka je 40A, nije li malo previše? Vukao je plave žice kao fazu, ima luster kleme i spojnice u ormaru (spojnice su gore uz sabirnice). Finožičani kablovi na krajevima nemaju tuljce... Ali koga briga.

Kao dodatak, ove razvodne kutije su prošle "provjeru" dotičnog "majstora". Sa spojenih žice lijevo i ove gore u lijevoj kutiji ja sam skinuo izolaciju da se dobro vidi hrga lema i to kako su žice neispravno motane (trebale bi biti motane, pa savinute, zar ne?). One žice bez izolacije u sredini jedne i druge kutije koje su (naka)lemljene tako da je oštećena izolacija okolnih žica, to je baš takvo zatečeno stanje.

http://img1.imagehousing.com/5/85477944290dcda680d2340c37583ea9.jpg (http://www.imagehousing.com/)

Što se znanja i iskustva tiče, nažalost stekao sam ga i više nego što sam želio popravljajući radove električara "majstora", zapravo najgorih fušera, što je vrlo blag izraz za dotične individue.

NafNaf
06.06.2011., 16:34
Prekrasno . . .ovaj s jednom nulom pravi tri strujna kruga ,drugi pita koliko treba ŽICA da se spoji jedna ŽARULJA (ne lampa ili grlo nego ŽARULJA) . . .Peterožilni kabel na stropu neke prostorije je za svaku pohvalu majstoru što nije škrtario i mislio na mogućnosti. Ok ono sa uzemljenjem na strani i nije tako strašno jer mi se čini da je riječ o nedovršenom poslu.

Namjerno sam postavio sarkastično pitanje koliko električaru "majstoru" treba žica da spoji žarulju, jer je to aluzija na viceve o tome koliko pripadnika pojedine struke treba da bi se zamijenila žarulja.

Ovo s petožilnim kablom je očito bolna točka. Majstor ne škrtari, ili ne poklanja, već taj petožilni kabel naplaćuje, zar ne? Ako izvođač dobije skicu s rasporedom rasvjetnih tijela i njihovom snagom, sigurno ćeš se složiti da za tijela tipa 20W štedna žarulja, 54W fuo-cijev i sl. ne treba provoditi petožilni kabel. Uostalom, doveli su ga do četiri-pet mjesta gdje je svjetiljka s jednom žaruljom do max 60W, ali ga nisu doveli do mjesta gdje su lusteri sa po 8 ili 12 žarulja 250-300W ukupno. Ako slijedimo tvoju logiku, onda su petožilni kabel trebali dovesti do svih rasvjetnih tijela, zar ne?

No logika nije bila dovesti rezervu, već je logika bila iskoristiti prvi kabel koji imaš ili (što je puno vjerojatnije) jedini kabel koji imaš.

nike321
06.06.2011., 19:37
FID sklopka je 40A, nije li malo previše?
Postoje dvije vrste FID-ovki:
Zaštitna sklopka na diferencijalnu struju
i
Zaštitne sklopka na diferencijalnu struju sa nadstrujnom zaštitom

Ovisno koja je, može biti da je previše a i ne mora.
Ako je prva onda je 40A njena nazivna uklopna moć, tj. to je maksimalna trajna struja koja može teči sklopkom bez da se ona ošteti.
Ako je druga onda je 40A njena nazivna struja isklapanja. Takva mijenja osigurač i FID-ovku u jednom kučištu.

http://www.eti.si/hr/elektrotehnicki_proizvodi/zgrade_i_industrija/asti.aspx

Ova o kojoj ti zboriš je 99,9% iz prve grupe i sigurno ne smeta ako je i prevelika.

zanny
06.06.2011., 21:54

ajde molim te veliki guru struje objasni mi iz kojeg razloga ja nebi napravio tri kruga paljenja sa jednom nulom ?

pogotovo na snagama do 150 W na jednom krugu paljenja ?

a i u elektroinstalacijama nisam primjetio da se koriste kabeli 7 x 1,5 ili 7 x 2,5

electricity
07.06.2011., 13:41
ajde molim te veliki guru struje objasni mi iz kojeg razloga ja nebi napravio tri kruga paljenja sa jednom nulom ?

pogotovo na snagama do 150 W na jednom krugu paljenja ?

a i u elektroinstalacijama nisam primjetio da se koriste kabeli 7 x 1,5 ili 7 x 2,5

Samo daj , imat ću ja više posla hahahaha. Ok. kad je rječ o tako malim snagama znamo da 1,5 kvadrat nosi i više od 1,5 KW al čini mi se da je bilo rečeno općenito a to mjenja stvar uveliko. Ta ti je dobra -GURU- hahaha.
- recimo ovako rasvjeta ima 400 lampi metal-halogeni svaka je 150 w paljenja su paralelno vezani str. krugovi Po teoriji trof. struje na 3 jednaka str. kruga dovoljna je jedna nula iste kvadrature kao i svaka faza - POSTOJI JEDNA GREŠKA U SVEMU TOME - znate li koja je?

electricity
07.06.2011., 13:54
Namjerno sam postavio sarkastično pitanje koliko električaru "majstoru" treba žica da spoji žarulju, jer je to aluzija na viceve o tome koliko pripadnika pojedine struke treba da bi se zamijenila žarulja.

Ovo s petožilnim kablom je očito bolna točka. Majstor ne škrtari, ili ne poklanja, već taj petožilni kabel naplaćuje, zar ne? Ako izvođač dobije skicu s rasporedom rasvjetnih tijela i njihovom snagom, sigurno ćeš se složiti da za tijela tipa 20W štedna žarulja, 54W fuo-cijev i sl. ne treba provoditi petožilni kabel. Uostalom, doveli su ga do četiri-pet mjesta gdje je svjetiljka s jednom žaruljom do max 60W, ali ga nisu doveli do mjesta gdje su lusteri sa po 8 ili 12 žarulja 250-300W ukupno. Ako slijedimo tvoju logiku, onda su petožilni kabel trebali dovesti do svih rasvjetnih tijela, zar ne?

No logika nije bila dovesti rezervu, već je logika bila iskoristiti prvi kabel koji imaš ili (što je puno vjerojatnije) jedini kabel koji imaš.

Blagi Bože. Sve to je tako općenito. gle . . .nije nitko debil da dovede u kupaonu 5ero žilni kao izvod za plafonjeru . Ali za dnevni boravak primjerice toplo preporučujem, (ventilatorski luster 5brzinski) ne možeš reći: e taj neće nikad imati barokni luster na tom mjestu (sa tri paljenja) ili predpostavljati . . dužnost ti je čovjeku predložiti a njegovo je da bira od ponuđenog.

kerbi
07.06.2011., 13:57
Sva tri kruga su na istoj fazi pa kad se upale sva tri opterečenja se zbroje i žica je preopterečena?

electricity
07.06.2011., 14:04
Uopće ne znaš pozadinu priče, a pozadina priče je bila da se posao napravi kako treba, a ne da se štedi i da se radi sa "skučenim" resursima.

Ako pogledaš osigurače vidjet ćeš da su C klasa (ne bi li trebali biti B). FID sklopka je 40A, nije li malo previše? Vukao je plave žice kao fazu, ima luster kleme i spojnice u ormaru (spojnice su gore uz sabirnice). Finožičani kablovi na krajevima nemaju tuljce... Ali koga briga.

Kao dodatak, ove razvodne kutije su prošle "provjeru" dotičnog "majstora". Sa spojenih žice lijevo i ove gore u lijevoj kutiji ja sam skinuo izolaciju da se dobro vidi hrga lema i to kako su žice neispravno motane (trebale bi biti motane, pa savinute, zar ne?). One žice bez izolacije u sredini jedne i druge kutije koje su (naka)lemljene tako da je oštećena izolacija okolnih žica, to je baš takvo zatečeno stanje.

http://img1.imagehousing.com/5/85477944290dcda680d2340c37583ea9.jpg (http://www.imagehousing.com/)

Što se znanja i iskustva tiče, nažalost stekao sam ga i više nego što sam želio popravljajući radove električara "majstora", zapravo najgorih fušera, što je vrlo blag izraz za dotične individue.

Znači ti si nadri-majstor bravooooo:lux:
To sa fidovkama mi je već naporno pojašnjavati . . . PREVIŠE ČEGA? Osigurači mogu biti i D karakteristike ako ima uzemjenje svuda na potrošačima . Jedina bitna stvar je da Fid ne bude sporija od 0,3 AMEN.

electricity
07.06.2011., 14:08
Sva tri kruga su na istoj fazi pa kad se upale sva tri opterečenja se zbroje i žica je preopterečena?

Nisi ulovio pitanje riječ je o trofaznoj struji (dakle R,S,T) svaki krug ima svoju fazu a svi imaju istu nulu.

NafNaf
07.06.2011., 16:17
Znači ti si nadri-majstor bravooooo:lux:
To sa fidovkama mi je već naporno pojašnjavati . . . PREVIŠE ČEGA? Osigurači mogu biti i D karakteristike ako ima uzemjenje svuda na potrošačima . Jedina bitna stvar je da Fid ne bude sporija od 0,3 AMEN.

Previše predviđene jakosti struje. Jasna mi je funkcija FID sklopke i jasna mi je funkcija osigurača. Ne bi li FID od 25A trebao koštati manje nego onaj od 40A?

Ako nije problem, objasni mi na temelju čega se određuje koliko FID treba imati A? Npr., ako imaš glavne vodove (jednofazna struja) od 10mm2, ako je u stanu FID 40A kakav rastalni osigurač treba biti ispred njega na glavnom razvodu zgrade? Odnosno kakav osigurač u istim uvjetima treba ako je FID 25A?

