PDA

View Full Version : Fibroadenom / Operacija dojki - fibroadenomi, dobroćudni tumori itd.

stranice : 1 [2] 3

sagena
12.03.2011., 09:05
Znači da na slikama mamografije više od 50 % površine zauzima žljezdano tkivo, odnosno da su dojke "guste", što je i za očekivati kod mlađih žena (koje još nisu u menopauzi).

Stelatne lezije i mikrokalcifikati su promjene koje upućuju na karcinom, dakle - toga nema. :top:

Joj, hvala puno :grli:.. najviše me zbunjivalo ovo "fibroglandularno tkivo veće gustoće"... čini mi se nekako da je kod mene bilo malo prerano za mamografiju (imam 38g), ali valjda dr. žele biti sigurni, s obzirom da karcinom dobivaju i žene mlađe od 35god. na žalost:(... ja sam prvo radila UZV, a zatim mi je rekla da napravim i tu bazičnu mamografiju... UZV-nalaz je pokazao nešto što "odgovara masnom tkivu" (6mm)...

techna
12.03.2011., 12:52
U utorak, 8.03. sam bila prvi puta na UZV dojka, pazuha i vrata od operacije karcinoma u kolovozu. Doktor je opet našao kvržicu i to na operiranoj dojci. Umrla sam od straha i več se pripremila na najgore, i suprug. Zvali su citologiju i hitno mi je napravljena punkcija, doktor kaže zbog mojih godina ( 30 ). Nalaz je već bio sljedeći dan gotov. Nisam cijeli pročitala već samo onaj dio gdje je pisalo : '' U uzorku nisu nađene maligne stanice.'' Nitko sretniji od mene u tom trenutku. Ono što želim istaknuti je, samo punkcijom se može sa sigurnošću ustvrditi dobročudnost/zločudnost kvržice.
Sagena - mene su sa 29 slali na mamografiju, bolje je provjeriti pa mirno spavati.

sagena
16.03.2011., 14:37
Sagena - mene su sa 29 slali na mamografiju, bolje je provjeriti pa mirno spavati.

Točno to. Na žalost puno je mladih žena (mislim na mlađe od 40) koje su se suočile s tom bolešću, ja ih u svojoj bližoj okolini znam 3... nadam se da će dalje biti sve ok s tobom... sretno :mig:

ponekadslaba2
27.03.2011., 16:28
dobar dan cure..evo..jedno iskustvo rano iz kreveta..imam 40 godina...i troje djece---..prije točno godinu dana na rutinskom pregledu UZ doktor me nimalo fino izvijestio da imam karcinom i da se nemamo šta lagati....moj slučaj imao je latice i nalikovao je gušterici.....tako sam bila šokirana da samjedva preživjela vikend,naravno da je morao bit vikend!!!i u ponedjeljak sam odmah otišla privatno na punkciju pod uUZ-u splitu je to 600 kuna...čekala sam nalaz 10 dana...a kao žurno je bilo...da spomenem da sam prvi vikend sve prošla-od mirenaj sa sudbinom i kemoterapija u mojim mislima pa dalje.....nalaz punkcije je bio dobar-dakle prvi i drugi UZ(drugi je bio za vrijeme punkcije!!!)bili su krivi......a ja sam ostarila u tih nekoliko dana...nakon toga sam krenila kod torokalnog kirurga na kontrole svaka dva mjeseca...isto toliko i UZ i punkcija i mamografija je bila čak i MR.....svi daljnji nalazi bili su dobri samo što bi citolozi uvijek rekli-treba gledat najlošiji....kao da mi ionako nije već loše.....ne trebam vam pričat koliko sam straha i muke prošla svaki put...i svak put olakšanje iako je moja tvorevina rasla...da...od 9mm početnih na 2,5 cm.....i pretvorila se u kuglicu koju sam ja u svojoj glavi doživljavala kao tempiranu bombu.....i odlučila sam!!!na poslijednjoj kontroli rekla sam liječniku da želim operaciju.....učinilo mi se kao da je odahnuo....zakazali smo je za 25.ožujka....rekao je da je taj fibroadenom ili što god-dobroćudni tumor-jako dubok ali me ne smije uspavati zbog nekih drugih zdravstvenih razloga...i odlučili smo se za lokalnu anesteziju....inače sam jako hrabra žena ali takvu paniku i napadaj straha nisam nikad doživjela kao to jutro ......sve u svemu-prošlo je..uz dvije injekcije -iako je uobičajena jedna.....šalila sam se tijekom operacije...i danisam se baš loše osjećala kasnije....malo malaksalo..pa čak me nije ni bolilo koliko sam očekivala i koliko mi je doktor obećao da će bolit.....i evo..ležim doma već 48 sati...i ne ne boli ...samo mi se čini da sad malo odmaram..skinula sam breme s leđa,tj.grudi......sutra je kontrola,za tri tjedna nalaz biopsije...mislim ,tj.znam da će sve bit u redu...eto...ako koga nešto zanima neka slobodno pita...ja sam još svježa-samo me ovaj veliki flaster podsjeća da me nešto mučilo.....sretno cure....

Ana 7
01.04.2011., 02:29
Evo napokon i moj nalaz punkcije je gotov.Potvrđeno mi je da imam fibroadenom.Doktorica je rekla da sada odem kirurgu da on odluči hoće li ga odmah vaditi ili zasad samo pratiti.

U citološkom nalazu piše: U primljenim razmazima nađe se pojedinačnih i manjih nakupina žljezdanih stanica visoke celularnosti uz pojedine gole jezgre te elemente periferne krvi.

M : fibroadenom

studentica91
07.04.2011., 22:41
Procitala sam cijelu ovu temu, ali i dalje se ne prepoznajem bas u potpunosti u svemu ovdje nabrojanom pa sam odlucila izloziti svoj problem, a nadam se da ce mi netko i znati reci sto da radim i trebam li biti zabrinuta.. Vjerojatno ce biti malo duzi post pa se unaprijed ispricavam ;)

Dakle, ja vec godinama (ako ne i cijeli zivot) imam nekakve tvorevine u dojkama, tj. poglavito u desnoj koja mi je takodjer cijeli zivot i dosta veca od lijeve (mislim da bi to moglo biti bas zato sto imam vise tih kvrzica koje zapravo i nisu bas tako male da im se moze ovako tepati :D). Uglavnom, posto ja te kvrzice osjetim otkad sam bila dijete, nikad me nisu pretjerano zabrinjavale. Jer ipak, ako mi se dosad nije nista dogodilo, vjerojatno ne umirem bas :D But still.. Ne mogu reci da nisam uopce zabrinuta ;)

Te moje kvrzice vrlo je lako napipati, prilicno su pomicne, uglavnom me nista ne boli, eventualno za vrijeme pms-a.. Dvije prijateljice su mi to ispipavale (posto ne volim bas ici kod doktora) i rekle su da je dosta izrazeno, a posto jedna od njih ima 5 iz anatomije i rekla je da to nije nista pa se ja time malo tjesim :D
Ipak, brine me cinjenica da je baka (doduse s tatine strane) umrla od raka dojke, a bakina sestra s mamine strane takodjer od raka, s puno metastaza, tako da zapravo ni ne znam odakle je pocelo, ali moguce da je takodjer od dojke.
Long story short, zvuci li ovo sve kao opis nekakve strasne bolestine? :D Trebam li biti zabrinuta? Kod kakvog doktora bi trebala otici da mi to provjeri? (moj ginekolog mi se i ne cini bas pouzdanim pa radije ne bi da mi on ista dira)

Hvala unaprijed i nadam se da ce mi netko odgovoriti :)

Gerta
08.04.2011., 10:57
Dakle, ja vec godinama (ako ne i cijeli zivot) imam nekakve tvorevine u dojkama, tj. poglavito u desnoj koja mi je takodjer cijeli zivot i dosta veca od lijeve (mislim da bi to moglo biti bas zato sto imam vise tih kvrzica koje zapravo i nisu bas tako male da im se moze ovako tepati :D). Uglavnom, posto ja te kvrzice osjetim otkad sam bila dijete, nikad me nisu pretjerano zabrinjavale. Jer ipak, ako mi se dosad nije nista dogodilo, vjerojatno ne umirem bas :D But still.. Ne mogu reci da nisam uopce zabrinuta ;)

Te moje kvrzice vrlo je lako napipati, prilicno su pomicne, uglavnom me nista ne boli, eventualno za vrijeme pms-a.. Dvije prijateljice su mi to ispipavale (posto ne volim bas ici kod doktora) i rekle su da je dosta izrazeno, a posto jedna od njih ima 5 iz anatomije i rekla je da to nije nista pa se ja time malo tjesim :D
Ipak, brine me cinjenica da je baka (doduse s tatine strane) umrla od raka dojke, a bakina sestra s mamine strane takodjer od raka, s puno metastaza, tako da zapravo ni ne znam odakle je pocelo, ali moguce da je takodjer od dojke.
Long story short, zvuci li ovo sve kao opis nekakve strasne bolestine? :D Trebam li biti zabrinuta? Kod kakvog doktora bi trebala otici da mi to provjeri? (moj ginekolog mi se i ne cini bas pouzdanim pa radije ne bi da mi on ista dira)

Hvala unaprijed i nadam se da ce mi netko odgovoriti :)

Ono što si mlađe djevojke pipaju kao kvržice u dojkama najčešće bude normalno žljezdano tkivo, eventualno ponekad ciste.

Samim pipanjem se to nikada ne može točno procijeniti (čak ni ako netko ima 5 iz anatomije :mig:), treba napraviti UZV pregled da se točno procjeni karakter kvržica (iako, kao što i sama kažeš - ako ih pipaš "oduvijek" najvjerojatnije je samo žljezdani parenhim.).

No s obzirom na pozitivnu obiteljsku anamnezu raka dojke traži od svoje liječnice uputnicu za UZV dojki i odi se naručiti u bolnicu na radiologiju (očekuj da ćeš duže čekati, no kako situacije nije alarmantna to ti ne bi trebao biti problem).

19NERA82
28.04.2011., 22:00
Ne znam na koju temu da postavim jedno pitanje a pošto ima nekih veza i sa fibroadenomom probat ću,nadam se da će se naći netko da mi odgovori..

Ima jedno otprilike 6 dana da me boli lijeva dojka,konstantno(bez prekida) imam osjećaj kao da me zateže-ma u biti kao istegnut mišić u dojci:confused:-ne znam kako drukčije opisat..

Imam baš u toj lijevoj dojci fibroadenom,nije velik a zadnja kontrola je bila prije godinu dana i tad je bilo sve 5.
Eh sad ne znam jel do njega,menstruacija je prošla a i inače nemam baš takvih tegoba..

Uh baš me nervira,nešto sam i čitala i vidim da opasne stvari baš i ne bole pa me i nije toliko strah,znam da treba doktoru-budem budem ukoliko mi ne prodje preko vikenda..

Možda je taj fibroadenom ili jel moguće istegnuti mišić u dojci??

sortis
17.08.2011., 10:05
hello! imam 20godina, otkriven mi je FA u lijevoj dojci veličine 5cmx5cm.. pošto je tako velik, pretpostavljam da je operacija-tj njegovo vađenje nužno.. išla sam na mamografiju i UZV, al ne na punkciju.. trebam li ići na punkciju? kolike su šanse da se FA nakon operacije opet vrati? čitala sam da je FA nekad povezan s policističnim jajnicima, a ja nisam nikad bila kod ginekologa jer nisam imala razloga..nisam seksualno aktivna.. jel tko preporuča odlazak giniću? :confused:

Gerta
17.08.2011., 15:02
hello! imam 20godina, otkriven mi je FA u lijevoj dojci veličine 5cmx5cm.. pošto je tako velik, pretpostavljam da je operacija-tj njegovo vađenje nužno.. išla sam na mamografiju i UZV, al ne na punkciju.. trebam li ići na punkciju? kolike su šanse da se FA nakon operacije opet vrati? čitala sam da je FA nekad povezan s policističnim jajnicima, a ja nisam nikad bila kod ginekologa jer nisam imala razloga..nisam seksualno aktivna.. jel tko preporuča odlazak giniću? :confused:

Naravno da trebaš otići ginekologu, odlazak se preporuča kada djevojka napuni 18g ili kada se odluči za spolnu aktivnos.
Što se tiče FA, smatra se da mogu nastati kao neadekvatni odgovor na estrogene, samim time ne moraju biti povezani s policističnim jajnicima iako jajnike svakako treba prekontrolirati.

S obzirom na veličinu vjerojatno će ti ga izvaditi, uglavnom se prvo radi punkcija kako bi kirurg ipak imao preliminarno mišljenje o karakteru lezije (ponekad guste ciste izgledaju isto kao FA ultrazvučno, a one se ne operiraju).
FA se ponekad ponovo javljaju (ne nužno na istom mjestu gdje je već izvađeno), no nije nužno svaki FA izvaditi - ako se citološki ili biopsijom dokaže njihova benignost, ako se ne mijenjaju veličinom i izgledom, te ako ne narastu preko 2-3 cm mogu se i samo pratiti.

arabela
17.08.2011., 22:22
kaj nema vec jedna tema o ovom? to puno zena ima..nis strasno..ja iam jednog kojeg mogu opipat skoro -i vidit- jer imam male sise :rofl: a drugog jos manjeg kojeg ni neosjetim al je tu 6x4mm prvi je 14x9mm..doktor opce prakse me nije ni htio slat na ultrazvuk kad sam prvi put to napipala u panici,kao veli masno tkivo lalala nije to nis,inace imam to ne prema pazuhu neg na drugu stranu, pa me tek ZENA koja je bila na zamjeni slala al vec je znala da je fibr.to. i tak jednom sam isla na uzv pa drugi put nakon 6 mj pa poslje vele nakon 9 mj da dođem..neboli me ni nis,zaboravim na to skroz...a kad sam pitala od ceg to nastane kao pa to se nezna ovo ono...ni ova uzv,ni opca praksa...niko me nije slao gin ni nist radi tog..inace u americi se sisama bave i ginekolozi,kod nas ne kao jebe im se.. .:lol:
nije mi jasno da neznaju od cega to dolazi..opca praksa mi reko trebala bi sto prije rodit (?!?!?!?!?) i tak...mistery taj fibroadenom ocito :D a rekli mi za vađenje jedino ak se mijenja il raste il smeta...

sortis
18.08.2011., 18:04
opca praksa mi reko trebala bi sto prije rodit (?!?!?!?!?) i tak...mistery taj fibroadenom ocito :D a rekli mi za vađenje jedino ak se mijenja il raste il smeta...

stvarno ti to rekli??? ne mogu virovati :eek:

sortis
18.08.2011., 18:09
S obzirom na veličinu vjerojatno će ti ga izvaditi, uglavnom se prvo radi punkcija kako bi kirurg ipak imao preliminarno mišljenje o karakteru lezije (ponekad guste ciste izgledaju isto kao FA ultrazvučno, a one se ne operiraju).
FA se ponekad ponovo javljaju (ne nužno na istom mjestu gdje je već izvađeno), no nije nužno svaki FA izvaditi - ako se citološki ili biopsijom dokaže njihova benignost, ako se ne mijenjaju veličinom i izgledom, te ako ne narastu preko 2-3 cm mogu se i samo pratiti.

Bila sam jutros kod kirurga i reka je da neće radit punkciju nego će nakon što ga izvade (a mora se vadit jer je stvarno velik) vidit njegov sastav.. samo se nadam da mi neće ostati veliki ožiljak nakon operacije..

tini75
18.08.2011., 22:50
Moj FA je bio 5*5 smješten u gornjem djelu dojke, imam rez oko bradavice ( kao plumjesec, točno na rubu kože i bradavice ), koji se skoro pa i nevidi...bio je stavljen intrakutani šav...ni meni nije rađena punkcija na tako velikom FA...ostala su mi još 4 mala koja redovito kontroliram.... ja sam operirana pred 10 godina i to ambulantno sa lokalnom anestezijom jer u bolnici nisu imali mjesta:eek:

Trnoružica7
19.08.2011., 11:30
isti problem kod mene kao i kod vas.. mene jedino šokira svaki put to što na svakoj kontroli nađu još jednog.. nekim čudom mi se rade samo u lijevod dojci...
ne smetaju mi sve dok ih ne bude još više..a ovaj najnoviji je skroz ispod kože i to na početku prsa, gore prema vratu pa ga stalno opipavam, što me izluđuje. :(
jel Vas mogu pitat, i koliko koja od vas ima godina? ja sam jako mlada, a rekli su mi da je neobično da tako mlada dobijem fibroadenome.. ovak su me gledali kad sam prvi put opipala kvržicu i htjela uzv. :eek:

Gerta
19.08.2011., 12:05
Nije neobično da mlada cura dobije fibroadenome - FA i jesu vezani uz reproduktivno razdoblje žene, znači od prve menstruacije do menopauze mogu nastajati.

sortis
19.08.2011., 15:39
jel Vas mogu pitat, i koliko koja od vas ima godina? [/B] ja sam jako mlada, a rekli su mi da je neobično da tako mlada dobijem fibroadenome..

ja imam uskoro 20godina i dosta sam čitala o FA po netu i piše da većinom mlade cure imaju s time problema.. koliko ti imaš godina? koliko imaš sad fibrića?
meni su na UZV-u rekli da imam i ciste..divno :mama:

arabela
19.08.2011., 22:30
ja imam 28..otkrila sam to s 27...jel se to podrazumijeva pod mlado? :D mislm da je bitno kod tih sranja da vam pise u nalazu da nema lezija...

Trnoružica7
20.08.2011., 11:50
ja imam uskoro 20godina i dosta sam čitala o FA po netu i piše da većinom mlade cure imaju s time problema.. koliko ti imaš godina? koliko imaš sad fibrića?
meni su na UZV-u rekli da imam i ciste..divno :mama:

21. a otkrila prije cca 2 godine.. tad je bio 1, sad već imam 3 i to sve u lijevoj cicki. :(

sortis
20.08.2011., 22:37
21. a otkrila prije cca 2 godine.. tad je bio 1, sad već imam 3 i to sve u lijevoj cicki. :(

schlecht :( a koliko su ti velika ta tri što sada imaš? jesi operirala tog kojeg si prvog otkrila?

sortis
20.08.2011., 22:48
ja imam 28..otkrila sam to s 27...jel se to podrazumijeva pod mlado? :D mislm da je bitno kod tih sranja da vam pise u nalazu da nema lezija...
hehe :) a ako se osjećaš mlada,onda jesi mlada :)

Trnoružica7
22.08.2011., 21:05
schlecht :( a koliko su ti velika ta tri što sada imaš? jesi operirala tog kojeg si prvog otkrila?

:(
svi su manji od cm. prvi je 8x6mm, drugi 9x8 i treći 5x5. milslim da ih nisma pomiješala.. nisam ni jedan još vadila, rekli su da nema potrebe dok mi fizički ne smetaju i dok mi unutra ne zadaju neke probleme..
naime, ovaj 2. mene najviše brine, jer mi je najopipljiviji.. tj na gornjem djelu dojke tako da kad prelazim preko uvijek ga osjetim.. 1. baš ako tražim osjetim, a 3. ja ni ne mogu napipat :rolleyes:

ponekadslaba2
05.09.2011., 17:04
mene je doktor izludio uvjeravanjima da je sve u redu i da nema razloga za strah a na drugu stranuu me svaka dva mjeseca slao na punkcije pod ultrazvukom....nakon godine dana i pregleda svaka dva mjeseca odlučio je DA JE NAJBOLjE DA TO IZVADIMO...jer se može svašta izrodit....i jesam..lokalna anestezija,dobar rez i čeprkanje po fibroadenomu i okolnom tkivu..nalaz je ok...samo...nakon dobrih dva mjeseca i urednog zarastanja rane-mene počinje bolit dojka.....evo,sad je već skoro pola godine ,bila sma na kontolama,liječnik kaže da me nema šta bolit-ali mene boli-ne tamo pored reza nego na suprotnoj strani dojke i bradavica......i sad osjećam pulsirajuću podnošljivu bol...ako ima neko slično iskustvo molila bi da mi se javi jer me počinje zabrinjavati sve češća prisutnost bola -naručila sam se na kontrolu krajem mjeseca....

tini75
05.09.2011., 21:41
Ja sam nakon operacije isto imala bolove u toj dojci kao da me netko bode iglom i osjećaj žarenja, to je trajalo 5-6 godina i to nije bila stalna bol nego povremeno, a najviše kod promjena vremena. Sada je prošlo 10 godina od operacije i te boli nema.Redovito kontroliram ostale FA i za sada je sve ok.

ponekadslaba2
06.09.2011., 16:01
Ja sam nakon operacije isto imala bolove u toj dojci kao da me netko bode iglom i osjećaj žarenja, to je trajalo 5-6 godina i to nije bila stalna bol nego povremeno, a najviše kod promjena vremena. Sada je prošlo 10 godina od operacije i te boli nema.Redovito kontroliram ostale FA i za sada je sve ok.

hvala ti puno...evo..danas sam otkrila da u splitu upisuju na ultrazvuk za veljaču 2012 godine!!!!jupi!!!

ponekadslaba2
14.09.2011., 16:09
pitanja dana:
1.kolike su šanse da se fibroadenom vrati za manje od 6 mjeseci nakon operacije i to u sitnijem ali brojnijem obliku?

2.ako je sve to toliko benigno zašto sam naručena na hitnu mamografiju nakon jučerašnjeg ultrazvuka?????

hrvoje dr.
14.09.2011., 20:19
pitanja dana:
1.kolike su šanse da se fibroadenom vrati za manje od 6 mjeseci nakon operacije i to u sitnijem ali brojnijem obliku?

2.ako je sve to toliko benigno zašto sam naručena na hitnu mamografiju nakon jučerašnjeg ultrazvuka?????
Na prvo je odgovor mogućeje.
Drugo,neznam jer nisam vam radio UZV i vidi nalaz.

tini75
14.09.2011., 21:09
pitanja dana:

Oni se ne vraćaju nego nastaju novi, ja sam operirala jedan, a sada ih imam 4komada ( na svakoj dojci 2 ) i kontroliram ih redovno...bitno je da ne rastu i da se ne mijenjaju...

ponekadslaba2
15.09.2011., 14:40
Oni se ne vraćaju nego nastaju novi, ja sam operirala jedan, a sada ih imam 4komada ( na svakoj dojci 2 ) i kontroliram ih redovno...bitno je da ne rastu i da se ne mijenjaju...

krivo sam se izrazila...nije se vratio...nastalo je malih sitnih 6 -okružili su mjesto gdje je ovaj prvi izvađen....danas napravljena mamografija-kažu hitno...zato sam pitala....

Garbo
15.09.2011., 17:09
Zanima me samo jedna stvar: što znači "preporuča se PHV"? Što je točno PHV?

Hvala.

Aneley777
15.09.2011., 17:54
Može li mi netko reći jel kontracepcijske pilule imaju neki negativan učinak na fibroadenom, ili se mogu piti nevezano za postojanje FA?

Gerta
18.09.2011., 10:23
Zanima me samo jedna stvar: što znači "preporuča se PHV"? Što je točno PHV?

Hvala.

PHV je patohistološka verifikacija, tj. postavljanje krajnje dijagnoze od strane patologa koji pregledava uzorak tkiva.
Taj uzorak se može dobiti otvorenom biopsijom koja je u stavri operacija gdje izvade promjenu ili perkutanom biopsijom gdje se posebnom iglom pod konrolom mamografije ili ultrazvuka uzimaju uzorci tkiva za pregled pod lokalnom anestezijom.

Može li mi netko reći jel kontracepcijske pilule imaju neki negativan učinak na fibroadenom, ili se mogu piti nevezano za postojanje FA?

S obzirom da FA nastaje u generativnom razdoblju žene svakako je podložan hormonskim utjecajima tako da kontracepcijske pilile mogu poticati njegov rast ili nastanak novih.

Aneley777
18.09.2011., 12:10
S obzirom da FA nastaje u generativnom razdoblju žene svakako je podložan hormonskim utjecajima tako da kontracepcijske pilile mogu poticati njegov rast ili nastanak novih.

Hvala, ali sad sam još više zbunjena, jer razne studije, tekstovi, doktori... govore različito. Najčešće sam pročitala da ukoliko se piju do 20.godine pilule mogu izazvati fibroadenome kasnije... Neki kažu da su pilule odlične u prevenciji FA ili smanjuju postojeće... :503: Sad ništa ne znam :504:

Ako je netko imao osobnih iskustava, ako može samo da napiše par riječi:moli:

Gerta
18.09.2011., 13:19
Hvala, ali sad sam još više zbunjena, jer razne studije, tekstovi, doktori... govore različito. Najčešće sam pročitala da ukoliko se piju do 20.godine pilule mogu izazvati fibroadenome kasnije... Neki kažu da su pilule odlične u prevenciji FA ili smanjuju postojeće... :503: Sad ništa ne znam :504:

Ako je netko imao osobnih iskustava, ako može samo da napiše par riječi:moli:

Uglavnom je situacija da mogu pozitivno djelovati kod žena koje imaju nekakav hormonalni disbalans - kod njih je moguće da smanje rizik jer suprimiraju preveliku koncentraciju vlastitih hormona.

Nastanak FA nije u potpunosti razjašnjen, svakako ulogu ima genetska predispozicija, ali kako se radi o tumorskom tkivu podložnom djelovanju hormona uvijek postoji opcija da će uzimanje bilo kakve hormonske terapije dovesti do njihovog porasta.

Garbo
19.09.2011., 09:35
PHV je patohistološka verifikacija, tj. postavljanje krajnje dijagnoze od strane patologa koji pregledava uzorak tkiva.
Taj uzorak se može dobiti otvorenom biopsijom koja je u stavri operacija gdje izvade promjenu ili perkutanom biopsijom gdje se posebnom iglom pod konrolom mamografije ili ultrazvuka uzimaju uzorci tkiva za pregled pod lokalnom anestezijom.

Hvala na odgovoru. :)

Ako ne gnjavim previše, dalje me zanima, zna li netko gdje se to može obaviti i po kojoj cijeni (Zagreb). Pitala sam danas u poliklinici Nola koju su mi preporučili i smrzla se kad su mi rekli da je cijena od 10.000 do 18.000 kuna. :eek:

Pa me zanima nešto, ahm... državno. Spominjali su neku doktoricu Kovačević u Vinogradskoj, ali doslovno nigdje ne mogu naći nikakve njene kontakt podatke.. i doktora Staneca.

Obzirom da nemam dopunsko, zanima me, plaćam li ja takav zahvat ako idem u Vinogradsku, u Dubravu ili takvu nekakvu državnu bolnicu... i ako plaćam, koliko cca me lupe po džepu?

Općenito mi je čitav taj birokratski postupak jedna velika nepoznanica, a koga god pitam, nitko ne zna dati jasan odgovor.

