PDA

View Full Version : OGTT - povišena razina glukoze u krvi, dijabetes u trudnoći

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17

fata
14.08.2007., 17:39
danas sam dobila lab.nalaz pa sam se malo siki-riki.Pise da je normalna razina glukoze 3,33-5,55 a kod mene je 6,69.Sutra idem kod gin.pa cemo vidjet sto on kaze,Sta vi mislite ?

dodano mandy:

dijeta sa VV za GESTACIJSKI DIJABETES je samo jedna "prava"; nema tu za 1200, 1400, 1600 kcal....
Jedna jedina je; pošto je za trudnice i iznosi 1800 kcal!!!!!

A glasi ovako (prepisujem baš s njihovog uputstva);

ZAJUTRAK
- 1 jedinica iz skupine "mlijeko i zamjene" (1 čaša mlijeka 2,8mm; 2,4dl)
- 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (1 kriška crnog kruha, 60g)
- 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (šunka kuhana, 60g)

DORUČAK
- 2 jedinice iz skupine "voće i zamjene" (2 kom sezonskog voća, 200g)
- 1 jedinica iz skupine "kruh i zamjene" (1/2 kriške crnog kruha, 30g)

RUČAK
- 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (krumpir kuhani, 200g)
- 2 jedinice iz skupine "povrće i zamjene" (povrće ili salata, 200g)
- 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (piletina, junetina, svinjetina, 60g)
- 2 jedinice iz skupine "masnoće i zamjene" (ulje, 2 čajne žlice, 10g)

UŽINA
- 1 jedinica iz skupine "kruh i zamjene" (1/2 kriške kruha, 30g)
- 1 jedinica iz skupine "mlijeko i zamjene" (BioAktiv LGG jogurt, 240g)

VEČERA
- 2 jedinice iz skupine "kruh i zamjene" (1 kriška kruha, 60g)
- 2 jedinice iz skupine "meso i zamjene" (sviježi sir, 120g)
- 2 jedinice iz skupine "masnoće i zamjene" (vrhnje 12%, 4 žlice)
- 1 jedinica iz skupine "voće i zamjene" (1kom sezonskog voća, 100g)

NOĆNI OBROK
- 1 jedinica iz skupine "voće i zamjene" (1kom sezonskog voća, 100g)

S tim da noćni obrok nije obvezan, to je samo ako ogladnite prije spavanja....a ovog ostalog bi se trebalo držat....
Izmedju obroka nesmije proći više od 3 sata.

"kaya"
14.08.2007., 17:55
ja sam imala isti takav slučaj i gin me poslao u bolnicu da mi uzmu profil šećera....na kraju sam dobila dijetu i poslalo me doma:zubo:

Cattleya
14.08.2007., 18:19
Trebat ces svakako profil secera i HbA1c koji pokazuje prosjecnu razinu secera u zadnja 3 mjeseca. Ali tad moras otici na taste sto znaci da od 16 h ne jedes nis slatko, cak niti voce, a iza 19 h nista tak da bude 12 h bez klope. Pusa i drzi se!

fata
14.08.2007., 18:52
ja sam imala isti takav slučaj i gin me poslao u bolnicu da mi uzmu profil šećera....na kraju sam dobila dijetu i poslalo me doma:zubo:

kakvu dijetu?

iva1608
14.08.2007., 20:15
a ja imam povišene trombocite :eek: danas sam vadila krv.... a ni urin mi nije baš bajan .....

kaj pak ti trombociti znače.... mrvicu su povišeni... a ja odmah pala u depresiju da nešto nije ok ...

"kaya"
15.08.2007., 09:24
kakvu dijetu?

ovakvu: http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_dijeta.asp

inače kao što sam i napisala.....ja sam zbog gestacijskog dijabetesa preležala 24 sata u petrovoj bolnici...svaka tri sata su mi vadili krv i mjerili šećer....na kraju nije bilo većih odstupanja pa sam trebala malo paziti na prehranu i to je to.
Koliko god ti to sada zadavalo probleme bolje da se na vrijeme otkrilo jer taj šećer utječe na bebu.....ništa opasno ali bolje pripaziti na vrijeme:top:

Cattleya
15.08.2007., 09:26
Bok Iva!
Mogu trombociti bit malo poviseni recimo ako si anemicna. To ce ti reci ginic najbolje kad vidi sve nalaze pa mozda ponovi nalaz. Bez panike. Jos malo 'pronjuskam' kaj bi to jos moglo biti.

iva1608
15.08.2007., 10:24
Bok Iva!
Mogu trombociti bit malo poviseni recimo ako si anemicna. To ce ti reci ginic najbolje kad vidi sve nalaze pa mozda ponovi nalaz. Bez panike. Jos malo 'pronjuskam' kaj bi to jos moglo biti.

je,anemična sam željezo mi je jako nisko ...... moglo bi bit od toga.

Cattleya
15.08.2007., 12:15
je,anemična sam željezo mi je jako nisko ...... moglo bi bit od toga.
Vjerojatno da jer se to dogadja i kod 'netrudnih' osoba, no kako sam proucila i stres te trudnoca mogu doprinjeti blagom porastu trombocita. Dakle, bez panike. Javi kaj je dr. rekao bas me zanima.

abilan
15.08.2007., 15:29
Kad smo već kod šećera. Jučer sam bila vaditi krv i napravila onaj OGTT test (ako se tako zove :o ) Pa me zanima jeste li ga vi radile? I ako da kakve su vrijednosti normalne. Sutra će mi nalazi biti gotovi pa ću vidjeti jesam li slatka ili ne :D

Cattleya
15.08.2007., 17:03
Haj! Referentne vrijednosti ovise o protokolu. Dakle, mislim da daju 75 g glukoze da popijes pa ti izmjere secer prije toga i jos nekoliko puta nakon toga. Neki daju samo 50 g glukoze. Zbilja ne znam kak se kod nas radi, no javi rezultat.

tete
16.08.2007., 08:12
hej, ja danas bila po drugi put! Uzeli mi krv iz ruke i još iz prsta za onaj svoj aparatić. morala sam biti na tašte. Aparatić pokazao i zadnji put i danas 3.5. Poslije dobiješ tu šugavu tekućinu za popiti, kao šećer rastopljen u vodi! I moraš im doći ponovno na vađenje krvi za točno 2 sata - na minutu. Zadnji put sam imala šećer isto oko 6.65 i sad baš jurim docu, prošla skoro 2 sata

abilan
16.08.2007., 08:27
Tako su i meni radili. Dobila sam punu čašu te nekakve tekućine. BLJAK!! I onda sam za dva sata morala opet doći i opet su mi iz vene vadili. Danas posli 10 moram po nalaze pa ću vidjeti kako je ispalo

tete
16.08.2007., 08:50
Ma nemaš brige oko toga! Dijeta ne podrazumijeva izbacivanje svega što volimo samo bi trebala jesti pet puta dnevno po malo! Tako sam ja i još je doc bio sretan jer sam skinula skoro 3 kg u 10 dana a stalno sam jela i bila sita!!! Osim ako ti se pokaže jako visoki šećer ali to je rijetko ako do sad nisi imala problema! Sretno s nalazima, ja po svoje idem danas poslije podne, valjda će sad nakon dijete biti bolji!

tete
16.08.2007., 10:01
Onda abilan, kakvi su nalazi? Ja još svoje čekam... i pizzu... sad je ionako svejedno kad sam krv izvadila - ili je bolje ili nije!!! Ovakvu konkretnu marendu nisam već dugo imala!

ema1
16.08.2007., 11:25
danas sam dobila lab.nalaz pa sam se malo siki-riki.Pise da je normalna razina glukoze 3,33-5,55 a kod mene je 6,69.Sutra idem kod gin.pa cemo vidjet sto on kaze,Sta vi mislite ?

Evo ja imam problema s dijabetesom u trudnoći.
Mislim da nemaš puno brige oko toga - u trudnoći se tolerira šećer do 7.Napraviti će ti profil (vadi se razina šećera svaka tri sata u jednom danu).
Vjerovatno će biti dosta dijeta ( 1800 kalorija/dnevno - dobiti ćeš što i koliko smiješ jesti).

*Lubenica*
16.08.2007., 14:42
a ja sam imala smanjebu glukozu, međutim svi su rekli da je to u redu, ništa nisam poduzimala po tom pitanju (mislim da sam si dala ipak podsvjesno dozvolu da tamanim neograničene količine slatkog:rofl: )

McGrubi
16.08.2007., 16:04
potraži podatke o prehrani niskog glikemijskog indeksa GI (iliti Montignac : "Jedem, dakle mršavim" knjiga)
ponta je da se jede ona hrana koja ti neće naglo podići razinu šečera u krvi (npr. ova djeta s stranica poliklinike hrani ne govori o tome da krumpir i kukuruz imaju visok GI i podižu razinu šečera u krvi ... kao i kuhana mrkva
ja sam imala trudn. dijabetes, i nakom mj dana držanja pod kontrolom odjednom je šečer skočio, i nisam ga mogla skinuti , tad sam izbacila sve ugljikohidrate (a to ne valja, no nisam znala za GI metodu) i stabilizira se

problem kog hiperglikemije (visoki šečer zbog manjka inzulina) je to što beba ima onda hipoglikemiju (nisku razinu šečera u krvi jer joj gušterača izbacuje previše inzulina a i beba dobiva puno na težini)

abilan
17.08.2007., 09:36
Onda abilan, kakvi su nalazi? Ja još svoje čekam... i pizzu... sad je ionako svejedno kad sam krv izvadila - ili je bolje ili nije!!! Ovakvu konkretnu marendu nisam već dugo imala!

evo da se konačno javim, jučer nisam stigla.

Mislim da je sve ok
prvo mjerenje 4.1 a drugo 4.5.

sad baš zovem doktoricu da joj javim, ali ne javlja se.

jedino mi je urea niska normalno je 2.8, a meni je 2.4

i pogledali su mi mokraću pa da imam dosta bakterija, ali nemam nikakvih smetnji. I prije mjesec dana sve bilo ok s tim. Sad moram vidjeti što je to. :rolleyes:

tete
17.08.2007., 09:44
Ajme, meni ujutro na aparatu bilo opet 3,5 a kasnije nalazi krvi pokazali 7,9. Ali, hvala bogu to je zato što sam većer prije jela slatko pa nema mjesta panici!!!

Cattleya
17.08.2007., 10:03
evo da se konačno javim, jučer nisam stigla.

Mislim da je sve ok
prvo mjerenje 4.1 a drugo 4.5.

sad baš zovem doktoricu da joj javim, ali ne javlja se.

jedino mi je urea niska normalno je 2.8, a meni je 2.4

i pogledali su mi mokraću pa da imam dosta bakterija, ali nemam nikakvih smetnji. I prije mjesec dana sve bilo ok s tim. Sad moram vidjeti što je to. :rolleyes:
Secer je super nalaz. Urea nema veze kaj ti je niska, razina ovisi o unosu proteina. Za urin obavezno ces trebati urinokulturu jer je nalaz bakterija u urinu bez simptoma kod trudnica cest, ali ga bez obzira na to treba lijeciti. To ima veliki broj trudnica tak da nema panike.

tete
17.08.2007., 12:35
McGrubi, a kako da ja znam jel mi šećer visok zbog inzulina ili nečega drugog?! To ti meni nitko nije spominjao, samo znam da mi je glu-0' normalan a glu-120' povišen. A što znače ove oznake brojkama, pojma nemam! Samo mi je još željezo, hemoglobin i eritrociti ispod normale pa ga to još više brine, ali ovaj put to nisam vadila, samo šećer. Bezveze

McGrubi
17.08.2007., 13:20
traži da ti napravi OGTT test
mjere ti šečer na tašte, daju brdo glukoze za popit i onda mjere nakon 2 sata
ako ti gušterača normalno reagira i izbacuje dovoljno inzulina onda će vrijednost biti ispod 7.4 (koliko se sječam), ako je vrijednost veća onda nemaš dovoljno inzulina

meni je u krvi ujutro šečer uvjek bio uredu, ginekolog me poslao na OGTT jer sam dobila dosta na težini, pa da provjeri...

zrnce soli
17.08.2007., 13:59
McGrubi, a kako da ja znam jel mi šećer visok zbog inzulina ili nečega drugog?! To ti meni nitko nije spominjao, samo znam da mi je glu-0' normalan a glu-120' povišen. A što znače ove oznake brojkama, pojma nemam! Samo mi je još željezo, hemoglobin i eritrociti ispod normale pa ga to još više brine, ali ovaj put to nisam vadila, samo šećer. Bezveze

tete, kolike su ti vrijednosti šećera? Glu-0' je šećer u krvi natašte (nulto vrijeme), a glu-120' šećer nakon 2 h od uzimanja otopine šećera (ovo je OGTT). Obično se popije 75 g glukoze i nakon 2 h očitaju nalazi. Ako ti je rezultat ono što si napisala na prethodnoj stranici (7,9 mislim), onda ti je ta vrijednost povećana i imaš nešto što se zove intolerancija glukoze. To znači da ćeš morat na dijetu koji ti propiše doktor. Ništa strašno, samo se treba kontrolirat jer povišene vrijednosti šećera u krvi (da li kao intolerancija glukoze ili dijabetes) štetno djeluju na bebu u mnogo oblika i stoga je nužno biti pod liječničkom kontrolom.

zrnce soli
17.08.2007., 14:02
Da, a što se tiče sniženih vrijednosti željeza, hemoglobina i eritrocita, to mi moglo biti anemija (kad nije riječ o trudnoći, obavezno je anemija), ali blago sniženje ti može biti posve normalno, fiziološki, jer u trudnoći dolazi do povećanja volumena krvi pa time do relativnog razrjeđenja i otuda mogu biti ti nalazi. Međutim, najbolje je da ti tvoj dok to rastumači jer je u biti sve individualno.

McGrubi
17.08.2007., 15:07
dobro je pri kraju trudnoće uzimati dodatke željeza da se ne istrošu zalihe željeza i da beba stvori svoje zalihe koje bi uz rezanje pupčane vrpce kad se isprazni i omlohavi (bebina se krv kompletno vrati u nju i donese sa sobom extra dozu željeza) - smanjilo mogući manjak željeza prije navršenih 6mj.

fata
17.08.2007., 16:01
Evo ja jucer bila kod gin.Ona zadovoljna,prezadovoljna.Ja joj velim da me malo brine nalaz glukoze,a ona kaze da je ok i tada rece sestri da mi na onaj aparatic izmjeri secer.I bi 4,1,2-3sata poslije dorucka(przenice +caj).
Ja izasla jos sretnija.A sad citam pa se opet brinem.

tete
17.08.2007., 18:12
Ma, ja bila nakon prvog vađenja kod gina, rekao samo jesti 5 puta dnevno, nije ništa zabranio ali je šećer još narastao!
A i inače sam anemična, ali on je to nekako doveo isključivo u vezu sa šećerom! Radila sam ono s tekućinom i čekala dva sata i ono što sam napisala su rezultati od toga! Valjda neće biti nekih posljedica za bebu ako se to pojavilo tek sad kad imam manje od mjesec dana do termina

Cattleya
17.08.2007., 18:32
Evo ja jucer bila kod gin.Ona zadovoljna,prezadovoljna.Ja joj velim da me malo brine nalaz glukoze,a ona kaze da je ok i tada rece sestri da mi na onaj aparatic izmjeri secer.I bi 4,1,2-3sata poslije dorucka(przenice +caj).
Ja izasla jos sretnija.A sad citam pa se opet brinem.
I ako ona veli da nema razloga za brigu- onda ne brigaj. Ako i dalje imas, zbog svih, nas crva sumnje izvadi ponovo secer na taste, ali da jedes kak sam napisala na 1. str. Ne zivciraj se . Pusa.

fata
17.08.2007., 20:55
I ako ona veli da nema razloga za brigu- onda ne brigaj. Ako i dalje imas, zbog svih, nas crva sumnje izvadi ponovo secer na taste, ali da jedes kak sam napisala na 1. str. Ne zivciraj se . Pusa.

:kiss: I prije nego sam ostala trudna pazila sam sta jedem.Ja ustvari volim povrce.Ne volim kolace."Ne volim"-ono moze kraj mene stajat godinama ne padne mi na pamet da ga probam.Jedem crni kruh ...
Otici cu jos jednom izvadit nalaz.Ma nema ba sanse da bude visok.pusa

Ollantay
20.08.2007., 17:35
Cure, ja sam danas prvi puta bila na kontroli secera...... izvadili mi krv, pa popila onu grozotu i sve to, cekala 2 sata..... sutra su mi nalazi. Ali cijeli dan mi nije dobro, tlak mi je 98/60, ne mogu k sebi doci od slabosti. Nakon cijele te procedure sam jela i odmarala ali svejedno se osjecam lose.
Jel to normalno?

Cattleya
21.08.2007., 09:29
Cure, ja sam danas prvi puta bila na kontroli secera...... izvadili mi krv, pa popila onu grozotu i sve to, cekala 2 sata..... sutra su mi nalazi. Ali cijeli dan mi nije dobro, tlak mi je 98/60, ne mogu k sebi doci od slabosti. Nakon cijele te procedure sam jela i odmarala ali svejedno se osjecam lose.
Jel to normalno?
Ne znam koji si tjedan trudnoce,ali niski tlak je za ocekivati u trudnoci. Jel ti srce lupa brzo ili sporo? Da li inace mirujes ili si u pokretu? Ja ne mislim da ti je to od pretrage. Pokusaj pojesti nest slano, popij vode, lezi na lijevi bok i noge na poviseno, koliko mozes.
Ako te sta tjesi, meni je svako jutro tako.

tete
21.08.2007., 10:24
Ali cijeli dan mi nije dobro, tlak mi je 98/60, ne mogu k sebi doci od slabosti. Nakon cijele te procedure sam jela i odmarala ali svejedno se osjecam lose.
Jel to normalno?
Pa meni je takav tlak stalno, tako da je meni normalno. Pitanje je koliki ti je tlak inače, i da li ti je razlika veća ili manja od 10 za oba tlaka?

Ollantay
21.08.2007., 10:31
Cattleya kaže: Ne znam koji si tjedan trudnoce,ali niski tlak je za ocekivati u trudnoci. Jel ti srce lupa brzo ili sporo? Da li inace mirujes ili si u pokretu? Ja ne mislim da ti je to od pretrage. Pokusaj pojesti nest slano, popij vode, lezi na lijevi bok i noge na poviseno, koliko mozes.
Ako te sta tjesi, meni je svako jutro tako.

tete: Pa meni je takav tlak stalno, tako da je meni normalno. Pitanje je koliki ti je tlak inače, i da li ti je razlika veća ili manja od 10 za oba tlaka?

Pa, inace imam nizi tlak, recimo 120/60. I dobro se s tim osjecam. Danas mi je ok, valjda je to od pretrage. Inace, kad se penjem po stepenicama, nestaje mi zraka i bubnja mi u usima, a puls mi je milijun. To je tako valjda u trudnoci, svi mi vele. Ipak, thanks, curke.:kiss:
Imam sad jos jednu situaciju, zeljezo mi je 11,3 (mjera je 11-25). To je ok. Ali ovo: UIBC 80,7 (mjera: 33-57) i TIBC 92 (mjera: 51-73). Kako mi je to tako visoko? Sta to znaci? Kuzim da ima veze s anemijom, ali me sokiralo tako veliko odstupanje. Zna netko sto o tome? Brinem se za bebu!!!! Ginu idem tek u petak, a sad je nema u ordinaciji. Help, pliz!

tete
21.08.2007., 10:54
Za tlak se ne brini, ovo je ok, samo zamoli nekog da ti ga tu i tamo izmjeri (npr. kakvu bakicu u susjedstvu, one imaju tlakomjere) da vidiš da ti se vrijednosti previše ne približe, npr. ispod 25, to ne bi bilo dobro. A za ovo drugo nemam pojma. No, ako si preživjela do sada mislim da ćeš i do kontrole, pa ti preporučam da ne brineš! Dobro?