Ako nije problem, objasni i ovo sa klasama osigurača. Za kućanstvo se obično preporučuje klasa B, C se obično preporučuje za motore, veće potrošače i sl.

zanny
07.06.2011., 17:40
Nisi ulovio pitanje riječ je o trofaznoj struji (dakle R,S,T) svaki krug ima svoju fazu a svi imaju istu nulu.

pa ja se na tim tipovima rasvjete nebi to usudio napravit sa jednom nulom, nisam inžinjer ali starteri za mh verojatno mrdaju fazni pomak ili slično (da ti pravo kažem u školi me to nisu učili)

a s druge strane kod trofazne struje maksimalna struja koja može poteč kroz nulu je maksimalna struja kod opterečene jede faze ako druge nisu uključene

i zato, inžinjeri misle, a elektroinstalateri i tehničari razvlače i spajaju

Muljuzator
07.06.2011., 19:42
pa ja se na tim tipovima rasvjete nebi to usudio napravit sa jednom nulom, nisam inžinjer ali starteri za mh verojatno mrdaju fazni pomak ili slično (da ti pravo kažem u školi me to nisu učili)

a s druge strane kod trofazne struje maksimalna struja koja može poteč kroz nulu je maksimalna struja kod opterečene jede faze ako druge nisu uključene

Problem nastaje kad se uključi samo 1 red rasvjete:D

electricity
07.06.2011., 20:19
Problem nastaje kad se uključi samo 1 red rasvjete:D

Tako je meštre. ta se greška koja ruši teoriju zove ljutski faktor. Svi nastojimo predvidjeti što će netko činiti i kako i tu logiku sljedimo , ali svi smo mi pomalo različiti.:top:

electricity
07.06.2011., 20:23

Sve se to izračuna . . pomaci sa prigušnicama su neznatni jer MH žarulje vuku postepeno snagu . Poanta ove priče je da se ne oslanjamo na teoriju koja nam ide na ruku nego izaberimo uvjek nagori scenarij slijeda događaja.

electricity
07.06.2011., 20:44
Previše predviđene jakosti struje. Jasna mi je funkcija FID sklopke i jasna mi je funkcija osigurača. Ne bi li FID od 25A trebao koštati manje nego onaj od 40A?

Ako nije problem, objasni mi na temelju čega se određuje koliko FID treba imati A? Npr., ako imaš glavne vodove (jednofazna struja) od 10mm2, ako je u stanu FID 40A kakav rastalni osigurač treba biti ispred njega na glavnom razvodu zgrade? Odnosno kakav osigurač u istim uvjetima treba ako je FID 25A?

Ako nije problem, objasni i ovo sa klasama osigurača. Za kućanstvo se obično preporučuje klasa B, C se obično preporučuje za motore, veće potrošače i sl.

Dakle evo ti način kak nikad nećeš zaboraviti ako 2,5 kvadrata štitimo sa 16A,kvadrata onda ćemo 25 sa 160A jel tako -tako je. pola od tog bi bilo 80 a prvi ispod toga je 60A Etogac.:D Ako ti je pancer i 35A još uvjek je ok imati fid 40A (mada nea teorije da ti poleti 40A kroz nju (čak ni na strujama kratkog spoja jer će limitator pasti prije.25 A fidovke služe da padnu ako ne želimo da pucaju panceri pri kratkom spoju ,ili ako su sekundarne za potpuno male prostore (kupaone i sl.) Zapamti osigurači štite VODIČE a ne LJUDE.

electricity
07.06.2011., 20:47
Probaj variti sa 16A B osiguračem ili mljeti meso sa istim . . . hehehe KLAP -NEJA TRUJE!

nike321
07.06.2011., 21:03

Aj ne filozofiraj. Objasni ti pa će mo te ispravit ako faliješ!

Wog Boy
08.06.2011., 09:51
vezano za FID i za koliko je A predvidjen, sto pravila kazu o tome? Ispricavam se na pitanju, radim usporedbu sa sistemom u Australiji. Ja na primjer ponekad koristim FID (mi je ovdje zovemo RCD sklopka) od 40A a na njega spojim maksimalno do tri strujna kruga za uticnice koje stitim sa MCB od 16A. Po zakonu ovamo i strujni krug rasvjete mora biti sticen sa RCD (FID) i minimum je 2 RCD sklopke za kuce ili apartmane, jedan za uticnice a drugi za rasvjetu. Sto je sa detektorom dima (smoke alarm)? Jel on obavezan u HR?

slika (http://imageshack.us/photo/my-images/705/rcddiagram.jpg/)

kavasaki
08.06.2011., 14:45
vezano za FID i za koliko je A predvidjen, sto pravila kazu o tome? Ispricavam se na pitanju, radim usporedbu sa sistemom u Australiji. Ja na primjer ponekad koristim FID (mi je ovdje zovemo RCD sklopka) od 40A a na njega spojim maksimalno do tri strujna kruga za uticnice koje stitim sa MCB od 16A. Po zakonu ovamo i strujni krug rasvjete mora biti sticen sa RCD (FID) i minimum je 2 RCD sklopke za kuce ili apartmane, jedan za uticnice a drugi za rasvjetu. Sto je sa detektorom dima (smoke alarm)? Jel on obavezan u HR?

slika (http://imageshack.us/photo/my-images/705/rcddiagram.jpg/)

nešta mi ne odgovara u tvom postu, kažeš na jedan RCD ili FID do max tri strujna kruga utičnica, kaj ak imaš 15 strujnih krugova utičnica nečete valjda 5 fidovki stavljat

što se tiće druge fidovke za rasvjetu ona obično ne ide ( osim ako nije navedena u projektnom zadatku a zna biti ) ne ide iz razloga : brate ovo je BALKAN i uvijek će bit koliko god se mi gurali negdje drugdje isto tako i smoke detektor nije obvezan ako nije posebno tražen ( što jeftinije to bolje)

jedino se preporuča po pravilniku staviti posebnu fid za kupaonu 0,03A osjetljivosti ali i to ne ugrađuju svi jer kao što rekoh OVO JE ....

Wog Boy
08.06.2011., 14:58
pa nemamo nikad 15 strujnih krugova uticnica, obicno niskoprizemnice sa 3-4 spavace, kuhinjom, 1-2 kupatila, dnevnim boravkom imaju 4-5 strujnih krugova uticnica koje su sticene sa FIDovkama ili FIDovkama sa osiguracima, pecnica (oven), cooktop i protocni bojler imaju svaki svoj poseban strujni krug koji se pravilnikom stite samo osiguracima, dakle ne FIDovkom. Katnice imaju dva do tri strujna kruga vise. Razlika je isto sto recimo na jedan strujni krug povezemo do 9 uticnica (loop in loop out) jer nam to maximum demand dozvoljava (pretpostavka je da nikad nece sve uticnice biti maksimalno opterecene u isto vrijeme), uticnice su 10Amperske i tocno je odredjeno koji pin je faza, koji nula a koji uzemljenje.

Inace samo kabliranje je djecja igra u usporedbi sa Hrvatskom, vecina kablova ide kroz potkrovlje, sve razvodne kutije su u potkrovlju itd.

electricity
08.06.2011., 17:47
Da to ipak nisu KZS sklopke a ne fid (to su one koje isključuju i nulu i fazu u slučaju preopterećenja), koliko se sjećam švabe su tome skloni, Fid ne štiti kabele nego je za slučaj izboja struje van str. kruga.

kavasaki
08.06.2011., 21:13
Da to ipak nisu KZS sklopke a ne fid (to su one koje isključuju i nulu i fazu u slučaju preopterećenja), koliko se sjećam švabe su tome skloni, Fid ne štiti kabele nego je za slučaj izboja struje van str. kruga.

njet RCD je isto što i fid samo što naši trgovci svi prodaju kao fid

http://www.merkantile.hr/ProductDetails.aspx?id=162

NafNaf
08.06.2011., 21:34
Mislim da je to na engleskom RCBO.

http://www.gewiss.com/irj/portal/CatalogPage?catalogID=0000000000000010000188912&groupID=0000000000000010000014014&categoryID=0000000000000010000009012&subCategoryID=0000000000000010000014293&textOnly=false

Wog Boy
08.06.2011., 23:02
koriste se RCD MCB (RCBO) u jednom kucistu koji su ujedno i osiguraci te stite i kablove (reda velicine 10A, 16A, 20A, 25A i 32A) a koriste se i samo RCD (do 63A) uz dodatne osigurace.

Zakonski svi novosagradjeni objekti, objekti koji se iznajmljuju ili prodaju moraju imati ugradjena minimalno dva RCD i minimalno jedan detektor dima sto je u zadnjih dvije godine postalo dobar posao. Naplacuje se 150$ po jednom RCD i 100$ za detektor dima.
Samo ovlasteni elektricar koji ima dozvolu moze raditi sa strujom i ispisati safety certifikat koji je obavezan za bilo kakve promjene na strujnim krugovima tako da nema sive ekonomije i rada priucenih majstora.

hcerinski
09.06.2011., 08:31
e to je OK za taj certifikat.... i ti detektori dima mislim da je to sasvim OK

maxim.dichter
09.06.2011., 18:29
...jel ima tko volje pomoći oko ideje samostalnog razvođenja strujnih instalacija od glavnog ormarića do pomoćnog i dalje po sobi?

Pošto imam ruke i alate imam kablove i sam si biram prekidače i utičnice i plaćam ih nema potrebe da gnjavim ljude sa štemanjem svojih zidova i uništavanjem svih mogućih ostalih dijelova kuće što se može i stigne.

Prije nekoliko dana sam postavio pitanje za cijenu instalacija pa u međuvremenu zvao električara da mi odradi stepenice i hodnik, sve nešto ispod knaufa i laganini. Veli daj ja ću ti nabaviti kvalitetne prekidače, pa imam ja svoj materijal.
Pa uradi on posao, pa sve ukrivo, pa sve ukoso. Pa rasprave, pa ovaj prigovor, pa onj. Pa platim ja. Prekidač iskočio. Gledam ja. Vadim to sve van. Stavljam druge prekidače, lijepo poravnim kutijice i to je sve sad divno...:D

Ukratko ja bih si htio sam sprovesti kablove po sobi i pospajati utičnice i prekidače (znam minimilno potrebno) ali trebam i pomoći....

kavasaki
09.06.2011., 19:41
eto vidiš moj Australac ( Wog Boy) kako to ovdje ide, ljudi uzimaju što jeftinije i neprovjerene fušere ( ima u tom poslu i jako savjesnih i vrlo dobrih fušera) i onda se dogodi da čovijek oće sam sebi uvoditi struju koju će možda i bolje napraviti nego taj "majstor" kojeg je platio

al nije u tome poanta ne razumijem zašto svi misle ušparati na elektro radovima i svi ih izvode ( moleri,keramičari,građevinci) bez uvrede ikome ali taj naš posao opće nije posebno plačen ( mada svi tako misle) da bi se svi prtljali u njega.

Isprika svima al eto danas sam valjda posebno frustiran na te "majstore" morao sam poslije jednog molera-električara popravljat stvar

NafNaf
09.06.2011., 20:13
Kako sam tek ja bio frustriran kada sam popravljao stvar nakon nekoliko (navodnih) električara-električara.

Ja glavni problem fuša ne vidim u tome što se pod njime može podrazumijevati rad na crno ili rad nekoga tko ne pripada zadanoj struci, već u tome što to za mene prvenstveno označava loš, neprecizan, nevoljan, na-brzinu-rad, te rad protivan pravilima struke.

Kao što sam rekao, možeš biti nestručan. Ja sam, silom prilika, naučio jako puno o struji, ali ima jako puno stvari koje na tom području ne znam ili nisam siguran da znam i nikada se ne bih upustio u njihovo rješavanje. Međutim, imaš jako puno ljudi koji nisu svjesni svog neznanja, tako da je meni njihove radnje lakše pripisati maloumnosti nego nestručnosti.

electricity
09.06.2011., 20:49
Znate kako se kaže , čovjek se uči dok je živ. Imam protiv toga da nam posao radi bilo tko, pa ni mi ne radimo maleriju niti zidamo nit lijepimo keramiku. Zašto se svi prave pametni a kad dođe račun za struju (potrošnja) vele:'' Ma ne moguće ''. jedan susjed ima isti broj potrošača podjednake snage isti broj ukućana, isti uvod i tarife, a ima duplo manju ratu struje . . . kako to?Jednom je Električar radio struju a drugi je sam razveo.

NafNaf
09.06.2011., 22:07
Za ovaj primjer koji navodiš mislio sam da je više urbana legenda.

Ali zar instalacija koja troši struju "sama od sebe" ne bi trebala imati nekakve manifestacija npr. tipa prekomjernog zagrijavanja. Pretpostavljam da ne možeš tek tako zatvoriti strujni krug, a da ne izbace osigurači ili dođe do pregaranja žice ili nekog sklopa?

electricity
10.06.2011., 15:44
Za ovaj primjer koji navodiš mislio sam da je više urbana legenda.

Ali zar instalacija koja troši struju "sama od sebe" ne bi trebala imati nekakve manifestacija npr. tipa prekomjernog zagrijavanja. Pretpostavljam da ne možeš tek tako zatvoriti strujni krug, a da ne izbace osigurači ili dođe do pregaranja žice ili nekog sklopa?

Nije urbana legenda nego obična fizika. Primjer je kao navodnjavanje njive koliko bara treba da se polije jeden hektar. Litara će biti isto ,to da ali za koje vrijeme i uz koji pritisak . E sad u struji je razlika štzo se i snaga obračunava uz to da ne zasboravimo da imamo KWh brojilo. . .da li me ko kuži ili sam zakomplicirao?

tiki66
10.06.2011., 17:28
Nije urbana legenda nego obična fizika. Primjer je kao navodnjavanje njive koliko bara treba da se polije jeden hektar. Litara će biti isto ,to da ali za koje vrijeme i uz koji pritisak . E sad u struji je razlika štzo se i snaga obračunava uz to da ne zasboravimo da imamo KWh brojilo. . .da li me ko kuži ili sam zakomplicirao?

Ja te pokušavam skužiti ali ne uspijeva mi :D

zanny
10.06.2011., 18:11

eto vidiš zato inžinjeri misle a instalateri razvlače

vučeš analogiju tlačnih cijevi ?

koji je parametar u struji konstantan ?
napon, ili ti pritisak u vodi

i ako nešto vuče 20 A na 220 V, pa nema teorije da vuče 40 A na 110 V, nego upola manje tj. 10A

i pusti zemljoradničke i zidarske filozofije da kad je manji napon pa se muči i vuče više struje, opet dođeš na isto snage

a snaga je P=U*I, znači u formuli imaš parametar U koji je konstanatan i I koji jedino može biti manji, to znaći da tvoja torija ne pije vodu, tj ne troši struju :D

NafNaf
10.06.2011., 20:02
Znači urbana legenda?

zanny
10.06.2011., 20:06
Znači urbana legenda?

ja sam iznjeo činjenice, ako mhythbustersi dokažu suprotno, onda neka

inaće rata struje u satnu mi je bila oko 900 kn, sve dok nisam izbacio jedan prastari zamrzivač (stavio drugi), bogami pala na 700 kn u zimskom periodu

tako šta se tiće tih urbanih legendi može biti jedno 10 000 stavi koje mogu zezat, zato postoje električari i strujna klišta

NafNaf
10.06.2011., 20:29
Mislim da starost uređaja utječe na potrošnju najviše po pitanju energetskog razreda. Zato su novi uređaji u pravilu manji potrošači.

Pored strujnih klješta, za amatere postoji i watt-metar. Ima ih u manje više svim većim cetrima tipa Bauhaus. Njime se lako vidi potrošnja svakog uređaja koji se može priključiti u utičnicu.

nike321
11.06.2011., 07:13
Zašto se svi prave pametni a kad dođe račun za struju (potrošnja) vele:'' Ma ne moguće ''. jedan susjed ima isti broj potrošača podjednake snage isti broj ukućana, isti uvod i tarife, a ima duplo manju ratu struje . . . kako to?Jednom je Električar radio struju a drugi je sam razveo.

Kakve to veze ima tko je uvodio struju s ovim primjerom?
Prije svega dva različita kućanstva imaju različite navike u životu i nikakvo realno mjerilo tj. pokazatelj nečega nije njihova različita potrošnja sa "isti broj potrošača podjednake snage isti broj ukućana, isti uvod i tarife".
Drugo, da je tolika razlika zbog neispravne instalacije, ta bi kuća odavno gorila!
Energija je neuništiva, samo mijenja oblik. Ako je tolika količina energije negdje uzeta onda se mora i manifestirati ili kao elektromagnetno zračenje ili kao toplina.
Priča je nebulozna.

hcerinski
11.06.2011., 07:54
iskreno nisam niti ja baš skužio ovu sad raspravu i kakve ima veze tko je radio struju s potrošnjom..

shavaćam da mogu biti labavi spojevi pa se zagrijava i potrebno je više snage pa time i koristimo - plaćamo više sange ali ostalo stvarno ne kužim...

a da nije do toga da i jedno i drugo kućanstvo imaju frižider samo je kod jednoga star 10 god i kompresor stalno vrti a kod drugoga je star par mjeseci i ima sve moguće mjere uštede energije...

Muljuzator
11.06.2011., 12:34
:facepalm:

P=U^2/R iliti snaga je jednaka kvadratu napona podijeljenim sa otporom. Napon nam je konstanta, dakle mijenja se otpor. Ako imamo npr. zamrzivač uštekan u utičnicu sa slabim spojem, snaga na tom strujnom krugu će biti ista kao da je spoj uredu, samo što će dio biti potrošen na grijanje utičnice, a dio na pokušaj vrtnje kompresora zamrzivača. Naime, kad su dva otpora u serijskom spoju ( u ovom slučaju prijelazni otpor loše spojene utičnice i otpor motora kompresora), onda se napon dijeli, odnosno na kompresoru neće biti 220 V, već manje. Tu dolazimo do problema što se, ako je napon na kompresoru premali, motor neće zavrtiti pa kompresor neće raditi.
To ima za posljedicu sljedeće: 1. zamrzivač ne radi
2. pregorjet će motor kompresora

Ak vam nekaj nije jasno, slobodno pitajte:top:

zanny
11.06.2011., 14:22
:facepalm:

P=U^2/R iliti snaga je jednaka kvadratu napona podijeljenim sa otporom. Napon nam je konstanta, dakle mijenja se otpor. Ako imamo npr. zamrzivač uštekan u utičnicu sa slabim spojem, snaga na tom strujnom krugu će biti ista kao da je spoj uredu, samo što će dio biti potrošen na grijanje utičnice, a dio na pokušaj vrtnje kompresora zamrzivača. Naime, kad su dva otpora u serijskom spoju ( u ovom slučaju prijelazni otpor loše spojene utičnice i otpor motora kompresora), onda se napon dijeli, odnosno na kompresoru neće biti 220 V, već manje. Tu dolazimo do problema što se, ako je napon na kompresoru premali, motor neće zavrtiti pa kompresor neće raditi.
To ima za posljedicu sljedeće: 1. zamrzivač ne radi
2. pregorjet će motor kompresora

Ak vam nekaj nije jasno, slobodno pitajte:top:

ali kako god okreneš ne može povuči više nego je nominalna snaga frižidera

Muljuzator
11.06.2011., 14:42
Nije li to trebala biti poanta?

vlaga
11.06.2011., 17:10
Crkla mi je neonka. Kupim drugu kad nista. Pretpostavka je bila da je elektronska prigusnica otkazala takodjer. Nakon bezuspjesne potrage za prigusnicom te snage odlucujem kupiti komplenu lampu. Kuci isprobavam lampu, sve radi radi.

Radi malo drugacijeg kucista i potrebe da spojim kabel za struju odlucujem da prebacim samo prigusnicu u ovu staru skalameriju. Odlemim, zalemim, sve ok. 6 zica koje bi totalni debos pobrkao jer postoje i oznake. Dakle to nisam promasio sigurno. Stvar ne radi. Provjerim prekidac, nece. Provjerim kontakte za samu neonku, dakle spojim zicama, nece. Ne vidim gdje bi vise mogao biti problem. Ima netko ideju?

Muljuzator
11.06.2011., 18:41
Vjerojatno prigušnica ima drugačiji raspored priključaka.

vlaga
11.06.2011., 18:54
Spojio sam zice onako kako je bilo slozeno na toj prigusnici.

hcerinski
11.06.2011., 19:17
Kontakti spoja... to ti je vjerojatno bilo i na prvoj lampi problem tako da nisi trebao mijenjati prigušnicu.

vlaga
11.06.2011., 19:48
Sta su tocno kontakti spoja? :-) Ono gdje se sama zarulja pristeka? I to sam promijenio. Prva zarulja je bas crkla. Crna je sva iznutra s jedne strane i zadnjih dva dana je onako nesto svjetlucalo i prelijevalo se ko neka plazma.

zanny
11.06.2011., 21:16
Nije li to trebala biti poanta?

ne poanta je bila da netko gore kaže da ako je ntko nestručno razvukao struju u kući ta kuća troši više struje nego ista kuća koju je radio netko stručan

Muljuzator
11.06.2011., 21:31
Još jednom :facepalm:

Normalno da ne može povući veću struju od nominalne (u stvari može, ali ne bi u detalje, osim ak to želite), a to je za pažljive čitatelje i bila poanta mog posta.

ivica29
11.06.2011., 22:23
zna li netko koja je razlika između (n)ym i nym kabela???

ognjeni_zmaj
11.06.2011., 23:03
Starter?

vlaga
11.06.2011., 23:50
Nema startera sa elektronskom prigusnicom.

ruler
12.06.2011., 00:35
da li moze frizider na 1,5 mm? ako ne,zasto? ako da, zasto?

_N_
12.06.2011., 06:57
da li moze frizider na 1,5 mm? ako ne,zasto? ako da, zasto?