Pa ako netko može ovdje pomoći... :ne zna:

Gerta
19.09.2011., 10:36
Hvala na odgovoru. :)

Ako ne gnjavim previše, dalje me zanima, zna li netko gdje se to može obaviti i po kojoj cijeni (Zagreb). Pitala sam danas u poliklinici Nola koju su mi preporučili i smrzla se kad su mi rekli da je cijena od 10.000 do 18.000 kuna. :eek:

Pa me zanima nešto, ahm... državno. Spominjali su neku doktoricu Kovačević u Vinogradskoj, ali doslovno nigdje ne mogu naći nikakve njene kontakt podatke.. i doktora Staneca.

Obzirom da nemam dopunsko, zanima me, plaćam li ja takav zahvat ako idem u Vinogradsku, u Dubravu ili takvu nekakvu državnu bolnicu... i ako plaćam, koliko cca me lupe po džepu?

Općenito mi je čitav taj birokratski postupak jedna velika nepoznanica, a koga god pitam, nitko ne zna dati jasan odgovor.

Pa ako netko može ovdje pomoći... :ne zna:

Nažalost ne znam kako se kreću cijene participacije (iako bi ti se vjerojatno isplatilo uzeti dopunsko osiguranje, provjeri nakon koliko dana od potpisivanja posaje aktivno), ali svakako cijena ovisi o tome radi li se o otvorenoj biopsoji gdje je uključena opća anestezija, kirurg i anesteziolog, bar par dana ležanja u bolnici ili o perkutanoj biopsiji gdje je cijena igle cca 2000kn, a zahvat obavi sam radiolog uz korištenje lokalnog anestetika te ideš kući nakon zahvata.
Ja bi ti preporučila da odeš na HZZO, uplatiš si dopunsko i odeš na Dubravu.

Garbo
19.09.2011., 12:30
Nažalost ne znam kako se kreću cijene participacije (iako bi ti se vjerojatno isplatilo uzeti dopunsko osiguranje, provjeri nakon koliko dana od potpisivanja posaje aktivno), ali svakako cijena ovisi o tome radi li se o otvorenoj biopsoji gdje je uključena opća anestezija, kirurg i anesteziolog, bar par dana ležanja u bolnici ili o perkutanoj biopsiji gdje je cijena igle cca 2000kn, a zahvat obavi sam radiolog uz korištenje lokalnog anestetika te ideš kući nakon zahvata.
Ja bi ti preporučila da odeš na HZZO, uplatiš si dopunsko i odeš na Dubravu.

Koga da tražim u Dubravi? Koji odjel? Koja osoba?

I kako uopće ide cijeli taj postupak? Odem mojoj doktorici opće prakse po uputnice i nakon toga specijalistu (u Dubravu ili gdje već)? I to je to?

Ili me božanstvena hrvatska birokracija vuče još negdje između ta dva koraka?

Gerta
19.09.2011., 22:11
Koga da tražim u Dubravi? Koji odjel? Koja osoba?

I kako uopće ide cijeli taj postupak? Odem mojoj doktorici opće prakse po uputnice i nakon toga specijalistu (u Dubravu ili gdje već)? I to je to?

Ili me božanstvena hrvatska birokracija vuče još negdje između ta dva koraka?

Ako ideš na otvorenu biopsiju treba ti uputnica za kirurgiju (mislim da to kod njih rade plastični kirurzi), a ako ideš na perkutanu biopsiju onda uputnica za radiologiju - za core-biopsiju (koja se radi pod kontrolom UZV ili mamografije, ovisno kako je bolje dostupna, tako da i to treba na uputnicu napisati).

Ne radim u Dubravi tako da na žalost ne znam kako kod njih ide s naručivanjem za core-biopsiju - mora li se prvo kod njih obaviti UZV dojki pa njihov radiolog preporuči i naruči pacijenticu za core-biopsiju ili primaju direktno na biopsiju sa tuđim nalazom :ne zna:

Najbolje pitaj svog dr.obiteljske medicine - trebao bi znati.
Ja sam Dubravu spomenula jer su po mom mišljenju što se tiče dijagnostike i kirurgije bolesti dojke najsveobuhvatniji u HR, ali ja radim u drugoj ustanovi pa nažalost ne znam kako točno sama procedura ide kod njih.

mares
22.09.2011., 12:20
Pozdrav svima!
Dobro je pročitati tuđa iskustva i čuti tuđe mišljenje, a kako vidim da ovdje ima i stručnih ljudi molim za savjet. Na redovnom pregledu prije par mjeseci onkolog mi je rekao da imam fibroadenome koje bi trebalo odstraniti. Kad sam pitala zašto, jer oni su tu zajedno s mojom fibrocističnom mastopatijom već 10-ak godina, rekao je da nije isto imala ja 30 ili 40 godina (imam 42) i da sada to treba vaditi. Budući da sam prije par mjeseci imala već treću ginekološku operaciju (ovaj put miom), ne ide mi se ponovo pod nož! Zar se to ne bi moglo pratiti češće na UZV, pa operirati u slučaju bilo kakve promjene? Onkolog mi je rekao da mu se javim u 9. mjesecu s novim nalazom mamografije i da ćemo se dogovoriti za dalje. Mislim da neću opet kod njega, nego čuti drugo mišljenje. Gerta, čini mi se da ste "od struke", što Vi mislite?

Gerta
22.09.2011., 18:09
Pozdrav svima!
Dobro je pročitati tuđa iskustva i čuti tuđe mišljenje, a kako vidim da ovdje ima i stručnih ljudi molim za savjet. Na redovnom pregledu prije par mjeseci onkolog mi je rekao da imam fibroadenome koje bi trebalo odstraniti. Kad sam pitala zašto, jer oni su tu zajedno s mojom fibrocističnom mastopatijom već 10-ak godina, rekao je da nije isto imala ja 30 ili 40 godina (imam 42) i da sada to treba vaditi. Budući da sam prije par mjeseci imala već treću ginekološku operaciju (ovaj put miom), ne ide mi se ponovo pod nož! Zar se to ne bi moglo pratiti češće na UZV, pa operirati u slučaju bilo kakve promjene? Onkolog mi je rekao da mu se javim u 9. mjesecu s novim nalazom mamografije i da ćemo se dogovoriti za dalje. Mislim da neću opet kod njega, nego čuti drugo mišljenje. Gerta, čini mi se da ste "od struke", što Vi mislite?

Stav je takav da se fibroadenomi operiraju ako počinju rasti ili mijenjati svoj izgled (na UZV pregledima) ili ukoliko je punkcijom ili biopsijom dokazana atipija stanica unutar fibroadenoma.
To što žena ima više ili manje godina nije indikacija za operaciju (ukoliko se FA ne mijenja) :confused:, čak štoviše, većina tih FA se u poznijim godinama smanji i kalcificira (što se na mamografiji opisuje kao karakteristične popcorn kalcifikacije koje su skroz benigne).

Kod novootkrivenog FA najbolje ga je prvo dokazati punkcijom/biopsijom, a kasnije samo pratiti (tim više što se nakon odstranjenja FA često pojavi novi) - u vašem slučaju jednom godišnje mamografija (jer ste prešli 40-tu) i jednom godišnje UZV s tim da je najbolje da se ne naprave odjednom nego u razmaku od cca 6 mj. tako da se taj FA u stvari prekontrolira 2x godišnje (vidjet će se i na MMG).
Ukoliko bude potrebno zakazuju se češći pregledi (ovisno o gustoći dojke, tipu promjena, obiteljskoj i li osobnoj anamnezi ) pa se UZV može raditi i 2x godišnje.

Slike od MMG i UZV uvijek čuvajte kako bi se kasnije mogle uspoređivati.

mares
23.09.2011., 00:00
Gerta hvala na odgovoru, malo ću mirnije spavati večeras :)
A sljedećih dana se naručiti na pregled kod nekog drugog doktora ;)

sagena
27.09.2011., 18:54
..danas sam otkrila da u splitu upisuju na ultrazvuk za veljaču 2012 godine!!!!jupi!!!

Ništa čudno. Ja sam se u ožujku naručila za kontrolni UZV sad u listopadu.:kava:
Pretpostavljam da ću se odmah nakon pregleda naručiti za lipanj slijedeće godine.:ne zna:
Toliko o hrvatskom zdravstvu.

ane_007
06.10.2011., 09:41
pozdrav cure
ja već sigurno jedno 6-7 godina imam 2 fibroadenoma na desnoj dojci, zadnji put sam bila prije 2 godine na kontroli, nisu veliki, mali su...
ja se toliko toga bojim, osjećam se ko da ću puknuti svaki tren

sad sam prije 2 godine rodila i dojila sam godinu dana....i sad, prije 3-4 dana napipala sam ni manje ni više nego 2 kvržice u lijevoj dojci
čim sam ih napipala stavila sam list kupusa i jedna je odmah nestala (to je recept moje bake), da bi se danas opet pojavila :(, ali ova druga stoji i srkoz mi je blizu bradavice
toliko me strah otići kod doktora, ne znam ni sama što bi, samo po cijele dane to pipkam:(:(

ja se nalazim u malom gradu i ovdje nema baš izbora od doktora, jel mi možete možda nekog dr preporučiti u zagrebu??
ja sam prije jedno 5 godina bila na pregledu kod jednog starog dr, zove se dr. Nola, ne znam dal je netko čuo za njega, ako je, kakav je??? on je po opipu rekao da su ovo u desnoj dojci sto posto fibroadenomi:ne zna:
može li se to preko UZ viditi, tako da se ne radi punkcija???

Gerta
06.10.2011., 15:51
pozdrav cure

ja sam prije jedno 5 godina bila na pregledu kod jednog starog dr, zove se dr. Nola, ne znam dal je netko čuo za njega, ako je, kakav je??? on je po opipu rekao da su ovo u desnoj dojci sto posto fibroadenomi:ne zna:

odgovorila sam ti na temi o ultrazvuku.
Samo da nadodam, ja bi se klonila liječnika koji na osnovu opipa daje patohistološku dijagnozu.
Na temelju ultrazvučnog prikaza se sa velikom sigurnošći može tvrditi da je nešto fibroadenom, ali bez potvrde punkcijom ili biopsijom ja se ne bi usudila takvo što potpisati.
Izuzetak su žene kod kojih se takva promjena ultrazvučno prati već godinama i ne mijenja se.

Dakle, ako imaš stari nalaz i slike UZV-a na kojima je dobro opisana i označena promjena (da se sadašnja može korelirati s njom) onda punkcija nije nužna.

adelaide
06.10.2011., 16:19
pozdrav cure
ja već sigurno jedno 6-7 godina imam 2 fibroadenoma na desnoj dojci, zadnji put sam bila prije 2 godine na kontroli, nisu veliki, mali su...
ja se toliko toga bojim, osjećam se ko da ću puknuti svaki tren

sad sam prije 2 godine rodila i dojila sam godinu dana....i sad, prije 3-4 dana napipala sam ni manje ni više nego 2 kvržice u lijevoj dojci
čim sam ih napipala stavila sam list kupusa i jedna je odmah nestala (to je recept moje bake), da bi se danas opet pojavila :(, ali ova druga stoji i srkoz mi je blizu bradavice
toliko me strah otići kod doktora, ne znam ni sama što bi, samo po cijele dane to pipkam:(:(

ja se nalazim u malom gradu i ovdje nema baš izbora od doktora, jel mi možete možda nekog dr preporučiti u zagrebu??

Nazalost dr preko uzv-a nemoze vidjeti epitalni sastav unutar tkiva, on ako je imalo dobar moze vidjeti protok oko tog tkiva te oblik tkiva, i vjeruj mi ako mu je nesto i malo sumnjivo slat ce te na punkciju. Ja sam imala samo 1 fibroadenom ( otkrila sam ga prije 7g. i ostao je ne promijenjen-veličinom ) sada nedavno na uzv dr mi je nasla jos 3 i poslala na punkciju sva 4 iako je ovaj prvi vec potvrden kao fibroadenom. Hvala Bogu nalazi su dosli uredni i to potvrđena 4 fibroadenoma. Ovog jednog moram ici sutra vaditi jer su mi nakon 7 godina redovite kontrole rekli da ipak se preporucuje vadenje fa. Stvar koja mi je bila cudna je ta da su me uvjeravali svih ovih 7 god kako su fibroadenomi dobrocudni do nedavno kada sam otisla ONKOLOGICI koja tvrdi da ipak u nekim slucajevima moze doci do promijene unutar fa.Pa ti sada budi pametan.

Gerta
06.10.2011., 16:33
Nazalost dr preko uzv-a nemoze vidjeti epitalni sastav unutar tkiva, on ako je imalo dobar moze vidjeti protok oko tog tkiva te oblik tkiva, i vjeruj mi ako mu je nesto i malo sumnjivo slat ce te na punkciju. Ja sam imala samo 1 fibroadenom ( otkrila sam ga prije 7g. i ostao je ne promijenjen-veličinom ) sada nedavno na uzv dr mi je nasla jos 3 i poslala na punkciju sva 4 iako je ovaj prvi vec potvrden kao fibroadenom. Hvala Bogu nalazi su dosli uredni i to potvrđena 4 fibroadenoma. Ovog jednog moram ici sutra vaditi jer su mi nakon 7 godina redovite kontrole rekli da ipak se preporucuje vadenje fa. Stvar koja mi je bila cudna je ta da su me uvjeravali svih ovih 7 god kako su fibroadenomi dobrocudni do nedavno kada sam otisla ONKOLOGICI koja tvrdi da ipak u nekim slucajevima moze doci do promijene unutar fa.Pa ti sada budi pametan.

Naravno da može doći do pojave atipičnih stanica unutar FA (rijetko se događa - incidencija oko 0.002% do 0.0125%) - zato se i prate.
Ali se ne preporučuje vađenje na osnovu toga koliko dugo se prate - naprotiv, FA imaju tendenciju smanjivanja i involucije tijekom godina ( u 16% do 59% slučajeva)

FA se vade ako rastu, ako su pri otkrivanju veći od 3cm, ako se mijenjaju ili ako se dokaže atipija stanica.
Mogu se vaditi i na zahtjev pacijentice.
Ali vađenje na osnovu dugotrajnosti promjene nije u smjernicama - barem su za sada takvi stavovi.

ciganche
06.10.2011., 20:02
meni je nađen fibroadenom nepravilnog oblika, malo manji od 2 cm, punkcijom se pokazalo da nema malignih stanica.
Bilo je to prije dvije godine i odtad više nisam išla na pregled. Neodgovorno, znam. Međutim, u istoj dojki, ali pored bradavice, imam nešto bolno, baš oštra bol na dodir, ali ne mogu opipati kvržicu.

Je li uobičajeno da fibroadenomi bole?

Gerta
06.10.2011., 20:22
meni je nađen fibroadenom nepravilnog oblika, malo manji od 2 cm, punkcijom se pokazalo da nema malignih stanica.
Bilo je to prije dvije godine i odtad više nisam išla na pregled. Neodgovorno, znam. Međutim, u istoj dojki, ali pored bradavice, imam nešto bolno, baš oštra bol na dodir, ali ne mogu opipati kvržicu.

Je li uobičajeno da fibroadenomi bole?

Nije uobičajeno da bole, ali sve što je blizu bradavice može boljeti jer je tamo puno živčanih završetaka.
Može isto tako biti i cista.

Svakako trebaš otići na UZV.

ane_007
07.10.2011., 06:54
Nije uobičajeno da bole, ali sve što je blizu bradavice može boljeti jer je tamo puno živčanih završetaka.
Može isto tako biti i cista.

Svakako trebaš otići na UZV.

meni je ova kvrgica koju sam novu otkrila skroz kod bradavice

tascha
07.10.2011., 07:23
Nadam se da sam na dobroj temi.. na desnoj dojci, s desne vanjske strane sam primjetila neki crticu,mislim da je to kao žila neke jako tamnoplave boje i kad 1-2 stisnem u tom području me štrcne bol... kad bi dalje to područje pipkala nebi me ništa bolilo samo ono na prvi mah. radila sam samopregled dojki i mislim da je sve kako treba biti. nisam naišla na nikakvu kvržicu ni ništa sl.
pomozite nekim savjetima jer sam zabrinuta :moli:

Gerta
07.10.2011., 08:51
Nadam se da sam na dobroj temi.. na desnoj dojci, s desne vanjske strane sam primjetila neki crticu,mislim da je to kao žila neke jako tamnoplave boje i kad 1-2 stisnem u tom području me štrcne bol... kad bi dalje to područje pipkala nebi me ništa bolilo samo ono na prvi mah. radila sam samopregled dojki i mislim da je sve kako treba biti. nisam naišla na nikakvu kvržicu ni ništa sl.
pomozite nekim savjetima jer sam zabrinuta :moli:

Ovako napamet...moguće da prosijava vena jer je koža dojki tanka.:ne zna:

Stvarno ne znam što bi drugo moglo biti.

tascha
07.10.2011., 09:04
pa da, vena sigurno je... al ne kužim zašto me zaboli kad pritisnem to mjesto.. :ne zna:

Gerta
07.10.2011., 09:30
pa da, vena sigurno je... al ne kužim zašto me zaboli kad pritisnem to mjesto.. :ne zna:

Moguće da živac prolazi tamo.

ciganche
07.10.2011., 10:27
te plave žile se meni pojavljuju ovisno o ciklusu... pred kraj su cijele grudi osjetljive, bolne, nabrekle i pune plavih žila, kad procurim, sve splasne. I prestane boljeti. Mene zabrinjavaju samo kvržice

adelaide
09.10.2011., 15:17
Evo htjela sam samo podijeliti svoje iskustvo sa vama vezano uz operaciju fibradenoma. Prije zahvata sam isla na bojanje tkiva sto je bolilo neopisivo, moj FA koji sam vadila se nalazi odmah ispod bradavice a kako je ona jako osjetljiva mozete si zamisliti kako to boli. Nakon toga sam otsila u bolnicu ( bojanje sam obavila privatno ) i tamo su me operirali pod lokalnom, sam proces nije dugo trajao svega 20 minuta, prvo te bocnu na 3 mjesta i onda krece rezanje itd, nisam nista vidjela sta rade jer su me pokrili zelenom plahtom. Dr i sestra su bili super,cijelo vrijeme su se zezali tako da mi i nije bio neki bed ali cure moje kad lokalna prestane djelovati slijedi pakao. Mozda nekome to sve i nije bilo tako strasno ali meni nazalost je. Ja od petka nisam spavala skoro uopce, nemogu se nikako namjestiti,od ukocenosti da se ne povrijedim pocela su me leda boliti.
Kad je dr izvadio moj FA je rekao da mu se to cini kao mastopatsko tkivo i da mu ne lici na fibroadenom ( PUNCIJOM JE 2X POTVRĐEN fa ) rekao mi je da ne moram brinuti da on ne misli da je nesto ozbiljno, ja se samo nadam da je u pravu i da ce nalaz doci ok. Netko mi je rekao da kad izvade tkivo stave ga na led i da po tome mogu vidjeti da li je nesto sumnjivo, neznam dal je to istina ali se nadam da je.
Nakon toga mi je sestra rekla da moram staviti led na mjesto reza preko gaze kojU je zaljepila,nositi grudnjak po danu i tijekom noci i popit neki analgetik bilo sta osim andola i aspirina radi krvarenja. U pon.( 3 DANA NAKON OPERACIJE ) na kontrolu i previjanje.
Eto nadam se da sam vam barem malo dala predodžbu kako to izgleda.
:cerek:

lilarose001
10.10.2011., 15:49
Imam fibroadenom, 0,9mm - tako je bar pokazao UZV krajem 2009. godine.
Zatim sam radila UZV prije 8 mjeseci + mamografiju - nalaz UZV nije pokazao fibroadenom, nego neku "masnu kvržicu" promjera 0,6mm (? :confused:)
Nalaz mamografije bio je uredan, s napomenom da imam pregusto tkivo (što bi značilo da je ipak UZV bio bolji izbor za mene, ali me dr. ipak slala na mamografiju jer imam 40 god...:rolleyes::kava:)
Sad mi je opet UZV pokazao fibroadenom - i šalje me na punkciju.
Naručena sam za mjesec dana.
Dr. kaže da je to standardni postupak - da se sve šalje na punkciju, međutim ja sam ipak zabrinuta. Imam 41 godinu, pa pretpostavljam da je to i zbog toga, ili...?

Zar se fibroadenom ne može jasno vidjeti na UZV??...:ne zna:
Ili je ovaj moj (ipak) sumnjiv, a opet s druge strane, nadam se da ipak nije ništa strašno, budući da sam naručena tek za mjesec dana... (čekanje će me ubit!:()

P.s. nije rekla kolika je sad veličina tog fibroadenoma, nalaz UZV moram podići za par dana.

P.p.s. Ima li veze s nalazom to što sam prije 8 mjeseci UZV radila 6.dan ciklusa, a sad 24.dan...:ne zna:

Nije uobičajeno da bole...

Mene boli na dodir - u 2. polovici ciklusa. :ne zna:

Gerta
11.10.2011., 19:09
Imam fibroadenom, 0,9mm - tako je bar pokazao UZV krajem 2009. godine.
Zatim sam radila UZV prije 8 mjeseci + mamografiju - nalaz UZV nije pokazao fibroadenom, nego neku "masnu kvržicu" promjera 0,6mm (? :confused:)
Nalaz mamografije bio je uredan, s napomenom da imam pregusto tkivo (što bi značilo da je ipak UZV bio bolji izbor za mene, ali me dr. ipak slala na mamografiju jer imam 40 god...:rolleyes::kava:)
Sad mi je opet UZV pokazao fibroadenom - i šalje me na punkciju.
Naručena sam za mjesec dana.
Dr. kaže da je to standardni postupak - da se sve šalje na punkciju, međutim ja sam ipak zabrinuta. Imam 41 godinu, pa pretpostavljam da je to i zbog toga, ili...?

Zar se fibroadenom ne može jasno vidjeti na UZV??...:ne zna:
Ili je ovaj moj (ipak) sumnjiv, a opet s druge strane, nadam se da ipak nije ništa strašno, budući da sam naručena tek za mjesec dana... (čekanje će me ubit!:()

P.s. nije rekla kolika je sad veličina tog fibroadenoma, nalaz UZV moram podići za par dana.

P.p.s. Ima li veze s nalazom to što sam prije 8 mjeseci UZV radila 6.dan ciklusa, a sad 24.dan...:ne zna:

Mene boli na dodir - u 2. polovici ciklusa. :ne zna:

To što uobičajeno ne bole ne isključuje da postoje osobe koje boli.
U drugoj pol.ciklusa otekne žljezdano tkivo dojki i bol nije neuobičajena.

Doktorica te s pravom slala na mamografiju jer se mamografija preporučuje nakon napunjene 40-te godine jer će se na mamografiji uočiti eventualno postojanje mikrokalcifikata kao prevažnog pokazatelja zloćudnog rasta.
U slučajevima jako gustih dojki se onda kao dopuna pregleda radi i UZV. Ali mamografija je obavezna.

Fibroadenom se može jasno vidjeti na UZV,ali ga je potrebno dokazati (jer tako mogu izgledati i zloćudni tm iako rijetko, a i sam fibroadenom može imati atipiju stanica) .
Tako da se punkcija preporučuje za dokazivanje.

Sve u svemu, tko god je radio pregleda napravio ih je što se toga tiče korektno i prema svjetskim smjernicama. :top:

Nije bitno koji je dan ciklusa pregledavano.

adelaide
12.10.2011., 15:11
[QUOTE=Gerta;36190436]Kada kirurg izvadi tumor može otprilike procijeniti karakter prem izgledu, ali samo ako je tumor tipično benignog ili tipično malignog izgleda.
Kod mastopatije tkivo vrlo nalikuje normalnom tkivu dojke pa je vjerojatno na temelju toga procijenio.

"Oskudno duktalnog epitela" znači da je u uzorku bilo dijela kanalića osim ostalih stanica ili tekućine - ako te stanice nisu pokazivale nekakvu atipiju nema nikakvo značenje (samo citolozi u nalazu napišu što su sve vidjeli u uzorku).

Puno Vam hvala na odgovoru :)

lilarose001
12.10.2011., 15:31
...Fibroadenom se može jasno vidjeti na UZV,ali ga je potrebno dokazati (jer tako mogu izgledati i zloćudni tm iako rijetko, a i sam fibroadenom može imati atipiju stanica) .
Tako da se punkcija preporučuje za dokazivanje.

Sve u svemu, tko god je radio pregleda napravio ih je što se toga tiče korektno i prema svjetskim smjernicama. :top:

Nije bitno koji je dan ciklusa pregledavano.

Hvala na odg.:)
Ja se iskreno nadam da jest fibroadenom, jer je to i dr. rekla, kaže da je punkcija uobičajena pretraga u tom slučaju (malo me to zbunilo, ali vjerojatno jest bolje još jedan dokaz uz UZV)... Naručena sam (tek) za 4 tjedna, nadam se da se u slučaju sumnje ipak šalje ranije na punkciju ...:ne zna: ... naravno, ovo čekanje me ubija i ne mogu a da se ne brinem...:(

Gerta
12.10.2011., 16:27
Ja se iskreno nadam da jest fibroadenom, jer je to i dr. rekla, kaže da je punkcija uobičajena pretraga u tom slučaju (malo me to zbunilo, ali vjerojatno jest bolje još jedan dokaz uz UZV)... Naručena sam (tek) za 4 tjedna, nadam se da se u slučaju sumnje ipak šalje ranije na punkciju ...:ne zna: ... naravno, ovo čekanje me ubija i ne mogu a da se ne brinem...:(

Po svjetskim standardima sve što se vidi na UZV dojki, a da nije najobičnija cista, limfni čvor ili lipom treba punktirati.
Ako je UZV-no izgledalo kao FA najvjerojatnije i je, nemoj se brinuti bezrazložno.:)

I da, uvijek kada je sumnja na karcinom se nastoji naručiti ženu što prije.

Silvery
13.10.2011., 00:08
Xena, postovi i odgovori na iste koji se tiču tvoga tate su premješteni u zasebnu temu Kvržica na grudima - kod muškaraca (http://www.forum.hr/showthread.php?t=678881) na Zdravlje budući je ovaj dio rezerviran za nježniji spol, a slične teme ni na Zdravlju nema. Svako dobro tvom tati.

adelaide
15.10.2011., 17:53
Gerta, da li možda znate kako i zašto nastaju fibroadenomi?

Gerta
16.10.2011., 13:30
Gerta, da li možda znate kako i zašto nastaju fibroadenomi?

Nastanak FA nije posve razjašnjen, ali se smatra da nastaju pod hormonalnim utjecalem, prvenstveno estrogena u genetski predisponiranih žena.

adelaide
17.10.2011., 16:55
Nastanak FA nije posve razjašnjen, ali se smatra da nastaju pod hormonalnim utjecalem, prvenstveno estrogena u genetski predisponiranih žena.

Hvala Vam puno na odgovoru :)

Eshyy
18.10.2011., 07:41

I mene je moja onkologica poslala na mamografiju i punkciju da bi dokazala da se u mom slučaju ipak radi o dobroćudnoj promjeni.
Ja nisam napipala nikakvu kvržicu, otišla sam na pregled jer mi je majka prije 3 godine oboljela od raka dojke (prva i jedina u obitelji užoj i široj sa dijagnozom raka) i to prvi put. I prvi put odmah šok iako je dr rekla da se ne radi o zločestoj promjeni, nego dobroćudnoj. Poslala me na bazičnu mamografiju (tada sam imala 37 godina, to je bilo lani) i na punkciju koji su potvrdili njen UZV nalaz.
Na kontrolu idem 2 puta godišnje, svakih 6 mjeseci. Ove godine bila u 4 mjesec, sada idem sutra. 19.10.
Sva tri puta koliko sam bila na pregled i kontrolu bio mi je drugi dio ciklus, tik pred menzes.
Mamografiju radila na sredini ciklusa, 10-14 dan.
Punkcija me boljela.
Moj "maleni" je kod bradavice.

ane_007
18.10.2011., 12:14
evo ja sam bila na pregledu u splitu

doktorica mi je osim ove 4 kvrgice koje sam napipala pronašla još dvije i kaže da imam 6 fibroadenoma, dva na desnoj dojci i 4 na lijevoj:(:(
sada bi trebala raditi punkciju svih tih fibroadenoma, i onda da bi ih trebala vaditi, a ne bi se vadilo pod lokalnom anestezijom nego pod općom
užasno me strah toga

pa zar se to sve treba odmah vaditi, imat ću 6 šavova:(

vidim da sam podložna tome, i što ako izvadim tih 6 i onda se stvori još jedan-dva, onda ću opet morati na operaciju:(:confused:

inače moji su veličine redom, 20 mm, 17 mm, 14 mm, 15 mm, 9 mm i 6 mm

šta mislite, jel potrebno sve vaditi?
dal da idem po drugo mišljenje??

lilarose001
18.10.2011., 16:02
Sva tri puta koliko sam bila na pregled i kontrolu bio mi je drugi dio ciklus, tik pred menzes.
Mamografiju radila na sredini ciklusa, 10-14 dan.
Punkcija me boljela.Moj "maleni" je kod bradavice.

:(:(
Je li zato jer je kod bradavice ili to i inače boli?
(moj je negdje u gornjem dijelu, prema sredini, nisam još podigla ovaj zadnji nalaz UZV da točno znam veličinu i poziciju, jednostavno sam to zaboravila, a ionako mi ne treba trenutno jer na punkciju idem za 3 tjedna...)
Inače nisam preosjetljiva na bol, ali ipak da se pshički pripremim.
Ja isto nisam ništa napipala, nego se vidi na UZV.
Prije 8 mjeseci ga nije bilo...:confused::ne zna:, tj. bilo je nešto "kao masno tkivo" veličine 6mm. Međutim prvi put kad mi je pronađen fibroadenom (sad već ima skoro 3 godine od toga) bio je 9mm, tako da ne znam što da mislim... je li to ista stvar pa mijenja veličinu ili ga malo ima malo nema...:confused::ne zna:

Uglavnom, nadam se najboljem (i čekam punkciju...:(... prilično sam nervozna zbog svega...
( najžalosnije je što ja zapravo uopće nemam sise pa ovo doživljavam kao ironiju sudbine. :rofl:)

Eshyy
20.10.2011., 09:16
Ne znam je li zbog toga jer je blizu bradavice, ali mene je punkcija boljela. Ipka se radi o zahvatu koji se izvodi bez ikakve anestezije, na "živo".
Manje me je bolio ulazak igle(tine) u dojku, dok mi je izvlačenje uzorka i igle natjeralo suze na oči.
Kad je sve završilo, bol je prestala, malo me boluckalo još par dana, ništra strašno. Taj dan i sutradan popila tableticu za opuštanje (smirenje) i gotovo.
Sada me štrecne kad je promjena vremena, znam kada će padati kiša. :)

Kontrola jučer prošla za 5, sve je u redu. Moj maleni je i dalje tu, ali nepromijenjen.

ane_007
20.10.2011., 15:23
evo ja sam bila na pregledu u splitu

doktorica mi je osim ove 4 kvrgice koje sam napipala pronašla još dvije i kaže da imam 6 fibroadenoma, dva na desnoj dojci i 4 na lijevoj:(:(
sada bi trebala raditi punkciju svih tih fibroadenoma, i onda da bi ih trebala vaditi, a ne bi se vadilo pod lokalnom anestezijom nego pod općom
užasno me strah toga

pa zar se to sve treba odmah vaditi, imat ću 6 šavova:(

vidim da sam podložna tome, i što ako izvadim tih 6 i onda se stvori još jedan-dva, onda ću opet morati na operaciju:(:confused:

inače moji su veličine redom, 20 mm, 17 mm, 14 mm, 15 mm, 9 mm i 6 mm

šta mislite, jel potrebno sve vaditi?
dal da idem po drugo mišljenje??

nitko ništa:(:(:(

i svi kažete da te punkcije bole, jel moguće da to tako boli? ko će mi izdržati to čak 6 puta:(
šta me čeka

Gerta
20.10.2011., 15:56
nitko ništa:(:(:(

i svi kažete da te punkcije bole, jel moguće da to tako boli? ko će mi izdržati to čak 6 puta:(
šta me čeka

Doživljaj boli je uvijek, pa tako i kod punkcije vrlo individualna stvar.

Meni je nedavno punktirana promjena u dojci....ne mogu reći da nije bolilo, ali ništa nije bilo strašno (s tim da se bila iskrivila igla koliko je bilo tvrdo).

Ja osobno sam punktirala dojke drugim ženama sigurno više od 300-tinjak puta.
Neke jauknu, neke puste suzu, neke ni ne skuže da se išta događa :ne zna:

To ovisi i o individualnom pragu boli, vještini osobe koja punktira, smještaju promjene, građi dojke, građi promjene...

Eto, mene je boljelo, ali da trebam odmah bi išla ponovo:mig:

Prema tome otići ćeš na punkciju jer je to nešto što trebaš učiniti zbog sebe.

Što se tiče drugog mišljenja glede operacije, već sam napisala da se po svemu što sam do sada čula po raznim kongresima, simpozijima o bolestima dojke i sl. FA ne operiraju osim ako narastu preko 3cm, ako se mijenjaju, ako su nepravilnog izgleda, ako pokazuju atipiju stanica ili ako žena sam ainzistira na operaciji.

ane_007
21.10.2011., 08:13
Doživljaj boli je uvijek, pa tako i kod punkcije vrlo individualna stvar.

Meni je nedavno punktirana promjena u dojci....ne mogu reći da nije bolilo, ali ništa nije bilo strašno (s tim da se bila iskrivila igla koliko je bilo tvrdo).

Ja osobno sam punktirala dojke drugim ženama sigurno više od 300-tinjak puta.
Neke jauknu, neke puste suzu, neke ni ne skuže da se išta događa :ne zna:

To ovisi i o individualnom pragu boli, vještini osobe koja punktira, smještaju promjene, građi dojke, građi promjene...

Eto, mene je boljelo, ali da trebam odmah bi išla ponovo:mig:

Prema tome otići ćeš na punkciju jer je to nešto što trebaš učiniti zbog sebe.

Što se tiče drugog mišljenja glede operacije, već sam napisala da se po svemu što sam do sada čula po raznim kongresima, simpozijima o bolestima dojke i sl. FA ne operiraju osim ako narastu preko 3cm, ako se mijenjaju, ako su nepravilnog izgleda, ako pokazuju atipiju stanica ili ako žena sam ainzistira na operaciji.

hvala ti na odgovoru:grli:
idem u ponedjeljak po drugo mišljenje pa ćemo viditi

meni je dr rekla da se to treba vaditi jer da se nikad ne zna kad budem starija što se može dogoditi, jer kao, bolje je izvaditi sada (dok valjda nije ništa) nego čekati da se nešto pokaže pa onda plakati:(
tako ona razmišlja

ja imam i dosta malih, možda nekih 7,8 mm

ako se skidaju svih 6 koje imam, to se mora raditi pod općom anestezijom ili?:confused:

Gerta
21.10.2011., 08:27
hvala ti na odgovoru:grli:
idem u ponedjeljak po drugo mišljenje pa ćemo viditi

meni je dr rekla da se to treba vaditi jer da se nikad ne zna kad budem starija što se može dogoditi, jer kao, bolje je izvaditi sada (dok valjda nije ništa) nego čekati da se nešto pokaže pa onda plakati:(
tako ona razmišlja

ja imam i dosta malih, možda nekih 7,8 mm

ako se skidaju svih 6 koje imam, to se mora raditi pod općom anestezijom ili?:confused:

Incidencija maligne alteracije FA je izrazito mala, zato se i prate.
Ne smatraju se prekancerozama, tj. promjenama iz kojih sa velikom učestalošću nastanu karcinomi.
Jednako tako bilo gdje drugdje u dojci može nastati Ca, prema tome istom logikom ne bi bilo loše preventivno napraviti obostranu mastektomiju :confused:
No dobro...svatko ima svoje stavove.

Odstranjivanje FA se uvijek radi u općoj anesteziji.

Edit: ja ne želim tvrditi da tvoje FA treba ili ne treba operirati (to može samo onaj tko ih je vidio i ima nalaz punkcije/biopsije). Samo to što si navela kao razlog po meni nije dostatno za postaviti indikaciju za operaciju.

lilarose001
28.10.2011., 16:26
Evo čitam svoja 3 nalaza s ultrazvuka i sad sam skroz zbunjena:

Dakle ovako:

1. nalaz, rujan, 2009.
- desna dojka: u GLK skoro na granici s GMK ovalna zona s hiperehogenim odjecima oštro ograničena od okoline, promjera 0,93x0,62 cm (fibroadenom)

2. nalaz, veljača 2011.
- desno na 9h vidi se ovalna zona ehogenosti jednaka masnom tkivu, dužine 6,1mm

3. nalaz, listopad 2011.
- desno između 12 i 1h nalazi se ovalna hipoehogena, oštro ocrtana lezija, dimenzija 8,4x5,2mm, ima stražnje pojačanje uzv-a, prvenstveno odgovara fibroadenomu

Kako sad to??? - malo me ima (fibroadenoma) malo me nema... je li to GLK i GMK odgovara ovim 12 i 1h ili što... ??

Za tjedan dana idem na punkciju...
Utješno mi je makar to što vidim da je sad manji nego prije 2 godine i to za skoro milimetar :rofl:

I da... ovo što jednom piše hipoehogena drugi put hiperehogena - jel to ima neko značenje? :ne zna:

Gerta
29.10.2011., 08:01
Evo čitam svoja 3 nalaza s ultrazvuka i sad sam skroz zbunjena:

Dakle ovako:

1.[B] nalaz, rujan, 2009.......

Pod 1 i 3 je opisana ista promjena, lokalizacija odgovara (prijelaz GLK i GMK je pozicija oko 12h), što se veličine tiče...FA nisu savršeno okrugli već jajasti tako da kod mjerenja ovisi kakav je presjek uhvaćen.
Iako se kod mjerenja promjena nastoji uvijek izmjeriti najveći promjer, čim se minimalno pomakne sonda rezultat će biti drukčiji.
Tako da je otprilike i veličina ista.

N apregledu broj dva ta promjena ili nije uočena, pa je opisan masni režnjić na 9h što je pregledavaču jedino iskakalo iz izgleda dojke.
Druga varijanta je da je pregled 2 rađen u tvoj dručkijem položaju (ovisno ležiš li na leđima ravno ili na poluboku), što može dovesti do toga da se uočene promjene lociraju drukčije jer se dojka pomakne (a ehogenost FA doista nalikuje masnom tkivu).

Što se onoga hiperehogeno-hipoehogeno tiče, nije isto već je vjerojatno greška u kucanju (jedina hiperehogena promjena u dojci je lipom, dobroćudni tmor građewn od masti s kojim se ništa ne radi, a izgleda skroz drukčije od FA).

lilarose001
29.10.2011., 08:28
Pod 1 i 3 je opisana ista promjena, lokalizacija odgovara (prijelaz GLK i GMK je pozicija oko 12h), što se veličine tiče...FA nisu savršeno okrugli već jajasti tako da kod mjerenja ovisi kakav je presjek uhvaćen.
Iako se kod mjerenja promjena nastoji uvijek izmjeriti najveći promjer, čim se minimalno pomakne sonda rezultat će biti drukčiji.
Tako da je otprilike i veličina ista.

N apregledu broj dva ta promjena ili nije uočena, pa je opisan masni režnjić na 9h što je pregledavaču jedino iskakalo iz izgleda dojke.
Druga varijanta je da je pregled 2 rađen u tvoj dručkijem položaju (ovisno ležiš li na leđima ravno ili na poluboku), što može dovesti do toga da se uočene promjene lociraju drukčije jer se dojka pomakne (a ehogenost FA doista nalikuje masnom tkivu).

Što se onoga hiperehogeno-hipoehogeno tiče, nije isto već je vjerojatno greška u kucanju (jedina hiperehogena promjena u dojci je lipom, dobroćudni tmor građewn od masti s kojim se ništa ne radi, a izgleda skroz drukčije od FA).

Hvala puno!:)

arabela
30.10.2011., 21:26

jel moze neko detaljnije objasnit sta ovo znaci? ja imam fibroadenom a nisam koristila nikad kontracep. pilule npr. samo 2 put u zivotu dabroston tablete za odgodu m.

hrvoje dr.
31.10.2011., 15:09
jel moze neko detaljnije objasnit sta ovo znaci? ja imam fibroadenom a nisam koristila nikad kontracep. pilule npr. samo 2 put u zivotu dabroston tablete za odgodu m.
1.Piše da nije posve razjašnjen.
2.Hormonalni status može i nemora biti povezan sa kontracepcijom.

lilarose001
01.11.2011., 08:28
Međutim, iako postoje još brojni znakovi po kojima se može procijeniti dobroćudnost/zloćudnost promjene, ako je neka tvorba solidna, bez obzira koliko dobroćudno izgledala mora se napraviti punkcija da se potvrdi dobroćudnost, jer postoje brojni karcinomi atipičnog izgleda koji ultrazvučno izgledaju vrlo benigno.S druge strane kada se ultrazvučno postavi sumnja da je promjena karcinom, to uglavnom i bude tako.

Pročitala sam da se fibroadenomi ne javljaju iza 35.godine života, tj. ako se tada pojavi nešto što se vidi kao fibroadenom da može biti i karcinom
To me prilično šokoralo jer meni je prvi put FA dijagnosticiran u dobi od 38 godina, a 3 godine prije toga na UZV nije bilo ničeg, tj. dr. ništa nije vidio...:ne zna:
Jedino što me trenutno tješi je da mi je nalaz od prije 2 godine i ovaj zadnji isti - tj. da tvorba odgovara prvenstveno fibroadenomu, a i veličina se nije promjenila - pa se nekako nadam da bi u slučaju da je nešto gore od FA ipak u ove 2 godine bilo bitne razlike ...
Čekam punkciju i pomalo umirem od straha...:(

FA i jesu vezani uz reproduktivno razdoblje žene, znači od prve menstruacije do menopauze mogu nastajati.

Je li to ipak znači da ono što sam gore napisala ne mora biti - tj. da ne nastaju nakon 35-te godine...:ne zna:

Ako je UZV-no izgledalo kao FA najvjerojatnije i je, nemoj se brinuti bezrazložno.:)
.

Ne mogu a da se ne brinem, poslije svega što sam iščitala zadnjih dana u časopisima i na netu mogu jedino :cry:
Malo se tješim činjenicom da mi je UZV nalaz isti i 2009 i 2011... pa nekako mislim da bi se u slučaju karcinoma u ove 2 godine ipak nešto promjenilo...

Imam (uskoro) 41 godinu...

I da - nikakvu hormonalnu kontracepciju nisam koristila (nikada)... ali u obitelji imam slučajeve cisti i fibroadenoma...

Gerta
01.11.2011., 11:06
Pročitala sam da se fibroadenomi ne javljaju iza 35.godine života, tj. ako se tada pojavi nešto što se vidi kao fibroadenom da može biti i karcinom
To me prilično šokoralo jer meni je prvi put FA dijagnosticiran u dobi od 38 godina, a 3 godine prije toga na UZV nije bilo ničeg, tj. dr. ništa nije vidio...:ne zna:

mogu se javiti iza 35.-te.

Jedino što me trenutno tješi je da mi je nalaz od prije 2 godine i ovaj zadnji isti - tj. da tvorba odgovara prvenstveno fibroadenomu, a i veličina se nije promjenila - pa se nekako nadam da bi u slučaju da je nešto gore od FA ipak u ove 2 godine bilo bitne razlike ...
Čekam punkciju i pomalo umirem od straha...:(

Da je maligno najvjerojatnije bi se tijekom 2 godine izmjenilo, ali punkciju svejedno treba napraviti.
Mislim da nema nekog realnog razloga za strah.

Ne mogu a da se ne brinem, poslije svega što sam iščitala zadnjih dana u časopisima i na netu mogu jedino :cry:

Internet je odličan jer su informacije dostupne svima, međutim osobe bez medicinskog obrazovanja ih često ne znaju "filtrirati" pa često višak informacija dovodi do kontraefekta.

I da - nikakvu hormonalnu kontracepciju nisam koristila (nikada)... ali u obitelji imam slučajeve cisti i fibroadenoma...

Kao što sam već napisala, smatra se da FA nastaju u genetski predisponiranih osoba (što očito jesi s obzirom na pojavu FA u obitelji) pod utjecajem estrogena - to ne mora nužno biti kontracepcija ili neki drugi oblik hormonalne terapije, naše tijelo cijeli život proizvodi estrogene, a najviše u generativnom razdoblju (od prve mjesečnice do menopauze).

Teresa chavez
02.11.2011., 21:06
Ecer svima!
Moze li mi netko reci dali je moguce da osoba ima kvrzicu na dojci vec 7 god bez simptoma bilo kakve vrste ima rak dojke?hvala!

T-zone
13.11.2011., 11:00
moje pitanje ce vjerovatno zvucat glupo, al eto ipak cu vas pitat: vec neko vrijeme imam bolove u lijevoj dojci, a kako sam krenula na aerobik, mislila sam kako sam istegnula neki misic, jucer sam napipala kvrzicu i uplasila se i vec sutra se mislim naruciti za pregled, a menstruaciju moram dobit za nekih tjedan dana, pa dal bi bilo bolje da odem na pregled nakon menstruacije il da idem sad prije? kako bi bilo bolje?

Gerta
13.11.2011., 17:01
moje pitanje ce vjerovatno zvucat glupo, al eto ipak cu vas pitat: ......

u završnoj fazi ciklusa grudi oteknu i osjetljivije su pa ako već imaš prilike birati odi nakon menstruacije.

*step by step*
08.12.2011., 14:53
Bok curke..
evo da vam ispričam svoju priču.. nedavno sam opipala kvržicu u dojci, otišla kod doktora i on me poslao u kliniku za tumore, ali me tamo nisu primili jer nisam imala povijest bolesti pa sam otišla u kbc dubrava. Tamo sam danas obavila ultrazvuk dojke i rekli su da je NAJVJEROJATNIJE benigni tumor, odmah su mi napravili punktaciju..
to je bilo grozno, inače imam visoki prag tolerancije na bol, ali ovo pikanje me je dotuklo..
prvo su mi neki stažisti punktirali kvržicu i nisu je pogodili pa su kroz okolno tkivo pokušali doći do kvržice i povukli su previše krvi pa se taj "materijal" nije mogao upotrijebiti.. drugi put mi je neka mlada doktorica punktirala i naravno niti ona nije pogodila.. trći put je došla doktorica citolog i ona je to obavila u roku 7 sekundi i ništa nije boljelo.. kad se samo sjetim da sam mogla izbjeći to mrcvarenje samo da su pričekali da dođe doktor koji je osposobljen za to.. :503:
sad moram čekati do idućeg četvrtka kada ćemo saznati jel dobročudno ili ne..

daniela 12
25.12.2011., 23:30
pozdrav!punktirala sam dojku i nalaz je galaktovela pa me zanima dali ima tko iskustva sa tim i moja je odluka dali to odstraniti ili ne!

Gerta
26.12.2011., 13:44
pozdrav!punktirala sam dojku i nalaz je galaktovela pa me zanima dali ima tko iskustva sa tim i moja je odluka dali to odstraniti ili ne!

Galactocoela nastane kada se tijekom dojenja začepi mliječni kanalić i zaostane cista ispunjena masti, bjelančevinama i laktozom (tj.sastavnim dijelovima majčinog mlijeka).
Tvorba je potpuno benigna i ne operira se osim ako se upali i nastane absces :ne zna:

daniela 12
26.12.2011., 17:46
Galactocoela nastane kada se tijekom dojenja začepi mliječni kanalić i zaostane cista ispunjena masti, bjelančevinama i laktozom (tj.sastavnim dijelovima majčinog mlijeka).
Tvorba je potpuno benigna i ne operira se osim ako se upali i nastane absces :ne zna:

hvala na odgovoru,predlozena mi je operacija iduci tjedan zato sto je to poveliko ali meni to nesmeta pa ni sama neznam dali da dam to vaditi,jedino se bojim ako to ostavim da kasnije neprede u nesta gore!

daniela 12
26.12.2011., 17:52
hvala na odgovoru,predlozena mi je operacija iduci tjedan zato sto je to poveliko ali meni to nesmeta pa ni sama neznam dali da dam to vaditi,jedino se bojim ako to ostavim da kasnije neprede u nesta gore!

i zaboravila sam napisati da sam prestala sa dojenjem jos prije pola godine i nista mi se nije smanjilo!

Gerta
26.12.2011., 20:13

i zaboravila sam napisati da sam prestala sa dojenjem jos prije pola godine i nista mi se nije smanjilo!

Galactocoele nastaju za vrijeme dojenja. Ostati mogu zauvijek.
Koliko ja znam ne postoji nikakva opasnost prelaska u nešto maligno.

anaid20
28.12.2011., 17:40
Pozdrav,
Otisla sam na ultrazvuk (privatno) zbog nesnosljivih bolova u lijevoj dojci, da bi na kraju doktor (predivan doktor sat i po je radio na meni i sve objasnjavao) nasao na desnoj dojci cistu, kaze da ne moram panicariti da cemo pricekati jel ce narast jos ili ne... sad idem ponovo za 2 tjedna na kontrolu da vidimo sto je s time.
Ali kako to, na lijevoj dojci koja me boljela nista nema a na desnoj koju ni ne osjetim ima cistica...?

maza1
30.01.2012., 11:54
može tko protumačiti nalaz:
uzv dojke
na lijevoj dojci na 6 h, nađe se na područje sa f.c. promjenama sa proliferacijom i žljezdanog tkiva i veziva sa dilatacijom mliječnih kanalića unutar kojih se vide sitni točkasti hiperehogeni odjeci koji vjerojatno odgovaraju sitnim kalcifikatima.
ukupni promjer opisanog područja je 3x1 cm
formirane tvorbe se ne nađe. obje aksile pokazuju reaktivne limfne čvorove

već 10-ak godina kontroliram fibroadenom i uvijek su rekli da je sve ok. punkcija je bila prije par godina i bila je u redu
dojila sam 2 g. i godinu dana nakon dojenja sam odlučila otići na pregled i rečeno mi je da napravim nalaze i da idem na operaciju.
svi nalazi su ok od krvi, rtg pluća, ekg srca. nalaz od mr dojke nisam stigla skopirati pa neznam kaj piše

vodim se da sam u bolnici klinika za tumore i čekam da me nazovu da dođem na operaciju, a nikako prije ne mogu doći do dr.

Gerta
30.01.2012., 12:12
može tko protumačiti nalaz:
uzv dojke
na lijevoj dojci na 6 h, nađe se na područje sa f.c. promjenama sa proliferacijom i žljezdanog tkiva i veziva sa dilatacijom mliječnih kanalića unutar kojih se vide sitni točkasti hiperehogeni odjeci koji vjerojatno odgovaraju sitnim kalcifikatima.
ukupni promjer opisanog područja je 3x1 cm
formirane tvorbe se ne nađe. obje aksile pokazuju reaktivne limfne čvorove

već 10-ak godina kontroliram fibroadenom i uvijek su rekli da je sve ok. punkcija je bila prije par godina i bila je u redu
dojila sam 2 g. i godinu dana nakon dojenja sam odlučila otići na pregled i rečeno mi je da napravim nalaze i da idem na operaciju.
svi nalazi su ok od krvi, rtg pluća, ekg srca. nalaz od mr dojke nisam stigla skopirati pa neznam kaj piše

vodim se da sam u bolnici klinika za tumore i čekam da me nazovu da dođem na operaciju, a nikako prije ne mogu doći do dr.

jel rađena bila kakva punkcija/biopsija tog područja - znači donji dio lijeve dojke ispod bradavice (ne mislim sada na punkciju fibroadenoma)?

maza1
30.01.2012., 12:40
jel rađena bila kakva punkcija/biopsija tog područja - znači donji dio lijeve dojke ispod bradavice (ne mislim sada na punkciju fibroadenoma)?

ne nije, samo prije par godina punkcija kvržice i bila je ok.
ali ta kvržica i je ispod bradavice :ne zna:

Gerta
30.01.2012., 12:54
ne nije, samo prije par godina punkcija kvržice i bila je ok.
ali ta kvržica i je ispod bradavice :ne zna:

Sve skupa mi je dosta nejasno.
Na UZV je viđeno područje koje po svojim karakteristikama odgovara fibrocističnim promjenama sa sitnim kalcifikatima (koji isto mogu biti u sklopu f.c. promjena). To samo po sebi nikako nije indikacija za operaciju.

Vjerojatno je ključan nalaz MR dojki, ali me svejedno čudi što prije postavljanja indikacije za operaciju nije napravljena biopsija ili bar punkcija tog područja.
Sjećaš li se možda zaključka na MR nalazu?

maza1
30.01.2012., 13:13
Sve skupa mi je dosta nejasno.
Na UZV je viđeno područje koje po svojim karakteristikama odgovara fibrocističnim promjenama sa sitnim kalcifikatima (koji isto mogu biti u sklopu f.c. promjena). To samo po sebi nikako nije indikacija za operaciju.

Vjerojatno je ključan nalaz MR dojki, ali me svejedno čudi što prije postavljanja indikacije za operaciju nije napravljena biopsija ili bar punkcija tog područja.
Sjećaš li se možda zaključka na MR nalazu?

počelo je ovako
naručena na pregled 30.12.2011. u kiruršku ambulatnu u klinici za tumore
dr.milas kaže da mu je kvržica sumnjiva i da bi on to izvadio i odmah mi zakaže operaciju 24.1.2012.
i da napravim nalaze
ja šokirana :eek:
nalazi krvi ok, ekg srca ok, rtg pluća ok
nalazi transfuzije ok svi oni vezani za zgrušavanje krvi
tumorski marker Ca 15-3 je 14.6, a ref.vrijed.0.1-31.4
pa je to valjda dobro

uzv abdomena ok, uzv dojke ono što piše
mamografija: početne involutivne dojke sa izrazito gustim žljezdanim parenhimom retromamilarno i u gornjim i lat.kvadrantima, koji na polukosoj snimci lijeve dojke pokazuje blagu distorziju tkiva u gornjem kvadrantu
nakupina mikrokalcifikata ne nalazi, preporuča se uzv dojke

7 dana prije bolničkog liječenja radim mr dojke

24.1.2012 dignem nalaze od mr dojke, jer su svi ostali prije bili gotovi i koliko se sjećam da je pisalo da se preporuča punkcija kvržice
idem na odjel kirurgije i tamo me zaprime i pošalju doma da će me zvati kad je operacija :503:
i sad ja čekam ko idiot a možda me neće ni operirati
danas zovem i kažu da još nisam na rasporedu
dopunsko mi kreće tek 3.2.2012 i to sam rekla sestri na prijemu u podrumu i rekla mi je da će mi napisati dijagnozu rak dojke da ništa ne platim
i da se po novom plaća participacija operacije i da je to cca 1500 kn po danu
šokirana sam...

Gerta
30.01.2012., 13:28
Ne znam što bi ti pametno savjetovala.
Mene kirurzi (osobito oni koji se bave dojkama) ponekad doslovno izluđuju.
Jasno mi je da su oni kirurzi i da po defaultu sve žele operirati, ali se u 21.stoljeću ipak prati neki algoritam dijagnostičke obrade prije nego se odluči napraviti op.zahvat.

Dakle po UZV su opisane f.c. promjene u donjem dijelu lijeve dojke...na mamografiji se vidi distorzija arhitektonike u gornjem dijelu lijeve dojke....na nalazu MR je preporučeno da se napravi punkcija...a oni bi operirali što??? ono što pipaju.
bez obzira postoji li realna potreba da se to uopće operira i ne obazirući se postoji li potreba da se možda još nešto u toj dojci operira?

nisu li mogli napraviti barem punkciju te tvorbe koja se pipa i pričekati citološki nalaz koji je gotov za 3 dana pa onda odlučiti što i kako?

maza1
30.01.2012., 13:31
Ne znam što bi ti pametno savjetovala.
Mene kirurzi (osobito oni koji se bave dojkama) ponekad doslovno izluđuju.
Jasno mi je da su oni kirurzi i da po defaultu sve žele operirati, ali se u 21.stoljeću ipak prati neki algoritam dijagnostičke obrade prije nego se odluči napraviti op.zahvat.

Dakle po UZV su opisane f.c. promjene u donjem dijelu lijeve dojke...na mamografiji se vidi distorzija arhitektonike u gornjem dijelu lijeve dojke....na nalazu MR je preporučeno da se napravi punkcija...a oni bi operirali što??? ono što pipaju.
bez obzira postoji li realna potreba da se to uopće operira i ne obazirući se postoji li potreba da se možda još nešto u toj dojci operira?

nisu li mogli napraviti barem punkciju te tvorbe koja se pipa i pričekati citološki nalaz koji je gotov za 3 dana pa onda odlučiti što i kako?

nisu ni meni jasni
kvržica je na lijevoj dojci dolje, a što je u gornjem dijelu te dojke nemam pojma ili su krivo napisali, tko će ga znati
da li znaš što znači u obje aksile reaktivni limfni čvorovi?
da li se uglavnom onda i oni vade?
ne kužim da li su to čvorovi ispod pazuha ili postoje neki u dojkama :ne zna:

Gerta
30.01.2012., 13:43
nisu ni meni jasni
kvržica je na lijevoj dojci dolje, a što je u gornjem dijelu te dojke nemam pojma ili su krivo napisali, tko će ga znati
da li znaš što znači u obje aksile reaktivni limfni čvorovi?
da li se uglavnom onda i oni vade?
ne kužim da li su to čvorovi ispod pazuha ili postoje neki u dojkama :ne zna:

u gornjem dijelu lijeve dojke je opisana "distorzija arhitektonike" što je u prijevodu otprilike "narušena normala građa" a to ne mora biti ništa (tj.samo takva građa dojke u tom području), može biti nešto benigno , a može upućivati ev. i na nešto maligno...nemoguće je ovako reći bez snimaka.
No, na MR dojke je taj problem vjerojatno razjašnjen.

Reaktivni limfni čvorovi u aksilama su upalno izmjenjeni limfni čvorovi u pazuhu koji su sasvim normalan nalaz, tj. znači da su se nekad ranije izmijenili uslijed upale (npr.zbog brijanja, porezotine na ruci, zanoktica inficiranih, bilo čega) i kod više manje svih žena se vide takvi. To nije ništa zabrinjavajuće.
Limfni čvorovi postoje i u dojkama, ali se rjeđe vide radiološkim tehnikama snimanja.

Limfni čvorovi se u pazuhu vade samo kod operacije karcinoma, a i onda se mogu/ne moraju vaditi ovisno o tipu i stupnju tumora.

maza1
30.01.2012., 13:51
u gornjem dijelu lijeve dojke je opisana "distorzija arhitektonike" što je u prijevodu otprilike "narušena normala građa" a to ne mora biti ništa (tj.samo takva građa dojke u tom području), može biti nešto benigno , a može upućivati ev. i na nešto maligno...nemoguće je ovako reći bez snimaka.
No, na MR dojke je taj problem vjerojatno razjašnjen.

Reaktivni limfni čvorovi u aksilama su upalno izmjenjeni limfni čvorovi u pazuhu koji su sasvim normalan nalaz, tj. znači da su se nekad ranije izmijenili uslijed upale (npr.zbog brijanja, porezotine na ruci, zanoktica inficiranih, bilo čega) i kod više manje svih žena se vide takvi. To nije ništa zabrinjavajuće.
Limfni čvorovi postoje i u dojkama, ali se rjeđe vide radiološkim tehnikama snimanja.

Limfni čvorovi se u pazuhu vade samo kod operacije karcinoma, a i onda se mogu/ne moraju vaditi ovisno o tipu i stupnju tumora.

hvala ti
ta distorzija u gornjem dijelu dojke može biti i od dugotrajnog dojenja?
sad sam ponovno čitala uzv dojke i još piše blaga dilatacija mliječnih kanalića - to su prošireni kanali od dojenja'

Gerta
30.01.2012., 13:54
hvala ti
ta distorzija u gornjem dijelu dojke može biti i od dugotrajnog dojenja?
sad sam ponovno čitala uzv dojke i još piše blaga dilatacija mliječnih kanalića - to su prošireni kanali od dojenja'

samo dojenje ne bi dovelo do toga, ali ako je bila nekakva upala, tj. mastitis, onda može biti posljedica.
Kanalići su često prošireni sami od sebe i ako ne postoji nekakav papilom u njima ili sumnjivi iscjedak nemaju nekakvu važnost.

maza1
30.01.2012., 14:08
samo dojenje ne bi dovelo do toga, ali ako je bila nekakva upala, tj. mastitis, onda može biti posljedica.
Kanalići su često prošireni sami od sebe i ako ne postoji nekakav papilom u njima ili sumnjivi iscjedak nemaju nekakvu važnost.

da imala sam mastitis ali u desnoj dojci i to lagani kad sam došla iz bolnice i jedan gadni kad je mali imao 4 mj.
pila antibiotike i molila patronažnu da mi dođe masirati dojku i izvući zaostalo mlijeko
a lijeva u kojoj je kvržica je uvijek bila manja i čak ju zadnjih par mj.dojenja nije ni htio nego samo lijevu
hvala na info
čekam poziv iz bolnice i da dr očita nalaze mr i sve ostale
anesteziologinja mi kaže da idem na opću anasteziju zbog alergije na pelud i devijacije septuma nosa, slabije dišem na desnu nosnicu

koliko dugo traje ta operacija? ako je sve ok. jel se ide doma za 2-3 dana? šavove skidaju ili su kao kod carskog reza da istrunu

lore1991
31.01.2012., 15:05
nakon punkcije i prvog nalaza koji je bio dobar preporucila se ponovljena punkcija za mjesec dana s obzirom da je citoloski uzorak oskudan za dijagnozu fibroadenoma.
danasnji nalaz je: u razmazima nalazimo tracke i nakupine nesto voluminoznijih stanica duktalnog epitela koje mjestimice gube kohezivnost, tracke amorfne eozinotilne medustanicne tvari, po koji fibroblast.
proliferacija duktalnog epitela s blazim atipijama. UZV i citoloska kontrola za 2 do 3 mj., ili odmah konzultacija kirurga.

- ovo nije moj nalaz pa moze li mi ne'ko objasnit sta je ovo? unaprijed hvala.

Gerta
31.01.2012., 20:44
nakon punkcije i prvog nalaza koji je bio dobar preporucila se ponovljena punkcija za mjesec dana s obzirom da je citoloski uzorak oskudan za dijagnozu fibroadenoma.
danasnji nalaz je: u razmazima nalazimo tracke i nakupine nesto voluminoznijih stanica duktalnog epitela koje mjestimice gube kohezivnost, tracke amorfne eozinotilne medustanicne tvari, po koji fibroblast.
proliferacija duktalnog epitela s blazim atipijama. UZV i citoloska kontrola za 2 do 3 mj., ili odmah konzultacija kirurga.

- ovo nije moj nalaz pa moze li mi ne'ko objasnit sta je ovo? unaprijed hvala.

radi se o benignom fibroadenomu u kojemu se međutim pojavila atipija stanica što je preteča malignog tumora.
To ne znači nužno da će nastati maligni tumor, ali postoji određena vjerojatnost.

Ja bi na tvom mjestu otišla kod kirurga i dogovorila operaciju - dakle vadila bi se samo ta promjena.

lore1991
01.02.2012., 15:49
hvala puno na odgovoru a da... ic ce se na operaciju. je li to onda znaci da je otklonjena mogucnost nastajanja malignog?

Gerta
01.02.2012., 16:39
hvala puno na odgovoru a da... ic ce se na operaciju. je li to onda znaci da je otklonjena mogucnost nastajanja malignog?

da, kad se promjena odstrani - to je to.
Naravno, mora se pričekati konačni patohistološki nalaz (PHD) nakon operacije, ali takve promjene još same po sebi nisu maligne pa nikakva daljnja terapija nije potrebna.

yole00
01.02.2012., 17:53
Zna li netko koliko bi koštalo uklanjanje fibroadenoma u privatnoj kirurškoj klinici onako otprilike? Bojim se da je cijena :mama: ,radila sam punkciju i dva puta ultrazvuk, doktor kaže da sama odlučim bi li ga vadila ili ne (narastao sa 10mm na 15 mm) u 5 mjeseci, boli me svakodnevno :503: Da li je netko uopće radio to privatno i ako imate iskustva please :confused:

maza1
17.02.2012., 17:39
počelo je ovako
naručena na pregled 30.12.2011. u kiruršku ambulatnu u klinici za tumore
dr.milas kaže da mu je kvržica sumnjiva i da bi on to izvadio i odmah mi zakaže operaciju 24.1.2012.
i da napravim nalaze
ja šokirana
nalazi krvi ok, ekg srca ok, rtg pluća ok
nalazi transfuzije ok svi oni vezani za zgrušavanje krvi
tumorski marker Ca 15-3 je 14.6, a ref.vrijed.0.1-31.4
pa je to valjda dobro

uzv abdomena ok, uzv dojke ono što piše
mamografija: početne involutivne dojke sa izrazito gustim žljezdanim parenhimom retromamilarno i u gornjim i lat.kvadrantima, koji na polukosoj snimci lijeve dojke pokazuje blagu distorziju tkiva u gornjem kvadrantu
nakupina mikrokalcifikata ne nalazi, preporuča se uzv dojke

7 dana prije bolničkog liječenja radim mr dojke

24.1.2012 dignem nalaze od mr dojke, jer su svi ostali prije bili gotovi i koliko se sjećam da je pisalo da se preporuča punkcija kvržice
idem na odjel kirurgije i tamo me zaprime i pošalju doma da će me zvati kad je operacija
i sad ja čekam ko idiot a možda me neće ni operirati
danas zovem i kažu da još nisam na rasporedu
dopunsko mi kreće tek 3.2.2012 i to sam rekla sestri na prijemu u podrumu i rekla mi je da će mi napisati dijagnozu rak dojke da ništa ne platim
i da se po novom plaća participacija operacije i da je to cca 1500 kn po danu
šokirana sam...

evo bila sam na operaciji 1.2 i izvadili su ipak je bio tumor
hitna analiza je negativna čeka se phd nalaz
problem je što sam par dana nakon operacije na tom istom mjestu osjetila ogromnu kvrgu kao da i nisam operirana
na kontroli je dr rekao da je to od poteza nožem da se krv zgrušana, napravio se hematom i da će nestati
kvrga mi se čini ogromna i sve veća, ne kužim kako će nestati da li će se apsorbirati :ne zna:
inače sam i nakon carskog imala gadan hematom očito sam sklona tome
da li to ima ikakve veze sa zgrušavanjem krvi? inače su mi svi ti nalazi vezani za to bili ok,ali mi se čini da imam s tim problema
naručena sam na kontrolu za 2 mj.

gerta ti si te struke pa ako znaš daj mi molim te objasni...
koliko dugo tim hematomima treba da se razbiju?

maza1
17.02.2012., 17:42
Zna li netko koliko bi koštalo uklanjanje fibroadenoma u privatnoj kirurškoj klinici onako otprilike? Bojim se da je cijena :mama: ,radila sam punkciju i dva puta ultrazvuk, doktor kaže da sama odlučim bi li ga vadila ili ne (narastao sa 10mm na 15 mm) u 5 mjeseci, boli me svakodnevno :503: Da li je netko uopće radio to privatno i ako imate iskustva please :confused:

ne znam za privat, ali vadi se u klinici za tumore u zg
cure koje su bile operirati fibroadenom ujutro su došle i odmah na operaciju i u 14 sati su išle doma
rekle su da ih ništa ne boli, malo su bile ošamućene od totalne anastezije

Gerta
18.02.2012., 08:44
evo bila sam na operaciji 1.2 i izvadili su ipak je bio tumor
hitna analiza je negativna čeka se phd nalaz
problem je što sam par dana nakon operacije na tom istom mjestu osjetila ogromnu kvrgu kao da i nisam operirana
na kontroli je dr rekao da je to od poteza nožem da se krv zgrušana, napravio se hematom i da će nestati
kvrga mi se čini ogromna i sve veća, ne kužim kako će nestati da li će se apsorbirati :ne zna:
inače sam i nakon carskog imala gadan hematom očito sam sklona tome
da li to ima ikakve veze sa zgrušavanjem krvi? inače su mi svi ti nalazi vezani za to bili ok,ali mi se čini da imam s tim problema
naručena sam na kontrolu za 2 mj.

gerta ti si te struke pa ako znaš daj mi molim te objasni...
koliko dugo tim hematomima treba da se razbiju?

"Tumor" je riječ koja se u medicini može koristiti za bilo kakvu kvržicu tj.izraslinu.
Ja i dalje mislim da se trebala učiniti punkcija ili biopsija prije operacije, pa tek onda odlučiti o potrebi op.zahvata, no dobro...bitno da sve bude OK.

Kod nekih žena uopće ne bude hematom nakon operacije, kod nekih bude manji ili veći ovisno o položaju tumora, jesu li usput morali prerezati i neku krvnu žilicu i sl.
Ako su koagulacijski parametri ok nemaš problema sa zgrušavanjem, ali ponekad organizmu treba više vremena da razgradi i resorbira hematom.
Koliko će to trajati je individualno, a ovisi i o njegovoj veličini, ali računaj da bi moglo biti i mjesec-dva.

Dok hematom/serom (serom je isto nakupina tekućeg sadržaja nakon operacije, ali sadržaj je bistriji, sa manje krvi) nije organiziran, tj. sadržaj se nije zgrušao može se izvući iglom van punkcijom pod kontrolom UZV što ubrzava oporavak ili pak kirurškom revizijom (dakle ponovo mali op.zahvat).

Taj sadržaj se ponekad zna i inficirati i nastane absces, tako da ako ti se pojavi crvenilo i toplina tog područja ili dobiješ temperaturu moraš odmah na kirurgiju. To je ipak rjeđe.

Ponekad se hematomi nikada do kraja ne resorbiraju već se djelomično smanje,a ostatak se organizira i kalcificira i opet ostane mala kvržica.

maza1
18.02.2012., 19:58
"Tumor" je riječ koja se u medicini može koristiti za bilo kakvu kvržicu tj.izraslinu.
Ja i dalje mislim da se trebala učiniti punkcija ili biopsija prije operacije, pa tek onda odlučiti o potrebi op.zahvata, no dobro...bitno da sve bude OK.

Kod nekih žena uopće ne bude hematom nakon operacije, kod nekih bude manji ili veći ovisno o položaju tumora, jesu li usput morali prerezati i neku krvnu žilicu i sl.
Ako su koagulacijski parametri ok nemaš problema sa zgrušavanjem, ali ponekad organizmu treba više vremena da razgradi i resorbira hematom.
Koliko će to trajati je individualno, a ovisi i o njegovoj veličini, ali računaj da bi moglo biti i mjesec-dva.

Dok hematom/serom (serom je isto nakupina tekućeg sadržaja nakon operacije, ali sadržaj je bistriji, sa manje krvi) nije organiziran, tj. sadržaj se nije zgrušao može se izvući iglom van punkcijom pod kontrolom UZV što ubrzava oporavak ili pak kirurškom revizijom (dakle ponovo mali op.zahvat).

Taj sadržaj se ponekad zna i inficirati i nastane absces, tako da ako ti se pojavi crvenilo i toplina tog područja ili dobiješ temperaturu moraš odmah na kirurgiju. To je ipak rjeđe.

Ponekad se hematomi nikada do kraja ne resorbiraju već se djelomično smanje,a ostatak se organizira i kalcificira i opet ostane mala kvržica.

hvala
ma imam baš veliku kvrgu i ići ću ponovno na pregled za 2 mj.i inzistirati ću na uzv

Gerta
18.02.2012., 20:22
hvala
ma imam baš veliku kvrgu i ići ću ponovno na pregled za 2 mj.i inzistirati ću na uzv

Odi ranije.
Za 2 mj. će se hematom već organizirati i neće se moći izvući punkcijom.
Ako se 2-3tj. nakon operacije ništa značajno ne smanji odi na pregled kod kirurga. Oni mogu dogovoriti da se napravi UZV.

*jezebel*
18.02.2012., 21:01
zanima me je li itko imao slican problem jer ne znam sta da radim.

u prvoj polovici prosinca (2011.) sam na desnoj dojci iznad bradavice primijetila crvenilo i vrlo blagu oteklinu. to tjedan-dva uopce nisam osjetila pa sam ignorirala, ali onda je pocelo boljeti. oteklinu vise nisam mogla primijetiti, ali je i dalje bilo crveno. bol sam osjecala dubinski iza bradavice i iznad te otekline, pa i malo ispod pazuha. ponekad bas probadanje, ponekad kao da pece, sijeva. bol se javljala kod najjednostavnijih aktivnosti kao sto su vadjenje vesa iz masine i cijedjenje moco krpe na kanti. bez neugode nisam mogla ni dohvatiti casu preko stola.

krajem 12. mjeseca sam u suncu obavila ultrazvuk koji je bio uredan, tek neki reaktivni cvoric pod desnim pazuhom.

onda sam s uputnicom (uputna dijagnoza mastitis susp.) za onkologa isla na onaj odjel za bolesti dojke na rebru (bijela zgrada u podrumu), medjutim administratorica me nije htjela naruciti jer se na uzv ne vidi nikakva masa i nemam povijest bolesti. onak', jbt, ispada da moram imati rak, a kako da znam imam li ga ako me nece primiti? :confused:

uplasena i u neznanju, pomisljam na upalni rak dojke.

dobila sam antibiotik, cefalin, dva grama dnevno kroz osam dana. od toga prakticki nikakve koristi. to moje se postupno malo ublazilo, ali mi se cini da je samo od sebe, a ne od antibiotika. i dalje nije u potpunosti nestalo.

moj lijecnik opce prakse mi u par navrata govori da ne zna ni sam pa mi malo govori neka opet odem pa mi malo govori neka ne idem i neka cekam i u principu navija za to da sve to pustim i neka samo mazem jer mi je koza suha. ali ne uspijeva me umiriti. iako ne volim ici bezveze pa da me ismiju jer mi ''nije nista'' (doduse, bolje i to nego da mi je ''nesto''). :zubo:

to na dojci je sada, kako sam vec rekla, nesto bljedje (pod odredjenim osvjetljenjem se ni ne primijeti), a boli manje i rjedje, iako me ponekad bas neugodno presijece. nije to neka jaka bol, ali je neugodna, nikad nisam imala probleme s dojkama pa mi je to sve jako cudno.
vec tjednima ujutro bude jedva primjetno i malo ruzicastije (ali blijedo, a ne izrazito ruzicasto kao u pocetku), a popodne postane nesto izrazenije i smedjkasto, slicnije boji bradavice. vadjenje vesa iz masine i cijedjenje krpe prolaze bez problema :rofl:, ali me dojka zaboli ako miksam mikserom, tucem sjemenke u muzaru ili nosim nesto tesko. ponekad sijevne sama od sebe. sad sam smirenija (u pocetku me morio smrtni strah), ali nije mi svejedno. manje mislim na to, ali sva se zgrcim kad se sjetim ili kad se pogledam u ogledalo.

napominjem da ta dojka nije toplija od ''zdrave'' dojke, nisam imala nikakav iscjedak i bradavica nije uvucena i opcenito se ne razlikuje od druge. takodjer, taj tamniji dio nije osjetljiv na palpaciju. jedino sam skuzila da ta dojka kao da visi maaaalo vise od druge, ali to je vjerojatno zato sto sam ih prvi put u zivotu posteno pogledala. :rofl:

kaj sam ono htjela… da… koji mi je vrag? :(

sorry na plahti, hvala na paznji i sretno svima!

maza1
21.02.2012., 10:04
Odi ranije.
Za 2 mj. će se hematom već organizirati i neće se moći izvući punkcijom.
Ako se 2-3tj. nakon operacije ništa značajno ne smanji odi na pregled kod kirurga. Oni mogu dogovoriti da se napravi UZV.

hvala čekam do sredine 3 mj. ak se ne smanji idem dr.
samo se nadam da ću prije dobiti otpusno pismo i nalaz phd

zanima me je li itko imao slican problem jer ne znam sta da radim.
........................................

odi na kliniku za tumore to ti je prva tramvajska stanica kod črnomerca
kod njih se na prvi pregled kod kirurga ne čeka
kirurg ako mu je sumnjivo odmah daje internu uputnicu i isti dan možeš napraviti uzv, punkciju ili mamografiji što god ti treba, čak i krvne pretrage

KimmyK
23.02.2012., 18:28
Bok,prije tjedan dana otkrivena mi je promjena u desnoj dojci velicine 2,2*1,8 cm,u nalazu punkcije citiram:benigna proliferativna promjena dojke(fibroadenom?)..pa me zanima ako netko zna koliko bi otprilike vremenski trebalo za doci na red za operaciju u Splitu(inace se za same preglede ceka nekliko mjeseci) i koji doktor je najbolji?jer mi je receno da to obavezno moram ukloniti jer imam 20 godina..unaprijed hvala..

pequenita
25.02.2012., 21:53
Pozdrav!
Znate li koliko košta uzv i citološka punkcija dojke kod dr.Buljević u Splitu?
Unaprijed zahvaljujem

devadasi
07.03.2012., 17:54
Bok,prije tjedan dana otkrivena mi je promjena u desnoj dojci velicine 2,2*1,8 cm,u nalazu punkcije citiram:benigna proliferativna promjena dojke(fibroadenom?)..pa me zanima ako netko zna koliko bi otprilike vremenski trebalo za doci na red za operaciju u Splitu(inace se za same preglede ceka nekliko mjeseci) i koji doktor je najbolji?jer mi je receno da to obavezno moram ukloniti jer imam 20 godina..unaprijed hvala..

Ja sam pregled obavila u poliklinici Cito u Splitu, nakon što sam otkrila kvržicu. Zbog velikog promjer od skoro 3,5 cm, nije mi rađena punkcija, već mi je odmah preporučena operacija. Pregled mi je radila dr.Ilić (300 kn ako se ne varam), a operaciju napravio mjesec ipo dana kasnije njen suprug u KBC Firule (nakon njegove potvrde da se najvjerovatnije radi o firbroadenomu). Sve pohvale idu i njemu i njoj. Operaciju sam radila preko uputnice. Mogla sam i 10ak dana ranije, ali htjeli smo biti sigurni da neću imati menstruaciju u tom periodu.

Čitala sam dosta komentare na forumu, i moram reći da sam mišljenja da se to treba vaditi, a to će ti i doktorica Ilić svakako potvrditi. Kako mi je ona rekla i sama, fibroadenom ne može postati zloćudan, ali u njemu mogu nastati zloćudne stanice, koje se čak ni pri ultrazvuku, a ni pri punkciji ne mogu u 100% slučajeva otkriti. Ja s takvim rizikom, pa da je i fibroadenom bio manji, ne bih mogla živjeti. Nadalje, ja sam svoju 'lopticu' jasno osjetila. Uvijek nesvjesno micala pod prstima (jer je fibroadenom tvrd, okrugao, pomičan, za razliku od raka dojke) i stvarala sebi psihički napor.
Imala sam 25 godina (prošle godine) kada sam to operirala. Nedugo, na prvom kontrolnom pregledu otkrivena mi je i cista, međutim nju za sada samo pratimo. Rez se skoro i ne vidi, operacija je bila pod lokalnom operacijom. Ništa strašno. Sestra jako ljubazna. Doktor zabavan, ali stručan.
Eto, moja preporuka je Cito poliklinka :).

KimmyK
08.03.2012., 21:09
Ok,hvala puno :)) 29.imam pregled kod doktora utrobicica,koji je plasticni kirurg pa cemo vidit sta ce rec..nadam se da ce sve biti u redu....

Ja sam pregled obavila u poliklinici Cito u Splitu, nakon što sam otkrila kvržicu. Zbog velikog promjer od skoro 3,5 cm, nije mi rađena punkcija, već mi je odmah preporučena operacija. Pregled mi je radila dr.Ilić (300 kn ako se ne varam), a operaciju napravio mjesec ipo dana kasnije njen suprug u KBC Firule (nakon njegove potvrde da se najvjerovatnije radi o firbroadenomu). Sve pohvale idu i njemu i njoj. Operaciju sam radila preko uputnice. Mogla sam i 10ak dana ranije, ali htjeli smo biti sigurni da neću imati menstruaciju u tom periodu.

Čitala sam dosta komentare na forumu, i moram reći da sam mišljenja da se to treba vaditi, a to će ti i doktorica Ilić svakako potvrditi. Kako mi je ona rekla i sama, fibroadenom ne može postati zloćudan, ali u njemu mogu nastati zloćudne stanice, koje se čak ni pri ultrazvuku, a ni pri punkciji ne mogu u 100% slučajeva otkriti. Ja s takvim rizikom, pa da je i fibroadenom bio manji, ne bih mogla živjeti. Nadalje, ja sam svoju 'lopticu' jasno osjetila. Uvijek nesvjesno micala pod prstima (jer je fibroadenom tvrd, okrugao, pomičan, za razliku od raka dojke) i stvarala sebi psihički napor.
Imala sam 25 godina (prošle godine) kada sam to operirala. Nedugo, na prvom kontrolnom pregledu otkrivena mi je i cista, međutim nju za sada samo pratimo. Rez se skoro i ne vidi, operacija je bila pod lokalnom operacijom. Ništa strašno. Sestra jako ljubazna. Doktor zabavan, ali stručan.
Eto, moja preporuka je Cito poliklinka :).

buhtla_os
16.03.2012., 16:16
eo ja sam operirana 14.3.
moj fibroadenom mi je otkrio kirurg na redovnom pregledu, inače idem na kontrole svakih 6mj jer spadam u rizičnu skupinu (majka imala karcinom dojke). To je bilo 9mj 2010., nakon toga su mi napravili punkciju i rekli da sve ok i da neće ništa dirat. nakon toga sam bila na još jednoj kontroli i ništa...sad na zadnjoj kontroli u 2mj FA je malo narastao, svega 2mm i dr je odmah rekao da bi on to vadio...i tako sam sve dogovorila i 14.3. su mi ga izvadili, već 15. sam bila kod kuće! ja nisam popila ni jednu tabletu protiv bolova i hvala bogu prvi nalaz je dobroćudan!
malo mi je dojka bila natečena, međutim danas je već splasnula i stvarno se super osjećam...bila sam u velikom strahu kako će to sve proći i kakav će biti nalaz...u ned idem na previjanje pa će mi valjda reći kad će mi izvadit konce, rez mi je uz bradavicu tako da mi se ožiljak minimalno vidjeti kad budem nosila kupaći...inače sam mlada imam 27god
zanima me nakon koliko vremena bi mogla planirati trudnoću?

maza1
19.03.2012., 19:03
eo ja sam operirana 14.3.
moj fibroadenom mi je otkrio kirurg na redovnom pregledu, inače idem na kontrole svakih 6mj jer spadam u rizičnu skupinu (majka imala karcinom dojke). To je bilo 9mj 2010., nakon toga su mi napravili punkciju i rekli da sve ok i da neće ništa dirat. nakon toga sam bila na još jednoj kontroli i ništa...sad na zadnjoj kontroli u 2mj FA je malo narastao, svega 2mm i dr je odmah rekao da bi on to vadio...i tako sam sve dogovorila i 14.3. su mi ga izvadili, već 15. sam bila kod kuće! ja nisam popila ni jednu tabletu protiv bolova i hvala bogu prvi nalaz je dobroćudan!
malo mi je dojka bila natečena, međutim danas je već splasnula i stvarno se super osjećam...bila sam u velikom strahu kako će to sve proći i kakav će biti nalaz...u ned idem na previjanje pa će mi valjda reći kad će mi izvadit konce, rez mi je uz bradavicu tako da mi se ožiljak minimalno vidjeti kad budem nosila kupaći...inače sam mlada imam 27god
zanima me nakon koliko vremena bi mogla planirati trudnoću?

isto kao i kod mene, ali konce nisam vadila
rez je uz bradavicu
trudnoću možeš normalno planirati, bitno je da je nalaz u redu.

bubu5
24.03.2012., 09:58
Sredinom 12.mj primjetila sam kvržicu u lijevoj dojci. Obavila uzv gdje mi je rečeno da su u pitanju dvije ciste, preporučena kontrola uzv za 2- 3mj, ako bi kvržice rasle odma pregled kirurga. Nakon dva mjeseca primjetila sam povečanje kvržice, obavila pregled kod kirurga koji me poslao na citolišku punkciju. Punkcijom je utvrđeno da se radi o fibroadenomu tj. benignom tumoru. Kirurg je rekao da zasad neće ništa operirati, osim ako počne rasti.
Imam tek 17 godina, ali jako sam se uplašila i još sam uplašena pošto sam preboljela već jedan tumor. Zbog toga bi najradije da mi se taj fibroadenom ( za koji sam svjesna da je gotovo pa bezopasan, ali tko se jednom opeće, puše i na hladno) odstrani.
Imam li ja pravo zatražiti operaciju od kirurga iako on smatra da nije potrebna?

ribica :)
24.03.2012., 10:40
Sredinom 12.mj primjetila sam kvržicu u lijevoj dojci. Obavila uzv gdje mi je rečeno da su u pitanju dvije ciste, preporučena kontrola uzv za 2- 3mj, ako bi kvržice rasle odma pregled kirurga. Nakon dva mjeseca primjetila sam povečanje kvržice, obavila pregled kod kirurga koji me poslao na citolišku punkciju. Punkcijom je utvrđeno da se radi o fibroadenomu tj. benignom tumoru. Kirurg je rekao da zasad neće ništa operirati, osim ako počne rasti.
Imam tek 17 godina, ali jako sam se uplašila i još sam uplašena pošto sam preboljela već jedan tumor. Zbog toga bi najradije da mi se taj fibroadenom ( za koji sam svjesna da je gotovo pa bezopasan, ali tko se jednom opeće, puše i na hladno) odstrani.
Imam li ja pravo zatražiti operaciju od kirurga iako on smatra da nije potrebna?

Ja sam svoj fibroadenom otkrila sa 20 godina i odmah mi je reakcija bila da to želim vadit iako su me uvjeravali da to nije ništa opasno. i sam doktor na uzv-u je reko da ako kirurg ne bude htio to vadit, ja smijem to tražit, to je moja odluka. međutim, dok sam ja došla do kirurga ja sam se već navikla živjet s tim i mislila sam ne ić na operaciju. ali opet, kirurg je reko da sam mlada, da će mi u trudnoći hormoni podivljati i da će tumor rasti, a već je bio velik 2,5 cm pa smo ga odmah vadili.
preporučam ti da porazgovaraš sa kirurgom i tražiš vađenje, na to imaš pravo.

KimmyK
28.03.2012., 13:28
Ja sam svoj fibroadenom otkrila sa 20 godina i odmah mi je reakcija bila da to želim vadit iako su me uvjeravali da to nije ništa opasno. i sam doktor na uzv-u je reko da ako kirurg ne bude htio to vadit, ja smijem to tražit, to je moja odluka. međutim, dok sam ja došla do kirurga ja sam se već navikla živjet s tim i mislila sam ne ić na operaciju. ali opet, kirurg je reko da sam mlada, da će mi u trudnoći hormoni podivljati i da će tumor rasti, a već je bio velik 2,5 cm pa smo ga odmah vadili.
preporučam ti da porazgovaraš sa kirurgom i tražiš vađenje, na to imaš pravo.

Slazem se!Ja isto imam 20 godina i fibroadenom od 2,5 cm..Bas sutra idem na pregled kod kirurga pa cemo vidit kad ce me narucit za operaciju..jer mi je receno da je najbolje to izvadit...

buhtla_os
28.03.2012., 23:30
bolje vam je to izvadit, sigurna sam...
moj nalaz sutra stiže :D

dayna
06.04.2012., 07:46
Pozdrav!
Ovako, imam 19 godina.Prije par tjedana počela sam povremeno osjećati kao neko lagano peckanje/bockanje u desnoj dojci, gore, bliže pazuhu.Neki dan sam na tom mjestu napipala neku tvrdu kvržicu koje tu prije nije bilo.Planiram doktoru al trenutno nemam vremena zbog faksa, ali me strah što je to pa da pitam vas što bi to bilo jer vidim da imate iskustva s takvim problemima:ne zna:
Hvala :)

Sashica
06.04.2012., 14:55
Pozdrav!
Ovako, imam 19 godina.Prije par tjedana počela sam povremeno osjećati kao neko lagano peckanje/bockanje u desnoj dojci, gore, bliže pazuhu.Neki dan sam na tom mjestu napipala neku tvrdu kvržicu koje tu prije nije bilo.Planiram doktoru al trenutno nemam vremena zbog faksa, ali me strah što je to pa da pitam vas što bi to bilo jer vidim da imate iskustva s takvim problemima:ne zna:
Hvala :)

Napipala si kvržicu i nemaš vremena za otići doktoru? :confused: Moj savjet ti je da što prije odeš kod doktora, kad god napipaš kvržicu trebaš što prije ići doktoru, bez obzira na obveze na faksu, poslu, itd.

dayna
06.04.2012., 19:56
Ma znam da je ovo sad zvučalo ko da me briga za zdravlje, al pošto je moj doktor u drugom gradu, a studiram u Zagrebu i svaki dan imam neke obaveze na faksu ne znam kako da to uskladim..Ipak me previše strah i otići ću čim prije nekom privatno najvjerojatnije..

leeloo27
06.04.2012., 20:21
Idi što prije. Ne mora biti nešto opasno, al bolje odi. Nažalost tumori dojke pogađaju i mlade žene. :(

Tazza
09.04.2012., 17:35
Ja sam također operirala fibroadenom i to prije 3 tjedna u KB Dubravi. Operacija je bila u općoj anesteziji i samo jednu noć (nakon operacije) sam provela u bolnici. Najgore od svega mi je bilo čekanje nalaza, ali hvala Bogu sve se dobro završilo. Moje je bio veličine cca. 3 cm.

Sothys
13.04.2012., 13:55
Ja sam također operirala fibroadenom i to prije 3 tjedna u KB Dubravi. Operacija je bila u općoj anesteziji i samo jednu noć (nakon operacije) sam provela u bolnici. Najgore od svega mi je bilo čekanje nalaza, ali hvala Bogu sve se dobro završilo. Moje je bio veličine cca. 3 cm.

pozdrav,

evo, da se i ja uključim...ja već godinama pratim razvoj svojih fibroadenoma u obje dojke...nažalost, onaj veći (cca 2 cm) moram operirati iz razloga planiranja trudnoće, dojenja... (položaj baš ispod bradavice). Naručena sam za operaciju za mjesec dana u KB Dubrava kod doktora Vlajčića. Molim ako netko ima iskustva s njime neka napiše. Hvala.
Tazza- baš me iznenadilo kako si bila samo jednu noć u bolnici...meni je rekao barem 4-5 dana pa mi sad ništa nije jasno.

mirnik
14.04.2012., 09:26
Zamolila bih Gertu da mi da odgovor.
Imam kćerku koja je napunila 19 godina. U 9. mesecu 2011. god. je napipala "nešto" u lijevoj dojci. Sutradan smo odmah otišli na ultrazvuk. To mi je bila najduža noć u životu s obzirom da je moja majka imala invazivni karcinom na dojci. Ultrazvuk je pokazao dvije hipoehogene promjene jedna ispod druge veličine 7x5 i 6x4 mm. Odmah urađena punkcija. Nalaz punkcije: dobijen serozno masni uzorak. U razmazu manje nakupine stanica duktalnog epitela, benigne gole jezgre, apokrine stanice, nakupine masnih stanica i kapljice masti. Nalaz odgovara fibrocističnoj promjene dojke. Fibroadenom??
Jucer 12.4.2012. ponovo urađen ultrazvuk i nalaz glasi: ranije opisane promjene su nešto veće 9x5 i8x4 mm. UZ aksila uredan, javiti se kirurgu radi operacije .
Želim napomenuti da je kćerka poćela piti Letrox (već 5 mjeseci) zbog štitne žlijezde gdje je hormon T3 i T4 ureu , a TSK uvećan kao i Antitijela štitne , dijagnoza štitne je hipotireoditis i Hašimoto. Ne znam da li štitna, hormonski lijek Letrox i fibroadenom imaju kakve veze ? Da li bi ovo trebalo operirati ili pratiti???
Unaprijed hvala.
Zabrinuta mama

Gerta
15.04.2012., 21:43
Zamolila bih Gertu da mi da odgovor.
Imam kćerku koja je napunila 19 godina. U 9. mesecu 2011. god. je napipala "nešto" u lijevoj dojci. Sutradan smo odmah otišli na ultrazvuk. To mi je bila najduža noć u životu s obzirom da je moja majka imala invazivni karcinom na dojci. Ultrazvuk je pokazao dvije hipoehogene promjene jedna ispod druge veličine 7x5 i 6x4 mm. Odmah urađena punkcija. Nalaz punkcije: dobijen serozno masni uzorak. U razmazu manje nakupine stanica duktalnog epitela, benigne gole jezgre, apokrine stanice, nakupine masnih stanica i kapljice masti. Nalaz odgovara fibrocističnoj promjene dojke. Fibroadenom??
Jucer 12.4.2012. ponovo urađen ultrazvuk i nalaz glasi: ranije opisane promjene su nešto veće 9x5 i8x4 mm. UZ aksila uredan, javiti se kirurgu radi operacije .
Želim napomenuti da je kćerka poćela piti Letrox (već 5 mjeseci) zbog štitne žlijezde gdje je hormon T3 i T4 ureu , a TSK uvećan kao i Antitijela štitne , dijagnoza štitne je hipotireoditis i Hašimoto. Ne znam da li štitna, hormonski lijek Letrox i fibroadenom imaju kakve veze ? Da li bi ovo trebalo operirati ili pratiti???
Unaprijed hvala.
Zabrinuta mama

Što se tiče povezanosti bolesti dojke sa štitnjačom nažalost nema konkretnog odgovora.
Prema nekim studijama postoji povezanost karcinoma dojke i autoimunih bolesti štitnjače, druge studije to pobijaju :ne zna:

Ne znam zbog čega je konkretno preporučena operacija.
Ne smatram da je povećanje veličine fibroadenoma nužno realno jer fibroadenomi nisu pravilna geometrijska tijela i ne izmjeri se svaki put na pregledu isti promjer (jer isti ovisi o položaju ultrazvučne sonde u odnosu na tvorbu), osim toga vrlo je lako kursor na monitoru pomaknuti mrvicu lijevo/desno i dobije se za milimetar-dva razlika u veličini.

Možda je liječnik uočio promjenu oblika (iako vjerujem da bi to napisao u nalazu) ili je jednostavno njegov dojam da mu promjene ipak izgledaju sumnjivo i da ih treba maknuti.

Nezgodno je ovako bez pregleda savjetovati što dalje. Eventualno odite kod još nekoga na UZV da pogleda ili neka se kći ode operirati ako ćete tako biti mirniji.

mirnik
16.04.2012., 17:28
Pitala sam liječnicu da li je to nešto hitno za odraditi? Liječnica mi je rekla da nije ništa hitno, da je to nešto što će trebati uraditi , e sad hoće li operirati to za mjesec ili pola godine ili godinu...ovisi kada se odluci ...
Napisala sam u prošlom post-u nalaz puncije , pa me zanima da li je nalaz punkije uredu? Ima li možda nekih stanica koje nisu uredu?
Čitajući ovaj forum zaključila sam da se kod dosta operiranih fibroadenoma, ponovo pojave novi fibroadenomi. Da li je moguće doći kod Vas na pregled ?
Gerta, hvala Vam na odgovoru.

LucijaV
19.04.2012., 19:26
pozdrav,

evo, da se i ja uključim...ja već godinama pratim razvoj svojih fibroadenoma u obje dojke...nažalost, onaj veći (cca 2 cm) moram operirati iz razloga planiranja trudnoće, dojenja... (položaj baš ispod bradavice). Naručena sam za operaciju za mjesec dana u KB Dubrava kod doktora Vlajčića. Molim ako netko ima iskustva s njime neka napiše. Hvala.
Tazza- baš me iznenadilo kako si bila samo jednu noć u bolnici...meni je rekao barem 4-5 dana pa mi sad ništa nije jasno.

ja sam operirala fibroadenom prije 5 god kod dr.Staneca u KB Dubrava i bila dvije noći u bolnici,jednu prije i jednu poslije operacije...ne kužim zašto bi morala ostati tak dugo...

rum_rum_hop
20.04.2012., 13:34
e ovako, 2008. godine opipala sam si na dojci kvržicu veličine zrna graška(možda malo manja) točni ispod kože bradavice, tvrda je, da se pomicati, nije bolna na dodir, išla sam odma doktorici koja me poslala na ultrazvuk, nalaz ultrazvuka uredan, dijagnosticirana mi je mastopatija, ništa opasno kao, godinu dana sam pila neke biljne kapi Mastodynon, nakon godinu i pol opet sam išla na ultrazvuk i opet sve ok na nalazu ultrazvuka.... sad je već prošlo 4 godine od toga, meni je ta kvržica još uvijek na mjestu, nije narasla, ista kao i prije 4 god. ove godine idem na kontrolu opet, možda da tražim punkciju da se vidi kakav je sadržaj toga jer je mene strah da se možda na ultrazvuku nije vidlo sve kako treba...da li neko ima slična iskustva?? savjet?

KimmyK
23.04.2012., 07:56
Evo ja upravo u bolnici cekam operaciju da se rijem i ja tog nametnika od 2,5 cm :) zanima me boli li puno kad se probudite iz anestezije?

nan21
23.04.2012., 18:00
ja imam 23 godine, fibroadenom imam već 5godina. zadnji put sam na ultrazvuku bila prije godinu i pol, tad je bilo veličine 37mm. pretpostavljam da je sad i veći. nisam čitala baš sve postove, pa ne znam da li vas koji imate isti problem, boli taj fibroadenom? mene boli čim malo dotaknem tu dojku na kojoj se on nalazi

Vodenbuha
24.04.2012., 22:36
Bok svima! Imam 20 godina, donedavno (2 tjedna) sam pila kontracepcijske tablete s kojima sam i prestala, uredno dobila mengu i sve to kako već ide.
Sinoć sam slučajno nabasala na kvrgetinu u gornjem unutrašnjem dijelu lijeve dojke (promjera oko 2 cm, možda i više), odmah sam otišla doktoru koji nije na vanjskoj strani dojke uočio nikakve promjene, dakle nema iscjedaka, crvenila itd - dakle sve je normalno. Napisao mi je uputnicu za ultrazvuk.
No kako me hvata panika, želim što prije saznati (ili barem dobiti nekakvu ideju) o čemu bi mogla biti riječ -

Kao što sam i rekla, kvrga je dosta tvrda, miče mi se pod prstima i lagano me boli (vjerojatno zato što sam je sinoć jako puno pipkala). U obitelji hvala Bogu nije bilo raka dojke (koliko sam upoznata s poviješću), ali svejedno se brinem.
Zanima me jesu li ovo odlike fibroadenoma?
I postoji li ikakva mogućnost da mi je nastao zbog toga što sam prestala piti pilule (neka hormonska promjena itd.)?
Hvala na odgovorima :)

nan21
25.04.2012., 20:43
ej! ja mislim da je u pitanju fibroadenom, imaš sve "simptome". moj se nalazi na istom mjestu ko i tvoj, tako da mislim da ne moraš paničariti

modra prašina
26.04.2012., 10:57
Bok svima! Imam samo jedno pitanje oko fibroadenoma. Postoji li kod fibroadenoma smeđi iscjedak? Ako netko zna zahvaljujem na odgovoru.

Gerta
26.04.2012., 19:07
Pitala sam liječnicu da li je to nešto hitno za odraditi? Liječnica mi je rekla da nije ništa hitno, da je to nešto što će trebati uraditi , e sad hoće li operirati to za mjesec ili pola godine ili godinu...ovisi kada se odluci ...
Napisala sam u prošlom post-u nalaz puncije , pa me zanima da li je nalaz punkije uredu? Ima li možda nekih stanica koje nisu uredu?
Čitajući ovaj forum zaključila sam da se kod dosta operiranih fibroadenoma, ponovo pojave novi fibroadenomi. Da li je moguće doći kod Vas na pregled ?
Gerta, hvala Vam na odgovoru.

Uredan je nalaz punkcije, tj. odgovara fibroadenomu. nema sumnjivih stanica.
Istina je da se nakon operacije (osobito kod mlađih žena) često nanovo jave - ne zna se zašto.
Ja sam neki dan imala pacijenticu od 22 g. kojoj su prije godinu dana odstranjena 3 FA iz jedne dojke i sad se pojavio opet novi.
Naravno da se može doći kod mene, ali bolnica u kojoj radim je dosta daleko od Zg, a i nerado ostavljam privatne podatke na netu.

e ovako, 2008. godine opipala sam si na dojci kvržicu veličine zrna graška(možda malo manja) točni ispod kože bradavice, tvrda je, da se pomicati, nije bolna na dodir, išla sam odma doktorici koja me poslala na ultrazvuk, nalaz ultrazvuka uredan, dijagnosticirana mi je mastopatija, ništa opasno kao, godinu dana sam pila neke biljne kapi Mastodynon, nakon godinu i pol opet sam išla na ultrazvuk i opet sve ok na nalazu ultrazvuka.... sad je već prošlo 4 godine od toga, meni je ta kvržica još uvijek na mjestu, nije narasla, ista kao i prije 4 god. ove godine idem na kontrolu opet, možda da tražim punkciju da se vidi kakav je sadržaj toga jer je mene strah da se možda na ultrazvuku nije vidlo sve kako treba...da li neko ima slična iskustva?? savjet?

Samim time što je prošlo 4 godine od pojave kvržice koja se ne mijenja je dobar znak benignosti.
Vjerojatno si napipala dio žljezdanog tkiva, to je grudičaste strukture.
Naravno da se može napraviti kontrolni UZV, ali ako se ne vidi patologija nema se što punktirati, osim eventualno na odjelu za citologiju "na slijepo", tj. opipom bez ultrazvučne kontrole.

Bok svima! Imam 20 godina, donedavno (2 tjedna) sam pila kontracepcijske tablete s kojima sam i prestala, uredno dobila mengu i sve to kako već ide.
Sinoć sam slučajno nabasala na kvrgetinu u gornjem unutrašnjem dijelu lijeve dojke (promjera oko 2 cm, možda i više), odmah sam otišla doktoru koji nije na vanjskoj strani dojke uočio nikakve promjene, dakle nema iscjedaka, crvenila itd - dakle sve je normalno. Napisao mi je uputnicu za ultrazvuk.
No kako me hvata panika, želim što prije saznati (ili barem dobiti nekakvu ideju) o čemu bi mogla biti riječ -

Kao što sam i rekla, kvrga je dosta tvrda, miče mi se pod prstima i lagano me boli (vjerojatno zato što sam je sinoć jako puno pipkala). U obitelji hvala Bogu nije bilo raka dojke (koliko sam upoznata s poviješću), ali svejedno se brinem.
Zanima me jesu li ovo odlike fibroadenoma?
I postoji li ikakva mogućnost da mi je nastao zbog toga što sam prestala piti pilule (neka hormonska promjena itd.)?
Hvala na odgovorima :)

Po opisu najvjerojatnije cista, možda čak lagano uopaljena ako postoji bol.
Može naravno biti i fibroadenom - bez UZV pregleda se može samo nagađati.
Pijenje kontraceptiva povećava vjerojatnost nastanka fibroadenoma, sam prestanak ne bi trebao (iako nije isključeno).

Bok svima! Imam samo jedno pitanje oko fibroadenoma. Postoji li kod fibroadenoma smeđi iscjedak? Ako netko zna zahvaljujem na odgovoru.

Ne.
Svaki iscjedak (osim ev. obostranih mliječnih ili prozirnih) zahtjeva citološku analizu - dakle 3 dana za redom se odlazi na citologiji gdje se uzima uzorak iscjetka.
Najčešće je iscjedak povezan sa fibrocističnim promjenama, no može biti posljedica intraduktalnog papiloma - svakako treba napraviti analizu.

modra prašina
27.04.2012., 09:26
Gerta zahvaljujem na vašem odgovoru. Punkciju sam radila nakon ultrazvuka koji je pokazao "na granici lateralnih kvadranata LD 4 cm od mamile hipoehogena, horizontalno položena tvorba dimenzija 21x15 mm koja prema UZV karakteristikama odgovara FA." Nalaz punkcije bio je slijedeći "u razmazu nalazimo tračke i nakupine degeneriranih stanica duktalnog epitela, po koju golu jezgru mioepitelnih stanica, elemente periferne krvi. Elementi fibroadenoma. Konzultacije kirurga. " Kod kirurga bila sad uskoro operativni zahvat. Međutim, meni i dalje nije jasno imam li fibroadenom ili nešto drugo. Ukoliko mi vi Gerta prema ovim nalazima možete reći o čemu se radi zahvljujem.

19NERA82
27.04.2012., 16:37
Evo me laganini počinjem paničariti od jutros..jednom godišnje idem na ultrazvuk dojki radi fibroadenoma,sad naručena 16.05 na kontolu i ko za vraga jutros tokom tuširanja uočim u toj dojci promjenu..i cili dan o tom mislim..uglavnom vidim dosta veće udubljenje kože koje prije nisam uočavala,gonji vanjski kvadrant mislim..nikakve promjene boje kože ili slično,jedino me zateže ta dojka :confused: jel zabrinjavajuće???

KimmyK
28.04.2012., 17:54
Molim vas odgovorite!!!!
Prije 5 dana operiran mi je fibroadenom na dojci velicine cca 3 cm,u bolnici sam zadrzana 4 dana zbog temperature,receno mi je da pratim temperaturu i popenje se do 36,8 pa za 5min 36,4..i tako stalno???i primjetila sam da mi je oko reza sve pozelenilo..sto da radim???

Tazza
02.05.2012., 11:30
pozdrav,

Ja sam svoj operirala 16.3. u KB Dubravi isto kod dr. Vlajčića. Pretrage sam radila dan prije operacije, a nalazi su bili gotovi tek sutradan pa su me taj dan poslli doma. Operirana sam 16.3. u pola 2 i sutradan oko 10 ujutro su me pustili doma.Dimenzija je bila 2 x 3 cm + odstranjeno je i okolno tkivo. Probudila sam se oko pola 5 s blagim bolovima (rana).

Dr. Vlajčić je odličan!

KimmyK
02.05.2012., 13:33
Dr. Vlajčić je odličan!

A recite mi jeli vas bolilo kad su vam skidali savove?mene je operirao plasticni kirurg pa iman unutarnje savove a preko reza su mi zalijepljeni ko neki mali flasterici pa me zanima boli li to puno kad se odlijepljuje?Hvala

Tazza
02.05.2012., 21:57
A recite mi jeli vas bolilo kad su vam skidali savove?mene je operirao plasticni kirurg pa iman unutarnje savove a preko reza su mi zalijepljeni ko neki mali flasterici pa me zanima boli li to puno kad se odlijepljuje?Hvala

Mene je isto operirao plastični kirurg i skidanje šavova sam imala nakon 5 dana. Skidanje flastericica i šavova apsolutno ništa ne boli. Neugodan je osjecaj ali nista strašno i riješeno je u sekundi tako da se nista ne trebate plasiti.

KimmyK
03.05.2012., 13:59
Mene je isto operirao plastični kirurg i skidanje šavova sam imala nakon 5 dana. Skidanje flastericica i šavova apsolutno ništa ne boli. Neugodan je osjecaj ali nista strašno i riješeno je u sekundi tako da se nista ne trebate plasiti.

Evo dobro je proslo,ali opet su mi stavljeni flasterici a savove mi jos nije skinuo..ne kuzim zasto,operirana sam prije 10 dana..

JaneDoe125
03.05.2012., 16:56
ja imam 2 fibroad. u desnoj dojci.jedan 14x9mm i jedan 6x4mm. kaze doktor netreba to vadit ak nesmeta a meni fakat nesmeta nit boli,nis neosjecam to.samo kad pipam tvrda kvrzica.receno mi je da samo to kontroliram.zasto ja vidim tu da zene idu to vadit ak neboli ni nista?imam 28 god.skuzila sam to s 26 tak nesto. naravno moja kontrola nije onak kak pise da trebam jer mi je blago nemoguce se narucit svakih 9 mj il pol godine..:rolleyes: nego cekam preko god dana..sad bi trebala ponovo ic do ljeta..
takođe me zanima zasto mi se to pojavilo no kolko sam svatila to niko nezna zasto se pojavljuje...nikad u zivotu nisam pila kontracep. e i koja je rezlika ak pise na uput. UZV dojki ili UZV dojki i aksila...pa kaj nece sve pogledat kad vec radi to? msilim obujam grudi mi je 80,da hoce nemre nes izostavit :rofl:

KimmyK
03.05.2012., 18:34
ja imam 2 fibroad. u desnoj dojci.jedan 14x9mm i jedan 6x4mm. kaze doktor netreba to vadit ak nesmeta a meni fakat nesmeta nit boli,nis neosjecam to.samo kad pipam tvrda kvrzica.receno mi je da samo to kontroliram.zasto ja vidim tu da zene idu to vadit ak neboli ni nista?imam 28 god.skuzila sam to s 26 tak nesto. naravno moja kontrola nije onak kak pise da trebam jer mi je blago nemoguce se narucit svakih 9 mj il pol godine..:rolleyes: nego cekam preko god dana..sad bi trebala ponovo ic do ljeta..
takođe me zanima zasto mi se to pojavilo no kolko sam svatila to niko nezna zasto se pojavljuje...nikad u zivotu nisam pila kontracep. e i koja je rezlika ak pise na uput. UZV dojki ili UZV dojki i aksila...pa kaj nece sve pogledat kad vec radi to? msilim obujam grudi mi je 80,da hoce nemre nes izostavit :rofl:

Ja imam 20 godina,takoder nisam nikad pila kontracepcijske pilule i receno mi je da je to nakupina hormona!Operirana sam prije tjedan dana jer je moj finroadenom bio oko 3 cm zato sto san premlafa i nisan ni rodila ni nista a nalazio se ispod bradavice!kazu da se Fa ne operira uopce ako je manji od 2cm i zato se mora redovito pratiti u slucaju da naraste..a iskreno,meni je sana cinjenica da imam nesto u sebi bila grozna i puno mi je bolje sad kad znam da je izvadeno,samo moram cekati nalaz da se vidi sta je tocno..ni mene nije ni bolilo ni smetalo mi al je bilo opipljivo!

Tazza
03.05.2012., 18:57
Evo dobro je proslo,ali opet su mi stavljeni flasterici a savove mi jos nije skinuo..ne kuzim zasto,operirana sam prije 10 dana..

Niti ja ne kužim. Meni su nakon 5 dana maknuli šavove i zalijepili flasterčiće (prozirne) te su mi rekli da ih nakon 2 dana sama odlijepim i to je bilo to. Tek za godinu dana sam naručena na kontrolu. Ja sam operirana u Dubravi, možda nemaju svi isti način rada. Nalazi su mi bili za 10 dana i samo sam još špo njih otišla premda ih pošalju još naknadno na kućnu adresu.

KimmyK
03.05.2012., 19:10
Niti ja ne kužim. Meni su nakon 5 dana maknuli šavove i zalijepili flasterčiće (prozirne) te su mi rekli da ih nakon 2 dana sama odlijepim i to je bilo to. Tek za godinu dana sam naručena na kontrolu. Ja sam operirana u Dubravi, možda nemaju svi isti način rada. Nalazi su mi bili za 10 dana i samo sam još špo njih otišla premda ih pošalju još naknadno na kućnu adresu.

A neman pojma..ja sam iz Splita,operirao me doktor Utrobičić i prezadovoljna san,nista mi se ne vidi rez nema uopce oziljka izgleda..a rez je bio ogroman tako da mozda zbog toga mi nije skinuo danas..rekao je da dodem kad mi stignu nalazi a flastercice isto da skinem sama za 2 dana..

JaneDoe125
03.05.2012., 21:12
Ja imam 20 godina,takoder nisam nikad pila kontracepcijske pilule i receno mi je da je to nakupina hormona!Operirana sam prije tjedan dana jer je moj finroadenom bio oko 3 cm zato sto san premlafa i nisan ni rodila ni nista a nalazio se ispod bradavice!kazu da se Fa ne operira uopce ako je manji od 2cm i zato se mora redovito pratiti u slucaju da naraste..a iskreno,meni je sana cinjenica da imam nesto u sebi bila grozna i puno mi je bolje sad kad znam da je izvadeno,samo moram cekati nalaz da se vidi sta je tocno..ni mene nije ni bolilo ni smetalo mi al je bilo opipljivo!

e oni svi tolko seru nemaju opce pojima kaje to!!!...svi bljezgare gluposti..moras vadit jer kad ces bit trudna bice problema...to je znak da trebas sto prije rodit...to je nakupina hormona..to je masno tkivo nije to nis...ovo ono.. idioti..najbolje nam je da se ljecimo travama i da idemo kod vracare :503:

KimmyK
03.05.2012., 21:20
e oni svi tolko seru nemaju opce pojima kaje to!!!...svi bljezgare gluposti..moras vadit jer kad ces bit trudna bice problema...to je znak da trebas sto prije rodit...to je nakupina hormona..to je masno tkivo nije to nis...ovo ono.. idioti..najbolje nam je da se ljecimo travama i da idemo kod vracare :503:

Hahahaha a bas!jedan govori jedno,drugi drugo..svi imaju svoju verziju..al eto,ja san ga izvadila pa cemo vidit kako ce se razvijat situacija..:))

modra prašina
07.05.2012., 08:08
Za nekoliko dana idem na operaciju pod lokalnom anestezijiom. Samo me zanima gdje daju tu lokalnu anesteziju, jer me med. sestra od moje doktorice plaši s inekcijom u kičmu. Nije valjda. Ne volim doć a da ništa o tome ne znam. Operirat ću se u Splitu. Nitko ništa konkretno ne govori. Odgovor je na sva pitanja "nije to ništa". Molim koje vaše iskustvo, bar da mi bude lakše.

Damolina
21.05.2012., 13:28
Kuku,jel ima kog na ovoj temi?
Imam operaciju u srijedu i sad me vec lagano pere nervoza. nikad nisam uspavana,nikad operirana.
Ne kuzim zasto neki operiraju pod lokalnom,a neki pod opcom anestezijom? Neki idu kuci isti dan,neki za dva dana..
Mene konkretno zanima koliko je vrijeme oporavka nakon operacije. Naime,zaposlena sam u firmi gdje radim fizicki posao,pa me zanima koliko cu otprilike biti na bolovanju.

I da,fibroadenom imam 6 godina. Unazad godinu dana je porastao za 4 mm, a zadnja 2 mj 2,5 mm, tako da je sad 14x10 mm.
Vade ga zato jer me boli,al ne fibroadenom,nego cijela dojka i sve ispod pazuha,a i jer raste bezveze :/

lilarose001
21.05.2012., 14:52

Bez obzira koliko sam jadna i očajna nakon današnjeg nalaza UZV morala sam se na ovo nasmijati...
I ja imam fibroadenom, 9mm, ne raste... tj. nije unatrag malo manje od 3 godine, do tad je valjda rastao da bi došao do tih 9mm:kava: ... i kontroliram ga svakih 6 mj.
Prije 14 mjeseci radila sam i mamografiju koja nije pokazala ništa specijalno jer su mi dojke preguste... (ako se to uopće može tako nazvati, ravna sam ko daska, eto ti ironije sudbine...:rofl:)... Prije 7 mjeseci na zadnjem UZV bilo je sve ok (osim tog fibroadenoma, kojeg sam u međuvremenu i punktirala...)... da bi danas dr. našla nešto "kao cista"... napisala sam tamo na temi o cistama pa da se ne ponavljam... luda sam od brige... ta je ista dr. prije godinu i pol na tom istom mjestu (čini mi se) bar po tome gdje je pregledavala i komentirala jer još nemam pisani nalaz:rolleyes: našla masno tkivo od 6mm...a fibroadenom TADA nije vidjela (njega mi je dijagnosticirao dr. doktor prije nešto više od 3 godine... - a ona ga je opet "otkrila" prije 7 mjeseci.... :kava: :rolleyes:))
- Točno imam dojam da ona uopće ne zna ni što gleda ni što treba vidjeti... koliko sam jadna i očajna, toliko sam ljuta. U srijedu idem privatno po drugo mišljenje. Jel moram pitati koji kuki plaćam 1560kn dopunsko zdravstveno osiguranje, kad za bilo što ozbiljnije moram ići privatno??:503:

Damolina
22.05.2012., 07:22
Ilarose, meni je sad na zadnjem uzv uz taj postojeci fibroadenom otkrivena i cista na istoj dojci,koje nikad do sad nije bilo.
I ja sam ravna,daska daska,sa dvije tresnjice..i eto ti ga na.
Danas jos moram anesteziologu i sutra pod noz.
Znam da se nemam cega bojati,al jucer sam isplakala litre suza.
Da,imam malo dijete,pa mi je jos teze, a od muza nikakva utjeha ni podrska :/

lilarose001
22.05.2012., 21:46
Ilarose, meni je sad na zadnjem uzv uz taj postojeci fibroadenom otkrivena i cista na istoj dojci,koje nikad do sad nije bilo.
I ja sam ravna,daska daska,sa dvije tresnjice..i eto ti ga na.
Danas jos moram anesteziologu i sutra pod noz.Znam da se nemam cega bojati,al jucer sam isplakala litre suza.
Da,imam malo dijete,pa mi je jos teze, a od muza nikakva utjeha ni podrska :/

Sad si me stvarno preplašila! Zbog ciste ili fibroadenoma?
Ni ja nemam nikakvu utjehu ni podršku od "muža" (pod navodnicima jer nismo vjenčani)... ma ko da sebe čitam... sad sam u panici... sutra idem po drugo mišljenje, ali ne znam kako ću sad dočekati sutra...:(

Edit: joj, sory, sad vidim da ti vade fibroadenom... sretno draga :grli:, ma bit će to sve dobro, znam dosta cura/žena koje su to vadile... moj ne raste, oko 8milimetara x5, i takav je već 3 godine...

Ali me jako brine ta cista... ili što je već... ma da mi je bar doktorica nešto određenije rekla... osim punktiranje... a i fibroadenom sam isto punktirala... ne bojim se ni igle ni boli...
bojim se nalaza...

Kizti
23.05.2012., 12:34
Također imam fibroadenome, jednog uzgajam vec par godina i sad je dosao do velicine od 50x21mm (u biti kombinacija ciste i fibroadenoma, prvo je to kao bila cista), drugi fibroadenom je 22x11mm, oba su u desnoj dojci. U lijevoj također imam isto dva 11,2x4,8mm i 17,2x8,4mm. Ugl morala bi operirati ove u desnoj dojci. Mene uzasno brine oziljak, i koliko ce to utjecati na samu estetiku. Jer vidim da su mnogima uklanjali i okolno tkivo. Dali se vidi bitna razlika u velicini nakon operacije? Sad cu napuniti 25 i nije mi bas svejedno...Prije oko dvije godine sam operirala cistu na jajniku i eto opet se pojavila. Nikad kraja...

Dobila sam savjete od nekih ljudi da pocnem izbjegavati mlijeko, sir i sve mlijecne proizvode. Da ih barem na 6.mj potpuno izbacim. Također i crveno meso. I sto vise kretanja i setanja, barem po pola sata svaki dan. Navodno je ucinkovito i ciste se povlace. Razmisljam i o noni soku.

Ugl zasto sve to spominjem. Razalog je taj sto se operacijom ne uklanja uzrok, nego posljedica. A postoji velika sansa da se to sve vrati, kao sto sam se i sama uvjerila, ukoliko se sam uzrok ne rijesi...ne znam koliko ste vi svi razmisljali o tome...
Također moram napomenuti da vrlo cesto zene koje se bore sa ovakvim problemima imaju vrlo los odnos sa muskarcima, pocevsi od oca pa do partnera...

lilarose001
23.05.2012., 12:52
Također imam fibroadenome, jednog uzgajam vec par godina i sad je dosao do velicine od 50x21mm (u biti kombinacija ciste i fibroadenoma, prvo je to kao bila cista), drugi fibroadenom je 22x11mm, oba su u desnoj dojci. U lijevoj također imam isto dva 11,2x4,8mm i 17,2x8,4mm. Ugl morala bi operirati ove u desnoj dojci. ...

Dobila sam savjete od nekih ljudi da pocnem izbjegavati mlijeko, sir i sve mlijecne proizvode. Da ih barem na 6.mj potpuno izbacim. Također i crveno meso. I sto vise kretanja i setanja, barem po pola sata svaki dan...

Također moram napomenuti da vrlo cesto zene koje se bore sa ovakvim problemima imaju vrlo los odnos sa muskarcima, pocevsi od oca pa do partnera...

:eek:
Ja često jedem mliječne proizvode. Ok, mlijeko baš i ne, osim u kavi, ali svaki dan jedem jogurt (pa zar nije zdrav??:ne zna::rofl:), a i sir relativno često... Crveno meso baš i ne (možda 1-2x tjedno), vježbam i krećem se koliko mi obveze dopuštaju, recimo unatrag 3 mjeseca sam baš počela redovito vježbati...:ne zna:

A za ovo zadnje boldano... ako je zaista tako, onda se FAKAT nemam čemu čuditi.:kava:

No, ugl. da javim i što je bilo na današnjem pregledu... išla po drugo mišljenje o svojoj cisti, jer sam od prve dr. dobila objašnjenje sačuvajbože...:rolleyes:
Radi se o cisti od 6mm (milimetara!!!), za koju doktor kod kojeg sam tražila drugo mišljenje uopće ne razumije zašto bih je punktirala?:ne zna::rofl: Preporučio mi je UZV za 4-6mj, pa ako se event. poveća ili nešto, da onda punktiram...

Ne znam više što bih rekla.:kava:
Toliko sekiranja i stresa a zbog čega. Ma da mi je bar odmah rekla da se radi o nečemu od 6mm pa bih odmah shvatila da paničarim bezveze...:kava:

Damolina
27.05.2012., 08:21
Evo i mene,jucer stigla kuci. Uglavnom,moj tijek boravka u bolnici isao ovako - u srijedu u 8.15 su me zaprimili na odjel,vadili krv i mjerili tlak. Dobila rucak i poslije rucka nista nisam smjela staviti u usta,osim vode do najkasnije 21 h.
U cetvrtak operacija.. budjenje u 5 ujutro i tusiranje sa njihovim samponom. Oblacenje njihove seksi haljine i cekanje kad te pozovu. U podne dodje sestra i da mi injekciju u guzu za hrabrost. Vraski sam bila hrabra, tresla me nervoza dobrano, glad,a o zedji da ne govorim.
Bilo je negdje 12.30 kad su me uspavali i u 15.15 sam bila u sobi sa infuzijom i drenom. Cijeli dan nisam smjela ni jest a ni pit. I tako,proslo preko 35 h od mog zadnjeg obroka i pijenja vode.
Uglavnom,boli jako,dren mi se zastopao,pa kad ga je dr vadio,zelenila sam od boli.
Zbog fibroadenoma velicine 14x10 mm imam rez od 10 cm i rupu od postavljanja drena.
U utorak ce bit gotovi nalazi od biopsije - 90% kazu da je fibroadenom,al je 10% u zraku.
I tako,boli i dalje i bas mi je super :/.

Vodenbuha
06.06.2012., 21:00
Pozdrav svima!
Bila sam na punkciji fibroadenoma prošli tjedan i danas mi je mama donijela nalaze i rekla je da joj je doktorica rekla (:misli:) kako moram ići na operaciju iako nije ništa opasno.
:ne zna:
Meni sad ništa nije jasno zašto i kako jer znam da se na operaciju ne ide ukoliko tumor ne počne nenormalno rasti, a moj stagnira :D
Enivej, evo nalaza kojeg ništa ne kužim, pa ako mi netko može reći što, kako, zašto... :D Bila bih zahvalna! :)
http://i47.tinypic.com/mlqd80.jpg

GitaFem
06.06.2012., 21:16
Tako su i meni rekli , tj dali su mi mogućnost biranja za operaciju ali moja je mama inzistirala da idem tako sam i otisla i na kraju se uspostavilo da opce nije bio fibroadenom nego filodes tumor i onda su rekli da sva sreca da sam otisla na operaciju

Vodenbuha
06.06.2012., 21:40
Znači na nalazu mi nigdje ne stoji da je to opasno ili ima potencijala da postane opasno?
Mislim, ja ću to definitivno ići ukloniti, ali samo želim znati na čemu sam :O

06.06.2012., 23:00
Ne znam koliko je tvoj fibroadenom veliki, ali doktori uvijek šalju na operaciju ako je veći od 2 cm. I još kad hormoni počnu ludovat, u trudnoći, onda će rast pa je bolje to spriječiti.. tako su meni rekli :)

GitaFem
06.06.2012., 23:26
Ma nije nista opasno ! :)

Vodenbuha
11.06.2012., 19:40
:lux:
Hvala vam! Idem iza 20.6. ^^

Black_rose
21.06.2012., 23:52
Bok svima!
Ja sam operirana prije mjesec dana i dobro je proslo.. Bio je velicine 4 cm..
Imam razgradive savove koje se ne vade..
Zanima me samo da li je normalno.. da osim da pod kozom osjetim te savove, osjetim i dalje istu kuglicu...
Mozda mi se pricinjava ali nesto tu ima... Cini mi se koda se nista nije promijenilo..
Kako je bilo kod vas?
Puno hvala,
pozdrav

23.06.2012., 13:58
kod mene je bilo isto tako. ja i dan danas nakon skoro tri godine osjetim tu kvrgicu ponekad... ja sam par mjeseci nakon operacije išla i rekla dokt da i dalje to osjećam, po meni ko da se nije ništa promjenilo, boli pred mengu, boli kad je promjena vremena, on je reko da je to normalno, valjda se sad ta rupa mora nekako popunit.
e sad, ako te zbilja to brine, možda da odeš dokt i pitaš i sama, za svaki slučaj :) ili ne znam kad moraš ići na kontrolu, ako je brzo strpi se pa ga onda pitaj....

Empire of dirt
11.07.2012., 09:11
Pozdrav svima,
imam 21 god. i napipala sam neku kvržicu u desnoj dojci koja prema opisima zvuči kao fibroadenom. Prema opipu bih rekla da je ovalno, veličine oko 1 cm, i miče se pod kožom.. I boli me prije menge. Osjećam to već duže vrijeme, možda i godinu dana.. Sad me strah da nije nešto opasno, jer mi je mama imala rak dojke, dvaput ga je već operirala, drugi put nedavno i morat će na kemoterapije opet.. Ironično je što gotovo da ni nemam grudi, ali to je sad potpuno nevažno.
Planiram se uskoro naručiti za pregled, nadam se da je samo fibroadenom, ali htjela bih se toga riješiti, jer baš mi je sad život krenuo nabolje, ne bih se htjela opasno razbolit i sve pokvarit.. Nadam se da je ovo samo napad hipohondrije xD.

Vodenbuha
24.07.2012., 21:50
Može li mi netko reći kakav će ožiljak biti?
Malo me strah jer je tumor na prilično vidljivom mjestu, kod dekoltea, pa ono, da mogu zamisliti :D

Empire of dirt
25.07.2012., 10:42
Bila sam jučer na UZV pregledu i potvrđeno je da je fibroadenom, nađen mi je i drugi u drugoj dojci, samo manji. Sad imam pitanje, ako itko zna, da li uzimanje kontracepcijskih pilula smanjuje fibroadenom? Pročitala sam to na wikipediji.. ja ih još ne uzimam no planiram uskoro počet, pa ne znam hoće li to pozitivno ili negativno utjecati na veličinu fibroadenoma..?

dolcenera6
25.07.2012., 10:55
Koliko ja znam- uzimanje pilula ne da smanjuje fibroadenom nego suprotno- potencira njegov rast! To je iz mog iskustva.. Ne valjaju pilule za bilo koga sa fibrocisticnim promjenama,adenomima po dojkama itd...

Sent from my iPhone using Tapatalk

Vodenbuha
25.07.2012., 12:45
Tako je :) Ja sam zbog pilula i dobila fibroadenom :mig:

dolcenera6
25.07.2012., 16:48
...da,i ja tako mislim da mi je od pilula

Sent from my iPhone using Tapatalk

Empire of dirt
26.07.2012., 19:52
Hmm..hvala na odgovorima.. ne znam sad što je istina, jer meni je nastalo iako nikad nisam pila pilule dosad.

Gerta
26.07.2012., 20:13
Nisu pilule nužne za nastanak fibroadenoma.
Nastaju pod hormonalnim utjecajem u genetski predisponiranih osoba.
to je jako individualno...kod nekih žena će pod utjecajem njihovih vlastitih hormona nastati fibroadenomi, kod nekih unosom vanjskih hormona.
Hormoni (bilo valastiti ili iz pilula) u svakom slučaju igraju određenu ulogu, tako da fiboadenomi s godinama, kako žena ulazi u menopauzu počinju polako "propadati" tj. kalcificirati.
Isto tako za vrijeme trudnoće zbog povećane razine hormona često porastu.

crtac
30.07.2012., 12:38
Gerta molim te odgovor, jer vidim da ti je to struka

U 6 mjesecu operirala sam dojku, ( mali rez 6cm ). Imam 48 godina.
Dijagnoza :ca cribriformne gradus I,LCIS ( ER 100%, PR 60% HER2 0, Ki 67 7%) limfni čvorovi su čisti
Čekam pregled onkologa, ali prije toga bi htjela neka pitanja razjasniti.
Pretpostavljam da me čeka hormonska terapija i zračenje da se ne pojavi recidiv.
Moje pitanje je :
Kakva je to vrsta carcinoma, sve informacije na internetu svode se na 1 rečenicu?
Da li smijem tražiti uklanjanje grudi i njihovu rekonstrukciju?

Gerta
30.07.2012., 16:04
Ja ti u stvari nisam najstručnija za odgovor jer se bavim dijagnostikom, a ne terapijom, ali mogu ti reći koliko znam pa neka me ispravi netko sa više informacija.

Pojam "cribriformni karcinom" označuje način njegovog rasta tj. grupiranja stanica koji se povezuje sa niskim malignim potencijalom, tj. dobrom prognozom.
LCIS (lobularni karcinom in situ) se smatra zapravo prekancerozom, tj. pretečom karcinoma koja znatno povećava rizik kasnijeg razvoja karcinoma bilo u istoj ili suprotnoj dojci zbog čega se promjena op. odstranjuje.
Sumnjam da ćeš ići na zračenje.

Kirurg će ti standardno odstraniti samo tu promjenu, a o opciji profilaktičke mastektomije i primarne rekonstrukcije moraš s njim razgovarati.
Imaš indikaciju za to (s tim da bi onda imalo smisla jedino raditi obje dojke), ali moraš naći kirurga koji će to napraviti.

crtac
31.07.2012., 07:20
Veliko hvala draga Gerta na odgovoru.
Nama pacjentima treba 3 minite razgovora, jer vrlo često se bojim pitati da doktore ne izbacim iz takta. Ja sad gnjavim i pitam a u ambulanti čeka 50 žena.

Cijelo vrijeme razbijam glavu , zašto žene kojima je dijagnosticiran karcinom i postoji velika vjerojatnost da dođe do recidiva ne uklone obje dojke? U toku operacije napravi se rekonstrukcija i niš se ne vidi . Da li je time mogučnost recidiva u potpunosti uklonjena? Danas je princip mali rez, da se zadrži dojka.

U mom slučaju najveću ulogu je imala dobra dijagnostičarka dr Sušac na ultrazvuku , izvršena je punkcija i odmah me poslala kirurgu na obradu.
Mislim da o dobrim iskustvima i doktorima treba pričati.

misszgzg
07.08.2012., 13:02
Bok svima ;) moja agonija je počela prije par dana kad sam napipala kvrgu,ovalnog oblika,pomičnu te sam odmah otišla na uzv i doktor je rekao da je siguran da se radi o fibroadenomu i da se to treba punktirat jer je veliko 3,5 cm x 1,4 cm :/ čim sam čula punktirat uhvatila me panika jer mi je odmah zvonilo u glavi da sumnjaju na nešto...zato sam ptišla po drugo mišljenje jučer,doktorica je složila sa prijašnjim nalazom,ponovno me pregledala,našla mi još dva tri minijaturna fibroadenoma i odlučila isti tren napravit punkciju :/ što se tog tiče,nisam ju osjetila tako da se ne bojite,više osjetim vađenje krvi :)sad me muče ti nalazi,tješim se činjenicom da dvoje vrhunskih stručnjaka kao ovo dvoje kod kojih sa išla ne može fulat toliko da sad to bude nešto drugo,nešto opasno :( luda sam od stresa,najgore je čekat i sve vas u potpunosti razumijem...inače imam 27 godina i nisam mislila da ću u ovim godinama imat problema ovog tipa,al eto vidim da nas je puno....samo da na ovome i ostane,da se dodatno ne zakomplicira,tog se bojim :( u svakom slučaju,pozdrav svima,puno ste mi pomogle jer do neki dan nisam pojma imala o čemu se radi,već sam se pokopala :/ sad je situacija malo bolja,ako nalazi budu okej mislim da ću zdrave pameti dočekat i operaciju koje se ne bojim uopće,samo da je sve benigno :)

June177
07.08.2012., 13:13
Prije otprilike sest mjeseci radena mi je punkcija, tada nisam osjetila nikakvu kvrzicu vec je promjena uocena na ultrazvuku. Nalaz je bio uredan. Medutim, sada mi se s te strane (ne znam je li bas isto mjesto) pojavila kvrzica. Je li moguce da je ta kvrzica od punkcije?

Sent from my E10i using Tapatalk

Gerta
07.08.2012., 16:01
žena.
Cijelo vrijeme razbijam glavu , zašto žene kojima je dijagnosticiran karcinom i postoji velika vjerojatnost da dođe do recidiva ne uklone obje dojke? U toku operacije napravi se rekonstrukcija i niš se ne vidi . Da li je time mogučnost recidiva u potpunosti uklonjena? Danas je princip mali rez, da se zadrži dojka.

.

Da, danas se doista nastoji uvijek ići poštedno ako je to moguće, tj. opravdano.
S jedne strane se to radi i radi psihološkog stanja žene kojima nije svejedno ukloni li se cijela dojka ili samo dio, a s druge strane mastektomija je daleko opsežnija operacija od kvadrantektomije sa većom mogučnošću komplikacija.

Nekada se ne može u istom aktu nakon mastektomije napraviti i rekonstrukcija, što za sobom povlači onda naknadne operacije, stavlčjanje tkivnih ekspandera kako bi se rastegla koža i sl.
Nekada se rekonstrukcije ni ne rade sa silikonskim implantatima već korištenjem mišićnog režnja (uglavnom prebacivanjem mišića sa leđa i njegovim oblikovanjem u dojku).

Krajnji rezultat često i nije baš estetski najbolji (neovisno koja se metoda koristi) iako je u svakom slučaju bolji neho biti bez dojke.

Preventivna mastektomija postoji i postoje indikacije za nju, s tim da i nakon mastektomije ostane oko 5% tkiva dojke (ne može se ukloniti baš svaki tračak žljezdanog parenhima) tako da mogućnost nastanka karcinoma nije u potpunosti isključena.

Prije otprilike sest mjeseci radena mi je punkcija, tada nisam osjetila nikakvu kvrzicu vec je promjena uocena na ultrazvuku. Nalaz je bio uredan. Medutim, sada mi se s te strane (ne znam je li bas isto mjesto) pojavila kvrzica. Je li moguce da je ta kvrzica od punkcije?

Nije.
Da je nastao mali hematom kao posljedica punkcije to bi se napipalo odmah, ne tek nakon 6 mjeseci.

misszgzg
08.08.2012., 19:08
Pitanje za Gertu :)

kolike su šanse da nakon dva ultrazvuka te nakon potvrde od dva doktora da se radi o fibroadenomu,nalaz punkcije pokaže nešto drugo?možda paničarim bezveze,al ne mogu si pomoć :503: Moj je poprilično velik,3,5 cm sa 1,5 pa me tjerši da bi valjda skužili da je nešto tako veliko sumnjivo....vidim da ste stručni pa me zanima vaše mišljenje po tom pitanju?Danas su mi trebali bit nalazi punkcije,no citologinja se razbolila pa se moja agonija nastavlja so petka :/U svakom slučaju puno hvala na odgvoru

June177
08.08.2012., 19:25
Nije.
Da je nastao mali hematom kao posljedica punkcije to bi se napipalo odmah, ne tek nakon 6 mjeseci.

Hvala na odgovoru.

Gerta
08.08.2012., 20:29
Pitanje za Gertu :)

kolike su šanse da nakon dva ultrazvuka te nakon potvrde od dva doktora da se radi o fibroadenomu,nalaz punkcije pokaže nešto drugo?možda paničarim bezveze,al ne mogu si pomoć :503: Moj je poprilično velik,3,5 cm sa 1,5 pa me tjerši da bi valjda skužili da je nešto tako veliko sumnjivo....vidim da ste stručni pa me zanima vaše mišljenje po tom pitanju?Danas su mi trebali bit nalazi punkcije,no citologinja se razbolila pa se moja agonija nastavlja so petka :/U svakom slučaju puno hvala na odgvoru

Fibroadenom ima svoje UZV-ne karakteristike i tvoj se vjerojatno uklapa u tu sliku.
Maligni tumori imaju drukčiji izgled, no radi dodatne potvrde o čemu se radi treba napraviti punkciju.
Osobno ne pamtim da sam ikada mislila na osnovu UZV prikaza da je nešto fibroadenom, a da je ispalo karcinom.:ne zna:

misszgzg
08.08.2012., 20:40
puno hvala na odgovoru ;) ma nadam se i ja,al eto nekako me to sve skupa snašlo u trenu i doktorica je na drugom ultrazvuku to punktirala jer kao tako velik mora van pa sam se sva prepala :( poprilično su oboje bili sigurni da je fibroadenom,al kako dani lete sve me više strah da me više ne može ništa smirit dok ne vidim nalaze....još jednom hvala ;)

misszgzg
10.08.2012., 14:00
Gerta molila bih Vas objašnjenje nalaza punkcije fibroadenoma ako nije problem :) onkologica mi je samo rekla da je benigno i to mi je bilo najbitnije te da savjetuje vađenje s obzirom na veličinu,al ne razumijem baš nalaz u potpunosti pa ako možete ukratko da mi ga pojasnite?
Unaprijed zahvalna na odgovoru

NALAZ:
u primljenim razmazima nalazi se više većih i manjih nakupina stanica žljezdanog epitela,manji dio s atipijom epitela(faza menstrulanog ciklusa?),brojniji pjenušavi makrofazi,obilan sekret
obilan sekret prekriva nakupine stanica žljezadnog epitela-otežana analiza stanica
mišljenje: jača proliferacija žljezdanog epitela s atipijom u manjem dijelu nakupina
preporuča se citomorfološka kontrola u dogovoru s ordinarijusom u prvoj fazi ciklusa

Vodenbuha
19.08.2012., 18:06
Bok svima! Sutra imam zakazanu operaciju. Nije me strah, osjećam se kao da idem na, ne znam, depilaciju :D
Samo me zanimaju dvije stvari:
1. koliko gadan i velik ožiljak mogu očekivati za fibrić veličine 3cm?
Operirat će me u klinici za tumore u Ilici (dr. Orešić)

2. Mogu li sama birati koju će mi anesteziju dati? Ne želim opću :mad:

katrin91
20.08.2012., 22:23
Poštovani!
Prije 8 mjeseci mi je savjetovana punkcija na sva 3 fibroadenoma i receno mi je da bi bilo pozeljno da se uklone. velicine su: 6 x 4 mm, 9 x 5 mm i 8 x 5 mm. Imam 43 godine. Oduvijek se redovno pregledavam. Nikako nebi zeljala ici na operaciju, ali ako mi to ostane kao jedina opcija morat cu. Zanima me, ako se kontroliram svako 2 - 3 mjeseca postoji li kakav rizik da oni ili jedan od njih postane, ne daj Boze, nesto lose? Bojim se operacijskog zahvata zbog prijasnjeg iskustva kada sam operirala zapetljaj crijeva i jedva su me probudili iz anestezij. Tad sam imala 16 godina.

Unaprijed hvala na odgovorima! :)

katrin91
20.08.2012., 22:52
da dodam 1.nalaz: Punktira se promjena u gornjem lateralnom kvdrantu desne dojke, promjera 8 x7 mm.
Uzmu se dva uzorka. U razmazima nalazimo tracke i nakupine nesto voluminoznijih stanica duktalnog epitela koje mjestimice gube kohezivnost, tracke amorfne eozinofilne medustanicne tvari, po koji fibroblast. Proliferacija duktalnog epitela s blazim atipijama. UZV i citoloska kontrola za 2 do 3 mj., ili odmah konzultacija kirurga. / 30.1. 2012.godine /

citoloski nalaz: mikroskopski: 1. U oskudno celuranim razmazima nadene su nakupine uniformnih stanica duktalnog epitela, nesto bipolatnih golih / ovo je podcrtano / jezgrala i mrvicastog materijala
2. U razmazu je nadena pokoja bipolarne gola jezgra / takoder naglaseno kemijskom / - 6.2.2012.godine

KimmyK
23.08.2012., 08:55
Molim vas pomozite,operirana sam 23.4. Imala sam fibroadenom velicine 3*3 cm i receno mi je da je fibroadenom,nista opasno bla bla bla..i zadnjih 3-4 dana primjetila sam da me dojka boli,opipam po oziljku nista,opipam s desne strane prema pazuhu i osjetim opet malu kvrzicu..ocajna sam,neznam sto da radim??ima li netko mozda slicno iskustvo?? :(

KimmyK
23.08.2012., 09:00
Ja imam 20 godina pa sam u 4.mjesec operirala fibroadenom velicine 3*3 cm..godine nisu bitne..Bok svima ;) moja agonija je počela prije par dana kad sam napipala kvrgu,ovalnog oblika,pomičnu te sam odmah otišla na uzv i doktor je rekao da je siguran da se radi o fibroadenomu i da se to treba punktirat jer je veliko 3,5 cm x 1,4 cm :/ čim sam čula punktirat uhvatila me panika jer mi je odmah zvonilo u glavi da sumnjaju na nešto...zato sam ptišla po drugo mišljenje jučer,doktorica je složila sa prijašnjim nalazom,ponovno me pregledala,našla mi još dva tri minijaturna fibroadenoma i odlučila isti tren napravit punkciju :/ što se tog tiče,nisam ju osjetila tako da se ne bojite,više osjetim vađenje krvi :)sad me muče ti nalazi,tješim se činjenicom da dvoje vrhunskih stručnjaka kao ovo dvoje kod kojih sa išla ne može fulat toliko da sad to bude nešto drugo,nešto opasno :( luda sam od stresa,najgore je čekat i sve vas u potpunosti razumijem...inače imam 27 godina i nisam mislila da ću u ovim godinama imat problema ovog tipa,al eto vidim da nas je puno....samo da na ovome i ostane,da se dodatno ne zakomplicira,tog se bojim :( u svakom slučaju,pozdrav svima,puno ste mi pomogle jer do neki dan nisam pojma imala o čemu se radi,već sam se pokopala :/ sad je situacija malo bolja,ako nalazi budu okej mislim da ću zdrave pameti dočekat i operaciju koje se ne bojim uopće,samo da je sve benigno :)

KimmyK
24.08.2012., 07:41
Gerta molim vas odgovorite,ocajna sam..

leeloo27
24.08.2012., 11:20
Idi kod doktora po uputnicu i fino na uzv. :ne zna:

Gerta
24.08.2012., 13:16
Molim vas pomozite,operirana sam 23.4. Imala sam fibroadenom velicine 3*3 cm i receno mi je da je fibroadenom,nista opasno bla bla bla..i zadnjih 3-4 dana primjetila sam da me dojka boli,opipam po oziljku nista,opipam s desne strane prema pazuhu i osjetim opet malu kvrzicu..ocajna sam,neznam sto da radim??ima li netko mozda slicno iskustvo?? :(

Mogao je opet nastati fibroadenom (to se često tako dogadja kod mladih cura,zato ih ja ni ne šaljem kirurgu ako ne raste), možda je postoperativni serom ( zaostala nakupina tekućine) ako je blizu reza, možda je nastala cista, možda je limfni čvor ( osobito ako je bliže pazuhu), možda si napipala režnjić masti, a možda dio žljezdanog tkiva

U svakom slučaju niti ja niti bilo tko drugi ne može napamet znati o čemu se radi, ali apsolutno ne vidim razloga za očaj niti paniku.
Odi ponovo na uzv, ili ako je jednostavnije kirurgu koji te operirao pa ce te on poslati na uzv

KimmyK
25.08.2012., 13:24
Ok,hvala vam puno,u ponedjeljak cu odmah kod doktora koji me operirao..nadam se da ce sve biti u redu..:(Mogao je opet nastati fibroadenom (to se često tako dogadja kod mladih cura,zato ih ja ni ne šaljem kirurgu ako ne raste), možda je postoperativni serom ( zaostala nakupina tekućine) ako je blizu reza, možda je nastala cista, možda je limfni čvor ( osobito ako je bliže pazuhu), možda si napipala režnjić masti, a možda dio žljezdanog tkiva

U svakom slučaju niti ja niti bilo tko drugi ne može napamet znati o čemu se radi, ali apsolutno ne vidim razloga za očaj niti paniku.
Odi ponovo na uzv, ili ako je jednostavnije kirurgu koji te operirao pa ce te on poslati na uzv

putnica kroz vrijeme
15.09.2012., 07:05
Moje sise su pune cista, nekoliko puta sam ih punktirala jer su bile toliko velike kao da imam sisu na sisi. Ja svaki put panicarim kad nesto napipam tako da svako malo trcim svom doktoru. E sad imam jedno pitanje, zadnja punkcija je bila ciste u kojoj je bilo stanicnog tzv smeca (tako to oni zovu u zargonu, rece meni moj doktor), i tekucina je bila sukrvava, a do sada je svaki put bila neka pozirna. Doktor kaze da je cista, da je svu tekucinu isisao i da je prema uzv cista. Mozete li mi reci sto znaci ako je ta tekucina sukrvava (nalaze citologa cekam).

Sanjalicazzz
24.09.2012., 14:46
Imam vec 4 godine fibroadenom.Otada ga nisam "pratila" al sam primjetila da je bas narastao.Bojim se i otici doktoru i njihove reakcije.Bio je oko 2cm i tada sam uradila odmah i punkciju.Smjesten je blizu pazuha, doktorica mi je rekla posto se nalazi tu i malo ispod koze bilo bi ga lahko odstraniti.Bojim se!Najvise me strah anestezije tj opce anestezije.Citala sam da se moze odstraniti i s lokalnom. Sumnjam da bi me doktori i pitali da biram.Zasto uglavnom operisu s opcom?Ja licno ne znam nikog ko je odstranio fibroadenom s lokalnom anestezijom.Jesu l vas pitali, imali ko ovdje a da je operisan s lokalnom?Hvala unaprijed :-)

Garbo
25.09.2012., 14:59
Htjela bih čuti savjet. Zabrinuta sam zbog ovog što ću ovdje navesti pa me zanima mišljenje stručnih/iskusnih po ovom pitanju imam li doista razloga za zabrinutost.

U ljeto 2011. pronađem mi je tijekom rutinskog sistematskog pregleda u jednoj privatnoj poliklinici fibroadenom u lijevoj dojci. Poslali me na operaciju koju sam obavila u Klinici za tumore. Stigao nalaz nakon operacije da nije pronađeno ništa maligno.

U ljeto 2012. otišla sam opet na sistematski i opet su našli fibroadenom na istom mjestu. Dobila sam nalaz koji kaže ovo:

"U razmazima punktata hipoehogenog nodusa u gornjem lateralnom kvadrantu lijeve dojke nađeno je obilno stanica dualnog epitela u većim i manjim tračcima, brojne gole bipolarne benigne jezgre, dosta fagocita, intercelularna ružičasta supstancija, ekstraceluralna mast, periferna krv te stanični detritus. U dobrom dijelu tračaka stanice imaju krupnije jezgre, izražena je anizonukleoza, poremećana je polarizacija i smanjena je međustanična kohezivnost. Nalazimo i pojedinačne epitelne stanice.

Mišljenje: Duktalna hiperplazija s cističnom degeneracijom i dijelom suspektnim epitelnim stanicama. Potrebana je PHV. Uputiti kirurgu!"

Uglavnom, već sam dogovorila pregled na Klinici za tumore ovaj četvrtak.

Ova doktorica koja je napisala gore citirani nalaz me je nazvala na telefon prije nego mi je nalaz i stigao i rekla "nalaz nije uredan". I rekla mi je, što me je najviše šokiralo, da se njoj čini da ovi na Klinici za tumore meni uopće nisu izvadili to što su trebali prije godinu dana!

E sad, po nalazu se definitivno vidi da ja nekakav fibroadenom imam.
Ostaje samo pitanje je li to nastao novi (kojeg su na KZT-u izvadili) ili je to onaj isti (kojeg navodno nisu izvadili).

Najviše me brine to što imam te suspektne stanice.

Ljudi, iskreno, koliko moram brinuti?

Garbo
27.09.2012., 12:23
Unaprijed se ispričavam moderatorima ako ovim upisom kršim neko pravilo ali koliko sam shvatila ne kršim ga jer ne ponavljam pitanje već nastavljam svoj prethodni post novim informacijama koje u trenutku njegovog pisanja nisam imala.

Dakle,gore sve piše o mom fibroadenomu, punkciji, citološkom nalazu i "suspektnim stanicama". Tad sam rekla da sam za danas bila naručena u KZT na kirurgice.

Uglavnom, danas me kirurgica primila, pogledala taj citološki nalaz, rekla da ona ne može biti sigurna jer da ne zna doktoricu koja je to pisala, ali da je brine što piše to "suspektno". I poslala ona mene hitno, na licu mjesta, na UZV dojke i mamografiju.

To sam obavila u narednih nekoliko sati. Tip na mamografiji nije ništa rekao, samo je rutinski obavio pregled, nekakav nekomunikativan mrgud. Nakon toga sam išla na UZV i tip koji mi je to radio je rekao, kad je vidio što je unutra, tamo gdje bi trebao biti taj fibroadenom, "meni se ovo nimalo ne sviđa, nimalo" i "vi svakako morate na operaciju". I zvao odmah lika iz druge sobe do da mi napravi magnetnu rezonancu.

Odmah su me naručili i MR imam u utorak u 9:00.
Sljedeći četvrtak bih trebala dignuti nalaze od mamografije i UZV i odmah otići nazad doktorici na kirurgiju s tim.

I onda će se kao znati što je... Nitko mi ništa ne želi reći otvoreno i jasno, samo se svi mršte, šalju me ovamo, onamo, govore da im se nešto ne sviđa, ali nitko ništa... no koliko sam ih shvatila, to što imam možda je maligno, možda nije...

Ne znam hoće li itko vidjeti ovaj post i onaj prethodni, ali fakat bi mi puno značilo da ovo odgovori netko tko je imao ovakvu ili sličnu situaciju, ili netko tko se ovim bavi... svaka informacija je korisna. Neću lagati, sada me je već poprilično strah. :ne zna:

Hvala još jednom. :)

Gerta
29.09.2012., 06:44
I onda će se kao znati što je... Nitko mi ništa ne želi reći otvoreno i jasno, samo se svi mršte, šalju me ovamo, onamo, govore da im se nešto ne sviđa, ali nitko ništa... no koliko sam ih shvatila, to što imam možda je maligno, možda nije...

Po citološkom nalazu te stabice iz punktata nisu još maligne, ali su na dobrom putu da to postanu.

Je li fibroadenom u prvpj op. izvađen ili ne teško je sada reći.
Jesi prije op išla na markaciju žicom pod kontrolom UZV?
Što piše u PHD nalazu nakon op?
Je li prije op rađena punkcija?

Čim je liječnik koji je radio UZV odmah dogovorio MR jasno ti je da je nešto sumnjivo.
Uglavnom fibroadenomi imaju svoj neki tipičan izgled no ponekad znaju izgledati vrlo "ružno", a da na kraju ispadne da su dobroćudni.
Isto tako nekada maligni tumori, koji isto imaju svoj tipični UZV izgled, mogu izgledati vrlo dobroćudno.
Tako da obzirom da se na izgled ne može uvijek osloniti radi se i punkcija kao dodatni dokaz te praćenje.

Po nalazu punkcije definitivo je potrebna operacija, no MR će prije toga napraviti da se dodatno okarakterizira tvorba jer očito čudno izgleda te da se vidi postoji li još neka promjena u dojci koja se na mamografiji i UZV nije vidjela.

Ne znam jesam li odgovorila na tvoje nedoumice, ako je još nešto nejasno pitaj.

Garbo
29.09.2012., 10:38
Draga Gerta,

hvala puno na odgovoru.

Imam još jedno pitanje koje se zapravo bojim postaviti ali možda bolje da znam.

Ako ustanove da ipak imam nešto malignih stanica, kolike su mi nekakve šanse za potpuno izlječenje ako to što prije izvadim?

Užasno se bojim toga što ću doznati kad vidim te nalaze u četvrtak i što će dalje biti... :confused:

Gerta
29.09.2012., 17:28
Ako ispadne opet da je fibroadenom sa izraženim atipijama (što očekujem da će biti) operacijom, tj. vađenjem samo kvržice liječenje će biti završeno.

Ako ispadne da je karcinom, dalje liječenje (kemoterapija, zračenje) ovise o tipu i agresivnosti tumora.

Agresivnost je ujedno i glavni faktor koji utječe na preživljenje.

Meni na kontrolu dolaze žene koje su npr.operirale karcinom dojke prije 20 godina.

Ja to gledam ovako - obzirom da je to vjerojatno ona ista promjena koja je bila prije godinu dana očito nije ništa preagresivno ako se u tih godinu dana nije znatnije povećalo ili proširilo :ne zna:

Garbo
30.09.2012., 09:23
Draga Gerta, ovo što si napisala ipak zvuči utješno.

Najgore je od svega što inače nisam paranoičan tip osobe i ne samo da nikad nisam pokazivala nekakve znakove hipohondrije već spadam u one ljudi koji će uvijek govoriti "ma nije mi ništa, daaaaaj" ali sad već danima umirem od straha i svaki simptom vidim kao fatalan. Boli me unutarnji dio ruke dva dana, ja u komi od straha, zakašljem malo, pretrnem... Pročitam nešto na netu i onda sam u komi od straha... Pretpostavljam da ću se kasnije sebi smijati kad se budem sjetila da sam se vidjela u fazi IV karcinoma...

Kako da se riješim tog groznog straha i izdržim dok vidim dijagnozu u četvrtak?

Gerta
30.09.2012., 15:03
Čuj, ne znam kako se riješiti straha. :ne zna:
Nažalost, strah će te vjerojatno držati i dalje.
MR neće puno toga riješiti, može eventualno prevagnuti mišljenje u jednu stranu.
Morat ćeš čekati operaciju tj. krajnji PHD da budeš sigurna.

Što se tiče bolova u ruci moguće je da je to utjecaj psihe.
Često žene imaju hrpu metastaza u limfnim čvorovima pazuha pa nemaju nikakve bolove.
Bolovi češće budu nakon zahvata ako se povade limfni čvorovi pa ruka počne oticati.
Što su ti u nalazu UZV napisali za limfne čvorove pazuha?

Ja vjerujem da ako se to nije puno mijenjalo tijekom godine dana i ako u citološkom razmazu nisu našli maligne stanice vjerujem da neće biti karcinom.

Garbo
30.09.2012., 21:08
Što su ti u nalazu UZV napisali za limfne čvorove pazuha?

U ovom kojeg sam prvo dobila od citologinje nakon punkcije? Ništa. Uopće ih nisu spomenuli. Napisali su ono što sam gore citirala i to je to.

Što će pisati nakon ovog ultrazvuka kojeg sam radila na KZT-u ne znam, njega dobivam u četvrtak. Ali pretpostavljam da se stvar nije mogla drastično promijeniti na gore u roku od ta tri tjedna?

I da, vezano uz ono 'da se nije puno mijenjalo godinu dana'. Nisam sigurna što o tome misliti. Ako su oni izvadili taj fibroadenom prije godinu dana i sad je nastao novi (tako ja to kužim), ne znam smatra li se to naglom promjenom ili ne? Je l' to normalno da te stvari tako nastanu, u samo godinu dana?

Gerta
30.09.2012., 21:47
U ovom kojeg sam prvo dobila od citologinje nakon punkcije? Ništa. Uopće ih nisu spomenuli. Napisali su ono što sam gore citirala i to je to.

Ma ne. to je bio citološki nalaz punktata.
Stanje limfnih čvorova u pazusima bude opisano na nalazu UZV dojki.

Ako su fibroadenom izvadili prije godinu dana nije neobično da je ponovo nastao novi .
To često zna tako kod mlađih žena, ali ne nužno na istom mjestu.

Pod "nije se puno mijenjao" mislim na opciju da prije godinu dana nije uopće izvađen.
Je li rađena markacija žicom pod kontrolom UZV neposredno prije operacije?
Kakav je nalaz PHD došao nakon operacije?

Garbo
01.10.2012., 05:50
Ma ne. to je bio citološki nalaz punktata.

Je li rađena markacija žicom pod kontrolom UZV neposredno prije operacije?
Kakav je nalaz PHD došao nakon operacije?

Pa sjećam se da su mi neposredno prije operacije radili nekakav UZV ali sam već bila ošamućana od te neke tabletice koju su mi dali pa ne pamtim detalje. Sjećam se da su nešto kao nacrtali tamo gdje se to nalazi, kao iksić ovakvo nešto... čini mi se.

Kad je nakon operacije došao nalaz pisalo je u njemu da nije nađeno malignih stanica.

Garbo
01.10.2012., 07:35
Pa sjećam se da su mi neposredno prije operacije radili nekakav UZV ali sam već bila ošamućana od te neke tabletice koju su mi dali pa ne pamtim detalje. Sjećam se da su nešto kao nacrtali tamo gdje se to nalazi, kao iksić ovakvo nešto... čini mi se.

Kad je nakon operacije došao nalaz pisalo je u njemu da nije nađeno malignih stanica.

Zaboravila sam nadodati na prethodni post (a više ne stignem editirati).

Ovogodišnji UZV nalaz (na temelju kojeg su radili punkciju) kaže za limfne čvorove:

'Nema znakova uvećanja aksilarnih limfnih čvorova'. To je bilo ove godine, 18.06.

Cca godinu dana prije toga pisalo je:

'U aksilama se ne nalazi patomorfološki promijenjenih limfnih čvorova.'

To zvuči OK? Nije se moglo nešto valjda uzeti za zlo od 6. mjeseca do danas?

Gerta
01.10.2012., 16:47

Nije očito rađena markacija žicom.
To se jutro prije zahvata kroz iglu zabode žica u samu tvorbu pod kontrolom UZV (slično kao punkcija) nakon čega se igla izvadi, a žica ostane zabodena jednim dijelom u tvorbu,a drugim dijelom strši van pa kirurg ide direktno po žici do tvorbe da ju ne bi promašio.
Radi se bez anestezije. Kod nas pacijentica dođe sama na to i zatim se sama vrati na kirurgiju.
Obilježavanje markerom na koži je manje pouzdana metoda preoperativnog obilježavanja lokacije promjene osobito kod velikih dojki.

Zaboravila sam nadodati na prethodni post (a više ne stignem editirati).

Ovogodišnji UZV nalaz (na temelju kojeg su radili punkciju) kaže za limfne čvorove:

'Nema znakova uvećanja aksilarnih limfnih čvorova'. To je bilo ove godine, 18.06.

Cca godinu dana prije toga pisalo je:

'U aksilama se ne nalazi patomorfološki promijenjenih limfnih čvorova.'

To zvuči OK? Nije se moglo nešto valjda uzeti za zlo od 6. mjeseca do danas?

To je uredno.

Garbo
01.10.2012., 17:13
Nije očito rađena markacija žicom.
To se jutro prije zahvata kroz iglu zabode žica u samu tvorbu pod kontrolom UZV (slično kao punkcija) nakon čega se igla izvadi, a žica ostane zabodena jednim dijelom u tvorbu,a drugim dijelom strši van pa kirurg ide direktno po žici do tvorbe da ju ne bi promašio.
Radi se bez anestezije. Kod nas pacijentica dođe sama na to i zatim se sama vrati na kirurgiju.
Obilježavanje markerom na koži je manje pouzdana metoda preoperativnog obilježavanja lokacije promjene osobito kod velikih dojki.

To je uredno.

Hm, da. Kužim ja da je uredno ali me zanima je li se moglo dogoditi da mi zahvati limfne čvorove tako brzo, u tri mjeseca od tog urednog nalaza?

Pretpostavljam da je odgovor 'ne'.

Gerta
01.10.2012., 17:22
Hm, da. Kužim ja da je uredno ali me zanima je li se moglo dogoditi da mi zahvati limfne čvorove tako brzo, u tri mjeseca od tog urednog nalaza?

Pretpostavljam da je odgovor 'ne'.

To nažalost nitko ne može garantirati.

Ali nekako sumnjam da je to što imaš uopće maligno.

Garbo
01.10.2012., 17:32
To nažalost nitko ne može garantirati.

Ali nekako sumnjam da je to što imaš uopće maligno.

Nadam se da nije.

Da budem iskrena, najviše me je prepao taj lik koji mi je radio ultrazvuk na Klinici za tumore. Bio je onako... kako da kažem... netaktičan.

Prvo mi veli, i to onako dosta grubim tonom "meni se ovo nimalo ne sviđa, nimalo", onda zove tog drugog lika da odmah s njim dogovorim MR pa ga ja pitam "trebam li se bojati?", a on mi, opet oštro, kaže "da, trebate se bojati."

Ne znam... možda samo čovjek želi biti oprezan ali ja samo znam da radi njega već danima nisam normalno spavala od straha što će biti. Razumijem ja itekako potrebu za oprezom i mjerama predostrožnosti ali da je mogao biti taktičniji, jest.

Garbo
02.10.2012., 23:16
Evo, danas sam obavila i taj MR. Rekli su da će mi probati složiti nalaze do četvrtka ujutro da sve skupa (to plus nalaza mamografije i UZV-a) odnesem kirurgici.

Odmah na početku su mi dali kontrast.

Je li to normalna procedura kod pregleda tumora ili se zbog toga trebam dodatno brinuti?

Gerta
03.10.2012., 18:59
To je normalno, MR dojke se uvijek radi s kontrastom.
Izuzetak je jedino kada se radi radi procjene integriteta silikonskih implantata.

Garbo
03.10.2012., 19:11
Hvala na odgovoru, Gerta.

Ništa. Sad mi jedino preostaje čekati sutra ujutro i vidjeti što će reći moji nalazi.

Razum mi govori da to što ja imam nije karcinom ali se ipak bojim, ponajviše zbog reakcije tog doktora koji mi je radio UZV. Isprepadalo me je to njegovo "to mi se nimalo ne sviđa" i činjenica da me je promptno poslao na MR...

Jednostavno mi je čudno da se nekog tako hitro pošalje na pretragu za koju čitam da je inače ekstremno skupa i koja se inače čini samo u posebnim slučajevima. Taj dio me plaši.

Gerta
03.10.2012., 19:55
Čuj, da je očiti karcinom ne bi te slali na dodatne pretrage.
MR se prvenstveno radi kada je nalaz nejasan, kako bi poslužio kao dodatno pojašnjenje.

Garbo
04.10.2012., 10:14
Evo, dobila sam nalaze.

Ovi koji su mi radili MR su mi rekli da je to po njima fibroadenom.

Nalaz MR kaže ovako:

'Dojke su intermedijarnog tipa sa centralno i unutar vanjskih kvadranata obje dojke vidljivim reduciranom fibroglandularnim parenhimom koji je unutar medijalnih kvadranata i subkutano obostrano supstituiran masnim tkivom.

Unutar GVK lijeve dojke prikazuje se nesto gušći fibroglandularni parenhim, sto je asimetrija u komparaciji s desnom dojkom, bez znakova patološke postkontrastne imbicije.

Unutar fibroglanduralnog parenhima obje dojke i unutar opisanog otočića fibroglandularnog paranhima unutar GVK lijeve dojke prikazuje se nekoliko cisti, promjera od 0,5 do 1,7 cm.

Unutar GVK lijeve dojke prikazuje se oštro ocrtana tvorba, vel. 1,5 x 0,7 cm, visokog intenziteta signala u T2 mjerenim snimkama, niskog intenziteta signala u T1 mjerenim snimkama, postkontrastno se umjereno imbibira, pokazuje rastući uzorak krivulje postkontrastne imbibicije, dif. dg. prvenstveno odgovara FA.

Prikazuje se difuzna umjerena inhomogena postkontrastna imbibicija parenhima obje dojke, po tipu f.c. promjena.

Unutar obje aksile ne nalazi se patološki uvećanih limfnih čvorova.'

Nalaz mamografije sam samo digla na porti i nitko mi ga nije komentirao ali meni se cini da je to OK. On kaze ovako:

'Nativna mamografija obje dojke u dva smjera pokazuje redukciju parenhima žlijezda sa prevalencijom masnog tkiva. Obostrano retromamilarno, te u GLK-u lijeve dojke jače je izraženo vezivo.

Eksp. tvorba se ne vidi.

Koža ne pokazuje promjena.'

Nalaz UZV-a nisam vidjela. Išao je direktno kirurgici.

Ona kaže da su na njemu vidjeli sumnjivu tvorbu. I da bi ona to vadila. Rekla mi je ovako: 'Vi ste mladi, ja bih to vadila, da ste stari, rekla bih Vam možda da dođete na kontrolu za šest mjeseci.'

Uglavnom, danas popodne idem svojoj doktorici opće prakse po uputnicu za opći pregled (za predoperativnu obradu) i za bolničko liječenje.

Sutra u 8 ujutro trebam doći na taste na Kliniku za tumore da me obrade pred operaciju. I koliko sam shvatila, sutra bih trebala znati datum operacije. Kaže mi kirurgica da bih trebala biti na programu cca unutar tjedan dana.

Evo, to je to.

Trebam li brinuti oko ove fraze 'sumnjiva tvorba'?

Gerta
04.10.2012., 22:09
Eto...nalaz MR isto sugerira FA.
Pretpostavljam da je UZV-no nepravilnih, lobuliranih kontura ili tako nešto i zbog toga je sumnjiv.

Po cijeloj priči i ja :rofl: sam apolutno za vađenje (nadam se da će ovaj put napraviti markaciju žicom).
Mislim da se zbog samog izraza ne trebaš brinuti, to mi tako općenito kažemo kad nam nešto iole odskače od skroz benignih karakteristika.

Nadam se da će sve proći ok:mig:

mina13
06.10.2012., 11:56
pozdrav svima,
molim vas ako mi možete malo protumačiti ovaj nalaz uzv-a. slijedeći tjedan idem po uputnicu za punkciju...

"Na uzv dojki insoniraju se simetrične dojke uredne debljine i eho strukture kože i potkožja, uredan tijek Cooperovih ligamenata.
Obostrano dojke miješanog tipa parenhima uredne eho strukture.

Obostrano po koja cista veličine do 6mm.
Desno na 12 sati blago nepravilno konturirana hipoehogena struktura - FA? veličine 8x7mm, preporuča se citopunkcija iste.
BIRADS 3. Axile slobodne"

je li hipoehogena struktura uvijek maligna ili može biti i benigna? googlam po netu a to nije nikada dobro.
hvala

Gerta
06.10.2012., 12:53
sve promjene u dojkama osim lipoma (nakupina masti) su hipoehogene ili anehogene.
Tako da hipoehogene strukture uglavnom i budu benigne npr. gušće ciste, fibroadenomi, limfni čvorovi i sl.
Ali su maligne promjene ugl. uvijek hipoehogene.

UZV analiza dojki je daleko kompleksnija od procjene ehogenosti neke strukture.
Činjenica da je nešto hipoehogeno u biti ne govori puno, gleda se još puno toga.

mina13
06.10.2012., 13:20
hvala na odgovoru Greta, sad mi je jasnije.
svakako ću tu punkciju što prije obaviti da se vidi točno o čemu se radi...

misszgzg
16.10.2012., 12:29
bok svima :) u četvrtak sam naručena na operaciju fibroadenoma u Dubravi na odjelu platične kirurgije pa me zanima jel ima tko kakvih iskustava s tim odjelom i općenito svime vezanim za operaciju tog tipa tamo ??

mina13
02.11.2012., 09:25
bog, evo mene s nalazom punkcije: "u raznazu punktata vide se stanice cilindričnog epitela, eritrociti. Dijanoza: N60 benigna displazija dojke."

nalaz je dobar jer je benigan, jel? molim vas sad samo da mi kažete što bih dalje trebala raditi i na koji način pratiti to?

ići ću kod liječnice opće prakse ali tek slijedeći tjedan..

sagena
08.11.2012., 16:53
Je li žlijezdani tip dojke karakterističan za mlađe ili starije žene? :misli:

Garbo
13.11.2012., 19:04
Evo opet mene s malim pitanjcem, čisto birokratske prirode.

Operirala sam onaj (vjerojatni) fibroadenom još 19.10. Operacija je dobro prošla, napravili su odmah biopsiju i rekli da na njoj nisu našli ništa zloćudno.

Rekli su mi da će mi poslati na kućnu adresu otpusno pismo i PHV nalaz. Prošlo je, kao što vidite, već skoro mjesec dana, a meni u sandučiću još nema ničega.

Pa me čisto zanima, zna li netko koliko obično traje to slanje PHV nalaza s Klinike za tumore (tamo sam operirana)? Naime, zbunjuje me to sto su rekli "za malo više od tjedan dana". Razmišljala sam da se zaletim tamo i pitam gdje je zapelo ali opet mi je glupo gnjaviti ljude ako je inače uobičajeno da se to toliko čeka.

Pa evo... zna li netko? :ne zna:

Gerta
14.11.2012., 15:22
Ne znam kakva je situacija konkretno kod njih, ali se standardno čeka 10-ak dana jer je toliko potrebno za adekvatnu izradu preparata od dobivenog uzorka i pregledavanje stakalaca.
Samo ih nazovi i provjeri.

Garbo
15.11.2012., 08:56
Evo, jutros je stiglo otpusno pismo.

Na njemu, između ostalog, piše: 'PHD -fibroadenoma mammae.

Eto, na kraju je sve ispalo dobro. :)

Gerta, tebi posebno želim zahvaliti na strpljenju, na svim odgovorima i na pomoći. :)

jjjaaannnaaa
26.12.2012., 18:55
koliko dode operacija fibroadenpma u privatnika

29.12.2012., 11:25
koliko dode operacija fibroadenpma u privatnika

a smijem pitat zašto bi to radila kod privatnika?
ne znam otkud si,ali kolko sam čula u dubravi i institutu za tumore di sam ja bila to zbilja dobro rade....

sunashce
07.02.2013., 17:04
Evo da se prijavim na temu.
Bar zasad na ovu, dok ne stignu nalazi biopsije.
U sedmom mjesecu sam napipala kvrzicu u dd, otišla na uzv, doktor rekao povećana mliječna žlijezda, da dodjem na kontrolu za 6 mjeseci. Ugl, bila na kontroli, kaze drugi doktor tumor, odi na biopsiju. Na punkciji odmah zaključili da je cista, nisu niti radili biopsiju.
Stigli nalazi, nije cista, nego hiperplazija stanica zljezdanog epitela, stagod to značilo. Ponovno na biopsiju, ovaj put je uradili i sad cekam nalaze. Nekako vjerujem da je fibroadenom, ali opet, ne znam sta bih mislila. Doktor na biopsiji je rekao da je sta zloćudno trebalo bi se vidjeti i u nalazu punkcije, ali nije bilo nikakvih malignih stanica.

screppy
21.03.2013., 13:18
dali netko zna dali je ultrazvukom novootkriveni lipom 6mm dovoljno kontrolirati jednom godišnje ili bi trebalo još nešto obaviti? mislim dali se uzv može 100% vidjeti da je to lipom?

Gerta
22.03.2013., 14:25
Jedna od rijetkih stvari za koje se UZV-no doista sigurno može tvrditi što je u dojci je lipom.
Njega ne treba kontrolirati uopće, jednom godišnje treba napraviti UZV (odnosno mamografiju ako je žena starija od 40 god.) radi preventivnog pregleda tj. slučaja da se pojavilo nešto drugo.
Lipoma može biti 20kom i nikom ništa.
Ukljanjaju se jedino ako stvaraju estetski problem.

screppy
22.03.2013., 17:01
hvala puno na brzom odgovoru, malo sam se bila zabrinula jer je dr. rekla da nije sigurna dali je cista ili lipom,a i teta mi je imala karcinom dojke,ali je na kraju napisala lipom. Sad mi je lakše,hvala još jednom.

Gerta
22.03.2013., 17:09
hvala puno na brzom odgovoru, malo sam se bila zabrinula jer je dr. rekla da nije sigurna dali je cista ili lipom,a i teta mi je imala karcinom dojke,ali je na kraju napisala lipom. Sad mi je lakše,hvala još jednom.

Sad si me malo zbunila.
Cista i lipom se u potpunosti razlikuju na UZV.
Ne liče nimalo :ne zna:

screppy
22.03.2013., 19:18
sad sam i ja zbunjena,rekla je da joj bježi na uzv,da nije sigurna,onda je valjda uhvatila sliku i rekla da je lipom. Ja sam sama napipala tu lopticu,onako je baš okruglasta i skroz bježi pod prstima. Neznam ni sama dali je ona dobro vidjela,mislim da ču možda otići privatno po drugo mišljenje.

Gerta
22.03.2013., 20:23
Ako je nakon kliničkog pregleda, tj. pipanja rekla da misli da je cista ili lipom , a nakon UZV da je lipom onda je to ok.
Ja sam shvatila da je po UZV prikazu rekla da je cista ili lipom.

screppy
23.03.2013., 12:13
prvo je gledajući na uzv rekla da nije sigurna,onda je pipala,pa opet gledala i na kraju rekla lipom. oprostite što toliko gnjavim,ali mi sad ništa nije jasno. ipak ću otići po još jedno mišljenje da budem na miru.

dragana54
28.03.2013., 10:49
Prije 5 sedmica sam izvadila fibroadenom iz desne dojke velicine 3.5x2.7x2.5cm i jos uvijek se osjeti ugrusak unutra (naravno ne onoliki kao odma poslije operacije...manji je dosta ali se osjeti)....nakon koliko vremena mogu da ocekujem da se povuce i da li smijem da stavljam obloge od bijelog vina ili kupusa (da li bi to
pomoglo....posto sam cula da je dobro) i posto se bavim sportom kad mogu pocet trenirat...da li moram cekat da ugrusak nestane pa onda ili mogu da treniram bez obzira na ugrusak.

Hirurg mi je rekla da prvi kontrolni ultra zvuk ne radim prije 6-8 mjeseci od operacije.

leptir.888
30.03.2013., 17:32
Bok svima,

da li bi mi možda netko mogao protumačiti nalaz od mamografije od mame.
Piše sljedeće:Nativna mamografija obje dojke u dva smjera pokauzuje involuciju parenhima žlijezda sa prevalencijom masnog tkiva. Obostrano retromamilarno vide se vezivni tračci. Koža ne pokazuje promjena. Exp. tvorba se ne vidi.

Hvala puno unaprijed!

Gerta
30.03.2013., 17:44
uredan nalaz :top:

leptir.888
30.03.2013., 20:28
uredan nalaz :top:

Hvala najljepša! :mig:

Lokica11
03.04.2013., 02:19
Pozdrav svima!
Evo i mene u ovo gluho doba noci da pitam za misljenje ili savjet. Prije 7 godina mi je izvadjen fibroadenom ( bar sam tako mislila jer sad mi je potvrdjeno od dva dr. da nije) . Imam ga i sad na istom mjestu(ispod oziljka) i na zadnjem sistematskom mi je uradjena punkcija. Rezultat :fibroadenom dijelom sa atipijom .Pise ovako : u razmazima puktata.....vide se bipolarne gole jezgre, nakupine stanica zljezdanog epitela mjestimice sa blagom anizonukleozom i preklapanjem jezgara, po koji fagocit i fragment vezivne strome te eozinofilni fibrilarni materijal.
Uglavnom, zakazala sam prije skoro tri mjeseca pregled u institutu za tumore, i prije neki dan bila kod dr. Najprije nije htio da me primi (pretpostavljam jer je to vec radjeno),a onda posto je sestra rekla da sam u kabini ,pregledao me je.i rekao:da to se vadi , hocete da zakazemo ili da razmislite? Ja odlucila zakazati i sto prije to izvaditi,ali nista nisam uspjela pitati dr. ni saznati ,ni reci da imam jos nekih problema... Pitala sam sestu kako ,sta ,lokalna,totalna anastezija ,ona mi je rekla da to nece biti dnevna bolnica i da cu znati kad dodjem. Na uputnici stoji hospitalizacija 5.4.2013.,( Prekosutra) i potrebna phd verifikacija.
Nisam panicar i zelim da se rijesim tog fibroadenoma, prvi put mi je radjeno sa lokalnom anestezijom, sve je proslo ok, operirala sam i zuc ,klasicno, i to sam prosla ok, stvarno nemam strah.Ali sad nakon ove neprijatnosti sa doktorom ,hoce li me pregledati ili nece, bez odgovora na pitanje da li je problem sto imam jos uvijek nelijeceni gerb(i ostalo:)) i edem na stopalu iz jos uvijek neotkrivenog razloga... Ja zelim otici kod drugog doktora , na neku drugu kliniku( bas sam medju postovima nasla da je netko zakazao u Dubravi) i operirati to tamo. Zato vas molim ,ako netko ima misljenje( ili saznanje:)) u kakvoj situaciji je moj fibroadenom ,moze li jos sacekati koji mjesec sa vadjenjem .... :) Bicu zahvalna na bilo kakvom odgovoru jer moj razum nikako da prevagne strah koji ni sama ne razumijem.
Oprostite na dugom postu! :ne zna:
Citala sam prethodne postove ,pa molim i Gretu ako moze da da svoje misljenje. Sry sto sam vas udavila :)

screppy
04.04.2013., 11:55
pozdrav svima,i opet ja,dosadna,sa jednim pitanjem. još nisam išla po drugo mišljenje,jer nema u mom gradu drugog radiologa. Malo sam tražila po internetu i vidjela da se lipom prikazuje na uzv kao hiperehogena tvorba, a meni piše hipoehogena tvorba-lipom. Možda sam nešto krivo pročitala,pa bi molila Gertu ili nekog drugog za mišljenje. Stvarno oprostite što sam tako dosadna,ali nemam koga pitati za savjet.

Gerta
04.04.2013., 20:51
pozdrav svima,i opet ja,dosadna,sa jednim pitanjem. još nisam išla po drugo mišljenje,jer nema u mom gradu drugog radiologa. Malo sam tražila po internetu i vidjela da se lipom prikazuje na uzv kao hiperehogena tvorba, a meni piše hipoehogena tvorba-lipom. Možda sam nešto krivo pročitala,pa bi molila Gertu ili nekog drugog za mišljenje. Stvarno oprostite što sam tako dosadna,ali nemam koga pitati za savjet.

Lipom u dojci je doista hiperehogena tvorba.
Iako ako se radi o nekom drugom organu,a ne dojci može biti i hipoehogen.

Hipoehogena može biti mast koja nije formirana kao lipom, a možda je i tipfeller.:ne zna:

Lokica11
05.04.2013., 18:56
Pozdrav svima!
Evo i mene u ovo gluho doba noci da pitam za misljenje ili savjet. Prije 7 godina mi je izvadjen fibroadenom ( bar sam tako mislila jer sad mi je potvrdjeno od dva dr. da nije) . Imam ga i sad na istom mjestu(ispod oziljka) i na zadnjem sistematskom mi je uradjena punkcija. Rezultat :fibroadenom dijelom sa atipijom .Pise ovako : u razmazima puktata.....vide se bipolarne gole jezgre, nakupine stanica zljezdanog epitela mjestimice sa blagom anizonukleozom i preklapanjem jezgara, po koji fagocit i fragment vezivne strome te eozinofilni fibrilarni materijal.
Uglavnom, zakazala sam prije skoro tri mjeseca pregled u institutu za tumore, i prije neki dan bila kod dr. Najprije nije htio da me primi (pretpostavljam jer je to vec radjeno),a onda posto je sestra rekla da sam u kabini ,pregledao me je.i rekao:da to se vadi , hocete da zakazemo ili da razmislite? Ja odlucila zakazati i sto prije to izvaditi,ali nista nisam uspjela pitati dr. ni saznati ,ni reci da imam jos nekih problema... Pitala sam sestu kako ,sta ,lokalna,totalna anastezija ,ona mi je rekla da to nece biti dnevna bolnica i da cu znati kad dodjem. Na uputnici stoji hospitalizacija 5.4.2013.,( Prekosutra) i potrebna phd verifikacija.
Nisam panicar i zelim da se rijesim tog fibroadenoma, prvi put mi je radjeno sa lokalnom anestezijom, sve je proslo ok, operirala sam i zuc ,klasicno, i to sam prosla ok, stvarno nemam strah.Ali sad nakon ove neprijatnosti sa doktorom ,hoce li me pregledati ili nece, bez odgovora na pitanje da li je problem sto imam jos uvijek nelijeceni gerb(i ostalo:)) i edem na stopalu iz jos uvijek neotkrivenog razloga... Ja zelim otici kod drugog doktora , na neku drugu kliniku( bas sam medju postovima nasla da je netko zakazao u Dubravi) i operirati to tamo. Zato vas molim ,ako netko ima misljenje( ili saznanje:)) u kakvoj situaciji je moj fibroadenom ,moze li jos sacekati koji mjesec sa vadjenjem .... :) Bicu zahvalna na bilo kakvom odgovoru jer moj razum nikako da prevagne strah koji ni sama ne razumijem.
Oprostite na dugom postu! :ne zna:
Citala sam prethodne postove ,pa molim i Gretu ako moze da da svoje misljenje. Sry sto sam vas udavila :)

Ponovo ja, morala sam otkazati operaciju, edem na nozi je postao problematicniji . Molim vas jos jednom ,ako netko moze da mi protumaci moj nalaz sa punkcije i kaze mi koliko je hitno da izvadim fibroadenom, hoce li se zakomplicirati ako sa tim sacekam jos mjesec i pol...Puno bi mi znacilo , hvala unaprijedd!

lalla07
12.04.2013., 13:50
pozdrav svima.. imam jedan "problem" ,, i ne znam vise kome da se obratim.. zaista bi bila zahvalna ako netko ima bilo kakav savjet..
imam 43 godine i majka sam dvoje djece..prije mjesec dana sam osjetila kvrzicu na desnoj dojci.. na RTG-u su mi otkrivene najmanje tri ciste,, 26mm, 13mm, 10mm.. mene to uzasno boli.. svaki doktor mi kaze drukcije.. jedan kaze da idem na hitnu operaciju, drugi da to ne diram.. ja vise ni sama ne znam sta da napravim..prije tjedan dana sam napravila mamografiju i otkriven mi je benigni tumor velicine 40mm.. ja osjetim na dodir da je to svakim danom sve vece i tvrde.. :ne zna:

msimba
15.04.2013., 19:53
Imam pitanje.

Sestra mi se pozalila da ju boli kod desne dojke u predjelu bradavice i da osjeca kvrzicu. To je bilo prije 3 dana. Odmah sam joj rekla da kaze roditeljima i odveli su je kod nase doktorice opce prakse koja joj je dala uputnicu za kirurga i ultrazvuk.

Kirurg je rekao da da nije gnojna upala i danas ujutro je bila na ultrazvuku, ima 3 ciste, svaka 12mm. Jedna od njih zamucena, dvije bistre. Dali su joj antibiotike i ponavlja ultrazvuk u ponedjeljak iduci da vise stanje. Ima 14 godina.

Da li bi trebala ici i kod ginekologa raditi raditi neke hormonalne testove? Da li preporucate nekog specijalista?

Ima tko kakvih informacija, savjeta, rijeci umirenja? :(

i-je-i-nije
02.05.2013., 01:53
Evo da se i ja javim.

Zadnji sati post-operativnog mirovanja.

Fibroadenom mi se pojavio prije nekih 7 godina - zbog kontr.pilula, i poceo rasti nekih zadnjih 4.
Jednom (prije 2god) sam bila napravila punkciju, rekli da je fi. - i nista drugo. (neodgovorno, znam)
Jako velik, odmah do koze i kraj bradavice. --

Sad nisam u Hrv. i cim su tu to vidjeli - da se mora vaditi van, pregledi, ultrazvuk, mamografija i sve,
ovaj ponedeljak napokon bila operacija. Opca anestezija, uspavaju maskom, nista strasno. Isti dan mogla doma.
Kod velikih grudi se oznaci markerom. Konce vade za 2 tjedna, dobila lijekove (jaki analgetici) svakih 4sata 3 dana nakon operacije,
i tjedan dana bolovanja. Zasad je sve dobro, ne mogu se jos tusirati normalno ni lezati na toj strani al ok.

Odite cim prije to izvaditi i rijesit se brige, ako je velik.

monikina mama
23.05.2013., 11:33
citam vas sve i zaista ne znam vise sta da mislim..prije dva mjeseca mi je sa desne dojke odstranjen fibroadenom sa teskom atipijom dojke na 1h,ali se sa sigurnoscu ne moze ni iskljuciti niti dobro diferencirani adenokarcinom..ok..izvadili su to,nalaz phd je sljedeci-lobulirana,dobro ogranicena tvorbena masa koja je građena od umnozenog veziva koje komprimira umnozene kanalice sa zarisno prisutnom blagom obicnom intraduktalnom hiperplazijom.Kazu da je nalaz ok.E sad,moj problem je sto sada nakon dva i pol mjeseca nakon operacije ja osjecam bol na mjestu gdje je taj fibroadenom bio,to podrucje je smeđe,postoji malo udubljenje koje mi se cini iz dana u dan sve veće.Obavila sam uzv prije mjesec dana i nalaz je ovakav:U lijevoj dojci cista velika oko 5mm.U lijevoj dojci na 11h ranije opisan kongelomerat-fibroadenom vel 7x3 mm,7x4 mm,5x4 mm,citoloski nalaz-fibroadenom.Na mjestu odstranjenog fibroadenoma smjesten serom vel 21x12mm.U desnoj dojci na 6h cista velicine 6x3mm.U desnoj dojci na 12h FIBROADENOM vel 7x5mm.E sada me zanima zasto me boli podrucje gdje je taj serom,i sto dalje da radim,jer jucer sam bila kod kirurga koji mi je rekao da panicarim bez veze i da to nije nista.Bojim se,hvala na odgovoru.