PDA

View Full Version : Promjena imena/prezimena

stranice : [1] 2

Tihi-vz
16.08.2007., 11:01
Kako promijenit prezime (ili ime)? Koja dokumentacija je potrebna, kamo se javit, koliko košta (ako košta)...?

Sedmica
16.08.2007., 14:43
-otići u matičnu općinu i naći ured za ta pitanja
-domovnica,osobna
-molba,sa obrazloženjem zašto mijenjaš
-košta biljega i nešto vremena

njuškalo
16.08.2007., 16:19
Ja sam jedan od onih koji će to učiniti, tj. samo ime ću promijeniti, nejasno mi je pak da li ostaje u npr. svjedodžbama iz srednje staro ime itd. tj. da li se takvi podatci mijenjaju.

Moram priznati da mi ide na živce kada ljudi za osobe koje su promijenile ime kažu vidi ga, npr. Vladimir pravo ime mu je (prije se zvao) npr. Rumenko i pritom su zlobni...

Zanima me podrobnije ako netko ima za napisati o ovoj temi

Ro_
18.08.2007., 19:01
Javi se u ured drzavne uprave u svojoj zupaniji, u Službi za opću upravu ima Odsjek za osobna stanja građana i tamo ce ti rec sta ti sve treba.

ady
18.08.2007., 19:08
zakaj mijenjaš ime?
čisto informativno :cerek:

Bilobrkster
19.08.2007., 10:45
moj susjed se zvao čedo pa je promijenio ime u vid u doba rata, al ja ga još zovem čedo i svaki put mi se uredno javi, al ovaj rumenko je ipak previše :rofl:

PeGO
19.08.2007., 11:21
čemu promijena imena? jebavaju te za nešto ili?

VirtualBaby
19.08.2007., 11:27
Poznajem nekiko ljudi koji su mijenjali imena za vrijeme rata ali to je po meni pizdarija jer da bi promjena imena imala smisla trebaš promijeniti sredinu u kojoj živiš, predstavljati se ljudima novim imenom i krenuti praktičpki život iz početka. Onaj ko te poznaje npr. kao Čedomira, za njega si čitav život Čedomir bez obzira šta si ti promjenio ime u Valentin.

njuškalo
19.08.2007., 20:50
Zato što sam hirovit a i moje ime je krajnji kompromis mojih roditelja, prije njega sam imao dva normalnija, pošto moje nije slavensko promijenit ću ga u takvo...

Kladi
19.08.2007., 21:32
Zato što sam hirovit a i moje ime je krajnji kompromis mojih roditelja, prije njega sam imao dva normalnija, pošto moje nije slavensko promijenit ću ga u takvo...

Kaj si već mijenjao imena?:eek:

rubi 25
19.08.2007., 21:41
mislim da se po novom zakonu ne mogu imena mijenjat, samo prezime, ali može ti biti utješno da svom već postojećem imenu dodaš novo, tako ćeš imati dva imena i jeno prezime i ljudima se uvijek možeš predstavljat imenom koje ti više odgovara.

njuškalo
19.08.2007., 21:53
Kaj si već mijenjao imena?:eek:

da kad sam bio još beba od mjesec dana, majka je promijenila ime koje je stari dao jer joj se nije sviđalo a onda se starom nije sviđalo pa su našli blentavi (kako to obična biva) kompromis i rezultat je ime koje sada nosim... :cool:

njuškalo
19.08.2007., 21:56
mislim da se po novom zakonu ne mogu imena mijenjat, samo prezime, ali može ti biti utješno da svom već postojećem imenu dodaš novo, tako ćeš imati dva imena i jeno prezime i ljudima se uvijek možeš predstavljat imenom koje ti više odgovara.

Ako je to istina (taj "novi zakon", a čisto sumnjam) onda bi to bio napad na osnovna prava građana, jer po "staromu" zakonu svatko (osim onih s kriminalnim dosjeom) ima pravo promijeniti ime...

Kladi
19.08.2007., 22:37
da kad sam bio još beba od mjesec dana, majka je promijenila ime koje je stari dao jer joj se nije sviđalo a onda se starom nije sviđalo pa su našli blentavi (kako to obična biva) kompromis i rezultat je ime koje sada nosim... :cool:

Evo, tvoja priča je još jedna u prilog tvrdnje da naše ime ne govori o nama, već o našim roditeljima...;) :)

:eek: Al, "njuškalo" ti nije službeno ime?

Bilobrkster
20.08.2007., 11:57
neki roditelji stvarno zele sjebat svoje dijete :eek:

rubi 25
20.08.2007., 14:01
Ako je to istina (taj "novi zakon", a čisto sumnjam) onda bi to bio napad na osnovna prava građana, jer po "staromu" zakonu svatko (osim onih s kriminalnim dosjeom) ima pravo promijeniti ime...

mislim da ljudi malo preširoko shvaćaju svoja ljudska prava.
ime možeš promjenit samo u slično ili u izvedenicu. primjer: kata može u katica, katarina, i obrnuto. potpuno novo ime stavit umjesto postojećeg ne možeš, možeš samo tom postojećem dodat novo ime. i da, moraš imati opravdan razlog za promjenu, nije to : dođeš na šalter i kažeš je bi se zvao drugačije, a psihološki uvjeti baš nisu dobra osnova za promjenu imena.
tak da to nije jednostavno kaako se misli i nikome njegova ljudska prava nisu povrijeđena.

Hroboatos
20.08.2007., 14:14
mislim da ljudi malo preširoko shvaćaju svoja ljudska prava.
ime možeš promjenit samo u slično ili u izvedenicu. primjer: kata može u katica, katarina, i obrnuto. potpuno novo ime stavit umjesto postojećeg ne možeš, možeš samo tom postojećem dodat novo ime. i da, moraš imati opravdan razlog za promjenu, nije to : dođeš na šalter i kažeš je bi se zvao drugačije, a psihološki uvjeti baš nisu dobra osnova za promjenu imena.
tak da to nije jednostavno kaako se misli i nikome njegova ljudska prava nisu povrijeđena.

Zašto ? Meni su moje ime i prezime odavno dojadili i dosadni su mi. Em mi predstavljaju zaprjeku u komunikaciji s inozemstvom jer se stalno petljam s nastavkom na -ić, a ovi lome jezik oko prezimena i ostalo.

Ne zaboravimo da su mnogi velikani koristili pseudonime. Platon, Montaigne, Voltaire, Stendhal, Moliere, George Orwell, John Ford, John Wayne, Lenjin, Staljin,...Motivi su različiti, no razumijem ono- dojadi ti stari identitet i ime, i sve bi najradije smotao kao komad papira i bacio u kantu za smeće.

Michael Collins
20.08.2007., 14:47
Često čitam kako je npr. u Švedskoj ili Njemačkoj, vlast nekome zabrani nazvati sina Superman...
Jel ima neke regulacije, ili možeš promjeniti ime baš u koje hoćeš?

Ro_
20.08.2007., 15:46
ime možeš promjenit samo u slično ili u izvedenicu. primjer: kata može u katica, katarina, i obrnuto. potpuno novo ime stavit umjesto postojećeg ne možeš, možeš samo tom postojećem dodat novo ime

Ovo nije tocno - ime nacelno mozes promijeniti u potpuno novo.

Ne znam na koji 'novi zakon' mislis, postoji Zakon o osobnom imenu i njegova zadnja izmjena i dopuna je bila 1994. godine.

Tocno je da zahtjev mora sadrzavati razloge zbog kojih se promjena trazi, a prijedlog novog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.
A da se ne bi svatko nazivao Manchester Unitedom kao onaj nesretnik u Turskoj ili Grckoj - tu je odredba da se novo osobno ime ne smije protiviti drustvenim pravilima i obicajima sredine u kojoj osoba zivi.

njuškalo
20.08.2007., 16:22
Evo, tvoja priča je još jedna u prilog tvrdnje da naše ime ne govori o nama, već o našim roditeljima...;) :)

:eek: Al, "njuškalo" ti nije službeno ime?

Naravno da nije, pobogu :confused:

za Rubi :

UKAZ
o proglašenju Zakona o osobnom imenu (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1992/1823.htm)

obersoldat
22.08.2007., 15:37
Ej,sad me zanima koje to ime nosiš,te koja su bila predhodna dva,ako nije problem.Evo ja nemam problema s tim.U mene u obitelji,po tradiciji,najstariji sin svake druge generacije nosi ime Mate.Pa tako i ja.Ali me zanima koja su tebi luda imena davali.Ako ti je problem ovdje napisati pošalji na pm.

Tihi-vz
22.08.2007., 15:53
a kakve razloge ljudi navode za promjenu imena, tj. prezimena? ja bi htjela svoje ime skratiti... razlozi? a neznam, jednostavno ovo nisam ja... ne paše mi ime po osobnosti...hihihi...

camus
22.08.2007., 20:02
pa najcesci razlog i je da ime ne pase osobnosti onog tko ga zeli pormjeniti , da ga sputava u poslovnim kontaktima , da ne odgovara drustvenoj sredini...da trpi psihicke posljedice, da ne cini cjelinu s prezimenom, tj. opcenito razlicite komplikacije i neugodnosti kod predstavljanja.... svasta se uvazava kao razlog, ali glavno je da novo ime mora biti slicno, ili ako je neko nacionalno ime (srpsko, bosnjacko) uglavnom se odobrava promjena u neko nase tipicno ime ...

Tihi-vz
22.08.2007., 20:03
bi onda priznali tihana u tia?

camus
22.08.2007., 20:14
Muz kaze da bi on priznao:),

Tihi-vz
22.08.2007., 20:21
hihihi, hvala...

onda ću jednom prilikom promjenit ime, jer ja definitivno nisam tiha...

colour
22.08.2007., 20:35
hihihi, hvala...

jer ja definitivno nisam tiha...
Bit će tebi hihihihi, kad te uhvate s papirologijom :bonk:

Ostavi tihana, a neka te zovu tia.

Robi
22.08.2007., 20:43
bi li bilo sta jednostavnije dodat prezime?
konkretno, ja zelim zbog nekih razloga dodat uz svoje sadasnje i majcino djevojacko prezime

colour
22.08.2007., 21:01
bi li bilo sta jednostavnije dodat prezime?
konkretno, ja zelim zbog nekih razloga dodat uz svoje sadasnje i majcino djevojacko prezime

Možeš, ali opet je procedura, već su ti napisali postupak.
Ako samo dodaješ to je već OK, ali ako u potpunosti mijenjaš, malo je nezgodno,
svi te već znaju na jedan način, a ti onda okrećeš ploču.

Trebaju stvarno dobri razlozi za tu odluku.

camus
22.08.2007., 21:09
s prezimenima je malo teze....lakse je uzeti samo majcino prezime negoli zadrzati svoje i dodati majcino...uglavnom se dodavanje prezimena koje nije muzevo ili koje nije od rodjaka za kojeg ste nedavno saznali ne odobrava .... odobrilo bi se primjerice da prezime koje trenutno nosis nije "hrvatsko", pa se zelis maminim prezimenom prilagodit drustvu....

Robi
22.08.2007., 22:03
s prezimenima je malo teze....lakse je uzeti samo majcino prezime negoli zadrzati svoje i dodati majcino...uglavnom se dodavanje prezimena koje nije muzevo ili koje nije od rodjaka za kojeg ste nedavno saznali ne odobrava .... odobrilo bi se primjerice da prezime koje trenutno nosis nije "hrvatsko", pa se zelis maminim prezimenom prilagodit drustvu....
s obzirom da mi djed (majčin otac) nema muskih potomaka, osim mene, koji imam očevo prezime, htio bih nekako i djedovo prezime nastaviti, kuzite...
al opet, ne zelim da ispadne da se zelim rijesit ocevog prezimena, pogotovo jer su mi starci rastavljeni
jel to dostatan razlog?

camus
22.08.2007., 22:08
s obzirom da mi djed (majčin otac) nema muskih potomaka, osim mene, koji imam očevo prezime, htio bih nekako i djedovo prezime nastaviti, kuzite...
al opet, ne zelim da ispadne da se zelim rijesit ocevog prezimena, pogotovo jer su mi starci rastavljeni
jel to dostatan razlog?
= opravdan razlog

alapača
18.12.2007., 11:59
koja je zapravo procedura koju ured državne uprave mora "odraditi" kod promjene prezimena i koliko to smije trajati? tko konkretno odlučuje o tome hoće li mi dopustiti ili neće promjenu prezimena? što ako neprofesionalna osoba u uredu državne uprave (jedina koja je tamo zadužena za ove predmete) razvlači moj zahtjev već 3 mjeseca?

Katrin
18.12.2007., 12:43
koliko znam, o tome ne odlucuje pojedinac nego se tvoj prijedlog novog imena objavi na oglasnoj ploci i ako nitko u 2 mjeseca na izjavi prigovor imas novo ime.

Vojky
18.12.2007., 12:53

To što govoriš jednostavno nije točno, pa nemoj pisati dezinformacije.

I ako navodiš zakone, navedi i link na Narodne novine...

Zakon o osobnom imenu je star 15 godina, i propisuje:

Članak 6.

Svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime.

Zahtjev za promjenu osobnog imena mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži, a prijedlog novog osobnog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.

O zahtjevu za promjenu osobnog imena rješava općinski organ uprave nadležan za opću upravu u mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.

Članak 7.

Nakon primitka zahtjeva za promjenu osobnog imena. odnosno prijedloga osobnog imena djetetu od strane nadležnog organa za poslove starateljstva, općinski organ uprave dužan je bez odlaganja objaviti na oglasnoj ploči objavu o podnesenom zahtjevu za promjenu osobnog imena, novo ime koje podnositelj predlaže kao i prijedlog osobnog imena djetetu nadležnog organa za poslove starateljstva.

Svaki građanin ima pravo u roku od 30 dana od dana objave, iskazati svoje protivljenje i navesti razloge zbog kojih smatra da promjenu osobnog imena ne treba odobriti. Na ovo pravo građani će biti upozoreni u objavi na oglasnoj ploči.

Prilikom odlučivanja o zahtjevu za promjenu osobnog imena općinski organ uprave je dužan razmotriti iskazana protivljenja građana i ocijeniti njihovu opravdanost. :

Članak 8.

Promjena osobnog imena odobrit će se u slučaju utvrđene opravdanosti zahtjeva uz ocjenu organa da se novo osobno ime ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.

http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1992/1823.htm

Napomena: Osobno ime se se sastoji od imena i prezimena, dakle jednak je postupak i za ime i za prezime (pri čemu se može imati najviše dva imena i dva prezimena).

Također: Osoba čije se ime ili prezime ili ime i prezime sastoji od više riječi, dužna je služiti se istim osobnim imenom u pravnom prometu. Dakle, kod ugovora i sl. ne možeš se predstavljati kako ti se ćefne.

sidora
05.01.2008., 20:48
Molila bi Vas za pravnu pomoc, odnosno da mi objasnite proceduru sto trebam napraviti. imam curicu od dvije i pol godine, nosi ocevo prezime. s dva mjeseca starosti ja odlazim iz izvanbrance zajednice i to u trenutku kada je reagirala policija a otac mog djeteta odveden u zatvor, tocnije u pritvor. iduce dvije godine vidio je dijete dva ili tri puta. ne placa alimentaciju niti pita za malu. ja sam dobila skrbnistvo nad djetetom.
na koji nacin mogu djetetu promijeniti prezime? odnosno dati joj svoje?
unaprijed hvala!

Katrin
05.01.2008., 22:19
bilo je vec slicnih tema, potrazi. sve je objasnjeno, imaju i linkovi na zakon.

sidora
06.01.2008., 02:13
nisi me shvatila, naisla sam na rasprave promijeniti prezime djetetu ili ne, buduci da sam ja tu odluku vec donijela, zanima me koja je daljnja procedura. moram li zahtjev za promjenom prezimena predati sudu, opcini, ocu djeteta ili?
zanima me procedura ako me netko moze uputiti a o tome u ovom mom specificnom slucaju nije bilo govora na forumu.
da jest, ne bi ni otvarala novu temu da ne gubim vase dragocijeno vrijeme.
pa ako mi netko moze pomoci, hvala jos jednom

znatizeljni22
06.01.2008., 08:40
Članak 11.

Maloljetnom djetetu promijenit će se osobno ime na zahtjev roditelja ili usvojitelja. a na zahtjev staratelja uz suglasnost nadležnog organa za poslove starateljstva.

Osobno ime maloljetnog djeteta čiji roditelji ne žive u braku, promijenit će se na zahtjev roditelja kod kojega dijete živi ili kojemu je povjereno, uz suglasnost drugog roditelja.

U slučaju da drugi roditelj ne da suglasnost na promjenu osobnog imena maloljetnom djetetu, odluku o sporu donijet će nadležni organ za poslove starateljstva. Odluka organa starateljstva priložit će se zahtjevu za promjenu osobnog imena maloljetnog djeteta.

Suglasnost iz stavka 3. ovoga članka nije potrebna kada prebivalište drugog roditelja nije poznato ili kada mu je oduzeta poslovna sposobnost ili roditeljsko pravo.

Članak 12.

Za promjenu osobnog imena maloljetnom djetetu starijem od 10 godina, potreban je njegov pristanak.

MAJA155
19.05.2008., 14:49
Podižem samo da se pohvalim.:cheer:

Danas je moj bivši koji ne viđa moje dijete već tri godine, potpisao da se mali može prezivati kao ja.

Konačno!!!! :lux::lux:

silent scream
03.09.2008., 22:03
Vidim da je nova tema o promjeni imena lockana pa cu ozivit staru i nadati se da necu nastradat:p
Zanima me samo kako ide s upisom na fax?Hoce li primit svjedodzbe drugacijeg imena?Frendica ima malo ruznjikavo ime pa bi ga htjela promjeniti,misli upisat faks.Al ne moze se pojavit valjda s dva imena :rolleyes: Ako ima tko od pomoci bila bi mu zahvalna.

baobab
04.09.2008., 07:57
koja je zapravo procedura koju ured državne uprave mora "odraditi" kod promjene prezimena i koliko to smije trajati? tko konkretno odlučuje o tome hoće li mi dopustiti ili neće promjenu prezimena? što ako neprofesionalna osoba u uredu državne uprave (jedina koja je tamo zadužena za ove predmete) razvlači moj zahtjev već 3 mjeseca?

30 dana, ako se provodi posebni ispitni postupak 60. Odlučuje nadrkani državni birokrat po diskrecijskoj ocjeni. Ako ne odluče prvo pišeš požurnicu, a nakon toga žalbu drugostupanjskom upravnom tijelu zbog šutnje administracije.

baobab
04.09.2008., 08:04
Iz iskustva svima preporučujem da kod promjene imena angažiraju odvjetnika. Naime, u UDU dobijete šprancu, formular, u kojem adekvatno ne možete obrazložiti razloge promjene, i onda o tome diskrecijski odlučuje državni službenik kako mu puhne taj dan.

Uvijek tražite, makar i povodom žalbe, da se provede posebni ispitni postupak i predložite svoje bliske kao svjedoke da vi baš želite to novo ime.

silent scream
04.09.2008., 10:49
zna netko sto sa svjedodzbama i upisom na faks?

Saha
13.10.2008., 12:17
Da li ja mogu imenu Saša izbaciti š i dodati sh kao Sasha?

sun.shine
13.10.2008., 12:37
Da li ja mogu imenu Saša izbaciti š i dodati sh kao Sasha?

zar ne treba ime biti u duhu hrvatskog jezika, ili tako nešto?

Saha
15.10.2008., 11:23
Naravno, ali ako osoba planira otići živjeti u inozemstvo ovo š predstavlja problem!

baobab
15.10.2008., 15:12
zar ne treba ime biti u duhu hrvatskog jezika, ili tako nešto?

Ne treba, a i 95% imena u HR su nehrvatskog podrijetla.

sun.shine
15.10.2008., 20:58
Ne treba, a i 95% imena u HR su nehrvatskog podrijetla.

Hm, a možeš li dijete nazvati Kebab, Stol, Maryyy, Štruca, Mitzza, Frannn, Ipsilon ili tako nešto?
Što je ime, a što nije?

Mislim da sam negdje čitala da u nekoj skandinavskoj zemlji postoji popis imena koje smiješ dati djetetu...

baobab
16.10.2008., 05:55
Hm, a možeš li dijete nazvati Kebab, Stol, Maryyy, Štruca, Mitzza, Frannn, Ipsilon ili tako nešto?

Možeš, ako državni službenik koji o tome odlučuje procijeni da se neko od navedenih imena ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.

winnerica
16.10.2008., 06:35
Može li žena koja nije udata za oca svoje djece (a koja nose očevo prezime) uzeti njihovo prezime (bez svog npr.) ili barem nadopisati i njihovo? To bi onda bili "obiteljski" razlozi...

SNJESKICA
21.10.2008., 17:12
Nakon udaje uzela sam muževo prezime. Sada, iz nekih osobnih razloga, želim vratiti svoje djevojačko prezime i njemu dodati ovo novo, muževo.
Je li to moguće? Postoji li neki zakonski rok nakon kojeg se to može napraviti? Koja je procedura?
Hvala unaprijed na odgovorima i uputama!

user_name
21.10.2008., 18:05
jel to dostatan razlog?

o tako nečemu sličnome sam i ja razmišljao, samo što bi htio nastaviti prezime od bake koju sam obožavao, a prekinuto je...
imala je dva brata, obadva su poginula na križnom putu, a dok se udavala za dedu nije ostavila svoje prezime jer su onda bila drugačija vremena, nije to bilo samo tako...
razmišljam da svome prezimenu dodam još i bakino djevojačko :)
jer to opravdan razlog? ajmo stručnjaci :zubo:

Una1980
24.10.2008., 13:07
evo da se i ja javim sa svojim iskustvom. ja podnijela zahtjev za promjenu prezimena.nisu mi odobrili samo zato jer je moje prezime hrvatsko.znači ja kao hrvatica se po njihovom nemam šta žaliti na svoje prezime i izvolim ga imati doživotno:flop: prezime u koje sam htjela promijeniti je isto hrvatsko,ali eto odbili su me.žalila sam se naravno, oni su me isto odbili, onda sam poslala tužbu na upravni sud(ak se dobro sječam) još prije 1,5god i još čekam odgovor premda sumnjam da će i onda biti odobreno.nakon toga još imam pravo na neku žalbu,neznam jel to vrhovni sud ili kaj.ak me i tamo odbiju,šta hoće,dižem tužbu protiv države međunarodnom sudu za ljudska prava,koja su mi itetako uskraćena.dakle moj jedini grijeh je to šta sam hrvatica:ne zna:
šta se tiče razloga,negdje ih prihvaćaju,negdje ne.valjda kako onom tamo zaposlenom puhne taj dan.mijenjam isključivo zato jer je moje prezime po astrologiji i numerologiji izrazito nesretno...naravno to nikog nije briga.da sam srpkinja(s ovim ne mislim nikoga vrijeđati nego navodim primjer) odmah bi mi sve bilo odobreno.ovako tko mi je kriv šta su mi starci hrvati.

Lo-lee-ta
11.01.2009., 21:10
Evo, da se i ja pridružim ovoj temi. Mene najviše zanima što napraviti sa svjedodžbama i pri upisu na faks ako se prethodno promijenilo ime? Mislim, možda bi moglo biti problema ako na prijemni napišeš novo ime, a na svjedodžbama stoji ili staro ime ili tek neka mala napomena da je osoba promijenila ime... Čula sam za neke ljude koji su imali zbilja ozbiljnih problema što se tiče upisa na faks ili zapošljavanja, čak su mislili da lažu ime i koriste se tuđim dokumentima...:eek:

Lo-lee-ta
13.01.2009., 21:54
Šta je sad, nitko neće promijenit ime? :D

Dijete Cvijeća
14.01.2009., 15:51
Što je ime, a što nije?

Mislim da sam negdje čitala da u nekoj skandinavskoj zemlji postoji popis imena koje smiješ dati djetetu...

Možeš mu dat ime Ustaša, dokazano. :kava:

Inače, i kod nas postoje ti famozni popisi.:rolleyes: No, fakat je debilno da se neki polupismeni državni službenik igra boga i odlučuje o tome kak ću se ja zvat. :flop:

Pali_andjeo
18.01.2009., 00:31
ne jeli netko promijenio ime?

Winter
18.01.2009., 09:50
Ja sam promijenila ime. Roditelji su mi dali strano ime i pisalo se fonetski:rolleyes:, meni je to strasno smetalo, tako da sada imam isto ime samo se pise drugacije (na izvornom jeziku). Molbu su mi odobrili bez problema, mislim da je trebalo cekati jedno 3 mjeseca, ne sjecam se vise, bilo je to davno.

mačak
18.01.2009., 17:49
hej ljudi bok! I mene zanima promjena imena. Posebno vec ovo kaj su ljudi pitali par puta u temi sto sa svjedodzbama iz srednje.. sad zavrsavam 4. razred i bilo bi mi super da ga promijenim prije faksa da ono ne bude da na sredini godine se zovem drukcije, glupo mi je. Dajte pls neko ko je upucen kak funkcionira to s upisom na faks kad se promijeni ime nek nam pomogne :) thx

ludi šafran
18.01.2009., 18:35
(najjednostavnije je nazvati matični ured, kaj ne?),

znam da mi je frendica htjela promijeniti ime nakon početka faksa, odustala jer bi ju previše financijski došlo mijenjati i index i sve.
obično se radi o promjeni identiteta, dakle mijenjanje svih dokumenata, i zato se preporučuje napraviti odmah sa punoljetnošću -
kada za daljnje školovanje ili posao treba samo svjedoždba

inače bi bile puno češće promjene...

naravno, to nema veze sa emigracijom u drugo govorno područje i prilagodbom imena tamo

Winter
18.01.2009., 19:01
hej ljudi bok! I mene zanima promjena imena. Posebno vec ovo kaj su ljudi pitali par puta u temi sto sa svjedodzbama iz srednje.. sad zavrsavam 4. razred i bilo bi mi super da ga promijenim prije faksa da ono ne bude da na sredini godine se zovem drukcije, glupo mi je. Dajte pls neko ko je upucen kak funkcionira to s upisom na faks kad se promijeni ime nek nam pomogne :) thx

Ne znam kako to funkcionira sa svjedodzbama i upisom na fakultet, ali ako si maloljetan (zavrsavas srednju, mozda jesi, a mozda nisi) oba roditelja moraju potpisati da se slazu s promjenom.

mačak
18.01.2009., 22:06
kuzim, thx. ma najgore je bas to kaj treba sad to sve mijenjat. a jebiga, vidit cu kaj ce rec kad odem tamo. fala

Party_girl
20.05.2009., 21:26
Imam jaaako ružno ime koje me proganja cijeli život,
i htjela bih ga promijeniti.

Zanima me kome se mogu obratiti, hoće li mi odobriti zahtjev ako je razlog takav?

Koliko to sve košta, koliko traje, i da li sve dokumente moram mijenjati,
uključujući diplomu?

Hvala unaprijed!

:)

bikonja
20.05.2009., 21:34
Javi se matičnom uredu po prebivalištu,obrazloži svoj zahtjev i cca 1 mjesec nakon toga kreni mjenjati osobne isprave.:top:

Party_girl
20.05.2009., 21:48
Javi se matičnom uredu po prebivalištu,obrazloži svoj zahtjev i cca 1 mjesec nakon toga kreni mjenjati osobne isprave.:top:

Sve dokumente moram mijenjati ili samo osobnu , putovnicu i sl,?
:eek:

Što je sa diplomom, svjedožbama...?

:ne zna:

Megan 77
20.05.2009., 21:59
morat ćeš promijeniti sve dokumente te s tim zajedno svjedodžbe i ostalo.
Nije to baš tako jednostavno kako ti se čini treba puno vremena,novca i truda.
Ali ako ćeš tada biti sretnija isplati se.

Goričanka
20.05.2009., 22:04
Obrati se Gradskom uredu za opću upravu (matični ured) gdje ćeš dobiti sve potrebne informacije. Dotle pročitaj Zakon o osobnom imenu a na stranici (www.roda.hr/forum/viewtopic.php?p=652345&sid=21379793cb903c5875b3d983a251b1ea) je opisan postupak promjene imena.

Party_girl
20.05.2009., 23:22
morat ćeš promijeniti sve dokumente te s tim zajedno svjedodžbe i ostalo.
Nije to baš tako jednostavno kako ti se čini treba puno vremena,novca i truda.
Ali ako ćeš tada biti sretnija isplati se.

to znači da moram obići sve škole u kojima sam bila da mi promijene ime ili što???

:eek:

bktr
25.05.2009., 13:49
Kad promjeniš ime ili prezime, tada dobiš RJEŠENJE o tome, pa kada trebaš negdje dokazivati da si to ti (npr. na fakultetu) poneseš ga sa sobom kao dokaz da si se nekad zvao tako, a sada ovako.
Mislim da je to dovoljno.

PowerLock
27.05.2009., 09:00
UKAZ o proglašenju Zakona o osobnom imenu (http://www.nn.hr/clanci/sluzbeno/1992/1823.htm)

Evo jos jednog zakona osobne prirode gdje drzava sebi uzima za pravo da odlucuje jeli zahtjev gradjanina za promjenu osobnog imena opravdan ili nije. Meni je to skandalozno i neprihvatljivo. Pretpostavljam da je slicna praksa i u drugim zemljama kontinentalne Europe. U Britaniji drzavu se samo obavijesti da zelis promijeniti ime i to je kraj price. Postoje "guidelines" (smjernice) kojih se treba pridrzavati pri promjeni imena i postoje odredjena izuzeca (ne smijes uzeti ime ukoliko isto nosi tvoj brat/sestra rodjena kao blizanac) - ali drzava o tome nista ne "odlucuje" - da ne govorim o tome da bi novo ime trebalo biti slicno starome (sto uostalom mislim da nije tocno ni u Hrvatskoj). Drzava bi dakle trebala samo primiti na znanje zelju gradjanina (bez ikakvih obrazlozenja, jer zasto bi gradjanin osobnu zelju morao obrazlagati drzavi?) i istu provesti u svojim maticnim knjigama - uz naplatu pripadajucih pristojbi, i to bi morao biti kraj price, sto se slobodnih demokratskih drustava tice.

germanracer
28.05.2009., 16:16
Pozdrav svima,

imam sljedeći problem u vezi osobnog imena pa se nadam da mi možete pružiti pomoć ili barem savjet.

Zovem se Slađan. Nekada se (do 1991) umjesto đ koristilo dj tako da se pisalo ravnopravno Slađan i Sladjan i obije verzije su bile važeće. Pošto sam 1992 došao u Njemačku, svi dokumenti su izdavani sa dj, dakle Sladjan, čisto iz toga razloga jer u njemačkom jeziku ne postoji đ. Umjesto da automatski umjesto đ pišu d, inzistirao sam na dj tako da su tada to prihvatili. Inače se ne bih zvao Slađan/Sladjan nego Sladan, što je apsolutna glupost.

