PDA

View Full Version : Tko nasljeđuje, koliko, kako i zašto?

stranice : 1 2 3 4 5 [6] 7 8 9 10

emica
11.05.2010., 13:08
nakon smrti oca ostavinskom raspravom smo maćeha (izvanbračna supruga mog oca) i ja postali nasljednici kuće u jednakim dijelovima. iza oca ostalo je dosta dugova (firma, banke itd.). moja sestra se odrekla svog dijela kuće a u moju korist, tako da smo maćeha i ja sada jedini nasljednici. napravili smo diobni ugovor čiji su dijelovi (katovi) kuće pošto kuća nije etažirana, i ugovor ovjerili kod biljejžnika... maćeha boluje od neizlječive bolesti i sklopila je nedavno ugovor o doživnotm uzdržavanju sa svojom sestrom.da li to znači da njena sestra ne treba vratiti dugove mog pokojnog oca tj. da ja jedini moram vraćati, dugove i moja sestra koja se odrekla svog dijela u moju korist? da li maćehina sestra može polagati pravo na moj dio kuće koje smo maćeha i ja utvrdili diobnim ugovorom? hvala, hitno je..

ivan.starim
13.05.2010., 07:52
Majka je vlasnik kuće. Majka i otac imaju sina jedinca kojem žele ostaviti kuću. Otac ima kćer iz prošlog braka.

Napravljen je ugovor o darovanju u slučaju smrti. Neki su rekli da možda to nije dovoljno.

1. Da li očeva kćer u slučaju smrti oca (prije majke) može tražiti dio kuće kao nužni dio iako je kuća u vlasništvu majke ?

2. Ako majka prva umre i otac ne bude tražio svoj nužni dio, te se temeljem ugovora o darivanju u slučaju smrti sin upiše kao vlasnik kuće, da li će kasnije očeva kćer moći nešto potraživati kada i otac umre ?

lana74
13.05.2010., 08:43
upućeni smo u parnicu nakon ostavinske rasprave. (ne mi, nego će to vjerojatno biti druga strana)...uglavnom mi se protivimo tome da druga strana dobije nužni dio, jer je ona darovnicama podmirena i puno puno više nego šta taj nužni dio iznosi .
s obzirom da takve parnice traju i više od 10 godina, postoji li način da se sudu ukaže na to, da je jedini razlog što druga strana traži nužni dio inat i namjerno odugovlačenje ostavinske.....

druga strana namirena je skoro više od polovicom ukupne imovine !!!

(ima li smisla da angažiramo ovlaštenog sudskog vještaka koji će dokazati točnost ovih gore navoda ili da čekamo nalog suda, jer ipak je to dosta skupo)

negri
17.05.2010., 08:19
Kod javnog bilježnika u udaljenijem gradu imam ostavinsku raspravu koju sam već jednom odgodio ( zbog posla:mad: ).
Jedini sam nasljednik.
Iznenada sam na poslu opet dobio teren i nikako ne mogu danas stići na raspravu.
Što da radim, kakve su posljedice moga nedolaska? :(

palj
17.05.2010., 08:31
Ako si uredno primio poziv, bit će ti dodjeljen tvoj zakonski nasljedni dio (ako si jedini nasljednik, sve).

No, ovdje je problem što, ako nitko ne pristupi, bilježnik nema s kim utvrditi rodoslovlje i sastav ostavinske imovine, što može dovesti do komplikacija, jer će sve ovisiti o podacima iz smrotvnice. Predlažem da telefonski kontaktiraš bilježnika, pa probaš usmeno dogovoriti neki termin kada će tebi odgovarati ili se barem informiraš što je sa spisom i sa kakvim informacijama bilježnik raspolaže.

negri
17.05.2010., 08:47
Ako si uredno primio poziv, bit će ti dodjeljen tvoj zakonski nasljedni dio (ako si jedini nasljednik, sve).

No, ovdje je problem što, ako nitko ne pristupi, bilježnik nema s kim utvrditi rodoslovlje i sastav ostavinske imovine, što može dovesti do komplikacija, jer će sve ovisiti o podacima iz smrotvnice. Predlažem da telefonski kontaktiraš bilježnika, pa probaš usmeno dogovoriti neki termin kada će tebi odgovarati ili se barem informiraš što je sa spisom i sa kakvim informacijama bilježnik raspolaže.

Hvala na odgovoru, nazvati ću bilježnika

eli30
19.05.2010., 14:12
evo, pošto ste mi tako detaljno i opširno odgovarali uvezi nasljedstva, koje mi je ostalo iza tate i koje je djed uzeo sebi, a moje postojanje je sudu zatajio (iako sam jedina tatina kćer, sudski priznata itd.), da vam na brzinu napišem, što se u međuvremenu zbilo. pokrenula sam parnicu na sudu. postoje svi dokazi da sam jedina kćer i jedina nasljednica. ne samo da imam sve pravno potrebne dokaze (kao rodni list, čak i atest tkiva i krvi da sam tatina), nego i tatina i bakina bezbrojna pisma i sve dokaze, da smo bili u stalnom kontaktu i da me je tata volio. u jednom pismu čak i piše, da mi ne želi ostaviti "samo zidove, nego i koju kintu" (hihi. tipično tata.) ne znam, da li je to ikakav dokaz u slučaju da djed počne osporavati bilo šta, a sigurno će to činiti!?

odvjetnik želi uz sve to dokazati da je djed napravio krivično djelo, što je očigledno. djed je jako star i bolestan i nije mi cilj maltretirati ga po sudu, jer to nebi bila ni tatina želja. dali se takva kaznena prijava podiže automatski poslje tužbe i sudske odluke, ako je ustanovljeno da je djed doista počinio krivično djelo? ili se to ne može desiti, ako ne zatražim ja, jer to ne želim... samo želim da mi djed vrati, što je tatino. on se u momentu bogati time, što je iznajmio tatin stan. meni je to užasno bolno. tu sam rođena. nikad nitko drugi nije živio u tom stanu odkad znam za sebe. samo želim da mi djed vrati, što je tatino. ni centa više ni centa manje... ustvari minus pogrebne troškove, jer sam tatu ja trebala sahranit, a ne on...

djed ima veliko bogatstvo. po odvjetnikovom mišljenju imam pravo na trećinu njegove imovine, kad on umre, ako ne ostavi oporuku. mene to njegovo ne zanima. nikad mi nije dao ništa sam od sebe i neću mu ni otimati poslje smrti. koji je postupak potreban da se odreknem djedove imovine poslje njegove smrti?

kako užasna i bolna stvar.

Pupi
26.05.2010., 17:33
Može li mi netko malo pojasniti slijedeću situaciju:

Muž i Žena, oboje dugo godina u braku. Zajedno imaju Dijete A. Svo troje žive u zajedničkom kućanstvu.
Muž iz prethodnog braka ima Dijete B koje ne živi sa njima, te nikad nije živjelo sa njima.

U slučaju istodobne smrti Muža i Žene, da li Dijete B naslijeđuje pokretninu koja je u vlasništvu Žene (tj. glasi na nju)? I ako da, u kojem omjeru?

Katrin
26.05.2010., 17:49
Zakon o nasljedjivanju:

Ako su dvije ili više osoba izgubile život u istom događaju, smatrat će se da ni jedna od njih nije bila živa u trenutku otvaranja nasljedstva druge, ako se ne dokaže suprotno.

Ukoliko se na neki nacin dokaze da je zena prva umrla, njeni nasljednici su njen muz i njihovo dijete, a onda umjesto muza njegovo dijete.

Ukoliko se ne dokaze, muza nasljedjue oboje djece, dok ce zenu naslijediti samo njeno dijete.

Bar mislim :D vjerujem da ce file30 i Brazil bolje znati, nasljedno mi nije domena.

Pupi
26.05.2010., 17:59
Pod "izgubile život u istoom događaju" sam mislio na prometnu ili zrakoplovnu nesreću.
Dakle, ako sam te dobro razumio, pokušati će se dokazati obdukcijom koje od supružnika je "prije" umrlo? Te u slučaju da se ne može dokazati tko je prvi preminuo, Dijete B neće moći naslijediti pokretninu Žene?

Katrin
26.05.2010., 18:07
Dijete B opcenito nema pravo (zakonski) nasljedjivanja zene, moze samo naslijediti svog oca. Osim ako ga zena nije posvojila, pa su mu oboje roditelji.

Trender
31.05.2010., 13:13
Pozdrav. Izvinjavam se ako malo bude poduže.

Otac moga oca, moj djeda jel, se još u mladosti moga oca rasto od prvobitne žene te se nešto kasnije ponovo udo za drugu ženu.

Znao sam za njega i tu obitelj ali nikada nismo bili odžavali kontakt.
Negdje početkom 4og mjeseca sam dobio poziv za ostavinsko ročište, kod javne bilježnice u zagrebu, koje se održalo 22,04.
U pozivu stoji kako ja, po zakonu, imam pravo na određeni udjel jedine ostavštine, toga moga djeda, stana u zagrebu.

Da ne duljim. Iz pisma sam shvatio da imam pravi na 1/8 stana veličine 78 kvadrata. Pošto je njegovoj ženi odmah nakon smrti djeda prialo pola te su još u braku imali 2 kčeri. Te se to djeli i njima.
Pošto novčano ne stojim nikako nisam bio u mogučnosti pravno se savjetovati sa odvjetnicima.

Par dana prije zakazanog ročišta 22,04 sam dobio telefonski poziv od odvjetnika te obitelji, koji mi je rekao da je ta obitelj spremna mene isplatiti. Pošto nisam imao nikakve kontakte s tom obitelji nije mi bila namjera iči na neke svote, niti ič stvarat ljudima probleme nit ništa.

Sastao sam se sa odvjetnikom sa kojim smo stvorili sporazum da če mene ta obitelj isplatiti u roku od 15 dana nakon potpisa sporazuma.
Nakon ročišta prvo smo morali čekati da svi potrebni papiri stignu iz virovitice do zagreba kako bi se moglo sklopiti krajnje riješenje postupka. Naravno to je potrajalo duže od navedenih 15 dana upisanom u sporazumu od isplate.

Pošto sam se na ročištu izjasnio da se odričem nasljedstva te da sam sa odvjetnikom njihovim sklopio sporazum, tako je danas daana 31,05 stiglo konačno riješenje o nasljeđivanju.

Pošto su mi od početka neke stvari bile čudne tako mi je i ovo. Prvo su odugovlačili oko isplate, koja još nije isplačena, a u sporazumu je navedeno da hoče u roku 15 dana.
Kada je tiglo riješenje, njihov odvjetnik je na moj upit šta da radim dalje, rekao da je on na putu do ponedeljka točnije do 07,06, a to je točna granica datuma do kojeg se zakonski mogu žaliti na presudu.

Da li ovdje samo ja vidim mogučnost prevare ili ipak možda je.
Hvala.

File
31.05.2010., 15:56
Zakon o nasljedjivanju:

Ako su dvije ili više osoba izgubile život u istom događaju, smatrat će se da ni jedna od njih nije bila živa u trenutku otvaranja nasljedstva druge, ako se ne dokaže suprotno.

Ukoliko se na neki nacin dokaze da je zena prva umrla, njeni nasljednici su njen muz i njihovo dijete, a onda umjesto muza njegovo dijete.

Ukoliko se ne dokaze, muza nasljedjue oboje djece, dok ce zenu naslijediti samo njeno dijete.

Bar mislim :D vjerujem da ce file30 i Brazil bolje znati, nasljedno mi nije domena.

Dobro misliš.:top:

Da li ovdje samo ja vidim mogučnost prevare ili ipak možda je.
Hvala.

Dobro vidiš.
Obavezno uloži žalbu, i navedi da sporazum nije ispoštovan, a ako te u međuvremenu isplate, uvijek je možeš povući, to nije nikakav problem, a izvršit ćeš pritisak da te isplate.

kućica
02.06.2010., 15:57
Dakle uskoro me čeka vrlo bolna i mučna ostavinska rasprava.
Moj otac iznenada je umro i ostavio probleme. Meni je u biti radio probleme cijeli život pa mi to i nije neki šok,ali to bi bila tema za neki drugi pdf.
Moji roditelji su se rastali 1986.god ,u braku su stekli zajednički stan koje su prodali za svoj dio mama je kupila stan,a tata kuću. Ja sam živjela s majkom. 1990 godine moj otac se ponovo ženi ( za jednu gaduru-vrlo bitno) i oni žive u toj kući.Ubrzo rađa se moja polusestra. Nakon nekog vremena oni se sele iz te kuće i useljavaju u dio bakine i dedine kuće koji si uređuju,a onu svoju kuću prodaje i on-tata kupuje stan za novce od prodaje te kuće. Nakon nekog vremena rađa se i druga polusestra.Dakle sad smo nas tri.Nakon para godina otac prodaje stan i novce stavlja na banku tj. ja mislim dio novaca.
Jednom prilikom mi je rekao kako su ti novci oročeni, a ubrzo nakon toga mi je rekao kako je dužan porez državi na obrt koji je otvorio i kako dok ne podmiri dug nemre do tih novaca.
Dio kuće u kojoj je živio s obitelji nakon bakine smrti je prepisan na njega i to je danas jedina imovina koju je imao i sada mene zanima par stvari.
1) dakle imovina koju je imao je ono što je dobio nasljeđem i da li njegova supruga ima pravo pola ili ima pravo samo na nužni dio ili ima pravo samo na dio novaca utrošenih na adaptaciju-ako ima račune naravno?
2)navodno nitko nema pojma di su novci od prodaje tog stana tj. njegova gospođa tako tvrdi,ali ako se ti novci nađu dali će se s njima podmiriti dug državi ili se taj dug briše jer sam nešto čula kako se ako umre vlasnik obrta briše dug državi
3)kako mogu biti sigurna da dotična gospođa već nije ako je slučajno opunomoćena na njegov račun digla te novce koji ako ćemo iskreno nije njen. iako su od njih krenule priče da je možda on meni dao te novce,što je apsurdno,ja od njega godinama nisam vidla ni lipe,alimentaciju nije plaćao godinama,kad bi se i čuli to bi bilo uglavnom zato kaj me je on žicao novce.
4)on je bio dužan na sve strane i ima dosta kredita ( čak ih navodno i kamatari naganjaju) i zanima ma u slučaju da ako nešto i dobijem dali ću morati preuzeti i dio njegovih dugova

Ispričav se ako je ovaj moj post nejasan,ali ja sam toliko izgubljena u tome svemu,jer već osjećam spletke te gadure kojoj nije bilo dovoljno da uništi kakav takav naš odnos i da odgaja polusestre u mržnji prema meni i cijeloj familiji nego sada pomalo spletkari kako bi se domogla ni sama pojma neznam čega i vjerovatno natovarila meni dugove koje su oni stvorili.
Inače meni se fučka živo i za lipu koji bi možda mogla naslijediti , ali nikako nebi htjela da me zaje..... ta gadura.

File
04.06.2010., 18:03
1.-Ako su ulaganja u tu kuću bila takvog obima da su u bitnome izmijenile stvar (kuću), onda bi ta kuća (ili njen fizički dio) predstavljala bračnu stečevinu, dakle automatski bi dobila ½, + njoj pripadajući zakonski nasljedni dio (koliko sam shvatio oporuke nema), dakle još 1/8 kuće.
-Ako su ulaganja bila manjeg obima (adaptacija postojećih gabarita) onda bi imala pravo na isplatu ½ vrijednosti tih ulaganja, a računi joj tu nisu toliko bitni, jer je bila u braku, pa se pretpostavlja da su ulagali svatko za ½ sredstava.
-nejasno je zašto spominješ nužni nasljedni dio???

2.dug ostavitelja se ne briše njegovom smrću, već nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja do visine vrijednosti naslijeđene imovine ostavitelja.

3.ako je i bila opunomoćenik na njegov račun u banci, ta punomoć prestaje smrću, no kako u banci ne moraju znati da je umro, moguće je da ona iskoristi takvu punomoć i podigne novce.

4.ako dobiješ dio ostavine, odgovaraš za njegove dugove do visine vrijednosti toga što si naslijedila, i to svom svojom imovinom, dakle ne samo tom naslijeđenom imovinom.

Bavarian
04.06.2010., 20:52
zanima me dali postoji neki zakonski rok dokad treba predati zahtjev za ostavinsku raspravu.majka je umrla,prije više godina,u bolnici.nadležne službe (matični ured,valjda) nisu pokrenule ostavinsku,polusestra i ja također,pošto sam ubrzo otišao u vojsku.znam da su postojale štedne knjižice i devizni računi,koji su netragom nestali.dali ih je uzela polusestra,ne mogu dokazati,ali ih nema.te banke više ne postoje,pošto su iz bivše države,a ni onda mi nisu htjeli reći dali je bilo kakvih transakcija na tim računima.novaca je bilo,jer je majka namjeravala za mene kupit stan ili kuću.dali mogu nešto napravit po to pitanju (prošlo je puno godina) ili da zaboravim sve.zahvaljujem na odgovoru

File
04.06.2010., 21:09
Ne postoji neki rok u kojem se mora pokrenuti ostavinski postupak. Nikad nije kasno, ali malo je čudno da matični ured nije dostavio smrtovnicu sudu.
koliko je to "puno godina"? Jesi na sudu provjerio da se stvarno nikada nije pokrenuo ostavinski postupak?

Bavarian
04.06.2010., 21:23
Ne postoji neki rok u kojem se mora pokrenuti ostavinski postupak. Nikad nije kasno, ali malo je čudno da matični ured nije dostavio smrtovnicu sudu.
koliko je to "puno godina"? Jesi na sudu provjerio da se stvarno nikada nije pokrenuo ostavinski postupak?

pa sad je već 30 god.prošlo,a na sudu nisam provjeravao,ali samo sam ja živio sa majkom na istoj adresi,čak i ukopno mjesto glasi na mene.papiri iz bolnice su kod mene,a mislim da ostavinska ne bi mogla proći bez da me se pozove.ili možda može ?

File
05.06.2010., 14:14
pa sad je već 30 god.prošlo,a na sudu nisam provjeravao,ali samo sam ja živio sa majkom na istoj adresi,čak i ukopno mjesto glasi na mene.papiri iz bolnice su kod mene,a mislim da ostavinska ne bi mogla proći bez da me se pozove.ili možda može ?

Svašta je moguće, zato prvo otiđi na sud provjeriti u toj godini smrti i koju godinu naprijed, je li pokrenut ostavinski postupak.

Ako nije izvadi smrtovnicu u matičnom uredu i pokreni postupak sam.

kućica
05.06.2010., 22:09
1.-Ako su ulaganja u tu kuću bila takvog obima da su u bitnome izmijenile stvar (kuću), onda bi ta kuća (ili njen fizički dio) predstavljala bračnu stečevinu, dakle automatski bi dobila ½, + njoj pripadajući zakonski nasljedni dio (koliko sam shvatio oporuke nema), dakle još 1/8 kuće.
-Ako su ulaganja bila manjeg obima (adaptacija postojećih gabarita) onda bi imala pravo na isplatu ½ vrijednosti tih ulaganja, a računi joj tu nisu toliko bitni, jer je bila u braku, pa se pretpostavlja da su ulagali svatko za ½ sredstava.
-nejasno je zašto spominješ nužni nasljedni dio???
2.dug ostavitelja se ne briše njegovom smrću, već nasljednici odgovaraju za dugove ostavitelja do visine vrijednosti naslijeđene imovine ostavitelja.

3.ako je i bila opunomoćenik na njegov račun u banci, ta punomoć prestaje smrću, no kako u banci ne moraju znati da je umro, moguće je da ona iskoristi takvu punomoć i podigne novce.

4.ako dobiješ dio ostavine, odgovaraš za njegove dugove do visine vrijednosti toga što si naslijedila, i to svom svojom imovinom, dakle ne samo tom naslijeđenom imovinom.
Kao prvo veliko Hvala, a sada nadalje,
to je dio kuće i to manji tako da mi se čini da onda ima pravo na isplatu 1/2sredstava.

E sad ima tu i još jedna stvar.Moj otac nije godinama plaćao alimentaciju,a kad ju je i plaćao to je bila mizerija,trebao je plaćati alimentaciju do kraja mog redovnog školovanja,ali eto negdje od 1998/1999 našla sam posao,malo prek student servisa,malo na crno,radila,gurala faks uz sve to,jer smo se mama i ja našle u gadnoj životnoj i financijskoj sitaciji. Mama ga više nije mogla tužiti zbog neplaćanja alimentacije jer sam ja bila punoljetna,a meni je bilo kakva pomisao na njega izazivala grčeve u trbuhu i stezanje srca pa sam kako bih sačuvala svoju psihu i nije mi padalo napamet vrijeme i energiju trošiti na njega i tužbu.
Nekako mi se čini da bi bilo van svake pameti da ja nakon svega moram otplaćivati išta od njegovih dugova.Dugovi koji postoje napravila je njegova nova obitelj, ja od njega kunu nisam vidla sigurno 10 godina,a vjerovatno i duže.

Tinnok
08.06.2010., 23:52
Ovako, kod mene je situacija sljedeća:
Nasljedila sam zemlju, na kojoj su 3 suvlasnika... Uglavnom, dali ja svoj dio mogu prepisati na svog sina putem oporuke s klauzulom? I dali će drugi suvlasnici imati problema zbog klauzule pri prodaji svojih dijela te zemlje?

Katrin
09.06.2010., 07:14
Mozete oporukom ostaviti sto god hocete kome god hocete. Kakva klauzula?

FinaSlovenka
09.06.2010., 13:08
Pitanje postavljam u ime supruga.

Za 29.6.ima ostavinsku raspravu po baki,koja je umrla prije 30 godina ali nije bilo ostavinske rasprave.
Prije tri godine mu je umrla mati,zato je morao pokrenuti postupak za baku.(ako želi srediti nasledstvo po svojoj mami).

Dali mora prisustvovati na raspravi ili je dovoljno,da pošalje sudu svoju izjavu u smislu,da prihvača nasledstvo?
Sud ga poziva,da donese dokumente o vlasništvu.Dali nema sud dostup do zemljiške knjige(u istoj su zgradi).
Živa su 2 ujaka od tih samo jedan živi u RH.On bi mogao biti prisutan na raspravi.

Mi živimo u Sloveniji pa zato pitam,dali ima smisla dolaziti zbog formalnosti.Muž je prijavio ostale naslednike,svoju sestru i ostale sestriče.

Hvala za bilo kakav odgovor.

palj
10.06.2010., 09:07
1. SUd pribavlja podatke iz gruntovnice samo za onu katastasku općinu, za koju u smrtovnici postoje podaci o imovini. Dakle, ako u smrtovnici piše da je ostaviteljica imala nekretnine u k.o. xy, onda će sud pribaviti podatke za tu k.o.
2. Radi utvrđivanja točnog rodoslovlja i sastava imovine, bilo bi dobro da netko (bilo tko) od nasljednika bude na raspravi.
3. Dovoljno je da tvoj suprug pošalje ovjerenu nasljedničku izjavu. Ne mora se pojaviti na ročištu.

FinaSlovenka
11.06.2010., 13:11
Hvala vam za vaš brzi odgovor.

Željela bi sama pogledati u gruntovnicu putem interneta,samo ne znam link do gruntovnice.
Prije 2 godine smo vidjeli,da su nestale dvije ili tri parcele.Tada su službenice u gruntovnici u Korenici rekle,da če tu grešku popraviti i da mi možemo nakon par dana prekontrolirati.

Sami to nismo napravili putem interneta,a sada bi trebali,da vidimo dali su nam parcele vratili.
Hvala za vaš odgovor.

FinaSlovenka
14.06.2010., 08:29
Našla sam link za gruntovnicu.

Sve su popravili i sada je stanje O.K.

Rain_3
15.06.2010., 16:09
Pozdrav!

Kao maloljetnici ostali smo bez roditelja, ne sjećam se tko je sve bio, ali mislim da je bio netko sa suda i netko iz centra za socijalnu skrb; popisala se sva imovina i izrađeno je rješenje o nasljeđivanju. Kroz ovih par godina, to rješenje se zagubilo, pa me zanima;
kako mogu doći do novog primjerka? I kada krenem u tu instituciju po rješenje, koje dokumente trebam imati u sebe?

File
15.06.2010., 16:23
Otiđi u ostavinski odjel suda koji je tada vodio ostavinsku raspravu, i ako neznaš broj ostavinskog spisa, onda će ti ga naći po godini smrti, pa onda pisanim podneskom sa 20,-- kn taxe, kao nasljednik iz rješenja, zatražiš prijepis rješenja o nasljeđivanju.

Rain_3
15.06.2010., 16:46
Otiđi u ostavinski odjel suda koji je tada vodio ostavinsku raspravu, i ako neznaš broj ostavinskog spisa, onda će ti ga naći po godini smrti, pa onda pisanim podneskom sa 20,-- kn taxe, kao nasljednik iz rješenja, zatražiš prijepis rješenja o nasljeđivanju.

Hvala ti!!! :top::top::s

Franco
16.06.2010., 14:19
Može pitanjce:

Kako se dijeli imovina ženine pokojne majke koja je umrla u Njemačkoj.
Iza nje su ostali suprug iz drugog braka s kojim nema djece i moja žena kao jedino dijete iz prvog okončanog braka.
Umrla ima zemljište u Hrvatskoj na moru,a zajedno sa ženinim očuhom (drugim suprugom) u njemačkoj je zajedno u braku podigla kat na kući njegovih roditelja.
Pitanja su:

1. koji je rok za pokretanje ostavinske rasprave od smrti u Njemačkoj i kad bi se u konačnici mogla podijeliti imovina ako je sve u redu ?
2. hoće li moju ženu sud službeno obavijestiti o ostavinskoj raspravi i treba li fizički doći tamo ?
3. Po kojem zakonu se nasljeđuje zemljište u Hrvatskoj ?
4. Koliki je ženin dio stana u Njemačkoj ?

Hvala !

opa22
16.06.2010., 23:45
Može pitanjce:

Kako se dijeli imovina ženine pokojne majke koja je umrla u Njemačkoj.
Iza nje su ostali suprug iz drugog braka s kojim nema djece i moja žena kao jedino dijete iz prvog okončanog braka.
Umrla ima zemljište u Hrvatskoj na moru,a zajedno sa ženinim očuhom (drugim suprugom) u njemačkoj je zajedno u braku podigla kat na kući njegovih roditelja.
Pitanja su:

1. koji je rok za pokretanje ostavinske rasprave od smrti u Njemačkoj i kad bi se u konačnici mogla podijeliti imovina ako je sve u redu ?
2. hoće li moju ženu sud službeno obavijestiti o ostavinskoj raspravi i treba li fizički doći tamo ?
3. Po kojem zakonu se nasljeđuje zemljište u Hrvatskoj ?
4. Koliki je ženin dio stana u Njemačkoj ?

Hvala !

po ovome sto ste napisali iza pokojne su ostali samo bracni drugi i Vasa supruga (kci).....Vasa supruga zakonski dobija 1/2 imovine koja je bila u vlasnistvu njene majke a 1/2 njen BD.....a nasljedju je se po zakonu o nasljedjivanju RH..... :kava:

P.S. ne postoji rok za pokretanje ostavinskog postupka!

Ovako, kod mene je situacija sljedeća:
Nasljedila sam zemlju, na kojoj su 3 suvlasnika... Uglavnom, dali ja svoj dio mogu prepisati na svog sina putem oporuke s klauzulom? I dali će drugi suvlasnici imati problema zbog klauzule pri prodaji svojih dijela te zemlje?

Ne kuzim o kakvim klauzulama pricate :S da pokusam rijesiti Vas problem. Suvlasnisto nije u pravu konstruirano kao neka trajna ili neraskidiva zajednica. svaki suvlasnik ima po zakonu pravo traziti diobu. prema tome, vremensko trajanje suvlasnicke zajednice ovisi o volji svakog pojedinog suvlasnika. to znaci da svaki suvlasnik bez obzira na velicinu svojega suvlasnickog dijela moze traziti diobu. prema st.1 cl. 16 ZOVO-a, suvlasnik ima pravo u svako vrijeme zahtijevati diobu zajednicke stvari, osim u vrijeme u koje bi ta dioba bila na stetu drugih suvlasnika.

Franjo Lola Tahi
17.06.2010., 10:36
Pozdrav,

nedavno sam saznao da mi je pradjed s Lopuda i da je tamo imao podosta zemlje. Budući sam direktan nasljednik, zanima me kako bih mogao doći do informacije o tome koje su djedove nekretnine i kako bi išla procedura da se ja i ostali nasljednici uknjižimo na njih?

Hvala unaprijed

opa22
17.06.2010., 12:26
Bok svima, novi sam vodje pa se unaprijed ispricavam ako ova tema vec postoji.

evo da mi netko pokusa objasniti ovaj primjer jer sam ja u dilemi!

Iza smriti ostavitelja pokrenut je ostavinski postupak. u trenutku smrti ostavitelj je imao brata i sestru krcerku i dva unuka od ranije umrlog sina. u smrtovnici je bilo navedeno da je ostavitelj ostavio svojerucni testament. testamen je bio predat 20.3.1991 na cuvanje sudu u Zagrebu, gdje je ostavitelj tada zivio. sam testament nije bio datiran. zakazana je ostavinska rasprava i na prvom rocistu je njegov brat donio jos jedan svojerucni ostaviteljev testament, koji takodjer nije datiran. u oporuci koji je bio predat sudu na cuvanje kao nasljednici su odredjeni dva ostaviteljeva unuka. u oporucu koji je prezentiran na rocistu ostavitelj je svu svoju imovinu ostavio jednom udrzuzenju koje je u postupku osnivanja.
KAKVA JE PRAVNA SITUACIJA? :confused:

Libertango
17.06.2010., 12:33
Bok svima, novi sam vodje pa se unaprijed ispricavam ako ova tema vec postoji.

evo da mi netko pokusa objasniti ovaj primjer jer sam ja u dilemi!

Iza smriti ostavitelja pokrenut je ostavinski postupak. u trenutku smrti ostavitelj je imao brata i sestru krcerku i dva unuka od ranije umrlog sina. u smrtovnici je bilo navedeno da je ostavitelj ostavio svojerucni testament. testamen je bio predat 20.3.1991 na cuvanje sudu u Zagrebu, gdje je ostavitelj tada zivio. sam testament nije bio datiran. zakazana je ostavinska rasprava i na prvom rocistu je njegov brat donio jos jedan svojerucni ostaviteljev testament, koji takodjer nije datiran. u oporuci koji je bio predat sudu na cuvanje kao nasljednici su odredjeni dva ostaviteljeva unuka. u oporucu koji je prezentiran na rocistu ostavitelj je svu svoju imovinu ostavio jednom udrzuzenju koje je u postupku osnivanja.
KAKVA JE PRAVNA SITUACIJA? :confused:

Dvije oporuke niti jedna sa datumom.
Sud će vjerovatno ići na određivanje nasljedičkih dijelova po zakonu, jer kako odrediti koja oporuka ima prvenstvo kada se ne zna koja je kasnija :ne zna:

opa22
17.06.2010., 12:50
priličan sam laik u ovakvim pitanjima,ali nažalost uvijek mora doći trnutak kad se svi moramo pozabaviti ovim problemom
dakle,molim z amalo pravne pomoći meni laiku;
otac je preminuo,ali prije toga je napisao i kod javnog bilježnika ovjerio svoju oporuku u kojoj je nama ,njegovoj djeci ostavio ,dvojici sinova po idealnu polovicu stambene kuće(jednom sinu prizemlje,drugom kat) te sinovima,svakom još po 1/3 zemljišta dok su dvije kćeri dobile svaka po polovicu od preostale 1/3 zemljišta.e sad,jedna od kćeri se ne slaže sa oporukom i želi tužbu na oporuku i želi tražiti svoj nužni dio,gdje ona smatra da nužnim dijelom sigurno dobiva barem jednu sobu na katu kuće.da li je to točno i ako može pojednostavljeno objašnjenje nužnog dijela u našem konkretnom slučaju.puno puno hvala za svaki dobronamjeran odgovor!!!

po ovome sto ste napisali zakljucujem da vas ima 4 vi vas brat i vase dvije sestre........da li je majka jos ziva????

u slucaju da jeste sviju zakonski slijedi po 1/5 oceve ostavstine a nuzni dio po 1/10 na svakog pa vi sada racunajte....u slucaju da Vasa majka vise nije ziva svi dobijate po 1/4 ostavstine zakonski,a nuzno vas slijedi po 1/8

palj
17.06.2010., 12:56
Nužni dio iznosi polovicu od zakonskog dijela. Koliko kužim, 4 je nasljednika. Znači, nju pripada 1/2 od 1/4, odnosno 1/8.

Ukoliko se ne uspijete dogovoriti i sporazumiti kod bilježnika, spis ide na sud, te će se u parnici dokazivati što, kako, kome i koliko pripada, odnosno što od imovine će zadovoljiti nužni dio nasljednice (u krajnjem slučaju 1/8 od svega).

Inače, na ovih 30-ak stranica, nužni dio se gotovo stalno ponavlja, pa istraži malo.

Edit: vidim, kolega me pretekao.

palj
17.06.2010., 13:01
Zanemari prethodni post.

Treba saznati u zemljišniku i katastru što se od nekretnina još vodi na njegovom imenu. Tada treba sa smrtovnicom i tim podacima predati prijedlog za pokretanje ostavinske rasprave na Općinski sud nadležan prema mjestu pradjedovog posljednjeg prebivališta.

Naravno, ovo vrijedi ukoliko iza njegove smrti nikad nije pokrenuta rasprava, niti su proglašeni nasljednici.

opa22
17.06.2010., 13:11
gospodo naljepša vam hvala na prompton odgovoru..ostaje mi nepoznanica,da li jspomenuta nasljednica u toj 1/8 ,ima pravo dobiti i dio stambenog dijela,ili se ta 1/8 odnosi samo na zemljište ,ako je isto velike površine,cca 10 000m2
inače,četvoro je nasljednika jer majka ima prema oporuci pravo na doživotno plodouživanje.

Ona ima pravo na svaki dio oceve zaostavstine.....pa sada je na vama da se dogovorite u slucaju da to nije moguce postoji sud koji ce odluciti

palj
17.06.2010., 13:20
Čuj, ništa neviđeno niti nemoguće. Ako zna da je pradjed imao imovinu, valjda bi znao i da mu je djed ili netko drugi tu imovinu nasljedio, pa ne bi ni postavljao pitanje.

Raspoređivao sam i ja imovinu vlasnika koji su daaaavno umrli.

pumpkin pie
30.06.2010., 11:51
E, bok ljudi, jedno kratko pitanje..

Da li se može opovgrnuti oporuka ako je napisana u ispravnoj formi, ako nitko nije razbaštinjen i ako su svi dobili više od nužnog dijela?

palj
30.06.2010., 11:58
Na što misliš pod "opovrgnuti"?

pumpkin pie
30.06.2010., 12:52
Na što misliš pod "opovrgnuti"?
Pa npr. da jedna od zainteresiranih strana, tj ona koja se smatra oštećenom :D ipak dobije više nego što piše u oporuci.

Ilitiga

Da li meni netko može uzeti što sam dobila oporukom?

palj
30.06.2010., 14:01
Eee, tako objasni, a ne nekim maglovitim terminom :zubo:

Dakle, ako su svi zakonski nasljednici namireni u nužnom dijelu, tada ti ne mogu uzeti nešto što si dobila oporukom.

Naravno, ako ima zle krvi, pa se pokušava pobiti valjanost oporuke, to je već nešto drugo, ali tako nešto se dokazuje pred sudom i teško je tek tako pobiti oporuku.

Trotoar
30.06.2010., 14:06
i teret dokazivanja je na onome ko tvrdi da testament nije valjan....
međutim, na taj način može da se odugovlači ostavinski postupak.

palj
30.06.2010., 14:21
i teret dokazivanja je na onome ko tvrdi da testament nije valjan....
međutim, na taj način može da se odugovlači ostavinski postupak.

Da, tako je. Može se odugovlačiti. Ali to se ne može spriječiti, ukoliko netko zaista želi pobijati oporuku.

tennessee
01.07.2010., 13:31
Zna li netko kako rijesiti situaciju ako se zna da uz dva nasljednika (barata i sestru) postoji i (polu)sestra iz majcinog prvoga braka s kojom nitko nema kontakt, ne zato sto ne zele nego iz razloga sto se ni ne zna gdje je...da li je na prostorima bivse juge ili tko zna gdje. kako to rijesiti kada je u pitanju ostavinska majke?
hvala na odgovoru

Trotoar
01.07.2010., 13:59
Zna li netko kako rijesiti situaciju ako se zna da uz dva nasljednika (barata i sestru) postoji i (polu)sestra iz majcinog prvoga braka s kojom nitko nema kontakt, ne zato sto ne zele nego iz razloga sto se ni ne zna gdje je...da li je na prostorima bivse juge ili tko zna gdje. kako to rijesiti kada je u pitanju ostavinska majke?
hvala na odgovoru

"Ako se ne zna da li ima nasljednika, sud ce oglasom pozvati lica koja polažu prava
na nasljede da se prijave sudu u roku od šest mjeseci od objavljivanja oglasa.
Oglas ce se istaci na oglasnu tablu suda, objaviti u "Službenom listu Republike
Crne Gore", a po potrebi i na drugi nacin.
Na isti nacin sud ce postupiti ako je nasljedniku postavljen privremeni staralac zbog toga što je boravište nasljednika nepoznato, a nasljednik nema punomocnika, ili zbog toga što se nasljednik ili njegov zakonski zastupnik, koji nemaju punomocnika, nalazi u inostranstvu, tako da se dostavljanje nije moglo izvršiti"

ovo ti je izvod iz zakon crne gore
dakle, oglas, staratelj itd...
napominjem da stratelj UVIJEK daje pozitivnu izjavu, tj prihvata se prava na nasljeđe

tennessee
02.07.2010., 09:03
trotoar, puno hvala

Trotoar
02.07.2010., 09:08
trotoar, puno hvala

molim :top:

krasnodar
06.07.2010., 10:18
Molio bih za savjet.Živim sam sa ocem ,on nema nikog osim mene, on je vlasnik kuće i štednog računa u banci.Što nakon smrti moga oca ,dali ja kao jedini nasljednik svega što otac posjeduje, moram nešto platiti državi, javnom bilježniku... i koliko.Dali je moguće izbjeći plaćanje ako sklopim kakav ugovor (darovni ugovor,ugovor o doživotnom uzdržavanju i sl.) s ocem, sada dok je otac živ ,ili pak ne moram ništa poduzimati.Unaprijed se od srca zahvaljujem.

Ika0712
06.07.2010., 20:19
Evo ovako. Moja majka je prije 2 godine prepisala sudskim putem kuću na svoga sina tj. moga polubrata bez moga znanja i bez ikakvog povoda. Ništa joj loše nismo učinili.

Problem je još veći jer smo tu kuću napravili ja i moja žena, a ona je samo financirala materijal (ne ruke).

Tek sam nedavno saznao da njen muž tj. moj očuh ima još TROJE djece iz prethodna tri braka.

Zanima me kakva prava imamo ja i ta njegova djeca i da li se isplati ići na sud.

Riječ je o kući 350 m2 s velikom okućnicom

Unaprijed zahvaljujem.

EGR
13.07.2010., 20:43
Pozdrav ekipa! Imam pitanjce.

Ako se radi oporuka da li se to mora staviti kao zabilježba u zemljišnim knjigama odnosno da li ja mogu i kako provjeriti da li je moj djed napravio oporuku?

File
13.07.2010., 21:19
Pozdrav ekipa! Imam pitanjce.

Ako se radi oporuka da li se to mora staviti kao zabilježba u zemljišnim knjigama odnosno da li ja mogu i kako provjeriti da li je moj djed napravio oporuku?

Oporuka se ne zabilježava u zemljišnim knjigama.

Oporuka je privatna stvar (djed je može sam rukom napisati i držati u svojoj kući) ; a možeš provjeriti je li djed napravio oporuku, samo tako da ga direktno pitaš.:top:

Iako neznam kakvog ti to ima smisla, jer djed može svaki dan svoju oporuku promjeniti, napisati novu, i tako više puta....

Evo ovako. Moja majka je prije 2 godine prepisala sudskim putem kuću na svoga sina tj. moga polubrata bez moga znanja i bez ikakvog povoda. Ništa joj loše nismo učinili.

Problem je još veći jer smo tu kuću napravili ja i moja žena, a ona je samo financirala materijal (ne ruke).
....

A tko je umro:ne zna:? Majka?

Da li se ta kuća još vodi kao vlasništvo majke?

Molio bih za savjet.Živim sam sa ocem ,on nema nikog osim mene, on je vlasnik kuće i štednog računa u banci.Što nakon smrti moga oca ,dali ja kao jedini nasljednik svega što otac posjeduje, moram nešto platiti državi, javnom bilježniku... i koliko.Dali je moguće izbjeći plaćanje ako sklopim kakav ugovor (darovni ugovor,ugovor o doživotnom uzdržavanju i sl.) s ocem, sada dok je otac živ ,ili pak ne moram ništa poduzimati.Unaprijed se od srca zahvaljujem.

Ti si nasljednik prvog nasljednog reda, i po sadašnjim zakonima ti ne plaćaš porez na nasljedstvo.

Plaćaš ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika, a to možeš izbjeći tako da ti otac za života npr.daruje tu svoju imovinu. Sklopite darovni ugovor, sami ga napišete, ili netko tko se malo u to razumije, a ovjera ugovora je cca 150 - 200 kn.

EGR
14.07.2010., 20:48
Hvala

EGR
15.07.2010., 20:39

Oporuka je privatna stvar (djed je može sam rukom napisati i držati u svojoj kući) ; a možeš provjeriti je li djed napravio oporuku, samo tako da ga direktno pitaš.:top:

Iako neznam kakvog ti to ima smisla, jer djed može svaki dan svoju oporuku promjeniti, napisati novu, i tako više puta....

Nemrem ga niš pitati jer je umro prije dva tjedna....

Iz ovog podebljanog se da za kljuciti da se oporuka ne mora ni ovjeriti ili sam nekaj krivo svatil...?

Jer danas sam čul da se oporuka mora ovjeriti.

Katrin
15.07.2010., 22:56
Ne mora se ovjeriti.

a n ć i
16.07.2010., 07:17
Pozdrav,

nedavno sam saznao da mi je pradjed s Lopuda i da je tamo imao podosta zemlje. Budući sam direktan nasljednik, zanima me kako bih mogao doći do informacije o tome koje su djedove nekretnine i kako bi išla procedura da se ja i ostali nasljednici uknjižimo na njih?

Hvala unaprijed

Najbolje u Općinskom sudu u Dubrovniku, u Zemljišno-knjižnom odjelu zatražiti popis nekretnina iza pok. pradjeda sa svim njegovim točnim podacima. Zatim, s tim popisom i jednim prijedlogom pokrenut ostavinski postupak u Ostavinskoj pisarnici istog suda i u roku od par dana se dodijeli na riješavanje javnom bilježniku. U prijedlogu bi bilo lijepo napisati djedovo rodoslovlje sa svim podacima i adresama živućih nasljednika kako bi bilježnik mogao poslat pozive za ostavinsko ročište.

noklica
18.07.2010., 18:33
Ne mora se ovjeriti.

upravo tako :top: Ako je u pitanju vlastoručna oporuka, nije ju potrebno ovjeravati.

Buda83
19.07.2010., 13:32
Pozdrav,
nakon smrti oca ostao je porezni dug na njegovoj tvrtci pa me zanima budući da se radi o d.o.o. jesam li dužan podmiriti porez ili se mogu prviti glupav i čekati da sve lijepo ode u zastaru, budući da se nemam namjeru baviti tim poslom niti ga znam raditi. Mogu li proglasiti stečaj odnosno što se pravno može poduzeti da se porez ne plati i firma ugasi uz minimalni trošak. Tvrtku još nisam unio u ostavinsku dok ne vidim kako i što.

ladyhawke
20.07.2010., 08:06
Molim savjet..
Brat živi u kući s roditeljima. S obzirom da se otac s njime ne slaže, otac uglavnom više ne boravi u kući nego u vikendici. S obzirom da u toj kući i ja imam neko pravo nasljedstva, otac je bratu rekao da ne smije ništa nadograđivati dok mene ne isplati u mom dijelu, a onda neka radi s kućom što hoće. Brat se na to jednostavno oglušio, sa mnom nije niti razgovarao nego je samoinicijativno dok oca nije bilo doma, započeo velike radove na nadogradnji očito namjeravajući mene potpuno zaobići.
Sad me zanima što zakon kaže, kako će se jednog dana nasljeđivati kuća??

goliath
20.07.2010., 09:08
Dosta ste šturo rekli kakva je trenutna vlasnička struktura kuće, tako da ću odgovoriti na temelju raspoloživih informacija.

To što vaš brat ulaže u kuću nema nikakvog utjecaja na suvlasnički dio koji ćete naslijediti. Djeca i bračni drug ostavitelja nasljeđuju njegovu imovinu na jednake dijelove (ako nema oporuke). To što je nadogradio kuću može biti jedino od utjecaja kada i ukoliko ćete razvrgavati to suvlasništvo, onda on može isticati kako je tim radovima povećao vrijednost kuće.

ladyhawke
20.07.2010., 09:17
Hvala na odgovoru!
Propustih napisati - vlasnik kuće je otac. Stvar je u tome da brat prije nadograđivanja uopće nije prihvatio ni mogućnost da ja naslijedim dio (unatoč očevom izričitom upozorenju). U tom trenutku ja sam bila spremna prihvatiti simboličan dio, 5-10 % vrijednosti kuće i sve mu ostalo prepustiti, a on nije htio pristati niti na to, očito računajući da će kasnije uspjeti upravo na račun nadogradnje i uloženih sredstava zahtijevati cjelokupno vlasništvo i otezati sud.
S ovakvim razvojem situacije, ne namjeravam mu prepustiti svoj dio. Imate li savjet, želja mi je naslijediti točno onaj dio koji mi pripada i ni lipe više.

Katrin
20.07.2010., 09:56
Ne moze nikako zahtijevati cjelokupno vlasnistvo, sto god da radio. Imajte i na umu da zakonski vi jos niste nikakvi nasljednici, o tome moze biti govora tek nakon smrti vaseg oca.

ladyhawke
20.07.2010., 10:03
Naravno da nismo! Hvala Bogu da to toga još nije došlo..
Radi se jednostavno o tome da on zaobilazi i oca i mene, radi protivno očevim upozorenjima i stavlja ga pred gotov čin. Ponavljam da mu otac nije dozvolio ikakvu gradnju!! Otac, iako je vlasnik, jednostavno nema volje s njime se svađati i zato se miče u vikendicu. Odnosi su ozbiljno narušeni, a ja vidim da ću jednoga dana imati ozbiljnih problema da dobijem ono što mi pripada, zato sam zamolila za savjet. I hvala još jednom!

Ni(T)kolina
20.07.2010., 11:17
tipična obitelj, troje djece, već se unaprijed dogovorom u obitelji zna "tko što dobiva" (ma kako to ružno zvučalo) iza smrti roditelja, jedan član zasnovao obitelj i želi odmah svoj dio tako da može imati temelj za svoj novi život. e sad ja pitam, u slučaju smrti roditelja, kod podjele, kako dokazati da je taj već svoje dobio? jer (zlu ne trebalo, svašta se danas događa) što ako mu se nešto poremeti u glavi pa hoće jednog dana i ono što ga ne spada?

palj
20.07.2010., 12:11
tipična obitelj, troje djece, već se unaprijed dogovorom u obitelji zna "tko što dobiva" (ma kako to ružno zvučalo) iza smrti roditelja, jedan član zasnovao obitelj i želi odmah svoj dio tako da može imati temelj za svoj novi život. e sad ja pitam, u slučaju smrti roditelja, kod podjele, kako dokazati da je taj već svoje dobio? jer (zlu ne trebalo, svašta se danas događa) što ako mu se nešto poremeti u glavi pa hoće jednog dana i ono što ga ne spada?

Tema je dosta "skliska", jer daroprimatelj ima svako pravo zahtjevati svoj nasljedni dio i na ostatku imovine nakon smrti ostavitelja.
Znači, bez obzira na ono što je od ostavitelja primio za života, ima pravo na jednaki dio na ostavinskoj imovini, kao i svi ostali nasljednici.

Eventualno odreknuće od ostavinske imovine dano unaprijed, prije smrti, je ništavo i nema nikakvog učinka.

Postoji mogućnost raspolaganja imovinom za života, no pitanje je želi li ostavitelj tako nešto.
Dakle, npr., ugovor o raspodjeli imovine za života. Potrebno je da ga potpišu svi nasljednici. U njemu se imovina ostavitelja raspoređuje na nasljednike, prema dogovoru....s tim da bi na nekom dijelu imovine ostavitelj mogao zadržati pravo doživotnog uživanja za sebe i suprugu, ali pitanje je želi li to vaš otac napraviti. Vjerojatno će biti oprezan i nije mu to za zamjeriti.
Može se sastaviti i oporuka, ali tada bi svejedno ovaj daroprimatelj imao pravo zahtjevati nužni dio.

Pitanje je tko što hoće i tko će na što pristati.

krasnodar
20.07.2010., 13:26

A tko je umro:ne zna:? Majka?

Da li se ta kuća još vodi kao vlasništvo majke?

Ti si nasljednik prvog nasljednog reda, i po sadašnjim zakonima ti ne plaćaš porez na nasljedstvo.

Plaćaš ostavinsku raspravu kod javnog bilježnika, a to možeš izbjeći tako da ti otac za života npr.daruje tu svoju imovinu. Sklopite darovni ugovor, sami ga napišete, ili netko tko se malo u to razumije, a ovjera ugovora je cca 150 - 200 kn.

Osim darovnog odgovora dali je ista stvar da napravimo ugovor o doživotnom uzdržavanju dali i onda izbjegavam plačanje ostavinske rasprave,i dali u tom ugovoru samo moram navesti brojeve tekućih računa u banci koji su očevo vlasništvo i nekretnine kojih je vlasnik ili mi trebaju i potvrde iz banke o njegovim tekućim računima i potvrda sa katastra o njegovim nekretninama.
unaprijed Vam ponovno zahvaljujem.

palj
20.07.2010., 16:53
Osim darovnog odgovora dali je ista stvar da napravimo ugovor o doživotnom uzdržavanju dali i onda izbjegavam plačanje ostavinske rasprave,i dali u tom ugovoru samo moram navesti brojeve tekućih računa u banci koji su očevo vlasništvo i nekretnine kojih je vlasnik ili mi trebaju i potvrde iz banke o njegovim tekućim računima i potvrda sa katastra o njegovim nekretninama.
unaprijed Vam ponovno zahvaljujem.

U slučaju ugovora o doživotnom uzdržavanju, imovina navedena u ugovoru uopće ne predstavlja ostavinsku masu, pa se ni ne može uzeti u obzir njena vrijednost pri određivanju vrijednosti ostavinske imovine.

Bilo bi dobro imati potvrde zk.odjela suda ili katastra o nekretninama da bi se što preciznije mogle navesti pri sastavljanju ugovora. Za račune će biti dovoljno znati broj računa i ime banke.

krasnodar
21.07.2010., 11:10
U slučaju ugovora o doživotnom uzdržavanju, imovina navedena u ugovoru uopće ne predstavlja ostavinsku masu, pa se ni ne može uzeti u obzir njena vrijednost pri određivanju vrijednosti ostavinske imovine.

Bilo bi dobro imati potvrde zk.odjela suda ili katastra o nekretninama da bi se što preciznije mogle navesti pri sastavljanju ugovora. Za račune će biti dovoljno znati broj računa i ime banke.

Samo bih Vas zamolio za dvije potvrde ,dakle i u slučaju ugovora o doživotnom uzdržavanju ,kao i kod darovnog ugovora ne plačam troškove ostavinske rasprave ,već samo ovjeru ugovora kod javnog bilježnika (150-200 kuna) Dali je tako ? I drugo,nakon očeve smrti na osnovu ugovora o doživotnom uzdržavanju sve njegove nekretnine i računi u banci automatski postaju moje vlasništvo,napominjem moj otac ima samo mene,ja sam jedini nasljednik,majka mi je umrla) Dali je tako ? Unaprijed Vam se od srca zahvaljujem na Vašim odgovorima.

palj
21.07.2010., 11:30
Samo bih Vas zamolio za dvije potvrde ,dakle i u slučaju ugovora o doživotnom uzdržavanju ,kao i kod darovnog ugovora ne plačam troškove ostavinske rasprave ,već samo ovjeru ugovora kod javnog bilježnika (150-200 kuna) Dali je tako ? I drugo,nakon očeve smrti na osnovu ugovora o doživotnom uzdržavanju sve njegove nekretnine i računi u banci automatski postaju moje vlasništvo,napominjem moj otac ima samo mene,ja sam jedini nasljednik,majka mi je umrla) Dali je tako ? Unaprijed Vam se od srca zahvaljujem na Vašim odgovorima.

1. Da, ali uz jedno veliko ALI: takav ugovor se ne ovjerava, nego sastavlja u obliku javnobilježničkog akta ili se solemnizira. U tom slučaju će vas koštati puno više od 100-200 kuna. Kad se podvuče crta, nema tu neke uštede u odnosu na plaćanje nakon ostavinske rasprave.
Takav ugovor se može ovjeriti i pred sucem, ali o tome koliko se to na sudu plaća, ne bih znao. No, u tom slučaju netko treba i sastaviti taj ugovor, a tu onda dolazimo do odvjetnika i njihovih tarifa za sastavljanje pismena, pa opet na kraju imamo nekakav znatniji trošak od onih 100-200 kuna.

2. DA, tako je!

KarteNaStol
21.07.2010., 11:47
Imam pitanje. Majka mojeg dečka rodila je vanbračnog sina prije nego je rodila mog dečka (polubraća). Na temelju njega dobila je stan kao samohrana majka. Uslijed određenih problema, stan je prepisala na tog starijeg sina (na mog dečka ništa nije prepisala iako je mogla na obojicu). Taj stan je stariji sin odmah prodao, tako da je moj dečko ostao doslovce na cesti dok je majka otišla u drugu državu. Nadalje, taj stariji sin je sa bakom i djedom (majčinim roditeljima) sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju i time ga čeka još jedna kuća.
Moje pitanje glasi - na što moj dečko ima pravo od te imovine? kako doći do toga na što ima pravo? Što napraviti i kako budući da mu je polubrat prodao stan i nije mu dao ni lipe? BIla bih zahvalna na odgovorima...

palj
21.07.2010., 12:03
Imam pitanje. Majka mojeg dečka rodila je vanbračnog sina prije nego je rodila mog dečka (polubraća). Na temelju njega dobila je stan kao samohrana majka. Uslijed određenih problema, stan je prepisala na tog starijeg sina (na mog dečka ništa nije prepisala iako je mogla na obojicu). Taj stan je stariji sin odmah prodao, tako da je moj dečko ostao doslovce na cesti dok je majka otišla u drugu državu. Nadalje, taj stariji sin je sa bakom i djedom (majčinim roditeljima) sklopio ugovor o doživotnom uzdržavanju i time ga čeka još jedna kuća.
Moje pitanje glasi - na što moj dečko ima pravo od te imovine? kako doći do toga na što ima pravo? Što napraviti i kako budući da mu je polubrat prodao stan i nije mu dao ni lipe? BIla bih zahvalna na odgovorima...

1. njegov brat je (za pretpostaviti je) stekao taj stan valjano i pošteno. Očito darovanjem od strane vlasnika (mame). Prijepisom stana na njegovo ime, postao je vlasnikom stana i kao takav imao je apsolutno pravo raspolagati tim stanom kako god je htio, pa tako i prodati ga. Ničim nije bio obvezan tvome dečku dati dio novca.
2. što se ugovora o doživotnom uzdržavanju tiče, također, nema načina da tvoj dečko jednog dana stekne pravo na nasljeđivanje dijela te kuće. On može pokušati pobiti ugovoro o uzdržavanju, al to ne ide tek tako sistemom: "ja to pobijam, jer sam zakinut i nisam dobio ništa!"

Sve skupa (možda) nije pravedno prema tvom dečku, ali pravo i pravda ne idu uvijek ruku pod ruku.

KarteNaStol
21.07.2010., 12:26
Ok, sve je to meni jasno ali gdje je onda ono pravo na nužni dio? konkretno mene i njega boli ta nepravda njegove majke koja je dobila stan na temelju statusa samohrane majke, dakle na račun sina, i radi čije prodaje je moj dečko na cesti završio. sad mene zanima može li on ikakvu tužbu podnijet?

palj
21.07.2010., 12:45
Pravo na nužni dio se može ostvariti tek nakon smrti ostavitelja (majke).

U tom slučaju se, kod izračunavanja vrijednosti nužnog dijela, uzima u obzir i dano darovanje te se može zahtjevati povrat dara do namirenja nužnog dijela.
Međutim, kako to izgleda u praksi, odsnosno kako sud u tom slučaju odlučuje, budući je stan odavno prestao biti imovinom daroprimatelja( i praktično, mogao je biti valjano preprodan xy puta), moram priznati da ne znam. Naravno, stan se više ne bi mogao dobiti nazad, ali pretpostavljam da se ide na nekakvu pravičnu naknadu u novcu, prema daroprimatelju. No, konačan ishod i eventualni uspjeh u takvoj parnici ne mogu pretostaviti, jer s time nenam nikakvog doticaja.

Bilo bi mi drago da netko još od pravnika da svoje mišljenje na ovaj slučaj, vezano uz nužni dio i povrat dara koji više nije u vlasništvu daroprimatelja.

krasnodar
22.07.2010., 08:51
1. Da, ali uz jedno veliko ALI: takav ugovor se ne ovjerava, nego sastavlja u obliku javnobilježničkog akta ili se solemnizira. U tom slučaju će vas koštati puno više od 100-200 kuna. Kad se podvuče crta, nema tu neke uštede u odnosu na plaćanje nakon ostavinske rasprave.
Takav ugovor se može ovjeriti i pred sucem, ali o tome koliko se to na sudu plaća, ne bih znao. No, u tom slučaju netko treba i sastaviti taj ugovor, a tu onda dolazimo do odvjetnika i njihovih tarifa za sastavljanje pismena, pa opet na kraju imamo nekakav znatniji trošak od onih 100-200 kuna.

2. DA, tako je!

Drugim riječima ,jedino rješenje mi je darovni ugovor i ovjera kod javnog bilježnika.

palj
22.07.2010., 11:03
Drugim riječima ,jedino rješenje mi je darovni ugovor i ovjera kod javnog bilježnika.

P, najjeftinije definitivno. (samo i ovdje vrijedi dodati odvjetničku tarifu, ako će vam sastavljati ugovor)

Trotoar
22.07.2010., 13:32
palj, jedno pitanje
plaća li se u hrvatskoj porez na ugovor o poklonu nepokretnosti zaključen između djeda i unuka?
ili samo taksa za ovjeru ugovora?

lana74
22.07.2010., 13:58
koliko u prosjeku traju parnice ako netko ne prihvati oporuku i traži nužni dio na ostavinu. i koliko uopće to košta otprilike?

i kakva je mogućnost da ta osoba uopće dobije nužni dio tj. 1/4 neke nekretnine ako se u parnici dokaže da su joj roditelji (darovnim ugovorom) za života darovali drugu nekretninu i 2 zemljišta ?

evo da ne otvaram zasebnu temu da nešto pitam. uglavnom javni bilježnik poslao je papire na sud da sud nekoga uputi u parnicu, jer se nismo uspjeli dogovoriti nakon ostavinske rasprave. uglavnom naknadno sam saznala da je prvo ročište na sudu održano, a mi nismo imali pojima. praksa suda je da pošalje poziv na način da njihov službenik (znači ne putem pošte) donese na adresu poziv i osobno ti ga uruči. ako nisi doma, poziv se vrača na sud i to je to. nevjerojatno !!! znači osoba radi, nema nikog kući i propusti ročište:confused:
sudca ne zanima što ti nisi dobio poziv i što nemaš pojima kad je ročište i on ga naravno održi!!!
ipak smo imali sreću pa je ovu drugu stranu uputio u parnicu. i što to sad konkretno znači? jel postoji neki vremenski zakonski rok u kojem ova druga strana mora pokrenuti parnicu? i tko plaća sve troškove, jel onaj koji izgubi?
i da li naš spis ostaje kod istog sudca tj. da li on vodi parnicu ako je druga strana pokrene?

hvala unaprijed!!!

File
22.07.2010., 17:07
palj, jedno pitanje
plaća li se u hrvatskoj porez na ugovor o poklonu nepokretnosti zaključen između djeda i unuka?
ili samo taksa za ovjeru ugovora?

Ne plaća se. :kava:

Trotoar
23.07.2010., 07:31
Ne plaća se. :kava:

hvala :top:

Trotoar
23.07.2010., 07:39
evo da ne otvaram zasebnu temu da nešto pitam. uglavnom javni bilježnik poslao je papire na sud da sud nekoga uputi u parnicu, jer se nismo uspjeli dogovoriti nakon ostavinske rasprave. uglavnom naknadno sam saznala da je prvo ročište na sudu održano, a mi nismo imali pojima. praksa suda je da pošalje poziv na način da njihov službenik (znači ne putem pošte) donese na adresu poziv i osobno ti ga uruči. ako nisi doma, poziv se vrača na sud i to je to. nevjerojatno !!! znači osoba radi, nema nikog kući i propusti ročište:confused:
sudca ne zanima što ti nisi dobio poziv i što nemaš pojima kad je ročište i on ga naravno održi!!!
ipak smo imali sreću pa je ovu drugu stranu uputio u parnicu. i što to sad konkretno znači? jel postoji neki vremenski zakonski rok u kojem ova druga strana mora pokrenuti parnicu? i tko plaća sve troškove, jel onaj koji izgubi?
i da li naš spis ostaje kod istog sudca tj. da li on vodi parnicu ako je druga strana pokrene?

hvala unaprijed!!!

odgovoriću ti kakvo je stanje u cg, vjerujem da je isto u hr.

Sud ce uputiti na parnicu, odnosno na postupak pred drugim nadležnim organom
ucesnika cije pravo smatra manje vjerovatnim.
Ako sud prekine postupak, odredice rok u kome treba pokrenuti parnicu, odnosno
postupak pred drugim nadležnim organom.
Ako ucesnik u odredenom roku postupi po rješenju suda, prekid postupka trajace
dok parnica, odnosno postupak pred drugim nadležnim organom ne bude
pravosnažno završen.
Ako ucesnik u odredenom roku ne postupi po rješenju suda, nastavice se
raspravljanje zaostavštine i, ako stranka do završetka tog postupka ne podnese dokaz da je pokrenula parnicu, odnosno postupak pred drugim nadležnim organom dovršice se raspravljanje zaostavštine bez obzira na zahtjeve u pogledu kojih je ucesnik upucen na parnicu, odnosno postupak pred drugim nadležnim organom.
Kad je ostavinski sud raspravio zaostavštinu po stavu 4 ovog clana, kao i kad je raspravio zaostavštinu, a trebalo je da ucesnike uputi na parnicu, pravosnažnost odluke ostavinskog suda ne sprjecava da se o odnosnom zahtjevu pokrene parnica ili postupak pred drugim nadležnim organom.

dakle rješenjem je ostavljen rok u kom suprotna strana mora pokrenuti parnicu, ukoliko to ne učini sud će raspraviti zaostavštinu prema stanju u spissima. troškove parnice po pravilu snosi onaj ko je izgubi.

palj
23.07.2010., 10:04
trotoar, eto, odgovor si već dobio.

Što se tiče sudske prakse, gotovo je identična kod nas.
Nisam sad siguran za rokove, trebao bih provjeriti, al nemam vremena sada.
Ono o praksi dostave poziva za ročište mi zvuči malo nategnuto. Zna se što zakon kaže za ostavu (lana, pogledaj ZPP), a sad, što kaže praksa, neam pojma. Al malo mi je to previše ono rekla-kazala,

lana74
23.07.2010., 10:57
trotoar, eto, odgovor si već dobio.

Što se tiče sudske prakse, gotovo je identična kod nas.
Nisam sad siguran za rokove, trebao bih provjeriti, al nemam vremena sada.
Ono o praksi dostave poziva za ročište mi zvuči malo nategnuto. Zna se što zakon kaže za ostavu (lana, pogledaj ZPP), a sad, što kaže praksa, neam pojma. Al malo mi je to previše ono rekla-kazala,

nažalost, živa istina, bar u našem slucaju

Trotoar
23.07.2010., 13:26
ostavinska rasprava se u praksi održava i kad nisu svi pozvani, čak i kad stranka pristupi bez poziva, jer se u principu radi o nespornim stvarima.

što se tiče parnica, pravila o dostavljanju se precizna, i ukoliko je stranci propuštanjem dostavljanja onemogućeno da učestvuje u raspravi - to je bitna povreda ZPP-a i razlog za ukidanje odluke.

lana 74, zasad niste oštećeni, a parnica se neće moći voditi bez vas. obrati pažnju na pozive jer dostavljači - poštari ukoliko ne zateknu stranku ostavljaju obavještenje gdje se i kad pismeno može podići ili kad će dostavlljač ponovo doći, a ukoliko se pismeno ne podigne u predviđenom roku ili dostavljač nikog ne zatekne (pribiće pismeno na vrata) i u tom slučaju se smata da je dosava uredna ( kao da ste primili poziv)

BrainCleaner
23.07.2010., 13:47
Moja sestra bi me isplatila na osnovu ostavine a ako me isplati dali plačam i koliko % poreza.
Isplata ostavine bi se plačala u 3. rate i dali trebam sastaviti
ugovor kod javnog bilježnika??:ne zna:

pfeiffer
23.07.2010., 23:00
hallo baka mi je umrla po zakonu sam ja i moja tetka nasljednici jer je moj otac umro .Ali sada sam saznala da ja uopce nisam uvedena na ostavinskoj raspravi,samo je moja tetka i njezin zet jer kazu da je baka ostavila neku oporuku na tetkinog zeta. imam pitanje imam li ja prava kao kcer njezinog pokojnog sina ,dali oni mene moraju prijaviti na ostavinskoj raspravi ili ne ,mogu li se ja sama jer ja sam sada saznala za tu oporuku koja je navodno napravljena 2003.Mogu li ja oporuku ponistit.Ako se ja sama uvedem kao nasljednik dali ce se ostavina obaviti bez mene ili moraju cekati kada ja dodem jer zivim u njemackoj hvala

krasnodar
26.07.2010., 08:49
P, najjeftinije definitivno. (samo i ovdje vrijedi dodati odvjetničku tarifu, ako će vam sastavljati ugovor)
Samo bih Vas zamolio za još jedno pitanje dali u darovnom ugovoru može biti navedeno da nekretnine i tekući računi u banci mog oca pripadnu meni, ali tek nakon njegove smrti. Ne znam kada ja ustvari postajem vlasnik ,isključivo kada se vlasništvo na osnovu darovnog ugovora promjeni u gruntovnici za života darovatelja,ili se promjena u gruntovnici može izvršiti i nakon smrti darovatelja ? Napominjem htjeli bi napraviti, odnosno staviti nekakvu klauzulu u ugovor, da to bude nakon smrti mog oca,dali je to moguće? Još jednom od srca Vam se zahvaljujem na dosadašnjim odgovorima.

carpatia2
27.07.2010., 16:06
kuc,kuc,
molim da mi netko odgovori,
majka mi zivi u drugom braku sa covjekom koji nema djece niti brace i sestara,nema niti zive roditelje.,od rodbine ima samo jednoga necaka.
majka nema nikakvih prihoda,niti imovine.
napravili su izmedju sebe ugovor o dozivotnom uzdrzavanju.
u slucaju da majcin suprug umre,pretpostavljam da ce ona naslijediti kucu.
sto bi se dogodilo da kojim slucajem ona umre prije njega?
imam li ja kao njeno dijete iz prvoga braka bilo kakva prava eventualno ako bi se dogodilo da moja majka prva umre, obzirom da zivim u istoj kuci s njima?
Da li bi se sto promijenilo da ne zivim s njima?
punoljetan sam i zaposlen.
hvala na odgovoru svima dobre volje.

Trotoar
28.07.2010., 07:14
ugovorom o dož- izdržavanju su regulisani njihovi odnosi, bez uvida u ugovor je teško odgovoriti.

ti prema očuhu nemaš nikakva nasljedna prava.
samo prema majci.
nasljeđuješ onu imovinu koja nije obuhvaćena ugovorom o dož. izdr.

ako očuh umre prvi, imovina određena ugovorom prelazi na tvoju majku, a poslije njene smrti ti si (jedini?) nasljednik

carpatia2
28.07.2010., 07:25
ako očuh umre prvi, imovina određena ugovorom prelazi na tvoju majku, a poslije njene smrti ti si (jedini?) nasljednik[/QUOTE]

hvala trotoar,
znaci ako slucajno majka umre prva(nikada se ne zna),ja - nista?
hvala opet,ugodan dan

Trotoar
28.07.2010., 07:32
otprilike je tako....
volio bi da vidim ugovor o dož.izdr. pa bi ti preciznije rekao koje su ti opcije

carpatia2
28.07.2010., 07:38
otprilike je tako....
volio bi da vidim ugovor o dož.izdr. pa bi ti preciznije rekao koje su ti opcije

a slucajno da je napisana oporuka?
kako bi onda bilo?
hvala

Trotoar
28.07.2010., 07:51
ugovor o dož. izdr. ima prioritet,
dakle, ukoliko bi lice - ostavilac - oporukom raspolagao sa imovinom kojom je već raspolagao tj koja je predmet ugovora o dož. izdr. - takvo raspolaganje ni bi proizvelo nikakvo pravno dejstvo.
dakle - oporuka nikako ne mijenja tvoju situaciju.

carpatia2
28.07.2010., 08:02
ugovor o dož. izdr. ima prioritet,
dakle, ukoliko bi lice - ostavilac - oporukom raspolagao sa imovinom kojom je već raspolagao tj koja je predmet ugovora o dož. izdr. - takvo raspolaganje ni bi proizvelo nikakvo pravno dejstvo.
dakle - oporuka nikako ne mijenja tvoju situaciju.

hm...,nezgodno mi je pitati ih,nisam bas siguran sada,mozda je ocuh napravio oporuku,a ne ugovor o dozivotnom.
Ako je oporuku napisao,kako je onda u slucaju da majka prije umre?
thx

Katrin
29.07.2010., 07:52
hm...,nezgodno mi je pitati ih,nisam bas siguran sada,mozda je ocuh napravio oporuku,a ne ugovor o dozivotnom.
thx

Ako oporuka i postoji a ti nisi u njoj, opet nemas nista. Moras biti u njoj imenovan nasljednikom.

Trotoar
29.07.2010., 08:10
thx

ako majka umre prije, dio oporuke kojom se njoj ostavlja imovina bio bio bez značaja i ti ne bi imao nikakva nasljedna prava prema očuhu.
osim ako bi bila predviđena ta situcija i navedeno da za slučaj da tovja majka umre prije očuha - majke njen dio bi pripao tebi.
malo sam spetljao ali nadam se da si shvatio?

i još nešto, ako su tvoja majka i očuh u toku trajanja zajedniice stekli zajedničku imovinu, ona pripada oboma (pretpostavka je na po 1/2) bez obzira na koga se formalno vodi i ti bi mogao da nasljediš dio koji pripada tvojoj majci

carpatia2
29.07.2010., 08:34
i još nešto, ako su tvoja majka i očuh u toku trajanja zajedniice stekli zajedničku imovinu, ona pripada oboma (pretpostavka je na po 1/2) bez obzira na koga se formalno vodi i ti bi mogao da nasljediš dio koji pripada tvojoj majci

majka ne radi,domacica je,¸ne znam da li se tako moze tumaciti ono "stekli zajednicki".
Ako bi bilo da ja ne bi nista dobio,da li ocuhov necak u tom slucaju dobiva?nisu bas u dobrim odnosima,ali to valjda nije sudu bitno..
hvala puno ti

Trotoar
29.07.2010., 08:37
majka ne radi,domacica je,¸ne znam da li se tako moze tumaciti ono "stekli zajednicki".
Ako bi bilo da ja ne bi nista dobio,da li ocuhova necakinja u tom slucaju dobiva?nisu bas u dobrim odnosima,ali to valjda nije sudu bitno..
hvala puno ti

može. kao rad se cijeni i doprinos na čuvanju djece, vođenju domaćinstva i sl...
ako bi ti izvisio, onda bi očuha nasljedili njegovi zakonski nasljednici (ako oporukom ili ugovorom o dož. izdržavanju nije drugačije određeno)
znači nećaka, ako nema ko bliži

carpatia2
29.07.2010., 08:39
Ako oporuka i postoji a ti nisi u njoj, opet nemas nista. Moras biti u njoj imenovan nasljednikom.

Katrin,hvala i tebi,puno.

carpatia2
29.07.2010., 08:44
može. kao rad se cijeni i doprinos na čuvanju djece, vođenju domaćinstva i sl...
ako bi ti izvisio, onda bi očuha nasljedili njegovi zakonski nasljednici (ako oporukom ili ugovorom o dož. izdržavanju nije drugačije određeno)
znači nećaka, ako nema ko bliži

opet ne znam:confused:
ako bi majka ako bi umrla prva ,ipak imala pola, jel je kao bila domacica i stekla pola,onda bi tu njenu polovinu dobio ja bez obzira ako me i nema u oporuci posebno navedenog?
Ili?
molim za odgovor,nisam valjda dosadan?

Trotoar
29.07.2010., 09:01
opet ne znam:confused:
ako bi majka ako bi umrla prva ,ipak imala pola, jel je kao bila domacica i stekla pola,onda bi tu njenu polovinu dobio ja bez obzira ako me i nema u oporuci posebno navedenog?
Ili?
molim za odgovor,nisam valjda dosadan?

dakle - pravo na pola imovine koju su stekli u toku trajanja zajednice - zajedničim radom
ne i na imovinu koju je očuh stekao npr. nasljeđivanjem ili koju je kupio od svoje posebne imovine.
samo ono što su stekli zajedničkim radom.
dokazivanje može biti komplikovano.

to bi dobio i ako te nema u oporuci (po zakonu)

Zihk
29.07.2010., 10:22
Pozdrav! Roditelji žive u stanu kojem je vlasnik moj djed (po tati). Djed i baka su još (hvala bogu :) ) živi, ali ne stanuju s roditeljima, nego u kući čiji je vlasnik moja baka. Međutim, prijavljeni su na adresi stana. O baki i djedu, kući i stanu brinu se iskljucivo moji roditelji, iako postoji teta(tatina sestra). Budući da se oporuka može osporiti, i da teta može tražiti nužni dio, molim Vas za savjet kako se pravno zaštititi dok su djed i baka živi. Hvala! :s

moremall
29.07.2010., 12:13
Nedavno mi je umro otac, pa imam par pitanja u vezi nasljeđivanja i prava.
Kuća u kojoj živim, napravio je moj djed i baka, nakon njihove smrti nasljedio ju je moj otac koji je već bio u braku s mojom majkom. Također otac ima kčer iz prvog braka, koju moja majka ima namjeru zakinuti za pravo nasljeđivanja. Mene zanima može li to ona s obzirom da je to ipak sestrina djedovina, i kakva su uopće prava moje majke s obzirom na djedovinu, i s obzirom da su moj otac i majka vrlo malo uložili u tu kuću? Hvala.

goliath
30.07.2010., 09:39
Pozdrav! Roditelji žive u stanu kojem je vlasnik moj djed (po tati). Djed i baka su još (hvala bogu :) ) živi, ali ne stanuju s roditeljima, nego u kući čiji je vlasnik moja baka. Međutim, prijavljeni su na adresi stana. O baki i djedu, kući i stanu brinu se iskljucivo moji roditelji, iako postoji teta(tatina sestra). Budući da se oporuka može osporiti, i da teta može tražiti nužni dio, molim Vas za savjet kako se pravno zaštititi dok su djed i baka živi. Hvala! :s

Jedino na način da sklopite ugovor o doživotnom uzdržavanju i navedete da taj stan, a i druga imovina primatelja uzdržavanja nakon smrti prelazi u vlasništvo davatelja uzdržavanja.

Ili ugovor o dosmrtnom uzdržavanju gdje bi imovina odmah prešla na vas...

Nedavno mi je umro otac, pa imam par pitanja u vezi nasljeđivanja i prava.
Kuća u kojoj živim, napravio je moj djed i baka, nakon njihove smrti nasljedio ju je moj otac koji je već bio u braku s mojom majkom. Također otac ima kčer iz prvog braka, koju moja majka ima namjeru zakinuti za pravo nasljeđivanja. Mene zanima može li to ona s obzirom da je to ipak sestrina djedovina, i kakva su uopće prava moje majke s obzirom na djedovinu, i s obzirom da su moj otac i majka vrlo malo uložili u tu kuću? Hvala.

Ako je vaš otac bio jedini vlasnik kuće, nakon njegove smrti žena i vas dvije kćeri nasljeđujete svaka 1/3 dijela kuće i druge ostavine.

To je zakonsko nasljeđivanje i vaša majka tu ništa ne može učiniti....

Naravno, to vrijedi ako nije bilo oporuke.

Tily13
30.07.2010., 12:20
Dragi forumaši, imam malo pitance....

Dečkovi roditelji su se razveli prije 25 godina, tata je kupio stan i onda se ponovno oženio, nisam ziher koliko su u braku....tata sad želi ostaviti taj stan sestri i dečku, a mene zanima da li njegova žena ima kakva prava na nužni dio ili nekaj. S njima već gro godina žive i njena kćer, zet i unuk....(spominjem jer ne znam da li je relevantno) kaj zakon veli na tu situaciju? neki mi vele, taj je stan unešen u brak, a ne stečen u braku, njegov je, drugi da ima pravo na nužni dio...meni je to sve rekla-kazala, pa bih molila stručnjake za bilo kakvu pomoć.

Planiraju tata, sestra i dečko sjesti i dogovoriti se, pa pokušati pravno regulirati kaj se može.....

ispričavam se ako ponavljam nešto već objašnjeno i unaprijed zahvaljujem.....

moremall
31.07.2010., 10:45
Ako je vaš otac bio jedini vlasnik kuće, nakon njegove smrti žena i vas dvije kćeri nasljeđujete svaka 1/3 dijela kuće i druge ostavine.

To je zakonsko nasljeđivanje i vaša majka tu ništa ne može učiniti....

Naravno, to vrijedi ako nije bilo oporuke.

Hvala na odgovoru.
Znači bez obzira na broj djece, žena i djeca imaju podjednaka prava, odnosno svakom ide podjednak dio? (neznam dali postoji oporuka)
Odnosno žena nema veća prava spram djece?

Katrin
31.07.2010., 12:31
Bracni drug i potomci ostavitelja nasljedjuju na jednake dijelove.

moremall
31.07.2010., 17:16
Bracni drug i potomci ostavitelja nasljedjuju na jednake dijelove.

Hvala na odgovoru.

dr.smoje
01.08.2010., 19:28
Poštovani forumaši imam pitanje,

naime roditelji su ušli u najam jedne kuće u Dalmaciji.
Naime gospođa koja je vlasnica papirnato je napisala kako mojim roditeljima ostavlja kuću na čuvanje.
Ona je otišla van Hrvatske i nije se vratila.
Prije dva dana je došla njena rodbina koja kaže kako je gospođa umrla prije 7 godina i kako su zatražili smrtovnicu te da se moji roditelji isele.
Postoji li neka pravna osnova ili zaštita u ovom slučaju?

Hvala puno na pomoći

Katrin
02.08.2010., 08:23
Sto to znaci da im je papirnato napisala?

U principu, nasljednici te vlasnice imaju pravo traziti da se tvoji isele.

dr.smoje
02.08.2010., 15:17
Sto to znaci da im je papirnato napisala?

U principu, nasljednici te vlasnice imaju pravo traziti da se tvoji isele.

Da loše sam se izrazio,kod javnog bilježnika im je potpisala kako im ostavlja kuću na čuvanje.
Negdje sam čitao kako postoji neko pravo ako živiš u toj kuću 10 i više godina?
Postoji li vremenski rok u kojem se moraju iseliti ili odluka stupa odmah?
Dali imaju pravo tražiti naknadu za ono što su oni ulagali u tu kuću sve ove godine?

Znam da je puno pitanja pa ti hvala još jednom

0404
02.08.2010., 16:04
Imam pitanje.
Da li u slučaju da 2 djece od svojih roditelja nasljede svako po barem 1 stan, imaju pravo traziti od unuke kojoj bi bila darovana vikendica na moru od djeda i bake tražiti nužni dio na vikendicu iako su vec nasljedili stanove?
Koliko iznosi nužni dio?

Puno hvala!

File
02.08.2010., 19:58
Imam pitanje.
Da li u slučaju da 2 djece od svojih roditelja nasljede svako po barem 1 stan, imaju pravo traziti od unuke kojoj bi bila darovana vikendica na moru od djeda i bake tražiti nužni dio na vikendicu iako su vec nasljedili stanove?
Koliko iznosi nužni dio?

Puno hvala!

Premalo podataka za bilo kakav suvisao odgovor.

Nužni nasljedni dio iznosi 1/2 od onoga što bi ih po zakonu pripadalo (zakonskog nasljednog dijela).

Da loše sam se izrazio,kod javnog bilježnika im je potpisala kako im ostavlja kuću na čuvanje.
Negdje sam čitao kako postoji neko pravo ako živiš u toj kuću 10 i više godina?

Znam da je puno pitanja pa ti hvala još jednom

Postoji to "neko pravo", ali se u tom tvom slučaju nikako ne može primijeniti.

0404
02.08.2010., 22:28
Da malo opsirnije napisem. Recimo, moji baka i djed ostave svojim sinu i kćeri svakom jedan stan (ne razumijem se, ali smatram da im je to nužni dio). Vikendicu daruju unuci. Koliko je unuka (ako je) dužna isplatiti mami i njezinom bratu za tu vikendicu. Da li se može i na koji način darovati vikendica, a da sin i kćer nemaju pravo na isplatu/nužni dio? Da se potpiše ugovor o uzdržavanju?

Hvala

edit: koliko vidim, oni bi imali pravo svaki na 25% (pola od njihovih polovica koje bi nasljedili)

krasnodar
03.08.2010., 07:57
Dali netko zna dali u darovnom ugovoru može biti navedeno da nekretnine i tekući računi u banci koji su vlasništvo mog oca pripadnu meni, ali tek nakon njegove smrti,napominjem ja sam jedini nasljednik. Ne znam kada ja ustvari postajem vlasnik ,isključivo kada se vlasništvo na osnovu darovnog ugovora promjeni u gruntovnici i u banci za života darovatelja
(dali se to mora odmah napraviti ?) ili se promjena u gruntovnici i banci može izvršiti i nakon smrti darovatelja ? Napominjem htjeli bi napraviti, odnosno staviti nekakvu klauzulu u ugovor, da promjena vlasništva bude nakon smrti mog oca,dali je to moguće? Unaprijed se zahvaljujem .

TheSupersonicM
03.08.2010., 10:05
Ne znam kada ja ustvari postajem vlasnik ,isključivo kada se vlasništvo na osnovu darovnog ugovora promjeni u gruntovnici i u banci za života darovatelja

Vlasnikom nekretnine i "vlasnikom" racuna postajes kad se u zemljisnim knjigam ishodi uknjizba prava vlasnistva na tvoje ime i kad u banci ti postanes ovlastenik na racunu. Sto ce se moci dogoditi tek kad tvoj otac umre, jer tako stoji u ugovoru. Dok je otac ziv, i nekretnine i racuni su njegovi.
Ima tu nekih caka, al bilo bi lakse odgovoriti kad bi znali zasto zelite sklapati takav ugovor kad sam kazes da si ti jedini nasljednik...

krasnodar
03.08.2010., 21:36
Vlasnikom nekretnine i "vlasnikom" racuna postajes kad se u zemljisnim knjigam ishodi uknjizba prava vlasnistva na tvoje ime i kad u banci ti postanes ovlastenik na racunu. Sto ce se moci dogoditi tek kad tvoj otac umre, jer tako stoji u ugovoru. Dok je otac ziv, i nekretnine i racuni su njegovi.
Ima tu nekih caka, al bilo bi lakse odgovoriti kad bi znali zasto zelite sklapati takav ugovor kad sam kazes da si ti jedini nasljednik...
Razlog je izbjegavanje plačanja ostavinske rasprave koja iznosi par tisuća kuna(moj rođak je neki dan platio 3500 kuna sami postupak ostavinske rasprave) ,a ovjera ovakvog darovnog ugoora kod javnog bilježnika po informacijama koje sam dobio na forumu stoji 200-tinjak kuna.Znači ako sam Vas dobro shvatio svakako moramo staviti klauzulu u ugovor da se promjena vlasništva vrši nakon smrti darovatelja ,dali je tako ? Hvala Vam unaprijed na odgovoru.

TheSupersonicM
09.08.2010., 11:47
1) Javnobiljeznicka nagrada za ostavinski postupak nije nuzno 3500 kn, tj ona ovisi o vrijednosti ostavine, dakle moze biti i manja. 3500 kn je ostavinski postupak za vrijednost ostavine iznad 60.000,00 kn s ukljucenim PDV-om, postarinom i par dodatnih usluga (dopisi banci i sl.) i vise od toga tesko da ce bilo koga kostat ostavinski postupak, to je maksimum.
2) Zakon o obveznim odnosima odreduje da ugovor o darovanju u slucaju smrti mora bit u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) isprave. Dakle, ovjera potpisa nikako nije dovoljno, morat cete platiti solemnizaciju kod biljeznika ili na sudu (sud bi vas svakako manje kostao)
3) Tko ce vam napisat ugovor? Hocete li ga sami sastavljati? Jeste li sigurni da znate kako ugovor mora izledati? Znate li tocno opisat nekretninu prema ZK izvatku i znate li sto sve ostalo ugovor mora sadrzavati da bi se temljem njega mogli upisat u zemljisne knjige? Takoder - u varijanti s ugovorom imate i troskove pristojbe za upis u zemljisne knjige od 250 kn kad vas otac umre, koje u slucaju rjesenja o nasljedivanju nemate.
4) Nisam 100% sigurna mogu li se racuni u banci ovim nacinom prenijeti na vas, to bi bilo dobro da provjerite u banci.

Uglavnom, moje je skromno misljenje da na ovako necem ne treba stedit novac jer su mogucnosti da se nesto zezne prilicno velike i da vi vas na kraju sve skupa moglo kostat vise zivaca i novaca nego da platite troskove ostavinskog postupka.
Za kvalitetnu i sigurnu realizaciju vase ideje o takvom ugovoru (sto ukljucuje odvjetnika/biljeznika koji bi vam sastavio ugovor + solemnizaciju + zk pristojbe + vase vrijeme) platili biste jednako, ako ne i vise nego za ostavinski postupak.
Ali dobro - ako ste pustolovni, tehnicki mozete sve to obavit za otprilike 700 kn.

Ako cete sami raditi ugovore - imate ovdje primjerak http://www.management-club.hr/pravo/ugovori/39.dot, al evo vam par opaski:
1) kod navodenje stranki u glavi ugovora obavezno treba navest OIB
2) opis nekretnine u clanku 1 ne valja i ovakav se ugovor nikad nebi proveo u zk. Treba navest zemljisnoknjiznu cesticu, zemljisnoknjizni ulozak, (mogući) poduložak i sve sto pise pod A na vlasnickom listu (opis nekretnine i povrsinu).
3) ovo u cl. 1 s ruckom i vecerom i plemenitim odnosenjem je nepotrebna patetika. Dovoljna je formulacija "Ja xy darujem nakon svoje smrti nekretninu xy osobi xy"
Ostali clanci su u redu.

palj
09.08.2010., 12:14
1) Javnobiljeznicka nagrada za ostavinski postupak nije nuzno 3500 kn, tj ona ovisi o vrijednosti ostavine, dakle moze biti i manja. 3500 kn je ostavinski postupak za vrijednost ostavine iznad 60.000,00 kn s ukljucenim PDV-om, postarinom i par dodatnih usluga (dopisi banci i sl.) i vise od toga tesko da ce bilo koga kostat ostavinski postupak, to je maksimum.

Max. cifra je 2.500 kuna + PDV i odnosi se na imovinu koja vrijedi preko 280.000 kuna. Uz to mogu postojati neki, u odnosu na ovu glavnu cifru, zanemarivi troškovi, vezani uz dostavu i dopise.

Krasnodare, ovo sve što slijedi stoji i to sam ti na onoj drugoj temi pokušavao reći. Ugovor o darovanju je možda jeftin, ali to na vrijedi i za ugovor u kojem se prijenos vlasništva odgađa nakon smrti darovatelja. Tu su opet troškovi dosta viši. Ako zaista želiš izbjeći visoke cifre, klasičan ugovor o darovanju je jedina povoljna kombinacija.

2) Zakon o obveznim odnosima odreduje da ugovor o darovanju u slucaju smrti mora bit u obliku javnobilježničkog akta ili ovjerovljene (solemnizirane) isprave. Dakle, ovjera potpisa nikako nije dovoljno, morat cete platiti solemnizaciju kod biljeznika ili na sudu (sud bi vas svakako manje kostao)
3) Tko ce vam napisat ugovor? Hocete li ga sami sastavljati? Jeste li sigurni da znate kako ugovor mora izledati? Znate li tocno opisat nekretninu prema ZK izvatku i znate li sto sve ostalo ugovor mora sadrzavati da bi se temljem njega mogli upisat u zemljisne knjige?

Uglavnom, moje je skromno misljenje da na ovako necem ne treba stedit novac jer su mogucnosti da se nesto zezne prilicno velike i da vi vas na kraju sve skupa moglo kostat vise zivaca i novaca nego da platite troskove ostavinskog postupka.
Za kvalitetnu i sigurnu realizaciju vase ideje o takvom ugovoru (sto ukljucuje odvjetnika/biljeznika koji bi vam sastavio ugovor + solemnizaciju + zk pristojbe + vase vrijeme) platili biste jednako, ako ne i vise nego za ostavinski postupak.
Ali dobro - ako ste pustolovni, tehnicki mozete sve to obavit za otprilike 700 kn.

TheSupersonicM
09.08.2010., 12:49
Aha, 250.000,00 kn je ta granicna vrijednost...ko bi se snaso u par paralelnih zlocestih javnobiljeznickih tarifi, odvjetnici bar cepaju po jasnoj i jedinstvenoj! :)

Slazem se, sto se troskova tice - klasicni ugovor o darovanju je najjeftinija opcija. Ako je problem u tome da vi ili tata ne zelite da on "ostane bez icega" jos za zivota, u ugovoru o darovanju si otac uvijek moze ostaviti pravo dozivotnog stanovanja i plodouživanja na stanu...

palj
09.08.2010., 13:11
Aha, 250.000,00 kn je ta granicna vrijednost...ko bi se snaso u par paralelnih zlocestih javnobiljeznickih tarifi, odvjetnici bar cepaju po jasnoj i jedinstvenoj! :)

Slazem se, sto se troskova tice - klasicni ugovor o darovanju je najjeftinija opcija. Ako je problem u tome da vi ili tata ne zelite da on "ostane bez icega" jos za zivota, u ugovoru o darovanju si otac uvijek moze ostaviti pravo dozivotnog stanovanja i plodouživanja na stanu...

280.000 kuna.:mig:

Što se tarifi tiče, malo mi se, u najblažu ruku, nespretnim čini kometar, pa se neću zavlačiti.
Samo ću reći da se zna, u pravilu precizno, a u nekim stvarima od - do, koliko što košta, odnosno može koštati. Nema tu nikakvih nepoznanica. Same iznose ne komentiram.

i btw, kod ostavina nije u pitanju neka od "zločestih paralelnih tarifa" javnih bilježnika, nego troškovnik koji nosi naziv "visina SUDSKIH pristojbi...."
Dakle, nisu zločesti bilježnici odredili te visoke cifre, nego su ih dobili od suda, skupa sa ostavinama.

papandopulo
11.08.2010., 20:39
Ukoliko pokojni nije napisao oporuku, a nema djece.
Tko sve nasljeduje njegovu imovinu, samo zena ili i braca i sestre?
I koliki dio

palj
12.08.2010., 07:20
Ako nema djece ni živih roditelja, sve nasljeđuje žena.

missy_
15.08.2010., 18:47
Ovako, mama i tata su nam razvedeni godinama i moj tata je živio sa mojom bakom. Ostali smo u kontaktu, međutim, nismo se pretjerano viđali. Otac mi je prošle godine umro od raka pluća, moja baka nam je rekla da nije imao ništa pa ni neće biti ostavinske rasprave. Poslije toga, brat i ja smo slabo kontaktirali s bakom. Unatoč stalnim pokušajima da se vidimo s njom, ona je odbijala svaki susret jer je u prevelikoj tuzi sa sinom :confused:.
Evo, maloprije, javlja nam bakin brat da je baka sinoć umrla :(. Nismo ni znali da je u bolnici! Sve mi se to čini da je to zbog stana koji je u njezinom vlasništvu. Moj otac joj je plaćao kredit za taj stan dok je bio u braku s mojom mamom, međutim, njen brat je uvijek govorio da će ona njemu ostaviti taj stan.

Zanima me, da li smo brat i ja jedini zakonski nasljednici tog stana ili i bakin brat polaže prava? Može li on nekako zahtjevati svoj dio? Ne znam da li postoji oporuka. Ako je ona oporučno ostavila stan svom bratu da li se isplati sudski sporiti za taj stan? Što je s njenom ostalom imovinom o kojoj mi ne znamo ništa :ne zna:?

Molim pravnu pomoć ili barem savjet :s.

File
15.08.2010., 20:21
Zanima me, da li smo brat i ja jedini zakonski nasljednici tog stana ili i bakin brat polaže prava? Može li on nekako zahtjevati svoj dio? Ne znam da li postoji oporuka. Ako je ona oporučno ostavila stan svom bratu da li se isplati sudski sporiti za taj stan? Što je s njenom ostalom imovinom o kojoj mi ne znamo ništa :ne zna:?

Molim pravnu pomoć ili barem savjet :s.

Zakonski nasljednici bi bili samo ti i tvoj brat, ako baka nije imala više djece osim tvog oca:ne zna: i ako djed nije živ?:ne zna:

Bakin brat ne bi u tome slučaju bio njen zakonski nasljednik, ali bi mogao bit oporučni, dakako ako postoji oporuka, a u tome slučaju, ako postoji u korist njenog brata, bi ti i tvoj brat mogli tražiti svoj nužni nasljedni dio.

Cien
15.08.2010., 20:22
pravno ne znam ali moralno ja bi ostavio stan njezinom bratu jer joj je on blizi rod ako ga on zeli.
a i niste se vidjali sa bakom,tj.nije vas htjela vidjet.
osobno ne bi zelio to.

missy_
17.08.2010., 07:47
Zakonski nasljednici bi bili samo ti i tvoj brat, ako baka nije imala više djece osim tvog oca:ne zna: i ako djed nije živ?:ne zna:

Bakin brat ne bi u tome slučaju bio njen zakonski nasljednik, ali bi mogao bit oporučni, dakako ako postoji oporuka, a u tome slučaju, ako postoji u korist njenog brata, bi ti i tvoj brat mogli tražiti svoj nužni nasljedni dio.

Moj otac je bio jedinac, a djed je umro prije 20 godina. Jel moguće da nas sud ne zove na ostavinsku raspravu kao u slučaju kad je moj otac umro :ne zna:?

Hvala na odgovoru :top:. Ako postoji oporuka u korist bakinog brata, mislim da se nećemo sudski sporiti, ali dobro je znati.

File
17.08.2010., 17:13
Moj otac je bio jedinac, a djed je umro prije 20 godina. Jel moguće da nas sud ne zove na ostavinsku raspravu kao u slučaju kad je moj otac umro :ne zna:?

Hvala na odgovoru :top:. Ako postoji oporuka u korist bakinog brata, mislim da se nećemo sudski sporiti, ali dobro je znati.

Svašta je moguće (tj.svega ima u praksi), zato ne čekajte poziv od suda/javnog bilježnika, nego jednostavno otiđi u nadležni sud i provjeri što je sa tim ostavinskim spisom.

Btw.za ostvarivanje prava na nužni nasljedni dio (u slučaju oporuke), se ne trebate ništa posebno sporiti, već samo doći na ostavinsku raspravu i reći jednu rečenicu, da tražite svoj nužni nasljedni dio.

C71
18.08.2010., 18:33
Btw.za ostvarivanje prava na nužni nasljedni dio (u slučaju oporuke), se ne trebate ništa posebno sporiti, već samo doći na ostavinsku raspravu i reći jednu rečenicu, da tražite svoj nužni nasljedni dio.

što se dešava ako dijete umrloga roditelja iz prethodnog braka ne zna da mu je roditelj umro jer s njim nije u kontaktu, a nakon smrti nije naveden kao nasljednik?

Tko se sve zove na ostavinsku raspravu?
odnosno, da li javni bilježnik otvara oporuku prije ostavinske rasprave i prema njoj na ostavinsku zove nasljednike ili otvara oporuku na ostavinskoj raspravi?

minory
23.08.2010., 20:59
dragi pravnici ;)

imam jedan konkretan slučaj - otkupila bi stan koji je u vlasništvu mojih roditelja, imam i sestru pa me zanima da li meni zakonski pripada 1/2 ili 1/3 stana.

puno hvala!!

TheSupersonicM
23.08.2010., 21:10
Tko je upisan u zemljisnim knjigama kao vlasnik? Jedan od roditelja ili oboje na pola?
Ako je upisan samo jedan od roditelja - dali je stan bracna stecevina i drugog roditelja tj. dali je stecen za vrijeme trajanja braka novcem od rada (ili je mozda naslijeden ili darovan jednom od roditelja)?

Uglavnom - u konacnici, kad oba roditelja umru ti ces imat pravo na 1/2 stana, a sestra na drugu 1/2 stana. Kad umre prvi od tvojih roditelja situacija ovisi o odgovoru na gornje pitanje.

Inace - mozda si to podrazumijevala, al "zakonski" ti nista od stana ne pripada dok su tvoji roditelji zivi, vec ces ga (najvjerojatnije) naslijediti u 1/2 dijela nakon njihove smrti, dok su oni zivi nemas vise ni manje prava na stan nego susjed. :)

minory
23.08.2010., 21:22
ok, moja mama je vlasnik, to je ona naslijedila, ali starci su zajedno uložili u obnovu pa se to smatra zajedničko.
tražim najbolje rješenje, ne bi nikoga htjela zakinuti, ako sad podijelim na 1/3 opet će mi pripasti na kraju i sestrin dio, ako podijelim na 1/2 opet na neki način zakidam sestru jer će ona dobiti pola od pola ili možda sve sad to je pitanje i staraca ?!?!
u svakom slučaju hvala na odgovoru, morat ćemoi se dogovoriti kako bi svima bilo najbolje i najpoštenije.

TheSupersonicM
23.08.2010., 21:44
Sretno, iako mi nije bas jasno sto zelis postici...:)
Uglavnom - samo jedna generalna opaska sto se tice pitanja na svim pravnim temama - ljudi bi vam lakse pomogli kad bi napisali sto zelite postici svojim pravnim planovima, ovako je tesko nagadat...

minory
23.08.2010., 22:22
želim postići to da platim manje nego da ga idem kupiti od neke treće osobe... znaci ako je vrijednost stana 100 000 eura koliko bi ja trebala kome dati tako da svi budu sretni i zadovoljni i da bude fer.. jer opet na kraju krajeva ja želim odkupiti nešto što će na kraju ovako i onako biti pola moje.
znam, sigurno je u pravnom smislu komplicirano jer kako kažeš imam ista prava na stan kao i susjed :)
thanx na opaski, mislila sam da sam dobro objasnila ;)

Trotoar
24.08.2010., 14:02
što se dešava ako dijete umrloga roditelja iz prethodnog braka ne zna da mu je roditelj umro jer s njim nije u kontaktu, a nakon smrti nije naveden kao nasljednik?

Tko se sve zove na ostavinsku raspravu?
odnosno, da li javni bilježnik otvara oporuku prije ostavinske rasprave i prema njoj na ostavinsku zove nasljednike ili otvara oporuku na ostavinskoj raspravi?

ako je ostavinski postupak pravosnažno okončan bez tvog učešća, možeš svoje pravo ostvariti u parnici

Gianpiero
24.08.2010., 18:12
Da li je moguće odreći se nasljedstva ili njegovog dijela? Kojim člankom kojeg zakona je to određeno?

Katrin
24.08.2010., 20:14
Zakon o nasljedjivanju

Odricanje od nasljedstva

Članak 130.

(1) Nasljednik se može odreći nasljedstva javno ovjerovljenom izjavom ili izjavom danom na zapisnik kod suda do donošenja prvostupanjske odluke.

(2) Ovo odricanje vrijedi i za potomke onoga koji se odrekao, ako odricatelj nije izričito izjavio da se odriče samo u svoje ime.

(3) Ako su odricateljevi potomci malodobni, za ovo odricanje nije potrebno odobrenje tijela nadležnog za poslove skrbništva.

(4) Za nasljednika koji se odrekao u svoje ime smatra se kao da nikad nije bio nasljednik.

(5) Ako se odreknu nasljedstva svi nasljednici koji pripadaju najbližem nasljednom redu u času smrti ostavitelja, na nasljedstvo se pozivaju nasljednici sljedećega nasljednog reda. Za slučaj da se nasljedstva odreknu ostali nasljednici prvoga nasljednog reda bračni drug ostaje u prvom nasljednom redu.

xyxyxyxy
27.08.2010., 15:09
Molim vas pomoć!!!

Zanima me kakva ja imam nasljedna prava kao maloljetna osoba, jer nasljeđujem neka zemljišta, ali i veliki dug moga oca prema ZABI kojem su samo kamate tako velike da za njegovog života nije bila dovoljna ovrha na mirovinu od 3200kn da se podmire samo kamate. Ja nebi želio nasljediti takav dug. Mogu li kako svoju maloljetnost iskoristiti za otpisivanje duga.

Drugo, ako se moja majka odrekne nasljedstva i u moje ime, tj. nitko ne prihvaća nasljedstvo, ne nasljeđujem niti dugove. Moguli unatoč odbijanju nasljedstva dobiti obiteljsku mirovinu koju je imao moj otac i ne nasljediti te dugove?

Hvala vam svima u naprijed na svakoj pomoći jer ne želim već sad imati dugove kojih se neću riješiti cijeloga života. Molim da mi date točne informacije iz iskustva ili pravnog znanja.

NikolinicaR
27.08.2010., 19:45
Poštovani imam i ja pitanje...
pa molim malu pomoć.
Baka nam je umrla 13.08.2010 živjela je sa nama u istome kučanstvu cijeli život ( mama, tata i ja smo prijavljeni na toj adresi) Baka ima sina ( mamin brat ) koji nikada za nju nije mario ( išla je na hemodijalize bubrega itd ), troškove sprovoda i svega ostaloga smo naravno mi snosili.
Stan ima upisanu hipoteku od prijašnje bakine firme ( cca za otplatiti 2000 eur ) ali je vlasnički list naravno na nju.
Šta mi savjetujete osim dogovora sa ujom ( jer to naravno neče biti moguće ) što nam je za raditi za što bezbolnije dalje?
Baka nije imala nikakvih devizni rn ( čuvala je sve u čarapi ), niti dionica itd...
Samo da spomenem da znam da je ujak dužan ko grčka ali mi nikako ne mogu uči u trag radi dugova po karticama.
Nadam se da neče igrati prljavo te da to neću morati spominjati ali dali bi nam možda išlo u korsit?
Što me savjetujete?

hvala :s:s:s:s:s

palj
30.08.2010., 07:51
Molim vas pomoć!!!

Zanima me kakva ja imam nasljedna prava kao maloljetna osoba, jer nasljeđujem neka zemljišta, ali i veliki dug moga oca prema ZABI kojem su samo kamate tako velike da za njegovog života nije bila dovoljna ovrha na mirovinu od 3200kn da se podmire samo kamate. Ja nebi želio nasljediti takav dug. Mogu li kako svoju maloljetnost iskoristiti za otpisivanje duga.

Drugo, ako se moja majka odrekne nasljedstva i u moje ime, tj. nitko ne prihvaća nasljedstvo, ne nasljeđujem niti dugove. Moguli unatoč odbijanju nasljedstva dobiti obiteljsku mirovinu koju je imao moj otac i ne nasljediti te dugove?

Hvala vam svima u naprijed na svakoj pomoći jer ne želim već sad imati dugove kojih se neću riješiti cijeloga života. Molim da mi date točne informacije iz iskustva ili pravnog znanja.

Za dugove se odgovara do visine vrijednosti ostavinske imovine. Ako je izvjesno da su dugovi puno veći od vrijednosti imovine, možda i je bolje odreći se svega. Al opet, ako ima kakve vrijedne zemlje...ne znam, treba procijeniti.
Problem je što za odricanje od nasljedstva u ime maloljetnika, majka mora dobiti odobrenje centra za socijalnu skrb. Ali, uz valjan razlog centar može dati takvo odobrenje.
Za ovo o mirovini ne znam odgovor.

Poštovani imam i ja pitanje...
pa molim malu pomoć.
Baka nam je umrla 13.08.2010 živjela je sa nama u istome kučanstvu cijeli život ( mama, tata i ja smo prijavljeni na toj adresi) Baka ima sina ( mamin brat ) koji nikada za nju nije mario ( išla je na hemodijalize bubrega itd ), troškove sprovoda i svega ostaloga smo naravno mi snosili.
Stan ima upisanu hipoteku od prijašnje bakine firme ( cca za otplatiti 2000 eur ) ali je vlasnički list naravno na nju.
Šta mi savjetujete osim dogovora sa ujom ( jer to naravno neče biti moguće ) što nam je za raditi za što bezbolnije dalje?
Baka nije imala nikakvih devizni rn ( čuvala je sve u čarapi ), niti dionica itd...
Samo da spomenem da znam da je ujak dužan ko grčka ali mi nikako ne mogu uči u trag radi dugova po karticama.
Nadam se da neče igrati prljavo te da to neću morati spominjati ali dali bi nam možda išlo u korsit?
Što me savjetujete?

hvala :s:s:s:s:s

A što bi mogli savjetovati?
Ujak ima jednako pravo na majčino(bakino) nasljedstvo, kao i tvoja majka. Sa svojim nasljednim dijelom može raditi što hoće. To što je možda dužan ko Grčka, nema apsolutno nikakve veze s njegovim nasljednim pravima.

zodax
05.09.2010., 07:39
Želio bi dobiti savjet oko problematike.
Dakle, pradjed je bio vlasnik na zemljišno knjižnom tijelu koje je zavedene u jedan z.k a sastoji se od dvije čestice ( preminuo 1965 ). Zajedničkom suglasnošću djeca ( 2sestre i dva brata ) odrekli su se nasljedstva u korist prabake.
Mada je u povjesnom z.k navedeno da se radi o 2 čestice, u zajedničkoj suglasnosti se navodi samo jedna.
Prabaka umire 1981 godine a imovinu djeca ( 2 sestre i 2 brata ) dijele sporazumno. U dokumentima se i dalje navodi 1 čestica.
Navedena čestica postaje imovina moje bake ( jedna od sestara ) i dalje pod 1 česticom.
1990 godine općina zaključuje da nema nasljednika za drugu česticu, da je prema starom zakonu to društvena imovina, i piše zaključak i ugovor s nekom firmom kojoj dopušta pravo posjedovanja.
Navedena firma se 1990 g. upisuje u katastar kao posjednik a 1998 g. to regulira upravnim postupkom. Napominjem da su baka i djed zemlju obrađivali do 1995 godine.

Kako da ja to vratim nazad prije nego što se pokrene spor za upis u zk dosjelošću i izbrišem firmu iz posjedovnog?

Pitanje 2.

Tetka se 93 odselila u inozemstvo. Nikad nije sudjelovala u troškovima skrbi oko bake i djeda pa tako ni u plaćanju troškova oko sprovoda ni ostalih troškova vezanih uz pravno sređivanje stvari. Nadalje nije učestvovala u troškovima održavanja nekretnina, kako tekućih tako ni potrebnih da nekretnina ne izgubi na vrijednosti.
Da li postoji način da to potražujem od nje, tj. njezin dio sukladno udjelu u nasljedstvu?

Pitanje 3.

Sada se pojavila i traži nužni dio nad nekim nekretninama s intencijom, bojim se, da rasproda i grobove djedova i bake jer su sa strane bake i djeda i kupljeni kao dijelovi nekretnina.
Postoji li pravni način da je spriječim u toj nakani?

Hvala unaprijed.

bravo-ri
08.09.2010., 16:48
Može pitanje jedno?
Evo ovako imam djeda kojeg sam upoznao tek nakon 24 godine(duga priča) uglavnom on živi sa nekom ženom skoro 50 godina(nije moja baka),koliko sam ga razumio nisu se ženili nikad.Oni nemaju djece nikakve i praktički ne izlaze iz stana dosta su stari.Meni je stari u 3-ćem mjesecu umro.Temeljem ovoga ja sam jedini nasljednik ,zar ne?Kakva ja tu prava imam na tu nekretninu koja je dosta atraktivna i koja ostaje iza djede?Ja neznam dali postoji kakav ugovor između njih o darovanju ili nečem drugom ako i postoji imam li onda kakva prava iza toga svega?Hvala

Katrin
08.09.2010., 17:16
@zodax- tetka ima pravo na svoj nuzni dio, to joj ne mozete osporiti.

@bravo-ri- ta djedova zena ima ista prava sto se nasljedjivanja tice kao da su u braku, znaci vas dvoje cete biti nasljednici ukoliko nema oporuke ili nekog ugovora.

bravo-ri
08.09.2010., 17:23
2Katrin -daj mi reci dali ja u slučaju da djed prvi umre imam pravo na nužni dio,tj pola toga?ili ako prvi umre djed ,pa onda ona šta onda?mislim pitam zato šta već imaju skoro 90 godina pa ono...

Katrin
08.09.2010., 17:27
I mislila sam da pitas za djeda kad si rekao da je njegova nekretnina... djeda nasljedjujete ti i njegova 'zena' na jednake dijelove. Ukoliko je on npr. oporucno njoj ostavio nekretninu onda imas pravo na nuzni dio.

zodax
09.09.2010., 15:07
Kartin, da li vlasništvo obavezuje u smislu podjele troškova za isto sukladno vlasničkom udjelu? Dakle nitko njoj ne osporava nužni dio, dapače pri ostavinskoj je zahtjevano da u jednakom udjelu bude upisana kao nasljednik. Problem nastaje kod plaćanja troškova. Lijepo je imati nešto a ne plaćati ništa jer ima budala koji su također suvlasnici pa plaćaju. Šta i kako zaštititi te suvlasnike?

Ako da, jer svi znamo da nekretnine imaju režije i komunalije i poreze, kojim putem to pravno regulirati?

Thx.

PS. Onda je to sa nužnim djelom sranje jer ako se netko za svoje roditelje ne brine a MORA dobiti nužni dio pa potom može raskinuti suvlasništvo i rasprodati grobove svojih roditelja - jer ako nema dogovora - sud određuje cijenu, ne? Nema riječi da opišem moralni i etički konflikt zakona sa zdravim razumom i ljudskim vrijednostima kao što je elementarno poštivanje ljudi koji su te stvoriti, rodili i skrbili za tebe dok ne odeš u bijeli svijet.

krena
09.09.2010., 15:08
Kod mene je ovakav slučaj. Moj djed je poklonio svojemu starijem unuku ogroman teren uz more. Moj rođak je 20 godina od mene stariji i oženio se bogato. Želio mu je sagraditi kuću, a naš djed je imao idealan teren pored mora. On ga je darovao svome unuku uz konsultaciju sa mojim ocem i stricm. Svi su se složili. Ja sam ionako bio u to doba maloljetan. Djed je imao još imanja. U međuvremenu djed i baka umiru bez oporuke. Normalno, na ostavinskim raspravama je došlo do svađe jer je moj otac htio da se uračuna građevinski teren u ukupnu imovinu pokojnog oca (mojeg djeda). Stric nije htio popustiti: zašto bi se on odrekao dijela svoje imovine samo na račun toga što je njegov zakoniti sin dobio nešto od djeda. U stvari je došlo do zahlađenaj odnosa sina i oca (mojeg strica i rođaka) jer se otac (moj stric) rastavio od svoje žene sa 58 godina. To mu sin nije htio oprostiti. I to zahlađenje je krivo da su se moj otac i njegov brat ( dva brata ) krvnički posvađali, zbog podjele imovine. I nakon 25 godina je zemlja i kuća ostala i dalje zavedena na pokojnom djedu. U međuvremenu su umrli i moj otac i moj stric. Ja namjeravam pokrenuti sudsku podjelu imovine našeg pok. djeda, jer smo ja i moj rođak jedini nasljednici. Ali je sada i moj rođak promijenio ploču: zašto bi on meni dao više od polovice imanje pokojnog djeda. Ali zamislite ironije: u sadašnim novcima teren uz more koji je odbio moj rođak od djeda vrijedi oko 100 000 eura. A kuća koju ja koristim i okućnica jedva oko 50 000 eura. Ostala zemlja je bezvridna imovina (možda kojih 20 000 eura) Ja od njega tražim da se odrekne kuće i okućnice koja ja koristim 10 godina, a i dalje je uknjižena na djedu. Uz to mu prepuštam svu preostalu zemlju. Praktično on će dobiti od djedovine 120 000 eura, a ja
50 000. (Duplo više od mene !) On na to ne pristaje nego traži ispatu 25 000 eura na kuću s okućnicom, a preostalu zemlju da se dijeli na pola. Što kažu postojeći hrvatski zakoni da li ja imam šanse da sud uzme u obzir vrijednost darovane imovine. Pa da se preostali dio pravično podijeli?
Napomena: meni u principu ovo stanje i odgovara. Živim u kući koja je uknjižena na pokojnika već 30 godina. Ali je država počela forsirati uknjižbe sa mrtvih na žive nasljednike. Ja se ne bojim rođaka jer je on previše lijen ići napraviti tužbu za svoj dio kuće. Ja se bojim države !?

denisa123
13.09.2010., 08:11
Imam pitanje,pa ako mi neko moze odgovoriti.U braku sam tek 2 godine.Moj muz iz prvog braka ima dvoje punoljetne djece.Zivimo u stanu koje je njegovo vlasnistvo.Osim tog stana moj muz ima jos tri.Dakle,sve je steceno prije braka samnom. Mene zanima ovo,u slucaju smrti mog muza dali sve dobivaju njegova djeca ili i ja imam pravo bar na neki dio?

krena
13.09.2010., 09:56
Imam pitanje,pa ako mi neko moze odgovoriti.U braku sam tek 2 godine.Moj muz iz prvog braka ima dvoje punoljetne djece.Zivimo u stanu koje je njegovo vlasnistvo.Osim tog stana moj muz ima jos tri.Dakle,sve je steceno prije braka samnom. Mene zanima ovo,u slucaju smrti mog muza dali sve dobivaju njegova djeca ili i ja imam pravo bar na neki dio?

Jako bogat čovjek: ima čak 4. stana :eek::cerek:
Kada umre jedan od supružnika sva imovina koja je na njemu uknjižena se tijeli po slijedećem ključu: Imovina stečena u braku se dijeli na pola s time da jednu polovicu dobiva živi supružnik (supruga). A druga se polovica dijeli na jednake djelove djeci umrloga i živoj supruzi.
A ona imovina koja je stvortena prije braka ili naslijeđena u braku se dijeli na jednake djelove svoj djeci i ženi. U vašem se slučaju 4 stana dijele na tri dijela. AKO SUPRUG NE NAPIŠE DRUKČIJU OPORUKU !!!! Ako rodite dijete s vašim mužem i on umre, svako će dijete (i vaše i odrasla iz prvog braka) dobiti po jedan stani. I vi isto jedan stan. U tom slučaju vi bolje prolazite , jer će i vaša mala beba dobiti stan, a vi će te biti njegov staratelj do punoljetnosti. Nećete moći stan vašeg djeteta prodati. To će moći napraviti vaše dijete nakon 18.te godine. A vi će te imati svoj stan.
Znači: rodite što prije dijete i vodite računa da suprug ne napiše oporuku. Nikada se ne zna kakva će oba biti :lol:

denisa123
13.09.2010., 10:42
Znaci,koliko sam shvatila,ja ipak dobivam nesto,iako nista nije steceno u braku.Znaci 4 stana dijelim sa njegovom djecom, djeli se na tri djela.ipak cu bar nesto dobit.Nebih htjela jednog dana na ulici ostati. Sto se tice oporuke,jos je nema,ipak smo tek 2 godine u braku.A ja nista ne spominjem.
Sto se tice bebe,ma ja radim na tome,ali nikako da zatrudnim.Znam da bi tada sve bilo drugacije.A posto sam sama,kako sam napisala nebih htjela da jednog dana zavrsim na cesti.

krena
13.09.2010., 11:01
Znaci,koliko sam shvatila,ja ipak dobivam nesto,iako nista nije steceno u braku.Znaci 4 stana dijelim sa njegovom djecom, djeli se na tri djela.ipak cu bar nesto dobit.Nebih htjela jednog dana na ulici ostati. Sto se tice oporuke,jos je nema,ipak smo tek 2 godine u braku.A ja nista ne spominjem.
Sto se tice bebe,ma ja radim na tome,ali nikako da zatrudnim.Znam da bi tada sve bilo drugacije.A posto sam sama,kako sam napisala nebih htjela da jednog dana zavrsim na cesti.
Tako to kažu postojeći zakoni. Samo oprez, nije muž pizda da tako nešto neće saznati. Moga rođaka je dočekala vrlo gadna oporuka: Moj stric kada je umro ostavio je kuću sa okučnicom i vrijednim građevinskim parcalama svojoj trećoj ženi s kojom je bio u braku. A sinu je ostavio neku vukojebinu skoro pa bezvrijednu. Sin (moj rođak) nije mogao tražiti nužni dio jer je vukojebina ipak nešto vrijedila (samo što je nitko ne bi kupio niti po 10 kuna po kvadratu, a poreznici je obračunavaju po 10 eura :lol:) Ipak je moj stric bio pravnik !
Normalno . svojoj je ženi ostavio i svoj dio bračne stečevine. A s njom nije imao djece. A zašto: jer mu sin nije mogao oprostiti rastavu od njegove majke (čovjek se rastavio sa 60 godina) Stoga je sina razbaštinio.

Napomena: dobivate i mužljevu penziju. Ali tek sa 50 godina starosti. ( a dijete je ima sve dok se školuje )

palj
13.09.2010., 11:17
Jako bogat čovjek: ima čak 4. stana :eek::cerek:
Kada umre jedan od supružnika sva imovina koja je na njemu uknjižena se tijeli po slijedećem ključu: Imovina stečena u braku se dijeli na pola s time da jednu polovicu dobiva živi supružnik (supruga). A druga se polovica dijeli na jednake djelove djeci umrloga i živoj supruzi.

Ne nužno. Bračna stečevina se dijeli na navedeni način, samo ako to želi/zatraži živi bračni drug...i naravno, ako oko toga ne postoji spor.

Ako rodite dijete s vašim mužem i on umre, svako će dijete (i vaše i odrasla iz prvog braka) dobiti po jedan stani. I vi isto jedan stan. U tom slučaju vi bolje prolazite , jer će i vaša mala beba dobiti stan...

Ovo pak ovisi isključivo o volji svih nasljednika. Svatko od nasljednika ima se pravo prihvatiti svoga dijela na čitavoj imovini. Konkretno, svatko od 3/4 nasljednika ima pravo na svoju trećinu/četvrtinu svakog od 4 stana.
A samo u slučaju međusobnog sporazuma svih nasljednika, svatko od njih može nasljediti svoj stan....što je u konačnici i najjednostavnije. Međutim, ako pretpostavimo da su stanovi različite kvadrature, na različitim pozicijama (više ili manje atraktivnim) i u boljem ili lošijem stanju, onda teško i da među nasljednicima može doći do sporazuma o tome kome ide koji stan.

Kad se podvuče crta, tebe i njegove sinove, pripada jednaki dio. Sve njegovo dijelite na jednake djelove.
Al moram priznati, čudno mi to, friško ste u braku, nemate još ni vlastite djece, a ti već crne misli motaš po glavi:confused:

krena
13.09.2010., 11:28
Normalno, stvari se uvijek mogu dodatno zakomplicirati !!!!!!!!!!!

Još meni nije nitko odgovorio : http://www.forum.hr/showpost.php?p=28827378&postcount=1397

palj
13.09.2010., 11:36
Stvar je u tome što to nije dodatno kompliciranje, nego tako to ide po zakonu, a tek eventualni dogovor nasljednika može dovesti boljeg rješenja za sve. Naravno, ako je to objektivno moguće uopće očekivati. (zato sam i spomenu vjerojatne razlike u vrijednosti stanova)

krena
13.09.2010., 11:38
Stvar je u tome što to nije dodatno kompliciranje, nego tako to ide po zakonu, a tek eventualni dogovor nasljednika može dovesti boljeg rješenja za sve. Naravno, ako je to objektivno moguće uopće očekivati. (zato sam i spomenu vjerojatne razlike u vrijednosti stanova)

Normalno da neka budala može tražiti da dobije četvrdinu svakog stana. U našem je selu jedan sin tražio da se neka oranica podijeli na pola po DIJAGONALI :lol:
SADA SE TI IDI S TAKVIM LJUDIMA DIJELITI. Ima da ti se ona stvar otegne do poda :lol:

palj
13.09.2010., 12:05
Normalno da neka budala može tražiti da dobije četvrdinu svakog stana. U našem je selu jedan sin tražio da se neka oranica podijeli na pola po DIJAGONALI :lol:
SADA SE TI IDI S TAKVIM LJUDIMA DIJELITI. Ima da ti se ona stvar otegne do poda :lol:

Pa nije to "neka budala". Dosta ljudi se na ostavinskim raspravama jednostavno samo prihvati svog nasljednog dijela (a to konkretno znači po dio na svemu što je ostavitelj imao).
Evo, da se vratim na ove stanove. Recimo da jedan od stanova ima 40 m2, drugi 120 m2, treći 60 m2, ali je na odličnoj poziciji koja se cijeni i gdje se može postići dobra cijena za kvadrat, a zadnji stan npr. ima 70 m2, ali je u staroj derutnoj zgradi i treba uložiti velike novce da bi se doveo ured.

Ajde, podjeli sad pošteno svakome po jedan stan. Jednostavno nemoguće. O tome govorim.

Što se tiče ove diagonalno dijeljene oranice, to je i tako nemoguće napraviti na ostavinskoj raspravi. Tamo se barata samo sa nasljednim dijelovima koji se onda upisuju zk ili katastar. Nema tu fizičke podjele.

denisa123
13.09.2010., 12:16
Da,istina da smo tek 2 godine u braku,ali stvari su malo kompliciranije. Moj muz je dosta stariji od mene,pa odatle ta 4 stana. I sto se tice zajednickog djeteta i zbog toga nam malo teze ide. Ovo nisu crne misli,samo sam realna,jer danas svega i svacega ima,ja samo ne zelim da ostanem kratkih rukava.
Kako njegova dva sina ionako ne podrzavaju nas brak,mislim da bi sve napravili da me se rijese.Danas brat sa bratom se po sudovima ganja, svega sam se naslusala,a kako oni nece tek mene. Zato sve sto pitam ima razloge.
A sro se tice kvadrature,svi smo tu negdje.U jednom stanu je jedan sin,u drugom drugi,ja i muz smo u trecem,a cetvrti je prazan.

krena
13.09.2010., 12:22
Pa nije to "neka budala". Dosta ljudi se na ostavinskim raspravama jednostavno samo prihvati svog nasljednog dijela (a to konkretno znači po dio na svemu što je ostavitelj imao).
Evo, da se vratim na ove stanove. Recimo da jedan od stanova ima 40 m2, drugi 120 m2, treći 60 m2, ali je na odličnoj poziciji koja se cijeni i gdje se može postići dobra cijena za kvadrat, a zadnji stan npr. ima 70 m2, ali je u staroj derutnoj zgradi i treba uložiti velike novce da bi se doveo ured.

Ajde, podjeli sad pošteno svakome po jedan stan. Jednostavno nemoguće. O tome govorim.

Što se tiče ove diagonalno dijeljene oranice, to je i tako nemoguće napraviti na ostavinskoj raspravi. Tamo se barata samo sa nasljednim dijelovima koji se onda upisuju zk ili katastar. Nema tu fizičke podjele.

Istina je.
A ovo po dijagonali znači da će zemlja ostati fizički nepodijeljenja. Svaki sin ima pola, ali se fzički nisu podijelili. Zato dolazi policija nekoliko puta godišnje jer rade vile , sjekire i motorne pile :lol: (za sada samo malo krvi, čvoruga, oteklina i brojnih prijava)

Pokušaj i meni odgovoriti:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=28827378&postcount=1397

palj
13.09.2010., 12:24
Da,istina da smo tek 2 godine u braku,ali stvari su malo kompliciranije. Moj muz je dosta stariji od mene,pa odatle ta 4 stana. I sto se tice zajednickog djeteta i zbog toga nam malo teze ide. Ovo nisu crne misli,samo sam realna,jer danas svega i svacega ima,ja samo ne zelim da ostanem kratkih rukava.
Kako njegova dva sina ionako ne podrzavaju nas brak,mislim da bi sve napravili da me se rijese.Danas brat sa bratom se po sudovima ganja, svega sam se naslusala,a kako oni nece tek mene. Zato sve sto pitam ima razloge.
A sro se tice kvadrature,svi smo tu negdje.U jednom stanu je jedan sin,u drugom drugi,ja i muz smo u trecem,a cetvrti je prazan.

Ne brini ti ništa. Stvar ti može zakomplicirati samo muž. To što sinovi možda nisu najsretniji s tobom, to ništa ne znači.
Eto, što se tiče stanova barem, izgleda da neće biti problema. Svakome onaj u kojem nasljednik i živi, a četvrti stan na prodaju i svakom trećina love :zubo: Naravno, u slučaju prinove stvar se mijenja:D

denisa123
13.09.2010., 12:29
Ok, da ne duljim,jer imam jos pitanja. Dakle,ipak dobivam nesto po zakonu. Jedino moj muz moze ostaviti testament i napisati kome sto ostavlja. Jesam dobro shvatila

palj
13.09.2010., 12:35
Pokušaj i meni odgovoriti:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=28827378&postcount=1397

A čuj, treba u svakom slučaju stvar pokrenuti s mrtve točke, a dalje će se klupko samo rasplesti.
Ako dogovora ne bude, morat će se pokrenuti parnica, a onda će sud odlučiti i presuditi tko je u pravu.
Institut uračunavanja darova u nasljedni dio postoji, no to ne mijenja činjenicu da će u slučaju spora među vama, umjesto na ostavinskoj raspravi pred bilježnikom, stvar morati biti riješena u parnici pred sudom.
U svakom slučaju, predlažem savjetovanje s odvjetnikom.

Ok, da ne duljim,jer imam jos pitanja. Dakle,ipak dobivam nesto po zakonu. Jedino moj muz moze ostaviti testament i napisati kome sto ostavlja. Jesam dobro shvatila
Da, prvi nasljedni red čine bračni drug i djeca i oni dijele ostavinsku imovinu na jednake dijelove (u slučaju da nema oporuke).
Dobro si shvatila. Muž te može, ali i ne mora zenuti.
Ajmo još malo crnih misli, pa uzmimo da on sastavi oporuku i njome sve ostavi svojim sinovima. U tom slučaju ti, kao nasljednica prvog nasljednog reda, imaš pravo zahtjevati nužni dio, a on iznosi pola od onog što bi ti pripalo po zakonu.

denisa123
13.09.2010., 12:43
Da nebudem dosadna,jos jedno pitanjce. Sto se tice penzije..Dakle sa 50 god. bi ju dobila. Naime,ja imam 35 god. Moj muz ode za 2 god.u penziju. Dakle,ako se njemu nesto desi ja moram cekati 15 god.da bi dobila penziju,tek bi mi ju tada poceli isplacivati? Opet djete mjenja sve,znam.... ali mene zanima sada ovo konkretno,jer nazalost djeteta jos nema.

denisa123
13.09.2010., 12:48
Mislim da me muz nebi zeznuo,i da mi ne ostavi nista. Ali nikad se nezna.....Mene zanima sad to za penziju

palj
13.09.2010., 12:50
Mislim da me muz nebi zeznuo,i da mi ne ostavi nista. Ali nikad se nezna.....Mene zanima sad to za penziju

Ne znam odogovor na ovo o penziji.

krena
13.09.2010., 12:56

Tu je zakon jasan. Ako muž ima više od 15 godina radnog staža te umre žena naslijeđuje njegovu mirovinu umanjenu za 20 - 30 % (ne znam koliko manje )
Ali ako je sposobna za rad, onda mora čekati 50 godina života. Ako ima dijete, onda ono naslijeđuje mirovinu pokojnog oca i koristi ju sve dok se školuje.
Moj susjed ima nekoliko apartmana i udovac je. Ima 57 godina i koristi ženinu penziju. Nije neka, ali svaka mala vrijedi. On ionako živi od apartmana.
Kada bude imao 65 godina uzeti će svoju penziju, jer bi trebala i znatno veća od pokojne žene !

denisa123
13.09.2010., 12:57
Ok,hvala na odgovorima,:mig:valjda neko bude znao,pa napise.

Hvala ti Krena,u svakom slucaju zadovoljna sam sa vasim odgovorima. Kad sve saberem i oduzmem,vidim da nije lose za mene. A sad odoh na miru :kava: Pusa vam.....

cvetakzanovetak
16.09.2010., 10:38
Lijep pozdrav svima na ovome pdf-u, trebam pravni savjet pa molim one koji su uoućeni da mi pomognu.
Naime, moj dečko je isplatio brata iz kuće, a druga polovicu dečku ostaje nakon smrti roditelja koji su tu polovicu oporučno ostavili njemu, znači - nakon smrti roditelja cijela kuća mu ostaje. Isplatio je na način da je dao 20 000 eura starcima za tu polovicu, oni su te novce dali bratu i on je potpisao izjavu da je primio novce i da više ne potražuje ništa. U zemljišnim knjigama je sad ta kuća pola u vlasništvu mog dečka, a pola u vlasništu staraca. E sad, postoje 2 problema:

1. odvjetnik je valjda površno pisao i u izjavi brojkom napisao 20 000 eura, ali u zagradi slovima 20 000 kuna. Da li to može u budućnosti predstavljati problem? Može li ga brat tužiti da je primio 20 000 kuna, a ne eura?

2. Brat je potpisao tu izjavu sam kod javnog bilježnika, bez prisutnosti svjedoka. Da li tu postoji mjesta za malverzacije, tj. da li on može nakon smrti roditelja tvrditi da nije primio ništa jer ne postoje nikakve priznanice, samo papir između dečka i njega o primitku novaca, ali neovjeren.

Hvala Vam puno unaprijed, nadam se da sam dovoljno jasno opisala situaciju.

File
16.09.2010., 15:31
Lijep pozdrav svima na ovome pdf-u, trebam pravni savjet pa molim one koji su uoućeni da mi pomognu.
Naime, moj dečko je isplatio brata iz kuće, a druga polovicu dečku ostaje nakon smrti roditelja koji su tu polovicu oporučno ostavili njemu, znači - nakon smrti roditelja cijela kuća mu ostaje. Isplatio je na način da je dao 20 000 eura starcima za tu polovicu, oni su te novce dali bratu i on je potpisao izjavu da je primio novce i da više ne potražuje ništa. U zemljišnim knjigama je sad ta kuća pola u vlasništvu mog dečka, a pola u vlasništu staraca. E sad, postoje 2 problema:

1. odvjetnik je valjda površno pisao i u izjavi brojkom napisao 20 000 eura, ali u zagradi slovima 20 000 kuna. Da li to može u budućnosti predstavljati problem? Može li ga brat tužiti da je primio 20 000 kuna, a ne eura?

2. Brat je potpisao tu izjavu sam kod javnog bilježnika, bez prisutnosti svjedoka. Da li tu postoji mjesta za malverzacije, tj. da li on može nakon smrti roditelja tvrditi da nije primio ništa jer ne postoje nikakve priznanice, samo papir između dečka i njega o primitku novaca, ali neovjeren.

Hvala Vam puno unaprijed, nadam se da sam dovoljno jasno opisala situaciju.

1.može predstavljati problem. Ljudi se spore i radi sitnijih grešaka od ove.

2.Ne trebaju ti svjedoci, ovjera potpisa od javnog bilježnika je daleko kvalitetnije rješenje, a što se tiće "mjesta malverzacija" i budućih problema, obrati pažnju na čl.140.st.1. Zakona o nasljeđivanju glasi : «Odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno nema nikakvog pravnog učinka»

3.savjet : neka ti se dečko uknjiži kao vlasnik kuće 1/1 odmah dok su roditelji živi. Dakle sklopiti darovni ugovor, a nikakva oporuka.

pistacija
16.09.2010., 16:07
zanovjetak cvetak :)

ako su roditelji oporucno ostavili kucu tvom decku kao sto kazes to je dovoljno. (valjda su oporuku zbilja i napravili kako treba pravno po zakonu). bolje i oporuka nego darovni jer na darovni , koliko je meni poznatio, brat bi mogao traziti i imati prava na neki nuzni dio a na oporuku ne moze nista traziti i nema prava ;)

cvetakzanovetak
16.09.2010., 17:06
1.može predstavljati problem. Ljudi se spore i radi sitnijih grešaka od ove.

2.Ne trebaju ti svjedoci, ovjera potpisa od javnog bilježnika je daleko kvalitetnije rješenje, a što se tiće "mjesta malverzacija" i budućih problema, obrati pažnju na čl.140.st.1. Zakona o nasljeđivanju glasi : «Odricanje od nasljedstva koje nije otvoreno nema nikakvog pravnog učinka»

3.savjet : neka ti se dečko uknjiži kao vlasnik kuće 1/1 odmah dok su roditelji živi. Dakle sklopiti darovni ugovor, a nikakva oporuka.

Hvala puno!
Međutim, nije mi jasno: što znači ovo boldano: otvoreno odricanje? O čemu je tu riječ?
Znači, brat može opovrgnuti oporuku kojom i druga polovica pripada mom dečku, iako je potisao u izjavi da se odriče te čestice (polovina kuće) koja je oporučno ostavljena dečku?

File
16.09.2010., 17:11
ako su roditelji oporucno ostavili kucu tvom decku kao sto kazes to je dovoljno. (valjda su oporuku zbilja i napravili kako treba pravno po zakonu). bolje i oporuka nego darovni jer na darovni , koliko je meni poznatio, brat bi mogao traziti i imati prava na neki nuzni dio a na oporuku ne moze nista traziti i nema prava ;)

I kod oporuke se ima pravo na nužni nasljedni dio.

A najvažnije od svega, oporuka se za života roditelja, (njihovom voljom) može 100 puta izmjeniti, i to njen dečko nemože ništa, jer dok su živi to je njihovo vlasništvo i mogu se 100 puta predomislit kome će to ostaviti i stalno (bez puno muke) mjenjati oporuke.

Zato ako se već vršila neka isplata budućeg nužnog nasljednika (što je pravno poprilično bezveze), onda se mogao sklopiti darovni ugovor između roditelja i njenog dečka, koji darovni ugovor bi kao "suglasna stranka", supotpisao brat i time bi se mogao rješiti problem budućeg nasljedstva.

Hvala puno!
Međutim, nije mi jasno: što znači ovo boldano: otvoreno odricanje? O čemu je tu riječ?
Znači, brat može opovrgnuti oporuku kojom i druga polovica pripada mom dečku, iako je potisao u izjavi da se odriče te čestice (polovina kuće) koja je oporučno ostavljena dečku?

Znaći upravo to što piše. Odricanje od nasljedstva do kojeg još nije došlo (jer su roditelji živi), nema pravnog učinka. Nemožeš se odreći nečega što još nije tvoje, tj.što bi tek i možda bilo tvoje.

Zato je takva isplata potencijanog nasljednika i pisanje izjava o tome, popriličan temelj za razne buduće parnice, jer to ne proizvodi željene učinke.

pistacija
17.09.2010., 09:42
hm! u pravu si dok su zivi mogu mijenjati oporuku i opet decko njen nije "osiguran". aaaaaa onaj ugovor o dozivotnom ili dosmrtnom?:) sigurna sam da jedan od ta dva nema nuznog dijela...

palj
17.09.2010., 11:13
hm! u pravu si dok su zivi mogu mijenjati oporuku i opet decko njen nije "osiguran". aaaaaa onaj ugovor o dozivotnom ili dosmrtnom?:) sigurna sam da jedan od ta dva nema nuznog dijela...

Da, u slučaju oba ta ugovora, nema se prevo potraživati nužni dio, budući imovina navedena u ugovoru niti ne ulazi u ostavinsku imovinu.

Croaticum
17.09.2010., 14:53
Ako moja Majka u oporuci kaže da moj dio ostavlja mom djetetu, to jest svom unuku, a ništa meni.

Dali ja onda imam pravo tražiti svoj nužni dio ? I dali to znači da unuk ništa ne dobije ?

Ili unuk dobije oporučeni dio, a ja dobijem nužni dio ?

Ima i više nasljednika.

Katrin
17.09.2010., 15:16
Teoretski imate pravo na nuzni dio, a dijete dobije sto mu je oporucno ostavljeno.

E sad, ne znam nista o ostatku imovine i drugim nasljednicima, pa ne skodilo da malo poblize objasnite situaciju.

Croaticum
17.09.2010., 15:43
Teoretski imate pravo na nuzni dio, a dijete dobije sto mu je oporucno ostavljeno.

E sad, ne znam nista o ostatku imovine i drugim nasljednicima, pa ne skodilo da malo poblize objasnite situaciju.

Ma ima dosta imovine i novaca za sve nasljednike. Pitanje je samo raspodjela.

Zašto kažete "teoretski" ? Nije li oporučeni dio jedno a nužni dio drugo ?

Majka nemože oporukom ostavit moj nužni dio, mom djetetu ?

Ili može ?

Katrin
17.09.2010., 15:55
Kazem teoretski jer nema puno informacija :) ne radi se o tome ima li ili ne dosta imovine, nego tko su nasljednici, ostavlja li majka sve oporucno nasljednicima i takve stvari...

Iz onog sto se naslijedi oporucno, moze se izuzeti nuzni dio za nasljednika.

Majka moze svoju imovinu oporukom ostaviti kome god hoce.

Argentinac
24.09.2010., 07:03
Može li mi netko objasniti ovo:

Zakon o obveznim odnosima NN35/05
SMRT
Članak 213.
Smrću dužnika ili vjerovnika prestaje obveza samo ako je nastala s obzirom na osobna svojstva koje od ugovornih strana ili osobne sposobnosti dužnika.

Kako bi se to reklo seljačkim jezikom, navodeći neke primjere?

sasa80
24.09.2010., 17:25
mora biti strogo osobne prirode...

npr. ako si se s nekim akademskim slikarom dogovorio da napravi tvoj portret, a on u međuvremenu umre, time je prestala i ta obveza...

jasnije??

ali ako ti je akademski slikar dužan 10.000,00 kn i umre prije nego ti vrati, a njegova djeca su nasljedila recimo svaki po 100.000,00kn onda možeš od njih tražit da ti vrate...

eto...

Argentinac
26.09.2010., 11:13
Kao nasljednik pokojne majke, dobio sam od mirovinskog ponudu za izvansudsku nagodbu oko duga, u protivnom prijetnju tužbom.

Majci su od 1989. do 2000. njihovom pogreškom isplaćivali i invalidsku i obiteljsku mirovinu. To su bile obje mizerne mirovine, da su zajedno bile manje od prosječne mirovine.
Primjetili su pogrešku i tražili da preplaćeni iznos vrati i predali na sud na koji se majka nije odazvala, a koji je presudio 2004. godine u korist mirovinskog zbog ogluhe tužene. Sud nije odredio ovrhu na majčinu mirovinu koju je ona primala do smrti, samo je presudio da je dužna vratiti dug.
Majka je umrla 2006.
Budući da je ona tako dobiveni novac trošila za hranu i druge svoje potrebe, nije kupila nikakvu nekretninu ni pokretninu, može li se to smatrati osobni dug koji ja ne moram vraćati?

ema0408
26.09.2010., 18:36
imam pitanje,a nisam sigurna u koju temu da svrsta,pa se odmah ispričavam.

pitanje je da da li otac može napraviti oporuku na brata i mene kao doživotne uzdržavatelje, s obzirom da je brat zaposlen a ja sam još student. i da li kao nužni dio trećoj osobi (polusestri) mora biti baš 1/4 ( ili 1/8) ili to može npr biti komad zemlje i vinograd, tj. da li može otac sam odrediti daj nužni dio? unaprijed hvala

palj
27.09.2010., 08:15
Pitanje je nejasno. Želite li oporuku ili ugovor o doživotnom uzdržavanju? Razlika je velika, pogotovo po pitanju nužnog dijela.

Anivani
28.09.2010., 10:19

1. Prvi nasljedni red
Ostaviteljevi potomci i bračni drug
Članak 9.
(1) Ostavitelja nasljeđuju prije svih njegova djeca i njegov bračni drug.
(2) Osobe iz stavka 1. ovoga članka nasljeđuju na jednake dijelove.

Po zakonu imaš pravo na jednu trećinu svega, ali oni ti uvijek mogu osporavati pravo na te nekretnine argumentima da je to sve stečeno prije vašeg braka, da ti tu nisi ništa uložila itd. U tom slučaju stvar ide na sud, nije da te plašim ali nagledala sam se svačega da je sestra sestru tužila zbog jednog stančića, iako obadvije imaju jednako zakonsko pravo.
A tebi savjetujem da ti muž ipak napravi javnobilježničku oporuku, zlu ne trebalo.

pitanje je da da li otac može napraviti oporuku na brata i mene kao doživotne uzdržavatelje, s obzirom da je brat zaposlen a ja sam još student. i da li kao nužni dio trećoj osobi (polusestri) mora biti baš 1/4 ( ili 1/8) ili to može npr biti komad zemlje i vinograd, tj. da li može otac sam odrediti daj nužni dio? unaprijed hvala

Najbolje je napraviti ugovor o doživotnom ili dosmrtnom uzdržavanju, tamo navesti šta vam sve ostavlja i onda se to izuzme iz ostavinske imovine.
I da poulsestra nasljeđuje jednak dio kao svi ostali nasljednici jer je ona njegovo djete baš kao i vi.
Oporuku može sastaviti ali mora navesti valjan razlog zašto nju izuzima kao nasljednika, i taj razlog mora postojati i biti valjan i u vrijeme njegove smrti, tako da je ipak ugovor najsigurniji.

palj
28.09.2010., 10:46
Po zakonu imaš pravo na jednu trećinu svega, ali oni ti uvijek mogu osporavati pravo na te nekretnine argumentima da je to sve stečeno prije vašeg braka, da ti tu nisi ništa uložila itd. U tom slučaju stvar ide na sud, nije da te plašim ali nagledala sam se svačega da je sestra sestru tužila zbog jednog stančića, iako obadvije imaju jednako zakonsko pravo.
A tebi savjetujem da ti muž ipak napravi javnobilježničku oporuku, zlu ne trebalo.

Boldano je apsolutno irelevantno i nije nikakav temelj za osporavanje nasljednog prava na takvoj imovini. Kakve veze ima kad je imovina stečena i je li supruga ulagala u tu imovinu? Pa nije ovdje riječ o razvodu braka.

ema0408
28.09.2010., 20:34

pardon,krivo sam napisala. znači po A) je varijanta ugovora o doživotnom uzdržavatalju di bi bili ja i brat-pa je pitanje jel ja mogu biti s obzirom da sam student.a pod B) oporuka di polusestra dobiva nužni dio-da li mi možemo odredtit i opruci koliko će to biti ,npr zemlja i vinograd ili tko to doređuje. hvala

palj
29.09.2010., 07:34
pardon,krivo sam napisala. znači po A) je varijanta ugovora o doživotnom uzdržavatalju di bi bili ja i brat-pa je pitanje jel ja mogu biti s obzirom da sam student.a pod B) oporuka di polusestra dobiva nužni dio-da li mi možemo odredtit i opruci koliko će to biti ,npr zemlja i vinograd ili tko to doređuje. hvala

A) Da, i ti kao student možeš biti davatelj uzdržavanja. Bitan dio na kojeg se davatelj uzdržavanja obvezuje je skrb o primatelju uzdržavanja (osiguranje toplog obroka, zdravstvene njege, čišćenje stambenog prostora...a za takve neke stvari primanja nisu nužna). Naravno, za neke stvari treba i novačan sredstva osigurati, ali nema nikakve zapreke da npr. ti i brat budete davatelji uzdržavanja.

B) Oporukom ostavitelj može odrediti koji dio ostavinske imovine ima dobiti netko od nasljednika kao nužni dio. Bitno je samo da se zaista odredi dio koji bi odgovarao 1/2 zakonskog dijela, odnosno da bude jasno da je nasljednica zaista namierna u nužnom dijelu.
No, u slučaju da se nasljednica na ostavinskoj raspravi usprotivi, tvrdi da time nije namirena u nužnom dijelu ili ne prizna oporuku kao valjanju, tada slijedi parnica u kojoj će sud odrediti tko je u pravu.

coldasice
29.09.2010., 17:07
Boldano je apsolutno irelevantno i nije nikakav temelj za osporavanje nasljednog prava na takvoj imovini. Kakve veze ima kad je imovina stečena i je li supruga ulagala u tu imovinu? Pa nije ovdje riječ o razvodu braka.

Radila sam u javnoblježničkom uredu i može se to osporavati, ljudi svašta osporavaju i u tom slučaju to ide na sud.:kava:
Drugo je pitanje da li će to osporavanje proći na sudu.
I ima veze kad je imovina stečena, jer ako je stečena u braku supruga ima pravo tražiti da se iz ostavinske imovine izdvoji polovica po osnovi zajedničkog ulaganja i stvaranja, a da se druga polovica dijeli na jednake dijelove.

palj
30.09.2010., 07:36
Radila sam u javnoblježničkom uredu i može se to osporavati, ljudi svašta osporavaju i u tom slučaju to ide na sud.:kava:
Drugo je pitanje da li će to osporavanje proći na sudu.
I ima veze kad je imovina stečena, jer ako je stečena u braku supruga ima pravo tražiti da se iz ostavinske imovine izdvoji polovica po osnovi zajedničkog ulaganja i stvaranja, a da se druga polovica dijeli na jednake dijelove.

Ne treba ti odmah kava, jer ja radim u bilježničkom uredu još uvijek.

Da, ljudi svašta osporavaju, no danas im više ne prolazi bilo što. Npr. osporavanje oporuke samo iz razloga što netko nije dobio ono što želi se više "ne puši". Ako nasljednik jasno kaže da je oporuka valjana, ali da je on osporava jer nije zadovoljan kako je ostavitelj rasporedio svoju imovinu, to nije valjan razlog za slanje predmeta u parnicu. (ovdje ne govorim o problemu nužnog dijela)

Naravno, postoje i razni glupi razlozi zbog kojih smo dužni predmet poslati sudu, iako je sve jasno.

Što se tiče bračne stečevine (da, ovo što si sada napisala, apsolutno stoji), no, da te podsjetim, ja sam reagirao na ovo:
"Po zakonu imaš pravo na jednu trećinu svega, ali oni ti uvijek mogu osporavati pravo na te nekretnine argumentima da je to sve stečeno prije vašeg braka, da ti tu nisi ništa uložila itd. "

E pa ovo ne stoji i mislim da ti je to i jasno. Znači, za zakonski nasljedni dio (u ovom slučaju nasljednica ima pravo na 1/3 dijela) je irelevantno kad je što stečeno i je li netko ulagao u to. A ako supruga traži izdvajanje imovine s osnova bračne stečevine, e tada se može osporavati i tada odlučuje sud. Ali ok, očito je bio lapsus i dobro si mislila, ali krivo napisala.

krena
30.09.2010., 13:23
Imam ovak slučaj: U II sv. ratu poginuo je muž jedne žene i ostavio ju sa dvoje djece. Ostavinska rasprava se nije nikad održala. Nakod 10 godina udovica rodi vanbračno dijete. Sva djeca odrastu i onda umre i udovica. Bude ostavinska rasprava i svako dijete dobije nešto malo, jer je ona sama imala vrlo malu imovinu na sebe uknjiženu. Sada bi djeca rođena u braku htjela podijeliti imovinu pokojnog oca koji je davno umro. Ali vanbračni sin traži i tu svoj dio. On traži da se imovina pokojnika podijeli najprije na tri dijela: svakom polubratu trećina i umrloj majci trećina. I onda da se trećina majke podijeli na trećinu svakom djetetu. ON BI NA OVAJ NAĆIN DOBIO DEVETINU IMOVINE. I to od čovjeka koji njemu nije ništa. On je bio muž njegove majke. Ne znam da li je ovako nešto pravno uopće moguće ?

Katrin
30.09.2010., 13:40
I Ne znam da li je ovako nešto pravno uopće moguće?

Naravno da je, ima pravo naslijediti svoju majku bez obzira sto njenu imovinu cini ostavina covjeka koji nije njegov otac. Da je majka umrla prva, onda ne bi naslijedio nista.

sara4
30.09.2010., 13:50
On traži da se imovina pokojnika podijeli najprije na tri dijela: svakom polubratu trećina i umrloj majci trećina. I onda da se trećina majke podijeli na trećinu svakom djetetu. ON BI NA OVAJ NAĆIN DOBIO DEVETINU IMOVINE. I to od čovjeka koji njemu nije ništa. On je bio muž njegove majke. Ne znam da li je ovako nešto pravno uopće moguće ?

On ne nasljeđuje od čovjeka koji mu nije ništa, nego od svoje majke.
Ne samo da je pravno moguće nego da su provedene ostavinske kad su trebale biti provedene, tako bi i bilo.
Jedino ne znam kako se to sve rješava s obzirom na vremenski razmak.

krena
01.10.2010., 06:46
On ne nasljeđuje od čovjeka koji mu nije ništa, nego od svoje majke.
Ne samo da je pravno moguće nego da su provedene ostavinske kad su trebale biti provedene, tako bi i bilo.
Jedino ne znam kako se to sve rješava s obzirom na vremenski razmak.

Jedan od sinova (zakonitih) će predati na sud zahtjev za podjelu imovina pokojnika. To je standardna procedura. Ali taj sin ne želi spomenuti u tom zahtjevu da je njihova pokojna majka imala (odnosno ima) i jednog vanbračnog sina. To je saznao vanbračni sin, pa je došlo do svađe (i to već unaprijed).
Imam još jedno pitanje u vezi poreza na ostavštinu. Drugi zakoniti sin bi želio svoj dio ostaviti polubatu. Da li će on (polubrat) platiti 5% poreza na taj poklonjeni dio, kojeg se odriče zakoniti sin (brat) ? To bi u stvari bilo nekakvo stepenasto odricanje nasljedstva. Živi sin ostavlje svojoj umrloj majci svoj dio, a ona kao pokojnica ostavlja taj dio svome vanbračnom sinu. Ali je to nemoguće, jer je majka mrtva !? Kako se u stvari plaća porez na nasljednu imovinu ako je dobijete iz nekog daljnjeg rođaka. Da li 5% ili ništa ?

palj
01.10.2010., 07:36
Imam još jedno pitanje u vezi poreza na ostavštinu. Drugi zakoniti sin bi želio svoj dio ostaviti polubatu. Da li će on (polubrat) platiti 5% poreza na taj poklonjeni dio, kojeg se odriče zakoniti sin (brat) ? To bi u stvari bilo nekakvo stepenasto odricanje nasljedstva. Živi sin ostavlje svojoj umrloj majci svoj dio, a ona kao pokojnica ostavlja taj dio svome vanbračnom sinu. Ali je to nemoguće, jer je majka mrtva !? Kako se u stvari plaća porez na nasljednu imovinu ako je dobijete iz nekog daljnjeg rođaka. Da li 5% ili ništa ?

Ne može se umrloj osobi ništa ostavljati (a još manje se može pretpostaviti kome bi ona takav dio dalje prosljedila :D)

Uglavnom, to sve je nepotrebno izvoditi. Braća mogu nasljeđeni dio ustupati jedan drugome i na kraju se neće platiti porez na to. Naime, kad se dobije rješenje o nasljeđivanju, sve je to, bez obzira kako tko među njima nasljeđuje i kome ustupa, imovina koja se nasljeđuje od majke, što znači da se porez ne plaća.

Orleanska I.
02.10.2010., 19:54
Situacija je ovakva: djed je umro, njegova žena se odrekla svog dijela kuće u korist dvoje djece. Oboje djece je potpisalo da se slaže s time i sad su vlasnici kuće pola-pola. Jedno dijete se našlo kasnije uvrijeđeno i sad navodno piše nekakvu žalbu za tu ostavinsku. Ima li osnove ukoliko se na ostavinskoj nasljednik složio s time i to potpisao?

Nadalje, djed je živio s mojim roditeljima u našoj kući čiji su vlasnici oduvijek isključivo moji roditelji. Ima li djedovo drugo dijete pravo tražiti nekakvu naknadu ili neki dio te kuće zato što je djed tu živio iako kuća nije djedova?

Pretpostavljam sve odgovore, ali me zanima pravna strana.

Katrin
03.10.2010., 17:56
Tu se radi o dvije kuce?

Na kucu tvojih roditelja nemaju djedovi nasljednici nikakvo pravo.

axcent
03.10.2010., 19:36
Situacija je ovakva:
Mlađi brat je napravio zasebno visoko potkrovlje na maminoj kući(prizemnica).Osim toga spojio je s potkrovljem i jednu sobu iz prizemlja.Mene zanima kakva će biti podjela mamine imovine,jer brat kaže da će jednog dana nakon mamine smrti tražiti i pola njenog prizemlja.Problem je u tome što je brat već samom gradnjom visokog potkrovlja meni onemogućio eventualnu daljnu gradnju još jednog kata,izbjegao sva moguća komunalna plaćanja jer kuća ima sve priključke i još traži pola prizemlja.Ja iako imam svoju vlastitu kuću još uvijek sam prijavljen na toj adresi od mame.Čak mi se čini da brat i nema baš sve dozvole za tu gradnju...zanima me kako se na to gleda s pravne strane,ima li brat pravo i na tu polovicu

Orleanska I.
03.10.2010., 21:35
Tu se radi o dvije kuce?

Na kucu tvojih roditelja nemaju djedovi nasljednici nikakvo pravo.

Da, tako je. Riječ je o kući kojoj je djed bio vlasnik, a sad su njegovo dvoje djece vlasnici s tim da jedno dijete koje ima stan zahtijeva cijelu naslijeđenu kuću za sebe jer drugo dijete ima svoju vlastitu kuću. Ima li to logike?

Katrin
03.10.2010., 23:03
Ne, oboje nasljedjuju jednako.

Orleanska I.
04.10.2010., 13:25
Hvala! Nego, ako na ostavniskoj potpišete da se slažete s time što ste dobili, nečega ste se odrekli i sl. imate li pravo kasnije to osporavati? Čini mi se da sam vidjela da piše na kraju tog rješenja s ostavinske da nema pravo žalbe, ali eto, htjela bih ipak da mi netko to potvrdi.

palj
04.10.2010., 13:45
Hvala! Nego, ako na ostavniskoj potpišete da se slažete s time što ste dobili, nečega ste se odrekli i sl. imate li pravo kasnije to osporavati? Čini mi se da sam vidjela da piše na kraju tog rješenja s ostavinske da nema pravo žalbe, ali eto, htjela bih ipak da mi netko to potvrdi.

Nasljednička izjava je neopoziva.

Što se tiče prigovora, postoji mogućnost da se stranke na raspravi odreknu prigovora i tada je rješenje odmah pravomoćno. Druga, češća opcija, je pravo na prigovor u roku od 8 dana od dana primitka rješenja.

Dakle, ako se radi o toj kući koja je već i prepisana na nasljednike (temeljem pravomoćnog rješenja) onda nema nikakve mogućnosti osporavanja...osim lajanja na mjesec:D

Orleanska I.
04.10.2010., 13:53
Tnx! Samo sam to htjela čuti. Prošlo je nekoliko mjeseci od ostavinske, kuća je isto tako prije par mjeseci prepisana.

crime
04.10.2010., 16:36
Kako saznat da li oporuka uopće postoji i što u njoj piše?

Jedan član familije ne zeli ništa reći: radi se o stanu za koji nitko nikada nije vidio oporuku i da li ju je baka uopće napisala.

Postoji li način da se to sazna a da se ne moraš patiti sa rodbinom?

File
04.10.2010., 17:12
Kako saznat da li oporuka uopće postoji i što u njoj piše?

Tek nakon smrti oporučitelja, a prije nikako (osim da ti je netko dobrovoljno pokaže), jer oporuka se svaki dan može mjenjati, pa što bi ti onda bilo bitno šta u njoj piše. Bitna je samo zadnja oporuka.

crime
04.10.2010., 17:23
Tek nakon smrti oporučitelja, a prije nikako (osim da ti je netko dobrovoljno pokaže), jer oporuka se svaki dan može mjenjati, pa što bi ti onda bilo bitno šta u njoj piše. Bitna je samo zadnja oporuka.

Baka i je umrla prije 7g. samo što nitko nikada nije spominjao nikakvu oporuku, niti da je ostavila svoj djeci jednaki dio niti da je stan ostavljen jednom djetetu.

Od smrti jedno dijete živi u tom stanu, ali nitko ne zna da li je što prešućeno ostalima.

File
04.10.2010., 17:25
Umrla prije 7 godina, a ti sada pitaš za moguće postojanje oporuke?
Pa što je bilo na ostavinskoj raspravi?

Ako je oporuka bila pohranjena na sudu, ona bi se u ostavinskom postupku objavila. Ako je pohranjena negdje u kući, prijatelja, rodbine, susjeda ili tko zna gdje, onda može nikada ne izaći na svjetlo dana.

crime
04.10.2010., 17:30
Umrla prije 7 godina, a ti sada pitaš za moguće postojanje oporuke?
Pa što je bilo na ostavinskoj raspravi?

Ako je oporuka bila pohranjena na sudu, ona bi se u ostavinskom postupku objavila. Ako je pohranjena negdje u kući, prijatelja, rodbine, susjeda ili tko zna gdje, onda može nikada ne izaći na svjetlo dana.

ostavinske rasprave nije bilo, zato se i ne zna da li je baka napisala oporuku ili nije, a umrla je iznenada. Zato me i zanima da li se može i kako iskopati je li ikada išta i bilo napisano, jer ako nije a samo si jedno dijete svojata stan onda bi pretpostavljam, trebalo pokrenuti neki postupak.

File
04.10.2010., 17:37
Onda treba otići na sud i vidjeti šta se to čeka sa tim ostavinskim postupkom 7.godina (to je ipak previše) i provjeriti da li je u spisu priložena oporuka.

crime
04.10.2010., 17:40
Onda treba otići na sud i vidjeti šta se to čeka sa tim ostavinskim postupkom 7.godina (to je ipak previše) i provjeriti da li je u spisu priložena oporuka.

Da li se može netko angažirati vezano za problem, ili se mora osobno ići na sud i hoće li sud samo tako datiuvid 8u spis.

File
04.10.2010., 17:42
Možete angažirati odvjetnika (iako ne vidim zašto), a može i zakonski nasljednik otići osobno na sud i zatražiti uvid u spis.

Sud će to omogučiti zakonskom nasljedniku, a neće imat trošak odvjetnika za sam uvid u spis.

crime
04.10.2010., 17:47
Hvala.

EGR
06.10.2010., 07:50
Da sad ne pišem roman budem probao nekako sažeto.

Stariji brat(84) je mlađem bratu(78) ostavil kucu oporukom. S obzirom da kuca vredi cca 200 000 € tu bu i veliki porez za platiti. Da li mlađi bret(78 godina) sa mirovinom od 1200 kuna može ikako izbjeci placanje poreza, jer stvarno nema od kud platiti 5% od gore navedenog iznosa.

Molim brzi odgovor. Hvala :s

palj
06.10.2010., 08:39
Porezna oslobođenja pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade

Članak 13.

Porez na promet nekretnina pri nasljeđivanju, darovanju i drugom stjecanju nekretnina bez naknade ne plaćaju:

1. bračni drug, potomci i preci te posvojenici umrlog ili darovatelja,

2. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja kada nasljeđuju ili primaju na dar poljoprivredno zemljište, ako im je poljoprivreda osnovni izvor prihoda,

3. braća i sestre, njihovi potomci te zetovi i snahe ostavitelja ili darovatelja, kada nasljeđuju ili primaju na dar nekretnine, ako su s ostaviteljem ili darovateljem živjeli u gospodarskoj zajednici u vrijeme izgradnje građevine, stjecanja druge nekretnine, ostaviteljeve smrti ili primitka dara. Gospodarskom zajednicom, u smislu ovoga Zakona, smatra se zajedničko stjecanje prihoda i imovine te raspolaganje prihodima i imovinom koja se nasljeđuje ili daruje,

4. pravne i fizičke osobe kojima Republika Hrvatska ili jedinica lokalne samouprave i uprave daruje, odnosno daje nekretnine bez naknade radi odštete ili iz drugih razloga u svezi s Domovinskim ratom,

5. bivši bračni drugovi kada uređuju svoje imovinske odnose u svezi s rastavom braka.

Možda ovo boldano pod 3. pomogne. Inače, ne znam kakva je procedura za oslobođenje plaćanje poreza kod osoba slabijeg imovinskog stanja i postoji li uopće.

Orleanska I.
09.10.2010., 08:21
Ako netko napiše oporuku, gdje ta oporuka treba biti da se zna poslije smrti da postoji, a recimo, ne želi da ukućani ili netko zna za oporuku do smrti te osobe?

Neuson
09.10.2010., 12:51
Ima pri Javnobilježničkoj komori registar (Hrvatski upisnik oporuka ili neki sl. naziv) pa se to može tamo pohraniti. Košta nešto sitno.

mrgud4
09.10.2010., 18:59
da li i kolika prava na nasljedstvo,pomoc nakon smrti...nakon partnera ima osoba koja je 9 godina zivjela u vanbracnoj zajednici.
preminuli je bio u vanbracnoj zajednici 9 godina u kojoj ima dijete od 4 godine,ali nije rastavljen od prve supruge.
da li ima prava i kolika su od supruge,a koja su prava zene sa kojom je bio u vanbracnoj zajednici?

TheSupersonicM
10.10.2010., 13:52
Ako brak sa prvom zenim nije rastavljen, po nasem pravu, ne nastaje izvanbracna zajednica koja bi imala ikakav pravni ucinak, bez obzira koliko je trajala i jeli ili nije u njoj rodeno dijete. Ukratko - buduci da brak nije rastavljen, "izvanbracna zena" nema nikakvih prava.
Ostavitelja naslijeduju na jednake dijelove bracna supruga i sva djeca ostavitelja (bracna i izvanbracna).

poison5
13.10.2010., 07:58
Tko naslijeđuje neudanu osobu bez djece?Ima žive 2 sestre i 1 brata,a 1 brat i sestra su umrli i imaju potomke.
E sad,da li naslijeđuju samo živi brat i sestra ili i sinovi i kćeri umrlih brata i sestre?Hvala.

palj
13.10.2010., 08:51
Tko naslijeđuje neudanu osobu bez djece?Ima žive 2 sestre i 1 brata,a 1 brat i sestra su umrli i imaju potomke.
E sad,da li naslijeđuju samo živi brat i sestra ili i sinovi i kćeri umrlih brata i sestre?Hvala.

Nasljeđuju živa braća i sestre te potomci umrle braće i sestara.

martinčika
14.10.2010., 13:36
Molim za pomoć. Čitam da nasljednik odgovara za dug pokojnika u iznosu ostavine, a što npr. ako se prihvatiš nasljedstva (ljubljanska banka) misliš možeš vratiti dug, a onda propadne mogućnost naplate od iste. Što tada. Jel postojala mogućnost (sve nekretnine otuđene ugovorom o dosmrtnom uzdržavanju) da se i bankovna knjižica kao takva stavi u ugovor, bez obzira što se nije moglo raspolagati svotom, ako me razumijete, unaprijed hvala, puno pozdrav.

NMT
14.10.2010., 14:49
pitanje:

pokojna baka je imala neku zemlju u sloveniji, ona je tu zemlju naslijedila od tate, a zemlja je rascjepkana na 7 nasljednika, tj na cijelu njezinu obitelj, svatko dobije jednak dio, komad te zemlje.

e sad, pošto je baka preminula, mene zanima kakvi su općeniti zakoni o nasljeđivanju u ovom slučaju, tj ima li moj djed pravo na nasljeđivanje kao suprug, ili ovih preostalih 6 nasljednika dobivaju i bakin dio automatski i tako povećavaju svoj udio u postocima tog zemljišta?

moj djed nema nikakve papire od toga, tj baka nije ništa prepisala na njega, niti išta slično.

samo me zanima po kojoj liniji se ide tim nasljeđivanjem, ili može li on išta učiniti da dobije bakin dio te zemlje?

problem je dakle što se radi o zakonima u sloveniji, a pretpostavljam da se zakon o nasljeđivanju ne bi trebao previše razlikovati od našega, barem ne u ovim ključnim dijelovima.

hvala unaprijed

johnyantich
15.10.2010., 00:46
dakle ovako;4 sestre,naslijedile svaka 1/4 imovine nakon smrti roditelja,ostavinska bila prije 8 godina.mogu li sada dvije sestre naknadno ustupiti svoje dijelove jednoj sestri?i kako to uciniti ako je jedna od sestara u inozemstvu?treba li ona navesti da se odrice sve naslijedjenog po ostavinskoj raspravi toj i toj,ili sve u detalje (broj cestica...itd)u korist druge sestre?treba li prijevod i ovjera navedenog dokumenta od notara iz Kanade?
i drugo pitanje;dali netko zna kolika je trenutno cijena poljoprivednog zemljista po m2 u HR po poreznoj upravi(u slucaju darovnog ugovora teta-necak),i dali u klasu poljoprivrednog zem spada sve ovo-livada,oranica,suma,vinograd...
puno vam hvala:top:

Orleanska I.
17.10.2010., 07:27
Ne znam hoću li ti točno odgovoriti, ali mislim da se to može naknadno napraviti. Naime, mi smo tako sa zemljom, naknadno, nakon ostavinske, nasljednici se skupili, rasporedili kome ide koji dio i darovali jednoj osobi.

MammaMiia
18.10.2010., 11:12
Pomoć molim!

Tata je prepisao kuću na mene i brata s tim da on ima doživotno pravo na nju!
Sada je njegova više nego duplo mlađa ljubavnica trudna i nije htjela pobacit,itd. Ona je živjela u toj kući 2 i nešto godine i sada se vratila svojoj kući,tj.mami...ona i moj tata nisu više u dobrim odnosima baš iz razloga što je šutjela o trudnoći 3 mj sve dok više nije mogla na pobačaj! Dali ona ili to djete koje će se rodit imaju ikakvo pravo na moju i bratovu kuću u kojoj tata ima doživotno pravo biti!??? I dali ako tata ipak s vremenom odluči ponovno ju vratiti k sebi ja i brat možemo to spriječiti s obzirom da je kuća u našem vlasništvu? Da li joj možemo zabraniti da živi u toj kući?
Hvala Vam unaprijed!!

lanki
18.10.2010., 13:08
Moja teta je ostala sama nakon muževe smrti.Jako je stara i bolesna.
Djece nisu imali.
U bliskim je odnosima sa sinom pokojnoga muža iz braka koji je razvrgnut prije 50 godina.
Ima li naša majka (tetina sestra) i njena djeca (sestra i ja) pravo na nasljedstvo kad teta umre?

palj
20.10.2010., 10:05
dakle ovako;4 sestre,naslijedile svaka 1/4 imovine nakon smrti roditelja,ostavinska bila prije 8 godina.mogu li sada dvije sestre naknadno ustupiti svoje dijelove jednoj sestri?i kako to uciniti ako je jedna od sestara u inozemstvu?treba li ona navesti da se odrice sve naslijedjenog po ostavinskoj raspravi toj i toj,ili sve u detalje (broj cestica...itd)u korist druge sestre?treba li prijevod i ovjera navedenog dokumenta od notara iz Kanade?
i drugo pitanje;dali netko zna kolika je trenutno cijena poljoprivednog zemljista po m2 u HR po poreznoj upravi(u slucaju darovnog ugovora teta-necak),i dali u klasu poljoprivrednog zem spada sve ovo-livada,oranica,suma,vinograd...
puno vam hvala:top:

Ne mogu se više odreći tog nasljedstva niti ga ustupiti. Mogu jedino darovati (ugovor o darovanju) te čestice. U tom slučaju se plaća porez.

Odgovor na drugo pitanje ne znam.

Pomoć molim!

Tata je prepisao kuću na mene i brata s tim da on ima doživotno pravo na nju!
Sada je njegova više nego duplo mlađa ljubavnica trudna i nije htjela pobacit,itd. Ona je živjela u toj kući 2 i nešto godine i sada se vratila svojoj kući,tj.mami...ona i moj tata nisu više u dobrim odnosima baš iz razloga što je šutjela o trudnoći 3 mj sve dok više nije mogla na pobačaj! Dali ona ili to djete koje će se rodit imaju ikakvo pravo na moju i bratovu kuću u kojoj tata ima doživotno pravo biti!??? I dali ako tata ipak s vremenom odluči ponovno ju vratiti k sebi ja i brat možemo to spriječiti s obzirom da je kuća u našem vlasništvu? Da li joj možemo zabraniti da živi u toj kući?
Hvala Vam unaprijed!!

Najprije, dva puta naglasiti "NIJE ŽELJELA POBACITI"!?!?!? Mislim, nisam ja protiv pobačaja, ali nek odluči onaj tko je i trudan, zar ne? Što bi vi prisiljavali nekoga na pobačaj? Svašta!:rolleyes:
Sad, kad smo rješili to što nisam mogao prešutiti, idemo na problem.

Kuća je na tebi i bratu, a otac (samo i isključivo otac) ima pravo doživotnog stanovanja ili plodouživanja, što je već ugovoreno, na toj nekretnini.
Da skratim priču, ni ona niti njeno dijete nemaju prava na tu kuću. A sad, što i kako sprječiti i kakav bi sukob nastao da otac želi da oni žive s njim, a da vi to pokušate spriječiti, u to ne želim ulaziti. Što se prava tiče, ona i dijete ga na vašoj nekretnini nemaju.

Moja teta je ostala sama nakon muževe smrti.Jako je stara i bolesna.
Djece nisu imali.
U bliskim je odnosima sa sinom pokojnoga muža iz braka koji je razvrgnut prije 50 godina.
Ima li naša majka (tetina sestra) i njena djeca (sestra i ja) pravo na nasljedstvo kad teta umre?

Ovako, bez potpunih podataka, reći ću da vaša majka ima pravo na nasljedstvo iza svoje sestre...to naravno automatski isključuje sestru i tebe iz nasljedstva.
Ako tog sina pokojnog muža nije posvojila, on nema nikakvih prava iza njene smrti.
Za svaki slučaj, prouči nasljedne redove iz Zakona o nasljeđivanju. Nakon toga bi sve trebalo biti jasno.

MammaMiia
20.10.2010., 12:19
Najprije,puunoo hvala na odgovoru!

A sad da razjasnim i ovaj nesporazum jer vidim da je krivo ispalo! Naravno da ona i samo i isključivo ona ima pravo na odluku o pobačaju! I sama sam majka tako da mi je grozno uopće o tome i pričati...ali situacija je ovakva..
Znači ona ima 22 god,moj otac 55. Ona je iz siromašne obitelji i moj otac ju je upoznao prilikom njenog zaposlenja u lokalnoj birtiji! Skompali se počeli vezu,svi se zgražali i odlučio ju zaposlit kod nas! Imamo obiteljski obrt: moj tata,brat i ja! Naravno da mi to nije bilo drago..ali pustila sam starca da uživa...ipak je ljepše kad čovijek nije sam,pa makar to bila i djevojčica od,tada 19 god,koja je mlađa i od mene! :rigo:
Nikad mi nije bilo jasno u kakvu budućnost ta veza vodi,al nisam se htjela mješat!
Uvijek mi je govorila da je to zasigurno predivan osječaj biti mama i da se nada da će jednog dana i ona to osjetiti. Znači...planirala je to i htjela! Sada...nakon što je tri mjeseca (3 MJESECA!! ono,helou) trudna obznanjuje tu vijest mome ocu! On naravno poludi jer mu nije ni na kraju pameti imat još jedno dijete sa toliko godina...o tome se ipak zajedno odlučuje,zar ne? Znači,nije stvar u tome da nju netko prisiljava na pobačaj nego u tome da je isplanirala unaprijed cijeli scenarij bez da je s njime o tome pričala. Shvatila da je trudna,šutjela o tome sve dok više nije mogla na pobačaj jer joj je bilo jasno da će on to htijet i mislilada će sad još na kraju ispast jadna trudna bez izbora! Al na sreću,tata nije popušio igru jer ju je ipak loše odigrala! Meni je pokazala oduševljenje činjenicom da je trudna,a njemu je na pitanje dal bi pristala abortirat odgovorila: "Pa da,naravno da bi! Odmah ću se raspitati u bolnici kad idem na pregled!" (a već je unaprijed znala da je za abortus prekasno) Vratila se s pregleda i tužno i žalosno obznanila da nema dobre vijesti i da je prekasno za abortus! Eto...pa procijenite sami dal je licemjerna il ne! Ja svoje znam... Nadam se da sam se ovime ogradila od toga da sam osoba koja nekog želi prisilit na pobačaj! Bože sačuvaj! :kava:

PWA
20.10.2010., 17:41
Imam i ja jedno pitanje, nadam se da će mi netko znati dati odgovor...
Naime, moj otac ima troje djece (iz dva braka). Vlasnik je jednog stana i to još iz doba prije oba sklopljena braka. Da li taj stan nakon njegove smrti nasljeđuju djeca svako trećinu, ili i njegova sadašnja supruga obzirom da to ne bi trebalo ući u bračnu stečevinu? I ako ona ima pravo na nasljedstvo, da li onda ona dobiva pola i još 1/4 od ostale polovice, i svako dijete po 1/4 od ostale polovice?
Hvala

Katrin
20.10.2010., 18:12
Supruga i djeca nasljedjuju jednake dijelove.

Elsinore
20.10.2010., 21:55
MammaMiia
je li kuća prepisana na vas na temelju darovnoga ugovora ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju?

PWA
20.10.2010., 22:50
Supruga i djeca nasljedjuju jednake dijelove.

Hvala.

Supika! :)
21.10.2010., 22:38
pozdrav! :) imam jedno, meni neobično, pitanje: postoji li razlika između imovine stečene "nasljeđivanjem" i "oporukom"??

naime, djed je prije ohoho godina naslijedio novac od svoje tetke i taj se novac nalazi u stranoj banci. sad ga želi prebaciti u hrvatsku i eto ti problema. među ostalim, nazvao je danas porezni ured i rekli su mu da ako je novac dobio nasljeđivanjem, onda nije oporeziv, a ako ga je naslijedio oporukom, onda je :confused: ili obrnuto, više ni ja ne znam :zvrko: jel on to nešto krivo shvatio ili što...?

MammaMiia
22.10.2010., 12:27
MammaMiia
je li kuća prepisana na vas na temelju darovnoga ugovora ili na temelju ugovora o dosmrtnom uzdržavanju?

E to ne znam,morala bih provjeriti!
A kaja bi bila razlika u našem slučaju?

Elsinore
22.10.2010., 17:16
MammaMiia
Zato što odgovor na to pitanje je bitan za vas u slučaju smrti vašega oca.

Ukoliko se radi o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju tada to dijete (i eventualno njegova majka u slučaju bračne ili izvanbračne veze) nema nikakvih prava (mislim na pravo vlasništva) na kuću u tom slučaju. Ali ukoliko se radi o darovnom ugovoru onda bi moglo imati, pogotovo ako vaš otac ne bi imao druge imovine iz koje bi se mogao namiriti nužni dio toga djeteta.

MammaMiia
23.10.2010., 20:40
MammaMiia
Zato što odgovor na to pitanje je bitan za vas u slučaju smrti vašega oca.

Ukoliko se radi o ugovoru o dosmrtnom uzdržavanju tada to dijete (i eventualno njegova majka u slučaju bračne ili izvanbračne veze) nema nikakvih prava (mislim na pravo vlasništva) na kuću u tom slučaju. Ali ukoliko se radi o darovnom ugovoru onda bi moglo imati, pogotovo ako vaš otac ne bi imao druge imovine iz koje bi se mogao namiriti nužni dio toga djeteta.

Pa ček malo...ak je kuća prepisana na mene i brata (ja vjerujem da je darovni) prije oho ho godina dok je ta licemjerka još u osnovnu školu išla,al doslovno, i moj otac,ne,nema nikakve druge imovine nakon toga...I onda se nakon 10 god pojavi neka tamo droca s ciljem da se pokuša domoć nečeg,biločeg jer je dotad živjela doslovno u šupi (ok,znam...nebitno) i sad ona zatrudni s mojim ocem koji znači već 10 god nema nikakve imovine i ona može dobit pravo na vlasništvo nečeg što već godinama nije očevo nego naše?! Mislim...ma joj...katastrofa! Nije mi to baš ok onda! :ne zna: U cijeloj priči nažalost ispaštat će jedno malo nevino biće i to mi je najgore od svega ali šta da ja radim?! To je tome tako radi nesocijalizirane i neodgovorne balavice koja prije svega razmišlja samo o svojoj guzici,a o tom jadnom djetetu nimalo...:(

Elsinore
23.10.2010., 21:39
Majka djeteta bi imala pravo na nužni dio u slučaju u koliko bi u trenutku smrti oca bila s njime u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici koja je izjednačena sa bračnom...inače ne.
A dijete ima pravo na nužni dio bez obzira da li bi njegova majka bila udana za vašega oca ili ne. Ukoliko vaš otac prizna očinstvo ili ono bude utvrđeno sudskim putem to dijete ima jednaka prava kao da je rođeno u braku i vaš otac je jednako otac tome djetetu kao što je i vama. Istina, otac je vama darovao svoju kuću ali zakon ne dopušta da roditelj u potpunosti uskrati jedno dijete u korist drugih...te bi stoga to dijete imalo pravo tražiti da vratite dar koji ste dobili od oca u onome dijelu koji je potreban da bi on dobio svoj nužni dio. Sud ne traži vraćanje dara po službenoj dužnosti već isključivo na zahtjev nužnih nasljednika.

MammaMiia
23.10.2010., 23:45
Majka djeteta bi imala pravo na nužni dio u slučaju u koliko bi u trenutku smrti oca bila s njime u bračnoj ili izvanbračnoj zajednici koja je izjednačena sa bračnom...inače ne.
A dijete ima pravo na nužni dio bez obzira da li bi njegova majka bila udana za vašega oca ili ne. Ukoliko vaš otac prizna očinstvo ili ono bude utvrđeno sudskim putem to dijete ima jednaka prava kao da je rođeno u braku i vaš otac je jednako otac tome djetetu kao što je i vama. Istina, otac je vama darovao svoju kuću ali zakon ne dopušta da roditelj u potpunosti uskrati jedno dijete u korist drugih...te bi stoga to dijete imalo pravo tražiti da vratite dar koji ste dobili od oca u onome dijelu koji je potreban da bi on dobio svoj nužni dio. Sud ne traži vraćanje dara po službenoj dužnosti već isključivo na zahtjev nužnih nasljednika.

E hvalaa puno na odgovorima! Ma za djete mi je jasno i podrazumjevam da ima pravo na kuću! Nit me to smeta.
Nego mi je za nju... Znači...ako ona nije s mojim ocem u vezi,živi kod svojih roditelja,a on u kući o kojoj pričamo onda nema pravo ona kao ona! Jesam dobro shvatila? Nego tek dijete može tražit svoj dio dara,pretpostavljam kad bude punoljetno? Thanks again!

Elsinore
24.10.2010., 00:28
Da, u tom slučaju ne bi imala prava. Imala bi prava samo ako bi u trenutku smrti vašega oca bila s njime u bračnoj ili izvanbračnoj vezi koja je izjednačena s bračnom, inače ne.
Što se tiče djetata ono ima pravo tražiti svoj dio ne od trenutka punoljetnosti nego ono postaje nasljednikom od trenutka smrti vašega oca. U slučaju ukoliko bi tada još bilo maloljetno tada bi to za njega mogla tražiti njegova majka. Ukoliko bi u trenutku smrti vašega oca nasljednici bili vi, vaš brat i dijete koje će se roditi onda bi to dijete imalo pravo tražiti 1/6 kuće ako vaš otac ne bi imao druge imovine.

lanki
25.10.2010., 09:33
Sad,
Ovako, bez potpunih podataka, reći ću da vaša majka ima pravo na nasljedstvo iza svoje sestre...to naravno automatski isključuje sestru i tebe iz nasljedstva.
Ako tog sina pokojnog muža nije posvojila, on nema nikakvih prava iza njene smrti.
Za svaki slučaj, prouči nasljedne redove iz Zakona o nasljeđivanju. Nakon toga bi sve trebalo biti jasno.

Puno hvala na odgovoru.
Podaci su ovakvi kako sam napisao:

Naša teta nije imala djece u braku.
Muž joj umro.
Sin njenoga pokojnog muža je jako blizak s njom.
Pitao sam ima li naša mama pravo na nasljedstvo nakon tetine smrti.
Ili teta može onim ugovorom posmrtnim ili doživotnim s muževim sinom,našu mamu lišiti nasljedstva?

palj
25.10.2010., 11:22
Puno hvala na odgovoru.
Podaci su ovakvi kako sam napisao:

Naša teta nije imala djece u braku.
Muž joj umro.
Sin njenoga pokojnog muža je jako blizak s njom.
Pitao sam ima li naša mama pravo na nasljedstvo nakon tetine smrti.
Ili teta može onim ugovorom posmrtnim ili doživotnim s muževim sinom,našu mamu lišiti nasljedstva?

Da, može!
U slučaju ugovora o dosmrtnom/doživotnom uzdržavanju, sva imovina obuhvaćena takvim ugovorom, izuzima se iz ostavinske mase. Jednostavno, tom imovinom je ona rasploagala za života (isto kao da je npr. prodala tu imovinu. Aktom prodaje, imovina prestaje biti njezina) i ta imovina trenutkom njene smrti, a kod dosmrtnog uzdržanja trenutkom potpisivanja, prestaje biti njezinim vlasništvom pa se ne može ni nasljediti iza njene smrti.

Inače, tvoja majka jest tetin zakonski nasljednik, budući joj je najbliži rod.

arkod
26.10.2010., 17:17
slučaj je ovakav: roditelji te 2 djece dijele obiteljsku kuću u vlasništvu od 1/4 svaki. sastavili su darovni ugovor 1995 koji nedugo nakon sastavljanja postaje nevažeći radi zakonskih promjena. 2001 umire sin, 2003 živućih 3 sastavlja anex ugovora od 1995 te se u njemu odriču svoga dijela nekretnine na mrtvog čovjeka (to naravno nisu naveli premda je tip mrtav 2 godine). mene zanima dali je to pravovaljano te dali na osnovu toga može biti upisano vlasništvo, te dali svo 3 darovaoca mora biti potpisano?

huskybucka
01.11.2010., 18:37
Otac ima imovinu na sebi.
Posto ima troje djece, zelio bi ostaviti svu imovinu jednom sinu.
Na majci nije nista, ali pretpostavljam da i njoj nesto pripada.
Zanima me dal je moguce da otac sad dok je ziv prepise svu imovinu na sina?
Dal se za to placa porez?

_ivor_
04.11.2010., 16:25
Ovako, imam dva pitanja. Priča počinje 1980-ih kada otac i majka (supružnici) kupuju zemljište i na njemu grade kuću. Kuća završena, sve dozvole OK, objekt upisan u gruntovnici, vlasništvo 1/2 otac i 1/2 majka. Majka umire 2009 i na ostavinskoj raspravi otac, sestra i ja (sin) svako nasljeđuje po 1/3 maminog dijela.

Pitanja:
#1 Ni sestra a ni ja nismo znali da je jedan grunt naknadno dokupljen 1990-ih (a koji se jednostavno nastavlja na zemljište gdje je kuća). Na to naknadno kupljeno zemljište uknjižen je samo otac u vlasništvu 1/1. Radi li se tu o bračnoj stečevini, i je li trebalo i to zemljište ići u ostavinsku raspravu (bez obzira što je na njemu samo otac u 1/1 vlasništvu)?

#2 Otac navodno često boravi sa nepoznatom gospođom (s ocem nismo baš u dobrim odnosima od mamine smrti, ni sestra ni ja više ne živimo u RH, a rodbina samo zna da žena postoji), pa me zanima ima li tu opasnosti da ta dotična gospođa u neko buduće vrijeme (nakon tatine smrti) zatraži pravo vlasništva kao nasljednica - izvanbračna supruga? Ona ne živi u "našoj" kući, ali mi se čini da to nije bitno za izvanbračnu vezu.

pinkis
04.11.2010., 17:21
Pravo na obiteljsku mirovinu ima:

1. majka
- ako je do smrti tate navršila 50 godina života
- ili ako je mlađa od 50 godina života i ako je do smrti tate nastupila opća nesposobnost za rad ili je ta nesposobnost nastala u roku od jedne godine nakon smrti tate
- ako majka nije navršila 50 godina života do smrti tate ali je imala 45 ostvarit će pravo na obiteljsku mirovinu kada navrši 50 godina života

2. Djeca (rođena u braku i van braka)
- ako ste u trenutku smrti tate mlađe od 15 ili 18 godina i ako ste prijavljene zavodu za zapošljavanje
- ako je kod nekog od vas troje nastupila opća nesposobnost za rad
- ako ste u trenutku smrti bile na redovnom školovanju ili započele redovno školovanje nakon smrti tate. Ovo pravo pripada do kraja redovnog školovanja ali najduže do navršene 26. godine života.

3. Ako sve četiri ostvarujete pravo na obiteljsku mirovinu, dijete iz prethodnog braka ima pravo na 1/4 mirovine.

ima li majka pravo na nasljeđivanje mirovine (po navedenim uvjetima) ako je od oca razvedena? a u braku su bili 30 godina.

bravo-ri
06.11.2010., 19:08
Ovako, imam dva pitanja. Priča počinje 1980-ih kada otac i majka (supružnici) kupuju zemljište i na njemu grade kuću. Kuća završena, sve dozvole OK, objekt upisan u gruntovnici, vlasništvo 1/2 otac i 1/2 majka. Majka umire 2009 i na ostavinskoj raspravi otac, sestra i ja (sin) svako nasljeđuje po 1/3 maminog dijela.

Pitanja:
#1 Ni sestra a ni ja nismo znali da je jedan grunt naknadno dokupljen 1990-ih (a koji se jednostavno nastavlja na zemljište gdje je kuća). Na to naknadno kupljeno zemljište uknjižen je samo otac u vlasništvu 1/1. Radi li se tu o bračnoj stečevini, i je li trebalo i to zemljište ići u ostavinsku raspravu (bez obzira što je na njemu samo otac u 1/1 vlasništvu)?

#2 Otac navodno često boravi sa nepoznatom gospođom (s ocem nismo baš u dobrim odnosima od mamine smrti, ni sestra ni ja više ne živimo u RH, a rodbina samo zna da žena postoji), pa me zanima ima li tu opasnosti da ta dotična gospođa u neko buduće vrijeme (nakon tatine smrti) zatraži pravo vlasništva kao nasljednica - izvanbračna supruga? Ona ne živi u "našoj" kući, ali mi se čini da to nije bitno za izvanbračnu vezu.

nakon smrti oca,ako ova ženska koja nije u braku sa tvojim ocem,ali ako dokaže da su živili skupa,gleda se kao da su u braku,mislim nakon 3 ili 5 godina iako se nisu vjenčali...tu sam informaciju zapamtio a netko drugi neka ti točnije odgovori...
Po meni bi bilo najbolje ti i sestra da se dogovorite sa ocem da tu 1/3 prepiše na vas dvoje pa ste onda mirni,a ne neka protuha koji nisi vidio ni čuo,pa ju prvi put vidiš na ostavinskoj...jese uopče pričali sa ocem vezano za to?jer ako bi prepisao/darovao taj svoj dio vama vi ste onda mirni...

RI171
08.11.2010., 22:55
Imam pitanje.
Skrbnica sam maminoj rođakinji preko godinu dana. Smještena je u psih.bolnicu
ali su joj jako male šanse da iz nje izađe. Ima mirovinu od koje joj plaćam smještaj u bolnici, režijske troškove, kupim joj šta joj treba, sve u svemu za sebe ima dovoljno. Ima braću i sestru koji su se na soc. skrbi nje odrekli, izjavili su da ne žele s njom imati posla. Lišena je poslovne sposobnosti.

E sad me zanima, ima stan. Kome taj stan ostaje? Da li gradu koji participira u troškovima smještaja u psih.ustanovi? Da li ide na ostavinsku pa ostaje braći koji joj nisu donjeli kilo voća? Šta da poduzmem da stan ostane meni?

antonela0210
15.11.2010., 06:39
lijepo molim za pomoć poznavatelje prava, eto malo dužeg pitanja:
ja već 15 godina živim u izvanbračnoj zajednici sa 32 godine starijim muškarcem, u toj zajednici zajednički smo stekli stan vrijednosti 25 tis eura, kuću 50 tis eura, auto cca 5 tis, a uz to sam ja od svojih naslijedila klijet sa vinogradom u vrijednosti cca 10 tis eura, sva ta imovina glasila je na moje ime do prije par godina kad smo se prvi put posvađali i odlučili se podjeliti i razići, on je uzeo stan, auto, 4 tis eura ušteđevine i moju klijet a meni je ostala kuća, ugovorom o kupoprodaji prenjeli smo sve to na njegovo ime, platili pdv a nakon nekog vremena se i pomirili, on se je vratio u kuću i sve je funkcioniralo do sad, međutim mene sad interesira da li u slučaju njegove smrti bilo tko (npr.dijeca iz prvog braka) imaju pravo na nekakav dio u kući koja je na moje ime? da li se uopće prilikom rasprave može kuća koja glasi na mene smatrati dijelom njegovom ostavštinom? molim za savjet kako da se osiguram da moje nitko ne može dirati i da me ne muće takve sumnje koje onda unose nemir i svađe u naš odnos jer se ja bojim

maverik
24.11.2010., 15:43
Molim vas za pomoc oko slijedeceg:
Ako daroprimac svoj dar proda te dio novaca ustupi darodavatelju, imaju li ostali naslijednici (nakon smrti darodavatelja) pravo traziti nuzni dio od ukupnog dara ili od razlike novaca?

zaboky
25.11.2010., 10:54
Molim vas za pomoc oko slijedeceg:
Ako daroprimac svoj dar proda te dio novaca ustupi darodavatelju, imaju li ostali naslijednici (nakon smrti darodavatelja) pravo traziti nuzni dio od ukupnog dara ili od razlike novaca?

Tu je sve slikovito objašnjeno

http://www.pravos.hr/gradjansko/datoteke/nasljedno_nuzno.pdf

bravo-ri
25.11.2010., 13:54
Imam pitanje.
Skrbnica sam maminoj rođakinji preko godinu dana. Smještena je u psih.bolnicu
ali su joj jako male šanse da iz nje izađe. Ima mirovinu od koje joj plaćam smještaj u bolnici, režijske troškove, kupim joj šta joj treba, sve u svemu za sebe ima dovoljno. Ima braću i sestru koji su se na soc. skrbi nje odrekli, izjavili su da ne žele s njom imati posla. Lišena je poslovne sposobnosti.

E sad me zanima, ima stan. Kome taj stan ostaje? Da li gradu koji participira u troškovima smještaja u psih.ustanovi? Da li ide na ostavinsku pa ostaje braći koji joj nisu donjeli kilo voća? Šta da poduzmem da stan ostane meni?

lijepo napravi ugovor o doživotnom uzdržavanju...ako nemože van iz bolnice do bilježnika da odete,mislim da bilježnici idu i na "teren" ali te to koššta...nemoj tu ništa čekati...

RI171
25.11.2010., 22:09
lijepo napravi ugovor o doživotnom uzdržavanju...ako nemože van iz bolnice do bilježnika da odete,mislim da bilježnici idu i na "teren" ali te to koššta...nemoj tu ništa čekati...

Zar je to moguće :ne zna: ,jer ona je lišena poslovne sposobnosti i ja kao skrbnica odlučujem za nju. A čini mi se i da mi u rješenju o skrbništvu , koje je pisao Centar za socijalnu skrb,piše da ne mogu sklopiti nikakav ugovor ni doživornom ni dosmrtnom uzdržavanju.
Molim da mi netko to razjasni , kao da sam u nekoj slijepoj ulici.