PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17

hcerinski
23.07.2012., 15:18
znam da nema više prijavnica... nego kažem da je taj prvi dao ono što je nekada bila prijavnica a sada te potvrde i izjave uglavnom NE atest...

sime
23.07.2012., 20:20
Da li je bolje električni bojler nulovati na instalacijama koje nemaju uzemljenje ili ga ostaviti bez uzemljenja?

perinho55
25.07.2012., 22:05
Idem u renovaciju struje u starom stanu, povuci cu novi vod od pancera do sata i razvuc po stanu struju. Imam par pitanja:
-najjednostavnije mi je povuci od ormarica s pancerima struju s dva kabela od 10 kvadrata kroz kanalicu - oce li tu biti problema s nekim, HEP?
-raspored osiguraca, imam sobu, blagavaonu, kuhinju i kupaonu. Mislio sam staviti 2 osiguraca za uticnice u toj vecoj sobi i jedan za rasvjetu u toj sobi. Jedan za uticnice u blagavaoni i jedan za rasvjetu. Jedan za bojler u kupaoni i jedan za uticnice i jedan za rasvjetu. Pitanje je kako u kuhinji razdijelit, potrosaci ce biti šparet, perilica suđa, perilica rublja, frižder i mali 5l bojler + uticnice i rasvjeta i sta kazete na raspored u ostalim prostorijama.
-koje amperaze se uzimaju za uticnice i koliko je pravilo stavljat uticnica po jednom osiguracu, kolike amperaze se stavljaju za druga trosila.
- koja je procedura sa HEPom, brojilo se nalazi u stanu i ja bi ih pozvao kad ce sve biti gotovo i rekao da sam samo mjenjao rastalne s automatskim osiguracima. Nebi im nista govorio da sam vukao novi vod od pancera.

Muljuzator
26.07.2012., 21:04
Utičnice za "veće" potrošače (bojleri, perilice, štednjak) stavi svaku na svoj osigurač, s frižiderom mogu biti utičnice koje se povremeno koriste. Za ostalo ti je dovoljan 1 osigurač po prostoriji za utičnice i 1 za rasvjetu.

Hazz
28.07.2012., 18:12
Da li je bolje električni bojler nulovati na instalacijama koje nemaju uzemljenje ili ga ostaviti bez uzemljenja?

Svakako ga je bolje nulovati, bolje ikakva nego nikakva zaštita, al onda te u slučaju kvara štiti osigurač. Ako živiš u kući, mogao bi uvesti uzemljenje i ugraditi FID Sklopke jer nikad se nezna, može negdje doć do prekida nule na vodovima.

Muljuzator
28.07.2012., 18:24
A što ga sprječava da napravi TNC-S?

sime
28.07.2012., 18:51
Svakako ga je bolje nulovati, bolje ikakva nego nikakva zaštita, al onda te u slučaju kvara štiti osigurač. Ako živiš u kući, mogao bi uvesti uzemljenje i ugraditi FID Sklopke jer nikad se nezna, može negdje doć do prekida nule na vodovima.

Zbog mogučnosti prekida nule negdje na vodovima sam i postavio ovo pitanje jer nulovanje je tada dvosjekli mač. Ako dođe do prekida nule tada preko grijača na kotlu imamo fazu, a da nije nulovan to ne bi imali, ali tada može doći do proboja fazena kotao i onda nema zaštite.

Hazz
28.07.2012., 20:09
A što ga sprječava da napravi TNC-S?

Može on i to izvest, al onda je istu stvar napravio, samo je nulovao u RO, bolje mu je izvest uzemljenje ako je moguće.

Muljuzator
29.07.2012., 13:03
Svakako napraviti uzemljenje ako je moguće, ako ne onda TNC-S sa FID sklopkom. Na to sam mislio.

sime
30.07.2012., 07:45
Ako je nemoguće izvesti TNC-S, onda je čak možda bolje staviti FIDovku 30mA bez uzemljenja, tada će tek kod dodira izbacivati, ali i to je već puno bolje od nulovanja.

_saiko
16.08.2012., 18:36
Na koji način se u današnje vrijeme ostvaruju spojevi u razvodnoj kutiji?

Vidio sam one wago 222 spojke i čini se jako uredno rješenje.
Problem je što toga baš kod nas nema i trebalo bi naručivati.
Koja rješenja koriste električari, odnosno kakve spojnice (po mogučnosti lako dobavljive), pretpostavljam ne lusterkleme... ?

sfar
16.08.2012., 19:08
najčešće je to motanje žice , rijetko tko da mota žicu i poslije spoj zalemi , no ima i onih koji koriste wigo stezaljke .

_saiko
16.08.2012., 19:10
A znam... motane su mi sve žice u dozama u kuci al bas sam se nadao da postoje neke spojke kao wago al da su malo dostupnije :\

koka36
16.08.2012., 19:54
A znam... motane su mi sve žice u dozama u kuci al bas sam se nadao da postoje neke spojke kao wago al da su malo dostupnije :\

jedino sigurno, trajno i pouzdano je uvijanje. Spojnice su šminka i porez na budale...
Tu spojnicu bi kasnije bar jednom godišnje morao dotezati ukoliko ne želiš da ti sve ode u dim....

_saiko
16.08.2012., 20:16
A što fali ovome: http://www.nce.com.hk/images/wago-311-lgt-273.jpg ?

Koliko vidim te spojke rade švabe i svaki detalj ima deklaraciju i navedenu vrijednost. Ne bi se valjda tak zajebavali...
Svaka čast motanju ali nekako mi je teško zamisliti da se u nekakvim ozbiljnijim industrijama tako radi.

kavasaki
16.08.2012., 20:49

može pojašnjenje ovo da wago nije dostupan tako lako, pa kupiš ga di hočeš, samo kaj ga nema u konzumu i bili

_saiko
16.08.2012., 20:56
Pa ove sa latchevima (222) mislim da nisu...?
Ima li u pevecu, bauhausu i ducanima sa elektro priborom ovak što: http://image.schrack.com/foto/f_ikw27323--.jpg ?

kavasaki
16.08.2012., 21:03
Pa ove sa latchevima (222) mislim da nisu...?
Ima li u pevecu, bauhausu i ducanima sa elektro priborom ovak što: http://image.schrack.com/foto/f_ikw27323--.jpg ?

u pevec ne zalazim

u bauhausu imaju

koka36
16.08.2012., 23:30
A što fali ovome: http://www.nce.com.hk/images/wago-311-lgt-273.jpg ?

Koliko vidim te spojke rade švabe i svaki detalj ima deklaraciju i navedenu vrijednost. Ne bi se valjda tak zajebavali...
Svaka čast motanju ali nekako mi je teško zamisliti da se u nekakvim ozbiljnijim industrijama tako radi.

naravno da se radi a to kaj si ti tu došao prodavati to je tvoj problem....

bajadojaja
17.08.2012., 06:30
Moje skromno mišljenje je da su spojnice izmišljene da se ubrza spajanje žica, ista tvar i na utičnicama i prekidačima s onim fedrićima gdje samo gurneš žicu i imaš spoj, ali kad žena ušteka peglu u takvu utičnicu sve se rastopi. Možda sam ja stara škola, ali sve što sam uvinuo još prije 20 godina stoji na mjestu i radi bez problema pa se zasad ne mičem od meni provjerenog rješenja. Isto tako više vjerujem staroj TEP-ovoj utičnici gdje su se na žicama radile ušice i tako spajale pod vijak, takva utičnica nikad nije zakazala ako je bila ispravno spojena što ne mogu reći za ove današnje brzomontažne.

Muljuzator
17.08.2012., 13:58
Kosa mi se diže kad vidim te "brze" spojeve :503:
Mislim da se tak zovu zbog brzine pregaranja :lol:

_saiko
17.08.2012., 14:40
Hm, apropos pregaranje: http://www.youtube.com/watch?v=pXBK88vMWaU

koka36
17.08.2012., 15:06
Hm, apropos pregaranje: http://www.youtube.com/watch?v=pXBK88vMWaU

Dakle ipak prodaješ spojnice !!!!!

I šta si dokazao ovim filmićem???
Da spojnica nebu izgorila...
Pa niko nije ni rekao da bu spojnica izgorila, izgorila bu žica koja u toj spojnici ukoliko je ne dotežeš svake godine ima sve slabiji spoj i sve više i više se grije...
Kad spojiš žicu uvijanjem nikad više tu kutiju ne moraš otvarati. Nema te sile koja taj spoj može oslabiti...

_saiko
17.08.2012., 15:28
Ti ne budeš dobio proviziju od prodaje :)

Nevjerovatno kako se uvijek nađe netko ugrožen i sve završi prepucavanjem...

Čovjek prije vjeruje da to izgara vrlo lako, filmic pokazuje da nije baš tako.

Usputno, stalno spominješ dotezanje, ovo nema nikakav šaraf već je stvar o oprugi. Nisu to lusterkleme za koje vrijedi to što si rekao.
Iz kojeg razloga se onda u većim razvodnim kutijama koriste redne kleme, a ne uvijanje?

bajadojaja
17.08.2012., 15:30
Ljudi koji nisu vidjeli što može napraviti loš spoj na elektroinstalacijama bolje da ne komentiraju. Masa problema se ne dogodi odmah, nego nakon godina i godina korištenja. Pogledaj si u peglu, fen, kalorifer, bojler,... gdje počinju prvi problemi - na spojevima, bile to luster-kleme ili neki drugi oblik spoja. Svi spojevi s vremenom slabe i oksidiraju, ali kada imaš veliku površinu spoja kao kod kvalitetno spojenih žica uvijanjem i to usporediš s ovim brzim načinima spajanja, tada je i malom djetetu jasno koji je spoj kvalitetniji. Druga je stvar što je netko izračunao koliko se troši vremena i materijala (izolirtrake) i pronašao tom logikom proizvod s kojim može izaći na tržište i zaraditi novce. Dobro gazdi jer majstori naprave brže instalaciju, dobro onome čiji je spojni materijal, a naj..e kupac koji to sve plati a dobije poluproizvod.

koka36
17.08.2012., 16:29
Ti ne budeš dobio proviziju od prodaje :)

Nevjerovatno kako se uvijek nađe netko ugrožen i sve završi prepucavanjem...

Čovjek prije vjeruje da to izgara vrlo lako, filmic pokazuje da nije baš tako.

Usputno, stalno spominješ dotezanje, ovo nema nikakav šaraf već je stvar o oprugi. Nisu to lusterkleme za koje vrijedi to što si rekao.
Iz kojeg razloga se onda u većim razvodnim kutijama koriste redne kleme, a ne uvijanje?

Pa te opruge je najgore šta se moglo dogoditi u elektro struci...
Spoj koji ne drži ni dok zašerafljuješ poklopac utičnice....
Iz razloga preglednosti i mogučnosti kontrole određenih strujnih krugova...

Ja ničim nisam ugrožen, ti si došao ovdje i pitao šta je bolje uvijanje ili spojnice .Mi ti odgovorili a ti i dalje tupiš po spojnicama...
Želiš spojnice, odi u dučan i kupi. Stavljanje je kako kažeš brzo pa tako u dan dva možeš sve svoje kutije preurediti..

WTF
18.08.2012., 06:29
Uvijanje je majka spojeva.

ivaniv
20.08.2012., 08:08
Ekipa, može li mala pomoć?

U kuhinji moram spojiti štednjak i keramičku ploču (Gorenje).
Na mjestu gdje bi se ugradile se nalazi trofazni izvod s luster-klemom na koju je već spojen stari trofazni štednjak (s pećnicom i pločom tj. "all in one").
Problem je što ugradbena pećnica ima monofazne a keram. ploča trofazne priključne spone.
Znam da treba sve Zemlje zafrkati zajedno i izolirati ih izolir trakom i to isto ponoviti sa Nulama.
Problem mi je kako iskombinirati Faze tako da ne dobijem vatromet kada se upali faza na ploči i štednjaku. Dvije bih faze spojio na keram. ploču a treću bih trebao podijeliti između štednjaka i keram. ploče. Kako znati koju?

bajadojaja
20.08.2012., 08:17
Eventualno da pregledaš instalaciju pa da ti nije na toj fazi još i električni bojler, kalorifer i utičnica koja se koristi za peglu ili što već imaš doma od većih potrošača, čisto radi rasterećenja.

ivaniv
20.08.2012., 08:27
Eventualno da pregledaš instalaciju pa da ti nije na toj fazi još i električni bojler, kalorifer i utičnica koja se koristi za peglu ili što već imaš doma od većih potrošača, čisto radi rasterećenja.

Na FID sklopci se, među ostalim, nalaze i 3 osigurača na kojima piše ŠTEDNJAK 1, 2 i 3.
Kada sam isključio sve sklopke i uključio samo te tri dobivao sam na žicama kod štednjaka struju na sve 3 faze tako da ne vjerujem da je na istom osiguraču nekoliko potrošača.

bajadojaja
20.08.2012., 08:51
Onda uzmi bilo koju fazu za štednjak i problem riješen.

ivaniv
20.08.2012., 09:07
Ako me pamćenje ne vara bi li smeđa boja trebala biti L1, crna L2 a siva L3? Bi li zajednička faza trebala biti L1?
Bi li bilo pametnije spojiti prvo ploču pa onda štednjak spojiti paralelno preko ploče tako da imam isti napon na toj fazi? Malo sam zahrđao sa osnovama fizike :) (davno je bila srednja skola)

bajadojaja
20.08.2012., 09:28
Pametnije je spojiti u kutiji. Ovo po bojama nema neke veze, ovisi od električara koji je radio instalaciju.

ivaniv
20.08.2012., 09:33
Pametnije je spojiti u kutiji. Ovo po bojama nema neke veze, ovisi od električara koji je radio instalaciju.

u kutiji? bi li mi mogao opisati spoj?

bajadojaja
20.08.2012., 11:49
trofazni izvod s luster-klemom - tu spoji

ivaniv
20.08.2012., 12:08
trofazni izvod s luster-klemom - tu spoji

Hvala na savjetima, najvjerojatnije ću ukloniti luster klemu i odraditi spojeve uvrtanjem i izolirati ih izolir trakom.
Spojit ću vod direktno na keramičku ploču pa ću odvojiti jednu fazu, nulu i zemlju s ploče i spojiti štednjak u paraleli.

eduardo12345
20.08.2012., 14:10
Bok ekipa,prilikom rada pećnice tj štednjaka i motora od hidrofora ,stalno izbacuje fid sklopka...
da li je osiurač od 20 ¸A dosta za štednjak,
snaga štednjaka, je 4,9kw,a motora od hidrofora ne znam,fid sklopka je 40 A ,nema limitatora..di je greska...pomagajte..fala....

Muljuzator
20.08.2012., 16:17
Moguće na pegli:D (stvarno je moguće)
Da li te dvije stvari rade svaka za sebe?
Ako da, ona probaj neku drugu kombinaciju, npr. bojler i pegla, pećnicu s nečim drugim, veš mašinu na kuhanju s kaloriferom.
Možeš probati i sljedeće: odštekaj sva trošila po kući i onda uključi pećnicu i hidropak. Naime, moguće je da je negdje došlo do spoja između N i zemlje i to ne kratkog, nego s nekakvim otporom pa kad struja ukroz N vodič dovoljno poraste da bi diferencijalna struja na FID prešla njezinu struju okidanja, ona izbaci.

nemoralan
21.08.2012., 16:26
Neš se malo kužim u struju, dovoljno da me ne ubije prilikom manjih radova, i situacija je slijedeća, kupio sam nove prekidače za kupaonu, bili oni stari smeđi sa bijelim onim kurcem okolo, kupio sam neke fensi, kaj se samo onako na klik stavljaju u kutiju koju sam zagipsao na mjestu stare, znači imam bojler, žarulju i grijalicu, s tim da grijalica radi normalno, svjetlo mi isto radi ok, i bojler mi radi ali mi ona lampica unutar prekidača koja treba pokazivati kada bojler radi, radi kontra od stvarnog stanja, znači kad je bojler ugašen svijetli, a kad bojler radi je zgašena, probao sam i okrenuti žice tako da faza bude na mjestu nule, nula na fazi i isti kurac, šta da radim šta? Vjerujem da je to napravljeno tako da kada bojler radi svijetli i prekidač.

Muljuzator
21.08.2012., 18:34
Možda bi ti i netko odgovorio da si pristojniji!

bajadojaja
22.08.2012., 04:25
Vjerojatno si dolaznu fazu spojio na gornju klemu, a odlaz prema bojleru na donju, sad samo njima zamijeni mjesta.

mbubnjar
22.08.2012., 08:03
Imam pitanje za strujne majstore. :)
Na dvorištu imam izbušenu cijev fi 110 i u njoj uronjenu rusku potopnu pumpu na 11 met dubine. Ta pumpa radi na principu nekakvog vibriranja elektromagneta čime se voda tjera prema gore po šlaufu.
Uglavnom, kad je pumpa uključena, u kući koja je udaljena 30-ak metara kod razvodnog ormarića u hodniku čuje se tiho (ali čujno) zujanje. Testiranjem sam zaključio da je uzrok zujanja baš sama pumpa jer kad potopna pumpa ne radi onda nema zujanja.
Struju sam od kuće do pumpe dovezao preko PP00 kabela koji je stavljen u alkatenku na dubinu 40 cm.
Inačem da napomenem, na taj kabel (u vrtu kod pumpe) sam kod testiranja spojio običnu vrtnu pumpu koja mi pogoni prskalice za zalijevanje i onda se nije čulo nikakvo zujanje. Dakle, kad je neki drugi potrošač onda nema zujanja. Samo kad potopna pumpa radi onda se zujanje čuje.
Da li je moguće da su uzrok vibracije koje se prenose preko alkatenke do strujnih vodova u kući? Može li to prouzročiti neki problem na instalacijama?

koka36
22.08.2012., 15:05
Imam pitanje za strujne majstore. :)
Na dvorištu imam izbušenu cijev fi 110 i u njoj uronjenu rusku potopnu pumpu na 11 met dubine. Ta pumpa radi na principu nekakvog vibriranja elektromagneta čime se voda tjera prema gore po šlaufu.
Uglavnom, kad je pumpa uključena, u kući koja je udaljena 30-ak metara kod razvodnog ormarića u hodniku čuje se tiho (ali čujno) zujanje. Testiranjem sam zaključio da je uzrok zujanja baš sama pumpa jer kad potopna pumpa ne radi onda nema zujanja.
Struju sam od kuće do pumpe dovezao preko PP00 kabela koji je stavljen u alkatenku na dubinu 40 cm.
Inačem da napomenem, na taj kabel (u vrtu kod pumpe) sam kod testiranja spojio običnu vrtnu pumpu koja mi pogoni prskalice za zalijevanje i onda se nije čulo nikakvo zujanje. Dakle, kad je neki drugi potrošač onda nema zujanja. Samo kad potopna pumpa radi onda se zujanje čuje.
Da li je moguće da su uzrok vibracije koje se prenose preko alkatenke do strujnih vodova u kući? Može li to prouzročiti neki problem na instalacijama?

Na razvodnoj ploči provjeri dal se prilikom tog zujanja grije koji od osigurača...
Vjerovatno negdje ima slab spoj na ploči pa zuji

mbubnjar
23.08.2012., 07:25
Ali zakaj mi onda ne zuji kad na istom kablu u vrtu uključim običnu vrtnu pumpu koja čak ima i više snage nego ova potopna?
Ali budem provjerio zagrijavanje...

Muljuzator
23.08.2012., 08:25
Sve mi se čini da ti se zvuk pumpe prenaša po alkatenki.

dove_dv
23.08.2012., 10:45
Molio bi strujoekipu za malo pomoci.
Roditelji mi imaju cudan problem. Zapocelo je sa samopaljenjem klima uredaja kojeg gotovo nikad ne koriste. Klima bi se sama palila a restartao bi se reciver za TV. Kada sam se ja pojavio i "popravio" daljinski od klime (jer su oni svasta ispritiskali, a ja sam mislio da su ukljucili tajmer) problem je "nestao". Nakon tjedan dana se ponovo klima sama pocela paliti, medutim sada su se pocele desavati jos neke cudne stvari. Svjetlo u WC kada se upali svjetli ful jako pa pomalo oslabi; kada se upali svjetlo u wc, bojler se sam ugasi; upali se svjetlo u drugoj sobi i istovremeno se upali i klima i slične kombinacije.
Moje potpuno laicko misljenje je da bi problem mogao biti u kutiji sa osiguracima ili klimi koju je majstor spojio direktno na struju,tj. nema uticnice kojom bi je iskljucio niti zasebnog osiguraca samo za klimu.
Zahvaljujem na svakom odgovoru!

Muljuzator
23.08.2012., 12:06
Negdje je nula u prekidu. Prilično zeznuta stvar, ali znalac je može riješiti.

dove_dv
23.08.2012., 12:15
Negdje je nula u prekidu. Prilično zeznuta stvar, ali znalac je može riješiti.

Negdje u cijelom stanu ili negdje na tom osiguracu na kojem je klima?
Moze li imati veze to sto sam jedno mjesec dana prije ovih dogadaja spojio svjetlo u hodniku na izmjenicne sklopke (da se jedna sijalica moze paliti i gasiti na dva prekidaca).?

sam101
23.08.2012., 12:19
Prakitčan savjet mi treba... U kuhinji s lijeva na desno razmještaj je sljedeći: sudoper (60 cm), ugradbena perilica (45cm), ugradbeni frižider (60cm). utičnica (2 x šuko) se nalazi točno na mjestu gdje dolazi perilica. Da li će biti moguće prikopčati frižider i perilicu na taj način ili ugradbena perilica dolazi jako blizu zidu, odnosno utičnice će smetati? Znam da nije najpraktičnije rješenje (bolje bi bilo da se utičnica izvuče u prostor sudopera) ali već je sve gotovo a ovo su izmjene u zadnji tren.

Muljuzator
23.08.2012., 12:22
@dove dv
Jedan dio stana je bez nule. Provjeri spojeve u razvodnim kutijama po kojima si prčkao i spojeve na sabirnici nule u razvodnom ormariću. Probaj izbacit sve osigurače, pa jednog po jednog uključuj i provjeravaj da li normalno radi to što je na njemu.

Muljuzator
23.08.2012., 12:32
Prakitčan savjet mi treba... U kuhinji s lijeva na desno razmještaj je sljedeći: sudoper (60 cm), ugradbena perilica (45cm), ugradbeni frižider (60cm). utičnica (2 x šuko) se nalazi točno na mjestu gdje dolazi perilica. Da li će biti moguće prikopčati frižider i perilicu na taj način ili ugradbena perilica dolazi jako blizu zidu, odnosno utičnice će smetati? Znam da nije najpraktičnije rješenje (bolje bi bilo da se utičnica izvuče u prostor sudopera) ali već je sve gotovo a ovo su izmjene u zadnji tren.

Dubina perilice je od 55 do 58 cm zavisno o modelu, a dubina kuh. elementa 60 cm tak da ti utikači ne stanu. Moguće je napraviti fiksni spoj bez utikača i utičnice.

koka36
23.08.2012., 17:04
Ali zakaj mi onda ne zuji kad na istom kablu u vrtu uključim običnu vrtnu pumpu koja čak ima i više snage nego ova potopna?
Ali budem provjerio zagrijavanje...

Nije bitno šta piše na pumpi nego koliko ona u stvarnosti vuče ampera. Nek je možda malo oštečena i eto ti problem...

mbubnjar
23.08.2012., 20:37
Ovak i onak voda polako presušuje tak da ide van i na remont... ako vuce previse ampera pa zar ne bi onda osigurac izbacio?

nikicam2
27.08.2012., 10:50
Hvala na savjetima, najvjerojatnije ću ukloniti luster klemu i odraditi spojeve uvrtanjem i izolirati ih izolir trakom.
Spojit ću vod direktno na keramičku ploču pa ću odvojiti jednu fazu, nulu i zemlju s ploče i spojiti štednjak u paraleli.

http://hr.traconelectric.com/index.php/product/TFMSZ3

Probaj sa ovim. Trenutno radim instalaciju u svojoj kući i spojeve u kutijama izvodim sa wago klemama i sa ovim spojnicama

nikicam2
27.08.2012., 11:59

http://hr.traconelectric.com/index.php/product/TFMSZ2
http://hr.traconelectric.com/index.php/categories/01_06_02

Vidio sam u OBI 100kom wago 5x1,5-2,5 160kn, 100 kom 3x 1,5 - 100kn

Isprobao sam oba tipa (tj trenutno u svoj kući svu instalaciju spajam sa njima) i oba odlično drže.

Navojne spojnice rade na principu uvrtanja žice. Skineš od 1 -1,5cm izolacije, ravnomjerno i gurneš u spojnicu i zavrneš što jače možeš tako da se žice uvrnu zajedno sa prvih cca 1cm izolacije i da kapica u potpunosti prekiriva izolaciju. Neki još dodatno izolir trakom izoliraju dno spojnice, ali mislim da je to totalno nepotrebno.

Žice su ravnomjerno uvrnute međusobno, a oko njih ih još dodatno stišće spiralna opruga.
Spoj je čvrst i (gotovo ) nemoguće ga je rastaviti na silu, osim odvrtanjem spojnice.

One koje ja koristim su 1,5-4mm^2 su 0,35kn/kom i 1,5-6mm^2 0,58kn/kom. Ovisno o kvadraturi u njih se za doobar spoj može spojiti 3-4 žice.
Imaš takve spojnice i za veće kvadrature.

Upotreba wago (i sličnih) spojnica je još jednostavnija. Skineš cca 1cm izolacije i uguraš u spojnicu. Jednom kad do kraja uguraš žicu, nemoguće ju je na silu izvući van. Samo rastavljanjem spojnice žicu možeš izvući van.

morrak
27.08.2012., 15:32
Jednom kad do kraja uguraš žicu, nemoguće ju je na silu izvući van. Samo rastavljanjem spojnice žicu možeš izvući van.

Ovo je relativno istina. Žice manjih presjeka (1mm2, 1,5mm2) se mogu povuć van uz malo sile jer ih opruga ne zakvači previše. Deblje (2,5mm2) nisam uspio izvući.

No to je tako i tako nebitno kod zidnog spajanja. Faktor bi bilo jedino da se žice kreću ili da ih nešto nateže - što je samo po seb kontra svake struke i smisla :)

olanik
27.08.2012., 17:58
Zamolio bih za pomoc ako mi mozete reci koliko kwh moze povuci 5 x 6 re crni za uzemljenje kebel.trofazna je struja.i koliko svako gubi snagu (metara).

jationmivioni
27.08.2012., 18:31
Koliko za ili protiv i s kojim razlogom spajanja žica mekim lemljenjem( po razvodnim kutijama)?

koka36
27.08.2012., 20:55
Koliko za ili protiv i s kojim razlogom spajanja žica mekim lemljenjem( po razvodnim kutijama)?

Sporo, komplicirano i nepotrebno....

nikicam2
27.08.2012., 22:29
Evo kako izgledaju spojevi sa wago klemama i navojnim spojnicama u razvodnim kutijama:

http://img35.imageshack.us/img35/6429/wagowirenuts1.jpg

http://img525.imageshack.us/img525/7322/wagowirenuts2.jpg

i sam spoj 3x1,5 mm^2 sa navojnim spojnicama

http://img849.imageshack.us/img849/5552/wirenutsspoj.jpg

koka36
27.08.2012., 22:48
nego jesu li ove reklame dozvoljene na ovom forumu ?????

MBranimir
28.08.2012., 17:10
Pozdrav svima na temi. Imam mali problem pa bih zamolio upucene da mi pomognu. Planiram tokom zime da se grejem na struju i koristio bih cisternu za lozu od 3000 litara za akumulaciju toplote tokom jeftine tarife. Na raspolaganju imam 2 prikljucka odnosno 2 brojila i 6 faza za grejace. Potrebna snaga svih grejaca je 18 Kwh. Zanima me na koji nacin da povezem grejace i koje snage pojedinacno da budu a da se najmanje optereti svih 6 faza? Da li 6 monofaznih od 3Kwh ili mogu postici manje opterecenje ako su na 380V i kako to da izvedem?

jationmivioni
28.08.2012., 19:35
Svakako dva odvojena sistema ..ne smiješ mješati faze od dva brojila jer budu fid -ofke popizdile .
Spoji grijače u zvijezdu ..nema potrebe dovoditi tri žice do grijača ionak su nule spojene u razdvodnom ormaru ...u tom slučaju morau biti iste snage
Imaš gijače npr ovakve konstrukcije koji bi se ubili da te griju
http://www.hennlich.hr/proizvodi/grijaci-direktheizsysteme-patronski-grijaci-120/grijaci-sa-navojem-etto.html

http://www.grejac.net/grejaci_za_vodu4.html

MBranimir
29.08.2012., 00:41
Svakako dva odvojena sistema ..ne smiješ mješati faze od dva brojila jer budu fid -ofke popizdile .
Spoji grijače u zvijezdu ..nema potrebe dovoditi tri žice do grijača ionak su nule spojene u razdvodnom ormaru ...u tom slučaju morau biti iste snage
Imaš gijače npr ovakve konstrukcije koji bi se ubili da te griju
http://www.hennlich.hr/proizvodi/grijaci-direktheizsysteme-patronski-grijaci-120/grijaci-sa-navojem-etto.html

http://www.grejac.net/grejaci_za_vodu4.html

ok ali moram priznati da nista nisam shvatio. Pretpostavljam da treba svaki napojni kabl da ima svoju grupu grejaca. To znaci 3+3 grejaca po 3Kwh. Na koji nacin se spajaju u zvezdu i koliko A je opterecenje?

jationmivioni
29.08.2012., 05:09
Ampera bude manje od 16 ..za točan podatak kontaktiraj nekog tko ih proizvodi .

Tri grijača imaju 6 izvoda , npr ovaj
http://www.grejac.net/images/grejaci_voda/EGKO_003.JPG
U zvijezdu se spaja tako da jedan kraj od svakog grijača kratko spojiš a na drugi kraj spojiš jednu od faza .

MBranimir
29.08.2012., 09:01
Ampera bude manje od 16 ..za točan podatak kontaktiraj nekog tko ih proizvodi .

Tri grijača imaju 6 izvoda , npr ovaj
http://www.grejac.net/images/grejaci_voda/EGKO_003.JPG
U zvijezdu se spaja tako da jedan kraj od svakog grijača kratko spojiš a na drugi kraj spojiš jednu od faza .

Da li spajanjem u zvezdu dobijam manje opterecenje u A?

champ
29.08.2012., 11:44
Zanima me na koji nacin da povezem grejace i koje snage pojedinacno da budu a da se najmanje optereti svih 6 faza? Da li 6 monofaznih od 3Kwh ili mogu postici manje opterecenje ako su na 380V i kako to da izvedem?

Ne možeš ti sam birati (ili odlučivati) kako ćeš spojiti te grijače, pa da pri tome dobiješ manje strujno opterećenje.

Ako su grijači predviđeni za napon 220 (230) V, onda se oni tako i spajaju (u zvijezdu - tri faze na tri stezaljke grijača, nul stezaljka im je zajednička).

Ako ih spojiš na viši napon (380 V, spoj u trokut), povećat ćeš im snagu, veći napon tjerat će veću struju, i to će raditi tak dugo grijač dok ne pregori (a to može biti vrlo brzo)..

MBranimir
29.08.2012., 13:55
Ne možeš ti sam birati (ili odlučivati) kako ćeš spojiti te grijače, pa da pri tome dobiješ manje strujno opterećenje.

Ako su grijači predviđeni za napon 220 (230) V, onda se oni tako i spajaju (u zvijezdu - tri faze na tri stezaljke grijača, nul stezaljka im je zajednička).

Ako ih spojiš na viši napon (380 V, spoj u trokut), povećat ćeš im snagu, veći napon tjerat će veću struju, i to će raditi tak dugo grijač dok ne pregori (a to može biti vrlo brzo)..
Ok hvala na pomoci. Sad sam shvatio sta je zvezda. Da li mogu da uzmem npr. grejace koji su na 380V i da preko njih dobijem manje opterecenje u A.

jationmivioni
29.08.2012., 15:46
Ok hvala na pomoci. Sad sam shvatio sta je zvezda. Da li mogu da uzmem npr. grejace koji su na 380V i da preko njih dobijem manje opterecenje u A.
Možeš , ali vjerujem da razumiješ ako je manje ampera onda je i manje tople vode .

champ
29.08.2012., 18:23

Osnove elektrotehnike - za ISTU (ukupnu) snagu instaliranih grijača, struja u priključnom vodu bit će ISTA, bez obzira kako su grijači izvedeni i međusobno spojeni (zvijezda ili trokut). Naravno da se grijači međusobno mogu razlikovati, jedni su predviđeni za 220, drugi za 380 V. Bitno je da ti poštuješ traženi napon.

Ako se radi na pr. o snazi jednog 3-f grijača od 6 kW, ti ne možeš sa "kemijanjima" i prespajanjima smanjiti struju opterećenja napojne mreže.

MBranimir
29.08.2012., 20:19
Osnove elektrotehnike - za ISTU (ukupnu) snagu instaliranih grijača, struja u priključnom vodu bit će ISTA, bez obzira kako su grijači izvedeni i međusobno spojeni (zvijezda ili trokut). Naravno da se grijači međusobno mogu razlikovati, jedni su predviđeni za 220, drugi za 380 V. Bitno je da ti poštuješ traženi napon.

Ako se radi na pr. o snazi jednog 3-f grijača od 6 kW, ti ne možeš sa "kemijanjima" i prespajanjima smanjiti struju opterećenja napojne mreže.

Ok. Da li je pametno da temperaturu regulisem uz pomoc termoregulacije za obican bojler sanitarne vode ili da uzmem neki ozbiljniji termoregulator?

champ
30.08.2012., 06:06
Radni termostat bojlera trebao bi biti dovoljno precizan za to, ali je pitanje snage (tj. struje) koju on treba isključiti. Dakle, taj termostat trebalo bi povezati sa kontaktorom (relej), koji može prekidati veće struje. Osim toga, bojleri imaju ugrađeni i dodatni sigurnosni termostat, koji reagira ako radni zakaže.

Jobenty
31.08.2012., 03:06
Pozdrav svima. Može li mi netko pomoći? Na vkendici imam trofaznu struju i te tri faze su podjeljene na sljedeći način. Prednja soba je jedna faza, Dnevna soba, kuhinja i špajza su druga faza a šupe su na trećoj fazi. Jeli to tako uopće moguće ili su to majstorove izmišljotine? Neki dan dođem na vikendicu i skužima da je crkla ta 3. faza (to se već događalo) i sve je bilo uredu. Elektra pošalje radnike na trafo i oni to riješe i dalje sve radi. Ali ovoga puta su mi crkli TV i Reciver (na TVu moram provjeriti osigurač), Ozvučenje (crko osigurač T2AL250V) i napajanje na kompu. U prostorijama u kojima ima struje žarulje sjaju puno jačanim intenzitetom. Kako je moguće da žarulje tako jako sjaju i zbog čega bi to bilo? Prije mi se znalo događati da se intenzitet žarulja malčice pojača kada se frižider uključi i to traje par sekundi pa se spusti u normalu. Zvao sam sve moguće majstore i nijedan nije znao zašto se to događa. Zvao sam i elektru oni su poslali svoju ekipu, provjerili nešto na tavanu i rekli da je sve uredu. Kad sam im demonstrirao to sa frižiderom tako da sam ga isključio pa ponovo uključio, rekli su mi da to u životu nisu vidjeli i da nemaju pojma zbog čega bi se to događalo. Molim vas ako netko zna u čemu bi mogao biti problem da mi pomogne!

jationmivioni
31.08.2012., 03:24
Netko je nešto negdje pomješao . razvodne kutije van i udri ponovno

MBranimir
31.08.2012., 07:11
Radni termostat bojlera trebao bi biti dovoljno precizan za to, ali je pitanje snage (tj. struje) koju on treba isključiti. Dakle, taj termostat trebalo bi povezati sa kontaktorom (relej), koji može prekidati veće struje. Osim toga, bojleri imaju ugrađeni i dodatni sigurnosni termostat, koji reagira ako radni zakaže.

Da to sam i hteo da uradim. Da li je komplikovano povezati termostat i tajmer na dve sklopke zato sto cu imati 2 napojna kabla za 2x3 grejaca?

champ
31.08.2012., 07:28
Da to sam i hteo da uradim. Da li je komplikovano povezati termostat i tajmer na dve sklopke zato sto cu imati 2 napojna kabla za 2x3 grejaca?

Za nekoga tko zna, to uopće nije komplicirano, ali za one druge to bi moglo biti i prekomplicirano.. Najpametnije bi ti bilo da angažiraš nekog tko je dovoljno stručan, jer najgore je kad se moraš učiti na vlastitim greškama.

MBranimir
31.08.2012., 12:18
Za nekoga tko zna, to uopće nije komplicirano, ali za one druge to bi moglo biti i prekomplicirano.. Najpametnije bi ti bilo da angažiraš nekog tko je dovoljno stručan, jer najgore je kad se moraš učiti na vlastitim greškama.
Hvala na savetu:) Koja pozicija bi bila najbolja za termo sondu u cisterni za lozu sa 3000 litara vode? Da li u donjem delu gde su grejaci ili u gornjem gde ce biti izmenjivac?

champ
31.08.2012., 12:30
Pa valjda negdje na sredini, slično kao i na klasičnim bojlerima za vodu.

Hazz
31.08.2012., 13:11
Jesi izmjerio napon na grlu ? Ako su ti izgorili uređaji nakon elektrinog popravka, može biti da su majstori po nuli poslali fazu pa imaš 400 na utičnici, i da zato žarulje svijetle puno jače. Bio je jednom slučaj u voltinom di je ekipa iz elektre spojila zabunom fazu na nulu, rezulatat toga ekipi u ulici porikavali televizori, računala, frižideri, uglavnom dobili su odštetu zbog toga. Ko zna jel gore na tavanu sve u redu, ako ti je prije sve radilo, a poslije njihove intervencije krepavaju uređaji to je jedino objašnjenje.

MBranimir
31.08.2012., 14:35
Pa valjda negdje na sredini, slično kao i na klasičnim bojlerima za vodu.

Ok, postavicu otvore za sonde na vise mesta da ispratim raslojavanje vode. Plasim se da mi na vrhu ne prokljuca.

Jobenty
31.08.2012., 16:12
Traf je udaljen od moje vikendice nekih 150 m i ja sam prvi korisnik u nizu (pretpostavljam da to nebi trebalo praviti probleme). Zadnji puta je ta ista faza na trafu crknula krajem 5.mj. U par dana elektra je sredila traf i sve je bilo u redu do 27.8. sad je opet crkla ta ista faza ali su posljedice takve da su meni pocrkali neki uređaji. Žarulje su do 27. 8. radile normalno. Tek kad jhe crknula faza žarulje su počele puno jače sjati.

jationmivioni
31.08.2012., 17:17
S obzirom da nisi na "bandičevom" bregu najbolje da nabaviš neki automatizirani sustav regiranja nad naponskog udara kad dođe do takvih smetnji ..jer kako se čini to bude dugotrajni problem .

Kako izgleda put faza do utičnica ..kakvu sklopu imaš , osigurače itd.?

Hazz
31.08.2012., 19:16
Prvo nek on napon izmjeri, pa onda se elektri žalit radi izgorjelih uređaja ako je napon previsok. Njemu elektra treba (a i ostalima) isporučiti struju kako spada, bez da on kupuje regulatore. Nevjerojatno je da su popravili i onda im se nakon 3 mjeseca dogodi isti kvar... Nerijetko se dogodi tako na selu da elektra digne napon kako bi ovi na kraju voda imali kolko tolko normalan napon, a ovi na početku onda dobivaju poviši napon, pa možda i to može utjecat na rad uređaja ako ovi pretjeraju sa podizanjem napona.

jationmivioni
01.09.2012., 09:50
I opet krivimo alektru a 85% je greška u kučnoj instalaciji .
OD slabih spojeva , previše spojeva , nedostatne kvadrature itd.

hrmnk
01.09.2012., 10:56
Jobenty

Zbog naglog povećanja trenutne potrošnje dolazi do pada napona na određenim vodovima i to se najlakše primjeti na način kako si opisao tj, kad uključiš frižider da se smanji svjetlo u prostoriji. Prvo treba poznavati način rada samog frižidera tj. njegovog glavnog dijela koji se zove kompresor. Kompresor je ona crna ovalna kutija na dnu sa zadnje strane. U njoj se nalazi elektromotor koji u trenutku pokretanja ima veliku poteznu struju i snage je cca 1.5kW,. Odmah nakon što motor zavrti isključi se jedan njegov namotaj i frižider dalje radi sa snagom od nekih 80-120W zavisno o veličini,tipu i proizvođaču samog uređaja. Pokretanje kompresora traje sekundu do max dvije i u tom trenutku se vidi efekt prigušenja napona na sijalicama.

To prigušenje je manje ako je instalacija napravljena kako treba. Do brojila elektra je trebala postaviti debele vodove od cca (10-16 mm2 a isto tako od brojila do razvodne ploče sa osiguračima ne bi trebali biti puno manji (min 6 mm2). Od razvodne ploče postavljaju se dvije debljine vodova. 1,5mm2 postavlja se za rasvjetu dok se 2,5mm2 obavezno postavlja za utičnice. Rasvjetna mjesta i utičnice se posebno granaju sa razvodne ploče i instalacija se treba napraviti tako da se za svaku grupu potrošaća postavlja osigurać i posebno vuće instalacija. Laički to znači da od razvodne ploče do utičnica u sobi ide jedna linija, a od razvodne ploče do kuhinje druga itd. S time da ti imaš trofaznu struju tada se i te grane razdvajaju na zasebne faze kako bi optrečenje objekta u punoj potrošnji bilo raspoređeno. Može biti da kod tebe majstor koji je radio instalaciju nije razgranao potrošna mjesta u pravilne grupe , a grupe napajao pravilnom debljinom žica.

Drugi problem oko "pumpanja "struje sa trafostanoce je vrlo česta pojava u vikend naseljima i događa se zbog preslabe opreme koju je elektra postavila. Možda je u početku bilo par vikendica, pa je stvar hodala. Napravili su ljudi nove, povećali potrošnju, a žice po ulici ostale iste. da bi djelomično kompenzirala problem, Elektra digne napon i do 240 V pa sijalice svijetle bijelom svijetlošću da ne možeš u nju gledati. To naprave iz razloga da bi onaj zadnji objekt u nizu imao kakav takav napon, ali zato ti koji si prvi imaš problema sa prenaponom. Kupi si u dučanu mjerni instrument za mjerenje napona (bili su u Metrou po nekih 50 kn) i mjeri napon na utičnicama, Ako primjetiš da ti prelazi preko tih 240 V tada pokušaj poslati dopis u elektru i objasni im problem. Nikako nemoj otići tamo i usmeno s njima pregovarati, jer ti neće biti od neke koristi. Ako pošalješ poštom imaš pisani trag (obavezno preporučeno), a tada imaš i osnove da ih ganjaš na višim distancama jer si ih službeno upozorio.

Ali prije nego kreneš u "rat" sa elektrom pregledaj kompletnu instalaciju

Hazz
01.09.2012., 11:16
I opet krivimo alektru a 85% je greška u kučnoj instalaciji .
OD slabih spojeva , previše spojeva , nedostatne kvadrature itd.

Naravno da ih krivimo jer njemu je prije nestanka faze sve funkcioniralo i onda su ovi "popravili" kvar i tada su njemu uređaji pregorili... Kolke su šanse da se baš za vrijeme popravka nešto dogodilo na instalaciji ? skoro pa nikakve.

Da je bar napon 240, nerijetko zna biti 250 ako ne i više volti.

jationmivioni
01.09.2012., 12:27
Da je barem kod mene 250 V , točno znam kaj bi snjim xD

mile2204
03.09.2012., 16:18
Da li je netko ugradivao led rasvjetu u hodnik, imam hodnik 6x1,2 metara i tu sam ima jedan stari luster kojeg sam skinija i sad bi si tija ugraditi led zarulje/trake. Da li je to dobro za glavno osvjetljenje hodnika?

koka36
03.09.2012., 16:42
Da li je netko ugradivao led rasvjetu u hodnik, imam hodnik 6x1,2 metara i tu sam ima jedan stari luster kojeg sam skinija i sad bi si tija ugraditi led zarulje/trake. Da li je to dobro za glavno osvjetljenje hodnika?

ako si šišmiš da

mile2204
04.09.2012., 18:40
ako si šišmiš da

znaci ne valja?

kerbi
04.09.2012., 19:27
Uz par svijeća imao bi pravu romantičnu atomsveru.

koka36
04.09.2012., 20:41
znaci ne valja?

A gle sve ovisi o hodniku, tvojim željama i ostalom...
Ako želiš pravo osvjetljenje onda to nije to. Ako želiš neko prigušeno svjetlo koje služi da označi prolaz onda da. Naravno ovisi i o broju ledica, snazi i koječemu....

Muljuzator
05.09.2012., 20:16
Napravi led traku od ovakvih:D
http://www.ledwv.com/en/180w-led-p-339.html

Jobenty
12.09.2012., 01:34
[QUOTE=hrmnk;41090356]Jobenty

Zbog naglog povećanja trenutne potrošnje dolazi do pada napona na određenim vodovima i to se najlakše primjeti na način kako si opisao tj, kad uključiš frižider da se smanji svjetlo u prostoriji.

Mda ali meni se događa suprotno. "Prije mi se znalo događati da se intenzitet žarulja malčice pojača kada se frižider uključi i to traje par sekundi pa se spusti u normalu."

gugolina
30.09.2012., 19:55
Ništa se ne kužimo u struju, a izgorjela nam je utičnica u koju se uključuje štednjak. Utičnica ima 3 utora (faze?). Koliko sam razumjela majstora rekao je da je izgorjela 0-faza. Dal da se upuštamo u zamjenu sami ili da zovemo električara? Koliko bi nas moglo koštati ako zovemo majstora. Ne znam bi li trebalo zamijeniti i kraj kabela koji dolazi u tu utičnicu. Kriza je pa bismo pokušali uštedjeti na tome. :kava:

kerbi
30.09.2012., 20:19
S obzirom na tvoj opis problema i znanje, zovite električara. Iako zamjena utičnice spada u neke osnovne radnje, bojim se da je izvan vašega dosega s obzirom da ni ne razlikujete utičnice niti znate što je što.
Ne govorim to da nikoga vrijeđam nego radi vaše sigurnost. Sa strujom, a pogotovo trofaznom se nije za zajebavati.

gugolina
30.09.2012., 20:24
S obzirom na tvoj opis problema i znanje, zovite električara. Iako zamjena utičnice spada u neke osnovne radnje, bojim se da je izvan vašega dosega s obzirom da ni ne razlikujete utičnice niti znate što je što.
Ne govorim to da nikoga vrijeđam nego radi vaše sigurnost. Sa strujom, a pogotovo trofaznom se nije za zajebavati.

Sve ok, pokušat ćemo onda angažirati ili majstora ili nekoga tko se u to razumije. Zanimalo me samo koliko je to komplicirano, tj. dal da se upuštamo u to ili ne. Hvala!

kerbi
30.09.2012., 20:45
Nije komplicirano, ali nije ni za zajebanciju, pogotovo taj od tri faze. Pomiješajte dvije žice i ode štednjak kvragu (dvije faze dospiju na jedan grijač).

olanik
01.10.2012., 19:16
Zanima me koliko kwh moze povuci crni kabel 5 x 6 na udaljenosti 70 m od sata.radi se o kablu koji ide u vrt i koji ce biti vodjen kroz zemlju s tim sto se stalno penje jer je kaskadni vrt.zanima me ako ne ovaj koji kabel bi davao 10 do 15 kwh snage.

Muljuzator
01.10.2012., 20:05
1. Snaga se mjeri u kW ( kilovatima),a ne u kilovatsatima
2. To što je kabel crni nema veze nisačime, bilo bi bolje da pogledaš da li na njemu piše PP00
3. kabel ne može ništa povući. "vuče" potrošač koji ćeš priključiti
4. bilo bi dobro znati što će biti priključeno
5. to što se kabel penje nema veze (to nije kanalizacijska cijev)
6. 5x6 mm^2 će biti dovoljno

kerbi
01.10.2012., 20:52
Čak i jaku uz brdu :D

olanik
01.10.2012., 21:23
1. Snaga se mjeri u kW ( kilovatima),a ne u kilovatsatima
2. To što je kabel crni nema veze nisačime, bilo bi bolje da pogledaš da li na njemu piše PP00
3. kabel ne može ništa povući. "vuče" potrošač koji ćeš priključiti
4. bilo bi dobro znati što će biti priključeno
5. to što se kabel penje nema veze (to nije kanalizacijska cijev)
6. 5x6 mm^2 će biti dovoljno

1.upisao sam kilovatsate vjerovatno greskom,ostali su mi u pamcenju kroz razgovor o struji 2.pp00 naravno 3.znam da ne vuce kabel, ali me zanimalo koliki je maksimum provodljivosti 4.ne znam sto ce jos biti prikljuceno,ali bi to bilo dovoljno 5.mislio sam zbog pada napona da je dobro da to naglasim,i otpora vodica. 6.vazno mi je da moze provesti 10-15 kw,jer mi neki savjetuju 5x10 mm2,pa zarto pitam

kerbi
01.10.2012., 21:33
Samo pričekaj dok se javi ekipa tu. Ima da ti savjetuju deblji kabel nego što Hep koristi za industrijske priključke. Nekad me fascinira koliko ljudi mogu pretjerivati sa tim dimenzijama kabla. Ko električar kod mog punca. Bužir 3cm za rasvjetlu. Bokte nemam pojma kako pričvrstiti neki luster ili sl kraj tog grotla. Kao da se naknadno može nešto dodati.

bajadojaja
02.10.2012., 04:35
5X6mm2 di je dovoljan kabel za 15 kW, da je manja udaljenost mogao bi ići i s 5X4mm2.

champ
02.10.2012., 08:19
Ne znam kakve točno uređaje misliš koristiti, ali kod pune snage (f=1) od 15 kW, na duljini od 70m pad napona za bakreni kabel 5x6 mm2 - iznosio bi cca 2,3 %. Ovisno o naponskim prilikama kod tebe u mreži, s kabelom 5x6 mm2 imaš još i dovoljno rezerve za povećanje snage.

bajadojaja
02.10.2012., 08:59
Samo pričekaj dok se javi ekipa tu. Ima da ti savjetuju deblji kabel nego što Hep koristi za industrijske priključke. Nekad me fascinira koliko ljudi mogu pretjerivati sa tim dimenzijama kabla. Ko električar kod mog punca. Bužir 3cm za rasvjetlu. Bokte nemam pojma kako pričvrstiti neki luster ili sl kraj tog grotla. Kao da se naknadno može nešto dodati.

Postoje kod nas standardi što se i kako radi, drugi je par rukava što su svi "majstori" jer znaju spojiti žice u razvodnoj kutiji ili FID sklopku, iako pojma nemaju zašto se što stavlja, u kojim slučajevima i čemu služi.
Nećemo lamentirati o tome da se standardi razlikuju od države do države, pa će električar koji je radio recimo u Njemačkoj savjetovati da idu tanje žice nego što mi stavljamo u HR, ali tamo gdje je on radio su druge norme.

Svaki pravi majstor bi trebao u malom prstu imati koji bužir ide za koji broj i kvadraturu žica (propisano je davnih dana), a ne ugraditi ono što mu je ostalo viška s prethodnog fuša, pa da ne smeta u gepeku.

champ
02.10.2012., 09:11
U vezi konkretnog pitanja ili slučaja, najvažnija stvar je što se planira koristiti od uređaja, jel se radi o elektromotornom pogonu i simetričnom 3-f opterećenju, hoće li kasnije instalirana snaga još rasti, i t.d.

kerbi
02.10.2012., 12:41
Baja, moram to jedamput slikati kad navratim kod punice (jednom u 100 godina, ipak živi 5 min biciklom od mene :D ). Ludilo, ne da miš može tuda proć, nego i mačka za njim :)

bajadojaja
02.10.2012., 12:59
Ma mogu si misliti na kaj liči, ali velim to je zajeb majstora (usfalilo mu PVC bužira, nije mu se dalo do dućana, iskoristio prvo što je našao pri ruci). Nagledao sam se već svega i malo toga me može iznenaditi.
Lik je imao spojen niskotlačni kuhinjski bojler prek one telefonske plavo-bijele žice, položene drito u žbuku, i vjerovali ili ne sve mu radilo godinama, a ja se križal lijevom i desnom kad sam vidio.

kilkenny
02.10.2012., 13:39
Ekipa, moze pomoc? Barem okvirno sto bi moglo biti. Naime, u zadnje vrijeme dogada mi se da mi u kuci zarulje trepte, ko na semaforu, ne gase se do kraja, nego se smanje pa pojacaju i to traja cca 2 - 3 minute. Ista stvar se dogada i susjedu koji je poslije mene - zadnji na vodu i to u isto vrijeme, a za susjeda prije mene ne znam, jedino sto znam je da ima trofaznu, pretpostavljam uz pretvarac, jer od njega prvi susjed nema takvih problema, provjereno.
Ono sto me zanima kakav bi potrosac trebao biti ukljucen da zarulje trepte?

koka36
02.10.2012., 13:50
Ekipa, moze pomoc? Barem okvirno sto bi moglo biti. Naime, u zadnje vrijeme dogada mi se da mi u kuci zarulje trepte, ko na semaforu, ne gase se do kraja, nego se smanje pa pojacaju i to traja cca 2 - 3 minute. Ista stvar se dogada i susjedu koji je poslije mene - zadnji na vodu i to u isto vrijeme, a za susjeda prije mene ne znam, jedino sto znam je da ima trofaznu, pretpostavljam uz pretvarac, jer od njega prvi susjed nema takvih problema, provjereno.
Ono sto me zanima kakav bi potrosac trebao biti ukljucen da zarulje trepte?

neki motor, pumpa od vešmašine, perilice suđa. hidrofor, hidropak, bušilica, brusilica, grijači .....

WTF
02.10.2012., 13:50
slaba nula

kerbi
02.10.2012., 14:02
Ma mogu si misliti na kaj liči, ali velim to je zajeb majstora (usfalilo mu PVC bužira, nije mu se dalo do dućana, iskoristio prvo što je našao pri ruci). Nagledao sam se već svega i malo toga me može iznenaditi.
Lik je imao spojen niskotlačni kuhinjski bojler prek one telefonske plavo-bijele žice, položene drito u žbuku, i vjerovali ili ne sve mu radilo godinama, a ja se križal lijevom i desnom kad sam vidio.

Ovaj je to zdušno postavio na sva rasvjetna mjesta. i još baja ponosan. Kao možeš se naknadno predomišljati što hočeš do mile volje, ima mjesta. :rofl:

kilkenny
02.10.2012., 14:02
neki motor, pumpa od vešmašine, perilice suđa. hidrofor, hidropak, bušilica, brusilica, grijači .....

Kada kod sebe ukljucim sve to (hidropak, bušilicu, vešmašinu, frižider, škrinju) i to istovremeno, zarulje ne trepte, vidi se da napon padne, ali nikako ne trepti.

Muljuzator
02.10.2012., 17:03
Automat za točkasto zavarivanje:D

hcerinski
02.10.2012., 17:45
bužir fii 30 je stvarno malo previše za rasvjetu.... pa to je za glavni vod i za priključak dovoljno...

a ovo opravdanje da se poslije može bilo što povući je stvarno super jer neznam, što možeš toliko povući prema rasvjeti da se sve mijenja i da s žice povuku kroz tako veliki božir...

olanik
02.10.2012., 18:53
Ne znam kakve točno uređaje misliš koristiti, ali kod pune snage (f=1) od 15 kW, na duljini od 70m pad napona za bakreni kabel 5x6 mm2 - iznosio bi cca 2,3 %. Ovisno o naponskim prilikama kod tebe u mreži, s kabelom 5x6 mm2 imaš još i dovoljno rezerve za povećanje snage.

ne znam ni ja sad što će biti točno što ću praviti ali će biti kućanski uređaji, štednjak,bojler,klima uređaj ...neće biti neke vrste motora,pumpa itd.
trebat će mi radi pada tlaka i hidropak za vodu nevazno za ostale stvari.
opet ponavljam da su mi različiti prijedlozi bili od 5x6 do 5x10 pa me to najviše bunilo.

i nešto nevezano ako smijem za slabu struju pitati.
proveo sam kroz bužir za klimu onaj sivi posebno utp6,tv koaksijalni i telefonski 2 parice i ta 3 bužira stavio u pvc 110 da zastitim ako se nekad bude kopalo da se ne prekine na 40 cm dubine, 30 cm udaljeno od ovog strujnog kabela.
danas kad je kisa padala pošto na kraju nisam stavio zastitu vidim da su kablovi malo mokri, ne znam stanje u buziru i cijevi.
hoću li kasnije kad budem ih povezaivao imati smetnji,i hoće li biti u redu pošto su bijeli kablovi, nisu crni za zemlje.

Tonchvž
02.10.2012., 23:57
Pozdrav!
Trebao bi pomoć u vezi preniskog napona u utičnici. Naime mjerio sam neki dan kod šogorice u stanu, 90 V... na rasvjetnim tijelima 150V i to sve samo u kupaonici.(ostatak stana normalno 230-235V) Sad me zanima zna neko što bi tu moglo biti krivo spojeno? (pregledao razvodne kutije, sve uredno izolirano...) odnosno koja kombinacija dovodi do tog pada napona? hvala puno unaprijed!

kilkenny
03.10.2012., 06:08
Automat za točkasto zavarivanje:D

Bogme bi to moglo biti, samo se pitam koji je to lik ako ide u jedan u noci zavarivati :misli:

hcerinski
03.10.2012., 08:00
Pozdrav!
Trebao bi pomoć u vezi preniskog napona u utičnici. Naime mjerio sam neki dan kod šogorice u stanu, 90 V... na rasvjetnim tijelima 150V i to sve samo u kupaonici.(ostatak stana normalno 230-235V) Sad me zanima zna neko što bi tu moglo biti krivo spojeno? (pregledao razvodne kutije, sve uredno izolirano...) odnosno koja kombinacija dovodi do tog pada napona? hvala puno unaprijed!

negdje žica ima slab kontakt ili je pukla... treba krenuti redom... da li ima posebnu fidovku za kupaonu ili ne... nakon toga otvoriti razvodne kutije i i sve spojeve dobro pregledati nije bitno da je to dobro izolirano ako je žica unutra pukla...

ići redom i mjeriti do kuda dobivaš normalni napon

MBranimir
03.10.2012., 10:06
Koristicu cisternu za lozu od 3000 litara za grejanje tokom zime. Napunicu je vodom i povezati sa kotlom na drva da grejem vodu. Pored veze sa kotlom u njoj ce biti i 6 grejaca od 3kwh za grejanje vode tokom jeftine tarife. Zanima me da li pored uzemljenja iz instalacije treba povezati cisternu i na sonde pobijene u zemlji? U dvoristu imam cisternu od 2700 litara sa propanom koja je povezana na te sonde. Cisterna sa vodom ce biti u zatvorenom prostoru.

bajadojaja
03.10.2012., 12:06
Glavno pitanje je kakvo uzemljenje imaš u kući (na što je povezano)? Ako je kućno uzemljenje ispravno, nema potrebe se povezivati i na vanjske sonde koje su vjerojatno stavljene jer je bilo lakše zabiti sonde nego prekapati dvorište da bi se došlo do kućnog uzemljenja (pretpostavljam, dano je premalo podataka).

Tonchvž
03.10.2012., 12:26
hcerinski hvala puno!

provjerit ću ;)

MBranimir
03.10.2012., 16:59
Glavno pitanje je kakvo uzemljenje imaš u kući (na što je povezano)? Ako je kućno uzemljenje ispravno, nema potrebe se povezivati i na vanjske sonde koje su vjerojatno stavljene jer je bilo lakše zabiti sonde nego prekapati dvorište da bi se došlo do kućnog uzemljenja (pretpostavljam, dano je premalo podataka).
Kucno uzemljenje je moze se reci predimenzionirano i uradjeno isto sa sondama zakopanim u zemlju. Da li je dovoljno samo grejace povezati na uzemljenje ili treba i samu cisternu?

zacky
04.10.2012., 02:25
Jel postoji kakva razlika izmedju brazing i soldering,ili
je zapravo svjedno,jedno te isto,tj.lemljenje?
Ili se tu radi o razlicitim alatima i tehnici ili materijalima ili oboje?:ne zna:

bajadojaja
04.10.2012., 04:34
Kucno uzemljenje je moze se reci predimenzionirano i uradjeno isto sa sondama zakopanim u zemlju. Da li je dovoljno samo grejace povezati na uzemljenje ili treba i samu cisternu?

Na uzemljenje spajaš grijače, cisternu i cijevi.

MBranimir
04.10.2012., 05:54
Na uzemljenje spajaš grijače, cisternu i cijevi.

Hvala na pomoci:)

zacky
06.10.2012., 00:06
Dobra ideja MBranimire,svaka cast!:Slin:

LION33
06.10.2012., 04:13
..ljudi bok!
imam mali problem
recite mi molim vas, ako na razvodnoj ploči nemam fidovke
jel se mora ugradit?
i šta se može dogoditi ako je nema ?

koka36
06.10.2012., 10:17
..ljudi bok!
imam mali problem
recite mi molim vas, ako na razvodnoj ploči nemam fidovke
jel se mora ugradit?
i šta se može dogoditi ako je nema ?

nemora (iz elektre bu tvrdili da mora)
Ništa...

LION33
06.10.2012., 18:19
hm. a radi čega se ugrađuje?

koka36
07.10.2012., 12:03
hm. a radi čega se ugrađuje?

Radi dodatne zaštite od udara struje.
U vrijeme kad je 70-80% kučanstva imalo električne bojlere (a tu je FID najbolja zaštita) takva zaštita nije postojala danas kad je takvih možda 20% treba.
Uglavnom modernija i bolja zaštita nego prije...
Ako si do sada funkcionirao bez nje ne postoji ni jedan razlog da i dalje nebi funkcionirao bez nje.
Uz napomenu da vjerovatno da ju sad staviš izbacivala bi svako malo ili nebi uopče imao struje jer je sigurno negdje pomješana 0 i zemlja ili uzemljenja ni nemaš dovoljno kvalitetnog za rad iste...

LION33
08.10.2012., 00:41
Radi dodatne zaštite od udara struje.
U vrijeme kad je 70-80% kučanstva imalo električne bojlere (a tu je FID najbolja zaštita) takva zaštita nije postojala danas kad je takvih možda 20% treba.
Uglavnom modernija i bolja zaštita nego prije...
Ako si do sada funkcionirao bez nje ne postoji ni jedan razlog da i dalje nebi funkcionirao bez nje.
Uz napomenu da vjerovatno da ju sad staviš izbacivala bi svako malo ili nebi uopče imao struje jer je sigurno negdje pomješana 0 i zemlja ili uzemljenja ni nemaš dovoljno kvalitetnog za rad iste...

tnx na informacijama
pitam ,jer nemam nikakve zaštite
nekad je bila ZNSka ali je zezala, kod grmljavine ili kad je kod suseda bio neki kvar
a to da bi mogla biti pomjesana 0 i uzemljenje, bi
jer tko zna kakva je instalacija na staroj kući
nova je ok, barem se nadam
e da ,još uvjek imam el. bojler

MBranimir
08.10.2012., 08:30
Imam limitator na 20A a potrebno mi je da povezem 3 grejaca od po 6kwh. Da li je moguce dobiti 18kwh ukupno a da ne izlete osiguraci. Ako su 380V grejaci koliko bi bilo opterecenje? Da napomenem ne bi bilo drugih potrosaca.

kavasaki
08.10.2012., 10:08
Imam limitator na 20A a potrebno mi je da povezem 3 grejaca od po 6kwh. Da li je moguce dobiti 18kwh ukupno a da ne izlete osiguraci. Ako su 380V grejaci koliko bi bilo opterecenje? Da napomenem ne bi bilo drugih potrosaca.

20A limitator 3f drži 13,8kw vršnog opterećenja.

trebao bi nadokupiti po 5A po fazi da dobiješ limitatore 25A iako i to ti je na granici (17,3kw) al vjerovatno bi i držalo zavisi od tog grijača da li on povlači => 18kW

dok 32A drži opterećenje od 22kW

MBranimir
08.10.2012., 12:30
20A limitator 3f drži 13,8kw vršnog opterećenja.

trebao bi nadokupiti po 5A po fazi da dobiješ limitatore 25A iako i to ti je na granici (17,3kw) al vjerovatno bi i držalo zavisi od tog grijača da li on povlači => 18kW

dok 32A drži opterećenje od 22kW

Ovo mi je napisao clan drugog foruma-

Moju potrošnju sam merio indukcionom spravicom (5.2A po grejaču tj za 2kw), a na digitalnom EPSovom brojilu koje ima daljinsko očitavanje (nema uklopni sat) piše da je maksimalna potrošnja 17.25A. Ne znam zašto bi ove sprave pogrešno pokazivale. Uostalom, moji osigurači su 25A.

Po ovome ispada da ima opterecenje od oko 16A po fazi za 6kwh grejac na 380V. Takodje mi je napisao da grejac mora biti namotan za 380V. Na ovom kalkulatoru http://www.supercircuits.com/resources/tools/Volts-Watts-Amps-Converter je 6000W na 380V jednako 15.78A.

Totalni sam laik i ono sto me buni je da li ti grejaci za 380V stvarno prave manje opterecenje. Danas sam zvao firmu koja pravi grejace i covek koji ih pravi isto kaze da prave manje opterecenje. Sa druge strane mnogi mi kazu da to nije moguce:ne zna::ne zna::ne zna:

kavasaki
08.10.2012., 14:40
Ovo mi je napisao clan drugog foruma-

Moju potrošnju sam merio indukcionom spravicom (5.2A po grejaču tj za 2kw), a na digitalnom EPSovom brojilu koje ima daljinsko očitavanje (nema uklopni sat) piše da je maksimalna potrošnja 17.25A. Ne znam zašto bi ove sprave pogrešno pokazivale. Uostalom, moji osigurači su 25A.

Po ovome ispada da ima opterecenje od oko 16A po fazi za 6kwh grejac na 380V. Takodje mi je napisao da grejac mora biti namotan za 380V. Na ovom kalkulatoru http://www.supercircuits.com/resources/tools/Volts-Watts-Amps-Converter je 6000W na 380V jednako 15.78A.
Totalni sam laik i ono sto me buni je da li ti grejaci za 380V stvarno prave manje opterecenje. Danas sam zvao firmu koja pravi grejace i covek koji ih pravi isto kaze da prave manje opterecenje. Sa druge strane mnogi mi kazu da to nije moguce:ne zna::ne zna::ne zna:

malo si unio krive podatke u taj svoj kalkulator pa si dobio i krivi rezultat

Volts: 690 (3x230) iliti trofazna
Watts: recimo 18000

Amps: 26,08

to znaći da treba biti štićen osiguračem od 26,08A (naravno on ne postoji) ali kao što ti i sam proizvođač tih grijača govori da oni ne rade ful opterećenje od 18kw onda mu je dosta 25A

nego malo spominješ limitator od 20A, a onda osigurač od 25A, imaš li ti opće ugrađene limitatore i koje su veličine (jakosti)

MBranimir
08.10.2012., 17:11
malo si unio krive podatke u taj svoj kalkulator pa si dobio i krivi rezultat

Volts: 690 (3x230) iliti trofazna
Watts: recimo 18000

Amps: 26,08

to znaći da treba biti štićen osiguračem od 26,08A (naravno on ne postoji) ali kao što ti i sam proizvođač tih grijača govori da oni ne rade ful opterećenje od 18kw onda mu je dosta 25A

nego malo spominješ limitator od 20A, a onda osigurač od 25A, imaš li ti opće ugrađene limitatore i koje su veličine (jakosti)

To za 25A sam citirao post sa drugog foruma pa sam napravio zabunu. Danas sam dobio još depresivniju informaciju da ću dobiti limitatore od 16A na novim brojilima. To me uslovljava da koristim 6 grejača od po 3kwh na oba bojila koja ću imati na raspolaganju.
Opet se vraćam na opterećenje u A, izvinjavam se ako sam dosadan ali tek danas sam malo više proučavao tu oblast. Ako spojim 3 grejača od 3kwh motanih za 380V u trougao, da li to pravi manje opterećenje od 3 grejača od 3kwh motanih na 220V i spojenih po jedan na svaku fazu posebno?:504:

kavasaki
08.10.2012., 21:38
To za 25A sam citirao post sa drugog foruma pa sam napravio zabunu. Danas sam dobio još depresivniju informaciju da ću dobiti limitatore od 16A na novim brojilima. To me uslovljava da koristim 6 grejača od po 3kwh na oba bojila koja ću imati na raspolaganju.
Opet se vraćam na opterećenje u A, izvinjavam se ako sam dosadan ali tek danas sam malo više proučavao tu oblast. Ako spojim 3 grejača od 3kwh motanih za 380V u trougao, da li to pravi manje opterećenje od 3 grejača od 3kwh motanih na 220V i spojenih po jedan na svaku fazu posebno?:504:

al ti mene zbunjuješ svakim novim postom sad pak imaš dva odvojena brojila,

nego te grijače jesi ti kupio ili ti to doma u garaži sastavljaš ( sam svoj majstor), ak si ih ti kupio nemreš ti odlučivati kak češ ih spajati na 220V ili 380V, zvijezu ili trokut

znaći spoji onak kako piše na grijaču, ak piše 220V (spoj zvijezda), piše 380V (spoj trokut)

MBranimir
08.10.2012., 22:25
al ti mene zbunjuješ svakim novim postom sad pak imaš dva odvojena brojila,

nego te grijače jesi ti kupio ili ti to doma u garaži sastavljaš ( sam svoj majstor), ak si ih ti kupio nemreš ti odlučivati kak češ ih spajati na 220V ili 380V, zvijezu ili trokut

znaći spoji onak kako piše na grijaču, ak piše 220V (spoj zvijezda), piše 380V (spoj trokut)

Jos nemam ni brojila ni grejace. Za par dana dobijam 2 trofazna brojila sa 16A limitatorima na svakom. Danas sam zvao firmu koja se bavi izradom grejača i čovek mi reče da je manje opterećenje u A ako mi napravi 380V grejače. Tad sam zaključio da se ti grejači vezuju u trokut. Ono što me zanima je da li je to tačno da je manje opterećenje u A sa 3 grejača od 3kwh na 380V u trokutu od 3 grejača od 3kwh na 220V u zvezdi?:503:

energon
08.10.2012., 22:35
Ajmo ovako..radi se o trofaznom el. motoru,snage 2kw..uz njega je motorna zastitna sklopka koja na kucistu ima dva tipkala,zeleno za paljenje i crveno za gasenje motora..problem je sto kod paljenja sklopka ne zadrzava kontakt vec motor radi dok je stisnuto zeleno tipkalo?jel ima nacina popravka iste ili je kupnja nove jedino rijesenje?sklopka je starije proizvodnje,nije mehanicka,vec elektricna (sa el. spulama)..
A radi se o cirkularu za rezanje drva..

Zvon
08.10.2012., 22:52
Pretpostavljam da je sklopka MINEL. Jel uljna ili suha?
Vjerojatno ne valja njezin bimetal, ili se neka od žičica otpojila.
Da se popraviti, ali jednostavnije ju je zamijeniti običnim motorskim prekidačem.

energon
09.10.2012., 06:03
Suha je..bimetal vraca u pocetni polozaj malim tipkalom crne boje da zadnje strane kucista..to radi..ali nece zadrzat kontakt..

kavasaki
09.10.2012., 14:49
Jos nemam ni brojila ni grejace. Za par dana dobijam 2 trofazna brojila sa 16A limitatorima na svakom. Danas sam zvao firmu koja se bavi izradom grejača i čovek mi reče da je manje opterećenje u A ako mi napravi 380V grejače. Tad sam zaključio da se ti grejači vezuju u trokut. Ono što me zanima je da li je to tačno da je manje opterećenje u A sa 3 grejača od 3kwh na 380V u trokutu od 3 grejača od 3kwh na 220V u zvezdi?:503:

mislim da nije tak, al ajd to je samo moje mišljenje jer kako god spojiš struja ili kako ti kažeš ono A će uvijek povući isto struje (možda ja i griješim) ak ti kaže čovijek od motora tak onda je valjda tako (samo se nadam da to nije obični trgovac)

nego još jedno pitanje kažeš muči te da li češ imati dovoljno snage, koliko sam skužio ti ugrađuješ 6 grijača po 3kw znači sveukupno 18kw, a dobičeš 2 3f brojila sa 16A limitatorima, koji drže 11kw opterećenja x 2 = 22kw a tebi treba 18 kw

i kaj se ti sad zamaraš kako smanjiti opterećenje i da li je moguće ????

MBranimir
09.10.2012., 21:47
mislim da nije tak, al ajd to je samo moje mišljenje jer kako god spojiš struja ili kako ti kažeš ono A će uvijek povući isto struje (možda ja i griješim) ak ti kaže čovijek od motora tak onda je valjda tako (samo se nadam da to nije obični trgovac)

nego još jedno pitanje kažeš muči te da li češ imati dovoljno snage, koliko sam skužio ti ugrađuješ 6 grijača po 3kw znači sveukupno 18kw, a dobičeš 2 3f brojila sa 16A limitatorima, koji drže 11kw opterećenja x 2 = 22kw a tebi treba 18 kw

i kaj se ti sad zamaraš kako smanjiti opterećenje i da li je moguće ????

Zarad malo više komfora:) U toj situaciji moramo da gasimo bojlere i jače potrošače u toku noći. Pored grejanja na ta brojila će biti povezane i dve kuće:(

MBranimir
11.10.2012., 09:45
Da li neko poseduje semu bilo kog elektro kotla sa 3 grejaca? Bilo bi dobro da nije blok kotao sa pumpom.:s:s:s

koka36
11.10.2012., 17:09
Da li neko poseduje semu bilo kog elektro kotla sa 3 grejaca? Bilo bi dobro da nije blok kotao sa pumpom.:s:s:s

A da ti napokon platiš nekog poštenog majstora prije neg sve digneš u zrak....

hcerinski
11.10.2012., 22:55
ti budeš doktorirao elektrotehniku na ta svoja 3 grijača i na kraju kad ih spojiš brojilo se bude vrtilo "ko brusilica" i rekao budeš da ti to troši previše struje i da ti je preskupo...

MBranimir
13.10.2012., 09:07
Pozvao sam majstora i resio problem, hvala na savetu:)

lucmonte
16.10.2012., 17:17
zelim znati zasto,
kada prikljucim trozilni kabel na razvodnu kutiju, na ispitivacu napona mi svijetle sve tri zice iako je spojena samo crvena, kad spojim i plavu svijetle naravno crvena ali i zutozelena. zasto tutozelena iako je uzemljenje u redu spojeno.
i cudi me zasto ne svijetli tamo gdje sam je spojio ali na novom izlazu(uticnici) svijetli, dal je to normalno.
potrosaci rade u redu na takvoj uticnici...

WTF
16.10.2012., 17:19
odjebi ispitivač, izmjeri instrumentom pa onda napiši

lucmonte
16.10.2012., 17:26
kojim istrumentom to trebam mjeriti..

Muljuzator
16.10.2012., 18:07
Saksafonom:lol:
Pa valjda voltmetrom.

champ
17.10.2012., 06:06
zelim znati zasto,
kada prikljucim trozilni kabel na razvodnu kutiju, na ispitivacu napona mi svijetle sve tri zice iako je spojena samo crvena, ..

Probaj po mraku s tim ispitivačem dotaknuti keramička kučišta osigurača, ili nešto slično na razvodnoj ploči. Tinjalica u ispitivaču će svijetliti i na izolatoru, iz razloga što reagira na statički elektricitet.

Kymatica
18.10.2012., 18:29
ispričavam se ako sam na krivoj temi, ne znam gdje da postavim pitanje.

Naime kako se skida ovaj prekidač?

http://imageshack.us/a/img685/4033/dsc00163iw.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/685/dsc00163iw.jpg/)

Muljuzator
18.10.2012., 19:14
Mislim da se skine okvir, a ispod su vijci za otpuštanje.

kerbi
18.10.2012., 20:33
Ovi prekidači imaju poklopce. Nekim tupim i mekanim predmetom ih polako skini dolje (možeš i odvijaćem samo pazi da ih ne izgrebeš) i ispod njih imaš šarafe koji drže okvir i onda ti sve bude jasno.

kavasaki
18.10.2012., 21:57
ak po slici dobro vidim to bi trebao biti program SCHRACK WAVE ili ELEKTROKONTAKT STELLA indentično su isti

prvo se skidaju te dvije serijske tipke na prekidačima, kad skineš tipke ispod imaš plastiku koja drži okvir nju isto lagano odvijačem sa strane izvuci van automatski ide i okvir i na kraju odvijaj tijelo prekidač

Kymatica
21.10.2012., 19:25
hvala svima, usjpjela sam skinuti, ali mislim da ću morati ipak zvati električara.
Naime unutra su tri žice, na jednoj svijetlo u kupaoni i ventilacija a na drugoj valjda samo pomoćno svijetlo. Mislila sam da bi se možda moglo razdvojiti da ventilacija, pomoćno svijetlo i glavno svijetlo ima svaki svoj šteker.
Da li bi to bilo uopće izvedivo?

tiki66
21.10.2012., 20:48
A da se riješiti samo ovisi kako je instalacija napravljena. Ako je u cijevima, provuču se nove žice i pospaja se u razvodnoj kutiji i promijeni prekidač. Ako je kabel direktno u zidu, onda će vjerojatno biti i štemanja...

Zovi električara.

mbubnjar
22.10.2012., 08:48
Uređujem si okoliš kuće, postavio sam tlakavce, ispod njih sam provukao iz kuće cijevi za PP00 kabel radi rasvjete, senzora, električnih vrata i sl.
Uglavnom, trenutno mi sve te cijevi strše van na jednom mjestu, koje će biti nekakav centralni razvod za sve te instalacije, van kuće, dakle na otvorenom.
Sad bih napravio/ugradio nekakvu vanjsku razvodnu kutiju gdje bih pospajao sve dolazne i odlazne kabele za rasvjetu, senzore pokreta, ogradu i sl.
Ima li u ponudi na našem tržištu nekakav razvodni ormarić ili sl. a koji je vodootporan. Ili na koji način najbolje sve to pospajati a da bude lako za servis i održavanje.

kavasaki
22.10.2012., 10:22
Uređujem si okoliš kuće, postavio sam tlakavce, ispod njih sam provukao iz kuće cijevi za PP00 kabel radi rasvjete, senzora, električnih vrata i sl.
Uglavnom, trenutno mi sve te cijevi strše van na jednom mjestu, koje će biti nekakav centralni razvod za sve te instalacije, van kuće, dakle na otvorenom.
Sad bih napravio/ugradio nekakvu vanjsku razvodnu kutiju gdje bih pospajao sve dolazne i odlazne kabele za rasvjetu, senzore pokreta, ogradu i sl.
Ima li u ponudi na našem tržištu nekakav razvodni ormarić ili sl. a koji je vodootporan. Ili na koji način najbolje sve to pospajati a da bude lako za servis i održavanje.

probaj u guuuugl upisati razvodni ormar pvc ili razvodna kutija ali obvezno IP65 ili IP66

možda se nešta i pronađe

kolibri
22.10.2012., 19:36
Gdje ima za kupiti povoljnih dimmer prekidaca za svjetlo?
I sto ako jedno svjetlo palim na dva mjesta odnosno dva razlicita mjesta? Trebam dva dimmera?

hcerinski
23.10.2012., 18:26
ako je izmjenični prekidač onda ti treba i izmjenični dimer koji baš i nije jeftin

kerbi
23.10.2012., 18:40
Ili kako sam ja imao staviti dimer u seriju sa tim prekidačima prije sijalice ili na dovod prvoga prekidača . Provjereno funkcionira, jedina je mana što možeš dimati samo na toj strani na kojoj je dimer (očito) dok na prekidačima pališ i gasiš svjetla kao i do sad. Ja sam to imao u kombinaciji sa halogenkama, no na kraju sam zbog potrošnje popizdio i sve zamijenio sa štednim žaruljama i ledicama pa sam maknuo dimer jer sa štednima nema funkciju.

Štrkić
28.10.2012., 13:58
Dobio sam jedan cirkular za drva i ima motor trofazni od 7 kw i treba mi produžni kabel jendo 20 m dali ima dovoljno žice od 2.5 kvadrata ili bi trebalo od 4 kvadrata?

sfar
28.10.2012., 14:04
dosta 2,5mm2

kilkenny
29.10.2012., 13:21
Pitanje: zelio bih promijeniti kabel od pancera do sata s obzirom da je star 89 godina (nije sala). Vjerujem da moram zvati HEP. E sada.. ako zovem HEP hoce li mi oni ugraditi limitatore i traziti da izmjestim sat van s obzirom da je unutar kuce?

Alfa KT
29.10.2012., 13:25
Pitanje: zelio bih promijeniti kabel od pancera do sata s obzirom da je star 89 godina (nije sala). Vjerujem da moram zvati HEP. E sada.. ako zovem HEP hoce li mi oni ugraditi limitatore i traziti da izmjestim sat van s obzirom da je unutar kuce?
Zasto mislis da bi te ovo trazili? nit postoji kakav zakon o tome niti bude tako skoro :D

kilkenny
29.10.2012., 13:49
Zasto mislis da bi te ovo trazili? nit postoji kakav zakon o tome niti bude tako skoro :D

Kaj znam kaj hepu more past na pamet :)

Jay1
29.10.2012., 19:11
Pozdrav!
Imam jedno pitanje, pa bih vas zamolio za savjet!
Namjeravam se grijati na termo peć od 4kW, preko klasičnog plastičnog utikača od 16 A, a žica je debljine 1.5 mm2.
Trebam li koristiti keramičku utičnicu i deblju žicu (2 ili 2.5 mm2), ili je ok ovako kako mi je sada?!

Hvala!

kerbi
29.10.2012., 20:10
Trebaš sve navedeno.

bob4
29.10.2012., 20:14
kilkenny
DA.

koka36
29.10.2012., 21:49
DA.

zašto da????
To kao da tvrdiš da bu meni ugradili limitator i tražili izmještanje brojila na stup ograde kad mi sljedeći put budu mjenjali brojilo....

Ionako elektra s tom promjenom žica nema ništa. Njegovo je samo da ih obavjesti da bu skinuta blomba i da nakon prespajanja neko dođe vratiti plombu. Ili bolja solucija da angažira nekog električara koji ima ugovor s elektrom pa on sve obavi (pa i blombiranje vure)...

kavasaki
29.10.2012., 21:50

u pravilu to izvodi elektra ali ne nužno

znaći treba samo prijaviti elektri skidanje plombe radi radova na elektroinstalaciji, električar ti izmejeni vod bez problema i opet se obavijesti elektra da dodje zablombirati brojilo

što se tiće premještanja brojila van trenutno ne uvjetuju ak nije novogradnja, al ak nekaj radiš stavi ga van ( trebalo bi sa 2016 g.) svi izbaciti van brojila.

Što se tiće limitatora to češ dobiti ionako iovako, meni upravo jučer došlo za stan i garažu

velikiprasac
30.10.2012., 21:50
Pozdrav ljudi evo da podijelim svoje iskustvo da se i vi ne zajebete,a imam i jedno pitanje na kraju. Uglavnom mene stari nagovorio da si kupim prenaponsku, kao to ti je dobro super, da zaštitiš komp, imaš za 300 kn, al se isplati. Naravno on kao lajbek majus je zaboravio spomenuti da nam utičnice u sobi nisu uzemljene standardno (vjerojatno su nulovane ili šta već). ja se ne razumijem u električnu struju i vodovo no ipak sam glupi lajbek što sam mislio da moji stari ima pojma o tim stvarima. važno: PRENAPONSKO RADI TAKO DA ODVODI VIŠAK STRUJE NA UZEMLJENJE (prekasno sam to saznao).

Vidio sam da nekaj nije u redu kad mi obje lampice nisu svjetlile na prenaponskom... vidim piše to znači da uzemljenje ne radi i iskreno sam se nadao da uzemljenje nije ispravno i treba popravak, a i onda sam skužio da ga uoće nema na većini štekera u stanu (ma raskapao sam utičnice i prije uz ištekan osigurač kad sam neke čistio i okretao, ali nisam znao jer apsolutno nemam pojma o elektroinstalacija da samo dvije žice znače da nema uzemljenja aj nije mi ni blizu struke pa se valjda dade oprostiti). uglavnom sad mi je mnogo jasnije zakaj me povremeno kućište ugrize za nogu ili zakaj uvijek frcne iskra kad uključujem utikač u zid.

uglavnom sam imam dva prenaponska koja sam platio cirka 250 kn s kojima mogu rit obrisat (dobro da nisam kupio ona koja mi je stari predlagao s priključcima za antene i sve druge pizde strinine već sam išao samo da imam potrebni minimum ulaza, dakle šuko utičnice i jedna za telefonsku žicu jer bi inače bacio 600 kn u vjetar). mislim da odem u dućan i tražim povrat jer smo ja i stari lajbeki nema šanse, sram bi me bilo, a uostalom nije fer jer je oprema ispravna, uključih u kuhinji di imamo uzemljene šteker i sve radi. sad slijedi pitanje prvo - jel ih mogu korisitit bar kao produžne na ovoj neuzemljenoj utičnici iako znam da mi neće ama baš pružiti nikakvu zaštitu za priključene uređaje. jel može bit kakvih nuspojava osim kaj ne bude radilo kako treba? mislim pretpostavljam da je samo to, ali bolje da pitam jer piše ne koristit na neuzemljenima.

da na kraju da kažem da ću zvati električara da mi napravi uzemljenje na tim štekerima, ali vjerojatno tek na proljeće jer mislim da su kablovi uzidani, a onda će biti posla s tome. eh još jedno pitanje koliko takav posao okvirnodođe?

jationmivioni
31.10.2012., 05:40
Ako nemaš fidovke minimalno treba spojiti instalaciju po sistemu nulovanja .( a možda je več i sad tako spojeno )
Ako misliš koristiti tu prenaponsku kao produžni dešavalo ti se bude isto kao prije , kad te ovaj grizao za nogu ..osim ako je ne koristiš na utičnici gdje ima zemlje .

zacky
31.10.2012., 22:53
Trebas se zapitat zasto grize!
Gdje to ima dodir sa kucistem?
To si rijesi prvo!

kukuriza
01.11.2012., 13:07
Koje je pravilo o spajanju kabela različitog presjeka? Znači u razvodnoj kutiji spojiti 2,5 sa 1,5, jel bi to bilo protivno struci.

forumaš1950
01.11.2012., 13:14
Koje je pravilo o spajanju kabela različitog presjeka? Znači u razvodnoj kutiji spojiti 2,5 sa 1,5, jel bi to bilo protivno struci.

po pravilima struke kada se ide s jednin presjekon a onda s drugim nastavlja kao sta si gore napisa treba bi ici odgovarajuci osigurac (automatski naravno)
a sad ovo sta si reka u razvodnoj kutiji tako spajat da san na tvon mistu nebi..nije ti valjda oglavu nastavit s 2.5?

jationmivioni
01.11.2012., 13:21
Ne bi ako je 1.5 prema trošilu i presjek odgovara struji opterečenja odnsno vrijednosti osigurača .

kukuriza
01.11.2012., 13:32
po pravilima struke kada se ide s jednin presjekon a onda s drugim nastavlja kao sta si gore napisa treba bi ici odgovarajuci osigurac (automatski naravno)
a sad ovo sta si reka u razvodnoj kutiji tako spajat da san na tvon mistu nebi..nije ti valjda oglavu nastavit s 2.5?

Imam jednu utičnicu izvan kuće koja je sa 2,5 povezana na osigurač. Sad bi ja "uzeo struju" sa toga kabela za jednu žarulju. Kako mi je udaljenost dosta velika, a i glupo mi je za jednu žarulju razvlačiti više od 10m 2,5 kabela.

forumaš1950
01.11.2012., 13:46
a gledaj po pravilima nebi se smilo jer npr tebi je osigurac od 16A na uticnici toj i sad kad bi ti se prikljucija na taj kabel od 2.5 s 1.5 na zarulju u teoriji ako dode neki kvar na zarulji (kratki spoj) postoji mogucnost da osigurac ne izbaci i onda bi moglo doc do prevelikog zagrijavanja i u najgoren slucaju ovi kabel od 1.5 bi moga izgorit u slucaju kvara.ovako ti je u teoriji to
a sta sta se tice u stvarnim situacijama,ako je jedna svica s sklopkom u nekoj prostoriji normalnoj vjerovatno ces prije dobit na lotu nego da se desi neki kvar kao kratki spoj di bi protekla velika struja da uzrokuje ono gori sta san reka,sad na tvoju je dusu oces to spojit ,jedino ako imas negdi blizu tu razvodnu kutiju s 1.5 koji imaju uvik napon?

kukuriza
01.11.2012., 14:23
Nemam kutije sa 1,5. Sve mi je predaleko. Kupit ću isti kabel i povući za to rasvjetno mjesto. Hvala na savjetima

forumaš1950
01.11.2012., 14:31
nista , samo pitaj ako te sta zanima jos :)

xxx96
03.11.2012., 13:19
Pozdrav!
Zanima me koje su cijene kabela koje idu po zemlju. Hvala!

kavasaki
03.11.2012., 21:41
Pozdrav!
Zanima me koje su cijene kabela koje idu po zemlju. Hvala!

www.eurocable.hr

kabel pod zemlju PP00 (FGO7R) str 12 pdf , pa izaberi koji ti odgovara

vbr666
08.11.2012., 16:43
kupio onaj jeftilen vremenski sat, tajmer mehanički za 24 sata p (http://www.google.hr/search?q=tajmer+mehanicki&hl=hr&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=5OCbUMj5JNDEtAbuy4GgDA&ved=0CCIQsAQ&biw=1472&bih=782)odešavanja, ali mi u podešenju kad je ugašen ima 50V napona... jel to opasno?

kerbi
08.11.2012., 16:55
Neispravan-reklamiraj

jationmivioni
08.11.2012., 20:33
kupio onaj jeftilen vremenski sat, tajmer mehanički za 24 sata p (http://www.google.hr/search?q=tajmer+mehanicki&hl=hr&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=5OCbUMj5JNDEtAbuy4GgDA&ved=0CCIQsAQ&biw=1472&bih=782)odešavanja, ali mi u podešenju kad je ugašen ima 50V napona... jel to opasno?
To je jalov napon ..multimetar koji si nabavio treba znati i koristiti ...žao mi je ali je tako

perkasinjo
30.11.2012., 12:11
Pozdrav svima,

zanima me stručni savjet oko spajanja fidovki.

Naime, zamjenio sam stare osigurače s automatskim. Sistem je dosada bio nulovan. U kupusu žica (sve što je naknadno majstor radio 1970 godine je napravio s žuto zelenom žicom) pronašao sam i odvojio nule i zemlju. Do razvodnog ormarića doveo sam uzemljenje. Nakon toga postavio sam fiovku 40/0.5A. I sve radi kako treba.

Ali svi me uvjeravaju da stavim i slabiju FIDovku (25/0.03A) na strujnom krugu u kupaoni. Na tom strujnom krugu (presjek vodiča je 2.5 mm2 i 16 A osigurač) su slijedeći potrošači: perilica rublja, plinski bojler, jedna utičnica, mali ventilator i rasvjeta (nisam u mogućnosti razdvojiti na više strujnih krugova).

Sad me zanima spajanje nove fidovke:
- da li fazu povučem s izlaza prve fidovke ili da ju povučem prije fidovke
- isto pitanje za nulu
- izlaznu nulu iz nove fidovke isto vodim na sabirnicu za nulu

Hvala unaprijed na odgovoru...
Ako netko ima neku shemu i to bi bilo lijepo...

WTF
30.11.2012., 13:15
Pozdrav svima,

zanima me stručni savjet oko spajanja fidovki.

Naime, zamjenio sam stare osigurače s automatskim. Sistem je dosada bio nulovan. U kupusu žica (sve što je naknadno majstor radio 1970 godine je napravio s žuto zelenom žicom) pronašao sam i odvojio nule i zemlju. Do razvodnog ormarića doveo sam uzemljenje. Nakon toga postavio sam fiovku 40/0.5A. I sve radi kako treba.

Ali svi me uvjeravaju da stavim i slabiju FIDovku (25/0.03A) na strujnom krugu u kupaoni. Na tom strujnom krugu (presjek vodiča je 2.5 mm2 i 16 A osigurač) su slijedeći potrošači: perilica rublja, plinski bojler, jedna utičnica, mali ventilator i rasvjeta (nisam u mogućnosti razdvojiti na više strujnih krugova).

Sad me zanima spajanje nove fidovke:
- da li fazu povučem s izlaza prve fidovke ili da ju povučem prije fidovke
- isto pitanje za nulu
- izlaznu nulu iz nove fidovke isto vodim na sabirnicu za nulu

Hvala unaprijed na odgovoru...
Ako netko ima neku shemu i to bi bilo lijepo...

fazu i nulu uzmi prije ove 0,5 FID

izlaznu nulu na posebnu sabirnicu za nulu, to nije ista nula kao ova što izlazi iz 0,5 FID

ukoliko imaš samo jedan osigurač koji se odnosi na kupaonu možeš staviti kombinirani FID-Osigurač, recimo 16/0,03A i gotovo

perkasinjo
30.11.2012., 14:54
fazu i nulu uzmi prije ove 0,5 FID

izlaznu nulu na posebnu sabirnicu za nulu, to nije ista nula kao ova što izlazi iz 0,5 FID

ukoliko imaš samo jedan osigurač koji se odnosi na kupaonu možeš staviti kombinirani FID-Osigurač, recimo 16/0,03A i gotovo

Super, hvala Vam na informaciji.

Idem onda na FID osigurač jer mi se to čini najjednostavnije.

Pozdrav.

champ
30.11.2012., 15:36

Pozdrav.

Bitno je da i nul-vodove sa svih trošila koja se napajaju preko tog FID-osigurača razdvojiš od ostalih, i zajedno vratiš na taj osigurač, jer ako pomiješaš nule, bit će problema.

WTF
30.11.2012., 15:42

Pozdrav.

pripazi da nije napomenuto kak okrenuti tj spojiti ulaz/izlaz, neki imaju i to

i naravno ovo kaj champ veli, nule

perkasinjo
06.12.2012., 12:43
pripazi da nije napomenuto kak okrenuti tj spojiti ulaz/izlaz, neki imaju i to

i naravno ovo kaj champ veli, nule

Hvala Vam .

Evo nisam se javljao imao sam nekih drugih obaveza, a u subotu planiram izvršiti dodavanje nove fidoke/osigurača.

Ovo sam našao ( i nadam se da je to to na što ste mislili)

http://trgovina.schrack.hr/zastitni-prekidaci-fid-kzs/kombinirane-zastitne-sklopke-ls-fi/ls-fi-b-karakteristika-16a-30ma-ac-1-polni-n.html

I samo zadnja provjera: ulaz faze mi je na 1, izlaz na 2 ( i to je faza koja ide dalje na razvodnu kutiju prema kupaoni 2.5mm2), ulaz nule je na 3 i izlaz nule je na 4 (nula koja dolazi od razvodne kutije za kupaonu) i to bi trebao biti zaseban strujni krug :D

Hvala još jednom.

WTF
06.12.2012., 16:52
Da, to je to, ne vidim sad na slici al na samoj sklopci ti je označeno kaj kuda spojiti

Imaš inače u Špielu u pola cijene od Schracka ja mislim

http://www.spiel.hr/main.php

perkasinjo
07.12.2012., 08:09
Da, to je to, ne vidim sad na slici al na samoj sklopci ti je označeno kaj kuda spojiti

Imaš inače u Špielu u pola cijene od Schracka ja mislim

http://www.spiel.hr/main.php

Hvala na savjetu, ali riskirati ću koju kunu više nekako više vjerujem europskom proizvođaču nego kineskom (osim ako je i ovaj iz schranck made in PRC :503:)

Idem tamo i po distribucijske blokove koji se mogu monirati na šinu za osigurače:
http://trgovina.schrack.hr/catalog/product/view/id/2923/category/281/
jer to kanim koristiti za razvdajanje dolaznog voda faze i nule prema fidovkama.

javim se s rezultatima a možda i bacim sliku kako sam to spojio :p

perkasinjo
07.12.2012., 17:47
E zaboravih pitati još i ovo.

mjerio sam otpor između nule i zemlje na utičnicama i na samim sabirnicama pomoću mjernog instrumenta "unimera" i vrijednosti mi skaču između 15 i 40 ohma.

je su li to dobre vrijednosti i dali je normalno da nije neka fiksna,mislim stalna konstantna vrijednost od npr 20 ohma?

WTF
08.12.2012., 15:36
Hvala na savjetu, ali riskirati ću koju kunu više nekako više vjerujem europskom proizvođaču nego kineskom (osim ako je i ovaj iz schranck made in PRC :503:)

Idem tamo i po distribucijske blokove koji se mogu monirati na šinu za osigurače:
http://trgovina.schrack.hr/catalog/product/view/id/2923/category/281/
jer to kanim koristiti za razvdajanje dolaznog voda faze i nule prema fidovkama.

javim se s rezultatima a možda i bacim sliku kako sam to spojio :p

isti vrag ti je

dr-klas
08.12.2012., 16:53

mjerio sam otpor između nule i zemlje na utičnicama i na samim sabirnicama pomoću mjernog instrumenta "unimera" i vrijednosti mi skaču između 15 i 40 ohma.

je su li to dobre vrijednosti i dali je normalno da nije neka fiksna,mislim stalna konstantna vrijednost od npr 20 ohma?

otpor između N i PE bi trebao biti reda megaohma...ovo je vjerojatno nulovano...

Muljuzator
08.12.2012., 17:32
Ak je nulovano, otpor bi trebal biti 0 Ohma.

dr-klas
08.12.2012., 17:35
Ak je nulovano, otpor bi trebal biti 0 Ohma.

u idealnom slučaju

koka36
08.12.2012., 18:20
u idealnom slučaju

U bilo kojem slučaju

Muljuzator
08.12.2012., 18:43
Dobro, ak cjepidlačimo, onda mora biti reda veličine miliohma:D

dr-klas
08.12.2012., 19:18
Dobro, ak cjepidlačimo, onda mora biti reda veličine miliohma:D

..evo kolega slažem se s Vama....:top:

:mudri:..ovako odokativno bih možda još dodao da je spoj negdje malo olabavljen,lošiji ili nešto, pa se pojavljuje otpor reda 20-tak ohma

champ
10.12.2012., 07:06

Takvo "mjerenje" možeš okačiti mačku o rep i zaboraviti, jer taj instrument uopće nije ni namjenjen mjerenju tako malih otpora. Zbog toga si i dobio takve "rezulate", kakve si napisao.

perkasinjo
10.12.2012., 08:22
Takvo "mjerenje" možeš okačiti mačku o rep i zaboraviti, jer taj instrument uopće nije ni namjenjen mjerenju tako malih otpora. Zbog toga si i dobio takve "rezulate", kakve si napisao.

Imaš potpuno pravo. Okrenuh na Mohme i pokaže 2.3 MOhma izgleda da mi instrumenet i nije neki :(

Tražim nekog u Zagrebu da mi to odradi, ali ne ide.

Inače probah na svim utičnicama foru sa žaruljom i fidovka svugdje redovno izbaci tako da je izgleda sve OK.

mali dječak
10.12.2012., 12:01
Pozdrav svim električarima :)

Imam pitanje pa se nadam da ću ovdje dobiti stručan odgovor.
Naime, imam jednu trofaznu utičnicu koju želim prenamijeniti u monofaznu.
Sada mene interesira da li je moguće od te trofazne utičnice napraviti tri monofazne tako što ću za svaku utičnicu uzeti po jednu fazu od te trofazne, a uzemljenje i nulu od trofazne razdvojiti luster klemom na tri dijela i tako u svaku monofaznu dovući nulu i uzemljenje.
Da li je to tako moguće i izvedivo, odnosno da li će sve raditi kako treba?
Također me interesira koliko snage je moguće priključiti na takvu jednu monofaznu utičnicu?
Hvala svima na odgovorima i dobronamjernim savjetima.

champ
10.12.2012., 12:32
Možeš te tri dolazne faze prespojiti na tri jednofazne utičnice, a snaga trošila ovisi ti o tome o kakvim žicama se radi (2,5 ili 1,5 mm2), kao i o ugrađenim osiguračima. Što namjeravaš spojiti na to, tj. o kolikim snagama se radi?

kerbi
10.12.2012., 12:33
Možeš, ali ne nulu luster klemom nego ili frkanjem ili vago spojnicom. Iako bi ti sad po novim standardima u biti trebale još dvije nule, ali dok sve tri faze zbilja ostanu tri razlićite faze nema se što desiti.

bajadojaja
10.12.2012., 13:22
Može izgorjeti nula ako na svaku od te 3 utičnice priključi istovremeno 3 jaka potrošača, za manje potrošače nije problem.

champ
10.12.2012., 13:46
Može izgorjeti nula ako na svaku od te 3 utičnice priključi istovremeno 3 jaka potrošača, za manje potrošače nije problem.

Stvarno si "bajdojaja", jedino te podosta muče osnovi elektrotehnike, i izmjenični sustavi, točnije rečeno nemaš blage veze tome, ali svejedno trkeljaš...

Ako će na tri različite faze biti spojeno (karikiram) 5 kW po fazi, kroz nulu neće teči nikakva struja. Ako će biti različite snage u pitanju, kroz nulu će teči samo struja koja odgovara vektorskom zbroju tih razlika u snagama po fazi.

Ako će na dvije faze biti po 5 kW snage, kroz nulu će teći struja koja odgovara opterećenju od ukupno 5 kW, jer su faze u pomaku od 120 stupnjeva, pa kad se to vektorski zbroji, dobija se opet 5 kW.

http://hr.wikipedia.org/wiki/Trofazna_struja

kerbi
10.12.2012., 13:46
Kako ako su tri različite faze??? Jedino ako je nula tanja od faza a nebi trebala biti ako je instalacija po nekakvom propisu.

bajadojaja
10.12.2012., 13:51
Više ne pričamo o trofaznom opterećenju, nego 3 monofazna priključka. Nitko tko radi električnu instalaciju ne stavlja na monofaznu utičnicu fazu od 2,5 mm2, a na nulu 0,75 mm2. A po tvojoj logici, champ, to bi bilo ispravno spajanje instalacije (jer imaš 3 dolazne faze od 2,5mm2, njih bi trebale pratiti 3 nule iste kvadrature). Sad, ako sam ja zabrijao, duboke isprike, krivo su me učili :D.

kerbi
10.12.2012., 13:55
Ama čovjek ima tri faze samo će sad svaku odvesti na svoju utičnicu, dakle i dalje su tri različite faze na jednoj nuli. Jesi ti vidio ove nove današnje produžne trofazne kablove? I jesi na njima primijetio uz trofaznu i jednofazne utičnica? Šta misliš kako su to spojili?

champ
10.12.2012., 15:06

Više ne pričamo o trofaznom opterećenju, nego 3 monofazna priključka. .

Pročitaj svoj raniji post! Ja sam ti napisao: ako će na tri različite faze biti spojeno (karikiram) 5 kW po fazi, kroz nulu neće teči nikakva struja.

bajadojaja
11.12.2012., 04:38
Ne vjerujem baš da će staviti 3 ista potrošača s istim PF na sve tri utičnice pa da nula bude u balansu. Naše instalacije po kućama i stanovima su ionako debelo predimenzionirane u odnosu na neke razvijene zemlje koje nemaju bakra na bacanje, pa će 2,5 mm2 na nuli teško preopteretiti. Ali ako ćemo po propisu, svaka monofazna utičnica mora imati svoju fazu, nulu i uzemljenje izvučenu do razvodnog ormara, sve 3 žice moraju biti istog presjeka i amen. Ne savjetujem čovjeka kako nešto može raditi nego kako se radi da je sve po propisima. Na njemu je da odluči hoće li raditi po ps-u ili po Grunfu.

kerbi
11.12.2012., 05:04
Možeš, ali ne nulu luster klemom nego ili frkanjem ili vago spojnicom. Iako bi ti sad po novim standardima u biti trebale još dvije nule, ali dok sve tri faze zbilja ostanu tri razlićite faze nema se što desiti.

Ne vjerujem baš da će staviti 3 ista potrošača s istim PF na sve tri utičnice pa da nula bude u balansu. Naše instalacije po kućama i stanovima su ionako debelo predimenzionirane u odnosu na neke razvijene zemlje koje nemaju bakra na bacanje, pa će 2,5 mm2 na nuli teško preopteretiti. Ali ako ćemo po propisu, svaka monofazna utičnica mora imati svoju fazu, nulu i uzemljenje izvučenu do razvodnog ormara, sve 3 žice moraju biti istog presjeka i amen. Ne savjetujem čovjeka kako nešto može raditi nego kako se radi da je sve po propisima. Na njemu je da odluči hoće li raditi po ps-u ili po Grunfu.
Ja ne kužim problem. Napisao sam mu da bi po propisu trebao još dvije nule. Ali kako je ovdje reć o tri faze nema se što desiti. Dapače po onome prošlom propisu tako se i radilo.

Muljuzator
11.12.2012., 18:43
Nagradno pitanje:
Stroj je Made in Deutchland, ima 20 grijača snage 2,5 kW nazivnog napona 230V, svaki grijač ima zasebnu regulaciju temperature.

Pitanje glasi: koliki je broj nul vodiča u dovodnom kabelu?:mig:

kerbi
11.12.2012., 19:51
U dovodnome do toga stroja maksimalno jedna.

Muljuzator
11.12.2012., 20:01
Naravno da je jedna i to PEN.

bubalica
13.12.2012., 12:42
Zdravo, trebam pomoc...

Imam novu klimu inverter i mi monter kaze da za nju trebam jaci osigurac. Momentalno je osigurac od 15A, a on kaze da mi treba od 25A. Klima trosi max. 2,33kW, a struja je normalno 220V.

Kolko se ja razumem u struju, to bi se izracunalo 2330W / 220V = 10,59A. Ako stavimo da osigurac treba biti 125% od toga, to znaci da je ndovoljno 10,59A x 1,25 = 13,24A, sto znaci da je moj postojeci od 15A dovoljan. Sta vi mislite?

Ako neko treba neke podatke plus, slobodno pitajte... Hvala puno

perkasinjo
13.12.2012., 12:52
Evo nacrtah shemu kako planiram spojiti razvodni ormarić, pa bih molio stručnjake da mi komentiraju jel to sve kako bi trebalo biti.
Tu je link na shemu: http://i50.tinypic.com/11m3qrc.jpg

Pokušao sam uplodati tu ali nije išlo :(

Mladen P
13.12.2012., 13:04
Zdravo, trebam pomoc...

Imam novu klimu inverter i mi monter kaze da za nju trebam jaci osigurac. Momentalno je osigurac od 15A, a on kaze da mi treba od 25A. Klima trosi max. 2,33kW, a struja je normalno 220V.

Kolko se ja razumem u struju, to bi se izracunalo 2330W / 220V = 10,59A. Ako stavimo da osigurac treba biti 125% od toga, to znaci da je ndovoljno 10,59A x 1,25 = 13,24A, sto znaci da je moj postojeci od 15A dovoljan. Sta vi mislite?

Ako neko treba neke podatke plus, slobodno pitajte... Hvala puno

Ja mislim da si u pravu, odnosno da ti je postojeći dovoljan.
Osigurač ti štiti instalaciju i uređaj od preopterećenja i koliko je meni poznato vodič od 2.5 mm2 može držati stalnu struju od 20 A. Ja inače na klimi od 3.5 kw doma imam osigurač od 10 A i sve radi kako treba već 7 godina.

Napominjem da sam strojar po struci:rolleyes:

bajadojaja
13.12.2012., 13:20
Vjerojatno ti je postojeći osigurač 16A C-karakteristike i trebao bi biti dovoljan za tvoju klimu.

bubalica
13.12.2012., 13:32
Ja mislim da si u pravu, odnosno da ti je postojeći dovoljan.
Osigurač ti štiti instalaciju i uređaj od preopterećenja i koliko je meni poznato vodič od 2.5 mm2 može držati stalnu struju od 20 A. Ja inače na klimi od 3.5 kw doma imam osigurač od 10 A i sve radi kako treba već 7 godina.

Napominjem da sam strojar po struci:rolleyes:

Vjerojatno ti je postojeći osigurač 16A C-karakteristike i trebao bi biti dovoljan za tvoju klimu.

Da se ne razumemo pogresno... moja klima je 7,03kW u uporedbi sa onom od 3,5kW, ali trosi max. 2,33kW...

Inace sad sam se setio, monter je nesto spomenuo "da klima moze praviti probleme prilikom startovanja, jer je tada amperaza veca i moze ici do 20A..." :confused:

bajadojaja
13.12.2012., 13:39
Klima s inverterom bi trebala imati manju poteznu snagu i 16A bi trebalo držati ako nemaš brze osigurače.
A možda je monter primijetio da ti na tom osiguraču nije samo klima i želi izbjeći da ga zivkaš svako malo radi ispadanja osigurača, pa odmah u startu preporučuje jači osigurač?

Mladen P
13.12.2012., 13:46
Klima s inverterom bi trebala imati manju poteznu snagu i 16A bi trebalo držati ako nemaš brze osigurače.
A možda je monter primijetio da ti na tom osiguraču nije samo klima i želi izbjeći da ga zivkaš svako malo radi ispadanja osigurača, pa odmah u startu preporučuje jači osigurač?

Ovo bi trebao biti odgovor na tvoje pitanje.
I to što reće bajadojaja da bi ti problem mogao riješiti automatski osigurač C izvedbe koji je tromiji od B.
Dali ste probali klimu nakon montaže, odnosno jel bilo problema?

bubalica
13.12.2012., 13:47

Ne znam sta vi zovete brzi osigurac (Iz Makedonije sam). Kod mene su oni sto automatski izbace cim se desi nesto, i odmah ga mozes ukljuciti ponovo...
A ja znam sta imam na tom osiguracu, jos dva stekera na kojima nikad nista ne ukljucujem. Znaci bit ce samo klima i to je to... :)

Ovo bi trebao biti odgovor na tvoje pitanje.
I to što reće bajadojaja da bi ti problem mogao riješiti automatski osigurač C izvedbe koji je tromiji od B.
Dali ste probali klimu nakon montaže, odnosno jel bilo problema?

Ma jos nisu montirali...u subotu ce.. al kaze "stavi 25A osigurac da ne bude problema kad namontiramo, a ne mozemo da probamo kako radi ..." Ali ja cu najverovatno ici na varijantu da oni namontiraju klimu, pa ako bude problema onda cu menjati osigurac... ;)

bajadojaja
13.12.2012., 13:51
Piše ti na osiguraču: B16 je brzi, C16 je osigurač sa sporijom karakteristikom izbacivanja i koristi se gdje imaš potrošače tipa elektromotor.

tiki66
13.12.2012., 13:58
Na 2,5mm2 ne bi smio ići osigurač veći od 20A.

bubalica
13.12.2012., 14:11
Piše ti na osiguraču: B16 je brzi, C16 je osigurač sa sporijom karakteristikom izbacivanja i koristi se gdje imaš potrošače tipa elektromotor.

Ne pise tako nesto druze... evo vidi sam (http://i50.tinypic.com/2a0bxxu.jpg)

Na 2,5mm2 ne bi smio ići osigurač veći od 20A.

Da zaboravio sam reci da je 2,5 mm2... ;)

koka36
13.12.2012., 14:32
Evo nacrtah shemu kako planiram spojiti razvodni ormarić, pa bih molio stručnjake da mi komentiraju jel to sve kako bi trebalo biti.
Tu je link na shemu: http://i50.tinypic.com/11m3qrc.jpg

Pokušao sam uplodati tu ali nije išlo :(

Šta če ti 20 A osiguraći. Radiš neki pogon ili kaj....

perkasinjo
13.12.2012., 14:38
Šta če ti 20 A osiguraći. Radiš neki pogon ili kaj....

Mislio sam staviti jedan od 20 amepra za strujni krug koji vodi u podrum, tamo znam upaliti koji put aparat za zavarivanje, brusilicu kompresor ili slično.
A drugi sam mislio staviti za pećnicu :confused:

Znači i tu bi trebalo biti dovoljno 16 A?

Da li je shema spajanja OK?

Zvon
13.12.2012., 15:22
E moj Baja... za elektromotore je D karakteristika. Može biti i B, ako ima dovoljno hampera:cerek:

hrvoje_2
13.12.2012., 15:28
Da se ne razumemo pogresno... moja klima je 7,03kW u uporedbi sa onom od 3,5kW, ali trosi max. 2,33kW...

Inace sad sam se setio, monter je nesto spomenuo "da klima moze praviti probleme prilikom startovanja, jer je tada amperaza veca i moze ici do 20A..." :confused:

ljudi ti pokusavaju reci da stavis osigurač od C16 A s tromom karakteristikom što znači da takav osigurač ne izbacuje odmah kad struja pređe 16 A nego je jedno određeno vrijeme vodi što ti pokriva vrijeme kad pališ klimu pa povuče veću struju (ovo što ti je monter spomenuo)

kolko vidim iz slike to su neki stari osigurači?? koji još nemaju takve oznake

Edit: kolko sam istražio L je stara oznaka za C osigurače pa bi to trebalo funkcionirati...

bubalica
13.12.2012., 16:25
ljudi ti pokusavaju reci da stavis osigurač od C16 A s tromom karakteristikom što znači da takav osigurač ne izbacuje odmah kad struja pređe 16 A nego je jedno određeno vrijeme vodi što ti pokriva vrijeme kad pališ klimu pa povuče veću struju (ovo što ti je monter spomenuo)

kolko vidim iz slike to su neki stari osigurači?? koji još nemaju takve oznake

Edit: kolko sam istražio L je stara oznaka za C osigurače pa bi to trebalo funkcionirati...

Hvala puno druze! Za sad sam odlucio da ne diram nista, mislim dok ne bude namontirana klima... pa ako bude pravila probleme na startovanje onda cu menjat ;) I jesu stari osiguraci... vise od 30 godina stari, proizvodnja Elektro Kontakt - Zagreb !!!

Hvala puno i ostalim clanovima foruma koji su pomogli :)

bajadojaja
14.12.2012., 04:40
E moj Baja... za elektromotore je D karakteristika. Može biti i B, ako ima dovoljno hampera:cerek:

Ma D karakteristika mu ne treba za kompresor od klime, nema trofazni cirkular od 10 kW.

WTF
14.12.2012., 07:20
osobno D karakteristiku nisam nikad ugrađivao, kad se radilo o nekom potrošaću koji ju zahtijeva onda smo išli sa elektromotornom zaštitom tj bimetalom, ispred toga C :kava:

bubalica
14.12.2012., 07:23
Ma D karakteristika mu ne treba za kompresor od klime, nema trofazni cirkular od 10 kW.

Monter opet uporan da treba osigurac od 25A, zato sto citiram: "klima ima asinhroni motor, koji na startovanje vuce malo vise ..."

Pozz iz Kumanova na -14 celzijevih ... :kava:

Mladen P
14.12.2012., 07:28
Monter opet uporan da treba osigurac od 25A, zato sto citiram: "klima ima asinhroni motor, koji na startovanje vuce malo vise ..."

A sad na 2.5 mm2 može ići stalna struja od 20 ampera, ja bih probao da vidim s tih 16 A što će se događati...
Kažeš -14... a ništa dok je tako klima ne bude grijala morati ćeš sačekati malo zatopljenja
:kava:

WTF
14.12.2012., 07:31

nabij ti montera, lijepo uzmi strujna kliješta i izmjeri kolko vuče

moja iskustva s takvima, pa recimo likovima koji ozvučuju bine i slično je da nemaju pojma kolko točno vuku ampera jer nikad nisu strujna imali u rukama

bubalica
14.12.2012., 07:50
A sad na 2.5 mm2 može ići stalna struja od 20 ampera, ja bih probao da vidim s tih 16 A što će se događati...
Kažeš -14... a ništa dok je tako klima ne bude grijala morati ćeš sačekati malo zatopljenja

Ne bi trebalo da bude problem... Vec imam jedan slabiji inverter (3,5/4kW) i radi bez problema, samo sto mi je soba velika, a izolacija losa, pa ne moze da postigne ... Zato sam i narucio duplo veci inverter :D

Mladen P
14.12.2012., 08:27
Ne bi trebalo da bude problem... Vec imam jedan slabiji inverter (3,5/4kW) i radi bez problema, samo sto mi je soba velika, a izolacija losa, pa ne moze da postigne ... Zato sam i narucio duplo veci inverter :D

Hm...
Koliko je meni poznato grijanje nema smisla kad temperatura padne ispod -10 C jer omjer između uloženog i dobivenog je prevelik( ako govorimo o klimama s inverterom, ove bez su još lošije po tom pitanju)
Inače laički klima ti grije prostor na način da uzme toplinu iz vana i prenese ju unutra pa sad zamisli na koliko stupnjeva mora kompresor pothladiti rashladno sredstvo da bi bilo hladnije od vanjske temperature i tako ukralo toplinu iz vana i preneslo ju tebi...
Ovo je laičko objašnjenje sustava:p

tiki66
14.12.2012., 11:00

Zato svaki osigurač ima svoju krivulju kada će isključiti... Ne isključuje iste sekunde kad struja pređe 16A.

Ako će mijenjati eventualno neka stavi 20A.

Ili je nakupio previše osigurača od 25A pa ih se pokušava riješiti :rolleyes:

super_leptir
14.12.2012., 11:06
pozdrav,

kupio sam stari stan. u njemu su brojilo i osiguraci na onako nekoj drvenoj skatulji. ja bih to zamjenio i stavio nove osigurace i novu kutiju. brojilo ne moram mijenjati. trofazno je i dvotarifno i tako mi i pase.
zanima me. moze li mi to raditi majstor elektricar ili moram zvati elektru da to oni naprave?

thx!

WTF
14.12.2012., 12:53
Sudeći po napisanom trebalo bude uzeti osigurače na panceru, nakon toga otvoriti brojilo ( zbog premještanja na novu lokaciju tj il u ormar il na zid ) i najvjerojatnije zamijeniti glavni vod od brojila do RO ( ako je stara instalacija moguće da je sav nikakav ).

Pri tome se bude potrgala plomba na brojilu, dakle trebala bude nova.

Ima firmi koje to mogu izvesti bez zvanja HEP-a. Elektra kao elektra neće sigurno stavljati nove osigurače ormar i ostalo. Njihova uloga u cijeloj priči može biti da uzmu osigurače s dovoda ( ukoliko je moguće tj ako ne ide više stanova preko istih pancera ) te da nakon završetka radova stave novu plombu.

Velim ima firmi koje mogu sve izvesti bez HEP-a tj imaju suradnike u HEP-u koji dođu staviti plombu.

koka36
14.12.2012., 15:00
pozdrav,

kupio sam stari stan. u njemu su brojilo i osiguraci na onako nekoj drvenoj skatulji. ja bih to zamjenio i stavio nove osigurace i novu kutiju. brojilo ne moram mijenjati. trofazno je i dvotarifno i tako mi i pase.
zanima me. moze li mi to raditi majstor elektricar ili moram zvati elektru da to oni naprave?

thx!

Električar, Hep to ne radi. Naravno električar mora biti ovlašteni a ne fušer...

super_leptir
14.12.2012., 19:02
Električar, Hep to ne radi. Naravno električar mora biti ovlašteni a ne fušer...

nisam mislio da hep to radi, ali zbog brojila i skidanja plombe to sam mislio...