PDA

View Full Version : Tremor - drhtanje, trešnja ruku

chingy
03.05.2005., 21:41
meni se nekad tresu ruke.......kad sam uzbuđen...........kraje cura......ono baš kad netreba.....to mi ide na živce....išo sam kod doktora sve živo me pregledo od krvi....do ct-a i šta ja znam šta samo još moram gastroenterlogu. dakle imao sam pun qurac uputnica i ništa za sad nemam dakle zdrav sam ko dren.........šta da radim

Riječanka
03.05.2005., 22:11
skuliraj se :ziba:
prstani pušti i piti, ne koristi kofein, tein, kokicu...

Kristina19
03.05.2005., 22:17
Meni se tresu ruke kad mi šećer padne

No22
03.05.2005., 22:26
chingy kaže:
meni se nekad tresu ruke.......kad sam uzbuđen...........kraje cura......ono baš kad netreba.....to mi ide na živce....išo sam kod doktora sve živo me pregledo od krvi....do ct-a i šta ja znam šta samo još moram gastroenterlogu. dakle imao sam pun qurac uputnica i ništa za sad nemam dakle zdrav sam ko dren.........šta da radim

Mozda previse drkas pa ti je od toga ;)

Veky
04.05.2005., 10:06
Uglavnom kad sam lagano živčan osjetim da mi se tresu ruke. No ne iznerviran, nego kad radim neki precizan posao i želim to što prije napraviti a ko za vraga ne ide mi od ruke i onda živčanim a ruke mi se počnu lagano tresti.

pepeljara
04.05.2005., 10:16
Kristina19 kaže:
Meni se tresu ruke kad mi šećer padne

ja se tresem isto tako, al unutra.. ono malaksalost.. me ufati, al to kad sam gladan, vjerovatno secer fali u krvi..

bobica
04.05.2005., 13:47
pepeljara kaže:
ja se tresem isto tako, al unutra.. ono malaksalost.. me ufati, al to kad sam gladan, vjerovatno secer fali u krvi..
i ja tako nekako, kad popijem šalicu kave previše (koma osjećaj)

carica_i
22.06.2007., 20:41
Imam 20 god. pijem kafu, pušim cigare (neki će reći da je od toga) ali ne, još od kad sam bila manja znam da imam problema s drhtavicom ruku, zbog toga me često puta strah raditi neki posao (konobariti, bilo što sa rukama) i stvara mi probleme! nedavno sam pregledala krvnu sliku i sve je u redu, neznam koji bi razlog mogao biti

Piggy
22.06.2007., 20:56
Reci ti meni koliko kavica dnevno progucaš?

ante dumbledore
22.06.2007., 20:57
pojačan simpatikotonus koji može bit uzrokovan abuzusom kofeina...il nekih patoloških promjena u simptičkom sustavu...CNS-u, piješ neke lijekove?

carica_i
22.06.2007., 21:01
pojačan simpatikotonus koji može bit uzrokovan abuzusom kofeina...il nekih patoloških promjena u simptičkom sustavu...CNS-u, piješ neke lijekove?

:eek: :misli:

Prevedi!

pa kažem vam da mi je to bilo i prije kafica i cigara

ante dumbledore
22.06.2007., 21:19
to ne znači da i sad ne može bit uzrokovano kofeinom...ako imaš prirodno pojačan simpatikotonus(to je moguće objašnjenje tremora(kad ti se tresu ruke,nekako mi hrv imenice glupasto zvuče)) onda ti je lakše ga stimulirat kavom sad...CNS je srednišnji živčani sustav...
nači ne piješ lijekove?

carica_i
22.06.2007., 21:23
ništa,nikakvi ljekovi! Prije sam uvjek imala nisko željezo, ali se sad u zadnje vrjeme stabiliziralo! Ali ruke mi se tresu već od davno od kad sam bila osnovnoškolka!

Hvala na odgovoru!

dali ima kakav ljek za to??
Znači izbaciti kofein?

Piggy
22.06.2007., 22:24
Znači izbaciti kofein?

Pa bilo bi krajnje vrijeme!:D

renchys
24.06.2007., 15:15
ma meni se isto tresu ruke...i moram priznat da otkako sam smanjila kave na minimum i u vecini slucajeva umjesto kave pocela piti nescafe da se smirilo...jos uvijek se cimaju, al manje...

cosanostra
24.06.2007., 15:41
I meni se ruke dosta tresu. Pijem kavu, al sad u ovo vrijeme, preko ljeta i ostalo, sam smanjio kavu doslovno na minimum i pijem ju jednom tjedno, ako i tolko.
Nekad mi se, dok sam pred više ljudi, makar to bilo 7-8 ljudi, ruke jako tresu, makar nemam nikakvu tremu. Ono, dok sam čital nekaj pred razredom, nisam bio niti splašen, nikakvog straha nisam imal, al bi mi se ruke tresle obavezno.
:)

Ivanicapeca
24.06.2007., 18:38
Hoće ta treskavica ruku i kod poremećaja rada štitnjaće

Piggy
24.06.2007., 18:44
Hoće ta treskavica ruku i kod poremećaja rada štitnjaće

Aha.

ledena19
04.07.2007., 12:44
Ja bi na tvom jestu kod neurologa. Tremor može biti znak i nekih drugih, ozbiljnijih poremećaja. U svakom slučaju, treba mišljenje dobrog specijaliste. Preporučam prof. Relja na Rebru.

wavegame
10.09.2007., 15:47
imam jedan jako bolan i neugodan problem. to mi se dešava već skoro godinu dana ali nije nikad bilo učestalo, već možda jednom u dva mjeseca, pa i manje.. no sada, već drugi put u tjedan dana.. ruke mi počnu prvo trnuti ali bolno i onda mi se počnu grčiti, ali samo šake, znači ne cijela ruka, u šaka mi onda ide prema natrag u jedan jako bolan položaj, i teško je vratiti ju natrag, s tim da cijelo vrijeme trne.. to traje nekih pola sata, pa i sat vremena, znači nije ono 10 min, nego duže.. i stvarno boli za poluditi..
a uz to još mi se počnu i tresti ruke, ali to je čak i nevezano za ta grčenja.. inače imam hipertireozu i znam da to može biti od toga, ali svejedno, nekako mi ne izgleda to ok. jako mi se počnu tresti, pa onda i u sebi se tresem, cijelo tijelo..
danas mi je bilo užasno jako to, grčevi sat vremena i onda trešnja (stavila sam papir na ruke ispružene i malo je falilo da ne padne od trešnje) dosta dugo, preko pola sata, ako ne i više.. ne znam što da radim više.. d ali netko zna od čega to može biti? molim vas, barem nešto, jer ću izluditi.. prepalo me to danas.. i nemojte reći da odem doktoru jer sam bila, pa kažu da je to ništa...

kemik
10.09.2007., 15:49
odi drugom doktoru, koji na takve simptome nece reci da je to nista :horor:

nephthys
10.09.2007., 16:17
i tražiti odmah specijalistički pregled, to zvuči jako ozbiljno. ako ti kažu da nije ništa, a ti toljagom po glavi. odma doktoru!

Ivanicapeca
10.09.2007., 16:33
Zvuči mi kao tremor. Traži uputnicu i za neurologa.

Dubrovcanka_25
10.09.2007., 18:59
ne zelim te strasit ali to su i simptomi multiple...
znam covjeka koji je poceo imat identicne simptome i ispostavilo se da je dobio multiplu...ima 32 god...a moze i mladje ljude pogodit...

wavegame
10.09.2007., 21:22
ne zelim te strasit ali to su i simptomi multiple...
znam covjeka koji je poceo imat identicne simptome i ispostavilo se da je dobio multiplu...ima 32 god...a moze i mladje ljude pogodit...

mi možeš pojasniti što je to točno?

bila sam danas kod doktora, opće prakse, po uputnicu i usput ga pitala za to, rekao je da to može biti od štitnjače ,ali opet, može i od toliko drugih stvari da ne bi mi znao reći.. sutra idem kod hematologa, tj. točnije, on je internist, pa je rekao da pitam njega.. možda mi on nešto konkretno kaže..
i još nešto.. možda to nema veze ali.. u četvrtak su mi se počele grčiti, za vrijeme spolnog odnosa, te zatim danas isto za vrijeme spolnog odnosa. no opet se ponovilo sad predvečer, samo ne toliko grčevi već više taj tremor, tj. trnjenje i lagani lagani grčevi, koje sam mogla kontrolirati..
da napomenem, spolne odnose nisam ove godine imala do sada, ali sam imala takve ˝epizode˝, pa ne znam da li je možda povezano s time, ii više sa živcima, odnosno tim završetcima živčanim...

smemy
10.09.2007., 22:10
mi možeš pojasniti što je to točno?

bila sam danas kod doktora, opće prakse, po uputnicu i usput ga pitala za to, rekao je da to može biti od štitnjače ,ali opet, može i od toliko drugih stvari da ne bi mi znao reći.. sutra idem kod hematologa, tj. točnije, on je internist, pa je rekao da pitam njega.. možda mi on nešto konkretno kaže..
i još nešto.. možda to nema veze ali.. u četvrtak su mi se počele grčiti, za vrijeme spolnog odnosa, te zatim danas isto za vrijeme spolnog odnosa. no opet se ponovilo sad predvečer, samo ne toliko grčevi već više taj tremor, tj. trnjenje i lagani lagani grčevi, koje sam mogla kontrolirati..
da napomenem, spolne odnose nisam ove godine imala do sada, ali sam imala takve ˝epizode˝, pa ne znam da li je možda povezano s time, ii više sa živcima, odnosno tim završetcima živčanim...

vec su ti napisali gore da si trebala trazit uputnicu za neurologa.
spomenuta ti je multipla skleroza pa proguglaj, drzim fige da nije.
ako te moze utjesiti, imam slicne simptome zbog problema s vratnom kraljeznicom.
ps promjeni doktora opce prakse

wavegame
10.09.2007., 22:57
vec su ti napisali gore da si trebala trazit uputnicu za neurologa.
spomenuta ti je multipla skleroza pa proguglaj, drzim fige da nije.
ako te moze utjesiti, imam slicne simptome zbog problema s vratnom kraljeznicom.
ps promjeni doktora opce prakse

da, potražila sam malo, skužila sam poslije.. i ne sviđa mi se uopće to što sam pročitala, jer su fakat simptomi užasno slični.. ali tješim se da nije.. morat ću vidjet to za neurologa.. samo termin kod njih dobit je nemoguće, a baš para za privat nemam pa bumo vidjeli što će ovaj sutra reći.
i za to opće prakse doktora, nema šanse da ga mjenjam jer sam kod njega otkad znam za sebe, i doktor je fenomenalan, samo eto, ne zna ni on šta bi mi više, kad svaki mjesec dolazim s nečim.. nije ni njemu lako :rofl:
hvala na pomoći! :)

femmelatin
12.09.2007., 10:02
da, . morat ću vidjet to za neurologa.. samo termin kod njih dobit je nemoguće, a baš para za privat nemam pa bumo vidjeli što će ovaj sutra reći.
)

Problem koji imaš je neurološki, tako da ne znam zašto hematolog?
Kao da imaš osip a odeš kod zubara.

A ne kužim tvoj stav, dobit termin je nemoguće?! Si sigurna da je baš nemoguće? U Zagrebu imaš hrpu bolnica i u svakoj hrpu neurologa, pa valjda te jedan može primiti, a ako treba dulje čekati - uvijek možeš otići na hitnu neurološku kad ti grčevi i bolovi krenu.

Ako ti je zdravlje bitno, valjda možeš odvojiti 300 kuna koliko stoji prvi pregled kod privatnog neurologa koji je profesor i ima dugogodišnje kliničko iskustvo.

Ali ne, ti tražiš pomoć, a da te ne šaljemo doktoru. Kao da ti mi možemo nešto reći, čak i ako ima liječnika ovdje nitko ti neće postavljati forumsku dijagnozu (makar se i takvih našlo).

A kome da te šaljemo? Frizeru?

I btw, tvoj liječnik opće prakse bi MORAO znati da je to za neurologa i poslati te sam, bez da ga ti pitaš.

Ivanicapeca
12.09.2007., 13:54
uvijek možeš otići na hitnu neurološku kad ti grčevi i bolovi krenu.

Odi na hitnu neurološku, nitko te neće odbiti primiti. Imaš evidentan ispad u vidu tremora. Odmah će ti napraviti sve potrebne pretrage i za par sati ćeš znati na čemu si i što i kako dalje.
Ovo da te za vrijeme spolnog odnosa hvata tremor je zato što su živčani završeci stimulirani. Nešto je sigurno na nervnoj bazi, a može biti puno toga, ne samo multipla.

wavegame
12.09.2007., 21:16
hvala svima. femmelatin za informacijum, nisam zbog TOGA išla kod hematologa, nego zbog drugih problema, a doktor opće prakse je rekao da njegapitam što sam i napravila, i ispada da mi to može biti i zbog nedostatka nekih folsfata ili tako nešto, ugl, fosfor, magnezij, i tako to.. i po zadnjim nalazima željezo mi je sniženo. moram ići vaditi krv, pa će se vidjeti onda. a ovdje sam htjela pitati samo da vidim što bi moglo biti dok ne odem kod doktora, nisam tražila nikakvu forumsku dijagnozu, već samo moguće poremećaje..
nisam iz zg, nego iz rijeke, i ovdje je za takav neki pregled ipak potrebno čekati mjesec, dva najmanje. a privatno, nemam para, iskreno.. važno mi je zdravlje, ali eto. pretpostavljala sam da je neurološki, ali morala sam provjeriti što bi još moglo biti.
puno vam hvala svima, pomogli ste mi!

Ivanicapeca
13.09.2007., 13:32
nisam iz zg, nego iz rijeke, i ovdje je za takav neki pregled ipak potrebno čekati mjesec, dva najmanje.

A šta misliš da se u Zg dođe kod neurologa kad pucneš prstima?;)
Zato smo ti i preporučili da odeš na hitnu neurološku, jer će te sigurno primiti i odmah sve obaviti, kako u ZG tako i u RI.:top:

polly
13.09.2007., 13:49
imam jedan jako bolan i neugodan problem. to mi se dešava već skoro godinu dana ali nije nikad bilo učestalo, već možda jednom u dva mjeseca, pa i manje.. no sada, već drugi put u tjedan dana.. ...
nisam iz zg, nego iz rijeke, i ovdje je za takav neki pregled ipak potrebno čekati mjesec, dva najmanje.

da si se naručila kad te treći put čopilo već bi odavno znala na čemu si
stoga se fino naruči i pohitaj doktoru opće prakse po uputnicu

i kak su ti već rekli, odi na hitnu kad te primi idući put

RedkinG
25.01.2008., 19:14
Sve u naslovu piše, to mi se pojavilo prije godinu dana, nemogu predmet držati a da mi se ruka netreska, osjećam vibracije u mišićima, ali samo kad ih naprežem kad ih opustim miran sam. Još od djetinjstva mi se tresem ali prije godine mi se povećalo. To su svi mišići tjela.

Ima li tko ideju što je to?

Nepijem ništa, nepušim, 17god.

edit: pri većem naporu tj. dužem naporu više se tresem, nebavim se nikakvim sportom, nepazim na prehranu...:(

Ivanicapeca
25.01.2008., 20:57
Sve u naslovu piše, to mi se pojavilo prije godinu dana, nemogu predmet držati a da mi se ruka netreska, osjećam vibracije u mišićima, ali samo kad ih naprežem kad ih opustim miran sam. Još od djetinjstva mi se tresem ali prije godine mi se povećalo. To su svi mišići tjela.

edit: pri većem naporu tj. dužem naporu više se tresem, nebavim se nikakvim sportom, nepazim na prehranu...:(

Imaš tremor, a on može biti od više stvari. Odi kod liječnika da ti napravi temeljitu krvnu sliku i svakako pregledaj hormone štitnjače, pa nadalje ako bude potrebno, a moglo bi biti, i neurološki pregled. Moj ti je savjet da ne odgađaš taj pregled, jer taj tremor može biti i od neke bolesti koja s godinama napreduje, a može se uspješno liječiti.

RedkinG
25.01.2008., 22:01
Imaš tremor, a on može biti od više stvari. Odi kod liječnika da ti napravi temeljitu krvnu sliku i svakako pregledaj hormone štitnjače, pa nadalje ako bude potrebno, a moglo bi biti, i neurološki pregled. Moj ti je savjet da ne odgađaš taj pregled, jer taj tremor može biti i od neke bolesti koja s godinama napreduje, a može se uspješno liječiti.

koliko je opasno? meni se ne tresu ruke kao što sam googlao od čaše(na težinu mislim) već od nešto većeg tereta.

Kakve su šanse da me to prođe ili ću imati čitav život?

polly
25.01.2008., 22:05
dobro, kaj je to veći teret?
kila? 50 kila?

Zli Mali Medo
25.01.2008., 22:27

Kod stitnjace je tremor izrazen, ali nema vibracija u misicima.

RedkinG
26.01.2008., 12:16
dobro, kaj je to veći teret?
kila? 50 kila?

ne mora biti 50kila, ali se nedrmam na čašu već.
Evo primjer kod čučanja mi noge nemogu biti mirne

Ivanicapeca
26.01.2008., 18:11
koliko je opasno? meni se ne tresu ruke kao što sam googlao od čaše(na težinu mislim) već od nešto većeg tereta.

Kakve su šanse da me to prođe ili ću imati čitav život?

Evo što kaže jedan dr. o tremoru i njegovim vrstama. (http://www.mnovine.hr/index.php?option=com_content&task=view&id=2910&Itemid=80)
Pliz nemoj sad odmah zabrijavati na Parkinsa i sl. nego lijepo odi kod dr. i vidi o čemu se zapravo kod tebe radi.

Aurora60
26.02.2008., 21:42
Ima li netko dijagnozu "esencijalni tremor" i kakva su iskustva s liječenjem?

M Renata
27.02.2008., 14:10
Imam ja. Iskustva su mi od Primidona (antoepileptik-koji me omamljivao iako sam pila 1/16 dio), do Prozaca- koji je pojačavao tremor, ali je primjena išla zbog depre uslijed tremora.

Za ovu dijagnozu nezna se uzrok (meni je od djetinjstva), kao i da nisam došla do nekog stručnjaka za rješenje.

Manifestira mi se s nemirom, hipoglikemijom, kofeinom.

Budući da benigno, ne treba mu poklanjati vizuelno pažnju, jer još jači, treba živjeti s tim. Meni su pomogle meditacija, yoga i čitala sam da vježbe jačanja mišića, kao što je dizanje tegova (za ruke) smanjuje tremor.

Sretno!

Aurora60
27.02.2008., 14:42
Imam ja. Iskustva su mi od Primidona (antoepileptik-koji me omamljivao iako sam pila 1/16 dio), do Prozaca- koji je pojačavao tremor, ali je primjena išla zbog depre uslijed tremora.

Za ovu dijagnozu nezna se uzrok (meni je od djetinjstva), kao i da nisam došla do nekog stručnjaka za rješenje.

Manifestira mi se s nemirom, hipoglikemijom, kofeinom.

Budući da benigno, ne treba mu poklanjati vizuelno pažnju, jer još jači, treba živjeti s tim. Meni su pomogle meditacija, yoga i čitala sam da vježbe jačanja mišića, kao što je dizanje tegova (za ruke) smanjuje tremor.

Sretno!

Hvala ti iako nije utješno, nadajmo se da će ipak naći lijek (kat tad)

zmotana
01.03.2008., 18:36
Ima li netko dijagnozu "esencijalni tremor" i kakva su iskustva s liječenjem?

Meni ju je svojedobno postavio neurolog - slučajno, pri pregledu radi migrene, skužio je tremor ruku koji sam imala od djetinjstva. prepisao mi je Propranolol (beta-blokator) i nakon 2-3 mjeseca tremor je nestao. Nezgodno kod tog lijeka je to što snižava tlak, bila sam neprestano pospana iako sam uzimala 1/4 tablete.

Aurora60
02.03.2008., 13:27
Meni ju je svojedobno postavio neurolog - slučajno, pri pregledu radi migrene, skužio je tremor ruku koji sam imala od djetinjstva. prepisao mi je Propranolol (beta-blokator) i nakon 2-3 mjeseca tremor je nestao. Nezgodno kod tog lijeka je to što snižava tlak, bila sam neprestano pospana iako sam uzimala 1/4 tablete.

Ja pijem Rivotril koji mi baš nije od neke velike koristi. Pošto imam niski tlak neznam ni kako bih podnijela Propranolol.
Morat ću razgovarati s neurologom. Hvala ti :)

M Renata
03.03.2008., 09:21

Vidiš, vidiš i meni je na početku bio propranolol i odustala sam jer me je uspavljivao (nizak tlak), a imam i migrene. Koliko ga već dugo piješ?

zmotana
04.03.2008., 07:26
Vidiš, vidiš i meni je na početku bio propranolol i odustala sam jer me je uspavljivao (nizak tlak), a imam i migrene. Koliko ga već dugo piješ?

pila sam ga nekoliko mjeseci, i zbog tremora i kao prevenciju migrene. prestala sam zbog pospanosti, također imam niski tlak. tremor je, kao što sam napisala nestao, a migrene su se bitno prorijedile tek kad sam promijenila prehranu - izbacila sve brze ugljikohidrate, loše masnoće i ostalo smeće. kad baš dobijem napad (sad je to u prosjeku jednom mjesečno, prije je bilo gotovo svaki tjedan), popijem zomig i to je, uglavnom, to.

M Renata
04.03.2008., 08:12
pila sam ga nekoliko mjeseci, i zbog tremora i kao prevenciju migrene. prestala sam zbog pospanosti, također imam niski tlak. tremor je, kao što sam napisala nestao, a migrene su se bitno prorijedile tek kad sam promijenila prehranu - izbacila sve brze ugljikohidrate, loše masnoće i ostalo smeće. kad baš dobijem napad (sad je to u prosjeku jednom mjesečno, prije je bilo gotovo svaki tjedan), popijem zomig i to je, uglavnom, to.

Tako sam i ja krenula s PREHRANOM U ZONI, koja regulira inzulin.

zmotana
05.03.2008., 07:06
Tako sam i ja krenula s PREHRANOM U ZONI, koja regulira inzulin.

ja sam malo kratka s inzulinom :D tako da sam na dijabetičkoj dijeti. koliko sam skužila zonu, princip je vrlo sličan. nevjerojatno je koliko je važno što jedemo - mislim, svi znamo da se treba zdravo hranit, al ne znamo što bi to točno značilo - što jesti, kada i koliko. nakon što me dijabetes natjerao na discipliniranu prehranu, osjećam se deset puta bolje nego dok sam bila potpuno zdrava.

M Renata
05.03.2008., 08:08
ja sam malo kratka s inzulinom :D tako da sam na dijabetičkoj dijeti. koliko sam skužila zonu, princip je vrlo sličan. nevjerojatno je koliko je važno što jedemo - mislim, svi znamo da se treba zdravo hranit, al ne znamo što bi to točno značilo - što jesti, kada i koliko. nakon što me dijabetes natjerao na discipliniranu prehranu, osjećam se deset puta bolje nego dok sam bila potpuno zdrava.

Ja sam istraživala o tremoru, htjela sam saznati što ga izaziva. Tako sam došla do niskog šećera, a time i do prehrane u Zoni, koja svojom prehranom održava stalnu razinu šećera u krvi, bez oscilacija. Pročitala sam sve knjige od dr.Searsa, koji je biokemičar i koji je testirao tu prehranu (imaš u knjižnici knjige). Na Coolinariki imaš forum s temom "Prehrana u ZONI", gdje ljudi izmjenjuju recepte i iskustva.

http://www.coolinarika.com/forum/viewtopic.php?id=178&p=190

Inače, sve više dolazim do informacija kod novih istraživanja da su glukoza i kisik najvažniji za organizam, odnosno da inzulin maltene regulira sve procese u tijelu. Ima ljudi kojima inzulin nije osjetljiv na oscilacije u prehrani (višak ugljikohidrata), ali mi koji jesmo trebali bi obratiti pažnju.

Lijep pozdrav:W

zmotana
09.03.2008., 16:28
Ja sam istraživala o tremoru, htjela sam saznati što ga izaziva. Tako sam došla do niskog šećera, a time i do prehrane u Zoni, koja svojom prehranom održava stalnu razinu šećera u krvi, bez oscilacija....

moja dijabetologinja kaže da je prehrana u zoni najbolji oblik prehrane. iako koristim nekoliko recepata, nisam prešla na zonu jer mi je lijeno preračunavat vaše blokove u naše jedinice :D

i ne kužim, recimo, onaj proteinski prah koji se koristi u nekim receptima - kako njega preračunat :ne zna: npr. meni je 30g piletine = 1 jedinica mesa, odn. proteina. ili ga niti ne trebam računat, ako je čisti protein, onda nema ugljikohidrata :ne zna:

inzulin je je nužan za apsorpciju glukoze, dakle energije u stanice - u tom smislu svakako je presudan za funkcioniranje čitavog organizma.

hvala ti za link :)

M Renata
10.03.2008., 07:58
moja dijabetologinja kaže da je prehrana u zoni najbolji oblik prehrane. iako koristim nekoliko recepata, nisam prešla na zonu jer mi je lijeno preračunavat vaše blokove u naše jedinice :D

i ne kužim, recimo, onaj proteinski prah koji se koristi u nekim receptima - kako njega preračunat :ne zna: npr. meni je 30g piletine = 1 jedinica mesa, odn. proteina. ili ga niti ne trebam računat, ako je čisti protein, onda nema ugljikohidrata :ne zna:

inzulin je je nužan za apsorpciju glukoze, dakle energije u stanice - u tom smislu svakako je presudan za funkcioniranje čitavog organizma.

hvala ti za link :)

Protein kao što je piletina se preračunava da 1 blok proteina (1P) = 45g piletine (kao kod tebe 1 jedinica mesa). U obrok ide 3 bloka P.

A kod proteinskog praha 1 velika žlica je 1 blok P.

Pozdrav:W

zmotana
10.03.2008., 15:56
Protein kao što je piletina se preračunava da 1 blok proteina (1P) = 45g piletine (kao kod tebe 1 jedinica mesa). U obrok ide 3 bloka P.

A kod proteinskog praha 1 velika žlica je 1 blok P.

Pozdrav:W

kužim sad. hvala!

ma žderu me ti proteini, jer bih dnevno trebala pojest 8 jedinica, a ja ih u obroke uspijem zgurat samo 5-6. premršava sam i dosta vježbam, preporučen mi je dnevni unos od 2100 kalorija, al ja toliko jednostavno ne uspijem zgurat u sebe. ne jedem nareske niti jaja, samo piletinu, puretinu, ribu i svježi sir, pa mi se taj proteinski prah čini dobrim nadomjestkom.

:w

tomicaaa
01.02.2009., 22:19
meni se tresu ruke od malena ne pijem kavu a pusim od 8 razreda(krajem)....zanima me kak da to rjesim:confused:

Termination
02.02.2009., 16:18
Uzrok svakog tremora bi u principu trebalo istražiti. U 90% slučajeva se radi o tzv. esencijalnom tremoru čiji je uzrok nepoznat i koji se može pojaviti u bilo kojoj dobi. Nemoguće ga je u potpunosti izliječiti, ali se zato može ublažiti promjenom životnih navika ili, u težim slučajevima, farmakološkom terapijom (beta blokatori...)

borgixx
02.02.2009., 20:01
Ovako,
vec duze vrijeme imam, nazovimo ga problem, sa tresnjom ruku. Znaci ovako u normalnim prilikama, svakodnevim poslovima i radnjama nemam uopce problema sa tim, medjutim kad stavim ruke ravno onda tek vidim do koje mjere je to doslo :ne zna: . Prije sam iskreno mislio da je mozda povezano sa nespavanjem, ispijanjem ogromnih koicina kava (ne toliko nenormalno ali ajmo reci da pijem vise nego vecina ljudi na dan) i slicnim. Iskreno i dalje se potajno nadam da je to razlog ali pojma nemam i u zadnje vrijeme me to u neku ruku muci i intigira. Inace nisam tip koji redovno obavlja neke zdravstvene preglede i slicno osim ako nije zivotna opasnost, pa postove tipa odi kod doktora zanemarite, nego me cisto zanima ako netko zna otprilike o cemu bi se moglo raditi ili ako netko prepozna to kao nekakve simptome, eto to bi zanimalo... ako je bitno, godina 23 dakle relativno sam jos uvijek mlad i naivan :rofl:

borgixx
02.02.2009., 20:07
damn, tek sad vidim da ima slican post

Tinchica
18.02.2009., 20:44
DAMN LJUDI NE MOJTE PITI KAVU AK VAM SE RUKE TRESU!!! ja niti pijem, niti pusim jbg srednjoskolka sam a nemogu raditi buduci posao zbog toga... :( .. eto sad su mi se pocele trest i bez ikakvog razloga.. sram me.. mrzim ic na javna mjesta zbog toga, mrzim tramvaje i bilo gdje gdje to ljudi mogu vidjeti.. a pogotovo kad pisem nesto na plocu i cujem komentare... ne znam zakaj je to tak.... sta sam posebna na losi nacin?!?!?! otisla sam doktoru - doktor me poslao psihijatru - psihijatar mi je rekao da ne smijem piti kavu jer kofein pojacava drhtavicu.. - i on me salje dalje.. - neurologu.. jos nisam imala prilike ic ali moram, a psihic mi je kao prvu pomoc dao neke tabletice za tjeskobu i povisen tlak.. NITI BOLUJEM OD TJESKOBA I BTW IMAM NIZAK TLAK! ali tablete pomazu... a ne mogu ih stalno piti..ne? ugl.. tresu mi se samo ruke.. nit mi koljena klecaju ni nista.. samo ruke, a pogotovo kad radim nesto vazno... onda se tresu jos vise... koliko sam skuzila to se zove TREMOR, ali sam guglala i vidjela da ljudima koji se tresu najcesce boluju od necega.. hvala bogu zdrava sam.. ali se tresem!!!

kvakomekiki
25.05.2009., 17:26
jeli ko zna za terapiju primidonom naravno u vezi tremora.ako je ko upoznat ili ima kakva iskustva neka se javi. naime moja majka je dobila taj ljek za terapiju od neurologa (pojačan tremor ruku) ali sad je problem u tome šta se taj ljek više ne proizvodi.

Jura85
25.05.2009., 22:29
zanimljiva tema i ustvari vidi koliko se zapravo nama mladim ljudima znaju tresti ruke, i ja imam sličan problem. tresu se kad uopće nije riječ ni o nikakvoj tremi, kad su u pitanju potpuno bezopasne životne situacije... ono tipa predat novčanicu u ruku teti na kasi u dućanu :D ne valja misliti o tome previše, sve je u glavi kako se kaže. imam perioda kad su savršeno mirne jer si ne punim glavu problemima i onda su toliko mirne da bih mogao držati snajper :D skužio sam da malo ektremnije drhte kad počnu vrućine i kad počne panika oko ispita na faksu, tad mi tlak ponešto naraste. velim ljudi nemojte se bedirat to je ustvari sve psiho prirode. svi smo mi ok, ako se i tresu nek se tresu, moraju stati jednom :)

helokin
03.06.2009., 18:30
I ja iman isti problem tj. ponekad mi se ruke tresu bez razloga, sto moze dovest do neugodnosti kad recimo nekome ides nesto dodat iz ruke u ruku. A posto je to sve u glavi tj. stvar je živaca(neurona) u mozgu postoji jedan način da se to riješi, bar za one koje nemaju neki uznapredovali stadij bolesti koje uzrokuju ove simptome. A to je da vježbate, najbolje upisete teretanu i pomalo,jer vjezbanje otpusta endorfine i stvara nova živčane veze u mozgu. a drugi dio ovog problema je da uzimate nedovoljno voca i povrca tj. vitamina koji ljudski organizam nesadrži.

Antonio20
03.06.2009., 20:33
ja imam taj problem ali samo ponekad evo vidim vama se tresu ruke kod neceg vaznog a meni iz cista mira odjednom pocme.ne pijem kavu ali zato pusim.

imagine
03.06.2009., 22:12
Hm, ne pijem alhokol ni kavu a i ne pušim - opčenito živim zdravo :D
Ali oduvjek imam nekakav tremor ruku.

Kad bi god zbog znatiželje potegnuo taj problem s neurologom , završili bi u odmah s: "da nebudem smješan da se s tim opterečujem jer imam dovoljno briga"

A ja to nikako da stavim sa strane.
Iako znam izgledat svakakako/ljudima dat dojam smotane ,pijane ,drogirane pa čak i retardirane osobe... u dubini mi je svejedno.

Ali kad netko primjeti i spomene da mi se tresu ruke osječam se posramljeno i poniženo i to mi više smeta od samog utjecaja tog tremora , i to toliko da u pravilu izbjegavam razne situacije u kojima se to može primjetit. :brukica:

Bubica78
09.08.2009., 23:09
I meni se tresu ruke i to još od djetinjstva, i mom tati se tresu..... i to je sve skupa užasno pogotovo kad si žensko biće!
Još sam ja jedno vrijeme bila jako opterećena time da sam se totalno povukla u sebe i propustila milion situacija u životu i prilika. Na poslu kad znam da ću imati neki važan sastanak gdje treba da pijem kafu iz male šoljice ili nagnem čašu običnog soka, ili uzmem hemijsku olovku ili papir joj od tih misli mi se još više tresu ruke pa baš izgledam pred nepoznatim ljudima kao da sma neka kukavica, ili u najmanju ruku liječeni narkoman hahaha grozno! To je baš veliki problem! Ja sam dosta poravnila i boli me đon što mi se tresu ruke, ali sam sita situacija pred nepoznatim ljudima za koje znam da mi gledaju u ruke , neće komentarisati , mogu misliti šta misle o meni, a ja ne mogu tek tako iz čista mira dreknuti :" ŠTA JE ŠTA GLEDAŠ NISAM OVISNIK, NE BOJIM TE SE, NEGO JE OVO ČISTA GENETIKA!

Ima lijeka donekle treba jačati ruke dizati tegove, ići na fitnes, smirivati se znači nastojati ne biti napet, pokušati ne obraćati pažnju na to, piti neke blokatore ako je tremor jak....

Irena027
01.05.2010., 10:34
Imam 27 godina. Problem drhtanja ruku imam još od ranije dobi ali to sam uvijek pripisivala tremi ili strahu. Kod mene se to uvijek primjetilo, i zbog manje treme ruke bi mi počele drhtati. Međutim, unazad par godina primjetila sam da mi lijeva ruka u određenim položajima nekontrolirano drhti, npr dignem li dlan prema licu, lijeva ruka mi nikako ne može biti mirna, dok je desna ruka više manje mirna.
Da li je to razlog da posjetim neurologa ili pretjerujem? Jer pomalo me sve to počelo strašiti. Došla sam u masu nezgodnih situacija radi toga, gdje npr trebam nešto primit lijevom rukom a ruka drhti... stvarno zna biti neugodno...
Šta da napravim, da li je itko ikad imao sličnih problema, i da li je moguće da su to možda znakovi nekog neurološkog poremećaja?
Molila bi vas za pomoć. Iskreno neugodno mi je uživo s ikim raspravljati o toj temi... :(

ema007
01.05.2010., 11:01
Odi neurologu, on će obaviti pretrage, između ostalog emng koji pokazuje neurološki deficit. Ali moguce je i da imaš problema s vratnom kralježnicom

Perač Leševa
01.05.2010., 11:09
Piješ li malo više nego bi trebalo? Znam da drhtanje ruku može biti poslijedica toga. Sumnjam da je to išta ozbiljno zbog cega se treba zabrinjavati.

yedwy
01.05.2010., 11:18
Imam 27 godina. Problem drhtanja ruku imam još od ranije dobi ali to sam uvijek pripisivala tremi ili strahu. Kod mene se to uvijek primjetilo, i zbog manje treme ruke bi mi počele drhtati. Međutim, unazad par godina primjetila sam da mi lijeva ruka u određenim položajima nekontrolirano drhti, npr dignem li dlan prema licu, lijeva ruka mi nikako ne može biti mirna, dok je desna ruka više manje mirna.
Da li je to razlog da posjetim neurologa ili pretjerujem? Jer pomalo me sve to počelo strašiti. Došla sam u masu nezgodnih situacija radi toga, gdje npr trebam nešto primit lijevom rukom a ruka drhti... stvarno zna biti neugodno...
Šta da napravim, da li je itko ikad imao sličnih problema, i da li je moguće da su to možda znakovi nekog neurološkog poremećaja?
Molila bi vas za pomoć. Iskreno neugodno mi je uživo s ikim raspravljati o toj temi... :(

Zašto bi ti bilo neugodno? Bilo što da je u pitanju nema razloga za sram i neugodu, odi na pregled kod opće prakse i sve ispričaj nek te pogleda ako bude trebalo sigurno će te poslati nurologu, može biti nebitni habitualni tremor, može biti znak ozbiljnih bolesti bez pregleda i pretraga je nemoguće reći...

Ivanicapeca
02.05.2010., 09:57
Pregledaj hormone štitnjače.

Okolosam
02.05.2010., 13:15
Zašto bi ti bilo neugodno?

Točno.

""Neugodno"" treba biti onom tko ne ode na pregled, a ne onom tko traži pomoć i ide na pregled.

Freddy0
16.05.2010., 00:36
Ja imam 16god i imam identicni problem...
Drhte mi ruke...

E da sam ja kirurg,sto bi bilo s pacijentom? xD

Tinchica
19.05.2010., 17:03
tak ti je i meni... samo sto ja imam 17 god. i idem za kozmeticara... (gdje mi je bila pamet :flop: ) i mirna ruka mi je jako bitna. mene je doktorica poslala psihijatru koji mi je dao tablete za snizavanje tlaka i tjeskobu. btw imam niski tlak i nemam napadaje tjeskobe pa uzimam jako male doze. kad ih popijem, ruke mi se puuuno manje tresu, ali se i dalje tresu :p. ali mogu sve normalno raditi. meni su rekli da je to esencijalni tremor. poslao me neurologu. ali imam jos zdravstvenih problema koji su mi malo bitniji pa se moram malo strpit :(

callipso
20.05.2010., 23:01
Provjeri štitnjaču...

Meni su se počele tresti prije nekoliko mjeseci, prvo samo ruke pa se proširilo svugdje... :eek:
Poslije svih mogućih doktora, napokon sam otkrila da imam hipertireozu :rolleyes:

pipim007
20.05.2010., 23:24
ruke se tresu i od: previse kave, gladi, previse cigareta, pada tlaka, povisenja tlaka....

Elvis1511
26.07.2010., 20:30
Nadam se da mi netko može pomoći. Već dvije godine imam tremor obadvije ruke i nemogu micati prstima,svi nalazi magnetskih rezonansi su uredni,nemogu mi ništa otkriti,što da radim?Bio sam kod neurologa,pa su prvu dijagnozu dali parkinson,a svi nalazi mozga su u redu....Sad kažu da bolujem od gaucherove bolesti,neznaju oni ni sami....pomozite ako ima netko sličan problem

Ivanicapeca
27.07.2010., 09:53
Nadam se da mi netko može pomoći. Već dvije godine imam tremor obadvije ruke i nemogu micati prstima,svi nalazi magnetskih rezonansi su uredni,nemogu mi ništa otkriti,što da radim?Bio sam kod neurologa,pa su prvu dijagnozu dali parkinson,a svi nalazi mozga su u redu....Sad kažu da bolujem od gaucherove bolesti,neznaju oni ni sami....pomozite ako ima netko sličan problem

Jesu ti pregledali štitnjaču?

Termination
27.07.2010., 11:05

Koliko imaš godina? Ima li slučajeva tremora u obitelji? Napreduje li tremor ili je stalno isti? Pojačava li se u stresnim situacijama? Smiruje li se nakon konzumacije alkoholnih pića? Štitnjača?

Većina pacijenata s esencijalnim tremorom dobro reagira na terapiju beta blokatorima. Lijek izbora je propranolol.

Elvis1511
27.07.2010., 19:35
Koliko imaš godina? Ima li slučajeva tremora u obitelji? Napreduje li tremor ili je stalno isti? Pojačava li se u stresnim situacijama? Smiruje li se nakon konzumacije alkoholnih pića? Štitnjača?

Većina pacijenata s esencijalnim tremorom dobro reagira na terapiju beta blokatorima. Lijek izbora je propranolol. IMAM 33 GODINE,NITKO U OBITELJI NEMA SLIČNIH PROBLEMA,TREMOR JE STALNO ISTI,POJAČAN U STRESNIM SITUACIJAMA.KADA MALO POPIJEM SMIRI SE I KADA POPIJEM NORMABEL ISTO TAKO.

OkTeN
23.09.2010., 11:47
Tresu mi se ruke što me dovodi u neugodne situacije i to strašno iritira.

Imam 27 godina. Ne pušim, ne pijem alkohol, ne pijem kavu. Čak idem u teretanu, vježbam svaki dan...

Evo npr. zaustavi me policija, rutinska kontrola prometa...pita me zašto se treseš? Ja: uvijek se tresem. On: Malo se previše treseš, idemo van iz vozila... Ja: :(

To mi se dogodilo nekoliko puta, odmah sam im sumnjiv, misle da nešto skrivam.

No, to nije jedini problem. Kada idem na sok sa prijateljima također se tresem, jedva držim čašu. To je nešto strašno.

Kada sam išao u školu, na ispitu ili usmenoj provjeri strašno su mi se tresle ruke.

Zaključak je da mi se ruke tresu kada sam pod pritiskom ili stresom.

Da li zna netko na ovom forumu zašto mi se tresu ruke, kako to ublažiti. Jer budimo realni, to zna biti jako neugodno.

lana74
23.09.2010., 12:30
mene je neurolog zbog finog tremora ruku uputija da provjerim štitnjaču.
recimo da je pogodija

Termination
23.09.2010., 15:57
Tremor se često može pojaviti zbog hipertireoze, ali najčešće se radi o idiopatskom esencijalnom tremoru tj. tremoru nepoznatog uzroka. On se obično pogoršava u stresnim i napetim situacijama. Ako se tremor javlja isključivo u stresnim situacijama, onda govorimo o psihološkom tremoru. Svakako se javiti neurologu, s ciljem isključivanja drugih uzroka i eventualne terapije. Liječenje se provodi ovisno o uzroku. Kod esencijalnog tremora lijek izbora je neselektivni beta-blokator propranolol, koji se nažalost više ne može nabaviti na teret HZZO-a zahvaljujući Jacinoj štednji na pacijentima. Može se pokušati i s atenololom, ali on je znatno manje efikasan. Kod psihološkog tremora mogu pomoći antidepresivi i anksiolitici, ali su oni teška kemija za moj ukus i bolje je ne trovati se ako nije nužno, a osim toga može se razviti ovisnost. Kod nekih ljudi tremor se može spontano povući nakon terapije ili čak bez nje, dok se kod nekih ne povuče nikada. Također, vrijedno je spomenuti da manja količina alkohola uspješno suzbija esencijalni tremor, ali, naravno, njegov efekt je kratkotrajan.

Dakle, izvaditi hormone štitnjače i prošetati do neurologa.

zdenka27
24.09.2010., 11:15
I ja sam imala taj problem. Vjerujem da je bio psihološki uvjetovan, a trajao je godinama. U to vrijeme su mi se ruke nenormalno znojile tako da sam pazila da ne stavim dlan na bilo što jer bi ostao mokri otisak. Da, bilo mi je jako neugodno zbog toga.
Onda sam ( vjerujući da je sve u glavi ) odlučila da se neću znojiti po dlanovima. I - uspjelo je, ali mi se od tada jako znoje tabani.
Tremor ruku je ( nakon prestanka znojenja - mene je to više smetalo ) prestao sam od sebe.
Predlažem da osim štitnjače provjeriš šećer, a ako je sve u redu s tih strana - posjeti psihijatra.
On bi trebao biti najstručniji u tom slučaju. Nadam se da nisi od onih koji će na ovaj prijedlog reagirati: pa nisam lud!

Hektor_5
07.10.2010., 08:11
U mojoj županiji su "spojili" mrežu liječnik, ljekarni i nekih bolničkih odjela. Više nema zafrkancije. Svi se boje kontrole pa su čak i bijeli recepti izbačeni iz upotrebe. Ako možeš reducirati reduciraj, ako ne možeš, možeš se slikati bez obzira radi li se o aksioznosti ili depresiji, a blaži tremor je samo simptom reduciranja lijekova. Naravno, ako je tremor samo simptom suzdržavanja, a ne izvorna , odnosno osnovna bolest!

neobuzdan
08.10.2010., 23:35
I meni se isto vec neko vrijeme tresu ruke... pogotovo lijeve, desna je relativno mirna... malo sam citao po internetu da drhtanje ruku moze biti znak za neku ozbiljnu bolest ( parkinsonova, multipre skleroza.) pa me zbog toga malo pocinje bit strah... ah nista morat cu otic neurologiu na pregled... a s druge strane mozda to nije nista ozbiljno obzirom da mi se djedu ( 80) tresu ruke 100 na sat i opet je dozivija tolike godine :cerek:

magic potion
09.10.2010., 11:11
Tremor se često može pojaviti zbog hipertireoze, ali najčešće se radi o idiopatskom esencijalnom tremoru tj. tremoru nepoznatog uzroka. On se obično pogoršava u stresnim i napetim situacijama. Ako se tremor javlja isključivo u stresnim situacijama, onda govorimo o psihološkom tremoru. Svakako se javiti neurologu, s ciljem isključivanja drugih uzroka i eventualne terapije. Liječenje se provodi ovisno o uzroku. Kod esencijalnog tremora lijek izbora je neselektivni beta-blokator propranolol, koji se nažalost više ne može nabaviti na teret HZZO-a zahvaljujući Jacinoj štednji na pacijentima. Može se pokušati i s atenololom, ali on je znatno manje efikasan. Kod psihološkog tremora mogu pomoći antidepresivi i antianksiolitici, ali su oni teška kemija za moj ukus i bolje je ne trovati se ako nije nužno, a osim toga može se razviti ovisnost. Kod nekih ljudi tremor se može spontano povući nakon terapije ili čak bez nje, dok se kod nekih ne povuče nikada. Također, vrijedno je spomenuti da manja količina alkohola uspješno suzbija esencijalni tremor, ali, naravno, njegov efekt je kratkotrajan.

Dakle, izvaditi hormone štitnjače i prošetati do neurologa.

Znači li ovo da se spomenuti lijek uopće ne može nabaviti ili samo ne na teret HZZO-a?:ne zna: Jer ja ga već duže vrijeme tražim po ljekarnama i nigdje ga nema...

Termination
09.10.2010., 11:53
Znači li ovo da se spomenuti lijek uopće ne može nabaviti ili samo ne na teret HZZO-a?:ne zna: Jer ja ga već duže vrijeme tražim po ljekarnama i nigdje ga nema...

Neke ljekarne ga uvoze interventno i može ga se kupiti bez recepta ili na bijeli recept, nisam siguran. Konkretno znam da ga se tako može nabaviti u ljekarnama Joukhadar. Cijena je nekih 70 kuna za 50 tableta od 40 mg i treba čekati tjedan, dva. Samo nemoj ovaj lijek nikako uzimati na svoju ruku, jer nije baš da je potpuno bezazlen, pogotovo ako imaš srčanih problema. Terapija se ne smije naglo započinjati niti naglo prekidati, jer može doći do hipertenzivne krize.

magic potion
09.10.2010., 11:59
Neke ljekarne ga uvoze interventno i može ga se kupiti bez recepta ili na bijeli recept, nisam siguran. Konkretno znam da ga se tako može nabaviti u ljekarnama Joukhadar. Cijena je nekih 70 kuna za 50 tableta od 40 mg i treba čekati tjedan, dva. Samo nemoj ovaj lijek nikako uzimati na svoju ruku, jer nije baš da je potpuno bezazlen, pogotovo ako imaš srčanih problema. Terapija se ne smije naglo započinjati niti naglo prekidati, jer može doći do hipertenzivne krize.

Hvala! Ma ja ga godinama pijem, pa bih sad trebala naći neku alternativu njemu. (odnosno, ne bih, ako ga mogu nabaviti):)

Bili Cvitak
09.10.2010., 15:34
i ja imam problema s tresenjem ruku...u osnovnoj je bilo i zadirkivanja zbog toga...ono, bojala sam se uzeti papir i držati ga u ruci jer sam se toliko tresla da nisam znala kud bi od srama. pa kad bi morala izvaditi osobnu iz novčanika pa sam se toliko spetljala zbog tresenja, prsti su mi se brkali. sad na faksu više nemam toliko problema s tim ali ima situacija. nedavno sam imala pretrage zbog nesvjestice i saznala da imam štitnjaču, ali u granicama normale....

neobuzdan
09.10.2010., 19:27
i ja imam problema s tresenjem ruku...u osnovnoj je bilo i zadirkivanja zbog toga...ono, bojala sam se uzeti papir i držati ga u ruci jer sam se toliko tresla da nisam znala kud bi od srama. pa kad bi morala izvaditi osobnu iz novčanika pa sam se toliko spetljala zbog tresenja, prsti su mi se brkali. sad na faksu više nemam toliko problema s tim ali ima situacija. nedavno sam imala pretrage zbog nesvjestice i saznala da imam štitnjaču, ali u granicama normale....

da, zadirkivanja su najgora... i ja sam imao par situacija.. ono drzim nest u ruci i tresu mi se ruke a lik do mene crkava od smjeha... al definitivno su mi najgori oni sto su ozbiljni kao "savjetuju te" daj smiri se nemoj se trest toliko !!! :confused: e tad mi dodje da muj glavu razvalim... pa halo ko da ja to zelim i ko da ja to mogu kontrolirat ... bzvz idioti retardirani:mad:

Bili Cvitak
09.10.2010., 20:04
da, zadirkivanja su najgora... i ja sam imao par situacija.. ono drzim nest u ruci i tresu mi se ruke a lik do mene crkava od smjeha... al definitivno su mi najgori oni sto su ozbiljni kao "savjetuju te" daj smiri se nemoj se trest toliko !!! :confused: e tad mi dodje da muj glavu razvalim... pa halo ko da ja to zelim i ko da ja to mogu kontrolirat ... bzvz idioti retardirani:mad:

e da, točno to je i mene dodatno uznemiravalo..."šta se treseš, smiri se" ili "šta si živčana"... a ne možeš im objasnit...prebila bi ih bila sve!!

stealth health
10.10.2010., 11:25
Tremor je simptom, može biti brzi, grubi, u mirovanju, samo pri pokušaju izvođenja kretnje itd. Razlozi su mnogobrojni, metabolički - najčešće problemi sa štitnjačom, ali i kod bolesti jetre (alkoholočari npr. ali i oboljeli od ralizičitih kroničnih bolestij etre ne samo alkoholne u koju ti vjerovatno ne spadaš), kod sindroma apstinencije kod ovisnika, kod Parkinsonove bolesti. Ali obzirom na dob vjerovatno se radi o nečemu dobroćudnijem kao što je priorođeni, tzv. esencijalni termor koji je potpuno dobroćudne naravi i može se liječiti lijekovima kao što su beta bolkatori. No svakako je potreban pregled neurologa koji će ti dati točan savjet za obradu i odrediti terapiju.

Cvelf Boys
09.01.2011., 20:25
kako sprijećiti drhtanje ruku

Fra Ante
09.01.2011., 21:49
Sedativima :)

Mada mislim da bi trebao vidjeti zašto ti se ruke tresu. Saznaj je li ta drhtavica somatskog ili psihološkog podrijetla, i time ćeš dobiti odgovor na svoje pitanje.

Termination
09.01.2011., 23:20
Da, ovisi o kojem je tipu tremora riječ, a svakako treba isključiti i hipertireozu. Najčešće se radi o esencijalnom (tzv. obiteljskom) tremoru, a tu je lijek izbora propranolol. Kod nekih osoba se potpuno povuče nakon višemjesečne terapije. Naravno, o svemu treba konzultirati neurologa i isključiti druge uzroke.

Cvelf Boys
10.01.2011., 13:17
kad trema uvati ne normalno se tresu a ovako i obićno nekad
i još što sam zapazio ne mogu dugo držat ruke u zraku ili držat neku stvar iznad glave mislim

Repent
09.04.2011., 12:05
bok

znači odkad znan za sebe mi se tresu ruke, tresnja se pogorsa kod naleta uzbudenja, adrealina... bio san kod doktora prije par godina zbog toga, on mi je objasnio da je to najvjerojatnije vezano uz ishranu te da bi trebao jesti svaka 2 sata umjesto da jedem 3 puta dnevno obilne obroke te da ce me to u svakom slučaju proc s protokom godina, al eto jos je tu. mene ta tresnja ne smeta al mi je vec dosadilo da me ljudi provociraju sa izrazima poput narkoman si, alkoholicar...

u dvadesetima sam, jel ovo moze bit znak neceg ozbiljnog. nisan hipohondar il nes slicno, ne sumnjam na perkinsovu itd, cisto informativno pitam.

ps. nisan narkoman ni alkoholicar :P

BlueWhale
09.04.2011., 18:13
bok

znači odkad znan za sebe mi se tresu ruke, tresnja se pogorsa kod naleta uzbudenja, adrealina... bio san kod doktora prije par godina zbog toga, on mi je objasnio da je to najvjerojatnije vezano uz ishranu te da bi trebao jesti svaka 2 sata umjesto da jedem 3 puta dnevno obilne obroke te da ce me to u svakom slučaju proc s protokom godina, al eto jos je tu. mene ta tresnja ne smeta al mi je vec dosadilo da me ljudi provociraju sa izrazima poput narkoman si, alkoholicar...

u dvadesetima sam, jel ovo moze bit znak neceg ozbiljnog. nisan hipohondar il nes slicno, ne sumnjam na perkinsovu itd, cisto informativno pitam.

ps. nisan narkoman ni alkoholicar :P

Ruke ti se mogu tresti zbog hipoglikemije (pad razine glukoze), vjerojatno ti je zbog toga doktor rekao da jedeš svaka 2 sata nešto. Jesi li probao pridržavati se toga pa da vidiš jeli ima promjene, ako nisi pokušaj neko vrijeme pa da vidiš ima li promjene. Ja bih to probao svakako paziti.
Parkinsonova bolest: NE! premlad si, pogotovo jer imaš "cijeli život".
Adrenalin: istina je da adrenalin izaziva tremor na rukama (pri padu glukoze se luči adrenalin, zato ljudi u hipoglikemiji imaju tremor). Postoje ljudi kod kojih je ta vegetativna, simpatička "adrenalinska" komponenta jako izražena pa u nekakvom neznatnom uzbuđenju imaju lupanje srca, tremor, skok tlaka...

Dalje, tu je i esencijalni tremor - nasljedni bezopasni tremor, ponekad se smiriva nakon uzimanja alkohola - jesi li to primjetio??
Nekakva hipertireoza može biti uzrokom isto.
Inače tremor se može smanjiti beta-blokatorima ali to nisu bezazleni lijekovi i o tome strogo odlučuje liječnik.

Repent
10.04.2011., 22:55
Ruke ti se mogu tresti zbog hipoglikemije (pad razine glukoze), vjerojatno ti je zbog toga doktor rekao da jedeš svaka 2 sata nešto. Jesi li probao pridržavati se toga pa da vidiš jeli ima promjene, ako nisi pokušaj neko vrijeme pa da vidiš ima li promjene. Ja bih to probao svakako paziti.
Parkinsonova bolest: NE! premlad si, pogotovo jer imaš "cijeli život".
Adrenalin: istina je da adrenalin izaziva tremor na rukama (pri padu glukoze se luči adrenalin, zato ljudi u hipoglikemiji imaju tremor). Postoje ljudi kod kojih je ta vegetativna, simpatička "adrenalinska" komponenta jako izražena pa u nekakvom neznatnom uzbuđenju imaju lupanje srca, tremor, skok tlaka...

Dalje, tu je i esencijalni tremor - nasljedni bezopasni tremor, ponekad se smiriva nakon uzimanja alkohola - jesi li to primjetio??
Nekakva hipertireoza može biti uzrokom isto.
Inače tremor se može smanjiti beta-blokatorima ali to nisu bezazleni lijekovi i o tome strogo odlučuje liječnik.

hvala na vrlo detaljnom odgovoru :top:

jedenja svaka 2 sata sam se pridrzavao koliko san mogao, nemogu rec da san se pridrzavao toga ko pijan plota al san i nakon nekog vremena odustao (posao, neuredan stil zivota...)
da za perkinsovu nikad nisan ni sumnjao tek je tak naveo.
to o adrealinu što si napisao je upravo to što mi se dešava (kod uzbuđenja te pogotovo adrealina) iako san za to mislio da je prirodno, nadam se da se ne trebam brinut.
ne mogu rec da san primjetio smirivanje tresanja ruka kod uzimanja alkohola jer nisan obraćao pozornost i uvijek san mislio da su to uglavnom bapska naklapanja.
da zaključim, nebi uzimao nikakve beta ljekove zbog bezopasnog tremora (ak je u tome slučaj) jer mi ne smeta toliko, jbg neću bit nikakav neurolog ili nešto što zahtjeva mirnu ruku :)

lamija
10.05.2011., 11:58
jel ima netko da pije beta blokatore zbog drhtavice ruku?
zanima me jel djeluje kad se ne tresu ruke stalno,nego samo u nekim sitacijama kada je trema u pitanju,a trema je i kod najmanjih sitnica koje morate obaviti pred ljudima?
znači,jel pomaže u takvim situacijama?

inače sam pila antidepresive za to ,pa mi nije ništa spiječilo tu trešnjavu ,a kad se ona pojavi,tako mi bude neugodno,da bih najradije u zemlju propala od srama

Termination
11.05.2011., 22:02
Beta blokatori, od kojih je zbog svoje neselektivnosti najučinkovitiji propranolol, otprilike proporcionalno smanjuju tremor u svim situacijama. Dakle, ako ti se smanji u mirnim situacijama, slično će ti se smanjiti i u stresnim. Sve ovisi od osobe do osobe. Nekima se tremor samo malo ublaži, dok se kod drugih potpuno povuče. Ako ne pomognu beta blokatori, trebalo bi razmisliti i o terapiji anksioliticima, jer je upravo socijalna anksioznost ta koja pogoršava tremor. U društvu se maksimalno opusti i nemoj misliti na to, a od pomoći mogu biti i vježbe s utezima.

*tearsinheaven
09.07.2011., 09:49

Meni se ovo počelo događat prije pola godine, makar me i prije znalo hvatat, no sad je puno češće. Pretpostavljam da ima veze sa stresom zbog faksa i činjenice što jedem samo jednom ili dvaput na dan, samo se nadam da nije nešto ozbiljnije. Već mi je neugodno kad me se stalno ispituje od čega je to, a ne znam ni ja sama. S tlakom mi je sve ok.
Odlazak doktoru stalno odgađam :D

NećešRazbojniče
09.07.2011., 22:47
Beta blokatori, od kojih je zbog svoje neselektivnosti najučinkovitiji propranolol, otprilike proporcionalno smanjuju tremor u svim situacijama. Dakle, ako ti se smanji u mirnim situacijama, slično će ti se smanjiti i u stresnim. Sve ovisi od osobe do osobe. Nekima se tremor samo malo ublaži, dok se kod drugih potpuno povuče. Ako ne pomognu beta blokatori, trebalo bi razmisliti i o terapiji anksioliticima, jer je upravo socijalna anksioznost ta koja pogoršava tremor. U društvu se maksimalno opusti i nemoj misliti na to, a od pomoći mogu biti i vježbe s utezima.

Slažem se. Ja patim isto od ovoga problema više godina. Nedavno me za ručkom jedan majmun toliko iznervirao, da mi je sva hrana poispadala iz usta dok sam jeo.
Dakle, tremor je izraženiji u stresnim situacijama, prema tome, to je sve na psihičkoj bazi.
Ja se liječim od 1 mj. ove godine. Što znači liječim, bio kod neurologa, on je ustanovio da patim od esencijalnog tremora ( nasljednog), pošto mi i djed po opisu ima tremor, no za svaki slučaj poslao me na detaljne pretrage da bi se isključile druge bolesti. Zasada sam sve obavio, osim jedne pretrage za koju ću još čekati jebenih 6 mj. Dakle, ne mogu ništa 6 mj. dok ne obavim tu posljednju pretragu.
Živcira me što na ovom jebenom svijetu ima toliko glupih ljudi, i netko kad vidi da mi se tresu ruke, počne da bulji u ruke i čudi se kao da sam retardiran.
Pa brate mili, šta se ima tu toliko čudit i gledat, moj djed ima 82 godine, i cijeli mu se život tresu ruke.

FichoVZ
24.10.2012., 13:38
Evo,meni je danas prepisan propranolol za esencijalni tremor od kojeg patim vec duze vrijeme,pa bih vas ovom prilikom priupitao,oni koji uzimaju propranolol,kakve su nuspojave tog lijeka? kratkorocne? dugorocne? Lijecnica opce prakse me malo prestrasila s spikom,meni je bilo mucno cijelo vrijeme,ne mogu si takve nuspojave trenutno na faksu priustiti. Nadalje,jel moguce treniranje na propranololu? libido? bilosto sto bi mi pomoglo,dobro bi doslo :))
Zahvaljujem unaprijed.