PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

m111
09.02.2009., 22:00
zato jer je čovjek laik, zato jer prek foruma neće ništa shvatiti, i zato jer mu druga neznalica objašnjava.
Od struje se gine.
Djenja!

cuj,za razliku od tebe sam gledao zuto-zelene i zeleno-zute uzivo,ne kroz monitor..

dizzy_boy
10.02.2009., 10:17
Ajd ne prepucavajte se bezveze ...
Uglavnom, nisam došao po savjet kako da to sam napravim nego da nekaj naučim da ovaj moj "majstor" ne radi budalu iz mene kao kad mi je rekao da kupim novu 63A FID na što sam ja rekao, OK, budem jer nisam imao pojma o tome. Sad dosta toga kužim u teoriji (barem princip rada FID sklopke), a praksu ću i dalje prepuštati nekom ko je kvalificiran ili ovom svom "majstoru". Raspitivao sam se još kod 2 električara sa licencom i oba su mi potvrdila da je negdje omaškom nulovano i da "jačina" FID sklopke nema ništa s time. Dodatno, suzili smo s određenom vjerovatnosti grešku na razvodnu ploču jer da je negdje u instalaciji izbacivalo bi i sa starom FID sklopkom ma kakva ona bila, pod uvjetom da je bila ispravna, ajmo pretpostavit da je, iako ne mora biti jer mi je ženu steplo da joj je ruka utrnula na t-utikaču kod bojlera i vešmašine kad su bili istovremeno uštekani. Taj dio mi je još misteriija.
Da skratim, konfrontirao sam električara sa ovdje prikupljenom argumentacijom i povukao se i rekao da će sutra doći ispitati instalaciju počevši sa razvodnom pločom.

m111
10.02.2009., 18:14
ma ja se ni ne zelim uopce prepucavati,ali neki ovdje uzivaju u tome..ocito im dugo sjedenje pred monitorom nastetilo u njihovom odnosu prema ljudima..Ma jasno da ti je bolje da to netko uradi tko se u to kuzi,i da po potrebi pregleda cijelu instalaciju (pogotovo taj t-utikac,koji nikako ne smijes koristiti za bojler i ves masinu)..

exAzriel
10.02.2009., 18:43
Da skratim, konfrontirao sam električara sa ovdje prikupljenom argumentacijom i povukao se i rekao da će sutra doći ispitati instalaciju počevši sa razvodnom pločom.
odlična odluka, no bojim se da zbog ove izjave ne radi budalu iz mene kao kad mi je rekao da kupim novu 63A FID .
nije u stanju nači grešku......
iako ne mora biti jer mi je ženu steplo da joj je ruka utrnula na t-utikaču kod bojlera i vešmašine kad su bili istovremeno uštekani. Taj dio mi je još misteriija..
gle taj dio je zaista misterija, i na njega je teško odgovoriti ovako na forumu, osim ako ne barataš kristalnim kuglama...
možda, ali samo možda postoji mogućnost da ti kupaona nije bila prije pod FID sklopkom, nego je bila nulovana,
postoji možda još i neka teža greška, ali se nebih upuštao ovako preko foruma u dijagnoze...
znam sigurno da je priključak bojlera na mrežu izveden neispravno, jer treba i mora biti fiksni spoj, a ne utičnica.....

exAzriel
10.02.2009., 18:46
.Ma jasno da ti je bolje da to netko uradi tko se u to kuzi,i da po potrebi pregleda cijelu instalaciju

čuj nema tu nikakvog kuženja, ili si majstor ili nisi, ako nisi onda šutiš i ne petljaš bezveze.........

m111
10.02.2009., 20:11
čuj nema tu nikakvog kuženja, ili si majstor ili nisi, ako nisi onda šutiš i ne petljaš bezveze.........

konacno recenica bez vrijeđanja..hvala

exAzriel
10.02.2009., 20:13
konacno recenica bez vrijeđanja..hvala

reči za tebe da si neznalica, nije uvreda nego činjenica.
over and out!

m111
10.02.2009., 20:17
kad ti to kazes,onda mi ne smeta..

m111
10.02.2009., 20:21
manje sjedit za kompjuterom,vise se druzit s ljudima i radit..socijalizacija..jedino je sto tebi treba..

dizzy_boy
10.02.2009., 20:51
znam sigurno da je priključak bojlera na mrežu izveden neispravno, jer treba i mora biti fiksni spoj, a ne utičnica.....
Probaj to objasniti mojoj punici i tastu :lol: Punica je jako sretna kaj može ištekat bojler jer kaj bi recimo napravila kad grmi, a fiksni je spoj - ovak može bojler fino ištekati i sve je OK :rolleyes: i to uvjek prije juri u kupaonu, a tek onda ide poištekavat televizije i slično ... A kaj da ti velim ...

dizzy_boy
10.02.2009., 20:52
"Majstor" će doći sutra ujutro. Javim kaj je napravio ...

exAzriel
10.02.2009., 22:00
... A kaj da ti velim ...

a niš, svi mi uglavnom imamo punice.....

barca1010
10.02.2009., 22:16
iz kojeg se razloga elektromotor od mašine treba spajati sa kondenzatorom?

georgehrri
11.02.2009., 21:05
da stvori pomak u fazi

dizzy_boy
12.02.2009., 07:30
Izgleda da su ipak bile utičnice nulovane. Jučer ih je većinom poprespajao, osim par koje su iza ormara. Danas razmičem najmeštaj :) Kaj je sa rasvjetom, jel i to treba gledati?

exAzriel
12.02.2009., 07:37
Izgleda da su ipak bile utičnice nulovane. Jučer ih je većinom poprespajao, osim par koje su iza ormara. Danas razmičem najmeštaj :) Kaj je sa rasvjetom, jel i to treba gledati?

hm, kak su bile utičnice nulovane?
normalno da treba rasvjetu pregledati.....
da su utičnice bile nulovane, FID sklopku nikad nebi mogao ni uključiti, odnosno čim bi se jedan potrošač uključio FID leti van, osim rasvjete ispod 60 W.
A ak se nevaram napisao si da tek kad uključiš bojler i usisavač FID leti van.
Eto ja u to nevjerujem...
Normalno to je sve pod pretpostavkom da je stara FID bila propisno spojena, i da je nova FID propisno spojena......
Inače nuluje se na ormaru, na trošilima, ali nikad na samim utičnicama, osim ako instalacija nije dvožilna....
Eh da, ako je instalacija dvožilna, onda priča drži vodu, i utičnice su stvarno nulovane, no onda imaš vrlo ozbiljan problem......

dizzy_boy
12.02.2009., 07:51
Trožilna ... Totalno čudna priča ... Veli ovaj da su nula i zemlja bile zajedno spojene i da ih je sad on razdvojio. A idući tjedan mi dolaze žbukat potkrovlje, bit će veselo ako se stvar ne sredi do tada - nebudu mogli mješalicu uštekati. U pm ...
Sutra dolazi ovaj ponovno sad sam ga zvao i da rasvjetu provjeri. Na rasvjeti su čini mi se, dvožilni kablovi.

Možda pričam gluposti, ali ako je stvarno ovako kako on kaže i uz činjenicu da nije izbacivalo non stop nego samo pod opterećenjem, jel bi to moglo značiti da mi je uzemljenje u banani, odnosno da prema zemlji pušta skroz malo pa do dovoljne struje greške dođe tek pod opterećenjem?

exAzriel
12.02.2009., 07:55
Trožilna ... Totalno čudna priča ... A idući tjedan mi doaze žbukat potkrovlje, bit će veselo ako se stvar ne sredi do tada - nebudu mogli mješalicu uštekati. U pm ...
Sutra dolazi ovaj ponovno sad sam ga zvao i da rasvjetu provjeri. Na rasvjeti su čini mi se, dvožilni kablovi.

ako je instalacija trožilna onda priča ne drži vodu.
Dakle laže, i to ti garantiram sto posto.
Rasvjeta ak je dvožilna, nije postavljena po propisima, no to ti je manji problem.
Ja i dalje tvrdim, i uvjek ću tvrditi da je negdje na plafonjeri brikana nula i zemlja i onda cjela priča ima smisla....
Pa jel provjerio na ormaru otpor između nule i zemlje na sabirnici?
I nemoj se posvaditi sa njim, jer si onda tek u banani, lijepo i diplomatski.....

dizzy_boy
12.02.2009., 08:05
ako je instalacija trožilna onda priča ne drži vodu.
Dakle laže, i to ti garantiram sto posto.
Rasvjeta ak je dvožilna, nije postavljena po propisima, no to ti je manji problem.
Ja i dalje tvrdim, i uvjek ću tvrditi da je negdje na plafonjeri brikana nula i zemlja i onda cjela priča ima smisla....
Pa jel provjerio na ormaru otpor između nule i zemlje na sabirnici?
I nemoj se posvaditi sa njim, jer si onda tek u banani, lijepo i diplomatski.....

Ma problem je kaj mene nema doma dok je on tamo pa nemrem vidit kaj dela. A nepouzdam mi je za dolaženje, mogu recimo uzet godišnji pa se on ne pojavi i kaj sam onda napravio. U subotu pak planiram u Rijeku na karneval ... Ak ne rjei sutra stvar, probat ću ga dobiti u nedjelju dok sam doma pa onda još jednom idemo redom od žice do žice ... Za sad se nisam posvadio sa njime i upravo iz razloga koji navodiš, niti ne namjeravam, samo kaj sam se posvadio sa ženom zato kaj se s njime nisam posvadio :rolleyes:
By the way, editirao sam prethodni post, odgovarao si na staru verziju. Kaj onda s tim uzemljenjem?

ss_TG
12.02.2009., 10:38
Izgleda da su ipak bile utičnice nulovane. Jučer ih je većinom poprespajao, osim par koje su iza ormara.

pročitao sam sve lijepo i mislim da taj "električar" nema pojma šta je uopće FID ili nulovanje, tu nema diplomatskog rješenja nego po brzom postupku otjerati i pozvati majstora.

ako nam možeš molim te prikazati jednu utičnicu kako je nulovana? danas je električar ko zna žarulju promijeniti.

exAzriel
12.02.2009., 19:24
Možda pričam gluposti, ali ako je stvarno ovako kako on kaže i uz činjenicu da nije izbacivalo non stop nego samo pod opterećenjem, jel bi to moglo značiti da mi je uzemljenje u banani, odnosno da prema zemlji pušta skroz malo pa do dovoljne struje greške dođe tek pod opterećenjem?

ne nije moguće!
Moguće je da imaš dozemni spoj preko rasvjete.
Obzirom da je FID 0,5 ne baca na žaruljama do 60 W.
Međutim baci kad se uključi primjerice bojler, jer je tada FID pod teretom.
Evo ja se kladim da je greška na rasvjeti, ili nekom malom potrošaču.

exAzriel
12.02.2009., 19:25
, tu nema diplomatskog rješenja nego po brzom postupku otjerati i pozvati majstora.

.

a to sam mu i ja rekao, no platio mu je unaprijed za još posla, pa je ta solucija jako problematična........

exAzriel
12.02.2009., 19:27
Ma problem je kaj mene nema doma dok je on tamo pa nemrem vidit kaj dela. A nepouzdam mi je za dolaženje, mogu recimo uzet godišnji pa se on ne pojavi i kaj sam onda napravio. U subotu pak planiram u Rijeku na karneval ... Ak ne rjei sutra stvar, probat ću ga dobiti u nedjelju dok sam doma pa onda još jednom idemo redom od žice do žice ... Za sad se nisam posvadio sa njime i upravo iz razloga koji navodiš, niti ne namjeravam, samo kaj sam se posvadio sa ženom zato kaj se s njime nisam posvadio :rolleyes:
By the way, editirao sam prethodni post, odgovarao si na staru verziju. Kaj onda s tim uzemljenjem?

gle, ak si sa njim dok radi, lijepo mu reci da ispita om metrom između nule i zemlje na sabirnici.
Ako je otpor nula, lijepo mu reci da vadi nule sa sabirnice.
Jednu po jednu.
to ti je i čini mi se zoki rekao.
Jedino tako će naći grešku.

Usput dolazim u iskušenje da ti dođem naći di je nulovano, da mu možeš nosinu natrljati..
al nemam vremena do sredine slijedećeg tjedna.....

m111
12.02.2009., 20:49
gle, ak si sa njim dok radi, lijepo mu reci da ispita om metrom između nule i zemlje na sabirnici.

ma ne moze se to ommetrom ispitati ako je negdi nulovano pa nula preko kucista
i betona odlazi u zemlju..to instrument nece izmjeriti..

exAzriel
12.02.2009., 20:56

kakvog kučišta?

ss_TG
12.02.2009., 21:02

om metar nece sve mogućnosti otkriti, šta ako je na utičnici samo faza i nula dovedena i tu nulovano, nema korist mjeriti zemlju i nulu na sabirnici.
ali i ja se kladim na možda neku plafonjeru???

m111
12.02.2009., 21:02
pa npr kucista lampe,ili ako je nesto ustekano na nulovanu uticnicu..stednjak,perilica..

exAzriel
12.02.2009., 21:08
pa npr kucista lampe,ili ako je nesto ustekano na nulovanu uticnicu..stednjak,perilica..

pa eto ja tvrdim da hoće, ohmetar registrirati na sabirnici...
a pogotovo ako je nešto uštekano na nulovanu utičnicu.....

exAzriel
12.02.2009., 21:09
ali i ja se kladim na možda neku plafonjeru???

nemožeš, na to sam se već ja kladio :cerek:

m111
12.02.2009., 21:19
a ja se kladim da tu fid nece uopce funkcionirati..

exAzriel
12.02.2009., 21:22
a ja se kladim da tu fid nece uopce funkcionirati..

ako je trožilna instalacija utičnica, a dvožilna instalacija svjetla, ziher hoće.
oklada u šta?
evo čak sam iz pizdarije spreman staviti FID 0,03 A....
Ako izgubiš ti financiraš, plus večera za učesnike debate.
Kaj veliš?
i instalacija će biti po propisu, normalno....

m111
12.02.2009., 21:32
ako je trozilna instalacija uticnica,a dvozilna rasvjete,onda bi trebalo raditi..po svim pravilima. samo mi se cini da je opcenito losa instalacija,gadi mi se ppr i oni cavlici i zato sam skeptican..

exAzriel
12.02.2009., 21:35
ako je trozilna instalacija uticnica,a dvozilna rasvjete,onda bi trebalo raditi..po svim pravilima. samo mi se cini da je opcenito losa instalacija,gadi mi se ppr i oni cavlici i zato sam skeptican..

ma nije greška u PPR-u, sto posto, i da je, to se lako rješi.....
greška je u konju koji se predstavlja majstorom......

m111
12.02.2009., 21:44
stariji majstori ne kuze fid sklopke..ovi sto su u mirovini a rade jos u fusu..

exAzriel
12.02.2009., 21:46
stariji majstori ne kuze fid sklopke..ovi sto su u mirovini a rade jos u fusu..

ma puno njih ne kuži FID sklopke, a imaju papir da su majstori...
to je tragedija....

dizzy_boy
13.02.2009., 20:56
Ak upali ovo kaj je danas našao, neće bit niti jedna od svih ovdje nadrobljenih varijanti :)
U jednoj utinici koja je montirana na lamperiju bilo je za šaku mrava pocrkanih među žicama, u onom keramičkom ulošku ma posvuda po kutiji. Izčistio je i postavio novu i prekontrolirao sve lampe i sve utičnice. Za sad radi. Budem sutra malo eksperimentirao s opterećenjem - uštekat ću na max el. radijator, uključiti bojler, pojačati škrinju i frižider, možda ubacim i pećnicu, popalit svu rasvjetu i onda ga jebavat sa usisavačom redom po svim utičnicama. Ako ne izbaci na konju sam ...

m111
13.02.2009., 22:04
Ak upali ovo kaj je danas našao, neće bit niti jedna od svih ovdje nadrobljenih varijanti :)
U jednoj utinici koja je montirana na lamperiju bilo je za šaku mrava pocrkanih među žicama, u onom keramičkom ulošku ma posvuda po kutiji. Izčistio je i postavio novu i prekontrolirao sve lampe i sve utičnice. Za sad radi. Budem sutra malo eksperimentirao s opterećenjem - uštekat ću na max el. radijator, uključiti bojler, pojačati škrinju i frižider, možda ubacim i pećnicu, popalit svu rasvjetu i onda ga jebavat sa usisavačom redom po svim utičnicama. Ako ne izbaci na konju sam ...

i ćorava koka nađe zrno..tako i ovaj tvoj majstor..tko zna jel to to,ali sve je moguce

Zoran252
14.02.2009., 08:13

Nije to garantiram.Tebi taj tvoj neznalica od majstora priča priče tj.bajke.

