PDA

View Full Version : Pada li zapadni dio RS u naručje Hrvatskoj, prije ili kasnije?

Kexx
20.08.2007., 10:31
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet.

Distrikt Brčko razdvaja zapadni i istočni dio RS.
U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

Donji članak me potakao na to kakav je razvoj situacije moguć.

Ovo Srbi smatraju "alarmantnim", preneseno iz današnjeg Vjesnika:

Kroatizmi u govoru bosanskih Srba
SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]

sharkbl
20.08.2007., 10:36
Pripojicemo mi ako treba i cijelu RS Hrvatskoj samo da ne budemo u zajednici sa muslimanima.

batik
20.08.2007., 10:39
Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]
Pa BL je nekad bila glavni grad Hrvatske, zašto je sramota.:rofl:

Manja je sramota upotrebljavati hratske izraze nego "ekati" kao kad čujem Banjalučane da govore: Belo, Mleko i slično...odmah mi se želudac okrene...

TV kuća iz Srbije

Ljudi će gledati ono što je kvalitetnije i dostupnije.

Tenicki Direktor
20.08.2007., 10:53
Je li moguće da zapadni dio RS postane prohrvatski raspoložen kroz koje desetljeće?
Prirodno su naslonjeni na Hrvatsku, govori se i o autoputu između Slavonije i Dalmacije kroz RS, oni Hvatsku ne mogu ignorirati, mogu jedino imat koristi od nje, ako se pravilno postave.
I prije rata mnogi su studirali u Zagrebu, a mogli bi opet......
]

Teoretski je to sve moguće, ali praktično teško

Tačno je da je jezik pun kroatizama, tačno je da su prije rat gravitirali ka hrvatskoj, tačno je da im je hrvatska prirodni izlaz i put ka zapadu ali je sve to bilo tačno u vremenu SFRJ.

Danas su skoro potpuno izbačeni kroatizmi iz jezika što zbog školstva, što zbog medija,
Što se tiče autputova ne zaboravi da je isti koncesionar i u RS i U Srbiji, Austrijska "Alpina", misliš da je to koincidencija?
Teško da se srbin iz banjaluke identifikuje prije zagrebom sa nego beogradom
Mislim da je u RS posredi blagi proces posrbijanizacije zapadnog djela RS-a,
što medijski, kulturno, sportski, ekonomski...gdje se srpske i srbijanske norme vrijednosti izdižu a druge marginalizuje, tako da mi se čini da će tvoja teorija ostati samo teorija.

Tenicki Direktor
20.08.2007., 10:56
.

Ljudi će gledati ono što je kvalitetnije i dostupnije.

Gledaće ako je bolji film ili dokumentarni program na HRT.

A ne misliš valjda da će rađe gledati i više vjerovati dnevniku HRT-a nego RTS-a

u prolazu
20.08.2007., 10:58

Tačno je da je jezik pun kroatizama, tačno je da su prije rat gravitirali ka hrvatskoj, tačno je da im je hrvatska prirodni izlaz i put ka zapadu ali je sve to bilo tačno u vremenu SFRJ.

Danas su skoro potpuno izbačeni kroatizmi iz jezika što zbog školstva, što zbog medija,
Što se tiče autputova ne zaboravi da je isti koncesionar i u RS i U Srbiji, Austrijska "Alpina", misliš da je to koincidencija?
što medijski, kulturno, sportski, ekonomski...gdje se srpske i srbijanske norme vrijednosti izdižu a druge marginalizuje, tako da mi se čini da će tvoja teorija ostati samo teorija.Slozio bih se sa tobom. Mozda je zap. dio RS doista nekada prirodno bio vezan za Zagreb medjutim danas je ( a tako ce i ostati ) ta veza tanka. Sama TV nije toliko bitna...jer kao sto ce netko iz RS gledati HTV zbog nekog filma tako ce i netko iz Zagreba gledati neki srpski program iz istog razloga.

batik
20.08.2007., 10:58
Nije bitno tko će što vjerovati. Ja često pogledam dnevnik RTS-a, ali to ne znači da im vjerujem.
Sad pričamo o gledanosti, a ne o vjerovanju u informacije.

lavagna
20.08.2007., 11:04
ne pada,ko da mi želimo kojekakve u svojoj državi :rofl: ,sam bi na još i to trebalo

Tenicki Direktor
20.08.2007., 11:05
Nije bitno tko će što vjerovati. Ja često pogledam dnevnik RTS-a, ali to ne znači da im vjerujem.
Sad pričamo o gledanosti, a ne o vjerovanju u informacije.

dnevnik RTS i HRT se više ne razlikuje puno, jer nema mnogo srpsko-hrvatskih tema koje bi se drugačije gledale sa jedne i druge strane.

Poanta onoga što hoću da ti kažem da se srbin iz banjaluke lakše identifikuje sa srbinom iz Kruševca nego sa hrvatom iz Novske koji mu je geografski mnogo bliži

batik
20.08.2007., 11:10
[QUOTE][Poanta onoga što hoću da ti kažem da se srbin iz banjaluke lakše identifikuje sa srbinom iz Kruševca nego sa hrvatom iz Novske koji mu je geografski mnogo bliži
/QUOTE]

Pa nisi me baš nešto prosvijetlio. To znam i sam. Uostalom naveo sam "belo", "mleko" itd. U nas npr. Dubrovnik se nikada (ni prije rata) i nije oslanjao na, recimo Trebinje ili Crnu Goru, već uvijek na Split ili Zagreb.

balkanac
20.08.2007., 11:51
dnevnik RTS i HRT se više ne razlikuje puno, jer nema mnogo srpsko-hrvatskih tema koje bi se drugačije gledale sa jedne i druge strane.

Poanta onoga što hoću da ti kažem da se srbin iz banjaluke lakše identifikuje sa srbinom iz Kruševca nego sa hrvatom iz Novske koji mu je geografski mnogo bliži

Nisam siguran da bih se slozio. Pretpostavka je da nijedan od njih nije opterecen nacionalnoscu u negativnom smislu, u tom slucaju mi je blizi hrvat iz novske.
Ukoliko je sa druge strane tom hrvatu vazno odakle sam, a ne ko sam, takav mi ne treba. Srecom, upoznao sam puno hrvata kojima to nije najbitnije u zivotu.

balkanac
20.08.2007., 11:58
Inace, mislim da je veliki dio srba u RS i dalje djelomicno simpatizira Hrvatsku. Nacelno, rat je ucinio svoje, tako da u RS u narucje nece ici ni Srbiji, kamoli Hrvatskoj, svejedno hrvatska je vec sada, a moze biti samo jos pozeljniji ekonomski partner u RS. (zato uostalom otvaranje kancelarije RS u zagrebu).

Tenicki Direktor
20.08.2007., 11:58
to bi bilo samo prirodno!

turska Hrvatska (sve zapadno od vrbasa) je i svakom poviesnom laiku poznat termin.

pogledaj im prezimena..jovan STIPANovic,milos JURIC,dusan STJEPANovic,ANTICI,MATICI,STIPICI,JOZICI,KRESICI,. ..

i mali miljun Hrvatskih etnickih prezimena u banjaluci i okolici..

treba sto prije osnovat HPC-u(Hrvatsku pravoslavnu crkvu)
i vratit te ovcice u svoje Hrvatsko stado..

Bosanska krajina je bila naslonjena na djelove hrvatske koje su uvijek nastanjivali srbi
Kordun, Banija, Lika i zaspan Slavonija tako da su oni u prvom konataktu sa hrvatskom samo imaju(imali su) preko srba u hrvatsko

Jel ti to govoriš o Srbima katoičke vjeroispovjesti,
da tebe parafraziram takva prezimena "ić" su obično srbi koji su primili katoličanstvo :cerek: :cerek: :cerek:

batik
20.08.2007., 12:01
uvijek nastanjivali srbi

Ovo "uvijek" je tako nedokučiv pojam! A da ti to malo omeđiš arapskim ili pak rimskim brojevima?

novak63
20.08.2007., 14:03

što medijski, kulturno, sportski, ekonomski...gdje se srpske i srbijanske norme vrijednosti izdižu a druge marginalizuje, tako da mi se čini da će tvoja teorija ostati samo teorija.
Volio bih da nije tako, ali u pravu si..Mučno mi je kad pročitam Reka Una...natpis pri izlazu kod Bos. Novog sada Novi Grad...Nisu u tom prostoru nikakvi kroatizmi već autentični maternji jezik svih ljudi s tog prostora ..Tragično je,zbog politike odricanje od vlastitog lokalnog govora To je kulturocid Sada je faza akcije ali mora uslijediti reakcija

Nekoobicnoime
20.08.2007., 16:39
Volio bih da nije tako, ali u pravu si..Mučno mi je kad pročitam Reka Una...natpis pri izlazu kod Bos. Novog sada Novi Grad...Nisu u tom prostoru nikakvi kroatizmi već autentični maternji jezik svih ljudi s tog prostora ..Tragično je,zbog politike odricanje od vlastitog lokalnog govora To je kulturocid Sada je faza akcije ali mora uslijediti reakcija

Kruha i varenike! :D :top:

M0ssad
20.08.2007., 16:49
Dovoljno je samo pogledati proslave u BL povodm uspjeha srpskih reprezentacija (bilo kosarka, vaterpolo, odbojka) pa da se zakljuci kome banjalucani gravitiraju.

pantigana
20.08.2007., 18:04
Srbi Prečani će uvijek ostati Srbi ali njihovi životni interesi ih vode prema Zapadu i zato bi se sa njima dao postići dogovor

Ringo59
20.08.2007., 18:45
Koji glup naslov.
Srbi u Bos. Krajini evo sve trce da postanu Hrvati.
E budalastine ljudi moji!

Naša Kvačica
20.08.2007., 19:50
Samo ne opet bratstvo i jedinstvo, sve, sve, samo to ne. :eek:

Michael Collins
20.08.2007., 20:04
Ljudi, iz RS su otjerali skoro sve do i jednog Hrvata, teško da će ikada,čak i ekonomski gravitirati nama...

goldietrickz
20.08.2007., 22:20
oni vec danas POTPUNO OVISE o hrvatskim parama. barem oni u Posavini.

Tenicki Direktor
20.08.2007., 22:36
oni vec danas POTPUNO OVISE o hrvatskim parama. barem oni u Posavini.

kakav neozbiljhan podatak, daj malo argumentuj,
nije valjda da misliš da ovise tako što Drbi čekaju hrvata u Šamcu da kupi šteku cigara jer su jeftinije nego preko save

goldietrickz
20.08.2007., 22:42
Inace, mislim da je veliki dio srba u RS i dalje djelomicno simpatizira Hrvatsku. Nacelno, rat je ucinio svoje, tako da u RS u narucje nece ici ni Srbiji, kamoli Hrvatskoj, svejedno hrvatska je vec sada, a moze biti samo jos pozeljniji ekonomski partner u RS. (zato uostalom otvaranje kancelarije RS u zagrebu).

blabla, demagog, demagog, sto bi reko alan ford... anyway, koja kancelarija? nema sanse da se to otvori u Zagrebu. Sanader samo na tome moze izgubiti izbore. nemas sanse. otvarajte te "kancelarije" bez smisla i razloga gdje god hocete i gdje god vam to dozvole. eno, ima i "RSK" kancelarije. :zubo:
cuj kancelarije. , pa zemlje s puno vise para i koje su to stvarno, ("RS" nit je zemlja nit je drzava nit je ista smisleno, a nit ima privredu s kojom je saradnja potrebna, nit je to moralno), imaju ZAJEDNICKE ambasade (Svedska i Norveska u BiH), a ovi otvaraju neki kvaziambasade u iznajmljenim stanovima.
tako mogu i ja otvorit kancelariju. :zubo:

goldietrickz
20.08.2007., 22:45
kakav neozbiljhan podatak, daj malo argumentuj,
nije valjda da misliš da ovise tako što Drbi čekaju hrvata u Šamcu da kupi šteku cigara jer su jeftinije nego preko save

ti si neozbiljan sugovornik.
mislim i tvrdim upravo to. sva "privreda" gradova uz granicu BiH i Hrvatske POTPUNO ovisi o sopingasima iz Hrvatske. nema tu nicega drugog.

dusan10
20.08.2007., 22:47
Sto je babi milo, to joj se i snilo.
Razdvaja nas Jasenovac, religija .... ma da ne nabrajam vise i ovo je mnogo.
Nikad vise batice.

Freska
21.08.2007., 00:08
SAD i EU su pokušale jednu totalno nelogičnu stvar. Od Bosne i Hercegovine napraviti "Švicarsku"---NIKADA...zašto??? Zato što BiH nikada neće biti bogata poput Švicarske kojoj nije bitno da li si ti Francuz,Nijemac ili Talijan,ne?Ako je dobar standard nitko te za ništa ne pita,unutarnji neprijatelj praktički ne postoji.
Zato što su htjeli napraviti BiH naciju,ali to nije moguće,pa pogledajte koliki su ispod zemlje završili zbog toga da tako ne bude...RS je jedna priča,BiH je druga. A sad da li RS upada u ruke RH?? ne znamo,ekonomski bi bilo jako dobro i za jednu i za drugu stranu,ali teritorijalno,ne vjerujem...Ionako,na koncu konca kad amerikanac bude opet djelio kartu bit će mu svejedno da li je to RS ili BiH ili RH ili SR,zato ne vrijedi diskutirati,ali tog "zla" se nekako treba riješiti...

red je već da nakon skoro 12 godina susjedi osvjeste,zavlada duhovni mir i da se sve žrtve odmore od jedne krvave priče i da ljudi shvate da i jedni mogu s drugima,a ne jedni protiv drugih...

ghoust26
21.08.2007., 07:36
SAD i EU su pokušale jednu totalno nelogičnu stvar. Od Bosne i Hercegovine napraviti "Švicarsku"---NIKADA...zašto??? Zato što BiH nikada neće biti bogata poput Švicarske kojoj nije bitno da li si ti Francuz,Nijemac ili Talijan,ne?Ako je dobar standard nitko te za ništa ne pita,unutarnji neprijatelj praktički ne postoji.
Zato što su htjeli napraviti BiH naciju,ali to nije moguće,pa pogledajte koliki su ispod zemlje završili zbog toga da tako ne bude...RS je jedna priča,BiH je druga. A sad da li RS upada u ruke RH?? ne znamo,ekonomski bi bilo jako dobro i za jednu i za drugu stranu,ali teritorijalno,ne vjerujem...Ionako,na koncu konca kad amerikanac bude opet djelio kartu bit će mu svejedno da li je to RS ili BiH ili RH ili SR,zato ne vrijedi diskutirati,ali tog "zla" se nekako treba riješiti...

red je već da nakon skoro 12 godina susjedi osvjeste,zavlada duhovni mir i da se sve žrtve odmore od jedne krvave priče i da ljudi shvate da i jedni mogu s drugima,a ne jedni protiv drugih...

Moras obratiti paznju da je samo jedna trecina (necu se upustati u detaljnije proracune) pod zemljom zbog toga sto nije htjela da BiH bude drzava sa jednim narodom a da su 2/3 onih ispod zemlje zato sto su htjeli da BiH bude drzava jednog naroda.
I da odmah pojasnim prije nego ospete paljbu po meni da ne mislim na jednu naciju kada kazem jedan narod.

Eagle30
21.08.2007., 12:57
Jedno protupitanje sada na ovu temu. Treba li nama u Hr Rs?
Bosna će se kad tad raspasti.
Ako hr nešto treba onda je to ona Unska županija i to je to.
Što će nam opet neka pokrajina sa srpskom većinom, da se opet za 10-20 godina traže da ih se stavi u ustav....

julika22
21.08.2007., 12:58

U slučaju ozbiljne krize između BH Srba i muslimana u budućnosti, zapadna RS je praktički odsječena od Srbije, jedini koji im može pomoći je Hrvatska.

Kakva bi bila sudbina zapadne RS u slučaju raspada BH i da muslimani dobiju Brčko? Bi li morala postati posebna država, ili bi bila Srbija, samo bez teritorijalne povezanosti, ili hm, hm, nešto treće?

Je li moguć scenario, " ne možemo biti dio Srbije jer je Brčko pripalo muslimanima, nećemo s muslimanima, ne možemo biti država, hoćemo biti hrvatska pokrajina sa svojom vladom i pravom na otcjepljenje ako ne budemo zadovoljni"?

SARAJEVO (Od Vjesnikova dopisnika) - Značajan dio kulturne i intelektualne javnosti u bosanskohercegovačkom entitetu Republika Srpska (RS) zabrinut je velikim utjecajem hrvatske kulture i jezika na ovom području, izvijestio je banjalučki Glas Srpske, navodeći da je u pitanju i očuvanje nacionalnog identiteta. »Stručnjaci upozoravaju da je, zbog utjecaja hrvatskih televizija, u govoru mladih, ali i starijih građana RS prisutno sve više kroatizama«, piše list
Zbog dominacije hrvatskih TV kuća, posebno u zapadnom dijelu RS gdje se programi iz Hrvatske mogu pratiti posredstvom zemaljskih odašiljača, mnogo je veći i utjecaj hrvatske kulture i jezika na stanovništvo ovog podneblja. S druge strane, programi iz Srbije reemitiraju se putem satelita i kabelskih operatera.
List citira banjalučkog intelektualca Predraga Lazarevića koji tvrdi kako »srpska politika, za razliku od hrvatske, nikada nije umjela cijeniti značaj jezika za očuvanje nacionalnog identiteta«.
Zabrinut je i sociolog Ivan Šijaković koji konstatira da se kultura najlakše prenosi i prihvaća putem medija. »Vlade Srbije i RS morale bi pokrenuti inicijativu da program TV kuća iz Srbije bude dostupniji građanima RS, kako bi se širio duh pripadnosti istom narodu i istoj kulturi i sačuvao nacionalni identitet srpskog naroda.« kazao je.
Tajnik Udruge Ćirilica Rade Udovičić situaciju ocjenjuje »alarmantnom« kad je riječ o prisustvu hrvatskih izraza u srpskom jeziku: »To je posljedica ogromnog utjecaja hrvatskih televizija i hrvatskog jezika, ali i naših loših navika, nepoštovanja svoje kulture i pohotljivosti za tuđim kulturnim vrijednostima. Sramota je, da fakultetski obrazovani ljudi u govoru koriste hrvatske izraze, tvrdi Udovičić. [A. Zornija]

Ova zabrinutost nema smisla kad znamo da se govori srpski sa ijekavskim izgovorom.
Kroatizmi,Srbizmi,turcizmi se koriste kad nema domaće riječi.
Tako me jednom pita Srbin zašto stalno mi Hrvati forsiramo Siječanj,Veljača...
kad postoje svima razumljivi januar,februar....
Kažem ja njemu da su naše riječi,a oni kad nemaju svoje koriste tuđe!

julika22
21.08.2007., 13:01
Jedno protupitanje sada na ovu temu. Treba li nama u Hr Rs?
Bosna će se kad tad raspasti.
Ako hr nešto treba onda je to ona Unska županija i to je to.
Što će nam opet neka pokrajina sa srpskom većinom, da se opet za 10-20 godina traže da ih se stavi u ustav....

Na tvoju žalost kad se Bosna nije raspala 1992godine i posebno 1995 neće se raspasti ni u buduće.
Jednog lijepog dana sve će to biti EU,a granica neće biti.

sharkbl
21.08.2007., 13:20
Na tvoju žalost kad se Bosna nije raspala 1992godine i posebno 1995 neće se raspasti ni u buduće.
Jednog lijepog dana sve će to biti EU,a granica neće biti.

I danas postoji EU a granice postoje. Mi sa vama ne mozemo u EU.Niko sa muslimanima nije uspio napraviti drzavu pa nece ni Srbi i Hrvati.

Ne znam zasto raspravljate o RS. Hrvatskoj ce se pripojiti Herceg Bosna sto je prirodno i normalno. Mislim da ce Hrvati nakon pregrupisavanja i nakon novih izbora uspjeti uz pomoc Srba da se izbore za svoj entitet odnosno federalnu jedinicu. I to samo ako ne budu imali pretenzije prema RS, u protivnom ce imati i muslimane i Srbe protiv sebe i nemaju nikakve sanse.

lavagna
21.08.2007., 13:25
I Hrvatskoj ce se pripojiti Herceg Bosna sto je prirodno i normalno. .

:rofl: :rofl: ovdje se baš možeš nasmijat...a ko je igdje rekel da mi želimo pripojenu herceg bosnu
:rofl: :rofl: ,nit bi ljudi tam to htjeli,a bome nit ljudi u HR ne bi bilo za tak nekaj,na referendumu to nebu prošlo :)

Naša Kvačica
21.08.2007., 13:27
I to samo ako ne budu imali pretenzije prema RS, u protivnom ce imati i muslimane i Srbe protiv sebe i nemaju nikakve sanse.

Ma nije ni to tak strašno. Hajde de mi ćemo imati protiv sebe Bošnjake i Srbe, niš strašno.

Ali, Srbi će protiv sebe imati Hrvate, ha? :eek:

sharkbl
21.08.2007., 13:36
Ma nije ni to tak strašno. Hajde de mi ćemo imati protiv sebe Bošnjake i Srbe, niš strašno.

Ali, Srbi će protiv sebe imati Hrvate, ha? :eek:

Hrvata ima toliko malo u BiH da su bez pomoci Srba beznacajni. Znate to i sami ne trebam vam ja govoriti. Zlatni ljiljan vam je predstavnik u predsjednistvu.
A vi slobodno i dalje gurajte glavu u pjesak.

lavagna
21.08.2007., 13:53
Najbolje je kad Srbin govori Hrvatima što je za njih bolje. :D

je,posebno je najbolje kad nemaš teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi onda nisi Hrvat :D ,kaj god al ono ti je stvarno smiješno da je prirodno i očekivano,da mi je sam znat od kam si to izkopal

Naša Kvačica
21.08.2007., 14:09
je,al sam za kraj sam zamjenil,ovo prvo stoji ;)

A tko ima teritorijalne pretenzije prema susjednoj zemlji?

lavagna
21.08.2007., 14:15
vald većina na ovom podforumu

milance11
21.08.2007., 15:58
Pada li zapadni dio RS u narucje Hrvatskoj?

Ili mozda Hrvatska pada u narucje RS?! ;) (sala)

Kexx
21.08.2007., 16:04
Ako se poklope neke okolnosti, vrijeme može napraviti svoje.
nestabilna BH, eskalacija krize, oružani sukobi, nemogućnost Srbije da pomogne iz nekog razloga, ne ostavlja Srbima puno izbora.
Oni moraju biti u dobre sa HRvatskom, pa sve i da im se to ne sviđa.
Kao nekad Usora i Žepče što su morali bit u dobre sa Srbima.
Broj Srba u RS će se ionako smanjivati iz godine u godinu, budućnost im je neizvjesna iako sad sve izgleda dobro.
Rezultat se zbraja tek na kraju, BH je još uvijek protektorat, dok je tako budućnost joj je neizvjesna, samo ako se pokaže da može funkcionirati kao neprotektorat izgledi za ozbiljnu političku krizu koja bi mogla dovesti do rata su mali.

milance11
21.08.2007., 16:31
Ako se poklope neke okolnosti, vrijeme može napraviti svoje.
nestabilna BH, eskalacija krize, oružani sukobi, nemogućnost Srbije da pomogne iz nekog razloga, ne ostavlja Srbima puno izbora.
Oni moraju biti u dobre sa HRvatskom, pa sve i da im se to ne sviđa.
Kao nekad Usora i Žepče što su morali bit u dobre sa Srbima.
Broj Srba u RS će se ionako smanjivati iz godine u godinu, budućnost im je neizvjesna iako sad sve izgleda dobro.
Rezultat se zbraja tek na kraju, BH je još uvijek protektorat, dok je tako budućnost joj je neizvjesna, samo ako se pokaže da može funkcionirati kao neprotektorat izgledi za ozbiljnu političku krizu koja bi mogla dovesti do rata su mali.

Ovo sve pod pretpostavkom da RS ekonomski i politicki slabi... sto sada nije slucaj...

Kexx
21.08.2007., 18:16
Sad nije, ali nije ni da cvjetaju ruže. Nije stvar što će i kako Srbi, nego kakvi će biti odnosi u cijeloj BH. Nema šanse da vječno bude protektorat, ovi što sad imaju previše slobodnog vremana će prije ili kasnije imat važnijeg posla.

E tad je sve moguće.

Prije ili kasnije će doći konačno obračun, možda za 200 god., ali hoće, osim ako natalitet ne učini svoje prirodnim putem.

vladislav
21.08.2007., 19:42
Po toj osnovi cemo za koju godinu imati novu Jugoslaviju,jer ce ekonomija da ucini svoje.

FARGO NEW
21.08.2007., 20:23
Sumnjam da ce se ikada pripojiti Hrvatskoj i mislim da je to deplasirano jer sad imaju nesto sto tamo nikad nisu imali, svoj entitet...mozda samo da im se smanji teritorij na 40% da se smire ostala dva naroda i "njiima prst u uvo i pevaj."..ALI..istina je da njima Beograd nemoze biti mjesto kojem ce gravitirati jer su ruku na srce vec sad napredniji od njih a za koje desetljece bit ce za Beograd svicarska...To je apsurd ali mislim da ce mnogi iz Srb ije htjeti preseliti se u RS..pa to su radili vjekovima i prije..nece im biti strano:-)..zato i jesu tu di jesu...:D

Sto se tice jezika istina je da su oni u zadnjih 170 godina (ali mislim na Srbiju) od Vuka pa na ovamo uzeli hrpu hrvatskog izricaja i napustili svoj starosrpski i turcizme kojima su obilovali...
Vec od devedesetih na ovamo ne govore isto nego su uzeli dosta nasih rijeci a da toga nisu svjesni..bas bi netko trebao napraviti istrazivanje na tu temu...

Zapravo mi je cudno da jedan narod tako lako napusta svoj jezik i preuzima od drugoga bez ikakvog bitnijeg povoda...kao da se srame svog identiteta

M0ssad
21.08.2007., 21:13
Zapravo mi je cudno da jedan narod tako lako napusta svoj jezik i preuzima od drugoga bez ikakvog bitnijeg povoda...kao da se srame svog identiteta

Nije cudno jer kad se covjek sjeti vaseg plana kako 1/3 treba pobiti, 1/3 protjerati i 1/3 pokrstiti ja bih rekao da je to ipak "bitniji" povod. Zar ne?

sdespot
22.08.2007., 01:23

To se omakne i Hrvatima u Vojvodini,koliko puta ih cujem tako. Idemo na fudbal (ne nogomet) ili danas je 17. mart (ne ozujak)...Pa sad moj zakljucak : Hrvati su cudan narod koji lako napusta svoj jezik i preuzima od drugoga bez ikakvog bitnijeg povoda...kao da se srame svog identiteta...

Janjevci kad pocnu da zanose torlacki... Gde ces vise?

Jel ti sad jasno sta si napisao?

Naša Kvačica
22.08.2007., 07:02
Nije cudno jer kad se covjek sjeti vaseg plana kako 1/3 treba pobiti, 1/3 protjerati i 1/3 pokrstiti ja bih rekao da je to ipak "bitniji" povod. Zar ne?

pokrstiti malo teže, u stvari nemoguće ako je netko već kršten. ;)

max....
22.08.2007., 09:18
hercegbosna,oli danasnja tzv.b i h, je poviesna Hrvatska gruda od pamtivijeka,
tamo od stoljeca sedmog Hrvati disu.

ona je nase kosovo.

i nikad se ne smijemo pomiriti sa cinjenicom,da je trenutno okupirana.

NIKAD!

lavagna
22.08.2007., 10:31

ona je nase kosovo.

NIKAD!
ovo je pak bolesno,je sve smo ludi za tim djelom BiH,nema kaj :flop:

milance11
22.08.2007., 11:34

ona je nase kosovo.

NIKAD!

Prevedeno ovo znaci da od aneksije BiH od strane Austrougarske 1908. Hrvati, buduci da su tada bili u AU misle da je i BiH "povjesno" jihova...
kad bi se ...;)

Michael Collins
22.08.2007., 17:30
ZNaci slazemo se (bez ulazenje u cifre) da su Hrvati ubijali Hrvate?

Partizani su 45' već imali 30% bivših četnika, koji su klali,palili i pljačkali po Hrvatkim selima, a i ti su uglavnom ubijali na Bleiburgu...

M0ssad
22.08.2007., 17:45
Partizani su 45' već imali 30% bivših četnika, koji su klali,palili i pljačkali po Hrvatkim selima, a i ti su uglavnom ubijali na Bleiburgu...

Ne moze jare i pare. Ili vas je bilo najvise u partizanima ili nije.

Eagle30
22.08.2007., 21:58
Nemoj biti cinačan.
Skrenuli smo sa teme.
HB i jeste hrvatsko kosovo i ne treba ga se nikada odreći. Mada nemam nikakve veze sa Bosnom uvijek sam je nekako doživljavao kao svoju, hrvatsku :kiss:

Ringo59
23.08.2007., 16:13
Zanimljiva rasprava ali nesto meni pade na pamet!

Danas mnogi kritiziraju Franju Tudjmana zato sto nije prihvatio ponudu Alije Izetbegovica da pokupi Zap. Hercegovinu (tu bi se ukljucio i Neum a vjerojatno nakon natezanja i par opcina u Posavini), pa da svi budeu sretni i zadovoljni u svojim drzavama, a BiH podijeljena ali ovaj put definitivno, raskomadana sa potpisima i sporazumima svih relevantnih domacih i stranih cimbenika.

A MOZDA SE DOGODI DA ZA NEKIH 50 ILI VISE GODINA TA ODLUKA FRANJE TUDJMANA BUDE SLAVLJENA KAO DRZAVNICKA MUDROST I KAO GENIJALNA DALEKOVIDOST JEDNE VELIKE HRVATSKE POVIJESNE LICNOSTI.

Za tako nesto samo treba da se jednom u bliskoj buducnosti poklope odredjene okolnosti. Politicke, ekonomske pa i strateske.

M0ssad
23.08.2007., 16:15

Danas mnogi kritiziraju Franju Tudjmana zato sto nije prihvatio ponudu Alije Izetbegovica da pokupi Zap. Hercegovinu (tu bi se ukljucio i Neum a vjerojatno nakon natezanja i par opcina u Posavini), pa da svi budeu sretni i zadovoljni u svojim drzavama, a BiH podijeljena ali ovaj put definitivno, raskomadana sa potpisima i sporazumima svih relevantnih domacih i stranih cimbenika.

A MOZDA SE DOGODI DA ZA NEKIH 50 ILI VISE GODINA TA ODLUKA FRANJE TUDJMANA BUDE SLAVLJENA KAO DRZAVNICKA MUDROST I KAO GENIJALNA DALEKOVIDOST JEDNE VELIKE HRVATSKE POVIJESNE LICNOSTI.

Za tako nesto samo treba da se jednom u bliskoj buducnosti poklope odredjene okolnosti. Politicke, ekonomske pa i strateske.

Drugim rijecima mislis da cete dobiti veci dio "kolaca" u buducnosti>?

Naša Kvačica
23.08.2007., 16:19

Pa nije ni to nemoguće, recimo da:

1. Hrvatska bude primljena u NATO i EU
2. Odnosi zapad / Islam se ozbiljno naruše do granice svjetskog sukoba, onda je moguće od Hrvatske kao članice NATO-a bude zatraženo uvesti red u BiH, a Srbija recimo da uvede red na Kosovu itd.

Ni pod 1 ni pod 2 nije nemoguće, ako se uporedi situacija od prije 20-tak godina i danas, nekako mi vuče na tu stranu. :rolleyes:

Ringo59
23.08.2007., 16:51
Drugim rijecima mislis da cete dobiti veci dio "kolaca" u buducnosti>?

Nista ja ne mislim, nego razmatram razne mogucnosti.
Devedesete su me naucile da su u politici moguci i raspleti koji bi se samo dvije godine ranije smatrali kao fantastika.
Pa se pitam, a zasto su tako zastoko mnogi bili protiv hrvatske drzave kao takve.

Pa onda pogledam zemljovid i mnogo mi toga bude jasno.

Nekoobicnoime
23.08.2007., 17:26
Pa nije ni to nemoguće, recimo da:

1. Hrvatska bude primljena u NATO i EU
2. Odnosi zapad / Islam se ozbiljno naruše do granice svjetskog sukoba, onda je moguće od Hrvatske kao članice NATO-a bude zatraženo uvesti red u BiH, a Srbija recimo da uvede red na Kosovu itd.

Ni pod 1 ni pod 2 nije nemoguće, ako se uporedi situacija od prije 20-tak godina i danas, nekako mi vuče na tu stranu. :rolleyes:

Eh, mali narodi, velike ambicije, i geopoliticko rezoniranje na nivou 19. stoljeca.

Jesi li ti uopce svjestan koliko si srpskih stereotipa o Hrvatima potcrtao sa ovim gore?

Hrvati, faktor koji ce da uvodi stabilnost, ni vise ni manje nego trebaju da prvo iza njih stane NATO i EU, pa onda da se desi svjetski sukob, i onda ce konacno biti priznati kao iskonski europski prosvjetitelji zapadne orijentacije time sto ce im mocni NATO udijeliti veliku cast uvodjenja reda u susjedne nemirne krajeve pune barbara (ilitiga deder ginite za nas) dok mocne NATO snage stoje iza njih. Velika potvrda hrvatskih hiljadugodisnjih dostignuca i stremljenja i na papiru - tako da hrvatski narod vise nikad ne bi sumnjao u svoje iskonske kapacitete.

Ne pisem ovo zlonamjerno, ali to je toliko stereotipski ne samo za Hrvate nego za sve lokalne dinarce. Isto ko kad nasi prizivaju veliki halifat sa Bosnom u njemu koji ce da uvodi reda na Balkanu i sire.

Covjece Bozji, ajd pogledaj proliferaciju nuklearne tehnologije prije 50 godina, pa je pogledaj danas, pa projektiraj istu za 50 godina, pa mi fino reci cemu silne armade i NATO i EU kada je jedan kreten sa dovoljno tehnologije, recimo nekom prljavom bombom, u stanju da pritiskom na dugme Zagreb, Beograd ili Sarajevo pretvori u fantom gradove nenaseljive iducih par stotina godina. Ako kretenima to jos uvijek nije siroko dostupno danas, ajmo razmislit kako ce da bude za 50tak godina.

Profitirati na margini velikih sukoba se istinski moglo do prije 100 i nesto godina kada su bitke vodjene sa onih krasnim puskama i samokresima sto su se punili sprijeda. :D

FARGO NEW
23.08.2007., 22:56
To se omakne i Hrvatima u Vojvodini,koliko puta ih cujem tako. Idemo na fudbal (ne nogomet) ili danas je 17. mart (ne ozujak)...Pa sad moj zakljucak : Hrvati su cudan narod koji lako napusta svoj jezik i preuzima od drugoga bez ikakvog bitnijeg povoda...kao da se srame svog identiteta...

Janjevci kad pocnu da zanose torlacki... Gde ces vise?

Jel ti sad jasno sta si napisao?

jasno mi je bilo jos kad sam napisao braco.:top: .pa na ovom forumu sam naisao na par linkova na srpske forume gdje ljudi pozivaju na povratak srpskom jeziku i izbacivanju hrvatskih tudjica...Vojvodjanski Hrvati zive u Srbiji i normalno da govore standardni srpski jezik (ako takav uopce postoji)..a valjda znaju i svoj iz domovine iz koje su njihovi preci dosli kojim vadlja govore medju sobom..a ako ne govore ...dakle zisku?

Naša Kvačica
24.08.2007., 07:00
Eh, mali narodi, velike ambicije, i geopoliticko rezoniranje na nivou 19. stoljeca.

...

Profitirati na margini velikih sukoba se istinski moglo do prije 100 i nesto godina kada su bitke vodjene sa onih krasnim puskama i samokresima sto su se punili sprijeda. :D

Zašto 19. stoljeće? Pa i u posljednjem, 20. stoljeću, nakon oba svjetska rata je bilo puno promjena granica, zar ne? ne vidim zašto to ne bi bilo moguće opet?

Atomska bomba može razoriti grad, ali zašto bi pobjedničkoj strani bio cilj da ga razori ako ga može iskoristiti? :rolleyes:

Eagle30
24.08.2007., 07:37
Nekoliko sam puta slušao i čitao nešto vezano uz temu BiH.
Naime nikada mi nije bila jasna jedna stvar koja bi riješila probleme.
Tri naroda= tri entiteta. Tako jasno, avima dobro.
Mislim da je zapad ipak namjenio da federacija Bih pripadne Hrvatkoj, tj mislim da će se po onoj Franjinoj maramici dijeliti Bosna. :rofl:

Legollas
24.08.2007., 07:45

Ovo je totalna glupost. RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, kakve Hrvatske! Zar Hrvatske sa kojom smo ratovali skoro celu večnost? Nema šanse, to bi bilo i protiv naše časti i vere. Srbi nikada nisu pali na takvo što, tradicija nam je da čuvamo svoje ime, a ne da ga prodamo. Živim u Banja Luci i svi pravi Srbi govore kao i uvek ekavicom i vole Srbiju, a ne Hrvatsku. A to što se neki pojedinci zanimaju za tuđu kulturu nije uopće opasno, to postoji svugde i uvek je postojalo, i ja se zanimam za tuđe kulture, ali mi ne pada nikada na pamet da pređem na drugu veru ili naciju, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

A vidiš, tu temu koju si objavio piše Vjesnik- a Vjesnik je Hrvatski on-line. To sve govori. :flop:

vancouverian
24.08.2007., 09:06
RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

da li je ovo upuceno Kvacici?

Kexx
24.08.2007., 18:14
Ovo je totalna glupost. RS će postati nezavisna država kad tad, ali u sastavu Srbije, kakve Hrvatske! Zar Hrvatske sa kojom smo ratovali skoro celu večnost? Nema šanse, to bi bilo i protiv naše časti i vere. Srbi nikada nisu pali na takvo što, tradicija nam je da čuvamo svoje ime, a ne da ga prodamo. Živim u Banja Luci i svi pravi Srbi govore kao i uvek ekavicom i vole Srbiju, a ne Hrvatsku. A to što se neki pojedinci zanimaju za tuđu kulturu nije uopće opasno, to postoji svugde i uvek je postojalo, i ja se zanimam za tuđe kulture, ali mi ne pada nikada na pamet da pređem na drugu veru ili naciju, a u RS-u živi većina građana koji su ratovali protiv Hrvatske i koji su bili za Veliku Srbiju.

A vidiš, tu temu koju si objavio piše Vjesnik- a Vjesnik je Hrvatski on-line. To sve govori. :flop:

Pa u ovim okolnostima sigurno neće, ali kroz 2-3 generacije, ako se poklope još neke okolnosti, bez Brčkog i koridora, zapadni dio RS je ranjiv.
Možda to jednom prepoznaju kao svoj interes, daleko Srbija, blizu muslimani, blizu i Hrvati, što je manje zlo?

Tenicki Direktor
24.08.2007., 18:16
Pa u ovim okolnostima sigurno neće, ali kroz 2-3 generacije, ako se poklope još neke okolnosti, bez Brčkog i koridora, zapadni dio RS je ranjiv.
Možda to jednom prepoznaju kao svoj interes, daleko Srbija, blizu muslimani, blizu i Hrvati, što je manje zlo?

od ta da "manja" zla najlakše je da naši "prošire" koridor kod brćkog :)

Tenicki Direktor
24.08.2007., 18:28
ti si neozbiljan sugovornik.
mislim i tvrdim upravo to. sva "privreda" gradova uz granicu BiH i Hrvatske POTPUNO ovisi o sopingasima iz Hrvatske. nema tu nicega drugog.

Ako ti misliš da se privreda (godpodarsvo) neke regije mjeri količinom prodatih cigareta i litara goriva komšiluku peko reke save, onda je jasno ko je naivan.

p.s. izvinjavam se što kasnim sa odgovorom bia san u pržunu.

Kexx
24.08.2007., 18:32
od ta da "manja" zla najlakše je da naši "prošire" koridor kod brćkog :)

Pa i to.
Ali to ovisi o tome tko će imat bolje sponzore u MZ. Tko to ima, može čuda napraviti na ovom prostoru. Ako vam slučajno budu nenaklonjeni, znaš ono, "vatikansko- njemačka- masonska zavera", onda nema koridora, ali ima nekih željnih vaše kože, e onda će se očajnički tražit saveznik.

vladislav
24.08.2007., 18:50
Kao pravi Srbin iz Banja Luke on govori ekavicu.Dje si ti isao u skolu Hebo te bog !!! Pa u zapadnoj Srbiji potez Loznica -Valjevo--Cacak-Uzice Prijepolje ljudi govore ijekavicu ili mjesaju ekavicu i ijekavicu i nije nikakav problem da budu Srbi.Nemoj se sramotiti.Ijekavica je isti srpska( i ne samo srpska) kao i ekavica.I sta onda. Nista.

APOI
24.08.2007., 19:12
Hrvati, faktor koji ce da uvodi stabilnost, ni vise ni manje nego trebaju da prvo iza njih stane NATO i EU, pa onda da se desi svjetski sukob, i onda ce konacno biti priznati kao iskonski europski prosvjetitelji zapadne orijentacije time sto ce im mocni NATO udijeliti veliku cast uvodjenja reda u susjedne nemirne krajeve pune barbara (ilitiga deder ginite za nas) dok mocne NATO snage stoje iza njih. Velika potvrda hrvatskih hiljadugodisnjih dostignuca i stremljenja i na papiru - tako da hrvatski narod vise nikad ne bi sumnjao u svoje iskonske kapacitete.

Bili bi mi 95. uveli reda sve do Drine, a malo i preko, ali ne možeš protiv američkog zrakoplovstva. To zanemaruju samo budale.

A što o čemu misle 15 godina stare nacije, nas nije briga.

Covjece Bozji, ajd pogledaj proliferaciju nuklearne tehnologije prije 50 godina, pa je pogledaj danas, pa projektiraj istu za 50 godina, pa mi fino reci cemu silne armade i NATO i EU kada je jedan kreten sa dovoljno tehnologije, recimo nekom prljavom bombom, u stanju da pritiskom na dugme Zagreb, Beograd ili Sarajevo pretvori u fantom gradove nenaseljive iducih par stotina godina. Ako kretenima to jos uvijek nije siroko dostupno danas, ajmo razmislit kako ce da bude za 50tak godina.

To može dogoditi jednom, možda dva, možda i tri puta. A onda će vas se doslovno izbrisati sa lica planete Zemlje.

Kexx
24.08.2007., 20:50
O moždanim stanicama?
To baš i nema neke veze sa Ciganima.
tzv. serba?
Ni to nema veze s Ciganima.

Mislim da ti je ipak tepao.

Jesu li Cigani neka navijačka skupina u Srbiji? Možda je na to mislio.

Kod tebe je ipak prevladala predrasuda o Ciganima, pa si zato to okvalificirao kao uvredu.

milance11
24.08.2007., 20:52
O moždanim stanicama?
To baš i nema neke veze sa Ciganima.
tzv. serba?
Ni to nema veze s Ciganima.

Mislim da ti je ipak tepao.

Jesu li Cigani neka navijačka skupina u Srbiji? Možda je na to mislio.

Kod tebe je ipak prevladala predrasuda o Ciganima, pa si zato to okvalificirao kao uvredu.

Ti kao da si pohadjao Gebelsovu skolu -- Sto puta ponovljena laz, postaje istina...

Mozda kod tebe... Laku noc!:kiss:

PHneutralan
26.08.2007., 01:48

Bez vrijedjanja,ali samo iskompleksirani Srbi u Bih pricaju ekvaicom!Normalni Srbi pricaju srpskim jezikom,ijekavicom!A ove tvrdje da je sve vise kroatizama na podrucju zapadne RS,su sasvim tacne!Jako često se cuje riječ npr.tipa ovisi i ovisnost,ponekad se cuje i npr.zaledje a ne ofsajd,ljudi gleadajuHRT,a HRT radi svoje,svjesno i li ne!

HR123
26.08.2007., 03:55

Pa što gledaju hrvatske televizije? Inaće u MKD,CG,SRB i BIH je kabelska masovna pojava, u RH jedva da toga i ima, i malo koga uopće zanima što se događa na Balkanu. Muslimanska politika je protiv HR kanala u BIH, ali u anketama ljudi su za ne zato što im je do ravnopravnosti Hrvata nego zbog zabave, žele gledati što više programa na jeziku koji razumiju.

HR123
26.08.2007., 04:03

Najbolje rješenje za vas je da budete samostalna država, jer ako se ujedinite sa Srbijom i kojim slućajem vam padne napamet da bi se željeli osamostaliti to će ići kao sa RH 1991. Vidiš da se jedva i CG izvukla. Ekavica bi zamjenila ijekavicu, imali bi RTS kao državnu tv.

HR123
26.08.2007., 04:10
Bosanska krajina je bila naslonjena na djelove hrvatske koje su uvijek nastanjivali srbi
Kordun, Banija, Lika i zaspan Slavonija tako da su oni u prvom konataktu sa hrvatskom samo imaju(imali su) preko srba u hrvatsko

Jel ti to govoriš o Srbima katoičke vjeroispovjesti,
da tebe parafraziram takva prezimena "ić" su obično srbi koji su primili katoličanstvo :cerek: :cerek: :cerek:

Na područje oko Drvara Srbi ili možda pravoslavni Vlasi su se naselili prije 350 godina, a to nije oduvjek. Inaće stalno se žalite na Turke a puno dobra su vam napravili. Da nije bilo Turaka u BIH bi Srba bilo samo oko Trebinja a u RH broj bi bio otprilike koliko ima i Slovenaca. Turci su vas tu naselili, i austrijanci prije 300-450 godina.
A što se tiće prezimena Hrvati imaju prezimena od 13. st a Srbi od 16.

HR123
26.08.2007., 04:18
:rofl: :rofl: ovdje se baš možeš nasmijat...a ko je igdje rekel da mi želimo pripojenu herceg bosnu
:rofl: :rofl: ,nit bi ljudi tam to htjeli,a bome nit ljudi u HR ne bi bilo za tak nekaj,na referendumu to nebu prošlo :)

Zbog ovakvih nam se događaju Blaiburzi, Tito, Jugoslavije, 1991. Zbog takvih se Srbija širi na Hrvatska povijesna područja a Hrvatska ih sve više gubi dok jednog dana ne bude ozakonjena ova današnja granica gdje nam je Srbija 90 km od Zagreba. A nikada Srbiju u povjesti nije bila ne do Prijedora , nego niti do Bos. Broda.

HR123
26.08.2007., 04:26
je,posebno je najbolje kad nemaš teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi onda nisi Hrvat :D ,kaj god al ono ti je stvarno smiješno da je prirodno i očekivano,da mi je sam znat od kam si to izkopal

A kako bi bilo da malo misliš svojom glavom? Želiš li opet rat? Kakve teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi. PA nije BIH Slovenija, Austrija, Mađarska. BIH je okupirani hrvatski teritorij, jel to tebi jasno? Da je opstala Krajina za 100 godina bi tvoj neki unuk s takvim prenešenim razmišljanjem rekao da je Krajina tuđi teritorij. Jel tebi poznato da je današnja BIH bila hrvatska kraljevina koja je okupirana 1463. Pitaš li se zašto muslimani slave pad Bosne po Turke? Evo nedavno su imali neki cirkus na stadionu u Sarajevu sličan onome s kostima cara Lazara po RH 1989 kada su šetali srpski popovi baš po liniji Virovitica- Karlovac - Karlobag. Ajde misli malo glavom, ne prihvačaj sve što ti mediji govore nego malo o svemu razmisli, da ti mediji kažu da se teba objesiti to bi ti valjda i napravio.

milance11
28.08.2007., 18:31
A kako bi bilo da malo misliš svojom glavom? Želiš li opet rat? Kakve teritorijalne pretenzije prema susjednoj državi. PA nije BIH Slovenija, Austrija, Mađarska. BIH je okupirani hrvatski teritorij, jel to tebi jasno? Da je opstala Krajina za 100 godina bi tvoj neki unuk s takvim prenešenim razmišljanjem rekao da je Krajina tuđi teritorij. Jel tebi poznato da je današnja BIH bila hrvatska kraljevina koja je okupirana 1463. Pitaš li se zašto muslimani slave pad Bosne po Turke? Evo nedavno su imali neki cirkus na stadionu u Sarajevu sličan onome s kostima cara Lazara po RH 1989 kada su šetali srpski popovi baš po liniji Virovitica- Karlovac - Karlobag. Ajde misli malo glavom, ne prihvačaj sve što ti mediji govore nego malo o svemu razmisli, da ti mediji kažu da se teba objesiti to bi ti valjda i napravio.

HR123... Ma sve je to zavera pravoslavnog sveta i austrijanaca i Ugara protiv neakog ali borbenog Hrvatskog naroda!:rofl: :rofl: :rofl: :rofl:

Tony_umag
26.04.2008., 13:48

Ako prije ne dođe u ruke Sarajeva možda se vrate povijesne granice!

sdespot
26.04.2008., 13:53
Ako prije ne dođe u ruke Sarajeva možda se vrate povijesne granice!

Toliko o dobrim namerama... :lol::lol::lol:

Tony_umag
26.04.2008., 14:00
Tu je riječ o povijesti i povijesnim međama (granicama) a ne o otvorenim pretenzijama!

Tony_umag
26.04.2008., 14:10
Uredu je što Srpska zajednica u Bosni ima visok stupanj autonomije u Banjalučkoj regiji ali nikako nije uredu da Srbi pretendiraju na to područje jer ako se več ono mora izdvojiti iz sastava BiH onda bi zasigurno trebalo pripasti Hrvatskoj u čijem je sastavu i bilo do Turske okupacije.
I ponovno nisam za mjenjanje granica!

MRSHO
26.04.2008., 19:11
Za vrijeme dopusta prođite kroz SRPSKA sela u okolini Laktaša, Banja Luke, sve bosanski Srbi s hrvatskim tablama na autima, prije rata većina njih radila u Hrvatskoj, tamo i ostaše, znam da ih ima u Rijeci (Čavle i onaj dio tamo) puuno, većina njih čak je sudjelovala u obrani RH. Taj dio BiH je prirodno vezan za Hrvatsku, to su činjenice... A što se tiče jezika, isto tako! Riga mi se kad čujem Bosance Srbe kad pričaju ekavicom.

objektiv81
27.04.2008., 17:42
[/I]

Glupost. Pa ni 400 000 prognanih Srba iz Hrvatske ne želi da se vrati u Hrvatsku. To, što deo RS nije spojen sa Srbijom nije važno. Ni Kaliningrad nije spojen sa Rusijom ili Aljaška sa USA.
Češka je nedavno potisla specijalni trgovinski ugovor sa Bavarskom. Znači li to, da će Bavarska da se prikljući Češkoj? Bavarska ima svoju vladu, ali je sastavni deo Nemačke.
Ja bolje razumem Zagrepčane i Sarajlije nego Nišlije i Leskovčane:kava:

Jasta
27.04.2008., 17:44
Za vrijeme dopusta prođite kroz SRPSKA sela u okolini Laktaša, Banja Luke, sve bosanski Srbi s hrvatskim tablama na autima, prije rata većina njih radila u Hrvatskoj, tamo i ostaše, znam da ih ima u Rijeci (Čavle i onaj dio tamo) puuno, većina njih čak je sudjelovala u obrani RH. Taj dio BiH je prirodno vezan za Hrvatsku, to su činjenice... A što se tiče jezika, isto tako! Riga mi se kad čujem Bosance Srbe kad pričaju ekavicom.

Vjeruj mi i nama :kava:!

pjosip
27.04.2008., 20:35
Glupost. Pa ni 400 000 prognanih Srba iz Hrvatske

Navodno nije rijec o 400.000 nego o 40 milijuna.

snowball
27.04.2008., 22:11

otkud ti to da je bila hrvatska pokrajina?
argumentuj to molim te.
kazes slave pad bosne pod turke? ,ne slavi se nikakav pad nego se slavi primanje nove vjere,..a sad sto je to bilo za turskog osvajanja:ne zna:,sta bi sad ,...pricas o srpskim popovima,pa sad ako cemo posteno najveci teret ratovanja protiv turske u sadasnjoj hrvatskoj su podnijeli upravo pravoslavni srbi,koji su tu i nastanjeni te im je dat status vojne krajine,..niste se bas ni tada pokazali nekim vojnicima

dudu
27.04.2008., 23:03
otkud ti to da je bila hrvatska pokrajina?
argumentuj to molim te.
kazes slave pad bosne pod turke? ,ne slavi se nikakav pad nego se slavi primanje nove vjere,..a sad sto je to bilo za turskog osvajanja:ne zna:,sta bi sad ,...pricas o srpskim popovima,pa sad ako cemo posteno najveci teret ratovanja protiv turske u sadasnjoj hrvatskoj su podnijeli upravo pravoslavni srbi,koji su tu i nastanjeni te im je dat status vojne krajine,..niste se bas ni tada pokazali nekim vojnicima

:rofl: a ti se nisi baš pokazao/la u poznavanju povjesnih činjenica.

snowball
27.04.2008., 23:39
:rofl: a ti se nisi baš pokazao/la u poznavanju povjesnih činjenica.

mozda,jebi ga nisam spomenuo fijasko na krbavi te,sisak i siget i ostalo gdje ste izasli na megdan,ali 200-250 godina ste (dobro niste bas vi hrvati nego austrija,hrvatske tada nije ni bilo :rofl: , nego habsburgovci ) koristili pravoslavne kao ratni materijal.

dudu
27.04.2008., 23:43
mozda,jebi ga nisam spomenuo fijasko na krbavi te,sisak i siget i ostalo gdje ste izasli na megdan,ali 200-250 godina ste (dobro niste bas vi hrvati nego austrija,hrvatske tada nije ni bilo :rofl: , nego habsburgovci ) koristili pravoslavne kao ratni materijal.

kažem ti, prvo se bar u osnove uputi, a onda piši. da ne bi jednog dana pričali kako je armija BIH spašavala hrvatsku, što je s povjesnog stanovišta vrlo slična konstatacija ovoj tvojoj o pravoslavcima u hrvatskoj. vrlo jednostavno, kronološki pratiš razvoj događaja i shvatit ćeš gdje si fulao :mig:

snowball
27.04.2008., 23:49
kažem ti, prvo se bar u osnove uputi, a onda piši. da ne bi jednog dana pričali kako je armija BIH spašavala hrvatsku, što je s povjesnog stanovišta vrlo slična konstatacija ovoj tvojoj o pravoslavcima u hrvatskoj. vrlo jednostavno, kronološki pratiš razvoj događaja i shvatit ćeš gdje si fulao :mig:

a sto se to odmah nadovezujes na armiju bih,..istorijska je cinjenica da su prvoj fronti odbrane danasnje geografske hrvatske bili upravo pravoslavni srbi,naravno za racun austrije,na stranu frankopanima kao plemicima koji su se hrabro borili kao plemici,govorim ti o populaciji koja je stalno bila ratno angazovana,a to su uglavnom bili pravoslavni,..hajde ti objasni polozaj krajine u hrvatskoj?

pjosip
28.04.2008., 08:12
a sto se to odmah nadovezujes na armiju bih,..istorijska je cinjenica da su prvoj fronti odbrane danasnje geografske hrvatske bili upravo pravoslavni srbi,naravno za racun austrije,na stranu frankopanima kao plemicima koji su se hrabro borili kao plemici,govorim ti o populaciji koja je stalno bila ratno angazovana,a to su uglavnom bili pravoslavni,..hajde ti objasni polozaj krajine u hrvatskoj?

Ovakvi diskutanti i ovakvi tekstovi samo pridonose padu nivoa diskusija ovdje.

Momak, kad pricas o "Krajini" onda moras reci na koju krajinu mislis. Kao sto znas, postoji Imotska krajina, Sinjska, Kninska, Bihacka, Bosanska, Timocka, itd...

Rijec "krajina" je standardni oblik rijeci koja oznacava odredjeno podrucje.

Kako vjerojatno mislis na Vojnu Krajinu onda znaj da je sjediste Vojne Krajine bilo u Varazdinu a obuhvacala je cijelu Slavoniju. Podrucja na kojima Srba nije bilo ili nije bilo u znacajnijem broju.

O odnosu Turaka i Srba, za razliku od "oni su branili Hrvatsku od Turaka" nek svjedoci i cinjenica da u Bosni ne postoji niti jedan pravoslavni objekt do pojave Turaka, a carigradski patrijarh redovno prisustvuje sastancima sa sultanom.

Lucky Jim
28.04.2008., 13:35

Pored ovog što ti odgovara pjosip, treba reći da su pravoslavni bili plaćenici sa OBJE strane granice.

Mnogi "krajišnici" koji misle da su njihovi preci branili kršćansku Europu od Turaka, i ne slute da su im preci bili akindžije (//http://hr.wikipedia.org/wiki/Akind%C5%BEija) koje su Turci unajmljivali u taktici višedesetljetnog slabljenja pograničnih hrvatskih krajeva, gospodarskog i demografskog pustošenja, kao pripreme terena za osvajanje. To potvrđuje i raspored pravoslavnih na zapadu - više ih je s one strane granice između Austro-Ugarske i Osmanskog Carstva, nego s ove, hrvatske.

No, da se vratimo na temu.

Ne mislim da će doći do razvoja psihologije u Srba iz Bos. krajine u stilu "hoćemo biti autonomna pokrajina unutar Hrvatske.

Međutim, činjenica je da zemljopis određuje odnose. Čitao sam da je INA, nakon presuda u svoju korist u vezi sa njenom nekadašnjom imovinom u RS, dobila većinski udio u drugoj najvećoj najftnoj kompaniji u RS (zanimljivo - Krajinapetrol; možda neki Srbi namjerno toče gorivo tvrtke kojoj se po imenu vidi da je "ideološki čista, prava naša, srpska", kad tamo ...:D). .

Podravka je kupila Vitaminku.

Dukat je imao pokušaje ulaska u strukturu vlasnika Mlijekoprodukta iz Bosanske Dubice...

Ukratko, može se čitati o gospodarskoj integraciji i moguće je da će ona dovesti do guranja nacionalnih spika na sporedni kolosjek. To je, uostalom, trend svud u Europi.

Tako da ne mislim kako će Srbi reći "hajdemo biti pokrajina unutar Hrvatske", ali neće biti toliko prijemčivi za otrovne bujice u kojima je drugo (ili prvo) ime za Hrvata "ustaša".

dudu
28.04.2008., 13:44

za početak bi trebao znati, pošto ostaješ uporno pri svom stavu, da srbi dolaze tek nakon glavnih sukoba hrvatskog kraljevstva s osmanlijama. shvaćaš? dalje, u toj vojnoj krajini, nisu prisutni samo pravoslavci, nego i katolici, koji čine do 50% stanovništva.

Kexx
28.04.2008., 14:33

To je neistina, pravoslavci nisu branili HR od Turaka, niti ikog drugog. Nakon rekonkviste dijelova Hrvatske krajem 17.st. i početkom 18.st. dio pravoslavaca koji su radili prije toga za Turke se našao pod katoličkom vlašću i samo su promijenili gospodare s tom razlikom da Turci više nisu prodirali na zapad pa pravoslavci nisu imali prilike nikoga ni braniti.

Easternborder II
28.04.2008., 16:54
Hrvatska i RS imaju dobre odnose još od Oluje kad smo ih odlučili poštedjeti.

borna28
28.04.2008., 18:15
Bosanska krajina (prostorno i populacijski oko tri četvrtine banjalučke biskupije) područje je sjeverozapadne Bosne, koje se prostorom uglavnom podudara s poriječjem rijeka Une, Sane i Vrbasa. Na sjeveru i zapadu graniči sa Hrvatskom, kako je utanačeno Svištovskim mirom 1791. godine. To je današnja granica između Hrvatske i Bosne. Istočna i južna granica Bosanske krajine nije uvijek bila stalna, ali se obično uzima granica područnih općina Srpca, Prnjavora, Čelinca, Kotor Varoša, Skender Vakufa i Jajca, pa zamišljenom crtom na Bosansko Grahovo i rijeku Unu te na granicu sa Hrvatskom. Ovi se krajevi u povijesnim izvorima nazivaju Donji Kraji, a kasnije, sve do u XIX. stoljeće, Turska Hrvatska, tj. dio Hrvatske koji su okupirali Turci. Područje današnje Bosanske krajine je u srednjem vijeku pripadalo Hrvatskoj, a bilo je podijeljeno na osam upravnih jedinica - župa. To su: gorička, dubička, sanska, vrbavska, psetska, humska, mrenska i zemljanička. O njima su opsežno raspravljali ugledni povjesničari (Šišić, Klaić, Smičiklas i dr.}. Još u XIV stoljeću pripadale su gorička, dubička, vrbaska i sanska župa politički Slavoniji, a crkveno zagrebačkoj biskupiji. Zagrebačka biskupija se protezala na jug u granicama u kojima je Slavonija vladala politički. Turskom najezdom širi se i područje Bosne na sjeverozapad, kako su padale obrambene linije i utvrde: Jajce i Banja Luka pali su 1528., Bos. Gradiška 1537., Bos. Dubica 1538., Bos. Novi 1557., a Bihać 1592. Dramatičnom poviješću ovih krajeva nakon pada pod Turke do najnovijeg vremena bavili su se, između ostalih priznatih autora, Lopašić, Batinić, Jelenić, Žorović, Karanović, Kreševljaković, Šestić, Draganović, a posebno Berislav Gavranović."Spomenute stare hrvatske župe u Bosanskoj krajini bile su prije turske invazije naseljene isključivo katoličkim stanovništvom, što dokazuje i veliki broj katoličkih župa i crkava, kao i veći broj franjevačkih samostana u njima. Samo na području između Une i Vrbasa bilo je otprilike 40 katoličkih crkava. Svi ovi samostani i župe spadali su crkveno pod zagrebačku, kninsku i krbavsku biskupiju, čija se vlast protezala i na Krajinu" (dr. Berislav Gavranović, Povijest franjevačkog samostana Petrićevac i franjevačkih župa u Bos. Krajini, Sarajevo, 1959., str. 115). Poznato je da granice crkvenih područja, npr. biskupija, uvijek prate političku podjelu.

borna28
28.04.2008., 18:21
Najveći dio područja o kojemu govorimo pripadao je zagrebačkoj biskupiji koja je obuhvaćala veći dio današnje sjeverozapadne Bosne. Ona se protezala na istok od Bosanskog Kobaša, rijekom Ukrinom istočno od Prnjavora na jug te, obuhvaćajući i kotorvaroško područje, izlazila na rijeku Vrbas sjeverno od Jajca i, dalje na rijeku Sanu blizu Ključa, a odatle prema sjeverozapadu na rijeku Unu, graničeći s kninskom biskupijom sve do Pećigrada, a zatim sjeverno od Bihaća na granicu s krbavskom biskupijom.Dragocjen izvor ostavio je gorički arhiđakon Ivan u popisu župa i crkava zagrebačke biskupije iz 1334. godine. Na području današnje banjalučke biskupije koje je tada pripadalo zagrebačkoj biskupiji, bilo je ukupno 48 crkava (i župa) od kojih je većina postojala i godine 1501.Od toga je bilo:
• 13 crkava u dubičkom distriktu
• 22 crkve u sanskom distriktu
• 13 crkava u vrbaskom distriktu. Osobito brojne bile su crkve u okolici Bosanske Dubice, Bosanskog Novog te između Prijedora i Sanskog Mosta.U prijedorskoj okolici bile su crkve u Puharskoj, Hrvaćanima, Vilusima, Blagaju, Japri, Starom Majdanu, Oštroj Luci, Ljubiji, Kozarcu (tu je bilo sjedište sanske župe), a pronađeni su i brojni ostaci drugih srednjovjekovnih crkava.Bosanska Dubica se kao župa kraljevine Hrvatske spominje 1200. godine. O bujnom vjerskom životu tamošnjih katolika govori i podatak da su tu bili samostani četiriju redova: dominikanskoga, pavlinskoga, templarskoga, a kad je on ukinut, ivanovačkoga.Na području današnje općine Bosanske Dubice bilo je nekoć osam katoličkih župa. Izvrstan znalac dubičke povijesti Hašim Šerić napisao je: "Ni jedno mjesto u BiH nije imalo u srednjem vijeku toliko katoličkih crkava i samostana kao današnja Bosanska Dubica i njezina okolica" (H. Šerić, Katoličke crkve i samostani u Dubici i njezinoj okolici u srednjem vijeku, Croatia Sacra, br. 22-23, Zagreb, 1944., str. 72).U Bosanskoj Gradiški i okolici spominju se župe i crkve u samome mjestu, zatim u Prosari, Orubici, u Gornjim Podgradcima, Osiku u Livču polju, Turjaku, itd.

borna28
28.04.2008., 18:23
Na području današnjeg grada Banje Luke bile su već u XIV. stoljeću tri crkve: sv. Mihovila na Laušu, sv. Elizabete "Na trgu" i sv. Martina u Gornjem Šeheru. Na području današnje gradske župe Pohoda BDM u Banjoj Luci bili su od XIV. do XVI. stoljeća također i franjevački samostani Zvečaj i Greben na Vrbasu (južno od Banje Luke).U kotorvaroškom kraju zna se za postojanje barem četiriju crkvi.I u Velikoj Kladuši i okolici bile su vrlo gusto "naseljene" katoličke crkve (više od dvadeset!) i nekoliko samostana. Osim u samoj Kladuši, bile su crkve i u Pećigradu, Bužimu, Hresnom, Gaju (Mala Kladuša), Kreščici, Čagliću, Čavi i dr.Na području zagrebačke biskupije u Bosanskoj krajini bilo je pet. franjevačkih samostana: Podnovi, Lijevače, Kamengrad, Zvečaj i Greben (Grebenska kustodija), zatim tri ivanovačka: Dubica, Moštanica (danas je tu manastir pravoslavnih monahinja) i Hresno, dva templarska samostana (Dubica i Hresno) te po jedan pavlinski i dominikanski (danas je to pravoslavni manastir, a na temeljima grebenskoga franjevačkog samostana i crkve danas je pravoslavna crkva u mjestu Krupa na Vrbasu).Treba istaknuti da dio župa iz popisa arhiđakona Ivana, spomenutih 1 334. godine, još uvijek nije ubiciran. Svakako valja pretpostaviti da ih je bilo najteže ubicirati upravo u ovim, od Zagreba najudaljenijim, a od Turaka najprije osvojenim krajevima, osobito u prnjavorskom kraju u kojem se turskim osvajanjem stanovništvo potpuno izmijenilo, a katolika je gotovo posve nestalo (npr. velika župa Lišnja). Utemeljeno se drži da je na ovim prostorima bilo još katoličkih župa, crkava i samostana (npr. Rastik, Biskupac, Jezdenice, Zvethala, Glaž...) koji još nisu ubicirani.

borna28
28.04.2008., 18:24
I u zapadnom dijelu Bosanske krajine koji je pripadao kninskoj biskupiji - Bihać i njegova šira okolica - bilo je prije dolaska Turaka puno župa, crkava i samostana. Čak za pedesetak crkava povjesničari navode sigurne podatke. Franjevačkih je samostana u tom dijelu bilo sedam: Bihać, Bijela Stijena, Bosanska Krupa, Obrovac, Otok na Uni, Ostrovica, Blacs (pokraj Bilaja). Poznati crkveni povjesničar prof. dr. Krunoslav Draganović navodi da je npr. samo na području današnje bihaćke župe bilo prije turske okupacije čak 25 župa zagrebačke, kninske i krbavske biskupije te pet samostana, l u samom Bihaću postojao je, uz franjevački, još i dominikanski samostan.U široj bihaćkoj okolici, u gradu Ostrošcu, bile su do pada grada pod Turke 1577. tri crkve; po dvije crkve bile su u mjestima Zaločju, Krnjeuši i Cazinu. Cazin je više od pola stoljeća bio i sjedište kninskog biskupa (od pada Knina pod Turke 1522. do pada Cazina 1576.). U Cazinu su Turci župnu crkvu pretvorili u džamiju, a isto su učinili u Bihaću, jezerskom, Mutniku i još nekim mjestima (usp. R. Lopašić, Bihać i Bihaćka krajina. Zagreb, 1943., str. 130).U Konobi (Rmanj) spominje se 1386. katolički samostan, vjerojatno benediktinski, koji je kasnije Hasan-paša Predojević predao pravoslavnim kaluđerima. Kao pravoslavni, on se spominje tek u prvim desetljećima XVII. stoljeća (usp. S. Stanojević, Narodna enciklopedija, Zagreb, 1928., t. III., str. 953).Uzak pojas sjeverozapadnog dijela Bosanske krajine pripadao je krbavskoj odnosno modruškoj biskupiji. Od XIII. do XVI. stoljeća spominju se crkve te biskupije u Šturliću, Tržačkom Gradu, Kerkezovcu, Buniću i Toplici

borna28
28.04.2008., 18:28
Splitskoj nadbiskupiji pripadao je južni dio banjalučke biskupije Livno i Glamoč. U Bistričkom gradu kod Livna još 1400. god. postoji kaptol kao "locus credibilis", "vjerodostojno mjesto za pohranu vrijednih dokumenata" (Shematizam, 1974., str. 369).
Stradanja, iseljavanje i drastično opadanje broja katolika Gavranović, poput drugih povjesničara (Smičiklas, Mandić, Klaić...) objašnjava tako "da je u Krajini prije turske invazije stanovništvo bilo hrvatsko i katoličko... Prije turske invazije nije bilo u njoj pravoslavnog elementa. Da ga je bilo, spominjala bi se koja crkva ili manastir. Dr. Ćiro Truhelka piše da i u prvim decenijama osmanlijske invazije u Bosni između Drine, Neretve i Save nema ni traga bilo kojoj crkvi istočnog obreda, niti se u ispravama spominje koji kaluđer, pop ili vladika" {Gavranović, nav. djelo, str. 123-124). Slično tvrdi akademik dr. Vaso Čubrilović u Enciklopediji Jugoslavije, Zagreb, 1982., t. II., str. 94-95: "Ratna su pustošenja kroz dva-tri vijeka imala veliki utjecaj na etnički i društveni sastav Krajine. Staro hrvatsko, čakavsko stanovništvo između Vrbasa i Kupe gotovo je potpuno iščezlo u ratnim godinama XV i XVI. v. i na puste se zemlje naseljavaju koncem XV. i XVI. v. Srbi iz Stare Raške, Hercegovine, Crne Gore i istočne Bosne, te muslimani iz cijelog Bosanskog pašaluka."Više je nepovoljnih čimbenika utjecalo na opadanje broja, pa i nestajanje katolika u ovim krajevima. Uz fizička istrjebljenja, odvođenje u ropstvo i progon u vrijeme turskih osvajanja, bilo je to i iseljavanje zbog dugotrajnih ratova i potpune životne ugroženosti. R. Lopašić spominje da je za pada Bihaća "Hasan-paša dao pogubiti više od 2000 kršćana, a 800 djece, zajedno sa zarobljenicima u borbi kod Bresta otpremio u Carigrad" (R. Lopašić, nav. djelo, str. 80).Također su neizdrživi porezi, te glad, epidemije kuge, kolere i drugih bolesti, koje su bile česte, bile dodatni uzročnici opadanju broja katolika. Svetoj Stolici daje se podatak 1675. godine, da je "prije godinu dana iselilo iz Bosne 6000 katoličkih obitelji natjeranih glađu i velikim turskim porezima i dadžbinama" (Gavranović, nav. djelo, str. 128).

borna28
28.04.2008., 18:30
Dio katoličkog stanovništva prešao je na islam, kako bi sačuvao živote i imovinu. Prijelaz na islam bio je najizraženiji koncem XVI. i u XVII. stoljeću, posebno u Pounju oko Bihaća i Cazina. Bilo je i prijelaza na pravoslavlje, osobito u svezi uvođenja reformiranoga kalendara Grgura XIII., godine 1582. Na području Bosanske krajine takva je pojava zabilježena posebno na području između Banje Luke i Mrkonjić Grada (usp. B. Gavranović, nav. djelo, str. 125-126).Iseljavanje, najčešće nasilno, zadalo je smrtni udarac katoličanstvu ovih krajeva. Evo nekoliko podataka koji to zorno ocrtavaju.Nakon pada Bosanske Kostajnice pod Turke 1556. stradalo je u području toga grada i uzvodno uz rijeku Unu do Bosanske Krupe više od 70.000 katolika. Dio ih je odveden u ropstvo, a veći dio je iselio u Austriju i Ugarsku te je još 1580. godine tu bilo oko 40.000 izbjeglica "koji ništa vruće od Boga ne žele, nego repatrijaciju i da žive u svojoj domovini i u onoj vjeri u kojoj su rođeni i kršteni" (Gavranović, nav. djelo, str. 127).Prema izvješću bosanskih biskupa, nestalo je koncem XVII. stoljeća iz Krajine, područja između Une i Sane, Save i njihova neposredna zaleđa, oko 50.000 katolika starosjedilaca."Bijeg katolika ponavljao se često u većim ili manjim grupama... Emigranti preko Save živjeli su u veoma teškim prilikama. Njihov teški život ocrtao je u XVII. vijeku fra Luka Ibrišimović sljedećim riječima: 'U takvom žalosnom stanju žive sadašnji kršćani, da će morati ili postati Vlasi, ili se svoje vjere odreći, ako od kud pomoć ne dođe' (Smičiklas Tadej, Dvjestogodišnjica oslobođenja Slavonije, Zagreb, 1891., t. L, str. 37)" (usp. Gavranović, nav. djelo, str. 127).Najmnogobrojnije iseljenje iz cijele Bosne koje je "razmjerno najviše pogodilo Krajinu kao pogranični teritorij prema Austriji" (Gavranović, nav. djelo, str. 128) dogodilo se za Bečkog rata (1683.-1699.), kada se više od 100.000 katolika iselilo u slobodne krajeve Hrvatske, Ugarske i Austrije i uglavnom se nikad više nije vratilo. "Bilo je i župnika koji su izvodili narod u slobodne krajeve. Župnik fra Juro Zgošćanin poveo je iz župe Zablaće kod Ključa 1686. godine u Slavoniju 4.500 katolika" (Gavranović, nav. djelo, str. 127). U svojem službenom izvješću Svetoj Stolici biskup bosanski Nikola Ogramić (Olovčić) godine 1672. govori o jedanaest župa s 22.252 katolika na području Bosanske krajine, a vizitator ovih krajeva Vietri nalazi godine 1708. samo dvije župe - Banju Luku i Motike i "nešto raspršenih vjernika". Bosanska krajina je opustjela i ostala gotovo bez katolika, a sve je više jačao muslimanski i vlaški pravoslavni element.

borna28
28.04.2008., 18:32
"Muslimanski element u Krajini brojčano je pojačavan postepenim turskim osvajanjem, prijelazom katolika na islam i raznim migracijama. Kad su Turci zauzeli opustjele i napuštene gradove, naselili su ih posadama janjičara, a ova su naselja pojačavana bjeguncima iz Dalmacije poslije mletačko-turskih ratova, i iz Like i Ugarske poslije Karlovačkog mira (1699.) te s Korduna poslije Svištovskog mira (1791.). Najviše se muslimana naselilo u Krajinu iza 1683. godine bježeći iz Hrvatske, Slavonije, Ugarske te Dalmacije" (B. Gavranović, nav. djelo, str. 130)."Za vrijeme svoga prodiranja u Bosansku krajinu dovodili su Turci Vlahe i naseljavali ih u opustjele krajeve, a ovi su opet svojim neprestanim kretanjima prouzrokovali daljnje pomicanje stanovništva. Vlasi su rado pristali uz Turke radi veće slobode kretanja i pristupa u turske ratničke organizacije. Pomoću njih osvojili su i držali Turci zapadni i sjeverozapadni dio Bosne" (isto, str. 128). "Etnički sastav u Bosanskoj krajini, onakav, kakav je uglavnom danas nastao je u toku XVIII. i XIX. vijeka. Činjenica je da danas u mnogim krajevima nekad čisto katoličke Krajine u kojima je prije turske invazije bujao katolicizam s mnogim crkvama i franjevačkim samostanima, nema tako rekuć nijedne katoličke obitelji" (Gavranović, nav. djelo, str. 131).

borna28
28.04.2008., 18:34
Prema dokumentiranim dokazima Hrvatska polaže potpuno povijesno-političko te dijelom etničko pravo na takorekuč svoj okupirani prostor !

dudu
28.04.2008., 22:11
Prema dokumentiranim dokazima Hrvatska polaže potpuno povijesno-političko te dijelom etničko pravo na takorekuč svoj okupirani prostor !

jedina zemlja na balkanu koja nije povratila svoje od osmanlija okupirane teritorije tijekom 19. i 20. stoljeća.

sdespot
28.04.2008., 23:33
Pa sve je to super. Mislim da ce oni koji su zaduzeni za menjanje granica u svetu konacno otvoriti oci na ovaj jako konstruktivan predlog...

Jos samo recite gde organizujete skup podrske da se i svi mi pojavimo... Bio bi red da to bude u Banja Luci,tamo gde ima najvise podrske takvoj ideji...

:cerek: :cerek: :cerek:

borna28
29.04.2008., 11:34
Neke od povijesnih činjenica su napisane i one su neoboriv dokaz "Hrvatskog državnog prava" .

Stefan_Dusan_Silni
29.04.2008., 15:00
RE: Pada li zapadni dio RS u naručje Hrvatskoj, prije ili kasnije?

Mirnim putem, vrlo tesko. Ovo me podseti na jednu situaciju kada sam u kaficu u Kotor Varosi trazio Karlovacko pivo, a svi su me pogledali kao da sam s Marsa, jedva sam ih posle ubedio da sam iz Srbije.:D

Uostalom, Kosovskim Albancima bi sigurno bilo bolje da su ostali u Srbiji, ali politika...:kava:

dudu
29.04.2008., 15:15
RE: Pada li zapadni dio RS u naručje Hrvatskoj, prije ili kasnije?

Mirnim putem, vrlo tesko. Ovo me podseti na jednu situaciju kada sam u kaficu u Kotor Varosi trazio Karlovacko pivo, a svi su me pogledali kao da sam s Marsa, jedva sam ih posle ubedio da sam iz Srbije.:D

Uostalom, Kosovskim Albancima bi sigurno bilo bolje da su ostali u Srbiji, ali politika...:kava:

najprije i započinje negacijom :D

u prolazu
29.04.2008., 15:19
sto se tice glavnog pitanja.

Cisto sumnjam...barem sljedecih 50-100 godina.
a) Hrvatska nije zainteresirana za te prostore
b) stanovnici tih prostora nisu zainteresirani za Hrvatsku.

Jedino sto bi se u buducnosti moglo dogoditi jeste da se ekipa iz tog dijela BiH pocne iseljavati u Hrvatsku u potrazi za poslom...ali ni to se nece dogoditi u nekom narocito masovnom obimu.

Sa druge strane...sto ce se dogoditi kroz duze vremensko razdoblje...recimo kroz 200-500 godina. To je tesko kazati.

Tahvil-pasa
29.04.2008., 16:29
Sa druge strane...sto ce se dogoditi kroz duze vremensko razdoblje...recimo kroz 200-500 godina. To je tesko kazati.

Nije tesko kazati...uopce...:D

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e8/Bosnia_17th_century.jpg

asusko
01.05.2008., 14:19
Ovo je zanimljivo. Pevec otvora svoje predstavnistvo i trgovinu u Banja Luci a nije u Sarajevu. Obicno se sva predstavnistva stacioniraju u Sarajevu jer je glavni grad BiH.

http://www.pevec.ba/117/57

Prodajni centar Banja Luka, gradi se u Banjoj Luci na adresi Branka Popovića bb, Derviši. Površina parcele na kojoj se izvode radovi iznosi 21.533 m2. Radovi su već u tijeku, a planirano otvaranje centra predviđeno je za ljeto 2008. godine. Prodajni centar u Banjoj Luci biti će prvi Pevec centar u Bosni i Hercegovini.

Kexx
01.05.2008., 14:38
Zato što zna da će prije ili kasnije, pogledaj naslov.

FIDEKTER
01.05.2008., 15:08
Ovo je zanimljivo. Pevec otvora svoje predstavnistvo i trgovinu u Banja Luci a nije u Sarajevu. Obicno se sva predstavnistva stacioniraju u Sarajevu jer je glavni grad BiH.

http://www.pevec.ba/117/57

Prodajni centar Banja Luka, gradi se u Banjoj Luci na adresi Branka Popovića bb, Derviši. Površina parcele na kojoj se izvode radovi iznosi 21.533 m2. Radovi su već u tijeku, a planirano otvaranje centra predviđeno je za ljeto 2008. godine. Prodajni centar u Banjoj Luci biti će prvi Pevec centar u Bosni i Hercegovini.

Zna Pevec ko "pliva u novcu"...

Tel Aviv
01.05.2008., 15:41
Zato što zna da će prije ili kasnije, pogledaj naslov.

Hoće, hoće.

Prije će Dubrovnik sa okolinom postati bosanskohercegovačko primorje, nego Banjalučka Krajina "hrvatska pokrajina", sa Hrvatima na nivou statističke greške. :kava:

frane2110
01.05.2008., 15:47
Hoće, hoće.

Prije će Dubrovnik sa okolinom postati bosanskohercegovačko primorje, nego Banjalučka Krajina "hrvatska pokrajina", sa Hrvatima na nivou statističke greške. :kava:

ja mislim da se demografski ne moze porediti jedan dubrovnik sa trebinjem

Tel Aviv
01.05.2008., 15:54
ja mislim da se demografski ne moze porediti jedan dubrovnik sa trebinjem

Nismo ni ja ni Kexx mislili demografski nego geostrateški. On računa na Banjalučku "enklavu" (iako status Distrikta Brčkog još uvijek nije riješen), a ja mu odgovaram sa hrvatskim diskontinuitetom do Dubrovnika.

Naravno, ni jedno ni drugo se neće desiti.

Ali bitno je primjetiti veliku opterećenost Hrvatske sa zapadnim dijelom Srpske, prije svega prostorom zapadno od Vrbasa. Mada bi neki i do Drine.
A ni u Grude i Ljubuški nisu pošteno ukoračili. :kava:

frane2110
01.05.2008., 16:12
Nismo ni ja ni Kexx mislili demografski nego geostrateški. On računa na Banjalučku "enklavu" (iako status Distrikta Brčkog još uvijek nije riješen), a ja mu odgovaram sa hrvatskim diskontinuitetom do Dubrovnika.

Naravno, ni jedno ni drugo se neće desiti.

Ali bitno je primjetiti veliku opterećenost Hrvatske sa zapadnim dijelom Srpske, prije svega prostorom zapadno od Vrbasa. Mada bi neki i do Drine.
A ni u Grude i Ljubuški nisu pošteno ukoračili. :kava:

mene to ne opterecuje uopce sve dok se ta drzava i dalje zove Bosna i Hercegovina.

Tel Aviv
01.05.2008., 16:19
mene to ne opterecuje uopce sve dok se ta drzava i dalje zove Bosna i Hercegovina.

O tome se Frane i radi.
Ali, kao da niste svijesni da su Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica većinski naseljeni Srbima i sastavni su dio Republike Srpske, našim sjevernim susjedima tako voljenog entiteta. :rofl:
Šteta. :kava:

Kexx
01.05.2008., 16:23
Koliko Srba uopće živi u RS zapadno od Vrbasa?
Bez samog grada BL.

dudu
01.05.2008., 16:28
Bez samog grada BL.

procjena iz čini mi se 1998. za zapadni dio srpske, USK i HBŽ je oko milijun i sto tisuća ljudi. a sad nek oni bacaju brojke :D

Tel Aviv
01.05.2008., 16:32
Bez samog grada BL.

1991.

Gradiška 35,753
Prijedor 47,581
Novi Grad 21,060
Kozarska Dubica 21,728
Kostajnica 4,041
Krupa na Uni 2,697
Oštra Luka 3,263

Danas sigurno mnogo više (Srbi iz Hrvatske i iz Unsko-Sanskog kantona).

frane2110
01.05.2008., 16:33
O tome se Frane i radi.
Ali, kao da niste svijesni da su Novi Grad, Kostajnica i Kozarska Dubica većinski naseljeni Srbima i sastavni su dio Republike Srpske, našim sjevernim susjedima tako voljenog entiteta. :rofl:
Šteta. :kava:

ko nije svjestan ? ja jesam tome svjestan ,i to mi kako kazem ne smeta sve dok se ta drzava zove BiH , vama je to repuvlika srpska ali i vi morate biti svjesni da na svietu niko ne jebe taj naziv ,niti je priznat niti neki prsjecan francuz nezna sto to znaci. to je za njega sve BiH. nece ti sutra on ici rec "odo ja sutra u bijeljinu u RS " nego "odo ja sutra u bijeljinu u BiH" :D

frane2110
01.05.2008., 16:35
1991.

Gradiška 35,753
Prijedor 47,581
Novi Grad 21,060
Kozarska Dubica 21,728
Kostajnica 4,041
Krupa na Uni 2,697
Oštra Luka 3,263

koliko mnogo vise ? ne vjerujem da ih ima vise od 50.000 ,vecina srba iz hrvatske su po srbiji i u tudji svijet.

Tel Aviv
01.05.2008., 16:39
koliko mnogo vise ? ne vjerujem da ih ima vise od 50.000 ,vecina srba iz hrvatske su po srbiji i u tudji svijet.

Koliko više utvrdiće jebeni popis, ako se ikada održi, a zna se ko ga opstruiše. :o

U RS je, prema procjenama, 30,000 Srba, i to u regionu Banjaluke, Gradiške, Prijedora.

Tel Aviv
01.05.2008., 16:40
ko nije svjestan ? ja jesam tome svjestan ,i to mi kako kazem ne smeta sve dok se ta drzava zove BiH , vama je to repuvlika srpska ali i vi morate biti svjesni da na svietu niko ne jebe taj naziv ,niti je priznat niti neki prsjecan francuz nezna sto to znaci. to je za njega sve BiH. nece ti sutra on ici rec "odo ja sutra u bijeljinu u RS " nego "odo ja sutra u bijeljinu u BiH" :D

République Serbe de Bosnie :)

frane2110
01.05.2008., 17:00

e pa sto ? to je samo prijevod , vecina europljana nema ni pojma sto je RS ,a nekih jos neznaju ni za BiH ni hrvatsku ni sloveniju , njima je to sve jugoslavija jos. eto znaju za hrvatsku jer kao turisticka destinacija .

Tel Aviv
01.05.2008., 17:05
e pa sto ? to je samo prijevod , vecina europljana nema ni pojma sto je RS ,a nekih jos neznaju ni za BiH ni hrvatsku ni sloveniju , njima je to sve jugoslavija jos. eto znaju za hrvatsku jer kao turisticka destinacija .

Ni ne moraju znati. Bitno je da mi znamo šta je čije i gdje je Dejtonska granica.

asusko
01.05.2008., 17:06
Hoće, hoće.

Ma pusti ih :) Ne treba to ni komentarisati.

frane2110
01.05.2008., 17:07
Ni ne moraju znati. Bitno je da mi znamo šta je čije i gdje je Dejtonska granica.

a cija je ?

Tel Aviv
01.05.2008., 17:16
a cija je ?

RS je srpska, Federacija je bošnjačka i vaša. Ili ne? :ne zna: :D

Srbi iz Federacije masovno tamo prodaju imovinu i ostaju sa nama u Srpskoj.
I treba.

Ko je lud osim onih Alijinih Srba da kažnjava svoju djecu životom u Federaciji (izostavljam Drvar, Grahovo i Glamoč)?

HR123
01.05.2008., 17:19
Gdje su sada sarajevski Srbi? U BL?

frane2110
01.05.2008., 17:21
RS je srpska, Federacija je bošnjačka i vaša. Ili ne? :ne zna: :D

Srbi iz Federacije masovno tamo prodaju imovinu i ostaju sa nama u Srpskoj.
I treba.

Ko je lud osim onih Alijinih Srba da kažnjava svoju djecu životom u Federaciji (izostavljam Drvar, Grahovo i Glamoč)?

koliko je meni poznato u RS su 3 konstitutivna naroda kao i u federaciji ,znaci RS je isto toliko bosnjacka nego srpska ,a federacija isto toliko srpska nego hrvatskaili bosnjacka ili ne ? :ne zna:
..mislim.. to je sve na papiru ,u praksi je drukcije

Kexx
01.05.2008., 17:22
1991.

Gradiška 35,753
Prijedor 47,581
Novi Grad 21,060
Kozarska Dubica 21,728
Kostajnica 4,041
Krupa na Uni 2,697
Oštra Luka 3,263

Dakle, manje od 150000 Srba zapadno od BL.
Pa nije to neki problem za držati pod kontrolom ako zatreba.

Mislim da će doći dan kad ćete morat birat između dva "zla".

Uostalom, eto vama i više od pola BH, Hrvatima je dovoljno zapadno od Vrbasa pa dole Srednjom Bosnom i zaleđe Dubrovnika, ostalo vama, ili tko god hoće.

Tel Aviv
01.05.2008., 17:22
Gdje su sada sarajevski Srbi? U BL?

Ima ih dosta u Bijeljini.

Tel Aviv
01.05.2008., 17:23
..mislim.. to je sve na papiru ,u praksi je drukcije

Vidiš da znaš šta se praviš lud. :D

Tel Aviv
01.05.2008., 17:24
Dakle, manje od 150000 Srba zapadno od BL.
Pa nije to neki problem za držati pod kontrolom ako zatreba.

Mislim da će doći dan kad ćete morat birat između dva "zla".

Uostalom, eto vama i više od pola BH, Hrvatima je dovoljno zapadno od Vrbasa pa dole Srednjom Bosnom i zaleđe Dubrovnika, ostalo vama, ili tko god hoće.

Vi vaše možete, dragi kolega Kexx, tražiti u svojoj Federaciji. To i sam znaš.

goldietrickz
01.05.2008., 17:30
Vidiš da znaš šta se praviš lud. :D

"na papiru" znaci da je to zakon. za vjeke vjekova ili dok se sva 3 naroda ne sloze da se on promijeni, a to ce biti isto kada i na kurcu naraste nokat.

ma koliko takvi kao ti o tome sutjeli i s time (s zakonom) se sprdali. :kava:

goldietrickz
01.05.2008., 17:31

"dragi kolega"? :lol:

inace, na toj slici koju si postavio u profil, je nekakav jako ruzan i ocito bedast djecacic.

goldietrickz
01.05.2008., 17:32

:lol:

to isto ko kad kazu "republique Klingone de Bosnie". :rofl:

Tel Aviv
01.05.2008., 17:32
krembilima je dzaba ponavljati.

"na papiru" znaci da je to zakon. za vjeke vjekova ili dok se sva 3 naroda ne sloze da se on promijeni, a to ce biti isto kada i na kurcu naraste nokat.

ma koliko takvi kao ti o tome sutjeli i s time (s zakonom) se sprdali. :kava:

Na papiru su i Srbi u Hrvatskoj bili konstitutivni pa više nisu.

goldietrickz
01.05.2008., 17:33

aha. hau jes no. ko sto rekoh, za vjeke vjekova ili sve dotle dok si takvi kao ti, od muke ne pojedu vlastita muda. :kava:

Tel Aviv
01.05.2008., 17:34
aha. hau jes no. ko sto rekoh, za vjeke vjekova ili sve dotle dok si takvi kao ti, od muke ne pojedu vlastita muda. :kava:

Meni nije muka, ali tebi izgleda jeste, ex-državljaninu Bosne i Hercegovine. :)

Kexx
01.05.2008., 17:36

Samo još koja godina, dok uđemo u NATO i EU, tad ćemo krenuti u akciju jer neće više biti opasnosti od sankcija, embarga i koječega. Naravno, u suptilnu i diskretnu akciju, a ovo prije rečeno je bitno samo ako eskalira, ne našom krivnjom, naravno.
Kad to obavimo, treba odraditi i USK, malo uložiti u kroatizaciju tamošnjih Muslimana, propagandom, raznim ulaganjima i kako to već ide.
Nakon toga, a i cijelo vrijeme dok traju prve dvije faze, vezati zapadni dio RS uz sebe ekonomskim putem, ali i prijaznim ponašanjem prema tamošnjim Srbima, raznim ulaganjima, zapošljavanjem u novootvorenim hrvatskim firmama, dolascima tamošnjih Srba kao turista na HR obalu, sve čime bi oni sami mogli osjetiti da gravitiraju Hrvatskoj i učiniti da u njihovoj percepciji HR više ne izgleda kao bauk.
I na kraju, kad dođe kriza u BH, ona prava, koja će eskalirati do rata, a bitno je da Muslimani budu ti koji će napasti ostale, tad ćemo kapitalizirati dotadašnja ulaganja u USK i zapadnu RS.

Tel Aviv
01.05.2008., 17:40
Samo još koja godina, dok uđemo u NATO i EU, tad ćemo krenuti u akciju jer neće više biti opasnosti od sankcija, embarga i koječega. Naravno, u suptilnu i diskretnu akciju, a ovo prije rečeno je bitno samo ako eskalira, ne našom krivnjom, naravno.
Kad to obavimo, treba odraditi i USK, malo uložiti u kroatizaciju tamošnjih Muslimana, propagandom, raznim ulaganjima i kako to već ide.
Nakon toga, a i cijelo vrijeme dok traju prve dvije faze, vezati zapadni dio RS uz sebe ekonomskim putem, ali i prijaznim ponašanjem prema tamošnjim Srbima, raznim ulaganjima, zapošljavanjem u novootvorenim hrvatskim firmama, dolascima tamošnjih Srba kao turista na HR obalu, sve čime bi oni sami mogli osjetiti da gravitiraju Hrvatskoj i učiniti da u njihovoj percepciji HR više ne izgleda kao bauk.
I na kraju, kad dođe kriza u BH, ona prava, koja će eskalirati do rata, a bitno je da Muslimani budu ti koji će napasti ostale, tad ćemo kapitalizirati dotadašnja ulaganja u USK i zapadnu RS.

Teško je percepciju pobijediti. Pogotovo danas na 1. maj.
Sa USK radite šta hoćete, no Dejtonska granica se neće tako lako zanemarivati.

goldietrickz
01.05.2008., 17:45

zbog cega ovo "pogotovo danas na 1.maj"? kakve to veze ima s percepcijom? sta si sada izparanojirao?

daytonska granica je vjecna otprilike koliko su vjecne medjuzupanijske granice unutar HR. znaci nikoliko.

ovakva kakva je, BiH nikada nece uci u EU. dok je "RS" ovakve kakva je, dok je nepravde na svim poljima i nivoima... nikad.

nek tvoj premijer to objasni svojim podanicima.

asusko
01.05.2008., 17:46

Ja sam mislio da ti ne zivis u oblacima :)
Gdje si vidio da manjinski hrvatski narod asimilira vecinski srpski narod? :)
Srbi su proveli 500 robovskih godina pod Turcima, bez drzave, pa su se opet ocuvali, a sad, kad imamo RS, koja ekonomski napreduje, Srbiju koja ekonomski napreduje, da se asimiliramo pod hrvatskim uticajem je ravno fantaziji.

Tel Aviv
01.05.2008., 17:47
zbog cega ovo "pogotovo danas na 1.maj"? kakve to veze ima s percepcijom? sta si sada izparanojirao?

daytonska granica je vjecna otprilike koliko su vjecne medjuzupanijske granice unutar HR. znaci nikoliko.

ovakva kakva je, BiH nikada nece uci u EU. dok je "RS" ovakve kakva je, dok je nepravde na svim poljima i nivoima... nikad.

nek tvoj premijer to objasni svojim podanicima.

Ti to počeo: "Nikad ovo, nikad ono..." :lol:

frane2110
01.05.2008., 17:48
ako ga vi ovako tumacite ne mora znaciti da je tako bilo .

......off topic :trk:

asusko
01.05.2008., 17:52

Tako je pisalo u Ustavu. Nakon drugog svjetskog rata, narodi koji su prezivjeli holokaust su dobijali drzave, teritorije a Srbi su kao kompenzaciju dobili konstitutivnost u Ustavu SRH.

goldietrickz
01.05.2008., 17:52
Ti to počeo: "Nikad ovo, nikad ono..." :lol:

naravno, nista nije vjecno. ni BiH. ukoliko se sva tri naroda drugacije dogovore. znaci nema onog "nikada" koje vi ovdje pateticno, ni sami ne vjerujuci u to sto govorite, ponavljate periodicno, vec evo 20 godina. a Velike Srbije ni na zvizgu. dapache, sve je manja. :kava:

i nisam ja rekao da ovakva BiH nikada nece u EU. ja samo ponavljam ono sto govore EU zvanicnici. ti i dalje mozes sanjati o nekakvoj Europi Regija u kojoj ce biti i "RS". nije zabranjeno sanjati.

HR123
01.05.2008., 17:54
Navodno grade Srbi autoput prema Splitu, evo sami se integriraju.

frane2110
01.05.2008., 17:56
Tako je pisalo u Ustavu. Nakon drugog svjetskog rata, narodi koji su prezivjeli holokaust su dobijali drzave, teritorije a Srbi su kao kompenzaciju dobili konstitutivnost u Ustavu SRH.

nigdje pisano u ustavu ,ne izmisljaj.. idemo dalje necu vise gubiti vrijeme s tim,tema prozvakana 100 put

goldietrickz
01.05.2008., 17:58

za one koji ne znaju, onaj njihovi bolesni "premijer" drzi neke govore tamo u Bos.Gradisci, razrusenoj i skoro do temelja unistenoj od strane ustasa u posljednjem ratu.

Milorad Dodik o akciji Hrvatske vojske "Bljesak": 24SI - Predsjednik Vlade Republike Srpske Milorad Dodik izjavio je danas u Gradišci da je veoma važno da se obilježi 1. maj kao datum kada su u akciji Hrvatske vojske "Bljesak" stradali Srbi iz zapadne Slavonije, jer poslije 13 godina niko ko je ubijao te nevine ljude nije priveden pravdi.

http://24sata.info/12313

kakav neneadjebivi cinik. ima li dana u kojem nas postedi svojih budalastina?

sve bi to bilo super, samo sto ga izbjegli Srbi iz zap.Slavonije ne slusaju. vracaju se sve vise svojim kucama...

goldietrickz
01.05.2008., 17:59
Navodno grade Srbi autoput prema Splitu, evo sami se integriraju.

grade, grade... :lol:

Herc_
01.05.2008., 18:06

Evo frane.

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/KonstituivnostSrbauHr1.gif

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/KonstituivnostSrbauHr2.gif

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/KonstituivnostSrbauHr.gif

http://www.ffzg.hr/hsd/polemos/prvi/03.html
Ceo tekst. A govori o velikosrpskoj agresiji itd

frane2110
01.05.2008., 18:07
Mogu ti naci tekst gde hrvatski profesor na nekom fakultetu isto tako tumaci. :D

ma ne triba hvala .

asusko
01.05.2008., 18:07
nigdje pisano u ustavu ,ne izmisljaj.. idemo dalje necu vise gubiti vrijeme s tim,tema prozvakana 100 put

copy-paste

----------------------------------------------------

Ustavom SR Hrvatske ta država bila je proglašena za državu hrvatskog naroda i srpskog naroda, što ukratko znači da su oba naroda bila ravnopravna, da je Hrvatska podjednako bila i država Hrvata i država Srba, da su Srbi u Hrvatskoj bili narod a ne nacionalna manjina. Takvo određenje SR Hrvatske bilo je sasvim istorijski i politički opravdano, jer je nova komunistička vlast nakon WWII činila vrlo nepravedan ustupak Hrvatima, jer ih je uprkos izvršenom genocidu nad Srbima i većinskom svrstavanju uz naciste, nagradila vrlo velikom teritorijom u okviru njihove federalne jedinice, koja je obuhvatala i podosta teritorija naseljenih Srbima (koji su preživeli genocid, je li). Konstitutivnost je bila neka vrsta delimičnog iskupljenja Srbima za tu istorijsku nepravdu prilikom crtanja unutrašnjih granica, a pre svega bio je to mehanizam za koji se tada mislilo da će sprečiti da se ikad ponovo desi da Srbi u Hrvatskoj budu obespravljeni, mehanizam koji je trebalo da garantuje da se nijedna važna odluka o budućnosti SR Hrvatske neće doneti bez saglasnosti Srba, koji su ravnopravan narod sa Hrvatima i SR Hrvatska je jednako njihova država kao i država Hrvata. Međutim, oni koji su to smislili ipak su bili kratkovidi, nisu ni slutili da će početkom devedesetih doći do renesanse ustaštva u SR Hrvatskoj pod Tuđmanovom vlašću. I upravo zbog svega toga što sam napisao, Tuđman se odmah u startu potrudio da Srbima u SR Hrvatskoj oduzme tu konstitutivnost i ukine im položaj i prava koji su do tad imali, čime se nova hrvatska država od samog starta neprijateljski postavila prema svojim građanima Srbima i stavila im do znanja da više nije njihova država, da su oni u njoj sada nacionalna manjina baš kao i Česi i Italijani, a da su jedini narod u RH Hrvati. I Srbi su, naravno, tad znali koliko je sati.

goldietrickz
01.05.2008., 18:09
copy-paste

----------------------------------------------------

Ustavom SR Hrvatske ta država bila je proglašena za državu hrvatskog naroda i srpskog naroda, što ukratko znači da su oba naroda bila ravnopravna, da je Hrvatska podjednako bila i država Hrvata i država Srba, da su Srbi u Hrvatskoj bili narod a ne nacionalna manjina. Takvo određenje SR Hrvatske bilo je sasvim istorijski i politički opravdano, jer je nova komunistička vlast nakon WWII činila vrlo nepravedan ustupak Hrvatima, jer ih je uprkos izvršenom genocidu nad Srbima i većinskom svrstavanju uz naciste, nagradila vrlo velikom teritorijom u okviru njihove federalne jedinice, koja je obuhvatala i podosta teritorija naseljenih Srbima (koji su preživeli genocid, je li). Konstitutivnost je bila neka vrsta delimičnog iskupljenja Srbima za tu istorijsku nepravdu prilikom crtanja unutrašnjih granica, a pre svega bio je to mehanizam za koji se tada mislilo da će sprečiti da se ikad ponovo desi da Srbi u Hrvatskoj budu obespravljeni, mehanizam koji je trebalo da garantuje da se nijedna važna odluka o budućnosti SR Hrvatske neće doneti bez saglasnosti Srba, koji su ravnopravan narod sa Hrvatima i SR Hrvatska je jednako njihova država kao i država Hrvata. Međutim, oni koji su to smislili ipak su bili kratkovidi, nisu ni slutili da će početkom devedesetih doći do renesanse ustaštva u SR Hrvatskoj pod Tuđmanovom vlašću. I upravo zbog svega toga što sam napisao, Tuđman se odmah u startu potrudio da Srbima u SR Hrvatskoj oduzme tu konstitutivnost i ukine im položaj i prava koji su do tad imali, čime se nova hrvatska država od samog starta neprijateljski postavila prema svojim građanima Srbima i stavila im do znanja da više nije njihova država, da su oni u njoj sada nacionalna manjina baš kao i Česi i Italijani, a da su jedini narod u RH Hrvati. I Srbi su, naravno, tad znali koliko je sati.

copi pejst sa krajiskog foruma... :lol:

Kexx
01.05.2008., 18:10

Nitko nije rekao da će biti lako.
Naravno, treba se pokloiti par stvari, jedna od bitnijih je da Srbi budu prisiljeni birati između dva zla, a da HR bude manje zlo. Naš je posao da vas uvjerimo, bar većinu vas da smo manje zlo i pola posla obavljeno.

HR123
01.05.2008., 18:12
Vidi se koliko ste bili privilegirani u RH ste bili konstutivni narod, maznuli ste nam Srijem. U vojsci i politici ste bili glavni, imali ste 4 od 8 glasova. Vojvodin, Srbija, Kosovo, CG i tu možemo dodati BIH i MKD, a sa druge strane RH i SLo. Išli ste krajem 80-ih ukidati autonomije, ukidanjem privilegiranog položaja Srbima u RH je odgovor na veliko srpsku politiku. Nije mi jasno kako se uopče nešto takvo moglo dopustiti.

goldietrickz
01.05.2008., 18:14
naravno, to ukidanje autonomija dviju pokrajina sto puta je gora stvar od "ukidanja" konstitutivnosti koje nikad nije bilo. al dzaba se s takvima oko toga sporiti. njima to "ukidanje" treba kako bi mogli pravdati stotinu gorih zala koje su u njihovo ime napravljene...

HR123
01.05.2008., 18:15
Sada bi vi morali muslimanima dat da budu konstutivan narod u Srbiji ili da im date autonomiju na Sanđaku.

Herc_
01.05.2008., 18:20
naravno, to ukidanje autonomija dviju pokrajina sto puta je gora stvar od "ukidanja" konstitutivnosti koje nikad nije bilo. al dzaba se s takvima oko toga sporiti. njima to "ukidanje" treba kako bi mogli pravdati stotinu gorih zala koje su u njihovo ime napravljene...

Jel ti znas sta pises.

Vojvodini i Kosovu nije ukinuta autonomija. Nego su neke nadleznosti premestene na nivo republike. To su dve potpuno razlicite stvari.

goldietrickz
01.05.2008., 18:22
Evo frane.

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/KonstituivnostSrbauHr1.gif

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/KonstituivnostSrbauHr2.gif

http://i284.photobucket.com/albums/ll7/Herc_2008/KonstituivnostSrbauHr.gif

http://www.ffzg.hr/hsd/polemos/prvi/03.html
Ceo tekst. A govori o velikosrpskoj agresiji itd

al da ovdje nazocni kojima se ne da citati ovaj tekst ne bi bili u zabludi, ovdje se moze procitati ko je zapoceo spiralu zla i kada... ovo je veoma bitno, rijec "kada".
puno prije "ukidanja" konstitutivnosti.

Raspad SKJ započeo je "iskakanjem" njegovog srbijanskog dijela, kad je u rujnu 1987. godine na njegovo čelo došao Slobodan Milošević s naglašenim srpskim nacionalističkim programom. Godinu prije toga, u javnosti je postao poznat Memorandum Srpske akademije znanosti i umjetnosti (SANU), u kojemu su iznesene glavne točke srpskog nacionalističkog programa i koji je naglašvajući podređen položaj i ugroženost Srba izvan Srbije i u pokrajinama, tražio dalekosežne preinake federativnog ustroja radi ujedinjavanja svih Srba. U skladu s ovim programom, Milošević je ubrzo po dolasku na vlast inicirao stvaranje pokreta koji je u žiži isprvice imao položaj Srba na Kosovu. Oko pitanja njihove ugroženosti počela je politička mobilizacija i stvaranje razmjerno labavo organiziranog ali zato masovnog populističkog pokreta koji je djelovao uglavnom mitinzima u svrhu mobilizacije i pritiska ("mitinzi istine"). S vremenom je Milošević uspio za svoju nacionalističku politiku dobiti potporu svih relevantnih društvenih snaga (Crkva, Akademija, intelektualci, a, kad budu stvorene, i stranke). Organizirajući masovne demonstracije protiv "birokratiziranih" republičkih i pokrajinskih vodstava, uz sudjelovanje i po milijun ljudi ("jogurt revolucija"), Milošević je izvaninstitucionalnim sredstvima ishodio promjenu vodstva u Crnoj Gori te ukidanje autonomnosti pokrajina Vojvodine i Kosova tako što ih je uključio ih u Srbiju (1988.-1989.). Na taj način dokinuo je osnovna načela jugoslavenske federacije. U siječnju 1990. godine SKJ se i faktički raspao na svom nedovršenom XIV. kongresu, kad su ga, pod pritiscima centralističkih i srpskih nacionalističkih snaga morali napustiti delegati slovenskoga, a potom i hrvatskog dijela partije koji su već otvoreno zastupali umjerene konfederalističke i pluralističke stavove. Time je sudbina SFRJ bila zapečaćena i započela je teška politička kriza. Savezni organi više nisu mogli funkcionirati; pokušaji tadašnjeg saveznog premijera Ante Markovića da krizu zaustavi gospodarskom tranzicijom i da tako potakne političke promjene koje ne bi uključivale raspad zemlje, ostali su bez ikakva učinka.

goldietrickz
01.05.2008., 18:24
Jel ti znas sta pises.

Vojvodini i Kosovu nije ukinuta autonomija. Nego su neke nadleznosti premestene na nivo republike. To su dve potpuno razlicite stvari.

iz teksta iz kojeg si napravio screenove:

Organizirajući masovne demonstracije protiv "birokratiziranih" republičkih i pokrajinskih vodstava, uz sudjelovanje i po milijun ljudi ("jogurt revolucija"), Milošević je izvaninstitucionalnim sredstvima ishodio promjenu vodstva u Crnoj Gori te ukidanje autonomnosti pokrajina Vojvodine i Kosova tako što ih je uključio ih u Srbiju (1988.-1989.). Na taj način dokinuo je osnovna načela jugoslavenske federacije

zbroj se i bolje nastavi prebrojavati pucanstvo ovog ili onog dijela toliko zeljene Velike Srbije.... :kava:

Miloševićev nacionalistički program pod parolom "Svi Srbi u jednoj državi" uključivao je i daljnje preinake federacije. Općenito se može uzeti da je Milošević imao dva plana. Prema jednome, javno izlaganom i u postojećim povijesnim i političkim uvjetima neostvarivom, SFRJ je trebalo sačuvati, ali uz bitna smanjenja ovlasti republika tako da se ukinu federalističke odredbe Ustava iz 1974. godine i stvori strogo centralizirana unitarna država. Drugi plan, isprvice držan u tajnosti, trebao se realizirati u slučaju da prvi ne uspije, a sastojao se u "otpuštanju" Slovenije i Hrvatske iz Jugoslavije te u pripojavanju "srpskih zemalja" na teritoriju drugih republika i stvaranje "Velike Srbije"; praktički to je značilo (uz Crnu Goru i obadvije srbijanske pokrajine) pripojenje cijele Bosne i Hercegovine te Hrvatske do tzv. "Šešeljeve crte" Virovitica-Karlovac-Karlobag. Milošević je u nizu svojih javnih nastupa jasno obznanio da će sve ove ciljeve ostvariti ne prežući ni od rata, pa je tako na proslavi 600. obljetnice Kosovske bitke (28.VI.1989.) jasno poručio: "Danas smo opet u bitkama i predbitkama. One nisu oružane, mada i takve nisu isključene." U skladu s ovim planovima otpočela je i koordinirana politička mobilizacija oko dva milijuna Srba izvan Srbije koji su na brojnim mitinzima davali podršku Miloševićevom nacionalističkom programu i tražili ili centraliziranu državu ili pripojenje Srbiji, pa su, primjerice, već u lipnju 1989. godine na mitingu u Kninu lokalni hrvatski Srbi, potpomognuti grupama demonstranata iz Srbije, veterana "jogurt-revolucije", uzvikivali "Ovo je Srbija!", kao i parole podrške Miloševiću. S druge strane, Milošević je svojim jednostranim akcijama i bez konsenzusa drugih federalnih jedinica sam započeo proces rastakanja federacije i faktički počeo stvarati centraliziranu državu, jer je ukidanjem autonomija i promjenom ustavnog položaja pokrajina koje su, iako su bile u sastavu Srbije, bile i federalne jedinice, izmijenio i cijelu federaciju. Osim toga, u nekoliko je navrata i izravno napao federalne odnose i institucije. Tako je, nakon što su slovenske vlasti spriječile održavanje srpskog "mitinga istine" u Ljubljani, Srbija uvela bojkot slovenske robe (prosinac 1989.), a upala je i u primarnu emisiju novca i prisvojila ogromnu svotu (18,2 milijardi tadašnjih dinara ili 1,4 milijardu USD), izvršivši time financijski državni udar (siječanj 1991.).

Kexx
01.05.2008., 18:25
Nije bilo nikakve konstitutivnosti Srba u HR.
Nije postojao Dom naroda, nisu postojao po jedan Sabor za svaku etničku skupinu, ni jednim zakonom nije bilo predviđeno da Srbi moraju kao etnička zajednica ratificirati odluke HR Sabora. Da je neštop od toga postojalo onda bismo mogli pričati o konstitutivnosti. Nje nije bilo.

asusko
01.05.2008., 18:30
Srbi su bili konstitutivni po Ustavu SRH a prije toga su imali autonomiju 300 g u Vojnoj Krajini.

Herc_
01.05.2008., 18:44
@ goldietrickz

Procitao sam ceo tekst. U nekim delovima on je vrlo subjektivan, ali je redosled radnji dosta dobar. I radnje koje su uslovile neke dogadjaje.

Izdvojio sam ga jer je tekst jednog hrvatskog doktora sociologije, a on sebi ne bi dopustio da ne zna da protumaci jedan ustav ili polozaj naroda u republici/drzavi.
On sam istice kako su Srbi bili konstituivan narod i kako su novim ustavom postali nacionalna manjina. Odnosno da je njihov polozaj degradiran.

To je bila moja poenta da su Srbi bili konstituivni.

goldietrickz
01.05.2008., 18:50
@ goldietrickz

Procitao sam ceo tekst. U nekim delovima on je vrlo subjektivan, ali je redosled radnji dosta dobar. I radnje koje su uslovile neke dogadjaje.

Izdvojio sam ga jer je tekst jednog hrvatskog doktora sociologije, a on sebi ne bi dopustio da ne zna da protumaci jedan ustav ili polozaj naroda u republici/drzavi.
On sam istice kako su Srbi bili konstituivan narod i kako su novim ustavom postali nacionalna manjina. Odnosno da je njihov polozaj degradiran.

To je bila moja poenta da su Srbi bili konstituivni.

cijeli tekst je skroz objektivan.

tvoja "poenta" je neistinita. konstitutivnosti Srba kakvu imaju Srbi u BiH, nikad nije bilo u Hrvatskoj. a sve i kad bi tvoja "poenta" bila istinita, potpuno je irelevantna za sva dogadjanja u bivsoj Jugoslaviji, nakon sto je Milosevic unistio Federaciju kakva je postojala od 1974 i krenuo ka stvaranju velike Srbije. odgovori koji su na to dolazili iz Republika Federacije, kad sad covjek na to pogleda objektivno, i nisu bili narocito ekstremni...

pise ti sve u tekstu.

Herc_
01.05.2008., 18:56
cijeli tekst je skroz objektivan.

tvoja "poenta" je neistinita. konstitutivnosti Srba kakvu imaju Srbi u BiH, nikad nije bilo u Hrvatskoj. a sve i kad bi tvoja "poenta" bila istinita, potpuno je irelevantna za sva dogadjanja u bivsoj Jugoslaviji, nakon sto je Milosevic unistio Federaciju kakva je postojala od 1974 i krenuo ka stvaranju velike Srbije. odgovori koji su na to dolazili iz Republika Federacije, kad sad covjek na to pogleda objektivno, i nisu bili narocito ekstremni...

pise ti sve u tekstu.

Mnogo si kontradiktoran. Kazes da je "cijeli tekst je skroz objektivan" , a podseticu te da se tamo kaze da su Srbi bili konstituivni i da im je ona ukinuta, odnosno da su pretvoreni u nacionalnu manjinu. A onda sporis jedan deo tog teksta time sto kazes :
tvoja "poenta" je neistinita. konstitutivnosti Srba kakvu imaju Srbi u BiH, nikad nije bilo u Hrvatskoj.

Pa kako je neistinita ako su bili konstituivni, a to je bila moja poenta ?

BTW. Nisam rekao da je bila kao u Bih to si ti nesto dodao.

Kexx
01.05.2008., 19:01
Srbi nisu imali ni autonomiju u Vojnoj krajini, ona je bila pod izravnom austrijskom upravom i nije bila autonomna. Osim toga, Srbi nisu tad ni postojali u HR, a pravoslavaca od kojih su u 19.st. nastali Srbi nije bilo niti većina u toj V. krajini.

asusko
01.05.2008., 19:04
Srbi nisu imali ni autonomiju u Vojnoj krajini, ona je bila pod izravnom austrijskom upravom i nije bila autonomna. Osim toga, Srbi nisu tad ni postojali u HR, a pravoslavaca od kojih su u 19.st. nastali Srbi nije bilo niti većina u toj V. krajini.

copy paste

-----------------------------------------------------------

Nakon poraza Hrvata na Krbavskom polju (1493. godine) Lika. Krbava, dalmatinski krajevi i primorsko zaleđe ostali su praktično bez odbrane, otvoreni za pljačku turskog bašibozuka. Ovo je izazvalo pomeranje hrvatskog stanovništva u dubinu Mađarske, Austrije (Burgenland) i Furlaniju. Napuštena područja naseljavaju Srbi iz turskog dela Krajine. Da Srbi u Vojnu Krajinu dolaze kao rado viđeni i željeni podanici, posebno cenjeni, najbolje svedoči povelja Ferdinanda Prvog (1538.):

„...ovom ispravom dajemo na znanje i saopćavamo svima, kojima se upućuje...kako su neki srpski ili raški kapetani i vojvode odlučili da dođu zajedno sa ljudima i licima, koja se nalaze pod njihovom vojvodskom časti, da nam služe...Stoga mi želimo da te srpske ili raške kapetane i vojvode, njihove ljude i lica ili spomenute njihove pripadnike izdašno nagradimo...mi im... dajemo, poklanjamo, ustupamo, podeljujemo i obećajemo dolje iznesenu povlasticu s oslobađanjem od izvjesnih obaveza, izvjesna prava kao i slobodu, koju, po našem mišljenju, treba obećati, dati, pokloniti i ustupiti, s ovim sadržajem:

Kad sami srpski ili raški kapetani i vojvode, ljudi i naprijed spomenuta lica, koja su njihovi podanici i pripadnici, budu dali vjeru, da će nam nepokolebljivo služiti, svaka porodica, koja bude stanovala u jednoj kući, pod jednim krovom i na jednom imanju, mora, može i smije u roku od 20 godina bez prekida slobodno živjeti na našem području...bez ikakvog plaćanja poreza i bilo kakve zakupnine, obrađivati zemlju ili je dati na obradu, primati sav plod i prihod sa te zemlje, bez ikakve zapreke ili protivljenja...Obavezujemo se i obećajemo, da će mo se ove naše povlastice čvrsto držati, a zahtijevamo i naređujemo da se nje svi drže..."

Ovaj poduži citat je bilo neophodno navesti, kako bi se jasno videla statusna razlika između Hrvata, koji su živeli u klasičnom feudalnom sistemu, uglavnom kao kmetovi, i Srba u Vojnoj Krajini, koji su slobodni, odgovorni jedino caru. Između ostalih, i to je jedan od bitnih razloga za zavist i mržnju koju su hrvatski purgeri oduvek gajili i ispoljavali prema Srbima.

Car Ferdinand Drugi donosi 1630. godine dekret, kojim celu Vojnu Krajinu izuzima definitivno iz banske uprave i podvodi pod austrijsku. Nizom dekreta i zakona, od kojih su najznačajniji "Vojno-graničarska prava" (1754) i "Krajiški temeljni zakon" (1807), regulisana su prava, obaveze i posedi krajišnika, koja su uvek bila daleko veća od prava hrvatskih seljaka, kmetova i purgera – ali Srbi su ta prava plaćali životima na svim ratištima gde je učestvovala Austrija. Vojna Krajina je 1881. godine pripojena Banskoj Hrvatskoj i prestala da postoji kao zasebna celina.

asusko
01.05.2008., 19:12
Osim toga, Srbi nisu tad ni postojali u HR, a pravoslavaca od kojih su u 19.st. nastali Srbi nije bilo niti većina u toj V. krajini.
Jesi li siguran? :)

http://www.eparhija-dalmatinska.hr/Manastiri-Krupa-L.htm

MANASTIR KRUPA

Manastir Krupa nalazi se podno Velebita, blizu izvora istoimene rijeke. Sagrađen je u vreme kralja Milutina, 1317. Predanje kaže da su mu temelje postavili monasi iz manastira kod današnje Bosanske Krupe. I ovaj manastir, kao i Krka i Dragović, uvijek je dijelio sudbinu sa srpskim pravoslavnim narodom iz tih krajeva, kome je i pripadao. Često je stradao u raznim najezdama. Ipak je iza toga uvijek i obnavljan.

Prvi put od utemeljenja obnavljan je u vrijeme cara Dušana, 1345. O tome svjedoči zapis na svodu manastirske crkve. Srpski kraljevi Milutin, njegov sin Stefan Dečanski, kao i unuk Stefan Dušan, izdavali su manastiru darovnice u vidu zemljišta za izdržavanje, a kasnije su to i Turci potvrđivali fermanima iz Stambola.

Manastir je darivala i mati Angelina, srpska despotica. To je učinila 1494. godin

http://www.eparhija-dalmatinska.hr/Manastiri-Krka-L.htm

MANASTIR KRKA

Tri i po kilometra istočno od Kistanja,u kanjonu Krke, smješten je manastir nazvan po rijeci koja pored njega protiče. Ovaj drevni manastir Krku podigla je srpska princeza Jelena

HR123
01.05.2008., 19:13
Srbi su bili konstitutivni po Ustavu SRH a prije toga su imali autonomiju 300 g u Vojnoj Krajini.

Imaali su Mađari Vojvodinu 900 godina. A pogledaj danas. Narod koji se useljavao postao "prvi" narod. Kada su vam eng i fra dali VOjvodinu nije vas bilo na tom području više od Mađara.

asusko
01.05.2008., 19:14
Evo ti spisak srpskih crkvi u sjevernoj Dalmaciji. Pocinje od 1185 godine i srpske crkve u Splitu.

http://www.benkovac.org.yu/obicaji/crkva/crkve.htm

rasko
01.05.2008., 19:17
Imaali su Mađari Vojvodinu 900 godina. A pogledaj danas. Narod koji se useljavao postao "prvi" narod. Kada su vam eng i fra dali VOjvodinu nije vas bilo na tom području više od Mađara.1.Madjari su dosli u Panoniju iz Azije tek u 10. vijeku.
2.Madjari i Slovaci koji danas zive u Backoj i Banatu potomci su naseljenika iz 18. vijeka.

Srbi su najstariji autohton u tom dijelu Srbije...

Herc_
01.05.2008., 19:21
Imaali su Mađari Vojvodinu 900 godina. A pogledaj danas. Narod koji se useljavao postao "prvi" narod. Kada su vam eng i fra dali VOjvodinu nije vas bilo na tom području više od Mađara.

[edit] 1690
In 1690, about 210,000 Serbs lived in Vojvodina (excluding Srem). In this time, almost entire population of the region was composed of Serbs, also including some Šokci.

[edit] 1715
According to the Austrian census in Backa from 1715, Serbs, Bunjevci, and Šokci comprised 97.6% of population.

[edit] 1720
The 1720 census in Backa recorded 104,569 citizens, including:

76,000 Orthodox Serbs (73%)
22,000 Bunjevci and Šokci (21%)
5,019 Hungarians
750 Germans
After the Treaty of Passarowitz (1718), the first Austrian census recorded in (western) Banat about 20,000 citizens, mostly Serbs.

[edit] 1820
The 1820 census in Backa recorded 387,914 citizens, including:

170,942 Serbs, Bunjevci, and Šokci (44%)
121,688 Hungarians (31%)
91,016 Germans (23%)
[edit] Results of different censuses in Vojvodina between 1880 and 2002

[edit] 1880 census
Ethnicity Number %
Serbs 416,116 35.5
Germans 285,920 24.4
Hungarians 265,287 22.6
Croats, Bunjevci & Šokci 72,486 6.2
Romanians 69,668 5.9
Slovaks 43,318 3.7
Rusyns & Ukrainians 9,299 0.8
Others 10,635 0.9
TOTAL 1,172,729 100

[edit] 1890 census
Ethnicity Number %
Serbs 457,873 34.4
Hungarians 324,430 24.4
Germans 321,563 24.2
Croats, Bunjevci & Šokci 80,404 6
Romanians 73,492 5.5
Slovaks 49,834 3.7
Rusyns & Ukrainians 11,022 0.8
Others 12,525 1
TOTAL 1,331,143 100

[edit] 1900 census
Ethnicity Number %
Serbs 483,176 33.7
Hungarians 378,634 26.4
Germans 336,430 23.5
Croats, Bunjevci & Šokci 80,901 5.6
Romanians 74,718 5.2
Slovaks 53,832 3.8
Rusyns & Ukrainians 12,663 0.9
Others 12,394 0.9
TOTAL 1,432,748 100

[edit] 1910 census
Ethnicity Number %
Serbs 510,186 33.8
Hungarians 424,555 28.1
Germans 323,779 21.4
Romanians 75,223 5
Slovaks 56,689 3.7
Croats 34,089 2.3
Rusyns 13,479 0.9
Others 72,804 4.8

[edit] 1921 census
Ethnicity Number %
Serbs 526,134 34.7
Hungarians 370,040 24.4
Germans 333,272 22
Croats 122,684 8.1
Romanians 65,197 4.3
Slovaks 58,273 3.8
Rusyns 13,664 0.9
Others 25,182 1.7

[edit] 1931 census
Ethnicity Number %
Serbs 528,000 33
Hungarians 413,000 26
Germans 343,000 21
Croats 120,000 7
Romanians 78,000 5
Slovaks & Czechs 67,000 4
Rusyns 21,000 1
Jews 21,000 1
Others 37,000 2

[edit] 1941 census
Note: 1941 census data for Backa was combined with 1931 census data for Banat and Srem.

Ethnicity Number %
Serbs 577,067 35.3
Hungarians 465,920 28.5
Germans 318,259 19.4
Croats 105,810 6.5
Others 169,311 10.3

[edit] 1948 census
Ethnicity Number %
Serbs 841,246 50.6
Hungarians 428,932 25.8
Croats 134,232 8.1
Slovaks 72,032 4.3
Romanians 59,263 3.6
Germans 31,821 1.9
Montenegrins 30,589 1.9
Rusyns and Ukrainians 22,083 1.3
Macedonians 9,090 0.5
Roma 7,585 0.4
Slovenes 7,223 0.4
Russians 5,148 0.3
Czechs 3,976 0.3
Bulgarians 3,501 0.2
Yugoslavs 1,050 0.1
Others 5,441 0.3

[edit] 1953 census
Ethnicity Number %
Serbs 865,538 50.9
Hungarians 435,179 25.6
Croats 127,027 7.5
Slovaks 71,153 4.2
Romanians 57,218 3.4
Montenegrins 30,516 1.8
Rusyns 23,038 1.4
Macedonians 11,622 0.7
Others 78,254 4.6

[edit] 1961 census
Ethnicity Number %
Serbs 1,017,713 54.9
Hungarians 442,560 23.9
Croats 145,341 7.8
Slovaks 73,830 4
Romanians 57,259 3.1
Montenegrins 34,782 1.9
Rusyns 23,038 1.4
Macedonians 11,622 0.7
Others 83,480 4.4

[edit] 1971 census
TOTAL 1,952,533 100
Serbs 1,089,132 55.8
Hungarians 423,866 21.7
Croats 138,561 7.1
Slovaks 72,795 3.7
Romanians 52,987 2.7
Montenegrins 36,416 1.9
Rusyns 20,109 1
Macedonians 16,527 0.8
Germans 7,243 0.4
Others 94,897 4.9

[edit] 1981 census
Ethnicity Number %
Serbs 1,107,375 54.4
Hungarians 385,356 18.9
Croats 119,157 5.9
Slovaks 69,549 3.4
Romanians 47,289 2.3
Montenegrins 43,304 2.1
Rusyns & Ukrainians 24,306 1.2
Germans 3,808 0.2
Others 234,628 11.6

[edit] 1991 census
TOTAL 2,012,517 100
Serbs 1,151,353 57.2
Hungarians 340,946 16.9
Yugoslavs 168,859 8.4
Croats 74,226 3.7
Slovaks 63,941 3.2
Montenegrins 44,721 2.2
Romanians 38,832 1.9
Roma 24,895 1.2
Bunjevci 21,552 1.1
Rusyns 17,889 0.9
Macedonians 16,641 0.8
Muslims 6,079 0.3
Albanians 2,959 0.2
Slovenes 2,563 0.1
Ukrainians 2,057 0.1
Šokci 1,866 0.1
Others 33,140 1.7

[edit] 2002 census
Number %
TOTAL 2,031,992 100
Serbs 1,321,807 65.05
Hungarians 290,207 14.28
Slovaks 56,637 2.79
Croats 56,546 2.78
Yugoslavs 49,881 2.45
Montenegrins 35,513 1.75
Romanians 30,419 1.5
Roma 29,057 1.43
Bunjevci 19,766 0.97
Rusyns 15,626 0.77
Macedonians 11,785 0.58
Ukrainians 4,635 0.23
Muslims (by nationality) 3,634 0.18
Germans 3,154 0.16
Slovenes 2,005 0.1
Albanians 1,695 0.08
Bulgarians 1,658 0.08
Czechs 1,648 0.08
Russians 940 0.05
Gorani 606 0.03
Bosniaks 417 0.02
Vlachs 101 0
Others 5,311 0.26
Regional identity 10,154 0.5
Undeclared 55,016 2.71
Unknown 23,774 1.17

Pogresio si nesto, tada je bilo vise Srba

asusko
01.05.2008., 19:22
Slovenska plemena su naselila teritoriju Vojvodine u šestom i sedmom veku. Među ovom slovenskom masom nalazili su se i Srbi, a ostala slovenska plemena za koja se zna da su živela na teritoriji Vojvodine bila su: Bodrići, Severani i Braničevci.

U šestom veku je na teritoriji Srema postojala vizantijska pokrajina Panonija, čiji je glavni grad bio Sirmijum.

U devetom veku, teritorija Vojvodine je bila deo Bugarske. Bugarski vojvoda Salan je vladao na teritoriji Bačke, a glavni grad njegove vojvodine je bio Titel. Drugi bugarski vojvoda, koji je vladao Banatom, zvao se Glad. NJegova rezidencija se nalazila u gradu Vidinu na teritoriji današnje Bugarske. Gladov potomak je bio banatski vojvoda Ahtum, poslednji vladar koji se suprotstavio uspostavljanju neposredne vlasti Mađarskog kraljevstva. Ahtum je bio pravoslavni hrišćanin.

U jedanaestom veku, na teritoriji Srema je vladao Sermon, vazal makedonskog cara Samuila. Sermon je kovao svoje zlatnike na području današnje Sremske Mitrovice. Pošto je Samuilovo carstvo poraženo od Vizantije, Sermon biva uhvaćen i ubijen, jer se nije hteo pokoriti novoj vlasti.

Mađari [uredi - уреди]

Mađarska osvaja ovo područje počev od desetog veka. Bačka pada pod mađarsku vlast u desetom veku, pošto su Mađari porazili Salana. Banat dolazi pod mađarsku vlast u jedanaestom veku, posle poraza Ahtuma, a Srem tek u dvanaestom veku, kada ga Mađarska osvaja od Vizantije. Pre mađarskog osvajanja, na teritoriji Srema je postojala vizantijska pokrajina nazvana Tema Sirmijum.

Stefan Dragutin, sremski kralj (1282-1316)

Između 1282. i 1316. godine, srpski kralj Stefan Dragutin je vladao Sremskom kraljevinom, koja je obuhvatala Mačvu, Usoru i Soli. Dragutinova rezidencija se nalazila u gradu Debrcu u Mačvi (između Beograda i Šapca). U to vreme, imenom Srem su nazivane dve teritorije: Gornji Srem (današnji Srem) i Donji Srem (današnja Mačva). Dragutinova Sremska kraljevina je u stvari obuhvatala Donji Srem. Neki istorijski izvori govore da je Stefan Dragutin takođe vladao i Gornjim Sremom i Slavonijom, ali drugi izvori pominju drugog lokalnog vladara, koji je vladao Gornjim Sremom. Ime ovog vladara je bilo Ugrin Čak, a rezidencija mu se nalazila u gradu Iloku. Stefan Dragutin je umro 1316. godine, a posle njegove smrti, Sremskom kraljevinom je vladao njegov sin, kralj Vladislav II (1316-1325), dok je Ugrin Čak umro 1311. godine.

Iako su Srbi na teritoriji Vojvodine bili deo starosedelačkog slovenskog stanovništva (posebno u Sremu), veći broj Srba počinje da se naseljava na ovo područje počevši od četrnaestog veka. Neposredno pred tursko osvajanje ovih prostora, Srbi su činili gotovo polovinu stanovništva današnje Vojvodine.

U prvoj polovini petnaestog veka, neki gradovi i mesta na teritoriji današnje Vojvodine bili su u posedu srpskih despota: Stefana Lazarevića i Đurđa Brankovića.

Posle turskog osvajanja Srbije (1459. godine), srpski despoti su nastavili da vladaju na teritoriji Vojvodine kao vazali mađarskih kraljeva. Rezidencija srpskih despota nalazila se u gradu Kupiniku (današnje Kupinovo) u Sremu, a ovo su imena tih despota: Vuk Grgurević (1471-1485), Đorđe Branković (1486-1496), Jovan Branković (1496-1502), Ivaniš Berislav (1504-1514) i Stevan Berislav (1520-1535). Poslednji despoti Srbije, Radič Božić (1527-1528), Pavle Bakić (1537) i Stefan Štiljanović (1537-1540), nisu vladali na teritoriji Vojvodine, već su imali posede na teritoriji današnje Rumunije, Mađarske i Hrvatske. Činjenica da su despoti Srbije vladali na teritoriji Vojvodine, kao i prisustvo brojnog srpskog stanovništva na ovom području, razlog su što se u mnogim istorijskim izvorima i mapama nastalim između petnaestog i osamnaestog veka teritorija današnje Vojvodine pominje pod imenom Rascija (Raška, Srbija) i Mala Raška (Mala Srbija).

asusko
01.05.2008., 19:31
1.Madjari su dosli u Panoniju iz Azije tek u 10. vijeku.
2.Madjari i Slovaci koji danas zive u Backoj i Banatu potomci su naseljenika iz 18. vijeka.

A tu istorijsku cinjenicu rijetko ko zna.

Herc_
01.05.2008., 19:33
1.Madjari su dosli u Panoniju iz Azije tek u 10. vijeku.

Ovo je tacno.

Dodacu jos samo da su ta nova naseljavanja, rezultat gradnje velikog kanala u Vojvodini pocetkom 18.veka. Tim kanalom se jedna mocvara, pretvorila u plodnu ravnicu. Takva plodna zemlja ubrzo privlaci mnoge narode na taj prostor, pre svega Nemace, Madjare, Slovake....

frane2110
01.05.2008., 19:35
Evo ti spisak srpskih crkvi u sjevernoj Dalmaciji. Pocinje od 1185 godine i srpske crkve u Splitu.

vecina danasnjih pravoslavni crkva u dalmaciji ,a narocito u Kistanjama i benkovcu su bile hrvatske katolicke prije dolaska "srba" na ove prostore u 16 st.
http://www.benkovac-bastina.net/spomenici/kolarina-svpetka.html
Sv. Petka (Paraskeva) u Kolarini kod Perušića još je jedna romanička crkva iz 12./13. stoljeća. Prvotno je bila posvećena sv. Jurju i pripadala srednjovjekovnom Podlužju, gdje je bio nastanjen rod Jamometa. Od 18. stoljeća crkvicu koriste pravoslavni vjernici, koji su joj dodali bogato izrađen ikonostas. On je nastao u dvije faze: starijoj krajem 18. i početkom 19. stoljeća, i novijoj - 1892. kada ga je dovršio slikar po imenu Dane Petranović.

http://www.benkovac-bastina.net/index.html
Od 18. stoljeća crkvu koriste pravoslavni vjernici, pa se otad naziva crkvom sv. Aranđela.

http://www.benkovac-bastina.net/spomenici/biljane-svjuraj.html
Kad se iz Benkovca zaputite cestom prema zapadu proći ćete kroz Kulu Atlagića i Korlat, nakon kojih slijedi selo Biljane Gornje. U njemu je, malo iznad ceste, pravoslavna crkva sv. Đurđa. Poput drugih sličnih primjera, radi se o starijoj crkvi koju su pravoslavni vjernici počeli koristiti od 17-18. stoljeća. Po prvi put se spominje 1324. godine pod imenom sv. Jurja. Tu je nekad bilo selo Draginići, iz kojeg je potjecala i poznata zadarska plemićka obitelj Nozdronja. Članovi te obitelji su u sukobu ugarskog kralja Ludovika I. i Venecije oko Zadra u 14. stoljeću bili na strani Ugarskog kraljevstva.

Kexx
01.05.2008., 19:37
Jesi li siguran? :)

http://www.eparhija-dalmatinska.hr/Manastiri-Krupa-L.htm

MANASTIR KRUPA

Manastir Krupa nalazi se podno Velebita, blizu izvora istoimene rijeke. Sagrađen je u vreme kralja Milutina, 1317. Predanje kaže da su mu temelje postavili monasi iz manastira kod današnje Bosanske Krupe. I ovaj manastir, kao i Krka i Dragović, uvijek je dijelio sudbinu sa srpskim pravoslavnim narodom iz tih krajeva, kome je i pripadao. Često je stradao u raznim najezdama. Ipak je iza toga uvijek i obnavljan.

Prvi put od utemeljenja obnavljan je u vrijeme cara Dušana, 1345. O tome svjedoči zapis na svodu manastirske crkve. Srpski kraljevi Milutin, njegov sin Stefan Dečanski, kao i unuk Stefan Dušan, izdavali su manastiru darovnice u vidu zemljišta za izdržavanje, a kasnije su to i Turci potvrđivali fermanima iz Stambola.

Manastir je darivala i mati Angelina, srpska despotica. To je učinila 1494. godin

http://www.eparhija-dalmatinska.hr/Manastiri-Krka-L.htm

MANASTIR KRKA

Tri i po kilometra istočno od Kistanja,u kanjonu Krke, smješten je manastir nazvan po rijeci koja pored njega protiče. Ovaj drevni manastir Krku podigla je srpska princeza Jelena

Da, siguran sam.

Krku je izgradila Šubićeva žena, kako vidiš, preko debele veze. Ne zato što su tamo bili Srbi, nego za potrebe svoje i svoje pratnje. Pa nije sama došla iz Srbije, dovela je i svoje sluškinje, sluge i tko zna koga još.
To je prvo doseljenje Srba u HR, dakako, mali broj.

Ono što Milaš trabunja ne bi pas s maslom pojeo.

Većina danšnjih pravos crkava u HR su nekad bile katoličke, a katolička ih je dala na upotrebu pravoslavcima. Od kojih su neki naknadno postali Srbi.
Vidjeti "Vlaški statut" i koliko se puta u njemu spominju Srbi.

I napomena, nisi ničim porekao moje tvrdnje o V.K.

asusko
01.05.2008., 19:39
vecina danasnjih pravoslavni crkva u dalmaciji ,a narocito u Kistanjama i benkovcu su bile hrvatske katolicke prije dolaska "srba" na ove prostore u 16 st.
http://www.benkovac-bastina.net/spomenici/kolarina-svpetka.html

Ovdje imas spisak 20 srpskih crkava u sjevernoj Dalmaciji sa svim detaljnim podacima o njima. Ne vidim da se spominje ta crkva Sv. Arandjela.

Najstariji hramovi Srpske pravoslavne crkve u Dalmaciji datiraju iz vremena prvih seoba u te krajeve, dok po tvrđenju episkopa Milaša postojala je u Splitu sve do 1185. godine pravoslavna crkva Uspenija Bogomatere. Godine 1317. započeta je gradnja najstarijeg manastira Krupe, donacijama srpskog kralja Stefana Milutina i slijedeća dva Stefana Uroša III 'Dečanskog' i Dušana 'Silnog'. Manastir su osnovali monasi koji su izbjegli iz bosanskog manastira istog imena i to je najstariji pravoslavni hram u Dalmaciji.

Manastir posvećen Sv. Arhangelu Mihailu, u narodu poznat kao manastir Krka, podignut je oko 1350. godine kada je i osvećen. manastir Krka je središte vjerskog života srpskog naroda u Dalmaciji. Manastir je zadužbina Jelene, sestre srpskog cara Dušana i žene bribirskog velikaša Mladena III Šubića. Godine 1615. u manastiru Sv. Arhangela Mihaila otvorena je, po nekim izvorima, prva srpska srednjoškolska ustanova, a zvala se gimnazija, tj. BOGOSLOVIJA. Sa malim periodima prekida i promjenom mjesta, 1647. godine, kada su se monasi iz Krke sklonili najprije u Šibenik, pa u Zadar, pošto je zapretila turska opasnost, Krčka Bogoslovija nastavila je svoj skoro četiri vijeka dug rad i nakon najnovijeg rata, zasad još u izbjeglištvu, u Divčibarama i Srbinju.

Manastir Dragović, na izvoru Cetine, podignut je krajem četrnaestog vijeka, poslije kosovske bitke, između 1389. i 1395. godine, a osnovali su ga vojnici bosanskog kralja Tvrtka I, po povratku sa Kosova. Podizan je u vrijeme kad je srpski narod ispred turskih zuluma bježao iz Bosne prema moru, a do sada je tri puta premještao svoje temelje. Najprije je podignuta crkvica, zadužbinama običnog siromašnog svijeta i kaluđera, pa male ćelije i tako se vijekovima proširivalo, doziđivalo i rušilo, te premještalo. Manastir Dragović je siromašni manastir bez nekakvih značajnih vrijednosti, ostataka fresaka ili pisanih ostataka. Njegovi kaluđeri, bježeći ispred Turaka, osnovali su u mađarskoj manastir Grabovac. Posljednji put, zbog građenja vještačkog jezera Peruča, manastir je preseljen i na Malu Gospojinu, 1959. ponovo osvećen. Pored pomenuta tri manastira, nastala kroz četrnaesti vijek, još jedna crkva je iz istog vremenskog perioda, crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Cetini, osvećena 1389. godine, a drugi put 1938. godine.

Kroz čitav petnaesti vijek niče prvi talas hramova Srpske pravoslavne crkve, a to upućuje i na prve veće naseobine srpskog naroda u ovom dijelu Balkana. Iz tog vremenskog perioda su crkve: crkva Prenos mošti Sv. Nikole u Kuli Atlagića, osvećena 1446. godine i crkva Sv. Georgija(Đurđa) u Pađenima, osvećena 1456. godine. Godine 1458. osvećena je i crkva Sv. Apostola Petra i Pavla, u kninskoj Polači, a četiri godine kasnije, 1462. osvećena je crkva Prenos Mošti Sv. Arhiđakona Stefana, u Golubiću, kod Knina. Crkva Sv. Georgija u Kninskom Polju(na tzv. Sinobadovoj Glavici) osvećena je 1468. godine. Kapelica Sv. Đurđa u Kalanjevoj Drazi sagrađena i osveštana u
periodu između 1418. i 1420. g. Na samom isteku petnaestog vijeka, 1497. osvećena je crkva Sv. Arhangela Mihaila, u selu Miranje, u Ravnim Kotarima.

U slijedećem vremenskom periodu(od šesnaestog do osamnaestog vijeka) podignut je i osvećen najveći broj pravoslavnih hramova u Dalmaciji. U šesnaestom vijeku, uporedo sa najvećim talasom dolaska Srba u Dalmaciju, osvećene su po njihovom podizanju crkve, crkva Sv. Jovana Preteče, u Skradinu, osvećena 1521, godine, mada su neki istoričari mišljenja, da je ista sagrađena za vrijeme dinastije Šubić, kao zadužbina Jelene, još u periodu između 1347. i 1350. godine. Godine 1524. osvećene su dvije crkve: crkva Sv. Luke, u selu Dalmatinska Ostrovica i crkva Sv. apostola Petra i Pavla(Petrova crkva) u Biovičinu Selu. Crkva Sv. Nikole u Kistanjama, osvećena je 1536. godine, dok su godinu poslije, 1537. godine, osvećene: crkva Sv. proroka Ilije u Đevrskama, crkve Sv. Georgija u mjestu Biljane i Radučić, crkva Sv. Nikole u Žagroviću i crkva Sv. Jevanđeliste Luke, u Mokrom Polju. Crkva Sv. Ilije u Zadru je osvećena 1548. godine, dok su u drugoj polovini vijeka, osvećene: crkva Sv. Georgija u Smokoviću osvećena 1567. godine, crkva Sv. Julijana(u zgradi starije bogomolje) u Šibeniku, osvećena 1569. godine, crkva Sv. Joakima i Ane, u Bribiru(na Bribirskoj Glavici), osvećena 1574. godine, crkva Sv. Trojice u Biskupiji, osvećena 1577. godine, crkva Sv. Ilije u Markovcu, osvećena 1589., te crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja, u BENKOVCU, osvećena 1590. godine i crkva Sv. Nikole, u Bratiškovcima, osvećena 1592. godine.

Početkom sedamnaestog vijeka osvećene su mnoge crkve u okolini Knina i Drniša i to: crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja u Strmici, osvećena 1618. godine, a iste godine su osvećene i crkve Sv. Georgija, u Plavnu i Žegaru; crkva Uspenija Bogorodice u Drnišu, te crkva Sv. Nikole u Vrlici. Nešto kasnije, 1648. godine, osvećena je crkva Sv. Dimitrija u mjestu Konjevrate, a 1669. godine i crkva Sv. Nikole u Erveniku. Crkve Sv. Nikole u Vrbniku i Sv. Georgija u Islamu Grčkom osvećene su 1675. godine, a crkva Sv. Petke u Kolarini i crkva Duhovi, u Obrovcu, osvećene su godine 1682. Crkva Sv. Spiridona, u Skradinu, osvećena je 1687.godine, a crkva Sv. pravednog Lazara, u Brgudu, 1689. godine na 300-tu godišnjicu boja na Kosovu.

U osamnaestom vijeku sagrađene su, te osvećene: crkva Sv. Apostola Petra i Pavla, u Broćancu, kod Splita; crkva Sv. Simeona Stolpnika, u selu Jagodnja i crkva Sv. Jovana Krstitelja u Miočiću. Crkva Sv. Ilije u Otonu osvećena je 1702. godine,a crkva Sv. proroka Ilije, u mjestu Ceranje, 1712. godine. Godine 1724. osvećena je crkva Sv. Georgija u Dobropoljcima, a 1730. i crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja, u mjestu Baljci. Crkva Male Gospojine, u Bilišanima Donjim, osvećena je 1739. godine, a 1744. osvećena je crkva Sv. Georgija u Kričkama. Godine 1770. u Ublima, osvećena je crkva Sv. Georgija, a 1772. crkva Uspenija Bogorodice u mjestu Glavina Donja. Crkva Vaznesenja(na šibenskom groblju), osvećena je 1778. godine, a crkva Sv. Apostola Petra i Pavla, u Biočiću, odnosno Tepljuhu, osvećena je 1780. godine. Godine 1782. u mjestu Kanjani, osvećena je crkva Sv. Petke, a 1784. godine, osvećene su: crkva Sv. Arhangela Mihaila u Otišiću i crkva Uspenija Bogorodice u Šušcima.

U devetnaestom vijeku, osvećene su brojne crkve, a među prvima Sv. Spiridona u Zadru, 1807. godine, te crkva Uspenija Bogorodice u Šibeniku(u gradu) 1810. godine. Godine 1814. osvećena je crkva Pokrova Bogorodice, u Biteliću, a 1815. crkva Sv. Petke u Bjelini. U Štikovu je osvećena crkva Sv. Luke 1816. godine. U mjestu Tribanj, na magistralnom putu Zadar - Rijeka, godine 1830. osvećena je kapela Sv. Trojice, a 1865. i crkva Sv. Arhangela Mihaila. U Zelovu je 1836. godine osvećena crkva Sv. proroka Ilije, a 1852, u Drnišu(na pravoslavnom groblju) osvećena je crkva Sv. Arhangela Mihaila. Crkva Duhovi, u mjestu Lišane Tinjske, je osvećena 1854, a 1856. osvećene su u Zelengradu crkva Sv. Apostola Petra i Pavla i crkva Male Gospojine u Medviđi.
U Zadru je 1859. godine osvećena kapela Sv. Georgija. Godine 1866. osvećena je crkva Pokrova Bogorodice u Kninu. U mjestu Poljica, kod Zadra, osvećena je 1868. godine crkva Male Gospojine. Godine 1872. osvećene su tri pravoslavne crkve: crkva Sv. Jovana Krstitelja u Žitniću, te crkve u Kašiću i Smilčiću, podignute u slavu Sv. proroka Ilije. U Splitu je 1884. godine osvećena crkva Sv. proroka Ilije, a godine 1922, kapela Sv. Save. U Zadru je, 1887. godine osvećena još jedna kapela(u bolnici) koja je posvećena Sv. Kuzmanu i Damjanu.
Godine 1889., na 500-tu godišnjicu Kosovske bitke, osvećena je crkva Sv. cara Lazara('Lazarica', u Zvjerincu, u Kosovskoj dolini. Druga crkva u Kistanjama, osvećena je 1890. godine, a posvećena Sv. Kirilu i Metodiju. Godine 1895. osvećene su još tri pravoslavne crkve: crkva Sv. Georgija u Velušiću; crkva Prenos mošti Sv. Nikole u mjestu Čista Mala, te kapela Sv. Petke, na pravoslavnom groblju u Skradinu. U mjestu Noskalik, osvećena je 1896. crkva Sv. Nikole, a 1897. u mjestu Uništa i crkva Sošestvija Sv. Duha.

Na početku dvadesetog vijeka, osvećena je crkva Ivanjdan, u Zasioku, koja je kasnije potopljena jezerom Peruča.Godine 1936. osvećena je crkva Sv. Apostola Petra i Pavla u Sinju, a između dva rata i kapela u mjestu Crno, nadomak Zadra. Nakon drugog svjetskog rata, osvećene su pravoslavne crkve: Sv. Save u Zemuniku i crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja, u selu Ivoševci.Crkva Sv. Nedjelje, u Oćestovu, osvećena je 1960. godine, a istoimena crkva u Kožlovcu, 1966.godine. U mjestu Razvođe je 1970. godine osvećena crkva Sv. velikomučenice Nedjelje, a 1976. u mjestu Dabar, osvećena je crkva posvećena istom svetitelju. U Maovicama, 1981. godine osvećena je pravoslavna crkva Sv. velikomučenice Nedjelje, a istoimena crkva 1987. godine u Karinu. te crkva Sv. Vasilija Ostroškog u mjestu Crnogorci, jugoistočno od Splita, 1988. godine

Kexx
01.05.2008., 19:45
Ovdje imas spisak 20 srpskih crkava u sjevernoj Dalmaciji sa svim detaljnim podacima o njima.

Najstariji hramovi Srpske pravoslavne crkve u Dalmaciji datiraju iz vremena prvih seoba u te krajeve, dok po tvrđenju episkopa Milaša postojala je u Splitu sve do 1185. godine pravoslavna crkva Uspenija Bogomatere. Godine 1317. započeta je gradnja najstarijeg manastira Krupe, donacijama srpskog kralja Stefana Milutina i slijedeća dva Stefana Uroša III 'Dečanskog' i Dušana 'Silnog'. Manastir su osnovali monasi koji su izbjegli iz bosanskog manastira istog imena i to je najstariji pravoslavni hram u Dalmaciji.

Manastir posvećen Sv. Arhangelu Mihailu, u narodu poznat kao manastir Krka, podignut je oko 1350. godine kada je i osvećen. manastir Krka je središte vjerskog života srpskog naroda u Dalmaciji. Manastir je zadužbina Jelene, sestre srpskog cara Dušana i žene bribirskog velikaša Mladena III Šubića. Godine 1615. u manastiru Sv. Arhangela Mihaila otvorena je, po nekim izvorima, prva srpska srednjoškolska ustanova, a zvala se gimnazija, tj. BOGOSLOVIJA. Sa malim periodima prekida i promjenom mjesta, 1647. godine, kada su se monasi iz Krke sklonili najprije u Šibenik, pa u Zadar, pošto je zapretila turska opasnost, Krčka Bogoslovija nastavila je svoj skoro četiri vijeka dug rad i nakon najnovijeg rata, zasad još u izbjeglištvu, u Divčibarama i Srbinju.

Manastir Dragović, na izvoru Cetine, podignut je krajem četrnaestog vijeka, poslije kosovske bitke, između 1389. i 1395. godine, a osnovali su ga vojnici bosanskog kralja Tvrtka I, po povratku sa Kosova. Podizan je u vrijeme kad je srpski narod ispred turskih zuluma bježao iz Bosne prema moru, a do sada je tri puta premještao svoje temelje. Najprije je podignuta crkvica, zadužbinama običnog siromašnog svijeta i kaluđera, pa male ćelije i tako se vijekovima proširivalo, doziđivalo i rušilo, te premještalo. Manastir Dragović je siromašni manastir bez nekakvih značajnih vrijednosti, ostataka fresaka ili pisanih ostataka. Njegovi kaluđeri, bježeći ispred Turaka, osnovali su u mađarskoj manastir Grabovac. Posljednji put, zbog građenja vještačkog jezera Peruča, manastir je preseljen i na Malu Gospojinu, 1959. ponovo osvećen. Pored pomenuta tri manastira, nastala kroz četrnaesti vijek, još jedna crkva je iz istog vremenskog perioda, crkva Vaznesenja Gospodnjeg u Cetini, osvećena 1389. godine, a drugi put 1938. godine.

Kroz čitav petnaesti vijek niče prvi talas hramova Srpske pravoslavne crkve, a to upućuje i na prve veće naseobine srpskog naroda u ovom dijelu Balkana. Iz tog vremenskog perioda su crkve: crkva Prenos mošti Sv. Nikole u Kuli Atlagića, osvećena 1446. godine i crkva Sv. Georgija(Đurđa) u Pađenima, osvećena 1456. godine. Godine 1458. osvećena je i crkva Sv. Apostola Petra i Pavla, u kninskoj Polači, a četiri godine kasnije, 1462. osvećena je crkva Prenos Mošti Sv. Arhiđakona Stefana, u Golubiću, kod Knina. Crkva Sv. Georgija u Kninskom Polju(na tzv. Sinobadovoj Glavici) osvećena je 1468. godine. Kapelica Sv. Đurđa u Kalanjevoj Drazi sagrađena i osveštana u
periodu između 1418. i 1420. g. Na samom isteku petnaestog vijeka, 1497. osvećena je crkva Sv. Arhangela Mihaila, u selu Miranje, u Ravnim Kotarima.

U slijedećem vremenskom periodu(od šesnaestog do osamnaestog vijeka) podignut je i osvećen najveći broj pravoslavnih hramova u Dalmaciji. U šesnaestom vijeku, uporedo sa najvećim talasom dolaska Srba u Dalmaciju, osvećene su po njihovom podizanju crkve, crkva Sv. Jovana Preteče, u Skradinu, osvećena 1521, godine, mada su neki istoričari mišljenja, da je ista sagrađena za vrijeme dinastije Šubić, kao zadužbina Jelene, još u periodu između 1347. i 1350. godine. Godine 1524. osvećene su dvije crkve: crkva Sv. Luke, u selu Dalmatinska Ostrovica i crkva Sv. apostola Petra i Pavla(Petrova crkva) u Biovičinu Selu. Crkva Sv. Nikole u Kistanjama, osvećena je 1536. godine, dok su godinu poslije, 1537. godine, osvećene: crkva Sv. proroka Ilije u Đevrskama, crkve Sv. Georgija u mjestu Biljane i Radučić, crkva Sv. Nikole u Žagroviću i crkva Sv. Jevanđeliste Luke, u Mokrom Polju. Crkva Sv. Ilije u Zadru je osvećena 1548. godine, dok su u drugoj polovini vijeka, osvećene: crkva Sv. Georgija u Smokoviću osvećena 1567. godine, crkva Sv. Julijana(u zgradi starije bogomolje) u Šibeniku, osvećena 1569. godine, crkva Sv. Joakima i Ane, u Bribiru(na Bribirskoj Glavici), osvećena 1574. godine, crkva Sv. Trojice u Biskupiji, osvećena 1577. godine, crkva Sv. Ilije u Markovcu, osvećena 1589., te crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja, u BENKOVCU, osvećena 1590. godine i crkva Sv. Nikole, u Bratiškovcima, osvećena 1592. godine.

Početkom sedamnaestog vijeka osvećene su mnoge crkve u okolini Knina i Drniša i to: crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja u Strmici, osvećena 1618. godine, a iste godine su osvećene i crkve Sv. Georgija, u Plavnu i Žegaru; crkva Uspenija Bogorodice u Drnišu, te crkva Sv. Nikole u Vrlici. Nešto kasnije, 1648. godine, osvećena je crkva Sv. Dimitrija u mjestu Konjevrate, a 1669. godine i crkva Sv. Nikole u Erveniku. Crkve Sv. Nikole u Vrbniku i Sv. Georgija u Islamu Grčkom osvećene su 1675. godine, a crkva Sv. Petke u Kolarini i crkva Duhovi, u Obrovcu, osvećene su godine 1682. Crkva Sv. Spiridona, u Skradinu, osvećena je 1687.godine, a crkva Sv. pravednog Lazara, u Brgudu, 1689. godine na 300-tu godišnjicu boja na Kosovu.

U osamnaestom vijeku sagrađene su, te osvećene: crkva Sv. Apostola Petra i Pavla, u Broćancu, kod Splita; crkva Sv. Simeona Stolpnika, u selu Jagodnja i crkva Sv. Jovana Krstitelja u Miočiću. Crkva Sv. Ilije u Otonu osvećena je 1702. godine,a crkva Sv. proroka Ilije, u mjestu Ceranje, 1712. godine. Godine 1724. osvećena je crkva Sv. Georgija u Dobropoljcima, a 1730. i crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja, u mjestu Baljci. Crkva Male Gospojine, u Bilišanima Donjim, osvećena je 1739. godine, a 1744. osvećena je crkva Sv. Georgija u Kričkama. Godine 1770. u Ublima, osvećena je crkva Sv. Georgija, a 1772. crkva Uspenija Bogorodice u mjestu Glavina Donja. Crkva Vaznesenja(na šibenskom groblju), osvećena je 1778. godine, a crkva Sv. Apostola Petra i Pavla, u Biočiću, odnosno Tepljuhu, osvećena je 1780. godine. Godine 1782. u mjestu Kanjani, osvećena je crkva Sv. Petke, a 1784. godine, osvećene su: crkva Sv. Arhangela Mihaila u Otišiću i crkva Uspenija Bogorodice u Šušcima.

U devetnaestom vijeku, osvećene su brojne crkve, a među prvima Sv. Spiridona u Zadru, 1807. godine, te crkva Uspenija Bogorodice u Šibeniku(u gradu) 1810. godine. Godine 1814. osvećena je crkva Pokrova Bogorodice, u Biteliću, a 1815. crkva Sv. Petke u Bjelini. U Štikovu je osvećena crkva Sv. Luke 1816. godine. U mjestu Tribanj, na magistralnom putu Zadar - Rijeka, godine 1830. osvećena je kapela Sv. Trojice, a 1865. i crkva Sv. Arhangela Mihaila. U Zelovu je 1836. godine osvećena crkva Sv. proroka Ilije, a 1852, u Drnišu(na pravoslavnom groblju) osvećena je crkva Sv. Arhangela Mihaila. Crkva Duhovi, u mjestu Lišane Tinjske, je osvećena 1854, a 1856. osvećene su u Zelengradu crkva Sv. Apostola Petra i Pavla i crkva Male Gospojine u Medviđi.
U Zadru je 1859. godine osvećena kapela Sv. Georgija. Godine 1866. osvećena je crkva Pokrova Bogorodice u Kninu. U mjestu Poljica, kod Zadra, osvećena je 1868. godine crkva Male Gospojine. Godine 1872. osvećene su tri pravoslavne crkve: crkva Sv. Jovana Krstitelja u Žitniću, te crkve u Kašiću i Smilčiću, podignute u slavu Sv. proroka Ilije. U Splitu je 1884. godine osvećena crkva Sv. proroka Ilije, a godine 1922, kapela Sv. Save. U Zadru je, 1887. godine osvećena još jedna kapela(u bolnici) koja je posvećena Sv. Kuzmanu i Damjanu.
Godine 1889., na 500-tu godišnjicu Kosovske bitke, osvećena je crkva Sv. cara Lazara('Lazarica', u Zvjerincu, u Kosovskoj dolini. Druga crkva u Kistanjama, osvećena je 1890. godine, a posvećena Sv. Kirilu i Metodiju. Godine 1895. osvećene su još tri pravoslavne crkve: crkva Sv. Georgija u Velušiću; crkva Prenos mošti Sv. Nikole u mjestu Čista Mala, te kapela Sv. Petke, na pravoslavnom groblju u Skradinu. U mjestu Noskalik, osvećena je 1896. crkva Sv. Nikole, a 1897. u mjestu Uništa i crkva Sošestvija Sv. Duha.

Na početku dvadesetog vijeka, osvećena je crkva Ivanjdan, u Zasioku, koja je kasnije potopljena jezerom Peruča.Godine 1936. osvećena je crkva Sv. Apostola Petra i Pavla u Sinju, a između dva rata i kapela u mjestu Crno, nadomak Zadra. Nakon drugog svjetskog rata, osvećene su pravoslavne crkve: Sv. Save u Zemuniku i crkva Roždestva Sv. Jovana Krstitelja, u selu Ivoševci.Crkva Sv. Nedjelje, u Oćestovu, osvećena je 1960. godine, a istoimena crkva u Kožlovcu, 1966.godine. U mjestu Razvođe je 1970. godine osvećena crkva Sv. velikomučenice Nedjelje, a 1976. u mjestu Dabar, osvećena je crkva posvećena istom svetitelju. U Maovicama, 1981. godine osvećena je pravoslavna crkva Sv. velikomučenice Nedjelje, a istoimena crkva 1987. godine u Karinu. te crkva Sv. Vasilija Ostroškog u mjestu Crnogorci, jugoistočno od Splita, 1988. godine

Ovo je sve skupa neozbiljno. Crkva koja je sagrađena kao katolička u 15.st., a data pravoslavcima u 18.st. tretira se kao srpska od izgradnje.
I tako nekoliko desetaka puta.
Sve pravoslavne crkve starije od 19.st. su svoj životni put započele kao katoličke i date pravoslavcima na korištenje, pa čak i manastir Krka, koji je samo preuređena katolička crkva koju je Šubić poklonio svojoj ženi, a ona preuredila po svom ukusu.

asusko
01.05.2008., 19:48
Ovo je sve skupa neozbiljno. Crkva koja je sagrađena kao katolička u 15.st., a data pravoslavcima u 18.st. tretira se kao srpska od izgradnje.
I tako nekoliko desetaka puta.
Sve pravoslavne crkve starije od 19.st. su svoj životni put započele kao katoličke i date pravoslavcima na korištenje, pa čak i manastir Krka, koji je samo preuređena katolička crkva koju je Šubić poklonio svojoj ženi, a ona preuredila po svom ukusu.

Gdje vidis da se u mom tekstu spominje ta crkva Sv. Petka ili Sv. Arandjela?

frane2110
01.05.2008., 19:52
ne znam stvarno jel postoji ijedna srpska crkva u dalmaciji starija od 18 stoljeca :ne zna:
valjda je i crkva sv Ilije u Zadru srpska :rofl: a izgradena davno prije dolaska srba ,koristili su je pravoslavni grcki mornari i trgovci .
isti slucaj sa pravoslavnom crkvom i u sibeniku ,splitu .
a sto reci za pravoslavnom crkvom u zagrebu ? jel je i ona bila srpska !

srbi u dalmaciji uglavnom koriste stare katolicke crkve ,one su sve predate pravoslavnim vjernicima u 18 stoljecu.

Kexx
01.05.2008., 19:53
Gdje vidis da se u mom tekstu spominje ta crkva Sv. Petka ili Sv. Arandjela?

Gdje ti vidiš da spominjem Petka ili Aranđela?

Govorim o načinu na koji su pravoslavci došli u posjed katočičkih crkava koje su pretvorili u pravoslavnee i danas godinu izgradnju nekad katoličke crkve navode kao dokaz o pravoslavlju tog prostora od datuma izgradnje crkve potpuno ignorirajući da je izgrađena kao katolička, a naknadno pravoslavizirana. Ove crkve iz 15.st. su sve redom nekad bile katoličke, vi samostalno gradite pravoslavne objekte tek od 19.st., moguće da je pokoja i u 18.st. izgrađena kao pravoslavna, ako i jest to je zanemarivo, sve starije od toga je na temeljima oštećenih nekad katoličkih ili potpuno čitavih katoličkih dobrohotno datih pravoslavcima.

frane2110
01.05.2008., 19:58
koliko ja vidim , sve je osveceno , a nijedna sagradena , a i ovih datumi su laznih.

asusko
01.05.2008., 19:58
Kexx uozbilji se.

frane2110
01.05.2008., 20:04
asusko, uvati se necega cemu znas , a o ovome nemas pojma jer.. nisi iz tog kraja

Kexx
01.05.2008., 20:07
Kexx uozbilji se.

Čuj prijatelju, moram ti reći otvoreno: lagali su te, sve što si naučio od velesrpskih mitomana je laž.
Posebno je smiješna laž o vatikanskoj zavjeri, a pravoslavci dobili desetke, ako ne i stotine katoličkih crkava na korištenje koje su bez problema pretvorili u pravoslavne, a danas datum njihove gradnje smatraju dokazom srpstva tih prostora. Nevjerojatno.

frane2110
01.05.2008., 20:12
http://njegos.org/peroj/barbalic.htm
naselje Peroj u Itsri:
Sadašnja crkva postoji od godine 1788. Poznato je, da su u Peroju živjeli katolici, koji su imali dvije crkve: župnu crkvu sv. Stjepana i drugu sv. Jeronima. Poznato je, da Hrvati u Istri i u Dalmaciji mnogo časte sv. Jeronima. To bi bio znak, da su katolici u Peroju svakako bili Hrvati. Novo naseljeni Perojci, kako već prije spomenusmo, bili su podređeni pravoslavnoj crkvi u Puli. U svih prvih 130 godina oni se nisu mogli dostati do svoje posebne crkve u Peroju, jer se tome protivila mletačka vlast. Tako su u ovo 130 godina te katoličke crkve bile opustjele, ali su jos uvijek imale svoga župnika kako dokazuje Dalla Zonca.

Kada je crkvi sv. Stjepana pao krov onda, početkom godine 1788., stadoše Perojci popravljati tu crkvu; pokriše je, preurediše je za vjerske obrede, i u martu 1788. crkva bijaše gotova. I Dalla Zonca i Nikolić tvrde da su Perojci tu crkvu sebi naprosto prisvojili i preko noći je pokrili, a kasnije si prisvojiše i crkvu sv. Jeronima pa i nju pretvoriše u pravoslavnu.

ps: u peroj ne zivu srbi vec crnogorci.

Inkvizitor
01.05.2008., 20:22
Srba zapadno od rijeke Bosne nema do dolaska Turaka. A i ti što se poslije prozvaše Srbima došli su kao pomoćne turske čete, vlaški martolozi koje je poslije SPC pretvorila u Srbe.

To je činjenica kao što je činjenica da se dan i noć smjenjuju. O tome se ne raspravlja.

Nego mene zanima nešto drugo, zašto je katolička crkva davala pravoslavcima svoje objekte.

Današnja pravoslavna crkva u Zagrebu koja pripada SPC je također bivša katolička koju je Kaptol dao na uportrebu grčkoj pravoslavnoj crkvi.

kako je ona pripala na kraju SPC i odakle ta potreba darivanja crkava

frane2110
01.05.2008., 20:37
kad smo kod crkve idemo dalje..

Krka, manastir i crkva sv. Arhanđela na rijeci Krki. Crkva sv. Arhanđela iz 1422. podignuta je na mjestu ranije gotičke crkve. Turci su je porušili oko 1530., više puta obnov1jena. Samostanske zgrade (iz XVIII.-XIX.. St.), crkva i zvonik poredani su oko kvadratna dvorišta s trijemovima. Manastir ima arhiv i knjižnicu s građom iz XVI.-XX. st., zbirku ikona (slika na drvu sv. Ivan Krstitelj iz XIV./XV. st. rad je tzv. Majstora tkonskoga raspela), srebrnih predmeta i umjetničkog veziva.

Parčić, naselje u Bukovici, 14 km sjeverozapadno od Kistanja. Ondje je važna ranohrvatska crkvica iz XIII. st.

Smrdelje, naselje 8 km jugozapadno od Kistanja. Na širem području sela postoji više prapovijesnih tumula. Ostaci rimske arhitekture nalaze se na dva lokaliteta, gdje su nađeni i grobovi iz starohrvatskoga doba. Najveće je groblje bilo na Debeljaku, gdje su potvrđeni hrvatski poganski ukopi iz VIII/IX. St. i starohrvatski grobovi iz IX.-X. St.; pojasni okovi iz VIII. St.

Biskupija, naselje 5 km jugoistočno od Knina,Područje Biskupije se u povijesnim izvorima naziva Pet crkava na Kosovu i spominje kao mjesto gdje je 1088. zborovao i bio pogubljen hrvatski kralj Zvonimir. Od pet ranosrednjovjekovnih crkava otkrivene su četiri; ostaci pete crkve nalaze se pod današnjom pravoslavnom crkvom Sv. Trojice....
http://www.culturenet.hr/v1/hrvatski/panorama.asp?id=135

Golubić, naselje 9 km sjeverno od Knina. Kraj pravoslavne crkve otkriveno je starohrvatsko grobIje i fragmenti crkvenoga namještaja iz IX./X. st. Iz Golubića potječe poznati zlatni nakit s početka VII. st.; važan za kronologiju ranohrvatskih spomenika.

Cetina, selo na izvoru istoimene rijeke, 8 km sjeverozapadno od Vrlike. Na području sela nalaze se ruševine starohrvatske crkve sv. Spasa, jednog od najstarijih i najbolje očuvanih spomenika ranohrvatskoga sakralnoga graditeljstva. To je jednobrodna građevina s troapsidalnim svetištem u obliku trolista i masivnim zvonikom na proče1ju. Sagrađena je u IX. St., a poslije je srednja apsida porušena i zamijenjena većom, uglastom. Ostaci crkve i zvonika su konzervirani. Prilikom istraživanja crkve pronađeno je više arhitektonskih ulomaka i dijelova kamenog namještaja ukrašenog pleterom. Najvažniji je među njima ulomak grede sa semiuncijalnim natpisom iz kojeg se doznaje da je crkva bila posvećena Kristu, te, da ju je dao sagraditi župan Gastika, sin Nemire. Na prostoru oko crkve otkriveno je veliko groblje s više od 1100 grobova (nekoliko je grobova nađeno i u samoj crkvi), iznad kojih su većim dijelom bili postavljeni stećci (više od 800).

KoIjane, naselje na obali Peručkog jezera 15 km istočno od Vrlike. Na položaju Crkvina otkriveni su ostaci starohrvatske crkve iz IX.St.; ploča oltarne pregrade, ukrašena pleterom, jedan je od najbolje očuvanih i najljepših spomenika ranoga srednjeg vijeka u Hrvatskoj. Uokolo crkve su brojni grobovi u kojima su pronađene naušnice iz IX.-XII. st., te mačevi i ostruge karolinškoga tipa (IX. st.). Pravoslavni manastir s crkvom je iz XVIII. St. U manastiru se nalaze rukopisi uglavnom iz XVI.St. Pretvaranjem gornjega toka rijeke Cetine u akumulacijsko jezero manastir je premješten na visoravan iznad jezera, a selo je potopljeno.

HR123
01.05.2008., 20:56
Biskupija, pravi srpski naziv za selo.

HR123
01.05.2008., 21:00

Tko je taj tip i koliko je on vjerodostojan?
Vidi se da je ona srpkinja žena hrvatskog velikaša Šubića "preko veze" napravila crkvu. Imaš iz istog vremena na Kosovu Janjevce, hrvate porijeklom iz Dubrovnika. Došlo nešto katolika tamo i naravno da su napravili crkvu, to je bilo prvo što se gradilo. Tako i par Srba što je došlo u Hrvatsku isto je napravilo crkvu.

Kexx
01.05.2008., 21:12
Tko je taj tip i koliko je on vjerodostojan?
Vidi se da je ona srpkinja žena hrvatskog velikaša Šubića "preko veze" napravila crkvu. Imaš iz istog vremena na Kosovu Janjevce, hrvate porijeklom iz Dubrovnika. Došlo nešto katolika tamo i naravno da su napravili crkvu, to je bilo prvo što se gradilo. Tako i par Srba što je došlo u Hrvatsku isto je napravilo crkvu.

Nikodim Milaš, velikosrbin, pravoslavni pop iz 19.st. je vjerodostojan koliko i ostali velikosrbi. Jedan iz srbisviisvuda ekipe.

HR123
01.05.2008., 21:15
Pop iz 19 st. trubi da je postojala srpska crkva u Splitu do 12. st. ? I to je relevantan izvor?

Kexx
01.05.2008., 21:19
Pop iz 19 st. trubi da je postojala srpska crkva u Splitu do 12. st. ? I to je relevantan izvor?

Njegova knjiga "Pravoslavna Dalmacija" je omiljeno štivo velikosrbima.
On dakako nije relevantan izvor, nego borac za velikosrpsku stvar, obmanjivač i samoobmanjivač iz nekih zanesenjačkih prošlih vremena.

HR123
01.05.2008., 21:21
Tako i Vuk Karadžić je isto vjerodostojan izvor, po njemu su svi srbi od Slovenije do Albanije.

HR123
01.05.2008., 21:22
asusko
Na osnovu čega je taj tip zaključio da je postojala srpska crkva u Splitu do 12. st ?

Kexx
02.05.2008., 08:18
Tako i Vuk Karadžić je isto vjerodostojan izvor, po njemu su svi srbi od Slovenije do Albanije.

Vukov pogrešan zaključak je upotrijebljen za velikosrpsku poltiku, ne bi ilo ni Načertanija ni Milaša ni ostalih mitomana da nije Vuk izvalio svoje.

anin1
02.05.2008., 09:29
1.Čitam sve ovo, i opet, sve se svodi na vraćanje u povijest...a na nesreću, svaka strana se može vratit u ono povijesno doba koje njoj odgovara, te igrati s tom kartom kao s vertikalom koje se treba držat...:rolleyes:
2. Odgovor na uvodni post je ne, jer za par desetljeća i više, kad bi eventualno došlo vrijeme za neke promjene, te promjene će vodit u globalizaciju i do tad ćemo svi skupa bit u EU, sviđalo se to kome ili ne..:ne zna:
3.Sama sam 1992-ge bila protjerana s područja o kojemu ovdije govorite, tako da se smatram kompetentnom komentirati nešto o govoru, izrazima i sl...Naime, svi koji smo tamo živjeli znamo da se tad u svakodnevnom pisanju koristila isključivo latinica, da se govorilo ijekavski (treba li to upoće napominjat!!:rofl:)itd, itd...Za vrijeme rata i poslije, uvela se ćirilica, ekavski i velik broj srbizama koji se tamo do tad nisu koristili (neznam, npr. boranija:lol:)..
sad kad ljudi polako počinju govorit kako su i prije, što sad? Pobuna...jao eto kroatizama...smiješno..Potpisujem sve koji su već rekli da im je zlo kad čuju ekavski u tim krajevima...
A Srbi...jedna posebna priča...odriču se sami sebe odricanjem svog ijekavskog govora...žele se tako približiti Srbiji koja ih sve skup smatra glupim Bosancima...Možda su jedini narod u svijetu koji pri utakmici između svoje i susjedne zemlje navija za susjednu i time se ponosi:bang: .
Da se vratim na uvodno pitanje...sve kad bi to i bilo moguće, da li bi bilo dobro za Hrvatsku??Treba li nam to uopće:ne zna:? Oni su narod koji uzima i prisvaja..ne daje i ne obogaćuje...uz to netolerantan...pr moja "prijateljica" iz djetinjstva nije u stanju shvatit da je naš rodni grad podjednako i moj i njezin....Trebat će tu još evolucija odradit svoje..

Tel Aviv
02.05.2008., 11:05
Naime, svi koji smo tamo živjeli znamo da se tad u svakodnevnom pisanju koristila isključivo latinica, da se govorilo ijekavski (treba li to upoće napominjat!!:rofl:)itd, itd...Za vrijeme rata i poslije, uvela se ćirilica, ekavski i velik broj srbizama koji se tamo do tad nisu koristili (neznam, npr. boranija:lol:)..
..

Mi se ne odričemo svoje ijekavice. Pitanje je, ko se odrekao svoje ikavice? :kava:

Ćirilica je naše pismo i sasvim je prirodno da se koristi u Republici Srpskoj. А koristila se i prije rata.
Имаш нешто против? :ne zna:

Tel Aviv
02.05.2008., 11:28
naravno, nista nije vjecno. ni BiH. ukoliko se sva tri naroda drugacije dogovore. znaci nema onog "nikada" koje vi ovdje pateticno, ni sami ne vjerujuci u to sto govorite, ponavljate periodicno, vec evo 20 godina. a Velike Srbije ni na zvizgu. dapache, sve je manja. :kava:

i nisam ja rekao da ovakva BiH nikada nece u EU. ja samo ponavljam ono sto govore EU zvanicnici. ti i dalje mozes sanjati o nekakvoj Europi Regija u kojoj ce biti i "RS". nije zabranjeno sanjati.

Velike Srbije? Ko je pominjao Veliku Srbiju?
Naravno, nedostatak argumenata. :kava:

Ti si drveni advokat EU zvaničnika? Nisam znao.
I kada će nas ukinuti? Čekamo već 16 godina. :kava:

Možda bi ti trebao da učiniš prvi korak i u Brodu proglasiš HAO Posavina.
Da vidimo kako ćeš proći. :mig: :D

goldietrickz
02.05.2008., 11:36
Možda bi ti trebao da učiniš prvi korak i u Brodu proglasiš HAO Posavina.
Da vidimo kako ćeš proći. :mig: :D

ne tako davno u golemo vecinski nesrpskoj Posavini bijase proglasena SAO. mi ostali smo se tome smijali. eto tako, kako se ti sada smijes. :kava:

bitno je tupiti i tupiti o konstitutivnosti sva 3 naroda na cijelom podrucju drzave BiH. :kava:
dok se konstitutivnost u potpunosti ne ispuni na cijelom podrucju BiH, nece se doci ni do predvorja EU. zakon. zakon. ponavljaj to u snu. zakon. :D
"RS" ovakva kakva je, nece nikad bio dio Europe Regija. sanjaj.

ovo o ijekavici i ikavici... da ovdje ima pametnog moderatora, za te svoje pizdarije o ijekavici kao srpskom jeziku, davno bi dobio vjecni ban.

i zasto se ti odrices svoje ekavice?

Tel Aviv
02.05.2008., 11:46
ne tako davno u golemo vecinski nesrpskoj Posavini bijase proglasena SAO. mi ostali smo se tome smijali. eto tako, kako se ti sada smijes. :kava:

bitno je tupiti i tupiti o konstitutivnosti sva 3 naroda na cijelom podrucju drzave BiH. :kava:
dok se konstitutivnost u potpunosti ispuni na cijelom podrucju BiH, nece se doci ni do predvorja EU. zakon. zakon. ponavljaj to u snu. zakon. :D
"RS" ovakva kakva je, nece nikad bio dio Europe Regija. sanjaj.

ovo o ijekavici i ikavici... da ovdje ima pametnog moderatora, za te svoje pizdarije o ijekavici kao srpskom jeziku, davno bi dobio vjecni ban.

i zasto se ti odrices svoje ekavice?

Prvo da razjasnimo za jezik.
Zašto bi dobio ban, zato što se ijekvica koristi u srpskom jeziku? To ti je neka novost?
Ja se ne odričem svoje ekavice, jer je rijetko koristim u svom govoru i ne paše mi, što ne znači da moje dijete neće znati ekavicu.

Drugo.
Tupi, tupi o konstitutivnosti sva tri naroda na cijeloj teritoriji BiH, nemam ništa protiv. I šta ćeš time dobiti? Ništa.
Srbi su se osvijestili, prodaju sve živo u Federaciji i započinju novi život i grade bezbjednu budućnost svoje djece u Srpskoj.:top:
Kad im pomeneš povratak u Federaciju među Alijine, bude im muka.
Ovi tvoji Hrvati Posavljaci lijepo se smjestili u srpskim kućama po Slavoniji i Krajini. Zašto se ne vraćaju? Niko im ne zabranjuje povratak? :ne zna: