PDA

View Full Version : OGTT - povišena razina glukoze u krvi, dijabetes u trudnoći

stranice : 1 2 3 [4] 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18

Pika225
18.02.2010., 09:06
Ne da sam radila, nego radim i dalje svaka 3 tjedna do karaj trudnoće...;)
Procedura ti je sljedeća; Dodješ ujutro i prvo vadjenje je iz prsta na tašte, odmah nakon toga popiješ onu "finu" tekućinu:rolleyes:, sjediš u čekaoni i nakon pola sata opet udješ na vadjenje. Nakon pola sata opet i zadnji put je nakon sat vremena....i onda ideš doma....:)
Meni su javili nalaz isti dan telefonom, pošto mi nije baš bio uredu, a koliko znam susjedi nisu javljali ništa, nego je ona samo došla po nalaz, kad su se dogovorili....njoj je bio ok....
Nadam se da sam ti pomogla, nije strašno....:cerek:

Ovo što si opisala je OGTT, a ne mjerenje GUK profila. GUK profil se mjeri ili 4 puta ili 8 puta u danu. Mjeriš sam doma ili u bolnici. Ako mjeriš sam, u VV će ti dati lancete i epruvete da izvadiš krv doma (iz prsta) i onda je odneseš kod njih i oni naprave analizu. U bolnici ti vade krv 8 puta i ako je sve OK drugi dan ideš doma...

Lepa26
18.02.2010., 10:47
Ovo što si opisala je OGTT, a ne mjerenje GUK profila. GUK profil se mjeri ili 4 puta ili 8 puta u danu. Mjeriš sam doma ili u bolnici. Ako mjeriš sam, u VV će ti dati lancete i epruvete da izvadiš krv doma (iz prsta) i onda je odneseš kod njih i oni naprave analizu. U bolnici ti vade krv 8 puta i ako je sve OK drugi dan ideš doma...

Istina, da....moja greška....Pika hvala na upozorenju...:top:
Po meni je bolje ići u bolnicu i da to tamo obavi...jer znam gro slučajeva di cure nisu dosta krvi "iscjedile" iz prsta....

lunica26
18.02.2010., 11:17
Meni je ginekologica rekla da će mi dat za doma da si to mjerim...Jedino me zbunilo kad sam se naručivala na VV što mi je rekla da dođem u pola 8 i budem natašte(Isto ko i kod OGTT-a),a naglasila sam da trebam GUK profil...

mandy
18.02.2010., 13:09
ja samo rekla ono što je moja gin meni kad sam je pitala što u slučaju da je dijabetes (kad me poslala na OGTT)...a kako mi u anamnezi piše da u familiji imamo više slučajeva istog i pitala me što znam o tome (ja rekla) i ona mi rekla da je to stanje organizma i da svi rade isto..manji a češći obroci, lagana hrana...:ne zna:

Enid
21.02.2010., 14:50
Pitanjce: za kontrolu OGTT na Vuk Vrhovec u koje vrijeme treba doći?

Enid
21.02.2010., 18:51
pliiiz netko. Info potrebna večeras

lunica26
21.02.2010., 19:23
Pitanjce: za kontrolu OGTT na Vuk Vrhovec u koje vrijeme treba doći?

U 7.30 u sobu 305 da te upišu..Nadam se da znaš da se mora naručiti...:):)

Enid
21.02.2010., 20:55
Jao, jao, nisam znala... shit. pa meni je to hitno. mislim svakoj trudnici je...

aranea
21.02.2010., 21:03
Jao, jao, nisam znala... shit. pa meni je to hitno. mislim svakoj trudnici je...

i svaka trudnica se naruči :mig:
nazovi i naruči se... ako će biti potrebne ponovne pretrage automatski će te sestra u sobi 320 naručiti za sljedeći termin.
Ali mislim da te neće primiti nenaručenu... prije se nije trebalo naručivati. Od 01.01.2010 se naručuje...tako nekako

lunica26
22.02.2010., 00:18

A da..to je po novom...uglavnom te naruče za tjedan dana.I stvarno su super ljubazni..:p

metix
22.02.2010., 16:04
Jutros popila glukozu .. :p
prije opterečenja 2,9 (ispod normale.. glaadna žena..), a poslije 5,3
Ja sretnaaaaaaaaaaaaaa:s

Valjda se ne trebam brinuti za onih 2,9.. zašto je tako?

metix
23.02.2010., 16:14
Izgleda da nitko poslije nije bio na oGTT-u.. nema vaaaaaas :rolleyes:

lunica26
23.02.2010., 22:46
Izgleda da nitko poslije nije bio na oGTT-u.. nema vaaaaaas :rolleyes:

Nema brige(za ovaj post iznad)...
Sutra idem na GUK profil pa javim kak to zgleda...(ja vizualni tip,pa mi je super kad znam kaj me čeka, a sad neeee znamm...aaaa:D:D:D)

lunica26
24.02.2010., 10:29
Evo me...Friške informacije sa V.Vrhovca.(Za vizualne tipove poput mene:):))

GUK profil-daju ti dijetu za trudnice sa dijabetesom,koje se pridržavaš tjedan dana,nakon toga jedan cijeli dan si vadiš krv iz prsta(sa njihovom aparaturom,i prema točnim uputstvima)..i nakon toga nosiš te epruvetice njima u bolnicu na analizu..Do kraja trudnoće se mora kontrolirat šećer i pazit na prehranu...:)

Enid
24.02.2010., 11:58
Jutros popila glukozu .. :p
prije opterečenja 2,9 (ispod normale.. glaadna žena..), a poslije 5,3
Ja sretnaaaaaaaaaaaaaa:s

Valjda se ne trebam brinuti za onih 2,9.. zašto je tako?

Ja sam bila danas. Ne kužim kak si ti odmah dobila nalaz. Meni žena rekla tek u ponedjeljak pa sam zamolila da bude u petak jer mi treba za Petrovu taj nalaz.

Ubi me čekanje. al ne onih 2 sata za vađenje već pred onim vratima na I. katu.
I da, zbilja su svi ljubazni (al žena na I.katu sporaaa :rolleyes:)

lunica26
24.02.2010., 19:41
Ja sam bila danas. Ne kužim kak si ti odmah dobila nalaz. Meni žena rekla tek u ponedjeljak pa sam zamolila da bude u petak jer mi treba za Petrovu taj nalaz.

Da ono na prvom katu su kooma napravili-mislim na čekanje pred sobom 305 sa 1000 drugih ljudi.(ja kad sam bila 1.puta čekalo se pred sobom 320,a tamo imaš gdje za sjest i ima više zraka).

.A na Vuk Vrhovcu se čekaju nalazi 2-3 dana minimalno...možda je u Domovima zdravlja brže gotovo...

metix
24.02.2010., 21:37

Ja sam to radila u Umagu :)

metix
24.02.2010., 21:39
Bila danas kod gin. da mi kaže jesu li nalazi o.k.

Veli.. ma sve je to o.k.
..bez obzira na snižen šećer (2,9).. bez obzira na povišene leukocite (13,2) i tamo još štošta...
:confused::ne zna:
Ne znam.... Jel to sve normalno u trudnoći?????

lunica26
25.02.2010., 11:29
Bila danas kod gin. da mi kaže jesu li nalazi o.k.

Veli.. ma sve je to o.k.
..bez obzira na snižen šećer (2,9).. bez obzira na povišene leukocite (13,2) i tamo još štošta...
:confused::ne zna:
Ne znam.... Jel to sve normalno u trudnoći?????

Jednom mi je rekla ginićka-niski šećer i niski tlak ne može naštetit bebi...dok kod visokog je problem.
Vjeruj giniću...meni moja kad kaže da je nešto u redu-ja sva juhujuhu:):)

Suzy Q.
07.04.2010., 15:31
Hitno trebam pomoć.
Ginekolog me poslao na vađenje GUK profila (dugog) jer mi je nakon ogtt-a zadnja vrijednost bila 7,7 sto je granicna vrijednost

Rezultati su:
U 8h (nataste)- 4,3
U 12h- 5,0
U 15h- 6,0
U 18h- 5,5
U 21h- 8,0

Znaci sve savrseno do zadnjeg. Cudno mi je sto je zadnja vrijednost tako visoka,a nisam jela nista slatko prije tog vadjenja

Hrana tijekom dana:
Do 8h- ništa
Do 12h- burek sa sirom
Do 15h- šnicle s umakom od vrhnja i 2 reda čokolade
Do 18h- juice od naranče
Do 21h- kifla s maslacem i salamom i kava s jednim natrenom

Namjerno sam jela kako inace jedem tijekom dana. Cudno mi je da mi toliko skoci nakon vecere koja ne ukljucuje nista slatko (osim natrena koji bi kao trebao biti za dijebeticare i ne bi trebao dizati secer). Je li moguce da mi se tek tada 'probavila' ona cokolada pa je zato secer odjednom poludio, neobicno mi je da cokoladu pojedem u 13h,a da mi u 21h skoci secer!

hoce li me zbog ovih 8 poslati u bolnicu. (sad sam u 37.tjednu)

lala
07.04.2010., 15:45
Iskrneo, meni nije jasno ovako vađenje :confused:. Nije uopće bitno u koliko sati vadiš-nego da je dva sata nakon jela. Je li to to doktor rekao da vadiš tako ili? Ta zadnja vrijednost-bitno je kad si jela prije toga.

lala
07.04.2010., 15:46
Jednom mi je rekla ginićka-niski šećer i niski tlak ne može naštetit bebi...dok kod visokog je problem.
Vjeruj giniću...meni moja kad kaže da je nešto u redu-ja sva juhujuhu:):)

Niski šećer? Mislim da nije dobro za bebu (ali nisam gin, pa...) Jedite češće i manje, za svaki slučaj, (nije problem šećer dići, nego spustiti) hipoglikemije, ketoni....ne mogu biti dobri za bebu. Ne znam kako je ta gin mislila...

annaaa
07.04.2010., 15:48
pa i sokovi su ti puni šećera, moguće da ti je od toga visoka ta zadnja vrijednost.

MAX-factor
07.04.2010., 15:50
ja uvijek imam ketona u urinu, vjerovatno zbog dijete na kojoj moram biti.
kako to moze nastetit :eek: vidjela sam da to spominjete :eek:

lala
07.04.2010., 15:50
H. Cudno mi je da mi toliko skoci nakon vecere koja ne ukljucuje nista slatko (osim natrena koji bi kao trebao biti za dijebeticare i ne bi trebao dizati secer).

A što si ti točno jela i što smatraš pod latkim? Samo da znaš-meni je šećer u trudnoći bio najveći nakon-smokija (ni nakon čokolade, ni kolača). I rižini krekeri su mi ga digli jednom za neočekivat. Šećeri su skriveni, a i ako se se kretala nakon drugih obroka-a nakon ovoga ne-onda je jasno.Nisam nikad radila OGTT preko četiri sata, a taj od četiri-i onaj kraći-sam mirovala između (kad se popije glukoza, uz vlastitu hranu nisam-ali takav test nisam ni radila više u trudnoći).

annaaa
07.04.2010., 15:52
A što si ti točno jela i što smatraš pod latkim?

napisala je hranu tijekom dana

lala
07.04.2010., 15:55
ja uvijek imam ketona u urinu, vjerovatno zbog dijete na kojoj moram biti.
kako to moze nastetit :eek: vidjela sam da to spominjete :eek:

Ozbiljno? Ne želim dizati paniku (nisam stručna)...ja sam isto imala ketone, ali sam vjerojatno bila i dehidrana i gladan kad sam davala urin...sad sam i dalje na dijeti-ali zbilja jedem stalno i često(evo skoro 8. mjesec+4 kilograma, beba dobro-znači, dijeta je i dalje tu). Ni moja gin nije dizala paniku, ali nije se ponavljalo, pa je ispalo samo taj put...Jel tebi svaki put? To na pregledu vidiš iz urina? Šta ti kaže doktor? Ono što sam na netu pročitala-nije mi bilo drago, ali recimo da pazimo i sve 5.

lala
07.04.2010., 15:57
napisala je hranu tijekom dana

Da, ali nije mi jasno što znači do 21 sat i u 21 sat. :confused: Koliko je prošlo od hrane do mjerenja? Šećer skače, ali bitno je da padne nakon 2 sata...Može skočiti i preko 8, ako padne kasnije...Uostalom, ako te pošalje u bolnicu-to bi bilo na promatranje, pod kontroliranim uvjetima-tako da bi ti rezultati bili i precizniji. S druge strane-šećer pri kraju trudnoće zna zablesiti, to je za očekivati (samo je pitanje mjere)

MAX-factor
07.04.2010., 15:58
pa da, svaki put kad vadim urin pozitivna sam na ketone.
nitko nista ne kaze osim da je to zbog dijete :ne zna:

annaaa
07.04.2010., 16:00
ja sam skoro svaki put imala ketona u urinu, doktorica me svaki put pitala da li sam gladna, i bila sam jer sam na preglede obično išla nakon posla tj.prije ručka. zadnji put sam bila sad kad više ne radim i normalno sam doručkovala i sve je bilo u redu. tak da vjerojatno je bilo od gladi. a tako je onda i kod max pretpostavljam.

lala
07.04.2010., 16:05
Od gladi je, može i od žeđi, svakako. Samo ne kužim je li riječ o trenutačnoj gladi ili dugotrajnoj. Max na kojoj si dijeti (ja na 1800) ? Jel fakat osjećaš tu glad? Porazgovaraj s ginekologom, ja sam tražila tri mišljenja, dva su mi rekla da zapravo gladna ne smijem biti-bez obzira na dijetu (znam, pitanje je što jesti i kako držati šećer).

MAX-factor
07.04.2010., 16:11
Od gladi je, može i od žeđi, svakako. Samo ne kužim je li riječ o trenutačnoj gladi ili dugotrajnoj. Max na kojoj si dijeti (ja na 1800) ? Jel fakat osjećaš tu glad? Porazgovaraj s ginekologom, ja sam tražila tri mišljenja, dva su mi rekla da zapravo gladna ne smijem biti-bez obzira na dijetu (znam, pitanje je što jesti i kako držati šećer).

ja sam na zucnoj dijeti i stalno sam gladna :D
ako jedem dobijem napad tako da se ne zezam.

u bolnici me drzali na sniti kruha i salici caja 3x dnevno i nista osim toga nisam smjela jesti :flop:

lala
07.04.2010., 16:19
ja sam na zucnoj dijeti i stalno sam gladna :D
ako jedem dobijem napad tako da se ne zezam.

u bolnici me drzali na sniti kruha i salici caja 3x dnevno i nista osim toga nisam smjela jesti :flop:

Ah, nemam iskustva s tim... znaju valjda doktori što rade. Nemaš šećer? Uf, gdje te to baš u trudnoći snađe :(. Pitaj, pitaj ginekologe, ja sve zapitkujem zapisujem, što drugo, pročitam nešto na netu-i onda provjerim ako me kopka...

My_Angel
07.04.2010., 18:17
Vidim da je većine vas iz Zg. Ja sam OGTT radila u Ri. Šećer natašte bio mi je ok, ali 2 sata nakon što sam popila glukozu bio je 10. Kada sam bila po nalaze, sestra mi je rekla da su ok. :ne zna: :zmaj:
Tek sam nakon 2 tjedna došla doktorici na pregled kada mi je rekla da se radi o gestacijskom dijabetesu. Ali nije me slala nikamo u bolnicu na dodatne kontrole, samo mi je rekla da pazim što jedem i da u potpunosti izbacim sve slatko. Imate li iskustva, može li uopće samo prehrana utjecati na smanjenje ovako relativno visoke glukoze? Ne da mi se baš u bolnicu na one dodatne pretrage.

Suzy Q.
07.04.2010., 18:34
Da, ali nije mi jasno što znači do 21 sat i u 21 sat. :confused: Koliko je prošlo od hrane do mjerenja? Šećer skače, ali bitno je da padne nakon 2 sata...Može skočiti i preko 8, ako padne kasnije...Uostalom, ako te pošalje u bolnicu-to bi bilo na promatranje, pod kontroliranim uvjetima-tako da bi ti rezultati bili i precizniji. S druge strane-šećer pri kraju trudnoće zna zablesiti, to je za očekivati (samo je pitanje mjere)

prve vrijednosti znači npr 'u 21h' su razine glukoze. tj taj dugački GUK profil se mjeri tako što se vadi krv 5 puta u danu, prvo mjerenje je natašte,a sve kasnije jedeš kako jedeš i inače (uključujući šećer). ovo što sam napisala 'do 21h' označava što sam jela prije tog vađenja krvi u 21h. zadnji obrok prije posljednjeg vađenja krvi (u 21h) sam jela negdje oko 18:30 i to sam jela kiflu s maslacem i kavu s natrenom (dakle nije bilo nekog posebnog šećera) i nakon toga mi je šećer skočio na 8,0 , nije mi jasno da nakon takvog obroka toliko skoči,a da mjerenje nakon dva reda velike čokolade s rižom 6,0 :confused:

Pika225
07.04.2010., 20:19
prve vrijednosti znači npr 'u 21h' su razine glukoze. tj taj dugački GUK profil se mjeri tako što se vadi krv 5 puta u danu, prvo mjerenje je natašte,a sve kasnije jedeš kako jedeš i inače (uključujući šećer). ovo što sam napisala 'do 21h' označava što sam jela prije tog vađenja krvi u 21h. zadnji obrok prije posljednjeg vađenja krvi (u 21h) sam jela negdje oko 18:30 i to sam jela kiflu s maslacem i kavu s natrenom (dakle nije bilo nekog posebnog šećera) i nakon toga mi je šećer skočio na 8,0 , nije mi jasno da nakon takvog obroka toliko skoči,a da mjerenje nakon dva reda velike čokolade s rižom 6,0 :confused:

Kifla je od bijelog brašna, a ono jako diže šećer, posebno u kombinaciji s maslacem. Ako si to jela u 18:30, a 2.5 sata kasnije ti je šećer bio 8, previsok je. Još nisi rekla jesi li sama vadila krv i nosila u laboratorij na analizu ili si mjerila aparatićem?
S obzirom da si u 37. tjednu šećer nije tako visok, vjerojatno će ti preporučiti da do kraja trudnoće budeš na dijeti i češće kontrole.

lunica26
07.04.2010., 20:39
Evo moje priče ukratko.Sa 28 tjedana poslana na Vuk Vrhovec zbog velike bebe.Ogtt vrijednost nakon 2 sata je bila,8,1,hemoglobin ok.Mišljenja sa Vuk Vrhovca-nalaz UREDAN.

Moja ginićka me ipak poslala na GUK(mali profil)jer je do nedavno gornja granica bila 7,8....
Prvi GUk ok,drugi isto...Povisili su gornje vrijednosti nedavno i sad toleriraju do 8,3...U redu je pazit na prehranu,ne slatko i ne rafinirana pića...ali se ne treba uzrujavati.

Pika225
07.04.2010., 22:02
Evo moje priče ukratko.Sa 28 tjedana poslana na Vuk Vrhovec zbog velike bebe.Ogtt vrijednost nakon 2 sata je bila,8,1,hemoglobin ok.Mišljenja sa Vuk Vrhovca-nalaz UREDAN.

Moja ginićka me ipak poslala na GUK(mali profil)jer je do nedavno gornja granica bila 7,8....
Prvi GUk ok,drugi isto...Povisili su gornje vrijednosti nedavno i sad toleriraju do 8,3...U redu je pazit na prehranu,ne slatko i ne rafinirana pića...ali se ne treba uzrujavati.

8.3 na OGTT-u nakon 2 sata ili 8.3 u GUK profilu?

lala
08.04.2010., 10:06
nije mi jasno da nakon takvog obroka toliko skoči,a da mjerenje nakon dva reda velike čokolade s rižom 6,0 :confused:

Ovisi ti i o količini, jesi li se kretala, točno vrijeme (treba biti 2 sata nakon), a ta bijela kifla ti itekako diže šećer, tako da znaš. Zaboravi bijelo brašno, ionako nema koristi za trudnice, samo krade vitamine...Crna čokolada, s više kakaa-nju si i ja priuštim, malo, nakon obroka i ne skoči mi nešto šećer....dok grickalice sve možeš zaboraviti (tipa smoki, čips)...ajde, nema još puno, pripaziš malo sad na kraju, za svaki slučaj, bebi će samo pomoći (a i tebi):mig:
Pri kraju trudnoće ja najvažnije, jer beba raste od šećera, nije više genetika u pitanju.

lunica26
08.04.2010., 13:22
8.3 na OGTT-u nakon 2 sata ili 8.3 u GUK profilu?

Na OGTT-u nakon 2 sata.Sad sam tek skužila da je ovo gore malo nejasno.

mladenka:))
08.04.2010., 13:23
u kojem tjednu se radi ogtt?

lunica26
08.04.2010., 13:28
Meni su ga radili u 28.tjednu(velika bebe),šogorici u 25.(nikakva indikacija).Sve zavisi o ginekologu.

milkica
08.04.2010., 15:49
I ja moram na VV pa imam par pitanja
-tko mi daje uputnicu gin ili opće prakse
-da li se moram naručiti i na koji broj
-u koliko sati moram biti tamo...
Hvala!!!

lunica26
08.04.2010., 16:13
I ja moram na VV pa imam par pitanja
-tko mi daje uputnicu gin ili opće prakse
-da li se moram naručiti i na koji broj
-u koliko sati moram biti tamo...
Hvala!!!

Heej
ovak,uputnicu ti daje tvoj ginić,naručuje se na broj telefona- 2353-939
Obično te naruče u roku od tjedan dana u 7.30h,prvo u sobu 305 na upis, a za dalje će ti teta sve lijepo objasniti.Suuuper su gore svi..Ak te još kaj zanima,samo pitaj:)

njasa
08.04.2010., 19:09

jel to opce poznato ili se samo neki ginekolozi toga drze. ja sam u prvoj trudnoci na oggt nakon 2 sata imala 7,4 i cilu trudnocu sam bila na djeti i isla svaka 3 tjedna na mjerenje secera u bolnicu (profil od 24 sata).
sad sam u 15tom tjednu trudnoce, i za tjedan dva iden na oggt test. za sad mi je secer ok, mirim ga svako malo aparatice (kupila sam ga u prvoj trudnoci)....

milkica
08.04.2010., 19:14
Hvala.

lunica26
08.04.2010., 21:26
jel to opce poznato ili se samo neki ginekolozi toga drze. ja sam u prvoj trudnoci na oggt nakon 2 sata imala 7,4 i cilu trudnocu sam bila na djeti i isla svaka 3 tjedna na mjerenje secera u bolnicu (profil od 24 sata).
sad sam u 15tom tjednu trudnoce, i za tjedan dva iden na oggt test. za sad mi je secer ok, mirim ga svako malo aparatice (kupila sam ga u prvoj trudnoci)....

Nije opće poznato jer su tek nedavno povislili parametre.Moja ginićka ti je ziherašica i ona ti je mene isto slala na sve dodatne pretrage...

A na Vuk Vrhovcu koji je referentni centar za dijabetes su mi se smijali-u stilu kaj ja tu radim...

Ok je paziti na prehranu,ali ne treba se živcirati...Zato je dobro znat tu informaciju.

meli2
08.04.2010., 21:29
meni je to s tim povisenjima u principu totalno glupo....
to kao da odjednom promjene referentne vrijednosti crp koji ukazuje na upale iz krvi...kuzite?
po tim "novim" referentim vrijednostima sam ja kao super i nemam gestacijski dijabetes...a na inzulinu sam?!?!

j**E lud zbunjenog :ne zna:

lunica26
08.04.2010., 21:36
meni je to s tim povisenjima u principu totalno glupo....
to kao da odjednom promjene referentne vrijednosti crp koji ukazuje na upale iz krvi...kuzite?
po tim "novim" referentim vrijednostima sam ja kao super i nemam gestacijski dijabetes...a na inzulinu sam?!?!

j**E lud zbunjenog :ne zna:

Potpis:D
Ovak su ti oni meni to objasnili...(jer su me pošteno izvozali i našetali pa sam tražila objašnjenje:))
Naime,nakon dugi niz godina u najvećem broju slučajeva su sve daljnje pretrage bile uredne pa su zato odlučili podić parametre.Jer oni to na VV rade na drugačiji način i bla,bla,bla...

A veli moja ginićka-da,bile su im preskupe daljne analize pa su ih povisili...:)
A u Americi toleriraju navodno i do 8,9.

meli2
08.04.2010., 21:41
Potpis:D
Ovak su ti oni meni to objasnili...(jer su me pošteno izvozali i našetali pa sam tražila objašnjenje:))
Naime,nakon dugi niz godina u najvećem broju slučajeva su sve daljnje pretrage bile uredne pa su zato odlučili podić parametre.Jer oni to na VV rade na drugačiji način i bla,bla,bla...

A veli moja ginićka-da,bile su im preskupe daljne analize pa su ih povisili...:)
A u Americi toleriraju navodno i do 8,9.

presmjesno......bar meni...mislim stvarno su likovi....
svako prica svoje....VV jedno...centar za dijabetes tu kod nas u splitu drugo...i tako redom..... :confused::confused:

lunica26
08.04.2010., 21:47
presmjesno......bar meni...mislim stvarno su likovi....
svako prica svoje....VV jedno...centar za dijabetes tu kod nas u splitu drugo...i tako redom..... :confused::confused:

Već sam pisala-sve je to ok ljudi,prihvatit ću i dijetu i šetanje po bolnicama ali daaajte se uskladite...

lala
08.04.2010., 21:59
Ma to oni samo da smanje broj troškova, ne vidim drugog razloga-šećer je šećer:flop:

Zvrksa
09.04.2010., 16:27
curke, ja sam išla na ogtt u 28 tj. i sve je ok... i dr. me opet šalje u 32. i nije mi jasno zašto:ne zna:
i jel mi preporučujete da idem na VV ili negdje drugdje?

lunica26
09.04.2010., 20:10
curke, ja sam išla na ogtt u 28 tj. i sve je ok... i dr. me opet šalje u 32. i nije mi jasno zašto:ne zna:
i jel mi preporučujete da idem na VV ili negdje drugdje?

Ako prvi puta nisi bila na VV,odi sada.Stvarno su super gore.Imaš na prošloj stranici sve podatke za naruđbe...
Jel ti bebač veči?ili Previše kila u kratko vrijeme??Ili je čovjek ziheraš.......

Zvrksa
10.04.2010., 07:47
Ako prvi puta nisi bila na VV,odi sada.Stvarno su super gore.Imaš na prošloj stranici sve podatke za naruđbe...
Jel ti bebač veči?ili Previše kila u kratko vrijeme??Ili je čovjek ziheraš.......

bebač je baš po zlatnoj sredini gramaže
ja sam imala jedan nagli skok kilaže od 4kg od 20-24 tj. sveukupno dobila 13kg do 32 tj. (nije baš ni malo)
uf, idem sad pogledati - trebala bih to obaviti idući tjedan

ej, sad sam vidjela da naruče u roku od tjedan dana, a ak me naruče nakon petka (budem zvala u pon.) onda ću već biti 33+ pa ne znam jel to neki problem jer je dr. rekao sa 32+
i mislim da vam nisam rekla kak vade u DZ-u gdje sam išla prvi put... vade 2 dana - dođeš 1. dan i samo ti izvade krv i daš urin, i onda dođeš 2. dan i popiješ odmah vodu sa šećerom i onda nakon 2h vade krv i daš urin... moj dr. nije mogao vjerovat da to tak rade i nije mu jasno zašto

annaaa
10.04.2010., 10:09
i mislim da vam nisam rekla kak vade u DZ-u gdje sam išla prvi put... vade 2 dana - dođeš 1. dan i samo ti izvade krv i daš urin, i onda dođeš 2. dan i popiješ odmah vodu sa šećerom i onda nakon 2h vade krv i daš urin... moj dr. nije mogao vjerovat da to tak rade i nije mu jasno zašto

svakako odi u vuk vrhovec, meni je gin rekla da ona samo tamo šalje jer imaju najbolju metodu, ipak su oni referentni centar za šećernu bolest i dijabetes u trdunoći. mene su naručili za 2 dana. i sve obaviš isti dan, nemoj ništa jesti niti piti prije, opskrbi se novinama jer ne smiješ previše šetati. ljubazni su i nema čekanja jer trudnice imaju prednost. vade ti iz vene krv prvi put, onda popiješ tu tekućinu i onda za sat vremena ti vade iz prsta pa za sat vremena još jednom iz drugog prsta.

a ne znam zašto te šalje ponovno, meni moja nije niš spominjala, bila sam u 27-om tjednu.

lunica26
10.04.2010., 11:33
bebač je baš po zlatnoj sredini gramaže
ja sam imala jedan nagli skok kilaže od 4kg od 20-24 tj. sveukupno dobila 13kg do 32 tj. (nije baš ni malo)
uf, idem sad pogledati - trebala bih to obaviti idući tjedan

ej, sad sam vidjela da naruče u roku od tjedan dana, a ak me naruče nakon petka (budem zvala u pon.) onda ću već biti 33+ pa ne znam jel to neki problem jer je dr. rekao sa 32+

Zamoli tetu da te naruči kad bi tebi pasalo...mene je prvi puta ubacila na neki dan kad sam je molila...
I vjerojatno te gin poslao jer mu se na sviđa ova metoda u Domu zdravlja.Odi ti na VV.
Anaaaa ti je gore sve lijepo opisala...Unatoč gužvama i svemu,stvarno su svi tam super.

Zvrksa
10.04.2010., 14:16
hvala curke... naručit ću se u pon., ali mi opet nije jasno - ako se dr. nije svidjela ta njihova metoda zašto me odmah nije poslao na vv po 2.put, a ne tek nakon 4 tjedna (i on meni nije ni rekao da 2. put radim na vv ili negdje drugdje)

lunica26
10.04.2010., 17:01
hvala curke... naručit ću se u pon., ali mi opet nije jasno - ako se dr. nije svidjela ta njihova metoda zašto me odmah nije poslao na vv po 2.put, a ne tek nakon 4 tjedna (i on meni nije ni rekao da 2. put radim na vv ili negdje drugdje)

A ne znam...beba je ok,kile isto,možda čovjek ima takvu naviku.Meni je moja ginička pričala da nalaz zna bit uredan u ranijoj trudnoći a onda se pojavi šećer u 36.tjednu...Možda je ovaj tvoj imao slično iskustvo pa puše na hladno.Malo je tlaka,al bar ćeš bit mirna...

Zvrksa
10.04.2010., 18:03
ma dobro, nije to niš strašno... meni je najgore bilo kad mi je žena rekla da ne smijem 2h mokriti:rofl:

lunica26
10.04.2010., 20:04
ma dobro, nije to niš strašno... meni je najgore bilo kad mi je žena rekla da ne smijem 2h mokriti:rofl:

A ne bi se smjelo niš ni piti,al jesam maaaalo vode:D,i nije mi bilo sila na wc:top:...Samo sam bila glaadnaaa.Uzmi si nešto za čitati,ili nekoga povedi sa sobom...:)

lala
10.04.2010., 20:11
Kod nas se smije piti...i ići na wc (ako nije prije davanja urina), ne smije se šetati. Nije mi jasno to s vodom,, zar može ikako mijenjati rezultate? :confused:

annaaa
10.04.2010., 20:24
ne znam, ja sam pitala tetu koja mi je vadila krv jel smijem pit vodu, rekla je da da, da samo ne smijem jest i šetat. i smije se na wc jer se ne daje urin.

lala
10.04.2010., 20:27
Meni nakon 4 sata od glukoze bude jako slabo :(, srce mi se uzlupa, ruke tresu...da ne pijem, vjerojatno bih se srušila, a što se šetnje tiče-odkad sam trudna, povraća mi se od toga, pa je i bolje da mirujem:p

lunica26
10.04.2010., 20:28
ne znam, ja sam pitala tetu koja mi je vadila krv jel smijem pit vodu, rekla je da da, da samo ne smijem jest i šetat. i smije se na wc jer se ne daje urin.

Viš meni je baš naglasila da smijem samo maaalo vode...za wc niš,nisam ni pitala jer mi nije bilo sila.

lunica26
10.04.2010., 20:31
Meni nakon 4 sata od glukoze bude jako slabo :(, srce mi se uzlupa, ruke tresu...da ne pijem, vjerojatno bih se srušila, a što se šetnje tiče-odkad sam trudna, povraća mi se od toga, pa je i bolje da mirujem:p

E a zašto 4 sata??Nisam shvatila jer ti je slabo 4 sata u komadu,ili ti postane nakon 4 sata loše.Ak me kužiš.

Puno žena je nekud odlazilo u međuvremenu,meni su rekli da sjedim tamo i ja sjedila...:D

lala
10.04.2010., 20:33
Zato što mi traje 4 sata OGTT-vadim krv u 8, popijem glukozu, pa svako malo krv...u podne zadnji put. Onda dok se dovučem do dućana (jer zaboravim ponijet hranu-a krepana od gladi), dođe mi redovito slabo...

lunica26
10.04.2010., 20:41
Zato što mi traje 4 sata OGTT-vadim krv u 8, popijem glukozu, pa svako malo krv...u podne zadnji put. Onda dok se dovučem do dućana (jer zaboravim ponijet hranu-a krepana od gladi), dođe mi redovito slabo...

Znači dobro sam shvatila:D(u zadnje vrijeme imam trudnički mozak pa sve pitam 2 put:)...

Ajmeeee 4 sata.PA to je mučenje...Ja sam već umirala nakon malo više od 2 sata...I već u liftu jele sendvić:cerek:

lala
10.04.2010., 20:52
Da mučenje...inače, u trudnoći jedva da izdržim dva sata između jela

Zvrksa
10.04.2010., 21:20

pa ja nisam smjela ni jesti ni piti ni mokriti... uzeli su mi i urin

lunica26
10.04.2010., 21:23
Ovo kad čovjek čita,pomislio bi da se radi o 10 različitih pretraga...a zašto je to tako:ne zna::ne zna:

Zvrksa
10.04.2010., 21:29
a eto da čovjek ne povjeruje...:ne zna:

lala
10.04.2010., 22:27
Ovo kad čovjek čita,pomislio bi da se radi o 10 različitih pretraga...a zašto je to tako:ne zna::ne zna:

Pa i ima više različitih, neke su detaljnije, prije sam radila onaj od 2 sata, sad od 4 itd.

meli2
11.04.2010., 08:25
Pa i ima više različitih, neke su detaljnije, prije sam radila onaj od 2 sata, sad od 4 itd.

ja na inzulinu i nikad radila taj od 4 sata...

mozda zato kaj sam od pocetka u centru za dijabetes a ne u starom rodilistu?!? :ne zna::ne zna:

lala
11.04.2010., 11:46
ja na inzulinu i nikad radila taj od 4 sata...

mozda zato kaj sam od pocetka u centru za dijabetes a ne u starom rodilistu?!? :ne zna::ne zna:

Ma, mene je baš V poslao na taj, u Centru:confused:

Zvrksa
19.04.2010., 08:31
evo curke friška info... narudžbe na Vv se mogu napraviti samo od 13-15 na br. telefona 2353-904

Zvrksa
19.04.2010., 12:16
e ovo nije normalno...jutros su mi rekli da zovem na ovaj broj i u tom periodu što sam napisala, a sad zvala i dali mi drugi broj i da zovem od 15-17:mad:

curke, ima netko točnu informaciju?

lunica26
19.04.2010., 12:50
ne kužim..ja sam ih uvijek zvala oko 10 sati i javili su mi se...(2353-939)

Zvrksa
19.04.2010., 12:55
ja sam najprije zvala na onaj broj koji ste vi tu stavile, pa se tamo kao javila sekretarica za ordinaciju nekog doktora i tad još nisu radili
onda sam zvala na onaj neki njihov opći broj, pa mi je tip dao ovaj broj koji sam tu nadobudno stavila i rekao da zovem od 13-15 i onda nazovem to, pa me ova prebaci na drugi broj, a na tom broju opet sekretarica referira da se zove od 15-17 :mama:

Zvrksa
19.04.2010., 14:19
i evo na kraju su me opet uputili na ovaj broj koji si ti stavila...davit ću nekog...
spušila sam dan bezveze i tko zna hoće li me naručiti ovaj tjedan

annaaa
19.04.2010., 14:56
a bezveze :rolleyes:
ja sam se isto naručivala na ovaj 939 broj, oko 10, 11h
ma budu te naručili ovaj tjedan, meni su rekli termin za 2 dana

Zvrksa
19.04.2010., 15:00
e al ne mreš vjerovat da sam ja s 4 ljudi pričala i da me 3 uputilo na pogrešan broj, a svi su me odmah pitali jesam li trudnica:rofl:
no dobro, budem ujutro opet iskušala sreću:mig:

Boni
26.04.2010., 18:42
Zanima me da li je netko imao slicno iskustvo?

Radila sam OGTT na VV. Vrijednost nataste 5,5, nakon sat vremena 10,2 i nakon 2 sata 5.3.

Stavili su me na onu 1800 dijetu jer je vrijednost nakon sat vremena previsoka. Da li to isto znaci da imam gastacijski dijabetes, ili to samo pokazuje da bi se mogao razviti?

Alexxia
11.05.2010., 14:28
Zdravo svim mamama! :)
Vec duze vreme citam vas forum i izgleda jedino tu nalazim sve ono sto bih volela da znam. Ja sam iz Beograda, trenutno sam 26. nedelja sa trecim detetom (imam cerku od 8 i sina od 6 godina :) ) i bas juce sam radila OGTT. Iako mi je treca trudnoca prvi put se susrecem sa ovom vrstom problema. Poslata sam na taj test zato sto imam pozitivan rezultat glukoze u urinu ali mi je secer u krvi dobar (izmedju 4.9 do 5.2, kako kad). Doktorka mi je dala da uradim najvece opterecenje secerom, znaci 100gr glukoze (nisam videla da je neko pisao o tome..?) i 6 vadjenja krvi... na taste, pa sve na pola sata i na kraju poslednje na sat. Nemam pojma kakve su referentne vrednosti na taj test sa 100 gr glukoze, mada sestra u laboratoriji kaze da su rezultati ok. Ovako:
1. pre opterecenja - 5.2
2. posle 30 min. - 9.8
3. posle 60 min - 8.2
4. posle 90 min - 8.5
5 posle 120 min - 8.0
6. posle 180 min - 6.5

Zna li neko da mi kaze da li je ovo zaista ok?? :confused:

MAX-factor
15.05.2010., 13:19
:w

jel mi moze netko tko je radio profil GUK-a napisat svoje vrijednosti :moli:

meni ogtt bio katastrofa, nataste 5.6 a poslje 2 h preko 10 :eek:

danas radim profil koji isto do sada nije bas dobar.

Pika225
15.05.2010., 14:12
:w

jel mi moze netko tko je radio profil GUK-a napisat svoje vrijednosti :moli:

meni ogtt bio katastrofa, nataste 5.6 a poslje 2 h preko 10 :eek:

danas radim profil koji isto do sada nije bas dobar.

O Max, i tebe ja napao šećer :( Poslije 2 sata vrijednost bi trebala biti do 7.8. Nedavno su nešto pomicali tu granicu na gore, ali 10 je svakako previše. Stavit će te na dijetu i bit ćeš pod češćim kontrolama... Ali ne brini, dosta nas je to prošlo i sve super :mig: Ako te bilo što zanima, pitaj.

cvijetić
15.05.2010., 14:43
lunica , Zvrksa i ostali koji ste bili na VV?
dakle zovem na taj 939 broj?
ujutro treba tamo biti u 7:30? i do kad traje taj OGTT? 4 sata ili ipak manje?
slijedeći tj. će mi mama dignut uputnice kod soc ginićke pa će me mm jedno jutro vozit na VV a drugo jutro u DZ dat urinokulturu i kks.

mislila sam ići u Vinogradsku,ali vidim da hvalite VV pa onda možda bolje tamo otići...

Zvrksa
15.05.2010., 14:49
da, zovi na taj broj... ja sam čekala termin tjedan dana
trebaš doći do 9.00 najkasnije
ako te dr. nije baš izričito uputio na VV, ni ne moraš ići tamo, jer je strašna gužvetina i full zagušljivo...
i opet VV ti ima povišene te granične vrijednosti i npr. napišu ti da je nalaz uredan, a onda ginekolozi ne priznaju te njihove povišene vrijednosti i stave te ne dijetu:rolleyes:
pretraga traje 2h... i ja sam prije toga čekala još 1h...

cvijetić
15.05.2010., 15:03
nije mi rekao gdje da idem...u biti tek kad sam izašla sam vidjela da mi je napisao napraviti test senzibilizacije, kks,urinokulturu i ogtt
vjerojatno radi predostrožnosti.
gdje još mogu raditi ogtt?
znači 2 h traje od kad me prime? i šta sad na kraju...puno sam čitala, ne smiješ za to vrijeme šetat, piškit, pit...ili koja su pravila na VV?

Zvrksa
15.05.2010., 15:12
da... čekaš 2h otkad ti izvade prvi 1. put krv...

ogtt ti se radi i u DZ-u... ja sam prvi put radila u DZ, ali mom dr.-u se nije svidio način na koji oni to rade, pa me slao ipak na VV:ne zna:

uglavnom, na VV te najprije pikaju u venu, pa popiješ čašu vode s glukozom... ne smiješ šetati ni jesti, ali možeš popiti mali gutljaj vode i smiješ mokriti... nakon 1h ti vade krv iz prsta i onda opet nakon još 1h vade krv iz drugog prsta...

meni je tamo bilo puno teže podnijeti nego u Dz iz razloga šro je hrpetina ljudi i zagušljivo... i kad izađeš ispred bolnice na zrak, nemaš gdje sjesti pa se opet ubrzo trebaš vratiti nazad...

no dobro, ja sam ipak sad već u visokoj t. pa mi je možda i zato bilo teže:ne zna:

cvijetić
15.05.2010., 15:16
znači ipak možeš odšetati ispred bolnice?
ne moraš sjediti u čekaoni?
ma tebi je možda bilo teško jer si pred kraj, a ja pak radi mirovanja ne smijem predugo stajati jer osijećam pritisak u trbuhu...
imam gore jednu poznatu pa bi možda mogla sjediti kod nje da nisam u čekaoni...:ne zna:
a možda i nazovem dr-a pa pitam da li mogu u Dz ili moram na VV

Zvrksa
15.05.2010., 15:35
ma možeš... kažu ti ženske same da možeš malo na zrak van, ali ak ti pozli da im dođeš reći... problem je što vani nema nijedne jedine klupice da si sjedneš
ako imaš nekog poznatog tamo, odi kod njega u ured...bit će ti lakše...tak sam ja u DZ-u bila kod svoje sveki i bilo mi je puno lakše

cvijetić
15.05.2010., 15:42
Thanks Zvrksa!

MAX-factor
15.05.2010., 15:43
O Max, i tebe ja napao šećer :( Poslije 2 sata vrijednost bi trebala biti do 7.8. Nedavno su nešto pomicali tu granicu na gore, ali 10 je svakako previše. Stavit će te na dijetu i bit ćeš pod češćim kontrolama... Ali ne brini, dosta nas je to prošlo i sve super :mig: Ako te bilo što zanima, pitaj.

ma sve je meni to jasno za ogtt, ali za profil GUK-a nisu iste vrijednosti ili?

jucer su radili ogtt, a danas profil i unatoc dijeti secer mi je povisen, a da ne kazem da umirem od gladi i lagano me pocinje zuc bolit sto znaci da mi ne gine napad, a ne smijem nista jesti :mad:

Zvrksa
15.05.2010., 16:00
max, baš mi je žao kaj se mučiš tak
pogle kaj sam našla na netu

Uredan GUK profil znači da je GUK na tašte do ( uključivo ) 6,0 mmol/L, a nakon obroka ( dakle - tijekom dana ) do 7,8 mmol/L.

e sad, jel to je neka relevantna info ili nije - nemam pojma

cvijetić, nema na čemu:top:

MAX-factor
15.05.2010., 16:03
max, baš mi je žao kaj se mučiš tak
pogle kaj sam našla na netu

Uredan GUK profil znači da je GUK na tašte do ( uključivo ) 6,0 mmol/L, a nakon obroka ( dakle - tijekom dana ) do 7,8 mmol/L.

e sad, jel to je neka relevantna info ili nije - nemam pojma

cvijetić, nema na čemu:top:

ajd prvi mi je uredan, iako na granici, ali drugi i nakon tog gladovanja povisen :mad:

ali ajd, ali znam da uz ovu prehranu ja ne bih prezivjela niti 3 dana, tako mi je lose, uzas, druga stvar da nemam zucne kamence, ovako, nema sanse :ne zna:

Zvrksa
15.05.2010., 16:18
a smislit će oni kak će te liječiti s obzirom da još imaš i problem sa žuči...

Leptiricazg
26.05.2010., 17:18
Evo i ja sa danas radila ogtt u Vuk Vrhovec, stvarno trudnice imaju prednost, samo je velika gužva i vruće u čekaoni pa sam ja otišla na tersau restorana na zrak. Nalazi mi budu gotovi u petak, vjerujem da budu ok jer nisam dobila puno kg.

twisted.x.siste
12.07.2010., 07:25
Evo i ja sa danas radila ogtt u Vuk Vrhovec, stvarno trudnice imaju prednost, samo je velika gužva i vruće u čekaoni pa sam ja otišla na tersau restorana na zrak. Nalazi mi budu gotovi u petak, vjerujem da budu ok jer nisam dobila puno kg.

molim te objasni mi kako to ide na VV.
ja moram ovaj tjedan, a sve me muka lovi, jer me u gužvi lovi nesvjestica.
dali se moram naručiti? gdje je ambulanta? koliko se otprilike čeka na pregled?

ili najbolje, ako ti se da, opiši do detalja kako je sve to išlo.

mom2be
12.07.2010., 07:32

nazalost kile ti ne znace nista
ja sam u trudnoci dobila 7 kila a imala sam problema sa secerom (prije trudnoce i nakon poroda secer mi je ok)

Technogirl
12.07.2010., 08:18
Cure u kojim tjednim ste radile OGTT ?
Ja ću sada 1x,a u 29tjednu sam....

mom2be
12.07.2010., 08:25
mislim da sam ja radila u 26, 27. tjednu

twisted.x.siste
12.07.2010., 08:25
jel tko bio na VV da mi objasni proceduru

pukita
12.07.2010., 09:07
jel tko bio na VV da mi objasni proceduru

Ideš na prvi kat lijevo skroz do kraja hodnika, i odmah uđeš na zadnja vrata lijevo, mislim da ti piše "za trudnice". Tu ostaviš uputnicu, žena te nakon što sve upiše uputi u sobu br. 304, odmah vrata do! Tu će sestra uzet tvoje podatke i reći ti kad ćeš doć po nalaz i uputit te na 2. kat, sad ne znam koji je točno broj sobe al svejedno bude ti ona rekla. Dobro ti je doć što ranije, jer ti se skupi trudnica dosta! U lab. ti prvo vade krv na tašte iz vene, pa piješ onu bljakastu tekućinu, moraš čekat dva sata, bavuljaš okolo, a možeš se sjest u restoran, onda natrag u lab. na drugo vađenje, pa opet čekaš 2 sata, bavuljaš itd., treće vađenje i gotovo! S tim da između vađenja krvi ne smiješ ništ jest, samo pit vodu! SRETNO!
Ja sam se do 26 tj. zdebljala samo 5 kg, al mi je vrag svejedno povišen i sad sam nažalost i ja na dijeti. Ne mogu reć doduše da se striktno pridržavam zadatog menia, jer sam prvi tjedan mislila da ću umrijet od gladi a i pala sam na kilaži, pa si sad čak priuštim nešto slatko, naravno ne pretjerujem kao i prije a i hvala Bogu zadnji GUK profil mi je bio super! Ponovno radim za dva tjedna, nadam se da će i taj bit ok! :top:

twisted.x.siste
12.07.2010., 10:46
Ideš na prvi kat lijevo skroz do kraja hodnika, i odmah uđeš na zadnja vrata lijevo, mislim da ti piše "za trudnice". Tu ostaviš uputnicu, žena te nakon što sve upiše uputi u sobu br. 304, odmah vrata do! Tu će sestra uzet tvoje podatke i reći ti kad ćeš doć po nalaz i uputit te na 2. kat, sad ne znam koji je točno broj sobe al svejedno bude ti ona rekla. Dobro ti je doć što ranije, jer ti se skupi trudnica dosta! U lab. ti prvo vade krv na tašte iz vene, pa piješ onu bljakastu tekućinu, moraš čekat dva sata, bavuljaš okolo, a možeš se sjest u restoran, onda natrag u lab. na drugo vađenje, pa opet čekaš 2 sata, bavuljaš itd., treće vađenje i gotovo! S tim da između vađenja krvi ne smiješ ništ jest, samo pit vodu! SRETNO!
Ja sam se do 26 tj. zdebljala samo 5 kg, al mi je vrag svejedno povišen i sad sam nažalost i ja na dijeti. Ne mogu reć doduše da se striktno pridržavam zadatog menia, jer sam prvi tjedan mislila da ću umrijet od gladi a i pala sam na kilaži, pa si sad čak priuštim nešto slatko, naravno ne pretjerujem kao i prije a i hvala Bogu zadnji GUK profil mi je bio super! Ponovno radim za dva tjedna, nadam se da će i taj bit ok! :top:

ajme pa to je cjelodnevan izlet u VV

miana2
12.07.2010., 11:58
i mene je gin poslao a neda mi se ić nikako
sad sam skoro 34tt a ove vrućine mi nedaju disat
jel postoji neko čudo da ga odgovorim jer se i sam premišljao( prvo je rekao da idem pa da neidem pa da idem)
dobila sam 9kg,imam niski tlak, beba je u prosjeku sa težinom
svi nalazi do sad savršeni,dakle uredna,školska trudnoća,čak nisam ni puno natekla-jedva vidljivo

zašto me šalje kad je sve uredno??? ja nebi išla

pukita
12.07.2010., 12:12
A gle ne znam kaj bi ti rekla! Meni je isto hvala Bogu sve uredno bilo do sada, pa me je poslao čisto reda radi! Kad sam vidjela nalaz neugodno sam se iznenadila! Sad imam gnjavažu jer se moram svaka 4 tjedna kontrolirat, odnosno radit si kućni GUK profil!

miana2
12.07.2010., 12:23
pukita, a jel se osjećaš loše ili je to samo tak na papiru?

MAX-factor
12.07.2010., 12:47
i mene je gin poslao a neda mi se ić nikako
sad sam skoro 34tt a ove vrućine mi nedaju disat
jel postoji neko čudo da ga odgovorim jer se i sam premišljao( prvo je rekao da idem pa da neidem pa da idem)
dobila sam 9kg,imam niski tlak, beba je u prosjeku sa težinom
svi nalazi do sad savršeni,dakle uredna,školska trudnoća,čak nisam ni puno natekla-jedva vidljivo

zašto me šalje kad je sve uredno??? ja nebi išla
pa sad je kasno za bbilo sta, ali bilo bi dobro da ga provjeris jer u slucaju dijabetesa si pod povecanim nadzorom jer moze biti komplikacija.
ja ti savjetujem da napravis to da budes mirna.

ja sam se do 26 tjedna udebljala 2-3 kg, beba super napredovala, a ono ja imam dijabetes :eek:
A gle ne znam kaj bi ti rekla! Meni je isto hvala Bogu sve uredno bilo do sada, pa me je poslao čisto reda radi! Kad sam vidjela nalaz neugodno sam se iznenadila! Sad imam gnjavažu jer se moram svaka 4 tjedna kontrolirat, odnosno radit si kućni GUK profil!
ja to moram svaki dan radit i jos se bockat inzulinom :flop:

miana2
12.07.2010., 13:31
pa sad je kasno za bbilo sta, ali bilo bi dobro da ga provjeris jer u slucaju dijabetesa si pod povecanim nadzorom jer moze biti komplikacija.
ja ti savjetujem da napravis to da budes mirna

pitala sam ga ranije da li trebam ići,rekao je ne,i sad se odjednom smislio....bilo bi mi lakše prije s manjim trbuhom
otići ću ali ljuta

Capella
12.07.2010., 13:55
Ja sam bila na VV u 25 tjednu trudnoće, do tada sam dobila 11 kg.. :eek:
Uglavnom, ona srednja vrijednost mi je bila povišena, 10,1 i rekla mi je sestra da je do 10 normalno nakon što popiješ onu njihovu bljutavu vodurinu, a ja sam dakle imala za 0,1 povišeno i morala sam doma raditi one kućne profile.
Dijete se uopće nisam pridržavala jer sam bila gladna i nervozna po tom njihovom kaj bi trebala jesti :rolleyes: pa sam si mislila kako ću šečer dobit od uzrujavanja :lol: I tako sam ja papala sve i svašta, jedino sam malo manje jela slatko ali znalo se zalomit :klopa: :rofl:
Držala sam se njihove dijete taj dan kad sam si doma profil radila. Nalazi su bili super i moj ginić je rekao da više ne moram ići tamo jer su svi drugi nalazi u redu ali oni su me bez obzira na dobre rezultate naručili opet. I tako sam opet nakon 4 tjedna napravila profil koji je opet bio uredan i opet su me htjeli naručiti ali sam im rekla "nebi hvala" jer mislim da nema potrebe a i rekao mi moj dr da oni znaju malo pretjerat... Dobro se kontrolirati ali ako niste skloni debljini, nemate u familiji šečeraša, ako se vaša bebica razvija kako treba, dakle nije prevelika, mislim da nema potrebe ić tamo čekati i mučiti se po ovoj vrućini.:ne zna: Njima je svaka uputnica-novac... I nekad gledaju da što više njih zadrže i zovu na kontrole.

Zvrksa
12.07.2010., 14:09
Dobro se kontrolirati ali ako niste skloni debljini, nemate u familiji šečeraša, ako se vaša bebica razvija kako treba, dakle nije prevelika, mislim da nema potrebe ić tamo čekati i mučiti se po ovoj vrućini.:ne zna: Njima je svaka uputnica-novac... I nekad gledaju da što više njih zadrže i zovu na kontrole.

eto, na mojem primjeru se sve ovo što si ti navela pokazalo nevažnim
ja nisam dobivala previše na kilaži, nemam šećeraša u obitelji, beba je cijelu trudnoću bila na zlatnoj sredini po težini i općenito razvoju, u 28. tjednu mi je ogtt bio ok, ali eto - nekom srećom me ginekolog iz nekog meni neobjašnjivog razloga poslao opet u 34. tjednu raditi ogtt (mislim da sam i ovdje kukala oko toga)...i na kraju se to pokazalo kao ogromna sreća i za mene i moju bebu... tad mi nalaz nije bio ok i zbog tog nalaza me doktorica u Vinogradskoj poslala na hospitalozaciju zbog GUK-a... kad sam došla na hospitalizaciju, otkrili su mi placentu praeviu i spasili život i meni i djetetu
ne želim sad nikog plašiti niti reći da će nekome drugome biti kao meni (ne daj Bože)...ali cure - obavite pretrage na koje vas šalju doktori koliko god ih vi smatrale nepotrebnima i gnjavažom... bar ćete kasnije biti mirne i znati da ste napravile sve što ste mogle za sebe i bebu:top:

miana2
12.07.2010., 14:18
zvrksa nadam se da si sad dobro....hvala ti na objašnjenju (vjerovatno me gin nije htio strašiti)
a jel se ta pp vidi na uzv?

Capella
12.07.2010., 14:53
eto, na mojem primjeru se sve ovo što si ti navela pokazalo nevažnim
ja nisam dobivala previše na kilaži, nemam šećeraša u obitelji, beba je cijelu trudnoću bila na zlatnoj sredini po težini i općenito razvoju, u 28. tjednu mi je ogtt bio ok, ali eto - nekom srećom me ginekolog iz nekog meni neobjašnjivog razloga poslao opet u 34. tjednu raditi ogtt (mislim da sam i ovdje kukala oko toga)...i na kraju se to pokazalo kao ogromna sreća i za mene i moju bebu... tad mi nalaz nije bio ok i zbog tog nalaza me doktorica u Vinogradskoj poslala na hospitalozaciju zbog GUK-a... kad sam došla na hospitalizaciju, otkrili su mi placentu praeviu i spasili život i meni i djetetu
ne želim sad nikog plašiti niti reći da će nekome drugome biti kao meni (ne daj Bože)...ali cure - obavite pretrage na koje vas šalju doktori koliko god ih vi smatrale nepotrebnima i gnjavažom... bar ćete kasnije biti mirne i znati da ste napravile sve što ste mogle za sebe i bebu:top:

Ajme majko mila :eek: :horor: sledila mi se krv u žilama sad...
Ne mogu vjerovati da je moj doktor onda tako reagirao i to sve mi rekao a sad čujem za tvoj slučaj i gle...pa moglo je i meni biti tako :eek:
Na kraju ispada da ne možeš nikome vjerovati...baš sam u šoku sad :(

lala
12.07.2010., 21:07
Evo da vas motiviram-ja sam imala problema sa šećerom od prije, u trudnoći prekinula terapiju tabletama i strogo, strogo držala dijete. I super podnijela truzdnoću-zbilja uživala u svakom zalogaju, kretanju i svemu što treba. Dobila oko 8 kg (uz manji višak), beba na kraju imala 3100 kg. Rodila poprilično brzo i bez komplikacija.
A preglede ne da nisam izbjegavala-nego sam inzistirala na njima. I tražila aparatić i mjerila svakodnevno šećer...
(zato ga mjesec dana nisam zmjerila,, a ne sjećam se kad sam jela sjedeći ...)

twisted.x.siste
12.07.2010., 21:16
evo ja sam danas zvala VV i naručena sam za petak u 8.00.

ANE10
13.07.2010., 06:06
evo i ja sam radila ogtt... natašte, glukoza 4,2...nakon 2 sata 7,4... pola sata nakon onog silnog šećera mi je i pozlilo, na rubu gubitka svijesti i zamalo povratila :rolleyes:
u labosu di sam ja radila nalaz dozvoljeno je do 6,7 pa mi je glukoza kao povišena :rolleyes: međutim moja dr kaže da je u većini ta granica 7,8 pa da smatra da je nalaz uredan (i s obzirom na moju konstituiciju i dobivene kile do sada)...al isto da malo pripazim.

draže bi mi bilo da je rekla da moram na dijetu :rofl: ovako me sladoled mami a peć će me savjest ako ga pojedem :zubo:

jel imao još neko ovakve vrijednosti? šta su vam rekli dr?

