PDA

View Full Version : Struja: što raditi, kako raditi i kada zvati majstora

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 [9] 10 11 12 13 14 15 16 17

mr X
02.12.2010., 16:50
elektra ti naplaćuje 9600k (to znaći cca 5,3kW, u tu cijenu spada i KPMO (kućni priključni ormarić, brojilo komplet sa spajanjem))
to što on naplaćuje 15k malo je nejasno
skupljanje dokumentacije : za priključak ti treba od ovlaštenog električara ispunjena prijavnica za struju te atest od otpora izolacije napojnog voda i otpra uzemljenja
predočenje projekta : neznam kojih ( pa valjda imaš več projekte kad si počeo graditi kuću) ako on nudi i izradu projektne dokumentacije onda ova cijena od 15 k nije puno
žigovi : neznam čega al prepostavljam prijavnice,atesta
izvlačenje : ?? nepoznat pojam
kupnja i ugradnja brojila : kao što rekoh to je u cijeni elektre

zaključak: ak ti se neda zajebavat plati čovjeku i bok, inaće to sve možeš i sam uz napomenu da će te na elektri tražiti prijavnicu od električara i atest od izolacije kabela i uzemljenja

da, radi se o 5,3 kw no nisam siguran da je ormarić u toj cijeni...

e sad situacija je, što se ostalih stvari tiče - složena.
kuću sam tek nedavno kupio od lika koji je po pitanju dokumenata blago rečeno šlampav. uz kuću sam dobio papire o vlasništvu i građevinsku dozvolu. to je bilo sve.
osnovni projekt sam kopirao od frenda koji ima kuću u istom nizu tako da je to...tu negdje...najbolje što sam mogao izvući, jel. koliko se meni čini tip je kuću radio kompenziranjem pa ja dokumentaciju/projekt/nacrt štaliveć o struji nemam a tko zna dali uopće i postoji a u elektri traže projektnu dokumentaciju.

a ono "izvlačenje", heh...struja je postavljana tako davno da je brojilo bilo predviđeno unutra, u stubištu. sada treba vod izvući van, postaviti brojilo i sve opet natrag do kutije sa osiguračima...

uglavnom pronašao sam tog ovjeka koji je razvlačio te instalacije i, eto, za sve skupa traži 15 k kuna.

najveći problem mi je što ja o svemu tome nemam blagog pojma...

mr X
02.12.2010., 16:58
u kući mi je razvedena instalacija no struja nije priključena. u elektri su mi rekli da je priključak 9.600 kn.
ito je to - ak te elektra spoji za te pare što će ti električar??????:p

pa zato što sam priključak košta toliko, elektra ne priključuje. elektra zahtijeva neke druge stvari, neke treba odraditi, neke dokumente izvaditi/napraviti i predočiti pa za taj dio majstor traži 5,5 milja kuna...

kavasaki
02.12.2010., 17:38
da, radi se o 5,3 kw no nisam siguran da je ormarić u toj cijeni...

e sad situacija je, što se ostalih stvari tiče - složena.
kuću sam tek nedavno kupio od lika koji je po pitanju dokumenata blago rečeno šlampav. uz kuću sam dobio papire o vlasništvu i građevinsku dozvolu. to je bilo sve.
osnovni projekt sam kopirao od frenda koji ima kuću u istom nizu tako da je to...tu negdje...najbolje što sam mogao izvući, jel. koliko se meni čini tip je kuću radio kompenziranjem pa ja dokumentaciju/projekt/nacrt štaliveć o struji nemam a tko zna dali uopće i postoji a u elektri traže projektnu dokumentaciju.

a ono "izvlačenje", heh...struja je postavljana tako davno da je brojilo bilo predviđeno unutra, u stubištu. sada treba vod izvući van, postaviti brojilo i sve opet natrag do kutije sa osiguračima...

uglavnom pronašao sam tog ovjeka koji je razvlačio te instalacije i, eto, za sve skupa traži 15 k kuna.

najveći problem mi je što ja o svemu tome nemam blagog pojma...

e to več mijenja stvar, s obzirom da ti (pretpostavljam) imaš rješenu elektro instalaciju po kući znaći trebaš električara koji bi preselio taj vod vani, ugradio KPMO i vratio vod do glavnog razdjelnika (metraža nepoznata).
Ujedno taj električar treba dati ovjerenu prijavnicu i atest.
Sve u svemu ti to sam ne možeš rješiti i da hočeš, to dal je skup il ne tebi na prosudbu, ali realno mislim da je cijena ok.

mr X
02.12.2010., 20:58
:rolleyes:

da, tako nekako i ja razmišljam: znanja i iskustva nemam a vremenski sam više nego ograničen. čak i kad bi uspio sve sam riješiti vjerovatno bih potrošio više vremena i goriva nego što bi uspio uštedjeti.

iako sam, istina, bio isprva zatečen cijenom što dalje razmišljam sve mi manje strašno izgleda, dapače...

kavasaki, hvala na odgovorima.

mali18
10.12.2010., 12:13
Jedno pitanje kad sam sa starim nedavno nešto ispitivao instalaciju vidio sam da mi jedan osigurač B16A u razvodnoj tabli pokriva 2 sobe , tačnije 6 utičnica, mada u te dvije sobe se koristi samo TV DVD i ovoj drugoj povremeno se pegla (plus još punjači mobitela i tako sitni potrošači)....nikad taj osigurač nije iskočio ...probao sam još da nakačim na jednu utičnicu u sobi kvarcnu peć od 2,4kw i ništa....zanima me može li ovo ovako tj ovih 6 utičnica jel može na B16 osigurač jer ipak se radi o sobama (ja mislio da je maxx 4 utičnice na 1 osigurač )...molim pomoć....jači osigurač neću stavljeti ( vidio sam raspravu od imenjaka ranije :-))) ) ali me zanima jel ovo po PS-u
ili eventualno da stavim C16 (mjenja li to sigurnost osim što C karakteristika može kratkoročno propustiti malo veću struju )???

champ
10.12.2010., 12:41
Pa i sam si rekao da ti na tih 6 utičnica nije priključen nikakvi jaći potrošač, osim ove peči koju si spojio za probu. Osigurač ne iskače, zbog čega bi ga onda išao mijenjati? Bolje bi bilo kad bi tih šest utničica bilo izvedeno s više odvojenih strujnih krugova, sa zasebnim osiguračima i vodičima 2,5 mm2.

mali18
10.12.2010., 18:19
Pa i sam si rekao da ti na tih 6 utičnica nije priključen nikakvi jaći potrošač, osim ove peči koju si spojio za probu. Osigurač ne iskače, zbog čega bi ga onda išao mijenjati? Bolje bi bilo kad bi tih šest utničica bilo izvedeno s više odvojenih strujnih krugova, sa zasebnim osiguračima i vodičima 2,5 mm2.

Kaže mi električar da bi mogao prepraviti jedino sljedeće (ako budem htio radi estetike) da mi kraj razvodne kutije stavi OG onu malu raz.kutiju za dva osigurača B16 A (jer u tu kutiju dolazi dovod iz table sa osiguračima pa brikna u drugu sobu) i da svaka soba ima svoj B16 osigurač a da u razv,tabli promjeni osigurač B16 i stavi B 20 (kaže da može 20A trajno se opteretiti taj 3*2.5mm2)...meni ovo ne zvuči loše jedino što bi se ta OG kutija vidjela al me to ne smeta puno...kaže da se može i u raz.kutiju 100*100 staviti malo šine i na nju staviti ta dva osigurača i preko toga poklopac probušiti tako da se vide samo ta dva osigurača vanka...kaže isto da to nije po slovu struke ono sto posto al da se može napraviti jer je knauf a ispod samog knaufa nema nikakve izolacije nego odmah cigla (ovo kaže je bitno radi eventualnog nekog el.luka koji bi se mogao pojaviti) i da bi to estetski izgledalo bolje ali da je kompliciranije za napraviti (iziskuje više vremena) ...da ne bi sipalo da je čovjek fuš majstor radi se o mom rođaku koji će dogodine u ovoj kući o kojoj pričam renovirati komp,elektro instalaciju ( brojilo ide vani, radit će se uzemljenje jer ga sad nema, stavit će se FID jer ga sad nema itd.....) pa bi ovo bilo kratkoročno rješenje...ali ja bih ipak htio da mogu uključiti grijalicu na struju ako mi bude trebalo...molim mišljenje o ovim njegovim prijedlozima...

koka36
10.12.2010., 21:25
Jesam ja bedast ili kaj ali nemrem vjerovati na kakve ideje ljudi dolaze....
Ajde dobro da čovjek razdvoji strujne krugove ali zašto kvragu 20 A...
Ljudi moji pa nije bit da taj osigurač nikad ne izbaci......

Ponavljam živim u kuči centralno etažno (dakle pumpa), dvije vešmašine (dvije familije u kuči), električni bojler za vodu, klima, 4 plazme, 3 kompa, 2 škrinje i ni sam neznam šta još imam od trošila (trofazni cirkular) i ni jedan jedini osigurač mi nije jači od 10 A. Do sad nikad nije izbacio ni jedan osigurač a da to nije bilo s razlogom. Ili zgori grijač na bojleru, grijač na pečnici ili nekaj s vešmašinom.
Bolje da vam zgori osigurač nego da vam izbacuje fidovka i da vam umjesto jednog strujnog kruga bez struje, bez struje ostane cjela kuča......

Ali eto kako želite, samo vi pojačavajte osigurače, vatrogasci su tu u slučaju potrebe....

mali18
10.12.2010., 22:31
koka nisi u pravu i nevalja ti instalacija...za utičnice ide 16A (na 3*2.5mm2) a može na ovaj kabel i 20A ako je trošilo direktno spojeno bez utičnice (20A = cca 4,4kw) tako da ti tvoji osigurači od 10A bi na svaku kvarcnu grijalicu od 2,4kw iskakali...a da to tako lako gori svaka starija kuća bi izgorila iz razloga što ljudi često sami krpe osigurače "ofrlje" ne držeći se one da je jedna licna cca 4A (pa zna bit 50A osigurač koji štiti utičnicu)....ali sreća pa su struje kratkog spoja višestruko veće od nazivne..al to nije tema...dakle 20A može na 3*2.5,,,ali ograničenje je utičnica na 16A (a to od 10A na utičnici je neispravno postavljati)...svatko ovdje će ti to potvrditi...to se uči u 1 srednje...

Mazarin
11.12.2010., 06:56
po važečim standardima, na jedan osigurač B 16A idu najviše četiri utičnice.
To bi se trebalo poštivati.
No postoji i faktor istovremenosti, pa ih teoretski može biti i 20.
Ali to se izbjegava...
Inače imam prevedene nove propise i Elektrotehnike, koji počinju važiti od 1.1.
Znam da svi možete do origanal na engleskom, ali koga zanima neka se javi na PP, razumljivo pošto sam to pošteno platio, neki ga neće dobiti ni da mi plaćaju zlatom.
Za neke druge će biti badava......

zacky
11.12.2010., 18:08
Pošto se može do originala onda bolje uzet original.

Mazarin
13.12.2010., 20:44
da si hoćeš dati truda, pa da skineš sa NN, novi zakon, tamo imaš popis propisa, pa da tražiš po linkovima norme koje su u upotrebi, pa da ih probaš prevesti, i da kažeš čuj stari to mi je bitno, ali neznam puno o engleskom, ja bih ti ih vidiš i poslao na mail.
Pa kad ih pročitaš, ne nužno i proučiš, jer to nemora baš iz rukava znati elektroinstaler, nego mora znati gdje što može naći, onda bi vidio da i nisam baš psihopat.
Ali ti kak hoćeš, sa ovim svojim stavom kad uđemo u EU ti možeš samo tuduma delati.
ups pa i to je zabranjeno u EU...
Oprosti na ovima krležijanskim rečenicama, ali znam da ćeš shvatiti što sam htio reči.....

City
14.12.2010., 11:15
Off pobrisan. Izvolite se primiriti, jer će biti sankcija za uvrede.

sfar
14.12.2010., 11:29
Za razliku od nekih drugih, koji su nenadmašni olimpijski prvaci u kloniranju! :mig:

S obzirom na to, koliko si se puta do sada ti upuštao u vrijeđanja i svađe sa svim ostalim članovima foruma, koliko puta su te banirali, koliko puta smo bili svjedoci tvojim ispadima bijesa, zlovolje i mržnje.. i t.d... psihopatske crte karaktera tvoja su najveća "vrlina".

Automehaničar koji se svim silama gura u električare, a ne zna što je to jalova snaga, niti poznaje osnove izmjenične struje.

Pa kad si se već potrudio izvaditi sve moje nekorektne stvari mogo si i od dotičnog gospodina i vidjeti ko je koga prvi napao. Siguran sam 100% da ja nisam prvi no kad me netko napadne onda se branim i to na svaku njegovu dvije moje. Možda sam trebo reč ok kolega samo ti vrijeđaj . Vidim da ga braniš no kad je on mene vrijeđao u moju korist nisi nikad reko ni riječ , pa ako si Ti osoba mirne i savjesne duše , dobrotvor , itd onda nisi reagirao.I prvo da ti kažem nisam automehaničar ,a ko kakvu školu ima možemo se
ako želiš i nač pa da vidimo automehaničarski ispit kupljen u Bihaću.Ili još
jedna stvar kaj se elektrike tiće nađi nešto al jako komplicirano za radit ako ne napravim i neznam ja plačam x3 , a ti za moj rad meni ne moraš dat ni kune . Ovo pišem sa ozbiljnošću jer zbilja , ako sam ja vrijeđao preispitaj Ti onda ovo svoje sa automehaničarom pod električar i zapitaj se ne vrijeđaš li i Ti ili sve što ti napišeš je sveto pismo. I na kraju ja tebe bar do sada nisam nigdje spominjao i od ovog momenta ni neću.
a dotični gospodin je priča za sebe i njemu sam sve reko čak i poručio i bio baniran . pozdrav :)

Mobile
08.01.2011., 20:26
Želim spojiti u podrumu jednu utičnicu i jednu rasvjetu. Upotrebio sam kabal 3*1,5mm2, 2*1,5mm2 te sam Dolaz razvukao iz kuće iz jedne utičnice na kojoj sam postavio utikač. Počeo sam sa spajanjem: fazu sam spojio na utičnicu na lijevu stranu, uzemljene u sredinu, nulu na desno. rasvjetu sam spojio s prekidača na fazu, nulu na rasvjetu i s rasvjete na nulu u kutiju na nulu. kad sam isao provjeravat fazu i uzemljenje je imalo struje. Što sam krivo učinio. :s

kerbi
08.01.2011., 21:01
Spojio uzemljenje krivo još negdje na početku kabla, tj, na razvodnoj ploći. Provjeri još jednom kako je tamo spojeno. I ovo 1,5 kvadrata ti nije baš za neke ozbiljnije potrebe.

Mobile
08.01.2011., 21:12
Ja sam onda otpojio uzemljenje s dovoda i vidio sam da opet ima struje na uzemljenju pa si mislim da nije negdje probilo pa se spojilo sa fazom.

kerbi
08.01.2011., 21:34
Da ti je uzemljenje bilo dobro spojeno na razvodnoj kutiji i da ti je negdje probio kabal, izletila bi ti fidovka. Ovako mi se čini da prije da je nešto zbrljano.

kavasaki
08.01.2011., 23:03
Želim spojiti u podrumu jednu utičnicu i jednu rasvjetu. Upotrebio sam kabal 3*1,5mm2, 2*1,5mm2 te sam Dolaz razvukao iz kuće iz jedne utičnice na kojoj sam postavio utikač. Počeo sam sa spajanjem: fazu sam spojio na utičnicu na lijevu stranu, uzemljene u sredinu, nulu na desno. rasvjetu sam spojio s prekidača na fazu, nulu na rasvjetu i s rasvjete na nulu u kutiju na nulu. kad sam isao provjeravat fazu i uzemljenje je imalo struje. Što sam krivo učinio. :s

možda si samo krivo ispitivao??
samo nemoj reć da ispituješ sa probirštiftom pa ti pokazuje nekakvu indukciju,
uzmi voltmetar pa mjeri između
N-L,L-Pe,N-Pe pa reci sta ti kaze voltmetar

Mobile
09.01.2011., 08:19
Da Probištiftom. idem ja vidjeti s voltmetrom.

Mobile
09.01.2011., 12:55
N-L=280v, Pe-N=0, L-PE=0. ja sam onda iz zida utičnicu otvorio tj. dolaz do druge utičnice i vidio da je to stari crni kabal koji ima samo fazu i nulu (nema spojito uzemljenje). Mislim spojiti nulu sa uzeljenjem u zidu. Je li to pametno ja mislim da ne. NA STARO SE KABLU NULA PONAŠALA KAO FAZA, a sada se uzemljenje ponaša kao faza.

kerbi
09.01.2011., 16:03
O ćemu ti trkeljaš? Šta stari kabal ima dvije faze ili kako kad se nula ponaša kao faza. Ajd sad probirštiftom prvo ispitaj šta je faza a sta nula. Onda izmjeri napon izmedju faze i nule. Tek onda spajaj novi kabal na toga. Zajebi boje jer je moguće da su nekad to majstori spajali po svom. Pazi to je radjeno prije najmanje 30 i kusur godina ako nema uzemljenja.

hcerinski
09.01.2011., 16:11
ej pa koliko je to napon 280v???

Kaj nije to malo previše??? Jesi ti to krivo napisao ili si stvarno tak izmjerio?

Mobile
09.01.2011., 16:48
ej pa koliko je to napon 280v???

Kaj nije to malo previše??? Jesi ti to krivo napisao ili si stvarno tak izmjerio?

Tako je izmjerio voltmetar.

glupko
09.01.2011., 20:19
Iz kakve utičnice ?
1. monofazne
2. trofazne
Kakav prekidač !
1. obični (????)
2. grebenasta sklopka ( ili nešto tropolno)
Zašto 3*1,5 , 2*1,5 ?
1. zajedno (nisi imao 5*1,5)
2. odvojeno
Kako si mjerio ?
1. sa uključenim trošilima
2. na suho (bez uključenih trošila)
Na koji način si prikopčao instrument? ............

WTF
11.01.2011., 10:39

zovi električara

vucinics
15.01.2011., 16:09
zovi električara

Pa možda je i on električar...:ne zna: :bonk::bonk:

kerbi
15.01.2011., 17:40
Koji struju razvodi kadalom iz utičnice i ni to ne zna spojiti da mu ne izbija struja na uzemljenje?

Mobile
15.01.2011., 18:29
Hvala, sve je sređeno.

kerbi
15.01.2011., 18:31
Kako?

WTF
15.01.2011., 18:54
Pa možda je i on električar...:ne zna: :bonk::bonk:

je, zato govori dal je fazu na utičnicu spojil lijevo il desno :kava:

markhm
19.01.2011., 15:35
dali se nula spaja na osigurače

georgehrri
19.01.2011., 15:41
dali se nula spaja na osigurače

Ne ,opasno

markhm
19.01.2011., 15:50
nisam te skužio dali se spaja nula na osigurač il ne

baustelac99
19.01.2011., 17:20
Što se nulovanje ne koristi kad imamo šuko utikač i 2 žice u zidu (fali treća, uzemljenje) pa onda uzemljenje iz šuko utičnice spojimo na nulu?
ako sam u krivu, ispravite me

tiki66
19.01.2011., 20:51
A di si nasao ovu temu...

Ne, na osigurace idu faze. Moze i nula ali je pravilo da se prekida faza .

Ako hoces mozes prekidati obadvoje, za to postoje posebni osiguraci.

CottonEyeJoe
31.01.2011., 10:15
Evo mene sa ponovnim pitanje u vezi uzemljenja.

Dakle, kuća je 11x8m, i traku uzemljenja bih mogao položiti samo sa tri strane kuće, i to u dužini otprilike 11+8+8 = 27m.

Oko kuće je obična zemlja.

1.) Da li će mi tih 27m trake biti dovoljno za uzemljenje radi FID sklopke?
2.) Na koju dubinu zakopati traku?
3.) Da li da dodam još kakve sonde na krajeve traka?
4.) Sa kojim P/F-om treba ići od trake do same FID sklopke? Naravno, traka će biti dovedena do kutije na vanjskoj strani zida.

mali18
17.02.2011., 15:26
Ovako na selu imamo veikendicu i tamo imam jedan zanimljiv problem pa da pitam ovdje: ovako priključak je zračni osigurači su automatski ali je zaštita nulovanjem, tj nema FID sklopke, nula je uzemljena na predzadnjem stubu koliko sam vidio, instalacija je 3-žilan, i nema šanse da se sad FID i zasebno uzemljenje vodi tako da o tom ne pričamo molim...ovako to je samo informativno problem je u tome kad dirnem sobnu antenu ona nekad malo pecne, a brifer na njoj svjetli (vrlo slabo ali...) ja mogu dirati al ne osjećam ništa, kad stavim brifer onda svijetli a ja kad drugom rukom dotaknem drugi bio antene onda brifer prestane svjetliti (ode taj elektricitet preko mene), na utičnici u zidu je sve ok, fazni napon je 230 V, a na nuli i uzemljenju (tj nuli ali....)nema napona tj brifer ne svjetli, u tu utičnicu je uštekan produžni (na kog se spajaju TV, DBV-T(i na njemu svjetli brifer) reciver i ta antena) i na njemu brifer na jezičku uzemljenja svjetli lagano za razliku od fixne utičnice na koju je spojen (da nije u njemu problem)...koliko znam dovodni kabel (zračni) z akuću prolazi ovi zidom iza TV-a (4*35 AL) pa da on ne stvara nekakav statički elektricitet na produžnom...ali opet s druge strane svi ovi priključcu (tv, DBV-T, antena) su dvožilni što znači da nisu nikako u spoju sa uzemljejem :ne zna::ne zna::ne zna::ne zna:...hmmm pomoć?

Dolores O'Riordan
17.02.2011., 15:52
I ja imam pitanje.
Nadam se da sam pogodila temu. :mig:
Naime, radi se o potkrovlju kuće u Zagrebu gdje treba provesti telefonske instalacije za telefon, max tv i adsl. Novi priključak.
U prizemlju i na prvom katu kuće već postoje 2 telefonska priključka.
Zanima me kako najjednostavnije (čitaj najjeftinije) uvesti telefon i u potkrovlje.
Da li općenito telefonske žice u zagrebu idu s tavana prema dolje ili su pod zemljom, pa se povlače prema gore. Jer ako žice idu s tavana onda to nebi trebao biti problem, ili?? Ja sam malo gledala po tavanu i vidim neke žice, ali ništ mi nije bilo jasno. hm.
btw. u mojoj kući, koja se nalazi u podravini, ta telefonska kutija ili kak se već zove, se nalazi na tavanu, jel tako i u zagrebu??
Koliko to sve košta otprilike. Jel to može spojiti i neki majstor kaj radi u fušu, ili t-com traži da to bude baš neka registrirana firma.
hvala unaprijed.

hcerinski
17.02.2011., 16:14
I ja imam pitanje.
Nadam se da sam pogodila temu. :mig:
Naime, radi se o potkrovlju kuće u Zagrebu gdje treba provesti telefonske instalacije za telefon, max tv i adsl. Novi priključak.
U prizemlju i na prvom katu kuće već postoje 2 telefonska priključka.
Zanima me kako najjednostavnije (čitaj najjeftinije) uvesti telefon i u potkrovlje.
Da li općenito telefonske žice u zagrebu idu s tavana prema dolje ili su pod zemljom, pa se povlače prema gore. Jer ako žice idu s tavana onda to nebi trebao biti problem, ili?? Ja sam malo gledala po tavanu i vidim neke žice, ali ništ mi nije bilo jasno. hm.
btw. u mojoj kući, koja se nalazi u podravini, ta telefonska kutija ili kak se već zove, se nalazi na tavanu, jel tako i u zagrebu??
Koliko to sve košta otprilike. Jel to može spojiti i neki majstor kaj radi u fušu, ili t-com traži da to bude baš neka registrirana firma.
hvala unaprijed.

Probaj naći dali na tavanu imaš kutiju ili je negdje na vanjskom zidu od kuće...

Dali misliš imati isti broj tj priključak koje je već u kući ili misliš imati novi broj/korisnik u potkrovlju?

Ako je isti korisnik onda možeš on postojeće utičnice (gdje imaš tel) povući kabel samo u potkrovlje.

Ako je novi korisnik onda moraš od kutije gdje ti je dolaz telefona na kuću povući kabel do potkrovlja.

Dolores O'Riordan
17.02.2011., 17:42
ok, hvala. ali jel to jako skupo i komplicirano??
novi priključak bi imali, koji selimo sa dosadašnje adrese.
nekakva kutija se nalazi ispred kuće dolje u prizemlju.

kavasaki
17.02.2011., 19:53
Ovako na selu imamo veikendicu i tamo imam jedan zanimljiv problem pa da pitam ovdje: ovako priključak je zračni osigurači su automatski ali je zaštita nulovanjem, tj nema FID sklopke, nula je uzemljena na predzadnjem stubu koliko sam vidio, instalacija je 3-žilan, i nema šanse da se sad FID i zasebno uzemljenje vodi tako da o tom ne pričamo molim...ovako to je samo informativno problem je u tome kad dirnem sobnu antenu ona nekad malo pecne, a brifer na njoj svjetli (vrlo slabo ali...) ja mogu dirati al ne osjećam ništa, kad stavim brifer onda svijetli a ja kad drugom rukom dotaknem drugi bio antene onda brifer prestane svjetliti (ode taj elektricitet preko mene), na utičnici u zidu je sve ok, fazni napon je 230 V, a na nuli i uzemljenju (tj nuli ali....)nema napona tj brifer ne svjetli, u tu utičnicu je uštekan produžni (na kog se spajaju TV, DBV-T(i na njemu svjetli brifer) reciver i ta antena) i na njemu brifer na jezičku uzemljenja svjetli lagano za razliku od fixne utičnice na koju je spojen (da nije u njemu problem)...koliko znam dovodni kabel (zračni) z akuću prolazi ovi zidom iza TV-a (4*35 AL) pa da on ne stvara nekakav statički elektricitet na produžnom...ali opet s druge strane svi ovi priključcu (tv, DBV-T, antena) su dvožilni što znači da nisu nikako u spoju sa uzemljejem :ne zna::ne zna::ne zna::ne zna:...hmmm pomoć?

namjerno sam boldao ovo što si naveo da pričamo o tome
kažeš zračni vod ( nulovan na stupu) a kabel 4x35, po tvom stupu dolaze tri faze i nula ( zemlje tu nema) tako da nikakvo nulovanje nisi vidio na stupu, ako ti je ko mogao nulovati onda je to ili u KPMO-u ili u tvom razvodnom ormariću.
Druga stvar kažeš instalacija ti je 3-žilna al nemožeš ugraditi fid sklopku, fino prvo provjeri dal imaš uzemljenje, ako nemaš zabij sondu barem 5m od kuće i poveži sa RO i rješio si uzemljenje a samim tim rješit češ i problem sa RAZLIKOM POTENCIJALA koja ti se javlja trenutno na anteni al danas sutra se moze javiti na slavini za vodu ili pod tušem (ak imaš bojler)
i ugradiš fid sklopku i pipkaj slobodno

pepo
17.02.2011., 21:00
Trebam pomoc u vezi struje..
Radim si jedan pregradni zid u koji bi htio staviti halogenska svjetla, 2 komada. E sad treba do tog zida provesti struju od rasvjete u kuhinji koja je odmah do tog zida, cca. 40 cm udaljenosti. Posto imam gore na stropu ukrasni stiropor, a i pregrada je blizu, nebude bio problem. Zanima me je li izvedivo provesti struju na taj nacin?
Evo slike u sustini tako nesto bi napravio... Kakvu zicu trebam kupiti da dovedem struju do halogenki? Skretnicu kakvu? nekuzim se bas u to...

http://img156.imageshack.us/img156/5663/sankpolicavf4.th.jpg (http://img156.imageshack.us/i/sankpolicavf4.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

Vidim da ima halogenki sa transformatorom i bez, cijena, prednosti, mane?

koka36
17.02.2011., 22:26
Radim si jedan pregradni zid u koji bi htio staviti halogenska svjetla, 2 komada. E sad treba do tog zida provesti struju od rasvjete u kuhinji koja je odmah do tog zida, cca. 40 cm udaljenosti. Posto imam gore na stropu ukrasni stiropor, a i pregrada je blizu, nebude bio problem. Zanima me je li izvedivo provesti struju na taj nacin?
Evo slike u sustini tako nesto bi napravio... Kakvu zicu trebam kupiti da dovedem struju do halogenki? Skretnicu kakvu? nekuzim se bas u to...

http://img156.imageshack.us/img156/5663/sankpolicavf4.th.jpg (http://img156.imageshack.us/i/sankpolicavf4.jpg/)

uzmeš kabel 2/0,75 i vodiš ga do zida a tamo staviš kutiju i razvedeš dalje po žaruljama, sad da li staviti 220 ili 24 v žarulje to ti baš neznam savjetovati jel se time baš ne bavim..
Nego da li se ta rasvjeta pali skupa s rasvjetom u kuhinji?
Ako ne onda to baš nebu funkcioniralo jer na žarulji u kuhinji nemaš fazu osim kad gori svjetlo....

kavasaki
18.02.2011., 12:22

kabel ako je na 220V stavi 3x1,5
kabel ako je na 12V moze i 2x0,75

što se tiće odabira moj savjet ti je stavi na 12 V, skuplje su za transformator koji moraš ugraditi ali nema ni približno toliko grijanja a i žarulje su dugotrajnije od ovih na 220V ( baš zbog manjeg grijanja)

ukoliko se odlučiš na 12V obvezno između halogenki staviti vodič P/F 2,5mm2 ili 4mm2 zavisi od broja halogenki i dužini voda da ti se nebi javio pad napona

trudan
18.02.2011., 12:36
struja...

posta san vlasnik hrpe kamenja složenih prije 1968. u četiri zida, i tia bi postati hep-ov kupac el. energije. na internetskim stranicama hep-a kažu da se zahtjevu mora priložiti i ovlašteni elektroinstalacijski projekt.

koliko to obično košta?

naglašavam da mi ne treba mi neki složeni projekt instalacija jer kuća nema krov, dovoljna mi je kutija s osiguračima, jedna sijalica i utičnica.

mali18
18.02.2011., 16:47
imam drugo pitanje a to je tzv SURGE PROTEKTOR...tj prenaponska zaštita tipa D....imam jednu u sobi i na nju sam nakčio produžni sa 5 utičnica..e sad sve fino radi (osim što očito varistor malo pušta pa birferica svijetli malo na uzemljenju :confused:) ali imam jednu nedoumicu...a to je da je u mene princip zaštite TN C tj nulovanje a posle te prenaponske zaštite (na ovom produžnom sa 5 utičnica) nema spoja između nule i tzv zemlje (problampom probao i sa zujalicom) mislim nije frka jer svi potrošači su mi sa 2 "pipe" na utikačima ali zanima me jel ovo normalno ili ipak nešto nije u redu sa ovim surge protektorom ....da sumiram dakle utičnica je nulovana (zujalica svira u spoju N i PE na samoj utičnici ) dok nakon ovog surge protektora (prenaponska zaštita) tog spoja nema...molim pomoć :ne zna:?

PS za statički elekticitet sam doveo majstora za TV i našao je da nešto malo probija te će to napravit uskoro.....

kavasaki
19.02.2011., 09:27
struja...

posta san vlasnik hrpe kamenja složenih prije 1968. u četiri zida, i tia bi postati hep-ov kupac el. energije. na internetskim stranicama hep-a kažu da se zahtjevu mora priložiti i ovlašteni elektroinstalacijski projekt.

koliko to obično košta?

naglašavam da mi ne treba mi neki složeni projekt instalacija jer kuća nema krov, dovoljna mi je kutija s osiguračima, jedna sijalica i utičnica.

za novi priključak traže vlasnički list, izvadak iz katastra,građevinsku dozvolu, prijavnicu ovlaštenog električara i na osnovu toga dobivaš EES ( elektroenergetsku suglasnost)

e sad kod tebe je situacija drugčija kao prvo kuća je građena prije 68 to znaći da ne trebaš imati građevinsku dozvolu ( barem prije 3 godine nije trebalo dal se šta mjenjalo nisam pratio)
druga stvar s obzirom da nemaš gotov objekt (kažeš bez krova je) znaći ti od njih dobijaš PEES ( prethodnu elektroenergetsku suglasnost) i dobijaš privremeni priključak ( tkz gradilišni priključak) koji se mora u roku 3 godine pretvoriti u stalni priključak
treća stvar za taj privremeni priključak električar ti treba dati ovjerenu prijavnicu, protokol o ispitivanju izolacije napojnog voda i uzemljenja

i za kraj ti od elektre dobijaš KPMO ( ormar sa ugrađenim brojilom ) to je sve u cijeni (mada ti ovaj ormar nikad ne daju, obično kažu nek električar ugradi nama, pa kad dodjemo stavljat brojilo mi ćemo vama vratiti taj ormar) nikad ga ne vrate no nema veze
tvoj zadatak ili elektičarov je elektri sve pripremiti montirati njihov KPMO povezati taj KPMO sa tvojim gradilišnim ormarom ( u kojem mora bit fidovka i priprema za limitatore te osiguraća po želji), te obvezno uzemljenje dovučeno u KPMO

Mazarin
19.02.2011., 16:35
kabel ako je na 220V stavi 3x1,5
kabel ako je na 12V moze i 2x0,75

ne može, ovo boldano.
mora biti najmanje 2,5 kvadrata za halogenu rasvjetu, a bolje je 4.
i nemoj da se opet svadimo oko toga i pada napona.
osim ako su LED diode, to je druga priča...

kavasaki
19.02.2011., 20:58
ne može, ovo boldano.
mora biti najmanje 2,5 kvadrata za halogenu rasvjetu, a bolje je 4.
i nemoj da se opet svadimo oko toga i pada napona.
osim ako su LED diode, to je druga priča...