I u putovnici (BiH) mi stoji Sladjan.

Međutim, trenutno sam u procesu uzimanja njemačkog državljanstva i sada se pojavio problem, veliki problem. U bh. putovnici piše Sladjan a u hrvatskom rodnom listu Slađan (a to njemačke vlasti tumače kao Sladan i žele da napišu tako u njemačkoj putovnici kada je dobijem). Iako sam u matičnom uredu u Hrvatskoj inzistirao na pisanju Sladjan pošto se radi o međunarodnom rodnom listu, ta želja nije mogla da bude ispunjena. I sada njemačke vlasti traže ili da im donesem rodni list sa Sladjan ili će automatski preuzeti Sladan, što ne želim. Kako da dođem do toga da mi matični ured izda rodni list sa Sladjan i da li je za taj korak potrebna izmjena osobnog imena?

Hvala unaprijed za pomoć. :)

Engelchen00012
28.05.2009., 16:24
Ajme, dva puta sam citala da shvatim o cemu se radi!:rofl: Mislim da bi trebao ovo postaviti na pdf Pravo. Vjerojatno tamo znaju. Ako tamo ne znaju, ne znam gdje bi mogli znati!

germanracer
28.05.2009., 16:30
A ja se baš potrudio da bude što kristalnije jasnije. :rolleyes::)

Razmišljao sam o tome da stavim na Pravo ali sam htjeo prvo da čujem savjet iz lingvističkog kutka. Pravno gledano nije nikakav problem promijeniti ime a kamoli slovo ali to nije poenta svega. Izmjena imena košta i vremena i novaca i živaca. :mad::)

germanracer
28.05.2009., 16:40
Ništa protiv pomjeranja topica ovamo ali ako bi se mogao vratiti na podforum Društvene znanosti jer je ovo prije svega pravopisni odn. lingvistički problem a ne pravni.

Hvala.

Party_girl
28.05.2009., 19:22
mene zanima još ako bi dodala novo ime mom starom imenu,
da li bi to novo ime bilo prvo ili drugo, iza starog u dokumentima,
ili prije starog?
Ja bi htjela da mi novo ime bude ispred starog.

:ne zna:

germanracer
28.05.2009., 19:51
Zakon o osobnom imenu je star 15 godina, i propisuje:

Članak 6.

Svaka osoba ima pravo promijeniti osobno ime.

Zahtjev za promjenu osobnog imena mora sadržavati razloge zbog kojih se promjena traži, a prijedlog novog osobnog imena mora ukazivati na opravdanost zahtjeva.

E ovo su već valjane informacije. Samo još jedno pitanje i mislim da je moj problem riješen. :D Pošto nisam hrvatski državljanin a rođen u Hrvatskoj, da li ime trebam ili moram da mijenjam u zemlji rođenja ili zemlji čiji sam trenutni državljanin (BiH)?

Problem je ipak malo složeniji. Meni treba u Njemačkoj izvadak iz matice rođenih (iz HR) da bi dobio njemačko državlj. odn. podnio zahtjev. U rodnom listu piše Slađan a trebalo bi pisati Sladjan. Ako u BiH promijenim ime sa Slađan u Sladjan (što i nije promjena nego samo način pisanja, ali neka bude), da li hrvatska država priznaje tu bh. promjenu i da li će mi na osnovu te promjene dati rodni list sa promijenjenim imenom u BiH? :rolleyes:

Mislim da bih ja ipak trebao uzeti odvjetnika da ovo riješim. :ne zna:

Party_girl
24.06.2009., 23:46
koliko se treba čekati da mi odobre zamolbu?
Da li će im biti dovoljno dobar razlog taj što oduvijek mrzim svoje ime?

Da li se manje čeka ako se 'samo' doda novo ime onom starom?

Help! :ne zna:

buntspecht
25.06.2009., 00:17
Međutim, trenutno sam u procesu uzimanja njemačkog državljanstva i sada se pojavio problem, veliki problem. U bh. putovnici piše Sladjan a u hrvatskom rodnom listu Slađan (a to njemačke vlasti tumače kao Sladan i žele da napišu tako u njemačkoj putovnici kada je dobijem). Iako sam u matičnom uredu u

najjednostavnije ti je da ostavis ovako kako je,pa kad dobijes Einbürgerungsurkunde pravac na Standesamt u gradu u kojem zivis.

kao Eingebürgerter Deutscher imas pravo na olaksanu promjenu imena,dakle postupak traje max 30 minuta.

mos mjenjat koje slovo , mos ime eindeutschen , mos birat sasvim deseto ime,kako god zelis.

postupak traje 30 minuta i dzaba je

ovo sve znam,frendica tako promjenila ime i prezime s kojima se za ebavala cijeli zivot,zvala se Slavujka :lol::rofl: sad je Elisabeth

e da i prezime promjenila jer sad Elisabeth nije pasalo uz staro prezime:D

ovo sve vrijedi samo ako nisi rodjen u njemackoj

Mujer_latina
20.07.2009., 14:49
Pročitala sam članak obiteljskog zakona o mogućnostima prezimena, ali mi nije jasna stavka br.4
Članak 31.

(1) Prilikom sklapanja braka nevjesta i ženik mogu se sporazumjeti:

1. da svako zadrži svoje prezime,

2. da kao zajedničko prezime uzmu prezime jednog od njih,

3. da kao zajedničko uzmu oba prezimena,

4. da svaki od njih uz svoje prezime uzme i prezime bračnog druga i odluči koje će upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.
(2) U slučaju sporazuma o prezimenu iz stavka 1. točke 3. ovoga članka nevjesta i ženik odlučit će koje će prezime upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.

(3) Sporazum o prezimenu mora biti u skladu s odredbama posebnog zakona.

Naime, ja sam namjeravala na svoje prezime dodati suprugovo, a on je isto tako na svoje namjeravao dodati moje...problem je nastao kad su nam rekli da to nije moguće, odnosno da ako imamo dva prezimena kombinacija mora biti ista (znači isti redoslijed), a meni se to čini kao mogućnost br. 3, a ne 4.
Znači ako sam ja Ivana Ivić a on Pero Perić, mi bismo odabrali Ivana Ivić Perić i Pero Perić Ivić, jel to moguće?
E sad...treba mi hitno objašnjenje i ako postoji kakav konkretan primjer takve situacije, matičar ide na godišnji i nismo mogli dobit papire dok se ne usuglasimo oko toga.
Hvala

Objavljeno: 20.7.2009 14:27
Vrh teme Prethodna tema Sljedeća tema

slafko
21.07.2009., 12:14
Ako je tako kako piše, čini se kako ti stavka 4 omogućava da s prezimenima radiš što želiš. Tako se ti možeš zvati Fata Ibrahimović-Zulufepuštampašić, a on Elvis Zulufepuštampašić-Ibrahimović.

File
22.07.2009., 18:14
Po ovome šta piše u zakonu bi bilo dozvoljeno to što vi želite sa prezimenima...

Nikad nisam čuo za ovakav problem, pa mi je pitanje bilo posebno zanimljivo, pa sam danas pitao kolegicu koja radi u uredu za opće upravne poslove (u koji spada i matični) - kakav je njihov stav ...pa mi je odgovorila da bi oni dozvolili sve te kombinacije prezimena, da oni u tome ne vide ništa sporno...

Btw.ona ne zna za neko posebno tumačenje ili stav mat.ureda o ovom pitanju...

iivana
22.07.2009., 19:23
[QUOTE=file30;21688133

Btw.ona ne zna za neko posebno tumačenje ili stav mat.ureda o ovom pitanju...[/QUOTE]

Prije 8 godina, kad sam se ja udavala i htjela zadrzati svoje prezime, u maticnom uredu nam je receno da moze i da moje djevojacko prezime MORA biti na prvom mjestu, a muzevo se dopiše. Bez crtice izmedju.
Isto tako, ako suprug hoce uzeti i moje prezime, njegovo ide prvo, a moje se dopise. Isto tako bez crtice. Kao, rodjeno prezime mora biti na prvom mjestu

Mujer_latina
23.07.2009., 14:27
Hvala ljudi, još samo da matičari to shvate...zvala sam i matični ured Centar pe nisu znali jer dugo nisu imali takav slučaj, i kao moraju provjerit...u našem matičnom ženi je to bila potpuna nepoznanica...

LeNa_J
23.07.2009., 14:42
Ljudi iz bliske obitelji su imali taj slučaj s prezimenima i odobrena im je ta kombinacija koju vi želite. Mislim da je tu više u pitanju neznanje te žene u matičnom uredu nego bilo što drugo.

File
23.07.2009., 17:36
Slažem se da je u pitanju najviše neznanje te matičarke...odnosno ja bih rekao da je matičarka (u stilu naše birokracije) odlučila reći da se to nemože, samo zato što ni sama nezna da li se može ili ne ?? A preponosna je nekoga od kolega pitati za mišljenje...
to je po mom iskustvu klasika kod naših službenika - sve šta im je novo i nije im znano - to se nemože !!...

Aryan
24.07.2009., 06:20
Mesić & Meaty, Drk & Jerk, Vuk & Wolf...

--------------------------------------------------------------------------------

Ne znam na kojem sam forumu pitao, al uglavnim nije bilo kvalitetnog odgovora pa bih ponovio pitanje na ovom. Uglavnom zanima me jel moguće kod nas ili di već imat dva prezimena u smislu da koristiš i prevedeno prezime. Npr. Ivan Kovač i John Blacksmith? Jel to moguće uz dvojno državljanstvo? Ako nije koja je uopće fora s promjenom prezimena? Odeš na policiju, promijeniš i koristiš novo, al što je sa stvarima od prije tipa krsni listovi, matični, svjedodžbe? Se dobi i neka potvrda koja se prilaže uz to?

Mislim živcira me kad dobijem neko pismo ili račun od neke više kvalitetne državne službe, a ono nemaju hrvatska slova, (a ni na osobnoj straga isto nema), pa zato jednostavnije bi bilo ili da prevedem prezime ili "hrvatska slova" zamijenim njihovim originalnim hrvatskim pravopisom Kovač u Kovacz...

Moderatoru izbriši temu ako je smatraš preglupom ili ako nitko ne odgovori u narednom tjednu, ali stvarno me zanima koja je fora s prezimenima.

Katrin
24.07.2009., 10:17
ne mozes koristiti dva razlicita imena. sve ostalo o promjeni imena i prezimena imas na ovoj temi :)

freya.k
28.07.2009., 13:28
Na mom faksu je jedna profa napravila baš kao što ti želiš. Ona j edodala njegovo, a on njezino prezime. Iako mi je čudno da se ženi piše bez crtice jer po pravopisu ide s crticom. A tko zna :misli: ni pravopis nije što je bio. :ne zna:

lauraa
04.09.2009., 17:12
ovako,ja sam dodala ime prije godinu i pol,ne zato jer sam htjela nego jer me tata godinama maltretirao kako je moje ime numerološki nesretno i šta god mi se desilo on je krivio ime za to..nakon godina i godina upornog ponavljanja kako će mi se nešto desit kad sam položila vozački ispit nije mi dao da vozim auto i ja sam popustila i dodala ime. e sad ja bi to ime htjela maknut jer mi stvarno smeta i nikako se ne mogu priviknut ali nisam znala da mora proć 5 godina da bi ga ja mogla maknut..to mi sad stvara užasne probleme jer sam pri kraju faksa a u indexu mi i dalje piše staro ime bez ovog novog jer mi je užasno neugodno sad se odjednom pojavit s tim imenom i objašnjavat ljudima cijelu priču. da li možda netko zna postoji li ikakva mogućnost nekakve žalbe da se to ubrza ili bilo čega šta bi mi moglo pomoć da ne moram tolko čekat? molim vas ako netko ima kakve informacije..plizz help

ex_1
04.09.2009., 17:15
ovako,ja sam dodala ime prije godinu i pol,ne zato jer sam htjela nego jer me tata godinama maltretirao kako je moje ime numerološki nesretno i šta god mi se desilo on je krivio ime za to..nakon godina i godina upornog ponavljanja kako će mi se nešto desit kad sam položila vozački ispit nije mi dao da vozim auto i ja sam popustila i dodala ime. e sad ja bi to ime htjela maknut jer mi stvarno smeta i nikako se ne mogu priviknut ali nisam znala da mora proć 5 godina da bi ga ja mogla maknut..to mi sad stvara užasne probleme jer sam pri kraju faksa a u indexu mi i dalje piše staro ime bez ovog novog jer mi je užasno neugodno sad se odjednom pojavit s tim imenom i objašnjavat ljudima cijelu priču. da li možda netko zna postoji li ikakva mogućnost nekakve žalbe da se to ubrza ili bilo čega šta bi mi moglo pomoć da ne moram tolko čekat? molim vas ako netko ima kakve informacije..plizz help

Isuse zao mi te,ako mozes samo ime reci ako nije bad,nemoj se naljutit ali tvoj otac malo hvata paranoja to je znas opasno.

obraćena
04.09.2009., 19:42
Na mom faksu je jedna profa napravila baš kao što ti želiš. Ona j edodala njegovo, a on njezino prezime. Iako mi je čudno da se ženi piše bez crtice jer po pravopisu ide s crticom. A tko zna :misli: ni pravopis nije što je bio. :ne zna:

Ja sam se udala prije 3 godina, uz svoje dodala i prezime muža, a između "-" crtica kako i treba.
Ali...
Otkrila sam da se moje djevojačko prezime ustvari piše sa "y" jer mi je djed bio Nijemac i uvijek su me svi pitali kako to da mi se prezime ne piše sa "y". Ja sam odgovarala da ne znam. I sada sam pronašla original vjenčanog lista bake i djeda i tamo piše prezime za "y".
I htjela bih ga promijeniti. Ali matičarka kaže da je to možda komplicirano jer kao "ni moj tata nema u prezimenu 'y', a ja bih mijenjala njegovo prezime, tj. prezime njegovo oca". Pa naravno kad ni on nije znao kako se piše! Inače, djed je umro prije se nego moj otac radio.

lili p.
06.09.2009., 13:07
Predaje se zahtijev Uredu državne uprave, raspitaj se točno kome...
Prema Čl.6 Zakona o osobnom imenu (NN 69/92) donosi se riješenje o promjeni prezimena. Mi nismo morali dostavljati nikakve dokaze za oprvdavanje ovog postupka, ali ako imaš Vjenčani list djeda, super.
Nismo imali nikakvih problema, isto smo mijenjali prezime kako je njegov djed imao. To što njegovi roditelji nemaju izvorno pisano prezime, a mi imamo nikad nije bilo razmatrano kao problematično.

Gloria84
26.09.2009., 15:13
Zanima me da li netko zna točan zakon koji propisuje od koliko se dijelova može sastojati ime i prezime. Sve što znam su neprovjerene informacije, ali mene konkretno zanima da li je zakonom dopušteno da žena nakon udaje zadrži svoje prezime i doda muževo prezime koje je strano i sastoji se od 3 dijela npr. A. B. Van Der C.
Toj dotičnoj ženi je rečeno da ime i prezime može sadržati do 4 dijela i to s time da max 2 imena + 2 prezimena, ali šta ako se jedno od ta dva prezimena sastoji od više dijelova?

Katrin
26.09.2009., 15:18
Zakon o osbnom imenu. Tocno je sto ti je receno, ime i prezime se mogu sastojati od najvise 2 rijeci. Ali... postoje slucajevi gdje se prezime moze sastojati od vise rijeci i da se svejedno smatra jednom rjecju, npr. prezimena povezana crticom.
Opcije uzimanja prezimena regulira Obiteljski zakon. Oba supruznika mogu ostaviti svoja prezimena, dodati na njih prezime bracnog druga ili uzeti prezime onog drugog.

Gloria84
26.09.2009., 16:36
Hvala, ali mene zanima da li ona konkretno može pustit svoje prezime i dodati njegovo koje se sastoji od tri dijela - dakle sve ukupno bi imala 5 dijelova ali ime+prezime(njeno)+prezime(muževo)

Maddie
26.09.2009., 18:41
prezime se može sastojati od 2 riječi šta ne,a ne samo prezime i ime?
samo da dodam jos jednu opciju kod prezimena,a ta je da svako može uzeti prezime onoga drugoga i svatko odlučiti za sebe koje će prezime biti na prvom,a koje na drugom mjestu.

Katrin
27.09.2009., 09:53
Hvala, ali mene zanima da li ona konkretno može pustit svoje prezime i dodati njegovo koje se sastoji od tri dijela - dakle sve ukupno bi imala 5 dijelova ali ime+prezime(njeno)+prezime(muževo)

pa napisala sam gore :kava: moze dodati ako se dijelovi njegovog prezimena smatraju jednom rjecju :kava:

Avenka
28.09.2009., 15:17
Smiješ imati dva imena i dva prezimena,

ALI neka prezimena se računaju kao jedno, makar se sastoje do više riječi.

Dakle, ako se po zakonu A.B. von C. smatra jednim prezimenom, onda mlada dama D. smije, nakon udaje za gospodina A.B. von C., nositi prezime D. A.B. von C.

Ako sam nešto kriv rekla, pišite sada ili ne pišite zauvijek. :mig:

cuse
28.09.2009., 16:35
Zanima me ovako moja stara se preudala kada sam ja imao oko 5 godina i dobio naravno i ja to prezime sada mene zanima jel ja mogu vratiti staro prezime znači od mog pravog oca? I di se moram obratiti kome se moram obratiti za to? Hvala.

nelyca
28.09.2009., 22:51
Ured za opću upravu,gđa Smiljanić,tel:01 235 7666,nazovite je u vezi svega što se tiče matičnog ureda,državljanstva i slično.Ljubazna i strpljiva žena,sve će vam objasnit i uputit vas.Matičari su često bahati,nervozni i neupućeni u svoj posao pa se iskaljuju na strankama.Ja sam s matičnim godinama borbu vodila zbog krivih podataka,gđa Smiljanić me uputila i u kratkom roku sve sam riješila.:top:

list85
11.10.2009., 13:42
ja imam jedno pitanje vezano uz ovu temu. promjenio sam ime prije par godina, iz istih razloga zbog koje je vecina ljudi tada mijenjala ime. nije fora zvati se kao neki ratni zlocinac, ici u osnovnu skolu u poprilicno osjetljivoj sredini, a klinci iz razreda ti govore da si cetnik (ne znas ni sta je to, ali znas da je nesto lose)...pogotovo ak nemas veze s ratom, stovise tata ti je hrvatski branitelj...ali eto, starci u bivskoj drzavi jednostavno nisu razmisljali da ce to ime jednog dana biti ko oziljak na sred face zbog kojeg svi upiru prstom u tebe.
no uglavnom...ime je promijenjeno, ja se prebacio u novu sredinu zbog faxa, posla itd....a jos uvijek mi na rodnom listu pise staro...i svaki put kad vadim novi rodni list u maticnom, uvijek pise staro ime uz napomenu na dnu stranice - promijenjeno ime djeteta u ....i dodjes s takvim rodnim listom na razgovor za posao...i onda opet onaj stari grozni osjecaj i neopravdani osudjujuci pogledi čak i nakon svih tih godina.

da li to mora tako pisati na rodnom listu? sluzbenici u maticnom koji mi daju rodni list kazu da mora.

katarina72
13.10.2009., 20:44
Udajem se prvog tjedna 12 mjeseca a 20og 12 putujemo na medeni u USA. Mijenjam prezime
Dakle imam čitava 2 tjedna + koji dan da promijenim i osobnu i putovnicu i dobijem vizu!!!!!!!!! Iz Američke ambasade su mi ljubazno, moram ih stvarno pohvaliti, odgovorili da mogu putovati s poništenom starom u kojoj je viza i novom putovnicom uz nekakvi međunarodni vjenčani list ilisa novom putovnicom i da su njima dovoljna dva dana za izdavanje vize ali naravno mene sada muči da li ću stići u 2 tjedna promijeniti prvo našu osobnu pa onda i putovnicu?????
Da li mogu paraleno dati zahtjev za izdavanje nove putovnice i osobne - zapravo me muči da li treba za izdavanje putovnice i valjana osobna?????:ne zna:

KATE85
26.10.2009., 09:07
Poštovani!
Htjela bih dodati majčino djevojačko uz očevo prezime, kako se to može npraviti i koliko bi to koštalo? Moram napomenut da sam punoljetna(24), bili imala onda problema sa dobivanjem očevog nasljedstva kad bih dodala majčino prezime?

Hvala puno!!:)

Katrin
26.10.2009., 09:12
Postupak promjene i korisne linkove imas na prethodnim stranicama. Neces imati nikakvih problema, kako god se zvala jos uvijek si kcer oba roditelja i nasljedjujes ih oboje.

KATE85
26.10.2009., 09:23
A jeli svejedno jeli majčino prezime na prvom ili drugom mjestu iza imena...?

Hvala!

Katrin
26.10.2009., 09:49
svejedno je.

Ave Cesare
31.10.2009., 09:28
Pozdrav svima!! Pitanje je da li se može između imena i prezimena još nešto dodavati?
Ako može jel to isti postupak kao i da idem mijenjati prezime ili?

miss_me
20.11.2009., 12:15
Imam dvojno državljanstvo, RH i BiH. Rođena sam u BiH, a živim ovdje. Međutim, sljedeće godine se selim u inozemstvo u vezi s poslom, a mislim da bi mi zbog jezične barijere ime i prezime moglo predstavljati problem, stoga sam odlučila dodati svojem imenu i prezimenu još jedno ime i prezime. Sad nisam sigurna bih li trebala podatke mijenjati u BiH, pa onda u Hrvatskoj ili obratno te kako bi se taj proces trebao odvijati.

Cijenila bih vaš odgovor. Hvala.

J.Joubert
08.02.2010., 15:47
Pitanje za one koju su promjenili ime: -kako su vam rodbina i prijatelji reagirali kada su saznali da ćete (ili da ste) promjeniti ime?

_saiko
17.02.2010., 05:14
Imam 2 imena odnosno Ime1-Ime2 "formata".
Ja bi sada od onog Ime2 imena ostavio samo inicijal.
Da li je moguce imati u sluzbenim ispravama samo inicijal?

Josip7
19.03.2010., 18:18
Je li kad netko imao problem da mu je jedno slovo krivo upisano u prezimenu?

Dakle, meni je još prilikom upisa u matični ured umjesto Ć napisano Č i tako onda piše u rodnom listu a u domovnici piše ispravno. Sad su mi skoro svi dokumenti sa Č (zdravstvena, osobna, svjedodžbe, indeks, vozačka) pa planiram to riješiti prije prvog zaposlenja (još studiram), znam da sam trebao prije ali eto. Što se tu da napraviti? Puno hvala na pomoći!

Pericius
04.04.2010., 14:56
Ok, ja želim promijeniti ime u 'Fruit Cake'.
Šta je najbolje da provalim u zamolbi kao razlog promjene osobnog imena? Jer, osim toga sta mi je to samo došlo, nema razloga.

kiss me
04.04.2010., 15:24
Ok, ja želim promijeniti ime u 'Fruit Cake'.
Šta je najbolje da provalim u zamolbi kao razlog promjene osobnog imena? Jer, osim toga sta mi je to samo došlo, nema razloga.

Da voliš glumiti budalu... čini mi se kao dostatan razlog :kava:

Pericius
04.04.2010., 15:27
Da voliš glumiti budalu... čini mi se kao dostatan razlog :kava:

Meni je isto to i više nego dovoljno. Pitanje je da li je birokraciji...

ajoj11
09.04.2010., 12:40
Pozdrav

Imam jedan problem, rođen sam u Mostaru (BiH) i neki dan sam htjeo da izvadim hrvatsku putovnicu. Oni su mi rekli koje dokumente moram donjeti i među njima je bilo i hrvatska domovnica. Sad je problem što sam ja promjenio ime i na osobnoj mi stoji novi ime a na domovnici staro.
A izgleda da promjena imena u domovnici nije tako laka stvar, meni treba:

1. Uvjerenje matičara
2. Orginalno rešenje o promjeni imena i to ovjereno
3. Rodni list ne starij od 4 mj
4. Rješenje o primitku hrv državljanstva
5. Stara domovnica
6. Fotokopija osobnih iskaznica oca i majke

i rekli su mi da to traje 3-6mj ....... :(
Stavka 3.4.5 i 6 nisu problem samo problem mi je što sam bio u Mostaru kod matičara on mi je dao samo rodni list s napomenom di pise da sam promjenio ime umjesto da mi da uvjerenje i rješenje (1,2).

Jeli je iko imao te probleme, kako se to može riješiti i dali to stvarno traje jebenih 3-6 mj. ????????

isidora22
12.04.2010., 13:32
Prilikom registracije mog sretnog rodjenja prije mnogo godina u SFRJ a u Republici Hrvatskoj 72ge maticar mi je napisao prezime sa dj umjesto "đ". Netko je to nedavno primijetio i to u istom maticnom uredu. I sad je otkriveno da ja imam drugacije prezime od svih u mojoj obitelji. Ocito je da nisu imali pisaci stroj sa hrvatskim slovima, ali sad je problem da me tjeraju mijenjati prezime i sve dokumente, kao da sam ih ja sama sebi izdavala!!! Kao koristim se imenom koje nije moje. I naravno ne moze se protiv administracije. Pokusala sam naci nesto u Zakonu gdje bi se to spominjalo ali ocaj na netu nema nista. Zar ne postoji zakon po kome maticar mora unijeti ispravne podatke? Moze li se gdje zaliti? Ja trenutno ne zivim u Hrvatskoj ali sam hrvatska drzavljanka kojoj treba pomoc, pomoc, pomoc...

Hvala za sve odgovore unaprijed.

robihr
12.04.2010., 14:48
zasto jednostavno ne promijenis "sluzbeno" prezime u tvoje? mislim da ce ti to biti puno brze od bilo kojih drugih postupaka koje mozes napraviti...

isidora22
13.04.2010., 22:30
pa kao prvo zasto ja moram mijenjati ime kad sam 30 godina bila ok. Oni su napravili gresku. Kakav je to posao na kome tako sj*** stvari i onda krivis klijenta??? Pa to nema nego na Balkanu. I nema se ni gdje ni komu zaliti. A lijepo bi trebalo kaznicu smisliti za takve stvari pa da vidis koliko ce ih biti ujutro u kavani na kavicu i novine citat za vrijeme radnog vremena...
Sem toga komplicirano je iz vana sve rijesavati, posebice kad nisi blizu amabsade ili veleposlanstva...

sunshine-girl
14.04.2010., 00:38
Ja ne namjeravam mijenjati, ja bih dodala jedno ime. Onako kao srednje ime.:D :rofl::rofl:

Black Butterfly
14.08.2010., 22:56
ispričavam se što ponovno pokrećem temu... dakle... promijenila bih prezime i dodala još jedno ime. Volim svoje ime, ali prezime---nimalo...

Hm. Ukratko, imam očevo prezime, a s ocem sam ne u lošim nego u katastrofalnim odnosima, smatram ga strašno lošom osobom i ne želim nositi to prezime. Nije mi to hir, razmišljam o tome već 5-6 godina. Uz to bih svojem imenu htjela dodati još jedno, po njemu me mnogo ljudi zove, a i to mi je trebalo biti ime, pa se mama na kraju predomislila.

Zanima me što u zakonu o osobnom imenu, čl 8
"Promjena osobnog imena odobrit će se u slučaju utvrđene opravdanosti zahtjeva uz ocjenu organa da se novo osobno ime ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi. " točno znači? Meni je logično da bi to značilo da se ne može uzimati neko krajnje neobično strano ime ili imena koja su na neki način ekstremna, no zanima me da li bi ime koje nije potpuno hrvatsko (a postoji hrvatska inačica samo s 1 različitim slovom, konkretno k umjesto c) smatralo "protivljenjem društvenim pravilima"?

hvala na pomoći :)

adidasfan
23.08.2010., 15:14
Može li se u Hrvatskoj uzeti neko prezime koje sadrži kako da kažem drugačija dijakritična slova, npr. madžarsko á.
Može li se to i da li to žele na policiji priznati. Mislim da se ne žale kako nemaju to slovo. Upoznao sam jednu djevojku koja je u imenu imala Q koje nije hrvatsko slovo. Pa sad me zanima dal bi mi htjeli priznat ili bi dalje svuda pisali samo obično a?

mRaDjE
23.09.2010., 16:20
po netu i forumu sam sto se tice promjena prezimena naisao ili na nejasne teme ili na one o promjeni poslije vjencanja ili razvoda, ali mene zanima kako ide postupak promjene prezimena ^^iz cista mira^^ da se tako izrazim, znaci koje korake je potrebni poduzeti kako bi se promijenilo prezime, ako netko zna ili je radio isto, hvala

lili p.
23.09.2010., 17:38
Predaje se zahtijev Uredu državne uprave, raspitaj se točno kome...
Prema Čl.6 Zakona o osobnom imenu (NN 69/92) donosi se riješenje o promjeni prezimena. Mi nismo morali dostavljati nikakve dokaze za oprvdavanje ovog postupka, ali ako imaš Vjenčani list djeda, super.
Nismo imali nikakvih problema, isto smo mijenjali prezime kako je njegov djed imao. To što njegovi roditelji nemaju izvorno pisano prezime, a mi imamo nikad nije bilo razmatrano kao problematično.

Evo moje/naše iskustvo :D
Ništa osim zahtijeva nam nije trebalo...

mRaDjE
23.09.2010., 17:39
Evo moje/naše iskustvo :D
Ništa osim zahtijeva nam nije trebalo...

hvala, a troškovi i čekanje?

velma kelly
23.09.2010., 20:02
imam jedno pitanje:
Otac mi ima dva prezimena s crticom sto se gleda kao jedno prezime i to obiteljsko jer isto ima njegov otac i njegov otac...(znaci spojilo se nekad davnoooo)
Moj brat ima isto to prezime s crticom i tako mu pise u domovnici i rodnom listu(stariji je od mene)
Meni u domovnici i rodnom listu pise bez crtice i nismo nekako išli za tim i na mjestu ocevog i majcinog prezimena također je pisalo bez crtice pa smo mislili da se radi o gresci koju se lako da ispravit u maticnom uredu jer imam ocevo prezime a ne nosim nikakvo prezime od majke koja je isto uzela ocevo prezime s crticom (tako kroz godine ja se potpisujem s crticom jer se tako zapravo i prezivam ,u šk sam pisana s crticom i na svim svjedodzbama je s crticom)...dosao je dan kad sam isla napraviti osobu iskaznicu i zena nam je objasnila da ako zelim crticu moram promijenit rodni list i domovnicu jer sam tako upisana u sustav.(mislili smo nema problema, neš ti posla)

Nakon sto smo dosli u maticni ured objasnjeno nam je da se zbog nekog zakona iz 1992 vise ne stavljaju crtice i da se ja jednostavno ne prezivam s crticom i da je to nemoguce promijenit. Znaci ja se sad(i po njihovom oduvijek) prezivam drugacije nego oba moja roditelja i brat i sve svj koje sam dobila od šk i moje ime u ematici(znaci napisano sa crticom) je trenutno nevazece jer ja nisam ta osoba.

Znate li kako mogu ovo ispraviti i dobit svoju crticu i prezime kako sam mislila da se prezivam sve ove godine.

FileExplorer
26.09.2010., 23:25
Na ovom (http://forum.hr/showpost.php?p=29168813&postcount=339) topicu se pokrenula rasprava o tome moze li jedna te ista osoba imati razlicita imena u razlicitim drzavama. Konkretno, radi se o vise vozackih dozvola sa razlicitim imenima. Ja se u tu temu bas ne razumijem, ali zdravi razum mi govori da to bas i nije dopusteno. Ima li netko da nas prosvjetli? Koji zakon o tome govori Zakon o osobnom imenu ne spominje konkretno taj slucaj niti nalaze da se dokumenti u svim drzavama moraju promjenit. Ima li mozda neki zakon koji stavlja sve dokumente sa "starim" imenom izvan funkcije (i one u drugim drzavama)?

buntspecht
27.09.2010., 01:30
Na ovom (http://forum.hr/showpost.php?p=29168813&postcount=339) topicu se pokrenula rasprava o tome moze li jedna te ista osoba imati razlicita imena u razlicitim drzavama. Konkretno, radi se o vise vozackih dozvola sa razlicitim imenima. Ja se u tu temu bas ne razumijem, ali zdravi razum mi govori da to bas i nije dopusteno. Ima li netko da nas prosvjetli? Koji zakon o tome govori Zakon o osobnom imenu ne spominje konkretno taj slucaj niti nalaze da se dokumenti u svim drzavama moraju promjenit. Ima li mozda neki zakon koji stavlja sve dokumente sa "starim" imenom izvan funkcije (i one u drugim drzavama)?

objasnih ti na topiku o autima stranih tablica.

recimo Živadinka Ždero dobije jos jedno državljanstvo recimo njemačko i u njemačkoj svaki novi državljanin koji nije rođen u njemačkoj i nije dobio ime po njemačkom zakonima ima pravo na novo ime i prezime, moš birat kakvo hočes,čas posla, netreba ni sudska presuda, u matičnom uredu gotovo za 20 minuta.jedino zajeb mos to samo jednom napravit:D

samo ti vele ,žestitamo od sad ste štajaznam Susanne Wagner, hvala doviđenja.

s tom potvrdom promjeniš u njemačkoj sve papire, sve divno krasno, dobiješ novu vozačku, novi njemački rodni list, u kojem nigdje nepiše ništa o promjeni imena........

dođeš u hrvatsku i jel. želiš hrvatske papire prebacit na novo ime, ali štanga. hrvatski zakon ne poznaje takvu promjenu imena,pogotovo prezimena itd,itd....jednostavno nije po hrvatskim zakonima.uglavnom nemoguće. ime bi se još neako moglo, ali prezime neide, jer nije nit vulgarno nit neobično.....

i tako imaš 2 identiteta, htio nehtio, u hrvatskoj jedan, u njemackoj drugi.

uvijek te otkantaju u hrvatskoj, vi ste tamo promjenili ime i prezime kao njemacka drzavljanka, a ne kao hrvatska i sad ga jebi

Wog Boy
27.09.2010., 02:45

ja sam promjenio ime i sve je legalno, uradio sam to jer anglosaksonce je lakse nauciti psovke na HR jeziku nego izgovoriti moje ime ispravno. Sad imam Aussie vozacku dozvolu sa novim imenom.

Logicno bi bilo tako nesto o cemu pises ali ne vjerujem da se to provodi (dokumenta koja stavljaju staro ime izvan funkcije).

Merkat0890
27.09.2010., 23:36
pozdrav svima

što mislite kakve su mi šanse za ovo
mslit ćete da se zajebavam ali stvarno ovako stoje stvari ima jedna cura koja mi se jako sviđa već dosta vrimena inače ona je hercegovka živi u zadru ja san zadranin i sad stvar je u tome da je malo starija od mene i jedna od najlipših cura na svitu sigurno mislin uglavnom znate ja iman 20 godine ona 30 i već dosta dugo je pokušavan nagovorit da izađe sa mnom, mislin bili smo na kavi par puta ali neću to nego baš pravi večernji izlazak, ali nikako neće nije stvar u ozbiljnosti za svoje godine (unatoč luđačkom postu) san dosta ozbiljan dobar student ono sve u redu (na prvi pogled hahahah) i znan da bi ona izašla sa mnom da je još malo čekati mislin da popušta ali ja bi to tija odma i vidite tako mi jedanput u društvu pričali, bila i ona tu i ja opet je pitan ovaj put namjerno prid svima zašto neš van sa mnon ovi ostali počnu navijati ovo ono i ja ka ono iz zajebancije kažen : ...dobro, možda nisan mladen grdović, al mi se baš sviđaš, ovo ono, ona se smije i dalje svi se smiju i ja tijekom večeri namjerno još nekoliko puta spomenen pa ajde tebe ni grdović da ti zapiva nije moguće nagovorit i takve stvari namjerno to potenciram i na kraju večeri ona kaže ajde kada postaneš mladen grdović onda može, a ja u sebi mislin to bože sad je sve rješeno! i par prijatelja prisiče okladu i svi se čude što se ja toliko veselin ko da je rekla da?
dakle stvar je u tome da bi ja sada tija prominit ime u MLADEN GRDOVIĆ doć kod nje sa novom osobnom i odvest je van naravno nisan manijak ja bi to ime poslije opet vratija na staro, inače moje ime samo nije neobično ali se rimuje sa prezimenom pa san mislija ić u te urede što ste spominjali sa pričom kako mi to stvara probleme da mi se rugaju na faksu, da me ljudi ne shvaćaju ozbiljno i tako dalje i da bi zbog toga tija prominit to, a poslije izlaska bi opet vratija na staro (nisan luđak zadovoljan san sa sobom toliko da nemam potrebe za mijenjanjem identiteta) dakle ovo je više jedan vic kojim bi triba pokazat koliko me je u biti briga inače ponosan san na svoje prezime i ime u onoj mjeri u kojoj je i većina ljudi i ovo je samo privremeno ali eto ja san mislija najprije reći ovima da ne mogu više funkcionirat ovako a onda poslije doć sa pričom kako sam falija, da se ipak ne mogu odreći sebe i da želim biti onaj tko san bija prije,dakle pravi ja, a ne pjevačka legenda moga grada hahhhhaa
e sada pitanje je koliko je ovo sve realno je li bolje da dođen ovako ili da im možda iskreno kažem da mi pomognu samo na par tjedana omoguće mi to ja ću to kasnije opet sredit nije problem, ako triba dat ću onim ljudima u tim kancelarijama 1000 - 2000 eura ako ne može drugačije ipak smo u hrvatskoj ja bi bija prvi koji podmićuje iz ljubavi a ne koristi, pa me zanima vaše mišljenje u vezi ovoga
inače jedanput je spomenila i da moran postat trener hajduka trentno san u fazi osnivanja nogometnog kluba NK HAJDUK ZADAR, kao što znate splitski hajduk ima oznaku HNK H stoji za hrvatski, a osim toga pravi hajduk je i dioničko društvo sada te u imenu kluba stoji split a kod mog hajduka bi bilo zadar u najgorem slučaju to bi bio malonogometni klub za čije osnivanje je potrebno manje od 1000 kuna za takse županijskom nogometnom savezu, te trojica osnivača da se popune tri najvažnije funkcije predsjednik, sportski direktor i financijski direktor, to jest ja, moj brat, i moj susjed za registraciju kluba u hrvatskom nogometnom savezu trebalo bi čekati nekoliko tjedana taman dok se srede i dokumenti za promjenu imena u MLADEN GRDOVIĆ
inače ako ovo ne bi bilo dovoljno, spreman san kontaktirati i keruma i svagušu tj upravu pravog Hajduka da mi pomognu mislin ako to nije previše za tražit mislin da bi oni mogli pristat na to budući da je ovo sezona stogodišnjice kluba zbog pozitivnog publiciteta i medijske pozornosti sigurno bi i oni i hajduk ispali simpatični ako na primjer samo na jedan dan otpuste pravog trenera splitskog hajduka, gospodina Stanka Poklepovića i postave na njegovo mjesto mene s imenom MLADEN GRDOVIĆ, plan je malo pretjeran ali bi moga uspit zašto ne i dan poslije samo vrate Poklepovića i tako se stalno minjaju treneri kod nas ovo bi bija odličan medijski trik gledano sa strane hajduka, a meni bi puno značilo, pokaza bi da san ozbiljan na spektakularni način , ako ništa uvik mogu osnovati nekakvi malonogometni klub hajduk zadar i proglasit sebe za trenera a za prvu postavu stavit dicu iz dvorišta, kupit im dresove i neka viču hajduk hajduk hajduk i eto ona će vidit da san ja posta trener hajduka da bi izašla sa mnon

dakle, nadan se da vas nisan priplašija ovo je zasad samo ideja, osim što san popunija formulare za osnovat nk hajduk zadar inače cura je vridna i većih gluposti od ove samo me zanima ako ima ode neko ko zna više o tim promjenama imena je li to uopće moguće,koliko je sve ovo realno, ponavljan još jednom: nisan manijak, znan da nisan mladen grdović, samo oću zadivit curu i to je sve (ona održava obećanja, znan da nema nikog i znan da bi pristala i bez toga kroz neki dulji period inače se odlično slažemo i to sve da ne govorim sad po ure) što se tiče hajduka, ne vidim zašto mi ne bi izašli u susret pa kerum i svaguša su cirkusanti i seljačine kao i ja i ovakve stvari su im poznate i drage.....hahhahhaa.....

što kažete je li moguće?

FileExplorer
27.09.2010., 23:49
što kažete je li moguće?

Nisam citao citav tvoj tekst, ali cini mi se da ni ti nisi citao ostale upise na ovom topicu.

Tesko da ce ti proc obrazlozenje za promjenu imena.

Katrin
28.09.2010., 11:01
Merkat, odrasti za pocetak :mig: nece ti to proci.

Cisto da znas, postupak promjene traje oko 2 mjeseca i onda ne mozes mijenjati ime iducih 5 godina. Sve vec pise na temi pa te molim da procitas.

-Zoran-
15.10.2010., 16:58
Zanima me kako promijeniti prezime, da li to može biti bilo kakvo (npr. da ga sam izmislim) ili mora biti neko postojeće. Također me zanima da li moram imati kakav dobar razlog za to ili bi razlog tipa da mi se sadašnje ne sviđa prošao? Hvala na odgovorima.

Peća
15.10.2010., 20:25
Praktično ne poznajem način no iz uvida kruga poznanika poznajem slučajeve u kojem nije bilo problema.Biljeg je neophodan,toliko znam..

scripta elegans fe
15.10.2010., 20:56
bilo na BRu

i-je-i-nije
16.10.2010., 20:27
neće proći samo to da ti se eto više ne sviđa staro

bloodyone
25.10.2010., 14:48
Bi li me mogao netko uputit u prve korake za promijenit prezime.
Muška osoba, dakle ne udaja :-),u zagrebu ...
Malo sam tražio po forumu ali nisam našao dovoljno informacija. Puno Hvala!

593
09.12.2010., 16:17
je li moguce promijeniti ime u lord voldemort?
dakle 'lord' bi bilo ime, a 'voldemort' prezime.

procitala sam cijelu temu, i pise da izmisljena imena ne mogu samo ako nekoga vrijedjaju, a sumnjam da bi ovo nekog smetalo :ne zna:

593
10.12.2010., 16:24
hvala svima na odgovorima :top:

Marconivk
15.12.2010., 00:36
zna li netko kako maknuti imena roditelja iz dokumenata,tocnije oca

Nica
15.12.2010., 08:52
je li moguce promijeniti ime u lord voldemort?
dakle 'lord' bi bilo ime, a 'voldemort' prezime.

procitala sam cijelu temu, i pise da izmisljena imena ne mogu samo ako nekoga vrijedjaju, a sumnjam da bi ovo nekog smetalo :ne zna:

Ne znam koliko bi to bilo izvedivo jer ime i prezime ne samo da ne bi trebali vrijeđati već bi trebalI biti i u skladu sa okolinom u kojoj se živi. Ne kažem da se smiješ nazvati samo Marko, Petar, Ana ili Katarina, ali ime ti ne bi trebalo biti previše ekstravagantno. A bojim se da Lord Voldemort to ipak malo jest. :)

593
23.12.2010., 03:24
@nica
bojim se da si u pravu. lord voldemort je samo primjer, ali dobar primjer imena koje nikog ne vrijedja.
nadalje, zasto ime ne bi moglo biti ekstravagantno? zasto se po tome nemremo ugledat na ameriku...bas neki dan citam, tip se iz douglas allen jr. preimenovao captain awesome :)

martinayyy
04.01.2011., 13:42
Moze li mi netko reci koji papiri i gdje treba predati zahtjev da se vrati svoje ime,odnosno ime koje su ti roditelji dali.Radi se o tome da je covjek na inzistiranje i forsiranje supruge promijenio ime,a pod tim novim imenom ga nitko ne zna.osim par ljudi iz novog okruzenja i od kad je promijenio ime kao da je izgubio sebe i sad zeli vratiti svoje ime...

black1888
11.01.2011., 22:30
Dali zna itko dali ime može sadržavati znakove tipa â, ă, í ili ð, Ø, æ, þ...?

OkyDoky
02.03.2011., 21:28
Zna li itko sto se desi kad promijenis ime po pitanju fakulteta. Konkretno, ako SAD promijenim ime (trenutno sam student), i za godinu-dvije zavrsim - hoce meni na diplomi pisati SAMO novo ime ili i neka napomena o promjeni?

I zanima me je li vjecno u rodnom listu ostane ta napomena o promjeni imena, tj. da stoji staro ime i dalje? To je glupo, kao sto je vec netko naveo jer ako mijenjas ime da te ne diskriminiraju/zezaju/itd, neces bas mnogo postici kad npr. pri zaposljavanju imaju pred sobom staro ime.

sivkić
03.03.2011., 09:14
Promjenit ćeš i studentsku karticu,indeks i ostale dokumente jer sad si "novo ime" a staro više ne postoji.

Napomena odnosno crtica da si promjenio ime postojat će i na nekim drugim mjestima koja vode evidenciju o građanima.Napravit ćeš i novu radnu knjižicu pa te kod zapošljavanja neće moći diskriminirat/zezat.

Vjerovatno će izmjene ostat trajno u rodnom listu.

Članak 38.
Naknadni upisi i bilješke su dopune i izmjene temeljnog upisa, a odnose se na činjenice koje su nastale ili su postale poznate nakon izvršenog temeljnog upisa.
Naknadni upisi bilješke su upisi i drugih činjenica koji se na temelju propisa moraju evidentirati u državnim maticama.
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/259769.html

Thunderdragon
03.03.2011., 09:28
izmjene ostaju trajno, bez ikakve dileme, u rodnom listu

Katrin
03.03.2011., 09:31
I moraju ostati trajno.

OkyDoky
03.03.2011., 11:47
Glupo je to sto ostaju trajno u rodnom listu (ili bilo kojem dokumentu koji je gradjanima potreban u odredjenim situacijama). Neka oni sebi u svom sistemu zabiljeze to, tako da policija ima uvid u sve, ali zasto bi svatko kome treba moj rodni list (npr. nekad kod zaposljavanja) morao vidjeti moje staro ime i jos i razlog promjene.

Takodjer, netko je spomenuo da te napomene stoje jos negdje - konkretno gdje? Znaci, recimo, diploma s faksa - samo novo ime ili ima napomena o promjeni?

sivkić
03.03.2011., 12:03
Kod MUP-a će bit ti podaci.Ako ti ne treba rodni list ostali neće znat.Ne znam piše li razlog ili samo po čl.nnn je izvršena izmjena.Izmjena je samo u rodnom listu ostale dokumente ćeš promjenit na novo ime i "postat nova" osoba.Diploma će ti bit na novo ime jer onaj stari nije završio faks nego ti s novim imenom.

pasajeros
17.03.2011., 19:32
Pozdrav,
Procitah topik i stvarno je koristan no imam nekoliko pitanja u vezi ove teme.

Prvo i najvaznije!!
Zna li netko kakva je procedura s indeksom ako student promijeni ime?
Ovisi li to od faksa do faksa ili postoji neko univerzalno pravilo...

Naime, to me brine zbog "sadrzaja" indeksa, potpisa profesora, ocjena itd. Jer ukoliko se sve to mora ponovno prikupljati i upisivati u novi indeks to je abnormalno velika gnjavaza, ponovni uvidi u zapisnike itd. itd, pogotovo ako student to mora sam obavljati u tajnistvima svake katedre posebno,jer poznavajuci rad i brzinu fakultetskih referada pretpostavljam da to ne bi bilo gotovo kroz 4 ispitna roka(karikiram malo)..a studentu indeks treba....u svakom slucaju mozda cak i razlog odustanka od promjene.
Sto je s raznim diplomama (strani jezici, sport itd.) koje smo stekli u zivotu, svjedodžbom o maturi i ostalim takvim dokumentima, vrijedi li nam to ako uz njih ubuduće prilažemo neko rješenje o promjeni osobnog imena ili se to sve mora ponovno štampati?

Napomena, sva moja pitanja su veza samo za promjenu imena i to ne u drugo ime nego dodatak jednog slova u vec postojece ime (isto bi se citalo,samo bi se drugacije pisalo)... recimo sara -sarah (to nije moj slucaj no ista je fora pa primjera radi;)

Puno Vam hvala na bilo kakvoj informaciji,nadam se da ste shvatili moj "problem".

sivkić
18.03.2011., 09:34
Najbolje ti je da pitaš u tajništvu faxa.Možda je dovoljna samo izmjena imena u indeksu u nekoj rubrici pod napomene.Ako kažu novi malo ćeš morat šetat ili kakva sno pravna država dodaju ti svagdje slovo i bježi dalje jer ćeš ih uznemiravat ako budeš prikupljao sve potpise i ostalo.

hypo1977
29.03.2011., 23:50
Imam par nejasnoća što se tiče samog rodnog lista...

Imam malu bebu, 2 godine napunila prije mjesec dana, imenom Filip.e sad, pošto je rodni list bio izvađen mjesec - dva nakon rođenja, u prije 2 ipol mjeseca sam ja promijenio svoje ime iz Mihovil u Mihael.

Pošto Filipu na rodnom listu stoji moje "staro" ime, a ispod u napomeni piše da je ime oca promijenjeno u Mihael sukladno svim člancima, mene zanima je li moguće zatražiti ikako od matičnog ureda ili neke druge institucije da mi izda sinov novi rodni list na kojemu će odmah pisati ime oca Mihael, bez ove napomene da je mijenjano ime iz jednog u drugo?

je li netko možda imao slična iskustva?

sebastiana.bach
28.04.2011., 22:08
poz,

nesto sam nabrzinu preletjela preko postova i nemam zivaca citat sve po redu pa vam se ispricavam ako je vec odgovoreno na ovo pitanje?
Kako se i koliko naplacuje?

Naime, radi se o tome da imam oca kojeg se sramim i kojeg ne podnosim i ne zelim nositi njegovo prezime.. :mad:

Ako itko zna, neka mi javi molim najljepse. :s

Hvala.

Pozzz :top:

sivkić
29.04.2011., 08:10
Za promjenu imana je 70 kn a valjda bi bilo logično i za prezime.

Pitaj ove
http://www.zagreb.hr/default.aspx?id=851

Felix11
03.05.2011., 20:20
Zna li itko moze li se prezime promijeniti u ime nekog grada ili mjesta???

Icube
05.05.2011., 04:03
Zanima me skračivanje prezimena, ja bi svoje promjenio tj. skratio samo nastavak IĆ, tako da mi prezime iznosi samo deset slova a ne jebenih 12:mad:

No pitanje je mogu li u obrazloženju navesti obiteljske razloge tj. osobne, jer doista ne želim nosit očevo prezime a ni majčino djevojačko. Želim zadržati ovo, ali samo izbacit ić.

Pomagajte:moli:

sivkić
05.05.2011., 08:07
Tko ti brani.Ionako ćeš morat napisat razlog promjene prezimena.

Tommygun
24.05.2011., 17:44
Da li se to može u Hrvatskoj? Može li se igdje? Zašto bi netko to učinio? Znate li nekoliko primjera?

Ozbiljno!

~Scarlet~
24.05.2011., 17:48
Zakon o osobnom imenu (http://www.zakon.hr/z/43/Zakon-o-osobnom-imenu)

Naravno da se može.
Jedna moja kolegica s posla je to učinila. Imala je neko čudno ime; Muharema ili tak nekak i htjela je nešto "svjetskije" i promjenila ime. Sad, šta je točno navela kao razlog.:ne zna:
I od druge kolegice muž je promjenio ime za vrijeme rata: Milenko u Miljenko.

pasajeros
28.06.2011., 12:55
Zna li tko, Neki dan dobih pravomoćno rješenje o promjeni osobnog imena...za nekoliko dana moći ću dizati novi rodni list i domovnicu...pa me zanima, trebam li pri izradi nove osobne iskaznice rodni list sam priložiti ili ostaviti tamo?? ... zanima me zbog toga što moram znati koliko da rodnih listova onda izvadim zbog drugih stvari.

sponzorusa
30.06.2011., 08:19
Ja sam 2007. godine promijenila svoje osobno ime.. točnije skratila sam ga sa sa osam na pet slova..
Sjećam se da sam išla u matični ured gdje sam predala zahtjev i platila 70 kn državnih biljega..
Nakon toga bilo je potrebno obaviti razgovor sa pravnicom u matičnom uredu, a isto tako i bila su potrebna 2 svjedoka iz razloga jer sam ja navela u obrazloženju da me od uvijek ovako skraćeno zovu. Svjedoci su bili moja draga majka i njezina prijateljica.

Uglavnom uvijet je prema Zakonu o osobnom imenu da ime mora biti kao u skladu sa hrvatskom tradicijom pa se tako primjerice KAROLINA može skratiti u KAROL, ali ne možeš tražiti da ti se ime piše CAROL jer je to već kao strano ime.

Ili evo drugi primjer - da sa imena ŽELIMIRA želiš ime PHILLIPA, e to nema šanse da će proći, ali ako je promjena iz ŽELIMIRE u MAJA, to je već prihvatljivo i zahtjev prolazi.

Uglavnom nakon nekog vremena dobila sam pravomoćno rješenje i onda sam išla podignuti oko 5 originala rodnih listova i nekoliko domovnica (automatski vam je novo ime i na domovnici) i još ih i fotokopirala jer vam je potrebno radi promjene u dokumentima. Dakle vi ste nakon pravomoćnosti rješenja DUŽNI KORISTITI NOVO IME. Naravno trebat će vam neko vrijeme dok se ne priviknete i ono što je JAKO BITNO - ZAHTJEVAJTE OD OKOLINE DA VAS ZOVU NOVIM IMENOM. Vjerujte, jer ćete se inače naći u situaciji da će vas mama/tata/brat/sestra/bratić/sestrična/ujak/ujna/djed/baka pred novim ljudima nazivati starim imenom, a vama je u interesu da već kada ste promijenili ime da vas novi ljudi pamte po novom imenu, jer u suprotnosti dolazi od zbrke i upita zašto ste mijenjali ime... Uglavnom to želite izbjeći, vjerujte mi..

Nakon što promijenite ime morate se naoružati živcima, vremenom i nešto novaca kako bi promijenili podatke na svim razinama - od kartica banaka, do vozačke, prometne, osobne, indexa itd itd itd....

Eto, nadam se da sam barem malo pomogla. :mig:

sponzorusa
30.06.2011., 08:24
E, da.. I još jedna sitnica.. Na svakom novom rodnom listu na stražnjoj stranici stajati će datum i podatak da ste temeljem rješenja br. xxxx promijenili svoje ime sa npr. Katica u Katarina..
Dakle svi budući vaši rodni listovi će imati taj podatak na stražnjoj strani htjeli vi to ili ne..

Pozdrav.. :cerek:

Lapulapu
04.07.2011., 20:08
Mi smo u bližoj okolini prošle godine imali slučaj promjene imena i prezimena, odnosno osobnog imena i to se nije obavljalo u Matičnom uredu nego u Uredu državne uprave - Odsjek za opću upravu. Možete im se obratiti pisano, prilažete takse 70 kn i presliku osobne iskaznice, ili direktno u zapisnik.

u oba slučaja pisano vas pozovu ukoliko trebaju kakve dodatne informacije, negdje u roku 2 mjeseca je postupak okončan.

The Realist
18.07.2011., 22:34
Ne znam da li ima ova tema, pa se unaprijed izvinjvama ako ima.

Ovako, ja imam BiH i Hrvatsko državljanstvo, s tim da nemam ista imena u ovim državama, tačnije prije dvije godine sam dodao još jedno ime svom imenu, tako da sada imam dva imena i prezime, ali dokumente sam promijenio samo u BiH, ali ne u Hrvatskoj.

Razlog zašto nisam promijenio hrvatske dokumente je bio taj što je za taj proces trebalo oko 6 mjeseci, ako ne bih išao u ZG, pa tu sve rješavao, a pošto sam ja tada trebao putovati, nije mi se to isplatilo tada raditi i samo sam putovao sa Hrvatskim pasošem i nije bilo problema (niko nije provjeravao).

Da ne bude zabune, ja nemam hrvatsku ličnu, nego pasoš i domovnicu, nemam nikakva primanja u Hrvatskoj, niti od strane dražave, niti radim tu, a nisam ni krivično gonjen niti u BiH, niti u Hrvatskoj.

Zanima me da li ja moram promijeniti i Hrvatske dokumente, ili oni mogu ostati kakvi jesu (ovako mi je lakše i BRŽE novi pasoš uzeti)?

I samo da provjerim, može li se još sa BiH ličnom preći granica, pošto mi je istekao hrvatski pasoš, BiH se još radi, a trebao bih na more ovih dana, a.B.d.? Ima li tu kakvih problema?

Hvala na odgovorima.

sivkić
19.07.2011., 09:18
Moraš promjenit i RH dokumente jer se drugačije zoveš.Možeš s CIPS osobnom.

Unicorn7
19.07.2011., 17:52
Pozdrav,

imam jedno pitanje, previše je postova, a nemam vremena sve čitati.
Rastala sam se prošle godine, ali mi je ostalo prezime od bivšeg muža, sada bi to prezime htjela maknuti i promijeniti ga u drugo, ne u djevojačko nego potpuno drugo prezime.
Zanima me da li je to moguće i da li mora biti prezime koje je bilo u obitelji, jer inače prabaka čije prezime želim uzeti nije bila Hrvatica. Hvala.

čmela
31.07.2011., 16:31
Bokić,udana sam pet godina i nosim muževo prezime koje mi malo"zapinje"u nekim stvarima pa me zanima da li mogu vratit djevojačko u sredinu,gdje i koliko košta.Osobna mi izlazi za 2 tjedna pa svakako moram dati raditi.HVALA!

sivkić
01.08.2011., 07:42
Obrati se u matični ured.

Zora Evenei
22.08.2011., 08:40
Kratko pitanje:

Ako Dajana želi promjeniti ime u Katarina, hoće li ona postati Dajana Katarina ili samo Katarina?
Osim toga, gdje dobivaš dokumente s novim imenom?

sivkić
22.08.2011., 11:12
Zvat će se onako kako našiše zahtjev ukoliko ga odobre.Samo Katarina ili Dajana Katarina.U matičnom uredu se predaje zahtjev a kad odobre u policiju po nove dokumente.

Lapulapu
22.08.2011., 14:33
dajte prestanite s tim Matičnim uredom, to u RH obavlja Ured državne uprave - Odsjek za opću upravu a ne Matični ured.

Mi smo u bližoj okolini prošle godine imali slučaj promjene imena i prezimena, odnosno osobnog imena i to se nije obavljalo u Matičnom uredu nego u Uredu državne uprave - Odsjek za opću upravu. Možete im se obratiti pisano, prilažete takse 70 kn i presliku osobne iskaznice, ili direktno u zapisnik.

u oba slučaja pisano vas pozovu ukoliko trebaju kakve dodatne informacije, negdje u roku 2 mjeseca je postupak okončan.

Dementia Weber
23.08.2011., 13:55
Bok svima, imam jedan problem, a to je da neznam kako da promjenim svoje ime i prezime, mislim, neznam gdje ići za to i koji je proces.
Moe ime i prezime mi se nesviđa i voljela bi promjenit ime ( da imam dva imena) i prezime (kao na ovom forumu..).
Eh, sad jel bi mi netko od vas mogao pomoći i reć kako se to izvodi
Molim vas :s :)

vivid.color
01.09.2011., 23:55
Zanima me kavka je procedura kod mijenjanja osobnog imena? Dali je nezadovoljstvo sa sadasnjim imenom valjani razlog? I dali se moze uzeti strano (Englesko) Ime i prezime?

miki1988
02.09.2011., 00:39
Promjena imena je zajebana stvar i zahtjeva dosta stvari koje ćeš morati promijeniti nakon što promijeniš ime (promjene za zdravstveno osiguranje, promjene podataka kod doktora, promjena podataka za telefon, struju, vodovod, plin, komunalije i ine stvari, jer nekako ti moraju poslati račune, a i moraju te imati u evidenciji). Inače, kad ideš raditi osobnu iskaznicu, tad možeš podnjeti zahtjev i za promjenom imena:
http://www.mup.hr/42.aspx
Izdavanje osobne iskaznice

Osobnu iskaznicu izdaje policijska uprava, odnosno policijska postaja prema mjestu prebivališta podnositelja zahtjeva.
Osobnu iskaznicu dužna je imati osoba starija od 16 godina života koja ima prebivalište u Republici Hrvatskoj, a pravo na osobnu iskaznicu ima i osoba starija od 15 godina života. Hrvatski državljani koji imaju prebivalište u inozemstvu ne mogu imati osobnu iskaznicu jer se njome osim identiteta, hrvatskog državljanstva, spola, datuma rođenja i adrese stanovanja dokazuje i prebivalište u Republici Hrvatskoj.
Osoba koja uz sebe nema osobnu iskaznicu, te osoba starija od 16 godina koja nije ishodila osobnu iskaznicu kaznit će se novčanom kaznom za prekršaj.
Zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi se na obrascu 2, kojeg stranka dobiva u policijskoj upravi/postaji.
Policijska uprava/postaja će izdati osobnu iskaznicu najkasnije 30 dana od dana podnošenja urednog zahtjeva.

Ako se zahtjev za izdavanje osobne podnosi prvi put, potrebno je priložiti sljedeće:

domovnica
izvadak iz matice rođenih ili rodni list
2 fotografije u boji - 3,5 x 4,5 cm
popunjeni obrazac zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice (obrazac 2)
dokaz o uplati iznosa od 48,50 kn na račun MUP-a (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*).

