PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 5 6 [7] 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

champ
17.11.2009., 19:55
SAPA cijev, to ti je metalni bužir u kojem su žice ili kabel sigurni od glodavaca!

tomo88
17.11.2009., 20:14
hvala

to bi bilo ovo jelda?

http://www.elcon.hr/eaadmin/catpics/C340_1_E_2.jpg

champ
18.11.2009., 05:48
Da, to je to - osim cijevi trebat će ti i obujmice za nju!

tomo88
18.11.2009., 08:26
da , to mi je jasno

hvala

zvonac_1
20.11.2009., 22:00
Pozdrav ekipi,neznam jel bilo govora o tome,krenem se tuširat i kak sam držal tuš u ruci osjetil sam kak me struja malo strefila..Dva tri dana prije toga i moja stara je u kuhinji osjetila struju dok je suđe prala.Pošto u kuhinji imamo mali bojler od 5lit.pustila vodu,posle mi je rekla da ju je struja lagano stresla.Evo ja sam isto maloprije to osjetil na svojoj koži u kupaoni dok sam se tuširal.Može objašnjenje?I koji je daljni postupak?tnx
EDIT:u kupaoni imam plinski fasadni bojler Vaillant...Al koko vidim došlo je u oba slučaja dok se topla voda puštala...

user zoki
20.11.2009., 22:55
koji je daljni postupak?tnx
iskljuci taj od 5lit.
ne odugovlači
zovi majstora da ne bi morao zvati popa

zvonac_1
21.11.2009., 10:16
Može preporuka savjet,pošto u kući imam staru sklopku ZNS,namjeravam stavit FID-ovku..Može preporuka oko nje?tnx
EDIT:ZNS 25 In 25A P 20 I

ivan210
21.11.2009., 17:38
Pozdrav ekipi,neznam jel bilo govora o tome,krenem se tuširat i kak sam držal tuš u ruci osjetil sam kak me struja malo strefila..Dva tri dana prije toga i moja stara je u kuhinji osjetila struju dok je suđe prala.Pošto u kuhinji imamo mali bojler od 5lit.pustila vodu,posle mi je rekla da ju je struja lagano stresla.Evo ja sam isto maloprije to osjetil na svojoj koži u kupaoni dok sam se tuširal.Može objašnjenje?I koji je daljni postupak?tnx
EDIT:u kupaoni imam plinski fasadni bojler Vaillant...Al koko vidim došlo je u oba slučaja dok se topla voda puštala...

Vjerojatno staticki elektricitet...nema razloga za brigu ali trebao bi provjeriti uzemljenje.

ivan210
21.11.2009., 17:44
Može preporuka savjet,pošto u kući imam staru sklopku ZNS,namjeravam stavit FID-ovku..Može preporuka oko nje?tnx
EDIT:ZNS 25 In 25A P 20 I

To ce ti biti jednostavno...Bilo koja Fid-sklopka 25 ili 40 A i 300 ili 500 mA osjetljivosti ce ti biti dovoljna.

Mazarin
21.11.2009., 18:20
To ce ti biti jednostavno...Bilo koja Fid-sklopka 25 ili 40 A i 300 ili 500 mA osjetljivosti ce ti biti dovoljna.

uopće ne mora biti jednostavno....
ZNS i FID imaju istu funkciju, ali su različito spajane...
Čak postoji mogućnost da mu je instalacija negdje nulovana, i FID neće držati...
Usput ono ga nije opizdio nikakav statički elektricitet, nego baš to što je nulovana instalacija...
Svakako zvati stručnu osobu, i ne igrati se puno sa time.....

ivan210
21.11.2009., 18:49
Čak postoji mogućnost da mu je instalacija negdje nulovana, i FID neće držati...
Usput ono ga nije opizdio nikakav statički elektricitet, nego baš to što je nulovana instalacija...

Istina, i nece biti jednostavno ako nema uzemljenja a instalacija je nulovana bez zastitnih vodova.
Rekao je da ga je samo "malo strefila" tako da ozbiljnijeg napona tu nema.. a da i ima ne bih rekao da dolazi iz razloga nulovane instalacije.
Naravno, slazem se da treba svakako pozvati strucnu osobu da to pregleda.

Mazarin
21.11.2009., 19:23
Rekao je da ga je samo "malo strefila" tako da ozbiljnijeg napona tu nema...

pa i nema ozbiljnijeg napona...
do 50 V, i to iz razloga nulovanja...
oš se kladit :cerek:

ivan210
21.11.2009., 19:26
pa i nema ozbiljnijeg napona...
do 50 V, i to iz razloga nulovanja...
oš se kladit :cerek:

Po janjca da nije...:D

Mazarin
21.11.2009., 19:29
ajd baš bumo vidli......
nadam se da pokretač nebu nestao.....

al da se razumijemo, ako je grijač bojlera vriti, i stavi novi, i nema treskanja, treslo ga je zbog nulovanja......

ivan210
21.11.2009., 19:59
Ako i je do grijaca radilo bi se o vecem naponu i u slucaju nulovanja pregorio bi osigurac...

Ali kao sto si rekao, nadamo se da pokretac ne nestane pa da vidimo sto je...

Mario17
22.11.2009., 10:22

ZNS I FID nemaju istu funkciju( samo nemoj reći da si mislio na funkciju u smislu zaštite ljudi od previsokog napona dodira)..ZNS mjeri napon između nule i uzemljivača i ako prijeđe isti dozvoljenu granicu, ZNS izbacuje, ista se ne koristi više zbog nepouzdanosti, tj njen naponski relej u nekim situacijama se lažno premosti pa ZNS ne reagira, dok FID mjeri izlazno/ulazne(laički rečeno) struje preko faza i nule koje moraju se poništiti tj bit jednake nuli..tako da ZNS i FID nisu ista stvar!
I savjet za gospodina: ako je stara instalacija i imaš ZNS i nulovanu instalaciju,ako ništa drugo stavi 30mA FID samo za bojler, nuluj bojler prije tog FID-a a fazu i nulu propusti kroz FID...i imat ćeš kakvu takvu zaštitu, jer npr kod nulovane instalacije pri ispadu nule ti ćeš i dalje imati napon na bojleru i dalje ako imaš metalne cijevi i kadu(a nemaš odrađenu galvanizaciju) ali pri proteku struje kroz tebe(kad dirneš u bojler) FID će reagirati, stim da sam ja testirao HAGEROVE FID sklopke osjetljivosti reda 30mA..i one već na 10mA redovito iskaču,...samo nek ti to napravi neki dobar majstor....

ivan210
22.11.2009., 14:37
Mario, u pravu si...
Postoji razlog zasto se FID zapravo naziva ZSS ili Zastitna Strujna Sklopka.
Rijesenje koje si ponudio je dobro i ja bih tako napravio zastitu cjelokupne instalacije ako postoji mogucnost (Ako su do izvoda povuceni zastitni vodovi uopce).
Ipak, ne mora uopce biti stvar u bojleru i mislim da se tu zapravo uopce ne radi o pravoj struji greske.
Za svaku sigurnost trebalo bi pregledati i ugraditi FID sklopku.

Mazarin
22.11.2009., 15:40
..tako da ZNS i FID nisu ista stvar!
....
pa i nisu, ali imaju istu funkciju...
ZNS traži struju greške, ili diferencijalnu struju, preko razlike potencijala.
FID traži struju greške preko Kirckhofovog zakona, kao što si napomenuo na temi o FID....

Da bi ova igra sa FID radila kako si rekao, treba bojler propisno spojiti, što on nije, nego je nulovan.
To je posao za stručnjaka, a ne forum savjete...

I ostao sam ti dužan odgovor na zaključanu temu.
U istu luster klemicu se NIKAD, ali baš nikad ne spajaju žice različitog presjeka.
A pogotovo ne u klemicu 25 kvadrata, to bi bar trebao znati......

ivan210
22.11.2009., 16:57
Nisi u pravu...

FID traži struju greške preko Kirckhofovog zakona, kao što si napomenuo na temi o FID....

ZNS i ZSS imaju istu funkciju u smislu zastite ali ne rade na istom principu...
ZNS uopce ne nadzire struju nego napon i ako napon na kucistu zasticenog trosila prijedje granicu od 65 V relej isklapa trosilo pomocu sklopke.
Mario je vec napomenuo da naponski relej moze biti premoscen i iz tog razloga ta sklopka nije pouzdana ali tu govorimo o trosilima koja imaju veliko prirodno tj. vlastito uzemljenje u ostalim situacijama je relativno sigurna.

ZSS radi na principu koji objasnjava prvi Kirhcofov zakon i to na nacin kako si opisao ZNS.

Da bi ova igra sa FID radila kako si rekao, treba bojler propisno spojiti, što on nije, nego je nulovan.

To sto je bojler nulovan ne znaci da nije propisno spojen, i uopce ne znamo dali je nulovan ili uzemljen.

U istu luster klemicu se NIKAD, ali baš nikad ne spajaju žice različitog presjeka.

U vise slucajeva sam se uvjerio da pravilo struke nije uvijek u skladu sa realnom situacijom u praksi pa tako ni u ovom slucaju.
Zice razlicitog presjeka se mogu spojiti u takvu stezaljku ako se kvalitetno (ali bas kvalitetno) spoje i takav spoj je savrseno dobar i 100 godina.

Mario17
22.11.2009., 17:15

Nećemo više o zaključanoj temi..mislim da je tamo navedeno(neda mi se sad ić gledat) da proizvođač garantira 101 A maxx. opteretljivosti koju ova "klemica" može podnijeti toliko o tome....sve ostalo je kao što Ivan reče u kvalitetnom spoju, što je da se nadovežem i najbitnija stvar kod elektroinstalacija, kolega MAZARIN ipak jedno je teorija a drugo je praksa..jer ko zna samo teoriju a nezna praksu kao da niš ne zna...teško je ovako preko foruma rješiti problem, treba na licu mjesta snimiti situaciju, instrumenat u ruke, sve fini pregledati i tek tada pokušati doći do nekog rješenja, a kao što smo se složili TN-C-S sustav sa temeljnim uzemljivačem i smonitanim FID sklopkama od 500mA za stan(ili manje) i 30mA za kupatilo trebalo bi u "teoriji" da bude dobra zaštita, jer nagledao sam se instalacija po PS-u gdje žice iz spojnica ispada ju čim ju pogledaš i sl.situacija, dočim se ovakvi nekakvi odmicaji od propisa često znaju pokazati kao "pravo" rješenje, naravno ako ih izvede netko ko zna šta radi..ne bih htio ulaziti više u diskusije povodom one "klemice".ali aj mi molim te objasni zašto se ne bi smjeli različiti presjeci (naravno od sitog materijala) spajati u istoj spojnici, ja to spajam(kad moram) ovako ..sva 3(ili više) kabela "zbingam" i time već imam osličan spoj, te ih s jedne strane stavim u spojnicu, koja ih samo dodatno učvršćuje...i to je to da ne ulazim u još par sitnih detalja koji se također trebaju odraditi..bit je ovo što sam naveo ...

Mazarin
22.11.2009., 17:58
Nisi u pravu...

ZNS i ZSS imaju istu funkciju u smislu zastite ali ne rade na istom principu...
ZNS uopce ne nadzire struju nego napon i ako napon na kucistu zasticenog trosila prijedje granicu od 65 V relej isklapa trosilo pomocu sklopke.
Mario je vec napomenuo da naponski relej moze biti premoscen i iz tog razloga ta sklopka nije pouzdana ali tu govorimo o trosilima koja imaju veliko prirodno tj. vlastito uzemljenje u ostalim situacijama je relativno sigurna.

.

gle, daj pročitaj što sam napisao ali sa razumjevanjem.Gdje sam napisao da rade na istom principu?
Ak ne razumiješ, onda neznam, kreni ponovo u školu, ili listaj udžbenike ili bilo kaj, ali ovak se nemože razgovarati.
Bem vas smotane obadva, ako postoji razlika potencijala, postoji i nekakva struja koja između teče.
I to je struja greške.
Ajd molim vas da se ne natjeravamo oko gluposti, može?

E da, kod instalacije gdje je ZNS, termička trošila su uvjek nulovana......
zašto?
negdje na temi o FID Mario je čak sam spomenuo kako se radi nulovana instalacija, a i kolega Lesli Elriđ je ponešto o tome objasnio.....
i nije ZSS nego ZUDS zaštitini uređaj diferencijalne struje....

Mazarin
22.11.2009., 18:04
".ali aj mi molim te objasni zašto se ne bi smjeli različiti presjeci (naravno od sitog materijala) spajati u istoj spojnici, ja to spajam(kad moram) ovako ..sva 3(ili više) kabela "zbingam" i time već imam osličan spoj, te ih s jedne strane stavim u spojnicu, koja ih samo dodatno učvršćuje...i to je to da ne ulazim u još par sitnih detalja koji se također trebaju odraditi..bit je ovo što sam naveo ...

stalno mi podmećeš o teoriji, i kako nemam prakse.
Pa lijepo se ja i ti nađemo negdje, uzmemo klemicu od 25 kvadrata, tri žice od 6 kvadrata, i jednu od 2,5.
Spoji to u tu klemicu po propisu što znači da izolacija žice mora biti pokrivena plastikom klemice, stisni to onim vijkom M 3,5, i daj mi par sekundi da ti žicu od 2,5 kvadrata izvučem van, bez odvijača i bez kombinirki.
Eto zato se to ne spaja tako.
Usput bindanje ispod vijka nije dozvoljeno, a i nemreš zabindati 6 kvadrata i 2,5 kvadrata da nebude korodiralo nakon dva mjeseca i ako su od istog materijala.
Rekao sam ti već praksa bez teorije je nula bodova i opasan si za okolinu tako!

Mario17
22.11.2009., 18:50
Pa lijepo se ja i ti nađemo negdje, uzmemo klemicu od 25 kvadrata, tri žice od 6 kvadrata, i jednu od 2,5.
Spoji to u tu klemicu po propisu što znači da izolacija žice mora biti pokrivena plastikom klemice, stisni to onim vijkom M 3,5, i daj mi par sekundi da ti žicu od 2,5 kvadrata izvučem van, bez odvijača i bez kombinirki.
Usput bindanje ispod vijka nije dozvoljeno, a i nemreš zabindati 6 kvadrata i 2,5 kvadrata da nebude korodiralo nakon dva mjeseca i ako su od istog materijala.

Naravno da je opasno i to se u principu ne radi...ali ako je kvalitetan spoj može...ali bježim uvjek od toga, i takvi spojevi kvalitetno spojeni u praksi(vidio sam ih mali milion) ne korodiraju nikada, bez obzira šta ti govorio, s tim da moraš znati da se ovakvi spojevi posebno izoliraju, tipa vezica prije ulaza u spojnicu za sve žice u njoj, termobužir ako je moguće, ak niš drugo izolirka obvezatno...ali opet spominjem izbjegavati ako je ikako moguće...dalje kad ja to upregnem nema šanse da ti to van izvučeš bez obzrira što je spoj žice 6mm i žice od 2.5mm neprirodan:)...mada se ja baš ne sjećam:ne zna: da sam ja igdje spominjao žicu od 2.5mm2 vezano uz ove od 6mm2..ali nema veze možda i jesam...aj mi molim te nađi taj propis gdje je bindanje ispod vijaka zabranjeno!!!:s...i kako po tebi spojiti 3 žice od 6mm2...prosvijetli nas, i obajsni mi razliku između tog tvog spoja i mog, da i drugi vide , mislim ne vidim šta to se loše može dogoditi ako npr uzmeš dva kabela zbindaš ih i staviš sa jedne strane red,stezaljke umjesto jedan sa jedne a drugi druge strane....

zvonac_1
22.11.2009., 19:23
Situacija je sljedeća,zval majstora,treba uzemljenje pogledat,a gore ide fidovka i automatski osigurači pošto ovo kaj doma(staro prek 25godina) imam je igranje sa životom..Kolko sam videl uzemljenje imam,sad samo treba vidit di je greška.Uglavnom dok se tuširam iskopčal sam mali bojler u kuhinji i iskopčal vešmašinu,al sve to neću više trebat prakticirat,pošto gore ide fidovka.Vrijeme je da malo instalacije"sredim":D
EDIT:Mogu samo reć da imam i dost sreće,dok se samo sjetim kolko je put vani grmilo,a sklopka nije izbacivala,zahvaljujući "starom sistemu"ZNS,nadam se da kod fidovke neče to bit slučaj,pošto bi i u kupaoni stavil fid sklopku.Još jedno pitanje,na katu iam tri sobe,naravno raz.kutija sa tri osiguraća.Kaj sad,da to isto mjenjam sa auto.sklopkom il da ostavim te osiguraće?znam priglupo pitanje,al laiku se može oprostit:Dtnx

ivan210
22.11.2009., 22:25
gle, daj pročitaj što sam napisao ali sa razumjevanjem.Gdje sam napisao da rade na istom principu?
Ak ne razumiješ, onda neznam, kreni ponovo u školu, ili listaj udžbenike ili bilo kaj, ali ovak se nemože razgovarati.
Bem vas smotane obadva, ako postoji razlika potencijala, postoji i nekakva struja koja između teče.
I to je struja greške.
Ajd molim vas da se ne natjeravamo oko gluposti, može?

Sorry..al moram ti odgovorit na ovo...:D

Pogledaj boldano pa ces vidjeti sto si rekao...takodjer ako uzmemo u obzir da obje traze razliku potencijala dobijes istu tvrdnju.
To sto postoji struja greske (zna se da pod strujom mislimo na jakost struje)
uopce ne utjece na ZNS-ku jer tako ne radi.
Dakle, ja sam sa razumjevanjem procitao sto si napisao...

E da, ipak je ZSS a ti pogledaj u udzbenik pa ces vidjeti da nisam izmislio.

Napisao si da se ne natjeravamo oko ovog al sorry...morao sam :rofl:

Naravno da praksa bez teorije ne znaci nista...apsolutno se slazem.
Ali nisi u pravu sto se ovoga tice...takav spoj se moze napraviti da ga je nemoguce iscupati i ako nije pod vijkom...
Zalosno je da se za elektricare pretezno misli da tako olako riskiraju tudju imovinu i zivote...

Ako cemo po buteljicu vina uz onog janjca, ja cu ti takav spoj drage volje doci pokazati...:D

Mario je rekao da takve spojeve treba izbjegavati i to je apsolutno tocno ali kada je potrebno moze se izvesti i savrseno zadovoljava.

ivan210
22.11.2009., 22:37
Situacija je sljedeća,zval majstora,treba uzemljenje pogledat,a gore ide fidovka i automatski osigurači pošto ovo kaj doma(staro prek 25godina) imam je igranje sa životom..Kolko sam videl uzemljenje imam,sad samo treba vidit di je greška.Uglavnom dok se tuširam iskopčal sam mali bojler u kuhinji i iskopčal vešmašinu,al sve to neću više trebat prakticirat,pošto gore ide fidovka.Vrijeme je da malo instalacije"sredim":D
EDIT:Mogu samo reć da imam i dost sreće,dok se samo sjetim kolko je put vani grmilo,a sklopka nije izbacivala,zahvaljujući "starom sistemu"ZNS,nadam se da kod fidovke neče to bit slučaj,pošto bi i u kupaoni stavil fid sklopku.Još jedno pitanje,na katu iam tri sobe,naravno raz.kutija sa tri osiguraća.Kaj sad,da to isto mjenjam sa auto.sklopkom il da ostavim te osiguraće?znam priglupo pitanje,al laiku se može oprostit:Dtnx

Uzemljenje je jedina logicna stavka...

Nisam siguran da greska uopce postoji...Ako ti se to dogodilo u samo ta dva slucaja 99% sam siguran da je to elektricitet i najvjerojatnije gospon struja nece naci nista ali znat ces sigurno kad pogleda....

To sto je vani grmilo nije razlog da sklopka baca...nece ti ni fidovka bacat.

Ako ti se ti osiguraci napajaju preko donjeg razvodnog ormara (a vjerojatno da) nema razloga da i gore stavljas fid...Samo te osigurace napoji sa donje fidovke. Kad ti elektricar snimi situaciju sve ce ti znati reci...

zvonac_1
23.11.2009., 15:08
@ivan210,ma gle ak več stavljam fidovku onda mi je bezveze da ostavim ove stare osigurače,pa reko kad več mjenjam ide sve novo fid+aut.osigurači(pošto je ova ZNS sklopka več povijest) i miran sam dost vremena.A uzemljenje bu pogledal....

ivan210
23.11.2009., 18:21
Nisam ni spominjao te osigurace u smislu da ih ostavis.
Naprotiv, svakako ih promjeni...Ono sto sam htio reci da te osigurace ne moras stititi posebnom fidovkom ako su napojeni sa donjeg ormara vec ih mozes stititi sa fidom koji ces staviti u donji ormar.

Uglavnom, sve 5...:top:

oglo ćulibrk
24.11.2009., 14:41
Molio bih Vas da mi ovdje potvrdite pošto su mi tamo zaključali temu:flop:, ja sam skontao ovako napraviti: dakle kupit ili posudit od nekoga presu, uzeti bakarnu stopicu od 25mm2 i presovat ove 3 žice od 6mm2(dodati još jednu žicu od 6mm2 u čauru da ne bude "lufta") sve fino termobužirom izolirat, i sve to opet sa jednim velikim termobužirom....molim odgovor i unaprjed zahvaljujem..

Mario17
24.11.2009., 16:03
Molio bih Vas da mi ovdje potvrdite pošto su mi tamo zaključali temu:flop:, ja sam skontao ovako napraviti: dakle kupit ili posudit od nekoga presu, uzeti bakarnu stopicu od 25mm2 i presovat ove 3 žice od 6mm2(dodati još jednu žicu od 6mm2 u čauru da ne bude "lufta") sve fino termobužirom izolirat, i sve to opet sa jednim velikim termobužirom....molim odgovor i unaprjed zahvaljujem..
:top: definitivno najbolje rješenje za navedenu situaciju, znači presovanje će osigurati prekidnu silu koja treba da se prekine taj spoj gotovo identičnu orginalnom kabelu...fino termobužirima izoliraj i mirno spavaj...ali nek ti još netko potvrdi, ja ne vidim bolje rješenje..osim možda spojiti polj spojnicama od rychema i onda koristiti njihove odvojne spojnice (ne znam sad naziv ali ima ih više) ali sve je to prekomplicirano po meni, mislim da od svih dosad predloženih rješenja ovo sa presovanjam je definitivno najbolje, jedino što se radi o 3 žice u čauri, ali s obzirom da možeš sve 3 žice (tj 4 kad dodaš još jednu žicu za popunu) provući kroz tijelo spojnice ima da spoj bude orginalan ali nek se izjasne i ostali, po meni ponavljam je to za pet:top:

Mazarin
24.11.2009., 18:04
:top: definitivno najbolje rješenje za navedenu situaciju, znači presovanje će osigurati prekidnu silu koja treba da se prekine taj spoj gotovo identičnu orginalnom kabelu...fino termobužirima izoliraj i mirno spavaj...ali nek ti još netko potvrdi, ja ne vidim bolje rješenje..osim možda spojiti polj spojnicama od rychema i onda koristiti njihove odvojne spojnice (ne znam sad naziv ali ima ih više) ali sve je to prekomplicirano po meni, mislim da od svih dosad predloženih rješenja ovo sa presovanjam je definitivno najbolje, jedino što se radi o 3 žice u čauri, ali s obzirom da možeš sve 3 žice (tj 4 kad dodaš još jednu žicu za popunu) provući kroz tijelo spojnice ima da spoj bude orginalan ali nek se izjasne i ostali, po meni ponavljam je to za pet:top:

to se ne radi....
to je zabranjeno, to je opasno.
Dakle to se ne radi.
Ak već mora raditi pizdarije,
neka se prošeče do nekog zastupnika Moellera, oni imaju spoj za te slučajeve
Isto tako OEZ ima neutralni spoj, u koji stane više vodiča, no on se obavezno mora smjestiti u termobužir koji mora biti Raychem.....

Fakak mi sad nemoj ništa replicirati, jer nemam živaca za ove pizdarije...
Isto vrijedi i za ZNS sklopku...
Hebate ime joj je Zaštitna nadstrujna sklopka, a vi mi petljate da mlatim jer mjeri potencijal.
Pa gdje ima razlike potencijala teče i neka struja, i to je struja greške...
Prekinite ljude savjetovati glupostima.

ivan210
24.11.2009., 18:31

Vidim da si spomenuo stopicu od 25mm2? Pretpostavljam da mislis na cijevnu spojnicu...
Dakle, ona je dugacka oko 6 ili 7 cm (koliko se sad mogu sjetiti) i ako presas na cijelu duzinu spojnice i to sve fino izoliras raychemom kako si i opisao, mislim da ne trebas ni razmisljati o kvaliteti takvog spoja.
@ Mario....Potvrdujem tvoje misljenje...ovaj nacin je dovoljno dobar.:top:

ivan210
24.11.2009., 18:52
to se ne radi....
Dakle to se ne radi.
Isto tako OEZ ima neutralni spoj, u koji stane više vodiča, no on se obavezno mora smjestiti u termobužir koji mora biti Raychem.....

Zao mi je, nemoj krivo shvatiti, ali sad stvarno lupetas...:D

Hebate ime joj je Zaštitna nadstrujna sklopka, a vi mi petljate da mlatim jer mjeri potencijal.

E ti si meni zakon...:rofl:

Salu na stranu, ali imam dojam da ti mislis da mi izmisljamo ovo sto pisemo.
Ime joj je Zastitna Naponska Sklopka i ne reagira na jakost struje, vec na napon. Procitaj sto sam gore o tome napisao pa ces uvidjeti razliku.

Mazarin
24.11.2009., 19:08
Zao mi je, nemoj krivo shvatiti, ali sad stvarno lupetas...:D.
ma da ja lupetam?
hebate nabiti tri vodiča u jednu stopicu i reči da je to savršena ideja?
fakat vam treba zabraniti pristup bilo čemu kroz kaj teče struja....

Salu na stranu, ali imam dojam da ti mislis da mi izmisljamo ovo sto pisemo.
Ime joj je Zastitna Naponska Sklopka i ne reagira na jakost struje, vec na napon. Procitaj sto sam gore o tome napisao pa ces uvidjeti razliku.

osnove elektrotehnike....
ako se pojavi razlika potencijala između N i PE vodiča, kroz trošilo (relej) če poteči što?
A- nafta
B-voda
c-plin
d-električna struja

Točan odgovor je D, i to je struja greške, koja se javlja zbog greške na nulovanju!
Točka!

ivan210
24.11.2009., 19:30
Hehe...dobraaa...:rofl:

Gledaj majstore, ne cupaj se sad...:D

Naravno da ce poteci struja ali mi uopce ne govorimo o tome...

Da bi elektricna energija potekla potreban joj je napon i to je ono sto ZNS-ka mjeri...Dakle, ako na kucistu postoji napon postoji valjda i struja, bem liga...
Ali mi smo htjeli utvrditi razliku u radu izmedju ZNS-a i ZSS-a i naravno da obje mjere struju (u opcem pojmu) ali razlika je u tome sto ce ZNS detektirati napon a ZSS struju (kao pojam jakosti struje...mjeri se u amperima, ne znam vise kako da ti objasnim :D)

Uopce ne znam o kakvom nulovanju sada pricas...

oglo ćulibrk
24.11.2009., 22:30
to se ne radi....
Dakle to se ne radi.

Imaš molim te neki link za te spojnice..ne bih fušerio ako baš ne moram...:)

oglo ćulibrk
25.11.2009., 01:23
Imaš molim te neki link za te spojnice..ne bih fušerio ako baš ne moram...:)
a i evo kolega koji se bavi elektrikom kaže da se ne presuju punožični kabeli, već samo oni sa višežila(sajli) u sebi...:ne zna:

Mazarin
25.11.2009., 06:59
a i evo kolega koji se bavi elektrikom kaže da se ne presuju punožični kabeli, već samo oni sa višežila(sajli) u sebi...:ne zna:

nadam se da si shvatio o čemu pričam cjelo vrijeme, kad pljujem po ovim savjetima što ti daju ova dva "doktora" kemije......

Mazarin
25.11.2009., 07:02
Hehe...dobraaa...:rofl:

Gledaj majstore, ne cupaj se sad...:D

Naravno da ce poteci struja ali mi uopce ne govorimo o tome...

Da bi elektricna energija potekla potreban joj je napon i to je ono sto ZNS-ka mjeri...Dakle, ako na kucistu postoji napon postoji valjda i struja, bem liga...
Ali mi smo htjeli utvrditi razliku u radu izmedju ZNS-a i ZSS-a i naravno da obje mjere struju (u opcem pojmu) ali razlika je u tome sto ce ZNS detektirati napon a ZSS struju (kao pojam jakosti struje...mjeri se u amperima, ne znam vise kako da ti objasnim :D)

Uopce ne znam o kakvom nulovanju sada pricas...

gledaj po zadnji put...
razlika potencijala sama po sebi nije bitna, sve dok ne poteče neka struja...
a o nulovanju cjelo vrijeme i pričamo kad se radi o ZNS sklopki.
Naime ona mjeri razliku potencijala između N i PE vodiča.
Sklopka miruje kad je N i PE na istom potencijalu, a kad se pojavi razlika potencijala, odnosno kroz njen relej poteče struja sklopka od reagira i isključi instalaciju.
To je stari način zaštite instalacije, i više se ne koristi, jer je nepouzdan.....
i mislim da ti više nemam kaj reči.....

oglo ćulibrk
25.11.2009., 08:48
nadam se da si shvatio o čemu pričam cjelo vrijeme, kad pljujem po ovim savjetima što ti daju ova dva "doktora" kemije......

Kaže kollega da je bolje "bingovati" i dobro izlolirati, da je spoj bingovanjem bolji nego presovanjem 3 punožične žice u toj bakarnog čauri...ako imaš link ili nešto slično s ćim bi mi pomogao da nađem te spojnice za koje misliš da bi ovdje odgovarale.

Mario17
25.11.2009., 10:35
Kaže kollega da je bolje "bingovati" i dobro izlolirati, da je spoj bingovanjem bolji nego presovanjem 3 punožične žice u toj bakarnog čauri...ako imaš link ili nešto slično s ćim bi mi pomogao da nađem te spojnice za koje misliš da bi ovdje odgovarale.

Pa ni bingovanje nije loša solucija, uz naravno perfektnu izolaciju spojeva, ali to se ne može mjeriti sa presovnjem ...a to da se nemogu presovati punožični kabeli tj žice u njima točnije, je glupost, naravno da može...:s

Mazarin
25.11.2009., 10:58

budem ti dao link na te spojnice, ali sam u gužvi, pa će to biti navečer...

inače bindovanje, kak veliju, nije pouzdano na 6 kvadrata...
to se radi do max 4 kvadrata...
mislim, ovi doktori kemije valjda znaju kad se binduju žice, spoj mora biti tako čvrst da bakar promjeni boju, odnosno posvjetli.
Baš me zanima jel su ikada probali bindati 6 kvadrata......

Mazarin
25.11.2009., 10:59
...a to da se nemogu presovati punožični kabeli tj žice u njima točnije, je glupost, naravno da može...:s

ma sve se može, može se i biciklom na mjesec, samo je pitanje jel buš preživio.....

Mario17
25.11.2009., 11:06

mislim, ovi doktori kemije valjda znaju kad se binduju žice, spoj mora biti tako čvrst da bakar promjeni boju, odnosno posvjetli.

Ma sve to stoji..ali u nuždi ipak može, aj pošalji taj link i mene zanimaju te spojnice:)

ivan210
25.11.2009., 13:23
gledaj po zadnji put...
Sklopka miruje kad je N i PE na istom potencijalu, a kad se pojavi razlika potencijala, odnosno kroz njen relej poteče struja sklopka od reagira i isključi instalaciju.
To je stari način zaštite instalacije, i više se ne koristi, jer je nepouzdan.....

Joj daj ne seri...Namjerno izbjegavas ono sto sam htio reci i nemam vise zivaca za tebe.
I zasto bi pricali o nulovanju kad je covjek jasno rekao da ima uzemljenje sto u cijeloj prici zapravo nije ni bitno.
Rasprava s tobom o ovoj temi me vise ne zanima.

Naravno da sam probao i spoj je bio dobar...
Ne mogu vjerovati da nase znanje i iskustvo degradiras (kako si sam rekao, pljujes...) a sam nisi u zivotu dvije zice drzao u ruci i najjaci argument ti je "kak veliju"...
Oprosti na grubim rijecima ali ne znam kako drugacije a da me ozbiljno shvatis.

Opet cu se sloziti s Mariom da je puno bolje napraviti spoj presanjem nego bindanjem (ne kaze se bingovanjem). I nije tocno da se takve zice ne mogu presati... Uzmi cijevnu spojnicu i skini izolaciju sa zica kolika je i duzina spojnice (oko 6-7 cm) i kad to sve naguras zapresaj ih dobro na barem cetiri mjesta na otprilike jednakom razmaku i sve izoliraj raychemom. Takav spoj nikakvim alatom ni silom ne mozes iscupati a da ne potrgas zice prije.

Tko kaze da ovakav spoj ne valja veze sa elektroinstalacijama nema...

sfar
25.11.2009., 15:03
već sam na dva posta napisao da taj mazarin izgleda samo pametuje a pojma o praksi nema . čitam njegove komentare i zaključio sam kao da iz nekog drugog foruma vuče neke odgovore koji sa stvarnošću nemaju veze.
Drugo malo se previše ide u krajnost i preveliku preciznost što u praksi kod struje baš i nije ,,,, ne govorim sada o
totalnoj švicarskoj preciznosti.

oglo ćulibrk
25.11.2009., 17:50
već sam na dva posta napisao da taj mazarin izgleda samo pametuje a pojma o praksi nema . čitam njegove komentare i zaključio sam kao da iz nekog drugog foruma vuče neke odgovore koji sa stvarnošću nemaju veze.
Drugo malo se previše ide u krajnost i preveliku preciznost što u praksi kod struje baš i nije ,,,, ne govorim sada o
totalnoj švicarskoj preciznosti.

Da li to znači da mogu ova 3 kabela 5*6mm2 spresovati sa presom ili ne...molim pomoć...

Mazarin
25.11.2009., 18:54
Da li to znači da mogu ova 3 kabela 5*6mm2 spresovati sa presom ili ne...molim pomoć...

normalno da ne.
To ti velim ja, to ti i kaže frend u živo koji je inače majstor kako si rekao.
Pitaj bilo kojeg instalatera i uvjek ćeš dobiti odgovor ne.
To se ne radi, to se nesmije raditi, i stopica za prešanje nisu predviđene za punu žicu.
Tko god ti tu drukčije savjetuje, taj je glup jer se igra tuđom imovinom ili tuđim životima.
Uzmi priručnike, uzmi bilo kaj što ima veze sa strukom, i svugdje ćeš naći da se to ne smije raditi.

Mazarin
25.11.2009., 19:04
Joj daj ne seri...Namjerno izbjegavas ono sto sam htio reci i nemam vise zivaca za tebe.
I zasto bi pricali o nulovanju kad je covjek jasno rekao da ima uzemljenje sto u cijeloj prici zapravo nije ni bitno.
Rasprava s tobom o ovoj temi me vise ne zanima.

Naravno da sam probao i spoj je bio dobar...
Ne mogu vjerovati da nase znanje i iskustvo degradiras (kako si sam rekao, pljujes...) a sam nisi u zivotu dvije zice drzao u ruci i najjaci argument ti je "kak veliju"...
Oprosti na grubim rijecima ali ne znam kako drugacije a da me ozbiljno shvatis.

Opet cu se sloziti s Mariom da je puno bolje napraviti spoj presanjem nego bindanjem (ne kaze se bingovanjem). I nije tocno da se takve zice ne mogu presati... Uzmi cijevnu spojnicu i skini izolaciju sa zica kolika je i duzina spojnice (oko 6-7 cm) i kad to sve naguras zapresaj ih dobro na barem cetiri mjesta na otprilike jednakom razmaku i sve izoliraj raychemom. Takav spoj nikakvim alatom ni silom ne mozes iscupati a da ne potrgas zice prije.

Tko kaze da ovakav spoj ne valja veze sa elektroinstalacijama nema...

gle stari, ti nemaš veze o ničemu, obični si trolčina i neznalica.
Dakle samo onaj koji nema blage veze sa elektrotehnikom može tvrditi da nešto nije nulovano jer postoji uzemljenje. Nulovanje znači da je nula i uzemljenje zajedno spojeno u kućnoj instalaciji.
Stare ZNS sklopke su radile da su na ploči provjeravale postoji li razlika potencijala između ta dva voda.
Ako je postojala, kroz relej bi potekla struja, što je struja greške i isključila bi instalaciju.
Ja ti jasnije više ne mogu objasniti.
Na lijepi način sam ti rekao pred nekoliko postova nazad u školu.
No to tebi nije dosta, nego tu savjetuješ ljude sa totalnim glupostima.
Ako ti imaš slučajno obrtnicu ili majstorsku diplomu, treba ti ju oduzeti jer sramotiš struku.
Daklem nauči što je nulovanje, i nađi mi bilo koji priručnik gdje se savjetuje da se puna žica preša sa stopicom
To je totalna idiotarija, kad već moram biti tako bezobrazan.
Skupila se ovdje hrpa bezveznjakovića, koja po hrvatskim zakonima ne smije raditi instalaciju, i savjetuju ljude sa svojim "inteligentnim" rješenjima tko za od kuda.
Vi ste sramota struke, ako ste ju ikada i završili.
eto sam si to tražio.

zvonac_1
25.11.2009., 20:10
Evo mene nazad,fidovka je gore,skup sa 19 aut.osigurača.Dok je majstor to sve spojil,onda smo vidli na čem smo,uglavnom spojili bojler u kuhinji,i fidovka izbacila,najvjerojatnije grijač otišel na bojleru.Još mi je ostalo uzemljenje,to danas nije stigel,pošto je stavljal gore fidovku i osigurače,tak da to dok stigne,za dan-dva.Uglavnom rekel mi je da sondu stavim,tj zabijem u zemlju,a sad je opće i pitanje kolko dugo nije uzemljenje u funkciji..E sad,dok to ne napravim jel postoji kakve moguče posljedice pošto sad ajmo reč uzemljenje nije funkcionalno?tnx

ivan210
25.11.2009., 21:09

Mozes ali bolje da ti to napravi elektricar s obzirom da vidim da bas i ne znas sto radis...

ivan210
25.11.2009., 21:41
gle stari, ti nemaš veze o ničemu, obični si trolčina i neznalica.

Isto ja tvrdim za tebe...

Dakle samo onaj koji nema blage veze sa elektrotehnikom može tvrditi da nešto nije nulovano jer postoji uzemljenje.

Znas li ti o cemu pricas?

Nulovanje znači da je nula i uzemljenje zajedno spojeno u kućnoj instalaciji.

Vidim da blage veze nemas o cemu pricas...

Stare ZNS sklopke su radile da su na ploči provjeravale postoji li razlika potencijala između ta dva voda.
Ako je postojala, kroz relej bi potekla struja, što je struja greške i isključila bi instalaciju.

Vec sam 3 puta napisao odgovor na ovo pa pogledaj u prijasnjim postovima da ne pisem ponovno.

Ja ti jasnije više ne mogu objasniti.
Na lijepi način sam ti rekao pred nekoliko postova nazad u školu.
No to tebi nije dosta, nego tu savjetuješ ljude sa totalnim glupostima.
Ako ti imaš slučajno obrtnicu ili majstorsku diplomu, treba ti ju oduzeti jer sramotiš struku.
Daklem nauči što je nulovanje, i nađi mi bilo koji priručnik gdje se savjetuje da se puna žica preša sa stopicom
To je totalna idiotarija, kad već moram biti tako bezobrazan.
Skupila se ovdje hrpa bezveznjakovića, koja po hrvatskim zakonima ne smije raditi instalaciju, i savjetuju ljude sa svojim "inteligentnim" rješenjima tko za od kuda.
Vi ste sramota struke, ako ste ju ikada i završili.
eto sam si to tražio.

Kako ces mi ti pojasniti kad ti ni samom nije jasno... Ja sam svoju skolu zavrsio ali jesi li i ti?
Nemas ti kvalifikacija da bi mogao reci da je ono sto pisem totalna glupost a ako i imas, onda si u svom poslu jako los i trebao bi ponoviti gradivo jer ovako si opasan za sebe ali, sto je vaznije, i za druge.
Nitko nije rekao da se negdje savjetuje da se zica presa pod spojnicom vec da je to zadovoljavajuce rijesenje ako drugo ne postoji.

Izgleda da je tvoja specijalnost jedino u tome da se pravis pametan iako nemas pojma o cemu pricas i to je osobno tvoja sramota.

Mislim da je ovo sve otislo predaleko i zaista bi trebali poceti voditi konstruktivniju a ne ovako primitivnu raspravu.

oglo ćulibrk
25.11.2009., 21:55
Mazarin obećao si mi link na te spojnice od moellera ili enkog drugoga ko ima spojnice za 3 kabela(točnije žice) u jednoj spojnici orginal

Mazarin
25.11.2009., 22:52
..E sad,dok to ne napravim jel postoji kakve moguče posljedice pošto sad ajmo reč uzemljenje nije funkcionalno?tnx

na to ti pitanje sad nitko nemre odgovoriti.....

nego bilo je nulovano?

i grijač je otišel, jel?
sa kim sam se ono kladio kaj se tiče janjetine, živo me zanima :cerek:

Mazarin
25.11.2009., 22:59
Isto ja tvrdim za tebe...

Znas li ti o cemu pricas?

Vidim da blage veze nemas o cemu pricas...

Vec sam 3 puta napisao odgovor na ovo pa pogledaj u prijasnjim postovima da ne pisem ponovno.

Kako ces mi ti pojasniti kad ti ni samom nije jasno... Ja sam svoju skolu zavrsio ali jesi li i ti?
Nemas ti kvalifikacija da bi mogao reci da je ono sto pisem totalna glupost a ako i imas, onda si u svom poslu jako los i trebao bi ponoviti gradivo jer ovako si opasan za sebe ali, sto je vaznije, i za druge.
Nitko nije rekao da se negdje savjetuje da se zica presa pod spojnicom vec da je to zadovoljavajuce rijesenje ako drugo ne postoji.

Izgleda da je tvoja specijalnost jedino u tome da se pravis pametan iako nemas pojma o cemu pricas i to je osobno tvoja sramota.

Mislim da je ovo sve otislo predaleko i zaista bi trebali poceti voditi konstruktivniju a ne ovako primitivnu raspravu.

postaješ bezobrazan....
uzmimo hipotetski slučaj da sam buregdžija, pa mi budi učitelj i objasni mi kak se nuluje kućna instalacija, odnosno kak se to radilo.
Samo pazi, ako počneš priču bez zaštitnog vodiča, iliti PE vodiča, iliti Mp vodiča, iliti zelenožutog vodiča, onda priču nemoj ni započinjati, jer ću ti reči da si i glup osim što si bezobrazan.
Dakle pusti floskule i lijepo to objasni ako znaš...
Uostalom između čega bi mjerila ZNS sklopka ako nema trećeg vodiča, živo me zanima..:cerek:
Aha da znam, između nule i zemlje to jest oranice iza kuće, bez obzira što onda nije otpor 0 ili 9 ohma, nego je nedifiniran i vrlo različit u razna doba godine.
Jel ti malko jasnije kak luupetaš?
I da ne trebaš mi platiti janjetinu, radije tu lovu iskoristi za neku knjigicu, to ti bude korisnije.......

Mazarin
25.11.2009., 23:02
Mazarin obećao si mi link na te spojnice od moellera ili enkog drugoga ko ima spojnice za 3 kabela(točnije žice) u jednoj spojnici orginal

jesam ali sam se predomislio.
I to iz dva razloga.
Sedam puta ti je tu napisano da se puna žica ne preša, a kad god se pojavi novi biserko, ti mu vjeruješ.
Drugo imaš prijatela električara koji ti je to isto rekao, ali ti opet nevjeruješ.
Postoji i treći razlog, ti to nećeš dati napraviti stručnjaku, niti ćeš koristiti Raychem bužir, nego ćeš negdje kupiti neki ne atestirani, pa ćeš napraviti pizdariju.
Ja te nebum nosio na duši.....

ivan210
26.11.2009., 00:45
postaješ bezobrazan....
uzmimo hipotetski slučaj da sam buregdžija, pa mi budi učitelj i objasni mi kak se nuluje kućna instalacija, odnosno kak se to radilo.
Samo pazi, ako počneš priču bez zaštitnog vodiča, iliti PE vodiča, iliti Mp vodiča, iliti zelenožutog vodiča, onda priču nemoj ni započinjati, jer ću ti reči da si i glup osim što si bezobrazan.
Dakle pusti floskule i lijepo to objasni ako znaš...
Uostalom između čega bi mjerila ZNS sklopka ako nema trećeg vodiča, živo me zanima..:cerek:
Aha da znam, između nule i zemlje to jest oranice iza kuće, bez obzira što onda nije otpor 0 ili 9 ohma, nego je nedifiniran i vrlo različit u razna doba godine.
Jel ti malko jasnije kak luupetaš?
I da ne trebaš mi platiti janjetinu, radije tu lovu iskoristi za neku knjigicu, to ti bude korisnije.......

Ja postajem bezobrazan? Pogledaj svoje postove...netko drugi bi ti i bezobraznije odgovorio.
Sto se tice nulovanja, zasto bih uopce pocinjao pricu bez PE kad nisam nigdje ni rekao da nije neophodan tj. u cijeloj prici je i najvaznija stavka.
A sada cu ti objasniti kako ti lupetas...:D

Pricas o nulovanju instalacije gdje postoji uzemljenje...(????????)

Nulovanje znači da je nula i uzemljenje zajedno spojeno u kućnoj instalaciji.

Evo i sam si napisao. Pa covjece dragi, nulovanje se ne izvodi ako objekt ima uzemljenje! Trebao bi to znati, pa to su osnove, zao mi je sto ovdje nema nikoga da to potvrdi.
Dakle,ako je u pitanju ZSS, u ovom slucaju ona ce raditi na slijedeci nacin: U strujnom krugu faza dolazi na trosilo koje je zasticeno zastitnim vodicem, sistemom uzemljenja. Nadalje, sklopka registrira jakost struje od recimo 2 A izmedju faze i nule i ako se desi da struja probije na kuciste (na zastitni vod, na uzemljenje..kako hoces) odredjena struja ce se naci na tom zastitnom vodu sto znaci da ta razlika nece biti registrirana na nuli. I dobit cemo po fazi 2 A a po nuli u povratu na sklopku recimo, 0,5 A manje (onih koje smo izgubili po zastitnom vodu) i sklopka ce reagirati.

ZNS radi na istom principu ali uopce ne kontrolira struju nego napon na kucistu i kad se pojavi napon na kucistu veci od 65V (V ne A!) ona isklapa.

I daj mi sad reci gdje se ovdje spominje nulovanje? I kako bi takva zastita uopce radila kad bi bila nulovana??
Naravno, radila bi kada bi zastitni vod doveli, umjesto na uzemljivac, na nulu u dolazu na sklopku tj. prije nje ali to je zabranjeno...samo zelim reci da je tehnicki moguce.

A sto se tice janjca...prije bih rekao da si ga ti duzan jer ja sam rekao da ne znam dali je grijac u pitanju nego sam rekao da je stvar nije u nulovanju neg u uzemljenju..i vidi vraga, kaze covjek nema uzemljenja.:rofl:
Procitaj prethodne postove pa se uvjeri...:D

zvonac_1
26.11.2009., 04:23
na to ti pitanje sad nitko nemre odgovoriti.....

nego bilo je nulovano?

i grijač je otišel, jel?
sa kim sam se ono kladio kaj se tiče janjetine, živo me zanima :cerek:
Da,majstor veli da je grijač otišel...hm,nulovano...nebi znao:Dčak neznam ni osnovno:D:ne zna:
Uzmimo u obzir da uzemljenje ne dela več duže vrijeme,pa dobro kak se to manifestira na koji način?Al aj,bar znam da me struja tresla radi bojlera,jedino što se tiće uzemljenja,pitanje bez odgovora:D

oglo ćulibrk
26.11.2009., 06:34
jesam ali sam se predomislio.
I to iz dva razloga.
Sedam puta ti je tu napisano da se puna žica ne preša, a kad god se pojavi novi biserko, ti mu vjeruješ.
Drugo imaš prijatela električara koji ti je to isto rekao, ali ti opet nevjeruješ.
Postoji i treći razlog, ti to nećeš dati napraviti stručnjaku, niti ćeš koristiti Raychem bužir, nego ćeš negdje kupiti neki ne atestirani, pa ćeš napraviti pizdariju.
Ja te nebum nosio na duši.....

Hvala.....ja to nebum sam radio...radit će kolega električar...ni on nije čuo za te spojnice za koje si rekao da postoje...daj ipak pošalji likn...ja pitam na informativnoj bazi nebum ja niš radil...:(

champ
26.11.2009., 07:01

Ovo je jedina točna konstatacija:

Ne znam ima li uopće smisla komentirati ovakve nebuloze, ja sam jednostavno ostao bez teksta...

Zaštitna nadstrujna sklopka - ZNS? Mjeri razliku potencijala između nule i zaštitnog vodiča? Nulovana trošila u instalaciji koju ta sklopka štiti?

Kolega, pali ste na elementarnim i najosnovnijim stvarima, jedino ste točno rekli da nemate više što reči. U ovih nekoliko zadnjih postova nadrobio si toliko gluposti, da bi puno pametnije bilo da ništa nisi napisao!

ZNS ima naponski svitak koji mjeri razliku potencijala između kučišta trošila (PE vodič) i zemlje (uzemljivač). Ali naravno, ti si od samog početka odmah spomenuo to hebeno "nulovanje", i da zbog toga čovjeka trese struja.

zvonacu je uzemljivač zahrđao u zemlji, pojavio se preveliki otpor i sklopka više nije reagirala kako bi trebala. Grijaču je izolacija počela propuštati napon na kučište, i to je bio razlog, a ne nikakvo "nulovanje" koje si ti spomenuo odmah na početku!

Sve u svemu, puno bi ti pametnije bilo da šutiš, nego da se ovako blamiraš i pokazuješ sve svoje neznanje.

Mazarin
26.11.2009., 07:20
zvonacu je uzemljivač zahrđao u zemlji, pojavio se preveliki otpor i sklopka više nije reagirala kako bi trebala. Grijaču je izolacija počela propuštati napon na kučište, i to je bio razlog, a ne nikakvo "nulovanje" koje si ti spomenuo odmah na početku!

.

bilo bi dobro da promisliš....

naime

kad se smiješ konstataciji o nulovanju, tema FID sklopka, stranica 6, i tvoje objašnjenje zašto se nulovanje ne koristi.

A što ako se dogodi proboj negdje na sredini grijača (ili na nekom drugom mjestu), tako da ukupna impedancija petlje kvara propušta struju od 15 A, nedovoljnu da izgori osigurač?

Opasnosti po život nema (napon dodira je možda manji od propisa), a ovih 15 A je sitnica. Ako je zakrpan osigurač, to može biti i 25 i 30 A. Nema veze, nulovanje je jednako kvalitetna mjera zaštite, kao i diferencijalna!

.
samo u praksi primjeni onu teoriju koju znaš.
Kod njega su se pojavile dva slučaja, uzemljenje je strunulo i grijač je otišao vrit...
zato sam ga uostalom i pitao za potvrdu dal je instalacija nulovana, a sigurno je nulovana, jer se radi o staroj instalaciji.
I svaka instalacija gdje je ZNS zaštitna sklopka, je nulovana kod termičkih trošila.
To bi i ti trebao znati.....
Usput razlika potencijala postoji i između zemlje i neba, pa to nikog nije briga dok ne poteče struja, to jest grom.......

champ
26.11.2009., 08:12
Kod njega su se pojavile dva slučaja, uzemljenje je strunulo i grijač je otišao vrit...
zato sam ga uostalom i pitao za potvrdu dal je instalacija nulovana, a sigurno je nulovana, jer se radi o staroj instalaciji.
I svaka instalacija gdje je ZNS zaštitna sklopka, je nulovana kod termičkih trošila.
To bi i ti trebao znati.....
Usput razlika potencijala postoji i između zemlje i neba, pa to nikog nije briga dok ne poteče struja, to jest grom.......

Ti si od samog početka napisao da se kod njega sigurno radi o nulovanoj instalaciji, i da njega zbog nulovanja trese dok se kupa.

Po čemu je to instalacija stara, ako ima tri faze, nulu i zaštitni vodič? U velikoj večini slučajeva na takvoj instalaciji dovoljno je samo zamjeniti ZNS sa FID sklopkom, naravno ukoliko otpor izolacije vodiča (još uvijek) ima dovoljno visoke vrijednosti, i uzemljivač dovoljno mali otpor.

Nulovanje se U PRAVILU na tako izvedenoj instalaciji nije izvodilo, posebno ako je uzemljivač bio kvalitetno izveden. Ako se je nešto (kojim slučajem) nulovalo, onda u razvodnom ormariću obavezno treba biti obavjest o tome.

zvonac_1
26.11.2009., 14:25

Ok,to je razlog kaj me struja stresla,ne?A recimo da je sklopka bila "ispravna"odma bi iskopčala struju u kući,ne?A di tu sad uzemljenje dolazi u priču?Mislim ajmo reč da je uzemljenje ispravno,kaj onda tj kaj dalje?
Jel kolko vidim ja sam mogel bit bez uzemljenja 5 god il 5 dana,ko če ga znat..:ne zna:
Jel ne kužim,kak mogu znat,ak nekaj "vrisne" u kući,a da je krivac uzemljenje...Osim naravno uzet instrument,i ispitat jel štima uzemljenje..
A sad čemo vidit dal če me struja trest kod tuširanja,mada nebi smijelo,osim ak se opet kaj ne dogodi nepredviđeno...

user zoki
26.11.2009., 16:12
Kako se po pravilu struke ispitiva uzemljenje ?

zvonac_1
26.11.2009., 17:09

A ima taj neki instrument za ispitivanje:D:p,meni tip sutra dolazi da ispita uzemljenje tj da točno vidi di je kvar...

Mazarin
26.11.2009., 18:11
Nulovanje se U PRAVILU na tako izvedenoj instalaciji nije izvodilo, posebno ako je uzemljivač bio kvalitetno izveden. Ako se je nešto (kojim slučajem) nulovalo, onda u razvodnom ormariću obavezno treba biti obavjest o tome.

na termičkim trošilima uvjek....
I nikad nije bilo obavijesti na pločama...
naime to su one stare bakelitne razvodne ploče.
Inače uopće me ne bi iznenadilo, da je grijač na bojleru ispravan, i da je greška samo u propalom uzemljenju.
Nadam se da će zvonac do kraja biti fer i napisati što je zaista bilo....

user zoki
26.11.2009., 18:15
Ajde vas dva majstora odgovorite mi?

Mazarin
26.11.2009., 18:24
A recimo da je sklopka bila "ispravna"odma bi iskopčala struju u kući,ne?...

ne bi.
naime uzemljenje ti je propalo, i između N i PE vodiča di je od ZNS spojen relej nema razlike potencijala, i samim time ne teče struja.
Ali da je izgorio grijač, i ako je osigurač ispravno dimenzioniran, on će izgoriti.
Tebi se od toga ništa nije dogodilo.
Pa il je samo bio problem u uzemljenju, ili je i problem u grijaču, pa je osigurač predimenzioniran i nije izbacio.
No onda to nebi osjetio ko peckanje, nego bi te hitilo u zid.
A neki to znaju objasniti u teoriji, samo primjena im je slabija strana........
Drugim rječima, da nacrtam nekima, ti si u kadi preko bojlera na potencijalu N, dok je sama kada preko olovnog odvoda na potencijalu PE, ili pipa kaj si već rekao.
To je ta razlika, ajmo reči do 50 V, gdje te nebu vubilo, ali te bude dobro pecnulo, i to ti se dogodilo.......
samo čekam tvoju potvrdu, kad ti zmjere ovo kaj ti budu mjerili sutra......

Mazarin
26.11.2009., 18:34
Ajde vas dva majstora odgovorite mi?

mjeri se otpor uzemljenja, koliko ja znam.....

zvonac_1
26.11.2009., 18:52
@Mazarin,grijač je otišel...a osigurač hm...nemrem se sjetit koja je amperaža...E sad,znači problem u grijaču,pošto neznam fakat kak dugo je uzemljenje "disfunkcionalno",može bit i da je par godina,a može bit i da je par dana...ko če ga znat..
E daj pojasni N je nula ili..?A PE(potencijal)?
Đizs,izgleda da se učim sve o struji nabrzaka i napoprek:D
EDIT:Javim obavezno rezultate mjerenja sutra...

Mazarin
26.11.2009., 18:57
a sad ti FID znači ne baca van?
PE je uzemljenje......

zvonac_1
26.11.2009., 18:58
a sad ti FID znači ne baca van?
PE je uzemljenje......

Fidovka baca van dok se bojler ukopča u struju...

Mazarin
26.11.2009., 19:03
a jel su ti zamjenili grijač na bojleru?

zvonac_1
26.11.2009., 19:14
a jel su ti zamjenili grijač na bojleru?
Nisu..čopil novi bojler..znam,možda sam trebal grijač zamjenit,pa bi onda stvarno stanje vidil..

Mazarin
26.11.2009., 19:28
i već si ga priključio, ili ti je još u original ambalaži?

champ
26.11.2009., 19:35
ne bi.
naime uzemljenje ti je propalo, i između N i PE vodiča di je od ZNS spojen relej nema razlike potencijala, i samim time ne teče struja.
Ali da je izgorio grijač, i ako je osigurač ispravno dimenzioniran, on će izgoriti.
Pa il je samo bio problem u uzemljenju, ili je i problem u grijaču, pa je osigurač predimenzioniran i nije izbacio.
Drugim rječima, da nacrtam nekima, ti si u kadi preko bojlera na potencijalu N, dok je sama kada preko olovnog odvoda na potencijalu PE, ili pipa kaj si već rekao.
To je ta razlika, ajmo reči do 50 V, gdje te nebu vubilo, ali te bude dobro pecnulo, i to ti se dogodilo.......

Ovo je tipičan post, zbog kojeg bi takve teme trebalo sasvim zabraniti na ovome forumu!

Šta je s tobom, jesi li ti uopće čist i pri zdravoj pameti, ili imaš nekih velikih problema? Još jučer si pisao da je ZNS "zaštitna nadstrujna sklopka", pa nekakve nebuloze o struji greške koja treba poteči, i još hrpu takvih stvari.

Naponski svitak na toj sklopki je spojen između N i PE vodiča? Pa ti si opasan prvo po sebe, a onda i po svoju okolinu! I još se praviš "pametan" i izigravaš dežurnog "električara" na forumu.

:s :lol: :rofl:

zvonac_1
26.11.2009., 19:40
i već si ga priključio, ili ti je još u original ambalaži?

nije još prikopčan,u original ambalaži je...

ivan210
26.11.2009., 21:30
ne bi.

Ovo je tipičan post, zbog kojeg bi takve teme trebalo sasvim zabraniti na ovome forumu!

Šta je s tobom, jesi li ti uopće čist i pri zdravoj pameti, ili imaš nekih velikih problema? Još jučer si pisao da je ZNS "zaštitna nadstrujna sklopka", pa nekakve nebuloze o struji greške koja treba poteči, i još hrpu takvih stvari.

Naponski svitak na toj sklopki je spojen između N i PE vodiča? Pa ti si opasan prvo po sebe, a onda i po svoju okolinu! I još se praviš "pametan" i izigravaš dežurnog "električara" na forumu.

:s :lol: :rofl:

@ Mazarin... Ti stvarno nisi dobar... Mislim, meni je drago da zelis pomoci i sudjelovati ali, zivota ti, ili pisi nesto u sto si siguran ili se preseli na neki forum gdje ces razumjeti o cemu se prica.

Najzalosnije je u cijeloj prici da su ova dvojca (bar se meni tako ucinilo) vise povjerovala tebi nego lljudima koji nesto i znaju.

@ champ... Slazem se sa svime...

@ zvonac... Javi kako je proslo mjerenje.

zvonac_1
28.11.2009., 16:22
Evo ovak,od mjerenja niš,pošto tip nema vremena,a u međuvremenu zval sam suseda kaj je električar,veli da uzemljenje dela,napravil mali test,uzel žarulju i žicu spojil na žarulju tj na fazu,na vodovodnu cijev,fidovka izbacila van.Uglavnom veli da uzemljenje dela,i da nije potrebno nikakvo mjerenje,pošto je ovo jedan od jednostavnijih načina za utvrdit ispravnost uzemljenja.

m111
28.11.2009., 21:10
zasto me Mazarin jako potsjeca na ExAzriela?

Mario17
28.11.2009., 21:17
zasto me Mazarin jako potsjeca na ExAzriela?
zato što to jest ex-Azriel-kobasičar, provjerena info!!!:top:

m111
28.11.2009., 21:53
zato što to jest ex-Azriel-kobasičar, provjerena info!!!:top:

koji je to muljator,promjenio nick jer je vec svima dopi.zdio sa svojim pametovanjem..

Mario17
28.11.2009., 22:24
koji je to muljator,promjenio nick jer je vec svima dopi.zdio sa svojim pametovanjem..
A usto je izgleda dobio i trajni ban!:rofl:
Dokaz: Pogledaj vrijeme kad je ex-Azriel dobio ban i vrijeme zadnjeg posta... gledaj čuda nekako u isto to vrijeme stvorio se Mazarin....da ne spominjemo da bi i ćorav pogodio da se radi o istoj osobi s obzirom na nastup i retoriku...nema greške u ovoj konstataciji

m111
28.11.2009., 22:29
vuk dlaku mjenja,ali ćud ne..

partvish
28.11.2009., 23:41
pozdrav...nisam siguran da li je ovo dobar kutak da postavim pitanje,ali ću probati...naime ovako trebam stručan savjet oko električnih instalacija.Nedavno sam si u garaži slagao nove instalacije(NŽ u pnt cijevima)pa bi vam postaio jedno pitanje sve sam dobro spojio u razvodnim kutijama i sve dobro radi ali jedino je problem dok na prekidaču ugasim svijetlo(floroscentne lampe)mi se dešava dok predinem rasvjetu da mi u lampi nešto eksplodira i pocne se lagano dimiti...i sad danas mi se dogodilo da sam ugasil svijetlo(reflektor)i onda mi je eksplodira žarulja u reflektoru....reflektor je postaljen vani na garaži a prekidač za njega je unutra u garaži...sad me zanima dali ovo s lampama unutra u garaži nešto ne valja i zašto mi se to dešava...molio bi vas za stručne savjete jer neznam zašto se to događa...hvala unaprijed(i nemojte zamjerit ako sam to napisao u pogrešnu temu)

MaliZeleni10
28.11.2009., 23:58
Ocito nisi dobro spojio, nadji strucnjaka elektricara da dobro provjeri sta si i kako radio jer mi to sto si napisao nema smisla.

partvish
29.11.2009., 00:02
ok budem pital tnx

ivan210
29.11.2009., 02:14
A usto je izgleda dobio i trajni ban!:rofl:
Dokaz: Pogledaj vrijeme kad je ex-Azriel dobio ban i vrijeme zadnjeg posta... gledaj čuda nekako u isto to vrijeme stvorio se Mazarin....da ne spominjemo da bi i ćorav pogodio da se radi o istoj osobi s obzirom na nastup i retoriku...nema greške u ovoj konstataciji

Stvarno, sad kad ste spomenuli i ja vidim slicnost...:D (pratio sam ovaj topic i prije nego sam se ukljucio)
Iako to sada nije ni bitno jer je Mazarin/ex-Azriel izgleda otfrljio odavde.

pozdrav...nisam siguran da li je ovo dobar kutak da postavim pitanje,ali ću probati...naime ovako trebam stručan savjet oko električnih instalacija.Nedavno sam si u garaži slagao nove instalacije(NŽ u pnt cijevima)pa bi vam postaio jedno pitanje sve sam dobro spojio u razvodnim kutijama i sve dobro radi ali jedino je problem dok na prekidaču ugasim svijetlo(floroscentne lampe)mi se dešava dok predinem rasvjetu da mi u lampi nešto eksplodira i pocne se lagano dimiti...i sad danas mi se dogodilo da sam ugasil svijetlo(reflektor)i onda mi je eksplodira žarulja u reflektoru....reflektor je postaljen vani na garaži a prekidač za njega je unutra u garaži...sad me zanima dali ovo s lampama unutra u garaži nešto ne valja i zašto mi se to dešava...molio bi vas za stručne savjete jer neznam zašto se to događa...hvala unaprijed(i nemojte zamjerit ako sam to napisao u pogrešnu temu)

Izgleda da ipak nisi sve dobro spojio...:rofl::rofl:

Ovdje ima puno nepoznanica i bez detaljnijeg uvida u situaciju moguce je samo spekulirati a to ti nece biti od neke pomoci.
Najbolje ti je pozvati elektricara da to pregleda.

partvish
29.11.2009., 11:47
eto danas sam sve sredio,sve je dobro spojeno jedino floeoscentna lampa je neispravna kao i u reflektor sam stavio prejaku žarulju:rofl:

MaliZeleni10
29.11.2009., 22:37
Eto, hvala bogu, sve se dobro zavrsilo.

oglo ćulibrk
13.12.2009., 23:44
Ovako priključak je podzemni 4*25mm2(al to nije bitno) uz kabel ide FeZn 25mm2 pocinčana traka, ista je u GRO-u spojena na sabirnici sa dolaznom i odlaznom nulom i zaštitnim vodičima i temeljnim uzemljivačem(nema gromobrana), točnije sustav TN-C-S tzv..dalje od razvodne table je FID i sve po ps-u...e sad moje pitanje bi bilo...znam šta se događa kad ispadne nule od strane elektrodistribucije kod nulovanja..šta bi se dogodilo kod ovakve instalacije da dođe do ispada nule, npr na stubu sa kojega je uzet ovaj podzemni priključak...po meni bi dakle napon u potrazi za nulom došla do pocinčane trake i temeljnog uzemljivača i osigurač bi iskočio, dok svaki drugi ispad nule gledano od GRO-a do utičnice nema nikakvih posljedica...tj napon ne može doći do PE vodiča jer je isti spojen sa nulom jedino u GRO-u....Molim pomoć! ..da li sam u pravu

sfar
14.12.2009., 13:23
Da zbog Mazarina bio sam isključen tri puta samo zato što sam napisao da nema pojma sa praktičnim dijelom elektrike a i ono što debatira vjerojatno negdje prije pročita - porgugla.

m111
16.12.2009., 23:52
Ovako priključak je podzemni 4*25mm2(al to nije bitno) uz kabel ide FeZn 25mm2 pocinčana traka, ista je u GRO-u spojena na sabirnici sa dolaznom i odlaznom nulom i zaštitnim vodičima i temeljnim uzemljivačem(nema gromobrana), točnije sustav TN-C-S tzv..dalje od razvodne table je FID i sve po ps-u...e sad moje pitanje bi bilo...znam šta se događa kad ispadne nule od strane elektrodistribucije kod nulovanja..šta bi se dogodilo kod ovakve instalacije da dođe do ispada nule, npr na stubu sa kojega je uzet ovaj podzemni priključak...po meni bi dakle napon u potrazi za nulom došla do pocinčane trake i temeljnog uzemljivača i osigurač bi iskočio, dok svaki drugi ispad nule gledano od GRO-a do utičnice nema nikakvih posljedica...tj napon ne može doći do PE vodiča jer je isti spojen sa nulom jedino u GRO-u....Molim pomoć! ..da li sam u pravu

nebi se nista dogodilo..

_pahuljica_
19.12.2009., 16:29
lijepo molim da mi netko objasni gdje ide smeđa, gdje plava a gdje žutozelena žica. riječ je o prekidaču koji s jedne strane treba spojiti na lampu a s druge na žice iz zida (u kupaoni). žensko sam i molim da mi se objasni ko malom djetetu :D
http://img130.imageshack.us/img130/2104/prekidac.th.png (http://img130.imageshack.us/i/prekidac.png/)

user zoki
19.12.2009., 17:39
U kupaoni nije baš najbolje imati prekidace ..narocito ovakvog tipa ...naime ,po njemu se može mokrim rukama .
Ako sam dobro shvatio taj prekidac se montira na kabel ..kabel se presjece i ubaci prekidac ..kao na nocnim lampicama .
Ovaj tip prekidaca je meni nepoznat ..obicno je dovoljno prekinuti jednu žicu , npr smeđu ili plavu .
Bilo bi dobro ako može slika pa bi bilo jasnije .
Izgleda kao da bi se ovdje moglo prekinuti sve tri žice , ako je tako spoji po nacelu logike /simetrije ,tri ulaza/tri izlaza .

_pahuljica_
20.12.2009., 07:43
dakle: kabel (http://img707.imageshack.us/img707/563/fotografija071.jpg)
lampa (http://img13.imageshack.us/img13/3946/fotografija072.jpg)
prekidač (http://img37.imageshack.us/img37/4771/fotografija073.jpg)

kako spojiti? pretpostavljam da smeđa žica ide na najdonji šarafić jer je ispod njega pločica koja bi trebala provodit struju. kud sa ostale dve, koja mora lijevo a koja desno? ili je svejedno?

user zoki
20.12.2009., 10:43
ploćica je ustvari kratkospojnik -ona ne prekida struju ..na jednu od njih spajaš plavu (nulu) a na drugu žuto/zelenu (uzemljenje ).
Pod pretpostavkom da je u zidu spojeno kako u praksi obicno je ..smeđa -faza , plava -nula, žuto/zelena - uzemljenje .
Samo da napomenem prije soajanja skini fid od kupaone (ako ima) ili glavnu sklopu
Dovoljno je i osigurac (ako znaš koji je) ..Kako opreza nikad dovoljno kad skineš izolaciju sa kabla ispitivac struje u ruke :t:
http://i50.tinypic.com/2hcho4p.jpg
KAd drugi put adaptirate kupaonu onda traži da ti predvide šalter na zidu za take egzibicije.
Ovaj kabel iz zida ugurati u ovakav prekidac zahtjerva dotsta živaca i znoja ,nema veze kaj je zima.

_pahuljica_
20.12.2009., 19:59
radi :s

lovelus
20.12.2009., 22:05
Da li je potrebno stavljati odvodnike prenapona (bilo vanjske-KPMO ili unutarnje RO). Radi se o obiteljskoj kući. Molim savjet (Champ, ... bilo tko ...).

champ
21.12.2009., 09:18
Najbolja zaštita bila bi ugrađen gromobran na kući, plus odvodnici munje plus odvodnici prenapona, s time da i telefonski priključak također može dovesti prenapon na elektonske uređaje.

U većini slučajeva (znači ako grom ne lupi baš direktno u kuću) će odvodnici prenapona pružiti dobru zaštitu. Na pr. ovdje možeš naći detalje o njihovim proizvodima.

http://www.elplast.hr/odvodnik.htm

http://www.dehn.de/

lovelus
21.12.2009., 21:06
Hvala Champ.

S obzirom da se radi o prizemnici koja je okružena dvokatnicama (neke imaju gromobrane), mislio sam zaobići gromobransku zaštitu (skuplja varijanta) i staviti odvodnik prenapona u KPMO i spojiti ga na uzemljenje vodičem 25 mm2. Vrijedi li to?

champ
22.12.2009., 06:55
S obzirom da se radi o prizemnici koja je okružena dvokatnicama (neke imaju gromobrane), mislio sam zaobići gromobransku zaštitu (skuplja varijanta) i staviti odvodnik prenapona u KPMO i spojiti ga na uzemljenje vodičem 25 mm2. Vrijedi li to?

Ne znam kako ti je izvedena NN mreža preko koje se napajaš. Ukoliko se radi o podzemnoj kabelskoj mreži, možeš montirati samo odvodnike mrežnih prenapona.

Ukoliko si spojen na zračnu mrežu, bilo bi najbolje u KPMO montirati odvodnike struja munje, a u razvodnom ormariću instalacije odvodnike za zaštitu instalacije. Relativno često se dogodi udar groma u nadzemnu mrežu, i tada obično stradaju kuće koje su najbliže tom mjestu. Ukoliko si spojen podzemnim priključnim kabelom sa zračne mreže, pogledaj dali su na stupu montirani katodni odvodnici..

tomo88
22.12.2009., 08:22
imam ovakvu situaciju kao na slici...

postojeći prekidač pali luster koji je već otprije tu i on ostaje

sad bi trebao pokraj ovog prekidača staviti još jedan koji bi palio lampe koje namjeravam staviti u knauf pa ako mi može netko objasniti kako to sve zajedno spojiti

http://www.imagesforme.com/upload/9fb3949d.jpg

champ
22.12.2009., 08:44
Ne vidim fotku, pa ne znam jeli postojeći prekidač obični ili dupli? Ako je obični, možeš umjesto njega staviti duploga, i na njega spojiš dodatnu žicu prema lampama u knaufu. Drugo rješenje je da postojeću dolaznu fazu iz postojećeg prekidača razvedeš do novoga, i iza prekidača dalje vućeš do lampi.

tomo88
22.12.2009., 11:01
ne vidiš sliku?meni radi...

znači ako bi stavio dupli prekidač na jednu stranu spojim postojeće žice od lustera , a na drugu stranu žicu od lampi za knauf?to mi je i bolje rješenje jer je u zidu već bužir pa kroz njega samo provučem žicu...nebi rebalo biti problema ako idu dva kabla kroz jedan bužir , jelda?

i daj mi odma reci za te lampe u knaufu , kod frenda su to radili neki majstori i povukli su žice do prve lampe prek luster kleme pa dalje na drugu i tak dalje , jel to valja tak ili se radi na neki drugi način?

champ
22.12.2009., 12:19
Dupli prekidač - na jedan prekidač spojiš postojeći luster, na onaj drugi (lijevi ili desni) spojiš lampice. Struja ti "dolazi" na pr. s donje strane, a odlazi sa gornjih kontakata prekidača. Ali savjetovao bih ti da radije zamoliš nekog fenda, neka ti to spoji. To su vrlo jednostavne stvari za uraditi, teže je nekome ovako objasniti, ako se on prvi puta sreće s instalacijama. Luster kleme (ili redne stezaljke) su dobre, posebno ako radiš sa punim žicama, a ne sa licnama.

tonino2008
22.12.2009., 12:25
kod frenda su to radili neki majstori i povukli su žice do prve lampe prek luster kleme pa dalje na drugu i tak dalje , jel to valja tak ili se radi na neki drugi način?

samo tak napravi:top:

champ
22.12.2009., 12:47
samo tak napravi:top:

Samo da ne bude na kraju BUM, kad upali svjetlo... Vidio sam već svašta od "SSM instalacija", legendarna je bila jedna preinaka, gdje je gramofon igrao samo dok je luster svijetlio..

tomo88
22.12.2009., 13:00
ne susrećem se prvi put sa instalacijama ali nikad nisam spajao dupli prekidač pa zato pitam , ali ovo je riješilo sve nedoumice
Dupli prekidač - na jedan prekidač spojiš postojeći luster, na onaj drugi (lijevi ili desni) spojiš lampice. Struja ti "dolazi" na pr. s donje strane, a odlazi sa gornjih kontakata prekidača.

zahvaljujem se

oglo ćulibrk
01.01.2010., 10:36
Da ne otvaram novi topic, pitanje je ovakvo imam jednu sobu koja je naknadno izrađivana majstor(čitaj konj) uzme i presječe 5*4mm2 dovod sa prizemlja na kat i taj kabel uzme za dovod u tu sobu, e sad štemanje ne dolazi u obzir, a jedini osigurač koji štiti ovu sobu je glavni(nema FID-a) B32 A tropolni(imaju još na stupu topljivi 63A), testirao sam kad je "čisti" kratki spoj sve radi ipak me strah jer radi se ipak o duplo jačem osiguraču nego bi trebao biti(16 A)...e sad sam negdje pročitao da postoje utičnice sa jednim i dva implementirana osigurača u sebi, pa sam mislio ove utičnice skinuti a te 4 staviti i tako bih u slučaju kratog spoja bio zaštićen ...e sad me zanima zna li netko gdje kupiti takve utičnice koja ima je cijena ili ako ima neko drugo pametnije rješenje ?

SPLITSKI ĐIR
01.01.2010., 17:40
Bok,
zna li neko koji je to kabel sa PF žicom ,koliko on košta po metru duznom?

champ
01.01.2010., 17:46
P/F - plastikom izolirani finožičani kabel (za razliku od isto takvog koji ima kruti vodič). Postoje i kabeli sa takvim vodičima, na pr. 3 ili 5 x 1,5 mm2, kao i razni drugi..

glupko
01.01.2010., 19:49
"P" - Plastic + "F" - Fine u prijevodu jedna žila licnasta PF vodič
PPL - Plastic , Plastic Line (Fine) (n*n) Kabel

nike321
01.01.2010., 22:05
Da ne otvaram novi topic, pitanje je ovakvo imam jednu sobu koja je naknadno izrađivana majstor(čitaj konj) uzme i presječe 5*4mm2 dovod sa prizemlja na kat i taj kabel uzme za dovod u tu sobu, e sad štemanje ne dolazi u obzir, a jedini osigurač koji štiti ovu sobu je glavni(nema FID-a) B32 A tropolni(imaju još na stupu topljivi 63A), testirao sam kad je "čisti" kratki spoj sve radi ipak me strah jer radi se ipak o duplo jačem osiguraču nego bi trebao biti(16 A)...e sad sam negdje pročitao da postoje utičnice sa jednim i dva implementirana osigurača u sebi, pa sam mislio ove utičnice skinuti a te 4 staviti i tako bih u slučaju kratog spoja bio zaštićen ...e sad me zanima zna li netko gdje kupiti takve utičnice koja ima je cijena ili ako ima neko drugo pametnije rješenje ?

Osigurač ne štiti tebe ni uređaje već kabel!
Ako je osigurač 32A a kabel 4mm2 onda je osigurać prejak i trebalo bi ga zamjeniti s 25A. Ako je kabel negdje razvođen pa je presjek smanjen s 4 na 2,5mm2 onda bi trebalo osigurati taj kabel s 16A u utičnicama ali to ne spriječava probleme koji mogu nastati ako se kabel ošteti jer kabel nije štičen na početku već na kraju strujnog kruga. Dakle, opasnost od zapaljenja kabela i požara ostaje.

Imaš u Vimarovom programu module pa tako možeš složit utičnicu i do nje automatski osigurać 16A,10A,6A u standardnu kutiju za 3 elementa.
Postoje i moduli sa FID-ovkom (RCD) i moduli s staklenim topljivim osiguračima.
http://en.vimar.eu/irj/go/km/docs/z_catalogo/DOCUMENT/ZMK_09E306-309-PLANA_PT.17528.pdf

nike321
01.01.2010., 22:16
Bok,
zna li neko koji je to kabel sa PF žicom ,koliko on košta po metru duznom?

PF je višežilni (više licna) vodić (ne kabel) s PVC izolacijom. Najčešće se upotrbljava u razvodnim ploćama za povezivanje elemenata automatike u ploći i za ožičenje u uređajima.
Cijena ovisi o presjeku! Od 1kn naviše.

Mario17
02.01.2010., 14:17

Slušak prijatelju najzgodnije ti je uzeti jedan onaj kao produžni sa više utičnica, ima ih i sa osiguračem..to za prvu ruku a ako je dostupno mjesto kuda prolazi kabel ili ako imaš volje najzgodnije bi ti bilo staviti automatski osigurač od 16A, imaš OG raz-table za 2 osigurača, i tu staviš onaj RCD sa osiguračem i miran si---a možeš i proštemati doći do kabela od utičnica i staviti 100*100 podžbuknu kutiju u nju komadić šine(koliko može stati) i na šinu osigurač, samo treba se malopozabaviti da se proreže poklopac kutije tako da osigurač viri van tj onaj dio sa polugicom, po meni ti je to najboje rješenje a estetski izgleda skroz ok....

oglo ćulibrk
02.01.2010., 19:27
Slušak prijatelju najzgodnije ti je uzeti jedan onaj kao produžni sa više utičnica, ima ih i sa osiguračem..to za prvu ruku a ako je dostupno mjesto kuda prolazi kabel ili ako imaš volje najzgodnije bi ti bilo staviti automatski osigurač od 16A, imaš OG raz-table za 2 osigurača, i tu staviš onaj RCD sa osiguračem i miran si---a možeš i proštemati doći do kabela od utičnica i staviti 100*100 podžbuknu kutiju u nju komadić šine(koliko može stati) i na šinu osigurač, samo treba se malopozabaviti da se proreže poklopac kutije tako da osigurač viri van tj onaj dio sa polugicom, po meni ti je to najboje rješenje a estetski izgleda skroz ok....

Imam jednog kolegu električara koji kaže da pošto štemanje ne dolazi u obzir da ova ideja nije loša ,tj da ispod razvodne kutije u kojoj je presječen ovaj 5*4mm2 (dakle gl.sklopka je 32A, a na katu glavna je 25A, ovo je uzeto između ova dva osigurača, tako da ovo štiti samo glavna sklopka) stavimo još jednu 100*100 i u njoj šinu na šinu dva osigurača, prorežemo poklopac taman koliko treba da bi osigurači virili van...sve fino spojimo i to je to...nije možda mjesto origigi ali kaže i on da bi ovo bilo bolje rješenje od bilo čega drugoga.
Mišljenja?:ne zna:

oglo ćulibrk
02.01.2010., 19:32
Osigurač ne štiti tebe ni uređaje već kabel!
Ako je osigurač 32A a kabel 4mm2 onda je osigurać prejak i trebalo bi ga zamjeniti s 25A. Ako je kabel negdje razvođen pa je presjek smanjen s 4 na 2,5mm2 onda bi trebalo osigurati taj kabel s 16A u utičnicama ali to ne spriječava probleme koji mogu nastati ako se kabel ošteti jer kabel nije štičen na početku već na kraju strujnog kruga. Dakle, opasnost od zapaljenja kabela i požara ostaje.

Imaš u Vimarovom programu module pa tako možeš složit utičnicu i do nje automatski osigurać 16A,10A,6A u standardnu kutiju za 3 elementa.
Postoje i moduli sa FID-ovkom (RCD) i moduli s staklenim topljivim osiguračima.
http://en.vimar.eu/irj/go/km/docs/z_catalogo/DOCUMENT/ZMK_09E306-309-PLANA_PT.17528.pdf

Slažem se u potpunosti..ipak će kad stavim ova dva osigurača(10 i 16 A) sve biti po PS-u...jer glavna sklopka je taj 3P osigurač od 32A, odvod na kat je 5*4mm2 i u tabli sa osiguračima glavni osigurač za kat je tropolni osigurač C25A....tako da odvod za ovu sobu je uzet između...ako bi bio kratki spoj na instalaciji kata tu je ovaj C25A 3P +ostali osigurači ..ako bi bio spoj negdje u sobi sad imaju osigurači od 16A i 10 A...a ako bi bio spoj negdje prije(nema zašto biti ali) tj između ove sobe na katu i GRO-a iskočio bi ovaj B32 A, jer samo kratki spoj može i biti nema šta drugo.

bradavicasta_svinja
04.01.2010., 17:59
trenutno imam trofazni priključak na kući bez limitatora (stari priključak) , namjeravam to pretvoriti u 3 monofazna jer imam kuću na 3 etaže pa me zanima kolika je najmanja snaga po brojilu koju moram zakupiti te koliko mi snagu HEP priznaje na postojećem priključku

nike321
04.01.2010., 18:14
trenutno imam trofazni priključak na kući bez limitatora (stari priključak) , namjeravam to pretvoriti u 3 monofazna jer imam kuću na 3 etaže pa me zanima kolika je najmanja snaga po brojilu koju moram zakupiti te koliko mi snagu HEP priznaje na postojećem priključku

To češ saznati najbolje na šalteru HEP-a

bradavicasta_svinja
04.01.2010., 18:40
To češ saznati najbolje na šalteru HEP-a
znam da moram ići do Hepa ali nije valjda nitko nezna kolikiu najmanju snagu moram zakupiti

nike321
04.01.2010., 19:25
znam da moram ići do Hepa ali nije valjda nitko nezna kolikiu najmanju snagu moram zakupiti

4,nešto!

morskibar
05.01.2010., 13:48

4.6 kW

bradavicasta_svinja
05.01.2010., 16:57
imam još jedan problem
postojeća instalacija na starom dijelu kuće je izvedena s dvožilnim kabelom (nulovana je)
dali ću morati raskopati cijelu instalaciju ili će hep postojeću etažu nulovati a druge dvoje uzemljiti i staviti fidovku

nike321
05.01.2010., 17:00
imam još jedan problem
postojeća instalacija na starom dijelu kuće je izvedena s dvožilnim kabelom (nulovana je)
dali ću morati raskopati cijelu instalaciju ili će hep postojeću etažu nulovati a druge dvoje uzemljiti i staviti fidovku

Raskopaj!

Fidovku ne možeš stavit na dvožilnu instalaciju, možeš samo na dvožilni dovod ali instalacija iza fidovke mora biti trožilna.

oglo ćulibrk
05.01.2010., 17:13
Raskopaj!

Fidovku ne možeš stavit na dvožilnu instalaciju, možeš samo na dvožilni dovod ali instalacija iza fidovke mora biti trožilna.

Naravno milion puta prožvakano ali evo opet MOŽE FID I NA DVOŽILNU instalaciju..jebem mu miša pa vi stvarno ne kontate kako FID radi jelde...Delta struje, diferencija između izlazno/ulaznih struja kroz FID...itd itd..naravno da može ALI SA 3 ŽILNOM JE TO IPAK PUNO BOLJE(naravno i teh.isparavno što ovo nije)..ali ako nemožeš to napravit može i sa 2-žilnom FID...(ali uistinu samo privremeno)...samo u kratkim crtama ću objasnit:dakle nula ide prvo na PE sabirnicu(gdje su žutozelene), nakon toga kroz FID ide na N sabirnicu i imamo dakle kroz FID nulovanje, dalje se sve normalno razvodi samo što onda nulu u utičnicama moramo brikovati na mjesto gdje dođe PE žica...ovako imamo zaštitu od previsokog dodornog napona tek kad nas "udari" struja ali bolje i ovako postaviti FID nego nikako..jer ipak 300 ili 500 mA je ipak mnogo manje nego osigurač od 16 ili 20A:top:

nike321
05.01.2010., 17:39
Naravno milion puta prožvakano ali evo opet MOŽE FID I NA DVOŽILNU instalaciju..jebem mu miša pa vi stvarno ne kontate kako FID radi jelde...Delta struje, diferencija između izlazno/ulaznih struja kroz FID...itd itd..naravno da može ALI SA 3 ŽILNOM JE TO IPAK PUNO BOLJE(naravno i teh.isparavno što ovo nije)..ali ako nemožeš to napravit može i sa 2-žilnom FID...(ali uistinu samo privremeno)...samo u kratkim crtama ću objasnit:dakle nula ide prvo na PE sabirnicu(gdje su žutozelene), nakon toga kroz FID ide na N sabirnicu i imamo dakle kroz FID nulovanje, dalje se sve normalno razvodi samo što onda nulu u utičnicama moramo brikovati na mjesto gdje dođe PE žica...ovako imamo zaštitu od previsokog dodornog napona tek kad nas "udari" struja ali bolje i ovako postaviti FID nego nikako..jer ipak 300 ili 500 mA je ipak mnogo manje nego osigurač od 16 ili 20A:top:

Mislim da ova tema ipak nije za tebe!
Primjer: Mašina za robu na gumenim nogicama priključena na struju. Neka je radi ovog primjera otpojena s vode. Probija na kučište. Gdje če se zatvorit strujni krug i poteć struja greške koja bi trebala isključit FID-ovku od 300mA?

pesek1
05.01.2010., 17:52
Bilo je svakakvog mudrovanja i prepucavanja povodom FID šaltera, ali ovo je najveća glupost koju sam pročitao, pravi biser.:lol:

morskibar
05.01.2010., 19:57

totalna idiotarija, ako je instalacija od strujne diferencijalne sklpke (FID) na strani potrošača izvedena s dva vodiča tada struja kvara zbog nulovanja i dalje teče neutralnim vodom kao i da kvara nema pa onda nema ni razlike u strujama koju bi sklopka mogla detektirati i isklopiti. http://www.forum.hr/images/icons/icon3.gif

oglo ćulibrk
05.01.2010., 21:22
totalna idiotarija, ako je instalacija od strujne diferencijalne sklpke (FID) na strani potrošača izvedena s dva vodiča tada struja kvara zbog nulovanja i dalje teče neutralnim vodom kao i da kvara nema pa onda nema ni razlike u strujama koju bi sklopka mogla detektirati i isklopiti. http://www.forum.hr/images/icons/icon3.gif
Idiotarije ti pričaš----u slučaju kr.spoja osigurači će odraditi svoje...u slučaju dolaska napona na kućište nulovanog aparata pri dodiru tog istog aparata od strane čovjeka struje če poteći kroz tog istog čovjeka,i TO ĆE TAJ FID DETEKTIRATI i doći će do ispadanja....jer puno prija će FID kojiima osjetljivost od 300mA iskočiti nego osigurač od 16A...ovdje sam ja govorio o principima a ne o tome da bi to trebalo biti stalno rješenje...I SVAK KO TVRDI DA JE KOD 2ŽILNE INSTALACIJE BOLJE IMATI SAMO OSIGURAČ BEZ FIDA ONDA JE ON GLUPLJI NEGO TEŽI....TAKO DA I.D.I.O.T.A.R.I.J.E. SAMO TI PRIČAŠ:mad:

oglo ćulibrk
05.01.2010., 21:27
Primjer: Mašina za robu na gumenim nogicama priključena na struju. Neka je radi ovog primjera otpojena s vode. Probija na kučište. Gdje če se zatvorit strujni krug i poteć struja greške koja bi trebala isključit FID-ovku od 300mA?

Ma ko si ti da ja tebi bilo šta odgovaram...eto ti si mjerodavan..glupane...radi se o tome JEBEM VAS GLUPE ČITAJTE ŠTA PIŠEM FID ovako spojen na dvožilnoj instalaciji je dobar u toliko što je bolji nego imati sam osigurač...i aj kaži šta je ako netko ima dvožilni instalaciju i nulovanje otišlo nagore postavljanjem ovog mog FIDA..aj ko boga te molim ako uopćeznaš šta pišeš...svi ste vi tupsoni koji ne misle glavom(čast izuzetcima)

oglo ćulibrk
05.01.2010., 21:30
Bilo je svakakvog mudrovanja i prepucavanja povodom FID šaltera, ali ovo je najveća glupost koju sam pročitao, pravi biser.:lol:

Nek si tipametan u PM....glup si koliko si težak...aj pojasni šta sam to ja to glupo napisao...obrazloži,,jer ja sam pisao ako čovjek ma 2žilnu instalaciju i nulovanje,,,da se FID može smontirati a da nulovanje ostane a da FID može u nekim situacijama spasit glavu...jebem vas glupe ..svi ste vi copy/paste naučnici..ne razmišaljte glavom ni 5 sekundi dnevno

oglo ćulibrk
05.01.2010., 21:32
Ipak da ti odgovorim,,,izabacit će osigurač poradi kratkog spoja...jer je mašina nulovana...a ako ne bude dovoljna st.greške da izbaci osigurač kad čovjek dirne to kućište neka struja će poteći kroz njega prema zemlji i FID će reagirati....šta ti tu nije jasno!!!!:kava:
Jer FID ako nisi znao mjeri struje koje odu kroz fazu i vrate su preko nule...i ako nisu u ravnoteži za onu diferenciju koja je navedena na samoj klopci FID ispada!

pesek1
05.01.2010., 22:59
Nek si tipametan u PM....glup si koliko si težak...aj pojasni šta sam to ja to glupo napisao...obrazloži,,jer ja sam pisao ako čovjek ma 2žilnu instalaciju i nulovanje,,,da se FID može smontirati a da nulovanje ostane a da FID može u nekim situacijama spasit glavu...jebem vas glupe ..svi ste vi copy/paste naučnici..ne razmišaljte glavom ni 5 sekundi dnevno
Ups, ovaj ban je došao brže nego što sam mislio, ako ti je za utjehu, izvinjavam se ako sam te uvrijedio mojim postom, a evo i objašnjenje:
u objektu gdje je još dvožilna instalacija, vjerovatno su i metalne cijevi u vodovodnoj istalaciji. Ako propisno priključiš bojler na takvu instalaciju kao što si opisao, nema šanse da bi mogao uopće uključiti FID šalter. O nekakvoj zaštiti neću uopće ni da pišem.

Mario17
06.01.2010., 00:14
Čovjek je vjerojatno i htio ban...mislim kako drukčije objasniti:)...ali u teoriji je ipak on u pravu a ne vi...naravno teorija je jedno a praksa drugo...dakle po kontroliranim uvjetima(pesek 1 u pravu si za tu situaciju..mada sam viđao često da zbog vodoinstalaterske "kučine" nema spoja između dva kraja cijevi između kojih je navedena kučina) , da FID ovako spojena bi bila dodatna zaštita na nulovanje, tu nema dvojbe..i nemojte više se sporiti oko toga....čovjek je koliko ja vidim objasnio da bi FID spojen onako kako je on rekao služio kao dodatna zaštita od previsokog dodirnog napona...i bez ikakve dvojbe je u pravu...

bradavicasta_svinja
06.01.2010., 06:30
Raskopaj!

nsimo se skroz razumjeli
3 etaže ,3 stana , priključak (trofazni) postoji samo na najdonjoj etaži (jednom stanu)gdje je dvožilna nulovana instalacija
2 gornja stana nisu spojena ali je instalacija uredna
hep bi trebao razdvojiti trofazni priključak na 3 samostalna monofazna , 2 gornja kata nisu sporna međutim zanima me može li na najdonjem katu ostati kako je bilo do sada znači nulovana instalacija (samo nebi bio trofazni priključak nego monofazni)
Jer fidovka ne treba meni što se meni stavlja nego kakvi su hepovi uvjeti
velik je problem razbijanje cijelog stana zbog nove instalacije

champ
06.01.2010., 09:17
hep bi trebao razdvojiti trofazni priključak na 3 samostalna monofazna

Ovako, instalaciju ti treba razdvojiti električar, i položiti tri nova priključna voda do mjesta na fasadi, gdje će biti ugađen KPMO s tri brojila.

Pošto se radi preinaci postojećeg priključka (plus dva nova), dobit ćeš od HEP-a EE suglasnost, u kojoj će ti pisati (između ostalog) i način zaštite. Apleriram na sve forumaše, zaboravite jednom napokon i konačno na nulovanje, i "vilozovsko-teorijske" rasprave, jer HEP takvu mjeru zaštite odavno ne uvažava. Možete se vi potrgati u objašnjavanju fizikalne slike ili vektorskog dijagrama djelovanja, ali propisi traže drugačije.

I čim idete dirati nešto u postojećoj instalaciji, HEP će od vas tražiti da imate izvedeno kućno uzemljenje plus zaštitni vodič.

nike321
06.01.2010., 10:35
Čovjek je vjerojatno i htio ban...mislim kako drukčije objasniti:)...ali u teoriji je ipak on u pravu a ne vi...naravno teorija je jedno a praksa drugo...dakle po kontroliranim uvjetima(pesek 1 u pravu si za tu situaciju..mada sam viđao često da zbog vodoinstalaterske "kučine" nema spoja između dva kraja cijevi između kojih je navedena kučina) , da FID ovako spojena bi bila dodatna zaštita na nulovanje, tu nema dvojbe..i nemojte više se sporiti oko toga....čovjek je koliko ja vidim objasnio da bi FID spojen onako kako je on rekao služio kao dodatna zaštita od previsokog dodirnog napona...i bez ikakve dvojbe je u pravu...

FID bi u njegovom slučaju služio kao ukras, kao prekidač i kao mogući problem!

Mario, ako je FID-ovka od 300mA montirana, kako ti kažeš, u svrhu zaštite od visokog napona dodira, onda to znači da na kučištu trošila NIKAD ne smije bit napon dodira viši od 50V.
U slučaju da osigurač ne izbaci (bez obzira iz kojeg razloga) ako se FID-ovka spoji na dvožilnu instalaciju nulovanu u utičnici, onda se strujni krug greške zatvara preko kučišta uređaja preko zaštitnog voda i u utičnici onda ide iz zaštitnog voda u nul vod. Onda nema rzlike između stuje koja je ušla i koja je izašla iz FID-ovke i ona ne reagira. Znači da je isti klinac bila ili ne bila u tom slučaju. Napon dodira viši od 50V je prisutan i dalje na kučištu uređaja.
Ako pak čovjek dođe i dotakne kučište, kroz njega može poteći struja viša od 30 mA što je isti klinac kao i da nema FID-ovke jer ta neće reagirat do 300mA a do tada si pokojan već 10-puta.
Kakva je to onda dodatna zaštita? Tebi je isto jel te zdimilo 100A ili 100mA. U oba slučaja si pokojni.

Zato prije davanja ocjena jeli se nešto može ili ne može radit treba dobro promislit. Svaka naprava na putu nule u nulovanoj instalaciji predstavlja opasnost po život u slučaju lošeg spoja nule i sl.
Jedina FID-ovka koja ima smisla u takvoj instalaciji je ona u utičnici ili na produžnom kabelu. Zato, jer priključeno trošilo ima odvojen zaštitni vod u svom kabelu NAKON FID-ovke.
AMEN!

nike321
06.01.2010., 10:37
nsimo se skroz razumjeli
3 etaže ,3 stana , priključak (trofazni) postoji samo na najdonjoj etaži (jednom stanu)gdje je dvožilna nulovana instalacija
2 gornja stana nisu spojena ali je instalacija uredna
hep bi trebao razdvojiti trofazni priključak na 3 samostalna monofazna , 2 gornja kata nisu sporna međutim zanima me može li na najdonjem katu ostati kako je bilo do sada znači nulovana instalacija (samo nebi bio trofazni priključak nego monofazni)
Jer fidovka ne treba meni što se meni stavlja nego kakvi su hepovi uvjeti
velik je problem razbijanje cijelog stana zbog nove instalacije

Eto, Champ ti je sve odgovorio!

nike321
06.01.2010., 12:16
zaštita uređajima diferencijalne struje u TN sustavima:
zaštitni uređaji diferencijalne struje kad se koriste u TN sustavima, mogu se koristiti samo u TN-S ili dijelu TN-C/S sustava gdje su neutralni i zaštitni vodič odvojeni – u TN-C sustavu gdje se koristi PEN vodič, nije moguća primjena zaštitnih uređaja diferencijalne struje

Slajd 63:

http://www.fer.hr/_download/repository/Za%C5%A1titne_mjere_od_previsokog_napona_dodira_re vII_07.ppt

Jeli možda FER nedovoljno kredibilna institucija za postavljanje ovakve konstatacije?

nike321
06.01.2010., 12:38
Zbog bolje zaštite ljudi, životinja i povećane sigurnosti od požara sve više se razvija i usavršava treća razina, odnosno dodatna zaštita. Riječ je o upotrebi takozvanih zaštitnih sklopki na diferencijalnu struju (strujna zaštitna sklopka, Fl sklopka, FID, RCCB, RCD). Dodatnu zaštitu ljudi i životinja nude samo zaštitne sklopke visoke osjetljivosti (30 mA ili manje). Zaštitne sklopke osjetljivosti 100 mA primjerene su za zaštitu od požara dok su zaštitne sklopke osjetljivosti 300 ili 500 mA primjerene za funkciju glavne zaštitne sklopke.

http://www.eti.si/files/userfiles/ETI_SLO/clanki/cro/GKE-1.pdf

Toliko o ugradnji FID-ovke od 300mA u svrhu zaštite od napona dodira.

Ovaj Forum.hr stvarno postaje opasan po život zahvaljujući brojnim "stručnjacima savjetnicima"!:horor:

Hazz
06.01.2010., 14:22
Ajd da se i ja dotaknem teme, vidim da je bilo vatreno ovdje, ako je instalacija poslje fida dvožilna, i ako je mašina nulovana, ma i ako nije, fid neče reagirat, jer je zbroj struja koje ulaze jednaka onima koje izlaze i fid miruje, fid bi u toj situaciji reagirao samo ako čovjek dodirne npr slavinu koja je uzemljena i kučište mašine, tada dio struje ode kroz čovjeka u zemlju, i ako je ta razlika dovoljna da izbaci fid on če izbaciti, al se fid nikad ne stavlja na dvožilnu izolaciju, jer ak probije faza na kučište, ona neče odreagirati, i ak čovjek stoji na pločicama ili onom gumenom tepihu, isto struja neide u zemlju, i fid miruje. Uostalom, za kupaonu i vlažne prostorije, ide fid od 30 mA, jer tih 300 ili čak 500 mA ljepo sprži čovjeka.

georgehrri
06.01.2010., 14:36
Ovako, instalaciju ti treba razdvojiti električar, i položiti tri nova priključna voda do mjesta na fasadi, gdje će biti ugađen KPMO s tri brojila.

Pošto se radi preinaci postojećeg priključka (plus dva nova), dobit ćeš od HEP-a EE suglasnost, u kojoj će ti pisati (između ostalog) i način zaštite. Apleriram na sve forumaše, zaboravite jednom napokon i konačno na nulovanje, i "vilozovsko-teorijske" rasprave, jer HEP takvu mjeru zaštite odavno ne uvažava. Možete se vi potrgati u objašnjavanju fizikalne slike ili vektorskog dijagrama djelovanja, ali propisi traže drugačije.

I čim idete dirati nešto u postojećoj instalaciji, HEP će od vas tražiti da imate izvedeno kućno uzemljenje plus zaštitni vodič.

TOČNO

Pravilnikom o tehničkim normativima za zaštitu niskonaponske mreže i pripadnimh transformatorskim stanica u članku 8 definira izjednačavanje potencijala (S.L: 13/78)
Pravilnikom o tehničkim nornativima za električne instalacije niskog napona u članku 126 i 127 definirana je zaštite od indirekinog i direknog dodira dijelova pod naponom koji propisuju HRN B 2.741 (JUS B2.741) kao obaveznu.
tko je pročitao dotične članke našao je i podatak da ukoliko se koristi ZDUS (FID) sa strujom graške 30mA mora biti instaliran i zaštitni vodić.

Svako izođenje nesukladne instalacije koje može prouzračiti opasnost po život i zdravlje podlježe i kaznenoj odgovornosti.
svako izvođenje radova na postojećoj instalaciji nakon ugradnje podlježe usaglašavanju iste sa novim propisima.
Ukoliko HEP ODS posumlja u neisparavnu instalaciji upozoriti će kupca sukadno članku 62 općih uvjeta za opskrbu električnom energijom da pribavi dokaze o ispravnosti instalacije , ukoliko se ne dokaže ispravost instalacije izvršiti će privremenu obustavu opskrbe električnom energijom.

Električna energija je poput vatre , dobar sluga ako njom dobro vladamo, ali loš gospodar ako ona vlada nama. Svaki napon iznad 50 V u električnim instalacijama je opasan napon.

Mario17
06.01.2010., 20:50
Da ne doljevam ulje na vatru..samo ću zaključiti u ono što sam 1 000 000 posto siguran a vi tarite i HEP koliko hoćete ja sam iz BiH..tako da kod nas ti zakoni ne vrijede ali principi da: 1-ako je 2 žilni dovod, a 3 žilna instalacija nakon FID-a , FID radi ko zmaj........2-ako je 2 žilni dovod a 2 žilna instalacija, FID nema funkciju u svim elementima koje ima kod 3 žilne instalacije sa zasebnim zaštitinim vodom, tj služi kao prekidač manje više...ali istina je i oglo je tu u pravu instalacija je i dalje nulovana preko FID-a kako je i bila(pročitajte mal pažljivije kako bi on to spojio) i bez FID-a a FID bi u određenim situacijama ipak mogao spasiti čovjeka u kojima osigurač ne bi...i točka

nike321
06.01.2010., 21:05
Da ne doljevam ulje na vatru..samo ću zaključiti u ono što sam 1 000 000 posto siguran a vi tarite i HEP koliko hoćete ja sam iz BiH..tako da kod nas ti zakoni ne vrijede ali principi da: 1-ako je 2 žilni dovod, a 3 žilna instalacija nakon FID-a , FID radi ko zmaj........2-ako je 2 žilni dovod a 2 žilna instalacija, FID nema funkciju u svim elementima koje ima kod 3 žilne instalacije sa zasebnim zaštitinim vodom, tj služi kao prekidač manje više...ali istina je i oglo je tu u pravu instalacija je i dalje nulovana preko FID-a kako je i bila(pročitajte mal pažljivije kako bi on to spojio) i bez FID-a a FID bi u određenim situacijama ipak mogao spasiti čovjeka u kojima osigurač ne bi...i točka

Sorry, ali navedi bar jednu u kojoj je to tako s FID-om od 300mA, pa da onda promjenim mišljenje na osnovu argumenta.

Mario17
07.01.2010., 00:24
Sorry, ali navedi bar jednu u kojoj je to tako s FID-om od 300mA, pa da onda promjenim mišljenje na osnovu argumenta.
Evo jedna pa da završimo s tim: dakle radi se o nulovanoj 2 žilnoj instalaciji, gdje nećemo o spajanju ..:ovako ako dođe do ispada nule..npr od strane HEP-a npr...napon će doći na kućište nulovanog aparata...pri dodiru čovjeka, taj napon sa kućišta će preko čovjeka doći u dodir sa zemljom i struja će poteći od tog nulovanog kućišta preko čovjeka prema zemlji...dakle šta će prije izbaciti osigurač od 16 A ili FID od 300mA...znam sad ćeš reć šta ako je izolirano ovako, onako, ako je proboj toliki da je struja od 50mA(koja također ubija) itd itd...kao što sam rekao i opet ću ponoviti..ovdje FID služi kao sklopka, ali ipak može zaštiti i nije naodmet...a ipak bi bila funkcionalna gotovo 100% ako bi od FID-a bila 3žilna instalacija, bez obzira na 2žilni dovod do FID-a...ovdje naravno govorimo o TN sustavima..i njihovim izvedenicama...nemoj samo molim te opet reći nije to tako...ili je ovako...naputak za korisnike da ne ispnem neodgovoran, ovdje se radilo o principima, dakle da shvatite kako radi FID, ovo zakonski i tehnički nije dozvoljeno ali ne znači da nije ispravno...FID bez zasebnog zašt.voda kroz koji bi išla struja greške nije teh.ispravno instaliran..eto jesi zadovoljan..ja sam govorio o principima kao i oglo čini mi se...ali nema veze ..dakle rezime: FID u 2 žilnoj instalaciji ispred sebe može(ne nužno) spasiti život...:top:

morskibar
08.01.2010., 06:06
Evo jedna pa da završimo s tim: dakle radi se o nulovanoj 2 žilnoj instalaciji, gdje nećemo o spajanju ..:ovako ako dođe do ispada nule..npr od strane HEP-a npr...napon će doći na kućište nulovanog aparata...pri dodiru čovjeka, taj napon sa kućišta će preko čovjeka doći u dodir sa zemljom i struja će poteći od tog nulovanog kućišta preko čovjeka prema zemlji...dakle šta će prije izbaciti osigurač od 16 A ili FID od 300mA...znam sad ćeš reć šta ako je izolirano ovako, onako, ako je proboj toliki da je struja od 50mA(koja također ubija) itd itd...kao što sam rekao i opet ću ponoviti..ovdje FID služi kao sklopka, ali ipak može zaštiti i nije naodmet...a ipak bi bila funkcionalna gotovo 100% ako bi od FID-a bila 3žilna instalacija, bez obzira na 2žilni dovod do FID-a...ovdje naravno govorimo o TN sustavima..i njihovim izvedenicama...nemoj samo molim te opet reći nije to tako...ili je ovako...naputak za korisnike da ne ispnem neodgovoran, ovdje se radilo o principima, dakle da shvatite kako radi FID, ovo zakonski i tehnički nije dozvoljeno ali ne znači da nije ispravno...FID bez zasebnog zašt.voda kroz koji bi išla struja greške nije teh.ispravno instaliran..eto jesi zadovoljan..ja sam govorio o principima kao i oglo čini mi se...ali nema veze ..dakle rezime: FID u 2 žilnoj instalaciji ispred sebe može(ne nužno) spasiti život...:top:

dakle, što se tiše FID-sklopke, ispred nje prema napajanju nije problem ako je instalacija izvedena samo sa fazom i nulom, no, prema potrošnji instalacija treba biti izvedena s tri vodiča kako bi sklopka funkcionirala (u ovom se slučaju isperd FID-sklopke vrši spajanje nule i zaštitnog uzemljenja).....inače ovo je gradivo srednje škole dakle nije raketna znanost....:ne zna:

georgehrri
10.01.2010., 20:09

preuzeti savezni pravilnici (instalacije , dalekovodi , postrojenja iznad 1000V, pogon i održavanje ee postrojenja, transformatorske stanice i NNmreže , zaštitana na radu pri korištenju el energije ) koji važe u Hrvatskoj važe i u BIH, provjeri u nadležnoj kantonalnoj inspekciji koja nadzire propise iz područja elektroenergetike ( kantonalna inspekcija je nadležna za distribuciju el. enrgije odnosno od instalacija NN do 20kV i 4,5 MW instalirane snage postrojenja) .

nike321
11.01.2010., 00:26
preuzeti savezni pravilnici (instalacije , dalekovodi , postrojenja iznad 1000V, pogon i održavanje ee postrojenja, transformatorske stanice i NNmreže , zaštitana na radu pri korištenju el energije ) koji važe u Hrvatskoj važe i u BIH, provjeri u nadležnoj kantonalnoj inspekciji koja nadzire propise iz područja elektroenergetike ( kantonalna inspekcija je nadležna za distribuciju el. enrgije odnosno od instalacija NN do 20kV i 4,5 MW instalirane snage postrojenja) .

Nije ovde prića o pravilima nego o tome što pojedini "električari" smatraju da je u redu ili nije u redu. Pa tako i to što neki misle da je sasvim u redu na nulovanoj mreži stavit FID-ovku bez trečeg voda (zštitni vod) koja može i ne mora imat kontakt nule u kurcu, i u isto vrijeme pustit fazu na trošilo i još onda da glumi nekakvu "sklopku" koja izbacuje u nekontroliranim i nepoznatim situacijama/uvjetima. Ili pjednostavljeno rečenio, Koji če meni K sklopka koja ne izbaci kad je meni napon dodira veći od 50V ili je struja veća od 25-30 mA.

georgehrri
13.01.2010., 14:22
Tehnički propis za niskonaponske električne instalacije NN br.5/2010 od 11.01.2010.
članak 37 dana 31. prosinca 2010 na električne instalacije prestaju se primjenjivati Pravilnik o tehničkimnormativima za električne instalacije niskog napona

Konačno

sist
15.01.2010., 20:57
Svaki električar koji spoji FID sklopku na gore navedeni način može se nadati kaznenom progonu zbog ubojstva iz nehaja, naravno, pod uslovom da FID uopće uspije ostati uključena poslje ovakvog spajanja.

m111
15.01.2010., 22:30
koliko se nadmudrujete zbog fidovih sklopki..svaki pravi elektricar zna kako se ona spaja i kako funkcionira..na kraju krajeva,ona se moze ispitati,dali drzi i dali iskljuciva u datom trenutku.prema tome,tu ne vidim nista sporno..

oglo ćulibrk
17.01.2010., 07:53
koliko se nadmudrujete zbog fidovih sklopki..svaki pravi elektricar zna kako se ona spaja i kako funkcionira..na kraju krajeva,ona se moze ispitati,dali drzi i dali iskljuciva u datom trenutku.prema tome,tu ne vidim nista sporno..

Gledaj problem je u tome što mnogi ovdje nemaju "real life" pa tako ni pojma o praktičnim stvarima...slažem se u potpunosti FID se TESTIRA i vidi se dali radi ili ne...a ovi silni teoretičari nek popuju koliko ih god volja za mene nemaju pojma...sad kad bi im ja rekao kako se sve spaja i šta sam sve viđao sasuli bi rafalnu paljbu po meni ...pa bi ja opet dobio ban...nema smisla, samo vi radite po PS-u i nemojte dirati u stare instalacije...U BiH bi umrli od gladi kad bi živili samo od elektroinstalacija...
OSNOVNO: FID mjeri delta I struje, dakle razliku između izlazno/ulaznih struja kroz fazu i nulu...i testiranje putem jedne obične sijalice koja bi davala struju "curenja" u zadanoj diferenciji između recimo faze i uzemljenja je najjednostavnije...itd da ne ulazimo u detalje...da se vidi da "pojednci" nemaju pojma o elektroinstalacijama vidi se i na ovoj temi...ja sam samo rekao da bi FID na 2-žilnoj instalaciji smontirana onako kako sam ja rekao možda spasila život nekome u situacijama kad napon dođe na kućište aparata, onda kad osigurač od npr 16A ni u ludilu ne bi izbacio(npr bojler probija na grijači i "curi" samo nekih 40mA)...i ništa više...nikada nisam rekao da je to PS-u...nije po PS-u da je presjednik komunjara i ateist a 95% Vas se deklarira kao vjernici..ali to je tema za neku drugu stranicu foruma...TOLIKO OD MENE..JA SE VIŠE NE JAVLJAM NA OVU TEMU...NA SUDU BIH JA VAS DOBIO GARANTIRANO VEZANO UZ ISPRAVNOST MOJIH TEORIJA:..koje se kako netko reče uče u I srednje...pozzz

nike321
17.01.2010., 09:32
..a ovi silni teoretičari nek popuju koliko ih god volja za mene nemaju pojma...sad kad bi im ja rekao kako se sve spaja i šta sam sve viđao sasuli bi rafalnu paljbu po meni ..

Već je rećeno kako se spaja ako ti je stalo do FID-ovke i njene zaštite! Ako je instalacija izvedena dvožilno, postoji monofazna FID za šuko utičnicu iz koje onda ide TROŽILNI kabel na električnu opremu.
:amen:

Hazz
17.01.2010., 12:08
šta ta fid sklopka dela problema, ja se slažem s oglo ćulibrkom. Fid kao što je on rekao mjeri struju koja ulazi i struju koja izlazi i sad ako ulazi 10A, a izlazi nekih 9.970 A to je 30 mA razlike, i ako je fid spojen na trožilnu instalaciju tih 30 mA ode kroz uzemljenje i ako je fid za 30 mA on če isključit instalaciju. To je normalno spajanje fida, e sad, zake se ja sa oglo ćulibrkom slažem u vezi dvožilne instalacije, makar ja smatram da se to nesmije radit jer onda žali novaca koji ste dali za fid kad mu nema svrhe. Mašina je nulovana poslje fida, i sad probije faza na kučište i mašina vuče ajmo reč 10 A jer grijač dela, bla, bla, bla. i sad struja koja ulazi je 10A i struja koja izlazi je isto 10 A jer ona struja koja je probila na kučište odlazi u nulu prije fida i on miruje, a sad neko se primi za kučište i tada potekne neka struje preko njega u zemlju, i više nemamo 10 A ulaz i 10 A izlaz nego imamo neku razliku. I ako ona iznosi 30 mA, fid iskače, pa makar to bila dvožilna instalacija. E sad zake se to ne dela, pa zato što otpor uzemljenja iznoci cca 1-2 oma i prije bu tu potekla struja dovoljna da izbaci fid, dok ovak mora savladat otpor čovjeka i poda, tak da može iznositi oko 20-25 mA što je opet dovoljno da ubije čovjeka.

oglo ćulibrk
17.01.2010., 13:21
šta ta fid sklopka dela problema, ja se slažem s oglo ćulibrkom. Fid kao što je on rekao mjeri struju koja ulazi i struju koja izlazi i sad ako ulazi 10A, a izlazi nekih 9.970 A to je 30 mA razlike, i ako je fid spojen na trožilnu instalaciju tih 30 mA ode kroz uzemljenje i ako je fid za 30 mA on če isključit instalaciju. To je normalno spajanje fida, e sad, zake se ja sa oglo ćulibrkom slažem u vezi dvožilne instalacije, makar ja smatram da se to nesmije radit jer onda žali novaca koji ste dali za fid kad mu nema svrhe. Mašina je nulovana poslje fida, i sad probije faza na kučište i mašina vuče ajmo reč 10 A jer grijač dela, bla, bla, bla. i sad struja koja ulazi je 10A i struja koja izlazi je isto 10 A jer ona struja koja je probila na kučište odlazi u nulu prije fida i on miruje, a sad neko se primi za kučište i tada potekne neka struje preko njega u zemlju, i više nemamo 10 A ulaz i 10 A izlaz nego imamo neku razliku. I ako ona iznosi 30 mA, fid iskače, pa makar to bila dvožilna instalacija. E sad zake se to ne dela, pa zato što otpor uzemljenja iznoci cca 1-2 oma i prije bu tu potekla struja dovoljna da izbaci fid, dok ovak mora savladat otpor čovjeka i poda, tak da može iznositi oko 20-25 mA što je opet dovoljno da ubije čovjeka.

:klap: ajde fala bogu jedan čovjek koji je razumio šta sam ja htio reći...NARAVNO DA FID NA DVOŽILNU INSTALACIJU NE IDE..NITI JE PO PS-u...ALI MOŽE SPASITI ŽIVOT TAMO GDJE OSIGURAČ NEMOŽE..A OPET NE SMETA OSIGURAČU DA OBAVLJA SVOJ POSAO KAO DA FID-a NEMA...HAZZ HVALA TI na pametnom komentaru ...nadam se da se više neće potezati pera ovi "knjiški" moljci (valjda me ne bu kaznili i za ovo admini:confused: ) i raspravljat više o ovome..za mene je ovo završena tema:amen:

Hazz
17.01.2010., 20:00
Nadam se i ja da je sada sve razjašnjeno, al svatko ko poznaje princip rada FID sklopke je mogao ovo zaključit, al se ljudima neda promozgat, oni čuli da to tak neide i to je to, to tak ne dela.

rpodnar
27.01.2010., 18:43
Dragi korisnici ovog foruma i ove teme... Molio bih vas da se pustite struje ako ne razumijete što radite... radije platite nekom električaru da naravi posao, zbog kojeg bi vi mogli poginut (zbog vas nije problem, što se petljate gdje vam nije mjesto) ili nedaj Bože netko drugi. on će napravit posao u koji se razumije i na kraju će svi biti sretni i zadovoljni. da se mene pita zabranio bih tiskanje knjiga u kojima se objašnjava rad sa strujom ili rad u nekim drugim poslovima. da svi znaju sve radit nebi trebali ići u škole i mučit se na poslu skupljajuči godinama znanje i iskustvo. zato još jednom OSTAVITE SE ONOGA ŠTO NIJE VAŠ POSAO!!!!!!!!!!!!!!!

S poštovanjem, elektroinstalater s iskustvom.

Hazz
27.01.2010., 19:55
ah, neki možda nemaju novaca za električara, pa onda sami probaju napraviti, makar se slažem s tobom,po zanimanju sam elektrotehničar i znam da struja nije za igru, vidio sam slučajeva di su ljudi poginuli od motora za vešmašinu, razlog, oni misle da motor može raditi po 12 sati bez prestanka pa ga stavljaju na ražnje i takve stvari, pa ljepo pregori izolacija i dode struja na kučište, a pošto zemu neki kabel koji nema uzemljenje i ljepo dotakne kučište i pogine jer stoji bos na zemlji.

ssm
28.01.2010., 09:13
ah, neki možda nemaju novaca za električara, pa onda sami probaju napraviti, makar se slažem s tobom,po zanimanju sam elektrotehničar i znam da struja nije za igru, vidio sam slučajeva di su ljudi poginuli od motora za vešmašinu, razlog, oni misle da motor može raditi po 12 sati bez prestanka pa ga stavljaju na ražnje i takve stvari, pa ljepo pregori izolacija i dode struja na kučište, a pošto zemu neki kabel koji nema uzemljenje i ljepo dotakne kučište i pogine jer stoji bos na zemlji.

".... ma kako ne bi mogo ražanj na dvožilni kabal, vidijo ja kod susjeda da flekserca ima samo dvi žice....je...o ga ti... aj spajaj i ne filozofiraj...."

sorry bilo je jače od mene... ali eto stalno se ovdje ponavlja priča a glas razuma i struke ne dolazi do izražaja....

nike321
28.01.2010., 10:47

Da ti nisi sam sebi malo kontradiktoran?

Nadam se i ja da je sada sve razjašnjeno, al svatko ko poznaje princip rada FID sklopke je mogao ovo zaključit, al se ljudima neda promozgat, oni čuli da to tak neide i to je to, to tak ne dela.

Niskija
28.01.2010., 15:50
Ljudi, vjerovatno nisam na pravom mjestu, al uputite me pliz. Stvar je ova: dedu ulovili da krade struju (spojio neki radijator na struju) uglavnom mu cviknuli od kuće na 2 m kabl kad je otišao od kuće. Otišao u HEP u ZG gdje su ga poslali da ode na svoju elektru po neki zapisnik ili da odmah plati 45.000 Kn pa će mu uključiti struju. Našao on zapisnik, nitko mu nezna ništa reći na Elektri, a šalteraš kaže da ne smije zvati šefa (iako neznam imali kakve vajde zvati šefa) Uglavnom, cifra je nevjerovatna - za te pare bi potrošio tu struju za 10 godina, možda. No kako god, ima li itko kakvog iskustva s tim, mislim, nemam tu lovu da platim, a nema ni on...kako su oni to procijenili? Kaj da se radi? Upomoć!

nike321
28.01.2010., 16:12
Ljudi, vjerovatno nisam na pravom mjestu, al uputite me pliz. Stvar je ova: dedu ulovili da krade struju (spojio neki radijator na struju) uglavnom mu cviknuli od kuće na 2 m kabl kad je otišao od kuće. Otišao u HEP u ZG gdje su ga poslali da ode na svoju elektru po neki zapisnik ili da odmah plati 45.000 Kn pa će mu uključiti struju. Našao on zapisnik, nitko mu nezna ništa reći na Elektri, a šalteraš kaže da ne smije zvati šefa (iako neznam imali kakve vajde zvati šefa) Uglavnom, cifra je nevjerovatna - za te pare bi potrošio tu struju za 10 godina, možda. No kako god, ima li itko kakvog iskustva s tim, mislim, nemam tu lovu da platim, a nema ni on...kako su oni to procijenili? Kaj da se radi? Upomoć!

Neka deda pakuje prnje za u zatvor.
Čaša za dentjeru, papuće, češalj, jednokratne britvice itd...

P.S. Nije zajebancija! Napokon je i ta krađa postala stvarno krađa. Ako su bili i poslali zapisnik, stvar je predana policiji i u postupku je kao i svaka druga krađa. Počni skupljat pare kako deda ne bi gulio.

georgehrri
29.01.2010., 10:00
Neka deda pakuje prnje za u zatvor.
Čaša za dentjeru, papuće, češalj, jednokratne britvice itd...

P.S. Nije zajebancija! Napokon je i ta krađa postala stvarno krađa. Ako su bili i poslali zapisnik, stvar je predana policiji i u postupku je kao i svaka druga krađa. Počni skupljat pare kako deda ne bi gulio.

Postoje opći uvjeti za opskrbu električnom energijom i HEP ov pravilnik za neovlaštenu potrošnju. U nima sve lijepo piše i možr se lako doći do cifre.

Rješenje platiti dug i prekršajni nalog od suca za prekršaje. struju ne uključuju dok se ne namiri dug ili ugovorno dogovori plačanje u obrocima.
Počni skupljat pare kako deda ne bi gulio.

rpodnar
29.01.2010., 15:13
".... ma kako ne bi mogo ražanj na dvožilni kabal, vidijo ja kod susjeda da flekserca ima samo dvi žice....je...o ga ti... aj spajaj i ne filozofiraj...."

sorry bilo je jače od mene... ali eto stalno se ovdje ponavlja priča a glas razuma i struke ne dolazi do izražaja....

dragi ssm. kućište od flekserice je naravljeno od plastike koja sama po sebi ne vodi struju tako da ne treba uzemljenje. nasuprot tomu uređaji kolji imaju metalmo kućište trebaju uzemljenje. neću dalje dužit. držim se još onoga ne diraj ono u čega se ne razumiješ (Sigirno će poslije biti mrtvih)

georgehrri
29.01.2010., 16:55
[QUOTE=ssm;24754864]".... ma kako ne bi mogo ražanj na dvožilni kabal, vidijo ja kod susjeda da flekserca ima samo dvi žice....je...o ga ti... aj spajaj i ne filozofiraj...."

Dvostruko štićeni uređaj ili klasa II sam uređaj je tako konstrukcijski izveden da ne predstavlja opasnost ako nije oštečeno kučište i propisno označen sa dva kvadrata jedan u drugome na naljepnici ili kućištu.

Hazz
31.01.2010., 11:12
@ssm, mislim da su ti drugi objasnili zake ide trožilni kabel na takve stvari. Jer da se mogu tak stvari spajat pa kaj bi se ljudi sa uzemljenjem mučili.

ssm
01.02.2010., 07:43
Sorry ekipa, očito se nisam najjasnije izrazio. Htio sam zapravo "citirati" način rješavanja strujnih problema na ovim prostorima koji nužno dovodi no teških posljedica. Neki će se sjetiti Mikija i sličnih....

Eto, veseli me da se glas razuma i struke ipak čuje

rpodnar
02.02.2010., 14:56
Sorry ekipa, očito se nisam najjasnije izrazio. Htio sam zapravo "citirati" način rješavanja strujnih problema na ovim prostorima koji nužno dovodi no teških posljedica. Neki će se sjetiti Mikija i sličnih....

Eto, veseli me da se glas razuma i struke ipak čuje

neželim da ispadne da samo serem i da po nekom pljujem. ali radim tolike godine s strujom imam iskustva a još uvijek neznam niti dio toga. jednostavno nije uredi ili još bolje nije normalno da se nekom lajiku, koji nezna niti kojom se bojom što označava, objašnjava spajanje razvodnih kutija, fidki a da ne pričam o nečemu mnogo kompliciranijem. zato ostavite se onoga što ne razumijete. hvala:)

ssm
03.02.2010., 08:25
neželim da ispadne da samo serem i da po nekom pljujem. ali radim tolike godine s strujom imam iskustva a još uvijek neznam niti dio toga. jednostavno nije uredi ili još bolje nije normalno da se nekom lajiku, koji nezna niti kojom se bojom što označava, objašnjava spajanje razvodnih kutija, fidki a da ne pričam o nečemu mnogo kompliciranijem. zato ostavite se onoga što ne razumijete. hvala:)

Nisam siguran da li sad ovo ide samo mene ili je općenito, ali svejedno, mislim da sam krivo shvaćen. Jednom davno stao sam u obranu jednog forumaša tvrdeći da veliki dio problema u komunikaciji ovdje dolazi iz tog razloga što se postovi ne čitaju pažiljivo i sa razumijevanjem pa se onda citira jedan drugog u nedogled i svađa u stilu moj tata je jači od tvog tate, tko je imao kojeg profesora na faksu , citiraju se Kichoffovi zakoni i da ne spominjem dalje.....

Moj inicijalni post je bio pokušaj (zato jest u navodnicima) dočaravanja LOŠEG načina na koji se kod nas rješavaju problemi sa strujom, a jedan od likova koji je to tako radio (loše) je bio i stanoviti Miki čijih se postova neki ovdje sjećaju .

Hvala svima koji ovdje uporno upozoravaju da je igranje sa strujom često smrtonosno.

EOD.

Hazz
04.02.2010., 11:54
evo sad sam skužio na kaj si ti mslio, vidim da je došlo do nesporazuma. Ja mislio da si ti još jedan od mnogih lumena koji izmišljavaju svoje zakone elektrotehnike. Sry

ssm
05.02.2010., 11:03
evo sad sam skužio na kaj si ti mslio, vidim da je došlo do nesporazuma. Ja mislio da si ti još jedan od mnogih lumena koji izmišljavaju svoje zakone elektrotehnike. Sry

No problem...

Romeo20
01.04.2010., 20:45
Forumaši, pomozite!

Upravo sam otkrio da mi je "majstor" položio kabele za jaku struju i slabu (telefon, antenski kabel) zajedno bez razmaka.
Smije li jaka i slaba struja ići zajedno? Kakve mogu biti posljedice?
Još nije napravljena izrada zidova tako da se može još ispraviti ako je ovo pogrešno?

Unaprijed zahvaljujem!

Mazarin
01.04.2010., 20:52
ak je kablovinje u istoj cijevi onda to treba vaditi van.
Ako je cijev do cijevi, nebi trebalo tako ići, no na malim dužinama neće biti smetnji......malo je sve ispod 20 metara.....

Romeo20
01.04.2010., 21:14
ak je kablovinje u istoj cijevi onda to treba vaditi van.
Ako je cijev do cijevi, nebi trebalo tako ići, no na malim dužinama neće biti smetnji......malo je sve ispod 20 metara.....

Nema cijevi, kablovi su prčvršćeni na zid jedan do drugoga. Sve se bojim da ne bi imao poslije problema zbog ovoga.

Mazarin
01.04.2010., 21:21
natjeraj ga da skida to, i položi prvo cijevi.....

sinke_28
01.04.2010., 21:35
mjenjaj majstora

Romeo20
01.04.2010., 21:48
natjeraj ga da skida to, i položi prvo cijevi.....

Misliš na "bužir" pa kroz njega provlačit kablove? Koliko je potrebno odmaknuti jaku struju od slabe?

CottonEyeJoe
02.04.2010., 09:43
ja imam 220v za napajanje za tv, u jednom bužiru, tichino 16mm, a u drugom antenski kabel, i bužizi su jedan do drugoga, i evo nikad problema...nikakve smetnje...

Romeo20
02.04.2010., 09:57
ja imam 220v za napajanje za tv, u jednom bužiru, tichino 16mm, a u drugom antenski kabel, i bužizi su jedan do drugoga, i evo nikad problema...nikakve smetnje...

Hvala na odgovoru!
Više se bojim da će mi struja ometati telefon i internet.

Molio bih i druge koji imaju iskustva da mi kažu svoje mišljenje. Hvala!

sfar
02.04.2010., 11:44
tehnika je napredovala i na neke velike udalčjenosti ne bi imao problema jer danas svaki aparat u sebi ima ugrađenu blokadu za smetnje.

Mazarin
02.04.2010., 12:12
Hvala na odgovoru!
Više se bojim da će mi struja ometati telefon i internet.

Molio bih i druge koji imaju iskustva da mi kažu svoje mišljenje. Hvala!

neće, ako koristiš UTP i za telefon.
Naime on je tako motan u plaštu da eliminira smetnje.
Po nekakvim standardima, najveća dopuštena dužina UTP kabela, koji može biti položena kraj 220V, je 18 m.Odnosno onda je garantirano da nebude smetnji.....

samo kablovi moraju biti u bužiru.

Romeo20
02.04.2010., 17:38
Hvala na odgovoru!
Kod mene su obični telefonski kablovi (4 žice) i utičnice su povezane u seriju. Telefonski kabel u bužiru ide od kutije u prizemlju na 2. kat uz glavni strujni kabel koji nije u bužiru (15-20 m). U stanu nijedno kablo nije u bužiru a slaba i jaka struja su jedna do druge.
Sutra mi dolazi majstor pa sam u dilemi šta napraviti sa telefonskim i antenskim razvodima? Pretpostavljam da će on reći da je to uredu da ne treba ispravljati.

GlupiNick
02.04.2010., 18:00
50Hz je premalo da bi ti stvaralo ozbiljnije smetnje.

my_name
02.04.2010., 23:17
Nema cijevi, kablovi su prčvršćeni na zid jedan do drugoga. Sve se bojim da ne bi imao poslije problema zbog ovoga.

Cek, radi se o ozbukanom zidu il ce se tak zid zbukati?
Ako ti je majstor stavio UTP i antenski kabel bez cijevi pod zbuku zaljepi mu lopatu po ledjima i otjeraj ga u PM..i nadji pravog majstora!
Ako je zid vec gotov i kablovi su zakuckani na zidu onda ajd....
Jos nesto, pripazi kakv je antenski kabel postavio jer ako je RG6 mjenjaj ga jer ce vremanom pocet zahebavat, postane zvakasti i gubi neka svojstva pa satelit ne radi bas naj...
Pozz

Romeo20
03.04.2010., 19:02
Cek, radi se o ozbukanom zidu il ce se tak zid zbukati?
Ako ti je majstor stavio UTP i antenski kabel bez cijevi pod zbuku zaljepi mu lopatu po ledjima i otjeraj ga u PM..i nadji pravog majstora!
Ako je zid vec gotov i kablovi su zakuckani na zidu onda ajd....
Jos nesto, pripazi kakv je antenski kabel postavio jer ako je RG6 mjenjaj ga jer ce vremanom pocet zahebavat, postane zvakasti i gubi neka svojstva pa satelit ne radi bas naj...
Pozz

Zid će se tek žbukati. Zašto bi ga trebalo stavljati u bužir ako je dovoljno odmaknuta jaka i slaba struja?

koka36
03.04.2010., 21:30
Zid će se tek žbukati. Zašto bi ga trebalo stavljati u bužir ako je dovoljno odmaknuta jaka i slaba struja?

Da možeš mjenjati instalacije bez štemanja zida, za 5-6 godina TV , internet i ostalo bu išlo kroz optičke kablove pa je lakše kablove provuči kroz cjev nego štemati zidove....

Mazarin
04.04.2010., 07:16
ako ti ovo nije dovoljan argument, evo ti jedan bolji...

Naime PGP u zidu i može proći zbog svoga plašta ili po naški izolacije.

Ali telefonski ili antenski ne prolazi. Pogotovo ne UTP.
Što zbog mehaničkih svojstava, što zbog osjetljivosti na vlagu.
Oni moraju obavezno biti u bužiru.
I to svaki kabel u svojem bužiru, po mogućnosti da nije bužir 11.
Znam, znam, znam, u starim zgradama se obično šarafcigerom u štema žbuka, pa se gipsa UTP ili antenski, ali to su suhi zidovi već nekoliko desetljeća.
A na ovu tvoju instalaciju dolazi žbuka, priučeni zidari kojima je osnovni alat čekić i čavao, i nikako ti ne preporučujem da to tako ostaviš......

Romeo20
04.04.2010., 16:55
Hvala vam na odgovorima.

Ipak će ostati svi kablovi bez bužira. Jedino je ponovno vođen telefonski kabel koji je sad odmaknut od struje i on je u bužiru do ulaza u stan. Dalje ide po zidovima bez bužira jer bi s bužirom previše izlazio pa bi ga trebalo uštemavat.
Na ovo ide ručno žbukanje.

karabaja16v
04.04.2010., 19:26
ovak ne bi nikad nikome izvodio instalaciju a i neću izvodit.loše i nekvalitetno.PGP može pod žbuku,slabostrujni nikako-u samom startu postoji mogučnost da ih oštete.još kad dodaš da su utičnice povezane:(.sve skupa laku noć

Gjuro4
05.04.2010., 06:28
Pozdrav!
Imam nekoliko pitanja u svezi glede električnih instalacija,pa bih htio da mi ih netko pobliže pojasni. Kao prvo,zanima me redosljed spajanja glavnog vodiča sa kuće prema rzv.ormaru. Koliko znam,trebalo bi ići ovako: sa pancera(ako postoji)na brojilo,pa na fidovku,te na osigurače i dalje na trošila. Da li je to točno? 2.pitanje:znam kako ide spajanje faze na rastalne osigurače(na prvi dolazi faza,a onda na ostale se izvlači brika). Da li se tako i spajaju automatski osigurači? Te me zanima kakav se presjek žice koristi za brike? Po mojim saznanjima ide 6mm2. Također me zanima kakve osigurače staviti ako imam pećnicu i suđericu,te bojler i perilicu rublja? Neću se ja igrati sa strujom,nego bih htio za nekoliko informacija biti pametniji. Unaprijed hvala!

Mazarin
05.04.2010., 07:53
redoslijed je točan, uz dvije dopune.
Pancir mora postojati, i prije FID ide na limitator.
Ali to nije tvoja briga, to spaja ionako HEP.
Za automatske osigurače postoji bakrena sabirnica, 10 mm2, ili 16 mm2 ili veća.
Automatski osigurači ne bi se smjeli brikati žicama.
Sabirnica ti je po metru cca 100 kuna.
suđerica može na 10A, kao i perilica rublja, no uobičajeno se stavlja 16A.
isto vrijedi i za pećnicu.
Govorim napamet jer neznam kakva je pečnica, ali ako je neki standard 16A bi trebalo biti dosta.....

Mazarin
05.04.2010., 07:56
Povlačim sve što sam ovdje rekao.
Mislim, koliko moraš biti naivan, da te šlosar uvjeri kako se ne treba uštemavati instalacija po kući.
uopće neću pisati zašto, jer kad netko dođe po savjet, a onda ne posluša, ja mu nemam što više za reči.
osim pitanja gdje samo nađete ovakve meštre?

sfar
05.04.2010., 10:18
Vodić PF ili P 6mm2 od pancera do limitatora i od limitatora do FID sklopke , dalje kako je Mazarin opisao.

chicony01
05.04.2010., 14:39
možda mu je skupo bilo platit štemanje

DonF
05.04.2010., 20:09
Naime u jednom djelu instalacije mi se pojavljuje tzv. parazitna struja odnosno proboj napona među vodičima.
U dijelu koji vodi do prekidaca (6m 3x1,5mm) javlja se navedeni efekt tako da se kad je prekidac iskljucen na povratu faze javlja izmjenični napon do 20ak volti (mjerno mjesto B). To dovodi do toga da mi LED žarulje lagano svjetle kad su isključene. Vršio sam razne kombinacije kabela i ustanovio da što je dužina kabela (d) duža to je neželjeni napon koji se pojavljuje veći. Čak sam izvadio kabele iz prvog sloja izolacije (oko 1m kabela) i mjerio sa FLUKEom i vidio da se napon mijenja kad približavam/udaljujem kabele jedan od drugog (r).

Kako riješiti takav problem, bez mjenjanja instalacija sa boljom izolacijom?

http://j.imagehost.org/0809/parazitna_struja.jpg

Zvon
05.04.2010., 21:18
Spoji blok-kondenzator od 1uF/500V u seriji sa 100Ohma 2W otpornikom paralelno (kao točka B) "žarulji" i probaj onda.
Nije možda do izolacije, već do kapaciteta kabela.

nike321
06.04.2010., 08:29
Kako riješiti takav problem, bez mjenjanja instalacija sa boljom izolacijom?

Čisto sumnjam da je problem u izolaciji. Ide li uz taj kabel od razvodne ploće do lampe još nekakav kabel? Meni to izgleda kao indukcija.
Možeš to provjerit tako da nadžbukno postaviš probni kabel do te lampe (zaljepiš kabel na zid pomuću krep trake) istom trasom kojom ide i kabel podžbukno i priključiš LED lampu na njega, a drugi kraj kabela ostavi u zraku nespojen. Ako imaš indukciju onda će se dešavati isto da ti svijetle LED diode bez obzira što kabel nije nigdje priključen na napajanje. Ako spojiš drugi kraj kabela ukratko trebaju prestat svijetlit.
U slučaju da je to tako, rješenje ti je već dao Zvon.

DonF
06.04.2010., 08:40
Čisto sumnjam da je problem u izolaciji. Ide li uz taj dio od razvodne kutije do lampe još nekakav kabel? Meni to izgleda kao indukcija.

Ide i to vise kabela. Naime, radi se o potkrovlju u kojem sam sve instalacije vukao iznad spustenog stropa, tako da je dosta kabela koji su u blizini.

Da li bi se problem rijesio ako bi uzemljio trecu zicu (uzemljenje) pa da preko nje ide taj parazitni napon van.

nike321
06.04.2010., 09:08
Da li bi se problem rijesio ako bi uzemljio trecu zicu (uzemljenje) pa da preko nje ide taj parazitni napon van.

Editirao sam post dok si ti odgovarao pa pogledaj opet!

Mazarin
06.04.2010., 09:16
Ide i to vise kabela. Naime, radi se o potkrovlju u kojem sam sve instalacije vukao iznad spustenog stropa, tako da je dosta kabela koji su u blizini.

ako je original armatura, trebao bi uzemljiti na treću žicu.
Naime bolji proizvođači imaju filter za te pojave.
I dobro ti vele to je indukcija, i taj problem imaš na LED armaturama, ali i nekim štednim žaruljama......

DonF
06.04.2010., 18:11
Uzemljenje trece zice nazalost ne pomaze. Odnosno, pomaze donekle jer smanji napon za 2V ali to je nedovoljno jer LEDice i dalje svjetle.

Sta sad?!

Mazarin
06.04.2010., 18:17
Jesi probao ono kaj ti je zvon rekao? Kakav je prekidač odnosno imali tinjalicu? Jel dimer možda? Ak ti ništ od ovog ne igra moraš biti ziher da prekidaš fazu. Ako je i to OK onda ti treba prekidač koji će prekidati i nulu i fazu. Za neke lampe se traži baš takav prekidač. Vjerujem da ti nula ima neki potencial pa ti se javlja inducirani napon. A za dovođenje nule u red ne pomaže forum. Ovo kaj ti je rekao Zvon ti je najeftinije rješenje.

koka36
06.04.2010., 20:09
Uzemljenje trece zice nazalost ne pomaze. Odnosno, pomaze donekle jer smanji napon za 2V ali to je nedovoljno jer LEDice i dalje svjetle.

Sta sad?!

Jel možeš bar približno odrediti šta ti je još u tom strujnom krugu, možda kakav motor ili nešto slično. Dakle šta je još od trošila spojeno na tu nulu...

Gjuro4
07.04.2010., 09:27
Pozdrav!
Molio bih da mi netko objasni sapajanje 4-polne fidovke(jednofazna struja).
Unaprijed hvala!

nike321
07.04.2010., 09:36
Ako odspojiš taj kabel u razvodnoj ploći potpuno i ostaviš žice u zraku a LED-ovi i dalje svijetle, onda je definitivno indukcija od susjednih kabela (u što ne sumnjam).

nike321
07.04.2010., 09:41
Pozdrav!
Molio bih da mi netko objasni sapajanje 4-polne fidovke(jednofazna struja).
Unaprijed hvala!

4 polna ne ide na monofaznu struju! Ako je elektrodistibuter u ploči s brojilom trofaznu mrežu prespojio u monofaznu ali s tri dovoda iste faze onda možeš spojit 4-polnu FID-ovku kao da je trofazna.
Ako ti treba objašnjenje kako se FID-ovka spaja onda nisi kvalificiran da se igraš sa stujom koja ima tendenciju prema ubijanju neznalica.

Mazarin
07.04.2010., 10:31
veliš neznalica, jel?
A sad lijepo sa argumentima kaži zašto 4 polna FID sklopka ne ide na jednofaznu struju.
Razlog, što se događa, i tako ukratko....

nike321
07.04.2010., 10:38
veliš neznalica, jel?
A sad lijepo sa argumentima kaži zašto 4 polna FID sklopka ne ide na jednofaznu struju.
Razlog, što se događa, i tako ukratko....

Pa vidiš da sam napisao dalje u tekstu da može. Nema nikakvog problema u funkcioniranju.
A zašto bi stavljao 4-polnu kada dolazi samo nula i jedna faza?
Šta je tebi FID neki fetiš?:D

Mazarin
07.04.2010., 10:45
4 polna ne ide na monofaznu struju! .

dakle ovo si napisao, nije mi jasno zašto moraju biti tri žice.
imaš li neko logično objašnjenje?

nike321
07.04.2010., 10:58
dakle ovo si napisao, nije mi jasno zašto moraju biti tri žice.
imaš li neko logično objašnjenje?

Ne moraju! Svejedno je, jedna ili dvi ili tri.
Poanta je da nema potrebe koristit 4-polnu FID-ovku na monofaznoj instalaciji. Međutim, netko može ponovo koristit 3-faznu struju jednog dana pa onda ne treba ništa mijenjat ako ugradi 4-polnu FID-ovku . Obe će funkcionirati jednako na monofaznoj instalaciji bez obzira na broj polova i kako se oni spojili na FID-ovki jer se gleda rezultanta struja. Ti to znaš isto ka i ja samo hočeš sugerirat kako sam ja mislio da to neće radit ako u nekom od priključaka faze nema struje. E pa, ne pecam se na to.:mig:

FreeFlyer
07.04.2010., 13:50
Pozdrav,

znate li neku trgovinu gdje se može povoljno kupiti cjelokupni elektro materijal (bužiri, žice, kutije, utičnice, štekeri, ormari i sl.)

Zagreb i okolica,

Hvala

FF

sfar
07.04.2010., 17:46
Gromel - Jastrebarsko, Spiel - Zagreb , Maraković - Karlovac, itddd.

DonF
07.04.2010., 18:36
Jel možeš bar približno odrediti šta ti je još u tom strujnom krugu, možda kakav motor ili nešto slično. Dakle šta je još od trošila spojeno na tu nulu...

Na tom strujnom krugu nema nista osim LED lampi i prekidaca (kao na slici).
Ako je kabel za prekidac duzine do jednog metra (d) onda nema tog efekta (odnosni napon je dovoljno slab da LEDice ne reagiraju), a sto je kabel duzi napon jako raste. Indukcija se stvara sa faze koje ide na prekidac!

Promjenio bih kabel, ali me zanima kako cu znati da je kabel dovoljno dobro izoliran? Ovaj sada je neki poljski iz Baumaxa!
:flop:

DonF
07.04.2010., 18:38
Ako odspojiš taj kabel u razvodnoj ploći potpuno i ostaviš žice u zraku a LED-ovi i dalje svijetle, onda je definitivno indukcija od susjednih kabela (u što ne sumnjam).

dobar savjet. thnx! probat cu i to da mozda eleminiram i tu mogucnost!

nike321
07.04.2010., 19:09
Na tom strujnom krugu nema nista osim LED lampi i prekidaca (kao na slici).
Ako je kabel za prekidac duzine do jednog metra (d) onda nema tog efekta (odnosni napon je dovoljno slab da LEDice ne reagiraju), a sto je kabel duzi napon jako raste. Indukcija se stvara sa faze koje ide na prekidac!

Ne može se stvorit indukcija od razvodne kutije prema prekidaču ako je strujni krug prekinut na sklopci. Ako nema strujnog toka nema ni indukcije. Indukcija može biti jedino ako ima više prekidaća jedan do drugog pa su kabeli položeni paralelno jedan pored drugog s tim da kroz jednog teče struja prema nekom trošilu.

Gjuro4
07.04.2010., 20:13
Pozdrav,

znate li neku trgovinu gdje se može povoljno kupiti cjelokupni elektro materijal (bužiri, žice, kutije, utičnice, štekeri, ormari i sl.)

Zagreb i okolica,

Hvala

FF

ALETA Ivekovićeva 4, Zgb.
LIPAPROMET Radnička cesta 220, Zgb.

Mazarin
08.04.2010., 06:53
kakav god kabel stavio uvjek ćeš imati indukciju, jer ti je nula plutajuća, odnosno nije na potencijalu nula.Ta greška se ne pojavljuje na običnim žaruljama ali na LED rasvjeti da......
Rješenja su ti, ili napraviti filter kakvog su ti već preporučili, ili da prekidaš nulu i fazu na prekidaču.
da skratim dalje pametovanje, ako nula ima potencijal, normalno da će druga žica biti različitog potencijala.
U biti ti si dobio kondenzator, što je dovoljno da LED dioda malo svjetli.
E sad ili preko filtera izjednači potencijale, ili prekini i nulu.
Trećeg nema.
Ako nisi ziher kaj pričam, sjeti se priče o blok kondenzatoru, jer upravo to imaš od kabela......i uvjek ćeš i imati....
A ti kako hoćeš.....

DonF
08.04.2010., 08:16
kakav god kabel stavio uvjek ćeš imati indukciju, jer ti je nula plutajuća, odnosno nije na potencijalu nula.Ta greška se ne pojavljuje na običnim žaruljama ali na LED rasvjeti da......
Rješenja su ti, ili napraviti filter kakvog su ti već preporučili, ili da prekidaš nulu i fazu na prekidaču.
da skratim dalje pametovanje, ako nula ima potencijal, normalno da će druga žica biti različitog potencijala.
U biti ti si dobio kondenzator, što je dovoljno da LED dioda malo svjetli.
E sad ili preko filtera izjednači potencijale, ili prekini i nulu.
Trećeg nema.
Ako nisi ziher kaj pričam, sjeti se priče o blok kondenzatoru, jer upravo to imaš od kabela......i uvjek ćeš i imati....
A ti kako hoćeš.....

Nazalost nulu ne mogu prekidati, ali cu napraviti filter i stvar je rjesena!
hvala svima na odgovorima!

doktorinho
08.04.2010., 16:41
Kacavidalo se nešto :zubo: i pukao mi je kontakt za uzemljenje na utičnici

dakle jedan od ovih: link (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/39/%C5%A0uko_uti%C4%8Dnica.jpg)

drugi je čitav, stoji na mjestu kao i ostatak utičnice. Da li trebam mijenjat sve ili to može stajat ovako bez problema? Da li još uvijek radi uzemljenje bez tog jedog kontakta?

Pomognite strujnom newbu :D

hit me
08.04.2010., 16:44
a zasto se zajebavati kupi novi i gotovo....pazi se struje kad budes mjenjao:rofl:

doktorinho
08.04.2010., 16:47
heheh pa ne bih mijenjao ako ne treba, zato pitam. Jedno mi je samo pričvrstit plastiku utičnice, a drugo promijenit cijeli sklop :ne zna:

Šta misliš fercera li sad to ili ne?

sfar
08.04.2010., 18:26
Pa mileni da nemoraju ne bi bile obe na šuko štekeru. Mijenjaj nemaš kaj razmišljat.

huskybucka
08.04.2010., 20:50
12kn kosta novi na Jakusevcu, tako da ti je bolje to promijenit nego da ti se desi neka veca steta

doktorinho
08.04.2010., 23:50
mileni

:lol:

anyway, hvala na pomoći ljudi, ću da menjam

anita
09.04.2010., 08:20
Čime je najlakše zatvoriti električarske šliceve široke i duboke po 10 cm?

CottonEyeJoe
09.04.2010., 08:23
10 cm??

pa šta je tu rađeno? ja sam neki dan štemao postojeću žbuku i ciglu jedinicu, onu starinsku, jer sam dodavao struju...

nigdje nisam širje nego 5cm, možda na par mjesta...

malerski gips i udri, hladna voda, malo više vode i da se ljepo zagladiti, ali obavezno poslje pregletati za najbolji učinak:top:

možda je tebi najlakše sa gotovom žbukom probati...samo opet, obavezno poslje pogletati ALI SA bandažnom trakom od knaufa - jer friška žbuka hoće puckati...

anita
09.04.2010., 17:15
Jel gletanje važno kad gore idu keramičke pločice? Znači gotova žbuka, valjda neka finija?

koka36
09.04.2010., 18:17
Jel gletanje važno kad gore idu keramičke pločice? Znači gotova žbuka, valjda neka finija?

ako idu pločice nikako ne gletati jer bu otpadale pločice, samo na grubo ožbukati i na to pločice...

anita
09.04.2010., 20:47
Hvala, super. Gletati i tak ne znam.

Mazarin
10.04.2010., 12:17
Nazalost nulu ne mogu prekidati, ali cu napraviti filter i stvar je rjesena!
hvala svima na odgovorima!

možeš. Ak ne pomogne filter, ponovo se javi da pojasnim kako.

Grecale
14.04.2010., 19:49
Molio bih pomoc od iskusnijih. Naime radi se o sljedecem: zivim u stambenom objektu s 2 stana.
Zajednicki ulazni pomicni portun je prikljucen na struju od susjedovog stana.
E sad, ideja je bila da ja dovedem svoju struju do mjesta njegova spoja i preko sklopke 3 mjsesca koristimo otvaranje portuna s moje struje i 3 mjeseca s njegove.

Dali je to moguce i kakva bi mi sklopka trebala.

To bi htio napravit jer" Cist racun duga ljubav"

Hvala na pomoci

sfar
14.04.2010., 20:02
Pa ja bih sebi to riješio pomoću izmjenične sklopeke ,relea ili kiontaktora. Možda netko ima neko drukčije rješenje
lako je sve moguće.

sfar
14.04.2010., 20:03
opa kontaktora - sklopke , sorry umoran sam pa se griješi.

koka36
14.04.2010., 20:19
grebenasta sklopka 3 pozicije.
Dakle pozicija 0 za mogučnost isključivanja napona ukoliko se nešto radi na motoru...
pozicija 1 struja iz jednog izvora
pozicija 2 struja iz drugog izvora ....

Grecale
14.04.2010., 20:40
čini mi se da je grebenasta sklopka naj jednostavnije rijesenje. Nemam bas s time iskustva pa onako laicki pitam, dali svaki ulaz ima fazu, nulu i zemlju i dali se sve tri zice kompletno odvajaju kad se prebacuje na drugo napajanje

oglo ćulibrk
14.04.2010., 21:53
Ovako renoviram kat pa radim sam struju, sve sam razveo i sve radi (testirao preko FID sklopke i 1 osigurača, bez opterećenja istina)...ali nisam siguran kako bih ovu drugu FID sklopku za kupatilo spojio...ovako mislim da treba al me molim vas ispravite ako griješim: dakle 40/0.5A gl. FID ima 3 ulazne faze i nulu...e sad sa izlaza tog FID-a jedan vod(3 faze su u pitanju tj ići će 3 voda) ide na ostale osigurače a jedan tj tri na ulaze u drugi FID 40/0.03A,tj kupaonski FID, i sa izlaza nule(sa gl.FID-a) na ulaz od ovog kupaonskog FID-a, nule od trošila iz kupatila će biti na izlazu ovog kupatilskog FID-a...znam da sam malo nabacao svega toga al zanima me samo ovaj dio nisam ono ziher jel ovako a sutra ću spajat pa da ne experimentiram puno...mislim da kad ovaj kupaonski FID okine da kupatilo ne bi smjelo imati ni fazu ni nulu i to bi sa ovim bilo postignuto...a gl.FID ostaje i dalje glavni za cijeli kat?

koka36
14.04.2010., 22:21
čini mi se da je grebenasta sklopka naj jednostavnije rijesenje. Nemam bas s time iskustva pa onako laicki pitam, dali svaki ulaz ima fazu, nulu i zemlju i dali se sve tri zice kompletno odvajaju kad se prebacuje na drugo napajanje

Preko sklopke ti idu samo faze a ne uzemljenje i nula. Uzemljenje i nula mogu ostati isti jer su i u globalu isti na vašem objektu.
Dakle na sklopku spajate svaki svoju fazu a na izlazu se stavlja brika s izlaza 1 i 2 jer na izlazu imate jednu žicu, fazu, dok na ulazu imate dvije faze.

Grecale
14.04.2010., 22:41
Preko sklopke ti idu samo faze a ne uzemljenje i nula. Uzemljenje i nula mogu ostati isti jer su i u globalu isti na vašem objektu.
Dakle na sklopku spajate svaki svoju fazu a na izlazu se stavlja brika s izlaza 1 i 2 jer na izlazu imate jednu žicu, fazu, dok na ulazu imate dvije faze.

ok, razumio...znaci nula moze ostati kao je ( s njegovog voda) a faze dvije, izlaz prema portunu je isti kao do sad ( tu nema promjene)

Negdje sam citao da postoje sklopke koje odvajaju i fazu i nulu pa me to malo bunilo

kerbi
15.04.2010., 05:00
Ček, jel vi imate svaki svoju razvodnu i na njoj fidovku?
Neče li fidovke izbacit kad se prebaci na tvoju fazu i njegovu nulu? Mislim neće više štimati zbroj struja.

Mazarin
15.04.2010., 06:07
Ako imaju fidovke dobro misliš. Treba prekimati i nulu.

champ
15.04.2010., 06:07
...mislim da kad ovaj kupaonski FID okine da kupatilo ne bi smjelo imati ni fazu ni nulu i to bi sa ovim bilo postignuto...a gl.FID ostaje i dalje glavni za cijeli kat?

FID sklopke različite osjetljivosti predviđene su za paralelno spajanje, svaka na svoj dio instalacije (slično kao i osigurači).

Ako ćeš ih spojiti u seriju, ta od 30 mA djelovat će kao okidač, izbacivat će ti ovu drugu od 500 mA. Da sad ne ulazim u detalje, u momentu kad se kontakti počnu otvarati, pojavljuju se prijelazne pojave u str. krugovima koji se prekidaju, i to će ti izbacivati glavnu FID-ovku, pa će ti kompletna etaža svaki put biti bez struje.

Grecale
15.04.2010., 07:05
Ček, jel vi imate svaki svoju razvodnu i na njoj fidovku?
Neče li fidovke izbacit kad se prebaci na tvoju fazu i njegovu nulu? Mislim neće više štimati zbroj struja.

ma da, to me i najvise bunilo. Svaki stan je zaseban, to su dvije etaze stana i imaju odvojena brojila i nekakve Moeller sklopke (neznam jel Fid) u razvodnim kutijama

oglo ćulibrk
15.04.2010., 08:03
FID sklopke različite osjetljivosti predviđene su za paralelno spajanje, svaka na svoj dio instalacije (slično kao i osigurači).

Ako ćeš ih spojiti u seriju, ta od 30 mA djelovat će kao okidač, izbacivat će ti ovu drugu od 500 mA. Da sad ne ulazim u detalje, u momentu kad se kontakti počnu otvarati, pojavljuju se prijelazne pojave u str. krugovima koji se prekidaju, i to će ti izbacivati glavnu FID-ovku, pa će ti kompletna etaža svaki put biti bez struje.

Znači ovo što sam ja pisao bi bilo u seriji, jel tako, a paralelno bi bilo znači napojiti oba FID-a kao glavna jel tako( samo gl.je za sve ostalo glavna osim za kupatilo)...znači gl.FID da ne isklapa kupatilo nego samo da se kupatilo može isključiti preko kupaonskog FID-a ili?

champ
15.04.2010., 08:47
Znači ovo što sam ja pisao bi bilo u seriji, jel tako

Da, s time da i nulti vodič trebaš razdijeliti ispred sklopki na dvije "grane", i sve strujne krugove iza svake od sklopki povezati na onaj nulti vodič koji je spojen na tu sklopku.

sfar
15.04.2010., 10:23
pitam samo što ako ima svaki svoju fid sklopku.

oglo ćulibrk
15.04.2010., 10:30
Da, s time da i nulti vodič trebaš razdijeliti ispred sklopki na dvije "grane", i sve strujne krugove iza svake od sklopki povezati na onaj nulti vodič koji je spojen na tu sklopku.

Znači u principu se tu radi o 2 različite sklopke, jedna bi bila za kupatilo (ova od 30mA) i za sve ostalo (ova od 500mA)...i tako ih i spojiti?

champ
15.04.2010., 11:24
Znači u principu se tu radi o 2 različite sklopke, jedna bi bila za kupatilo (ova od 30mA) i za sve ostalo (ova od 500mA)...i tako ih i spojiti?

Da, spojiti ih sasvim neovisno jednu od druge, jedino što na ulazu obje koriste isto brojilo, fazne i nulti vod.

oglo ćulibrk
15.04.2010., 11:50
Da, spojiti ih sasvim neovisno jednu od druge, jedino što na ulazu obje koriste isto brojilo, fazne i nulti vod.

Ma da to me je zanimalo..dakle taj kupaonski FID se spaja paralelno da ovim glavnim,,,tj sa ulaza u glavni FID uzeti napajanje ovog za kupatilo, tj 3 faze i nulu..tj kad okine ovaj kupaonski FID neće iskočiti ovaj glavni...nule od trošila koje kontrolira ovaj kupaonski FID idu preko izlaza nule ovog kupaonskog FID-a,,,jel tako...i to su onda dva zasebna sustava....Hvala

Još jedno pitanje...distabilni tj impulsni relej kojim kontroliram paljenje sijalica u stubištu (4 sijalice se pale na 6mjesta(tipkala)) radi 1h uredno tj a onda počne "lijepiti" kontakte..tj počne zujati i tipkalo više ne reagira...kontakti u ovom releju se odlijepe kad ga malo kucnem rukom ili šarafcingerom il kad osigurač podignem pa spustim tj prek.mu dotok struje...e sad da li se radi ovdje o tinjalicama u tipkalima (kako neki spominju) što po meni nema smisla, jer dosad nisam imao sl.problema sa navedenim impulsnim relejima...il je dotični jednostavno dotrajao pa ga treba zamjeniti....ponavljam jedno vrijeme radi sve za pet, a onda počne lijepljenje tj zujanje...i već navedeni problemi....

koka36
15.04.2010., 13:32
Ma da to me je zanimalo..dakle taj kupaonski FID se spaja paralelno da ovim glavnim,,,tj sa ulaza u glavni FID uzeti napajanje ovog za kupatilo, tj 3 faze i nulu..tj kad okine ovaj kupaonski FID neće iskočiti ovaj glavni...nule od trošila koje kontrolira ovaj kupaonski FID idu preko izlaza nule ovog kupaonskog FID-a,,,jel tako...i to su onda dva zasebna sustava....Hvala

Još jedno pitanje...distabilni tj impulsni relej kojim kontroliram paljenje sijalica u stubištu (4 sijalice se pale na 6mjesta(tipkala)) radi 1h uredno tj a onda počne "lijepiti" kontakte..tj počne zujati i tipkalo više ne reagira...kontakti u ovom releju se odlijepe kad ga malo kucnem rukom ili šarafcingerom il kad osigurač podignem pa spustim tj prek.mu dotok struje...e sad da li se radi ovdje o tinjalicama u tipkalima (kako neki spominju) što po meni nema smisla, jer dosad nisam imao sl.problema sa navedenim impulsnim relejima...il je dotični jednostavno dotrajao pa ga treba zamjeniti....ponavljam jedno vrijeme radi sve za pet, a onda počne lijepljenje tj zujanje...i već navedeni problemi....

Izgorili su kontakti pa se ljepe, ako možeš do kontakata, naravno prije iskljućiš struju, očistiš ih od gareža i izravnaš da budu kolko tolko glatki. To napraviš malom turpijicom a možeš i turpijicom za nokte. Zujanje može dolaziti i od kotve releja pa postoji mogučnost da je i sam relej dotrajao i oslabio pa ga treba promjeniti....