PDA

View Full Version : Kemija - pomoć

stranice : 1 2 3 4 [5] 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27 28

coolinesay
24.10.2009., 11:17
kako se u ms wordu piše ono iznad slova, nije eksponent, neg ono ravno iznad ko oksidacijski broj??
evo ovak:
http://img408.imageshack.us/img408/8796/slovo.jpg

Tika
24.10.2009., 12:26
Otvoriš Microsoft Word onda Insert -> Object -> Microsoft Equation 3.0 (ili koju već verziju imaš) i tamo ćeš naći to što ti treba.

coolinesay
24.10.2009., 12:58
hm.. nemam to. piše sve neš.. microsoft grafikoni, power point.. lalal, ali toga nema :ne zna:
edit: trebalo je samo ponovno instalirati dodatke ofisea :D
evo sad ga mogu nać
hvala Tika

livmed
24.10.2009., 19:33
U 500 ml otopine otopljeno je 2g NaOH. 100mL te otopine razrijeđeno je s 9oo ml destilirane vode. Nastala otopina ima pH?

Znam što je ph, ali pobogu nikako da dođem do vodikovih kationa, sve mi zbunjuje, neznam moram li računat množinsku koncentraciju za 100, 500 ili 900 mL. I šta da uopće radim s tom lužinom grr;(((

chemie
25.10.2009., 01:16
Sad učim kisele i bazične okside. Čitam u knjigama da kiselo/bazična svojstva okisda ovise o oksid. broju, tj. oksid u kojem elment ima veći oksid, broj ima kiselija svojstva i da je to izraženo kod prijelaznih elemenata jer oni tvore okside sa više oksid. stanja (mangan). Zašto je to baš tako? Nigdje ne piše nikakvo objašnjenje osim ovoga. Znači zanima me zašto oksid u kojem metal/nemetal ima veći oksid broj ima kiselija svojstva , a oksid u kojem element ima niži oksid broj bazičnija. Kakve veze ima oksid broj sa kiselošću i bazičnošću?

home edition
25.10.2009., 14:00
što kod atoma znače slova --> K, L, M, N, O,P i Q? trebam za školu, pa ako može malo detaljniji opis od jedne rečenice, ali naravno da je svaka pomoć dobro došla. HVala puno

asentra
25.10.2009., 17:48
Iako sam novi na forumu duže vrijeme čitam tu teme, pa eto pozdrav svima.

Molim nekoga da samo provjeri jel sam dobro ovo riješio
http://img8.imageshack.us/img8/9651/scan10039.jpg

Ovo je halogeniranje alkana
http://img25.imageshack.us/img25/2957/scan10040r.jpg

gigogrozni
26.10.2009., 18:42
što kod atoma znače slova --> K, L, M, N, O,P i Q? trebam za školu, pa ako može malo detaljniji opis od jedne rečenice, ali naravno da je svaka pomoć dobro došla. HVala puno

To su oznake ljuske/periode. K=1, L=2, M=3...
npr. K kod vodika, L kod litija i berilija, M kod natrija i magnezija, N kod kalija i kalcija...

Bix123
26.10.2009., 18:47
molim vas za pomoć trebaju mi hitno odgovori na ova pitanja
kako se sastavljaju formule hidroksida
koliko je valentna skupina OH-
koja je razlika između hidroksida i lužina
koja su s vojstva hidroksida a koja su svojstva lužina
hidroksidi kojih metala se ne otapaju u vodi
koji su indikatori za lužine
kako se označavaju lužine
molim vas odgovorite što prije

Pročitaj pravila podforuma. :rolleyes:
I da, koristi Google prije postavljanja glupih pitanja.

IVANA_99
28.10.2009., 19:05
Dragi kemičari, trebam pomoć na pitanje koje enzime inhibira cijano grupa? ako netko zna, guglala sam i ne nadem. hvala!

kemik
28.10.2009., 19:10
Dragi kemičari, trebam pomoć na pitanje koje enzime inhibira cijano grupa? ako netko zna, guglala sam i ne nadem. hvala!

definitivno oksidaze. (http://en.wikipedia.org/wiki/Cytochrome_c_oxidase)

ali, imho, to pitanje nema baš mnogo smisla :ne zna: cijano-skupina u mnogim, mnogim lijekovima i/ili otrovima interagira s kojekakvim enzimima :misli:

vrtzio
28.10.2009., 21:30
Pozdrav svima!
Predložite sintezu 4-cijanobenzensulfonamida iz komercijalno povoljnih reagensa.

Ne znam kako početi; ja si to ovako zamišljam: najprije se sintetizira sulfacetamid, a zatim se amino- skupina nekim reagensom supstituira cijano- skupinom.
Ili ne...? :D

chemie
29.10.2009., 11:34
molim vas za pomoć trebaju mi hitno odgovori na ova pitanja
kako se sastavljaju formule hidroksida
koliko je valentna skupina OH-
koja je razlika između hidroksida i lužina
koja su s vojstva hidroksida a koja su svojstva lužina
hidroksidi kojih metala se ne otapaju u vodi
koji su indikatori za lužine
kako se označavaju lužine
molim vas odgovorite što prije

Pročitaj pravila podforuma. :rolleyes:
I da, koristi Google prije postavljanja glupih pitanja.

Hidroksilna skupina ima jedan negativni naboj što znači da je jednovalentna. hidroksidi su svi spojevi koji imaju OH skupinu koja je odgovorna za njhihova svojstva, a lužine su sve vodene otopine hidroksida, JER NEKI HIDROKISDU UOPĆE NISU TOPLJIVI U VODI. npr. hidroksidi željeza. Dobro topljivi hdroksiid su hidroksidi 1. skupine metala u PSE (NaOH, KOH), a hidroksiodi 2. skupine su slabije topljivi tj. topljivost raste prema dolje u PSE.
Kad sastavljaš formule hidroksida gledaš valenciju metala i OH skupine za koju znaš da je jednovalentna. npr formula aluminijevog hidroksida je Al(OH)3 jer je Al trovalentan.
indikatori mogu biti fenolftalein koji je u lužnatoh otopini nekako crvenoljubičast, crveni lakmus papir koji je u lužnatoj otopini plav i metiloranž koji je u lužnatoj otopini žut
Nadam se da sam malo pomogao

vrtzio
31.10.2009., 12:48
Izračunaj ukupnu tvrdoću vode ako je u 1 L vode otopljeno 88,5 mg magnezijevog hidrogenkarbonata, 150 mg kalcijevog hidrogenkarbonata i 142 mg kalcijevog sulfata. (Rješenje: 14,43 oNj)

Štreberica
01.11.2009., 17:23
Izračunaj ukupnu tvrdoću vode ako je u 1 L vode otopljeno 88,5 mg magnezijevog hidrogenkarbonata, 150 mg kalcijevog hidrogenkarbonata i 142 mg kalcijevog sulfata. (Rješenje: 14,43 oNj)
Izračunaj množinske koncentracije hidrogenkarbonatnih iona (iz Mg(HCO3)2 i Ca(HCO3)2) i sulfatnih iona (iz CaSO4) i sve ih zbroji. Izračunaj kolikoj je množinskoj koncentraciji jednak jedan njemački stupanj (tj. 10 mg CaO ako se ne varam) i podijeli rezultat s tim da ga izraziš u njemačkim stupnjevima.

vrtzio
01.11.2009., 17:34
Izračunaj množinske koncentracije hidrogenkarbonatnih iona (iz Mg(HCO3)2 i Ca(HCO3)2) i sulfatnih iona (iz CaSO4) i sve ih zbroji. Izračunaj kolikoj je množinskoj koncentraciji jednak jedan njemački stupanj (tj. 10 mg CaO ako se ne varam) i podijeli rezultat s tim da ga izraziš u njemačkim stupnjevima.

Množinskoj koncentraciji - čega? :ne zna: Dobijem zbroj koncentracija HCO3- i SO4^2-. I kako to povezati s masom CaO ?
Molim te, pojasni. :D

Štreberica
01.11.2009., 18:39
Imaš različite tvari pa ne možeš zbrajati ni uspoređivati njihove masene koncentracije (masa tvari/volumen otopine) nego moraš izračunati množinske (množina tvari/volumen otopine) jer kod njih u ovakvim računima nije bitno čega. Dakle treba ti kolika je množinska koncentracija CaO jednaka 10 mg CaO po litri otopine (moja greška što zaboravih napisati po litri).

mecropa
03.11.2009., 07:49
Evo ovako treba mi pomoc nemogu shvatiti kako disociraju tvari :) :D

Pa tako nemogu ni elektrolizu napravit kad to neznam pa mene zanima kako disociraju ove tvari:
ovo je talina

NaCl , KBr , CaCl2 ako neko moze napisat i objasnis sta se gdje pise i od kud se pise.

Ovo je elektroliza vodenih otopina :

CuSO4,MgCO3,Al2O3 isto tako bi molio da mi objanite tu disocijaciju

asentra
04.11.2009., 12:32
Bok. Može li mi netko tko zna organsku kemiju, alkane i spojeve, te eliminaciju i supstituciju provjeriti zadatke neke koje sam riješio. Uskoro pišem test a želim znati jel dobro rješavam zadatke

Štreberica
04.11.2009., 21:04
Evo ovako treba mi pomoc nemogu shvatiti kako disociraju tvari :) :D

Pa tako nemogu ni elektrolizu napravit kad to neznam pa mene zanima kako disociraju ove tvari:
ovo je talina

NaCl , KBr , CaCl2 ako neko moze napisat i objasnis sta se gdje pise i od kud se pise.

Ovo je elektroliza vodenih otopina :

CuSO4,MgCO3,Al2O3 isto tako bi molio da mi objanite tu disocijaciju
Ne mogu znati kolika je dubina tvog neznanja, pretpostavit ću da je apsolutna :D Dakle, tvari=ionski spojevi disociraju na katione (pozitivno nabijene ione, to su oni koje pišeš s +) uglavnom metala i anione (negativno nabijene ione, pišeš ih s -) ponajviše nemetala ili složene (koji se sastoje od više atoma, uglavnom nemetala). Ako imaš talinu, pored svih tvari pišeš (l) (=tekuće agregatno stanje), a ako imaš vodenu otopinu, pišeš (aq). Znači:
NaCl(l) --> Na+(l) + Cl-(l)
CaCl2(l) --> Ca2+(l) + 2 Cl-(l)
CuSO4(aq) --> Cu2+(aq) + SO42-(aq)
Al2O3(aq) --> 2Al3+(aq) + 3O2-(aq) makar ova jednadžba ne bi smjela postojati jer nije topljiv
Namjerno ti nisam napisala KBr i MgCO3 jer su iste kao i za NaCl odnosno CuSO4 pa želim da ih mi ih napišeš ti da vidim jesi shvatila.
Ako se pitaš kako znaš koji broj naboja pored iona, za puno toga možeš pogledati u periodni sustav elemenata: alkalijski metali +, zemnoalkalijski 2+, aluminij(eva skupina) 3+ (isto kao redni broj skupine), a halogeni elementi - Za složene anione si već trebala naučiti pripadajuće kiseline: H2SO4, H2CO3, H3PO4 : koliko vodika u kiselini, toliki - naboj aniona.
Nadam se da sam bila dovoljno jednostavna :) , ako još nije jasno pitaj.

Bok. Može li mi netko tko zna organsku kemiju, alkane i spojeve, te eliminaciju i supstituciju provjeriti zadatke neke koje sam riješio. Uskoro pišem test a želim znati jel dobro rješavam zadatke
Ako "uskoro" znači sljedeći tjedan ili kasnije, daj da vidim :)

agent
05.11.2009., 00:31
ali kod nekih spojeva na elektrolizi se izlučuje vodik npr. kod elektrolize NaCl!

Štreberica
05.11.2009., 15:17
ali kod nekih spojeva na elektrolizi se izlučuje vodik npr. kod elektrolize NaCl!
Naravno, ali budući da među njezinim primjerima nema takvih slučajeva, to sam mislila ostaviti za sljedeću lekciju :) No mogu i sad objasniti, kad si već spomenuo: kod elektrolize vodenih otopina soli alkalijskih i zemnoalkalijskih metala, na katodi se umjesto metala elektrolizom vode izlučuje vodik, a kod elektrolize vodenih otopina soli koje sadrže složene anione, na anodi se elektrolizom vode izlučuje kisik.

AbAdd0n
05.11.2009., 16:51
mi moze tko obijasnit dobijanje /izracunavanje(sta vec) elektronske konfiguracije ?

tnx

toto tamuz
07.11.2009., 09:44
mi moze tko obijasnit dobijanje /izracunavanje(sta vec) elektronske konfiguracije ?

tnx

Ima jedan odlična stranica na kojoj pišu takve stvari
http://www.google.hr/#hl=hr&source=hp&q=elektronska+konfiguracija&btnG=Google+pretra%C5%BEivanje&meta=&aq=f&oq=elektronska+konfiguracija&fp=e2703b81205bb0b8

chemie
07.11.2009., 19:15

Pa ajde pitaj, nadam se da ću moći pomoći:kava:

dravid7
10.11.2009., 09:11
LJudi pomagajte!!! Hitno je!!

Zanima me jel u ovom zadatku točno određen mjerodavni reaktant ili se radi o grešci!

2*C2H6 + 7*O2 ---> 4*CO2 + 3*H2

m(C2H6) = 0,8g
m(O2) = 4g

U bilježnici piše da je mjerodavni reaktant O2, međutim, mislim da se radi o pogrešci! Molim pomagajte!!! Danas test! :((

tearsinheaven.
10.11.2009., 17:13
Molim pomoć :ne zna:

Možete li mi napisati reakciju izgaranja propena i postoje li monosulfidni i disulfidni izomeri propana :confused: Kako bi uopće izgledala strukturna formula monosulfidnog izomera?
Znam da zvuči banalno (posebice ovo prvo), ali kemija mi zaista ne ide pa je svaka pomoć dobrodošla =) :s

8MaBos
14.11.2009., 15:31
U 500 ml otopine otopljeno je 2g NaOH. 100mL te otopine razrijeđeno je s 9oo ml destilirane vode. Nastala otopina ima pH?

Znam što je ph, ali pobogu nikako da dođem do vodikovih kationa, sve mi zbunjuje, neznam moram li računat množinsku koncentraciju za 100, 500 ili 900 mL. I šta da uopće radim s tom lužinom grr;(((

Treba znati da za svaku otopinu vrijedi:
pH + pOH = 14

Treba znati izračunavati pH i pOH iz formula:
pH = - log c(H+) i pOH = - log c(OH-)

Treba znati izračunati množinsku koncentraciju NaOH, tj. c(NaOH):
c(NaOH) = n(NaOH) / V(otopine)

Treba znati da je NaOH hidroksid 1. skupine elemenata i potpuno disocira prema jednadžbi:

NaOH ------- Na+ + OH-

iz koje je vidljivo da jedna čestica hidroksida daje u otopinu jedan hidroksidni ion, te će u otopini koncentracija hidroksidnih iona jednaka koncentraciji NaOH

Postupak:

1. otopina: 500mL sadrži 2g NaOH , izračunaš c(NaOH,1.)

Treba znati da je koncentracija NaOH u svakom mL TE otopine ista, tako i u 100 mL te otopine. dakle:

V(otopine,1.) = 100mL
c(NaOH,1.) = ...već izračunato iz V=500mL i n(NaOH)...

2. otopina, razrjeđivanje: 100mL 1. otopine + 900mL vode = 1000mL ,dakle
V(otopine,2.) = 1000mL
c(NaOH,2.) = ? (TO TRAŽIŠ)

Za razrjeđivanje otopina vrijedi:
c(NaOH,1.) * V(otopina,1.) = c(NaOH,2.) * V(otopina,2.)

Preurediš izraz tako da izraziš nepoznato preko poznatog i dobiješ:

c(NaOH,2.) = ( c(NaOH,1.) * V(otopina,1.) ) / V(otopina,2.)

Trebaš još uvrstiti i izračunati, dobiješ množinsku koncentraciju NaOH u otopini nakon razrjeđivanja.

Računanje pH:

c(OH-) = c(NaOH,2.)

pOH = - log c(NaOH,2.)

pH = 14 - pOH

Sretno...

8MaBos
14.11.2009., 18:45
Iako sam novi na forumu duže vrijeme čitam tu teme, pa eto pozdrav svima.

Molim nekoga da samo provjeri jel sam dobro ovo riješio
I http://img8.imageshack.us/img8/9651/scan10039.jpg

Ovo je halogeniranje alkana
II http://img25.imageshack.us/img25/2957/scan10040r.jpg

I Valencija C-atoma u organskim spojevima UVIJEK 4, kontroliraj svoja
rješenja, ima nekoliko grešaka po tom pitanju

II Sve u redu, osim prvog reda, gdje se cijepa veza Cl-Cl i nastaju slobodni radikali klora Cl* koji nisu međusobno povezani kovalentnom vezom, dakle

NE: Cl - Cl ------- Cl*-*Cl
DA: Cl - Cl ------- Cl* + *Cl

CANDY-CANDY
15.11.2009., 00:08
Kada koristim ovu formulu kod računanja volumena plinova:
Vo=VTo/T (znak "o" treba biti napsian kao eksponent).

Zadatak glasi: Masa tekućeg klorida formule je XCl2 je 0.2g, a volumen pare je 55.8 cm3 pri standardnom tlaku i temperaturi 350K. Treba izračunati relativnu atomsku masu elementa X .
Zadatak je iz zbirke riješenih zadataka iz anorg. kemije. Autori su izračunali volumen po toj formuli da bi odredili mol. masu pomoću množine iz ovog izraza:
n=Vo/Vm.
Hvala unaprijed!

8MaBos
15.11.2009., 09:42
Kada koristim ovu formulu kod računanja volumena plinova:
Vo=VTo/T (znak "o" treba biti napsian kao eksponent).

Zadatak glasi: Masa tekućeg klorida formule je XCl2 je 0.2g, a volumen pare je 55.8 cm3 pri standardnom tlaku i temperaturi 350K. Treba izračunati relativnu atomsku masu elementa X .
Zadatak je iz zbirke riješenih zadataka iz anorg. kemije. Autori su izračunali volumen po toj formuli da bi odredili mol. masu pomoću množine iz ovog izraza:
n=Vo/Vm.
Hvala unaprijed!

POZNATO:
masa tekućeg klorida XCl2: m(XCl2) = 0.2g
volumen pare tog spoja: V(XCl2) = 55.8cm3 (treba pretvoriti u m3 zbog usklađivanja s SI-jedinicom za tlak, Pa, koja u sebi sadrži metre, a ne centimetre)
standardni tlak je tlak pri kojem se plin nalazi: p(XCl2) = 101325 Pa
temperatura plina: T(XCl2) = 350K
opća plinska konstanta: R = 8, 315 J/(Kmol)

TRAŽI SE:
Ar(X) = ?

Može se odrediti Mr(XCl2) iz opće plinske jednadžbe:

pV = nRT ( n = m / M i M = Mr g/mol )

Sređivanje izraza daje:

pV = (m / M) RT

tj. M = (mRT) / (pV)

za nepoznati klorid: M(XCl2) = (m(XCl2) RT(XCl2)) / (p(XCl2) V(XCl2))

uvrstiš poznato, izračunaš Mr(XCl2) tako da M(XCl2) podijeliš s jedinicom g/mol, tako dobiješ sve potrebno za izračunati Ar(X):

Mr(XCl2) = Ar(X) + 2Ar(Cl)

tj. Ar(X) = Mr(XCl2) - 2Ar(Cl)

(lakše je preko ove jednadžbe, zato što je u njoj sadržana veza s Mr)

Što se tiče pitanja o korištenju formule u zbirci, nije mi najjasnije što pitaš, ali evo:
za XCl2 volumen nije zadan pri standardnoj temperaturi, tako da taj volumen nije standardni volumen tog spoja, a Avogadrov zakon kaže da svaki plin pri standardnim uvjetima p i T zauzima 22.4 L
autori su izračunali taj standardni volumen iz ovisnosti V o T pri stalnom tlaku (V proporcionalan T, tzv. Charlesov zakon), da bi preko njega i standardnog molarnog volumena došli do množine XCl2, te preko nje do Mr

Najjednostavnije rečeno, cilj: dovesti V plina pri standardnom p i nestandardnoj T, do V plina pri standardnom p i standardnoj T
(to dovodi do veze s Mr preko n)

CANDY-CANDY
15.11.2009., 12:03
Jao..... Hvala .:p
Baš si ljepo napisala odgovor, svaka čast.Ma taj zadatak imam riješen samo mi nije bila jasna ta formula za volumen jer nisam naučila kak treba plinske zakone pa uvijek imam problema s tim stvarima.. :ne zna:Dalje mi je princip rješavanja bio jasan. Nisam bila sigurna da se to može izračunati i preko opće plinske jednadžbe, ali evo vidim da može. :kava:

Sinoć sam se opet mučila sa ovim zadatkom, ali pošto ne volim tražit gotovo riješenje napisati ću postupak kako sam sama mislila riješiti:
Na početku reakcije plinska smjesa sadrži 4 mola dušika i 6 mola vodika . Nakon uspostavljanja kem. ravnoteže u smjesei se nalazi 1.6 mola produkta.
a) prikaži navedenu reakciju jednadžbom
b) izračunaj koeficijent iskorištenja produkta.
Jednadžbu naravno znam napisati:
N2 (g)+3H2(g)--> 2NH3(g) .
ali ne znam izračunati. U riješenju piše da je iskorištenje(ni) = 40%.
Ja sam probala riješito ovako.Pošto dušik i vodik reaqgiraju u omjeru 1:3, znači trebalo bi prema zadanim uvjetima na početku pisati 12 molova vodika
(4x3). Onda tu nisam bila sigurna koji je mjerodavni reaktant. Nije mi jasno da li bi bio taj vodik pošto ga ima manje (6 molova, a ne 12)ili je dušik jer ga ima 4 mola, a ovoga 6.
Molim da me ispravite u čemu tu griješim.
Mislim da se iskorištenje računa ovako:
i= n(produkta , nastalo) / n(produkta, teoretski- prema jednadžbi) *100
Da li sam ovo dobro izrazila? (milsim da mi je ovaj dio točan)

Meni je palo napamet to ovako računati. Znači ako imam 4 mola dušika trebam onda imati 8 molova produkta jer dušik i produkt(NH3) reagiraju u omjeru 1:2 što se vidi po jednadžbi sinteze amonijaka, ali pošto imam navedeno da imam 1.6 mola produkta, 1.6 dijelim sa 8 (pošto bi 8 molova trebalo nastati ako imam 4 mola dušika) i pomnožim sa 100 pa dobijem da je iskorištenje 20% što po riješenju ne valja (40%):confused:

Molim da me ispravite u čemu griješim.
Hvala!

Bix123
15.11.2009., 13:59
Hidroksilna skupina ima jedan negativni naboj što znači da je jednovalentna. hidroksidi su svi spojevi koji imaju OH skupinu koja je odgovorna za njhihova svojstva, a lužine su sve vodene otopine hidroksida, JER NEKI HIDROKISDU UOPĆE NISU TOPLJIVI U VODI. npr. hidroksidi željeza. Dobro topljivi hdroksiid su hidroksidi 1. skupine metala u PSE (NaOH, KOH), a hidroksiodi 2. skupine su slabije topljivi tj. topljivost raste prema dolje u PSE.
Kad sastavljaš formule hidroksida gledaš valenciju metala i OH skupine za koju znaš da je jednovalentna. npr formula aluminijevog hidroksida je Al(OH)3 jer je Al trovalentan.
indikatori mogu biti fenolftalein koji je u lužnatoh otopini nekako crvenoljubičast, crveni lakmus papir koji je u lužnatoj otopini plav i metiloranž koji je u lužnatoj otopini žut
Nadam se da sam malo pomogao

Ma hvala

Štreberica
15.11.2009., 15:32
Ma taj zadatak imam riješen samo mi nije bila jasna ta formula za volumen jer nisam naučila kak treba plinske zakone pa uvijek imam problema s tim stvarima.. Dalje mi je princip rješavanja bio jasan. Nisam bila sigurna da se to može izračunati i preko opće plinske jednadžbe, ali evo vidim da može.
SVE što se može izračunati preko plinskih zakona može se i preko opće plinske jednadžbe jer je ona proizlazi iz tih zakona, dakle ako dobro barataš općom plinskom jednadžbom za zadatke nije uopće potrebno da učiš i pamtiš plinske zakone.

[B]Na početku reakcije plinska smjesa sadrži 4 mola dušika i 6 mola vodika . Nakon uspostavljanja kem. ravnoteže u smjesei se nalazi 1.6 mola produkta.
a) prikaži navedenu reakciju jednadžbom
b) izračunaj koeficijent iskorištenja produkta. ...
S 4 mola dušika reagiralo bi 4*3=12 molova vodika, što je, kako si primijetila, više nego što imaš. Sa 6 molova vodika reagiralo bi 6/3=2 mola dušika, i još 4-2=2 mola bi preostalo. Dakle, vodik je mjerodavni reaktant, jer se on (pri teoretskom potpunom iskorištenju reakcije) potpuno potroši dok dušika još ostane. Pri tom potpunom iskorištenju, nastalo bi 2*2=4 mola amonijaka (dvostruko više nego što je reagiralo dušika, prema jednadžbi). Budući da je iskorištenje=dobiveno/maksimalno (kao što si napisala), to je 1,6/4=0,4=40% Dakle zeznula si mjerodavni reaktant, inače uglavnom ok razmišljaš.

CANDY-CANDY
15.11.2009., 18:02
Puno hvala za odgovor. Našla sam na prošloj stranici zadatak vezan uz te mjerodavne reaktante na koji je odgovorio Sal_mirabilis.
Plinoviti dušik može se dobiti prevođenjem amonijaka preko zagrijanog bakrovog(II) oksida prema jednadžbi:
3CuO(s) + 2NH3 (g)--> N2(g) + 3Cu(s) + 3 H20 (l)
Kolika je množina dušika koja se razvije iz sljedećih smjesa , uz pretpostavku da se reakcija zbiva do kraja:
a) 3 CuO i 3mola NH3
b) 3 mola CuO i 2 mola NH3
c) 3mola CuO i 1 mol NH3 ???
Ovako je rekao SAL_Mirabilis, ali imam nekih nejasnoća...
sve se svodi na to da imaš na umu da tvari reagiraju u određenim omjerima i kad se nešto potroši do kraja, reakcija nužno staje. Zato trebaš samo uočiti koji bi se reaktant prvi potrošio i iz njegove množine izračunati ostale pomoću brojki koje imaš u jednadžbi.
Nije mi jasno kako da vidim koji bi se reaktant prvi potrošio.... Da li je to u slučaju pod a) CuO jer NH3 ima 3 mola, a ne 2 (znači on je u suvišku pa je 1. reaktant CuO mjerodavni pa onda prema njemu ravnam količinu dušika ; pod b) sve štima jer je sve po jednadžbi, a pod C) vidim da amonijaka ima 1 mol a ne 2 kako bi trebalo bit po jednadžbi znači u c) slučaju amonijak je mjerodavni reaktant. To se nadam da dobro tumačim....:kava::rolleyes:
Al kako da pomoću množine mjerodavnog reaktanta izračunam ostale pomoću brojki koje imam u jednadžbi?? Jel to ovako: u slučaju a) imam 1 mol NH3 u suvišku pa imam 1 mol N2 i 1 mol u suvišku ili pošto mi je mejrodavni reaktant CuO , njega imam 3 mola i u jednadžbi i u zadatku pod a) znači moram gledati prema mjer. reaktantu tj moram ravnati dušik prema CuO tj stavim ga 1 mol jer vidim po jed da ako ima 3 mola CuO ima 1 mol N2; pod b) pošto imam sve navedeno kao u osnovnoj jednadžbi znači imam 1 mol N2 , a suviška ništa, a pod c) ako imam jedan mol NH3 znači moram imati 1 /2N2 jer onda imam jedan atom N i sa lijeve , a i sa desne starne jednadžbe.

Da li vi to isto ovako gledate kao i ja ili na drugačiji način? Ispravite me ako griješim. I koliko vidim tu glavnu ulogu igra amonijak a ne CuO kada ga u sva tri slučaja ima jednako (3 mola) a toliko i piše u osnovnoj jednadžbi.................ili ipak u slučaju a) igra ulogu i CuO kad je mjerodavni reaktant??:kava::lol:

8MaBos
15.11.2009., 21:50
Puno hvala za odgovor. Našla sam na prošloj stranici zadatak vezan uz te mjerodavne reaktante na koji je odgovorio Sal_mirabilis.
Plinoviti dušik može se dobiti prevođenjem amonijaka preko zagrijanog bakrovog(II) oksida prema jednadžbi:
3CuO(s) + 2NH3 (g)--> N2(g) + 3Cu(s) + 3 H20 (l)
Kolika je množina dušika koja se razvije iz sljedećih smjesa , uz pretpostavku da se reakcija zbiva do kraja:
a) 3 CuO i 3mola NH3
c) 3mola CuO i 1 mol NH3 ???
Ovako je rekao SAL_Mirabilis, ali imam nekih nejasnoća...
sve se svodi na to da imaš na umu da tvari reagiraju u određenim omjerima i kad se nešto potroši do kraja, reakcija nužno staje. Zato trebaš samo uočiti koji bi se reaktant prvi potrošio i iz njegove množine izračunati ostale pomoću brojki koje imaš u jednadžbi.

I
Nije mi jasno kako da vidim koji bi se reaktant prvi potrošio.... Da li je to u slučaju pod a) CuO jer NH3 ima 3 mola, a ne 2 (znači on je u suvišku pa je 1. reaktant CuO mjerodavni pa onda prema njemu ravnam količinu dušika ; pod b) sve štima jer je sve po jednadžbi, a pod C) vidim da amonijaka ima 1 mol a ne 2 kako bi trebalo bit po jednadžbi znači u c) slučaju amonijak je mjerodavni reaktant. To se nadam da dobro tumačim....:kava::rolleyes:

II
Al kako da pomoću množine mjerodavnog reaktanta izračunam ostale pomoću brojki koje imam u jednadžbi?? Jel to ovako: u slučaju a) imam 1 mol NH3 u suvišku pa imam 1 mol N2 i 1 mol u suvišku ili pošto mi je mejrodavni reaktant CuO , njega imam 3 mola i u jednadžbi i u zadatku pod a) znači moram gledati prema mjer. reaktantu tj moram ravnati dušik prema CuO tj stavim ga 1 mol jer vidim po jed da ako ima 3 mola CuO ima 1 mol N2; pod b) pošto imam sve navedeno kao u osnovnoj jednadžbi znači imam 1 mol N2 , a suviška ništa, a pod c) ako imam jedan mol NH3 znači moram imati 1 /2N2 jer onda imam jedan atom N i sa lijeve , a i sa desne starne jednadžbe.

Da li vi to isto ovako gledate kao i ja ili na drugačiji način? Ispravite me ako griješim. I koliko vidim tu glavnu ulogu igra amonijak a ne CuO kada ga u sva tri slučaja ima jednako (3 mola) a toliko i piše u osnovnoj jednadžbi.................ili ipak u slučaju a) igra ulogu i CuO kad je mjerodavni reaktant??:kava::lol:

I
Sve o.k.

II
Glavnu ulogu igra mjerodavni reaktant-on će se prvi potrošiti /čim se potroši, reakcija staje zato što drugi reaktant više nema s čim reagirati;
drugi reaktant je u suvišku-njegov suvišak će još preostati

Pr.
a) 3 CuO i 3mola NH3

3 CuO + 3 NH3 ----- N2 + 3 Cu + 3 H2O + 1 NH3(suvišak)

3 CuO + 2 NH3 ----- N2 + 3 Cu + 3 H2O (stehiom. omjer, nema suvišaka)

c) 3mola CuO i 1 mol NH3

3 CuO + 1 NH3 ----- 1/2 N2 + 3/2 Cu + 3/2 H2O + 3/2 CuO(suvišak)

irasomething
17.11.2009., 15:02
molim iskustva starih studenata pmf biokemija

-prozac-girl-
19.11.2009., 21:46
dakle, imam zadatak jedan, pa me zanima jel negdje griješim...

koliki volumen 85% otopine H3PO4 (gustoća=1.71g/ml, Mr=98g/mol) je potrebno za neutralizaciju 250cm3 otopine Mg(OH)2 masene konc 243,6 g/l, Mr=58,3g/mol

znači, prvo izračunam c H3PO4 koja iznosi (kad sve pretvorim) 14, 83M.
zatim iz masene konc. i V [Mg(OH)2] izračunam masu Mg(OH)2, pa molove pa c. onda c1v1=c2v2 i izračunam volumen H3PO4.

jel tako ili negdje griješim??? tnx na pomoći

irasomething
20.11.2009., 07:59
molim iskustva starih studenata pmf biokemija
da li je netko bio na ispitu iz biokemije?PMF..močibob..stari program?ako je..please let me know..

asentra
20.11.2009., 10:50
Kako se prema IUPAC-u zove ovaj spoj http://img9.imageshack.us/img9/7504/66319396.png

8MaBos
20.11.2009., 13:24
Kako se prema IUPAC-u zove ovaj spoj http://img9.imageshack.us/img9/7504/66319396.png

Prema pravilima:
1. prsten od 5 C-atoma: korijen imena PENT
2. dvostruka veza u prstenu: nastavak imena -EN
3. C=C veza između 1. i 2. C-atoma u prstenu
4. 2 supstituenta, Cl i CH3: Cl je heteroatom-ima prednost pred ugljikovodičnim
ogrankom CH3, t.j. Cl na 3. C-atomu, a CH3 na 5. C-atomu
5. Supstituente navesti abecednim redom

Ime spoja: 3-klor-5-metilciklopent-1-en
ili 3-klor-5-metilciklopenten

(Ja bih ga nazvala ovako...)

8MaBos
20.11.2009., 13:45
dakle, imam zadatak jedan, pa me zanima jel negdje griješim...

koliki volumen 85% otopine H3PO4 (gustoća=1.71g/ml, Mr=98g/mol) je potrebno za neutralizaciju 250cm3 otopine Mg(OH)2 masene konc 243,6 g/l, Mr=58,3g/mol

znači, prvo izračunam c H3PO4 koja iznosi (kad sve pretvorim) 14, 83M.
zatim iz masene konc. i V [Mg(OH)2] izračunam masu Mg(OH)2, pa molove pa c. onda c1v1=c2v2 i izračunam volumen H3PO4.

jel tako ili negdje griješim??? tnx na pomoći

1. Zašto računati c? To je duži put.
2. c1V1=c2V2 vrijedi ako razrjeđuješ otopine. U ovom slučaju moglo bi se
primijeniti ako je otopina 1 kiselina, a otopina 2 lužina (ili obrnuto) i
reagiraju u omjeru 1:1, drugačije ne bi vrijedilo zato što je u tom zadatku
riječ o neutralizaciji (kiselina+lužina=sol+voda), a ne o razrjeđivanju
otopina.

Dakle:
Treba napisati jednadžbu te reakcije i vidjeti stehiometrijski odnos kiseline i lužine. Primjer, jednadžba potpune neutralizacije fosforne kiseline magnezijevom lužinom:

3 Mg(OH)2 + 2 H3PO4 ------ Mg3(PO4)2 + 6 H2O

Vidljivo je da će kiselina reagirati s lužinom u slijedećem odnosu:

n(kis) / n(luž) = 2 / 3

Iz tog odnosa proizlazi da je za prisutnu lužinu potrebno kiseline:

n(kis)= (2/3) n(luž)

(to treba izračunati, zatim preračunati na masu kiseline, zatim preračunati na
masu 85%-tne otopine kiseline, zatim izračunati volumen otopine kiseline)

Napomena:
n(luž) izračunaš tako što u zadanom volumenu lužine izračunaš masu lužine, zatim tu masu preračunaš u množinu lužine

-prozac-girl-
20.11.2009., 15:25
tnx 8MaBos:top:

sad vidim gdje sam pogriješila....:mig:

zzzerooo
20.11.2009., 17:56
Zna li netko trgovacko ime za magnezijev sulfat - magnesium sulfate - MgSO4 (mislim da ga zovu Epsom salt)? Takodjer me zanima gdje se moze nabaviti...

chemia
20.11.2009., 18:11
Zna li netko trgovacko ime za magnezijev sulfat - magnesium sulfate - MgSO4 (mislim da ga zovu Epsom salt)? Takodjer me zanima gdje se moze nabaviti...

magnezijev sulfat ili gorka sol....nabaviti se da u poljeprivrednim apotekama, a služi nešto u vezi čišćenja organizama od otrova....putem crijeva.....koristi se u poljeprivredi za svinje........provijeri u polj. apoteci

CANDY-CANDY
20.11.2009., 19:29
Volim organski kemiju, ali me živciraju izomeri. :mad:
Zadatak: Heptan ima 9 konstitucijskih izomera. Napišite kondenzirane strukturne formule izomera koji su metilni derivati heksana.
Što znači metilni derivati heksana. Jel to da na najdužem lancu imaju metilne skupine, mislim najduži lanac ima 6 C atoma i kad dodam metilnu imam 7 kao zadani spoj?
Da li postoji neko pravilo koje kaže koliko izomera ima neki spoj? To crtam dok ne iscrpim sve moguće strukture koliko vidim, tj. namještam da imam u svakoj strukturi jednak broj atoma (jednaku molekulsku formulu).:kava:

2. zadatak:Koji strukturni izomer heksana daje najviše različitih produkata ako se samo 1 atom vodika zamjeni 1 atomom klora???? Kako to ide?:s
Stvarno me ovo živcira, pa molim vas malo mi pomozite jer tu nemam uopće ideju kako da krenem, pogotovo u 2. zadatku
Hvala !

Štreberica
21.11.2009., 16:08
Što znači metilni derivati heksana. Jel to da na najdužem lancu imaju metilne skupine, mislim najduži lanac ima 6 C atoma i kad dodam metilnu imam 7 kao zadani spoj?
Da. To su dakle svi spojevi koji bi se ako makneš broj iz imena zvali "metilheksan", dakle 2-metilheksan i 3-metilheksan.

2. zadatak:Koji strukturni izomer heksana daje najviše različitih produkata ako se samo 1 atom vodika zamjeni 1 atomom klora???? Kako to ide?
Napiši si sve strukturne izomere heksana pa za svaki gledaj koliko različitih njegovih atoma vodika možeš zamijeniti klorom da dobiješ RAZLIČITE spojeve. Npr. iz normalnog heksana može nastati 1-klorheksan, 2-klorheksan i 3-klorheksan, iz 2-metilpentana može 1-klor-2-metilpentan, 2-klor-2-metilpentan, 3-klor-2-metilpentan... Prvi put će ti vjerojatno ići sporo, ali može se uvježbati da to vidiš i gotovo odmah.

CANDY-CANDY
22.11.2009., 21:30
Ima dosta stvari koje ne pišu u knjizi od tog sveg. A sad da li će netko napisat litanije ili 1 rečenicu njegov problem, tak da se nemaš šta javljat što se takvih komentara tiče . A većina odgovora se ni ne može odgovorit sa jednom rečenicom, pogotovo iz kemije. Druga je stvar da netko npr.pita recite mi sve o sumporu , a druga je stvar ako netko pita neko konkretno pitanje ili zadatak na kojem je stao.
Probaj ti kraće odgovorit na neka pitanja za koja misliš da su litanije pa da vidimo kako će tebi ić. Mislim .........stvarno........:D
Svaki odgovor je (uglavnom) dobar kako god da je napisan.
nemaš šta nekog vređat ili komentirat. Odi na neki drugi forum onda.
Sory al............ nema smisla ovo baš.

Endimion17
22.11.2009., 22:40
Ajmo ljudi, smirite se. Nema razloga za viku i dreku. Pravila postoje, i to je to.

crusoe
28.11.2009., 11:51
pomagajte, please!
Koliki je volumen praskavca koji se dobije u Hoffmanovu aparatu pri elektrolizi razrijeđene otopine natrijevog sulfata ako elektroliza traje 1 sat uz jakost struje 2A pri temperaturi o0d 15 stupnjeva C i tlaku 99,975 kPa.
prikažite jed reakcije na katodi i anodi kao i ukupnu reakciju.

Znam napisat jednadžbe, to kužim, ali ne znam kako izračunati, jer praskavac je smjesa vodika i kisika, ne znam koje omjere uzimam i kako ..........zašto..???

coolinesay
28.11.2009., 15:24
gustoću vode mogu izračunati iz opće plinske jednadžbe ako imam podatke za temperaturu, plin i tak to??

martina21
28.11.2009., 16:58
eh ne znam jesam li odabrala krivu temu,,,ali trebam pomoć! imam kolokvij iz biokemije,a htjela bi se toga riješiti preko kolokvija,makar je to jako teško...zanima me na koji način da naučim sve one cikluse,jer nemam više mjesta u mozgu tim silnim informacijama?? a trebamo znati sve reakcije i strukturne formule,,,pomagajte!!!

Štreberica
28.11.2009., 22:28
Znam napisat jednadžbe, to kužim, ali ne znam kako izračunati, jer praskavac je smjesa vodika i kisika, ne znam koje omjere uzimam i kako ..........zašto..???
Jednostavno izračunaj volumene vodika i kisika koji nastaju i zbroji ih.

gustoću vode mogu izračunati iz opće plinske jednadžbe ako imam podatke za temperaturu, plin i tak to??
Gustoća je masa/volumen, masa je množina×molarna masa, množinu izraziš iz opće plinske jednadžbe.

crusoe
29.11.2009., 11:42
Jednostavno izračunaj volumene vodika i kisika koji nastaju i zbroji ih.

Da..al kako :confused:, po kojoj formuli, jel po općoj plinskoj jednadžbi....? ali šta da uvrstim u množinu, jer nemam zadanu ni masu ni ništa da bi mogla odredit množinu..stvarno ne kužim..:ne zna:
Jer mi možeš još malo pojasnit?

Tika
29.11.2009., 14:59

:rolleyes:

Kao prvo, ne bi bilo zgorega napisati zadatak koji imaš i do kuda si sa istim došla. Ovakva pitanja ne da nisu vrijedna odgovora nego nisu vrijedna niti spomena. Lijepo, ako već očekuješ pomoć, potrudi se pravilno postaviti pitanje.

p718
29.11.2009., 15:46
imam neki pokus iz kemije...i sad treba napisat zašto (obrazlozit koja svojstva, pojava ili zakon to dokazuje) crna boja najvise privlaci toplinu suncevu....a ostale boje(crvena,zelena,plava,zuta i bijela) manje..

sad ako je tko voljan pomoci bila bi jako zahvalna :D :D :D

Štreberica
29.11.2009., 16:25
Jer mi možeš još malo pojasnit?
Da, po općoj plinskoj jednadžbi. Množinu izračunaš iz Faradayevog zakona elektrolize (prvog naravno).

sad ako je tko voljan pomoci bila bi jako zahvalna
Ovo bi ti trebalo pomoći ako se možeš snaći s engleskim, nisam uspjela naći na hrvatskom (http://www.colormatters.com/colorheat.html)

sen
30.11.2009., 18:59
koji je oksidacijski broj sumpora u ionu [S4O6]2- ? :eek: :o

odnosno kako se [S2O3]2- reducira do [S4O6]2-? koliko elektrona i kako da to izjednačim? imam zadatak koji je lagan jer se traži koncentracija preko množine, ali ne mogu ga riješiti bez redoksa.

Štreberica
30.11.2009., 20:29
koji je oksidacijski broj sumpora u ionu [S4O6]2- ? :eek: :o

odnosno kako se [S2O3]2- reducira do [S4O6]2-? koliko elektrona i kako da to izjednačim? imam zadatak koji je lagan jer se traži koncentracija preko množine, ali ne mogu ga riješiti bez redoksa.
[S4O6]2- ion izgleda ovako:
http://i47.tinypic.com/20rpj0y.png
Svaki atom sumpora dobiva onoliki pozitivni oksidacijski broj s koliko je veza vezan s elektronegativnijim atomima (u ovom slučaju atomima kisika) - dakle atomi sumpora vezani uz kisik imaju oksidacijski broj 5, a oni vezani samo uz druge atome sumpora 0. Ako hoćeš prosječni oksidacijski broj (što trebaš za redoks), to sve zbrojiš, podijeliš s koliko atoma sumpora ima, 10÷4=5/2 (da, oksidacijski brojevi ne moraju biti cijeli brojevi). Naravno, prosječan oksidacijski broj možeš dobiti i izravno iz formulske jedinke, na isti način kao da imaš npr. [SO4]2- ili bilo što. Na isti način dobiješ i oksidacijski broj S u [S2O3]2-. Možeš sad dalje sam? (hint: nije redukcija, nego oksidacija)

sen
30.11.2009., 21:44
ups, žena na seminarima nam je pogrešno postavila zadatak. znači tiosulfat se oksidira, a jod se reducira.
i dobijala sam stalno razlomak za oks broj pa me to zbunjivalo.

a koliko se onda elektrona izmjenjuje?

1/2*4

2[S203]2- -> [S4O6]2- + 2e-

ajme hvala, rješivo je sada! :cerek:

dobila sam dobar rezultat! :cheer:

Lina"007
04.12.2009., 17:48
ima jedan "neriješivi" zadatak iz kemije :
izračunajte množinsku koncentraciju jodat iona ako se u 0,5 l otopine nalazi otopljeno 4,9 g NaIO4, 5,3g KI, 6,2g NaI, 8,3 g NaClO2, 5,5 g NaIO3, 2,8g H5IO6, 8 g LiI i 7,9 KBr

crusoe
05.12.2009., 21:36
http://i48.tinypic.com/35he0qr.jpg

Crtež prikazuje ovisnost dviju tvari o vremenu t u reakcijskoj smjesi stalna volumena . Nije mi jasno kako iz crteža odrediti koja je tvar u suvišku, a koja mjerodavni reaktant. Dajte mi molim vas postupak kako ste došli do odgovorajer stvarno ne znam.

Štreberica
06.12.2009., 12:10
[Nije mi jasno kako iz crteža odrediti koja je tvar u suvišku, a koja mjerodavni reaktant. Dajte mi molim vas postupak kako ste došli do odgovorajer stvarno ne znam.
A je mjerodavni reaktant, jer nakon nekog vremena koncentracija A padne na nulu (plava crta dođe skroz do dolje), dakle sav reaktant A se potroši, dok B još ostane (crna crta nije došla skroz do dolje), dakle B je u suvišku.

asentra
06.12.2009., 16:04
Prema pravilima:
1. prsten od 5 C-atoma: korijen imena PENT
2. dvostruka veza u prstenu: nastavak imena -EN
3. C=C veza između 1. i 2. C-atoma u prstenu
4. 2 supstituenta, Cl i CH3: Cl je heteroatom-ima prednost pred ugljikovodičnim
ogrankom CH3, t.j. Cl na 3. C-atomu, a CH3 na 5. C-atomu
5. Supstituente navesti abecednim redom

Ime spoja: 3-klor-5-metilciklopent-1-en
ili 3-klor-5-metilciklopenten

(Ja bih ga nazvala ovako...)

Hvala

Može li itko napisati imena ovih spojeva i napisati izomere (E i Z) ako postoje
http://img268.imageshack.us/img268/4512/50809805.png

chemie
06.12.2009., 17:27
1. 2- klor-propen
2. 2-klor-heks-3-en

Milsim da ne postoje E i Z IZOMERI

asentra
07.12.2009., 17:06
hvala

gigogrozni
07.12.2009., 17:30
hvala

(2R,3Z)-2-klorheks-3-en
(2S,3Z)-2-klorheks-3-en
(2R,3E)-2-klorheks-3-en
(2S,3E)-2-klorheks-3-en

:)

rakov pomak
08.12.2009., 08:47
Zna li mozda netko nabrojati sve strukturne izomere trimetilbenzena?

tastatura zg
08.12.2009., 14:47
dali netko može napisati formulu dobivanja glicerola,bilo kako
ili dobivanja nitroglicerina iz glicerola

nemrem nigdje nac
puno hvala

sal_mirabilis
09.12.2009., 08:51
Zna li mozda netko nabrojati sve strukturne izomere trimetilbenzena?

Nacrtaj si pravilni šesterokut i probaj naći broj rasporeda tri crtice koje mu vire iz vrhova. Ima ih svega tri pa neće biti odveć teško. :mig:

sal_mirabilis
09.12.2009., 08:55
dali netko može napisati formulu dobivanja glicerola,bilo kako
ili dobivanja nitroglicerina iz glicerola

nemrem nigdje nac
puno hvala

Ako nisi u stanju sam naći recept, odgovornost drugih je da ti ga ne daju jer po svojoj prilici u glavi (još) nemaš dovoljno sadržine da bi iza takvog eksperimenta ostao čitav.

Shvatio ti to kao uvredu ili ne, ja ne želim još ovakvih slučajeva (http://www.slobodnadalmacija.hr/Crna-kronika/tabid/70/articleType/ArticleView/articleId/80795/Default.aspx). :mig:

Ako želiš samo glicerol, najlakše ti ga je kupiti u apoteci kakvoj, a možeš si ga i spraviti kuhanjem ulja s natrijevom lužinom ili sodom te destilacijom ili dobrim sušenjem tekućine koja ostane iza sapuna.

tastatura zg
09.12.2009., 14:40
Ako nisi u stanju sam naći recept, odgovornost drugih je da ti ga ne daju jer po svojoj prilici u glavi (još) nemaš dovoljno sadržine da bi iza takvog eksperimenta ostao čitav.

Shvatio ti to kao uvredu ili ne, ja ne želim još ovakvih slučajeva (http://www.slobodnadalmacija.hr/Crna-kronika/tabid/70/articleType/ArticleView/articleId/80795/Default.aspx). :mig:

Ako želiš samo glicerol, najlakše ti ga je kupiti u apoteci kakvoj, a možeš si ga i spraviti kuhanjem ulja s natrijevom lužinom ili sodom te destilacijom ili dobrim sušenjem tekućine koja ostane iza sapuna.

Svaka ti čast...
Imao sam referat iz kemije o glicerolu,pa sam pitao,a ne da zelim nekaj dizat u zrak

sal_mirabilis
09.12.2009., 15:03
Svaka ti čast...
Imao sam referat iz kemije o glicerolu,pa sam pitao,a ne da zelim nekaj dizat u zrak

Pročitaj što si napisao. Meni djeluje prilično bombaški.
Općenito nije zgorega naglasiti za što ti trebaju podaci.

Jesi li možda pogledao ovdje (http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol)? :mig:

Ova tema nije baš previše smislena ako će se pomoć svoditi na guglanje i rješavanje hipertrivijalnih zadataka.

tastatura zg
10.12.2009., 14:02
Pročitaj što si napisao. Meni djeluje prilično bombaški.
Općenito nije zgorega naglasiti za što ti trebaju podaci.

Jesi li možda pogledao ovdje (http://en.wikipedia.org/wiki/Glycerol)? :mig:

Ova tema nije baš previše smislena ako će se pomoć svoditi na guglanje i rješavanje hipertrivijalnih zadataka.

Jesam,al nigdje nevidim formulu,nije ni važno više,prošao je referat
Uvijek proguglam sve u vezi toga i ak fakat nemrem nac,tek onda pitam,ko i u ovom slucaju

sal_mirabilis
10.12.2009., 16:07
Jesam,al nigdje nevidim formulu,nije ni važno više,prošao je referat
Uvijek proguglam sve u vezi toga i ak fakat nemrem nac,tek onda pitam,ko i u ovom slucaju

Piše da nastaje kao nusprodukt saponifikacije (http://en.wikipedia.org/wiki/Saponification). Kažeš, sve proguglaš? :p

Ako te je možebit zasmetalo što slika (http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/3/30/SaponificationGeneral.svg) ima nekakva slova R namjesto dugih ugljikovodičnih lanaca, to je stoga što se za saponifikaciju ne rabe čisti spojevi, već smjese kojekakvih triacilglicerolâ što ih se dobije iz biljaka ili životinja.

I da, ono što tražiš je jednadžba reakcije, a ne formula. Formule glicerola i triacilglicerolâ vjerojatno znaš. A i to što je saponifikacija.

crusoe
12.12.2009., 19:24
Ne mogu nikako riješit ovaj zadatak:
Reakcijom otopine pripremljene otapanjem 2,66 g smjese NaCl i KCl i otopine AgNO3 nastaje AgCl. Masa istaloženog AgCl iznosi 5,74 grama. Izračunaj maseni udio NaCl i KCl u smjesi.
Vidim da trebam izvući MASU KCl, ali ne znam kako ?

A ovaj mi je čudan...
Izračunaj pH vrijednost otopine nastale miješanjem 0,5L H2SO4 konc 0,02mol/dm3 s o,5L otopine NaCl konc 1mol/L.
Tu mi ispadne točno kao u rješenju, pH=2, ali samo ako logaritmiram konc
H2SO4. Ne znam da li tu uopće i dolazi do promjene pH pošto se H2SO4 miješa sa neutralnom soli? što je kvaka kod ovog zadatka?

asentra
13.12.2009., 15:32
Molim nekoga da mi napiše reakciju http://i50.tinypic.com/34j50nk.png

Gänseblümchen
13.12.2009., 22:43
Potpunim sagorijevanjam (u ovom slučaju oktena), dakle uz dovoljan pristup zraka, tj. kisika, nastaju ugljikov dioksid i voda. Nepotpunim sagorijevanjem, uz navedene produkte nastaju još i ugljikov monoksid i čađa (ugljik).

C8H16 + 12 O2 ------> 8 CO2 + 8 H20

Štreberica
14.12.2009., 20:04
Ne mogu nikako riješit ovaj zadatak:
Reakcijom otopine pripremljene otapanjem 2,66 g smjese NaCl i KCl i otopine AgNO3 nastaje AgCl. Masa istaloženog AgCl iznosi 5,74 grama. Izračunaj maseni udio NaCl i KCl u smjesi.
Vidim da trebam izvući MASU KCl, ali ne znam kako ?
Iz prve rečenice: m(NaCl) + m(KCl) = 2,66g
Iz druge rečenice: n(KCl) + n(NaCl) = n(AgCl)
Izrazi množine preko masa i molarnih masa i imat ćeš dvije jednadžbe s dvije nepoznanice.

Izračunaj pH vrijednost otopine nastale miješanjem 0,5L H2SO4 konc 0,02mol/dm3 s o,5L otopine NaCl konc 1mol/L.
Tu mi ispadne točno kao u rješenju, pH=2, ali samo ako logaritmiram konc
H2SO4. Ne znam da li tu uopće i dolazi do promjene pH pošto se H2SO4 miješa sa neutralnom soli? što je kvaka kod ovog zadatka?
Postupi kao da se miješa s destiliranom vodom (bitna je samo promjena volumena) :mig:

Dinn
15.12.2009., 18:51
ovako.... ja bi trebao pomoc.... neznam kak da ovo rjesim a hitno mi je....
1)Dovrši jednadžbe kemijskih reakcija,napiši nazive produkta....!
2)Koje su reakcije adicijske, a koje supstitucijske....?
prvi zadatak mi je jako vazan.....a drugi nije tak.... ak vam se drugi neda nemojte ali prvi mi jako treba....
thx unaprijed :)

(AlCl3)
a) benzen + klorpropan ------->
(Pd|Pb)
b)but-1-in + H2 -------->
(H2SO4)
c)pent-2-en + H2O --------->
(FeBr3)
d) _________ + ________ ---------> brombenzen + _________

e) pent-1-en + HCl ------->

Štreberica
16.12.2009., 20:00
...
Možda i bih odgovorila ali stvarno ne smijem(o) rješavati cijele testove/zadaće, a i pretpostavljam da stižem prekasno.

kj1504
17.12.2009., 18:59
Može li mi netko objasniti zbog čega se polumjer kroz skupinu porastom broja povećava, a kroz periodu smanjuje. Uglavnom ima nešto veze s jezgrom.
Tako i za elektronegativnost i energiju ionizacije , samo je obrnuto od polumjera

Unaprijed hvala!

crusoe
17.12.2009., 22:24
Iz prve rečenice: m(NaCl) + m(KCl) = 2,66g
Iz druge rečenice: n(KCl) + n(NaCl) = n(AgCl)
Izrazi množine preko masa i molarnih masa i imat ćeš dvije jednadžbe s dvije nepoznanice.

Postupi kao da se miješa s destiliranom vodom (bitna je samo promjena volumena) :mig:

Bok,
nije mi jasno zašto je množina Kcl + množina NaCl jednaka množini AgCl?
Ne razumijem ovo što si rekla da postupim ako da miješam sa destiliranom vodom, misliš da zanemarim to što se dodaje sol, jel valja računat na način kako sam ja ? :ne zna:

Štreberica
19.12.2009., 15:09
nije mi jasno zašto je množina Kcl + množina NaCl jednaka množini AgCl?
Imaš jednadžbe taloženja:
KCl(aq) + AgNO3(aq) --> AgCl(s) + KNO3(aq)
NaCl(aq) + AgNO3(aq) --> AgCl(s) + NaNO3(aq)
Iz toga je množina nastalog taloga AgCl jednaka ukupnoj množini klorida, dakle množini KCl + množini NaCl.

Ne razumijem ovo što si rekla da postupim ako da miješam sa destiliranom vodom, misliš da zanemarim to što se dodaje sol, jel valja računat na način kako sam ja?
Računaj kao da H2SO4 dodaješ pola litre vode, bez obzira što je u toj vodi otopljena neutralna sol. Ne razumijem što si točno ti radio.

crusoe
19.12.2009., 22:37
Računaj kao da H2SO4 dodaješ pola litre vode, bez obzira što je u toj vodi otopljena neutralna sol. Ne razumijem što si točno ti radio.

Ok, sad kužim to sa kloridima. Hvala ti puno!
Znači zadatak glasi: izračunaj pH vrijednost otopine nastale miješanjem 0.5 L H2SO4 konc 0.02 mol/L S 0.5 mL otopine NaCl konc 1 mol/L.
Rješenje je pH=2:top:
Ja sam samo logaritmirao konc H2SO4. Nije mi jasno što sa tim NaCl pošto je on neutralan . Kako bih išao račun kod ovog zadatka?

Jel znaš kako ovo ide: Neki mineral željeza ima formulu FexSy. Kvantitativnom analizom je utvrđeno da 2.84x10 na 23 formul. jedinki tog minerala imy masu 56.6 g. Koja je formula tog minerala?
Da li to riješavam tako da nađem molarnu masu iz navedenih vrijednosti:
n=N/L --> m/M =N/L --> M= m x L/ n
JEL TAKO IDe, ili može i tako i drugačije? Ili to ništ ne valja?
A ako tako je kako znam koji je mineral ako izračunam mol. masu, tj kako znam koliko imam atoma željeza, a koliko atoma sumpora u tom mineralu. Ide mi na živci kada to moram isprobavati koliko kojeg atoma ima ako je molarna masa ta i ta.

Jel postoji neki način da to do znam , a da ne moram isprobavat?
Kad si mi na stranici prije ovog foruma objašnjavala račun sa elektrolizom kod onog praskavca, rekla si da množine vodika i kisika izračunapm po prvom zakonu elektrolize pa da ih zbrojim. To ide ovako: n=Q/zxF , a ne znm da li trebam u z uvrstit 4 jer toliko elektrona bude tokom elektrolize vode ili što već uvrštavam?
Što znači da se mase tvari izlučene na elektrodama stoje u omjerima njihovih ekvivalentnih jedinki,taj izraz ekviv. jedinke ne kontam, to nalazim u starijim knjigama.

Štreberica
20.12.2009., 13:39
Ok, sad kužim to sa kloridima. Hvala ti puno!
Znači zadatak glasi: izračunaj pH vrijednost otopine nastale miješanjem 0.5 L H2SO4 konc 0.02 mol/L S 0.5 mL otopine NaCl konc 1 mol/L.
Rješenje je pH=2:top:
Ja sam samo logaritmirao konc H2SO4. Nije mi jasno što sa tim NaCl pošto je on neutralan . Kako bih išao račun kod ovog zadatka?
S 0.5L ili 0.5mL? Ako je mL onda je dodani volumen zanemariv i računaš samo negativan logaritam početne koncentracije H2SO4, a ako je s 0.5L:
c1V1=c2V2
c2(H2SO4)=c1(H2SO4)×V1(H2SO4)/V(H2SO4+NaCl(aq))=0.02mol/L×0.5L ÷ (0.5L+0.5L)=0.01mol/L, pH=-log(0.01)=2

Jel znaš kako ovo ide: Neki mineral željeza ima formulu FexSy. Kvantitativnom analizom je utvrđeno da 2.84x10 na 23 formul. jedinki tog minerala imy masu 56.6 g. Koja je formula tog minerala?
Da li to riješavam tako da nađem molarnu masu iz navedenih vrijednosti:
n=N/L --> m/M =N/L --> M= m x L/ N
Da, tako. Nakon toga iz ovih podataka koje imaš ne možeš ništa osim isprobavati (nije da ima baš tako puno mogućnosti za isprobati :bicedobro: )

To ide ovako: n=Q/zxF , a ne znm da li trebam u z uvrstit 4 jer toliko elektrona bude tokom elektrolize vode ili što već uvrštavam?
Onoliko elektrona koliko sudjeluje u elektrolizi jednog mola vode, dakle ako napišeš jednadžbe tako da vodik i kisik nastaju iz jedne molekule vode.

Što znači da se mase tvari izlučene na elektrodama stoje u omjerima njihovih ekvivalentnih jedinki,taj izraz ekviv. jedinke ne kontam, to nalazim u starijim knjigama.
U omjerima molarnih masa njihovih ekvivalentnih jedinki, valjda. Definicija koju nađoh: ekvivalentna jedinka=dio tvari koji u redoks-reakciji prima ili daje jedan elektron, npr. Cu2+ + 2e– → Cu /:2 ⇒ 1/2 Cu2+ + e– → 1/2 Cu, molarna masa ekviv. jedinki: M(1/2 Cu) = 63,54 /2 = 31,77 g mol–

chocoladica
22.12.2009., 19:45
Može li mi netko pomoći s ova 2 zadatka?

-Da bi se odredio sadržaj kisika u zraku,pomiješa se 50cm^3 zraka sa 25cm^3 vodika i smjesa dovede do eksplozije.Nakon hlađenja i uspostavljanja prvobitnog tlaka,smjesa preostalih plinova,dušika i vodika,imala je volumen 44cm^3. Koliko kisika sadrži taj uzorak zraka?

Neznam kako odrediti taj parcijalni volumen kisika u uzorku zraka,volumni udio znam.

i
-Za određivanje formule nekoga plinovitog ugljikovodika uzeto je od njega 15cm^3 i pomiješano s 35cm^3 kisika.Smjesa je dovedena do eksplozije.Nakon hlađenja na prvotnu temperaturu,vodena se para kondenzirala,i volumen preostalog plina,koji se sastojao od CO2 i suviška kisika,iznosio je 20cm^3.Nakon obrade preostalog plina otopinom NaOH volumen se smanjio na 5cm^3.Nađite formulu tog ugljikovodika.:confused:

To s eksplozijama ne kužim.

8MaBos
25.12.2009., 17:00
(2R,3Z)-2-klorheks-3-en
(2S,3Z)-2-klorheks-3-en
(2R,3E)-2-klorheks-3-en
(2S,3E)-2-klorheks-3-en

:)

Ovo nije točno.

Ispravak: dvostruka veza:
cis=Z
trans=E
(R i S se odnose na konfiguracije kiralnih centara)

2-klorheks-3-en dakle ima SAMO DVA takva izomera:

cis-2-klorheks-3-en (tj. Z-2-klorheks-3-en)
trans-2-klorheks-3-en (tj. E-2-klorheks-3-en)

Štreberica
25.12.2009., 17:20
Ovo nije točno.

Ispravak: dvostruka veza:
cis=Z
trans=E
(R i S se odnose na konfiguracije kiralnih centara)

2-klorheks-3-en dakle ima SAMO DVA takva izomera:

cis-2-klorheks-3-en (tj. Z-2-klorheks-3-en)
trans-2-klorheks-3-en (tj. E-2-klorheks-3-en)
Točno je, 2. C atom je kiralni centar - na njega su vezane 3 različite skupine atoma (CH3, H, Cl i cijeli ostatak molekule). Samo što je postavljačici pitanja bilo nepotrebno jer do tada u 4.raz. nisu još mogli učiti kiralnost. Izomeri su Z i E a ne cis i trans jer zbog klora skupine vezane uz dvostruku vezu nisu posve jednake.

chocoladica, pretpostavljam da znaš da su tvoje eksplozije reakcije plina praskavca po jednadžbi H2(g) + 1/2O2(g) --> H2O(l)
i da u drugom zadatku "obrada s NaOH" znači uklanjanje CO2 po jednadžbi NaOH(aq) + CO2(g) --> NaHCO3(aq)
Ostalo je, ako znaš da su volumeni plinova proporcionalni njihovim množinama, pitanje stehiometrije (doduše, možda nešto složenije), napiši kako si pokušavala rješavati i gdje si točno zapela.

8MaBos
25.12.2009., 20:51
Točno je, 2. C atom je kiralni centar - na njega su vezane 3 različite skupine atoma (CH3, H, Cl i cijeli ostatak molekule). Samo što je postavljačici pitanja bilo nepotrebno jer do tada u 4.raz. nisu još mogli učiti kiralnost. Izomeri su Z i E a ne cis i trans jer zbog klora skupine vezane uz dvostruku vezu nisu posve jednake.

Za kiralni centar potvrđujem (premda nije jedini taj kiralni C-atom u molekuli...),
no to nije bilo pitanje. Z oznaka (od njem. riječi zusammen) je stara oznaka položaja supstituenata oko ravnine dvostruke C-C veze, onog koji se danas označava kao cis. E (od njem. entgegen) je stara oznaka položaja koji se danas označava trans. Ti položaji se ne označavaju brojevima, osim ako je prisutno 2 ili više dvostrukih veza u molekuli (kao i za kiralne centre-daleko previše za srednjoškolsku razinu).
Ne kritiziram. Pokušavam pomoći.

biende
26.12.2009., 16:19
Chocoladica odakle su ti zadaci, čini se zanimljivima????? pOKUŠAVAM TI IH RIJEŠITI, ali ne mogu....... Javim ti ako riješim i prikažem cijeli postupak.:p:kava:

Jimmy23
26.12.2009., 18:47
Dan dan. :kava:

Nova godina će brzo, treba se pripremit bla bla...
Radit ću barut, koji omjer da uzmem za barut za petardu?

Kalijev nitrat 75%, drveni ugljen 20% sumpor 15%

ili

Kalijev nitrat 75%, drveni ugljen 15% sumpor 10%?

ferky
26.12.2009., 20:29

asentra je prvi spoj i krivo napisala jer je drugi ugljik peterovalentan što je nemoguće! a slažem se sa 8MaBos; (2R,3Z) ...NE POSTOJI!!što se tiče stereokemije nisam sigurna mogu li se alkeni uopće imenovati po tom principu...

biende
27.12.2009., 14:51

-Da bi se odredio sadržaj kisika u zraku,pomiješa se 50cm^3 zraka sa 25cm^3 vodika i smjesa dovede do eksplozije.Nakon hlađenja i uspostavljanja prvobitnog tlaka,smjesa preostalih plinova,dušika i vodika,imala je volumen 44cm^3. Koliko kisika sadrži taj uzorak zraka?

Neznam kako odrediti taj parcijalni volumen kisika u uzorku zraka,volumni udio znam.

i
-Za određivanje formule nekoga plinovitog ugljikovodika uzeto je od njega 15cm^3 i pomiješano s 35cm^3 kisika.Smjesa je dovedena do eksplozije.Nakon hlađenja na prvotnu temperaturu,vodena se para kondenzirala,i volumen preostalog plina,koji se sastojao od CO2 i suviška kisika,iznosio je 20cm^3.Nakon obrade preostalog plina otopinom NaOH volumen se smanjio na 5cm^3.Nađite formulu tog ugljikovodika.:confused:

Pokušavam 2. zadatak riješiti ovako, ali nisam sigurna da li dobro radim....:bonk:

n(UGLJIKOVODIKA)=n (CO2)
Nadam se da se po ovom izrazu može izračunati broj C atoma, samo ne znam šta treba gdje uvrstiti. Moraš množinu povezati sa volumenom, ali kad je taj volumen skroz promjenjiv..... pa stavrno ne znam koliko da uvrstim....

Tako valjda se i broj vodikovih atoma odredi iz ovog izraza:
n (H) =2n(H2O)

Sad tu isto također više ne znam šta da uvrstim.

1. Zadatak koji si postavila mi nije uopće jasan.

Ajd pošalji mi rješenje ta 2 zadatka i javi mi odakle su ti.
Ostale forumaše isto molim da malo pomognu pri rješavanju ovakvih kompliciranih zadataka.:cerek:

8MaBos
27.12.2009., 19:32
[QUOTE=biende;24220822]Pokušavam 2. zadatak riješiti ovako, ali nisam sigurna da li dobro radim....:bonk:

n(UGLJIKOVODIKA)=n (CO2)
Nadam se da se po ovom izrazu može izračunati broj C atoma, samo ne znam šta treba gdje uvrstiti. Moraš množinu povezati sa volumenom, ali kad je taj volumen skroz promjenjiv..... pa stavrno ne znam koliko da uvrstim....

Tako valjda se i broj vodikovih atoma odredi iz ovog izraza:
n (H) =2n(H2O)

Sad tu isto također više ne znam šta da uvrstim.

1. Zadatak koji si postavila mi nije uopće jasan.

Ajd pošalji mi rješenje ta 2 zadatka i javi mi odakle su ti.
Ostale forumaše isto molim da malo pomognu pri rješavanju ovakvih kompliciranih zadataka.:cerek:[/QUOTE

Zadatci se svode na mozganje.
Štreberica vam je već sve napisala što treba za rješenje ovih zadataka. Ostaje samo zapisati to u nekom matematički ispravnom obliku.

Smjernice za I zadatak:
n(H2) : n(O2) = 2 : 1 (to se vidi iz jednadžbe, kao i iz formule vode)
i
V(O2) + V(H2) = 31 mL (ukupno izreagirano plinova)

Smjernice za II zadatak:
Ne vidim podatke u zadatku iz kojih bi se mogla izračunati množina vodika. Može se zaključiti da će s vodikom iz spoja izreagirati 15 mL kisika.
To nije ni potrebno.
Bitno je uočiti:
V(ugljikovodik) = V(nastali CO2),
iz čega se može zaključiti:
n(C-atoma u ugljikovodiku) = n(C-atoma u CO2).
Lako je zaključiti koliko je to atoma C u molekuli i koji je to ugljikovodik (jedna jedina mogućnost).

biende
27.12.2009., 20:37
Hvala za upute. Choladica se više ne javlja očito da joj to više nije bitno, ali mene bašp zanima kak ide..... Dugo sam gledala u to, ali ništa.......:ne zna::confused:
To znam da je n(C atoma u mol ugljikovodika) = n (C, CO2)
Ali kod ovakvih zadataka mislim da se mora računski naći i broj H atoma, a do sada sam to radila ovako: n(H)=2n(H2O).

Kako se zna da će s vodikom iz spoja izreagirati 15 mL kisika? sad u zadatku piše volumen je najprije ovolko.....pa onda se smanj ....pa ovo pa ono........ Ništa tu ne kužim (malo sam glupa):confused:

Znam rješavat jed sa 2 nepoznanice, ali ne znam po ovim izrazima koje si postavila. Jer te postavljene izraze moram još preuredit da mogu rješavat po jednadžbama sa dvije nepoznanice ili se to može odmah iz tih izraza rješiti? n ekužim jer gore imam n, a dole V.... Pa gore podjeljeno, dole +....

Ajd nek mi to malo netko pojasni ako nije problem.:kava::flop:

8MaBos
27.12.2009., 21:31
Hvala za upute. Choladica se više ne javlja očito da joj to više nije bitno, ali mene bašp zanima kak ide..... Dugo sam gledala u to, ali ništa.......:ne zna::confused:
To znam da je n(C atoma u mol ugljikovodika) = n (C, CO2)
Ali kod ovakvih zadataka mislim da se mora računski naći i broj H atoma, a do sada sam to radila ovako: n(H)=2n(H2O).

Kako se zna da će s vodikom iz spoja izreagirati 15 mL kisika? sad u zadatku piše volumen je najprije ovolko.....pa onda se smanj ....pa ovo pa ono........ Ništa tu ne kužim (malo sam glupa):confused:

Znam rješavat jed sa 2 nepoznanice, ali ne znam po ovim izrazima koje si postavila. Jer te postavljene izraze moram još preuredit da mogu rješavat po jednadžbama sa dvije nepoznanice ili se to može odmah iz tih izraza rješiti? n ekužim jer gore imam n, a dole V.... Pa gore podjeljeno, dole +....

Ajd nek mi to malo netko pojasni ako nije problem.:kava::flop:

Evo još malo pomoći...
Hajde odgovori na pitanje:
Koliko atoma ugljika sadrži taj spoj?

Što se nepoznanica tiče, trebaš znati nešto o ponašanju plinova i plinskim zakonima, ali evo:
n(H2) : n(O2) = V(H2) : V(O2)
tj.
V(H2) : V(O2) = ? : ?
Pokušaj sad.

biende
27.12.2009., 23:19
Evo još malo pomoći...
Hajde odgovori na pitanje:
Koliko atoma ugljika sadrži taj spoj?

Što se nepoznanica tiče, trebaš znati nešto o ponašanju plinova i plinskim zakonima, ali evo:
n(H2) : n(O2) = V(H2) : V(O2)
tj.
V(H2) : V(O2) = ? : ?
Pokušaj sad.
problem je što ne znam šta da uvrsti u izraze koje si mi posatvila, imma dva izraza, al stavrno ne znam odakle da krenem.

Hmmm.........:kava::ne zna: Pa valjda ovako... Volumen CO2 je valjda 15 cm3 jer ako se na kraju volumen smanjio na 5cm3, a bilo je 20 cm3 , znači NaOH je vezao sav CO2 jer s njim i reagira, a kisik nije znači osatlo je 5 cm3 kisika.Dakle Pošto je ukupni volumen preostalih plinova 20 cm3,a nakon obrade NaOH ostalo je 5cm3, iz te razlike , 20-5, odredim volumen CO2. Nadam se da sam pravilno odredila volumen CO2
ako znam da je
n(C)=n(CO2), a množinu moram povezati sa volumneo jer pomoću njega u ovom slučaju mogu jedino doći do množine, znači da je
n(CO2)= V(CO2)/Vm
n (C)=n(CO2) = 0.015/22.4 = 6.69 x10 na -4.
Jel može takooooo???????????????

I sad kako ja to klasično rješavam trebam imat i množinu vodika da bi mogla dijeliti sa najmanjim brojem kako bih dobila formulu spoja, ali nemam, tako da ne znam više šta tu.........Pitala si me koliko ima ugljika... Onda očito da je 1, jer ništa drugo ni ne može biti pošto se valjda nikako ne može odredit množina vodika. Mislim npr ako dobijem nekako 2 ili neki drugi veći broj to može biti i alken i alkin...

Da, plinovi i plinski zakoni ......Koma!
Vidim po izrazima koje si posatvila da se tu radi o Avogadrovom zakonu, zar ne, ali ne znam kako sad to primjeniti tu?Znači ako se tako postavi, ne moram računati pomoću jednadžbe sa dvije nepoznanice????

V(H2): V(O2) = 2:1 --> V(O2) =1/2 n(H2), a n vodika mogu izračunati pomoću volumen akoji imam zadan i tako bih ja odredila volumen kisika...
Baš me zanima kako se tu primjnejuje plinski zakon jer mi taj avogadrov zakon nikad baš nije bio jasan.Ne znam stvarno više kako bi to išlo, jedino mi to pada napamet kao i za onaj prethodni.

Molim da me se još poštapa u ovome...... jer sam se sva izgubila! Bit ću vam jako zahvalna

8MaBos
28.12.2009., 11:08
problem je što ne znam šta da uvrsti u izraze koje si mi posatvila, imma dva izraza, al stavrno ne znam odakle da krenem.

Hmmm.........:kava::ne zna: Pa valjda ovako... Volumen CO2 je valjda 15 cm3 jer ako se na kraju volumen smanjio na 5cm3, a bilo je 20 cm3 , znači NaOH je vezao sav CO2 jer s njim i reagira, a kisik nije znači osatlo je 5 cm3 kisika.Dakle Pošto je ukupni volumen preostalih plinova 20 cm3,a nakon obrade NaOH ostalo je 5cm3, iz te razlike , 20-5, odredim volumen CO2. Nadam se da sam pravilno odredila volumen CO2
ako znam da je
n(C)=n(CO2), a množinu moram povezati sa volumneo jer pomoću njega u ovom slučaju mogu jedino doći do množine, znači da je
n(CO2)= V(CO2)/Vm
n (C)=n(CO2) = 0.015/22.4 = 6.69 x10 na -4.
Jel može takooooo???????????????

I sad kako ja to klasično rješavam trebam imat i množinu vodika da bi mogla dijeliti sa najmanjim brojem kako bih dobila formulu spoja, ali nemam, tako da ne znam više šta tu.........Pitala si me koliko ima ugljika... Onda očito da je 1, jer ništa drugo ni ne može biti pošto se valjda nikako ne može odredit množina vodika. Mislim npr ako dobijem nekako 2 ili neki drugi veći broj to može biti i alken i alkin...

Da, plinovi i plinski zakoni ......Koma!
Vidim po izrazima koje si posatvila da se tu radi o Avogadrovom zakonu, zar ne, ali ne znam kako sad to primjeniti tu?Znači ako se tako postavi, ne moram računati pomoću jednadžbe sa dvije nepoznanice????

V(H2): V(O2) = 2:1 --> V(O2) =1/2 n(H2), a n vodika mogu izračunati pomoću volumen akoji imam zadan i tako bih ja odredila volumen kisika...
Baš me zanima kako se tu primjnejuje plinski zakon jer mi taj avogadrov zakon nikad baš nije bio jasan.Ne znam stvarno više kako bi to išlo, jedino mi to pada napamet kao i za onaj prethodni.

Molim da me se još poštapa u ovome...... jer sam se sva izgubila! Bit ću vam jako zahvalna

Bravo! Dobro određen broj ugljikovih atoma (jednak volumen plinovitog ugljikovodika i CO2). Koji je to ugljikovodik?
Ne možeš koristiti Vm zato što nije navedeno da su plinovi pri standardnim uvjetima (možda nisam zapazila?!).
Ne trebaš računati broj vodikovih atoma, zato što znaš valenciju ugljika i da je u molekuli samo jedan C-atom.

V(H2): V(O2) = 2:1 --> V(O2) =1/2 n(H2) nije u redu tako zapisati,

treba: V(O2) = 1/2 V(H2)
ili: V(H2) = 2 V(O2)

Tada V(H2) uvrstiš u jednadžbu: V(H2) + V(O2) = 31 mL (metoda supstitucije) i dobiješ jednu jednadžbu s jednom nepoznanicom, a ta je V(O2), što se i traži.

Kako već rekoh, uglavnom se ovi zadatci svode na mozganje. Korisno je kod ovakvih zadataka skicirati si ono što je opisano u zadatku. Tako je lakše uočiti odnose.

biende
28.12.2009., 19:12
V(H2): V(O2) = 2:1 --> V(O2) =1/2 n(H2) nije u redu tako zapisati,

treba: V(O2) = 1/2 V(H2)
ili: V(H2) = 2 V(O2)

Tada V(H2) uvrstiš u jednadžbu: V(H2) + V(O2) = 31 mL (metoda supstitucije) i dobiješ jednu jednadžbu s jednom nepoznanicom, a ta je V(O2), što se i traži.

Kako već rekoh, uglavnom se ovi zadatci svode na mozganje. Korisno je kod ovakvih zadataka skicirati si ono što je opisano u zadatku. Tako je lakše uočiti odnose.

Hvala za pomoć! Znači pošto je v(H2)=2V(O2), u izraz V(H2) + V(O2) = 31 mL
umjesto V(H2) stavim 2V (O2): 2V(O2)+ V (O2)=31
2X+X=31
3X=31--> X= 10.3 mL , tj V(O2)=10.3 mL.
Onda od Avogadrovog zakona tu ništa kad nisu s.u.
Nadam se da sam to dobro odredila :kava:

A sad onaj zadatak sa ugljikovodikom..... ne kužim po čemu se može zaključiti da taj traženi ugljikovodik sadrži samo 1 C atom? jer dobijem nekakav čudan broj. Općenito kad rješavam te zadatke postavim
n(C)= n(CO2) i n(H) =2n(H2O) i onda množine dijelim sa najmanjim brojem da bi dobila "normalan" broj atoma (1,2...)
Kužim isto ako imam jedan C atom da ima 4 H atoma i to je onda metan, ali da li se može iz tih svih podataka računski dokazati da je broj vodikovih atoma 4?

crusoe
28.12.2009., 23:15
S 0.5L ili 0.5mL? Ako je mL onda je dodani volumen zanemariv i računaš samo negativan logaritam početne koncentracije H2SO4, a ako je s 0.5L:
c1V1=c2V2
c2(H2SO4)=c1(H2SO4)×V1(H2SO4)/V(H2SO4+NaCl(aq))=0.02mol/L×0.5L ÷ (0.5L+0.5L)=0.01mol/L, pH=-log(0.01)=2
U omjerima molarnih masa njihovih ekvivalentnih jedinki, valjda. Definicija koju nađoh: ekvivalentna jedinka=dio tvari koji u redoks-reakciji prima ili daje jedan elektron, npr. Cu2+ + 2e– → Cu /:2 ⇒ 1/2 Cu2+ + e– → 1/2 Cu, molarna masa ekviv. jedinki: M(1/2 Cu) = 63,54 /2 = 31,77 g mol–

Poštovana štreberice, najtoplije se zahvaljujem na kvalitetno odgovorenim pitanjima. Za onaj zadatak sa H2SO4 zeznuo sam se kod tipkanja, nisu mL već je sve zadano u litrama.
EKvivalentna jedinka metala je valjda ona jedinka koja izluči 1 mol elektrona, tj drugi Faradayev zakon kaže da mase tavri izlučene tijekom elektrolize stoje u omjeru molarnih masa njihovih ekvivalentnih jedinki, a to nije ništa drugo nego onih jedinki koje izluče 1 mol elektrona kako sam si ja to složio u svom mozgu.
I kako si odgovorila Onoliko elektrona koliko sudjeluje u elektrolizi jednog mola vode, dakle ako napišeš jednadžbe tako da vodik i kisik nastaju iz jedne molekule vode. na odgovor na moje pitanje u vezi 1. Faradayeva zakona koje moram primjeniti kod računanja sa praskavcem što sam pitao u postu negdje na početku ove stranice.znači mora se pisati sa jednim molom vode samo što onda dobijem nekakve razlomke kod parcijalnih jednadžbi elektrolize, ali svakako mora biti sa jednim molom?

8MaBos
29.12.2009., 09:57
eh ne znam jesam li odabrala krivu temu,,,ali trebam pomoć! imam kolokvij iz biokemije,a htjela bi se toga riješiti preko kolokvija,makar je to jako teško...zanima me na koji način da naučim sve one cikluse,jer nemam više mjesta u mozgu tim silnim informacijama?? a trebamo znati sve reakcije i strukturne formule,,,pomagajte!!!

Brzo učenje takvih sadržaja:
-nacrtaj metaboličke cikluse (slijed reakcija, produkt 1. je reaktant u slijedećoj i t.d.);
-poveži cikluse u metaboličku kartu;
-označi ključni korak (onaj koji kontrolira) u svakom ciklusu;
-nadopuni kartu imenima sudionika i enzimima;
-dodaji ostale važne detalje koji ti mogu pomoći da sve skupa u glavi složiš u povezanu priču;
-sve skupa montiraj na vidno mjesto;
-pristupi tom poslu sa zanimanjem kao nekoj vrsti relaksacije, a ne obavezi (dakle-igraj se);

Ako je bio kolokvij, bit će i ispit?
Možda ne stižem prekasno...

biende
01.01.2010., 15:16
Hvala za pomoć! Znači pošto je v(H2)=2V(O2), u izraz V(H2) + V(O2) = 31 mL
2X+X=31

A sad onaj zadatak sa ugljikovodikom..... ne kužim po čemu se može zaključiti da taj traženi ugljikovodik sadrži samo 1 C atom? jer dobijem nekakav čudan broj. Općenito kad rješavam te zadatke postavim
n(C)= n(CO2) i n(H) =2n(H2O) i onda množine dijelim sa najmanjim brojem da bi dobila "normalan" broj atoma (1,2...)
Kužim isto ako imam jedan C atom da ima 4 H atoma i to je onda metan, ali da li se može iz tih svih podataka računski dokazati da je broj vodikovih atoma 4?

Molim da mi još malo netko pomogne u vezi ovog pitanja gore.
Hvala

Štreberica
01.01.2010., 16:28
biende, evo za broj atoma vodika:
-Za određivanje formule nekoga plinovitog ugljikovodika uzeto je od njega 15cm^3 i pomiješano s 35cm^3 kisika.Smjesa je dovedena do eksplozije.Nakon hlađenja na prvotnu temperaturu,vodena se para kondenzirala,i volumen preostalog plina,koji se sastojao od CO2 i suviška kisika,iznosio je 20cm^3.Nakon obrade preostalog plina otopinom NaOH volumen se smanjio na 5cm^3.Nađite formulu tog ugljikovodika.
Ustanovili smo da je volumen nastalog CO2 15cm^3, a volumen suviška kisika 5cm^3. Dakle volumen kisika koji reagira s ugljikovodikom je 35-5=30cm^3, što je dvostruko više od volumena ugljikovodika. Možemo napisati opću jednadžbu izgaranja ugljikovodika:
CxHy + mO2 --> xCO2 + (y/2)H2O
Koliki je m (stehiometrijski koeficijent kisika; bezveze sam odabrala slovo)? Dva puta manji nego što ima atoma kisika s druge strane (jer su dvoatomne molekule), dakle (2x+y/2)/2 = x+y/4
m=2 jer je množina kisika u reakciji dvostruka množina ugljikovodika (kao što napisah gore za volumene), x=1 jer je množina ugljikovog dioksida jednaka množini ugljikovodika, i iz toga izračunaš y=4
Preko ove opće jednadžbe se i inače rješava većina ovakvih zadataka s gorenjem ugljikovodika.

znači mora se pisati sa jednim molom vode samo što onda dobijem nekakve razlomke kod parcijalnih jednadžbi elektrolize, ali svakako mora biti sa jednim molom?
Da.

biende
01.01.2010., 22:46
Znači pošto je v(H2)=2V(O2), u izraz V(H2) + V(O2) = 31 mL
2X+X=31
Volumen vodika bit će jednak:31mL-10.3 mL=20.7

samo mi nije jasno iz izraza: (2x+y/2)/2 = x+y/4
zašto si stavila 2x na početku izraza jer ugljikovodika je 1 mol i ne kužim ... ono kroz 2 ....jel se to cijeli izraz sa desne strane množi sa 2, al zašo?Izraz si napisala po općoj jednadžbi koliko vidim i ... zašto si stavila tamo y/4. Molim te da mi malo postavljanje izraza pojasniš....
Forumašica 8MaBos mi je već pomogla , ali nisam skužila po čemu mogu znati da je broj C atoma 1 što sam već navela u postu prije. Nisam nikako mogla skužiti kako mogu znati da spoj sadrži 1 C atom.Već mi je rekla da sam pravilno odredila broj C atoma... a mene je zbunilo to što sam ja naravno dobila decimalne brojeve nisam dobila normalan broj 1.:ne zna::confused::kava:
Nadam se da sam pravilno odredila volumen kisika što ponovno prikazujem u ovom postu.:cerek:

Sretna Nova godina svima sa foruma kemije.
Želim vam svima puno zdravlja i sreće u privatnom i profesionalnom životu!:top:

biende
02.01.2010., 00:22
Sad još gledam u taj zadatak i koliko vidim stavila si (2x+y/2)/2 zato što s desne strane u jednoj molekuli CO2 ima 2 atoma kisika, a njega si označila sa X pa je 2x, a y/2 zato što s desne strane ima 1/2 H2O, što znači 1/2 kisika,a molekulu vode označila si s y pa je Y/2 i naravno kroz 2 (/2) zato što je m dva puta manji od ukupnog broja kisika od ovog svega što sam već napisala.
Mislim da sam to sad skužila ... A ono x+y/4 dobije se kad se to podijeli sa 2.
Mislim da si na temelju toga napisala taj izraz.

A kako da dobijem da je y=4? Ne mogu sad to odredit. Opet sam se malo izgubila

biende
03.01.2010., 12:34
A evo, proradil mi klikeri::s
izraz x+y/4, što se dobije djeljenjem (2x+y/2)/2 , predstavlja "m" koji je jednak 2, pa pišem:
x+y/4=2/4
4x +y=8
4x1 + y=8 (4 množim sa 1 jer je x=1)
4+y=8
y=8-4
y=4

Evo, mislim da to tako ide, onu večer kad sam postala o tom zadatku mi baš nije radio mozak:ne zna::kava:

Štreberica
03.01.2010., 17:01
A evo, proradil mi klikeri
Super, jer rješavati jednadžbu s jednom nepoznanicom ovdje ipak ne možemo :)

biende
04.01.2010., 20:09
Molilia bih malko pomoći oko ovoga:eek:: Kojem je od navedenih željezovih oksida FeO, Fe3O4, Fe2O3 za redukciju do elementarnog željeza potrebno najviše vodika po molu dobivenog željeza.
znam da i da pišem ne znam kako te jednadžbe nikada neću moći dobiti jedan mol Fe, jer naravno ako sa lijeve strane imam 2 atoma sa druge mora biti isto dva, osim sa FeO.
Ne znam kako da pišem reakcije, da li pišem reakcije sa elementarnim vodikom ili kako? I nije mi baš jasan taj oksid Fe3O4, kako je on građen?

toto tamuz
05.01.2010., 10:05
Da redukcija je reagiranje s vodikom. Sam normalno napiši jednadžbe redukcija. I kad dobiješ te dvije jednadžbe pomnoži svaku s tim brojem da dobiješ isti broj željeza u obje. Onda usporediš gdje se potrošilo više vodika. A za fe3o4 imaš google pa traži.

Leto Atreides
05.01.2010., 11:44
biende
za FeO: 1 mol vodika po molu dobivenog željeza
za Fe2O3: 3/2 mola vodika po molu dobivenog željeza (uz napomenu da se reakcija odvija u 2 stupnja, prvo redukcija do FeO, a zatim redukcija do Fe).

Fe3O4 je magnetit - oksidna ruda željeza. Prvo se izvrši redukcija s koksom tj. s CO(g) [(C(s)(koks) + O2 -> CO2(g); CO2(g) + C(s)(koks) -> 2CO(g)] te se dobije FeO, a zatim FeO možeš reducirat s vodikom (I. slučaj). Premda se u tehnologiji i to reducira s koksom te se kao produkt dobije ''spužvasto'' željezo.

CANDY-CANDY
05.01.2010., 18:55
Čitam odgovore koje ste napisali Biende i htjela bih se malo uključit u diskusiju oko ovog zadatka. Taj zadatak je iz udžbenika za 3. razred gimnazije i to ljudi baš ne kuže. Kad sam ja bila treći razred gimnazije nama je prof. rekla da moramo jednadžbe pisati ovako:

Fe2O3 + 6H+ + 6e- ---> 2Fe + 3H2O
FeO + 2H+ + 2e- ----> Fe + H2O
Fe3O4 + 8H+ + 8e- ---> 3Fe + 4 H20
Sad ...nisam sigurna da li mora ići baš tako ili se reakcije odvijaju sa elementarnim vodikom jer u zadatku je i navedeno .."potrebno najviše vodika..." , a kad pišem kao gore radi se o H+ ionima (napisat ću samo za 1. primjer da ne pišem sve):
Fe2O3 + 3H2 --> 2Fe + 3H2O...
I pošto je još u zadatku navedeno ".....po molu dobivenog Fe.." , a mi nismo u gornjim jednadžbama dobili svugdje po 1 mol , osim kod FeO, onda dijelimo sve jednadžbe sa onoliko koliko ima atoma željeza sa desne strane da bismo dobili 1 mol. Tako npr. u 1. jed. onda dobijemo 3H+, u drugoj je Ok jer smo dobili 1 mol, a u trećoj jednadžbi dobijemo 8/3 što je nešto više od 2. Znači po ovome svemu najviše vodika treba za Fe2O3.
Nisam sigurna da li dobro radim, ali mislim da sam barem nešto točno odgovorila od tog sveg.

Leto Atreides
05.01.2010., 20:35
Fe2O3 + 6H+ + 6e- ---> 2Fe + 3H2O
FeO + 2H+ + 2e- ----> Fe + H2O
Fe3O4 + 8H+ + 8e- ---> 3Fe + 4 H20 [/COLOR

CANDY-CANDY, da se radi o ''vodenim otopinama'' ovih oksida tada bi se ove jednadžbe mogle ovako napisati (mislim na H+ ione i na prijelaz elektrona) ali ne bi imala FeO nego Fe2+ ione!

Uostalom, ne reagira H ni H+ već H2 (molekula vodika), a kao produkt nastaje elementarno Fe.

U ovom slučaju ovo je ispravni način pisanja reakcija: Fe2O3(s) + 3H2(g) --> 2Fe(s) + 3H2O(g).

Da ne bude sve tako crno, točno si odredila molove vodika po molu nastalog željeza.

CANDY-CANDY
05.01.2010., 21:07
Ajd dobro, nisam baš neka s znanjem kemije, samo sam se htjela malo uključit, a i sama sam se mučila prije oko ovog zadatka.
Jasno mi je da redukcija ide sa elementarnim vodikom. Ja mislila da se to može pisati sa H+ ionima radi lakšeg izjednačavanja tog redoks procesa, tj. mislila sam da je to ok pisati pošto pišem i elektrone.... Ali da, treba bit vodena otopina. Onda očito trebaju ići jednostavne jednadžbe, ali sam uvijek mislila da autor pitanja očekuje da se nekim drugim putem dođe do odgovora.
Evo onda BIENDE::cerek:

1.FeO+H2--> Fe + H2O
2.Fe3O4 + 8H2 --> 3Fe + 4H2O
3.Fe2O3 + 3H2 --> 2Fe + 3H2O

Zaključi sad sama gdje treba najviše vodika po molu dobivenog željeza:eek:
Napravi ovako : Ako kod Fe3O4 8 molova vodika izlučuju 3 atoma željeza, koliko onda atoma vodika izlučuje jedan mol Fe, tj: 8:3=X:4 i odredi X iz tog omjera i tako dalje probaJ SA ostalim oksidima. mislim da to smjiješ tako radit.
A onaj Fe3o4 ti je valjda građen i od FeO i od Fe2O3, tj pišeš FeOxFe2O3,a sad baš ne znam na što si mislila kad si pitala kako je građen
Sam mene nemoj baš držat za riječ, ja nisam baš neki kemičar, ali dosta radim na tome.:D

Leto Atreides
05.01.2010., 22:16
Ne reagira atom vodika, već molekula vodika (H2). Redukciju ne vrši atom vodika nego molekula vodika.
8 molova vodika (molekula H2) izlučuje 3 mola elementarnog Fe (3 molekule). U 8 molekula vodika ima 16 atoma vodika.
U zadatku se traži da se odredi za koju se redukciju troši najviše vodika po molu izlučenog Fe.

Neznam samo što ti predstavlja ovaj omjer 8:3=X:4?

Omjer se postavlja ovako:
n(H2):n(Fe)=8:3 iz toga slijedi n(H2)=8/3*n(Fe) tj., 1 mol vodika izlučiti će 8/3 mola Fe.
Tako i za ostale reakcije.

Reakcije su točno napisane.

CANDY-CANDY
05.01.2010., 23:40
Da, to mi je jasno, vodik kao elementarna tvar se piše H2, u obliku dvoatomnih molekula je. Kužim to.

Ma običan omjer, ako npr 8 mola vodika reducira 3 mola željeza (za Fe3O4), koliko onda atoma vodika treba reducirati 1 mol željeza:
8:3=x:1
8=3x
-3x=-8 /(-3)
x=8/3
To sam mislila:lol:, sam nisam dobro postavila omjer u prethodnom odgovoru, brzo sam tipkala.:mig:

Leto Atreides
06.01.2010., 07:32
Ne da se tako piše, nego vodik u elementarnom stanju, dakle u prirodi dolazi kako molekula H2. Sami H kao atom u prirodi ne postoji.

Ovo:
8=3x
-3x=-8 /(-3)
x=8/3
sad matematički ne štima.
8 nije jednako 3X. 8 bi bilo jednako X/3. Ono : (''naprama'') znači djeljeno. Ali opet nije točno. U omjer se ne mogu uzeti svi reaktanti i svi produkti. Uzimaju se 2 vrste, ili 2 reaktanta ili 2 produkta ili 1 reaktant i 1 produkt. Sve u omjer, ne. Kad bi i uzela sve u omjer dobila bi nesmislen rezultat tj. kontradikciju.
Dokaz: pretpostavimo da se omjer piše na ovakav način, pomoću jednadžbi pisalo bi:
1:8=3:4 ili 1/8=3/4 iz toga slijedi, kad se brojevi podjele dobije se da je 0.125=0.75! Bilo kako da ideš postaviti omjer na ovakav način nečeš dobit ništa, jer ne daješ informaciju što ti ulazi u omjer. E sad odakle ti u izrazu 1, a gdje je iz stehiometrije nestao 4?

Omjer se postavlja na način koji sam ti gore napisao i nikako drugačije. Moraš pokazat što ti ulazi u omjer i u kolikom omjeru. Tek tada možeš odrediti koliko je molova ''nečega'' potrebno da bi dobila toliko molova onog ''drugog'' ili da se vratimo na zadatak koliko će 1 mol H2 izlučiti molava Fe.

''ako npr 8 mola vodika reducira 3 mola željeza (za Fe3O4), koliko onda atoma vodika treba reducirati 1 mol željeza''
ovo si točno napisala, a ovo se piše ovako:
n(H2):n(Fe)=8:3 i iz ovoga se odredi koliko će molova vodika izlučiti 1 mol Fe.

U ovoj reakciji, vodik je reducens, a željezo oksidans. Vodik će reducirati željezo do odgovarajućeg oksidacijskog stanja, a željezo će oksidirati vodik do odgovarajućeg oksidacijskog stanja.

Znaš li zašto je vodik reducens, a željezo oksidans?

E sad, malo je ne jasno, da li treba odrediti koliko je molova vodika potrebno da se izluči 1 mol Fe ili koliko je atoma vodika potrebno da se izluči 1 mol Fe? Za prvo to se iz stehiometrije vidi, a za drugo: dobivene molove treba pomnožiti s Avogadrovom konstantom.

CANDY-CANDY
06.01.2010., 16:03
Pa oksidans je ona tvar koja se tijekom redoks reakcije reducira, a oksidira drugu tvar. Reducens je ona tvar joja reducira drugu tvar.
kada ide oksidacija, uvijek naravno ide redukcija, tj. kad neka tvar otpušta elektrone druga tvar ih prima. U ovom slučaju vodik (H2) ima oksid. broj 0, a u molekuli vode l. Znači on se je oksidirao , oksid, broj raste (otpustio je elektrone), a pri tome je reducirao Fe (npr. Fe2O3, Fe u ovom oksidu ima oksid broj III) iz određenog oksida u elementarno željezo, Fe koje ima oksid. broj naravno 0, oksid. broj se smnajuje. Redoks jednadžbe kužim, to mi nije neki problem. :cerek:Jedino što nekad imam muke sa izjednačavanjem jednadžbe, tj. ne znam ju izjednačit ako ne upotrijebim redoks, ne da mi se to naštimavat.:s
Hvala za upozorenje za omjere, ja sam mislila da može i onako jer štimalo mi je:
8:3=X:1 Množim vanjski sa vanjskim , unutarnji sa unutarnjim:
8 x 1=3 x X
8=3x
Nepoznanicu stavljam na lijevu stranu, ali moram promjeniti predznak, a poznatu stavim na desnu stranu i također mjenjam predznak:
-3x=-8
X=8/3
Što isto ispadne kada uvrstim u ovaj omjer:
8:3=8/3:1
Imam jednaku vrjednost i s lijeve a i s desne strane. Zato sam mislila da mogu tako rješavat. :azdaja:

4 nisam stavljala u omjer jer se odnosi na broj atoma kisika, u omjer sam stavljala broj atoma vodika koji je potreban da reducira broj molova
željeza u nekom oksidu; za Fe3O4 to je 8:3=X:1
Znači iz omjera moram izračunat x tako da množim vansjki s vanjskim i unutarnji sa unutarnjim, kao i dvojni razlomak. X koji dobijem je broj atoma vodika potreban da reducira jedan mol Fe. Mislila sam da može i tako.:cry:

CANDY-CANDY
06.01.2010., 16:08
CANDY-CANDY, da se radi o ''vodenim otopinama'' ovih oksida tada bi se ove jednadžbe mogle ovako napisati (mislim na H+ ione i na prijelaz elektrona) ali ne bi imala FeO nego Fe2+ ione!

Uostalom, ne reagira H ni H+ već H2 (molekula vodika), a kao produkt nastaje elementarno Fe.

Što se ovog tiče probala sam napisat jednaždbu kao da se radi o vodenim otopinama:
Npr. za FeO : FeO --> Fe2+
Tu onda ni nema nikakvog redoksa jer oksid broj željeza je isti. Znači tako onda ne bi išlo....:bonk::bonk::bang:

Leto Atreides
06.01.2010., 16:35
Candy, drago mi je da si shvatila što ti pokušavam reći. Uvijek u omjer stavljaš samo 2 vrste. To sam ti u postu prije i napisa. Tako da naznačiš što ti u omjer ulazi: n(Fe):n(O2)=3:8 i to je to. To je cijela osnova stehiometrije.

Što se tiće vodenih otopina, elementarno Fe se ne može na ovakav način izlučit. Može se uz pomoć nekog taložnog reagensa dobiti neka Fe-sol, ili pokušati dobiti elementarno Fe elektrogravimetrijom. Uz pomoć struje. Faradayevi zakoni.

Štreberica
06.01.2010., 18:08
Čestitam na ispetljavanju iz omjera :)

Ja bih u ovakvom zadatku podijelila jednadžbe stehiometrijskim koeficijentima željeza tako da dobijem jednadžbe u kojima u svakoj nastaje 1 mol željeza, jer to izravno proizlazi iz zadatka, a i lakše je (barem meni).

FeO+H2--> Fe + H2O
Fe3O4 + 8H2 --> 3Fe + 4H2O /:3
Fe2O3 + 3H2 --> 2Fe + 3H2O /:2
-----------------------------------
FeO+H2--> Fe + H2O
1/3Fe3O4 + 8/3H2 --> Fe + 4/3H2O
1/2Fe2O3 + 3/2H2 --> Fe + 3/2H2O

biende
06.01.2010., 20:41
Koliko vidim po Štreberiicnim jed. da najviše vodika treba za Fe3O4, ali u rješenju je odgovor da najviše vodika treba za Fe2O3. :p

Leto Atreides
06.01.2010., 21:13
Tako je Štreberice!

Štreberica
06.01.2010., 21:15
Koliko vidim po Štreberiicnim jed. da najviše vodika treba za Fe3O4, ali u rješenju je odgovor da najviše vodika treba za Fe2O3. :p
Pa vaša rješenja su ista :confused: samo su dobivena na drugi način. Jesi sigurna da je zadatak po molu dobivenog željeza a ne po molu oksida?

biende
07.01.2010., 21:38
Da, tako piše u knjizi. Nisi dobro 2. jednadžbu izjednačila
Sa lijeve strane imaš ukupno 16 atoma vodika, a s desne 8 . :confused:
Pa isto je, ako računam kao Candy po tim njezinim omjerima dobijem isto.
Je da je kad se ovako piše pravilnije; n(H2):n(Fe)=8:3, ali nisam znala da se to odnosi i na 1 mol kako je LeoAtreides ranije naveo.
A kad napišem tu jednadžbu onako dobijem kao i u rješenju i to je to. :top:
Hvala za help

šišipa
08.01.2010., 10:32
Trebao bih, pomoć neznam kako riješiti ovaj zadatak:

Prikaži računom kako se priprema 150 L octene kiseline masenog udjela 6% iz kiseline masenog udjela 60%, Koliki je volumen koncentrirrane kiseline potreban?

imam:
W1=60%
W2=6%
V2=150L
V1=?

očito da nemogu preko

c1V1=c2V2 tj.

RO1w1V1=Ro2V2w2

jer mi fali gustoća...

Leto Atreides
08.01.2010., 13:45
Čak sam i ja previdija tu grešku. Nisam ni gleda da li su dobro izjednačene. Krivo je izjednačena 2 reakcija.
Fe3O4 + 4H2 --> 3Fe + 4H2O (ispravno)
Tako da je n(H2):n(Fe)=4:3 pa se dobije da je n(Fe)=3/4*n(H2). Najviše vodika ja porebno za Fe3O4.

biende
08.01.2010., 14:06
vjerojatno se je štreberica zabunila dok je kucala.
Pa jel nije za Fe2O3? Jer 3/2 je veće od 4/3. :bonk:

1/3Fe3O4 + 4/3H2 --> Fe + 4/3H2O
1/2Fe2O3 + 3/2H2 --> Fe + 3/2H2O

Ja bih tako rekla.

Štreberica
08.01.2010., 18:56
Jednadžbe sam kopirala od onog tko ih je prvi napisao (opće je poznata stvar da ja ne znam izjednačiti jednadžbu osim ako je komplicirana :D ). Za Fe2O3, naravno, je jedini odgovor koji i ima smisla, čistom logikom i bez računanja, jer Fe3O4 možemo smatrati smjesom jednakih množinskih udijela Fe2O3 i FeO pa utrošak vodika za nj mora biti između onih za ta dva spoja, a za redukciju Fe iz +3 u 0 treba više reducensa nego iz 2+ u 0 (oksidacijski brojevi).

Prikaži računom kako se priprema 150 L octene kiseline masenog udjela 6% iz kiseline masenog udjela 60%, Koliki je volumen koncentrirrane kiseline potreban?
Nisam nikad naišla na ovakav tip zadatka bez poznate gustoće i ne uspijevam vidjeti način da se gustoća "zaobiđe", pretpostavljam da bi razliku u gustoći trebalo jednostavno zanemariti (što se za 6%tnu octenu kiselinu definitivno može, a za 60% ako nije potreban precizan račun bi valjda isto išlo jer se gustoća octene kiseline (1,05 g/cm3) ne razlikuje puno od gustoće vode).

sen
08.01.2010., 19:03
može li mi netko objasniti razliku između demineralizirane i destilirane vode? tvrda ima visoke konc. kalcijevih, magnezijevih i hidrogenkarbonatnih iona, meka male konc. istih. deionizirana nema nikakvih iona.
demineralizirana? glupo mi je napisati da demineralizirana nema minerala :o :zubo:

edit2: našla sam tj zaključujem da je demineralizirana po čistoći nešto između destilirane i deionizirane, iako mi još uvijek nije jasna točna razlika.

ndobro ne moram toliko komplicirati.

biende
08.01.2010., 19:19
Jednadžbe sam kopirala od onog tko ih je prvi napisao (opće je poznata stvar da ja ne znam izjednačiti jednadžbu osim ako je komplicirana :D ).

Nisam nikad naišla na ovakav tip zadatka bez poznate gustoće i ne uspijevam vidjeti način.......

Čistom logikom može doć tko razumije... :top: :cerek: Candy je napisala te jednadžbe. :mad:
Hvsla na pomoći. :p

A kako se može onda rješiti onaj zadatak što je Šišipa pitao ako se zanemari gustoća ? Samo znači iz formule RO1w1V1=Ro2V2w2 izbaci se ro i izračuna.
Ja sam u nekim knjigama starim 1000 godina našla nekakvo pravilo zvjezde, ali to ništa ne kužim, nešto se oduzima, pa se prave omjeri. To ni u jednom udžbeniku nema. :eek:

biende
08.01.2010., 19:32
Štreberice, molila bih te da mi malo tu pomogneš :)
100cm3 plinovitog dušikovog oksida potpuno se razloži na dušik i kisik:
2NxOy(g)-->X N2g)+ Y O2(g)

Nakon razlaganja volumen plina bio je 150cm3.Nakon prelaska produkata razlaganja iznd zagrijanog bakra, volumen plina smanji se na 100cm3.Svi volumeni mjereni pristandardnim uvjetima.Napiši formulu ishodnog plina!

U rješenju piše da je FORMULA N2O, ali meni ispadne NO2.
Radila sam ovako.
Volumen dušika koji dobijem je 50 cm3 (na početku je 100cm3, a nakon razlaganja 150cm3. Pošto tu postoji i Cu, on reagira sa O2, pa s evolumne smanji na 100 cm3, ostane 50 cm3, što je volumen dušika.)
Volumen NxOy je 100 cm3, a N2 50 cm3, znači omjer 2:1, koliko je i u općoj jednadžbi.Kad napišem jednadžbu da je plin NO2, dobijem 2:1 :
2NO2 ---> N2 + 2O2.
a kad da je 2N2O: 2N2O-->2N2 + O2 dobijem 1:1
Što ne znam primjenit? Jer ne znam više zašt mi ne valja... A dosta mi je mozganja...ne mogu 2. način pronać
Jel se to nekako drugačije rješava.
Ajde mi napiši kako bi ti rješila.... ukoliko ikako možeš.:kava:

Štreberica
08.01.2010., 19:36
Samo znači iz formule RO1w1V1=Ro2V2w2 izbaci se ro i izračuna.
Ja sam u nekim knjigama starim 1000 godina našla nekakvo pravilo zvjezde, ali to ništa ne kužim, nešto se oduzima, pa se prave omjeri. To ni u jednom udžbeniku nema.
Da.

Pravilo zvijezde :confused: Nikad čula. Jedino što znam o gustoćama otopina je da se približna gustoća HCl(aq) može dobiti kao 1+(w%/2) g/cm3, npr. ako je maseni udio HCl 36% gustoća je 1,18 g/cm3 :cerek: , i znam ovu stranicu (http://www.handymath.com/cgi-bin/hcltble3.cgi?submit=Entry) za one koji se hoće igrati gustoćama, i mogu donekle procijeniti kad bi se nešto moglo zanemariti ali ne uzimajte moje procjene zdravo za gotovo.

Štreberica
08.01.2010., 19:56
Štreberice, molila bih te da mi malo tu pomogneš :)
100cm3 plinovitog dušikovog oksida potpuno se razloži na dušik i kisik:
2NxOy(g)-->X N2g)+ Y O2(g)
Nakon razlaganja volumen plina bio je 150cm3.Nakon prelaska produkata razlaganja iznd zagrijanog bakra, volumen plina smanji se na 100cm3.Svi volumeni mjereni pri standardnim uvjetima.Napiši formulu ishodnog plina!

Ustanovimo da je V(NxOy)=100 cm3, V(O2)=50 cm3 (KISIK reagira s bakrom u čvrsti oksid, ne dušik, u tome je tvoja greška), V(N2)=100 cm3.
Sad možeš jednostavno napisati (kako je volumen plina proporcionalan množini): 100NxOy --> 100N2 + 50O2 , podijeliti to s 50 pa je 2NxOy --> 2N2 + O2 , iz čega se vidi da je x=2 i y=1. A možeš i onako preko omjera kako si ti (i još na neke slične načine).

šišipa
08.01.2010., 20:39
Hvala, dakle, smijem zanemariti gustoću.
Opet dolazim do nekog zadatka:

Ocat je vodena otopina octene kiseline masenog udjela, 5,0%. Izračunaj:
a)množinski udio
b)množinsku koncentraciju
c)masenu koncentraciju
d)molalnost
octene kiseline. CH3COOH u octu ako je gustoća octa 1,01g/mL.

Ja sam izračunao a,b,c

a) tak pretumbavao formule w=mtvar/m otop., n=m/M i x=ntvar/n otop.
i došao sam do omjera x=(Motop*w)/Mtvar, to mi se čini komplicirano, al sam uspio, postoji li možda jednostavniji način?

c)gama=w*ro*1000
b) c=gama/M

d) za molalost uopće nemam ideje koje omjere, koje formule da korsitim...

chemie
08.01.2010., 21:16
Društvo , na sljedećim web stranicama imate dosta rješenih primjera za pripremu otopine i još nekakvih zadataka, ali uglavnom ima pravilo zvjezde :p :
Ova 1. je zakon:cerek:

http://www.pharma.hr/download.aspx?file=/Upload/sec_003/ins_005/nastava/7i8_seminar

www.ktf-split.hr/~buzuk/_.../5.%20STEHIOMETRIJA%20seminar.doc
http://www.pharma.hr/download.aspx?file=/Upload/sec_003/ins_005/steh06.ppt

Što bi bila precipitacija? Znate li?

vrtzio
08.01.2010., 21:18
Precipitacija ili taloženje.

ferky
11.01.2010., 20:06
Hvala, dakle, smijem zanemariti gustoću.
Opet dolazim do nekog zadatka:

Ocat je vodena otopina octene kiseline masenog udjela, 5,0%. Izračunaj:
a)množinski udio
b)množinsku koncentraciju
c)masenu koncentraciju
d)molalnost
octene kiseline. CH3COOH u octu ako je gustoća octa 1,01g/mL.

Ja sam izračunao a,b,c

a) tak pretumbavao formule w=mtvar/m otop., n=m/M i x=ntvar/n otop.
i došao sam do omjera x=(Motop*w)/Mtvar, to mi se čini komplicirano, al sam uspio, postoji li možda jednostavniji način?

c)gama=w*ro*1000
b) c=gama/M

d) za molalost uopće nemam ideje koje omjere, koje formule da korsitim...

pa gustoća ti se pokrati tak ionak kad je ista i za razr i za konc kis...

a)nisam baš ziher za tu formulu...ja bi to ovak:izračunaš m(octa)=ro*V(koji pretpostaviš,npr. 1000ml), iz toga i w izračunaš masu kiseline, pa množinu. sad za množinu octa nisam sigurna dal bi se mogla uzet molarna masa oct. kiseline jer je ocat praktički razr oct. kis.,to ti ne znam. i onda dobiš x kao omjer tih dviju količina.

b) c=n(kis.)/V(uk)

c) gama=m(kis.)/V(uk)

d) molalnost ili molalitet ti je omjer količine tvari i mase otapala, znači b=n(kis)/m(octa)

Štreberica
11.01.2010., 20:58
molalnost ili molalitet ti je omjer količine tvari i mase otapala, znači b=n(kis)/m(octa)
Iskreno se nadam da to zna i da samo treba pomoć pri prevrtanju te formule tako da uključi zadani podatak, a to bi išlo ovako (ono što ima k pored sebe se odnosi na kiselinu, ono što ima u na "ukupno"):
b = nk / (mu-mk) = mk / (Mk(mu-mk)) = wk×mu / (Mk(1-wk)×mu = wk / Mk(1-wk)

martinas_dj
12.01.2010., 16:21
rjesavala sam neke zadatke i malo zapela,pa vas mooolllimmmmmmmmmm za pomoc jer imam ovu sub ispit... Hvala vam puno!!! evo zadatka: Od 50 mL vodene otopine klorovodične kiseline u kojoj je koncentracija HCl 0.1 mol/L
otpipetirano je 10 mL i taj je uzorak dopunjen vodom do volumena od 1 L. Kolika je množinska
koncentracija HCl u dobivenoj otopini?

toto tamuz
12.01.2010., 16:50
rjesavala sam neke zadatke i malo zapela,pa vas mooolllimmmmmmmmmm za pomoc jer imam ovu sub ispit... Hvala vam puno!!! evo zadatka: Od 50 mL vodene otopine klorovodične kiseline u kojoj je koncentracija HCl 0.1 mol/L
otpipetirano je 10 mL i taj je uzorak dopunjen vodom do volumena od 1 L. Kolika je množinska
koncentracija HCl u dobivenoj otopini?

Imaš dvije otopine. Jednu prije dodavanja vode i jednu nakon toga. Obadvije imaju istu množinu. I iz toga slijedi da je n=n. A pošto je n=cXV, sam uvrsti sve i imaš jednu nepoznanicu a to je koncentracija ova druga.

chocoladica
12.01.2010., 19:48

i

Zahvaljujem se svima koji su pomogli rješiti zadatke,naime,zadaća mi se 'malo' otegnula preko praznika pa sam pričekala s njom do danas.
Inače,zadaci su iz Sikiričine Stehiometrije.

Dobila sam točna rješenja,koja glase:
za prvi zadatak,volumni udio kisika u zraku=20,66% (V(O2)izreagiralog=10,33ml)

A za drugi zadatak,metan.

Hvala još jednom.:)

martinas_dj
12.01.2010., 23:51
Imaš dvije otopine. Jednu prije dodavanja vode i jednu nakon toga. Obadvije imaju istu množinu. I iz toga slijedi da je n=n. A pošto je n=cXV, sam uvrsti sve i imaš jednu nepoznanicu a to je koncentracija ova druga.

hvala puuuuuuuno!!:), uspjela sam rijesit zadatak:top:. Ove zadatke s otopinama stvarno neznam rijesavat, pa ako tko zna ova dva zadatka opet bi vas molila za pomoc!!
40 g uzorka tehničkog KClO3 otopljeno je u 500 ml vode. Od nastale otopine pipetira se 20 ml i
dodatno razrijedi na 200 ml. 50 ml razrijeđene otopine reagiralo je do točke ekvivalencije sa 122
ml 0.06 M otopine FeSO4 prema jednadžbi:
KClO3 + 6FeSO4 +3 H2SO4 → KCl + 3Fe2(SO4)3 + 3H2O.
Koliki je maseni postotak KClO3 u uzorku?

Koliko zraka je potrebno za potpuno izgaranje 1 m3 rasvjetnog plina, ako rasvjetni plin ima
slijedeći sastav (volumni postotci): 50 % H2, 35 % CH4, 3 % C2H4, 8 % CO a ostatak su
negorivi N2 i CO2. Uzmite da u zraku ima 20 % O2 a temperatura i tlak su isti kod rasvjetnog
plina i zraka.:ne zna::confused:

martinas_dj
13.01.2010., 18:42
ma zaboravite na ova dva zadatka ipak sam ih uspjela rijesit!!! :)

coolinesay
14.01.2010., 19:41
imam samo jedno teoretsko pitanje: što mislite jel moguće riješiti 12-ak srednje teških pitanja iz kemije, za koja ste se dobro spremili, u 45 minuta??

recimo da su pitanja jednostavni zadatci u vezi visokotemperaturne disocijacije plinova, Raoultovog zakona, ekstrakcije itd...

ako zamislimo da su kolege koji se nisu posebno spremali rješavali te iste zadatke ali samo po 4 zadatka u 50 minuta?

jel to tehnički izvedivo??

ferky
14.01.2010., 19:47
jel to tehnički izvedivo??

pa je...ak si se dobro spremila i ak si brza...zakaj ne!?

dawnn
15.01.2010., 19:22
ovaj zadatak mi je na prvi pogled izgledao laganim,al ga nisam uspjela rijesit,pa vas molim za pomoc!!

Za neutralizaciju 256 g otopine H3PO4 bilo je potrebno 27 g Ca(OH)2. Koliko je bila molalna
otopina fosfatne kiseline? Mr(H3PO4)=97.97, Mr(Ca(OH)2)=74.08.

dawnn
15.01.2010., 19:43
ma rjesila sam zadatak...bezveze je, krivo sam ga skuzila...xd

white_angel
16.01.2010., 13:56
eh ovako...tema referata ''primjena teskih metala u medicini'' ... :) ko sta zna nek pise..ako imate primjere gdje mogu naci materijal recite :) hvala!

chemia
16.01.2010., 14:50
eh ovako...tema referata ''primjena teskih metala u medicini'' ... :) ko sta zna nek pise..ako imate primjere gdje mogu naci materijal recite :) hvala!

U elementarnom stanju...živa-živini termometri, živini tlakomjeri
a od spojeva.....znam da je živin(II) klorid koristi za neke otopine koje se koriste za pretrage krvi.....u stomatologiji se koristi za izradu amalgam žive(oko 52%) i ostalih metala(bakar, kositar, srebro i cink) za izradu plombi....to je što znam za živu a ostatak ću još malo pogledati na netu...

white_angel
16.01.2010., 15:58
tnx a lot :)

nataša-3
17.01.2010., 11:31
Imam jedan vrlo hitan upit, te molim da mi pomognete ako znate odgovor.
U otopini se nalaze hidroksidi prve grupe elemenata periodnog sustava:

LiOH
NaOH
KOH
RbOH
CsOH
FrOH

Kako dokazati maseni udio ovih elemenata u vodenoj otopini.

Leto Atreides
17.01.2010., 12:30
Budući da nema drugih podataka, ja bi to ovako riješio.
Pretpostavit ću da je u 1 litri vode (gustoće 1 g/cm3) otopljeno po 1 mol svakog od navedenog hidroksida. Iz omjera n(X)=m(X)/M(X) izlučim m(X)=n(X)*M(X). Naći masu svakog pojedinog hidroksida i uvrstit u izraz za maseni dio.

shosho
18.01.2010., 14:46
Evo jednog teorijskog:

Objasnite (ukratko, 2-3 rečenice max.) kako nastaju linije u UV dijelu spektra vodika te napišite izraz po kojem izračunavate njihove valne duljine.

Pretpostavljam da je riječ o X-zrakama (jer se ne spominju baš u knjizi drugi spektri, tj. konkretno spektar UV zraka) koje nastaju sudarima elektrona s katode i dubinskih elektrona anitkatode.

I sad u knjizi stoji ova formula- Valni broj spektralnih linija dan je Bohrovom jednadžbom:

1 /lambda= (Z - 1)^2 * R *(1 /n^2 - 1 /n^2), gdje je Z redni br. elementa, R Rydbergova konst., a n odgovarajući kvantni broj.

Dakle odgovor bi izgledao otprilike ovako:

K_alfa zraka nastaje skokom e- iz kvantnog stanja n2 = 2 u kvant. stanje n1 = 1 (najniži mogući nivo).
e- dobiva energiju potrebnu za skok iz jednog stanja u drugi sudarom sa brzim e- iz katode. prilikom skoka e- iz višeg u niže stanje e- emitira te zrake.

Ono što mene osobno muči jest što je ovo sve općenita teorija, a zadatak zahtijeva konkretan primjer, H2 pa zna biti i pitanje u vezi konkretne linije (treba znati n-ove). Zatim nije mi jasno zašto e- kada dobije energiju ode u niže stanje, zar ne bi trebao u više? :ne zna: Ili je to doslovno sudar u kojem taj brzi e- silom prebaci/izbije dubinski e- u niže kvant. stanje? I zadnje, jel potrebno spominjati ove K_alfa ili je bolje jednostavno koristiti termin zrake?

Nadalje još ima kako je to sve dokaz za to da se u najnižem energ. stanju nalaze samo 2 e-, zasjenjenje itd. No čini mi se da to nije bitno za ovo pitanje?

E da, ako mod misli da treba prebaciti na malu šk. kvantnog, nema problema. :)

Leto Atreides
18.01.2010., 18:55
Opća kemija se odavno položila, a i nije se previše obraćala pozornost kada se ovo poglavlje tumačilo (iskreno, malo mi je i dosadno).
Pitanje je komplexno i nemože se svesti na 2-3 rečenice.

Evo što sam ja uspio iskopati: http://www.riteh.hr/zav_katd_sluz/zmfsjk/katedre/kfzo/kolegiji/FV/UVODI/14BohrModelAtoma.pdf, http://www.phy.hr/events/qm100/dk/povpregled.html.

Sretno!

shosho
18.01.2010., 19:43
Opća kemija se odavno položila, a i nije se previše obraćala pozornost kada se ovo poglavlje tumačilo (iskreno, malo mi je i dosadno).
Pitanje je komplexno i nemože se svesti na 2-3 rečenice.

Evo što sam ja uspio iskopati: http://www.riteh.hr/zav_katd_sluz/zmfsjk/katedre/kfzo/kolegiji/FV/UVODI/14BohrModelAtoma.pdf, http://www.phy.hr/events/qm100/dk/povpregled.html.

Sretno!

Ma imam i ja literaturu, ali se na ispitu izričito traži odgovor u najviše 2-3 rečenice. Znači formula i To je to, to i to kada to i to. :) Mene je zanimalo jesam li propustio štogod epohalnog. :D

Hvala na pokušaju.

EDIT: ovaj prvi link je fakat brutalan. :top:

ferky
18.01.2010., 20:36
pa to je to uglavnom,kaj si napisal!samo ne znam zakaj bi x-zrake u to miješal ak se radi o uv-zračenju...?!

Atom vodika u osnovnom stanju (n=1) ne zrači svjetlost. Kada atom pobudimo, njegov elektron iz osnovnog stanja prelazi u neko više energijsko stanje (n=2,3,..). U pobuđenom stanju atom ostaje vrlo kratko (oko 10-8 s), a zatim se vraća u osnovno stanje (relaksacija) zračeći svjetlost.

za račun valne duljine izačunaš po Balmerovoj seriji: 1/lambda=R*(1/2^2 - 1/n^2) ; n=3,4,5...

kaj nema toga u LIPANOVIĆU objašnjeno fino?

awia
18.01.2010., 22:42
Upomoć pomagajte! :D
Trebam pomoć s biokemijom 2.
Naime imam zadatak: Pronađite sekvencu gena za tRNATyr za soj K12 bakterije E. coli na internetu. Označite antikodon (GUA) i nacrtajte koja je antikodonska promjena potrebna da se suprimira amber STOP kodon i to nacrtajte. Označite i bazu A73.

Već 3 dana pokušavam to naći na raznim mjestima- od gene bank nadalje.
Našla sam neku stranicu koja ima banku sekvenci tRNA ali tamo nađem samo od općenito E.coli, nema se gdje upisati soj :ne zna:
Stoga ako netko zna gdje bi to dalje mogla potražiti bila bih mu vrlo zahvalna...

ako to ne može onda barem da mi kaže koju od ove 2 sekvence E.coli da upotrijebim? nijedna nije ta koju tražim jer nema GUA nego jedna ima GTA, a druga QUA (što bi to Q trebalo značiti pobogu?)
1: piše ID DY1660 i evo dio koda: G G T G G G G T T C C C G A G C G G C C A A A G G G A G C A G A C T G T A A A T C T
2. ID RY1660 G G U G G G G s4U U C C C G A G C Gm G C C A A A G G G A G C A G A C U Q U A ms2i6A A Y
- ovo 2. mi je totalno weird- kakva je to sekvenca s čudnim simbolima (stvarno nemam pojma, tek slušam taj predmet)

eto, svašta sam sad napisala al već postajem očajna :(

kemik
18.01.2010., 22:46
ou, kamon, prvi hit kad upišeš e. coli k-12 genome na gugl:

http://www.ncbi.nlm.nih.gov/sites/entrez?db=genome&cmd=Retrieve&dopt=Overview&list_uids=115

awia
18.01.2010., 23:50
kako si to našao meni to nije pokazalo :mama:
sva sreća na mojoj panici i postanju na milijun strana saznala sam da to nije to što trebam jer se iz tog ne mogu riješiti ostala pitanja.
tnx enivej

aqualung
19.01.2010., 10:22
awia, he he, jesi nasla sekvencu? nisam prije vidio, no izgleda da ti sada niti ne treba odgovor. iz sekvence se pak moze odgovoriti na sva pitanja,
ne znam sto te zbunilo jer sam uvjeren za znas.::D
sama kazes oznaci anticodon, dakle tRNA anticodon GUA = mRNA codon ? = DNA ? to znas.
onda pitas, koju anticodonsku promjenu trebas za suprimiranje amber, znaci znas kako ide amber UAG , znaci da bi ga citala moras imati anticodon CUA tj na DNA CTA, e pa gdje, u kojem se loop nalazi interkcija jer prva indikacija, koju sekvencu trazis ti je druga, kao i sami tripleti, i imas samo jedno jedino rijesenje kako god krenula, no pita te anticodon, sto sam ti i vec napisao. nadam se da je jasno, pazi na 5'-3' u ovoj cijeloj prici.
te zadnje pitanje a73, znas brojati , e pa ne zaboravi na antisense i mRNA tj tvoj tRNA i anticodonsku sekvencu, ocito se radili discriminator base?
nije tesko samo malo moras razmisliti.:top:

te dopusti mi, ovo je biologija.:mig:

awia
19.01.2010., 11:11
zbunilo me to što sam danima tražila krivo. dvoumila sam se jel da stavim na bio ili kem al reko na kemiju ću jer je predmet biokemija.
našla sam sekvencu, našla A73, sad još samo moram ovo nacrtati (jedino nisam sigurna kako bi to trebalo crtati :tuka koja je propustila predavanje:)
hvala i tebi na pomoći

aqualung
19.01.2010., 11:59
slazem se da biokemija vise zvuci kao kemija, no ne brini kategorizacije nije problem, bitno da ti shvatis i naucis, te to rijesis.
ako sam nesto lose objasnio ti samo reci, to je moguce, i pitaj ponovo.
kad trazi od vas da nacrtate, jel moguce da misli se na secondary structure, sto mi je malo blesavo i bezveze, no to je jedini oblik crtanje tRNA koji poznajem.
to nije tesko al eto. evo ti primjer
http://www.ncbi.nlm.nih.gov/bookshelf/picrender.fcgi?book=eurekah&part=A45774&blobname=ch325f1.jpg
A) Predicted secondary structure of unmodified tRNALys1 from B. burgdorferi. The anticodon and discriminator bases are circled and the G2:U71 wobble pair is boxed. B) Secondary structure of wild-type E. coli tRNALys.26 D, dihydrouridine; mnm5s2U, 5-methylaminomethyl- 2-thiouridine; t6A, N6-threonylcarbamoyladenosine; ψ, pseudouridine; m7G, 7-methylguanosine; X, putative 3-(3-amino-3-carboxypropyl) uridine modification.

p.s. siguran sam da ne netu mozes naci i secondary e.coli tRNATyr, ali to mi stvarno ne bi imalo smisla, da to morate vi predicirati, iako osnovne loop bi mogli znati kao i discriminator base.

awia
19.01.2010., 12:10
mislim da ne trebamo crtat djetelinu nego ovo kaže zadatak: nacrtajte koja je antikodonska promjena potrebna da se suprimira amber STOP kodon

aqualung
19.01.2010., 12:18
mislim da ne trebamo crtat djetelinu nego ovo kaže zadatak: nacrtajte koja je antikodonska promjena potrebna da se suprimira amber STOP kodon

to mi ima smisla, to sam ti objasnio ne? samo malo povrsno jer zelim da shvatis:D i znam da znas.
no u mojim rijecima sve je receno.

awia
19.01.2010., 12:28
jesi, al kako se to crta? (jesam li spomenula da sam tuka? :D)

aqualung
19.01.2010., 12:40
e sad, kako se crta, ne znam sto tocno mislis pod crtanjem, po meni je dovoljno napisati sekvencu , ako bas zelis u anticodon loopu, te napises uz respektivnu modifikaciju koja je potrebna. ne znam sto vise bi tu mogla, jel moguce da trazi kemijsku formulu tih bazi sto se transformiraju, e onda to je kemija :D

p.s. ja znam da sam ja za ispit iz biokemije morao znati crtati sve baze, no po meni nepotrebno. dalo nam je sekvecnu pa crtaj.
no ne poznam program tvoje biokemije niti sto ste radili, pa eto.

awia
19.01.2010., 13:12
hm moram priznat da sam i ja zbunjena ovim dijelom da hoće da nacrtamo tu promjenu... nisam sigurna što treba crtati, al sumnjam da baze (to smo morali znati još za BK1 tako da sumnjam da misli da to ne znamo)...
raspitat ću se ja još malo među kolegama... hvala ti, još jednom

shosho
19.01.2010., 20:08
pa to je to uglavnom,kaj si napisal!samo ne znam zakaj bi x-zrake u to miješal ak se radi o uv-zračenju...?!

Zato što je riječ o rendgenskom zračenju vodika, a ono (sada znam)spada u UV zračenje.

Atom vodika u osnovnom stanju (n=1) ne zrači svjetlost. Kada atom pobudimo, njegov elektron iz osnovnog stanja prelazi u neko više energijsko stanje (n=2,3,..). U pobuđenom stanju atom ostaje vrlo kratko (oko 10-8 s), a zatim se vraća u osnovno stanje (relaksacija) zračeći svjetlost.

Ne znam koliko je riječ o osnovnom stanju ako vodik bombardiraš veoma brzim e-. :ne zna:

kaj nema toga u LIPANOVIĆU objašnjeno fino?
Ne, ali zato ima u FILIPOVIĆU :p i nije baš tako lijepo ako ti misliš da je jedno, a ja drugo. :misli:

Leto Atreides
19.01.2010., 22:28
...a zatim se vraća u osnovno stanje (relaksacija) zračeći svjetlost.

Relaksacija i emisija su 2 različita pojma.
Atom, molekula ili elektro kada se iz pobuđenog ili ekscitiranog stanja vraća u osnovno energijsko stanje emitira elektromagnetsko zračenje točno određene valne duljine (ovo vrijedi za atome, molekule emitiraju EM zraženje bliskih valnih duljina).
Rekalsacija je proces u kojem se pobuđene vrste vrećaju u osnovno energijsko stanje bez zračenja.
Atom u pobuđenom stanju ostaje 10(-9) sekunde.

barbie4444
20.01.2010., 09:42
dali netko zna ovo rijesit? :)

uzorak koji sadrži cinkov oksid mase (uzorak)=1.2 g otopljen je u 50 ml razrijeđene kiseline.otopina je kvantitativno prebačena u odmj.tikvicu volumena 250 ml i tikvica je do oznake nadopunjena acetatnim puferom čiji pH iznosi 5.0. za titraciju je uzet alikvot od 25 ml dobivene otopine.izračunajte maseni udio cinkova oksida u uzorku ako je za titraciju utrošeno 35,2 ml standardne otopine EDTA,koncentracije c(EDTA)= 0.025 mol/l.

treba dobit : W=59,68%

puuno hvala unaprijed :) :s

starwars1
20.01.2010., 17:03
jel može mala pomoć oko imenovanja kemijskih elemenata?

molim vas ljudi hitno je

trebam imenovat ovo RIJEČIMA, a ne znam, pliz pomagajte

XeF6(s) + OH- --> Xe(g) + XeO64- + F- + H2O

Au + CN- + O2 + H2O --> Au(CN)2- + OH-

MnO4- + SCN -+ H+ --> Mn2+ + HSO4- + NO3- + CO2 + H2O

I2 + P + H2O --> PH4I + H3PO4

Sb2S3 + H+ + NO3- --> Sb2O5 + HSO4- + NO + H2O

Mn2+ + S2O82- + H2O --> MnO4- + HSO4- + H+

P4 + OH- + H2O --> PH3 (g) + PH2O2-

BrO3- + N2H5+ --> Br- + N2(g) + H+ + H2O

Ag(NH3)2+ + OH- + N2H4 --> Ag(s) + NH3(g) + N2(g) + H2O

Cr(OH)4- + HO2- --> CrO42- + OH- + H2O

MnO4- + H2O2 + H+ ---> Mn2+ +O2(g) + H2O

C2H5OH + Cr2O72- + H+ ---> CH3COOH + Cr3+ + H2O

S (s) + O2 (g) -->SO2 (g)

KCl (s) + CuCl2 (s) + F2 (g) --> K3CuF6 (s) + Cl2 (g)

Hg(NO3)2 (s) --> HgO (s) + NO2 (g) + O2 (g)

MnO2 (s) + KOH (s) + KClO3 (s) --> K2MnO4 (l) + KCl (l) + H2O

Ag+ + S2O82- + H2O -->AgO (s) + H+ + HSO4-

PtCl62- + Sn(OH)42- + OH- --> PtCl42- + Cl- + Sn(OH)62-

Cr(OH)4- + IO3- + OH- --> CrO42- + I2 + H2O

Leto Atreides
21.01.2010., 10:18
dali netko zna ovo rijesit? :)

uzorak koji sadrži cinkov oksid mase (uzorak)=1.2 g otopljen je u 50 ml razrijeđene kiseline.otopina je kvantitativno prebačena u odmj.tikvicu volumena 250 ml i tikvica je do oznake nadopunjena acetatnim puferom čiji pH iznosi 5.0. za titraciju je uzet alikvot od 25 ml dobivene otopine.izračunajte maseni udio cinkova oksida u uzorku ako je za titraciju utrošeno 35,2 ml standardne otopine EDTA,koncentracije c(EDTA)= 0.025 mol/l.

treba dobit : W=59,68%

puuno hvala unaprijed :) :s

Odakle je ovaj zadatak?

envoy
21.01.2010., 13:42
Bok ljudi!!

Upravo proučavam kiralne C atome i raspored 'prikačenih' skupina u prostoru...nikak nemrem skontat kak crtam klinaste formule...znam kako se označavaju oni koji su prema meni, oni koji su od mene i oni koji su u ravnini, al ne žikim jel se oslanjam isključivo na Fisher-a ili ima neka shema...gledala sam u Boydu,al neeeema...

Jel ima netko pametniji neg ja u ovom trenu?

ferky
21.01.2010., 15:21
Bok ljudi!!

Upravo proučavam kiralne C atome i raspored 'prikačenih' skupina u prostoru...nikak nemrem skontat kak crtam klinaste formule...znam kako se označavaju oni koji su prema meni, oni koji su od mene i oni koji su u ravnini, al ne žikim jel se oslanjam isključivo na Fisher-a ili ima neka shema...gledala sam u Boydu,al neeeema...

Jel ima netko pametniji neg ja u ovom trenu?

ne kužim kaj te točno muči...al skupine raspoređuješ po prioritetu!skupina najmanjeg prioriteta uvijek ide iza, a ona najvišeg onak gore!druge 2 nacrtaš kako god!pa gledaš jel R ili S konfiguracija. skupina je prioritetnija što je masa atoma neposredno vezanog za kiralno središte veća!npr. -H uvijek ima najmanji prioritet, -OH ima veći prioritet od -CH3 itd.

envoy
21.01.2010., 16:51
ne kužim kaj te točno muči...al skupine raspoređuješ po prioritetu!skupina najmanjeg prioriteta uvijek ide iza, a ona najvišeg onak gore!druge 2 nacrtaš kako god!pa gledaš jel R ili S konfiguracija. skupina je prioritetnija što je masa atoma neposredno vezanog za kiralno središte veća!npr. -H uvijek ima najmanji prioritet, -OH ima veći prioritet od -CH3 itd.

Ma da..to sve kužim,al kod crtanja veza/klinova il kakveć ne znam postavit dobro..

Kad bi nacrtala Fischerovu i onda po njoj prostornu, značilo bi da su gore i dole skupine koje su najudaljenije, a analogno onda ostatak,al to nije tak...:ne zna:

barbie4444
21.01.2010., 17:12
Odakle je ovaj zadatak?

nemam pojma....

biende
23.01.2010., 18:17
Znate li koja je razlika između prekristalizacije i rekristalizacije, što to je uopće? A monokristal što je i kakvo moram imati otapalo da bi dobila što kvalitetniji monokristal, tj. da li otapalo ima utjecaj na rast kristala???????????????

milankic
23.01.2010., 23:49
Evo i ja da zamolim za pomoc.
Dakle pitanje je: Kako se objasnjava cinjenica da se dobijanje amonijaka odvija na povisenoj temperaturi ako znamo da je reakcija egzotermna (otpusta toplotu)?

ferky
24.01.2010., 09:44
Ma da..to sve kužim,al kod crtanja veza/klinova il kakveć ne znam postavit dobro..

Kad bi nacrtala Fischerovu i onda po njoj prostornu, značilo bi da su gore i dole skupine koje su najudaljenije, a analogno onda ostatak,al to nije tak...:ne zna:

kad nacrtaš Fisherovu, nacrtaj isto tak prostornu(gore dolje lijevo desno), tj. stavi skupine na isto mjesto ko i u Fisheru, i onda samo lijevu i desnu spustiš kao prema dole->dobiš tetraedarsku strukturu. nema ti veze di je koja skupina,samo onda gledaš prioritet i odrediš naziv!kužiš?:D

Leto Atreides
24.01.2010., 21:10
Evo i ja da zamolim za pomoc.
Dakle pitanje je: Kako se objasnjava cinjenica da se dobijanje amonijaka odvija na povisenoj temperaturi ako znamo da je reakcija egzotermna (otpusta toplotu)?

Zbog toga što je reakcija pri sobnoj temperaturi jako spora. Proces se odvija pri povišenoj temperaturi kako bi se reakcija ubrzala. Reakcija je egzotermna i pri povišenoj temperaturi ravnoteža se pomiče na stranu reaktanata tj. prema N2 i H2. Za ''normalno'' odvijanje procesa tj., procesa prozvodnje amonijaka koristi katalizator na bazi vanadija (negdje u literaturi piše da se koristi katalizator na bazi platine, ali je takav katalizator skup), koji pomiče ravnotežu na stranu produkta.

ivanVU
26.01.2010., 16:25
bok,ucenik sam 7. razreda 0Š mitnica...
znaci,trebam pomoc u vezi kemije tocnije
Relativna atomska masa
trebam pomoc,nista ne kuzim.
ucili smo:
Da-dalton (atomska jedinica mase)
Atomsa jedinica mase (u ili Da )jednaka je 1/12 (jedna dvanaestina)
mase atoma najcesceg ugljikovog izotopa 12C (izotop=ugljik-12)
eto
ako mozete objasnit
neki primjer..
sve je dobrodoslo......
hvala:ne zna:

biende
27.01.2010., 09:33
Znate li koja je razlika između prekristalizacije i rekristalizacije, što to je uopće? A monokristal što je i kakvo moram imati otapalo da bi dobila što kvalitetniji monokristal, tj. da li otapalo ima utjecaj na rast kristala???????????????

Može li netko malo pomoć u vezi ovog pitanja?...........:s

Leto Atreides
27.01.2010., 18:29
Kemijski riječnik kaže: ''Rekristalizacija je stvaranje nove zrnate strukture od postojeće u hladno obrađenom metalu. Obično se postiže zagrijavanjem. Promjena iz jedne kristalne strukture u drugu pojavljuje se prilikom grijanja preko ili hlađenja ispod kritične temperature.''

Prekristalizacija je proces pretvorbe jedne kristalne forme u drugu kao posljedica promjene fizičkih i kemijskih uvjeta u otopini. Prekristalizacija je metoda razdvajanja smjesa (homogenih i heterogenih) koja se najčešće koristi za čišćenje onečišćenih tvari. Da bi se neka tvar mogla očistiti prekristalizacijom, mora imati svojstvo da je u odabranom otapalu pri povišenoj temperaturi mnogo topljivija nego pri sobnoj temperaturi. Za otapanje tvari uzima se što manja količina otapala, kako bi se pri povišenoj temperaturi dobila zasićena otopina. Hlađenjem pročišćene otopine dolazi do kristalizacije čiste tvari iz matičnice. Prisutne nečistoće ne smiju biti topljive u odabranom otapalu, pa se mogu odvojiti filtracijom. Za uklanjanje pojedinih tvari u vruću otopinu dodaje se aktivni ugljen, npr.

A monokristali....e to nije moje polje.

toto tamuz
28.01.2010., 08:19
bok,ucenik sam 7. razreda 0Š mitnica...
znaci,trebam pomoc u vezi kemije tocnije
Relativna atomska masa
trebam pomoc,nista ne kuzim.
ucili smo:
Da-dalton (atomska jedinica mase)
Atomsa jedinica mase (u ili Da )jednaka je 1/12 (jedna dvanaestina)
mase atoma najcesceg ugljikovog izotopa 12C (izotop=ugljik-12)
eto
ako mozete objasnit
neki primjer..
sve je dobrodoslo......
hvala:ne zna:

Zamisli da mjeriš težinu naprimjer nekoliko ljudi. I sad njihovu težinu možeš izraziti u kilogramima i naprimjer reći da marko ima 70kg, ivan 80, a luka 90. E ali isto tako možeš i usporediti sve sa sobom. Naprimjer ako imaš 60kg možeš reći da marko ima 10 kila više od tebe, ivan 20, a luka 30. I ako netko zna koliko ti imaš kila, opet će znati koliko svako od njih ima kila.

Isto to je sa atomima i molekulama. Pošto su to jako, jako mali brojevi kad se izražava masa molekula i atoma u kilogramima i s tim je teško računati onda se odlučilo da će se ta masa izražavati u odnosu na nešto. A to nešto su izabrali da bude 1/12 mase najčešćeg ugljikovog izotopa. I onda svaku apsolutnu, pravu masu možeš podijeliti sa tim u i dobiješ neki broj s kojim je lakše računati. Ta unificirana atomska jedinica mase ili u se prije zvala dalton.

Leto Atreides
28.01.2010., 12:48
Relativna atomska jedinica mase u oznaci Ar(X) je broj koji se nalazi u PSE iznad ili ispod simbola elementa ovisno o PSE. Naprimjer, u mom PSE iznad simbola za vodik (H) piše 1,008. Taj broj predstavlja relataivnu atomsku masu vodika. Isto je i sa ostalim elementima.
Masa nekog atoma dobije se umnoškom relativne atomske mase (Ar(X)) i unificirane atomske jesinice mase (Dalton, konstanta).

Relativna molekulska masa u oznaci Mr(XY) dobije se na način da se zbroje sve relativne atomske mase elemenata koji tvore dotičnu molekulu. Primjer, relativna molekulska masa NaCl računa se na način: Mr(NaCl)=Ar(Na)+Ar(Cl)=22,9999+35,45=58,49. Isto je i za sve druge molekule. Primjer Mr(H2SO4)=2*Ar(H)+Ar(S)+4*Ar(O) itd.
Masa molekule se dobije na isti način kaok i masa atoma; umnoškom relativne molekulske mase sa unificiranom atomskom jedinicom mase.

Molarne mase elemenata ili molekula su u biti relativne atomske i relativne molekulske mase samo što kako jedinicu imaju g/mol.

Dandopuo
29.01.2010., 09:28
help me please ako netko zna. zadatak glasi:

1- u kojem omjeru moramo pomijesati 9%-tni i 6%-tni H2O2 da bi dobili 8%-tni H2O2?

2.u kojem omjeru moramo pomijesati 9%-tni i 6%-tni H2O2 da bi dobili 75ml 8%-tni H2O2?

e, sad imaju ponuđena 4 odgovora koje sad nemam pored sebe... ono sto me jako zanima (jer stvarno moj zivot nema veze s kemijom) je da li netko sigurno zna rijesiti ovakav tip zadataka. Omjeri i sustavi jednadžbi sa dvije nepoznanice nisu problem ali me muci to sto ne znam postoji li neki nacin ili neko pravilo u kemiji po kojem se rade ove stvari.
bit cu zahvalan ako netko bude imao vremena i volje rijesit zadatak da mogu usporedit sa mojim mudrolijama a ja cu vam kasnije spremiti jos neki, moze biti korisno.. hvala

Štreberica
29.01.2010., 12:33
help me please ako netko zna. zadatak glasi:

1- u kojem omjeru moramo pomijesati 9%-tni i 6%-tni H2O2 da bi dobili 8%-tni H2O2?

2.u kojem omjeru moramo pomijesati 9%-tni i 6%-tni H2O2 da bi dobili 75ml 8%-tni H2O2?

Ovako ćemo... postoci se najvjerojatnije odnos na maseni udio pa imaš masa sastojka = maseni udio × masa otopine
Iz toga postaviš jednadžbu w1m1+w2m2=w3(m1+m2)
iz koje možeš dosta lako dobiti konačni oblik m1/m2=(w1-w3)/(w3-w2)
Za 2. ti samo još treba volumen = masa/gustoća, a za gustoću uzimaj gustoću vode jer se radi o vrlo razrijeđenim vodenim otopinama (dobio bi sve isto u ovom slučaju i da pretpostaviš da se postoci odnose na volumni udio).

Dandopuo
29.01.2010., 14:18
hvala ti puno na trudu iako mislim da se nismo razumjeli tj. ja sam ogrijesio u pisanju - DVA su zadatka i u ovom pod brojem jedan nema podatka o nikakvoj masi tako da mislim da ti formula nema primjenu u ovom slucaju. matematicki, sa dvije nepoznanice sam cak i dobio jedan od ponuđenih odg. u oba zadatka ali nekako sam skeptican jer ipak bi ovo trebala biti kemija... pokusat cu to sa gustocom vode pa sta ispadne...
jos jednom veliko hvala...

SKOLA99
29.01.2010., 21:52
dobio sam neke zadatke (za viježbat za natjecanje) hhhh i sve sam točno riješio samo nezz jedno, zadatak: Al2(SO4)3 x 18H2O (aluminijev sulfat 18 hidrat) ipitanje je kako se to čita (mislim ono taj hidrat, ko pentahidrat; dihidrat; heksahidrat ) pitanj je kako se čita taj x18H2O

always_positive
29.01.2010., 22:37
hvala ti puno na trudu iako mislim da se nismo razumjeli tj. ja sam ogrijesio u pisanju - DVA su zadatka i u ovom pod brojem jedan nema podatka o nikakvoj masi tako da mislim da ti formula nema primjenu u ovom slucaju. matematicki, sa dvije nepoznanice sam cak i dobio jedan od ponuđenih odg. u oba zadatka ali nekako sam skeptican jer ipak bi ovo trebala biti kemija... pokusat cu to sa gustocom vode pa sta ispadne...
jos jednom veliko hvala...

e sad, meni je ovo bilo jaaaako davno pa sorry ako ne znam dobro objasnit ali probat cu, ja bi to riješila matematički i kemijski, dakle neka je x udio 9% a y udio 6%, naravno dobivamo mijesanjem cjelinu 8% (zakon o očuvanju mase, zbroj dviju masa jednak je masi dobivenoj nakon miješanja), pa iz toga slijedi x+y=1, a 0.09x+0.06y=0.08
dakle x=1-y to ubacimo u drugu jednadzbu
0.09 (1-y) + 0.06y= 0.08
0.09 - 0.09y + 0.06y = 0.08
0.09 - 0.03y = 0.08
0.01=0.03y
y=1/3
iz čega slijedi da je x=2/3

moras uzet 2/3 9% i 1/3 6% da bi dobio 8% :)

always_positive
29.01.2010., 22:39
a za drugi dio isti ti je omjer samo koristis zadani volumen i rješiš unatrag :mig:

always_positive
29.01.2010., 22:47
dobio sam neke zadatke (za viježbat za natjecanje) hhhh i sve sam točno riješio samo nezz jedno, zadatak: Al2(SO4)3 x 18H2O (aluminijev sulfat 18 hidrat) ipitanje je kako se to čita (mislim ono taj hidrat, ko pentahidrat; dihidrat; heksahidrat ) pitanj je kako se čita taj x18H2O

oktadekahidrat

Dandopuo
30.01.2010., 09:04
slicno sam ga rijesavao sustavom dvije nepoznanice i dobio isti rezultat... ipak, ovaj nacin je jos laksi, zakon o ocuvanju mase mi je pomogao, nisam to uzeo u obzir... zahvaljujem na trudu, ako bude jos problema napisati cu, ocekujte ih brzo... ;-)
hvala puno na trudu

always_positive
30.01.2010., 11:28
slicno sam ga rijesavao sustavom dvije nepoznanice i dobio isti rezultat... ipak, ovaj nacin je jos laksi, zakon o ocuvanju mase mi je pomogao, nisam to uzeo u obzir... zahvaljujem na trudu, ako bude jos problema napisati cu, ocekujte ih brzo... ;-)
hvala puno na trudu

:top:

toni275
30.01.2010., 13:51
:moli: :moli: :moli:
trebam pomoć oko ovih pitanja:
1) što znači razrjediti otopinu NH4NO3 u omjeru 2:3?
2) zašto se otopini Fe3+ dodaje otopina solne kiseline a ne otopina sumporne kiseline?
3) koja je prednost krupnozrnatog taloga?
4) prikažite jednadžbom ispiranje taloga Fe(OH)3 do negativne reakcije na kloride.
5) po čemu se može zaključiti da je sav Fe(OH)3 žarenjem prešao u Fe2O3?

hvala puno unaprijed na odgovorima

Eto tako.
30.01.2010., 16:27
Molim vas da mi netko objasni energiju ionizacije. (gradivo 1. razreda gimnazije).Nije mi jasno između koje dvije skupine je najvisa razlika u iznosu energije i zasto? :confused: Hvala unaprjed.

chemie
30.01.2010., 19:02
Ako mi je u zadatku zadano da imam 20% timina, onda:
adenina ima sigurno 20%, a koliko ima citozina i guanina?
U rješenju piše ovako:
-adenina ima 20% (to znam jer ga mora biti kao i timina), citozina 60%
- citozina 30%
Moraju biti 2 odgovora točna- a zaokružena su ta dva gore navedena.
Nije mi jasno kako može biti citozina 60%?
Jer ako imam 20% A + 20% T=40%, ostatak je 60%, pa mislilm da je u tih 60% sadržan i citozin i guanin, jer ako ima 60% citozina pa gdje je onda guanin?
To jedino da nema ništa guanina , ali mora i on biti prisutan?

Ako je u isječku DNA veličine 100 parova baza nađeno je 50 adenina, rješenje je da:
-jednaka zastupljenosti adenina
-50 guanina:
Ja sam mislio da nema citozina i guanina što su isto ponuđeni odgovori, jer ako imam 50 adenina, imam i 50 timina, što je jednako 100 i to je to, ali ipak se to drugačije radi..
Može ovako:
Jel to znači da 50 adenina je u jednom lancu, 50 timina je u drugom lancu
Pa 50 citozina je u jednom lancu, što odgovora 50 guanina u drugom lancu?

matija012
01.02.2010., 15:24
Bok!
Evo ovako. Imamo neko srebrno ˝kamenje˝ valjda već 20 godina što je tata našao kad je nešto kopao. Već pokušavamo dugo otkriti što je to za stvar pa sam ja odlučio staviti slike na forum pa bih molio za pomoć.
Evo SLIKA:
http://img46.imageshack.us/img46/926/img5729m.jpg
http://img534.imageshack.us/img534/8287/img5727.jpg
http://img136.imageshack.us/img136/6332/img5726f.jpg
http://img51.imageshack.us/img51/2320/dsc00174i.jpg
http://img254.imageshack.us/img254/3808/dsc00173r.jpg
http://img136.imageshack.us/img136/5171/dsc00172lf.jpg
http://img508.imageshack.us/img508/5052/dsc00171c.jpg
http://img402.imageshack.us/img402/2198/dsc00170ya.jpg

http://img402.imageshack.us/gal.php?g=dsc00170ya.jpg

Također sam danas probao staviti to na plamen od štednjaka i to sam nekoliko sekundi držao na plamenu i zažarilo se zatim mi je slučajno palo i to se raspalo. Zatim sam probao pomirisati to i to je bio čisti miris sumpora kao tekućeg sumpora i crvenkaste boje!
Hvala svima koji će pomoći!

Leto Atreides
01.02.2010., 17:46
To tvoje srebrnkasto ''kamenje'' je pirit. Ruda iz koje se dobiva sumpor. Miris je rekao sve.
Lijepi primjerci. Gdje ih je našao?

matija012
01.02.2010., 17:51
Hvala na odgovoru!
Pa nekada je on radio sa buldožerom bio je strojnik pa je negdje našao ja mislim u Sloveniji moram ga pitati. Imamo toga oko pola kile.

removka
01.02.2010., 19:43
Tudum sam za kemiju.. Trebala bih pomoć oko ovog zadatka..

Napiši jednadžbe reakcija za slijedeći slijed kemijskih pretvorbi:

CaCo3 (s)-----> CaO (s) ----> Ca(OH)2 (s) ------> Ca2+ (aq) + 2OH- (aq)

Znam da nekima zadatak nije težak i je za nekog tko se snalazi u kemiji ovaj zadatak smiješan.. Stoga - pomognite!!
Hvala!!

Maxes
01.02.2010., 22:34
1. Pri elektrolitičkome rafiniranju (pročišćavanju) bakra iskorištenje struje bilo je 92 %.
Koliki je naboj bio potreban za izlučivanje 100 kg čistoga bakra?

2. Kolika je pH-vrijednost otopine dobivene miješanjem 100 mL vodene otopine
HCl množinske koncentracije 20 mmol/L i 200 mL vodene otopine Ca(OH)2 množinske koncentracije 10 mmol/L?

Please help :(

sen
02.02.2010., 14:10
1. Pri elektrolitičkome rafiniranju (pročišćavanju) bakra iskorištenje struje bilo je 92 %.
Koliki je naboj bio potreban za izlučivanje 100 kg čistoga bakra?

iskorištenje je 0,92, dakle traži se teoretski naboj, a onda praktični.

iskorištenje = praktični / teoretski
Cu2+ + 2e- -> Cu (dakle z=2)

Q (teor) = m*z*F/M = 100 000 g*2*96500 C/mol/63,55 g/mol

Q (prakt) = Q (teor) * 0,92

Tika
04.02.2010., 12:53
Podsjetnik: Ovo NIJE podforum za rješavanje domaćih zadaća. Napišite do kuda ste stigli sa rješavanjem i što vam nije jasno. Postovi koji zahtjevaju rješavanje zadataka i u kojima nije napisan barem dio postupka, bit će sankcionirani kartonom za kršenje pravila podforuma. Ista stvar će se dogoditi onima koji na takve postove odgovaraju.

Maxes
04.02.2010., 19:31
iskorištenje je 0,92, dakle traži se teoretski naboj, a onda praktični.

iskorištenje = praktični / teoretski
Cu2+ + 2e- -> Cu (dakle z=2)

Q (teor) = m*z*F/M = 100 000 g*2*96500 C/mol/63,55 g/mol

Q (prakt) = Q (teor) * 0,92

Hvala :)

Ja naime nisam znao ni započet, tako da je u tome stvar...

awia
06.02.2010., 17:14
Rješavam zadatak iz biokemije (a princip je isti kao kod fizikalne kemije) i dobila sam sasvim deseto rješenje od onog koje treba biti. Napisat ću dio zadatka koji se na to odnosi i moje rješavanje pa molim da mi se kaže gdje sam pogriješila.

Pri 25oC molarne koncentracije reaktanata i produkata su: [piruvat]=[aspartat]=10-2 moldm-3, [alanin]=10-4 moldm-3, [oksaloacetat]=10-5 moldm-3. delta rG= 3.82kJmol-1. je li sinteza alanina i oksaloacetat spontana?

dakle formula je delta G= delta rG + RT ln[aspartat][piruvat]/[oksaloacetat][alanin]
znači: delta G= 3.82*103 Jmol-1 + 8.314 JK-1mol-1 * 298,15K * ln 10-4/10-9
i kad sve poizračunam dobijem 32,351 kJmol-1
u rješenju zadatka piše -24,4 kJmol-1
kako su pobogu oni dobili tih -24,4????

CANDY-CANDY
06.02.2010., 19:54
Tudum sam za kemiju.. Trebala bih pomoć oko ovog zadatka..

Napiši jednadžbe reakcija za slijedeći slijed kemijskih pretvorbi:

CaCo3 (s)-----> CaO (s) ----> Ca(OH)2 (s) ------> Ca2+ (aq) + 2OH- (aq)

Znam da nekima zadatak nije težak i je za nekog tko se snalazi u kemiji ovaj zadatak smiješan.. Stoga - pomognite!!
Hvala!!

Kalcijev karbonat se zagrijavanjem raspada na kalcijev oksid , CaO i ugljikov (IV) oksid, CO2: CaCO3--> CaO + CO2
kalcijev oksid može reagirati sa vodom pri čemu nastaje slabo topljiv hidroksid, kalcijev hidroksid,
Ca(OH)2, koji disocira na kalcijeve ione, Ca2+ i hidroksidne ione ,OH-
Ca(OH)2 --> Ca2+ + 2OH-.

MrSandman
06.02.2010., 22:46
Kako se u PSE odreduje porast vrelista i talista, a kako unutar pojedinih skupina? Molim odgovor sto prije!

livmed
07.02.2010., 11:46
A ja bih da mi netko pojasni ovu rečenicu:

Kisik se veže labavo na dvije od šest "koordinativnih" veza atoma željeza

awia
07.02.2010., 12:11

labavo znači da može i disocirati s njega, nije "trajno" vezan. pretpostavljam da se radi o hemoglobinu. 4 veze željeza su vezane na hem, a 2 su slobodne za reverzibilno vezanje kisika.
treba još nešto objasniti ili je sad jasno?

livmed
07.02.2010., 12:50
labavo znači da može i disocirati s njega, nije "trajno" vezan. pretpostavljam da se radi o hemoglobinu. 4 veze željeza su vezane na hem, a 2 su slobodne za reverzibilno vezanje kisika.

ma ajd naučit ću ja tu rečenicu napamet, mirna Bosna

awia
07.02.2010., 15:40
nemoj ju učit napamet, pitaj koji ti dio nije jasan. ako treba mogu potkrijepiti objašnjenja i slikama. (baš učim biokemiju pa ima dio i o hemoglobinu :D)

livmed
07.02.2010., 16:56
Da slike bi koristile. Ne kužim odkud kod željeza 6 veza i kakvih(jednostrukih kovalentnih????)

Štreberica
07.02.2010., 17:25

Dakle problem je što ne razumiješ pojam "koordinativnih"? Joj, nadam se da imate barem ove godine kakvu-takvu nastavu kemije, inače znam da mi je ovo objašnjavanje uzaludno. Dakle, kao prvo rečenica nije sasvim točna, riječ je o IONU željeza Fe2+ (biolozi :p ) koji je u hemu okružen s 4 atoma dušika koji su prema njemu, budući da je pozitivno nabijen, "okrenuli" svoje negativno nabijene elektronske parove (ako se gadno ne varam, imaš o tome lijepu sliku u udžbeniku koja je čak gotovo posve točna). "Koordiniran" u ovom kemijskom kontekstu znači okružen, dakle ion Fe2+ okružen je s 4 atoma dušika, a budući da mu je koordinacijski broj 6, tako ga okruže još 2 atoma kisika (dakle molekula O2). Sve te "koordinativne veze" slabije su i više reverzibilne (lakše se uspostavljaju i kidaju) od "pravih" (kovalentnih) kemijskih veza. Zašto je baš koordinacijski broj 6 to je teže objasniti, u mom udžbeniku iz kemije za 3. raz. postoji lijepa slika kako je Fe2+ okružen sa 6 molekula vode, pogledaj ima li i u tvom (kod željeza) - raspoređene su oko njega u obliku oktaedra (četverostrane bipiramide) - to ti je ista stvar.

livmed
07.02.2010., 19:09
Ma dobro, naučio sam da je koordinativna veza kad elektronski par potiče od jednog atoma i to mi je dosta, ostalo je nevažno:)

http://upload.wikimedia.org/wikipedia/commons/e/e0/Coordinate_Covalent_Bonding.gif

Leto Atreides
08.02.2010., 15:34
Pri 25oC molarne koncentracije reaktanata i produkata su: [piruvat]=[aspartat]=10-2 moldm-3, [alanin]=10-4 moldm-3, [oksaloacetat]=10-5 moldm-3. delta rG= 3.82kJmol-1. je li sinteza alanina i oksaloacetat spontana?

dakle formula je delta G= delta rG + RT ln[aspartat][piruvat]/[oksaloacetat][alanin]

ln[aspartat][piruvat]/[oksaloacetat][alanin] nije točno

Produkti/reaktanti
ln([oksaloacetat][alanin]/[asparat][piruvat]) točno

Sad ponovno izračunaj i dobit ćeš točno.

iwanna1
08.02.2010., 16:43
pomoć pliz!!!

zadatci glase:

1. Nacrtajte strukturne formule produkata koji nastaju u sljedećim reakcijama. u reakciji b) navedite koji produkt prevladava i zašto

a) CH3COO-
CH3CH2CH2Br -------------> A

b) CH3CH2CH2CH2CH2Br + (H3C)3---C---O- ------------> A + B

2. predložite sintetski put za pripravu 3-fenil-3-pentanola

3. nacrtajte mehanizam reakcije dehidratiranja 2-propanola u 73% H2SO4 pri 100*C

awia
08.02.2010., 21:53

ln[aspartat][piruvat]/[oksaloacetat][alanin] nije točno

Produkti/reaktanti
ln([oksaloacetat][alanin]/[asparat][piruvat]) točno

Sad ponovno izračunaj i dobit ćeš točno.

a znači tu je greška, već sam mislila da sam nešto gadno zbrljala ili prolupala. hvala puno

Leto Atreides
09.02.2010., 09:00
Nema na čemu.

Wannda
10.02.2010., 00:28
Pliz, pomooooć!!!!!

Jel zna ko riješit ovaj zadatak?

Koliko se atoma kalija i molekula klora izluči elektrolizom taljevine kalijeva klorida strujom jakosti 9,2A u vremenu od 15h?

Fakat sam zapela i neznam di, kako, ništa :mama:

Štreberica
10.02.2010., 20:23
Koliko se atoma kalija i molekula klora izluči elektrolizom taljevine kalijeva klorida strujom jakosti 9,2A u vremenu od 15h?
Faradayev zakon elektrolize (prvi): I×t=z×n×F (z je broj elektrona u jednadžbi, F je Faradayeva konstanta), a onda iz množine izračunaš broj atoma odnosno molekula.

Wannda
11.02.2010., 11:34
Pa to sam i probala, ali prvo mi je problem uopće bio doći do broja elektrona u jednadžbi... KCl... jel z=1???
A i problem mi je kad neznam šta trebam uvrstit u računanje množine...

nbedeko2
11.02.2010., 17:48
Prvo izračunaš količinu preko n=Ixt/zxF. I- jačina struje, t- vrijeme provođenja elektrolize, z- broj elektrona koji sudjeluje u reakciji, F- Faradayeva konstanta. Zatim sa tom količinom računaš N preko L=N/n od tuda slijedi da je N=Lxn.
L je Avogadrova konstanta iznosi 6,022x10^23. z bi trebao bit 1 jer K+ + e- ---> K.

biende
12.02.2010., 19:22
Kako objasniti da je amonijak bazičniji od fosfina?
Pročitala sam da što je atom manje elektronegativan to lakše prihvati proton. U tom slučaju trebao bi fosfin biti bazičniji jer je fosfor manje elektronegativan od dušika.
Ako gledam polumjer atoma, atom fosfora je veći pa time teže prihvaća proton od atoma dušika... Po tome bi se već nekako to moglo objasniti....
Ne znam na koji način bi to protumjačila.

A zašto recimo sumpor kod H2S uopće ne prihvaća proton , a ima nepodijeljene elektronske parove?

envoy
13.02.2010., 09:05
Pročitala sam da što je atom manje elektronegativan to lakše prihvati proton. U tom slučaju trebao bi fosfin biti bazičniji jer je fosfor manje elektronegativan od dušika.
Ako gledam polumjer atoma, atom fosfora je veći pa time teže prihvaća proton od atoma dušika... Po tome bi se već nekako to moglo objasniti....

A zašto recimo sumpor kod H2S uopće ne prihvaća proton , a ima nepodijeljene elektronske parove?

Imaš to u Lipanoviću II, poglavlje 18.

Bazični karakter se povećava u skupini prema dolje (vidiš iz Ei) kao posljedica povećanja atomskog radijusa. Lakše je otrgnut jedan elektron Bi nego atomu N.

biende
13.02.2010., 18:14
Ne razumijem. Ajde pojasnite mi to što sam pitala baš...
Nemam Filipovića, a niti mi treba, jer je kompliciran za mene...

srki
16.02.2010., 16:39
Elektroliza vodene otopine natrijevog hidroksida. Na katodi se reducira voda, ali šta se događa na anodi?

nbedeko2
16.02.2010., 20:38
Na anodi se odvija oksidacija vode.

coolinesay
17.02.2010., 21:23
zadatak od mene traži da izračunam volumen i temp dvoatomnog plina. mislim, kaj ja trebam s tim raditi? što trebam znati o dvoatomnom (nekom) plinu da bih riješila taj zadatak!?

envoy
18.02.2010., 13:17
zadatak od mene traži da izračunam volumen i temp dvoatomnog plina. mislim, kaj ja trebam s tim raditi? što trebam znati o dvoatomnom (nekom) plinu da bih riješila taj zadatak!?

Napiši kako glasi cijeli zadatak.

To bi moglo ukazivat na količinu plina pomoću koje onda računaš traženo...

timi
20.02.2010., 13:51
kako da napišem ove reakcije:
dobivanje:
difeniletera
propoksinbutana

gigogrozni
23.02.2010., 15:39

Mali edit, kad već objašnjavaš; 4 su vezane za hem, jedna je dostupna za reverzibilno vezanje jedne molekule kisika, a jedna je koordinacijski vezana za udaljeni histidinski ostatak aminokiselinskog dijela.

DJ8701
27.02.2010., 10:11
imam problem s jednim pokusom izvela sam ga tj jos uvijek ga izvodim..al trebam za dobru ocjenu uz biljeske i fotgrafije napisat kemijsku jednadžbu.
pokus:
kod kuće izvedi pokus tako da u staklenku napunjenu do polovice s octom staviš kokošje jaje. promatraj i zapisuj promjene tijekom 24 sata. nakon toga izlij ocat iz staklenke, a jaje pažljivo uhvati rukom i isperi vodom. što opažaš? pokušaj kemijskom jednadžbom prikazat uočenu promjenu..

* imam osjecaj da kora gubi pigment ili se cijela kora po malo skida tj otapa..nisam htjela pipnut jaje da nebi nesto krivo ispalo u pokusu..
please help ako znate nesto o ovom pokusu :D

Štreberica
27.02.2010., 14:33
ili se cijela kora po malo skida tj otapa
Ovo je prilično dobar opis... Glavni sastojak ljuske jajeta je kalcijev karbonat, glavni sastojak octa je octena kiselina - možeš li sad napisati jednadžbu?

DJ8701
27.02.2010., 16:58
to znam i sama..al jednadžbe su mi veliki problem..ako mozes kako pomoć bila bi ti zahvalna

Štreberica
28.02.2010., 16:50
to znam i sama..al jednadžbe su mi veliki problem..ako mozes kako pomoć bila bi ti zahvalna
Razapet će me moderatori za ovo, ali evo ti (pretpostavljajući da si 1. srednje i da znaš za agregatna stanja):
http://www.forum.hr/attachment.php?attachmentid=9958&stc=1&d=1267375693

DJ8701
28.02.2010., 18:33
Razapet će me moderatori za ovo, ali evo ti (pretpostavljajući da si 1. srednje i da znaš za agregatna stanja):
http://www.forum.hr/attachment.php?attachmentid=9958&stc=1&d=1267375693
hvala ti punooo...8. sam razred ali razumijem.. :D

Ice Vikki
01.03.2010., 11:02
Poz, ljudi!

Uskoro ćemo pisati test, a meni vrelišta nisu jasna. Skenirala sam sliku pa ako bi mi netko mogao ukratko objasniti zašto npr. H2O ima više vrelište od H2S i sl. Pročitala sam u udžbeniku, al' mi svakak nije niš jasno. Jedino što znam je da ima neke veze s polarnosti, elektronegativnosti, vodikovim vezama i van der waalsovim silama. Ne nužno sa svim tim, ali nešto s tim je. Na testu će biti pitanje tako da će biti zadana dva spoja i onda bi ja trebala znati objasniti koji ima više vrelište i zašto. Unaprijed hvala

http://img200.imageshack.us/img200/34/vrelita.jpg

chocoladica
01.03.2010., 22:02
Poz, ljudi!

Uskoro ćemo pisati test, a meni vrelišta nisu jasna. Skenirala sam sliku pa ako bi mi netko mogao ukratko objasniti zašto npr. H2O ima više vrelište od H2S i sl. Pročitala sam u udžbeniku, al' mi svakak nije niš jasno. Jedino što znam je da ima neke veze s polarnosti, elektronegativnosti, vodikovim vezama i van der waalsovim silama. Ne nužno sa svim tim, ali nešto s tim je. Na testu će biti pitanje tako da će biti zadana dva spoja i onda bi ja trebala znati objasniti koji ima više vrelište i zašto. Unaprijed hvala

http://img200.imageshack.us/img200/34/vrelita.jpg

Voda ima više vrelište od H2S i nižih u skupini zbog najviše izraženih vodikovih veza.Vodikova veza je to jača što je atom na koji je vezan proton(vodik) manji,tj. što mu je veća gustoća naboja odnosno veća elektronegativnost.Iz periodnog vidiš da je kisik najmanji u svojoj skupini,jer drugima raste polumjer zbog povećanja broja ljusaka.On jače na sebe privlači vodikov elektronski oblak koji je negativno nabijen (jer njegova pozitivno nabijena jezgra više dolazi do izražaja) pa se čini kao da je vodik na njega vezan samo kao proton,i na njemu se javlja dosta jak pozitivan naboj,koji pak privlači djelomično negativne krajeve drugih molekula iz okoline(druge molekule vode ili neke druge dipolne molekule).Tako nastaje vodikova veza.(a vodikove veze su vrsta Van der Waalsovih sila..-dipol-dipolno privlačenje).

Kako ćeš objasnit koji spoj ima više vrelište..pogledaj razliku u elektronegativnosti,što je veća,to spoj ima veće vrelište/talište zbog većeg ionskog karaktera veze.

Ice Vikki
02.03.2010., 09:59
Voda ima više vrelište od H2S i nižih u skupini zbog najviše izraženih vodikovih veza.Vodikova veza je to jača što je atom na koji je vezan proton(vodik) manji,tj. što mu je veća gustoća naboja odnosno veća elektronegativnost.Iz periodnog vidiš da je kisik najmanji u svojoj skupini,jer drugima raste polumjer zbog povećanja broja ljusaka.On jače na sebe privlači vodikov elektronski oblak koji je negativno nabijen (jer njegova pozitivno nabijena jezgra više dolazi do izražaja) pa se čini kao da je vodik na njega vezan samo kao proton,i na njemu se javlja dosta jak pozitivan naboj,koji pak privlači djelomično negativne krajeve drugih molekula iz okoline(druge molekule vode ili neke druge dipolne molekule).Tako nastaje vodikova veza.(a vodikove veze su vrsta Van der Waalsovih sila..-dipol-dipolno privlačenje).

Kako ćeš objasnit koji spoj ima više vrelište..pogledaj razliku u elektronegativnosti,što je veća,to spoj ima veće vrelište/talište zbog većeg ionskog karaktera veze.

Puno ti hvala!

coolinesay
04.03.2010., 18:23
Muči me jedna stvar: Imamo vježbe na kojima ispitujemo napetost površine vode i nekih otopina etanola u tri različite koncentracije (etanol pomiješan s vodom). U skripti imamo koncentracije sa 3, 7 i 11 % udjela etanola.
Mi smo radili vježbu sa koncentracijama 4, 8 i 12 % udjela etanola. Profesorica nas uči da što je veći udio etanola to je površinska napetost manja. No usporedim li podatke u skripti sa podatcima sa naše vježbe, ono što mi dobijemo kao rezultat površinske napetosti kod 4 % tne otopine etanola je veći iznos od onog što je u skripti za 3% tnu otopinu etanola (a trebao bi biti manji). No, pomislila sam si možda je u temperaturi stvar. Temperatura koja je navedena u skripti je niža za 4 stupnja C od one pri kojoj smo mi radili. Površinska napetost bi također znači trebala biti veća kod one u skripti od one koju mi imamo, jer je naša temperatura veća a kod viših temperatura površinska napetost kapljevina opada.
Tlak se razlikuje nešto malo, u skripti je 100,8 kPa a kod nas na vježbi je bilo 100,9 kPa.

Zašto onda mi imamo u našoj vježbi mahom veće iznose za površinsku napetost? Može li mi netko objasniti ovisi li to o još nećemu osim o tlaku, temperaturi, koncentraciji?

Mjerili smo metodom tlaka mjehura.
Imam dojam da ovo što smo mi radimo totalno nepouzdano jer nema nikakvog logičkog smisla niti veze. I tak me to živcira sada. Moram napisati četiri stranice teksta a tak bezveze :mad:

biende
05.03.2010., 12:03

Pošto nisam ovo uspjela doznati, molim da mi netko još malo pomogne....
Hvala

Gänseblümchen
05.03.2010., 19:59
Pošto nisam ovo uspjela doznati, molim da mi netko još malo pomogne....
Hvala

Hmm, što je atom manje elektronegativan to lakše prihvati proton?? Ne bih se složila s tim (ako sam u krivu neka me se ispravi). Dušik je elektronegativniji od fosfora, to je točno, ali ako pogledamo primjer što znači bazičniji, možda nam neke stvari budu jasne. Dušik budući da je elektronegativniji, oko sebe "jače" privlači zajedničke elektronske parove koje dijeli sa vodikom (nekako se "napuni" elektrona oko sebe) + manji je od fosfora, što se vidi iz samo jednog pogleda na PSE, pa iz toga možemo zaključiti da će proton (odnosno H+ lakše doći dušiku jer je dušik po tom pitanju više nukleofilniji od fosfora u navedenim molekulama)

Leto Atreides
08.03.2010., 08:47
Biende, veza između N i H je stabilnija nego između P i H. Amonijak je stabilniji od fosfina, polaran je pa se puno lakše otapa u vodi od fosfina (čak 2600 puta bolja topivost amonijaka od fosfina). Zato je amonijak bazičniji od fosfina.

Elektronegativnost je svojstvo elementa da jače ili slabije provlači elektrone iz zajedničkog elektronskog para, a ne protone.
Elektronegativnost raste u skupini od dole prema gore, a u periodi s lijeva na desno. Energija ionizacije obratno u skupini. Kako raste promjer atoma raste i EI.

Dakle, odgovor se krije u jakosti veze X-H koja je jača kod amonijaka nego kod ostalih elemenata V B skupine s vodikom. Što je jača to je spoj stabilniji, a fosfin nije toliko stabilan koliko amonijak, pa je onda i slabo topiv u vodi i zato pokazuje manje bazičan karakter od amonijaka.

Nadam se da si zadovoljna s odgovorom.

Ultraviolet.
09.03.2010., 22:50
Ovako, imam jednu nejasnoću pa ako bi mi netko mogao pomoći.

Znam da je kut između 2 vodika u molekuli vode veći od onoga u telurovodiku, tj. taj se kut smanjuje u spojevima vodika s kisikom prema teluriju, ali nije mi potpuno jasno zašto. Pretpostavila sam da ima veze sa elektronegativnošću ili atomskim polumjerom i čitala sam na internetu da ima veze sa hibridizacijom, ali ni to nije puno pomoglo u mom razumijevanju toga. Svaka objašnjenja dobro su došla.
Hvala na pomoći =)

coolinesay
10.03.2010., 15:17
a ko će meni objasnit!??? :mad:

Bundy
10.03.2010., 19:03
Molim vas pomoc...

Zanima me jedna stvar

Jel postoji neka razlika u materijalima od kojih se rade vrecice?

One prozirne su koliko znam od polyetilena male gustoce, ali one skuplje (koje se naplacuju u super marketima)od polietilena vece gustoce, dali je to to ili jos postoje neke razlike u kvalitetama?

mirere
10.03.2010., 19:30
Pozdrav;

Treba mi rijesiti hitno 2 zadatka iz hemije lagani su :D :D :D

1.) Izracunaj broj molekula H2O koji nastaje kod reakcije 1,23 10 na 22 :D molekula kisika sa viskom vodika iz reakcije 2h2 + o2 ---->H2O

2.) Ugljik u subisku kisika izgara do CO2:C + o2 ---> CO2. Iskoristenje je 85%. KOja kolicina CO2 nastaje iz 48g C

Hvala unaprijed :DD

košara
12.03.2010., 08:20
dakle jedno jednostavno pitanje (za one koji znaju):

imam Tio2 koji je netopljiv u vodi, a trebam ga zamiješati, znači trebam neko vezivo, no ne znam koje...