Slatky
14.02.2009., 09:42
dali bi mogao sam napravit neki jednostavan grijač za terari

ss_TG
14.02.2009., 18:14

Slažem se.

dizzy_boy
14.02.2009., 19:34
A gle, iako nisam još stigao napraviti planirani stress test instalacije (sve živo kaj imam uštekano), prošlo je više od 24 sata bez izbacivanja i usisavalo se popodne sve u 16 što je definitivno dobar znak i pomak na bolje. Do sada je izbacivalo barem 2 puta dnevno, ponekad čak i "spontano" po noći. Lampe su sve spojene dvožilnim kablom.

trnda
15.02.2009., 17:17
možda ovdje počinje greška, ili pitanje...
šta ti ustvari hoćeš da radiš...jer ovo što ti je rečeno, opet kažem, može i da bude drugačije, od toga na šta ti misliš kad pominješ izmjeničnu struju...
hajde lijepo i po redu reci šta predvidjaš da uradiš, pa da se onda vidi da li se to odnosi na ugradnju izmjeničnih prekidača...i da se prvo s tim bude načisto...

Znaš šta evo vako ako mi možeš pokazat da nacrtaš u bojama mislim na žice da znam kako si to spojio nislim od kutije do sijalice po redu jel ovako nemogu se snać nisam to nikad vidijo kako se spaja ne zezam se to mi je sad naj veći proglem molim te ako mi možeš prikazat po bojama molim te TRNDA

m111
15.02.2009., 19:13
Znaš šta evo vako ako mi možeš pokazat da nacrtaš u bojama mislim na žice da znam kako si to spojio nislim od kutije do sijalice po redu jel ovako nemogu se snać nisam to nikad vidijo kako se spaja ne zezam se to mi je sad naj veći proglem molim te ako mi možeš prikazat po bojama molim te TRNDA

ja sam ti objasnio pa opet ne kuzis..onda ti ne vrijedi crtati..plati nekom i gotovo

Terezina
15.02.2009., 20:50

ne znam kako ostali, ali i dalje nisam sigurna da znam šta ti ustvari hoćeš...
i lijepo te mollim da kažeš šta je to i čemu služi to što hoćeš da napraviš...

dizzy_boy
16.02.2009., 12:00
Kombinacija vešmašine i usisivača i opet izbacilo ... aaaaaaaaaaaaaaaaaa sad već ozbiljno pizdim ....

Prvo sam samo mislio da mu se neda zajebavati, nisam bio potpuno uvjeren da ne zna kaj radi, ali sad sam već siguran u to ...

m111
16.02.2009., 18:50
Kombinacija vešmašine i usisivača i opet izbacilo ... aaaaaaaaaaaaaaaaaa sad već ozbiljno pizdim ....

Prvo sam samo mislio da mu se neda zajebavati, nisam bio potpuno uvjeren da ne zna kaj radi, ali sad sam već siguran u to ...

a das nekom drugom elektricaru 200-300 kn nek ti to dode pogledati i napraviti..ne znam zasto se toliko gnjavis oko toga..

WTF
17.02.2009., 01:22
@dizzy

utičnice ti nisu nulovane bile jer nebi ni mogao dić FID, dal imaš koju FC lampu? Prigušnice znaju jebat

i rasvjeta može bit prek 2 žice ako rasvjetno tijelo nema metalno kućište iako se tak u pravilu ne radi

dizzy_boy
17.02.2009., 07:01
A najvjerojatnije ću pozvat drugog čovjeka da to rješi ... Danas mi ide žbukanje potkrovlja. Nadam se da neće imat problema sa mješalicom ili kaj već budu rabili ...

exAzriel
17.02.2009., 19:16
pardon kaj se nisam javljao, ali bio sam nekoliko dana na djetnoj hrani, to jest bananama.....
pa sad nebum filozofirao o mravima..
No nešto mi se mota po glavi danima.
Pa sad da pitam jel izmjerio ohm metrom na sabirnici nula i zemlje na razvodnoj ploči?
Ako je, a otpor mu je beskonačan, možda čovjek fakat nije kriv, odnosno kriv je kaj nezna...
Spominješ tu veš mašinu, pa mi se mota po glavi da nije slučajno termostat na vešmašini kriv?
Naime jednom davno pred dvadesetak godina sam imao sličan problem.
Termostat je ok dok je mašina hladna, kad se zgrije probija prema masi...
Ajd probaj testirati instalaciju bez vešmašine...
To naravno vrijedi ako imaš stari tip veš mašine, ako je noviji onda zaboravi ovu priču...
Usput zašto imam osjećaj da sam ovak sličan komentar već pisao?:misli:

dizzy_boy
17.02.2009., 20:14
Problem je kaj je on malo mutav i recimo kad ja njemu nekaj objašnjavam, nikad nemam dojam da je shvatio iako kaže da je i onda ja molim boga da ipak je shvatio. Ne znam kak da bolje objasnim osim da je mutav, ima iznimno loše komunikacijske vještine i ponekad imam feeling da razgovaram sa Ševom iz noćne more. Na dogovoru je bio ok pa nisam ranije primjetio, možda zato kaj je samo govorio da, dobro, može i slično - vrlo jednostavne rečenice sa siromašnim vokabularom. E zato ti je meni jako teško doznat kaj je on zapravo radio, a kaj nije. Uzeo bi godišnji, ali se bojim da ostanem doma a on ne dođe, a to je znao već napraviti - dođem sutra i onda dođe tek za 2 dana i u međuvremenu se ne javlja na mobitel. Sad je opet rekao da će doći u petak ... Probat ću ga prebaciti na subotu pa ćemo onda ja i on fino korak po korak ohm metrom - sabirnica, razvodna ploča općenito, utičnice i tako redom ... A s obzirom da sutra počinju žbukati (danas su pripremali materijal i postavili one limene kutne letvice na ćoškove), morat će stvar pričekati dok ne završe jer im nemrem baš ištekati struju dok se ja i on zajebavaju. A to s mašinom nemrem znat 100% jer opet, nisam bio doma kad je zadnje izbacilo. Punica kaže da je 2 puta sa uštekanom mašinom i onda još jednom bez mašine, sve skupa na 2 različite utičnice, ali ko će ga znat, ima ona godina i lako se zbuni ...
Vidit ćemo sutra kad ovi opletu sa strojem za žbukanje na trofaznoj utičnici iza šparheta :D

dizzy_boy
21.02.2009., 18:56
Stroj za žbukanje radi ko vurica, niti jednom nije izbacio FID, a stroj potegne 7 i pol kW - ima 3 motora. Nekako me sve više vuče na kupaonu ... Tamo je neko sranje sigurno i moglo bi biti neka fora na zagrijavanje, ne doduše termostat na mašini, nego nekaj sa žicama. Recimo akbel od bojlera je prlično topal kad bojler radi neko vrijeme - s obzirom da ga mogu primiti rukom i držati ima ispod 50 stupnjeva, ali čini mi se i ne baš puno manje. Vidit ćemo kad se stavi nova utičnica u kupaoni u ponedjeljak ...

sunsta
25.02.2009., 08:09
Dali mi netko može odgovoriti zašto mi se limitator isključuje ako sam siguran da mi nije ništa uključeno što bi ga moglo opteretiti.

m111
25.02.2009., 19:17
Dali mi netko može odgovoriti zašto mi se limitator isključuje ako sam siguran da mi nije ništa uključeno što bi ga moglo opteretiti.

a tko to moze znati ovak kad nije na licu mjesta..

barca1010
25.02.2009., 20:58
koja je uloga nul-vodiča?

trnda
25.02.2009., 22:48
ja sam ti objasnio pa opet ne kuzis..onda ti ne vrijedi crtati..plati nekom i gotovo

e fala ti skužio sam probo sam i uspjelo je hvala na pomoći puno još jedno pitanje e vako kod kolege izgorila je sijalica i sad kad upali neke potrošače onda mu se struja pojačava a kad ugasi onda mu se smanji štabi to bilo ako mi možeš pomoć da mu kažem što da radi dalje pomozi ako je moguće i hvala još jednom TRNDA

m111
26.02.2009., 22:43
e fala ti skužio sam probo sam i uspjelo je hvala na pomoći puno još jedno pitanje e vako kod kolege izgorila je sijalica i sad kad upali neke potrošače onda mu se struja pojačava a kad ugasi onda mu se smanji štabi to bilo ako mi možeš pomoć da mu kažem što da radi dalje pomozi ako je moguće i hvala još jednom TRNDA

naravno da je uspjelo kad sam ti onako temeljito opisao..a sto se tice ovog drugog,ne znam sto bi to bilo..

spoki007
27.02.2009., 06:14
pitanje....na instalaciju centralnog grijanja sam postavio UPS....
1.pumpa(trostepena) radi na 3. brzini(97W) i sve stima
2.pumpa(dvostepena) radi na 1.brzini(45W) i kad nestane struje i pocne napajanje iz ups-a pumpa pocne "rondati" i ne radi
ako je zbog sinusnog napona zasto ova prva radi normalno?
obje pumpe su istog proizvodjaca Wilo

zacky
27.02.2009., 19:41
Nul vodić,mislim da se još zove i povratni vod.

exAzriel
27.02.2009., 19:50
pitanje....na instalaciju centralnog grijanja sam postavio UPS....
1.pumpa(trostepena) radi na 3. brzini(97W) i sve stima
2.pumpa(dvostepena) radi na 1.brzini(45W) i kad nestane struje i pocne napajanje iz ups-a pumpa pocne "rondati" i ne radi
ako je zbog sinusnog napona zasto ova prva radi normalno?
obje pumpe su istog proizvodjaca Wilo

za mene je to premalo podataka iskreno....
isto tako iskreno neznam koja je razlika u pumpama...
napiši tip motora, to jest prepiši podatke sa pločice motora, i pločice UPS-a, pa ti mogu reči odgovor....
premda pretpostavljam odgovor......

marcons
01.03.2009., 15:39
jedno brzinsko...u potkrovlju mi je izvedena nadžbukna instalacija rasvjete samo. E sad, ja bih ubacio jednu utičnicu u taj krug ali problem je što nema vodiča uzemljenja i sad me frka da stavim utičnicu bez njega, zbog sebe i drugih. Napominjem da je u ostatku zgrade normalno provedeno uzemljenje al ga u potkrovlju nema. Šta da radim, povuć kabel sa uzemljenjem (neisplativo) ili zaboraviti na sve to?

exAzriel
01.03.2009., 15:43
povući novi kabel........

glupko
01.03.2009., 16:08
Ovisi ako imaš fid onda vuci novi kabel , no ako ga nemaš napravi utičnicu u sistem nulovanja tj. spoji predviđeno mjesto za uzemljenje s nulom na utičnici ali pazi da onda tu ne spojiš fazni vod

exAzriel
01.03.2009., 17:22
na tavanu ne nulovati, nikad pa ni tad!
Radije nemoj imati tamo utičnicu....

m111
01.03.2009., 17:51

a mozda je covjeku cijela kuca izvedena po sistemu nulovanja..onda moze i tu uticnicu u potkrovlju..

glupko
01.03.2009., 18:27

A Zaštoooooo......:confused::kava::eek:

exAzriel
01.03.2009., 19:30
a mozda je covjeku cijela kuca izvedena po sistemu nulovanja..onda moze i tu uticnicu u potkrovlju..

ma neka radi kaj hoće.....
ja sam svoje mišljenje rekao....

exAzriel
01.03.2009., 19:31
A Zaštoooooo......:confused::kava::eek:

jednostavno zato, jer mu tu nulovanje ništa ne pomaže...
to nije nikakva zaštita...
još da i stavi osigurač 16A, i kaj misliš kak bi preživio strujni udar......
usput bilo je dosadno bez tebe ovih mjeseci.....

spoki007
02.03.2009., 06:37
za mene je to premalo podataka iskreno....
isto tako iskreno neznam koja je razlika u pumpama...
napiši tip motora, to jest prepiši podatke sa pločice motora, i pločice UPS-a, pa ti mogu reči odgovor....
premda pretpostavljam odgovor......

ovo je pumpa (http://s5.tinypic.com/2kefco.jpg) koja ne radi na ups-u

ovo je pumpa (http://s5.tinypic.com/npq3gk.jpg) koja radi normalno na ups-u

ups output;220-240V 2.3(1,6)A / 50-60Hz / 300(210)W
the output of this device is not sinusoidal,it has a total harmonic distortion of 40% and a max single harmonic of 30%

marcons
02.03.2009., 21:48

Nije ništa nulovano, sve ostalo ima uzemljenje, al na potkrovlju su povućene samo žice za fazu i nulu. Znam da je najbolje novi kabel povuć al za dva puta godišnje koliko bi upotrijebio tu utičnicu mi se ne isplati. :kava:

glupko
03.03.2009., 07:47
Nije ništa nulovano, sve ostalo ima uzemljenje, al na potkrovlju su povućene samo žice za fazu i nulu. Znam da je najbolje novi kabel povuć al za dva puta godišnje koliko bi upotrijebio tu utičnicu mi se ne isplati. :kava:

Pa ti nuluj i to je to ako rade lampe radit će i to drugo dva puta godišnje:kava:

kerbi
03.03.2009., 13:35
PA radit će i bez uzemljenja i nulovanja ako idemo baš na opciju "kako got bilo sam da radi".

exAzriel
03.03.2009., 16:34
Pa ti nuluj i to je to ako rade lampe radit će i to drugo dva puta godišnje:kava:

ajd ne mlati...
pogotovo će raditi uz FID sklopku......:rofl:

georgehrri
03.03.2009., 17:24
ovo je pumpa (http://s5.tinypic.com/2kefco.jpg) koja ne radi na ups-u

ovo je pumpa (http://s5.tinypic.com/npq3gk.jpg) koja radi normalno na ups-u

ups output;220-240V 2.3(1,6)A / 50-60Hz / 300(210)W
the output of this device is not sinusoidal,it has a total harmonic distortion of 40% and a max single harmonic of 30%

trostupanjska pumpa nema regulaciju broja okretaja promjenom broja polova , a i sama brzina nije blizu sinhronih standardnih brzina te ukoliko ne postoji reduktor u njoj zaključiti se može da je motor vjerovatno kolektorski (kao u bušilici ili brusulici) i regulacija je izvedena snižavanjem napona , ako je pretpostavka točna , kolektorski motor nije osjetljiv na snižavanje napona i napon (struju) pravokutnog oblika te može raditi. Asinhroni motor može imati kod rada na ups u trenutku starta problema zbog velike struje pokretanja , te dolazi do pada napona i ne može postići moment. UPS može imati problema u radu sa induktivnimteretom teretom.Mali UPS ima najčešće pravokutni napon koji uzrokuje i više harmonike te dodatno zagrijavanje motora usljed vrtložnih struja.

pravi odgovor je moguće dati kada se vide pumpe u ups te izmjere neke vrijednosti u trenutku starta pumpi.

glupko
03.03.2009., 19:00
Ovisi ako imaš fid onda vuci novi kabel , no ako ga nemaš napravi utičnicu u sistem nulovanja tj. spoji predviđeno mjesto za uzemljenje s nulom na utičnici ali pazi da onda tu ne spojiš fazni vod

Već rečeno:flop::kava::Pivo:

sasase
03.03.2009., 19:41
nijedna pumpa za centralno nema kolektorski motor niti ima reduktor jer bi bilo malo skupo to izvest
ova pumpa sa dve brzine je inace radena za balkan i ostatak svijeta

exAzriel
03.03.2009., 21:48
Već rečeno:flop::kava::Pivo:

ne čitaš, a savjetuješ...
bez obzira imao FID ili ne, nikakvo nulovanje na tavanu.
Točka!

m111
03.03.2009., 22:35
ne čitaš, a savjetuješ...
bez obzira imao FID ili ne, nikakvo nulovanje na tavanu.
Točka!

na tavanu je inace vlaga.. :)

dizzy_boy
04.03.2009., 09:29
Epilog moje instalacije ... Doveo sam šefa od ovog svog mamlaza i čovjek je odmah skužio da je stara instalacija totalno u onoj stvari. Poraskopali su sve kutije i imali kaj za vidit. Pola toga je bilo nulovano i bez uzemljenja a druga polovica je bila OK. Našlo se dosta žica po kutijama i bez izolacije. Jučer su sve to isprespajali, još samo danas dolaze 2 zadnje kutije riješiti. Nadam se da će to sada biti riješeno.
Jedino sranje je kaj su usput napravili pizadriju, kad je otvorio tu kutiju s neizoliranim žicama, napravio je neki šlus ili tako nešto i skurio mi komp, printer, adapter od ADSL-a i punjač od laptopa - procurio je. Nadam se da ja u kompu samo napajanje ali nebi se okladio. Danas ću istestirati sa drugim napajanjem. Na printeru je isto moguće da je samo sklop za napajanje, ali sumnjam da ću naći dijelove za to. Našao sam neki adapter za ADSL, manja je amperaža, 1 umjesto 1,2A, ali čini se da radi OK. 12V su jedan i drugi. Za punjač od laptopa mi nema druge nego iskeširati tristotinjak kunića za punjač. Stari komp nije bogzna kaj vrijedio, ali jbga ponekd sam ga i koristio ...

milenka
05.03.2009., 10:23
Pozdrav majstori,

nadam se da sam na pravom mjestu.Zanima me kolika je cijena (po vašem iskustvu) ugradnje utičnica/sklopki po komadu. Dakle vađenje starih i stavljanje novih.

Hvala

georgehrri
05.03.2009., 11:23
nijedna pumpa za centralno nema kolektorski motor niti ima reduktor jer bi bilo malo skupo to izvest
ova pumpa sa dve brzine je inace radena za balkan i ostatak svijeta

ako nemamo reduktor tada je trobrzinska pumpa sa kolektorskim motorom , jer brzine vrtnje su 2200 o/min , 1900o/min , 1450o/min . te brzine nisu blizu sinhronih brzina vrtrnje za frekvenciju 50Hz koje su 3000 , 1500 . 1000 , ili 750 o/min , to jest stvarne brzine su cca 40 do 50 o/min manje od sinhronih brzina vrtnje.
brzine vrtnje su 2200 o/min , 1900o/min , 1450o/min rješavaju se snižavanjem struje /napona na kolektorskom motoru , princip rada kuhinjskog miksera.
za drugu pumpu nemamo podatak o broju okretaja te ne mou komentirati detalje.

sasase
05.03.2009., 19:58
Pumpe za cirkulaciju potrošne tople vode u manjim sustavima zatvorenog tipa i pod tlakom ili s otvorenom ekspanzijom. Također su pogodne za sustave korištenja sunčeve energije. Jedno tijelo napravljeno od brončane hidrauličke jedinice. Kućište motora od lijevanog aluminija. Tehnopolimerski rotor. Keramička glavna osovina postavljena na grafitne četkice podmazane pumpanom tekućinom. Zaštitni omotač rotora , omotač statora i završna prirubnica od nehrđajućeg čelika. Keramičko aksijalno ležište, E.P.D.M. „0“ prsteni. Dvo-polni ili četvero-polni asinkroni motor s mokrim rotorom posjeduje samozaštitu radi povećanja otpornosti.

o ovakvim pumpama prica spoki

exAzriel
05.03.2009., 20:02
znači rječ je o asihronim motorima?

CottonEyeJoe
10.03.2009., 13:01
imam ja pitanje..

imam utičnicu (ugradna kutija, ali nema još utičnice), i ima tichino cijev od te kutije pa do tavana...u tichino cijevi mi je tv kabel, znači, od antene do tv-a...

nemam pojačalo jer mi još ne treba, slika je dosta dobra...

ako bi u tu tichino cijev ugurao i 3 P-vodiča kojima bi struju doveo isto do te utičnice, da li će biti kakvih smetnji u signalu?

jer kada sam radio sobu napravi sam si utičnicu za Tv (iako nema utičnice, samo je kutija, i iz nje viri kabel za TV), a nisam si za struju napravio u blizini (budala:confused:)..najbliža utičnica mi je 1,5m udaljena, a ružno izgleda kada tamo tv priključim...čak i da koristim produžni...

kerbi
10.03.2009., 14:43
Mislim da nebi trebalo biti problema ako koristiš kvalitetan koaksijalni kabal. Al sa Pevec koaksijalcima 90% će slika zezati.

kuro
10.03.2009., 22:11
Od kutije za osigurace do potrosaca (protocnog bojlera) je podzbukno direktno (bez povezivanja s drugim potrosacima) postavljen 5-zilni kabel za trofaznu struju. Svaka faza je na svom osiguracu. E sad, dogadja se sljedeca situacija:

- kada su sva 3 osiguraca ukljucena, na kraju svake zile (osim nule i uzemlj.) ima napona (ocekivano)
- kada je samo osigurac br.2 iskljucen, a ostala 2 ukljucena, takodjer na kraju svake zile ima napona, s time da za zilu br.2 svjetlo u ispitivacu napona svjetli malo slabije (neocekivano?)
- kada je samo osigurac br.1 ili br.3 iskljucen, a ostala 2 ukljucena, na njihovom kraju nema napona (ocekivano)

Zasto se ovo dogadja? Bio mi je jedan elektricar i promijenio osigurace ali problem je ostao. Inace, za ovo ne bi ni znao da mi se nije pokvario protocni bojler koji je bio spojen na ovaj trozilni kabel.
Meni kao laiku se cini da bi razlog mogao biti ostecen kabel (npr. ako je nesto pricvrsceno na zid tiplom), ali to mi je trsko provjeriti jer ne znam gdje kabel prolazi buduci da sam u stan nedavno uselio.
Sto predlazete?

glupko
10.03.2009., 23:15
Od kutije za osigurace do potrosaca (protocnog bojlera) je podzbukno direktno (bez povezivanja s drugim potrosacima) postavljen 5-zilni kabel za trofaznu struju. Svaka faza je na svom osiguracu. E sad, dogadja se sljedeca situacija:

- kada su sva 3 osiguraca ukljucena, na kraju svake zile (osim nule i uzemlj.) ima napona (ocekivano)
- kada je samo osigurac br.2 iskljucen, a ostala 2 ukljucena, takodjer na kraju svake zile ima napona, s time da za zilu br.2 svjetlo u ispitivacu napona svjetli malo slabije (neocekivano?)
- kada je samo osigurac br.1 ili br.3 iskljucen, a ostala 2 ukljucena, na njihovom kraju nema napona (ocekivano)

Zasto se ovo dogadja? Bio mi je jedan elektricar i promijenio osigurace ali problem je ostao. Inace, za ovo ne bi ni znao da mi se nije pokvario protocni bojler koji je bio spojen na ovaj trozilni kabel.
Meni kao laiku se cini da bi razlog mogao biti ostecen kabel (npr. ako je nesto pricvrsceno na zid tiplom), ali to mi je trsko provjeriti jer ne znam gdje kabel prolazi buduci da sam u stan nedavno uselio.
Sto predlazete?

To što ti se pojavljuje je najobičniji indukcijski napon.
Evo provjere :
Kažeš da ti se to događa kada su prvi i treći osigurač aktivni a drugi isključen (imaš slabiju indikaciju na ispitivaču ) ako je tako onda samo probaj sljedeće :
dok je ta situacija stavi ispitivač NA tu isključenu fazu a drugom rukom ZATVORI strujni krug prema ZEMLJI tj dodirni bilo što što je uzemljeno.
Lampica u tom trenu više ne smije svijetliti , ako zasvijetli jače onda imaš gadan problem , ali prvo probaj ovo .
OPREZ ruka u kojoj ti je ispitivač ne smije dodirivati FAZU

glupko
10.03.2009., 23:18
Pa daj probaj barem ppr ili pl da ne ideš sa čistim p vodičem uz niski napon .
Ne radi smetnji nego radi OPASNOSTI od Prenapona

user zoki
11.03.2009., 06:13
Nemoj se tako igrati strujom ,jer ako se cudiš takvom reakcijom ispitivaca ocito nemaš iskustva s njim .
Na oko jednostavan ,ispitivac nije bas neki puzdan alat u detektiranju napona .
Uzmi dva grala ,dvije žarulje ...spoji ih u seriju ,ako ne razumiješ nacrtam ti .
Iz svakog grla izvuci jednu žicu ,još bi bolje odgovarala pipalica od multimetra ...
S tim imaš alat koji detektira 380 V i 220 V ..znaci kad to spojiš na 380 V žarulje svjetle normalno ..a na 220V svjetle kao da tinjaju

CottonEyeJoe
11.03.2009., 06:23
Pa daj probaj barem ppr ili pl da ne ideš sa čistim p vodičem uz niski napon .
Ne radi smetnji nego radi OPASNOSTI od Prenapona

hm, tichino je 20mm, dok ruknem unutra koaksijalac, teško da će nešto deblje stati unutra...

uzet ću onda kvalitetniji koaksijalac i amen...

preporuke koji?

nn-st1
11.03.2009., 06:44
za početak bi ti bilo dobro da znaš da je grijač u bojleru obično spojen trofazno..

exAzriel
11.03.2009., 07:06

Sto predlazete?

gle sorry ali moram biti grub......
prvo pročitaj komentar od nn-st1.
Drugo sjedni si i razmisli kaj zapravo znaš o trofaznoj struji.
Treće sjedni i razmisli što znaš o spajanju grijača na 380 V.
Četvrto pozdravi električara koji ti je "rješavao" "problem", premda mislim da je čovjek shvatio sa kim ima posla, pa si je malo zaradio na gluposti drugoga.
Peto zašto misliš da bi oštečeni kabel u zidu, koji je probijen tiplom, i faze su mu brikane preko vijka, na svojim krajevima imao ispravne osigurače.
Šesto, ljudi daj probajte zapamtiti, OD STRUJE SE GINE.
To što je tebi očekivano ili neočekivano, je normalan zakon elektrotehnike.
>Dok se ti budeš čudom čudio, već bu ti Sv.Pero, mahao ključevima.
I zadnje, jebali vas ispitivači napona.
Sa ispitivačem napona možeš samo provjeriti jel si oprao uha jutros ili nisi!

exAzriel
11.03.2009., 07:08
hmda zaboravih...
Što je zapravo pitanje u ovom "problemu"?

kuro
11.03.2009., 07:37
E da sam ocekivao ovakav atak napravio bi anonimni account samo za ovaj topic:)
Hvala na odgovorima, bili su korisni. Inace, ja sam cijelu pricu malo pojednostavnio, ima tu jos toga sto bi objasnilo zasto je promatran taj 5-zilni kabel, ali sam skratio na dio za koji sam mislio da je bitan.
Ne radi se o mom stanu i problemi su uoceni jos davno:

1) kada se 1 osigurac (br.2) od bojlera poceo iskljucivati kad bi se bojler koristio, a svijetlo u spavacoj sobi bilo upaljeno (spojeno preko drugog osiguraca, napajan preko razlicite HEP-ove faze od one koja napaja osigurac br.2). Kada se svjetlo u spavacoj sobi ugasi prije tusiranja, osigurac br.2 se ne iskljucuje.
2) zarulja u spavacoj sobi precesto pregara
3) bojler se pokvario (znam da tu nema nista cudno, ali s obzirom na ostale probleme...)

Napravio sam ono ispitivanje koje mi je glupko rekao - ispitivac svjetli jace kad se dodirne slavina.

Mestar je bio i promijenio osigurace, ali nisam bio tu da ponovno testiram dok je jos tu nego sam kasnije pogledao i vidio da se nista nije promijenilo.

Pitanje je mogu li kupiti i spojiti novi (trofazni) bojler bez straha da ce se pokvariti zbog neispravne instalacije (ako je neispravna)?

kuro
11.03.2009., 07:39
za početak bi ti bilo dobro da znaš da je grijač u bojleru obično spojen trofazno..

Pa naravno, zasto mislis da ne znam?

nn-st1
11.03.2009., 08:15
Pa naravno, zasto mislis da ne znam?

zbog ovoga:

trofazno spojen grijač znači da su 3 grijača obično spojena u zvijezdu, i priključkom samo jedne faze na bilo koji kontakt - dolazi do napona i na preostala 2 kontakta..
osim u slučaju da je došlo do pregaranje jednog ili više grijača..
drugo, ispitivač napona nije pravo sredstvo za mjerenje napona, za tinjanje tinjalice treba struja manja 0.5 mA, a takva struje se može provući kroz vlažnu, oštećenu, naprašenu, zašporkanu instalaciju od vodiča koji jest pod naponom na druge metalne (vodljive) dijelove uređaja (ili instalacije koja inače nije pod naponom) čime ti stičeš dojam da su i ti djelovi pod faznim naponom, a zapravo nisu..
već probir lampa (prije spomenute dvije žarulje spojene u seriju) predstavlja sasvim upotrebljiv instrument..

kuro
11.03.2009., 08:21
zbog ovoga:

trofazno spojen grijač znači da su 3 grijača obično spojena u zvijezdu, i priključkom samo jedne faze na bilo koji kontakt - dolazi do napona i na preostala 2 kontakta..
osim u slučaju da je došlo do pregaranje jednog ili više grijača..
drugo, ispitivač napona nije pravo sredstvo za mjerenje napona, za tinjanje tinjalice treba struja manja 0.5 mA, a takva struje se može provući kroz vlažnu, oštećenu, naprašenu, zašporkanu instalaciju od vodiča koji jest pod naponom na druge metalne (vodljive) dijelove uređaja (ili instalacije koja inače nije pod naponom) čime ti stičeš dojam da su i ti djelovi pod faznim naponom, a zapravo nisu..
već probir lampa (prije spomenute dvije žarulje spojene u seriju) predstavlja sasvim upotrebljiv instrument..

Ok, hvala na objasnjenju. Je li ista mijenja cinjenica da sam sva ispitivanja vrsio tako da sam prije odspojio zice iz bojlera? Znaci, odspojio sam kabel, razdvojio vodove i vodovi su visili u zraku dok sam ja ispitivao napon na njima.

nn-st1
11.03.2009., 08:33
Ok, hvala na objasnjenju. Je li ista mijenja cinjenica da sam sva ispitivanja vrsio tako da sam prije odspojio zice iz bojlera? Znaci, odspojio sam kabel, razdvojio vodove i vodovi su visili u zraku dok sam ja ispitivao napon na njima.

itekako..
to bi značlo da je loš osigurač br 2.
kod isklapanja struja u njemu su nastale vodljive staze pa i kod isključenog prolaze slabe struje tim putem na drugi kontakt osigurača - što ti vidiš s ispitivačem kao napon..
druga 2 osigurača su ok.

inače,genijalno ti je pitat za savjet, a ne objasnit problem.. jel misliš da mi gatamo iz graha?

kuro
11.03.2009., 08:38
itekako..
to bi značlo da je loš osigurač br 2.
kod isklapanja struja u njemu su nastale vodljive staze pa i kod isključenog prolaze slabe struje tim putem na drugi kontakt osigurača - što ti vidiš s ispitivačem kao napon..
druga 2 osigurača su ok.

inače,genijalno ti je pitat za savjet, a ne objasnit problem.. jel misliš da mi gatamo iz graha?

...Bio mi je jedan elektricar i promijenio osigurace ali problem je ostao...
(vidi prvi post)

Znaci, isti problem je ostao i nakon promjene osiguraca.

nn-st1
11.03.2009., 09:14
pročitaj ponovo..

ako nije osigurač, onda je kabel ili kontakti na kabelu...
inače osigurač prvi ode, pa ti je zato i promjenjen..

Cop_killer
11.03.2009., 09:36
Može li se spojiti napa i bojler na jedan osigurač od 16A?
I još jedno pitanje, mogu li spajati 2,5 mm dolaza na 1,5 odlaza?
Tu se radi o utičnicama na kraju kuće gdje imam jedan reflektor s vanjske
strane pa da ne vućem toliku duljinu kabela opet samo za reflektor?
A u kupaoni bi trebao imat glavno svjetlo i nadsvjetlo, pa sad me muči
da li trebam vući 2,5 mm za nadsvjetlo jer bi mogao doći ormarić na kojem
bi bilo to nadsvjetlo i utičnica a ako ne dolazi onda ?

mazgov
11.03.2009., 12:28
povuci sa 16 A osigurača bojler i napu , ali u samoj napi postavi osigurač adekvatan snazi elektro motora nape , može i onaj u kućištu s staklenim osiguračem , nije baš po pe-esu , al će zadovoljit

sa debljeg kabela prijeđi na tanji , s obzirom da ti nisu jaki potrošači i nebi trebalo biti problema

aammaatteerr
11.03.2009., 19:07
:ne zna:hello.imam mali problem tako da može kratko mišljenje.Radio doma spušteni strop i bubnuo halogenke.Nakon 2 mjeseca su mi 2 riknule .jedan lik mi kaže da sam ih trebao spajati sa 4 kvadrata žicama umjesto 2,5 kao što sam ja radio te da je to razlog što je crkla.Veli da će pregoriti svako malo zbog tankih žica.S obzirom da je jedna 28 kuna a imam ih 14 baš me i ne veseli da ih mjenjam svako malo.Dali je lik u pravu???:s

exAzriel
11.03.2009., 19:18
:ne zna:hello.imam mali problem tako da može kratko mišljenje.Radio doma spušteni strop i bubnuo halogenke.Nakon 2 mjeseca su mi 2 riknule .jedan lik mi kaže da sam ih trebao spajati sa 4 kvadrata žicama umjesto 2,5 kao što sam ja radio te da je to razlog što je crkla.Veli da će pregoriti svako malo zbog tankih žica.S obzirom da je jedna 28 kuna a imam ih 14 baš me i ne veseli da ih mjenjam svako malo.Dali je lik u pravu???:s

e sad...
Ako su halogenke na 220 V, onda je OK da si povukao 2,5 kvadrata.
Ako pak imaš transformator, onda si trebao ovisno o dužini, staviti 4 ili 6 kvadrata vodić.
Zašto?
Jednostavno zato što ti je na krajnjim žaruljicama, niži napon, pa ti te halogenke slabije svjetle.
No to nije razlog zašto izgaraju.
Halogenke su jako osjetljive žaruljice, nesmiješ ih dirati prstima kod postavljanja, nesmiju biti u vlažnoj prostoriji, ne bi smjele biti u kuhinji di isparava masnoća.
Neznam kakav ti je spušteni strop, no postoji mogućnost, da halogenka nema protok zraka, pa se grije i izgara, ili ti se iznad stropa skuplja vlažni zrak, pa ti halogenke izgaraju.
Drugim rječima, to su ti veselja vezana uz halogenu rasvjetu, navikni se jer ćeš ih i dalje mjenjati nekim tempom..
Iskustvo mi pak govori, da su halogenke na 220 V, dugotrajnije nego one koje su na 24.......a

glupko
11.03.2009., 19:40

e sad...
Ako su halogenke na 220 V, onda je OK da si povukao 2,5 kvadrata.
Ako pak imaš transformator, onda si trebao ovisno o dužini, staviti 4 ili 6 kvadrata vodić.
Zašto?
Jednostavno zato što ti je na krajnjim žaruljicama, niži napon, pa ti te halogenke slabije svjetle.
No to nije razlog zašto izgaraju.
Halogenke su jako osjetljive žaruljice, nesmiješ ih dirati prstima kod postavljanja, nesmiju biti u vlažnoj prostoriji, ne bi smjele biti u kuhinji di isparava masnoća.
Neznam kakav ti je spušteni strop, no postoji mogućnost, da halogenka nema protok zraka, pa se grije i izgara, ili ti se iznad stropa skuplja vlažni zrak, pa ti halogenke izgaraju.
Drugim rječima, to su ti veselja vezana uz halogenu rasvjetu, navikni se jer ćeš ih i dalje mjenjati nekim tempom..
Iskustvo mi pak govori, da su halogenke na 220 V, dugotrajnije nego one koje su na 24.......a

Htio bih se samo nadovezati na izrečeno ...
Znači bilo da su 220V ili 24V trebao si povući 2.5"PL ili 4"PL tj licnasti .. ,.

glupko
11.03.2009., 19:42
hm, tichino je 20mm, dok ruknem unutra koaksijalac, teško da će nešto deblje stati unutra...

preporuke koji?

Pa stane ti još i kabel za telefon uz to "ako" je flexi cijev r20mm

sky_
11.03.2009., 19:53
Pitanje.

Kakvi se bužiri za struju stavljaju u potkrovlje.
Znači oni se pričvrčuju za grede na nekim mjestima.
Znam da postoje oni metalni ali vjerojatno ima nešto slično tome a da nije toliko skupo.

exAzriel
11.03.2009., 20:03
ima kaloflax, nešto su jeftiniji, i glodavci ih ne vole...
materijal je neka gumirana plastika....

aammaatteerr
11.03.2009., 20:09
Htio bih se samo nadovezati na izrečeno ...
Znači bilo da su 220V ili 24V trebao si povući 2.5"PL ili 4"PL tj licnasti .. ,.

licnaste jesu i od njih 14 -5 ih je iznad šanka u kuhinji od toga je jedna izgorila.Nemam transformator.Čuo sam da je on pametniji za one halogenke koje su fixne jer da kao oće požutit strop od zagrijavanja.U potkrovlju sam,iznad njih je na jednom dijelu 50 cm prostora(višem)a na nižem 20 cm.Iznad šanka 20 i 15 cm:Po proizvođačkoj uputi je min 15 cm tako da prostora ima.Kaj se tiće pare onda bi pretpostavljam ošla ona do zida oko koje nema luft sa svih strana a ne treća u nizu od 5.Neznam koliko sam dobro objasnio.

glupko
11.03.2009., 20:13

preporuke koji?

Pitanje.

Kakvi se bužiri za struju stavljaju u potkrovlje.
Znači oni se pričvrčuju za grede na nekim mjestima.
Znam da postoje oni metalni ali vjerojatno ima nešto slično tome a da nije toliko skupo.

Metalni su ti tzv. Sapa cijevi i koriste se kao visoki stupanj zaštite od meh. oštečenja kablova (ukapanje u zemlju )
Plastični su ti Flexi cijevi (Samogasive) koriste se za zaštitu od vanjskih utjecaja na kablove (temp. prašina...) te u izvedbi instalacije u betonu kada se prvo vuku cijevi a onda instalacija
A ti u potkrovlju možeš komotno povući i plastične kanale sa poklopcima (ako imaš drvene grede puno je jednostavnije i brže od postavljanja flexi cijevi).

exAzriel
11.03.2009., 20:15
licnaste jesu i od njih 14 -5 ih je iznad šanka u kuhinji od toga je jedna izgorila.Nemam transformator.Čuo sam da je on pametniji za one halogenke koje su fixne jer da kao oće požutit strop od zagrijavanja.U potkrovlju sam,iznad njih je na jednom dijelu 50 cm prostora(višem)a na nižem 20 cm.Iznad šanka 20 i 15 cm:Po proizvođačkoj uputi je min 15 cm tako da prostora ima.Kaj se tiće pare onda bi pretpostavljam ošla ona do zida oko koje nema luft sa svih strana a ne treća u nizu od 5.Neznam koliko sam dobro objasnio.

jesi dobro si objasnio...
znači nije izgorila zadnja u nizu, nego treća.
To je dokaz da ti električareva dijagnoza nije točna...
Pomiri se sa tim da ćeš ih mjenjati često...
Iskustvo mi pak govori da su dugorajnije, i jeftinije halogenke sa grlom GU-10, ti vjerovatno imaš one sa kontaktima ko igla...
neznam napamet oznaku grla......

glupko
11.03.2009., 20:17

Onda jednostavno nemaš sreće naišo si na nekvalitetni paket ili je do onoga što ti je rekao exAzriel pazi pri izmjeni ne diraj ih rukama jer im to šteti...

oktalz
11.03.2009., 20:56
Možeš spojiti napu i bojler na 16A osigurač.Možeš spajati 1.5mm na 2.5mm.Kad već vučeš,za nadsvjetlo vuči 2.5mm2 tako da kasnije možeš spojit kaj hoćeš,iako bi i slabiji presjek izdržao fen ili slično trošilo ali nije po PS-u.

oktalz
11.03.2009., 21:00
povuci sa 16 A osigurača bojler i napu , ali u samoj napi postavi osigurač adekvatan snazi elektro motora nape , može i onaj u kućištu s staklenim osiguračem , nije baš po pe-esu , al će zadovoljit

sa debljeg kabela prijeđi na tanji , s obzirom da ti nisu jaki potrošači i nebi trebalo biti problema

Kolega vi imate na svom razvodnom ormaru osigurač 6A za napu?

Cop_killer
12.03.2009., 11:08
Hvala na savjetima!

aammaatteerr
12.03.2009., 16:38
ex , baš dobro što si spomenuo jer nisam znao kako da u par riječi napišem.Nisu na iglice(te su jeftinije oko 10 kn kom)negote: FSL jdr-c-gu10.Akosu inače takve da bi stalno rikavale dat ću 1200 kn za nove sa iglicama pa sam miran a ako sam naletio na loše žarulje(u kompletu sa "nosačima" onda ču mjenjati kad koja rikne pa kad ih sve izmjenim ,miran sam

exAzriel
12.03.2009., 16:50
sa grlom GU-10 su dugotrajnije...
a ništ, mjenjaj ih kad riknu, ali nastoj ne dirati golim prstima kad ih montiraš, i vrlo važno, ženi zabrani da ih briše krpom....

aammaatteerr
12.03.2009., 19:06
e,da još jedan problem.Iste te halogenke su serijski povezane sa velikim dvostrukim okruglim svijetlima(ko u bolnicama fi 25 cm)Prekidač nije klasični nego na kotač da se pali postepeno.Kad sam ih spojio i upalio sve štima osim što se velike ne pale postepeno nego ili rade ili ne dok male mogu rihtati jačinu,međutim to znam zašto.Nego,kad ih ugasim,ove velike s vremena na vrijeme lagano trepere(po mraku se vidi samo ako pogledaš u njih inaće se ni ne kuži.Moj je dojam da kroz prekidač ipak ide struje ali mi nije jasno zašto onda ne zasvijetli kak bog zapoveda.Jel bi to bio problem u prekidaču??

exAzriel
12.03.2009., 19:11
nije problem u prekidaču.....
ove za koje ti veliš da su velike, pretpostavljam da su štedne???
ako su štedne, radi se o induktivitetu, oscilatoru i tako to...
usput gasiš da potenciometar okreneš skroz na lijevo, ili ga pritsneš ko pravi prekidač?

glupko
12.03.2009., 22:15
E da sam ocekivao ovakav atak napravio bi anonimni account samo za ovaj topic:)
Hvala na odgovorima, bili su korisni. Inace, ja sam cijelu pricu malo pojednostavnio, ima tu jos toga sto bi objasnilo zasto je promatran taj 5-zilni kabel, ali sam skratio na dio za koji sam mislio da je bitan.
Ne radi se o mom stanu i problemi su uoceni jos davno:

1) kada se 1 osigurac (br.2) od bojlera poceo iskljucivati kad bi se bojler koristio, a svijetlo u spavacoj sobi bilo upaljeno (spojeno preko drugog osiguraca, napajan preko razlicite HEP-ove faze od one koja napaja osigurac br.2). Kada se svjetlo u spavacoj sobi ugasi prije tusiranja, osigurac br.2 se ne iskljucuje.
2) zarulja u spavacoj sobi precesto pregara
3) bojler se pokvario (znam da tu nema nista cudno, ali s obzirom na ostale probleme...)

Napravio sam ono ispitivanje koje mi je glupko rekao - ispitivac svjetli jace kad se dodirne slavina.

Mestar je bio i promijenio osigurace, ali nisam bio tu da ponovno testiram dok je jos tu nego sam kasnije pogledao i vidio da se nista nije promijenilo.

Pitanje je mogu li kupiti i spojiti novi (trofazni) bojler bez straha da ce se pokvariti zbog neispravne instalacije (ako je neispravna)?

Sto predlazete?

...Bio mi je jedan elektricar i promijenio osigurace ali problem je ostao...
(vidi prvi post)

Znaci, isti problem je ostao i nakon promjene osiguraca.

Pročitaj ove citate i reci mi što tu ne štima !?
Ovdje j... lud zbunjenog!
Šta ti misliš exAzriele?

exAzriel
13.03.2009., 06:30
mislim da čovjek treba iz početka napisati što ga zapravo muči...
počeo je sa bojlerom, a završio sa triper kombinacijama gasi svjetlo prije tuširanja i slično...
nemam što reči više o temi, osim da nemam vremena crtati i razmišljati što je pisac htio zapravo reči.....

kerbi
13.03.2009., 09:01
Ma čovjek pojma nema gdje mu šta spojeno, ili mu je instalacija kompletno u kurcu tak da mu nikakva zamjena osiguraća nemre pomoć. Po meni to sve oko razvodne ploće treba raskopat vidjeti gdje šta ide i nanovo pospajati (ako se može bez zamjene kablova).

aammaatteerr
13.03.2009., 14:45
nije problem u prekidaču.....
ove za koje ti veliš da su velike, pretpostavljam da su štedne???
ako su štedne, radi se o induktivitetu, oscilatoru i tako to...
usput gasiš da potenciometar okreneš skroz na lijevo, ili ga pritsneš ko pravi prekidač?

štedne su žarulje.Ovo dalje baš i ne kužim kaj si napisao i zadnje :kotač,znači okretom ga gasim i na kraju pod rukom osjetim kao klik.Aha induktivitet-to bi bilo kao da nije spoj pritegnut kak treba jel???

exAzriel
13.03.2009., 16:53
Aha induktivitet-to bi bilo kao da nije spoj pritegnut kak treba jel???

ma nije ali nema veze...
za štedne žarulje bi trebao čini mi se postojati poseban dimer.........

glupko
13.03.2009., 19:30
Obične štedne žarulje se ne mogu dimati tj. ne može se reducirati jačina svjetla bez tzv. "DALI sistema". Ali ako baš hočeš smanjiti jačinu svjetla bez velike investicije imaš za kupiti "štedne" žarulje sa ugrađenom slabom halogenkicom , inače se koriste baš kao "potrebna noćna rasvjeta" (trgovine i sl.)

exAzriel
14.03.2009., 18:11
neznam di sam to točni konstatirao, pa ću to ovdje napisati.
Evo javno se ispričavam kolegi pod nickom glupko, jer sam ga pobrkao sa jednim rezidentnim i dosadnim trollom!

glupko
14.03.2009., 19:39
neznam di sam to točni konstatirao, pa ću to ovdje napisati.
Evo javno se ispričavam kolegi pod nickom glupko, jer sam ga pobrkao sa jednim rezidentnim i dosadnim trollom!

:s exAzriel-e stvarno si prava ljudina ! Svaka čast.:kava:

klik_x
15.03.2009., 17:23
Dal netko zna kako se ugrađuje portafon? trebao bi ga provesti u dva stana i uzeo sam portafon sa dvije slušalice, Sad me zanima da li struja treba ići u svaku slušalicu ili ide samo van na vanjsku jedinicu i ako netko ima shemu što kuda i kako ide. Hvala

exAzriel
15.03.2009., 20:04
Dal netko zna kako se ugrađuje portafon? trebao bi ga provesti u dva stana i uzeo sam portafon sa dvije slušalice, Sad me zanima da li struja treba ići u svaku slušalicu ili ide samo van na vanjsku jedinicu i ako netko ima shemu što kuda i kako ide. Hvala

dobio si shemu spoja sa portafonom.
Drži se sheme i sve bu OK.
No ima jedna mala caka, koja ne piše u shemi, ali eto neću ti je reči.

klik_x
16.03.2009., 06:37
A baš nemoj... ima jedna caka što ja mislim o tebi, ali eto neću ti je reći... :rofl:

aammaatteerr
16.03.2009., 07:05
Obične štedne žarulje se ne mogu dimati tj. ne može se reducirati jačina svjetla bez tzv. "DALI sistema". Ali ako baš hočeš smanjiti jačinu svjetla bez velike investicije imaš za kupiti "štedne" žarulje sa ugrađenom slabom halogenkicom , inače se koriste baš kao "potrebna noćna rasvjeta" (trgovine i sl.)

žarulje svjetle plavo tako da mi netreba njih smanjivati nego kad ih ugasim da su ugašene a ne da od dvije koliko su u okviru jedna "vibrira".Bojim se u najboljem slučaju da bi ta mogla brzo riknuti.

exAzriel
16.03.2009., 07:06
A baš nemoj... ima jedna caka što ja mislim o tebi, ali eto neću ti je reći... :rofl:

funckionalno nije uopće bitna...nego je stvar u smetnjama....
znači drž se sheme i ne pitaj puno........

glupko
16.03.2009., 09:11
žarulje svjetle plavo tako da mi netreba njih smanjivati nego kad ih ugasim da su ugašene a ne da od dvije koliko su u okviru jedna "vibrira".Bojim se u najboljem slučaju da bi ta mogla brzo riknuti.

Ne znam šta da ti kažem ; pogledaj spoj grla i perca u grlu možda ima slab kontakt ili sl. pa ju onda lagano ubija jer ima elektronsko paljenje i svaka anomalija mreže joj jako smeta ...

glupko
16.03.2009., 09:29
Kao što ti je ex rekao drž se sheme!
Prvo struja "napajanje" ide većinom na trafo pa sa njega na zvono , na slušalice i elektro-bravu a dalje ovisno o tipu portafona ......nisu svi isti!!!!!!

frantz 3003
16.03.2009., 13:08
Dobar dan! Imam einhelov dvotaktni agregat od 650 W na vikendici koji dosta nemirno radi i oscilira u naponu. Npr. žarulja žmiga a kada se ugasi televizor u dvd dođe prejaki napon i ako ga brzo ne ištekam izgorio bi. Da li bi pomogao kakav prenaponski kabel ili možda neki stabilizator? Bio bih zahvalan ako je netko imao slična iskustva i pomogao mi!

glupko
16.03.2009., 21:11
Ako ti žarulja "žmiga" i u radu bez opterećenja tj kad je sama na agregatu onda se bojim da tu nema pomoći .

CottonEyeJoe
17.03.2009., 12:16
ajde imam ja jedno pitanje....

dakle rata u kući u kojoj nije bilo nikoga (radio je samo zamrzivač) bila je 48,00kn...

ok,ja se doselio oko 10-tog mjeseca prošle godine, i plačao redovito malo više, oko 60kn..s tim da je bilo i pretplate 110kn...

i tuf, danas dobijem račun (išao je novi izračun za prošli 6 mjeseci), rata se povečala na 60kn, ali dug je jebenih 600kn...

?!??!?!!????kako????wtf???

ok,sve razumijem što je dug, što je ovo što je ono...

ali ako sam ja u tih 6 mjeseci i nabio duga oko 600kn, a rata je bila 48kn, ona bi po nekoj teoriji rata sad trebala biti 148kn...

znači, svaki mjesec sam potrošio po 100kn više, puta 6 mjeseci, to je 600kn...600kn duga i 100kn veća rata..

ali meni je rata uvečana na 60kn, a dug je 600kn...

isto se dogodilo i mojim roditeljima, i susjedima,svima..

mojim roditeljima je rata bila 490kn, i imali su pretplate...
sad po novom im je rata 480kn, ali imaju duga oko 400kn...

s tim da troše još manje,jer sam se ja odselio..

prije nego što odem u elektru, zanima me što mislite o ovome? jer lud sam,svi su ludi,čini se da hep pokušava nešto i nekog opljačkati..

glupko
17.03.2009., 17:45
Pa nećeš baš ppuno postići odlaskom u HEP jer su tamo sve kreteni , a to da pljačkaju i varaju nije ništa novo sjeti se naplate po limitatoru...
Monopol je čudna stvar.

exAzriel
17.03.2009., 19:22
prije nego što odem u elektru, zanima me što mislite o ovome? jer lud sam,svi su ludi,čini se da hep pokušava nešto i nekog opljačkati..

ne pljačkaju baš doslovno nego se kreditiraju...
Nisi jedini, tako je prošli mjesec bilo na cjelom području V.G....
odi se žaliti, i lijepo im logično objasni.
Ako imam pretplatu, kako mi se rata povećala...
usput dvije stvari su u pitanju, jedna je APP, a druga je da očekuju poskupljenje struje.....

CottonEyeJoe
18.03.2009., 06:32
mislim da sam skužio da možda i nisam u pravu..:p

za prošlih 6 mjeseci sam plačao 60kn, rata je bila 48kn...bilo je i pretplate 110kn...

i sad kad je stigao račun i izvještaj koliko sam potrošio u tih prošlih 6 mjeseci, ispalo je da sam potrošio i tu svoju pretplatu, i tih 60kn kaj sam plačao, i još za 600kn više struje...

znači, 600kn je dug...

sa tom potrošnjom mi ispada da mi je rata oko 180kn...

neznam kako su to onda krivo izračunali kad su mi i za sljedećih 6 mjeseci ratu stavili 60kn...
a vidljivo je koliko sam trošio...

koliko vi imate struje?

ima tko kakve savjete kako ušparati?meni najviše troše bojleri, u kupaoni i kuhinji...

sist
18.03.2009., 19:57
Za početak promjeni obične žarulje sa štednima, bojler pali samo kada trebaš
toplu vodu, piši stanje brojila svaki mjesec da vidiš učinak.
Također provjeri kakvo brojilo imaš, ako je dvotarifno o.k. ako ne možeš ga ugradit.
Kada mjenjaš aparate kupuj nove sa A ili A+ oznakom za potrošnju, itd....

m111
18.03.2009., 20:42
a gnjavis brate s tim ratama i potrosnjom..stvar je jednostavna,imas brojilo koje ocitavas,vodi evidenciju,zbrajaj,oduzimaj i vidit ces i sam koliko trosis..struja je poskupila u zadnje,tako da ako imas jednotarifno,mozes slobodno sa 90 lipa mnozit..

tomijek123
18.03.2009., 21:48
Pozdrav, javljam se prvi puta, imam dva pitanja!

Radi se o prikljucku na obitelj. kucu! Prikljucak je trofazni izveden podzemnim kablom u ciju grabu je ubacen uzemljivac (poc. traka). RO je ugrađen od strane elektre u paketu sa prikljuckom. Vod NULE na ulazu u FID sklopku nije kratko spojen sa PE sabirnicom. Dolazim do dileme dali da ostavim tako ili da ih spojim zajedno. Pitanja su slijedeca:

- Sto kazu propisi da li je bolje da se ti vodovi spoje zajedno ili moze ostat tako kako su ga elektrasi spojili? Na to pitanje me potaklo to sto sam se sreo sa nekoliko novih prikljucaka koji imaju to po defaultu spojeno!!

-Da li kod tako kratko spojenih vodova, u slucaju nestanka dolazne nule, postojece uzemljenje moze sprijeciti prolaz napona kroz neki veci potrosac (grijac) prema Nultom vodicu, te tako sprijeciti skok napona na uticnicama (pregaranje uređaja)?

Bavim se automatikom (izrada el.ormara) te nemam iskustva na kucnim instalacijama...
Sorry ak sam nekaj krivo postao ili nekome replayao...

Downtown
18.03.2009., 22:04
-Da li kod tako kratko spojenih vodova, u slucaju nestanka dolazne nule, postojece uzemljenje moze sprijeciti prolaz napona kroz neki veci potrosac (grijac) prema Nultom vodicu, te tako sprijeciti skok napona na uticnicama (pregaranje uređaja)?

nisam neki strucnjak ali nije mi ovo jasno, ako nemas nule, nemas ni napona :ne zna:

tomijek123
18.03.2009., 22:13
kako nemas? Recimo da je na L1 fazi grijac, u slucaju nestanka Nule taj grijac posto ima mali otpor se ponasa kao obicna zica, te kroz njega na Nulti vodic dođe napon na sve plave zice u kompletnoj instalaciji. Na nekoj drugoj uticnici koja je napojena sa L2 faze imas fazu L2 i na plavoj zici fazu L1, sto ukupno daje
380 - 400V minus pad napona na grijacu...

Downtown
18.03.2009., 22:20
kako nemas? Recimo da je na L1 fazi grijac, u slucaju nestanka struje taj grijac posto ima mali otpor se ponasa kao obicna zica, te kroz njega na Nulti vodic dođe napon na sve plave zice u kompletnoj instalaciji. Na nekoj drugoj uticnici koja je napojena sa L2 faze imas fazu L2 i na plavoj zici fazu L1, sto ukupno daje
380 - 400V minus pad napona na grijacu...

sori sad tek vidim da si napisao da ide trofazni prikljucak
moj bed :flop:

exAzriel
19.03.2009., 06:07
- Sto kazu propisi da li je bolje da se ti vodovi spoje zajedno ili moze ostat tako kako su ga elektrasi spojili? Na to pitanje me potaklo to sto sam se sreo sa nekoliko novih prikljucaka koji imaju to po defaultu spojeno!!

...

Propisi kažu, da spajaš tako kako elektra zahtjeva.
Ako traže da brikaš, onda brikaš, ako kažu da nesmiješ brikati onda nesmiješ...

sist
19.03.2009., 07:05
U Hrvatskoj je večina niskonaponske mreže izvedena u TN-C-S izvedbi što znači da su nula i uzemljenje objedinjeni u jednoj žici do KPMO ormara. Zato se u KPMO kratko spajaju nula sa mreže i uzemljenje objekta što je i napravljeno u tvornički izrađenim ormarima. U instalaciji poslje KPMO nula i uzemljenje se ne spajaju.

frantz 3003
19.03.2009., 07:38
Ako ti žarulja "žmiga" i u radu bez opterećenja tj kad je sama na agregatu onda se bojim da tu nema pomoći .

Bok.Kad se agregat malo zagrije onda žmiga manje. Kaj ne bi pomoglo da stavim prenaponski kabel da mi ne skuri dvd ili televizor, to kaj žmiga mi i ne smeta previše ili nemam drugog izbora nego kupit drugi agregat? Jel treba agregat imat možda kakvo uzemljenje- sad ga držim na debeloj šperploči ispod koje je beton

tomijek123
19.03.2009., 14:43
Propisi kažu, da spajaš tako kako elektra zahtjeva.
Ako traže da brikaš, onda brikaš, ako kažu da nesmiješ brikati onda nesmiješ...

A zasto se ti propisi razlicito tumace kod mog prikljucka, u odnosu na nekoliko novih prikljucaka kod kojih sam sreo to brikano u KPMOu. I sto ce se desiti ako jednom dovodni kabel ostane bez nule? Tko ce onda snosit stetu? Iz tog razloga sam postavio pitanje jer mi se ova druga solucija cini sigurnijom ali nisam siguran iz kojeg su to razloga ostavili razdvojeno.

tomijek123
19.03.2009., 14:52
U Hrvatskoj je večina niskonaponske mreže izvedena u TN-C-S izvedbi što znači da su nula i uzemljenje objedinjeni u jednoj žici do KPMO ormara. Zato se u KPMO kratko spajaju nula sa mreže i uzemljenje objekta što je i napravljeno u tvornički izrađenim ormarima. U instalaciji poslje KPMO nula i uzemljenje se ne spajaju.

Izgleda da je u Hrvatskoj vecina niskonaponske mreze izvedena KPMO-ima koji im padnu pod ruku, pa bio on u sustavuTN-C-S ili TN-S kao kod mene ovisno od proizvođaca, te svako provodi propise kako mu se da, a ne kako to uistinu treba bit izvedeno...

saandi
19.03.2009., 18:02
Da li mi netko moze reci koja je procedura za skidanje limitatora ili stavljanje veceg (sada imam 6kw) i koliko se to placa elektri?

glupko
19.03.2009., 18:42
Ako već imaš limitator HEP ti neće dati da ga skineš ali će ti pojačati zakupljenu snagu vrlo rado .
70 Kn je skidanje pečata + izlazak + rad + pečačenje (nisam siguran 100% ali mislim da tako naplaćuju) + pivo i kavica naravno .

exAzriel
19.03.2009., 18:46
Da li mi netko moze reci koja je procedura za skidanje limitatora ili stavljanje veceg (sada imam 6kw) i koliko se to placa elektri?

1600 kuna po kW plus pdv, plus ovo kaj ti je rekao glupko.....

saandi
19.03.2009., 19:37
:flop::flop::flop::flop:

svejedno, hvala na odgovoru...

sist
19.03.2009., 20:10
Izgleda da je u Hrvatskoj vecina niskonaponske mreze izvedena KPMO-ima koji im padnu pod ruku, pa bio on u sustavuTN-C-S ili TN-S kao kod mene ovisno od proizvođaca, te svako provodi propise kako mu se da, a ne kako to uistinu treba bit izvedeno...

Slušaj, pravila struke bi se trebali pridržavati svi, za priključak instalacije zakon bi ti trebalo biti ono što piše u EE suglasnosti. Slučaj da ostaneš bez nule je veoma rijedak. U dosadašnjem radu znam samo za jedan slučaj. Ženu je zdrmala struja na mješalici iznada kade, cijela je vodovodna instalacija bila pod naponom. Srećom nije bila u vodi kada se uključio bojler. Uzrok - na priključku pancer osigurača izgorio kabel nule, elektraši su spojili fazu na osigurač, a komad kabla od nule vjerovatno odrezali prekratko, ubacili komad 20 cm 2,5 kvadrata privremeno, tako je ostalo godinama dok nije izgorio taj komad, srećom pa nikoga nije ubilo. Inače priključak je 10 kvadrata, da je bilo spojeno kako spada nikada se nebi dogodilo.

par64
19.03.2009., 20:13
1600 kuna po kW plus pdv, plus ovo kaj ti je rekao glupko.....

To stoji ako je noviji priključak pa je plaćena cijena za 6 kw, 1.600 kn po kilovatu ali ako je stariji priključak tj. iz vremena kad se nisu ugrađivali limitatori i snaga nije ulazila u mjesečne obračune onda samo treba podnijet zahtjev hepu.

glupko
19.03.2009., 20:15
Kod mene u selu se kaže da pas nije srao uhvatio bi zeca !
Tko je tada završio na sudu !?

exAzriel
19.03.2009., 20:22
To stoji ako je noviji priključak pa je plaćena cijena za 6 kw, 1.600 kn po kilovatu ali ako je stariji priključak tj. iz vremena kad se nisu ugrađivali limitatori i snaga nije ulazila u mjesečne obračune onda samo treba podnijet zahtjev hepu.

i platiti dokup snage iznad 7,5 kW....
jer se 7,5 smatra prosjekom za kućanstvo.......
nego zašto bi netko tražio dokup snage ako nema limitator:confused:
a drugo, svi bumo dobili limitatore na 7,5 kW u dogledno vrijeme, ako hoćeš više, onda plati.....

Zjena
20.03.2009., 07:58
Pošto radim apartmane - cijeli kat čine 3 apartmana s 3 kuhinje i 4 kupaonice... Uglavnom, kada sam napravio raspored utičnica i svih potrošača (4 bojlera, 3 štednjaka, hladnjaci, klime od 3.5kw - tj. nekih 1kw potrošnje), došao sam do spoznaje da će mi trebati 24-25 osigurača (80% od 16A) i brzom računicom bi potrošnja mogla biti čak 20kw samo na tome katu. Zanima me da li će trofazni RO s dovodom od 5*6mm izdržati sve to pošto sam naišao na razna razmišljanja tipa da neće sve u isto vrijeme raditi pa hoće, a s druge strane ne želim da mi gost ostane bez el. energije. Molio bih nekoga, iz prakse, da mi odgovori koji presjek kabela i zašto. Kuća ima prizemlje i postojeći kat.
Hvala

glupko
20.03.2009., 08:51
Pa gledaj ovako to što si ti izračunao daje na znanje da bi ukupna max. struja iznosila cca.90A što bi ti u pravilu zahtjevalo kabel od 25mm* pa ti je moj savjet da ipak ostaviš to nekom stručnom da ti odradi izračun i potrošnje i izrade instalacije ...a ond pravac HEP & cash on the sun.

exAzriel
20.03.2009., 10:45
Pošto radim apartmane - cijeli kat čine 3 apartmana s 3 kuhinje i 4 kupaonice... Uglavnom, kada sam napravio raspored utičnica i svih potrošača (4 bojlera, 3 štednjaka, hladnjaci, klime od 3.5kw - tj. nekih 1kw potrošnje), došao sam do spoznaje da će mi trebati 24-25 osigurača (80% od 16A) i brzom računicom bi potrošnja mogla biti čak 20kw samo na tome katu. Zanima me da li će trofazni RO s dovodom od 5*6mm izdržati sve to pošto sam naišao na razna razmišljanja tipa da neće sve u isto vrijeme raditi pa hoće, a s druge strane ne želim da mi gost ostane bez el. energije. Molio bih nekoga, iz prakse, da mi odgovori koji presjek kabela i zašto. Kuća ima prizemlje i postojeći kat.
Hvala

postoji faktor istovremenosti....
e sad više ti neću reči, a sumnjam da ti to netko bude radio ili rekao za badava...
Postoje projektanti, platiš i onda klatiš...
Ako hoćeš u ozbiljni posao, onda se tako trebaš i ponašati.......

tomijek123
20.03.2009., 14:58
Slušaj, pravila struke bi se trebali pridržavati svi, za priključak instalacije zakon bi ti trebalo biti ono što piše u EE suglasnosti. Slučaj da ostaneš bez nule je veoma rijedak. U dosadašnjem radu znam samo za jedan slučaj. Ženu je zdrmala struja na mješalici iznada kade, cijela je vodovodna instalacija bila pod naponom. Srećom nije bila u vodi kada se uključio bojler. Uzrok - na priključku pancer osigurača izgorio kabel nule, elektraši su spojili fazu na osigurač, a komad kabla od nule vjerovatno odrezali prekratko, ubacili komad 20 cm 2,5 kvadrata privremeno, tako je ostalo godinama dok nije izgorio taj komad, srećom pa nikoga nije ubilo. Inače priključak je 10 kvadrata, da je bilo spojeno kako spada nikada se nebi dogodilo.

Googlao sam malo i zakljucio da se prije 10ak godina (prikljucak iz tih godina), koristio TN-S sistem, a danas se taj sistem odbacuje i prelazi na TN-C-S...
Prebrikat cu ga i nema greske!

Hvala na odgovorima...

saandi
20.03.2009., 15:09
a drugo, svi bumo dobili limitatore na 7,5 kW u dogledno vrijeme, ako hoćeš više, onda plati.....

ja imam limitator na 6kw i prikljucak je stariji. Limitator je stavljen naknadno prije valjda 15ak god. Znaci li to da bi mogao besplatno traziti da mi povecaju snagu na 7,5kw?

glupko
20.03.2009., 15:53
Ne bilo kako bilo svakako im nešto moraš platiti a i već za 7,5kW trebaš 10mm* a ako je stara instalacija čisto sumnjam da će ti dati na 6mm* ...

exAzriel
20.03.2009., 17:35
Googlao sam malo i zakljucio da se prije 10ak godina (prikljucak iz tih godina), koristio TN-S sistem, a danas se taj sistem odbacuje i prelazi na TN-C-S...
Prebrikat cu ga i nema greske!

Hvala na odgovorima...

bez dozvole HEP-a to ne smiješ raditi....
inače u nekim stvarima imaš krivu pretpostavku, ali imaj razumjevanja, neda mi se objašnjavati......

exAzriel
20.03.2009., 17:35
ja imam limitator na 6kw i prikljucak je stariji. Limitator je stavljen naknadno prije valjda 15ak god. Znaci li to da bi mogao besplatno traziti da mi povecaju snagu na 7,5kw?

ma platiti ćeš jer imaš limitator....

tomijek123
20.03.2009., 19:09
bez dozvole HEP-a to ne smiješ raditi....
inače u nekim stvarima imaš krivu pretpostavku, ali imaj razumjevanja, neda mi se objašnjavati......

Sory na govornom podrucju i nacinu na koji je tekst prikazan...
To je izvuceno iz nekog pdf-a pa nisam mogao zakaciti link...

T E H N I Č K A
P R E P O R U K A
ZA
PRIKLJUČKE OBJEKATA POTROŠAČA NA
NISKONAPONSKU MREŽU

5 Primjena standardizovanog sistema napajanja

5.1. U električnim instalacijama niskog napona koje se napajaju iz distributivne mreže dozvoljena je primjena:
 TN sistema, pri čemu mogu da se koriste zaštitni ureñaji prekomjerne struje (osigurači,
automatski instalacioni prekidači) i zaštitni ureñaji diferencijalne struje (ZUDS)
 TT sistema, pod uslovom da se koriste ZUDS.
5.2. U stambenim objektima kolektivne gradnje, stambeno-poslovnim i poslovnim objektima uvijek
se koristi TN-C-S sistem sa zaštitnim ureñajima prekomjerne struje (osigurači, automatski
instalacioni prekidači).
5.3. Ne preporučuje se primjena TT sistema ako se koriste pojedinačni uzemljivači i zaštitni ureñaji
prekomjerne struje (osigurači, automatski instalacioni prekidači), zbog teškoća da se postignu
propisane niske vrijednosti otpornosti rasprostiranja uzemljivača.
5.4. Objekti individualne gradnje, vikendice, kiosci i sl. koji su priključeni na nadzemnu nn mrežu,
obavezno se štite ZUDS u TT sistemu, ali se preporučuje primjena ZUDS i u TN sistemu.
Nazivna diferencijalna struja bira se shodno referentnim standardima, zavisno od
klasifikacije uticaja okoline, upotrebe i konstrukcije objekata (zgrada).
Ako se ZUDS koristi u TN sistemu, glavni zaštitni provodnik el. instalacije povezuje se sa
neutralnim provodnikom ispred ZUDS, ali je i tada obavezno korišćenje temeljnog uzemljivača
ili izvoñenje pojedinačnog uzemljivača čija otpornost rasprostiranja korespondira sa
diferencijalnom strujom zaštitnog ureñaja.
5.5. Svaki novi objekat u gradskim i prigradskim naseljima treba da ima izveden temeljni
uzemljivač i sprovedene mjere izjednačenja potencijala, bez obzira na to kakav sistem
napajanja se primjenjuje u objektu. Isto važi i za nove objekte u seoskim naseljima u kojima se
koristi TN sistem. Primjena temeljnih uzemljivača je preporučljiva, ali nije obavezna, u manjim
objektima seoskih naselja u kojima se koristi TT sistem.
Kod primjene TN-C-S sistema, uz zadovoljen uslov minimalnog presjeka zaštitno-neutralnog
provodnika spoljašnjeg ili unutrašnjeg priključka, veza zaštitnog i neutralnog provodnika
instalacija objekta izvodi se u priključnom prostoru mjerno razvodnog ormara i/ili glavne
razvodne table. Neutralni provodnik se ne smije poslije razdvajanja više uzemljiti.

exAzriel
20.03.2009., 19:21
gle neda mi se objašnjavati...
svaki HEP vodi svoju politiku.
Ono što vrijedi kod mene u Zagrebu, ili V.Gorici, ne vrijedi u Sisku.....
dobiješ EES i po njoj se ravnaš. i zapamti, pod kaznenom odgovornošču po njoj se ravnaš i ni po čemu drugome!
Dalje ako imaš FID sklopku, možeš ostati bez nule, FID će ubjek izbaciti, zapamti uvjek.
Evo lijepo te molim da ne objašnjavam dalje jer neda mi se....
Inače sve OK kaj se govora i pisma tiče.
Nisam ni ja baš oličenje pismenosti.........

tomijek123
20.03.2009., 19:33
gle neda mi se objašnjavati...
svaki HEP vodi svoju politiku.
Ono što vrijedi kod mene u Zagrebu, ili V.Gorici, ne vrijedi u Sisku.....
dobiješ EES i po njoj se ravnaš. i zapamti, pod kaznenom odgovornošču po njoj se ravnaš i ni po čemu drugome!
Dalje ako imaš FID sklopku, možeš ostati bez nule, FID će ubjek izbaciti, zapamti uvjek.
Evo lijepo te molim da ne objašnjavam dalje jer neda mi se....
Inače sve OK kaj se govora i pisma tiče.
Nisam ni ja baš oličenje pismenosti.........

Da bas, vjerojatno struja trci drugacije u Sisku za razliku od V.Gorice ili Zagreba...
Naravno, salim se! Samo kazem da sam pokrenuo tu temu jer sam primjetio tu razliku između susjedove izvedbe (nekoliko kuća dalje, noviji prikljucak) i moje izvedbe (stariji prikljucak).

Jos jednom pozdrav!!!

exAzriel
20.03.2009., 19:42
Da bas, vjerojatno struja trci drugacije u Sisku za razliku od V.Gorice ili Zagreba...

pa ne bi trebao davati tako paušalne ocjene...
naime svako područje ima svoje specifičnosti...
različito tlo, dakle otpor, različita opterećenja, različitu povijest elektrifikacije, različite dobavljače...
to ti je tak.....

exAzriel
20.03.2009., 19:43
(nekoliko kuća dalje, noviji prikljucak) i moje izvedbe (stariji prikljucak).

Jos jednom pozdrav!!!

a obdava imate isti tip priključka, to jest podzemno ili nadzemno?

tomijek123
20.03.2009., 19:51
a obdava imate isti tip priključka, to jest podzemno ili nadzemno?

Tocno tako, obojica podzemni (uvijek podzemnim, osim kada to nije moguce zbog tehnickih mogucnosti)...

tomijek123
20.03.2009., 19:59
Tocno tako, obojica podzemni (uvijek podzemnim, osim kada to nije moguce zbog tehnickih mogucnosti)...

Ma nema veze, probati cu kontaktirati nekoga iz elektre... Ne zelim ulaziti u neke dublje beskrajne polemike jer to nikamo ne vodi... Mislio sam ovdje samo dobiti neki precizan odgovor, ali snaci cu se drugdje...

par64
20.03.2009., 23:20

Netreba platit ništa za tu razliku do 7,5 kW zato što mu u EES vjerojatno nije ni naznačeno na koliko snage mu je priključak jer bi u protivnom dobio odmah i limitator.
Problem mu mogu predstavljati neka drugi tehnički problemi npr. presjek kabela kao što je naveo glupko, preopterečenost trafostanice i neke druge HEP-ove cake.

Čovjek je vjerojatno ugradio limitator na svoj zahtjev u periodu kada se mjesečno plačalo osim potrošenih kilovata i angažirana snaga čiji je iznos HEP u slučaju da nemaš limitator formirao na osnovu mjesečne potrošnje a znao je iznosit i po 15 kW (za monofazni priključak !?) pa pomnoženo sa oko 14 kn po kilovatu ,znala se skupi tu lijepa cifra a ni zašto.
Napominjem da su u tom periodu mnogi potrošači prešli sa trofaznog na monofazni priključak jer su tako mogli plačati manju angažiranu snagu.

Što se tiče toga da ćemo uskoro svi dobit limitatore,mislim da će to još pričekat.
HEP to namjerava ali prije toga svi koji živimo u zgradama i imamo priključke stare 30 i više godina moramo dobiti EES po kojem će nam se odredit koja je uopće snaga na koju ćemo biti limitirani.Cijela ta procedura oko papira i ugradnje nešto i košta a HEP je obavezan to napravit osvom trošku tako da sumjnam da će u ovoj ekonomskoj situaciji žurit.

exAzriel
20.03.2009., 23:28
Problem mu mogu predstavljati neka drugi tehnički problemi npr. presjek kabela kao što je naveo glupko, preopterečenost trafostanice i neke druge HEP-ove cake.

