PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

glupko
17.04.2009., 17:44
Pa evo mene zanima kada kroz vod uzemljenja protjece struja

Samo u slučaju udara groma ili nekog kvara kada dobijemo "kratki spoj" između faznog voda i voda uzemljenja ali su sve to kratki i za nas obične smrtnike nemjerivi intervali.
Inače kroz Vod uzemljenja nikada ne teče struja niti se smije koristiti kao bilo kakav provodnik struje osim kao Zaštitni vod što mu je i svrha.
Za detalje pogledaj ovdje (http://hr.wikipedia.org/wiki/Izmjeni%C4%8Dna_struja)

barca1010
17.04.2009., 18:13
Hvala ti na odgovoru a sad imam jedno ozbiljnije pitanje. Ovako spojio sam dvije uticnice,tri zarulje i osigurac. I sve to radi, ali juce sam slucajno nesto mjerio i sad se događa ovakva situacija: iskljucen prekidac i iskljucen osigurac i instrument mjeri napon od 70V, a ukljucen prekidac i iskljucen osigurac instrument mjeri napon 0V normalno kad je ukljucen osigurac onda je 220V. Da se razumijemo to sam ja bzvz spajo tako da to nije nista za upotrebu inace sam drugi razred tako samo da znate da sam jos veliki amater pa ako mi mozete pomoc.

exAzriel
17.04.2009., 18:22
mjerio si gdje?
na utičnici, žarulji,štednjaku, bojleru ili wc školjki?
mjerio si između čega?
nule i zemlje, nule i faze, zemlje i faze, sunca i mjeseca?
savjet?
ma bolje da ti ga ne velim.....

barca1010
17.04.2009., 18:41
mjerio si gdje?
na utičnici, žarulji,štednjaku, bojleru ili wc školjki?
mjerio si između čega?
nule i zemlje, nule i faze, zemlje i faze, sunca i mjeseca?
savjet?
ma bolje da ti ga ne velim.....

I izmedu nule i faze,i izmedu nule i zemlje, i izmedu faze i zemlje ista je situacija i bolje da mi nista ne reces nego tako ja pitam zato sto neznam a ne zato sto znam

exAzriel
17.04.2009., 19:02
ja ću ti na ovo reči što ja hoću...
a da npr nacrtaš što si i kako spojio?
jel previše tražim od tebe?

glupko
17.04.2009., 20:28
Da se razumijemo to sam ja bzvz spajo tako da to nije nista za upotrebu inace sam drugi razred tako samo da znate da sam jos veliki amater pa ako mi mozete pomoc.

Ma naravno da će ti se pomoći !
ex je malo krut ali pun znanja , kada tražiš nešto nemožeš samo reći "hoću to" ako mi to ne vidimo , kužiš?
Moraš biti detaljniji ili skicirati shemu ili uslikati pa staviti da mi to vidimo ili barem riječima opisati da li je to "školska ploča" za razvod instalacije s ubodima ili neki tvoj spoj ili....
Ne treba ništa skrivati misleći da će ti se netko ovdje smijati !:mig:
Evo ja bih te čak pohvalio što si pitao a ne napravio generalno sranje.....:top:

barca1010
17.04.2009., 22:45
A evo neznam kako da vam nacrtam pa cu pokusat jos jednom objasnit.Dakle uzeo sam kabel od pegle, na fazu sam stavio automatski osigurac iskreno neznam koliko ampera.Zatim sam u razvodnoj kutiji spojio tri žarulje paralelno te s njima u seriju prekidac, te sam jos spojio dvije uticnice.Dakle samo sam uzeo fazni vod, nulu, i uzemljenje te ih isto tako spojio sa faznim vodom nulom i uzemljenjem od kabela od pegle. I sad taj prekidac funkcionira i osigurac funkcionira ali sam naisao na problem kad sam slucajno mjerio napon u uticnici. Ako su i prekidac i osigurac iskljuceni onda je u uticnici napon 70V bilo između faze i nule,bilo između nule i zemlje, bilo između faze i zemlje.Pa evo nadam se da sam bio jasan ako ne nema veze.

exAzriel
18.04.2009., 08:33
imaš asimetričnu mrežu....
priključak ti je vjerovatno jednofazni, i živiš negdje ili na periferiji-selo, ili u centru grada, gdje je mreža iz doba Franje Josipa.....

barca1010
18.04.2009., 11:31
Hvala na odgovoru,da zivim na selu, i dakle ja tu nista nemogu napravit?

exAzriel
18.04.2009., 12:19
NE!

m111
18.04.2009., 22:05
imaš asimetričnu mrežu....
priključak ti je vjerovatno jednofazni, i živiš negdje ili na periferiji-selo, ili u centru grada, gdje je mreža iz doba Franje Josipa.....

ja bih prije rekao da je covjek u neznanju prekidac i osigurac spojio preko nule..

exAzriel
18.04.2009., 22:19
ja bih prije rekao da je covjek u neznanju prekidac i osigurac spojio preko nule..

ja bih rekao da ti nemaš pojma o elektrotehnici...
asimetrična mreža....
nula i zemlja nisu na istoj točki potencijala, pa ima razliku.....
spojio je kako treba, i kad prekine osigurač na faznu žicu utičnice mu se vraća nula preko žarulje....
i vrlo vjerovatno je prekidač ostavio u uključenom stanju.....
jedino mu instrument točno ne pokazuje, i nije 70 V,al to je manje bitno.....
da je nulu poslao preko osigurača i prekidača, i da je prekidač u uključenom stanju, imao bi prema zemlji 220 V...
ne misliš li ti tako.....

zanima me koliko je vas stručnjaka otvorilo onaj link kaj ga je glupko dao....

tirox
19.04.2009., 02:23
Imam jedno pitanje glede struje u kuci tj FID sklopke, radi se o ovome dakle dobio sam jednu novu FID sklopku marke Kopp RCD 40-0.5 500A , 230/400V cetveropolnu pa ne zanima da li bi mogao nju stavit kod sebe doma tj zamjenit svoju staru FID sklopku 6 godina staru koja je inace dvopolna s ovom cetveropolnom kad sam je vec dobio badave. Jasno to ne bi ja postavljao vec elektricar normalno pa me zanima da li bi mogao iskoristit ovu cetveropolnu, instalacije su u kuci normalne nije trofazna struja znaci monofazno nadam se da sam to dobro naveo pa eto zanima me jel mogu iskoristit tu FID sklopku koju sam dobio badave unaprijed puno fala!!!:top:

exAzriel
19.04.2009., 07:22
ak imaš jenofaznu struju, ne vidim razloga zašto bi stavljao 4 polnu sklopku, osim da ti zauzima više mjesta......
plus toga da je ta nova sklopka, diferencijalne struje 300 mA, onda bi zamjena imala smisla, ovako baš nikakvog....

tirox
19.04.2009., 12:37
exAzriel ok fala na odgovoru sad sam bas pogledao kakve su oznake na staroj FID sklopki i isto gore pise samo ova je EFI 40-0.500 230V dvopolna kako sam prije rekao znaci u biti osjetljivost je ista. Malo sam prosvrljao po internetu i procitao dosta toga o FID sklopkama i za osjetljivost od 0.500 se navodi da je uglavnom namjenjena za zastitu od pozara ili tak nekak a ne bas za zastitu od strujnog udara tj da te ne ubije struja a za to se koriste one od 0.300 ili manje inace za kupaonu sam gledao postavljena je ona oznake 0.003 ak sam dobro napiso. Znaci elektricar kod mene kad je stavljao tu FID sklopku za cijelu kucu od 0.500 je pogrjesio jel jer je trebao stavit onu od 0.300 ak sam uspio skuzit kak treba ili nije cak sam procitao da oni u HEP-u preporucaju stavit ove od 0.500 osjetljivosti pa sad kak je tak je kaj ti kazes na to jel to ajmo rec velika greska kaj je stavljena za cijeu kucu FID sklopka od 0.500 osjetljivosti!?:top:

exAzriel
19.04.2009., 13:16
nije elektirčar pogriješio, nego je tada bio takav standard.....

glupko
19.04.2009., 20:31
Evo nastavak slijedi !
Iskreno se nadam da će biti onih koji će ovo (http://obrazovanje.hok.hr/e-learning/vskocilic/oel/II_dio.html)i proćitati !

m111
19.04.2009., 21:39
ja bih rekao da ti nemaš pojma o elektrotehnici...
asimetrična mreža....
nula i zemlja nisu na istoj točki potencijala, pa ima razliku.....
spojio je kako treba, i kad prekine osigurač na faznu žicu utičnice mu se vraća nula preko žarulje....
i vrlo vjerovatno je prekidač ostavio u uključenom stanju.....
jedino mu instrument točno ne pokazuje, i nije 70 V,al to je manje bitno.....
da je nulu poslao preko osigurača i prekidača, i da je prekidač u uključenom stanju, imao bi prema zemlji 220 V...
ne misliš li ti tako.....

zanima me koliko je vas stručnjaka otvorilo onaj link kaj ga je glupko dao....

stari moj,vec sam ti jednom pisao,da dok god ti po drugima pljuckas i pricas o njihovom neznanju,jednostavno pokusavas sebe istaknuti kao sveznalicu..moze ti to upaliti kod ovih skolaraca,ali ne i kod mene..ja nisam na forumu cesto,tu i tamo navecer prije spavanja zavirim,jer radim cijeli dan i obicno nemam vremena za kojekakva trkeljanja kao ti..najlakse je covjeku reci da ima asimetricnu mrezu i biti pametan,tko zna,mozda i je,ali onda bi mu tako bilo u cijeloj kuci,ne mislis li tako?

glupko
19.04.2009., 21:54
Kao prvo nisi dobro pročitao post (dečko je to spojio na kabl od pegle "s utikačem") tak da mu je u jednom trenu jedno a u drugom drugo te nema veze to što ti pričaš i ex je tu u pravu .
A ti si istrčao i ne kužim čemu ovaj napad na njega !
Čovjek samo popizdi zato što ima jako puno ljudi koji nam ruše struku!
Nekad je električer bio gospodin čovjek i na gradilište dolazio u kuti a danas......:confused::ne zna::kava:

m111
19.04.2009., 22:07
Kao prvo nisi dobro pročitao post (dečko je to spojio na kabl od pegle "s utikačem") tak da mu je u jednom trenu jedno a u drugom drugo te nema veze to što ti pričaš i ex je tu u pravu .
A ti si istrčao i ne kužim čemu ovaj napad na njega !
Čovjek samo popizdi zato što ima jako puno ljudi koji nam ruše struku!
Nekad je električer bio gospodin čovjek i na gradilište dolazio u kuti a danas......:confused::ne zna::kava:

cuj,ja ne kuzim jeste vas dvojica u vezi,kad ga tako branis,ali ako se vratis na ono sto smo ja i on pisali,onda vidis tko istrcava i tko koga napada..
ako je to spojio na kabel od pegle,onda moze imati smisla da u nekom polozaju utikaca prode faza ili nula preko prekidaca..
a ako vec pizdi na one koji ovdje ruse struku,onda mislim da ja nemam nista s tim..
da,istina da je elektricar nekad bio gospodin covjek,nazalost..

exAzriel
20.04.2009., 08:04
tko zna,mozda i je,ali onda bi mu tako bilo u cijeloj kuci,ne mislis li tako?

pa i je mu tako u cjeloj kući......

exAzriel
20.04.2009., 08:06
cuj,ja ne kuzim jeste vas dvojica u vezi,kad ga tako branis,ali ako se vratis na ono sto smo ja i on pisali,onda vidis tko istrcava i tko koga napada..
ako je to spojio na kabel od pegle,onda moze imati smisla da u nekom polozaju utikaca prode faza ili nula preko prekidaca..
a ako vec pizdi na one koji ovdje ruse struku,onda mislim da ja nemam nista s tim..
da,istina da je elektricar nekad bio gospodin covjek,nazalost..

da jesmo u dugogodišnjoj smo vezi i imamo dvoje djece.....
jesi zadovoljan sad?

zapamti jednom zauvjek, da prolazi faza, prema zemlji je 230 ili 220 Volti.
Amen i kraj priče!

m111
20.04.2009., 08:29
da jesmo u dugogodišnjoj smo vezi i imamo dvoje djece.....
jesi zadovoljan sad?

zapamti jednom zauvjek, da prolazi faza, prema zemlji je 230 ili 220 Volti.
Amen i kraj priče!

poslije prekidaca nije vise 230..eto vidis da nije kraj price..mudrijas..

exAzriel
20.04.2009., 08:35
poslije prekidaca nije vise 230..eto vidis da nije kraj price..mudrijas..

pa nije...
no ti nisi to tvrdio, nego da je na osiguraču zamjenio nulu i fazu.
Dakle poslije prekidača u tome slučaju je 230 V.....
a o tome ti i pričam, ak nevjeruješ, bože moj, uzmi olovku i papira i crtaj..
inače kad već pričaš o bauštelama, mene srce boli kakvi likovi po bauštelama tvrde da su majstori...
onda neki "muljatori" sa foruma hodaju okolo po stanovima i ispravljaju tuđe gluposti.
no ne žalim se, više zaradim tako, nego da radim ko treća ruka za nekog muljatora građevinca......

sist
20.04.2009., 08:36
Hvala na odgovoru,da zivim na selu, i dakle ja tu nista nemogu napravit?

Ako je ono što si naveo točno imaš ozbiljan problem sa instalacijom. Ne znam kako koristiš kupatilo ako ti je potencijal između zemlje i nule 70 V. Zovi nekog majstora da ti pregleda instalaciju, osim ako nisi sam nešto krivo spojio. Toliki
napon na uzemljenju ti je opasan po život.

exAzriel
20.04.2009., 08:42
. Toliki
napon na uzemljenju ti je opasan po život.

nažalost nemre tu ništa dok HEP ne promjeni mrežu.
I nije to napon na uzemljenju, nego razlika između nule i zemlje..
To je manje više normalno po selima, jer ljeni banderaši uvjek priključe kuću na najbližu žicu....
Ak nema FID sklopku, neka ju da postaviti i nema brige, ako ju ima, nema straha....
i ziher nije 70 V nego je do 50..
ostalo je greška instrumenta, i indukcija na buksnama......

m111
20.04.2009., 08:48
pa nije...
no ti nisi to tvrdio, nego da je na osiguraču zamjenio nulu i fazu.
Dakle poslije prekidača u tome slučaju je 230 V.....
a o tome ti i pričam, ak nevjeruješ, bože moj, uzmi olovku i papira i crtaj..
inače kad već pričaš o bauštelama, mene srce boli kakvi likovi po bauštelama tvrde da su majstori...
onda neki "muljatori" sa foruma hodaju okolo po stanovima i ispravljaju tuđe gluposti.
no ne žalim se, više zaradim tako, nego da radim ko treća ruka za nekog muljatora građevinca......

ja sam rekao da je mozda negdje zamjenio nulu i fazu,npr na utikacu od pegle..i ne tvrdim da je to to,nego samo dajem sugestiju,a tvrdio bih jedino da se sam uvjerim na licu mjesta..inace da je to moguce ovako rjesavati te situacije,ti bi vise zaradio sjedeci uz svoj komp i ovako na daljinu popravljao tuđe instalacije,stari moj..ali jos ces ti ici okolo po stanovima

exAzriel
20.04.2009., 08:52
ali jos ces ti ici okolo po stanovima

i popravljat situaciju iza raznih bedaka, nadrimajstora i jadnika koje građevinci valjaju...
usput neki dan u Sisku sam sreo grupu banderaša koji su rekli da u fušu idu raditi neke zgrade po Zagrebu, i čudom se čude kak u Zagrebu nema majstora..
Rekoh pa i nema onih koji će raditi za par kuna, ako ih ikada i dobiju :lol:
usput ovo je zadnji odgovor na tvoje prepucavanje, ak imaš nešt pametno za reči, ja ti ziher nebum smetnja.....

sist
20.04.2009., 08:53
Može biti da je problem u mjerenju. U svakom slučaju i 50 V je previše. Ispravno izvedena instalacija ne poznaje ovakav problam bez obzira na priključak. Uostalom po zakonu HEP je dužan uzeljiti nulu na svakih 200 m mreže.

exAzriel
20.04.2009., 08:56
Može biti da je problem u mjerenju. U svakom slučaju i 50 V je previše. Ispravno izvedena instalacija ne poznaje ovakav problam bez obzira na priključak. Uostalom po zakonu HEP je dužan uzeljiti nulu na svakih 200 m mreže.

sve 5.
No to su mreže rađene 70-tih ili još 60-tih, i vjeruj da ih po selima oko Zagreba ima i previše.
no mjenjaju mrežu i ispravljaju probleme, samo puno je toga, a malo love......
naime onda mjenjaju i stanicu i kablovinje i normalno uzemljenje....

sist
20.04.2009., 09:10
Vjeruj mi da su te starije mreže po selima izvedene tehnički ispravnije nego danas neke nove samo što ih je nagrizao zub vremena. Pauza mi izlazi, nastavićemo drugi put.

m111
20.04.2009., 09:14
usput ovo je zadnji odgovor na tvoje prepucavanje, ak imaš nešt pametno za reči, ja ti ziher nebum smetnja.....[/QUOTE]

pa nije tebe ni vukao nitko za jezik da se prepucavas, sa mnom uvijek mozes lijepo razgovarati,naravno ako si kulturan i ne vrijedas..u suprotnom..fuck off..bilo kome..

exAzriel
20.04.2009., 09:15
Vjeruj mi da su te starije mreže po selima izvedene tehnički ispravnije nego danas neke nove samo što ih je nagrizao zub vremena. Pauza mi izlazi, nastavićemo drugi put.

ma jesu da.....
ali kako rekoh banderaši su najveći problem, i znam da tu na mom području šef stoji sa njima kod priključka, da se ne kaće na najbližu žilu.....
a uzemljenje je i onako strunulo vremenom pa imaju problema sa asimetričnom mrežom, što ne smeta toliko kućanstvu, ali ako je industrija priključena onda je Bože sačuvaj....
dvije godine sam imao čovjeka u jednoj firmi, koji je bio zadužen za krpanje priključka, mjenjanje osigurača i mjenjanje pancir podnožja dok nisu dobili novu mrežu......
i tam je dežurao samo zato jer je jedna faza bila na 160 V, a nula na 40 V........
show živi....

glupko
20.04.2009., 15:18
Ako vam je dosadno evo pročitajte ovo štivo o asimetričnosti (http://www.tesla-sistemi.co.yu/file/Savremena_elektricna_merenja-prirucnik.pdf) ima ga ajme a obuhvaća kompletan zakon o kvaliteti isporuke električne energije koji bi trebao stupiti na snagu u RH.:kava:

barca1010
20.04.2009., 18:05
Ljudi sad ce te vi mislit da ja vas zafrkavam ali ozbiljno danas sam opet isto ucinio i mjerio i sve je bilo u redu pa ja neznam. Ovi linkovi su odlicni i dosta se moze naucit i saznat ali vecinu ovih stvari mi ucimo u skoli,ali najveci je problem praksa. Nas nikad niko nije ucio kako cemo spojit zarulje,prekidac osigurac i te stvari i zato normalno da kad ja to pokusavam da se i mora dogodit kratki spoj,ali dobro skolstvo nije tema za ođe.

glupko
20.04.2009., 18:55
Baš suprotno sve što naučiš u školi kad tad ćeš upotrijebiti u životu bar što se struke tiče a ako imaš kakvih dodatnih pitanja javi se:top:

barca1010
20.04.2009., 20:09
Evo ljudi zamolio bih vas ako netko ima neku shemu za napravit teslin transformator ili netko mozda ima iskustva, pa da me upozna sa materijalom, jel bi ga htio pokusat napravit pa ce mi svaka pomoc dobro doc.

glupko
23.04.2009., 12:47
Evo jedan link pa ga probaj iskoristiti!
Hebiga na engleskom je!
Tesla's coil (http://www.altair.org/tesla.html)

vbr666
23.04.2009., 13:28
Pozdrav,
imam zaheban problem doma. U zadnjih par godina sam promijenio, ako se ne varam, 3 grijača na bojleru. Sve i jedan je bio pojeden.
Zadnjeg sam promijenio prije 4-6 mjeseci i ovo je apsolutno više neizdrživo, jučer je propišao i sad sam skinuo struju s njega i evo kako izgleda:
http://i40.tinypic.com/29ql9ts.jpg

Znači već je toliko "pojeden" da na rubovima fali dovoljno materijala da voda može prolaziti i kapati po žicama i onda kroz kapu bojlera u kadu...

Je li moguće išta napraviti s tim bojlerom da se spriječi pojava galvanskih struja i odnošenja materijala s grijača?

Pri prošloj promjeni grijača sam imao slično pitanje i mislim da je netko spomenuo da postoji neki premaz kojim bi se unutrašnjost bojlera mogla premazati da se spriječi vodljivost i struja, zna li itko išta o tome i ima li koji način na koji to spriječiti bez skidanja i raskapanja cijelog bojlera?

