PDA

View Full Version : OGTT - povišena razina glukoze u krvi, dijabetes u trudnoći

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 [11] 12 13 14 15 16 17

PeggyB
21.03.2012., 17:28
Pa do sad nisu imale, ali kazem trebale su od veljace, sad dali vec imamo pravo nemam pojma

vetica
21.03.2012., 19:01
..Danas sam bila na kontroli i skinula sam 3 kg, tak da sam do 28tt dobila samo 3 kg. Kaže ginić da se ne smijem izgladnjavati?! Mislim, pa samo se držim dijete.. Užas!!!! Al bitno da je bebać ok :)

I ja sam na 1.kontroli od dijete izgubila 3 kg u 3 tjedna. Meni nije bilo alarmantno jer sam prije dijete bila nabila 14 kg. Sad opet na kontroli sam se zdebljala 3 kg-valjda se organizam prilagodio manjem unosu kalorija, a i beba je narasla+ plodna voda...

ignacija
22.03.2012., 12:37
..Ako jedem ko prije nije dobro, na ovoj dijeti očigledno gubim kile, što opet nije dobro. Ma najbitnije da su nam bebice ok :))

turquise1
23.03.2012., 09:15
da li mi može netko reći u koliko sati moram biti u Vuk Vrhovcu za OGTT, zaboravila sam, jel u 7?

ignacija
23.03.2012., 16:34
Da, u 7h. Al ćeš biti do nekih 10h.

think.pink34
23.03.2012., 17:47
cure, da li sve trudnice moraju obavezno raditi OGTT ili samo one sa indikacijama?

zanima me što se tiče kućnog mjerenja šećera sa aparatićem i trakicama kada bi trebalo obaviti testiranje da bude pouzdano? gladni, siti, nakon ručka, prije ručka, ujutro?

ako netko zna bila bih zahvalna!

Jesen82
23.03.2012., 18:37
cure, da li sve trudnice moraju obavezno raditi OGTT ili samo one sa indikacijama?

zanima me što se tiče kućnog mjerenja šećera sa aparatićem i trakicama kada bi trebalo obaviti testiranje da bude pouzdano? gladni, siti, nakon ručka, prije ručka, ujutro?

ako netko zna bila bih zahvalna!

na ogtt ideš ako te tvoj ginekolog pošalje.. kod mojeg je to rutina kao raditi briseve i on smatra da bi to svaka trudnica trebala raditi

ogtt i testiranjem aparatićem ti nije ista stvar... ogtt je test pod opterećenjem, zato dobiješ toliku količinu glukoze za popiti
iskreno, ja na njega ne bi išla da mi gin nije rekao da moram a realnom nekih indikacija nisam imala....

indikacije su većinom veliko dijete, veliki prirast kila kod trudnice i višak plodne vode

ako ćeš raditi na aparatić onda radiš na tašte i 2 sata iza svakog obroka...znači 2 sata iza doručka, ručka i večere...

ukoliko ti doktor nije ništa rekao, ne bi se sada opterećivala na tvojem mjestu, jer ako se dobro sjećam nisi puno trudna?? znam da si MPO trudnjača kao što sam i ja bila:mig:

think.pink34
23.03.2012., 18:49
.

ukoliko ti doktor nije ništa rekao, ne bi se sada opterećivala na tvojem mjestu, jer ako se dobro sjećam nisi puno trudna?? znam da si MPO trudnjača kao što sam i ja bila:mig:

hvala puno draga. tata mi ima dijabetes tip II, ne znam da li je to indikacija.
ja sam sada 18+5 trudna, ivf sam trudnica. u 4 mjeseca sam dobila jedva 2,5 kg, beba je par dana naprednija, ali malo 2-3 dana.
ne znam da li sam kandidat ili ne :ne zna:

Jesen82
23.03.2012., 19:35
ja sam sada 18+5 trudna, ivf sam trudnica. u 4 mjeseca sam dobila jedva 2,5 kg, beba je par dana naprednija, ali malo 2-3 dana.

a čuj...tata bi ti mogao biti indikacija, ako nisi, napomeni giniću pa ćeš vidjeti što će reći

meni je dida imao dijabetes tip II.... mama je nas troje rodila i nikada nije imala šećer u trudnoći i eto mene strefilo..

mislim da ako će te slati će te poslati u nešto kasnijim tjednima... najranije ja mislim 23tt kako moj šalje.. ali kako je bilo ljeto i svi na godišnjem sljedeći pregled mi je bio sa 28tt i napravila sam ga par dana prije toga...

što trudnoća više napreduje to se inzulinska rezistencija pogoršava jer je sve veće opterećenje na organizam kako dijete raste... npr meni bi na dijeti na apratiću sve vrijednosti bile uredne... radili su mi nekoliko profila šećera (i veliki i mali) i sve uredno...a ogtt uvijek loš...

mare09
24.03.2012., 10:48
Mare raspitaj se kod dr OP za trakice na recept. Meni su na VV rekli da bi od ove godine trevale i trudnice imati pravo na njih, a kad ssm pitala svog dr rekao je poslije veljace, zato pitaj nemas sto zq izgubiti

Hvala svima na odgovorima, a šta se tiće trakica bila sam kod dr opće prakse i na žalost neman pravo na trakice, jedino ako me stave na tablete ili inzulin onda bi imala al ovako ništa trebaju se trakice kupovat.

MishekPi
25.03.2012., 19:40
Bok! Evo i mene slatke. :mig:

sutra nosim prvi put guk profil na VV. Na ogtt sam imala nakon 120 min 9.0. :(

al ježi ga. Imala sam gest. dijabetes i u prvoj trudnoći, ali sam ogtt radila u Domu zdravlja i onda sam dva puta bila hospitalizirana u Vinogradskoj na profilu. Ovo mi je puno bolje. :mig:

Cattleya
27.03.2012., 23:23

PO američkim smjernicama kandidatkinje za test su sve trudnice starije od 25 godina, zatim sa roditeljem koji ima DM, trudnice koje su imale PCOS, one koje su ranije rodile bebe teške 4 i više kila, koje su imale GDM u prethodnoj trudnoći..... nemrem se više sjetiti ostalih kriterija.

MishekPi
28.03.2012., 09:43
PO američkim smjernicama kandidatkinje za test su sve trudnice starije od 25 godina, zatim sa roditeljem koji ima DM, trudnice koje su imale PCOS, one koje su ranije rodile bebe teške 4 i više kila, koje su imale GDM u prethodnoj trudnoći..... nemrem se više sjetiti ostalih kriterija.

pretilost eventulano.

think.pink, budući ti tata ima, bilo bi dobro da obaviš ogtt, čisto da si mirna ako nemaš gestacijski, jer bi ga mogla dobiti. Nema veze koliko si kila dobila. U prvoj trudnoći sam dobila u prvih pet i pol mjeseci 2 kg i imala gest., a sad sam dobila 1 kg u 4,5 mjeseci i opet ga imam.

ignacija
28.03.2012., 16:31
..Mislim da bi to trebale obaviti sve trudnice, jer ja apsolutno nikakvih predispozicija nisam imala (dobro, možda samo to što sam starija od 25 god), u obitelji nitko nema šećer, nisam pretila, nisam ni u trudnoći dobila baš nešto kg, beban je ok, i nakraju imam GD.

ajngel_
29.03.2012., 18:22
pozdrav trudnice ...eto mene sa nalazima ogtt ...GUK (0min) 4,7 a GUK (120min) 2,5 eh sad sam totalno zbunjena jer nemam pojma dal je nalaz ok ...i dal je fakat to moglo pasti toliko nakon dva sata i popijene glukoze?? :confused: jel zna netko ??

zokkica
30.03.2012., 16:32
Da li neko moze dami protumači ovaj nalaz?
Radila sam OGTT sa 50g glukoze i rezultati su sledeci:
glukoza: 4.5
1 sat nakon opterecenja: 8.0
2 sata nakon opterecenja: 6.7
3 sata nakon opterecenja: 3.1

Suncana 007
01.04.2012., 13:15
I ja sam u trudnoci imala povišen, a isto nitko nema šečer u obitelji, tri puta su me slali na to... Užas, jedva sam to popila,fuj...

anđeo-s-rogićima
01.04.2012., 15:40
ja još nisam radila oggt jer ću tek sutra bit 9 tt.

ali sam do sad dva put vadila krvnu sliku jer mi je prvi put šećer na tašte bio 5.8, a drugi put 5.3.

tek idem u srijedu kod ginića i ziher mi uskoro ne gine oggt. samo nek pričeka da mi mučnine stanu :moli:

tina2701
05.04.2012., 12:14
hm...trebam savjet..
nalaz ogtt-a mi je bio 0` - 3,9 a nakon 2 h - 9,7 i radila sam guk profil..

7 h (natašte) - 4,9

10 h (doručak u 8:30 h) -6,4

12:30 (prije ručka) - 4,7

15 h ( ručk u 13 h) - 5,8

17:30 (prije večere) - 11,1

20 h (nakon večere u 18 h) - 5,9

sutradan ujutro 7 h - 4,7

-između ovog guk-a 5,8 i 11 sam pojela 2 naranče i popil kavu i toliko je narasao...sad sam na sto čuda jer moja gin želi sve skinuti sa sebe i slati me za Zagreb (nije imenovala bolnicu) po njihovo mišljenje...ja to odbila uz obečanje da mogu bolje pripaziti...dal sam dobro napravila??

- sad sam 30+4 tt ..na kilaži sam dobila 8 kg jer sm stvarno i dosad pazila pošto sam se i nadala lošijem nalazu jer sam imala s tim problma i prije trudnoće...te pila metformin do kraja prvog tromjesečja...

lorip
05.04.2012., 13:28
Cure, mozete li mi rec kako izgleda to kad se ide radit OGTT. Znam princip, na taste, pa popije se ta zasecerena otopina, pa mjere nakon sat, pa nakon dva, ili odma nakon dva.
Ali mene zanima da li to mjere s aparaticem koji odmah izbaci mjeru (bocnu te iz prstica), ili vade krv iz ruke(vene) pa mjere...i u roku od koliko budu nalazi gotovi. Hvala :)

Sanja29
05.04.2012., 13:31
hm...trebam savjet..

7 h (natašte) - 4,9

-između ovog guk-a 5,8 i 11 sam pojela 2 naranče i popil kavu i toliko je narasao...sad sam na sto čuda jer moja gin želi sve skinuti sa sebe i slati me za Zagreb (nije imenovala bolnicu) po njihovo mišljenje...ja to odbila uz obečanje da mogu bolje pripaziti...dal sam dobro napravila??

- sad sam 30+4 tt ..na kilaži sam dobila 8 kg jer sm stvarno i dosad pazila pošto sam se i nadala lošijem nalazu jer sam imala s tim problma i prije trudnoće...te pila metformin do kraja prvog tromjesečja...

tina nisam imala takvih problema s šećerom u trudnoći.... no ja na tvom mjestu ne bih odbila odlazak u bolnicu u zagrebu po drugo mišljenje jer šećer u trudnoći nije za zezati se ... ne znam gdje stanuješ pa je li ti zg daleko

tina2701
05.04.2012., 15:31
..ja do ZG imam cca 250 km... a put tešk podnosim odkad sam trudna...

Sanja29
05.04.2012., 19:41
vidi još jednom sa svojom ginićkom zašto je htjela drugo mišljenje pa se onda odluči .... znam da je dugačak put i razumijem da ti je teško podnijeti ga .... ali na tvom mjestu ne bih olako odbila ići u zg po drugo mišljenje .... pussa

Jesen82
05.04.2012., 20:15
hm...trebam savjet..

7 h (natašte) - 4,9

Tina.... ogtt ti kaže da imaš gestacijski... e sad... glede GUK profila... sve su ti vrijednosti više nego uredne osim te od 11 i nešto... prije nego te doktorica spizdi u Zagreb traži da ponovite još jednom profil...jer da su ti ovo radili u Petrovoj i da je ispao ovakav profil.. radili bi ti ga opet za 2 dana

inače, to i znaš i sama da ti ogtt pokazuje kako gušterača radi pod opterećenjem i možeš očekivati da i sa paženjem što jedeš da će ti ogtt ako ćeš ga raditi do kraja trudnoće biti samo lošiji.. bolji ti ne može biti

s druge strane... profil je odraz toga kako se šećer ponaša kada se pazi na prehranu.. meni su uvijek bili uredni

a glede tvojeg nalaza.. ja kao laik bi ti ga ponovila.. jer nema smisla da ti je toliko skočio, i ta jedna vrijednost ti stvarno odudara.... a opet... kava, tj. kofein ti diže šećer.. ja sam ga se komplet bila odrekla nakon što mi je ogtt bio loš jer su mi na Vuk Vrhovcu rekli da diže šećer...

tina2701
05.04.2012., 21:16
vidi još jednom sa svojom ginićkom zašto je htjela drugo mišljenje pa se onda odluči .... znam da je dugačak put i razumijem da ti je teško podnijeti ga .... ali na tvom mjestu ne bih olako odbila ići u zg po drugo mišljenje .... pussa

zato što zna samo uputnice pisat i probleme prebacivati na nekog drugog a ne se i nositi s njima skupa s pacijentom...:rolleyes:

Jesen..budem probala još jednom napraviti guk profil...al glupo mi sad ići za zg sam da bi mi oni to isto napravili i rekli da držim dijetu...

znaš kakvo sam ja imala sranje i kad sam vadila markere na hepatitis..zbog njihove pogreške ja sam također zamalo imala u rukama uputnicu za zg da to tamo provjerim..da bi otišla na drugo mjesto gdje je bilo sve ok..i sad je ok..na onom prvom mjestu...al njihova greška je bila prvi put...

vetica
05.04.2012., 21:28
Cure, mozete li mi rec kako izgleda to kad se ide radit OGTT. Znam princip, na taste, pa popije se ta zasecerena otopina, pa mjere nakon sat, pa nakon dva, ili odma nakon dva.
Ali mene zanima da li to mjere s aparaticem koji odmah izbaci mjeru (bocnu te iz prstica), ili vade krv iz ruke(vene) pa mjere...i u roku od koliko budu nalazi gotovi. Hvala :)

Meni su u domu zdravlja vadili iz prsta, i odmah očitali aparatićem. Tako isto i nakon 2 sata. Rezultat vidiš odmah, ali drugi dan sam morala doći po službeni nalaz koji sam odnesla giniću.

vetica
05.04.2012., 21:44
hm...trebam savjet..

7 h (natašte) - 4,9

Ja sam do sada radila GUK profil 3 puta, vadila sam krv sama doma u nosila u Petrovu na analizu.
Pošto se GUk profil radi svaka 3 sata kroz 24 sata-ukupno mora biti 9 nalaza, a tvoji rezultati nisu baš ravnomjerno vremenski raspoređeni, pa mi nije jasno tko ti je radio GUK profil:confused:
Krv se vadi u 7h, 10h, 13h, 16h, 19h, 22h, 1h, 4h i opet u 7h ujutro.
Pravilo je da nakon vađenja krvi-jedeš, u sljedećih pola sata, a ne sat i pol.
Po kojoj dijeti se hraniš? Dijeta za gestacijski dijabetes uključuje više manjih obroka. Ako hoćeš mogu ti poslati dijetu iz Petrove-meni je GUK profil posve uredan otkad ga se držim.
I ja mislim da se kave trebaš odreći...

MishekPi
05.04.2012., 22:10
Pošto se GUk profil radi svaka 3 sata kroz 24 sata-ukupno mora biti 9 nalaza, a tvoji rezultati nisu baš ravnomjerno vremenski raspoređeni, pa mi nije jasno tko ti je radio GUK profil:confused:
Krv se vadi u 7h, 10h, 13h, 16h, 19h, 22h, 1h, 4h i opet u 7h ujutro.
Pravilo je da nakon vađenja krvi-jedeš, u sljedećih pola sata, a ne sat i pol.
Po kojoj dijeti se hraniš? Dijeta za gestacijski dijabetes uključuje više manjih obroka. Ako hoćeš mogu ti poslati dijetu iz Petrove-meni je GUK profil posve uredan otkad ga se držim.
I ja mislim da se kave trebaš odreći...

Ti si radila veliki profil, al postoji i mali koji se vadi četiri puta na dan: natašte i po 2 sata iza svakog obroka.
Tina2701, tvoj te doktor uvijek može poslati i na hospitalizaciju na profil šećera, pa zatraži onda to ako ti se ovo ne da. Imaš gestacijski dijabetes. Ginekolog nije diabetolog pa da ti može davati kojekakve savjete i slati te na razne testove jer ti baš i ne bi išla u Zagreb.

U prvoj trudnoći sam imala gest. dijabetes, ogtt sam radila u domu zdravlja (iz vene natašte + urin, pa glukoza, pa opet iz vene nakon dva sata) i dva puta bila hospitalizirana radi profila (veliki guk profil) - 24 sata su mi pikali (prvo iz vene, pa onda iz prstiju) i uzimali urin. Bolnica Vinogradska - po 3 dana sam tamo bila.
Sad me ginekologica poslala na Vuk Vrhovac gdje sam radila ogtt i rezultat je pokazao opet gest. dijabetes (natašte iz vene, glukoza, pa iz prsta nakon sat vremena i onda opet nakon sat vremena iz prsta). Nosila sam već jednom guk profil tamo, vadila sam 4 puta u danu i čuvala krv u epruvetama, te nosila iduće jutro gore. Preporučena dijeta i dalje, nalaz uredan, guk profil za dva tjedna opet.
I tak. Nije za zezati. Ko misli da ga boli kuki radi malo šećera, nek zgugla kaj ima po netu. Meni je sad moja dr. dala uputnicu i za uzv fetalnog srca jer su srčane mane festusa češće u dijabetičarskih trudnica.
I btw, nemojte zaboravit - gest. dijabetes je veeeliki pokazatelj da ćete kao stariji biti u većem riziku od dobivanja dijabetesa II ako se neće paziti.
Sretno!

vexy315
11.04.2012., 09:43
..drage žene molim iskustva/savjete; jučer sam radila ogtt kod Brayera i rezultat je 0-5,16, 30min-7,9, 60min-9,6 i nakon 120min-6,5, jučer sam bila 22+3..kak vam se to čini??

Sutra sam na pregledu, pa me baš zanima hoće li me stavit na kakvu dijetu. Da li je moguće da su mi vrijednosti povišene i zbog uskršnjeg prežderavanja, samo večer prije smlatila sam tanjur kolača i velikog zeca od čokolada, nisam mogla odolit-posljedica 2kg više u 2 dana:rofl:

WandaTheFamous
11.04.2012., 13:22
..drage žene molim iskustva/savjete; jučer sam radila ogtt kod Brayera i rezultat je 0-5,16, 30min-7,9, 60min-9,6 i nakon 120min-6,5, jučer sam bila 22+3..kak vam se to čini??

Sutra sam na pregledu, pa me baš zanima hoće li me stavit na kakvu dijetu. Da li je moguće da su mi vrijednosti povišene i zbog uskršnjeg prežderavanja, samo večer prije smlatila sam tanjur kolača i velikog zeca od čokolada, nisam mogla odolit-posljedica 2kg više u 2 dana:rofl:

Ja sam radila na vv, i moj je slican, i po parametrima sa vv, to je ok.
Oni drukcije mjere imaju za trudnice nego za netrudne.

vexy315
11.04.2012., 21:14
Ja sam radila na vv, i moj je slican, i po parametrima sa vv, to je ok.
Oni drukcije mjere imaju za trudnice nego za netrudne.

Joj, stvarno se nadam da je tako, sutra javim kaj mi je rekla:)

MishekPi
12.04.2012., 10:09
mislim da ti je rezultat ok, čini mi se da kod trudnica toleriraju 6,8, tako nekako. Doduše, sad je diabetolog rekao da moramo držati šećer ispod 6 (2 sata nakon obroka, jel).

Eh, zaboravih nekaj napisat - naime, nama su na VV rekli da bi bilo dobro da trudnice koje imaju gest. dijabetes da upozore roditelje nek si provjere, za svaki slučaj, budući dijabetes može biti nasljedan, pa da ne bi koji od roditelja imao, a da niti ne zna.

ignacija
14.04.2012., 17:25
..Dakle, pridržavala sam se dijete koju smo dobili na VV, i prvi puta kada sam radila GUK profil šećer mi je bio nešto niži oko 3-4, zatim sam počela jesti kao i prije, ali bez sokova, gaziranog, čipsa, slatkiša i sl. umjesto toga pojedem neku voćku i nakon toga drugi nalaz GUK profila mi je bio oko 5, opet odličan :cerek: !

Jesen82
14.04.2012., 20:43

vexy...važna ti je mjera nakon 120min... a to je kod tebe uredno.... s obzirom da pišeš koliko si čokolade potamanila... super ti je nalaz:mig:

petrunjela1981
18.04.2012., 13:50
Moj gin. sve trudnice šalje na ogtt, tako da je evo dopalo i mene. Rekao mi je da idem na Vuk Vrhovac. Jel netko od vas nedavno tamo radio ogtt? Koja je procedura? Jel se moram naručiti? Ako da, za koliko dana me naruče? Tnx.

ignacija
18.04.2012., 17:08
..Moraš se naručiti, ja sam zvala 2 tjedna ranije.

rijecanka83
18.04.2012., 19:29
Koliko prije niste jele? Meni je rekla da dan prije nakon 18h ne jedem niš. Iako sam jela malo prije 18h sad mi je slabina i ziher neću moći zaspati gladna :(

*zlata*
18.04.2012., 19:35
Koliko prije niste jele? Meni je rekla da dan prije nakon 18h ne jedem niš. Iako sam jela malo prije 18h sad mi je slabina i ziher neću moći zaspati gladna :(

općenito prije nego vadiš krv ne smiješ jesti niti piti ništa osim vode 12h prije pretrage.

probaj što prije zaspati i izdržati do sutra ujutro nekako

pripremi se na to da kako ti daju glukozu za popiti da isto ne smiješ ništa jesti niti piti do nakon drugog vađenja krvi

držim fige da izdržiš bez povraćanja, jer ako povratiš unutar ta 2 sata, moraš onda opet raditi ponovno komplet pretragu

boo-boo
18.04.2012., 19:38

Probaj pit više vode, možda zavaraš želudac :)

Ja sam isto tako jela zadnji put oko 18 i bila sam malo gladna oko 21, 22 ali sam istrpila. Čak sam mislila da će mi ujutro možda biti slabo ali nije.
Uzmi si obavezno limun pa si malo iscijedi u onu tekućinu, bit će ti puno lakše za popit :mig:

vexy315
18.04.2012., 22:12
vexy...važna ti je mjera nakon 120min... a to je kod tebe uredno.... s obzirom da pišeš koliko si čokolade potamanila... super ti je nalaz:mig:

havala ti Jesen; je i dr kaže da je nalaz uredan i da je bitna vrijednost nakon 120 min:)..,al nije mi jasno zašto nas pikaju 4 puta uopće onda??

rijecanka83
19.04.2012., 08:47
Zahvaljujem cure na odgovoru :)

MishekPi
20.04.2012., 12:52
Uzmi si obavezno limun pa si malo iscijedi u onu tekućinu, bit će ti puno lakše za popit :mig:

ne treba limun, stave oni unutra limunsku kiselinu pa ima okus ko gusta limunada. Nije fino, al ježiga.

dinosaurica26
20.04.2012., 22:55
drage cure

ja sam danas isla na ogtt u merkur jer mi je beba po nekim mjerama cak za 10 dana veca od termina koliko sam trudna. kada sam dosla ujutro sam dala urin i vadili su mi krv iz prsta, onda su mi dali tu glukozu 2 dcl. iskreno jedva sam to popila jer je stvarno dosta slatko a kako morate biti na taste znaci ne smije se piti voda niti nista jesti meni je to dosta lose sjelo na zeludac. uglavnom nakon 2 sata sam morala opet doci dati urin i krv iz prsta i to je bilo to. uglavnom sve skupa brzo je gotovo. eto mozda nekom pomogne...

Gremblina
21.04.2012., 15:46
drage cure

ja sam danas isla na ogtt u merkur jer mi je beba po nekim mjerama cak za 10 dana veca od termina koliko sam trudna. kada sam dosla ujutro sam dala urin i vadili su mi krv iz prsta, onda su mi dali tu glukozu 2 dcl. iskreno jedva sam to popila jer je stvarno dosta slatko a kako morate biti na taste znaci ne smije se piti voda niti nista jesti meni je to dosta lose sjelo na zeludac. uglavnom nakon 2 sata sam morala opet doci dati urin i krv iz prsta i to je bilo to. uglavnom sve skupa brzo je gotovo. eto mozda nekom pomogne...

Evo i ja sam danas obavila svoju pretragu za OGTT, naime, ne u Zgb-u već u Vk i totalno drugačiji postupak sam imala.
Morala sam imati jedno mjerenje na tašte od par dana ranije. Može i sa kućnih aparatića. Bila sam naručena jutros u pola 8. Kad sam došla, dala sam mokraću, i nakon toga vađenje krvi iz vene i 2 dcl te otopljene glukoze. Zatim sam morala tamo sjediti 2h ukoliko bi došlo do nekakvih nuspojava itd... U mome slućaju je to ispalo opravdano.
Kad sam to popila, nakon desetak min me dozvao Karlo (barem neka korist od toga), a onda za nekih pola sata mi se samo odjednom počelo vrtiti, i osjećaj da padaš u nesvijest. Srećom pa nije bilo ljudi, tako da su me odveli na krevet gdje sam došla sebi i molila sam Boga da se ne ispovračam jer onda mi je sve to uzalud.
Nakon ta 2h, ponovo je uslijedilo vađenje krvi iz vene u epruvetu, i onda sam puštena kući. Naravno da smo najprije svratili u pekaru. :D
Dobro da je mm išao sa mnom jer ja ne bih mogla voziti. Pa pouka svima da ne idu sami ako mogu imati pratnju.
Nalazi su mi bili gotovi za nekih sat vremena.

Na tašte: 4.3
Nakon tretiranja s glukozom: 8.0

lorip
23.04.2012., 17:42
Jel mi moze netko rec kako funkcionira OGTT u Splitu; u koliko sati se mora doc, da li postoje odredeni dani??
Hvala

Ana St-Zg
23.04.2012., 18:43
cure gdje se sve može vaditi OGTT u zgb-u?

svagdje isto? na tašte? i može svaki dan se doći ili?

thnx

Vumi
24.04.2012., 13:45
Dakle, ginić me je poslala na ogtt test (33 t.t. + 2) i po mom mišljenju nalazi su više nego savršeni.
Ujutro natašte 5,0 - a raspon je 4,4-6,4
Nakon popijene glukoze i 120min rezultat je 4,5 - a raspon 4,4-7,8

Sva sretna pošaljem ginićki nalaze i naravno poslije ručka potamanim čoksu jer mi je šećer nizak, metabolizam savršeno odrađuje :D

A ona mi vrati nalaz je ok, ali ipak izbjegavaj slatko:confused:
WTF :confused: :confused:

Jesen82
24.04.2012., 13:59
Dakle, ginić me je poslala na ogtt test (33 t.t. + 2) i po mom mišljenju nalazi su više nego savršeni.
Ujutro natašte 5,0 - a raspon je 4,4-6,4
Nakon popijene glukoze i 120min rezultat je 4,5 - a raspon 4,4-7,8

Sva sretna pošaljem ginićki nalaze i naravno poslije ručka potamanim čoksu jer mi je šećer nizak, metabolizam savršeno odrađuje :D

A ona mi vrati nalaz je ok, ali ipak izbjegavaj slatko:confused:
WTF :confused: :confused:

vjerojatno zbog ovog jutarnjeg koji ti je malo povišen:mig:

u svakom slučaju ovaj nakon 120min ti je super:)

Jesen82
24.04.2012., 14:03

thnx

uvijek moraš biti na tašte...

znam da se može na Vuku Vrhovcu ali ti treba uputnica ako se ne varam

ja sam radila privatno u Breyeru....

Vumi
24.04.2012., 14:11

thnx

Ja sam oba puta radila u poliklinici Sunce, cijena oko 100kn

Vumi
24.04.2012., 14:16
vjerojatno zbog ovog jutarnjeg koji ti je malo povišen:mig:

u svakom slučaju ovaj nakon 120min ti je super:)

Povišeno?
Pa skoro je aritmetička sredina, ako postoji raspon onda valjda može biti i donja granica i gornja, a ako je sredina onda je idealno?
Nije da imam pojma :D samo pretpostavljam :D

Ugl tnx na odgovoru, pitat ću je, jer me je zbunio odgovor...

MishekPi
25.04.2012., 07:10

thnx

mislim da možeš u svakom domu zdravlja, al se moraš naručit jer svaki ima svoj način. :rolleyes: sjećam se da mi je med. sestra kod ginićke rekla ak ću ići u DZ u Baruna Filipovića da moram tipa tri dana jesti puno slatkog :confused: moja preporuka ti je svakako Vuk Vrhovac.

Vumi, možda si dobila previše kila. :ne zna:

Vumi
25.04.2012., 08:00

To svakako :visi:

A navodno se i gornja granica smanjila na 5 :confused:

petrunjela1981
25.04.2012., 08:23
mislim da možeš u svakom domu zdravlja, al se moraš naručit jer svaki ima svoj način. :rolleyes: sjećam se da mi je med. sestra kod ginićke rekla ak ću ići u DZ u Baruna Filipovića da moram tipa tri dana jesti puno slatkog :confused: moja preporuka ti je svakako Vuk Vrhovac.

Ovo je i moja preporuka, a i mog ginekologa. Ja sam bila jučer. Trudnice ništa ne čekaju, odmah te prime i svi su jako ljubazni.

Ana St-Zg
25.04.2012., 09:51
evo ja bila danas u DZ MArtićeva, ne čeka se niti naručuje.
dođeš, javiš se na šalter, bocnu prstić, popiješ glukozu i pošalju te da izgubiš negdje 2 sata, nakon toga opet bockanje i gotovo.nalazi isključivo kod dr koji vas je uputio taj dan popodne....

Sashica
08.05.2012., 15:59
Ovo je i moja preporuka, a i mog ginekologa. Ja sam bila jučer. Trudnice ništa ne čekaju, odmah te prime i svi su jako ljubazni.

Dakle, u Vuk Vrhovcu se ne treba naručivati, samo dođem bilo koji dan?

petrunjela1981
08.05.2012., 17:57
Dakle, u Vuk Vrhovcu se ne treba naručivati, samo dođem bilo koji dan?
Ja sam nazvala telefonom i rekli su mi koji dan i vrijeme kad da dođem. Tamo je koma gužva, ali trudnice ne čekaju

think.pink34
08.05.2012., 19:15
cure, sutra u 07,30 radim ogtt u domu zdravlja. rekli su mi samo da dođem natašte, nikava ograničenja u hrani za danas nisu spominjali.
jutros su mi isto vadili šećer i sestra mi je samo na telefon popodne rekla da je ok.
ja sam tako gladna :504:...što sad smijem jesti ? moram jer ću se srušit od gladi!

Gremblina
08.05.2012., 19:26
Za danas nemaš nikakvih ograničenja. Slobodno jedi jer ćeš preko noći to preraditi.
Al ti ne bih savjetovala da se sada najdeš nutele, linolade i sličnoga. Od normalnog obroka ti neće ništa biti.

think.pink34
08.05.2012., 19:27
Za danas nemaš nikakvih ograničenja. Slobodno jedi jer ćeš preko noći to preraditi.
Al ti ne bih savjetovala da se sada najdeš nutele, linolade i sličnoga. Od normalnog obroka ti neće ništa biti.

ljubim te :kiss:

Vumi
09.05.2012., 08:00
Ja sam nazvala telefonom i rekli su mi koji dan i vrijeme kad da dođem. Tamo je koma gužva, ali trudnice ne čekaju

Na koji broj telefona si zvala? Jel treba uputnica?

MishekPi
09.05.2012., 09:07
Na koji broj telefona si zvala? Jel treba uputnica?

Telefon za upite je (385) (1)2334 11

treba uputnica. Uvijek ti treba uputnica. I za kontrole i sve. :mig:

Sashica
18.05.2012., 13:41
Evo da kažem kako je u Vuk Vrhovcu procedura :)

Morate se naručiti na pretragu.

Taj dan trebate doći u 7:15 ujutro ispred sobe 306 na 1.katu, ne trebate uzimati nikakve brojeve za čekanje u redu na šalteru (iako će vam neki oko vas u čekaonici reći da trebate). U 7:15 sestra izađe van iz sobe i pita tko su trudnice, od svih pobere uputnice. Onda za 5-10 min opet izađe van i kaže da sve trudnice uđu unutra u sobu, tamo jednu po jednu upisuje u komp. Nakon toga kaže da odete gore na 2. kat, ispred sobe 406. Tamo ne treba kucati, nego će doktorica prozivati unutra, opet jednu po jednu. Tamo opet upisuju u komp podatke (pvra menga, termin poroda, težina, prirast težine, broj djece...). Kaže vam da dođete po nalaze za dva dana i to obavezno osobno (ne može netko drugi). Onda opet kažu da čekate vani da vas prozovu na vađenje krvi u sobu 403.

Dosta vremena se izgubi na toj proceduri upisivanja, ali nije strašno. Ja sam došla na red za vađenje krvi tek u 7:50. Nakon što vam izvade krv (iz vene) natašte, popijete tu odurnu slatku tekućinu (osjetila sam da ima limuna u njoj, ali ipak je odurna :D ), a onda se za sat vremena vratite opet na vađenje krvi (neće vas prozivati, morate same paziti na vrijeme i točno nakon sat vremena ući u sobu za vađenje krvi), krv tad vade iz prsta. Onda opet sat vremena čekanja i dolazite vaditi krv (iz prsta) po treći put. Onda ste gotovi. Svo to vrijeme ne smijete ništa jesti, samo popiti malko vode.

Kad dođete po nalaz (svima kažu da dođu u 11 h), onima kojima je nalaz OK samo da nalaz, a onima kojima nije da da nešto pročitaju i kaže da pričekaju vani.

MishekPi
21.05.2012., 13:52
a onima kojima nije da da nešto pročitaju i kaže da pričekaju vani.

dobiju se uputstva o prehrani i onda trudnice koje imaju povišeni šećer skupa uđu unutra kad ih prozove i objasni im o zdravoj prehrani, što i kako te dobiju male epruvetice i iglice za izraditi mali guk profil koji se opet nosi na V. V. :mig:

ayae
23.05.2012., 11:23
ja nisam nikakvo savjetovanje dobila..:misli:
al s druge strane imaš internet i sve saznaš...

glukoza- slatka voda eto
nadam se da će test biti ok

Clicky
23.05.2012., 12:17
Pozz cure! :w

Na nalazu KKS secer mi je 5,6 sto je moja doktorica rekla da je poviseno, jer je kao sad za trudnice po novom dozvoljeno do 5,1.
Moram napravit OGTT.

Kakva su vasa iskustva, kakav vam je bio secer na KKS?

Tnx :)

Vumi
23.05.2012., 17:12
Pozz cure! :w

Na nalazu KKS secer mi je 5,6 sto je moja doktorica rekla da je poviseno, jer je kao sad za trudnice po novom dozvoljeno do 5,1.
Moram napravit OGTT.

Kakva su vasa iskustva, kakav vam je bio secer na KKS?

Tnx :)

Bok,

mene je moja 3 puta slala na OGTT test s istom argumentacijom, imam granične vrijednosti šećera u krvi.
5.1 na tašte

I želi me hospitalizirati jer je to granična vrijednost po nekim novim parametrima ?!? Bijesna sam jer sam zadnji OGTT radila na vuk vrhovec i tamo su mi rekli da su nalazi uredni.
Isto ne kužim ništa :confused:

Ne razumijem ako postoje novi parametri kako oni nisu uvedeni u pretragam na vuk vrhovcu koji je specijalizirana bolnica za dijabetičare :confused:
Ne želim u bolnicu i mislim da je to živo sranje i izmišljotine :503:

Clicky
23.05.2012., 17:41
Bok,

mene je moja 3 puta slala na OGTT test s istom argumentacijom, imam granične vrijednosti šećera u krvi.
5.1 na tašte

I želi me hospitalizirati jer je to granična vrijednost po nekim novim parametrima ?!? Bijesna sam jer sam zadnji OGTT radila na vuk vrhovec i tamo su mi rekli da su nalazi uredni.

Ne razumijem ako postoje novi parametri kako oni nisu uvedeni u pretragam na vuk vrhovcu koji je specijalizirana bolnica za dijabetičare :confused:

Mene nalaz skroz iznenadio, nikad nisam imala problema sa secerom, nitko u obitelji takoder nikad nije bio seceras, sad sam 13 tt, dobila sam 1 kg (ali u prosloj trudnoci sam dobila preko 20 kg i nisu me uopce slali na OGTT), beba po mjerama par dana naprednija.
E, sad, bila sam pod ogromnim stresom od 11.mjececa, a par dana prije nego sam vadila KKS sam imala pogreb drage osobe. Jel stres moze utjecat na povecanje glukoze u krvi, pa da kasnije sve bude ok?:ne zna:
Skroz sam zbunjena, OGTT me poslala radit tek sa 20 tt, ali se to ne moze ranije?:503:

a nije mi jasno ni sto ce tebi bolnica ako su ti na VV nalazi uredni? :ne zna:

Sashica
23.05.2012., 17:45
Skroz sam zbunjena, OGTT me poslala radit tek sa 20 tt, ali se to ne moze ranije?:503:

OGTT moežeš raditi bilo kada. Evo, ja sam ga radila s 18 tt.

marina3
29.05.2012., 17:48
Bok,

5.1 na tašte

nalazi su ti uredni da uredniji nemogu biti:D

Vumi
29.05.2012., 21:13
nalazi su ti uredni da uredniji nemogu biti:D

Nisu me hospitalizirali, nego su me stavili na dijetu, što i nije loše :)

Ali drugu žensku za koju znam da je imala iste vrijednosti kao i ja su hospitalizirali i onda je držali 2 dana i maltretirali...
Bockali je svako malo, bila je gladna, nervozna i na kraju su joj rekli da su nalazi dobri ali neka svejedno ide na dijetu i pripazi jer eto ima veliku bebu :confused:

Meni su stvarno dosadni s tim da nosim veliku bebu, ok jasno mi je i što sad da napravim :ne zna:

Ugl... malo su smušeni oko granica šećera i savjeta i sve nas to buni i ljuti, barem mene...

Jesen82
30.05.2012., 14:12
Bok,

5.1 na tašte

Vumi, 5,1 ti je nešto povišena vrijednost na tašte..ali ovisi što si jela večer prije itd... ako ti je ogtt uredan tj nakon 2 sata je vrijednost ok, i ako su Na VVuku rekli da je sve uredno, onda se malo pripazi na prehranu i to je to

meni je ogtt natašte uvijek bio ispod 5 ali zato nakon dva sata 9,7 i imala sam dijagnozu gestacijski dijabetes..

a tko ti je doktor koji te želi hospitalizirati na tu vrijednost ako smijem pitati?

Vuk Vrhovec je referentni centar za dijabetes u Hrvatskoj, a Petrova za dijabetes u trudnoći

navodno međusobno surađuju ali ako završiš u Petrovoj oni ponovno rade svoj veliki profil (24 sata) meni ga radili 3 puta...

Jesen82
30.05.2012., 14:21
Nisu me hospitalizirali, nego su me stavili na dijetu, što i nije loše :)

Ali drugu žensku za koju znam da je imala iste vrijednosti kao i ja su hospitalizirali i onda je držali 2 dana i maltretirali...
Bockali je svako malo, bila je gladna, nervozna i na kraju su joj rekli da su nalazi dobri ali neka svejedno ide na dijetu i pripazi jer eto ima veliku bebu :confused:

Meni su stvarno dosadni s tim da nosim veliku bebu, ok jasno mi je i što sad da napravim :ne zna:

Ugl... malo su smušeni oko granica šećera i savjeta i sve nas to buni i ljuti, barem mene...

da, postoji jako različitih mišljenja oko šećera i po meni nedovoljno educiranih ginekologa koji se prave pametni

a ovo glede 2 dana i maltretiranja... nemoj se ljutit ali ja dobijem mlade od ovih izjava.. bila sam u Petrovoj 2 mjeseca i puno cura vidjela koje su dolazile na profil.. i sve do jedne su cendrale da su gladne, da njima bolnička količina hrane nije dovoljna.. bla bla

dapače cimerica mi je bila cura koja je imala jednu vrijednost 11 i njezina dokotorica u Petrovoj joj je rekla da je to ok, a meni moj doktor, njezin kolega sa odjela na vrijednost 9,7 je tek 10 dana prije poroda malo olabavio dijetu.. do tada sam 10 tjedana bila na 1800kcal

i onda je odmah zvla muža da joj donese cheesburger jer je jadna tamo gladovala..a bila je 24 sata u bolnici
ma gluposti... hrana je bila skroz ok.. pogotovo menu za dijabetičarke.. mi smo imale 3 puta više mesa i povrća od ostalih

Vumi
30.05.2012., 14:58
Vumi, 5,1 ti je nešto povišena vrijednost na tašte..ali ovisi što si jela večer prije itd... ako ti je ogtt uredan tj nakon 2 sata je vrijednost ok, i ako su Na VVuku rekli da je sve uredno, onda se malo pripazi na prehranu i to je to

meni je ogtt natašte uvijek bio ispod 5 ali zato nakon dva sata 9,7 i imala sam dijagnozu gestacijski dijabetes..

a tko ti je doktor koji te želi hospitalizirati na tu vrijednost ako smijem pitati?

Vuk Vrhovec je referentni centar za dijabetes u Hrvatskoj, a Petrova za dijabetes u trudnoći

navodno međusobno surađuju ali ako završiš u Petrovoj oni ponovno rade svoj veliki profil (24 sata) meni ga radili 3 puta...

Nakon 2h se vratilo na 5,2 :confused: zato sam i poludjela :503:

A Vinogradska hospitalizira s tim vrijednostima, na Sv. duhu su me stavili na dijetu....

No dobro, nije ni to kraj svijeta, mene više ljute jer su tako nesuglasni i sva tri puta je bilo tako na tašte oko 5 i nakon 2h se ponovo vrati na 5, dakle metabolizam radi ok...

Sad pazim što jedem, nema slatkiša, jedem češće po malo i dobro, u stvari to je zdravo i super mi paše... termin je i ovako i onako 12.06., još malo :)

Vumi
30.05.2012., 15:00
da, postoji jako različitih mišljenja oko šećera i po meni nedovoljno educiranih ginekologa koji se prave pametni

a ovo glede 2 dana i maltretiranja... nemoj se ljutit ali ja dobijem mlade od ovih izjava.. bila sam u Petrovoj 2 mjeseca i puno cura vidjela koje su dolazile na profil.. i sve do jedne su cendrale da su gladne, da njima bolnička količina hrane nije dovoljna.. bla bla

dapače cimerica mi je bila cura koja je imala jednu vrijednost 11 i njezina dokotorica u Petrovoj joj je rekla da je to ok, a meni moj doktor, njezin kolega sa odjela na vrijednost 9,7 je tek 10 dana prije poroda malo olabavio dijetu.. do tada sam 10 tjedana bila na 1800kcal

i onda je odmah zvla muža da joj donese cheesburger jer je jadna tamo gladovala..a bila je 24 sata u bolnici
ma gluposti... hrana je bila skroz ok.. pogotovo menu za dijabetičarke.. mi smo imale 3 puta više mesa i povrća od ostalih

Vjerujem ti... ljudi su razmaženi i mene bi nervirala cmizdrenja zbog malo hrane :) iako ne mogu garantirati da ne bih cmizdrila :D

JustForFun
11.06.2012., 07:24
Evo ja upadam ko padobranac na ovu temu, jel tko ima iskustva sa upotrebom metformina (gluformin, siofor) u trudnoći?

Imam tip 1 i pored inzulina koristila sam gluformin koji mi je mnogo značio za regulaciju, ali sada mi ga je doktor ukinuo, pa me zanima je li to bilo nužno jer se bojim da samo sa inzulinima neću dobro regulirati šećer ili da se previše ne udebljam (jer inače imam problema sa kilima) pa da time ne naškodim bebi.

Clicky
11.06.2012., 15:36
Evo, ja jutros radila OGTT i nalaz je nakon prvog vadenja 4,7 a nakon 120 min 5,4 :)

blacksabbath
11.06.2012., 16:47
I ja jutros radila, nije baš dobro, barem kako mi se čini.

Glukoza natašte - 4,5
Glukoza nakon 60 ' - 7,2
Glukoza nakon 120 ' - 7,9

Već vidim kako ću i ja na dijetu.

MishekPi
13.06.2012., 12:52
ja imam pitanjce. Naime, danas sam podigla nalaz guk profila koji redovito kontroliram svaki mjesec na V. Vrhovcu. I iznenadilo me to kaj sam nakon ručka (juha, kuhani krumpir, zelena salata i pileća prsa u umaku od povrća) imala vrijednost od 4,6, a nakon večere (komadić p.prsa i dvije tanke šnite kruha + šetnja od cca 2 km) 5,9 :( ne kužim. Nakon ručka sam malo i prrilegla i nisam se kretala, a nakon večere koja je bila daleko oskudnija od ručka mi se vrijednost toliko digla. Oko 9 navečer me napala glad pa sam išla jest. Jel mi se to možda digao šećer jer nisam pojela dovoljno za večeru? :ne zna: fakat ne kužim. Nisu mi ništa rekli za tu vrijednost, idem na kontrolu normalno za mjesec dana.

JustForFun
14.06.2012., 15:21
ja imam pitanjce. Naime, danas sam podigla nalaz guk profila koji redovito kontroliram svaki mjesec na V. Vrhovcu. I iznenadilo me to kaj sam nakon ručka (juha, kuhani krumpir, zelena salata i pileća prsa u umaku od povrća) imala vrijednost od 4,6, a nakon večere (komadić p.prsa i dvije tanke šnite kruha + šetnja od cca 2 km) 5,9 :( ne kužim. Nakon ručka sam malo i prrilegla i nisam se kretala, a nakon večere koja je bila daleko oskudnija od ručka mi se vrijednost toliko digla. Oko 9 navečer me napala glad pa sam išla jest. Jel mi se to možda digao šećer jer nisam pojela dovoljno za večeru? :ne zna: fakat ne kužim. Nisu mi ništa rekli za tu vrijednost, idem na kontrolu normalno za mjesec dana.
je li greška ili ti je promaklo da za ručak nisi jela kruh?

dvije šnite kruha za večeru nije baš malo, pogotovo ako je bijeli

a inače ako nisi na inzulinu ti ne možeš znati kolko će tvoje tijelo izlučiti inzulina za neki obrok, ja za račuak isto bolje "finkcioniram"

Gremblina
14.06.2012., 16:06
Sve ovisi od organizma. Meni npr. na GUK profilu na tašte bio veći nego poslije ručka. Sad ne znam točne vrijednosti napamet, al ako nekog zanima, provjerim u nalazima pa napišem, i sve su vrijednosti bile u granici normale.

MishekPi
15.06.2012., 10:11
je li greška ili ti je promaklo da za ručak nisi jela kruh?

dvije šnite kruha za večeru nije baš malo, pogotovo ako je bijeli

a inače ako nisi na inzulinu ti ne možeš znati kolko će tvoje tijelo izlučiti inzulina za neki obrok, ja za račuak isto bolje "finkcioniram"

nisam jela kruh za ručak jer sam jela krumpir, al sam jela za doručak, pa je vrijednost bila niža nego kod ručka.
Nisam uopće mislila da bi tako moglo biti radi kruha. :ne zna: thanks :mig:

ondie
16.06.2012., 07:04
Meni OGTT ispao natašte 5,1 a nakon 2 sata 8,6. Doc veli da je na granici, kao dozvoljeni je 8,5 ... i upisala mi u karton dijabetes, nikakav poseban režim prehrane samo malo pripaziti. Sad me frka da mi zbog toga ne dopuste porod u kadi :confused:

Jesen82
17.06.2012., 20:24
Meni OGTT ispao natašte 5,1 a nakon 2 sata 8,6. Doc veli da je na granici, kao dozvoljeni je 8,5 ... i upisala mi u karton dijabetes, nikakav poseban režim prehrane samo malo pripaziti. Sad me frka da mi zbog toga ne dopuste porod u kadi :confused:

imala sam veću vrijednost od tebe nakon 2 sata i rodila sam najnormalnije vaginalno tako da ne vidim da bi to konkretno bila indikacija za ništa

općenito u porodu je važno kako je i dijete.. ako ti imaš urednu trudnoću, normalni tijek poroda, uredan ctg..ne vidim problem:ne zna:

tiliw
03.07.2012., 08:07
jel netko zna jel se za ogtt u petrovoj naručuje ili se samo dođe

ako se samo dođe jel netzko zna od koliko do koliko sati

ja uopće na netu nemogu nać broj telefona za kontakt :503:

blacksabbath
03.07.2012., 10:48

Meni je bio manji nego tebi nakon 2 sata - 7,8
Svi ostali nalazi pretraga u trudnoći u savršenom redu, trudnoća uredna...
I prigovarala je i isto pisala dijabetes, rekla da pazim na prehranu itd.
Tako da očito svatko ima drugačiji pogled na taj ogtt :ne zna:

Jesen82
03.07.2012., 10:57
Meni je bio manji nego tebi nakon 2 sata - 7,8
Svi ostali nalazi pretraga u trudnoći u savršenom redu, trudnoća uredna...
I prigovarala je i isto pisala dijabetes, rekla da pazim na prehranu itd.
Tako da očito svatko ima drugačiji pogled na taj ogtt :ne zna:

ja sam već o tome pisala...ali imaš jako puno needuciranih ginekologa....ok, imaš povišenu vrijednost nakon 2 sata...ali ako je 8,5 zadnja granica... a mislim da je, ja se više ne sjećam što mi je pisalo na nalazu... ali ja sam tako ionako imala 9,7 nakon 2 sata...onda zašto ti se piše gestacijiski dijabetes na 7,8

smijem pitati tko ti vodi trudnoću?

blacksabbath
03.07.2012., 12:22
Meni na nalazu piše da su ref. intervali idući:
natašte od 4.4 - 6.4
nakon 60 min < 8.3
nakon 120 min < 7.8

Radila sam ga u Petrovoj i ispod su mi pod napomenu napisali: gestacijski dijabetes.

Po tome sam točno na granici.
Trudnoću mi vodi Beata Gebauer, u Podobniku.

Jesen82
04.07.2012., 09:29
Meni na nalazu piše da su ref. intervali idući:
natašte od 4.4 - 6.4
nakon 60 min < 8.3
nakon 120 min < 7.8

Radila sam ga u Petrovoj i ispod su mi pod napomenu napisali: gestacijski dijabetes.

Po tome sam točno na granici.
Trudnoću mi vodi Beata Gebauer, u Podobniku.

e sad mi je baš žao da nemam svoje nalaze uz sebe...

ja sam ti u Petrovoj prošla 3 velika profila.. oni su tako nabrijani da je to strašno... ja sam tamo ležala 2 mjeseca pa nisam imala izbora..ali male profile i svu edukaciju sam dobila na Vuku Vrhovcu...koji su po meni puno profesionalniji

u Petrovoj sam ležala na CEF-u ... odjelu potpomognute oplodnje... i sestrama sam svaki obrok morala naglašavati da trebam za dijabetičare... ono, katastrofa...i to dobrih 2 tjedna dok nisu zapamtile...da ne kažem kada bi mi mala bila mirna na ctg-u su mi u početku savjetovale da popijem sok ili pojedem čokoladu:rolleyes: došlo mi je da nekog ubijem

da sam ležala na PT1 možda bi bilo drugačije.. navodno su sestre educiranije po tom pitanju...

ali po meni Petrova iako je referentni centar za dijebates u trudnoći nije ni do koljena, ma kakvog koljena, pete Vuku Vrhovcu... tamo su me sve naučili, kako kombinirati namirnice, kako mjeriti šećer...kada ga kontrolirati, itd...

i sad s tom dijagnozom jesi li dobila dijetu od 1800kcal ili ne?

blacksabbath
04.07.2012., 10:48
Samo su mi rekli da jedem manje obroke, više kuhanog manje pečenog, da smanjim kruh i tjesteninu koliko god je moguće i da bježim od slatkog, a i da voće nije neki dobar izbor.
Lijepo sam im rekla da ja uopće ne jedem puno, ujutro pojedem jabuku npr, za ručak nešto lagano, prije večere jogurt i prije spavanja isto nešto od voća. Čak niti sokove ne pijem previše, više mi voda odgovara, od sokova sam samo još više žedna. Oni kad su čuli ovo da uzmem voće, odmah rekli da mi to isto nije neki izbor.
Istina i Bog da sam ja dobila 13 kg (8. mjesec sam), to je najveći razlog zašto me i poslala na OGTT, ali ona je sama bila u čudu jer se te kile na meni ne vide, valjda jer sam prije trudnoće bila stvarno premršava i sad se namjestilo točno kaj mi je falilo. Još mi u Petrovoj dobacili da imam nešto mali trbuh za tako kasnu trudnoću i jesam sigurna da je sve ok. Došlo mi da ih steram u rodno mjesto.
Doktorica u Podobniku uopće nije tako paničarila, samo rekla da pripazim na prehranu i da se krećem, samo nek izbjegavam jako sunce.