Cattleya
21.08.2007., 12:44
Pa, inace imam nizi tlak, recimo 120/60. I dobro se s tim osjecam. Danas mi je ok, valjda je to od pretrage. Inace, kad se penjem po stepenicama, nestaje mi zraka i bubnja mi u usima, a puls mi je milijun. To je tako valjda u trudnoci, svi mi vele. Ipak, thanks, curke.:kiss:
Imam sad jos jednu situaciju, zeljezo mi je 11,3 (mjera je 11-25). To je ok. Ali ovo: UIBC 80,7 (mjera: 33-57) i TIBC 92 (mjera: 51-73). Kako mi je to tako visoko? Sta to znaci? Kuzim da ima veze s anemijom, ali me sokiralo tako veliko odstupanje. Zna netko sto o tome? Brinem se za bebu!!!! Ginu idem tek u petak, a sad je nema u ordinaciji. Help, pliz!

Ajmo malo o tlaku. Tlak od 120/80 mmHg je sasvim normalan. Kad se penješ i više hodaš počne malo brže tući srce, pogotovo ako miruješ jer nemaš kondicije(baš kao i ja) i brzo ti fali zraka, a u trudnoći je tlak niži i onda naše srce ubrza da bi održao tlak i protok krvi u svim organima. Možeš osjetiti zbog toga lupanje srca, nedostatak zraka i opću slabost. Jako neugodno, no ništa jako strašno.Ne bi bilo loše to isto spomenuti ginekologu jer te on bolje poznaje.
E sad željezo: razina željeza je na donjoj granici, a UIBC je jedan protein
koji veže željezo. Tvoj kapacitet vezanja željeza je visok što govori u prilog smanjenoj rezervi željeza u tijelu te se stoga ginekolog može odlučiti da ti preporuči preparat željeza. Ti sama možeš na to utjecati tako da jedeš više crvenog mesa (dobro termički obrađenog- nikako krvavog) kao što je teletina.
Slažem se da su jetrice bogate željezom, ali jetra je organ koji neutralizira sve 'otrove' i lijekove koji uđu u organizam pa ih ja osobno zbog toga zaobilazim u velikom luku te ih ni tebi kao trudnici ne preporučujem ( kaj ti znaš čim hrane i šta još daju životinjama čiju nam jetru nude u prodaji). Povrće je bogato željezom, npr. špinat, ali iz mesa se željezo bolje resorbira nego iz povrća samo zbog oblika u kojem dolazi u probavni sustav. I kad uzimaš preparate željeza, nije ih potrebno popiti sa C vitaminom, bolje ih je čak razdvojiti.
Eto, UIBC sam objasnila, a TIBC je samo zbroj Fe i UIBC.
Sve u svemu ništa strašno, samo mirno do petka kad ćeš dobiti prave odgovore koji se tiču samo tebe kad te ginekolog vidi i vidi sve nalaze koje imaš, a osim toga, svi smo različiti.
Pusa i drži se! :kiss:

Ollantay
21.08.2007., 14:10
Ajmo malo o tlaku......
E sad željezo: razina željeza je na donjoj granici, a UIBC je jedan protein
koji veže željezo.....

Da ne quotam sve....
Cattleya, super si. Hvala ti na tako iscrpnom objasnjenju, stvarno si se potrudila! :kiss: Zvala me gin i isto mi veli da nije panika, u petak cemo u detalje i oko nekog preparata za zeljezo. Nisam nikad imala nekih drasticnih problema s tim, pa sam sad bila sva van sebe. A i bebe radi, to me razumijete, ne?
Thanks, C., jos jednom!:kiss:

Cattleya
21.08.2007., 14:41
Ma nema na cemu. Jos ti nisam napisala jednu stvar, a to je da su simptomi anemije lako umaranje, lupanje srca, pa i nedostatak zraka u naporu, osim sto se to moze javiti uz niski tlak...... Drzi se, sve ce biti u redu.

Ollantay
21.08.2007., 14:48
Ma nema na cemu. Jos ti nisam napisala jednu stvar, a to je da su simptomi anemije lako umaranje, lupanje srca, pa i nedostatak zraka u naporu, osim sto se to moze javiti uz niski tlak...... Drzi se, sve ce biti u redu.

:kiss:
E, onda me glat mogu voditi po skolama i pokazivati djeci ko knjiski primjer.:rofl: Osjecam se ko krpa za pod. A tako nekako i izgledam zadnjih dana.:cool:

njasa
18.09.2007., 11:42
ajme... ja sam danas bila na ogtt-u. vadilo mi je 4 puta krv i urin. za urin mi je rekla da je pozitivan, tj. ima secera. a ovo su ostale vrjednosti.
prvo vadenje krvi (na taste) 4,9
2 vadenje krvi nakon popivene tekucine 10,6
3 vadenje nakon pola sata 11,0
i zadnje vadenje (nakon sat vrimena) 8,3
teta koja mi je vadila krv i radila analizu je rekla da sam sklona seceru (zbog tezine i baka mi je imala dajabetes), i da cu vjerojatno na djetu. ali u petak ce mi moja gin rec nesto vise o tome...
zanima me sta se konkretno bebi moze desit od povisenog secera. jedino sta ja znam je da beba moze bit prilicno velika i da onda dolazi i do komplikacija u trudnoci.
tuzna sam :(

EllaH
18.09.2007., 11:51
ajme... ja sam danas bila na ogtt-u. vadilo mi je 4 puta krv i urin. za urin mi je rekla da je pozitivan, tj. ima secera. a ovo su ostale vrjednosti.
prvo vadenje krvi (na taste) 4,9
2 vadenje krvi nakon popivene tekucine 10,6
3 vadenje nakon pola sata 11,0
i zadnje vadenje (nakon sat vrimena) 8,3
teta koja mi je vadila krv i radila analizu je rekla da sam sklona seceru (zbog tezine i baka mi je imala dajabetes), i da cu vjerojatno na djetu. ali u petak ce mi moja gin rec nesto vise o tome...
zanima me sta se konkretno bebi moze desit od povisenog secera. jedino sta ja znam je da beba moze bit prilicno velika i da onda dolazi i do komplikacija u trudnoci.
tuzna sam :(

granica je 7.9.. meni je bio 7.1 konačni kad sam ja radila test.. ako se na vrijeme krene s dijetom i bude držalo to pod kontrolom onda nema frke.. istina beba zbog šećera može biti velika.. vele da je to sve preko 4.5kg.. a to ne treba ni bebi ne tebi..

njasa
18.09.2007., 12:03
granica je 7.9.. meni je bio 7.1 konačni kad sam ja radila test.. ako se na vrijeme krene s dijetom i bude držalo to pod kontrolom onda nema frke.. istina beba zbog šećera može biti velika.. vele da je to sve preko 4.5kg.. a to ne treba ni bebi ne tebi..

granica kojeg treba bit 7.9? pretpostavljam zadnjeg vadenja.

EllaH
18.09.2007., 12:13

da, taj zadnji ti se i gleda koliki je

Cattleya
19.09.2007., 07:58

Zadnji bi trebao biti najviše 7.9, ali čim imaš šećer u urinu znači da je u krvi preko 10 ( to i tvoji nalazi pokazuju). Vjerojatno ćeš na dijetu, a do pregleda kod ginića nemoj jesti slatkiše, grožđe, šećer, sokove, voćne jogurte i sve što ima dodanog šećera.

njasa
19.09.2007., 08:37
Zadnji bi trebao biti najviše 7.9, ali čim imaš šećer u urinu znači da je u krvi preko 10 ( to i tvoji nalazi pokazuju). Vjerojatno ćeš na dijetu, a do pregleda kod ginića nemoj jesti slatkiše, grožđe, šećer, sokove, voćne jogurte i sve što ima dodanog šećera.

a ja sam ovisna o vocnim jogurtima, ali za moju bebicu mi nije nista tesko! znaci ne mogu ni one od 0,9% masnih kiselina. aj dobro prebacit cu se na obicne jogurte.
iman jos jedno pitanje ocito ce mi u ovoj djeti koji put past secer (znate kad imate ona osjecaj slabosti i skroz ste gladni), jel smin onda pojest musli plocicu tipa corny shuger free? ili mi je bolje pojest sta drugo?

Cattleya
19.09.2007., 11:48
Niti tzv. light logurte jer imaju manje masnoće, kao što pišeš 0,9%, no tebi nisu problem masti nego šećer. Kad ti se dogodi da ti je 'slabo', a ja i s tim imam osobnog iskustva, mislim da je najbilje uzeti šnitu kruha ili eventualno keks (pitaj ginića što on misli).
Moj ti je savjet da u trudnoći izbjegavaš pripravke za dijabetičare jer imaju i umjetnih sladila.
Corny shugar free upravo bi mogao imati umjetnih sladila, a u principu bi ga uzela jer ti je šećer pao, a ako nema šećera, nema onoga što bi direktno otišlo u krv i diglo razinu šećera. Za ostale sastojke treba malo dulje da se razgrade do šećera i uđu u krv te i dalje mislim da je kriška kruha bolji izbor.
Drži se i javi što je rekao ginekolog.

njasa
21.09.2007., 16:02
nasa CURICA je super. nazalost secer je visok i trebat cu dva dana u bolnicu na tipizaciju secera... onda ce vidit kakvo je stanje i ocu li na djetu, tablete ili inekcije inzulina ...
jel ko bija na tom pregledu u bolnici? kako to izgleda?

Mijaja
22.09.2007., 07:54
ej njasa i ja imam povišeni šećer i nisam se uopće brinula, mislila sa da to i nije neki problem, ovih par mjeseci do kraja trudnoće neću jesti slatko, tjesteninu.... i sve to šta se ne smije, ali sada sam se malo zabrinula da se bebici može nešto desiti....
tata mi je šećeraš na inzulinu (godinama), a mamica je imala ovaj trudnički šećer u jednoj trudnoći i sve je bilo normalno, osim što je 2 mj. ležala u Petrovoj,a ja to ne želimmmmmmmm....
meni je jučer nakon one pretrage bilo grozno, mogu dosta podnjeti, ali ono jučer....horor...i to jedno pola sata nakon što sam ono popila (a to mi i nje biilo tako gadno).....
ugl... idem na vuk vrhovec i vele da jetamo to baš naporno....
tko je bio?

njasa
22.09.2007., 10:39
ej njasa i ja imam povišeni šećer i nisam se uopće brinula, mislila sa da to i nije neki problem, ovih par mjeseci do kraja trudnoće neću jesti slatko, tjesteninu.... i sve to šta se ne smije, ali sada sam se malo zabrinula da se bebici može nešto desiti....
tata mi je šećeraš na inzulinu (godinama), a mamica je imala ovaj trudnički šećer u jednoj trudnoći i sve je bilo normalno, osim što je 2 mj. ležala u Petrovoj,a ja to ne želimmmmmmmm....
meni je jučer nakon one pretrage bilo grozno, mogu dosta podnjeti, ali ono jučer....horor...i to jedno pola sata nakon što sam ono popila (a to mi i nje biilo tako gadno).....
ugl... idem na vuk vrhovec i vele da jetamo to baš naporno....
tko je bio?
meni je moja gin rekla da je i pretpostavila da cu dobit trudnicki dijabetes, jer mi je baka bila seceras i ja iman viska kila i nazalost je bila u pravu, a to mi je mogla rec i prije a ne kad sam joj donila nalaz! ja sam u utorak bila na OGTT i zena mi je tamo rekla da mi je secer povisen (8,2 zadnji i najvazniji) i da ce mi moja gin vjerovatno dat djetu. ali kad je moja gin jucer vidila nalaze rekla je da sve trudnice koje imaju zadnji secer iznad 7 automatski idu na pretrage u bolnicu. u 24 sata ti vade 8 puta krv. tako tipiziraju secer i odluce oces li na djetu, tablete ili inekcije inzulina... u utorak cu ic u bolnicu pa kad se vratin mogu ti detaljno napisat sta su sve radili. ja sam ti u splitu ali mislim da je procedura svugdi jednaka. i mene zanima kako to ide ako je ko bija.
ja cu ucinit sve da mojoj curici bude dobro. kad sam na netu procitala sta sve bebi moze bit od secera ako se ne otkrije i ljeci na vrime plakala sam uru vrimena. sigurno i sama znas da se to treba kontrolirat, ali jednostavno ponekad sama djeta nije dovoljna. pretpostavljan da tvoj gin zna da imas povisen secer i ako te on nije sla u bolnicu, to znaci da nema potrebe.
nadam se da cu dobit samo djetu i da necu trebat na inzulin...
sve skupa sam sokirana, tuzna i u nevjerici... i nadam se najboljem :)

Mijaja
22.09.2007., 11:24
meni je moja gin rekla da je i pretpostavila da cu dobit trudnicki dijabetes, jer mi je baka bila seceras i ja iman viska kila i nazalost je bila u pravu, a to mi je mogla rec i prije a ne kad sam joj donila nalaz! ja sam u utorak bila na OGTT i zena mi je tamo rekla da mi je secer povisen (8,2 zadnji i najvazniji) i da ce mi moja gin vjerovatno dat djetu. ali kad je moja gin jucer vidila nalaze rekla je da sve trudnice koje imaju zadnji secer iznad 7 automatski idu na pretrage u bolnicu. u 24 sata ti vade 8 puta krv. tako tipiziraju secer i odluce oces li na djetu, tablete ili inekcije inzulina... u utorak cu ic u bolnicu pa kad se vratin mogu ti detaljno napisat sta su sve radili. ja sam ti u splitu ali mislim da je procedura svugdi jednaka. i mene zanima kako to ide ako je ko bija.
ja cu ucinit sve da mojoj curici bude dobro. kad sam na netu procitala sta sve bebi moze bit od secera ako se ne otkrije i ljeci na vrime plakala sam uru vrimena. sigurno i sama znas da se to treba kontrolirat, ali jednostavno ponekad sama djeta nije dovoljna. pretpostavljan da tvoj gin zna da imas povisen secer i ako te on nije sla u bolnicu, to znaci da nema potrebe.
nadam se da cu dobit samo djetu i da necu trebat na inzulin...
sve skupa sam sokirana, tuzna i u nevjerici... i nadam se najboljem :)

nemoj biti tužna, jer je i bebica onda tužna....:kiss:
kvrapcu i bolnica.... odležat ćemo šta moramo i ako moramo.......
moj gin zna za šećer i za sada sam na dijeti, jer sam i ja radila OGTT jučer, ali samo sa dva vađenja krvi, a vjerojatno ću u ponedjeljak otići na taj veliki OGTT (ako to mogu tako nazvati)...dao mi je uputnicu
ja vjerujem da ćemo kad rodimo opet biti normalne tj. ne tako jako slatke.....
ja ti da se utješim svima vičem da sam najslađa trudnica koju znaju, imam i doktorske nalaze pa nek me netko demantira.....:)
javi kaj je bilo u bolnici i dobro se naspavaj tamo.....

tarmiqua
22.09.2007., 11:50
da se i ja javim...
i ja sam dobila trudnički šećer... 8.8. mi je bio poslije glukoze....
kad sam to popila mislila sam da više nikad neću jesti slatko... baš je grozno.. uglavnom sad sam na dijeti.. popodne me uhvati kriza, al izdržavam... zapravo nije mi nekakva razlika u jelovniku, koliko to da moram jesti 5 puta dnevno... i naravno ne smijem slatko...a ja bi živila samo od kolača...iako primjećujem općenito da u trudnoći nemam potrebu za toliko slatkog kao inače...
al jucer me uhvatila kriza i pojela sam 2 kriške sa finim pekmezom... :mad: :bonk: :bonk:

njasa
22.09.2007., 14:51
da se i ja javim...
i ja sam dobila trudnički šećer... 8.8. mi je bio poslije glukoze....
kad sam to popila mislila sam da više nikad neću jesti slatko... baš je grozno.. uglavnom sad sam na dijeti.. popodne me uhvati kriza, al izdržavam... zapravo nije mi nekakva razlika u jelovniku, koliko to da moram jesti 5 puta dnevno... i naravno ne smijem slatko...a ja bi živila samo od kolača...iako primjećujem općenito da u trudnoći nemam potrebu za toliko slatkog kao inače...
al jucer me uhvatila kriza i pojela sam 2 kriške sa finim pekmezom... :mad: :bonk: :bonk:
jel ti 8.8 bilo zadnje mjerenje (sat ipo vremena nakon glukoze) ili jerenje odmah nakon sta si popila glukozu? meni je moja gin rekla da nakon glukoze secer zna skocit i na 14 ali to nije nista strasno, ako je zadnji secer (od 4 mjerenja) uredu.
koliko ste puta vadile krva za taj pregled? meni je 4 puta vadilo krv i jedna pregled mokrace...
jesi dobila konkretnu djetu ili samo naputak- nemoj jest slatko? ako si dobila pravu djetu aj napisi sta trebas jest.
mrzim kad kazu nemoj jest slatko i to je to. jel NIKAD vise nesmi jest slatko? jel se jedan put sedmicno smin pojest red cokolade? jel smin umjetna sladila i proizvode za dijebeticare ili je i to zabranjeno? jel smin 100% sokove? ... ja iman miljun konkretnih pitanja, a kad mi neko kaze nemoj slatko padne mi mrak na oci. ne razumin te doktore koji te otprate doma bez razgovora i objasnjenja. ja se nadam da ce mi u bolnici rec konkretno sta se smi a sta nesmi.
a odlucila sam kupit i aparatic za mjerenje secera u krvi (dode oko 300tinjak kuna), da i u buduce pazim na secer...

p.s. znam da od vocna nesmin grozde, suho voce... a sta je sa sipkon i bananama. i sipak i banana su slatki a nisam cula da su zabranjeni u dijabeticara.

slatke moje veeelika pusa! :kiss:

p.p.s ja zasad jos neman zelju za slatkim jer sam jos uvik pod laganim sokom... ali iman neki osjecaj da cu ubrzo sanjat slatko

tarmiqua
22.09.2007., 15:13
njasa,
meni je nakon 2 sata bio šećer 8,8...
ja sam prije mjesec dana radila ogtt, znači jednom krv i jednom mokraća (u mokraći nije bilo šećera)...idem uvijek pred kraj mjeseca na kontrolu pa sad kad budem išla vidjet ću šta će mi reći ginekolog...
dobila sam konkretnu dijetu... iz ponudjenog menija ćeš vidjeti da je isključeno slatko ali se jede puno voća( što meni nekad nije dovoljno pa ja posegnem za pekmezom :bonk: )
konkretno moja je dijeta od 1500 kalorija
http://http://www.tegobe.com/debljina/main_dijeta_dijabeticka.html (http://www.tegobe.com/debljina/main_dijeta_dijabeticka.html)
ako ti je gestacijski šećer odnosno trudnički sad dijagnosticiran ne znači da će se zadržati i nakon trudnoće... ja sam pretila osoba pa za mene i nije neko iznenadjenje...ali da trebam voditi računa trebam pogotovo o prehrani...
možeš ti pojesti i red čokolade tjedno ali da ne postane red čokolade dnevno...ja inače nisam pila kavu sa šećerom kao ni čaj tako da umjetna sladila ne koristim ali recimo pijem cedevitu za dijabetičare onu light...sokove ne pijem nikakve radje si recimo skuham voćni čaj pa ga ohladim, ali recimo smiješ limunadu bez šećera naravno...hranu za dijabetičare ja osobno ne koristim...ne znam dal je zabranjeno...
ne mogu reći da sam dosla kuci a da mi doktor nije ništa rekao, je uputio me i dao listu sa dozvoljenim namirnicama pa sam pola dana buljila u tu listu i uvidjela da se dosta toga da iskombinirati...zapravo vrlo slično onome što sam i do sada jela, s malim varijacijama...
vidjet ćeš da smiješ i grozdje i banane i smokve i šipak...

jel da i nije tako strašno kako se čini...
za naše bebe u boj u boj... :top:

njasa
22.09.2007., 15:23
njasa,
meni je nakon 2 sata bio šećer 8,8...
ja sam prije mjesec dana radila ogtt, znači jednom krv i jednom mokraća (u mokraći nije bilo šećera)...idem uvijek pred kraj mjeseca na kontrolu pa sad kad budem išla vidjet ću šta će mi reći ginekolog...
dobila sam konkretnu dijetu... iz ponudjenog menija ćeš vidjeti da je isključeno slatko ali se jede puno voća( što meni nekad nije dovoljno pa ja posegnem za pekmezom :bonk: )
konkretno moja je dijeta od 1500 kalorija
http://http://www.tegobe.com/debljina/main_dijeta_dijabeticka.html (http://www.tegobe.com/debljina/main_dijeta_dijabeticka.html)
ako ti je gestacijski šećer odnosno trudnički sad dijagnosticiran ne znači da će se zadržati i nakon trudnoće... ja sam pretila osoba pa za mene i nije neko iznenadjenje...ali da trebam voditi računa trebam pogotovo o prehrani...
možeš ti pojesti i red čokolade tjedno ali da ne postane red čokolade dnevno...ja inače nisam pila kavu sa šećerom kao ni čaj tako da umjetna sladila ne koristim ali recimo pijem cedevitu za dijabetičare onu light...sokove ne pijem nikakve radje si recimo skuham voćni čaj pa ga ohladim, ali recimo smiješ limunadu bez šećera naravno...hranu za dijabetičare ja osobno ne koristim...ne znam dal je zabranjeno...
ne mogu reći da sam dosla kuci a da mi nije ništa rekao, je uputio me i dao listu sa dozvoljenim namirnicama pa sam pola dana buljila u tu listu i uvidjela da se dosta toga da iskombinirati...zapravo vrlo slično onome što sam i do sada jela, s malim varijacijama...
vidjet ćeš da smiješ i grozdje i banane i smokve i šipak...

