PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 [8] 9 10 11 12 13 14 15 16 17

Mazarin
15.04.2010., 18:03
Ma koja vražja turpijica??? Ili krpa sa alkoholom, ili vodeni brusni papir, ili novi automat. Baš uvjek moraš savjetovati gluposti.

oglo ćulibrk
15.04.2010., 18:40
Stavio sam novi ...sve radi za 5..napravio sam više od nekoliko stotina uklopa/isklopa...radi ko urica!!!..

rioma19c
15.04.2010., 18:54
Izgorili su kontakti pa se ljepe, ako možeš do kontakata, naravno prije iskljućiš struju, očistiš ih od gareža i izravnaš da budu kolko tolko glatki. To napraviš malom turpijicom a možeš i turpijicom za nokte. Zujanje može dolaziti i od kotve releja pa postoji mogučnost da je i sam relej dotrajao i oslabio pa ga treba promjeniti....

Ljudska glupost zbilja nema granica !:flop:

pedjaeviva
15.04.2010., 20:21
Da ne ne otvaram new theard,pa ako mi ko moze pomoci.
Preblem je prokleto zvono.Naime,zivim u visespratnici,i nakon prestanka rada zvona,kada sam otvorio taster tinjalicom sam ustanovio napon na obije zice??? O cemu se radi,oprostite mi,laik sam?

my_name
15.04.2010., 20:30
Da ne ne otvaram new theard,pa ako mi ko moze pomoci.
Preblem je prokleto zvono.Naime,zivim u visespratnici,i nakon prestanka rada zvona,kada sam otvorio taster tinjalicom sam ustanovio napon na obije zice??? O cemu se radi,oprostite mi,laik sam?

Jesi siguran da se ne radi o indukciji na drugoj zici?!

koka36
15.04.2010., 20:31
Ma koja vražja turpijica??? Ili krpa sa alkoholom, ili vodeni brusni papir, ili novi automat. Baš uvjek moraš savjetovati gluposti.

Alkohol nikako jer se kasnije ljepi prašina još više za kontakte, brusni papir se mrvi i može kasnije dovesti do proboja između kontakata....
Ali nema veze ja savjetujem gluposti, nebitno što dnevno očistim desetke kontakata...

pedjaeviva
15.04.2010., 20:39
Jesi siguran da se ne radi o indukciji na drugoj zici?!

ja sam zbunjen,sada sam skinuo plocu sa osiguracima i vidio da ne mogu iskljucit osigurac za zvonce,jer ga i nema,kabal ide direkno sa prekidaca ispred vrata na zvonce na tabli.(zgrada 70 god gradjena)
Ponovo pitanje laika,ima li veze sto zvonce ne radi i stanu sprat ispod?

pedjaeviva
16.04.2010., 20:59
ja sam zbunjen,sada sam skinuo plocu sa osiguracima i vidio da ne mogu iskljucit osigurac za zvonce,jer ga i nema,kabal ide direkno sa prekidaca ispred vrata na zvonce na tabli.(zgrada 70 god gradjena)
Ponovo pitanje laika,ima li veze sto zvonce ne radi i stanu sprat ispod?

laik sam ali sam barem konstatovao da mi treba zvonce od 8V

kerbi
17.04.2010., 04:50
osigurac ti je prije prekidaca a ne izmedu prekidaca i zvona. Tinjalica ti gori vjerojatno zbog toga jer imas onaj prekidac s lampicom. Vjerojatno je zvono skros pregorilo.

my_name
18.04.2010., 08:35
laik sam ali sam barem konstatovao da mi treba zvonce od 8V

Kakvih 8V?!

Kolko vidim ovo neces rjesiti preko foruma....
Nadji nekoga ko se kuzi u struju pa neka ti to rjesi jer vidim da nisi bas snalazljiv sa strujom pa da ne napravis neko sra**e!

Mazarin
18.04.2010., 08:48
Moguće da je 8V, naime iz njegovih postova se može zaključiti da je rječ o stubištu.
i da, ima veze kaj i susjedu ne radi...
neka prijeđu na portafone...
portafoni i nisu tako skupi.....
i da to neće sam rješiti.....

zacky
18.04.2010., 14:28
Možda je kakva sitnica u pitanju.
Netko tko imalo zna o tome bi ti to mogao riješiti,tako da izbjegneš skupe servisere.

glupko
18.04.2010., 20:10
Možda je kakva sitnica u pitanju.
Netko tko imalo zna o tome bi ti to mogao riješiti,tako da izbjegneš skupe servisere.

Evo dragog "kolege" koji će ti riješiti dolazak "skupih" servisera koji će te nakon njegovog dolaska i prćkanja po instalacijama oderati k'o vrag svoju mater zato što si ti po njegovom savjetu htio uštedjeti koju kunu !
Pa dragi moji "skupi" serviseri su skupi zato što prodaju znanje , te im to ne treba uskraćivati i degradirati ih ovakvim izjavama što se ne bunite kad idete javnom bilježniku ili sl. koji naplačuju svoju diplomu cijeli život , a ne moraju znati k..ca od svoje struke.
:mad:

zacky
18.04.2010., 23:29
Evo dragog "kolege" koji će ti riješiti dolazak "skupih" servisera koji će te nakon njegovog dolaska i prćkanja po instalacijama oderati k'o vrag svoju mater zato što si ti po njegovom savjetu htio uštedjeti koju kunu !
Pa dragi moji "skupi" serviseri su skupi zato što prodaju znanje , te im to ne treba uskraćivati i degradirati ih ovakvim izjavama što se ne bunite kad idete javnom bilježniku ili sl. koji naplačuju svoju diplomu cijeli život , a ne moraju znati k..ca od svoje struke.
:mad:

To mogu i ja reći,evo servisera već se uplašio da će ostat bez lakog masnog zalogaja
kojeg ne mora dijelit.

nike321
19.04.2010., 07:29
To mogu i ja reći,evo servisera već se uplašio da će ostat bez lakog masnog zalogaja
kojeg ne mora dijelit.

Evo još jedan u nizu onih koji ne razumiju u osnovne zakone ekonomije!

koka36
19.04.2010., 14:37
kojeg ne mora dijelit.

Pa ajde onda reci zašto čovjek ima napon na obje žice na prekidaču. Samo mi to odgovori.....

zacky
19.04.2010., 14:52
Evo još jedan u nizu onih koji ne razumiju u osnovne zakone ekonomije!

Kako nije?!
Dođe,otkloni sitnicu i ne izda račun!

zacky
19.04.2010., 14:53
Pa ajde onda reci zašto čovjek ima napon na obje žice na prekidaču. Samo mi to odgovori.....
Kako to znaš?
Ja nisam išao kod čovjeka.

oglo ćulibrk
19.04.2010., 15:32
Ovako ja i kolega instalirali smo u moju vikendicu FID 40/0.03A (monofazni priključak 2*16mm2, u kući je 3-žilna instalacija) kao glavnu sklopku , instalacija je sva vučena nanovo, imaju 2 sobe i kupatilo, dakle 5,6 utičnica, par rasvjetnih tijela i bojler i grijalica, e sad testirali smo tu osjetljivu FID sklopku sa svim mogućim trošilima koja bi mogla raditi zajedno i nikad ama baš nikad nije iskakala (jedino jedanput kad je mješalica radila, al i to je vjerojatno do mješalice)...e sad u zadnje vrijeme se događa kad bude grmljavina ona redovito iskače, mogući uzrok je da je kuća zadnji potrošač(prije nje i nema nitko na 1km), a nema instaliran odvodnik prenapona(zračni je priključak u pitanju)...ja sam mislio samo odvojiti jedan osigurač van FID sklopke (za frižider) dok se ne rješi stanje sa odvodnikom prenapona, napominjem da u nas u BiH nema zakona kao u Vas u Hrvatskoj(tj ima al se ne sprovodi ama baš nikako) i molio bih one koji će se govoriti "ne može ta FID treba ona jača..i sl" da se ne javljaju, dakle u nas može (100 Eura u džep djelatniku EP i sve rješeno ako bilo šta zapne, a oni to ionako ne gledaju)...i to je tako bez sarkazma...dake imam instaliranu 1-rednu tablu sa FID-ovkom i 6 osigurača, htio bih ovaj od friždera odvojiti van FID sklopke...ovako ću sigurno rješiti problem sa iskakanjem FID-a, jer bitno mi je da mi se zamrzivač ne razmrzava...a zanima me da li bi se problem rješio montiranjem odvodnika prenapona, jer napominjem FID iskače samo za vrijeme grmaljavinskog nevremena.

kerbi
19.04.2010., 15:35
Kako to znaš?

Pa zato jer mu je zvono skros crklo a prekidac mu ima onu tinjalicu. Te tinjalice nisu bas precizni instrumenti. Kladim se da mu ni lampica na prekidacu sad ne svjetli. Kad zamjeni zvonze sve ce biti u redu. Uglavnom tinjalica nije instrument za precizno ispitivanje kvarova jer cesto svjetli bezveze. Npr kad imas fazu na nekom uredjaju a nema nule tinjalica uredno svjetli i na kontaktu od faze i na kontaktu gdje bi trebala bit nula. Isto svijetli i kod indukcije i sl. Da skratim; tinjalica od 15 kn ne zamjenjuje elektricara kao ni ovaj topic.

nike321
19.04.2010., 15:42
Ovako ja i kolega instalirali smo u moju vikendicu FID 40/0.03A (monofazni priključak 2*16mm2, u kući je 3-žilna instalacija) kao glavnu sklopku , instalacija je sva vučena nanovo, imaju 2 sobe i kupatilo, dakle 5,6 utičnica, par rasvjetnih tijela i bojler i grijalica, e sad testirali smo tu osjetljivu FID sklopku sa svim mogućim trošilima koja bi mogla raditi zajedno i nikad ama baš nikad nije iskakala (jedino jedanput kad je mješalica radila, al i to je vjerojatno do mješalice)...e sad u zadnje vrijeme se događa kad bude grmljavina ona redovito iskače, mogući uzrok je da je kuća zadnji potrošač(prije nje i nema nitko na 1km), a nema instaliran odvodnik prenapona(zračni je priključak u pitanju)...ja sam mislio samo odvojiti jedan osigurač van FID sklopke (za frižider) dok se ne rješi stanje sa odvodnikom prenapona, napominjem da u nas u BiH nema zakona kao u Vas u Hrvatskoj(tj ima al se ne sprovodi ama baš nikako) i molio bih one koji će se govoriti "ne može ta FID treba ona jača..i sl" da se ne javljaju, dakle u nas može (100 Eura u džep djelatniku EP i sve rješeno ako bilo šta zapne, a oni to ionako ne gledaju)...i to je tako bez sarkazma...dake imam instaliranu 1-rednu tablu sa FID-ovkom i 6 osigurača, htio bih ovaj od friždera odvojiti van FID sklopke...ovako ću sigurno rješiti problem sa iskakanjem FID-a, jer bitno mi je da mi se zamrzivač ne razmrzava...a zanima me da li bi se problem rješio montiranjem odvodnika prenapona, jer napominjem FID iskače samo za vrijeme grmaljavinskog nevremena.
Prvo, FID od 0,03A se ne stavlja na cijelu instalaciju već samo na dio instalacije (kupatila, mokri čvorovi, kuhinjski elementi, inox šankovi itd.) kao zaštita od struje dodira. Na cijelu instalaciju FID-ovka se stavlja od 0,3 ili 0,5A kao zaštita od požara instalacije (što joj je i prvobitna namjena).
Drugo, toliko strujnih krugova na jednoj tako osjetljivoj FID-ovki znači da se sve struje curenja zbrajaju pa iako su pojedini strujni krugovi potpuno ispravni, zbrojeno daju struju curenja veću od struje okidanja tako osjetljive FID-ovke.
Mogu se spajati i serijski i paralelno ali je potrebno vodit računa o diskriminaciji.

nike321
19.04.2010., 15:50
Kako nije?!
Dođe,otkloni sitnicu i ne izda račun!
Izdavanje računa za sobom povlači određene troškove prema državi pa se ti troškovi projiciraju na kupca. Ako hočeš račun budi spreman platit za taj račun.
Kad to predočiš kupcima tvoje usluge, onda se večina kupaca odlučuje za neizdavanje računa.
Da je kupac usluge znao otklonit sitnicu ne bi zvao stručnjaka kome je to sitnica a kupcu krupna zagonetka.
U društu zasnovanom na prirodnim zakonima ekonomije takvo znanje i usluga se plaća.
Socijalizam "svakom prema potrebama i zaslugama" je umro jer je bio zasnovan na neprirodnim zakonima poznatim po "iz šupljeg u prazno" efektu.
Ne vidim razloga zašto bi ga itko razuman ponovo oživljavao.

zacky
19.04.2010., 15:59
Izdavanje računa za sobom povlači određene troškove prema državi pa se ti troškovi projiciraju na kupca. Ako hočeš račun budi spreman platit za taj račun.
Kad to predočiš kupcima tvoje usluge, onda se večina kupaca odlučuje za neizdavanje računa.
Da je kupac usluge znao otklonit sitnicu ne bi zvao stručnjaka kome je to sitnica a kupcu krupna zagonetka.
U društu zasnovanom na prirodnim zakonima ekonomije takvo znanje i usluga se plaća.
Socijalizam "svakom prema potrebama i zaslugama" je umro jer je bio zasnovan na neprirodnim zakonima poznatim po "iz šupljeg u prazno" efektu.

Da je kupac želio takvog majstora onda nebi ovdje niti postavljao upit.
Većina se odlučuje za neizdavanje,a ostale se i ne pita!
Prava je sramota tražit račun.

oglo ćulibrk
19.04.2010., 16:16
Prvo, FID od 0,03A se ne stavlja na cijelu instalaciju već samo na dio instalacije (kupatila, mokri čvorovi, kuhinjski elementi, inox šankovi itd.) kao zaštita od struje dodira. Na cijelu instalaciju FID-ovka se stavlja od 0,3 ili 0,5A kao zaštita od požara instalacije (što joj je i prvobitna namjena).
Drugo, toliko strujnih krugova na jednoj tako osjetljivoj FID-ovki znači da se sve struje curenja zbrajaju pa iako su pojedini strujni krugovi potpuno ispravni, zbrojeno daju struju curenja veću od struje okidanja tako osjetljive FID-ovke.
Mogu se spajati i serijski i paralelno ali je potrebno vodit računa o diskriminaciji.

Kolega napominem da kad FID iskače najčešće radi jedino frižider..i to da sam testirao...puno je 30mA "curenja" struje na jedan frižider, 2 sijalice i 1 grijalicu i tv šta radi recimo u 99% vremena kad sam gore...ma stavit ću rasvjeru i frižider van ove fid sklopke i rješit ću se problema...kad iskoči FID ( a to nije slučaj izuzev kad je navedena grmljavina) ostaje mi rasvjeta i frižider...znam ja da ovaj FID ne treba da je glavna sklopka al šta je tu je...rješit će se valjda i ovako problem

nike321
19.04.2010., 16:33
Kolega napominem da kad FID iskače najčešće radi jedino frižider..i to da sam testirao...puno je 30mA "curenja" struje na jedan frižider, 2 sijalice i 1 grijalicu i tv šta radi recimo u 99% vremena kad sam gore...ma stavit ću rasvjeru i frižider van ove fid sklopke i rješit ću se problema...kad iskoči FID ( a to nije slučaj izuzev kad je navedena grmljavina) ostaje mi rasvjeta i frižider...znam ja da ovaj FID ne treba da je glavna sklopka al šta je tu je...rješit će se valjda i ovako problem

Inverteri klima uređaja redovito okidaju ovako osjetljive FID-ovke koje nisu predviđene klase za takve smetnje. Isto tako i RSO filtri veš mašina i sl.
Svi kablovi i utičnice imaju struje curenja. Kad se sve zbroji tako osjetljiva FID-ovka okine.

oglo ćulibrk
19.04.2010., 17:18
Inverteri klima uređaja redovito okidaju ovako osjetljive FID-ovke koje nisu predviđene klase za takve smetnje. Isto tako i RSO filtri veš mašina i sl.
Svi kablovi i utičnice imaju struje curenja. Kad se sve zbroji tako osjetljiva FID-ovka okine.
Ti uopće ne čitaš šta ja pišem....NE OKIDA bezveze osim kad GRMI...dakle u normalnom radu sve 5..i nema ni veš mašine ni klime...u normalnim vremenskim prilikama nema iskakanja, kad grmi iskače...ma izbacim ovaj strujni krug van ove "preosjetljive" FID sklopke i mirna bosna...ostalo nek stoji ne smeta, čak realno i gledano bolje da "iskoči" ako je u pitanju neka neravnoteža uzrokovana grmljavinom...da čak su se nekada mogli vidjeti i plameni jezičci iz utičnica prilikom grmljavine ,sad kad ima FID sklopka toga nema al zato ona uredno izbacuje....

zzzzml
19.04.2010., 18:18
evo da pitamo koju sitnicu. :five: ugl tri majstorice-studentice su se odlučile na neke proljetne radne akcije :) bojat ćemo zid. pitanje je gdje ćemo kod kupnje boje najbolje financijski proći? i koliko je teško pogoditi boju ako same miješamo :)
i imamo još jedan problem. kraj cijevi za centralno nam je otpao dio žbuke/frajke il kak se to već profesionalno kaže :) i sad je ondje rupa. pretpostavljam da se to dogodilo pod utjecajem topline. čime sad to zakrpati? jeli gips dobar zato? nekak imam osjećaj da bi mogli napraviti isto sranje kakvo je bilo... pa može savjet. i postoji li neko manje pakiranje gipsa, da ne kupujemo ne znam koliko za to malo :) :visi:

puno hvala na savjetima :top:

koka36
19.04.2010., 18:24
Kako to znaš?

Pa znam jer sam se nešto i učio u školi. Jel znaš na kojem principu radi zvonce i šta bu se dogodilo kad na zvonce ide faza direktno a nulu dobije preko prekidača.
Pojavit će se jalova struja kroz zavojnicu zvona i na ispitivaču će se pokazati napon na oba kontakta.....

koka36
19.04.2010., 18:29

Evo da mu to dokumentiram iz moje prakse...
Zamjena flo cjevi 18W ako ju mjenjam "prijateljski" košta 30kn, zamjena iste te cjevi preko računa košta 190-200kn

Mazarin
20.04.2010., 07:26
oglo ćulibrk, pusti laprdala na miru.
Kupi si odvojnik prenapona, spoji si ga kak Bog zapoveda, i stvar će šljakati bez ikakvih problema.......

champ
20.04.2010., 07:59
Kupi si odvojnik prenapona, spoji si ga kak Bog zapoveda, i stvar će šljakati bez ikakvih problema.......

Neće ni odvodnici prenapona riješiti taj problem, jer to ne mora ni biti uzrok iskakanja FID-ovke! Da se nisam osobno uvjerio u tako nešto, i ja ih teško povjerovao u to: moj bliski rođak je također želio biti "super-siguran", pa je za glavnu sklopku u kući ugradio 30 mA FID.

Bilo je dovoljno da se na nebu pojavi mirni tamnoplavi oblak (bez ijedne munje ili groma), i njemu je FID odmah i nepogrešivo iskočila. Radi se o tome da svaki takav oblak sadrži veliku količini statičkog naboja (na pr. pozitivnog (+)), i zbog toga se zemlja i svi metalni dijelovi kučišta el. uređaja nabijaju suprotnim polaritetom naboja (-). Pojavljuje se nekakvo "curenje" elektriciteta (razlika između struja kroz fazne vodiče i nulu) i preosjetljiva FID sklopka na to reagira..

Dakle, što ste tražili - to ste i dobili, već godinama ovdje se piše čemu služi FID od 30 mA, ali mnogi forumaši trebaju se prvo osobno uvjeriti, svako pisanje i savjeti su uzaludni...

sfar
20.04.2010., 08:54
[QUOTE=koka36;26213275]Evo da mu to dokumentiram iz moje prakse...
Zamjena flo cjevi 18W ako ju mjenjam "prijateljski" košta 30kn, zamjena iste te cjevi preko računa košta 190-200kn[/QUOTE
Istina prvo svi pokušavaju nešto popraviti sami pa kad nejde onda doplazi susjed pa ak susjed niš ne napravi onda dolazi kum , bratić itd ...i kad se svi izredaju onda tek dolazi majstor i normalno uz svoj rad naplati i znanje ( svaka škola košta). masa mi aparata dolazi u masakriranom stanju i kao nije niko pokušao ništa popraviti , a ono kad pogledaš pa nisu se vijci sami odšarafili , e onda dobiš više posla nego da je aparat odmah došao.

Mazarin
20.04.2010., 08:57
prenaponski odvojnici će rješiti problem, i točka! Uz kvalitetno uzemljenje, naravno.....
inaće su Njemci vjerovatno glupi što zahtjevaju FID sklopku 0,03.......

champ
20.04.2010., 10:06
prenaponski odvojnici će rješiti problem, i točka! Uz kvalitetno uzemljenje, naravno.....

Ako si ti rekao da je točka, onda stvarno mora biti točka! :mig:

Unatoč tvojim tvrdnjama, znam za slučaj gdje čovjek (na novoj kući) ima ugrađene i odvodnike prenapona, i gromobran, i temeljni uzemljivač, i dodatni prsten oko čitave kuće.

Praktički je sve kod njega novo, od instalacije pa do trošila, otpor uzemljenja teško da može biti manji. A FID-ovka od 30 mA iskače mu zbog bilo čega, pa čak i kad izvlači utikač od bušilice iz utičnice...

oglo ćulibrk
20.04.2010., 12:09

Nema druge tražit ću od prijatelja koji radi u elektroprivredi da mi instalira jedan, gledaj na više lokaliteta je ova "superosjetljiva" FID sklopka ugrađivana i nigdje ne pravi problem, samo ovdje i ja sam također siguran da je problem što je zadnja kuća (vikendica, 1km od svih drugih kuća) na liniji, čak se ponekad kad grmi moglo (prije FID-a) vidjeti kako "siva" iz utičnica...kad ugradim javim rezultate, a kao privremeno rješenje frižider ide van FID-ovke tako da se hrana u njemu ne kvari dok u vikendici nema nikoga, što je 6 od 7 dana slučaj...napominjem da ukupno u ovoj vikendici imam 8 utičnica, 3 sijalice, bojler i frižider(on je spojen na jednu od ovih 8 utičnica)...napominjem da kad FID od 30mA instaliranu ima još par vikendica kao glavnu i da nemaju navedenih problema, samo ja imam i to je pretpostavljam što je vikendica zadnja u liniji...kad ugradim odvodnike prenapona javim rezultate..u svakom slučaju nemogu ništa lošega napraviti ....

Mazarin
20.04.2010., 12:39
champ, možda da proba nabaviti drugu FID-ovku, a ne onu za 89 kuna plus PDV.......
da je tako kako objašnjavate čovjeku, ni jedna kupaonska FID nebi držala.
Neki su naveli RSO filter, ja navodim recimo bojler, pa unutrašnji otpor FID sklopke i tako dalje....

nemam živaca za ovo......

champ
20.04.2010., 12:54
champ, možda da proba nabaviti drugu FID-ovku, a ne onu za 89 kuna plus PDV.......

Za kvalitetu ugrađene opreme ne moraš brinuti (Siemens), taj čovjek ima toliko love, koliko nemamo mi svi skupa sa ovog foruma... A sklopka mu svejedno izbacuje, bez obzira na to, imaš li ti živaca ili nemaš...

Dadichi
21.04.2010., 08:21
Gdje mogu naručiti/kupiti bežični prekidač za uključivanje ventilatora (kupaonskog jakosti 50 W).
Jedino što sam googlajuchi našao je ovo (http://www.impressum-doo.hr/pametan-dom/proizvodi/rasvjeta/bezicni-prekidac), ali se ne spominje ni cijena, ni gdje ga se može nabaviti.
Već sam mislio nešto kemijati sa setom bežičnog zvona, ali bi vjerojatno morao ubacivati i neki relej (to bi već bilo za podforum "elektronika" :D ).

sfar
21.04.2010., 09:31
a da probaš njih pitati :Braće Radić 26
Varaždin
42000
Hrvatska

E-mail: info@impressum-doo.hr Ova e-mail adresa je zaštićena od spam robota, vidljiva je samo ako je uključen Javascript.
Mobitel: 091 / 9241 499

kavasaki
22.04.2010., 20:53
Evo da mu to dokumentiram iz moje prakse...
Zamjena flo cjevi 18W ako ju mjenjam "prijateljski" košta 30kn, zamjena iste te cjevi preko računa košta 190-200kn

ideš bez računa 30 kuna a prek računa 200 glavi od kud si ti pao, pa ko bi tebe zvao ja nikad posao ne bi dobio kad bi takvu računicu imao

koka36
22.04.2010., 21:39
ideš bez računa 30 kuna a prek računa 200 glavi od kud si ti pao, pa ko bi tebe zvao ja nikad posao ne bi dobio kad bi takvu računicu imao

Pa to je po cjeniku GSKG i vjerovatno po cjeniku svih ostalih normalnih firmi....

Računica je sljedeča
1 radni sat dolazak na objekt.....80 kn
1 radni sat zamjena cjevi (ili ti naplačuješ na minute)....80 kn
Materijal .......30-40 kn

Dakle 200 kn i šta je tu čudno...

Odi u auto servis nek ti promjene žarulju u faru (njihov sat ti je od 120 do 160 kn)......

Mazarin
22.04.2010., 21:48
za 200 kuna kupiš novu fluo armaturu...
nema veze, samo nastavi....

koka36
22.04.2010., 22:19
za 200 kuna kupiš novu fluo armaturu...
nema veze, samo nastavi....

da kupi novu armaturu ali pošto nezna ili je preljen sam promjeniti cjev onda nebi ni armaturu samn mjenjao pa bi popravak koštao nekih 400 kn.....

Da čujem vas poštene kolko bi vi naplatili izlazak na teren i zamjenu cjevi na račun i sa ovjerenim cjenikom......

Mazarin
22.04.2010., 22:26
prijatelju bih posudio lojtru i dao dvije cijevi da si sam promjeni.

Kad bi mi došla stranka sa takvim zahtjevom, poslao bih šegrta da promjeni dvije cijevi, za nula...

to su neisplativi poslovi i to ne radim. A nemam obraza naplatiti mjenjanje žarulje 200 kuna....
obično gubljenje vremena...
GSV su posebni mlatimudani kad su u stanju platiti 200 kuna za pol sata posla, i dvije cijevi po 5,70 po komadu...

koka36
23.04.2010., 15:07
prijatelju bih posudio lojtru i dao dvije cijevi da si sam promjeni.

Kad bi mi došla stranka sa takvim zahtjevom, poslao bih šegrta da promjeni dvije cijevi, za nula...

to su neisplativi poslovi i to ne radim. A nemam obraza naplatiti mjenjanje žarulje 200 kuna....
obično gubljenje vremena...
GSV su posebni mlatimudani kad su u stanju platiti 200 kuna za pol sata posla, i dvije cijevi po 5,70 po komadu...

dakle i dalje samo trkeljaš gluposti, nema veze navikli smo

Mazarin
23.04.2010., 15:45
Ne za mene su gluposti mjenjanje žarulj. Uostalom dolaze na tržište rada struke pod nazivom kućni majstori pa buš ostao bez posla. A onda buš pisao po forumu kak mjenjaš žarulje za 200 kuna :cerek:

koka36
23.04.2010., 16:15
Ne za mene su gluposti mjenjanje žarulj. Uostalom dolaze na tržište rada struke pod nazivom kućni majstori pa buš ostao bez posla. A onda buš pisao po forumu kak mjenjaš žarulje za 200 kuna :cerek:

Da pisat ču i dalje evo samo ovaj tjedan sam napisao 3 takva računa a posla sve više i više, a ti i dalje uživaj....

Mazarin
23.04.2010., 16:36
Vauu! Jel treba kakav certifikat za žaruljomjenjača? I ja bi to radio kad nalastem!

sfar
23.04.2010., 17:42
Ako postoji MAJSTOR ZA FUGE - pročitao na forumu ,, zašto ne bi bilo i MAJSTOR ŽARULJOMENJAČ. Svaka roba ima svoju cijenu i svoju budalu.

my_name
23.04.2010., 17:49
Da pisat ču i dalje evo samo ovaj tjedan sam napisao 3 takva računa a posla sve više i više, a ti i dalje uživaj....

Kolko onda kod tebe kosta montaza kompletne armature??

koka36
23.04.2010., 19:14
Kolko onda kod tebe kosta montaza kompletne armature??

Pa kaj ste se mene primili, ja sam samo plastično prikazao razliku kad se ne piše račun i kad se račun piše....
Zamjena armature košta nekih 400 kn, dakle 160 kn dva radna sata i materijal.
Ja sam serviser dizala i vi nemate poima zbog čega sve ljudi zovu, od izgubljenih kljućeva do neznam čega. Tako zovu i zbog obične žaruljice od 24 v. Naravno da je to popravak koji je smješan i samo mi je trošak jer moram recimo zbog jedne flo cjevi iz Jaruna voziti u Sesvete. Napišeš jednom račun i drugi put te sigurno nebu zvali radi svake gluposti a na svaki poziv moram izači.
Svi ste se smijali na onu američku lampu ali takvih je puno i šta s njima raditi nego mu napisati račun kako bi drugi put razmislio dal če zvati ili ne.....
Ja svaki mjesec moram svakako doči do njega i promjenit ču lampu ali neki jednostavno žele da se promjeni istu sekundu i onda nek plate.....

Mazarin
23.04.2010., 19:34
Ako postoji MAJSTOR ZA FUGE - pročitao na forumu ,, zašto ne bi bilo i MAJSTOR ŽARULJOMENJAČ. Svaka roba ima svoju cijenu i svoju budalu.

i zato je konačno država progledala i odlučila u obrtničkim školama pokrenuti zanimanje kodnog naziva kućni majstor.
Taj majstor će imati pravo uvoditi instalacije, ali samo u stanove.
I vodu, i struju, i pregovara se o plinu.
Isto tako će raditi sitne popravke po kući...
Konačno bu došlo vrijeme da ozbiljni poslovni ljudi, ne moraju pod hitno pičiti iz ZG u Krapinu, objasniti domaru (valjda konačno bude priznao da je to bio domar) kako se ispituju faze, i neće morati jurcati preko cjelog grada da promjeni dvije fluo cijevi u limenkama na Borongaju.
Konačno će se moći posvetiti mjenjanju remena na elektromotorima....... za 200 kuna po satu, plus PDV.......

koka36
23.04.2010., 21:18
i zato je konačno država progledala i odlučila u obrtničkim školama pokrenuti zanimanje kodnog naziva kućni majstor.
Taj majstor će imati pravo uvoditi instalacije, ali samo u stanove.
I vodu, i struju, i pregovara se o plinu.
Isto tako će raditi sitne popravke po kući...
Konačno bu došlo vrijeme da ozbiljni poslovni ljudi, ne moraju pod hitno pičiti iz ZG u Krapinu, objasniti domaru (valjda konačno bude priznao da je to bio domar) kako se ispituju faze, i neće morati jurcati preko cjelog grada da promjeni dvije fluo cijevi u limenkama na Borongaju.
Konačno će se moći posvetiti mjenjanju remena na elektromotorima....... za 200 kuna po satu, plus PDV.......

Domar u stambenoj zgradi da u tvojim snovima....
A vidim kužiš se i u pogone kad bi na dizalima remenje mjenjao, nebitno šta ih nema.
Ali kako svi znamo ti si taj koji sve zna pa ko smo mi da sumljamo u tvoje znanje.....

I sad bi oni dizali cjenu struje a ovakve drže u elektri....da nisi ti onaj Buljubašić...

zacky
23.04.2010., 21:20
E,a paljenje centralnog!
To se posebno plaća,dozvola također!

Mazarin
23.04.2010., 21:22
aha, stambena zgrada ima hidraulični lift...
hebate ti ziher radiš za Todorića :lol:

Mazarin
23.04.2010., 21:23
E,a paljenje centralnog!
To se posebno plaća,dozvola također!

za to zovu Antišu Gotovca, on je najpoznatiji ložač u RH.....

koka36
23.04.2010., 21:37
aha, stambena zgrada ima hidraulični lift...
hebate ti ziher radiš za Todorića :lol:

ajde ne sramoti se više, večina zgrada izgrađenih zadnjih 20 godina ima hidraulična dizala ali nema veze ti si stručnjak ti znaš da to nije istina.

Mazarin
23.04.2010., 21:50
he pa nisam ja to istraživao na netu...
nema veze, samo ti šarafi žarulje.....

champ
24.04.2010., 12:56
Vauu! Jel treba kakav certifikat za žaruljomjenjača? I ja bi to radio kad nalastem!

Ovisi koji bi točno posao ti obavljao, jer postoje najmanje dvije vrste žaruljomjenjača! Jedan stoji na lojtri i drži se za žarulju, a druga dvojica rotiraju lojtru i onoga prvoga (skupa sa žaruljom).

Jel ti bolje paše rad na visini, ili na tlu?

Mazarin
24.04.2010., 19:31
Jel ti bolje paše rad na visini, ili na tlu?

hm neznam, moram pitati stručnjaka koliko možeš fakturirati za te poslove...:kava:
ispod 200 kuna, ne vrtim lojtre....

DonF
24.04.2010., 19:41
Spoji blok-kondenzator od 1uF/500V u seriji sa 100Ohma 2W otpornikom paralelno (kao točka B) "žarulji" i probaj onda.
Nije možda do izolacije, već do kapaciteta kabela.

Napravio sam kao sto si rekao (1uF/300V), ali ne radi. Odnosno, radilo je dok je prekidac bio iskljucen. Struja na tocki B je bila 0.00V. Medjutim kad sam ukljucio prekidac, onda je otpornik pregorio. :confused:

Imas neku drugu ideju?

Mazarin
24.04.2010., 19:44
inače da definiramo hidrauliku kod liftova...
za hidraulični lift, laici za liftove, kakav sam i sam smatra se lift sa klipom i cilindrom. A čist sumnjam da takav lift šljaka do 5 kata, osim ako nije ukopan u zemlju za polovicu visine do koje ide....
Ja recimo i neznam da postoje i liftovi sa hidromotorima, ako postoje.........

Mazarin
24.04.2010., 19:47
Napravio sam kao sto si rekao (1uF/300V), ali ne radi. Odnosno, radilo je dok je prekidac bio iskljucen. Struja na tocki B je bila 0.00V. Medjutim kad sam ukljucio prekidac, onda je otpornik pregorio. :confused:

Imas neku drugu ideju?

super, onda je ipak istina kaj smo ti tvrdili, da je rječ o običnom induktivitetu......
neznam o kakvoj se svjetiljci radi, ali na tvom mjestu bih ugradio mali relej u samu armaturu, pa bih prekidačem palio relej, a koji bi palio armaturu.
inače nemoj misliti da te vrijeđam, ali kupio si šrot svjetiljku, jer bolja svjetiljka bi trebala imati zaštitu od induktiviteta....

koka36
24.04.2010., 23:03
inače da definiramo hidrauliku kod liftova...
za hidraulični lift, laici za liftove, kakav sam i sam smatra se lift sa klipom i cilindrom. A čist sumnjam da takav lift šljaka do 5 kata, osim ako nije ukopan u zemlju za polovicu visine do koje ide....
Ja recimo i neznam da postoje i liftovi sa hidromotorima, ako postoje.........

Voze oni i po 10-11 katova, ne brini....
Direktni pistoni (cilindar s klipom) se koriste vrlo rijetko za male nosivosti i male visine dizanja....
Za ostalo se koristi "ruksak sistem" i onda je piston bočno, ničim nije ograničena visina dizanja.
A i nikada nisi vidio teleskopske hidraulične klipove.....

Mario17
25.04.2010., 06:30
Ovako: Evo i ja imam problem sa tinjalicama tj rješio sam ga ali molio bih Vas da mi razjasnite ako može: ovako stubišta imam 5 mjesta gdje palim 4 sijalice u stubištu preko impulsnog (distabilnog) releja koji se nalazi u tabli sa osiguračima, dakle sve radi za 5 , sijalice se mogu paliti i gasiti sa svih mjesta do mile volje, međutim čim smontiram tinjalice u ova tipkala( nema mogućnosti greške u spajanju) relej počne odmah zujati i ponekad (ne stalno) "lijepi" dakle špula ne rastavlja...kad skinem tinjalice sve radi , evo već tjedan dana ni jednom da sam čuo da zuji ili nešto slično, dakle u tinjalicama je problem, mislim da sam negdje u uputstvu pročitao da piše da na ovakav tip releja može se smontirati i do 20 tinjalica da ne bi smjelo bit problema ( mislim da 1mA struje, tak nešto)..ali ipak ima...sad sam stavio samo jednu i to na ulazu u kuću ostale poskidao....molim savjet...

DonF
25.04.2010., 06:36
super, onda je ipak istina kaj smo ti tvrdili, da je rječ o običnom induktivitetu......
neznam o kakvoj se svjetiljci radi, ali na tvom mjestu bih ugradio mali relej u samu armaturu, pa bih prekidačem palio relej, a koji bi palio armaturu.
inače nemoj misliti da te vrijeđam, ali kupio si šrot svjetiljku, jer bolja svjetiljka bi trebala imati zaštitu od induktiviteta....

Kupio sam ugradbene LED lampice za u knauf strop. Cak su bile i skupe (oko 300kn). Rele je dobra ideja. Ajde elektronicari nacrtajte mi shemu i specifikaciju elemenata. :cerek:

my_name
25.04.2010., 10:00
Kupio sam ugradbene LED lampice za u knauf strop. Cak su bile i skupe (oko 300kn). Rele je dobra ideja. Ajde elektronicari nacrtajte mi shemu i specifikaciju elemenata. :cerek:

Netreba ti nikakva shema, ima vec gotov proizvod koji bi ti mogao bit od koristi...
Ima ga svaka malo bolje opremljena trgovina elektromaterijalom..izgleda ko osigurac i radi na principu relea!

georgehrri
25.04.2010., 21:06
Domar u stambenoj zgradi da u tvojim snovima....
A vidim kužiš se i u pogone kad bi na dizalima remenje mjenjao, nebitno šta ih nema.
Ali kako svi znamo ti si taj koji sve zna pa ko smo mi da sumljamo u tvoje znanje.....

I sad bi oni dizali cjenu struje a ovakve drže u elektri....da nisi ti onaj Buljubašić...

kad već pišemo o remenju , liftovi umjesto sajli imaju i posebne remene na novim modelima bez strojarnice , npr Otis.
Hidraulični liftovi imaju ograničenje kod " ruksak sustava" sa visinom dizanja maksimalnom visinom dizanja klipa + izvedba koloturnika i ovješenja , najčešće visina dizanja klipa x 2 i to je do cca 10 stanica. mana hidrauličkih dizala je relativno mala brzina vožnje , prednost velika nosivost uz maleni agregat.

koka36
25.04.2010., 21:14
kad već pišemo o remenju , liftovi umjesto sajli imaju i posebne remene na novim modelima bez strojarnice , npr Otis.
Hidraulični liftovi imaju ograničenje kod " ruksak sustava" sa visinom dizanja maksimalnom visinom dizanja klipa + izvedba koloturnika i ovješenja , najčešće visina dizanja klipa x 2 i to je do cca 10 stanica. mana hidrauličkih dizala je relativno mala brzina vožnje , prednost velika nosivost uz maleni agregat.

nije on mislio na to remenje, ja sam održavao hidrauliku 12 stanica....a piston može biti dugačak kolko hočeš nema ograničenja. Nije tolko problem brzine jer oni voze preko 1m/s kolko je problem vrijeme zaleta i pristajanja (zbog prigušenja u ventilima)....

Mazarin
26.04.2010., 07:22
DonF tek sad mi je sinulo kaj si napisao. Kak je mogao otpornik izgoriti ak je na isti potencijal priključen i teoretski kroz njega ne teče struja? Jel možeš to nacrtati?

CottonEyeJoe
28.04.2010., 08:48
jedno pitanjce,

trofazna struja u garažu dopeljana, štiti ju ona stara ZNS sklopka koliko sam zapamtio, malo poveća - radi na principu auto. osigrača valjda, šta ja znam...mislim da je 25A...

da li smijem spojiti poslje nje automatske osigurače da to sve štite, ili moram skidati prvo sklopku? mislim, da li smijem ostaviti i jedno i drugo?

champ
28.04.2010., 10:18
Naravno da smiješ ostaviti, iako bi na mjestu ZNS-ke najbolje bilo ugraditi FID-ovku.

ZNS-ka ne radi na nikakvom "principu autoosigurača", nego ima naponski svitak koji mjeri razliku potencijala između dolaznog PE vodiča i zemlje. Ukoliko taj napon prijeđe određenu vrijednost, sklopka izbacuje kompletno napajanje od struje. S vremenom otpor uzemljivača obično previše poraste, pa to postane nedovoljno sigurna zaštita. Ali je u svakom slučaju i to bolja zaštita od nikakve zaštite.

Automatski osigurači s time nemaju nikakve veze, oni samo štite strujne krugove (instalaciju) od preopterećenja i kratkih spojeva.

CottonEyeJoe
28.04.2010., 11:27
Naravno da smiješ ostaviti, iako bi na mjestu ZNS-ke najbolje bilo ugraditi FID-ovku.

ZNS-ka ne radi na nikakvom "principu autoosigurača", nego ima naponski svitak koji mjeri razliku potencijala između dolaznog PE vodiča i zemlje. Ukoliko taj napon prijeđe određenu vrijednost, sklopka izbacuje kompletno napajanje od struje. S vremenom otpor uzemljivača obično previše poraste, pa to postane nedovoljno sigurna zaštita. Ali je u svakom slučaju i to bolja zaštita od nikakve zaštite.

Automatski osigurači s time nemaju nikakve veze, oni samo štite strujne krugove (instalaciju) od preopterećenja i kratkih spojeva.

ma znam što je aut osigurač i što je fid, jedino nisam znao što je zns, a ljen sam bio proguglat...:)

Moram provjeriti, tko zna, možda je i ta ZNS sklopka stavljena još preko FID-ovke...kad je to slagao tko je god stigao...

hvala!

koka36
28.04.2010., 19:13
ma znam što je aut osigurač i što je fid, jedino nisam znao što je zns, a ljen sam bio proguglat...:)

Moram provjeriti, tko zna, možda je i ta ZNS sklopka stavljena još preko FID-ovke...kad je to slagao tko je god stigao...

hvala!

ZNS sklopka je davnih dana imala ulogu FID sklopke tako da ili jedno ili drugo

biskup
30.04.2010., 20:07
[QUOTE=MadVlad;8908984]Znalci u struju, pomoć.
Tip koji mi slagao struju ostavio za kraj spajanje žice za izjednačavanje potencijala i nikako da se pojavi. Sad bi ja to sam spojio da se više ne zezam s njim. Nešto sam načuo da treba to samo nekim šelnama spojiti na cijevi i to je to. Valjda :rolleyes:

predpostavljam da su cjevi od grijanja opcenito spajanje zica izjednacavanja potencijala najbitnije je da imaju dobru dodirnu tocku s metalom i cvrst spoj aya to imaju odgovarajuce selne bog

CottonEyeJoe
05.05.2010., 07:43
što mislite, imam dva pitanja:
1.) PGP 5x2,5, provučen od jedne prostorije do vanjske radione po pvc cijevi u zemlji na dubini cca 40cm....(ne znam promjer cijevi jer nisam ja radio)

e sad, kraj kabela je razblankiran i spojen na aut. osigrače, oni su isključeni, dakle nema zatvaranj strujnog kruga, nule su spojene u kutiji, i uzemljenje također...sve je uredno izolirano, nema nigdje nikakvog dodira nula sa uzemljenjem, iako je nulovanje vršeno u kući...!!

što se događa? ZNS sklopka nakon nekog vremena izbaci...:ne zna:
uključim ju, radi sve sat vremena recimo, i onda izbaci..napominjem da se kabal koji ide pod zemlju jednom malo tresao, drhtio:confused:
sumljam da je kabel negdje probio, jer je stric kupio kabel u dućanu gdje vole podvaliti kabele "malo oštećene tvornički"...

što vi mislite, jel moguće da nakon nekog vremena se faza spoji sa nulom, i rukne ZNS pošto je izvršeno nulovanje u kući, iako kuća ima svoje uzemljenje?

2.) ista kuća ima svoje uzemljenje, traka pocinčana itd...no u kući je nulovanje napravljeno, i to na neprofesionalni način, neki lik je morao spojiti mislim trofazni bojler, pa mu je nedostajala nula u prostoriji, a da ne štema i buši, on je jednostavno na razvodnoj kutiji u sobi prije nulu spojio sa uzemljenjem...:confused::kava:

ne kužim koja je to logika...znam da se kuće koje nemaju uzemljenje, nuluju ali prije fidovke (u ovom slučaju ZNS)...no eto, on je po ovome nulovo nakon ZNS, u jednoj razvodnoj kutiji, i ja sad tražim to mjesto no još bezuspješno...

mene zanima da li ovakav način nulovanja može biti opasan i štetan? sve mu u kući radi kako treba, samo što eto, faza i uzemljenje su mu sad jedno te isto na donjem katu gdje je nulovano..

champ
05.05.2010., 08:11
Ovo "nulovanje" bojlera vjerojatno ti kučište bojlera povezuje sa nulom, a taj bojler trebao bi biti sa posebnim (PE) vodičem biti spojen preko ZNS sklopke sa uzemljivačem. Moguće je da je ta brika izvedena neposredno na samom bojleru, gdje je kučište spojeno na dolaznu nulu, kako bi se jedan vodič iskoristio za dvije svrhe.

Što se tiče PGP kabela u cijevi, čest je slučaj da voda prodre i nakupi se u cijevi, pa takva cijev više sliči na vodovod, nego na instalaciju struje. Ako je još i kabel s nekakvom "izmučenom" i načetom izolacijom, onda ti to svaki čas probija i izbacuje zaštitu.

CottonEyeJoe
05.05.2010., 08:23
Ovo "nulovanje" bojlera vjerojatno ti kučište bojlera povezuje sa nulom, a taj bojler trebao bi biti sa posebnim (PE) vodičem biti spojen preko ZNS sklopke sa uzemljivačem. Moguće je da je ta brika izvedena neposredno na samom bojleru, gdje je kučište spojeno na dolaznu nulu, kako bi se jedan vodič iskoristio za dvije svrhe.

Što se tiče PGP kabela u cijevi, čest je slučaj da voda prodre i nakupi se u cijevi, pa takva cijev više sliči na vodovod, nego na instalaciju struje. Ako je još i kabel s nekakvom "izmučenom" i načetom izolacijom, onda ti to svaki čas probija i izbacuje zaštitu.

a ništa, jučer sam ponovno sve pregledao, poizolirao mu, i sad kad idem doma pogledat ću da li je izbacilo...ako je, onda je garant kabel...tj. probat ću još opet kabel otspojiti i vidjeti da li će onda izbaciti, no sigurno neće..jebem ti smeće, čovječe, on pola tog materijala fura iz austrije, tamo je gore smeće nego kod nas...

jel smije to ostati tako da jedan vodič ima dvije svrhe? sad zbog tog vodiča je cijeli donji kat nulovan, na svakom uzemljenju ima nule i obratno

champ
05.05.2010., 09:03
jel smije to ostati tako da jedan vodič ima dvije svrhe? sad zbog tog vodiča je cijeli donji kat nulovan, na svakom uzemljenju ima nule i obratno

To se nikako ne bi smjelo tako raditi, očito se radi o fušeru, koji je samo gledao kako da se riješi problema.. Iza sklopke dalje ne smije biti nulovanja, trebalo bi pronači to mjesto, i razdvojiti nulu od vodiča za uzemljenje. Treba pronači PE vodič koji je najbliži bojleru, i potegnuti novi vodič (barem jednu žicu) do kučišta tog bojlera. Još bolje bi bilo postaviti novi kabel 5x2,5 kvadrata, ovisno o snazi bojlera.

CottonEyeJoe
05.05.2010., 09:27
dobra je stvar što mu je iza tog zida gdje je bojler, izvod za uzemljenje, tj. na 2m udaljenosti, pa je valjda čovjek bio ljen izbušiti zid, dovesti iz vana uzemljenje,a ovo uzemljenje prespojiti na nulu, a ne koristiti kao i nulu i uzemljenje...

kad pronađem, probat ću to popraviti..

champ
05.05.2010., 10:04
dobra je stvar što mu je iza tog zida gdje je bojler, izvod za uzemljenje, tj. na 2m udaljenosti, pa je valjda čovjek bio ljen izbušiti zid, dovesti iz vana uzemljenje,a ovo uzemljenje prespojiti na nulu, a ne koristiti kao i nulu i uzemljenje...

kad pronađem, probat ću to popraviti..

Samo pripazi na to, vodič za uzemljenje bojlera treba biti spojen iza ZNS sklopke, a ne vani na izvodu uzemljena prema uzemljivaču. Najbolje bi ti bilo ugraditi FID-ovku na mjestu ZNS-ke, s time da se PE vodič uzemljenja na nju ni ne spaja.

Karanana
05.05.2010., 10:14
Da li je vec netko pisao o dimenzioniranju kablova za elektro instalacije u kuci, pocevsi od mjerila pa na dalje? Takodje me interesuje kako je najlakse napraviti uzemljenje za elektro instalacije? (cuo sam bakarnu plocu ukopati sa aktivnim ugljem itd.)

CottonEyeJoe
05.05.2010., 12:32
Samo pripazi na to, vodič za uzemljenje bojlera treba biti spojen iza ZNS sklopke, a ne vani na izvodu uzemljena prema uzemljivaču. Najbolje bi ti bilo ugraditi FID-ovku na mjestu ZNS-ke, s time da se PE vodič uzemljenja na nju ni ne spaja.

vani na izvodu već ima izvod IZA zns sklopke...znam da zvuči glupo,al eto, nešto se tu trebalo davno raditi al očito da nije...

najgorje je kad kroz kuću prođe milion majstora, svaki po svom i sad prođe par dana dok sve ne pohvataš...

oglo ćulibrk
05.05.2010., 17:20
Ovako ukratko ću pa molim pomoć nekog ko je siguran: dakle lokacija Mostar , BiH, standbena kuća, dovod od stuba podzemno 4*35mm2 Cu, uz njega FE ZN traka 25*4mm2, na ulazu u glavni razvodni ormar (nema TEP-a) ta traka je spojena na zasebnu stezaljku (od te stezaljke dalje ide PE zaštitini vod) dakle nema brikne Nule i ove trake tj od GRO-a PE vodiča nigdje...u razvodnim tablama su FID sklopke i sve je testirano žarulja testom i svaka utičnica na malo "curenje" struje izbacuje..al mi nije jasno zašto majstor nije brikao traku sa nulom u GRO-u kad je ovo očito trebao..dakle kuća nema zasebnog uzemljivača , jedina traka je ova uz dovodni kabel, ako ne računamo gromobrane koje nisam spajao sa dolaznom trakom( koja valjda služi za zašt.od mrežnih prenapona)...ja bih tražio od majstora da mi stavi briknu između N i PE voda da budem siguran kad sutra poraste otpor na ovoj traci (atmosferski prenaponi, hrđa i sl), jer da je ovo tzv TT sistem onda bih trebao imati valjda zaseban uzemljivač a nemam ga?
Molim pomoć, te oprostite ako sam nešto krivo rekao?

Mario17
06.05.2010., 11:10
A što me to ne čudi, ta naša elektra bi sve spojila , koda oni šta i gledaju...gledaj gromobransku instalaciju ne spajaj ni slučajno sa ovim ostalim uzemljnjima ( ako spojiš onda ti budu trebali odvodnici prenapona u gl.razvodnom ormaru i u ormaru sa osiguračima, a to je sve skupooo), naravno ako to je razmak između tih instalacija dovoljan ( cca 2-3M radi preskoka napona, ako je manji onda moraš spojiti) ,koliko vidim brikovati obavezno treba jer ti nemaš zasebnog uzemljenja osim ove trake što ide uz dovodni kabel...ali po meni ti ne bi trebao biti problem napravit zasebno uzemljenje dakle 3 m pocinčane cijevi (odmakni od svega ostalog ) zavari na to grom.traku i spoji na tu PE sabirncu PF-om i imaš uzemljenje (dobra izolacija spojeva se podrazumjeva, pogl.ima negdje na forumu detaljno objašnjeno kako)...i ako brikuješ to bi onda bio TNCS sustav, a ako ostane ovako onda je TT..

Mazarin
06.05.2010., 12:00
Ma nesmiješ ništa brikati bez dogovora sa Elektrom.
Nisu bez razloga ostavili tak kak jesu.....
google i goglaj TT, TN

champ
06.05.2010., 12:43
oglo je napisao da je uz priključni kabel položena i Fe/Zn traka za uzemljenje. Dakle, nul vodič mreže je uzemljen na više mjesta u mreži, sama mreža je zaštićena nulovanjem, TN-C sistemom. Povezivanje nule i uzemljenja u ormariću neće se kod njega praktički ništa promjeniti (nul vodić mreže već je uzemljen) - ali - kad bi postojalo vlastito uzemljenje za taj objekat, ta brika bi značila paraleno povezivanje dvaju uzemljivača, i smanjenje ukupnog otpora (oba) uzemljenja.

Vjerojatno su i monteri kod izrade priključka vidjeli da tu ne postoji uzemljivač objekta, pa nisu stavili ni briku (jer nisu imali šta brikati).

PS - a što se tvoje kućne instalacije tiče, jel imaš razveden PE vodič po kući i zaštitnu sklpku? Pošto nemaš položen uzemljivač, jel u ormariću (prije sklopke) brikan PE i nulti vodič?

nn-st1
06.05.2010., 13:12
ćulibrk, napravili ste kuću s gromobranskim uzemljenjem, a bez uzemljenja za struju?

oglo ćulibrk
06.05.2010., 14:25
oglo je napisao da je uz priključni kabel položena i Fe/Zn traka za uzemljenje. Dakle, nul vodič mreže je uzemljen na više mjesta u mreži, sama mreža je zaštićena nulovanjem, TN-C sistemom. Povezivanje nule i uzemljenja u ormariću neće se kod njega praktički ništa promjeniti (nul vodić mreže već je uzemljen) - ali - kad bi postojalo vlastito uzemljenje za taj objekat, ta brika bi značila paraleno povezivanje dvaju uzemljivača, i smanjenje ukupnog otpora (oba) uzemljenja.

Vjerojatno su i monteri kod izrade priključka vidjeli da tu ne postoji uzemljivač objekta, pa nisu stavili ni briku (jer nisu imali šta brikati).

PS - a što se tvoje kućne instalacije tiče, jel imaš razveden PE vodič po kući i zaštitnu sklpku? Pošto nemaš položen uzemljivač, jel u ormariću (prije sklopke) brikan PE i nulti vodič?

Ovako u kući je razdvojen PE i N vodič, imaju FID glavna sklopka (500mA) i za kupatilo 30mA...testirano žarulja testom i obadvije rade sad zasad savršeno..a danas sam doveo djelatnike ED i oni brikali nulu i PF koji dolazi od FE ZN trake...sad ne okida kad žarulju spojim između nule i zemlje jer su na istom potencijalu ranije je okidalo (nekih 3V je bilo na nuli)...

champ
06.05.2010., 17:58
...sad ne okida kad žarulju spojim između nule i zemlje jer su na istom potencijalu ranije je okidalo (nekih 3V je bilo na nuli)...

Eto, riješen slučaj..

DJigli
18.08.2010., 13:55
Pitanje u svezi spajanja utičnica, podžbukne instalacije.

Imam po stanu 2, 3, 6 i 8 komada utičnica postavljenih na jednom izlaznom mjestu do kojih dolazi jedna 2.5kv žica, tj. jedna faza.

Zanima me kako da izvedem instalaciju u samim kutijama tih utičnica.
Mogu li samo rednim stezaljkama spojiti komadičke žica koje idu do pojedine utičnice sa dolaznom fazom, ili nekako drugačije?

Pozdrav

kavasaki
18.08.2010., 15:08
Pitanje u svezi spajanja utičnica, podžbukne instalacije.

Imam po stanu 2, 3, 6 i 8 komada utičnica postavljenih na jednom izlaznom mjestu do kojih dolazi jedna 2.5kv žica, tj. jedna faza.

Zanima me kako da izvedem instalaciju u samim kutijama tih utičnica.
Mogu li samo rednim stezaljkama spojiti komadičke žica koje idu do pojedine utičnice sa dolaznom fazom, ili nekako drugačije?

Pozdrav

koristiti wago kleme
http://i37.tinypic.com/35bgz9z.jpg

ili spajanje vodica ufrkavanjem ( u smjeru kazaljke na satu) i izoliravanjem

DJigli
18.08.2010., 16:19
koristiti wago kleme
http://i37.tinypic.com/35bgz9z.jpg

ili spajanje vodica ufrkavanjem ( u smjeru kazaljke na satu) i izoliravanjem

Da, to sam i mislio.
Iz faze u jednu klemu pa iz nje u utičnice i u ostale kleme dok ne dođem do svih koje mi trebaju.

Thenx.

FitzTN
22.08.2010., 21:13
Bok, trebao bi pomoc oko uvođenja struje u jednu malu prostoriju/odlagalište.
Stavio bi 4 šuko utičnice (dupla i 2 solo), lampu i prekidač, sve nadžbukno.

Napravio sam neku shemu, žice uzemljenje su izostavljene:
Shema (http://i38.tinypic.com/hve2hv.jpg)

Nove kablove bi sve stavio 5-žilne 2.5. Kablovi koji su na shemi žuti su uzidani i ne mogu se promjenit. Njihovu debljinu ne znam :)

Zanima me sada jel mogu koristiti luster kleme u razvodnim ili je bolje zafrkat žice?
Mogu li od razvodne kutije 1 do razvodne kutije 2 ići faza, nula i uzemljenje u istom kablu skupa s fazom koja ide na prekidač ili moram vući 2 kabla?
Pls provjerite da li shema općenito OK?

Sa čim je najbolje ušarafit u zid te utičnice i sve? Zid je cigleni (sa dijelom od siporexa) pa ne znam što bi najbolje "ulovilo".

Ako smatrate da je najbolje da ovo napravi električar, slobodno recite, iako bi volio da to mogu sam sredit. :)

Thx

kerbi
22.08.2010., 21:25
4 utičnice i rasvjeta na jedan osigurač obično ekipa u te ostave dođe na fiks ideje svašta prištekavat, tak da ti se nebi desilo da ti osigurač leti bez veze. Ja bih povukao još bar jednu žicu s drugog osigurača pa stavio recimo rasvjetu i onu duplu utičnicu na jedan, a one druge dvije na drugi osigurač.

FitzTN
22.08.2010., 21:31
Ne bi se trebalo ništa velikog spajati, eventualno jednog dana vešmašina iako ne vjerujem da bude od toga šta.
Ova jedna utičnica je vani (miniwash, božićna rasvjeta...), a ove duple su za punjače akumulatora svakakvih alata i radio.

Što se tiče priključka od glavne kutije s osiguračima do "Razvodne kutije 1" to ću sigurno prepustiti električaru da mi napravi.

kerbi
22.08.2010., 21:46
Je, to je sad plan (ti punjači i sl,) ali tko ti garantira da se netko u budućnosti neće dosjetiti tu spojit recimo cirkularnu pilu, frižider i sl. A ni vešmašine ti nisu baš mali potrošači. Gle to ti je praktično još jedna žica i osigurač ekstra. Uglavnom mali dodatni trošak koji ti u budućnosti može uštedjeti probleme.
A onak, shema ti je ok, iako bi ja ipak frkao žice. A ako ideš na kleme, bez veze ti je vuči žicu s jedne kleme na drugu kao bi dobio vod za svjetlo kad ga možeš stegnuti odmah na mjesto te žice kojom si htjeo dobiti struju na tu klemu.

FitzTN
23.08.2010., 15:11
OK, hvala :)
Teško da će se što drugo tu stavit, soba je 2x3 metara, nema ni mjesta za previše tog :D
Probat ću onda frkanjem, pa da utičnice za van idu na jedan osigurač, a one nutra na drugi...
Kakav kabel da električaru izvučem od "razvodne 1" prema glavnoj razvodnoj gdje će spojit to preko osigurača, može običan 5 žilni 2.5 ili mora drukčije. Treba prostoriju ožbukati pa mi je bitno provući to sve po njoj, a za spajanje ćemo lako kasnije :)

Još samo pls. odgovor na ovo:
Mogu li od razvodne kutije 1 do razvodne kutije 2 ići faza, nula i uzemljenje u istom kablu skupa s fazom koja ide na prekidač ili moram vući 2 kabla?

Sa čim je najbolje ušarafit u zid te utičnice i sve? Zid je cigleni (sa dijelom od siporexa) pa ne znam što bi najbolje "ulovilo".

koka36
23.08.2010., 16:43
OK, hvala :)
Teško da će se što drugo tu stavit, soba je 2x3 metara, nema ni mjesta za previše tog :D
Probat ću onda frkanjem, pa da utičnice za van idu na jedan osigurač, a one nutra na drugi...
Kakav kabel da električaru izvučem od "razvodne 1" prema glavnoj razvodnoj gdje će spojit to preko osigurača, može običan 5 žilni 2.5 ili mora drukčije. Treba prostoriju ožbukati pa mi je bitno provući to sve po njoj, a za spajanje ćemo lako kasnije :)

Još samo pls. odgovor na ovo:

Naravno dovoljno je petorožilni 2,5 kvadrat...
Netreba vuči dva kabla, sve može kroz jedan....
klasičnim plastičnim tiplama za ciglu, one drže i teže stvari u cigli pa de nebu utičnicu....

FitzTN
01.09.2010., 20:50
Hvala na pomoći :)
Sve je složeno, samo još za sigurnost da pitam prije žbukanja, da ne bi bilo :D

Od moje glavne kutije (nove) do kutije s osiguračima (glavnog ormara) ide 5 žilni 2.5 kvadrat i to mi treba električar spojiti na 2 osigurača, u mojoj razvodnoj sam odvojio što će na koji (2 grane).

Osigurači idu klasični automatski (ne dupli).
U mojoj razvodnoj spajam nulu i uzemljenje iz dolaznog kabla na nulu i uzemljenje na "obje grane", a fazu dijelim, jednoj grani smeđa, drugoj crna. Da li je to tako OK? Thx

WTF
02.09.2010., 07:08
to bi bilo ok...prema napisanom

kakvi su to dupli osigurači? :zubo:

Mazarin
02.09.2010., 08:38
kakvi su to dupli osigurači? :zubo:
misli na osigurače koji prekidaju fazu i nulu......bar se nadam:cerek:

FitzTN
02.09.2010., 09:01
Da, mislim na te. :)
Vidio negdje po netu da netko to ima u kućnoj instalaciji, pa da ne bi bilo zabune :D
U tom slučaju bi valjda morao vući i 2 nule zasebno, pa sam zato napomenuo.

Hvala

champ
02.09.2010., 09:22
misli na osigurače koji prekidaju fazu i nulu......bar se nadam:cerek:

Fata je Fata, ali dvaput je dvaput... :mig:

samoborac1981
02.09.2010., 20:48
imam jedan pretvarač napona koji mi je prestao danas raditi.....ima kakav majstor sa područja zagreba i zagrebačke županije koji bi mi to mogao pogledati?

m111
02.09.2010., 21:22
imam jedan pretvarač napona koji mi je prestao danas raditi.....ima kakav majstor sa područja zagreba i zagrebačke županije koji bi mi to mogao pogledati?

nema prijatelju,presitno je to za njih,navikli su oni na vecu lovu..

Mazarin
02.09.2010., 21:43

kolika je cijena toga pretvarač u startu bila, snaga i tak ako može?

samoborac1981
03.09.2010., 06:02
iskreno, ne znam tocno, jel sam to dobio, ali ako me sjecanje sluzi,snage je izmedu 1000 i 1500 W....a sad kolko je kostao....ja mislim negdje oko 1000kn

Mazarin
03.09.2010., 07:40
u pravu si cijena je oko 1000 kuna.
Ako je iz chipoteke oni imaju servis.
Mogu ti mislim i taj servisirati, samo pazi da servis ne košta više od pola novog pretvarača.
I imaš masu ljudi koji to mogu servisirati, ali je problem jel ti se to isplati.
Znam jednu firmu blizu tebe koja ih i proizvodi, tak, da nema problema sa servisom, ali čuvaj se.
Svaki elektronički servis ti to može i hoće popraviti, ma što neki laprdali o tome....

samoborac1981
03.09.2010., 09:08
daj napisi kome da se obratim, da mi to malo pogleda

Gospe-od-cukra
11.10.2010., 22:10
Evo trebam pomoc, prije nekih pola sata sam Upalila lampu u dnevnoj sobi, zarulja je eksplodirala i automatski mi je u cijelom stanu od cca 150 kvadrata nestalo struje. Sta da radim, kasno je i ne mogu nikog zvati, a moram nastavit radit na laptopu...nijedan osigurac nije iskocio

Truly
11.10.2010., 22:30
Iskočila ti je vjerojatno FID sklopka. Limitator vjerojatno nije jer izgleda potpuno isto kao automatski osigurač.
U tom slučaju pritisni još jednom prekidač od lampe da bi je ugasila i utisni tipku FID sklopke natrag unutra. FID sklopka je ono što je pored osigurača, a veličine je jedno 4-5 osigurača u širinu i jedan u visinu.

CottonEyeJoe
28.10.2010., 10:02
U kući imam kutiju sa onim starim osiguračima, tip D, na vrtenje...

FID sklopku nemam, a i kuća je napravljena na način da ima samo 5 osigurača - to riješavam postepeno kako radim sobu po sobu, tako i više strujnih krugova radim...

htio bih ugraditi fid sklopku kao neki način zaštite od probijanja prema zemlji, dok ne budem ugradio aut. osigurače (a to će biti tek nagodinu)...

kuća nema uzemljenje, od stupa do kuće ide SKS 2x16mm2, a vanjska mreža je žičana...

od trafostanice sam udaljen cca 1,5km, a od prvog stupa koji je nulovan mislim da oko 40-50m...

Da li mi ima smisla postavljati FID sklopku na način da ju nulujem? Jer uzemljenje ću raditi tek kad ću i drenažu, a to opet čeka godinu dvije...

Koju bi mi FID sklopku preporučili? Volio bih da bude osjetljivija, zbog klinca i stare kuće u kojoj uvijek ima mogućnost da negdje u zidu mišić popapa izolaciju - a opet da li ima smisla osjetljivija ako nemam uzemljenje?

kerbi
28.10.2010., 10:19
A sa Fidovkama ti je nekakav standard 0,5 za ostatak kuće a 0,3 za kupaonu i sanitarni čvor. Nema tu puno mudrosti. Ovo za nulovanje (naravno prije sklopke) bi trebalo funkcionirati ako baš nemožeš sad raditi uzemljenje.

Mazarin
28.10.2010., 10:52
A sa Fidovkama ti je nekakav standard 0,5 za ostatak kuće a 0,3 za kupaonu i sanitarni čvor. Nema tu puno mudrosti. Ovo za nulovanje (naravno prije sklopke) bi trebalo funkcionirati ako baš nemožeš sad raditi uzemljenje.
Standard za FID sklopke je 0,03 A, to je prvo, a nulovati prije FID sklopke ne smiješ uvjek.
Ovisi o distribucijskom području....

CottonEyeJoe
28.10.2010., 10:58
a jel mi dosta za uzemljenje da iskopam na dubinu cca 80cm, u obliku slova L, 11mx8m, stavim na krajeve sonde, tj. zabijem ih u zemlju, povežem sve to trakom 25x4, i to je to?

jer mora baš biti prsten oko kuće?jer ne mogu samo tako oko kuće kopati zbog betona...

traku doma imam....

Kupaonu bi stavio na 0,03A, a ovo ostalo na 0,3A, dok bih zamrzivač i hladnjak stavio na strujni krug bez fidovke, da ne bi izbacilo dok me nema doma, a divljač se pokvari:))

šala,nema divljači

kerbi
28.10.2010., 11:43
Standard za FID sklopke je 0,03 A, to je prvo, a nulovati prije FID sklopke ne smiješ uvjek.
Ovisi o distribucijskom području....

Šta nije različita za kupaone i ostatak kuće? Davno je bilo kad sam zadnji put radio razvodnu ploću (i nisam električar).

Mazarin
28.10.2010., 12:07
Pardon u brzini nisam sve napisao...
Standard za KUPAONSKE FID je 0,03 A, važeči standard za ostatak kuće je 0,5 A, a vrlo brzo će se mjenjati na 0,3A.
Ispričavam se na nenamjernoj greški....

Cotton trebalo bi biti dovoljno da bi FID reagirala.
No opet neznam kakva je zemlja kod tebe.
Trebalo bi poslije pozvati nekoga da ti izmjeri otpor uzemljenja..
A obzirom da imaš zračni vod, prije FID sklopke stavi prenaposne odvojnike, radi sigurnosti od udara groma, u dovodni kabel.
Nisu ti odvojnici skupi, puno ti je skuplje ako ti elektronika nadrapa

champ
28.10.2010., 12:10
htio bih ugraditi fid sklopku kao neki način zaštite od probijanja prema zemlji, dok ne budem ugradio aut. osigurače (a to će biti tek nagodinu)...

Automatski osigurači nisu nikakva zamjena ili alternativa za FID sklopku, jer FID-ovka štiti od napona dodira (proboj izolacije prema masi), a osigurači štite instalaciju od kratkog spoja i preopterečenja. Dakle, ne radi se o situaciji ILI-ILI, nego se ugrađuje oboje.

od trafostanice sam udaljen cca 1,5km, a od prvog stupa koji je nulovan mislim da oko 40-50m...

Da li mi ima smisla postavljati FID sklopku na način da ju nulujem? Jer uzemljenje ću raditi tek kad ću i drenažu, a to opet čeka godinu dvije...

Daleko si od TS, mreža ti je zračna, i ako bi se slučajno prekinula žica nule negdje na mreži, preko te brike (nulovanja) došao bi fazni napon na tvoje "uzemljene" uređaje. Postoji li u toj instalaciji treči (zaštitni vodič, uzemljenje) kod tebe? Ako ima - zar ti je drenaža kuće jednako važna, kao i sigurnost svih ukućana od udara struje? Neda ti se kopati radi polaganja uzemljivača?

Seoska varalica
28.10.2010., 12:44
jedno pitanjce,

osigurač za garažu mi je 20A, u garaži imam 4 sijalice i pumpu od centralnog grijanja i par utičnica..... strah me da mi sijalica (od kojih su dvije vanjske sa senzorima za pokret) prilikom crkavanja ili zbog kakvog kvara sezora ne izbaci ovaj osigurač od 20A što bi dovelo do zastoja pumpe i pregrijavanja kotla i ko zna čega sve ne. kako bi ovo izbjegao planiram u garažu ugraditi osigurač od 6A za sijalice te tako izbjeći mogućnost izbacivanja glavnog osigurača za garažu.
postavlja se pitanje, u slučaju preopterećenja, postoji li mogućnost da istovremeno izbace oba osigurača jer su u seriji, te da li bi ovaj od 6A trebao biti osjetljiviji (koliko ja znam oznaka za osjetljiviji je A)

zahvaljujem:D

CottonEyeJoe
28.10.2010., 12:49
.

Cotton trebalo bi biti dovoljno da bi FID reagirala.
No opet neznam kakva je zemlja kod tebe.
Trebalo bi poslije pozvati nekoga da ti izmjeri otpor uzemljenja..
A obzirom da imaš zračni vod, prije FID sklopke stavi prenaposne odvojnike, radi sigurnosti od udara groma, u dovodni kabel.
Nisu ti odvojnici skupi, puno ti je skuplje ako ti elektronika nadrapa

Zemlja je najobičnija selska, mislim, ima crnice, ostalo je ona smeđa, šta ja znam kak se zove, u biti brzo se štiha:)
Otpor uzemljenja ću sam izmjeriti, imam instrument za to...
E,a koji su to odvodnici prenapona?Mislim, marka itd...

Automatski osigurači nisu nikakva zamjena ili alternativa za FID sklopku, jer FID-ovka štiti od napona dodira (proboj izolacije prema masi), a osigurači štite instalaciju od kratkog spoja i preopterečenja. Dakle, ne radi se o situaciji ILI-ILI, nego se ugrađuje oboje.

Daleko si od TS, mreža ti je zračna, i ako bi se slučajno prekinula žica nule negdje na mreži, preko te brike (nulovanja) došao bi fazni napon na tvoje "uzemljene" uređaje. Postoji li u toj instalaciji treči (zaštitni vodič, uzemljenje) kod tebe? Ako ima - zar ti je drenaža kuće jednako važna, kao i sigurnost svih ukućana od udara struje? Neda ti se kopati radi polaganja uzemljivača?

Ma znam da fid nije ILI ILI, pa ne mogu na poslu brzo tipkati i sve napisati kak se spada, a da me šef ne pokori....
Htio sam reći, da bih htio ubaciti prvo FID sklopku jer sa aut. osiguračima imam puno više posla i prespajanja trenutno.

Ma evo razmišljao sam malo, iskopat ću tih 20-30m, položiti traku, staviti 2-3 sonde i vidjeti koliki će biti otpor uzemljenja.Najbolje,jer već imam doma traku, a svašta se na mreži može dogoditi.

Jedino me muči, što da napravim sa 2 sobe, u kojem je običan PPR 2x2,5!!, dakle, nema voda za uzemljenje u kutijama, niti kod utičnica?

CottonEyeJoe
28.10.2010., 12:56
jedno pitanjce,

osigurač za garažu mi je 20A, u garaži imam 4 sijalice i pumpu od centralnog grijanja i par utičnica..... strah me da mi sijalica (od kojih su dvije vanjske sa senzorima za pokret) prilikom crkavanja ili zbog kakvog kvara sezora ne izbaci ovaj osigurač od 20A što bi dovelo do zastoja pumpe i pregrijavanja kotla i ko zna čega sve ne. kako bi ovo izbjegao planiram u garažu ugraditi osigurač od 6A za sijalice te tako izbjeći mogućnost izbacivanja glavnog osigurača za garažu.
postavlja se pitanje, u slučaju preopterećenja, postoji li mogućnost da istovremeno izbace oba osigurača jer su u seriji, te da li bi ovaj od 6A trebao biti osjetljiviji (koliko ja znam oznaka za osjetljiviji je A)

zahvaljujem:D

kakvoj seriji? pa nećeš staviti jedan osigurač iza drugog...

stavit ćeš ih paralelno, jedan do drugog recimo, i sa ulaza od osigurača 20A uzmeš brikom na ulaz od 6A, i to je to, dalje imaš poseban izlaz 20A za pumpu, 6A za svijetlo...

Seoska varalica
28.10.2010., 13:18

stavit ćeš ih paralelno, jedan do drugog recimo, i sa ulaza od osigurača 20A uzmeš brikom na ulaz od 6A, i to je to, dalje imaš poseban izlaz 20A za pumpu, 6A za svijetlo...

neizvodivo iz razloga što je taj osigurač od 20A u glavnoj razvodnoj kutiji koja se nalazi u stanu, odakle je struja odvedena u garažu i ne postoji mogućnost novog dovoda. :ne zna:

georgehrri
28.10.2010., 13:28

selektivnost u seriji, imaš je na kućnom priključku pancer i poslje osigurače na glavnoj ploči

CottonEyeJoe
28.10.2010., 13:32
selektivnost u seriji, imaš je na kućnom priključku pancer i poslje osigurače na glavnoj ploči

pa dobro to, ali ja pričam o ovom slučaju....

ako ima 20A spori, i 6A brzi, u seriji, kaj ne bi to teoretski trebalo šljakati? rikne senzor na svijetlu, ovaj brzi izbaci jer je osjetljiv,a ovaj spori ne?bez obzira na struju?

Mazarin
28.10.2010., 13:35
Coton ti si elektroničar, priznaj :))

CottonEyeJoe
28.10.2010., 13:38
Coton ti si elektroničar, priznaj :))

šta je to elektroničar? :)

ja sam računalni tehničar, sa voljom učenja svega i svačega, pa tako i elektromonterstva..

u školi nismo naučili ništa od struje, pogotovo izmjenične,jedino doma najviše...

ovo je već moje trolanje

Seoska varalica
28.10.2010., 13:44

ako ima 20A spori, i 6A brzi, u seriji, kaj ne bi to teoretski trebalo šljakati? rikne senzor na svijetlu, ovaj brzi izbaci jer je osjetljiv,a ovaj spori ne?bez obzira na struju?

ja mislim da bi to trebalo biti ok, samo ne znam koji su to osjetljiviji osigurači, je li to ona oznaka A, ili 10kA (šta god to bilo) kako me neki dan uvjeravao prodavač:ne zna:.

CottonEyeJoe
28.10.2010., 13:50
ja mislim da bi to trebalo biti ok, samo ne znam koji su to osjetljiviji osigurači, je li to ona oznaka A, ili 10kA (šta god to bilo) kako me neki dan uvjeravao prodavač:ne zna:.

da, mislim da je najbrži "A" karakteristika, a najsporiji "D" karakteristika, ali objasnit će ti netko tko bolje zna

kerbi
28.10.2010., 14:32
neizvodivo iz razloga što je taj osigurač od 20A u glavnoj razvodnoj kutiji koja se nalazi u stanu, odakle je struja odvedena u garažu i ne postoji mogućnost novog dovoda. :ne zna:
Šta nebi onda bilo bolje riješenje izbaciti taj osigurać od 20 A i vod ostaviti direktno spojen a u toj garaži onda iz tog voda razvesti na dva osiguraća, jedan od 20 A za pumpu i drugi od 6A za svjetlo. Kad već postavljaš ovaj dodatni u garaži za svjetlo možeš uz njega i staviti ova zasebni za pumpu.

Seoska varalica
28.10.2010., 14:35
Šta nebi onda bilo bolje riješenje izbaciti taj osigurać od 20 A i vod ostaviti direktno spojen a u toj garaži onda iz tog voda razvesti na dva osiguraća, jedan od 20 A za pumpu i drugi od 6A za svjetlo. Kad već postavljaš ovaj dodatni u garaži za svjetlo možeš uz njega i staviti ova zasebni za pumpu.

onda vodič u tom dijelu ostade bez zaštite. :ne zna:

kerbi
28.10.2010., 14:40
A kako su zaštičeni vodići do bilo koje razvodne ploće?
Ne svađam se nego pitam jer mi nije baš jasno. Ja sam kemičar po struci i struju u biti radim samo sebi, uz svesrdne savjete od kuma električara (ja složim, pa ga žicam da amenuje jel to valja)

Mazarin
28.10.2010., 14:45
Nebi bilo bolje ostaviti bez osigurača od 20A
Kablovi ili žice do bilo koje razvodne ploče su zaštičeni uvjek osiguračem, i svojom kvadraturom.
A karakteristiku osigurača, nebute nigjde koristili, koristi se B za kućanstvo, i uglavnom D za elektromotore.
D nije zadnja karakteristika, ima ih još ali sasvim nebitno.
kA su prekidna moć, osigurača, pusti trgovce da blebeću što hoće ionako pojma nemaju.
Dečki nemam vremena baš sve objašnjavati, ali postoje priručnici cijena im je oko 300 kuna, nemate pojma koliko tamo ima korisnih savjeta :)

hcerinski
31.10.2010., 18:58
Daj neki adresu gdje nabaviti taj priručnik. Čini mi se da bi mogao biti dosta koristan.

georgehrri
01.11.2010., 13:54

DA

20 A Rastalni D osigurač i 10 a D osigurač istih karakteristika postižu selaktivnost

Inače tehnički propis za električne instalacije i stari pravilnik su u svojim navedenim normama naveli da kod svake promjene presjeka voda treba ugraditi osigurač.
Kod automatskih osigurača skini krivulje sa interneta i vidjeti ćeš da se krivulje za 20A i 6a ne preklapaju za istu vrstu osigurača i ad je postignuta u potpunosti selektivnost u seriju osigurača

koralj-u-kamenu
08.11.2010., 17:13
trebala bih malu pomoc... jedan osigurac mi iskace (to nisu oni sto se sarafe, vec oni sto se onako podignu) i koliko god puta ja njega podigla on opet iskoci. to je osigurac na kojemu je bojler i svjetlo u kupaoni, uticnica i grijalica najnormalnije rade... kako to popraviti, da li su u pitanju instalacije ili? hvala :)

nike321
08.11.2010., 17:48
trebala bih malu pomoc... jedan osigurac mi iskace (to nisu oni sto se sarafe, vec oni sto se onako podignu) i koliko god puta ja njega podigla on opet iskoci. to je osigurac na kojemu je bojler i svjetlo u kupaoni, uticnica i grijalica najnormalnije rade... kako to popraviti, da li su u pitanju instalacije ili? hvala :)

Po pitanju se vidi da nemaš pojma o struji. Zato prestani pokušavat podizati osigurač da ti ne bi prsnuo u oko i zovi električara da to pogleda.

kerbi
08.11.2010., 19:47
Vjerojatno je grijac od bojlera u kurslusu.Ako mozes iskopcaj bojler, a ako je spojen direktno ostaje ti samo elektricar.

happyS
17.11.2010., 10:17
Pozdrav,

u voćnjaku iza kuće napravili smo malu drvenu kućicu. Željela bih u nju uvesti struju za rasvjetu, frižider, malu pećnicu i eventualno tv ili radio. Udaljenost je oko 130 metara od kuće. Molim pomoć kako to najsigurnije i najjeftinije izvesti bez posebnog priključka i koliki bi bili troškovi materijala.

zahvaljujem

Žbla
17.11.2010., 10:26
Pozdrav!

JEdno pitanje... Naime radi se o postojećem priključku struje koji ima svoje trofazno brojilo koje je od susjeda-prijatelja.
Mi bi sada iz njegovog brojila izvukli žicu koja bi napajala naš prostor. Znači poslije brojila tako da se struja koja se koristi plati.
Ali bi mi stavili brojilo prije naše razvodne kutije da možemo vidjeti koliko smo potrošili da njemu platimo.
Pitanje je dali može biti monofazno brojilo koje će to mjeriti ili mora biti trofazno.
Radi se samo o rasvjeti i hidropaku koji je 600-800W. Ali rasvjete ima dosta kad se popali. Ima sigurno jedno 10 žarulja i jedno 10 reflektora..
Dali bi se to moglo tako napraviti ili je potrebno trofazno brojilo za to sve..

Kako to rješiti, imate prijedlog neki bolji?
Hvala!

champ
17.11.2010., 10:52
Kako to rješiti, imate prijedlog neki bolji?
Hvala!

HEP ti takvu posudbu struje (susjedu u drugom objektu) tretira kao krađu, makar sve to prolazi preko brojila, i potrošnje se registrira. Znači, zbog toga može biti prijavljen i vlasnik tog priključka, kao i ti, i možete zbog toga imati problema. Upozorio sam te, a na tebi je da sam odlučiš.

Inače, "priključak" možeš izvesti jednofazno ili trofazno, ovisno o tome kakva ti je instalacija, i kakve su mogućnosti instalacije u kući gdje se nalazi brojilo.

Trofazne utičnice obično su izvedene sa debljim vodičima, i predviđene su za veće snage, pa imaju i jače osigurače. O tome treba voditi računa, da se ne spojiš na neku 1-f utičnicu, koja je spojena na dvije žice 1,5 mm2 (nije po pravilima struke, ali je čest slučaj).

nike321
17.11.2010., 11:20
Trofazne utičnice obično su izvedene sa debljim vodičima, i predviđene su za veće snage, pa imaju i jače osigurače. O tome treba voditi računa, da se ne spojiš na neku 1-f utičnicu, koja je spojena na dvije žice 1,5 mm2 (nije po pravilima struke, ali je čest slučaj).

Trofazna utičnica u kučnim instalacijama je za struju do 16A (jednako kao i monofazna). To znači da je maksimalna priključna snaga simetričnog trošila na 400V 16*3*400=19,2kW.
Pošto su u kući sva trošila 230V, onda je i ta snaga manja 16*3*230=11,04kW ili max 3,68 kW po fazi.

Imaš li negdje taj zakon tj. pravilnik koji kaže da je posudba struje kažnjiva?

champ
17.11.2010., 12:01
Imaš li negdje taj zakon tj. pravilnik koji kaže da je posudba struje kažnjiva?

Po važaćem Zakonu o energiji radi se o ilegalnom priključku, a vlasnik priključka također nema ovlaštenja baviti se prodajom struje. Ne radi se o klasičnoj krađi struje, ali u svakom slučaju se krše propisi.

I ako posudba struje nije kažnjiva, zbog čega onda svi ostali moraju zakupljivati snagu, tražiti izdavanje EES i t.d.? Nije li jednostavnije sa susjedom dijeliti postojeći priključak?

Mazarin
17.11.2010., 12:26
je je to je kazneno djelo, jednog se tretira za krađu struje, jer zapravo krade snagu bez da ju je zakupio, a drugog se tretira za neovlaštenu prodaju struje.
Osim ako se radi o istoj zemljišnoj čestici, onda to smiješ napraviti!

georgehrri
17.11.2010., 13:59
Imaš li negdje taj zakon tj. pravilnik koji kaže da je posudba struje kažnjiva?[/QUOTE]

opći uvjeti za opskrbu električnom energijom NN 14/2006 vidi članak 62 i 63 ali i ostale članke . pravilnik je donjela vlada temeljem zakona o energiji.

nike321
17.11.2010., 15:52
opći uvjeti za opskrbu električnom energijom NN 14/2006 vidi članak 62 i 63 ali i ostale članke . pravilnik je donjela vlada temeljem zakona o energiji.

Članak 62.

(1) Kupac ili proizvođač mreže odgovoran je za sigurnost, pogon i tehničku ispravnost svojih elektroenergetskih objekata i instalacija.

(2) Ako operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava utvrdi da su elektroenergetski objekti i instalacije kupca ili proizvođača neispravni, a njihovo bi korištenje moglo dovesti do opasnosti za život i zdravlje ljudi ili oštećenja bilo čije imovine, dužan je pisanim putem obavijestiti kupca ili proizvođača o svom nalazu i dati mu primjeren rok za otklanjanje utvrđenih neispravnosti te o tome obavijestiti opskrbljivača.

(3) Ako kupac ili proizvođač u ostavljenom roku ne dovede svoje elektroenergetske objekte i instalacije u ispravno stanje, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava privremeno će mu obustaviti isporuku električne energije i o tome obavijestiti opskrbljivača i elektroenergetskog inspektora.

(4) Nakon što kupac ili proizvođač otkloni nedostatke i dovede elektroenergetske objekte i instalacije u ispravno stanje i dostavi o tome pisanu obavijest operatoru prijenosnog sustava ili operatoru distribucijskog sustava, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava dužan je nastaviti s isporukom bez odlaganja te o tome obavijestiti opskrbljivača.

Članak 63.

(1) Zaštite elektroenergetskih objekata i instalacija kupca ili proizvođača trebaju biti izvedene u skladu s važećim tehničkim propisima, hrvatskim normama i prethodnom elektroenergetskom suglasnošću.

(2) Zaštite elektroenergetskih objekata i instalacija kupca ili proizvođača i zaštite mreže trebaju biti međusobno usklađene. Tehničko usklađivanje provjerava operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava.

(3) Kupac ili proizvođač dužan je održavati zaštitne uređaje svojih elektroenergetskih objekata i instalacija dok je priključen na mrežu.

(4) Kod promjene pogonskih uvjeta u mreži, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava dužan je pisanim putem obavijestiti kupca ili proizvođača o nastalim promjenama, a kupac ili proizvođač dužan je uskladiti svoje zaštitne uređaje s tim promjenama.

(5) Kupac ili proizvođač dužan je poduzeti odgovarajuće mjere kako bi osigurao da su njegovi elektroenergetski objekti i instalacije zaštićeni od posljedica prekida isporuke i smetnji u mreži.

????????????

nike321
17.11.2010., 16:18
Članak 69.

(1) Kupac ili proizvođač nema pravo omogućiti drugoj osobi priključenje na svoje elektroenergetske objekte i instalacije i korištenje električne energije preko svog obračunskog mjernog mjesta.

(2) Iznimno, uz prethodnu suglasnost Agencije, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava može kupcu ili proizvođaču dati dozvolu da drugu osobu priključi na svoje elektroenergetske objekte i instalacije i dozvolu da koristi električnu energiju preko obračunskog mjernog mjesta kupca ili proizvođača.

(3) Kupac ili proizvođač i osoba kojoj je omogućeno korištenje električne energije iz stavka 2. ovoga članka dužni su urediti svoje odnose u skladu s osnovnim načelima ovih Općih uvjeta, te primjenjivati cijenu za korištenje mreže i opskrbu električnom energijom prema važećem tarifnom sustavu za opskrbu električnom energijom, s iznimkom povlaštenih kupaca, tarifnom sustavu za prijenos električne energije i tarifnom sustavu za distribuciju električne energije.

(4) Kupcu ili proizvođaču koji drugoj osobi omogući priključenje i/ili korištenje električne energije preko svog obračunskog mjernog mjesta bez dozvole iz stavka 2. ovoga članka, operator prijenosnog sustava ili operator distribucijskog sustava obustavit će isporuku električne energije.

(5) Kupac ili proizvođač koji se uslijed statusnih ili organizacijskih razloga preoblikuje u dvije ili više pravno samostalnih cjelina dužan je u roku od 30 dana od dana nastale promjene o tome obavijestiti operatora prijenosnog sustava ili operatora distribucijskog sustava radi uređenja novonastalih odnosa, u protivnom će se smatrati da omogućuje drugoj osobi priključenje i/ili korištenje električne energije preko svog obračunskog mjernog mjesta.

Žbla
18.11.2010., 14:35
Radi se o istoj čestici.. Znači o istoj kući na istom zemljištu...
Prijatelj koristi samo struju za reflektore koji osvjetljavaju reklamu, a ja bi koristio u hali koja je na istom zemljištu.

Dali se u tom slučaju smije?

kerbi
18.11.2010., 14:44
Ama tko će te kad doći pitati za to. Sunce vam paranoično. Ako se s potrošnjom ne događa ništa sumnjivo (čitaj ako se nije sumnjivo smanjila) ekipa iz elektre se ne pojavljuje između dva očitanja brojila, a s novijim brojilima možda ni onda, a i tad ne gleda ništa osim stanja. Pa to su studoši koji tak zarađuju sa strane. Boli njih k... jel ti imaš spojeno preko priključka, šupu ili električnu stolicu. Bokte nekad se iznenadim kakvih sve teoretičara nema ovdje.
Iz iskustva, dok se ništa sumnjivo ne događa sa potrošnjom, nisi nikom interesantan.

Mazarin
19.11.2010., 09:20
Ama tko će te kad doći pitati za to. Sunce vam paranoično. Ako se s potrošnjom ne događa ništa sumnjivo (čitaj ako se nije sumnjivo smanjila) ekipa iz elektre se ne pojavljuje između dva očitanja brojila, a s novijim brojilima možda ni onda, a i tad ne gleda ništa osim stanja. Pa to su studoši koji tak zarađuju sa strane. Boli njih k... jel ti imaš spojeno preko priključka, šupu ili električnu stolicu. Bokte nekad se iznenadim kakvih sve teoretičara nema ovdje.
Iz iskustva, dok se ništa sumnjivo ne događa sa potrošnjom, nisi nikom interesantan.

još uvjek postoji nagrada za revne susjede, koji te mogu i smiju prijaviti :cerek:
a da ne velim ako se poveća potrošnja, po prosjeku, da ekipa obiđe vidjeti brojilo jel ok, bar je tak u ZG

Mazarin
19.11.2010., 09:42
Radi se o istoj čestici.. Znači o istoj kući na istom zemljištu...
Prijatelj koristi samo struju za reflektore koji osvjetljavaju reklamu, a ja bi koristio u hali koja je na istom zemljištu.

Dali se u tom slučaju smije?

na istoj čestici smiješ, ali ako je hala u pitanju onda imaš problem sa industrisjkom strujom :)

kerbi
19.11.2010., 10:11
još uvjek postoji nagrada za revne susjede, koji te mogu i smiju prijaviti :cerek:
a da ne velim ako se poveća potrošnja, po prosjeku, da ekipa obiđe vidjeti brojilo jel ok, bar je tak u ZG

U Petrinji te ne j... dok got potrošnja sumnjivo ne padne i uredno plaćaš račune. :D

mali17
21.11.2010., 14:49
Problem je sljedeći: kuća je novogradnja i problem je u kupatilu, tj ovako: za perilicu rublja je stavljena jedna utičnica , kabel je 3*2,5mm2 a štiti ga osigurač B16 A....problem nastupa kad dotična gospođa preko "lopova" uključuje na istu utičnicu i sušilicu rublja, nisam gledao ali ona kaže da oko 4kw je snaga ova dva trošila zajedno...naravno poradi toga joj dolazi povremeno do iskakanja osigurača poradi preopterećenja istoga...e sad dolazi pitanje koliko je znam formula ide ovako I=P/U te b u ovom slučaju struja iznosila nekih 18,1 A....pa sam ja mislio staviti sutra osigurač C20A pošto je on tromiji....i još ako se dobro sjećam na 2,5mm2 se može opteretiti sa 5,5kw maximalno tj da struja bude 25A...ali o tom potom.i naravno staviti ću duplu utičnicu umjesto jedne..molim pomoć?

nike321
21.11.2010., 15:20
Možeš stavit C20 bez problema.

koka36
21.11.2010., 17:27
Problem je sljedeći: kuća je novogradnja i problem je u kupatilu, tj ovako: za perilicu rublja je stavljena jedna utičnica , kabel je 3*2,5mm2 a štiti ga osigurač B16 A....problem nastupa kad dotična gospođa preko "lopova" uključuje na istu utičnicu i sušilicu rublja, nisam gledao ali ona kaže da oko 4kw je snaga ova dva trošila zajedno...naravno poradi toga joj dolazi povremeno do iskakanja osigurača poradi preopterećenja istoga...e sad dolazi pitanje koliko je znam formula ide ovako I=P/U te b u ovom slučaju struja iznosila nekih 18,1 A....pa sam ja mislio staviti sutra osigurač C20A pošto je on tromiji....i još ako se dobro sjećam na 2,5mm2 se može opteretiti sa 5,5kw maximalno tj da struja bude 25A...ali o tom potom.i naravno staviti ću duplu utičnicu umjesto jedne..molim pomoć?

Vešmašina i sušilica ti ni u kom slučaju nebi smjela izbacivati 16 A osigurač

mali17
21.11.2010., 17:44
:o aj molim te pročitaj post pa komentiraj :mad: ....ako se radi o 4kw (zajedno obje mašine)......16A je negdje oko 3500W opterećenja..e sad ako to opterećenje prelazi 3500w i ove mašine naglo povuku malo veću struju od nazivne eto problema...razumješ...sam 3*2,5mm2 može podnijeti i do 5500w (osigurač od 25A)...mislim da bih s ovim C20 rješio problem...ovo su osnove i ne moram ih pojašnjavat..samo me zanimaju iskustva drugih po navedenoj problematici....

Mazarin
22.11.2010., 09:56
c20 ne smiješ stavljati u kupaonu na kabel ili žice 2,5 kvadrata.
Gospođa ima 3 rješenja.
Preseliti sušilicu negdje drugdje.
Dovuči na isto mjesto novi priključak, ili ne koristiti istovremeno perilicu i sušilicu.
A ja znam da ćeš ti staviti osigurač od 20 A, pa neka bude na tvoju dušu....

georgehrri
22.11.2010., 13:08
c20 ne smiješ stavljati u kupaonu na kabel ili žice 2,5 kvadrata.
Gospođa ima 3 rješenja.
Preseliti sušilicu negdje drugdje.
Dovuči na isto mjesto novi priključak, ili ne koristiti istovremeno perilicu i sušilicu.
A ja znam da ćeš ti staviti osigurač od 20 A, pa neka bude na tvoju dušu....

a inače kontakti na utičnici su predviđeni za trajnu struju maksimalno 16 A.
Tko je tjera da istovremeno pere i suši , imam isto tako obje mašine u kupaoni i koristim ili jednu ili drugu.

posljedica nakon nekog vremena t utikač (lopov) će izgoriti jer će se potefiti rad grijača u perilici i sušilici u isto vrijeme.
Uplati osiguranje od požara!

kerbi
22.11.2010., 14:04
Jesu li instalacije u bužiru ili kabal (PPR PGP ili sl). Bez obzira što je danas standard da sve ide u bužir, stari električari još rade s kablovima. Dapaće sve instalacije koje su rađene u sklopu obnove ratom porušenih kuća ili sl su rađene isključivo kablovima ( i to mahom kinezima od 1.5 kvadrata cijela kuća na par osigurača).

Ako je instalacija u bužiru, jednostavno povuci još jedan vod to je to.

mali17
22.11.2010., 16:56
a ima FID, a nisu u bužiru, spušteni je strop pa je sva instalacija iznad u kanalima, gledaj stavio sam danas duplu utičnicu te osigurač 20A....problem je bio što je gospođa stavila produžni od 1mm2 pa na njega lopov a u lopov sušilicu rublja i veš mašinu....ja sam 2h bio na objektu(mjenjao još neke stavke) a mašine su obje radile zajedno, utičnica kao i svi kabeli se ne griju gotovo nikako...potrošnja je 2000w sušilica a perilica 1800w što je malo više od 16A....al naravno ta potrošnja je maximalna naravno da je prosječna upola manja....dakle problem je bio što je produžni bio presjeka 1mm2 pa se grijao a na njega spojen lopov tako da se to grijalo stalno i progorilo na kraju...gledaj sad je sve to puno kvalitetnije..a ako se opet bude nešto grijalo previše onda ću odnekud povući drugu utičnicu....

koka36
22.11.2010., 18:47
a ima FID, a nisu u bužiru, spušteni je strop pa je sva instalacija iznad u kanalima, gledaj stavio sam danas duplu utičnicu te osigurač 20A....problem je bio što je gospođa stavila produžni od 1mm2 pa na njega lopov a u lopov sušilicu rublja i veš mašinu....ja sam 2h bio na objektu(mjenjao još neke stavke) a mašine su obje radile zajedno, utičnica kao i svi kabeli se ne griju gotovo nikako...potrošnja je 2000w sušilica a perilica 1800w što je malo više od 16A....al naravno ta potrošnja je maximalna naravno da je prosječna upola manja....dakle problem je bio što je produžni bio presjeka 1mm2 pa se grijao a na njega spojen lopov tako da se to grijalo stalno i progorilo na kraju...gledaj sad je sve to puno kvalitetnije..a ako se opet bude nešto grijalo previše onda ću odnekud povući drugu utičnicu....

Dakle problem ipak nije u osiguraču ali to tebe nije smetalo da bubneš jači osigurač....
Kak bu to ljepo gorilo......

mali17
22.11.2010., 19:45
Dakle problem ipak nije u osiguraču ali to tebe nije smetalo da bubneš jači osigurač....
Kak bu to ljepo gorilo......

A zašto bi gorili...velim ti da je danas to radilo 5h bez ikakvog grijanja (ja sam bio pola tog vremena tamo) uostalom osigurač je iskočio tek kad je počelo goriti ne ranije...a bio je lopov na lopovu pa tek tada ova dva trošila...sad je to kud i kamo kvalitetnije....i ponavljam 3*2,5 može bez ikakvih problema podnijeti 20A..a utičnica je dupla ...kužiš dva različita kontakta koja će podnijeti bez problema dva različita trošila..ne znam gdje je tu problem...samo sam išao na 20A da mi ne bi izbacivalo kad u jednom trenutku trošila povuku svoj maximum tj negdje oko 4kw...a 3*2.5 može i 5,5kw podnijeti u teoriji...mislim nije mi jasno na čemu temeljiš svoju teoriju....da mogu dovesti još jedan vod osigurač bi ostao 16A (za obadva ponaosob)...pošto ne mogu ištemao sam za još jednu utičnicu i sad imam dvije na jednom dovodu koji to može podnijeti ....tako da ne vidim problem sa nekakvim gorenjem....elaboriraj mi to ne kontam, ta ne radi se ovdje o raketnom pogonu da bi bilo nešto oko čega se ovoliko moramo sporiti...uostalom koliko je po tebi prosječna snaga na kojoj ova dva trošila rade..ne misliš da oni u svakom trenu vuku 4kw(zajedno)???:ne zna:

kerbi
22.11.2010., 20:37
A zasto si stemao??? Sta nije bilo jednostavnije staviti onu duplu uticnicu sto ide u jednu kutiju?

mali17
22.11.2010., 20:45
Ha ha..ma je dođe to na isto ali imao sam pri ruci hilfi da odgovarajućom krunom..pa eto nije bilo problema...sve u svemu lopova više nema, spoj je izveden kvalitetno...20A je prigodan osigurač jer se radi o dvije utičnice na istom dovodu(3*2.5)....koliko znam 20A ide na ovaj kabel...ne radi se o jednoj utičnici nego dvije i ne vidim više povoda za ovu raspravu...

Mazarin
23.11.2010., 06:15
Ha ha..ma je dođe to na isto ali imao sam pri ruci hilfi da odgovarajućom krunom..pa eto nije bilo problema...sve u svemu lopova više nema, spoj je izveden kvalitetno...20A je prigodan osigurač jer se radi o dvije utičnice na istom dovodu(3*2.5)....koliko znam 20A ide na ovaj kabel...ne radi se o jednoj utičnici nego dvije i ne vidim više povoda za ovu raspravu...

ti stalno spominješ kako 20A može na taj kabel.
I to uporno kao da se sebe hrabriš a ne recimo mene.
Već sam rekao da postoji nešto što se zove el.montažerski priručnik.
I u njemu lijepo piše da kvadratura 2,5 mm2 može podnijeti i 25 A, ali i piše koliki razmak žica, smije biti.
Što automatski izbacuje kabel iz takve upotrebe.
Recimo na tvojem mjestu bi puno pametnije bilo staviti 16A C karakteristiku, nego ovo, ali Bože moj, majstor si, i to dokazani, pa znaš kaj delaš.
Uživaj......
Usput kaj je to HILFI :ne zna:
tražim to po firmi, ali nikako naći.......

Veky
23.11.2010., 07:22
Može li se policiji prijaviti osoba koja svjesno ugrožava sigurnost imovine i života ljudi?
Odustao sam od pisanja i uglavnom čitam nebuloze pojedinih nadrimajstora koji zbrajaju kruške i jabuke, preopterećuju instalacije i ugrožavaju tuđu imovinu i živote. Daj više, neka netko ovaj topic prijavi nekakvoj policiji, inspektoratu i sl.

champ
23.11.2010., 09:15
Usput kaj je to HILFI :ne zna:
tražim to po firmi, ali nikako naći.......

To ti je ona crvena kutija, na kojoj piše Erste Hilfe, neki to valjda zovu Hilfi. :mig:

champ
23.11.2010., 09:18
Može li se policiji prijaviti osoba koja svjesno ugrožava sigurnost imovine i života ljudi?
Odustao sam od pisanja i uglavnom čitam nebuloze pojedinih nadrimajstora koji zbrajaju kruške i jabuke, preopterećuju instalacije i ugrožavaju tuđu imovinu i živote. Daj više, neka netko ovaj topic prijavi nekakvoj policiji, inspektoratu i sl.

Spominju se i nekakvi produžni kabeli od 1 mm2, ali najvažnije u čitavoj priči je da se "kabel uopće nije grijao" dok su radile perilica i sušilica zajedno! :rofl:

Mazarin
23.11.2010., 12:43
To ti je ona crvena kutija, na kojoj piše Erste Hilfe, neki to valjda zovu Hilfi. :mig:

:lol::rofl:
jesam zaradio sam karton, ali se isplatilo......:cerek:

mali17
23.11.2010., 13:38
Ma nek si pametan pa u pm....koji ste vi skup morončina ..molim MAZARINA, CHAMPA, VEKIJA i ostale da ne javljaju se više na moje postove ako ne mogu ništa pametno izjavit( a boga mi ovo je dokaz da su i tupani)...aj boga ti objasnite šta ovdje nije ispravno odrađeno...jedan je kabel dovodni, 3*2,5mm2 je u pitanju, spojen je na dvije utičnice (jedna kraj druge)....i pošto je maxx-snaga 4kw normalno da tada osigurač mora biti 20A a ne 16A...jedna utičnica je opterećene sa 2Kw a druga također toliko ...a ona je samoincijativno stavila lopov na lopova i taj 1mm2 produžni..aj objasni molim te točno šta nije u redu...dakle struja na jednoj utičnici je oko 9 A i na drugoj je 9A i osigurač mora bit 20A. i TOČKA...BIT ĆE BAN RADI OVOGA ZNAM ALI VI STE SVI JEBENE TROLČINE BEZ VOLJE ZA IKAKVOM KONSTRUKTIVNIM RASPRAVOM I BEZ IKAKVE VOLJE ZA ČITANJEM ŠTA JE KO NAPISAO I U KOM KONTEKSTU....A JOŠ SU MI OD MAZARINA GORI OVI ŠUPLJACI PREPAMETNI KAO OVAJ VEKI KOJI KO MISLI DA TREBA BITI DIPL.ING.EL.TEH DA BI SE UTIČNICA PROMJENILIA:....AJDE MORONČINE ELABORIRAJTE ŠTA NIJE U REDU...A TEBI VEKI KAŽEM DAJ TELEFON PA TI SE JAVIM I PRIJAVI ME MORONČINO, REĆU TI GDJE SAM RADIO!!! I DA VI NEMATE POJMA I ADMIN BI VAS TREBAO TRAJNO BANATI JER STE OBIČNE TROLČINE ŽELJNE SPRDAČINE..:mad:

Alfa KT
23.11.2010., 13:40
Ma nek si pametan pa u pm....koji ste vi skup morončina ..molim MAZARINA, CHAMPA, VEKIJA i ostale da ne javljaju se više na moje postove ako ne mogu ništa pametno izjavit( a boga mi ovo je dokaz da su i tupani)...aj boga ti objasnite šta ovdje nije ispravno odrađeno...jedan je kabel dovodni, 3*2,5mm2 je u pitanju, spojen je na dvije utičnice (jedna kraj druge)....i pošto je maxx-snaga 4kw normalno da tada osigurač mora biti 20A a ne 16A...jedna utičnica je opterećene sa 2Kw a druga također toliko ...a ona je samoincijativno stavila lopov na lopova i taj 1mm2 produžni..aj objasni molim te točno šta nije u redu...dakle struja na jednoj utičnici je oko 9 A i na drugoj je 9A i osigurač mora bit 20A. i TOČKA...BIT ĆE BAN RADI OVOGA ZNAM ALI VI STE SVI JEBENE TROLČINE BEZ VOLJE ZA IKAKVOM KONSTRUKTIVNIM RASPRAVOM I BEZ IKAKVE VOLJE ZA ČITANJEM ŠTA JE KO NAPISAO I U KOM KONTEKSTU....A JOŠ SU MI OD MAZARINA GORI OVI ŠUPLJACI PREPAMETNI KAO OVAJ VEKI KOJI KO MISLI DA TREBA BITI DIPL.ING.EL.TEH DA BI SE UTIČNICA PROMJENILIA:....AJDE MORONČINE ELABORIRAJTE ŠTA NIJE U REDU...A TEBI VEKI KAŽEM DAJ TELEFON PA TI SE JAVIM I PRIJAVI ME MORONČINO, REĆU TI GDJE SAM RADIO!!! I DA VI NEMATE POJMA I ADMIN BI VAS TREBAO TRAJNO BANATI JER STE OBIČNE TROLČINE ŽELJNE SPRDAČINE..:mad:

imas pravo,nitko ti se nece javljati na postove jel ces pokupit bananu cim admin vidi :D:rofl:

mali17
23.11.2010., 13:45
imas pravo,nitko ti se nece javljati na postove jel ces pokupit bananu cim admin vidi :D:rofl:

Ma to i želim...nek bana, koja gomila nadripametnjakovića i morona ordinira ovim forumom.hr..i još će neki pametnjaković doć i reći evo ti ban ne trebaju nam takvi..a ovi što se izruguju kao HILFI šta je to i ne čitajući postove šta je ko napisao , tj trolajući namjerno, sve i svakoga, njih njih se ne dira...kao oni prepametni mi ostali nismo razina njihova...ma baš me briga za ban mogu registrirat 100 razl.dnevno naloga...samo me zanima da kažem da recimo struja ubija a ne napon oni bi garant našli 100000 razloga da tu tvrdnju sruše...kao je to tako..aliii....ma u pm više i ti trolovi...ajmo admin dokaži da si pravedan banaj mene ali i ovog trola mazarina (tj ex vanabe kobasičara oliti ex azriela)...:mad:

champ
23.11.2010., 15:38
..samo me zanima da kažem da recimo struja ubija a ne napon oni bi garant našli 100000 razloga da tu tvrdnju sruše...kao je to tako..aliii....

:lol: :rofl: :lol:

Očito si ti neki stari svat, samo u novom ruhu.. A u vezi te struje koja ubija, daj mi to malo detaljnije objasni: imam akumulator koji može trenutno dati na pr. 500 A struje. Kako kažeš - napon ne ubija, on je svega 12 V, ali jesam li ja ugrožen od tih 500 A iz akumulatora?

To bi trebalo biti više nego dovoljno za ubojstvo; ili ... ? :ne zna:

mali17
23.11.2010., 17:33
tih 500 A naravno ubija (uzgred odakle ti taj akumulator?)...napon od 12V je sam po sebi bezopasan....žicu koja je pod naponom od 220 V možeš držati u ruci i biti pod tim naponom po duvjetom da nisi u dodiru sa nulom tj da si izoliran od bilo kakvog doticaja sa nulom ...čim imaš dodir sa nulom tih 500A ubija naravno (ubija i 30mA u većini situacija)...ovo da struja ubija a ne napon je generalno....milion je situacija u kojima se možeš naći ali generalno stoji da (vezano uz napon do 220 V) da struja ubija a ne napon ....daj šta me peglaš znaš da je ovo što sam rekao točno,,, ali ne ne moraš se ti pravit pametan pa nešto propitkivat bezveze....

champ
23.11.2010., 18:03
tih 500 A naravno ubija (uzgred odakle ti taj akumulator?)...

Pa tih 500 A je u biti nevelika struja, jer kod ovog akumulatora od 55 Ah nazivna struja je preko 800 A.

http://www.makspower.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=34

Al meni nije jasno - akumulator može dati toliku struju, ja u svakoj ruci čvrsto držim jedan od polova tog akumulatora, a meni ništa. I što sad na kraju ubija, napon ili struja?

zanny
23.11.2010., 19:06
Pa tih 500 A je u biti nevelika struja, jer kod ovog akumulatora od 55 Ah nazivna struja je preko 800 A.

http://www.makspower.hr/index.php?option=com_content&view=article&id=46&Itemid=34

Al meni nije jasno - akumulator može dati toliku struju, ja u svakoj ruci čvrsto držim jedan od polova tog akumulatora, a meni ništa. I što sad na kraju ubija, napon ili struja?

jedan stariji inžinjer je to meni kad sam bio mulac bojašnjavao ovako

zamjsli da je struja voda u tanku, probušiš rupu u tanku i napon je promjer rupe, a struja je količina vode

u računici kod strujnog udara ima i otpor tijela, znaći I = U/R pa računaj

akumulator te ne može ubit jer radi na 12V. 12V kroz tvoj otpor tijela ne može protirat dovoljnu struju da te ubije. Ali zato 220 volti vrlo lako protjera struju koja te ubije

champ
23.11.2010., 19:14
jedan stariji inžinjer je to meni kad sam bio mulac bojašnjavao ovako

Pa kud se ti guraš, ja sam htio da mi mali17 to objasni!

zanny
23.11.2010., 19:19
Pa kud se ti guraš, ja sam htio da mi mali17 to objasni!

pardon, oprostite izvinite, nisam htio upasti usred prepucavanja :D

hcerinski
23.11.2010., 20:06
Može jedna malo druga tema tj jedna drugi problem.

Naime imam 1F priključak, limitator 25A, i fid sklopku 40/0,5. Imam dva ele bojlera i kada oba uključim padne mi fid sklopka. Svaki od njih može zasebno raditi koliko god želiš i s drugim većim potrošaćima tipa pegle, ele štednjaka i sl.

Kada opteretim instalaciju tj uključim veće potrošaće strujna kliješta pokazuju da kroz limitator prolazi i do 38A nakon čega limitator izbacuje.

Dali ima netko neku ideju jer znači svaki od bojlera može raditi zasebno ali skupa nikako.

kerbi
23.11.2010., 20:11
Ugradi zasebne fid sklopke za svako kupatilo (ili sta vec) tako da ti svaki bojler dodje na jedan fid.

hcerinski
23.11.2010., 21:08
Mislim da to nije nije tehnički izvedivo da svaki ima svoj fid a i kaj bi s time dobio? Koji od njih je u kvaru tj koji probije?

Dali može biti da je fidovka možda preslaba pošto je 40/0,5 a struja koja prođe limitatorom prije nego što izbaci je 38 i više A.

champ
24.11.2010., 07:31
hcerinski, tebi FID-ovka ne iskače zbog neispravnosti bojlera, nego zbog toga što je struja koja teče kad rade oba bojlera na samoj granici izbacivanja limitatora. Prije iskakanja limitatora vjerojatno se događaju "prijelazne pojave", limitator počinje treperiti, i to je dovoljno da FID-ovka registrira kao struju greške, pa ona izbaci prije nego što limitator definitivno prekine napajanje.

Uz jači limitator to se ne bi događalo.

nike321
24.11.2010., 08:35
mislim nije mi jasno na čemu temeljiš svoju teoriju....
Nije ni njemu jasno, ali on se toga drži.:mig:

BTW PGP kabel 3x1,5 mm^2 položen samostalno direktno u žbuku u prostorijama zagrijanim i do 35°C bi jednako tako bio OK za B20 osigurać.

Što se tiće utičnica, tu ima mana. Utičnice nisu zaštičene od struje više od 16A pa bi trebao ugraditi one modularne i osigurati svaku s odvojenim osiguraćem od 10 ili 16A u modulu.

Partfiš
24.11.2010., 09:01
Lijepo bih zamolio za pomoc.

Imam susjedu koja zivi u stanu ispod mene i jako je loseg imovinskog stanja. Stan je u katastrofalnom stanju a grijanje je rijeseno jednom malom plinskom pecicom u kuhinji i termoakomulacionom peci (3kw) u spavacoj sobi. Instalacije su iz 1933, zice opletene tkaninom s tim da su zajednicke instalacije u cijeloj zgradi promijenjene a u njenom stanu je stavljena nova razvodna ploca.
Malo se bojim kombinacije 3kw peci, instalacija starih 87 godina i gospodje stare 90 godina koja zivi sama pa sam imao namjeru jednostavno povuci kabel od razvodne ploce do spavace sobe. Ploca se nalazi na zidu do spavace sobe tako da mi je namjera staviti kanalicu od razvodne ploce do poda i probiti na mjestu gdje kabel dolazi do poda zid koji dijeli to mjesto i spavacu sobu i u spavacoj sobi postaviti uticnicu.
Kako ona nema novca a i ja ga nemam za bacanje, napravio bih sve sam osim spajanja na razvodnu plocu. Imate li kakav savjet, misljenje, upozorenje? Kakav kabel (debljina)?
Isto tako, trebat cu elektricara da mi to spoji pa ako imate nekoga...Zagreb, centar.

Hvala:)

hcerinski
24.11.2010., 10:25
hcerinski, tebi FID-ovka ne iskače zbog neispravnosti bojlera, nego zbog toga što je struja koja teče kad rade oba bojlera na samoj granici izbacivanja limitatora. Prije iskakanja limitatora vjerojatno se događaju "prijelazne pojave", limitator počinje treperiti, i to je dovoljno da FID-ovka registrira kao struju greške, pa ona izbaci prije nego što limitator definitivno prekine napajanje.

Uz jači limitator to se ne bi događalo.

Pošto je limitator blombiran to je malo teže izvedivo a dali bi taj problem možda mogao riješiti jačom fid-ovkom???

Kako je struja na granici ispadanja limitatora kad se drugi bojler niti ne stigne uključiti a već fidovka padne? Kaj trenutno povuće toliku snagu?

Možda neki prijedlog kako sanirati kvar?

champ
24.11.2010., 11:39
Pošto je limitator blombiran to je malo teže izvedivo a dali bi taj problem možda mogao riješiti jačom fid-ovkom???

Kako je struja na granici ispadanja limitatora kad se drugi bojler niti ne stigne uključiti a već fidovka padne? Kaj trenutno povuće toliku snagu?

Možda neki prijedlog kako sanirati kvar?

Moj prijedlog ti je zakupiti više kilovata snage, i dobiti jači limitator. Ti imaš 1-fazni priključak i limitator 25 A, a to je očito nedovoljno za tvoje potrebe!

Limitator je spor, tako da on kratkotrajno izdrži i veća opterećenja, ali kod tebe on očito radi na granici okidanja. Jača FID-ovka neće bitno promjeniti stvar, ona samo pokazuje da je ispravna i reagira kad limitatoru "dođe teško".

nike321
24.11.2010., 12:09
Može jedna malo druga tema tj jedna drugi problem.

Naime imam 1F priključak, limitator 25A, i fid sklopku 40/0,5. Imam dva ele bojlera i kada oba uključim padne mi fid sklopka. Svaki od njih može zasebno raditi koliko god želiš i s drugim većim potrošaćima tipa pegle, ele štednjaka i sl.

Kada opteretim instalaciju tj uključim veće potrošaće strujna kliješta pokazuju da kroz limitator prolazi i do 38A nakon čega limitator izbacuje.

Dali ima netko neku ideju jer znači svaki od bojlera može raditi zasebno ali skupa nikako.

Fidovka od 40A/0,5A nema šta izbacivati ako je struja kroz nju manja od 40A (tj 1,1*40A) ili struja greške nije viša od 0,5A.
Da bi fidovka/osigurač kombinacija (to je ustvari ono što mi zovemo fidovkom) izbacila radi struje veće od njene nazivne, snaga ta dva bojlera, bez uključenih drugih potrošača, bi trebala biti 230*40*1,1= 10120W, ali i to bi držalo neko vrijeme prije izbacivanja.

Pretpostavka je da je struja greške svakog pojedinačnog bojlera manja od struje greške kada su oba uključena i onda se dešava izbacivanje fidovke.
Treba otpojiti bojlere i izmjeriti njihove otpore izolacije (megaometrom a ne univerzalnim instrumentom) . Isto tako treba izmjerit otpore izolacije oba kabela.

Isključi sve osigurače osim od ova dva bojlera pa probaj. Ako i tad izbacuje onda je najvjerojatnije izolacija u ta dva kruga u pitanju. Ako tad ne izbacuje, onda imaš još negdje problema s izolacijom pa se uključivanjem ova dva bojlera taj problem pojača do granice okidanja fidovke, tj ukupne struje greški u cijelom razvodu koji ta fidovka štiti su veće od 0,5A.

CottonEyeJoe
24.11.2010., 12:18
ajde da vas pitam, ako mi je kuća 11x9m, i mogu kopati samo uz dvije strane kuće, koliko bih trebao postaviti trake uzemljenja za donekle dobro uzemljenje?i koliko daleko od kuće?

jel dosta staviti 11x9m trake, i usput na krajeve dvije sonde?

i kojim p/f-om idem do fidovke?

hvala!

Veky
24.11.2010., 12:48
Ma nek si pametan pa u pm....koji ste vi skup morončina ..molim MAZARINA, CHAMPA, VEKIJA <cut,cut>...

Zašto se ti meni obraćaš? Pa ti si samo jedan ih hrpe ljudi koji su jednostavno opasni po druge ljude i imovinu. I znaš što je najgorje? Glup si, tvrdoglav, nekulturan i primitivan pisano i govoreno slovima i brojkama . Ako ti se govori ne slušaš, ako ti daju savjet ljudi koji imaju iskustvo i tehničku naobrazbu ignoriraš ih. Ovo s akumulatorom sposobnim isporučiti ogromnu struju pri naponu od 12V ne znaš objasniti. Znaš zašto? Zato što ne znaš ohmov zakon. Toliko elementaran zakon da ga uče klinci na fizici u osnovnoj školi. Vidiš, ne moraš imati diplomu fakulteta elektrotehnike, dovoljna je i završena osnovna škola.

kerbi
24.11.2010., 13:06
A u pm. Zbilja ste malo naporni. Čovjek postavi pitanje, i odmah ga satre hrpa teoretičara koji ko da nikad vidli nisu razvodnu ploču. Čovjek je morao ići na kompromis, i mislim da je napravio naj jednostavnije što je mogao. Zbog ovakvih ispada i izbjegavam pisanje po ovom topicu.

Mazarin
24.11.2010., 13:12
A u pm. Zbilja ste malo naporni. Čovjek postavi pitanje, i odmah ga satre hrpa teoretičara koji ko da nikad vidli nisu razvodnu ploču. Čovjek je morao ići na kompromis, i mislim da je napravio naj jednostavnije što je mogao. Zbog ovakvih ispada i izbjegavam pisanje po ovom topicu.

C20 osigurač nije kompromis nego zločin.
I sasvim svejedno jeli u pitanju C20 ili B20.
Tako da otpada i teorija drugog genijalca koji tvrdi da na 3x1,5 može ići osigurač B20.
Kompromis je da gospođa radi ili sa mašinom, ili sa sušilicom.
Ili jednostavno kupi perilicu i sušilicu u jednom :)
ovo je definitivno zločin i potpuno ne poznavanje i nepoštivanje struke!
uostalom zašto u svoj auto koji ima benzinski motor, ne toči dizel.
Pa to je isto nekakav kompromis valjda....

nike321
24.11.2010., 13:17
Tako da otpada i teorija drugog genijalca koji tvrdi da na 3x1,5 može ići osigurač B20.

Ajde ti pametnjakoviću to obrazloži, po kojem to proračunu je to zločin?

Pazi molim te izbora riječi! Zločin!! Misliš da si time ispao pametniji?

Partfiš
24.11.2010., 13:37
Lijepo bih zamolio za pomoc.

Imam susjedu koja zivi u stanu ispod mene i jako je loseg imovinskog stanja. Stan je u katastrofalnom stanju a grijanje je rijeseno jednom malom plinskom pecicom u kuhinji i termoakomulacionom peci (3kw) u spavacoj sobi. Instalacije su iz 1933, zice opletene tkaninom s tim da su zajednicke instalacije u cijeloj zgradi promijenjene a u njenom stanu je stavljena nova razvodna ploca.
Malo se bojim kombinacije 3kw peci, instalacija starih 87 godina i gospodje stare 90 godina koja zivi sama pa sam imao namjeru jednostavno povuci kabel od razvodne ploce do spavace sobe. Ploca se nalazi na zidu do spavace sobe tako da mi je namjera staviti kanalicu od razvodne ploce do poda i probiti na mjestu gdje kabel dolazi do poda zid koji dijeli to mjesto i spavacu sobu i u spavacoj sobi postaviti uticnicu.
Kako ona nema novca a i ja ga nemam za bacanje, napravio bih sve sam osim spajanja na razvodnu plocu. Imate li kakav savjet, misljenje, upozorenje? Kakav kabel (debljina)?
Isto tako, trebat cu elektricara da mi to spoji pa ako imate nekoga...Zagreb, centar.

Hvala:)

Pliiiz:Pivo:

kerbi
24.11.2010., 13:46

Ako sam ja dobro pročitao postove, ovdje je riječ o kabu od 2,5mm2 tako da mislim da ipak malo pretjerujete, al dobro. Nije na meni da glumim odvjetnika.

kerbi
24.11.2010., 13:49

Stavi kabal 3x 2.5 mm i to ti je najsigurnije, a osigurač prepusti električaru da izabere. Ionak ti je tu najskuplja stavka kabal.

Mazarin
24.11.2010., 13:56
Ako sam ja dobro pročitao postove, ovdje je riječ o kabu od 2,5mm2 tako da mislim da ipak malo pretjerujete, al dobro. Nije na meni da glumim odvjetnika.

ne napisao je B20 na 3x1,5...

od 1.sijećnja idu novi propisi, no ovi gore, mislim na nike, nije naučio još ni one od 68 godine.
I da to je zločin, petljati se u struku a nemati pojma, ni blage veze, a ni približno tome.

nike321
24.11.2010., 13:58

Za 3 kW termoakumulacionu kabel PPY 3x2,5 osigurač B16A

nike321
24.11.2010., 14:00

od 1.sijećnja idu novi propisi, no ovi gore, mislim na nike, nije naučio još ni one od 68 godine.
I da to je zločin, petljati se u struku a nemati pojma, ni blage veze, a ni približno tome.

Daj mi proračun po kojem je to tako, a ne tvoje "uvaženo" mišljenje.
Ili ne znaš to izračunati?

Po tebi bi pandurija već tribala naplaćivati kazne za ablendovanje iako zakon još nije donesen, ali bi se, eto, mogao donijeti.

:bicedobro::

Partfiš
24.11.2010., 14:02
Hvala:s:s

mali17
24.11.2010., 17:03
Zašto se ti meni obraćaš? Pa ti si samo jedan ih hrpe ljudi koji su jednostavno opasni po druge ljude i imovinu. I znaš što je najgorje? Glup si, tvrdoglav, nekulturan i primitivan pisano i govoreno slovima i brojkama . Ako ti se govori ne slušaš, ako ti daju savjet ljudi koji imaju iskustvo i tehničku naobrazbu ignoriraš ih. Ovo s akumulatorom sposobnim isporučiti ogromnu struju pri naponu od 12V ne znaš objasniti. Znaš zašto? Zato što ne znaš ohmov zakon. Toliko elementaran zakon da ga uče klinci na fizici u osnovnoj školi. Vidiš, ne moraš imati diplomu fakulteta elektrotehnike, dovoljna je i završena osnovna škola.

Glup si ti morončino..kao i MAZARIN...dalje ne znam zašto bih ja tebi bilo što odgovarao kad ti moje postove ne čitaš..jer da čitaš vidio bi da je kabel 2,5 mm2 direktno sa table, da se radi o dvije zasebne utičnice i da je 20A radi toga što izračunom toliko treba ( I=P/U ako nisi znao evo da te malo podučim, u nas se ovo u vrtiću uči uzgred debilu) dakle maxx,struja koju ova dva trošila mogu povući iznosi cca 18 A i tako da ovaj osigurač je OK i kabel je ok,,napominjem morončino da se radi o dvije zasebne utičnice (jedna do druge) jedna i druga zasebno će se teretiti sa po cca 9A i ne vidim tu problem....e sad što si ti i Mazarin toliko glupi pa to ne možete shvatiti...ko vas jebe...trolčine prepametne eto što ste vas dva ..a u stvari osigurača niste vidjeli nikada u stvarnosti osim preko slika na internetu....jer da jeste ne biste ovakve gluposti pisali...:mad:

mali17
24.11.2010., 18:11

Ti samo dokazuješ da si gluplji nego teži...evo ti jedan link malo za edukaciju ili misliš da su svi glupi i neobrazovani, zločinci i opasni po okolinu morončino....

http://e-elektro.blogspot.com/search/label/elektri%C4%8Dne%20instalacije

Alfa KT
24.11.2010., 18:45
Ti samo dokazuješ da si gluplji nego teži...evo ti jedan link malo za edukaciju ili misliš da su svi glupi i neobrazovani, zločinci i opasni po okolinu morončino....

http://e-elektro.blogspot.com/search/label/elektri%C4%8Dne%20instalacije

Ne pratim ovu temu al si me poceo zivcirat vec! Ja neznam sta tu admini (ne)rade jel su te trebali davno banat,prvo si nekulturan i vrijedas sve oko sebe i ne prestajes sa time,jos jedan dokaz da si kre*** mada si mozda i bio u pravu.I makni se vise sa foruma ako mislis spamat i vrijedat ostale.

Veky
24.11.2010., 19:55
Evo, za sve napredne vrtićke grupe gdje se još ne uči elektrotehnika. Djeco zapamtite, snaga u izmjeničnim krugovima nije nikakav P = U * I. To vam djeco ne postoji, i tako računaju oni koji nisu učili elektrotehniku i vidjeli imaginarni račun (to vam je pak matematika). Snaga u izmjeničnim strujnim krugovima (na to vam rade vešmašine) je malo složenija stvar zbog pomaka struje i napona u vremenu i pojave jalove snage. Postoji jedan strašni bauk i zove se cosinus Fi i tu u priču osim lovca Luke dolazi i radna, jalova i prividna snaga. A sve one zajedno prema jednom računu opterećuju mrežu.

I evo jednog jedinog hinta za sve ljude dobre volje ali kratke pameti. Gospodo, nije problem što je stanoviti gospodin razdvojio jednu strujnu granu u dvije (konkretno dvije utičnice). Nije problem što je stanoviti gospodin stavio osigurač 20A na kabel presjeka 2.5mm2 jer će taj kabel to izdržati. Problem je što je namjerno podigao struju osigurača tj. zaštitnog elementa koji štiti kompletan strujni krug (a ne čini ga samo kabel). Konkretno, problem je u utičnici koja podnosi uglavnom maksimalnih 16A. Pa gospodine Mali17, ogriješili ste se o pravilo da se zaštita bira prema najslabijem elementu u strujnom krugu, a to je utičnica. Nećemo o tome da je sad to razdvojeno. Utičnica nije štićena adekvatnom zaštitom i tu je priči kraj. Sve ostalo hoće li, neće, i što bi bilo kad bi bilo spada u sferu vidovitog Milana, a ne elektrotehnike koja još uvijek mislim spada pod znanost.

Što se tiče dimenzioniranja osigurača za taj prokleti 2.5mm2 vod tu je sve jasno i tu tablice i katalog proizvođača govore dovoljno. Zna se koja se temperatura u kojem vremenu može dogoditi, koliki je dopušteni pad napona na nekoj liniji i koja je strujna opteretivost ovisno o vrsti voda. I tu tih 20A može proi iako se u praksi to ne izvodi uz jedan veliki ALI. Tada si siguran kakav je taj kabel, koje kvalitete i kojeg proizvođača. No kad imaš u zidu (osobito današnje novogradnje) neke kineske drotove koji ne odgovaraju ni izolacijom ni vodljivošću, ni ostalim parametrima zapravo se igraš velikom i opasnom igračkom.

Odvojiti sve na 2 utičnice umjesto staviti jednu duplu mi nije jasno, osim ako stranci želiš pokazati kako si nešto radio pa da uzmeš novce. Inače ne vidim smisla razdvajati kabel iz jedne utičnice na još jednu (možemo i o kvaliteti tog spoja pod opterećenjem), prašiti, gipsati, rovati po zidu...

O mojim referencama nećemo jer nikome nisu bitne. Recimo da imam iza sebe desetke kilometara žica, desetke godina iskustva u elektronici i brdo projekata, no to nije tema ovog opica.

Mali (što ti je ovo 17? centimetara ili godina?) smiri tenzije i slušaj što ti ljudi govore, osobito ako ovdje dođeš po savjet. Shvati da ti ljudi govore za tvoje i tuđe dobro i nitko te ne opominje iz zlobe, zavisti ili pakosti. Da to netko želi tada bi ti rekao da staviš i osigurač od 30A i još tanju žicu ili napraviš još gorju soluciju. Ti uopće nisi trigger za moj post, nego nekoliko godina praćenja ove teme gdje se ljudi igraju životima i imovinom, što doista treba zakonom regulirati. Da se mene pita elektra bi trebala homologirati svaku izmjenu na instalacijama isto kao što to čine i distributeri plina (a ovo sa homologiranjem je trenutno samo mrtvo slovo na papiru i stvar sa prijavnicama je više nego smiješna).

Čovječe, ne ljuti se, nego uči. Nitko ne zna sve i nitko ne mora uvijek biti u pravu.

Hazz
24.11.2010., 20:02
Sigurno neče istovremeno radit i perilica i sušilica, i taj kabel bi podnio tih 18 A istovremeno, al opet ako je dozvoljena struja za kabel od 2.5 mm2 16 A, to se treba poštivat. Može 2.5 kvadrata i više, al to samo ako su to pojedinačni vodiči koji su u zraku pa se mogu bolje hladit. U kablu su vodiči zajedno pa se i više zagrijavaju. Ako želiš 20 A osigurač, stavi 4mm2 kabel i to je to. A što se tiče 3×1.5 i 20 A osigurač i to C karakteristike... pa taj kabel se na 10 A preznojava, na 20 A imate siguran požar.

brkabr
24.11.2010., 20:58

savjet-ne diraj ništa jer : 1-neznaš
2-nemaš alat za to što misliš da znaš :top:

nike321
24.11.2010., 21:02
Sigurno neče istovremeno radit i perilica i sušilica, i taj kabel bi podnio tih 18 A istovremeno, al opet ako je dozvoljena struja za kabel od 2.5 mm2 16 A, to se treba poštivat. Može 2.5 kvadrata i više, al to samo ako su to pojedinačni vodiči koji su u zraku pa se mogu bolje hladit. U kablu su vodiči zajedno pa se i više zagrijavaju. Ako želiš 20 A osigurač, stavi 4mm2 kabel i to je to.

Netočno!!!:bljak:

PPY 3x2,5 (http://www.mediafire.com/?c4g9l1gb21t4knb)

http://i55.tinypic.com/21lsr2c.jpg

A što se tiče 3×1.5 i 20 A osigurač i to C karakteristike... pa taj kabel se na 10 A preznojava, na 20 A imate siguran požar.

Ako se uzme kabel XLPE položen u zidu
http://www.powercablesindia.in/gifs/HT--XLPE_lrg.jpg

Onda bez problema ide 3x1,5mm^2 na osigurač od 20A (B i C itd...)

XLPE 3x1,5
(http://www.mediafire.com/?0rbvqkasval3aar):bicedobro:

kavasaki
24.11.2010., 21:11
najrađe bi promjenio profesiju, al jebiga volim je i hrani me.

najbolje derat ko on, ne jebe ga ni amperi, ni hertzi, ni watti, ni volti,ni ohmi, kvadrature, osigurači,fidovke, jedino što ga jebe ingliš lengviđ

http://www.youtube.com/watch?v=GWv1n9X3Og4&feature=player_embedded

glupko
24.11.2010., 21:11
ajde da vas pitam, ako mi je kuća 11x9m, i mogu kopati samo uz dvije strane kuće, koliko bih trebao postaviti trake uzemljenja za donekle dobro uzemljenje?i koliko daleko od kuće?

jel dosta staviti 11x9m trake, i usput na krajeve dvije sonde?

i kojim p/f-om idem do fidovke?

hvala!
P/F ti ne ide sa trake na fid.čitaj zemlja a za ostalo pitaj genijalce tu na forumu oni vole kopati svuda pa možda dođu kopati i kod tebe! :)

glupko
24.11.2010., 21:24

Evo, za sve napredne vrtićke grupe gdje se još ne uči elektrotehnika. Djeco zapamtite, snaga u izmjeničnim krugovima nije nikakav P = U * I. To vam djeco ne postoji, i tako računaju oni koji nisu učili elektrotehniku i vidjeli imaginarni račun (to vam je pak matematika). Snaga u izmjeničnim strujnim krugovima (na to vam rade vešmašine) je malo složenija stvar zbog pomaka struje i napona u vremenu i pojave jalove snage. Postoji jedan strašni bauk i zove se cosinus Fi i tu u priču osim lovca Luke dolazi i radna, jalova i prividna snaga. A sve one zajedno prema jednom računu opterećuju mrežu.

I evo jednog jedinog hinta za sve ljude dobre volje ali kratke pameti. Gospodo, nije problem što je stanoviti gospodin razdvojio jednu strujnu granu u dvije (konkretno dvije utičnice). Nije problem što je stanoviti gospodin stavio osigurač 20A na kabel presjeka 2.5mm2 jer će taj kabel to izdržati. Problem je što je namjerno podigao struju osigurača tj. zaštitnog elementa koji štiti kompletan strujni krug (a ne čini ga samo kabel). Konkretno, problem je u utičnici koja podnosi uglavnom maksimalnih 16A. Pa gospodine Mali17, ogriješili ste se o pravilo da se zaštita bira prema najslabijem elementu u strujnom krugu, a to je utičnica. Nećemo o tome da je sad to razdvojeno. Utičnica nije štićena adekvatnom zaštitom i tu je priči kraj. Sve ostalo hoće li, neće, i što bi bilo kad bi bilo spada u sferu vidovitog Milana, a ne elektrotehnike koja još uvijek mislim spada pod znanost.

Što se tiče dimenzioniranja osigurača za taj prokleti 2.5mm2 vod tu je sve jasno i tu tablice i katalog proizvođača govore dovoljno. Zna se koja se temperatura u kojem vremenu može dogoditi, koliki je dopušteni pad napona na nekoj liniji i koja je strujna opteretivost ovisno o vrsti voda. I tu tih 20A može proi iako se u praksi to ne izvodi uz jedan veliki ALI. Tada si siguran kakav je taj kabel, koje kvalitete i kojeg proizvođača. No kad imaš u zidu (osobito današnje novogradnje) neke kineske drotove koji ne odgovaraju ni izolacijom ni vodljivošću, ni ostalim parametrima zapravo se igraš velikom i opasnom igračkom.

Odvojiti sve na 2 utičnice umjesto staviti jednu duplu mi nije jasno, osim ako stranci želiš pokazati kako si nešto radio pa da uzmeš novce. Inače ne vidim smisla razdvajati kabel iz jedne utičnice na još jednu (možemo i o kvaliteti tog spoja pod opterećenjem), prašiti, gipsati, rovati po zidu...

O mojim referencama nećemo jer nikome nisu bitne. Recimo da imam iza sebe desetke kilometara žica, desetke godina iskustva u elektronici i brdo projekata, no to nije tema ovog opica.

Mali (što ti je ovo 17? centimetara ili godina?) smiri tenzije i slušaj što ti ljudi govore, osobito ako ovdje dođeš po savjet. Shvati da ti ljudi govore za tvoje i tuđe dobro i nitko te ne opominje iz zlobe, zavisti ili pakosti. Da to netko želi tada bi ti rekao da staviš i osigurač od 30A i još tanju žicu ili napraviš još gorju soluciju. Ti uopće nisi trigger za moj post, nego nekoliko godina praćenja ove teme gdje se ljudi igraju životima i imovinom, što doista treba zakonom regulirati. Da se mene pita elektra bi trebala homologirati svaku izmjenu na instalacijama isto kao što to čine i distributeri plina (a ovo sa homologiranjem je trenutno samo mrtvo slovo na papiru i stvar sa prijavnicama je više nego smiješna).

Čovječe, ne ljuti se, nego uči. Nitko ne zna sve i nitko ne mora uvijek biti u pravu.

Dajte malo smisla kad već serete bezveze .
Jbg neizdržah a da se ne javim :cerek:

hcerinski
24.11.2010., 22:24
Evo nakon svih ovih prepucavanja pitanje:

Što je na preilicu trebalo & sušilicu trebalo potegnuti kabel/žice od 4mm2??? Da bi na njih išao osigurač od 20A???

Koliko ja znam većina utičnica su do 16A a kakve se onda ugrađuju za npr 20A?

Onda je trebalo staviti i jaču utičnicu!?!

nike321
24.11.2010., 22:27
Onda je trebalo staviti i jaču utičnicu!?!
http://www.forum.hr/showpost.php?p=30154042&postcount=1915

A jesi li ti probao sa isključivanjem svih drugih osigurača osim onih od bojlera i dali onda izbacuje FID-ovka.
Znaš, mi ti volimo imati povratnu informaciju! Ako je nema, to je kao pišanje uz vitar.

Mazarin
24.11.2010., 22:44
Dajte malo smisla kad već serete bezveze .
Jbg neizdržah a da se ne javim :cerek:

Odličan savjet.:cerek:
kad već tak kritiziraš, onda i pročitaj na koga se odnosilo sa osiguračem B karakteristike i žicama 1,5 kvadrat:rofl:
za nike, postoje tablice, postoje propisi, nisu bezveze pisani.
I na 20 A neide žica ni kabel 2,5 kvadrata, i pogotovo taj osigurač nema kaj raditi u kupaoni.
Po propisima ne....
Inače je to sve pišanje uz vitar:rofl:

hcerinski
24.11.2010., 22:47

A jesi li ti probao sa isključivanjem svih drugih osigurača osim onih od bojlera i dali onda izbacuje FID-ovka.
Znaš, mi ti volimo imati povratnu informaciju! Ako je nema, to je kao pišanje uz vitar.

Iskreno, nisam, javiti ću kaj sam riješio kada riješim. Inače prije jedno mjesec dana je bio isti problem i našao sam da u jednoj utičnici je ostalo "nulovanje" i da je spoj bio jako loš između nule i zemlje i onda je bio malo mir a sad opet problemi.

Da bar mogu prebrikat limitator ali kad je blombiran da probam kaj je stvarno na granici ispadanja jer kroz njega ide 38A kad stvarno uštekam sve potrošaće u kući.

Koliko mogu ta dva bojlera da se zajedno uključe povići snage? Jedan je kupaonski od 80L i a drugi je mali za kuhinju od cca 30L!

nike321
24.11.2010., 22:48
O, napokon se javilo vrhunsko biće!:s:s

Mazarin
24.11.2010., 22:49

kakve veze imaju osigurači sa FID sklopkom?
To mi samo objasni?
FID reagira na spoj nule i zemlje laički rečeno, a ako je spoj faze i zemlje onda leti i osigurač van, i FID u duetu.
Sa tom tvojom povratnom informacijom baš ništa nećeš saznati.
inače 0,5 FID sklopka mora letiti van ako je grijač u dozemnom samo i na jednom bojleru.
Letila bi van i da bojler ne radi, ako je instalacija ukupna u kući opterećena samo sa jednom žaruljom od 60 W.
Champ je dao razumno objašnjenje sa limitatoro
još ak je onaj limitator sa početka devedesetih, gotovo sam sto posto siguran da je greška u njemu,.
e sad ak su utičnice stare i nulovane, onda ti pogotovo nebu pomoglo izbacivanje svih osigurača van jer to nema smisla.
Ima smisla slijedeće, bojleri su dovoljno veliki potrošači da opterete instalaciju.
Pa u tvom slučaju su nula i zemlja toliko oksidirane, da je veliki prelazni otpor, i FID reagira samo kad je instalacija maximalno opterećena.
ne slušaj ove pajacle sa osiguračima.
otvori sve utičnice i ako su dovučene samo dvije žice, ili su nulovane, onda to moraš popraviti.

hcerinski
24.11.2010., 22:53
Odličan savjet.:cerek:
kad već tak kritiziraš, onda i pročitaj na koga se odnosilo sa osiguračem B karakteristike i žicama 1,5 kvadrat:rofl:
za nike, postoje tablice, postoje propisi, nisu bezveze pisani.
I na 20 A neide žica ni kabel 2,5 kvadrata, i pogotovo taj osigurač nema kaj raditi u kupaoni.
Po propisima ne....
Inače je to sve pišanje uz vitar:rofl:

Daj reci kad već pričamo od propisima dali imaš negdje neki pravlinik di su svi ti propisi jer me čisto informativno zanimaju propisi "kako trebao nešto po propisima izvesti".

Kada pričamo već o kupaonama, viđam da ljudi imaju za kupaonu za bojler osigurač od čak 25A i dolazni kabel od 2,5mm2!

Kad pogledaš novi bojler iz dućana od cca 80 lit, njegov kabel koji dolazi tvornički je nekih 1,5mm2 i to jedva i kak sad to objašnjavaš!

Mazarin
24.11.2010., 22:57
he propisi....
mjenjaju se propisi trenutno..
imaš na ministarstvu graditeljstva nove propise za el. instalacije, tamo ti je i popis krovnih normi, a onda imaš norme za svaki dio...
To je poprilično objašnjavanja za forum......

nike321
24.11.2010., 22:58
Koliko mogu ta dva bojlera da se zajedno uključe povići snage? Jedan je kupaonski od 80L i a drugi je mali za kuhinju od cca 30L!
Ovisi o snazi grijača!
Kupaonski najvjerojatnije 1-2kW a kuhinjski najvjerojatnije 2kW. To daje max 4kW ili 17,5A zajedno.

hcerinski
24.11.2010., 22:59
To mi samo objasni?
FID reagira na spoj nule i zemlje laički rečeno, a ako je spoj faze i zemlje onda leti i osigurač van, i FID u duetu.
inače 0,5 FID sklopka mora letiti van ako je grijač u dozemnom samo i na jednom bojleru.
Letila bi van i da bojler ne radi, ako je instalacija ukupna u kući opterećena samo sa jednom žaruljom od 60 W.
još ak je onaj limitator sa početka devedesetih, gotovo sam sto posto siguran da je greška u njemu,.
e sad ak su utičnice stare i nulovane, onda ti pogotovo nebu pomoglo izbacivanje svih osigurača van jer to nema smisla.
Ima smisla slijedeće, bojleri su dovoljno veliki potrošači da opterete instalaciju.
Pa u tvom slučaju su nula i zemlja toliko oksidirane, da je veliki prelazni otpor, i FID reagira samo kad je instalacija maximalno opterećena.
otvori sve utičnice i ako su dovučene samo dvije žice, ili su nulovane, onda to moraš popraviti.

A sad kaj kažeš za limitator, on je novi star niti godinu dana.

Pa koliko kuća ima koje su novogradnje i imaju limitator od samo 20A pa nemaju nikakvih problema s iskakanjem limitatora.

Gle ak je nulovano onda bi odmah prilikom ugradnje fidovke (isto kad i limitatora) odmah bila greška i fidovka uopće nebi držala, zar ne?

Stvar je da svaki bojler radi zasebno a skupa nemogu a nekada se desi da i ako redi instalacija pod velikim opterećenjem fidovka padne nakon nekih cca 10 min.

hcerinski
24.11.2010., 23:02
he propisi....
mjenjaju se propisi trenutno..
imaš na ministarstvu graditeljstva nove propise za el. instalacije, tamo ti je i popis krovnih normi, a onda imaš norme za svaki dio...
To je poprilično objašnjavanja za forum......

Kužim te da je previše za forum za objašnjavat!

Hvala za sad za propise, budem, kad bude prilike, pogledao to malo.

Mazarin
24.11.2010., 23:04
ak je novi limitator onda to zaboravi.
Veliš instalacija je nova?
kak je onda utičnica bila nulovana?
problem je što instalacije rade razni šlaprteki ko neki ovdje, i tko zna kaj su spetljali...
a veliš FID baci i ako je instalacija opterećena a bojleri ne rade?
imaš li svu bjelu tehniku novu ili si nešto dovukao iz stare kuće ecimo gdje nisi imao FID

hcerinski
24.11.2010., 23:16
ak je novi limitator onda to zaboravi.
Veliš instalacija je nova?
kak je onda utičnica bila nulovana?
problem je što instalacije rade razni šlaprteki ko neki ovdje, i tko zna kaj su spetljali...
a veliš FID baci i ako je instalacija opterećena a bojleri ne rade?
imaš li svu bjelu tehniku novu ili si nešto dovukao iz stare kuće ecimo gdje nisi imao FID

Nije baš sve tako!

Instalacije nije nova, dapače. Prije cca god dana ugrađena je fidovka i limitator 25A 1F priključak.

Bijela tehnika isto nije nova!

Kažem da ako radi samo jedan bojler a instalaciju opteretiš s ostalim velikim potrošačima tipa grijalice, štednjaka i sl onda nakon cca 10 padne fidovka a ako uključiš SAMO bojler i nakon toga i drugi bojler fidovka pada odmah!

Kada ohmski ispituješ bojler ne pokazuje da je faza probije na zemlju na niti jednom bojleru.

Kužiš stvar je takva da nemožeš izolirati niti jedan uređaj da je u njemu problem jer se isti problem javi u nekoliko različitih i nepovezanih situacija.

Inače limitator padne kada instalaciju opteretiš s 38A i više mjereno kroz strujna kliješta na limitatoru naravno da kada se on jedamput "zagrije" on izbaci i na nešto manjoj amperži!

koka36
24.11.2010., 23:17
Daj reci kad već pričamo od propisima dali imaš negdje neki pravlinik di su svi ti propisi jer me čisto informativno zanimaju propisi "kako trebao nešto po propisima izvesti".

Kada pričamo već o kupaonama, viđam da ljudi imaju za kupaonu za bojler osigurač od čak 25A i dolazni kabel od 2,5mm2!

Kad pogledaš novi bojler iz dućana od cca 80 lit, njegov kabel koji dolazi tvornički je nekih 1,5mm2 i to jedva i kak sad to objašnjavaš!

Pa mogu staviti i osigurače od 50 A, a kolko ovdje čitam mnogi su skloni i takvim opcijama.....
Ja živim u kući i imam električni bojler i perilicu i pumpu za centralno, pečnicu i masu drugih trošila (cirkular) i ni jedan jedini osigurač mi nije veći od 10 A...
Neispravnosti u instalacijama se ne riješavaju jačim osiguračima nego popravkom istih....
Pa čovjek je sam priznao da su korišteni produžni kabeli koji su kupljeni ko zna gdje. Jeste li otvarali one produžne s 3-5 priključna mjesta od 15-20 kn kaj prodaju po placevima? Još je malo požara uz te produžne kablove.
Da ne pričamo o utičnicama s Hrelića i koje one podnose struje.....
Osigurač što manji bez obzira na presjek žice, Bolje da on gori nego neko trošilo ili utičnice....

Mazarin
24.11.2010., 23:22
ja bi na tvom mjestu, prvo isključio frižider.
uzeo bih instrument i stavio na megaomski i mjerio između nule i zemlje.
otpor mora biti beskonačan.
Ako nije frižider, isključi FID sklopku, i na bilo kojoj utičnici mjeri otpor između nule i zemlje.
Mora biti beskonačan.
Ako nije, onda moraš u razvodni ormar, isključi limitator ili još bolje pancir ako ga imaš, i mjeri otpor između nule i zemlje.
otpajaš nulu po nulu dok god otpor nije megaomski.
Tad si našao koji te strujni krug hebe.
zapamti, ovdje ti je bitan otpor između nule i zemlje, faze zaboravi.....
e i svakako kad riješiš, onda ovdje napiši kaj je bilo...
to nam je vrlo bitno, zbog pišanja uz vitar, ne:)

nike321
24.11.2010., 23:42
To mi samo objasni?

Što bi ja tebi ponovo objašnjavao. Sve je objašnjeno prije. Uostalom, ti sve znaš, pa ti objašnjenje nije ni potrebno.:s:s

Mazarin
24.11.2010., 23:53
pa objasni ako ti nije osobiti problem, molio bih lijepo....

CottonEyeJoe
25.11.2010., 06:12
đubrad jedna, ja nešto pitam a nitko neće odgovoriti, samo nizate teoriju evolucije a ne zna se tko je pametniji od koga:D:rofl:

Nego, sad sam se sjetio, imam na 20m od kuće napravljeno uzemljenje od Fe/Zn trake..To je bilo uzemljenje od onog cekičara, mlina, šrot aparata, pilača drva, kako god hoćete.

Tamo je i ZNS sklopka, a u kući, naravno, nema ništa.Fućkaš kuću, bitna je štala.:rolleyes:

Jel ja mogu od odande sprovesti kabal do kuće i uzeti uzemljenje?Koliki bi trebao biti otpor uzemljenja da sve funkcionira kako treba?

nike321
25.11.2010., 06:21
pa objasni ako ti nije osobiti problem, molio bih lijepo....

Ne padam na slatkorječivost. Kao što sam rekao, objasnio sam prije. Traži!

hcerinski
25.11.2010., 08:28
Ako nije frižider, isključi FID sklopku, i na bilo kojoj utičnici mjeri otpor između nule i zemlje.
Mora biti beskonačan.
Ako nije, onda moraš u razvodni ormar, isključi limitator ili još bolje pancir ako ga imaš, i mjeri otpor između nule i zemlje.

Zašto misliš da je frižidier? Zato što se on povremeno pali?

Mjereći između nule i zemlje na utićnicama sam i našao ono "nulovanje s slabim spojem" koje sam naravno izbacio van.

Ovo za otpor između nule i zemlje za otpor mi je jasno samo kaj je to ona stara bakelitna ploča pa su ti sve nule samo skupa "zamotane" isto kao i zemlje (nisu onako lijepo na sabirnici tako da mi se to sve skupa malo i gadi tj. neda to staro raskapat ali mislim da ću morati.

Javit ću kaj je bilo ali to nebude prije sredine drugoga tjedna.

Hvala ti za sada!

Mazarin
25.11.2010., 09:57
zato jer je motor firžidera dovoljno mali potrošač za takvu neku grešku.
A i motori jesu zajebani za dozemni spoj, prvo bih to napravio.
A ploču ak nije friz.

brkabr
25.11.2010., 17:11
Zašto misliš da je frižidier? Zato što se on povremeno pali?

Mjereći između nule i zemlje na utićnicama sam i našao ono "nulovanje s slabim spojem" koje sam naravno izbacio van.

Ovo za otpor između nule i zemlje za otpor mi je jasno samo kaj je to ona stara bakelitna ploča pa su ti sve nule samo skupa "zamotane" isto kao i zemlje (nisu onako lijepo na sabirnici tako da mi se to sve skupa malo i gadi tj. neda to staro raskapat ali mislim da ću morati.

Javit ću kaj je bilo ali to nebude prije sredine drugoga tjedna.

Hvala ti za sada!
posle ure dosta vam je stavit osigurač 35-50 hampera ostali vam netrebaju(dobro ih je imat lipi su što crveni što zeleni što sivi)...:cerek:

glupko
28.11.2010., 21:48
đubrad jedna, ja nešto pitam a nitko neće odgovoriti, samo nizate teoriju evolucije a ne zna se tko je pametniji od koga:D:rofl:

Nego, sad sam se sjetio, imam na 20m od kuće napravljeno uzemljenje od Fe/Zn trake..To je bilo uzemljenje od onog cekičara, mlina, šrot aparata, pilača drva, kako god hoćete.

Tamo je i ZNS sklopka, a u kući, naravno, nema ništa.Fućkaš kuću, bitna je štala.:rolleyes:

Jel ja mogu od odande sprovesti kabal do kuće i uzeti uzemljenje?Koliki bi trebao biti otpor uzemljenja da sve funkcionira kako treba?

Da ti sve štima kak treba "moraš" kopati skroz oko kuće ( radi kaveza...) , a ako hoćeš samo uzemljenje radi odvoda induktivnih struja statičkog elektriciteta u ( kupaoni ) sasvim je dovoljna jedna sonda ( ali po trošilu tj bojler i tuš baterija).
Ovo nije i ne smije biti pravilo niti se tako smije štititi kupaona ali se statički elektricitet može suspregnuti na ovaj način.

glupko
28.11.2010., 21:58
To mi samo objasni?

Mora biti beskonačan.
Zašto?
:top::sBravo care:lol:

kerbi
28.11.2010., 22:17
Zašto?
:top::sBravo care:lol:

Pa zato što će mu inače fidovka letit van čim pokuša mjerit i neće ništa izmjeriti.

glupko
30.11.2010., 17:33
Pa zato što će mu inače fidovka letit van čim pokuša mjerit i neće ništa izmjeriti.

De genije pročitaj kaj je prvo rekel , a ond se pravi pametan !
Citirana su dva posta:tuctuc:

sfar
30.11.2010., 17:46
MAZARIN - za kvar bilo kakve vrste traži Elektru da mu isljuče cijelu ulicu . Tako je čovjek 100% siguran.

Djomlinjo
30.11.2010., 18:09
http://img573.imageshack.us/img573/2852/dsc00040t.jpg

trebam pomoć. ovo je iz jednog konačrevog bojlera iz kojeg bih trebao provjerit grijač i termostat. budući da nisam te struke (premda je na starom bojleru bilo jednostavnije izvadit griječ, manje žica), molio bih za pomoć oko vađenja grijača. što od ovoga trebam odšarafit i izvadit?

tnx unaprijed

sfar
30.11.2010., 18:58
Sve vijke koji su u tom krugu od grijača . Trebat ćeš poslije brtvu zamijeniti obavezno.Za provjeru grijača nije ga potrebno skidati. Za dodatne inf. na pvt.

nike321
30.11.2010., 19:15
što od ovoga trebam odšarafit i izvadit?

tnx unaprijed

Prvo osigurač u razvodnoj ploči!:eek:

mr X
30.11.2010., 20:16
trebam pomoć.

bormeč da.

1536 x 2048 :s:s:s

City
30.11.2010., 20:24
bormeč da.

1536 x 2048 :s:s:s

Sanirano. :zubo:

mr X
30.11.2010., 20:31
ajde i jedno ontopic pitanje:

kuća mi je u "rohbau" stadiju.
u kući mi je razvedena instalacija no struja nije priključena. u elektri su mi rekli da je priključak 9.600 kn.

e sad, imam ponudu od majstora da on kompletan posao priključenja preuzme preko sebe (skupljanje dokumentacije, predočenje projekta, žigovi, izvlačenje, kupnja i ugradnja brojila i sve ostalo) i da sve to naplati 15 000kn.

zanima me da li je to ok cijena?
budući se u to apsolutno nerazumijem zanima me što je sve potrebno za priključenje, koja je procedura (navodno dolaze iz elektre nešto mjeriti, kontrolirati...štajaznam) te da li se tu može nekako uštedjeti u vlastitom aranžmanu?

nekako sam sklon soluciji "platiti i ne sekirati se" ali bi mi ego patio da me prevesla za dvije milje kuna :zubo:

ErzsébetBáthory
01.12.2010., 18:30
može meni netko pomoći, imam problem sa lusterom, ne znam što mu je sad odjednom
naime, stalno mi se gasi žarulja, a većinu vremena više uopće ne radi, kad probam upaliti ili se svjetlo ne upali uopće ili se upali pa nakon par sekundi počne trepertiti i ugasi se. kad malo žarulju okrenem par puta onda zna raditi jedno 5-10 minuta, zatim opet počne treperenje i ugasi se. promijenila sam 3 žarulje već, tako da definitivno nije problem u njima

nike321
01.12.2010., 18:35
može meni netko pomoći, imam problem sa lusterom, ne znam što mu je sad odjednom
naime, stalno mi se gasi žarulja, a većinu vremena više uopće ne radi, kad probam upaliti ili se svjetlo ne upali uopće ili se upali pa nakon par sekundi počne trepertiti i ugasi se. kad malo žarulju okrenem par puta onda zna raditi jedno 5-10 minuta, zatim opet počne treperenje i ugasi se. promijenila sam 3 žarulje već, tako da definitivno nije problem u njima

Treba provjerit grlo , spojeve, prekidač. Uglavnom posao za nekoga tko zna sa strujom.

kerbi
01.12.2010., 18:40
Pregledati i rastaviti grlo.

ErzsébetBáthory
01.12.2010., 18:42
Što ste brzi dečki :D
a ništa, onda zovem električara, neću se ja petljat u to.
hvala :mig:

mr X
01.12.2010., 21:10
:rolleyes:

a taj tvoj ferenc nadasdy se ne razumije ni u struju??? ccc...

:D

Mazarin
02.12.2010., 09:17
De genije pročitaj kaj je prvo rekel , a ond se pravi pametan !
Citirana su dva posta:tuctuc:

da genije prvo ti pročitaj, a onda druge poklapaj.
Osigurače neka isljuči da ga ne mazne negdje struja.
A struja mu ne treba jer mjeri otpor između nule i zemlje....
Razmisli prije nego pljuješ druge....
I još mi niste odgovorili kakve veze bacanje FID sklopke ima sa osiguračima?

kavasaki
02.12.2010., 12:30
ajde i jedno ontopic pitanje:

kuća mi je u "rohbau" stadiju.
u kući mi je razvedena instalacija no struja nije priključena. u elektri su mi rekli da je priključak 9.600 kn.

e sad, imam ponudu od majstora da on kompletan posao priključenja preuzme preko sebe (skupljanje dokumentacije, predočenje projekta, žigovi, izvlačenje, kupnja i ugradnja brojila i sve ostalo) i da sve to naplati 15 000kn.

zanima me da li je to ok cijena?
budući se u to apsolutno nerazumijem zanima me što je sve potrebno za priključenje, koja je procedura (navodno dolaze iz elektre nešto mjeriti, kontrolirati...štajaznam) te da li se tu može nekako uštedjeti u vlastitom aranžmanu?

nekako sam sklon soluciji "platiti i ne sekirati se" ali bi mi ego patio da me prevesla za dvije milje kuna :zubo:

elektra ti naplaćuje 9600k (to znaći cca 5,3kW, u tu cijenu spada i KPMO (kućni priključni ormarić, brojilo komplet sa spajanjem))
to što on naplaćuje 15k malo je nejasno
skupljanje dokumentacije : za priključak ti treba od ovlaštenog električara ispunjena prijavnica za struju te atest od otpora izolacije napojnog voda i otpra uzemljenja
predočenje projekta : neznam kojih ( pa valjda imaš več projekte kad si počeo graditi kuću) ako on nudi i izradu projektne dokumentacije onda ova cijena od 15 k nije puno
žigovi : neznam čega al prepostavljam prijavnice,atesta
izvlačenje : ?? nepoznat pojam
kupnja i ugradnja brojila : kao što rekoh to je u cijeni elektre

zaključak: ak ti se neda zajebavat plati čovjeku i bok, inaće to sve možeš i sam uz napomenu da će te na elektri tražiti prijavnicu od električara i atest od izolacije kabela i uzemljenja

brkabr
02.12.2010., 13:14
ito je to - ak te elektra spoji za te pare što će ti električar??????:p