Teoretski bi mogao, pod uvjetom da je spojen na 10A osigurač. Ako pogledaš na frižider, piše da je max 10A 220V.
Ja sam si osobno doveo 2,5mm do utičnice za frižider (sve utičnice su mi na 2,5mm) i na 16A osiguračima, jer ako jednog dana trebaš nešto drugo uštekati u tu utičnicu, bolje je napraviti kako spada. 1,5mm sam koristio samo za rasvjetu.

electricity
12.06.2011., 07:33
Ha ha ha kad sam napisao skužio sam da je komplicirano. Pitanje glasi kada je cijev tanja a bure jednako veliko zar neće bure biti sporije napunjeno? Perilica rublja ima recimo predviđen period rada 40 min i za to vrijeme ce potrošiti 2,8 kw. Zbog presjeka kvadrature (jelte tanje cijevi) imamo pad napona , a na padu napona mora se povećati vremenski intrval rada a na dužem radu ćemo imati veće gubitke i evo rezultata veće potrošnje. I da rzjasnimo : znate li uopće zašto se razvodi instalacija na veći broj strujnih krugova a ne na 2-3 ?

electricity
12.06.2011., 07:42
Znate one male trošteke (produžni kabeli sa po 3 i više utičnica) e to su vam mali gutači struje , zašto radimo setove utičnica i ljudi ih dobrano plaćaju ? Ne sigurno zato što je tako LJEPŠE. . .a siguran sam da velika većina električara ne zna zašto ( ok, ovdje vas ima fakat dobrih majstora svog zanata).

electricity
12.06.2011., 07:50
Znači urbana legenda?

Hahaha nije urbana legenda nego se majstorima ne da razmišljati. Sve to stoji što su rekli samo zašto onda ne povuku jedan kabel 3put2,5 za sve utičnice , stave jači osigurač pošteno sve stegnu i spoje sve utičnice na njeg i dobro je(tako se nekada radile instalacije na starim kućama). hehehe.

ruler
12.06.2011., 08:25
Ha ha ha kad sam napisao skužio sam da je komplicirano. Pa to ja brijem cijelo vrijeme. Nitko tu nije ni spomenuo
Joulea. A toplina se placa.

ruler
12.06.2011., 08:47
samo jos ovo. otkad citam i primjenjujem u praksi neke stvari i pazim sto, kada i kako trosim (nije manijakalna skrtost samo malo paznje) racuni su mi se prepolovili. i Elektra i plinara mi dosle kontrolirati kako je to moguce da se potrosnja prepolovila.

ZeroOne
12.06.2011., 09:24
Pozdrav majstori!

Trebao bih vaš savjet. Naime situacija je sljedeća: U dnevnome boravku mi je riknul 30 god. stari luster( imao je jednu žarulju na sebi).
Naravno kupili smo novi luster no ovaj put umjesto jedno odlučili smo se za onaj sa tri žarulje.
E tu sad dolazi problem, naime sve što smo dobili uz njega jest nosač lustera te tri vulgaris grla za žarulje. Nameće se pitanuje kako te tri žarulje spojiti
na kućnu mrežu. Prvo što mi je palo na pamet je da se koristi postojeće luster kleme, no da bih spojio sve tri žarulje morao bih nagurati tri žice u onaj izlazni utor
toga klemena što mi se ne čini baš praktično i sigurno. U potrazi za alternativnim rješenjima naletio sam na OVO (http://www.foerch.hr/product.aspx?p=230b06b5-7eff-421a-ab9f-aadcec434b44&g=e452a482-f9b5-4abe-9510-9e9266258eb5&js=1)pa me zanima da li se to može iskoristiti te gdje to i kupiti (obišao sam dva dućana sa elektromaterijalom u kvartu i kada sam im spomenuo što tražim gledali su me ko Židov krmka).

nike321
12.06.2011., 09:28
samo jos ovo. otkad citam i primjenjujem u praksi neke stvari i pazim sto, kada i kako trosim (nije manijakalna skrtost samo malo paznje) racuni su mi se prepolovili. i Elektra i plinara mi dosle kontrolirati kako je to moguce da se potrosnja prepolovila.

Ne, to su se žice nadebljale.:mig:

ruler
12.06.2011., 09:35
U potrazi za alternativnim rješenjima naletio sam na OVO (http://www.foerch.hr/product.aspx?p=230b06b5-7eff-421a-ab9f-aadcec434b44&g=e452a482-f9b5-4abe-9510-9e9266258eb5&js=1)pa me zanima da li se to može iskoristiti te gdje to i kupiti (obišao sam dva dućana sa elektromaterijalom u kvartu i kada sam im spomenuo što tražim gledali su me ko Židov krmka).

time sam spojio sebi, gdje kupiti ne znam, mali tip: guras zicu unutra i trebas osjeti da je dva puta zgrabilo, ono klik klik ne znam kak da opisem. drzi dobro ,izgleda uredno, lako za raditi,mislim da je vani i novi propis da moze samo s time.

ZeroOne
12.06.2011., 09:41
To i meni izgleda kao puno elegantnije rješenje od standardnih luster klema al je problem to nabaviti.

NafNaf
12.06.2011., 09:50
U potrazi za alternativnim rješenjima naletio sam na OVO (http://www.foerch.hr/product.aspx?p=230b06b5-7eff-421a-ab9f-aadcec434b44&g=e452a482-f9b5-4abe-9510-9e9266258eb5&js=1)pa me zanima da li se to može iskoristiti te gdje to i kupiti (obišao sam dva dućana sa elektromaterijalom u kvartu i kada sam im spomenuo što tražim gledali su me ko Židov krmka).

Ako se radi o Zagrebu, Swift u Vukovarskoj ima takve spojnice. Obrati pozornost da kod lustera obično imaš spoj punog vodiča i finožičanog, a finožičani ne možeš staviti u svaku spojnicu.

Wago ima spojnice za finožičane vodiče i spojnice za lustere, ali mislim da njihova spojnica za luster kod tebe ne igra jer ona ima spoj 1 na 1 i 1 na 2 (ako ne griješim, web im je trenutno neradeći).

hcerinski
12.06.2011., 09:51

Možeš malo ovo pojasniti, tj. navesti neke primjere kako si uspio prepoloviti račune.

NafNaf
12.06.2011., 09:53

A da nam preneseš neke od tih trikova, pa da elektra i nama dolazi doma?

Iako je to ovdje lagani OT, mene zaista zanima kako se može prepoloviti potrošnja plina, doduše koliko sam im platio za prošlu godinu, pomoglo bi mi i smanjenje od 30% :D

hcerinski
12.06.2011., 09:56
starter na elektronskoj prigušnici.... hahahahahahaha

ZeroOne
12.06.2011., 10:03
Ako se radi o Zagrebu, Swift u Vukovarskoj ima takve spojnice. Obrati pozornost da kod lustera obično imaš spoj punog vodiča i finožičanog, a finožičani ne možeš staviti u svaku spojnicu.

Misliš na ovakvu spojnicu? (http://www.foerch.hr/product.aspx?p=190e2223-deab-480d-90e8-c646ded39c2b&g=e452a482-f9b5-4abe-9510-9e9266258eb5) Definitivno dolazi u obzir sam kaj mi treba takva sa tri izlazna utora....

ognjeni_zmaj
12.06.2011., 10:11
Sad da se vadim da mi je promaklo ono"elektronska"u prvom postu,nema smisla,jel da?

NafNaf
12.06.2011., 10:32
Možda griješim, ali mislim da nemaju takve sa tri ulazna.

No, ako imaš finožičane kablove, možeš iskoristiti Wago seriju 222
http://www.controleng.com/search/search-single-display/control-components-ups-connectors/d5495f313f.html
mislim da imaju sa 2, 3, 5 i 8 spojnih mjesta.

Pogledaj na Wago site, radit će nakon šest popodne. Jedini problem je da tu seriju 222 nisam vidio za kupiti u Zagrebu. Koliko znam uvoznik je u Matuljima, imaš adresu na Wago webu i navodno su vrlo uslužni, i sve se može naručiti i direktno od njih.

nike321
12.06.2011., 10:49
To su Wago spojnice.
Međutim, te spojnice na slici su isključivo za krutu žicu a ne za višežilnu fleksibilnu kojom su spojena grla.
Znači, to ti ne valja za to što si ti htio.
Za pravilno to napraviti treba ti odgovarajuće stopice u koje uguraš sva 3 vodiča (i kliješta za stopice), a onda sa luster klemom to spojiti na instalacijski kabel.

Ili kako je to već NafNaf objasnio.

Muljuzator
12.06.2011., 11:02
Ili sve skupa ugurati u jednu cjevastu stopicu 6 ili 10^2 pa u slijepu luster klemu.

hcerinski
12.06.2011., 11:10
Također vrlo jednostavno, neonka se satoji od samo par dijelova, kontakt na 220v prigušnica, grlo i sijalica samo na tim dijelovima je moguće da je greška!

Muljuzator
12.06.2011., 11:13
Da li grla imaju na sebe spojene 2 ili 1 žicu. (btw, radi se o fluorescentnim cijevima, a ne neonkama. Neonke su čistam nekaj drugo)

Muljuzator
12.06.2011., 11:18
(n)ym i nym se razlikuju po tome što je prvi oklopljen.
http://www.tim-kabel.hr/content/view/238/322/lang,hrvatski/
http://www.tim-kabel.hr/content/view/235/317/lang,hrvatski/

NafNaf
12.06.2011., 11:21
To su Wago spojnice.
Međutim, te spojnice na slici su isključivo za krutu žicu a ne za višežilnu fleksibilnu kojom su spojena grla.
Znači, to ti ne valja za to što si ti htio.
Za pravilno to napraviti treba ti odgovarajuće stopice u koje uguraš sva 3 vodiča (i kliješta za stopice), a onda sa luster klemom to spojiti na instalacijski kabel.

Ili kako je to već NafNaf objasnio.

Da ne zbunjujemo čovjeka, postoje 3 temeljne verzije Wago spojnica:
1) Spojnice za krutu žicu (to su standardne, mogu biti u boji ili prozirne).
2) Spojnice za krutu žicu i/ili finožičani kabel (serija 222)
3) "Luster" spojnice koje s jedne strane imaju ulaz za krutu žicu, a s druge strane za finožičani kabel. U tome je njihova glavna razlika od spojnica pod 1) i 2) koje sve žice uvijek prihvaćaju samo s jedne strane.

nike321
12.06.2011., 11:38
zna li netko koja je razlika između (n)ym i nym kabela???

Misliš (N)YM(St) umjesto "(n)ym"?

Razlika je što (N)YM(St) ima plašt protiv EM smetnji!