jel da i nije tako strašno kako se čini...
za naše bebe u boj u boj... :top:
koliko god mi je zaj sta vidin da neko ima secer ka i ja, sa druge mi je strane i puno lakse jer to mogu sa nekim podjelit! jel tebe slalo kad u bolnicu na cjelodnevno vadenje secera (8 puta vadili tokom 24 sata)? ako je, kako je to bilo? fala na linku!!!!! iden ga odma isprintat :)

tarmiqua
22.09.2007., 18:27
mene za sada nisu slali na cijelodnevno mjerenje šećera...
možda zato sto mi nitko u obitelji nije imao šećer...

abilan
22.09.2007., 22:02
Možda i ja mogu pomoći, naime, mama mi je nedavno otkrila da ima dijabetes i sad je na dijeti.
Dakle ona ne jede ništa zaslađeno, pije kavu bez šećera, imunadu bez šećera, ne pije nikakve sokove (niti one 100 posto jer i oni imaju šećera u sebi). Od slatkog kupi čokoladu za dijabetičare, ali je pojede kroz 10 do 15 dana, dakle dvije kockice dnevno. Kupi si džem za dijabetičare kojeg isto tako jede tu i tamo kad se baš zaželi.
Od voća jede sve osim grožđa i banana jer su puni šećera. Tj. smije pojesti do 10 bobica grožda ili maaalubananicu. Ostalo jede jabuke ili sa mandarine. kad joj padne šećer (a mora paziti na hipoglikemiju) pojede jabuku i kruha jer od toga brzo skoči šećer, a opet nije preslatko kao corny.
Onda, što još, njasa spomenula si da voliš voćne jogurte onda lipo uzmi obićan jogurt ili bioaktiv i u njega stavi voće - breskvu ili malo jagoda ili jabuka i neka ti to bude večera. :D
I ja tako radim jer volim voćne jogurte, a i ja moram malo pripaziti da se ne udebljam jer mi je mama dijabetičarka.
Eh da, i bitno je da ne jedeš prženo, frigano i hranu pripremljenu na ulju. Ako možeš hranu ili kuhaj ili spremaj na grill tavi bez ulja jer i to jaaaaako diže šećer. Moja mama jede sve od hrane, samo je tako sprema.
Eto nadam se da sam malo pomogla i olakšala situaciju. :D

abilan
22.09.2007., 22:03
Eh da, nisam rekla da jede samo crni kruh, nikako bijeli.

njasa
23.09.2007., 09:32
abilan hvala na informacijama! ja sam cula da i te cokolade, demovi... za dijebeticare isto nisu bas najbolji jer imaju umjetnog sladila. to sa obicnim jogurtom + svjeze voce je super ideja!
a ja cu vam javit sta su meni rekli kad se vratim u sridu iz bolnice :)

Cattleya
23.09.2007., 10:50
Njasa, umjetna sladila nisu bas sretno rjesenje zbog trudnoce.
Dugo, sve stoji kako su ti cure napisale. Samo za primjer, u soku 100% od npr. narandje ima oko 10-15 narandji. Ako popijes 1 dl- to je kao da si pojela narandju. Od napitaka se drzi vode, a sokove zaboravi. Javi kako je bilo u bolnici. Drzi se!

njasa
27.09.2007., 16:54
e drage moje ja sam vam totalno komirana....
u utorak sam isla u bolnicu radi secera. moja gin mi je rekla da dodem nataste i da idem na glavni prijem. naravno sa glavnog prijema su me poslali na ginekolosku anbulantu jer mi je tamo gin treba ispunit neke papire za prijem na ginekoloski odjel. u 7 ipo sam bila u ginekoloskoj ambulanti, u 8 dolazi sestra a doktori tek u 9. ali kad je dosa napisa mi je te papira za 5 minuta.
i onda ja dodem na gin odjel i tamo me sestra pita jesam li doruckovala kako bi mi vadila prvi put krv, a ja joj kazem kako mi je moja gin rekla da moram doc nataste. i kaze ona meni dobro pojedi neku sitnicu (ja jednostavno nisam mogla nista jest) i prije rucka (koji je u 12) dodi da ti vadim krv za secer. krv sam vadila prije rucka, 2 sata posli rucka, prije vecere, dva sata posli vecere, u ponoc u 3 sata ujtro i u 6 sati ujtro, prije dorucka i posli dorucka. ali secer posli rucka mi je bija povisen i zbog toga sam trebala ostat u bolnici jos jedan dan. (pretpostavljan da mi je taj secer bija visok jer nisam jela 17 sati u komadu i onda sam navalila na rucak- ali to je samo pretpostavka). na viziti su doktoru prohujali i rekli da mi ta jedna vrjednost nevalja i da treban jos ostat. pa mi je mrak na oci i stalno sam plakala. i tako sam jos jedan dan provela vadeci krv i na pretragama. svi su mi nalazi bili dobri i na kraju me pustilo kuci. ali 10 minuta prije nego su pe pustili doma su me poslali na UVZ. tamo mi je doktor reka da mi je beba mala, da kako mi to moja gin nije rekla?!?!? kad sam usporedila te mjere i mjere od prije jednog tjedna jedna ispada da je BPD manji. nije mi jasno kako se dite moze smanjit!!!! i kraj KČS je napisano -1. naravno nista mi nije rastumaceno zasto je to tako, samo da se javim svojoj gin. tako da sutra ujtro iden do moje gin. sta se tice dijabetesa napisali su u otpusnom pismu ponovna hospitalizacija za 3 tjedna, a do tada djeta po uputama (koje nisam od nikoga dobila, osim sta mi je sestra rekla da nejedem slatko i ne pijem sokove- kakve su to pobogu upute za djetu?!?!) u mojoj sobi je bila jedna zena koja je dijabeticarka i koja prima inzulin, tako da mi je ona dala puuuno savjeta za to cu joj bit vjecno zahvalna...
lipe moje cuvajte se!!!!

banderas
27.09.2007., 16:58
Tako su i meni radili. Dobila sam punu čašu te nekakve tekućine. BLJAK!! I onda sam za dva sata morala opet doći i opet su mi iz vene vadili. Danas posli 10 moram po nalaze pa ću vidjeti kako je ispalo

Do 6,1 ti je normalan nalaz 2 h nakon.
Isto kao i natašte.

banderas
27.09.2007., 17:00

Ovo su ti nove oznake (stare jedno 30 godina :D). Dobiješ ih iz starih tako da staru vrijednost podijeliš s 18.

Cattleya
27.09.2007., 17:45
Banderas, ne slažem se.
Normalan GUK u OGTT-u još uvijek je nakon 2 h 7.8 mmol/l. A Glu-0' znači vrijednost glukoze na tašte, a glu-120'- vrijednost glukoze nakon 120 min od uzimanja 75 g glukoze na usta. U RH se ne koriste mjerne jedinice u mg/dl kao u Americi.

banderas
27.09.2007., 21:58
Banderas, ne slažem se.
Normalan GUK u OGTT-u još uvijek je nakon 2 h 7.8 mmol/l. A Glu-0' znači vrijednost glukoze na tašte, a glu-120'- vrijednost glukoze nakon 120 min od uzimanja 75 g glukoze na usta. U RH se ne koriste mjerne jedinice u mg/dl kao u Americi.

Nije. 2h nakon OGTTa bi u krvi trebala biti otprilike ista razina, a referentne vrijednosti imaju potpuno iste granice kao natašte. Evo ti po minutama:

0 do 6,1
30 do 7,7
60 do 8,8 (vrhunac sat vremena nakon oralnog uzimanja glukoze)
90 do 7,7
120 do 6,1

Naravno, postoji sad hrpa izuzetaka, pa i to da potpuno zdravi ljudi nakon što se prejedu kremšnita, baklava i slične zdrave hrane imaju glukozu u urinu (što znači da im je u krvi probila bubrežni prag koji je oko 10 mmol/l), ali nekakve referentne vrijednosti su ove koje sam napisao.

Kad se gleda vrhunac, dakle 60 minuta od uzimanja, u redovnim okolnostima sve preko 8,8 je oštećena tolerancija glukoze (latentni dijabetes), sve preko 11 je diabetes, odnosno, dijagnosticira se kao diabetes mellitus.

I u Hrvatskoj su se koristile stare jedinice mg/dl do prije 20-25 godina, starije medicinske sestre još uvijek govore da je normalan šećer oko 100 :D Na SI jedinice se prešlo prije 20ak godina, ali i tako je dobivanje jednih iz drugih jednostavno, dijeljenje odnosno množenje s 18 (jer je molarna masa glukoze 180, zbog decilitara se miče jedna nula, pa se zbog toga dijeli s 18).

Cattleya
28.09.2007., 10:28
Ne znam od kuda ti te vrijednosti no, kako se stvari mijenjaju, provjerih u 17. izdanju Harissonovih Principa interne medicine. Dakle, nakon 2 h tj. 120 min od uzimanja 75g glukoze intolerancija glukoze je kad je šećer u plazmi između 7.8-11.1 mmol/l. Dakle, nalaz ispod 7.8 mmol/l je uredan i govori u prilog normalnoj toleranciji glukoze.
I po Harrisonu je glukoza na tašte normana do 5,6 mmol/l. Također referentne vrijednosti ovise da li je vađeno iz venske krvi ili iz kapilarne. Ovdje govorimo o plazmi.
Ove vrijednosti koje si dao moguće je da se odnose na vrijednosti šećera nakon pokusnog doručka.

banderas
28.09.2007., 22:45
Ne znam od kuda ti te vrijednosti no, kako se stvari mijenjaju, provjerih u 17. izdanju Harissonovih Principa interne medicine. Dakle, nakon 2 h tj. 120 min od uzimanja 75g glukoze intolerancija glukoze je kad je šećer u plazmi između 7.8-11.1 mmol/l. Dakle, nalaz ispod 7.8 mmol/l je uredan i govori u prilog normalnoj toleranciji glukoze.
I po Harrisonu je glukoza na tašte normana do 5,6 mmol/l. Također referentne vrijednosti ovise da li je vađeno iz venske krvi ili iz kapilarne. Ovdje govorimo o plazmi.
Ove vrijednosti koje si dao moguće je da se odnose na vrijednosti šećera nakon pokusnog doručka.

Pa, tek bi za pokusni doručak trebalo biti obrnuto jer se on raspada ipak dosta sporije od glukoze, pa bi referentne vrijednosti trebale biti više za dulji period (2 sata). Nema razloga da 2 sata nakon uzimanja glukoze u krvi bude traga tome.

U Vuk Vrhovcu ti na svim formularima referentnih vrijednosti za OGTT piše tablica koju sam ja napisao, skenirat ću ti ako ne vjeruješ :D

5,6 (nekad je pisalo 5,55) se već preko 10 godina ne uzima kao gornja granica, iz koje godine je izdanje Harrisona iz kojeg si ovo prepisala?

Cattleya
29.09.2007., 08:23
Harrison izlazi iz tiska u 3/2008.g.
Ja zbilja ne znam kaj piše u njhovim tablicama, nisam radila s time, no raspitat ću se.
Pitanje je i koliko je opterećenje glukozom,a u OGTT-u sa 75 g glukoze je veće nego u pokusnom doručku.
Pregledala sam i stranice WHO pa sam našla definicije koja jedino, za razliku od Harrisona kaže da je normala GUk na tašte 6.1. Ostalo je isto.

banderas
29.09.2007., 13:49
Ah, to sad ovisi i o tome koliki je pokusni doručak, nekad je to bio jogurt i kruh, priblizno 1 jedinica mlijeka i 2 jedinice kruha, i to je svakako manje od 75 g čiste glukoze, ne znam kako je sad, a moguće je da se OGTT vrši i s 50 g glukoze. Budem pogledao i ja još jednom te formulare pa stavim kad nađem, mislim da smo malo preduboko ušli za ovu temu :D

njasa
29.09.2007., 13:58
lipo je od vas dvoje da pokusavate sta vise razjasnit "medicinski" dio trudnickog dijabetesa. ali mislim da je to o cemu pisete malo vise za topic zdravlje. ovde su vaznija zivotna iskustva. dajite nam savjete sta jest. koliko cesto? jel se isplati uzet aparatic za mjerenje secera u krvi?.... :)

Cattleya
29.09.2007., 18:16
lipo je od vas dvoje da pokusavate sta vise razjasnit "medicinski" dio trudnickog dijabetesa. ali mislim da je to o cemu pisete malo vise za topic zdravlje. ovde su vaznija zivotna iskustva. dajite nam savjete sta jest. koliko cesto? jel se isplati uzet aparatic za mjerenje secera u krvi?.... :)
Mi smo na žalost zapeli u osnovnom dijelu, a to su definicije i uopće nismo konstruktivni. Na ova pitanja mislim da će ipak ginekolog ili dijabetolog bolje odgovoriti nego mi ovdje. Osobno mislim da je glukometar dobra stvar.
Banderas bi mogao pomoći oko dijabetičke dijete, ja bih rado, ali time se ne bavim.

njasa
29.09.2007., 18:50
Mi smo na žalost zapeli u osnovnom dijelu, a to su definicije i uopće nismo konstruktivni. Na ova pitanja mislim da će ipak ginekolog ili dijabetolog bolje odgovoriti nego mi ovdje. Osobno mislim da je glukometar dobra stvar.
Banderas bi mogao pomoći oko dijabetičke dijete, ja bih rado, ali time se ne bavim.

meni su u otpusnom pismu napisali da se drzim preporucene djete od 1800 kcl, a niko mi nije da nikakvu djetu!!! da nema par cura ovde sa foruma ostala bi sama sa svojim pretpostvakama, a ovako znam konkretno sta smin a sta nesmin.
zivile cure da foruma :)

banderas
29.09.2007., 23:21
meni su u otpusnom pismu napisali da se drzim preporucene djete od 1800 kcl, a niko mi nije da nikakvu djetu!!! da nema par cura ovde sa foruma ostala bi sama sa svojim pretpostvakama, a ovako znam konkretno sta smin a sta nesmin.

Gdje su ti odredili tu dijetu?
Odi u Vuk Vrhovac, tamo bar imaju nešto što bi se moglo nazvati dijetetičarom koji ti sve lijepo objasni i nije mu teško provesti s nekim pola sata-sat da ga uputi u osnove, za razliku od ostalih klinika.

njasa
30.09.2007., 08:34
Gdje su ti odredili tu dijetu?
Odi u Vuk Vrhovac, tamo bar imaju nešto što bi se moglo nazvati dijetetičarom koji ti sve lijepo objasni i nije mu teško provesti s nekim pola sata-sat da ga uputi u osnove, za razliku od ostalih klinika.

to sam dobila napisano na otpusnom pismu iz KB Split.

banderas
30.09.2007., 12:46
to sam dobila napisano na otpusnom pismu iz KB Split.

Krasno :rolleyes:
Dolje nažalost ne znam kome bi se mogla obratiti.

Mijaja
30.09.2007., 13:38
ja sam bila prošli tjedan na Vuk Vrhovcu i razgovarala sm s nekom super doktoricom... imala je srpljenja i rekla mi je ( uzmimo u obzir da su moji nalazi pokazali da nemam šećer) da i dalje moram biti na dijeti, od sada pa do kraja života, jer u obitelji imamo šećer pa mi je u genima isti zapisan, no mogu prehranom smanjiti opasnost od toga da i sama završim na inzulinu (i ja i moje dijete i svi nadalje)...
kako izgleda ta dijeta?! jedita malo, jedite cjelovite žitarice, slatko možemo jesti, ali samo u posebnim prilikama (Božić, rođendan i sl) alkohol jednako tako, ali najbitnije je što ona ističe JEDITE MALO......

tarmiqua
30.09.2007., 14:10
kako izgleda ta dijeta?! jedita malo, jedite cjelovite žitarice, slatko možemo jesti, ali samo u posebnim prilikama (Božić, rođendan i sl) alkohol jednako tako, ali najbitnije je što ona ističe JEDITE MALO......

u 100 obroka
onda bolje da se odmah ubijem...
u mandarini...:D
a tebi su mijaja sad dijagnosticirali trudnički šećer ili ...

vidim da imaš sklonosti...

tarmiqua
30.09.2007., 14:12

a koliki su ti izmjerili šećer na kraju?

Mijaja
30.09.2007., 14:48
u 100 obroka
onda bolje da se odmah ubijem...
u mandarini...:D
a tebi su mijaja sad dijagnosticirali trudnički šećer ili ...

vidim da imaš sklonosti...

moj gin je rekao da ga imam, a dok. na VV da nemam (ipak ona ima više iskustva s tim) - zadnji mi je bio 7.4 a najviši 8., ali moram za tri tjedna na kontrolu...
i netreba jesti u 100 obroka, nego još gore, malo ali u 3 obroka.....

njasa
30.09.2007., 21:00
e lipe moje cukrene :)
meni se u bolnici uspostavilo da neman secer, niti jedna vrjednost mi nije bila preko 6,4 dok sam jela u bolnici (spiza je bila ka i za ostale trudnice). ali moram pazit ka i ti mijaja na prehranu jer postoji genetska i fizicka (ili kako se vec kaze) predispozicija da kad tad dobijem dijabetes. danas sam bila kod mamine prije koja radi na ginekologiji i obecala mi je iz bolnice donit djetu od 1800 kcl, koju su naveli u otpusnom pismu, ali mi je pametnjakovici nisu dali. pa kad je dobijem i ako vas zanima, mogu vam je napisat.

cool baby
18.10.2007., 09:05
Evo jučer sam bila i na tom testu! U 35 tjednu. I nije bilo toliko gadno koliko sam mislila da ce bit nakon sto sam pročitala teme nekih forumasica.Uglavnom, najgora stvar koja se desila je da sam morala popit onaj gnjusni slatki koktel. Ruka mi sad izgleda kao narkomanki, imam 4 uboda u razmaju od 2-3 mm. Izgleda strasno!
E da i da napomenem, kako inače imam niski tlak nakon prvog vadenja krvi pala sam u nesvijest. Ali to menui nije neki problem jer mi se cesto dogadaju takve stvari.

njasa
18.10.2007., 09:58
pretpostavljam da ce ti spojit tvoju temu sa starom temon ogtt...
sve u svemu i ja sam to radila ali mi je u onaj napitak dodalo limuna pa se moglo popit. nisi napisala najvaznije! kavi su rezultati? jel ti secer ok? nadam se da ti je sve ok, a ne ka kod mene- na djeti sam :zubo:

realna
18.10.2007., 11:11
meni je ta pretraga bila najgora od svega, jedva sam ono progutala, a i bilo mi je ta dva sata toliko lose, da sam e preznojavala u valungama od mucnine...i jedva izdrzla da sve ne izbacim....

cool baby
18.10.2007., 18:08
Evo upravo sam stigla od gin i sve je ok. Po nalazima ispada da mi je secer nizak, Malo ispod donje granice.
Meni nisu stavili limun unutra. A kad sam pitala su mi rekli da od kud mi ta ideja. pa sad ti budi pametan

tarmiqua
19.10.2007., 08:37
ja sam jucer bila na ponovljenom ogtt-u i rezultati su jos gori nego prvi put...
prvi put mi je zadnji šećer bio 8.8. a sad mi je 9.3...:ne zna:
uglavnom u ponedjeljak idem na cjelodnevno druzenje s sećerom u bolnicu i vadjenje krvi svaka 3 sata...
sta bi tek bilo da nisam na dijeti...:(

iva1608
19.10.2007., 09:34
cure a na koji način vam je vaš ginekolog ustanovio šećer, da li preko pregleda urina?

meni je na prošlom pregledu bilo malo glukoze i leukocita u mokraći ali moj ginić me nije nikud slao na dalje pretrage pa se malo brinem :(

Mijaja
19.10.2007., 09:36
ja sam jucer bila na ponovljenom ogtt-u i rezultati su jos gori nego prvi put...
uglavnom u ponedjeljak idem na cjelodnevno druzenje s sećerom u bolnicu i vadjenje krvi svaka 3 sata...

e ja dobila rezultate i najviši mi je malo iznad 10... ali kaže doktorica da su bitni prvi i zadnji a oni su 4,1 i 6, tako da i službeno vše nisam slatka trudnica.....

tarmiqua
19.10.2007., 09:43
cure a na koji način vam je vaš ginekolog ustanovio šećer, da li preko pregleda urina?

meni je na prošlom pregledu bilo malo glukoze i leukocita u mokraći ali moj ginić me nije nikud slao na dalje pretrage pa se malo brinem :(

ja sam isla na pregled mokrace i vadila sam krv u kojoj je uocen secer... u mokraci nije bilo secera...
dakle vec ti je tu razlika...
ja sam inace pretila osoba pa je to kod mene bilo i za ocekivati... ali me ovo jucer malo bacilo u bed...
i jos jedna stvar za gestacijski odnosno trudnicki secer se vadi krv tek iza 25 tjedna tako da si jos mirna mozda ce te onda poslati na to mjerenje ogtt...
isto tako jedan od pokazatelja trudnickog secera je i velika beba...odnosno neproporcijalna ocekivanom razvoju za tjedne trudnoce što kod mene je...
iako se i moj muz rodio sa 4900 gr...a nije svekrva imala secer....

iva1608
19.10.2007., 09:45
ja sam isla na pregled mokrace i vadila sam krv u kojoj je uocen secer... u mokraci nije bilo secera...
dakle vec ti je tu razlika...
ja sam inace pretila osoba pa je to kod mene bilo i za ocekivati... ali me ovo jucer malo bacilo u bed...
i jos jedna stvar za gestacijski odnosno trudnicki secer se vadi krv tek iza 25 tjedna tako da si jos mirna mozda ce te onda poslati na to mjerenje ogtt...
isto tako jedan od pokazatelja trudnickog secera je i velika beba...odnosno neproporcijalna ocekivanom razvoju za tjedne trudnoce što kod mene je...
iako se i moj muz rodio sa 4900 gr...a nije svekrva imala secer....

hvala ti draga na odgovoru, sad sam malo mirnija!

nemam pojma odakle mi ta glukoza u urinu, ali dva dana prije pregleda sam jako povraćala i slabo sam pila tekućinu pa mi je valjda zato nalaz bio nešto lošiji.... vidjet ću šta će bit dalje

thank you :kiss:

mala tirkizna
19.10.2007., 10:33
Evo ja sam svoj test obavila već sa 12-13 tjedana trudnoće. Pošto sam malo rizikus zbog mioma, dr je htio bit ziher.. I naravno pošto sam isto pretila!

