PDA

View Full Version : Putovanja željeznicom - željeznicke karte, kako doći vlakom nekuda...

stranice : 1 2 [3] 4 5 6 7 8 9

Bilobrkster
23.07.2010., 13:54
Može li mi netko potvrditi postoji li kod nas sljedeća opcija kao što postoji u Srbiji?

City Star
"City Star je posebna ponuda namenjena za prevoz manjih grupa u odlasku i povratku u saobraćaju između Srbije s jedne strane i Austrije, Češke, Hrvatske,Grčke, Crne Gore, Slovačke, Slovenije, Rusije i Ukrajine s druge strane. Grupa može imati najviše do 5 odraslih putnika i 1 dete. Povoljnost ponude City Star se ogleda u tome što samo jedan putnik plaća punu cenu prevoza (u koju je takođe uključena povlastica), dok svi ostali odrasli saputnici plaćaju polovinu od ove cene, a deca saputnici samo četvrtinu."

http://www.serbianrailways.com/active/sr-latin/home/glavna_navigacija/putnicki_saobracaj/medjunarodni_saobracaj/komercijalne_povlastice_v01.html

Farba
26.07.2010., 17:19
Kak` ćeš bogati općinski posao raditi kad ne možeš niti ovo naći...
Zato smo tu gdje jesmo...:flop:

Okvirno uzeto ZG gl. kolodvor (ovo znači Zagreb Glavni kolodvor) - Sisak:
http://tiny.cc/ax6i9

I čitava tražilica svih mogućih veza, vezica i kombinacija:
http://vred.hznet.hr/hzinfo/?category=hzinfo&service=vred1

:D

Ma krivo sam se izrazio, trebao bih raditi u DGU pa kemijam sa vlakom to. Ali ocito da cu morat na glavu pa kud puklo da puklo. Šta ćeš...:ne zna:

...ili nalijem lagano ložu u golfa i vozi brale :D

x-type
26.07.2010., 17:22
Može li mi netko potvrditi postoji li kod nas sljedeća opcija kao što postoji u Srbiji?

City Star
"City Star je posebna ponuda namenjena za prevoz manjih grupa u odlasku i povratku u saobraćaju između Srbije s jedne strane i Austrije, Češke, Hrvatske,Grčke, Crne Gore, Slovačke, Slovenije, Rusije i Ukrajine s druge strane. Grupa može imati najviše do 5 odraslih putnika i 1 dete. Povoljnost ponude City Star se ogleda u tome što samo jedan putnik plaća punu cenu prevoza (u koju je takođe uključena povlastica), dok svi ostali odrasli saputnici plaćaju polovinu od ove cene, a deca saputnici samo četvrtinu."

http://www.serbianrailways.com/active/sr-latin/home/glavna_navigacija/putnicki_saobracaj/medjunarodni_saobracaj/komercijalne_povlastice_v01.html

CITY STAR
- tarifna ponuda koja je namijenjena pojedinačnim putnicima i malim skupinama koji će u okviru dvosmjernog putovanja u Sloveniju, Austriju, Njemačku, Švicarsku, Češku i Slovačku dio vikenda provesti na odredištu (dio vikenda koji se mora provesti na odredištu ovisi o odredišnoj zemlji/željeznici). Prijevozne karte za vagone 1. ili 2. razreda svih vrsta vlakova ispostavljaju se po cijenama koje su u mnogim slučajevima puno niže od redovitih cijena. Prvi odrasli putnik plaća tu sniženu cijenu, a svaki sljedeći pola te cijene (kroz Švicarsku popust za suputnika 10%).

CITY STAR / RAILPLUS
- za putnike koji imaju iskaznicu RAILPLUS, a u okviru dvosmjernog putovanja u Sloveniju, Austriju ili Njemačku barem dio vikenda provest će na odredištu (popust od 10% na cijenu City Star, a za suputnike odobrava se dopunski popust od 50% od te cijene). Putnici u okviru dvosmjernog putovanja u Slovačku ili Češku preko Mađarske mogu putovati bez vikend klauzule (povratak moguć bilo koji dan). Prema ovoj ponudi cijena karte niža je za 20% od cijene City Stara, suputnik ostvaruje dodatni popust od 50%, a dijete 75%.

UglyKidJoe
27.07.2010., 10:47
:D

Ma krivo sam se izrazio, trebao bih raditi u DGU pa kemijam sa vlakom to. Ali ocito da cu morat na glavu pa kud puklo da puklo. Šta ćeš...:ne zna:

...ili nalijem lagano ložu u golfa i vozi brale :D

OMG - smiluj nam se....:rolleyes:

george12
27.07.2010., 11:30
e, samo da popljujem HŽ malo. 5 sati i 50 minuta nagibnim vlakom do splita. kasnio oko 20 minuta.

Najmanje 30-etak puta sam se vozia s tin vlakon,na toj relaciji,i nikad al bas nikad nije dosa kako pise u rasporedu(bez obzira na smjer putovanja).

To je valjda uracunato u cijenu karte.

Penchant
27.07.2010., 13:59
U brzim vlakovima tipa Thalys i TGV ne postoje kabine. Neki ruksak možeš uzeti sa sobom ali za više najčešće nema mjesta.

Na lokalnima ima za staviti stvari iznad sebe ali ne možeš baš vući kofer od 15kg za sobom inače ćeš morati držati ev. noge na njemu. Nisam vidjela vlakove sa kupeima, kod njih se razredi razliku u vrsti usluge, tipa free wlan, klopa i sl.
Ne znam za noćne vlakove, tamo se valjda može uzeti.

Aha. Vjerojatno je tako u lokalnim vlakovima.. Ja putujem iz Italije, put traje skoro 10 sati, tako da će valjda biti kabina i nekih mjesta za kofere! :).
I još, na karti piše da "imenujem i adresiram" prtljagu pa valjda imaju u vidu mjesta za kofere od 15 kila :)
Tnx anyway :)

Lany9
27.07.2010., 20:18
Lijep pozdrav!
Putujem noćnim vlakom iz Zagreba do Munchena (pa dalje presjedanja do Belgije) pa me zanimaju granični zakoni... Kako to uopće izgleda (zaustave vlak na granici i pregledavaju osobu po osobu,...)? I zanima me da li si mogu nositi iz Zagreba neke sendviče, paštete, konzerve... Pa ipak putujem 19 sati, moram jesti. :eek:

bolsa
27.07.2010., 21:03
Lijep pozdrav!
Putujem noćnim vlakom iz Zagreba do Munchena (pa dalje presjedanja do Belgije) pa me zanimaju granični zakoni... Kako to uopće izgleda (zaustave vlak na granici i pregledavaju osobu po osobu,...)? I zanima me da li si mogu nositi iz Zagreba neke sendviče, paštete, konzerve... Pa ipak putujem 19 sati, moram jesti. :eek:

možeš ti nositi što god hoćeš. na granici ti normalno pregledaju svakom putovnicu i pitaju imaš li što za prijaviti i to je to.

nego, je li tko išao vlakom iz zagreba do praga? znam da se treba presjedati. gdje i kako je najbolje? nikako da na ovim hž-ovim stranicama nađem cijenu tog vlaka, ako netko zna? (ne može se onlajn vidjeti kaže mi DB)

aaston
27.07.2010., 21:25
o boze, luda sam, nisam nista napisala :/ ma u zg, na zeljeznickom kolodvoru

15 kn za 24h. Prima samo kovanice od 5kn.

nukac
27.07.2010., 22:31
Provjeriš na www.bahn.de. Mislim da ima verzija ili preko Budapesta ili preko Vienne.
E da, znam da slovenske željeznice imaju Prag u ponudi:
Praga Spezial*
Ljubljana-Praga EC 212/100 in 101/213 39,00 (to je valjda jednosmjerna karta). Ne znam jel HŽ ima isto prag u ponudi.

UglyKidJoe
27.07.2010., 23:17
Lijep pozdrav!

Naravno da možeš - dođu u vlak i traže putovnicu na uvid na ulasku u EU/izlasku iz ostatka kontinenta tj. hrvatsko-slovenskoj granici.
Dalje te nitko ništa ne pita.
I to je to.

Lany9
28.07.2010., 07:56
ok, super, puno hvala!

bamu
02.08.2010., 14:57
e ovako. idem vlakom iz đakova do rijeke. i zanima me kako doć dalje do opatije? vidio sam na hžovoj stranici da ima željeznička stanica u opatiji, ali ne znam di je.

jel se isplati dalje ići vlakom do opatije ili da idem busom? koliko košta bus do opatije?
ili da možda stopiram? di da u tom slučaju stanem?

sapporo
02.08.2010., 15:11
siđi u Rijeci a za Opatiju hvataj lokalni autobus ...možeš i međugradskim ...vidi što ti više odgovara...15-20 min vožnje

x-type
02.08.2010., 17:43
odi do rijeke kako sapporo kaže. ništ ti neće bit od presjeda na bus u rijeci. kolodvor opatija je zapravo u matuljima, dobrih 6-7 km od same opatije.

Penchant
04.08.2010., 00:14
e ovako. idem vlakom iz đakova do rijeke. i zanima me kako doć dalje do opatije? vidio sam na hžovoj stranici da ima željeznička stanica u opatiji, ali ne znam di je.

jel se isplati dalje ići vlakom do opatije ili da idem busom? koliko košta bus do opatije?
ili da možda stopiram? di da u tom slučaju stanem?

ej, moj savjet ti je uzeti lokalni autobus. broj 32 vozi do opatije, ide svakih 20ak minuta i put traje 20ak min (ovisno o gužvi). cijena povratne karte je oko 25 kn, to je 3. zona i kupi je na kiosku jer je tako jeftinije nego u busu (i kiosk i stanica su odmah preko puta ž. kolodvora). švercati se ne isplati zbog bakula.
e nemam pojma gdje da staneš ako bi stopirao :/

UglyKidJoe
04.08.2010., 11:34
švercati se ne isplati zbog bakula.
e nemam pojma gdje da staneš ako bi stopirao :/

Ermmm... Čega? :cerek: ovdje ostatak HR i kugle zemaljske....:rofl:
to nešto istrijanski?

KILLERDOG
04.08.2010., 12:23
mislim da je to njihov ( vjerojatno talijanski ) naziv za "kontrola, karte molim " babe :zubo:

UglyKidJoe
04.08.2010., 13:19
mislim da je to njihov ( vjerojatno talijanski ) naziv za "kontrola, karte molim " babe :zubo:

Kontrolor dakle...:cerek:

Boreia Proasteia
04.08.2010., 16:45
U Rijeci kažu bakula za kontrolora ja mislim...jednom na putu za Kantridu(utakmica) domaći momci u busu upitaše odakle sam i kako kažemo "mi" Riječani za kontrolora...ja odgovorim "zetovac" :D

Nego, jel tko putovao sa sbb i obb(švicarska, austrija) jel se ima di staviti prtljaga, vlak railjet? Da ne bi bilo da uletim u onaj vlak sa rasporedom sjedala dva po dva i držim ogromni teški ruksak 8h na sebi?

supergirl1
04.08.2010., 19:51
da, bakula je kontrolor u rijeci, nemam pojma od kud taj izraz, bakulama zovemo žohare inače...nego zanima me taj vlak od zagreba do budimpešte, koliko se vozi i kakvi su ti vlakovi, nisam se vozila vlakom sto godina, ali mi zanimljivo zvuči...jeftinije nego avionom, a ionako bi razgledavala budimpeštu lokalnim prijevozom, pa bolje vlakom nego autom...mislim

Dumber
04.08.2010., 22:55
Mene zanima koji kolodvor/stanicu u Veneciji da izaberem, a da mi je najbliža aerodromu Treviso? I kako doći od kolodvora/stanice do tamo najbrže/jednostavnije/jeftinije? :)

poputpsa
05.08.2010., 09:28
da, bakula je kontrolor u rijeci, nemam pojma od kud taj izraz, bakulama zovemo žohare inače...nego zanima me taj vlak od zagreba do budimpešte, koliko se vozi i kakvi su ti vlakovi, nisam se vozila vlakom sto godina, ali mi zanimljivo zvuči...jeftinije nego avionom, a ionako bi razgledavala budimpeštu lokalnim prijevozom, pa bolje vlakom nego autom...mislim

Putovanjem EuroNight vlakom Venezia pruža Vam se mogućnost da u jednom danu obiđete povijesno i kulturološki bliske i zanimljive Budimpeštu ili Veneciju.

Vlak iz Budimpešte polazi u 17.00 sati, sa Zagreb GK u 23.35 sati, a u Veneciju stiže u 7.16 sati. Vlak iz Venecije polazi u 21.20 sati, sa Zagreb GK u 4.56 sati, a u Budimpeštu dolazi u 10.59 sati.

Cijene prijevoznih karata za 2. razred iznose od 15,00 i 25,00 eura (111,00 i 185,00 kn, ograničen broj mjesta) na relaciji Zagreb - Venecija, odnosno 30,00 eura (222,00 kn) na relaciji Zagreb - Budimpešta - Zagreb (cijena u kunama ovisi o tečaju eura).

Detaljnije obavijesti mogu se dobiti na željezničkim kolodvorima ili na telefon br. 01/4577-704 i 060/333-444.

http://www.hznet.hr/iSite3/Default.aspx?sec=97

UglyKidJoe
05.08.2010., 11:34
U Rijeci kažu bakula za kontrolora ja mislim...jednom na putu za Kantridu(utakmica) domaći momci u busu upitaše odakle sam i kako kažemo "mi" Riječani za kontrolora...ja odgovorim "zetovac" :D

:rofl: :rofl: :lol:

Nego, jel tko putovao sa sbb i obb(švicarska, austrija) jel se ima di staviti prtljaga, vlak railjet? Da ne bi bilo da uletim u onaj vlak sa rasporedom sjedala dva po dva i držim ogromni teški ruksak 8h na sebi?

Vjerujem da taktika ispod nogu uvijek pali - :cerek:
Ali koliko sam se ja vozila okolo vlak nikad nije pun poput šipak koštica pa da se ne može izvaljat na barem 2 sjedala...

Metallic Crnac
06.08.2010., 10:33
Mene zanima koji kolodvor/stanicu u Veneciji da izaberem, a da mi je najbliža aerodromu Treviso? I kako doći od kolodvora/stanice do tamo najbrže/jednostavnije/jeftinije? :)

Najprije noćnim vlakom od Zg do Venecije, kupi na vrijeme smart price kartu, 111kn jednosmjerna a 222kn povratna, cijena karte je ista bez obzira silaziš li na stanici Mestre ili St.Lucia. Mestre je na kopnu i bliže je Trevisu.

Onda busom do zračne luke Treviso, prijevoz najjeftiniji a najpraktičniji jer im je vozni red prilagođen Ryanair-ovim letovima je

http://www.atvo.it/index.php?lang=en&area=23&menuid=36

Cijena karte je 5€ bez obzira ulaziš li u St.Luciji ili Mestre.

Ako imaš puno vremena do leta, moj savjet ti je - odi do Venecije (stanica St.Lucia) i prošeći gradom, popij kavu... U Veneciji je uvijek lijepo popit kavu.

KILLERDOG
06.08.2010., 12:42

zaleti se provjeriti cijenu tih vlakova direktno iz rijeke
evo baš imam vozni red ovih za budimpeštu i 3 od 4 prolaze kroz rijeku ( za sve vrijedi ova karta)

polasci iz rijeke
B241 Venezia
1. rijeka 00.20
2. zagreb 4.56
3. budimpešta 10.59

b205 Maestral
1. 5.45
2. 10.00
3. 16.54

IC201 Kvarner
1. 12.00
2. 15.45
3. 22.29
dolazi na budimpešta Keleti pu

néant
06.08.2010., 16:15
Zna li tko koliko bi otprilike koštala karta Zagreb - Ljubljana?
I, (iako čisto sumnjam ali ipak) daju li Hž ikakav popust na hi.euro iskaznicu?:D
Hvala

Dumber
06.08.2010., 18:06
Najprije noćnim vlakom od Zg do Venecije, kupi na vrijeme smart price kartu, 111kn jednosmjerna a 222kn povratna, cijena karte je ista bez obzira silaziš li na stanici Mestre ili St.Lucia. Mestre je na kopnu i bliže je Trevisu.

Onda busom do zračne luke Treviso, prijevoz najjeftiniji a najpraktičniji jer im je vozni red prilagođen Ryanair-ovim letovima je

http://www.atvo.it/index.php?lang=en&area=23&menuid=36

Cijena karte je 5€ bez obzira ulaziš li u St.Luciji ili Mestre.

Ako imaš puno vremena do leta, moj savjet ti je - odi do Venecije (stanica St.Lucia) i prošeći gradom, popij kavu... U Veneciji je uvijek lijepo popit kavu.

Putujem Vuelingom. :zubo:

Hvala što si se potrudio, jedino me zanima, da li taj vlak staje u Rijeci, tj. mogu li se tamo ukrcati, da ne idem bezveze do Zagreba i koliko traje put?

x-type
07.08.2010., 09:00
Zna li tko koliko bi otprilike koštala karta Zagreb - Ljubljana?
I, (iako čisto sumnjam ali ipak) daju li Hž ikakav popust na hi.euro iskaznicu?:D
Hvala
budući da priznaju euro26, onda bi trebali jer hi euro koristi popuste od euro26. pitanje je samo obračunava li se na redovnu cijenu, ili na cijenu s popustom (jer hž i sž imaju valjda neki ugovor o popustu koji se automatski obračunava na cijenu karte).
zg - lj računaj cca 20€, cent više ili manje (o povratnoj govorim)

néant
07.08.2010., 14:44
budući da priznaju euro26, onda bi trebali jer hi euro koristi popuste od euro26. pitanje je samo obračunava li se na redovnu cijenu, ili na cijenu s popustom (jer hž i sž imaju valjda neki ugovor o popustu koji se automatski obračunava na cijenu karte).
zg - lj računaj cca 20€, cent više ili manje (o povratnoj govorim)

Ok.. Hvala puno. :top:

meemoo
08.08.2010., 12:06
jel ima neka karta i kolika je cijena ako netko zna, za putovanje citavom europom, da traje npr. mjesec dana... :/

meemoo
08.08.2010., 12:12
http://jeftinoputovati.50webs.com/interrail.html evo nasla sam :)

UglyKidJoe
08.08.2010., 12:38
http://jeftinoputovati.50webs.com/interrail.html evo nasla sam :)

Heh...Nekad su te karte puno više davale za tu cijenu, osobito otkad su ukinuli zone i uveli praktički karte na nacionalnoj razini kao da se Europa ne ujedinjuje već usitnjava...:rolleyes:

Metallic Crnac
11.08.2010., 14:23
Putujem Vuelingom. :zubo:

Hvala što si se potrudio, jedino me zanima, da li taj vlak staje u Rijeci, tj. mogu li se tamo ukrcati, da ne idem bezveze do Zagreba i koliko traje put?

Vlak ide preko Slovenije, ne prolazi kroz Rijeku.

Ako živiš na području Rijeke, ili (za ovaj slučaj još bolje - u Istri) postoji bus Pula-Venezia. Zapravo postoji više buseva, Pula-Trst-Venezia-Padova... pa proguglaj i potraži si najbolju rutu.

Dumber
11.08.2010., 22:01
Vlak ide preko Slovenije, ne prolazi kroz Rijeku.

Ako živiš na području Rijeke, ili (za ovaj slučaj još bolje - u Istri) postoji bus Pula-Venezia. Zapravo postoji više buseva, Pula-Trst-Venezia-Padova... pa proguglaj i potraži si najbolju rutu.

Kuda kroz Sloveniju? Di staje? Maribor, Ljubljana?

Htjela bih kroz Italiju željeznicom, mislila sam ići Ri-Trst busom i tamo na vlak. :ne zna:

Fury
11.08.2010., 23:31
Je li moguće da se kod HŽa ne može online rezervirati karta (treba mi za Budimpeštu)?
Isto tako ako je netko upućeniji i češće koristi liniju Zagreb-Budimpešta, može li mi procijeniti postoji li mogućnost da ne bude karata jer u Zagreb stižem tek 5-6 sati pred polazak (nedj., 4.56am) ili moram kartu uzeti unaprijed?
hvala na odg. :mig:

UglyKidJoe
12.08.2010., 09:00
Je li moguće da se kod HŽa ne može online rezervirati karta (treba mi za Budimpeštu)?
Isto tako ako je netko upućeniji i češće koristi liniju Zagreb-Budimpešta, može li mi procijeniti postoji li mogućnost da ne bude karata jer u Zagreb stižem tek 5-6 sati pred polazak (nedj., 4.56am) ili moram kartu uzeti unaprijed?

Online zaboravi - oprosti, ali gdje živiš da te takav entuzijazam drži. preporučam jedno hlađenje: :bonk:
E sad - ili nazovi blagajnu u ZG ili pitaj što se kod tebe lokalno da učiniti.
Nisam sigurna, ali probaj izguglati Magjaros željeznice - jesu li se oni slučajno priključili ostatku razvijene svijeta...
Iako...ne vjerujem sad da baš iz ZG-a neće biti nikakva mjesta - željeznice nemaju takvu popunjenost kapaciteta.
Sretno!:top:

Metallic Crnac
12.08.2010., 09:49
Kuda kroz Sloveniju? Di staje? Maribor, Ljubljana?

Htjela bih kroz Italiju željeznicom, mislila sam ići Ri-Trst busom i tamo na vlak. :ne zna:

Evo ti link pa pronjuškaj koja stanica ti najbolje odgovara da se ukrcaš:

http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=e6eaf0bde7aca110VgnVCM1000003f 16f90aRCRD#7

KILLERDOG
12.08.2010., 10:32

za boldano :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl:
zemlja zove fury daj se okreni i pogledaj gdje živiš :zubo:
hž i tehnologije :lol:

inače što se popunjenosti tiče,nazovi i vidi preko telefona,do sada kad god sam išao mjesta je bilo i više nego dovoljno, slabo su vlakovi popunjeni bili

Coco_Nut
12.08.2010., 12:28
inače što se popunjenosti tiče,nazovi i vidi preko telefona,do sada kad god sam išao mjesta je bilo i više nego dovoljno, slabo su vlakovi popunjeni bili

Samo da spomenem da je za moj odlazak u Budimpeštu srijedom (23. 6.) u 4:56 vlak bio slabo popunjen. Međutim, za povratak iz Budimpešte nedjeljom (27. 6.) u 17 sati vlak je bio prilično popunjen. Kada smo došli u 16:40 svi kupei drugog razreda bili su zauzeti i nismo mogli naći slobodna dva mjesta u istom kupeu pa smo sjeli u vagon bez kupea ali se i taj brzo "napunio" (jer obično dvoje zauzmu 4 sjedala - dignu noge na sjedalo preko puta ili stave neke stvari) pa je dosta ljudi hodalo gore-dolje po vagonima tražeći mjesta. Na kraju su morali pitati neke ljude da maknu stvari kako bi mogli sjesti.

Fury
12.08.2010., 14:08
:bonk:
jgb, ne pamtim kad sam koristio željeznice (pa čak ni ove lokalne), al da mi je pitanje bilo glupo, glupo je :D
tražiti online rezervaciju kod HŽa koji, kako čitam, još ručno ispisuje karte :s
Već sam bio zvao i ova koja mi se javila naravno nije bila od neke pomoći jer "kaj ona ima znati, ne radi ona na blagajni..." i sl.
A za gužvu i tako to sam pitao zbog Szigeta zbog kojeg će sad sigurno biti nešto popunjenije, ali sve mi se čini da nemam brige oko toga jedino na povratku u ponedjeljak kad svi krenu.
Još jednom hvala svima na odgovorima :)

UglyKidJoe
12.08.2010., 15:37
:bonk:
jgb, ne pamtim kad sam koristio željeznice (pa čak ni ove lokalne), al da mi je pitanje bilo glupo, glupo je :D
tražiti online rezervaciju kod HŽa koji, kako čitam, još ručno ispisuje karte :s
Već sam bio zvao i ova koja mi se javila naravno nije bila od neke pomoći jer "kaj ona ima znati, ne radi ona na blagajni..." i sl.
A za gužvu i tako to sam pitao zbog Szigeta zbog kojeg će sad sigurno biti nešto popunjenije, ali sve mi se čini da nemam brige oko toga jedino na povratku u ponedjeljak kad svi krenu.
Još jednom hvala svima na odgovorima :)

Nema glupog pitanja - samo glupih odgovora. :top:

Bitno ti je da kupiš kartu za polazak, a onda odmah možeš i za povratak pa se uopće ne sekiraš...
Nije HŽ čuo niti za dostavu - meni su uredno francuske željeznice dostavile kartu u ZG for free.:top:
Njemačke nešto naplate ali su još uvijek jeftiniji negoli da se odšećeš 50 metara od Gl. kolodvorA i kupiš kartu za bilo koju destinaciju.
A jesmo...:rofl:

x-type
12.08.2010., 16:52

naravno da je moguće :D
MAV ima online, ali samo za domaće linije.

kartu Zagreb - Budimpešta možeš kupiti na bilo kojoj međunarodnoj blagajni u Hrvatskoj.

Coco_Nut
12.08.2010., 17:57
Rijetko sam putovao vlakom pa ne znam koja je razlika između vagona s ležajima i vagona za spavanje?

Našao sam na stranicama HŽ-a da kod vagona s ležajima (jeftinije) imaju opcije 4 ili 6 ležaja, a kod vagona za spavanje (skuplje) opcije su tourist, double i single. Ali nisam siguran koje su razlike. Neke slike?

x-type
12.08.2010., 18:45
vagon s ležajevima ima sjedala koja se transformiraju u ležajeve. slika1 (http://www.zes-collection.at/gall/vlak/images/Lw08innds.JPG) slika2 (http://img192.imageshack.us/img192/8228/bozic04.jpg) slika3 (http://i278.photobucket.com/albums/kk91/Zeus08/DSC08719.jpg)
gornji se izvuče iz zida, srednji se napravi od naslona sjedala, a donji su sjedala.

vagon za spavanje također ima dnevni položaj sjedala, ali su sjedala samo 3. s druge strane je ormar, umivaonik i ne znam što još. i kreveti su malo više nalik na krevete jer imaju madrace. pa tako možeš platit najskuplji signle kartu gdje sam zakupiš cijeli kupe, možete biti dvoje, a možeš uzeti turističku gdje su sva 3 kreveta okupirana. naravno, može ti se posrećiti da uzmeš turističku pa da budeš sam ili u dvoje u kupeu ako se tako poklopi. slika1 (http://www.railfaneurope.net/pix/hr/car/night/20060325_001.jpg) slika2 (http://www.railfaneurope.net/pix/hr/car/night/hz_wlab_compartment.jpg) slika3 (http://img54.imageshack.us/img54/9818/img9706ry1.jpg)

Coco_Nut
12.08.2010., 18:53
Hvala x-type na odgovoru i slikama

KILLERDOG
12.08.2010., 21:07
evo saznao sam još nešto zanimljivo
postoje Spar Night tickets na nekim vožnjama,raspitajte se o njima ;)

baš sam malo guglao i vidim da i na drugim pravcima ima ih

saznao sam da recimo da budimpešta-varšava dođe samo 39€ u spavaćim s 6 ležaja,ili recimo 29 u sjedećim :D

moram samo saznati više koliko ima takvih mjesta

x-type
12.08.2010., 21:32
ma vlakom se može vrlo jeftino putovati, samo treba tražiti (isto kao i avionske karte). mene npr. jako privlači činjenica da se povratna karta Budimpešta - Lvov može naći za 53€. dakle, za 600 kn možeš do Ukrajine i natrag.

52X32X52
13.08.2010., 00:40
saznao sam da recimo da budimpešta-varšava dođe samo 39€ u spavaćim s 6 ležaja,ili recimo 29 u sjedećim :D
ta spavaca kola budu popunjena skoro pa cijela, meni je prijateljica kartu kupila 3 tjedna ranije (za svaki slucaj)

imao sam srecu bit u kupeu s mladim zbunjenim parom i dva pijana poljaka s baustele... stajao sam na hodniku sat i pol (nisam mogao bit unutra zbog njihovih smrdljivih nogu :D) da se izmorim i onda sam se sam srusio na krevet, zaspao i probudio 15min prije varsave :D

KILLERDOG
13.08.2010., 06:31
ma vlakom se može vrlo jeftino putovati, samo treba tražiti (isto kao i avionske karte). mene npr. jako privlači činjenica da se povratna karta Budimpešta - Lvov može naći za 53€. dakle, za 600 kn možeš do Ukrajine i natrag.

samo moraš biti pametan i kupiti kartu odmah u budimpešti
jer karta lviv-budimpešta dođe u jednom smjeru oko 350 kuna (400+ grivnji )
nažalost naučio na teži način :zubo:

nego jel znaš jel mogu ja uzeti jednosmjernu u budimpešti iz lviva ?
jer kod njih je jednosmjerna 23€
pa bi ja to onda kupio odmah u budimpešti

ovo za mirise poznato,ali gledam da ni ja povremeno (recimo kad se čovjek vozi 2 dana) ne mirišim najbolje
ali sam otkrio da se problem da rješiti s gelovima :zubo:

x-type
13.08.2010., 17:06

moram priznati da ne razumijem pitanje

Boreia Proasteia
13.08.2010., 21:47

Pa sam sebi si odgovorio, ako postoji cijena(koja je drukčija), tada postoji valjda i da se kupi?:ne zna:

Jesi bio već u Lavovu, bome me privukoše ove cijene?:D

Volim samo peline, LAVOVE i loze...valjda se ovo boldano tamo može naći po nekim "promotivnim" cijenama, bi valjalo otići? :D

KILLERDOG
14.08.2010., 11:24
bio i idem opet :zubo:
imaš više na ukrajni da ne oftopičarimo

ma pitanje je da li ja u Budimpešti mogu kupiti kartu za smjer Lvov-Budimpešta, znači polazak iz Lvova

x-type
14.08.2010., 15:24
bio i idem opet :zubo:
imaš više na ukrajni da ne oftopičarimo

ma pitanje je da li ja u Budimpešti mogu kupiti kartu za smjer Lvov-Budimpešta, znači polazak iz Lvova

a to. mislim da ne. nisam nikad čuo da se igdje može kupiti međunarodna karta s polaskom iz druge države, ukoliko nije povratna (osim, naravno, online kupovinom). ali ništa ne tvrdim da se ne može.

On aciD
18.08.2010., 18:50
jel zna netko koliko bi došla povratna karta Zagreb - Beograd ?
i koliko traje vožnja vlakom?

Julija246
20.08.2010., 11:16
Iz Rijeke do Beograda dode oko 300-350 kn, zavisi koliko vas ide jer idu popusti sto vas je vise, traje 12h voznja. Vjerovatno od Zga treba oko 8h.

Dali se netko u zadnje vrijeme vozio od Sofije do Istanbula?
Dio od Cerkezkoy-a do Istanbula je zatvoren, pa se ide autobusom, to mi rekli iz bugarskih zeljeznice. Ali kada sam ih pitala kada se onda stize u istanbul, rekli su da neznaju. Iz turskih zeljeznica nitko danima nista ne odgovara.
Dali tko zna koliko onda duze/krace traje putovanje? Do kada je zatvorena zeljeznica?

gaff_
20.08.2010., 11:31
jel zna netko koliko bi došla povratna karta Zagreb - Beograd ?
i koliko traje vožnja vlakom?

265 kn je Zg-Bg, al ako vas ide više može se neki popust dodatno dobiti po osobi...

Vožnja Zg-Bg je oko 6,5-7 sati, dok je Bg-ZG nešto duže možda oko 7,5 sati...

Ja sam išao iz Sofije u Istanbul prije 2 tjedna, i da ide se busom od nekog grada u Turskoj, nisam siguran da li je Edirne ili Cerkezoy do Istanbula, na kraju mislim da je do Istanbula kasnio neka 3 sata.
I da treba rezervacija, na blagajni u Sofiji je bilo kao 15 eura, al ako kupiš od turskog konduktera u vlaku onda je 10 eura...to vrijedi barem za noćni vlak iz Sofije(Beograda) koji ide za Istanbul...

On aciD
20.08.2010., 19:31
Iz Rijeke do Beograda dode oko 300-350 kn, zavisi koliko vas ide jer idu popusti sto vas je vise, traje 12h voznja. Vjerovatno od Zga treba oko 8h.

thx na info:mig:
brijem da cemo krenuti iz rijeke
jel presjedamo u zagrebu ili ide direkt ili?

Nick-Name
25.08.2010., 14:35
pozdrav :)

da li mi moze iko rec koliko dodje povratna karta najjeftinijeg, najobicnijeg vlaka iz splita za zagreb. isla bi nocu, da ujutro buden u zg.-u i otprilike u koju uru polazi iz splita

:moli:

: punozahvaljujenekojdobrojdusi:

x-type
25.08.2010., 19:16
pozdrav :)

da li mi moze iko rec koliko dodje povratna karta najjeftinijeg, najobicnijeg vlaka iz splita za zagreb. isla bi nocu, da ujutro buden u zg.-u i otprilike u koju uru polazi iz splita

:moli:

: punozahvaljujenekojdobrojdusi:

www.hznet.hr stvarno sve piše

bruker
26.08.2010., 07:55
kurac sve piše, al u ovom konkretnom slučaju, piše :D

Demarin8
26.08.2010., 12:31
Trebao bih stići do Toulouse-a, kako nikako ne mogu spojiti 2 low coast leta do tamo, da li postoji solucija vlakom? Gledao sam na treniitalia, krenuo bi iz
Trsta do Toulouse, i ne daje mi tu mogućnost!
Da li bi trebao presjedati u Lyonu?? Svaka pomoćje dobrodošla :)!

nukac
26.08.2010., 12:38
A zašto ne probaš kombinaciju avion-vlak? Recimo Germanwingsom do Stuttgarta pa dalje s TGV vlakom? Ili Ryanairom iz Zadra do Charleroi?

UglyKidJoe
26.08.2010., 23:49
Trebao bih stići do Toulouse-a, kako nikako ne mogu spojiti 2 low coast leta do tamo, da li postoji solucija vlakom? Gledao sam na treniitalia, krenuo bi iz
Trsta do Toulouse, i ne daje mi tu mogućnost!
Da li bi trebao presjedati u Lyonu?? Svaka pomoćje dobrodošla :)!

Ako već tražiš vlak - pogledaj preko Deutsche Bahn tražilice: ima za čitavu Europu samo ne možeš kupiti online karte ali ovlaš pogledano NE isplati ti se jer takvo putovanje u pravilu traje cca 16 sati ...:eek: i to kad bi svi ovi podaci bili apsolutno točni što nisu jer vlakovi "nestaju" iz dnevnih redova redovitije negoli kad to David Copperfield napravi sa avionom...:rofl:
Odi do Trevisa/Venezije pa od tamo iskombiniraj avionom najbliže i onda hop na vlak ako si iz istre, ako može Zadar, Charleroi je pristojan hub u Belgiji za svukud stići.

sinkat
27.08.2010., 08:50
bok,
jel netko zna koliko kosta karta zg- bled odnosno lesce - zg... ne snalazim se bas po HZ stranci, odnosno ne mogu naci cijene za medunarodne destinacije pa ako netko zna bar otprilike...

bruker
27.08.2010., 09:35
Ne može se to ni vidit tamo, a i mene zanima pa ako ko zna.

nukac
27.08.2010., 10:07
Možda pomogne ovo: http://www.slo-zeleznice.si
Cijena u jednom smjeru, Dobova - Bled Jezero je 10 odnosno 17 EUR ako je s Euro vlakom.

x-type
27.08.2010., 16:45
povratna do Ljubljane vam je oko 20€, ovo će onda biti oko 30€, nema smisla da bude više.

što se Toulousea tiče - u okolini ima puno LCC aerodroma, ali svi lete na krivu strane :zubo: čak i avionom ispada 3 dana jahanja tako da ideja o cijelom putu vlakom uopće nije toliko loša, još ako uzmeš neki EN do neke dobre željezničke veze pa onda dalje nešto što ide 250-300 na sat, riješen problem. sam avion moguć je jedino Germanwingsima i Air Franceom i oboje je skupo za popizdit, možda neki Easyjet, treba vidjet. kombinacija avion-vlak će vjerojatno ispasti skupa i ništa osobito brža od samog vlaka. iako vrijedi provjerti i kombinaciju nekog aviona do Girone pa na vlak do Toulousea, to mi se čak čini da bi moglo i cjenovno najprihvatljivije ispasti.

amstel
29.08.2010., 20:09
Koji je u Beču glavni kolodvor? Na hž-u mi polazak/dolazak može staviti Wien Neustadt, Meidling i Süd, a na DB/OBB/SBB glavni je Wien Westbahnof? Šta hž koristi drugi naziv ili uopće ne vozi na glavni(Westbahnof) kolodvor u Beču?

x-type
29.08.2010., 21:33
Koji je u Beču glavni kolodvor? Na hž-u mi polazak/dolazak može staviti Wien Neustadt, Meidling i Süd, a na DB/OBB/SBB glavni je Wien Westbahnof? Šta hž koristi drugi naziv ili uopće ne vozi na glavni(Westbahnof) kolodvor u Beču?

Südbahnhof se trenutno renovira iz temelja pa ga mijenja Meidling. Meidling je onak manji kolodvor, provozni, veličine poput zagrebačkog možda, čak i manji, znači 2-3 prolazna perona i to je to. na mjestu Südbahnhofa nastat će 2012. godine Hauptbahnhof, dakle, glavni kolodvor.
postoji još Westbahnhof s kojeg polaze vlakovi uglavnom prema Njemačkoj, tj. sjeveru i zapadu.
Neustadt je valjda Wiener Neustadt, grad udaljen 60tak km od Beča.ž

vlakovi iz Hrvatske dolazili su na Südbahnhof, odn. sad dolaze na Meidling.

amstel
29.08.2010., 22:04
Hvala...

Da krivo sam napisao, Wiener Neustadt je, nije Wien ...

principesa
06.09.2010., 20:05
uf, moze mala pomoć...vec sm luda :confused:od silnog pretrazivanja.......Linija od rijeke do Pariza.....kako najblize do Pariza, a da je u pitanju evenutalno autobus do nekog meseta u Italiji pa onda vlak? nasla sam liniju rijeka -pariz vlakom s presjedanjem u Munchenu, putuje se 19 sati.....jel zna netko cijenu?? Zagreb-paris je 1200kn povratna, je li vlak više??

hvala!!

UglyKidJoe
06.09.2010., 20:22
uf, moze mala pomoć...vec sm luda :confused:od silnog pretrazivanja.......Linija od rijeke do Pariza.....kako najblize do Pariza, a da je u pitanju evenutalno autobus do nekog meseta u Italiji pa onda vlak? nasla sam liniju rijeka -pariz vlakom s presjedanjem u Munchenu, putuje se 19 sati.....jel zna netko cijenu?? Zagreb-paris je 1200kn povratna, je li vlak više??

hvala!!

Jako dobar pretraživač ti je na www.bahn.de web stranica njemačkih željeznica koja poprilično točno izbacuje moguće konekcije po čitavoj Europi.

Pretraživanjem iste našla sam da iz Rijeke svi vlakovi idu najprije na Ljubljanu pa na Minhen pa tek onda na Pariz što je ustvari dosta i gubljenja vremena jer se prvo vraća a onda još piče vertikalno.

Ako 9imaš prilike, otpeljaj se do Trsta gdje vlakovi idu na drugu stranu: na Milano/Veneziju/Bolognu pa na Švicarsku: Ženeva, Zurich i onda se okreću prema Parizu. Ovdje možeš podosta uštedjeti vremena.

Što se cijene tiče - znam da je vlak iz ZG do Pariza cca 2000kn i toga su svjesni i u agenciji HŽ-a pa niti ne pokušavaju neodlučnim putnicima utrpati kartu.

Ako smijem predložiti - najbolje bi ti rješenje bilo zapaliti do Venezije gdje ide Easyjet ili iz Trevisa gdje ide Ryanair za Pariz.
Karte su ti cca 30EUR što je neusporedivo sa cijenama željeznice.

x-type
06.09.2010., 20:31

hvala!!

šalji mail Trenitaliji s upitom za vlak 220 Venecija - Pariz da ti ponude najjeftiniju kartu. do Venecije se teleportiraj. ima vrlo jeftinih karata za taj vlak.

UglyKidJoe
06.09.2010., 20:38
Evo link Trenitalie:
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=ad1ce14114bc9110VgnVCM10000080 a3e90aRCRD

Izbaci i koliko košta - neke smjerove i to čak najkraće od cca 10 sati vožnje izbacilo cijenu od cca 125EUR pa na više do 175EUR.

bruker
06.09.2010., 21:06
inače bolje bahn.com, nego bahn.de za one koje ne razumiju ovaj pogani jezik :D

UglyKidJoe
06.09.2010., 21:18
inače bolje bahn.com, nego bahn.de za one koje ne razumiju ovaj pogani jezik :D

I na .de izmijeniš jezik iz Deutschland u Germany dok si "pisao po kejku" :rofl:

nemoj tako - `Rvati i nIjemci svašta skupa rade u gustoj magli... :lol:

amstel
06.09.2010., 21:22
Ja sam tražio želj. karte preko Italije i u jedno vrijeme našao sam kartu Zurich-Venecija 30-tak CHF...od Zuricha ili možda nekog drugog grada u Švicarskoj bi trebalo biti puno lakše jer su odlično povezani željeznicom...Naravno ovisi i datum koji trebaš, jer sam ja te karte tražio dva mjeseca prije, što prije kupiš to jeftinije, pogledaj ovdje http://www.sbb.ch

bruker
06.09.2010., 21:26
ima i zagreb-zurich za 29 ojra kod HŽ-a, tj. croatie express

Žemska
07.09.2010., 09:52
Je l' ima netko da zna koliko su udaljeni aerodrom Treviso i željeznički kolodvor u Veneciji, je l' se stigne na vlak u 21.20, ako se na Treviso slijeće u 20.25 (znam da je na knap:D, ali možda ako se uzme taxi:ne zna:)

bruker
07.09.2010., 13:56
to ti je onako baš knap. al stigne se. 35-40 minuta vozi bus. znači taksijem malo manje.
taj vlak ti je na u(mestrama) u 21 i 30. a imaš i stanice poslije za uvatit koje su ti bliže od venezie i mestrea.
ako sletiš ranije (pretpostavljam da oćeš ako je ryanair), onda moš i na bus do mestrea. stanica ti je odma na željezničkom.

ovo su ti stanice koje to mogu zanimat:

Venezia S. Lucia --:-- 21:20
Ve. Mestre 21:30 21:32
S. Dona' Di Piave-Jesolo 21:55 21:56 - ova ti je najbliže od trevisa.
Portogruaro-Caorle 22:13 22:14

http://orario.trenitalia.com/b2c/nppPriceTravelSolutions.do?lang=en&stazin=venice&stazout=zagreb&datag=07&datam=09&dataa=2010&timsh=14&timsm=00&nreq=5&stazin_r=Staz_DA&stazout_r=Staz_A&datag_r=01&datam_r=01&dataa_r=2009&timsh_r=01&timsm_r=00&nreq_r=5&npag=1&sort=0&economy=0&det=&solotreno=0&noreservation=0&traintype=&car=0

x-type
07.09.2010., 21:57
Evo link Trenitalie:
http://www.trenitalia.com/cms/v/index.jsp?vgnextoid=ad1ce14114bc9110VgnVCM10000080 a3e90aRCRD

Izbaci i koliko košta - neke smjerove i to čak najkraće od cca 10 sati vožnje izbacilo cijenu od cca 125EUR pa na više do 175EUR.

ma ima i jeftinije, ovo je redovna cijena. samo treba malo pogledati po stranici ili pitati.

marin.kekac
08.09.2010., 00:13
Pozz svima!!
Nakon pregledanih 14 stranica ipak trebam pomoc! :)
Zagreb Zurich, cijena karte? Kolika je razlika uzmu li se spavaca kola?
Koliko prije treba kupiti kartu?

Hvala!! :)

bruker
08.09.2010., 08:04
ne možeš dobit odogovor na to ovdje nego na kolodvoru. s obzirom da njihov sustav rezervacije s cijenama vide samo oni (HŽ).

29 eura ti je promo cijena i mora se uzet ranije, al mislim ne toliko previše. ja sma za frankfurt ovu povoljniju naša za nekih dana 7 dana unaprijed. al pravilo je što prije to veća šansa.

što se tiće spavaćih kola, onda možeš zaboravit na ovih 29 eura i tražit neku drugu najpovoljnijij tarifu. al ovako iz glave to će ti bit četverostruko od ovih 29 eura.

neko ko je putovao na toj relaciji bi ti treba dat točniji odgovor, ja samo govorim iz iskustva s HŽ-om i putovanja prema drugm relacijama po povoljnim tarifama.

recimo frankfurt karta varira od 350 do 1200 kuna. bez spavaćih kola. ;)

comi1
08.09.2010., 08:38
Pozz svima!!
Nakon pregledanih 14 stranica ipak trebam pomoc! :)
Zagreb Zurich, cijena karte? Kolika je razlika uzmu li se spavaca kola?
Koliko prije treba kupiti kartu?

Hvala!! :)

Nisi se sjetio da posaljes mejl ili zvrcnes kolodvor?!:mig:

Cijena karte u jednom smjeru ti je 29€,kartu trebas kupit nesto ranije(sto ranije to si mirniji).
Kompozicija ti ide direktno iz zg-zurich.
Krece u 6,15pm i dojde u 9,20am..znaci vozi do besvijesti..
tako da bi bilo pametno uzet kuset/krevete...koji su u kombinaciji 6 kreveta+10€(smjer) ili u kombinaciji 4kreveta+20€(smjer)
Dakle povratna karta ti je 60€+20(6kreveta)€...80€ ZG-Zurich

sretno:)

ps-imam i ja pitanje,kako se najjeftinije od zuricha dokotrljat do geneve....gledam ovaj njihov vlak i skup je da bolii glava..
vjerovatno imaju neke tarife,grupe ili koji vrag...koji nemogu skontat..
tnx

marin.kekac
08.09.2010., 11:47
ne možeš dobit odogovor na to ovdje nego na kolodvoru. s obzirom da njihov sustav rezervacije s cijenama vide samo oni (HŽ).

29 eura ti je promo cijena i mora se uzet ranije, al mislim ne toliko previše. ja sma za frankfurt ovu povoljniju naša za nekih dana 7 dana unaprijed. al pravilo je što prije to veća šansa.

što se tiće spavaćih kola, onda možeš zaboravit na ovih 29 eura i tražit neku drugu najpovoljnijij tarifu. al ovako iz glave to će ti bit četverostruko od ovih 29 eura.

neko ko je putovao na toj relaciji bi ti treba dat točniji odgovor, ja samo govorim iz iskustva s HŽ-om i putovanja prema drugm relacijama po povoljnim tarifama.

recimo frankfurt karta varira od 350 do 1200 kuna. bez spavaćih kola. ;)

hcala puno :)

marin.kekac
08.09.2010., 11:53
Nisi se sjetio da posaljes mejl ili zvrcnes kolodvor?!:mig:

Cijena karte u jednom smjeru ti je 29€,kartu trebas kupit nesto ranije(sto ranije to si mirniji).
Kompozicija ti ide direktno iz zg-zurich.
Krece u 6,15pm i dojde u 9,20am..znaci vozi do besvijesti..
tako da bi bilo pametno uzet kuset/krevete...koji su u kombinaciji 6 kreveta+10€(smjer) ili u kombinaciji 4kreveta+20€(smjer)
Dakle povratna karta ti je 60€+20(6kreveta)€...80€ ZG-Zurich

sretno:)

ps-imam i ja pitanje,kako se najjeftinije od zuricha dokotrljat do geneve....gledam ovaj njihov vlak i skup je da bolii glava..
vjerovatno imaju neke tarife,grupe ili koji vrag...koji nemogu skontat..
tnx

Prvo puno hvala na informacijama!! :D
Drugo sta se tice slanja maila ili zvanja kolodvora puno ljudi ovdje onda ne bi trebalo pitat ono sta je pitalo. Gledao sam jucer dosta kasno ovaj forum i vido da je ekipa odlicana i stvarno pomaze vezano za sve, pa sam odlucio pitat sta me zanimalo.
Kao i sto sam mislio dobio sam odgovor jako brzo i hvala na tome. Samo mi je zao da ti ne mogu pomoc u vezi tvog pitanja, ali s obzirom na super forumase mislim da ces odgovor dobit jako brzo!!! :)

UglyKidJoe
09.09.2010., 01:13
ma ima i jeftinije, ovo je redovna cijena. samo treba malo pogledati po stranici ili pitati.

Naravno - ovo je bilo vrlo na brzinu i čisto za orijentacijsko trčanje u prostoru www-a.

*tearsinheaven
09.09.2010., 15:47
Znate li možda kolika je povratna karta od Zagreba za Sarajevo?
Gledam na stranici od hž-a, ali ne piše cijena.
I dobiva li se neki popust za studente?

amstel
09.09.2010., 15:56
Najsigurnije ti je nazvati Hž...

Žalosno je da jedna tako velika firma http://danas.net.hr/novac/page/2010/09/09/0495006.html nije u stanju napraviti jednu točnu, jednostavnu, dnevno ažuriranu i modernu internet stranicu...a stalno se po medijima čuju riječi "modernizacija HŽ-a"

Sve zemlje u okruženju nas po tome šišaju i slovenija i mađarska, bosna i srbija koliko vidim, a da ne govorim o Italiji ili Austriji kojima "kao" težimo...

*tearsinheaven
09.09.2010., 16:03
Imaš pravo, hvala :mig:
Zaletit ću se jedan dan do kolodvora i pitati.

Ma kakva modernizacija, jedva krpaju kraj s krajem :flop:

UglyKidJoe
09.09.2010., 16:08
Ma kakva modernizacija, jedva krpaju kraj s krajem :flop:

Mo`š misliti :flop: tj. koliko ti para treba da - napraviš website osobito ako znamo da taj i takav HŽ ima vojsku i odjel informatičara koji rade ništa.

sve iscuri iz džepa na sve moguće i nemoguće maštovite načine. Za pare koje su im izbrojane već se par puta moglo napraviti - svašta.
Čak je i Bandy uspio modernizirati ZET (dakako zaduživši našu prapraunučad), ovi se nisu nikako modernizirali a zadužili su i šukununučad...

*tearsinheaven
09.09.2010., 16:21
Mo`š misliti :flop: tj. koliko ti para treba da - napraviš website osobito ako znamo da taj i takav HŽ ima vojsku i odjel informatičara koji rade ništa.

sve iscuri iz džepa na sve moguće i nemoguće maštovite načine. Za pare koje su im izbrojane već se par puta moglo napraviti - svašta.
Čak je i Bandy uspio modernizirati ZET (dakako zaduživši našu prapraunučad), ovi se nisu nikako modernizirali a zadužili su i šukununučad...

Na to sam i mislila, možda sam se malo nespretno izrazila :mig:
Onu lovu koju dobiju strpaju sebi u džep, a ne troše je na modernizaciju. Website nije teško napravit, ali treba ga održavat, a osoblje koje tamo radi nije sposobno za takav 'pothvat' - znam jer poznajem neke ljude koji tamo rade.

Off- nije ni ZET nešto moderniziran. A i ono što su pokušali modernizirati (novi pokazi, uređaji) ne funkcioniraju.
Išla sam si obnoviti pokaz, a šalteraši ni sami nisu znali kako se to rade, tako da sam morala obići njihove 3 poslovnice i potrošiti sat i pol.

amstel
09.09.2010., 16:55
Modernizacija ZET-a je ravna kući staroj 200g i da je moderniziraš ofarbaš ponovno fasadu novom bojom...

ZET jedino šta ima moderno su tramvaji...

Ubacite se u ulogu nekog turista koji dolazi u Zagreb(ne govori hrvataski) i ide vidjeti na službenu stranicu http://www.zet.hr/vijesti/novosti.aspx javni prijevoz u gradu...dođe na stranicu i odmah izađe...jer na stranici možete pročitati korisne informacije u vidu povijesti ZET-a, povijesti tramvaja i buseva i to je to, koja linija gdje vozi to je nebitno

Turistička zemlja :rolleyes:

x-type
09.09.2010., 17:46
međunarodne cijene karata ćete jako teško naći bilo gdje, nije slučaj samo s nama. da ne govorimo o mogućim popustima. nije da branim HŽ, imam puno protiv njih za reći, ali budimo realni, DB isto daje cijene samo unutar Njemačke i na rijetkim linijama prema Francuskoj i Beneluksu.

*tearsinheaven
09.09.2010., 18:06
Amstel, slažem se sa svime što si napisao, nažalost je tako :flop:

amstel
09.09.2010., 18:06
međunarodne cijene karata ćete jako teško naći bilo gdje, nije slučaj samo s nama. da ne govorimo o mogućim popustima. nije da branim HŽ, imam puno protiv njih za reći, ali budimo realni, DB isto daje cijene samo unutar Njemačke i na rijetkim linijama prema Francuskoj i Beneluksu.

Neznam, u zadnje vrijeme jako često visim na db-u, bez problema sam našao karte iz njemačkih gradova za poljsku, austriju, švicarsku, nizozemsku ili češku sa mogućnosti on-line kupnje...

I po meni nije problem u tome, već na početku u dizajnu stranice, pa recimo preglednosti, nemogućnosti kupnje on-line bar za početak u svojoj zemlji, nekim promo akcijama...ništa od toga nemaju, nikako se ne popularizira ili ne pokušavaju se popularizirati...ti vjerojatno puno više znaš...
baš u zadnje vrijeme sam stalno pregledavao razne stranice stranih željeznica(sbb, obb, trenitalia, db, slovenske želj., jer si trebam kupiti kartu beč-zg) i na svim njihovim sam našao podatke koje su mi trebali. Dok s druge strane u svojoj državi moram zvati 060 broj(ili sam pomiješao sa autobusnim?) ili otići osobno u njihove urede i prije toga se pomolit da znaju odgovor.
Ne treba biti na nivou DB-a, ali recimo mađarske željeznice su na internetu sasvim ok, jednostavno, pregledno i sa mogućnosti kupnje...

Evo recimo HEP se reklamira kod nekih sportskih klubova, taj HEP "proizvod" ne možeš kupiti nego ga MORAŠ kupiti tj. platiti i tu je reklama totalno nepotrebna. Recimo potrebnije je HŽ-u da stavi koju reklamu i ponudu negdje neznam za 100kn na vikend izlet u Gorski Kotar jer njihova usluga nikome nije obavezna(dakle, oni trebaju privući kupce)...nisam nigdje vidio da reklamiraju ove jeftine karte do Pešte, Venecije, Beča, Zuricha ili Munchena po gradu...ali to je sasvim druga tema vezana za državu i općenito stanje firme, a ne ovaj topic, sorry

flaneur
09.09.2010., 18:25
našao sam podatak da je moguće iz zagreba otputovati u zurich za 29 eura povratno. molim one koji su upučeni da mi odgovore na sljedeće:
dal se to odnosi jedino na jedini direktni vlak koji iz zagreba ide negdje oko 18:00 ili je moguće putovati s presjedanjima? naime želja mi je putovati po danu i vidjeti ljepote austrijskih alpa. također imam u planu prekinuti putovanje i na jedan dan ostati u innsbrucku. dal se to tolerira na putovanjima? i također bitno, s kojim rangom vlakova, u slučaju presjedanja, mogu putovati bez nadoplate? a u planu koji imam trebao bih presjedati u mjestima Schwarzach-St.Veit, Wörgl Hbf, Innsbruck. vlakovi kojima se putuje prema OBB-u su EC, REX, D.

znam da kasnim par mjeseci, ali u međuvremenu nije postan sličan odgovor pa se javljam sa mojim iskustvom

jedne nove godine isli smo frendovi i ja za Zurich
tamo smo putovali direktno nocnim vlakom Zagreb - Zurich

no nazad smo isli ovako:
ujutro Zurich - Buchs (zadnja stanica u Svicarskoj)
- odandle busom do Vaduza (Lihtenštajn) gdje smo ostali cijeli dan
- predveče busom do Feldkircha (prva stanica u Austriji) ostali dva sata pogledat gradić
- zatim večernjim vlakom do Innsbrucka gdje smo ostali do idućeg dana navečer
- iz Innsbrucka navečer za Salzburg (jer smo odandle imali bolju vezu za Zagreb)
- i iz Salzburga za Zagreb
(ne znam kako smo uspjeli s tom kartom iz Innsbrucka za Salzburg, jer je on sjeverno, i nije na ruti Zurich - Zagreb)

btw. hoću reći da se jednom kartom može obići više mjesta na ruti. (ove rute po Austriji smo obavili njihovim lokalnim vlakovima )
mislim da je to dozvoljeno u roku mjesec dana koliko vrijedi karta (što je više nego dovoljno) - karta je koštala oko 500 kn povratna Zg - Zurich

usput rečeno, jednom smo isto tako iz Muenchena, najprije stali u Salzburgu, i ostali cijeli dan, i onda navečer nastavili za Zagreb

flaneur
09.09.2010., 18:27

Ili netko čita ovaj forum, ili se čuda jednostavno događaju, ali HŽ ima novi site :eek:

www.hznet.hr (http://www.hznet.hr)

*tearsinheaven
09.09.2010., 18:29
Ili netko čita ovaj forum, ili se čuda jednostavno događaju, ali HŽ ima novi site :eek:

Da fakat :eek:

Damn, i dalje ne piše cijena povratne za Sarajevo :rofl:
Ništa, idem sutra na kolodvor po informacije :)

amstel
09.09.2010., 18:35

ahahahaha...nevjerojatno...čak znaju i photoshopom baratat(slika/most na headeru), možda je zato toliko trajalo:D

A evo upišem polazak/dolazak, otvori se nova/stara stranica i trebam ponovo upisati sve po starome...ali neka neka i ovo je početak:D

bruker
09.09.2010., 18:42
Da fakat :eek:

Damn, i dalje ne piše cijena povratne za Sarajevo :rofl:
Ništa, idem sutra na kolodvor po informacije :)

49 eura.

DB ima cijenu karte za prema... svugdi.

HŽ still sucks

jebo ih PDF od 4 mb

*tearsinheaven
09.09.2010., 18:46
Zahvaljujem :)

comi1
09.09.2010., 18:52
znam da kasnim par mjeseci, ali u međuvremenu nije postan sličan odgovor pa se javljam sa mojim iskustvom

jedne nove godine isli smo frendovi i ja za Zurich
tamo smo putovali direktno nocnim vlakom Zagreb - Zurich

no nazad smo isli ovako:
ujutro Zurich - Buchs (zadnja stanica u Svicarskoj)
- odandle busom do Vaduza (Lihtenštajn) gdje smo ostali cijeli dan
- predveče busom do Feldkircha (prva stanica u Austriji) ostali dva sata pogledat gradić
- zatim večernjim vlakom do Innsbrucka gdje smo ostali do idućeg dana navečer
- iz Innsbrucka navečer za Salzburg (jer smo odandle imali bolju vezu za Zagreb)
- i iz Salzburga za Zagreb
(ne znam kako smo uspjeli s tom kartom iz Innsbrucka za Salzburg, jer je on sjeverno, i nije na ruti Zurich - Zagreb)

btw. hoću reći da se jednom kartom može obići više mjesta na ruti. (ove rute po Austriji smo obavili njihovim lokalnim vlakovima )
mislim da je to dozvoljeno u roku mjesec dana koliko vrijedi karta (što je više nego dovoljno) - karta je koštala oko 500 kn povratna Zg - Zurich

usput rečeno, jednom smo isto tako iz Muenchena, najprije stali u Salzburgu, i ostali cijeli dan, i onda navečer nastavili za Zagreb

majstore daj mi molim te malo ovo pojasni,
dakle vi ste u zg kupili povratnu kartu za zurich na neki x-dan...i onda ste koristli lokalni svicarski vlak,pa austriski,pa u salzburg i od tamo za zg!?

jesu vas pregledavali svicarski i austriski kondukteri??
jer ovo mi je totalno nejsano..:confused:

ubiti sto mene zanima,jel se mogu pravit stopoveri na trasi puta zg-zurich????

meni nekako logika govori da nemogu,a i nije vise onaj dan na koji je izdana karta...:ne zna:

kakvu ste vi imali kartu,klasicna povratna zg-zurich?!
aj ak nije bed da malo to pojasnis...jer nemogu vjerovat da se moze provuc na jednu kartu i stajat i prakticki koristit vlakove koji nisu taj za zg?!
a ako moze,onda vec imam kombinaciju..:s

aj pojasni ak ti se daa..

amstel
09.09.2010., 19:53
Da, nije baš vezano za Austriju, ali ja sam imao sličan slučaj u Njemačkoj(NRW pokrajina)...kupili smo kartu od aerodroma u Dortmundu(Holzwickede)do Dusseldorfa, trebali smo presjesti u Wuppertalu, a umjesto toga smo nesvjesno produžili i otišli u Leverkusen i Koln... tek negdje iza Kölna je došao napokon kontrolor i tražio karte, rekao je samo da to nije dobra karta(jer je vlak išao preko M'Gladbacha do Krefelda) i da izađemo u Neussu i odemo na drugi vlak(za D'dorf) i ne treba ništa nadoplaćivati niti ponovno kupovati...dakle, karta je djelomično vrijedila

comi1
09.09.2010., 20:19
vjerovatno kondukter je primjetio da ste se pogubili i tako je postupio-sto je krajnje posteno od njega:D
a i ti gore vlakovi su relativno na kratkim udaljenostima i kratko voze..ja sam se takodjer gore vozio pa sam opalio foru da se pravim englez...
kupio sam kartu al je nisam ponistio(pa reko kad se budem vracao da imam:D)...i kad naide kondukter imao sam pricu u dzepu..da sam turist,da neznam,pricam kineski i tako to..al cak nije nit dosao kondukter isto od dortmunda-ddf(0,5-1h..kolliko je trajala vozna ak se sjecam dobro.)

al ovo sto je covjek rekao mi se cini kao malo duza dionica(ch i a) i sporiji vlak...a i jos je radio stopovere-dakle na karti mu odma kondukter vidi da je drugi dan...tak da nisam ziher..
nekako realna opcija mi se cini,da ga uopce nisu nit chekirali kondukteri..jer da jesu vjerovatno bi ga na prvoj bacili stanici van..pogotovo kad bi vidjeli da je karta sa starim datumom...
inace ja sam imao negativna iskustva s vlakom-trainitalia...siena-empoli-firenca..gdje su me izbacili iz vlaka nit krivog nit duznog.
jer nisam isao u direktnom vlaku nego sam radio konekcije...cak nisma nit imao asa u rukavu nego sam posteno paltio kartu i jedino sam htio stic ranije u firencu..
al ak ima na neka shema kako se moze odradit zg-zurich..i onda recimo radit na putu stopoveri..a da neizletim van u nekom alpskom selu...onda smo svi na konju:top:
al nekak to nemze proc cini mi se...

nek covjek pojasni malo...kako je on to izveoo...:ne zna:

flaneur
09.09.2010., 20:26
u zg kupili povratnu kartu za zurich na neki x-dan...i onda ste koristli lokalni svicarski vlak,pa austriski,pa u salzburg i od tamo za zg
.
.
.
aj pojasni ak ti se daa..

da, upravo tako
doduse, tamo smo isli direktno zg-zurich, a na povratku smo radili stopovere
ali donekle ima smisla, jer kada se kupuje karta, vjerojatno dio novaca ide slovenskim, austrijskim i svicarskim zeljeznicama, tj. onima cije pruge koristis prilikom voznje
tako da nije bitno, da li ih koristis vozeci se u hrvatskom vlaku, ili nekom njihovom
bar sam tako shvatio :misli:
karta je bila obicna povratna, ali mislim da ta vrijedi mjesec dana (ili dva), pa u tom razdoblju mozes raditi stopovere
naravno, najbolje provjeri jos u HŽ-u, ali ovo je bilo moje iskustvo od prije dvije godine (za ng 2009.)
provjeravali su i austrijski i svicarski kondukteri, i sve je bilo regularno
ne znam kako smo se prosvercali od innsbrucka do salzburga (jer nije na ruti zurich-zg) i onda za zagreb, no bila je noc pa je valjda kondukter progledao kroz prste

flaneur
09.09.2010., 20:31
al ak ima na neka shema kako se moze odradit zg-zurich..i onda recimo radit na putu stopoveri..a da neizletim van u nekom alpskom selu...onda smo svi na konju:top:
al nekak to nemze proc cini mi se...

evo da se odmah nadovezem
to nije samo za zg-zurich, nego smo to radili i muenchen-zg
naravno, prije samog puta sam pitao u Croatia Expressu u Teslinoj da li se moze tako (raditi stopovere), i zena koja nam je prodala kartu je rekla da moze
u svakoj zemlji je dosao njihov kondukter, jednostavno nam cviknuo kartu, i nikakvih problema nije bilo

comi1
09.09.2010., 20:45
evo da se odmah nadovezem
to nije samo za zg-zurich, nego smo to radili i muenchen-zg
naravno, prije samog puta sam pitao u Croatia Expressu u Teslinoj da li se moze tako (raditi stopovere), i zena koja nam je prodala kartu je rekla da moze
u svakoj zemlji je dosao njihov kondukter, jednostavno nam cviknuo kartu, i nikakvih problema nije bilo

cek da rezimiramo....
dakle tebi je bilo ovak,
kupio si kartu recimo hipotetski...u zg ..za zg-zurich...polazak 1,9,2010...povratak 3,9,2010..
kad si se vracao na dan 3,9,2010.. si se vozio lokalcem po svici...pa onda 4,9,2010 u salzburg...pa recimo 5,9,2010 salzburg--zg?!

meni je shema da bi isto ostao po jedan dan,u par nekih mjesta na toj trasi vlaka zg-zurich...al automatski mi vise nisu ti datumi..tj trebla bi bit karta bez datuma..
a ja na ovim svim vlakovima kojim sam se vozio pise datum u kojem putujes..to me jebe..:ne zna:
hvala na odgovoru i naravno da cu se konzultirat s HZ-babama..
ak je to moguce..onda sam na konjuu:s

flaneur
09.09.2010., 20:58
cek da rezimiramo....
dakle tebi je bilo ovak,
kupio si kartu recimo hipotetski...u zg ..za zg-zurich...polazak 1,9,2010...povratak 3,9,2010..
kad si se vracao na dan 3,9,2010.. si se vozio lokalcem po svici...pa onda 4,9,2010 u salzburg...pa recimo 5,9,2010 salzburg--zg?!

meni je shema da bi isto ostao po jedan dan,u par nekih mjesta na toj trasi vlaka zg-zurich...al automatski mi vise nisu ti datumi..tj trebla bi bit karta bez datuma..
a ja na ovim svim vlakovima kojim sam se vozio pise datum u kojem putujes..to me jebe..:ne zna:
hvala na odgovoru i naravno da cu se konzultirat s HZ-babama..
ak je to moguce..onda sam na konjuu:s

da, u zg smo kupili povratnu kartu
polazak 1. 9. (recimo) i otisli u zurich
na povratku iz Zuricha 3.9. smo isli prugom u smjeru zagreba, te smo izasli na jednoj od usputnih stanica Buchs
onda smo otisli busom u Lihtenštajn, i busom u Feldkirch, koji je opet jedna od usputnih stanica Zurich - Zagreb
dalje smo isli prugom u smjeru Zagreba, sve do Innsbrucka, gdje smo izasli i ostali jedan dan (prespavali u tom gradu)
i iduci dan smo nastavili za Zagreb

(ovo za Salzburg zaboravi, jer sumnjam da smo smjeli ici od Innsbrucka poprijeko za Salzburg, to su nam kondukteri vjerojatno progledali kroz prste)
ali ove sve stanice gdje smo silazili i ponovo isli na vlak su bile na pruzi Zurich-Zg

na karti zaista pise datum, ali samo datum polaska, dok datuma povratka naravno nema, karta je otvorena, tj. osoba se mora vratiti u roku mjesec dana (ili koliko karta vec vrijedi)
ove stopovere smo radili samo u povratku (bez nekog posebnog razloga),
da li smo mogli raditi stopovere i u polasku, ne znam, to bi morali pitati na HŽ-u

comi1
09.09.2010., 21:05
da, u zg smo kupili povratnu kartu
polazak 1. 9. (recimo) i otisli u zurich
na povratku iz Zuricha 3.9. smo isli prugom u smjeru zagreba, te smo izasli na jednoj od usputnih stanica Buchs
onda smo otisli busom u Lihtenštajn, i busom u Feldkirch, koji je opet jedna od usputnih stanica Zurich - Zagreb
dalje smo isli prugom u smjeru Zagreba, sve do Innsbrucka, gdje smo izasli i ostali jedan dan (prespavali u tom gradu)
i iduci dan smo nastavili za Zagreb

(ovo za Salzburg zaboravi, jer sumnjam da smo smjeli ici od Innsbrucka poprijeko za Salzburg, to su nam kondukteri vjerojatno progledali kroz prste)
ali ove sve stanice gdje smo silazili i ponovo isli na vlak su bile na pruzi Zurich-Zg

na karti zaista pise datum, ali samo datum polaska, dok datuma povratka naravno nema, karta je otvorena, tj. osoba se mora vratiti u roku mjesec dana (ili koliko karta vec vrijedi)
ove stopovere smo radili samo u povratku (bez nekog posebnog razloga),
da li smo mogli raditi stopovere i u polasku, ne znam, to bi morali pitati na HŽ-u

aha sada sam skuzio..to je onaj dio koji mi je falioo...dakle vi ste imali-otvoren datum povratka i to vam je dalo tu mogucnost da stajete na stanicama i nastaljvate sljedece dane..koje su naravno na pruzii...to je ono sto ja trebamm:top:
samo me muci hoce li mi bit onda ista cijena ili ce vjerovatno bit veca..jer moze se naci karta za zurich za 29€+10krevet...znaci 40€...e sada ja bi isto u nekoj kombinaciji htio da mi bude otvorena...al da ostane ista cijena:D
a ovo za salzburg vjerovatno ste prosli u fushu..sto je poznajuci A previse mi riznicno:)

u svakom slucaju hvala ti na iznosenju iskustva

poz

ps-koliko si kupio unaprijed kartu i koliko si ju platio,koji razred..nisi uzimao krevet...!?

tnx

flaneur
09.09.2010., 21:26
aha sada sam skuzio..to je onaj dio koji mi je falioo...dakle vi ste imali-otvoren datum povratka i to vam je dalo tu mogucnost da stajete na stanicama i nastaljvate sljedece dane..koje su naravno na pruzii...to je ono sto ja trebamm:top:
samo me muci hoce li mi bit onda ista cijena ili ce vjerovatno bit veca..jer moze se naci karta za zurich za 29€+10krevet...znaci 40€...e sada ja bi isto u nekoj kombinaciji htio da mi bude otvorena...al da ostane ista cijena:D
a ovo za salzburg vjerovatno ste prosli u fushu..sto je poznajuci A previse mi riznicno:)

u svakom slucaju hvala ti na iznosenju iskustva

poz

ps-koliko si kupio unaprijed kartu i koliko si ju platio,koji razred..nisi uzimao krevet...!?

tnx

karte smo kupili mjesec dana ranije, islo nas je trojica, pa je za svakoga izaslo 500 kn povratna
kada kupujes karte, odi u Croatia Express, jer su zene tamo strpljivije (za razliku od blagajne na kolodvoru) i naci ce ti povoljniju opciju
reci samo da zelis sto jeftiniju kartu (naravno :)
ima nekih opcija da je karta jeftinija ako putuje najmanje dvoje ili vise ljudi zajedno, i ako na odredistu (npr. Zurich) ostaju preko subote na nedjelju

ovo za Austriju je bila opcija, da li cemo cekati na hladnom kolodvoru u Innsbrucku od 22 - 03 kada dolazi vlak za Zagreb (to je bilo 5. sijecnja, zima brrr)
ili cemo se voziti 2-3 sata u toplom vlaku do Salzburga, i onda u 02 sata uhvatiti vlak za Zagreb
iskreno, radije bi bio siguran i cekao u Innsbrucku, no frendovi su htjeli za Salzburg
tako sam im prepustio karte, i zaspao u vlaku :zzz: ali koliko sam cuo nije bilo nikakvih problema sa kondukterom

cult1234
15.09.2010., 16:54
Pozdravljam,
Pitanje za iskusne-koja je najjeftinija varijanta za vlak od Parisa do Lyona?

UglyKidJoe
15.09.2010., 17:40
Pozdravljam,
Pitanje za iskusne-koja je najjeftinija varijanta za vlak od Parisa do Lyona?

Pogledaj na TGV stranici tamo ima sve varijacije TGV i obični vlakovi. Brzim preletom za npr 25.10. sam za neke termine dobila cijenu od 35EUR.

cult1234
16.09.2010., 10:36
Pogledaj na TGV stranici tamo ima sve varijacije TGV i obični vlakovi. Brzim preletom za npr 25.10. sam za neke termine dobila cijenu od 35EUR.

zahvaljujem :top:

Bilobrkster
18.09.2010., 12:30
Ima li netko iskustava sa prijevozom auta vlakom? U Zagreb moram autom za nekih 10ak dana jer prevozim dosta toga, ali na povratku sam prazan. Kako sam član HAK-a i prema informacijama s hznet.hr izračunao sam (ispravite me svakako) da bi karta ZG-ST za mene došla 120kn a za auto 150kn. To je nekih 130kn povoljnije obzirom na gorivo i autocestu.

Zanima me koja je procedura, na šta pripaziti i tako...

bruker
18.09.2010., 14:26
imaš i gorivo.com za skupit ljude koji idu dolje pa da podijelite trošak. i fejsbuk i poznanike za isto.

Bilobrkster
18.09.2010., 23:09
hvala na sugestiji ali baš bi htio vlakom za probat :top:

Svitski čovik
19.09.2010., 15:40
Nedavno sam odradio jedan desetodnevni put vlakom po srednjoj Europi (Austrija, Češka, Slovačka) i želio bih podijeliti neka razmišljanja sa vama. Oduvijek sam bio fan vožnje željeznicom i kad god imam vremena odrađujem potovanja vlakom, koji je možda sporiji, ali mi, uz brod, ima najviše "duše" od svih vrsta prijevoza :D

Što se tiče željeznica u srednjoj Europi, mislim da se niti jedan grad ne može usporedit sa Bečom koji je U-Bahnom (podzemnom) i S-Bahnom (nadzemnom) željeznicom odličnom povezan. Tamo, u bilo koje doba dana ili noći ne možeš čekati vlak dulje od 15 minuta i to od centra pa do najdaljeg predgrađa. Njihov prometni sistem može bit uzor svima u Europi.

Naravno naše željeznice nisu ni blizu austrijskih, ali sasvim sigurno se kod nas može puno toga popraviti. Recimo, najviše me ljuti što se uporno odgađa elektrifikacija Dalmacije do Splita :flop: Kupnja nagibnih dizel vlakova je po meni bila totalna pogreška jer se moglo strpit još koju godinu i elektrificirat čitavu prugu u Hrvatskoj. Jebote, čitava Europa je elektrificirana, a mi ne možemo dovršit posljednjih 250-300 km :rolleyes: Putovanje električnim vlakom je brže, udobnije i ekonomičnije...

S druge strane, ima stvari koje mi se sviđaju u HŽ-u. Npr. oni naši bijeli vagoni (vidi se da su novije izrade) su čak udobniji nego većina europskih. Dobra prozračnost kupea (isplati se ako si na nekom dužem putovanju :D) udobnost im je također na visini, a imaju i dovoljno štekera (utičnica) za struju. Ako tko zna jesu li naš proizvod ili su uvezeni neka napiše. :)

Evo sad kad sam zadnji put bio na Zagrebačkom kolodvoru vidio sam dosta mjesta za poboljšanje koji ne moraju nužno bit skupi. Recimo, veća čistoća zgrade (higijena nije baš na nivou), bilo bi dobro da se vanjska nastrešica produži duž cijelog kolodvora, nekih 70-80 metara jer nije baš ugodno kad te vlak iskrca na dijelu koji nije natkriven, a pada jaka kiša. To sam doživio par puta i stvarno nije lako sa prtljagom prijeći tu udaljenost, a da se dobrano ne smočiš. Na posljetku, mislim da bi kolodvor napravio odličan biznis kad bi se spojio sam onim podzemnim shoping centrom kojemu je ulaz preko puta kolodvora. Da pojasnim: jedan krak tog shoping malla prolazi tik uz kolodvor, tako da nije neizvedivo da se napravi jedan podzemni tunel koji bi vodio iz zgrade kolodvora do shoping malla. Taj tunel nebi trebao bit veći od 20-30 metara, na njega ugradiš pokretne skale i odmah dobiješ jednu veliku kompaktnu cjelinu koja bi zaista ličila na moderni kolodvor. Potrebno je napravit veliki prolaz u kojeg se postave reklame koje pozivaju putnike da malo obiđu trgovine. Dugoročno gledano ovaj projekt bi sigurno bio isplativ i shoping centru i kolodvoru, a nadasve gradu Zagrebu koji bi napokon imao moderan kolodvor. Ovo nisu velike investicije, a dale bi novi sjaj pomalo oronuloj zgradi kolodvora. Po meni nema ljepšeg spoja od moderne tehnologije i starinske zgrade.

Eto iznio sam neka svoja razmišljanja. Slobodno komentirajte i iznestite svoje stavove na ovu temu. :mig:

UglyKidJoe
19.09.2010., 22:48
Što se tiče željeznica u srednjoj Europi, mislim da se niti jedan grad ne može usporedit sa Bečom koji je U-Bahnom (podzemnom) i S-Bahnom (nadzemnom) željeznicom odličnom povezan. Tamo, u bilo koje doba dana ili noći ne možeš čekati vlak dulje od 15 minuta i to od centra pa do najdaljeg predgrađa. Njihov prometni sistem može bit uzor svima u Europi.

Čekaj kad samo dođeš barem do Pariza u svojim lutanjima pa onda izabiri pobjednika...:rofl:

Naravno naše željeznice nisu ni blizu austrijskih, ali sasvim sigurno se kod nas može puno toga popraviti. Recimo, najviše me ljuti što se uporno odgađa elektrifikacija Dalmacije do Splita :flop: Kupnja nagibnih dizel vlakova je po meni bila totalna pogreška jer se moglo strpit još koju godinu i elektrificirat čitavu prugu u Hrvatskoj. Jebote, čitava Europa je elektrificirana, a mi ne možemo dovršit posljednjih 250-300 km :rolleyes: Putovanje električnim vlakom je brže, udobnije i ekonomičnije...

Drugi put malo razgledaj oko pruge - način kako je pruga izgarđena, od kojih materijala, od kakvog materijala su pragovi... Onda ćeš shvatiti da nije elektrifikacija samo ono što nas dijeli od civilizacije. Lijepo da ju imamo, ali kao što je trebalo lagano osuvremeniti cestu ZG-ST pa je ispala Dalmatina, na našim prugama ne možeš nego dinamikom na kakvoj razi pa po Divljem Zapadu...

Evo sad kad sam zadnji put bio na Zagrebačkom kolodvoru vidio sam dosta mjesta za poboljšanje koji ne moraju nužno bit skupi. Recimo, veća čistoća zgrade (higijena nije baš na nivou), bilo bi dobro da se vanjska nastrešica produži duž cijelog kolodvora, nekih 70-80 metara jer nije baš ugodno kad te vlak iskrca na dijelu koji nije natkriven, a pada jaka kiša. To sam doživio par puta i stvarno nije lako sa prtljagom prijeći tu udaljenost, a da se dobrano ne smočiš. Na posljetku, mislim da bi kolodvor napravio odličan biznis kad bi se spojio sam onim podzemnim shoping centrom kojemu je ulaz preko puta kolodvora.

Ti spadaš u - klasu optimist pretpostavljam. Jesi slučajno čuo da je koja državna firma išta učinila da bi unaprijedila vlastito poslovanje a da to nije bilo isključivo povezano sa trajnim prikapčanjem na državnu sisu? :cerek:
Daj, pa daj...to je lakše od - smišljanja tamo kojekakvih projekata koji bi unaprijedili kvalitetu usluge potrošačima. To nije poanata - a jok.:o

Svitski čovik
19.09.2010., 23:15
U Parizu sam bio dva puta i nisam stekao dojam da je bolje povezan od beča... :ne zna: Iako je pariz dosta veći grad, za mene je Beč dosta sređeniji:kava:

Nije da sam neki stručnjak o željeznici, ali hebemu šta je u tome loše što sam optimist :D Ovi moji laički prijedlozi su realno lagano ostvarivi i nisu skupi. Ako se ti manji zahvati ne mogu napraviti, onda kvragu sve :mig:

Svjestan sam da su željeznice u Hrvatskoj jako zastarjele i nekvalitetne, ali ako ne krenemo od malih stvari, kad ćemo napraviti veće projekte :confused:

UglyKidJoe
20.09.2010., 11:28
U Parizu sam bio dva puta i nisam stekao dojam da je bolje povezan od beča... :ne zna: Iako je pariz dosta veći grad, za mene je Beč dosta sređeniji:kava:

Nije da sam neki stručnjak o željeznici, ali hebemu šta je u tome loše što sam optimist :D Ovi moji laički prijedlozi su realno lagano ostvarivi i nisu skupi. Ako se ti manji zahvati ne mogu napraviti, onda kvragu sve :mig:

Svjestan sam da su željeznice u Hrvatskoj jako zastarjele i nekvalitetne, ali ako ne krenemo od malih stvari, kad ćemo napraviti veće projekte :confused:

Well... Pariz je daleko veći grad i možeš puno više skakati po gradu sa bilo koje strane, bećki metro ipak je građen tek nekoliko pravaca da bi poboljšalo protočnost na dulje lokacije ali si daleko više ovisan o nadzemnom prometu što u slučaju Pariza nije slučaj. Tamo ti uopće ne trebaju niti busevi niti drugi oblici prijevoza tipa auti itd... Na svaku točku unutar gradskog prstena dođeš brzo i lako i odeš putem metroa.
Lakše je i za korisnika - ne moraš razmišljati o kombinaciji prijevoznih sredstava već se usredotočiš na jedan.

Poanta o HŽu je bila da nije samo elektrifikacija ono što nas dijeli od svijeta. Elektrificirana pruga ZG-Rijeka vozi 4-4,5h - umreš dok stigneš nekamo :eek:
a bi pospremio kuću - treba krenuti od infrastrukturnih elementarnih pomaka onda niti nadstrešnica neće biti problem.
Mi smo sebi izgradili autoputeve da nas stranci samo više zagađuju umjesto da učimo od onih koji su priču razradili u detalje pa npr. u Švici imaš autoceste ali sve što možeš usmjeravaš na željeznicu i putovanju njome: olakšaš ljudima toliko da nemaju želju poželjeti se vozati autom. Uostalom svi - vole kad barem malo mogu da se izvale poput klada.

Eh - nema nikakvog problema u klasi optimist osim što ovdje sa gotovo 100% preciznošću budu promovirani u - klasu utopist. Sa naglaskom na boldano. :kava:

nukac
20.09.2010., 11:52
Po meni, jednostavno bi trebalo pruge ispočupati i posadit travu, a potom od nule izgraditi nove, superbrze pruge. Čisto jednostavno - ZG - VŽ je oko 110 km, vlak vozi skoro 3 sata, ako je brzi onda dođe za 2. Totalno neprihvatljivo, brzi bi trebali dolazit za 45 min, spori najviše za sat i pol. E onda bi se ljudi vozili vlakom.
Zagreb - Rijeka - udaljenost sigurno nije veća od 200 km, možda 150, brzi vlak bi morao to prevalit za sat, maksimalno sat i pol.
Zagreb - Split - možda 400 km, vlak bi morao to proći za maksimalno 2 sata.
Eto, to su moja razmišljanja. Tako se to radi u normalnim Europskim zemljama. Kad bi to bilo izvedivo u HR, onda bi ljudi i putovali vlakom.

bruker
20.09.2010., 11:54
mi smo sebi izgradili autoputeve kako bi neki sebi izgradili vikendice. i usput sustavno uništavali željeznice.

to je sva mudrost, zato i imamo autocesta po glavi stanovnika više nego zapadne razvijenije države.
jebaji ga kad jure radić, željko ž. i miličić, oppenheimer i co. nisu znali gradit prugu.
ili su se bojali one, mi gradimo prugu pruga gradi nas :D

UglyKidJoe
20.09.2010., 15:25
Po meni, jednostavno bi trebalo pruge ispočupati i posadit travu, a potom od nule izgraditi nove, superbrze pruge. Čisto jednostavno - ZG - VŽ je oko 110 km, vlak vozi skoro 3 sata, ako je brzi onda dođe za 2. Totalno neprihvatljivo, brzi bi trebali dolazit za 45 min, spori najviše za sat i pol. E onda bi se ljudi vozili vlakom.
Zagreb - Rijeka - udaljenost sigurno nije veća od 200 km, možda 150, brzi vlak bi morao to prevalit za sat, maksimalno sat i pol.
Zagreb - Split - možda 400 km, vlak bi morao to proći za maksimalno 2 sata.
Eto, to su moja razmišljanja. Tako se to radi u normalnim Europskim zemljama. Kad bi to bilo izvedivo u HR, onda bi ljudi i putovali vlakom.

Upravo tako - ipak mislim da bi prije u nas na tom mjestu izbila ambrozija. :cerek:
Baš me zanima što su si to zamislili sa strukturnim fondovima? I na kakvoj pruzi bi trebao voziti onaj vlakić Gredeljev koji su neki dan predstavili na Glavnom kolodvoru. Nisam se mogla oteti dojmu da neobično podsjeća na ZG tramvaj...:rolleyes:

mi smo sebi izgradili autoputeve kako bi neki sebi izgradili vikendice. i usput sustavno uništavali željeznice.

to je sva mudrost, zato i imamo autocesta po glavi stanovnika više nego zapadne razvijenije države.
jebaji ga kad jure radić, željko ž. i miličić, oppenheimer i co. nisu znali gradit prugu.
ili su se bojali one, mi gradimo prugu pruga gradi nas :D

Lako za vikendice, pravi El Dorado skriva se u okolnim zemljištima.

U principu - mi sad već imamo i problem: kako ih održavati kad ih premalo ljudi koristi a da bi iste bile isplative to je potrebno 24/7/365.

Ermm... još nitko nije šapnuo čarobnu riječ - privatizacija: da vidiš prašine koja bi se digla kad bi stampedo krenuo...Lako za proleterske pjesme - mi smo još u proleterijatu sa klasom jednakijih...:cerek:

amstel
20.09.2010., 21:58
Mudro zbori kolegica uglykid joe

Ti spadaš u - klasu optimist pretpostavljam. Jesi slučajno čuo da je koja državna firma išta učinila da bi unaprijedila vlastito poslovanje a da to nije bilo isključivo povezano sa trajnim prikapčanjem na državnu sisu?
Daj, pa daj...to je lakše od - smišljanja tamo kojekakvih projekata koji bi unaprijedili kvalitetu usluge potrošačima. To nije poanata - a jok

Koliko HŽ ima potencijala, koliko AKZ ima potencijala, koliko Pleso i CA imaju potencijala, koliko država Hrvatska ima potencijala...al štaš...možemo samo gledat i na forumu pisat šta bi tko mogao/trebao...

Ja također obožavam vlakom putovat, kao klinac sam puno češće išao po Hrvatskoj, ali evo nisam već od 2006g. (ili 2005 :rolleyes:(navijačko gostovanje :zubo:)) i to do Osijeka...65 stanica...putničkim vlakom...7h kroz ljepote Slavonije i Baranje...doživljaj samo takav...:D
Da, nisam od 200X. putovao vlakom u Hrv., a tu je i HŽ zaslužan jer me s ničime nisu pokušali privući(marketing nula bodova), a sad evo kroz dva tjedna ispunjava se jedna od mojih velikih želja, putujem kroz Alpe(Švicarska, Austrija) sa vlakom, ali ne hž-om...

UglyKidJoe
20.09.2010., 23:51
Informativno pitanje - ako je netko već koristio one povoljne HŽ karte prema Frankfurtu i Zurichu: piše li na njima cijena? :misli:

Možda se pitanje čini neobično - međutim, nisam dosad nikad putovala na tako relativno osrednju udaljenost sa vlakom (zapravo baš niti u HR - slaba sam korisnica željezničkih potencijala) a moram unaprijed organizirati troškove poslovnog putovanja - usavršavanja koje unaprijed moram dostaviti na cilj kako bi pripremili lovu za povrat...Efikasna ta EU - nema čekanja, pare na ruke...:cerek:

Hvala na konstruktivnim savjetima! :top:

nukac
21.09.2010., 06:42
Pa ako plaća EU, zašto bi se maltretirala vlakom, kad imaš avion... ;)

bruker
21.09.2010., 07:50
Informativno pitanje - ako je netko već koristio one povoljne HŽ karte prema Frankfurtu i Zurichu: piše li na njima cijena? :misli:

Možda se pitanje čini neobično - međutim, nisam dosad nikad putovala na tako relativno osrednju udaljenost sa vlakom (zapravo baš niti u HR - slaba sam korisnica željezničkih potencijala) a moram unaprijed organizirati troškove poslovnog putovanja - usavršavanja koje unaprijed moram dostaviti na cilj kako bi pripremili lovu za povrat...Efikasna ta EU - nema čekanja, pare na ruke...:cerek:

Hvala na konstruktivnim savjetima! :top:

Piše. 49 eura sa rezervacijom do FRA. i piše u kunama. 360 kuna.

UglyKidJoe
21.09.2010., 10:08
Pa ako plaća EU, zašto bi se maltretirala vlakom, kad imaš avion... ;)

E nemere aviJon - za nas plačaju vlak ili bus...:mad:
Mogu otići i autom ali plačaju 8EUR po 100km - nisam sigurna pokrije li mi to sve troškove...:rolleyes:
Čini mi se da je nekako na knap...

UglyKidJoe
21.09.2010., 10:10
Piše. 49 eura sa rezervacijom do FRA. i piše u kunama. 360 kuna.

Fala!:mig:

Sad Hamletovska dvojba - upakirat se na vlak i tutnjit` ili autekom...:misli::D

nukac
21.09.2010., 10:20
Ma onda ti je bolje vlak, nekako se dokoturaš do Minkena, a onda od tamo imaš one njihove ICE vlakove. To bar izgleda ko vlak, a ne ovi naši čireki... :)

bruker
21.09.2010., 11:52
Do frankfurta voze dva direktna OBB ili DB vagona. DB su udobniji, OBB su zadnji put bili kupei. užasno neudobni.
i ima struje. tako da se može ubit vrime (12 i 30 vrimena :D) gledajući filmove na laptopu.

UglyKidJoe
21.09.2010., 12:18
Fala dečki! :top:

amstel
21.09.2010., 16:16
Evo danas sam kupio kartu Beč-Zagreb, nema mogućnosti povrata ni zamjene, tzv. Spar karta...cijena 214kn(jedan smjer), jesam mogao jeftinije proći? Busom? Nije mi se dalo ići do a. kolodvora :zubo:

KILLERDOG
27.09.2010., 14:11
evo jedna "sitna" usporedba

vlak Zagreb- Budimpešta , kasnili samo 3 sata jer se pokvarila HŽ lokomotiva
udobnost katastrofa i tamo i natrag
vlakovi u ukrajni su izrazito povoljniji i udobniji, raspored se strogo poštuje, jedino ako kasne izbacuju dulja stajanja na stanicama, samo minutu-dve
vlak budimpešta-lviv solidan, isto ok udobnost

UglyKidJoe
02.10.2010., 23:07
Nešto se mutno prisjećam da se spominjala velika rekonstrukcija željezničkog kolodvora u Salzburgu - zna li tko točnu info gdje staje sad vlak prilikom dolaska/prolaska vlaka?:ne zna:

ivana2702
05.10.2010., 10:12
Pitanje za one koji su putovali vlakom s Balkan flexipass kartom: koji dokaz je potrebno dat da si student? ixicu, ISIC karticu, index???? hvala!

Forumas-zg
06.10.2010., 11:45
E nemere aviJon - za nas plačaju vlak ili bus...:mad:
Mogu otići i autom ali plačaju 8EUR po 100km - nisam sigurna pokrije li mi to sve troškove...:rolleyes:
Čini mi se da je nekako na knap...
I pametno da plaćaju vlak ili bus, a NE avion, ta zašto se ljutiš?! Riječ je doista o relativno malim relacijama na kojima NIJE potrebno letiti! Treba i štediti, a i biti ekološki osvješten, naime avioni su veliki zagađivači! Da meni netko baš plati avion, ja ne bih pristao, već bih išao vlakom, busom ili autom... :mig:

KILLERDOG
06.10.2010., 13:11
ja bi uvijek rađe avionom, ako je cijena povoljna,ipak mi više vrijedi moje vrijeme

eric the king
06.10.2010., 13:30
I pametno da plaćaju vlak ili bus, a NE avion, ta zašto se ljutiš?! Riječ je doista o relativno malim relacijama na kojima NIJE potrebno letiti! Treba i štediti, a i biti ekološki osvješten, naime avioni su veliki zagađivači! Da meni netko baš plati avion, ja ne bih pristao, već bih išao vlakom, busom ili autom... :mig:

vratio seeee:kava:

stop avionima...:s:s

nukac
06.10.2010., 13:38
Brzo, skrivajte avionske karte, došao nam je Airplane Killer. :)

eric the king
06.10.2010., 13:44
sigurno ce bit ponosan kaj idem vlakom u budimpestu:cerek:

KILLERDOG
06.10.2010., 14:37
i na mene, kaj sam preputovao iz hr i po cijeloj ukrajni s avionima,a ne kao neki drugi, kaj su letjeli avionima tam :zubo:

UglyKidJoe
06.10.2010., 23:33

Bože, ja mislila da ćeš iskopati čileanske rudare :moli:
a ono ispao iz rupe - AeroFob...:eek::horor:
No-no...:nono:

bubblegum_lina
09.10.2010., 23:40
pozdrav. zna li netko koliko je cca. karta od zg-a do beograda vlakom. :D hvala unaprijed

x-type
10.10.2010., 19:22
nešto malo manje od 40€ povratna

panther_79
10.10.2010., 21:59
Bok svima,

pročitala sam sve postove i vidim da svi imate jako puno iskustva s vlakovima, pa molim savjete..naime u petak krećemo u Prag iz Ljubljane, prvi put putujemo vlakom pa bi me zanimalo ako imate neke korisne savjete.
Karta koju smo uzeli je city star international, uz nju nismo vezani za određeni vlak i određeni sat, vrijedi mjesec dana..ali teta u slo želj. kaže :"da nemamo rezervirano mjesto"...??? Šta to znači?Da postoji mogućnost da moramo stajati??
Dalje...presjeda se u Salzburgu-> valjda neću fulati vlak :rofl:

S obzirom da nikad prije nisam putovala vlakom, kako je organizirana prtljaga, tj. gdje ju držim, pored sebe?? Namjeravam ostati desetak dana u Pragu tako da će mi kufer biti prilično velik...

Sorry na uletu..ali što se ove teme tiče totalni sam laik..svaka pomoć je dobrodošla...

Fala :s

stipe86st
10.10.2010., 22:00
bok,

dali itko zna koliko košta vlak Split-Amsterdam povratna?
i koliko traje vožnja u jednom smjeru?
hvala

Talea
10.10.2010., 22:01
Hej, ljudeki! Ja sam malo zbunjeno bićence koje nikada iz Hrvatske nije izašlo i sada je došlo do toga da treba iz Zagreba doći do Gratza :)
Našla sam da je cijena povratne karte 278kn, a putovanje traje otprilike 4h. Međutim, to nisam našla na hž-ovoj stranici (dovoljno mi je pregledna da ne uspijevam njihovu naslovnu stranicu pronaći iz prve... -.-'') već na stranici www.hittours.hr
Paaaa, ako bi mi itko mogao pomoći i reći kakva je procedura - kupuje li se karta na glavnom kolodvoru, je li povratna, jel mi pametnije ići busom (nisam uspjela naći linije...), iskustva sa carinom, potrebni dokumenti...
Pomoć molim, da ne propadne zimovanje u kolibi u planinama :D

Hvala puno unaprijed :)))

UglyKidJoe
10.10.2010., 22:07
Bok svima,

pročitala sam sve postove i vidim da svi imate jako puno iskustva s vlakovima, pa molim savjete..naime u petak krećemo u Prag iz Ljubljane, prvi put putujemo vlakom pa bi me zanimalo ako imate neke korisne savjete.
Karta koju smo uzeli je city star international, uz nju nismo vezani za određeni vlak i određeni sat, vrijedi mjesec dana..ali teta u slo želj. kaže :"da nemamo rezervirano mjesto"...??? Šta to znači?Da postoji mogućnost da moramo stajati??
Dalje...presjeda se u Salzburgu-> valjda neću fulati vlak :rofl:

S obzirom da nikad prije nisam putovala vlakom, kako je organizirana prtljaga, tj. gdje ju držim, pored sebe?? Namjeravam ostati desetak dana u Pragu tako da će mi kufer biti prilično velik...

Sorry na uletu..ali što se ove teme tiče totalni sam laik..svaka pomoć je dobrodošla...

Fala :s

Da - obično je moguće doplatiti rezervaciju za mjesto. Možda je to mislila ženica. :cerek:
Izađeš iz vlaka van i obavezno odeš do centralnog semafora i provjeriš s kojeg perona ide vlak za dalje - u željezničkom prometu zna biti izmjena.
Prtljagu držiš kod sebe, najčešće iznad svoje glave, pod svojim nogama ili sjedalu.

UglyKidJoe
10.10.2010., 22:09
bok,

hvala

To je nemoguće online vidjeti - nazovi turistističku agenciju u okviru HŽ-a, Croatia Express mislim na Tomislavovom trgu u ZG pa će ti oni tamo reći.

UglyKidJoe
10.10.2010., 22:17
Hej, ljudeki! Ja sam malo zbunjeno bićence koje nikada iz Hrvatske nije izašlo i sada je došlo do toga da treba iz Zagreba doći do Gratza :)
Našla sam da je cijena povratne karte 278kn, a putovanje traje otprilike 4h. Međutim, to nisam našla na hž-ovoj stranici (dovoljno mi je pregledna da ne uspijevam njihovu naslovnu stranicu pronaći iz prve... -.-'') već na stranici www.hittours.hr
Paaaa, ako bi mi itko mogao pomoći i reći kakva je procedura - kupuje li se karta na glavnom kolodvoru, je li povratna, jel mi pametnije ići busom (nisam uspjela naći linije...), iskustva sa carinom, potrebni dokumenti...
Pomoć molim, da ne propadne zimovanje u kolibi u planinama :D

Hvala puno unaprijed :)))

Kao 1. nadam se da misliš na GraZ bez tz. Nemoj da završiš kao u jednoj anegdoti gdje naš čovo fulao Beć jer nigdje na tabli nije pisao Beć (op.a. Wien).

2. hmmm....HŽ stranica je vrlo laka za naći: www.hznet.hr tak da....:lol: :E

3. Pitanje je odakle ideš...:kava: nisi navela. Ako iz ZG, odi u agenciju Croatia Express na Tomislavovom trgu, evo da ne fulaš:
http://www.croatia-express.com/ i pitaš tetu za opcije.
Pa tako odeš na Autobusni kolodvor i - odlučiš...:rofl:

4. Pasoš ti treba.

panther_79
10.10.2010., 22:19
Da - obično je moguće doplatiti rezervaciju za mjesto. Možda je to mislila ženica. :cerek:
Izađeš iz vlaka van i obavezno odeš do centralnog semafora i provjeriš s kojeg perona ide vlak za dalje - u željezničkom prometu zna biti izmjena.
Prtljagu držiš kod sebe, najčešće iznad svoje glave, pod svojim nogama ili sjedalu.

teeeeenk ju na svim informacijama :cerek:

sad...ukoliko ne doplatim rezevaciju, šta se može desiti?? ne vjerujem da će u petak 1ooo ljudi krenuti za Prag..mada..s mojom srećom nikad se nezna :flop:

UglyKidJoe
10.10.2010., 22:23
teeeeenk ju na svim informacijama :cerek:

sad...ukoliko ne doplatim rezevaciju, šta se može desiti?? ne vjerujem da će u petak 1ooo ljudi krenuti za Prag..mada..s mojom srećom nikad se nezna :flop:

Vlakovi nisu prijevozna sredstva koja se koriste end-to-end point. Više služe u lokalnom prometu (ev. brzi vlakovi imaju drugi smisao), pa na nekim dionicama ima više a na nekima manje prometa što ovisi gdje se prolazi. To ti je ovako teško za reći, ali mislim da bi bila mirnija da doplatiš tu rezervaciju i potpuno se oslobodiš brige - s njome ti dižeš druge, a ne oni tebe. :cerek:
Neće te nitko izbaciti na tračnice ... ali te u najgoru ruku mogu dić sa tvog sjedala.

Talea
10.10.2010., 22:24
Kao 1. nadam se da misliš na GraZ bez tz. Nemoj da završiš kao u jednoj anegdoti gdje naš čovo fulao Beć jer nigdje na tabli nije pisao Beć (op.a. Wien).

2. hmmm....HŽ stranica je vrlo laka za naći: www.hznet.hr tak da....:lol: :E

3. Pitanje je odakle ideš...:kava: nisi navela. Ako iz ZG, odi u agenciju Croatia Express na Tomislavovom trgu, evo da ne fulaš:
http://www.croatia-express.com/ i pitaš tetu za opcije.
Pa tako odeš na Autobusni kolodvor i - odlučiš...:rofl:

4. Pasoš ti treba.

Hvala! :D

Iako, navela sam da idem iz Zagreba i nadala se da će ljudi razumjeti šalu o preglednosti hž-ove stranice... :kava:
i ''t'' je tipfeler kojeg i sada tek sama vidim... ono, jesam seljanka, ali ne tolika.
Hvala na pomoći!:mig:

UglyKidJoe
10.10.2010., 22:29
Hvala! :D

Iako, navela sam da idem iz Zagreba i nadala se da će ljudi razumjeti šalu o preglednosti hž-ove stranice... :kava:
i ''t'' je tipfeler kojeg i sada tek sama vidim... ono, jesam seljanka, ali ne tolika.
Hvala na pomoći!:mig:

Nema na čemu, iako ne znam čemu zlobna šala na račun seljaka - nisu automatski dobili i sniženi IQ status...(ovdje građanka od rođenja ako ti je to tako bitno kako sama naglašavaš).
Nadalje, HŽ stranica s obzirom što je bila, sad je - mila majka. S obzirom da si se informirala sa tražilice, to podrazumijeva ispravak pa ne znam čemu se ljutiš.
I drugi put.

stipe86st
11.10.2010., 19:38
vlak paris-amsterdam, kolika bi cijena bila za razdoblje nove godine i koliko traje vožnja?

hvala

nukac
11.10.2010., 19:58
www.thalys.com. Karte se kupuju online, unaprijed, principom tko prvi - jeftinija karta.

x-type
11.10.2010., 21:30

putovat ćeš vlakovima EC ranga, za njih je rezervacija obvezna. dakle, nema stajanja u vlaku. rezervacija stoji par kuna (doslovno, na IC vlakovima u unutarnjem prometu je 7 kn u jednom smjeru, na međunarodnim ne može bit preko 5€ da ga ubiješ)

UglyKidJoe
12.10.2010., 00:02
vlak paris-amsterdam, kolika bi cijena bila za razdoblje nove godine i koliko traje vožnja?

hvala

70EUR povratna.

UglyKidJoe
12.10.2010., 00:04
bok,

hvala

Prošetala danas ispred poslovnice Croatia Express u ZG.
Na izlogu piše: Interrailom za mlađe od 26 godine cca 1400kn, za starije cca 1800kn.

A traaaaaje - pun kufer. Mogao bi posijediti dok se vratiš. :cerek:

stipe86st
12.10.2010., 09:19
Prošetala danas ispred poslovnice Croatia Express u ZG.
Na izlogu piše: Interrailom za mlađe od 26 godine cca 1400kn, za starije cca 1800kn.

A traaaaaje - pun kufer. Mogao bi posijediti dok se vratiš. :cerek:
thanks

KILLERDOG
12.10.2010., 11:54
budi oprezan s tim interrailom nažalost nije to kao nekad,samo pritužbe slušam u zadnje vrijeme

posoljeni zrak
12.10.2010., 13:51
haj, s familijom idem u budimpeštu između božića i nove godine i još malo pa smo se odlučili za vlak. teta s kolodvora mi je rekla da povratna karta split-budimpešta s presjedanjem i čekanjem u zagrebu dođe 470 - 480 kn. jel to to ili postoji neka opcija da stvar pojeftinim?:D hvala!

nasmijanonebo
12.10.2010., 14:20
Povratna karta ZG-Budimpesta kosta 220 kn.
ZG-ST mozes proci jeftinije ako ides onim koji nije nagibni.
Dijete ima popust, invalidi i ostali sa povlasticama.

posoljeni zrak
12.10.2010., 14:45
hvala, tu opciju znam (noćni vlak split-zagreb) i najbolje se poklapa s terminima vlaka iz zagreba za budimpeštu. zanima me koliko je isplativo uzeti InterRail i kako ona u stvarnom svijetu funkcionira.

UglyKidJoe
12.10.2010., 15:38
hvala, tu opciju znam (noćni vlak split-zagreb) i najbolje se poklapa s terminima vlaka iz zagreba za budimpeštu. zanima me koliko je isplativo uzeti InterRail i kako ona u stvarnom svijetu funkcionira.

Imaš topic o Interrailu i vjerojatno svježije informacije.

posoljeni zrak
12.10.2010., 18:21
hvala, s malo više koncentracije sam pogledala službenu stranicu i skontala da se to ne isplati za ovu rutu.

panther_79
12.10.2010., 23:07
putovat ćeš vlakovima EC ranga, za njih je rezervacija obvezna. dakle, nema stajanja u vlaku. rezervacija stoji par kuna (doslovno, na IC vlakovima u unutarnjem prometu je 7 kn u jednom smjeru, na međunarodnim ne može bit preko 5€ da ga ubiješ)

ma nije problem u tih par kuna, nije mi jasno zašto mi to teta na šalteru nije odmah rekla, naprotiv bila je full otresita i bezobrazna :ne zna:

hvala na hintu :top:

KILLERDOG
13.10.2010., 10:36
ma nemoguće da su u hž na šalteru bezobrazni
kleveta,kažem,kleveta :zubo:

panther_79
13.10.2010., 12:50
ma nemoguće da su u hž na šalteru bezobrazni
kleveta,kažem,kleveta :zubo:

naravno da nije moguće -> bile su to slovenske željeznice :lol:

KILLERDOG
14.10.2010., 11:11
a svugdje su isti :zubo:

do sada sam se rijetko susretao s ljubaznim šalterašima na željeznicama :zubo:
valjda u opisu posla :D

nasmijanonebo
14.10.2010., 12:23
u Italiji su prema meni bili jako ljubazni, dosta su mi pomogli:s
mozda jer su bili sami muski na blagajnama:mig:

amstel
14.10.2010., 20:54
Ja sam bio na šaleru na Gl. kolodvoru i bili su poprilično ljubazni, čak su i engleski znali.
Što se tiče HŽ-a, sad kad sam putovao iz Beča imali su iznad sjedala magazin HŽ i u kojima su poprilično detaljne i dobre informacije na par stranica vezano uz ponudu HŽ-a na domaćim i međunarodnim relacijama. Na internetu od toga nisam našao možda dvije rečenice. I inače, u cijelom vagonu nas je bilo 6-7 :D

UglyKidJoe
14.10.2010., 23:19

Meni su se tete na francuskim željeznicama (a Francuzi slove kao poslovično nepristupačni ljudi - neosnovano) iz petnih žila trudile sve živo ispisati na papirčeku i otkriti okolni put nakon što je zakupljeni prek neta za koji su mi iz FRA uredno poslali kartu u HR FOR FREE - jednostavno ispario....:D:top:

marin.kekac
25.10.2010., 17:18
Evo zbog nemogucnosti odlaska na put imam dvije povrane karte viska Zagreb-Zurich polazak 29.10 u 18 14h i povratak 02.11 u 20 40h. svaka karta je placena 428 kn, dajem obe za 550kn. Eto ako ima zainteresiranih javite se. Hvala :)

lesy
31.10.2010., 13:21
ja se ispricavam unaprijed što cu postavit pitanje koje je postavljeno vec jedno 589 put u ovoj temi,al sa malo u strci s vremenom..uglavnom,za Novu godinu planiramo napravit trodnevni izlet u Sarajevo,da li se isplati ići vlakom? kakva je cijena netko je napisao da je oko 50 eura,imamo li pravo na kakav popust buduci da nas ide 16 ? :D i još nešto,da li taj vlak vozi po voznom redu il dolazi na cilj s velkim kašnjenjem?

puležan999
23.11.2010., 14:24
Neznam ljudi moji da li ste ikada bili u Istri. Ali tamo prometuju vlakovi iz doba kada je Lijepa naša bila u zajednici slobodnih naroda Jugoslavije. Pruga je izgrađena u dobra Austro-Ugarske i u nju poslije 1923 nitko ni kunu nije uložio.
Od Pule do Pazina ti treba sat vremena i to pošteni. Vlakovi su svi marke Fiat godina proizvodnje 1980. oni narančasti prije nego ih neki likovi dobro isprejaju., osim tih narančastih Naših prometuje i jedan Slovenskih železnic. i to zeleni vlak godina proizvodnje blizu 90-te.
Inače, poanta je u tome da u Istri su najgori vlakovi na području republike Hrvatske, možda je razlog tomu što je Istra slijepo crijevo za željeznički promet unutar matične republike.
Tako da zaista se nemate što buniti na nagibni vlak. A najveća je pohvala to da i mi u Istri u određenim situacijama također imamo "nagibni" vlak.

Po mojem mišljenu bi trebalo ukinuti željeznički promet u Istri,kao što je ukinuta pruga za Rovinj jer to sam guta ionako tanak državni proračun,a i ti "šinobusi":lol: su redovito prazni:rofl:

Metallic Crnac
23.11.2010., 18:22

I ja imam dobra iskustva u Italiji, ostao sam zatečen kako je žena tečno pričala engleski... Morao sam se štipnuti da budem siguran da ne sanjam.

Josip4
24.11.2010., 20:51
Jel ikad netko vlakom putovao u Stockholm i zna li netko kolka bi okvirno bila cijena karte'

UglyKidJoe
24.11.2010., 20:53
Jel ikad netko vlakom putovao u Stockholm i zna li netko kolka bi okvirno bila cijena karte'

Teško da će ti na jednom mjestu iozbaciti čitavu cifru.
Ipak odi na www.bahn.com pa vidi kamo bi išla ruta pa prosurfaj po stranicama nacionalnih željeznica - na njima ćeš već naći cijene.

nukac
24.11.2010., 21:03
Ja bi onako odokativno, prema cijenama reko da bi moglo koštati oko 150-200 EUR u jednom smjeru.

Josip4
24.11.2010., 21:11
Ja bi onako odokativno, prema cijenama reko da bi moglo koštati oko 150-200 EUR u jednom smjeru.

U tom slučaju onda ništa, jeftiniji bi bio Avion. Išo sam vizzom prošli mjesec iz Budapest karta povratna 50€

Znam da se za tu lovu ne može dobit povratna za vlak ali sam mislio da se do nekih 150€ da nabaviti povratna, al očito ne.

Josip4
24.11.2010., 21:12
Teško da će ti na jednom mjestu iozbaciti čitavu cifru.
Ipak odi na www.bahn.com pa vidi kamo bi išla ruta pa prosurfaj po stranicama nacionalnih željeznica - na njima ćeš već naći cijene.

Budem malo prosurfao...:top:

UglyKidJoe
24.11.2010., 21:15

Evo do - Kopenhagena bi se dalo naći prijevoz za cca 90EUR. Do Frankfurta 40EUR Smart karta iz ZG, a dalje do Kopenhagena za 43EUR nadalje, isto neka smart cijena.
Dalje ne znam - jer danska željeznica ima samo site na danskom :rolleyes::confused:

UglyKidJoe
24.11.2010., 21:16
U tom slučaju onda ništa, jeftiniji bi bio Avion. Išo sam vizzom prošli mjesec iz Budapest karta povratna 50€

Znam da se za tu lovu ne može dobit povratna za vlak ali sam mislio da se do nekih 150€ da nabaviti povratna, al očito ne.

Teško - vlak je sad postao skup sport. :rolleyes:

nukac
24.11.2010., 21:18
Ma ovo ti je samo moja odokativna ocjena, s obzirom kako se kreću cijene vlakova. Mislim da sam jednom gledao Munich-London, pa je ispalo nekih 200-tinjak eur povratna.

UglyKidJoe
24.11.2010., 21:35
Ma ovo ti je samo moja odokativna ocjena, s obzirom kako se kreću cijene vlakova. Mislim da sam jednom gledao Munich-London, pa je ispalo nekih 200-tinjak eur povratna.

Bit će da nisi puno fulao - meni se slaže, ali u jednom smjeru.

iaa
25.11.2010., 09:30
putovala bi u graz s prijateljicom u subotu ujutro, a vratile bi se u nedjelju navečer. vrijedi li tu ona pogodnost CITY STAR? ako da, koliko bi love ispalo? hvala :)

mrena:)
25.11.2010., 09:45
putovala bih vlakom u sarajevo, da i postoji neka linija iz zadra, šibenika ili splita?

trotter
25.11.2010., 11:31
Nazovite agenciju croatia express oni će vam dati odgovore na sva ova pitanja..

http://www.croatia-express.com/hr/zeljeznicke-karte

sun.shine
30.11.2010., 13:22
Kako internetskim putem kupiti povratnu kartu Budimpešta-Zagreb? :confused:
Ako ne postoji takva opcija - je li moguće kupiti je na kolodvoru pola sata prije, tj. koliko su te linije natrpane?

Hvala. :)

aaston
30.11.2010., 13:35
Dva puta sam išao do Budimpešte ovako i vagoni su bili više prazni nego puni tako da mislim da kartu možeš komotno kupiti prije polaska. Ne znam kako je za nekakve praznike.

Bilobrkster
30.11.2010., 14:28
putovala bih vlakom u sarajevo, da i postoji neka linija iz zadra, šibenika ili splita?

ne, ne i ne :D

Ili iz Zagreba, ili iz Ploča...

Kako internetskim putem kupiti povratnu kartu Budimpešta-Zagreb? :confused:
Ako ne postoji takva opcija - je li moguće kupiti je na kolodvoru pola sata prije, tj. koliko su te linije natrpane?

Hvala. :)

nemoj se samo iznenadit ako te dopadnu mađarski vagoni u kojima se sjedi 4 na 4 a ne 3 na 3 kao kod nas :D

KILLERDOG
30.11.2010., 15:11
do sad nikad nije bilo gužve u njima, uvijek više prazni nego puni kao što kažu
o vagonima ovisi na koji ( u koliko sati ) ćeš ići :mig:
ujutro me uvijek ulovio onaj ne s kupeima,nego samo stolci, ekipa razbacana po 2/4 stolca (pa i ja :D )
jedino smo zadnji put kasnili 3 i pol sata s dolaskom, rikla hr lokomotiva

armix
30.11.2010., 15:24
Iko iskustva Zagreb - Zurich povratne karte...Koliko im je cijena gdi se mogu rezervirat,koliko se vozi,te vremena polaska...Iša bih negdje oko božića pa do poslije nove godine...Ako itko može pomoći bio bih zahvalan... Pozdravi

x-type
30.11.2010., 16:07
nemoj se samo iznenadit ako te dopadnu mađarski vagoni u kojima se sjedi 4 na 4 a ne 3 na 3 kao kod nas :D

i kod nas je bilo kupea s 8 sjedala nekad. a Mađari više ne šalju već dulje vrijeme takve vagone preko granice. zapravo nisam siguran imaju li ih i oni više.

Bilobrkster
30.11.2010., 18:23
i kod nas je bilo kupea s 8 sjedala nekad. a Mađari više ne šalju već dulje vrijeme takve vagone preko granice. zapravo nisam siguran imaju li ih i oni više.

Ja se vratio njima 2. ili 3. siječnja 2010. :mig:

x-type
30.11.2010., 18:42
onda si imao baš gadan peh jer šalju najčešće z vagone, i puno su finiji od HŽ-ovih.

Bilobrkster
30.11.2010., 22:16
nije to cijeli peh, bilo je tu i dijete koje se popišalo u tom kupeu baš po našim sicevima netom prije našeg ulaska u isti, a cijeli vlak pun ko šipak :D

skamandar
30.11.2010., 23:41
Putovanje od Zg do Vk u rekordnih 5 i pol sati. Da nisam to doživio na svojoj koži večeras, ne bi vjerovo. :rigo:
Što je največa fora to je kao onaj međunarodni, i na zg kolodvor je došao u minutu. :rofl:

jure.motovilec
01.12.2010., 08:57
Iko iskustva Zagreb - Zurich povratne karte...Koliko im je cijena gdi se mogu rezervirat,koliko se vozi,te vremena polaska...Iša bih negdje oko božića pa do poslije nove godine...Ako itko može pomoći bio bih zahvalan... Pozdravi

croatia express, ima i za 29 eura. al sumnjam da ćeš za to vrijeme nać.

Klepsidra
04.12.2010., 09:33
Ako ima neki link da neko postavi bicu mu veoma zahvalna. Zanimaju me linije vlakova iz Zagreba...gdje sve imaju za Evropu, zatim cijena povratnih karti (možda nema cijenik na linku a to mi je veoma bitno) i vrijeme kad se ide gdje...

Takodjer me zanima gdje je zeljeznicka u Zg? Da li je daleko od glavnog kolodvora u Zg?

Hvala.

nukac
04.12.2010., 10:37
:rofl: :lol: ovo je najbolji vic koji sam danas čuo...

Takodjer me zanima gdje je zeljeznicka u Zg? Da li je daleko od glavnog kolodvora u Zg?

Klepsidra
04.12.2010., 10:48
:rofl: :lol: ovo je najbolji vic koji sam danas čuo...

Pa dobro :D

Ja sam iz Bosne i ne govorim kolodvor i vlak vec autobuska i voz, te ako sam malo fulila sta fali?:D

Pa kako se kaze zeljeznicka u Hr.?

Ili ti je smijesno to sto ne znam gdje je?:confused:

Soma
04.12.2010., 10:58
Pa kako se kaze zeljeznicka u Hr.?

Kaže se Glavni kolodvor :)

Klepsidra
04.12.2010., 11:14
Pa moguce je da mu je smijesan naziv...za Evropu jer je i Hr.u Evropi...a misla sam na druge gradove u Evropi.

Ma da ko je razumio, razumio je...

nukac
04.12.2010., 11:15
Sorry, ali nisam mogao odoljeti... :) Baš sam zloćko.
Inače, imaš temu: http://www.forum.hr/showthread.php?t=254604 tu je sve o vlakovima.

Klepsidra
04.12.2010., 11:17
Hvala. Mogu ja ispravit naslov posta, samo ne znam kako...pa ak ti znas reci...

comi1
04.12.2010., 11:30
Ako ima neki link da neko postavi bicu mu veoma zahvalna. Zanimaju me linije vlakova iz Zagreba...gdje sve imaju za Evropu, zatim cijena povratnih karti (možda nema cijenik na linku a to mi je veoma bitno) i vrijeme kad se ide gdje...

Hvala.

Zeljeznicka/glavni kolodvor su ti jedno te isto..tako se kaze ovdje...

autobusna ti je malo dalje(par min s tramom)...uglavnom sve ti je relativno blizu..nemozes fulat nit da hoces..samo moras pogodit pravi smijer:D

vlakova imas solidan br iz zg....prema veneciji,ljubljani,minhenu,zurichu,becu,budipesti, beogradu,sarajveo(preko banja luke i doboja)...

cijene mozes uhvatit u "smart price" za recimo 30€-povratna..budipesta-venecija...60€ zurich,tako nesto se krecu i ostali..uglavnom solidne tj povoljne cijene..

a jos si pogledaj na temi o vlakovima i evo ti link...

hz http://www.hznet.hr/HZPutnickiprijevoz

db(tu ti je najbolje gledat medunardni)

http://www.bahn.com/i/view/overseas/en/index.shtml

a mislim da i iz doboja i BL su slicne cijene za ove okolne zemlje.. pa mozes i tamo pogeldat...

zrs http://www.zrs-rs.com/

sretno:mig:

Klepsidra
04.12.2010., 11:55
Iz Doboja ti ide samo onaj jedan za Budimpestu...on krece iz Sarajeva pa ide preko Zenice (tu sam ja) pa ide dalje prema Doboju i Hrvatskoj...
Ima za Zg i Bg...ali mene zanimaju mjesta koja si ti naveo gore...Hvala puno na info!

zacky
04.12.2010., 12:03
Nije obična stanica pa se zove kolodvor,ima toga i kod vas.

Klepsidra
04.12.2010., 13:38
Nije obična stanica pa se zove kolodvor,ima toga i kod vas.

Da, ali kod nas se sve stanice nazivaju bus stanice (i one male) samo se za onu glavnu kaze: glavna bus stanica....doda se ono "glavna"...

Al nebitno je, zna se sta je pisac hotio reci...bitno je da je princip isti sve su ostalo nijanse :D

x-type
04.12.2010., 15:41
ovako: Zagreb - Venecija je 15€ jednosmjerna sjedeća Smart Price. od Slavonije je 29€ jednosmjerna u vagonu za spavanje.
Zagreb - Zürich i Zagreb - Beč ima Sparschiene, 29€ jednosmjerna.
Zagreb - München i Zagreb - Frankfurt ima Sparschiene 39€ jedan smjer. nisam siguran vrijedi li za sve vlakove, znam da München vrijedi za Lisinski.

Klepsidra
04.12.2010., 21:15
Hvala ovo za Veneciju je pravo jeftino. Vidjecu da iz Venecije uhvatim nesto za Rim.

bonima
04.12.2010., 23:04
Pokušavam već danima na stranicama Španjolskih željeznica (Renfe) kupiti karte za AVE vlak, međutim, nikako ne uspjevam. Trebam u siječnju putovati između Madrida i Sevilje, te Malage i Madrida pa me zanima da li netko zna na koji način se putem weba mogu kupiti karte za AVE vlak, a da to nije preko stranica Renfe-a tj. ima li neki posrednik, agencija i sl. preko koje je ipak moguće rezervirati i kupiti karte za AVE vlak?

UglyKidJoe
05.12.2010., 10:21
Ima još tih SMART odredišta, npr. Salzburg - 420kn povratna.

UglyKidJoe
05.12.2010., 10:23
Da, ali kod nas se sve stanice nazivaju bus stanice (i one male) samo se za onu glavnu kaze: glavna bus stanica....doda se ono "glavna"...

Al nebitno je, zna se sta je pisac hotio reci...bitno je da je princip isti sve su ostalo nijanse :D

Niti ovdje se ne kaže drukčije, samo što je ZG malo oveći gradić-selo pa imade više stanica. Tako je i centralni kolodvor nazvan - glavni.:cerek:

trotter
06.12.2010., 08:52
Niti ovdje se ne kaže drukčije, samo što je ZG malo oveći gradić-selo pa imade više stanica. Tako je i centralni kolodvor nazvan - glavni.

Terminološki i stručno postoji razlika. Mi imamo stajalište, kolodvor, glavni kolodvor. Razlika između stajališta i kolodvora postoji.
Kod njih postoje stanice i glavne stanice.

Bilobrkster
06.12.2010., 19:01
Voze li po Hrvatskoj spavaća kola igdje osim na liniji Zagreb-Split i obratno? Svaki put kad dođem na Glavni Kolodvor i kupujem kartu, blagajnice me listom gledaju kao da ih pitam na svahilliju, i onda se sjate oko one fascikle gdje se upisuju putnici u kabinu... Nikad nije trajalo ispod 20 minuta :rofl:

x-type
06.12.2010., 19:04
Voze li po Hrvatskoj spavaća kola igdje osim na liniji Zagreb-Split i obratno? Svaki put kad dođem na Glavni Kolodvor i kupujem kartu, blagajnice me listom gledaju kao da ih pitam na svahilliju, i onda se sjate oko one fascikle gdje se upisuju putnici u kabinu... Nikad nije trajalo ispod 20 minuta :rofl:

a kud bi putovao sa spavaćim? imaš prema Slavoniji, ali sumnjam da možeš kupiti kartu za spavanje Zagreb - Vinkovci. ima noćni vlak Osijek - Zagreb, putovao sam njime ljetos, ali nema spavaćih vagona. i Venezia ima spavaćeg rumunja, ali vjerojatno možeš kupiti samo na duljoj relaciji kartu za spavanje.

Bilobrkster
06.12.2010., 19:17
Pa recimo, Rijeka-Split :mig: vlak je konkurentan kako cijenom tako i ukupnim vremenom vožnje, jedino što se svo vrijeme ne voziš nego imaš čekanje u Ogulinu od kojih sat-satipo :D

nasmijanonebo
06.12.2010., 19:20
istina, ima spavacih kola na relaciji ZG-Vinkovci, ali to je u biti vlak koji ide dalje, do Beograda ili jos dalje.
a vlak RI-ST ne postoji.
U vlaku ZG-RI ne postoje spavaca kola.
Btw, od ST do Ri ti je najljepse putovati brodom Jadrolinije, vozi po noci pa imas kabine za spavanje :mig: ili avio sjedala..Samo, ne vozi svaki dan :D, a i voznja traje 12h :cerek:

UglyKidJoe
06.12.2010., 21:59
Terminološki i stručno postoji razlika. Mi imamo stajalište, kolodvor, glavni kolodvor. Razlika između stajališta i kolodvora postoji.
Kod njih postoje stanice i glavne stanice.

Nije poanta bila u stajalište već treba li se reć` glavni tj. u ZG kad se kaže Kolodvor sinonim je za Glavni Kolodvor ili se kaže samo Glavni.

UglyKidJoe
06.12.2010., 22:03
Pa recimo, Rijeka-Split :mig: vlak je konkurentan kako cijenom tako i ukupnim vremenom vožnje, jedino što se svo vrijeme ne voziš nego imaš čekanje u Ogulinu od kojih sat-satipo :D

Ded` odakle ti ideja da bi se ovdje moglo razmišljati o konkurentnosti, smislenosti, povezivanju države? :confused:
Tu je veliki problem i otprtiti ovih par vlakova na prste jedne ruke. :rolleyes::eek:

Bilobrkster
06.12.2010., 22:45
istina, ima spavacih kola na relaciji ZG-Vinkovci, ali to je u biti vlak koji ide dalje, do Beograda ili jos dalje.
a vlak RI-ST ne postoji.
U vlaku ZG-RI ne postoje spavaca kola.
Btw, od ST do Ri ti je najljepse putovati brodom Jadrolinije, vozi po noci pa imas kabine za spavanje :mig: ili avio sjedala..Samo, ne vozi svaki dan :D, a i voznja traje 12h :cerek:

U pravu si, vlak RI-ST ne postoji, ali nitko ti ne brani kupit karte RI-OG i OG-ST. Mislim da je na povratnoj karti ušteda preko 100kn, a vremenski izađe na isto.

Mislim da je trajektom i skuplje, i dulje i neudobnije :D Ali bi svakako jednom to tija probat :mig:

Ded` odakle ti ideja da bi se ovdje moglo razmišljati o konkurentnosti, smislenosti, povezivanju države? :confused:
Tu je veliki problem i otprtiti ovih par vlakova na prste jedne ruke. :rolleyes::eek:

Kako kaže Tetak: "da sam ja na Vlasti..." :rofl:

trotter
07.12.2010., 08:06
Voze li po Hrvatskoj spavaća kola igdje osim na liniji Zagreb-Split i obratno? Svaki put kad dođem na Glavni Kolodvor i kupujem kartu, blagajnice me listom gledaju kao da ih pitam na svahilliju, i onda se sjate oko one fascikle gdje se upisuju putnici u kabinu... Nikad nije trajalo ispod 20 minuta

Naravno da voze, ali ne u unutarnjem prometu nego međunarodnom; najčešće u tranzitu.
I spavaća kola i vagoni s ležajevima voze. Linije Zg-Kc-Botovo-D.G., Zg-Vk-Tovarnik-D.G., Zg-Zaprešić-Sav.Marof-D.G.
Voze preko Hr za Beč, Zuerich, Veneziu, Beograd, Moskvu, Muenchen. Mislim da tokom ljeta voze (ne svaki dan) i za Prag, St.Petersburg, Kiev.
Ne računajući naravno agencijske vlakove (Optima) koji također prometuju našim prugama (nema ukrcaja niti iskrcaja u Hr na ili sa tih vlakova).

nasmijanonebo
07.12.2010., 08:22
U pravu si, vlak RI-ST ne postoji, ali nitko ti ne brani kupit karte RI-OG i OG-ST. Mislim da je na povratnoj karti ušteda preko 100kn, a vremenski izađe na isto.

Mislim da je trajektom i skuplje, i dulje i neudobnije :D Ali bi svakako jednom to tija probat :mig:

Kako kaže Tetak: "da sam ja na Vlasti..." :rofl:

ne bi vjerovao, ali tim trajektom ti nije neudobno:mig:, isprobaj. jedino je steta sto relaciju od RI do ST ide po noci, zato je bolje ljeti kad je dan do 21h, ili jos bolje- brodom od ST do DU.
a vlak do RI je spooor.
velika je tragedija sto imamo tako losu zeljeznicu u Hrvatskoj, ali o razlozima toga se naveliko svadja na pdf "Politika":rofl:

posoljeni zrak
09.12.2010., 18:09

jel skuplje i dulje ne znam, ma kako neudobnije? di se moš toliko micat, toliko bit u nekom prirodnom muvingu, nije trajekt ri-st neka barkarijola?!! :cerek: ništa nije udobno ka brod!

ToniOsk
10.12.2010., 16:24
Često idem u Zagreb zbog cure i treba mi neka veča povlastica,a od one iskaznice za mlade(30%) ide samo 10% na povratnu kartu što mi po tom baš i nije neka velika ušteda,ispadne kojih 20 kuna manje.Zašto nema ništa boljeg za takve putnike koji često idu negdje a da nije ova mini povlastica za mlade?! Na početku kad sam tek krenio putovat bilo mi u glavi ako dam 30 kn za tu iskaznicu na kraju ću bit u minusu 10 kuna ali sad gledam da bi mi se opet isplatilo da sam to davno prije napravio ali šta mi znači tih 20 kn..

Bilobrkster
11.12.2010., 09:42
ako si student, vidi jel imaš 50% na nagibni ko što ga splitski studenti imaju :mig:

Klepsidra
15.12.2010., 20:11
Da li neko iz Venecije ide za Rim i da li zna cijenu karte vlaka u jednom smijeru? Pretpostavljam da imaju cesto linije?
I da u koliko sati i kojim danima ide ovaj za Veneciju iz Zagreba?

p.s. Na zalost nesto ne mogu da otvorim stranice koje ste mi naveli tako da ne mogu da vidim red voznje.

UglyKidJoe
15.12.2010., 20:19
Da li neko iz Venecije ide za Rim i da li zna cijenu karte vlaka u jednom smijeru? Pretpostavljam da imaju cesto linije?

p.s. Na zalost nesto ne mogu da otvorim stranice koje ste mi naveli tako da ne mogu da vidim red voznje.

Traži website talijanskih željeznica - imaju sve jako lijepo napisano i čak online izbace sve cifre.

nasmijanonebo
15.12.2010., 20:57

vlak ZG-Venecija-ZG ide svaki dan:
Zagreb-Venezia S.L.
23.50-7.16

Venezia S.L.-Zagreb
21.20-4.20

za vlakove po Italiji:
http://trenitalia.it/homepage_en.html

Klepsidra
15.12.2010., 21:36
Hvala puno!

victor_maka
15.12.2010., 22:10
vlak ZG-Venecija-ZG ide svaki dan:
Zagreb-Venezia S.L.
23.50-7.16

Venezia S.L.-Zagreb
21.20-4.20

za vlakove po Italiji:
http://trenitalia.it/homepage_en.html

Što, voze samo po noći?

nasmijanonebo
16.12.2010., 08:21
samo je jedna linija dnevno iz ZG za Veneciju. tako da vozi samo taj nocu.

nukac
16.12.2010., 08:31
A ima i ona kombinacija busom do Trsta, vozi skoro svaki dan (mislim da ne vozi nedjeljom i ponedjeljkom), a onda vlakom do Venecije (iz Trsta ima vlak svakih sat vremena).
Piše da je cijena 125 kn u jednom smjeru, 5:30 je polazak, 9:45 je dolazak u Trst.

UglyKidJoe
16.12.2010., 22:21
Što, voze samo po noći?

Pa to je zapravo - super. Tandrkanje po Sloveniji sporije od prosječnog trkača, nije baš da želiš potrošiti na to dan putovanja. :D

KILLERDOG
17.12.2010., 09:51
e sad pitanje za taj Zagreb-venecija

znači smart je 15€ u 1 smjeru
jel mogu odmah u zg uzeti i za natrag po toj cijeni ili ne ?
da ne zovem ili idem sad do hž
ionako tu ljudi više znaju od nje :zubo:

nasmijanonebo
17.12.2010., 11:42
da, mozes.

KILLERDOG
17.12.2010., 12:48
to te ja pitam :top:

Bilobrkster
17.12.2010., 21:20
U pravu si, vlak RI-ST ne postoji, ali nitko ti ne brani kupit karte RI-OG i OG-ST.

izgleda da su u HŽu nešto ipak dobroga napravili s ovim novim voznim redom. spizdili su noćni ST-ZG, ZG-ST su za moje potrebe zakomplicirali, ali za Rijeku super vijesti :tulum:

http://img804.imageshack.us/img804/6677/picture3g.png

Povratna Autotransom košta 464kn, HŽom 282kn (ušteda od 182kn) a vremenski je vlak 80 minuta brži :eek:

just__me
17.12.2010., 22:28
Zanima me ima li netko iskustva s vlakovima na relaciji Pariz-Bruxelles? Kako se krecu cijene ili ako mi mozete preporuciti neku dobru stranicu za medunarodne vozne redove gdje bih to mogla provjeriti? Unaprijed hvala.:)

nukac
18.12.2010., 07:59
Za tu relaciju www.thalys.com Vlak ide svakih sat vremena, vozi sat i 20 min. Karta - prije kupiš jeftinije ispadne. Mislim da je oko 40 EUR najjeftinije.

UglyKidJoe
18.12.2010., 16:28
Zanima me ima li netko iskustva s vlakovima na relaciji Pariz-Bruxelles? Kako se krecu cijene ili ako mi mozete preporuciti neku dobru stranicu za medunarodne vozne redove gdje bih to mogla provjeriti? Unaprijed hvala.:)

Za tu relaciju www.thalys.com Vlak ide svakih sat vremena, vozi sat i 20 min. Karta - prije kupiš jeftinije ispadne. Mislim da je oko 40 EUR najjeftinije.

Tu relaciju vozi belgijski Thalys kako Nukac reče, ipak ako se dovoljno unaprijed rezervira može se upiknuti i karta po 25EUR.

Druga opcija je www.eurolines.be autobus za 20EUR koji vozi direkt Bruxelles-Pariz sa Bruxelles MIDI s koje bi inače i vlakom išla prema Parizu.
Išla sam i jednom i drugom verzijom: autobus je bio druženje sa afričkim dotepencima i povratak u doba YU i provjere granične kontrole (unatoč tim i takvim slobodnim granicama EU :E)
Vlak je bila dobra opcija ali zna kasniti pa ako je pitanje vremena nemoj računati na točnost. U vlaku pružiš kartu sa isprintanim kodom, a kondukterka vrati uz: hvala. :lol:
Dočim je Amera pored mene isprepadala na mrtvo ime za pasoš...:D

nukac
18.12.2010., 18:09
Ajde, barem jednom da nositelj HR putovnice nijebio diskriminiran... :top:

Iako se svaki put na nekom aerodromu razveselim, kad vidim nositelja USA putovnice u redu s ostalom ne-EU gamadi...

x-type
18.12.2010., 19:52
Ajde, barem jednom da nositelj HR putovnice nijebio diskriminiran... :top:

Iako se svaki put na nekom aerodromu razveselim, kad vidim nositelja USA putovnice u redu s ostalom ne-EU gamadi...

baš sam hti okomentirat kak volim vidjet kad ih malo maltretiraju, al si me preduhitrio :zubo:
sjećam se na brodu - EU i non-EU red. sve puno Talijana i Francuza, a 2 američke babe su se baš u EU red natrkeljile. karabinjera nije zanimalo i poslao ih u drugi red koji je bio jedno 8 puta kraći, ali su se silno uvrijedile kad ih nitko nije pustio preko reda :D stalno su ponavljale "oh my god, this is unbelievable"

just__me
20.12.2010., 13:58
Tu relaciju vozi belgijski Thalys kako Nukac reče, ipak ako se dovoljno unaprijed rezervira može se upiknuti i karta po 25EUR.

Druga opcija je www.eurolines.be autobus za 20EUR koji vozi direkt Bruxelles-Pariz sa Bruxelles MIDI s koje bi inače i vlakom išla prema Parizu.

Puno vam hvala obojma. :)