.

e vidiš to više nije problem potrošača...
kad imaš dokup snage, ili novi priključak dobiješ ispravan presjek kabela, i limitator.
No ako imaš stari priključak bez limitatora, onda si u određenoj zakonskoj rupi.
Ne pričam na pamet.
Kooperant sam jedne malo veće firme, koja je imala kabel presjeka za 33 kW.
Zbog potrebe posla snaga mu je narasla na 60 kW.
HEP se pravio blentav, i nisu htjeli postaviti trafo stanicu za tu snagu, nego su tražili da firma kupi trafo stanicu.
No mi smo dizali osigurače svake mjesec za jedan broj više.
Dok HEP nije u distibuciji počeo imati ozbiljnih problema na toj trafo stanici.
Pa su mu nakon dvije godine, postavili novu trafo stanicu, a jedini trošak mu je bio dizanje snage na 100kW..
Tako i ovaj potrošač, ako nema staru EES što vjerujem da nema, neka ništa ne peha po HEP-u, nego neka troši koliko može platiti-
i svi sretni i zadovoljni...
Inače za limitator te ništa ne trebaju pitati.
Samo dođu do KPMO, i postave limitator.
Između ostaloga zato su i zahtjevali da su KPMO van kuće.....

saandi
21.03.2009., 12:04
Netreba platit ništa za tu razliku do 7,5 kW zato što mu u EES vjerojatno nije ni naznačeno na koliko snage mu je priključak jer bi u protivnom dobio odmah i limitator.

Čovjek je vjerojatno ugradio limitator na svoj zahtjev u periodu kada se mjesečno plačalo osim potrošenih kilovata i angažirana snaga čiji je iznos HEP u slučaju da nemaš limitator formirao na osnovu mjesečne potrošnje a znao je iznosit i po 15 kW (za monofazni priključak !?) pa pomnoženo sa oko 14 kn po kilovatu ,znala se skupi tu lijepa cifra a ni zašto.
Napominjem da su u tom periodu mnogi potrošači prešli sa trofaznog na monofazni priključak jer su tako mogli plačati manju angažiranu snagu.

Što se tiče toga da ćemo uskoro svi dobit limitatore,mislim da će to još pričekat.
HEP to namjerava ali prije toga svi koji živimo u zgradama i imamo priključke stare 30 i više godina moramo dobiti EES po kojem će nam se odredit koja je uopće snaga na koju ćemo biti limitirani.Cijela ta procedura oko papira i ugradnje nešto i košta a HEP je obavezan to napravit osvom trošku tako da sumjnam da će u ovoj ekonomskoj situaciji žurit.

Najbolje da ja onda njih nazovem i vidim sta mogu, a sta ne. Ne kuzim sta je EES niti te presjeke kablova, a nema smisla da mi to objasnjavate... Instalacija je mijenjana po stanu prije 15-20 god, a limitator su jos starci ugradili jer je kao sto kazes tada bilo jeftinije tako.
Hvala svima na odgovorima.

par64
21.03.2009., 21:25
Inače za limitator te ništa ne trebaju pitati.
Samo dođu do KPMO, i postave limitator.
Između ostaloga zato su i zahtjevali da su KPMO van kuće.....

I onda kad "padne" limitator čekaj dežurnog iz HEP, ako nemaš ključ od KPMO a nebi ga smio imat :p.
Je li po unutrašnjosti zaživio taj sistem da je limitator u KPMO-u?
Ovdje je još praksa da se stavlja u katni razdjelnik (razvodni ormarić).

exAzriel
22.03.2009., 08:05
sve ovisi od HEP područja.....
neki stave u RO, neki u KPMO..
trofazni su uvjek u KPMO...
a inače taj ormarić nije sef da moraš imati ključ za otvoriti.....
treba ti samo deblji "šrafciger" :cerek:
p.s. još nisam sreo nekoga tko nema ključ od svojeg KPMO-a....

PLAVI GOLUB
22.03.2009., 10:11
za probu nađi žarulje na 240V, sad su ti vjerovatno 230 V.
Teško ćeš ih naći, ali daj si truda i kupi bar jednu!

evo od 10mj.imam te žarulje..i sve štima..

Azrijel ti dobra mačketino..hvala ti..:cerek:

exAzriel
22.03.2009., 10:21
evo od 10mj.imam te žarulje..i sve štima..

Azrijel ti dobra mačketino..hvala ti..:cerek:

nema frke.....
ja već zaboravio za to...
ajd budi ljubazna ili ljubazan i napiši di ih ima za kupiti...
teško ih je naći, a ljudi obično neznaju da se tako može rješiti jedan ozbiljan problem.....

PLAVI GOLUB
22.03.2009., 10:32
golubica..:mig:

ja sam si tu naručila..
http://www.immunomax.info/luks1.htm

čekala tjedan dana..kažu da se to jako rijetko traži..
pa sam brže bolje,kad sam skužila da šljaka naručila cijeli karton..:zubo:

CottonEyeJoe
24.03.2009., 10:34
da li postoji riješenje kada se dogodi da mi susjed koji je 4 kuće dalje vari, a meni božični šou u kući sa žaruljama? dakle, žarulje lagano blinkaju...

mreža je Al/Če, ali je kućni priključak SKS....

instalacija u kući je rađena prastarim PPR-om,koji postepeno mjenjam kako uređujem kuću...

osigurači su oni cilindrični koji gore tek kad se zapali kuća

kerbi
24.03.2009., 13:58
da li postoji riješenje kada se dogodi da mi susjed koji je 4 kuće dalje vari, a meni božični šou u kući sa žaruljama? dakle, žarulje lagano blinkaju...

instalacija u kući je rađena prastarim PPR-om,koji postepeno mjenjam kako uređujem kuću...

Ispravni cilindrični osiguraći su ti često puta osjetljiviji i pouzdaniji od automatskih. Jedina im je mana što su za jednokratnu upotrebu pa ih treba mjenjati kad pregore, a lokalni pametnjakovići onda u njih natrpaju licnatu žicu i to obićno onoliko koliko treba da prestanu pregarati bez da se pitaju zašto stalno pregaraju.

glupko
24.03.2009., 16:02
Ma to nema veze s osiguračima , stvar je u tome što je mreža do tvoje kuće vjerojatno dosta "oslabila" tj nemaš čistih 220-230 nego oscilacije s padovima napona pa kad još čiča počne švajsat ti imaš light show doma .
Izmjeri nazivni napon bez susjedovog švajsanja , pa ga odi zamoli da švajsa i onda mjeri (za norm. rad 220V).
Ako ti napon pada zovi HEP jer ti nitko drugi tu ne može pomoći...ustvari....

exAzriel
24.03.2009., 18:19

osim ovoga što ti je glupko napisao, možeš provjeriti prisjedne vijke...
ako su crni i nagoreni, onda je to razlog za light show..
u normalnim okolnostima oni češče izgaraju, no kako vidim ti si u njih stavio rebrasto željezo fi 8..
zlu ne trebalo....

CottonEyeJoe
25.03.2009., 05:59
osim ovoga što ti je glupko napisao, možeš provjeriti prisjedne vijke...
ako su crni i nagoreni, onda je to razlog za light show..
u normalnim okolnostima oni češče izgaraju, no kako vidim ti si u njih stavio rebrasto željezo fi 8..
zlu ne trebalo....

prisjedni vijci? što je to? kakvo rebrasto željezo?

cilindrični osigurači su ispravni, nisu krpani...

kad susjed ne var napon je malo preko 220V, a kad vari nemam pojma...trebao bi baš provjeriti...

inače sam i jako daleko od trafostanice, tako da je i tu jedan od razloga

glupko
25.03.2009., 15:51
Prisjedni vijci = jedan dio cijeline rastalnih osigurača koji služi tome da ograniči (limitira ) visinu osigurača (A) te da osigura dobru provodljivost između kape i podnožja osigurača . Razlikuju se po boji ( zelena , crvena , siva , žuta , plava..) . Načinjeni su od mesinganog vijka obloženog porculanskim prstenom.
Rebrasto željezo = armatura ( većinom šesnaestica).

exAzriel
25.03.2009., 18:00
Rebrasto željezo = armatura ( većinom šesnaestica).

da malo pojasnim rebrasto željezo u ovom kontekstu..
naime napisao je da pancir osigurači izgore kad se kuća zapali..
Moja osobna pretpostavka je da osigurači nisu original, nego ili su krpani, ili su predimenzionirani...
Pa kad tako nešto vidimo, u žargonu kažemo da je umjesto pancira stavljeno rebrasto željezo...
Zašto mi je to bitno.
Zato jer sam vidio nekoliko puta, da žarulje žmirkaju po kući.
Pretpostavka je da je to uslijed daljine do trafo stanice, i pada napona.
No ispostavilo se ne jedanput, da su u pitanju bili prisjedni vijci.
Kad su prisjedni vijci loši, jedan od simptoma je i žmirkanje rasvjete.
Pa ako su osigurači pravilno dimenzionirani, oni redovno izgaraju.
No ako je u pitanju "rebrasto željezo" osigurači ne izgaraju.
Ja bih prvo provjerio napon mreže, ali obavezno i promjenio prisjedne vijke...
koji se ionako moraju periodično mjenjati. Zato jesu kao posebni vijak izvedeni...

exAzriel
25.03.2009., 18:04
Usput kolega georgheri, je pred neko vrijeme tu napisao da se čeka poptpis zakona o standardizaciji i sukladnosti, koji treba donije ministrica Dropulić.
Zakon još nije potpisan, jer je došlo do malo šire svađe cehova.
Svi su uspjeli nešto izvuči, no najgore je prošla elektro struka.
Kako sad stoji, izvoditi elektro instalacije, bit će komplicirano ko baviti se lijekovima.
Postoji puno izmjena, previše papirologije, nekoliko zakonskih osigurača.
Budite majstori u toku, jer ako nebudete spremni, moči će te zatvari obrte, i početi saditi krumpire..
Koliko god taj zakon bio dobar radi eliminiranja sumnjivih fušera, toliko je prilično protekcionistički, i na taj način briše dosta ljudi iz posla.....

CottonEyeJoe
26.03.2009., 10:14
da malo pojasnim rebrasto željezo u ovom kontekstu..
naime napisao je da pancir osigurači izgore kad se kuća zapali..
Moja osobna pretpostavka je da osigurači nisu original, nego ili su krpani, ili su predimenzionirani...
Pa kad tako nešto vidimo, u žargonu kažemo da je umjesto pancira stavljeno rebrasto željezo...
Zašto mi je to bitno.
Zato jer sam vidio nekoliko puta, da žarulje žmirkaju po kući.
Pretpostavka je da je to uslijed daljine do trafo stanice, i pada napona.
No ispostavilo se ne jedanput, da su u pitanju bili prisjedni vijci.
Kad su prisjedni vijci loši, jedan od simptoma je i žmirkanje rasvjete.
Pa ako su osigurači pravilno dimenzionirani, oni redovno izgaraju.
No ako je u pitanju "rebrasto željezo" osigurači ne izgaraju.
Ja bih prvo provjerio napon mreže, ali obavezno i promjenio prisjedne vijke...
koji se ionako moraju periodično mjenjati. Zato jesu kao posebni vijak izvedeni...

nisu osigurači krpani, možda su prejaki stavljeni pa ne gore...

koje bi trebalo staviti u kučanstvu?

Ivan Akoide
26.03.2009., 20:02
Znači nema pomoći od HEPa, ako ti susjed mjesecima vari u večernjoj smjeni, a tebi zbog toga treperi svjetlo i lagano ti kida živce? (I ja imam isti slučaj pa sam se baš ovdje namjerio da vidim što kažu pametni ljudi prije nego se dohvatim čvrstih argumenata)

exAzriel
26.03.2009., 20:04
Znači nema pomoći od HEPa, ako ti susjed mjesecima vari u večernjoj smjeni, a tebi zbog toga treperi svjetlo i lagano ti kida živce? (I ja imam isti slučaj pa sam se baš ovdje namjerio da vidim što kažu pametni ljudi prije nego se dohvatim čvrstih argumenata)

inače navećer se ne smije variti na način da smetaš susjedima...
To prijavi na općini, inspektorima zaštite na radu, ili državnom inspektoratu, ili tako nekom...
Može ti oči oštetiti....

Ivan Akoide
26.03.2009., 20:24
To prijavi na općini, inspektorima zaštite na radu, ili državnom inspektoratu, ili tako nekom...

Nekako mi se onako zdravo seljački čini da ja kupujem proizvod od HEPa, pa bi se HEP trebao pobrinuti da je taj proizvod ispravan i propisane kvalitete. Zamišljam kontra situaciju u kojoj ja HEPu plaćam račun pokidanom novčanicom, pravdajući se da ju je susjed potrgao, pa neka oni, ako im smeta potrgana novčanica, tuže susjeda inspekciji što trga novčanice.

exAzriel
26.03.2009., 20:26
jel vidiš navečer bljeskanje susjedovog "švas" aparata?

Ivan Akoide
26.03.2009., 20:37
jel vidiš navečer bljeskanje susjedovog "švas" aparata?

Ma vidim. Znam ja koje bi bilo pravo rješenje: pozvoniti susjedu i prijateljski popričati s njim, ali...

exAzriel
26.03.2009., 20:40
e pa vidiš bljeskanje švas aparata......., možda, ali samo možda ti je žmirkanje žarulja optički efekt..
Kulturno bi bilo popričati sa susjedom, i reči mu da imaš pravo na svoj mir.
No iz iskustva znam da to neće prihvatiti, a kad mu stisneš prijavu, znat će tko ga je prijavio.
To što radi, je prvenstveno atak na tvoje oči, i imaš ga potpuno pravo prijaviti, i moja ti je preporuka da to napraviš bez puno priče.....

CottonEyeJoe
27.03.2009., 06:09
ili se sprijatelji sa susjedom prije tvog susjeda, uzmuite 3 švas aparata, i švasajte...pa nek kreten vidi što je light show

Metal
28.03.2009., 19:46
Hehe, ma struja se treba krasti...
Nas su u srednjoj ucili kako se krade, toboze da ni znali kako kasnije uhvatiti kradljivca... Medjutim, kako je kasnije ispalo- najveci kradljivci smo mi postali.
Kakav paradoks. :-)

glupko
28.03.2009., 20:06
Hehe, ma struja se treba krasti...
Nas su u srednjoj ucili kako se krade, toboze da ni znali kako kasnije uhvatiti kradljivca... Medjutim, kako je kasnije ispalo- najveci kradljivci smo mi postali.
Kakav paradoks. :-)

Ako tako razmišljaš nije ti mjesto tu jer time nećeš nikome pomoći pogotovo ne ljudima koji nisu u struci pa se povedu za tobom i nesretno završe zbog ceha od 100 kn mjesečno.(recimo).
Pravda je spora ali dostižna

buky1
08.04.2009., 07:05
Imam problemčić!

U kupatilu sam postavio bojler Gorenje. Prije njega bio je nekakav talijanski. Oba su 80 lit. Od kada sam stavio ovaj Gorenje u kutiji iz koje je spojena struja za kupatilo faza se grije na spoju (tamo di su žice uvrnute) toliko da je spržilo izolirku. Ako uključim bilo koje drugo trošilo (vešmašinu itd.) ne grije se.

Šta bi moglo biti razlog grijanju spoja?

exAzriel
08.04.2009., 08:53

loš spoj u kutiji definitivno.

buky1
08.04.2009., 08:57
OK, ali juče sam ga zavrnuo ponovo i opet se dešava isto i to samo kad bojler radi!

exAzriel
08.04.2009., 09:26
kak si ga točno zavrnuo?
otpojio žice, pa ih ravnao, pa tek onda kombinirkama ponovo pritegnuo, ili si ih samo pritegnuo?
no tu ti forum nebu baš puno pomogao, trebalo bi malo i više podataka.
Jesu li bojleri iste snage?
litraža nema veze.
Jesu li kabeli pgp ili su ppl.
Jesu li žice u kutiji pune, ili licna.
kako je uzemljen bojler, imaš li FID sklopku....
eh da, provjeri spojeve unutar samog bojlera, isključi struju pa pogledaj jel su žice tople...
to ti je sve kaj ti se može pomoći ovako....

buky1
08.04.2009., 09:38
Samo sam pritegnou. Probat cu danas otpojiti, očistiti, jer izgledaju kao da su korodirale. Jel pametno zalemiti spoj?

glupko
08.04.2009., 09:47
Imam problemčić!

U kupatilu sam postavio bojler Gorenje. Prije njega bio je nekakav talijanski. Oba su 80 lit. Od kada sam stavio ovaj Gorenje u kutiji iz koje je spojena struja za kupatilo faza se grije na spoju (tamo di su žice uvrnute) toliko da je spržilo izolirku. Ako uključim bilo koje drugo trošilo (vešmašinu itd.) ne grije se.

Ako nisi elektro struke NE diraj ništa nego bolje plati majstora da to napravi kako spada ipak je to kupatilo (opasno po život).
Pretpostavka je da ti kompletan indikator nije dobro spojen.

buky1
08.04.2009., 10:01
Koji indikator? Prije je sve OK radilo

Elektroničar mehaničar sam po zanimanju ali nikad nisam to radio :o:mig:

exAzriel
08.04.2009., 10:05
Jel pametno zalemiti spoj?

nije

glupko
08.04.2009., 10:14
]Koji indikator?[/U]
Indikator (sklop prekidača za kupaonice(većinom 3 (ponekad + utičnica) svijetlo ; veš mašina(grijač) i bojler))
Elektroničar mehaničar sam po zanimanju ali nikad nisam to radio :o:mig:

Nism te htio podcijeniti nego ti reći da meni rikne neki stroj u pogonu pun elektronike Ja bih zvao Tebe!
Kužiš?
Prije je sve OK radilo
Inače za to kažemo "drži vodu dok ...."

buky1
08.04.2009., 10:24
Nism te htio podcijeniti nego ti reći da meni rikne neki stroj u pogonu pun elektronike Ja bih zvao Tebe!
Kužiš?
Prije je sve OK radilo
Inače za to kažemo "drži vodu dok ...."

ma joj kad bi mene zvao od tog stoja ni s nebi ostao, ve 10 godina sjedim po uredima a od elektronike se ni Pitagorinog zakona ne sjećam :rofl:

Jebešga, zvao majstora juče i on mi rekao da pritegnem žice i da ce bit OK. Zato i pitam ovdje. Jel postoji mogućnost da je negdje na bojleru nešt krivo spojeno?

exAzriel
08.04.2009., 10:25
pa gle postoji mogućnost da bojler zbog nečega vuče jaču struju.....

glupko
08.04.2009., 10:37
U principu i ne jer na bojleru imaš grijač kojem je svejedno kako ćeš ga spojiti ( jedino je sranje ako termostat ne prekida i fazu i nulu onda moraš i grijač spojiti kako je označeno a u većini slučajeva je baš tako ) što znači faza na termostat , pa sa termostata na grijač ; nula direkt na grijač , a uzemljenje na kučište bojlera te sa kućišta i na poklopac (ako nije plastičan) , ali tebi vjerojatno ne štima spoj u ravodnoj kutiji gdje su nule vjerojatno izmješane i tko zna što još !
Moj savjet ti je "Mijenjaj majstora"

glupko
08.04.2009., 10:39
pa gle postoji mogućnost da bojler zbog nečega vuče jaču struju.....

Kako!?
Pa to je grijač!:confused:

exAzriel
08.04.2009., 10:42
Kako!?
Pa to je grijač!:confused:

lijepo, zato se spojevi i griju kaj vuče jaču struju, zar ne?

glupko
08.04.2009., 10:56
NE
Grijač uvijek i u svakom trenutku "vuče"isto , a ono što se nama čini da vuče više su greške u instalaciji
Primjer : ako spojiš grijač preko nule NN utičnice i poslije u tu utičnicu uštekaš svijetlo te ga upališ , u trenutku okidanja termostata (paljenja grijača) bojlera svijetlo če pojačati intenzitet jer tada se mijenja konstanta njegovog strujnog kruga tj dobio je jačeg potrošača koji je povukao preko njega više struje nego što je žarulji normalno ....

exAzriel
08.04.2009., 11:07
gle, neda mi se natezati no nisi u pravu.
jedino konstantno kod grijača je njegov otpor.
A po omskom zakonu znaš kak se struja mjenja, ovisno o naponu i otporu.
Dakle nije točno da grijač uvjek vuče istu struju.
Drugim rječima, ako je napon 230 V ili 200 V struja grijača je različita.
nema puno veze sa ovim slučajem, al samo dokazujem da nisi u pravu!

glupko
08.04.2009., 11:12
gle, neda mi se natezati no nisi u pravu.
jedino konstantno kod grijača je njegov otpor.
A po omskom zakonu znaš kak se struja mjenja, ovisno o naponu i otporu.
Dakle nije točno da grijač uvjek vuče istu struju.
Drugim rječima, ako je napon 230 V ili 200 V struja grijača je različita.
nema puno veze sa ovim slučajem, al samo dokazujem da nisi u pravu!

Pa da u pravu si on je konstantan i ne može vući više struje osim ako mu napon nije konstantan!
Ali kod tebe u kući je u svakom trenu 230V , zar ne?:s

exAzriel
08.04.2009., 11:20
Pa da u pravu si on je konstantan i ne može vući više struje osim ako mu napon nije konstantan!
Ali kod tebe u kući je u svakom trenu 230V , zar ne?:s

dobro, taj dio smo aposlvirali.....
no kada otpor nije konstantan na grijaču?

glupko
08.04.2009., 11:26
Uvijek je konstantan!
Postoji samo mala razlika (hladan-topal) ali je uračunata u konstantu jer je zanemariva!
Ponavljam : nije mi namjera nikoga uvrijediti niti ponižavati niti išta sl. samo pomoći , naučiti nešto i raspravljati oko nečeg .....
Ako me je netko ikada krivo razumio sorry

exAzriel
08.04.2009., 11:29
ma nitko s ene vrijeđa...
krivo sam ovo iznad napisao...
kada otpor strujnog kruga grijača nema konstantan otpor, odnosno otpor je bitno različit nego bi trebao biti.......

glupko
08.04.2009., 12:11
Onda je grijač u Banani i brzo će da rikne

exAzriel
08.04.2009., 12:19
ma nisam na to mislio...
nema veze, mislit ćeš da te zahebavam.....
bumo drugom prilikom......

glupko
08.04.2009., 12:20
Ne kužim !?
Daj reci...

exAzriel
08.04.2009., 12:43
ma moram malo i raditi.....
na papiru si nacrtaj grijač, i spoji ga u strujni krug, u seriju dakako...
i sad zamisli da ti je jedna strana spojena u kutiji, i spoj nije kvalitetan, nije čvrst ili su žice korodirale, ili tko zna kaj.
Tada nećeš imati isti otpor strujnog kruga koji mora biti jednak otporu grijača (ok postoji još i otpor vodiča, ali ga zanemarujemo)
E sad kad narineš napon, pa uključiš induktivni otpor grijača, i kapacitivni otpor grijača, situacija se bitno mjenja.
Ne zaboravi da je grijač zapravo spirala.
Tako dolazi do grijanja spojeva, koji nisu kvalitetno odrađeni, drugim rječima bojler vuče veču stuju nego bi trebao...
To je jedan od razloga grijanja...
imaj razumjevanja, nedaju mi se sad formule izvlačiti pa računati.....

glupko
08.04.2009., 13:00
Samo sam pritegnou. Probat cu danas otpojiti, očistiti, jer izgledaju kao da su korodirale. Jel pametno zalemiti spoj?

Jesu li oba vodiča bakreni?:bonk:

glupko
08.04.2009., 13:03
ex kužim šta misliš sve O.K.

buky1
08.04.2009., 13:04
Možda čak i nisu, viđao sam po kući i aluminijske i vjerovatno ovaj do kutije i je alu, znači ništ od lemljenja:ne zna:

exAzriel
08.04.2009., 13:08
Možda čak i nisu, viđao sam po kući i aluminijske i vjerovatno ovaj do kutije i je alu, znači ništ od lemljenja:ne zna:

onda smo rješili enigmu zašto ti se grije spoj...
ta žica je 1,5 mm kvadratnih što je premala kvadratura..
naime ta instalacija je rađena vjerovatno, kad su se još našis tarci igrali u pjesku.....

buky1
08.04.2009., 13:10
Možda, ali meni je opet enigma kako je stari bojler, vešmašina i grijalica radilo često i sve skupa pa nije bilo grijanja, a sad uključim samo bojler i grije se:confused:

glupko
08.04.2009., 13:10
Ništa od lemljenj , to zaboravi !
Ako ti iz zida izlazi aluminij a nastavljen je s bakrom (banana) , onda probaj naći komad Al kabla i nastaviti ga s njim do bjlera jer su kontakti za spoj(trebali bi biti) mesingani
Inače bakar i aluminij se ne podnose tj pri kontaktu korodiraju i stvaraju izolacijski"sloj" između sebe pa dolazi do grijanja .....i ove naše male rasprave

exAzriel
08.04.2009., 13:11
Možda, ali meni je opet enigma kako je stari bojler, vešmašina i grijalica radilo često i sve skupa pa nije bilo grijanja, a sad uključim samo bojler i grije se:confused:

teško je to ovako reči...

glupko
08.04.2009., 13:16
Čisto sumnjam da ti je to sve na istom osiguraču tako da nema baš puno veze istovremenost .

exAzriel
08.04.2009., 13:17
Čisto sumnjam da ti je to sve na istom osiguraču tako da nema baš puno veze istovremenost .

a možda mu se nula grije, a ne faza, onda istovremenost ima smisla...
no to je sve ako i ako.....

glupko
08.04.2009., 13:20
U potpunosti se slažem to je i meni i tebi prvo palo na pamet "Razvodna kutija"

buky1
08.04.2009., 13:27
E ovo sa grijanjem jer se ne podnose bi moglo stvarno biti. Kupatilo je dograđivano naknadno i znam da je sve jednim kabelom sa kutije odvedeno tako da je na istom osiguraču. Kupatilo je rađeno bakrom a do kutije je 99% alu. Grije se 100% faza

glupko
08.04.2009., 13:45
Kabel je nadam se 5x2.5* pa je razdjeljeno na tri...(Ili 4x2.5* bez uzemljenja Još gora kombinacija al je opet dijeljeno na tri)...

sist
08.04.2009., 20:19
Talijanski bojleri imaju većinom grijače od 1700 W, Gorenje od 80 L imaju
2200 W, a neke serije i 2400W, možda ti je to jedan od razloga.

bracek
08.04.2009., 21:57
E ovo sa grijanjem jer se ne podnose bi moglo stvarno biti. Kupatilo je dograđivano naknadno i znam da je sve jednim kabelom sa kutije odvedeno tako da je na istom osiguraču. Kupatilo je rađeno bakrom a do kutije je 99% alu. Grije se 100% faza

Možeš probat, ne košta puno, spoji sve Al prema Cu sa odgovarajućim rednim stezaljkama.Vidi dal se onda žice griju.

glupko
08.04.2009., 22:01
Možeš probat, ne košta puno, spoji sve Al prema Cu sa odgovarajućim rednim stezaljkama.Vidi dal se onda žice griju.

Nemoj jer obične redne stezaljke nisu mesingane nego neka jeftinija legura koja sadrži puno bakra a ima veliku tvrdoču i opet dobiješ isti k....c

bracek
08.04.2009., 22:05
pa nek proba s mesinganim!

glupko
08.04.2009., 22:07
Sam di će ih naći?

bracek
08.04.2009., 22:22
Sam di će ih naći?

e hebi ga ,ajmo nać još koji problem,pa neće ić u pekaru

glupko
08.04.2009., 22:31
Pa ja ti samo pokušavam reći da ni Gewiss ne radi mesingane .
Probao sam već taj sistem prije par godina pa smo svi zajedno izludjeli gazda stana , moj šef i pola firme i ja te je završilo na tome da gazda nije htio štemati , nego je inzistirao novi kabl povući pvc kanalom do zasrane razvodne kutije a dalje ispusti štem-štem , a kad smo došli nazad u trgovinu gdje nam je magarac "Uvalio" tzv. mesingane redne stezaljke rekao je da će provjeriti šta je i dobio službeni dopis da Nisu mesingane nego od posebne bakrene legure jer u današnje vrijeme se smatra da više nije potrebno križati bakar i aluminij , pa tako više ćeš rijetko naći i AlCu kleme za mrežu !

exAzriel
09.04.2009., 04:34
Talijanski bojleri imaju većinom grijače od 1700 W, Gorenje od 80 L imaju
2200 W, a neke serije i 2400W, možda ti je to jedan od razloga.

upravo tako, plus kvadrat i pol aluminija, i dobio je to kaj ima sad...
usput ja sam i dalje ziher da mu se grije nula a ne faza....

m111
14.04.2009., 22:08
Mozda mu je u starom bojleru bio raspuknut grijac koji je preko vode grijao upola slabije nego sto npr sad grije ovaj novi..plus spoj u kutiji..

glupko
16.04.2009., 13:48
To i nije opcija!!!
To je kvar!
Eventualno zbog naslaga kamenca bi mogao "slabije" grijati.........

buky1
16.04.2009., 13:56
Ali i taj stari je nekada bio novi i nije radio probleme, i to prije 5 god je ugrađen. Griju se i nula i faza! Uglavnom, danas bi majstor trebao doći i pogledati

glupko
16.04.2009., 14:05
Super daj javi šta je !

glupko
16.04.2009., 21:35
Pretraživajući ovaj podforu nisam zamijetio nešto slično ovome (http://obrazovanje.hok.hr/e-learning/vskocilic/oel/I_dio.html) a smatram da bi ljudima bilo jako korisno da s vremena na vrijeme mi koji barem nešto kužimo ubacimo i malo teorije uz praktične savjete da ne bi svi mislili da mlatimo praznu slamu.
Pa stoga molim cijenjene kolege da iznesu "svoje" teorije.
Ja krenuo od Osnova pa ćemo laganim korakom dalje...:top:

barca1010
17.04.2009., 12:04
Pa evo mene zanima koja je prednost izmjenicne struje nad istosmjernom i kada kroz vod uzemljenja protjece struja

glupko
17.04.2009., 17:38
Evo Link (http://hr.wikipedia.org/wiki/Izmjeni%C4%8Dna_struja) da ja ne duljim i ne ispravljam "krivu Drinu" (kada otvorite link kliknite na War of currents) za odgovor na ovo pitanje!
Ukratko zbog ovoga je "Tesla" najveći izumitelj svih vremena jer su svi njegovi patenti (u izmjenjenom obliku) u upotrebi i dan danas , pa slobodno možemo reći da je najveća prednost izmjenične el. en. nad istosmjernom u tome što je ekonomićnija u distribuciji tj. prijenosu na daljinu ( manje gubitaka , manje materijala , manje zaštita ......) .
:s:sPa što drugo reći nego hvala Tesla:s:s