Moje prvo mjerenje je bilo 4,5 na tašte, a 2 sata nakon pijenja one šećerane 4,4!!

Sva sreća!

Mada i ja vjerujem da će me poslat da ponovim pretrage u kasnijem stadiju trudnoće.

Mijaja
19.10.2007., 10:45
Evo ja sam svoj test obavila već sa 12-13 tjedana trudnoće. Pošto sam malo rizikus zbog mioma, dr je htio bit ziher.. I naravno pošto sam isto pretila!

Moje prvo mjerenje je bilo 4,5 na tašte, a 2 sata nakon pijenja one šećerane 4,4!!

Sva sreća!

Mada i ja vjerujem da će me poslat da ponovim pretrage u kasnijem stadiju trudnoće.

baš mi je rekla doktorica na Vuk Vrhovcu da je cca. 28 tjedan za zadnju kontrolu..... ako je do tada OK najvjerojatnije će biti i do kraja !

njasa
20.10.2007., 10:05

evo ja sam se vratila posli drugog cjelodnevnog boravka u bolnici.

moja gin me je poslala na ogtt pregled sa oko 20 tjedan trudnoce (postojala pedispozicije, baka dijabeticar, ja komadina :zubo: )
secer nataste 4,4 a nakon dva sata posli glukoze mi je bija 8,1 (ili 8,2 ne sicam se).
onda mi je moja gin dala uputnicu za bolnicu, i tamo sam vadila krv 9 puta (nataste, 2 sata posli dorucka, min prije rucka, 2 sata nakon rucka, min prije vecere, 2 sata nakon vecere, u 24:00 i u 3:00). prvi put sam u bolnici dobivala normalnu hranu. trebala sam ostat 2 dana jer mi je jedna vrjednost bila visoka. drugi dan je opet sve bilo ok. u otpusnom pismu sam dobila preporuku za ponovni pregled za 3 tjedna. i napisali su mi da se drzim djete od 1800 kcl, a niko mi nista nije konkretno da.
jutros sam se vratila iz bolnice. sve su mi vrjednosti dobre, a ovaj put sam bila na prehrani za secerase (bolje sam jela od ostalih- ha ha). kako je subota otpusno pismo cu dobit tek u ponediljak, pa cu vidit koje su mi konkretne vrijednosti i ocu li ponovo trebat na pregled... nadam se da necu!!!!!!!

p.s. ja sam sebi kupila aparatic za mirit secer i sama sebe kontroliram jedan put tjedno.

Cattleya
20.10.2007., 10:56

Pa nalaz glukoze u urinu govori u prilog povišenog šećera u krvi. Da li je moguće da se nije radilo o povišenoj glukozi u tvom urinu nego o ketonima, tj. da si nešto krivo vidjela i protumačila?
Dalje me zanima- tad kad si radila pretragu urina da li su ti vadili i krv? I ako jesu, kolika je glukoza u krvi?
U krajnjem slučaju možeš tražiti da ponoviš nalaz urina i šećera u krvi na tašte. Ako to radiš, preporučam ti da uzmeš uzorak urina kod kuće u sterilnu posudicu koju kupiš u apoteci.

m@l@ pl@v@
31.10.2007., 23:25
Hej slatkice! :D
Evo, da se i ja pridružim vašem klubu. U petak ću raditi OGTT ali bojim se da već unaprijed znam rezultate :( jer osim ogromnih predispozicija (i s mamine i tatine strane-obje bake imaju starački šećer,kao i teta i striko... a tata je dobio stresni uslijed traume) uz to trebala bih biti slijepa da kao budući zdravstveni djelatnik ne uočim kod sebe glavne simptome.
Bila sam strašno tužna kad sam skužila, ali sad mi mužić tepa da sam njegova Šećerka pa mi je lakše :cerek:
A baš sam se radovala da ću se konačno u trudnoći neopterećeno zasititi kolača i svega čega se inače odričem zbog linije :ne zna:

didi1
01.11.2007., 08:16
Hej slatkice! :D
Evo, da se i ja pridružim vašem klubu. U petak ću raditi OGTT ali bojim se da već unaprijed znam rezultate :( jer osim ogromnih predispozicija (i s mamine i tatine strane-obje bake imaju starački šećer,kao i teta i striko... a tata je dobio stresni uslijed traume) uz to trebala bih biti slijepa da kao budući zdravstveni djelatnik ne uočim kod sebe glavne simptome.
Bila sam strašno tužna kad sam skužila, ali sad mi mužić tepa da sam njegova Šećerka pa mi je lakše :cerek:
A baš sam se radovala da ću se konačno u trudnoći neopterećeno zasititi kolača i svega čega se inače odričem zbog linije :ne zna:
Sa oceve strane su skoro svi secerasi kod mene ali nemoj se brinuti uz malo kontrole mzda mozes sprijeciti.:s Ako je povisen bilo bi dobro da si nabavis onaj aparatic za mjerenje secera u krvi iz prsta (aparatic za samokontrolu).To te onda dosta smiri.Ja mjerim tri puta dnevno vec tri sedmice i stalno je O.K.:s
Tu ti ga daju u bolnici besplatno do kraja trudnoce i kada se porodis onda ga vratis,a kod doktora opce medicine ides po recepte za kontrolne trakice i iglice tako da i to ne placas(btw.paketic sa 50 kom.kontr.trakica kosta ovdje 39 eura tako da je to malo pre skup sport). Tata mi je rekao da je i on u Hr. dobio taj aparatic besplatno,on je umirovljenik pa mozda zbog toga ,ali mozes pitati da li je to moguce i za trudnice! Kada ides na OGTT test dan prije nemoj jesti poslije 18.00h navecer. Tako su meni rekli! Drzim ti sretnice!:mig:

m@l@ pl@v@
01.11.2007., 11:35
Thanks didi! You are so sweet! :mig:

Željka
03.11.2007., 12:50
kada ste prvi put u trudnoći vadile krv za šećer,ja sam već u 22.tjednu i još me gin nije nijednom slao...

didi1
03.11.2007., 12:52
kada ste prvi put u trudnoći vadile krv za šećer,ja sam već u 22.tjednu i još me gin nije nijednom slao...
Kod nas se radi obicno tamo negdje od 25 tjedna.Moja je situacija iznimka.Radila sam jedan u 9 tjednu,a drugi u 25 tjednu!:mig:

m@l@ pl@v@
03.11.2007., 13:22
Ja sam išla samoinicijativno tražiti uputnicu jer sam skužila da imam par simptomčića koje su nam spominjali na faksu (neprestana žeđ, zamućenje inače odličnog vida, strašan umor- pa sam tati maznula jednu trakicu za urin koje on više baš ne koristi i otkrila glukozu u urinu :( )
Jučer sam napravila OGTT. U urinu, hvala Bogu, sad kad sam prilagodila prehranu nema više ništa; ali GUK 0= 4.50, a GUK 120= 7.90.
Čini mi se da mi je ostalo u sjećanju kako je prihvatljiva vrijednost OGTT-a za trudnice do 7.8 :misli: ali molim buduće mamice koje imaju više praktičnog iskustva da me prosvijetle... :mudri:

Željka
03.11.2007., 13:36
Hvala na odgovorima,nemam neke simptome,ali oduvijek obožavam čokoladu pa sam se bojala da bi se u trudnoći mogao pojavit šećer. Ne znam da li ona može šta otkrit na redovnom pregledu kad dajem urin...ma ja sam vadila krv na početku trudnoće za krvnu grupu,rh faktor,HBsAg i TPHA...to mi je sve uredno i poslje idem samo na redovne kontrole i naravno ultrazvuk...nikakvih pretraga više...malo mi to čudno kad vidim na kakve vi sve pretrage idete

didi1
03.11.2007., 13:54
Ja sam išla samoinicijativno tražiti uputnicu jer sam skužila da imam par simptomčića koje su nam spominjali na faksu (neprestana žeđ, zamućenje inače odličnog vida, strašan umor- pa sam tati maznula jednu trakicu za urin koje on više baš ne koristi i otkrila glukozu u urinu :( )
Jučer sam napravila OGTT. U urinu, hvala Bogu, sad kad sam prilagodila prehranu nema više ništa; ali GUK 0= 4.50, a GUK 120= 7.90.
Čini mi se da mi je ostalo u sjećanju kako je prihvatljiva vrijednost OGTT-a za trudnice do 7.8 :misli: ali molim buduće mamice koje imaju više praktičnog iskustva da me prosvijetle... :mudri:
Ovako,kod nas su druge vrjednosne jedinice i kada njih podijelimo sa 18 dobijemo vrijednost u Hr.Ja vodim dijabeticki dnevnik svaki dan tri puta,u njemu mi pise da je normalno od 90-130 sto znaci od 5-7.22 u Hr.Da li je kod vas tako ne znam ali od prilike je to tu negdje! Nadam se da sam pomogla!:top:

m@l@ pl@v@
07.11.2007., 19:06
Da li je kod vas tako ne znam ali od prilike je to tu negdje! Nadam se da sam pomogla!:top:

Naravno da si pomogla:) Vrijednosti su doista tu negdje. Danas mi je ginić rekao da je prihvatljivo za trudnice do 7.4 pa mi je preporučio da odem na Vuk V. :ne zna:

madcox
07.11.2007., 22:22
Drage moje cure,
Evo da vam se i ja pridružim u ovoj temi. Trudna sam 28 tjedana. I ja sam pretila. U familiji nema direkne linije sa nekim šećerašem, osim barba od tate, ali po meni je to daleko. Bila sam na OGTT-u u pon. ujutro, popila sam slatku vodicu, nije bilo tako strašno, vadili su mi 4x krv (neka od vas je rekla kao da su je vampiri napali - i ja sam takvo nešto komentirala), sve sam dobro podnjela, jedino mi je bilo dosadno pa sam pročitala pola knjige, a kad sam došla doma sam zaspala. Nalaz glukoze natašte mi je bio 3.8, uvijek mi se vrti natašte negdje oko 4. Glukoze u urinu nikad nisam imala. Nalaze od OGTT su poslali mojoj ginici, idem drugi tjedan na kontrolu, pa ću onda vidjet kakve su vrijednosti glukoze, ali da se nešto pokazalo, već bi me sestra od ginice nazvala. Javit ću vam šta su mi rekli i kakvi su mi nalazi, tako da čujete kako se to radi u Rijeci. Inače, sestra mi je imala loš nalaz OGTT-a, a i glukoze u urinu, izbacila je sve slatko, bijeli kruh, paštu, krumpir do kraja trudnoće i jela je 5 malih obroka na dan, a kćer joj je bila teška 4.350 kad se rodila. Nadam se da sam pomogla i da ću pomoć nekome od vas. Šaljem vam veliku pusu iz Rijeke. :cerek: :cerek: :cerek: :cerek:

m@l@ pl@v@
07.11.2007., 23:41
Drage moje cure,
Evo da vam se i ja pridružim u ovoj temi. Trudna sam 28 tjedana. I ja sam pretila. U familiji nema direkne linije sa nekim šećerašem, osim barba od tate, ali po meni je to daleko...

Ah, taj šećer; uvijek nađe način da se pojavi! :mad: Ja oduvijek žgoljava, ali zato u obitelji svi redom "slatki"... Javi kakvi su ti bili rezultati i šta ti je savjetovala ginićka.

tarmiqua
08.11.2007., 08:53
čime vam mjere šećer? meni nekakvim aparatićem što izgleda kao nokia mobitel i na njemu se odmah pokaže vrijednost...nema čekanja...

madcox
08.11.2007., 11:31
Ah, taj šećer; uvijek nađe način da se pojavi! :mad: Ja oduvijek žgoljava, ali zato u obitelji svi redom "slatki"... Javi kakvi su ti bili rezultati i šta ti je savjetovala ginićka.

Imaš pravo, uvijek se do negdje pojavi. Javim čim saznam.

madcox
08.11.2007., 11:32
čime vam mjere šećer? meni nekakvim aparatićem što izgleda kao nokia mobitel i na njemu se odmah pokaže vrijednost...nema čekanja...

Bila mi je patronažna prije dva tjedna, pa mi je na takav aparatić mjerila šećer. Stavila je neku trakicu u urin (kontam da je to isto mjerenje glukoze). I izmjerila mi je tlak.

m@l@ pl@v@
08.11.2007., 19:40
I meni su mjerili "Nokia mobitelom" :mig: Tata i baka mi isto time mjere, ali ja mrzzzimm pikanje. brrr...

ksena
12.11.2007., 15:14
Evo, i ja sam zabrinuta.
Nisam dobila puno kila dosada- 30 tj. +9 kg
Kad sam bila na uzv sa 28+3 dr. je rekao da beba ima 1.5kg.
Kad sam bila na redovnom pregledu u urinu sam imala povišen šećer pa me dr. poslao na vađenje krvi-OTGG. Imala sam 9.4 glukoze!
Sada idem opet vaditi za par dana, ono, svakih dva sata, strogo natašte..pa ćemo vidjeti.
Mlada sam (21) , stavrno se dobro osjećam, nitko u familiji mi nije dijabetičar, pa mi nije jasno..:-( zašto imam taj gastacijski dijabetes--

madcox
12.11.2007., 15:56
Evo, i ja sam zabrinuta.
Nisam dobila puno kila dosada- 30 tj. +9 kg
Kad sam bila na uzv sa 28+3 dr. je rekao da beba ima 1.5kg.
Kad sam bila na redovnom pregledu u urinu sam imala povišen šećer pa me dr. poslao na vađenje krvi-OTGG. Imala sam 9.4 glukoze!
Sada idem opet vaditi za par dana, ono, svakih dva sata, strogo natašte..pa ćemo vidjeti.
Mlada sam (21) , stavrno se dobro osjećam, nitko u familiji mi nije dijabetičar, pa mi nije jasno..:-( zašto imam taj gastacijski dijabetes--

Po onome šta ja znam o tome, jednostavno se zna dogoditi u trudnoći, bez obzira na sklonost u familiji, a poslje trudnoće se sve vrati u normalu.

madcox
12.11.2007., 16:01

Evo, kao šta sam obećala, da ti javim šta je bilo sa Ogtt-om. Sad me zvala sestra od ginićke i rekla da imam malo povišene vrijednosti, zadnje mjerenje 7.5, i da i trebala izbacit sve ugljikohidrate, naročito paštu i krumpir, slatko pod obavezno izbacit i koristit sladila za dijebetičare. Eto, koliko je meni poznato, granica za trudnice je 7.8, prema tome, nisam prešla tu granicu, ali trebam pazit.

Tonk@
12.11.2007., 17:51
... da ne razbijate glavu; pročitajte http://www.mameibebe.net/trudnoca/2001250301.htm :mig:

Čokolada07
12.11.2007., 18:27
Meni doktorica dala uputnicu za OGTT i nek nazovem da se naručim... i kad sam zvala žena mi rekla da prvo moram doći izvaditi krv i tek drugi dan doći na OGTT... pa me zanima zašto moram vaditi krv dan prije... to mi doktorica nije spominjala a ionako će mi vaditi krv par puta taj dan kad dođem na OGTT... Jel zna netko...

Tonk@
12.11.2007., 18:35
Da bi se mogle utvrditi vrijednosti na tašte, sa vrijednostima pod opterečenjem. Vrlo vjerojatno će uspoređivati te nalaze od dana prije i ako imaš kakav nalaz od prije. Curke drage gestacijski dijabetes nije zeka i zato pamet u glavu šta se prehrane tiče, zbog vas samih a i bebica na prvom mjestu. Pridržavajte se strogo preporuka liječnika šta se prehrane tiče.Na linku koji sam vam maloprije "utaknula" sve je lijepo opisano i objašnjeno. Od normalnih vrijednosti do unosa kalorija... :D poz i uživajte u svojim trudničkim danima jer oni brzo prođu a imaju neku svoju draž...:cerek:

Čokolada07
12.11.2007., 18:41
Da bi se mogle utvrditi vrijednosti na tašte, sa vrijednostima pod opterečenjem. Vrlo vjerojatno će uspoređivati te nalaze od dana prije i ako imaš kakav nalaz od prije. Curke drage gestacijski dijabetes nije zeka i zato pamet u glavu šta se prehrane tiče, zbog vas samih a i bebica na prvom mjestu. Pridržavajte se strogo preporuka liječnika šta se prehrane tiče.Na linku koji sam vam maloprije "utaknula" sve je lijepo opisano i objašnjeno. Od normalnih vrijednosti do unosa kalorija... :D poz i uživajte u svojim trudničkim danima jer oni brzo prođu a imaju neku svoju draž...:cerek:

Ali nikad nisam to radila i nemam nikakav nalaz od prije... i samo što se nisam porodila... šta nije malo prekasno da me sad šalje na to...

Tonk@
12.11.2007., 18:48
Draga, doktoru koji te vodi sigurno nije sve ok dok te poslao na tu pretragu. I čisto sumnjam da nisi u cijeloj trudnoći vadila ŠUK. Kao drugo možda si dobila dosta na kilaži ili imaš od prije višak kilograma pa iz predostrožnosti. Vjerojatno ga je nešto natjeralo da napravi taj test. Zašto sada? Najbolje da pitaš doca. i da dijabetes se zna razviti u 2 tromjesečju a u 3.pogotovo. :confused: Ne znam, slabo dolazim ovdje i slabo vas čitam pa ne znam o nikome ništa. Koliko si trudna? ...aha sad vidim 37 tjedana... Ne znam zašto te sada šalje...

Čokolada07
12.11.2007., 18:56
Draga, doktoru koji te vodi sigurno nije sve ok dok te poslao na tu pretragu. I čisto sumnjam da nisi u cijeloj trudnoći vadila ŠUK. Kao drugo možda si dobila dosta na kilaži ili imaš od prije višak kilograma pa iz predostrožnosti. Vjerojatno ga je nešto natjeralo da napravi taj test. Zašto sada? Najbolje da pitaš doca. i da dijabetes se zna razviti u 2 tromjesečju a u 3.pogotovo. :confused: Ne znam, slabo dolazim ovdje i slabo vas čitam pa ne znam o nikome ništa. Koliko si trudna? ...aha sad vidim 37 tjedana... Ne znam zašto te sada šalje...

Al stvarno niti jednom u trudnoći nisam vadila šećer... samo mi je bebač malo napredniji pa zbog toga... ali mi nije jasno šta to sad može promjenit... cijelu trudnoću joj se činio mršav sad je odjednom iznad prosjeka...

Tonk@
12.11.2007., 19:02
Koliko iznad prosjeka? Jesi li pročitala s onog linka šta tamo piše? Vjerojatno nisi. E tamo ti piše kakve su bebe kojima majka ima gestacijski dijabetes. Vrlo vjerojatno to tvoja dokica radi iz predostrožnosti. Ako je beba u zadnje vrijeme puno narasla... evo ako nisi čitala... uf

Intenzivniji nadzor razvoja i rasta djeteta

Pregledi trudnica sa šećernom bolešću radi nadzora rasta i ugroženosti djeteta provode se od samog početka trudnoće i mnogo su češći nego u zdravih trudnica.

Razlog tome je hiperglikemija majke, koja može negativno djelovati na razvoj i rast ploda.

Neregulirana hiperglikemija u prva dva mjeseca trudnoće, u vrijeme organogeneze ili intenzivnog razvoja organa i organskih sustava djeteta, rezultira vrlo često spontanim pobačajem ili rađanjem djeteta s nekom od prirođenih malformacija (srca i krvnih žila, mozga, trbušnih organa), dok ona neregulirana u zadnjem tromjesečju ima za posljedicu rađanje krupne djece, porođajne težine veće od 4000 g za donošenu djecu s mnogo masnog tkiva (makrosomija - prekomjerni rast ploda) i s težom prilagodbom nakon poroda.

Čokolada07
12.11.2007., 19:51
Sad ima 3600g... Hvala na detaljnom objašnjenju...

Tonk@
12.11.2007., 20:03
Nije to ništa zabrinjavajuće... Ipak pitaj svoju dokicu zakaj te je poslala na OGTT sada, da ti bude kost na mjestu. ja bi pitala da sam na tvom mjestu :top:

Čokolada07
12.11.2007., 20:10
Nije to ništa zabrinjavajuće... Ipak pitaj svoju dokicu zakaj te je poslala na OGTT sada, da ti bude kost na mjestu. ja bi pitala da sam na tvom mjestu :top:

Rekla mi je da sam ja uska i mala sam i da je beba već sad prevelika za mene... pa možda samo reda radi da možemo šećer isključit... jer stvarno s tim nikad nisam imala problema... i dala mi je zadnji nalaz od krvi da ga odnesem sa sobom... (maloprije sam se sjetila) i vidim na njemu mi piše glukoza 5.0 (4.2-6.0)... u ostale šifre se ništa ne kužim...

Tonk@
12.11.2007., 20:17
Draga i ja sam bila uska i mala, na mojih 150 cm (dobila 10 kg u trudnoći a počela trudnoću s nekih 10 više) je moj L bio po njihovoj procjeni 4200 ali ipak je izašao sa 3700.Nije bilo zabrinjavajuča ta težina koliko je glavica bila šira od porođajnog kanala (kosti zdjelice). I dobro išla na elektivni carski rez nakon 2 dana i sve 5. L nije bio iztraumatiziran, ja pitala spinalni blok i gledala cijelu sekciju u lampu :lol: Ništa strašno, ako ne ide odozdola ići će odozgora :lol: Kako je ušlo tako će i izaći. Sva sreća pa ne živimo u 18. stoljeću jer bi umrli oboje na porodu. Eto ne sekiraj se, izaći će...:top:

Čokolada07
12.11.2007., 20:25
Draga i ja sam bila uska i mala, na mojih 150 cm (dobila 10 kg u trudnoći a počela trudnoću s nekih 10 više) je moj L bio po njihovoj procjeni 4200 ali ipak je izašao sa 3700.Nije bilo zabrinjavajuča ta težina koliko je glavica bila šira od porođajnog kanala (kosti zdjelice). I dobro išla na elektivni carski rez nakon 2 dana i sve 5. L nije bio iztraumatiziran, ja pitala spinalni blok i gledala cijelu sekciju u lampu :lol: Ništa strašno, ako ne ide odozdola ići će odozgora :lol: Kako je ušlo tako će i izaći. Sva sreća pa ne živimo u 18. stoljeću jer bi umrli oboje na porodu. Eto ne sekiraj se, izaći će...:top:

Hvala ti... ovo mi je sad malo olakšalo... ali nisam sigurna da bi ja baš htjela spinalni i gledati sve... meni je već muka koliko će mi puta krv vadit za OGTT... al sam čitala da kod spinalnog nisi toliko omamljen kasnije...

madcox
12.11.2007., 20:42
Meni doktorica dala uputnicu za OGTT i nek nazovem da se naručim... i kad sam zvala žena mi rekla da prvo moram doći izvaditi krv i tek drugi dan doći na OGTT... pa me zanima zašto moram vaditi krv dan prije... to mi doktorica nije spominjala a ionako će mi vaditi krv par puta taj dan kad dođem na OGTT... Jel zna netko...

Bila sam ja na OGTT-u prošli pon. Ali tjedan prije toga sam vadila krv natašte i dala urin - kao šta obično vadiš u laboratoriju. Najaviš se na Zavod za javno zdravstvo - broj ti je 666-031, naruče te u 7 ujutro (jer laboratorij radi od 7 do 9), šalter br.1, i imaš prednost jer te odmah prozovu. Dolaziš natašte jer ti vade 4 puta krv. Uđeš unutra, vade ti prvo krv, pa ti tek onda daju slatku vodicu za popit. I onda ulaziš unutra vadit krv za pol sata, pa opet za pol sata, pa zadnji put nakon sat vremena, dakle u 9. Uzmi si limun za nakapat unutra ako nisi ljubitelj preslatke vode sa šećerom (meni nije bilo prestrašno) i uzmi si za čitat nešto jer je meni bilo užasno dosadno. I nakraju kad završiš, imaj sa sobom nešto za pojest da ti ne bi slučajno bilo slabo. Ja sam ti poslje toga došla doma i zaspala kao klada, imala sam feeling da su me napali vampiri. Neke frendice su mi rekle da su davale i urin 4 puta, ali sam ja zaključila da meni nisu uzeli urin jer ja nisam imala glukoze u urinu kod onih prvih nalaza. Inače, laborantica koja me je primila mi je komentirala da doktori šalju trudnice u 35.tjednu trudnoće i da je to čisto mučenje u tako visokoj trudnoći. Nemoj se niš brinut. :cerek: :cerek: :cerek:

Čokolada07
12.11.2007., 20:51
Bila sam ja na OGTT-u prošli pon. Ali tjedan prije toga sam vadila krv natašte i dala urin - kao šta obično vadiš u laboratoriju. Najaviš se na Zavod za javno zdravstvo - broj ti je 666-031, naruče te u 7 ujutro (jer laboratorij radi od 7 do 9), šalter br.1, i imaš prednost jer te odmah prozovu. Dolaziš natašte jer ti vade 4 puta krv. Uđeš unutra, vade ti prvo krv, pa ti tek onda daju slatku vodicu za popit. I onda ulaziš unutra vadit krv za pol sata, pa opet za pol sata, pa zadnji put nakon sat vremena, dakle u 9. Uzmi si limun za nakapat unutra ako nisi ljubitelj preslatke vode sa šećerom (meni nije bilo prestrašno) i uzmi si za čitat nešto jer je meni bilo užasno dosadno. I nakraju kad završiš, imaj sa sobom nešto za pojest da ti ne bi slučajno bilo slabo. Ja sam ti poslje toga došla doma i zaspala kao klada, imala sam feeling da su me napali vampiri. Neke frendice su mi rekle da su davale i urin 4 puta, ali sam ja zaključila da meni nisu uzeli urin jer ja nisam imala glukoze u urinu kod onih prvih nalaza. Inače, laborantica koja me je primila mi je komentirala da doktori šalju trudnice u 35.tjednu trudnoće i da je to čisto mučenje u tako visokoj trudnoći. Nemoj se niš brinut. :cerek: :cerek: :cerek:

Zvala sam i rekla mi ženska da prvo moram obično izvadit krv i tek onda (drugi dan valjda) OGTT i da mogu krv izvadit i kod njih...

madcox
12.11.2007., 20:58
Zvala sam i rekla mi ženska da prvo moram obično izvadit krv i tek onda (drugi dan valjda) OGTT i da mogu krv izvadit i kod njih...

Ma da, tako je jer kad te naručuju za OGTT te pitaju kolika ti je bila glukoza natašte. Mene je ginica poslala na to prvo vađenje krvi u njen laboratorij, ali možeš ići i kod svoje klasične doktorice ili na ZZJZ. Ne naruče te odmah za OGTT, mene su naručili za cca 7 dana.

Čokolada07
12.11.2007., 21:02
Ma da, tako je jer kad te naručuju za OGTT te pitaju kolika ti je bila glukoza natašte. Mene je ginica poslala na to prvo vađenje krvi u njen laboratorij, ali možeš ići i kod svoje klasične doktorice ili na ZZJZ. Ne naruče te odmah za OGTT, mene su naručili za cca 7 dana.

Pa ja onda mogu rodit dok oni naprave taj OGTT... E al ja imam samo jednu uputnicu za OGTT... znači moram tražit još jednu za normalno vađenje krvi...

madcox
12.11.2007., 21:10
Pa ja onda mogu rodit dok oni naprave taj OGTT... E al ja imam samo jednu uputnicu za OGTT... znači moram tražit još jednu za normalno vađenje krvi...

Tako je, ja sam imala dve, jednu za laboratorij, jednu za ZZJZ. Ako ne možeš do ginićke, odi sutra svojoj doktorici po uputnicu za lab.,a ako ti radi ujutro, odi natašte, pa možda odmah središ vađenje krvi.

Čokolada07
12.11.2007., 21:14
Tako je, ja sam imala dve, jednu za laboratorij, jednu za ZZJZ. Ako ne možeš do ginićke, odi sutra svojoj doktorici po uputnicu za lab.,a ako ti radi ujutro, odi natašte, pa možda odmah središ vađenje krvi.

E pa ići ću kod svoje... puno mi je bliže od gin a i radi ujutro... Tako da sam kod nje po uputnicu i odmah kat iznad na vađenju krvi... Vidiš ti onda me gin zaje... kad mi nije još jednu uputnicu dala...

madcox
12.11.2007., 21:17
E pa ići ću kod svoje... puno mi je bliže od gin a i radi ujutro... Tako da sam kod nje po uputnicu i odmah kat iznad na vađenju krvi... Vidiš ti onda me gin zaje... kad mi nije još jednu uputnicu dala...

Dobro si rekla prije da imaš feeling da te svi zaje.......... Ajde, sve ćeš ti to sredit, tako da se odmah sutra naruči na OGTT, i reci im da si za rodit, pa te možda prime i preksutra. Sretno!!!! :top:

Tonk@
12.11.2007., 22:04
Hvala ti... ovo mi je sad malo olakšalo... ali nisam sigurna da bi ja baš htjela spinalni i gledati sve... meni je već muka koliko će mi puta krv vadit za OGTT... al sam čitala da kod spinalnog nisi toliko omamljen kasnije...

Sada malo offtopic ali kad si već spomenula, kaj se spinalne tiče nisi uopče omamljen jer ti nesmiju dati ništa zbog bebaća tako da si potpuno lucidna do trenutka kad bebu izvade i presjeću pupkovinu. I šta se Ri tiče anesteziolozi su ok i možeš pitati bez problema sve o anestezijii izabrati vrstu anestezije.Osobno nikad ne bi na sekciju u općoj anesteziji jer te drže lagano sediranu do trenutka vađenja bebe pa ti takofino sve osjetiš,dođe ti da vrištiš od muke a nemožeš... strašno nešto:flop: i da naravno nećeš gledati sve jer ti navuku plahtu iznad vidokruga ali pošto je to inače moje polje životnog djelovanja snašla sam se kako vidit sve:rofl:

Čokolada07
12.11.2007., 22:08
Super mi je što nisi omamljen al mi frka je biti svjestan svega dok te režu i sve...

Tonk@
12.11.2007., 22:14
Ma daj molim te pa ništa ne osjetiš. Osjetiš da dirajupo tebi ali ne osjetiš nikakvu bol, apsolutno ništa. To ti je ko kod paraplegije,ništa osjeta boli.I meni je čak bilo malo smješno. Ali zato čuješ bebin prvi plač,pa ti ga donesu pokazat kad ga srede pa sve super. Ah da mi je još jednom...:cerek:

Čokolada07
12.11.2007., 22:17
Ma daj molim te pa ništa ne osjetiš. Osjetiš da dirajupo tebi ali ne osjetiš nikakvu bol, apsolutno ništa. To ti je ko kod paraplegije,ništa osjeta boli.I meni je čak bilo malo smješno. Ali zato čuješ bebin prvi plač,pa ti ga donesu pokazat kad ga srede pa sve super. Ah da mi je još jednom...:cerek:

Lako je tebi pričat kad si to već doživjela... mene predkraj strah svega... al skrećemo s teme da nas ne bi putnica...http://www.smilies-smilies.de/smilies/hau_smilies/s030.gif (http://www.snukk.de)

Tonk@
12.11.2007., 22:23
Ja se nikog ne bojim, ja se nikog ne bojim...http://www.postsmile.net/img/17/1797.gif
...svi su prošli to pa češ i ti :lol:
Nego znam da je offtopic ali ne smatram se trudnicom pa mi je tamo bedasto pisati a volim pomoći ljudima ako je ikako moguće (to mi je u matrici) pa makar i savjetom.
Sorry Putnica...

m@l@ pl@v@
13.11.2007., 00:22
Hvala Tonk@ na svim ovim informacijama :kiss:
Ja vam se nisam ništa naručivala, samo došla u 7.00 u ZZJZ, obavila piš-piš, odmah mi izvadili krv, popila onu slatku vodu i skitala po gradu slijedećih 2 sata, a onda se vratila opet dat urin i izmjerit GUK120'. Sve to s 1 uputnicom! :)

didi1
13.11.2007., 09:51
Ja vam se nisam ništa naručivala, samo došla u 7.00 u ZZJZ, obavila piš-piš, odmah mi izvadili krv, popila onu slatku vodu i skitala po gradu slijedećih 2 sata, a onda se vratila opet dat urin i izmjerit GUK120'. Sve to s 1 uputnicom! :)
Ja sam morala za to vrijeme cekanja biti kod doca u cekaoni jer navodno kretanje moze izmjeniti vrijednosti secera pa su rezultati onda upitni i lako moguce netocni! Ovo pisem sto je doc. rekao,sama nemam pojma!:mig:

machkala
13.11.2007., 10:04
Ja sam morala za to vrijeme cekanja biti kod doca u cekaoni jer navodno kretanje moze izmjeniti vrijednosti secera pa su rezultati onda upitni i lako moguce netocni! Ovo pisem sto je doc. rekao,sama nemam pojma!:mig:

i meni su rekli da moram strogo mirovat u čekaoni 2 sata

Tonk@
13.11.2007., 18:00

Nema beda,samo pitajte,inače sam po defaultu zdravstvenjak :D

didi1
14.11.2007., 09:31
Evo komadi da se javim s novostima koje sam vec napisala na trudnice zbor!
Kao sto vam je poznato ja isto muku mucim sa secerom.Mjerim si secer u krvi tri puta dnevno s onim malim aparaticem i na prilicno strogoj sam dijeti.Jednom sedmicno odlazim na kontrole i tada nekako racunaju te dnevne vrijednosti i djele s necim i uglavnom mi je ukupna vrijednost za sedmicu do sada bila 5,2 i to je bilo super! Danas sam opet bila u internoj ambulanti na tom mjerenju odnosno citanju vrijednosti zadnje sedmice i povisio se na 5,7 i sada si jos uz tri puta dnevno vadjenje krvi iz prsta i dijetu naravno moram sama svako jutro prije dorucka spricati inekcijom 4jedinice inzulina u bedra!:(

m@l@ pl@v@
14.11.2007., 18:02
didi :grli: Baš bad! Ali ako netko može izići s tim na kraj, onda si to ti.
Ja sam danas išla na pregled pa me je gin uputio da obavezno napravim GUK profil (u bolnici).
Bit će sve OK!

madcox
14.11.2007., 21:04
Evo komadi da se javim s novostima koje sam vec napisala na trudnice zbor!
Kao sto vam je poznato ja isto muku mucim sa secerom.Mjerim si secer u krvi tri puta dnevno s onim malim aparaticem i na prilicno strogoj sam dijeti.Jednom sedmicno odlazim na kontrole i tada nekako racunaju te dnevne vrijednosti i djele s necim i uglavnom mi je ukupna vrijednost za sedmicu do sada bila 5,2 i to je bilo super! Danas sam opet bila u internoj ambulanti na tom mjerenju odnosno citanju vrijednosti zadnje sedmice i povisio se na 5,7 i sada si jos uz tri puta dnevno vadjenje krvi iz prsta i dijetu naravno moram sama svako jutro prije dorucka spricati inekcijom 4jedinice inzulina u bedra!:(

Draga Didi, drži se!!! Bit će sve okej!!! http://www.cosgan.de/images/smilie/liebe/h050.gif

didi1
15.11.2007., 07:11
Evo da i ovdje napisem .Jutros sam si prvi put dala sama inekciju inzulina ! Od toga sam imala strah i averziju ali stvarno nista ne boli i full je jednostavno pa eto ako koja bude u mojoj situaciji,a nadam se da nece samo bez panike stvarno nije nikakva umjetnost i nista ali doslovno nista ne boli!

tarmiqua
15.11.2007., 09:41
bravo didi1! :five:

Mijaja
15.11.2007., 10:51
Evo da i ovdje napisem .Jutros sam si prvi put dala sama inekciju inzulina ! Od toga sam imala strah i averziju ali stvarno nista ne boli i full je jednostavno pa eto ako koja bude u mojoj situaciji,a nadam se da nece samo bez panike stvarno nije nikakva umjetnost i nista ali doslovno nista ne boli!

bravo Diduška :kiss::jumping:

Mijaja
15.11.2007., 10:57
Evo mi se vratili sa 4-tog oGTT-a, ovaj put u privatnom labosu i čekamo nalaze....
priča je drugačija nego na VV-u (nemam pojma zašto niti me na zanima zašto je to tako).
Ovdje je kao prvo otopina sa limunom pa je pitkija, strogo mirovanej je između vađenja (čak mi je u jedno trenutku bilo muka pa su mi ponudili da legnem....), ništa se ne smije jesti niti piti (ni gut vode), niti lijekovi (nikakvi), pa čak zabranjuju i pušiti pušačima ne bi li nalaz bio što vjerodostojniji.....ne smijete niti piškiti ( a znate kako je to trudnjačama teško) u ta dva sata jer na kraju, kao i na početku, dajete mokraču da se vidi da li u njoj ima šećera.....
i nalaz dolazi isti dan iza 14h po mom izboru na e - mail.... prekrasno!!!!!
cijena ovog "zadovoljstva" je 150 kn.