Jesen82
04.07.2012., 11:03
Samo su mi rekli da jedem manje obroke, više kuhanog manje pečenog, da smanjim kruh i tjesteninu koliko god je moguće i da bježim od slatkog, a i da voće nije neki dobar izbor.
Lijepo sam im rekla da ja uopće ne jedem puno, ujutro pojedem jabuku npr, za ručak nešto lagano, prije večere jogurt i prije spavanja isto nešto od voća. Čak niti sokove ne pijem previše, više mi voda odgovara, od sokova sam samo još više žedna. Oni kad su čuli ovo da uzmem voće, odmah rekli da mi to isto nije neki izbor.
Istina i Bog da sam ja dobila 13 kg (8. mjesec sam), to je najveći razlog zašto me i poslala na OGTT, ali ona je sama bila u čudu jer se te kile na meni ne vide, valjda jer sam prije trudnoće bila stvarno premršava i sad se namjestilo točno kaj mi je falilo. Još mi u Petrovoj dobacili da imam nešto mali trbuh za tako kasnu trudnoću i jesam sigurna da je sve ok. Došlo mi da ih steram u rodno mjesto.
Doktorica u Podobniku uopće nije tako paničarila, samo rekla da pripazim na prehranu i da se krećem, samo nek izbjegavam jako sunce.

ja ti kažem, nakon svoje trudnoće, Petrove, što sam sve prošla... ako ti tvoja doktorica kaže da je ok, ok je

a super su mi u Petrovoj... upute su im mrak... opale ti dijagnozu a edukacija nula... ježi ga treba štancati broj dijagnoza jer kako inače ostati referentni centar u Hrvatskoj za dijabetes u trudnoći :raspa:

inače, eto tek toliko ako te zanima.. .voće ti u dijabetičkoj dijeti nikada ne ide prije spavanja, tj navečer:mig: jer ti ima visok glikemijski indeks... ne svo ali većina:mig:

blacksabbath
04.07.2012., 11:10
Vidiš, nisam znala, hvala. :) Ja pojedem malo dinje navečer, a prije trudnoće ju nisam mogla smislit. Naći ću joj neku zamjenu onda. :D

Jesen82
04.07.2012., 13:57
Vidiš, nisam znala, hvala. :) Ja pojedem malo dinje navečer, a prije trudnoće ju nisam mogla smislit. Naći ću joj neku zamjenu onda. :D

moj zadnji obrok prije spavanja.. bi ti bio 2dcl mlijeka ili 2dcl jogurta..

dobra ti je kombinacija to i par badema.. ako ih voliš naravno

dinja ti je turbo slatka:mig:

_pahuljica_
04.07.2012., 17:08
Danas sam radila OGTT u Petrovoj, 30 tt:
0' - 4.1 (ref. <5.1)
60' - 9.0 (ref. < 10.0)
120' - 10.3 (ref. < 8.5)

Cula sam se s doktoricom telefonski i rekla mi je da dodjem po aparatic s kojim cu se kontrolirat i da ce mi napravit profil (mogu li to doma ili cu morat lezat kod njih tih 24 sata?). Ima li tko detaljnije informacije sta me jos ceka?

chatou
04.07.2012., 17:54
čitam vaše postove pa mi čudno koliko su različite te granične vrijednosti. npr. vidim da je u petrovoj refer. vrijednost <7.8, ja sam radila pretrage u drugom labosu gdje je ref. < 6.1:ne zna:, a meni je 7.1 i naravno po tome iznad granice. dobila u petrovoj preporuku za dijetu...

Jesen82
05.07.2012., 10:35
Danas sam radila OGTT u Petrovoj, 30 tt:
0' - 4.1 (ref. <5.1)
60' - 9.0 (ref. < 10.0)
120' - 10.3 (ref. < 8.5)

Cula sam se s doktoricom telefonski i rekla mi je da dodjem po aparatic s kojim cu se kontrolirat i da ce mi napravit profil (mogu li to doma ili cu morat lezat kod njih tih 24 sata?). Ima li tko detaljnije informacije sta me jos ceka?

koliko znam Petrova radi samo veliki profil, tj 24 sata... meni su ga radili 3 puta ali ja sam tamo ionako ležala skoro 2 mjeseca pa nisam dolazila zbog toga posebno... ne znam što te još zanima? zadnja vrijednost nakon 120min ti je defintivno pokazatelj da imas gestacijski dijabetes

čitam vaše postove pa mi čudno koliko su različite te granične vrijednosti. npr. vidim da je u petrovoj refer. vrijednost <7.8, ja sam radila pretrage u drugom labosu gdje je ref. < 6.1:ne zna:, a meni je 7.1 i naravno po tome iznad granice. dobila u petrovoj preporuku za dijetu...

da to ti je problem koji mene grozno nervira... iako više nisam trudna:zubo:

po meni, nakon mojeg iskustva, meni je jedino i isključivo referentan Vuk Vrhovec.. nikakav Petrova iako je kao referentan centar za dijabetes u trudnoći

tamo niti te se educira, niti ništa...većina cura koje su mi se javila su dapače izašle s upitnicima iznad glave

ja sam u Petrovoj završila na ležanju u 31tt...dijabetes mi dijagnosticiran u 28tt...ogtt sam radila U Breyeru a poslije male profile na VV dok nisam završila u Petrovoj zbog toga jer mi je malena zaostajala težinom

na Vuku Vrhovcu u trudničkoj ambulanti sam dobila upute kako i kada mjeriti šećer.. kako kombinirati namirnice, primjer dnevnog menija, itd...

u Petrovoj sam malte ne ja educirala sestre što smijem i ne smijem:rolleyes:

MishekPi
05.07.2012., 12:37
slažem se s Jesen. Vuk Vrhovac je definitivno najbolji po pitanju edukacije. U prvoj trudnoći sam dva put radila veliki profil u Vinogradskoj, ni bu ni mu mi nisu rekli, samo da se držim dijete. Koje dijete? Kakve dijete? Guglaj, Mishek, ko ti kriv. Ono, na otpusnom pismu mi napisali "Dobila upute". How yes no. :rolleyes:
Na Vuku V. su nam dali i upute i objasnili i čak dali mjerač, samo kaj treba kupiti trakice jer ih se desetak dobije u paketu. I svaki mjesec nosim gore profil i super. Nit ne zauzimam nepotrebno mjesto u bolnici, doma sve obavim, redovita kontrola..

maniakalna Zvjer
10.07.2012., 10:58
ja jutros radila ogtt...prije opterecenja 3.8 a poslije 7.8...i nije neki rezultat.. :(

aannjaa
10.07.2012., 11:56
Jel se za VV može naručiti na mailu koji piše na ovoj stranici, za dijabetološki odjel? nitko to nije ovdje spominjao, a to mi je najpraktičnije :)

http://www.idb.hr/predbiljezbe.htm

Iako još ne znam hoće li biti potrebno, gledala sam malo kako izgleda ta dijeta 1800 i moram priznati da meni ne djeluje nešto strašno. količinski, to je malo manje od onoga što ja dnevno pojedem. trebam samo izbaciti kilu voća dnevno (ali skroz mi je ok zamijeniti ga povrćem) i to malo čokolade i keksi koje pojedem. i pečenja i tjesteninu naravno, ali to ionako jedem jer ne znam što bih više pobogu jela da nisam stalno na lubenici i breskvama. eto, samo da se malo pohvalim kako malo jedem, a uspjela sam natući 11 kg :rofl:

_pahuljica_
10.07.2012., 21:06
Nalazim oprecne informacije, koliko na kraju treba biti razina secera 2 sata iza obroka? Jucer mi je nakon salate od tune (integralno tijesto i povrce) bio 6.0 a danas nakon teletine u saftu i integralne tjestenine 7.4. Ne znam mogu li biti zadovoljna il da pocnem pasti travu :rolleyes:

mom2be
10.07.2012., 21:31
Nalazim oprecne informacije, koliko na kraju treba biti razina secera 2 sata iza obroka? Jucer mi je nakon salate od tune (integralno tijesto i povrce) bio 6.0 a danas nakon teletine u saftu i integralne tjestenine 7.4. Ne znam mogu li biti zadovoljna il da pocnem pasti travu :rolleyes:
ja pazim da mi je 2 sata nakon obroka oko 5-6 (uglavnom manje od 7)
izbacila tjesteninu, rizu, pecene krumpire, kruh (crni) jedem minimalno - pola tanke snitice dnevno
ne jedem voce tipa banane, grozdje...
i tak...

maritali
11.07.2012., 06:18
Na Vuk Vrhovcu su mi rekli da dva sata iza obroka šećer ne bi trebao biti viši od 6. Ja sam se držala toga. U Petrovoj mi je jedna doktorica rekla da toleriraju do 6,4, ali sam svejedno obratila pažnju na sve što mi je dizalo šećer na iznad 6. To su uglavnom bile (integralna) riža i tjestenina, pa sam češće jela npr. kuhani krumpir ili integralni kruh kao prilog. Čak su mi i mlinci bolje prolazili od riže i tjestenine :ne zna:.
Ugljikohidrate TREBA jesti, samo pazite na količine. I pazite, ako važete, važite namirnice kada su kuhane. Tjestenini se npr. težina podupla kada je kuhana, isto tako i riži.

mom2be
11.07.2012., 06:56
Na Vuk Vrhovcu su mi rekli da dva sata iza obroka šećer ne bi trebao biti viši od 6. Ja sam se držala toga. U Petrovoj mi je jedna doktorica rekla da toleriraju do 6,4, ali sam svejedno obratila pažnju na sve što mi je dizalo šećer na iznad 6. To su uglavnom bile (integralna) riža i tjestenina, pa sam češće jela npr. kuhani krumpir ili integralni kruh kao prilog. Čak su mi i mlinci bolje prolazili od riže i tjestenine :ne zna:.
Ugljikohidrate TREBA jesti, samo pazite na količine. I pazite, ako važete, važite namirnice kada su kuhane. Tjestenini se npr. težina podupla kada je kuhana, isto tako i riži.

naravno da treba jesti sve, samo je bolje umjesto losih ugljikohidrata kao sto su riza, tjestenina, kruh birati voce i povrce

slatkish
11.07.2012., 09:12
što se ne važu nekuhane/neobrađene namirnice? ja važem (kad važem) ne kuhanu rižu, tjesteninu..., a tako i moj tata koji ima dijabetes. Pa kad se skuha tjestenina se napunila vodom pa je zato logično teža.

maritali
11.07.2012., 09:40
što se ne važu nekuhane/neobrađene namirnice? ja važem (kad važem) ne kuhanu rižu, tjesteninu..., a tako i moj tata koji ima dijabetes. Pa kad se skuha tjestenina se napunila vodom pa je zato logično teža.

a gle, ne znam, ja sam dobila uputu da se važu kuhane namirnice. na stranici poliklinike harni, gdje je dijeta od 1800 kcal za trudnice s GD, isto piše da se količine odnose na kuhane namirnice.
meni je šećer s propisanom količinom riže/tjestenine uvijek bio graničan, bliže 6, a vagala sam kuhano, odnosno sirovo, ali onda točno duplo manje. znači npr. 2 jedinice riže 120 g, ja izvažem 60 g sirove i to ti je to.

maniakalna Zvjer
16.07.2012., 10:32
evo najnoviji info od mene...za Vuk Vrhovac se treba naručit, broj za narudžbe je 2353 848, narudžbe samo od 11-13h i od 15-17h...trudnice ne čekaju u gužvi na šalteru nego idu na prvi kat pred sobu 306, sestra izlazi svako malo van :)

_pahuljica_
16.07.2012., 10:56
Na Vuk Vrhovcu su mi rekli da dva sata iza obroka šećer ne bi trebao biti viši od 6. Ja sam se držala toga. U Petrovoj mi je jedna doktorica rekla da toleriraju do 6,4

Pricala sam sa svojom doktoricom iz Petrove prije neki dan i rekla mi je da toleriraju secer do 7,6 sat i pol nakon obroka, s tim da vrijeme pocinje teci s prvim zalogajem. Pa ti znaj kad mjerit

elisabeth
16.07.2012., 11:07
Pozdrav! Ja sam u prošloj trudnoći imala GD i bila sam valjda 4 puta prije poroda u Vinogradskoj po par dana na mjerenju glukoze u krvi i urinu svakih valjda 6 sati ili tako nešto. Nadam se da u ovoj trudnoći neću dobiti GD jer ionako pazim što jedem pošto imam oko 20 žućnih kamenaca i trebala sam ići na operaciju ovaj mjesec, ali sam ostala trudna. Čekam treću bebicu. Sad sam 6 tjedana.

MishekPi
16.07.2012., 12:20
danas digla od zadnjeg guk profila nalaze i previsok mi je rezultat nakon ručka - 7.9 :503: jela sam tjesteninu. Dakle, tjestenina out za mene! :( a najbolja vrijednost mi je 4.6 nakon doručka- sendvič kruh i salama :rolleyes: i sad moram nosit zadnji profil 13.8., 3 dana pred termin. Velim ženi kak mi je termin onda za tri dana, a veli ona meni "ma ne gledamo mi baš po datumu, možete i par dana prije i par dana kasnije donijeti" :D ak sam ja nju kaj tu skužila s tim, onda fakat. :lol:

Jesen82
17.07.2012., 09:47
danas digla od zadnjeg guk profila nalaze i previsok mi je rezultat nakon ručka - 7.9 :503: jela sam tjesteninu. Dakle, tjestenina out za mene! :( a najbolja vrijednost mi je 4.6 nakon doručka- sendvič kruh i salama :rolleyes: i sad moram nosit zadnji profil 13.8., 3 dana pred termin. Velim ženi kak mi je termin onda za tri dana, a veli ona meni "ma ne gledamo mi baš po datumu, možete i par dana prije i par dana kasnije donijeti" :D ak sam ja nju kaj tu skužila s tim, onda fakat. :lol:

ja sam uredno jela tjesteninu,ali u količini koja je po dijeti s VV-a...također sam uvijek vagala skuhano....i nisam jela integralnu nego obićnu tjesteninu

MishekPi
17.07.2012., 09:52
i ja sam tak jela i vagala ju, al izgleda da mi ipak radi nereda. :ne zna:

Jesen82
17.07.2012., 09:56
i ja sam tak jela i vagala ju, al izgleda da mi ipak radi nereda. :ne zna:

ma dobro.. sad znaš... pojedi ju jednom tjedno i bok... to što ti malo skoči vrijednost ti neće biti ništa...pogotovo ako su ti profili uredni...

a s čim si je jela? jer i prilog treba računati

MishekPi
17.07.2012., 09:59
ma s jogurtom, paprikom i paradajzom. Znam da je bio odvratno vrući dan i nije mi se baš ništa dalo kuhati.
Rekla mi je med. sestra da treba nakon poroda doći na kontrolu. Kaj to znači? Da treba opet raditi ogtt ili donijeti profil ili kaj?

Jesen82
17.07.2012., 10:07
ma s jogurtom, paprikom i paradajzom. Znam da je bio odvratno vrući dan i nije mi se baš ništa dalo kuhati.
Rekla mi je med. sestra da treba nakon poroda doći na kontrolu. Kaj to znači? Da treba opet raditi ogtt ili donijeti profil ili kaj?

vjerojatno te je prilog prebacio jer je meni jogurt bio zadnji večernji obrok, a i rajčica ima kalorija tako da...

meni u Petrovoj rekli odem na kontrolu nakon treće menstruacije... što je ispalo kada je mala imala 6 mjeseci..mislim da se radi ogtt

sada ima skoro 9... nisam još stigla...a i ne da mi se... jer uz tempo koji imam s njom (čitaj jako malo spavamo noću:D) ako mi je nalaz lošiji nemam sada snage ni vremena držati dijetu

od jeseni ću imati pomoći oko male, pa ću si to otići u miru obaviti jer je do sada nisam imala kome ostaviti a da mi muž ne izostaje s posla bez veze

inače.. po meni... 6 mjeseci nakon poroda je njaranije što trebaš ići..dok ti se malo hormoni vrate u normalu, itd...

u prvoj trudnoći nisi imala GD?

maniakalna Zvjer
17.07.2012., 10:08
čitam ovo i ne mogu više skužit kaj uopce smiju jesti trudnice s malo većim šećerom..ne smije se tjestenina, riža, kruh, krumpir, većina voća..kaj da jedem samo meso i zelenu salatu do kraja trudnoće..? :(:rolleyes:

Jesen82
17.07.2012., 10:11
čitam ovo i ne mogu više skužit kaj uopce smiju jesti trudnice s malo većim šećerom..ne smije se tjestenina, riža, kruh, krumpir, većina voća..kaj da jedem samo meso i zelenu salatu do kraja trudnoće..? :(:rolleyes:

to nije istina da se ne može... ja sam jela sve.. samo sam jako jako pazila na količine... na Vuku Vrhovcu sam dobila sve upute... koliko grama koje namirnice po kojem obroku i tako sam si slagala obroke... i sve sam vagala u gram

ima cura koje ne važu ali ja jesam.. bila sam ful disciplinirana i imala sam sve profile uredne

još sam si i bila nabavila aparatić za šećer pa bi si sama tu i tamo provjerila kakva je situacija

maniakalna Zvjer
17.07.2012., 10:16
to nije istina da se ne može... ja sam jela sve.. samo sam jako jako pazila na količine... na Vuku Vrhovcu sam dobila sve upute... koliko grama koje namirnice po kojem obroku i tako sam si slagala obroke... i sve sam vagala u gram

ima cura koje ne važu ali ja jesam.. bila sam ful disciplinirana i imala sam sve profile uredne

još sam si i bila nabavila aparatić za šećer pa bi si sama tu i tamo provjerila kakva je situacija

meni je u DZ ogtt ispao loš tj 7.8 nakon opterecenja i gin. me poslao da ponovim u VV uz njihovo očitovanje...u petak sam naručena...
al sam sad paranoična, taman sam sad htjela pojesti bananu kao snack izmedu rucka i dorucka i sad više ni sama ne znam dal 'smijem'... :(

Jesen82
17.07.2012., 10:21
meni je u DZ ogtt ispao loš tj 7.8 nakon opterecenja i gin. me poslao da ponovim u VV uz njihovo očitovanje...u petak sam naručena...
al sam sad paranoična, taman sam sad htjela pojesti bananu kao snack izmedu rucka i dorucka i sad više ni sama ne znam dal 'smijem'... :(

pa ako si u petak naručena danas smiješ pojesti bananu:D

ali ako ti kod njih ispadne dijagnoza gestacijski dijabetes banana ti baš više ne bude poželjno voće... mislim da po obroku/međuobroku smiješ pojesti samo trećinu ako se dobro sijećam njihovih tablica:mig:

ajmo malo pozitive.. prvo vrijednost ti nije strašna..ja sam imala 9.7 nakon 2 sata, malo ćeš pripaziti i to je to

inače iako znam jako puno cura koje su kukale oko toga što smiju i ne smiju jesti na dijabetičkoj dijeti, kada sam se ušemila, nisam se nikada bolje osjećala, jela sam turbo zdravo i dobila sam sve ukupno 9 kila u trudnoći:mig:

maniakalna Zvjer
17.07.2012., 10:27
pa ako si u petak naručena danas smiješ pojesti bananu:D

ali ako ti kod njih ispadne dijagnoza gestacijski dijabetes banana ti baš više ne bude poželjno voće... mislim da po obroku/međuobroku smiješ pojesti samo trećinu ako se dobro sijećam njihovih tablica:mig:

ajmo malo pozitive.. prvo vrijednost ti nije strašna..ja sam imala 9.7 nakon 2 sata, malo ćeš pripaziti i to je to

inače iako znam jako puno cura koje su kukale oko toga što smiju i ne smiju jesti na dijabetičkoj dijeti, kada sam se ušemila, nisam se nikada bolje osjećala, jela sam turbo zdravo i dobila sam sve ukupno 9 kila u trudnoći:mig:

mene općenito skroz začudio rezultat time više što sam sad u 6om. mj. i dobila sam samo 4kg... :)

Jesen82
17.07.2012., 10:31
mene općenito skroz začudio rezultat time više što sam sad u 6om. mj. i dobila sam samo 4kg... :)

kile nisu uvijek pokazatelj...makar sam ja tada već bila dobila 10kg

meni je dijagnosticiran GD u 28tt...i rečeno mi je da je to ko po knjigama.. tj tada problemi sa šećerom često znaju krenuti...

mom2be
17.07.2012., 11:14

ma smijes jesti sve, ali kontrolirano
meni je bilo jednostavnije odreci se tijesta, rize nego brojati penne :zubo: ili vagati
navikla sam se da uz meso ide prilog povrce, voce izbjegavam "lose", sokove i slicne pizdarije sam totalno izbacila
meni je dorucak recimo pola snite crnog kruha, trokutic zdenka sira, par snitica purece sunke, 1 jabuka i to mi je skroz ok
plus kava s mlijekom (turska, nes koji sam prije pila mi uzasno dize secer)
za uzinu saka smrznutog povrca tipa maline, visnje smiksano s malo mlijeka ili cvrstim jogurtom - ispadne k'o sladoled :D
rucak - juha, meso, riba s povrcem kao prilogom i sl

kad mi fali slatkog pojedem dorinu bez secera i super :)

kile ti nemaju veze s tim, ja sam u prvoj trudnoci dobila samo 7 kg a imala sam secer, sad u drugoj mi se pojavio jos ranije (nisam kontrolirala secer nakon poroda :brukica:)
ako mozes nabavi si aparatic i trakice pa kontroliraj nakon obroka, ja sam tako brzo skuzila sto od hrane mi je problematicno i prema tome slozila jelovnik, ne drzim se slijepo VV dijete

MishekPi
17.07.2012., 12:29
u prvoj trudnoći nisi imala GD?

jesam, ali nisam radila ogtt na Vuku V., nego u DZ i dva puta veliki profil u Vinogradskoj i nitko mi nije dao nikakve upute niti savjete, moja ginićka mi je doslovno rekla nek si zguglam. :rolleyes: tako da sam jela 4 obroka dnevno, živjela na proizvodima s malo mliječne masti (sirevi, namazi), salame od purećih prsa, kuhanog mesa, povrća i čokolina :D od voća samo jabuke i kruške jer su mi citrusi poticali vražju žgaravicu, a banane i grožđe sam pročitala da ne smijem. I dobila 5 kg do kraja trudnoće. Sad se nisam toliko držala dijete, pojedem i slatkog i tak, i do 35. tt dobila 3 kg. :ne zna: šećer isto tu i tamo provjerim i dobar je.
Nakon prvog poroda mi nitko nije rekao da bih trebala ići na bilo kakvu kontrolu, ali sam si doma provjeravala jer svekar ima aparatić i sve je bilo u redu.

+ u prvoj trudnoći sam se zbilja davila u čokoladama i keksima za dijabetičare :D ono, otišla bih u Muller i nakupovala si 3-4 čokolade za tjedan dana i svaki dan pojela pola :brukica: totalni sam sugar junkie :(

+ ovo vam moram napomenut, pogotovo prvorotkinjama - doma sam iz rodilišta došla s -9kg, pa izgubila još 3 u prvih mjesec dana. E onda sam pomislilia kak je to baš sve super, a i GD je sigurno nestao pa sam se bacila na slatko i nabila 15 kg. :504: pazite se nakon poroda. :mig:

_pahuljica_
17.07.2012., 12:47
Čokolino se smije jesti? Ja sam ga izbacila misleci da je to zivi secer a taman si kupila dvije nove kutije prije nego sam radila ogtt. Bilo bi steta da propadne :zubo:

mom2be
17.07.2012., 12:48
Čokolino se smije jesti? Ja sam ga izbacila misleci da je to zivi secer a taman si kupila dvije nove kutije prije nego sam radila ogtt. Bilo bi steta da propadne :zubo:

ne bas :zubo:
cuvaj za iza poroda :D

MishekPi
17.07.2012., 13:17

ne, al sam si ja to protumačila kao - pa piše da je dijetski proizvod onda smijem (al nije dijabetičarski :D )

_pahuljica_
17.07.2012., 13:28
Naivna sam ko francuska sobarica.. Uzela sam Dorinu bez secera da se malo zasladim, isto sam ovisnik o cokoladama.

forumasica28
25.07.2012., 10:22
Pozdrav svima,

trudna sam 25+4 i moram ubrzo raditi OGTT.Nisam baš u mogućnosti ići u neku bolnicu ili dom zdravlja pa sam se odlučila privatno napravit.Malo sam guglala i vidila da mi je u Breyeru ta pretraga 200 kn,a zvala sam Salzer polikliniku i oni kažu da je kod njih 120.Međutim,malo me zbunjuju tehnikalije kod izvođenja pretrage,naime ovdje piše http://www.lab-breyer.com/pretrage/sve-pretrage/ogtt-oralni-glukoza-tolerans-test da se 4 puta vadi krv i 2 puta mokraća (što mi se čini detaljno), a negdje sam pronašla da se krv vadi samo natašte i 120 min nakon napitka,a o mokraći ni riječ.Zanima me dakle jel netko zna kako je u Salzeru...mislim rado bi uštedila 80 kn,al ne ako je pretraga znatno lošija....Hvala svima!

bubasta
25.07.2012., 13:44
ja sam nedavno isla u polikliniku Sunce (ST) i platila OGTT 60kn :)
Vadili su mi nataste i 2 sata nakon sto sam popila secer...i to je to !

blacksabbath
25.07.2012., 17:13
I ja sam radila privatno, 3x su mi vadili krv. Prvo natašte, pa sam popila napitak i onda nakon 60 min i nakon 120 min. Oko 100 kn je bila cijena. Urin me nisu tražili, čak su mi rekli da ne bi bilo dobro da idem piškit. Nakon te otopine sam htjela cugnut litru vode, koliko mi je to bilo fuj pa mi je sestra rekla da ako baš moram, nek popijem samo koji gutljaj vode da ne bi morala na wc jer se u tom slučaju troši šećer. :ne zna:

forumasica28
25.07.2012., 18:14
I ja sam radila privatno, 3x su mi vadili krv. Prvo natašte, pa sam popila napitak i onda nakon 60 min i nakon 120 min. Oko 100 kn je bila cijena. Urin me nisu tražili, čak su mi rekli da ne bi bilo dobro da idem piškit. Nakon te otopine sam htjela cugnut litru vode, koliko mi je to bilo fuj pa mi je sestra rekla da ako baš moram, nek popijem samo koji gutljaj vode da ne bi morala na wc jer se u tom slučaju troši šećer. :ne zna:

Jel mi možeš reći gdje...ako si u Zg,drugdje mi ne znači puno.Tenks

blacksabbath
25.07.2012., 22:09
Poliklinika Analiza Lab, Sesvete.

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 09:19
cure, sad cu vas redovito pratit jer mi je jucer nalaz rekao da imam GD...
znam da ce mi u pocetku biti tesko promijenit prehranu i pazit na slatko ali pridrzavat cu se svega zbog bebice :cerek:

dakle, tu i tamo kockica dorine bez šećera neće škodit..?

MishekPi
26.07.2012., 09:48
imaš u Mulleru čokolade s fruktozom, jeftinije su ti od Dorine :mig: pročačkaj tamo po njihovoj polici sa zdravom prehranom, svašta se nađe. :mig: ima i džemova za dijabetičare, a možeš naći i recepte za slastice za dijabetičare i uopće nisu loši.
Nakon prve trudnoće kad sam se vratila na normalnu prehranu, obične čokolade su mi bile preslatke :D

_pahuljica_
26.07.2012., 09:59
Danas sam predala uzorke za GUK profil, popodne ce biti rezultati ali znam da ce biti dobri obzirom da sam se strogo pridrzavala dijete i samim time cijeli dan bila vise gladna nego sita. Pratila sam i aparaticem stanje i bas me zanima koliko ce biti razliciti rezultati od bolnickih. Kolika su normalna odstupanja jer je ipak krv satima stajala u frizideru?

Pika225
26.07.2012., 10:07
Jel znate nešto o konceptu dnevne bolnice u Petrovoj? Toga nije bilo kad sam prošli put bila trudna, već su me naručivali na profile, tamo bih prenoćila i drugi dan doma. Sad trebam doći na obradu, ali nešto su mi spomenuli da idem doma i nastavljam dalje s profilom :ne zna:

larazg
26.07.2012., 10:13
Jel znate nešto o konceptu dnevne bolnice u Petrovoj? Toga nije bilo kad sam prošli put bila trudna, već su me naručivali na profile, tamo bih prenoćila i drugi dan doma. Sad trebam doći na obradu, ali nešto su mi spomenuli da idem doma i nastavljam dalje s profilom :ne zna:

sve isto samo što ne spavaš...
dođeš ujutro i obrade te u tijeku jutra....i puste doma...
Zoveš u 15 da vidiš nalaze i dr ti kaže što je posrijedi....

tako su u ovoj trudnoći sve moje dnevne bolnice bile :misli: a bilo ih je 4

Jesen82
26.07.2012., 10:18
Danas sam predala uzorke za GUK profil, popodne ce biti rezultati ali znam da ce biti dobri obzirom da sam se strogo pridrzavala dijete i samim time cijeli dan bila vise gladna nego sita. Pratila sam i aparaticem stanje i bas me zanima koliko ce biti razliciti rezultati od bolnickih. Kolika su normalna odstupanja jer je ipak krv satima stajala u frizideru?

a nešto odstupanja ima ali se ne sjećam koliko..ako si na apartiću ok, tako će ti i biti i sa prfilom

inače, ne bi smjela biti gladna... bar ja nisam bila... koliko si već na dijeti?... ja mislim da nakon 10 dana što sam bila na njoj su mi količine koja sam jela bile skroz ok

Jesen82
26.07.2012., 10:20
cure, sad cu vas redovito pratit jer mi je jucer nalaz rekao da imam GD...
znam da ce mi u pocetku biti tesko promijenit prehranu i pazit na slatko ali pridrzavat cu se svega zbog bebice :cerek:

dakle, tu i tamo kockica dorine bez šećera neće škodit..?

neće...ali ja sam si kupovala dijabetičke kekse i tako utaživala želju za slatkim... jer ti na njima i piše točno koliko smiješ keksiju pojesti.. tj koliko keksa ti je jedna jedinica

Jesen82
26.07.2012., 10:25
imaš u Mulleru čokolade s fruktozom, jeftinije su ti od Dorine :mig: pročačkaj tamo po njihovoj polici sa zdravom prehranom, svašta se nađe. :mig: ima i džemova za dijabetičare, a možeš naći i recepte za slastice za dijabetičare i uopće nisu loši.
Nakon prve trudnoće kad sam se vratila na normalnu prehranu, obične čokolade su mi bile preslatke :D

Mishek pitanje za tebe...

ti si nakon prve trudnoće kontrolirala šećer?

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 10:33
neće...ali ja sam si kupovala dijabetičke kekse i tako utaživala želju za slatkim... jer ti na njima i piše točno koliko smiješ keksiju pojesti.. tj koliko keksa ti je jedna jedinica

koji su to keksi npr..? :)

Jesen82
26.07.2012., 10:42
koji su to keksi npr..? :)

imaš ih na svakom odjelu za dijabetičare ..schneekopfee ja mislim da se pišu

skup sport... 200g preko 20kn ali recimo jedna jedinica su ti 3 keksića ili 2, ovisno koji je keks... meni bi to bio popdnevni međuobrok... + koja suha marelica

tome bi se veselila cijeli dan:rofl:

i Mulino Bianco ima kekse za dijabetičare... oni su nešto povoljniji.. mislim količina i cijena

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 11:09
hvala :)

ja se bas ne snalazim jos dobro i stvarno ne znam sto smijem pojesti...

jel mogu recimo grah varivo bez kruha? ili pire (po mjeri) sa špinatom i kosani odrezak..? bez kruha...
jel smijem recimo komad pizze pojesti..?

kako smijem obrađivati meso? samo kuhanje ili mogu nešto tu i tamo i na tavi ispeći..znam da pohanje nije baš dobro, to bi izbjegavala..

Jesen82
26.07.2012., 11:20
hvala :)

ja se bas ne snalazim jos dobro i stvarno ne znam sto smijem pojesti...

jel mogu recimo grah varivo bez kruha? ili pire (po mjeri) sa špinatom i kosani odrezak..? bez kruha...
jel smijem recimo komad pizze pojesti..?

kako smijem obrađivati meso? samo kuhanje ili mogu nešto tu i tamo i na tavi ispeći..znam da pohanje nije baš dobro, to bi izbjegavala..

gle.. ja sam se držala popisa namirnica i gramaže koje sam dobila na Vuk Vrhovcu

grah ti je čisti ugljikohidrat pa onda računaj..

pire možeš, ali količina krumpira koja ti je propisana.. ali ja sam ga jela s mrvicu mlijeka.. nisam ništa drugo dodavala osim malo soli

ja sam svo meso radila na teflonki.. sa kap ulja ili bez.. podljevala vodom prije toga i premazala senfom radi okusa:mig:

pohano ne možeš.. mislim možeš ali kada preračunaš kalorije ispadne ti ono griz pa ne vidim smisao

ukratko.. najbolja varijanata ti je ako ikako možeš nabaviti aparatić za šećer i lijepo za sve namirnice koje ti se jedu a malo su kaloričnije izmjeri šećer nakon 2 sata što ih pojedeš i znati ćeš na čemu si:mig:

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 11:21
a kak da nabavim aparatic..? :ne zna:

_pahuljica_
26.07.2012., 11:26
Jesen, na dijeti sam nekih 20ak dana. Budući da sam počela mršaviti (a do 33tt sam dobila samo 4 kg i nemam zaliha od prije), ne pridržavam se više toliko preporučenih količina nego jedem koliko mislim da mi je potrebno i trudim se držati šećer ispod 7,6 mmol/L 90 min nakon obroka. Jučer sam se radi profila pridržavala tablica a nije bilo pretjerane razlike u šećeru. Tumačim si da mi ne smeta pretjerano ta veća količina jer ne pojedem baš duplo više od preporučenog nego namirnica kao takva.

Zvjer, ja pojedem tanjur graha bez kruha i šećer mi bude na granici al ga se ne odričem jer ne mogu stalno jesti poriluk. Meni je doktorica rekla da smijem povremeno zgriješiti i pojesti sladoled, pizzu i slično jer će mi biti manja šteta od toga nego da sam konstantno frustrirana. Ali da isto tako obratim pažnju kako mi to utječe na šećer. Do sad zbilja nije prelazio dozvoljeni.

Jesen82
26.07.2012., 11:29
a kak da nabavim aparatic..? :ne zna:

imaš u apotekama za kupiti ako se ne varam.. koliko koštaju, ne znam jer su meni u mojoj poklonili

tamo sam često jer mi je u zgradi...poznajem vlasnicu i kada je čula da sam dobila šećer u trudnoći rekla mi je da njima predstavnici kompanija s ljekovima znaju ostaviti po par aparatića kao da imaju pa daju kome žele...ja konkretno imam Bayerov

ona mi je poklonila a ja kupovala trakice... a to ti je tek biznis..

više nema malih pakiranja.. bar ne za Bayer aparatiće i pakiranja su po 50 komada što ti košta preko 200kn

također ne bi bilo loše da pitaš svojeg doktora opće prakse da li sada trudnice imaju pravo na trakice preko HZZO-a jer dijabetičari mislim da inače imaju..

ili ako netko u tvojoj okolini ima apartić pa posudiš na dan dva

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 11:34
hvala ti za info :(

Jesen82
26.07.2012., 11:36
Jesen, na dijeti sam nekih 20ak dana. Budući da sam počela mršaviti (a do 33tt sam dobila samo 4 kg i nemam zaliha od prije), ne pridržavam se više toliko preporučenih količina nego jedem koliko mislim da mi je potrebno i trudim se držati šećer ispod 7,6 mmol/L 90 min nakon obroka. Jučer sam se radi profila pridržavala tablica a nije bilo pretjerane razlike u šećeru. Tumačim si da mi ne smeta pretjerano ta veća količina jer ne pojedem baš duplo više od preporučenog nego namirnica kao takva.

Zvjer, ja pojedem tanjur graha bez kruha i šećer mi bude na granici al ga se ne odričem jer ne mogu stalno jesti poriluk. Meni je doktorica rekla da smijem povremeno zgriješiti i pojesti sladoled, pizzu i slično jer će mi biti manja šteta od toga nego da sam konstantno frustrirana. Ali da isto tako obratim pažnju kako mi to utječe na šećer. Do sad zbilja nije prelazio dozvoljeni.

gle važno je da se dogovriš sa svojim doktorom glede količina... ja sam u trudnoći smatrala da mi je povišen ako je bio 7 nakon sat i pol i tu bu namirnicu izbjegavala

meni na dijeti, 2 sata nakon obroka šečer nije prelazio 6

_pahuljica_
26.07.2012., 11:38
meni je rekla da mi ne bi smio prelaziti 7,6 mmol/L 90 minuta nakon obroka s tim da vrijeme počinje teći s prvim zalogajem. toga se držim a za količine ću je pitati idući tjedan jer ranije ne mogu doći do nje. inače se uglavnom držim oko 6,5-7. nikad mi nije bio ispod 6, da ne znam šta i koliko pojedem

Jesen82
26.07.2012., 11:55
meni je rekla da mi ne bi smio prelaziti 7,6 mmol/L 90 minuta nakon obroka s tim da vrijeme počinje teći s prvim zalogajem. toga se držim a za količine ću je pitati idući tjedan jer ranije ne mogu doći do nje. inače se uglavnom držim oko 6,5-7. nikad mi nije bio ispod 6, da ne znam šta i koliko pojedem

vidiš kako je to interesantno

u Petrovoj, koja ti je referentni centar za dijabetes u trudnoći i gdje sam provela zadnja 2 mjeseca trudnoće zbog nekih drugih komplikacija..ali su mi jednom u 2 tjedna radili veliki profil. šećera... sam jednom, nakon ručka, imala 6,8 a oni ti tamo mjere sat vremena iza ručka jer su ti mjerenja svaka 3 sata u 24 sata... i taj se smatramo malo povišenim i to mi se naglasilo

tvoja doktorica se inače bavi dijabetesom? mislim pitam jer se mišljenja razlikuju od doktora do doktora što je po meni jako loše po pacijenta

Jesen82
26.07.2012., 11:56
hvala ti za info :(

a čemu tuga?

najvažnije u svemu je da imaš pozitivan stav

to radiš radi svojeg zdravlja i zdravlja svojeg djeteta:mig: kad si to posložiš u glavi, a ne da se svemir urotio kako ti ne bi mogla jesti:zubo:

onda je sve lakše:mig:

jel imaš tablice o kojima pričam s Vuka Vrhovca?

_pahuljica_
26.07.2012., 11:57
moja doktorica i je iz Petrove (dr. I.)

Jesen82
26.07.2012., 12:04

Ivaniševićka?

ah... o njoj imam svoje mišljenje al dobro

ona je tamo alfa i omega po pitanju šećera, a potpuno neutemeljno jer tome pristupa ovisno kako kod koga i kako si joj simpatičan

ja i dalje tvrdim da po pitanju šećera u trudnoći, edukacije i sveg ostalog Petrova nije ni do čička Vuku Vrhovcu

ali ja to sad vidim nakon što sam sve i svašta prošla:mig:

želim ti školsku trudnoću do kraja i još bolji porod:mig:

ako budeđ bilo što trebala javi se na pp:)

_pahuljica_
26.07.2012., 12:09
Hvala ti

Pika225
26.07.2012., 13:02
sve isto samo što ne spavaš...
dođeš ujutro i obrade te u tijeku jutra....i puste doma...
Zoveš u 15 da vidiš nalaze i dr ti kaže što je posrijedi....

tako su u ovoj trudnoći sve moje dnevne bolnice bile :misli: a bilo ih je 4

Hvala Lara! Znači tako, a kako da si ja mjerim profil onda doma? Nadam se da ne s onim epruvetama, to nisam mogla ni u prvoj trudnoći :rolleyes: A ovaj put odlučuju i o heparinu :(

Dakle ja ne nosim piđamu i sve ostalo, samo dođem? Gdje boraviš kad si tamo, imaju neko mjesto za one koji dođu u dnevnu bolnicu i jel ti daju jesti? :)

Pika225
26.07.2012., 13:05
imaš ih na svakom odjelu za dijabetičare ..schneekopfee ja mislim da se pišu

skup sport... 200g preko 20kn ali recimo jedna jedinica su ti 3 keksića ili 2, ovisno koji je keks... meni bi to bio popdnevni međuobrok... + koja suha marelica

tome bi se veselila cijeli dan:rofl:

i Mulino Bianco ima kekse za dijabetičare... oni su nešto povoljniji.. mislim količina i cijena

Ima i Kraš napolitanke za dijabetičare, meni su one fine! Pojedem 2-3 i to mi je OK.

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 13:14
a čemu tuga?

najvažnije u svemu je da imaš pozitivan stav

to radiš radi svojeg zdravlja i zdravlja svojeg djeteta:mig: kad si to posložiš u glavi, a ne da se svemir urotio kako ti ne bi mogla jesti:zubo:

onda je sve lakše:mig:

jel imaš tablice o kojima pričam s Vuka Vrhovca?

tuga zasad jer znam to od jučer i nisam si još ništa posložila i bit cu tuzna dok se ne ufuram u to sve...
za dan dva cu ja vec bolje biti, kad mi sve to sjedne...i imam namjeru zbog djeteta i zbog sebe pridrzavati se svega toga..

u VV sam dobila papir, s jedne strane 1800kcal dijeta tj dnevni jelovnik a s druge namirnice i njihove zamjene (kruh, mlijeko, meso, voće, povrće i masnoće)

MishekPi
26.07.2012., 13:27
Mishek pitanje za tebe...

ti si nakon prve trudnoće kontrolirala šećer?

kontrolirala sam ga doma, s aparatićem, 2 sata nakon jela. I to kad bih se sjetila. Do ove trudnoće nisam imala pojma da bi se trebalo napraviti i baš pravo testiranje. :ne zna: i uvijek mi je bio dobar, stvarno, nikad iznad 6, pa ni kad bih slatko jela. :mig:
Sad su mi na VV rekli da 5-6 tjedana nakon poroda treba doći na kontrolu, ali nisam shvatila - jel se radi ogtt ili se nosi profil? :ne zna: Jel zna tko?

_pahuljica_
26.07.2012., 13:35
stigao nalaz GUK profila, u zagradu stavljam vrijednosti izmjerene doma aparatićem:

07h - 3,8 (4,7)
10h - 5,5 (5,8)
13h - 3,6 (4,8)
16h - 6,0 (6,9)
19h - 3,9 (4,6)
22h - 4,3 (5,2)
01h - 3,9 (4,7)
04h - 4,1 (4,8)
07h - 4,1 (4,6)

Znam da mora bit neke razlike jer je krv stajala u frižideru al da je ponekad tako drastična i skoro cijeli 1 mmol/L :ne zna:

MishekPi
26.07.2012., 13:48
u VV sam dobila papir, s jedne strane 1800kcal dijeta tj dnevni jelovnik a s druge namirnice i njihove zamjene (kruh, mlijeko, meso, voće, povrće i masnoće)

imaš i na stranici poliklinike harni.
:mig:

Pahuljica, dobro je da nije prevagnulo na drugu stranu. :rolleyes: fakat je dosta razlika. :ne zna:

mom2be
26.07.2012., 14:37
pahuljice, ne kuzim otkud tolika razlika :confused: al su ti rezultati dobri

ja sam, glupaca, prije sat i pol pojela poveci komad lubenice, secer mi je sad 9.2 :504: :504:

maritali
26.07.2012., 14:49
Sad su mi na VV rekli da 5-6 tjedana nakon poroda treba doći na kontrolu, ali nisam shvatila - jel se radi ogtt ili se nosi profil? :ne zna: Jel zna tko?

Radi se OGTT. Meni rekli ponoviti 3-4 mjeseca iza poroda...

Jesen82
26.07.2012., 16:38
stigao nalaz GUK profila, u zagradu stavljam vrijednosti izmjerene doma aparatićem:

07h - 3,8 (4,7)
10h - 5,5 (5,8)
13h - 3,6 (4,8)
16h - 6,0 (6,9)
19h - 3,9 (4,6)
22h - 4,3 (5,2)
01h - 3,9 (4,7)
04h - 4,1 (4,8)
07h - 4,1 (4,6)

Znam da mora bit neke razlike jer je krv stajala u frižideru al da je ponekad tako drastična i skoro cijeli 1 mmol/L :ne zna:

super ti je nalaz... aparatić uvijek pokazuje više. uvijek.. i da..nekad čak i za 1 više:mig:

ne se brinuti...sve ti je super:)

Jesen82
26.07.2012., 16:44
pahuljice, ne kuzim otkud tolika razlika :confused: al su ti rezultati dobri

ja sam, glupaca, prije sat i pol pojela poveci komad lubenice, secer mi je sad 9.2 :504:

ma ajde.. nije strašno.. sad znaš da ti diže šećer i ne budeš više jela veće komade nego manje i bok:mig:

Hvala Lara! Znači tako, a kako da si ja mjerim profil onda doma? Nadam se da ne s onim epruvetama, to nisam mogla ni u prvoj trudnoći :rolleyes: A ovaj put odlučuju i o heparinu :(

a ako radiš profil doma, bar na Vuku Vrhovcu, radiš s epruvetama, nema druge

tuga zasad jer znam to od jučer i nisam si još ništa posložila i bit cu tuzna dok se ne ufuram u to sve...
za dan dva cu ja vec bolje biti, kad mi sve to sjedne...i imam namjeru zbog djeteta i zbog sebe pridrzavati se svega toga..

ma biti će sve dobro... nemoj biti tužna... za čas ćeš se ušemit:mig:..ako kako mogu pomoći slobodno se javi:)

kontrolirala sam ga doma, s aparatićem, 2 sata nakon jela. I to kad bih se sjetila. Do ove trudnoće nisam imala pojma da bi se trebalo napraviti i baš pravo testiranje. :ne zna: i uvijek mi je bio dobar, stvarno, nikad iznad 6, pa ni kad bih slatko jela. :mig:

Mishek ja se nisam kontrolirala... mislim da treba proći 6 mjeseci minimalno da ti se hormoni i tijelo vrate u koliko toliku ravnotežu a pošto me frka rezultata sam malo odgađala..a plus nespavanje, jedenje kako se stigne.. stvarno me frka što će ispasti

ali sad sam si kupila trakice, muž će mi donijet aparatić za vikend jer sam ja sa malom na moru i onda ću si izmjerit

drži fige... frka me da mi nije ostao

maniakalna Zvjer
26.07.2012., 18:31
jesen, i ja se bojim da mi ostane..drzim figice na najjace da je tvoj otisao :grli:

mom2be
26.07.2012., 18:35
ma ajde.. nije strašno.. sad znaš da ti diže šećer i ne budeš više jela veće komade nego manje i bok:mig:

ma tuka sam prozdrljiva :504:
znam jos iz prve trudnoce sto smijem i ne smijem, al jbga tak me lijepa crvena i hladna gledala iz frizidera da nisam mogla odolijeti :brukica:

MishekPi
26.07.2012., 19:57
Radi se OGTT. Meni rekli ponoviti 3-4 mjeseca iza poroda...

Fuj ogtt :D

hvala ti puno na info. :mig:

Jesen, mislim da ima veze i predispozicije i genetika. Mislim da sam svoj gest. d. dobila radi kila prije trudnoće jer nitko u mojoj obitelji, ni bližoj ni daljnjoj nema dijabetesa. A opet, kad se malo raspitaš, skužiš da gest. d. je u zadnje vrijeme češći nego kaj mislimo. :ne zna: Držim fige!

ps. ja se više bojim da ću dobiti "starački" dijabetes, nekako si mislim da mi ovaj neće ostati, al da ću ziher sa 60 dobit. :(

Jesen82
27.07.2012., 09:35
Fuj ogtt :D

hvala ti puno na info. :mig:

Jesen, mislim da ima veze i predispozicije i genetika. Mislim da sam svoj gest. d. dobila radi kila prije trudnoće jer nitko u mojoj obitelji, ni bližoj ni daljnjoj nema dijabetesa. A opet, kad se malo raspitaš, skužiš da gest. d. je u zadnje vrijeme češći nego kaj mislimo. :ne zna: Držim fige!

ps. ja se više bojim da ću dobiti "starački" dijabetes, nekako si mislim da mi ovaj neće ostati, al da ću ziher sa 60 dobit. :(

ja nažalost imam genetsku predispoziciju, dida mi je imao dijabetes tip 2, zato me i je strah...još su mi u bolnici rekli da imam znatno veće šanse nego oni bez obiteljske anamneze da ga razvijem..

mom2be
27.07.2012., 09:38
...A opet, kad se malo raspitaš, skužiš da gest. d. je u zadnje vrijeme češći nego kaj mislimo. :ne zna:

mislim da se radi samo o tome da se trudnice danas cesce salju na ogtt
dosta ginica salje sve dok oni koji "rade po starom" salju samo one koje dobiju previse kila ili su im bebe znatno vece od prosjeka
moj prosli je iz ove druge skupine, da nisam sama testirala secer u prvoj trudnoci ne bi ni znala da ga imam - dobila sam samo 7 kg, beba je bila sva po tablicama

mom2be
27.07.2012., 09:39
ja nažalost imam genetsku predispoziciju, dida mi je imao dijabetes tip 2, zato me i je strah...još su mi u bolnici rekli da imam znatno veće šanse nego oni bez obiteljske anamneze da ga razvijem..

meni nitko u familiji nema/nije imao secer pa je meni u svakoj sljedecoj trudnoci sve gori, nemoj se opterecivati s tim
bitno je da znas da imas sklonost tome i da se svakih nekoliko prekontroliras

Jesen82
27.07.2012., 09:46
meni nitko u familiji nema/nije imao secer pa je meni u svakoj sljedecoj trudnoci sve gori, nemoj se opterecivati s tim
bitno je da znas da imas sklonost tome i da se svakih nekoliko prekontroliras

thnx:mig: danas stiže aparatić pa ćemo vidjeti kakva je situacija:ceka:

MishekPi
27.07.2012., 09:48
a i to je istina, više se kontrolira šećer nego prije.
Od kuma mama je rodila prvog sina s 5 kg, a drugi je imao 5,5. :rolleyes: naravno, prije 35-40 godina nije bilo ogtt-a. I žena je dobila tip II u starijoj dobi, vjerujem da je stvarno imala gest. dijabetes jer ne bi bebe bile tak velike bezveze.

Kod mene je ista stvar kao i kod mom2be - u prvoj trudnoći sam dobila do kraja samo 5 kg i beba je imala 3,5 kg, dakle skroz školski. S time da sam se držala dijete. Sad griješim puno više i do 36 tt sam dobila 3 kg, a s 32 su mi bebu procijenili na 1890, što je 50 centila, dakle opet školski.
I još jedna napomena - dobro bi bilo da idete i na uzv fetalnog srca, bar kontrole radi, da vidite da je sve ok. :mig:

edit - def. bi trebalo postati rutinska kontrola.

Jesen82
27.07.2012., 09:48
mislim da se radi samo o tome da se trudnice danas cesce salju na ogtt
dosta ginica salje sve dok oni koji "rade po starom" salju samo one koje dobiju previse kila ili su im bebe znatno vece od prosjeka
moj prosli je iz ove druge skupine, da nisam sama testirala secer u prvoj trudnoci ne bi ni znala da ga imam - dobila sam samo 7 kg, beba je bila sva po tablicama

a vidiš moj gin ti smatra da bi to svi trebali napraviti i da bi to trebali biti rutinska pretraga u trudnoći, kao npr brisevi...

larazg
27.07.2012., 09:49

pazi kako ju persiraš..ona je profesor a ne doktor
(to sam naučila davne 2007 godine) :D

larazg
27.07.2012., 09:53
aparatic je mrak stvar :top:
jedino su trakice skupe, al kad skuzis kako reagiras na koju hranu trosis ih manje
ja svog imam jos iz prosle trudnoce (zajedno s uputama za dijabeticare, kuharicom...)

ma imaš ih na ebay-u.. za siću

mom2be
27.07.2012., 09:54
a vidiš moj gin ti smatra da bi to svi trebali napraviti i da bi to trebali biti rutinska pretraga u trudnoći, kao npr brisevi...

imas super gina :)
moj bivsi gin je dobar i poznat al mu to recimo uopce nije palo na pamet :rolleyes:, da nisam imala aparatic i sama istestirala doma nakon obroka, samoinicijativno otisla na ogtt ne bi me ni poslao :rolleyes:

o socijalki da ne pricam, jedva sam u prvoj trudnoci nazicala briseve (i jos je bila neugodna i odvratna), prije ove sam sama platila

mom2be
27.07.2012., 09:55
thnx:mig: danas stiže aparatić pa ćemo vidjeti kakva je situacija:ceka:

aparatic je mrak stvar :top:
jedino su trakice skupe, al kad skuzis kako reagiras na koju hranu trosis ih manje
ja svog imam jos iz prosle trudnoce (zajedno s uputama za dijabeticare, kuharicom...)

mom2be
27.07.2012., 09:55
ma imaš ih na ebay-u.. za siću

vidis to nisam ni gledala, bas cu baciti oko, thnx :)

mom2be
27.07.2012., 10:03
a i to je istina, više se kontrolira šećer nego prije.
Od kuma mama je rodila prvog sina s 5 kg, a drugi je imao 5,5. :rolleyes: naravno, prije 35-40 godina nije bilo ogtt-a. I žena je dobila tip II u starijoj dobi, vjerujem da je stvarno imala gest. dijabetes jer ne bi bebe bile tak velike bezveze.

e da, ja poludim na "vijesti" tipa "rodila dijete od 6 kila" - to je neznanje i nemar ginekologa koji je vodio trudnocu a ne vijest za novine :rolleyes:

Jesen82
27.07.2012., 11:59
imas super gina :)
moj bivsi gin je dobar i poznat al mu to recimo uopce nije palo na pamet :rolleyes:, da nisam imala aparatic i sama istestirala doma nakon obroka, samoinicijativno otisla na ogtt ne bi me ni poslao :rolleyes:

o socijalki da ne pricam, jedva sam u prvoj trudnoci nazicala briseve (i jos je bila neugodna i odvratna), prije ove sam sama platila

je stvarno je super:mig:

Kakadu
27.07.2012., 22:35
radila sam ogtt na VV-u i, navodno prema nekim novim kriterijima, imam gestacijski dijabetes. šećer natašte bio mi je 5,4, a trebao bi biti
maksimalno 5,1. dva druga mjerenja bila su ok.
uglavnom, dobila sam upute za dijetu i za 4 tjedna radim guk profil.
ono što mene pomalo brine je činjenica da sam trudnoću započela s relativno malom kilažom (53 kg, 170 cm), a u ovih 15 tjedana trudnoće dobila sam samo 1 kg. ne bih željela da mi sad, zbog ove kvazidijete, dobivanje na kilaži počne stagnirati ili da, ne daj bože, počnem gubiti na težini. mislim da to ne bi nikako bilo dobro za bebu.

_pahuljica_
28.07.2012., 07:02
Ne brini, beba ce se normalno razvijati. Ja sam u 33 tt i dobila sam 4 kg do sad, beba super napreduje. Ono sto potrosi mojih zaliha, lako cu nadoknaditi kad se vratim na stari rezim prehrane poslije poroda

Isla sam jucer zamijeniti aparatic u ljekarnu buduci da je toliko odstupao s mjerenjima. Na iducem profilu cemo vidjet koliko ovaj laze. Sad je pokazivao 0,3 mmol/L manje od starog

maniakalna Zvjer
28.07.2012., 16:12
jel netko zna smijem li konzumirati one Schneekoppe proizvode za dijabeticare, sa fruktozom umjesto obicnog secera..? :)

_pahuljica_
28.07.2012., 21:12
Meni ne dizu secer, mogu ih jesti bez problema. Vidi kako na tebe utjecu pa se po tome ravnaj. Jedino sto su skupi, negdje sam procitala da u Mulleru ima jeftinijih proizvoda za dijabeticare i isto su ok. Probaj

maniakalna Zvjer
28.07.2012., 21:23
ja nazalost nemam aparatic da isprobam :/ vjerujem da je skupo ali za pokoju kockicu tu i tamo (ne svaki dan) nebi trebalo biti tako strasno :)

mom2be
28.07.2012., 22:28
ja nazalost nemam aparatic da isprobam :/ vjerujem da je skupo ali za pokoju kockicu tu i tamo (ne svaki dan) nebi trebalo biti tako strasno :)

ne znam sto planiras klopati, na njihovim keksicima pisu preporucene kolicine (ja sam si znala uz kavu mlatnuti kiflicu-dvije http://www.schneekoppe.com.hr/Item.aspx?Id=56)
pogledaj im site, dobar je

maritali
29.07.2012., 07:56
radila sam ogtt na VV-u i, navodno prema nekim novim kriterijima, imam gestacijski dijabetes. šećer natašte bio mi je 5,4, a trebao bi biti
maksimalno 5,1. dva druga mjerenja bila su ok.
uglavnom, dobila sam upute za dijetu i za 4 tjedna radim guk profil.
ono što mene pomalo brine je činjenica da sam trudnoću započela s relativno malom kilažom (53 kg, 170 cm), a u ovih 15 tjedana trudnoće dobila sam samo 1 kg. ne bih željela da mi sad, zbog ove kvazidijete, dobivanje na kilaži počne stagnirati ili da, ne daj bože, počnem gubiti na težini. mislim da to ne bi nikako bilo dobro za bebu.

Ja sam trudnoću započela s 57kg (na 166 cm), do kraja sam bila jedva na +7 kg. Bojala sam se da beba ne dobiva dovoljno, ali hB on je bio prosječne težine (3300g). Kada sam rodila, bila sam u minusu 4 kile u odnosu na predtrudničku težinu, što znači da sam dijetom gubila svoje zalihe, ali beba je barem lijepo dobivala.
Bit će sve ok, bitnije je da se držiš dijete. Poslije poroda ćeš biti malo mršavija nego prije trudnoće, ali nadoći ćeš. Ja još nisam, dapače, izgubila sam još kilu-dvije, ali vjerujem da je to i zbog isključivog dojenja.

maniakalna Zvjer
29.07.2012., 09:05
ne znam sto planiras klopati, na njihovim keksicima pisu preporucene kolicine (ja sam si znala uz kavu mlatnuti kiflicu-dvije http://www.schneekoppe.com.hr/Item.aspx?Id=56)
pogledaj im site, dobar je

proucila sam sajt vec :D ja bi uzela ovu gorku cokoladu s fruktozom pa tu i tamo si kockicu priustila..ili te kiflice :) uglavnom, sve u dozvoljenim kolicinama :)

MishekPi
29.07.2012., 09:14
zvjerka, možeš konzumirati i one čokolade s fruktozom, ne sad odmah pol čokolade i to, al od jednog reda ti neće biti ništa. :mig:

Slažem se s maritali - i ja sam nakon trudnoće izgubila više kg nego dobila, a redovite kontrole su uvijek pokazale da se beba odlično razvija i nema nikakvih problema. :mig:

maniakalna Zvjer
29.07.2012., 09:59
hvala za savjet :) dijetu nekako i podnosim ali bas mi nekad fali kockica cokolade ili keks :)

Jesen82
29.07.2012., 10:07
Mishek.. koje su tebi vrijednosti na aparatiću bile nakon što si rodila?

MishekPi
29.07.2012., 10:59
mjerila bih 2 sata iza obroka i onda ovisi kaj bi pojela, al nikad nije prelazilo 6.

Jesen82
29.07.2012., 11:11
mjerila bih 2 sata iza obroka i onda ovisi kaj bi pojela, al nikad nije prelazilo 6.

a natašte?

MishekPi
29.07.2012., 11:58
a natašte?

:ne zna:
nisam si to nikad mjerila sama. Niti bih se uopće sjetila. Koliko je tebi?

tipkaz
29.07.2012., 21:06
Cure, čitam vas i imam pitanje budući sam svoju trudnoću prošla bez povišenog OGTT-a.
U razgovoru s jednom curom, koja je jako puno dobila u trudnoći, cca 22 kg i rodila dijete od 4100g, rekla je da će ona za svoju sljedeću trudnoću koristiti "vašu" dijetu od ne znam koliko kalorija dnevno i to od istog časa kad sazna da je trudna, budući da je imala težak porod zbog veličine bebe (a i nije vratila dobivene kile).
Da li itko od vas zna nešto o tomu? Da li je to zdravo, tj. da li se preporuča i onima s vrlo niskim šećerom? Da li se to stvarno može od odmah primjenjivati i tako se hraniti kroz 9 mjeseci? Hoće li bebici nešto faliti?
I uopće, da li je to učinkovito zbog kila; da li bi bilo dovoljno se pridržavati od 20.tjedna na dalje?
Imam jednu prijateljicu koja je imala šećer izrazito visok i strogo se držala te dijete, ali tek cca s 20.tjedana jer su joj ga tada otkrili i sve je bilo ok. :ne zna:

Jesen82
30.07.2012., 10:08
Cure, čitam vas i imam pitanje budući sam svoju trudnoću prošla bez povišenog OGTT-a.
U razgovoru s jednom curom, koja je jako puno dobila u trudnoći, cca 22 kg i rodila dijete od 4100g, rekla je da će ona za svoju sljedeću trudnoću koristiti "vašu" dijetu od ne znam koliko kalorija dnevno i to od istog časa kad sazna da je trudna, budući da je imala težak porod zbog veličine bebe (a i nije vratila dobivene kile).
Da li itko od vas zna nešto o tomu? Da li je to zdravo, tj. da li se preporuča i onima s vrlo niskim šećerom? Da li se to stvarno može od odmah primjenjivati i tako se hraniti kroz 9 mjeseci? Hoće li bebici nešto faliti?
I uopće, da li je to učinkovito zbog kila; da li bi bilo dovoljno se pridržavati od 20.tjedna na dalje?
Imam jednu prijateljicu koja je imala šećer izrazito visok i strogo se držala te dijete, ali tek cca s 20.tjedana jer su joj ga tada otkrili i sve je bilo ok. :ne zna:

s obzirom na dobivene kile i veličinu djeteta to su definitvno bile indikacije za raditi ogtt u trudnoći

e sad... mogla je i ne imati šećer, velika beba bude i genetski faktor, ali dobar ginekolog bi svejedno je poslao raditi ogtt s obzirom na ovo gore što sam napisala

ići sama provoditi "našu" dijetu je po meni u postpunosti nepotrebno ako za to nema indikacije... ok pripaziti što se jede,ali naša dijeta je kada je se pridržava kako treba, vaganje namirnica u gram i nije baš tako jednostavna za održavati.. tj treba nešto vremena da se i organizam navikne..i onaj tko ne mora se jako teško pridržava propisanog:mig:

s obzirom da imaš i iskustva s drugom frendicom... vidiš da nema potrebe za tim od prvog dana..većini nas koje dobijemo dijabetes u trudnoći se to otkrije između 24 i 28 tt jer se tada i najviše slučajeva javlja

dakle, ako možeš utjecati na prvu prijateljicu, radije joj reci da u sljedećoj trudnoći prvo proba od početka paziti, a ako kile idu i sa tim gore, neka sama inzistira na ogtt-u...ako ginić ne želi uputiti, postoje privatni laboratoriji gdje to stvarno nije skupo i sama ode i testira se....

Jesen82
30.07.2012., 10:16
:ne zna:
nisam si to nikad mjerila sama. Niti bih se uopće sjetila. Koliko je tebi?

ovako, naš obiteljski prijatelj je doktor, poznati, koji se bavi dijabetesom dugi niz godina, doduše ne kod trudnica, ali ovo ti pričam za poslije

rekao mi je da se prvo testiram aparatićem, par puta natašte i dva sata iza obroka

to sam sad i napravila...natašte mi je između 5 i 5,3 ---rekao je da je to ok

2 sata nakon obroka mi je od 5,3 do 5,8.. a nakon slatkog mi bude 7,1----što je isto ok

dogovorili smo se da ću najesen napraviti OGTT i tromjesečni prosjek iz krvi još za svaki slučaj

dakle, za početak mislim da ti je dovoljno da se par mjeseci nakon poroda malo pročekiraš na aparatić.. i onda nakon jedno 6 do 8 mjeseci.. kada ti se hormoni uravnoteže napravi ogtt:mig:

evo ja ću raditi ogtt kada će mi malena imati preko 10 mjeseci i nije rekao da je ikakav problem

Suncana 007
30.07.2012., 10:19
Meni je isto u trudnoći od trećeg mjeseca bio povišen šećer, al sve je dobro završilo.

maniakalna Zvjer
30.07.2012., 10:27
ići sama provoditi "našu" dijetu je po meni u postpunosti nepotrebno ako za to nema indikacije... ok pripaziti što se jede,ali naša dijeta je kada je se pridržava kako treba, vaganje namirnica u gram i nije baš tako jednostavna za održavati.. tj treba nešto vremena da se i organizam navikne..i onaj tko ne mora se jako teško pridržava propisanog:mig:

potpis na ovo :)

mom2be
30.07.2012., 10:44
Meni je isto u trudnoći od trećeg mjeseca bio povišen šećer, al sve je dobro završilo.
uglsvnom dobro zavrsi :)
vazno je biti svjestan secera, pripaziti s hranom i bude sve ok

secer je opasan/opasniji za bebe zena koje su u trudnocu usle s dijabetesom ali to je druga prica

tipkaz
30.07.2012., 11:20
s obzirom na dobivene kile i veličinu djeteta to su definitvno bile indikacije za raditi ogtt u trudnoći

e sad... mogla je i ne imati šećer, velika beba bude i genetski faktor, ali dobar ginekolog bi svejedno je poslao raditi ogtt s obzirom na ovo gore što sam napisala

s obzirom da imaš i iskustva s drugom frendicom... vidiš da nema potrebe za tim od prvog dana..većini nas koje dobijemo dijabetes u trudnoći se to otkrije između 24 i 28 tt jer se tada i najviše slučajeva javlja

dakle, ako možeš utjecati na prvu prijateljicu, radije joj reci da u sljedećoj trudnoći prvo proba od početka paziti, a ako kile idu i sa tim gore, neka sama inzistira na ogtt-u...ako ginić ne želi uputiti, postoje privatni laboratoriji gdje to stvarno nije skupo i sama ode i testira se....

Hvala ti, to sam si i mislila... Mislim, ako ima volju i želju malo pripaziti budući da je teško vratila prijašnju kilažu, tj. nikako nije, ok, ali paziti u kaloriju je i meni malo čudno ako nije, kao i vama, potrebno.
Njoj je glukoza kad je radila OGTT u prvoj trudnoći bila 4 i nešto sitno, koliko se ja kužim, nisko i nije indikacija za dijabetičku dijetu.
A s druge strane, dijete je bilo dugo 55 cm, a i sama rodilja je visoka i velika, tako da ne znam koliko će uspjeti time kontrolirati rast djeteta :ne zna:
Svima vama koji važete, odričete se i mučite, hrabro! :)

MishekPi
30.07.2012., 12:09
ovako, naš obiteljski prijatelj je doktor, poznati, koji se bavi dijabetesom dugi niz godina, doduše ne kod trudnica, ali ovo ti pričam za poslije

rekao mi je da se prvo testiram aparatićem, par puta natašte i dva sata iza obroka

to sam sad i napravila...natašte mi je između 5 i 5,3 ---rekao je da je to ok

2 sata nakon obroka mi je od 5,3 do 5,8.. a nakon slatkog mi bude 7,1----što je isto ok

dogovorili smo se da ću najesen napraviti OGTT i tromjesečni prosjek iz krvi još za svaki slučaj

dakle, za početak mislim da ti je dovoljno da se par mjeseci nakon poroda malo pročekiraš na aparatić.. i onda nakon jedno 6 do 8 mjeseci.. kada ti se hormoni uravnoteže napravi ogtt:mig:

evo ja ću raditi ogtt kada će mi malena imati preko 10 mjeseci i nije rekao da je ikakav problem

odlično! Hvala ti na info :mig:
meni je malo blesavo kaj su mi rekli da dođem na ogtt 5-6 tjedana nakon poroda. :rolleyes: a onda sam negdje pročitala da bi bilo dobro nakon kaj ti se sve vrati u normalu, kad dobiješ i prvu menstruaciju i sl. A nakon prvog poroda sam dobila tek nakon devet mjeseci. :ne zna:

MishekPi
30.07.2012., 12:11
A s druge strane, dijete je bilo dugo 55 cm, a i sama rodilja je visoka i velika, tako da ne znam koliko će uspjeti time kontrolirati rast djeteta :ne zna:

ali normalno je da veći ljudi imaju veću djecu. Frendica ima 1,80, muž joj je još viši, prvo dijete 4 kg i 55 cm, drugo 4,5 kg i 56 cm. Nije imala šećer. I drugi malac je skoro pa izletio iz nje i bilo je puno lakše roditi ga. :ne zna:

maniakalna Zvjer
30.07.2012., 12:38
Jesen82, a od poroda se i dalje strogo drzis dijete dok ne obavis ponovo ogtt ili...? takvi obroci su i dalje dovoljni i ako dojiš dijete...?

MishekPi
30.07.2012., 12:45
Jesen82, a od poroda se i dalje strogo drzis dijete dok ne obavis ponovo ogtt ili...? takvi obroci su i dalje dovoljni i ako dojiš dijete...?

pa ustvari ne, jer ti kod dojenja treba više kalorija nego u trudnoći budući puno hranjivih tvari odlazi u mlijeko, zato mnoge žene nakon poroda imaju problema sa željezom, otpadanjem kose i sl. Ali nije dobro da se sad baciš na slatko ko majmun na banane :D to sam ja napravila i nabila više kg nego kaj sam imala ko trudna :rolleyes: katastrofa. :(

maniakalna Zvjer
30.07.2012., 12:48
pa ustvari ne, jer ti kod dojenja treba više kalorija nego u trudnoći budući puno hranjivih tvari odlazi u mlijeko, zato mnoge žene nakon poroda imaju problema sa željezom, otpadanjem kose i sl. Ali nije dobro da se sad baciš na slatko ko majmun na banane :D to sam ja napravila i nabila više kg nego kaj sam imala ko trudna :rolleyes: katastrofa. :(

nebum se baš bacila na slatko ko majmun...pojest ću jedan sladoled :D i napravit si omiljen kolač da dođem k sebi... :D pa se vratiti na staro..nisam ja nikad ni pretjerivala sa šećerom, ja niš ne šećerim nikad... :)

MishekPi
30.07.2012., 12:52
ne diže samo isključivo šećer kao šećer glukozu u krvi. Netko je napisao da su joj najviše smetali smokići i štapići, a to je slano. :ne zna: al ima svakakvih pizdarija unutra kaj ti dignu šećer u krvi.
Zvjerka, ti si tipična slatka trudnica - vjerovatno ti organizam jednostavno tak reagira na trudnoću, tolerancija ti se malo pošemerila i to je to. Ne brini, proći će nakon poroda. :mig:

maniakalna Zvjer
30.07.2012., 14:11
nadam se da je tako.. :grli:
samo da ode od mene poslije... :trk:

edit: i ja mislim da sam tipicna slatka trudnica jer sjećam se da mi je na prvoj KKS sa 6+ tjedna glukoza na tašte bila dosta ispod ref. vrijednosti, nikad zaista s tim šećerom nisam imala problema..
a na VV kod ogtt-a mi je samo zadnja vrijednost nakon 120 bila luda, ostale su bile uredne.. :)

Jesen82
30.07.2012., 17:31
odlično! Hvala ti na info :mig:
meni je malo blesavo kaj su mi rekli da dođem na ogtt 5-6 tjedana nakon poroda. :rolleyes: a onda sam negdje pročitala da bi bilo dobro nakon kaj ti se sve vrati u normalu, kad dobiješ i prvu menstruaciju i sl. A nakon prvog poroda sam dobila tek nakon devet mjeseci. :ne zna:

meni je su rekli nakon minimalno 3 menstruacije da se radi ogtt... tako da se ne opterećuj:mig:

ne... mene su već u Petrovoj na babinjačama drugi dan skinuli s dijete:ne zna:

i doma baš nisam nastavila paziti... jedno vrijeme od tempa djeteta sam živjela na bananama i svačemu slatkom jer me to dizalo iz mrtvih koliko sam bila umorna i nenaspavana:D baš mi je tijelo to tražilo..

a sad kada ima 9 mjeseci spavam manje nego kada je imala 2 mjeseca:rofl: i mogu bez problema bez slatkog i gluposti... jednostavno ne stigneš baš jesti ko prije (bar ja ne..) pa ti se i apetit smanji.. ja sad vidim da sam puno jela iz dosade...

.. ali ja spletom okolnosti nisam uspjela dojiti dulje od par mjeseci tako da ćeš vidjeti kako će to sve skupa kod tebe biti:mig:

Jesen82
30.07.2012., 17:34
Hvala ti, to sam si i mislila... Mislim, ako ima volju i želju malo pripaziti budući da je teško vratila prijašnju kilažu, tj. nikako nije, ok, ali paziti u kaloriju je i meni malo čudno ako nije, kao i vama, potrebno.
Njoj je glukoza kad je radila OGTT u prvoj trudnoći bila 4 i nešto sitno, koliko se ja kužim, nisko i nije indikacija za dijabetičku dijetu.

ma njoj je dijete bilo veliko jer je ona bila velika.. ako joj je ogtt bio uredan ne znam uopće zašto razmišlja o toj dijeti

ali nema veze.. kada vidi količine koje se jedu garant će je proći volja:rofl:

MishekPi
30.07.2012., 18:01
ne... mene su već u Petrovoj na babinjačama drugi dan skinuli s dijete:ne zna:

ja skoro umrla od gladi jer sam si uzela sam paketić keksa u rodilište budući nisam imala pojma kaj smijem ili ne smijem jesti nakon poroda radi šećera, jel. A dobivali smo tri obroka dnevno i to jako malo, tak da sam se nalijevala vodom da ne slušam želudac kako jauče :rolleyes: a cimerice jele voće, slatko, svega, a ja mislila da ništa ne smijem nego samo kaj mi daju. :rolleyes:

Jesen82
30.07.2012., 19:25
ja skoro umrla od gladi jer sam si uzela sam paketić keksa u rodilište budući nisam imala pojma kaj smijem ili ne smijem jesti nakon poroda radi šećera, jel. A dobivali smo tri obroka dnevno i to jako malo, tak da sam se nalijevala vodom da ne slušam želudac kako jauče :rolleyes: a cimerice jele voće, slatko, svega, a ja mislila da ništa ne smijem nego samo kaj mi daju. :rolleyes:

a ludi Blajić reko možete što god hoćete što meni nije imalo smisla ali dobro.. ja polako krenulo.. dok sam dojila.. od prvog dana me slatko strašno vuklo.. a inače uopće nisam neki ljubitelj

edit.. na tim malim obrocima koje spominješ sam ja živjela 2 mjeseca u Petrovoj:rofl: i na kraju se skroz navikla.. meni ta hrana bila skroz okj.. osim petkom:zubo:

jela sam bolje nego oni koji nisu bili na dijabetičkoj dijeti:zubo: cimerice su stalno jaukale kada bi vidjele moj tanjur:D

MishekPi
30.07.2012., 19:56
jela sam bolje nego oni koji nisu bili na dijabetičkoj dijeti:zubo: cimerice su stalno jaukale kada bi vidjele moj tanjur:D

ja provela dva puta po tri dana u Vinogradskoj na velikom guk profilu i isto mi je bilo super :D
al kad sam rodila nitko nije ni pitao za šećer :ne zna: a ja nisam znala smijem li nešto mimo danog jesti. :rolleyes:

linkina
30.07.2012., 20:41
Mene danas gin poslala da odem na Vuk Vrhovac, a sutra ujutro smo planirali na more. Sad cu naravno otići to obavit ali me strah da me neće primit jer se nisam naručila? Za koliko se dana dobije termin i jesu nalazi odmah isti dan?

maniakalna Zvjer
30.07.2012., 20:52
ja sam zvala u ponedjeljak i dobila termin u petak a nalaz je bio gotov u srijedu :) neke su otisle i bez narucivanja pa su primljene, probaj, sumnjam da ce te trudnu odbit i poslat doma :)

linkina
30.07.2012., 21:51
Hvala, a probat cu sto drugo. Bas me mogla moja gin I ranije poslat, ovako me uplasila s tim i sa manjkom plodne vode. Znaci ništa od mora naredna 2-3 dana :(

linkina
30.07.2012., 21:54
A kad mi preporucas da dođem tamo? Od koliko rade?

MishekPi
30.07.2012., 22:46
u 7. :mig:

linkina
31.07.2012., 07:49
Hvala za info, evo primit će me ali naravno da su mi prvo morali prigovarat kako nisam narucena. Sad tek cekam za prvo vadenje, potrajat će to. Nalazi tek u petak :(

maniakalna Zvjer
31.07.2012., 08:54
Hvala za info, evo primit će me ali naravno da su mi prvo morali prigovarat kako nisam narucena. Sad tek cekam za prvo vadenje, potrajat će to. Nalazi tek u petak :(

pretpostavila sam da ce te primit ali da zanovjetaju, zato sam se ja narucila jer mi se ne slusa necije pametovanje.. :rolleyes:

ajde, drz se, mozda bude neugodno ali i to prode brzo...nadam se da si ponjela hranu da pojedes nesto odmah cim zavrsi test..ako nisi, imas Mlinar dosta blizu, dole kod rotora na Petrovoj kad se spustis.. :)

budes malo odgodila more, znam da je tlaka ali imas najbolji motiv u sebi :cerek: drzim fige za dobre rezultate :)

linkina
31.07.2012., 19:47
Evo sve je ok prošlo, ma naručila bi se i ja da ostanak tu u Zg ali eto umjesto da idemo na more danas jer sam uzela godisnji ipak cemo tek u petak kad su nalazi gotovi. Da sam se naručila vjerojatno bi tek sredinom idućeg tjedna dobila nalaze pa eto valjda se isplatilo. Nadam se da bas nećemo u gužvi upast jer cemo iza podne krenuti. Danas sam vec počela malo vise pazit sto jedem, ali kad mi netko nesto izričito zabrani onda mi to bas teško pada.
Koma mi je i to ako rezultati nisu ok sto se onda ta procedura ponavlja svaki mjesec.

maniakalna Zvjer
31.07.2012., 19:52
ako ne bude ok (a nadam se da bude!) onda osim dijete dobijes i epruvetice i pikice da si vadis krv doma i nosis ih njima na male guk profile..svaka 2 ili 4 tjedna..ne ponavlja se ogtt.. :)

linkina
01.08.2012., 15:21
ako ne bude ok (a nadam se da bude!) onda osim dijete dobijes i epruvetice i pikice da si vadis krv doma i nosis ih njima na male guk profile..svaka 2 ili 4 tjedna..ne ponavlja se ogtt.. :)
Aha, joj pa ne znam sto mi je gore :( Ti si to dobila? Ja se neću moci sama bosti, teško si nanosim bol ;)

_pahuljica_
01.08.2012., 15:29
Linkina, ne brini, nije uopce tako strasno. Meni je bilo koma napunit prvu epruveticu i pola sata sam se patila, ali je vec druga isla puno lakse. Zadnju sam napunila doslovno za par sekundi. Veci mi je problem bilo nespavanje tu noc (radila sam veliki profil)

maniakalna Zvjer
01.08.2012., 16:17
Aha, joj pa ne znam sto mi je gore :( Ti si to dobila? Ja se neću moci sama bosti, teško si nanosim bol ;)

da, to sam i ja dobila..ne mogu ti jos reci kako je jer si to prvi put radim za par dana :) javim kako mi je islo :D

_pahuljica_
01.08.2012., 16:26
Zvjer, drzi neko vrijeme ruku pod sto toplijom vodom i malo "poguraj" krv iz ruke prema saci, bit ce ti puno lakse napuniti epruveticu. Ja to nisam radila prva dva pikanja i tri prsta sam si morala bocnut da nakupim dovoljno krvi jer bi mi jednostavno presusila iz prsta

maniakalna Zvjer
01.08.2012., 16:31
prat cu sude prije svakog pikanja :D

MishekPi
01.08.2012., 17:32
prat cu sude prije svakog pikanja :D

:D

inače, danas mi je dr. rekao da tolerancija opada što je trudnoća veća. Znači, ako ste pojele sendvič i šećer vam je nakon dva sata bio 4,4, kasnije, kroz par mjeseci bi ista količina iste namirnice mogla malo više dići šećer tipa 5,0. :ne zna:

maniakalna Zvjer
01.08.2012., 17:46
joj, ja fakat pazim sto jedem..nadam se da ce mi mali profili biti uredni :kava:

škorpionka_
01.08.2012., 21:07
U prošloj sam trudnoći imala GD. Znači li to da ću ga imati i sada? :ne zna:

mom2be
01.08.2012., 21:41
U prošloj sam trudnoći imala GD. Znači li to da ću ga imati i sada? :ne zna:

ne mora biti ali se prekontroliraj ranije nego u prvoj trudnoci, meni su se problemi sa secerom pojavili vec na pocetku druge trudnoce

Jesen82
02.08.2012., 18:00
:D

inače, danas mi je dr. rekao da tolerancija opada što je trudnoća veća. Znači, ako ste pojele sendvič i šećer vam je nakon dva sata bio 4,4, kasnije, kroz par mjeseci bi ista količina iste namirnice mogla malo više dići šećer tipa 5,0. :ne zna:

točno.. to znači da će vam ogtt biti gori iako profili mogu biti uredni... na to treba biti spreman.. ovo ide Zvjerku..ona bu se garant uspaničila:D:mig:

maniakalna Zvjer
02.08.2012., 18:06
a mislis da cu ponavljati ogtt u trudnoci..? :( ja sam mislila da sam samo na profilima do kraja trudnoce a onda ogtt tek cca 6-8mj. nakon poroda...

MishekPi
02.08.2012., 18:13
ne, bar mene nisu slali opet na ogtt jer su mi profili bili uredni. Osim ovog zadnjeg kad sam se zeznula s ručkom :rolleyes: sutra nosim opet pa ćemo vidjeti idući tjedan kak je.
Sjetila sam se da su mi u prvoj trudnoći radili u Vinogradskoj veliki profil i onda na kraju su mi zbrojili sve vrijednosti i podijelili na broj vađenja i pustili me doma jer mi je prosjek bio niži od 6,0, iako mi je jedna vrijednost bila 8.

linkina
03.08.2012., 15:34
Evo imam i ja dijabetes, vrijednosti na taste 4.1 nakon 1h 8.8, nakon 2h 10. 1 :(
dobila upute o prehrani na 1 listu A4 formata sa slikicama i sestra nam je naglasila da apsolutno ništa slatko ne smijemo jesti. Jel se vi striktno držite svega i profili su onda ok?
Meni je jasno da trebam izbacit slatko, ali bas da ne mogu ni kockicu tamne čokolade pojest mi se čini pretjerano :(
Joj pa kako vi to podnosite, jel će to sve i za vrijeme dojenje vazit?

Mishek kazes da si zeznula rucak pa me zanima sto si to jela?

maniakalna Zvjer
03.08.2012., 15:36
u petak kad su nalazi gotovi

i..? jel sve ok..? :)

linkina
03.08.2012., 15:38
I da sto se količine tiče, ovi preporuceni obroci su obzirom na moje inace stvarno oskudni. Za rucak 60g mesa, pa kakvi su im to normativi? A o lubenici da ne pričam :(

linkina
03.08.2012., 15:40
i..? jel sve ok..? :)

Evo bas gore napisala svoje vrijednosti pa daj vidi u usporedbi s tvojima kako stojimo ;)

maniakalna Zvjer
03.08.2012., 15:45
Evo imam i ja dijabetes, vrijednosti na taste 4.1 nakon 1h 8.8, nakon 2h 10. 1 :(
dobila upute o prehrani na 1 listu A4 formata sa slikicama i sestra nam je naglasila da apsolutno ništa slatko ne smijemo jesti. Jel se vi striktno držite svega i profili su onda ok?
Meni je jasno da trebam izbacit slatko, ali bas da ne mogu ni kockicu tamne čokolade pojest mi se čini pretjerano :(
Joj pa kako vi to podnosite, jel će to sve i za vrijeme dojenje vazit?

taman sam ti uputila post da vidim jel sve ok..stvarno sam se nadala dobrom nalazu...

dakle, i tebi je kao i meni zadnja vrijednos loša...mi smo tzv. 'prave slatke trudnice'... :rolleyes:

znam da ti je tesko palo, meni su cak suze krenule kad sam saznala ali zaista su prvi dani najteži kao što su cure rekle...

ja se držim dijete s papira, jedem isključivo crni kruh bez šećera i gore ili malo sira ili sunke za dorucak i času mlijeka ili običnog jogurta..pa vocka izmedu rucka i dorucka..rucam kuhani krumpir ili kuhanu rižu, vagnem, skuham ili spirjam neko meso (ne smije prženo i pohano) i salatu uz to...za veceru si slozim neku laganu salatu ili opet šnitu crnog kruha s malo svježeg sira i paradajz...pa voćku neku poslije i pred spavanje čašu mlijeka ili običnog jogurta...
stvarno mi je prvih dana bilo teško i uzasno mi je falilo slatko.. :( palačinke, sladoled, kolači.. :/ kriza skroz...
ali ustrajana sam zaista i sad je već lakše...u nedjelju se pikam prvi put i u pon nosim krv pa ti javim kakvi su mi profili...

izgubila sam cca 2.5kg..

što se tiče slatkog kupila sam si ovu i pojedem doslovno 2-3 kockice dnevno, kroz dan..i pomogne mi a nema šećera, samo fruktozu... http://www.schneekoppe.com.hr/Item.aspx?Id=109 imas ju u dm-u ili intersparu... :)

budi ustrajana, imas jak motiv u sebi :cerek: i sretno :grli:

maniakalna Zvjer
03.08.2012., 15:49
Evo bas gore napisala svoje vrijednosti pa daj vidi u usporedbi s tvojima kako stojimo ;)

moje vrijednosti su ti 4.4 > 9.0 > 9.2, zadnja strši van vrijednosti, prve dvije su ok... :)

_pahuljica_
03.08.2012., 16:24
Ja se vise ne pridrzavam strogo dijete, jedem kolicine koje mi pasu iako vodim racuna da se radi o dozvoljenim namirnicama i pazim da mi secer ne ide previsoko nakon jela. Zasad dobro funkcionira

MishekPi
03.08.2012., 17:45

pun tanjur nevagane tjestenine sa jogurtom, paprikom i paradajzom. Možda me i paradajz zeznuo, jer ipak je to voće :D a ne znam.
Ugl, danas sam odnijela zadnji profil gore, rekla mi je ženska da kaj se njih tiče sam gotova s njima pošto imam još manje od dva tjedna do poroda. :mig:

mom2be
03.08.2012., 18:24
pun tanjur nevagane tjestenine sa jogurtom, paprikom i paradajzom. Možda me i paradajz zeznuo, jer ipak je to voće :D a ne znam.
Ugl, danas sam odnijela zadnji profil gore, rekla mi je ženska da kaj se njih tiče sam gotova s njima pošto imam još manje od dva tjedna do poroda. :mig:

tjestenina je otrov :D
mene jedan dan unistila palenta s prefinim junecim gulasom :tuzni: (i to cak nisam puno ni pojela)
kako mi trudnoca ide kraju secer je sve gori, morat cu sad opako po vuk vrhovec dijeti :tuzni:

maniakalna Zvjer
03.08.2012., 18:27
nisam ju ni jednom jela od kad znam da imam GD..a obozavam ju :cerek:
kuhani krumpir najcesce ili razbijem monotoniju s malo kuhane rize.. :)

mom2be
03.08.2012., 18:30
ja izbacila rizu i tjesteninu jer sam prozrdljiva i nemam mjere :zubo:
a palenti nisam mogla odolijeti

sad sam kupila nekakvu liniju barilla integralne tjestenine pa cu probati

sto je najgore pecem palacinke, kolace... zbog malene a ne smijem jesti :(

linkina
03.08.2012., 19:34
Pahuljice a kako to raste secer, si kupila onaj aparatic? mislim ako vec nesto pojedes onda je gotovo ili pojedes zalogaj pa vadis, ne razumijem se.

Rajčica je voće? Kod mene svrstana u povrće.

A gdje su jaja svrstana? Ja ih nigdje ne vidim na uputi a meni bi išla pod meso?

Zvjeri hvala za cokoladu, meni je tamna super a ovu s frkt. sam vec jela pa ako to moze. Super meni dosta. Držim palceve za nalaze, znaci tebi su vec 2tj prošla?

_pahuljica_
03.08.2012., 20:00
Imam aparatic a jedem kako mi pase. Tocnije, eksperimentiram. Pojedem nesto i ako mi secer bude visoko, to izbjegavam koliko mogu. Npr. danas sam probala domaci spek i rajcicu, secer mi je bio 5.1 tako da za ubuduce znam da to smijem jesti bez problema. Cokolino mi digne na 7.1 pa njega necu jesti. Na pocetku sam se zbilja strogo drzala tablica al mi je dojadilo.:kava:

mom2be
03.08.2012., 20:26
Imam aparatic a jedem kako mi pase. Tocnije, eksperimentiram. Pojedem nesto i ako mi secer bude visoko, to izbjegavam koliko mogu. Npr. danas sam probala domaci spek i rajcicu, secer mi je bio 5.1 tako da za ubuduce znam da to smijem jesti bez problema. Cokolino mi digne na 7.1 pa njega necu jesti. Na pocetku sam se zbilja strogo drzala tablica al mi je dojadilo.:kava:

to sam i ja danas jela :D
nije ni masno najsretniji izbor al ne mogu se bas svega odreci
u prvoj trudnoci sam skuzila da mi masno ne skodi pa sam se natrpavala cvarcima i lukom :brukica:

_pahuljica_
03.08.2012., 20:33
Vazno da je secer dobar, o kolesterolu i umiranju od zacepljenih krvnih zila cu mislit kad budem mogla normalno jesti :D

maniakalna Zvjer
04.08.2012., 08:24
Pahuljice a kako to raste secer, si kupila onaj aparatic? mislim ako vec nesto pojedes onda je gotovo ili pojedes zalogaj pa vadis, ne razumijem se.

Rajčica je voće? Kod mene svrstana u povrće.

A gdje su jaja svrstana? Ja ih nigdje ne vidim na uputi a meni bi išla pod meso?

Zvjeri hvala za cokoladu, meni je tamna super a ovu s frkt. sam vec jela pa ako to moze. Super meni dosta. Držim palceve za nalaze, znaci tebi su vec 2tj prošla?

da, prosla su skoro 2 tjedna :)