PDA

View Full Version : Obrt - otvaranje, zatvaranje i sl. Q&A

slavkec
14.04.2004., 13:36
Zanima me sljedeće: da li osoba koja je u stalnom radnom odnosu u državnoj instituciji (recimo, faks i slično) može paralelno otvoriti obrt na svoje ime i baviti se privatnim biznisom koji nema veze s njegovom strukom?

Možda je ovo tema za gospodarstvo, ne znam - ako je, molim moderatora da premjesti.

Kakva je procedura registracije, što je potrebno imati, koliki početni kapital, itd?

Vespazijan
14.04.2004., 17:11
Mislim da ne moze.

A sto se potrebnih papira tice odi na stranice obrtnicke komore.

zuba
14.04.2004., 17:28
[QUOTE]slavkec kaže:
da li osoba koja je u stalnom radnom odnosu u državnoj instituciji (recimo, faks i slično) može paralelno otvoriti obrt na svoje ime i baviti se privatnim biznisom koji nema veze s njegovom strukom?

mislim da bi odgovor na to pitanje trebalo potražiti u Zakonu koji regulira prava, dužnosti i obveze uposlenika te državne institucije, a to ne znamo što je.. ( recimo,faks i sl.)????

fakin
14.04.2004., 22:59
može.

Herostrat
15.04.2004., 08:30
da, može

baobab
15.04.2004., 13:00
slavkec kaže:
Zanima me sljedeće: da li osoba koja je u stalnom radnom odnosu u državnoj instituciji (recimo, faks i slično) može paralelno otvoriti obrt na svoje ime i baviti se privatnim biznisom koji nema veze s njegovom strukom?

Članak 9.

(1) Zapreka za prijam u državnu službu postoji za osobu koja obavlja samostalno profesionalnu ili gospodarsku djelatnost, odnosno ima vlastiti obrt, koja je većinski vlasnik ili član uprave, odnosno nadzornog odbora trgovačkog društva ili obavlja druge djelatnosti, ako se prima u tijelo državne uprave koje je stvarno i mjesno nadležno za obavljanje inspekcijskog nadzora ili nadzora nad zakonitošću rada nad tim djelatnostima odnosno pravnim ili fizičkim osobama i ako se prima na radno mjesto za obavljanje toga nadzora.

(2) Za pojedine službe mogu se posebnim zakonom propisati i druge zapreke za prijam u državnu službu.

Članak 10.

(1) O okolnostima iz članka 9. ovoga Zakona daje se pisana izjava prilikom prijama u državnu službu.

(2) Kad se okolnosti iz članka 9. ovoga Zakona steknu u tijeku trajanja službe, službenik je dužan u roku 15 dana od nastupanja okolnosti izjasniti se o tome hoće li otkloniti razloge zapreke ili napustiti državnu službu.

(3) Ako se službenik izjasnio da će otkloniti razloge zapreke dužan je to učiniti u roku od 15 dana od dana kada se o tome izjasnio.

(4) Ako službenik ne postupi sukladno odredbi stavka 2. ovoga članka, prestaje mu služba po sili zakona istekom roka u kojemu se je trebao izjasniti, odnosno ako ne postupi sukladno odredbi stavka 3. ovoga članka, istekom roka za otklanjanje razloga zapreke.

slavkec
21.04.2004., 17:32
Hm, dali ste mi zbunjujuće podatke, ali vam svima zahvaljujem. :W

Evo, konkretno: osoba radi na fakultetu kao asistent - znači, na ugovoru je, tj. nije na neodređeno, nego na određeno (mislim na tri godine).

Obrt koji namjerava otvoriti ni na koji način nije konkurencija radu na fakultetu, čak se radi o totalno drugom području (recimo, ne radi se o asistentu na Pravnom fakultetu koji bi otvorio pravno savjetovalište ili na Šumarstvu koji bi otvorio obrt vezan uz drvo).

Zbog specifične situacije, o tim se uvjetima ne može raspitati na poslu, zato i ide okolnim putevima.

fairy
05.01.2005., 11:12
Kako provjeriti dali je neki obrt u plusu ili minusu, gdje nazvati i dali se takove informacije daju za đabe ili moraš caltati?
Naime, mom dragom je gazda rekao da ima dug poreza oko 80000kn i da ga zato neće prijaviti, a mi smo ga jučer našli na internetu kao osobu koja posluje iako je rekao da više nema registriranu firmu.
Gdje da pitam, help! :moli:

dr. Szmola
05.01.2005., 16:40
kako to misliš firmu? ima obrt? možeš eventualno probati saznati preko obrtničkog registra da li je vlasnik obrta, onda u Finin JRIR vidiš brojeve računa (plaća se pretplata za pristup), pa ako znaš nekog u nekoj banci da ti pogleda da li mu je račun blokiran...u biti ne možeš službeno saznati puno...

Juraj
05.01.2005., 17:54
Mozes jednostavno saznati bonitet ako znas koja mu je poslovna banka. Zatrazis bon-1 i bon-2 ( odnosno sol-1 i sol-2 kak se vec sad zovu). Placa se cca 50 kn, ovisno od banke do banke. Da li je duzan porez ili ne, nemres saznati jer to zna samo porezna uprava a ti podaci nisu javni.

jadnna
07.09.2006., 13:05
Molim ako mi netko može pomoći,naime ja sam bivši obrtnik i zatvorila sam obrt prije 3 godine e sad dobila sam neki dan poziv od policije da dođem na razgovor i ja odem naravno.Tuži me firma (tj.državno odvjetništvo)kojoj sam ostala 15.000,00 dužna za robu (čl.224 st.1).Šta mi je sad činiti? Policajac mi je rekao da je to kazneno dijelo prijevare i da ću svakako odgovarati za to,pa neću valjda u zatvor,pa nisam ja nikoga namjerno prevarila i nisam planirala propasti!! Molim vas šta da radim,ne mogu noćima spavati i stvarno mi je teško,sad radim u jednoj firmi imam malu plaću i nemam za odvjetnika...Hvala:confused:

adebisi
07.09.2006., 13:36
Molim ako mi netko može pomoći,naime ja sam bivši obrtnik i zatvorila sam obrt prije 3 godine e sad dobila sam neki dan poziv od policije da dođem na razgovor i ja odem naravno.Tuži me firma (tj.državno odvjetništvo)kojoj sam ostala 15.000,00 dužna za robu (čl.224 st.1).Šta mi je sad činiti? Policajac mi je rekao da je to kazneno dijelo prijevare i da ću svakako odgovarati za to,pa neću valjda u zatvor,pa nisam ja nikoga namjerno prevarila i nisam planirala propasti!! Molim vas šta da radim,ne mogu noćima spavati i stvarno mi je teško,sad radim u jednoj firmi imam malu plaću i nemam za odvjetnika...Hvala:confused:

na to si trebala prije misliti...u tome i je razlika između npr obrta i društva s oganičenom odgovornošću (d.o.o),obrtnik za osnivanje firme treba oko 1000kn ali ako propadne,valsnik obrta dug mora vratiti makar i prodajom svoje vlastite imovine.(npr auta,stana) Za osnivane doo je potrebno minimun 20000kn ali ako doo propadne vlasnik teoretski nije obvezan vratiti dug svojom vlastitom imovinom nego imovinom firme (doo)...

tih 20000kn služio kao temeljni kapital i on se može povečavati,u slučaju propadanja firme vjerovnik povlači (pored fitzičke imovine doo-a)sredstva iz temeljnog kapitala koji može biti i više desetaka milijuna kuna. što imate veći temeljni kapital to je vašem poslovnom partneru sigurnije poslovati s vama odnosno manji mu je rizik da neće uspjeti naplatiti dug.

ovdje možete provjeriti koliki su temeljni kapitali svih hr firmi (doo)

https://sudreg.pravosudje.hr/SUDREG3/index.jsp

zaključak:LJUDI OTVARAJTE D.O.O. AKO IMATE LOVE ZA TEMELJNI KAPITAL!

Palle
08.09.2006., 18:35
Ako je od nastanka potrazivanja proslo vise od tri godine, mislim da je to u zastari. O cemu se tocno radi? Kome si ostala duzna i za sto?

vukovarac69
08.09.2006., 18:43
Ako je od nastanka potrazivanja proslo vise od tri godine, mislim da je to u zastari. O cemu se tocno radi? Kome si ostala duzna i za sto?

ukoliko je u sudskom procesu onda nije nastupila zastara, ne?:o

Palle
08.09.2006., 20:19
Da to mi je malo čudno, jer žena piše, da su ju zvali iz policijie na razgovor, jer je državno dovjetništvo podnijelo prijavu protiv nje. Kome je onda ostala dužna? Pa ne podnosi država prijavu protiv nekoga ako taj nekoj privatnoj firmi nije platio račun. Mislim da bi nam trebalo dodatno pojašnjenje.

qwer
11.09.2006., 12:03
Da to mi je malo čudno, jer žena piše, da su ju zvali iz policijie na razgovor, jer je državno dovjetništvo podnijelo prijavu protiv nje. Kome je onda ostala dužna? Pa ne podnosi država prijavu protiv nekoga ako taj nekoj privatnoj firmi nije platio račun. Mislim da bi nam trebalo dodatno pojašnjenje.

Državno odvjetništvo podnosi prijavu ako se radi o djelu za koje je potreban prijedlog oštećenika da bi se postupak pokrenuo? Ovdje se radi o kaznenom djelu, vjerojatno prijevari, a građanska tužba za naknadu štete toj firmi će slijediti nakon kaznenog postupka, ako je osude.

jadnna
12.09.2006., 09:33

imala sam svoj dućan i od njih sam kupovala robu,(dobavljači) isto tako kupovala sam i od drugih, svima sam uspijela platiti dug samo ovim jednima nisam i eto dalje znate priču,policija me poziva na razgovor i na pozivu piše čl.224 st.1.
hvala vam puno na svim vašim odgovorima jer stvarno sam koma,nadam se da neću u zatvor.

Noćobdija
21.09.2006., 15:11
morat ce ti dokazati namjeru da si htjela prevariti. da ti je od tvoje poslovne propasti ostao kakav brod, skupi auto i nekretnina na moru a da su tvoji dobavljaci ostali nepodmireni, onda bi namjeru bilo lako dokazati. mogu dokazati samo to da nisi jako sposobna poslovna zena, da biznis nije za tebe. prikupi sve potvrde o placanjima dobavljacima, izvode banke, IOS-e i drugu dokumentaciju, predaj to sudu i ne boj se. neces u zatvor.

Eli_jana
22.09.2006., 10:25
...predaj to sudu i ne boj se. neces u zatvor.

da li je to baš sigurno ? ne možeš to znati dok postupak ne završi.
ipak je to kazneno djelo zaprijećeno kaznom zatvora.

činjenica je da su česte uvjetne osude, ali...

Noćobdija
22.09.2006., 10:56
da li je to baš sigurno ? ne možeš to znati dok postupak ne završi.
ipak je to kazneno djelo zaprijećeno kaznom zatvora.

činjenica je da su česte uvjetne osude, ali...

to je kazneno djelo samo ako postoji prevarna namjera, a to nije bas lako za dokazati. nisam pristalica duznika niti neurednih platisa dugova, ali nije u redu da covjek ode u zatvor samo zato jer je ostao duzan.

branxo
02.04.2007., 19:24
Frizerka sam i ozljedila sam se u salonu (pala sam na desnu ruku i slomila ju i imam gips)!
Znam da prvih 42 dana sam sama sebi na teret a poslije 42 dana sam na teret HZZO-a! Budući da sam već 43 dana na bolovanju a sve papire za ozljedu na radu sam uredno predala zanima me da li od HZZO-a dobivam naknadu od prvog dana nastanka ozljede na radu ili HZZO plaća samo od 42 dana pa na dalje? Da li za vrijeme bolovanja treba plaćati za mirovinsko 1, 2 i 3 stup? Hvala!

shakti9
03.04.2007., 07:41
Frizerka sam i ozljedila sam se u salonu (pala sam na desnu ruku i slomila ju i imam gips)!
Znam da prvih 42 dana sam sama sebi na teret a poslije 42 dana sam na teret HZZO-a! Budući da sam već 43 dana na bolovanju a sve papire za ozljedu na radu sam uredno predala zanima me da li od HZZO-a dobivam naknadu od prvog dana nastanka ozljede na radu ili HZZO plaća samo od 42 dana pa na dalje? Da li za vrijeme bolovanja treba plaćati za mirovinsko 1, 2 i 3 stup? Hvala!

naknadu dobivaš tek od 43 dana pa dalje. ako nemaš zaposlenog radnika moraš napraviti obustavu obrta.( teška komlikacija :flop: )
"glede obveze plaćanja doprinosa za zdravstveno i mirovinsko osiguranje za vrijeme privremene obustave zbog bolesti duže od 42 dana valja konzultirati osiguravajuće popise koji uređuju pitanja tih osiguranja."
to piše u priručniku za obrt a ja bi ti preporučila da zoveš broj RRIF-a (koji se naplačuje) pa ih pitaš ili da ideš na HZZO i njih pitaš.
evo ako netko zna bolje nek ti odgovori.

exAzriel
03.04.2007., 15:45
ako imaš duga prema državi, neće ti ništa ni isplatiti.
A kao obrtnik uvijek imaš duga....

eduardo
04.04.2007., 15:36
ovako posao ide slabo pa razmišljam o zatvaranju obrta.

ali dužan sam državi P.D.V socijalno itd., nisu to neki veliki novci pa me zanima dali postoji kakva pravna caka da izbjegnem to plačanje

unaprijed hvala

supher mali
04.04.2007., 15:52
idi na www.legalis.hr

znam da to izravno ured za malo gospodarstvo ne mos upitati

mislim da porez ne mos. socijalno. to je ionako na tebi... ne znam nisam jos nit otvarao, a kamli zatvarao heeh

ali doci ce i to na red. jedini nacin da budes sam svoj gospodar

Juraj2
05.04.2007., 10:42
Ne mozes izbjeci placanje zaostalih poreza i doprinosa. Dogovori se s poreznom upravom o obrocnom placanju. Razumni su i sve se dade dogovoriti ali platit moras, kad tad.

igorra
05.05.2007., 19:39
Prije koji 7 mjeseci sam imao prometnu nesreću. I završio na prekršajnom sudu sa 5500 kn kazne. Nitko nije stradao osim mene.

E sad bi ja otvorio obrt a nisam platio taj račun(kaznu).
I sad mi ovi iz porezne prijete ovrhama.
Nemaju mi što uzeti pa me boli briga a i znam da nemogu završiti u zatvoru jer su zatovori prenatrpani.

E sad jel ja mogu otvoriti obrt kad državi dugujem 5 soma kunića.

Znam kad recimo neko dužan državi jer nije platio porez ili socijal ili mirovinsko da ne može.

Ali recimo što je s menom kad dug proizlazi iz prometnog prekršaja.

Vincent V
05.05.2007., 19:57
Nemaju mi što uzeti pa me boli briga a i znam da nemogu završiti u zatvoru jer su zatovori prenatrpani.

Ako do sada nisi shvatio, bum ti ponovil.Zatvori su pretrpani s takvima kao ti dok ostali krimosi slobodno šeću ili su na vlasti.Sigurno ćeš završiti iza rešetaka ako ne platiš!!!

igorra
06.05.2007., 09:04
Ako do sada nisi shvatio, bum ti ponovil.Zatvori su pretrpani s takvima kao ti dok ostali krimosi slobodno šeću ili su na vlasti.Sigurno ćeš završiti iza rešetaka ako ne platiš!!!

To je sigurno kao smrt. Ali ja mogu platiti jedan sat prije dolaska u zatvor i ne moram u zatvor. Tako da ne vidim razloga da platim dok mi omča nije oko vrata.

No što mene zanima jel ja mogu otvoriti obrt dok sam prekršajno dužan državi. Jer ako ne mogu onda moram račune platiti.
Ako to ovisi o poreznoj upravi onda sigurno ne mogu.

Jer gamad dobro zna kolko sam im dužan.

Barbie*
06.05.2007., 20:26
Prilikom otvaranja obrta ne traže se nikakve potvrde o vašoj zaduženosti! Možete napraviti dug u jednom obrtu, zatvoriti ga i otvoriti drugi! Dug naravno ostaje i morat ćete ga na ovaj ili onaj način platiti, ali za samo otvaranje obrta u Uredima državne uprave to nije bitno! Proces je vrlo jednostavan, a košta cca 450-500kn.

Parallel Universe
06.06.2007., 15:29
Pitanje:
Ako osoba uzme mirovinu od pokojnog muža da li može i dalje voditi svoj obrt?

leonine
19.06.2007., 11:20
koliko treba biti u braku kako bi se mogla naslijediti muževa mirovina? pitam za mamu! hvala :rofl: :confused: :cool:

spanjoleta
02.09.2007., 22:05
molim vas ako tko zna:

može li se otvoriti obrt ako si zaposlen na drugom radnom mjestu i ako ne planiraš to mjesto napustiti?

mora li vlasnik obrta biti nužno strucan odnosno školovan za obrt koji otvara?
npr. imati trgovacku za obrt neke vrste trgovine??

maivmi7
03.09.2007., 09:29
Možeš otvoriti obrt makar već radiš i na 5 mjesta.
Sve ti zavisi što točno želiš otvoriti, jer neka vrsta trgovine ništa ne znači. Sve je to neka vrsta trgovine. Najbolje ti je obratiti se obrtničkoj komori i tamo ćeš sve saznati.
Ovo je inače pitanje za gospodarstvo, a ne pravo

Forrest2003
04.09.2007., 13:49
Možeš otvoriti obrt makar već radiš i na 5 mjesta.
Sve ti zavisi što točno želiš otvoriti, jer neka vrsta trgovine ništa ne znači. Sve je to neka vrsta trgovine. Najbolje ti je obratiti se obrtničkoj komori i tamo ćeš sve saznati.
Ovo je inače pitanje za gospodarstvo, a ne pravo

Trgovina ti je uglavnom vezani obrt

_hedonist_
25.10.2007., 10:29
Sto se sve mora napraviti da se kupi neki obrt. .moj stari hoce od nekog frenda kupiti obrt i nigdje nemogu naci sta zapravo ja moram napraviti. . btw ja sam u rijeci i htio bi mu to ja sam napraviti. .naravno on bi platio sve taxe

larazg
25.10.2007., 12:26
Sto se sve mora napraviti da se kupi neki obrt. .moj stari hoce od nekog frenda kupiti obrt i nigdje nemogu naci sta zapravo ja moram napraviti. . btw ja sam u rijeci i htio bi mu to ja sam napraviti. .naravno on bi platio sve taxe

pa ovako.... d.o.o, kada X prodaje Y to ti pravno ide ovako: napravi se ugovor o ustupu/prijenosu poslovnih udjela (jer se d.o.o. sastoji od jednog ili više poslovnih uloga na temelju kojeg osnivač/osnivači stječu pravo na poslovni udio). To se solemnizira i javnobilježnički prevede. Tvrtka (naziv) društva ne mora se posebno navoditi jer čim netko stječe 100% udjela stječe i prava i obveze društva a i ime.
To se sve upisuje i provodi kroz sudski registar (uz sve još momente koje nisam ovdje nabrajala jer bi pisala cijelu A4).

Obrt....hm.. on je po ZTD-u trgovac pojedinac.... ali muči me nešto: obrtnik odgovara cjelokupnom vlastitom imovinom i nekretnine d.o.o. moze imati kao stečeno vlasništvo ili unesene u temeljni kapital.

Obzirom da obrt nema temeljnog kapitala te da obrtnik odgovara cjelokupnom vlastitom imovinom (zato se za obrt u ugovorima te u poslu općenito uvjek navodi npr. MARKO MARKOVIĆ vlasnik obrta ' MUNJE I GROMOVI' iz Zagreba, Voćarska 33 MBO..... itd itd. (jer Marko Marković je odgovoran osobno, cjelokupnom vlastitom imovinom) ne vidim svrhe od samog ustupa tvrtke (imena obrta).

Kod d.o.o. je drugačije, navodi se npr. BURA d.o.o. kojeg zastupa direktor itd itd (znači društvo odgovara cjelokupnom imovinom)

tvoj otac bi u stvari kupio samo TVRTKU (ime obrta te sva prava i obveze te sva potraživanja i dugovanja i vjerojatno uhodano poslovanje). i to ugovorom prenio i ugovorom utvrdio i javnobilježnički ovjerio (solemnizirao) te proveo upis promjene nositelja obrta kroz obrtni registar.

Naime..... neznam koliko mu se to isplati jer otvaranje obrta košta oko 500 kuna, a Solemnizacija ugovora o ustupu tvrtke obrta (ili kako ga vi nazvali) ide po vrijednosti iznosa Obrta + računaj da će ti odvjetnik uzeti još isto toliko za sastavljenje ugovora.

tako ...... mislim da mu se više isplati otvoriti obrt sam (osim ako nije taj obrt dobro uhodan te ima garantirane kupce, korisnike usluga... kroz dulje vrijeme ugovorima vezane...pa se to financijski isplati). a onda razmišljam naglas - TKO BI TAKAV OBRT PRODAVAO ? (zlatni rudnik!)

neznam...... ali mislim da ovo sve kaj sam napisala je tako nekako u praksi, a ako netko zna više, bolje neka me ispravi..... jer nije česta ova situacija bas u praksi.

Zomboni
25.10.2007., 13:18
Nije svaki obrt trgovac pojedinac.

Ne vidim smisao kupovine obrta, možda misliš na kupovinu imovine koja čini obrt, ili prijenos ugovora i slično?

A ti uvijek možeš osnovati obrt sa istom nazivom kao i obrt koji želiš kupiti, ako je u pitanju želja za očuvanjem uhodanog obrta (pri čemu moraš koristiti naziv JOZO JOZIĆ, vl. ...)

port locker
06.11.2007., 09:17
zanima me kao zatvoriti obrt koji ne radi od 08/03.
Obrt je videoteka i nije u stanju mirovanja.Imam nekih dugova prema državi i znam da ću to morat platit, ali mi se ne ispunjava porezna prijava bez veze kad već s tim ne radim!
Gdje i kako da ne lutam okolo ko luda!
Hvala unaprijed!

larazg
06.11.2007., 17:44
zanima me kao zatvoriti obrt koji ne radi od 08/03.
Obrt je videoteka i nije u stanju mirovanja.Imam nekih dugova prema državi i znam da ću to morat platit, ali mi se ne ispunjava porezna prijava bez veze kad već s tim ne radim!
Gdje i kako da ne lutam okolo ko luda!
Hvala unaprijed!

kako si ga otvorio tako ga i zatvori. Odjavom iz obrtnog registra

floyd
13.02.2008., 17:56
Daklem, obrt glasi na majku, sestra i ja redovito pomazemo, i danas majke nema u gradu, pojavi se inspektor rada i kaze da majka kao vlasnica obrta ima dva tjedna da me zaposli, ili nam zatvara radnju na mjesec dana.

Trazio sam materijale o tome na netu, ali nasao sam samo Clanak 29. Zakona o obrtu, koji kaze "Članovi porodičnog domaćinstva mogu u obavljanju obrta pomagati obrtniku.", dakle, ne govori izricito da li clanovi obitelji moraju ili ne biti prijavljeni.

Stvar je, knjigovođa i lokalna obrtnicka komora nam vec godinama govore da je sve u redu, i da nema problema u pomaganju od strane obitelji.

Tako da me, uglavnom, zanima, kako pravilno tumaciti Clanak 29.

moses
13.02.2008., 20:54
Svašta. Valjda vas je netko ljubomoran cinkao.

Možeš pomagati, ali negdje se spominje izričito u obliku kao povremena ispomoć. Potraži još malo.
Dakle ako radiš tamo svaki dan, puno radno vrijeme, treba prijava. Ako samo povremeno pomažete, onda ok.

http://infos.hok.hr/hr/faq/a_pravni_savjeti/a7_radni_odnosi/da_li_clanovi_obitelji_koji_pomazu_u_obavljanju_ob rta_trebaju_biti_u_radnom_odnosu

BartolB
29.02.2008., 21:03
Pozdrav svima.Evo me sa vama ponovo nakon puno vremena.
Imao bih jedno pitanje vezano za obrt.Oboljeli prijatelj se interesira.
Srčani bolčesnik sa smanjenim radnim sposobnostima bi htio otvoriti obrt.Još se nalazi na bolovanju i velika je šansa da će završiti u mirovini.
Znači,suma - sumarum:invalid na bolovanju-izgledna invalidska mirovina želi otvoriti "lakši" obrt????
Treba mu odgovor nekog tko se stvarno razumije u pravo!!!!!

Eagle44
04.03.2008., 08:42
Molio bih nekoga ako može da odgovori na ovo pitanje!

-kec-
05.03.2008., 14:17
a koje je pitanje? samo je konstatacija (s 3 upitnika na kraju) da" želi otvoriti obrt lakši obrt???" pa nek ode u svoju općinu u ured za gospodarstvo i nek to njima kaže i oni će mu sve odgovoriti (ako im povjeri kakav to obrt želi otvoriti, koju stručnu spremu ima itd.)...

Eagle44
05.03.2008., 17:11
Ma i to što govoriš,neka pita!!!!

agava
23.05.2008., 20:05
obrt je zatvoren 01.06.06., zakonski rok za predaju pdv-k obrasca je 90 dana od zatvaranja obrta,znači 01.09.06., obrazac je predan sa zakašnjenjem
(30.10.2006.), sada dolazi kazna od 500,00 kn zbog nepravovremenog podnošenja obrasca.
ok prekršaj je učinjen (prije skoro 2 godine), da li je stvarno praksa da se to kažnjava nakon toliko vremena, postoji li mogućnost žalbe, ima li žalba smisla i pravne osnove
vlasnik obrta nema nikakvih primanja u rh i nema odakle to platiti

Rob-Roy
09.06.2008., 09:03
Pozdrav,

Razmišljam o tome da otvorim internet trgovinu kompjuterske opreme i komponenti. Za to bih trebao registrirati obrt za prodaju izvan prodavaonice (tako sam čuo). Dobijem obrtnicu, matični broj, štambilj, knjige... i mogu uvozit na veliko i prodavat na malo. Na dodanu vrijednost (zaradu) platim PDV i sve OK.

Moje je pitanje kako konkretno to ostvariti? Kojoj se instituciji moram obratiti i reći da želim pokrenuti obrt? Da li je to trgovački sud, obrtnička komora...?

Drugo pitanje je mogu li biti vlasnik obrta uz to što sam u stalnom radnom odnosu na drugom mjestu? Tj. da mi taj obrt nije primarna djelatnost. Znam da ljudi koji sezonski prodaju na štandovima imaju i "normalan" posao... Moram li u tom slučaju (obrt je drugi posao) polagati ekonomiju isl. na Pučkom otvorenom učilištu?

Hvala i pozdrav,

crni puž
09.06.2008., 09:09
Trebaš otići u ured za gospodarstvo, možeš biti vlasnik obrta kao sekundarne djelatnosti, ne moraš ništa polagati ali trebaš zaposliti u tom slučaju osobu sa odgovarajućom stručnom spremom. Bar fiktivno.

Rob-Roy
09.06.2008., 09:20
Trebaš otići u ured za gospodarstvo, možeš biti vlasnik obrta kao sekundarne djelatnosti, ne moraš ništa polagati ali trebaš zaposliti u tom slučaju osobu sa odgovarajućom stručnom spremom. Bar fiktivno.

A koja je to stručna sprema? Je li dovoljno biti VSS (dipl.ing) da bih mogao raditi samostalno, bez da uposljavam ikoga?

crni puž
09.06.2008., 09:25
Vjerovatno je. Odnosno , sigurno je , osim ako u zadnje vrijeme nisu izmislili nešto, što me isto ne bi čudilo.

Rob-Roy
09.06.2008., 09:27
Vjerovatno je. Odnosno , sigurno je , osim ako u zadnje vrijeme nisu izmislili nešto, što me isto ne bi čudilo.

OK, javit cu se onda u Ured za gospodarstvo pa ću se raspitat. Sad bar znam odakle početi - puno hvala!!

Pozdrav

crni puž
09.06.2008., 09:32
Imaš i mogućnost da otvoriš poduzeće (a ne obrt), možda ti je to bolje (može se više muljat). Pošto si već zaposlen, prijaviš sebe kao direktora, i ne moraš uplaćivati nikakve obaveze (mirovinsko itd. jer već si zaposlen).Ne moraš prijaviti zaposlenike jer direktor može, u slobodno vrijeme, raditi u poduzeću...

Rob-Roy
09.06.2008., 09:41
Imaš i mogućnost da otvoriš poduzeće (a ne obrt), možda ti je to bolje (može se više muljat). Pošto si već zaposlen, prijaviš sebe kao direktora, i ne moraš uplaćivati nikakve obaveze (mirovinsko itd. jer već si zaposlen).Ne moraš prijaviti zaposlenike jer direktor može, u slobodno vrijeme, raditi u poduzeću...

Aha, nešto kao d.o.o. Zar nije to kompliciranije po pitanju vođenja knjiga i svega ostaloga? I skuplje?

Zašto bi se više moglo muljat u poduzeću nego kod obrta?

P.S. Evo naletio sam na jedan dobar link: http://www.tvrtka.biz/tvrtka/index.php?option=com_content&task=view&id=35&Itemid=1 .. mislim da će mi to dosta toga pojasnit. Hvala.

crni puž
09.06.2008., 09:54
Knjige vodiš jednako, a i nije ništa skuplje. Kao pravna osoba (poduzeće) imaš neke mogućnosti koje nemaš kao obrtnik (fizička osoba). Osim toga, ako nešto pođe krivo kao obrtnik odgovaraš cijelom imovinom , dok u poduzeću ne nego samo onim što si uložio (u slučaju da propadne posao gubiš samo to) itd.

slatka curka
18.06.2008., 20:23
Kako se ženi koja je vlasnica obrta obračunava naknada za porodiljni? I što ako samo ona radi, kako tada ide porodiljni dopust?

Goričanka
19.06.2008., 08:46
Kako se ženi koja je vlasnica obrta obračunava naknada za porodiljni? I što ako samo ona radi, kako tada ide porodiljni dopust?

Naknade za rodiljne dopuste nalaze se na ovom LINKU (http://www.hzzo-net.hr/pocetna.html). Otvori obvezno zdravstveno osiguranje.

Ima pravo na jednokratnu naknadu za pomoć pri opremanju djeteta na državnoj razini koja iznosi cca 2.300,00. Pravo ne ovisi o imovinskom cenzusu, već pripada svim zdravstveno osiguranim majkama.

Uz ovu naknadu na državnoj razini, pojedini gradovi i općine isplaćuju naknadu za opremanje novorođenog djeteta i iz lokalnog proračuna. Provjeri da li je to slučaj i kod tebe.

Naknade su iste kao da oboje radite.

slatka curka
19.06.2008., 12:44
Hvala na odgovoru! No, što u slučaju kada samo vlasnica obrta radi u obrtu, što sa obrtom? Inače, može ga staviti u mirovanje godinu dana, no što ako se to produži zbog komplikacija u trudnoći, a poslije i sam porodiljni dopust?

Goričanka
19.06.2008., 15:03
Možeš koristiti bolovanje zbog komplikacija u trudnoći. Na linku iz prethodnog posta također su i naknade plaće za vrijeme bolovanja, pa pročitaj. Također, vodi računa da prije nego što počneš koristiti bolovanje ili rodiljni, podmiriš obveze prema državi, da ti kojim slučajem nebi stigla kakva ovrha.

Ako imaš radnika koji će ti voditi obrt za vrijeme porodiljnog dopusta onda ga ne moraš zatvoriti. Provjeri, kakva su davanja prema državi /doprinosi i sl/ u slučaju da obrt moraš privremeno zatvoriti.

artur222
27.06.2008., 08:38
Moja rođakinja i njena mama planiraju otvoriti salon za masažu.
Odradile su nekakav tečaj i dobile diplomice.
Planiraju otvoriti salon za masažu u jednoj sobi svog trosobnog stana, ali ne namjeravaju prijaviti obrt, pa me zanima:
1. koje zakone krše
2. kolike kazne mogu očekivati
---znam da je neprijavljeni salon za masažu sinonim za kupleraj pa me komentari u tom smislu ne zanimaju
---Hvala na odgovorima

rimar
30.10.2008., 07:08
U slućaju da dobijem invalidsku mirovinu (vjerojatno profesionalnu), da li smijem registrirati obrt i raditi kao obrtnik?
Od te mirovine vjerojatno neću moći živjeti pa me zanima da li postoji mogučnost dodatne zarade na legalan način?

Dubravka20
30.10.2008., 10:05
U slućaju da dobijem invalidsku mirovinu (vjerojatno profesionalnu), da li smijem registrirati obrt i raditi kao obrtnik?
Od te mirovine vjerojatno neću moći živjeti pa me zanima da li postoji mogučnost dodatne zarade na legalan način?

Možeš ishoditi mirovinu i onda po otvaranju obrta je"zamrznuti"

darima01
18.11.2008., 23:37
Zatvorila sam obrt30.09.2005.god, ostala su mi dugovanja za mir. i zdr.koliko god uplačivala uvijek ispada da plaćam samo kamate a glavnica ostaje .
Zanima me dali postoji mogučnost da se mirovinsko na neki nacin stornira tj.da mi se dug briše i da za taj period koji nisam platila imam manje radnog staža. Ako postoji takva mogučnost kome se trebam obratiti jer u poreznoj referentica o tome nema pojma. hvala

rimar
21.11.2008., 07:50
A da li postoji mogućnost da primam mirovinu i radim kao obrtnik, samo da plaćam porez na razliku primanja?
Odnosno, da li postoji mogućnost da ako mirovina i zarada u obrtu budu u visini prosječne plaće da koristim i jedno i drugo?

Dubravka20
21.11.2008., 08:03
A da li postoji mogućnost da primam mirovinu i radim kao obrtnik, samo da plaćam porez na razliku primanja?
Odnosno, da li postoji mogućnost da ako mirovina i zarada u obrtu budu u visini prosječne plaće da koristim i jedno i drugo?

Ne ili jedno ili drugo

Doze
23.11.2008., 07:41
neznam koliki ti je dug, samo su kamate zaracunate od porezne na to lihvarske

meni je isto ostalo neplacenih davanja za zadnja 2-3 mjeseca i poludio sam trazeci nacina da to storniram, shvativsi da mi je najjeftinije platiti to.

Dubravka20
25.11.2008., 13:17
Zatvorila sam obrt30.09.2005.god, ostala su mi dugovanja za mir. i zdr.koliko god uplačivala uvijek ispada da plaćam samo kamate a glavnica ostaje .
Zanima me dali postoji mogučnost da se mirovinsko na neki nacin stornira tj.da mi se dug briše i da za taj period koji nisam platila imam manje radnog staža. Ako postoji takva mogučnost kome se trebam obratiti jer u poreznoj referentica o tome nema pojma. hvala
Što se tiče zdravstvenog to moraš platiti jer je obrt bio taj preko koga si ostvarivala zdravstveno,možeš nazvati mjerodavnu službu u gradu kojem pripadaš i tražiti da te prime pa ev.dogovoriti plaćanje na rate.A što se tiče mirovinskog,dokle god ne platiš u radnoj knjižici ti piše napomena da doprinos mirovinsko nije plaćen.Znači ako si imala obrt 5 god.npr.i nisi platila,to ti je kao da nisi nigdje radila jer te nemaju u evidenciji plaćenih.Tu isto mjožeš pokušati da ti daju na rate da platiš.Znam slučajeve koji su tako napravili jer i njima je u interesu da se plate dugovanja državi i na rate bolje nego nikako.Ukupni iznos duga saznaš na svojoj Poreznoj upravi neka ti izlistaju po svim računima da znaš kolika je glavnica a kolike kamate.Pa kako ti nisu slali opomene ili rješenja o ovrsi?Ili si dobivala pa nisi ništa poduzela?

darima01
28.11.2008., 22:03
hvala na ovim odgovorima,nisam dobila ovrhu jer oni valjda ne salju ovrhe dokle god im nesto kaplje u drzavni proracun.
bila sam na zdravstvu i moja dugovanja nisu velika oko 4,700kn ,a na poreznoj imam referenticu koja neće ili joj se neda izlistat moje pojedinačne kartice da vidim koliko je na poreznoj sada realno dugovanje a kolike kamate. sve u svemu nemas se kome obratit jer tamo rade ...................

lili p.
29.11.2008., 06:30
Ako ti porezna referentica ne izlista tvoje kartice, iako je to vrlo čudno, ili bezobrazno, probaj sa pisanim zahtijevom jer na njih se uvijek dobije pisani odgovor. Malo duže traje ali bar znaš točno na čemu s i kolika su ti dugovanja.

F10EXX
29.11.2008., 08:28
neznam koliki ti je dug, samo su kamate zaracunate od porezne na to lihvarske

meni je isto ostalo neplacenih davanja za zadnja 2-3 mjeseca i poludio sam trazeci nacina da to storniram, shvativsi da mi je najjeftinije platiti to.

Nisu li kamate definirane od strane HNBa?

darima01
29.11.2008., 23:13
Nisu li kamate definirane od strane HNBa?

i ja se pitam to

Doze
30.11.2008., 05:25
ma neznam kolike su, samo znam da kad nemas love a cifra se povecava to izgleda zastrasujuce :)

nego zasto im zamjeram, zasto oni kada su duzni neplacaju kamate isto, npr. umirovljenicima sto kasne godinama itd.

darima01
30.11.2008., 14:09
ma neznam kolike su, samo znam da kad nemas love a cifra se povecava to izgleda zastrasujuce :)

nego zasto im zamjeram, zasto oni kada su duzni neplacaju kamate isto, npr. umirovljenicima sto kasne godinama itd.

u periodu dok sam imala obrt sam otisla i na porodiljni dopust kasnili su mi sa isplatom porodiljne naknade 6 mjeseci nisam dobila ni lipe od kamata za toliko cekanja porodiljne naknade

darima01
30.11.2008., 14:12
u periodu dok sam imala obrt sam otisla i na porodiljni dopust kasnili su mi sa isplatom porodiljne naknade 6 mjeseci nisam dobila ni lipe od kamata za toliko cekanja porodiljne naknade

raspitujem se oko mog slucja ne zato da izbjegnem placanja nego da platim realnu cifru pa vec sam dala brdo love za nista za kamate ! da postoji mogucnost storniranja mirovinskog odrekla bi se i tih godina radnog staza a platila zdravstvo samo da stanem na kraj tome i zatvorim taj period.

salvador
03.09.2009., 11:44
Konkretno me zanima što se događa kad obrtnik nije uplaćivao doprinose nekoliko godina unatrag i nakupilo se nekih 100 000 kn duga državi.:eek:

Zatvorio je obrt na ministarstvu i sad TO stoji.:kava:

Nema ništa svoje, znači vlasnik je NIČEGA, živi kod roditelja.:p

Ovrha, zaplijena, zastara što i kako?plan i program države je kakav?

:kava:

Brazil
03.09.2009., 13:23
Naplatu doprinosa vrši porezna uprava Ministarstva financija.

Zastara nastupa istekom pet godina od dana kada je zastara počela teći.

Zastara počinje teći nakon isteka kalendarske godine u kojoj je trebalo obračunati doprinose. Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom tijela ovlaštenog za obračunavanje i naplatu doprinosa.

Apsolutni rok zastare prava na obračunavanje doprinosa nastupa deset godina nakon dana kada je zastara počela prvi put teći.

Sve jasno?

salvador
03.09.2009., 14:25
...jako puno hvala.....razumijem, ali polovično...ali vidim da "netko" zna sa ovakvim peripetijama..:top:

njegov je obrt u mirovanju... od prije 3 dana...nije plaćao porez oko 2,5 godine...hm...mirovinsko i zdrastveno još nije odjavio....:rolleyes:...tretira se kao "nezaposlen", jelte.....radi se o sportašu( nogometaš 1.liga), plaću od sadašnjeg kluba će primati ne više na žiro račun jer je zablokiran naravno, ne na tekući jer je zablokiran, naravno isto tako...(od prije mjesec dana su oba dva zablokirana).. nego na tekući račun djevojke...:rolleyes:.....

iskreno, ja ne razumijem jel tu ikakva zastara počela uopće..:ne zna:....mislim da nije..

njegovo zdrastveno i mirovinsko su sada u statusu kakvom?..:rolleyes:

:ne zna:

Brazil
03.09.2009., 21:27
Nek se odjavi što prije sa mirovinskog jer mu se dug svaki mjesec uvećava plus kamate. A ovi sa porezne će dobit podatke o zaposlenju i sjest na plaću.

salvador
04.09.2009., 07:47
ok...hvala na pametnim savijetima.....:mig:.....

....samo ne znam kako će mu sjesti na plaću kad se ona isplaćuje na tekući račun djevojke.....:rolleyes:

Brazil
04.09.2009., 09:17
ok...hvala na pametnim savijetima.....:mig:.....

....samo ne znam kako će mu sjesti na plaću kad se ona isplaćuje na tekući račun djevojke.....:rolleyes:

Sjest ce.

salvador
04.09.2009., 12:02
hm....:rolleyes:....

....budemo vidjeli kako će se odvijati sitka....

hvala na pomoći......:top:

Brazil
04.09.2009., 12:31
hm....:rolleyes:....

Nema hm... Svejedno na čiji tekući se isplaćuje plaća. To nikoga neće zanimati. Rješenje o ovrsi dostavit će se poslodavcu kojem će se zabraniti prijenos dijela plaće. Ako on to ne bi učinio porezna uprava će se naplatit od samog poslodavca. To se tako radi, a kako će biti u konkretnom slučaju, ne znam.

mehrpreiss
09.09.2009., 13:01
Treba im se javiti, dio otpisati, dio dogovoriti način isplate, kad tad će sjesti i progonit ga kao kriminalca što u krajnjoj liniji i jest.

Zimska
09.09.2009., 13:43
...jako puno hvala.....razumijem, ali polovično...ali vidim da "netko" zna sa ovakvim peripetijama..:top:

njegov je obrt u mirovanju... od prije 3 dana...nije plaćao porez oko 2,5 godine...hm...mirovinsko i zdrastveno još nije odjavio....:rolleyes:...:

Meni ovaj dio nije jasan nikako.
Što radi ta porezna
(valjda ne dira nogometaše):flop:

meni se kao obrtniku dogodi suša preko ljeta i kašnjenje naplate usluga. I onda se nakupe recimo 2-4 mjeseca neplaćenih dugovanja prema državi. E tu me cimne porezna samo tako. Odem kod njih, pokažem sve relevantne papire i predočim im dinamiku svojih poslova i prihoda, prisegnem svim živima i mrtvima da ću to vratit do Nove godine ili najkasnije mjesec dana nakon toga. I napravim to, inače...

salvador
09.09.2009., 14:07
Nema hm... Svejedno na čiji tekući se isplaćuje plaća. To nikoga neće zanimati. Rješenje o ovrsi dostavit će se poslodavcu kojem će se zabraniti prijenos dijela plaće. Ako on to ne bi učinio porezna uprava će se naplatit od samog poslodavca. To se tako radi, a kako će biti u konkretnom slučaju, ne znam.

..za državu on trenutno nema poslodavca...tako da...:rolleyes:

salvador
09.09.2009., 14:09
Treba im se javiti, dio otpisati, dio dogovoriti način isplate, kad tad će sjesti i progonit ga kao kriminalca što u krajnjoj liniji i jest.

hahhaha....upravo tako....:mig:...samo što su "kriminalci" pola HNL-a...hahahhaha.....:lol::lol::lol:

salvador
09.09.2009., 14:10
Meni ovaj dio nije jasan nikako.
Što radi ta porezna
(valjda ne dira nogometaše):flop:

meni se kao obrtniku dogodi suša preko ljeta i kašnjenje naplate usluga. I onda se nakupe recimo 2-4 mjeseca neplaćenih dugovanja prema državi. E tu me cimne porezna samo tako. Odem kod njih, pokažem sve relevantne papire i predočim im dinamiku svojih poslova i prihoda, prisegnem svim živima i mrtvima da ću to vratit do Nove godine ili najkasnije mjesec dana nakon toga. I napravim to, inače...

to su dva različita "svijeta"...zakon o sportu konkretno vezano uz ovakve slučajeve ne postoji....

:kava::kava:

Zimska
09.09.2009., 17:31
to su dva različita "svijeta"...zakon o sportu konkretno vezano uz ovakve slučajeve ne postoji....

:kava::kava:

:confused:
jel tip ima registrirani obrt ? onda valjda za njega važi ono što važi za sve obrtnike? Znači plaćaš doprinose svaki mjesec ili ih plaćaš unaprijed ako ti je dinamika prihoda takva, porez plaćaš na kraju (ili plaćaš avansno isto svakog mjeseca), a plaćaš i pdv kvartalno (ili kako se dogovoriš). Imati samostalni obrt a dvije i pol godine ne plaćati ništa od toga može samo ...
neću dalje.

moses
09.09.2009., 18:06
Kao obrtnik, svom privatnom i vlastitom imovinom odgovara za sve dugove.

Morati će dogovoriti obročnu otplatu duga ili jednostavno nikad više u RH neće moći imati račun u banci, automobil, nekretnine na svoje ime jer će mu porezna to automatski blokirati.

salvador
10.09.2009., 08:30
:confused:
jel tip ima registrirani obrt ? onda valjda za njega važi ono što važi za sve obrtnike? Znači plaćaš doprinose svaki mjesec ili ih plaćaš unaprijed ako ti je dinamika prihoda takva, porez plaćaš na kraju (ili plaćaš avansno isto svakog mjeseca), a plaćaš i pdv kvartalno (ili kako se dogovoriš). Imati samostalni obrt a dvije i pol godine ne plaćati ništa od toga može samo ...
neću dalje.

..kažem ti da je kod sportaša priča neka druga...pa tako i kod tog mog frenda i pola HNL-a nitko to ne plaća..samostalni djelatnici....:kava:....imo je obrt 5 godina, prve 2,5 je plaćao uredno, a onda 2,5 godine nije i sad ga je zatvorio.....:kava:

salvador
10.09.2009., 08:32
Kao obrtnik, svom privatnom i vlastitom imovinom odgovara za sve dugove.

Morati će dogovoriti obročnu otplatu duga ili jednostavno nikad više u RH neće moći imati račun u banci, automobil, nekretnine na svoje ime jer će mu porezna to automatski blokirati.

...upravo tako....:kava:.....normalna stvar da ne može uzimati kredite i te sve stvari na sebe....

FreeFlyer
21.09.2009., 14:35
Pozdrav,

jedno konkretno pitanje: obrtnik trgovac uzeo robu, nije platio, mi ga ovršili , on prigovorio, sud traje li ga traje, on u međuvremenu odjavio obrt !?!

Kako naplatiti dug ? Zakon o obrtu nema nikaj pametnog glede toga ?! (nikaj novog).

Neki prijedlog !?

Thnx

FF

glenda
17.02.2010., 23:52
Naplatu doprinosa vrši porezna uprava Ministarstva financija.

Zastara nastupa istekom pet godina od dana kada je zastara počela teći.

Zastara počinje teći nakon isteka kalendarske godine u kojoj je trebalo obračunati doprinose. Tijek zastare prekida se svakom službenom radnjom tijela ovlaštenog za obračunavanje i naplatu doprinosa.

Apsolutni rok zastare prava na obračunavanje doprinosa nastupa deset godina nakon dana kada je zastara počela prvi put teći.

Sve jasno?

meni nije ništa jasno.
Da li apsolutni rok zastare znači da zastarijevaju potraživanja u svakom pogledu ilia samo ako država nije poduzela ništa da bi naplatila potraživanja? Konkretno, ako postoje ovrhe i blokade računa da li su potraživanja iz 1999. zastarjela ili ne?

tom_xox
30.04.2010., 12:48
poštovanje, tražim neke podatke o zastari i došao sam do skoro svih podataka koje me zanimaju (radi se o naknadi za komunalne usluge, koliko sam vidio, zastara je tri godine i vidim da u slučaju tužbe vjerovnika zastara se prekida itd.)

uglavnom, nigdje nisam našao podatak što ja trebam poduzeti da bih ostvario tu zastaru. da li trebam pisati kakav dopis vjerovniku ili otići nekamo dati zahtjev ili nešto treće?

radi se o komunalnom za bivši obrt koji sam imao par godina unatrag i nekoliko računa je ostalo neplaćeno, sada sam dobio opomenu sa karticom i skužio da ne samo da su mi ostali ti računi, nego me i terete za ove tri godine koliko je obrt zatvoren, a oni su nastavili računati komunalne usluge (mislim, kako to mogu, pa dobili su rješenje da je obrt zatvoren, bio je čak i komunalac na licu mjesta i sastavio zapisnik da ja više ne poslujem)

na istoj opomeni dobio sam i opomenu za uređenje voda pa vjerujem da i za to ima zastara (plus što su računali i za ove tri godine kao i komunalno)

uz to, rok za plaćanje je tekao od 20.04. 8 dana za plaćanje, a ja sam pismo dobio prekjučer, tj. 27. ga je poštar donio

nadalje, poslali su opomenu na adresu gdje sam živio u to vrijeme, ali ne prijavljen i na računu i opomeni meni stoji ta adresa, a ne ona koju sam naveo u osobnim podacima kada sam im davao podatke o obrtu i sebi, nego sam tu adresu dao za slanje računa, a oni su tu adresu upotrijebili kao moju (mislim, mogu li se praviti blesav i reć da ja nisam ta osoba, malo vjerovatno, ali u ovoj državi i s ovim zakonima nikad se ne zna)

hvala unaprijed

p.s. kad već postavljam ovoliko pitanja, mogu još jedno, možda netko zna. ako nemam nikakve imovine, a dobijem rješenje o ovrsi, što se događa u tom slučaju? da li mi se to računa kao svojevrsni bankrot i dugovi nestaju ili me čekaju u zasjedi ako ikada u životu budem nešto imao ili moram prodati bubreg i dati im pare ili nešto treće?

sivkić
30.04.2010., 13:19
dok nisi odjavio obrt dužan si sve podmirit poslije toga nisi.Svakom radnjom vjerovnika zastara se prekida . Tu si pogledaj ali se nemoj iznenadit http://hgk.biznet.hr/hgk/fileovi/11069.pdf. Ne boj se nećeš im pobjeć pogotovo sada kad je svima bitna svaka kuna.

tom_xox
30.04.2010., 13:29
to znači da sve račune koje su slali za datume nakon što sam ja zatvorio obrt (imam rješenje, a dobili su ga i oni), a to je negdje 2007 mogu otpisati? za onih par računa koji ulaze dok je obrt radio, nije bitno, ima ih možda samo 2-3, račune sam uglavnom plaćao na vrijeme i ostao sam dužan tih par računa za komunalno kada je već sve pošlo kvragu i njih nije problem platiti, ali oni su meni slali račune nakon što je obrt zatvoren i to na krivu adresu (mada je lik iz komunalnog bio nakon što sam ja zatvorio i to sve zabilježio), tamo nitko nije stanovao i računi su se vjerovatno vraćali, tek prije mjesec-dva je vlasnik išao preuređivati taj stan pa je valjda postavio sandučić i došla je ova lijepa čestitka

Ivančica
24.08.2010., 22:57
Moj susjed je vlasnik tihog obrta, uredno registriran, radi u prostoru koji pripada našoj stambenoj zgradi. Davanja državi su mu velika, pa se on sad pita može li odjaviti obrt, skinuti reklamu, i naziv firme te nastaviti raditi u tom prostoru i nastaviti plaćati najam prostora našoj zgradi.

lili p.
25.08.2010., 14:25
Ako sam dobro razumijela on bi radio "na crno" u vašoj zgradi i plaćao najam prostorije :D

Neka plaća najam, to može. Napravite ugovor s njim i eto. Ali možda bi bilo mudro da ne spominje da će nastaviti s obavljanjem neke djelatnosti za koju nema više obrt, to je "rad na crno" i kao takvo kažnjivo :p

Magda09
26.08.2010., 16:09
Može odjaviti obrt i nastaviti raditi , ali samo na "crno".
Najam isto može nastaviti plaćati ali samo kao fizička osoba, a sada bi trebalo samo vidjeti kako to vaša zgrada može opravdati.

Flato
10.12.2010., 10:01
Pozdrav.
Malo trčim pred rudo postavljajući ovdje pitanje bez prikupljanja svih relevantnih informacija, ali situacija je okvirno sljedeća..
Jedna autopraona nedaleko od mene se daje u najam. Trenutna situacija je grubo gledano ovakva: obrt glasi na jednog zaposlenika autopraone jer pravi vlasnik nije mogao registrirati na sebe. Sada pravi vlasnik prodaje posao,a ja razmišljam o preuzimanju.

Imam nekoliko nedoumica pa ću ih laički pokušati izložiti.

Mogu li ugovorom o ortakluku(nakon što vlasnika isplatim) postati, uz sadašnjeg zaposlenika(na kojeg glasi obrt) jedan od nosioca obrta?
S obzirom da je zaposlenik vlasnik obrta zanima me može li se ugovorom o ortakluku ili nekim drugim načinom jasno definirati odnos u kojem bi ja bio glavni i odgovorni.

Možda ćete me pitati zašto ne otvorim svoj obrt ili d.o.o.
To bi mi bilo najdraže, ali tu dolazimo do glavnog problema. prostor je od jedne firme koja bi u slučaju mjenjanja zakupca morala raspisati natječaj..trenutna najamnina je po mom mišljenju izuzetno fer..tko bi se i s kakvim iznosima javio na natječaj ne znam..dakle sadašnji iznos i ugovor o najmu postojećeg obrta i firme (vlasnika prostora) bi svakako volio zadržati.

Predmetni ugovor o zakupu poslovnog prostora imam u rukama, nigdje se ni jednim člankom ne definira rok trajanja ugovora..što to konkretno znači... Ukoliko ne kršim neke druge točke ugovora, kada i pod kojim uvjetima vlasnik prostora može prekinuti ugovor..?

Unaprijed hvala!

mtodor12
01.02.2011., 21:12
nezaposleni sam bagerista ,radio saam taj posao 15 godina,trenutno neradim i razmišljam o kupnji minibagera da pokrenem vlastiti obrt,međutim postoji jedan problem,nemogu dobiti liječničko uvjerenje ,nevidim na jedno oko,radio sam punih 15 godina bez ijednog incidenta,kad sam polagao za bager nije trebalo ko danas prije izvaditi liječnićko uvjerenje,radio sam kod privatnika i prvih desetak godina nije mi ni trebalo,a zadnje vrijeme izvadim za radnika a radim na stroju,sad me zanima kad otvaram obrt treba li liječničko ?

dopeFree
01.02.2011., 21:45
Treba.

Moo
06.06.2011., 16:24
Pozdrav,
profesor sam matematike i informatike i povremeno dajem instrukcije za osnovnu i srednju školu. Naravno, kao i većina - na crno.
Može li me netko uputiti na koji način mogu otvoriti obrt za davanje ovakvih usluga? Hvala :)

nickolina
05.07.2011., 12:35
imamo susjeda kojem smo prije 20 godina dali dozvolu da u svom dvoristu, usred potpuno stambenog naselja sa jako uskim ulicama, bliskim kucama, i malim dvoristima, otvori "tihi obrt". (to su potpisivali bake i djedovi, nemam pojma kako su oni to definirali i pod kojim uvjetima)

i problem je sto je njegov "obrt" sve samo ne TIH. od 7 ujutro do 7 navecer on pili, brusi, obradjuje neke metalne stvari, dovozi i odvozi stvari, ima radnike koji glasno pricaju, neko vrijeme se cak bavio nekim ogromnim ventilatorima koje je redovito palio i gasio i otpuhivao stvari po nasem dvoristu. :mad:
to sve radi na otvorenom, u svom dvoristu, i ta buka se cuje ulicama dalje, nije mi jasno zasto se nitko dosad nije pobunio, stvarno je iritantno i bude toliko glasno da se ja moram nadvikivati sa sestrom dok stojimo jedna pored druge uz zatvorene prozore. :mad:

e sad, nasla sam na burza.hr (pod poslovnim imenikom) da na toj adresi ima registrirana 2 obrta, jedan kao obrada metalne galanterije, a drugi kao neki uvoz&izvoz. ali zanima me sto mi mozemo napraviti da ga natjeramo da prestane s tim jer sam prilicno sigurna da je to sto radi ilegalno.

a bome je i presao sve granice zdravog razuma i naseg strpljenja.

razgovor i dogovor ne pali, probali smo, kaze samo da se nema gdje preseliti i da se trudi da to ne bude tako glasno. :rolleyes:

svi savjeti su dobrodosli, hvala!

andrea123
19.11.2011., 13:48
Poštovani,

imam jedno pitanje, zanima me iz znatiželje.

Osoba Ivan ima Restoran Ivan i uz njega Caffe Bar Ante koji je u obrtničkom registru upisan kao izdvojeni pogon. U obrtničkom registru je kao poslovođa Caffe bara Ante upisan gospodin Ante. No taj izdvojeni pogon ne održavaju niti Ivan niti Ante, već treća osoba - Marko.
Marko uopće nije upisan u obrtnički registar, a taj izdvojeni pogon održava kao svoj, preuređuje ga, dovozi piće, brine se za račune, zapošljava ljude i sl., a vlasnik obrta (Ivan) i poslovođa upisan u obrtničkom registru (Ante) nemaju s tim obrtom nikakve veze, nikad nisu tamo ni bili. Mene zanima sljedeće: Što je MArko tom Caffe baru? Jeli on koncesionar ili to ima neki drugi naziv? Jeli on od vlasnika cijelog obrta na određeno otkupio izdvojeni pogon?

Unaprijed hvala!

Imena Ivan, Ante i Marko su izmišljena i nemaju nikakve veze sa stvarnošću!

cedelitaa
20.11.2011., 22:53
:503:

Marko je u svemu tome poslovođa ili prikriveni vlasnik :D

Da je kojim slučajem koncesionar, bio bi upisan u registar kao takav ili bi imao ugovor o koncesiji (korištenju prostora).

Ante i Ivan su Markovi dobri prijatelji koji su pristali biti upisnici u registar kako bi Marko mogao ostvariti prava po nekoj drugoj osnovi, što bi mu vlasništvom ili zaposlenjem bilo oduzeto, pa je napravio neki interni dogovor sa Antom i Ivanom.

miodragmatijas
24.11.2011., 12:18
Poštovani, imam završen VI. stupanj elektrotehnike i položen stručni ispit za izvođenje radova u građevinarstvu (kao i radnog iskustva u istim). Zanima me dali mogu otvoriti obrt vezan za iste poslove odnosno mogu li otvoriti ikakav obrt. Čuo sam dosta nelogičnosti pa me zanima Vaš odgovor.

odile
09.02.2012., 17:15
Mene zanima gdje i na koji način je moguće kupiti/prodati obrt ili d.o.o.? Postoji li neki način kako doznati tko prodaje ili kupuje neki obrt i po kojoj cijeni? Poput burze za ovaj oblik poduzeća. Gdje dobiti takve podatke? Znam, na prethodnim stranicama već ste pisali o neisplativosti kupnje obrta, ali meni se to čini bolje nego krenuti od potpune nule.

cloey 19
17.02.2012., 17:30
Pozdrav...imam jedno pitanje..htjela bih otvorit obrt ...trgovinu robom...i zanima me dali bi dobila poticaj od države (općine)ako spadamo pod posebnu državnu skrb(treba li taj obrt bit otvoren u toj općini ili može i u tom gradu pod koji spadam)Radi se o općini Netretić,grad Duga Resa....molim brzi odgovor...hvala !!!!

jadri
18.02.2012., 12:58
Mogu li i dalje voditi naš restoran (obrt)ako ga prebacim u poduzeće mojega supruga u kojem sam suvlasnica .Radi smanjenja troškova otišla bih u prijevremenu mirovinu . Da li moram i u tom slučaju plačati naknadu za zdravstveno i mirovinsko .Hvala .

Jana888
29.02.2012., 10:52
Pozdrav,
imam nekoliko pitanja vezanih za otvaranje obrta kojemu bi se cjelokupno poslovanje odvijalo preko interneta, pa molim sve upućene da se uključe.

Pokrenula bi turistički portal namijenjen za oglašavanje privatnog, hotelskog i drugog smještaja te promidžbu raznih drugih sportskih aranžmana (više se bazirati na sportskim aranžmanima,izletima tj turama) na području Hrvatske.

Ono što me zanima, jest:
- kako registrirati takvu djelatnost ?
- Namjeravam pruzati oglasavanje na bazi provizije prilikom ugovaranja rezervacije.
- pošto se radi o online poslovanju,te mi za isto neće biti potreban poslovni prostor ili ipak moram imati ured?
-da li mogu isto obrt prijaviti na adresu stanovanja?
-ako nisam vlasnica stana,a stanujem u njemu da li moram tražiti suglasnost vlasnika za otvaranje obrta na njegovoj adresi?
-ili možda postoji kao mogućnost "najma" sobe u stanu?
- ukoliko se obrt registrira na osobu koja je u stalnom radnom odnosu, da li postoje i koliki su mjesečni izdaci za vođenje obrta?

Zanima me pod koju djelatnost mogu pravilno prijaviti obrt,da li ove djelatnosti spadaju pod to;
63.12 internetski portal
73.12 oglašavanje preko medija
73.11 agencija za promidžbu
93.19 ostale sportske djelatnosti
93.29. ostale zabavne i rekreacijske djelatnosti
4791 trgovina na malo preko pošte ili interneta

Nadam se da ne gnjavim previše, jer za ovakav tip poslovanja nisam uspijela pronaći konkretne odgovore.
Hvala na vremenu!:)

crabtree1950
03.05.2013., 21:17
planiram otvoriti mali ugostiteljski obrt tipa bistro koji moze sluziti "jednostavna topla i hladna jela" no nigdje na internetu ukljucujuci ministarstvo turizma nemogu naci informaciju sto su to zapravo jednostavna jela i koja jela upadaju u tu skupinu, pa ako neko ima malo bolji uvid u tu problematiku molio bi pomoc :D

sivkić
04.05.2013., 00:58
Pravilnik o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupina "Restorani", "Barovi", "Catering objekti" i "Objekti jednostavnih usluga"
NN 82/07 i 75/12 a usput i http://www.zakon.hr/z/151/Zakon-o-ugostiteljskoj-djelatnosti + pravilnici

joškom
05.05.2013., 16:20
Može li mi netko reći koji su minimalni tehnički uvjeti ili barem neki propisi za djelatnost vršenja usluga tetoviranja u tattoo studiu i sad očito ne postoji nitko tko bi mi mogao reći na što da pazim.. ne postoji niti stručni ispit niti vjerujem da postoji slično zanimanje osim kozmetičarke..:504:

crabtree1950
06.05.2013., 17:52
Pravilnik o razvrstavanju i minimalnim uvjetima ugostiteljskih objekata iz skupina "Restorani", "Barovi", "Catering objekti" i "Objekti jednostavnih usluga"
NN 82/07 i 75/12 a usput i http://www.zakon.hr/z/151/Zakon-o-ugostiteljskoj-djelatnosti + pravilnici

To je sve super al nigdi nema nicega o tome sta spada u jednostavna jela :D, vec samo bjesomucno nabrajanje razlicitih odredbi o otvaranju zatvaranju obrta i slicnog. mozda se ja nisan dobro izrazia jer ja cu vjerojatno preuzeti bisto koji sada prodaje sve i svasta, a strah me da mi ne dode inspekcija i u roku od par dana zatvori jer nesmin prodavat pizzu vec pizzetu i takve hr gluposti. jos najgore od svega sta svako malo minjaju sta spada u kakvu hranu i niko vise nista nezna vec ovisis o milosti gospodina/gospode koja ti dode u inspekcijski nadzor

kiss me
07.05.2013., 09:23
To je sve super al nigdi nema nicega o tome sta spada u jednostavna jela :D, vec samo bjesomucno nabrajanje razlicitih odredbi o otvaranju zatvaranju obrta i slicnog. mozda se ja nisan dobro izrazia jer ja cu vjerojatno preuzeti bisto koji sada prodaje sve i svasta, a strah me da mi ne dode inspekcija i u roku od par dana zatvori jer nesmin prodavat pizzu vec pizzetu i takve hr gluposti. jos najgore od svega sta svako malo minjaju sta spada u kakvu hranu i niko vise nista nezna vec ovisis o milosti gospodina/gospode koja ti dode u inspekcijski nadzor

Pa u Gradsko poglavarstvo i provjeriti šta ti sve treba da ti za tu i tu namjenu lokala izdaju dozvolu :ne zna:
A ako ćeš imati obrt, onda ćeš, valjda, imati i knjigovođu - a oni služe i za takve stvari.

Zašto medo
19.05.2013., 13:43
Da li paintball prolazi kao sezonski obrt?
Dal je potrebna fiskala kasa?
Je li moguce zaposliti nekoga u obrtu preko student servisa?
Kolika su davanja drzavi?

BetterLife
19.09.2013., 09:37
Pozdrav!

Isprike ako ovo nije mjesto za ovu temu :)

Zanima me, s pravne strane gledano, je li legalno moguce otvoriti obrt za pisanje seminara, zavrsnih, diplomskih i drugih radova? Vidim da se mnogi time bave na crno, ali je li moguce otvoriti obrt koji se time bavi pa da ne bude ilegalno? I ima li obrtnik pravo zastititi informacije o klijentima tako da nitko ne zna tko su narucitelji tih radova?

Hvala :)

odurni_gad
19.09.2013., 17:27
ako je s "one" strane zakona, onda te nikakva zaštita klijenata ne spašava niti bi ti mogao tako registrirati obrt.

zanimljivo pitanje, škole i fakulteti bi sigurno bili protiv toga no zanima me postoji li tako nešto u zakonu jer ovdje nitko ne krade tuđi rad već autor svjesno radi i potpisuje drugoga.

JohnDoe-25
19.09.2013., 18:02
To ti je isto kao i da pitaš smiješ li dilati drogu ako otvoriš firmu za to. Naravno da ne možeš.

Dobro, kod pisanja radova je malo drugačija stvar, ovdje se izravno ne krši zakon, krši se etički kodeks Sveučilišta, ali krši ga naručitelj rada, sam autor ne.
Autor može jedino najebati jer nije platio porez, bar je u dobrom društvu, s Al Capone-om.
"Obrtnikiu" koji se bavi time bi bilo jako pametno da zaštiti imena klijenata, zbog obostrane sigurnosti.

BetterLife
19.09.2013., 19:10
Jos uvijek mi nije bas najjasnije. Ovako ja to gledam (hipotetski):

1. Ja pisem, ne potpisujem nikoga, ja ne krsim nikakav eticki kodeks sveucilista nit ista jer ne predajem taj rad kao svoj, ili kao tudi. Ja napisem tekst, na koji se netko drugi potpise. Dakle, moj klijent/ica krsi pravila Sveucilista, ali ne ja.
2. Ako registriram obrt i uredno placam sve i prijavljujem zaradz, ne krsim zakon ni po tome jer je sve uredno.

Dakle, tu je problematicna samo djelatnost koja se obavlja. Ali, nigdje ne stoji, (ili stoji, zato pitam) da je zakonski zabranjeno naplacivati pisanje radova za druge, ako se zarada uredno prijavljuje i registrira se djelatnost. U zakonu pise da je dilanje droge zabranjeno.

To je kao davanje repeticija. Koliko mi je poznato, ako se to registrira kao djelatnost, rad od kuce i slicno, placas sebi doprinose, sve je ok. Zar ne bi i ovo onda trebalo biti tako? Sa strane obrtnika, ne sa strane klijenta, on ce uvijek biti u prekrsaju.

JohnDoe-25
19.09.2013., 19:46
Nije isto kao i davanje instrukcija, davanje instrukcija nije problematično ni s jednog aspekta za razliku od ovog(nije neetično nekome držati instrukcije, dok je neetično od strane tvog klijenta potpisati rad koji nije napravoo,tebe boli kurac, nisi kriv za ništa).
Ovo je zapravo slično da otvoriš obrt za posredovanje pri kupoprodaji ispita, takva djelatnost ne može biti legalna).

Što si toliko zapeo za legalizam, ionako je diskrecija u interesu tvoga klijenta, sigurno neće lajati okolo da mu je netko drugi napisao diplomski? Sigurno neće otići te prijaviti poreznoj jer bi kompromitirao sam sebe.

BetterLife
19.09.2013., 20:54
Yeah, al ne zelim strahovat da ce me netko treci prijaviti. Radije se onda necu ni pocet time bavit. Iako, ful bi dobra bila u tome, mogla bi sasvim pristojno zivit, ako je sudit po ponudama koje sam do sad dobila, i to bez da sam ista ikome prethodno napisala, sta bi tek bilo ako bi se vidilo da dobro radim :(

Dashiki
19.09.2013., 21:35
To ti je ista stvar kao da prijaviš obrt za iznajmljivanje pristupnika na usmeni ili pismeni ispit. Ideja ti nije loša, ali to možeš raditi doma kao uslugu. Ako inzistiraš baš na otvaranje djelatnosti, onda prijaviš obrt za poduke i usluge. Za tu vrstu djelatnosti kao nosioc obrta imaš poticaj od zavoda nekih 20 000,00 kn. Naravno da ćeš, u slučaju izdavanja računa, diplomski rad okvalificirati kao stručnu pomoć pri izradi istoga.

krena
19.09.2013., 22:28
Pozdrav!

Isprike ako ovo nije mjesto za ovu temu :)

Zanima me, s pravne strane gledano, je li legalno moguce otvoriti obrt za pisanje seminara, zavrsnih, diplomskih i drugih radova? Vidim da se mnogi time bave na crno, ali je li moguce otvoriti obrt koji se time bavi pa da ne bude ilegalno? I ima li obrtnik pravo zastititi informacije o klijentima tako da nitko ne zna tko su narucitelji tih radova?

Hvala :)

To se može otvoriti, ali bi se trebalo drukčije zvati. Jer će institucije tražiti promjenu zakona, ako to uzme maha.
Dakle: Obrt za (pisane) intelektualne usluge !

Dashiki
19.09.2013., 22:53
Krena, ne možeš izmišljati naziv djelatnosti, postoji u registru šifra i naziv pod kojom se ista registrira. Jedino kaj mi je logično je obrt za poduke i usluge, gdje se to može lijepo, legalno upakirati bez suvišnih pitanja nadležnih službi.

krena
20.09.2013., 21:49
Krena, ne možeš izmišljati naziv djelatnosti, postoji u registru šifra i naziv pod kojom se ista registrira. Jedino kaj mi je logično je obrt za poduke i usluge, gdje se to može lijepo, legalno upakirati bez suvišnih pitanja nadležnih službi.

Na to sam i mislio !

Nešto kao: http://www.bika.net/tvrtka/102481/supremo-obrt-za-intelektualne-usluge

kratki opis:
SUPREMO agencija za unapredjivanje poslovanja i edukaciju bavi se konzultantskim aktivnostima širokog spektra, od poduka za učenike i studente do poslovnog savjetovanja za malo i srednje poduzetništvo.

hellaa
21.09.2013., 07:07
obrt za obavljanje krivicnog dijela?! svasta cu jos cuti!

krena
21.09.2013., 22:31

To je nemoguće dokazati. Jer ako čovjek ima obrt za intelektualne usluge, nitko mu ne može dokazati da je netko došao na konzultacije. A netko da mu napiše gotov seminarski ili diplomski rad.

hellaa
21.09.2013., 23:04
ma pametno nema sta :mig: a buduci da svi rade na principu copy paste nebi se cudila da jedan dan osvane bezbroj diplomskih, doktorata istog naziva i teksta:D

kiss me
22.09.2013., 12:59

Pa to se i tako radi, pa ajde da onda bar država ubere koju kunu od svega toga :ne zna:
Nećemo se sad radit većim katolicima od pape, je l :kava:

Kmiček
25.09.2013., 21:28
Hm... usluga ovog tipa se zove ghostwriting i nije nepoznata, a ni zabranjena djelatnost u svijetu.

Primjera radi, evo jedan link: http://http://www.academicghostwriting.com/

Ostaje ipak upitna etička strana priče ako je djelo u potpunosti autorovo, bez bilo kakvog udjela naručitelja u poslu. Jedna je stvar ako unajmljuješ nečije spisateljske vještine da tekst bude ljepše uobličen, ali s tvojim podacima, rezultatima istraživanja i slično, a sasvim druga ako naručiš rad i dobiješ ga "ključ u ruke" i samo se potpišeš.

Fiffy
16.10.2013., 09:40
Molim da mi se jave pravnici koji bi besplatno :D podijelili nekakav primjer ugovora o zajedničkom obavljanju obrta (ortakluku) - radi se o knjigovodstvenom servisu..

Unaprijed zahvaljujem

RodneyM
01.11.2013., 18:53
Zanima me u koje svrhe se može koristiti skraćeni naziv obrta?

Renato2412
20.01.2014., 21:32
Na forumu sam pronašao temu sa sličnim pitanjima, ali vidim da je zadnji post bio 2011. godine. Ja otvaram obrt sada, dosta stvari se promijenilo, a i zanimaju me još neke stvari.. pa da krenemo:

1. Jel trebam otvarat vezani i polagat majstorski ispit (i koji?) ili mogu slobodni obrt?
2. Jel problem dobit koncesiju mora?
3. Kome se obratit za koncesiju? I kada, nakon otvaranja obrta ili prije?
4. Jel postoje posebni propisi kakvu opremu moram nabavit? Npr. mogu li koristiti bilo koje bove i konope za uzgoj ili moraju biti neki posebni?
5. Mogu li sam nabrati mlađ ili kako to ide?
6. Kako se plaćaju porezi državi? Po izdanom računu, mjesečno...?

drot13
21.01.2014., 14:18
S obzirom na opsežnost pitanja, bolje probaj na Gospodarstvu (http://www.forum.hr/forumdisplay.php?f=33).:top:

svaboold
09.03.2014., 21:23
Lijep pozdrav !!
Znaci otvorio bi obrt za servis racunala !!
Prije svega me zanima koliko je dug proces za otvaranje obrta sto se tice papirologije, dali mogu otvoriti servis ako imam srednju skolu za geodetskog tehnicara, dali mogu raditi sam ili moram imati zaposlenu osobu, kolika su mjesecna davanja drzavi, koliki je pdv, koliki su porezi i prirezi dopunsko i ostala davanja.. Sve u svemu novcanog dijela koliko moram imat zaradu za neki minimalac i dali mogu biti u minusu !!

Mozda imam puno pitanja ali stvarno neznam kako da otvorim i ostale detalje pa ako itko zna da me malo uvede u to sve !!
Unaprijed veliko hvala !

JohnDoe-25
10.03.2014., 11:40
Ono što je bitno da znaš je da obrtnik odgovara svom svojom imovinom za poslovanje obrta.

Nema zapreke za to, jer servis računala nije regulirana djelatnost, pa nije bitno što si geodetski tehničar. Ono što ti može biti problem su certfikikati koje bi trebao imati, možeš li ih polagati kao geodetski tehničar, mislim da možeš, ali nisam siguran?

Ne moraš imati nikog zaposlenog.

Onako kolokvijalno pitanje, si siguran da ćeš imati dovoljno posla ako to otvoriš?

itapita
11.03.2014., 13:21
Lijep pozdrav !!
Znaci otvorio bi obrt za servis racunala !!
Prije svega me zanima koliko je dug proces za otvaranje obrta sto se tice papirologije, dali mogu otvoriti servis ako imam srednju skolu za geodetskog tehnicara, dali mogu raditi sam ili moram imati zaposlenu osobu, kolika su mjesecna davanja drzavi, koliki je pdv, koliki su porezi i prirezi dopunsko i ostala davanja.. Sve u svemu novcanog dijela koliko moram imat zaradu za neki minimalac i dali mogu biti u minusu !!

Mozda imam puno pitanja ali stvarno neznam kako da otvorim i ostale detalje pa ako itko zna da me malo uvede u to sve !!
Unaprijed veliko hvala !

odi na temu gospodarstvo
treba vidjeti da li je slobodan obrt
ako je, ne moraš nikoga zapošljavati ako nisi te struke
ako si obrtnik-paušalist, hladni pogon ti je nekih 1500 kn mjesečno, plaćaš doprinose za mirovinsko i zdravstveno, nezaposlene, porez na dohodak i prirez, porez na tvrtku, komorski doprinos
nešto plaćaš tromjesečno, nešto svaki mjesec..ali, kad se sve zbroji, to je nekih 1500 kn mjesečno
ne znam točno koliki ti smiju biti godišnji prihodi da bi bio paušalist - nekih 180.000,00 kn?
kad si paušalist ne vodiš poslovne knjige, imaš knjigu izdanih računa, kupiš to u NN..ako primaš gotovinu, obveznuik si fiskalizacije? :ne zna:

što se tiče minusa, pogledaj si malo ekipu koja nije plaćala..
nisu plaćali po godinu, dvije, pa su im se nakupile zatezne kamate i sad imaju 100.000-njak tisuća kn duga

sam obrt se odmah otvori, košta nekih 270,00 kn, mislim da ove godine su svi oslobođeni plaćanja obrtnice (nekih 200,00 kn)
još trebaš vidjeti kako je s poslovnim prostorom, da li ti za obavljanje posla treba poslovni prostor koji ispunjava minimalne tehničke uvjete ili možeš s adrese stanovanja

uglavnom nazovi nadležni ured za gospodarstvo pa pitaj točne informacije
ja osobno ne bi u to ulazila ako nemam love za 6-mjesečni hladni pogon, dakle, barem nekih 10.000,00 kn rezerve

sretno

kranjcar19
06.07.2014., 18:45
Pozdrav,

imam ribarski obrt i želio bi proširiti djelatnost na usluge parkinga. Netko mi je rekao da općina mora dati suglasnost za proširenje obrta, dali je to točno. Nema mi baš smisla ali ok. Hvala