Željka
21.11.2007., 08:49
Evo da se i ja javim,išla sam prvi puta na OGTT,i ostale pretrage krvi i urina...po meni se sve čini ok,osim jako visokog OGTT 120...u urinu mi je glukoza 0 prije one slatke vode,a poslje nisam ni davala urin,a vrijednosti OGTT-a su : na tašte- 4.7,pa 30.min: 9.1, onda 60 min.:11.8 i zadnje 120min :10.7 ....katastrofa,malo za reć da umirem od straha.Zna li netko šta me čeka dalje,da li će me uz dijetu poslat ponovno na OGTT za neko vrijeme ili ono čega se najviše bojim...hospitalizacija

didi1
21.11.2007., 09:00
Evo da se i ja javim,išla sam prvi puta na OGTT,i ostale pretrage krvi i urina...po meni se sve čini ok,osim jako visokog OGTT 120...u urinu mi je glukoza 0 prije one slatke vode,a poslje nisam ni davala urin,a vrijednosti OGTT-a su : na tašte- 4.7,pa 30.min: 9.1, onda 60 min.:11.8 i zadnje 120min :10.7 ....katastrofa,malo za reć da umirem od straha.Zna li netko šta me čeka dalje,da li će me uz dijetu poslat ponovno na OGTT za neko vrijeme ili ono čega se najviše bojim...hospitalizacija
Ne moj panicariti! Ja se s secerom borim vec duze vremena i jednom sedmicno idem na kontrole.Bitno je da su ga otkrili ,a lijeka ima ! Pripazi na prehranu,izbaci slatko,masno i bijeli kruh! Nemoj piti sokove nego vodu i biljne cajeve! Ako se ne popravi tako ,ne znam kako je u Hr. ali ja si jutrom prije dorucka spricam inekciju inzulina i mogu ti reci da ni to nije strasno,nista ne boli,a secer mi je hvala Bogu super!:top: Biti ce sve u redu ! Ako te nesto posebno zanima,pitaj.rado cu pomoci koliko mogu!:mig:

madcox
21.11.2007., 09:13

Nemoj se sekirat, bit će sve okej! Sve šta se može se rješava prehranom. Da se nadovežem na Didi koja ti je dala odlične savjete, pazi na unos krumpira, tjestenine, i uostalom svega šta je "bijelo", jedi u 5-6 malih obroka, jer ti je to dobro za bebu i za tebe. Jedi povrće i ako mene pitaš, uspjet ćeš sredit nalaze na taj način. Jedino šta ćeš vjerovatno biti pod intenzivnijom liječničkom kontrolom, ali to ti je bolje, jer si onda na miru. Drži se i kako ti je rekla Didi, pitaj ako te šta još muči, tu smo!!!!! :cerek: :cerek: :cerek:

Željka
21.11.2007., 09:43
Puno puno i od srca vam velika hvala na brzim i utješnim odgovorima,ne znate ni same koliko ste mi pomogle....ja sam sva u brizi od kad sam vidjela nalaz jer nikad nisam imala problema sa ničim.Prije trudnoće nisam bila kod doktora 100 godina i sad je sve bilo ok do ovoga odjednom...ne znam šta da mislim,ni šta da radim...trebala bi na redovni pregled za dva tjedna pa da mu odnesem tada nalaze,ali razmišljam da li da nazovem pa da mu pročitam nalaz da vidim šta će mi reć...usput me zanima kakvo je stanje sa porodom,jel nužno da će porod biti otežan i da mi suprug neće moći prisustvovati porodu sad zbog tog šećera

didi1
21.11.2007., 09:52
Puno puno i od srca vam velika hvala na brzim i utješnim odgovorima,ne znate ni same koliko ste mi pomogle....ja sam sva u brizi od kad sam vidjela nalaz jer nikad nisam imala problema sa ničim.Prije trudnoće nisam bila kod doktora 100 godina i sad je sve bilo ok do ovoga odjednom...ne znam šta da mislim,ni šta da radim...trebala bi na redovni pregled za dva tjedna pa da mu odnesem tada nalaze,ali razmišljam da li da nazovem pa da mu pročitam nalaz da vidim šta će mi reć...usput me zanima kakvo je stanje sa porodom,jel nužno da će porod biti otežan i da mi suprug neće moći prisustvovati porodu sad zbog tog šećera
Ja sam moga gina nazvala kada sam dobila nalaze i tada mi je on napisao uputnicu za internu ambulantu odjel za dijabetis.Uputnicu mozes dobiti i kod doktora opce prakse. Poslije sam tel.tamo napravila termin.Oni su me primili,imala sam razgovor sa doktoricom,a nakon toga sa savjetnicom za zdravu prehranu,dobila sam na koristenje tokom trudnoce onaj mali aparatic za mjerenje secera u krvi iz prsta i uputstva kako da to doma sama radim i jednu knjizicu u koju unosim vrijednosti seacera tri puta dnevno i koju donosim 1 sedmicno na kontrolu u internu ambulantu! Secer mjerim prije dorucka,1h nakon rucka i 1 h nakon vecere! Drzi se nije strasno!:top:

Tonk@
21.11.2007., 11:27
Nemoj se sekirat, bit će sve okej! Sve šta se može se rješava prehranom. Da se nadovežem na Didi koja ti je dala odlične savjete, pazi na unos krumpira, tjestenine, i uostalom svega šta je "bijelo", jedi u 5-6 malih obroka, jer ti je to dobro za bebu i za tebe. Jedi povrće i ako mene pitaš, uspjet ćeš sredit nalaze na taj način. Jedino šta ćeš vjerovatno biti pod intenzivnijom liječničkom kontrolom, ali to ti je bolje, jer si onda na miru. Drži se i kako ti je rekla Didi, pitaj ako te šta još muči, tu smo!!!!! :cerek: :cerek: :cerek:

Hm sve mi nešto govori nemoj se petljati ali jednostavno nemogu držat jezik za zubim. Stvar je u tome da NE TREBE PANIČARITI ali DIJABETES JE OZBILJNA STVAR i nije istina da će se sve riješiti prehranom jer uvijek to ne uspije pa onda završi na inzulinu kao što je Didi napisala. A to više nije samo tako. Mislim da ti previše olako shvačaš dijabetes i uzimaš ga zdravo za gotovo. Razmisli malo o curetku kojeg nosiš šta taj cukrić može njoj napraviti. Nadam se da mi nečeš zamjeriti ali lijepo sam vam stavila link prije nekoliko postova na kojem lijepo možeš pročitati šta dijabetes radi trudnici a pogotovo bebi!!! Pa razmisli o svemu :ne zna: i bilo bi u redu ako nisi posve sigurna u nešto da ne daješ savjete za koje nisi kompetentna :rolleyes: Sorry još jednom...

didi1
21.11.2007., 12:13
Hm sve mi nešto govori nemoj se petljati ali jednostavno nemogu držat jezik za zubim. Stvar je u tome da NE TREBE PANIČARITI ali DIJABETES JE OZBILJNA STVAR i nije istina da će se sve riješiti prehranom jer uvijek to ne uspije pa onda završi na inzulinu kao što je Didi napisala. A to više nije samo tako. Mislim da ti previše olako shvačaš dijabetes i uzimaš ga zdravo za gotovo. Razmisli malo o curetku kojeg nosiš šta taj cukrić može njoj napraviti. Nadam se da mi nečeš zamjeriti ali lijepo sam vam stavila link prije nekoliko postova na kojem lijepo možeš pročitati šta dijabetes radi trudnici a pogotovo bebi!!! Pa razmisli o svemu :ne zna: i bilo bi u redu ako nisi posve sigurna u nešto da ne daješ savjete za koje nisi kompetentna :rolleyes: Sorry još jednom...
Jednim dijelom si u pravu ,a drugi mi je opet pre strog.:mig: Dijabetis je ozbiljna stvar i u potpunosti se slazem s tobom.Prvi i osnovni koraci su ne stvarati paniku jer se time uzrujavamo i to ce nam pored ostalih stvari takodjer stetiti u borbi s tom bolescu,drugi korak je pokusati sa zdravom prehranom ,redovitom kontrolom sto samokontrolom ,sto kontrolom strucne osobe.Jako je bitno i kretati se ukoliko to trudnoca dozvoljava odnosno ako niste na strogom mirovanju i slazem se da niti to u tom slucaju kao npr. i u mom nije dovoljno pa moramo uzimati i inzulin. To me naravno ne veseli ali kako i sama napucujes mislim na ovo moje zlato u trbuhu i nema te sile ni straha koji necu pretrpiti u nadi da ce moji postupci uveliko pridonijeti da rodim zdravu bebicu! Htjedoh samo reci da si same uveliko mozemo pomoci ako smo disciplinirane i drzimo se uputa! :top:

Tonk@
21.11.2007., 15:35
Jednim dijelom si u pravu ,a drugi mi je opet pre strog.:mig: Dijabetis je ozbiljna stvar i u potpunosti se slazem s tobom.Prvi i osnovni koraci su ne stvarati paniku jer se time uzrujavamo i to ce nam pored ostalih stvari takodjer stetiti u borbi s tom bolescu,drugi korak je pokusati sa zdravom prehranom ,redovitom kontrolom sto samokontrolom ,sto kontrolom strucne osobe.Jako je bitno i kretati se ukoliko to trudnoca dozvoljava odnosno ako niste na strogom mirovanju i slazem se da niti to u tom slucaju kao npr. i u mom nije dovoljno pa moramo uzimati i inzulin. To me naravno ne veseli ali kako i sama napucujes mislim na ovo moje zlato u trbuhu i nema te sile ni straha koji necu pretrpiti u nadi da ce moji postupci uveliko pridonijeti da rodim zdravu bebicu! Htjedoh samo reci da si same uveliko mozemo pomoci ako smo disciplinirane i drzimo se uputa! :top:

Potpisujem Didi šta si rekla,ali šta se strogoče tiče kad je medicina u pitanju drugačije neznam:top: Ali čitam malo postove u nazad i vidim da je nekim ljudima sve "okej". Pa dobro ako je to tako,neću se petljati.I ja sam prošla kroz jednu trudnoću koja nije bila ni upola laka i "okej" i kao zdravstvenom radniku se sve još dodatno zakompliciralo... ali nema veze. Ko sam ja uopče da se petljam :ne zna: Ionako nisam trudnica...:D

didi1
21.11.2007., 16:16
Potpisujem Didi šta si rekla,ali šta se strogoče tiče kad je medicina u pitanju drugačije neznam:top: Ali čitam malo postove u nazad i vidim da je nekim ljudima sve "okej". Pa dobro ako je to tako,neću se petljati.I ja sam prošla kroz jednu trudnoću koja nije bila ni upola laka i "okej" i kao zdravstvenom radniku se sve još dodatno zakompliciralo... ali nema veze. Ko sam ja uopče da se petljam :ne zna: Ionako nisam trudnica...:D
Ma draga moja smatram da je tvoja pomoc i podrska isto tako bitna kao i moja i od svake druge zene ovdje! Sto vise iskustva to bolje i ostani nam tu i pomozi ako mislis da mozes,meni osobno to puno znaci!:grli: :mig:

madcox
21.11.2007., 20:00

Jesi sigurna u svoje tvrdnje? A nisam nigdje vidjela koliko si ti kompetentna.

Tonk@
21.11.2007., 20:04
Jesi sigurna u svoje tvrdnje? A nisam nigdje vidjela koliko si ti kompetentna.

Dovoljno mi je da osobno znam koliko sam kompetentna i da mogu o tome raspravljati, ali ako ti misliš (sa pravom) da nisam kompetentna onda oni na VUK VRHOVCU sigurno jesu! Pa ako ti je kojim slučajem promaklo eto ti prilika da ponovno pročitaš. I da smatram se kompetentnom, apsolutno!:top: http://www.mameibebe.net/trudnoca/2001250301.htm

madcox
21.11.2007., 20:51
Dovoljno mi je da osobno znam koliko sam kompetentna i da mogu o tome raspravljati, ali ako ti misliš (sa pravom) da nisam kompetentna onda oni na VUK VRHOVCU sigurno jesu! Pa ako ti je kojim slučajem promaklo eto ti prilika da ponovno pročitaš. I da smatram se kompetentnom, apsolutno!:top: http://www.mameibebe.net/trudnoca/2001250301.htm

Slušaj, svatko ima pravo na svoje mišljenje. A ti po meni nisi osoba koja će meni ili bilo kome drugome određivat kome će ili neće nešto dobronamjerno savjetovat. A drugo, donjela si hrpu zaključaka naprečac, zato sam te i pitala jesi li sigurna u svoje tvrdnje ili je to plod predrasuda????? :confused:

Tonk@
21.11.2007., 20:55
Slušaj, svatko ima pravo na svoje mišljenje. A ti po meni nisi osoba koja će meni ili bilo kome drugome određivat kome će ili neće nešto dobronamjerno savjetovat. A drugo, donjela si hrpu zaključaka naprečac, zato sam te i pitala jesi li sigurna u svoje tvrdnje ili je to plod predrasuda????? :confused:
Da mama! Naravno da svatko ima pravo na svoje mišljenje, apsolutno se slažem. I ti postovi nisu bili zlonamjerni ali vidim ti si od onih glavom kroz zid pa uživaj. Odoh, imam pametnijeg posla... uživat sa svojim kikirikijem! :D :top:

madcox
21.11.2007., 21:29
Da mama! Naravno da svatko ima pravo na svoje mišljenje, apsolutno se slažem. I ti postovi nisu bili zlonamjerni ali vidim ti si od onih glavom kroz zid pa uživaj. Odoh, imam pametnijeg posla... uživat sa svojim kikirikijem! :D :top:

Ma imaš pravo, imam i ja pametnijeg posla, zato, uživaj!!!!!!! :cerek:

fatmama
22.11.2007., 09:24
bok cure! bila sam jučer na ogtt testu, nalaz je : početni 4.8 a za 2 sata kad sam popila šećer 7.1 kaj to znači?

Tonk@
22.11.2007., 10:01
http://www.zdravljeizivot.com/forum/index.php

Ovo je forum na kojem odgovaraju liječnici specijalisti na vaša pitanja. Eto nekoliko ljudi koji su kompetentni! :s :top:

lopticica
22.11.2007., 10:02
Meni to nisu uopce radili. Vadila sam krv na pocetku trudnoce i to je to. Jel to obavezno? :(

Lali Puna
22.11.2007., 10:30
ni meni. kad se to ide? ne debljam se preveč. imam dijabetes u obitelji.

didi1
22.11.2007., 10:36
Ovako,ovdje kod nas se ide oko 25,26 sedmice obicno.Ako kazes ginu da imas dijabeticare u fam. kao ja i da mi je Lukas pri porodu bio preko 5kg. u tom slucaju rade test i nekoliko puta i naravno ako sam gin primjeti da velicina bebe podosta otstupa od ustaljenih mjerenja ili da se majka dosta deblja.Za osobnu satisfakciju i smirenje probajte same pitati da vam da uputnicu ne vjerujem da ce odbiti,a vi cete biti smirene!:mig:

machkala
22.11.2007., 10:38
Meni to nisu uopce radili. Vadila sam krv na pocetku trudnoce i to je to. Jel to obavezno? :(

pa kažu da je u svakom slučaju poželjno napraviti tu pretragu...ja sam sama tražila ginića da ju napravim..bila sam u 25 tjednu!

Lali Puna
22.11.2007., 10:45
Ovako,ovdje kod nas se ide oko 25,26 sedmice obicno.Ako kazes ginu da imas dijabeticare u fam.

to zna od prvog pregleda. i nije to još spominjala ogtt. bebe je po peesu, točno prosjek kakva bi trebala biti. pitat ću ju sljedeći tjedan kad idem na uzv, to će mi bit 24+ tjedana.

didi1
22.11.2007., 10:48
to zna od prvog pregleda. i nije to još spominjala otgg. bebe je po peesu, točno prosjek kakva bi trebala biti. pitat ću ju sljedeći tjedan kad idem na uzv, to će mi bit 24+ tjedana.
To ti je naj bolje,ona ce ti i sama reci.Ako ti prilikom pregleda pregledavaju urin i do sada u njemu nista nisu uocili mozda te niti nece svojevoljno slati,ali ti ju svakako pitaj!:top:

Lali Puna
22.11.2007., 10:56
jes, urin mi je svaki put uredan da uredniji ne može bit.
ne brinem se, vjerujem doktorici, ali vidim da tu dosta ženskih ide na tu pretragu, a ja imam dijabetes u familiji

didi1
22.11.2007., 11:05
jes, urin mi je svaki put uredan da uredniji ne može bit.
ne brinem se, vjerujem doktorici, ali vidim da tu dosta ženskih ide na tu pretragu, a ja imam dijabetes u familiji
To ne mora nista znaciti,ako je sve uredno onda se nadaj da ce tako i dalje ostati.Kod mene stalno neke pizdarije!:rolleyes:

Čokolada07
22.11.2007., 11:12
Kod mene nitko nema dijabetes al je mene doktorica poslala za svaki slučaj zato jer mi je bebač malo veći od prosjeka... Nalaze još ne znam... idem sutra na pregled... al brijem da je sve ok jer da nije već bi me zvala... Prije OGTT-a na vađenju krvi pokazalo je da mi je glukoza 3,7.

fatmama
22.11.2007., 11:48
ja sam dobila 4 kg, sad mi je 30 tjedana i beba se najnormalnije razvija, sve štima po uzv, nije velika. samo me zanima dal koja od vas ima iskustva s tim: znači natašte 4.8 a za 2h 7.1

Čokolada07
22.11.2007., 11:51
ja sam dobila 4 kg, sad mi je 30 tjedana i beba se najnormalnije razvija, sve štima po uzv, nije velika. samo me zanima dal koja od vas ima iskustva s tim: znači natašte 4.8 a za 2h 7.1

Na nalazima krvi piše da je normalno Od 4,2 - 6,0. Tako da ti je ovaj prvi ok a drugi malo povišen... al nek ti to objasni netko stručniji...

njasa
22.11.2007., 14:38
bok cure! bila sam jučer na ogtt testu, nalaz je : početni 4.8 a za 2 sata kad sam popila šećer 7.1 kaj to znači?

vrjednost nataste ti je OK, a vrjednost dva sata nakon glukoze je isto OK.
Sve u svemu ti nemas intoleranciju na glukozu (bar po onome sta su meni moja gin i ovi u bolnici objasnjavali)

njasa
22.11.2007., 14:41
Na nalazima krvi piše da je normalno Od 4,2 - 6,0. Tako da ti je ovaj prvi ok a drugi malo povišen... al nek ti to objasni netko stručniji...
ovo bas nije najtocnije

Poremećena tolerancija glukoze u trudnoći je stanje kada trudnica ima normalnu vrijednost glukoze u krvi natašte (ispod 6,7 mmol/l), no vrijednost glukoze u krvi 2 sata nakon pokusnog opterećenja sa 75 g glukoze je povišena (7,8 - 11,1 mmol/l).

njasa
22.11.2007., 14:46
bez obzira jel beba velika ili mala ili koliko ste se vi udebljale u trudnoci, bilo bi dobro da vas vas ginekolog uputi na ogtt testiranje, narocito ako imate kave predispozicije za dijabetes (prekomjerna tezina, secerasi u obitelji...).
mene je moja sa 21. tjednom poslala na testiranje i secer nakon 2 sata je bija 8,1 (povisen). na djeti sam, svako malo sebi vadim secer u krvi i svaka 3 tjedna sam u bolnici na profilu secera ( u 24 sata mi vade 8 puta krv).
mirne savjesti mogu rec da cinim sve da mojoj luciji bude dobro i da se rodi zdrava!

Čokolada07
22.11.2007., 15:05
ovo bas nije najtocnije
Poremećena tolerancija glukoze u trudnoći je stanje kada trudnica ima normalnu vrijednost glukoze u krvi natašte (ispod 6,7 mmol/l), no vrijednost glukoze u krvi 2 sata nakon pokusnog opterećenja sa 75 g glukoze je povišena (7,8 - 11,1 mmol/l).

Zato sam i rekla da objasni netko pametniji od mene... Al sad mi više ništa nije jasno... al nema veze...

njasa
22.11.2007., 18:09
Zato sam i rekla da objasni netko pametniji od mene... Al sad mi više ništa nije jasno... al nema veze...

nije to stvar pameti. nego ja obavezno moram na pregled secera svaka tri tjedna u bolnicu, pa ti se neki podaci ponove par puta i to je to.
meni je moja gin rekla da bi se kod trudnica trebalo reagirat kad je secer u krvi (dva sata nakon glukoze) 7,4 i veci... po sistemu bolje sprjeciti nego ljeciti :)

fatmama
22.11.2007., 19:49
Sutra idem ginu, rekla sestra da će mi dati dijetu ili poslati dijabetologu

Čokolada07
22.11.2007., 20:07
ovo bas nije najtocnije

Ova rečenica mi nije jasna kako je nešto poremećeno ako je normalno.

didi1
22.11.2007., 20:21
Ova rečenica mi nije jasna kako je nešto poremećeno ako je normalno.

Sefice procitaj recenicu do kraja pa ces skontati!:mig: :rofl:

Čokolada07
22.11.2007., 20:43
Sefice procitaj recenicu do kraja pa ces skontati!:mig: :rofl:

Mozak mi je prestao radit... od jučer pokušavam neke stvari shvatit pa ćeš mi onda oprosti što mi nešto jednostavno ne ide.

njasa
23.11.2007., 07:53
cure jel se vi bockate tj. mirite same secer? ja cu na ebayu (jos traje ponuda 2 dana, drzte fige!) kupit trakice (10 kutija x 50 trakica) za moj secerni aparatic (accu chek active od rocha) za jako malo para. pa ako je koja u splitu ili ima nekoga u splitu volila bi joj dat (NE prodat, da ko sta krivo ne skuzi pa makne post) kutijicu trakica. rok trajanja trakica je 07/2008. ja to sve nebi do tada iskoristila, ali mozda kome dobro dode! jos vam javim ako buden sretan dobitnik! :)

didi1
23.11.2007., 07:55
cure jel se vi bockate tj. mirite same secer? ja cu na ebayu (jos traje ponuda 2 dana, drzte fige!) kupit trakice (10 kutija x 50 trakica) za moj secerni aparatic (accu chek active od rocha) za jako malo para. pa ako je koja u splitu ili ima nekoga u splitu volila bi joj dat (NE prodat, da ko sta krivo ne skuzi pa makne post) kutijicu trakica. rok trajanja trakica je 07/2008. ja to sve nebi do tada iskoristila, ali mozda kome dobro dode! jos vam javim ako buden sretan dobitnik! :)
Jutro draga! Ja se bockam i trakice nabavljam preko recepta u apoteci.Sta ih vi tamo morate same kupovati? Sramota!:eek:

njasa
23.11.2007., 08:03
Jutro draga! Ja se bockam i trakice nabavljam preko recepta u apoteci.Sta ih vi tamo morate same kupovati? Sramota!:eek:

da, trakice same nabavljamo (bar ja). niko me nije uputija negdi di bi mogla saznat nesto vise o tome, tj. jel se mogu trakice dobit na recept?
ima li koja cura drugo iskustvo sa nabavkom trakica?
veeeliki pozdrav
bizin kod svoje gin!

didi1
23.11.2007., 08:13
da, trakice same nabavljamo (bar ja). niko me nije uputija negdi di bi mogla saznat nesto vise o tome, tj. jel se mogu trakice dobit na recept?
ima li koja cura drugo iskustvo sa nabavkom trakica?
veeeliki pozdrav
bizin kod svoje gin!
Probaj ginicu pitati da li ih mozes u Hr.dobivati na recept ipak su one skupe.Tu kod nas u slobodnoj prodaji paketic od 50kom. 39eura! Ja mjerim 3puta dnevno pa racunaj koliko bi mi love trebalo!:s

Željka
23.11.2007., 10:13
bez obzira jel beba velika ili mala ili koliko ste se vi udebljale u trudnoci, bilo bi dobro da vas vas ginekolog uputi na ogtt testiranje, narocito ako imate kave predispozicije za dijabetes (prekomjerna tezina, secerasi u obitelji...).
mene je moja sa 21. tjednom poslala na testiranje i secer nakon 2 sata je bija 8,1 (povisen). na djeti sam, svako malo sebi vadim secer u krvi i svaka 3 tjedna sam u bolnici na profilu secera ( u 24 sata mi vade 8 puta krv).
mirne savjesti mogu rec da cinim sve da mojoj luciji bude dobro i da se rodi zdrava!

Koliko dugo budeš u bolnici ,po 1 dan ili duže i koliko dugo traje da ti spuste taj šećer,sa čime ga spuštaju kad dođeš prvi put...ja u ponedjeljak idem u bolnicu prvi put zbog toga pa me zanima kako to izgleda ako nije problem da mi kažeš malo više...

njasa
23.11.2007., 17:59
Koliko dugo budeš u bolnici ,po 1 dan ili duže i koliko dugo traje da ti spuste taj šećer,sa čime ga spuštaju kad dođeš prvi put...ja u ponedjeljak idem u bolnicu prvi put zbog toga pa me zanima kako to izgleda ako nije problem da mi kažeš malo više...

ja ti svaka tri tjedna idem u bolnicu po jedan cili dan. tamo ti nicim konkretnim (ljekovima) ne snize secer. prvi put kad sam dosla dobivala sam od hrane sta i druge trudnice, sljedeca dva puta su mi davali dijabeticku prehranu. kad dodes dajes uzorak urina, vade ti krv za kojekave analize, a posli toga ti se 8 puta u 24 sata vadi krv (iz prsta) za napravit profil secera u krvi. vadenje ti je nataste u 6, 2 sata nakon dorucka, 5 min prije rucka, 2 sata nakon rucka, 5 min prije vecere, 2 sata nakon vecere, u 24 sata i u 3 sata ujtro.
obavezno uzmi sa sobom nesto za pit (vodu mineralnu dait, ali nikako slatke sokove jer ti to dize secer). ako budes jako gladna izmedu obroka mozes mojest jabukicu ili narancu (ali pazi da to ne bude 1 sat prije vadenje krvi). nije to nista strasno. ako ti secer bude ok, dat ce ti djetu od 1800 kcal i to je to. vjerojatno ce ti preporucit da dolazis na redovite kontrole secera, i koliko god ti to bila tlaka nemoj izbjegavat jer se ipak radi o tvom zdravlju i tvojoj bebici
sritno!

Željka
24.11.2007., 07:14
Hvala na informacijama,jel to onda znači da ću prvi put ostati više dana jer mi je rečeno da dodjem u pola 9 u ponedjeljak tako da će mi tek od utorka počet vadit profil šećera,vjerovatno ....

njasa
24.11.2007., 08:44
Hvala na informacijama,jel to onda znači da ću prvi put ostati više dana jer mi je rečeno da dodjem u pola 9 u ponedjeljak tako da će mi tek od utorka počet vadit profil šećera,vjerovatno ....

vjerojatno ne, mogli bi te pustit tokom utorka. ako dodes u 8:30 mozda doruckujes kod njih i onda ti prvo vadenje moze bit 2 sata nakon dorucka, ili ti prvo vadenje uzmu 5 minuta prije rucka... stvarno neznam koja je procedura tu kod vas. sve u svemu nije to nista strasno, jedni samo sta ti oni daju (osim ako ne umires od gladi onda koju malo vucku pojedi) pij dosta tekucine i nemoj se zivcirat! i stres ti zna utjecat na secer u krvi!

sritno i javi se kako je sve proslo!

Željka
24.11.2007., 09:34
Ok,sve ću ja to nekako,al ne znam kako ću kontlorirati ovu sekiraciju ...ja se sekiram od kad sam nalaze dobila.........najlakše bi mi bilo da sam odma ošla u bolnicu pa ne bi imala vremena razmišljati i sekirat se,a ovako je to teško...mislim da će mi šećer skočit čim uđem u bolnicu.............javim se obavezno čim završim i još jednom veeelika hvala na podršci i odgovorima

njasa
24.11.2007., 09:55
Ok,sve ću ja to nekako,al ne znam kako ću kontlorirati ovu sekiraciju ...ja se sekiram od kad sam nalaze dobila.........najlakše bi mi bilo da sam odma ošla u bolnicu pa ne bi imala vremena razmišljati i sekirat se,a ovako je to teško...mislim da će mi šećer skočit čim uđem u bolnicu.............javim se obavezno čim završim i još jednom veeelika hvala na podršci i odgovorima

ja ti sa sobom obavezno uzmen mp3 player sa nekon meni dragom smirujucom (ne depresivnom) i pozitivnom glazbom- tipa perfect day, i will survive... i natakarim sluje na usi i uzivam...
sve ce bit ok!
:kiss:

fatmama
24.11.2007., 22:29
E cure, a šta se jede dok si na dijeti radi šećera? rekla mi dokica ne jesti bijeli kruh, tjesteninu , slatko , krumpir. zanima me kako vi kombinirate obroke, što jedete kroz dan, kako su raspoređeni i količinu bi molila...hvala

didi1
25.11.2007., 07:56
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_dijeta.asp
Draga Fatmama nadam se da ce ti ovo pomoci!

Isto tako na stranici poliklinike Harni mozes naci jos par korisnih savjeta da ja sada tu dalje ne duljim ali naravno ako imas pitanja ,samo izvoli,pitaj tu smo da si pomazemo!:mig:

njasa
25.11.2007., 08:12
E cure, a šta se jede dok si na dijeti radi šećera? rekla mi dokica ne jesti bijeli kruh, tjesteninu , slatko , krumpir. zanima me kako vi kombinirate obroke, što jedete kroz dan, kako su raspoređeni i količinu bi molila...hvala

ja sam svoju djetu za dijabetis od 1800 kcal skinila sa plive. veceras ti mogu dat link. obavezno pitaj svoju dr koliko ti smi bit dnevni unos kalorija, jer nije svakom isti. ima trudnica koje mogu bit na 2000 kcal...

fatmama
25.11.2007., 11:39
hvala cure! kaj bi je bez foruma. inače dobila sam dijetu od 1800 kcal

njasa
25.11.2007., 17:23
djeta od 1700 kcal (http://www.kbd.hr/index.php?id=491)
sve o dijabetickoj prehrani (http://dijabetes.plivazdravlje.hr/?section=prehrana)

procitaj, cinit ce ti se komplicirano, ali za tjedan dana ces se lako usemit u prehranu, sta smis i sta nesmis!
sritno!

fatmama
26.11.2007., 09:59
thanks!

njasa
28.11.2007., 07:01

željka jesi se vratila? kako je bilo? nadam se da je sve ok i da si samo na djeti!

Željka
05.12.2007., 09:31
željka jesi se vratila? kako je bilo? nadam se da je sve ok i da si samo na djeti!

Evo da se napokon javim sa izvješćem...ovo me koštalo živaca i živaca jer ti kod nas nitko ništa ne želi objasniti i govori površno tako da te samo uplaše....svašta mi se dogodilo i ko zna kad bi ja po njima kući,jer svaki dan obavim jednu stvar ujutro i onda dalje ležim za sljedeću do sutra ... dakle ovako:
Prva stvar da kažem da idem kod privatnog ginekologa koji radi i u bolnici pa sam mislila kako će mi to donekle dobro doći....prva stvar ,rekao mi je da dodjem natašte pa će mi odmah napraviti pretrage i da će nas on primit,ali mi došli a on otišao kući...da ostavio je napisano na kartonu da mi krv počnu vadit tek od utorka,tako da sam u pon. bila samo na ultrazvuku...u utorak su mi vadili profil šećera i sve ostale nalaze iz krvi i urin ponovno...svi nalazi bili u redu u srijedu ( ovdje profil vade 5 puta krv,ne 8) vrijednosti su mi bile: 4.0 ,5.7 ,4.5 ,4.0 ,5.8 ...a HbA1C mi je 5.0 ...taj dan u srijedu su me poslali internisti,a nitko ne zna zašto,ja sam naravno bila prepadnuta jer nisam znala šta se događa i srce mi je jako ubrzano kucalo tako da mi je internista napisao nekakve ljekove za srce(atenolol) koje mi nitko nije ni dao ni spomenuo išta u vezi toga...
U četvrtak sam išla diabetologu za kojeg nam je drugi doktor rekao da po njemu to isto nisam morala ići s obzirom na ove vrijednosti profila i diabetolog mi je rekao da nastavim dijetu i da ću dobit aparatić za mjerenje šećera te da 1 put dnevno mjerim šećer,jedan dan prije jela,drugi poslje i tako i da jednom tjedno donesem te vrijednosti kod nje na kontrolu....ja pomislila da ću napokpn sad u petak kući,al mi u subotu napišu da ponovo vadim profil i šef odjela mi kaže ako te vrijednosti budu u redu u ponedjeljak me planira pustit kući tako ti meni u nedjelju vrijednosti bile: 3.7 ,4.3 ,3.8 ,5.0 i sad ja već poludila tu sam već tjedan dana a ne zna se ni ko pije ni ko plaća i pitamo mi mog ginekologa jel ja mogu kući jer su mi svi nalazi u redu pa da samo dođem u pon.po otpusno pismo i kod dijabetologa po aparatić i on ne da.........e onda mi je stvarno bilo dosta i mi nazvali šefa ginekologije,on nazvao na odjel i sestra mi rekla da se potpišem na karton i da mogu kući da sutra samo dođem po otpusno pismo i kod dijabetologa,ja to napravila i ošla kući sva sretna da sam napokon kod kuće....ali nije tome još kraj,dodjem u ponedjeljak kako mi je sestra rekla u civilu i onda se moj doktor izdere na mene što nisam u pidžami i u krevetu(sva sreća da je mm bio sa mnom jer bi se ja rasplakala od bijesa i straha i ne znam ni ja čega) pošalje me dijabetologu i dok sam se ja vratila on ošo kući,kaže sestra vama nema ko potpisat otpusno pismo vi niste otpušteni iz bolnice jer je on ošo kući.....ja pooooludila i zovi opet šefa i on nam sredi da potpiše drugi doktor i da suprug dođe po pismo poslje 3...Tako da bi ja ko zna do kad ležala tamo sa dobrim nalazima da nismo imali dobru vezu....

P.S. što je najgore sad moram njemu na pregled a bojim se i mislim da će mi tlak skočit na 200 kad ga vidim....ne znam šta da radim ni kako ću dalje

didi1
05.12.2007., 09:48
Draga moja Zeljka pa ovo je strasno!:eek: Veseli me jedino da su ti vrijednosti O.K.:top: A doktoru daj jezikove juhe kada odes na pregled,sram ga bilo!:rolleyes:

Željka
05.12.2007., 10:13
Draga moja Zeljka pa ovo je strasno!:eek: Veseli me jedino da su ti vrijednosti O.K.:top: A doktoru daj jezikove juhe kada odes na pregled,sram ga bilo!:rolleyes:

Evo upravo me suprug zvao kaže zvao je mog ginekologa i popričao s njim,što se tiče njega nema nikakvih problema,to je sve kao za moje dobro tako to,ali ja nisam napravila ništa kontra njegove volje što se tiče pretraga samo sam malo ubrzala proces da odem kući jer su mi nalazi bili u redu,da nisu naravno da ne bi išla kontra njegove volje jer znam da je za dobro mog djeteta.......ali eto koštalo me živaca i stresa koji nisu dobri ni za mene a nikako za ovo moje malo djetešce...valjda će dalje sve biti ok da na miru i u radosti provedem ovaj ostatak trudnoće i ove nadolazeće blagdane..........

njasa
05.12.2007., 16:47
Evo upravo me suprug zvao kaže zvao je mog ginekologa i popričao s njim,što se tiče njega nema nikakvih problema,to je sve kao za moje dobro tako to,ali ja nisam napravila ništa kontra njegove volje što se tiče pretraga samo sam malo ubrzala proces da odem kući jer su mi nalazi bili u redu,da nisu naravno da ne bi išla kontra njegove volje jer znam da je za dobro mog djeteta.......ali eto koštalo me živaca i stresa koji nisu dobri ni za mene a nikako za ovo moje malo djetešce...valjda će dalje sve biti ok da na miru i u radosti provedem ovaj ostatak trudnoće i ove nadolazeće blagdane..........

draga zeljka drago mi je da je sve ok! ne brini za te budale i uzivaj sa svojom bebicom :)

iva1608
07.12.2007., 09:37
eh da..došao je i taj dan, dobila i ja uputnicu za ogtt,ali samo predostrožnosti radi... moj gin smatra da svaka trudnica mora napravit tu pretragu do 26.tjedna trudnoće.

dakle cure moje koje imate već iskustva, zanima me sljedeće:

1.moram li ujutro na taj ogtt doći na tašte i kako izgleda sama procedura?
čula sam da nakon što se popije ona "fina" tekućina, čeka se 2 sata, pa se opet vadi krv... i za to vrijeme ništa se ne smije pojesti?

jel kome bilo zlo od te slatke tekućine...

thank youuu :kiss:

didi1
07.12.2007., 09:44
eh da..došao je i taj dan, dobila i ja uputnicu za ogtt,ali samo predostrožnosti radi... moj gin smatra da svaka trudnica mora napravit tu pretragu do 26.tjedna trudnoće.

čula sam da nakon što se popije ona "fina" tekućina, čeka se 2 sata, pa se opet vadi krv... i za to vrijeme ništa se ne smije pojesti?

Meni su rekli da prethodni dan od 18 h na dalje ne jedem,bila sam narucena u 8h u jutro! Da u tim pauzama prilikom mjerenja ne smijes nista jesti i bilo bi pozeljno cekati u cekaonici,a ne ici setati,bar je kod mene bilo tako. Meni tekucina nije bila toliko strasna ali mislim da je to individualno!:ne zna:

iva1608
07.12.2007., 09:49
Meni su rekli da prethodni dan od 18 h na dalje ne jedem,bila sam narucena u 8h u jutro! Da u tim pauzama prilikom mjerenja ne smijes nista jesti i bilo bi pozeljno cekati u cekaonici,a ne ici setati,bar je kod mene bilo tako. Meni tekucina nije bila toliko strasna ali mislim da je to individualno!:ne zna:

od 18 sati ništa jesti pa sve do jutra???

meni će biti slabo.... :zubo:

nazvat ću ja laboratorij pa ih sve ispitati...

Mijaja
07.12.2007., 16:34

nesmiješ nista jesti između vađenja.... ni piti... to sigurno!!!!
ja jedam dan prije kako mi se jede (nekad malo varam pa gladujem dan prije da dođu bolji rezultati ali ne pomaže).....

meni ti bude dosta loše, tako da između vađenja moram popiti par gutljajiča obične vode... i noge mi budu jako jako teške, kao da su od susjeda.... ako slučajno povratiš moraš im reći....
a popiti onaj cukrić.... nije uopče problm, samo to učini na eks....:top:

iva1608
07.12.2007., 16:36
nesmiješ nista jesti između vađenja.... ni piti... to sigurno!!!!
ja jedam dan prije kako mi se jede (nekad malo varam pa gladujem dan prije da dođu bolji rezultati ali ne pomaže).....

meni ti bude dosta loše, tako da između vađenja moram popiti par gutljajiča obične vode... i noge mi budu jako jako teške, kao da su od susjeda.... ako slučajno povratiš moraš im reći....
a popiti onaj cukrić.... nije uopče problm, samo to učini na eks....:top:

ok hvala ti... bum preživjela

i povela muža sa sobom, da mi ne dođe zlo slučajno :) sad mi je jasno zašto trudnice kad dođem vadit krv u labos vani u čekaoni sjede s ispruženim nogama na drugom stolcu... vjerojatno im je loše nakon ogtt-a

Mijaja
07.12.2007., 16:43
ok hvala ti... bum preživjela

i povela muža sa sobom, da mi ne dođe zlo slučajno :) sad mi je jasno zašto trudnice kad dođem vadit krv u labos vani u čekaoni sjede s ispruženim nogama na drugom stolcu... vjerojatno im je loše nakon ogtt-a

e to smo ti mi.... djevojke navučene na oGTT (ja bila 5 pita) i mm ide uvijek samnom... da me makar na zrak izvuče....:top:

iva1608
07.12.2007., 16:44
e to smo ti mi.... djevojke navučene na oGTT (ja bila 5 pita) i mm ide uvijek samnom... da me makar na zrak izvuče....:top:

e da, dobila sam jednu uputnicu za ogtt, kks (krv.slika) i urin,... to sve mogu u jednom danu napravit,isto kad i ogtt???

Mijaja
07.12.2007., 16:58
e da, dobila sam jednu uputnicu za ogtt, kks (krv.slika) i urin,... to sve mogu u jednom danu napravit,isto kad i ogtt???

u principu, da.... ne vidim razloga zašto ne?!

m@l@ pl@v@
10.12.2007., 22:50

Of course :) Tako sam i ja... prvo piš-piš, onda izvade krv iz vene za KKS; na kraju popiješ otopinu i čekaš mjerenja GUK. Sve sam obavila u jednom danu i na istom mjestu.

iva1608
11.12.2007., 09:42
cure jel koja od vas možda ide na vađenja krvi u laboratorij u Sesvete?

tamo imaju vađenja krvi i ogtt uz naručivanje, e sad nemam pojma moraju li se i trudnice naručiti a zovem ih cijelo jutro i nitko živ se ne javlja,,, ako koja ima korisnu info bila bih vam zahvalna.

m@l@ pl@v@
19.12.2007., 22:19
Evo mali update od mene... Napravila sam konačno GUK-profil i hvala Bogu, sve je super :jumping: Za mjesec dana kontrola :( Mrzim glupo pikanje!

Mijaja
20.12.2007., 08:16
Evo mali update od mene... Napravila sam konačno GUK-profil i hvala Bogu, sve je super :jumping: Za mjesec dana kontrola :( Mrzim glupo pikanje!

super da je sve dobro......
:s :s :s

iva1608
20.12.2007., 09:41
ja idem tek 3.01. ... tak su me naručili....

taman poslije blagdana kad će mi krvna slika baaaš biti supeeer.... :misli:

lopticica
20.12.2007., 23:22
Dali se moze vidjeti dijabetes na onim kontrolama urina svaka 4 tjedna kada piskimo u casicu? I koji su simptomi?:ne zna:

zoro007
21.12.2007., 06:00
mislim da kontroliraju i secer u u urinu.
osim toga ne bi bilo zgorega da napravis testiranje secera na taste -mislim da apoteke nude tu uslugu..
da bi zaista iskljucila diabetes, trebala bi ici na specijalni test gdje ti mjere secer na taste. potom see pije jaka otopina glukoze, te se secer mjeri dva puta - sat vremena nakon te pijace i dva sata nakon..time gledaju koliko se brzo razgradjuju ti mono ugljikohidrati, tj. da li inzulin obavlja svoju funkciju.

simptomi secera:
vlazna koza
cesca potreba za mokrenjem (iako u trudnoci ne mozemo reci da je zbog secera..haha)
grcevi u misicima
smanjenje koncentracije i elana
cesce infekcije (gljivicna oboljenja ili infekti mokracnih puteva)
gubitak tezine
smanjenje apetita (ali i napadi gladi)
itd..

ali odi ti fino doktoru ako nisi sigurna..

njasa
21.12.2007., 07:33
Dali se moze vidjeti dijabetes na onim kontrolama urina svaka 4 tjedna kada piskimo u casicu? I koji su simptomi?:ne zna:

mislim da ja mjesecnom pregledu urina ne gledaju secer, standarno je gledat proteine u urinu (koliko ja znam, a mozda i grjesim).
ako i imas secera u urinu to ne znaci da automatski imas trudnicki dijabetes. tek OGTT terstom (ispijanje glukoze nataste) se moze ustanovit jel imas intoleranciju na glukozu.

evo ti ovde nesto vise o tome: OGTT (http://www.forum.hr/showthread.php?t=247578)

iva1608
21.12.2007., 10:06

može se vidjeti.... meni sestra kod ginekologa svaki put provjerava ima li glukoze u mokraći, a ako ima, onda idem na ogtt....

didi1
21.12.2007., 10:13
mislim da ja mjesecnom pregledu urina ne gledaju secer, standarno je gledat proteine u urinu (koliko ja znam, a mozda i grjesim).
ako i imas secera u urinu to ne znaci da automatski imas trudnicki dijabetes. tek OGTT terstom (ispijanje glukoze nataste) se moze ustanovit jel imas intoleranciju na glukozu.

evo ti ovde nesto vise o tome: OGTT (http://www.forum.hr/showthread.php?t=247578)
Potpisujem,moze se viditi prisutnost secera ali to ne mora znaciti da se radi o trudnickom seceru!

madcox
21.12.2007., 14:52
Jel tko od vas radio test na glikozilirani hemoglobin nakon ogtt-a???

Tonk@
21.12.2007., 19:36
Jel tko od vas radio test na glikozilirani hemoglobin nakon ogtt-a???

..."Mjerenje glukoziliranog hemoglobina
Povremeno se mjeri hemoglobin A1c (Hb A1c) ili glukozilirani hemoglobin kako bi se utvrdila prosječna koncentracija šećera u krvi tijekom životnog vijeka crvene krvne stanice, koji iznosi 8 do 10 tjedana. Hb A1c treba biti ispod 7%. Ovi testovi se rade otprilike dva puta godišnje kod pacijenata koji održavaju koncentracije šećera u krvi, a češće kod onih koji imaju poteškoća ili su promijenili terapiju."...

..." OPIS ANALIZE:
Brojni proteini u organizmu, pa tako i hemoglobin, vežu postepeno glukozu u procesu
glikozilacije u uvjetima dugotrajne hiperglikemije. Hemoglobin A1 glikacijom daje glikirane
podjedinice hemoglobin HbA1a, HbA1b, HBA1c unutar eritrocita za vrijeme trajanja života
eritrocita (120 dana). Kod dijabetesa dolazi do povećanog stvaranja HbA1c. Određivanje
HbA1c je indeks za kontrolu glukoze u krvi kroz dulji vremenski period. Glikirani hemoglobin
otkriva kolike su prosječne vrijednosti glukoze u krvi tijekom dva do tri mjeseca prije samog
testa.
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
4,8 do 6,0 %
POVIŠENO KOD:
u slabo kontroliranom dijabetesu."...

Nadam se da je malčice pomoglo :mig:

lopticica
21.12.2007., 22:25
Idem u pon na ogtt. Imam nekaj u mokraci i puno sam kg dobila. :(

lopticica
21.12.2007., 22:25
I stalno sam zedna

njasa
22.12.2007., 07:37
Povremeno se mjeri hemoglobin A1c (Hb A1c) ili glukozilirani hemoglobin kako ...

meni ovo rade svaki put kad idem u bolnicu na jednodnevni boravak radi profila secera. samo ti izvade krv i to je to. ne treba se pit nikakva tekucina ili tako sta ka sta se treba kod ogtt-a. bogu fala meni su vrjednosti HBA1c dobre :)

madcox
22.12.2007., 11:59
Povremeno se mjeri hemoglobin A1c (Hb A1c) ili glukozilirani hemoglobin kako bi se utvrdila prosječna koncentracija šećera u krvi tijekom životnog vijeka crvene krvne stanice, koji iznosi 8 do 10 tjedana. Hb A1c treba biti ispod 7%. Ovi testovi se rade otprilike dva puta godišnje kod pacijenata koji održavaju koncentracije šećera u krvi, a češće kod onih koji imaju poteškoća ili su promijenili terapiju."...

..." OPIS ANALIZE:
Brojni proteini u organizmu, pa tako i hemoglobin, vežu postepeno glukozu u procesu
glikozilacije u uvjetima dugotrajne hiperglikemije. Hemoglobin A1 glikacijom daje glikirane
podjedinice hemoglobin HbA1a, HbA1b, HBA1c unutar eritrocita za vrijeme trajanja života
eritrocita (120 dana). Kod dijabetesa dolazi do povećanog stvaranja HbA1c. Određivanje
HbA1c je indeks za kontrolu glukoze u krvi kroz dulji vremenski period. Glikirani hemoglobin
otkriva kolike su prosječne vrijednosti glukoze u krvi tijekom dva do tri mjeseca prije samog
testa.
REFERENTNE VRIJEDNOSTI:
4,8 do 6,0 %
POVIŠENO KOD:
u slabo kontroliranom dijabetesu."...

Nadam se da je malčice pomoglo :mig:

Super, hvala, sad mi je jasno šta znači uopće. A izgleda da mi je i nalaz dobar, ispalo je 5,8%, dakle spadam u referentne vrijednosti, vidjet ću drugi tjedan šta mi na to kaže ginica. Ali, mislim, da svejedno na nalaz trebam pripazit i dalje. :)

madcox
29.12.2007., 17:17
Da se pohvalim, bila sam danas kod ginice, rekla je da nema straha od cukrića, ali svejedno treba pripazit. :cerek: :cerek: :cerek:

Lali Puna
07.01.2008., 11:34
obavila danas, sve ok, samo da se pohvalim
(malo sam se brinula zbog duge povijesti dijabetesa u obitelji)

madcox
07.01.2008., 14:17
obavila danas, sve ok, samo da se pohvalim
(malo sam se brinula zbog duge povijesti dijabetesa u obitelji)

Bravo, bravo, sad si na miru!!!! :top: :cerek:

misiz S
17.01.2008., 08:26
U kojem tjednu ste radile OGTT
Meni je sad rekao gin da to odem napraviti tamo negdje s 24 tjedna (otprilike).

Ja sam mislila da sve šalju na to.
Ajde dobro. A idemo i to provjeriti :)
Ionako me poslao na krvnu sliku, sedimentaciju, urin, urinokulturu - kao sve odjednom, pa onda mežemo i OGTT riješiti.
Možda nekad ne bi bilo loše tijekom 7. mjeseca ponoviti briseve - just in case :zubo:

Audrey
17.01.2008., 08:31
Meni je privatna gin. rekla da obavim u 24 tjednu ogtt, ali kako sam naručena na pregled u 28. tjednu, sad u subotu idem provjeravati šećer taman prije pregleda, da nalazi budu friški i nakon blagdana. Uf !

Lali Puna
17.01.2008., 08:46
meni rekla između 26. i 28. tjedna, ja sam malo kasnila, al nije bed

lopticica
17.01.2008., 08:57
Mene nebi ni slali da nisam imala simptoma. :( Secer mi je na granici.

iva1608
17.01.2008., 09:49
mene je gin slao da obavim tu pretragu do 28.tjedna...ali sam je ja zeznula jer nisam zadržala glukozu u sebi i uopće ne znam kako da napravim tu pretragu jer imam užasno osjetljiv želudac...danas idemo na pregled pa ćemo vidjet kaj će mi gin reći...

madcox
17.01.2008., 12:14
U kojem tjednu ste radile OGTT
Meni je sad rekao gin da to odem napraviti tamo negdje s 24 tjedna (otprilike).

Ja sam mislila da sve šalju na to.
Ajde dobro. A idemo i to provjeriti :)
Ionako me poslao na krvnu sliku, sedimentaciju, urin, urinokulturu - kao sve odjednom, pa onda mežemo i OGTT riješiti.
Možda nekad ne bi bilo loše tijekom 7. mjeseca ponoviti briseve - just in case :zubo:

Koliko sam ja upoznata s OGTT-om, šalju se trudnice od 25og tjedna nadalje. Dobro ti je znat kakvo je stanje. :top:

madcox
17.01.2008., 12:16
mene je gin slao da obavim tu pretragu do 28.tjedna...ali sam je ja zeznula jer nisam zadržala glukozu u sebi i uopće ne znam kako da napravim tu pretragu jer imam užasno osjetljiv želudac...danas idemo na pregled pa ćemo vidjet kaj će mi gin reći...

Probaj uzet limun i nakapat u tu otopinu ako ti radi loše na želudac, u Rijeci se to bez problema može, a kako je drugdje, ne znam....Sretno!!!:D

Parallel Universe
17.01.2008., 12:31
Bila danas na Vuku Vrhovcu raditi OGTT, 31. tjedan sam. Doktor me poslao nakon prošlotjednog pregleda jer je bebo na ultrazvuku bio veći nego što je predviđeno za taj tjedan. Rezultati su tek u ponedjeljak, pa ćemo vidjeti. Inače, nemam neke simptome da bi imala šećer, ali nikad se ne zna. Otopina glukoze je odvratna, ali je danas tamo bila jedna divna laborantica i sve u svemu dobro je prošlo, samo što pretraga jako dugo traje.

marina3
18.01.2008., 19:46
eto i mene ovdje
Razina glukoze mi je 8.7 previšeee i šalje me na ogtt idem u Rijeku ,bila sam odmah danas po uputnicu.Beba je isto malo veća nego šta treba biti sad sam u 29+3 ,a ginek.mi je rekla da ima veličinu 31tjedna.Točnije teži 1,5 kg
Brine me taj šećer smanjila sam ga odmah izbacila sokove ,čokoladu i ostale slatke gluposti.Kaže da mi je i masnoća u krvi malo povišna ,ali ništa zabrinjavajuće mada mene sad sve brine:(

misiz S
18.01.2008., 20:04
Koliko sam ja upoznata s OGTT-om, šalju se trudnice od 25og tjedna nadalje. Dobro ti je znat kakvo je stanje. :top:

i ja i beba super :lux:

Za sad dobila oko 5-6 kg - 19. tjedana. Ja zadovoljna, posebno na visinu od 180 cm.

Imam osjećaj da je to onako reda radi, nek se provjeri. Jer me u isto vrijeme šalje i na ponavljanje krvne slike, sedimentaciju, urin, urinokulturu. Pa i ovo, kao provjera :ne zna:

morfin@
18.01.2008., 20:44

Za sad dobila oko 5-6 kg - 19. tjedana. Ja zadovoljna, posebno na visinu od 180 cm.

Imam osjećaj da je to onako reda radi, nek se provjeri. Jer me u isto vrijeme šalje i na ponavljanje krvne slike, sedimentaciju, urin, urinokulturu. Pa i ovo, kao provjera :ne zna:

misiz S naše bebe će se negdje skupa rodit :cerek: pa sam se sad malo ohrabrila kad vidim da si i ti dobila 5- 6 kg kao i ja a isto smo i visoke, jedino sam ja prije trudnoće imala PCOS i višak kg pa mi je dr rekao da se probam do kraja uklopiti u +10:confused: a već vidim da od toga ništa... :( pa još onda i taj šećer- endokrinologinja koja me je liječila od PCOS- a mi je rekla da trebam test opterećenja napraviti u 26-om tjednu.

madcox
18.01.2008., 22:19
eto i mene ovdje
Razina glukoze mi je 8.7 previšeee i šalje me na ogtt idem u Rijeku ,bila sam odmah danas po uputnicu.Beba je isto malo veća nego šta treba biti sad sam u 29+3 ,a ginek.mi je rekla da ima veličinu 31tjedna.Točnije teži 1,5 kg
Brine me taj šećer smanjila sam ga odmah izbacila sokove ,čokoladu i ostale slatke gluposti.Kaže da mi je i masnoća u krvi malo povišna ,ali ništa zabrinjavajuće mada mene sad sve brine:(

Meni je slična priča bila kao i tebi. Beba velika, puno plodne vode, potencijalna opasnost od dijabetesa. Zadnja vrijednost OGTT-a mi je bila 7,5. Super si postupila kad si sve izbacila šta si nabrojala, tako sam i ja. I nakon mjesec dana me ginica poslala radit test na glikozilirani hemoglobin - vidi gore Tonka je sve lijepo objasnila. I taj test je ispao super, u granicama referetnih vrijednosti i zaključak moje ginice je da treba pazit i dalje, ali da stanje nije toliko loše i da si moja mala medvedica sama radi puno plodne vode jer je velika. A koliko sam ja shvatila tematiku - OGTT je trenutačno stanje glukoze, a glikozilirani hemoglobin se odnosi na dulji vremenski period i bolji je pokazatelj. Ali opet, čitaj postove od Tonke - ona ti je to lijepo stručno objasnila i sve ćeš skužit. Sretno!!!!!:cerek:

madcox
18.01.2008., 22:21

Bravo!!!!! :top:

marina3
18.01.2008., 23:50
idem u pon.na ogtt pa ćemo vidjet šta kažu nalazi .
neznam na šta da sve pazim kad u svemu ima šećera GROZNO

marina3
20.01.2008., 09:57
Moram radit ogtt u Rijeci na Mlaci .Ima li netko iskustva od tamo jer mi je sestra rekla da mogu doć bilo kad da bi jučer čula da se moram naručit i biti prva ujutro na redu ????

misiz S
20.01.2008., 10:33
misiz S naše bebe će se negdje skupa rodit :cerek: pa sam se sad malo ohrabrila kad vidim da si i ti dobila 5- 6 kg kao i ja a isto smo i visoke, jedino sam ja prije trudnoće imala PCOS i višak kg pa mi je dr rekao da se probam do kraja uklopiti u +10:confused: a već vidim da od toga ništa... :( pa još onda i taj šećer- endokrinologinja koja me je liječila od PCOS- a mi je rekla da trebam test opterećenja napraviti u 26-om tjednu.

Hej morfin@!!!
imala sam i ja PCOS, al sam za svadbu imala 75 kg - i izgledala prilično mršavo (i to još u bijeloj polusvjetlucavoj uskoj vjenčanici).
Kad sam krenula u trudnoću imala sam oko 76-77 kg (nemam doma vagu pa otprilike). Vagala sam se kod socijalnog gina u odjeći i bilo je 77 pa...

Mene je poslao na ogtt - koliko sam ja dobila dojam - čisto nek se provjeri. Nije opasno pa...
Ma donekle mi je i drago da se provjeri, i krvna slika i urinokultura i sve to...čak bi i ponavljanje briseva tražila (posebno nakon ovog što je s tviticom).

Al ne brini. većina mojih frendica je dobila do 20 kg ( i moja mama je dobila 18) i nikad nitko problema. Samo pazi da ne dobiješ naglo puno - tipa u mjesec dana 4-5 kg, ostalo mislim da će biti OK :)

Dođi nam na trudnice zbor, nisam te uočila :D

cukerino77
21.01.2008., 08:39
ja sam doktoricu pitala za ogtt u 26. tjednu, rekla mi je da necemo jos jer se tek poslije 28.tjedna trudnoce poremeti taj secer, tako da idem sutra, sa 30 plus 3

Lali Puna
21.01.2008., 09:02
idem u pon.na ogtt pa ćemo vidjet šta kažu nalazi .
neznam na šta da sve pazim kad u svemu ima šećera GROZNO

pazi i na ugljikohidrate, ne samo na šećer
dakle, ne kruhu, krumpiru, tjestenini, riži...

nije stvar u izbjegavanju šećera skroz - pa i u voću ima šećera, ali ga možeš jesti (samo s bananama oprezno, ipak :D), samo nemoj jesti nepotrebno puno šećera i nemoj dodatne šećere (dakle, ok je ako pojedeš jabuku, iako i u njoj ima šećera...al baš čokoladu ili sok ne moraš!)

jedi povrće (znam, zima je, teško je sad jest mediteransku hranu..ali, ajd, ima poriluka, kelja, zelja, bundeva, graha, kiselog kupusa...), meso i žitarice

ja to ovak k'o laik koji voli zdravu hranu..prokopaj po temi, imaš polinkano tih dijeta za previsok šećer

Parallel Universe
21.01.2008., 10:46
Bila po nalaze na Vuku Vrhovcu, hvala Bogu :ssve je u redu, tak da se ne moram brinuti još i oko toga. Prvo mjerenje 4, zadnje 6,2. Inače na Vuku Vrhocu te pikaju 4 puta: prvi put čim dođeš, pa onda uzmeš tu tekućinu, pa te onda pikaju nakon pola sata, pa opet nakon pola sata i onda zadnji put nakon sat vremena od onog prethodnog. Uglavnom rekli su mi da su mi nalazi potpuno uredni, i jako sam se iznenadila kako su tamo svi ljubazni. Eto, malo pozitivnih iskustva iz naših bolnica.:)

Lavica
21.01.2008., 12:09
Bila po nalaze na Vuku Vrhovcu, hvala Bogu :ssve je u redu, tak da se ne moram brinuti još i oko toga. Prvo mjerenje 4, zadnje 6,2. Inače na Vuku Vrhocu te pikaju 4 puta: prvi put čim dođeš, pa onda uzmeš tu tekućinu, pa te onda pikaju nakon pola sata, pa opet nakon pola sata i onda zadnji put nakon sat vremena od onog prethodnog. Uglavnom rekli su mi da su mi nalazi potpuno uredni, i jako sam se iznenadila kako su tamo svi ljubazni. Eto, malo pozitivnih iskustva iz naših bolnica.:)

Daj mi molim te reci da li se treba naručivati na pregled ili se samo pojavis?

madcox
21.01.2008., 16:16
Moram radit ogtt u Rijeci na Mlaci .Ima li netko iskustva od tamo jer mi je sestra rekla da mogu doć bilo kad da bi jučer čula da se moram naručit i biti prva ujutro na redu ????

Naruči se jer lijepo imaš prednost i odmah te uzmu u obradu. Broj ti je 666-031, šalter 1, ZZJZ - Mlaka. Ja sam bila u 11.mj, naručila sam se i odmah su me uzeli, trebaš doć točno u 7 jer te prozovu i ideš prva unutra. A gotova si za sata. Trebaš samo imat frišku krvnu sliku sa vrijednosti šećera (glukoze) i treba ti uputnica za OGTT. Sretno!!!!! :top: