PDA

View Full Version : Pitanja za kršćane

stranice : [1] 2

Minatallah
24.10.2003., 00:28
Zanima ma zasto se svestenici ne zene i ne osnivaju familiju?
Zasto se casne sestre ne udaju? Zasto se pokrivaju? Cudite li se tome sto se takve krscanske vjernice pokrivaju? Zasto imaju tako specificnu nosnju( kao uniformu)? I kada casna sestra moze postati casnom sestrom?

Unaprijed hvala!

Minam
24.10.2003., 00:39
Ovako:
Svestenik, da bi uopste postao svestenik, mora biti ozenjen.

Monahinje se ne udaju jer su se odlucile za to, tj. posvetile su svoj zivot Bogu. Pokrivaju se jer veruju da time jos vise ispunjavaju svoje obaveze. Ne, ne cudimo se zasto se pokrivaju, jer se i mi, mirjanke (zene koje nisu monahinje) pokrivamo kad odlazimo u crkvu ili manastir. U Bozijoj kuci se zena pokriva.
Zasto imaju mantije? Da bi svojom skromnom odecom pokazale da se odricu ovozemaljkih blaga.
Da bi neko otisao u manastir, mora da prodje dosta provera, i to moze da potraje dosta dugo. Znam da se prvo ide u neki manastir, i boravi se tamo neko vreme, i samo se vezba poslusnost. Znam, da im je jedan od prvih zadataka da odbace svoj ego.

Minatallah
24.10.2003., 00:45
Minam kaže:
Ovako:

Monahinje se ne udaju jer su se odlucile za to, tj. posvetile su svoj zivot Bogu. Pokrivaju se jer veruju da time jos vise ispunjavaju svoje obaveze. Ne, ne cudimo se zasto se pokrivaju, jer se i mi, mirjanke (zene koje nisu monahinje) pokrivamo kad odlazimo u crkvu ili manastir. U Bozijoj kuci se zena pokriva.
Zasto imaju mantije? Da bi svojom skromnom odecom pokazale da se odricu ovozemaljkih blaga.
Da bi neko otisao u manastir, mora da prodje dosta provera, i to moze da potraje dosta dugo. Znam da se prvo ide u neki manastir, i boravi se tamo neko vreme, i samo se vezba poslusnost. Znam, da im je jedan od prvih zadataka da odbace svoj ego.

Ok, znaci svestenik ne moze postati svestenik ako nije ozenjen?
Ali casne sestre su pokrivene i van crkve, ne samo u njoj. Na to sam mislila. Zasto se u Bozijoj kuci pokrivate, a vani recimo ne?
Kad si rekla o poslusnosti, na koju poslusnost si mislila? Sto se tice odjece casnih sestara, nisam mislila na to zato sto je odjeca skromna, vec zasto mora biti ista? Iste boje i stila?

Bice jos pitanja :)

Hvala Minam ;)

Minam
24.10.2003., 00:52
Minatallah kaže:
Ok, znaci svestenik ne moze postati svestenik ako ije ozenjen?
Ali casne sestre su pokrivene i van crkve, ne samo u njoj. Na to sam mislila. Zasto se u Bozioj kuci pokrivate, a vani recimo ne?
Kad si rekla o poslusnosti, na koju poslusnost si mislila? Sto se tice odjece casnih sestara, nisam mislila na to zato sto je odjeca skromna, vec zast mora biti ista? Iste boje i stila?

Bice jos pitanja :)

Hvala Minam ;) Tacno tako, djakon (ucenik za svestenika) mora da se ozeni pre nego sto postane svestenik.

Casne sestre svojim monasenjem pristaju na jedan potpuno drugaciji zivot, nego sto je zivot mirjanki. One se potpuno odricu svog ega, svog ovozemaljskog blaga i teze samo tome da sto vise vremena provedu u molitvi ili neki opste korisnim poslovima. Znam recimo mladu devojku koja se zamonasila. U razgovoru sa njom sam je pitala, kakvi su njeni planovi. Odgovorila mi je da to pitanje ne moze da mi odgovori bez blagoslova njenog duhovnika. Ona se nalazila trenutno u fazi, kad je svoju volju potcinila volji svojih "nadredjenih" i time umanjivala svoj ego.

Dakle, one zive jedan drugaciji zivot nego sto je ostalih zena, a u taj zivot izmedju ostalog spada i njihova mantija, koju skidaju samo kad idu na spavanje.

Mantija ne mora biti ista. Treba samo da je skromna, prakticna. Ako je i ista, onda je to da bi se jos smanjio osecaj kod monahinje da se po odeci razlikuje od svojih sestara.Naravno, nije strogo propisano kakva mora da bude odeca, mislim da se time bave u nadglednici manastira, koji izmedju ostalog stvaraju i pravila ili Tipik manastira, po kojem se zivi u odredjenom manastiru. Ali to je nesto sto je vise lokalne prirode.

Minatallah
24.10.2003., 04:26
A znas li zasto ne moze da postane svestenik dok se ne ozeni? I da li je tako i kod katolika?

Znaci monasenje se zove kad se one odluce posvetiti Bogu. Mirjanke ste vi koje niste casne sestre, jeli tako? E sad ta djevojka kad kazes da je volju potcinila "naodredjenim" na koga tacno mislis?

Ja sam isto cula da se casne sestre cuvaju za Isusa. Da li je to tacno? Ako jeste, onda mi molim te objasni, ili ti ili neko drugi, svejedno.

Hvala

Minatallah
24.10.2003., 04:32
Jos nesto da pitam. Da li udata zena moze postati casna sestra? Ako ne, zasto? Da li djevica moze postati casna sestra? Ako ne, zasto?

žabica
24.10.2003., 08:41
Katolički svećenici se zavjetuju na doživotni celibat, isto kao i redovnice. Za pravoslavne sam čula da imaju izbor, no ako se odluče ženiti moraju to učiniti do zavjeta. Pravoslavni monasi se ne mogu ženiti. Zato monasi jedino mogu biti na višoj funkciji, npr. patrijarsi, a obični svećenici ne.
U katoličkoj crkvi se primaju i za redovnike, svečenike i redovnice i oni koji nisu djevci ili djevice jer celibat ne znači djevičanstvo već ubuduće odricanje od spolnog života. Istina je daseto često krši, ali ovo su pravila.
Odora redovnica je često onakva kakvu je osmislila utemeljiteljica, pa su redovnice najćesće obučene u odjeću koja imitira najjednostavniju odjeću tog vremena (npr. klarise su ustanovljene u 12.st. i odjeća sliči na onu iz tig vremena, dok sestre Majke Tereze nose najjeftiniji indijski sari). Početkom 20. st. jedan je papin dekret naložio da se odjeća mora pojednostavniti jer je bilo svakakvih nepotrebnih dodataka pa zato danas mnoge izgledaju slično bez obzira u kojoj su kongregaciji.
Ne znam točno zašto nose veo.
Najzanimljivije su mi Isusove male sestre za koje često ne bi ni rekli da su redovnice. Imaju suknje do ispod koljena od materjala sličnog traperu, plavu košulju i istu takvu maramu na glavi.

žabica
24.10.2003., 08:44
Udata žena ne može postati redovnicom (osim ako se i njen muž odluči na isto, u tom slučaju ne smiju imati djecu pa otići u samostan).

jurislav
24.10.2003., 10:20
Minatallah kaže:
Zasto se casne sestre ne udaju? Zasto se pokrivaju? Cudite li se tome sto se takve krscanske vjernice pokrivaju? Zasto imaju tako specificnu nosnju( kao uniformu)? I kada casna sestra moze postati casnom sestrom?

Unaprijed hvala!

Rimokatolički se ne žene i ne udaju jer im je papa zabranio.

heureka
24.10.2003., 10:39
prije par dana ovo sam pitala Minam, al mi ona nije jos odgovorila.. ovom prilikom me zanima misljenje i minam i ostalih krcsana,jevreja(cinimi se da je rambi nekad bila tu.. al ne znam ima li je sad), ali i muslimana koji svjesno cine stvari za koje znaju da su zabranjene... (dakle pripadnike monoteistickih religija iskljucivo)

vidim da vjerujes u Boga i zbog toga mi je jako drago... pretpostavljam da volis Boga... al nije mi jasno kako pored toga neke prolazne uzitke pretpostavljas Bogu.. (ne samo ti... dosta ljudi na ovom forumu)...
zar nije logicno da volis Boga najvise na svijetu.. dakle vise od sebe i od ljudi oko tebe... zasto onda svoj uzitak pretpostavljas Bozijem zadovoljstvu?

pa...eto.. cekam vasa razmisljanja.....

Basta
24.10.2003., 11:00
Katolički celibat nije neka crkvena dogma, već crkveno pravilo. Ako me pamćenje služi, službeno je celibat uveo papa Grgur VII u 11. stoljeću.

Zašto napominjem da je pravilo a ne dogma? Zato jer se pravilo može povući i promijeniti, a da nema utjecaja na vjerske istine.

Možda bi čak bilo i dobro u Crkvi ukinuti celibat. Možda bi se na taj način povećao broj i kvaliteta svećeničkog kadra.

heureka
24.10.2003., 11:15
desna ruka kaže:
Katolički celibat nije neka crkvena dogma, već crkveno pravilo. Ako me pamćenje služi, službeno je celibat uveo papa Grgur VII u 11. stoljeću.

Zašto napominjem da je pravilo a ne dogma? Zato jer se pravilo može povući i promijeniti, a da nema utjecaja na vjerske istine.

Možda bi čak bilo i dobro u Crkvi ukinuti celibat. Možda bi se na taj način povećao broj i kvaliteta svećeničkog kadra.

eh da.. prije par godina sam pricala sa prijateljom koji je student katolicke bogoslovije u sarajevu... on mi je rekao nesto kao da on zapravo iscekuje da se celibat ukine.. (ne zbog toga sto on ima neke potrebe;), nego zato sto te neke seksusalne afere katolickog svestenstva podrivaju ugled katolicke crkve... i tad mi je upravo rekao da to nije "pravilo od Boga" nego da je to pravilo uveo neki papa radi zastite crkvenih dobara.. ono da ne bi popovi nosili kuci crkvenu imovinu, i da bi se cijeli posvetili crkvi...)

al iskreno, jedna od najvecih "falinki" u tom nekom crkvenom sistemu je bura tih nekih seksualnih afera koje se iz dana u dan pojavljuju u javnosti...

"*"*"*"
24.10.2003., 11:49
desna ruka kaže:

Ništa se značajno ne bi promijenilo.Možda bi samo bilo manje homića i pedofila.

Minam
24.10.2003., 11:59
Ooo...koliko pitanja. Volela bih da na sve lepo i jasno odgovorim, u skladu sa verovanjima pravoslavne crkve, pa cu zato lepo da odem na razgovor kod svog svestenika. A vi slobodno dalje postavljajte pitanja.
Mene je iskreno zainteresovalo pitanje postavljeno na jednoj drugoj temi, a to je "Da li je dozvoljeno neke gradjevine pretvarati u crkve, koje su ranije bile hramovi ili sinagoge, ili dzamije."
Moje licno misljenje je da to ne bi trebalo biti dozvoljeno.Jer da bi nesto bila crkva, temelji moraju biti osvesteni i treba obaviti jos par stvari, pa zato ne verujem da je "pokrstena" dzamija, prava crkva. Ali , Bog zna najbolje.:)

Minam
24.10.2003., 12:01
E da, ko zeli da postavi pitanja nekim pravoslavnim svestenicima i pravim vernicima moze to da ucini na forumu za koji se link nalazi u mom potpisu, ali bih vas molila da vodite racuna kako se obracate pri postavljanju pitanja, dakle bez vredjanja i ponizavanja.

heureka
24.10.2003., 12:11
Minam kaže:
E da, ko zeli da postavi pitanja nekim pravoslavnim svestenicima i pravim vernicima moze to da ucini na forumu za koji se link nalazi u mom potpisu, ali bih vas molila da vodite racuna kako se obracate pri postavljanju pitanja, dakle bez vredjanja i ponizavanja.

opet sam ostala bez odgovora:(

ma mene ne zanima bas sta o nekom problemu misli pravoslavni svecenik.. mene vise zanima sta o tome misli neko ko zivi neki normalni svjetovni zivot a pri tom vjeruje u Boga.. dakle, i posao, i porodica, i skola ali i vjera...
jer, ne znam.. medu pravoslavcima, koliki procenat cine svecenici... (vise ili manje od 1%) i prema tome nisu mi mjerodavni pretstavnici te neke zajednice... ne zanimaju me ni neki knjiski stavovi.. ono u toj i toj knjizi na toj i toj strani... vise me zanima razmisljanje pojedine duse.. naravno, sasvim je u redu ako neko svoje razmisljanje podrzi citatom iz neke knjige... (jer da bi dusa sazrela mora se skolovati citanjem knjiga)...vise me zanima dusa koja razumije vjeru i tako zivi nego dusa koja je naucila vjeru i zivi po pravilima... ma, mislim da razumijes sta hocu da kazem...

jurislav
24.10.2003., 12:11
heureka kaže:
eh da.. prije par godina sam pricala sa prijateljom koji je student katolicke bogoslovije u sarajevu... on mi je rekao nesto kao da on zapravo iscekuje da se celibat ukine.. (ne zbog toga sto on ima neke potrebe;), nego zato sto te neke seksusalne afere katolickog svestenstva podrivaju ugled katolicke crkve... i tad mi je upravo rekao da to nije "pravilo od Boga" nego da je to pravilo uveo neki papa radi zastite crkvenih dobara.. ono da ne bi popovi nosili kuci crkvenu imovinu, i da bi se cijeli posvetili crkvi...)

al iskreno, jedna od najvecih "falinki" u tom nekom crkvenom sistemu je bura tih nekih seksualnih afera koje se iz dana u dan pojavljuju u javnosti...

čuj, loša ti je strategija. pokušavaš ti banalinim stvarima tobože dokazati da kršćanstvo nevalja.već ti je odgovoreno da svećenik ima pravo po Božjem zakonu da se normalno oženi i ima svoju obitelj.

A ti ako stvarno želiš nešto da naučiš o pravoj kršćanskoj vjere, onda uzmi Bibliju, čitaj, moli se, a možeš i ovdje na forumu doboti puno korisnih informacija.

heureka:top: :)

Minam
24.10.2003., 12:19
heureka kaže:
opet sam ostala bez odgovora:(

ma mene ne zanima bas sta o nekom problemu misli pravoslavni svecenik.. mene vise zanima sta o tome misli neko ko zivi neki normalni svjetovni zivot a pri tom vjeruje u Boga.. dakle, i posao, i porodica, i skola ali i vjera...
jer, ne znam.. medu pravoslavcima, koliki procenat cine svecenici... (vise ili manje od 1%) i prema tome nisu mi mjerodavni pretstavnici te neke zajednice... ne zanimaju me ni neki knjiski stavovi.. ono u toj i toj knjizi na toj i toj strani... vise me zanima razmisljanje pojedine duse.. naravno, sasvim je u redu ako neko svoje razmisljanje podrzi citatom iz neke knjige... (jer da bi dusa sazrela mora se skolovati citanjem knjiga)...vise me zanima dusa koja razumije vjeru i tako zivi nego dusa koja je naucila vjeru i zivi po pravilima... ma, mislim da razumijes sta hocu da kazem... Oprosti heureka, naravno da ces dobiti i moj licni i subjektivni odgovor. Onaj link sam stavila za one koji zele da cuju kakve su tacno dogme, sta i kako..
Od mene ces uvek dobiti moj iskreni odgovor. (ali na pauzi, sad moram da radim :D )

heureka
24.10.2003., 12:21
jurislav kaže:
čuj, loša ti je strategija. pokušavaš ti banalinim stvarima tobože dokazati da kršćanstvo nevalja.već ti je odgovoreno da svećenik ima pravo po Božjem zakonu da se normalno oženi i ima svoju obitelj.

A ti ako stvarno želiš nešto da naučiš o pravoj kršćanskoj vjere, onda uzmi Bibliju, čitaj, moli se, a možeš i ovdje na forumu doboti puno korisnih informacija.

heureka:top: :)

ja nigdje nisam rekla da krscanstvo ne valja... slobodno prerovi moje postove bilo na ovom bilo na bilo kojem drugom forumu, to ne mozes naci... rekla sam da je problem krscanstva to sto se pojavljuju razne seksualne afere sa onima koji krscanstvo pretstavljaju... (nemoj mi stavljati u usta ono sto nisam rekla).. isto ko sto je problem islama to sto je muslimanski svijet prilicno neobrazovan pa se po njemu sudi po nekim divljim zakonima saudijske arabije (npr, ne zene ne smiju voziti), a ne po kur'anu i sunetu...

sto se tice mog poznavanja krscanstva, u nekoj potrazi za istinom sam se relativno dobro dotakla krscanstva i upoznala se sa nekolicinom baptista od kojih sam kasnije dobila stari i novi zavjet te nekolicinu knjiga...
katolicanstvo samo po sebi mi je strasno daleko (dakle ne kazem da katolicanstvo ne valja...) zbog institucije ispovijesti.. ok, znam da je to sakrament... i znam da se papa ispovijeda nekom sveceniku iz male rimske crkvice (nekad sam znala i ime te crkve)... al meni nije bliska ideja da izmedu covjeka i Boga moze biti posrednik....
o pravoslavlju, priznajem, najmanje znam... nisam nikad ni zeljela da ucim zbog toga sto su pravoslavni svecenici u bosni stajali iza srpske armije za vrijeme agresije i genocida nas nesrbima... (sto ne znaci da su svi pravoslavci iza toga, naravno)....

Minam
24.10.2003., 12:21
Eh da, i molila bih da kad razmisljate o hriscanstvu delite na pravoslavlje i katolicizam, jer se u vecini diskutabilnih pitanja razlikujemo po misljenju.

Minam
24.10.2003., 12:28
heureka kaže:
o pravoslavlju, priznajem, najmanje znam... nisam nikad ni zeljela da ucim zbog toga sto su pravoslavni svecenici u bosni stajali iza srpske armije za vrijeme agresije i genocida nas nesrbima... (sto ne znaci da su svi pravoslavci iza toga, naravno).... E sad te vec mnogo bolje razumem.Kao sto ce i u mojoj glavi i dusi,negde duboko svi muslimani biti Turci. Mada, borim se dosta protiv tih predrasuda, i nadam se da ce mi Bog pomoci da ih prevazidjem.

jurislav
24.10.2003., 14:09
heureka kaže:
....... rekla sam da je problem krscanstva to sto se pojavljuju razne seksualne afere sa onima koji krscanstvo pretstavljaju...

...... al meni nije bliska ideja da izmedu covjeka i Boga moze biti posrednik....

mnogi oni tvrde da prestvaljaju kršćane, ali takvih je uvijek bilo jako malo.

ideja da će Krist biti Posrednik je najvažnija istina naše vjere.bez toga je sve ništavno.

putnica
24.10.2003., 14:15
zar nije logicno da volis Boga najvise na svijetu.. dakle vise od sebe i od ljudi oko tebe... zasto onda svoj uzitak pretpostavljas Bozijem zadovoljstvu?

svaka cast, meni je ovo najabolje pitanje u zadnje vrijeme!!
:top: :top: :s

a obzirom da me u zadnje vrijeme muce slicne dvojbe, evo najboljeg odgovora koji se meni pruzio u liku danasnjeg misnog citanja. (to bi ti ujedno bilo i moje osobno iskustvo, tj. cesto ti se bas pravi odgovor na neke dvojbe ponudi u vidu nekog teksta ili racenice (ili barem poticaj na razmisljanje).)

"...18 Doista znam da dobro ne prebiva u meni, to jest u mojem tijelu. Uistinu: htjeti mi ide, ali ne i činiti dobro. 19 Ta ne činim dobro koje bih htio, nego zlo koje ne bih htio - to činim. 20 Ako li pak činim ono što ne bih htio, nipošto to ne radim ja, nego grijeh koji prebiva u meni.
21 Nalazim dakle ovaj zakon: kad bih htio činiti dobro, nameće mi se zlo. 22 Po nutarnjem čovjeku s užitkom se slažem sa Zakonom Božjim, 23 ali opažam u svojim udovima drugi zakon koji vojuje protiv zakona uma moga i zarobljuje me zakonom grijeha koji je u mojim udovima. 24 Jadan li sam ja čovjek! Tko će me istrgnuti iz ovoga tijela smrtonosnoga? 25 Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem! Ja, dakle, umom ja služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.

(Rim 7,18-25)..."

:)

mene ovo tjesi.

jurislav
24.10.2003., 14:23
Sve u granicama umjerenosti.

putnica
24.10.2003., 14:27
...s druge strane tesko se odreci uzitaka, bilo onih tjelesnih, bilo bilokakovih drugih vrsta, koji nas udaljavaju od Boga. znam da jest, probala sam, ali ipak ne onako do kraja. uvijek je bilo nesto cega se nisam uspjela-htjela-mogla odreci.

lijepo kazem "Boze to sam ti ja, sta mogu, trudit cu se vise, molim te da mi i Ti u tome pomognes"

tesko je slijediti Isusa,znas. On daje sve, ali i trazi sve, a malo tko od nas je spreman sve mu dati, cijeli svoj zivot.

evo jos jedan citat za kraj:

Gospodine, ti si bacio oganj svoje Riječi na zemlju. Njime si zahvatio srca mnogih ljudi. Zagrijao si mnoge grudi ledene i one su planule nošene snagom tvoga ognja. I u našem vremenu ima takvih ljudi koji svijetle i u čijoj se blizini možemo ogrijati na plamenu što gori u njihovoj nutrini. Neka i mene tvoj oganj ražari i učini djelatnim apostolom. Ali još uvijek u našim sredinama ima i onih koji su hladni i smrznuti u svom svijetu i koji su nesretni zbog toga. Boje se prepustiti tvom ognju. Nažalost, mnogi koji su se hrabro "zapalili", brzo su se ugasili od straha da ne bi izgorjeli za tebe, pa onda dime oko sebe. Umjesto da gore i izgore, oni su se ugasili i postali ugarci koji prljaju sve one koji ih se dotaknu.
"Gori i izgori, pa što košta da košta"

brrr

:W

jurislav
24.10.2003., 14:43
Da bi postigla veće užitke moraš se odreći onih koji ti smetaju na tom putu.Nešto moraš žrtvovati, jedan svijet moraš izgubiti.To ti je tako.Ne znam kakav je tvoj status i kakva sve imaš iskušenja ali sve se može pobijediti.Postoji oganj koji nas nadahnjuje da činimo dobre stvari, zar ne?

putnica
24.10.2003., 14:52
znam teoriju, Jurislave, bolje receno ucim. a iskusenja su svakodnevna. ali iskustva su predivna i ja sam vec sretna da sam uopce krenula grebuckati ispod povrsine.

jurislav
24.10.2003., 14:54
putnica kaže:
znam teoriju, Jurislave, bolje receno ucim. a iskusenja su svakodnevna. ali iskustva su predivna i ja sam vec sretna da sam uopce krenula grebuckati ispod povrsine.

iskušenja se istope kad nađeš nešto drugo što ti je bolje i zanimljivije.

Minam
24.10.2003., 15:31
putnica kaže:
svaka cast, meni je ovo najabolje pitanje u zadnje vrijeme!!
:top: :top: :s

a obzirom da me u zadnje vrijeme muce slicne dvojbe, evo najboljeg odgovora koji se meni pruzio u liku danasnjeg misnog citanja. (to bi ti ujedno bilo i moje osobno iskustvo, tj. cesto ti se bas pravi odgovor na neke dvojbe ponudi u vidu nekog teksta ili racenice (ili barem poticaj na razmisljanje).)

"...18 Doista znam da dobro ne prebiva u meni, to jest u mojem tijelu. Uistinu: htjeti mi ide, ali ne i činiti dobro. 19 Ta ne činim dobro koje bih htio, nego zlo koje ne bih htio - to činim. 20 Ako li pak činim ono što ne bih htio, nipošto to ne radim ja, nego grijeh koji prebiva u meni.
21 Nalazim dakle ovaj zakon: kad bih htio činiti dobro, nameće mi se zlo. 22 Po nutarnjem čovjeku s užitkom se slažem sa Zakonom Božjim, 23 ali opažam u svojim udovima drugi zakon koji vojuje protiv zakona uma moga i zarobljuje me zakonom grijeha koji je u mojim udovima. 24 Jadan li sam ja čovjek! Tko će me istrgnuti iz ovoga tijela smrtonosnoga? 25 Hvala Bogu po Isusu Kristu Gospodinu našem! Ja, dakle, umom ja služim zakonu Božjemu, a tijelom zakonu grijeha.

(Rim 7,18-25)..."

mene ovo tjesi. Kako dobar deo. Evo sad sam ga citala, i nisam mogla da verujem da mi ranije nije upao u oci. Verovatno zato sto svako vidi i razume ono sto ga u trenutku muci i zanima.

Tacno je, mi cinimo ono sto zapravo mrzimo, i onda nalazimo zakone koji nas opravdavaju. Kako je covek jadan i dobar u isto vreme.

Minam
24.10.2003., 16:13
Minatallah kaže:
A znas li zasto ne moze da postane svestenik dok se ne ozeni? I da li je tako i kod katolika?

Znaci monasenje se zove kad se one odluce posvetiti Bogu. Mirjanke ste vi koje niste casne sestre, jeli tako? E sad ta djevojka kad kazes da je volju potcinila "naodredjenim" na koga tacno mislis?

Ja sam isto cula da se casne sestre cuvaju za Isusa. Da li je to tacno? Ako jeste, onda mi molim te objasni, ili ti ili neko drugi, svejedno.

Hvala Morala bih da se raspitam, da li moze da postane svestenik, iako nije vencan. Mislim iskreno da moze, ali nikad nisam videla niti cula za nekog nevencanog. Cekaj malo...hmm...a sta je sa patrijarhom?Da li je on nekada imao familiju?To bih morala da proverim. Sad i mene zanima.

Monasenje je kad neko ode u manastir. "Umre" za ovaj svet. Odrekne se svih ovozemaljskih blaga, nema nikakve imovine licne, promeni ime, vise nije cak ni clan svoje familije, naravno samo zakonski.

Mirjani su ljudi koji se ne zamonase, kao sto sam ja na primer. Mi smo izabrali "gresniju" varijantu zivota, vencavamo se, radjamo decu,i uzivamo i u ovozemaljskom blagu. Mi necemo jednako biti osudjivani na velikom sudu. Monasi i monahinje ce biti strozije osudjivani jer su se oni posebno zarekli Bogu da ce posvetiti zivot samo ispunjavanju njegove zelje. Mirjani to ne obecavaju.

Ne znam kako je kod katolika.:confused:

Ta devojka, koja je potcinjena "nadredjenima"...probacu da objasnim, mada se plasim da to nece biti bas precizno.
Inace, mirjani se ne razumeju toliko u zivot monaha i monahinja, recimo da nas to suvise ne zanima, isto kao sto njih ne zanima nas nacin zivota. Ono sto ja znam o njihovom nacinu zivota saznala sam uglavnom iz citanja zitija svetih ljudi, i iz nekih razgovora sa njima. Najcesce, mnoga nasa pitanja ostanu neodgovorena, sto se njihovog nacina zivota tice.

Dakle, kad neka devojka zeli da se zamonasi, ona prolazi vise stepena , da kazemo, duhovnog razvoja. Na samom pocetku, ona treba da nadje nekog duhovnog oca, i da svojevoljno odluci da potcini svoju volju njegovoj. Tako se na pocetku odvikava od svog ega, uci se poslusnosi i bogobojazljivosti. Jer njena slobodna volja cesto nije dovoljno jaka da bi ona sama postigla neke duhovne ciljeve, pa joj je na pocetku potreban "ucitelj".

Primer. Poznato je da se u srpskom manastiru Hilandaru, i jos mnogim manastirima, obrok zapocinje molitvom, i kad "najstariji" medju njima podigne kasiku i pocne da jede, i ostali pocinju. Onog trenutka kad on spusti kasiku, svi moraju da prestanu da jedu, i time je gotova vecera.

Huuuh..o ovome bi se mnoglo puno pricati..pa ako imate zelju, mozemo da otvorimo temu o zivotu monaha i monahinja.:)

Minatallah
24.10.2003., 17:03
Mr_Jones kaže:
i ako uzmemo (ne mogu izdržati) da se časne sestre u neku ruku "udaju" za boga, tako i muškarci, možemo zaključiti da je bog biseksualac

U kom smislu mislis udaju i zene za Boga:confused: Da li bas vjeruju da ce posle smrti biti udate za Boga. Za muskarce ne kontam:confused: :confused: :confused:

Minatallah
24.10.2003., 17:04
jurislav kaže:
Rimokatolički se ne žene i ne udaju jer im je papa zabranio.

Zasto?

Minatallah
24.10.2003., 17:07
žabica kaže:
Najzanimljivije su mi Isusove male sestre za koje često ne bi ni rekli da su redovnice. Imaju suknje do ispod koljena od materjala sličnog traperu, plavu košulju i istu takvu maramu na glavi. [/B]

Isusove male sestre? Jeli to neka druga sekta ili ? Po cemu su drugacije od drugih sem imena?

Minam
24.10.2003., 17:09
Minatallah kaže:
U kom smislu mislis udaju i zene za Boga:confused: Da li bas vjeruju da ce posle smrti biti udate za Boga. Za muskarce ne kontam:confused: :confused: :confused: Ma nije to nikakav brak u pitanju, sta vam je. To je jednostavno put koji te devstvenice biraju (svojevoljno se odlucuju da se odreknu svega zemaljskog i okrenu se samo molitvi i Hristosu) i onda se za njih kaze da su "neveste Hristove". Naravno da nije nikakav brak u pitanju, vec vise posvecenost.

Minatallah
24.10.2003., 17:10
Minam kaže:

Nadam se da nisam postavila takvo pitanje niti mi je bila namjera vrijedzanja. Pitam samo sto ne znam i sto me interesuje :)

Minatallah
24.10.2003., 17:12
jurislav kaže:
već ti je odgovoreno da svećenik ima pravo po Božjem zakonu da se normalno oženi i ima svoju obitelj.

Zasto onda rade po nekom drugom zakonu? Da li je zakon Pape vazniji od Bozijeg zakona?

Minatallah
24.10.2003., 17:15
jurislav kaže:
Da bi postigla veće užitke moraš se odreći onih koji ti smetaju na tom putu.Nešto moraš žrtvovati, jedan svijet moraš izgubiti.To ti je tako.Ne znam kakav je tvoj status i kakva sve imaš iskušenja ali sve se može pobijediti.Postoji oganj koji nas nadahnjuje da činimo dobre stvari, zar ne?

Tacno tako da bi se postigao neki uzitak mora se necega i odreci. E tako je bas i u Islamu. Jedan svijet moras izabrat. Jeste tesko i svi se mi borimo sami sa sobom.
:top:

Minam
24.10.2003., 17:18
Evo odgovora za dragu heureku, onoliko koliko je to u mojim mocima...

"vidim da vjerujes u Boga i zbog toga mi je jako drago... pretpostavljam da volis Boga... al nije mi jasno kako pored toga neke prolazne uzitke pretpostavljas Bogu.. (ne samo ti... dosta ljudi na ovom forumu)...
zar nije logicno da volis Boga najvise na svijetu.. dakle vise od sebe i od ljudi oko tebe... zasto onda svoj uzitak pretpostavljas Bozijem zadovoljstvu?"

Jedno je logika, a drugo je covekova slabost. Vera nije nesto za sta sam se odlucila jednom, i nikad je vise ne dovodim u pitanje. Bas naprotiv, ja se svaki dan iznova odlucujem za svoju veru, i to ne svaki dan samo, vec pri svakoj odluci. Kad god treba da odlucim da li cu "levo ili desno", da li cu Bozijim putem ili svojim, ja moram da odlucujem da li sam pravoslavna ili ne. A slab sam ti ja covek, dodju nekad periodi kad me svakodnevnica i slabos moje volje odvuku daleko od puta kojim bi zelela da idem. I dalje sam svesna da Boga volim ali se osecam tako mala i udaljena od njega, prevladaju moje zelje...onda se izgubim neko vreme u neverju, pa kad se ubrzo osetim jadno i bedno , ja se opet okrenem Bogu, i on me ponovo primi. I tada molitvom, postom, ja se cistim. I onda osetim kolika je Njegova ljubav prema meni, i moja prema njemu. Ali kao i u svemu u zivotu, i vera ima padove i uspone...ne radi se tu samo o sexu pre braka, radi se i o sitnijim stvarima. Ponekad bivam recimo iznervirana..i onda ako dopustim da me neko izazove na svadju, ja istog trenutka odstupam od Boga...odlucujem se za svoj neki put. A ako uspem da se smirim i da ucinim onako kako bi On to zeleo, onda biram Njega...a odluka je puno, i covek je slab.
Ali ja jesam i slaba, i gorda, i ponosna, i lenja...ali nikad, nikad, nikad ne bih rekla nesto protiv Boga, niti bih posumnjala u Njega. To nikad.

Minam
24.10.2003., 17:19
Minatallah kaže:
Nadam se da nisam postavila takvo pitanje niti mi je bila namjera vrijedzanja. Pitam samo sto ne znam i sto me interesuje :) Ma nisi naravno, vise sam mislila na one koji se zgrazavaju, vredjaju i pljuju po recima drugih. Ma znate vec na sta mislim...

Minatallah
24.10.2003., 17:21
Minam kaze:"Mirjani su ljudi koji se ne zamonase, kao sto sam ja na primer. Mi smo izabrali "gresniju" varijantu zivota, vencavamo se, radjamo decu,i uzivamo i u ovozemaljskom blagu. Mi necemo jednako biti osudjivani na velikom sudu. Monasi i monahinje ce biti strozije osudjivani jer su se oni posebno zarekli Bogu da ce posvetiti zivot samo ispunjavanju njegove zelje. Mirjani to ne obecavaju."

Zasto mislis da si izabrala gresniju varijantu ako se vjencavas, i radzas djecu? Kad bi svi bili monasi i monahije, svijet bi izumro. Bog nas je stvorio da mu se molimo i da produzavamo vrstu. Grijeh nije radjati i biti vjencan. Islam potice muskarce i zene na brak i radzanje djece. Ja mislim da su brak(sretan) i djeca najbolja blaga ovoga svijeta. Moze se Bogu posvetiti i tako.

Minatallah
24.10.2003., 17:23
Minam kaže:
Ma nije to nikakav brak u pitanju, sta vam je. To je jednostavno put koji te devstvenice biraju (svojevoljno se odlucuju da se odreknu svega zemaljskog i okrenu se samo molitvi i Hristosu) i onda se za njih kaze da su "neveste Hristove". Naravno da nije nikakav brak u pitanju, vec vise posvecenost.

Ok Minam :) Ali mi niko nije odgovorio na pitanje, da li one misle kada umru da ce biti Isusove zene?

Minatallah
24.10.2003., 17:26
Jos nesto. Sta vi licno mislite o monahijama (naucila novu rijec, pa se foliram :D )? Sta mislite o njihovom pokrivanju glave i odjeci koja ne ocrtava obline?

Hvala!

Minam
24.10.2003., 17:30
Minatallah kaže:
Zasto mislis da si izabrala gresniju varijantu ako se vjencavas, i radzas djecu? Kad bi svi bili monasi i monahije, svijet bi izumro. Bog nas je stvorio da mu se molimo i da produzavamo vrstu. Grijeh nije radjati i biti vjencan. Islam potice muskarce i zene na brak i radzanje djece. Ja mislim da su brak(sretan) i djeca najbolja blaga ovoga svijeta. Moze se Bogu posvetiti i tako. Gresniju sam stavila pod znake navoda, jer ne smatram da je gresnija u pravom smislu reci, recimo da je laksa, daje manje iskusenje ali i manje duhovnih plodova. Svako mora da se odluci da li je za podviznistvo (monasenje) ili mirjanstvo. Vecina ljudi nikad ne oseti da zele u manastir. Ali, veruj mi, ima ih koji osecaju taj poziv citav zivot, i ako bi od njih neko ocekivao da imaju familije, idu na posao i radjaju decu oni bi se osecali sputano i izgubljeno...taj poziv za takav zivot dozivi veoma malo ljudi, i obicno ih prati citav zivot, jos od detinjstva. Njih je malo, nekih stotinak na milion ljudi.

Zasto sam rekla gresniji, pa recimo ovako. Ako ja dozvim neki uspeh, ja cu da pozovem drustvo, da napravim veselje, dobre klope,bice muzike...i to je sasvim normalno. A ako monahinja dozivi neki uspeh, i ako se pohvali njime, ucinila je veliki greh. Ona mora da se kloni od veselja, od dobre hrane. Najesti se do sitosti je za nju isto greh, svadja je skoro neoprostiva, ona ne prima ni delic zasluge za svoj uspeh...samo Bog. Naravno, i ja kad nesto uspem, Bog je na prvom mestu zasluzan, ali i ja pokupim dosta kajmaka....ne znam da li sam uspela da objasnim zasto je nas zivot gresniji...zato sto nam je mnogo vise dozvoljeno.

Ja licno mislim da sam rodjena da budem jednog dana majka, i niposto se ne bih odrekla tog dara...ja taj poziv za monastvo ne osecam.
E sad, postoji i mnogo mirjanki koje svoje zivote medju ljudima zive kao prave monahinje...tako skromne i smirene zene...a postoje i one koje su probale da se zamonase, pa su posle nekog vremena odustale...sve je relativno, nikome spasenje nije zagarantovano.

Minam
24.10.2003., 17:35
Minatallah kaže:
Ok Minam :) Ali mi niko nije odgovorio na pitanje, da li one misle kada umru da ce biti Isusove zene? Ne, ne misle. Mi verujemo da covek svojom verom i delima i Bozijom miloscu moze da se od gresnog coveka izdigne do andjela. Jer je nasa dusa od iste "supstance" kao andjeli...pa kad odbacimo ovo telo i odemo na drugi svet..ako nam je dusa toliko cista..mozemo da postanemo andjeli. Dakle, one veruju da odbacivanjem ovozemaljskih dobara skupljaju sebi blago na onom svetu. Da ce biti korak blize Bogu od nas mirjana. Jer ce postojati vise "blizina " Bogu...nekih devet stepena cini mi se...

Tako recimo mi verujemo da one zene koje odbace ovozemaljsku lepotu da ce dobiti tu lepotu u Raju, da ce one koje su pokrile svoje glave na zemlji, imati najlepse kose, da ce one koje su odbacile lepe haljine imati divne haljine...sad, to je sve malo simbolicno, jer cemo mi tamo imati duhovna tela...pa ce nasa tela izgledati onako kako nam dusa izgleda..

Sto se tice toga, dali one misle da ce biti Isusove neveste...ne, nece biti braka na Nebu, niko nece biti ni sa kim vencan.

Minatallah
24.10.2003., 17:36
Kontam to gresne u nekim drugim stvarima za razliku od njih. Ali nikako gresne po pitanju udaje i radzanja djece. Onda bi sav svijet izumro. A ne grijese li onda one po tom pitanju?:confused:

Minam
24.10.2003., 17:38
Minatallah kaže:
Jos nesto. Sta vi licno mislite o monahijama (naucila novu rijec, pa se foliram :D )? Sta mislite o njihovom pokrivanju glave i odjeci koja ne ocrtava obline? Ne mislim puno o tome. Kao sto rekoh, pokrivanje glave je za njih znak da odbacuju svoju telesnu ovozemaljsku lepotu. One inace veoma retko izlaze medju ljude, tako da njihovo pokrivanje nema nikakve veze sa time da li ih ostali gledaju ili ne. Isto vazi i za odecu. Njihova odeca mora da pokazuje skromnost, jednostavnost. Osnovna karakteristika njihovog materijalnog dela zivota je siromastvo.Oni nemaju svoje vlasnistvo. Mogu u najboljem slucaju da imaju molitvenik, par knjiga i haljinu.

Minam
24.10.2003., 17:40
Minatallah kaže:
Kontam to gresne u nekim drugim stvarima za razliku od njih. Ali nikako gresne po pitanju udaje i radzanja djece. Onda bi sav svijet izumro. A ne grijese li onda one po tom pitanju?:confused: Naravno da ne!Imati decu je Boziji dar, i svaka zena bi trebala da ga dozivi. Jer nama je i receno "Idite i mnozite se!"
One ne grese po pitanju toga sto se odricu toga da budu majke, jer one idu jednim drugim putem, na kojem vaze druga pravila.

Minam
24.10.2003., 17:42
Ne postoji opasnost da svet izumre zbog toga sto su svi ljudi otisli u monahe, jer nije to jedini put. Postoje dva kao sto vec rekoh. I svako treba da se drzi onog koji je izabrao. Uostalom jako malo ljudi bude "pozvano" na put podviznistva...veoma, veoma malo.

Blaise
24.10.2003., 18:50
Minam kaže:
Eh da, i molila bih da kad razmisljate o hriscanstvu delite na pravoslavlje i katolicizam, jer se u vecini diskutabilnih pitanja razlikujemo po misljenju.

Nije dovoljno dijeliti na pravoslavlje i katoličanstvo. Postoji i mnogo protestantskih crkava.
Da ne velim sekti. :D:D
Sve su to kršćani.

Teško je očekivati od nekog da razumije duboku i višestoljetnu podijeljenost izmedju krsćana. Često to ne shvaćaju ili ne prihvaćaju niti oni sami.

Minam
24.10.2003., 19:04
Joooj Blaise...pa i ovako je vec dovoljno podeljeno.

Minam
24.10.2003., 19:05
Blaise kaže:
Teško je očekivati od nekog da razumije duboku i višestoljetnu podijeljenost izmedju krsćana. Često to ne shvaćaju ili ne prihvaćaju niti oni sami. A stvar je u tome sto, iako smo podeljeni, mi mozemo da se razumemo, i da razumemo zasto neko drugi nesto drugo smatra za ispravno.

Dunj@
24.10.2003., 19:24
Minatallah kaže:
Jos nesto. Sta vi licno mislite o monahijama (naucila novu rijec, pa se foliram :D )? Sta mislite o njihovom pokrivanju glave i odjeci koja ne ocrtava obline?

Lijepo, lijepo, samo mi je malo čudno da nikad nisi čula za tu riječ.;)

Ovaaaj, od kad postoji ovaj forum, nema muslimana koji je došao ovdje a da "nama" na nos nije nabio monahinje iliti časne sestre, kao navodni primjer za svoje vlastito vjerovanje.

Časne sestre nose uniformu kao oznaku svog zvanja i ovisno o redu kojem pripadaju. Isto kao vojnici ili vatrogasci, pa i suci u nekim zemljama se na radnom mjestu posebno "unioformirani".

Ovdašnjima se (često vidi) i kosa, a to je u islamu zabranjeno. Neke nisu ni "pokrivene", ali takvog reda još nema u nas (vidjela u nekom filmu).

"Uniforma" časnih sestara je na neki način "okamenjena ženska moda" srednjeg vijeka, a tada ni vojnici nisu nosili uniforme.

Odjeća je (više) označavala stalež kojem je netko pripadao. Da bi se razlikovali bogati(plemeniti) od siromašnih (kmetova).

Tek kad je nastupila industrijska revolucija i pojavio se i "treći"
stalež, koji si je mogao kupiti finu i skupu "uvoznu" odjeću, a sama odjeća postala jeftinija upotrebom (i) šivaćeg stroja, pokazala se potreba za uniformom za određena zanimanja.
Časnim sestrama je služenje i "zanimanje" i poziv. Ovisno o odabiru reda, nose "uniformu" primjerenu tom redu.

I to je (samo) to.

žabica
24.10.2003., 19:36
Mnogo je kongregacija časnih sestara, ustanovljavane su često prema nekoj potrebi. Npr. sestre nedavno proglašene blaženom Marije Propete Petković su u svojoj biskupiji započele sa obrazovanjem i odgojem siromašnih pa su se proširile po svijetu kako su ih već zvali u nekoj biskupiji zbog potrebe. Sestre sv. Križa ("križarice") su često medicinske sestre koje rade u bolnicama (u Zg-u žive i rade na Šalati), sestre Majke Tereze imaju karizmu rada sa najbjednijima bili oni siromašni. gladni ili u Europi su to ćešće napušteni narkomani, beskućnici.
Isusove male sestre imaju specifičnu karizmu drugačiju od mnogih drugih sestara. One rade kao i mnogi drugi, u tvornicama, čiste isl. jednostavne poslove no imaju zabranu propovijedanja, one svoju vjeru smiju pokazivati samo dobrim životom i primjerom (u Zg-u one žive negje blizu Nsb-a). Sestre franjevke misionarke žive tamo gdje ih stave u svijetu (Afrika, Azija, ali i Italija, Brazil, bilo gdje) one tamo ne propovijedaju već pomažu ljudima. Npr. u Africi jednostavno pomažu učiti ljude obrađivati zemlju.
Moram vam ipak reći da iako će mnogi pljuvati po časnama, mnoge od njih zaista puno rade, ali vi to sigurno nećete pročitati u novinama ili gledati na televiziji, pa to ne možete ni znati.

Blaise
24.10.2003., 19:37
Minam kaže:
A stvar je u tome sto, iako smo podeljeni, mi mozemo da se razumemo, i da razumemo zasto neko drugi nesto drugo smatra za ispravno.

Ne kazem ja da je to dobro. :eek:
Samo da je tako. ;)

Cinjenica je da se lakše razumijemo oko nekih pitanja. Oko nekih pak ne.
I s obzirom da smo tako podijeljeni, mozda (MOZDA!) mozemo lakse prihvatiti da netko praktički druge vjere vjeruje u istog Boga.
Već dok sam to pisala nisam bila sigurna u svoje riječi.
:D:D

Dunj@
24.10.2003., 19:40
Minatallah kaže:
Kontam to gresne u nekim drugim stvarima za razliku od njih. Ali nikako gresne po pitanju udaje i radzanja djece. Onda bi sav svijet izumro. A ne grijese li onda one po tom pitanju?:confused:

Ima žena (i muževa) nesposobnih za rađanje, a ima i onih koji nisu imali priliku stvoriti obitelj iz raznoraznih razloga, kao i onih koji su bukvalno posvećeni nekom životnom pozivu, koji ih toliko okupira da su svjesni da bi obitelj oštetili, jer joj se ne bi mogli dovoljno posvetiti. Naprosto, odgovorni ljudi svjesni svojih obaveza i snaga. Takav je bio i Nikola Tesla. Njega valjda svi znaju.
Je su li svi ti ljudi zato griješni?

Dakle, i časne sestre i redovnici i katolički svećenici su pozvani u određeno zvanje koje traži "cijelog sebe" za druge.

Btw, nekad su u samostane (kao jedino utočište) odlazile i žene,
koje su se iz bilo kojeg razloga našle u nevolji iako su prije bile i udate i imale čak i djecu.

Povijest samostana i osamljivanja ima dugu tradiciju i mijenjala se, ovisno o uvjetima i vremenu u kojem su se "regrutirali".

Pravoslvani su imali (i zadržali) ponešto drugačiju tradiciju, ali i jedni i drugi...vuku svoju povijest iz bliskog istoka, odnosno "osamljivanja" i "kontemplacije" u pustinjskim pećinama.

heureka
24.10.2003., 20:27
Minam kaže:

Jedno je logika, a drugo je covekova slabost. Vera nije nesto za sta sam se odlucila jednom, i nikad je vise ne dovodim u pitanje. Bas naprotiv, ja se svaki dan iznova odlucujem za svoju veru, i to ne svaki dan samo, vec pri svakoj odluci. Kad god treba da odlucim da li cu "levo ili desno", da li cu Bozijim putem ili svojim, ja moram da odlucujem da li sam pravoslavna ili ne. A slab sam ti ja covek, dodju nekad periodi kad me svakodnevnica i slabos moje volje odvuku daleko od puta kojim bi zelela da idem. I dalje sam svesna da Boga volim ali se osecam tako mala i udaljena od njega, prevladaju moje zelje...onda se izgubim neko vreme u neverju, pa kad se ubrzo osetim jadno i bedno , ja se opet okrenem Bogu, i on me ponovo primi. I tada molitvom, postom, ja se cistim. I onda osetim kolika je Njegova ljubav prema meni, i moja prema njemu. Ali kao i u svemu u zivotu, i vera ima padove i uspone...ne radi se tu samo o sexu pre braka, radi se i o sitnijim stvarima. Ponekad bivam recimo iznervirana..i onda ako dopustim da me neko izazove na svadju, ja istog trenutka odstupam od Boga...odlucujem se za svoj neki put. A ako uspem da se smirim i da ucinim onako kako bi On to zeleo, onda biram Njega...a odluka je puno, i covek je slab.
Ali ja jesam i slaba, i gorda, i ponosna, i lenja...ali nikad, nikad, nikad ne bih rekla nesto protiv Boga, niti bih posumnjala u Njega. To nikad.

hvala ti na odgovoru.. otprilike sam ovakav odgovor i ocekivala... ljudski je "vaditi se" na tu slabost... al Ljubav... Ljubav... koliko je jaka Ljubav ako se ne moze izboriti protiv slabosti....

hm. razumijem tu ljudsku slabost... svako od nas grijesi.. al (sad govorim o sebi) ako uradim nesto sto mi moja vjera zabranjuje jednom...(npr bespotrebna svada, ili dignem glas kad razgovaram sa majkom, ili.. dakle ono sto se desi neplanski) onda se pokajem i pravo se trudim to ne ponoviti... al ne pada mi napamet da pijem alkohol zato sto je to strogo zabranjeno i to se ne moze "omaci"... bez obzira na to koliko volim momka sa kojim sam u vezi ne pada mi napamet da ga dodirnem, a kamo li poljubim etc..etc.. dakle postoje stvari koje mozes kontolisati i koje malo teze mozes kontolisati...
razumijem da se te stvari koje se teze mogu kontolisati omaknu... ali kako ti se mogu omaci stvari koje mozes kontolisati?.. sta mislis da li je ok misliti na dragog kad molis Boga za sve dobro ovog i buduceg sviejta... a ne misliti na Boga kad ostanes sa dragim?.... postavlja se pitanje: ko ti je preci?
(primjer o sexu prije braka sam uzela samo zato sto sam sigurna da je to stroga zabrana.. mogla sam uzeti i ubistvo, al kontam.. slabo koji normalan covjek ubija okolo;)a nekako mi je taj primjer najcesci primjer krsenja.. gotovo prirodan na zapadu..)
gle, stalno grijesiti oko iste stvari, pa se onda oko te iste stvari kajati, pa opet to isto grijesiti... mi nekako djeluje ko "igranje" sa vjerom.... jesi li ti ikad rekla sebi, sad sam pogrijesila, kajem se i to nikad vise necu uraditi.... lahko je opravdavati stvari slabostima a tesko se boriti protiv slabosti ( u islamu je to definisano ovako: najtezi dzihad je dzihad protiv samog sebe....)....

101st Airborne
24.10.2003., 22:11
Minam kaže:
Ovako:

Gle, draga, ne znam koliko ti znaš o svojoj vjeri, no sigurno znam da ne znaš dovoljno o "sveštenicima" u PC!
Kada se "sveštenik" zaredi za "sveštenka" nemože se više ženiti!
Ako se želi oženiti to treba učiniti prije ređenja za "sveštenika".

Malo se bolje raspitaj kod "sveštenika" ili popova.;)

Minam
24.10.2003., 22:13
Ma upravu si, u kasnijim porukama sam se ispravila. Oprostite sto sam pogresno rekla, bez proveravanja, jer iskreno, nikad nisam ni videla ni cula za neozenjenog svestenika.

101st Airborne
24.10.2003., 22:18
žabica kaže:
Mnogo je kongregacija časnih sestara, ustanovljavane su često prema nekoj potrebi. Npr. sestre nedavno proglašene blaženom Marije Propete Petković su u svojoj biskupiji započele sa obrazovanjem i odgojem siromašnih pa su se proširile po svijetu kako su ih već zvali u nekoj biskupiji zbog potrebe. Sestre sv. Križa ("križarice") su često medicinske sestre koje rade u bolnicama (u Zg-u žive i rade na Šalati), sestre Majke Tereze imaju karizmu rada sa najbjednijima bili oni siromašni. gladni ili u Europi su to ćešće napušteni narkomani, beskućnici.
Isusove male sestre imaju specifičnu karizmu drugačiju od mnogih drugih sestara. One rade kao i mnogi drugi, u tvornicama, čiste isl. jednostavne poslove no imaju zabranu propovijedanja, one svoju vjeru smiju pokazivati samo dobrim životom i primjerom (u Zg-u one žive negje blizu Nsb-a). Sestre franjevke misionarke žive tamo gdje ih stave u svijetu (Afrika, Azija, ali i Italija, Brazil, bilo gdje) one tamo ne propovijedaju već pomažu ljudima. Npr. u Africi jednostavno pomažu učiti ljude obrađivati zemlju.
Moram vam ipak reći da iako će mnogi pljuvati po časnama, mnoge od njih zaista puno rade, ali vi to sigurno nećete pročitati u novinama ili gledati na televiziji, pa to ne možete ni znati.

"Oči imaju a ne vide, uši imaju a ne čuju..."
Tko te pita za njih......posebno na ovome Forumu će se susresti s ljudima kojima je to licemjerstvo, gluma, ispraznost.....ovdje ih imaš na pretek koji će svoje osobne frustracije, osobne jade i propasti pripisati upravo njima ili onima koji se nalaze pod pojmom "hijerarhija".....većina ljudi danas želi u svim crkvenim zajednicama vidjeti samo ono loše, drugo ne postoji. Ono loše je jedino mjerilo njihovog suda.....a sve zbog toga što ne mogu pogledati u dubinu svoga srca i priznati si sami svoju krivicu....
........kao i obično, za mnoge je to besmisao i ne mogu shvatiti zašto.....................
.....................................nije niti čudo kada gledaju samo očima svijeta!:(

Minatallah
25.10.2003., 17:25
Minam kaže:
Ne postoji opasnost da svet izumre zbog toga sto su svi ljudi otisli u monahe, jer nije to jedini put. Postoje dva kao sto vec rekoh. I svako treba da se drzi onog koji je izabrao. Uostalom jako malo ljudi bude "pozvano" na put podviznistva...veoma, veoma malo.

Minam, kada bi svi, ama bas svi otisli u taj manastir, svijet bi izumro. Niko se ne bi zenio niti udavao, niti bi radjao djecu. Onda bi oni bili gresni po tom pitanju. Ja mislim da grijese sto ne radjaju djecu.

Minatallah
25.10.2003., 17:32
Simona kaže:
Ima žena (i muževa) nesposobnih za rađanje, a ima i onih koji nisu imali priliku stvoriti obitelj iz raznoraznih razloga, kao i onih koji su bukvalno posvećeni nekom životnom pozivu, koji ih toliko okupira da su svjesni da bi obitelj oštetili, jer joj se ne bi mogli dovoljno posvetiti. Naprosto, odgovorni ljudi svjesni svojih obaveza i snaga. Takav je bio i Nikola Tesla. Njega valjda svi znaju.
Je su li svi ti ljudi zato griješni?

Simonce :D
Nisam mislia na one kojima je Bog dao da ne mogu radjati djecu. Vec na one koji mogu. Svjesni su toga da bi obitelj ostetili ako se posvete Bogu. Pa mogu se posvetiti Bogu i sa obitelji. Ne znam sta rade i kako se mole i koliko puta dnevno i cesto, da bi to moglo nauditi obitelji. Znas li da su prijasnji proroci tj Boziji poslanici imali obitelji i jos zadatak da ljude uce o Bogu, da im pokazu Istinu i da odbace idopoklonistvo.

Negdje si jos spomenula da nema muslimana na ovom podforumukoji nije poredio casne sestre sa svojom religijom. A pitas li se ti zasto? Razmisli malo.
Ja nisam postavila pitanje da bilo sta poredim, vec me interesuje iz mojih licnih razloga. Oki doki? :)

jurislav
25.10.2003., 18:25
Minatallah kaže:
Ok Minam :) Ali mi niko nije odgovorio na pitanje, da li one misle kada umru da ce biti Isusove zene?

U duhovnom smislu-da, svi oni koji budu vjerni do kraja.

novamama
25.10.2003., 18:54
Minam, kada bi svi, ama bas svi otisli u taj manastir, svijet bi izumro. Niko se ne bi zenio niti udavao, niti bi radjao djecu. Onda bi oni bili gresni po tom pitanju. Ja mislim da grijese sto ne radjaju djecu.

Ta predpostavka je apsurdna jer Bog ne poziva svakog covjeka u redovnicki zivot, tako da se i tvoja predpostavka nikada nece desiti.

Bog svakom daje slobodnju volju; svatko u sebi osjeti poziv za sto je odredjen. Jedan svecenik ili casna sestra ne postaju samo tako nego oni u srcu osjete poziv Gospodina. Slijedi nekoliko godina koje moraju proci dok se konacno ne odluce. Svjesni su toga da ne mogu imati obitelj jer se moraju posvetiti Bozjim stvarima i kod sviju njih je i veca zelja sluziti Bogu, nego zivjeti svjetovni zivot. Jer inace se ne bih odlucili za takav zivot.

Prije je kod nas bio obicaj da iz svake obitelji sa puno djece jedno ode u svecenike. Ne zato sto mora, nego je plod pobozne obitelji bio takav, netko je se od recimo desetero djece na to odlucio. Ako ne u jednoj obitelji, onda u jednoj susjednoj. I ako se ostalih 9 ozeni/uda, nece svijet propasti ili narod izumriti ako jedan ode u svecenicki red.

Ne boj se ti da bi svi isli u svecenike i grijesili po tome jer izumiru jer se nitko ne udaje i zeni; stovise se pitaj jeli preljub i poligamija po principu islama grijesno ako vam je Isus prorok jasno rekao zakone u vezi zenidbe.

Minam
25.10.2003., 19:11
Minatallah kaže:
Minam, kada bi svi, ama bas svi otisli u taj manastir, svijet bi izumro. Niko se ne bi zenio niti udavao, niti bi radjao djecu. Onda bi oni bili gresni po tom pitanju. Ja mislim da grijese sto ne radjaju djecu. Ali ako bi svi bili dobri monasi i monahinje, i ziveli onako kako su obecali Bogu, siromasno u miru i molitvi, onda bi imali "raj" na zemlji. Ali to je samo teorija. Kao sto rekoh, svako moze da odluci na koji nacin zeli da sluzi Bogu. Neko jednostavno ne oseca potrebu za ovozemaljskim uzivanjima vec zeli samo da se moli i posti. A Bog najbolje zna ko gresi.

Dunj@
25.10.2003., 19:16
Minatallah kaže:
Simonce :D
Nisam mislia na one kojima je Bog dao da ne mogu radjati djecu. Vec na one koji mogu. Svjesni su toga da bi obitelj ostetili ako se posvete Bogu. Pa mogu se posvetiti Bogu i sa obitelji. Ne znam sta rade i kako se mole i koliko puta dnevno i cesto, da bi to moglo nauditi obitelji. Znas li da su prijasnji proroci tj Boziji poslanici imali obitelji i jos zadatak da ljude uce o Bogu, da im pokazu Istinu i da odbace idopoklonistvo.

Negdje si jos spomenula da nema muslimana na ovom podforumukoji nije poredio casne sestre sa svojom religijom. A pitas li se ti zasto? Razmisli malo.
Ja nisam postavila pitanje da bilo sta poredim, vec me interesuje iz mojih licnih razloga. Oki doki? :)

Ajmo ispočetka.
1. Radi se o služenju (posvećenosti) života Bogu u potpunosti. I redovnica i redovnika.
I preko određenih oblika rada: pomaganju onima koji sami to nisu u stanju radi bijede, poučavanja (obrazovanja), njege bolesnika i svega onog što se pokaže potrebnim u određenom vremenu. Molitva je (samo) dio tog "procesa". Primjer: Majka Tereza.
Primjer takve posvećenosti poslu za dobro svih ljudi je i Nikola Tesla. U nekim prošlim vremenima, možda je svoj Božji dar mogao ostvariti u zajednici monaha. Osim t oga i otac mu je bio (pravoslavni) svećenik. Možda je i sam vidio koliko je teško imati obitelj i posvetiti cijelog sebe određenoj zadaći. ;)
Isus je isto bio prorok u prošlosti, i po vama, pa..? Ne misliš li da je on kršćanima veći i bolji uzor? :D

Stvarno si mi dala misliti, zakaj su svima više važne časne sestre, a ne recimo i muški redovnici. :D
Jer, za njih nitko nikad nije postavio pitanje. :B

Takav poziv je izabran iz ljubavi prema čovjeku (bližnjem i neprijatelju), po glavnoj Isusovoj, otprilike:

Ljubite bližnjeg svog kao samog sebe. I neprijatelje svoje. To su vam sav zakon i proroci.

Ukratko, u ime ovog zakona ljubavi, svi drugi zakoni "padaju u drugi plan". A Isus je došao zbog ljubavi. Za najmanje, najbjednije, najpotrebnije. Ne (isključivo) poznavaocima Zakona.
I u to ime pozvao svoje sljedbenike da ostave i obitelji i zemaljsko bogatstvo. Tako i jest bilo najteže i pozvani su oni koji to mogu, ali ne moraju.
Evo ti kršćanskog uzora za uzora i za redovnice i redovnke.

Takva ljubav se ne objašnjava, ona se živi. Žrtvujući sebe. A i tu je Isus uzor. Inače, njegovo poslanstvo ne bi imalo smisla.
Da je to tako lako, ne bi je Isus naglašavao niti primjerom pokazivao. Njegov život je uzor svim kršćanima, a ljubav se ne može propisati zakonom.

Još jednom:
Ljubite bližnjeg svog kao samog sebe. I neprijatelje svoje. To su vam sav zakon i proroci.

Ako ti ni to nije dovoljno, a neće biti, nema (ti) pomoći. Vjetar puše gdje hoće.:p

Mir s tobom.

jurislav
25.10.2003., 19:21
novamama kaže:
Jedan svecenik ili casna sestra ne postaju samo tako nego oni u srcu osjete poziv Gospodina. Slijedi nekoliko godina koje moraju proci dok se konacno ne odluce. Svjesni su toga da ne mogu imati obitelj jer se moraju posvetiti Bozjim stvarima i kod sviju njih je i veca zelja sluziti Bogu, nego zivjeti svjetovni zivot. Jer inace se ne bih odlucili za takav zivot.

Nije nužno da se liše obiteljskog života.Rimokatolički celibat je ljudski zakon, a ne Božji.

Minam
25.10.2003., 19:28
Simona kaže:
Ako ti ni to nije dovoljno, a neće biti, nema (ti) pomoći. Vjetar puše gdje hoće.:pMir s tobom. Uvek ima pomoci, uvek i za svakog. Nemoj da presudjujemo drugima, to nije nase. Sta ako je taj kome sudimo mnogo miliji Bogu od nas?

novamama
25.10.2003., 19:47
Nije nužno da se liše obiteljskog života.Rimokatolicki celibat je ljudski zakon, a ne Božji.

Redovnicki zivot nije usmjeren na radjanje i obitelj nego je usmjeren na zivot u nebu i ti ljudi zele tako ziviti i cistocu sacuvati, jer kako nam Isus rece "nebo je mjesto gdje se ljudi ne zene." Dakle oni vec ovdje na zemlji zive zivot cistoce i pripreme za Nebo. Ovdje na zemlji se odricaju i zrtvuju ne na prvom mjestu za sebe, nego za svijet, mole i poste vise nego ostali, da Bogu iz ljubavi (jer vole Boga vise nego svjetovni zivot) ugode i ucine zadovoljstinu za mnogostruke grijehe danasnjeg svijeta. Mnogi imaju misticke dozivljaje ili stigme (npr. Tereza Aviljska, sv. Franjo, Padre Pio itd. itd.). Njima je to vaznije i intenzivniji dogadjaj nego osnovanje obitelji. Kao sto je i njemackoj prosjecnoj zeni vaznija karijera i cuko nego muz i djeca!
I oba slucaja mi prosjecni ljudi ne mozemo shvatiti, zasto ljudi odabiru takve puteve! Jedni iz ljubavi prema Bogu, drugi (karijera i pesek umjesto djece) iz ljubavi prema firmi i novcu + cuki.

Minam
25.10.2003., 19:52
Monasi su "Boziji ratnici". Oni su naoruzani molitvom koja im donosi snagu, imenom Isusa Hrista koje tera od sebe zle duhove, i uzdrzanjem koje im ne dozvoljava da upadnu u ovozemaljska iskusenja. I sa takvim oruzjem, niko im nista osim Boga ne moze. Oni "ratuju" za sve ljude na ovo svetu jer se neprekidno mole za sve nas. A molitva je silno oruzje. Meni otopli oko srca kad pomislim da u svakom trenutku, postoji neko, ko kleci u svojoj celiji u nekom manastiru i izgovara molitve u kojima se moli i za mene. I kad ja spavam, i kad mislim na nesto drugo, uvek se neko moli za mene. A kad se i ja molim, znam da to ne cinim jedina na svetu, vec da se i ja tada pridruzujem toj armiji koja se bori za svoj mir na nebu.

Dunj@
25.10.2003., 19:54
Minam kaže:
Uvek ima pomoci, uvek i za svakog. Nemoj da presudjujemo drugima, to nije nase. Sta ako je taj kome sudimo mnogo miliji Bogu od nas?

A ko kaže da ja sudim? Ili da je netko Bogu miliji zbog načina na koji služi Bogu?
Izvukla si iz konteksta.

Pokušala sam odgovoriti na razliku između Zakona i Ljubavi, jer se uporno baš svi vraćaju na primjer proroka, koji su njima uzor.
Isusa u ovom kontekstu nikad ne spominju.

Ja sam se sama pak ipak potrudila shvatiti njihov stav, ne namećući kršćanski. Sve tamo još od 2000.g.

A bome stekla i poneke nove muslimanske prijatelje. :)

Minam
25.10.2003., 19:58
Moj komentar se odnosio na sledece:
"Ako ti ni to nije dovoljno, a neće biti, nema (ti) pomoći. Vjetar puše gdje hoće."
Oprosti ako sam pogresno razumela.

Dunj@
25.10.2003., 20:19
Minam kaže:
Moj komentar se odnosio na sledece:
"Ako ti ni to nije dovoljno, a neće biti, nema (ti) pomoći. Vjetar puše gdje hoće."
Oprosti ako sam pogresno razumela.

Ok.:)

Naime, ovo: "Vjetar puše gdje hoće", je u skladu s njihovim vjerovanjem, a odgovor je bio namijenjen njoj. Eto, malo dodatno objašnjenje.

Minatallah
26.10.2003., 01:58
novamama kaže:
Ta predpostavka je apsurdna jer Bog ne poziva svakog covjeka u redovnicki zivot, tako da se i tvoja predpostavka nikada nece desiti.
Ne boj se ti da bi svi isli u svecenike i grijesili po tome jer izumiru jer se nitko ne udaje i zeni; stovise se pitaj jeli preljub i poligamija po principu islama grijesno ako vam je Isus prorok jasno rekao zakone u vezi zenidbe.

Ah mila mamuska :D I tebe voda donijela ovdje ;)
Ne kazem ja da ce se to desiti, vec kazem kad bi?! To je nesto sasvim drugo dear mom.
Nego, mamuska ja ovdje nikog ne provociram svojim pitanjem za razliku od tebe koja sama sa sobom razgovaras po raznim temama i nazivas pripadnike moje vjere svakakvim imenima. Ja necu spasti na tvoj nivo, jer bih onda bila kao i ti. To jednoj krscanki ne prilici.
Preljub se desava u svim narodima i religijama kod ljudi po mom misljenju slabijih i manje religioznijih. Svako zna da je preljub grijeh i ako se boji Boga nece ga uciniti. Sto se tice poligamije, pricalo ti se o tome u beskonacnost, ali ti i dalje sama sa sobom vodis razgovore. Mi u Isusa vjerujemo kao u proroka i u Muhameda a.s. kao posljednjega. Stoga, sva daljna diskusija o ovome mi je trosenje vremena na tebe.

Minatallah
26.10.2003., 02:05
Simona kaže:
Stvarno si mi dala misliti, zakaj su svima više važne časne sestre, a ne recimo i muški redovnici. :D
Jer, za njih nitko nikad nije postavio pitanje. :B
Još jednom:
Ako ti ni to nije dovoljno, a neće biti, nema (ti) pomoći. Vjetar puše gdje hoće.:p
Mir s tobom.

Ja sam postavila pitanje i za svecenike, ne samo za casne sestre.
Sta ima da mi bude dovoljno tim citatom:"Ljubite bliznje svoje........." Ne kontam na sta si mislila
:confused: I odakle ti pravo da mi ti sudis?

Minatallah
26.10.2003., 02:06
Minam kaže:
Uvek ima pomoci, uvek i za svakog. Nemoj da presudjujemo drugima, to nije nase. Sta ako je taj kome sudimo mnogo miliji Bogu od nas?

:) :top:

Minatallah
26.10.2003., 02:10
jurislav kaže:
U duhovnom smislu-da, svi oni koji budu vjerni do kraja.

Rekose mi da vjerujete da kad se umre, bice samo duse, a ne tijela. Znaci duse u raju i paklu. Tvoj izgled i ljepota da ce zavisiti od cistoce tvoje duse i da u raju nece se zeniti ni udavati. A ti onda Jurislave kazes da casne sestre ce biti Isusove zene u duhovnom smislu (jer ce duse biti bez tijela u raju)
ne kontam sada....

jurislav
26.10.2003., 16:56
Minatallah kaže:
Rekose mi da vjerujete da kad se umre, bice samo duse, a ne tijela. Znaci duse u raju i paklu. Tvoj izgled i ljepota da ce zavisiti od cistoce tvoje duse i da u raju nece se zeniti ni udavati. A ti onda Jurislave kazes da casne sestre ce biti Isusove zene u duhovnom smislu (jer ce duse biti bez tijela u raju)
ne kontam sada....

Duša je sam čovjek, njegov duh i tijelo.Kad čovjek umre, tijelo se vraća u prah a duh života se vraća k Bogu i čovjek više ne postoji kao biće i živa duša.Tek po uskrsnuću kad Bog bude vratio naš duh i stvorio nam novo, besmrtno tijelo, ne od praha zemaljskog, onda će čovjek biti ponovo živa duša i živjet će na obnovljenoj zemlji.Ostali nepokajani će umrijeti u ognjenom jezeru i više neće postojati.Spašeni se neće ženiti niti udavati jer će biti kao anđeli nebeski i neće imati tjelesnih potreba.Također će nestati svakog prklestva koje su imali u svom prijašnjem smrtnom tijelu.

novamama
26.10.2003., 19:53
Nego, mamuska ja ovdje nikog ne provociram svojim pitanjem za razliku od tebe koja sama sa sobom razgovaras po raznim temama i nazivas pripadnike moje vjere svakakvim imenima. Ja necu spasti na tvoj nivo, jer bih onda bila kao i ti. To jednoj krscanki ne prilici.

Cuj draga moja Mintalashkinja (to ti je za mamusku) postavila si jedno apsurdno pitanje i dala sam ti odgovor, bez provokacije i zlih namjera. Zar je veci grijeh otici, pa taman i svi u svecenike, nego biti pedofil kao Muhamed i kurvar sa dvocifrenim brojem zena??!! :eek: Daj razmisli malo; tko to cini mnogostruki preljub i ne slijedi "proroka" Isusa?

I ne razgovaram sama sa sobom i MOJIM temamama, stovise takvi kao ti postaju kako vidis sa tvojim QUOTE gore i bezobrazni u tudjoj kuci namecuci nama islam u svakoj drugoj temi, i degradirajuci krscanstvo ovdje, te jos nas optuzujuci da PROVOCIRAMO jer te ne sluze dobro argumenti pa pises nebuloze!!!

Sto sam to trebala reci? Mintalashkinja, imas pravo, tako je to, svi ce otici u svecenike (tvojom predpostavkom) i cine time grijeh jer ti tako kazes. Da konacno i ti mozes olajati kako svecenici grijese jer se ne zene, jer ne vidis druge mane.
DA bi otisli kazes; hmm. pa da je babi ona stvar, ne bi bila baba :D

Jedna usporedba sa tvojim apsurdom: Sta Mintalashiknja DA su svi stanovnici zemlje samo zene (ili samo muskarci)?? Vidis od kakvih apsurda ti kreces. Isto tako i ne mogu svi ici u svecenike.

Takvi muslimani kao ti (i Shady etc.) ste se dobro udomacili na hrvatskom forumu kao da je ovo islambosna.com ili odashiljac.com. Ne kupujemo vase nebuloze i uzalud se trudite poturciti Hrvate i ostale nacionalnosti na ovom forumu i to tebi i nekima od tvojih (cast izuzetcima) nije jasno. Ako su moji preci trpili 500 godina tursku okupaciju i nisu se pokorili islamu i radje umirali u svojoj vjeri nego prihvatili vjeru od na-kolac-rezima onda mi nije shvatljivo, kako se jos i dalje namecete Hrvatima svojom ispraznom, od pedofila sa pjenom na ustima i padavicom bolujeceg samoprozvanog proroka sa izmisljenom vjerom.

Mintalashkinja, velis:

Preljub se desava u svim narodima i religijama kod ljudi po mom misljenju slabijih i manje religioznijih.

Onda je po tvojoj konstanciji i Muhamed bio slabiji i manje religiozan. A ne samo preljub je bio jedan od njegovih glavnih zabava, voliio je se i "igrati" sa devetogodisnjom Ajshom.

... i nazivas pripadnike moje vjere svakakvim imenima.

Molim spojnicu za ovakve tvoje tvrdnje. Lazes.
Pisala sam istinu o Muhamedu a ne pripadnike tvoje vjere. A da je Muhamed pedofil jer je Aisha bila 9 godina kad je sa njom spavao, vidi razne vase hadise, to stoji i neoborivo je. Osim toga je bio zesci preljubnik (13 - 19 zena) pljackas karavana i mnogostruki ubica. I sto sam sada slagala?? Ili je bolno za tebe citati istinu???:B

Minatallah
26.10.2003., 22:09
novamama kaže:
Zar je veci grijeh otici, pa taman i svi u svecenike, nego biti pedofil kao Muhamed i kurvar sa dvocifrenim brojem zena??!! :eek: Daj razmisli malo; tko to cini mnogostruki preljub i ne slijedi "proroka" Isusa?

I ne razgovaram sama sa sobom i MOJIM temamama, stovise takvi kao ti postaju kako vidis sa tvojim QUOTE gore i bezobrazni u tudjoj kuci namecuci nama islam u svakoj drugoj temi, i degradirajuci krscanstvo ovdje, te jos nas optuzujuci da PROVOCIRAMO jer te ne sluze dobro argumenti pa pises nebuloze!!!
Takvi muslimani kao ti (i Shady etc.) ste se dobro udomacili na hrvatskom forumu kao da je ovo islambosna.com ili odashiljac.com.

Onda je po tvojoj konstanciji i Muhamed bio slabiji i manje religiozan. A ne samo preljub je bio jedan od njegovih glavnih zabava, voliio je se i "igrati" sa devetogodisnjom Ajshom.
sto sam sada slagala?? Ili je bolno za tebe citati istinu???:B [/B]

Mamuska, o Muhamedu a.s, ima posebna tema i tamo ti svi pisu, a ti izgleda ne kontas , vec hoces i ovamo. Od jedne teme stvaras 10. Koga bona briga sta ti mislis? Izgleda da ti s tim ne mozes zivjeti :)
Ko ti sta namece? Ne sanjaj:rolleyes: Sto se tice provociranja, nisam nikog drugog optuzila do tebe, sto je i istina. Jedino od tebe od sviju ovih sam najvise primjetila tu dozu provokacije. Sama sebe ne vidis nikako.
Ovaj se podforum zove religija i ti mi nemas pravo reci hocu li biti ovdje ili ne. Ako ti se ne svidza, ti produzi dalje. Ja tebe mogu trpiti. Ah sto me zanimas, samo da znas :D
Mamuska, jos jednom ti kazem o Muhamedu a.s. ima posebna tema. On nije bio kurvar vec je zakonski imao svoje zene. I eto jos jednom vrijedzas. Meni nije bolno citati nista, vec je izgleda tebi mamuska, bolno sto se drugi s tobom ne slazu. Svako ima pravo da pita sto zeli i ne zna. O tome ti neces odlucivati.
Bas mrzim sto trosim vrijeme na tebe.

novamama
27.10.2003., 08:46
Mamuska, o Muhamedu a.s, ima posebna tema i tamo ti svi pisu, a ti izgleda ne kontas , vec hoces i ovamo. Od jedne teme stvaras 10. Koga bona briga sta ti mislis? Izgleda da ti s tim ne mozes zivjeti

Mintalazkinja,

a koga BONA briga sto ti ne kontas da ne zeniti se jer se ide u svecenike nije grijeh iako ti se to 10 puta nacrta i opise?

Ili je tesko to skontat jer se riktate po Muhamedovom zakonu o grijehu u vezi (ne)zenidbe?? :eek: :eek:

... i nazivas pripadnike moje vjere svakakvim imenima.

I jos mi navedi spojnicu za koju sam te zamolila, jer tvrdis, da sam muslimane nazivala "svakakvim imenima" mintaLAZKINJO!

dolma
27.10.2003., 11:13
Ovaaaj, od kad postoji ovaj forum, nema muslimana koji je došao ovdje a da "nama" na nos nije nabio monahinje iliti časne sestre, kao navodni primjer za svoje vlastito vjerovanje.

Gnusna laz. Ja nisam cak ni pomisljao na nekakvo nabijanje nosa , niti sam nesto pisao , a ne vidim nista lose u njihovom nacinu oblacenja. Bar su skromne.

dolma
27.10.2003., 11:25
Ne boj se ti da bi svi isli u svecenike i grijesili po tome jer izumiru jer se nitko ne udaje i zeni; stovise se pitaj jeli preljub i poligamija po principu islama grijesno ako vam je Isus prorok jasno rekao zakone u vezi zenidbe

Pa ako vam je on toliki uzor zasto se zenite, naime on se nije zenio.Poligamija je dozvoljena , a ne obavezna , uz to danas je i rijetka.Da si malo citala vise postove ljudi koji trose svoje vrijeme da ti objasne da nisi u pravu o svojim stavovima , ne bi tako pisala. Osim toga zena moze traziti od svog buduceg muza u predbracnom ugovoru da se on vise ne smije zeniti. Kontas , nije tako tesko za skontat, ako imas dobre namjere.

jedrenjak
27.10.2003., 15:06
Minatallah kaže:

Zato jer su tako posvećeniji služenju Bogu!

Minatallah
27.10.2003., 17:05
novamama kaže:
Mintalazkinja,

a koga BONA briga sto ti ne kontas da ne zeniti se jer se ide u svecenike nije grijeh iako ti se to 10 puta nacrta i opise?

Ili je tesko to skontat jer se riktate po Muhamedovom zakonu o grijehu u vezi (ne)zenidbe?? :eek: :eek:

I jos mi navedi spojnicu za koju sam te zamolila, jer tvrdis, da sam muslimane nazivala "svakakvim imenima" mintaLAZKINJO!

Hehehe.....ove mamuske sto se naljutila :D
Skontala sam ja da nije grijeh po vama se ne zeniti i ici u casne sestre i svestenike i to vase pokusavam skontati. No big deal.
Muhameda si nazvala pedofilom:eek: Any more question?

Sad sto se tice ostalih, evo uzecu primjer Pravoslavlja, zasto se casne sestre nemaju pravo udati prije monasenja, a svestenici mogu?

novamama
27.10.2003., 20:30
Pa ako vam je on toliki uzor zasto se zenite, naime on se nije zenio.Poligamija je dozvoljena , a ne obavezna , uz to danas

I ti slabo kontas. Ne daje Bog svakome poziv u redovnicki zivot, sto sam vec pisala. Malo je onih koje Bog pozove.
Isto kao sto i svi ljudi ne postaju odvjetnici.

Osim toga zena moze traziti od svog buduceg muza u predbracnom ugovoru da se on vise ne smije zeniti. Kontas , nije tako tesko za skontat, ako imas dobre namjere.

Mi se ne mnozimo po muslimanskoj doktrini kvantitete, pa taman i preko 4 zene osnivajuci potomstvo kao braca Bin Laden, nego po kvaliteti i LJUBAVI.
A ugovore prave ovdje samo oni, koji se boje izgubiti svoj novac i u glavi vec imaju rastavu. Sta ce mi ugovor (da mi muz ne smije zeniti jos dvije, tri, itd.) kada mi u crkvi obecaje vjernost, pred Bogom, a ne na papiru? Vjernost naravno moze biti teorija u losem slucaju braka i u svakoj vjeri, ali zakonito sam zasticena od poligamije, a ne nekim ugovorom kojeg moram kao muslimanka sklapat

Sto je za nas logicno, kod vas ima uvjet ugovor!

Vidis koja je to prednost??? A sta ces ako te ugleda jedan seik i svidis mu se pa on dovede i drugu, trecu, cetvrtu, pa hoce petu i tebi onom formulom iz Kurana tri put ponovi, adio, otpustena si??
Jer, muslimanu nije tesko odpustiti zenu! :eek: :eek:
A kod nas vrijedi ona Isusova: Muskarac ce napustiti i oca i majku i sa zenom postati jedno! Zena je ud svoga muza kao sto je i muz ud svoje zene! Sto Bog spoji, to covjek neka ne razdvaja. Dakle, jasno i pravedno.

Adura
27.10.2003., 20:35
formulom iz Kurana tri put ponovi, adio, otpustena si??

Ma nemash ti blage veze sta pricash.Nigdje se u Kur'anu ne spominje 'formula o ponavljanju tri puta'.

Adura
27.10.2003., 20:38
Sto je za nas logicno, kod vas ima uvjet ugovor!

U samom ugovoru se napise uvjet, pa ko hoce nek izvoli, ko nece nek nece.

novamama
27.10.2003., 20:39
Ma nemash ti blage veze sta pricash.Nigdje se u Kur'anu ne spominje 'formula o ponavljanju tri puta'.

Dobro Adura, onda ti napisi koju forumulu muz izrekne i odpusti zenu iz braka, da se ne moram truditi trazit po google.

Adura
27.10.2003., 20:39
Jer, muslimanu nije tesko odpustiti zenu

Opet bubash.Bogu je najmrze djelo rastava braka, ali ako se supruznici ne mogu i ako iz jednog takvog odnosa ima vece stete nego koristi onda se mogu rastati na lijep i fin nacin.

Dunj@
27.10.2003., 22:05
Osim toga zena moze traziti od svog buduceg muza u predbracnom ugovoru da se on vise ne smije zeniti. Kontas , nije tako tesko za skontat, ako imas dobre namjere.

Na to pitanje je stručan odgovor jednoj muslimanki dao onaj koji je ovlašten za odgovore na takva pitanja. Na IB sajtu.

Nikakav ugovor takve vrste ne vrijedi, jer niti jedan ugovor nema važnosti ako je u koliziji s Kuranom. A tamo je izričito višeženstvo dozvoljeno. Uvjet je samo da sve pa i jednu jedinu ženu mora moći uzdržavati. Tamo gdje je šerijat na državnoj snazi, naravno!

Tako. Može budući potpisati bilo kakav predbračni ugovor, ali ako mu se ćefne i ima mogućnosti, ne mora ni pitati svoju sadašnju ženu!
I ona zato nema pravo tražiti niti dobiti rastavu!
Točka.

To stvarno nije teško skontat, ako imaš dobre namjere i ne želiš prodavati rog za svijeću glupim kaurima.

Adura
27.10.2003., 22:13
Simona

Fatima ra ,kci Alije je ugovorom uvjetovala da se Ali ne zeni dva puta, tri, ili cetiri.

Kakve 'tacke'?

Oni koji zastupaju stranu da žena ne može postaviti navedeni uslov u braku kazu: "Ne može se halal koji se neveden u Kur'anu od strane ljudi proglasiti haramom.".

Zagovornici ovog uvjeta potežu fetvu Ebu Hanife koja brak posmatra sa aspekta ugovora i navode njegov primjer:
Da li je ženidba sa više žene halal. JESTE!
Da li je trgovina tkaninom halal. JESTE!
E sada recimo da ja kao trgovac tkaninom izdam poslovni prostor uz uslov da zakupac ne smije u njemu prodavati tkaninu. Imam li ja na to pravo. IMAM i ovjde se niko neće derati, ti njemu zabranjuješ halal!
Ako sada zakupac kroz određeno vrijeme otrije da je ipak najbolje prodavati tkaninu, pa u dotičnom prostoru počne prodavati tkaninu, je li on time prekršio ugovor? JESTE!
Ima li vlasnik prostora time pravo na poništavanje ugovora zakupa. IMA!

Zaključak je bio da žena u ovom slučaju ima pravo na raskid braka, jer je muž jednostavno prekšio ugovor.

Za napomenuti je da i kod priznavanja uslova jedne žene, to samo ima za posljedicu da žena ima pravo na raskid braka, t.j. ona ni u kakvom slučaju ne može spriječiti muža u ženidbi.

Dunj@
27.10.2003., 22:14
Adura kaže:
Opet bubash.Bogu je najmrze djelo rastava braka, ali ako se supruznici ne mogu i ako iz jednog takvog odnosa ima vece stete nego koristi onda se mogu rastati na lijep i fin nacin.

Činjenica je da takve prakse nema, jer lijep i fin način određuje
šerijat...tamo gdje je na snazi na državnoj razini, koji traži za rastavu "opravdane" razloge ženi i najmanje dva muška svjedoka. Ili četiri ženska svjedoka. Ženska 2 glasa za 1 muški.

Mužu je dovoljno da pošalje ženi 3 maila. To je najnovije. Inače je bilo dovoljno 3 puta usmeno reći. Pred propisanim svjedocima kao dokazima da je izrekao. Mail 3 puta je sada dovoljan dokaz.
I brak se smatra razvedenim.

Dunj@
27.10.2003., 22:18
Adura, ne pričaj mi teorije. Djela mi pokaži.

Navedi bar današnju praksu u bilo kojoj muslimanskoj državi gdje je na snazi šerijat. Može i kroz povijest...ali ne ab ovo.
Ono, kako su prakticirali kad su bili na vlasti i na ovim prostorima.

Ili svi oni ne znaju to o čemu ti pričaš?

Btw, nezakonito je ugovarati protiv onog što JEST dozvoljeno.
Tako su se i nasanjkale mnoge sa zapada, udavši se za Arape na slijepo, recimo u Americi...a onda saznale ili da nisu jedine, ili su se još jednom oženili kad su se vratili kući, a ovu "osigurali" da se nije mogla niti vratiti.

Glavno su postigli. Recimo Američko državljanstvo! Ali to nije grijeh. Prevariti zemlju u kojoj vladaju "krivi" zakoni.

Adura
27.10.2003., 22:23
Mužu je dovoljno da pošalje ženi 3 maila. To je najnovije.
I brak se smatra razvedenim.

Da ima 'takvih' slucajeva , samo kakve veze oni imaju sa Kur'anom?
Novamama je tvrdila da to 'pise' u Kur'anu,ali to nigdje ne pise u Kur'anu.

'trostruki istodobni razvodi' su koliko ja znam samo aktuelni medju indijcima.

Koncenzus po pitanju trostrukog istovremenog razvoda.

Pitanje trostrukog istovremenog razvoda nije dio direktno propisan Kur'anom.Medjutim,ako se poblize pogleda smisao toga i uvazi razuman razlog istog pitanje trostrukog istovremenog razvoda je pitanje koncenzusa.

Serijat je dozvolio osobi da obnovi brak nakon odluke o prekidu braka , unutar perioda priceka(ideta) , dva puta.Medjutim , ova sansa za obnavljanje braka otpada treci put.
Sada sasvim je razumljivo da ponekad, osoba moze u naletu emocija(u afektu) izraziti svoj konacan sud , i izreci tri puta rijeci razvoda braka , i na taj nacin se 'odreci' sanse za ponovnim obnavljanjem braka(sanse koju mu serijat daje).Moguce je takodje da ta osoba usljed afekta (i bijesa) nije zaista mislila na konacnu odluku.
Bez obzira koji je razlog trostrukog, istovremenog, razvoda braka(rijecima talik, talik, talik) potrebno je dodatno ispitati motive (jer isti nisu na izgled u skladu sa Kur'anskim odredbama).

Medjutim, preneseno je da je tokom svog zivota Poslanik s.a.v.s. (bez obzira jeli se radi o afektu ili konacnoj odluci) dodatno (u ovom slucaju trostrukog istovremenog prekida braka) ispitivao osobu koja je to izrekla..."da li je ta osoba sigurna da je to konacna odluka?".
Ako bi osoba rekla da nije ozbiljno mislila na konacnu odluku, Poslanik s.a.v.s. bi dozvolio istoj da moze obnoviti brak( i taj bi se trostruki istovremeni razvod smatrao kao JEDAN).Na drugu stranu , ako bi osoba izjavila da se namjerom, i ozbiljno odrice prava na obnovu braka(odnosno da je konacno odlucila da se rastavi) onda bi Poslanik s.a.v.s. izjavu u trostrukoj istovremenoj rastavi braka smatrao kao stvarni trostruki razvod(znaci TRI puta bi se racunao razvod).

Ako se ispitaju postojece verijacije na ovu temu jasno je da je Poslanik s.a.v.s. mnogo ulagao u pozadinu necije namjere , i uvjetovanosti iste.Kao u mnogim slucajevima fikha Poslanik s.a.v.s. je za svoj krajnji sud sagledavao pozadinu svakog slucaja, uvjetovanosti u kome se nesto desilo.

Naime pitanje potvrde validnosti trostrukog istovremenog razvoda braka ne podpada pod direktne odredbe Sherijata, vec spada u pitanja o kojima MOZE odlucivati legalno sudstvo(zakonodavstvo) .U slucaju da se vlast u muslimanskoj zajednici vidi beneficije od nekog rijesenja donose se validne odluke po tom pitanju.
Upravo je to uradio Omer ra tokom svog kalifata , kada je izdao legalnu potvrdu da se svaki trostruki Talik smatra kao konacna odluka pri rastavi braka , i da se NIKOME ne da ' druga sansa' nakog tog postupka.Razlog toj Omerovoj ra odluci je bio zato sto su neki iskoristavali 'trostruki istovremeni' razvod braka -koji se smatrao kao jedan- da bi se na neki nacin grubo ophodili prema zenama,pa su poslije se ispricavali da je to bilo iz afekta(da bi opet nakon toga nastavili sa istim)....Uglavnom takvo ophodjenje je izgleda postala uobicajena praska, a da bi se ista ukinula Omer ra je donio odluku da se trastruki istovremeni razvod braka smatra kao definitivni razvod,bez mogucnosti 'opravdanja'(ovu odluku je donio u drugoj godini svog kalifata)

U istom duhu , legalne vlasti u islamskoj zajednici mogu donijeti odgovarajucu zakonodavnu mjeru po pitanju trostrukog Talika(da ga potvrde ili ne -->ovisi o njima)

Znaci ovo pitanje najvise ovisi o koncenzusu ucenjaka.

Selam alejkum

Nije mi tesko dati reference.

Jedna strana argumentacije krece od ovoga:

Preneseno je da je pred Poslanika s.a.v.s. dosao slucaj da se neka osoba razvela trostrukim istodobnim razvodom od svoje zene.Kada je Poslanik s.a.v.s. ovo cuo postao je veoma ljut i rekao je "Zar ste vec poceli da se igrate Bozijim odredbama, dok sam ja josh tu medju vama?"(Nasaija,Kitab al-Talak).
Takodje je preneseno da bilo ko ko je sprovodio takvu praksu bio u pocetku kaznjavan(ai' la al-sunnan, Zafar Ahmad Uthmani, Kitab al -Talak)

Poznati slucaj Rakune Ibn 'abd Jazid, prenesen u skoro svim poznatim zbirkama da je Poslanik s.a.v.s. znao propitivati razloge zbog kojih je neko izrekao trostruki istovremeni raskid braka.(Musnad Ahmad ibn Hanbal, tom . 1, Tirmidhi, Kitab al-Talak i Abu Dawud, Kitab al-Talaq.)

Sa druge strane (druga strana argumentacije)postoje slucajevi kada je Poslanik odobravao trostruki istovremeni razvod(koji se brojao kao tri razvoda).

Ibn Omer ra je pitao Poslanika s.a.v.s.:"Da sam se dva puta istovremeno razveo od zene, kakve bi posljedice bile?" Poslanik s.a.v.s. je rekao :"Tada bi bio neposlusan svom Gospodaru i izgubio bi sansu za ponovno obnavljanje braka"(Al-Mughni, Ibn Kudamah, Kitab al-Talak).
U jednom drugom slucaju zena je prisla Poslaniku s.a.v.s. i pitala ga o tome kakva je njena pozicija nakon sto se muz od nje razveo triputa u isto vrijeme,Poslanik s.a.v.s ju je obavjestio da se vise ne vraca svome muzu(u tom slucaju) (Mudawanah al-Kubra, Kitab al-`iddah wa al-Talak al-Sunnah, Fi Talak al-Hamil).

Omer ra i Ebu Bekr ra.
Sto se tice Omera ra.ocito je da je njegova odluka bila legalna , jer niko poslije Poslanika s.a.v.s. ne bi mogao opovrgavati stav po ovom pitanju da je Poslanik s.a.v.s. jasno zabranio trostruki istovremeni razvod braka u sherijatu.

Ovo je na dalje objasnjeno preko hadisa od Ibn Abasa ra , u kojem on prenosi da je zabrana o trostukom istovremenom uopsteno bila prihvacena velikim dijelom tokom zivota Poslanika s.a.v.s., zatim za vrijeme prvog Kalife Abu Bekra ra, da bi nakon prve dvije godine kalifata Omer ra dokinuo istu jer su neki ljudi poceli da olako daju razvode brakova (da bi se poslije pravdali da su to radili iz afekta).U to vrijeme je Omer ra razmotrio te slucajeve i tu praksu i donio odluku kojom bi sprijecio takvo ponasanje(ps Omer ra nije mogao to uciniti ukoliko je sam Poslanik jasno naznacio da je trostruki istovremeni razvod braka striktno zabranjen) (Muslim, Kitab al-Talak)

Znaci ovisi o samom koncenzusu ucenjaka neke zemlje da li ce usvojiti ili ne taj nacin razvoda braka.

No novamama je rekla da to 'stoji u Kur'anu' sto je izvalila.

Adura
27.10.2003., 22:25
Simona kaže:
Adura, ne pričaj mi teorije. Djela mi pokaži.

Navedi bar današnju praksu u bilo kojoj muslimanskoj državi gdje je na snazi šerijat. Može i kroz povijest...ali ne ab ovo.
Ono, kako su prakticirali kad su bili na vlasti i na ovim prostorima.

Ili svi oni ne znaju to o čemu ti pričaš?
tamo gdje je hanefijski mezheb to je bilo moguce.Svi moji preci su imali po jednu zenu,a bili su vjernici:)

Ako hoces istinu, praksa poligamije josh postoji u Saudijskoj Arabiji eventulano josh u nekim nekim pro-arapskim zemljama u susjetstvu,a i tu je rijetka(mogu je si priustiti samo oni malo imucniji , jer svakoj zeni moraju kuce napraviti i biti prema svakoj jednaki itd)

Adura
27.10.2003., 22:28
Simona ako je tvoja praksa zuta stampa...tu ti ja ne mogu pomoci taman da se na glavu nasadim.

Dunj@
27.10.2003., 22:30
To je vrijedilo za sirotinju. Jer jedva da su mogli uzdržavati i jednu.

Za sultane , vezire i slične nije.

Adura
27.10.2003., 22:31
Simona kaže:

Moji su bili begovske porodice:)

Adura
27.10.2003., 22:36

U islamu jeste dozvoljeno visezenstvo.Nigdje ja to nisam porekao,ali uz odredjene uvjete.
Imati 'vishe zena' uopste nije obaveza.

E sad postoji ocigledno nesporazum medju nama jer ti vidish europejsku(krscansku) instituciju braka kao jedinu mogucu.Ali to je tvoj problem.Vecina ostalih kultura, a posebno starih(pa i jevreji) su poznavale poligamiju(pa i krscani su poznavali istu medju kraljevskim porodicama), i u tome nisu vidjele nista 'nenormalno' , kao sto to vide emancipovani ,nadasve demoktratski nastrojeni europejci....

Pitanje:Zasto europejci uvjek smatraju da su najnapradniji po pitanju kuture, a da su ostali koji su drugaciji 'divljaci' i 'ne civilizovani'.Nije li to malo narcisoidno?

...doduse opet ste krenuli temu sa 'pitanja za krscane' na nas muslimane.Eto vi ste toliko zabrinuti za nas divljake,prosto eto ne mozete od te brige mirno zivjeti ccccc...daj prodjite nas se i tu dodje ona tacka.

Pozdrav

Dunj@
27.10.2003., 22:45
Adura kaže:
Simona ako je tvoja praksa zuta stampa...tu ti ja ne mogu pomoci taman da se na glavu nasadim.

Ma, naravno. Za sve je kriva žuta štampa!

To sam pročitala na IB sajtu. Ne na forumu.
Tamo gdje su pitanja i gdje odgovaraju stručnjaci. Bosanski!

Ah, da i za Nigeriju koja je svoj šerijat protegla i na kršćane je isto kriva žuta štampa.
I za talibanski Afganistan je kriva žuta štampa. Pa i za ši'itski 70 -milijunski Iran, koji je radio svojim "griješnim" ženama isto što i Nigerija. Najmanje 30 žena kamenovano, najprije ih ukopavši u zemlju do pojasa, i to za vrijeme ovog post Homeinijevskog režima.
I baš svagdje gdje dođe šerijat na vlast primjenjuju se baš oni najbarbarskiji "zakoni".

Onda se čudite što vojna hunta ne priznaje izbore u Alžiru! Kakva demokracija, kakvi bakrači. Islam to ne priznaje, a onda to ne priznaje ni vlastita vojna hunta. Znaju "svoje" bolje od glupog zapada!

Glavno da se nađe krivac, koji vidi da je car gol i to na glas reče.

Živjela žuta štampa koja, naravno, i ne može izlaziti u bajnim zemljama gdje je šerijat na snazi!

Čim se se pozvao na žutu štampu, pokazao si svoje "jake argumente" i zato
adio

Btw, nigdje se ja nisam pozivala na kršćane, ni na bilo koji kršćanski dokument. Toliko i zadnje od mene.

Adura
27.10.2003., 22:54
, naravno. Za sve je kriva žuta štampa!

To sam pročitala na IB sajtu. Ne na forumu.
Tamo gdje su pitanja i gdje odgovaraju stručnjaci. Bosanski!

IB forum nije Islam

Ah, da i za Nigeriju koja je svoj šerijat protegla i na kršćane je isto kriva žuta štampa.

Eto opet zuta stampa.Ko je prosirio svoj sherijat na krscanski dio Nigerije?

I za talibanski Afganistan je kriva žuta štampa.

Nego sta je nego zuta stampa.Bash je afganistancima, talibanima stalo do visezenstva kad nemaju posteno sta jest.E jest vala bash eto svi su imali po 50 a ne po 4 zene.

Pa i za ši'itski 70 -milijunski Iran, koji je radio svojim "griješnim" ženama isto što i Nigerija.

Izvor molim, odakle ti ova informacija.

Najmanje 30 žena kamenovano, najprije ih ukopavši u zemlju do pojasa, i to za vrijeme ovog post Homeinijevskog režima.

hajde molim te navedimi tih 30 zrtava.Imena i mjesta ili link.

I baš svagdje gdje dođe šerijat na vlast primjenjuju se baš oni najbarbarskiji "zakoni".

Ma nek je sherijat kriv, ma ko ce drugi eto.

Onda se čudite što vojna hunta ne priznaje izbore u Alžiru! Kakva demokracija, kakvi bakrači. Islam to ne priznaje, a onda to ne priznaje ni vlastita vojna hunta. Znaju "svoje" bolje od glupog zapada!

Demoktratska Amerika je napala Irak bez ikakvog razloga.Demokratski Izralel???? ah da za te stvari ipak ima neki 'civiliziraniji' zakon.Bash eto

Glavno da se nađe krivac, koji vidi da je car gol i to na glas reče.

Dokaz,donesi informacije, ako ne doneses provjerene informacije onda svjesno lazesh.

Živjela žuta štampa koja, naravno, i ne može izlaziti u bajnim zemljama gdje je šerijat na snazi!

U kojim serijatskim zemljama ?Gdje to vlada sherijat?
Ah da samo u zutoj stampi.Glupostima vam glavu pune.Nema sherijatske zemlje danas na svijetu.

Čim se se pozvao na žutu štampu, pokazao si svoje "jake argumente" i zato

pa eto budi ti dobra pa mi navedi izvore svojih informacija, posebno za onih '30 zena u Iranu'.Hajde pokazi mi da ne kupis to sa zutih stranica.

Dunj@
28.10.2003., 00:52
Adura kaže:
IB forum nije Islam

Samo nikako da kažeš gdje je i kada bio islam. U praksi! Kad su bili na vrhuncu vlasti i u Evropi. Recimo u Španjolskoj. Kako je prošao onaj koji je i uzdigao islamsku kulturu i filozofioju?

Izvor molim, odakle ti ova informacija.
Iz žute štampe. :B

hajde molim te navedimi tih 30 zrtava.Imena i mjesta ili link.

Stvarno te zanima te istina? Znaš engleski, pa evo za prvu ruku ukucaj Shirin Ebadi.

Dokaz,donesi informacije, ako ne doneses provjerene informacije onda svjesno lazesh.

Naravno, da lažem. To mi je jedina svrha i cilj u životu. Lagati o praksi idealnog islama. Sadašnoj i bivšoj.

U kojim serijatskim zemljama ?Gdje to vlada sherijat?
Ah da samo u zutoj stampi.Glupostima vam glavu pune.Nema sherijatske zemlje danas na svijetu.

Ma, zbilja? To reci onima npr u Iranu. :D

Ništa ja tebi ne moram niti neću dokazivati. Najmanje bilo kakvim linkom. Naučila sam ja tu školu s linkom, od majstora.. :D

Ili da mi npr najprije kažeš, čiji su linkovi mjerodavni? A da nisu u kategoriji žute štampe ili zlonamjernih kaura?

A ni ta Shirin Ebadi nije nekakav argument. Ni moj znanac Iranac Hamnej (režiser po struci), kojem roditelji ipak povremeno dođu ovdje, ali on ne smije tamo. Ni njegova žena Iranka i liječnica. Ovdje! "Grizao" je na "predrasude" o Iranu i Iranskoj kulturi, naročito kad se ponadao da će ova vlada ipak stvari pomaknuti na bolje. Dijete, krasan sinčić, mu je trojezičan: perzijski, engleski i hrvatski.

P.S.
Možda slučajno nađem taj članak o 30 žena, ali kaj s tim kad ćeš ti opet reći žuta štampa ili nije vjerodostojan izvor...ili bilo što.
Izvoli na google...traži...i naći ćeš, ako te zanima. Ali što je tebi vjerodostojan izvor? Iranska štampa?
Ne bih se uopće čudila da je izvor baš legalna i ispravna iranska štampa, samo ja ne znam perzijski, ali ima ih koji znaju. I prevode i pišu na opće poznati engleski.
To ti nije palo na pamet? Ili ne može biti, ono što ne smije biti.

Ovo je stvarno zadnje.

Adio

Adura
28.10.2003., 01:24
Samo nikako da kažeš gdje je i kada bio islam. U praksi! Kad su bili na vrhuncu vlasti i u Evropi. Recimo u Španjolskoj.

Islam je bio i ostao u srcu vjernika , koji vjeruju u Boga,u sve Bozije Poslanike, u meleke, Bozije Knjige.

Ako te bash zanima Islamska drzava, pa malo koja je drzava bila istinski (po uredjenju) islamska.Izuzetak je period Objave Kur'ana, i period dvojice prvih Kalifa.Poslije je na politickom planu doslo do razilazenja, tako da je rijetko koja zemlja bila islamska, sa izuzetkom mozda samo te Islamske Spanije.

O Islamskoj spaniji mozemo pricati jer mi je to veoma draga tema.A mozemo i pricati sta je bilo sa svim onim ogromnim bibliotekama ,koje su brojale nekoliko miliona knjiga.Ko ih je spalio?Zasto ih je spalio?Sta je bilo sa spanskim muslimanima nakon zauzimanja Spanije od strane krscana? Ko je proganjao jevreje i gdje su isti bjezali?

Stvarno te zanima te istina? Znaš engleski, pa evo za prvu ruku ukucaj Shirin Ebadi.

Ne zelim nista da kucam.Ako imash kakav podatak nije tesko provjeriti jeli on validan.Validnost, i istinitost nekog podatka ne odredjujem ja , a Boga mi ni ti.

Naravno, da lažem. To mi je jedina svrha i cilj u životu. Lagati o praksi idealnog islama. Sadašnoj i bivšoj.

Ti nikad nisi lagala o 'idealnom islamu', ti i ne zelish da pitash ....ti to vec znash(?).Vecina tvojih postova koje sam citao su namjenjeni upravo tome da se sugovornik na neki nacin 'isprovocira', nazivcira ili sta vec drugo.Normalno ti si ta koja ce reci 'tacka' i prije nego iko i pokusa da ikakav 'odgovor'.

Ti si ovdje skrenula temu opet na nas 'divljake' sta ces , europejcima je oduvjek trebao neki 'divljak' da otkriju eto koliko ima plemenitosti u njihovom sopstvenom divljastvu...i sve se to prodaje kao 'najuzivesnija kultura'.Sacuvaj me boze takvih junaka i takve kulture.
Ništa ja tebi ne moram niti neću dokazivati.
Dokazi sebi ,a nas muslimane -divljake ako vec ne mozesh 'kultivisati' ...pusti na miru,dosta sto svaki dan dozivljavamo 'shokove' od svojih 'kulturnih' komsija.

Naučila sam ja tu školu s linkom, od majstora..

mani uopste nije trenutno do sale , a tebe izgleda ovo sve zabavlja?zanimljivo.

Ni moj znanac Iranac Hamnej (režiser po struci), kojem roditelji ipak povremeno dođu ovdje, ali on ne smije tamo. Ni njegova žena Iranka i liječnica. Ovdje! "Grizao" je na "predrasude" o Iranu i Iranskoj kulturi, naročito kad se ponadao da će ova vlada ipak stvari pomaknuti na bolje. Dijete, krasan sinčić, mu je trojezičan: perzijski, engleski i hrvatski.

Ni meni vec 10 godina ne daju izaci iz BiH bez 'dokumenata'.A kakve to veze ima sa Islamom?

Izvoli na google...traži...i naći ćeš, ako te zanima. Ali što je tebi vjerodostojan izvor? Iranska štampa?
Ne bih se uopće čudila da je izvor baš legalna i ispravna iranska štampa, samo ja ne znam perzijski, ali ima ih koji znaju. I prevode i pišu na opće poznati engleski.

ja ovdje nisam Iranski advokat.Ima tu Fuad , ima i Shady(nezanm jeli on shija u potpunosti) pa neka oni govore za sebe.Sve sto sam trazio jeste tvoj izvor podataka....

E da i sad bi ja za tebe trebao traziti tvoj izvor podataka?Po internet stranicama?Smjesno:)
To ti nije palo na pamet? Ili ne može biti, ono što ne smije biti.

O cemu ti pricas, o cemu fantazirash?

Ovo je stvarno zadnje.

Nemoguca misija?

novamama
28.10.2003., 07:36
Novamama je tvrdila da to 'pise' u Kur'anu,ali to nigdje ne pise u Kur'anu.

'trostruki istodobni razvodi' su koliko ja znam samo aktuelni medju indijcima.

O cemu ti buncas?
Novamama nije govorila o trostrustrukom istodobnom razvodu, nego da se tri puta rekne nesto kao "odpustam te" i brak je razveden!! Zamolila sam te fino da to blize opises. Simona je (hvala Simona) detaljnije to isto opisala.
Ako ne stoji u Kuranu onda u Hadisima ili serijatskom zakonu, ali zar lazem da se zenu u islamu ne odpusta tri put ponovljenom spikom, pred svjedocima??

I naravno, kakav ugovor kakvi bakraci ako Kuran izricito dozvoljava vise zena.
Zanima me kakva bi ispala tuzba ogorcene zene pred nekim sudom u Saudijskoj Arabiji?? :D

I interesantno, vi sa takvim mjerama drskosti i nepravde prema zeni dolazite ovamo tvrditi, kako zar nije grijeh ako se svecenik ne zeni, i ako bismo to slijedili svi bi grijesili.

Pa eto jos jednom; kod nas brak temelji na ljubavi prema jednoj jedinoj osobi (i zakonski je brak zasticen a poligamija pod kaznom) dok kod vas muskarac ima pravo na cetiri zene, i ne samo to, svoju zenu moze tri put ponovljenim laprdanjem samo tako otpustiti ako se ne slaze.

novamama
28.10.2003., 07:48
Bash je afganistancima, talibanima stalo do visezenstva kad nemaju posteno sta jest.

Ali je se imalo dosta novaca za obuku Talibana i za to specijalizirane kampove!

I naravno, jedan Bin Laden, produkt jednog muskarca sa mnogim zenama (imao je sedamdesetak brace i sestara) ne moze dobiti ocinsku i majcinu ljubav, nisu mu se mogli posvetiti nego samo nabit Kuran da ga nauci napamet, (osobito pasage dzihada su ga izgleda odushevile)i takva djeca odrastu u mrznji, kaosu tolike neodgojene djece, izmedju mnogih zena sto se kace, neskladnosti i najzad u bas ono, sto Bin Laden sam jest.

Krkan
28.10.2003., 08:05
mintallah:

ev' ja sam takodjer razmislio i mogu ti reci da sam zakljucio da im je slicnost samo u tome sto su 'zamotane'...
medjutim,smatrati sve muslimanke samaritankama je malo glupo.
npr.majka terezija nije gledala koje su vjere bolesnici.
naravno da su i muslimanke takve!
:rolleyes:

ps.malo morgen.

Adura
28.10.2003., 21:04
Novamama nije govorila o trostrustrukom istodobnom razvodu, nego da se tri puta rekne nesto kao "odpustam te" i brak je razveden!! Zamolila sam te fino da to blize opises.

Evo josh jedan primjer koliko ti zaista nemash pojma.

Trostruki istodobni razvod braka jeste onaj gdje se rekne tri puta(u isto vrijeme) 'otpustam te'.

Informisi se malo prije nego napises nesto.

Adura
28.10.2003., 21:05
O cemu ti buncas?

Vidi se ko bunca.

Krkan
28.10.2003., 21:34
ja volim buncati...
et' zakljucio sam po ovim postovima ,da su se prije krscanke obukle, nego muslimanke.
pa red je ... da se prije i raskomote!

jel dobro?:zubo: :zubo: :zubo: :zubo:

Minatallah
28.10.2003., 22:51
Minatallah kaže:

Sad sto se tice ostalih, evo uzecu primjer Pravoslavlja, zasto se casne sestre nemaju pravo udati prije monasenja, a svestenici mogu?

Moze li mi neko odgovoriti na pitanje i zamolila bih vas da ne skrecete s teme. Blaise, reci im:(

Minatallah
28.10.2003., 22:52
Krkan kaže:
ja volim buncati...
et' zakljucio sam po ovim postovima ,da su se prije krscanke obukle, nego muslimanke.
pa red je ... da se prije i raskomote!

jel dobro?:zubo: :zubo: :zubo: :zubo:

Nije dobro:rolleyes: Kada su se krscanke obukle?

Minatallah
28.10.2003., 22:54
Krkan kaže:
mintallah:

ev' ja sam takodjer razmislio i mogu ti reci da sam zakljucio da im je slicnost samo u tome sto su 'zamotane'...
medjutim,smatrati sve muslimanke samaritankama je malo glupo.
npr.majka terezija nije gledala koje su vjere bolesnici.
naravno da su i muslimanke takve!

ps.malo morgen.

Jesu zamotane obje. Samo sto vi to opravdavate kod casnih sestara tj krscanki a kod muslimanke vam je to neko cudo.
Niko ne smatra samaritanke muslimankama. Odakle ti to?:rolleyes:
Odakle ti znas kakva je koja muslimanka? Znas li ti koliko je njih takvih koje bi pomogle, bez obzira na bilo sta, a pogotovo na vjeru?
Ne lupaj:mad:

Blaise
28.10.2003., 23:09
Minatallah kaže:
Moze li mi neko odgovoriti na pitanje i zamolila bih vas da ne skrecete s teme. Blaise, reci im:(

Stvarno ste nemoguci. :zmaj:

Nije tema poligamija u islamu niti razvod. U islamu.
Sutra cu rascijepit te teme, sad se vise ne usudim da mi se server ne zasteka i da se nesto ne sprcka.
Visak cu obrisat.

Dakle, pitanja za krscane molim. :)

Evo mojih pitanja za sve krscane, osobito za one koji su se vjencali ili se misle vjencati u crkvi:

Sto mislite o rastavi braka? Sto moze biti razlog, a sto ne?
Sto kazu brojke? :D
Koliko ljudi iz vase okoline je razvrglo svoj brak (zakljucen u crkvi)?
Je li brak zakljucen u crkvi (u Hrvatskoj se sad moze birati, mozete se vjencati pred maticarem ili u crkvi, brak je jednako valjan pred zakonom) moguce razbrgnuti, kakav je postupak i pod kojim uvjetima? Moze li se osoba vjencana u crkvi ponovno vjencati?
Sto kazu brojke? :D
Sto kaze vasa crkva, sto kazu vjernici, a sto kazu brojke? :D:D

Muki
29.10.2003., 11:56
Jedno pitanje za ljude kriscanske vjere zasto mrzite Islam?

jurislav
29.10.2003., 18:11
Muki kaže:

ja ga ne mrzim, samo ga ne smatram ga istinitim.

Blaise
29.10.2003., 19:31
Muki kaže:

To i mene zanima. :eek:
Kako se nekog moze mrziti na temelju njegove vjere u Boga? :eek:

Mort
29.10.2003., 20:49
Muki kaže:

A ko mrzi islam? Kako možeš mrziti nešto što nije istina i što nije od Boga?
Mrzim samo glupost.:B

Minatallah
29.10.2003., 21:05
Mort kaže:

Mrzim samo glupost.:B

Mrzis li sebe onda:D

Minatallah
29.10.2003., 23:42
Jos jedno pitanje...
Sta su sveci? Kako se postaje svecem? Kakvi se sveci slave i zasto? Ako moze neko da mi odgovori, please!

Hvala

Krkan
29.10.2003., 23:53
Minatallah kaže:
Nije dobro:rolleyes: Kada su se krscanke obukle?

mozes ti nesta skontati?

Krkan
30.10.2003., 00:15
Minatallah kaže:
Jos jedno pitanje...
Sta su sveci? Kako se postaje svecem? Kakvi se sveci slave i zasto? Ako moze neko da mi odgovori, please!

Hvala
svetac je neko koga krscani smatraju,a papa ga proglasi svecom.
nista svecima nije zagarantovano kod boga.
da su oni sveci ...samo je misljenje krscana.
kako se sveci slave:
pa slave se kao neko ko je u ocima krscana nasao mjesto u raju...
crkve imaju njihova imena .
krscani se mole svecima, samo zato da se sveci mole kod boga za krscane...

sveti ante... moli za nas...

ps.nek me neko ispravi ,ako sam pogrijesio...uvazava se!
nemam bas pojma o tome.

Minatallah
30.10.2003., 03:31
Krkan kaže:
mozes ti nesta skontati?

Bolje ispast iz aviona nego dati ovakav komentar:o
Pitam te, ako neces da odgovoris onda suti, izgledas pametnije :)

Minatallah
30.10.2003., 03:36
Krkan kaže:
[B]svetac je neko koga krscani smatraju,a papa ga proglasi svecom.

Aman, jesi mi odgovorio. Hajd, pokusaj ponovo :D
Kako se i na osnovu cega se neko smatra svecem?

da su oni sveci ...samo je misljenje krscana..

E to me i interesuje.

krscani se mole svecima, samo zato da se sveci mole kod boga za krscane.....

Znaci li to da i sveci dobiju neki Boziji stepen? Zar i oni nisu ljudi? Zar se ne moli samo jednom Bogu?

Minatallah
30.10.2003., 03:40
Minatallah kaže:

One more time........

Krkan
30.10.2003., 08:51
Minatallah kaže:
Bolje ispast iz aviona nego dati ovakav komentar:o
Pitam te, ako neces da odgovoris onda suti, izgledas pametnije :)

stvarno se pitam, zasto nisi skontala:confused:

Minam
30.10.2003., 08:55
Minatallah kaže:

E to me i interesuje.
Znaci li to da i sveci dobiju neki Boziji stepen? Zar i oni nisu ljudi? Zar se ne moli samo jednom Bogu? Strpi se malo, nazalost sad imam predavanje pa cu ti kasnije napisati tacno sta kako i zasto. Uglavnom, mi verujemo da sveci jos za zivota dobiju darove Svetoh Duha i dok ostali ljudi posle smrti odlaze na "spavanj" sveti su aktivni, svesni, budni...oni su nasi pomocnici na zemlji i pri molitvi.
Ne, daleko od toga da se molimo njima, jer oni nista ne mogu sami, sva sila koji imaju dolazi iz jednog izvora, samo od Boga..i mi se molimo toj Bozanskoj sili koja izmedju ostalog deluje i kroz njih.

Minam
30.10.2003., 08:58
"Sad sto se tice ostalih, evo uzecu primjer Pravoslavlja, zasto se casne sestre nemaju pravo udati prije monasenja, a svestenici mogu? "

Lose postavljeno pitanje. Svestenici nisu isto sto i monasi. Covek moze biti i jedno i drugo u isto vreme, ali su to dve odvojene stvari.
Dakle, svestenik pre rukopolozenja moze da bira da li ce se vencavati ili ne (ne mora da se venca...pitala ja svog svestenika).

A monasi i monahinje, po samoj logici stvari nemaju nista sa brakom. Oni "nestaju" za ovaj svet, nemaju vise ni ime, nema ih u zakonu, nema ih u familiji...

Krkan
30.10.2003., 08:58
Aman, jesi mi odgovorio. Hajd, pokusaj ponovo :D

na osnovu dijela iz njegovog zivota...
kontas?...npr,vi mislite da ce neko ko se exsplozivom digao u zrak ...

Znaci li to da i sveci dobiju neki Boziji stepen? Zar i oni nisu ljudi? Zar se ne moli samo jednom Bogu?

sorry
to sam ti objasnio.
nista im nije zagarantovanao...to bog odluci...to o bozjem stepenu i dali ce oni dobiti neku funkciju ... u raju ili u paklu.
valjda si svjesna da krscani ne misle da mogu o necemu odluciti prije boga:confused:

ne moli se samo jednom bogu....
znas ono:
molim te komsija,daj sredi da dobijem onu dozvolu...onaj posao.
bogova bi ,po tvomemisljenju(bog je onaj kome se molimo) bio pun svijet:rolleyes:

ps.ako ne skontas, nemoj me vise nist' pitat'!

Minam
30.10.2003., 08:59
A ako je svestenik istovremeno i monah, onda se ne vencava.

jurislav
30.10.2003., 14:42
Minatallah kaže:
Jos jedno pitanje...

Hvala

Svet je samo Bog.Sveci koje tobože papa proglašava je samo jedna farsa.Nijedan čovjek se ne smije slaviti kao neki uzor i svetac.Svet se postaje pokoravanjem Božjem zakonu i vjerom u Kristovu pravednost.

Minam
30.10.2003., 14:49
Sveti ljudi su po definiciji oni koji su jos za vreme zivota na zemlji stekli darove Svetog Duha. Darovi su:
- moc razlikovanja duhova
- moc razgovaranja sa zivotinjama
- moc odbijanja zlih duhova
- moc Bozijeg znanja (recimo kad neki neobrazovani covek shvati kakav je sistem planeta i svemira, a da mu niko nikad nije rekao)
- moc govorenja jezika (apostoli su progovorili oko 11 jezika preko noci)
- moc predvidjanja i prorokovanja (proroci)
- i jos mnogo toga...zavisi sta ko zeli ili mu BOg da

zatim moc tvorenja cuda, i pojava da im telo posle smrti ne truli.
To je ono cega se secam sad u trenutku, ima toga jos..ako vas zanima tacno koji su to darovi, napisacu kasnije..

Ako se ustanovi da je neko imao neki od tih darova, ili je potvrdjen od Boga nekim cudom, onda se proglasi svetim. A sva ta cuda i moci su samo Bozija snaga i sila koja deluje kroz njih.

jurislav
30.10.2003., 15:00
Krkan kaže:
svetac je neko koga krscani smatraju,a papa ga proglasi svecom.
da su oni sveci ...samo je misljenje krscana.
kako se sveci slave:
pa slave se kao neko ko je u ocima krscana nasao mjesto u raju...
crkve imaju njihova imena .
krscani se mole svecima, samo zato da se sveci mole kod boga za krscane...

Ne može nitko biti posrednik osim Krista, jer nitko nije živio savršenim životom kao Krist.

Minatallah
01.11.2003., 01:11
Krkan kaže:
molim te komsija,daj sredi da dobijem onu dozvolu...onaj posao.
bogova bi ,po tvomemisljenju(bog je onaj kome se molimo) bio pun svijet:rolleyes:

ps.ako ne skontas, nemoj me vise nist' pitat'! [/B]

Heheh.....nemoj mi molim te ti odgovarati. Ozbiljno ti kazem, jer su mi tvoji postovi onako nesto bezze :D

Po mom misljenju je samo jedan Bog. Da se razumijemo samo.

Minatallah
01.11.2003., 01:18
Minam kaže:
[B]Sveti ljudi su po definiciji oni koji su jos za vreme zivota na zemlji stekli darove Svetog Duha. Darovi su:
- moc razlikovanja duhova
- moc razgovaranja sa zivotinjama
- moc odbijanja zlih duhova
- moc Bozijeg znanja (recimo kad neki neobrazovani covek shvati kakav je sistem planeta i svemira, a da mu niko nikad nije rekao)
- moc govorenja jezika (apostoli su progovorili oko 11 jezika preko noci)
- moc predvidjanja i prorokovanja (proroci)
- i jos mnogo toga...zavisi sta ko zeli ili mu BOg da

Hoces reci da neki ljudi mogu pricati sa zivotinjama? Razlikuju kakve duhove?

zatim moc tvorenja cuda, i pojava da im telo posle smrti ne truli.

Kad je neko takav napravio neko cudo? Kako se to moze dokazati? Kako nekome tijelo ne truhne posle smrti? De ti to malo vise obrazlozi sem ovog nabrajanja.

Ako se ustanovi da je neko imao neki od tih darova, ili je potvrdjen od Boga nekim cudom, onda se proglasi svetim. A sva ta cuda i moci su samo Bozija snaga i sila koja deluje kroz njih.

Kada je ustanovljeno? Gdje je zapisano? Kako je pokazano i vi to vjerujete? Znaci li to da Papa proglasava svece? Jeli onda i Papa svetac? Zasto se sveci slave? Koji postoje? Jesu li samo muskarci?
De malo vise o ovome.

Minatallah
01.11.2003., 01:21
jurislav kaže:
Svet je samo Bog. Nijedan čovjek se ne smije slaviti kao neki uzor i svetac.

Ja se slazem sa ovim, a sta vi ostali krscani mislite o ovome?
Zasto se Jurino vjerovanje razlikuje od mnogih drugih krscana?

Krkan
01.11.2003., 11:18
--------------------------------------------------------------------------------
jurislav kaže:
Svet je samo Bog. Nijedan čovjek se ne smije slaviti kao neki uzor i svetac.
--------------------------------------------------------------------------------

Minatallah kaže:

ko je boga proglasio svetim:confused:
on sam sebe ili su ga ljudi proglasili svetim:confused:

Basta
01.11.2003., 11:27
Minatallah kaže:
Kada je ustanovljeno? Gdje je zapisano? Kako je pokazano i vi to vjerujete? Znaci li to da Papa proglasava svece? Jeli onda i Papa svetac? Zasto se sveci slave? Koji postoje? Jesu li samo muskarci?
De malo vise o ovome.
Svi kršćani su sveti, i oni pokojni i oni živi. Danas se slavi blagdan Svih Svetih. Danas bi se kršćani trebali sjetiti da su svi sveti i oni u Raju i u Čistilištu i na Zemlji. No, ovaj blagdan se pretvorio u štovanje mrtvih, nažalost.

Dakle svi kršćani su sveti. To je početak. U neko doba je Crkva uvela počasne titule blaženika i svetaca, s mogućnošću da se preko njih moli Boga. Ovo je malo nezgodno jer samo Bog zna tko je uistinu svet u Njegovim očima pa je lako moguće da su neki sveci štovani na Zemlji ustvari završili u Paklu... :eek:

jurislav
01.11.2003., 17:52
Minatallah kaže:

Zato što su oni lažnjaci.Nadam se da ćeš već shvatiti ono što je zdrava i istinita Božja nauka i tko je zastupa. :)

Blaise
01.11.2003., 20:11
desna ruka kaže:

Dakle svi kršćani su sveti. To je početak. U neko doba je Crkva uvela počasne titule blaženika i svetaca, s mogućnošću da se preko njih moli Boga. Ovo je malo nezgodno jer samo Bog zna tko je uistinu svet u Njegovim očima pa je lako moguće da su neki sveci štovani na Zemlji ustvari završili u Paklu... :eek:

Da, u RKT vjeri, ide otprilike ovako:

Tri su stupnja u proglašenju osobe svetom. Kada Crkva utvrdi da je osoba živjela s herojskim krepostima, sve je spremno za njezino proglašenje časnim slugom ili službenicom Božjom.

Nadalje, ako se po zagovoru časnog sluge ili službenice dogodi čudesno ozdravljenje koje nije medicinski moguće protumačiti, Crkva je, nakon što o tome ispita sve svjedoke, spremna časnog slugu ili službenicu uzdići na čast blaženika (blaženice).

Nova čuda u ozdravljenju koja Crkva prihvati, a potvrđena su nakon datuma proglašenja blaženim, čuda su koja osobu iz stupnja blaženika uzdižu na stupanj svetosti.

Najbrze proglasena bleznica je Majka Terezija, svega pet godina nakon smrti.

Slazem se s ovim sto je ruka rekao. Samo Bog zna tko ga ovog trenutka gleda licem.

Mort
01.11.2003., 23:14
Vidite kome Pavao govori: "Vi sveti."

danaye
02.11.2003., 01:13
Minatallah:

Zar ti stvarno nisi čula da u kršćanstvu postoje različite "struje"- (crkve, sekte etc.)?Pa isto tako i postoje različita mišljenja.
I naravno svaka "struja" misli da je ona u pravu a ostale ne ("struje" postoje počevši od onih najmanjih razlikovanja pa sve do temeljinh stvari.)
Ma ne krivim te- u islamu sekti nema pa ti zato valjda nije jasno,zar ne? ;)

Kad je neko takav napravio neko cudo? Kako se to moze dokazati? Kako nekome tijelo ne truhne posle smrti?

Što se tiče rimokatoličke crkve- čuda su jako osjetljiva stvar u smislu da se detaljno ispituju(znanstvenim metodama) i tek kad se bez sumnje dokaže da porijeklo djela nije prirodno- tad se eventualno proglašava čudo.
Svetim se proglašava onaj koji je napravio najmanje dva (naravno-potvrđena od strane katoličke crkve(tj. povjerenstva kat. crkve) čuda.
Što se tiče povjerenstva(ili kongregacije,ne) koje se bavi istraživanjem eventualnih čuda -ipak bi bilo poželjno da se javi netko upućeniji u samu organizaciju Kat. crkve.

Kako nekom ne trune tijelo poslije smrti je pitanje koje bi ipak trebalo postaviti nekom stručnijem (npr. patologu-no pitanje je koliko bi mogao dati zadovoljavajuće objašnjenje) no činjenica je da postoje takva tijela svetaca.

Znaci li to da Papa proglasava svece? Jeli onda i Papa svetac? Zasto se sveci slave? Koji postoje? Jesu li samo muskarci?

Nije papa taj koji odlučuje o proglašenju sveca (tj. ne može sam na svoju ruku nikog proglasiti)- već postoji određena procedura i uvjeti koji se moraju ispuniti(vidi odgovor gore) -a papa samo potpisuje(u ime kat. crkve) klrajnje proglašenje.
Papa nije svetac(naravno ako ne ispunjava gore dane uvjete)
Sveci se slave jer se smatra da su čuda i njihovo ukupno djelovanje na zemlji bilo pod utjecajem svetog duha- tj. da su oni izabrani u 144.000(oni koji su zapečačeni- znak boga- "Bog se uselio u njih )(Otkrivenje 7..) tj. Otkrivenje je podloga za nauku o, i proglašavanje tj. postojanje svetaca.
Nisu i ne moraju biti samo muškarci.

Minatallah
02.11.2003., 03:42
desna ruka kaže:
Svi kršćani su sveti, i oni pokojni i oni živi. Danas se slavi blagdan Svih Svetih. Danas bi se kršćani trebali sjetiti da su svi sveti i oni u Raju i u Čistilištu i na Zemlji.

Svi krscani su sveti? :eek: Ovo jos nisam cula. A po cemu ste sveti? Znaci li to da si i ti sveta :D A sta su onda ovi ostali, koji nisu krscani?

U neko doba je Crkva uvela počasne titule blaženika i svetaca, s mogućnošću da se preko njih moli Boga.

Zasto se Bogu ne mozete moliti bez icijeg posrednistva? Jos i dalje mi nije jasna definicija "sveca" Eh, kad bi mi to neko odgovorio......

Ovo je malo nezgodno jer samo Bog zna tko je uistinu svet u Njegovim očima pa je lako moguće da su neki sveci štovani na Zemlji ustvari završili u Paklu... :eek:

Pa zr nisi maloprije rekla da su svi krscani sveci? Kako onda kad ste svi sveti, mozete otici u Pakao? Ili kako neki proglaseni svetac od strne pape, moze otici u Pakao?

:confused: Sve me vise zbunjujete.......

Minatallah
02.11.2003., 03:51
danaye kaže:
Zar ti stvarno nisi čula da u kršćanstvu postoje različite "struje"- (crkve, sekte etc.)?Pa isto tako i postoje različita mišljenja.
I naravno svaka "struja" misli da je ona u pravu a ostale ne ("struje" postoje počevši od onih najmanjih razlikovanja pa sve do temeljinh stvari.)
Ma ne krivim te- u islamu sekti nema pa ti zato valjda nije jasno,zar ne? ;)

Skontala sam da pripada nekoj sekti razlicitoj od vecine vas, ali sam ocekivala da mi se i kaze kojoj sekti.
U islamu postoje sekte takodze. Ma ne krivim te sto ne znas.
Sto se tice mojih postavljenih pitanja, jos nisam dobila konkretan odgovor sem teorije koja i nije jasna. Zanima me gdje je zabiljezeno, kako vi vjerujete u to, da li je vama to dokazno i sl...
Kazes da oni ne moraju biti svi muski. Zanima me onda koji postoje zenski? Mozes li mi ih nabrojati. Pa i muske npr...Da li se svi slave? Ako ne, zasto? U koje vi vjerujete? Postoje li oni u koje ne vjerujete? Ma, imam puno pitanja o ovome, ali nidje odgovora
:confused:

El-Kalem
02.11.2003., 12:59
A sad pitanje krshcanima ko je bio Jehija?

On se navodi u slijedecim redcima:

<<Shebanija, Joshafat, Netanel, Amasaj, Zaharija, Benaja i Eliezer, svecenici, trubili su u trube pred Bozjim Kovcegom; Obed Edom i Jehija bili su vratari kod Kovcega.>>(Prva knjiga ljetopisa, 15:24)

Eh sad....u drugom redku se spominje ovo, gdje se ujedno uvidja kosh jedna kontradikcija kad je u pitanju Zaharijev otac.

<<od sinova Elamovih: Matanija, Zaharija, Jehiel, Abdi, Jeremot i Ilija;>> (Ezra, 10:26)

a ovdje ovo:

<<Njegovi su knezovi dragovoljno darovali narodu, svecenicima i levitima, i to: Hilkija, Zaharija i Jehiel, predstojnici u Bozjem Domu, dali su svecenicima za Pashu dvije tisuce i shest stotina jaganjaca i jarica i tri stotine goveda.>> (Druga knjiga ljetopisa, 35:8)

dok ovdje nalazimo ovo:

<<A Zaharija, Uziel, Shemiramot, Jehiel, Uni, Eliab, Maaseja i Benaja u harfe s visokim zvucima;>> (Prva knjiga ljetopisa, 15:20)

Dali se radi o jednom te sitom covjeku kada su u pitanju imena Jehiel i Jehia?

unaprijed hvala:)

jurislav
02.11.2003., 14:58
Minatallah kaže:
Skontala sam da pripada nekoj sekti razlicitoj od vecine vas, ali sam ocekivala da mi se i kaze kojoj sekti.

ne pripadam nikakvoj sekti.slobodan sam čovjek i ne robujem ljudima.vjerujem u ono što piše u svetom Pismu.:)

Krkan
02.11.2003., 15:14
El-Kalem kaže:
A sad pitanje krshcanima ko je bio Jehija?

On se navodi u slijedecim redcima:

<<Shebanija, Joshafat, Netanel, Amasaj, Zaharija, Benaja i Eliezer, svecenici, trubili su u trube pred Bozjim Kovcegom; Obed Edom i Jehija bili su vratari kod Kovcega.>>(Prva knjiga ljetopisa, 15:24)

Eh sad....u drugom redku se spominje ovo, gdje se ujedno uvidja kosh jedna kontradikcija kad je u pitanju Zaharijev otac.

<<od sinova Elamovih: Matanija, Zaharija, Jehiel, Abdi, Jeremot i Ilija;>> (Ezra, 10:26)

a ovdje ovo:

<<Njegovi su knezovi dragovoljno darovali narodu, svecenicima i levitima, i to: Hilkija, Zaharija i Jehiel, predstojnici u Bozjem Domu, dali su svecenicima za Pashu dvije tisuce i shest stotina jaganjaca i jarica i tri stotine goveda.>> (Druga knjiga ljetopisa, 35:8)

dok ovdje nalazimo ovo:

<<A Zaharija, Uziel, Shemiramot, Jehiel, Uni, Eliab, Maaseja i Benaja u harfe s visokim zvucima;>> (Prva knjiga ljetopisa, 15:20)

Dali se radi o jednom te sitom covjeku kada su u pitanju imena Jehiel i Jehia?

unaprijed hvala:)

ne radi se o istom covjeku.

otkrili smo ameriku:top:

El-Kalem
02.11.2003., 15:35
Ma dobro odgovorio si na podpitanje, a na glavno pitanje nisam dobio odgovor.:) Ko su onda ta dvojica, ako konstatujemo da je Krkanov odgovor tocan?

Krkan
02.11.2003., 16:01
Jehija je bio jedan od vratara pred kovcegom.
fino ti pise.

Minam
02.11.2003., 16:51
Minatallah kaže:
Hoces reci da neki ljudi mogu pricati sa zivotinjama? Razlikuju kakve duhove?
Da...zanimljivo zar ne. Ne pricaju oni sad neki zivotinjski jezik, ne to, nego su im zivotinje poslusne, smirene u njihovom prisustvu. Medvedi im spavaju pod nogama, lavovi jedu iz ruke, zivotinje bivaju nekako umirene...kao u slikama iz raja.
Evo kako razlikuju duhove. Recimo, dodje nam neki covek i zeli da nam ucini sve dobro..ali nama nije jasno iz kojih pobuda, ne mozemo da tacno znamo da liga Bog ili djavo salju. Mozemo mozda samo da osetimo, svojim instinktom...a sveti ljudi koji imaju taj dar mogu tacno da proniknu u tog coveka. I ne samo coveka...oni mogu tacno za sve da znaju, da li je "dobar duh" ili "los duh" njih ne mozes prevariti. Najbolji primer za to je Sveti Serafim Sarovski, za kog pravoslavni hriscani kazu da je u njegovom liku andjeo posetio zemlju. On je imao mislim 9 darova duha..neke je sam trazio i zasluzio a neke mu je Bog sam dao. Imao je darove

Kad je neko takav napravio neko cudo? Kako se to moze dokazati? Kako nekome tijelo ne truhne posle smrti? De ti to malo vise obrazlozi sem ovog nabrajanja.Kada je ustanovljeno? Gdje je zapisano? Kako je pokazano i vi to vjerujete? Znaci li to da Papa proglasava svece? Jeli onda i Papa svetac? Zasto se sveci slave? Koji postoje? Jesu li samo muskarci?
De malo vise o ovome.
Sa cu ti odgovoriti samo uratko, da ne bih preterala sa duzinom teksta...ali iskreno bih volela da ti sve to ispricam, pa mi reci zato koj deo.

Kad je neko telo ntrulezno posle smrti, to znaci da stoji godinama u zemlji, i da kad ga iskopas, ono je i dalje celo...dakle, nisu ostale samo kosti,kako to obicno biva, vec je i "meso" tu. Primer je recimo glava Jovana Krstitelja, koji je ubijen pre nesto manje od 2000 godina. Njegova glava se i dalje cuva. Mogu da ti nadjem sliku ako zelis.Zatim i njegova ruka je sacuvana, i veruje se da je tom rukom krstio Isusa.
Zatim jedna poznata zena svetiteljka je Sveta Petka ili Paraskeva. Ona je mrtva telesno nekih 900 godina. Citav svoj zivot je provela pokusavajuci da zadobije darove duha, 40 sama u pustinji. 100 nakon njene smrti, neki radnici su kopajuci naisli na njeno telo. Izvadili su ga i pokopali ponovo pored nekog drugog lesa, koji je bio svez. Te noci se Sveta Petka javila u snu tom radniku i zamolila ga je da je otkopa i pomeri od tog lesa, jer joj mnogo smrdi. Tako je otkriveno da je njeno telo zapravo bilo staro vec 100 godina, a da se nije raspalo...od tad je Sveta Petka pomocnica hriscanki i zena uopste, zastitnica porodice i majki posebno. Postoji cudesni izvor Svete Petke,i kad zena ne moze da ima dece, treba da pije sa tog izvora. Zabelezeno je stotine njenih pojavljivanja zenama, a par puta i muskima. Posebno cesto se pojavljuje kad neka zena ne zna da li joj je muz ziv a u ratu je, i onda Petka javi da je recimo ziv.

Sveci nisu samo muskarci, koliko ja znam, odnos je pola pola. Postoje razni svetitelji, zavisno od toga na koji nacin su postali sveti. Tako postoje mucenici, devstvenici, devstvenice, ispovednici, propovednici...svako je na neki drugi nacin zaradio svoj dar.

Zanimljivo je da se Bogorodica kad se pojavljuje ljudima, pojavljuje uvek sa pratnjom od 12 devica. Svaka od njih ima posebnu pricu kako je postala sveta.
Evo primera pojavljivanja Marije Serafimu Sarovskom, po posljednji i 12 put:
"Bacuska Serafim pade na kolena sa recima: "Preblagoslovena, Precista Deva, Vladicica Bogorodica dolazi k nama!" U tom casu u keliju su vec ulazile bestelesne sile u vidu dvaju andjela sa zlatnim kosama.(Sile su visok rang andjela), koji su u rukama drzali rascvetale grancice.Za njima u blistavim i belim odezdama sledovali su Sveti Jovan Preteca (Krstitelj) i sveti apostol Jovan Bogoslov. A potom se pojavila i Sama Carica Nebeska u pratnji 12 deva. Piza vladicice sjala je cudesnom lepotom i zracila neobicnom svetloscu...(onda sledi opis odece)...Rastom je ona bila visa od svih Deva koje su je okruzivale.....Tesna kelija oca Serafima postala je nekako prostrana i njeni zidovi kao da su se razmaknuli......(preskacem opise)..."Ja sam se bila prepala i pala" pricala je starica Evpariskija, " A Carica Nebeska prisla mi je, i dodirnuvsi me desnom rukom, rekla:"Ustani devstvenice, i ne boj se nas!Iste takve deve kao sto si ti, dosle su sada sa mnom". Zatim joj je naredila da ovima sama pridje i da ih upita kako se zovu i kakav im je bio zivot na zemlji.Tada je Evpariskija prisla svakoj, i to onim redom po kojem su usle u keliju. I one su joj rekle svoja imena. Bile su to velikomucenice Varvara i Ekatarina, prvomucenica Tekla i velikomucenica Marina, velikomucenica carica Irina i prepodobna Evpraskija, velikomucenice Pelagija i Doroteja, prepodobna Makrina i mucenica Justina, velikomucenica Julijana i mucenica Anisija. Sve su deve ispricale Evpraskiji svoj zivot i podvige mucenistva za Hrista...."

Za nas Papa ne pretstavlja nista. Mi ga cenimo samo kao coveka koji je duboko u svojoj veri.
Postoje stotine i stotine svetaca...to je citava "armija" Hristova, kako ih mi zovemo.
Oni se razlikuju od nas i po tome sto mi kad umremo mi "spavamo i cekamo" a oni su aktivni sve vreme, i pomazu nama na zemlji.
Mi se ne molimo njima, mi se molimo svetoj Bozijoj sili koja deluje kroz njih, dakle samom Bogu. Jer niko od njih ne cini nista samo do sebe.
Sve jedno je da li mi nekog proglasimo za sveca, to svecu nista ne koristi...on ili jeste svet, tj. ima darove ili nije. Mi se na zemlji samo trudimo da otkrijemo koga je Bog nagradio. Ali to da li smo ga mi proglasili svetim ili ne, ne menja nista u sustini. Jer recimo, Sveta Petka je tek dosta posle svoje smrti proglasena svetom, ali ona je to bila i pre toga. Mi smo samo primetili njen pojaviljvanja i dejstva i rekli..."Aha..bice da je i ona svetica".
Neko postaje svet, kad dobije dar Svetog Duha..to je prelazna tacka.

Minam
02.11.2003., 16:56
Nisu svi hriscani sveti..gluposti. Svi su zivi, i ne samo hriscani, svi!Nismo mi nista drugaciji od svih ljudi na svetu. A svi su zivi u smislu da je svima dusa ziva, dok je nekima telo mrtvo. A dusu moze da ubije samo Bog.

Po hiljaditi put, ja se ne molim svecu, ja samo molim njega da zajedno sa mnom uputi molitve Bogu i za mene. A zasto? Pa zato sto ja verujem da ako se neko, ko je Bogu provereno drag i mio, zalozi i za mene, pored mojih molitvi, da imam vece sanse da moje molitve budu uslisene. Ja ne moram da zamolim sveca, ali mogu. Pa zasto da ne?

Minam
02.11.2003., 16:59
Minatallah, zbunjivacemo te sve dok ne prestanes da nas gledas kao jednu veru, vec kao vise. Jer mi se samo zovemo hriscani, a vere su nam u sustini veoma razlicite. Moras da naviknes da nas gledas kao Pravoslavce, Katolike i ostale. Pri tome, pravoslavci i katolici su najblizi sto se verovanja tice. Ali opet su nase razlike bas u sustini vere. Za ostale ne znam, i ne dozvoljavam da se njihova vera spaja sa mojom, jer su oni daleko otisli.

Minatallah
02.11.2003., 20:40
Minam kaže:
Minatallah, zbunjivacemo te sve dok ne prestanes da nas gledas kao jednu veru, vec kao vise. Jer mi se samo zovemo hriscani, a vere su nam u sustini veoma razlicite. Moras da naviknes da nas gledas kao Pravoslavce, Katolike i ostale. Pri tome, pravoslavci i katolici su najblizi sto se verovanja tice. Ali opet su nase razlike bas u sustini vere. Za ostale ne znam, i ne dozvoljavam da se njihova vera spaja sa mojom, jer su oni daleko otisli.

Gledam ja vas ovdje kao vise. Kao ljude koji pripadaju krscanstvu, ali sa razlicitim razmisljanjima i uvjerenjima. Nisam prije znala da se svi krscani toliko razlikuju. To se i sada ucim.
Zbunjuje me to sto neki kazu jedno, pa onda u drugom postu drugo. Ne zbunjuje mene to sto ti kao pravoslavka mislis drugacije od neke katolkinje :) Pogresno si me skontala.

Minam
02.11.2003., 20:43
Da, vidis i to si u pravu. I meni se desi da nekad kazem razlicite stvari. Mora biti da to kod nas sve nije tacno odredjeno. Ima stvari koje cvrsto stoje, ali ostatak je prepusten nama. A znas i sama da kako covek sazreva i uci da menja misljenja. Recimo...meni se najcesce menjalo misljenje po pitanju abortusa. Ono sto cvrsto stoji je da je to zabranjeno.Ali nisam nikako mogla da se odlucim da li ga treba svima zabraniti, ili svoj stav ograniciti samo na sebe. Da sam negde u vladi, i da treba da donesem takav zakon imala bih ozbiljnih moralnih problema.

Minatallah
02.11.2003., 20:43
Minam kaže:
Po hiljaditi put, ja se ne molim svecu, ja samo molim njega da zajedno sa mnom uputi molitve Bogu i za mene. A zasto? Pa zato sto ja verujem da ako se neko, ko je Bogu provereno drag i mio, zalozi i za mene, pored mojih molitvi, da imam vece sanse da moje molitve budu uslisene. Ja ne moram da zamolim sveca, ali mogu. Pa zasto da ne? [/B]

Ok, kontam. Ti se ne molis svecu vec ga pitas da se on pomoli za tebe, dok neki mi rekose da se oni bas mole svecu. Vidim da se i u tome razlikuje tvoje vjerovanje od nekih krscana, sto je u redu.
Minam, da li mislis da sveci tebe cuju i vide sta ti radis? Kako oni znaju da ti njih pitas da se pomole Bogu za tebe?

Minam
02.11.2003., 20:50
Minatallah kaže:
Ok, kontam. Ti se ne molis svecu vec ga pitas da se on pomoli za tebe, dok neki mi rekose da se oni bas mole svecu. Vidim da se i u tome razlikuje tvoje vjerovanje od nekih krscana, sto je u redu.
Minam, da li mislis da sveci tebe cuju i vide sta ti radis? Kako oni znaju da ti njih pitas da se pomole Bogu za tebe? Zaista, mole se bas nekom svecu? Ne, ja ne verujem da svetac moze da im ispuni nesto. Mi to shvatamo kao, kad zamolis svoju majku da se moli za tebe, jer se nadas da ce molitva biti jaca...nista vise od toga.
Zanimljivo pitanje, da li oni mene vide i cuju? Iskreno, ne znam tacno.Oni ne mogu kao Bog da vide sve i cuju, daleko ispod toga...ali verujem da mogu da osete ako su nam potrebni. Ako neko iskreno govori "Sveta Petko, molim te dodji i budi mi pomocnica u molitvi" ja verujem da ona cuje...ali iskreno, iskreno, ne znam. To je za mene tajna. Mi gledamo na svece nesto kao na andjele...kao pomocnike ljudima na zemlji, koji ne gledaju ko je ko, vec cine svima kojima mogu da pomognu.
Kako znaju da pitam njih..pa ne znam tacno. Verujem da osete da li oni mogu da pomognu u nekoj situaciji ili ne.
Primer kako sveci pomazu, ponovo cu pomenuti svetu Petku, jer je ona bas najcesce "aktivna". Sad, kad je bio ovaj rat, znate vec koj, mnoge zene su se brinule za muzeve, i nisu znale da li su zivi. I bilo je puno slucajeva da im se u snu, ili kao vidjenje pojavila zena obucena u crnu haljinu, i sa crnom maramom, i da ih je utesila i rekla da su im muzevi zivi. Znaci, nisu se te zene molile njoj, da im pomogne, vec su Boga molile da im sacuva muzeve. A Petka je pomocnica zena, i ona je njima odgovorila. E sad, kako tacno...ne znam, ne razumem se u Bozije zakone fizike. Nisu to ljudska posla:)

Minatallah
02.11.2003., 20:54
Ovo sto se tice poslusnosti zivotinja ili imajuci osjecaja pravog instinkta mogu imati i neki sasvim obicni ljudi.
Kada kazes da je neko imao 9 darova duha, sta mislis s tim? Kako se to zasluzi i dobije po tvom misljenju?
Sto se tice toga da tijelo nije truhlo tj glava Jovanova htjela bih pogledati tu sliku. Kao i to gdje se cuva sa dokazom nekim.
Odakle vam podaci da su oni to tako prorokovali ili da su tijela ostala posle smrti takva?

"pricala je starica Evpariskija, [B]" A Carica Nebeska prisla mi je, i dodirnuvsi me desnom rukom, rekla:"Ustani devstvenice, i ne boj se nas!Iste takve deve kao sto si ti, dosle su sada sa mnom".

Znaci one su se prikazale toj starici kao govorecijoj da je i ona svetica. Postoji li mogucnost da je ta staica sama sebe htjela napraviti svetom u ocima ljudi?

Minam
02.11.2003., 23:02
Minatallah kaže:
Ovo sto se tice poslusnosti zivotinja ili imajuci osjecaja pravog instinkta mogu imati i neki sasvim obicni ljudi.
Ovde nisu u pitanju trikovi ljudi, u pitanju su cuda, i da svako moze to da ima, ne bi ljudi posebnu paznju obratili na to. Ja sam i rekla da se ne radi o instinktu nego o pravom znanju.

Kada kazes da je neko imao 9 darova duha, sta mislis s tim? Kako se to zasluzi i dobije po tvom misljenju?
Sto se tice toga da tijelo nije truhlo tj glava Jovanova htjela bih pogledati tu sliku. Kao i to gdje se cuva sa dokazom nekim.
Odakle vam podaci da su oni to tako prorokovali ili da su tijela ostala posle smrti takva?Kad kazem 9 darova Duha onda i mislim na 9 darova Duha. 9 sposobnosti date od Boga, kao nagrada ili po Njegovoj zelji.Mosti sv.Jovana Krstitelja imas na ovoj adresi mosti (http://slike.minam.de/jovan.jpg)

Znaci one su se prikazale toj starici kao govorecijoj da je i ona svetica. Postoji li mogucnost da je ta staica sama sebe htjela napraviti svetom u ocima ljudi? Prvo, one se nisu prikazale samo starici vec i Serafimu, bilo ih je dvoje. Drugo, nije njoj Presveta rekla da je i ona svetica, vec joj je rekla da su i one devstvenice (ceo zivot ostale device) kao i ona. Da li je ona lagala je pitanje kao i da li je Muhamed lagao. Necemo znati dok ne dodje vreme.

Minam
02.11.2003., 23:29
Ako zelis potvrdu za cuda, dovoljno je da se raspitas u bilo kojem manastiru. Navescu ovde samo spisak svetinja koje oni cuvaju u Crnogorsko Primorskoj Mitropoliji (pruzeto sa Mitropolija Cetinjska (http://www.mitropolija.cg.yu/svetinje/) :
Cetinjski manastir:
Mosti sv.Petra Cetinjskog
Desna ruka sv. Jovana Krstitelja (koja vec nesto manje od 2000 godina cini cuda isceljenja)
Cestica Casnog Krsta (krst na kojem je Isus razapet)
Deo mostiju sv.Teodora Stratilata

Ostrog
Mosti sv. Vasilija Ostroskog
Ruke novog svetomucenika Stanka

Zdrebaonik
Mosti sv. Arsenija Sremca
Deo mostiju Sv.Prepodobnomucenice Fevronije

Kosijarevo
Stopalo svetog Apostola Luke

.
.
.
Savina

Ruka prepodobne Evgenije(carice srpske Jelene)
Prst svetog apostola Tome

Banja
Deo mostiju sv. Velikomucenika Georgija.
.
.
. i jos mnogo mnogo toga...i to su potrvrdjivali ljudi kroz stotine godina, i opet se iznova cudili cudima. A mi, pravoslavci smo ljudi koji se ne cude vise tome, mi zivimo sa cudima. Za nas je to normalno jer verujemo da je Bogu sve moguce, pa i ono sto nama nije razumljivo, mi se samo divimo raznolikosti Bozije moci.A cuda su tu da skrenu paznju onima kojima je potrebno cudo da bi poverovali.:)

El-Kalem
02.11.2003., 23:30
Krkan kaže:
Jehija je bio jedan od vratara pred kovcegom.
fino ti pise.

Bash! Nisam znao:mig:
Nisi me zadovoljio, neka cekat cu druge.

Minam
02.11.2003., 23:32
E da..sto se netruleznih tela, mostiju tice, pricala sam sa prijateljima muslimanima. I oni su rekli da to postoji i kod vas. Da se desava da na ratistu, kad neki ljudi poginu boreci se u ime Allaha, da im Bog sacuva telo, i da ono ne truli posle smrti, tj. ne onom brzinom kao kod ostalih tela. Recimo, kazu da su posle nekih bitki, neko vreme nakon bitke, nalazili tela od kojih su neka bila vec trula, a druga ne. Mislim da je toga bilo i u prethodnom zalivskom ratu, kao i u ranijim ratovima.

Evo nasla sam pravi primer za mosti..ruka Sv.Jovana krstitelja, stara preko 2000 godina: Ruka (http://www.orthodoxphotos.com/cgi-bin/photo.pl?path=Holy_Relics/Various&file=18.jpg)

Minam
02.11.2003., 23:38
Isto tako, ne znam ko tacno, mogla bih da pitam cimerku, ali je sad zauzeta. Uglavnom jednom poznatom muslimanu se desilo da su pustili zmije na njega, i onda zmije nisu uspele da dodju do njega, jer ih je kao neka sila zadrzala, pa se tako napravio krug oko njega u koji nisu mogle da udju. I eto ti cuda.

Ili..pre mesec dana se mojoj prijateljici muslimanki desilo da je, dok je ona bila u toaletu, njena dvogodisnja devojcica skocila kroz prozor sa 9.!!! sprata. Kad je majka nasla dole, na zemlji, i kad je pogledala dete..sve je bilo u redu. Dete je plakalo jer je bilo u soku. U bolnici su ga zadrzali par dana, da vide da li je zaista sve u redu...i zaista je sve u redu. Bog je bio dobar i ucinio cudo.Hvala mu na tome, svi smo veoma srecni i zahvalni.

jurislav
03.11.2003., 10:24
Minatallah kaže:
Gledam ja vas ovdje kao vise. Kao ljude koji pripadaju krscanstvu, ali sa razlicitim razmisljanjima i uvjerenjima. Nisam prije znala da se svi krscani toliko razlikuju. To se i sada ucim.
Zbunjuje me to sto neki kazu jedno, pa onda u drugom postu drugo. Ne zbunjuje mene to sto ti kao pravoslavka mislis drugacije od neke katolkinje :) Pogresno si me skontala.

Eto, nažalost ima razlika.Ako si pametna vidjet ćeš tko je u pravu.

Minatallah
03.11.2003., 17:38
Minam kaže:
Da li je ona lagala je pitanje kao i da li je Muhamed lagao. Necemo znati dok ne dodje vreme.

Minam, izvini, ali ovo nemas pravo da kazes. Malo si me i naljutila. Muhameda ne mozes porediti sa nekom staricom za koju mnogi prvi put cuju. Muhamed je bio Boziji poslanik, a da o ostalom i ne govorim. Molim te vodi racuna drugi put malo vise o ovome.

Minatallah
03.11.2003., 17:40
jurislav kaže:
Eto, nažalost ima razlika.Ako si pametna vidjet ćeš tko je u pravu.

Mislis izmedzu vas:)

Minatallah
03.11.2003., 17:43
Vidjela sam sliku ove ruke. Da li je ovako drze odvojenu od citavog tijela i ne sahranjenu?

Zanima me sta i ostale krscani misle o njihovim svecima kada ih pitaju da se mole za njih, da li ih oni cuju? Ili vide? Moze poceti Jure prvi :)

Minam
03.11.2003., 19:46
jurislav kaže:
Eto, nažalost ima razlika.Ako si pametna vidjet ćeš tko je u pravu. Joj sto si dosadan. Mrzim kad tako neko kaze "Ako si pametna odabraces najbolje" a iza toga zapravo stoji "Izaberi moje!Izaberi moje!"...mislim stvarno. Ili budite potpuno tolerantni, ili nemojte nista reci. Od ovakvih izjava mi je muka.

Minam
03.11.2003., 19:54
Minatallah kaže:
Minam, izvini, ali ovo nemas pravo da kazes. Malo si me i naljutila. Muhameda ne mozes porediti sa nekom staricom za koju mnogi prvi put cuju. Muhamed je bio Boziji poslanik, a da o ostalom i ne govorim. Molim te vodi racuna drugi put malo vise o ovome. Oprosti, ali ova starica je zena koja je licno videla Devu Mariju, i razgovara sa njom. U mojoj veri, Muhamed nije pricao sa andjelom Gabrijelom...dakle imao je manje kontakta sa Bogom nego ova starica. Ali to je samo moja vera, nemas ti tu sta da se ljutis. Sta mislis kako je meni kad ti omalovazavas mog Boga i za njega kazes da je obican covek? Sta je teze, reci nekome da je njegov Bog covek ili nekom drugom da Poslanik nije poslanik? Najbolje necemo vise o tome, nije ni meni a verovatno ni tebi do rasprave.
Sve u svemu, ispalo je da se ti ljutis sto ja ne verujem u Muhameda. Pa..to je moja vera.

Minatallah
04.11.2003., 23:27
Ne ljutim se ja sto ti ne vjerujes u Muhameda a.s. Odakle ti to:confused: Vec sto ga omalovazavas i poredis s nekom staricom koja nije ni blizu onoga sto je bio on a.s.

Sto se tice ostalih krscana, mozete li mi odgovoriti na postavljena pitanja?
Minam, koje ti svece slavis? Kojim danima?
Mogu i ostali.

P.S. Malo me Jure razocarao. Nigdje njegova odgovora:(

Minam
05.11.2003., 19:05
Minatallah kaže:
Ne ljutim se ja sto ti ne vjerujes u Muhameda a.s. Odakle ti to:confused: Vec sto ga omalovazavas i poredis s nekom staricom koja nije ni blizu onoga sto je bio on a.s.

Sto se tice ostalih krscana, mozete li mi odgovoriti na postavljena pitanja?
Minam, koje ti svece slavis? Kojim danima?
Mogu i ostali.

P.S. Malo me Jure razocarao. Nigdje njegova odgovora:( Pa stvar u tome i jeste sto je u mojim ocima ta starica veca od Muhameda..ali dosta o tome..da ne preteramo.

Slava moje porodice je Sveti Nikola, on se slavi 19. Decembra, i pada u veliki Bozicni post, dakle slava je posna. Sv. Nikola je zastitnik putnika, siromasnih i bolesnih. Moja familija nasledjuje tu slavu vec nekih par stotina godina, i smatra se da su nekada davno u 9. veku nasi preci primili hriscanstvo na taj dan. Od ostalih svetaca obelezaavamo sve koje je propisala nasa crkva, neke vise neke manje. Tako imamo Svetog Djordja, Svetog Savu, Svetu Petku...Recimo, pre neki dan je bio praznik Svete Petke zastitnice zene i familije..to smo obelezili.
Da..inace, kako se obelezava slava ili svetac?Jednostavno..potrebno je samo slavsko zito, kolac, sveca i vino. Sve ostalo su ljudi dodali i izmislili.
Sveca je znak da smo mi religija svetlosti.
Kolac pretstavlja kao i uvek Hristovo telo, samo sto on to ne postaje...to je samo simbolika.
Vino je simbol krvi.
A zito je simbol zrtve i plodnosti.

Kad se neki svetac obelezava,obicno se zapali sveca, pomoli se...

Zapravo SVAKI dan u godini obelezava nekog sveca, a najcesce vise njih. Recimo danas su Sveti Apostol Jakov Brat Gospodnji ,Svetu Ignjatije, patrijarh carigradski i Sveti Mucenik Jakov Borovicki. Za svakog od njih postoji i zitije gde pise kako su ziveli svoj zivot i kakva su cuda cinili.

Tiba
08.11.2003., 23:23
Da malo bolje skontam kršćanstvo postavila bi pitanje: Zbog čega je stvoren ljudski rod?? Koja je svrha stvaranja??

U islamu je to jasno i vrlo važna tema dok se u kršćanstvu gotovo nigdje to ne spominje ili nisam niti vidjela niti skontala da je o tom riječ pa mi odgovorite, ako vam nije mrsko!!!

Minatallah
11.11.2003., 19:10
Tiba, nacekas se ti odgovora. Ili samo jedina Minam odgovara (cast i nekim drugim vrlo malim izuzecima) ili ovi zapocnu pa ostave. Ili je do argumentacije ili ni njima nekima nije jasno.

Nego, cini mi se da si nova. Pa dobro dosla :)

Krkan
11.11.2003., 21:18
Tiba kaže:
Da malo bolje skontam kršćanstvo postavila bi pitanje: Zbog čega je stvoren ljudski rod?? Koja je svrha stvaranja??

U islamu je to jasno i vrlo važna tema dok se u kršćanstvu gotovo nigdje to ne spominje ili nisam niti vidjela niti skontala da je o tom riječ pa mi odgovorite, ako vam nije mrsko!!!

imas...
na pocetku biblije:

knjiga postanka
1-
26 I reče Bog: "Načinimo čovjeka na svoju sliku, sebi slična, da bude gospodar ribama morskim, pticama nebeskim i stoci - svoj zemlji - i svim gmizavcima što puze po zemlji!" 27 Na svoju sliku stvori Bog čovjeka, na sliku Božju on ga stvori, muško i žensko stvori ih. 28 I blagoslovi ih Bog i reče im: "Plodite se, i množite, i napunite zemlju, i sebi je podložite! Vladajte ribama u moru i pticama u zraku i svim živim stvorovima što puze po zemlji!"

dakle:confused:

Tiba
12.11.2003., 10:56
Dakle tako. Mislila sam da vam je više obećano.

Hvala Allahu da sam muslimanka, jer iskrenim muslimanima i muslimankama vijernicima i robovima Božijim je puno više, više više obećano. Elhamdulillahi

jurislav
12.11.2003., 17:49
Minatallah kaže:
Zanima me sta i ostale krscani misle o njihovim svecima kada ih pitaju da se mole za njih, da li ih oni cuju? Ili vide? Moze poceti Jure prvi :)

Ne molim se svecima i ne treba im se moliti.Moliti se treba samo Ocu u Kristovo ime.:)

Rual
12.11.2003., 18:06
jurislav kaže:
Ne molim se svecima i ne treba im se moliti.Moliti se treba samo Ocu u Kristovo ime.:)

Nikada nisam čuo za kršćane koji se TREBAJU moliti :eek:

Ovi koji se TREBAJU moliti su pizde jer je očito da se TREBANJEM ulizuju zbog svojih pizdarija.

Krkan
12.11.2003., 22:45
Tiba kaže:
Dakle tako. Mislila sam da vam je više obećano.

Hvala Allahu da sam muslimanka, jer iskrenim muslimanima i muslimankama vijernicima i robovima Božijim je puno više, više više obećano. Elhamdulillahi

stvarno?
4 muza?
5 ljubavnika?
3 krave?

ne serenadaj(rekao bi harun)...

Krkan
12.11.2003., 22:50
zaboravio sam one djevice sto cekaju u raju...
ali posto si ti zensko...vjerovatno bi ti bilo glupo sa njima...
ili grijesim ? :o

Tiba
12.11.2003., 23:45
E pa da znaš šta čeka jedno iskrenog vijernika.......

Krkan
13.11.2003., 10:46
isto sto i neiskrenog!

smrt!
nisi to znala?

Tiba
13.11.2003., 11:14
ama to je logično, pogotovo iskreni vijernik i ne biježi od smrti, ipak ima još i poslije toga nešto

Minatallah
13.11.2003., 20:52
jurislav kaže:

Zasto u Kristovo ime onda?
Jure, nisi odgovorio da li vjerujes u svece? A ni ostali krscani sem Minam. Zanimljivo...... zasto!?

Minatallah
13.11.2003., 20:55
Tiba, posto vidim da si nova ovdje ( ako se ne varam) upoznaces ti Krkana jos malo, samo s njim ti je raspravljati cisto gubljenje vremena. On ne postuje nista niti ista konta. Stoga bih ti preporucila da njegove postove ignorises.

Minam
16.11.2003., 17:53
Tiba kaže:

Dobrodosla Tiba...
Bog je stvorio svret iz ljubavi. To se moze procitati a i zakljuciti iz citave atmosfere hriscanstva. U to mi verujemo.
Sto se obecanja Boga ljudima tice..hm..ne znam zasto bi to gledala tako, kome je vise obecano. Pa ne dele se ljudi pred Bogom na religije. Bog ne gleda ko je ko.
A sto se samog obecanja tice, govori se o Bozijoj blizini i donekle saznavanje Bozije prirode.

Minam
16.11.2003., 18:01
Minatallah kaže:
Jure, nisi odgovorio da li vjerujes u svece? A ni ostali krscani sem Minam. Zanimljivo...... zasto!? Zasto u Kristovo ime?Hmm...evo, da probam da objasnim i prevedem taj nacin razmisljanja u muslimanski nacin.
Kad mi kazemo da se "molimo u ime Hristosa" to znaci dve stvari.
Jedna je da, posto sve sto cinimo radimo u ime Boga, onda se i molimo u ime Boga.
A drugo znacenje bi bilo..molimo se onako kako nam je receno od strane Isusa Hristosa. Kao kad bi musliman rekao "molim ti se Boze, kao sto mi je receno preko Kurana da ti se molim".

Mi Hristosa jednacimo sa Jevandjeljima, je je On Rec, Istina...onaj nematerijalni deo. Pa tako kad kazem...u ime Isusa..ja kazem zapravo "Onako kako nam je Rec rekla.."
Tesko je koristiti ljudsku terminologiju na podrucju verovanja i osecaja, ali eto..bar se trudim.:)

Tiba
16.11.2003., 18:08
Pa baš čudno da se ne može objasniti. Hoću reći u islamu se ima za sve definicija, te se za sve zna zašta je šta. Barem ako je nešto zamršeno onda se odbacuje jer postaje sumnjivo, što je sumnjivo klimavo je i zbog toga se odbacuje

Tiba
16.11.2003., 18:15
Sto se obecanja Boga ljudima tice..hm..ne znam zasto bi to gledala tako, kome je vise obecano. Pa ne dele se ljudi pred Bogom na religije. Bog ne gleda ko je ko.

Pa obećanje i jeste poenta našeg života. Barem mi je važno da znam svoj cilj.

A ja sam ubijeđena da je Bogu važno ko je ko, samo za sviju je isti zakon. Jer ako je zakon za sviju isti onda je pravda, a i ubijeđena sam da ipak ima ljudi koji su Bogu malo više dragi neko malo manje, zavisi od namijere i dijela.

s Poštovanjem

Minam
16.11.2003., 18:28
Tiba kaže:
Pa baš čudno da se ne može objasniti. Hoću reći u islamu se ima za sve definicija, te se za sve zna zašta je šta. Barem ako je nešto zamršeno onda se odbacuje jer postaje sumnjivo, što je sumnjivo klimavo je i zbog toga se odbacuje
Pa o tome smo vec dosta i razgovarali. Muslimani i hriscani drugim merama posmatraju svoju veru. Kod nas nije potrebno da se za sve zna sta je sta..tj. da covek zna sta je sta, jer je u okviru vere da postoje tri nivoa znanja, i da je ljudsko samo prvi stepen, kojim se ne mogu shvatiti gornja dva nivoa. Uglavnom, istinitost necega se ne zasniva na logicnosti istog.

Minam
16.11.2003., 18:31
Tiba kaže:
Pa obećanje i jeste poenta našeg života. Barem mi je važno da znam svoj cilj.

A ja sam ubijeđena da je Bogu važno ko je ko, samo za sviju je isti zakon. Jer ako je zakon za sviju isti onda je pravda, a i ubijeđena sam da ipak ima ljudi koji su Bogu malo više dragi neko malo manje, zavisi od namijere i dijela.
Poneta zivota bi trebala da bude da omilimo Gospodu i dobijemo darove. Bog ne gleda ko je ko, i ne verujem da ima ljudi koji su mu drazi i manje drazi. Svi su mu isto dragi...Bog ne mrzi nas, vec nasa dela protiv njegove volje.

Minatallah
21.11.2003., 04:28
U krscanstvu se neke stvari vjeruju a da se ne razumiju. Ja ne bih mogla vjerovati nesto za sto nemam objasnjenja niti razumjevanja. Opet svakom svoje.
Htjela sam pitati da li vi krscani vjerujete u raj i pakao?
Sta mislite o muslimanki koja nosi mahramu?
Zasto slavite Bozic(ako moze malo opsirnije o ovome)?
Zasto se slavi vaskrs ili uskrs? I u cmu je razlika kod vaskrsa i uskrsa? Da li samo naziv ili vrijeme slavljenja ili sa vec?

Hvala!

Minam
21.11.2003., 15:38
Uf...hoces ukratko?Mislim...samo poentu svega toga?

jurislav
21.11.2003., 18:47
Minatallah kaže:
U krscanstvu se neke stvari vjeruju a da se ne razumiju. Ja ne bih mogla vjerovati nesto za sto nemam objasnjenja niti razumjevanja. Opet svakom svoje.
Sta mislite o muslimanki koja nosi mahramu?
Zasto se slavi vaskrs ili uskrs? I u cmu je razlika kod vaskrsa i uskrsa? Da li samo naziv ili vrijeme slavljenja ili sa vec?

Hvala!

Puno ti toga ne razumiješ u kršćanstvu.:) Raj kao mjesto gdje lepršaju duše umrlih ne postoji, isto tako ne postoji ni pakao gdje se muče grešnici.Marame bi trebale nositi i kršćanke.Božić kao svetkovina je uveden kasnije a bio je paganska svetkovina rođenja boga sunca, nema nikakve veze s Kristovim rođenjem.Isus je uskrsnuo ali ta svetkovina je također kasnije uvedena kao spomen na uskrsnuće i na istoku i na zapadu.:)

Minam
21.11.2003., 19:10
Ja samo da se ogradim od Jurislava. Ni sa cim se ne slazem sa njim.

jurislav
21.11.2003., 19:14
Minatallah kaže:
Jure, nisi odgovorio da li vjerujes u svece? A ni ostali krscani sem Minam. Zanimljivo...... zasto!?

Zato što jedino preko Kristovih zasluga mi možemo dobiti Božju milost, nismo je samo ničim zaslužili, tako i sve darove umolitvi možemo dobiti samo preko Krista.

Ne vjerujem u svece.

Minam
21.11.2003., 19:32
Minatallah kaže:
Mi verujemo da nama ne mora sve da bude jasno do god to mozemo dusom da primimo i osetimo srcem. Vera ide preko duse a ne preko mozga.

Pravoslavni hriscani veruju da raj nije neko mesto, ne u materijalnom smislu reci. Osnovna odlika raja je Bozija blizina.
Pakao isto tako ne postoji u smislu velikog mucilista. Verujemo da ce svakome posebno biti odredjene njegove muke...

Sta mislite o muslimanki koja nosi mahramu?Ma nek nosi, samo neka malo manje prica svima o tome.

Slavimo to da je "Rec postala telo", tj. da je Bozija Rec otelotvorena, i spojena sa covekom kroz Isusa Hristosa. To je veliki dogadjaj za nas hriscane jer je sam Bog dosao na zemlju i rekao nam svoju poruku. Datum koji se slavi nije datum Isusovog rodjenja, mi to znamo. Zato nam i nije bitno sto nam se kalendari razlikuju, jer mi ne slavimo poseban dan vec dogadjaj.

Zasto se slavi vaskrs ili uskrs? I u cmu je razlika kod vaskrsa i uskrsa? Da li samo naziv ili vrijeme slavljenja ili sa vec?Razlika ne postoji.To su sinonimi.
Ovaj praznik je ubedljivo od najveceg znacaja..daleko ispred Bozica.Kad bi svi praznici nestali a samo taj ostao, to bi bilo dovoljno. Kaze se da je Uskrs i ono sto se tog dana obelezava sama dusa i osnova hriscanstva. Jer, ako Hristos nije vaskrsao onda je sva nasa vera uzaludna.
A sta se slavi tog dana?
Slavi se pobeda Isusa Hristosa nad smrcu. To je najradosnija vest koja je ikada prosla svetom. Ta vest je krenula od zena koje su otisle na Hristov grob da ga namazu uljima, a i dan danas se pronosi dalje. Ta vest je "Hristos vaskrese!" i to je najlepsa vest koju hriscani i dan danas prenose jedni drugima. Na to se odgovara "Vaistinu voskrese!".
Citava hriscanska vera moze da stane u te dve reci, kad se sve ostalo odvoji i ako coveku ostanu samo te dve reci, on i dalje ima citavu veru.
Dakle sustina stvari. Hristos je vaskrsao i time ucunio nesto sto ni jedan covek ne moze sam od sebe. Ponovo se rec odvojila od tela i nastavila da bude to sto je bila oduvek.

Postavlja se pitanje, pa da li je onda Isus bio mrtav. Ne! On je kao bogo-covek delom prolazio iskustva koja prolazi covek posle smrti, ali je svojim bozijim delom cinio Bozija dela. Tri dana, koliko je njegovo telo lezalo u grobu Hristos je propovedao Evandjelje medju mrtvima. Tako su svi ljudi mogli da cuju i saznaju Evandjelje.Svi rodjeni pre Isusa, i posle. Mi ne znamo sta je mrtvima Isus pricao. Ali smo kroz taj dogadjaj saznali da su svi ljudi zapravo zivi. Neki su samo "na cekanju". Sve duse su zive.Ma ima jos puno toga..necu da duzim.

[/QUOTE]

Minatallah
21.11.2003., 23:44
jurislav kaže:
Puno ti toga ne razumiješ u kršćanstvu.:) Raj kao mjesto gdje lepršaju duše umrlih ne postoji, isto tako ne postoji ni pakao gdje se muče grešnici.Marame bi trebale nositi i kršćanke.Božić kao svetkovina je uveden kasnije a bio je paganska svetkovina rođenja boga sunca, nema nikakve veze s Kristovim rođenjem.Isus je uskrsnuo ali ta svetkovina je također kasnije uvedena kao spomen na uskrsnuće i na istoku i na zapadu.:)

Ok Jure, znaci ti ne vjerues u raj i pakao. Sta onda mislis gdje mi idemo kada umremo? Sta se dogadza s nama?
Ne slavis iim Bozic i mislis da nema veze saIsusovimrodzenjem. Ok, to je u redu.
Slazes se da bi i krscanke trebale nositi marame....zanimljivo, sve u svemu :)

Minatallah
21.11.2003., 23:52
Minam, nema stvarno smisla da se ja sad nadmudrujem s tobom kako ti vjerujes a kako ja. Ja kazem da moram znati i razumjeti, a ne samo srcem vjerovati bez dokaza. Ti kazes nesto drugo i to je tvoja stvar.
Sta ti mislis gdje ljudi idu kad umru? Ne kontam tvoju definiciju raja ni pakla.
Slavis Bozic kao Isusovo rodzenje. Da li je i Isus slavio svoj rodzendan? Sta se radilo tada? Ako ne, onda kada se poceo slavit Bozic?
Zasto se farbaju jaja za vaskrs tj uskrs?
Isus iz groba pripovjedao Evandzelje? Gdje to pise i ko je to cuo?
Pricao s mrtvima?

Minatallah
21.11.2003., 23:58
P.S. Minam, jeli mozes i ti odgovoriti sta mislis o muslimankama koje nose maramu?:)

Minam
22.11.2003., 00:31
Minatallah kaže:
Sta ti mislis gdje ljudi idu kad umru? Ne kontam tvoju definiciju raja ni pakla.Dakle, poznato je tacno sta se desava sa dusom i telom 40 dana posle smrti. Prolazi sve i svasta, duga prica. Posle toga odlazi na spavanje i ceka kraj sveta. Sveti ljudi su izuzetak, i oni koje je Bog odabrao ne idu na "spavanje" vec ostaju aktivni i pomazu nama na zemlji, iako nemaju telo. Raj je mesto Bozije blizine, a to je ono sto ja zelim. Pakao, mesto bez Bozije blizine.
Slavis Bozic kao Isusovo rodzenje. Da li je i Isus slavio svoj rodzendan? Sta se radilo tada? Ako ne, onda kada se poceo slavit Bozic?Ne slavim ja njegov rodjendan, nego cinjenicu da se Bozija Rec spojila sa telom i dosla na zemlju u obliku Isusa Hristosa. Ne znam kako su se tad slavili rodjendani, inace pravi hriscani ne slave svoj rodjendan, to je komunisticka izmisljotina.Kad je pocelo da se slavi?Raspitacu se.

Zasto se farbaju jaja za vaskrs tj uskrs?Jaja su simbol zivota. Necega sto ne lici na zivot i ima tvdru koru, ali iz njega ipak izlazi zivot.Uskrsnja jaja su samo crvena ili braonkasta, sve ostalo je kic. Crvena, kao simbol krvi ili radosti.

Isus iz groba pripovjedao Evandzelje? Gdje to pise i ko je to cuo?
Pricao s mrtvima? [/B] Da, on i nije bio u grobu, a ta tri dana...ko zna koliko je to zapravo sa Bozije tacke gledista. Jer Bog je bezvremen, njemu je sve sada. Pise u Bibliji da je propovedao Evandjelje mrtvima, tj. dusama koje vise nemaju telo.

Minam
22.11.2003., 00:32
Minatallah kaže:
P.S. Minam, jeli mozes i ti odgovoriti sta mislis o muslimankama koje nose maramu?:) Isto sto i o sebi.

Minam
22.11.2003., 02:13
Inace za uskrs se peva jedna pesmica, koja je radosna, i ponavlja se stalno i par nedelja posle Uskrsa. U njoj stoji sustina praznika.

Hristos Voskrese! (http://www.sv-luka.org/chants/Hristos_voskrese.ram)
Mozes ovde da je poslusas, ako imas RealPl.

"Hristos voskrese iz mertvih
smertiju smert poprav
i susciju vo grobjeh
zivot darova"

ili ti

"Hristos je vaskrsao iz mrtvih
smrcu je smrt pobedio
i svima u grobovima
poklonio zivot!"

jurislav
22.11.2003., 11:02
Minatallah kaže:
Ok Jure, znaci ti ne vjerues u raj i pakao. Sta onda mislis gdje mi idemo kada umremo? Sta se dogadza s nama?
Ne slavis iim Bozic i mislis da nema veze saIsusovimrodzenjem. Ok, to je u redu.
Slazes se da bi i krscanke trebale nositi marame....zanimljivo, sve u svemu :)

Ja vjerujem da će Bog na kraju velike borbe stvoriti novo nebo i novu zemlju, gdje pravda živi, i to će biti onaj raj kojem se svi nadamo.A što se tikče pakla, Bog će na kraju morati radi svoje pravde da uništi ovu zemlju i sve nepokajane s vatrom, i to je ono što bi se moglo nazvati paklom, to uništenje će biti vječno.

Kad čovjek umre, njegov duh se vrati k Bogu a tijelo se vati u prah i čovjek više ne postoji kao živa duše, nema ni misli ni osjećaja, ništa ne zna.Tek po uskrsnuću mrtvih čovjek će biti ponovo živ.

Radujem se Kristovom rođenju ali taj dan koji svi kao slave mi ništa posebno ne predstavlja. :)

Minam
22.11.2003., 15:46
Htela sam da dam jedan primer svima koji nas stalno pitaju zasto se mi molimo svecima, andjelima...

Veoma je bitno svece i andjele postovati na pravilan nacin. Kao zastitnike, i one koji stoje blize Bogu od nas.

Najblizi Bogu su arhangeli, ima ih 7 i imaju najvecu moc od svih stvorenih bica. Naravno sva njihova moc dolazi od Boga. Jedan od njih je i Arhangel Mihailo. On predvodi vojsku bozijih andjela i on ce na kraju sveta zapravo ubiti Djavola.
Evo molitve Arhangelu Mihailu

SVETI ARHANGELE MIHAILO

SVETI ARHISTRATIGE,
ARHANGELE MIHAILO,
OD SVIH RANA, OD GREHOVA,
NEK NAS CUVA TVOJE KRILO!!!

MOLITVAMA TVOJIM TOPLIM
ZA GRESNE SE BOGU MOLIS.
MOLI SE I ZA NAS, BLAGI,
TI DO BOGA BLIZE STOJIS!

BUDI NAMA VODJA
U BORBI PROTIV ZLA!!!
TEBI DA JE VECNA SLAVA
I SVAKA POBEDA!!!

jurislav
22.11.2003., 16:27
Minam kaže:
Htela sam da dam jedan primer svima koji nas stalno pitaju zasto se mi molimo svecima, andjelima...

Veoma je bitno svece i andjele postovati na pravilan nacin. Kao zastitnike, i one koji stoje blize Bogu od nas.

Najblizi Bogu su arhangeli, ima ih 7 i imaju najvecu moc od svih stvorenih bica. Naravno sva njihova moc dolazi od Boga. Jedan od njih je i Arhangel Mihailo. On predvodi vojsku bozijih andjela i on ce na kraju sveta zapravo ubiti Djavola.
Evo molitve Arhangelu Mihailu

Mihailo je sam Krist.Čak ni anđeli nisu savršeni i to se pokazalo kad se Lucifer pobunio, a da ne govorim o smrtnim ljudima, prema tome, suludo je moliti se njima za pomoć.To je olatar na koji se ne smije stavljati kad.Isus je jedini oltar.

Minam
22.11.2003., 17:49
Bivsi Arhangel Satanilo se nije pobunio, on nije ni zeleo da otpadne od Boga. Samo je pozeleo da ucini nesto protiv Bozije volje i to ga je bacilo u pad. Nakon sto je pao, bio je daleko od Boga, i to je uslovilo njegovo zlo.

jurislav
22.11.2003., 18:09
Minam kaže:
Bivsi Arhangel Satanilo se nije pobunio, on nije ni zeleo da otpadne od Boga. Samo je pozeleo da ucini nesto protiv Bozije volje i to ga je bacilo u pad. Nakon sto je pao, bio je daleko od Boga, i to je uslovilo njegovo zlo.

Otkud ti takve teorije.Sotona se definitivno pobunio protiv Boga i postao je zakleti neprijatelj Božje vlasti.Sve dok ne izgori u ognjenom jezeru neće biti mira u svemiru.

Minam
22.11.2003., 18:11
Ne, ne ..ti si se nesto zbunio. Nije se on pobunio, zasto bi se jedan od vrhovnih andjela pobunio? Do god je neko u Bozijoj blizini, i oseca Boga i poznaje ga nema zasto da se buni.

Minam
29.11.2003., 01:23
Svim pravoslavim hriscanima neka je pocetak bozicnog posta na zdravlje i spasenje!
Neka vam ojaca volju, izdigne duh nad telom i ojaca veru!

jurislav
29.11.2003., 10:41
Minam kaže:
Ne, ne ..ti si se nesto zbunio. Nije se on pobunio, zasto bi se jedan od vrhovnih andjela pobunio? Do god je neko u Bozijoj blizini, i oseca Boga i poznaje ga nema zasto da se buni.

U Bibliji jasno piše da je Sotona poželio da bude Bog i zato se pobunio protiv svog Tvorca.To što je bio u Božjoj blizini čini njegov grijeh još većim.A zbog čega je to poželio, to pitaj njega.

Tiba
29.11.2003., 11:24
sotona nije anđeo, on je od vrste Džinna

zato se i mogao da pubuni,jer je imao pravo izbora, znaći ogriješio se sam, što se uzoholio.

A anđeli se ne mogu oholiti, oni služe Bogu bez pregovora!!
I za ljude bi bilo bolje da samo možemo da služimo bez pregovora, ali eto mi smo iskušani.

jurislav
29.11.2003., 12:00
Tiba kaže:

zato se i mogao da pubuni,jer je imao pravo izbora, znaći ogriješio se sam, što se uzoholio.

I za ljude bi bilo bolje da samo možemo da služimo bez pregovora, ali eto mi smo iskušani.

I anđeli imaju slobodnu volju, i trećina njih su zloupotrijebili tu svoj izbor.Bog ne stvara robote, On želi slobodan odabir, bez prisile.

Tiba
30.11.2003., 11:54
I anđeli imaju slobodnu volju, i trećina njih su zloupotrijebili tu svoj izbor.Bog ne stvara robote, On želi slobodan odabir, bez prisile.

Dokaz da Bog stvara šta hoće je i to da ni krave nemaju izbor, niti jedno drvo, drvo nemože da hoda, a ni krava da prića već vrši svoju ulogu. To je dokaz da ima i "robota".

Kome je dozvoljeno da koristi svoj razum su vrste Džinni i ljudi. Ostalo kao što vidiš u prirodi i univerzumu radi sve što Gospodar naredi.

Bolje bi nam bilo da smo ostali kamen ili prašina, nego postali ljudi, ali Uzvišeni Gospodar ljudi je milostiv i nadam se Njegovoj milosti. Amin

Minatallah
03.12.2003., 23:20
Minam, kako zamisljas raj kao Boziju blizinu?
Ako krscani ne slave rodzendane zasto onda slavite Isusovo rodzenje sto si ti rekla da je spajanje rijeci sa tijelom(tj nastanak Isusa tj rodzenje Isusa) ?

Harun
20.12.2003., 13:18
Ko je radio cuda , Isus ili Bog ??? kad je isus ozivaljavao mrtve itd

dali postoji iskonski grijeh?? , od adama i eve '

dali drzite do SZ i NV ili samo NZ ??????

Sta su vasi dokazi iz biblije da je isus BOg???

jeli isus svojom voljom uskrsnuo ????

Ko je sveti Duh ??

hocu kratke i jasne odgovore, bez kompikacija molim

jedrenjak
20.12.2003., 17:11
Tiba kaže:

Svatko stvorenje ima pravo izbora, hoće li služiti Bogu ili ne. Od anđela do čovjeka!
Lucifer je bio prvo stvorenje, anđeo 'Svijetlonoša', ali se zbog velikoga znanja što je od Boga dobio uzoholio. Želio je psrušiti Božji poredak i ustoličiti svoj. On je bio začetnik pobune na nebu. Prvi otpadnik iz Božjeg carstva koji je svoju sudbunu propasti zapečatio.
Ali nije on sam otpao. Putem njegova grijeha krenula je i trećima anđela...
Svatko tko ne želi služiti Bogu iz poniznosti i vjere, taj ima izbor prijeći an drugu stranu- a to je propast iliti smrt.

jedrenjak
20.12.2003., 17:20
Harun kaže:

Čuda je radio Isus- posredstvom duha svetoga! A duh sveti izlazi od Boga! On ga daje, ali On ga može i oduzeti.

Kršćani drže jednako i do Starog i do Novog zavjeta- pošto su oni tijesno povezani. Jedan bez drugoga ne ide. Novi Zavjet ne možemo razumijeti bez Staroga i obrnuto!

Tiba
20.12.2003., 17:43
Jedrenjak, možda nisi znao ali Džinni postoje.

ovo je jedna stranica koja će ti malo opširnije o tome govoriti. Pročitaj, možda povežeš neke stvari iz svog života ili života ljudi oko tebe. Pročitaj i vidi sam.

Ali Džinni postoje!!

http://groups.msn.com/Tajneovogsvijeta

jurislav
20.12.2003., 17:56
Harun kaže:

Sva što postoji dolazi od Oca, Isus u svojoj ljudskoj prirodi činio čuda silom koju je dobio od Oca.I Isus je mogao učiniti čudo svojom božanskom silom, ali nije koristio tu svoju moć dok je bio na zemlji, nego je bio samo kanal preko koga je Otac djelovao da bi nama bio primjer u svemu.

dali postoji iskonski grijeh?? , od adama i eve '

Postoji njihov prekršaj i svi mi nasljeđujemo grešnu ljudsku prirodu, sklonost ka grijehu.

i jedan i drugi.

Sta su vasi dokazi iz biblije da je isus BOg???

Isus je rekao da će djela Njegova svjedočiti od koga je On poslan, čitaj o Njegovim djelima, nek ti to bude dokaz.

Ko je sveti Duh ??

Isusova i Očeva volja su jedna volja.Isus je ispunio Očevu volu u svemu.

Sveti Duha je nevidljivo Božje prisustvo.

Zadovoljan?:cool:

jedrenjak
20.12.2003., 17:57
Tiba kaže:
Jedrenjak, možda nisi znao ali Džinni postoje.

ovo je jedna stranica koja će ti malo opširnije o tome govoriti. Pročitaj, možda povežeš neke stvari iz svog života ili života ljudi oko tebe. Pročitaj i vidi sam.

Ali Džinni postoje!!

http://groups.msn.com/Tajneovogsvijeta

Evo tebi Tiba pa pročitaj malo opširnije o padu silnika, anđela i padu čovjeka: Mislim da su ove stranice vrlo snažne i poučne- potkirjepljene BIBLIJOM :)

http://vjera.com/main.php?m=oc05

http://vjera.com/main.php?m=oc06

Tiba
20.12.2003., 18:07
Ja tvoju stanicu nemogu da otvorim.

Jesi li gledao što sam ti ja dala. Kad češ mi moći dati svoje mišljenje?

Harun
20.12.2003., 19:51
za Jurislava i jedrenjak

jedrenjak napiso

Čuda je radio Isus- posredstvom duha svetoga! A duh sveti izlazi od Boga! On ga daje, ali On ga može i oduzeti.

/ nije tacno , Bog je radio cuda kroz isusa , isus nema moci da cini cuda, to sto je on radio cuda dolazi od boga a ne od samog isusa, a sta je dokaz za ovo

pogledaj u bibilji

djela apostolska

2:22 "Izraelci, čujte ove riječi: Isusa Nazarećanina, čovjeka kojega Bog pred vama potvrdi silnim djelima, čudesima i znamenjima koja, kao što znate, po njemu učini među vama

ovdje vidimo da je Bog radio cuda a ne isus , isus je bio predmet preko kojeg je BOg radio cuda

"Sva što postoji dolazi od Oca, Isus u svojoj ljudskoj prirodi činio čuda silom koju je dobio od Oca.I Isus je mogao učiniti čudo svojom božanskom silom,"

/ Jure, gdje stoji u bibliji da je isus imao silu ???????

"Kršćani drže jednako i do Starog i do Novog zavjeta- pošto su oni tijesno povezani. Jedan bez drugoga ne ide. Novi Zavjet ne možemo razumijeti bez Staroga i obrnuto!"

/ ok , ovaj odgovor sam i trazio
:D jer mi otvora vrata za nova pitanja

"Postoji njihov prekršaj i svi mi nasljeđujemo grešnu ljudsku prirodu, sklonost ka grijehu"

/ ok , a dali vjerujes da se djeca radjaju sa tim grijehom sto su adam i eva ucinili ????????

"Isus je rekao da će djela Njegova svjedočiti od koga je On poslan, čitaj o Njegovim djelima, nek ti to bude dokaz."

/ ovo mi nije nikakav dokaz , al hajd idemo dalje

Jure napiso

"Isusova i Očeva volja su jedna volja.Isus je ispunio Očevu volu u svemu."

/ a dali vjerujes da je isus svojom moci uskrsnuo ??????????

Sveti Duha je nevidljivo Božje prisustvo.

/ dobro , a znas sta ja mislim da je bio sveti duh , andjeo gabriel , a sta je dokaz za to

mat 1:18 A rođenje Isusa Krista zbilo se ovako. Njegova majka Marija, zaručena s Josipom, prije nego se sastadoše, nađe se trudna po Duhu Svetom bibilija

ako sporedimo sa ovim

luka 1:26-27 U šestome mjesecu posla Bog anđela Gabriela u galilejski grad imenom Nazaret 27 k djevici zaručenoj s mužem koji se zvao Josip iz doma Davidova; a djevica se zvala Marija.

zar nebi moglo biti da je sveti duh andjeo gabriel

u kuranu stoji da je allah pomogao isusa sa andjelom gabrielom

Harun
21.12.2003., 17:20
jure mozes li odgovoriti na ova pitanja i komentare gore

Harun
21.12.2003., 23:50
daj ba ljudi sta ste se stisnuli , niko da pistne

:confused: :confused: :confused:

laki
22.12.2003., 11:01
Minam je rekla :

Harun kaže:
Ko je radio cuda , Isus ili Bog ??? kad je isus ozivaljavao mrtve itd Isus kao Bog.

dali postoji iskonski grijeh?? , od adama i eve ' Postoji, i on je opran Isusovom zrtvom kao coveka.

dali drzite do SZ i NV ili samo NZ ?????? Drzimo do oba pri cemu Novi Zavet ima primat, i ono sto pise u njemu je ostvarenje obecanja iz Novog Zaveta. Kad se SZ i NZ u nekim stvarima kose, onda je tacno ono sto pise u NZ.

Sta su vasi dokazi iz biblije da je isus BOg??? On je Mesija obecan u Starom Zavetu. Njegov zivot. Njegova dela. Njegove reci. Svedocenja Boga Oca na Nebesima za Njega. I svedocenja svih svetih otaca posle Njega.

jeli isus svojom voljom uskrsnuo ???? Da.

Ko je sveti Duh ?? Sveti Duh je zivotvorna Bozija sila koja daje zivot svemu. Pored zivota daje i sve ostale Bozije darove od obicnih kao sluh, vid, preko razuma, radosti , pa do svetih darova cinjenja cuda. Sveti Duh je Bog, kao sto je moja dusa moje Ja.

hocu kratke i jasne odgovore, bez kompikacija molim

Dovoljno kratko?

CF
22.12.2003., 11:07
very good, lucky & minam!!

laki kaže:

Dovoljno kratko?

hehe
:D

:top: :top: :top:

Harun
22.12.2003., 13:26

Isus kao Bog.

/ nije tacno bog je radio kroz isusa

djela aposttol 222 "Izraelci, čujte ove riječi: Isusa Nazarećanina, čovjeka kojega Bog pred vama potvrdi silnim djelima, čudesima i znamenjima koja, kao što znate, po njemu učini među vama

isus je bio predmet cuda koje je Bog radio

dali postoji iskonski grijeh?? , od adama i eve ' ?

Postoji, i on je opran Isusovom zrtvom kao coveka

/ nije tacno , evo dokaz

matt 19:14 Nato će im Isus: "Pustite dječicu i ne priječite im k meni jer takvih je kraljevstvo nebesko!"

za djecu je kraljevstvo nebesko, to znaci da nemaju grijeha , jer da imaju grijeha nebih usli u kraljevstvo nebesko

Drzimo do oba pri cemu Novi Zavet ima primat, i ono sto pise u njemu je ostvarenje obecanja iz Novog Zaveta. Kad se SZ i NZ u nekim stvarima kose, onda je tacno ono sto pise u NZ

/ sto je tacno ono sto pise u NZ, kad i u NZ ima gresaka

plus sto je skoro cijeli novi zavjet napisan od paulus koji nije imao isto ucenje kao isus

"On je Mesija obecan u Starom Zavetu. Njegov zivot. Njegova dela. Njegove reci. Svedocenja Boga Oca na Nebesima za Njega. I svedocenja svih svetih otaca posle Njega."

/ a sta je to u njegovom zivotu dokaz da je on BOg

Da.

/ heheheh, nije tacno :D

djela aposttol 2:24 Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime ovlada

Bog ga je uskrsnuo , nije sam isus sebe uskrsnuon ego BOg

laki , dodje kod mene na kurs o krscanstvu :D

madmax3
22.12.2003., 16:03
Harun kaže:

Isus kao Bog.

/ nije tacno bog je radio kroz isusa

djela aposttol 222 "Izraelci, čujte ove riječi: Isusa Nazarećanina, čovjeka kojega Bog pred vama potvrdi silnim djelima, čudesima i znamenjima koja, kao što znate, po njemu učini među vama

isus je bio predmet cuda koje je Bog radio

Da.

/ heheheh, nije tacno :D

djela aposttol 2:24 Ali Bog ga uskrisi oslobodivši ga grozote smrti jer ne bijaše moguće da ona njime ovlada

Bog ga je uskrsnuo , nije sam isus sebe uskrsnuon ego BOg

neuki harune, trebas razmislit o ove tri rijeci:

ISUS JE BOG!

jurislav
22.12.2003., 17:07
Harun kaže:
jure mozes li odgovoriti na ova pitanja i komentare gore

Mogu ali neću.Imam pametnijeg posla.

Harun
22.12.2003., 19:22
MAdmax

neuki harune, trebas razmislit o ove tri rijeci:

ISUS JE BOG!

/ jasta je ko i ja sto sam BOg , ma nemoj molim te , daj mi iz biblije jedan text gdje isus kaze ja sam Bog, ili klanjaj se meni , neces nikad naci, prije ce sunce sa zapada izaci nego ces ti to naci u bibliji

i jos nesto madmax, nepali to kod mene Isus je Bog, moras donijeti dokaze za ono sto tvrdis, svako moze naklapati sta hoce bez dokaza, pogledaj samo koliko sam ja dao dokaza da isus nije Bog, i upamti , neces nikad naci u bibliji da isus kaze "JA SAM BOG" nikad

;)

evo ti jednostavan tekst da isus nije BOg

Bog kaze:

"neću više gnjevu dati maha, neću opet zatirati Efrajima, jer ja sam Bog, a ne čovjek hosea 11:9"

bog nije covjek

" Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus" Prva poslanica Timoteju 2:5

covjek isus

sta to treba da znaci :

isus je covjek

Bog nije covjek , i onda dodje do zakljucka Isus nije BOg

Za Jureta

"Mogu ali neću.Imam pametnijeg posla."

/ ne izvlaci se jure, nemoj da bjezis

kad nemas dokaza za ono sto tvrdis i kad ti dokazem biblijom da nije tako ko sto ti kazes hoces da bjezis :flop:

bravo jure legendo

jurislav
22.12.2003., 20:03
Harun kaže:
Za Jureta

"Mogu ali neću.Imam pametnijeg posla."

/ ne izvlaci se jure, nemoj da bjezis

kad nemas dokaza za ono sto tvrdis i kad ti dokazem biblijom da nije tako ko sto ti kazes hoces da bjezis :flop:

bravo jure legendo

he he he :) ne izvlačim se, radio sam cijeli dan i bio na jednom poslovnom sastanku, pa sam umoran.a ja ti pišem na četiri foruma i nije to lako sve stići. kad sam odmoran i imam vremena ja takve pojedem za doručak. :D :B

Harun
22.12.2003., 20:09
haj dobro kako hoces

Minam
23.12.2003., 02:10
Harune, evo kratko pitanje za tebe. Da li ja idem u pakao zato sto nisam muslimanka?

Chloe
23.12.2003., 03:15
Minam kaže:

Prvo da vas sve pozdravim. :w

Dobila sam kabelski pristup Internetu pa više neću morati brinuti zbog računa i moći ću više odgovarati na postove. Tako da vas se od sada pridružujem u odgovaranju na pitanja koja su upućena kršćanima. :)

Pa da dam svoj komentar na ovaj Minamin citat. Ne znam kakve su to predaje u Pravoslavnoj crkvi, ali u Bibliji jasno pise da se Sotona (Svjetlonoša mu je tad bilo ime) htio uzvisiti iznad Boga, da se pobunio protiv Njega. Nemam sad tu Bibliju, ali citat je, mislim, u Izaiji ili tako nesto.

:W

madmax3
23.12.2003., 07:31
16Uistinu, Bog je tako ljubio svijet te je dao svoga Sina Jedinorođenca da nijedan koji u njega vjeruje ne propadne, nego da ima život vječni. 17Ta Bog nije poslao Sina na svijet da sudi svijetu, nego da se svijet spasi po njemu.

Uistinu, onaj koga Bog posla Božje riječi govori jer Bog Duha ne daje na mjeru. 35Otac ljubi Sina i sve je predao u ruku njegovu. 36Tko vjeruje u Sina, ima vječni život; a tko neće da vjeruje u Sina, neće vidjeti života; gnjev Božji ostaje na njemu." 37

18Zbog toga su Židovi još više gledali da ga ubiju jer je ne samo kršio subotu nego i Boga nazivao Ocem svojim izjednačujući sebe s Bogom. 19Isus nato odvrati: "Zaista, zaista, kažem vam: Sin ne može sam od sebe činiti ništa, doli što vidi da čini Otac; što on čini, to jednako i Sin čini. 20Jer Otac Ljubi Sina i pokazuje mu sve što sam čini. Pokazat će mu i veća djela od ovih te ćete se čudom čuditi. 21Uistinu, kao što Otac uskrisuje mrtve i oživljava tako i Sin oživljava koje hoće. 22Otac doista ne sudi nikomu: sav je sud predao Sinu 23da svi časte Sina kao što časte Oca. Tko ne časti Sina, ne časti ni Oca koji ga posla." 26Doista, kao što Otac ima život u sebi tako je i Sinu dao da ima život u sebi; 27i ovlasti ga da sudi jer je Sin Čovječji.

harune pokusaj shvatiti Isusa kao Boga koji hoda zemljom u ljudskom tijelu, :D :D

jurislav
23.12.2003., 13:47
Harun kaže:
" Jer jedan je Bog, jedan je i posrednik između Boga i ljudi, čovjek - Krist Isus" Prva poslanica Timoteju 2:5

covjek isus

sta to treba da znaci :

isus je covjek

Bog nije covjek , i onda dodje do zakljucka Isus nije BOg

Isus je bio Bog utjelovljen u ljudskom tijelu, dakle, i Bog i čovjek.

Harun
23.12.2003., 15:47
Za Minam

Harune, evo kratko pitanje za tebe. Da li ja idem u pakao zato sto nisam muslimanka?

/ neznam , to samo allah zna, a ja jedino mogu odprilike da ocjenim po tvojim radnjama dali ces u dzehhem ii ne , kao na prijemer

ako tvridis da ima jos jedan Bog poslije pravog Boga, da mu cinis sirk ( mnogobostvo) i tako umres bez da se pokajes , onda su sanse ogromne da se ode u pakao , pa ti se provjeri dali cinis sirk

Madmax

harune pokusaj shvatiti Isusa kao Boga koji hoda zemljom u ljudskom tijelu

/ ma jasta , da vjerujem u boga koji je bio u majcinoj utrobi,koji je bio sav u krvi kad se radjao , koji je pio mlijeko iz majcniih prsa, kojem je majka prala guzu poslije nuzde, koji plakao kad su ga mozda djeca udarila , koji je isao u Wc , boga kojeg su golog razapeli i brukali

eto u kakvog Boga vi vjerujete :flop:

nemogu svatiti ovakvog Bogu, hoces da ti kazem u kakvog ja boga vjerujem

pogkledaj sta Allah kaze o sebi u kuranu:

002:255. Allah je - nema boga osim Njega - Živi i Vječni! Ne obuzima Ga ni drijemež ni san! Njegovo je ono što je na nebesima i ono što je na Zemlji! Ko se može pred Njim zauzimati za nekoga bez dopuštenja Njegova?! On zna šta je bilo i prije njih i šta će biti poslije njih, a od onoga što On zna - drugi znaju samo onoliko koliko On želi. Moć Njegova obuhvaća i nebesa i Zemlju i Njemu ne dojadi održavanje njihovo; On je Svevišnji, Veličanstveni!

006:059. U Njega su ključevi svih tajni, samo ih On zna, i On jedini zna šta je na kopnu i šta je u moru, i nijedan list ne opadne, a da On za nj ne zna; i nema zrna u tminama Zemlje niti ičega svježeg niti ičega suhog, ničega što nije u jasnoj Knjizi.

023:116. I neka je uzvišen Allah, Vladar istiniti, nema drugog boga osim Njega, Gospodara svemira veličanstvenog!

eto to ti je Bog

:cool:

Za jurisalava

Isus je bio Bog utjelovljen u ljudskom tijelu, dakle, i Bog i čovjek.

/ ne lazi, hajde mi daj jedan tekst iz bibilije gdje isus kaze da je i bio i covjek i Bog

ako vjerujes da jer isus i njegov otac isti a u bibiliji stoji da je otac veci od isusa

tako da oni nemogu biti isti

hajde mi jure daj tekst iz biblije gdje stoji da je bog bio utjelovljen u ljudskom tijelu m hajde molim te, ili to to samo nagadjas :flop:

madmax3
23.12.2003., 16:16
Harun kaže:

Madmax

harune pokusaj shvatiti Isusa kao Boga koji hoda zemljom u ljudskom tijelu

/ ma jasta , da vjerujem u boga koji je bio u majcinoj utrobi,koji je bio sav u krvi kad se radjao , koji je pio mlijeko iz majcniih prsa, kojem je majka prala guzu poslije nuzde, koji plakao kad su ga mozda djeca udarila , koji je isao u Wc , boga kojeg su golog razapeli i brukali

eto u kakvog Boga vi vjerujete :flop:

nemogu svatiti ovakvog Bogu, hoces da ti kazem u kakvog ja boga vjerujem

pogkledaj sta Allah kaze o sebi u kuranu:

eto to ti je Bog

:cool:

mislis, sto muhamed kaze o bogu? :D :w

Krist je svojim ljudskim zivotom pokazao ko je u stvari On,

bit vjere je vjerovanje bez dokaza a ne da ti sve mora bit fino obasjnjeno i nacrtano, :D

Harun
23.12.2003., 16:32
mislis, sto muhamed kaze o bogu?

bit vjere je vjerovanje bez dokaza a ne da ti sve mora bit fino obasjnjeno i nacrtano

/ u islamu je sve fino objasnjeno bez komplikacija , a to sto ti nerazumijes krscanstvo, ili nemozes da ga razumijes, ko ti je kriv,

a ja mogu sa kuranom da korigiram krscanstvo i bibiliju

madmax3
23.12.2003., 16:45
Harun kaže:
mislis, sto muhamed kaze o bogu?

bit vjere je vjerovanje bez dokaza a ne da ti sve mora bit fino obasjnjeno i nacrtano

/ u islamu je sve fino objasnjeno bez komplikacija , a to sto ti nerazumijes krscanstvo, ili nemozes da ga razumijes, ko ti je kriv,

a ja mogu sa kuranom da korigiram krscanstvo i bibiliju

pa je vi vjerujete samo u ono sta je muhamed napisa, mi vjerujemo u nesto vise. :D

Islam ipak koraca jedno 600 godina za krscanstvom :D :B :s :w

Harun
23.12.2003., 16:55
pa je vi vjerujete samo u ono sta je muhamed napisa, mi vjerujemo u nesto vise.

/ MA NEMOJ, cuj to, muhammed nije napisao kuran, muhammed je bio nepismen

Islam ipak koraca jedno 600 godina za krscanstvom

/ ne islam je od abarahama mojsija, isusa i drugih poslanika islam nije dosao u 600 stoljecu , ne ne varas se, on je bio prije muhameda

madmax3
23.12.2003., 18:54
Harun kaže:

/ MA NEMOJ, cuj to, muhammed nije napisao kuran, muhammed je bio nepismen

/ ne islam je od abarahama mojsija, isusa i drugih poslanika islam nije dosao u 600 stoljecu , ne ne varas se, on je bio prije muhameda

tebi treba reality check... :D

mozda bi se slozio s tobom da je muhamed bio nepismen ali tek onda kad priznas da je on i ubijao i pljackao uz sva ona 'dobra djela' koja mu pripisujete. :D

ne ne ne varas se ti, vjera u jednoga Boga je postojala ali Islam nije. :rolleyes:

nevjerujete krscanstvu radi 'kontradikcija' i "nerazumijevanja" a vi pokusavate povezati nepovezivo, misilm stvarno :confused: ,

naravno sve je to povezivo po vasoj knjizi ali nemate samo vi 'knjigu', i krscani su ljudi ako nisi znao a bome i zidovi.
:D :w :B

Minam
23.12.2003., 19:05
Harun kaže:
Za Minam

/ neznam , to samo allah zna, a ja jedino mogu odprilike da ocjenim po tvojim radnjama dali ces u dzehhem ii ne , kao na prijemer

ako tvridis da ima jos jedan Bog poslije pravog Boga, da mu cinis sirk ( mnogobostvo) i tako umres bez da se pokajes , onda su sanse ogromne da se ode u pakao , pa ti se provjeri dali cinis sirk

Znaci ti ne mozes da meni garantujes pakao, tj. kuran mi ne garantuje pakao ako nisam muslimanka.Dakle, ja verujem u jednog Boga, kajem se i ne cinim zla dela.Prema tome, moj zakljucak je da je apsolutno nepotrebno biti musliman. Zar ne?

Harun
23.12.2003., 19:31
Madmax

/ jesili ikad procitao kuran ??????????????

za MInam

Znaci ti ne mozes da meni garantujes pakao, tj. kuran mi ne garantuje pakao ako nisam muslimanka.Dakle, ja verujem u jednog Boga, kajem se i ne cinim zla dela.Prema tome, moj zakljucak je da je apsolutno nepotrebno biti musliman. Zar ne?

/ kako cu ti ja garantovati pakao zaboga miloga , ko da ja znam buducnost, neznam hocu li ziv ustati sa ove stolice dok ti napisem ovaj tekst a kamoli da ti govorim dje ces zavrsiti ti u budocnosti

ovo ti je minam dovoljno

Allah kaze:

003:085. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onome svijetu nastradati.

"Dakle, ja verujem u jednog Boga, kajem se i ne cinim zla dela"

/ dobro, a dali vjerujes da je muhammed boziji poslanik ?????

Minam
23.12.2003., 20:27
Harun kaže:
/ kako cu ti ja garantovati pakao zaboga miloga , ko da ja znam buducnost, neznam hocu li ziv ustati sa ove stolice dok ti napisem ovaj tekst a kamoli da ti govorim dje ces zavrsiti ti u budocnosti

ovo ti je minam dovoljno

Allah kaze:

003:085. A onaj koji želi neku drugu vjeru osim islama, neće mu biti primljena, i on će na onome svijetu nastradati.
/ dobro, a dali vjerujes da je muhammed boziji poslanik ????? Dakle, ti tvrdis da meni kuran garantuje pakao, kao i mnogim drugima.
Ne ne verujem u Kuran, tj. ono sto nam Muhamed prica.

fakin
23.12.2003., 22:54
adam i evica su bili u raju. bog koji sve vidi i sve zna stavio im je jabuku razdora, on koji sve vidi znao je da će ju eva zagristi. zamisli i to ga naljuti!! zatim prokletsvo baci na njihovu djecu i djecu njihove djece.
kako je pravedan i milosrdan bog.
još mi vele bog će nam suditi?? najebasmo ma koliko se trudili dobri biti jer vućemo grijehe naših predaka zbog njegove spačke.

Harun
23.12.2003., 23:24
Dakle, ti tvrdis da meni kuran garantuje pakao, kao i mnogim drugima.

/ neznam ja jeli tebi kuran garantuje pakao, nego molim te minam reci mi dali si ti procitala kuran pa da mozes da ocjenjues jeli kuran valja ili nevalja, ili sta ti mislis kad dodjes ispred Boga na sudenjm danu ako te On upita sto nisi procitala knjigu koju sam ja poslao , hoceli biti

bla bla, ma ja ti znas da sam ja dobra aaa, pa ovaj , ja cinila dobro ovo ono tandara mandara tuc muc

a BOg kaze u kuranu:

13. toga dana(misli se na sudnji dan) čovjek će o onome što je pripremio, a što propustio obaviješten biti,

14. sam čovjek će protiv sebe svjedočiti,

15. uzalud će mu biti što će opravdanja svoja iznositi

a na drugom mejstu u kuranu Bog kaze:

102. Oni čija dobra djela budu teška, oni će želje svoje ostvariti,

103. a oni čija dobra djela budu lahka, oni će posve izgubljeni biti, u Džehennemu(pakao) će vječno boraviti,

104. vatra će im lica pržiti i iskeženih zuba će u njemu ostati.

105. "Zar vam ajeti Moji nisu kazivani, a vi ste ih poricali?"

106. "Gospodaru naš," - reći će - "naši prohtjevi su bili od nas jači, te smo postali narod zalutali.

107. Gospodaru naš, izbavi nas iz nje; ako bismo ponovo zlo radili, sami bismo sebi nepravdu učinili."

108. "Ostanite u njoj prezreni i ništa Mi ne govorite!" - reći će On.

109. "Kad su neki robovi Moji govorili: ’Gospodaru naš, mi vjerujemo, zato nam oprosti i smiluj nam se, jer Ti si najmilostiviji!’ -

110. vi ste im se toliko rugali da ste zbog toga na Mene zaboravljali i uvijek ste ih ismijavali.

111. Njih sam Ja danas nagradio za ono što su trpjeli, oni su, doista, postigli ono što su željeli."

"Ne ne verujem u Kuran, tj. ono sto nam Muhamed prica"

/ dobro , niko te ne goni da vjerujes

Bog kaze u kuranu:

022:055. A nevjernici neće prestati u nj(kuran) sumnjati, sve dok im iznenada smrt ne dođe ili dok ne osjete patnju na onome svijetu.

eto toliko od mene

Chloe
23.12.2003., 23:39
fakin kaže:
adam i evica su bili u raju. bog koji sve vidi i sve zna stavio im je jabuku razdora, on koji sve vidi znao je da će ju eva zagristi. zamisli i to ga naljuti!! zatim prokletsvo baci na njihovu djecu i djecu njihove djece.
kako je pravedan i milosrdan bog.
još mi vele bog će nam suditi?? najebasmo ma koliko se trudili dobri biti jer vućemo grijehe naših predaka zbog njegove spačke.

Nisi u pravu. To je glupost sto si napisao.

Kakav bi to Bog bio koji ti ne bi dao slobodnu volju? (A ima takvih "bogova" - s malim b!) Slobodna volja je krajnje očitovanje Božje ljubavi prema nama. Zato što ti je dao slobodnu volju, možeš odabrati da li ćeš živjeti za Njega ili ćeš ići svojim putem koji nije dobar za tebe... Ali on će te pustiti. Ako odeš tim krivim putem, pustit će te i gledat će za tobom suznih očiju, ali će te pustiti JER TE VOLI.
Ti sigurno ne bi htio biti robot, zar ne? MRZIO bi Boga da ti nije dao slobodnu volju.
Bog ti neće suditi prema grijesima tvojih predaka, već samo tvoj valstiti grijeh. A znaš li koji je jedini grijeh koji Bog nikad neće oprostiti? To je grijeh odbacivanja Božje milosti - odbacivanja Njegovog Sina.
Sutra je Božić... Ljudi su napravili svašta od tog dana... Ali pravi smisao Božića je da se Isus rodi u tvom srcu. Zato je došao na ovu zemlju. Zbog toga se rodio. Da ponese naše grijehe i da nas spasi - da se rodi u našim srcima.
Zbog te slobode koju nam je Bog dao ti i ja imamo priliku odlučiti se za ili protiv Njega.
Na kraju, kada dođe kraj svega... i sam pakao bit će "spomenik" ljudskoj slobodi. :(

fakin
24.12.2003., 00:13
zašto bog sudi maloj djeci?? gdje su zgriješila??
ako je svemoguć on tada zna. nema slobodne volje on zna rezultat unaprijed. i medju ljudima imaš proroka, žalosno bi bilo da bog ne zna unaprijed.
isus kada se rodio da nas spasi, tko je spašen od tada?? svi oni bolesni, ubijeni, silovani, uništeni ljudi... oni su spašeni možda? od ćega da nas spasi ustvari?
zašto nitko ne odgovori, da ako su bolesti božja kazna zašto djeca oboljevaju?
vidim i da bog mnogo kažnjava, jel to zbog silne ljubavi?

Chloe
24.12.2003., 01:39
fakin kaže:
zašto bog sudi maloj djeci?? gdje su zgriješila??
ako je svemoguć on tada zna. nema slobodne volje on zna rezultat unaprijed. i medju ljudima imaš proroka, žalosno bi bilo da bog ne zna unaprijed.
isus kada se rodio da nas spasi, tko je spašen od tada?? svi oni bolesni, ubijeni, silovani, uništeni ljudi... oni su spašeni možda? od ćega da nas spasi ustvari?
zašto nitko ne odgovori, da ako su bolesti božja kazna zašto djeca oboljevaju?
vidim i da bog mnogo kažnjava, jel to zbog silne ljubavi?

Otkud ti to da na Boga gledaš kao da je čovjek i da djeluje kao čovjek? :( To je kriva pretpostavka i zbog nje ti je cijelo razmišljanje o Bogu krivo.
Bog nije zao, ne želi nikome zlo, On je NAJVEĆE dobro u čitavom svemiru i sve što On čini je savršeno i uvijek je za najveće dobro čitavog svemira.
Bog zaista zna sve unaprijed, ali On to znanje ne upotrebljava protiv nas. Da, On zna da li ću se ja odlučiti za Njega ili protiv Njega, ali On će bez obzira na to mene zvati da Mu se predam. Ja ću biti ona koja je odlučila kojim putem ću krenuti, ne On. Slobodna volja znači da te On neće natjerati ga Ga slijediš i živiš za Njega i neće te natjerati da Ga voliš jer to ni ne bi bila ljubav. Ljubav je da te pusti da sam odlučiš, makar odlučio - sebi na propast - poći lošim putem.
Pitaš, otkad se Isus rodio, tko je spašen. Isus je došao kako bi nas spasio od vječne smrti. Biblija kaže da je, kada je čovjek odlučio poći svojim putem, od tog trenutka duhovno umro; a kasnije i fizički. Tako ćemo i ti i ja jednom umrijeti fizički; ali duhovno smo također mrtvi sve dok ne prihvatimo spasenje u Isusu Kristu. Kada prihvatimo to što je Isus učinio na križu Golgote kao nešto što je učinio za nas osobno, kada shvatimo da je NAS toliko ljubio - svatko kada shvati: MENE je toliko ljubio! - i prihvatimo Ga kao svog osobnog Spasitelja i Gospoda, tada se događa nešto što Biblija zove "novo rođenje". Tada ti bivaš ponovo rođen - taj mrtav dio tebe - tvoj duh (jer čovjek je duh, duša i tijelo) se budi i postaje živ i ti možeš ponovo biti u zajedništvu s Bogom jer vas više ne razdvaja grijeh.
I pitaš koga je Isus spasio... Svakog tko je zazvao Njegovo ime - jer se samo po Njegovom imenu možemo spasiti. Svakog tko je prihvatio Njegovu žrtvu i pokajao se za svoje grijehe i predao se Bogu. Svakog tko je doživio novo rođenje.
Od čega mi to trebamo biti spašeni? Od vječne odvojenosti od Boga. Od vječnog prokletstva. Od krajnje tame.
Naime, kada je prvi čovjek sagriješio, dogodilo se to da je predao autoritet nad Zemljom - đavlu. I sada je đavao onaj koji ima vlast na našoj planeti. Da, Biblija ga naziva "princom/knezom/bogom (s malim b) ovoga svijeta". Čovjek više nema kontrolu, otvorio je vrata svog života đavlu koji tako ima legalno pravo uništiti njegov život. Đavao nas MRZI. On zna kako je biti u Božjoj prisutnosti, On zna kako je čudesna Božja ljubav i kolika je milina biti u Njegovoj blizini. On ne želi da ljudi to iskuse. On ne želi da oni shvate da u Kristu imaju pobjedu nad njim. On ne želi da oni shvate Božji plan spasenja. On ne želi da ti budeš spašen. Isus je rekao da je đavao došao da ukrade, zakolje i uništi. I to je ono što on radi u ljudskim životima. Pošto su ljudski životi, ako nisu prihvatili Božje spasenje po Kristu Isusu, legalno otvoreni đavlu, on tako donosi prokletstvo u njihove živote. Bolesti su posljedica naše duhovne smrti. Netko umre prije, netko kasnije; ali svima nam je jednom umrjeti. To je nepobitna činjenica. Od 100 ljudi 100 umre. Svi ćemo jednom umrijeti i stati pred Boga. Općenito govoreći, bolesti ne dolaze od Boga, vezane su uz prokletstva. A prokletstva se prenose s koljena na koljeno. To je sve posljedica grijeha i to slama Božje srce do te mjere da je Isus - kako kaže Biblija - ponio sva prokletstva na sebi - da bi u Njemu mogli imati oslobođenje. Sve ove grozne stvari koje vidimo oko sebe posljedica su naših grijeha (govorim o čovječanstvu općenito). Bog nije kriv za to: On je sama ljubav i dobrota.

Tako je tužno što misliš da Bog kažnjava ljude... jer On to ne čini!

Minam
24.12.2003., 01:57
Harun kaže:
Dakle, ti tvrdis da meni kuran garantuje pakao, kao i mnogim drugima.

/ neznam ja jeli tebi kuran garantuje pakao, nego molim te minam reci mi dali si ti procitala kuran pa da mozes da ocjenjues jeli kuran valja ili nevalja, ili sta ti mislis kad dodjes ispred Boga na sudenjm danu ako te On upita sto nisi procitala knjigu koju sam ja poslao , hoceli biti

bla bla, ma ja ti znas da sam ja dobra aaa, pa ovaj , ja cinila dobro ovo ono tandara mandara tuc muc
Tog dana neznas brate ni ti sta ce biti, i mozes samo da se ubedjujes da znas.Ja nemam problem sa tim da izadjem i pricam u svoje ime i stojim iza svojih dela, a uz to uz mene stoje i molitve moje porodice, svetitelja, svetih otaca, monaha sa Atosa...i jos miliona drugih.

MegaS
24.12.2003., 02:23
Bok minam, evo ako si jos tu, ja se naime dobro razumijem u vjere (kršćanstvo pogotovo) pa ako mogu nesto pomoci... tu sam na usluzi...