Gospon Mazarin ti bi se uporno svadjao sa nekim!!

namjerno neću quatati svoj post al ga ti pročitaj još jednom pogotovo onu napomenu ak se odlući za 12V pa mi boldaj, može frend:top:

Mazarin
19.02.2011., 21:05
Gospon Mazarin ti bi se uporno svadjao sa nekim!!

namjerno neću quatati svoj post al ga ti pročitaj još jednom pogotovo onu napomenu ak se odlući za 12V pa mi boldaj, može frend:top:

uopće se ne bih svađao, i dovoljno sam ti boldao.
A ako si mislio 0,75 dovući na primar trafoa, onda se to tako i napiše, kaj ne?

trudan
21.02.2011., 11:55
za novi priključak traže vlasnički list, izvadak iz katastra,građevinsku dozvolu, prijavnicu ovlaštenog električara i na osnovu toga dobivaš EES ( elektroenergetsku suglasnost)

e sad kod tebe je situacija drugčija kao prvo kuća je građena prije 68 to znaći da ne trebaš imati građevinsku dozvolu ( barem prije 3 godine nije trebalo dal se šta mjenjalo nisam pratio)
druga stvar s obzirom da nemaš gotov objekt (kažeš bez krova je) znaći ti od njih dobijaš PEES ( prethodnu elektroenergetsku suglasnost) i dobijaš privremeni priključak ( tkz gradilišni priključak) koji se mora u roku 3 godine pretvoriti u stalni priključak
treća stvar za taj privremeni priključak električar ti treba dati ovjerenu prijavnicu, protokol o ispitivanju izolacije napojnog voda i uzemljenja

i za kraj ti od elektre dobijaš KPMO ( ormar sa ugrađenim brojilom ) to je sve u cijeni (mada ti ovaj ormar nikad ne daju, obično kažu nek električar ugradi nama, pa kad dodjemo stavljat brojilo mi ćemo vama vratiti taj ormar) nikad ga ne vrate no nema veze
tvoj zadatak ili elektičarov je elektri sve pripremiti montirati njihov KPMO povezati taj KPMO sa tvojim gradilišnim ormarom ( u kojem mora bit fidovka i priprema za limitatore te osiguraća po želji), te obvezno uzemljenje dovučeno u KPMO

nemam gotov objekt..privremeni priključak...hm..

tu kuću ću obnavljati sam, a kako nisam majstor, trebat će mi oko dvadeset godina da je dovršim. a veliš da je privremeni samo tri godine..

nego, to nije kuća nego zatvoreni kompleks dviju kuća, nadzemne gusterne i dva pomoćna objekta. sve je to bez krova al jedan pomoćni objekt natkriven trnitama koristim ka konobu.

može li električar lažirati nekakav projekt, kao da je samo jedan od tih objekata završen? kako se kreću cijene takvih projekata?

i, koliko elektra naplaćuje priključke, s tim fantomskim ormarima?

redpigscanfly
21.02.2011., 14:07
Jedno kratko pitanje pošto se uopće ne kužim u struju:

U malom sam stanu i izgorio mi osigurač od rasvjete i sad gledam da ga zamjenim i vidim imam u stanu samo dva od 10A a onaj izgoreni je star pa se na njemu ne da pročitati od koliko je ali ima drugu boju one kapice pozadi pa me zanima jel moram sad trknut u trgovinu po novi osigurač ili je ovaj od 10A dobar?
Stan je minijatura i nkad ne gori više od dvije žarulje u istom.

kerbi
21.02.2011., 14:15
A koja boja je na tom drugom osiguraću? Da nebi nakon što staviš ovaj od 10 A išao za pol sata po drugi od 15 ili više A

Evo ti tablice s popisom boja
I[A] BOJA
------------------------------
2 Ružičasta
4 Smeđa
6 Zelena
10 Crvena
16 Siva
20 Plava
25 žuta
35 Crna
50 Bijela
63 Bakrena
80 Srebrna
100 Crvena

kerbi
21.02.2011., 14:19
I da te ne buni što se ponavljaju boje (10 A i 100A ) osigurači iznad 25 A imaju drukčiji navoj od ovih ispod 25 A tako da ih ne možeš pobrkati ni pod razno , a ionako još nisam vidio na kučnim priključcima ništa jaće od 25 A

redpigscanfly
21.02.2011., 14:29
Zelena boja. Neće smetati ako stavim taj od 10A?

kerbi
21.02.2011., 17:28
Neće ti stat vjerojatno. Imaju razlićitu debljinu špica tako da nemožeš ugurati jaći uložak u kučište od slabijeg. Da imaš zeleni i očeš ga gurnuti u kučište od crvenog bi išlo. Obrnuto ne ili ako ga baš nabiješ zaglavit će se. Gle osigurać košta par kuna komad. Daj kupi pravi da nebi radi 3 kune majstoru plaćao 300 za zamjenu kučišta.

redpigscanfly
21.02.2011., 17:56
Da, uočio sam da je ovaj zeleni tanji pa ovaj od 10A ne stane. Ma nije u pitanju tih par kuna već sam mislio kad već imam doma te osigurače što bih išao u trgovinu a sniježi hehehehe. Al' eto,sad moram.

kavasaki
21.02.2011., 18:08
nemam gotov objekt..privremeni priključak...hm..

tu kuću ću obnavljati sam, a kako nisam majstor, trebat će mi oko dvadeset godina da je dovršim. a veliš da je privremeni samo tri godine..

nego, to nije kuća nego zatvoreni kompleks dviju kuća, nadzemne gusterne i dva pomoćna objekta. sve je to bez krova al jedan pomoćni objekt natkriven trnitama koristim ka konobu.

može li električar lažirati nekakav projekt, kao da je samo jedan od tih objekata završen? kako se kreću cijene takvih projekata?

i, koliko elektra naplaćuje priključke, s tim fantomskim ormarima?

ma to što piše na HEP-ovim stranicama za el.projekt to se odnosi na velike objekte ( jedino ak nisu uveli i za kućanstva od ove godine ) ja sam 01.12.10 predavao kao što sam rekao samo prijavnicu i protokol o ispitivanju tako da ti električar nema šta lažirati nikakav projekt traba ti dati prijavnicu i atest a ti vidi sa elektrom da li se može ugraditi KPMO u tu konobu pa nek ti bude stalni priključak.
Što se tiće cijene elektra ti naplaćuje nekih 1880kn /kw, minimalno kw što možeš uzeti je 4,7 ili 5,2 kw znaći (cca 8.500,00 kn) i u toj cijeni je KPMO i brojilo
e sad koliko će ti uzeti strujić to ovisi od jednog do drugog prijavnicu više manje ti da svako a protokol naplaćuje se između 500-1.500,00 kn kako ko
nego moraš dodat trošak i razvodnog ormarića sa fid sklopkom, par osigurača i priprema za limitator ( cca 900,00) + uzemljenje zabiti sondu i 5 metara trake za dovesti do KPMO (cca 500,00 kn) i plus napojni kabel od KPMO do RO PPY 3x10mm2 m5 x 50 = 250,00
uglavnom cca nekih 11-12.000,00 komplet sa elektrom

trudan
22.02.2011., 07:52
fala, i živia!

atlantis
24.02.2011., 18:44
bok znalci :)

imam jedno pitanje

u čijem su vlasništvu ormarići i brojila postavljeni u stambenoj zgradi

elektre ili stanara?

ima li to negdje napisano?

fala, puno :)

koka36
25.02.2011., 15:20
bok znalci :)

imam jedno pitanje

u čijem su vlasništvu ormarići i brojila postavljeni u stambenoj zgradi

elektre ili stanara?

ima li to negdje napisano?

fala, puno :)

elektre

atlantis
26.02.2011., 08:09
fala :)

horvativ
26.02.2011., 22:20
ma to što piše na HEP-ovim stranicama za el.projekt to se odnosi na velike objekte ( jedino ak nisu uveli i za kućanstva od ove godine ) ja sam 01.12.10 predavao kao što sam rekao samo prijavnicu i protokol o ispitivanju tako da ti električar nema šta lažirati nikakav projekt traba ti dati prijavnicu i atest a ti vidi sa elektrom da li se može ugraditi KPMO u tu konobu pa nek ti bude stalni priključak.
Što se tiće cijene elektra ti naplaćuje nekih 1880kn /kw, minimalno kw što možeš uzeti je 4,7 ili 5,2 kw znaći (cca 8.500,00 kn) i u toj cijeni je KPMO i brojilo
e sad koliko će ti uzeti strujić to ovisi od jednog do drugog prijavnicu više manje ti da svako a protokol naplaćuje se između 500-1.500,00 kn kako ko
nego moraš dodat trošak i razvodnog ormarića sa fid sklopkom, par osigurača i priprema za limitator ( cca 900,00) + uzemljenje zabiti sondu i 5 metara trake za dovesti do KPMO (cca 500,00 kn) i plus napojni kabel od KPMO do RO PPY 3x10mm2 m5 x 50 = 250,00
uglavnom cca nekih 11-12.000,00 komplet sa elektrom

ili opcija 2 snadji se

ako imaš u blizini banderu sa otvorenim vodičima napraviš dvije kuke za fazu i nulu na te kuke staviš 4 kvadrata žice ..na kraj žica staviš fidovku 200kn i dalje si raspelaš struju..
naravno kuke objesiš sa dva duga improvizirana drvena štapa ali ih napravi tako da ih možeš slinuti..
elaborat ti ne treba struja ti je besplatna do onog trenutka kada te skuže
za 12000 kn si možeš kupiti i upola toga
dva vjetro generatora
s time ces si moci poktetati glačalo frižider i tv i natavno rasvjetu i opet besplatno rješenje..
ako imaš susjeda a on ima struju
kupi žicu 4 kvadrata fidovku 200kn brojilo 60kn ormarić 100kn i plačaj struju njemu..
naravno uz pretpostavku da imaš dobrog susjeda i da nemaš toliko keša pri ruci..
i opet ti je investicija 10 puta manja

nekažem da to napraviš ali htio sam ponuditi i alternative jer je doba recesije treba da se stedi..
iuli pak odustani od struje i svjetli na petrolejsku lampu... sala

champ
27.02.2011., 08:40
ili opcija 2 snadji se

Ovo je stvarno imbecilna opcija, koja se vrlo lako otkrije, a ona sljedi velika kazna za onoga tko je to napravio.

trudan
27.02.2011., 08:51
Ovo je stvarno imbecilna opcija, koja se vrlo lako otkrije, a ona sljedi velika kazna za onoga tko je to napravio.

pod imbecilno vjerojatno misliš na otmicu preko stupa s otvorenim vodičima?

kako bi se inače otkrilo da mi susjed daje struju? zar postoje nekakve inspekcije koje obilaze kućanstva koja troše više od prosjeka?

horvative, imaš li kakav link za vjetrogeneratore?

champ
27.02.2011., 09:20
kako bi se inače otkrilo da mi susjed daje struju? zar postoje nekakve inspekcije koje obilaze kućanstva koja troše više od prosjeka?

A valjda je jako teško skužiti da netko živi u kući koja nema priključak na mrežu, a njegovom prvome susjedu se nakon cca. 20 ili 30 godina nekim čudom odjednom povećala potrošnja struje?

Nemojte podcjenjivati ljude kojima je to posao, znam za slučajeve gdje su ljudi krali struju, i ugradili TA peći u duple zidove, samo da ih čim bolje sakriju. I naravno da su ih pronašli, čak bih rekao da je većina tih koji kradu struju uvjerena kako su oni pametniji od HEP-a. Kasnije su oni morali platiti pravo bogatsvo, pa je ispalo da su oni najgluplji od svih potrošaća.

zanny
27.02.2011., 13:55
pod imbecilno vjerojatno misliš na otmicu preko stupa s otvorenim vodičima?

horvative, imaš li kakav link za vjetrogeneratore?

za napajanje od susjeda kabel sakriješ pod zemlju i nikom ništa, neće oni premištat gomile

trudan
28.02.2011., 12:16
za napajanje od susjeda kabel sakriješ pod zemlju i nikom ništa, neće oni premištat gomile

uza sav respekt prema ljudima kojima je posa vatati lopove, stvarno ne vidim načina kako bi otkrili ovo što zani piše, pogotovo šta je meni susjedna kuća nenaseljena.

za kuću u kojoj bi boravia do trideset dana godišnje, ovo se nameće kao prvoklasno rješenje.

uostalom, nije li elektri cilj imat šta više potrošača? 12 tisuća kuna za žarulju je stvarno previše. meni, barem.

nike321
28.02.2011., 12:26
uostalom, nije li elektri cilj imat šta više potrošača? 12 tisuća kuna za žarulju je stvarno previše. meni, barem.

Bagra monopolistička upravo to i postiže sa takvim propisima (više potrošača).
Falio is malo za cilj. Njima je cilj imati što više potrošača da im isporuče što manje energije po što višoj cijeni i da im ne treba ići u banku po novce za investicije već da ti to sve platiš unaprijed, kako bi oni to neopterećeno kreditima sutra, kada bude konkurencija obavezna, mogli prodati a da se tebe ništa ne pita.

trudan
28.02.2011., 13:12
Bagra monopolistička upravo to i postiže sa takvim propisima (više potrošača).
Falio is malo za cilj. Njima je cilj imati što više potrošača da im isporuče što manje energije po što višoj cijeni i da im ne treba ići u banku po novce za investicije već da ti to sve platiš unaprijed, kako bi oni to neopterećeno kreditima sutra, kada bude konkurencija obavezna, mogli prodati a da se tebe ništa ne pita.

a kako bilo, činjenica je da trenutno imaju jednog potrošača manje (mene), i to zbog 12 k kn.

i, nije mi do revolucija. shvaćam da mora potojati red. samo mislim da bi dobro bilo da su malo fleksibilniji, ne može se svakom problemu pristupati s univerzalnom matricom, a bome i da su malo jeftiniji. al, valjda će doći i to, polako. i telefon se nekad plaća više od tisuću maraka...

hcerinski
28.02.2011., 19:32
znam da se nesmije uzimati struja od susjeda preko produžnog kabla ali ajde dali netko zna zašto je to tako tj koji su neki pravni aspekti zašto je to tako jer struja se ne krade, netko je plaća, također ti se nisi susjedu spojio bez njegova znanja nego ti je on to dozvolio i di je sad problem a kako ćete vi dva to riješiti kaj to HEP briga...

kerbi
28.02.2011., 19:36
Pravno gledano u tom slučaju se smatra da tebi susjed prodaje struju, a za to nije ovlašten. U Hrvatskoj je jedino Hep ovlašten za prodaju struje.

nike321
28.02.2011., 20:01
Pravno gledano u tom slučaju se smatra da tebi susjed prodaje struju, a za to nije ovlašten. U Hrvatskoj je jedino Hep ovlašten za prodaju struje.
Ergo, štiti svoj monopolistčki položaj!

kerbi
28.02.2011., 21:47
Ergo, štiti svoj monopolistčki položaj!
A jebi ga kad im zakon to omogućuje.

hcerinski
01.03.2011., 11:35
Aha to se tako gleda... a kad bi recimo sklopio neki ugovor gdje bi napisao da susjed tebi poklanja ili ustupa korištenje struje?

inaće mislim da više nije HEP jedini za prodaju ele energije jer mislim da zbog nekog zakona o tržišnom nadmetanju to tržište je slobodno...jer vidim da ima natječaja za opskrbu ele energijom a i vidio sam do postoje tvrtke koje se bave prodajom "struje"...

kerbi
01.03.2011., 11:40
A vjerojatno moraš imati neko ovlaštenje za prodaju Električne energije ili nešto. A ovo s poklanjanjem zbilja ne znam, al čemu bi ti onda služio sat? Nisu inspektori baš retardi kakvim ih smatraju. Iako privatno znam za dosta ljudi koji imaju tako struju baš za vikse, i sl i još nisam čuo da su koga kaznili tako da...

Evil tongue
05.03.2011., 05:39
Pozdrav;

Trebam kupiti 9 komada automatskih osigurača za razvodnu kutiju.
Koje jačine bi trebali biti i koliko njih treba bit brzih,a koliko sporih?
Kod kupovine koje marke osigurača treba izbjegavati?

Hvala na odgovoru

hcerinski
05.03.2011., 17:21
tvoje pitanje je kao i trebam kupiti auto pa dajte kakvoga da kupim...

osigurače trebaš prema tome za što služe ako je kućanstvo onda rasvjeta, ele bojler, peći, utičnice itd i prema tome kupiš jačinu osigurača (10, 16, 20, 25A)

Ako su osigurači za kućanstvo onda ti idu oznake B

Da bi ti netko odgovorio kako treba moraš navesti sve kaj ide preko tih osigurača a to bi ti trebao riješiti tvoj električar jer on zna kako je razve instalacije...

znači bez pojašnjenja malo većih nema odgovora

georgehrri
05.03.2011., 17:35
tvoje pitanje je kao i trebam kupiti auto pa dajte kakvoga da kupim...

osigurače trebaš prema tome za što služe ako je kućanstvo onda rasvjeta, ele bojler, peći, utičnice itd i prema tome kupiš jačinu osigurača (10, 16, 20, 25A)

Ako su osigurači za kućanstvo onda ti idu oznake B

Da bi ti netko odgovorio kako treba moraš navesti sve kaj ide preko tih osigurača a to bi ti trebao riješiti tvoj električar jer on zna kako je razve instalacije...

znači bez pojašnjenja malo većih nema odgovora

Pored gore navedenog osigurač treba imati mogućnost prekidanja struje kratkog spoja 10000A. jeftini osigurači imaju 1000, 2000A pa u slučaju kratkog spoja ne mogu prekinuti strujni krug , nemaju selektivnost pa pregara pancer osigurač , a za promjenu moraju zvati HEP

koka36
05.03.2011., 17:53
Pored gore navedenog osigurač treba imati mogućnost prekidanja struje kratkog spoja 10000A. jeftini osigurači imaju 1000, 2000A pa u slučaju kratkog spoja ne mogu prekinuti strujni krug , nemaju selektivnost pa pregara pancer osigurač , a za promjenu moraju zvati HEP

O čemu ti ???????

kavasaki
05.03.2011., 18:10
O čemu ti ???????

mogu ti reć da i ja jedva čekam pojašnjenje njegovog posta

tiki66
06.03.2011., 12:27
Pozdrav;

Trebam kupiti 9 komada automatskih osigurača za razvodnu kutiju.
Koje jačine bi trebali biti i koliko njih treba bit brzih,a koliko sporih?
Kod kupovine koje marke osigurača treba izbjegavati?

Hvala na odgovoru

To ovisi o debljini vodova i o raznim stvarima.

Obizno za rasvjetu (1,5mm kabel) idu 10A, a za uticnice idu 16A, B karakteristike.

sfar
06.03.2011., 12:36
stari ne prizivaj gromove ,,,,

champ
06.03.2011., 14:00
O čemu ti ???????

O prekidnoj moći osigurača ti čovjek piše, valjda znaš što je to? Nije problem u tome hoće li takav osigurač iskočiti na 16 ili 25 A, nego je problem u tome da u slučaju kratkog spoja na instalaciji postoji mogućnost da se zbog prevelike struje kontakti zalijepe, i osigurač ne odradi svoju funkciju!

Zbog toga danas svi bolji proizvođači nude takve osigurače s prekidnom moći od 6 ili 10 kA.

http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=8&sqi=2&ved=0CEoQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.ekz.htnet.hr%2Findex2.php%3Fp age%3Dshop.getfile%26file_id%3D832%26product_id%3D 249%26option%3Dcom_virtuemart%26Itemid%3D2&rct=j&q=automatski%20osigura%C4%8Di%20prekidna%20mo%C4%8 7&ei=cpFzTey4FM3fsgbjuIiEDg&usg=AFQjCNFkyP74ePoL5pHAlor-P36AsuI2Gg&sig2=7wJ-26dm0FAIA-Gph6Tqxg&cad=rja

koka36
06.03.2011., 19:52
O prekidnoj moći osigurača ti čovjek piše, valjda znaš što je to? Nije problem u tome hoće li takav osigurač iskočiti na 16 ili 25 A, nego je problem u tome da u slučaju kratkog spoja na instalaciji postoji mogućnost da se zbog prevelike struje kontakti zalijepe, i osigurač ne odradi svoju funkciju!

Zbog toga danas svi bolji proizvođači nude takve osigurače s prekidnom moći od 6 ili 10 kA.

http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=8&sqi=2&ved=0CEoQFjAH&url=http%3A%2F%2Fwww.ekz.htnet.hr%2Findex2.php%3Fp age%3Dshop.getfile%26file_id%3D832%26product_id%3D 249%26option%3Dcom_virtuemart%26Itemid%3D2&rct=j&q=automatski%20osigura%C4%8Di%20prekidna%20mo%C4%8 7&ei=cpFzTey4FM3fsgbjuIiEDg&usg=AFQjCNFkyP74ePoL5pHAlor-P36AsuI2Gg&sig2=7wJ-26dm0FAIA-Gph6Tqxg&cad=rja

Pa zato se stave ljepo rastalni osigurači i nema straha....

champ
06.03.2011., 20:32
Pa zato se stave ljepo rastalni osigurači i nema straha....

Pitanje je bilo o automatskim osiguračima, oni se danas mogu nabaviti po povoljnim cijenama, ne zauzimaju puno prostora na panelima, a ionako je sve ostalo već prilagođeno za njihovu ugradnju.

Znači, samo treba paziti da se ne kupi neka bofl roba, nego ovo što sam prije napisao.

zanny
06.03.2011., 20:50

zar nije dovoljno da fidova ima prekidnu struju 10kA jer je iovako prije svega ?

ja recimo koristim SCHRACK već godinama i to fidove 10kA i osigurače 6kA i do sad nijesam imao primjedbi

champ
06.03.2011., 20:57
zar nije dovoljno da fidova ima prekidnu struju 10kA jer je iovako prije svega ?

ja recimo koristim SCHRACK već godinama i to fidove 10kA i osigurače 6kA i do sad nijesam imao primjedbi

Namjena Fidovke nije kratkospojna zaštita, ona štiti od previsokog napona dodira...

iva230
07.03.2011., 11:33
danas sam iza komode s tv-om i linijom špricala varikinom (ubijala plijesan) i znam da sam produžni dobro pokrila da slučajno ne kapa,ali sad se ne iz produžnog već iz utičnice čuje neko zujanje??
Šta je to jeli možda utičnica pod naponom, kako to riješiti??

champ
07.03.2011., 11:56
Prvo bih posumnjao da se utikač labavo drži u utičnici, kontakt je slab, pa se zbog toga čuje zujanje. Uzmi nekakvu gumenu podlogu ili suhu dasku, stavi je ispod nogu, jednu ruku stavi na guzicu/leđa, a (samo) drugom rukom pokušaj bolje zaštekati utikač.

tiki66
07.03.2011., 11:56
danas sam iza komode s tv-om i linijom špricala varikinom (ubijala plijesan) i znam da sam produžni dobro pokrila da slučajno ne kapa,ali sad se ne iz produžnog već iz utičnice čuje neko zujanje??
Šta je to jeli možda utičnica pod naponom, kako to riješiti??

Pa naravno da u utičnici ima napona, inace ne bi radilo nista sta prikljucis na nju :D

Zuji kad je prikljucen taj produzni na nju ili zuji i kad nista nije ukljuceno?
Ako je ovo drugo, onda mislim da bi prvo trebalo skinuti tu uticnicu i pogledati unutra da nije ti malo kapnulo ili nesto, pa zatim ako je promijeniti cijelu uticnicu ili ocistiti i vratiti ovu staru.

Posto vidim da se bas ne kuzis u to, najbolje ti je naci nekog majstora, ili barem nekog susjeda koji zna neke osnove (zna kako iskljuciti osigurac i promijeniti uticnicu)

iva230
07.03.2011., 13:02
Pa naravno da u utičnici ima napona, inace ne bi radilo nista sta prikljucis na nju :D

Zuji kad je prikljucen taj produzni na nju ili zuji i kad nista nije ukljuceno?
Ako je ovo drugo, onda mislim da bi prvo trebalo skinuti tu uticnicu i pogledati unutra da nije ti malo kapnulo ili nesto, pa zatim ako je promijeniti cijelu uticnicu ili ocistiti i vratiti ovu staru.

Posto vidim da se bas ne kuzis u to, najbolje ti je naci nekog majstora, ili barem nekog susjeda koji zna neke osnove (zna kako iskljuciti osigurac i promijeniti uticnicu)

zuji samo kad je uključen produžni!

atlantis
07.03.2011., 13:34
Pozdravček :)

opet ja :)

imam jedno tridesetak neonki koje su ispravne skinute s lampi i stavljene na hrpu bez ikakvih oznaka. Mogu li, i kako (isprobavanje svake na rasvjetnom mjestu koje je visoko ne dolazi u obzir), procijeniti koja od njih je ispravna a koja ne?

I da, rečeo mi je čim pocrni ne valja, da li je onda moguće da su pocrnile samo stajanjem u prostoriji?

hvala puno :)

koka36
07.03.2011., 15:17
Pozdravček :)

opet ja :)

imam jedno tridesetak neonki koje su ispravne skinute s lampi i stavljene na hrpu bez ikakvih oznaka. Mogu li, i kako (isprobavanje svake na rasvjetnom mjestu koje je visoko ne dolazi u obzir), procijeniti koja od njih je ispravna a koja ne?

I da, rečeo mi je čim pocrni ne valja, da li je onda moguće da su pocrnile samo stajanjem u prostoriji?

hvala puno :)

Nemreš odoka provjeriti cijev, ako su svjetlile kad su skinute vjerovatno bu svjetlile i ponovno...Crnilo na krajevima ne znači da cjev neradi....

atlantis
07.03.2011., 19:31
Nemreš odoka provjeriti cijev, ako su svjetlile kad su skinute vjerovatno bu svjetlile i ponovno...Crnilo na krajevima ne znači da cjev neradi....

hvala puno na odgovoru :)

Mazarin
07.03.2011., 19:48
...Crnilo na krajevima ne znači da cjev neradi....

ali znači da više nema dovoljno luxa, ja takve ne koristim više, i da stajanjem mogu pocrniti, nemali broj puta sam nove cijevi reklamirao zbog toga

za propise nove iz elektrotehnike su mi se javila dvojica
zabunom sam pobrisao poruke pa molim da mi se jave sa gmail adrese zbog količine podataka
nisam imao brzi net neko vrijeme, zbog tehničkih razloga pa nisam mogao ni slati.
znači adrese na sunce da vam sutra predvečer to pošaljem
jedan j ečini mi se hčerinksi, a za drugog pojma više nemam
i sorry ali tak je ispalo...
sfar i koka vi ni pod razno to nemrete dobiti :cerek:

tiki66
07.03.2011., 20:19
zuji samo kad je uključen produžni!

Onda otkrij da li je stvar do uticnice ili produznog.

Uzmi sta god ti je prikljuceno na produzni, iskopcaj i spoji samo to na uticnicu. Ako zuji - do uticnice je.

Ako ne zuji probaj drugi produzni staviti, pa ako ne zuji kupuj novi produzni...

Mazarin
07.03.2011., 20:36
da ali ako kabel nije pod teretom neće ni zujati, što je logično
champ je sve rekao, ali ga slabo čitate

sfar
08.03.2011., 06:31
ali znači da više nema dovoljno luxa, ja takve ne koristim više, i da stajanjem mogu pocrniti, nemali broj puta sam nove cijevi reklamirao zbog toga

za propise nove iz elektrotehnike su mi se javila dvojica
zabunom sam pobrisao poruke pa molim da mi se jave sa gmail adrese zbog količine podataka
nisam imao brzi net neko vrijeme, zbog tehničkih razloga pa nisam mogao ni slati.
znači adrese na sunce da vam sutra predvečer to pošaljem
jedan j ečini mi se hčerinksi, a za drugog pojma više nemam
i sorry ali tak je ispalo...
sfar i koka vi ni pod razno to nemrete dobiti :cerek:
i zamisli sutra ću se ubit radi toga :s:top:

_N_
08.03.2011., 14:17
Koji je najbolji način za spojiti žice u podžbuknoj razvodnoj kutiji. Pitam jer znam da bi dosta ljudi uzelo žice, zamotali krajeve zajedno, izolir traku i gotovo. Neki naprave to, ali još zaleme spoj. Koji su propisi u HR vezano uz to? Koji je najbolji način za spojiti žice u razvodnoj kutiji, uzimajući u obzir da nema puno mjesta. Vidim da postoje Wago spojnice, nisam ih nikada koristio ali mi izgledaju ok, mogu spajati do 2.5mm2 žice.

Kada smo kod toga, gdje u Zagrebu ima za kupiti električne kablove (2.5mm, 1.5mm), kablove za antene, LAN kablove po povoljnim cijenama, npr, koluti od 100m?

WTF
08.03.2011., 17:19
Koji je najbolji način za spojiti žice u podžbuknoj razvodnoj kutiji. Pitam jer znam da bi dosta ljudi uzelo žice, zamotali krajeve zajedno, izolir traku i gotovo. Neki naprave to, ali još zaleme spoj. Koji su propisi u HR vezano uz to? Koji je najbolji način za spojiti žice u razvodnoj kutiji, uzimajući u obzir da nema puno mjesta. Vidim da postoje Wago spojnice, nisam ih nikada koristio ali mi izgledaju ok, mogu spajati do 2.5mm2 žice.

Kada smo kod toga, gdje u Zagrebu ima za kupiti električne kablove (2.5mm, 1.5mm), kablove za antene, LAN kablove po povoljnim cijenama, npr, koluti od 100m?

spajaj uvijanjem

sad će bit polemike, no to je moja preporuka, a vjerujem i preporuka iskusnijih majstora

materijal :

http://www.spiel.hr/
http://www.schrack.hr/
http://www.ellabo.hr/
http://www.swift.hr/

bauhaus, pevec itd

hcerinski
08.03.2011., 19:51
Također se slažem da uvijanjem treba spajati i ja tako radim...

Za cijene materijala ti mogu ja pomoći, pošalji mi se što trebaš i količine pa ti dam cijene....

koka36
08.03.2011., 20:34
spajaj uvijanjem

sad će bit polemike, no to je moja preporuka, a vjerujem i preporuka iskusnijih majstora

materijal :

http://www.spiel.hr/
http://www.schrack.hr/
http://www.ellabo.hr/
http://www.swift.hr/

bauhaus, pevec itd

Pa oko toga nikad nije bilo polemike, žice se spajaju uvijanjem, bilo i biće...
Jedini protiv toga su trgovci kojekakvih spojnica....

WTF
08.03.2011., 22:26
Pa oko toga nikad nije bilo polemike, žice se spajaju uvijanjem, bilo i biće...
Jedini protiv toga su trgovci kojekakvih spojnica....

znam

vidio sam temu negdi baš o tome i bilo je žestoke rasprave iako se slažemo da tu zapravo rasprave nema :top:

Ch405
10.03.2011., 08:10
Pozdrav ekipa,

Zanima me jedna stvar kod zamjene halogenki s LEDom, radi se o G4 grlu 12V.
Zamjenio sam halogene žaruljice od 20W sa LEDom no javlja mi se sljedeći problem:
Kad zamjenim sve žaurljice - neradi ( samo blicne )
Kad zamjenim samo jednu žaruljicu - radi

Nemam baš iskustva oko struje pa bih vas zamolio za nekakav savjet, da li je potrebno dodati kakav otpornik ili nešto drugo?

Unaprijed vam se zahvaljujem na pomoći

hcerinski
10.03.2011., 09:50
Koje i kakve ledice si kupio?

Napisao si da imaš 12V, dali su halogenke bile 12V ili je LED na 12Vž??

Nemože biti da su halogenke bile 12V a LED da je 220V ili obrnuto...

Ch405
10.03.2011., 10:21
I LEDice i Halogenke su na 12V
Link od LEDica (http://cgi.ebay.com.hk/G4-24-SMD-LED-Marine-Warm-white-Light-Bulb-Lamp-12V-/230491992581)

koka36
10.03.2011., 14:28
Pozdrav ekipa,

Zamjenio sam halogene žaruljice od 20W sa LEDom no javlja mi se sljedeći problem:

Nemam baš iskustva oko struje pa bih vas zamolio za nekakav savjet, da li je potrebno dodati kakav otpornik ili nešto drugo?

dali su halogenke bile spojene preko trafoa ili u seriju direktno na 230 V

kerbi
10.03.2011., 14:46
A sad pitanje dana. Kakav imaš trafo za 12 volti? Obični ili elektronski? Ako je onaj elektronski možda on prekida struju kad osjeti preveliki otpor jer ledice imaju znatno veći otpor od halogenki. Ono slična zaštita kao kod današnjih automobila.

hcerinski
10.03.2011., 16:53
Ako su ledice na 12V onda one imaju svoj trafo tj ispravljač koji se itekako mora paziti kako se spaja tj ne zamijeniti + i - i naravno izbaciti trafo od halogenki...

hcerinski
10.03.2011., 16:54
imam pitanje,

u čijem je vlasništvu glavni vod koji ide od pancera koji je na tavanu do brojila i osigurača koji se nalaze jedan kat ispod... vlasnikov ili Hep-ov?

koka36
10.03.2011., 18:46
imam pitanje,

u čijem je vlasništvu glavni vod koji ide od pancera koji je na tavanu do brojila i osigurača koji se nalaze jedan kat ispod... vlasnikov ili Hep-ov?

vlasnikov ....

hcerinski
10.03.2011., 21:31
da jer baš smo pričali pa smo došli do nedoumice jer pancer je blombiran isto kao i brojilo a onda ostane veza koja je vlasnikova koja je između i na kojoj, ako uzimaš struju, nije prošla kroz brojilo...

meni je logično da vlasnik poslije brojila radi kaj hoće jer sva struja koju potroši je prošla kroz brojilo a kaj ti dalje radiš to njih nije briga...

ja sam ipak stava da je glavni vod ipak od Hep-a, ispravite me ako griješim

koka36
10.03.2011., 21:48
da jer baš smo pričali pa smo došli do nedoumice jer pancer je blombiran isto kao i brojilo a onda ostane veza koja je vlasnikova koja je između i na kojoj, ako uzimaš struju, nije prošla kroz brojilo...

meni je logično da vlasnik poslije brojila radi kaj hoće jer sva struja koju potroši je prošla kroz brojilo a kaj ti dalje radiš to njih nije briga...

ja sam ipak stava da je glavni vod ipak od Hep-a, ispravite me ako griješim

panceri nisu blombirani, i da jesu ti uvjek možeš negdje između napraviti neki spoj i krasti struju ali kazne su takve da to rijetkima pada na pamet

MadVlad
22.03.2011., 12:08
Kao prvo, ne bi ništa sam radio jer o struji znam samo osnove. Ono što mene zanima je da li se da promijeniti nešto kod paljenja svjetla na stubištu bez raskopavanja zidova, pa da onda zovem stručnjaka da mi to napravi.

Radi se o obiteljskoj kući sa dva stana i zajedničkim stubištem, a situacija sa rasvjetom stubišta, koju bi ja želio promijeniti, je prikazana na slici (koliko sam ja skonto da je to tako).

http://i51.tinypic.com/24zkr3c.jpg

Znači, stubište ima dvije žarulje, jednu uz Stan A, drugu uz stan B. U Stanu A je glavni prekidač, onaj neki prastari koji se okreće u krug i kojim se ili komplet ugasi rasvjeta ili je stalno upaljena ili se pali preko intervalnih prekidača iz stanova A i B (znači 3 pozicije). Intervalni prekidači su oni povratni kao i inače na stubištima koji pale rasvjetu na 90 sekundi. Glavni osigurač stubišne rasvjete je u Stanu B.

Ono što bi ja htio promijeniti je da ova dva rasvjetna mjesta budu neovisna i da se gornje pali samo iz Stana B, i to sa običnim On/Off prekidačem, a donje svjetlo da se pali samo iz Stana A i da na tim prekidačima ostane interval. Znači potpuno odvojiti gornje svjetlo od sustava stubišne rasvjete.
I ponavljam, da se ne vuku nove žice jer smo nedavno sredili stubište pa mi se ne da kopati kanale u zidovima, već samo prespajanjem žica na razvodnim mjestima.
Da li je to moguće jednostavno izvesti?

kerbi
22.03.2011., 13:36
Ajde prvo reci kakve su instalacije? Bužiri ili kablovi? Ako je bužir, sve je moguće, ali ako je kabal, sumnjam.

MadVlad
22.03.2011., 13:53
Kablovi :tuzni:

MadVlad
22.03.2011., 13:59
Dobro, a da se od glavnog osigurača do prekidača u Stanu B povuče žica (to je cca 2 m udaljenosti, na to kopanje bi pristao, ili bi povukao kanalicu), a postojeći dovod struje u taj prekidač prekine(kao na ovoj slici dolje), da li bi se dobila željena situacija?

http://i51.tinypic.com/2z4ad7l.jpg

Edit: sad tek vidim da bi tako iz Stana B opet palio oba svjetla, a ne samo gornje :(

TRICKSTER
29.03.2011., 18:14
Pozdrav, imam dva pitanja...

Što mislite o korištenju dva vodiča manjeg, umjesto jednog vodiča većeg presjeka u el. instalacijama?

Gdje u Zagrebu i okolici najpovoljnije kupiti PGP kabel?

Hvala!

kerbi
29.03.2011., 18:41
Mislim da je to besmisleno.

koka36
29.03.2011., 19:22

Što mislite o korištenju dva vodiča manjeg, umjesto jednog vodiča većeg presjeka u el. instalacijama?

Hvala!

A smisao toga bi bio?????

hcerinski
29.03.2011., 20:46
i ja isto nevidim smisao i mislim da bi te do šlo skuplje jer su dva vodiča...

daj mi neku količinu PGP-a kojega trebaš pa ću ti dati cijenu...

TRICKSTER
30.03.2011., 19:13
Pa ne bih kupovao, imam otprije viška 1.5mm2 kabela, pa zato pitam...

Količina? Hmmm....Koliko bi bilo recimo 30m, 3x2.5mm2?

hcerinski
30.03.2011., 19:39
ma daj... pa to uopće nije neka količina... mislim nemoj se ljutiti ali to ti je za 2-3 utičnice...

mislio sam da trebaš 100-200-300 m onda se daju cijene dog ali ovako...

mislim da ti je cijena negdje oko 4,5 kn/m, imam ti baš doma cca 30 m kojih mi je ostalo u paketu....

TRICKSTER
30.03.2011., 20:12
uh, 100m mi je overkill za sad, iako trebao bih razmislit, jer će mi sigurno trebat nekad u budućnosti! Sad bi prvenstveno htio zamjenit neki stari reda radi, jer će sad bit pod puno većim opterećenjem, tak da zapravo ne znam ni sam...

tiki66
30.03.2011., 20:49
Ako ćeš već nešto raditi, onda napravi to kako treba, da nebi uskoro ponovno trebao štemati i slično. Taj 1.5mm2 iskoristi za osvjetljenje, a za uticnice i sl. kupi 3x2.5mm2 i stvar rijesena...

electricity
04.04.2011., 11:23
Pozdrav ekipa,

Malo kasnim ali evo jedno ću vam reći vezano za "Ledice" tj. led DIODE. jako je bitno koji pol spajaš na koju stranu(Plus i Minus) ako spojiš pogrešno bilo gdje(obično su u seriju spojene) neće raditi nego samo blicnuti i najčešće naopako spajane ledice pregore nakon upornog pokušavanja paljenja. Važno je znati da je crna uvjek minus a crvena žica plus. God luck next time.

electricity
04.04.2011., 11:53

Hvala!

U principu dovodnih kabela problema nema (do razvodne kutije) ali problem nastaje na kontaktima utičnica (ako je potrošač veći od 3kw spojno mjesto se grije i skuri utičnicu nakon dužeg perioda) .Ovakva taktiziranja dakako treba izbjegavati,ali nisu ne izvediva ili potpuno ne točna dosta toga ovisi o namjeni tih utičnica.

electricity
04.04.2011., 12:01
Dobro, a da se od glavnog osigurača do prekidača u Stanu B povuče žica (to je cca 2 m udaljenosti, na to kopanje bi pristao, ili bi povukao kanalicu), a postojeći dovod struje u taj prekidač prekine(kao na ovoj slici dolje), da li bi se dobila željena situacija?

Edit: sad tek vidim da bi tako iz Stana B opet palio oba svjetla, a ne samo gornje :(

Jesi li rješio problem?

MadVlad
04.04.2011., 12:55
Ne.

electricity
04.04.2011., 13:19
Trebaš mi reći kako izgledaju međuveze (da li su ove plave linije na skici trožilni kabeli?)

stari1
04.04.2011., 13:23

Koliko sam shvatio problem, trebao bi još uz tvoje rješenje i otpojiti dovod iz stana "A" u gornju žarulju, te paralelno interval. prek. u stanu B spojiti on-off prekidać.

electricity
04.04.2011., 13:36
Koliko sam shvatio problem, trebao bi još uz tvoje rješenje i otpojiti dovod iz stana "A" u gornju žarulju, te paralelno interval. prek. u stanu B spojiti on-off prekidać.

Mislim da se ovdje ipak radi o klasičnoj rasvjeti s tipkalima i luxomatu inače ovdje nema problem.

MadVlad
04.04.2011., 14:00
Trebaš mi reći kako izgledaju međuveze (da li su ove plave linije na skici trožilni kabeli?)

Gdje mi je to najjednostavnije pogledati? U nekoj od razvodnih kutija neću znati koji je vod baš od tih tipkala, a u prekidače uvijek idu dvije žice, zar ne?
Možda je odgovor na tvoje pitanje datum zadnje renovacije kuće, a samim time moguće i strujne instalacije - 1977. godina

stari1
04.04.2011., 16:26
Mislim da se ovdje ipak radi o klasičnoj rasvjeti s tipkalima i luxomatu inače ovdje nema problem.

luxomat ??????

boromir
05.04.2011., 07:31
Mogu se ja ubaciti s jednim pitanjem:
U WC-u imam ventilator s timerom koji uključujem/isključujem poteznim prekidačem, nakon toga još radi koliko je podešen timer i to je to. Da bih izbjegao povlačenje prekidača 2 puta, stavio bih potezno tipkalo.
Sad je pitanje: može li se (i kako) potezni prekidač "preraditi" u potezno tipkalo (ili moram kupiti novo)?
Zahvaljujem
Pozdrav

stari1
05.04.2011., 09:28
Gdje mi je to najjednostavnije pogledati? U nekoj od razvodnih kutija neću znati koji je vod baš od tih tipkala, a u prekidače uvijek idu dvije žice, zar ne?
Možda je odgovor na tvoje pitanje datum zadnje renovacije kuće, a samim time moguće i strujne instalacije - 1977. godina

Pa zar nemaš nekog prijatelja električara, koji, ako je dobar, riješi to dok si rekao keks, i prije novog zakona o sivoj ekonomiji.

MadVlad
05.04.2011., 09:32
Pa zar nemaš nekog prijatelja električara

Imam, svi su tu na Forumu :D
Samo još ni jedan nije odgovorio da li se to da riješiti bez razvlačenja novih vodova (kopanja novih šliceva).

electricity
05.04.2011., 09:38

Prvo pogledaj ormar s kojeg se napaja stubište . ako je u njemu nekakva sklopka a nije osigurač (nema manualni okidač) to ti znači da imaš stubišnu rasvjetu preko automatske sklopke (najčešće se izvodi s luxomatom) koja ima timer u sebi . Potvrdi jel o tome riječ pa ću te navoditi ili ako si u Zg javi pa ću doć na kavicu i sredim ti to .

stari1
05.04.2011., 09:44
Samo još ni jedan nije odgovorio da li se to da riješiti bez razvlačenja novih vodova (kopanja novih šliceva).

Nisam mislio na forumske nego na one, koji mogu doći i pogledati, pa onda reči kako to izvesti, jer po tvojoj "shemi" (bez uvrede) to bi bilo moguče.

MadVlad
05.04.2011., 09:47
Ormar je standardni sa FIDovkom i automatskim osiguračima, to je mijenjano prije par godina

Za stari1: pa valjda bi pitao nekog da imam tog istog nekog.

electricity
05.04.2011., 09:49

Ako je to pitanje . . naravno da se da , sa tri žice može se mnogo toga.:mig:

electricity
05.04.2011., 10:02
[QUOTE=MadVlad;32818192]Ormar je standardni sa FIDovkom i automatskim osiguračima, to je mijenjano prije par god
1. otvori kutiu iznad prekidača u B . . . koliko ima kabela u njoj?
2. ako su 3 kabela vjerovatno ne trebaš vući novi dovod
3. pozovi me i rješen problem
4. :D

electricity
05.04.2011., 10:07
Mogu se ja ubaciti s jednim pitanjem:
U WC-u imam ventilator s timerom koji uključujem/isključujem poteznim prekidačem, nakon toga još radi koliko je podešen timer i to je to. Da bih izbjegao povlačenje prekidača 2 puta, stavio bih potezno tipkalo.
Sad je pitanje: može li se (i kako) potezni prekidač "preraditi" u potezno tipkalo (ili moram kupiti novo)?
Zahvaljujem
Pozdrav

Može ali moraš imati mjesta za bistabilni rele (velik je kao automatski osigurač)

MadVlad
05.04.2011., 10:07
Javim popodne kad dođem doma

stari1
05.04.2011., 10:53
Za stari1: pa valjda bi pitao nekog da imam tog istog nekog.[/QUOTE]

Evo vidiš, nisi ni znao da imaš.

vansale
15.04.2011., 17:06
Dal iko ima podatak za maksimalno optericenje kabla PGP 1,5 u kw ili A

hcerinski
15.04.2011., 18:46
1,5 mm2 može izdržati do 16A... ako želiš cjepidlačiti onda ti je bitno tko je proizvođač, temp prostorije i .....

sfar
16.04.2011., 12:11
otiđi na stranice ELKA tamo imaš opterećenja

Hazz
16.04.2011., 14:10
1.5 mm2 je za 10 A
2.5 mm2 je za 16 A

hcerinski
16.04.2011., 17:44
a po tome koji onda kabel ide na 25A?

vansale
16.04.2011., 20:59
ok dovoljno podatka, sam se nemojte sad pocet klat oko toga :)

LepoJebiTiFin
22.04.2011., 19:32
Kupio sam SCHNEIDER osigurace sa oznakom C.
Da li smem da ih koristim za stan?
Negde na forumu sam procitao da su za stan predvidjeni ovi sa oznakom B
Zamena ne dolazi u obzir , pa pitanje glasi , da li smem i ove da koristim???
Naravno ako je opasno , kupicu druge.
PozZz . . .

LepoJebiTiFin
22.04.2011., 20:06
Da ponovim temu,
smem li u stanu da stavim osigurace pomenute firme sa oznakom C
Da li je neophodno da budu B ili mogu i ove da stavim a da ne ugrozim instalacije?
PozZz . . .

Hazz
23.04.2011., 14:15
Osigurači sa C karakteristikom su tromi i stavljaju se kod uređaja sa elektromotorima koji pri pokretanju povuku veču struju. Inače se u kučanstva stavljaju osigurači sa B karakteristikom.

krycek
24.04.2011., 22:43
trebam savjet... renoviram kupaonicu u starom stanu - monofazna struja, sistem sa nulovanjem i topljivim osiguracima. htio bih malo pojacati stupanj sigurnosti u stanu jer znam da ovo sto imam nije bas dobro. znam da fid sklopka ne dolazi u obzir jer nemam uzemljenja. zanima me je li dovoljno promijeniti postojece kablove i sprovesti nove i staviti novu plocu sa automatskim osiguracima? sta jos mogu napraviti da ne mislim hoce li mi kupanje biti zadnje?

nike321
25.04.2011., 00:03
znam da fid sklopka ne dolazi u obzir jer nemam uzemljenja.

Tko to kaže?

chuspy
25.04.2011., 00:09
Ako povuces trozilnu instalaciju do razvodne ide FID-ovka

hcerinski
25.04.2011., 08:42
plus treba postaviti uzemljnje i dosvezi žicu do razvodne kutije....

mislim da na sistem nulovanja može ići fidovka samo obrati pozornost kod spajanja...

krycek
25.04.2011., 11:12
ma ok je da u stanu mora ici trozilni kabel do ploce sa osiguracima i fid sklopke, samo mislim da nemam mogucnost dovesti u stan uzemljenje izvana - ako je takav spoj moguc i siguran onda nije problem - mislim da na brojilo dolaze samo faza i nula

hcerinski
25.04.2011., 11:59
na brojilo uvijek i idu samo faza/e i nula....

tiki66
25.04.2011., 12:12
Fidovka moze i na nulovanu instalaciju ako je provucen trozilni kabel. Ako je nulovano u samoj utičnici (tako da se nula premošćuje na uzemljenje), onda ne može.

Znaci moras provuci trozilnu instalaciju u stanu i onda mozes staviti fidovku.

electricity
25.04.2011., 12:12
ma ok je da u stanu mora ici trozilni kabel do ploce sa osiguracima i fid sklopke, samo mislim da nemam mogucnost dovesti u stan uzemljenje izvana - ako je takav spoj moguc i siguran onda nije problem - mislim da na brojilo dolaze samo faza i nula

Ako je sustav instalacije trožilan u tvome stanu tada fid može doći a uzemljenje ne moraš imati . Fid sklopka radi na principu diferencijalnih struja (sva struja koja prođe fazom vraća se nulom) u slučaju izboja na metalne mase bilo nule ili faze (diferentirani vodovi -to su oni poislje fid skl. ) sklopka će pasti . Nulovanje izvedeš tako da treću žilu dovedeš na metalne mase (ne diferentirani vod). Etogac!:top:

electricity
25.04.2011., 12:26
Još jedna stvar kad smo kod nulovanja , vjerujem da mnogi ne znaju da je dvožilna instalacija već godinama zabranjena kao i sustav nulovanja na način brikanja utičnice. Hoću reći da dvožilni sustavi ne mogu dobiti ateste jer je dokazano da takva zaštita ima puno slabih točki i opasnosti po život (predimenzionirani osigurači-krpanje, preopterećenje na nul vodiču-korozija itd itd)

krycek
25.04.2011., 12:47
odlicno, hvala puno

samo me jos zanima sta je sa izjednacavanjem potencijala u kupaonici? mora li to biti izvedeno i kako s obzirom da nemam uzemljenja

nike321
25.04.2011., 14:50
odlicno, hvala puno

samo me jos zanima sta je sa izjednacavanjem potencijala u kupaonici? mora li to biti izvedeno i kako s obzirom da nemam uzemljenja

Izjednačavanje potencijala ne može ići bez pravog uzemlljenja.

krycek
29.04.2011., 08:12
jos jedno pitanje - u hodniku imam na jednom zidu (onom do kupaonice) lamperiju iliti drvene zidne obloge koje sad ne mogu uklanjati- zanima me je li opasno na takvom zidu imati onaj indikator za kupaonicu i opcenito kakva su pravila za kombinaciju struja - drvo? meni se ne svidja ali nemam nekog izbora osim mozda da kip prekidače za perilicu i bojler stavim unutar kupaonice (dovoljno je odmaknuto od kade i vode, cca 4 metra)

nike321
29.04.2011., 08:50
jos jedno pitanje - u hodniku imam na jednom zidu (onom do kupaonice) lamperiju iliti drvene zidne obloge koje sad ne mogu uklanjati- zanima me je li opasno na takvom zidu imati onaj indikator za kupaonicu i opcenito kakva su pravila za kombinaciju struja - drvo? meni se ne svidja ali nemam nekog izbora osim mozda da kip prekidače za perilicu i bojler stavim unutar kupaonice (dovoljno je odmaknuto od kade i vode, cca 4 metra)

Kad bi to bilo opasno, ni jedan drveni brod ne bi imao struju. Ako posao odradi električar koji zna sve o dobrim kontaktima, onda nema frke.

champ
29.04.2011., 09:10
Taj indikator ima i svoju (četvrtastu) plastičnu kutiju za ugradnju, tako da oko toga ne moraš brinuti. Hodnik i je mjesto gdje kupaonski indikator treba biti ugrađen, a ne kupaona.

krycek
29.04.2011., 11:08
odlicno, hvala vam!

so-kol
29.04.2011., 20:05
Bok ljudi, ovo je moj prvi post.
Zanima me mogu li bateriju od 12 volti sa transformatorom pretvoriti u izmjeničnu struju na 220 V. Ja mislim da mogu.
Koliko bi takva baterija trajala?

koka36
29.04.2011., 23:55
Zanima me mogu li bateriju od 12 volti sa transformatorom pretvoriti u izmjeničnu struju na 220 V. Ja mislim da mogu.

Ne možeš, trafom ne, invertorom da, ovisi o snazi baterije i trošilu od 220 v

so-kol
30.04.2011., 07:38
Ne možeš, trafom ne, invertorom da, ovisi o snazi baterije i trošilu od 220 v

Koliko otprilike taj invertor košta. Meni treba da mi ta baterija nekako pokreće elektro motor od 1kW, barem 1 minutu.

koka36
30.04.2011., 12:06
Koliko otprilike taj invertor košta. Meni treba da mi ta baterija nekako pokreće elektro motor od 1kW, barem 1 minutu.

ovisno o snazi, od 400 do 1500 kn

Lee Champa
30.04.2011., 18:39
ovisno o snazi, od 400 do 1500 kn

Pazi to je pokretanje (da li pod opterećenjem:ne zna:) 1 kW, za to mu treba barem 3 kW! može li se to naći za 200 €:ne zna:

chuspy
30.04.2011., 21:21
uopce moze li akumulator to podnit, ipak je to snageeee iz 12V?
Inace 3000w (6 u peaku) se vani moze nac za nekih 500 eura

koka36
30.04.2011., 22:45
uopce moze li akumulator to podnit, ipak je to snageeee iz 12V?
Inace 3000w (6 u peaku) se vani moze nac za nekih 500 eura

Može nama odveze lift do stanice i otvori vrata, akumulator onaj mali ko za motor ili UPS kako gdje.....

Hazz
01.05.2011., 19:14
Samo da napomenem da ti inverter mora biti sinusni ako misliš motor pokretat s njim.

plus
01.05.2011., 20:21
Dobro nam došao! :top:
Možeš :mig: (naravno moraš ispred trafoa dodati još nešto :mig:) Nitko ti ne može zabraniti da imaš svoje mišljenje.
Ako je ta tvoja baterija mala - jako kratko, ako je jaaaaaaako velika, onda bi i malo duže. :D

Opiši nam malo taj niskoenergetski elektromotor kojeg si spomenuo :kava:

:w

legica21
01.05.2011., 21:12
Pozdrav,

imam pitanje u vezi struje, tj. računa za struju :rolleyes:

Za 4.mj račun nam je 330kn!!! :eek:

Od potrošača imamo: perilicu (pere 5-6x mjesečno), zamrzivač sa ledenicom (mali), 2 tv-a, 2 laptopa, bojler (vaillant atmo tec pro- turbo tec pro VUW SOE 180/3~3M), štednjak (koji je na plin) sa pećnicom (koja se pali 2x mjesečno) + sitne stvari kao što je fen, pegla, mobiteli itd.

Stan je oko 40-45m2, nas dvije smo u stanu...obje radimo i po cijele dane nas nema...nije mi jasno odaaaakle toliki račun :rolleyes: :(

E,sad..ono što sam u biti i htjela pitati:

- jel bolje bojler paliti samo po noći i u jutro ga gasiti ili je bolje da radi po cijele dane?
- na koju temperaturu je najbolje (najekonomičnije) staviti da grije vodu? (temperaturu za radijatore smo stavile na minimum jer su ionako radijatori ugašeni)

koka36
01.05.2011., 21:24
Pozdrav,

Od potrošača imamo: perilicu (pere 5-6x mjesečno), zamrzivač sa ledenicom (mali), 2 tv-a, 2 laptopa, bojler (vaillant atmo tec pro- turbo tec pro VUW SOE 180/3~3M), štednjak (koji je na plin) sa pećnicom (koja se pali 2x mjesečno) + sitne stvari kao što je fen, pegla, mobiteli itd.

Stan je oko 40-45m2, nas dvije smo u stanu...obje radimo i po cijele dane nas nema...nije mi jasno odaaaakle toliki račun :rolleyes: :(

- jel bolje bojler paliti samo po noći i u jutro ga gasiti ili je bolje da radi po cijele dane?
- na koju temperaturu je najbolje (najekonomičnije) staviti da grije vodu? (temperaturu za radijatore smo stavile na minimum jer su ionako radijatori ugašeni)

kakve sad radijatore ??????....

legica21
01.05.2011., 21:38
pa posebno se podešava temp. za vodu za kupanje/pranje suđa...a posebno za radijatore

mjesam
02.05.2011., 18:30
Može mala pomoć!

Radi se o projektu elektroinstalacije...

1.)Kada radim rasvjetu jel za svaku prostoriju ( gdje je jedna žarulja i obična sklopka) vučem kabel PP-Y 1,5mm^m iz RO ( znači, po ovome koliko prostorija toliko kabela?)

2.) Jel isto tako idu i utičnice, jel mogu po prostoriji ići 2-3 utičnice na jedan kabel (2.5 mm^2).?

Hvala unaprijed!

zanny
02.05.2011., 20:00
Može mala pomoć!

1.)Kada radim rasvjetu jel za svaku prostoriju ( gdje je jedna žarulja i obična sklopka) vučem kabel PP-Y 1,5mm^m iz RO ( znači, po ovome koliko prostorija toliko kabela?)

2.) Jel isto tako idu i utičnice, jel mogu po prostoriji ići 2-3 utičnice na jedan kabel (2.5 mm^2).?

Hvala unaprijed!

to obično piše u projektu i zato angažiraš projektanta da to proračuna

a ovako brzinski kad radiš

do savke sobe povučeš 3x2,5 2 kom
i 3 x 1,5 jedan komad, onda u sobi napraviš razvod da ti jedan krug industrije ide na dva zida, a drugi na druga dva zida, 1,5 ti ostaje za rasvjetu (prekidač kod vrata i prekidač kod kreveta su danas standard)
u banj dovučeš sa ploče direktno 5x4 za protočni bojler iako ga nemaš, a do kutije 2 x 3x2,5 (grijalica i mašina) i 2 x 2x1,5 (rasvjeta i upravljanje relejom od bojlera)....

ali ako nemaš iskustva nađi projektanta i to mlađeg od 35 godina, on će napravit i proračun rasvjete

blackie92
02.05.2011., 20:20
pozdrav...

ovako... ja imam jedno zdravo seljacko pitanje, koje nadam se spada tu... mislim, struja je, pa.. :D eto prica ide ovako... moj dragi sreduje klet i treba mu agregat. u medjuvremenu je osto bez love i sad mi ga je jako zal pa bi ja uletila... no uglavnom... mala klet, u biti trebo bi za koju zarulju i muziku :D a ja se u nis takvog ne kuzim pa mooolimmm pomoc!! :)

kavasaki
03.05.2011., 09:25
Pozdrav,

sto je je malo prevelika rata za tu kvadraturu, moji roditelji za istu tu kvadraturu imaju ratu 180 kn no nebitno, kao prvo provjeri da li je to rata za 4 mjesec ili je to obračunsko razdoblje (razlika za uplatu) od 6 mjeseci ocitanja

ovo sto se tice bojlera i grijanja bas nema neke logike koliko vidim to je plinski bojler i od struje on troši samo kod paljenja za žižak i njegova elektronika ( sitnica) veći su ti potrošaći ovo što ti nazivaš "sitnicama" fen i pegla

tako da prvo provjeri račun da li je rata ili obraćunsko razdoblje, ako je račun onda provjeri njega ( ako imas zapisano stanje na dan ocitanja jos bolje) provjeri koliko si kw potrošila

kavasaki
03.05.2011., 09:29
Može mala pomoć!

Hvala unaprijed!

sorry što se petljam al kaj ti radiš projekt elektroinstalacija a ne znaš ni osnove projektiranja istih ????

legica21
03.05.2011., 09:42
sto je je malo prevelika rata za tu kvadraturu, moji roditelji za istu tu kvadraturu imaju ratu 180 kn no nebitno, kao prvo provjeri da li je to rata za 4 mjesec ili je to obračunsko razdoblje (razlika za uplatu) od 6 mjeseci ocitanja

ovo sto se tice bojlera i grijanja bas nema neke logike koliko vidim to je plinski bojler i od struje on troši samo kod paljenja za žižak i njegova elektronika ( sitnica) veći su ti potrošaći ovo što ti nazivaš "sitnicama" fen i pegla

tako da prvo provjeri račun da li je rata ili obraćunsko razdoblje, ako je račun onda provjeri njega ( ako imas zapisano stanje na dan ocitanja jos bolje) provjeri koliko si kw potrošila

pa i meni se čini da je preogromna kvadratura... imam zapisano 4.4. pa 1.5. i razlika je: skuplja: 94, jeftinija: 62 :ne zna:

kad nazovem onaj govorni automat elektroslavonije.. i unesem očitanje.. on mi isto kaže 330kn :o

kavasaki
03.05.2011., 10:24
pa i meni se čini da je preogromna kvadratura... imam zapisano 4.4. pa 1.5. i razlika je: skuplja: 94, jeftinija: 62 :ne zna:

kad nazovem onaj govorni automat elektroslavonije.. i unesem očitanje.. on mi isto kaže 330kn :o

tako sam i mislio to ti je rata za obraćunsko razdoblje od 6 mjeseci ( 330 kn), a rata za 4 mjesec bi ti trebala biti mozda malo viša od one koje si plačala prije ( nisi navela)

inace elektra odma salje i uplatnice za iducih 6 mjeseci

ups ispravak sad tek vidim da si navela datum od 4.4. do 01.5. po tome bi bilo ipak račun za IV mjesec, a kaj ti ovo znači 94 skuplja 62 jeftina to si ti izračunala kw ili si samo očitala nekako mi te brojke ne odgovaraju, mozda griješim

legica21
03.05.2011., 10:52
razlika u stanju brojila između 4.4. i 1.5.

4.4. viša tarifa je bila 29416, a 1.5. - 29510, i tu je razlika 94..

i kad pratim ono na hepovoj stranici..kako se računa ja dobijem 137kn, a ne 330 :rolleyes: :eek:

kavasaki
03.05.2011., 13:48
razlika u stanju brojila između 4.4. i 1.5.

4.4. viša tarifa je bila 29416, a 1.5. - 29510, i tu je razlika 94..

i kad pratim ono na hepovoj stranici..kako se računa ja dobijem 137kn, a ne 330 :rolleyes: :eek:

viša dnevna tarivna stavka kwh 94,00 x 0,7439 kn = 69,93
niža dnevna tarifna stavka kwh 62,00 x 0,3769 kn = 23,36
naknada za mjernu i op.uslugu mjesec 1,00 x 16,00 kn = 16,00

IZNOS ZA ELEKTRIČNU ENERGIJU : 109,29

Naknada za pot. proizv. kwh 156,00 x 0,0050 = 0,78

Porezna osnovica : 110,07
23% 25,31
UKUPNO 135,38

+ kamate ako se nije plačalo na vrijeme

tako da njet znati, nego koja ti je rata bila za treći mjesec i da li vi u brdovitoj slavoniji dobivate rate za narednih 6 mjeseci ako da kolike su ti
rate

blackie92
03.05.2011., 15:30
pozdrav...

ovako... ja imam jedno zdravo seljacko pitanje, koje nadam se spada tu... mislim, struja je, pa.. :D eto prica ide ovako... moj dragi sreduje klet i treba mu agregat. u medjuvremenu je osto bez love i sad mi ga je jako zal pa bi ja uletila... no uglavnom... mala klet, u biti trebo bi za koju zarulju i muziku :D a ja se u nis takvog ne kuzim pa mooolimmm pomoc!! :)

niko me ne dozivljava pa quotam samu sebe :D pliiiiiiiiiiiiiiiiiz

kavasaki
03.05.2011., 16:13
niko me ne dozivljava pa quotam samu sebe :D pliiiiiiiiiiiiiiiiiz

isprićavam se mlada damo što ne primjetismo tvoj postić, što se tiće agregata imaš raznih od 500W do ihihihih

uglavnom ono što ti kažeš da tebi treba za jednu žarulju i HIFI radio dosta ti je i ovaj od 750W
http://neckom.com/Lista+proizvoda/25926/AGREGAT+GSE+950.shtml

mada moja preporuka neznam kolika je to klet i kolika može postati ta klet da uzmeš veci barem 3-4 kW

edit : sad sam vidio da si napisala [B]koju[B] žarulju a ne jednu e ta koja je li to 2,3,4,5 ili 20 komada ( bitno je mala bitno)
bez uvrede na ovo mala to je kompliment

kavasaki
03.05.2011., 16:31
e da i još jedna napomena ovaj agregat što sam dao u linku ti je samo orjetacioni ( no name ) nikad cuo za njega

neki od boljih proizvođača su ( zavisi koliko misliš novaca uložiti i koliko misli raditi taj agregat) ja sam kupio no name agregat 4kw prije 5 godina i još radi s time da ga ukljucim godišnje mozda ukupno 10 dana

evo linkova boljih proizvođača

http://www.integritet.hr/hr/endress/agregati/agregati_za_struju_endress_ese_20_30_40_bs/default.aspx

http://www.integritet.hr/hr/europower/agregati/benzinski_agregati_za_struju_17_-_15_kva_sa_honda_motorima/default.aspx

http://www.vis-trgovina.hr/cms/0095/Content.aspx?EID=1975

blackie92
03.05.2011., 16:45
isprićavam se mlada damo što ne primjetismo tvoj postić, što se tiće agregata imaš raznih od 500W do ihihihih

uglavnom ono što ti kažeš da tebi treba za jednu žarulju i HIFI radio dosta ti je i ovaj od 750W
http://neckom.com/Lista+proizvoda/25926/AGREGAT+GSE+950.shtml

mada moja preporuka neznam kolika je to klet i kolika može postati ta klet da uzmeš veci barem 3-4 kW

edit : sad sam vidio da si napisala [B]koju[B] žarulju a ne jednu e ta koja je li to 2,3,4,5 ili 20 komada ( bitno je mala bitno)
bez uvrede na ovo mala to je kompliment

pa eto "koju zarulju" bi znacilo 2-3( nisam sigurna jer sad slaze to tamo pa ne znam kak ce to pospajat :D i neki izvor muzike, tipa linija ili tako nesto... najgore mi je kaj on zna tocno kaj hoce a nemrem ga pitat jer ce skuzit kaj mislim pa cu dobit zabranu hahah :D u biti mi treba samo kolko w/kW a dalje cu se valjda snat... i hvala na informacijama VELIKI :D

legica21
03.05.2011., 16:52
tako da njet znati, nego koja ti je rata bila za treći mjesec i da li vi u brdovitoj slavoniji dobivate rate za narednih 6 mjeseci ako da kolike su ti
rate

tak sam i ja računala :D samo sam neke cifre zaokruživala.. pa je ispalo 137 ;)

da, u 2.mj je bio lik iz elektroslavonije i očitao brojilo i kasnije je stiglo 6 uplatnica.. svaka je po 100kn.. i sad ne znam dal da plaćamo po tim uplatnicama da nebi bilo kasnije manjka..s obzirom da smo mi u ovom stanu od veljače, a prije toga par mjeseci nije bilo nikoga.. pa su vjerojatno zato tako male rate..
e,da.. i za treći mjesec smo platili onoliko koliko je rekao taj automat...i to nam je isto bilo previše (oko 200 i nešto kn), tako da vjerujem da smo sada u plusu :D

kavasaki
03.05.2011., 19:18
pa eto "koju zarulju" bi znacilo 2-3( nisam sigurna jer sad slaze to tamo pa ne znam kak ce to pospajat :D i neki izvor muzike, tipa linija ili tako nesto... najgore mi je kaj on zna tocno kaj hoce a nemrem ga pitat jer ce skuzit kaj mislim pa cu dobit zabranu hahah :D u biti mi treba samo kolko w/kW a dalje cu se valjda snat... i hvala na informacijama VELIKI :D

Ha jako tesko je ovo savjetovati kad ni on sam nezna koliko ce to bit, probaj sama izracunat recimo 5 zarulja x60 W = 300 W + par (1 ili 2) utičnica s time da potrošači ne budu jači od 1kw to sve zajedno 1,3 kw ali i dalje moja preporuka stoji ako si u mogucnosti ( nisi navela koju cifru mislis dat) da uzmes barem 3,5 kw jer prije ili poslije ce htjet ukopcat neki jaci potrosac

blackie92
03.05.2011., 19:43
Ha jako tesko je ovo savjetovati kad ni on sam nezna koliko ce to bit, probaj sama izracunat recimo 5 zarulja x60 W = 300 W + par (1 ili 2) utičnica s time da potrošači ne budu jači od 1kw to sve zajedno 1,3 kw ali i dalje moja preporuka stoji ako si u mogucnosti ( nisi navela koju cifru mislis dat) da uzmes barem 3,5 kw jer prije ili poslije ce htjet ukopcat neki jaci potrosac

hah... cifra... kolko treba :D mislim, nebumo se sad razbacivali, tak da bude dovoljno i tak da ima lufta za jos nekaj kak si ti reko... pa isto opet, uzet neku marku ili nekaj no name... neke stvari su bacanje novaca na ime a za neke stvari se ipak isplati pa... p.s. totalno off topic ali on se meni danas bahati a ja ovako dobra... joooj vi muskii!!! :mad::rofl:

WTF
05.05.2011., 07:55
pozdrav...

za klet mu uzmi nekaj od cca 2,5kW do 3,5kW, odeš u Bauhaus npr i kupiš, osobno imam jednog takvog, benzinac, četverotaktni, radi odlično i ne troši puno

a jel ima napravljen razvod u klijeti?

WTF
05.05.2011., 08:35
Može mala pomoć!

Hvala unaprijed!

uzmi nekog tko kuži, struja nije za zajebanciju

cobu
05.05.2011., 21:29
Pozdrav!

Molim mišljenje onih koji imaju iskustva: kakve su ETI FID sklopke? Jel se to može smatrati ozbiljnim proizvodom ili da uzmem nešto skuplje tipa Moeller... Čitao sam da ako se uzme neko jeftino sranje samo imaš problem jer non stop izbacuje...

Konkretno treba mi FID 40/0.3 4-polna i FID 25/0.03 2-polna.

Koji bi bio best-buy?

stojan
05.05.2011., 22:58
eti je skroz ok

WTF
06.05.2011., 07:08
Pozdrav!

Molim mišljenje onih koji imaju iskustva: kakve su ETI FID sklopke? Jel se to može smatrati ozbiljnim proizvodom ili da uzmem nešto skuplje tipa Moeller... Čitao sam da ako se uzme neko jeftino sranje samo imaš problem jer non stop izbacuje...

Koji bi bio best-buy?

eti je ok

inače ugrađival sam od Schneidera, Moellera, ETI-a pa sve do Chinta i nijedna nije nikad bezveze bacala

electricity
07.05.2011., 09:56
Pozdrav!

Koji bi bio best-buy?

Eti je priznata firma vrlo dobre kvalitete . Eti je ko BMW između mercedesa i audija. A što se tiče to što neki kažu nevalja pa baca . . . nasmijat ću se lagano :lol:. . . Kad fid ne valja onda ne baca nikada. . . sve ostalo je nepravilno vladanje instalacijom.

cobu
07.05.2011., 10:58
Eti je priznata firma vrlo dobre kvalitete . Eti je ko BMW između mercedesa i audija. A što se tiče to što neki kažu nevalja pa baca . . . nasmijat ću se lagano :lol:. . . Kad fid ne valja onda ne baca nikada. . . sve ostalo je nepravilno vladanje instalacijom.

Hvala svima na odgovorima! Drago mi je da je tako, jer je ETI negdje 50-100 kuna jeftinija sklopka od npr. Moellera. A ionako imam ETI osigurače pa će se lijepo slagati u RO :)))

BD-zg
08.05.2011., 10:51
Zanima me koliko je največa daljina na koju se može spojiti LAN unutar kuće npr ja imam slučaj od 6m od routera do buduće utičnice za PC a ne želim da mi je router na sred hodnika sa svom onom hrpom kablova oko njega
Da li to funkcionira ili ču morati ugraditi još nešto između da se ne gubi signal i koliko utičnica za lan mora biti udaljena od utičnice za struju mislim da sam negdje pročitao da bi 220V stvarala smetnje da li je to istina?
Ili sam to trebao postaviti pitanje na računala i sl??

zanny
08.05.2011., 12:54
Zanima me koliko je največa daljina na koju se može spojiti LAN unutar kuće npr ja imam slučaj od 6m od routera do buduće utičnice za PC a ne želim da mi je router na sred hodnika sa svom onom hrpom kablova oko njega
Da li to funkcionira ili ču morati ugraditi još nešto između da se ne gubi signal i koliko utičnica za lan mora biti udaljena od utičnice za struju mislim da sam negdje pročitao da bi 220V stvarala smetnje da li je to istina?

vjerojatno misliš na WAN, pa ako hvataš signal iz susjedne zgrade, onda ti ni po stanu nije problem

220v nebi trebao stvarati smetnje, dok sam se bavio tim poslom bili su instalirani na svim mogućim mjestima i uvjetima (osim u kadi) i radili su, jednom tjedno resetiraš router i bog

cobu
08.05.2011., 13:06
Imam jos jedno pitanje:

u planu mi je u kuću staviti i odvodnike prenapona, čisto radi zaštite od udara groma u okolici. Kuća nema gromobransku instalaciju tako da ako pukne u nju onda nam nema pomoći, ali volio bih imati ipak bar neku zaštitu od prenapona. Kod TV-a i računala će ići zaštita razreda "D" u obliku produžnog kabela sa više utičnica i prenaponskom zaštitom, ali sam još u dilemi što staviti u glavni razvodni ormar.

Prvo malo uvoda: Riječ je o obiteljskoj kući na dvije etaže, namjene za samo jednu obitelj, odnosno jedno kućanstvo. Elektroinstalacije su tako koncipirane da je u garaži glavni razvodni ormar za cijelu kuću, u kojeg se spaja trofazna struja iz KPMO-a sa 5 licnatih žica 10mm2. Priključak je 14,95 kW (20-20-25).
Iz tog ormara ide nekoliko strujnih krugova po garaži (2 utičnice, 1 rasvjeta, 1 garazna vrata i slično),
te se razvodi dalje do jos tri razvodna ormara, jedan na prizemlju, jedan na katu i jedan u podrumu, ponovo žicama 10mm2.
Ormari u podrumu i na katu su mali, sa cca 6-7 strujnih krugova na katu i 3-4 u podrumu (u podrumu je električni kotao za podno grijanje). Ormar u prizemlju je najveći jer ide razvod struje za cijelu kuhinju, DB, terasu, radnu sobu, kupatilo itd. Ova tri ormara za svaku etažu su cca 10 metara dužine žice udaljeni od glavnom u garaži, gdje bih stavio prenaponsku zaštitu.

Uzemljenje (pocinčana traka, postavljeno je oko 110 m u temelje) je spojeno sa 16mm2 bakrenom žicom u tavan na sabirnicu za izjednačavanje potencijala i odatle ću vući po jednu P/F žicu 16mm2 u svaki ormar (kat-preizemlje-podrum). Na kući nije izvedena gromobranska instalacija, dakle traka je samo za uzemljenje.

E sad, u trgovini sa kojom inače surađujem su mi preporučili OBO, a po OBO katalogu zaštita za takav tip objekta bi bila V10 Compact 255 3+NPE, odvnodnik prenapona razred C+D.

Ono što mene zanima, s obzirom da je ETI dosta jeftiniji, koja bi varijanta zaštite od prenapona od ETI-a zadovoljila moje potrebe. Prema njihovom katalogu treba mi ETITEC C275/20, samo sto ih ima cca 10-tak na popisu (http://www.eti.si/hr/files/userfiles/ETI_SLO/ETI_hr/ETITEC.pdf), a je bas ne kuzim koji je "osnovni model" koji bi meni trebao.

Svaki savjet na ovu temu je dobrodošao. :)

chuspy
08.05.2011., 14:21
Po standardu 80m, tako da nemas staraha po kuci :D
Sta se tice uticnica idu bez problema u istu kutiju (pod istu masku), samo je pravilo da se ne vuku zajedno nego da se odvoje kabeli nekih 20ak cm (iako se u parapete trpa sve i svasta i sve radi kako treba). U biti doma na malim udaljenostima ti se nece najvjerojatnije nista dogodit, dok na velikim (50+m) moze doc do interferenicije i problema.

zacky
08.05.2011., 14:36
Uzmi dizlo za agregat!

BD-zg
08.05.2011., 20:19
Sta se tice uticnica idu bez problema u istu kutiju (pod istu masku), samo je pravilo da se ne vuku zajedno nego da se odvoje kabeli nekih 20ak cm (iako se u parapete trpa sve i svasta i sve radi kako treba). U biti doma na malim udaljenostima ti se nece najvjerojatnije nista dogodit, dok na velikim (50+m) moze doc do interferenicije i problema.

Super hvala puno:top:

WTF
09.05.2011., 07:43
Uzmi dizlo za agregat!

zake?

dak0001
09.05.2011., 07:48
kupi oklopljeni LAN kabel i ziher neće biti nikakvih problema,
jedino što je skuplji i krući, pa ga je problem vući po zavojima

chuspy
09.05.2011., 08:38
mdaj na 6m nema nikakvih problema. Uzmi malo kvalitetniji UTP (alcatel) a ostatak popij s cevapima. Imam ih potrpane u kanalima zajedno i sve radi bez problema.

zacky
09.05.2011., 15:02
zake?

Jeftinije,a možda može i na plavi ili ložu!

F10EXX
09.05.2011., 15:13

Osobno imam lan s strujom i antenskim kablovima (kabelska) u istim buzirima i na istim uticnicama, nema tu problema. Najveca duzina kabela je nekih 15 metara od rutera do uticnice (iz svih uticnica se skupljaju kablovi u gigabit switch na mjestu gdje je u stan prije ulazio telefon, a sad sam do tog mjesta doveo kabelsku za njihov modem)

blackie92
09.05.2011., 18:51
za klet mu uzmi nekaj od cca 2,5kW do 3,5kW, odeš u Bauhaus npr i kupiš, osobno imam jednog takvog, benzinac, četverotaktni, radi odlično i ne troši puno

a jel ima napravljen razvod u klijeti?

eto malo kasnim s odgovorom.... ucenje.,... eto ja sam svoj problem rijesila, tj. on mi ga je sam rijesio... posudit ce od frenda kao do ljeta taj vrag, pa cu prvom prilikom tog frenda odvuc sa sobom u bauhaus ili tako nesto...

dosla sam samo rec HVALA SVIMA NA SAVJETIMA. :)

pekarcina
12.05.2011., 16:24
na automackom osiguracu gde ide cesalj sa gornje ili donje strane

cobu
13.05.2011., 10:25
Pozdrav!

Da li bi bilo pametno perilicu suđa i mali bojler u kuhinji također spojiti zajedno sa kupaonom na FID 30mA ili je dovoljno da budu zajedno sa cijelom instalacijom u kući, na onoj od 300mA?

LP

kerbi
13.05.2011., 11:16
A anjbolje sve spoji na WC pa se čudi kad fidovka bude iskakala ko bijesna žaba.

WTF
13.05.2011., 11:26
na automackom osiguracu gde ide cesalj sa gornje ili donje strane

donje

Pozdrav!

Da li bi bilo pametno perilicu suđa i mali bojler u kuhinji također spojiti zajedno sa kupaonom na FID 30mA ili je dovoljno da budu zajedno sa cijelom instalacijom u kući, na onoj od 300mA?

LP

preporučljivo bi bilo da sve kaj ima el. grijač a pogotovo di je voda u pitanju da ide preko 0,03 ZUDS

dakle, da, bilo bi pametno

A anjbolje sve spoji na WC pa se čudi kad fidovka bude iskakala ko bijesna žaba.

zakaj bi iskakala?

Muljuzator
13.05.2011., 20:03
donje

preporučljivo bi bilo da sve kaj ima el. grijač a pogotovo di je voda u pitanju da ide preko 0,03 ZUD

1. Kakve veze ima kam ide češalj na autom. osiguraču ? Btw, imaš verzije gdje je br. 1 odozgo, a imaš da je odozdo.

2. Koliki je max. dozvoljeni dodirni napon i otpor uzemljenja. Podijeli jedno s drugim pa ćeš dobiti diferencijalnu struju ZS.

hcerinski
13.05.2011., 21:21
treba imato otpor uzemljenja, tj. treba ga imati s čim izmjeriti!

WTF
14.05.2011., 13:02
1. Kakve veze ima kam ide češalj na autom. osiguraču ? Btw, imaš verzije gdje je br. 1 odozgo, a imaš da je odozdo.

2. Koliki je max. dozvoljeni dodirni napon i otpor uzemljenja. Podijeli jedno s drugim pa ćeš dobiti diferencijalnu struju ZS.

1. Recimo kad imaš 4P FID i osigurače jedno pored drugog onda lepo uzmeš 3P sabirnicu i napojiš sve skupa s donje strane, govorim o tipu FID-a di imaš N sa lijeve strane...il buš sad rekel da se i FID napaja s gornje strane?

2. A kaj sam ja napisal? Pravilo i propis struke.

hcerinski
14.05.2011., 16:11
mislim da nema veze s koje je strane N na fid sklopki jer ju možeš staviti ili s lijeve ili desne strane u RO tako da ti N bude s "vanjske" strane i trofazna sabirnica...

Muljuzator
15.05.2011., 00:31
1. Recimo kad imaš 4P FID i osigurače jedno pored drugog onda lepo uzmeš 3P sabirnicu i napojiš sve skupa s donje strane, govorim o tipu FID-a di imaš N sa lijeve strane...il buš sad rekel da se i FID napaja s gornje strane?

2. A kaj sam ja napisal? Pravilo i propis struke.

1. Pekarcina je pital za osigurače, a ne FID.
2. Kolika je dif. struja ak je otpor uzemljenja 10 ohma (2m 1i1/2" cijevi zabijene u ilovaču)?

WTF
15.05.2011., 09:39
1. Pekarcina je pital za osigurače, a ne FID.
2. Kolika je dif. struja ak je otpor uzemljenja 10 ohma (2m 1i1/2" cijevi zabijene u ilovaču)?

1. Da, pital je za osigurače, a ja sam odgovoril zakaj se izvodi večinom s donje strane u praksi.

2. Pročitaj opet moj odgovor no ovaj put sa razumijevanjem. Nakon toga pogledaj aktualne propise za izvođenje el. instalacija.

Muljuzator
15.05.2011., 14:34
1. Da, pital je za osigurače, a ja sam odgovoril zakaj se izvodi večinom s donje strane u praksi.

2. Pročitaj opet moj odgovor no ovaj put sa razumijevanjem. Nakon toga pogledaj aktualne propise za izvođenje el. instalacija.

Kaj 0,3A FID ne bu izbacila ak probije grijač? Bude pa da je i 3A ak je uzemljenje OK.
Drugi problem je izvođenje instalacije u kući u kojoj imaš npr. kuhinju sa suđericom i bojlerom, kupaonicu sa el. grijalicom, bojlerom i utičnicom za sušilo te vešeraj sa perilicom rublja, a prostorije su udaljene jedna od druge po 5m. Znam da se sve može napraviti, ali ne vidim osobite potrebe za time.

Mazarin
15.05.2011., 17:48
Sta se tice uticnica idu bez problema u istu kutiju (pod istu masku), samo je pravilo da se ne vuku zajedno nego da se odvoje kabeli nekih 20ak cm (iako se u parapete trpa sve i svasta i sve radi kako treba). U biti doma na malim udaljenostima ti se nece najvjerojatnije nista dogodit, dok na velikim (50+m) moze doc do interferenicije i problema.Mali ispravak ako dozvoliš
lan kabel dužina do 100 m.
Zajedno sa naponskim kabelima smije se vuči do duljine od 18 m, preko toga počinje prigušenje.
Mada je prigušenje relativno, jer ovisi i o tome gdje režeš kabel...

Zakaj bi, elaboriraj molim te.

.
U životu nisam vidio automatske osigurače gdje SABIRNICA osigurača ide sa gornje strane.
Otpor ilovače u zimu, poljeće, ljeto ili jesen?
slavonija, podravina ili Lika.
Relativno ti ne prolazi.

Kaj 0,3A FID ne bu izbacila ak probije grijač? Bude pa da je i 3A ak je uzemljenje OK.
Drugi problem je izvođenje instalacije u kući u kojoj imaš npr. kuhinju sa suđericom i bojlerom, kupaonicu sa el. grijalicom, bojlerom i utičnicom za sušilo te vešeraj sa perilicom rublja, a prostorije su udaljene jedna od druge po 5m. Znam da se sve može napraviti, ali ne vidim osobite potrebe za time.

Za probijanje grijača, glavna zaštita je još uvjek osigurač, i uvjek će i biti.
FID će izbaciti samo ako se dio struje gubi prema zemlji.
Ili opet treba provesti predavanje o jednom čovjeku naziva KIrchhoff? i njegovim zakonima?

Muljuzator
15.05.2011., 17:59
U životu nisam vidio automatske osigurače gdje SABIRNICA osigurača ide sa gornje strane.
Otpor ilovače u zimu, poljeće, ljeto ili jesen?
slavonija, podravina ili Lika.
Relativno ti ne prolazi.

Za probijanje grijača, glavna zaštita je još uvjek osigurač, i uvjek će i biti.
FID će izbaciti samo ako se dio struje gubi prema zemlji.
Ili opet treba provesti predavanje o jednom čovjeku naziva KIrchhoff? i njegovim zakonima?

1. Kakve j*** veze ima kam staviš sabirnicu?
2. Nemoj kenjkat. U svim navedenim slučajevima otpor je dovoljno mali da na 50 V izbaci 0,5A FID .
3. Ne baljezgaj. Osigurač je zaštita od kratkog spoja, a ne proboja ( ili previsokog dodirnog napona što mu ga dođe na isto).
Kad probije grijač u bojleru, prema kuda poteče struja kroz vodu?

cobu
15.05.2011., 18:00
Pozdrav,

ma evo malo da ponovim pitanje od nekidan, malo pojednostavljeno da ne pilam previse :))

Imam instalaciju u privatnoj kući i stavio bih odvonik prenapona C razreda na početak instalacije iza brojila. Ne znam da li mi treba 3-polni (prima 3 faze i dolje je "izlaz" PEN) ili 4-polni (prima 3 faze i N a dalje je "izlaz" PE).

Do kuće je doveden četverožilni kabel te bakreno uže sa HEP-ovog razvodnog stupa. Priključak struje je trofazni. U ormaru na fasadi moje kuće prije brojila nula i njihovo uzemljenje je spojeno. U mom razvodnom ormaru dolazi PE vod iz tog vanjskog ormara koji je na spojen na glavnu sabirnicu uzemljenja. Na istu tu sabirnicu je spojeno uzemljenje od mog objekta, koje ima cca 110m FeZn trake u temeljima kuće.

Dakle, pitanje je koji odvodnik mi treba, 3-polni ili 4polni?
Hvala na odgorovima i lijep pozdrav!

Mazarin
15.05.2011., 18:14
1. Kakve j*** veze ima kam staviš sabirnicu?
2. Nemoj kenjkat. U svim navedenim slučajevima otpor je dovoljno mali da na 50 V izbaci 0,5A FID .
3. Ne baljezgaj. Osigurač je zaštita od kratkog spoja, a ne proboja ( ili previsokog dodirnog napona što mu ga dođe na isto).
Kad probije grijač u bojleru, prema kuda poteče struja kroz vodu?

1- Normalno da ima veze jer SA GORNJE STRANE OSIGURAČA I NEMOŽEŠ STAVITI SABIRNICU!
Zašto?
Naprosto zato jer je osigurač tako konstruiran, da sa gornje strane dolazi žica a ne sabirnica.
2. postoji nešto što se zovu propisi u elektroinstalaciji.
izašli su novi propisi, i bilo bi se zgodno držati njih, ako ništa barem ih pročitati.
3. malo kulture ti nebu škodilo.
Grijač je savinuta cijev sa dva pola.
U sredini keramaičke zaštite je faza, ajmo tako reči, a oplata je nula, i uvjek će biti nula.
Dakle prvi izbacuje osigurač.
Ako nevjeruješ, izvadi probijeni grijač iz bojlera ili čega već, i spoji ga na suho u zraku.
I zamisli izbacit će osigurač, to je prva i osnovna zaštita.
A kako se grijač nalazi u vodi, točnije kod bojlera ili veš mašine izbacit će i FID.
jel jasno?

Mazarin
15.05.2011., 18:28
Pardon, u pravu si.
Nemoj se ni truditi odgovoriti za grijač
Neka post ostane kao primjer što se dogodi kad pišeš a ne razmišljaš.
No za osigurače sve stoji!

Muljuzator
15.05.2011., 18:36
1- Normalno da ima veze jer SA GORNJE STRANE OSIGURAČA I NEMOŽEŠ STAVITI SABIRNICU!
Zašto?
Naprosto zato jer je osigurač tako konstruiran, da sa gornje strane dolazi žica a ne sabirnica.
2. postoji nešto što se zovu propisi u elektroinstalaciji.
izašli su novi propisi, i bilo bi se zgodno držati njih, ako ništa barem ih pročitati.
3. malo kulture ti nebu škodilo.
Grijač je savinuta cijev sa dva pola.
U sredini keramaičke zaštite je faza, ajmo tako reči, a oplata je nula, i uvjek će biti nula.
Dakle prvi izbacuje osigurač.
Ako nevjeruješ, izvadi probijeni grijač iz bojlera ili čega već, i spoji ga na suho u zraku.
I zamisli izbacit će osigurač, to je prva i osnovna zaštita.
A kako se grijač nalazi u vodi, točnije kod bojlera ili veš mašine izbacit će i FID.
jel jasno?

1. Možeš ak imaš Telemechanique, Schrack ili Schneider.
2. Nije bila riječ o propisima već o praktičnom primjeru "što ako". Slažem se da ih treba poštovati.
3. Glede kulture, pogledaj si avatar.
Edit: Skužil si grijač!

kerbi
15.05.2011., 18:43
Mazarin, kako se ja ne planiram s tobom svađati i teoretizirati.:kava:

WTF
15.05.2011., 18:55

Nije nikakav problem kod izvođenja, niti to može biti izlika ukoliko se ne napravi kako spada. Moja firma slaže što kućne instalacije, što instalacije/razvodne ormare za kotlovnice/hale/pogone i nikad nismo stavljali sabirnicu sa gornje strane osigurača. O tome dal postoji potreba za nečim govore propisi i nekakva logika i naravno kad govorimo o KS onda reagira osigurač, a kad ide prema masi FID sklopka. Postoji razlog zašto su i 0,5 FID-ovke izbačene iz uporabe, prema tome ti je, pretpostavljam, sve jasno.

WTF
15.05.2011., 18:59
Pozdrav,

ma evo malo da ponovim pitanje od nekidan, malo pojednostavljeno da ne pilam previse :))

Imam instalaciju u privatnoj kući i stavio bih odvonik prenapona C razreda na početak instalacije iza brojila. Ne znam da li mi treba 3-polni (prima 3 faze i dolje je "izlaz" PEN) ili 4-polni (prima 3 faze i N a dalje je "izlaz" PE).

Do kuće je doveden četverožilni kabel te bakreno uže sa HEP-ovog razvodnog stupa. Priključak struje je trofazni. U ormaru na fasadi moje kuće prije brojila nula i njihovo uzemljenje je spojeno. U mom razvodnom ormaru dolazi PE vod iz tog vanjskog ormara koji je na spojen na glavnu sabirnicu uzemljenja. Na istu tu sabirnicu je spojeno uzemljenje od mog objekta, koje ima cca 110m FeZn trake u temeljima kuće.

Dakle, pitanje je koji odvodnik mi treba, 3-polni ili 4polni?
Hvala na odgorovima i lijep pozdrav!

Osobno ne vidim razloga zakaj nebi stavio 4P.

Muljuzator
15.05.2011., 19:11
Nije nikakav problem kod izvođenja, niti to može biti izlika ukoliko se ne napravi kako spada. Moja firma slaže što kućne instalacije, što instalacije za kotlovnice/hale/pogone i nikad nismo stavljali sabirnicu sa gornje strane osigurača. O tome dal postoji potreba za nečim govore propisi i nekakva logika i naravno kad govorimo o KS onda reagira osigurač, a kad ide prema masi FID sklopka. Postoji razlog zašto su i 0,5 FID-ovke izbačene iz uporabe, prema tome ti je, pretpostavljam, sve jasno.

Pitanje je bilo da li se sabirnica MOŽE staviti sa gornje strane. Ne kažem da je to OK.
Moja malenkost 27 godina održava kotlovnice/hale/pogone/strojeve/automatiku , a poprilično sam toga i kontruirao/projektirao/programirao/ složio.
Znam da je sa 0,3A moguć manji dodirni napon, a time i sigurnost, ali sam govorio o ISPRAVNOM sustavu uzemljenja. I ispravno izveden TN-C sustav (nulovanje) funkcionira. (naglasak na ispravno kao i kod svega ostalog o čemu sam pisao)

WTF
15.05.2011., 19:13
Pitanje je bilo da li se sabirnica MOŽE staviti sa gornje strane. Ne kažem da je to OK.
Moja malenkost 27 godina održava kotlovnice/hale/pogone/strojeve/automatiku , a poprilično sam toga i kontruirao/projektirao/programirao/ složio.
Znam da je sa 0,3A moguć manji dodirni napon, a time i sigurnost, ali sam govorio o ISPRAVNOM sustavu uzemljenja. I ispravno izveden TN-C sustav (nulovanje) funkcionira. (naglasak na ispravno kao i kod svega ostalog o čemu sam pisao)

ak bumo govorili kaj se može onda se može FID i zbrikat pa nebu nikad bacil :rofl:

za ostatak :top:

Muljuzator
15.05.2011., 19:22
ak bumo govorili kaj se može onda se može FID i zbrikat pa nebu nikad bacil :rofl:

za ostatak :top:
Samo kad staviš sabirnicu odozgo na osigurače, oni će i dalje imati istu funkciju.

WTF
15.05.2011., 19:36
Samo kad staviš sabirnicu odozgo na osigurače, oni će i dalje imati istu funkciju.

hoće ali

evo nam presjeka

http://i52.tinypic.com/2r20glt.jpg

ima li razloga zašto je ulaz označen sa donje strane? :mig:

hcerinski
15.05.2011., 20:10
kada smo kod osigurača, susreo sam se s par ljudi koji okreću osiguraće kontra tj osigurač se ne diže prema gore već prema dolje i kada ga pitaš zašto to tako radi i da su i slova naopačke odgovor je da su ga tako naučili raditi?!?

cobu
15.05.2011., 20:23
Osobno ne vidim razloga zakaj nebi stavio 4P.

Odlično, ako možeš mi samo malo pojasniti koja je razlika, sa 4P štitim vjerojatno i nulu, a sa 3P ne štitim ili?? Danas mi jedan električar kaže da on stavlja redovito 3P, sad zašto ne zna ni on, ne razmišlja puno o tome kaže da mu tako bude redovito u projektima i tako stavlja...

LP

Muljuzator
15.05.2011., 20:59
hoće ali

evo nam presjeka

http://i52.tinypic.com/2r20glt.jpg

ima li razloga zašto je ulaz označen sa donje strane? :mig:

Funkcijskih baš i nema. Struja tak i tak ide sim-tam.:D

WTF
15.05.2011., 21:02
Odlično, ako možeš mi samo malo pojasniti koja je razlika, sa 4P štitim vjerojatno i nulu, a sa 3P ne štitim ili?? Danas mi jedan električar kaže da on stavlja redovito 3P, sad zašto ne zna ni on, ne razmišlja puno o tome kaže da mu tako bude redovito u projektima i tako stavlja...

LP

da, 4P štiti i prenapon koji može doć na nul vodić, vidio sam projekte i s jednim i drugim rješenjem, osobno bih stavio 4P :top:

kada smo kod osigurača, susreo sam se s par ljudi koji okreću osiguraće kontra tj osigurač se ne diže prema gore već prema dolje i kada ga pitaš zašto to tako radi i da su i slova naopačke odgovor je da su ga tako naučili raditi?!?

ja sam videl ljude kaj jedu juhu s kruhom :D svega ima :rofl:

Muljuzator
15.05.2011., 21:11
Fora je što su se rastalni osigurači montirali sa sabirnicom odozgo pa je navika ostala, a na neke autom. osigurače se sabirnica može staviti samo s donje strane.
Glede navika, u jednoj tvornici sam našao žuto-zelenu žicu u kablu spojenu na fazu. Poslije sam prokužil da se prije za zemlju koristila crvena, a ž/z nije bilo. Pošto je u tom kabelu postojala crvena, "logično" je da ju je baja spojil na zemlju, a ž/z na fazu. Skoro me ubilo. Doslovno.

WTF
15.05.2011., 21:13
Fora je što su se rastalni osigurači montirali sa sabirnicom odozgo pa je navika ostala, a na neke autom. osigurače se sabirnica može staviti samo s donje strane.
Glede navika, u jednoj tvornici sam našao žuto-zelenu žicu u kablu spojenu na fazu. Poslije sam prokužil da se prije za zemlju koristila crvena, a ž/z nije bilo. Pošto je u tom kabelu postojala crvena, "logično" je da ju je baja spojil na zemlju, a ž/z na fazu. Skoro me ubilo. Doslovno.

videl sam i ja takve slučaje, kaj je još žalosnije, videl sam i novije instalacije s takvim biserima

cobu
15.05.2011., 21:17
da, 4P štiti i prenapon koji može doć na nul vodić, vidio sam projekte i s jednim i drugim rješenjem, osobno bih stavio 4P :top:

Malo me buni to sto je ta nula prespojena sa uzemljenjem samo "dva metra žice" dalje od odvodnika, zar se onda to ne vrti u krug da se tako izrazim, odvodnik iz nule odvodi prenapon na uzemljenje koje je ponovo spojeno sa nulom i tako u krug...

oprosti ako je pitanje glupo, al eto da razrijesim dilemu :))
LP

WTF
15.05.2011., 21:35
Malo me buni to sto je ta nula prespojena sa uzemljenjem samo "dva metra žice" dalje od odvodnika, zar se onda to ne vrti u krug da se tako izrazim, odvodnik iz nule odvodi prenapon na uzemljenje koje je ponovo spojeno sa nulom i tako u krug...

oprosti ako je pitanje glupo, al eto da razrijesim dilemu :))
LP

pitanje nije glupo nego logično

nula i zemlja su kratko spojene s razlogom, a odvodnik će odraditi svoje u slučaju prenapona na nuli :mig: