PDA

View Full Version : Svakodnevno praćenje stanja fondova

Anderlon
07.09.2007., 00:07
Cilj mi je da se okanim dnevnog praćenja stanja fondova. Odlučio sam u jednom novac držati najmanje dvije godine, u drugom najmanje godinu, a jedan mi služi kao tekući račun. Dobro znam da fondovi služe za dugoročno ulaganje, da se ne treba obazirati na dnevne fluktuacije. I siguran sam da ništa neću mijenjati. No, svejedno svaki dan gledam što se dešava. Znam da gledam kako trava raste, al nikako da se riješim te besmislene prakse, koja u ovakve dane i nije neko iskustvo. Mislim da nije prošao niti jedan radni dan da nisam provjerio stanje. Vi?

shipka
07.09.2007., 00:10
A zašto te to toliko smeta, uzme ti dobrih minutu vremena svaki dan.

Anderlon
07.09.2007., 00:15
Zato jer sam primjetio da mi utječe na raspoloženje. ;)

Nego, zanima me da li vi to isto radite baš svaki dan.

shipka
07.09.2007., 00:17
Pa ako ti fond ide dobro onda ćeš više biti sretan nego tužan. Nazovi to "ulaganjem u raspoloženje" :D

Ma razumijem te, ali nema te sile koja će mene spriječit da kliknem :s

Akrap
07.09.2007., 07:05
bogme svaki dan,

i utječe na raspoloženje, jako utječe...

srećom bio sam u Prospectusu :lol:

lomanita
07.09.2007., 07:23
na poslu su mi trenutačno takvi uvjeti da to mogu.
doma se rijetko i spajam na net tako da vjerujem da ako se situacija na poslu promijeni, ode i dnevno praćenje stanja.

dnevni prinos mi ne utječe na raspoloženje.
više mi smeta kiša. :D :D

fishenwalc
07.09.2007., 07:32
stanje pogledam svaki dan
i ja sam primjetio da mi utječe na raspoloženje
najgora mi je kombinacija kiša + crvene strelice

sky captain
07.09.2007., 07:52
svaki dan pratim stanje, iako se ponekad dogodi propust ako sam jako zatrpan
poslom i obvezama, ali u tom slučaju navečer ili najkasnije sutra ujutro to je prva stvar koju provjerim.

preko vikenda sam off jer nema promjena prinosa tijekom vikenda.

samo ponekad utječe na raspoloženje i to u slučaju duugog cvenog vala na prinosima većine ili gotovo svih fondova u kojima imam udjele.

Zafashan
07.09.2007., 08:32
Svaki dan.
Prekonekoliko puta. Tocnije - stalno, iako ne fondove, nego dionice.

A fondove samo updejtam na kraju dana. Osim ako nije jako los dan, onda preskocim.

subaru14
07.09.2007., 09:15
Svaki dan i to ne samo fondove.Čitam ja sve što se na netu dade naći o krizama,preuzimanjima,kamatama,bankama,kreditima,i zjavama,burzama,fondovima,dionicama,tržištima,

castanea
07.09.2007., 10:02
svaki dan pratim. ali još mi to ne utječe na raspoloženje. ili samo tako mislim :cool: :D
iako sam ljetos na godišnjem izdržala 15 dana da ne pogledam. baš sam bila ponosna na sebe :cerek:

emili
07.09.2007., 12:58
na poslu su mi trenutačno takvi uvjeti da to mogu.
doma se rijetko i spajam na net tako da vjerujem da ako se situacija na poslu promijeni, ode i dnevno praćenje stanja.

dnevni prinos mi ne utječe na raspoloženje.
više mi smeta kiša. :D :D

ma, nema se šta za nadodati :)

shipka
07.09.2007., 13:11
Nemam pojma u koje vi fondove ulažete, ali meni moji utječu sjajno na raspoloženje! Ohohohoh!

*igor*
07.09.2007., 16:26
Također, svaki dan provjere koje utječu na raspoloženje. Dvosjekli mač..
Jedino je dobro kaj na kraju dana znam otprilike što očekivati pa
ak je crveno se pripremim, a ak je zeleno onda se veselim duže.

Pero dipl. ing.
07.09.2007., 16:28
i meni isto utjecu na raspolozenje nekad mi to tako ide na zivce i najradije bih da nemam net pa da ne mogu pogledati a ovako svaki dan cekam izvjestaje. ma eto sto se moze:mad:

nalet
07.09.2007., 17:13
I ja imam osjećaj da mi je prešlo u ovisnost. Na poslu nemam internet, pa tako skoro uvijek dok dođem kući odmah palim kompjuter i gledam stanje fondova, dionica i indeksa.

Migra
07.09.2007., 17:56
Sve teški ovisnici. Hitno treba osnovati komunu s provjerenim i od strane stručnog osoblja ovjerenim programom liječenja! Osobno sam došla na ideju da deinstaliram Explorer, ali onda bi mi patile druge stvari pa je ta ideja pala u vodu. Tako sad treniram snagu volje. Rezultat je poražavajući...

ruler
07.09.2007., 19:00
rekord mi je 2 dana bez portfolia :)

sogor31
07.09.2007., 22:25
ja sam se tesko razbolio,pocelo je prije godinu i nesto,u pocetku nisam imao teze tegobe,bolest je danas strasno uznapredovala,utjece mi na raspolozenje,smanjuje fizicke aktivnost jer cesto moran sjediti,utjece mi na seksualni zivot jer kad su strelice prema dole onda je i on prema dole,bolest ima i suzbeni naziv=fondomnija,jos nema lijeka,ali kazu da pacijent krene u lagani oporavak kad proda sve udjele,inace kazu da je fondomnija teza ovisnost od alkohola i cigara,to je umjetno stvoren virus a prenosi se putem interneta,umjetno je stvoren i zato nema jos uvijek konkretnog lijeka.........hvala bogu vikend je,malo mi se bolest povlaci

grgo
07.09.2007., 22:30
svaki dan.....ovisan...

njasa
08.09.2007., 10:23
evo ja sam totalno nova u ovome, tek 7 dana i zasada pratim svaki dan.... nije bas da to utjece na mene, ja kad vidim crveno ili zeleno ja sam optimst. kad bude godinu dana u minusu, onda cu se zabrinit...
u krajnjem slucaju- to su SAMO pare

denkooo
09.09.2007., 10:49
Pratim svaki dan po nekoliko puta jer neki fondovi većinom zadnji objavljuju cijene npr HPB Dionički i Aureus.... Ako je par dana zaredom zeleno malo se raspištoljim i krenem u trošenje :D Ako je crveno duže kao zadnjih 2-3mjeseca onda se suzdržavam...:D

Keymaker
10.09.2007., 08:23
Svaki dan inače kriza hvata, bez obzira što znam da će taj dan biti crvenilo jednostavno se navuko :rofl:

Anderlon
11.09.2007., 01:47
Nadam se da ću danas i sljedećih nekoliko dana biti mudar, hrabar i karakter i poštedjeti se provjeravanja hrportfolija. :D

lonicera
11.09.2007., 06:46
ja gledam svaki dan ako sam uz komp, kad nisam ne gledam.
evo, npr prosli tjedan sam bila na putu i nisam uopće razmišljala o fondovima :)
sad kad sam opet tu, naravno da pogledam. utjecalo mi je na raspoloženje prije kad sam tek počela s investiranjem, sad više ne toliko.
ali zato mi jako na raspoloženje utječe stanje dionica, pa nisam portfelj kod Prve generacije otvorila već više od mjesec dana jer me strah što ću vidjeti u rubrici "Pregled pojedinačne i ukupne dobiti"
valjda neću zaboraviti username i password :)

Zafashan
11.09.2007., 08:14
Ja sam navucen. Meni nema spasa.

Kad ovo ljeto nisam imao wirelessa niti neta u apartmanu, groznicavo sam cekao Poslovni dnevnik da bih se informirao.

Uzas. Pomognite mi.

Predlazem akciju u moju korist: "Dajmo da ne gleda u rezultate."

nepostoji
11.09.2007., 08:22
svaki dan....

Keymaker
11.09.2007., 08:34
Ja sam navucen. Meni nema spasa.

Kad ovo ljeto nisam imao wirelessa niti neta u apartmanu, groznicavo sam cekao Poslovni dnevnik da bih se informirao.

Uzas. Pomognite mi.

Za tebe više lijeka nema :rofl:

Zafashan
11.09.2007., 08:41
A akcija?
:angel:

Keymaker
11.09.2007., 08:50
Imamo mi srca organizirat ćemo nešto:D

Anderlon
11.09.2007., 16:42
Tek da kažem da danas nisam otvorio hrportfolio, ali sam napravio grešku i otvorio susjedni topic i gdje vidim ovakve stvari
Gledam ovaj horor danas na hrportfoliu - čisto me bilo strah skrolati dolje do mješovitih fondova... ono :horor: :mama: :horor:Ovi današnji rezultati su pravi pokolj. :mama:Al se svejedno osjećam pošteđen uzrujavanja. Mislim da ću ubuduće rjeđe pratiti zbivanja sa fondovima na dnevnoj bazi. Uostalom, fondovi su u odnosu na dionice kao novčani fondovi prema dioničkim fondovima. Tko gleda novčane fondove svaki dan.

ruler
11.09.2007., 18:59
Ja gledam novcane i sizim sto nisam lovu povukao u njih! :mama:

ghost z
11.09.2007., 21:03
svaki dan:bonk:

MAMA-MAMI
21.09.2007., 10:38
Cilj mi je da se okanim dnevnog praćenja stanja fondova. Odlučio sam u jednom novac držati najmanje dvije godine, u drugom najmanje godinu, a jedan mi služi kao tekući račun. Dobro znam da fondovi služe za dugoročno ulaganje, da se ne treba obazirati na dnevne fluktuacije. I siguran sam da ništa neću mijenjati. No, svejedno svaki dan gledam što se dešava. Znam da gledam kako trava raste, al nikako da se riješim te besmislene prakse, koja u ovakve dane i nije neko iskustvo. Mislim da nije prošao niti jedan radni dan da nisam provjerio stanje. Vi?

DA li se plaća izlazna naknada kada se diže kamata iz fonda ? Kako može fond služiti kao tekući račun?

lonicera
21.09.2007., 11:49
:lol: :lol: :lol: :lol: :lol: :lol:

Neuson
21.09.2007., 18:13
Jao majčice milena.:rofl: Ne mogu se sad sjetiti no je li Fima Equiti ili Icf balanced (prije dizanja izlazne) ranije bio poznat kao "tekući" fond? Podsjetio me ovaj post.:)

anotherguy
21.09.2007., 22:02

zao mi je, ali mislim da bi bolje efekte dala akcija:

"Uzmite mu da nema u sta gledat!":zubo:

eh da: svakodnevno gledam i saljem supruzi sms-ove koja na poslu nema priliku...

Edgar
21.09.2007., 22:20
DA li se plaća izlazna naknada kada se diže kamata iz fonda ? Kako može fond služiti kao tekući račun?

ovisi na koliko vremena je oročen novac u fondu kao i o tome jel odabrana fiksna ili promijevnjiva kamatna stopa

naime, ako je odabrana promjenjiva kamatna stopa, moglo bi se desiti da ćeš ti plaćati fondu a ne on tebi:cool:

doduše, nisam primjetio da kod nas postoje fondovi s fiksnom kamatnom stopom....

Zafashan
21.09.2007., 23:07
Jao majčice milena.:rofl: Ne mogu se sad sjetiti no je li Fima Equiti ili Icf balanced (prije dizanja izlazne) ranije bio poznat kao "tekući" fond? Podsjetio me ovaj post.:)

Imaš fondova gdje nakon određenog iznosa uplate ne plaćaš nakanade, kao i Fimini fondovi gdje kad platiš 1400kn ulazne, više ne plaćaš ulaznu naknadu. Izlazne nema tako i tako (Equity).
;)

marlboro men
28.09.2007., 00:17
Ne. Previše mi je smetalo. Držalo me nekih mjesec - dva. Imalo je velik utjecaj na moje raspoloženje jer sam osjećao nemir ako nisam "točno znao". Mislim da bi to bio najbolji opis. Bilo je tu i ushita i panike.
Uglavnom nakon što mi je prošlo zacrtano vrijeme uzeo sam oplođeni novac nazad. Mislim da mi je rekord više mjeseci ne gledanja. Sad nakon gotovo godinu dana od toga (povlačenja novca), sam opet stavio novac u fondove i već 4-5 dana ja to uredno pogledavam i svaki put si kažem da sam kreten ali me više ne peru emocije. Je dugoročno je i s godinama postaje lakše. Mislim da ću se još jedno 2 tjedna patit s tim praćenjima donekle i zbog dionica a onda bi trebalo nastupit 3 do 5 god apsolutne bezbrige.

Inovator2
12.11.2007., 20:16

Ja pratim svaki dan, ali zanimljivo imam jednog kolegu koji je u Sloveniji i on pogleda svoj portfelj dva puta na godinu, u šestom mjesecu i na kraju godine. U fondovima je već 5 godina i portfelj mu je narastao na 400 %, inače ulaže malo veće svote novca. Bilo je između trenutaka kad a mu je prinos pao u vrlo kratkom vremenu i po 30%, ali se nije sekirao jer za to nije ni znao jer nije ni gledao. Saznao je tek na kraju godine kad je pogledao, ali mu nije bilo žao jer je su mu u konačnici fondovi donosili i po 100% prinosa godišnje.

Malo za ilustraciju kakvi su prinosi fondova u Sloveniji:
http://www.finance.si/skladi.php?mode=tuji&tip=podrobno&order=m12+desc

Eagle30
07.12.2007., 09:59
Evri dej i to po nekoliko puta da mi nebi što poromaklo:brukica:

Glosy
07.12.2007., 10:34
Zato jer sam primjetio da mi utječe na raspoloženje. ;)

Takve iste simptome imam i ja:mig:

Blagajnica
07.12.2007., 16:19
Ja to radim svaki dan!

Mislim, ovaj pratim fondove i forum.hr! :lol:

wes craven
07.12.2007., 22:14
a ono, kad nemate bas uzbudljiv vikend, jel malo jedva cekate ponedjeljak zbog burzi i fondova?

Glosy
07.12.2007., 22:17
A ne.. već sad razmišljam šta će se dogoditi u ponedjeljak.. Rekao bi da nam lagano adrenalin skakuće:mig:

scorpion31
08.12.2007., 02:40
uf kad ce vise taj ponedjeljak,nešto mi fali a neznam što :)

spoki007
08.12.2007., 07:41
meni je bed sto radim do 15h pa sam 1h kratak!kad dodjem kuci opet na net pogledat stanje na zse...
fondove pratim iako sam izasao iz pasiva u pravo vrijeme na 211(usao na 209:D ,taman za izlaznu)
a u erste TE sam sa nekom sicom tek toliko da nesto imam i u fondovima

3007
08.12.2007., 22:55
Hm, pa kaj nije izlazna 2% (za ulaganje do 1 godine, a ovo očito tu spada)?

dotl
09.12.2007., 01:36
pogledam iz neke navike
ali uopće se ne mislim opterećivat s tim
mislim ulagat pomalo i ne dizat taj novac više od 5 godina, tako da nema nekog smisla histerizirat na neki loš period
dug je put...

El Tomo
09.12.2007., 02:12
Mene je cura optuzila da sam postao ovisnik... Ovisnik o stanju fonda :lol: