PDA

View Full Version : Fizika - pomoć

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 [14] 15 16 17 18 19 20

nbedeko2
31.10.2011., 19:04
U prvom slučaju nit napinje uteg od 3 kg i neće podićo ogoga od sedam pa je akceleracija nula. Napetost niti 30N, reakcija podloge 40N i dinanimetar 60N i analogno ostalo. Tek kad se stavi 9kg sustav se pokrene i reakcija podloge je nula jer se 7kg podigne, ali nakon kraćeg vremena uteg od 9kg padne na tlo i situacija je obrnuta.

Jako lijepo da ti znaš to izračunati, ali meni nisi ništa pomogo. Kako da ja sad znam na koji način si dobio te iznose sila? Lijepo sam napisao da tražim nekog tko ima volje to malo pojasniti i odvesti me s nekoliko smjernica ka rješenju.

No svejedno hvala.

Slavko!
31.10.2011., 20:46
1. zato što plin širenjem vrši rad a kompresija znači da nad plinom vršiš rad i daješ mu energiju ( povečavaš mu unutrašnju energiju)

6. nisam sigurna , meni "odokativno" izgleda površina ispod 1-4 puno manja od površine 2-3

korisnost je (P 3-1/ P 2-3 )< (P1-4/P1-3) valjda????

Ne kužim 6. zad. Ma nema veze! Nego još jedno pitanje. ispit 2, zad 219. Zaključio sam da je C) po tom što sam skužio da se toplina dobiva od okoline, al nije mi jasno kako je rad manji od po*Vo :ne zna: Pa ako možeš pojasnit ;)

mirkakopirka
31.10.2011., 21:19
Ne kužim 6. zad. Ma nema veze! Nego još jedno pitanje. ispit 2, zad 219. Zaključio sam da je C) po tom što sam skužio da se toplina dobiva od okoline, al nije mi jasno kako je rad manji od po*Vo :ne zna: Pa ako možeš pojasnit ;)

koji zadatak???:503:

ako je zad 4. taj ne kužim , rješenje napisano straga mi je jasno ali ne bih izabrala nijedno slovo ???

Braco11
31.10.2011., 21:33
Jako lijepo da ti znaš to izračunati, ali meni nisi ništa pomogo. Kako da ja sad znam na koji način si dobio te iznose sila? Lijepo sam napisao da tražim nekog tko ima volje to malo pojasniti i odvesti me s nekoliko smjernica ka rješenju.

No svejedno hvala.

Sad ja tebe ne razumijem. Jednadžbe su ti dobre (one prve dvije). Uvrstiš da je akceleracija nula, iz prve izračunaš T i uvrstiš u drugu, pa iz druge izračunaš N. Prva jednadžba je za prvo tijelo, Druga jednadžba je za drugo tijelo pa je G=m2g.
I tako dalje.....
P.S. Tvoj avatar me nervira.

Slavko!
31.10.2011., 22:09
koji zadatak???:503:

ako je zad 4. taj ne kužim , rješenje napisano straga mi je jasno ali ne bih izabrala nijedno slovo ???

Hahhah oprosti, da mislio sam na 4. zad, malo me ova termodinamika ubila :504: Da, malo im je rješenje nejasno (mislim, jasno je, al nepotrebno), ali sam zaključio da je C) po ovom drugom dijelu "toplina se dobiva od okoline".
Mah, nema veze ;)
Hvala!

Grdana
01.11.2011., 21:41
Ima jedan zadatak sa kojim se mucim vec neko vreme, pa ako bise bili ljubazni da mi pomognete oko njega:

Tramvaj se krece brzinom 0.8 m/s. Nakon 10 sekundi od pocetka kretanja naglo ubrzava. Posle koliko vremena ce brzina biti 2 m/s?

A takodje i sa ovim:

Svetlost se krece ravnomerno i brzinom 300 000 km/s. Kolika je udaljenost Meseca od Zemlje ako svetlost predje put za 1,56 sekundi.
Uzmimo u obzir da je brzina 330 m/s.

Bila bih vam veoma zahvalna ako biste mi pomogli :)

mirkakopirka
01.11.2011., 21:49
Ima jedan zadatak sa kojim se mucim vec neko vreme, pa ako bise bili ljubazni da mi pomognete oko njega:

Tramvaj se krece brzinom 0.8 m/s. Nakon 10 sekundi od pocetka kretanja naglo ubrzava. Posle koliko vremena ce brzina biti 2 m/s?

[/B]

v= v0 + at kako nije zadano ni a ni t zadatak se ne može izračunati

t = 10 s je vrijeme prije ubrzavanja an vrijeme u kojem se mijenja brzina

mirkakopirka
01.11.2011., 21:54
Svetlost se krece ravnomerno i brzinom 300 000 km/s. Kolika je udaljenost Meseca od Zemlje ako svetlost predje put za 1,56 sekundi.
Uzmimo u obzir da je brzina 330 m/s.

s = v* t = 300 000 000 *1,56 = 468 000 000 m = 468 000 km

brzina zvuka je nepotrebna :)

Grdana
01.11.2011., 22:29
Hvala vam, mnogo :)

Grdana
01.11.2011., 22:37
Ovaj mi zadatak i nije nesto preterano jasan:

Krenuvsi iz mirovanja, telo se spusta niz padinu t=3 sekunde i predje put od 9 metara. Za koje vreme ce telo dostici brzinu 24 m/s ako je kretanje ravnomerno ubrzano?

Molim vas sto pre da mi pomognete!

Grdana
01.11.2011., 22:44
Poajvio se i ovaj :504: :

Auto koci 20s i pritom ravnomerno usporava i smanjuje brzinu sa 60 km/h na 20 km/h. Koliko je ubrzanje auta?
Prikazi graficki kretanje.

Pomooooc! :confused:

Grdana
01.11.2011., 23:03
Molim vas da mi pomognete oko ovog zadatka, nikako da ga resim!

Raketa se u slobodnom prostoru ubrzano krece iz stanja mirovanja, akceleracija je 10 m/s².

a) Za koje bi vreme raketa v= c/ 1000 (c= 3*10 na osmu)

b) Predjeni put u medjuvremenu?

Nadam se da cete mi moci pomoci.

Daniel.N
02.11.2011., 09:07
Molim vas da mi pomognete oko ovog zadatka, nikako da ga resim!

Raketa se u slobodnom prostoru ubrzano krece iz stanja mirovanja, akceleracija je 10 m/s².

a) Za koje bi vreme raketa v= c/ 1000 (c= 3*10 na osmu)

b) Predjeni put u medjuvremenu?

Nadam se da cete mi moci pomoci.

Pa vrlo jednostavno :D v = 3×10^8 m/s / 1000 = 3×10^5 m/s

a) v = a × t => t = v / a = 3×10^5 m/s / 10 m/s² = 3×10^4 s

Vrijeme potrebno da se dosegne ta brzina je 3×10^4 s, što je nešto više od 8 sati.

b) put kod jednoliko ubrzanog gibanja iz mirovanja je s = vt/2, gdje je v konačna brzina (zamisli to kao da je u prosjeku brzina pola konačne, na početku je 0, na kraju je v)

Uvrstimo: s = 3×10^5 m/s × 3×10^4 s /2 = 9×10^11 m /2 = 4,5×10^11 m

nosimkikiriki
02.11.2011., 09:17
Ovaj mi zadatak i nije nesto preterano jasan:

Krenuvsi iz mirovanja, telo se spusta niz padinu t=3 sekunde i predje put od 9 metara. Za koje vreme ce telo dostici brzinu 24 m/s ako je kretanje ravnomerno ubrzano?

Molim vas sto pre da mi pomognete!

Radi ovako:

prvo iz podataka koje imas tj koji su ti prvi dani t=3s i s=9m izracunaj akceleraciju, a zatim kada dobijes ''a'' imas da ti je v=24 m/s. Tada iskoristi formulu da je a= v/t i dobijes da ti je t= 12s

Nista lakse! :kava:

criplebee
02.11.2011., 09:20
Pa vrlo jednostavno :D v = 3×10^8 m/s / 1000 = 3×10^5 m/s

a) v = a × t => t = v / a = 3×10^5 m/s / 10 m/s² = 3×10^4 s

Vrijeme potrebno da se dosegne ta brzina je 3×10^4 s, što je nešto više od 8 sati.

b) put kod jednoliko ubrzanog gibanja iz mirovanja je s = vt/2, gdje je v konačna brzina (zamisli to kao da je u prosjeku brzina pola konačne, na početku je 0, na kraju je v)

Uvrstimo: s = 3×10^5 m/s × 3×10^4 s /2 = 9×10^11 m /2 = 4,5×10^11 m

Postupak je dobar, jedino što 10^5*10^4 je 10^(5+4)=10^9 a ne 10^11.:mig:

nosimkikiriki
02.11.2011., 09:45
Hajde ako znate pomozite:

Voz se krece ravnomerno prugom brzinom 20 m/s. Strojovodja povuce kocnicu i voz pocne usporavati. Predpostavimo da je usporenje stalno -1,0. Koliko ce put voz preci do zaustavljanja?

Grdana
02.11.2011., 09:55
Postupak je dobar, jedino što 10^5*10^4 je 10^(5+4)=10^9 a ne 10^11.:mig:

Hvala vam mnogo! :)

Grdana
02.11.2011., 11:10

Voz se krece ravnomerno prugom brzinom 20 m/s. Strojovodja povuce kocnicu i voz pocne usporavati. Predpostavimo da je usporenje stalno -1,0. Koliko ce put voz preci do zaustavljanja?

Isti takav zadatak ni meni nije jasan.
Nemam formule za usporeno kretanje!

nosimkikiriki
02.11.2011., 11:14
Isti takav zadatak ni meni nije jasan.
Nemam formule za usporeno kretanje!

Ja sam trazila, lai nisam mogla da ih nadjem, a ni ne razumem bas najbolje zadatak bas zato jer nemam formule :503:

Daniel.N
02.11.2011., 11:33

Pa koja je razlika je li usporeno sve do nule ili ubrzava od nule do neke brzine?

Formula je ista: s = at²/2

Zamislite to ovako: nacrtajte graf vrijeme (x) - brzina (y), put je tada površina ispod grafa (točnije: integral).

Budući da je kod jednolikog gibanja površina ispod jednostavno pravokutnik, imate s = v × t.

Kod jednoliko ubrzanog (od nule) i jednoliko usporenog (do nule) površina je trokut a površina trokuta je pola površine pravokutnika, pa je s = v × t / 2, gdje je v maksimalna brzina, ako uvrstite v = a × t imate na kraju:

s = a × t²/2

U vašem slučaju ako imate samo maksimalnu brzinu i akceleraciju (tj. deceleraciju) formula bi bila:

|a| = v / t => t = v / |a|

|a| je apsolutni iznos akceleracije, dakle "bez predznaka"

s = v × t / 2 = v² / 2|a|

Dakle, v = 20 m/s, a = -1 m/s²,

s = (20 m/s)² / 2 m/s² = 400 m²/s² / 2 m/s² = 200 m

Grdana
02.11.2011., 11:40
Ja sam trazila, lai nisam mogla da ih nadjem, a ni ne razumem bas najbolje zadatak bas zato jer nemam formule :503:

Nadam se da ce nasi fizicari pomoci nama :bonk:

nosimkikiriki
02.11.2011., 12:54
Pa koja je razlika je li usporeno sve do nule ili ubrzava od nule do neke brzine?

Formula je ista: s = at²/2

Zamislite to ovako: nacrtajte graf vrijeme (x) - brzina (y), put je tada površina ispod grafa (točnije: integral).

Budući da je kod jednolikog gibanja površina ispod jednostavno pravokutnik, imate s = v × t.

Kod jednoliko ubrzanog (od nule) i jednoliko usporenog (do nule) površina je trokut a površina trokuta je pola površine pravokutnika, pa je s = v × t / 2, gdje je v maksimalna brzina, ako uvrstite v = a × t imate na kraju:

s = a × t²/2

U vašem slučaju ako imate samo maksimalnu brzinu i akceleraciju (tj. deceleraciju) formula bi bila:

|a| = v / t => t = v / |a|

|a| je apsolutni iznos akceleracije, dakle "bez predznaka"

s = v × t / 2 = v² / 2|a|

Dakle, v = 20 m/s, a = -1 m/s²,

s = (20 m/s)² / 2 m/s² = 400 m²/s² / 2 m/s² = 200 m

Hvala buraz :)

criplebee
02.11.2011., 13:44

DanielN vam je dao jedno objašnjenje.

Može se i ovako
Kao prvo formule su iste (uvijek kreni od njih i gledaj što ti je zadano, čega nema i što se treba dobiti)
s=s0+v0t+(at^2)/2 (s0 je početni put, v0 je početna brzina)
v=v0+at
v^2=(v0)^2+2as

Iz vašeg zadatka se vidi da je a=-1, v0=20, te da je v=0 (brzina na kraju gibanja je 0 jer stane)
da dobijemo rješenje najlakše je koristiti 3 formulu (uvrštavamo zadane vrijednosti bez obzira na predznak)
0=400-2s=>-400=-2s=>s=200m

Važno je samo prepoznati koje su vrijednosti na početku gibanja, a koje na kraju.

P.S Tek sam sada vidi PM.:zubo:

Grdana
02.11.2011., 13:58
Kako da resim ovaj, vec pola sata ga resavam i nikako da ga resim :

Motociklist se krece iz stanja mirovanja ubrzanjem koje iznosi 6 m/2^2. Nakon koliko predjenih metara ce mu vrzina biti 100 km/h?

POOOOOOOOOOOOOOOOMOC! :504:

criplebee
02.11.2011., 14:13
Kako da resim ovaj, vec pola sata ga resavam i nikako da ga resim :

Motociklist se krece iz stanja mirovanja ubrzanjem koje iznosi 6 m/2^2. Nakon koliko predjenih metara ce mu vrzina biti 100 km/h?

POOOOOOOOOOOOOOOOMOC! :504:

Kao što sam napisao u prethodnom postu
v^2=(v0)^2+2as

Sada iz zadatka treba prepoznati što je zadano
Ako kreće iz staja mirovanja =>v0=0
Ubrzanje je a=6 m/s^2
Na kraju gibanja brzina je 100 km/h
Važno!!!
prije početka računanja sve mjerne jedinice moraju biti odgovarajuće tj. ne smije se računati ako je akceleracija u m/s^2 a brzina u km/h!!!!:nono:

phy0
02.11.2011., 14:13
Pitanje je ovako; imamo oprugu na koju smo stavili uteg, opruga se istegne za duljinu x te je sada u ravnotežnom stanju(Fg=Fe). Zatim mi rukom povućemo oprugu i pustimo je te ona počne titrati, i sada, u točki gdje "najrastegnutija", je li Fe>Fg? Te je li u točki gdje je opruga "najzbijenija" Fg>Fe. Još me zanima jel elastična sila vraća oprugu u ravnotežno stanje ili pak pokušava vratiti oprugu u stanje u kakvom bi bila da na nju nije obješen nikakav uteg ?

criplebee
02.11.2011., 14:23
Pitanje je ovako; imamo oprugu na koju smo stavili uteg, opruga se istegne za duljinu x te je sada u ravnotežnom stanju(Fg=Fe). Zatim mi rukom povućemo oprugu i pustimo je te ona počne titrati, i sada, u točki gdje "najrastegnutija", je li Fe>Fg?

Je, zato se i tijelo počne gibati prema gore.

Te je li u točki gdje je opruga "najzbijenija" Fg>Fe.

Ne treba biti. Elastična sila uvijek djeluje prema ravnotežnom položaju same opruge. Kada dođe opruga u ''najzbijenije'' stanje zapravo i sila gravitacije i sila opruge djeluju u istom smjeru i to prema dolje.

Još me zanima jel elastična sila vraća oprugu u ravnotežno stanje ili pak pokušava vratiti oprugu u stanje u kakvom bi bila da na nju nije obješen nikakav uteg ?

Elastična sila vraća oprugu u stanje u kakvom je bila opruga prije nego što smo objesili uteg.

pollq
02.11.2011., 14:48
Plava zbirka 899.uPOSUDI JE HG A IZNAD NJE VODA.
hOMOGENA ŽELJEZNA KUGLA PLIVA NA GRANICI IZMEĐU VODE I ŽIVE TE JE POTPUNO PREKRIVENA VODOM.kOLIKI JW DIO UKUPNOG VOLUMENA LUGLE U ŽIVI A KOLIKI DIO U VODI?GUSTOĆA VODE JE 1000KHMMINUS3-GUSTOĆA ŽIVE JE 13600 A ŽELJEZA 7900.

Grdana
02.11.2011., 15:16
Kao što sam napisao u prethodnom postu
v^2=(v0)^2+2as

Sada iz zadatka treba prepoznati što je zadano
Ako kreće iz staja mirovanja =>v0=0
Ubrzanje je a=6 m/s^2
Na kraju gibanja brzina je 100 km/h
Važno!!!
prije početka računanja sve mjerne jedinice moraju biti odgovarajuće tj. ne smije se računati ako je akceleracija u m/s^2 a brzina u km/h!!!!:nono:

Hvala :mig:

nosimkikiriki
02.11.2011., 15:52
Hvala :mig:

Samo bih da dodam ja nesto ako nije problem:

znam da je v0=0
a=6 m/s^2
V= 27.77 m/s
s=?

I nerazumem kako da uradim zadatak, a izgleda ako jednostavno! :ne zna:

night angel
02.11.2011., 17:45
Automobil se kreće po horizontalnoj kružnoj putanji polumjera R = 43 m, ubrzanjem a = 2,5 m/s2. Početna brzina automobila je v0 = 36 km/h. Za koje će vrijeme automobil prijeći prvi krug?
Rješenje bi trebalo biti 12s.

Što da napravim nakon što izračunam 'put' tj. opseg? Btw ovo ubrzanje je centripetalno ubrzanje (barem sam tako shvatila iz onoga što mi je asistentica rekla). No što ću s tim? Ideje molim. :) Hvala.

Braco11
02.11.2011., 18:12
hOMOGENA ŽELJEZNA KUGLA PLIVA NA GRANICI IZMEĐU VODE I ŽIVE TE JE POTPUNO PREKRIVENA VODOM.kOLIKI JW DIO UKUPNOG VOLUMENA LUGLE U ŽIVI A KOLIKI DIO U VODI?GUSTOĆA VODE JE 1000KHMMINUS3-GUSTOĆA ŽIVE JE 13600 A ŽELJEZA 7900.

Na tijelo djeluju tri sile, prema dolje sila teža prema gore uzgon u živi i uzgon u vodi. Pa je

ro1gV=ro2gxV+ro3g(1-x)V

Skratiš g i V i ostane ti x koji lako izračunaš kao dio volumena koji je uronjen u živu. Pomnožiš x sa 100 i dobiješ postotak ukupnog volumena u živi.
Ako nije jasno reci, usput 1 je tijelo željezo, 2 je živa i 3 je voda.

criplebee
02.11.2011., 18:24

Sila koja pritišće tijelo prema dolje je jedino njegova težina, a prema gore ga ''guraju'' sila uzgona žive i sila uzgona vode. Kako tijelo miruje te sile su jednake tj. Fuž+Fuv=G (Fuž-sila uzgona žive, Fuv-sila uzgona vode)
Ro(žive)*g*Vx+Ro(vode)*g*Vy=Ro(željeza)*g*V, gdje je V=Vx+Vy.

Edit: Sada vidim da je i Braco11 rješio zadatka.:D

criplebee
02.11.2011., 18:48
Automobil se kreće po horizontalnoj kružnoj putanji polumjera R = 43 m, ubrzanjem a = 2,5 m/s2. Početna brzina automobila je v0 = 36 km/h. Za koje će vrijeme automobil prijeći prvi krug?
Rješenje bi trebalo biti 12s.

Što da napravim nakon što izračunam 'put' tj. opseg? Btw ovo ubrzanje je centripetalno ubrzanje (barem sam tako shvatila iz onoga što mi je asistentica rekla). No što ću s tim? Ideje molim. :) Hvala.

Ako je ubrzanje centripetalno onda ono ne mijenja iznos brzine. Ako je tako onda bit je v=s/t, ali iz toga se ne dobiva.
Možda ti je ovo rezultantna akceleracija, pa trebaš izračunat a(rad)=v^2/R, te iz a=sqrt(a(rad)^2+a(tan)^2) odredit tangencijalnu akceleraciju. kada to dobiješ onda imaš put, početnu brzinu i potrebnu akceleraciju pa samo uvrstiš u formulu za jednoliko ubrzano gibanje.

criplebee
02.11.2011., 19:33
Poajvio se i ovaj :504: :

Auto koci 20s i pritom ravnomerno usporava i smanjuje brzinu sa 60 km/h na 20 km/h. Koliko je ubrzanje auta?
Prikazi graficki kretanje.

Pomooooc! :confused:

s=s0+v0t+(at^2)/2 (s0 je početni put, v0 je početna brzina)
v=v0+at
v^2=(v0)^2+2as

Znaci zadano je t=20s, v0=60km/h, v=20km/h. Traži se a.
Od ove tri formule najbolje bi bilo koristiti 2 (jedino što nemamo zadano je nepoznanica koju tražimo), prebacimo poznanice na jednu stranu, a nepoznanicu na drugu.
(v-v0)/t=a, sada uvrstimo brojeve (Paziti na mjerne jedinice). Također neka te ne zbuni negativan predznak akceleracije, on mora biti negativan jer auto usporava.

Grafički ovisi koji graf treba nacrtati, v-t ili s-t.

night angel
02.11.2011., 19:34
Ako je ubrzanje centripetalno onda ono ne mijenja iznos brzine. Ako je tako onda bit je v=s/t, ali iz toga se ne dobiva.
Možda ti je ovo rezultantna akceleracija, pa trebaš izračunat a(rad)=v^2/R, te iz a=sqrt(a(rad)^2+a(tan)^2) odredit tangencijalnu akceleraciju. kada to dobiješ onda imaš put, početnu brzinu i potrebnu akceleraciju pa samo uvrstiš u formulu za jednoliko ubrzano gibanje.

Evo našla sam original verziju tog zadatka. Možda pomogne u razjašnjenju što točno treba napraviti.

http://i42.tinypic.com/fau71h.jpg

criplebee
02.11.2011., 19:42
Evo našla sam original verziju tog zadatka. Možda pomogne u razjašnjenju što točno treba napraviti.

Sad je puno lakše :D
Kada izračunaš put (opseg) možeš korisiti normalne formule za jednoliko ubrzano gibanje (paziti na početnu brzinu), jer je tangencijalna akceleracija jedino odgovorna za promjenu iznosa brzine. Sada dobiješ kvadratnu jednadžbu koju normalno rješiš.

Braco11
02.11.2011., 21:34

Malo nas zbunjuješ. U prvoj verziji akceleracija je 2,5 ,a u drugoj verziji zadatka je akceleracija 2. Možda to nije isti zadatak?

Grdana
02.11.2011., 21:40
Deo gradiva: linearne jednacine

2(2x+5)² - (x+2)² = 7(x+3)² + 1

Bila bih vam zahvalna na resenju!

mirkakopirka
02.11.2011., 22:46

2( 4x² +20x +25)-(x²+4x+4)=7(x²+6x+9)+1
7x²+16x+46 =7x²+42x+64
-26x= 18

night angel
03.11.2011., 09:45
Sad je puno lakše :D
Kada izračunaš put (opseg) možeš korisiti normalne formule za jednoliko ubrzano gibanje (paziti na početnu brzinu), jer je tangencijalna akceleracija jedino odgovorna za promjenu iznosa brzine. Sada dobiješ kvadratnu jednadžbu koju normalno rješiš.

Misliš na s= v0*t + a*t^2 / 2 ? Tako sam ja i rješila prvi puta (pri čemu sam tangencijalnu akceleraciju uvrstila pod a, jer sam rješavala onu verziju zadatka gdje ne piše da je to tangencijalna akceleracija), no asistentica kaže da nije dobro. Sada znam zašto nije dobro. No ne znam što zapravo jest dobro. Pokušala je objasniti nešto, no stvarno ju nisam skužila, bed mi je ići do nje opet. :(
Ali sad mi još dodatno nije jasno. Ako koristim normalne formule za jednoliko ubrzano gibanje, što mi je tu a? Ovaj a u zadatku nije, jer ako je to tangencijalna akceleracija, tada tijelo ne ubrzava na samom putu 2r*pi, već se giba jednoliko.
Ma... :503:

Malo nas zbunjuješ. U prvoj verziji akceleracija je 2,5 ,a u drugoj verziji zadatka je akceleracija 2. Možda to nije isti zadatak?

Isti je, samo je drukčiji broj. No to nije bitno. Samo ga želim znati rješiti, kasnije ću uvrstiti broj koji već treba.

Daniel.N
03.11.2011., 10:10
Deo gradiva: linearne jednacine

Imaš posebnu temu za matematiku :mudri:

criplebee
03.11.2011., 11:27
Misliš na s= v0*t + a*t^2 / 2 ? Tako sam ja i rješila prvi puta (pri čemu sam tangencijalnu akceleraciju uvrstila pod a, jer sam rješavala onu verziju zadatka gdje ne piše da je to tangencijalna akceleracija), no asistentica kaže da nije dobro. Sada znam zašto nije dobro. No ne znam što zapravo jest dobro. Pokušala je objasniti nešto, no stvarno ju nisam skužila, bed mi je ići do nje opet. :(
Ali sad mi još dodatno nije jasno. Ako koristim normalne formule za jednoliko ubrzano gibanje, što mi je tu a? Ovaj a u zadatku nije, jer ako je to tangencijalna akceleracija, tada tijelo ne ubrzava na samom putu 2r*pi, već se giba jednoliko.
Ma... :503:

Važno je znati kako su postavljeni vektori akceleracije na kružno gibanje. Formulu s= v0*t + a*t^2 / 2 možeš jedino koristiti ako znaš tangencijalnu akceleraciju (znači za a uvrštavaš tangencijalnu akceleraciju). To možeš jer je onda vektor akceleracija u bilo kojem trenutku istog smjera kao i vektor brzine. (oba su tangente na kružnicu.)

Ako ti je zadano a (ne piše kakav) onda ga moraš rastavit na radijalnu (koja mijenja smjer, a ne iznos brzine) i tangencijalnu komponentu (koja mijenja iznos, a ne smijer brzine). :mig:
a=sqrt(a(rad)^2+a(tan)^2).

Defa
03.11.2011., 12:04
1. Odredite srednju brzinu automobila koji je pola sata vozio 80 km/h a zatim 15 minuta 120 km/h. (Rješenje 93.33km/h).

criplebee
03.11.2011., 12:38
1. Odredite srednju brzinu automobila koji je pola sata vozio 80 km/h a zatim 15 minuta 120 km/h. (Rješenje 93.33km/h).

Odrediš put koji je prešao dok se vozio 80 km/h, zatim koliko je put prešao dok se vozio 120 km/h. Srednja brzina je (ukupan put)/(ukupno vrijeme).

Defa
03.11.2011., 16:48
Hvala puno.

Ako može, nadam se da ne tražim previše...

1. Kolika je srednja brzina tijela koje pada s visine 10m?

2. Automobil se giba jednoliko usporeno tako da mu se brzina smanji od 108km/h na 54 km/h za 20s. Koliki put prijeđe automobil za to vrijeme?

criplebee
03.11.2011., 17:04
Hvala puno.

Ako može, nadam se da ne tražim previše...

1. Kolika je srednja brzina tijela koje pada s visine 10m?

2. Automobil se giba jednoliko usporeno tako da mu se brzina smanji od 108km/h na 54 km/h za 20s. Koliki put prijeđe automobil za to vrijeme?

1. Izračunaš t iz relacije s=gt^2/2, te uvrstiš u formulu koju si koristio za prethodni zadatak.

2. v=v0+at, gdje su ti v0=108 km/h, v=54 km/h, t=20s. (Pazi na mjerne jedinice!!!) => Odavde dobiš a.
Zatim koristiš formulu v^2=v0^2+2as te izračunaš potreban s.

night angel
03.11.2011., 18:02
Važno je znati kako su postavljeni vektori akceleracije na kružno gibanje. Formulu s= v0*t + a*t^2 / 2 možeš jedino koristiti ako znaš tangencijalnu akceleraciju (znači za a uvrštavaš tangencijalnu akceleraciju). To možeš jer je onda vektor akceleracija u bilo kojem trenutku istog smjera kao i vektor brzine. (oba su tangente na kružnicu.)

Ako ti je zadano a (ne piše kakav) onda ga moraš rastavit na radijalnu (koja mijenja smjer, a ne iznos brzine) i tangencijalnu komponentu (koja mijenja iznos, a ne smijer brzine). :mig:
a=sqrt(a(rad)^2+a(tan)^2).

Joj, sad se sjetih da je tangencijalna ona obična, a ne cetripetalna akceleracija. :D Baš sam glupa ispala. Budem proučila ovo pa se javim ako mi još nešto treba. Hvala. :)

Edit:
Eh, sad sam za zadaću dobila sličan zadatak gdje je naglašeno da se radi o centripetalnoj akceleraciji. Pojma nemam više što ću. :(

Btw je li mi netko može reči što je radijalna brzina? Prvo sam mislila da je to kutna brzina, no onda sam vidjela u zadatku mjernu jedinicu te famozne radijalne brzine i ona je m/s..

Daniel.N
04.11.2011., 08:50
Btw je li mi netko može reči što je radijalna brzina? Prvo sam mislila da je to kutna brzina, no onda sam vidjela u zadatku mjernu jedinicu te famozne radijalne brzine i ona je m/s..

Radijalna brzina je brzina kojom se neko tijelo kreće prema nekom opažaču, dakle komponenta brzine koja nije okomita na spojnicu tijelo-opažač. Termin se koristi u astronomiji.

No moguće da vi to koristite u smislu "brzina u smjeru radijusa, dakle približavanja ili udaljavanja od centra" ili "brzina kruženja" (tko zna...)

Hajde napiši cijeli zadatak...

night angel
04.11.2011., 10:40
Radijalna brzina je brzina kojom se neko tijelo kreće prema nekom opažaču, dakle komponenta brzine koja nije okomita na spojnicu tijelo-opažač. Termin se koristi u astronomiji.

No moguće da vi to koristite u smislu "brzina u smjeru radijusa, dakle približavanja ili udaljavanja od centra" ili "brzina kruženja" (tko zna...)

Hajde napiši cijeli zadatak...

Čestica se giba u ravnini, stalnom radijalnom brzinom od 5.2 m/s i stalnom kutnom brzinom od 3.4 rad/s. Odredite iznos ukupne brzine u trenutku kada se čestica nalazi 2.2 m od centra kružnice.

Daniel.N
04.11.2011., 10:59
Čestica se giba u ravnini, stalnom radijalnom brzinom od 5.2 m/s i stalnom kutnom brzinom od 3.4 rad/s. Odredite iznos ukupne brzine u trenutku kada se čestica nalazi 2.2 m od centra kružnice.

Dakle, giba se spiralno :)

Ok, dakle radijalna je prema središtu kružnice = 5,2 m/s

Obodna (ili kako se već zove) brzina je v = ω r = 3,4 rad/s × 2,2 m = 7,48 m/s

te brzine su dakako okomite pa je ukupna brzina

√ (5,2² + 7,48²) = √ 82,9904 = 9,10 m/s

je li to točno?

nosimkikiriki
04.11.2011., 14:52
Imam jedan zadacic i vase znanje bi mi bilo sasvim neophodno:

t1-2s
v1-2 m/s
t2-4s
s-?

Samo to imam :trk:

night angel
04.11.2011., 15:15
Dakle, giba se spiralno :)

Ok, dakle radijalna je prema središtu kružnice = 5,2 m/s

Obodna (ili kako se već zove) brzina je v = ω r = 3,4 rad/s × 2,2 m = 7,48 m/s

te brzine su dakako okomite pa je ukupna brzina

√ (5,2² + 7,48²) = √ 82,9904 = 9,10 m/s

je li to točno?

Zvuči logično, hvala ti! Saznat ću ovih dana da li je točno pa javim. :)

mirkakopirka
04.11.2011., 15:35
Imam jedan zadacic i vase znanje bi mi bilo sasvim neophodno:

t1-2s
v1-2 m/s
t2-4s
s-?

Samo to imam :trk:

Moraš znati i kakvo je gibanje

ako je jednoliko s= v*t = 2*(4-2) = 4m

Slavko!
05.11.2011., 12:48
Evo mene nakon par dana odmora od fizike :)
Kopirko, opet is mi potrebna! Došao sam na elektrostatiku :)
Str 241, zad 2. Meni ispada 40?!
Hvala ;)

Slavko!
05.11.2011., 16:28
Neznam zašto ne mogu editirat prethodnu poruku pa pišem novu :rolleyes:
također za kopirku :D str 248., zad 34. Točno je po rješenjima d). Al šta nebi onda trebale silnice obrnuto ić? :confused:

hrcvtc
05.11.2011., 17:44
imam tri akumulatora svaki napona n volta. ako su vezani serijski u strujnom krugu ukupan ce napon biti 3n volti. ako su vezani paralelno napon ce biti samo n volta ? Jeli tvrdnja istinita ? :D

Braco11
05.11.2011., 19:11
imam tri akumulatora svaki napona n volta. ako su vezani serijski u strujnom krugu ukupan ce napon biti 3n volti. ako su vezani paralelno napon ce biti samo n volta ? Jeli tvrdnja istinita ? :D

Da, tvrdnja je istinita, ali u idealnim uvjetima. U nekoj realnoj situaciji treba uzeti u obzir unutarnji otpor akumulatora i jakost električne struje koja kroz akumulator teče.

mirkakopirka
05.11.2011., 19:48
Evo mene nakon par dana odmora od fizike :)
Kopirko, opet is mi potrebna! Došao sam na elektrostatiku :)
Str 241, zad 2. Meni ispada 40?!
Hvala ;)

meni isto ispada 40 ALI U zad 3:mig:

mirkakopirka
05.11.2011., 19:52
Neznam zašto ne mogu editirat prethodnu poruku pa pišem novu :rolleyes:
također za kopirku :D str 248., zad 34. Točno je po rješenjima d). Al šta nebi onda trebale silnice obrnuto ić? :confused:

Kriva je slika jer po slici q2 JE POZITIVAN q1 JE NEGATIVAN I TAMO gdje su silnice gušće naboj je veći

:):)

Slavko!
05.11.2011., 20:48
meni isto ispada 40 ALI U zad 3:mig:

Hvala ;)
Uz ove puste tiskarske naravno da ću ih i ja počet pisati :P

mirkakopirka
05.11.2011., 21:03
Hvala ;)
Uz ove puste tiskarske naravno da ću ih i ja počet pisati :P

ma vidim ja da ti zapravo voliš fiziku :D

Slavko!
05.11.2011., 21:09
ma vidim ja da ti zapravo voliš fiziku :D

A milom ili silom, zavolio sam je. Da je mrzim nebi imao ni volje za učenjem ;) Nego jesi se prijavila na pLab :)?
(znam da je offtopic)

mirkakopirka
05.11.2011., 22:08
A milom ili silom, zavolio sam je. Da je mrzim nebi imao ni volje za učenjem ;) Nego jesi se prijavila na pLab :)?
(znam da je offtopic)

jesam al ne znam sto da ja pisem ili ostavljam ???

hrcvtc
06.11.2011., 07:38
Da, tvrdnja je istinita, ali u idealnim uvjetima. U nekoj realnoj situaciji treba uzeti u obzir unutarnji otpor akumulatora i jakost električne struje koja kroz akumulator teče.

Znaci li onda da nema svrha spajati ih paralelno, tj. ima li to kakvu primjenu u tehnologiji ?

Braco11
06.11.2011., 11:21
Znaci li onda da nema svrha spajati ih paralelno, tj. ima li to kakvu primjenu u tehnologiji ?

Ima svrhe. Neki kamioni imaju više akumulatora, pa za paljene koriste serijski spoj (24V), a za normalni rad , svjetla, radio i dr. ...paralelni spoj (12V).

hrcvtc
06.11.2011., 11:26
Ima svrhe. Neki kamioni imaju više akumulatora, pa za paljene koriste serijski spoj (24V), a za normalni rad , svjetla, radio i dr. ...paralelni spoj (12V).

To znaci da spoj moze biti istovremeno paralelan i serijski ? Kako ?

Braco11
06.11.2011., 11:33
To znaci da spoj moze biti istovremeno paralelan i serijski ? Kako ?

Imaju neki malo kompliciraniji mehaničko elektromagnetski prekidač koji to prebacuje iz serijskog u paralelni spoj i obrnuto. To će reči da u trenutku paljenja prekidač uključuje serijski spoj, a nakon što prestane paljenje spoj se vraća na paralelno ili obrnuto sad sam malo zbunjen, možda je i obrnuto. Ne sječam se više točno, jer za paralelnog spoja moguće su jače struje što bi bilo korisno za paljenje.

hrcvtc
06.11.2011., 12:06
Imaju neki malo kompliciraniji mehaničko elektromagnetski prekidač koji to prebacuje iz serijskog u paralelni spoj i obrnuto. To će reči da u trenutku paljenja prekidač uključuje serijski spoj, a nakon što prestane paljenje spoj se vraća na paralelno ili obrnuto sad sam malo zbunjen, možda je i obrnuto. Ne sječam se više točno, jer za paralelnog spoja moguće su jače struje što bi bilo korisno za paljenje.

Hvala na strpljenju! Sad mi je to sve skupa bistrije :)

Quik
06.11.2011., 16:31
Evo mene s još par pitanja, odnosno zadataka!
Ovako, kada sam rješavao ovaj zadatak bio sam prilično siguran da mi je dobar postupak i ispadne mi 540 m, a u rješenju 450 m, pa se nadam da je riječ o grešci :D Molim nekog da riješi i napiše rješenje!

Automobil se giba jednoliko usporeno tako da mu se brzina smanji od 108km/h na 54 km/h za 20s. Koliki put prijeđe automobil za to vrijeme?

Dalje, jedan zadatak, jedan glupi :mad: zadatak!

Kolika je srednja brzina tijela koje pada s visine 10 m?

Ja sam to želio po kratkom postupku. Pošto je to jednoliko ubrzano gibanje sa stalnom akceleracijom g, odnosno 9,81 m/s2 uvrstit uv=korijen g*s, ali ne ide :D Može mi netko napisat kako riješit i objasnit zašto moj postupak nije dobar?

I treći zadatak kojeg nikako ne uspijevam riješit.

Janica se spusti niz padinu iz stanja mirovanja. Kada rpođe jedna sekunda onda prijeđe put od 3 m. KOliki će put prijeći u četvrtoj sekundi?

Eto, hvala, i oprostite šta pilam :D

haha slavko vidim da si i ti PMFovac :D jesi fizičar ili kemičar ili nastavnik?

ScowlRegis
06.11.2011., 17:17
Pozdrav! Imam problem sa sljedećim zadatkom; razumijem ga, ali nikako da dokučim kak do rješenja :S

Vozeći se uzvodno, kormilar u brzom čamcu pri prolazu ispod mosta izbacuje u rijeku plovak.
Nakon 30 minuta okreće gliser (trenutačno) i ploveći nizvodno stiže plovak 2000 m ispod mosta. (Čini se da je autor pomalo nepismen; pretpostavljam da on sreće plovak 2000 metara od mosta, budući da se plovak nakon izbačaja gibao nizvodno.)
Odredite brzinu rijeke ako motor glisera ima samo jednu brzinu.

criplebee
06.11.2011., 19:12
Pozdrav! Imam problem sa sljedećim zadatkom; razumijem ga, ali nikako da dokučim kak do rješenja :S

Vozeći se uzvodno, kormilar u brzom čamcu pri prolazu ispod mosta izbacuje u rijeku plovak.
Nakon 30 minuta okreće gliser (trenutačno) i ploveći nizvodno stiže plovak 2000 m ispod mosta. (Čini se da je autor pomalo nepismen; pretpostavljam da on sreće plovak 2000 metara od mosta, budući da se plovak nakon izbačaja gibao nizvodno.)
Odredite brzinu rijeke ako motor glisera ima samo jednu brzinu.

Ne znam da li je točno
Oznake :
s je put plovka,
x je put koji je čamac prešao u onih pola sata koja se gibao uzvodno
t1 je vrijeme koje se čamac gibao uzvodno
t2 je vrijeme od okretanja čamca do sustizanja plovka
v1 je brzina čamca
v2 je brzina rijeke
s=2 km
t1=1/2h

v1-v2=x/t1
v1+v2=(x+s)/t2
v2=s/(t1+t2)
Uvrstim treću jednadžbu u prvu i drugu
Iz prve jednadžbe
v1=x/t1+s/(t1+t2)=(xt2+xt1+st1)/[t1(t2+t1)]
Iz druge jednadžbe
v1=(x+s)/t2-s/(t1+t2)=(xt2+xt1+st1)/[t2(t1+t2)]
Izjednačavanjem dobivamo
(xt2+xt1+st1)/[t1(t2+t1)]=(xt2+xt1+st1)/[t2(t1+t2)], kratimo (t2+t1) i brojnike pa dobivamo t1=t2.
Sada jer znamo da je v2=s/(t1+t2)=s/2t1=2km/1h=2km/h.

Ovo je jedini broj koji sam mogao dobiti, jer kao što vidiš imaš 3 jednadžbe sa 4 nepoznanice. Ako imaš rješenje provjeri da li je dobro.

bluz
07.11.2011., 14:53
Molim skicu za tvrdnju da je ubrzanje sile teže rezultanta sile privlačenja i centrifugalne sile, odnosno g=F-f u svim točkama na Zemlji, osim u središtu Zemlje. Hvala!

Pertinacia
07.11.2011., 17:36
molim pomoć!

da se automobil ubrza iz stanja mirovanja do brzine 10m/s treba uložiti rad w0. zanemarite silu trenja i otpor zraka,koliko je rada potrebno uložiti da se automobil ubrza od 10m/s do 30m/s?
a) 8w0 b)4w0 c)3w0 d)2w0

Gosha
07.11.2011., 18:51
pozdrav svima!

molim nekoga da mi pomogne riješiti ovaj zadatak jer jednostvno ne znam kako ga riješiti :/

"Dva sferna zrcala, jedno konkavno, ciji je polumjer zakrivljenosti 25 cm, a drugo konveksno, polumjera zakrivljenosti 50 cm, postavljena su jedno prema drugom, tako da im se opticke osi podudaraju i da im je udaljenost tjemena 50 cm. Predmet se nalazi u sredini izmedu zrcala. Mali zastor sprjecava zrake svjetlosti da padaju izravno na konveksno zrcalo, zato slika nastaje najprije na konkavnom, a zatim na konveksnom zrcalu.
a) Gdje je slika i kakva je?
b) Gdje se nalazi slika ako umjesto konveksnog uptrijebimo ravno zrcalo?
Rijesite racunski i graficki."

criplebee
07.11.2011., 19:00
molim pomoć!

da se automobil ubrza iz stanja mirovanja do brzine 10m/s treba uložiti rad w0. zanemarite silu trenja i otpor zraka,koliko je rada potrebno uložiti da se automobil ubrza od 10m/s do 30m/s?
a) 8w0 b)4w0 c)3w0 d)2w0

Koristi formulu da je rad jednak promjeni kinetičke energije
v2=30=3v1 (v1=10) Znači moraš racunat W=Ek2-Ek1.

criplebee
07.11.2011., 19:44
pozdrav svima!

molim nekoga da mi pomogne riješiti ovaj zadatak jer jednostvno ne znam kako ga riješiti :/

"Dva sferna zrcala, jedno konkavno, ciji je polumjer zakrivljenosti 25 cm, a drugo konveksno, polumjera zakrivljenosti 50 cm, postavljena su jedno prema drugom, tako da im se opticke osi podudaraju i da im je udaljenost tjemena 50 cm. Predmet se nalazi u sredini izmedu zrcala. Mali zastor sprjecava zrake svjetlosti da padaju izravno na konveksno zrcalo, zato slika nastaje najprije na konkavnom, a zatim na konveksnom zrcalu.
a) Gdje je slika i kakva je?
b) Gdje se nalazi slika ako umjesto konveksnog uptrijebimo ravno zrcalo?
Rijesite racunski i graficki."

a)Prvo gledaš gdje nastaje slika u konkavnom zrcalu
a1=25cm
c1=25cm=>f1=c1/2=12.5cm
1/a1+1/b1=1/f1=> izračunaš b1. Kada to dobiješ izračunaš povećanje m1=-b1/a1

Sada slika konkavnog zrcala postaje predmet za konveksno zrcalo a2=b1
c2=50cm=>f2=-25cm (ovo je virtualni fokus pa ima negativnu vrijefnost)
1/a2+1/b2=1/f2=> izračunaš b2, te pripadno povećanje m2=-b2/a2.

b) Isto kao i a, samo što umjesto onkavnog imaš ravno zrcalo, a zanjega vrijedi da je slika jednako udaljena od zrcala kao i slika. Tako dobiješ b2 i to je to.

Gosha
07.11.2011., 19:50
a)Prvo gledaš gdje nastaje slika u konkavnom zrcalu
a1=25cm
c1=25cm=>f1=c1/2=12.5cm
1/a1+1/b1=1/f1=> izračunaš b1. Kada to dobiješ izračunaš povećanje m1=-b1/a1

Sada slika konkavnog zrcala postaje predmet za konveksno zrcalo a2=b1
c2=50cm=>f2=-25cm (ovo je virtualni fokus pa ima negativnu vrijefnost)
1/a2+1/b2=1/f2=> izračunaš b2, te pripadno povećanje m2=-b2/a2.

b) Isto kao i a, samo što umjesto onkavnog imaš ravno zrcalo, a zanjega vrijedi da je slika jednako udaljena od zrcala kao i slika. Tako dobiješ b2 i to je to.

sad shvaćam, hvala ti :)

Grdana
07.11.2011., 22:53
Moraš znati i kakvo je gibanje

ako je jednoliko s= v*t = 2*(4-2) = 4m

I meni je pomogao!
Hvala ti "mirkakopirka" mnogo! :)

Grdana
07.11.2011., 23:06
Vasa pomoc bi mi dobrodosla!

Oblast: dvojni razlomci

(nadam se da cete se snaci u ovome)

1/b - 2/a+b + a-b/a² + ab
__________________________ (gl. razlomacka crta)

a² + 2ab + b²
1- ________________________ ( ova jedinica stoji ispred razlomacke crte)

4ab

Nadam se da cete se snaci u ovome!

Hvala vam ako cete barem pokusati!

Pertinacia
07.11.2011., 23:20
Koristi formulu da je rad jednak promjeni kinetičke energije
v2=30=3v1 (v1=10) Znači moraš racunat W=Ek2-Ek1.

w= 1/2mv^2 - 1/2mv^2 i ispadne mi w= 1/2m(800) to bi tako trebalo ili :ne zna:

MateaIrony
08.11.2011., 13:40
Možete li molim vas pomoć riješit ovaj zadatak, barem dat početnu ideju: Pozitivno nabijena čestica q naboja 5nC giba se u prostoru gdje postoji homogeno magnetsko polje. Ako se čestica giba brzinom v1= 30000 m/s u xy ravnini pod kutom od 45° prema x osi, tada na nju djeluje polje silom F u smjeru -z osi. Kad se čestica giba u smjeru z osi brzinom v2= 20000 m/s onda djeluje polje silom F2= 0.04N u smjeru x osi. a) Izračunaj smjer i indukciju magnetskog polja b)Izračunaj veličinu sile F1. (Slika priložena uz zadatak: http://farm7.static.flickr.com/6049/6325942342_5d1af8726a_z.jpg ) Hvala puno unaprijed :)

criplebee
08.11.2011., 15:46
w= 1/2mv^2 - 1/2mv^2 i ispadne mi w= 1/2m(800) to bi tako trebalo ili :ne zna:

Sada ti je ispalo koliki ti je rad od 10 do 30. Sada još trebaš dobiti rad od 0 do 10 i usporedit ta dva rezultata.

criplebee
08.11.2011., 16:15
Vasa pomoc bi mi dobrodosla!

Oblast: dvojni razlomci

(nadam se da cete se snaci u ovome)

1/b - 2/a+b + a-b/a² + ab
__________________________ (gl. razlomacka crta)

a² + 2ab + b²
1- ________________________ ( ova jedinica stoji ispred razlomacke crte)

4ab

Nadam se da cete se snaci u ovome!

Hvala vam ako cete barem pokusati!

http://img85.imageshack.us/img85/7972/unledffd.jpg

Provjeri da li je ispravno napisano na početku.

BTW Imaš podforum Matematika pa si mogla to tamo postat.:D

MissKnowItAll
08.11.2011., 17:24
HITNO!!!!!!!!!!!

Ravni vodič duljine 45cm vrti se oko svoje krajnje točke u polju okomitom na ravninu vrtnje. Koliki se napon inducira u vodiču ako je B = 0,02T, a vrijeme prvog okreta je 0101s.

Pertinacia
08.11.2011., 19:11
Sada ti je ispalo koliki ti je rad od 10 do 30. Sada još trebaš dobiti rad od 0 do 10 i usporedit ta dva rezultata.

sad shvaćam odnos je 8:1, dakle 8 W0

hvala puno,da si mi samo napisao rezultat ne bih razumio ništa :s :)

Grdana
08.11.2011., 20:31
http://img85.imageshack.us/img85/7972/unledffd.jpg

Provjeri da li je ispravno napisano na početku.

BTW Imaš podforum Matematika pa si mogla to tamo postat.:D

Ej ovo ''a² + ab'' ide pod istu razlomacku crtu, ali ostalo je sve dobro napisano :D :)

criplebee
08.11.2011., 21:52
Ej ovo ''a² + ab'' ide pod istu razlomacku crtu, ali ostalo je sve dobro napisano :D :)

Ako je tako onda je rješenje nula.

http://img651.imageshack.us/img651/2986/unledzod.jpg

Pertinacia
08.11.2011., 22:54
kamion počinje klizati iz stanja mirovanja niz zaleđeni brijeg visine h i na njegovu dnu postigne brzinu 20m/s. sila trenja se zanemaruje,kolika bi trebala biti visina brijega h1 da postigne brzinu 40m/s ?

Grdana
08.11.2011., 23:00

Hvala ti mnogo! :)

criplebee
09.11.2011., 07:55
kamion počinje klizati iz stanja mirovanja niz zaleđeni brijeg visine h i na njegovu dnu postigne brzinu 20m/s. sila trenja se zanemaruje,kolika bi trebala biti visina brijega h1 da postigne brzinu 40m/s ?

Koristi zakon očuvanja energije.
Za prvi slučaj imaš Ep1=Ek1, odavde izlučiš h
Za drugi slučaj imap Ep2=Ek2, odavde dobiješ koliko je h1 i usporediš sa prijašnjim rezultatom.

Pertinacia
09.11.2011., 08:58
Koristi zakon očuvanja energije.
Za prvi slučaj imaš Ep1=Ek1, odavde izlučiš h
Za drugi slučaj imap Ep2=Ek2, odavde dobiješ koliko je h1 i usporediš sa prijašnjim rezultatom.

zapravo kad iz tih formula izvučem h,uspoređujem onda samo brzine v^2
brzina je 4x veća pa je i h ,jel tako?

tnx :)

criplebee
09.11.2011., 09:13
zapravo kad iz tih formula izvučem h,uspoređujem onda samo brzine v^2
brzina je 4x veća pa je i h ,jel tako?

Točno.:)

Pertinacia
09.11.2011., 09:44
ovdje ne znam kako da postavim formule

tijelo m=1kg klizi niz kosinu,na vrhu kosine 0.1m brzina=0,a u podnožju 1m/s.
g=10m/s^2. Koliki je rad sile trenja?

erwins
09.11.2011., 09:55
ovdje ne znam kako da postavim formule

tijelo m=1kg klizi niz kosinu,na vrhu kosine 0.1m brzina=0,a u podnožju 1m/s.
g=10m/s^2. Koliki je rad sile trenja? Izračunaj prvo grav. pot. energiju koju to tjelo ima na vrhu kosine, zatim izračunaj kinetičku energiju koju ima na kraju, pa sam zaključi.

MateaIrony
09.11.2011., 14:35
Možete li molim vas pomoć riješit ovaj zadatak, barem dat početnu ideju: Pozitivno nabijena čestica q naboja 5nC giba se u prostoru gdje postoji homogeno magnetsko polje. Ako se čestica giba brzinom v1= 30000 m/s u xy ravnini pod kutom od 45° prema x osi, tada na nju djeluje polje silom F u smjeru -z osi. Kad se čestica giba u smjeru z osi brzinom v2= 20000 m/s onda djeluje polje silom F2= 0.04N u smjeru x osi. a) Izračunaj smjer i indukciju magnetskog polja b)Izračunaj veličinu sile F1. (Slika priložena uz zadatak: http://farm7.static.flickr.com/6049/6325942342_5d1af8726a_z.jpg ) Hvala puno unaprijed :) Anyone? :P

taedium_vitae
09.11.2011., 15:01
Anyone? :P

Znaci, ovdje se radi o Lorentz-ovoj sili, tj. sili na naboj koji se giba u magnetskom polju B. Iznos Lorentz-ove sile jednak je F_L=q*v*B (1) gdje je v brzina naboja a B iznos magnetskog polja. U izrazu (1) sili doprinosi samo brzina okomita na magnetsko polje B, tj. gledamo okomitu komponentu brzine v na magnetko polje B. Posto je zadano da se naboj giba pod kutem 45 st. za izracun sile trebat ce okomita komponenta brzine v tj. v_ok=v*cos 45. I to je to, smjer sile se racuna po pravilu desne ruke i sad racunas :). Smjer polja B je u -y smjeru.

Grdana
09.11.2011., 20:23

Hej hej!
Hvala na pomoci, ali rjesenje treba da bude 4/b-a :/

criplebee
09.11.2011., 20:57
Hej hej!
Hvala na pomoci, ali rjesenje treba da bude 4/b-a :/

Je, je :bonk:
prva dva člana u brojniku su ab+a^2 i onda ostalo, tako da u brojniku ostaje a^2-b^2. Sada rastavi tu razliku kvadrata i krati pa će se dobiti rezultat.
Sorry na grešci.

Grdana
09.11.2011., 21:30
prva dva člana u brojniku su ab+a^2 i onda ostalo, tako da u brojniku ostaje a^2-b^2. Sada rastavi tu razliku kvadrata i krati pa će se dobiti rezultat.
Sorry na grešci.

Ma nema veze! Ko radi taj i gresi :D :)

Slavko!
09.11.2011., 21:47
jesam al ne znam sto da ja pisem ili ostavljam ???

Evo me nakon 5 dana opet :D. Ugl, za pLab se moraš predstavit (napišeš nešto o sebi), a posli možeš šta oćeš :)

Nego, meni zapelo kod naboje, premda mi se elektrostatika čini relativno lagana :D

Dakle, str 251. zad 50. Išao sam logikom da proton ima veću masu pa da ima i Ek veću, ali očito nije :ne zna: U čemu je stvar? :)

zad51. ispada mi d), a ne b) :confused:

zad54 mi nije baš jasan, paa :rolleyes:

hvala ;)

Edit- okeej, umnožilo se još par pitanja :zubo:

zad55. Prilično sam siguran da se radi o tiskarskoj, meni c) ispada, u rješenje je a)

zad57. mislio sam se iozmeđu a) i c) i pogodio da je c). Ali zašto? zbog vakuuma pretpostavljam, ali šta vrijedi ako je vakuum između ploča?

zad58. ako može objašnjenje, opet vakuum-.-

Hvala ti stvarno puno ;)

Grdana
09.11.2011., 22:39
Sorry na grešci.

Hvala, ali bih te zamolila ako te ne mrzi da mi napises ispocetka postupak :bonk:

Pertinacia
09.11.2011., 22:58
Izračunaj prvo grav. pot. energiju koju to tjelo ima na vrhu kosine, zatim izračunaj kinetičku energiju koju ima na kraju, pa sam zaključi.

aha,hvala,razumijem 0,5J je :)

mirkakopirka
09.11.2011., 23:05
Evo me nakon 5 dana opet :D. Ugl, za pLab se moraš predstavit (napišeš nešto o sebi), a posli možeš šta oćeš :)

Nego, meni zapelo kod naboje, premda mi se elektrostatika čini relativno lagana :D

Hvala ti stvarno puno ;)

50. I proton i elektron dobiju energiju q*U i kako im je naboj istog iznosa imaju istu kin. energiju zbog veće mase proton bi imao manju brzinu

51. fi = kq/r pa je potencijal točke A dva puta veći jer je ona dva put bliže naboju
54. potencijal je skalarna veličina i u nekoj točki je zbroj svih potencijala svih prisutnih naboja. formula za jedan naboj je fi = kq/r ( neznam napisati fi) i to je nula samo kad je r jako jako velik, a ako imaš više naboja svi oni moraju bit beskonačno daleko
55 . u pravu si c je

57. mislim da je a ( tj nema vakuum nikakve veze)
58. električno polje je uvijek najveće u vakuumu tj onaj

k = 1/(4pi*epsilon) a epsilon najmanji za vakuum pa je polje najveće u vakuumu teorije str 224

criplebee
10.11.2011., 09:13
Hvala, ali bih te zamolila ako te ne mrzi da mi napises ispocetka postupak :bonk:

Evo, sada je točno i bez pogrešaka :D
http://img696.imageshack.us/img696/3923/unledxwx.jpg

Slavko!
10.11.2011., 10:07
50. I proton i elektron dobiju energiju q*U i kako im je naboj istog iznosa imaju istu kin. energiju zbog veće mase proton bi imao manju brzinu

51. fi = kq/r pa je potencijal točke A dva puta veći jer je ona dva put bliže naboju
54. potencijal je skalarna veličina i u nekoj točki je zbroj svih potencijala svih prisutnih naboja. formula za jedan naboj je fi = kq/r ( neznam napisati fi) i to je nula samo kad je r jako jako velik, a ako imaš više naboja svi oni moraju bit beskonačno daleko
55 . u pravu si c je

57. mislim da je a ( tj nema vakuum nikakve veze)
58. električno polje je uvijek najveće u vakuumu tj onaj

k = 1/(4pi*epsilon) a epsilon najmanji za vakuum pa je polje najveće u vakuumu teorije str 224

Hvalaa PUNO! :mig::mig:

phy0
10.11.2011., 10:16
Trebo bi mi samo neko reči grješim li :D ;
ZAD; na horiznonalnoj glatkoj plohi leži elestićna opruga k=100N/m. Na drugi/pomični kraj opruge je pričvršćen uteg mase 1kg. Vukući smo oprugu produljili za 10 cm te smo ju pustili. Izraćunaj kinetičku energiju utega a) kad je od ravnotežnog položaja udaljen za 6cm B) kad se nalazi u ravnotežnom položaju. Pa sam ja išao po sljedećoj logici; Izračuno sam prvo silu po formuli ky, zatim sam izračuno akc. te po formuli 2as=vna2 dobio taj v i sve uvrstio u izraz za kinetičku energiju. Zanima me je li moja logika ispravna :) ?

Grdana
10.11.2011., 10:17
Evo, sada je točno i bez pogrešaka :D
http://img696.imageshack.us/img696/3923/unledxwx.jpg

Hvala mnogo! :)

Braco11
10.11.2011., 10:48
Trebo bi mi samo neko reči grješim li :D ;
ZAD; na horiznonalnoj glatkoj plohi leži elestićna opruga k=100N/m. Na drugi/pomični kraj opruge je pričvršćen uteg mase 1kg. Vukući smo oprugu produljili za 10 cm te smo ju pustili. Izraćunaj kinetičku energiju utega a) kad je od ravnotežnog položaja udaljen za 6cm B) kad se nalazi u ravnotežnom položaju. Pa sam ja išao po sljedećoj logici; Izračuno sam prvo silu po formuli ky, zatim sam izračuno akc. te po formuli 2as=vna2 dobio taj v i sve uvrstio u izraz za kinetičku energiju. Zanima me je li moja logika ispravna :) ?

Harmonijsko titranje nije jednoliko ubrzano (usporeno) gibanje pa formule za to gibanje ne vrijede za titranje. Upotrijebi jednostavno formulu za računanje kinetičke energije, a za brzinu uvrsti jednadžbu brzine (ako je sinusno titranje, onda je brzina dana kosinusom, i obrnuto ako je titranje kosinusno brzina je sunus).

Amožeš računati potencijalnu i kinetičku energiju i uvažiti da je zbroj konstantan i jednak potencijalnoj u amplitudi ili kinetičkoj u ravnotežnom položaju.

Ek=(mv2)/2=(m(Aomegacos(fi))2)/2 , ono 2 znači brzina na kvadrat, a u ravnotežnom položaju je brzina najveća tj. cos je 1.

phy0
10.11.2011., 11:54
Harmonijsko titranje nije jednoliko ubrzano (usporeno) gibanje pa formule za to gibanje ne vrijede za titranje. Upotrijebi jednostavno formulu za računanje kinetičke energije, a za brzinu uvrsti jednadžbu brzine (ako je sinusno titranje, onda je brzina dana kosinusom, i obrnuto ako je titranje kosinusno brzina je sunus).

Amožeš računati potencijalnu i kinetičku energiju i uvažiti da je zbroj konstantan i jednak potencijalnoj u amplitudi ili kinetičkoj u ravnotežnom položaju.

Ek=(mv2)/2=(m(Aomegacos(fi))2)/2 , ono 2 znači brzina na kvadrat, a u ravnotežnom položaju je brzina najveća tj. cos je 1.

Samo još neznam kako se računa cosfi

criplebee
10.11.2011., 12:20

Ovo je točno, ali mislim da mu ova zadnja formula ne treba za zadatak.
Što nije dovoljno da ja potencijalna energija opruge kx^2/2 jedanka kinetičkoj utega mv^2/2 i sada za različite x dobiva različite v koji mu trebaju.:misli:

Braco11
10.11.2011., 15:29
Samo još neznam kako se računa cosfi

Ako je tako, onda je strategija malo drugačija. Prvo izračunaj potencijalnu energiju u amplitudi (10cm) to je usput ukupna energija. Potom izračunaj potencijalnu energiju na zadanoj elongaciji (6cm) i to oduzmi od ukupne energije i to je kinetička energija. U ravnotežnom položaju je kinetička energija jednak potencijalnoj energiji u amplitudi.
Možda je sada jasnije?:)

phy0
10.11.2011., 19:06
Ako je tako, onda je strategija malo drugačija. Prvo izračunaj potencijalnu energiju u amplitudi (10cm) to je usput ukupna energija. Potom izračunaj potencijalnu energiju na zadanoj elongaciji (6cm) i to oduzmi od ukupne energije i to je kinetička energija. U ravnotežnom položaju je kinetička energija jednak potencijalnoj energiji u amplitudi.
Možda je sada jasnije?:) Je, na taj sam način i ja poslije rješio, ali možeš mi i napisat kako se cosfi i/ili sinfi računa, neće bit naodmet i to znati :) I imam još jedan zadatak kojeg baš i nerazumijem. Uteg koji titra doseže najveću visinu 0.8m iznad od najnižeg položaja, kolika je brzina utega kad a. prolazi najnižom točkom b. je 0.35m iznad najniže točke

Braco11
11.11.2011., 10:11
Je, na taj sam način i ja poslije rješio, ali možeš mi i napisat kako se cosfi i/ili sinfi računa, neće bit naodmet i to znati :) I imam još jedan zadatak kojeg baš i nerazumijem. Uteg koji titra doseže najveću visinu 0.8m iznad od najnižeg položaja, kolika je brzina utega kad a. prolazi najnižom točkom b. je 0.35m iznad najniže točke

Nije vrijeme i mjesto za učenje trigonometrije na forumu. Da li u zadatku smiješ zanemariti promjene gravitacijske potencijalne energije ili ne?

phy0
11.11.2011., 10:16
Nije vrijeme i mjesto za učenje trigonometrije na forumu. Da li u zadatku smiješ zanemariti promjene gravitacijske potencijalne energije ili ne?

Smije se zanemarit.

antonija0
11.11.2011., 17:41
ovako... iz 1-v2/c2=v2 (delta t / delta x)2 trebam dobiti,odnosno samo izlučiti v.. ne znam točno kako bi izlučila iz te formule v..? ovaj broj 2 znači "na kvadrat"

criplebee
11.11.2011., 19:19
ovako... iz 1-v2/c2=v2 (delta t / delta x)2 trebam dobiti,odnosno samo izlučiti v.. ne znam točno kako bi izlučila iz te formule v..? ovaj broj 2 znači "na kvadrat"

podijeli prvo sve sa v^2
Sada imaš 1/v2-1/c2=(delta t/delta x)2. Sada prebaciš 1/c2 na drugu stranu
1/v2=1/c2+(delta t/delta x)2. Sada desnu stranu svedi na zajednički nazivnik i onda uzmeš recipročnu vrijednost i korjenuješ i dobiješ v.

antonija0
12.11.2011., 15:53
hmm.. napravila sam sve ono što si ti.. ako svedem na zajednički nazivnik ispadne: delta x2 + c2*delta t2 / c2*delta x2 što sada?

Braco11
12.11.2011., 16:22
Je, na taj sam način i ja poslije rješio, ali možeš mi i napisat kako se cosfi i/ili sinfi računa, neće bit naodmet i to znati :) I imam još jedan zadatak kojeg baš i nerazumijem. Uteg koji titra doseže najveću visinu 0.8m iznad od najnižeg položaja, kolika je brzina utega kad a. prolazi najnižom točkom b. je 0.35m iznad najniže točke

Razdaljina između najniže i najviše točke jednaka je dvije amplitude (2A), pa je amplituda 0,4m. Ako je tijelo u najnižoj točki onda je u amplitudi pa je brzina nula. Ako je tijelo 0,35m iznad najniže točke onda je elongacija 0,05m pa se brzina može izračunati iz kinetičke energije , ako ne znaš trigonometriju.

innamorata01
12.11.2011., 18:23
.moze li mi netko rijesiti ove zadatke?

1.)Na krajevima kolica duljine 9.5 m nalaze se dva čovjeka masa 101.6 kg i 80.0 kg. Krenu li njih dvojica istovremeno jedan prema drugome, nakon koliko se metara mora zaustaviti čovjek mase 101.6, kada čovjek mase 80.0 dođe do kraja kolicam uz uvjet da se položaj kolica u odnosu prema tlu ne promijeni? Zanemarite trenje. Rezultat izrazite u metrima.
2.)4.) Po kosinama s kutovima nagiba prema horizontu ß1 = 1.4 rad i ß2 = 0.755 rad gibaju se dva tijela masa m1 = 11.9 kg i m2 = 5.9 kg vezana niti prebačenom preko koloture. Faktori trenja tijela na kosini su µ1 = 0.2 i µ2 = 0.158. Odredite ubrzanje tijela. Rezultat izrazite u m/s2.
3.)5.) Na stolu leži daska mase 1.8 kg, a na dasci uteg mase 2.9 kg. Koja se sila mora upotrijebiti da bi se izvukla daska ispod utega ako je zadan faktor trenja između daske i utega 0.256 i faktor trenja između daske i stola 0.339? Rezultat izrazite u N.

innamorata01
12.11.2011., 18:24
.moze li mi netko rijesiti ove zadatke?

1.)Na krajevima kolica duljine 9.5 m nalaze se dva čovjeka masa 101.6 kg i 80.0 kg. Krenu li njih dvojica istovremeno jedan prema drugome, nakon koliko se metara mora zaustaviti čovjek mase 101.6, kada čovjek mase 80.0 dođe do kraja kolicam uz uvjet da se položaj kolica u odnosu prema tlu ne promijeni? Zanemarite trenje. Rezultat izrazite u metrima.
2.)4.) Po kosinama s kutovima nagiba prema horizontu ß1 = 1.4 rad i ß2 = 0.755 rad gibaju se dva tijela masa m1 = 11.9 kg i m2 = 5.9 kg vezana niti prebačenom preko koloture. Faktori trenja tijela na kosini su µ1 = 0.2 i µ2 = 0.158. Odredite ubrzanje tijela. Rezultat izrazite u m/s2.
3.)5.) Na stolu leži daska mase 1.8 kg, a na dasci uteg mase 2.9 kg. Koja se sila mora upotrijebiti da bi se izvukla daska ispod utega ako je zadan faktor trenja između daske i utega 0.256 i faktor trenja između daske i stola 0.339? Rezultat izrazite u N.

Groinx
12.11.2011., 19:19
Možete li mi objasniti ovaj zadatak kako da ga rjesim???
http://imageshack.us/photo/my-images/683/fizika.png/

criplebee
12.11.2011., 19:22
hmm.. napravila sam sve ono što si ti.. ako svedem na zajednički nazivnik ispadne: delta x2 + c2*delta t2 / c2*delta x2 što sada?

Sada imaš 1/v2=delta x2 + c2*delta t2 / c2*delta x2. Sada uzimaš recipročne vrijednosti, tj. zamijeniš brojnike i nazivnike. Iz toga dobiješ
v2=c2*delta x2/[delta x2 + c2*delta t2] i sada samo izvadiš korijen da se rješiš kvadrata i evo ti v.

antonija0
12.11.2011., 20:27
je li onda konačno rješenje v= c delta x / delta x + c delta t ? :D i hvala punooo :D

taedium_vitae
12.11.2011., 21:41
Možete li mi objasniti ovaj zadatak kako da ga rjesim???
http://imageshack.us/photo/my-images/683/fizika.png/

Ne znam, meni je ispalo da je frekvencija jednaka f=1/2*Pi*sqrt(3*k/m*L)

criplebee
12.11.2011., 22:22
je li onda konačno rješenje v= c delta x / delta x + c delta t ? :D i hvala punooo :D

Nema na čemu, ali te moram razočarat da ti rješenje nije točno. Kada korjenuješ (delta x)2+c2*(delta t)2 ne dobiješ delta x + c delta t, nego sqrt((delta x)2+c2*(delta t)2). Ako pod korijenom imaš zbrajanje ili oduzimanje ne možeš svaki član posebno korijenovat.:mig:
Primjer. Sqrt(2^2+3^2) je po tome 2+3=6, a kada računaš dobiješ sqrt(4+9)=sqrt(13)!=6 (!= je oznaka za različito)

Groinx
13.11.2011., 00:53

Rjesenje je f=1/2*Pi*sqrt(3*k/m) valjda si zaboravio pokratiti L samo me zanima ako mozes objasniti kako si dobio ovo rjesenje?Hvala.

method_man
13.11.2011., 07:49

Rjesenje je f=1/2*Pi*sqrt(3*k/m) valjda si zaboravio pokratiti L samo me zanima ako mozes objasniti kako si dobio ovo rjesenje?Hvala.

Evo, ja sam probao na način da je razlika rotacijske kinetiičke energije štapa jednaka energiji opruge i dobijem f=1/2*Pi*sqrt(3*k/m)*fi. Al ne znam kak se riješiti kuta fi.

antonija0
13.11.2011., 14:31
ups :D još nešto...kada je u zadatku npr. (3*10 na treću)2 da li je to onda 9*10 na šestu ili 3*10 na šestu?

antonija0
13.11.2011., 14:55
ovako.. ako je delta x=30 000 km,odnosno 3*10 na sedmu metara, delta t=4s, a c=brzina svjetlosti=3*10 na osmu koliko ispadne v? v bi ja mislim trebalo ispasti oko 300 milijuna ali meni ne ispada :( zašto? što krivo radim??

Defa
13.11.2011., 15:49
Ovako, imam ovu forumulu F=k*Q^2/r^2

I sada, ne znam izlučiti forumulu, ako mi,npr. treba r^2...

Znam kada ima tri elementa, a sa četiri ne znam...

criplebee
13.11.2011., 17:00
ups :D još nešto...kada je u zadatku npr. (3*10 na treću)2 da li je to onda 9*10 na šestu ili 3*10 na šestu?

(3*10^3)2=3*10^3*3*10^3=9*10^6

ovako.. ako je delta x=30 000 km,odnosno 3*10 na sedmu metara, delta t=4s, a c=brzina svjetlosti=3*10 na osmu koliko ispadne v? v bi ja mislim trebalo ispasti oko 300 milijuna ali meni ne ispada :( zašto? što krivo radim??

Meni također ne ispada 300 milijuna, ali 300*10^6 m/s je zapravo 3*10^8 m/s što je sama brzina svjetlosti što jedino svjetlost postići.
Meni ispada 7.5*10^6.

Ako možeš napiši cijeli zadatak.

mss91
13.11.2011., 17:09
http://i39.tinypic.com/4keakl.png

ako netko zna, bilo bi super.
dobijem da je alfa=31°
po meni bi trebalo izračunat index prizme...
e od tud postaje problem, može neki hint? :)

criplebee
13.11.2011., 17:11
Ovako, imam ovu forumulu F=k*Q^2/r^2

I sada, ne znam izlučiti forumulu, ako mi,npr. treba r^2...

Znam kada ima tri elementa, a sa četiri ne znam...

Jel može malo pojašnjenje što treba objasniti jer ja ne kužim što si htio reći.:ne zna::rofl:

Scept
13.11.2011., 18:00
@defa
r^2 = k Q^2/F
najjednostavnija matematika. Imao si u nazivniku to rˇ2, i da ga oslobodiš pomnožio si sve sa r^2, onda si imo r^2 F = k Q^2, sad ti "smeta" F, i podijeliš sa F
možeš još to sve korijenovati...

Braco11
13.11.2011., 18:41
http://i39.tinypic.com/4keakl.png

ako netko zna, bilo bi super.
dobijem da je alfa=31°
po meni bi trebalo izračunat index prizme...
e od tud postaje problem, može neki hint? :)

Kut minimalne devijacije je (n-1)A. Malo n je relativni indeks loma. Ako su ti ono zadani apsolutni indeksi loma vrijedi n=N2/N1, vjerojatno ti je tu problem.

antonija0
13.11.2011., 18:49
TOČNO JE tako je i meni ispalo :DD inače,ja sam mislila da nije točno jer jednom iz moga razreda kojemu inače ide mat ispalo 300 000 000,međutim,kasnije je pogledao i nešto je krivo bio napisao tako da mu ispada ovoliko..hvala ti puno,puno :D žao mi je ako sam te izmučila,oprosti :)

Pertinacia
13.11.2011., 19:53
1.Auto vozi po horizontalnom putu brzinom 60km/h.Vozač stisne kočnicu i auto se zaustavi na putu od 20m. Koliki bi put prešao do zaustavljanja da mu je brzina bila 120km/h. Sila koja zaustavlja automobil je jednaka u oba slučaja.

rješenja kažu 80m,meni ispadne 40 :ne zna:

mss91
13.11.2011., 20:05
Kut minimalne devijacije je (n-1)A. Malo n je relativni indeks loma. Ako su ti ono zadani apsolutni indeksi loma vrijedi n=N2/N1, vjerojatno ti je tu problem.

pa ok onda, ako je tako.
mislila sam da se kut minimalne treba računati ovako: "dmin=2α-A"
i uz pomoć još ove: n=sin[(dmin + A )/2]/sin(A/2)

moj rezultat iz toga je bio -10°.
točnije ovako: :(
http://i40.tinypic.com/egwao2.jpg

mirkakopirka
13.11.2011., 20:26
1.Auto vozi po horizontalnom putu brzinom 60km/h.Vozač stisne kočnicu i auto se zaustavi na putu od 20m. Koliki bi put prešao do zaustavljanja da mu je brzina bila 120km/h. Sila koja zaustavlja automobil je jednaka u oba slučaja.

rješenja kažu 80m,meni ispadne 40 :ne zna:

iz v^2 =2as izračunaj akceleraciju a

onda iz poznate akceleracije i v2 izračunaj novi put

možeš riješiti i ovako druga brzina je dva puta veća

put je proporcionalan s brzinom na kvadrat

dakle put2 je 4 puta veći od puta1

Pertinacia
14.11.2011., 07:45
možeš riješiti i ovako druga brzina je dva puta veća

put je proporcionalan s brzinom na kvadrat

dakle put2 je 4 puta veći od puta1

taedium_vitae
14.11.2011., 09:48

Ovako sam radio.
Posto daska rotira itd napisao analogni 2. Newton zakon za rotaciju za dani slucaj.
Znaci I*alpha=-k*x gdje je x=L*theta i to za male kutove theta jer je tada sin(theta) priblizno jednak theta.
I ona pisem I*alpha=-k*L*theta. alpha kutna akceleracija i ona je jednaka drugoj derivaciji thete. pa mozemo pisati
I*(d^2*theta/dt^2)=-k*L*theta. kad to malo poslozimo itd dobijemo
d^2*theta/dt^2+(k*L/I)*theta=0 cijeli izraz uz thetu je jednak omegi na kvadrat. a omega na kvadrat je jednaka 3*k/m*L kad se za I stavi I=1/3*m*L^2.
I znaci iz toga dobijem da je f=1/2*Pi*sqrt(3*k/m*L) jer je f=1/2*Pi*omega

Braco11
14.11.2011., 10:51
@mss91:

Onaj indeks loma (1,21) nije indeks loma stakla več je relativni indeks loma voda - staklo. Pa odatle prvo treba izračunati indeks loma stakla i potom nači relativni indeks loma ulje - staklo i primjeniti tvoje formule za minimalnu devijaciju ili ako su mali kutevi (sinx=x) može i ona moja formula (n-1)A.

hrvoje.veliki
14.11.2011., 13:13
Pozdrav :)
Zna možda tko riješiti dva zadatka, ispit je skoro :)

1. Kolika je kinetička energija valjka mase 8 kg i polumjera 0,5m koji se kotrlja tako da mu je kutna brzina 4 rad/s?
Formule koje sam ja koristio su Ek=(mvˇ2)/2 i v=r*w ...jel mi tu treba aksijalni moment za valjak? :)

2. Kolika je akceleracija težišta kugle mase 4kg i polumjera 0,1m koja se kotrlja bez trenja klizanja niz kosinu 30°? (riješiti primjenom D´Alembertovog principa)

Tnx ak netko pomogne :)

night angel
15.11.2011., 20:00
Pozdrav. Uzela sam si za seminar jedan zadatkić koji mi se svidio na prvi pogled, no sada sam zbunjena i posramljeno mogu reči da nemam pojma o čem se radi.

Ovako. Kada sam pitala jednog od svojih bivših srednjoškolskih profesora fizike otkud da počnem, kako, itd, jer mi je ovo prvi seminar, on mi kaže da je u zadatku greška iako se meni ne čini tako.

http://img18.imageshack.us/img18/4630/zadataknr.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/18/zadataknr.jpg/)

On kaže da će tijelo padati na istok, a ne na zapad. Ja sam uvjerena da će na zapad zbog toga jer se Zemlja pomiče na istok (stoga tijelo padne zapadno od točke na koju bi pao da Zemlja ne rotira).

Na to mi on kaže: "Tako bi bilo kad bi tijelo ispustili s nekog hipotetskog mjesta koje nije vezano za Zemlju, nego "miruje" negdje iznad nje ( ne rotira skupa s njom ).
Ako se tijelo ispusti s nekog tornja koji je vezan za tlo, onda se i toranj vrti prema istoku kao i tlo. Budući da je toranj dalje od centra rotacje od tla , ima i veću obodnu brzinu od tla: v = omega r, gdje je r = Rz + h ( Rz = polumjer Zemlje, h = visina tornja )

Ispušteni kamen ( tijelo ) pada iz područja s većom u područje s manjom obodnom brzinom, i, budući da zadržava svoju brzinu zbog inercije, pada prema istoku..."

I sad sam zbunjena.
Molim mišljenje još nekoliko glava. :moli:
Hvala.

Lucifer-extian
16.11.2011., 23:29
Ok, ovo će me držat budnim cijelu noć (da, tako se lako opsjednem nekim problemom). Knjiga je Fizika u 24 lekcije, Elementov priručnik za državnu maturu.
Lekcija 5, zadaci 40 i 41 (str 75) su skoro identični (prvi dio isti, drugi dio se razlikuje):
"Osoba knjigu težine 20N pritišće o strop silom od 25N."
40: "Sila kojom strop djeluje na knjigu iznosi:"
41: "Sila kojom knjiga djeluje na ruku iznosi:"

U oba zadatka su ponuđeni odgovori 5N, 20N, 25N i 45N, a u riješenjima je navedeno da je riješenje 40. a) 5N, a u 41. d) 45N.
E, sad, nemam više pojma jesam li ja iznenadno oglupio, ili mi mozak ne funkcionira u pola 1 u noći, no meni riješenja nisu baš sasvim jasna. Riješenje jednog mi se krlja s riješenjem drugog. Recimo, ako onih 25N označava silu knjige na strop (u smislu "knjiga pritišće strop") (što bi, ako se ne varam, dalo 45N na ruci = sila + težina), kako to da je protusila stropa na knjigu onda 5N? Obratno, ako 25N označava djelovanje ruke na knjigu (u smislu "čovjek pritišće silom") (što bi onda dalo silu stropa na knjigu od 5N), kako onda protusila knjige na ruku može biti 45N?

Alternativa je da je zadatak u oba slučaja nešto drugačije zadan, pa da riješenja međusobno nisu kontradiktorna, ali je riječ-do-riječi identično zadano u oba zadatka.

Ono, brijem da ću imati noćne more s knjigama i stropovima. :D

Frogger
16.11.2011., 23:56
@Lucifer-extian To su oni zbrljali, u prvom zadatku tumače "pritiskanje na strop silom od 25N" kao "guranje uvis silom od 25 N", a u drugom zadatku tumače kao "guranje uvis tako da sila pritiska na strop bude 25 N"
Aj spavat, nije ti ništa, to su oni krivi. :)

@night angel: dobro ti je profesor rekao, pašće na istok, i dobro je objasnio zašto. "A body is dropped from a hight" bi moglo značit da je ispušteno s vrha tornja ili iz balona ili iz nečeg trećeg, a u svim slučajevima radi se o ispuštanju s platforme koja rotira skupa sa Zemljom.
Ispuštanje s neke hipotetske platforme koja miruje u svemiru nema fizikalnog smisla, jer bi onda i ta platforma padala skupa s tijelom pa ne bi moglo bit riječi o "ispuštanju s visine".

bubu5
17.11.2011., 09:01
Zapelo kod ova dva zadatka, pa ako može pomoć.

1. Vodič u obliku kruga površine 5 centimetara kvadratnih nalazi se između polova elektromagneta. Jakost magnetskog polja je 32000 A/m. Odredi elektromotornu silu koja se inducira u krugu ako krug za 0.005 sekundi nestaje iz polja elektromagneta. Površina kruga okomita je na silnice magnetskog polja.

2. Na kotač u obliku diska polumjera 0.25 m, koji može rotirati oko osi O, počinje djelovati tangencijalna sila od 2 N za 20 s kutna brzina naraste od nule do 3pi s. Odredite moment tromosti, masu kotača i ukupni broj okretaja koje kotač napravi za 20 s.

Hvala!!

Nanook
17.11.2011., 14:57
Ok, ovo će me držat budnim cijelu noć (da, tako se lako opsjednem nekim problemom). Knjiga je Fizika u 24 lekcije, Elementov priručnik za državnu maturu.

Ono, brijem da ću imati noćne more s knjigama i stropovima. :D

@Lucifer-extian To su oni zbrljali...
Aj spavat, nije ti ništa, to su oni krivi. :)

Ne oni... nego one...

I ja i moj decko smo razbijali glavu sa nekim zadacima iz te knjige... ima ih vise nego nekoliko ne sasvim logicnih.

Ali danas sam si pomislila da pogledam 'ko je recenzirao knjigu a da nije uocio nikakav problem.
I skuzila sam da uz to sto su autorice dvije žene i recenzirale su ju dvije žene, ali i svi ostali navedeni ljudi koji su radili na toj knjizi su žene :eek: (urednica, lektorica, dizajn, crteži...)
I sama sam žena... nema ništo protiv žena znanstvenica, učiteljica i autorica ali... to nije moglo izić na dobro... :facepalm:

crosom
17.11.2011., 19:13
Zasto tg(fi) u ovome zadatku nije -16/12. Zasto se zanemaruje minus ispred R_c?

http://i42.tinypic.com/2hyh474.png

tina7426
17.11.2011., 19:39
Zapela sam na ovome:
http://i42.tinypic.com/212wxlg.png

uzmem ovu formulu:
http://i41.tinypic.com/2rha7mf.png

dobijem "b1" i ne znam kako dalje. :503:

method_man
18.11.2011., 07:36
Zapelo kod ova dva zadatka, pa ako može pomoć.

2. Na kotač u obliku diska polumjera 0.25 m, koji može rotirati oko osi O, počinje djelovati tangencijalna sila od 2 N za 20 s kutna brzina naraste od nule do 3pi s. Odredite moment tromosti, masu kotača i ukupni broj okretaja koje kotač napravi za 20 s.

Suma momenata I*alfa=F*R. (alfa=kutno ubrzanje; I-moment tromosti)

alfa=omega/t

I=(m*R^2)/2 --->m-masa

fi=1/2*alfa*t^2

fi=2*pi*n --->n- broj okretaja

BeerMan
18.11.2011., 08:33
postoji li materija kroz koju magnetne silnice ne prolaze? Znači, ako bi imali pločicu od takvog materijala i stavili ju između dva magneta i na taj način neutralizirali utjecaj jednog magneta na drugi

Braco11
18.11.2011., 10:54
postoji li materija kroz koju magnetne silnice ne prolaze? Znači, ako bi imali pločicu od takvog materijala i stavili ju između dva magneta i na taj način neutralizirali utjecaj jednog magneta na drugi

Pročitaj si nešto i dijamagnetima i Meisnerovom efektu.

BeerMan
18.11.2011., 11:23
Pročitaj si nešto i dijamagnetima i Meisnerovom efektu.

pogledao sam ali objašnjenja su komplicirana...zanimalo me konkretno i jednostavno, da li je moguće staviti nešto između magneta i poništiti njihov međusobni utjecaj i koji je to materijal, ali pretpostavljam da tako nešto ne postoji

crosom
19.11.2011., 09:17
Zasto tg(fi) u ovome zadatku nije -16/12. Zasto se zanemaruje minus ispred R_c?

http://i42.tinypic.com/2hyh474.png

Vec me zabrinjava :D
Molim pomoc :)

bubu5
19.11.2011., 12:18
Suma momenata I*alfa=F*R. (alfa=kutno ubrzanje; I-moment tromosti)

alfa=omega/t

I=(m*R^2)/2 --->m-masa

fi=1/2*alfa*t^2

fi=2*pi*n --->n- broj okretaja

Hvala!

Slavko!
19.11.2011., 17:57
Kopirko! Evo mene opet :rolleyes:

Ako možeš, str. 258 zad88 (slika je na sljedećoj str)

Hvala :) :) :)

i 96. zad mi ispada 225 V :rolleyes:

mirkakopirka
19.11.2011., 22:05
Kopirko! Evo mene opet :rolleyes:

Ako možeš, str. 258 zad88 (slika je na sljedećoj str)

Hvala :) :) :)

a) probaš crtati sile čija rezultanta je F , da je Q1 pozitivan sila bi Q3 gurala od a tražimo da ga privlači znači Q1 je negativan a Q2 mora biti isti kao Q3

b)Važna je slikica jer iz nje vidiš slične trokute tj sile F13 i F23 čine pravi kut a rezultanta je u smjeru osi x pa imamo dva slična trokuta i zaključujemo :

F13/ F23 = 4/3 sad uvrsti pa dobiješ Q2 = 27 nc

c) izračunaš F13 I F23 pa Pitagora:) kavaaaaa

i 96. zad mi ispada 225 V :rolleyes:

pro sam našla točku u kojoj je polje 0

kQ1/r^2 =kQ2/(0,6-r)^2 to mi ispada 0,24 m od manjeg naboja na spojnici

sad izračunam fi 1= kQ1/r i fi2= kQ2/(0,6-r) zbrojim to i dobijem 375 V:)

brinula sam već di si više :p

Slavko!
19.11.2011., 22:21
pro sam našla točku u kojoj je polje 0

kQ1/r^2 =kQ2/(0,6-r)^2 to mi ispada 0,24 m od manjeg naboja na spojnici

sad izračunam fi 1= kQ1/r i fi2= kQ2/(0,6-r) zbrojim to i dobijem 375 V:)

brinula sam već di si više :p

Ma da, znam da se brineš :P Samo mi kave nabijaš! U trošak me bacaš hahahahaha
hvala ti puno, ugodno je kad znaš da na nekog (makar virtualnog) možeš računat na pomoć ;)

Slavko!
20.11.2011., 21:28
Kopirko budi budna! Stra 259 zad 106. pliz ;)

Hvala :D

ScowlRegis
21.11.2011., 13:15
Pozdrav!
Može pomoć sa zadatkom? :D

U točki A (1m, 1m, 0m) djeluju dvije sile F1/N = 3i i F2/N = -i + 5j. Potrebno je izračunati rezultantni moment sila s obzirom na ishodište.

Naime, rješio sam tako da sam postavio da je r = (i + j) (dobiveno iz A) i onda vektorski množio r × F1 i r × F2 te dobio M1 i M2 koje sam na kraju zbrojio za konačni M.

Je li točno :D?

Puno hvala unaprijed.

Daniel.N
21.11.2011., 13:36
U točki A (1m, 1m, 0m) djeluju dvije sile F1/N = 3i i F2/N = -i + 5j. Potrebno je izračunati rezultantni moment sila s obzirom na ishodište.

Naime, rješio sam tako da sam postavio da je r = (i + j) (dobiveno iz A) i onda vektorski množio r × F1 i r × F2 te dobio M1 i M2 koje sam na kraju zbrojio za konačni M.

Je li točno :D?

Puno hvala unaprijed.

Točno, a mogao si i prvo zbrojiti F1 i F2 i onda pomnožiti r × F i opet bi dobio isto.

ScowlRegis
21.11.2011., 14:00
Točno, a mogao si i prvo zbrojiti F1 i F2 i onda pomnožiti r × F i opet bi dobio isto.

Vraćam se s još jednim zadatkom :D

Na vodoravnoj gredi dugoj 12 metara mase 100 kg nalazi se valjak mase 200 kg udaljen 3 m od jednoga njezina kraja. Greda je poduprta na krajevima tako da je sila reakcije oslonca okomita na gredu. Kolike su sile reakcije?

mirkakopirka
21.11.2011., 16:01
Kopirko budi budna! Stra 259 zad 106. pliz ;)

skužila!!!!:p

Za prvi naboj ne treba ništa,
drugi kad dovlačiš W = fi*q ( potencijal koji stvara naboj 1 * naboj 2)

treći kad dovlačiš rad je umnožak potencijala ukoji su u toj točki napravili naboji 1 i 2 .

ukupni rad je zbroj

W = k(q1/a)* q2 + 2k ( q1/a)* q3 pazi to je u Joulima

LennaFox
21.11.2011., 16:48
HEEEELP. Treba mi neko ko zna izvesti formulu za usporeno kretanje. Hitno :(

little storm
21.11.2011., 17:17
Ja vidim da ste svi vi tu neki napredni fizičari... :rolleyes:
Ja sam još uvijek kikić, meni sam treba razlika između napona i elekrične struje.
Formule znam (I=Q/t i U=W/Q), ali jednostavno mi trba dobro objašnjenje da naučim kak spada.
Molim vas pomoć. :misli:

Scept
21.11.2011., 19:46
ako si bila na satu i slušala, nema smisla da ja isto ponovim, pa ajmo ovako:
Zamisli jedno jezeru u brdima. To jezero je "Napon". Što je nadmorska visina na kojoj je jezero veća, i što je veća veličina jezera, napon je veći. (jednostavno zamisli)
I sada, ako ta voda 'oće prema dole u nizine, ona mora proć kroz cijev (koja vodi iz jezera pre dolje). Ali se ta cijev može sklopkom zatvorit i otvorit.
Ako je zatvorena, ne ide voda, ali ako je otvorena cijev voda teče, i to zamisli da je struja. I sada, što je veće jezero i n.m. visina, to će više vode protjecati.
Ali tu ima i otpora... npr. otpor cijevi, što je manja cijev - to manje vode/struje ide,a li to ne mijenja ništa na visini tj- veličini jezera - jel tako?
i sada: Jezero : debljina cijevi = struja vode

to je slikovito, ali u praksi:
struja su zapravo elektroni, ali ako se oni gibaju kroz neki otpo (ono što se mjerimo Om-ima), onda ima napona. Ako ga nema, struja ide "dosadno" od - prema +

možel sada?

Slavko!
21.11.2011., 21:12
skužila!!!!:p

Za prvi naboj ne treba ništa,
drugi kad dovlačiš W = fi*q ( potencijal koji stvara naboj 1 * naboj 2)

treći kad dovlačiš rad je umnožak potencijala ukoji su u toj točki napravili naboji 1 i 2 .

ukupni rad je zbroj

W = k(q1/a)* q2 + 2k ( q1/a)* q3 pazi to je u Joulima

Hvala :s:s:s:s:s

Ja sam počeo povlačit visine, pa sinus kosinus hahahahah. A zaprvo je logičan i jednostavan :)

HEEEELP. Treba mi neko ko zna izvesti formulu za usporeno kretanje. Hitno :(

s= Vo*t - at^2/2

V= Vo - at

method_man
21.11.2011., 21:20
Ja sam još uvijek kikić, meni sam treba razlika između napona i elekrične struje.
Formule znam (I=Q/t i U=W/Q), ali jednostavno mi trba dobro objašnjenje da naučim kak spada.

Ja sam u nekoj knjizi pročitao najlaičkije objašnjenje struje i napona:

Napon - sila koja "gura" elektrone, a struja - brzina gibanja elektrona.

Vraćam se s još jednim zadatkom :D

Na vodoravnoj gredi dugoj 12 metara mase 100 kg nalazi se valjak mase 200 kg udaljen 3 m od jednoga njezina kraja. Greda je poduprta na krajevima tako da je sila reakcije oslonca okomita na gredu. Kolike su sile reakcije?

Imaš dvije nepoznanice F1 & F2, znači trebaš dvije jednadžbe.

Probaj napraviti sumu sila i sumu momenata.

Suma sila - koje sve sile djeluju na gredu?

Slavko!
21.11.2011., 22:11
Kopirko opet zapelo :(
Zad 109. Već ništa neznam-.-

Pertinacia
21.11.2011., 22:35
Sustav prikazan na slici sastoji se od jednog koloturnika zanemarive mase i dvaju tijela.Trenje niti s koloturnikom može se zanemariti.Tijela se gibaju akceleracijom od 1 ms-2 .Sila trenja između stola i tijela mase m2=4 kg iznosi 5 N.Koliko iznosi masa m1 ?

http://imageshack.us/photo/my-images/716/a71ac2d015b5300e4b06656.jpg/

mirkakopirka
21.11.2011., 22:38
Kopirko opet zapelo :(
Zad 109. Već ništa neznam-.-

Kapljica lebdi dole je vuće gravitacija a prema gore električna sila.

mg= Q E

1,6*10^-14*10 = 10^5 *Q

Q = 1,6^-18 = N e e= 1,6* 10^-19 naboj elektrona :)

Slavko!
22.11.2011., 00:04
Kapljica lebdi dole je vuće gravitacija a prema gore električna sila.

mg= Q E

1,6*10^-14*10 = 10^5 *Q

Q = 1,6^-18 = N e e= 1,6* 10^-19 naboj elektrona :)

Hvala :P
Šta je najgore od svega to sam radio-.-

Hm, taman rasturam ove kondenzatore i naletim na zad120 u kojem se nadam da je na stvari tiskarska. Meni ispada duplo više nego njima, tj. 3,24*10^-4J

Braco11
22.11.2011., 09:00
Sustav prikazan na slici sastoji se od jednog koloturnika zanemarive mase i dvaju tijela.Trenje niti s koloturnikom može se zanemariti.Tijela se gibaju akceleracijom od 1 ms-2 .Sila trenja između stola i tijela mase m2=4 kg iznosi 5 N.Koliko iznosi masa m1 ?

http://imageshack.us/photo/my-images/716/a71ac2d015b5300e4b06656.jpg/

Takav zadatak ti je rješen u jednoj državnoj maturi.

Pertinacia
22.11.2011., 11:18
Takav zadatak ti je rješen u jednoj državnoj maturi.

našao tnx

Daniel.N
22.11.2011., 14:00

Pa to ti je nešto kao voda. Što voda ide brže -- veća struja. Visina = napon. Što voda brže pada (tj. što je veći pad napona) = brže i ide, veća struja.

Uski prolazi, cijevi, tjesnaci, kamenje u rijeci = veći otpor.

little storm
22.11.2011., 15:21
Ja sam u nekoj knjizi pročitao najlaičkije objašnjenje struje i napona:

Napon - sila koja "gura" elektrone, a struja - brzina gibanja elektrona.

Hvalaa :):cerek:! Uz sva vaša objašnjenja, ja napokon shvatih:D.

Worthless
22.11.2011., 17:29
ok, sutra ispravljam fiziku, a skoro ništa ne znam o hicima. mogu li dati ovdje jedan zadatak pa da mi neko kaže koje su formule i kako se rješava
Tijelo bačeno u horizontalnom smjeru s vidine h=5m iznad tla ima domet d=17,3m. kolika je konačna brzina tijela upravo prije udarca u tlo?
ali ne vidim da bi taj zadatak pomogao, pa onda da mi nije zadan domet, kako bi to izračunala?

method_man
22.11.2011., 17:46
ok, sutra ispravljam fiziku, a skoro ništa ne znam o hicima. mogu li dati ovdje jedan zadatak pa da mi neko kaže koje su formule i kako se rješava
Tijelo bačeno u horizontalnom smjeru s vidine h=5m iznad tla ima domet d=17,3m. kolika je konačna brzina tijela upravo prije udarca u tlo?
ali ne vidim da bi taj zadatak pomogao, pa onda da mi nije zadan domet, kako bi to izračunala?

Pretpostavljam da je horizontalna brzina konstantna?

Gledaj što ti sve utječe na tvoje tijelo. Imaš gravitaciju zbog koje ti tijelo pada na zemlju. Da bi izračunali vrijeme potrebno da tijelo padne na zemlju koristimo formulu H=(g*t^2)/2, gdje je H visina a t vrijeme.

Dalje, imaš horizontalni domet. Uz pretpostavku da je brzina konstantna, put (domet) iznosi D=v*t. Iz toga odredi brzinu.

night angel
22.11.2011., 22:12
Da li ima razlike između npr. 5 rad*s^-2 i 5 s^-2 ? Ako da, u čemu je razlika?

Braco11
23.11.2011., 07:03
Da li ima razlike između npr. 5 rad*s^-2 i 5 s^-2 ? Ako da, u čemu je razlika?

Ima, jedan ima radijane drugi ne. A možda i ne, neki ljudi ne pišu radijane a trebali bi. Pa sad iz konteksta ti vidi je li je riječ o pogreški.

DALEK SEC
23.11.2011., 10:29
Ljudi molim vas za pomoć.Ovo mi je potrebno za test koji danas pišemo:
nacrtan je strujni krug i imaš:
I=2A
R1=20
R2=40(dva otpornika su paralelno spojena, a jedan serijski, al nezz koji)
R3=40

U=?
U1=?
U2=?
U3=?
I1=?
I2=?

vekyca1992
23.11.2011., 13:17
Dakle, zadatak glasi:

Imamo 2 čamca na rijeci. Prvi se kreće nizvodno i brzina mu je 14 m/s. Drugi se kreće uzvodno i brzina mu je 8 m/s. Kolika je brzina vode (rijeke)?

Molim onog ko zna rješenje da ga napiše tu ili mi pošalje u inbox, HVALA :cerek:

criplebee
23.11.2011., 13:24
Dakle, zadatak glasi:

Imamo 2 čamca na rijeci. Prvi se kreće nizvodno i brzina mu je 14 m/s. Drugi se kreće uzvodno i brzina mu je 8 m/s. Kolika je brzina vode (rijeke)?

Molim onog ko zna rješenje da ga napiše tu ili mi pošalje u inbox, HVALA :cerek:

Ako su čamci isti, tj. ako idu istom brzinom po mirnoj vodi imaš
v1=vr+vb=14 m/s
v2=vb-vr=8 m/s

Oduzmeš te dvije jednadžbe i dobiješ 2vr=6 m/s => vr=3 m/s

Ljudi molim vas za pomoć.Ovo mi je potrebno za test koji danas pišemo:
nacrtan je strujni krug i imaš:
I=2A
R1=20
R2=40(dva otpornika su paralelno spojena, a jedan serijski, al nezz koji)
R3=40

U=?
U1=?
U2=?
U3=?
I1=?
I2=?

Prvo izračunaš otpor paralele po formuli 1/Rp=1/R1+1/R2 (ovdje su R1 i R2 otpornici koji su u paraleli, tako da ne uzimaš vrijednosti koje si ti dao).
Ukupan otpor je R=Rp+R3.
Iz Ohmovog zakon
U=RI izračunaš U.
Struja paralele i struja kroz otpor R3 je jednaka. Ali stuja se u paraleli dijeli.
I1:I2=R2:R1 (I1 je struja kroz otpor R1, također uoči da je struja obrnuto proporcionalna otporu tj. što je veći otpor to je struja manja)
Još ti vrijedi I1+I2=I. Sada lagano možeš izračunat I1 i I2.
U1=R1*I1
U2=R2*I2
U3=R3*I3 (I3 je u ovom slučaju jednak I)

mirkakopirka
23.11.2011., 16:55
Hvala :P
Šta je najgore od svega to sam radio-.-

Hm, taman rasturam ove kondenzatore i naletim na zad120 u kojem se nadam da je na stvari tiskarska. Meni ispada duplo više nego njima, tj. 3,24*10^-4J

ma energija je 1/2 CU^2 vidi str 233:):)

jon_la_joie
23.11.2011., 18:22
Ekipa pomoc...

Recimo da imamo dvije stijene,jedna do druge,na površini bez trenja.

Jedna stijena,recimo imena A ima masu od 8 kg,a druga stijena ( B ) od 4 kg.

Ako djelujemo silom od 30 N na drugu stijenu(mase 4 kg),znači da je

akceleracija stijena a=F/(m1+m2),što iznosi 2.5 m/s^2.

Kojom silom djeluje tijelo mase 4kg,na tijelo mase 8 kg?

Da li je odgovor, Fab=ma*a=8 kg*2.5 m/s^2=20 N ... ?

Fizika123
23.11.2011., 18:43
Može li mi neko pomoći s ovim zadatkom, unaprijed hvala...

Čelična kuglica mase 100g obješena na niti zanemarive mase uronjena je u petrolej. Za koliko će se promijeniti sila napetosti niti ako se cijeli sistem zagrijava od 20°C do 50°C? Pri normalnim uvjetima gustoća čelika je 7800 kg/m3 ,a gustoća petroleja je 800 kg/m3, koeficjent volumnog termičkog širenja čelika je 1,1*(puta) 10 (na minus petu) K-1(kelvin na minus prvu)
a koeficjent volumnog termičkog širenja petroleja je 10(na minus 3) K(na minus prvu).

Slavko!
23.11.2011., 21:10
ma energija je 1/2 CU^2 vidi str 233:):)

Baš si srce :) malo sam smotan hahahha :P

Nego! Mislim da su autorice prekršile sve mjere-.- Opet su izmiješale sva rješenja ispita 13! (str261)

pa ako bi mogla proć sa mnom (ko i zadnji put :ne zna:), premda mislim da mi nećeš baš puno trebat govorit.

Dakle:

1.zad- mislim da je B). Konkretno neznam zašto to mislim, ali mislim :rofl:

2.zad- A) ovako nešto sam te već bio pito, pa sam zapamtio

3.zad- c) mi nekako najviše odgovara!

4.zad- D) siguran sam :D

5.zad- C) išao sam logikom da elektron dobiva akceleraciju i giba se prema +. Znači brzina mu se svako malo poveča, pa se proporcionalno s tim povečava i Ek. Jel? Ali zašto je pravac, a ne parabola? Mislim možda i je parabola pošto je kvadratna jednadžba :confused: sad sam se zbunio-.- Objasni pliz :D

6.zad C)? Newtonov zakon sile i protusile?

7.zad mi je kao i njima juhu!

8.zad- pod a) sam riješio, ali neznam kako izračunat silu među dvije ploče kondenzatora :ne zna:

I zadnja dva sam riješio

PUNO hvala unaprijed, :mig:

vvg-ucenik
23.11.2011., 22:02
33. Na tijelo mase 3kg djeluje sila koja u pravokutnom koordinatnom sustavu ima komponente 20N i 30N. Odredi akceleraciju tijela.

41. Kada se na oprugu objesi teret mase 6,4 kg opruga se produlji za 10 cm Koliki cm. rad treba izvršiti da se opruga rastegne za 2 cm od ravnotežnog položaja.

42. Kutija mase 30 kg sa početnom brzinom od 5 m/s kliže na podlozi. Ako je koeficijent trenja 0,04 odredi put zaustavljanja koristeći pojam energije.

44. Sila od 20 N djeluje na tijelo 4 s i poveća mu kinetičku energiju za 12,8 J. Kolika je masa tijela.

47. Iz topovske cijevi težine 28kN ispaljuje se granata težine 140N. Ako je brzina granate 500 m/s kolika je brzina cijevi tijekom trzaja u nazad.

48. Na metu mase 2 kg ispali se metak mase 10 g. Nakon sudara njihova zajednička brzina je 20 cm/s. Kojom je brzinom metak udario u metu.

53. Tijelo klizi niz kosinu. Koeficijent trenja između tijela i kosine 0,3. Koliki je nagib kosine ako se tijelo giba jednoliko.

mirkakopirka
23.11.2011., 22:13
Baš si srce :) malo sam smotan hahahha :P

Nego! Mislim da su autorice prekršile sve mjere-.- Opet su izmiješale sva rješenja ispita 13! (str261)

pa ako bi mogla proć sa mnom (ko i zadnji put :ne zna:), premda mislim da mi nećeš baš puno trebat govorit.

Dakle:

1.zad- mislim da je B). Konkretno neznam zašto to mislim, ali mislim :rofl:

2.zad- A) ovako nešto sam te već bio pito, pa sam zapamtio

3.zad- c) mi nekako najviše odgovara!

4.zad- D) siguran sam :D

5.zad- C) išao sam logikom da elektron dobiva akceleraciju i giba se prema +. Znači brzina mu se svako malo poveča, pa se proporcionalno s tim povečava i Ek. Jel? Ali zašto je pravac, a ne parabola? Mislim možda i je parabola pošto je kvadratna jednadžba :confused: sad sam se zbunio-.- Objasni pliz :D

6.zad C)? Newtonov zakon sile i protusile?

7.zad mi je kao i njima juhu!

8.zad- pod a) sam riješio, ali neznam kako izračunat silu među dvije ploče kondenzatora :ne zna:

I zadnja dva sam riješio

PUNO hvala unaprijed, :mig:

1, zad C jer zbog djelovanja naboja Q dolazi do razdvajanja naboja u kuglici Influencija

2. B ( objašnjeno je straga samo piše odgovor 2 i 3) zapravo na oba naboja sila je ista F=qE ali masa protona je veća pa mu je akceleracija manja
3, Ja bi rekla D jer onaj dolje naboj je veći , pa je rezultantna sila okomitija

4. D opet influencija ili je kuglica nabijena

5. Dobra ti je logika, i ja sam isto tako a onda sam pogledala osi
Ekin = 1/2 mv^2 a v^2=2as Ekin proporcionalno s dakle pravac

8. b ne znam idem čitat teoriju ak nađem javim :)

Slavko!
23.11.2011., 22:45
1, zad C jer zbog djelovanja naboja Q dolazi do razdvajanja naboja u kuglici Influencija

2. B ( objašnjeno je straga samo piše odgovor 2 i 3) zapravo na oba naboja sila je ista F=qE ali masa protona je veća pa mu je akceleracija manja
3, Ja bi rekla D jer onaj dolje naboj je veći , pa je rezultantna sila okomitija

4. D opet influencija ili je kuglica nabijena

5. Dobra ti je logika, i ja sam isto tako a onda sam pogledala osi
Ekin = 1/2 mv^2 a v^2=2as Ekin proporcionalno s dakle pravac

8. b ne znam idem čitat teoriju ak nađem javim :)

HVALA!
Ajme na drugi sam mislio da se pita za Ek, a ne akceleraciju-.- Moram se rijšiti brzopletosti-.-
Hvala!

phy0
25.11.2011., 10:14
Muči me sljedeći zadatak; Uteg ovješen o elast. oprugu titra amplitudom od 20 cm na kojoj udaljenosti od ravnotežnog položaja je brzina utega jednaka polovici max vrjednosti, a gdje je akceleracija utega jednaka polovici max. vrjednosti

Daniel.N
25.11.2011., 12:32
Pa trebaš znati da je titranje na opruzi uvijek u obliku x = A sin ωt gdje je ω kružna frekvencija.

Ako to deriviraš da bi dobio brzinu, imaš: v = dx/dt = A ω cos ωt

E sad budući da cos ide od -1 do 1, polovica vrijednosti će biti kad je cos ωt = 1/2.

To ne moraš računati, nego iz cos izračunaš sin i uvrstiš u prvu formulu:

sin a = √ (1 - cos² a) => sin ωt = √ (1 - 1/4) = √3 / 2

Dakle, traženi x je A √3 / 2. Uvrstiš A = 20 cm i evo odgovora.

Što se tiče akceleracije, ona je proporcionalna sili, a sila je u ovom slučaju proporcionalna udaljenosti od ravnoteže (jer se radi o opruzi) tako da je pola akceleracije na pola amplitude, nije potrebno nikakvo računanje.

Gatita
25.11.2011., 15:21
Lijepo bih vas molila da mi netko razriješi jednu misteriju iz relativizma. :moli:

Imala sam zadatak u kojemu je bilo rečeno da pioni nastaju na visini od 120 km od zemlje. Trajanje života čestice u njenom sustavu iznosi 5.6 ns. Energija mirovanja im je 546.7 MeV, a ukupna energija 261 *10^5 MeV. Na kojoj udaljenosti od zemlje još možemo naći pione?

Ja sam to riješavala ovako: E/Eo = gama, iz game sam izvukla brzniu gibanja piona. Onda sam preko s'=v * t' našla koliki maksimalni put pioni mogu prijeći, uzevši u obzir njihov životni vijek i taj broj oduzela od 120 km.
I dobila 1 bod za ideju :rofl: E sad, meni nije jasno kako onda pobogu taj zadatak riješiti, jer ovo očito nije bila konvencionalna ideja, čim mi je dala bod za nju. Vjerojatno ni rezultat nije bio točan. Još mi je kad sam našla brzinu napisala da to nije bilo potrebno. :zubo:

Starija Sestra
27.11.2011., 19:45
Dal mi može etko pomoći s ovim zadacima:

Jednakom količinom topline grijali smo 2 bakrena novčića jednakih početnih temperatura. Prvom je temp. porasla za 5 stupnjeva a drugom za 15. Koji ima veću masu i koliko puta?

Ja mislim da prvi ima veću masu zato jer se zagrijao samo za 5 stupnjeva. Da li je to točno?

Koliko litara vode temperatura 15 stupnjeva treba uliti u posudu koja sadrži 10 l vode temperature 100 stupnjeva da bi smjesa imala temperaturu 40 stupnjeva?

:)

annaeleni
27.11.2011., 20:24
Dal mi može etko pomoći s ovim zadacima:

Jednakom količinom topline grijali smo 2 bakrena novčića jednakih početnih temperatura. Prvom je temp. porasla za 5 stupnjeva a drugom za 15. Koji ima veću masu i koliko puta?

Ja mislim da prvi ima veću masu zato jer se zagrijao samo za 5 stupnjeva. Da li je to točno?

Koliko litara vode temperatura 15 stupnjeva treba uliti u posudu koja sadrži 10 l vode temperature 100 stupnjeva da bi smjesa imala temperaturu 40 stupnjeva?

:)

1.
Q1=Q2
m1cDt1=m2cDt2 ; Dt1= tk1-tp; Dt2=tk1-tp Tk1,2-konacna temperatura 1. i 2. novcica tp- pocetna temperatura ( jednaka kod oba novcica) Dt1=5 stepeni, Dt2= 15 stepeni
c-toplotni kapacitet, posto su oba novcica bakrena c je isti za oba novcica
sada imas:
m1Dt1=m2Dt2
m1=m2Dt2/Dt1
m1=3m2
Masa prvog novcica je 3 puta veca od mase drugog novcica.

Starija Sestra
27.11.2011., 22:06
1.
Q1=Q2
m1cDt1=m2cDt2 ; Dt1= tk1-tp; Dt2=tk1-tp Tk1,2-konacna temperatura 1. i 2. novcica tp- pocetna temperatura ( jednaka kod oba novcica) Dt1=5 stepeni, Dt2= 15 stepeni
c-toplotni kapacitet, posto su oba novcica bakrena c je isti za oba novcica
sada imas:
m1Dt1=m2Dt2
m1=m2Dt2/Dt1
m1=3m2
Masa prvog novcica je 3 puta veca od mase drugog novcica.

Hvala!:)

Znaš li možda drugi:

Braco11
28.11.2011., 00:38
Hvala!:)

Znaš li možda drugi:

Richmannovo pravilo smjese. Toplina koju toplije tijelo izgubi jednaka je toplini koju hladnije tielo primi.
m1c1(t1-t)=m2c2(t-t2)
Specifični toplinski kapaciteti su jednaki pa se pokrate i litre ne treba pretvarati u kilograme pa je rezultat u litrama. Naravno treba izračunati m2.

Starija Sestra
28.11.2011., 10:35
Hvala Braco11! :)

A može ovaj:
Planinar mase 75 kg pojede čokoladu kalorične vrijednosti 500 kcal. Kada bi se ukupna energija čokolade potrošila na penjanje na koju bi se visinu planinar popeo?

Braco11
28.11.2011., 10:47
Hvala Braco11! :)

A može ovaj:
Planinar mase 75 kg pojede čokoladu kalorične vrijednosti 500 kcal. Kada bi se ukupna energija čokolade potrošila na penjanje na koju bi se visinu planinar popeo?

Energija čokolade se pretvara u gravitacijsku potencijalnu energiju.

E=mgh

h=E/mg

Energija čokolade je u kcal treba je pretvoriti u džule (J). Zaboravio sam koliko je to ali sigurno negdje na googleu piše.

P.S. Ja se osječam kao starji braco.

Starija Sestra
28.11.2011., 16:19
Energija čokolade se pretvara u gravitacijsku potencijalnu energiju.

E=mgh

h=E/mg

Energija čokolade je u kcal treba je pretvoriti u džule (J). Zaboravio sam koliko je to ali sigurno negdje na googleu piše.

P.S. Ja se osječam kao starji braco.

Da, 1 kcal je 4,19J

Obzirom da se osjećaš ko stariji braco, dal može još i ovaj :zubu:

Temperatura vode na vrhu slapa visokog 50m iznosi 10 stupnjeva celzijusa. Kada bi se sva potencijalna energija vode na dnu slapa pretvorila u toplinsko zračenje, kolika bi bila temperatura vode na dnu slapa?
:cerek:

Braco11
28.11.2011., 21:45
Da, 1 kcal je 4,19J

Obzirom da se osjećaš ko stariji braco, dal može još i ovaj :zubu:

Temperatura vode na vrhu slapa visokog 50m iznosi 10 stupnjeva celzijusa. Kada bi se sva potencijalna energija vode na dnu slapa pretvorila u toplinsko zračenje, kolika bi bila temperatura vode na dnu slapa?
:cerek:

Da osjećam se kao stariji braco. Gravitacijska potencijalna energija se pretvara u toplinu pa je

mgh=mc(delta t)

t2=t1+(delta t)

Mislim da je malo , povećanje za oko jedan stupanj.:mig:

Starija Sestra
29.11.2011., 16:09
Da osjećam se kao stariji braco. Gravitacijska potencijalna energija se pretvara u toplinu pa je

mgh=mc(delta t)

t2=t1+(delta t)

Mislim da je malo , povećanje za oko jedan stupanj.:mig:

Hvala, najbolji si! :five:
Evo još, za nagradu:

Koliko je topline potrebno da se u aluminijskom loncu mase 200g ugrije 1.5l vode od 20 stupnjeva do ključanja? :)

Braco11
29.11.2011., 18:08
Hvala, najbolji si! :five:
Evo još, za nagradu:

Koliko je topline potrebno da se u aluminijskom loncu mase 200g ugrije 1.5l vode od 20 stupnjeva do ključanja? :)

Nisam siguran jesam li najbolji ili najbedastiji, ali volim kad me iskorištavaju. Ma ne pravi sam, ministar (ili ministrant), rođen da služim.

Toplina se troši na zagrijavanje vode i lonca pa je

Q=m1c1(100-t)+m2c2(100-t)

Pazi 1 je voda treba litre pretvoriti u kilograme i uvrstiti specifični toplinski kapacitet vode, 2 je lonac grame treba u kilograme i specifični toplinski kapacitet aluminija.

Sreća što ovo više ne prate moderatori sa znanosti jer bi rekli da se zadaci ne smiju rješavati.

dqef
29.11.2011., 18:44
Trebam pomoć oko ovih zadataka:

1.U bojleru snage 3kw grije se 100 litara vode. Mjerenjem je ustanovljeno da je tijekom jednog sata temperatura vode porasla za 20°C.
Kolika je djelotvornost bojlera? (rješenje=78%)

2.Električni grijač uronimo u vodu mase 5 kg i temperature 15°C te ga priključimo na napon od 220 V. Grijačem teče struja jakosti 2 A. Kolika će biti temperatura vode nakon 15 minuta ako pretpostavimo da je rad električne struje u cijelosti utrošen za grijanje vode? (rješenje=33,9°C)

Starija Sestra
29.11.2011., 20:38
Nisam siguran jesam li najbolji ili najbedastiji, ali volim kad me iskorištavaju. Ma ne pravi sam, ministar (ili ministrant), rođen da služim.

Toplina se troši na zagrijavanje vode i lonca pa je

Q=m1c1(100-t)+m2c2(100-t)

Pazi 1 je voda treba litre pretvoriti u kilograme i uvrstiti specifični toplinski kapacitet vode, 2 je lonac grame treba u kilograme i specifični toplinski kapacitet aluminija.

Sreća što ovo više ne prate moderatori sa znanosti jer bi rekli da se zadaci ne smiju rješavati.

Tenks! :)

GetoPrinceza
29.11.2011., 22:03
Eee poz ljudi,jel ima neko da mi moze objasnit zasto je ovdje isti smjer el.polja.
Radi se o diodama inverzno polariziran PN spoj.
http://img521.imageshack.us/img521/5329/dioda.png (http://imageshack.us/photo/my-images/521/dioda.png/)

nez da li vidite sliku al eo i ovak
http://imageshack.us/photo/my-images/521/dioda.png/

Braco11
29.11.2011., 22:49
Tu bi puno trebalo pisati. To imaš u svakoj knjizi iz elektronike. Možda si zaboravila da u poluvodiču osim šupljina i elektrona imaš i ione donora i akceptora. Upravo ti ioni generiraju dodatno električno polje u zoni osiromašenje kad se elektroni i šupljine rekombiniraju.
Ipak ti preporučam knjigu.

Braco11
29.11.2011., 22:57
Trebam pomoć oko ovih zadataka:

1.U bojleru snage 3kw grije se 100 litara vode. Mjerenjem je ustanovljeno da je tijekom jednog sata temperatura vode porasla za 20°C.
Kolika je djelotvornost bojlera? (rješenje=78%)

2.Električni grijač uronimo u vodu mase 5 kg i temperature 15°C te ga priključimo na napon od 220 V. Grijačem teče struja jakosti 2 A. Kolika će biti temperatura vode nakon 15 minuta ako pretpostavimo da je rad električne struje u cijelosti utrošen za grijanje vode? (rješenje=33,9°C)

Vidim ja da je negdje ispit iz topline.

1. Iz snage i vremena izračunaš utrošenu električnu energiju (UIt), iz mase i promjene temperature izračunaš toplinu (mc(delta t)), podijeliš i eto korisnosti, pomnožiš sa sto i eto postotaka.
2. To ti je skoro isto.
UIt=mc(delta t)
t2=t1+(delta t)
Gotovo.

dqef
29.11.2011., 23:44
Vidim ja da je negdje ispit iz topline.

1. Iz snage i vremena izračunaš utrošenu električnu energiju (UIt), iz mase i promjene temperature izračunaš toplinu (mc(delta t)), podijeliš i eto korisnosti, pomnožiš sa sto i eto postotaka.
2. To ti je skoro isto.
UIt=mc(delta t)
t2=t1+(delta t)
Gotovo.

Hvalaa puno!

GetoPrinceza
30.11.2011., 00:08
U knjizi za 2.raz nije bas objasnjeno zasto imaju isti smjer,ali na neki nacin sam skontala,zapravo smjer oba el polja je isti jer su izvori okrenuti isto tj. - je povezan na p sloj a + na n, dok je kod direktno polarizovanih spoljasnji izvor okrenuto obrnuto i smjer polja se okreno, msm da je to dovoljno, ako je tako :D
ipak hvala

bxdx
30.11.2011., 11:31
ZADATAK: Veliko izdubljeno sferno ogledalo teleskopa, žižne daljine f=50 cm, stoji u ležištu na tankom sloju žive. Odrediti maksimalnu masu ogledala pa da ogledalo pliva. Najveća dubina ogledala je H=20 cm, unutrašnji i spoljašnji poluprečnici su približno jednaki, a gustina žive je ro=13600 kg/m kubnih.

Resenje:
poluprecnik ogledala je R = 2*f = 1m. Sila potiska jednaka je tezini zive koja bi se nalazila u kaloti visine H i poluprecnika R. Maksimalna masa ogledala koje pliva je:
R = 2f = 1 m
mmax = ro*V = ro*pi/3*H(na kvadrat)*(3R-H) = 1.595*10(na trecu) kg

znam da je ovo resenje ali meni je potreban citav postupak pa ako neko zna puno bi mi pomogao... hvala

pixie*
30.11.2011., 17:45
Da li mo može netko pomoći s ovim tvrdnjama, samo reći koje su točne koje nisu. Ja nikako nisam sigurna. Molim vas lijepo, hitno je ! :moli:

1.Ako na tijelo djeluje stalna rezultantna sila različita od nule tijelo se giba stalnom brzinom po pravcu.
2.Ako na tijelo djeluje stalna rezultaantna sila različita od nule, tijelo se giba stalnom akceleracijom
3.Ako na tijelo djeluju dvije sile ono može mirovati
4.Ako na tijelo djeluje samo jedna stalna sila ono se može gibati
5.Tijelo se zbog djelovanja jedna stalne sile giba isključivo jednoliko usporeno po pravcu.

erwins
30.11.2011., 21:02
Da li mo može netko pomoći s ovim tvrdnjama, samo reći koje su točne koje nisu. Ja nikako nisam sigurna. Molim vas lijepo, hitno je ! :moli:

1.Ako na tijelo djeluje stalna rezultantna sila različita od nule tijelo se giba stalnom brzinom po pravcu.
2.Ako na tijelo djeluje stalna rezultaantna sila različita od nule, tijelo se giba stalnom akceleracijom
3.Ako na tijelo djeluju dvije sile ono može mirovati
4.Ako na tijelo djeluje samo jedna stalna sila ono se može gibati
5.Tijelo se zbog djelovanja jedna stalne sile giba isključivo jednoliko usporeno po pravcu. Evo dati ću ti mali hint pa da sam dođeš to riješenja; za prva dva pitanja, tj. ovdje su to premise koje su točne ili netočne, važno je znati daj se sila razmjerna ubrzanju. Za 3., se sjeti utega ovješenog o oprugu na kojeg djeluju 2 sile, a 4. i 5. pogledaj si malo newtnove zakone, koji ti ionako trebaju za razumjevanje svih 5. premisa ali su ovdje ključni.

Worthless
30.11.2011., 22:16
Dakle dobili smo zadatak u školi, profesor ga je "objasnio", moš si mislit... nitko ne kuži, pa ako mi dragi forumaši dopuste ja bi ih zamolila da mi objasne kako se rješava taj zadatak. !
Čovjek gura teret mase 30kg stalnom brzinom po horizontalnoj podlozi silod koja zatvara kut od 30° s horizontalom. Koeficijent trenja je 0,2;
a) kolika je sila?
b) kolika bi sila kada bi čovjek vukao teret istim uvjetima?
mi smo u školi nacrtal ovo:
http://i42.tinypic.com/260q1cg.png
i onda je profesor rekao: ajde vi to kužite, podjelite se u grupice i razmišljajte ja moram nešto obaviti (igrati igrice u svom uredu)
dakle ja sam nešto malo skopčala da se sile dijele na x i y os, ali mi nikako nije jasno kako se o računa i kako da dođem do rezultata, a pogotovo ovo podpitanje b. Molim da mi netko to objasni i možda riješi, hvala

Braco11
30.11.2011., 22:38
Dakle dobili smo zadatak u školi, profesor ga je "objasnio", moš si mislit... nitko ne kuži, pa ako mi dragi forumaši dopuste ja bi ih zamolila da mi objasne kako se rješava taj zadatak. !
Čovjek gura teret mase 30kg stalnom brzinom po horizontalnoj podlozi silod koja zatvara kut od 30° s horizontalom. Koeficijent trenja je 0,2;
a) kolika je sila?
b) kolika bi sila kada bi čovjek vukao teret istim uvjetima?
mi smo u školi nacrtal ovo:
http://i42.tinypic.com/260q1cg.png
i onda je profesor rekao: ajde vi to kužite, podjelite se u grupice i razmišljajte ja moram nešto obaviti (igrati igrice u svom uredu)
dakle ja sam nešto malo skopčala da se sile dijele na x i y os, ali mi nikako nije jasno kako se o računa i kako da dođem do rezultata, a pogotovo ovo podpitanje b. Molim da mi netko to objasni i možda riješi, hvala

Nacrtaš sve sile koje djeluju. U jednom slučaju sila je koso prema dolje u drugom je koso prema gore. Rastaviš tu silu na horizontalnu i vertikalnu kompomentu i primjeniš Newtonove zakone. Slični zadatak je rješen u drž. maturi od ovog ljeta, a problem guranja ili vučenja kolica je riješen u : Babić, Očko, Krsnik: Zbirka zadataka iz fizike

Worthless
30.11.2011., 22:48
Ali ja ne znam kako se to primjeni =(

Braco11
01.12.2011., 15:02
Ali ja ne znam kako se to primjeni =(

Državna matura ovo ljeto knjižica s zadacima br. 2 zadatak 31. pa pogledaj. Tamo su ti i rješenja. Što još treba?

Slavko!
03.12.2011., 13:08
Moće li mi netko objasnit ovaj klizač na kliznom otporniku? koja je njegova ulola, šta može i tako? Nemam pojma ništa o njemu :ne zna:

I za kopirku (ako vidi :D ) zad7 (str 276) mi nije jasan i zad20 (278. str) meni ispada c) 30V :confused:

Scept
03.12.2011., 17:20
Objasnite što se događa kada pomiješamo toplu i hladnu vodu pomoću molekularno-kinetičke teorije.
Sve fino, no pomoću molekularno-kinetičke teroije?
Je li tu dosta reći da veća unutarnja energija topline vode potječe od veće srednje kinetičke energije molekula sustava (a ta potječe od veće termodinamiče temperature)? A onda da se temperature izjednače, toplina sa toplijeg na hladnije...

Braco11
03.12.2011., 18:18
Kad se sudaraju čestice veće kinetičke energije i čestice manje kinetičke energije, energija prelazi s jednih na druge dok se ne izjednači. Budući da veća prosječna kinetička energija znači i veća termodinamička temperatura, znači da će se u ravnoteži izjednačiti i temperature (termički ekvilibrij). Toplina je pak dio unutrašnje energije (zbroj potencijalne i kinetičke energije) koja prelazi sa jednog tijela (toplijeg) na drugo tijelo (hladnije) sve dok se temperature ne izjednače. Meni se čini da je bolje reći da zagrijavanjem prvo raste prosječna kinetička energija titranja čestica, a kao posljedica toga povećava se temperatura. Mislim da obrat zbog povećanja temperature raste prosječna energija titranja nije dobro je pobrkan uzrok i posljedica.

@Slavko: Otpornik s promjenjivim otporom je (često) duga žica namotana na keramičkom ili šamotnom valjku. Krajevi daju fiksnu vrijednost otpora, a klizač klizi po namotajima (u jednom sloju) i tako se s jedne strane povećava a s druge smanjuje otpor.

annaeleni
03.12.2011., 23:19
Trebala bi mi pomoc oko ovog zadatka, znam vec da treba da primjenim Gay-Lussacov zakon ali nisam sigurna sta uraditi s ovim radom:
Pri temperaturi t= 20° C plin ima volumen V=3.5 dm^3 i nalazi se pod tlakom p=1.5 bar. Za koliko se stupnjeva povisila njegova temperatura ako se plin izobarnim zagrijavanjem siri i pritom izvrsi rad od 170 J?

Braco11
04.12.2011., 11:27
Trebala bi mi pomoc oko ovog zadatka, znam vec da treba da primjenim Gay-Lussacov zakon ali nisam sigurna sta uraditi s ovim radom:
Pri temperaturi t= 20° C plin ima volumen V=3.5 dm^3 i nalazi se pod tlakom p=1.5 bar. Za koliko se stupnjeva povisila njegova temperatura ako se plin izobarnim zagrijavanjem siri i pritom izvrsi rad od 170 J?

Iz rada izračunaš promjenu volumena, kad znaš volumene primjeniš jednadžbu za izobarnu promjenu izračunaš novu temperaturu. Obrati pažnju na S.I. Temperatura u kelvinima, volumen u kubičnim metrima i tlak u paskalima.

annaeleni
04.12.2011., 14:12
Iz rada izračunaš promjenu volumena, kad znaš volumene primjeniš jednadžbu za izobarnu promjenu izračunaš novu temperaturu. Obrati pažnju na S.I. Temperatura u kelvinima, volumen u kubičnim metrima i tlak u paskalima.

Uredu to sam sve shvatila ali mi nije jasno s cime da izjednacim rad u formuli, ako bi netko mogao samo da mi taj prvi dio uradi bila bih zahvalna.
Nisam se odavno podsjetila na mehaniku fluida a i nismo radili ove zadatke s radom ranije.

Braco11
04.12.2011., 14:21
Uredu to sam sve shvatila ali mi nije jasno s cime da izjednacim rad u formuli, ako bi netko mogao samo da mi taj prvi dio uradi bila bih zahvalna.
Nisam se odavno podsjetila na mehaniku fluida a i nismo radili ove zadatke s radom ranije.

Nisam pretpostavio da je tu problem. Za vrijeme izobarnog procesa rad je jednak produktu tlaka i promjene volumena. U p-V grafičkom prikazu rad je površina, analiziraj jednica za tlak (paskal) puta jedinica za volumen (kubični metar) je jedinica za rad (džul).:)

annaeleni
04.12.2011., 19:44
Nisam pretpostavio da je tu problem. Za vrijeme izobarnog procesa rad je jednak produktu tlaka i promjene volumena. U p-V grafičkom prikazu rad je površina, analiziraj jednica za tlak (paskal) puta jedinica za volumen (kubični metar) je jedinica za rad (džul).:)

Pokusavala sam nesto na taj nacin,da dobijem dzul ali posto nisam imala rjesenje nisam mogla provjeriti. Hvala puno :)

Psycho Mantis
05.12.2011., 12:52
Moželi mi itko objasniti ovaj zadatak:

12. Kakvo titranje izvodi vektor jakosti električnog polja čije su komponente:
a) E_y = 200 cosy PI(10^9 t - 4 x) ; E_z= 100 cosz PI(10^9 t - 4 x)
b) E_y = 200 cosy PI(10^9 t - 4 x ) ; E_z= 200 sinz PI(10^9 t - 4 x)
i kakav je putujući elektromagnetski val ?

illusion456
05.12.2011., 18:40
pozdrav
imam jedno pitanje iz valne optike
trenutno učimo interferenciju, pa me zanima
objašnjenje ćemu služi billetova dvostruka leća
i nelokalizirane pruge interferencije, profesorica
je izvela formule, ali ne shvaćam kako bi ja trebala
objasnit npr. što se događa u procesu nekol. pruga interferencije -
da time određujemo kakva je interferencija :ne zna:

Mary Lee
05.12.2011., 18:45
Molim vas pomoć kod ovog zadatka, nisam bila na ovome gradivu, a zadatak kažu da je banalan. :504:

Radnici postavljaju željezničke tračnice kod -10°C. Koliki razmak moraju ostaviti između dviju tračnica da se pri povišenju temperature tračnice ne bi savile? Dulina tračnica kod -10°C je 12,5 m, a najviša moguća temperatura je 40 °C.

erwins
05.12.2011., 20:12
Molim vas pomoć kod ovog zadatka, nisam bila na ovome gradivu, a zadatak kažu da je banalan. :504:

Radnici postavljaju željezničke tračnice kod -10°C. Koliki razmak moraju ostaviti između dviju tračnica da se pri povišenju temperature tračnice ne bi savile? Dulina tračnica kod -10°C je 12,5 m, a najviša moguća temperatura je 40 °C.

Promjena duljine kod linearnog širenja ti je jednaka umnošku koeficijentu linearnog širenja, "početne" duljine te promjene temperature.

Mary Lee
05.12.2011., 20:39
Riješila! Ne zahvaljujući tvome postu, ali hvala ti svejedno. :)

lukaXXkralj
06.12.2011., 00:21
pliz može mi neko objasnit razliku između IZOBARNE,IZOHORNE i IZOTERMNE stanja plina! i najkraće moguće ako možete napišite definiciju za svaku promjenu.....zahvaljujem se!! :)

method_man
06.12.2011., 06:45
pliz može mi neko objasnit razliku između IZOBARNE,IZOHORNE i IZOTERMNE stanja plina! i najkraće moguće ako možete napišite definiciju za svaku promjenu.....zahvaljujem se!! :)

Promjene stanja plina:

izobarna - pri konstantnom tlaku
Izohorna - pri konstantnom volumenu
izotermna - pri konstantnoj temperaturi

Pogledaj ključne riječ u svakoj (bar-tlak, term-temperatura i sl.)

Pertinacia
06.12.2011., 20:31
Na tijelo mase 30 kg djeluje se silom pod kutom od 30° prema horizontali. tijelo se giba jednoliko. Faktor trenja između tijela i podloge je 0.1 . Odredite iznos sile F. :ne zna:

criplebee
07.12.2011., 07:50
Na tijelo mase 30 kg djeluje se silom pod kutom od 30° prema horizontali. tijelo se giba jednoliko. Faktor trenja između tijela i podloge je 0.1 . Odredite iznos sile F. :ne zna:

Prvo rastaviš dani F na komponentu koja djeluje horizontalno i na komponentu koja djeluje okomito. Jer se tijelo giba jednoliko suma svih sila je 0 tj. sila trenja je jednaka horizontalnoj komponenti sile, a sila reakcije podloge je jednaka razlici sile teže i okomite komponente sile.
Fx=Ftr
G-Fy=N

Dvije jednadžbe sa dvije nepoznanice.:mig:

fps_games
07.12.2011., 17:49
zadatak 3.65 iz zute zbirke. temperaturno rastezanje bakrene kocke. mora biti rjeseno pomocu

http://latex.codecogs.com/gif.latex?V_1%20=%20V_0*(1%20+%203\beta\bigtriangl eup%20t)

ili mora biti pomocu ovog drugog izraza

http://latex.codecogs.com/gif.latex?l_1%20=%20l_0*(1%20+%20\alpha%20\bigtria ngleup%20t)

umjesto L1 i L0 pisemo V1 i V0? ako moze, zasto moze? i kada se upotrebljava jedna kad druga? jer u zbirci su neki zadaci sa volumenom rjeseni pomocu linearnog izduzenja dok su neki pomocu volumnog. pitam iz znatizelje, nije mi potrebno za skolu.

edit: alfa je zapravo 3*beta. tako da, ista stvar je to. :mig:

Scept
07.12.2011., 18:34
pozdrav :)
može ako neko zna par od ovih:

1. Miješanjem hladne vode od 12°C i vruće vode od 70°C dobivamo 600 litara vode temperature 37°C. Koliko hladne vode je pri tome potrošeno?
a) 256kg b) 0,258 t c) 454kg d) 341kg e) 450kg

2. Bloku leda mase 20kg dovede se 50kJ topline, pri temperaturi 0°C. Koliko se (izračunaj te zaokruţi
točan odgovor) leda rastali? (Specifična toplina taljenja leda je λ = 0,33MJ/kg)
a) 2,5kg b) 93g c) 15dag d) 6,25kg e) 30dag

3. Koliki rad (izračunaj te zaokruţi točan odgovor) obavi plin volumena 6ℓ ako mu se, uz stalan tlak
202,6kPa, temperatura povisi sa 27°C na 227°C ?
a) 810J b) 810kJ c) 91kJ d) 202,6 ·10^5 J e) 202,6 ·10^3 J

4.Pri 17ºC plin ima volumen 5ℓ i nalazi se pod tlakom 2·10^5
Pa. Plin se izobarnim zagrijavanjem rasteţe
i pritom izvrši rad od 200J. Za koliko se stupnjeva povisila temperatura plina?

hvala :)

Slavko!
07.12.2011., 21:05
Nema više kopirke, pa ću vas ostale malo zagnjavit ako imate volje :D

Žarulja je predviđena da radi na naponu od 12V i pritom ima otpor R. Na raspolaganju imamo izvor napona od 36V, zanemarivog unutarnjeg otpora i promjenjivi otpornik. KOliki mora biti otpor promjenjivog otpornika da bi žarulja normalno svijetlila?

rješenje je 2*R

Eto, hvala vam unaprijed ;)

erwins
07.12.2011., 21:34
pozdrav :)
može ako neko zna par od ovih:

hvala :)
U prvom zadatku imaš; m1c1(T-t1)=m2c2(T-t2) pa sada ovaj m1 napišeš kao 600-m2 i rješiš zadatak. Ovo veliko T ti je temperatura smjese. Drugi, toplina taljenja Q, je lambda m Q=lamb x m. Treći i četvrti su ti izobarni/izohorni/izotermni procesi i tu ti nema puno mudrovanja

Braco11
07.12.2011., 21:45
Nema više kopirke, pa ću vas ostale malo zagnjavit ako imate volje :D

Žarulja je predviđena da radi na naponu od 12V i pritom ima otpor R. Na raspolaganju imamo izvor napona od 36V, zanemarivog unutarnjeg otpora i promjenjivi otpornik. KOliki mora biti otpor promjenjivog otpornika da bi žarulja normalno svijetlila?

rješenje je 2*R

Eto, hvala vam unaprijed ;)

Na otporniku R pad napona 12 V, znači na predotporniku treba biti pad napona 24 V. Dvostruko veći pad napona dobit ćeš uz dvostruko veći otpor.
Ili nacrtaj strujne krugove i primijeni Ohmov zakon za cijeli strujni krug ili II. Kirchoffovo pravilo.

@fps_games : Volumno širenje se izvodi iz linearnog.

V=l^3=(lo(1+alfa (delta t)))^3=Vo(1+gama (delta t)) , pri čemi je gama=3alfa.

Slavko!
07.12.2011., 22:07
Na otporniku R pad napona 12 V, znači na predotporniku treba biti pad napona 24 V. Dvostruko veći pad napona dobit ćeš uz dvostruko veći otpor.
Ili nacrtaj strujne krugove i primijeni Ohmov zakon za cijeli strujni krug ili II. Kirchoffovo pravilo.

ahaaa, al sam blesav!

hvala puno!

Cruces
08.12.2011., 15:43
Kako se stupnjevi celzijusi pretvaraju u kelvine,po kojoj formuli?

Gatita
08.12.2011., 18:05
Dodaš 273,15 i dobiješ Kelvine. :)

Worthless
08.12.2011., 18:53
kako se rješi zadatak: Koja će sila kolicima mase 2kg dati akceleraciju 1ms^-2 ako su ona opterečena teretom težine 20N? Trenje zanemarimo.
to je iz žute zbirke: 1.85.
i kako se rješi: Pod utjecajem stalne sile 150N tijelo za 10 sekundi prijeđe put 50m. Kolika je težina tog tijela

Matija24
08.12.2011., 19:42
Imam test za nekoliko dana pa bi molio da mi neko riješi ovaj zadatak,što prije, hvala.
Zadatak:

Aluminijska kugla na temperaturi 20 celzijevih stupnjeva ima polumjer 6 cm. Na kojoj će temperaturi volumen biti 930 cm kubnih.

Evo još jedan:
Kružna ploča od željeznog lima na temperaturi 20 celzijevih stupnjeva ima polumjer 100mm. odredi:

a) polumjer i površinu na temperaturi 220 celzijevih stupnjeva
b) površinu na zadanoj temperaturi uzevši da je beta = 2 x alfa

Slavko!
08.12.2011., 22:03
ljudi treba mi (opet) pomoć. Ne kužim ovakve zadatke. Npr. Crtež prikazuje dvije jednake žarulje, spojene na bateriju. Kako će svijetliti žarulje u odnosu na prethodni sjaj kad se prekidač P zatvori? I sad, neznam kako bi sliku objasnio. Evo pogledajte ovu sliku

http://www.google.hr/imgres?q=serijski+spoj+%C5%BEarulja&hl=hr&sa=X&biw=1024&bih=579&tbm=isch&prmd=imvnsfd&tbnid=b1Q_x5noNVn9IM:&imgrefurl=http://www.forum.hr/showthread.php%3Ft%3D676371&docid=P9bEORFuqbdCNM&imgurl=http://img844.imageshack.us/img844/5129/serijskiiparalelnispoj.jpg&w=800&h=623&ei=2jLhTqCjAYeS8gOLwL35BA&zoom=1&iact=hc&vpx=86&vpy=138&dur=863&hovh=198&hovw=254&tx=112&ty=92&sig=100639176198381119815&page=1&tbnh=115&tbnw=145&start=0&ndsp=18&ved=1t:429,r:0,s:0

obratite pozornost na serijski spoj žarulja. I ja sad imam zadatak koji glasi onako kako gore piše, ali nije baš ovakva slika. Zamislite da su u serijskom spoju samo 2 žarulje (ove ostale 2 "pomaknite") i da je između njih okomito (paralelno s izvorom) još jedna grana na kojoj je otvoreni prekidač.

Stvarno bi molio nekog da mi objasni ovakve zadatke, hvala ;)

Braco11
09.12.2011., 18:20
Pa ti zadaci stižu fantastičnom brzinom. Da li vi uopće nešto pokušate sami riješiti. Polako sam umoran i mislim da je najbolje znanje ono koje se dobije uz malo truda. Neki od ovih zadataka uistinu traže minimalni angažman i vrlo su lagani.

Worthless
09.12.2011., 18:54
ja sam rješila svoj, ali ne razumijem rastavljanje na sile tako da padam fiziku :) i ne znam zašto moramo znati trigonometriju u prvom razredu na fizici :(

Scept
09.12.2011., 19:29
U aluminijskoj posudi mase 250g nalazi se 10kg vode na temperaturi 20°C. Koliko je kipuće vode potrebno uliti u posudu da bi konačna temperatura bila 60°C ?
(cal = 0,92 ·10^3 J/kgK cv = 4,19 ·10^3 J/kgK)
a) 10kg b) 10ℓ c) 10055 g d) 10,5kg e) 10,25kg

i? imam ideja, ali mi se čini pre dugo, jer bi s obje strane trebao uzimati i cal i cv..

@Worthless: nemoj pretjerivat, ne trebaš ih znat, nije nitko lud.