Wog Boy
12.06.2011., 11:42
ima li ovako nesto za kupiti

http://img846.imageshack.us/img846/221/connectorsinglescrewx4i.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/846/connectorsinglescrewx4i.jpg/)

spojnica za vise kablova sa jednim ulazom

nike321
12.06.2011., 11:48
Da ne zbunjujemo čovjeka, postoje 3 temeljne verzije Wago spojnica:
1) Spojnice za krutu žicu (to su standardne, mogu biti u boji ili prozirne).
2) Spojnice za krutu žicu i/ili finožičani kabel (serija 222)
3) "Luster" spojnice koje s jedne strane imaju ulaz za krutu žicu, a s druge strane za finožičani kabel. U tome je njihova glavna razlika od spojnica pod 1) i 2) koje sve žice uvijek prihvaćaju samo s jedne strane.

Sve stoji, samo gdje će to kupiti npr. na Visu!

NafNaf
12.06.2011., 12:25
Moje iskustvo je da stavke 2) i 3) neće naći ni u Zagrebu.

Međutim, kao što sam rekao, firma koja distribuira Wago proizvode je navodno vrlo uslužna i sve što hoćeš možeš naručiti, a oni ti pošalju poštom - ako treba i na Vis :lol:

BTW, na Visu vjerojatno neće naći ni stopice, ni slijepe luster-kleme, kao ni brdo drugog uobičajenog pribora.

ZeroOne
12.06.2011., 13:35
Hvala puno momci na dobrim idejama.:top:
Vidjeti ću kaj bum sa tim spojnicama skombiniral (il bum zval zastupnika za hrvatsku il ću ih naručiti sa amazona.) Ko mi je kriv kaj sam bil preškrt da kupim luster u kojemu su žicu već interno spojene pa ne bi imao šest žica za spojiti.
BTW, kaj je to slijepo luster kleme?:confused:

Armstrong
12.06.2011., 14:49

Nek pošalje mailom, bit će malo više megabajta kubnih :lol: :D .

Armstrong
12.06.2011., 14:54
Pozdrav majstori!

Trebao bih vaš savjet. Naime situacija je sljedeća: U dnevnome boravku mi je riknul 30 god. stari luster( imao je jednu žarulju na sebi).
Naravno kupili smo novi luster no ovaj put umjesto jedno odlučili smo se za onaj sa tri žarulje.

Jbm, pa kakav je to luster koji nema predviđeno, tj. već sve pripremljeno-spojena grla, a ti samo spojiš glavno. Jednostavno nemogu vjerovati. Molim te stavi sliku dvije tog lustera, jer mi fakat neide u glavu.

Zar tolko proizvođači šparaju da unaprijed nisu sve mogli spojiti :misli: :confused: , jbm im onda taj cijeli uvoz i njihovu proizvodnju.
Jednostano potraži uvoznika ili proizvođača, pa se buni, pa nemogu tako jbt ljude.

Po takvom je dobro, da ne prodaju aute u kitu (makar su rekli da će i to kroz neko vrijeme), pa fino sve dobiješ u dijelovima, pa sastavljaš kao lego kockice :lol: .

nike321
12.06.2011., 15:10
Jbm, pa kakav je to luster koji nema predviđeno, tj. već sve pripremljeno-spojena grla, a ti samo spojiš glavno. Jednostavno nemogu vjerovati. Molim te stavi sliku dvije tog lustera, jer mi fakat neide u glavu.

Šta se čudiš kako nastaju Kineski miljarderi?

Muljuzator
12.06.2011., 19:08
http://img846.imageshack.us/img846/221/connectorsinglescrewx4i.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/846/connectorsinglescrewx4i.jpg/)

spojnica za vise kablova sa jednim ulazom

To su. Imaju rupu samo s jedne strane.

Muljuzator
12.06.2011., 19:17
(N)YM- ne postoji
NYM- bivši PGP (puna žica)
(N)YM(St)- bivši PGP omotan Al folijom i dodanim kontaktnim vodičem

electricity
13.06.2011., 22:03
Ne, to su se žice nadebljale.:mig:

nadebljao ti sarkazam, ali prihvaćam šalu.:lol:

electricity
13.06.2011., 22:07

Na Visu ne vjerujem al u Splitu u trg centru gdje drže alate i raznorazne materijale -ima( mislim da je zabranjeno reklamirati pa sam izostavio ime)

electricity
13.06.2011., 22:09
Moje iskustvo je da stavke 2) i 3) neće naći ni u Zagrebu.

Međutim, kao što sam rekao, firma koja distribuira Wago proizvode je navodno vrlo uslužna i sve što hoćeš možeš naručiti, a oni ti pošalju poštom - ako treba i na Vis :lol:

BTW, na Visu vjerojatno neće naći ni stopice, ni slijepe luster-kleme, kao ni brdo drugog uobičajenog pribora.

Dugo nisi bio u onom velikom crvenom dućanu . . .vidim ja . . .:mig:

vlaga
14.06.2011., 08:37
Da, ok, fluorescentne cijevi. Imaju dva kontakta sa svake strane naravno. Sve 4 zice idu na prigusnicu. Dovod struje sam provjerio sto puta, sve je ok.

NafNaf
14.06.2011., 11:08
Vidim da Ruler nikako da nam oda tajne smanjenja potrošnje struje i plina...

Electricity, ako mislimo na isti crveni dućan na kraju grada, on je po meni standarndo loš sa ponudom raznih stvari za elektriku. Ili se ja ne znam snać u tom velikom prostoru...

Wog Boy
14.06.2011., 11:41
nema tu vjerojatno velike tajne... tusiranje/kupanje jednom tjedno, grijalicu pohraniti u garazu a obuci nekoliko slojeva odjece, piti hladni caj, kuhati na drva (po mogucnosti grijati i vodu za kupanje dok se kuha rucak)... koristiti struju samo kao rasvjetu povremeno (kad svijece dogore)

pitanje za znalce: koja je minimalna dubina na koju mora ukopati glavni dovodni kabl do ormarica sa brojilom i jel obavezna zastitna cijev (plasticna/metalna)?

tiki66
14.06.2011., 11:45
Da li je normalno da osjetim peckanje kada u jednoj ruci držim prikljucak od antene a sa drugom rukom sam ulovljen za recimo uzemljenje u uticnici ili na metalno kuciste digitalnog prijemnika?

kerbi
14.06.2011., 13:49
Da li je normalno da osjetim peckanje kada u jednoj ruci držim prikljucak od antene a sa drugom rukom sam ulovljen za recimo uzemljenje u uticnici ili na metalno kuciste digitalnog prijemnika?

Dali imaš kakvo pojačalo? I daj provjeri da ti na reciveru nije uključena opcija napajanja antene (predpostavljam da kao i većina ljudi kod nas imaš običnu riblju kost s standardnim pojačalom). Ako imaš ono obično dučansko pojačalo ono ti radi na 12 V koje dobiva preko kabla antene od donjeg djela pojačala tj. transformatora i to može malo da pecne. Ovo što reciver može napajati pojačalo je 5 V i to je mislim za nekakva digitalna pojačala, uglavnom kod nas u većini slučajeva beskorisno.

tiki66
14.06.2011., 14:17
Imam običnu riblju kost bez ikakvog pojačala. Da daje 5v je na recieveru iskljuceno, a to se dogadja i kad je antena iskopcana iz risivera. Zato me to i cudi :confused:
Znaci nema nikakvog pojacala, vani je riblja kost i na kabelu ja osjetim da me ponekad pecka struja.

kerbi
14.06.2011., 14:28
E to mi je čudno. Eventualno neki dalekovod ili trafostanica u blizini, ali malo mi je čudno.

hcerinski
14.06.2011., 16:16
shema spajanja na prigušnicu, nije da se žice samo presele jer neke prigušnice imaju jedan kontakt više

traxman
14.06.2011., 17:37
Pozdrav!

imam jedan problem, prije par tjedana mi je riknula rasvjeta na
akvariju, pa sam kupio novu elektronsku prigucnicu 2x30w, razrezo
konzolu od rasvjete i zamjenio prigusnice. No zbog malo vise algi,
htio bi sada jednu neonku izvaditi i tu mi se sad pojavio problem dok
kojeg sam mislio nikad necu doci.
Originalna juwel rasvjeta je imala 8 zica, dok ova nova prigusnica ima
7, tj. neonke su valjda spojene u seriju.

stavio sam shemu originalne i nove prigusnice... crvena tocka oznacava
kako sam spojio tu novu prigusnicu

pitanje je: da li je moguce nesto napraviti da proradi samo jedna
neonka, bez da idem opet rasturati konzolu? pretpostalvjam da treba
neke kontakte spojiti da se zatvori strujni krug. ako ima ko iskustva
da je to prebriko i da je radilo...

hvala na pomoci!

stara
http://img405.imageshack.us/i/staraz.jpg/

nova
http://imageshack.us/photo/my-images/841/novaol.jpg/

koka36
14.06.2011., 17:56
Žicu koja ti ide na broj 3 spojiš na broj 6 ako hočeš da ti samo jedna svijetli...
Prepostavljam da su kleme 3 i 5 kratko spojene unutar prigušnice...
Alge ti nisu zbog previše svjetla (krače vrijeme drži uključeno svijetlo i isti ti je učinak), nego previše riba ili prerjetko i premalo mjenjanje vode...

traxman
14.06.2011., 19:16
Žicu koja ti ide na broj 3 spojiš na broj 6 ako hočeš da ti samo jedna svijetli...
Prepostavljam da su kleme 3 i 5 kratko spojene unutar prigušnice...
Alge ti nisu zbog previše svjetla (krače vrijeme drži uključeno svijetlo i isti ti je učinak), nego previše riba ili prerjetko i premalo mjenjanje vode...

Ma dok je bio biljni akvarij bilo je sve ok, ali sad kad sam ga pretvorio u ciklidni, bit ce da je previse svjetla.
ovo kaj kazes da mogu smanjiti foto period, ali onda mi je akvarij premalo osjevjetljen i ne vidim ga. Zato bi radje ubio jednu neonku.

Ovo za zice kaj kazes, to bi se brijem dalo izvesti s jednom zicom kroz vanjsku stranu poklopca, tj unutar akvarija, ali nebi trebao opet rasturiti poklopac da dodjem do same prigusnice. Hm, malo me trta da ne skurim prigusnicu ili da mi ne rokne neonka u glavu :D

budem si razmislio malo jos o tome, si ti siguran u to kaj pricas? ;)

koka36
14.06.2011., 21:02
Ma dok je bio biljni akvarij bilo je sve ok, ali sad kad sam ga pretvorio u ciklidni, bit ce da je previse svjetla.
ovo kaj kazes da mogu smanjiti foto period, ali onda mi je akvarij premalo osjevjetljen i ne vidim ga. Zato bi radje ubio jednu neonku.

Ovo za zice kaj kazes, to bi se brijem dalo izvesti s jednom zicom kroz vanjsku stranu poklopca, tj unutar akvarija, ali nebi trebao opet rasturiti poklopac da dodjem do same prigusnice. Hm, malo me trta da ne skurim prigusnicu ili da mi ne rokne neonka u glavu :D

budem si razmislio malo jos o tome, si ti siguran u to kaj pricas? ;)

Po priloženoj šemi da, spajaš po onoj prvoj šemi za jednu cjev

Muljuzator
14.06.2011., 21:16
Da, ok, fluorescentne cijevi. Imaju dva kontakta sa svake strane naravno. Sve 4 zice idu na prigusnicu. Dovod struje sam provjerio sto puta, sve je ok.

Poslikaj staru i novu prigušnicu.( ili stavi shemu jedne i druge i shemu tvog spajanja)

NafNaf
14.06.2011., 21:47
nema tu vjerojatno velike tajne... tusiranje/kupanje jednom tjedno, grijalicu pohraniti u garazu a obuci nekoliko slojeva odjece, piti hladni caj, kuhati na drva (po mogucnosti grijati i vodu za kupanje dok se kuha rucak)... koristiti struju samo kao rasvjetu povremeno (kad svijece dogore)

:lol: Lako tako! :s

pitanje za znalce: koja je minimalna dubina na koju mora ukopati glavni dovodni kabl do ormarica sa brojilom i jel obavezna zastitna cijev (plasticna/metalna)?

Ma najbolji su zračni vodovi. Ne moraš se znojit' dok kopaš, da ne kažem koliko se zablatiš ako kopaš bar do 60, odnosno 80cm duboko. A, ako ne griješim postoje kablovi koje ne moraš stavljati u zaštitnu cijev, valjda NYY-J...

traxman
15.06.2011., 06:07
Po priloženoj šemi da, spajaš po onoj prvoj šemi za jednu cjev

budem probo nekaj skemijati, valjda nece nesto otici u vjecna lovista :D

teta pehta
15.06.2011., 14:51
U zidu postoji jedna jedina utičnica a potrošači su:
plazma
linija
telefon
modem/router
(ponekad laptop)
i po najnovijem
KLIMA 3,5kW

Molim savjet kako da to sve što sigurnije pospojim, tj. kakav i koji produžni bi trebala nabavit…

NafNaf
15.06.2011., 17:48
Produžni kabel nije baš idealan način za spajanje klime...

Klima vjerojatno troši <2KW u vršnoj potrošnji, u radu oko 1KW, plazma 500W, ostali potrošači zajedno vjerojatno ne prelaze 150W.

Ako je utičnica provedena vodičima od 2,5mm2, mogao bi ići produžni kabel 16A, 3500W, mislim da ima relativno solidnih u cjenovnom rangu 50-120 kuna.

Želiš li se raspištoljiti ima letva sa zaštitom od prenapona i osiguračem 16A za <300 kunića.

elvis2207
15.06.2011., 18:50
Imam veliki problem. Prije mjesec dana sam radio wc i ostavio majstore da rade sami bez mog prisustva. Pod je dizan jedno pola metra od wc, postavljenje su plocice i sve je zavrseno no medjutim kad sam se vratio imao sam sta vidjeti. Nije bojler mican i sad kad ulazim u kadu ne mogu se stajeci kupati ne sjedeci.....
Jedimo mi je rijesenje da premjestim bojler na drugu staru zida jedno 50cm ali kabal od njega mije prekratak. Dali je stiklanje moguce, ako je koje je naj sigurnije i sta je potrebno uzeti, jer nebi volio zavrti u kovcegu radi toga

nemo01
16.06.2011., 08:20
pa kolko znam,dok kupiš bojler ne dobiš s njim kabel za napajanje već se to naknadno stavlja;kupiš kabela kolko ti treba i utikač zašarafiš na kraj pazeći na pravilnu vezu faze,nule i uzemljenja ;na bojler spojiš fazu,nulu i zemlju kak je i sad spojeno;tebe možda muči što bojler nije na vlastitom štekeru već je kabel direktno iz zida jer ide paljenje preko vanjskog kupaonskog prekidača;tu staviš nadžbuknu utičnicu i problem riješen;i da bojler bi trebao imati svoj osigurač na razvodnoj ploči

kerbi
16.06.2011., 14:42
Ti nisi pročitao da je bojler tako smješten da se sad ne može stajajući kupati. Znaći da je ili tik uz kadu ili čak iznad nje. I ti bi tu metnuo šteker???
Po meni tu nema kvalitetnog rješenja do razbijanja par pločica i eventualno ubacivanje male razvodne kutije ispod pločica u kojoj bi se kabal kvalitetno naštukao i produžio do mjesta gdje bi bio smješten bojler. Ionako češ morati pomicati i instalacije za vodu. Valjda ti je ostalo rezervnih pločica tj nisi valjda kupio baš na broj?

d2267
16.06.2011., 17:07
odgovor je termoskupljajući bužir

Muljuzator
16.06.2011., 21:20
Nadžbukna razvodna kutija IP 65 ( dihtung na poklopcu i kabelske uvodnice umjesto onih gumica koje dobiješ s njom, mislim da ima Gewiss).

nemo01
17.06.2011., 08:22
Ti nisi pročitao da je bojler tako smješten da se sad ne može stajajući kupati. Znaći da je ili tik uz kadu ili čak iznad nje. I ti bi tu metnuo šteker???
Po meni tu nema kvalitetnog rješenja do razbijanja par pločica i eventualno ubacivanje male razvodne kutije ispod pločica u kojoj bi se kabal kvalitetno naštukao i produžio do mjesta gdje bi bio smješten bojler. Ionako češ morati pomicati i instalacije za vodu. Valjda ti je ostalo rezervnih pločica tj nisi valjda kupio baš na broj?

pa ja sam pretpostavio da će bojler izmjestiti i da će ga priključiti negdje drugdje na šteker

kerbi
17.06.2011., 12:28
pa ja sam pretpostavio da će bojler izmjestiti i da će ga priključiti negdje drugdje na šteker

A tako. Ja shvatio da si mislio da na sadašnje kontakte metne šteker i vuće kabal od bojlera do tog štekera:p Samo koliko ima utičnica u kupaoni koje mogu preživjeti bojler?

vals
17.06.2011., 15:59
Imam veliki problem. Prije mjesec dana sam radio wc i ostavio majstore da rade sami bez mog prisustva. Pod je dizan jedno pola metra od wc, postavljenje su plocice i sve je zavrseno no medjutim kad sam se vratio imao sam sta vidjeti. Nije bojler mican i sad kad ulazim u kadu ne mogu se stajeci kupati ne sjedeci.....
Jedimo mi je rijesenje da premjestim bojler na drugu staru zida jedno 50cm ali kabal od njega mije prekratak. Dali je stiklanje moguce, ako je koje je naj sigurnije i sta je potrebno uzeti, jer nebi volio zavrti u kovcegu radi toga

naštiklaš kabal normalno ali prije toga navučeš termoburžir iliti Raihen ,, kad si naštiklao,Raihen povučep orejo štiklanog dijela i zagriješ (može fen obični) i pičiš po tome dok se nepočme taj buržir skupljati, tj griješ dok se nesljepi sa kablom

electricity
19.06.2011., 21:14
Za naf-naf-a moja rata struje ne premašuje 120 kn već 4 godine ,o plinu nemamo što pričati ovdje. A vagu kleme imate u Zagrebu jer radim gotovo uvjek s njima i ne treba ih naručivati iz inozemstva. Svaka iole ozbiljna firma bi već trebala usvojiti rad s vagu klemama.

NafNaf
19.06.2011., 22:01
Wago spojnice se mogu kupiti na više mjesta, u Zagrebu nigdje nisam našao seriju 222 (one sa mehaničkim zatvaračima), kao ni njihove luster spojnice.

Nisam ja počeo priču o štednji, nego sam pitao za tajne rezanja potrošnje :D

Što se potrošnje struje tiče, moja je oko 6300kWh godišnje. Uz pomoć watt-metra alocirao sam što troši većina uređaja i stavio sam postove na thread gdje se govorilo o potrošnji.

Zaista bi me zanimalo kako bih mogao drastično smanjiti potrošnju, ali da pri tome ujedno drastično i ne umanjim konfor kako je to naš australski prijatelj sarkastično opisao.

markhm
29.06.2011., 09:07
Dali pregori osigurač kad se dotaknu nula i uzemljenje?

tiki66
29.06.2011., 14:13
Dali pregori osigurač kad se dotaknu nula i uzemljenje?

Ukratko: ne.

markhm
29.06.2011., 15:52
Možeš li mi malo opširnije objasniti zašto ne pregori osigurač

kerbi
29.06.2011., 19:21
Osigurač se nalazi na fazi pa prema tome nema razloga da pregori. Osigurač gori samo u slučaju preopterečenja faze ili kratkog spoja. Zbog toga i postoji pancer uz osigurače.

koka36
29.06.2011., 19:26

Zato jer je nula i uzemljenje u biti isto (sad bu počeli citirati priručnike i tvrditi da to nije istina). Svaka nula je negdje spojena s zemljom pa kad spojiš dva ista vodiča ne događa se ništa....
I u krajnjem slučaju ni na nuli ni na uzemljenju u pravili nema osigurača

kavasaki
29.06.2011., 19:43

Opširnije objasni čovjeku zašto te to toliko zanima, da ti kojim slučajem ne iskače sklopka slična automaskom osiguraču a nije aut.osigurač pa se raspituješ
ili ?????

markhm
30.06.2011., 07:38
Kerbi: šta ti to znači "Zbog toga i postoji pancer uz osigurače."

kerbi
30.06.2011., 07:52
Ma krivo sam napisao. Fidovka je u pitanju. Htjeo sam napisati da zbog toga uz osiguraće ide i fid sklopka koja leti van baš u slučaju da se pojavi struja na uzemljenju a to se desi i kad spojiš zemlju i nulu.

electricity
03.07.2011., 08:30
1. Dovodni kabel mora biti minimum 80 duboko u zemlji na 30cm traka upozorenja na 60 gal štitnici ili mrtvi beton 5cm debel. Ako je pozicija kabla na mjestu gdje prelaze vozila, mrtvi beton obavezno 10 cm debel direktno na pijesak koji je posut po PHD cijevi u kojoj je kabel. Svaki drugačije urađen ukop kabla je fušarenje.
2. Ako antena trese u doticaju sa zemljom u kući provjeri je li ti jarbol dobro uzemljen tj je li kontakt zahrđao. pecka te oko 50 v koji se inducira trenjem vjetra po tijelu antene.
3. Zabranjeno je štukanje kabla o kupaoni niti og niti podžbukno. Idući puta instalaciju odraditi s cijevima. Zovi majstora radi alternativnih rješenja (podžbukni fixni spoj gdje je kabel izašao).

Armstrong
03.07.2011., 19:10
Danas sam i ja, nakon 2dana zejebancije završil igru sa strujom u podrumu :rofl: :)

Trebao sam iz razvodne kutije ( gdje su osigurači) povuči za trofaznu struju u podrumu još dvije faze (jer se jedna već prije koristila).

Trebalo je staviti nove kanalice, jer sam prste izgubil sa foršpanom. Jednostavno prije je moj tata napravil (još nekad) nadžbukno s onim okgruglim kanalicama. Nutra je bilo 5 žica, a projmjer cijevi (kanalice) bio je 2cm, i sad je trebalo ugurati još te dvije žicu (a sve su bile 2,5mm2).
Dva sata sam se hebal s foršpanom i nikak nije htjelo ići. Pogotova na zavojima (koljenima). Onda sam potrgal s klještima zavoje, i nekako sam uspio provući još te dvije faze.Te stare yugo kanalice su užasno čvrste, nikako se nedaju potrgati, žilave su.
Sve je to dulje trajalo jer kanalice nisam šarafio, jer neznam gdje sve u podrumu idu cijevi od vode, pa sam rađe išel na sigurno, i sam bison montage kitom sam ljepio, pa čekao da se stvrden, pa tek onda na novim kanalicama polagao žicu.
Nove kanalice su one četvrtaste koje sa daju otvoriti.

I sad kad je napokon gotovo, više ne osjećam vrške prstiju :D od silnih stiskanja itd. Prokleta struja- tj. instalacija!!!
Za sad se čini da je sve u redu jer ima struje na svim štekerima u prekidačima.

Sutra još samo moram zatvoriti kanalice i ubaciti žice u razvodne kutijice :rofl: , ah da i još jednu utičnicu (jednofaznu) moram postaviti, ali bum ju stavil uz trofaznu, pa ću probušiti rupu između tih dviju utičnica i samo povući još jednu fazu, nulu i zemlju u tu jednofaznu utičnicu i onda je gotovo :top:

koskoska
11.07.2011., 12:59
Poštovani,
ovak, htjela bih kupiti industrijsku mašinu za šivanje (određeni tip koji postoji samo industrijski - bar koliko ja znam) i naravno, šivati na njoj doma u stanu gdje je jednofazna struja.
mašina je na trofaznu struju, ali je gospodin (koji bi mi je prodao) rekao da može raditi na jednofaznu ako se na, pretpostavljam, mašinu stavi nešto što pretvara trofaznu struju u jednofaznu (košta nekih 50-ak kn) - u tom slučaju mašina radi glasnije.
sad, ima li netko iskustva s takvim stvarima pa da mi da koji savjet....
fala unaprijed :)

Muljuzator
11.07.2011., 19:13
Trebalo bi znati kakav elektromotor i regulaciju broja okretaja mašina ima.
Najbolje da poslikaš i prepišeš podatke s motora.

nike321
12.07.2011., 02:33
Poštovani,
ovak, htjela bih kupiti industrijsku mašinu za šivanje (određeni tip koji postoji samo industrijski - bar koliko ja znam) i naravno, šivati na njoj doma u stanu gdje je jednofazna struja.
mašina je na trofaznu struju, ali je gospodin (koji bi mi je prodao) rekao da može raditi na jednofaznu ako se na, pretpostavljam, mašinu stavi nešto što pretvara trofaznu struju u jednofaznu (košta nekih 50-ak kn) - u tom slučaju mašina radi glasnije.
sad, ima li netko iskustva s takvim stvarima pa da mi da koji savjet....
fala unaprijed :)

Najbolje je takav motor premotati na monofazni ili kupiti inverter koji pretvara monofaznu u trofaznu struju. Ništa od toga ne košta 50-ak Kn.
To što trgovac preporuča je spoj koji pomoću kondenzatora stvara određeni okretni moment. Međutim, tim spojem dobivate motor koji se teško pokreće (50% lošiji okretni moment) pod opterećenjem i snaga mu je smanjena za 1/3 što može značiti nemogućnost da mašina uopće radi.
Ako naručujete novu mašinu, siguran sam da postoji i monofazna verzija.

type-r
12.07.2011., 11:35
Proračun gubitka na kabelu zbog duzine
znaci situacija je ovakva, trebao bi na cca 50 metara od kuce dovesti struju.
e sad me zanima jel bi trebao neki specijalni kabal da ne budu veliki gubici, spajati na brojilo pa vuci ili je svejedno s koje zile se uzme, provuci po zraku ili pod zemljom?
znaci monofazna struja, ne bi bilo spajano zasad nista preko max 1kw.
za pocetak neki hidropak od parsto w al nek ima lufta.
i naravno, koliko metar takvog kabla kosta..
hvala

Wog Boy
12.07.2011., 14:28
2.5 mm2 neka bude minimum

Lee001
13.07.2011., 07:33
Da li se u kupaonu (u samoj prostoriji) vuku bužiri i u njima se provlače žice ili se provlači samo PGP kabel zbog vlage?

Hvala!

vals
15.07.2011., 20:30
Da li se u kupaonu (u samoj prostoriji) vuku bužiri i u njima se provlače žice ili se provlači samo PGP kabel zbog vlage?

Hvala!

bez buržira,,, buržir ide u rigips, pa kroz(ispod) glazure ,,,,,

koka36
16.07.2011., 23:34

????
Bužir ili cjevi u svakom slučaju, ništa puno skuplje a kasnije puno pomogne

m111
17.07.2011., 00:57
????
Bužir ili cjevi u svakom slučaju, ništa puno skuplje a kasnije puno pomogne

nema potrebe za buzirima u kupaoni,samo skupljaju vlagu

Armstrong
17.07.2011., 09:21
nema potrebe za buzirima u kupaoni,samo skupljaju vlagu

Nije istina :amen:

Za boga miloga, ispod žbuke su i nemogu skupljati vlagu. Čovjek ne misli imati parnu kupelju :D

Armstrong
17.07.2011., 09:21

a po zidovima ne ide?? :lol:

electricity
18.07.2011., 07:00
Proračun gubitka na kabelu zbog duzine
znaci situacija je ovakva, trebao bi na cca 50 metara od kuce dovesti struju.
e sad me zanima jel bi trebao neki specijalni kabal da ne budu veliki gubici, spajati na brojilo pa vuci ili je svejedno s koje zile se uzme, provuci po zraku ili pod zemljom?
znaci monofazna struja, ne bi bilo spajano zasad nista preko max 1kw.
za pocetak neki hidropak od parsto w al nek ima lufta.
i naravno, koliko metar takvog kabla kosta..
hvala

PP00 3x2.5 mm2 preporučujem u zemlju ako imaš mogućnosti kopati ca ne napraviš sebi prevelik trošak. kabel košta cca 9kn metar. Ako ideš po zraku treba ti samonosivi 3x4 ako je aluminijski ,ili 3x2,5 bakar on se koristi više ako ideš sa objekta na objekt .:kava:

electricity
18.07.2011., 07:15
I hajde da razjasnimo tu polemiku o "bužirima" (savitljive cijevi) . Dakle tichino instalacija se radi zbog pogodnosti dodatnih preinačivanja instalacije tj. možemo izvući vodiče te navući druge. Naravno takva instalacija košta za pola više nego kada je samo kabel (ovo je mjerilo instant fuš-majstorima da ne ruše cijenu izvoda profesionalcima). E sad kada je riječ o kupaonama pravilo kaže da nad vodičem i dalje trebamo imati dva sloja izolacije a pošto se radi o vlažnom prostoru cijev se ne računa kao izolator nego se obavezno stavlja kabel. Pogodnost cijevi i dalje postoji ako je bilo moguće postaviti ju da se kabel može izvući.:kava:

vals
19.07.2011., 19:56
a po zidovima ne ide?? :lol:

genije jes ćorav il koji tuki,,pogle tri točkice !!!!!!!!!!!!!!!! ide buržir i u autiinstalacijama,,,to nisi vidio???? :rolleyes:

kavasaki
19.07.2011., 21:32

genije jes ćorav il koji tuki,,pogle tri točkice !!!!!!!!!!!!!!!! ide buržir i u autiinstalacijama,,,to nisi vidio???? :rolleyes:

prva dva puta sam pomislio ajd promaklo ti pa si greškom napisao "buržir" al vidim ti uporno nastavljaš sa buržirom

nisli li primjetio da svi pišu BUŽIR iliti savitljiva cijev

vals
20.07.2011., 15:37
prva dva puta sam pomislio ajd promaklo ti pa si greškom napisao "buržir" al vidim ti uporno nastavljaš sa buržirom

nisli li primjetio da svi pišu BUŽIR iliti savitljiva cijev

nisam obraćao pažnju na to kako drugi pišu jer me take pizdarije nezanimaju.. kontam ja njih,kontaju oni mene :mig:

Ignac0204
20.07.2011., 21:49
Pozdrav. Za prvi dan sam već otišao u širinu al takav sam. Kad si nešto zamislim htio bi i više nego što znam i mogu. Upornost mi neće dati mira dok ne napravim što trebam.

Situacija je ovakva, curio mi je krovni prozor (koji smo promijenili) ali je zid ispod prozora jako oštećen (kreč je oljušten). Srećom to je mali zid (visok svega metar i nešto sitno, ali relativno dugačak). Žena želi cijelu tu dnevnu sobu ofarbati u raznim bojama, samo njoj znanim, ali prvo bi trebalo to malo popraviti. A kad radim to, onda bi i dofurao struju tamo gdje je nije bilo a treba mi, a možda bi provukao i kablove za zvučnike da ne idu ispod tepiha.

Koji alat kupiti? Pneumatsku bušilicu za razbijanje zida, kakav nastavak, čime zaravnati glet....

Kad to sve provedem, čime zakrpati rupe u zidu. Vidio sam dosta savjeta, jedni kažu gips - glet, drugi žbuka - gips - glet. Nisam naišao na post koji o tome govori, a ja to ne znam pa molim pomoć.

Hvala svima,
mislim da ti je mnogo jeftinije platit nekog majstora ako taj posao nisi radio nego kupovati alat i materijal kojeg trebas znati pravilno nanijeti ili je to bacen novac,ali ako ipak zelis biti majstor rado cu te savjetovati jer se prilicno dobro kuzim u tu materiju

Lee001
02.08.2011., 14:10
I hajde da razjasnimo tu polemiku o "bužirima" (savitljive cijevi) . Dakle tichino instalacija se radi zbog pogodnosti dodatnih preinačivanja instalacije tj. možemo izvući vodiče te navući druge. Naravno takva instalacija košta za pola više nego kada je samo kabel (ovo je mjerilo instant fuš-majstorima da ne ruše cijenu izvoda profesionalcima). E sad kada je riječ o kupaonama pravilo kaže da nad vodičem i dalje trebamo imati dva sloja izolacije a pošto se radi o vlažnom prostoru cijev se ne računa kao izolator nego se obavezno stavlja kabel. Pogodnost cijevi i dalje postoji ako je bilo moguće postaviti ju da se kabel može izvući.:kava:

Tnx electricity na detaljnom objašnjenju...:Pivo:

Lee001
02.08.2011., 14:20
Zanima me dalje kad povučem recimo 4 faze u kuhinju od ormariča tj od osigurača, npr za frižider, napu, perilica, rasvjeta itd..,

da li treba vuči isto 4 nule ili mogu recimo 2 nule povuči,

slabiji potrošači sa jačim , npr. recimo jednu nulu povežem na frižider i rasvjetu, a drugu na napu i perilica?

jer pretpostavljam da kod velikog opterečenja trpe i faza i nula...

a ako fazu preraspodjelim na više potrošača, a nulu ostavim jednu za više tih potrošačan onda trpi i ona jer žica je žica ili sam možda u krivu?

Wog Boy
02.08.2011., 14:38
Mene zanima kakvi su to kablovi kad mozes posebno vuci faze a posebno nule?! Zar nije u kablu sadrzan fazni vodic, nula i uzemljenje?

Lee001
02.08.2011., 15:06
Mene zanima kakvi su to kablovi kad mozes posebno vuci faze a posebno nule?! Zar nije u kablu sadrzan fazni vodic, nula i uzemljenje?

Kad postavljaš bužire onda vučeš samo žice kroz njih tak da može biti više faza nula i uzemljenja u tom samom bužiru...

A i u samo kablu može bit više žica jer imaš 3 žilne kablove (monofazne) i 5 žilne kablove (trofazne)...

tiki66
02.08.2011., 15:39
Zanima me dalje kad povučem recimo 4 faze u kuhinju od ormariča tj od osigurača, npr za frižider, napu, perilica, rasvjeta itd..,

da li treba vuči isto 4 nule ili mogu recimo 2 nule povuči,

slabiji potrošači sa jačim , npr. recimo jednu nulu povežem na frižider i rasvjetu, a drugu na napu i perilica?

jer pretpostavljam da kod velikog opterečenja trpe i faza i nula...

a ako fazu preraspodjelim na više potrošača, a nulu ostavim jednu za više tih potrošačan onda trpi i ona jer žica je žica ili sam možda u krivu?

Naravno da trpe faza i nula, i kroz nulu tece struja, ona je potrebna da zatvori strujni krug... Zato se za svaki potrosac vuce faza, nula i uzemljene posebno.

Muljuzator
02.08.2011., 21:05
I HEP ti do ormarića dovede 3 faze i 3 nule:rofl:

Nemreš dovest 4 faze kad postoje samo 3. Mislio si na 4 strujna kruga (sa 4 osigurača).
Jedna nula za 3 RAZLIČITE faze + još jedna za 4. strujni krug.

Lee001
03.08.2011., 07:25
I HEP ti do ormarića dovede 3 faze i 3 nule:rofl:

Nemreš dovest 4 faze kad postoje samo 3. Mislio si na 4 strujna kruga (sa 4 osigurača).
Jedna nula za 3 RAZLIČITE faze + još jedna za 4. strujni krug.

Moja greška...mislio sam na strujne krugove, ali ja to zovem faza, pa zato moja isprika zbog moje greške...

Daj mi reci dal ovu nulu kad dovodim za 3 različite faze, jel bitno koji su potrošači na tim fazama...
npr dal da ju opteretim sa frižiderom, perilicom i napom(svaki potrošač je zasebni strujni krug)
ili da nulu opteretim sa rasvjetom i utičnicama i perilicom (svaki portišač je zasebni strujni krug)
ili trebam i tu racionalno razmišljati zbog opterećenja?

kerbi
03.08.2011., 11:08
Ma nulu vučeš samo jednu, samo pazi da je dovoljne debljine za najveće opterećenje po jednoj fazi.

Muljuzator
03.08.2011., 20:10
Daj točno pobroj koja sve trošila p idu u kuhinju.

@Kerbi: ako su 2 strujna kruga na istoj fazi, moraju ići dvije nule jer se proračun radi za najgori mogući slučaj (npr. pećnica+štednjak+grijalica na utičnici)

law_os
16.08.2011., 11:23
Molio bih savjet koje kvalitetne osigurače kupiti.

Imam ponudu za Schneider osigurače, made in Bugarska. Valjaju li oni?

Kakvi su Legrand osigurači?

kenta
16.08.2011., 12:04
Molio bih savjet kako se u potkrovlju, na drvene grede, postavlja električna instalacija?

WTF
17.08.2011., 08:35
Molio bih savjet koje kvalitetne osigurače kupiti.

Imam ponudu za Schneider osigurače, made in Bugarska. Valjaju li oni?

Kakvi su Legrand osigurači?

svi su više manje dobri

Molio bih savjet kako se u potkrovlju, na drvene grede, postavlja električna instalacija?

može se postaviti samo kabel i obujmica za kabel no ne preporučam buduči da bi moglo biti glodavaca gore

znači koristiti PNT cijevi a za lukove ili original PNT luk ili kaoflex cijevi

ukoliko se tu radi i o nekakvom glavnom vodu koristiti savitljive željezne cijevi

dubino
24.08.2011., 08:24
Ne znam da li spada u ovu temu, al moje pitanje je: uskoro će se montirat nova kuhinja koja se diže u odnosu na staru za cca 5 cm i sad će pokriti malo utičnice. utičnice nam trebaju, štemanje isključeno (sve je u pločicama). koja su rješenja? nadžbukno? treba biti i estetski...

Gandal
26.08.2011., 09:19
Bok!
Uveo bi u novoizgrađeni dio kuće struju, pa me zanima koliko bi sve to kostalo, radnici, kablovi... novi dio kuce ima oko 70 m2! Hvala!

nike321
26.08.2011., 09:23
Ja bi kupio auto crvene boje. Koliko bi to mene koštalo, gume, sjedala.....?

Gandal
26.08.2011., 09:40
Ja bi kupio auto crvene boje. Koliko bi to mene koštalo, gume, sjedala.....?
Bas ti je dobra usporedba c c c c c c
Pitam, jer se ne razumijem u to, tražio sam okvirnu cijenu (da li je to oko 1000, 2000 ili 5000kn ili više). U prostoru su samo zidovi od cigle.

markhm
26.08.2011., 11:28
Da polijem vodom nulu kad je uključena ,a da fazu voda opće ne dodirne bi li pregori osigurač da voda dođe u dodir samo s nulom ?

WTF
26.08.2011., 13:24
Bok!
Uveo bi u novoizgrađeni dio kuće struju, pa me zanima koliko bi sve to kostalo, radnici, kablovi... novi dio kuce ima oko 70 m2! Hvala!

Objekat i zahtjeve treba vidjeti, nije to keramika ni malanje da je cijena po kvadratu. Daljnji kontakt na pm

WTF
26.08.2011., 13:25
Da polijem vodom nulu kad je uključena ,a da fazu voda opće ne dodirne bi li pregori osigurač da voda dođe u dodir samo s nulom ?

Ne. Ali ako postoji fid sklopka i ako voda dodirne i uzemljenje onda ce fid reagirati

markhm
26.08.2011., 13:31
Što bi se onda dogodilo ako ne bi pregorio osigurač da polijem nulu vodom a,da ne dodirne fazu,zapaliti bi li se moglo

Gandal
26.08.2011., 13:45
Objekat i zahtjeve treba vidjeti, nije to keramika ni malanje da je cijena po kvadratu. Daljnji kontakt na pm

Znam, nisam mislio da se placa po kvadratu, nego sam mislio otprilike da li tko zna koliko bi to kostalo ako je netko mozda uvodi struju u stan tolike kvadrature? A ono standardno, nista posebno, taj dio je kupaonica, hodnik, dnevni boravak i kuhinja.

kavasaki
26.08.2011., 18:39
Bas ti je dobra usporedba c c c c c c
Pitam, jer se ne razumijem u to, tražio sam okvirnu cijenu (da li je to oko 1000, 2000 ili 5000kn ili više). U prostoru su samo zidovi od cigle.

sorry al pajdo ti je dobro odgovorio

što st tiće cijene za tu m2, do sada sam imao naplaćivanja od 5.000,00 kn pa do 70.000,00 kn, pa ti vidi koliko tebi odgovara

MaliZeleni10
26.08.2011., 19:15
Bok!

Izracunaj otprilike koliko bi imao izvoda u tom prostoru (jedna uticnica = jedan izvod, jedna lampa = jedan izvod) pa to pomnozi sa 200 kn po izvodu i imas OTPRILIKE koliko bi to kostalo, za tocnu cifru ipak treba majstor doci na lice mjesta i sve staviti na papir, tek onda mozes znati tocno.

CottonEyeJoe
29.08.2011., 11:29
evo imam ja dva pitanja, radim preuređenje doma pa me nešto sitno zanima:

1.) Imam oko 50m onog crnog p/f vodiča 2,5mm2 (finožičani, pa me zanima da li to smijem iskoristiti negde za instalaciju? Do sada sam uvijek radio sa P vodičima krutima. Da kupim samo one završne tuljke?

2.) Imam jedan dobar dio boravka i blagavaone koji je stara žbuka, a stavljam novu struju.

E sad, ne da mi se štemat za bužir, pa sam mislio samo ubaciti PGP 3x2,5 direktno pod žbuku, iz razloga što zahtjeva manje štemanja.

Kasnijeg preuređenja neće biti, stavit ću dosta utičnica tako da neće biti kasnije potrebe za dodavanjem novih. Finanicijski mi je isti drek, jedino ću ovako biti brže gotov.

Koliko se u današnje vrijeme koristi ovakav način izrade instalacije PGP direktno u žbuku?

3.) Stavit ću za cijelu kuću FID 0,03A, jel to preveć?