Ako je podnositelju zahtjeva već izdana osobna iskaznica, ne treba priložiti domovnicu niti izvadak iz matice rođenih ili rodni list.

Službena osoba koja zaprima zahtjev za izdavanje osobne iskaznice dužna je utvrditi identitet osobe koja podnosi zahtjev.
Međutim, ukoliko zahtjev za izdavanje osobne iskaznice podnosi maloljetna osoba kojoj prethodno nije izdana putovnica ili neka druga isprava s fotografijom, te nije moguće utvrditi njen identitet, potrebno je prisustvo jednog od roditelja radi utvrđivanja identiteta.

*NAPOMENA: Uz zahtjev za izdavanje osobne iskaznice daje se na uvid ranije izdana osobna iskaznica ili druge isprave iz kojih se može utvrditi identitet i hrvatsko državljanstvo (isprave iz kojih se može utvrditi identitet imaju fotografiju).

Za osobe koje podnose zahtjev jer im je prethodno izdana osobna iskaznica prestala važiti ili iz drugog razloga više ne služi svojoj svrsi, potrebno je:

stara osobna iskaznica (poništava se i vraća)
2 fotografije u boji – 3,5 x 4,5 cm
popunjeni obrazac zahtjeva za izdavanje osobne iskaznice (obrazac 2)
dokaz o uplati iznosa od 48,50 kn na račun MUP-a (posebnom uplatnicom koja se dobije u policijskoj upravi/postaji*).

Ako se zahtjev podnosi zbog promjene osobnog imena ili promjene prezimena potrebno je priložiti i izvod iz matice rođenih, u kojem je navedena bilješka o novom osobnom imenu ili novom prezimenu kojim se osoba dužna služiti i pravnom prometu, ili vjenčani list novijeg datuma.

Promjena osobnog podatka podrazumijeva promjenu imena ili prezimena, spola, eventualne korekcije datuma i mjesta rođenja, promjenu prebivališta i promjenu adrese stanovanja.

vivid.color
02.09.2011., 01:15
Promjena imena je zajebana stvar i zahtjeva dosta stvari koje ćeš morati promijeniti nakon što promijeniš ime (promjene za zdravstveno osiguranje, promjene podataka kod doktora, promjena podataka za telefon, struju, vodovod, plin, komunalije i ine stvari, jer nekako ti moraju poslati račune, a i moraju te imati u evidenciji). Inače, kad ideš raditi osobnu iskaznicu, tad možeš podnjeti zahtjev i za promjenom imena:
http://www.mup.hr/42.aspx

Hvala na odgovoru!..zanima me je jos da li se ime moze promjeniti u strano (Englesko) ime i Da li je dovoljno navesti nezadovoljstvo sadasnjim imenom kao razlog promjene?

miki1988
02.09.2011., 15:37
Hvala na odgovoru!..zanima me je jos da li se ime moze promjeniti u strano (Englesko) ime i Da li je dovoljno navesti nezadovoljstvo sadasnjim imenom kao razlog promjene?

Ma možeš se preimenovati u kakvo god želiš ime, to je ionako tvoj izbor, bilo englesko, urdo ili kinesko, možeš se nazvat kako želiš, samo ti velim da ćeš imati jebade s ostalim stvarima gdje ćeš morati mijenjati svoje ime. :mig:

asdfgh
02.09.2011., 21:48
Ma možeš se preimenovati u kakvo god želiš ime, to je ionako tvoj izbor, bilo englesko, urdo ili kinesko, možeš se nazvat kako želiš, samo ti velim da ćeš imati jebade s ostalim stvarima gdje ćeš morati mijenjati svoje ime. :mig:

sumnjam, jer po zakonu o osobnom imenu mora biti u skladu s običajima gdje živi, a strano ime i prezime to nije. i guess. :ne zna:
vivid, pitaj na pdf-u pravo.

scripta elegans fe
02.09.2011., 22:35
bilo na BRu

renegade-
04.09.2011., 20:37
da vas pitam ,ja bih si dodao jos jedno ime ,maloljetan sam ,a roditelji se slazu s time
jel moguce da ja to napravim bez problema znaci da imam 2 imena ?
pozdrav ,hvala

sivkić
05.09.2011., 07:42
Možeš to napravit.

Imota20
11.09.2011., 20:55
Imam jedno pitanje pa ako netko zna:
2007 sam promjenila prezime , sada bih ga htjela vratiti na svoje staro rođeno , ali su mi rekli u matičnom uredu da treba prpć zakonski rok od 5 godina??? da li se to može izbjeć ili možda žaliti jer mi je dosta bitno da se to ranije promjeni?

riche
12.09.2011., 06:56
Prema zakonu treba proći 5 godina. Osim ako se radi o razvodu i vraćanje na prezime prije braka, tada se zahtjev za vraćanjem starog prezimena treba podnijeti u roku od 6 mjeseci od prestanka braka.

merder
12.09.2011., 07:12
Prema zakonu treba proći 5 godina. Osim ako se radi o razvodu i vraćanje na prezime prije braka, tada se zahtjev za vraćanjem starog prezimena treba podnijeti u roku od 6 mjeseci od prestanka braka.

Zna li tko, u slučaju razvoda, kome se trebam obratiti za vraćanje djevojačkog prezimena i koji dokumenti su potrebni?

riche
12.09.2011., 09:33
U matični ured prema mjestu prebivališta. Od dokumenata mislim da je potrebno samo pravomoćno rješenje o razvodu braka.

merder
12.09.2011., 11:06
super, hvala ;)

_saiko
13.09.2011., 10:29
Imam 2 imena odnosno Ime1-Ime2 "formata".
Ja bi sada od onog Ime2 imena ostavio samo inicijal.
Da li je moguce imati u sluzbenim ispravama samo inicijal?

Postavih pitanje davno, no nitko nije odgovorio.
Dakle je li moguce drugo ime pretvoriti u inicijal?
Da li su kod nas inicijali uopce u primjeni, odnosno dopusteni u imenima?

vtsfgj
23.10.2011., 20:35
Moze li mi netko objasnit postupak kako promjeniti svjedodzbe nakon sto sam promjenio ime? Izvadio sam sve nove dokumente ali neznam sta sa svjedodzbama. Jel bi trebao ici u srednju skolu koju sam zavrsio da mi napisu nove? Molim pomoc.

sivkić
24.10.2011., 06:54
Postavih pitanje davno, no nitko nije odgovorio.
Dakle je li moguce drugo ime pretvoriti u inicijal?
Da li su kod nas inicijali uopce u primjeni, odnosno dopusteni u imenima?

Nema incijala kao što više nema ni - nego razmak.

petruljčica
02.11.2011., 15:51
pozdrav,
molim nekoga ako ima odgovorili savjet na moje pitanje
kćer je rodila blizance u izvanbračnoj zajednici - nakon rođenja djece otac se za njih uopće ne brine i ne plaća ni kune a u rodilištu i matičnom uredu je pod njegovim pritiskom dala djeci njegovo prezime. sada bi htjela prezime promjeniti ali u matičnom uredu joj ne žele zaprimiti zahtjev a u czss - u govore da je nemoguće promjeniti prezime tako da bi djeca imala isto prezime kao i moja kćer - kao majka .

hvala

ciklama765
02.11.2011., 16:11
http://www.zakon.hr/z/43/Zakon-o-osobnom-imenu
članak 10, 11. i dalje

komplicirano je to, uglavnom se uvijek traži suglasnost drugog roditelja, ali probajte.

trebalo bi ga prvo lišiti roditeljskih prava, jerbo ne ispunjava ni roditeljske dužnosti,
u tom slučaju vam ni ne treba njegov pristanak.

a u CSZZu, po običaju, govore gluposti.

Frigg
03.11.2011., 12:49
Pozdrav svima.

Namjeravam prezime (očevo) promijeniti u majčino djevojačko, jer s ocem nisam u kontaktu već 7 godina. Mislim da je to opravdan razlog koji mogu navesti u zahtjevu.

E sad, zbunjuje me ova stavka u Zakonu o osobnom imenu, čl. 10:
"Punoljetne osobe kojima je odobrena promjena osobnog imena, ne mogu podnijeti novi zahtjev za promjenu osobnog imena u roku od 5 godina od dana izvršenog upisa promijenjenog osobnog imena u matične knjige."

Ako sada promijenim prezime u majčino djevojačko, a za godinu-dvije se udam, mogu li normalno svom prezimenu dodati muževo?

Puno hvala na pomoći.

ciklama765
03.11.2011., 18:39
hm. po tom što piše, ne. i to je izuzetno glupo, ako smijem primijetiti, upravo zbog situacija u kojoj se vi nalazite.
a ništa, udajte se odmah :) za svaki slučaj provjerite u područnoj službi gradskog ureda koji se bavi vođenjem matičnih knjiga

Frigg
04.11.2011., 14:46
hm. po tom što piše, ne. i to je izuzetno glupo, ako smijem primijetiti, upravo zbog situacija u kojoj se vi nalazite.
a ništa, udajte se odmah :) za svaki slučaj provjerite u područnoj službi gradskog ureda koji se bavi vođenjem matičnih knjiga

To mi je prilično besmisleno :ne zna:
Ipak bih samo dodala muževo svome, ne bih totalno mijenjala to novo prezime. Istina da bih se mogla udati odmah :p ali važno mi je da imam oba prezimena. Sadašnje ne želim ni u kom slučaju.

sivkić
04.11.2011., 15:19
Mislim da je za to najkompetenija ekipa iz matičnog ureda.

Frigg
05.11.2011., 17:03
Mislim da je za to najkompetenija ekipa iz matičnog ureda.

Dakako, u svakom slučaju ću sve otići provjeriti kod njih :mig:

golub01
05.11.2011., 18:35
Pozdrav svima.

Namjeravam prezime (očevo) promijeniti u majčino djevojačko, jer s ocem nisam u kontaktu već 7 godina. Mislim da je to opravdan razlog koji mogu navesti u zahtjevu.

E sad, zbunjuje me ova stavka u Zakonu o osobnom imenu, čl. 10:
"Punoljetne osobe kojima je odobrena promjena osobnog imena, ne mogu podnijeti novi zahtjev za promjenu osobnog imena u roku od 5 godina od dana izvršenog upisa promijenjenog osobnog imena u matične knjige."

Ako sada promijenim prezime u majčino djevojačko, a za godinu-dvije se udam, mogu li normalno svom prezimenu dodati muževo?

Puno hvala na pomoći.

Kod sklapanja braka nema nikakvog zahtjeva za promjenu osobnog imena, odnosno postupka koji je opisan u ovom zakonu i na kojeg se ova Vaša odredba odnosi. Zakonski morate izabrati između nekoliko varijanti budućeg prezimena i sporazumjeti se o prezimenu/prezimenima koja ćete koristiti nakon braka i priopćiti isto matičaru prije sklapanja braka u građanskom ili vjerskom obliku.
Dakle, kod braka se ne radi o zahtjevu za promjenu imena jer se Vi jednostavno, kao budući bračni drugovi, morate sporazumjeti o budućem prezimenu/prezimenima.

"(1) Prilikom sklapanja braka nevjesta i ženik mogu se sporazumjeti:

1. da svako zadrži svoje prezime,

2. da kao zajedničko prezime uzmu prezime jednog od njih,

3. da kao zajedničko uzmu oba prezimena,

4. da svaki od njih uz svoje prezime uzme i prezime bračnog druga i odluči koje će upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu.

(2) U slučaju sporazuma o prezimenu iz stavka 1. točke 3. ovoga članka nevjesta i ženik odlučit će koje će prezime upotrebljavati na prvom, a koje na drugom mjestu."

Frigg
05.11.2011., 19:27
Hvala, puno ste mi pomogli! :)

Sanja Enola
08.11.2011., 17:43
Može mala pomoć? :D

Pročitala sam sve nedavne postove,jer vidim da se od početka teme dosta toga promijenilo.A većina pitanja je kod ulaska u brak ili oko državljanstva.

Može li mi netko tko ima iskustva reći što sada treba za promjenu prezimena? Dakle,iz muževog u djevojačko? Prošlo je onih 6 mjeseci,dakle sada se tretira kao promjena osobnog imena.

Što treba od dokumenata,gdje se obavlja,kojim redom i koliko sve otprilike košta?

Hvala :)

sivkić
08.11.2011., 18:11
Članak 5.
Ako se jedan od supružnika odluči vratiti na prezime koje je imao prije zaključenja braka može u roku od 6 mjeseci od prestanka braka o tome dati izjavu matičaru u mjestu svog prebivališta.

Izjava iz prethodnog stavka temelj je za upis promjene osobnog imena u matične knjige.

DOWNSIDEUP_
16.11.2011., 09:37
Vrlo bih rado promijenio svoje ime... Upoznat sam s postupkom, imam svu potrebnu dokumentaciju i napunio sam 18. godina.
Zakon o osobnom imenu kaže kako ime (djeteta) mora biti sporazumna odluka obaju roditelja. Pošto moje ime to nije, zanima me samo je li to opravdan razlog za promjenu istog? Dakle, mogu li "moje trenutno ime nije sporazumna odluka obaju roditelja" navesti u rubrici "razlog promjene imena"?

sivkić
16.11.2011., 09:49
Punoljetan si i možeš sam zatražit izmjenu.Ono što si prepisao iz zakona odnosi se kad se djete rodi.

DOWNSIDEUP_
16.11.2011., 09:52
Razumijem, ali i dalje mi treba opravdan razlog. :ne zna: Šta da onda napišem?

sivkić
16.11.2011., 10:09
Ne sviđa ti se ime i gotovo.Mislim da ćeš morat pročitat cijelu temu da dođeš do kakvog opravdanog razloga.

DOWNSIDEUP_
16.11.2011., 15:59
Čitajući temu (ovu i još par njih) sam došao do zaključka da baš to ne bi trebao navesti kao razlog... :ne zna:

TheOneForU
04.01.2012., 23:03
Ovako.Ja bih si dodala ime. Znaci da imam i "srednje ime". Mama se slaze s tim i sve to. Ali me zanima dali mi treba dopustenje oca ili mogu bez toga. jer je situacija nezgodna

kate296
06.01.2012., 18:46
Hi svim pravnicima koji mi mogu biti od koristi,

Ono sto me zanima je sljedece. Moze li muska osoba svojevoljno promijeniti prezime i pod kojim uvjetima? Npr, ne svidja mi se prezime Peric, hocu biti Baric.

Unaprijed hvala na odgovoru.

Kate

sivkić
11.01.2012., 09:33
Može.
http://www.zakon.hr/z/43/Zakon-o-osobnom-imenu

Frigg
11.01.2012., 15:34
Ovako.Ja bih si dodala ime. Znaci da imam i "srednje ime". Mama se slaze s tim i sve to. Ali me zanima dali mi treba dopustenje oca ili mogu bez toga. jer je situacija nezgodna

Hm. Koliko ti je godina, što je s ocem, jesu li roditelji razvedeni... Ima stotinu čimbenika koji su važni kod promjene imena/prezimena djeteta.

Dreamerica13
16.02.2012., 21:24
Evo podizem temu.Sa malom sam ostavila oca djeteta kad je imala 2 mjeseca,ona ima njegovo prezime. Njemu je prebivaliste nepoznato,na sudu sam pokrenula postupak dobivanja skrbnistva i utvrdivanja alimentacije.
Kada mogu traziti promjenu prezimena s obzirom da mu je prebivaliste nepoznato?
Da li moram cekati da se sve to zavrsi,postupak utvrdivanja alimentacije u biti jos nije predan na sud jer ga traze,papiri su kod odvjetnika i rekao je da ce to potrajati.Da li mogu to zatraziti nakon sto dobijem skrbnistvo na sudu ili kada? Radilo se o vanbracnoj vezi.
Molila bi za pomoc

hmore85
20.03.2012., 13:10
da li kod nas dopuštaju promjene prezimena samo u nekakva "domaća" prezimena? ja imam 21-u godinu, i želio bih svojevoljno promjenit prezime tako da nemam asocijacija sa svojim ocem, ali bih prezime mijenjao u "strano" prezime. također se i selim iz države kroz par mjeseci, pa ne znam da li bi to uopće bilo dopušteno i da li bi uopće odobrili takvu promjenu prezimena?

Frigg
20.03.2012., 21:18
Nigdje ne piše da ne smiješ promijeniti prezime u ono koje želiš, nema veze je li strano ili domaće. I ja mijenjam prezime iz domaćeg očevog u majčino folksdojčersko. U principu se odobre svi zahtjevi, iako su skloniji prihvatiti prezime majke i sl. nego neko random. Sve što trebaš je dobro obrazložiti svoju molbu.

dolce casa
20.03.2012., 21:54
a što ako promjenim ime i za godinu dana se udam, da li mogu promjenit svoje prezime u muževo prezime jer u zakonu čini mi se da piše da se nakon promjene imena 5 godina ne smije ponovo mijenjat e sad da li to vrijedi samo za ono što mijenjaš ili?

Katrin
20.03.2012., 22:06
Mozes, odgovoreno je vec na isto pitanje na prethodnoj strani.

riche
21.03.2012., 06:58
Nigdje ne piše da ne smiješ promijeniti prezime u ono koje želiš, nema veze je li strano ili domaće. I ja mijenjam prezime iz domaćeg očevog u majčino folksdojčersko. U principu se odobre svi zahtjevi, iako su skloniji prihvatiti prezime majke i sl. nego neko random. Sve što trebaš je dobro obrazložiti svoju molbu.

Zapravo prema zakonu novo ime ili prezime ne smije se protiviti društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.

Frigg
21.03.2012., 09:09
Ne bih rekla da se strano prezime smatra protivnim društvenim pravilima i običajima sredine. Pa u Hrvatskoj ne žive samo ljudi s "domaćim" prezimenima, eto, moje je folksdojčersko, isto strano. Osim toga, čovjek je naveo da seli iz države. Mislim da ne bi trebalo biti problema oko te promjene ako sve dobro argumentira.

riche
21.03.2012., 09:26
Neće vjerojatno biti nikakvih problema, samo sam dodao da u zakonu postoji ta odredba kod promjene osobnog imena, da se ne može odabrati baš svako ime ili prezime.

hmore85
31.03.2012., 18:18
da li se to ikako može obaviti bez da moji roditelji za to znaju tijekom procesa trajanja? nakon što mi se službeno promijeni onda mi je svejedno, ali zanima da li mogu to ikako napravit bez da mi to itko od bližnjih zna? imam 21-u godinu.

DOWNSIDEUP_
01.04.2012., 01:46
Punoljetan si, dakle, ne treba ti suglasnost roditelja/skrbnika/rodbine. Po mom iskustvu, nakon što podneseš zahtjev za promjenu, bit će objavljen na oglasnoj ploči 30 dana. Bilo tko može napisati primjedbu na to i pomrsiti ti planove, ali to se stvarno rijetko događa. Također mi je rečeno (više puta) da se bez obzira na to u principu velika većina zahtjeva odobrava. Dakle, podnesi zahtjev, napiši dobar razlog za promjenu, nikome ne spominji (tko ne želiš da zna) i nemaš frke.

*Svi imaju svoja iskustva, neki dobra, neki loša. Ja sam samo podijelio svoje. :Pivo:

hmore85
01.04.2012., 17:07
a gdje stoji ta oglasna ploča? jel to nešto kao u općinskom uredu što stoji ili?

DOWNSIDEUP_
01.04.2012., 19:07
U mom se slučaju radilo o malom školskom panou u predvorju zgrade županije (gdje sam predao zahtjev).

hmore85
02.04.2012., 10:26
o pa super, kao da to itko gleda :D

muchas gracias! :D

DOWNSIDEUP_
02.04.2012., 13:08
Sretno! :mig:

LauraFlores26
22.04.2012., 18:44
Hej, sasvim slučajno sam naletila na neki tekst o tome, pa me zanima jel netko zna kako kod nas u Hrvatskoj ide ako želimo promjeniti svoje ime? i koliko to sve košta? predpostavljam da je u inozemstvu puno lakše nego tu kod nas, ...:D

sivkić
23.04.2012., 08:22
Evo ovako s cijenom
https://e-uprava.apis-it.hr/igrast/afHtml/info5.html
http://udu-smz.hr/index.php?p=tekst2&m=p&f=index&i=108&myGrid_page=1&f=view&m=p&id=31&

LauraFlores26
23.04.2012., 08:35
SIVKIĆ, to sam čula da je 70 kn taj biljeg, ali mene zanima ono ostalo, dokumenti , i to?? što sve moraš promjeniti? da li i svjedoždbu od škole mjenjaš ili? taj dio postupka mi nije baš jasan, ... pošto sam čitala da samo ne može se rodni list promjeniti, a kako da radnom knjižicom? dokumentima kod doktora ???

sivkić
23.04.2012., 12:48
Mjenjaš sve osobne dokumente a u ostalo ide bilješka o promjeni imena.

hmore85
18.06.2012., 01:20
što ako se meni promijeni prezime (dakle prihvaćena je promjena na novo prezime, i čeka se onih 30 dana) dok sam ja u inozemstvu? recimo na dan polaska sam sa starim prezimenom, u međuvremenu u hrvatskoj istekne taj rok, i promjena prezimena je sad potpuno važeća, a ja sam u inozemstvu. i sad kad se vraćam u hrvatsku imam dokumente sa starim prezimenom :zubo:

sivkić
18.06.2012., 07:07
Kad u MUP-u priložiš dokumet da ti je odobreno novo prezime i daš zahtjev za novim dokumentima i dobiješ nove onda si promjenila prezime.Do onda ti ne mogu ništa jer po njihovim evidencijama ti si osoba sa starim prezimenom.U roku 15 dana po dobivanju dokmenta od državne uprave o promjeni prezimena dužna si zatražit nove dokumente.
Ne znam što si mislila na onih 30 dana.Vrijeme da se netko žali na odluju o promjeni?Tek kad se nitko ne žali promjena postaje pravomoćna.

hmore85
18.06.2012., 11:27
muško sam :P

da, tih 30 dana je taj period žalbe na koji sam mislio.

sivkić
20.06.2012., 06:53
Dok ne prođe vrijeme za žalbu tj.primjedbu još uvijek imaš starp prezime i dokumenti su važeći.Nakon ti 30 dana kad dobiješ rješenje o promjeni teče rok od 15 dana za zahtjeve za izradom novih dokumenata.

hmore85
20.06.2012., 11:05
aha, znači ima još 15 dana u kojim mi staro prezime vrijedi, to mi je više nego dovoljno. muchas gracias! :D

znatizeljaaaa
25.06.2012., 13:43
Pozdrav svima,za koji dan ću ić promijenit ime,tj.uklonit jedno,jer imam dva.Molila bih sve one koji će isto ići promijeniti ime,ili su promijenili,da mi se jave putem privatne poruke.Hvala :) !

znatizeljaaaa
10.07.2012., 14:46
Pozdrav svima!
Zanima me ima li itko iskustva s promjenom imena baš kada se upisivao na fakultet?
Naime podnjela sam zahtjev za promjenom imena,tj.uklonila sam jedno ime jer sam imala dva,ime će biti promjenjeno 1.8 ,a upisi na faks su poslije 16.7.Žena koja radi u drž.upravi mi je dala papirić da pokažem tamo na upisu kako ću promijeniti,tj.izmijeniti ime.Zanima me hoće li oni to uvažiti?
Zbilja bih bila zahvalna kada bi netko znao.

Taki95
14.07.2012., 22:57
Pozdrav! Mene zanima bi li sina mogo' nazvat Lucifer? Ili Isus...?

sivkić
15.07.2012., 08:53
Možda u nekoj drugoj državi u ovoj ne.

Simon Phoenix
16.07.2012., 09:49
Gledam zakon o osobnom imenu i ne vidim prepreku da se dijete nazove niti Lucifer niti Isus niti u zakonu vidim način da me bilo tko spriječi, ako postoji kakav pravilnik, molim te da me prosvijetliš.

Što se imena Lucifer tiče, ono znači Lučonoša i ja ne vidim prepreku za njegovo davanje. Ako postoji kakva zabranu davanja imena Lucifer poistovijetio bih ju sa time da se zabrani davanje imena Adolf (radi Hitlera), Slobodan (radi Miloševića), Željko (radi Arkana),... mogao bih i dalje nabrajat.

Što se imena Isus tiče, također ne vidim prepreku da ga se daje, kako žitelji "hispano" država daju ime Jesus i odaju počast Isusu Kristu, zašto netko kod nas nebi na taj način odao počast istome. Vrlo licemjerno jer dajemo imena Kristijan, Kristina,... i na taj način odajemo počast. Ako je zabranjeno ili nepoćudno ime Isus onda bi isto trebalo tretirati i Kristijan, Kristina,...

sivkić
17.07.2012., 07:04
Ovo se može tumačit jako dugačko i široko
"Promjena osobnog imena odobrit će se u slučaju utvrđene opravdanosti zahtjeva uz ocjenu organa da se novo osobno ime ne protivi društvenim pravilima i običajima sredine u kojoj osoba živi.".

riche
17.07.2012., 07:48
Samo to se odnosi na promjenu imena. Ne postoji zakonsko ograničenje kod davanja imena djetetu.

Katrin
17.07.2012., 07:51
To nije promjena imena, vec davanje imena djetetu i to nije protivno nikakvim pravilima.

Lapulapu
17.07.2012., 08:03
što ako se meni promijeni prezime (dakle prihvaćena je promjena na novo prezime, i čeka se onih 30 dana) dok sam ja u inozemstvu? recimo na dan polaska sam sa starim prezimenom, u međuvremenu u hrvatskoj istekne taj rok, i promjena prezimena je sad potpuno važeća, a ja sam u inozemstvu. i sad kad se vraćam u hrvatsku imam dokumente sa starim prezimenom :zubo:

Neće se dogoditi ništa, ali kad budeš dao/la zahtjev za promjenom dokumenata ili izdavanje novih, automatski šalju prekršajnu prijavu jer to nisi učinilo/a u roku 15 dana od rješenja o promjeni.

drot13
17.07.2012., 08:28
U slučaju mijenjanja isprava, prekršajna prijava neće ići unatoč isteklim rokovima.:top:

sivkić
19.07.2012., 17:59
Samo to se odnosi na promjenu imena. Ne postoji zakonsko ograničenje kod davanja imena djetetu.

Krivo sam prenio.Mislio sam na ovo:"Prilikom određivanja imena djetetu roditelji mogu izabrati ime koje žele. Bitno je da željeno ime predstavljaju riječi koje po svom poimanju označavaju ime".To kaže uprava.Isus bi prošao ali lucifer prosto sumnjam.

k-l-s
31.07.2012., 14:53
kako ja mogu unaprijed znati da li je prezime koje želim imat prihvatljivo ili ne, tj. da li bi oni to prezime prihvatili? razloge smatram da imam dobre, jer želim ići što dalje od oca i obitelji i ne nositi to prezime više, a s obzirom na njegovu evidenciju u policiji i mojoj razorenoj psihi koju mi je ostavio, a želim biti maksimalno samostalan (po povratku iz inozemstva za par dana mijenjam kompletno i prebivalište i odlazim s te adrese) te se krajem godine selim van države bez namjere vraćanja, te smatram da mi nijedan ured ne bi odbio moj zahtjev, samo mi je problem u tome što ne znam da li će to prezime biti prihvatljivo (moje prezime je samo po sebi malo "strano", a želim ga promijeniti u varijantu onih škotskih McNešto i tako to, s tim da McPrezime koje bi ja uzeo vjerojatno nitko nema, jer je osoban razlog zašto bi bilo baš to prezime). vjerojatno jako zbunjujuće pišem, pa čisto primjer da dam: kako mogu znat da li bi mi bilo odobreno prezime tipa McGarth, McGinn, McKinley, McShea, itd. nijedno od njih ne uzimam za sebe, ali Mc dio će biti tu.

i još nešto. na primjer da ja 10.08. sve započnem, da li je moje novo prezime odobreno nakon što prođe onih 30 dana u kojima se netko može žaliti, pa nakon kojih ja dobijem odobrenje i mogu mijenjati dokumente, ili ima još neki period koji se mora čekat.

mnogo hvala unaprijed :zubo:

edit: trebam i kupovati avionske karte jer putujem za island krajem godine, pa ako možda postoji neki mail gdje se njih može pitat da li bi prihvatili prezime, jer ako kupim karte sa svojim sadašnjim prezimenom, a kad budem trebao putovat budem imao novo, ne smijem putovat, a ako kupim karte s novim prezimenom, a odbiju mi promjenu, onda isto ne smijem putovat :zubo:

hmore85
01.08.2012., 11:06
nisam kompetentan da bih znao točno ti odgovorit, međutim moje mišljenje je da nekakvo "strano" prezime ti neće dopustit da uzmeš, pogotovo što su takva Mc prezimena korijenski očito nehrvatskog podrijetla. čak i da to nije prepreka ne znam kako bi na primjeru prezimena McGarth to prošlo jer mislim da u hrvatskoj ne možeš imat više velikih slova, tako da kad bi ti i prošlo, ne bi bilo McGarth, nego Mcgarth.

ali opet, nemam nikakvih konkretnih informacija, mogu ti dat samo mišljenje. sretno!

k-l-s
06.08.2012., 11:49
u tom slučaju sam krajnje u problemima sad :O

Zora Evenei
06.08.2012., 12:02
Krivo sam prenio.Mislio sam na ovo:"Prilikom određivanja imena djetetu roditelji mogu izabrati ime koje žele. Bitno je da željeno ime predstavljaju riječi koje po svom poimanju označavaju ime".To kaže uprava.Isus bi prošao ali lucifer prosto sumnjam.

Lucifer predstavlja ime. Prikladno ili ne, ime je.

k-l-s
30.08.2012., 14:22
evo da dam update (sa zakašnjem od 15 dana :zubo:): teta u matičnom uredu je bila i više nego ljubazna, pomogla mi kako da napišem sve, i uzela dokumente i rekla da to sad ide 30 dana na općinu, nakon toga se skida, i kroz 15 dana ide u rješavanje, i nakon toga je gotovo.

e sad, sve je to bilo super, i sve mi je super prošlo, ali još jedno pitanjce samo da ja tu pitam. ako je teta u matičnom prihvatila, to znači da nema nikakvih problema, i da to nitko sad neće otkazat, pod uvjetom da odleži svojih 30 dana na općinskoj ploči bez da se itko žali? :zubo:

djurdja
30.08.2012., 15:14
Koliko dugo se treba čekati nakon podnošenja zahtjeva za promjenom prezimena nakon rastave braka? Jeli 30 dana ili kraće?

sivkić
31.08.2012., 07:57
. ako je teta u matičnom prihvatila, to znači da nema nikakvih problema, i da to nitko sad neće otkazat, pod uvjetom da odleži svojih 30 dana na općinskoj ploči bez da se itko žali? :zubo:
Nema žalbe=prošlo.