Zvrksa
13.07.2010., 10:39
Ajme majko mila :eek: :horor: sledila mi se krv u žilama sad...
Ne mogu vjerovati da je moj doktor onda tako reagirao i to sve mi rekao a sad čujem za tvoj slučaj i gle...pa moglo je i meni biti tako :eek:
Na kraju ispada da ne možeš nikome vjerovati...baš sam u šoku sad :(

ma nemoj biti... zato sam i rekla da vas ne želim plašiti... eto, kod mene je cijela trudnoća vođena kao savršena - ni dana mirovanja, kretala se jako puno i pred sam kraj trudnoće, radila sve živo, nijedan nalaz loš.... vodila ju kod stvarno dobrog privatnika (kod kojeg sam 6 godina i koji mi je otkrio i jednu bolest itd.) i uzv sam radila 1 mjesečno, on me detaljno pregledavao, slao me na sve žive i nežive pretrage uvijek itd.
i kod njega sam bila u 34tj. zadnji put - do 38tj. mi nije rađen uzv i ja sam uvjerena da se kod mene stanje zakompliciralo u ta 4 tjedna (iako se inače smatra da se pp lako otkrije na uzv-u, eto kod mene se nije vidjelo...:ne zna:)

i samo se nemoj sad živcirati, ja sam valjda jedna od rijetkih kojima se to s pp tak kasno otkrilo....:(

samo sam vam to htjela ispričati da ipak odete na sve pretrage na koje vas doktori šalju čak i ako vam je gnjavaža po ovim vrućinama... i ako vam je nalaz super, bit će vam lakše jer ćete znati da ste poduzele sve što ste trebale...

i da - kad mi je otkriven ovaj šećer tek u 34. tjednu, doktor mi je rekao da samo smanjim slatko i pređem na dijetu od 1800kcal... naravno, meni se činilo nemogućim sad odjednom pred kraj trudnoće drastično promijeniti prehranu i brojiti kalorije, pa to ni nisam radila...malčice sam pripazila da zdravije jedem i dosta smanjila slatko (npr. 1 dnevno sam si uzela neku manju količinu slatkog) i u ta 4 zadnja tjedna nisam dobila ni grama a stvarno nisam bila na dijeti - dovoljno je bar malo pripaziti

ispričavam se na offu, ali nadam se da će ovaj moj slučaj i neke buduće trudnice navesti da odu napraviti ogtt

i još nešto - kad mi je rađen GUK profil u bolnici, pokazalo se da je ipak sve ok po tom pitanju, ali eto - svi ti pregledi su na kraju spasili život bebi (a vjerojatno i meni)

Zvrksa
13.07.2010., 10:43
zvrksa nadam se da si sad dobro....hvala ti na objašnjenju (vjerovatno me gin nije htio strašiti)
a jel se ta pp vidi na uzv?

jesam, dobro sam... za bebača još ne znam jel sve ok jer sam ja netom prije carskog prokrvarila (imate detalje na mom topicu i na Pričama s poroda) i malom je apgar bio 7/9)... na uzv-u mozga su mu otkrili neko oteknuće pa sad idemo to kontrolirati za 2 tjedna da vidimo jel sve ok...

da...inače se pp vidi na uzv-u, ali, kao što sam napisala, kod mene se nije vidjela:ne zna:

ane - doktori su ti pomalo kontradiktorni kod tih graničnih vrijednosti... npr. meni je nalaz na VV bio 8,6 i oni su napisali da je nalaz uredan jer kod njih su te granične vrijednosti povišene, ali svaki ginekolog koji je vidio taj nalaz je smatrao da imam dijabetes
ne moraš ti sad skroz izbaciti slatko, ali smanji... npr. ak ti se jede sladoled - pojedeš si u danu taj sladoled i nek ti to bude jedini slatki obrok u tom danu...tak sam se ja bar hranila i sve je bilo ok

Capella
13.07.2010., 10:55
i samo se nemoj sad živcirati, ja sam valjda jedna od rijetkih kojima se to s pp tak kasno otkrilo....:(

Sve stoji što kažeš..ali ne mogu si pomoći kad si zamislim koliko je to važno a da netko pridaje tome tako malo važnosti i skoro pa ti kaže ma ko ih j.... njih i njihove nalaze. A očito je da ne naručuju bez veze i da nisu sve kontrole bez nekog razloga. A najbitnije je to što kažeš da nedaj Bože se nekaj dogodi, barem znaš da si poduzeo sve kaj su ti rekli.
Ja nisam uzv radila od 34 tjedna, tad mi je ginić radio zadnji i rekao da je sve ok, a u vinogradskoj znaš kako to ide...Ako smatraju da je sve ok ne rade ti uzv do poroda. Malko sam zabrinuta sad :(
Da li se pp može otkriti još nekim pregledom ili simptomima?

ANE10
13.07.2010., 11:26
jesam, dobro sam... za bebača još ne znam jel sve ok jer sam ja netom prije carskog prokrvarila (imate detalje na mom topicu i na Pričama s poroda) i malom je apgar bio 7/9)... na uzv-u mozga su mu otkrili neko oteknuće pa sad idemo to kontrolirati za 2 tjedna da vidimo jel sve ok...

ane - doktori su ti pomalo kontradiktorni kod tih graničnih vrijednosti... npr. meni je nalaz na VV bio 8,6 i oni su napisali da je nalaz uredan jer kod njih su te granične vrijednosti povišene, ali svaki ginekolog koji je vidio taj nalaz je smatrao da imam dijabetes
ne moraš ti sad skroz izbaciti slatko, ali smanji... npr. ak ti se jede sladoled - pojedeš si u danu taj sladoled i nek ti to bude jedini slatki obrok u tom danu...tak sam se ja bar hranila i sve je bilo ok

držim fige da bude sve ok s bebačem :moli:

hvala na odgovoru :mig:

Zvrksa
13.07.2010., 12:49
držim fige da bude sve ok s bebačem :moli:

hvala na odgovoru :mig:

hvala...i trebaju nam i figice i molitve...

capella, ma ne brini sad...velim ti da sam ja izuzetak, a ne pravilo
ja nisam imala ama baš nikakvih simptoma za pp

miana2
13.07.2010., 12:53
zvrksa vibrice za tvog bebača :moli::moli::moli::moli::moli::moli:

Dadaika
13.07.2010., 14:02
jel neko radil Ogtt u dz na kneziji?danas mi je dala ginek.uputnicu za to.jel treba kakv priprema par dana prije?

Zvrksa
13.07.2010., 14:48
miana, hvala:cerek:
dadaika, ne trebaš nikakve pripreme prije nego ideš raditi ogtt...samo taj dan dođeš na tašte

Bubi28
13.07.2010., 15:18
Ja sam neki dan radila OGGt u Splitu u starom rodilistu. Samo se ujutro oko 7 dođe na tašte i ponesite sa sobom jedan limun ako nekome slucajno doktor nije rekao i pripremite se na sjedenje tamo 2 sata i to je to, Meni je na taste bio 4,2 secer a nakon "limunde" 5,2 a imam preko 100 kg tako da:top: :s

Zvrksa
13.07.2010., 15:29
ma kakav limun?:rolleyes:

Capella
13.07.2010., 15:31
hvala...i trebaju nam i figice i molitve...

capella, ma ne brini sad...velim ti da sam ja izuzetak, a ne pravilo
ja nisam imala ama baš nikakvih simptoma za pp

Draga moja želim i tebi i bebici svu sreću...i da sve bude u redu! treba se pomoliti Bogu pa eto i moje molitve za tebe i tvoje zlato :moli: :moli:

ANE10
13.07.2010., 16:52
ma kakav limun?:rolleyes:

meni je prijateljica isto radila ogtt i rekla mi da ponesem limun...valjda je lakše popit :ne zna:

ja sam radila privatno, niko limun nije ni spomenija :rofl:

Dadaika
13.07.2010., 18:47
hvala svima

Bubi28
13.07.2010., 19:25
Limun poneses sa sobom i oni ti u casu tj pivsku kriglu stave secer vodu i taj limun tako da dobijes limunadu lakse je za popit.

Zvrksa
13.07.2010., 20:14
to se u Zagrebu definitivno ne radi

Pika225
13.07.2010., 20:48
to se u Zagrebu definitivno ne radi

Radi se. Na Vuk Vrhovcu već stave limun u otopinu glukoze, točnije stave limunsku kiselinu. Drugdje gdje sam radila OGTT ponjela sam svoj limun, u svakom slučaju lakše je popiti nego samu onu odurnu otopinu.

traxdata
13.07.2010., 20:50
e cure, imam jedno pitanje: dobila sam danas uputnicu za ogtt, na uputnici piše da je za labos primarne zdravstvene zaštite. sad nemam pojma da li to vrijedi za vuk vrhovec?

Zvrksa
13.07.2010., 21:36
Radi se. Na Vuk Vrhovcu već stave limun u otopinu glukoze, točnije stave limunsku kiselinu. Drugdje gdje sam radila OGTT ponjela sam svoj limun, u svakom slučaju lakše je popiti nego samu onu odurnu otopinu.

gle, ne znam šta oni stave ali definitivno pacijenticama nitko ne kaže da donesu limun...:mig: radila sam ogtt i u domu zdravlja, pa je bilo isto... neću ulaziti u to da li dopuštaju da doneseš limun, jer ne znam za to, ali da preporučuju - nikad čula

MalaLola
13.07.2010., 21:40
traxdata ne to nije uputnica za VV, s tom uputnicom ideš u laboratorij u svom domu zdravlja i tamo ti rade ogtt, za VV treba biti crvena uputnica i pisati na njoj da je za VV ;)

Glede limuna, ja sam prošlu trudnoću išla 3x na VV i tamo odmah stave limun (lim. kiselinu) i to mi je bilo koliko toliko ok, ali sad u Petrovoj u bolnici su mi dali šećer i vodu i još mi je m.sestra na pola još malo promješala da ne bi slučajno koje zrnce šećera ostalo, grozota! No, VV je referentni centar za cijelu Hr. za dijabetes, pa si mislim ako oni stavljaju limun, onda je to ok, a ja naivno očekivala da to tak svi rade, pa sam u Petrovoj, još na mučnine, fino skoro sve povratila, al nisam hvlaa bogu jer bi onda opet drugo jutro morala ispočetka. S limunom je definitivno bolje, al kako god meni je uvijek nakon tih 2 sata loše jako. Sva sreća još nisam prešla granicu za dijabetes, al bila sam jako blizu.

traxdata
14.07.2010., 10:20
hvala MalaLola:)
ma mislila sam si, jer je primarna zaštita dom zdravlja. sam me zbunilo to što mi je on rekao da idem na VV, a dao mi je uputnicu za dom zdravlja.
evo, sad sam zvala labos u dz, rade to. super, prije 5 godina nisu radili, znam da sam morala ići na vv

housewife
14.07.2010., 13:54
Da li se uz nalaz krvi daje i mokraća kod OGTT?

ANE10
14.07.2010., 14:21
Da li se uz nalaz krvi daje i mokraća kod OGTT?

da, prvi urin!!! i nakon 2 sata opet...

Technogirl
14.07.2010., 14:57
Evo radila i ja danas po prvi put. Znači 29tj.
Išla sam u Breyer-ov laboratorij i svakom bih preporučila. Divne su ženskice tamo, fakat mi je užasno sjediti bilo, pa sam pitala za udobniju stolicu-lijepo su me odvele u labos, polegle, dofurale štivo.
Nema gužve..klima :s:s
Ma nema šanse da se znojim i gužvam po domovima zdravlja i sl.
Još mi je i fina bila ona zašćerena voda sa limunskom kiselinom:rofl: Ko neki turbo sladak sokić:lol:
A sad nalazi
1 natašte - 4.04
2.30min - 7.7
3.60 min - 6.0
4.120min - 7.1

Nije nešto idealno, al brijem da nije ni prestrašno. Samo mi se neda ići raditi GUK profil.
Kaj mislite budu me poslali?

Technogirl
14.07.2010., 14:59
E da i nakon 120 min u urinu imam KEtona :confused:
U prvom urinu ništa...
GUK mi je u oba urina - norm.---a referentna vrijednost ----neg....

TO baš i ne kužim:ne zna:

housewife
14.07.2010., 20:22
Prvi urin-znači urinokultura ili?

Technogirl
14.07.2010., 20:26

Ne urinokultura - misli se na prvi urin prije svih vađenja krvi

IvanaLeni
14.07.2010., 21:42
ogtt - moje iskustvo

glukoza koja se pije, sam šećer (bez limuna) je fin,
kao sokić, baš sam se ugodno iznenadila!
čak sam popapala i mrve koje se nisu stigle rastopiti :)

guk profil petrova

bezbolno, lijep smještaj, sestre te ne razbude po noći,
isto lijepo iskustvo

sve u svemu, obje pretrage su jednostavne bezbolne i nisu neugodne

svima koji idu samo naprijed bez straha!

ANE10
15.07.2010., 06:04

ne, prvi urin znači da moraš ponit sa sobom prvu jutarnju mokraću ili trpit pa tamo obavit...tako je bar meni bilo... :D

twisted.x.siste
16.07.2010., 13:48
ja bila dans na VV na ogtt-u.
užas. fuj. gadarija.
jedva sam popila tu gadost, peklo me u grlu do maloprije od slatkog :rigo:.

Mory
16.07.2010., 13:56
Evo, ja sam jučer bila na OGTT-u...
Dala urin i krv iz prstića prije, i nakon 120 min opet...
Natašte - 3.18
120 min - 6.78

Teta u laboratoriju kaže da to nije niš strašno.. ali opet je iznad "granice".. :confused:
na pregled kod svoje gin. idem tek početkom 8., jer je sad na godišnjem.. i ne znam što da mislim.. dijeta, ne dijeta.. trebam se brinuti, ne trebam... :ne zna:

Cetripenula
16.07.2010., 13:58
ja bila dans na VV na ogtt-u.
užas. fuj. gadarija.
jedva sam popila tu gadost, peklo me u grlu do maloprije od slatkog :rigo:.

Ja idem u utorak na VV. Koliko se čekaju nalazi, kaj je to isti dan ili?

Technogirl
16.07.2010., 14:03
Natašte - 3.18
120 min - 6.78

Teta u laboratoriju kaže da to nije niš strašno.. ali opet je iznad "granice".. :confused:
na pregled kod svoje gin. idem tek početkom 8., jer je sad na godišnjem.. i ne znam što da mislim.. dijeta, ne dijeta.. trebam se brinuti, ne trebam... :ne zna:

Moj gin. je isto na godišnjem, meni je nakon 120min. - 7.1 i ja sam odlučila sama na onu dijetu 1800kcl za trudnice.
Mislim neću se sada baš rigorozno pridržavati svega, ali uglavnom te namirnice ću klopati sa eventualno malim odstupanjima u količini.

Eto tak sam ja odlučila.
Meni u nalazu piše da je gornja granica 8, tako da sam kao još o.k, al mi se svejedno to čini visoko, pa bolje da pripazim.
Nemoj se brinuti ništa, samo izbaci neke namirnice, laganije jedi i biti će sve :top:

Mory
16.07.2010., 15:07
Nemoj se brinuti ništa, samo izbaci neke namirnice, laganije jedi i biti će sve :top:

Thnx :cerek:
:grli:

twisted.x.siste
16.07.2010., 17:24
Ja idem u utorak na VV. Koliko se čekaju nalazi, kaj je to isti dan ili?

ja sam bila danas, a nalazi su mi 21.7. iza 11 sati.

Natašte - 3.18
120 min - 6.78

nije točno da je uznad granice.
danas sam razgovarala na VV sa liječnikom i kaže da se sve do 10 tolerira.

a s obzirom da je VV referentni centar za dijabetes u RH, ne znam zašto bi vjerovala ikome drugome.

Mory
16.07.2010., 17:49
nije točno da je uznad granice.
danas sam razgovarala na VV sa liječnikom i kaže da se sve do 10 tolerira.

a s obzirom da je VV referentni centar za dijabetes u RH, ne znam zašto bi vjerovala ikome drugome.

Onda sam ja očito nešto krivo pročitala :ne zna:

ivana3101
16.07.2010., 18:17
moj OGTT na VV je bio nakon sat vremena 12 a nakon 2 sata 7,1 i morala sam na dijetu tj izbacit slatko i onu preporućenu prehranu 1800kcal i svaka 4 tjedna nosit gore profil tj pikanje natašte, 2 sata nakon doručka pa dva sata nakon ručka i dva sata nakon večere...a slatko naravno izbacit pod obavezno tak da sve ovisi o dr...ovo je bila preporuka dr s VV

twisted.x.siste
16.07.2010., 19:08
moj OGTT na VV je bio nakon sat vremena 12 a nakon 2 sata 7,1 i morala sam na dijetu tj izbacit slatko i onu preporućenu prehranu 1800kcal i svaka 4 tjedna nosit gore profil tj pikanje natašte, 2 sata nakon doručka pa dva sata nakon ručka i dva sata nakon večere...a slatko naravno izbacit pod obavezno tak da sve ovisi o dr...ovo je bila preporuka dr s VV

tako je.
zbog 12-tice si dobila raditi profil.
danas su mi rekli da obično profil nose jednom tjedno (zapravo, mislim da to ovisi o visini šećera)

Zvrksa
17.07.2010., 12:17
twisted, ja sam ti već pisala o tome - stoji to da je VV centar za dijabetes, ali svaki ginekolog će te s takvim vrijednostima staviti na dijetu...meni su to preporučila 3 gin-a iako sam imala 8.6 i to tek u 34.tj. (do tada sve bilo ok)

miana2
21.07.2010., 13:03
dakle,naručila sam se na br 2353-848 (nisam sigurna,mislim da sam zvala ujutro).rečeno mi je da dođem od 8 do 9 na 1.kat u sobu 305 ali čitajući postove zaključila sam da dođem ranije tako sam ispred te sobe bila u 7.20. ulazi se bez čekanja i kucanja (samo se otključa) i tamo teta zapisuje podatke i nakon toga šalje u sobu 304 (mora se pitati tko je zadnji za tu sobu-ispred mene su bile 2 trudnice).čekale smo da dođe sestra,uzima pacijente od pol 8.kad je upisivala pitala je za težinu i visinu,prvu mengu,da li u obitelji imam dijabetičara itd.poslije toga poslala me na 2 kat,i da pričekam na prozivanje za sobu 403.nakon pola sata prozvali su me i uzeli krv iz vene te sam na eks popila čašu (nije bilo ni jako slatko ni jako gorko,uglavnom preporučam na eks jer ako ćete cuclat nikad nećete popit).sestra je rekla da se javim za sat vremena i tad mi je uzela krv iz prsta i tako opet za sat i iz prsta (ali drugog) i to je bilo to.dopušteno je malo šetati,piti malo vode.bila sam na 3 vađenja,svakih sat vremena.restoran sa klimom je na 1.katu -imaju i terasu ali su neudobne stolice.nalazi su za 2 dana.

traxdata
21.07.2010., 14:06
super za izvještaj.
ja sam bila u domu zdravlja, tamo imaju drugačiji princip. i danas sam išla po nalaz, natašte mi je 4.3, a nakon 2 sata mi je 8... ginić bu me ziher poslao u petrovu kad vidi nalaz.
a ja sam si odredila dijetu, tj izbacujem sve slatko, pijem samo vodu, nema više kruha za mene. samo onaj crni, integralni, kojeg ima za kupiti narezanog od 500 grama. šmrc. ali je dobra stvar što ću se sama morati prisiliti izbaciti slatkiše, zbog kojih sam se tovila.

Lena0609
21.07.2010., 17:24
ja idući tjedan opet moram na ogtt :(
28+2 sam, dobila 10 kg, a bebačica ima 1544 gr...
nadam se da nemam dijabetes...
(inače radila sam ga u 23 tjednu i bio je 4.2 nakon 2 sata...)

traxdata
22.07.2010., 08:39
ja sam jučer puno manje jela i nisam se pretrpavala slatkim. danas sam se probudila gladnaaa i povraćalo mi se od gladi. moram se naviknuti na taj režim..uf...

Pika225
22.07.2010., 10:11
ja sam jučer puno manje jela i nisam se pretrpavala slatkim. danas sam se probudila gladnaaa i povraćalo mi se od gladi. moram se naviknuti na taj režim..uf...

Nije se lako naviknuti... Ali može se. Za 10-tak dana sve će doći na svoje. Ono što je važno je da se ne smije biti gladan. Nemojte se jako striktno držati te dijete. Bitno je jesti u manjim količinama i dovoljnim razmacima da se šećer ne diže previše.

traxdata
24.07.2010., 08:37
da, mislim da ću se naviknuti. danas mi je 4. dan kak ne jedem slatko, kak sam konačno počela paziti i manje sam gladna. uf, di mi je pamet bila prije:rolleyes:
prije par godina sam si nabavila knjige o zoni i moram priznati da mi se taj način prehrane svidio, sam što sam se ja ,nedisciplinirana tuka, toga pridržavala samo 2 mjeseca. a super sam se osjećala s takvim načinom prehrane.

nikkia
28.07.2010., 22:05
Ja vec danima dvoumim dal da radim OGTT ili ne:confused:
Iskreno,ne da mi se ici tamo nataste i tako bit 2 sata jer sam od onih sto jedu cim oci otvore....... mislim da cu se sutra narucit kod gina na pregled,pa nakon UZV i mjerenja secera u mokraci odluciti sto dalje...

takomlada
28.07.2010., 22:08
bila sam na ogtt na VV u utorak i moram vam reći da pojma nemam kakvog je okusa ona otopine jer sam toliko žedna bila da sam jedva dočekala tu čašu i iskapila ju brzinom svjetlosti :rofl:

u petak idem po rezultate-baš me zanima

nikkia
28.07.2010., 22:15
moram vam reći da pojma nemam kakvog je okusa ona otopine jer sam toliko žedna bila da sam jedva dočekala tu čašu i iskapila ju brzinom svjetlosti

:lol::lol::lol:

Zvrksa
28.07.2010., 22:19
Iskreno,ne da mi se ici tamo nataste i tako bit 2 sata jer sam od onih sto jedu cim oci otvore....... mislim da cu se sutra narucit kod gina na pregled,pa nakon UZV i mjerenja secera u mokraci odluciti sto dalje...

imaš tu opisano moje iskustvo pa te možda potakne da ga ipak napraviš

nikkia
28.07.2010., 22:29
imaš tu opisano moje iskustvo pa te možda potakne da ga ipak napraviš

U pravu si :top:

Ja sam sad u 26. tj trudnoce.....koliko sam tu procitala nije kasno za tu pretragu :confused: Dr. me je uputio na nju jos u 20. tj

marinella
28.07.2010., 22:32
kod nas u BiH ja nisam čula da ginekol.uopće šalju na tu pretragu bar nisu niedenu moju frendicu.ja sam neki dan vadila krvne nalaze,i stoji mi glukoza u serumu 3 (nomalni raspon 4.2-6) i šta to znači da je manja i znači li išta?

Zvrksa
29.07.2010., 07:23
U pravu si :top:

Ja sam sad u 26. tj trudnoce.....koliko sam tu procitala nije kasno za tu pretragu :confused: Dr. me je uputio na nju jos u 20. tj

ma nije kasno..ja sam ju radila u 28. i 34tj.
sretno

pikapolonice
29.07.2010., 07:29
nikkia kaže:
Ja vec danima dvoumim dal da radim OGTT ili ne

zvrksa kaže: imaš tu opisano moje iskustvo pa te možda potakne da ga ipak napraviš

Slažem se sa Zvrksom- bolje provjeriti. Ja nisam ni dobila puno kila, bebe nisu nekaj prevelike, uredan urin, a ipak šipak - gestacijski dijabetes.:rolleyes:

Knjižničarka
29.07.2010., 08:28
Iskreno,ne da mi se ici tamo nataste i tako bit 2 sata jer sam od onih sto jedu cim oci otvore.......

i ja, vjeruj mi...i isto me toga bilo malo frka. ali te glukoza tak fino drži situ da nemreš vjerovat :top: prošla sam ogtt tri puta, tak da sam pouzdan izvor. :mig:

takomlada
29.07.2010., 08:35
Slažem se sa Zvrksom- bolje provjeriti. Ja nisam ni dobila puno kila, bebe nisu nekaj prevelike, uredan urin, a ipak šipak - gestacijski dijabetes.:rolleyes:

jesi primjetila neke simptome šećera?
moji nalazi su sutra i ne brinem baš da će biti strašni, ali svejedno me kopka moje silno natakanje vode u sebe
nije da popijem 5 litara dnevno, ali puno više nego ikad prije, žeđ je jedan od simptoma koliko znam

Mory
29.07.2010., 08:45
jesi primjetila neke simptome šećera?
moji nalazi su sutra i ne brinem baš da će biti strašni, ali svejedno me kopka moje silno natakanje vode u sebe
nije da popijem 5 litara dnevno, ali puno više nego ikad prije, žeđ je jedan od simptoma koliko znam

vidiš, o tome nisam uopće razmišljala.. kad si izvrtim i ja sam jedno vrijeme gutala te vode.. po više od 4l dnevno... ali sam to pripisala vrućinama... :ne zna:

Zvrksa
29.07.2010., 10:02
ja nisam imala ama baš nikakve simptome niti mi je beba bila veća... ma ništa

marinella
29.07.2010., 10:17
a jel se može išta naslutit iz šećera u krvi?meni ta glukoza u serumu 3 (normalno od 4.2-6)

pikapolonice
29.07.2010., 11:48
Nisam imala nikakve simptome - ok, pila sam vode, al brate mili vani je bilo +100! Nisam znala kam da se stavim od vrućine

MAX-factor
29.07.2010., 13:23
a jel itko od vas na inzulinu?

pikapolonice
29.07.2010., 16:07
Ja upravo radim GŽUK profil i onda ćemo vidjet kaj i kak dalje. Moooooooolim se da bu mi on ok i da ne moram dalje od dijabetičke dijete...:Pop:

senana
01.08.2010., 08:34
Bok svima! Danas skupljam krv za GUK profil, ali nikako mi ne ide. U jutro sam se 4 puta pikala za tih 5-6 kapi i to sam probala onak strugati kako rade na VV tako da nisam sigurna ni da li su to bile cijele ili po pola kapi. Je l znate koliko mora biti uzorka? Ja sam uspjela nacjedit cca 7mm od dna epruvetice.

mandy
01.08.2010., 10:52

zbog čega te šalje, preventivno ili...?

Mene je gin slala jer je malac bio veći stalno a u obitelji imam dijabetes, dobilai masu kila unatoč mučninama i povraćanju.
Stari gin me nije slao prije 3 godine iako sam i ja dobivala puno kila i malac bio uvijek veći nego je trebao biti..
PIla hektolitre vode, bila svako malo na wc-u što je znak i dijabetesa al i trudnoće :)

Prvo nisam htjela otići i napraviti test, al opet me kopkalo ono što ako je...

marinella
02.08.2010., 09:48
jel se smije bar piti voda prije i poslije pijenja one tekućine?molim vas recite da smije u protivnom ja neću taj test moć obavit,nema šanse!! :(:(

Zvrksa
02.08.2010., 09:53
ovisi kako gdje...nakon pijenja na vuk vrhovcu su mi dopustili malčice vode i u malim gutljajima...u domu zdravlja mi nisu dopustili ništa
a prije pijenja moraš biti na tašte

marinella
02.08.2010., 09:58
ovisi kako gdje...nakon pijenja na vuk vrhovcu su mi dopustili malčice vode i u malim gutljajima...u domu zdravlja mi nisu dopustili ništa
a prije pijenja moraš biti na tašte

meni je najvažnije da prije one tekućine smijem vodu jer se probudim gladna jako jako rano kad znam da moram tako nešto vadit i ne mogu zspat od gladi,pa sam se do sad bar nalijevala vodom.a za kasnije mi je važno da smijem bar malo vodu jer ću sigurno opsano dehidrirat,jako puno pijem.mene šalje zbog jako puno plodne vode inače to kod nas nije redovna praksa

woodlands
02.08.2010., 10:03
Mislim da prije smiješ popiti vode, ali ne se baš natankati, malo u malim gutljajima. Ja sam prije mislila da ću se srušiti tamo jer isto jedem čim se probudim, ali izdrži se to. Ne možeš dehidrirati u ta dva sata, pogotovo jer se ne krećeš tamo. A mene je vjerojatno i držao adrenalin zbog straha od rezultata.

senana
03.08.2010., 11:48
jel se smije bar piti voda prije i poslije pijenja one tekućine?molim vas recite da smije u protivnom ja neću taj test moć obavit,nema šanse!! :(:(

Smiješ pijuckat malo vode. ja ti se od same činjenice da ću sutradan morat ići negdje na tašte budim po noći u gladi, a u jutro bi se mogla najest krumpira i janjetine kolko sam gladna. Meni je pomogla prijateljica koja je išla samnom pa mi je sve brzo proletjelo u zafrkanciji.

traxdata
03.08.2010., 11:55
evo, svježe iskustvo sa vv:D
možeš piti malo vode i možeš na wc. vade krv prvi put iz vene, popiješ limunadu, pa nakon sad vremena iz prsta, pa opet nakon sat vremena iz prsta.
meni je vrijeme prošlo dosta brzo i nije naporno. jučer sam kod dr opće praxe čekala 3 fakin sata. dulje neg na vv-u:rolleyes:
uglavnom, nas 5 trudnica se skupilo, pa smo brbljale, bila je jedna zabavna cura, pa nas je nasmijavala. nalazi su za tjedan dana i mora se doći osobno po nalaze, jer ak neš nije u redu, odmah ti objasne što i kako dalje.

Mory
03.08.2010., 12:25
Kod nas ti izvade krv iz prsta, pa daš urin, pa popiješ "doručak" :D, i onda nakon 2 sata ti opet izvade krv iz prsta i opet daš urin... ne smiješ na wc u međuvremenu, ali malo vode su mi dali.. umrla bih po onoj vrućini bez kapi vode... kod nas ne vade krv nakon sat vremena :ne zna:

marinella
03.08.2010., 18:01
Kod nas ti izvade krv iz prsta, pa daš urin, pa popiješ "doručak" :D, i onda nakon 2 sata ti opet izvade krv iz prsta i opet daš urin... ne smiješ na wc u međuvremenu, ali malo vode su mi dali.. umrla bih po onoj vrućini bez kapi vode... kod nas ne vade krv nakon sat vremena :ne zna:

meni su rekli ništa pit ni jest prije ni poslije,(čak ni tijekom noći pit,moš mislit što ću to izdržat)evo čim pomislim na to žedna sam ko vuk,ja ne mogu zamislit da ovo uspijem izvest!! :(:rolleyes:

od kad planiram ovu pretragu po noći se stalno budim i pijem ko luda,ko nikad,u panici da neću to moć obavit..ma ja sam poludila..sad mi glad uopće nije važna iako znam da ću se probudit noću u 4 i neću moć od gladi zaspat

ja ću vadit privatno i rekli su mi da to popijem i nakon dva sata se vratim i tad mi vade krv

senana
03.08.2010., 19:00
meni su rekli ništa pit ni jest prije ni poslije,(čak ni tijekom noći pit,moš mislit što ću to izdržat)evo čim pomislim na to žedna sam ko vuk,ja ne mogu zamislit da ovo uspijem izvest!! :(:rolleyes:

od kad planiram ovu pretragu po noći se stalno budim i pijem ko luda,ko nikad,u panici da neću to moć obavit..ma ja sam poludila..sad mi glad uopće nije važna iako znam da ću se probudit noću u 4 i neću moć od gladi zaspat

ja ću vadit privatno i rekli su mi da to popijem i nakon dva sata se vratim i tad mi vade krv

Ne znam gdje su te poslali. Problem je taj što se OGTT na različitim mjestima ne provodi po istoj metodi. Mene su, nakon što sam ga napravila u labosu na Knežji, poslali na Vuk Vrhovec da ga ponovim. To je bilo prije mjesec dana i rekle su mi sestre da slobodno popijem malo vode kad god mi dođe. Ova otopina glukoze jako zasiti- nakon nje nisam osjetila glad do kraja. Isto možeš malo prošetati između vađenja. Napadaji panike o kojima pričaš su mi poznati, ali na kraju se iznenadiš kako to brzo i bezbolno prođe.

senana
04.08.2010., 14:55
Danas su mi stigli nalazi GUK-a s VV i sve vrijednosti su mi u granicama osim one 2 sata iza večere kada mi je šećer ispao 8. Nije to puno, ali s obzirom da se mjesec dana u pridržavam dijete 1800 kcal, baš me iznenadilo. Uglavnom, na dan pikanja, dijete sam se pridržavala na način da sam točno slijedila primjere s onog papira. Osim što za užinu nisam jela kruške nego lubenicu koju inače tamanim kad god dođe vrijeme za voćni međuobrok. Načula sam ja i prije da lubenica ima vrlo visok glikemički indeks (količina šećera i škroba koju apsorbira naš organizam iz određene hrane) i to čak 105 (u rangu s gaziranim pićima, sokovima, slatkišima....), ali to mi je bilo toliko neobično, a lubenica toliko fina- da sam odlučila zanemariti glasine. S obzirom da sam se za večeru držala u gram propisanih namirnica i količina iz dijete, jedino što mogu zaključiti je da je taj nesretan zalogaj koji je pokvario rezultate na kraju dana bila lubenica. Uglavnom, i dalje se moram pridržavat dijete pa opet pikanje za 3 tjedna.

traxdata
04.08.2010., 16:54
došli su ti poštom? nama su rekli da moramo doći osobno po nalaze, dali su nam termin. baš me zanima. meni je 8 bilo nakon 2 sata u domu zdravlja.

senana
04.08.2010., 17:07
došli su ti poštom? nama su rekli da moramo doći osobno po nalaze, dali su nam termin. baš me zanima. meni je 8 bilo nakon 2 sata u domu zdravlja.

Ma krivo sam se izrazila... stigli tamo- ja sam morala osobno ići po njih jer ih žele prokomentirati i dati daljnje upute... Sorry. Sretno s rezultatima

marina3
04.08.2010., 17:32
nije to ništa strašno ako je 8mmola

freya7
04.08.2010., 20:53
Danas su mi stigli nalazi GUK-a s VV i sve vrijednosti su mi u granicama osim one 2 sata iza večere kada mi je šećer ispao 8. Nije to puno, ali s obzirom da se mjesec dana u pridržavam dijete 1800 kcal, baš me iznenadilo. Uglavnom, na dan pikanja, dijete sam se pridržavala na način da sam točno slijedila primjere s onog papira. Osim što za užinu nisam jela kruške nego lubenicu koju inače tamanim kad god dođe vrijeme za voćni međuobrok. Načula sam ja i prije da lubenica ima vrlo visok glikemički indeks (količina šećera i škroba koju apsorbira naš organizam iz određene hrane) i to čak 105 (u rangu s gaziranim pićima, sokovima, slatkišima....), ali to mi je bilo toliko neobično, a lubenica toliko fina- da sam odlučila zanemariti glasine. S obzirom da sam se za večeru držala u gram propisanih namirnica i količina iz dijete, jedino što mogu zaključiti je da je taj nesretan zalogaj koji je pokvario rezultate na kraju dana bila lubenica. Uglavnom, i dalje se moram pridržavat dijete pa opet pikanje za 3 tjedna.

lubenica, smokve :nono:

ja imala šečer na gornjoj granici, i morala sam paziti kaj jedem,,,taman trudna preko ljeta i nisam ju ni okusila, ista stvar sa smokvama

marinella
05.08.2010., 11:03
hej curke!napokon se i ja rijesila i nije uopce bilo strasno jesam bila malo gladna i dehidrirana prije pijenja glukoze al dalo se izdrzat.ona otopina nije uopce strasna za popit a kasnije nit sam bila gladna ni zedna sljedeca 3 sata.nalaz je ovakav *ona cura u lab mi rekla da je ok,pa nadam se da je iako je nekako sva nesigurna

glukoza nataste 4,1 /jed.mjere mmol/L
glukoya nakon 120 min 6,7

mladenka:))
05.08.2010., 12:47
hej curke!napokon se i ja rijesila i nije uopce bilo strasno jesam bila malo gladna i dehidrirana prije pijenja glukoze al dalo se izdrzat.ona otopina nije uopce strasna za popit a kasnije nit sam bila gladna ni zedna sljedeca 3 sata.nalaz je ovakav *ona cura u lab mi rekla da je ok,pa nadam se da je iako je nekako sva nesigurna

hej, pisala sam na trudnicama, ali ću ti ponoviti....mislim da ti je ovaj drugi nalaz graničan, ali još uvijek ok....

meni je bilo 4,8 na tašte, pa nakon 2h 4,1.....

Mory
05.08.2010., 12:57

Ma tako je i meni rekla ona teta u laboratoriju, da je ok, da se ne trebam zabrinjavati..
Ja sam imala 3,18 natašte i isto 6,7 nakon 2h :D

senana
06.08.2010., 07:21
nije to ništa strašno ako je 8mmola

ma nije, al mi muka ponovo cijediti krv iz prstiju za 3 tjedna za GUK. Da li netko zna fintu kako da izmuzem 5-6 kapi iz jednog pika?

Marinella, super kaj je sve prošlo OK

mikica_zg
06.08.2010., 09:19
ma nije, al mi muka ponovo cijediti krv iz prstiju za 3 tjedna za GUK. Da li netko zna fintu kako da izmuzem 5-6 kapi iz jednog pika?

Marinella, super kaj je sve prošlo OK

Važno ti je da se upikneš točno na sredini jagodice na vrhu prsta....ne sa strane. I najviše ide iz malog prsta, barem je meni tako išlo:) Probaj.....ja sam se isto s time mučila kad sam prvi puta radila doma, ali poslije je sve išlo bez problema :top:

senana
06.08.2010., 09:36
Važno ti je da se upikneš točno na sredini jagodice na vrhu prsta....ne sa strane. I najviše ide iz malog prsta, barem je meni tako išlo:) Probaj.....ja sam se isto s time mučila kad sam prvi puta radila doma, ali poslije je sve išlo bez problema :top:

Puno ti hvala. Ja sam pikala sa strane u sve prste osim malog i palca.

marina3
06.08.2010., 18:35
Ma tako je i meni rekla ona teta u laboratoriju, da je ok, da se ne trebam zabrinjavati..
Ja sam imala 3,18 natašte i isto 6,7 nakon 2h :D

draga moja pikam si jagodice 3x na dan neće ti bit ništa

Tihi-vz
09.08.2010., 15:05
eto pitanjca i od mene. mm mi upravo donio nalaz za ogtt i piše GUK 4.2 i nakon 120 min 3.2. od ostalog, S-AST i ALT su u granicama, trombociti, eritrociti, MCV i tome sličn, sve je u granici normale, tj. prema nižim vrijednostima, jedino su mi leukociti 10.2 (vrijednosti su 3.4-10.0)
međutim, ako je sve normalno, nije mi jasno otkud napomena: LIPEMIJA??
nebi onda i to trebalo biti negdje navedeno, masnoće u krvi?

senana
10.08.2010., 07:40
eto pitanjca i od mene. mm mi upravo donio nalaz za ogtt i piše GUK 4.2 i nakon 120 min 3.2. od ostalog, S-AST i ALT su u granicama, trombociti, eritrociti, MCV i tome sličn, sve je u granici normale, tj. prema nižim vrijednostima, jedino su mi leukociti 10.2 (vrijednosti su 3.4-10.0)
međutim, ako je sve normalno, nije mi jasno otkud napomena: LIPEMIJA??
nebi onda i to trebalo biti negdje navedeno, masnoće u krvi?

Ne, ukoliko je analiza kvalitativna. U konkretnom slučaju, prema zamučenosti seruma. Možda si jela nešto masnije večer prije.

Tihi-vz
10.08.2010., 16:22
hm, jel se gumeni bomboni računaju pod masnije?

aha, da podijelim iskustvo, ujutro u 7 vadili mi dvije epruvete, popila čašu šećera s vodom :) i u 9 mi vadili jednu epruvetu. u međuvremenu sam nakon prvog vađenja jedva čekala da dođem doma i odem na wc jer nisam išla prije, mislila sam da treba dati i urin, ali nije trebalo. eto, tako to rade u vž. i da, nalazi su gotovi isti dan iza 14h, podižu se tamo, stoje u kutiji u čekaoni.

senana
10.08.2010., 17:14
hm, jel se gumeni bomboni računaju pod masnije?

aha, da podijelim iskustvo, ujutro u 7 vadili mi dvije epruvete, popila čašu šećera s vodom :) i u 9 mi vadili jednu epruvetu. u međuvremenu sam nakon prvog vađenja jedva čekala da dođem doma i odem na wc jer nisam išla prije, mislila sam da treba dati i urin, ali nije trebalo. eto, tako to rade u vž. i da, nalazi su gotovi isti dan iza 14h, podižu se tamo, stoje u kutiji u čekaoni.

Nemam pojma za gumene bombone osim da su slatka napast i jedni od žeščeg junka :-) Budeš vidjela što će ti reči gin. E da, ak si u jutro prije prvog vađenja bilo što gricnula ili popila bilo što osim vode cijeli nalaz je upitan, a oni to izraze ovom primjedbom. Iako, s obzirom da su ti sve vrijednosti super, to može samo značiti da tvoj organizam super funkcionira i da smiješ klopat gumenih bombona bez beda.
Htjela bi se samo ograditi za slučaj da širim dezinformacije. Frendica mi je isto imala lipemiju u nalazu pa sve ovo što pišem mi je ona rekla i nisam provjeravala.

ažm
15.08.2010., 12:51
zanima me dali je opasno za dijete od 8g. ima ujutro šečer 7 s tim da sam ja u trudnoči bila na inzulinu.Do sada nismo imali nikakvih problema.Rečeno mi je da ako sam u trudnoči držala šečer pod kontrolom da za dijete nema nikakvih posljedica. Ima li netko takvog problema

twisted.x.siste
15.08.2010., 12:54
ja sutra trebam odesti guk profil na VV, ali ja si ne uspjevam izvaditi krv.
ne znam kaj da radim.

senana
16.08.2010., 12:57
ja sutra trebam odesti guk profil na VV, ali ja si ne uspjevam izvaditi krv.
ne znam kaj da radim.

Možda već bude kasno kad ćeš ovo čitat. Mogu te oni zadržat tako da ti tamo vade. Ja to isto nisam mogla sama pa mi je suprug pomogao. On je pikao i držao mi epruveticu dok sam ja cjedila krv iz prsta i strugala ga o rub epruvete. Nisam uspjela skupit po 5 kapi kao što su mi rekli već možda kojih 0,5 cm od dna. Malo su gunđali, ali im je očito bilo dovoljno s obzirom da sam dobila nalaz.
Sad moram ponovo vaditi i isprobala sam savjet mikice koji funkcionira pa ti ga kvotam:
E da, možeš si podesit jačinu ili dubinu igle na aparatiću koji si dobila od njih- veći broj za više kapi krvi.
Sretno!

twisted.x.siste
16.08.2010., 19:11
Možda već bude kasno kad ćeš ovo čitat. Mogu te oni zadržat tako da ti tamo vade. Ja to isto nisam mogla sama pa mi je suprug pomogao. On je pikao i držao mi epruveticu dok sam ja cjedila krv iz prsta i strugala ga o rub epruvete. Nisam uspjela skupit po 5 kapi kao što su mi rekli već možda kojih 0,5 cm od dna. Malo su gunđali, ali im je očito bilo dovoljno s obzirom da sam dobila nalaz.
Sad moram ponovo vaditi i isprobala sam savjet mikice koji funkcionira pa ti ga kvotam:

E da, možeš si podesit jačinu ili dubinu igle na aparatiću koji si dobila od njih- veći broj za više kapi krvi.
Sretno!

hvala ti na odgovoru, ali nisam odnijela krv.

nisam je mogla nakupiti nikako.
pikala sam se 4 puta i nacjedila 5 kapi a to je bilo mizerno.
nama su rekli pola epruvetice, ali ja to nisam uspjela.:ne zna:

Dadaika
17.08.2010., 13:54
ja sam danas radila ogtt.nalaz mi je 5.1 i nakon dva sata 7.2.pretpostavljam da me moja ginek.nece nigdje dalje slat jer to nije velika vrijednost.nije bilo tako strasno,samo preslatko,i malo mi je bilo mucno,al izdrzala sam:)

twisted.x.siste
17.08.2010., 15:00
ja sam danas radila ogtt.nalaz mi je 5.1 i nakon dva sata 7.2.pretpostavljam da me moja ginek.nece nigdje dalje slat jer to nije velika vrijednost.nije bilo tako strasno,samo preslatko,i malo mi je bilo mucno,al izdrzala sam:)

ja sam imala 5.1, nakon 2 sata 6.6 pa sam morala raditi profil jer mi je vrijednost nakon sat vremena bila 10.

Dadaika
17.08.2010., 15:10
ja sam imala 5.1, nakon 2 sata 6.6 pa sam morala raditi profil jer mi je vrijednost nakon sat vremena bila 10.

meni nije mjerila nakon sat vremena
:ne zna:

woodlands
17.08.2010., 15:24
Ja sam imala natašte 4,4, nakon 2 sata 6,4 i to je bio kao super rezultat. Isto nisam mjerila nakon sat vremena.
Na zadnjem pregledu su mi našli glukozu u mokraći (prejela sam se linolade prije) i zbog toga i zbog granično povećane količine plodne vode (AFI 17) i malo veće bebice me šalju na pretragu HgA1C koja će pokazati razinu glukoze u zadnja 2-3 mjeseca.
Ima li tko sličnih iskustava?

Sanja29
19.08.2010., 07:40
cure je li zna neka od vas ... moram biti na onoj dijeti od 1800 kalorija ....

eh sad kako je doktor rekao ne slatko ... je li to znači da ne smijem piti nescafe 3 u 1 koji u sebi ima šećera?

twisted.x.siste
19.08.2010., 07:42
ma smiješ. ja ju pijem.

bitno je izbjegavati šećer, to je točno, ali toliko koliko ga ima
u 3u1 je malo.

Sanja29
19.08.2010., 07:44
ma smiješ. ja ju pijem.

bitno je izbjegavati šećer, to je točno, ali toliko koliko ga ima
u 3u1 je malo.

e a još jedno pitanje .. dao mi je doktor prehranu .. kao primjer jelovnika ... i sada da li se moram pridržavati hrane onim redom kojim je napisana ..... ili je bitno da tijekom dana ne pojedem više od onoga što je napisano bez obzira kojim redosljedom to bilo ....

možda su glupa pitanja ali nisam nikada na toj dijeti bila ..

twisted.x.siste
19.08.2010., 07:58
tim redom

Sanja29
19.08.2010., 11:41
Danas sam do sada jela ovo:

doručak oko 9,00 - šnita integralnog tosta s par šnita nemasne salame i jogurt Meggle s 0,05 % mliječne masti
onda užina oko 12,00 - oko 130 gr posnog sira, šnita inegralnog tosta i 1 hrenovka
ručko večera - dvije kuhane tikvice sa malo vrhnja ili posnog sira

Jel to ok za danas?

twisted.x.siste
19.08.2010., 17:46

doručak oko 9,00 - šnita integralnog tosta s par šnita nemasne salame i jogurt Meggle s 0,05 % mliječne masti
onda užina oko 12,00 - oko 130 gr posnog sira, šnita inegralnog tosta i 1 hrenovka

Jel to ok za danas?

je to je super :)

senana
20.08.2010., 13:34

eh sad kako je doktor rekao ne slatko ... je li to znači da ne smijem piti nescafe 3 u 1 koji u sebi ima šećera?

Bilo bi dobro, ako imaš onaj aparatić za samokontrolu glukoze u krvi, izmjeriti si šećer 2 sata nakon što popiješ taj ness. Kod mene se i najmanje doze šećera zadržavaju u krvi (preko 8) nakon 2 sata.

senana
20.08.2010., 13:40

Jel to ok za danas?

Ma ja mislim da možeš ti to malo i pojačat s povrćem i voćem...

Jedno pitanje vezano za ovu dijetu, kam vi ubrajate juhu?

pikapolonice
20.08.2010., 19:59
Jedno pitanje vezano za ovu dijetu, kam vi ubrajate juhu?
Meni su na VV-u rekli da juhu mogu za ručak ako hoću svaki dan, ali samo juhu, bez tjestenine ili povrća - znači ono, za popit.

mom2be
20.08.2010., 21:45

nemoj nes :nono:
ja sam imala problema sa secerom u trudnoci i nakon nesa je secer divljao
(imala sam aparatic i mjerila sam dva sata nakon klope ili recimo tog nesa)
umjesto nesa popila bi salicu turske (bez secera) s mlijekom

Sanja29
20.08.2010., 22:56
onda neću više nes piti ..

danas sam papala slijedeće

oko 7,30 - šnita integralnog tosta sa žličicom maslaca i šalica mlijeka

oko 9,30 - šnita inegralnog tosta, par šnitica nemasne salame, malo posnog sira

oko 13,00 - 1 hrenovka, malo posnog sira

oko 20,00 - karfiola (skoro pola, ali je karfiol bio mali), malo ribane mrkve i 1 hrenovka

senana
21.08.2010., 14:06
onda neću više nes piti ..

danas sam papala slijedeće

oko 7,30 - šnita integralnog tosta sa žličicom maslaca i šalica mlijeka

oko 9,30 - šnita inegralnog tosta, par šnitica nemasne salame, malo posnog sira

oko 13,00 - 1 hrenovka, malo posnog sira

oko 20,00 - karfiola (skoro pola, ali je karfiol bio mali), malo ribane mrkve i 1 hrenovka

Super si mi kako papaš super zdrave stvarčice i onda ove hrenovke ko šake u oko :rofl:
Osim količina, bitno je i da uravnoteženo jedeš pa bi možda bilo dobro da pojedeš povrća i za ručak.
Meni su na VV rekli da pokušam ne pretjerati s kruhom i zamjenama te masnoćama i da radije pojedem malo više mesa, voća i povrća ako sam baš gladna. Vidim da tebi kruh nije pretjerano bitna stavka u obrocima što je super.

senana
21.08.2010., 14:07
Meni su na VV-u rekli da juhu mogu za ručak ako hoću svaki dan, ali samo juhu, bez tjestenine ili povrća - znači ono, za popit.

aha thanks... a ne brojim je pod masnoće ili nešto drugo?

Sanja29
21.08.2010., 22:13
Super si mi kako papaš super zdrave stvarčice i onda ove hrenovke ko šake u oko :rofl:
Osim količina, bitno je i da uravnoteženo jedeš pa bi možda bilo dobro da pojedeš povrća i za ručak.
Meni su na VV rekli da pokušam ne pretjerati s kruhom i zamjenama te masnoćama i da radije pojedem malo više mesa, voća i povrća ako sam baš gladna. Vidim da tebi kruh nije pretjerano bitna stavka u obrocima što je super.

pa na primjeru jelovnika koji sam dobila piše nemasno meso, nemasna salama il hrenovke .. kada sam na poslu a na poslu sam bila tada mi je jednostvnije hrenovku .... jer inače moram dan ranije kuhati da bi sebi skuhala povrće i neko meso za na posao

Sanja29
21.08.2010., 22:16
oko 8,00 - 1 hrenovka i malo posnog sira
oko 13,00 - bistra juha, kuhano povrće (mrkvica, tikvica i mahune) na salatu
oko 14 sati - 1 nektarina
oko 17,00 - salata (zelena salata, tri male rajčice, i manji komad piletine sa grila)
oko 21,00 - bistra juha, kuhane piletine malo, i kuhana mrkvica (pola)

Sanja29
21.08.2010., 22:18

kruh mi nije pretjerano bitna stavka pa sam si kupila integralni tost i onda ga tu i tamo pojedem po šnitu ...

voće volim ali kada recimo davim se u grožđu a ono ima puno slatkog i isto tako lubenica

Sanja29
22.08.2010., 10:25
danas:

oko 8 - 1 šnita integralnog tosta, žličica putra i šalica mlijeka
oko 11 - 1 hrenovka, malo zrnatog sira, malo meggle jogurta 0.05 % mm
oko 16 - kuhana junetina usitnjena u mikseru, 1 velika tikvica, zelena salata

mom2be
22.08.2010., 10:42
voće volim ali kada recimo davim se u grožđu a ono ima puno slatkog i isto tako lubenica
pojedi si dnevno jabuku-dvije :mig:
ja sam ih tek u trudnoci pocela jesti

Lena0609
23.08.2010., 08:53
kruh mi nije pretjerano bitna stavka pa sam si kupila integralni tost i onda ga tu i tamo pojedem po šnitu ...

Sanjice,
rekla moja gin da s voćem treba bit oprezan jer ima puno šećera,
tako da ne treba pretjerivat s količinama...

Sanja29
23.08.2010., 08:54
Sanjice,
rekla moja gin da s voćem treba bit oprezan jer ima puno šećera,
tako da ne treba pretjerivat s količinama...

znam .. zato sada pojedem jednu nektarinu dnevno .. ili neki drugi komad voća 1 dnevno ....

možda je meni šećer na ogtt mjerenje nakon 1 vremena skočio na 10,1 .. jer sam se dan prije naždrala grožđa .. cijeli sam grozd pojela bila dan prije

Lena0609
23.08.2010., 08:57
znam .. zato sada pojedem jednu nektarinu dnevno .. ili neki drugi komad voća 1 dnevno ....

možda je meni šećer na ogtt mjerenje nakon 1 vremena skočio na 10,1 .. jer sam se dan prije naždrala grožđa .. cijeli sam grozd pojela bila dan prije

zato ja prije ogtt-a 2 dana niš slatko ne jedem,
i dobro se nalivam vodom...

Sanja29
23.08.2010., 09:03
e Lena da te pitam ak znaš .. jel normalno da se na ovoj dijeti gube kile ... ja danas ionako idem do ginića radi urinokulture pa ću ga pitati .. ali ja sam na toj dijeti sada tjedan dana .. i otišle su dvije kile .. jel to ok radi bebe?

Lena0609
23.08.2010., 09:08
e Lena da te pitam ak znaš .. jel normalno da se na ovoj dijeti gube kile ... ja danas ionako idem do ginića radi urinokulture pa ću ga pitati .. ali ja sam na toj dijeti sada tjedan dana .. i otišle su dvije kile .. jel to ok radi bebe?

sestra od moje gin kaže da je, da su imali trudnica koje su imale preko 20 kg,
a s tom dijetom su uspjele zaustavit neumjereni rast težine...
meni dijeta nije trebala, ali samo zato jer sam se držala toga šta mi je ginica rekla šta najviše deblja i to jela u umjerenim količinama...

Sanja29
23.08.2010., 09:16
sestra od moje gin kaže da je, da su imali trudnica koje su imale preko 20 kg,
a s tom dijetom su uspjele zaustavit neumjereni rast težine...
meni dijeta nije trebala, ali samo zato jer sam se držala toga šta mi je ginica rekla šta najviše deblja i to jela u umjerenim količinama...

ma ja ti nemam neumjereni rast težine .. već mi je beba velika .. sa punih 25 tjedana imao je 940 gr .. i zato me poslao na ogtt ....

ali ja ne održavam težinu, meni kile padaju

Lena0609
23.08.2010., 09:24
ma ja ti nemam neumjereni rast težine .. već mi je beba velika .. sa punih 25 tjedana imao je 940 gr .. i zato me poslao na ogtt ....

ma mislim da ti par kg dole nije neki problem,
bebica si uzme koliko njoj
treba,
jedino ako si jako malo dobila i još gubiš,
e to bi bilo za se zabrinuti jako...

senana
23.08.2010., 14:25

Slična stvar kod mene. S 26 tjedana, bebač imao 1300g (ja na +12kg). Odmah me stavili na dijetu i na zadnjem pregledu sve je došlo na normalu. 36. tjedan, bebač 2500g (tablični prosijek), ja na +10kg. Zadnji put mi je sestra na SD-u rekla da se ne brinem jer je dijeta s VV najzdravija moguća i da ne plačem za kilogramima. Na jednom drugom forumu su žene na istoj dijeti također rekle da gube kilograme u zadnjem tromjesečju. Bitno je da si sad pod kontrolom.

Technogirl
25.08.2010., 13:13
Evo dobila danas nalaze..

natašte - 3.99
30 min - 6.9
60 min - 7.7
120min - 8.5 :(

Sad gornja granica referentnih vrijednosti je 8.0.
Hoće li me slati u bolnicu na mjerenje profila ako ova zadnja prelazi granicu, a i ostale su tu negdje ??

mom2be
25.08.2010., 14:15
Hoće li me slati u bolnicu na mjerenje profila ako ova zadnja prelazi granicu, a i ostale su tu negdje ??

ovisi ti o ginicu, mene je moj poslao
ustvari sam prvo na vuk vrhovcu dobila one epruvetice ali mi nismo mogli nacijediti dovoljno krvi :rolleyes: pa sam bila u bolnici 3 dana (iako mislim da nije bilo potrebe, imala sam doma aparatic i trakice za mjerenje secera, hranila sam se prema uputama dijabetologa i sve je bilo pod kontrolom)

Technogirl
25.08.2010., 14:22
ovisi ti o ginicu, mene je moj poslao
ustvari sam prvo na vuk vrhovcu dobila one epruvetice ali mi nismo mogli nacijediti dovoljno krvi :rolleyes: pa sam bila u bolnici 3 dana (iako mislim da nije bilo potrebe, imala sam doma aparatic i trakice za mjerenje secera, hranila sam se prema uputama dijabetologa i sve je bilo pod kontrolom)

Tek za 2tj. sam naručena za pregled kod ginekologa, mislim mogla bih i prije sa ovim groznim nalazima, al iskreno ne želim baš u bolnicu.
Našla sam tu dijetu i odlučila sam strogo pridržavati se, a mogla bih i mjeriti doma.
Jel ima u ljekarni za kupiti te trakice i aparatić za mjerenje šećera i koliko to dođe?

traxdata
25.08.2010., 15:31
jesi ti podizala nalaze na vv? ja sam osobno išla tamo po nalaze i imala sam 7,8 nakon 2 sata i rekli su mi da je okej. sam da ne smojem dobiti niti jednu kilu više.

Technogirl
25.08.2010., 15:35
jesi ti podizala nalaze na vv? ja sam osobno išla tamo po nalaze i imala sam 7,8 nakon 2 sata i rekli su mi da je okej. sam da ne smojem dobiti niti jednu kilu više.

Išla sam privatno u Breyer-ov laboratorij, nalaz sam dobila mailom tako da mi ga nitko nije komentirao još.
Koliko sam skužila ovdje na forumu, isti im je princip vađenja ko na VV.

Prvo iz vene vade, pa 3x ( 30,60,120min) iz jagodice prsta.
Nisam smjela niti šetati, niti piti vodu, niti pišati---tako da brijem da je vrijednost točna.

Kaj bi na VV rekli za 8.5??

traxdata
25.08.2010., 15:43
aha, onda odi s tim nalazom kod ginića, nemoj čekati. to je intolerancija glukoze. ginić bu ti rekao što dalje

Pika225
25.08.2010., 16:38
Tek za 2tj. sam naručena za pregled kod ginekologa, mislim mogla bih i prije sa ovim groznim nalazima, al iskreno ne želim baš u bolnicu.
Našla sam tu dijetu i odlučila sam strogo pridržavati se, a mogla bih i mjeriti doma.
Jel ima u ljekarni za kupiti te trakice i aparatić za mjerenje šećera i koliko to dođe?

Aparatić i trakice su dosta skupi, mislim da se trakice kreću oko 250 kn za 50 kom, a toliko je još i aparatić. Problem je što ćeš bez obzira na to što bi mogla mjeriti kod kuće morati raditi i profil pa je pitanje isplativosti jer ti šećer nije tako strašno visok.

Sanja29
25.08.2010., 17:04
ja sam danas pokleknula malo ... došla sam doma prije dvadesetak minuta i takva neopisiva glad me ulovila da sam pojela dvije šnite integralnog tosta namazanog s light dukatelom i nemasnom salamom

senana
25.08.2010., 17:24
Moji nalazi GUK-a s VV super (danas išla po njih), ali nevjerojatne su mi razlike u izmjerama doma i na VV. Naime, uz svako cijeđenje u epruvetu za GUK, napravila sam i samokontrolu na svom aparatiću. I pazite razlike u rezultatima:

Izmjere na aparatu: 4,2; 5,4; 5,2; 5,1
Izmjere na VV: 4,0; 4,6; 4,9; 6,7

I ovaj dva sata nakon večere mi je UVIJEK viši od ostalih iako pazim da pojedem i manje od preporučenog + što se nakon večere više krećem (idem u dužu šetnju).

Inače, trakice su friško kupljene tako da sigurno nije problem u isteku roka trajanja.

senana
25.08.2010., 17:26
ja sam danas pokleknula malo ... došla sam doma prije dvadesetak minuta i takva neopisiva glad me ulovila da sam pojela dvije šnite integralnog tosta namazanog s light dukatelom i nemasnom salamom

Ma mislim da nije bed. Čitala sam da je ova dijeta 1800 kcal za trudnice koje miruju. Ti ipak još radiš i možda ti stvarno treba malo više. Bitno da nije šećer. Ovo su sitni grijesi.

Technogirl
25.08.2010., 17:28

Bar si pokleknula s integralnim i nemasnim :rofl::rofl:

Sanja29
25.08.2010., 17:33
Ma mislim da nije bed. Čitala sam da je ova dijeta 1800 kcal za trudnice koje miruju. Ti ipak još radiš i možda ti stvarno treba malo više. Bitno da nije šećer. Ovo su sitni grijesi.

:D:D:D:D