PDA

View Full Version : Kemija - pomoć

stranice : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21 22 23 24 25 26 27

Endimion17
12.09.2007., 13:14
Ovo je thread u kojem možete postavljati upite koji se tiču kemijskih zadataka i svega što vam u vezi kemije nije jasno.
I dalje vrijede pravila navedena na threadu "Pravila podforuma KZŠIS" (http://www.forum.hr/announcement.php?f=64&a=320).

Naziv teme je "Kemija - pomoć", a ne "Kemija - rješavanje zadaće": ne očekujte da će vam ovdje biti riješena domaća zadaća (ili ispit, što god) u obliku u kojem ćete ju moći samo bez razmišljanja prepisati. Naprimjer, ako je pitanje računski zadatak, ne očekujte odgovor s uvrštenim brojkama, nego uputu o potrebnim formulama i postupku. Dozvoljeno je postavljati više pitanja odjednom (u istom postu), ali ako ih postavite jako puno, osobito sličnih, ne očekujte odgovor na sva, osobito ne brzi. Ako ste već riješili dio zadatka o kojem pitate, vjerojatno ćete dobiti bolji i brži odgovor ako napišete što ste već riješili i kako, a na kojem ste dijelu zapeli.
Štreberica, 22. 9. 2012.

Rješenja zadataka iz udžbenika Stehiometrija Milana Sikirice, s postupcima, mogu se skinuti s linkova koji se nalaze ovdje (http://amasci.net/index.php?topic=137.msg3148#msg3148). Molim da pitanja o rješavanju zadataka iz tog udžbenika postavljate tek nakon što ste proučili tamošnje rješenje te vam je nejasno, sumnjate na grešku ili rješenje za taj zadatak ne postoji - navedite u upitu u čemu je od toga problem.
Isto vrijedi i za zadatke s prošlih državnih matura - obrazložena rješenja mogu se pogledati i skinuti ovdje (http://drzavna-matura.com/index.php?page=materija_kemija_zad).
Štreberica, 3. 2. 2013.

edwind
19.09.2007., 22:07
Kako da prikažem konstitucijske (strukturne) izomere spoja C6H12 (ima ih 5)
U pravilima threada piše da se napiše dokle si stao sa zadatkom, ali ja sam na početku tako da.. :zubo:

sal_mirabilis
20.09.2007., 00:59
Kako da prikažem konstitucijske (strukturne) izomere spoja C6H12 (ima ih 5)
U pravilima threada piše da se napiše dokle si stao sa zadatkom, ali ja sam na početku tako da.. :zubo:

Najlakše je samo nacrtati uglikov kostur.

kemik
20.09.2007., 09:02
hm, ja sam jučer, ne razmišljajući previše, došla do puno više od 5 strukturnih izomera C6H12 :confused:

jesi siguran da si dobro postavio zadatak?

sal_mirabilis
20.09.2007., 20:13
hm, ja sam jučer, ne razmišljajući previše, došla do puno više od 5 strukturnih izomera C6H12 :confused:

:bonk:
Uopće nisam primijetio da mu fale dva atoma vodika.

Jel' 14?

edwind
20.09.2007., 23:07

Treba dobiti 5 izomera, tako je rekao profesor

sal_mirabilis
20.09.2007., 23:34
Treba dobiti 5 izomera, tako je rekao profesor

To ti je za spoj C6H14.:)

kemik
21.09.2007., 09:14
ako pretpostavimo da se fakat radi o C6H14, ovo je rjesenje:
http://img525.imageshack.us/img525/7862/c6h14ot7.th.jpg (http://img525.imageshack.us/my.php?image=c6h14ot7.jpg)

ana-marija-zg
22.09.2007., 16:00
Imam problema sa zadatkom iz analitičke kemije!

1. U zasićenu otopinu Fe(OH)2 uvodi se H2S do zasićenja. Izračunajte da li u navedenim uvjetima dolazi do taloženja FeS.

podaci : pK1 (H2S) = 7
pK2 (H2S) = 3
Kpt(Fe(OH)2) = 10 na -15
Kpt (FeS) = 5 puta 10 na -18

Plizz ljudi imam ispit u ponedjeljak! :kiss: :s

Neznam samo zapoćeti jer nemam koncentraciju nikakvu navedenu, kasnije znam kako

Twist
25.09.2007., 13:17
Moze netko objasniti ukratko kako izjednacavati kemijske formule, oksidacija, redukcija itd...
usput objasniti kako cu znati oksidacijski broj elementu a da nema u spoju ni O ni H...

hvala unaprijed... :D

Lyla
25.09.2007., 13:34
Ovo je thread u kojem možete postavljati upite koji se tiču kemijskih zadataka i svega što vam u vezi kemije nije jasno.
I dalje vrijede pravila navedena na threadu "Pravila postanja!" (http://forum.hr/showthread.php?t=227429).

A hoće li se brisat debilna pitanja poput ovog iznad?

Rebecca Guay
25.09.2007., 13:53
A hoće li se brisat debilna pitanja poput ovog iznad?
Zašto bi to bilo debilno pitanje?
Kompleksno je i mislim da bi trebalo puno vremena da se to nauči.

Pogotovo kod org. tvari gdje se mora pratiti elektronegativnost i barem formalno pridavati oks. broj (jer je riječ o kovalentnoj vezi)

Potrebno je gledati periodni sustav elemenata u kojem su obično napisani sva moguća oks. stanja, a većina kemičara to zaključuje već po iskustvu!

Lyla
25.09.2007., 15:19
Zašto bi to bilo debilno pitanje?
Kompleksno je i mislim da bi trebalo puno vremena da se to nauči.

Pogotovo kod org. tvari gdje se mora pratiti elektronegativnost i barem formalno pridavati oks. broj (jer je riječ o kovalentnoj vezi)

Potrebno je gledati periodni sustav elemenata u kojem su obično napisani sva moguća oks. stanja, a većina kemičara to zaključuje već po iskustvu!

Sad koka još jednom pročitaj boldano. Ja znam da si ti jako pametna i da si nam svima pokazala da rasturaš redox, al ne zvučiš jako pameetno ako misliš da bi se to gore spomenutom liku moglo ''ukratko'' objasnit.
A on bi htio baš tako. Ukratko. (Mislim, ne znam, ja to ni uz najbolju volju ne bih mogla ukratko objasnit.)
zato bih da se brišu debilna pitanja.
rađe mu pošalji ponudu za instrukcije na pm ;)

Endimion17
25.09.2007., 21:08
Debilna pitanja bi bilo najbolje izbrisati nakon par dana, ako ih ljudi ignoriraju.

sal_mirabilis
26.09.2007., 23:03
Imam problema sa zadatkom iz analitičke kemije!

1. U zasićenu otopinu Fe(OH)2 uvodi se H2S do zasićenja. Izračunajte da li u navedenim uvjetima dolazi do taloženja FeS.

podaci : pK1 (H2S) = 7
pK2 (H2S) = 3
Kpt(Fe(OH)2) = 10 na -15
Kpt (FeS) = 5 puta 10 na -18

Plizz ljudi imam ispit u ponedjeljak! :kiss: :s

Neznam samo zapoćeti jer nemam koncentraciju nikakvu navedenu, kasnije znam kako

Nadam se da je ispit dobro prošao.
Kod zasićenja otopine, koncentracija sumporovodika je 0,1 mol/L. Jako koristan podatak za sve koji imaju posla s analitikom.

Livach
30.09.2007., 13:16
Ispricavam se na mozda jednom ovako laganom pitanju za vas velike, no eto.. Zapela sam.

"Rjesavanje" redoks procesa mi je u teoriji jasno, no u ovome primjeru, ne znam koji su zapravo oksidacijski brojevi atoma dušika u NH4NO3 i kako bih jednadzbu redukcije trebala napisati, pa bih molila za pomoc;

Zn + HNO3 --> Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H20

Evo, zahvaljujem unaprijed.

sal_mirabilis
30.09.2007., 14:57
Ispricavam se na mozda jednom ovako laganom pitanju za vas velike, no eto.. Zapela sam.

"Rjesavanje" redoks procesa mi je u teoriji jasno, no u ovome primjeru, ne znam koji su zapravo oksidacijski brojevi atoma dušika u NH4NO3 i kako bih jednadzbu redukcije trebala napisati, pa bih molila za pomoc;

Zn + HNO3 --> Zn(NO3)2 + NH4NO3 + H20

Evo, zahvaljujem unaprijed.

U nitratu je oksidacijski broj dušika +5, a u amonijaku -3.
Onu tvar koja se reducira napišeš s lijeve strane, a onu koja iz nje nastaje s desne. Jednadžbu izjednačiš hidronima i vodom. Naboj izjednačiš elektronima. :)
Linak (http://eskola.chem.pmf.hr/udzbenik/u27/izjednaci.doc).

kemik
30.09.2007., 15:03
NH4(+) + NO3(-)

u NH4(+) dušik je -3, u NO3(-) je +5

stoga ti ta reakcija izgleda

NH4(+) -> NO3(-) + 8 e- (ostavljam te da se sama igraš sa vodama i vodicima ;) )

ine
01.10.2007., 11:48
molim vas za malo pomoći:ako sintetizirate kompleks vanadija sa nekim organskim ligandom, kojim sve načinima možete odrediti prisutnost vanadija u tom kompleksu (ako može krati opis tih metoda)?

Livach
03.10.2007., 07:48
sal_mirabilis, kemik; hvala!

Zapravo sad vidim da je vrlo jednostavan primjer, a to sto je meni bilo cist' logicno staviti na dušike +1 i ne primjetiti da je NO3 pod minusom, te da NH4 zbog toga mora biti plus, pa je N -3, dokaz je moje valjda neizvjezbanosti. Nadam se. :)

The Chemist
03.10.2007., 14:15
molim vas za malo pomoći:ako sintetizirate kompleks vanadija sa nekim organskim ligandom, kojim sve načinima možete odrediti prisutnost vanadija u tom kompleksu (ako može krati opis tih metoda)?

Atomskom apsorpcijskom spektroskopijom, npr...

Ili možda nekakvim cisto kemijskim reakcijama karakteristicnima za vanadij.

Ili mozda nekakvom elektrokemijom (pod odredenim uvjetima se na elektrodi izlucuje tocno odredeni metal)

Eto, to mi je palo na pamet...

kemik
03.10.2007., 14:17
dokaz je moje valjda neizvjezbanosti. Nadam se. :)

ja sam relativno sigurna: rješavanje redoksa je samo stvar rutine. riješi ih sve koje imaš zadane, pa drugi put i nakon toga će ić ko podmazano.

jedini dio kemije gdje je jedino vrijeme koje je na to utrošeno bitno :zubo:

CHIC_08
17.10.2007., 18:00
Jel mi netko može pomoć riješiti ovaj zadatak??

Kolika je množina CH4 koji treba izgorjeti pri stalnom tlaku da bi oslobođena toplina iznosila 5000kJ/molu. delta cH (odnosno delta rH) = -890kJ/mol
Plizzzzzzzzz!!!:(

CHIC_08
18.10.2007., 17:38
Jel mi netko može pomoć riješiti ovaj zadatak??

Kolika je množina CH4 koji treba izgorjeti pri stalnom tlaku da bi oslobođena toplina iznosila 5000kJ/molu. delta cH (odnosno delta rH) = -890kJ/mol
Plizzzzzzzzz!!!:(

nevermind,glupo pitanje, 5min.poslije sam ga i sama riješila...:lol:

..PaN@mA°)
19.10.2007., 14:02
Kako mene kemija nije jaca strana, a sestri treba rješiti neke zadatke molim za pomoc!

- Treba prikazati nastajanje i strukturnu formulu ionskog, kovalentnog i polimerno-kovalentnog hibrida.
- I treba nacrtati nastajanje kiselog, baznog, ampoternog i neutralnog oksida.

Hvala... :)

big-smoke
19.10.2007., 22:11
navedi tri tvari koje sublimiraju pri atmosferskom tlaku (osim joda).

suhi led, arsen, i??

molim pomoć, hvala

kemik
19.10.2007., 22:14
a glupi odgovor koji traže naši srednješkolski profesori je naftalen.

iako, svi znamo da obični H2O led isto sublimira pri atmosferskom tlaku, ali to je malo kompliciraniji odgovor i ne stoji kod sikirice u knjizi, pa se nemoj zajebavat s tim ako ne ciljaš na peticu iz kemije :rolleyes:

big-smoke
20.10.2007., 09:25
a glupi odgovor koji traže naši srednješkolski profesori je naftalen.

iako, svi znamo da obični H2O led isto sublimira pri atmosferskom tlaku, ali to je malo kompliciraniji odgovor i ne stoji kod sikirice u knjizi, pa se nemoj zajebavat s tim ako ne ciljaš na peticu iz kemije :rolleyes:

:kiss:
nego ako izbacim suhi led kaj onda još mogu stavit kao odgovor?

sal_mirabilis
21.10.2007., 02:07
Baš sve može sublimirati pri atmosferskom tlaku. Obajsni prosfesoru da će, ako mu nad glavom aktiviraš vodikovu bombu, i on sublimirati.
Ako ćemo cjepidlačiti, može se reći da one tvari koje bi se prilikom sublimacije raspale zapravo ne mogu sumblimirati (jerbo nastaju neke druge tvari).
Ugljikov dioksid sasvim uredno sublimira pri atmosferskom tlaku. Ako odnekud baviš komad metana, i on će ti sublimirati na zraku. :D
To pitanje sa sublimacijom samo je jedno od hrpetine beskorisnih pitanja koja od jedne divne znanosti rade štreberaj, mjesto da djeca nešto i shvate.

kemik
21.10.2007., 09:51
ja sam svojoj profesorici na to pitanje rekla da SVE sublimira, pa mi je rekla "joj, kemikica (ovdje zamislite moje prezime, izrečeno onako sa poluprijezirom), opet pametuješ :rolleyes: :rolleyes: :rolleyes: ).

ali ona je već tad znala da ću ić studirat kemiju, pa joj je bilo drago da ja kužim što se tu dešava, nije zajebavala :)

općenito me profesori kemije nisu zajebavali u osnovnoj i srednjoj. imala sam sreće s njima :cerek: :kiss: Z.

..PaN@mA°)
21.10.2007., 13:07
Kako mene kemija nije jaca strana, a sestri treba rješiti neke zadatke molim za pomoc!

- Treba prikazati nastajanje i strukturnu formulu ionskog, kovalentnog i polimerno-kovalentnog hibrida.

Hvala...

*_spike
21.10.2007., 13:32
navedi tri tvari koje sublimiraju pri atmosferskom tlaku (osim joda).

suhi led, arsen, i??

molim pomoć, hvala
Mislim da je meni ovo nebulozno pitanje bilo čak na faksu, u sklopu jednog praktikuma.

I tragično je da se to provuklo "tako visoko".

gnjavež
21.10.2007., 13:37

Hvala...
nacrtati?mislis trebaju joj jednadzbe or what?

..PaN@mA°)
21.10.2007., 13:51
nacrtati?mislis trebaju joj jednadzbe or what?

prof. im je rekla da trebaju nacrtati... ta žena ionako nije normalna!
Pretpostavljam da je mislila na jednadžbe!

Endimion17
21.10.2007., 15:25
Ovo nije mjesto na kojem se ljudima rješavaju cijele zadaće koje nisu ni pokušali taknuti. Sljedeća osoba koja izvali takvu glupost će popušiti ban, a pomagač će dobiti dobru porciju crvenih kartona.
Hvala na razumijevanju.

Endimion17
21.10.2007., 15:28
Mislim da je meni ovo nebulozno pitanje bilo čak na faksu, u sklopu jednog praktikuma.

I tragično je da se to provuklo "tako visoko".

Ma misle na nešto što konkretno sublimira, da se može lako opaziti. Naravno da sve sublimira. Ako iskoči jedan atom/molekula, i to je sublimacija, ali jebemu, što je jedna čestica? :)
Ali da je pitanje glupo, jest, glupo je.
Ovo što se dogodilo kemikici se dogodilo i meni. S tim da ja nisam naišao na preveliko razumijevanje. :D

kemik
21.10.2007., 15:29
reci, endi, da li H2O(s) sublimira? pri standardnim uvjetima?

edit: ne da mi se zahebavat sa subskriptima. znaš što sam mislila ;)

*_spike
21.10.2007., 15:48
Ma misle na nešto što konkretno sublimira, da se može lako opaziti. Naravno da sve sublimira. Ako iskoči jedan atom/molekula, i to je sublimacija, ali jebemu, što je jedna čestica? :)
Ali da je pitanje glupo, jest, glupo je.
Ovo što se dogodilo kemikici se dogodilo i meni. S tim da ja nisam naišao na preveliko razumijevanje. :D
Onda treba konkretno postavit pitanje: koje tvari značajno sublimiraju pri s.u.?

Jer totalno je krivo učit ljude na prvoj godini faksa (kad su tek došli i u stadiju su upijanja, proširuju se znanja i miču srednjoškolske dogme) ovako. Vjerojatno zbog tog pitanja (ne direktno, ali moglo je imat preventivnu ulogu) određen postotak ljudi i dalje misli da sve ne sublimira.

Fizikalna kemija bi trebala riješit taj problem i eliminirat taj postotak, ali to već sad druga tema. :D

Endimion17
21.10.2007., 17:40
reci, endi, da li H2O(s) sublimira? pri standardnim uvjetima?

edit: ne da mi se zahebavat sa subskriptima. znaš što sam mislila ;)

kvaka. :)
čvrsta voda ne može postojati pri standardnim uvjetima no komad leda stavljen u atmosferu standardnih uvjeta, naprotiv, sublimira. Ipak, on je na temperaturi nižoj od nule, recimo -20 °C i s njegove površine u okolinu stvarno iskaču čestice H2O.
ako ćemo u ekstreme, uzmimo dovoljno dugo razdoblje i kilo leda. dovoljno veliki prostor. vakuum. sve će nakon nekog vremena prijeći u plinovitu fazu.

kemik
21.10.2007., 17:42
dakle, odgovor je "DA", za one koji su se izgubili :D :D :D

meni se čini da bi sjajan odgovor na pitanje "što sublimira" bio kad bi neki učenik/student imao muda reć profesoru "sve krutine koje imaju miris".

voljela bih vidjet facu nekih profesora i asistenata kad bi dobili taj odgovor :zubo:

Endimion17
21.10.2007., 18:08
dakle, odgovor je "DA", za one koji su se izgubili :D :D :D

meni se čini da bi sjajan odgovor na pitanje "što sublimira" bio kad bi neki učenik/student imao muda reć profesoru "sve krutine koje imaju miris".

voljela bih vidjet facu nekih profesora i asistenata kad bi dobili taj odgovor :zubo:

da, sve koje imaju miris, ali sublimiraju i one koje ga nemaju. :)

kemik
21.10.2007., 18:09
mrzim te kad promijenis smisao onoga sto si napisao... :flop:

da, u pravu si. postoje krutine koje sublimiraju i nemaju miris. kolko je to trenutno bitno, ne znam ;)

Endimion17
21.10.2007., 18:20
molim? :rofl: kemik smiri živce :D
nisam promijenio smisao nego proširio izjavu. ;)

*_spike
21.10.2007., 22:38
možda jednostavno nismo ubrali foru :ne zna: ako je fora :confused: kemik? :misli:

kemik
22.10.2007., 08:02
neču vam objašnjavat.
tko vam je kriv pa ne kužite moje ingeniozne zamisli i shvaćanje svijeta fizikalne kemije :raspa:

:D

Dark_knight
29.10.2007., 14:17
a sad ja imam glupavo pitanje....
pošto sam odličan učenik, učitelj mi zada da probam napravit od solne kiseline i aluminijske folije- nešto što će explodirat....
i ja malo prošvrlja po netu i našao (neznam link, davno je bilo- prije 3 tjedna) da bih ako stavim u plastičnu bocu folije i solne kiseline (19%)i začepim ta malo protresem i bacim, nakon malo vremen npr minutu to trebalo puknuti od nekog pritiska ili što već...
Sad vas pitam, dali je to moguće, tj. da li će boca stvarno puknut...?!

Jericho159
29.10.2007., 14:45
2Al + 6HCl -> 3H2 + 2AlCl3

da

eksplodirat ce :)

Dark_knight
30.10.2007., 21:34
2Al + 6HCl -> 3H2 + 2AlCl3

da

eksplodirat ce :)
Siguran?
nakon kolko da bacim bocu?
Kolko dugo da je tresem?
i koliko da stavim folije i HCl-a?

The Chemist
01.11.2007., 12:52
a sad ja imam glupavo pitanje....
pošto sam odličan učenik, učitelj mi zada da probam napravit od solne kiseline i aluminijske folije- nešto što će explodirat....
i ja malo prošvrlja po netu i našao (neznam link, davno je bilo- prije 3 tjedna) da bih ako stavim u plastičnu bocu folije i solne kiseline (19%)i začepim ta malo protresem i bacim, nakon malo vremen npr minutu to trebalo puknuti od nekog pritiska ili što već...
Sad vas pitam, dali je to moguće, tj. da li će boca stvarno puknut...?!

Ma da, to ti je ucitelj rekao da napravis? I to zato jer si odlican ucenik?

Ako ne znas sto radis bolje nemoj ni pokusavati. Radije se informiraj kakve ce ti posljedice 19%-tna solna kiselina napraviti ocima i kozi nakon sto flasa eksplodira!

:rolleyes:
Ucitelj mu zadao... Da, bas...

Endimion17
01.11.2007., 14:28
Reakcija je egzotermna, temperatura smjese se povisi toliko da solna kiselina proključa. Zatvorena boca od plastike će ti se rastaliti i prasnuti. Nemoj to raditi, barem ne dok si bliže od 20 metara. Vruća, ključajuća smjesa komadića aluminija i 19%-tne HCl će te odvesti u traumatološku, trust me...

Nekako mi se čini da ti to učitelj nije zadao. :D

Jericho159
01.11.2007., 20:12
vidis to sam zaboravio napomenit :)

Štreberica
07.11.2007., 19:12
Uređaj za mjerenje gustoće - aerometar ili areometar (u hrvatskom jeziku dakako :) )? Ili su to dva različita uređaja? Ne mogu se snaći u onom što sam našla na wikipediji i drugim izvorima pa molim pomoć prije nego što se osramotim...

Saradonija
08.11.2007., 11:40
Uređaj za mjerenje gustoće - aerometar ili areometar (u hrvatskom jeziku dakako :) )? Ili su to dva različita uređaja? Ne mogu se snaći u onom što sam našla na wikipediji i drugim izvorima pa molim pomoć prije nego što se osramotim...

aREometar

Štreberica
08.11.2007., 19:02
Sigurno? Lapsus je razumljiv, ali čudno da toliko ljudi ne zna što je ispravno, sudeći po tome što u literaturi i na internetu jednako nailazim na oba naziva. Nije bitno, znam, ali budući da će mi kemija vjerojatno biti vezana uz buduće zanimanje pokušavam sve vezano uz taj predmet naučiti kako treba. :) Pretpostavljam da se znanstvenici uglavnom ne zamaraju jezičnim sitnicama, ali ja sam, eto, perfekcionist.

Dark_knight
09.11.2007., 21:36
Nekako mi se čini da ti to učitelj nije zadao. :D
pa imali smo okladu...:lol: :lol: :rofl:
:lol:
:ne zna:
:confused:

sal_mirabilis
10.11.2007., 23:30
Sigurno? Lapsus je razumljiv, ali čudno da toliko ljudi ne zna što je ispravno, sudeći po tome što u literaturi i na internetu jednako nailazim na oba naziva. Nije bitno, znam, ali budući da će mi kemija vjerojatno biti vezana uz buduće zanimanje pokušavam sve vezano uz taj predmet naučiti kako treba. :) Pretpostavljam da se znanstvenici uglavnom ne zamaraju jezičnim sitnicama, ali ja sam, eto, perfekcionist.

Znam prilično znanstvenika koji prilično striktno paze da se stvari izražavaju ispravno, a ne ovisno o trenutnom stanju duha. Neki čak i jezičare. :)

Underground King
21.11.2007., 07:07
Evo ovako, dođe mi sestra i pita me, kako ovo ?

A ja ću njoj, pa kako kemiju ne znaš...ups, ja sam to zaboravio :D

Kveščn is:

Razvrstaj sljedeće spojeve na okside, kiseline, hidrokside i soli, te nepiši njihova imena: MgSO4, HNO3, CaO, Al(OH)3, Ba(OH)2, NaCl, H2CO3, HCl, Na2O, H2SO4, LiOH, SO3 .

Pronađi soli i napiši njihova imena:

NaNO3, Ca3(PO4)2, K2SO4, H3PO4, MgCl2 .

Hitno joj je.

saskvač
21.11.2007., 08:43
hidroksidi- ovi koji imaju OH skupinu
kiseline H pa -SO4, -CL, -NO3
soli - one koje imaju taj ostatak od kiselina (SO4, NO3), ali ispred umjesto H, imaju metal (Na_Cl) i tako

mislim da su u drugom sve soli osim H3PO4
a nek si imenuje sama, to je lako :D

sal_mirabilis
21.11.2007., 08:45

Kveščn is:

Razvrstaj sljedeće spojeve na okside, kiseline, hidrokside i soli, te nepiši njihova imena: MgSO4, HNO3, CaO, Al(OH)3, Ba(OH)2, NaCl, H2CO3, HCl, Na2O, H2SO4, LiOH, SO3 .

Hitno joj je.

Kaži sestri da sve to ima u udžbeniku za sedmi razred.
Hitno joj to kaži.

Underground King
21.11.2007., 10:17
Kaži sestri da sve to ima u udžbeniku za sedmi razred.
Hitno joj to kaži.

kao prvo to je gradivo osmoga razreda, kao drugo saskvač hvala.

Endimion17
21.11.2007., 14:03
Da, kaže se areometar. Posve sigurno.

Kveščn is:

Hitno joj je.
Dobio si 30 bodova. Ovdje ne rješavamo zadatke kako nekom pukne nego pomažemo kad zapne. Reci sestri da sve piše. Samo ne smije biti lijena.
I da, to piše u knjizi za sedmi, a ne osmi razred.

malehico_girl
21.11.2007., 15:58
molim vas...
treba mi pomoć oko 2 zadatka iz kemije. nomenklatura alkana i cikloalkana...
ajd ak neko zna taj dio gradiva...nek se javi na pm...:moli:

zapela sam na tim zadacima

kemik
21.11.2007., 19:18
većina nas koji redovito posjećujemo ovaj topik zna nomenklaturu alkana i cikloalkana ;)

catella
06.12.2007., 11:56
Koncentracija proteina u enzimskom preparatu iznosi 10mg/mL od cega je 50% sadrzaj enzima.100 μL ovakvog preparata daje brzinu reakcije od 10U.Ako je ova brzina reakcije jednaka 80% Vmax, a Mr enzima je 250 000,koliki su broj obrtaja i specificni aktivitet enzima?:s :s :s :s :s :s :s

catella
06.12.2007., 12:35
Koliko koncentrirane H2SO4 i glicina treba pomijesati da se dobije pola litre 1 M pufera pri kojem je pH 3? Mr Gly=75 Mr H2SO4=98...
Pomagajte, stala mi pamet! Sa čime izjednačim n(H2SO4)? Kako mi izgleda sol koja nastane kad pomijesamo? Plssssssssssssss
:bonk:

starfakerica
06.12.2007., 16:38
koji si faks? :cerek:
nekako su mi zadaci poznati!!!!!!

starfakerica
06.12.2007., 16:45
to ti je samo uvrstavanje u formulu...nadji si formule i to ti je to!sretno:w

catella
06.12.2007., 18:00
ha ha... a pbf... ma sve je to super, ali pokazali su mi deset nacina rjesavanja, vise neznam sta mi je ciniti...

fredrik
09.12.2007., 10:25
Jel zna neko objasniti sp3,sp2 i sp hibridizaciju? Nije mi baš najjasnije kaj se tu događa.

kemik
09.12.2007., 10:26
ja ću ti pomoć ako napišeš što ti je, a što ti nije jasno, što si shvatio sam a gdje si zapeo :)

fredrik
09.12.2007., 10:37
A mislim jasno mi je onak da tri elektrona iz p orbitale kod ugljika i jedan iz s orbitale nemogu raditi iste veze, pa se onda napravila teorija da oni uđu u taj proces hibridizacije, i postanu 4 iste hibridne orbitale. Ali mi nije jasno što su onda sp2 i sp hibridizacije. I nije mi jasno što to znači da su hibridizirane te orbitale. Što se dogodi s njima?

Tika
09.12.2007., 10:42
evo hibridizacije u flashu:
klik (http://www.mhhe.com/physsci/chemistry/essentialchemistry/flash/hybrv18.swf)

fredrik
09.12.2007., 10:46
Hvala ti lijepo je tu nacrtano

starshinee7
09.12.2007., 21:58
kak se crta trans-1,3-dimetil cikloheksan? šta uopće znači trans, a šta cis položaj? hvala.

sal_mirabilis
09.12.2007., 22:19
kak se crta trans-1,3-dimetil cikloheksan? šta uopće znači trans, a šta cis položaj? hvala.

Cis znači da će oba supstituenta biti s iste strane ravnine šesterokuta, a trans da će biti na suprotnim stranama. To funkcionira kad nacrtaš cikloheksan kao šesterokut.
Ako imaš perspektivnu formulu, onda je već malo teže zamisliti ravninu, ali supstituenti i dalje "gledaju" na istu stranu kod cis-položaja, a na suprotne kod trans-položaja.
Nadam se da te nisam zbunio. :)

starshinee7
10.12.2007., 17:23
nisi, hvala! malo me to zbunjivalo kod cikloalkana, za lančaste sam kužila pa mi je jasno...

porechanka_18
10.12.2007., 18:29
daklem..ako ima netko voljan pomoci...i dati primjer za :gorenje alkana,supstituciju butana,gorenje 1-pentina,adiciju broma na alken,supstituciju benzena s bromom...hvala mnogo :)

saskvač
10.12.2007., 18:51
to stvarno sve ima u udžbeniku

porechanka_18
10.12.2007., 18:58
to stvarno sve ima u udžbeniku

e nebi rekla da ima...kad bi bilo tako nebi pitala ovdje

saskvač
10.12.2007., 19:10
Pogleđ Stricevic, Sever: Organska kemija
ima sve :kava:
mozda nema reakcija s bromom, ali ima s klorom

starfakerica
11.12.2007., 18:25
ha ha... a pbf... ma sve je to super, ali pokazali su mi deset nacina rjesavanja, vise neznam sta mi je ciniti...

pbf :s
ma nema tu 10 nacina rijesavanja!!!!!:misli:
btw nadam se da je sve dobro proslo!

NERKIC
16.12.2007., 18:19
ima li iko ko bi mi mogao napisati reakciju škroba sa jodom, po mogućnosti i mehanizam te reakcije, a ako ima jos neka karakteristicna za skrob nije na odmet, dobro ce doci da se upotpuni seminarski rad koji mi je jako vazan
unaprijed hvala! :mig:

Stvarno tko sam ja
16.12.2007., 18:48
Viša vrelišta imaju molekule s večom privlačnom ( van der Waalsovom) silom
Prema tome niža tališta imaju molekule s maljom privlačnom ( van der Waalsovom) silom.

Dali sam došao do pravoga zaključka? ( pitam i za vrelište i talište jer sam obadva morao sam zaključiti.)

Dalje odgovor na pitanje zašto je tako, bio bi - Zato što je potrebno uložiti veču energiju da bi se rastavila jača sila.

Molim vas dali sam u pravu?:confused:

stojecival
16.12.2007., 18:51
Da to je tocno.....

sal_mirabilis
16.12.2007., 20:15
ima li iko ko bi mi mogao napisati reakciju škroba sa jodom, po mogućnosti i mehanizam te reakcije, a ako ima jos neka karakteristicna za skrob nije na odmet, dobro ce doci da se upotpuni seminarski rad koji mi je jako vazan

Malo sam pogledavao, ali nađoh samo nedostupne članke.
Kompleks nastaje tako da se trijodidni anion ubaci u zavojnicu amiloze.
Najvjerojatnije je to povezano vodikovim vezama ili takovim nečim.
Reakcija nije od onih što se pišu lijepo i stehiometrijski.

Ako ti to nije cijeli rad, onda lijepo guglaj dok nešto ne iskoči. Velik je Internet. :)

Rebecca Guay
17.12.2007., 13:27
Imaš više vrsta veza među molekulama (atomima).
Pojednostavljeno!
VDW je slaba sila!
Puno jače se ionske (coulombove), kovalentne (zajednički el. par), metalna (el. fluid).
Ne možeš objasniti sve s VdW!

Stvarno tko sam ja
17.12.2007., 15:47
ali ja sam rekao samo zavdw sile ali imam još jedno pitanje.......knjiga iz koje učim stvarno ništa ne objašnjava
evo:
kad bi lewisovim simbolima išao brikazati karbonantni ion CO3 C bi bio + (pozitivan) a sva tri kisika - (negativna)

ali opet, dali je moguče da je rješenje kako meni ispada da je c0 (neutralno) baš kao i još jedn kisik a druga dva kisika bi opet bila negativna?

sal_mirabilis
18.12.2007., 07:52
ali ja sam rekao samo zavdw sile ali imam još jedno pitanje.......knjiga iz koje učim stvarno ništa ne objašnjava
evo:
kad bi lewisovim simbolima išao brikazati karbonantni ion CO3 C bi bio + (pozitivan) a sva tri kisika - (negativna)

ali opet, dali je moguče da je rješenje kako meni ispada da je c0 (neutralno) baš kao i još jedn kisik a druga dva kisika bi opet bila negativna?

Lewisovih struktura može biti više.
Najvoljenije budu one u kojih je zbroj apsolutnih vrijednosti naboja atoma najmanji.
Tako da je potonji rezultat ispravan, a onaj prije nešto manje.

Demodrus
22.12.2007., 11:48
Koliki omjer treba biti izmedju 30%-tne amonijeve lužine i 80% octene kiseline da bi pH bio neutralan?

n3cr0
22.12.2007., 16:19
Koliki omjer treba biti izmedju 30%-tne amonijeve lužine i 80% octene kiseline da bi pH bio neutralan?

moraš izračunat molarnu koncentraciju i trebaš utrošiti jednake količine molova za obadvije otopine (NH4+ i CH3COO-). Omjer si računaj sam.

btw, od kud ti 30% otopina amonijaka, kaj 25% nije koncentrirana???

jbg, ovo nije dobro jer je CH3COONH4 lužnata sol, nek ti neko drugi pomogne!

Endimion17
22.12.2007., 16:34

Kao što je sal napisao, nije jednostavna reakcija. Jod se samo zaglavi u zavojnici. Molekule se poslažu kao "štapići", ako tako I2 uopće možeš nazvati, po osi unutar amilaze. Mislim da je jedna molekula po navoju, ali nemoj me uzeti za ozbiljno. Stvarno nisam siguran.

NERKIC
23.12.2007., 00:49
hvala,
googlala sam i nigdje nisam uspjela naci stehiometrijski postavljenu tu reakciju, ali eto snasla sam se vec, nasla sam neke slikice kako se zapravo jod ugradi u uzvojnicu amiloze, a u objasnjenju kaze, da se jod zapravo veze za slobodne OH grupe u toj uzvojnici, te tako dodje do tog karakteristicno plavog obojenja
hvala vam, u svakom slucaju,
i moram priznati da je ovaj forum bas super te da cu ga u buduce cesce posjecivati, a ponajvise ove razgovore o hemijskim problemima :)
veliki pozz za sve!

sal_mirabilis
23.12.2007., 01:06
hvala,
googlala sam i nigdje nisam uspjela naci stehiometrijski postavljenu tu reakciju, ali eto snasla sam se vec, nasla sam neke slikice kako se zapravo jod ugradi u uzvojnicu amiloze, a u objasnjenju kaze, da se jod zapravo veze za slobodne OH grupe u toj uzvojnici, te tako dodje do tog karakteristicno plavog obojenja
hvala vam, u svakom slucaju,
i moram priznati da je ovaj forum bas super te da cu ga u buduce cesce posjecivati, a ponajvise ove razgovore o hemijskim problemima :)
veliki pozz za sve!

Kad već spominješ boju, pade mi na pamet da ona najvjerojatnije potiče od trijodida kojima su elektronski prijelazi nešto pošemereni zbog veza s hidroksilima. Otkud pojačanje apsorpcije, ne znam. :confused:

Uzgred budi rečeno, amonijev acetat se obično uzima kao primjer neutralne soli slabe baze i slabe kiseline budući da su konstante disocijacije amonijaka i octene kiseline takoreći iste (1,8 x 10^-5).

Omjer se izračuna tako da masene udjele preračunaš u množinske i potom iskoristiš podatak da su množine amonijaka i octene kiseline jednake. Iziskuje nekoliko redaka posla, ali dade se riješiti.

starshinee7
07.01.2008., 09:03
koji je kemijski sastav suzavca? I koji to spojevi toliko nagrizaju dišne puteve? Hvala.

Stvarno tko sam ja
07.01.2008., 17:19
Nisam siguran, lewisovim simbolimau kiselini H2SO3 dali je pravilno da moraju svi se spajat na kisik ili jedan može na supor

sal_mirabilis
07.01.2008., 17:24
Nisam siguran, lewisovim simbolimau kiselini H2SO3 dali je pravilno da moraju svi se spajat na kisik ili jedan može na supor

Same kiseline baš i ne postoji tako da bi ljepše bilo crtati tek sulfit i hidrogensulfit kojih ipak ima. Vodici su svakako na kisicima.

Ispravka. Ima je, ali samo u plinovitoj fazi i to malo.

Stvarno tko sam ja
07.01.2008., 21:50
Hvala

child_in_time
09.01.2008., 20:11
Evo jedna nedoumica s redoksima. Kada se nađu 3 parcijelne reakcije (2 oks ili redukcije) kojim se redom rješavaju? Dal se prvo zbroji ono čega je dvoje, npr. oksidacije ili se može odmah naći rješenje...
Primjer:

S + HNO3 ----> H2SO4 + NO + NO2 + H2O

parcijalne:

S + 4H2O ---> SO4 (2-) + 8H+ +6e-
NO3- + 4H+ +3e- ---> NO + H2O
NO3- + 2H+ +e- ---> NO2 + H2O

Znači, dal sad zbrajamo dvije redukcije ili možemo samo treću parcijalnu pomnožit s 3 pa riješit. Oba su načina naizgled točna (kada gledamo broj atoma u rektantima i u produktima na kraju), al koje je ono pravo i zašto? Hvala!

Hole
15.01.2008., 19:38
STRUKTURIRANA VODA - zna li itko kakva je to voda i naziva li se to uopće tako na hrvatskom? Na engleskom je structurized water i, prema kontekstu, mislim da bi to mogla biti neka umjetno dobivena voda u labosu. Oprostite ako sam napisala neku glupost, meni kemija inace uzasno lose ide (tj. isla mi je lose u skoli), a sad mi se ta voda nasla u nekom tekstu koji prevodim. Pitala sam ljude koji studiraju kemiju, ali oni nikad culi pa sam sad vec ocajna.
Hvala unaprijed

ChemLab
16.01.2008., 21:26
Kao što je sal napisao, nije jednostavna reakcija. Jod se samo zaglavi u zavojnici. Molekule se poslažu kao "štapići", ako tako I2 uopće možeš nazvati, po osi unutar amilaze. Mislim da je jedna molekula po navoju, ali nemoj me uzeti za ozbiljno. Stvarno nisam siguran.

Koliko ja znam struktura tog kompleksa još uvijek nije do krajnjih detalja razjašnjena. Za sad se zna da se unutar zavojnica nalaze I5 jedinice, a ne I2 po navoju, kao što si napisao.

The Chemist
17.01.2008., 10:44
STRUKTURIRANA VODA - zna li itko kakva je to voda i naziva li se to uopće tako na hrvatskom? Na engleskom je structurized water i, prema kontekstu, mislim da bi to mogla biti neka umjetno dobivena voda u labosu. Oprostite ako sam napisala neku glupost, meni kemija inace uzasno lose ide (tj. isla mi je lose u skoli), a sad mi se ta voda nasla u nekom tekstu koji prevodim. Pitala sam ljude koji studiraju kemiju, ali oni nikad culi pa sam sad vec ocajna.
Hvala unaprijed

S kemijskog stajalista to je LED! :D

A s onog koji se spominje po Netu i na koji ti (pretpostavljam) mislis je samo jos jedan u nizu "cudesni eliksir" s cudesnim mocima ozdravljenja i kaj ti ga ja znam. Ukratko, jos jedna glupost za naivne...

ChemLab
17.01.2008., 19:39
koji je kemijski sastav suzavca? I koji to spojevi toliko nagrizaju dišne puteve? Hvala.

Ima jako puno različitih suzavaca. Sve što djeluje tako da tjera suze (iritans za oči i dišne puteve) naziva se suzavcem. Primjer za to je benzoil-klorid (u tekućem je stanju).
Prije par godina sam listajući neke "radne bilježnice" iz kemije iz 80-ih naletio doslovno na recept za laboratorijsko dobivanje jednog spoja sa takvim djelovanjem - bromtoluena. Reakcija ide jako lako - samo se pomiješaju brom, toluen i doda vrlo mala količina Fe strugotina i na taj se način dobiva suzavac.

kaemikus
20.01.2008., 19:26
...Prije par godina sam listajući neke "radne bilježnice" iz kemije iz 80-ih naletio doslovno na recept za laboratorijsko dobivanje jednog spoja sa takvim djelovanjem - bromtoluena. Reakcija ide jako lako - samo se pomiješaju brom, toluen i doda vrlo mala količina Fe strugotina i na taj se način dobiva suzavac.

Pa evo ne treba biti radna bilježnica iz 80-tih :top:!! I u današnim knjigama za srednju školu (iz organske kemije) ima propisa za sintezu tog tvog bromtoluena:) pa tko voli nek izvoli... ipak bolje ne...

Jericho159
23.01.2008., 17:49
Da li netko mozda ima memo formule iz kemije
kao sto su ove iz matematike http://i231.photobucket.com/albums/ee154/Jericho159/IMG.jpg

u digitalnom formatu :)

Cochrane
26.01.2008., 11:08
Pozdrav svim forumašima, a pogotovo onim koji vise na prirodnim znanostima :) Imam jedan problemcic. Zadatak glasi ovako - "U nekoj aminokiselini maseni udio joda je 0.586. Poznato je da se 2 mola joda nalaze u 1 molu te aminokiseline. Izračunaj molarnu masu te aminokiseline"

kemik
26.01.2008., 11:12
kako si krenuo rješavat taj zadatak? gdje si zapeo? :)

Cochrane
26.01.2008., 12:56
Otprilike ovako:

n(amino) = 2n(I)

m(amino)/M(amino) = 2m(I)/M(I)

100g/M(amino) = 2x58.6g/126.904 g/mol

100g/M(amino) = 0.9235 mol

M(amino) = 100g/0.9235

M(amino) = 108.28 g/mol, sto je 1/4 molarne mase koju bi, prema rjesenju, trebao dobiti :confused:

kemik
26.01.2008., 13:03
Otprilike ovako:

n(amino) = 2n(I)

m(amino)/M(amino) = 2m(I)/M(I)

100g/M(amino) = 2x58.6g/126.904 g/mol

100g/M(amino) = 0.9235 mol

M(amino) = 100g/0.9235

M(amino) = 108.28 g/mol, sto je 1/4 molarne mase koju bi, prema rjesenju, trebao dobiti :confused:

n(i):n(amino)=2:1
n(amino)=1/2n(I)

to ti je jedina pogreška, ovo boldano. naravno, kad ispraviš taj omjer, dobit ćeš 4 puta veću vrijednost kao rješenje :)

Cochrane
26.01.2008., 13:14
Hvala na pomoci, kuzim sad di sam zeznuo :bonk:

kemik
26.01.2008., 13:15
Hvala na pomoci, kuzim sad di sam zeznuo :bonk:

molim :) slobodno pitaj opet kad zapneš, samo odmah napiši i GDJE si zapeo, a ne samo zadatak :)

pandaaa
28.01.2008., 08:37
Lijepo bih molila da mi netko rješi ovaj kemijski zadačić ( ako ga zna)! Prosječna relativna atomska masa prirodnog vodika je 1,00794. Relativna atomska masa lakog vodika je 1,007825, a teškog 2,014. Treba izračunati brojevni udio teškog vodika u prirodnoj smjesi. :s

kemik
28.01.2008., 09:51
kako si krenuo rješavat taj zadatak? gdje si zapeo? :)

pandaaa, vrijedi i za tebe ;)

pandaaa
29.01.2008., 08:16
D-teški vodik, H1-laki vodik i H-prirodni vodik. Znam da je brojevni udio x(D)=N(D)/N(H)+N(H1)+N(D). isto tako znam da je N=n×L, a n=m/M. Kak sad izračunati n ako mi nije poznata masa???:ne zna:

sal_mirabilis
29.01.2008., 09:23
D-teški vodik, H1-laki vodik i H-prirodni vodik. Znam da je brojevni udio x(D)=N(D)/N(H)+N(H1)+N(D). isto tako znam da je N=n×L, a n=m/M. Kak sad izračunati n ako mi nije poznata masa???:ne zna:

Formula ti je kriva, a u zadatku se ne traži maseni udio.
Stvari bi trebale izlgedati ovako:
http://i126.photobucket.com/albums/p86/poliin/Udjeli.jpg
s tim da tricij uredno možeš ignorirati jer ga ima premalo da bi bio značajan.
Dalje bi trebalo ići. :confused:

pandaaa
30.01.2008., 07:56
Stvari bi trebale izlgedati ovako:
http://i126.photobucket.com/albums/p86/poliin/Udjeli.jpg

Zaboravljate da sam ja srednja škola. Nikad vidla te formule... Da li postoji jednostavniji način??? :eek:

kemik
30.01.2008., 08:12
ma nema jednostavnijeg načina, pobogu :eek:

M(prirodni vodik)=x(H1)*M(H1)+x(H2)*M(H2)

pri čemu ti je x(H2)=1-x(H1)

majchy_m
30.01.2008., 15:27
mene muci jedno pitanje
nisam znala dal da ga stavim tu ili u biologiju jer je pitanje iz biokemije

Zasto odredene sekvence nekog eukariotskog gena ne hibridiziraju sa mRNA te s kojom RNA bi doslo do hibridizacije

pandaaa
31.01.2008., 08:17
ma nema jednostavnijeg načina, pobogu :eek:

M(prirodni vodik)=x(H1)*M(H1)+x(H2)*M(H2)

pri čemu ti je x(H2)=1-x(H1)

Ok, hvala! probat ću s tim.:top:

Vicar In A Tutu
01.02.2008., 15:09
MOLIM VELIKU POMOĆ !!!!! Odgovor na pitanje: Sličnosti i različitosti u djelovanju između anorganskih kiselina i anorganskih lužina.

Molio bi odgovor ako neko zna, što prije, vrlo mi je važno.... HVALA

sal_mirabilis
01.02.2008., 18:42
MOLIM VELIKU POMOĆ !!!!! Odgovor na pitanje: Sličnosti i različitosti u djelovanju između anorganskih kiselina i anorganskih lužina.

Molio bi odgovor ako neko zna, što prije, vrlo mi je važno.... HVALA

Znaš, pitanje ti smrdi na referat. A referat smrdi na tupavog profesora.
Ajde me razveseli i pitaj nešto smislenije. :)

gigapop
02.02.2008., 12:23
Poštovani forumaši, znalci iz područja kemije, imam propblem, molim pomoć dobrih ljudi:
Kako realizirati proces mikroinkapsulacije uljne esencije parfema pomoću kompleksne koacervacije?
što treba od laboratorijskih uređaja? Koje kemijske supstance, uz uljnu esenciju?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći!:s:s:s:s:s:s

Vicar In A Tutu
02.02.2008., 14:57
Znaš, pitanje ti smrdi na referat. A referat smrdi na tupavog profesora.
Ajde me razveseli i pitaj nešto smislenije. :)

vjerovo il ne ovo je stvarno pitanje na ispitu..... pa ako znaš, molio bi.... hvala

marquo
03.02.2008., 11:46
mene muci jedno pitanje
nisam znala dal da ga stavim tu ili u biologiju jer je pitanje iz biokemije

Zasto odredene sekvence nekog eukariotskog gena ne hibridiziraju sa mRNA te s kojom RNA bi doslo do hibridizacije

Vidim da te kemičari zaobilaze :p

mRNA nastaje iz tzv. hnRNA, heterogene nuklearne RNA koja je zapravo prvi transkript DNA, i to još u jezgri. Taj prvi transkript (hnRNA) sadrži transkribirane i egzone i introne eukariotskog gena. U mRNA nema intronskih sekvenci, jer su one izbačene u procesu splicinga (tj. da budem precizniji :) splicing je proces povezivanja egzona u transformaciji hnRNA u mRNA, u kojem posljedično introni bivaju izbaleni iz sekvence :D).

Dakle, da remiziram :D
Introni su one sekvence eukariotskog gena koji neće hibridizirati s mRNA, jer nemaju komplementarnosti s tom mRNA. Do hibridizacije bi došlo s hnRNA koja kao primarni transkript ima komplementarne baze cijelog DNA područja gena, pa tako i introna.

BTW, ako je ovo za srednju školu, malo mi se to čini :horor:, a ako je za faks, ima Alberts et.al. Molecular Biology of the Cell ili Stryer: Biochemistry xy edition :)

gigapop
03.02.2008., 12:58
Jel moguće da nitko nezna baš ništa o tome? Ili sam kažnjen jer sam friški na forumu?

Jericho159
03.02.2008., 15:34
ne zato

nego zato sto imas ogromnu sticky temu iznad u koju idu takve stvari, a ne znam di je mod da pobrise ovo(ako se ne varam mozda i nekakav kartoncic ti zalijepi)

sal_mirabilis
03.02.2008., 15:53
vjerovo il ne ovo je stvarno pitanje na ispitu..... pa ako znaš, molio bi.... hvala

Onda je samo tupav profesor u pitanju.
Ili je u pitanju sedmi razred? :confused:

Nemaš puno filozofije.
Ako ćemo po Arrheniusu, onda kiseline povećavaju koncentraciju hidronijevih iona, a baze hidroksidnih, ako ćemo po Broenstedu, onda kiseline protoniraju, a baze kupe protone na sebe. Po Lewisu su pak kiseline akceptori elektrona, a baze donori.
I nema puno veze jesu ili organske ili anorganske.
Ako se pak priča o djelovanju, onda je odgovoriti dosta teško jerbo svaka ima neke svoje mušice, a djelovanje opet ovisi o tome na što djeluju.
Štono bi se reklo, pitanje ti debelo zalazi u sferu instrukcija. :)

gigapop
03.02.2008., 19:58
Poštovani forumaši, znalci iz područja kemije, imam problem, molim pomoć dobrih ljudi:
Kako realizirati proces mikroinkapsulacije uljne esencije parfema pomoću kompleksne koacervacije?
što treba od laboratorijskih uređaja? Koje kemijske supstance, uz uljnu esenciju?

Unaprijed zahvaljujem na pomoći!, može i na PM

Lea222
04.02.2008., 08:44
issssssssssssssssssssssssssssssss

Lea222
04.02.2008., 08:45
isssss

Jericho159
04.02.2008., 15:47
isssss

WTF?

Vicar In A Tutu
05.02.2008., 00:23
Onda je samo tupav profesor u pitanju.
Ili je u pitanju sedmi razred? :confused:

Nemaš puno filozofije.
Ako ćemo po Arrheniusu, onda kiseline povećavaju koncentraciju hidronijevih iona, a baze hidroksidnih, ako ćemo po Broenstedu, onda kiseline protoniraju, a baze kupe protone na sebe. Po Lewisu su pak kiseline akceptori elektrona, a baze donori.
I nema puno veze jesu ili organske ili anorganske.
Ako se pak priča o djelovanju, onda je odgovoriti dosta teško jerbo svaka ima neke svoje mušice, a djelovanje opet ovisi o tome na što djeluju.
Štono bi se reklo, pitanje ti debelo zalazi u sferu instrukcija. :)

aj pa fala....

fredrik
11.02.2008., 08:10
E ako mi može neko pomoć molim vas. Zašto se jod bolje otapa u eteru nego u vodi? Mislim znam da zato kaj jod nije polaran ko ni eter, ali ako neko zna baš točno kaj se događa sa tim molekulama unutra nek objasni. Hvala.

sal_mirabilis
12.02.2008., 13:17
E ako mi može neko pomoć molim vas. Zašto se jod bolje otapa u eteru nego u vodi? Mislim znam da zato kaj jod nije polaran ko ni eter, ali ako neko zna baš točno kaj se događa sa tim molekulama unutra nek objasni. Hvala.

Pravo rečeno, nije da baš znam. :zubo:
Ono što se svakako zbiva prilikom otapanja je stvaranje nekakvih mahom nekovalentnih interakcija.
U slučaju joda i vode imaš sile između dipola i induciranog dipola. Budući da jod ima prilično glomazne (a time i polarizabilne) molekule, on je donekle topljiv u vodi.
Da se nešto nepolarno bolje otapa u nepolarnom otapalu zvuči nekako induktivno logično. :D
U eteru se isto stvaraju interakcije između otapala i soluta, ali sad su to interakcije između slabog (znatno slabijeg od vode) i induciranog dipola.

Naravno, treba uračunati i veze koje su pokidane. U otapalu se, da bi se njegove molekule povezale s česticama soluta, mora pokidati nešto veza između molekula, a isto se događa i u kristalima tvari koja se otapa.
Ako se nešto nepolarno otapa u vodi i u eteru, imaš u oba slučaja razbijanje kristala, ali u slučaju vode kidaju se relativno jake vodikove veze dok se u slučaju etera čije su molekule slabije povezane ne mora ulagati toliko energije. Konačan ishod toga znaš. :)

Nadam se da nisam samo zakomplicirao. :)

Rafa Estranged
12.02.2008., 17:21
Zna li itko za koliko bi mi se trebala tableta sode bikarbone rastopiti u vodi? Ves dugo se nista ne dogadja a ja moram usporediti vrijeme oztapanja praha i tablete:ne zna:

kemik
12.02.2008., 17:36
Zna li itko za koliko bi mi se trebala tableta sode bikarbone rastopiti u vodi? Ves dugo se nista ne dogadja a ja moram usporediti vrijeme oztapanja praha i tablete:ne zna:

ako nema nekakvu zaštitu, vrlo brzo. jesi siguran/na da nije formulirana na način da se ne otapa?

hacker-genius
17.02.2008., 15:15
H2O2 + KMnO4 + H2SO4 --> K2SO4 + H2O + MnSO4 + O2

Treba izjednačiti ovu jednadžbu i napisati redukciju i oksidaciju.
Bio bih zahvalan, na brzom odgovoru.

kemik
17.02.2008., 15:17
yup, znamo.

samo želimo prije vidjeti što si ti sam napravio, kako si ti postavio redox reakcije pa ćemo ti ispraviti pogreške :mig:

hacker-genius
17.02.2008., 15:30
Redukcija: Mn(+VII) + 5e --> Mn(+II)

Dalje ne znam. Pokušao sam izjednačiti pomoću diofantskih jednažbi ali ne ide. Treba mi rješenje u roku pola sata. Ajd please, reci.

hacker-genius
19.02.2008., 14:35
Hoće li itko dati odgovor?

sal_mirabilis
20.02.2008., 22:11
Hoće li itko dati odgovor?

Pa rekao si da ti treba za pola sata. Razumni valjda zaključiše da poslije toga nema smisla davati odgovor. :)

Inače, pogledaj ovo (http://eskola.chem.pmf.hr/udzbenik/u27/izjednaci.doc).
A tome ću dodati da se većina jednadžbi dade izjednačiti algebarski. U neizjednačenoj jednadžbi staviš koeficijente kao nepoznanice i postaviš onoliko jednadžbi koliko imaš različitih atoma. Rješavanjem sustava dobiješ beskonačno mnogo rješenja od kojih odabereš ono s najmanjim cjelobrojnim koeficijentima. Naravno, ta metoda je puno prespora ako znaš redokse. :D

hacker-genius
21.02.2008., 14:36
Pa rekao si da ti treba za pola sata. Razumni valjda zaključiše da poslije toga nema smisla davati odgovor. :)

Inače, pogledaj ovo (http://eskola.chem.pmf.hr/udzbenik/u27/izjednaci.doc).
A tome ću dodati da se većina jednadžbi dade izjednačiti algebarski. U neizjednačenoj jednadžbi staviš koeficijente kao nepoznanice i postaviš onoliko jednadžbi koliko imaš različitih atoma. Rješavanjem sustava dobiješ beskonačno mnogo rješenja od kojih odabereš ono s najmanjim cjelobrojnim koeficijentima. Naravno, ta metoda je puno prespora ako znaš redokse. :D

Znam tu metodu. Ali ne uspijevam s ovom jednadžbom. na kraju dobijem dvije jednadžbe s 3 nepoznanice. A zanima me kako se redoxi rješavaju.

hacker-genius
21.02.2008., 14:41
Jel može netko riješiti baš ovaj gore navedeni zadatak. S redukcijom i oksidacijom.

sal_mirabilis
21.02.2008., 15:26
Jel može netko riješiti baš ovaj gore navedeni zadatak. S redukcijom i oksidacijom.

Pobogu, pa pročitaj tekst koji sam ti linkao. Ima sve što ti treba.
Ako nekim slučajem jesi, onda pitaj koji dio ti nije jasan. Svaki korak je lijepo objašnjen i sve što trebaš je slijediti upute. :confused:
Najlakša ti je ion-elektron metoda. Samo trebaš registrirati što se u što oksidira ili reducira i izjednačiti parcijalne jednadžbe. To je najlakše tako da počneš od atoma koji nisu ni kisik ni vodik, potom s kisikom (u kiselim otopinama za izjednačavanje kisika služi voda), onda s protonima i na kraju elektronima izjednačiš naboj.

Sad sam tek primijetio. Ova jednadžba se ne može riješiti čisto algebarski. Ima pet različitih atoma, a traži se sedam koeficijenata. Čini mi se da bi rješavanjem trebao na kraju dobiti jednu jednadžbu s tri nepoznanice. Ako imaš dvije jednadžbe, onda možeš jednu nepoznanicu izbaciti.

hacker-genius
21.02.2008., 15:45
Pobogu, pa pročitaj tekst koji sam ti linkao. Ima sve što ti treba.
Ako nekim slučajem jesi, onda pitaj koji dio ti nije jasan. Svaki korak je lijepo objašnjen i sve što trebaš je slijediti upute. :confused:
Najlakša ti je ion-elektron metoda. Samo trebaš registrirati što se u što oksidira ili reducira i izjednačiti parcijalne jednadžbe. To je najlakše tako da počneš od atoma koji nisu ni kisik ni vodik, potom s kisikom (u kiselim otopinama za izjednačavanje kisika služi voda), onda s protonima i na kraju elektronima izjednačiš naboj.

Sad sam tek primijetio. Ova jednadžba se ne može riješiti čisto algebarski. Ima pet različitih atoma, a traži se sedam koeficijenata. Čini mi se da bi rješavanjem trebao na kraju dobiti jednu jednadžbu s tri nepoznanice. Ako imaš dvije jednadžbe, onda možeš jednu nepoznanicu izbaciti.

Dobro proučit ću. ali ovo ne shvaćam što si rekao. kako ako imam dvije jednadžbe s jednom nepoznanicom, kako to mogu izbaciti. Evo za primjer:
a-b=5
b+c15
I kako sad da to riješim. nemoguće je. Mogu zbrojiti jednadžbe i onda dobijem a+c=20 i to mi ništa ne pomaže.

sal_mirabilis
21.02.2008., 19:15
Dobro proučit ću. ali ovo ne shvaćam što si rekao. kako ako imam dvije jednadžbe s jednom nepoznanicom, kako to mogu izbaciti. Evo za primjer:
a-b=5
b+c15
I kako sad da to riješim. nemoguće je. Mogu zbrojiti jednadžbe i onda dobijem a+c=20 i to mi ništa ne pomaže.

Odustao sam od toga da ti počnem razglabati fakultetsko gradivo. To tek da znaš da sam skoro zalud ispisao barem pola stranice jednadžbi.

Jednadžbe koje dobiješ u pri izjednačavanju kemijske jednadžbe nemaju veze s onima koje tu nabacio, ali mogu i preko njih pokušati.
Kad je broj nepoznanica veći od broja jednadžbi koje imaš na raspolaganju (ovo je prilično pojednostavljena slika), onda si prisiljen rješenja prikazati parametarski. to znači da ćeš izmisliti neku nezavisnu varijablu i pomoću nje izraziti rješenja svojih jednadžbi.
U tvojem slučaju bi to išlo ovako:
a = b + 5
c = -b + 15

b = t (t je ta slobodna varijabla)
a = t + 5
c = -t + 15

Jasno je da imaš beskonačno mnogo rješenja, ali sad možeš izabrati bilo koje od njih.
U kemiji slobodnih koeficijenata nema pa se uzimlje ono rješenje koje daje najmanje cjelobrojne stehiometrijske koeficijente.

Ne znam jesi li to primijetio, ali ona rješenja gore su pravci. Nije nužno da rješenja jednadžbi budu točke (uređene n-torke).

kemik
21.02.2008., 19:21

gledaj, većina nas ovdje ZNA riješiti taj redoks.

ono što si ti meni napisao, na moju molbu da napišeš gdje si zapeo, pokazuje da ti ne znaš OSNOVE rješavanja oksido-redukcijskih reakcija, a tražiš rješenje za jednu od kompleksnijih.

uzmi lijepo neku zbirku, kreni od jednostavnijih, nauči barem nešto o ionima, o oksidaciji i redukciji, vrati se natrag kad budeš znao nešto o MnO4(-) ionu a nemoj ovako tražit rješenje na dio gradiva koji si OČITO u potpunosti preskočio.

i, Sal, redoksi se NE rješavaju tako kako bi ti to radio. To nije kemija, a rješavanje na taj način dovodi do ujednačene jednadžbe (ako se radi pametno), ali to nije rješavanje redoksa ;)

sal_mirabilis
21.02.2008., 19:29
i, Sal, redoksi se NE rješavaju tako kako bi ti to radio. To nije kemija, a rješavanje na taj način dovodi do ujednačene jednadžbe (ako se radi pametno), ali to nije rješavanje redoksa ;)

Aber zašto ne, ako nemaš pametnija posla? :cerek:

hacker-genius
22.02.2008., 12:25
Jednadžbe koje dobiješ u pri izjednačavanju kemijske jednadžbe nemaju veze s onima koje tu nabacio

Znam da nemaju nikakve veze. To sam samo onako za primjer pokazao da se ne mogu riješiti 2 jednadžbe s 3 nepoznanice. Ja znam izjednačiti reakciju pomoću doiofantskih jednažbi ali ta reakcija se ne može riješiti na taj način. I to mi je jasno.

Što se tiče redoksa, tako je moja profesorica napisala redukciju.
Mn(+VII) + 5e --> Mn(+II)

Ne vjerujem ni da ona zna rješavat to. Nekad uzima cijeli spoj, nekad ione a nekad samo pojedini element. I kad god ona riješava neki redox na ploči nikad jednažba ne bude izjednačena u potpunosti nego joj uvijek ostane jedan spoj na nekoj strani kojeg poslije mora samostalno izjednačiti, čije se rješenje ne dobije u redoxu.

kemik
22.02.2008., 13:10
8H(+) + MnO4(2-) + 5e(-) -> Mn(2+) +4 H2O

TO je reakcija redukcije u ovom slučaju.

ponavljam ti, kreni vježbat lakše i jednostavnije redokse, da shvatiš što je što. ne možeš počet kuhat pripremajući pekinšku patku, počinješ od jajeta na oko

awia
22.02.2008., 14:14
hm ovako, imam puno problema s organskom kemijom (na faxu sam tako da to nije ono jednostavno gradivo iz srednje škole). 3 puta sam izlazila na taj ispit i 3x sam pala. a učila sam ko konjina i nikako više to svladat. a ove knjižurine koje imam mi nimalo ne pomažu, tako da ću vas ova 3 dana vjerojatno zagnjaviti s više zadataka.

evo primjer zadatka iz ispita za koji stvarno nisam sigurna kako riješiti. tj znam teorijski kako to sve ide al neznam koliko max rezonantnih struktura može imati jedan spoj, po stoji li neko pravilo za to? ja ga nisam našla.

trebam nacrtati sve rezonantne strukture ovog spoja pa bih zamolila nekoga da ako zna to mi nacrta, ja sam nacrtala 3 ili 4 (nisam više sigurna) a zadatak mi nije bio točan.
znam da se miču veze u benzenskom prstenu i tamo kod kisika bude jednostruka veza, on ima 6 elektrona okolo i negativan naboj. al neznam na koje se sve načine to smije kombinirati.

help
http://i43.photobucket.com/albums/e381/tajchy/scan0001-1.jpg

ChemLab
22.02.2008., 14:22
hm ovako, imam puno problema s organskom kemijom (na faxu sam tako da to nije ono jednostavno gradivo iz srednje škole). 3 puta sam izlazila na taj ispit i 3x sam pala. a učila sam ko konjina i nikako više to svladat. a ove knjižurine koje imam mi nimalo ne pomažu, tako da ću vas ova 3 dana vjerojatno zagnjaviti s više zadataka.

evo primjer zadatka iz ispita za koji stvarno nisam sigurna kako riješiti. tj znam teorijski kako to sve ide al neznam koliko max rezonantnih struktura može imati jedan spoj, po stoji li neko pravilo za to? ja ga nisam našla.

trebam nacrtati sve rezonantne strukture ovog spoja pa bih zamolila nekoga da ako zna to mi nacrta, ja sam nacrtala 3 ili 4 (nisam više sigurna) a zadatak mi nije bio točan.
znam da se miču veze u benzenskom prstenu i tamo kod kisika bude jednostruka veza, on ima 6 elektrona okolo i negativan naboj. al neznam na koje se sve načine to smije kombinirati.

help
http://i43.photobucket.com/albums/e381/tajchy/scan0001-1.jpg

:eek::eek::eek: Ugljik tvori 5 veza??? Ovo je definitivno krivo prikazano! Možda misliš na fenolat ili?

Ne postoji pravilo po kojemu bi proračunali koliko ima rezonantnih struktura, ima ih jednostavno onoliko koliko ih se može nacrtati poštujući određena pravila (npr. da ugljik ne tvori više od 4 veze)

awia
22.02.2008., 15:39
hm možda se krivo sjećam. možda je bila 1 veza kod kisika al mislim da je bilo baš ovako

sal_mirabilis
22.02.2008., 19:26
hm možda se krivo sjećam. možda je bila 1 veza kod kisika al mislim da je bilo baš ovako

Ako se uzme u obzir tvoj stav prema onom što si nacrtala, nije čudo da imaš problema s organskom. Zapravo je pitanje što uopće radiš na kemiji. :misli:
Ajde reci da si s fakita. :moli:
Kod crtanja rezonancijskih struktura sve što trebaš raditi je seljakanje elektronskih parova.
Kod fenolata imaš isto što i kod fenola, samo što je hidroksilna skupina ostala bez protona.
U prvom koraku ćeš jedan par s kisika preseliti tako da tvori dvostruku vezu s ugljikom iz benzenske jezgre. No, tada bi taj ugljik imao u zadnjoj ljusci deset elektrona što nije moguće. Zato u istom koraku moraš jedan elektronski par dvostruke veze (točnije, iz pi orbitale) preseliti na susjedni ugljikov atom.
Da ne duljim, sve je to lijepo ovdje (http://www.usm.maine.edu/~newton/Chy251_253/Lectures/AcidBase/PhenolateResonance.GIF) nacrtano.

Što se pravila tiče, bitno je paziti da elementima druge periode ne uvaljuješ više od osam elektrona u zadnju ljusku. Slično vodik neće nikad imati više od dva elektrona.
Broj struktura određuje se na taj način da ih sve nacrtaš i potom prebrojiš. :p

awia
22.02.2008., 20:55
Ako se uzme u obzir tvoj stav prema onom što si nacrtala, nije čudo da imaš problema s organskom. Zapravo je pitanje što uopće radiš na kemiji. :misli:
Ajde reci da si s fakita. :moli:

da kažem da sam s čega???

ma ne studiram uopće kemiju i mrzim kemiju (bez uvrede onima koji su zaljubljeni u nju), ali je imam puno jer studiram molekularnu biologiju.

tnx na odgovoru.
znam da C može imat max 8 elektrona, zaheb. učim već danima i neznam di mi dupe a di glava tako da uopće nisam brojala elektrone.
mi nismo nikad radili takve zadatke da C atom u benzenskom prstenu ima naboj i da ostanu samo 2 dvostruke veze umjesto 3. hm. zaš je onda profa stavila taj zadatak u ispit? :cry::cry:

kemik
22.02.2008., 21:02
mi nismo nikad radili takve zadatke da C atom u benzenskom prstenu ima naboj i da ostanu samo 2 dvostruke veze umjesto 3. hm. zaš je onda profa stavila taj zadatak u ispit? :cry::cry:

možda zato da vidi tko je od vas išta skužio, a tko je samo napamet nabubao primjere koje ste radili? ;)

sal_mirabilis
22.02.2008., 21:47
da kažem da sam s čega???

ma ne studiram uopće kemiju i mrzim kemiju (bez uvrede onima koji su zaljubljeni u nju), ali je imam puno jer studiram molekularnu biologiju.

tnx na odgovoru.
znam da C može imat max 8 elektrona, zaheb. učim već danima i neznam di mi dupe a di glava tako da uopće nisam brojala elektrone.

Aaaa, molekularka. :D
Svejedno bi morala nekog vraga znati o kemiji jerbo će ti pola posla biti kemija.
Smijem znati iz čega učiš?
Mislim, svaki pošteni udžbenik organske ima nešto o rezonancijskim strukturama. :confused:

P.S. Fakitom poneki zlobni peemefljanin znade nazvati Fakultet kemijskog inženjerstva i tehnologije. :)

awia
22.02.2008., 21:56
ma nisam uopće napamet nabubala ništa, neznam ja učit napamet, naučila sam kako to ide kod par primjera i nisam to puno ni vježbala. u tome sam se zeznila... više sam vježbala druge stvari...

ma znam ja dosta kemije al organska mi nikako ne leži, znam dio toga al ne sve. organska mi ne leži jer se puno toga mora nabubat napamet (sve moguće reakcije, aminokiseline itd. :rolleyes:)

prvo sam učila iz pinea al je on totalno glup i nemože se iz njega učit kak spada jer pola stvari nije dobro objašnjeno pa sad učim iz organic chemistry od smith. iako je na engleskom sve je super objašnjeno.

sal_mirabilis
22.02.2008., 22:30
ma nisam uopće napamet nabubala ništa, neznam ja učit napamet, naučila sam kako to ide kod par primjera i nisam to puno ni vježbala. u tome sam se zeznila... više sam vježbala druge stvari...

ma znam ja dosta kemije al organska mi nikako ne leži, znam dio toga al ne sve. organska mi ne leži jer se puno toga mora nabubat napamet (sve moguće reakcije, aminokiseline itd. :rolleyes:)

prvo sam učila iz pinea al je on totalno glup i nemože se iz njega učit kak spada jer pola stvari nije dobro objašnjeno pa sad učim iz organic chemistry od smith. iako je na engleskom sve je super objašnjeno.

Heh, ja poznajem samo Pinea, ali nije da sam se dosad pretrgao od listanja istog. :D
Nešto mi se čini da količina štreberaja raste kako se udaljavaš od matematike (a MB je korak dalje od kemije). :)

awia
22.02.2008., 22:56
imaš pravom je štreberski je smjer i to mi se ne sviđa ali je jedini koji će mi omogućit da jednog dana radim ono što želim...

a ti jesi student kemije ili bivši student?

hacker-genius
23.02.2008., 09:54
H2O2 + KMnO4 + H2SO4 --> K2SO4 + H2O + MnSO4 + O2

o: 2O(-) - 2e --> O2 /*5

R: 8H(+) + MnO4(-) + 5e(-) --> Mn(2+) + 4H2O /*2

5H2O2 + 2KMnO4 + 3H2SO4 --> K2SO4 + 8H2O + 2MnSO4 + 5O2

Nisam dobio da treba biti 3H2SO4 nego sam dobio 16H(+) pa sam po tome zaključio da treba biti 3H2SO4.

Je li sad to dobro i jesam li igdje pogriješio.

kemik
23.02.2008., 10:29
Je li sad to dobro i jesam li igdje pogriješio.

:klap: :klap:

(možda će ti sad doć neki čistunci i reć ti da nisi H2O2 trebao ionizirat i rastavljat, ali osobno mislim da je to nebitan detalj, jer bi rezultat bio isti i da si ga ostavio kao H2O2 umjesto O(-) :) )

Nisam dobio da treba biti 3H2SO4 nego sam dobio 16H(+) pa sam po tome zaključio da treba biti 3H2SO4.

jel možeš ti meni sad odgovorit na jedno pitanje, molim te? kaj misliš, jel bi za tebe bilo jednako korisno da sam ti prije 3-4 dana ja napisala ovo što si ti sad napisao nama? da sam ti dala rješenje i da si ga ti bez imalo truda prepisao sebi u bilježnicu? :) ajde iskreno odgovori

hacker-genius
23.02.2008., 10:45
:klap: :klap:

(možda će ti sad doć neki čistunci i reć ti da nisi H2O2 trebao ionizirat i rastavljat, ali osobno mislim da je to nebitan detalj, jer bi rezultat bio isti i da si ga ostavio kao H2O2 umjesto O(-) :) )

jel možeš ti meni sad odgovorit na jedno pitanje, molim te? kaj misliš, jel bi za tebe bilo jednako korisno da sam ti prije 3-4 dana ja napisala ovo što si ti sad napisao nama? da sam ti dala rješenje i da si ga ti bez imalo truda prepisao sebi u bilježnicu? :) ajde iskreno odgovori

Možda bi i bilo jednako korisno. Ja nisam to planirao bez ikakvog truda prepisati. Kad imam zadatak i rješenje mogu lako shvatiti postupak. Ali sad je nebitno.

Jel mi možeš reći kako bi glasila oksidacija kad bi uzeo H2O2

ChemLab
23.02.2008., 10:55

Pine je po meni izvrsna knjiga, cijelu sam pročitao (počeo sam još dok sam bio u srednjoj školi:D) i sve što piše sam uspio shvatiti.
Smith je ok knjiga, ali mi se ne sviđa jer je pristup više opisni (po skupinama spojeva) nego mehanistički (po reakcijama).

Nego, reci ti meni, jel se vama predaje organska kemija po skupinama spojeva (alkani, alkeni, alkini, alkoholi,...) ili po mehanizmima i vrstama reakcija? Znam da studenti biologije slušaju po skupinama spojeva, što je po meni jako loše.

awia
23.02.2008., 13:39
mi smo učili nekakav mix toga dvoje pa se ja često izgubim.
prvo smo učili skupine spojeva (nomenklaturu i te stvari), onda stereokemiju i sl, pa je profa onda reakcije totalno zakomplicirala. učili smo adicije kod alena, alkina, i još par vrsta spojeva. onda smo učili kod ostalih skupina za svaku posebno reakcije, pa opet malo neš novo za npr alkine ma joj nemogu vam objasnit al sve je zbrda z dola i tu mi se sve izmiješalo. nemogu popamtit tako reakcije, probala sam si to malo posložit al nisam baš uspjela. naravno nakon toga su slijedili ugljikohidrati. oni su lagani samo treba zapamtit njihove formule...

sal_mirabilis
23.02.2008., 14:29
Jel mi možeš reći kako bi glasila oksidacija kad bi uzeo H2O2

Ispadne savršeno isto, samo moraš na desnoj strani dodati dva protona
H2O2 --> O2 + 2H+ + 2e

Izvinjavam se radi uskakanja. Činim to dijelom radi spominjanja čistunaca.
Svrha svih metoda izjednačavanja jednadžbi je upravo to da se jednadžbe izjednače (zgodno je ako to bude još i najbrži i najjednostavniji način). Formalizam tako ostaje stvar estetike.Čistunci vole kad masakr molekula bude minimalan. :D

imaš pravom je štreberski je smjer i to mi se ne sviđa ali je jedini koji će mi omogućit da jednog dana radim ono što želim...

a ti jesi student kemije ili bivši student?

Student sadašnji. :)

awia
23.02.2008., 18:10
e sal_mirabilis imam još jedno pitanje u vezi onog što si mi postao link: http://www.usm.maine.edu/~newton/Chy251_253/Lectures/AcidBase/PhenolateResonance.GIF.
jel nije jedna od rezonantnih struktura i to da samo pomaknem mjesta dvostrukih veza za 1 u benzenskom prstenu i niš drugo ne diram?
nema je tu nacrtano.
e da, i ovo u kružiću s crticom pokraj elektronskih parova je negativni naboj? sitno je pa ne kužim šta je

kemik
23.02.2008., 18:16
jel nije jedna od rezonantnih struktura i to da samo pomaknem mjesta dvostrukih veza za 1 u benzenskom prstenu i niš drugo ne diram?
nema je tu nacrtano. sad ja uskačem :zubo: ne, nije, to je samo kao da si molekulu rotirala oko C-O veze, nije to rezonantna struktura.

e da, i ovo u kružiću s crticom pokraj elektronskih parova je negativni naboj? sitno je pa ne kužim šta je

je, negativni naboj, koji pripada atomu u fenolatnom ANIONU koji je negativno nabijen.

awia
23.02.2008., 18:22
sad ja uskačem :zubo: ne, nije, to je samo kao da si molekulu rotirala oko C-O veze, nije to rezonantna struktura.

hm a u u jednoj knjizi sam vidjela nacrtano da je i to rezonantna struktura... :confused::ne zna:
sad mi niš nije jasno, zbunjena sam
aaaaa popizdit ću više
ubi me ova kemijaaaaa :mama::mama::mama:

sal_mirabilis
23.02.2008., 19:33
e sal_mirabilis imam još jedno pitanje u vezi onog što si mi postao link: http://www.usm.maine.edu/~newton/Chy251_253/Lectures/AcidBase/PhenolateResonance.GIF.
nema je tu nacrtano.

U pravu si u oba pitanja.
Ako si sama to zaključila, pretpostavljam da nema potrebe da nešto objašnjavam. :confused:

Kemik, nadam se da se ne ljutiš što te ispravljam. :D

kemik
23.02.2008., 19:33
Kemik, nadam se da se ne ljutiš što te ispravljam. :D

ne ljutim se, samo kažem da si u krivu :D :D

awia
23.02.2008., 19:53
dam sama sam zaključila.
kemik, još sam na par izvora potražila odgovor i izgleda da sam u pravu, to je ipak jedna od struktura. kad ideš u krug to je zadnja koju dobiješ prije nego se dobije početna struktura.

osim ako ovo nije jedna od onih stvari u kojoj se razni autori ne slažu...

čovječe još će moj zadatak prouzrokovat svađu ovdje :lol:

awia
23.02.2008., 19:58
e i još jedno pitanje imam koje me poprilično muči:
što vi kemičari predlažete- kako da si posložim reakcije da ih najlakše popamtim??
po tome šta sve spada u adiciju itd ili na neki drugi način??

sal_mirabilis
23.02.2008., 20:00
ne ljutim se, samo kažem da si u krivu :D :D

U tom slučaju si ti ta kojoj neke stvari treba objasniti. :cerek:

Ako radi simetričnosti otpisuješ jednu od benzenskih rezonancijskih struktura, zašto nisi otpisala i jednu od tri koje dobiješ premetanjem elektrona po benzenskoj jezgri (primjećuješ valjda da su jedna drugoj zrcalne slike)?

:kokice:

kemik
23.02.2008., 20:03
pa b i d (u onom linku) i jesu zrcalne slike, dakle ne razlikuju se :misli:

al, dobro, ajde, nek stoji, nek vam bude :rolleyes: može proć, iako nisam sretna s tim, da sam ja asistent na organskoj (fala dragom bogu da nisam) ipak bih tražila rezonantne strukture koje su po nečem različite jedna od druge

awia
23.02.2008., 20:16
imam još jedno pitanje, zapravo je možda glupo. može li pri rezonantnim strukturama, kad prebacuješ elektronske parove neki element npr. N dobiti 2- naboj ili mora biti samo jedan -?

a znam... glupa sam i gnjavim vas al pokušavam to svladati pa moram pitat i glupa pitanja...

sal_mirabilis
23.02.2008., 20:22
pa b i d (u onom linku) i jesu zrcalne slike, dakle ne razlikuju se :misli:

al, dobro, ajde, nek stoji, nek vam bude :rolleyes: može proć, iako nisam sretna s tim, da sam ja asistent na organskoj (fala dragom bogu da nisam) ipak bih tražila rezonantne strukture koje su po nečem različite jedna od druge

Bila bi onda jedna od onijeh asistenata što rade štetu. :D

Evo jedan primjer.
Recimo da bacaš dva novčića. Ono što možeš dobiti je:
dva pisma, dvije glave, pismo i glava te glava i pismo.
Ako izbaciš zadnji slučaj jer je ekvivalentan predzadnjem, ispast će da je mogućnost za svaki od tri događaja 1/3 za što valjda znaš da nije istina.
Uglavnom, više ekvivalentnih struktura znači da takovo stanje ima veću statističku težinu.
:mig:

e i još jedno pitanje imam koje me poprilično muči:
što vi kemičari predlažete- kako da si posložim reakcije da ih najlakše popamtim??
po tome šta sve spada u adiciju itd ili na neki drugi način??

Uzme li se obzir da još nitko nije to lijepo posložio, pretpostavio bih ili da to nije moguće te da ti je najbolje slijediti kako piše po knjigama ili da je i da imaš krasnu priliku da učiniš nešto dobro za one koji će učiti organsku. :D

kemik
23.02.2008., 20:24
Uglavnom, više ekvivalentnih struktura znači da takovo stanje ima veću statističku težinu.
:mig:

a-ha, dakle, priznaješ da se radi o JEDNOM stanju koje možemo prikazati sa više ekvivalentnih struktura

no, dobro, pilimo. :D :D :D (a baš nas je dobro krenulo cjepidlačenje oboje :zubo: )

awia
23.02.2008., 20:33
vama je baš lijepo cjepidlačit a ja sam na rubu plača koliko mi to nejde...

nikako da skužim šta sve smijem a šta ne smijem.
pomislim da sam skužila i idem rješavat neki primjer i onda opet počnem razmišljat tipa: "hmm a jel ja to smijem tu tako? a zašto ne ovako?" i takve gluposti :mama:

sal_mirabilis
23.02.2008., 20:37
imam još jedno pitanje, zapravo je možda glupo. može li pri rezonantnim strukturama, kad prebacuješ elektronske parove neki element npr. N dobiti 2- naboj ili mora biti samo jedan -?

a znam... glupa sam i gnjavim vas al pokušavam to svladati pa moram pitat i glupa pitanja...

Možeš svakakve naboje tutnuti atomima, ali obično se zbiti to da takve strukture budu savršeno irelevantne (ne mogu se sad sjetiti ničega osim npr. oksidnih aniona što ima naboj 2- na jednom atomu).
Općenito su najzastupljenije one strukture u kojima ima što je manje moguće separiranih naboja. I one gdje su isti naboji što više udaljeni. Itd. :)
Zgodan primjer je cijanatni ion (http://en.wikipedia.org/wiki/Cyanate). Njemu možeš puno toga nacrtati, ali bitne su samo dvije rezonancijske strukture.

Kemik, cjepidlačenje je lijek za ispaćene duše poznavalaca materije. :mudri:
:rofl:

ChemLab
24.02.2008., 11:01
@kemik
Shvaćaš li ti u biti da rezonantne strukture nisu nešto što u stvarnosti postoji? Često to ljudi nakon dugog vremena znaju zaboraviti. Postoji samo rezonancijski hibrid koji je manje ili više sličan nekim napisanim rezonancijskim strukturama, zapravo bi mogli reći da svaka nacrtana rezonancijska struktura ima svog udjela u rezonancijskom hibridu, on je kombinacija rezonantnih struktura. Rezonancijski hibrid je stabilniji od bilo kakve rezonancijske strukture (u slučaju kad bi takva stvarno postojala) koja mu pridonosi.

Pri crtanju rezonancijskih struktura postoje određena pravila, a neka od njih su: da svi atomi moraju ostati na istom mjestu, pomiču se samo elektroni, rezonancijske strukture moraju imati jednak broj sparenih i nesparenih elektrona, naboj molekule mora ostati očuvan. Dakle, ono tvoje kemik sa rotacijom molekule ne može biti točno. Po tome ni sam benzen ne bi imao 2 rezonancijske strukture, a znamo da ih ima.

hacker-genius
29.02.2008., 20:21
Jednadžba glasi:

KClO3 --> KCl + O2

Ja dobijem ovako:

O: 2ClO3(-) - e --> 2Cl(-) + 3O2
R: 2ClO3(-) + e --> 2Cl(-) + 3O2

A ne mogu izjednačiti naboje.

Znam da kad se izjednači treba izgledati ovako: 2KClO3 --> 2KCl + 3O2

sal_mirabilis
29.02.2008., 20:34
Jednadžba glasi:

KClO3 --> KCl + O2

Ja dobijem ovako:

O: 2ClO3(-) - e --> 2Cl(-) + 3O2
R: 2ClO3(-) + e --> 2Cl(-) + 3O2

A ne mogu izjednačiti naboje.

Znam da kad se izjednači treba izgledati ovako: 2KClO3 --> 2KCl + 3O2

Vidiš i sam da je zadatak odveć trivijalan da bi se išlo zafrkavati s parcijalnim jednadžbama. ;)
No, ako ti se baš hoće redoksovati (imaj ipak na umu da redoksi ne smiju sami sebi svrhom biti, već da je uvijek najbolja ona metoda koja je za dani primjer najlakša), može se i to.

O: 2O(2-) --> O2 +4e
R: ClO3(-) + 6e --> Cl(-) + 3O(2-)

Dalje je lako.

child_in_time
29.02.2008., 22:25
(imaj ipak na umu da redoksi ne smiju sami sebi svrhom biti, već da je uvijek najbolja ona metoda koja je za dani primjer najlakša)

Nas tjeraju da ih pišemo jer da se vidi kretanje elektrona... :rolleyes:

sal_mirabilis
01.03.2008., 19:42

A ti imaj muda pa kaži profesoru da su redoksi metoda koja se sa stvarnošću dotiče tek iznimno. :D

child_in_time
02.03.2008., 10:00
A ti imaj muda pa kaži profesoru da su redoksi metoda koja se sa stvarnošću dotiče tek iznimno. :D

Aha, pogotovo kad mi je 80% za 2 :o
Ma pol kemij nema veze sa stvarnošću - hibridizacije, rezonantni oblici, prava kovalentna veza...
Nego, ajde me malo uputi u to da nemaju veze sa stvarnošću pa da im to kažem (ak budem imao prilike), nisu nam to spominjali... :mig:

Tika
02.03.2008., 12:22

Tako je nas profa tjerala u srednjoj. No, ne zamjeram joj. :o

hacker-genius
02.03.2008., 12:59
Jel može netko prikazati formulom nastajanje nascentnog vodika, i nacrtati strukturu sumporne kiseline.

sal_mirabilis
02.03.2008., 18:43
Aha, pogotovo kad mi je 80% za 2 :o
Ma pol kemij nema veze sa stvarnošću - hibridizacije, rezonantni oblici, prava kovalentna veza...
Nego, ajde me malo uputi u to da nemaju veze sa stvarnošću pa da im to kažem (ak budem imao prilike), nisu nam to spominjali... :mig:

Ovo gore što spominješ jesu priče iz kvantne kemije. Ona se itekako bavi stvarnošću. Samo što je ta stvarnost puno komplicirana pa su ljudi prisiljeni smišljati modele da bi se nešto moglo računati.
A za metode izjednačavanja je očito da ne moraju slijediti stvarnost. Čisto zato jer je stvarnost znatno složenija, a nama treba samo izjednačena jednadžba. Debelo najbolji primjer ti je fotosinteza.
6 CO2 + 6 H2O --> C6H12O6 + 6O2 prikazuje početak i kraj priče koja zahvaća pola biokemije. Da je nužno pratiti tko je koga u tom procesu, jednadžba ne bi bila izjednačena do valjda sedamdesetih (lako je moguće da sam promašio jer ne znam kad je točno dokrajčen mehanizam).

Ipak, iskustvo mi kaže da svakako treba početi od striktnih pravila i potom se polako oslobađati. :confused:

Hacker-genius, nascentni vodik ti je onaj atomarni (može nastati kojekako iako će srednjoškolci najčešće naletjeti na onaj koji nastaje tako da "proton pokupi elektron"), a sumporne kiseline imaš posvuda.

soljka
05.03.2008., 19:18
Sad ću banuti potpuno neuka među učenjake sa zadačićem iz domaćeg :D :D

Koji spoj nastaje reakcijom etil-propil-etera i bromidne kiseline?

:confused: :angeleye: Hvala?

ChemLab
05.03.2008., 21:02
Sad ću banuti potpuno neuka među učenjake sa zadačićem iz domaćeg :D :D

Koji spoj nastaje reakcijom etil-propil-etera i bromidne kiseline?

:confused: :angeleye: Hvala?

Eh, sad - propil => ako se radi o prop-1-ilu, tada nastaju: brometan, etan, 1-brompropan, propan

soljka
05.03.2008., 22:22
Eh, sad - propil => ako se radi o prop-1-ilu, tada nastaju: brometan, etan, 1-brompropan, propan U, hvala :confused: :top:

sal_mirabilis
06.03.2008., 08:33
Eh, sad - propil => ako se radi o prop-1-ilu, tada nastaju: brometan, etan, 1-brompropan, propan

Nadam se da se nećeš ljutiti, ali alkane sigurno nećeš dobiti. Pretpostavit ću da si etanu i propanu zaboravio dometnuti sufiks -ol.
Općenito, tretira li se kakav eter kakvim halogenovodikom, trebali bi nastajati parovi alkohol - halogenalkan.
R-O-R' + HX --> {ROH + R'X} + {RX + R'OH}

A za propil ne treba brinuti jer podrazumijeva upravo n-propil, a ne izopropil. :)

ChemLab
06.03.2008., 09:03
Nadam se da se nećeš ljutiti, ali alkane sigurno nećeš dobiti. Pretpostavit ću da si etanu i propanu zaboravio dometnuti sufiks -ol.
Općenito, tretira li se kakav eter kakvim halogenovodikom, trebali bi nastajati parovi alkohol - halogenalkan.
R-O-R' + HX --> {ROH + R'X} + {RX + R'OH}

A za propil ne treba brinuti jer podrazumijeva upravo n-propil, a ne izopropil. :)

Joj, da - nastaju alkoholi, zabunio sam se.

verona36
10.03.2008., 20:04
trebam napraviti 3,75% otopinu u volumenu ud 10 ml.
Naime, imam dvije otopine. Jedna je EDTA , a druga NaCl. Obe su 100% -tne.
Pitanje je koliko mi treba NaCl-a (ml) da bih dobio 3,75 % otopinu EDTA u volumenu od 10 ml.
Drage kemičarke i kemičari, molim Vas za pomoć !

sal_mirabilis
11.03.2008., 07:51
trebam napraviti 3,75% otopinu u volumenu ud 10 ml.
Naime, imam dvije otopine. Jedna je EDTA , a druga NaCl. Obe su 100% -tne.
Pitanje je koliko mi treba NaCl-a (ml) da bih dobio 3,75 % otopinu EDTA u volumenu od 10 ml.
Drage kemičarke i kemičari, molim Vas za pomoć !

Otopine ti jamačno nisu stopostotne jer u tom slučaju ne bi imao otopine, već čiste tvari.
Tako da ti ne mogu reći ništa konkretno jer nisi dao nikakve razumne podatke.

Općenito ćeš ciljani volumen neke otopine pripraviti tako da u okruglu tikvicu ravnog dna (to su one baždarene na točan uljev) prvo uliješ točnu količinu tvari ili otopine koju misliš razrijediti i potom doliješ vodu do oznake.
Količina tvari koja ti treba dobije se iz volumena i koncentracije ciljane otopine i koncentracije onoga što imaš.

verona36
11.03.2008., 14:42
Otopine ti jamačno nisu stopostotne jer u tom slučaju ne bi imao otopine, već čiste tvari.

100% si u pravu !:top: Fulao sam sa izričajem pa HVALA na komentaru.

Evo konkretno:
Imam 100 %-tnu tvar Y i želim je razrijediti na 3,75 % uz pomoć 0,9%-tne otopine NaCl-a. Ukupan volumen dobivene 3,75%-tne otpoine Y treba biti 10 ml.

Da li bi napravio dobro da:
iz 100 ml 0,9%-tne otopine NaCl-a izvadim 3,75 ml iste, a umjesto nje dodao 3,75 ml tvari Y i tako dobijem 3,75%-tnu otopinu Y. Čini mi se da je to uredu, a Ti ?

ChemLab
11.03.2008., 15:01
Općenito ćeš ciljani volumen neke otopine pripraviti tako da u okruglu tikvicu ravnog dna (to su one baždarene na točan uljev) prvo uliješ točnu količinu tvari ili otopine koju misliš razrijediti i potom doliješ vodu do oznake.

Po ovome što si napisao ispada da su sve okrugle tikvice ravnog dna baždarene na točan uljev, što nije uopće točno. Baždarene su samo odmjerne tikvice.

sal_mirabilis
12.03.2008., 09:04
100% si u pravu !:top: Fulao sam sa izričajem pa HVALA na komentaru.

Evo konkretno:
Imam 100 %-tnu tvar Y i želim je razrijediti na 3,75 % uz pomoć 0,9%-tne otopine NaCl-a. Ukupan volumen dobivene 3,75%-tne otpoine Y treba biti 10 ml.

Da li bi napravio dobro da:
iz 100 ml 0,9%-tne otopine NaCl-a izvadim 3,75 ml iste, a umjesto nje dodao 3,75 ml tvari Y i tako dobijem 3,75%-tnu otopinu Y. Čini mi se da je to uredu, a Ti ?

Nisam baš siguran. Ako imaš tekućine, trebaju ti i njihove gustoće. Gustoću fiziološke otopine još možeš aproksimirati na 1 g/L, ali za ovu drugu trebaš neku konkretnu brojku.
Općenito je ljepše pripravljati otopine ciljane koncentracije, a ne udjela.
Da se meni zadesi da moram tako nešto, u odmjernu tikvicu bih ulio otopine NaCl do oznake i onda u nju usuo/nalio izračunatu količinu one druge tvari.
Potrebnu masu ili volumen (kako sam shvatio, ti imaš neku tekućinu) izračunaš iz relacija
w(Y)=m(Y)/(m(fiz. otopina)+m(Y))
m(Y)=ro(Y)V(Y)
m(fiz. otopina)=ro(fiz.otopina)V(fiz.otopina)

Ako što nije jasno, javi. Sad moram na predavanje. :)

Po ovome što si napisao ispada da su sve okrugle tikvice ravnog dna baždarene na točan uljev, što nije uopće točno. Baždarene su samo odmjerne tikvice.

:brukica: K tomu još one odmjerne obično i nisu previše okrugle.

starshinee7
15.03.2008., 09:29
što je bakelit i kako se dobiva?

Jericho159
15.03.2008., 11:03
bakelit je vrsta plastike

http://www.tekniskamuseet.se/upload/Dokochforskning/Artiklar/bakelit.jpg

dobivanje ne znam :ne zna:
googlaj

ChemLab
15.03.2008., 13:19
što je bakelit i kako se dobiva?

Bakelit je vrsta plastike koja se odlikuje izvrsnim podnošenjem visoke temperature pa se puno koristila (i još uvijek se koristi) kao uši na loncima. Dobiva se polimerizacijom formaldehida sa fenolom, a koliko se sjećam, ta reakcija je čak napisana u jednom od udžbenika za 8.razred osnovne škole.

soljka
16.03.2008., 12:49
Piše mi zadatak, nacrtaj strukturu natrijpentoksida. :o :confused: Može ugrubo opis (šešir, brkovi...)?

Objasniti svojstvo alkohola da su univerzalna otapala
Ja tu znam samo reći da otapaju polarne i nepolarne tvari jer (?) im alkilna skupina nije polarna, a OH sk. polarna. :confused: :moli:

Zašto se fenoli ponašaju kao slabe kiseline?
Jer imaju polarni dio?! :confused: :cry: :moli:

starshinee7
16.03.2008., 15:23
Piše mi zadatak, nacrtaj strukturu natrijpentoksida. :o :confused: Može ugrubo opis (šešir, brkovi...)?

Objasniti svojstvo alkohola da su univerzalna otapala
Ja tu znam samo reći da otapaju polarne i nepolarne tvari jer (?) im alkilna skupina nije polarna, a OH sk. polarna. :confused: :moli:

Zašto se fenoli ponašaju kao slabe kiseline?
Jer imaju polarni dio?! :confused: :cry: :moli:

Natrij pentoksid: CH3 CH2 CH2 CH2 CH2 O Na

Konstanta disocijacije kiseline koja se dobije otapanjem fenola u vodi je K=0,0000000001 mol/dm3,iz čega vidiš da se ponaša kao slaba kiselina.

starshinee7
16.03.2008., 15:25
Bakelit je vrsta plastike koja se odlikuje izvrsnim podnošenjem visoke temperature pa se puno koristila (i još uvijek se koristi) kao uši na loncima. Dobiva se polimerizacijom formaldehida sa fenolom, a koliko se sjećam, ta reakcija je čak napisana u jednom od udžbenika za 8.razred osnovne škole.

Hvala! :mig:

soljka
16.03.2008., 16:12
Natrij pentoksid: CH3 CH2 CH2 CH2 CH2 O Na

Konstanta disocijacije kiseline koja se dobije otapanjem fenola u vodi je K=0,0000000001 mol/dm3,iz čega vidiš da se ponaša kao slaba kiselina. Hvala! :top:

mrs.bean
27.03.2008., 16:52
Trebam literaturu o ravnoteži ionskih reakcija... ako netko zna, molim pomoć!!:s

ChemLab
29.03.2008., 11:01
Trebam literaturu o ravnoteži ionskih reakcija... ako netko zna, molim pomoć!!:s

Bilo koji srednjoškolski udžbenik iz fizikalne kemije (za 2. razred gimnazije). :kava:

still_lost
06.04.2008., 18:01
pronašla ja na netu pokus (očito nisam jedina koja se mući), ali ne i rješenje..

preuzeto s e-škole, kemija (http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=3388)

"Imam 4 epruvete. U njima su otopina HCl, otopina NaOH, fenoftalen i destiliranu vodu. Sa strane još imam 6 epruveta. Ništa drugo ne smijem koristiti.. Kako biste dokazali u kojoj je epruveti koja otopina."

imate ideja?
puno hvala

sal_mirabilis
06.04.2008., 18:37
pronašla ja na netu pokus (očito nisam jedina koja se mući), ali ne i rješenje..

preuzeto s e-škole, kemija (http://eskola.chem.pmf.hr/odgovori/odgovor.php3?sif=3388)

"Imam 4 epruvete. U njima su otopina HCl, otopina NaOH, fenoftalen i destiliranu vodu. Sa strane još imam 6 epruveta. Ništa drugo ne smijem koristiti.. Kako biste dokazali u kojoj je epruveti koja otopina."

imate ideja?
puno hvala

Bogati, pa napisao je Judaš što treba činiti. :)

child_in_time
06.04.2008., 20:43

imate ideja?
puno hvala

Ako znaš čemu služi fenolftaleIn onda nećeš imati previše problema...

jawbreaker
08.04.2008., 20:33
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Morphine-2D-skeletal.png

jel može itko objasniti koji je ovo vrag-ova masna crna veza gdje je dušik vezan na hexagon, i koja je veza ovo iscrtkano kod kisika??

jel može itko imenovati morfin prema iupacu??

hvala!

sal_mirabilis
09.04.2008., 09:08
http://en.wikipedia.org/wiki/Image:Morphine-2D-skeletal.png

jel može itko objasniti koji je ovo vrag-ova masna crna veza gdje je dušik vezan na hexagon, i koja je veza ovo iscrtkano kod kisika??

jel može itko imenovati morfin prema iupacu??

hvala!

Deblje nacrtane veze su one koje strše prema van dok su one crtkane usmjerene ispod ravnine u kojoj je prikazana molekula.

Ako se ne varam, IUPAC-ovo ime za morfin je morfin. Jedno od iznimno dopuštenih trivijalnih imena. :p
Sustavno ime se uvijek može skrpati, ali nije da mi se da sad bakčiti s policikličkim stvarima koje u sebi imaju još i benzenskih jezgara.

jawbreaker
09.04.2008., 12:27
Deblje nacrtane veze su one koje strše prema van dok su one crtkane usmjerene ispod ravnine u kojoj je prikazana molekula.

Ako se ne varam, IUPAC-ovo ime za morfin je morfin. Jedno od iznimno dopuštenih trivijalnih imena. :p
Sustavno ime se uvijek može skrpati, ali nije da mi se da sad bakčiti s policikličkim stvarima koje u sebi imaju još i benzenskih jezgara.

fala za objašnjenje crtkanja ovih veza. a IUPACovo ime sam našao na wiki, al mi neće trebati jer je prekomplikovano.

Ma_sh
17.04.2008., 21:16
Pozdrav, dobio sam zadatak napraviti pokus na ovom probnom nacionalnom iz osmoze. Tj. dva pokusa. Materijal mi je ocat, voda, šećer, jaja, jabuka, kivi, limun i ostalo voće. E sad napravih jedan pokus ja octem i jajima, trenutno mi se otapa ljuska. To dobro ide.

E sad problem je u tome što ne znam koji bi mi bio drugi pokus. Nemam nikakvih ideja. Mislio sam nešto s obrnutom osmozom, al ne znam kako djeluje s ovim sastojcima, znači s jabukama. Da iam krumpir lako bih napravio nekoliko pokusa al nemam. Stavit ću preko noći nešto pa vidjeti šta ću dobiti, ali ako netko ima boljih ideja bio bih veoma zahvalan. Ne morate govoriti točne omjere i to, nego samo neku osnovnu ideju, a ostalo ću sam. :) fala :D

sal_mirabilis
18.04.2008., 14:23
Pozdrav, dobio sam zadatak napraviti pokus na ovom probnom nacionalnom iz osmoze. Tj. dva pokusa. Materijal mi je ocat, voda, šećer, jaja, jabuka, kivi, limun i ostalo voće. E sad napravih jedan pokus ja octem i jajima, trenutno mi se otapa ljuska. To dobro ide.

E sad problem je u tome što ne znam koji bi mi bio drugi pokus. Nemam nikakvih ideja. Mislio sam nešto s obrnutom osmozom, al ne znam kako djeluje s ovim sastojcima, znači s jabukama. Da iam krumpir lako bih napravio nekoliko pokusa al nemam. Stavit ću preko noći nešto pa vidjeti šta ću dobiti, ali ako netko ima boljih ideja bio bih veoma zahvalan. Ne morate govoriti točne omjere i to, nego samo neku osnovnu ideju, a ostalo ću sam. :) fala :D

Pravo da ti kažem, ne kužim te. Ako imaš ograničenu količinu materijala, onda nije da treba puno razmišljati da dođeš do svih zamislivih kombinacija. Sve što možeš je metnuti nešto u nešto i gledati što bude pa reći zašto je tako bilo.

Ma_sh
18.04.2008., 15:25
Pravo da ti kažem, ne kužim te. Ako imaš ograničenu količinu materijala, onda nije da treba puno razmišljati da dođeš do svih zamislivih kombinacija. Sve što možeš je metnuti nešto u nešto i gledati što bude pa reći zašto je tako bilo.

To sam i napravio...pičnuo par kombinacija i sad čekam neke rezultate. :D

Ma mislio sam samo da ako netko zna za neki pokus s tim sastojcima da kaže. Nije meni bed ni čekati ovo al eto :D . Jedino malo zbog vremena al ok...stići ćem :D

E da
07.05.2008., 17:38
Pozdrav, imam problem pa bi molio pomoc.

Kako se odredi stereokemijska oznaka E ili Z od ovih spojeva:

http://img180.imageshack.us/my.php?image=kemvc5.jpg

Hvala

Aaron McLoughlin
07.05.2008., 18:17
samo da pitam.
Jer se ne kužim u kemiju...

Dal je ovo moguće i dal mogu dobit točan prijevod sastojaka?

http://www.youtube.com/watch?v=aC-KOYQsIvU&feature=related

Jericho159
07.05.2008., 18:58
da, moguce je
i sastojak je natrijev acetat

ChemLab
07.05.2008., 22:03
Pozdrav, imam problem pa bi molio pomoc.

Kako se odredi stereokemijska oznaka E ili Z od ovih spojeva:

http://img180.imageshack.us/my.php?image=kemvc5.jpg

Hvala

Pravila su vrlo jednostavna.
Najprije treba odrediti prioritet vezanih skupina.
- uvijek veći prioritet ima atom sa većim atomskim brojem, ili ako se radi o izotopima onda s većom atomskom masom
- dvostruku vezu računaš kao vezu prema 2 atoma (npr. C=C uzimaš u obzir kao da su na svaki od C-ova vezana još 2), analogno trostruku C-C vezu računaš kao vezu C atoma prema drugih 3 C atoma
- ako je prvi slijedeći atomi isti, tada na njima tražiš supstituente koji imaju veći prioritet

Nakon što si odredio prioritet dopiši brojeve koji označavaju prioritet do svake skupine na spoju (1,2,3,4). Ako su skupine s većim prioritetom s iste strane dvostruke veze, tada je spoj Z (od njem. zusammen - zajedno), a ako su s različitih strana, tada je spoj E (od njem. entgegen - razdvojeno).

Služeći se ovim pravilima, lako ćeš otkriti da je prvi spoj Z, drugi (donji lijevi dio - pretpostavljam da se radi o tert-butilnoj skupini) je Z, a treći je E.

jawbreaker
11.05.2008., 17:41
zašto se koža i nokti u dodiru s HNO3 požute?

jeli to zato što su aminokiseline u keratinu povezane disulfidnim vezama, pa dušična kis. "izbija" elementarni sumpor il šta?

sal_mirabilis
11.05.2008., 18:13
zašto se koža i nokti u dodiru s HNO3 požute?

jeli to zato što su aminokiseline u keratinu povezane disulfidnim vezama, pa dušična kis. "izbija" elementarni sumpor il šta?

Zove se to ksantoproteinska reakcija.
Koliko znam, nije vezano za sumpor, već za nitriranje aminokiselina s aromatskim skupinama (fenilalanin, tirozin i triptofan).

jawbreaker
11.05.2008., 18:55
Zove se to ksantoproteinska reakcija.
Koliko znam, nije vezano za sumpor, već za nitriranje aminokiselina s aromatskim skupinama (fenilalanin, tirozin i triptofan).

u boga ti, inače je to pitanje u radnoj iz kemije (4. raz-organska..)
a znači spojevi s nitriranim aromatskim skupinama su žute boje?

sal_mirabilis
11.05.2008., 19:58
u boga ti, inače je to pitanje u radnoj iz kemije (4. raz-organska..)
a znači spojevi s nitriranim aromatskim skupinama su žute boje?

Pa vidio si ih. :D
Ne bih rekao da je to nužno tako, ali po jedna nitro-skupina na benzenskom prstenu bi mogla dati žuto. Boja jako ovisi o tome što još imaš (pod uvjetom da to nešto može davati rezonancijski efekt i proširiti konjugirani sustav).
Pikrinska kiselina je, primjera radi, crvena (ima tri nitro-skupine).

S Type
11.05.2008., 20:34
Moze li mi netko pomoci samo za 1 jedan zadatak jer sa kemijom "nisam na ti"

Znaci trebalo bi ionizirati sumporastu kiselinu
Unaprijed hvala

sal_mirabilis
11.05.2008., 21:00
Moze li mi netko pomoci samo za 1 jedan zadatak jer sa kemijom "nisam na ti"

Znaci trebalo bi ionizirati sumporastu kiselinu
Unaprijed hvala

Iznimno lagan problem.
Sumporna se kiselina, naime, ionizira sama. :D

starshinee7
11.05.2008., 21:21
Možda misli na razdvajanje na ione ako nije na ti s kemijom.
H2SO3 disocira na H(+) i HSO3(-)
pa HSO3(-) na H(+) i SO3(2-)
zagrade su eksponenti.

sal_mirabilis
11.05.2008., 21:24
Možda misli na razdvajanje na ione ako nije na ti s kemijom.
H2SO3 disocira na H(+) i HSO3(-)
pa HSO3(-) na H(+) i SO3(2-)
zagrade su eksponenti.

Naravno da na to misli, ali kakva korist od davanja jednadžbi koji ne razumije?

starshinee7
11.05.2008., 21:27
a da se ionizira sama je kao predobro objašnjenje...

sal_mirabilis
11.05.2008., 23:17
a da se ionizira sama je kao predobro objašnjenje...

Pogledaj pitanje.
Nije tražio da se napiše jednadžba disocijacije sumporne kiseline u vodenoj otopini, već da se ista ionizira. :D

Jericho159
12.05.2008., 14:07
Pogledaj pitanje.
Nije tražio da se napiše jednadžba disocijacije sumporne kiseline u vodenoj otopini, već da se ista ionizira. :D

izgleda da nije s kemijom ni na Vi :D

Bero4000
13.05.2008., 11:29
imam jednu zamolbu za sve kemicare ovog foruma. U sri imam test (na sto sam potpuno zaboravio), a tema testa su kemijske veze, dosli smo do metalnih veza, no metalna veza i one lekcije iza nece biti u testu, radimo iz uzbenika dubravke turčinović i ivana halasza, opća kemija 1, školska knjiga, udzbenik za prvi razred gimnazije. e sad u uzbeniku imamo neke zadatke koje smo uglavnom sve rjesili a one koje nismo nemaju rjesenja, pa bi zamolio nekog, ako nije problem, da mi zada zadatke, (po mogućnosti s rjesenjima)
ovakvog tipa:
prikazite lewisovim simbolima i redoksom .... nastajanje... kemijska veza
poredajte po polarnosti...
kovalentne i ionske veze...
uglavnom pitanja nisu iz teorije vec primjena na zadacima. Molim sto prije odgovor, hvala najljepša...

kemik
13.05.2008., 11:31
imam jednu zamolbu za sve kemicare ovog foruma. U sri imam test (na sto sam potpuno zaboravio), a tema testa su kemijske veze, dosli smo do metalnih veza, no metalna veza i one lekcije iza nece biti u testu, radimo iz uzbenika dubravke turčinović i ivana halasza, opća kemija 1, školska knjiga, udzbenik za prvi razred gimnazije. e sad u uzbeniku imamo neke zadatke koje smo uglavnom sve rjesili a one koje nismo nemaju rjesenja...

halasz je napisao udžbenik? :eek: to želim vidjet :D :D :D

starshinee7
13.05.2008., 17:46
1. Prikaži Lewisovim simbolima nastajanje spojeva vodika s elementima 16.skupine.
2. Odredi valenciju sumpora u sumporovodiku (H2S) i fosfora u fosfinu (PH3).
3. Prikaži nastajanje fosfina (PH3), arsina (AsH3), stibina (SbH3) i bizmutina (BiH3), spojeva vodika s elementima 15. skupine.
4. Kako možemo Lewisovim simbolima prikazati silan (SiH4), german (GeH4), stanan (SnH4) i plumban (PbH4)?
5. Prikaži spajanje dvije molekuke amonijaka i dvije molekule CH3OH.
6. Iz položaja navedenih elemenata u periodnom odredi kakav će nabojni broj imanti njihovi ioni u ionskim spojevima: Ca, Cs, Al i Br.
7. Poredaj od najveće čestice prema najmanjoj: K(+), Ca, Br(-)
8. Navedi nazive spojeva: NH4Cl, MgSO4, NaOH, Ca(OH)2
9. Napiši formule spojeva: amonijev sulfat, magnezijev hidroksid, natrijev sulfat.
10. Koji će atom jače privlačiti zajednički elektronski par u slijedećim parovima: Si i O, C i H, As i Cl, Cl i Sn?

Mislim da ste sve ovo prošli. Probaj rješit pa di zapneš napiši tu. Sretno! ;)

E da
14.05.2008., 16:40
Pravila su vrlo jednostavna.
.............
Služeći se ovim pravilima, lako ćeš otkriti da je prvi spoj Z, drugi (donji lijevi dio - pretpostavljam da se radi o tert-butilnoj skupini) je Z, a treći je E.

Hvala :mig:

Bero4000
14.05.2008., 20:35
fala na zadacima, mislim da sam uglavnom sve dobro rjesio, jos samo jedno pitanje jeli magnezijev nitrat Mg(no3)2?? ili Mgno3, muci me valencija nitrata...

slavoljub
15.05.2008., 19:14
Nitrati su soli dušične kiseline HNO3. Dakle jednovalentini.

vixen
20.05.2008., 12:49
otkrila sam da termalna voda koju godinama koristim sadrži kadmij. Čitam da je on kancerogen i teratogen. Je li moguće da se takva voda prodaje u ljekarnama i da to nonšalantno piše na ambalaži ? :confused:

srki
20.05.2008., 20:32
Pošto se mučim s kem. jednadžbom gorenja metana i hrđe(oksidans) jel mi može napisati koji su produkti spajanja metana i hrđe(Fe2O3)?

GothicAngel
24.05.2008., 17:19
Pripremam se za prijemni i zanima me ima li možda netko popis kemijskih spojeva ili bar samo kiselina na jednom mjestu (naziv i formula)?? zahvaljujem :mig:

fredrik
25.05.2008., 11:22
Imam ja kiseline anorganske kaj smo dobili u drugom razredu

acier
25.05.2008., 12:39
Hm sutra imam ispit iz kemije..halkogene elemente i dusikovu skupinu..(3.razred) jel zna itko koji bi tipovi zadataka mogli biti..? Moliiiim vas :D:D

H-WQR
25.05.2008., 15:03
znaci zapeo sam malo kod kemijskih jednadzbi 1 raz srednje
meni nije jasno zasto se u nekoj mnozi sa 2 u nekoj mnozi sa 3 a negdje se uopce ne mnozi pa ako neko moze ukratko objasniti?
evo par primjera:

Magnezijev oksid

Mg => Mg(2+) + 2e(-) / x 2

O2 + 4e(-) => 2O(2-)

O2 + 4e(-) => 2O(2-)

magnezijev flurid

Mg => Mg(2+) + 2e(-)

f2 + 2e(-) => 2F(-)

magnezijev nitrid

Mg => Mg(2+) + 2e(-) / x 3

N2 + 6e(-) => 2N(3-)

N2 + 6e(-) => 2N(3-)

bliss
25.05.2008., 15:29
meni nije jasno zasto se u nekoj mnozi sa 2 u nekoj mnozi sa 3 a negdje se uopce ne mnozi pa ako neko moze ukratko objasniti?

Da se izjednači broj elektrona u obje jednadžbe jer se moraju pokratiti.

H-WQR
25.05.2008., 16:36
aha hvala i jos nesto po cemo ja znam koliko prva(gornja) i druga(donja) jednadzba ima elektrona na pocetku?

bliss
25.05.2008., 16:51
aha hvala i jos nesto po cemo ja znam koliko prva(gornja) i druga(donja) jednadzba ima elektrona na pocetku?

Ajde, uzmimo primjer magnezijevog oksida. Magnezij je dvovalentan. Prva jednadžba prikazuje oksidaciju magnezija, pa je potrebno 'oduzeti' 2 elektrona da bi se oksidirao. Kisik je također dvovalentan. Budući da su ovo oksido-redukcijske reakcije, ukoliko prva prikazuje oksidaciju, druga mora prikazivati redukciju. Da bi se reducirao jedan atom kisika potrebno mu je 'dodati' 2 elektrona, a kako tu imamo molekulu kisika, znači da dodajemo 4 elektrona.

Ako ne znaš valencije, evo:

Elementi 1. skupine periodnog sustava (H, Li, Na, K, Rb, Cs i Fr) su jednovalentni.

Elementi 2. skupine p. s. e. (Be, Mg, Ca, Sr, Ba i Ra) su dvovalentni.

Elementi 3. skupine p. s. e. (Sc, Y i svi lantanoidi i aktinoidi) su najčešće trovalentni, uz ponešto iznimaka, npr. neki mogu biti i dvo- ili četverovalentni i sl.

Elementi 4. skupine p. s. e. (Ti, Zr i Hf) u pravilu su četverovalentni.

Elementi 5. skupine p. s. e. (V, Nb i Ta) u pravilu su peterovalentni, s time da mogu imati i druge valencije.

Elementi 6. skupine p. s. e. (Cr, Mo i W) u pravilu su šesterovalentni, s time da mogu imati i druge valencije.

Elementi 7. skupine p. s. e. (Mn, Tc i Re) u pravilu su sedmerovalentni, s time da mogu imati i druge valencije.

Elementi 8., 9. i 10. skupine p. s. e.: Fe, Co, Ni, Ru, Rh, Os i Ir su dvo- i trovalentni, Pd i Pt su dvo- i četverovalentni. Uz te, moguće su i druge valencije.

Svi elementi 11. skupine p. s. e. (Cu, Ag i Au) mogu biti jednovalentni, s time da je Cu ipak najčešće dvovalentan, a Au trovalentno.

Elementi 12. skupine p. s. e. (Zn, Cd i Hg) u pravilu su dvovalentni, Hg može biti i jednovalentna.

Elementi 13. skupine p. s. e. (B, Al, Ga, In i Tl) u pravilu su trovalentni.

Elementi 14. skupine p. s. e. (C, Si, Ge, Sn i Pb) u pravilu su četverovalentni, s time da neki češće a neki rjeđe mogu biti i dvovalentni.

Elementi 15. skupine p. s. e. (N, P, As, Sb i Bi) u pravilu su tro- i peterovalentni.

Elementi 16. skupine p. s. e. (O, S, Se, Te i Po) u pravilu su dvovalentni, a svi osim kisika mogu biti još i četvero- i šesterovalentni.

Elementi 17. skupine p. s. e. (F, Cl, Br, I i At) u pravilu su jednovalentni, a svi osim fluora mogu biti još i tro-, petero- i sedmerovalentni.

Elementi 18. skupine p. s. e. (He, Ne, Ar, Kr, Xe i Rn) u pravilu ne grade kemijske spojeve.

H-WQR
25.05.2008., 17:29
sad je malo jasnije ali ako magnezij daje 4 elektrona jer je kisik molekula od kuda onda kod magnezijevog nitrida da dusik ima 6 elektrona?

bliss
25.05.2008., 18:13
sad je malo jasnije ali ako magnezij daje 4 elektrona jer je kisik molekula od kuda onda kod magnezijevog nitrida da dusik ima 6 elektrona?

Dušik je trovalentan. Logika je ista ko i u prvom slučaju.
Ali ako ti nije sasvim jasno, možeš ovako. Odrediš stupnjeve oksidacije pojedinih elemenata. Zbroj električnih naboja na lijevoj strani jednadžbe mora biti jednak zbroju električnih naboja na desnoj strani jednadžbe. Ja sam ih napisala u uglatim zagradama. Kod iona dušika s desne strane stoji naboj -3 jer je to naboj jednog iona, no tu ih imaš dva pa to moraš uzeti u obzir.

Mg [0] => Mg(2+) [+2] + 2e(-) / x 3

N2 [0] + 6e(-) => 2N(3-) [-3]

GothicAngel
25.05.2008., 18:51
Imam ja kiseline anorganske kaj smo dobili u drugom razredu

a ako ti nije problem jel to možeš skenirat ili nekako mi poslat ovdje ili na mail ?
please :moli:

H-WQR
25.05.2008., 22:01
hvala sad je nesto jasnije ako bude pitanja javim se ;)