Ne želim kupovati novi jer nismo pri parama i ovaj je savršeno dobar, osim ovog nezgodnog problema.

exAzriel
23.04.2009., 13:46
postoji nešto šte se zove izjednačavanje potencijala u kupaoni......

vbr666
23.04.2009., 14:13
bojler mi ima jedan metalni izvod sa samog kućišta ušerafljen u metalni dio na koji su instalirane žice i koji je spojen sa grijačem. taj izvod je također spojen žuto-zelenom žicom koja izlazi iz kabela za napajanje, a utičnica ima kontakte za uzemljenje.

ne znam je li to to što si mislio ali meni se čini da je prema ovom sve uzemljeno kako spada.

druga stvar, kako provjeriti kvalitetu uzemljenja u kući?
već ranije sam primijetio da mi je kućište jednog kompa pod naponom jer kad bih dirnuo kućište i radijator istovremeno (golom rukom) osjetio bih lagano peckanje, a bilo je uzemljeno...

exAzriel
23.04.2009., 16:18
ja govorim o djelu uzemljenja koje se zove izjednačavanje potencijala...
Usput ne dajem više savjete na ovom PDF-u dok se neke stvari ne dovedu u normalu....
Pitaj nekog drugog ili negdje drugdje....

glupko
23.04.2009., 17:28
Ako si iz ZG obrati se njima (http://www.pa-el.hr/katodna_zastita.php) na zagrebačkoj cesti (ne aveniji!) ako ti oni ne ponude rješenje neće nitko a koliko vidim ti premalo kužiš struju da bi to sam rješavao

exAzriel
23.04.2009., 18:05
Ako si iz ZG obrati se njima (http://www.pa-el.hr/katodna_zastita.php) na zagrebačkoj cesti (ne aveniji!) ako ti oni ne ponude rješenje neće nitko a koliko vidim ti premalo kužiš struju da bi to sam rješavao

nije mu to potrebno......

glupko
24.04.2009., 07:40
Ja i dalje smatram da će mu PA-EL pomoći jer rade i preinake instalacija i sprečavanje galvanske korozije u velikim sistemima + klime + rasvjetu s proračunima+....a što se svađe tiče Zabole me nešto ak' netko i misli da sam ovaki il' onaki i obrnuto ako možemo pomoći jedni drugima !
"Jebeš brak bez svađe" jel tako ex

exAzriel
24.04.2009., 10:13
ma može to rješiti izjednačavanjem potencijala...
a kaj se tiče "svađe" neki bi brzo odustali od bauštele....

vbr666
24.04.2009., 14:52
evo malo zanimljivosti.
http://i39.tinypic.com/2cr3wbc.jpg
http://i39.tinypic.com/24fg0t4.jpg
http://i40.tinypic.com/b63iht.jpg

lijepa voda za pice, a? :))
slike 2 i 3 bi trebale pokazati pojedenost tj otopljenost grijaca.
ovaj lijevi grijac na slici 2, a desni na slici 3 je onaj kojeg smo
predzadnjeg promijenili, prije cca 4-6 mjeseci, a ovaj drugi je
promijenjen danas. on je mnogo manje nagrizen, a na ovom starijem se
vidi da mu fali gotovo cijeli rub koji nasjeda na tijelo bojlera :))
to sve njegovo otopljeno smece je plivalo po vodi u bojleru skupa s
onim grumenjem i blatom..

sad sam emajl lakom premazao dno novog grijaca(sutra cu jos jednom) i stavit cu dodatnu gumenu brtvu da odvoji grijac od tijela bojlera, pa da vidimo hoce li se ponoviti.

dep
27.04.2009., 15:35
Znači,

Imam aparat za varenje Varstroj (220 / 380 V). Stavim na 220V, amperažu na najmanje. Spojim žicu i to je to?

Kolika bi žica ( presjek - duljina) cca morala biti da mi aparat ne vrisne i da to koliko toliko dobro funkcionira??

Nisam iz Zagreba pa mi je problem takvu žicu kupiti, pa probati, pa ako nije dobro opet kupiti.....

Hvala!!

fico.325
27.04.2009., 20:07
Moze li se na taj nacin na zici kontrolirat temp? npr da se zica ne grije vise od 30°C?? ili da je oblozim silikonom, dal bi se toppil???

exAzriel
27.04.2009., 20:21
Moze li se na taj nacin na zici kontrolirat temp? npr da se zica ne grije vise od 30°C?? ili da je oblozim silikonom, dal bi se toppil???

može vremenski ili strujno...
no to ti je preskupo...
tebi treba grijač, i regulator temperature......

exAzriel
27.04.2009., 20:24
Znači,

Imam aparat za varenje Varstroj (220 / 380 V). Stavim na 220V, amperažu na najmanje. Spojim žicu i to je to?

Kolika bi žica ( presjek - duljina) cca morala biti da mi aparat ne vrisne i da to koliko toliko dobro funkcionira??

Nisam iz Zagreba pa mi je problem takvu žicu kupiti, pa probati, pa ako nije dobro opet kupiti.....

Hvala!!

koja amperaža, i za što ti treba......

fico.325
27.04.2009., 20:50
može vremenski ili strujno...
no to ti je preskupo...
tebi treba grijač, i regulator temperature......

aha, a di se moze nabavit taj grijac i regulator temp? i po kojoj cjeni otprilike??

glupko
27.04.2009., 21:48
Evo da završimo sa osnovama (http://obrazovanje.hok.hr/e-learning/vskocilic/oel/III_dio.html)

m111
27.04.2009., 22:20
Evo da završimo sa osnovama (http://obrazovanje.hok.hr/e-learning/vskocilic/oel/III_dio.html)

hvala qrcu da ces zavrsiti s tim..

exAzriel
28.04.2009., 06:55

ovo što glupko šajba po forumu, već neko vrijeme, ti imaš normalno u malom prstu, pa ti je eto dosadno.....

exAzriel
28.04.2009., 07:30
aha, a di se moze nabavit taj grijac i regulator temp? i po kojoj cjeni otprilike??

bum ti opet odgovorio općenito, pa se buš ljutio da sam bezobrazan...
Za kaj ti to treba?

glupko
28.04.2009., 10:06
Pa gle ovako mislim da i za tebe u osnovama ima ponešto čega se trebaš prisjetiti ali bez osnova "barem pročitanih" nije u redu nikoga savjetovati da čačka po svojim instalacijama doma kaj ne !?
Ljudi neznaju ni sa običnim ispitivačem raditi kak treba (popnuse na drvene ljestve ba ispituju) kužiš !?
Pa stoga kad se netko i pojavi možeš ga uputiti čuj to imaš tu i tu a ne traveljet svojim rječima.
Ja idem dalje sa "Označavanjem i upotrebom kabela u (kućnim) instalacijama pa ako hoćeš možeš baciti koju pametnu ali ne ovaku!:kava:

fico.325
28.04.2009., 11:09
bum ti opet odgovorio općenito, pa se buš ljutio da sam bezobrazan...
Za kaj ti to treba?

nebum se nis ljutil...

pa treba mi za grijanje mlaznica na topu za snijeg...

i zna li itko dal se moze napravit neka sklopka za pumpu, da se sama pali gasi kad se na slavini otvori voda i zatvori, znaci da ne nabija pritisak bezveze

npr. ovo sta ima ova pumpa na sebi...

http://cgi.ebay.de/Hauswasserautomat-1000-W-4600-L-h-Durchflussschalter_W0QQitemZ310138159823QQcmdZView ItemQQptZPumpen?hash=item310138159823&_trksid=p4634.m332.l1262#ebayphotohosting

tak nes radi firma einhell ali dode 60 eur, a pumpa dode 90, tak da rade bi onda kupil pumpu s tim, al opet ak se da napravi kak to da prodem jeftinije??

exAzriel
28.04.2009., 11:21
za sklopa za pumpu ne buš niš jeftinije prošao.....
e sad kak zgledaju te mlaznice, kak bi trebao izgledati taj grijač.....

fico.325
28.04.2009., 12:27
za sklopa za pumpu ne buš niš jeftinije prošao.....
e sad kak zgledaju te mlaznice, kak bi trebao izgledati taj grijač.....

aha

pa grijac bi trebo bit od zice, jer bi trebo bit savitljiv, znaci da se moze oko mlaznica omotat, a mlazice su valjkastog oblika, duguljaste

glupko
28.04.2009., 12:51
i zna li itko dal se moze napravit neka sklopka za pumpu, da se sama pali gasi kad se na slavini otvori voda i zatvori, znaci da ne nabija pritisak bezveze

npr. ovo sta ima ova pumpa na sebi...

http://cgi.ebay.de/Hauswasserautomat-1000-W-4600-L-h-Durchflussschalter_W0QQitemZ310138159823QQcmdZView ItemQQptZPumpen?hash=item310138159823&_trksid=p4634.m332.l1262#ebayphotohosting

tak nes radi firma einhell ali dode 60 eur, a pumpa dode 90, tak da rade bi onda kupil pumpu s tim, al opet ak se da napravi kak to da prodem jeftinije??

Odi u frigokor i kupi "Flow switch" !
To ti se koristi u rashladnicima vode "chillerima" , da zaustavi pumpu tj komplet stroj ako nema protoka u siistemu.

m111
28.04.2009., 16:27
Pa gle ovako mislim da i za tebe u osnovama ima ponešto čega se trebaš prisjetiti ali bez osnova "barem pročitanih" nije u redu nikoga savjetovati da čačka po svojim instalacijama doma kaj ne !?
Ljudi neznaju ni sa običnim ispitivačem raditi kak treba (popnuse na drvene ljestve ba ispituju) kužiš !?
Pa stoga kad se netko i pojavi možeš ga uputiti čuj to imaš tu i tu a ne traveljet svojim rječima.
Ja idem dalje sa "Označavanjem i upotrebom kabela u (kućnim) instalacijama pa ako hoćeš možeš baciti koju pametnu ali ne ovaku!:kava:

razumijem,ali uzalud ti je jer to nece nitko citati,ovdje ljudi traze brzo rjesenje za neke probleme,i prakticno pojasnjenje,vise onako seljacki objasnjeno,a da shvate.. evo ja npr,ocu neki savjet za postaviti knauf,i onda konkretno pitam sto mi treba i trazim i konkretan odgovor,i tako za bilo sto. ne da ja nemam soldi platit majstora da mi to uradi,nego meni je gust da JA to URADIM..i tako su uglavnom svi oni koji po forumu bauljaju..takva vrsta ljudi..sam svoj majstor

glupko
28.04.2009., 17:39
Da ali ugradnjom pregrade od rigipsa baš i nema puno mogućnosti da netko najebe ili mu stan izgori!
(na brzinu)

exAzriel
28.04.2009., 17:53
baš je knauf i struja za usporedbu.....
hebote zašto ja gubim vrijeme ovdje živo me zanima?
Ma spajajte pametujte, ginite baš mi se živo hebe.
ionako je cjeli PDF otišao u kurac!

m111
28.04.2009., 17:56
Da ali ugradnjom pregrade od rigipsa baš i nema puno mogućnosti da netko najebe ili mu stan izgori!
(na brzinu)

slazem se,ali onda je upitno dali ova tema treba uopce biti pod SSM..Iako tu ima opasnijih tema..

glupko
28.04.2009., 18:16
Pa kaj ti onda smeta edukacija namjenjena onima koji ne znaju a žele znati!
Zar im treba samo kratko reći spoji to tak i to bu to !
A on to nije niti ispitao jer nezna kak pa napravi još veće sranje!
Treba ljudima objasniti da je struja jako opasna i da Stvarno ne bi trebala biti na SSM ; ali kad već je treba biti tako da bude što manje sranja , zar ne .
Istrčao sam i ja par puta ovdje u početku ali sada već i ne odgovorim na sva pitanja jer vidim da nema smisla nekome nešto objašnjavati kad on ne zna bit (osnovu) tog problema!

m111
28.04.2009., 21:25
Pa kaj ti onda smeta edukacija namjenjena onima koji ne znaju a žele znati!
Zar im treba samo kratko reći spoji to tak i to bu to !
A on to nije niti ispitao jer nezna kak pa napravi još veće sranje!
Treba ljudima objasniti da je struja jako opasna i da Stvarno ne bi trebala biti na SSM ; ali kad već je treba biti tako da bude što manje sranja , zar ne .
Istrčao sam i ja par puta ovdje u početku ali sada već i ne odgovorim na sva pitanja jer vidim da nema smisla nekome nešto objašnjavati kad on ne zna bit (osnovu) tog problema!

ne smeta meni,ali ja govorim da ti to nitko nece citati,jer da hoce vec bi i sami proguglali i nasli isto to bilo di.. njih zanima prakticni dio,isto sam nekad i ja tako,u počecima,sklapao razne stvari,ispitivao,i uvijek sam pitao starije i iskusnije sve sto nisam znao,i od njih sam dosta toga naucio..

m111
28.04.2009., 21:47
baš je knauf i struja za usporedbu.....
hebote zašto ja gubim vrijeme ovdje živo me zanima?
Ma spajajte pametujte, ginite baš mi se živo hebe.
ionako je cjeli PDF otišao u kurac!

Azriel,zasto si nervozan,slabo imas posla u zadnje vrijeme pa ne znas sto bi od sebe?

fico.325
28.04.2009., 21:59
Odi u frigokor i kupi "Flow switch" !
To ti se koristi u rashladnicima vode "chillerima" , da zaustavi pumpu tj komplet stroj ako nema protoka u siistemu.

aha, a kolko je cijena tog otprilike???

glupko
30.04.2009., 11:13
aha, a kolko je cijena tog otprilike???

Nije nešto strašno stotinjak kuna ali ti je on samo (okidač tj. krajnji prekidač sa kontaktima c ; nc ; no) znači da ćeš trebati još i neki sklopnik ili nešto sl. za uklapanje...

glupko
30.04.2009., 11:18
ne smeta meni,ali ja govorim da ti to nitko nece citati,jer da hoce vec bi i sami proguglali i nasli isto to bilo di.. njih zanima prakticni dio,isto sam nekad i ja tako,u počecima,sklapao razne stvari,ispitivao,i uvijek sam pitao starije i iskusnije sve sto nisam znao,i od njih sam dosta toga naucio..

Pa naravno da to nitko neće čitati samostalno ali ako ga uputiš hoće , a mislim da je jednostavnije vratiti čovjeka par strana nazad na forumu gdje ima objašnjenje i link nego mu tutnuti link ili objašnjavati svojim rječima pa krivo biti shvaćen ...

m111
30.04.2009., 14:23
Pa naravno da to nitko neće čitati samostalno ali ako ga uputiš hoće , a mislim da je jednostavnije vratiti čovjeka par strana nazad na forumu gdje ima objašnjenje i link nego mu tutnuti link ili objašnjavati svojim rječima pa krivo biti shvaćen ...

ma objasni ti njemu kako god ti hoces,ja se iskreno nadam da to znas svojim rijecima bez da prepises od nekoga..ja cu onako kako ja znam..i to ti je to..glupko..

glupko
30.04.2009., 18:07
U ovom trenutku odustajem od daljnje rasprave jer to ide samo u jednom smjeru , a ja tamo nisam krenuo .

m111
30.04.2009., 21:00
U ovom trenutku odustajem od daljnje rasprave jer to ide samo u jednom smjeru , a ja tamo nisam krenuo .

da ne mislis pogresno,ni ne mislim ici tom smjeru,draze mi je normalno razgovarati..

glupko
08.05.2009., 19:19
Evo malo teslinog trafoa (http://www.index.hr/video/film.aspx?id=6751)

THE_BEATLES
22.05.2009., 12:37
planiram staviti sutra halogenu rasvijetu, kupio sam halogene lampe 12V/20W.duboke su 1,5cm tako da ih mogu u strop staviti (nije spušteni strop nego običan). e sada je problem u žici..poslije prekidača dolazi mi transformator 220V na 12V/300W max.jačine i od njega nastavlja dalje dvožilni kabel (podžbukni) do mjesta di je trebao biti luster..i od tamo sam mislio dalje nastaviti žicom..trebam staviti 12 komada halogenih-ukupna jačina biti če znači 240W. od koliko kvadrata da stavim žicu koja dodje spojena na halogene? hvala

barca1010
22.05.2009., 14:43
Moze li mi netko rec ako slucajno zna, gdje ima za kupit teslina zavojnica,negdje 1m duljine.

glupko
22.05.2009., 21:23
Nigdje jer ju izrađuju entuzijasti i zaljubljenici u Teslin životni put i djelo tako da takvi urdci baš i nemaju cijenu a i ako nađeš negdje to za kupiti to nije to dok to ne izradiš sam uz muku i znoj i igraš se s time poput djeteta sa svojom omiljenom igračkom!

barca1010
24.05.2009., 14:52
Ma igro bi se ja s time,ali mi je problem gdje cu naci tako tanku bakrenu zicu.Negdje 0.1,0.2mm2

amater_total
25.05.2009., 09:01
1,5 mm2 ti je sasvim dovoljno. Uzmi dvožilni licnasti da ti je lakše raditi...
nešto kao...
http://www.elka.hr/media/katalog/9/H05RNH2-F.pdf

glupko
25.05.2009., 19:44
U pitanju je istosmjerna struja i 1,5mm* nije dovoljno za 12 kom. halogenki .....

Zvon
25.05.2009., 20:22
12Vx20A=240W
A kakav ti je kabel u zidu? Ako je zažbukani PPR, 1.5mm2 ti bude na knap trpilo tih 20A, no ako su žice u cijevi, trebalo bi biti bar 2.5mm2 (poželjno 4mm2). I tako do prve lampe. Ako radiš razvod zvjezdastog oblika, od mjesta razdvajanja do svake lampe ti je dosta i 0.75mm2.

Glupko, iza transformatora je i dalje izmjenični napon. I nema veze za vodič jeli istosmjerna ili izmjenična.

glupko
25.05.2009., 20:52
Za 12 kom halogenki većinom ide istsmjerna tj. trafo sa gretz-om i onda ide 4mm* .....kad budeš ovo pročitao slobodno se zapitaj zašto ... (tesla).

amater_total
26.05.2009., 08:29
Za 12 kom halogenki većinom ide istsmjerna tj. trafo sa gretz-om i onda ide 4mm* .....kad budeš ovo pročitao slobodno se zapitaj zašto ... (tesla).

Gretz :confused:

georgehrri
26.05.2009., 14:50
Gretz :confused:

ako je transformator onda je najvjerovatnije izmjenično (do sad nisam sreo gretz)
ako je pretvarač onda je najvjerojatnije istosmjerni , ali tad uređaj nema galvansko odvajanje i izbjegavaj ugradnju unutar dohvata ruku.

glupko
26.05.2009., 16:53
Odustajem i ja!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

urbis72
23.06.2009., 22:36
Bok ljudi,

evo imam mali problem, skidao sam stari prekidac za kupaonu (onja koji ima tri gumba, svjetlo , bojler i grijalica...), poslikao sam da mogu staviti novi, kupio sam novi prekidac, i kad sam sve spojio lampice na prekidacu uvijek gore i kad je upaljeno i kad je ugaseno, saljem slike...

zanima me zasto je plava zica tako spojena, oznaceno crvenim?

da li je svjedno s koje strane prekidaca se stavljaju zice (gore dolje)

probao sam oznaciti koje su +

http://img195.imageshack.us/img195/1948/picture027xd.jpg

http://img199.imageshack.us/img199/3043/picture026x.jpg

ne kuzim se uopce u struju pa ako moze pomoc

BILJEŽNIK
24.06.2009., 08:47
Bok ljudi,

zanima me zasto je plava zica tako spojena, oznaceno crvenim?

da li je svjedno s koje strane prekidaca se stavljaju zice (gore dolje)

probao sam oznaciti koje su

Moram priznati da je malo čudno sve spojeno, no ako je sve radilo, zamjeni žice. One koje su spojene gore spoji dolje i obrnuto, jer zbog tinjalica nije svejedno gdje spajaš dolazni i odlazni vod.

glupko
24.06.2009., 10:20
Gle ovako Plava žica ti je nula , što znači da ti ona ovdje koristi za rad tinjalice te je ona ovdje ispravno spojena tj. dovedena na sva tri prekidača , ali sa krive strane tj, spojena je na istoj strani kao i dolaz faze što se vidi po onoj crnoj žici (briki) .
Znači da bi ti sada trebao ili plavu ili dolaze prebaciti na drugu stranu i sve će biti u redu (u principu nije ništa krivo ili neobično samo si mašio dolaz i odlaz) ako ti je ovo nejasno mogu ti i nacrtati pa javi

ruler
24.06.2009., 22:38
A ti u potkrovlju možeš komotno povući i plastične kanale sa poklopcima (ako imaš drvene grede puno je jednostavnije i brže od postavljanja flexi cijevi).

hvala ti ko bratu. kune mi pregrizle tel. kabel i vec sam se spremio razvlaciti 100 m buzira po gredama. po zidu sam vec vukao kanale, nikad mi ne bi palo na pamet staviti ih na tavan jer me kolutovi buzira gledaju svaki dan u radioni.

:s

urbis72
24.06.2009., 23:44
Hvala na pomoci, ako sam razumio, ja sam mislio da je svejedno s koje strane zice idu gore ili dolje ali znaci nije, znaci ona zice kaj su gore moram prebaciti dolje ili obratno da li sam u pravu. Jer ovo sto je na slici ja sam isto tako slozio na novi prekidac, samo kod novog tinjalice uvijek rade.

ok probat cu prespojiti ako je to to. Pa mozes mi nacrtati ali kad ja sa zicama ne znam koja je za sto :), koja je + koja je nula....

glupko
25.06.2009., 09:25
http://i39.tinypic.com/2hwpmi9.jpg
Evo tako spoji plavu one što su SADA pokraj plavih ostavi gdje jesu a one iz zraka ubodi tu gdje sam bijelo označio i to bi ti tako trebalo raditi da ti se pali tinjalica kad i prekidač

urbis72
25.06.2009., 09:59
:):):)

hvala, preko vikenda idem, pa cu probati tako spojiti,

puno hvala, svaka cast da ima dobrih ljudi

pozdrav

ivan

amater_total
26.06.2009., 08:41
Ivane, radi se o izmjeničnoj struji-nema tu nikakvog "plusa", ali ako si ga koristio samo za obilježavane onda ajd nekak može proći.

Mazarin
26.06.2009., 09:08
neznam kada čete se naučiti da u elektroinstalaciji postoje propisi.
Kupaona je najosjetljivije mjesto u stanu.
To nije posao za amatera.
no nije problem u njemu, problem je u savjetnicima.....

glupko
26.06.2009., 09:22
neznam kada čete se naučiti da u elektroinstalaciji postoje propisi.
Kupaona je najosjetljivije mjesto u stanu.
To nije posao za amatera.
no nije problem u njemu, problem je u savjetnicima.....

Postoje propisi dragi moj profesore ali nije čovjek kriv što ih se netko nije držao dok je radio tu instalaciju a izmjenom prekidača koji je radio sto godina neće napraviti neko sranje u instalaciji , a da zbog izmjene prekidača štema pola stana da bi to doveo u red po PS-u trebao bi biti kompletni idiot ili možda bi trebao tebe zvati da mu ti daš neki dobar savjet poput ovoga , a ako se meni misliš obraćati imaš PP:asshole:

Mazarin
26.06.2009., 12:45
a izmjenom prekidača koji je radio sto godina neće napraviti neko sranje u instalaciji , :

pa ako je to samo tako, neznam zašto je uopće onda pitao bilo kaj.....

glupko
26.06.2009., 13:45
Pa vjerojatno mu se prekidač strgo pa je kupio novi koji i baš nije isti a on nije električer što bi značilo da mora nekoga pitati što i kako raditi da to spoji :)

Mazarin
26.06.2009., 14:52
Pa vjerojatno mu se prekidač strgo pa je kupio novi koji i baš nije isti :)

pa po slici vidiš da je isti......
evo kladimo se u kilu janjetine?

glupko
26.06.2009., 16:23
Ma sve da i je isti ako ga je samo kontra okrenuo dobit će nul direkt na tinjalicu , a njemu to nije jasno , a možda je baš identičan ali je tvornički kontra okrenut pa kontakti za nulu ne štimaju , a možda.................uopće nije bitno

Spell
29.06.2009., 21:27
Sry, momci ak post nije na pravom mjestu, ali trebam savjet.

Imam 3fazni fixni priključak na zidu, a monofazni štednjak.

Dal jednostavno mogu spojiti taj štednjak na taj priključak u varijanti da spojim samo jednu fazu?

Tnx.

glupko
29.06.2009., 22:21
Da pa samo spoji Jednu fazu nulu i zemlju i to je to (ali gledaj da kabl na utikaču bude trožilni a ne peterožilni da ne dođe do nepredviđenih situacija) može i peterožilni nije da nemože ...............

bracek
29.06.2009., 22:24
Da, imaš pm.

Lee Champa
30.06.2009., 05:47
Jesi li siguran da je štednjak jednofazni, da nije možda samo njegov kabel jednofazni:top:?

Spell
30.06.2009., 17:09
Jesi li siguran da je štednjak jednofazni, da nije možda samo njegov kabel jednofazni:top:?

Ma ima već spojen kabel (monofazni), nutra nisam išel gledati. Iako bi se možda dalo i spojiti 3 fazno.
Razmišljam da ovak nebum zgubil garanciju. Jer su tako rekli u servisu.

S obzirom da je gore električna pećnica, dal bi to imalo kakve veze s obzirom da spajam na 1 fazu?

Tnx momci.

Zagreb-Borongaj
01.07.2009., 00:03
Bok,
molim vas u stanu u kući imam FID sklopku od 25A te limitator od 20A. Sve je monofazno.
S obzirom da imam i mali bojler i veliki i pećnicu i .... jako mi često iskače limitator, postoji li šansa da i limitator povećam s 20A na 25A pa da bude isto kao i struja na FID sklopki?

Znam da moram platiti više itd, ali me čisto interesira omjer Limitator i FID sklopka oboje po 25A jel to OK?

P.S. Ma najbolje je te glupe limitatore prespojiti!!! Koliko sam vidio ona plastična zelena plomba se lako skida, pa mi dodje da sam promjenim limitator s 20A na 25A i nekako obrišem vrijednost koja piše na limitatoru
kako najjednostavnije prebrikati limitator?

Mali Plavi
01.07.2009., 07:43
P.S. Ma najbolje je te glupe limitatore prespojiti!!! Koliko sam vidio ona plastična zelena plomba se lako skida, pa mi dodje da sam promjenim limitator s 20A na 25A i nekako obrišem vrijednost koja piše na limitatoru
kako najjednostavnije prebrikati limitator?

Okani se čorava posla i ne pomišljaj opće na premoštenje limitatora ako ne misliš posegnit malo dublje u portafoj.
Lipo zatraži od elektre da ti povećaju snagu, nadoplati kolko triba čuna i sve lipo legalno, i svi mirni i zadovoljni.

A nove plastične plombe (zelene, plave, žute, crvene, sive, bile....) ne skidaju baš tako lako, tj nikako bez oštečenja plombe, tako da i to možeš zaboravit.

robixy
01.07.2009., 09:19
Mislim da sam pročitao sve postove na forumu na temu FID sklopke, ali nisam uspio pronaći ono što mene zanima. Naime, ako se spajaju dvije FID sklopke
(63/4/0,5 i 25/2/0,03) i spajaju se paralelno kako je onda potrebno spojiti. Konkretno, faza koja dolazi na prvu FID-ovku (63) iz nje izlazi i na nju spajam osigurače trošila koji se napajaju preko te FID-ovke.
E sad, da li u drugu FID-ovku vučem fazu koja dolazi do prve FID-ovke ili onu koja je izašla iz prve FID-ovke?
Pretpostavljam onu prvu, ali bih volio ako mi netko može objasniti kakve bi bile posljedice ako se spoji na drugi način. Po meni je problem samo u tome što će druga FID-ovka isklopiti ukoliko iz nekog razloga isklopi prva tj. ostat će bez faze, a koncepcijski bi trebalo sve biti OK.

Pozdrav i hvala ...

Zvon
01.07.2009., 09:47
Kak ti ona prva sklopka (63A) nije selektivna, ovu jednofaznu (25A) spoji paralelno prvoj, znači na jednu od dolaznih faza i nulu. Ako spojiš malu iza velike, vjerojatno će ti izbacivati obje, a to ne želiš.
Netrebam ti spominjati da svaka dif. sklopka mora imati svoju sabirnicu nule i da one nesmiju biti nikako spojene.

Dadichi
01.07.2009., 10:59
Ja sam za cjelu kuću stavio FID-ovku od 0,03A i nema frke. Mirnije se spava :D

sa20
17.07.2009., 08:29
Ja imam jedan problem sad neznam jel ide na ovaj forum al ajde :). Neki dan mi u dnevnoj sobi pregorila stedna zarulja, doslovce pukla i od tada mi ne radi ni sa novom zaruljom, ne radi mi svjetlo u kuhinji, bojler u kupaonici i svjetlo u hodniku, sve sam nove osigurace postavio i stanje je opet isto, to mi je cudno jer neznam sto je. Itikac u sobi radi, tv radi, komp radi samo svjetlo i uticnica na drugoj strani ne rade, bojler ne radi dok svjetlo u kupatilu radi, frizider i pec dok svjetlo u kuhinji ne radi a uticnice sve rade. Logicno bi bilo da je u osiguracima problem ali stavio sam nave bas sve, svih 10 i svejedno pola stana radi pola ne. Postavio sam osigurace od 10 ampera, ne razumijem se pa sam takve uzeo u trgovini, jeli u njima rijeci ili u cemu, molim za savjet.

champ
17.07.2009., 08:36
Vjerojatno ti je kod pregaranja žarulje otišao i glavni osigurač (pancer), ako imaš trofazni priključak. Sada nemaš jedne faze, pa ti neki strujni krugovi ne rade. Uzmi ispitivač, odšarafi pojedine osigurače na razvodnoj ploči, i ispitaj dali imaš napon na podnožjima osigurača, po svim fazama.

sa20
17.07.2009., 08:48
Probat cu to, a ako ej tako kako kazes, tj da negdje nema napona, sto mi je sljedece onda ? Promijeniti brojilo ili?

champ
17.07.2009., 09:20
Ma kakvo brojilo - panceri ti se nalaze ispred brojila, negdje na tavanu ili fasadi (ako živiš u kući), ili negdje na hodniku i sl. (ako živiš u stanu). Trebaš nazvati Elektru da ti oni promjene pancer, jer ti nebi smio imati pristup do tog mjesta.

Ali prvo trebaš utvrditi što se točno dogodilo, a koliko vidim to ti nisu baš poznate stvari. Najbolje je da pozoveš električara.

sa20
17.07.2009., 14:31
Dobro vidis, pojma nemam o tim stvarima :D. Pozvat cu elektricara i hvala na savjetima :)

igzyy
03.08.2009., 09:42
pozz

trebam savijet dragi forumaši!

Imam oscilaciju napona koja je svima vama poznata! , iznad dopušteih granica svimh rupetina na svijetu u Kružu (kraj Ivanič grada prema Čazmi-neznaš koja je veča rupetina), dakle 160-230v.

Da li se isplati plačat elektri za mjerenje napona koji je izmjeriv s kineskim instrumentom od 40kn??

Lee Champa
04.08.2009., 09:49
Ne isplati se!:mad:
Odgovor nakon mjerenja (plaćanja) biti će: ".... da postoji pad napona i radi toga je predviđena rekonstrukcija vaša mreže".
Ali kada!:mad:
Osigurajte kućanske aparate i kako se koji kvari u servisu i osiguravajućoj kući izjavite "da je bio veliki pad napona i žarulje su jedva svijetlile kad je aparat crko".
Nakon nekoliko kvarova osiguravajuća kuća će upitati HEP za zdravlje:lol:

DJigli
11.08.2009., 14:46
Bok svima.
Pročitao sam ovaj PDF od početka do kraja i imam par pitanja:

Radim struju u potkrovlju i idem sa svime otpočetka, znaći
postavljanje osiguraća, FID, cijevi, kablova i sl.

Već sam se odlučio, ići ću sa cijevima (bužirima). Uglavnom
samogasećima (protupožarni) jer se radi o potkrovlju.

Pokušavam što manje provlačiti po gredama pa me zanimalo da li postoji
neko riješenje za provlačenje kroz glazuru poda. Tamo će biti 3-5 cm
stiropora pa obična cijev stane, ali jesu li one ispravne za to?

Postoje li neke cijevi koje su baš namjenjene za pod glazuru?
Najduža cijev bi bila oko 10m od jedne do druge strujne kutije i više
manje sve bi imale samo dva prava kuta. U ranijim postovima spominjete alkaline i ticino cijevi, ali ništa decidirano.

Radit ću sa knaufom i siporeksom, a kroz glazuru sam mislio
samo provuči cijev od razvodne ploče do razvodne kutije na tom
zidu, a onda bih ostatak provlačio po zidovima do utičnica.
Znaći provlačene kroz glazuru bi bio kao glavni vod za pojedinu
prostoriju.

To mi je primarni plan.

Imam drugi plan koji je ekstrem opet u drugom smjeru. da se naprave
centralne razvodne kutije za svaku sobu na strupu te sobe (makar i na
kosinu) i onda da se bužirima spusti do utičnice - prekidača -
svjetla.
Po tom planu bi sve cijevi i spojevi bile po gredama.
Osobno mi je takav plan zastrašujuć, poznam struju, znam što može. Ali
to je nevjerojatno lakše za održavati i ima minimalno štemanja.

ZgeNbo
16.08.2009., 08:43
Pozdrav.

Imam problemčić. Živim u novosagrađenoj kući u kojoj je sve napravljeno po propisu pa tako i elektroinstalacije (imam urednu građevinsku i papire od izvođača el.instalacija). Problem je što struja na kuću nije spojena direktno sa gradske mreže već je spojena sa susjedne kuće u kojoj su mi roditelji. To je privremeno rješenje. Mene sad zanima kakva je točno procedura i koliki su troškovi da mi to ovi iz HEP-a fino spoje na njihovu mrežu, te da li će mi pravit probleme zbog toga što sam trenutno spojen na susjednu kuću.?? E da, ne treba mi trofazni priključak.

Mazarin
16.08.2009., 23:01
dva su brojila ili je jedno brojilo?

Saško
17.08.2009., 12:55
...
Postoje li neke cijevi koje su baš namjenjene za pod glazuru?
Najduža cijev bi bila oko 10m od jedne do druge strujne kutije i više
manje sve bi imale samo dva prava kuta. ....

Da.
Zovu se IBG program od Elektro-kontakta popularno zvane i Ticino cijevi, a poznaju se po narandžastoj boji i namijenjene su za ugradnju u beton.

...

To mi je primarni plan.

Imam drugi plan koji je ekstrem opet u drugom smjeru. da se naprave
centralne razvodne kutije za svaku sobu na strupu te sobe (makar i na
kosinu) i onda da se bužirima spusti do utičnice - prekidača -
svjetla.
Po tom planu bi sve cijevi i spojevi bile po gredama.
Osobno mi je takav plan zastrašujuć, poznam struju, znam što može. Ali
to je nevjerojatno lakše za održavati i ima minimalno štemanja.

Vidim ja što ti je primarni plan. Ti ne bi platio parsto kuna projektantu da ti napravi projekt, već se zaj*****š s razvodom kak ti se svidi. Neke stvari baš i nije moguće izvseti u verziji SSM. A bez detaljnog uvida ne mogu ti odgovoriti na pitanje. Nadam se da ne buš stavil 15-ak priključnica po jednom strujnom krugu.

Saško
17.08.2009., 12:58
Pozdrav.

Imam problemčić. Živim u novosagrađenoj kući u kojoj je sve napravljeno po propisu pa tako i elektroinstalacije (imam urednu građevinsku i papire od izvođača el.instalacija). Problem je što struja na kuću nije spojena direktno sa gradske mreže već je spojena sa susjedne kuće u kojoj su mi roditelji. To je privremeno rješenje. Mene sad zanima kakva je točno procedura i koliki su troškovi da mi to ovi iz HEP-a fino spoje na njihovu mrežu, te da li će mi pravit probleme zbog toga što sam trenutno spojen na susjednu kuću.?? E da, ne treba mi trofazni priključak.

A zašto bi ti trebao novi spoj na mrežu HEP-a? Ako je sve legalno i imaš papire za kuću (uporabnu), onda ti ne treba novi spoj, tj. već si spojen na distribucijsku mrežu.
Ako želiš znati koliko trošiš ti, a koliko starci, ugradiš si kontrolno brojilo (ako ga već nemaš) i mir.

Mazarin
17.08.2009., 15:43
A zašto bi ti trebao novi spoj na mrežu HEP-a? Ako je sve legalno i imaš papire za kuću (uporabnu), onda ti ne treba novi spoj, tj. već si spojen na distribucijsku mrežu.
Ako želiš znati koliko trošiš ti, a koliko starci, ugradiš si kontrolno brojilo (ako ga već nemaš) i mir.

Nemora uopće biti točno što pišeš.
Sve ovisi od općine do općine, ili distribucijskog područja HEP-a.
Evo sto posto ti tvrdim da je na nekim područjima to tretirano kao neovlaštena prodaja električne energije, i da nemre dobiti novi priključak, dok čestica nije razdvojena, dok nema sve potrebne dozvole.
I isto tako papiri za koje tvrdi da su ispravni, za neka područja su neispravni.
A opet, može biti savršeno točno to kaj pišeš.
HEP je država u državi, i ako postoji zakon, njihovi pravilnici odudaraju od zakona po područjima.
Mislim da je dao premalo podataka za neki savjet.....

ZgeNbo
17.08.2009., 16:49
Ma jedno je brojilo kod starog u drugoj kući. Ma sve je u redu što se tiće papira. Mene samo zanima čisto informativno koliko bi me koštalo da dođu iz HEP-a i spoje moju kuću direktno u mrežu sa mojim brojilom. Prije neke 2,3 god mislim da je bilo oko 10000kn, bar je tako rekao majstor koji je uvodio struju u kuću. Sada čujem da je to možda i upola povoljnije, nisam se direktno raspitao u HEP-u nego sam evo ovdje nabasao na temu struje pa me zanimaju vaša iskustva oko samog priključka na mrežu.
Čak me zanima da ako sam u općini od posebne državne skrbi, da li postoji neka mogućnost za besplatnim priključkom.??

Mazarin
17.08.2009., 17:36
nije u redu što se tiče papira.
Ako su dvije čestice u katastru onda ne možete imati jedno brojilo.
Ako je sve jedna čestica, onda ne možete dobiti dva brojila.
Imate svaki svoj kućni broj, ili je kućni broj jedan?

kerbi
17.08.2009., 19:50
nije u redu što se tiče papira.
Ako su dvije čestice u katastru onda ne možete imati jedno brojilo.
Ako je sve jedna čestica, onda ne možete dobiti dva brojila.
Imate svaki svoj kućni broj, ili je kućni broj jedan?
E, a kako onda funkcinira stvar u zgradama i sl?

ZgeNbo
17.08.2009., 19:57
A što ga komplicirate. Imam kuću na svom kućnom broju, sa građevinskom dozvolom i svim papirima. Koliko košta priključak struje ???

Mazarin
17.08.2009., 20:19
A što ga komplicirate. Imam kuću na svom kućnom broju, sa građevinskom dozvolom i svim papirima. Koliko košta priključak struje ???

13350 kuna plus PDV po kilowatu.
I uračunaj si kaznu za neovlašteni priključak.
A ti onda reci da kompliciramo.....

Mazarin
17.08.2009., 20:20
E, a kako onda funkcinira stvar u zgradama i sl?

zgrade su etažirane, i rađene su po dozvalama i projektima.
slično bi bilo kaj?

Saško
18.08.2009., 07:45
13350 kuna plus PDV po kilowatu.
I uračunaj si kaznu za neovlašteni priključak.
A ti onda reci da kompliciramo.....

Malo si se zaj**o, negdje za jedan red veličine...
A nije neovlašteni priključak, jer ima sve "papire" (zar ne!?).

Još mi nitko ne odgovori koja je prednost zasebnog priključka (neovisno od očeve kuće), osim da se napuni proračun državnog gubitaša (HEP) za cca 10-15 tis. kn?

Uživaj u struji kao dosada i ne talasaj.

kerbi
18.08.2009., 08:36

Još mi nitko ne odgovori koja je prednost zasebnog priključka (neovisno od očeve kuće), osim da se napuni proračun državnog gubitaša (HEP) za cca 10-15 tis. kn?

Možda ima problema s dogovorom oko plaćanja (mislim nije to samo potrošnja, ima tu dogovor kako podijeliti one pizdarije na računu tipa snaga i sl.) ili jednostavno hoće bit skroz "svoj" i bog.
lim i kod mene je isti slučaj (struja spojena na isti priključak preko starog, a ja imam kontrolno brojilo). Ja i stari se dogovorili da mu ja jednostavno svu potrošnju plačam po onoj skupljoj tarifi a on plaća račun Elektri i tako već tri godine. Meni paše, njemu paše.Jednom kad budem imao 10-15 tkn viška (ili se posvadim sa starim) budem uzep svoj priključak, do tad...

Mazarin
18.08.2009., 18:43

.

jesam zaribao sam se jedna 3 je previše.....
tu si u pravu.....

Je neovlašteni je priključak, i od 1.1.2008 HEP ga ima pravo kazniti kao nevlašteni priključak, a onaj koji mu daje struju dobti će kaznu za neovlaštenu prodaju el. energije.
slobodno provjeri.
Prednost zasebnog priključka je u planiranju mreže, i određivanju vršnog opterećenja.
Taj dio zaista nema veze sa kriminalom u HEP-u....

lim i kod mene je isti slučaj (struja spojena na isti priključak preko starog, a ja imam kontrolno brojilo). Ja i stari se dogovorili da mu ja jednostavno svu potrošnju plačam po onoj skupljoj tarifi a on plaća račun Elektri i tako već tri godine. Meni paše, njemu paše.Jednom kad budem imao 10-15 tkn viška (ili se posvadim sa starim) budem uzep svoj priključak, do tad...

Sve 5 ako ste na jednom kućnom broju, HEP nema pravo provjere unutar objekta.
No ako ste na dva kućna broja, ista ti je stvar kao i sa ovim gore.
Provjeri i vidjet ćeš da sam u pravu...
Ako ste na jednoj čestici i jednom kućnom broju, nema priključka drugog bez etažiranja, i urednih papira o lokacijskoj i bla bla bla.
Zakoni i pravilnici su se promjenili kako rekoh 1.1.2008.....

champ
18.08.2009., 21:09

Po meni, najveća je prednost u tome što nijednom od postojećih potrošaća - vlasnika objekata sutra na pr. ne može banuti kontrolor, monter, inkasator, ili bilo tko iz HEP-a, i ustanoviti da se radi o neovlaštenom priključku, praktički - o krađi snage i struje! Čak te i susjed može prijaviti (akcija - prijavi krađu struje i osvoji nagradu)!

Ja tebe razumijem, tebi više odgovara trenutna situacija. Po takvoj logici, bilo bi dovoljno da samo prva kuća u ulici ima legalni priključak. Sve ostale bi se samo "nadoštukavale" na to. Ali postoje tehnički propisi i standardi, koje ti nužno ne moraš poštovati. Odbaci HEP, kupi agregat ili solarne čelije, ali ovako kako si sada spojen na mrežu - u debelom si i skupom prekršaju.

Tvoja kuća (objekat) trenutno nigdje nije zavedena kao potrošać el. energije, i stoga nemaš baš nikakva prava. I za 10 ili 20 godina bit ćeš novi potrošać, koji mora krenuti iz početka. A ako ćeš morati platiti i kaznu, onda krečeš iz debelog debelog minusa. A u skladu s važećim propisima, HEP može sutra isključiti iz mreže kuću tvog oca, sve dok ne plati prediveđnu kaznu (a ti kaznu plus troškovi zakupa snage).

Toliko o "prednostima zasebnog priključka"...

Saško
19.08.2009., 08:37
Ako niste primjetili, nisam ja zagovornik ilegalnog priključka, već odgovaram čovjeku koji je postavio pitanje:

Pozdrav.

Kao što vidiš, ZgeNbo je napisao da je sve legalno, napravio je kuću u dvorištu svojih roditelja, ima sve "papire" i nije ilegalno spojen. Ne znam gdje ste vi svi tu vidjeli da bi mu HEP došao isključiti struju jer ima ilegalan priključak?

Ako netko vidi, molim da mi pokaže, jer eto ja zaista ne mogu naći...

DJigli
19.08.2009., 10:07
Da.
Zovu se IBG program od Elektro-kontakta popularno zvane i Ticino cijevi, a poznaju se po narandžastoj boji i namijenjene su za ugradnju u beton.

Vidim ja što ti je primarni plan. Ti ne bi platio parsto kuna projektantu da ti napravi projekt, već se zaj*****š s razvodom kak ti se svidi. Neke stvari baš i nije moguće izvseti u verziji SSM. A bez detaljnog uvida ne mogu ti odgovoriti na pitanje. Nadam se da ne buš stavil 15-ak priključnica po jednom strujnom krugu.

he he. Skužio si me.
U biti, iako razvode nikada nisam radio, struka mi je usko vezana sa strujom pa vjerujem da mogu sam to napraviti.

Hvala za savjet.

champ
19.08.2009., 10:12
Bilten HEP-a br. 165/2006 - Pravilnik o sprečavanju neovlaštene potrošnje električne energije http://www.hep.hr/ods/propisi/bilteni/bilten165.pdf

Neovlaštenim trošenjem el. enerije smatra se:

1).....
2) Kada se fizička ili pravna osoba samovoljno priključi na mrežu

Za svaki novoizgrađeni objekt mora se od HEP-a tražiti EES, i na kraju te procedure dobiva se priključak struje. Spajanje na postojeći el. priključak (kućnu instalaciju) smatra se samovoljnim priključenjem, za kojeg posljedice snosi i postojeći i novi potrošač!

kerbi
19.08.2009., 12:02
Koji si ti pilan.
Koji crni inspektori idu po ulici i provjeravaju koja je zgrada na kojoj čestici i kako je spojena na struju. Pogotovo što je ovdje o susjednim kućama oca i sina za koje je pitanje dali uopće imaju kakvu ogradu ili sl da bi se vidjelo da su to dvije čestice. Uz sve nelegalne priključke na crno kojih po selima ima ko u prići baš ti elektri prioritet ovakvi sili slučajevi pogotovo kad čovjek dođe zatražiti svoj priključak. Pa nije retard da neće odpojit kablove prije nego mu ovi dođu spojit novi priključak ili će se ići time hvalit u elektri. Podnese zahtjev, da uredne papire i kad mu kažu da ga dolaze priključiti skine dosadašnji kabel i bok.

champ
19.08.2009., 12:17
Koji si ti pilan. Koji crni inspektori idu po ulici i provjeravaju koja je zgrada na kojoj čestici i kako je spojena na struju.

Ja sam odgovorio na pitanje: "Još mi nitko ne odgovori koja je prednost zasebnog priključka?"

Stavio sam link na HEP-ov bilten, gdje sve piše crno na bijelo. Brojevi čestica u toj priči uopće nisu bitni, a što se tiče "inspektora" - svaki susjed može te prijaviti HEP-u. I po čemu bi neki ljudi morali biti "povlašteni", i spojeni na instalaciju očeve kuće, a za sve ostale važi neka druga procedura?

U propisima piše da se radi o neovlaštenoj potrošnji, a forumaše je zanimala ta činjenica.... Ako dođe do izmjene propisa, bit ćete obavješteni! :top:

A HEP može sutra pokrenuti akciju "čišćenja", poslati na teren svoje kontrolore, očitače i montere, i vrlo brzo i lako se utvrdi, kako je koji objekat priključen na mrežu.

Saško
19.08.2009., 12:55
Ja sam odgovorio na pitanje: "Još mi nitko ne odgovori koja je prednost zasebnog priključka?"

....

Ja ću ti odgovoriti u kontekstu ovog slučaja, gdje je sin napravio kuću u dvorištu iza očeve: Nikakva korist.

Eventualno u slučaju da baš i nisu u dobrim odnosima, pa otac misli da ga sin potkrada ili ne plaća na vrijeme (to govorim u slučaju da ima kontrolno brojilo i da si zna obračunati potrošnju).

Prednost jedino vidim kada bi htjeli pilit drva i šrotat kukuruz istovremeno, pa im je zakupljena snaga nedostatna, a prijavom instalacije i zatraživanjem EES-a to rješavaju.
Naravno, u tom slučaju imaju zadovoljstvo uplate neke svotice kuna u proračun Elektre.

champ
19.08.2009., 13:01
Ja ću ti odgovoriti u kontekstu ovog slučaja, gdje je sin napravio kuću u dvorištu iza očeve: Nikakva korist.

Čak što više - uštede za kućevlasnika su znatne, jedino kaj baš nisu u skladu s propisima! :top: :zubo:

Mazarin
19.08.2009., 15:41
Koji crni inspektori idu po ulici i provjeravaju koja je zgrada na kojoj čestici i kako je spojena na struju..

evo kod mene su bili u mjesecu Travnju, jer mi je porasla potrošnja.
Došli su vidjeti da nisam kome dozvolio da se na mene prišteka, i nemam li možda kakvu industriju a da ju nisam prijavio.
Obzirom da je sve OK, pogledali su, i otišli dalje.
Inače susjedi te mogu prijaviti za novčanu nagradu, koja iznosi postotak od kazne.
Neznam zašto ste tako tvrdoglavi, i ponašate se kao u srednjem vijeku.
HEP vas ima pravo isključiti sa stupa.
A isto tako HEP-u je bitno da zna planirati mrežu, i podizati sistem za vršno opterećenje.
Postoje tablice i izračuni, i to je prednost za potrošača.
Imat će napon po propisima 230 V.
A kad vam crkavaju stvari po kućama zbog malog napona onda Vam je HEP kriv, a nije vam palo na pamet da ste si sami krivi zbog indijanskih ponašanja.
Probajte se preseliti u Njemačku, Švedsku iliŠvicarsku i takve cirkuse izvoditi.

champ
19.08.2009., 17:51
Probajte se preseliti u Njemačku, Švedsku ili Švicarsku i takve cirkuse izvoditi.

Najbolje u Švedsku, jer kad tamo Bosanac izgradi kuću bez građevinske dozvole, Šveđani uopće ne znaju što i kako bi postupili, pošto tako nešto njihovi zakoni uopće nisu predvidjeli.. :rolleyes:

Kod nas bi svi što prije htjeli ući u EU, a ovdje se raspravlja o tome ima li (eventualno) kakvih prednosti biti legalno priključen na el. mrežu... Prevladava mišljenje da nema...

stepo
19.08.2009., 18:41
da li itko išta zna o priključku struje na kuću?
kako se izvodi i kako se spaja?
ne brinite se, ne namjeravam sam spojiti, nego me prijatelj pitao pa se nadam da ću mu moći odgovoriti... hvala...

champ
19.08.2009., 19:08
Spaja se i izvodi u režiji i glavnoj ulozi HEP-a, oni određuju način i uvjete. A trenutno se to izvodi tako da glavni osigurači i brojilo obavezno moraju biti lako dostupačni, na vanjskoj fasadi objekta, u priključno-mjernom ormariću.

IVANX71
12.09.2009., 11:31
Trebao bih napraviti produžni kabel od 50 m za stroj (tračna pila) snage 7.5 kw (stroj se nalazi oko 50m od kuće na njivi).
Može li mi tko preporučiti koji kabel uzeti s obzirom na tu dužinu i potrebnu snagu ?

champ
12.09.2009., 17:35
Pretpostavljam da se radi o trofaznom EM, priključni kabel trebao bi biti PP00-A 4x25 mm2 (aluminij) ili PP00 4x16 mm2 (bakar). Pošto Elka sad koristi polietilen za izolaciju, kabel je po novome XP00-A 4x25 mm2.

MaliZeleni10
13.09.2009., 11:55
Kojih crnih 25 mm2????

Jesi li ti normalan???

10 mm2 je sasvim dovoljno za produzni kabel za 7.5 kw na tu duzinu.

Samo, problem je gdje ce se prikljuciti jer ne vjerujem da ima negdje ostavljenu 63A uticnicu za takve stvari (32A uticnica nije dovoljna zbog velikog presjeka kabela).

Mazarin
14.09.2009., 05:52
Kojih crnih 25 mm2????

Jesi li ti normalan???

10 mm2 je sasvim dovoljno za produzni kabel za 7.5 kw na tu duzinu.

Samo, problem je gdje ce se prikljuciti jer ne vjerujem da ima negdje ostavljenu 63A uticnicu za takve stvari (32A uticnica nije dovoljna zbog velikog presjeka kabela).

rekao je 16 kvadrata bakar, ili 25 kvadrata aluminij.
aluminij je uvjek jeftiniji zato je i rekao 25 kvadrata.

ja bih odokativno isto izabrao 16 kvadrata, bakar, na tu dužinu.

10 mm ide u utičnicu 32 A.......

i to ne bi trebao biti baš produžni kabel, kojeg ćeš stalno razvlačiti.......
ak stignem na poslu danas, mogu malo pogledati proračune, ak ne stignem nikom ništ......

champ
14.09.2009., 06:47
7,5 kW snage na 50 m dužine neće stvarati prevelike padove napona, niti na 4x25 Al, niti na 4x10 Cu (0,32% odnosno 0,48%). Ali cjenovno za malu razliku (17,38 kn/m naspram 14,30 kn/m, bez PDV-a) dobiva se puno veća rezerva i ozbiljniji nn priključak, koji se jednog dana može iskoristiti kao samostalni priključak za možebitni pogon i povećanje instalirane snage.

Znači, za malu razliku u cijeni dobiva se puno više rezerve, a IVANX71 najbolje zna svoje planove, hoće li ostati na ovome, ili će se razvijati.

IVANX71
19.09.2009., 19:54
Danas sam na poslu (baušteli) pitao našeg električara koji kabel preporučuje. On mi je rekao i pokazao da mi na baušteli koristimo 5x2.5 koji ima barem 100 m metara od agregata do cikulara (5,5 kw) i radi bez problema.

Kada sam pitao u trgovini elektro materijala trgovac mi je pak preporučio 5x6.

Mazarin
20.09.2009., 19:41
Danas sam na poslu (baušteli) pitao našeg električara koji kabel preporučuje. On mi je rekao i pokazao da mi na baušteli koristimo 5x2.5 koji ima barem 100 m metara od agregata do cikulara (5,5 kw) i radi bez problema..

da na tu bauštelu dođe inspekcija, čudili bi se zašto bi vam zatvorili gradilište.
Ajd neću ulaziti u samu kvadraturu, kabela, nego u dužinu.

Kada sam pitao u trgovini elektro materijala trgovac mi je pak preporučio 5x6.
bez namjere da koga uvrijedim, trgovac ima 3 razreda srednje škole smjer trgovac, kao i elektroinstalater sa bauštele kojeg si pitao za savjet...
Paradoks je što je trgovac bliže istini nego čovjek kojem je struja u opisu posla....

bradavicasta_svinja
28.09.2009., 15:37
tijekom radova prekinuo sam dovodni kabel (16 kvadrata) , privremeno je spojeno malo jaćim luster klemama .
Sad me zanma trajno rješenje na koji način spojiti (kojim sredstvom te na koji način izolirati (kabel mora biti u zidu)

Hazz
28.09.2009., 17:53
slažem se sa malim zelenim, kabel od 10 kvadrata ti je i više nego dovoljno za tu snagu.

Mazarin
28.09.2009., 19:14
tijekom radova prekinuo sam dovodni kabel (16 kvadrata) , privremeno je spojeno malo jaćim luster klemama .
Sad me zanma trajno rješenje na koji način spojiti (kojim sredstvom te na koji način izolirati (kabel mora biti u zidu)

http://www.encron.hr/pdfs/EPP%201070-HR-07-07.pdf

probaj i u Ellabo mislim da EGI ima nešto slično i jeftinije....

MaliZeleni10
28.09.2009., 22:31

Posto je to dovodni kabel onda s time ne smije biti zajebancije i mora biti izvedeno kvalitetno i profesionalno.

Ja osobno bih promijenio cijeli kabel ako nije prekomplicirano a ako je onda na mjestu ostecenja ugradio spojnu kutiju u koju stanu kvalitetne kleme za 25 mm2 i zamijenio onaj dio koji je lakse zamijeniti.

Mazarin
28.09.2009., 23:57
. Posto je to dovodni kabel onda s time ne smije biti zajebancije i mora biti izvedeno kvalitetno i profesionalno.

Ja osobno bih promijenio cijeli kabel ako nije prekomplicirano a ako je onda na mjestu ostecenja ugradio spojnu kutiju u koju stanu kvalitetne kleme za 25 mm2 i zamijenio onaj dio koji je lakse zamijeniti.

ključne riječi su boldane, a kontradikcija je podcrtana...
Dakle nije profesionalno postavljati nikakve kleme i kutije, i ako je to glavni vod, onda je i kažnjivo.
Isto tako glavni vod se ne mjenja kak se tko sjeti, jer postoje plombe...
No profesionalno je il postaviti Raychem spojnice, ili prijaviti kvar elektri.
treće opcije nema...
djenja.....

bradavicasta_svinja
29.09.2009., 15:17
mijenjanje kabela otpada jer moram porazbijati pola kuće da bi ga promjenio, to je kabel koji ide od vanjskog ormara do brojila koji je u hodniku nasred kuće , jednog dana kad se brojilo prebaci na vanjski priključni ormarić krpanje spornog kabela nebi bilo "protuzakonito a sad ću ga pokrpati pa kako se god to zvalo , s obzirom da slučajno imam hepov ključ od vanjskog ormara ne moram raditi pod naponom jer mogu vaditi glavne osigurače.
Sve što me zanimalo na ofom forumu je koja vrst spojnice (dobio sam savjet raychem) a još mi je zanimljiva ideja spojiti sve u kutiju nekim čvršćim spojnicama pa sve to zaliti u tekuću plastiku

champ
29.09.2009., 16:16
..... jednog dana kad se brojilo prebaci na vanjski priključni ormarić krpanje spornog kabela nebi bilo "protuzakonito a sad ću ga pokrpati pa kako se god to zvalo , s obzirom da slučajno imam hepov ključ od vanjskog ormara ne moram raditi pod naponom jer mogu vaditi glavne osigurače.
Sve što me zanimalo na ofom forumu je koja vrst spojnice (dobio sam savjet raychem) a još mi je zanimljiva ideja spojiti sve u kutiju nekim čvršćim spojnicama pa sve to zaliti u tekuću plastiku

Glavni vod je u vlasništvu i nadležnosti HEP-a, svako čačkanje po njemu oni će ti smatrati kao krađu struje. Ako baš želiš iskreno - neke čudne koincidencije su se pojavile kod tebe... Slučajno imaš ključ od priključnog ormarića, i slučajno si tako nešto izvodio po kući pa si probušio zaštitnu cijev i "prekinuo" glavni vod (tj. kabel koji baš i nije tako zanemarivih dimenzija). Pretpostavljam još da se je sve to (slučajno) dogodilo na nekom teško vidljivom mjestu...

Oprosti, ali meni je tu puno stvari jako sumnjivo, jer u velikoj večini krađa struje sve se nešto događa "slučajno"... Slučajno su se kao potrgale plombe ("lajsnom ili letvom dok se nešto radilo"), slučajno se pokidao glavni priključni kabel, slučajno posjedovanje ključa za ormariće, "nitko ništa kriv", a struja se naveliko krade...

Nikakvo krpanje glavnog voda ne dolazi u obzir, jer to je Elektrin kabel, a ne tvoj! Moraš odmah prijaviti kvar, jer glavni vod uvijek mora biti u neprekinutom stanju.

bradavicasta_svinja
29.09.2009., 16:48
Glavni vod je u vlasništvu i nadležnosti HEP-a, svako čačkanje po njemu oni će ti smatrati kao krađu struje. Ako baš želiš iskreno - neke čudne koincidencije su se pojavile kod tebe... Slučajno imaš ključ od priključnog ormarića, i slučajno si tako nešto izvodio po kući pa si probušio zaštitnu cijev i "prekinuo" glavni vod (tj. kabel koji baš i nije tako zanemarivih dimenzija). Pretpostavljam još da se je sve to (slučajno) dogodilo na nekom teško vidljivom mjestu...

Oprosti, ali meni je tu puno stvari jako sumnjivo, jer u velikoj večini krađa struje sve se nešto događa "slučajno"... Slučajno su se kao potrgale plombe ("lajsnom ili letvom dok se nešto radilo"), slučajno se pokidao glavni priključni kabel, slučajno posjedovanje ključa za ormariće, "nitko ništa kriv", a struja se naveliko krade...

Nikakvo krpanje glavnog voda ne dolazi u obzir, jer to je Elektrin kabel, a ne tvoj! Moraš odmah prijaviti kvar, jer glavni vod uvijek mora biti u neprekinutom stanju.

majstore znao sam da će netko početi s pričom krađa struje , ključ imam oduvjek kao i mnogo ljudi također svi koji znam da se bave elektroinstalacijama imaju ključeve (ja sam kopirao od jednog meštra).da mi je motiv krađa struje onda se sigurno nebi raspitivao za vrstu spojke nego bi napravio kutiju a sigurno nikakvu temu nebi postavljao na forum jer bi znao što bi takvoj situaciji napravio.
Nikakva zašzitna cijev nije postojala a kabel je išao trasom kojom nije trebao ići vjerovatno da bi se smanjila porebna dužina kabela , zbog toga sam ga i probio jer ga nisam očekivao da će ići koso po zidu
Također i plombe nisu problem ako se nešto odluči
prijavom kvara vjerovatno bi mi uvalili glavnu kutiju s vanjske strane što nije problem već limitator koji sad svima ugrađuju a ja ga nemam

champ
29.09.2009., 17:03
majstore znao sam da će netko početi s pričom krađa struje , ključ imam oduvjek kao i mnogo ljudi također svi koji znam da se bave elektroinstalacijama imaju ključeve (ja sam kopirao od jednog meštra).

Ako si ga probio, onda je morao izgorjeti i glavni osigurač (1, 2, ili sva 3) u priključnom ormariću (pancer), budući da je kabel bio pod naponom.. Jesi li i njega mijenjao? I čemu ti je bio potreban ključ za HEP-ov ormarić? Ja sam električar, a nemam ga.

Kod glavnog voda dolazi jedino u obzir spajanje sa kompresionim spojnicama, za svaki vodič posebno, s termoskupljajućim izolacijskim tuljcima (navlakama). Ali to se može izvoditi jedino u tavanskim ormarićima, kad se na pr. zračni priključak preinačava u podzemni.

Glavni vod negdje na zidu NE MOŽE prolaziti kroz razvodnu kutiju ili ormarić, i biti tamo krpan. I ono najvažnije - to nikako nije tvoj posao niti tvoj problem, niti ti to oupće ne smiješ raditi!

Ako ti HEP to pronađe za 10 godina, tretirat će se kao višegodišnja krađa struje, bez obzira što si ti u međuvremenu radio! Zato uopće nemaš drugog izbora, nego zvati Elektru!

bradavicasta_svinja
29.09.2009., 17:20
Ako si ga probio, onda je morao izgorjeti i glavni osigurač (1, 2, ili sva 3) u priključnom ormariću (pancer), budući da je kabel bio pod naponom.. Jesi li i njega mijenjao?
da izgorio je jedan , i nisam pokidao sve žice u kabelu I čemu ti je bio potreban ključ za HEP-ov ormarić?eto tada sam ga prvi put koristio

Kod glavnog voda dolazi jedino u obzir spajanje sa kompresionim spojnicama, za svaki vodič posebno, s termoskupljajućim izolacijskim tuljcima (navlakama). Ali to se može izvoditi jedino u tavanskim ormarićima, kad se na pr. zračni priključak preinačava u podzemni.hm a taj vod nebi više bio glavni da se brojilo prebaci izvan kuće

Glavni vod negdje na zidu NE MOŽE prolaziti kroz razvodnu kutiju ili ormarić, i biti tamo krpan. I ono najvažnije - to nikako nije tvoj posao niti tvoj problem, niti ti to oupće ne smiješ raditi!

Ako ti HEP to pronađe za 10 godina, tretirat će se kao višegodišnja krađa struje, bez obzira što si ti u međuvremenu radio! Zato uopće nemaš drugog izbora, nego zvati Elektru!
aj dobro hvala na pomoći

champ
29.09.2009., 17:28
hm a taj vod nebi više bio glavni da se brojilo prebaci izvan kuće

Bio on glavni ili ne glavni, ako ti ga Elektra pronađe pokidanog i zakrpanog, za tebe će on biti i više nego glavni!

Mazarin
29.09.2009., 18:30
obzirom da je definitivno potvrđeno kako je u pitanju glavni vod, zaboravi savjet o raychem spojnicama, i prihvati savjet da zoveš HEP.
To ti je najjeftinija opcija.
Obzirom da nije glavni vod povučen po pravilima struke, imaš neku vrstu alibija.
No obzirom da sada znaju da imaš ključ od KPMO, pripremi se za kaznu.
A limitator ćemo ionako i ovako svi dobiti pitali tebe za mišljenje ili ne!

MaliZeleni10
29.09.2009., 23:16
ključne riječi su boldane, a kontradikcija je podcrtana...
Dakle nije profesionalno postavljati nikakve kleme i kutije, i ako je to glavni vod, onda je i kažnjivo.
Isto tako glavni vod se ne mjenja kak se tko sjeti, jer postoje plombe...
No profesionalno je il postaviti Raychem spojnice, ili prijaviti kvar elektri.
treće opcije nema...
djenja.....

Kakve kontradikcije???

Jesi ti ikada u zivotu spojio dva kabela???

Nemoj mi tu pametovati, prije mog posta covjek nigdje nije spomenio da je to dovodni kabel koji vodi DO BROJILA inace bih mu odmah savjetovao da pozove elektru jer samo oni smiju cackati po kablovima koji su prije brojila.

I jos nesto, da ti bude jasno, moje prijedlog je PROFESIONALAN.

ssm
30.09.2009., 08:56
Pozdrav znalcima

malo je možda off topic ali evo...

Tko je nadležan za nadzor eletroinstalacije u stubištima stambene zgrade, odnosno kome se prijavljuje nelegalna i nestručna promjena instalacije ?

Naime, kod nas neki likovi (uključujući predstavnika suvlasnika) mijenjaju stubišnu rasvjetu postavljajući senzore, nove kablove i odspajajući staru , ispravnu instalaciju sa automatom.
Naravno da nitko od njih nije električar, da stanare nitko ništa nije pitao i da to što su napravili (sistem: a je to) nema funkcionalnu vrijednost koju rasvjeta u stubištu treba imati.

champ
30.09.2009., 09:39
Nakon svakog zahvata na el. instalacijama obavezan je izvanredni pregled, a sam zahvat mora se provesti na način da se tim radovima ne utječe na zahtjevana tahnička svojstva građevine. Za sve ostalo potreban je novi glavni projekt instalacije, i radovi moraju biti izvedeni u skladu s njime.

Postoji Državni inspektorat kojem je moguće poslati online prijavu: http://www.inspektorat.hr/DirhWeb/Pages/Prijave/OnlinePrijava.aspx

Tu je još i inspkcija zaštite na radu, a MUP ima inspktore za protupožarnu zaštitu.

Mazarin
30.09.2009., 13:25
Kakve kontradikcije???

I jos nesto, da ti bude jasno, moje prijedlog je PROFESIONALAN.

je kak da ne

16 kvadrata se spaja spojnicama, a nikakvim klemicama...
toliko o profesionalcu....

johnnykola
01.10.2009., 13:36
velika molba. prvi put se s tim susrecem, a
garant je jednostavno, no ukljucuje struju pa ne bih
nikog da ubijem.:) naime, kako postaviti grlo za zarulju?
s plafona mi dolaze dvije zice. na grlu za svaki od
metalnih konektora imam kao dvije male rupice.
moram li zice iz plafona lemiti za svaku od njih?
ako moram, kako im prici.
je li bitno koju zicu s kojim metalnim dijelom lemim?
imam dio uz koji cu pritisnuti vrh sijalice kad ju budem navrtao i metalni dio
u grlu koji bi se prislonio uz njezin navoj.
imate li negddje kako uputstvo sa slikama?:)
kroz ove po dvije male rupice za svaku od zica
do metalnih dijelova dabogda mogle proci zice s plafona.
hvala unaprijed na pomoci!
:)

dizzy_boy
01.10.2009., 14:35
Mene bilo strah dok sam čitao ... Ali ajde ipak, ja sam preživio, pa valjda ćeš i ti. Ja sam neka takva grla kupio u Getrou i isto su samo rupice. Rupice su na knap za žicu, neće se samo tako samo po sebi iščupati, samo ih gurni unutra i poklopi onda sve skupa sa gornjim dijelom grla. Nikakvo lemljenje. Ne znam je li treba napomenuti da moraš isključiti struju dok to radiš - nije zgorega.

kerbi
01.10.2009., 14:39
Imao sam takvo grlo u jednoj plafonjeri. Žice ze iščupale prilikom jednog potresa (nije bilo ništa katastrofalno, uglavnom to mi je jedina šteta od tog potresa) i svijetlo počelo žmirkat dok nisam gurnuo žice natrag. Od tad sve u redu.

MaliZeleni10
02.10.2009., 00:28
16 kvadrata se spaja spojnicama, a nikakvim klemicama...
toliko o profesionalcu....

O kakvim ti klemicama pises PROFESIONALCINO???

Pun mi je qurac kojekakvih pametnjakovica na forumu koji namjerno daju pogresne savjete i ljude ubijaju u pojam, idi u birtiju pametovat svojoj braci po gemistu.

champ
02.10.2009., 05:57
Dajte se ljudi malo smirite, i prestanite se vrijeđati! U eletrotehnici postoje i vijčane stazaljke za daleko veće presjeke od tih pišljivih 16 mm2. Postoje i kompresione čahure, i kabelske stopice (kompresione i vijčane) i još svašta... Za različite namjene postoje razna rješenja, i jedno rješenje ne isključuje drugo... Isključivi bi htjeli biti samo vi.

Mazarin
02.10.2009., 06:42

ugradio spojnu kutiju u koju stanu kvalitetne kleme za 25 mm2 i zamijenio onaj dio koji je lakse zamijeniti.

o ovome pričam, e sad ak ti ništa ne vidiš sporno, i ako i dalje tvrdiš da si profesionalac, ja ti pomoći ne mogu....

MaliZeleni10
02.10.2009., 20:12
Pomozi sebi, meni ne treba tvoja pomoc.

Mazarin
02.10.2009., 21:25
Pomozi sebi, meni ne treba tvoja pomoc.

gle stari da završimo ovo....
luster klemice se koriste za ravjetu, i eventualno do 5kW, iznad toga nema nikakvih takvih A JE TO spojeva nego idu kabelske spojnice.
Bile one na pritisak ili na vijke.
I još nešto, kabel od 16 kvadrata sa klemicama od 25 kvadrata rade samo fušeri na kozari boku.
Da si profesionalac onda bi znao koliki je u tom slučaju dosjed kabela na takvu spojnicu...
over and out!

MaliZeleni10
03.10.2009., 17:09
gle stari da završimo ovo....
luster klemice se koriste za ravjetu, i eventualno do 5kW, iznad toga nema nikakvih takvih A JE TO spojeva nego idu kabelske spojnice.
Bile one na pritisak ili na vijke.
I još nešto, kabel od 16 kvadrata sa klemicama od 25 kvadrata rade samo fušeri na kozari boku.
Da si profesionalac onda bi znao koliki je u tom slučaju dosjed kabela na takvu spojnicu...
over and out!

Cuj "stari", ti ocito nemas pojma o cemu sam ja pisao jer ti ocito nemas pojma o struji i nikad u zivotu nisi spojio dva kabela cim stalno spominjes "luster kleme".

Ja sam od starih majstora naucio da sve vrste spojnica za kablove zovem "kleme", bez obzira kako izgledale a ti dobro procitaj sta sam ja napisao i ako ti nije jasno, onda opet i opet i opet i opet sve dok ti ne bude jasno a ako ti nikad ne bude jasno, zao mi je ali tebi bas nitko ne moze pomoci jer sam ja vrhunski profesionalac sa dugogodisnjim iskustvom i naspajao sam se svakakvih kablova kakve ti vjerojatno nisi nikad niti vidio u zivotu.

OVER AND OUT.

Mazarin
03.10.2009., 17:16
jer sam ja vrhunski profesionalac sa dugogodisnjim iskustvom i naspajao sam se svakakvih kablova kakve ti vjerojatno nisi nikad niti vidio u zivotu.

OVER AND OUT.

da i moj tata je jači od tvog i te spike....
vrhunski profesionalac ne spaja vodič 16 kvadrata sa nikakvim "klemicama" 25 kvadrata...
a ti se dalje pravdaj kako hoćeš......

georgehrri
05.10.2009., 14:24
Dajte se ljudi malo smirite, i prestanite se vrijeđati! U eletrotehnici postoje i vijčane stazaljke za daleko veće presjeke od tih pišljivih 16 mm2. Postoje i kompresione čahure, i kabelske stopice (kompresione i vijčane) i još svašta... Za različite namjene postoje razna rješenja, i jedno rješenje ne isključuje drugo... Isključivi bi htjeli biti samo vi.

naziv foruma govori da ovdje želimo pomoći nekome , a ne da se prepucavamo, rješenja mogu biti različita, ovisno o dostupnom materijalu i alatu.

Mazarin
05.10.2009., 18:18
naziv foruma govori da ovdje želimo pomoći nekome , a ne da se prepucavamo, rješenja mogu biti različita, ovisno o dostupnom materijalu i alatu.

za zakrpati hitnu situaciju svakako snalaženje, ali kao trajno rješenje nikako...
uotalom siguran sam da ti nigdje nebi napravio takvo rješenje, i da nije glavni vod.....

wiii
08.10.2009., 14:45
Ovako, postavljao sam policu na zid i jedna od rupa je bila iznad uticnice, inace pazim i nikad mi se nije nista slicno desilo, no u jednom se trenutku, dok sam busio rupu sve pogasilo, tv, telefon i sve ostalo u sobi.
provjerio sam osigurac,pregorio je.zatim sam ga promijenio i opet je sve funkcioniralo,a u rupu sam gurnuo ispitivac,jer sam mislio da sam skroz prekinuo zicu, no nije svijetlio, provjerio sam i uticnicu,tamo je pak sve ok,svijetlio je ispitivac.
inace tu uticnicu uopce ne koristim, ostatak uredjaja radi normalno, ne izbacuje osigurac.
Dali trebam jos nesto poduzeti??
unaprijed hvala

Mazarin
08.10.2009., 15:05
trebaš poduzeti....
promjeni kabel ili te žice u zidu...
pretpostavljam da će to teško ići bez štemanja...
Naime kaj je, ti si borerom uletio između dvije žice, i spojio si fazu sa nulom ili zemljom.
Dakle oštetio si izolaciju sigurno, no jesi li oštetio samu žicu, to jest smanjio joj presjek to nemožeš znati....

Šteff
08.10.2009., 17:23
jel si probo jel ti uticnica radi normalno možda ti uopce nisi probusi ni kabal ni nis neg se u spletu okolnosti nestalo struje. Znaci ti si busio poed kabla od uticnice, a u tom trenutko zbog nekog kvara na bušilici ili necem ddugom nebitno pa se prvo pomisli da je sjebana uticnica, ako si probušio kabal imaš dvije situacije, ako je instalacija rađena pgp-om bez cjevi nema spasa bez stemanja, ako je pgp navlacen u cijevi postoji spas da se promjeni, ista situaciaja je aku su u cijevi navucen P vodic, znaci tri P vodica, to se još može popraviti.
druga stvar je da ako ne želiš koristiti više tu uticnicu samo raspoj Razvodnu kutiju od uticnica te je eliminiraj, ako hoces možeš je i demontirat pa na njeno mjesto staviti plasticini bjeli poklopcici Fi 60 :top:

kaj se tice tih vaših luster klemica- kao prvo se ne zovu tak, iako svako ima svoje ime za njih Inace to su stezaljke, redne stezaljke, Čokoladne stezaljke itd.
a kaj se tice spajanja s njima do koji max 10 kvadrata su efektivne ( znaci lako ih je namontirat, preko toga je malo teže.
za to postoje na primjer čafure, ( ko nije vidio cjevcica od bakra ili aluminija izgleda ko čahura ) s tim se kablovi štukaju znaci rajhem se stavi na svaku žicu, namontira cahura, te zagrije rajhem, i tako za svaku žicu, i na kraju se na kabal također navuce rajhem i zagrije, zavari, e to se zove pravi spoj. :top:

wiii
08.10.2009., 17:37
uticnica funkcionira,ali inace ju ne koristim,moze li bez obzira kaj se ne koristi doci do pozara nekakvog?to me strah.
mislim da cu raspojit kabel od razvodne kutije, to bi bilo jajjednostavnije i najjeftinije rjesenje.

Šteff
08.10.2009., 17:52
pa nebi trebalo doci do požara. možda si i zderao kabal al ga nisi precvikao , ali ako dodje do kakvog spoja to bi osiguraci i fidovka trebali eliminirati, a kao sto rece da je ne koristi bolje ju je otpojit, ( onda si siguran )

wiii
08.10.2009., 18:12
Puno hvala na savjetima!!
pozz

Mazarin
08.10.2009., 18:20
pa nebi trebalo doci do požara. možda si i zderao kabal al ga nisi precvikao , ali ako dodje do kakvog spoja to bi osiguraci i fidovka trebali eliminirati, a kao sto rece da je ne koristi bolje ju je otpojit, ( onda si siguran )

obzirom da neznamo kakva je instalacija, nemožemo baš tvrditi da nemre doći do požara.
Ako su one stare cijevi i žice omotane krpom, do požara može doći.
Naime ako je smanjio kvadraturu žice, bakar, odnosno u tom slučaju drot će se grijati, i može zapaliti tu instalaciju.
A takvi požari se jako teško gase.
Ako je normalna P žica ili PGP kabel, onda je izolacija samogasiva, ako je u skladu sa normama.
Ako je neki divlji kabel, i on se može zapaliti.
Tako da ja baš nebudem sa sigurnošču rekao , da zapalit će se, ili ne neće se zapaliti.
Najbolje je ili ubiti utičnicu, ili mjenjati instalaciju......

glupko
08.10.2009., 22:08
.....ah da a ako je zakinuo fazu ....pa zar mu neće zid doći pod napon (zidovi nisu izolatori).....
Daj prestanite s pametovanjem oko klemica i kabelskih tuljaka to je već prošla stvar!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Šteff
09.10.2009., 17:30
šta bi pod tim onda zid trebao biti u naponskom stanju, ako je zid onda su i ostali, ako se i ostali zidovi onda je i kuca, cijela kuca je pod naponom:top:
ja se ne bih složio s tebom
:ne zna:

glupko
09.10.2009., 18:46
šta bi pod tim onda zid trebao biti u naponskom stanju, ako je zid onda su i ostali, ako se i ostali zidovi onda je i kuca, cijela kuca je pod naponom:top:
ja se ne bih složio s tebom
:ne zna:

:lol::confused::eek:ne mogu ti se načuditi?????

Šteff
09.10.2009., 19:14
pa tako je to trebalo ispasti :top:

glupko
10.10.2009., 07:04
Pa tako i Je :)

CottonEyeJoe
29.10.2009., 10:40
dakle, bratić radi prvi kat, to će biti njegov, a dolje je stara...trofazna struja...

kutija sa osiguračima je dolje, normalno, sa fidovkom,osigurači su oni cilindrični...

za sad je na kat povučena jedna faza,nula i uzemljenje...znači, ja ću još povući ostale dvije faze, tako da na katu budu sve 3 faze..

pošto to neće biti veliki stan na katu, napravit će se sve na 3 osigurača, 2 spavaće sobe na jedan osigurač, kuhinja i boravak na drugi, i kupaona treći...takva je njegova želja, tako se i napravila struja...

e sad, na katu ćemo staviti njemu posebne osigurače, znači 3 faze=3 strujna kruga=3 osigurača...

moja zamisao:

1.) dvije spavaće sobe, osigurač aut. 16A, B karakter.
2.) kupaona, aut. osig. 20A, B karakter.
3.) boravak+kuhinja, aut osig. 25A, B karakt.

jel ovo ok?

znači, obična N/Ž kutija, C šina, 3 osigurača i piči miško...

da li ima smisla ugraditi fidovku još jednu njemu posebno?

DJigli
29.10.2009., 10:58
dakle, bratić radi prvi kat, to će biti njegov, a dolje je stara...trofazna struja...

kutija sa osiguračima je dolje, normalno, sa fidovkom,osigurači su oni cilindrični...

za sad je na kat povučena jedna faza,nula i uzemljenje...znači, ja ću još povući ostale dvije faze, tako da na katu budu sve 3 faze..

pošto to neće biti veliki stan na katu, napravit će se sve na 3 osigurača, 2 spavaće sobe na jedan osigurač, kuhinja i boravak na drugi, i kupaona treći...takva je njegova želja, tako se i napravila struja...

e sad, na katu ćemo staviti njemu posebne osigurače, znači 3 faze=3 strujna kruga=3 osigurača...

moja zamisao:

jel ovo ok?

Nisam električar, ali mislim da je to premalo osiguraća, tj previše trošila na pojedini osigurać. Neće se njemu ništa dogoditi, samo će mu iskakati osigurać kada uključi mikrovalnu i perilicu suđa, a u kuhinji radi klima.

Osim ovog 20A za kupaonu. Ja bih stavio 16.
Što se tiće fidovke, praksa je da se stavlja dvije. Jedna trofazna za cijeli stan, a jedna jednofazna za kupaonu. Ova za kupaonu mora biti brža, tj. sa manjom razlikom struje. Mislim da je deklarirana kao 0.03A

Ja bih rekao da definitivno ugraditi dvije.

Ali tri osiguraća je definitivno premalo za cijeli stan. Na kraju će ispasti da može držati ili televizor upaljen ili veš mašinu. A jači osigurać zbog sigurnosti nemoj ugrađivati. Praksa je 10-16A za rasvjetu i 16-20A za utičnice

CottonEyeJoe
29.10.2009., 12:27
ovo za posebnu fidovku na kupaonu prvi put čujem...jbg...

već je gotovo, kablovi su postavljeni, struja probana, sve radi kako treba...

preostaje mi još jedino onda povuči jednu žicu kroz bužir do kuhinje, tako da mu tamo hladnjak,peć na struju, i ostale kuhinjske stvari budu na posebnom osiguraču...tako će i biti...imat će kuhinju na jednom mjestu,pa neće biti problem, povučem samo jednu žicu za fazu i to je to....

CottonEyeJoe
29.10.2009., 12:44
Ali tri osiguraća je definitivno premalo za cijeli stan. Na kraju će ispasti da može držati ili televizor upaljen ili veš mašinu. A jači osigurać zbog sigurnosti nemoj ugrađivati. Praksa je 10-16A za rasvjetu i 16-20A za utičnice

čekaj, pa neće na istom osiguraču imati mašinu u tv...

kupaona sa mašinom je na jednom mjestu...

boravak ima toliko mali da mu jedva tv stane, a u kuhinji hladnjak, plinska peć sa ringom na struju, mikser, eventualno mirkovalna ili slično...

ništa pretjerano...tak i moj stari ima na jednom osiguraču,pa nikad problema...:top:

DJigli
29.10.2009., 14:14
FID se stavlja posebno u kupaonu jer tamo ima više mjesta gdje cura može procuriti pa da ti ne iskopčava cijeli stan, iskoći samo u kupaoni.

Znaš li princip rada FID-ovke?

A što se tiće osiguraća, oni bi trebali biti što slabiji, imajući na umu potrošaće koji će biti priključeni na njega. ne znam kakva vam je situacija u stanu, ali danas imaš hrpu potrošaća koji rade na struju tipa od punjaća za mobitel do električnog bojlera, komp, pisać, TV, DVD player, svjetla ...
Sve to staviti na jedan osigurać dovodi potrošnju u ekstreme. kad imaš sva trošila uključena, treba ti jaći osigurać inaće ti iskaće. Ako je jaći osigurać, dolazi do opasnosti da neće iskoćiti kada nekoga počne tresti struja.

Ok, sve je to stvar proračuna. Ako kažeš da će biti dva tri trošila po osiguraću onda se zbroje njihove maksimalne struje i stavi se nijansu jači osigurać. Ali neka granica je 20A za običnu utičnicu. Ja ćak ne bih išao preko 16A.

CottonEyeJoe
29.10.2009., 14:21
FID se stavlja posebno u kupaonu jer tamo ima više mjesta gdje cura može procuriti pa da ti ne iskopčava cijeli stan, iskoći samo u kupaoni.

Znaš li princip rada FID-ovke?

A što se tiće osiguraća, oni bi trebali biti što slabiji, imajući na umu potrošaće koji će biti priključeni na njega. ne znam kakva vam je situacija u stanu, ali danas imaš hrpu potrošaća koji rade na struju tipa od punjaća za mobitel do električnog bojlera, komp, pisać, TV, DVD player, svjetla ...
Sve to staviti na jedan osigurać dovodi potrošnju u ekstreme. kad imaš sva trošila uključena, treba ti jaći osigurać inaće ti iskaće. Ako je jaći osigurać, dolazi do opasnosti da neće iskoćiti kada nekoga počne tresti struja.

Ok, sve je to stvar proračuna. Ako kažeš da će biti dva tri trošila po osiguraću onda se zbroje njihove maksimalne struje i stavi se nijansu jači osigurać. Ali neka granica je 20A za običnu utičnicu. Ja ćak ne bih išao preko 16A.

ma znam za fidovku, ali evo, po meni ne treba...pazi, neka ti voda krene curiti u kupaoni i dođe šlus...izbaci fidova cijeli stan...ti od kupaone osig. rukneš na isljučeno, vratiš fidovu i tražiš kvar...mislim,vjerojatnost za takvo nešto je jednaka nuli, zato ne znam ćemu takve bojazni oko 2 fidovke i 20 osigurača...ako se struja napravi kako treba, rastereti, nemaš brige...

inače,ovo nije moj stan nego od bratića, a znam da neće imati puno trošila...ovo da se doda 4. osigurač, nije nikakvi problem:top:

DJigli
29.10.2009., 14:53
Dvije FIDovke i više osiguraća se stavlja samo radi komfora. da se ne isključuje cijeli stan ako je negdje šlus.
Isto je i sa vodovodom. Ako treba popraviti sudoper, da se ne isključuje i kupaona se stavlja ventil.
No, dvije fidovke nisu potrebne ako ne smeta da se cijeli stan isključi. Isto tako i više osiguraća, ali možda će biti problem provući žicu naknadno kroz cijev u kojoj su već četri-pet provučene. Sada je lako staviti još jednu cijev.

pile151
30.10.2009., 08:09

moja zamisao:

jel ovo ok?

Eeeee, ne ide to baš tako. Rasvjetu stavljaš na poseban strujni krug. Znaći možeš cijelu rasvjetu staviti na jedan strujni krug pošto nema puno prostorija i zaštititi ju osiguračem od 10A.
Strujne krugove utičnica razbijaš na nekoliko (najbolje jedn asoba jedan strujni krug) i štitiš ih sa 16A. Pećnica ide na poseban strujni krug, 16A. Za kupaonicu trebaš 16A osigurač i FID sklopku 25/0,03A, zbog toga što je vlažan prostor. Ni u ludilu ne stavljaj osigurače od 20 i 25A, što će ti uopće???? Pa nećeš imati toliku potrošnju, a i pošto su presjeci od 1,5mm2 i 2,5mm2 oni ne podnose toliku struju, što znači da će ti kabel pregoriti prije nego osigurač reagira!!!

Bolje se posavjetuj s nekim dobrim električarom. Nije oko struje sve tako jednostavno kako se čini!!!

ssm
30.10.2009., 08:13
Dvije FIDovke i više osiguraća se stavlja samo radi komfora. da se ne isključuje cijeli stan ako je negdje šlus.
Isto je i sa vodovodom. Ako treba popraviti sudoper, da se ne isključuje i kupaona se stavlja ventil.
No, dvije fidovke nisu potrebne ako ne smeta da se cijeli stan isključi. Isto tako i više osiguraća, ali možda će biti problem provući žicu naknadno kroz cijev u kojoj su već četri-pet provučene. Sada je lako staviti još jednu cijev.

Ajojjjjjj..... :eek:

bit će zanimljivo pratiti ovo dalje....

CottonEyeJoe
30.10.2009., 11:54
Eeeee, ne ide to baš tako. Rasvjetu stavljaš na poseban strujni krug. Znaći možeš cijelu rasvjetu staviti na jedan strujni krug pošto nema puno prostorija i zaštititi ju osiguračem od 10A.
Strujne krugove utičnica razbijaš na nekoliko (najbolje jedn asoba jedan strujni krug) i štitiš ih sa 16A. Pećnica ide na poseban strujni krug, 16A. Za kupaonicu trebaš 16A osigurač i FID sklopku 25/0,03A, zbog toga što je vlažan prostor. Ni u ludilu ne stavljaj osigurače od 20 i 25A, što će ti uopće???? Pa nećeš imati toliku potrošnju, a i pošto su presjeci od 1,5mm2 i 2,5mm2 oni ne podnose toliku struju, što znači da će ti kabel pregoriti prije nego osigurač reagira!!!

Bolje se posavjetuj s nekim dobrim električarom. Nije oko struje sve tako jednostavno kako se čini!!!

pećnicu koja ima jedan ring na struju staviti na jedan posebni strujni krug?
trošak bezveze....:lol:

uz dobar foršpan se i kroz cijev gdje ima 6 žica provuče još jedna, provjereno

Veky
30.10.2009., 14:48
Nekad sam otišao s ove teme jer više nisam imao živaca i hrabrosti čitati budalaštine zbog kojih se gine.
Cotton, ostavi se ti te struje. Pobrkao si lončiće, krivo postavio stvari... Nitko ne sumnja u to da ne možeš čovjeku uštedjeti novac tako što ćeš mu štemati, kablirati, spajati vodiče i sl. no želiš dimenzionirati električnu instalaciju, a nikad nisi čuo za neke elemente zaštite ili ih pogrešno shvaćaš.

Znaš li za pravilo da se osigurač računa prema najslabijem vodu u tom strujnom krugu? Znaš li da iza slabijeg osigurača nikako ne smiješ dodavati jači osigurač? Znaš li minimalnu udaljenost kabla prije nego ga nečime štitiš? Znaš li da se u pravilu FID sklopke ne nižu jedna iza druge? A ima li čovjek već FID? Ima li ispravno izvedeno nulovanje i dobro uzemljenje? Kojim presjekom voda dolazi, kakve ima limitatore i zaštitu mreže? Znaš li da se u startu određuje potrošnja objekta, prema tome zakupljuje snaga, sve skupa limitira i izvodi dovod struje do KPMO. I dalje do KRO i ostalih grananja treba ići po projektu, odnosno domenzionirano prema potrebama kućanstva. Ne možeš iz čistog hira stavljati osigurač 20A u kupaonicu, a recimo imaš limitatore snage 16A i sve vodove iz KRO presjeka 2.5mm2.

I ljudi ti dobro kažu, štednjak se postavlja (a trebala bi i klima) na vlastiti strujni krug bio tamo trenutno sojen rešo, mikrovalka ili slastičarska peć.

Mazarin
30.10.2009., 18:51
Ajojjjjjj..... :eek:

bit će zanimljivo pratiti ovo dalje....

neće...
neka slušaju glupe savjete, i neka ginu.
Ak nekome nešto probaš objasniti, na kraju ti spominju majku, uz blagoslov modova, koji za to djele samo 45 bodova....
kakvi modovi takva i bivša top tema, a i cjeli PDF....

Nekad sam otišao s ove teme jer više nisam imao živaca i hrabrosti čitati budalaštine zbog kojih se gine..
znaš i sam da si probao nešto promjeniti i da su te dobrano popljuvali...
Čemu se više nervirati?

Kad pročitam da u kupaonu netko predlaže ili stavlja osigurač od 20A što na to uopće reči?

Usput da li će limitator izbacivati ili ne ovisi o faktoru istovremenosti...
no to uopće u ovoj priči nije bitno, a i znam da to znaš.
No isto tako znam da čovjeku skoči tlak kad ovo čita...

Dakle prilagodi se večini, i uživaj u ovim glupostima...... i smij se čovječe......

a sad kaj se tiče savjetnika......
sva rasvjeta u stanu ne smije biti na jednom osiguraču.

u kupaoni treba trošila razdjeliti po osiguračima, a nikako staviti jedan osigurač.
postoje automatski osigurači i od 2 A primjerice...

Na jedan osigurač od 16A može biti najviše 4 utičnice, a preporuča se dvije...

FID za kupaonu se ne stavlja zbog komocije nego zbog propisa......
FID se ne veže jedna na drugu.......
i tako dalje.....
djenja i uživajte....

Mazarin
30.10.2009., 19:02
uz dobar foršpan se i kroz cijev gdje ima 6 žica provuče još jedna, provjereno

i osobni auto koji je regan za vozača i četiri osobe, može primiti i devet osoba.
Pa to ne radiš jer je opasno i zabranjeno....

Inače je jako pametno u punu cijev provlačiti foršpan sa kojim odereš izolaciju drugih žica...
svaka čast na ideji, to se radi drukčije ako se već mora, ali ovdje to neću napisati za nikakve pare.
Samo i dalje radite pizdarije sa strujom........

metac
30.10.2009., 19:18
...koliko sam ovde vec smeca procita, neznam dali treba topic preimenovat na "uputstvo samoubojstva" ili na "gatanje majstora"

Ljudi, svak tko se naziva samog sebe majstorom bi trebao svoju tvrdnju moci potvrditi sa nekim tabelama, propisima i cinjenicama koje svaki elektricar uci dok zanat zavrsi.

A svi ostali neka gataju dalje samo za sebe...sa grahom ili sa zicama:D

georgehrri
01.11.2009., 18:15
...koliko sam ovde vec smeca procita, neznam dali treba topic preimenovat na "uputstvo samoubojstva" ili na "gatanje majstora"

Ljudi, svak tko se naziva samog sebe majstorom bi trebao svoju tvrdnju moci potvrditi sa nekim tabelama, propisima i cinjenicama koje svaki elektricar uci dok zanat zavrsi.

A svi ostali neka gataju dalje samo za sebe...sa grahom ili sa zicama:D

1.ako neko ipak želi sam raditi struju neka kupi prvo priručnik ili uđbenik i pročita nešto.
2.Članovi foruma stalno sa pravom upozoravaju na opasnosti nestručnog izvođenja instalacija .
3. Bez razloga se ne izrađuju projekti.
4.Bez razloga se ne rade ispitivanja kojim se utvrđuje da li ta instalacija udovljava propisima , projektu i elektroenergetskim sulasnostima,
5. izvođač radova kada prijavljuje instalaciju HEP-ODS-u pozpisuje izjavu pod kaznenom odgovornoću da je instalacija ispravana.
ukoliko se želi nešto uštedjeti treba sa majstorom koji će jedno dana stati potpisom iza te instalacije doovoriti koje radove može izraditi insvestitor sam(štemanje i slično).

za samozvane stručnjake koji se nabacuju presjecima , vrijednostima osigurača i slično zamolio bi ih da pročitaju na priključnici podatak za koliko je ampera i na prekidaču za svjetlo , osigurač koji štiti instalaciju (strujni krug)može biti jednak ili samo manji od elementa u instalaciji koji je za najmanju struju.

dizzy_boy
01.11.2009., 19:30
Eksplodirala mi žarulja i izbacilo 2 osigurača. Dobro, nije se rasprsnula ali je prasnulo. Probao sam ponovno i dogodilo se potpuno ista stvar. Je li to znači da mi je negdje nešto u šlusu ili kaj? Neću sam petljati, ali čisto me zanima.

Mazarin
01.11.2009., 22:13
kad explodira :cerek žarulja, izbaci jedan osigurač.
Kod tebe je zabrinjavajuče zašto dva osigurača.
A obzirom da su dva osigurača, rekao bih da imaš trofazni priključak i da nešto ne štima.
Pa prema tome morao bi zvati električara ili po naški ovlaštenu osobu....

CottonEyeJoe
03.11.2009., 12:22
nisam ja ni rekao da sam majstor....

čovjek me tražio da li mu mogu pomoću to napraviti, reko mogu...

kad se razgovaralo o broju osiguraća i kutija, on je htio 3 osiguraća i tako ne za sada napravljeno...uostalom, ako ikad odluči ubaciti još koji strujni krug, nema brige, to će se napraviti...

isto kako je i kod mene "majstor" koji dijeli savjete svima radio vodu...jučer pustim vodu iz podruma u kupaonu, tj. otvorim krug, dođem u kupaonu, otvorim glavni ventil kad ono nema nigdje vode...

ili je ventil tvornički sjeban,ili je ono što ja mislim, spojio dovod na dovod...:ne zna:

CottonEyeJoe
03.11.2009., 12:31
ajde da vas pitam onda savjet, moja kuća je napravljena jako davno, 1968. godine mislim...

ppr vodovi u zidu...kako renoviram neke sobe koje ću jedino renovirati,tako i struju stavljam novu,tj. za sada samo žice, na godinu ću to sve spojiti na novu kutiju kad dođem do hodnika...

za sada je kupaona na jednom osiguraću, podrum gdje je hidrofor i zamrzivač na drugom, vanjski objekti na trećem osiguraću (objekti koji ništa ne napajaju trenutno osim bušilice,hehe), 3 spavaće sobe (2 sobe, jedan boravak) na četvrtom osiguraću, te svjetlo u hodniku na petom.

e sad, spavaće sobe će ići svaki na svoj, kuhinja možda na dva,ovisi o mogućnostima, u biti, bude sve rasterečeno, možda oko 8-9 osigurača,nije bitno...

ono što mene interesira,htio bih ubaciti fid sklopku jer je nemam, prije nego dođe ovo renoviranje...tko zna kad to sve bude...

sad mi je problem, primjer, neki dan sam u kupaoni napravio šlus ,sasvim slučajno, 2 sek je bilo kratko spojeno,osigurač nije izgorio...sigurno je stavljen preveliki...samo je pucketao

ja bih htio ubaciti tu fid sklopku da mi štiti koliko toliko kuću,dok ne dođe renoviranje struje...

koju ubaciti sklopku?

nemam limitator...samo brojilo,jednofazna struja, i cil. osigurači

Dadichi
03.11.2009., 12:55
ajde da vas pitam onda savjet, moja kuća je napravljena jako davno, 1968. godine mislim...
koju ubaciti sklopku?
...nemam limitator...samo brojilo,jednofazna struja, i cil. osigurači

Fid sklopka 0.5A (500mA).

Mazarin
03.11.2009., 16:50
Fid sklopka 0.5A (500mA).

ne nego 0,3 A, a za kupaonu 0,03 A....
Nazivna struja može biti 40A, a za kupaonu 25......

sfar
05.11.2009., 14:51
U ovom se slučaju slažem sa mazarinom,

dbraben
06.11.2009., 16:32
:s:sajde da vas pitam onda savjet, moja kuća je napravljena jako davno, 1968. godine mislim...

ppr vodovi u zidu...kako renoviram neke sobe koje ću jedino renovirati,tako i struju stavljam novu,tj. za sada samo žice, na godinu ću to sve spojiti na novu kutiju kad dođem do hodnika...

za sada je kupaona na jednom osiguraću, podrum gdje je hidrofor i zamrzivač na drugom, vanjski objekti na trećem osiguraću (objekti koji ništa ne napajaju trenutno osim bušilice,hehe), 3 spavaće sobe (2 sobe, jedan boravak) na četvrtom osiguraću, te svjetlo u hodniku na petom.

e sad, spavaće sobe će ići svaki na svoj, kuhinja možda na dva,ovisi o mogućnostima, u biti, bude sve rasterečeno, možda oko 8-9 osigurača,nije bitno...

ono što mene interesira,htio bih ubaciti fid sklopku jer je nemam, prije nego dođe ovo renoviranje...tko zna kad to sve bude...

sad mi je problem, primjer, neki dan sam u kupaoni napravio šlus ,sasvim slučajno, 2 sek je bilo kratko spojeno,osigurač nije izgorio...sigurno je stavljen preveliki...samo je pucketao

ja bih htio ubaciti tu fid sklopku da mi štiti koliko toliko kuću,dok ne dođe renoviranje struje...

koju ubaciti sklopku?

nemam limitator...samo brojilo,jednofazna struja, i cil. osigurači
To sve skupa ti je katastrofa.Osiguraći su ti vjerojatno krpani ili je tokom godine dosta toga dodavano.Npr. za bojler ide poseban osigurač također i za štednjak i hladnjak.Daj napravit instalaciju što prije ili budeš ostao bez kuće. Za fidovku moraš imat posebno uzemljenje (sondu ili okomito ukopanu ploću) i nigdje nesmije bit nulovano a to je moguće zbog starosti same kuće (ušteda materijala). Hidrofor i zamrzivač na 1 osiguraću.:s

dizzy_boy
06.11.2009., 20:20
Kaj mogu na primjer maksimalno uštekati na utičnicu koja ima žicu od 1,5 kvadrata? Usisivač 1600W? To sam danas skužio da su mi neke utičnice u dnevnoj sobi spojene na 1,5 umjesto na 2 i pol.

MaliZeleni10
06.11.2009., 23:25
Na 1.5 m2 ide 2 kw bez problema, pogotovo ako imas vod sa tri zice (faza, nula, zamlja).

2@CottonEyeJoe
Ne mozes staviti Fid-ovku ako ti instalacija nije prilagodjena Fid-ovki tj nula i zemlja moraju poslije Fid-ovke biti strogo razdvojeni.

MaliZeleni10
06.11.2009., 23:28
Za fidovku moraš imat posebno uzemljenje (sondu ili okomito ukopanu ploću) i nigdje nesmije bit nulovano a to je moguće zbog starosti same kuće (ušteda materijala).

Prije Fid-ovke smije biti nulovano, cak je obavezno uzemljiti nulu, poslije Fid-ovke ne.

dbraben
07.11.2009., 12:06
Prije Fid-ovke smije biti nulovano, cak je obavezno uzemljiti nulu, poslije Fid-ovke ne.

Normalno da je prije fid sklopke nulovano. Nulovano je več na mreži.

Mazarin
07.11.2009., 12:35

opet glupi savjeti.
postoje područja gdje je to najstrože zabranjeno.
Ovo je jedan od savjeta koji se nesmije slušati bez konzultacija sa HEP-om, ili nekim projektantom.....

MaliZeleni10
08.11.2009., 14:53
opet glupi savjeti.
postoje područja gdje je to najstrože zabranjeno.
Ovo je jedan od savjeta koji se nesmije slušati bez konzultacija sa HEP-om, ili nekim projektantom.....

Ti stvarno nisi normalan.

Uzemljenje se ne dobija od HEPa vec ga svatko pravi sam na svom objektu i NULA SE MORA UZEMLJITI.

U kojim je to PODRUCJIMA zabranjeno uzemljiti nulu????????????

georgehrri
08.11.2009., 17:19
Ti stvarno nisi normalan.

Uzemljenje se ne dobija od HEPa vec ga svatko pravi sam na svom objektu i NULA SE MORA UZEMLJITI.

elektroenergetsku suglasnost u ruku i pročitati je!

u njoj piše i koji su uvjeti priključenje u pogledu uzemljenja
ako se radi o velikoj zgradi koja ima temeljni uzemljivač tad će najvjerojatnije pisati da se temeljni uzemljivač spaja ma nulu (TN Sustav tera-neutral) jer podzemna mreža sadrži i traku uzemljenja , povezjuje preko nule sva susjedna uzemljenja i uzemljivač zgrade će doprinjeti manjem otporu uzemljenja.

ukoliko se radi o nedzemnoj mježi u području gdje su uzemljenja loša tada se u suglasnosti najčešće nalazi sustav TT i FID sklopka i temeljni uzemljivač. Tada distributer uzemjuje nulu u svojoj mreži ali objekt ne spaja zaštitno uzemljenje na nul vod . FID se ugrađuje jer objekt teško postiže dovoljno mali otpor da se dodirni napon može svesti unutar propisanih granica Ud<50V.

treči slučaj je IT , isolation tera , kada distributer spaja nulu po svojoj merži ali u objektu nema uzemljenja već je izoliran. tada su druga pravila igre , kontrola izolacije izoliranje objekta i slično. Gdje to susrečemo , (brod u plovidbi i dok se napaja sa vlastitog agregata , pri spajanju na mrežu sa obale postaje TN sustav), opracijska sala u bolnici , te se tada dokazuje u otpor izolacije i probojni napon izolacije , te povremeno se susreče za napajanje odašiljača kada je problem postiči dodvoljno dobro uzemljenje , a gromobransko je dopušta 8%iznosa specifičnog otpora tla. Na pregledanih 2000 instalacija u stanovima poslovnim prostorima i slično naišao sam na IT sustav samo jednom i to u opracijskoj sali.

otog Pag , podvelebitsko primorje , dalmatinski otoci su mjesta gdje je sustav u pogledu uzemljenja TT i obavezna je primjena temeljno uzemljivača i FID sklopke.

Mazarin
08.11.2009., 17:27

obzirom da se na temu javio georgehrri, i mislim da je iz Rijeke, reči ću ti jedno mjesto.
Sva ona sela iznad Crikvenice su ta područja gdje je NAJSTROŽE zabranjeno uzemljivati nulu na vlastitom priključku.
Isto tako, napisao sam već milijun puta, ako nikako drukčije uzeti google i tražiti Sustave zaštite.
A bespredmetno je uopće govoriti da postoje Montažerski i inženjerski priručnici.
Cijena kompleta koji ti treba je do soma kuna.
Nije velika cijena, ali ljudima spašava glave, i ovakvima kao ti daje malo pameti u glave da se ne blamiraju javno po forumima... A da malo razmišljaš skužio bi i sam zašto je to što si rekao teška glupost.
Dakle prekinite već jednom sa glupim i idiotskim savjetima koji mogu ljude koštati života!
P.S. izuzetak će jedino biti stambeni kontejneri i kiosci za koja će vrijediti posebna pravila (koliko znam još nisu propisana) ali čisto sumnjam da će te se baviti njima, pa vas to ni ne zanima....

pesek1
08.11.2009., 17:49
Evo nešto o nulovanju iz starog tehničkog priručnika "Rade Končar", pa nulujte ili ne nulujte, meni je važno samo da ima struje :D
http://www.imagesforme.com/thumb/thumb_218f4fdc.jpg (http://www.imagesforme.com/show.php/777988_Picture287.jpg)

Mazarin
08.11.2009., 17:53
Evo nešto o nulovanju iz starog tehničkog priručnika "Rade Končar", pa nulujte ili ne nulujte, meni je važno samo da ima struje :D
]

promašio si temu...
u istom tom priručniku imaš baš ovo o čemu pričamo.....

pesek1
08.11.2009., 17:59
promašio si temu...
u istom tom priručniku imaš baš ovo o čemu pričamo.....
Odlično, znači da i ti imaš taj priručnik, pa onda stavi u post ono što se odnosi na ovu temu.

georgehrri
08.11.2009., 18:06
obzirom da se na temu javio georgehrri, i mislim da je iz Rijeke, reči ću ti jedno mjesto.
Sva ona sela iznad Crikvenice su ta područja gdje je NAJSTROŽE zabranjeno uzemljivati nulu na vlastitom priključku.
Isto tako, napisao sam već milijun puta, ako nikako drukčije uzeti google i tražiti Sustave zaštite.
....

Točno i piše u elektroenergetskoj suglasnosti o priključenju objekta.
Posebno je to važno u mrežama gdje transformatorske stanice imaju odvijena zaštitna i pogonska uzemljenja.

Mazarin
08.11.2009., 18:08
Odlično, znači da i ti imaš taj priručnik, pa onda stavi u post ono što se odnosi na ovu temu.

ne trebam stavljati, jer je već to objasnio georgehriii

pesek1
08.11.2009., 18:26
ne trebam stavljati, jer je već to objasnio georgehriii
I ne možeš staviti, jer je to priručnik iz 1963.godine, pomalo prevaziđen i u njemu nema više ništa o nulovanju. :D

Mazarin
08.11.2009., 18:34
I ne možeš staviti, jer je to priručnik iz 1963.godine, pomalo prevaziđen i u njemu nema više ništa o nulovanju. :D

ajd baš ću provjeriti koji je moj izdanje, pa da vidimo....

al pogledaj jel sisteme zaštite , na djelu distribucija struje ili prijenos, neznam kak je pisano.......

pesek1
08.11.2009., 19:09
ajd baš ću provjeriti koji je moj izdanje, pa da vidimo....

al pogledaj jel sisteme zaštite , na djelu distribucija struje ili prijenos, neznam kak je pisano.......

To je u dijelu zaštitnih mjera u postrojenjima jake struje ispod 1kV napona. Ima još nešto u vezi spajanja uzemljenja i nulovanja preko vodovodnih cijevi, ali to je stvarno "fosilno", tako da nisam ni stavio na post.

MaliZeleni10
09.11.2009., 00:50
Jebote, dva Ajnštajna (Mazarin i georgehrri) se raspisala o instalacijama u Crikvenici i na brodovima a covjek koji je postavio pitanje je iz Zagreba i ima kucu (i instalacie u njoj) iz 1968 godine i potpuno sam siguran da nema elektroenergetsku suglasnost.

Jeste li vi uopce procitali sta je covjek napisao (u sto ne vjerujem) ili samo trazite "greske" u postvima da se istaknete kao "vrsni poznavatelji" propisa (apsolutno sam u to uvjeren)???

Je li FID sklopka uopce postojala 1968 godine????

Ajde prvo dobro procitajte sta netko napise i utvrdite odakle je pa onda se razbacujte kojekakvim propisima koji vrijede samo u iznimnim situacijama.

Ako vam bilo sta nije jasno, prvo pitajte.

Cilj pisanja na forumu je da nekome tko o necemu ne zna gotovo nista sto jednostavnije objasniti kako da doticni problem rijesi sto jednostavnije i sto jeftinije i ako je to moguce bez velikih, skupih i kompliciranih zahvata.

ssm
09.11.2009., 09:34
.....
Cilj pisanja na forumu je da nekome tko o necemu ne zna gotovo nista sto jednostavnije objasniti kako da doticni problem rijesi sto jednostavnije i sto jeftinije i ako je to moguce bez velikih, skupih i kompliciranih zahvata.

I onda čitamo po novinama ubila ga struja dok se kupao u kadi.....

Rekao sam ja da će biti zanimljivo. Kad god se spomene FIDovka uvijek bude zanimljivo....i citirat ću jednog zanimiljivog lika ovdje od prije par mjeseci koji ništa o fidovci nije znao ali ju je navodno sam stavio..." zašto se uopće rade fidovke od 0,5 A kad se zna da struja od 60mA ubija čovjeka.." Nadam se da je živ.....

Mazarin
09.11.2009., 09:59
Jebote, dva Ajnštajna (Mazarin i georgehrri)

Gle, dosadan si, naporan si, i opasan si.
U ZG ima bar 5 kvartova di ne smiješ spajati nulu i zemlju prije FID sklopke.
Jedan od njih je i cjeli kvart iza ZG pivovare.
A sad ja nemam kristalnu kuglu da znam tko je gdje i kakvi su tehnički uvjeti u kojem kvartu.
Za to postoji EES, ako ne postoji EES prvi korak kod rekonstrukcije instalacije je odlazak HEP-u ili projektantu.
Ovakav način savjetovanja koje prakticiraju polumeštri je u najmanju ruku glup.
Takve savjete daju priučeni meštri.
Jel smo se konačno ja i ti dogovorili oko savjetodavne uloge?
A ako ti još nije jasno prouči sustave zaštite i onda pametuj, a nije na odmet i provjeriti norme koje vrijede u RH!

georgehrri
09.11.2009., 11:54
Je li FID sklopka uopce postojala 1968 godine????

.

Postojala je naponska sklopka , imala ju je instalacija u kuci koja je sagrđena 1942 godine i zadnjom rekonstrukcijom 60 tih je ugrađena naponska skopka , kuća je u Šestinama i imala je nadzemni priključak. rekonstrukcijom prije par godina ugrađena je FID sklopka.

Put u HEP ODS i zatražiti uvjete za priključenje instalacije na toj adresi , jer oni znaju iz koje transformatorske stanice napajaju potrošača i koji su uvjeti u mreži.

pesek1
09.11.2009., 17:42
Vidim neki su već postali mali Ajnštajni, ali eto mene još nitko nije počastio tim imenom, pa sam malo ljut.:lol: Moram poslušati Malog zelenog, pa ću pokušati pojednostavniti neke pojmove iz elektroenergetike da bi svi shvatili o čemu se radi. Namjerno sam dao na post izvod iz tehničkog priručnika Rade Končar iz 1963. godine, nadajući se da će te ukapirati u čemu je stvar, ali vi klinci ne znate čitati ni najjednostavnije električne sheme, a hoćete diskutovati o struji, sram vas bilo.:lol:
Zato da bi shvatili šta znači uopće pojam nulovanja, idemo iz početka..
Struja se prenosi iz elektrana do prvih razvodnih postrojenja visokog napona, srednjeg pa niskog napona, sve do krajnjeg potrošača. Visokonaponski vodovi se sastoje od tri kabla, za svaku fazu po jedan, dok se za nulti vod koristi zemlja, prvenstveno zbog ogromne uštede u materijalu. Kad bi se za nulu koristio četvrti kabal, na globalnom nivou bi to koštalo na milijarde eura, dolara i drugih novčanica, više nego sada.
http://www.imagesforme.com/upload/a66a5873.jpg
Na slici se vidi i četvrta tanka žica na vrhu, da ne bude zabune to je zaštitno uže, koje, kako i sam naziv govori, služi za zaštitu od atmosferskih pražnjenja, ili narodski gromobran.
Uzevši u obzir i činjenicu, da kroz nulti vod pri simetričnom opterećenju sve tri faze ne prolazi skoro nikakva struja, onda je ovakvo riješenje sasvim logično i koristi se već desetinama godina.
Za snižavanje napona dovedenog visokonaponskom mrežom, koriste se energetski trofazni transformatori, koji mogu da imaju izveden nulti vod iz namotaja ( pri spoju namotaja u zvijezdu), koji se obavezno propisno uzemljuje, ili ga ne mora uopće imati, već se nulti vod dalje koristi kroz zemlju do slijedećeg postrojenja nižeg napona.
Za ovu temu je najbitniji dio između niskonaponske trafo-stanice i stambenih objekata, gdje se uobičajeno koriste transformatori s izvedenim nultim vodom, koji se odmah kod izvoda propisno uzemljuje. Nulti vod može biti uzemljen i na trasi do krajnjih potrošača po potrebi. Ovo je sve vezano za radnike elektro-distribucije koja god da je, što znači da su oni dužni obezbijediti (naravno, nakon svih administrativnih i ostalih peripetija) propisan priključak s 4-žilnim kablom, adekvatnog presjeka, od kojih su 3 faze i nula koja mora ispunjavati zahtjeve bez ikakvih dodatnih nulovanja i uzemljenja, kao i propisano uzemljenje kod trafo-stanice. Zato sam i napisao u jednom postu, nulujte ili ne nulujte, sve vam je isto, samo nemojte da „fazujete“ prije brojila, jer će netko iz distribucije doći i isčupati vam uši što kradete struju. Ne isključujem mogućnost da i netko iz distribucije „pokušava otkriti toplu vodu“, pa nekoga maltretira nekakvim zahtjevima, zbog objektivno loše distributivne mreže ili drugih razloga.

Sada da pređemo na postupak nulovanja kao zaštitne mjere, koja se odavno ne primjenjuje i koju ću riječima objasniti, pošto niste znali pročitati prvu shemu.
http://www.imagesforme.com/upload/5f192efa.jpg
Kad malo bolje pogledate, vidjet će te da u shemi nema voda za uzemljenje, već su el. potrošači (3-fazni el.motor, potrošač s radnim otporom) i štek-dozna, nulovani, odnosno priključak koji normalno treba ići na žuto-zelenu žicu uzemljenja, spojen je na nulu. Tu mi je dbraben bio najbliži, kad je naveo u postu „i nigdje nesmije bit nulovano a to je moguće zbog starosti same kuće“ , na žalost nije nastavio s obrazloženjem toga što je napisao. Prije, više desetina godina, važeći tehnički standardi nisu predviđali uzemljenje kod električnih vodova unutar stambenih i drugih objekata, što znači da su se sijalična mjesta i priključci štek-dozni izvodili s 2-žilnim kablovima. Oni stariji se sigurno sjećaju ravnih plitkih štek-dozni, bez „rožšćića“ za uzemljenje, došle su nove „šuko“ štek-dozne, odnosno ove koje danas upotrebljavamo i novi tehnički standardi koji naravno nisu mogli da se ostvare preko noći,
http://www.imagesforme.com/upload/8f1863da.jpg
http://www.imagesforme.com/upload/adba40ec.jpg
Nemam utičnicu, ali sam sačuvao jedan primjerak račvastog nastavka za dva utikača.

(promjena svih 2-žilnih u 3-žilne, a 4-žilne u 5-žilne kablove, 4-žilni mogu za 3-fazni motor, ali ne mogu npr. za el. štednjak)pa je napravljeno kompromisno riješenje, odnosno spajanje uzemljenja preko nule, koje možemo još i danas naći. Naravno na takvu instalaciju je nemoguće priključiti FI-sklopku, već kompletna instalacija mora da se mijenja. Pravilno spojena FI-sklopka uz propisno napravljeno uzemljenje oko kuće, mora pri spoju uzemljenja i nultog voda automatski da se isključi. Pošto sam radio u Njemačkoj 91´- 94´godine kao elektro-monter, na raznim objektima od tvorničkih do porodičnih kuća, sasvim pouzdano mogu reći, da nigdje nije bilo predviđeno bilo kakvo nulovanje, niti smo to radili. Tada je bila obavezna ugradnja FI-sklopki od 0,3A, iako su već postojale one osjetljivije, od 0,03A (te su tada ugrađivane po zahtjevu, uglavnom za kupatila), dok je to danas koliko vidim promijenjeno i samo se prodaju one od 0,03A (u Njemačkoj)
http://www.imagesforme.com/upload/bbafe209.jpg
Evo jedna 2-polna FI-sklopka od tada, spakovana u kutiju od 4-polne.
Ako ne vjerujete u ovo što sam pisao o nulovanju, pitajte nekog starog elektro-instalatera koji je radio prije 35-40 godina, pa da vidite šta će vam reći. Ili ako imate neki novi način nulovanja samo izvolite.:D

Mazarin
09.11.2009., 20:27
pesek na lijepi način sam ti pokušao objasniti da si fulao temu.
Ali ti si uporan sa svojim školskim predavanjima.
Nekoliko sitnica.
Boli me živo djon što si radio u Njemačkoj na baušteli.
Takve argumente i takve majstore slušam gotovo svakodnevno.
Zašto mi je pun kufer toga?
Naprosto zato jer Njemačka je sređena država i nema šaroliku distributivnu mrežu od 50-te do danas.
Drugo, nađi mi u Njemačkoj nešto slično kao podVelebitsko područje, ili recimo otok Pag.
Isto tako nađi mi u Njemačkoj stare drvene bandere sa dvije žice.
Shvatite već jednom, svako distribucijsko područje ima svoja pravila, ovisno o trafo stanici, i načinu distibucije.
nadalje, FID sklopka od 0,03 je kupaonska, i ne stavlja se na zahtjev nego je obaveza.
I za kraj, nitko ovdje nije spominjao nulovanje koje ti uporno objašnjavaš.
P.S obzirom da si sklon objašnjavati klincima, zašto se u francuskoj za utičnice koristi 1,5 mm kvadratnih kabel, a kod nas je obveza 2,5 mm?
Po tvojim argumentima ako je tako u razvijenoj francuskoj, zašto ne bi i u RH.....

CottonEyeJoe
10.11.2009., 06:12
:s:s
To sve skupa ti je katastrofa.Osiguraći su ti vjerojatno krpani ili je tokom godine dosta toga dodavano.Npr. za bojler ide poseban osigurač također i za štednjak i hladnjak.Daj napravit instalaciju što prije ili budeš ostao bez kuće. Za fidovku moraš imat posebno uzemljenje (sondu ili okomito ukopanu ploću) i nigdje nesmije bit nulovano a to je moguće zbog starosti same kuće (ušteda materijala). Hidrofor i zamrzivač na 1 osiguraću.:s

i sad bih ja trebao što prije raskopati cijelu kuću da si složim struju ili sam idiot?

osigurač od kupaone je 10A, bio je krpan, jučer je izgorio zbog nemam pojma ćega..valjda jer je krpan...

sad sam stavio novi, sve u redu....

inače, uzemljenja kuća nema, dakle kad je rađen instalacija uzemljenje nigdje nije spajano...

kao što je netko rekao, kuća je rađena daaavno kad nit je fid bila u akciji, nit pamet

sfar
10.11.2009., 10:35
Bože moj kud smo mi došli od jednog izgorjelog osigurača pa do prenosa energije dalekovodom . Čovjeku treba jednostavno rješenje i normalno sasvim sigurno za njega i za instalaciju. Mislim da smo ga svojim komentarima sasvim zbunili.
Predlažem mu da porazgovara s nekim električarem i da uredi instalaciju jer po nekim komentarima ovdje trebat će zasebnu trafostanicu.
Rad sa strujom nije zajebancija- za vodu se vidi ako negdje pušta no kad struja pusti a nema zaštite gadno je.
Evo malo općenitog nadam se da se neće dalje više ić u detalje.

pesek1
10.11.2009., 14:59
i sad bih ja trebao što prije raskopati cijelu kuću da si složim struju ili sam idiot?

osigurač od kupaone je 10A, bio je krpan, jučer je izgorio zbog nemam pojma ćega..valjda jer je krpan...

sad sam stavio novi, sve u redu....

inače, uzemljenja kuća nema, dakle kad je rađen instalacija uzemljenje nigdje nije spajano...

kao što je netko rekao, kuća je rađena daaavno kad nit je fid bila u akciji, nit pamet
Pročitao sam tvoje postove i vidim da hoćeš renovirati kuću, ali si financijski limitiran, kao uostalom većina nas. FI sklopku ne možeš jednostavno samo spojiti na svoju instalaciju, već tu postoje određeni uslovi koje instalacija mora da ispunjava, kako bi to bilo funkcionalno. Osnovni uslov je da kompletna instalacija u startu bude propisno izvedena s propisnim uzemljenjem. Svi spojevi moraju biti korektno odrađeni, treba paziti da pri ugradnji npr. štek-dozni, lampi i sl. ne dođe do prignječenja nultog voda i voda za uzemljenje, jer u tom slučaju pri kontaktu FI sklopka se isključuje i dok ne nađeš gdje je to mjesto, ostaješ bez struje, a ni jedan osigurač ti neće reagovati. Čak ne mora biti ni kontakta, dovoljno je da su gole žice blizu, dođe malo vlage i imaš problem.
Preporučio bih ti da za sada ne razmišljaš o FI sklopki (kuća ti je bila 41 godinu bez nje, pa neka još malo sačeka dok ne budu uslovi za to), već da se pozabaviš problemom preopterećenja tvoje instalacije, koje ti je kako pišeš najkritičnije u kupaoni. Tu će ti biti neophodno, ne baš raskopavanje cijele kuće, ali će trebati raskopati svaku razvodnu kutiju, štek-doznu, šalter, locirati svaku žicu gdje ide, kojeg je presjeka i u kakvom je stanju. Tu bi trebao naći nekog električara da ti to odradi i koji će ti na kraju cijelog uvida u instalaciju najbolje dati savjet, šta i kako kasnije u vezi FI sklopke.
Preporučio bih ti takođe, s obzirom na probleme koje si opisao u postu, da to napraviš što prije, jer među najčešćim uzrocima požara u kućama (ne računajući namjerne ili usljed nepažnje) su baš neispravne elektroinstalacije.
Eto toliko, neću da odgovaram na gornje postove da ne razvodnjavam temu.
pozz

metac
11.11.2009., 00:53
pesek na lijepi način sam ti pokušao objasniti da si fulao temu.
Ali ti si uporan sa svojim školskim predavanjima.
Nekoliko sitnica.
Boli me živo djon što si radio u Njemačkoj na baušteli.
Takve argumente i takve majstore slušam gotovo svakodnevno.
Zašto mi je pun kufer toga?
Naprosto zato jer Njemačka je sređena država i nema šaroliku distributivnu mrežu od 50-te do danas.
Drugo, nađi mi u Njemačkoj nešto slično kao podVelebitsko područje, ili recimo otok Pag.
Isto tako nađi mi u Njemačkoj stare drvene bandere sa dvije žice.
Shvatite već jednom, svako distribucijsko područje ima svoja pravila, ovisno o trafo stanici, i načinu distibucije.
nadalje, FID sklopka od 0,03 je kupaonska, i ne stavlja se na zahtjev nego je obaveza.
I za kraj, nitko ovdje nije spominjao nulovanje koje ti uporno objašnjavaš.
P.S obzirom da si sklon objašnjavati klincima, zašto se u francuskoj za utičnice koristi 1,5 mm kvadratnih kabel, a kod nas je obveza 2,5 mm?
Po tvojim argumentima ako je tako u razvijenoj francuskoj, zašto ne bi i u RH.....

Allo Mazarine,

evo mene isto iz njemacke i mogu ti reci da i tu ima svacega, od high-tech mreza do drvenih bandera. cak sam nasa u nekoj vukojebini jednu kucu sa monofaznim prikljuckom. faza je dolazila sa bandere a nulu su doveli sa vodovodne cijevi....i sve je to bilo uredno plombirano:s

mislim rec: ima svugdje svacega!

Zato se pitam dok citam svakakve komentare:

1. postoje li u hr neki propisi koji za sva podrucja vaze? Kako se zovu i gdje se mogu naci?
2. dokle ima vlasnik mreze npr. HEP, propisivat sta se radi u nekoj privatnoj zgradi? do glavnog prikljucka, do brojila ...ili kompletnu instalaciju?
3. na osnovi cega se racuna jacina kabla u hr? citao sam vec komentare u kojima se tvrdi: broj uticnica, opterecenje i svasta drugo

nadam se da ce mi neke stvari bit jasnije, hvala unaprijed

metac
11.11.2009., 01:20
Vidim neki su već postali mali Ajnštajni, ali eto mene još nitko nije počastio tim imenom, pa sam malo ljut.:lol: Moram poslušati Malog zelenog, pa ću pokušati pojednostavniti neke pojmove iz elektroenergetike da bi svi shvatili o čemu se radi. Namjerno sam dao na post izvod iz tehničkog priručnika Rade Končar iz 1963. godine, nadajući se da će te ukapirati u čemu je stvar, ali vi klinci ne znate čitati ni najjednostavnije električne sheme, a hoćete diskutovati o struji, sram vas bilo.:lol:
Zato da bi shvatili šta znači uopće pojam nulovanja, idemo iz početka..
Struja se prenosi iz elektrana do prvih razvodnih postrojenja visokog napona, srednjeg pa niskog napona, sve do krajnjeg potrošača. Visokonaponski vodovi se sastoje od tri kabla, za svaku fazu po jedan, dok se za nulti vod koristi zemlja, prvenstveno zbog ogromne uštede u materijalu. Kad bi se za nulu koristio četvrti kabal, na globalnom nivou bi to koštalo na milijarde eura, dolara i drugih novčanica, više nego sada.
http://www.imagesforme.com/upload/a66a5873.jpg
Na slici se vidi i četvrta tanka žica na vrhu, da ne bude zabune to je zaštitno uže, koje, kako i sam naziv govori, služi za zaštitu od atmosferskih pražnjenja, ili narodski gromobran.
Uzevši u obzir i činjenicu, da kroz nulti vod pri simetričnom opterećenju sve tri faze ne prolazi skoro nikakva struja, onda je ovakvo riješenje sasvim logično i koristi se već desetinama godina.
Za snižavanje napona dovedenog visokonaponskom mrežom, koriste se energetski trofazni transformatori, koji mogu da imaju izveden nulti vod iz namotaja ( pri spoju namotaja u zvijezdu), koji se obavezno propisno uzemljuje, ili ga ne mora uopće imati, već se nulti vod dalje koristi kroz zemlju do slijedećeg postrojenja nižeg napona.
Za ovu temu je najbitniji dio između niskonaponske trafo-stanice i stambenih objekata, gdje se uobičajeno koriste transformatori s izvedenim nultim vodom, koji se odmah kod izvoda propisno uzemljuje. Nulti vod može biti uzemljen i na trasi do krajnjih potrošača po potrebi. Ovo je sve vezano za radnike elektro-distribucije koja god da je, što znači da su oni dužni obezbijediti (naravno, nakon svih administrativnih i ostalih peripetija) propisan priključak s 4-žilnim kablom, adekvatnog presjeka, od kojih su 3 faze i nula koja mora ispunjavati zahtjeve bez ikakvih dodatnih nulovanja i uzemljenja, kao i propisano uzemljenje kod trafo-stanice. Zato sam i napisao u jednom postu, nulujte ili ne nulujte, sve vam je isto, samo nemojte da „fazujete“ prije brojila, jer će netko iz distribucije doći i isčupati vam uši što kradete struju. Ne isključujem mogućnost da i netko iz distribucije „pokušava otkriti toplu vodu“, pa nekoga maltretira nekakvim zahtjevima, zbog objektivno loše distributivne mreže ili drugih razloga.

Sada da pređemo na postupak nulovanja kao zaštitne mjere, koja se odavno ne primjenjuje i koju ću riječima objasniti, pošto niste znali pročitati prvu shemu.
http://www.imagesforme.com/upload/5f192efa.jpg
Kad malo bolje pogledate, vidjet će te da u shemi nema voda za uzemljenje, već su el. potrošači (3-fazni el.motor, potrošač s radnim otporom) i štek-dozna, nulovani, odnosno priključak koji normalno treba ići na žuto-zelenu žicu uzemljenja, spojen je na nulu. Tu mi je dbraben bio najbliži, kad je naveo u postu „i nigdje nesmije bit nulovano a to je moguće zbog starosti same kuće“ , na žalost nije nastavio s obrazloženjem toga što je napisao. Prije, više desetina godina, važeći tehnički standardi nisu predviđali uzemljenje kod električnih vodova unutar stambenih i drugih objekata, što znači da su se sijalična mjesta i priključci štek-dozni izvodili s 2-žilnim kablovima. Oni stariji se sigurno sjećaju ravnih plitkih štek-dozni, bez „rožšćića“ za uzemljenje, došle su nove „šuko“ štek-dozne, odnosno ove koje danas upotrebljavamo i novi tehnički standardi koji naravno nisu mogli da se ostvare preko noći,
http://www.imagesforme.com/upload/8f1863da.jpg
http://www.imagesforme.com/upload/adba40ec.jpg
Nemam utičnicu, ali sam sačuvao jedan primjerak račvastog nastavka za dva utikača.

(promjena svih 2-žilnih u 3-žilne, a 4-žilne u 5-žilne kablove, 4-žilni mogu za 3-fazni motor, ali ne mogu npr. za el. štednjak)pa je napravljeno kompromisno riješenje, odnosno spajanje uzemljenja preko nule, koje možemo još i danas naći. Naravno na takvu instalaciju je nemoguće priključiti FI-sklopku, već kompletna instalacija mora da se mijenja. Pravilno spojena FI-sklopka uz propisno napravljeno uzemljenje oko kuće, mora pri spoju uzemljenja i nultog voda automatski da se isključi. Pošto sam radio u Njemačkoj 91´- 94´godine kao elektro-monter, na raznim objektima od tvorničkih do porodičnih kuća, sasvim pouzdano mogu reći, da nigdje nije bilo predviđeno bilo kakvo nulovanje, niti smo to radili. Tada je bila obavezna ugradnja FI-sklopki od 0,3A, iako su već postojale one osjetljivije, od 0,03A (te su tada ugrađivane po zahtjevu, uglavnom za kupatila), dok je to danas koliko vidim promijenjeno i samo se prodaju one od 0,03A (u Njemačkoj)
http://www.imagesforme.com/upload/bbafe209.jpg
Evo jedna 2-polna FI-sklopka od tada, spakovana u kutiju od 4-polne.
Ako ne vjerujete u ovo što sam pisao o nulovanju, pitajte nekog starog elektro-instalatera koji je radio prije 35-40 godina, pa da vidite šta će vam reći. Ili ako imate neki novi način nulovanja samo izvolite.:D

najnoviji propis u njemackoj (DIN VDE 0100-410) za instalacije je taj da SVE uticnice koje su "svim korisnicima dostupne" moraju biti osigurane preko fidovke 0.03

stare instalacije ostaju onakve kakve jesu, jedino novogradnje i renoviranje objekata poslje 1.06.2007 dira taj propis.

a sad je bila tema gdje se moze i gdje se nemoze ugradit FI!?

fakt je da se SVUGDJE moze ugradit FI, za svaki strujni krug, za svaku pojedinu uticnicu! za to su neke pametne glave izmislile razlicite modele fidovki- za ugradnju upokraj osiguraca, u dozu za saltere i same uticnice u koje je ugradjen FI.

jedno pitanje imam: kako se nazivaju varijante ovih mreza u hr? mozes mi mozda to prevest, na njemackom i u cijeloj EU se zovu TN-C-System i TN-C-S-System?

CottonEyeJoe
11.11.2009., 06:06
Pročitao sam tvoje postove i vidim da hoćeš renovirati kuću, ali si financijski limitiran, kao uostalom većina nas. FI sklopku ne možeš jednostavno samo spojiti na svoju instalaciju, već tu postoje određeni uslovi koje instalacija mora da ispunjava, kako bi to bilo funkcionalno. Osnovni uslov je da kompletna instalacija u startu bude propisno izvedena s propisnim uzemljenjem. Svi spojevi moraju biti korektno odrađeni, treba paziti da pri ugradnji npr. štek-dozni, lampi i sl. ne dođe do prignječenja nultog voda i voda za uzemljenje, jer u tom slučaju pri kontaktu FI sklopka se isključuje i dok ne nađeš gdje je to mjesto, ostaješ bez struje, a ni jedan osigurač ti neće reagovati. Čak ne mora biti ni kontakta, dovoljno je da su gole žice blizu, dođe malo vlage i imaš problem.
Preporučio bih ti da za sada ne razmišljaš o FI sklopki (kuća ti je bila 41 godinu bez nje, pa neka još malo sačeka dok ne budu uslovi za to), već da se pozabaviš problemom preopterećenja tvoje instalacije, koje ti je kako pišeš najkritičnije u kupaoni. Tu će ti biti neophodno, ne baš raskopavanje cijele kuće, ali će trebati raskopati svaku razvodnu kutiju, štek-doznu, šalter, locirati svaku žicu gdje ide, kojeg je presjeka i u kakvom je stanju. Tu bi trebao naći nekog električara da ti to odradi i koji će ti na kraju cijelog uvida u instalaciju najbolje dati savjet, šta i kako kasnije u vezi FI sklopke.
Preporučio bih ti takođe, s obzirom na probleme koje si opisao u postu, da to napraviš što prije, jer među najčešćim uzrocima požara u kućama (ne računajući namjerne ili usljed nepažnje) su baš neispravne elektroinstalacije.
Eto toliko, neću da odgovaram na gornje postove da ne razvodnjavam temu.
pozz

sve znam, najbolja je star što sad renoviram kupaonu, i trebao sam odmah naprviti duplu struju, tj ovu sad privremeno na jednom osiguraču,i barem cijevi prepeljati za na godinu, kad ću sve renovirati...jebiga, čovjek ne može svega se sjetiti, no nije neki problem, uvijek se to doradi...

znam da ću uskoro raditi drenažu, a pošto ne znam puno o izvedbi uzemljenja, moram se malo informirati, jer ću položiti uzemljenje kako treba...

jedini plus mi je što su stropovi drveni, duple daske itd, pa se sve preko tavana može doraditi...

tako da na godinu, kad dođe taj glavni hodnik na uređenje,kreće strujo jebanje, složit ću i rasteretiti kuću što bolje mogu i umijem,hehe

pesek1
11.11.2009., 12:02
:D
znam da ću uskoro raditi drenažu, a pošto ne znam puno o izvedbi uzemljenja, moram se malo informirati, jer ću položiti uzemljenje kako treba...
jedini plus mi je što su stropovi drveni, duple daske itd, pa se sve preko tavana može doraditi...

Što se tiče uzemljenja, to je isključivo uslovljeno vrstom tla na kojem ti je kuća, tako da su svi proračuni vezani za to jako paušalni. Ko želi kvalitetno uzemljenje, oko kuće iskopa kanal (primjer da je tlo normalna zemlja) 50-60 cm dubine i unutra položi pocinčanu gromobransku traku. Krajevi se sastave šelnom, s tim da se ostavi malo viška trake i taj višak se dovede ako je moguće do priključne kutije, ili što bliže pa se adekvatnim kablom prikopča s kutijom.Taj priključak treba biti na pristupačnom mjestu da se evn. može priključiti i gromobran. To se u praksi često primjenjuje, ali ima i drugih načina, kao ukopavanje metalne table, sonde i sl. kao i kombinacije s već postojećim uzemljenjima. Sve zavisi naravno od terena i procjene onoga ko to radi. Ljudi nekad naprave grešku, pa da bi štedili na materijalu ubace traku u septičku jamu, što traje neko vrijeme dok kemija u septičkoj ne napravi svoje i uništi dio trake. Isto tako se ne smiju koristiti aluminijski dijelovi za uzemljenje, najbolje je pocinčani ili bakreni. Nekada je kao najbolje uzemljenje bilo spajanje na vodovodne cijevi, međutim danas svi vodu dovode plastičnim cijevima pa...:D
Postoje i ekstremni slučajevi, gdje je teško ili nemoguće napraviti kućno uzemljenje, kao npr. kad je kuća sagrađena na kamenitom tlu (takvo tlo ima oko 30 puta manju provodljivost od npr. oranice), tako da tu dolazimo do onoga oko čega smo se „mlatili“ u zadnjim postovima. Naravno, tu se radi o dovođenju uzemljenja do objekta (kroz jače dimenzionisan nulti vod ili posebni vod) u čemu mora svakako sudjelovati i distribucija, ali ne spada u zaštitnu mjeru nulovanja. Možda netko to naziva nulovanjem, pa ću dati dečkima dijelom za pravo, valjda je sad svima srce na mjestu.:cerek:
Što se tiće vođenja kablova preko drvenih greda i krovne konstrukcije, može ali uz maksimalno poštovanje tehničkih standarda pri izvođenju instalacije, jer je baš tu kritična tačka onog što sam ti pisao na kraju zadnjeg posta.

CottonEyeJoe
11.11.2009., 12:38
to sam i mislio, meni će se kopati sve 3 strane oko kuće, nažalost, 4. strana ne jer tamo ne dolazi voda (nemam problema sa drenažom, i betonirano je jako široko, prilazi itd)...

znači,dovoljan je jedan krug trake uzemljenja 30x4 recimo oko kuće, i to je to?
znam da je bakar bolje riješenje,ali košta,hehe...

i kakvim kablom se dovodi od kraja trake uzemljenja do razvodne kutije?

pesek1
11.11.2009., 12:52
najnoviji propis u njemackoj (DIN VDE 0100-410) za instalacije je taj da SVE uticnice koje su "svim korisnicima dostupne" moraju biti osigurane preko fidovke 0.03
stare instalacije ostaju onakve kakve jesu, jedino novogradnje i renoviranje objekata poslje 1.06.2007 dira taj propis.
fakt je da se SVUGDJE moze ugradit FI, za svaki strujni krug, za svaku pojedinu uticnicu! za to su neke pametne glave izmislile razlicite modele fidovki- za ugradnju upokraj osiguraca, u dozu za saltere i same uticnice u koje je ugradjen FI.
jedno pitanje imam: kako se nazivaju varijante ovih mreza u hr? mozes mi mozda to prevest, na njemackom i u cijeloj EU se zovu TN-C-System i TN-C-S-System?
Ako je ovo o propisima tačno, onda je svakako korisna informacija. Tačno je da možeš svugdje postaviti FI sklopku, ali pod uslovom da je kompletna instalacija prilagođena za to, što kod nekih prastarih instalacija, kojih još na žalost ima, nije izvodljivo. Pojedinačno postavljanje na svaki strujni krug je pogodan za evn. nalaženje kvarova pri proboju na uzemljenje, jedino što zauzima dosta mjesta sve skupa u razvodnim tablama, koje već ionako rade s tako malo prostora za kablove i spajanje, nije mi jasno zašto.
Ja sam u CG gdje se još uvijek nisu pravili nove tehničke standarde na tom polju, od kad smo se svi razdvojili, barem ja nisam ništa čuo o tome. Ako se i bude nešto pravilo, dosta toga se jednostavno prepiše iz JUS standarda, stvari koje nisu više aktuelne se izbace, a neke novije tehničke standarde će prepisati iz nekih EU standarda i ne vjerujem da će se puno truditi da neke skraćenice prevode i prilagođavaju našim jezicima. Tako ti je to ovdje, a u HR stvarno ne znam, to neka se javi netko od tamo malo bolje upućen u te stvari.

pesek1
11.11.2009., 13:12
to sam i mislio, meni će se kopati sve 3 strane oko kuće, nažalost, 4. strana ne jer tamo ne dolazi voda (nemam problema sa drenažom, i betonirano je jako široko, prilazi itd)...

znači,dovoljan je jedan krug trake uzemljenja 30x4 recimo oko kuće, i to je to?
znam da je bakar bolje riješenje,ali košta,hehe...

i kakvim kablom se dovodi od kraja trake uzemljenja do razvodne kutije?
Ja ti dajem samo paušalne odgovore, da te netko tamo ne zaj.....a i umjesto pocinčane trake ti stavi plastično crijevo :D (šalim se), naravno pravi odgovor, odnosno dimenzije i ostalo vezano za cijelu instalaciju, ako nisi siguran, moraš pitati nekog ko to tamo radi. Pocinčana traka ti je sasvm dovoljna. Ne znam koji ti je presjek dovodnog kabla do instalacije, žica uzemljenja ne smije biti manjeg presjeka od onoga na kablu, možeš uzeti nešto veći presjek i spoj između trake i žice treba napraviti kvalitetno, nakon toga dobro zaštititi od oksidacije, odosno korozije, nekim premazom ili sl.

georgehrri
11.11.2009., 14:27

TN-C-System ono što mi zovemo nulovanjem , spajanjem pogonskog i zaštitnog uzemljenja te neutralnog vodića zajdeno, po pravilniku PEN vodić koji je zdržen neutralni i zaštitni vodić označavamo žutozeleno po pravilniku a prema normi ako je žutozeleni vodić tada na kraju označimo i plavim prstenom ,
TN-C-S je ono čemu treba težiti i na taj sustav možemo ugraditi FID sklopku nakon što razdvjimo vodove u PE i N
TT sustav je nešto što se nekada nazivalo zaštitno uzemljenje nula je iz mreže i uzemljivanma je duž mreže , a zaštitno uzemljenje je iz objekta i ne združuje se sa nulom. u elektroenergetskoj sugalsnosti traži se ugradnja FID sklopke.

službeli nazivi su isti TN-C; TN-C-S; TN-S ; TT i IT
u pravilniku o električnim instalacija iz 1988 se spominju TN-C; TN-C-S; TN-S ; TT i IT
, a u pravilniku o niskonaponskim mrežama iz 1978 spominje se nulovanje i zaštitno uzemljenje

Mazarin
11.11.2009., 23:11
Zato se pitam dok citam svakakve komentare:

1. postoje li u hr neki propisi koji za sva podrucja vaze? Kako se zovu i gdje se mogu naci?
izlaze u narodnim novinama, dio ih je prenesen iz JUS-a, a dio je čista evolucija.
Standardi se nazivaju HRN... sad se očekuje novi propis, no zapelo je, jer su se svi redom isposvađali.
Naime radi se i reforma tehnikčkih škola , no preduga je priča da ju tu pričam.....
2. dokle ima vlasnik mreze npr. HEP, propisivat sta se radi u nekoj privatnoj zgradi? do glavnog prikljucka, do brojila ...ili kompletnu instalaciju??

uzmimo slučaj da ti po zakonu nije obavezan projektant.
Vlasnik kuće sve daje raditi električaru (koji ima dozvolu HEP-a) do RO, znači do FIDovke.
Za tu instalaciju električar daje prijavnicu gdje po kaznenoj odgovornosti izjavljuje da je poštivao HRN, i obavezan je nacrtati shemu instalacije.

HEP-ovo je do KPMO, odnosno brojila, i za to HEP daje EES, u kojem su uvjeti za priključenje, zaštita, kvadratura kabela glavnog voda i slično.
Od KPMO do RO glavni vod povlače osobe koje imaju ugovor sa HEP-om za glavne vodove, znači ne uvjetno elektroinstalater koji je i radio instalaciju.
Taj dio se još uvjek kod nas krši, i glavni vod radi tko se sjeti.....
Situacija je malko drukčija kad ti treba projekt, tehnički uvjeti i atesti, no ne baš tako bitno...
3. na osnovi cega se racuna jacina kabla u hr? citao sam vec komentare u kojima se tvrdi: broj uticnica, opterecenje i svasta drugo??

ako misliš na distribucijski kabel, onda ga određuje HEP, odnosno sam investitor na način da plati zakupljenu snagu.
E sad,imao sam zanimljivu situaciju baš prošli tjedan koja bi ti mogla pomoći da shvatiš.
Investitor je zakupio 7,5 kW, i za to je predviđen kabel 10 kvadrata.
Investitor je tražio velik broj utičnica, i da je svaka na svoj osigurač.
Tako da je na kraju instalirana snaga u objektu bila 46 kW.
I to si recimo dužan napisati u prijavnici, ali si dužan napisati i faktor istovremenosti, što imaš po tablicama ili ga sam računaš, i u ovom slučaju je bio 0.2, što je stvarne snage nešto preko 9 kW.
Iz toga HEP vidi da će investitor trebati vremenom veću snagu, pa kabel za priključak stave veće kvadrature za buduće.
No limitator mu stave 7,5kW....

To ti je ovak ukratko, i nadam se da sam ti pomogao....

champ
12.11.2009., 09:20
Investitor je zakupio 7,5 kW, i za to je predviđen kabel 10 kvadrata.

Iz toga HEP vidi da će investitor trebati vremenom veću snagu, pa kabel za priključak stave veće kvadrature za buduće.
No limitator mu stave 7,5kW....

Već dugi niz godina HEP izvodi najobičnije kućne priključke (pojedinačna kuća, otcjep sa zračne mreže ili priključak iz SRO-a) sa Al kabelima 4x25, a zadnjih par godina to rade sa kabelima 4x35 mm2.

Glavni vod od KPMO do brojila se radi sa bakrenim kabelima 5x10 mm2, a za veće objekte kvadratura raste.

Što se distributivnih NN mreža tiče, normalno je da ne postoji samo jedna vrsta zaštite mreže i izvedbi uzemljenja (zduženo ili odvojeno). Stupne trafostanice nekad su uglavnom imale izlaze na zračnu mrežu, koja je tada pretežno bila izvedena golim vodičima. Uzemljenje se je izvodilo odvojeno, pogonsko od zaštitnog.

Novije trafostanice (pretežno) napajaju podzemne kabelske mreže i imaju zduženo uzemljenje, s TN-C sustavom (nulovanjem) kao načinom zaštite kabelske mreže. U tom slučaju se zajedno sa mrežnim kabelom po cijeloj trasi polaže i zaštitno uže za uzemljenje, koje se u svakom priklj. ormariću spaja (brika) sa nulom. Napominjem, ovo se odnosi samo na TN-C sustav, koji se ne odnosi na sve NN mreže.

Ali ono što želim reči, nulovanje kao mjera zaštite u kućnoj instalaciji danas je povijesni raritet, i ne treba je brkati sa zaštitom mreže. Kuća nije elektromotorni pogon ili neko drugo industrijsko postrojenje, dok izgori osigurač, netko od ukućana već može poginuti.

tomo88
17.11.2009., 19:50
može mala pomoć

u drvenu kućicu bi htio staviti žarulju jer sad nemam svjetla u njoj...problem je u tome kaj oko kućice vladaju puhovi, kune i sl. pa se bojim da nebudu pregrizli izolaciju i žice(već mi se to dogodilo na produžnom kablu koji je bio pospremljen u šupi )...

kroz kaj bi bilo pametno provući žice a da oni ne pojedu to sve?