PDA

View Full Version : Folna kiselina - pijete li i kada ste počele?

stranice : 1 2 [3]

micek-jerry
12.03.2011., 16:51
Ja sam dobila Fluonatril od stomatologa, i onda se dobro raspitala i na topiku Zubarska pitanja, i na Cybermedu, i uglavnom dobila isti odgovor (napisala sam na temi Vitamini i minerali u T): nema dokaza da taj oralno uzeti fluor se ugrađuje u zube, čak štoviše može biti štetan. Jedino na dječje zubiće imaju učinka paste sa fluorom. Jedan stomatolog se čak čudio što se te tablete i dalje prodaju.
Tak da ja ne uzimam.

sretnaizelena
14.03.2011., 13:26
Pijem folnu koja ima dodatak b kompleksa vitamina i biotina. To sam pocela piti oko tri mjeseca prije trudnoce. Sto mislite jel to ok za bebu, da li vitamini b imaju neke posljedice u slucaju prevelikih kolicina? i da folna ima 400ug, iako znam da bi trudnice trebale unositi 600, ja si mislim pa valjda nesto i hranom unesem te folne:ne zna:

marta-
13.05.2011., 08:52
pozdrav svima...tek sam prije 2 dana saznala da sam trudna...pila sam 5 dana prenatal care od twin laba jer sam ga imala doma, a danas sam kupila folic plus...tako da više ne pijem taj prenatal, jer ima i tog vit.A previše i svega je puno...a folna je najbitnija...da li može štetiti tih 5 dana? možda malo pretjerujem ali ipak, volila bi znati...kod ginića sam naručena tek 26.5. a njegov stav je i inače- ne treba ništa! tako da već znam što će reći po tom pitanju...
ja sam danas ipak počela piti taj folic plus...piše da se 3 tabletice dnevno piju...i svejedno je da li ću ih odjednom ili kroz 3 obroka...
neki prenatal bi tek poslije 3 mj počela uzimati, kad završim sa folnom...
je li ok tako?

marta-
13.05.2011., 08:56
Pijem folnu koja ima dodatak b kompleksa vitamina i biotina. To sam pocela piti oko tri mjeseca prije trudnoce. Sto mislite jel to ok za bebu, da li vitamini b imaju neke posljedice u slucaju prevelikih kolicina? i da folna ima 400ug, iako znam da bi trudnice trebale unositi 600, ja si mislim pa valjda nesto i hranom unesem te folne:ne zna:

ne može ti b-complex štetiti...vitamini B su ok...ostali vitamini su malo rizični, taj A valjda pogotovo...i 400ug je isto dovoljno...mislim, ne šteti ni da je više ali dobro si rekla, nešto valjda i hranom ubacimo...

iva0404
13.05.2011., 11:14
prva tri mj obavezno pij folnu kiselinu, mogla si kupit onu od naturalwealtha ili Folacin dobit na recept možda, te se piju samo jedna tabl.na dan... čudno mi je za ovo da se piju tri tabletice al dobro... ak tak piše ok je.

Nakon ta tri mj, možeš počet s prenatalom, ja sam si kupovala neki Hipp kao sokić za trudnice, nije bio klasični prenatal...al to ti je po izboru. dođeš u ljekarnu i pitaš za te vitamine za trudnice nakon prvog tromjesečja.

Olivera85
13.05.2011., 13:07
Moram reći da ja nisam pila folnu kiselinu niti prenatal, a s bebom je, hvala Bogu, sve super. :) Naravno, u ljekarni su mi pokušali uvaliti i folic plus i prenatal, ali sam ih odbila. Jednostavno, hranim se raznovrsno, jedem voće u ogromnim količinama (svaki dan kilu voća :D) i smatram da hranom unesem sasvim dovoljno vitamina. Razumijem da ju moraju uzimati cure koje imaju lošu krvnu sliku, kao i one koje slabo konzumiraju voće i povrće, ali stvarno ne razumijem cure kojima nije potrebno i svejedno se nepotrebno trpaju s raznim dodacima prehrani koji nikako ne mogu zamijeniti raznovrsnu/zdravu prehranu. :ne zna:

Lyda
13.05.2011., 13:10
folnu sam počela piti kad sam odbacila kontracepciju, točnije mjesec i pol prije začeća

marta-
13.05.2011., 14:52
Ej Iva0404, a da, tako piše jer je doza folne u 1 tableti 133mcg, tako da u 3 tablete skupiš 400mcg...bila ja jučer kod ginića, čekala 3 sata, da bi me sestra naručila na pregled 26.5.i da će mi tada dati folacin doktor...ma htjela sam ja to kupiti i ovako ali me ova u kolegica u ljekarni nagovorila na folic plus....
ma gle, i ja radim u ljekarni ali mi je sad mozak stao...znaš ono kad si jako pametan za druge a kad moraš sebi pomoći onda si tudum, hihihi...sada ću taj folic plus do 26. (bolje išta nego ništa) a onda ću folacin kad mi ginić kaže...
a baš nam je jučer u ljekarni bila ona što mjeri vitamine, i od svih vitamina baš mi folne i b-komplexa fali, a omega na granici...nije da previše vjerujem u te aparate ali bi mi bilo draže da je rekla da mi je sve ok...
nego su mi čudne te doze folne, u folacinu je 5mg i nekima to propišu bez beda...a s druge strane, sve te trudničke formule za folnu kažu da je dosta 0,4-0,8mg ili ti 400-800mcg...mislim, to i 5mg je velika razlika...pa mi baš nije jasno...

što se tiče kontracepcije, da, kažu da ona dosta iscrpi zalihe folne pa se preporuča malo udarnija doza...
a joj kada će taj 26. ???

nprikolica
13.05.2011., 15:03
Razumijem da ju moraju uzimati cure koje imaju lošu krvnu sliku, kao i one koje slabo konzumiraju voće i povrće, ali stvarno ne razumijem cure kojima nije potrebno i svejedno se nepotrebno trpaju s raznim dodacima prehrani koji nikako ne mogu zamijeniti raznovrsnu/zdravu prehranu. :ne zna:

TOčno to i ja mislim.
Ja sam odustala od pijenja folne i magnezija jer je krvna slika u redu
i hranim se raznovrsno.

bugaboo
13.05.2011., 15:13
Ja pijem folnu od 3 mj prije zaceca i sada na 1. UZV-u u 7. tjednu mi je dr rekao da i dalje pijem samo folnu, za prenatale i sl. cemo vidjeti kasnije.

Cattleya
14.05.2011., 14:07
Ej Iva0404, a da, tako piše jer je doza folne u 1 tableti 133mcg, tako da u 3 tablete skupiš 400mcg...
što se tiče kontracepcije, da, kažu da ona dosta iscrpi zalihe folne pa se preporuča malo udarnija doza...
a joj kada će taj 26. ???

I meni se tih 5 mg činilo previše, no, ionako se višak izluči urinom. Ja sam kombinirala Hipp natal multivitamin sa jednom tbl. Prenatal tbl. od Twinlab-a u prvoj trudnoći. Možda da kombiniraš taj hipp sa Folic Plus-om? Meni nije jasno zašto je europljanima dosta 400 mcg folne u trudnoći, a amerima treba 800 mcg?

BoniZG
14.05.2011., 19:02
cure pijte folnu kiselinu...ona se pije preventivno...nemojte biti pametne nego slusajte doktore da poslije ne bi bilo nismo htjele , nismo znale.,,,folna se pije do 3 mj. nakon toga prenatal ili nes slicno

iva0404
14.05.2011., 19:18
cure pijte folnu kiselinu...ona se pije preventivno...nemojte biti pametne nego slusajte doktore da poslije ne bi bilo nismo htjele , nismo znale.,,,folna se pije do 3 mj. nakon toga prenatal ili nes slicno

slažem se sa Boni... nisam mislila baš ovo spomenuti ali reći ću vam nešto... u zadnjoj trudnoći sad nisam baš pila redovno folnu jer mi je bilo prilično zlo od tih vitamina, mislila sam isto pa kaj zdravo se hranim, vjerojatno imam svega dovoljno.... međutim s 12.tj trudnoće bebi su otkrivene svakakve malformacije i nažalost morala sam pobaciti, beba je genetski bila savršena i nikad nisam otkrila uzroke i sad sama sebe krivim jer je možda to bilo i zbog folne. koma.

zato vam je moj savjet da pijete folnu koliko god zdravo se hranile.... ja se sad spremam ponovno kroz mj , dva zatrudnjeti i već ju nekoliko tjedana pijem. zlu ne trebalo.

Olivera85
16.05.2011., 13:09
Ja itekako slušam svog ginekologa i mogu slobodno reći da je on jedan od najboljih ginekologa u gradu u kojem živim i ako on smatra da mi, s obzirom na moju prehranu i krvnu sliku, ne trebaju dodatni vitamini, onda mu vjerujem. Trudna sam oko 5 mjeseci, beba je živahna i sve je, hvala Bogu, potpuno u redu. Osim toga, mojoj frendici iz Zagreba je ginekolog, na njeno pitanje da li da počne piti prenatal, rekao da to ne bi dao ni svojoj vlastitoj kćeri pa tako ni njoj. Dakle, nije uzimala ni folnu ni prenatal, raznovrsno se hranila i rodila je potpuno zdravu bebu, kao i mnoge cure koje poznajem. Razumijem da dosta žena mora uzimati folnu i prenatal radi valjanih razloga i neka ih uzimaju, nisam protiv toga, ali ne slažem se da ih moraju uzimati apsolutno sve žene i nitko me ne može uvjeriti u to da mi je, uz kilogram voća dnevno, ne računajući povrće, ribu i meso, potreban još i prenatal.

midica
16.05.2011., 14:01
Folna kiselina se uzima da bi se prevenirao rascjep neuralne cijevi. Preporučene dnevne doze su od 400 do 800 mikrograma:misli:

Ja pijem od 4 tjedna trudnoće Elevit pronatal a prije 3 tjedna sam nadopunila sa omega 3 masnim kiselinama. Škodit mi ne može, bebi isto, a zasto da kasnije razbijam glavu što bi bilo da sam ili nisam....

Ali, kao i svugdje i ovdje vrijedi pravilo da svatko odlučuje u svoje ime (u trudnoći i u ime djeteta:mig:)

sleepless
16.05.2011., 17:06
Pila sam folnu mjesec prije začeća i prvo tromjesečje. Nikakve druge vitamine. E, da tu i tamo bi popila od hippa neki natal vitaminski sokić.

kaktusic
16.05.2011., 20:43
Prvo tromjesečje folna, od 12.tjedna Elevit.

Costa Rica
17.05.2011., 09:46
Ja sam kupila folnu, ali trenutno sam u fazi da ne mogu ni pomisliti na tabletu, a kamoli je progutati :rigo:

iva0404
17.05.2011., 09:59
Ja sam kupila folnu, ali trenutno sam u fazi da ne mogu ni pomisliti na tabletu, a kamoli je progutati :rigo:

zdrobi je u prašak.... :ne zna: pa na žličicu s malo soka ili vode smućkaj...bitno da popiješ....

Costa Rica
17.05.2011., 10:09
zdrobi je u prašak.... :ne zna: pa na žličicu s malo soka ili vode smućkaj...bitno da popiješ....

Da, vidiš, tako bih mogla :) To mi nije uopće palo na pamet :misli: Baš sam mozak!:zubo: tnx!

Cattleya
17.05.2011., 10:11

Hip natal multivitamin probaj. Ili Baš da ti dr. napiše Folacin na recept. Jer uz mučnine je raznovrsna prehrana utopija.... Barem meni bila.

iva0404
17.05.2011., 10:27
Hip natal multivitamin probaj. Ili Baš da ti dr. napiše Folacin na recept. Jer uz mučnine je raznovrsna prehrana utopija.... Barem meni bila.

I meni isto tak....

i da vas upozorim....ovaj hipp natal sokić ima okus po željezu.. totalno metalni okus ostaje u ustima...:)

Cattleya
17.05.2011., 11:59
I meni isto tak....

i da vas upozorim....ovaj hipp natal sokić ima okus po željezu.. totalno metalni okus ostaje u ustima...:)

Jooj,tog se uopće ne sjećam. Uf, onda je boje popit tbl. Ja sam ih uzimala neto pred spavanje pa sam ih nekako lakše podnosila.

Death-of-Art
17.05.2011., 14:23
Meni su oni Hipp sokići bili... :s :s :s

I to oni sitni koji su se trebali piti u dozama... 60 kuna , a mislim da su te dvije bočice trajale... tjedan dana?...

Sad pijem ove sokove za dojilje. Odlično. :D

iva0404
17.05.2011., 14:30

I to oni sitni koji su se trebali piti u dozama... 60 kuna , a mislim da su te dvije bočice trajale... tjedan dana?...

da onak su u pakiranju 2 bočice sa onom plastičnom dozom... kratko traju. istina. 2-3 tj.... Hipp natal aktiv

MajaKC
17.05.2011., 21:58
Planiram trudnoću ... 3 mj. sam pila prenatal NW, mislite da je bolje da sad pijem čistu folnu kiselinu od NW??
Unaprijed hvala

iva0404
18.05.2011., 08:45
Planiram trudnoću ... 3 mj. sam pila prenatal NW, mislite da je bolje da sad pijem čistu folnu kiselinu od NW??
Unaprijed hvala

prenatal ti se pije nakon prva tri mj trudnoće... a prije trudnoće i prva tri mj se pije folna.... jedino ne znam ima li Prenatal folnu u sebi i u kolikoj količini:ne zna:

Cattleya
18.05.2011., 10:06
prenatal ti se pije nakon prva tri mj trudnoće... a prije trudnoće i prva tri mj se pije folna.... jedino ne znam ima li Prenatal folnu u sebi i u kolikoj količini:ne zna:

Prenatal NW ima 800 mcg folne po tableti :mig:

*ribicaivana*
18.05.2011., 10:38
Ja još ne pijem folnu, sad sam 6+1...Nisam planirala trudnoću pa nisam unaprijed pila a kod gin idem prvi put tek za tjedan dana pa će mi onda valjda dati, znači onda ću biti 7 tjedana trudna...ne da mi se napamet uzimati...:ne zna: Jel to ok?

Leda
18.05.2011., 10:39
ima netko ideju zasto me dr. sad s 25tt pitao pijem li folacin ili neke B vitamine?:ne zna:
ne pijem, tj do 12tt sam pila folnu.
na kraju sam se tak zbunila da nisam ni pitala dal bih trebala piti i zasto:ne zna:, a on nije dalje nista naglasavao.

iva0404
18.05.2011., 10:56
Prenatal NW ima 800 mcg folne po tableti :mig:

onda :top:

sleepless
18.05.2011., 17:02

Mislim da su u DM po 39kn, i traju 2 tj (2 x 6 dana - ako doziraš - meni se nije dalo, popila bi gutljaj otprilike nakon prvih par doziranja)

Orleanska I.
18.05.2011., 20:36
Ja još ne pijem folnu, sad sam 6+1...Nisam planirala trudnoću pa nisam unaprijed pila a kod gin idem prvi put tek za tjedan dana pa će mi onda valjda dati, znači onda ću biti 7 tjedana trudna...ne da mi se napamet uzimati...:ne zna: Jel to ok?
Ja sam na svoju ruku počela piti folic plus pa kad sam došla na pregled to sam rekla ginekologinji i rekla je da je u redu.
Ne će ti od folne biti ništa, a pomogne, cure koje planiraju trudnoću piju folnu i prije trudnoće.

kaktusic
19.05.2011., 16:55

Uzmi slobodno, i prije trudnoće je preporučeno da se uzima. Neuralna cijev se zatvara u tim prvim tjednima, a folna je najbitnija baš za pravilno zatvaranje neuralne cijevi...tako, uzmi slobodno...:mig:

*ribicaivana*
19.05.2011., 21:17
Jesam, kupila danas Folic plus. :mig:

trudnjaca
31.05.2011., 12:03
Unaprijed hvala
ja sam pocela piti folnu kiselinu u 8 nedelji trudnoce (kazu da sam trbala i ranije...), a moj suprug na to kaze da nase majke nisu pile nista i radjale su zdravu decu ( i u pravu je). Zato bez panike!!!

Yehane
31.05.2011., 12:07
ja sam pocela piti folnu kiselinu u 8 nedelji trudnoce (kazu da sam trbala i ranije...), a moj suprug na to kaze da nase majke nisu pile nista i radjale su zdravu decu ( i u pravu je). Zato bez panike!!!

:rolleyes:
Ne, nije u pravu. Ljudi su drugačije živjeli, zdravije se hranili, manje bili pod stresom...što sve znatno utječe na organizam i njegovo opće stanje - pa je, možda, i zato manje dodataka prehrani bilo potrebno? Isto tako, koliko su sva ta "prije" rađana djeca bila zdrava, najviše se vidi po podacima o stopi smrtnosti novorođenčadi - koja, srećom, samo opada što vrijeme dalje ide i znanost napreduje. Da ne znaju liječnici ipak možda malo bolje od muževa / baba /susjeda? :rolleyes:

kaktusic
31.05.2011., 16:33

Nažalost, nije u pravu. Učestalost rascjepa neuralne cijevi je drastično opala otkako se trudnicama počela davati folna, pod uvjetom da se počne uzimati prije petog-šestog tjedna trudnoće.

Tarsis
16.09.2011., 01:41
Pročitala sam manje više sve i sad sam samo u panici :rolleyes:

Mislim da mnoge od vas ovdje uopće ne razmišljaju što pišu i koliko mogu uplašiti nekog.

Sad ćemo sve mi koje nismo počele piti folnu čak i prije trudnoće, ispasti neodgovorne.
Ja recimo, trudnoću nisam planirala, pa samim time naravno nisam ni počela ništa piti. Kao drugo, saznala sam za trudnoću kad sam bila u 6. tjednu. Prvi pregled u 7. Nije mi rečeno da išta pijem. Dana sbila opet, u 8. tjednu, pitam dr. jel trebam što uzimati, ona kaže da ne, bar zasad, dok ne dobijem nalaze krvi i urina.
Rekla je da nije pobornik kemije i da ne uzimam ništa bez njene preporuke, bar dok ne vidi nalaze.

I kaj sad? Ovdje ste me fakat isprepadale, al onda opet, valjda trebam slušat svoju dr.
Idući tjedan kad dobijem nalaze, bit ću u 9.tj. trudnoće...i sad ispada da je to već dosta kasno, odnosno povratka nema.:ne zna:

Olivera85
16.09.2011., 10:52
Ništa se ne brini, meni su još davno htjeli u ljekarni uvaliti folnu kiselinu i prenatal, ali nisam se dala nagovoriti jer sam se zdravo hranila od samog početka trudnoće, samo dragi Bog zna koliko tona voća sam pojela do sada. :D Dakle, nisam pila apsolutno nikakve dodatke prehrani (koji ionako ne mogu zamijeniti zdravu i uravnoteženu prehranu), za tjedan dana trebam roditi i s bebačem je sve super, ne može biti bolje. :)

chocolatecookie
16.09.2011., 10:57
Pročitala sam manje više sve i sad sam samo u panici :rolleyes:

Mislim da mnoge od vas ovdje uopće ne razmišljaju što pišu i koliko mogu uplašiti nekog.

I što sad, da se netko ne bi prestrašio treba prešućivati informacije? Manji problem da se ti uspaničiš nego da se neko dijete rodi sa spinom bifidom jer mama nije znala.

lopticica
16.09.2011., 11:46
A gle i ja sam se zdravo hranila, jela sam poprilicno puno i spinata i zelenjave jer sam luda za time + prenatal, i mali ima sb najblazi oblik. Sta je najbolje otkrivena mu je sa 4 mjeseca.
To je najveci razlog zbog kojega cvrsto odlucujem u drugoj trudnoci tamanit dodatnu folnu u tabletama, uz prehranu, da se nebi polije lupala glavom u zid. Iako ne znaci da bi nesto i bilo bez nje.
Nije mi namjera nikoga plasiti naravno, samo hocu reci da uz najbolju prehranu nista nije garancija nazalost.

Totto
16.09.2011., 12:10
Ja sam godinama pila kontracepciju (LOGEST) i planirala sam trudnoću, pa sam mjesec dana prije prestanka uzimanja kontracepcije počela uzimati folnu kiselinu (jer je oralni kontraceptivci "jako troše"), ostala sam trudna tri mjeseca nakon što sam ju počela piti i pila sam je do kraja prvog tromjesečja, a onda sam počela piti Pregnital koji između ostalog sadrži i folnu kiselinu.

Mislim da nema mjesta panici za one koje nisu planirale trudnoću, pa nisu niti pile folnu kiselinu do saznanja da su trudne, većini žena je tako, pa rađaju zdravu dječicu :mig:

gugolina
16.09.2011., 12:23
Ja sve do sad nisam uzimala dodatne vitamine za trudnice (osim folne prva 3 mjeseca). Za koji dan ulazim u 6. mjesec. No, počela sam imati problema - vrti mi se, neki dan sam završila na hitnoj jer me lovila nesvjestica... Tak da sam prekjučer kupila Elevit i moram reći da se puno bolje osjećam. Očito mi je falio neki vitamin ili tak nešt.

Tarsis
16.09.2011., 13:57
I što sad, da se netko ne bi prestrašio treba prešućivati informacije? Manji problem da se ti uspaničiš nego da se neko dijete rodi sa spinom bifidom jer mama nije znala.

Ne, nego se ne treba bahatiti ovdje po forumu i obračati se ženama koje nisu ništa pile ko da su u najmanju ruku neodgovorne i neuke.
Ono, šok je kaj netko nije pio prije začeća :rolleyes: pa nismo svi planirali mjesecima unaprijed. Niti saznali odma prvi dan. Netko sazna i nakon 2 mj., kolko god to i meni čudno zvučalo, al eto.

A btw, i ovaj tvoj post prilično je bezobrazan.

Tarsis
16.09.2011., 14:01
Ništa se ne brini, meni su još davno htjeli u ljekarni uvaliti folnu kiselinu i prenatal, ali nisam se dala nagovoriti jer sam se zdravo hranila od samog početka trudnoće, samo dragi Bog zna koliko tona voća sam pojela do sada. :D Dakle, nisam pila apsolutno nikakve dodatke prehrani (koji ionako ne mogu zamijeniti zdravu i uravnoteženu prehranu), za tjedan dana trebam roditi i s bebačem je sve super, ne može biti bolje. :)

:mig: drago mi je da je s bebačem sve ok

i ja nastojim što više voća jesti, i znam da to možda nije dovoljno, al opet s druge strane, zašto da radim nešto kontra svoje dr.? ako kaže da ne treba, da je sve to ionako propaganda da bi se čim više lijekova prodavalo, i da ona nije pobornik toga, a još manje toga da uzimam nešto mimo nje i njenih naputaka..

ma...glava me zaboli od toliko različitih mišljenja...a meni je prva trudnoća i svega me strah i želim napraviti sve što je u mojoj moći da mi bebica bude dobro

Ani4
16.09.2011., 14:24
JA sam sad 10 tj i ne pijem nista. Imam Elevit, ali ga ne mogu piti. I niti ne jedem ama bas nista od voca i povrca ( zapravo ne ne jedem nista). Jednostavno ne mogu...
Tako je bilo i u proslo trudnoci, na kraju je bilo sve ok, beba savrsena. Tako da ne shvacam sve preozbiljno, pocet cu piti kad budem mogla. Znam mama koje nisu bas nista od dodataka pile pa su radale potpuno zdravu djecu, do onih koje su pile sve i svasta pa je opet nesto bilo.

gugolina
16.09.2011., 15:50
Ma da, i ja mislim da se ne treba previše zamarat s time. Da mi se ne vrti, ne bih ni ja uzimala nikakve vitamine.
Uostalom, folnu sam uzimala na svoju ruku, gin mi nije ni rekla za nju.
Tarsis, ne daj se. Tijekom trudnoće ćeš čuti 100 različitih savjeta i mišljenja, što drugih trudnica, što drugih ginekologa. Ja sam se nakon nekih samo bedirala (pogotovo nakon takvih izjava: "Što, pa ti ne uzimaš vitamine? Tebi gin ništa ne govori? Nisi išla na ovu ili onu pretragu?") i onda sam odlučila jednostavno ne baš sve slušati :D Glavno da imaš povjerenja u svog gina. Ak nemaš, stekni ga ili promijeni gina. :D

lopticica
16.09.2011., 18:20
Ja sam od gin sada dobila 10mg folacina, zbog rizika spine.

Olivera85
16.09.2011., 19:46
:mig: drago mi je da je s bebačem sve ok

i ja nastojim što više voća jesti, i znam da to možda nije dovoljno, al opet s druge strane, zašto da radim nešto kontra svoje dr.? ako kaže da ne treba, da je sve to ionako propaganda da bi se čim više lijekova prodavalo, i da ona nije pobornik toga, a još manje toga da uzimam nešto mimo nje i njenih naputaka..

ma...glava me zaboli od toliko različitih mišljenja...a meni je prva trudnoća i svega me strah i želim napraviti sve što je u mojoj moći da mi bebica bude dobro

U potpunosti se slažem s onim što ti je rekla doktorica, slušaj ju i bit će sve ok. :) Farmaceutska industrija je spremna na puno toga samo da bi zaradila, to je valjda svima jasno. Ni moja najbolja frendica nije pila folnu niti prenatal i rodila je skroz zdravu bebicu. Njen doktor je za prenatal rekao da je to obično smeće i da to ne bi dao ni rođenoj kćeri pa tako ni njoj. Naravno, odluka je na tebi. Moj ginekolog također nije pobornik folne i prenatala. Tko smatra da treba piti, neka pije. Samo glupo je one žene koje ne uzimaju folnu ili prenatal, smatrati čudakinjama. Pozzz :W

Lali Puna
16.09.2011., 21:39
tarsis, nema mjesta panici. ja sam inače prilično ležerna sa suplementima, u prvoj trudnoći, ako se dobro sjećam, nisam folnu uopće pila, samo prenatal i to od cca 9 tjedana. u ovoj sam u prvom tromjesečju pila sam folnu, ali sam počela isto tako negdje (znala sam da se ne moram brže-bolje naručivat na pregled pa sam trudnoću potvrdila tek s 7 ili 8+ tjedana pa dok sam se uopće sjetila kupit ju...) a i nisam pila svaki dan.
bebe zdrave (ok, druga se još nije rodila, al prva je zdrava k'o dren)

Tarsis
17.09.2011., 22:48
Hvala vam! Sad mi je malo lakše...a vidjet ćemo što će mi dr. reći na idućem pregledu. Do tada, ne uzimam ništa na svoju ruku, nastojim se zdravo hraniti i to je to :mig:

Ria26
07.10.2011., 16:36
Znaci, preletjela sam temu, priznajem, nisam citala sve i ne stignem to, a imam pitanje. Imala sam kiretazu prije 15ak dana, prva trudnoca. Slijedeci put kad budem trudna, necu ici na pregled odmah cim mi izostane menstruacija, jer mi je to ovaj put donijelo zivciranje, nervozu, stres ( prvo nije vidio plod jer je prerano, kasnije nije vidio plod jer eto, poslo je po zlu...) E sad, preporuca se piti folnu kiselinu cak i koji mjesec prije trudnoce da se organizam pripremi sto bolje. Sve cu ja to svog ginekologa pitati na slijedec pregledu koji je za koji dan, ali ovako pitam samo informiranja radi; znaci, folnu kiselinu mogu kupiti u ljekarni i bez recepta (sada mi je samo napisao na papir ime lijeka i stavio pecat, privatnik je)?

Roly
07.10.2011., 16:58
...Sve cu ja to svog ginekologa pitati na slijedec pregledu koji je za koji dan, ali ovako pitam samo informiranja radi; znaci, folnu kiselinu mogu kupiti u ljekarni i bez recepta (sada mi je samo napisao na papir ime lijeka i stavio pecat, privatnik je)?...

da, možeš. ja sam uzela od natural wealtha, platila sam 40 kuna.
ali isto tako ti ginekolog može prepisati na recept.

donatela
08.10.2011., 13:04
ja pijem folnu kiselinu (folacin)2x dnevno(dobivam na recept po preporuci neurologa i ginekologa) vec vise od godinu dana zbog antiepileptika a planiram trudnocu vec 2god ali bebac se nece hvata jos nazalost,a dvije godine ja i mm pokusavamo..nadam se da ce uskoro upaliti...

bugaboo
08.10.2011., 15:12
U svakoj ljekarni se moze kupiti folic +, ta folna ide bez recepta i preporuca se piti kao priprema za trudnocu i u prva 3. mjeseca trudnoce, a onda se moze preci na neki od prenatala.

Kitteey
09.10.2011., 08:40
Ja sam pila Folacin i prije trudnoće i kad sam ostala trudna sve do 12-og tjedna. Nakon toga mi je gin rekao da uzmem Elevit i sad pijem njega i magnezij koji sam kupila u DM-u. Magnezij je inače dobar i za probavu tako da ga redovito pijem i nemam problema ni s probavom ni grčevima u nogama.

ishtvanna
09.10.2011., 08:55
Slažem se sa nekime tko je rekao da se bezveze diže panika oko te folne.
Ako se trudnica hrani uravnoteženo i raznoliko od samog početka, problema ne bi trebalo biti. Pa nije majka priroda izmislila stablo na kojem rastu bočice s vitaminima :rolleyes: Kužim, danas prehrana nije kao što je nekad bila, ali ako se čovjek potrudi oko prehrane i namirnica, može sve iz nje izvući.
A suplementi su uvijek suplementi. Nikad neće jedna tabletica folne zamijeniti folnu iz prehrane. Jednostavno naša tijela to ne apsorbiraju kako treba. To i objašnjava slučajeve gdje su žene pile folnu i prije trudnoće i tokom trudnoće, a bebice ipak imaju SB.
Ako je žena zdrava, zdravo se hrani, nema potrebe za dodacima. Eto ja imam sreću pa imam i domaće povrće i voće i domaće meso, a hranim se od samog početka raznoliko i kvalitetno. Ginekolog isto govori da nema potrebe za dodacima - nit sam imala mučnina, nit mi je krvna slika loša... tako da :ne zna:

Ok, da sam imala mučnine, pa da u 3 mjeseca nisam pojela pošteni obrok, uzela bih vitamine i dodatke. Jedino tada. Ovako mi to nema smisla. I ne - nisam neinformirana ni obrazovana, ako baš nekoga zanima :kava: To je moj stav i moje mišljenje. Svakome svoje, jel da? :mig:

lopticica
09.10.2011., 10:37
Sad se opet ponavljam al eto. Hranim se zdravo, obozavam zelenjavu i cesto ju jedem (dok je moguce domacu u sezoni jer imamo iz vrta) pogotovo spinat. Hranim se stvarno raznoliko i imam srecu da imam pristup dosta domacih namirnica preko sveki. Zdrava jesam. U prvoj trudnoci sam pila prenatal, al sam pocela kad sam saznala da sam trudna, znaci od cca 6. tjedna. I dijete mi ima sb occulta zbog manjka folne. Stoga ako mi ginekolog kaze da moram piti 10mg folacina dnevno ja cu ga pit pa da je 10000 puta umjetan al ja riskirat necu. Ok to nije garancija al bar cu probat kad ocito u organizmu imam manjak folne. ;) Da mi je rekla drugacije isto bi poslusala jer imam povjerenja u nju.

Povracala sam svega dvaput u prvoj trudnoci, tako da imala faze da ne mogu jesti.

Uostalom visak folne se ispisa, tako da stetiti ne moze. :)

Over_The_Top
09.10.2011., 11:28
pijem od kada sam se odlučila na trudnoću. sada su to već 4 mjeseca.

ishtvanna
09.10.2011., 14:52
Lopticice :grli:

Stvar je u tome - kažeš da si zdrava. Pa ako ti u organizmu fali folne kiseline, onda nisi 100% zdrava, jel da?
Ovisi kako tumačimo zdravlje.
Da li smo zdravi kada ne osjećamo i ne primjećujemo na sebi neke promjene? Bez obzira što nam u tijelu fali tko zna što?
Ili smo zdravi kada nam je sve uravnoteženo i ne fali nam ni vitamina ni minerala?
Po meni je definicija zdravlja ovo drugo.
ŽAo mi je za SB i naravno da je pametno piti folnu sad u drugoj trudnoći, pošto znaš da ti je fali...

S druge strane, nitko ne razmišlja o drugoj strani - onoj muškoj.
Važnost folne kiseline jest velika, kako na početku trudnoće tako i PRIJE trudnoće.
A kao što znate, polovica gena i svega dolazi od oca, pa onda badave majke piju folnu ili su zdrave, ako je zametak već u početku prenio neke "minuse".

Idealno bi bilo kad bi svi trudnoću planirali školski i kad bi bili toliko disciplinirani. Ali to najčešće nije tako.
Mislim da je najvažnije da oba partnera prestanu sa nezdravim navikama, počnu se hraniti zdravo i tek onda krenu na dijete. Ali OBA partnera, ne samo žena. Krivo se misli da je važno samo ono što žena unosi u tijelo dok je trudna - čak mislim da je bitnije ono prije - znači zdravstveno stanje OBA partnera u trenutku kada dođe do oplodnje.

lopticica
09.10.2011., 15:33
Dobro to je istina, al on eto jede kao zdravo, gricne sto stigne usput tako da... Mislila sam zdrava osim folne (doduse ni ona mi nije u manjku van trudnoce al eto kad beba zatrazi svoje mazne moje :) ), dobro i secera. :zubo:
Ostalo je sve super bar kako nalazi kazu. Ma samo neka sve bude super u konacnici, lako za sve ostalo :)

Koliko sam shvatila gin, folnu moram piti mislim do 12.tjedna :misli:

makeup_aab
09.10.2011., 18:09
Ishtvanna :top:

niti ja ne umanjujem važnost folne kiseline, dapače, dokazano je da je važna i to je sigurno.

ali sve ovo što je ishtvanna napisala je po meni puno važnije. pravilnom i zdravom prehranom puno prije trudnoće sigurno ćemo osigurati svom tijelu potrebnu količinu svih potrebnih vitamina, minerala, pa tako i folne kiseline (barem jednim dijelom).

a baš sam čitala u vezi neuralne cijevi i ona se razvija u 4.tjednu trudnoće!!! to je onaj tjedan kada nismo još ni sigurne jesmo li trudne. znači..kakav je onda utjecaj na razvoj neuralne cijevi ako se folna kiselina počne uzimati tek u 6-7 tjednu? a prije toga nismo pazili na zdravu prehranu i sve ostalo (a pod zdravom prehranom ne smatram žitarice za doručak i jabuku za užinu kao što mnogi generaliziraju :)....već pravilno izbalansirane obroke čime se postiže hormonalni balans u organizmu!! )
treba o tome svemu misliti puuuuno prije... :mig:

donatela
09.10.2011., 21:31
sto se tice folne kiseline-ja da se razumimo jos uvijek nisam trudna(nazalost)a folnu pijem vec duze vrijeme jer imam epilepsiju i zbog rizika od nekih malformacija koje bi valjda djete moglo nasljediti ako manjka folne kiseline..ali evo kad sam prvi put zatrudnjela (neplanirano)pocela sam piti folnu tek sa 5tjedana trudnoce i tada sam pila jos opasnije ljekove po plod nego sad i rodila sam sasvim zdravog djecaka..a strasili su mi svim i svacim..te spinom bifidom te zastoj u razvoju te ovo te o te ono....a nista nije bilo...sad kad planiram drugu trudnocu(s drugim muzem)nikako nemogu zatrudnjeti a folnu pijem vec godinu dana jer su mi rekli da skoditi nemoze pa zasto ju ne uzimati ako moze samo koristiti..a uostalom ja sam inace anemicna sad neznam dali to ima veze i buduce za plod ali folna ugl mislim nece skoditi i ako je ovako ranije uzimam..

malo čudo Lara
10.10.2011., 19:12
ja folnu nisam pila jer mi je gin.rekao da je dovoljno zastupljena u Prenatalu plus moja zdrava prehrana.Jedem puuuuuuno povrća i voća , špinat obožavam.Kad sam ostala trudna istražila sam koje namirnice sadrže najviše folne i pojačala njihov unos.Ja osobno smatram da je to dovoljno,a kad samo pomislim kako naše bake i mame nisu pile gotovo ništa, nisu znale ništa, čule ništa..... a mi smo ispali više manje zdravi-ONDA sam još uvjerenija da su to sve manipulacije farmaceutske industrije koja naravno želi zaraditi na nama.
Nisam naravno protiv folne ili dr.lijekova, pijem razne lijekove cijelu trudnoću kako bi je održala,a dragi je pio folnu dok smo pokušavali.....samo mislim da sve malčice pretjerujemo.....

sretnaizelena
11.10.2011., 10:10
Folnu sam pocela piti 3 mjeseca prije trudnoce, jer sam procitala da bi vec trebalo imati zaliha folne u trenutku kad ostanes trudna, iako se zdravo hranim, a i muz je sportas, i on se zdravo hrani i takodjer je pio vitamine jer ih i inace pije... znam da u nekim zemljama tipa SAD dodaju u hranu, npr. brasno folnu, upravo da bi smanjili postotak spine bifide i slicnih bolesti neuralne cijevi. Stvarno ne vidim zasto zene koje su informirane o tome ne piju folnu, kad se visak ionako ispisa:ne zna:
Nekad je stvarno tesko hranom unijeti sve potrebno, meni je npr. krajem drugog tromjesecja zeljezo bilo vrlo nisko iako sam cijelo vrijeme jela borovnice, maline (i to one sumske), bifteke, svinjsku jetricu, grickala bundevine sjemenke, cijedila ciklu,a sad i grozdje, ali ocito da moja beboni voli jako zeljezo papati:cerek: pa sve mami popapa!

kordica
11.10.2011., 10:31
Uzimam folnu i počela sam ju pit par tjedana prije nego sam ostala trudna.

ishtvanna
11.10.2011., 13:34
Da je uzimanje folne kiseline i općenito dodataka prehrani, u biti zavjera farmaceutske idnustrije, koja time fino puni svoje kasice prasice, pokazuje i sljedeći članak:

članak (http://magazin.net.hr/zdravlje/prevencija/page/2011/10/11/0056006.html)

Ovdje govore o tome kako NEMA DOKAZA da suplementi pomažu tijelu, ali novo istraživanje je potrvrdilo da DUGOTRAJNO UZIMANJE određenih vitamina i minerala, uključujući FOLNU KISELINU, može smanjiti životni vijek i prouzročiti probleme u tijelu.

Pa sad - smiješno mi je pogotovo kada netko poput forumašice SRETNAIZELENA kaže da ne kuži zašto drugi ne uzimaju folnu kad znamo njene prednosti, a ostatak se ispiša :confused:
Da, možda se neke tvari ispišaju, ali u tabletici folne kiseline nije samo folna kiselina, nego još barem 20-ak dodataka koji se itekako talože u tijelu...

Meni je prirodna prehrana zakon. A ako tijelo ne izvlači dovoljno vitamina iz hrane, onda tijelo pravilno ne funkcionira - a kako tek onda očekujete da će izvući koristi iz umjetnih tableta? :confused:

O suplementima se dan danas ne zna dovoljno, jer se relativno kratko primjenjuju. Zato ja ne bih s ničime pretjerivala, jer ništa se ne ISPIŠA samo tako.

nedoumica
11.10.2011., 17:14
nevjerojatno mi je kako netko može prije vjerovati članku koji je netko nakucao za "magazin.hr" - a to naravno nije radio badava, jelte :rolleyes: nego čitavoj mašineriji znanstvenika, liječnika i pravnika koji se sustavno, godinama, bave kontrolom i istraživanjem lijekova. i, što je najvažnije, neprestano kontroliraju jedni druge. koristeći se pri tom znanstvenim metodama.

folna kiselina se ne preporučuje za vraga, i to već godinama. jednostavna statistika pokazuje koliko smanjuje rizik od sb, i to nitko nije izmislio, jer bi izmišljeno 50 drugih istraživanja već davno opovrgnulo, i time se proslavilo.

svakom znanstveniku je cilj otkriti što može pomoći, ili dokazati da nešto šteti. to je ono što donosi slavu u njihovom svijetu, i to je ono za čime teže.
ne razumijem potrebu da se prije vjeruje nekom anonimusu koji piše priče za portale, nego čitavoj golemoj strukturi ljudi koja sustavno radi i istražuje - dakle ima dokaze, pobogu - ono o čemu govori.

ne treba se kljukati ničime, jasno. ali upravo zato proizvođač tableta folne, kao uostalom i svega drugoga, jasno na kutiji piše koliko treba uzimati. i gotovo.

samo se nadam da autor članka iz magazina neće navesti neku lakovjernu dušu da se kani pijenja folne prije trudnoće, pa da sprčka bebu. stvarno svašta.

ishtvanna
11.10.2011., 20:06
Nedoumice, s ovom tvojom izjavom:

folna kiselina se ne preporučuje za vraga, i to već godinama. jednostavna statistika pokazuje koliko smanjuje rizik od sb, i to nitko nije izmislio, jer bi izmišljeno 50 drugih istraživanja već davno opovrgnulo, i time se proslavilo.

se APSOLUTNO slažem.

preporučuje se FOLNA KISELINA.

i znanstvenici uvijek daju prednost folnoj iz HRANE, a ne suplementima.

Nikad nisam rekla da folna nije potrebna, dajte čitajte kak spada :503:
ja govorim o umjetnim suplementima.

ishtvanna
12.10.2011., 10:00
Jučer nisam stigla napisati ostatak svojih misli.

Kao prvo - nije to samo članak na magazin.hr, nego se posljednjih godina pojavljuju stručni članci vezani uz upotrebu suplemenata koji baš i ne idu u korist uzimanju istih.
Stvar je u tome da su dodaci prehrani relativno nova stvar, tek tamo 80-tih godina se počelo proizvoditi i koristiti većinu.
A tih 30 godina je tek sad temelj za nova istraživanja, da se vide dugoročni utjecaji suplemenata na tijelo.
Uostalom, prije toga, trudnice nisu imale baš neku skrb - rađale su u udobnosti svoga doma, a pola njih nije ni znalo da postoje vitamini u bočici, a 99% njih sigurno nije znalo što je to folna kiselina.
Unatoč tome, tada je bilo manje SB nego u današnje vrijeme.

Isto tako, 70-ih godina su trudnice pregledavali RENDGENOM, vjerovali ili ne. I tada je to bilo normalno i nitko nije SUMNJAO da to može biti loše po plod, jer su to radili ZNANSTVENICI I DOKTORI.
Da netko nije povezao defekte s tom praksom, dan danas bi to radili.
Tako i danas postoji puno znanstvenika i doktora koji godinama tupe isto, a postoji i onaj dio njih koji SUMNJA u neke stvari pa ih dalje istražuje. Tako istražuju i utjecaj suplemenata na tijelo.
To što se već 20-tak godina preporučuje uzimati tablete folne, ne znači da neće za par godina otkriti kako to narušava neke funkcije u tijelu.
Znanost napreduje, pa tako i spoznaje. Od pamtivjeka - vidiš - zemlja se ipak okreće, jel da, a nije ravna ploha :mig:

My point is, folna kiselina apsolutno pomaže u prevenciji SB, i toga se držim. Ono u što sumnjam su umjetni dodaci prehrani koji možda pomažu, ali nikad nije pokazano koliko, niti nije pokazano da li i koliko štete. O tome se radi.
I jedna stvar je trudnica koja uzima folnu 3 mjeseca, a druga stvar je trudnica koja se trudi već godinama, pa se suplementima kljuka već 2-3 godine.

Svatko ima pravo na izbor, ali problem je tu tome što je ljudski mozak napravljen tako da gleda samo prednosti nekih stvari, a zanemari nedostatke.

Ne znam, da mi fali folne, i općenito vitamina B komplexa, kupila bi pivski kvasac koji je prirodan, a dokazano nabijen tim vitaminima, i svako jutro pomiješala žlicu tog praha s mlijekom, i popila.

sretnaizelena
12.10.2011., 10:55
Draga isthvanna nitko ne kaze da je se dobro kljukati se po vlastitom nahodjenju godinama svim mogucim vitaminima ali u odredjednim zivotnim razdobljima mogu pomoci. otkako trudnice piju folnu kiselinu drasticno je se smanjio postotak djece s spinom bifidom kao i broj pobacaju uzrokovanih ostecenjima neuralne cijevi i to je cinjenica. Doticne zene u clanku koji si navela pile su nadomjestke 19 godina:rolleyes:! takodjer svaki pripravak folne ne sadrzi 20tak drugih supstanci, a i normalni ljudi nece kupovati bilo kakve nadomjestke po supermarketima, nego od tvrtki koje su dokazale kvalitetu svojih proizvoda.

Blakey
12.10.2011., 13:09
Meni je ginićka dala da pijem folnu od 8. tjedna, kad sam bila na 1. pregledu. I rekla je da ona ne preporuča nikakve dodatke s s raznim vitaminima i mineralima do iza 12. tjedna. Tako da pijem samo folacin...

Tarsis
12.10.2011., 16:15
Meni je dr.rekla da ne moram piti flnu i da su to sve izmišljotine kako bi se pobrale pare... :ne zna: treba se nastojati zdravo i raznoliko hraniti, i to je to... sva ta kemija je nepotrebna. Jedino željezo pijem.

Sad netko može reći da sam neodgovorna ili neuka ili ne znam što, al pobogu, ako neću slušat doktoricu, koga ću? Pa nisam ja medicinu studirala...

ishtvanna
12.10.2011., 17:45
Eto Tarsis, to i ja kažem.
Mišljenja su podijeljena, pa i u doktora.

malo čudo Lara
12.10.2011., 21:53
Potpisujem!!!Još jednom.....No,svima (pile ili ne pile folnu)želim lijepe i zdrave bebice!!!

Ria26
14.10.2011., 05:58
U prvoj trudnoci (imala sam kiretazu) sam pocela piti folnu u 5. tjednu. Sada mi je gin rekao da slijedeci put kad se odlucim na trudnocu, da bih trebala piti folnu mjesec-dva prije. Vjerujem mu, zato i idem kod njega.

alveolina
14.10.2011., 07:00
Ja sam pila folacin negdje od 8. tjedna mislim...možda i prije. Popila sam dvije kutijice i onda sam krenula sa trudničkim vitaminima, tj. Pregnitalom.
Jedem dosta voća (zasad tamanim samo mandarine ali krećem i na šipak, naranču, jabuke su mi dosadile,a i nema više onih domaćim finih već ovih umjetnih,a to mi se ne jede). Znam se mučiti dosta sa pitanjem dali se zdravo hranim....Iznutrice ne jedem (jetrica) jer sam čula da su ona jako masna pa to izbjegavam,jedem piletinu i puretinu,junetinu (but),kelj, poriluk,zelje,krumpir,rižu,kuham domaće juhe,jedem salatu (jedva čekam kiselo zelje mmmmm :D ),pijem jogurt, mlijeko..šta ja znam. Danas ću imati špinat i još nešto jer ga nisam jaaako dugo jela...i tak...:ne zna:

vražičak
26.01.2012., 23:42
Evo mene sa još jednim postom.

Znam da bi folnu kiselinu trebalo piti par mjeseci prije početka trudnoće - tako bar piše na kutiji. Međutim, moja supruga to nije pila do prvog posjeta ginekologu - nismo htjeli da uzima ništa "napamet". Tako da je počela uzimati folnu kiselinu od 7. TT.

Koliko rano ste vi počeli uzimati? Ima li netko da nije? :eek:

Hvala na odgovorima.

hello...evo, ja sam prije 8 mj morala pobacit je je dijete bilo jako bolesno... rekao mi ginekolog da neka 2-3 mj prije sljedeće trudnoće pijem folnu kiselinu...pa da će biti sve u redu... pred malo sam počela pit folacin...i ok su tablete... dao mi je gin.recept tako da niš nisam platila... :) ali sve u svemu, pij folnu kiselinu i biti će sve u redu ;) :* pusa svima!

Hell Blonde
27.01.2012., 07:17
Ja sam ju pila mjesec dana kad sam počela radit na bebi i onda sam prestala iz čiste lijenosti. Ostala sam trudna odmah. :D Ne pijem baš ništa (osim biljnog soka biljke noni, to je inače prirodni imunal recimo) od početka trudnoće, nisu mi ništa ni davali jer mi je krvna slika bila odlična (željezo 27, a vjerujte mi da zaista ne jedem nešto posebno zdravo). A i inače ne mislim ništa lijepo o farmaceutskoj industriji tako da ne mislim ni sad počet (u 24 tt sam). Beba je zdrava, aktivna i velika (čak malo veća od prosjeka). :cerek:

mamamia79
27.01.2012., 08:12
ja pila folnu čim sam saznala da sam trudna i to uzela od kal-a piti folnu do trećeg mj. a tek onda počet s vitaminima i to opet teba gledat da i ti vitamini imaju folne 800 nečega (ne znam kak se to zove)

Dragonfly
27.01.2012., 13:07
Ja sam možda popila 5 tabletica u prva dva i pol mjeseca (kad mi je na pamet palo) i to je to :D
Niti sada pijem ikakve vitamine, ništa.
Jednostavno, smatram da nije potrebno i inače imam averziju prema svim tim dodacima prehrani. :o

Tarsis
27.01.2012., 14:53
Ja nisam pila uopće... sad sam 27 tjedana trudna i dosad nisam ama baš nikakvih problema imala, trudnoća mi je školska, i sama dr. je rekla da sam super trudnica, sa mnom nikakvih problema. Baš sam po drugi put vadila krv i krvna slika je super, jedino željezo pijem i to samo zato što ga sve trudnice kakti trebaju piti.
A ne mogu se baš pohvaliti da prezdravo jedem.

I s bebačem je sve super, tak da....nemojte da vam pune glavu koječime...sve je to samo mužnja para. Nepotrebna. :mig:

Hell Blonde
27.01.2012., 15:08
Ja sam možda popila 5 tabletica u prva dva i pol mjeseca (kad mi je na pamet palo) i to je to :D
Niti sada pijem ikakve vitamine, ništa.
Jednostavno, smatram da nije potrebno i inače imam averziju prema svim tim dodacima prehrani. :o

Ja nisam pila uopće... sad sam 27 tjedana trudna i dosad nisam ama baš nikakvih problema imala, trudnoća mi je školska, i sama dr. je rekla da sam super trudnica, sa mnom nikakvih problema. Baš sam po drugi put vadila krv i krvna slika je super, jedino željezo pijem i to samo zato što ga sve trudnice kakti trebaju piti.
A ne mogu se baš pohvaliti da prezdravo jedem.

I s bebačem je sve super, tak da....nemojte da vam pune glavu koječime...sve je to samo mužnja para. Nepotrebna. :mig:

Potpisujem.

Francesca
27.01.2012., 17:37
Izjednacavanje folne sa vitaminima mi je :facepalm:

Daj si malo procitajte cemu folna sluzi, cisto da ne lupetate gluposti okolo

Pixie777
27.01.2012., 17:48
Ne smatram se tabletomanom, ali uzimam folnu.

Prije T sam bila na dodacima jer mi je imunitet bio dosta u banani, a u tome je i bilo folne. A od plusa skoro, pijem Twinlabovu folnu.

WandaTheFamous
27.01.2012., 17:49
:rofl:

Meni je "super" ovaj prkos svima koji "muzu pare", pa će iz inata ne pit folnu koja je neophodna za neuralni razvoj, ali zato će piti željezo jer ga "trebaju piti sve trudnce", bez obzira što je krvna slika "super".
Čemu onda piti ako krvna slika kaže da "ne treba". :ne zna:

Francesca
27.01.2012., 18:08
Ma meni je ok ako netko nece nesto uzimati iz bilo kojeg razloga - njemu na dusu
Ali mi nije u redu to pisati kao da je to normalno i preporuceno na javnom forumu na koji dode masa cura educirati se o necemu i tako se dezinformacije sire u nedogled

Dakle folna nije vitamnim, ne moze se dovoljna kolicina dobiti iz hrane i neophodna je za neuralni razvoj vase bebe, posebo visoke doze su potrebne prvih 12 tt dok traje organogeneza

Naravno da ce se vecina beba onih zena koje nisu uzimale folnu roditi ok, i naravno da se kod zena koje su uzimale folnu moze roditi djete sa ostecenjima - ali da li stvarno zbog jedne tabletice dnevno zelite razmisljati sto ce biti?

Ili ne daj boze da bude lose - cijeli zivot si predbacivati sto niste pile nesto sto se mozda moglo sprijeciti?

Folacin inace ide na recept i mozete ga dobiti kod svog socijalnog ginekologa, dakle nema ni izvlacenja para

PinaColada000
27.01.2012., 18:59
ja pijem samo Elevit tablete od kad sam saznala da sam trudna (znači negdje od 5-6 tjedna)

Athica
27.01.2012., 19:06
Potpisujem Fran u potpunosti,od jedne tablete vam nece nista biti, a griznja savjesti zbog bolesne bebe...s tim se tek treba nositi.
U prosloj trudnoci sam rodila bebu s najtezim oblikom spine bifide,i da, pila sam folnu,al ocito premalu dozu.Upucala bih se da sam radi lijenosti ja mozda utjecala na to.Prije ove trudnoce sam bila skoro 2 godine na folacinu i jos uvijek sam,16 TT.

Hell Blonde
27.01.2012., 19:12
Ja jako dobro znam što je folna kiselina i čemu služi, ali farmaceutsku industriju smatram jednim velikim marketingom i pitanje je uopće što i koliko se folne kiseline nalazi u toj tabletici koju toliko hvalite. Folne kiseline ima i u hrani kao što su mahunarke, avokado, jaja, riba, celer, lisnato zeleno povrće....bla, bla, itd itd. I kao što netko mora uzimati heferol jer mu je željezo nisko, a netko ne mora, tako i netko mora piti folnu kiselinu, a netko ne. Naše mame ju sigurno nisu uzimale u obliku tableta pa smo se svi mi rodili normalni. A na svoju ruku uzimati bilo kakve tablete ja ne podržavam, pa tako ni folnu kiselinu ni vitamine ni bilo što drugo. Meni moj ginekolog nikad tu folnu kiselinu nije spomenuo i ja ju neću piti napamet. Pila sam ju mjesec dana po preporuci prijateljice kad sam poželjela bebu, ali sam nakon mjesec dana odustala jer smatram da mi je to nepotrebno. Svatko zna svoje, ali ja mislim da se treba posavjetovati s ginekologom i liječnikom. Ovaj topic se zove Folna kiselina - pijete li svi i kada ste počeli?, ja sam samo odgovorila na pitanje, ne savjetujem nikog o ničem. :kava:

Dragonfly
27.01.2012., 19:25
Izjednacavanje folne sa vitaminima mi je :facepalm:

Daj si malo procitajte cemu folna sluzi, cisto da ne lupetate gluposti okolo

Folna kiselina jest vitamin i to B skupine tako da ne razumijem zašto se tučeš po čelu :mig:

Kao drugo, nitko ovdje ne govori o tome što treba, nego tko što i u kojoj količini (ne)pije - što sugerira i sam naslov.

Kao treće, svi su individue za sebe i svaki organizam je različit i bez obzira na preporuku, svaka žena na kraju sama za sebe odlučuje što će.

Četvrto, nije istina da se hranom ne mogu unijeti dovoljne količine folne kiseline, no preporuka je za one koji žele "ići na sigurno" da se folna kiselina uzima kao dodatak hrani zbog njenih benefita u količini od 400 mcg (prema CDC-u), iako se često koriste i preparati u dnevnoj dozi od 800 mcg.

Ja ju nisam pila jer smatram da u mom slučaju nije potrebno(tj. jedva nekih par tabletica kad sam saznala da sam trudna i to reda radi), a nigdje nisam rekla da ju nitko drugi ne treba piti jer nisam mjerilo svijeta i svatko neka čini kako osjeća da je ispravno. Ako je netko uvjerenja da čini krivo i štetu ako ne pije folnu prema preporuci, onda je itekako preporučljivo da ju pije jer će si više naštetiti grizući se pitanjima ŠBBKBB.

Radije sam si dala truda i u dogovoru s liječnikom napravila mineralno vitaminski status i prema tome zaključila da mi to ne treba. No, kao što rekoh, nisam mjerilo svijeta, moje razine željeza u krvi su inače takve da mi svaki puta zavide i čupaju kosu od jada :D , i samo iznosim svoje iskustvo (koje nije usamljen slučaj).

Mišljenja ginekologa se također razilaze, a nešto što je preporuka, nije Sveto pismo i svatko je, kao što već rekoh, individua za sebe i u dogovoru sa sobom i liječnikom na kraju čini ono što je za njega najbolje i za to snosi posljedice.

Tako da smiri malo ton i aroganciju, ok? :five:

Francesca
27.01.2012., 21:13
Sve pet cure

A sad si vi obje procitajte svoje prve postove u kojima samo sto se ne isprdavate od folne i ove druge postove - pa vidite razliku u tonu i aroganciji

Ja sam bar uvijek dosljedna

:w

Hell Blonde
27.01.2012., 21:21
Ja sam ju pila mjesec dana kad sam počela radit na bebi i onda sam prestala iz čiste lijenosti. Ostala sam trudna odmah. :D Ne pijem baš ništa (osim biljnog soka biljke noni, to je inače prirodni imunal recimo) od početka trudnoće, nisu mi ništa ni davali jer mi je krvna slika bila odlična (željezo 27, a vjerujte mi da zaista ne jedem nešto posebno zdravo). A i inače ne mislim ništa lijepo o farmaceutskoj industriji tako da ne mislim ni sad počet (u 24 tt sam). Beba je zdrava, aktivna i velika (čak malo veća od prosjeka). :cerek:

Fran oprosti, ali daj mi molim te boldaj u kojem se ja to točno dijelu svog posta "sprdam s folnom kiselinom" jer sam ja očito glupa i ne vidim? :confused: Samo sam iznjela svoje mišljenje i stav kao što to može svaki sudionik ovog foruma. U nijednom dijelu svog posta nisam nikome sugerirala ili insinuirala da nešto uzima ili ne.

*Lotta*
28.01.2012., 06:11
Pijem od kada sam saznala da sam trudna.
Znači sa 8 tjedana trudnoće.
Inače, još ljetos na sistematskom krvne pretrage su mi kako kaže doktorica bile enciklopedijske (godinama prije sam imala brutalnu anemiju) i jedno 8 godina nisam nikakvu tabletu, uključujući vitamine unijela u sebe. Doduše, jako pazim na prehranu i sve se bazira na bakinom vrtu. Moj stav je da se sve to može nadoknaditi i prehranom, bar je bio do trudnoće. E sada, nekako sam sa doktoricom naišla na kompromis. Našla sam u dm-u (Hipp natal), po njenoj preporuci, bio vitaminski koktel koji uključuje kompleks B-vitamina, željeza, joda, folne i kako se radi isključivo o koncentriranim sokovima iz voćaka i inog, bez ikakvih dodataka odlučila sam to piti. Čak se prisiljavam doručkovati - sve zbog bebonje, ali, naravno ipak s dozom kritičnosti i ne podlijegati svakom marketinškom triku.
p.s. nemojte se drage svađati, to škodi našim malcima :)

larazg
28.01.2012., 06:23
400 IU van trudnoće i 800 IU u trudnoći su preventivne i male doze folne kiseline.
Terapijske doze folne o kojima neke cure tu pričaju su nešto sasvim drugo i daju se do 5 mg (ali nisu u slobodnoj prodaji)
Folna ima jednu divnu prednost, nema tu hipervitaminoze od nje.. višak se ionako izbaci iz organizma i zato ja ne vidim bojazan da se ovako palamudi i teoretizira o nečem što je svakom dostupmo u prodaji (od apoteke do DM-a, i još će Konzum početi prodavati uskoro folnu)

Gle, sigurnosti od uzimanja folne ti nema, evo dvije cure su se javile da su unatoč folnoj nosile i rodile bebice sa najtežim oblicima spine bifide.
Stoga, ja dojam stičem uzimao ili ne uzimao ne možeš spriječiti.. Spina Bifida među ostalim spada i u genestku bolest (jer ju detektira RACZ) stoga u samoj mejozi diobe stanica (znači pri samom začeću) ona može nastati, tankao se ti folnom nakon 15-20 dana od ovulacije kada popišaš + ili ne (gotovo je jer period mejoze je završio ili završava)...

Onom kom pomaže nek je pije, onaj koji smatra da mu ne pomaže nek ju ne pije - mislim osim nekih kliničkih mišljenja farmakologa ja osobno smatram da je kod nekih (kao u svemu) i uzimanje Folne placebo efekt :)

lopticica
28.01.2012., 09:33
Ja sam od pocetka morala piti 10mg jer maleni ima sb occultu. U prosloj trudnoci ju nisam uzimala zasebno, samo sam pila prenatal i to otkad sam saznala da sam trudna, hranim se zdravo imam domace povrce i ubijam se u spinatu. Krvna slika je bila super. Da mali ima rascjep saznala sam kad je imao 4 mjeseca, u trudnoci to nitko nije niti primjetio :ne zna: Trudnoca je bila skolska i nikad problema (ne plasim nikoga), osim sto se nije dao van :lol:.
U svakom slucaju riskirat ne zelim, pila sam ju do cca 13 tjedana po 10mg, kasnije sam se prebacila na elevit.

Tarsis
28.01.2012., 16:40
A mislim...sve je već rečeno, al ne dopuštam da me netko naziva maltene neukom i neodgovornom, čak i lijenom.

Ja ne solim pamet nikome, kao i svi iznjela sam svoje mišljenje i svoje iskustvo. Debil nisam da na svoju ruku idem pit nešto za što mi je sama dr. rekla da nema potrebe. Svaki dr. ima također svoje mišljenje, ja se držim onog što mi moj kaže i vrijeđa me kad me netko ovdje želi napraviti neodgovornom i prelijenom da "popijem jednu tableticu dnevno za dobrobit svoje bebe". Hvala lijepa, moja bebica je super.

Tarsis
28.01.2012., 16:46
:rofl:

Meni je "super" ovaj prkos svima koji "muzu pare", pa će iz inata ne pit folnu koja je neophodna za neuralni razvoj, ali zato će piti željezo jer ga "trebaju piti sve trudnce", bez obzira što je krvna slika "super".
Čemu onda piti ako krvna slika kaže da "ne treba". :ne zna:

Aha, iz inata ne pijem folnu? Hvala što si me prosvijetlila, to čak ni ja nisam znala.

Užas.

Ovo je u najmanju ruku bezobrazno. Suzdržat ću se od daljnih komentara jer se nisam ovdje došla prepirati. Al nije u redu čak ni aludirati na to da će netko iz inata i prkosa namjerno naštetiti svojoj bebi.
Kao što rekoh, slušam svoju dr. i na svoju ruku neću uzimati ništa. Hvala Bogu, dosad me nije iznevjerila ni zahebala ni u kojem pogledu. Jbt čemu služe doktori ak smo si sami najpametniji i sve znamo?:ne zna:

nata2907
28.01.2012., 17:02
Evo, ja sam 6 i pol tjedana i ne pijem ju niti sam ju ikad pila jer sam već bila na prvom pregledu i doktor mi je rekao da dođem tek za mj.dana na sljedeći pregled i do tad da samo se pazim i jedem sve najnormalnije, zdravo se ionako hranim..tak da ne znam, valjda zna bolje od mene zakaj je to tak a i nije na meni da preispitujem njegove odluke. Vidjet ću, možda mi onda prepiše..:ne zna:

tina2701
28.01.2012., 18:38
Hvala Bogu, dosad me nije iznevjerila ni zahebala ni u kojem pogledu. Jbt čemu služe doktori ak smo si sami najpametniji i sve znamo?:ne zna:

..znate što..vama svima(ne odnosi se samo na tebe) koje nemate problema...blago vama i na vašem neznanju u kojem živite bezbrižno...

Wanda dobro zna o čem priča...jeste l vi kad čule za MTHFR gen koji može biti mutiran??niste pretpostavljam....a taj gen mutiran ima većina žena ...a on ako je mutiran onemogćava iskorištavanje folne iz tijela ma koliko god se ti trpala hranom koja sadržava folnu...mislim da je bolje popiti tu tableticu nego se igrati ruskog ruleta...

i da...doktori nisu najpametniji!!!jebe se njima...ti si im samo brojka na papiru...i dok je sve ok...doktori su vam super..a kad naiđe problem nastane suočavanje s tim koliko je neki doktor dobar ili nije...i onda..ako se sam ne boriš za sebe i saznaš neke stvari...u većini slučajeva se treba i suprotstaviti doktorima..onda te ne mogu šetati u krug kao malog majmuna...

Tarsis
28.01.2012., 18:46
Ok, neuka sam i neobrazovana.

Najbolje sad ići čitat sve najcrnje moguće scenarije i sve što može poći po zlu, jelda? Pa trk u ljekarnu naoružat se svim mogućim lijekovima za sve i svašta.

Meni je jako žao svih žena koje imaju ili su imale problema, al stvarno je ružno prozivat nekog i nazivat ga neodgovornim.

Možda je moj prvi post na ovu temu zazvučao kao pametovanje, kad sa rekla da ne dajete da vam pune glavu koječime, i na tome se ispričavam. Al ja sam zaista ovdje samo htjela iznijeti svoje iskustvo, kao što je i pitanje u samom naslovu.

No vidim da su ovdje prozivane sve žene koje su se izjasnile da nisu i ne misle piti folnu. Uostalom, oko mene je u zadnje vrijeme mnogo trudnica, što sadašnjih što bivših od nedavno, i većina ih nije pila i sve je u najboljem redu. Ne znam čemu onda toliko zgražanje nad nekim tko je ne pije. Očito je da nije strogo obavezno.

Francesca
28.01.2012., 19:12
Dvije godine smo uz pomoc potpomognute oplodnje pokusavali napraviti bebu, vjeruj mi da sam u dvije godine obisla puno vrhunskih lijecnika ali da sam samo slusala njihove savjete - ne bih ni danas bila trudna

Htjela sam reci da ne treba slijepo uvijek slusati ginekologe, pogotovo socijalne koji se nemaju vremena baviti pojedinacnim slucajevima predugo, nit imaju aparaturu - pa pogledaj samo po TZ kaj curama rade, nit im ponude kombinirani probir, nit im mjere nuhalni nabor, masu ih sa pregleda otprave rijecima - sve je u redu

Kod tri vrhunska mpo ginekologa sam bila u postupku i sva trojca su mi od dana transfera pisali folnu - meni dosta

anđeo-s-rogićima
28.01.2012., 19:13
ja sam skoro pa odma nakon što sam sam saznala počela piti folacin. moja draga forumašica mi je poslala i beskrajno sam joj zahvalna.

i ako se ne održi ova trudnoća nastavit u je pit jer planiram i dalje ako bude sve ok radit na bebi.a folna ne može štetit.

tina2701
28.01.2012., 19:14
Tarsis..možda bi i ja bila neuka da nisam neke stvari morala naučit na vlastitoj koži..kao i wanda i još neke druge forumašice....

Tarsis
28.01.2012., 19:20
Ok, ali meni je isto bezveze kaj mnogi govore da je treba početi piti i prije same trudnoće. Kaj onda sa ženama koje trudnoću nisu planirale, već u startu znači kasne? Pa do prvog pregleda kod ginića, koji zna biti i sa 7-8 tjedana tek..

Takav je recimo i moj slučaj. I onda žena opet ispadne neodgovorna.

Ja stvarno ne želim glumiti neku veliku pamet ovdje, ali nisam ni potpuno neuka. I imala sam jako dobar uvid u sve probleme i obilaske kod hrpe doktora, jer i moja sestra je prošla sve to (potpomognuta oplodnja). 6 godina se mučila. I opet iako je sve to prošla, i sama mi je rekla da nije bed kaj ne pijem folnu. Jbg sad, mišljenja su različita i ima ih milion. Al zašto prozivat nekog tko je ne pije?

anđeo-s-rogićima
28.01.2012., 19:24
recimo ja sam pitala svog ginića za folnu. i reko mi je ako ne pijem već da obavezno počnem...

tina2701
28.01.2012., 19:28
ja se držim one: bolje spriječit nego se kajat...i sama ti je Atica par strana ispred napisala da si nebi oprostila da nije pila folnu..pošto je izgubila bebu s teškom spinom bifidom...

Hell Blonde
28.01.2012., 19:49
..znate što..vama svima(ne odnosi se samo na tebe) koje nemate problema...blago vama i na vašem neznanju u kojem živite bezbrižno...

Wanda dobro zna o čem priča...jeste l vi kad čule za MTHFR gen koji može biti mutiran??niste pretpostavljam....a taj gen mutiran ima većina žena ...a on ako je mutiran onemogćava iskorištavanje folne iz tijela ma koliko god se ti trpala hranom koja sadržava folnu...mislim da je bolje popiti tu tableticu nego se igrati ruskog ruleta...

i da...doktori nisu najpametniji!!!jebe se njima...ti si im samo brojka na papiru...i dok je sve ok...doktori su vam super..a kad naiđe problem nastane suočavanje s tim koliko je neki doktor dobar ili nije...i onda..ako se sam ne boriš za sebe i saznaš neke stvari...u većini slučajeva se treba i suprotstaviti doktorima..onda te ne mogu šetati u krug kao malog majmuna...

Ova tvoja prva rečenica u najmanju je ruku bezobrazna i provocirajuća, zvučiš kao da želiš zlo svima koji ne uzimaju folnu kiselinu. Ne znam zašto i čemu takav napad na nas koje smo napisale da ju ne pijemo, ako je ovaj topic namjenjen samo onima koji ju piju onda tako treba pisati u naslovu ili uvodnom postu. Meni je jako žao svakoga tko je imao problema pri začeću i u trudnoći, ali to nije razlog da budete tako osorne i napadački raspoložene.
Ja sam na ovoj temi napisala odgovor na postavljeno pitanje, nisam se nikome rugala niti ismijavala niti sam se došla svađat, došla sam razmijenit svoje iskustvo. Od kad sam trudna bila sam kod tri različita ginekologa do sada (od kojih je jedan primarius, a jedan profesor, primarius mi vodi trudnoću), teta mi je med. sestra na ginekologiji u KBC-u i nitko od njih mi nije spomenuo fk, ono kratko što sam ju pila, pila sam ju jer mi je preporučila prijateljica. U drugom sam stanju ostala prvi mjesec kad sam to uopće pokušala,dakle odmah. Imam 30 god i iza sebe 8 god konzumiranja kontracepcijskih pilula bez pauze. Ravnatelj kbc-a me je kad sam bila kod njega na 4D uzv pitao pijem li što, ja sam odgovorila da ne i on mi je na to nije rekao ništa. Kao što sam već napisala, beba je dobro, hvala Bogu, ja sam dobro, krvna slika mi je bila dobro i ne vjerujem baš da doktore boli ona stvar za mene i moju bebu, osobito zato što ih svih dugo poznajem.
I ponavljam, naše mame nisu pile ni folnu kiselinu, ni prenatal, pile su coca colu, jele majonezu i davile se u pizzi (barem moja) i većina nas smo se rodili normalni. A onih koji nisu će nažalost uvijek biti i bilo je i tomu jedini razlog sigurno nije ne uzimanje jedne tabletice koju možeš kupiti bez recepta.
Ja ne kažem da folna kiselina nije dobra ili da je nepotrebna, ali moje je skromno mišljenje da nije neophodna, mislim na tu u obliku tablete. To je moje iskustvo koje sam ovdje podijelila s vama. Ne morate me zato linčovati. :kava: I ovo je zadnje što ću napisati na ovoj temi. :W

Tarsis
28.01.2012., 19:56
Pitala sam i ja svoju gin. pa mi je rekla da nema potrebe. Nije da se nisam raspitivala.

tina2701
28.01.2012., 19:59
ja onime nisam nikome poželjela zlo...

hell...a ovim što si napisala da ti je teta med.sestra...samim time sumnjam da to nije veza i više posvete tebi...ne zamjeram to..nego samo sam htjela reći da oni koji to nemaju se sami bore za sebe-svojim znanjem koje steknu na netu ili tuđim iskustvima...

..mislim da ja krečući od sebe...nebih si nikad oprostila da mi dijete ima spinu bifidu ili Down-ov sindrom mojom krivnjom jer ja nisam htjela piti tu jednu jebenu tableticu...

larazg
29.01.2012., 05:53
ja se držim one: bolje spriječit nego se kajat...i sama ti je Atica par strana ispred napisala da si nebi oprostila da nije pila folnu..pošto je izgubila bebu s teškom spinom bifidom...

Spina bifida je genetska bolest jer ju detektira RACZ. Pila ju dotična forumašica ili ne u njezinom slučaju nije ni folna mogla spriječiti nešto što je obilježeno genetikom u samoj mejozi.

larazg
29.01.2012., 06:05
Ja ne kažem da folna kiselina nije dobra ili da je nepotrebna, ali moje je skromno mišljenje da nije neophodna, mislim na tu u obliku tablete. To je moje iskustvo koje sam ovdje podijelila s vama. Ne morate me zato linčovati. :kava: I ovo je zadnje što ću napisati na ovoj temi. :W

u prvoj trudnoći sam saznala da sam trudna kasno... i nisam ju ni počela piti do 10 tjedna...
izgubila sam bebu u 7 mjesecu trudnoće.... a vjeruj mi ne zbog folne već zbog strukture krvi koja je tako složena koju ja uz 5 godina proučavanja nisam do kraja shvatila (i neću koliko su krvne karike i faktori složeni)

gle, po meni se ovdje brkaju kruške i jabuke. ovdje gladan uvjerava sitog kako je biti gladan a sit to uporno ne razumije.
i nemoj razumjeti, i zbog čega bi ti ili itko ovdje radio nešto ili konzumirao nešto o čem imaš mišljenje???.
imaš doktora, slušaj njega, vodli ti trudnoću i uživaj u njoj...

(mala digresija... ova korespondencija na ovoj stranici i par stranica manje... me majke mi podsjeća na prošlo ljeto u Dalmaciji u podne na 33+ sunča se do nas domaća prelijepa cura u cca 30-35 tjednu trudnoće(na što se meni u startu kosa digla,) maže trbuh onim kremama teškom kemijom za sunčanje... ja se ukopala u mjestu i blenula :eek:
i vidi mene sa malom larom kako trčkara mala oko nje i pita mene ta domaća cura a vidim da ste mama, imate li dati sad koji savjet ulazim u sami kraj trudnoće i nosim isto curu...
ja stala :eek: zanijemila i kažem joj... 'gospođo draga, bolje da vam ja ništa ne savjetujem vjerujte mi, uživajte u trudnoći, slušajte doktora i radite sve što vam on kaže' Jel vam rekao da se sunčate? Ona je rekla DA! A ja sam rekla e onda se sunčajte :top:'
Nasmijala se je ali me je čudno pogledala, okrenula sam joj leđa a tada mi je Zagor rekao... e svaka ti čast Lara)

stoga pusti tuđa iskustva, slušaj svog doktora, slušaj svoje tijelo i instinkte koje imaš i vjeruj da će biti sve dobro :)

džaba meni sva nauka kasnije, kada sam u instinktima u trudnoći zakazala, a tu je bilo forumašica koje su instinktom u trudnoći prevenirale

stoga, ne opterećuj se ovom temom, ničim... uživaj u svojoj trudnoći... vjeruj mi :grli:

larazg
29.01.2012., 06:51
ja folnu pijem... po preporuci svog liječnika ja ju pijem.
Ne hranim se baš osobito zdravo (još radim pa jedem ono što mi je usput).
Pijem ju u kapsulama Prenatal a u doba organogeneze sam u pila odvojeno u vrijednostima 800IU.

rospica
29.01.2012., 18:39
Cure, mi pokusavamo dobit bebu 7 ciklusa, ali nisam jos pocela pit folnu, a sad bi. Slazete da ne moze skodit tj. da ju je dobro pit i prije zaceca? I jos nesto, da li mi treba neki recept za to ili samo dođem u ljekarnu i pitam "folnu kiselinu" ili kako se zovu tablete?!! Sorryte malo sam zbunj po tom pitanju :ne zna:

Hell Blonde
29.01.2012., 20:00
Cure, mi pokusavamo dobit bebu 7 ciklusa, ali nisam jos pocela pit folnu, a sad bi. Slazete da ne moze skodit tj. da ju je dobro pit i prije zaceca? I jos nesto, da li mi treba neki recept za to ili samo dođem u ljekarnu i pitam "folnu kiselinu" ili kako se zovu tablete?!! Sorryte malo sam zbunj po tom pitanju :ne zna:

Možeš slobodno, to je samo vrsta B vitamina. Ide bez recepta i neće ti štetiti sigurno. ;)

ribicaa
30.01.2012., 08:31
ja sam nakon par neuspijelih ciklusa otišla na gin.pregled, i tad mi je preporučila folnu, i evo pijem drugu kutiju.. Folacin, bez recepta, oko 28 kn. :)

WandaTheFamous
30.01.2012., 08:53
Cure Folacina vam je prejak, to je 5mg folne,to su terapijske doze. Zato se i dalje na recept, samo što neki još daju u slobodnu prodaju.

Preporuka za planiranje trudnoće je piti barem 3mj uoči trudnoće, da se dio "akumulira", tj. da se tijelo prilagodi da obrće veću dozu folne.
To su 400-800 mikrograma, i imate već gotove doze od raznih proizvođača. Za planiranje trudnoće se uglavnom vrti oko 600 mikrograma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Folic_acid

Evo RDA vrijednosti http://www.folicacid.net/recommended_dietary_allowances.htm

Googlajte malo, ima čudo informacija o folnoj...

deja-vž
30.01.2012., 10:43
Pozdrav ljudi..
Planiram zatrudniti i kupila sam u ljekari od Twinlab-a folic acid caps (100 kapsula) Piše da se pije jedna na dan a sadrži 800 μg odnosno 800 mcg i 400% RDA. Je li to previše fone kiseline? Uz to inace pijem svaki dan šumeće tablete koje sadrže oko 200 μg (1 šumeća tableta) i cedevitu koja sadrži oko 640 μg. Smijem li sve to uzimati uz kapsule ili??! Bude mi loše po tome ili? :confused: Molim savjet.. Hvala!

libica
30.01.2012., 12:02
Ja počela piti sama, ali čim sam došla kod gin. pitala me jel pijem folnu. Ja pijem od Kala, 800mcg jednu dnevno. Pitala gin. jel to previše kaže da nije.

rossi79
31.01.2012., 13:05
ja ne bih počela piti folnu prije trudnoće jer nikad ne znaš hoćeš li na bebi raditi mjesec dana ili godinu dana. ja bih ju bila pila 2,5 godine da sam uzela folnu čim smo krenuli raditi na bebi, a to bi bilo bespotrebno. sasvim je dovoljno s folnom krenuti nakon ustanovljene trudnoće.

ignacija
02.02.2012., 09:12
..Ja sam pila Folic plus neka tri mjeseca prije nego što sam ostala trudna, a kad sam saznala za bebicu počela sam piti Pregnital, kad sam ostala bez te kutijice prebacila sam se na Prenatal, a nabavila sam si i Folnu kiselinu od NW. Na što je moj ginekolog rekao da su to sve gluposti i da ih mogu piti, ali i ne moram te da pijem puno tekućine jedem zdravo i raznoliko. Propisao mi željezo (Heferol) i vitamin C (zbog bolje apsorpcije željeza), jer su u trudnoći ženi potrebne veće količine željeza, jer dodatnu krv koju stvara naše tijelo treba željezo za prenošenje kisika bebici, a dakako zaštititi će nas i od anemije.

ana55
02.02.2012., 09:16
ja sam pila cca 3 mj prije trudnoće, uz savjet ginekologa. pijem ju još uvijek. naravno da je bolje prehranom unositi sve potrebno, ali obzirom na mučnine znam da se ne hranim predobro i mislim da ovako bar tu folnu unosim u poželjnoj količini. i ne brinem jer višak ionako sa urinom izađe van. ali naravno, svatko po svome ;)

rossi79
02.02.2012., 09:19
ovo za željezo ovisi o svakoj ženi posebno. ako žena i inače ima dovoljno željeza, a pije prenatal ili slično onda ne treba nikakve dodatne količine željeza. željezo je samo jedan od sastojaka prenatala i preporučuju ga svi ginekolozi. ne znam zašto je tvoj protiv... :ne zna: ali ja sam se zaista uvjerila da npr. u mom slučaju nedostatak magnezija izaziva kontrakcije. kad sam ga počela piti kontrakcije su stale. sve je to jako individualno...

trueangel
02.02.2012., 20:05
zbunjena sam s ovim postovima, meni moja doktorica (ni gin ni opce prakse) nije ni jednom rijecju spomenula tu folnu.... a vidim da je svi zivi piju odnosno da su je pili u trudnoci (frendice, kolegice...)

stvarno ne znam sto da mislim....

ja sam tu ti tamo od kad sam trudna popila tablete zeljeza (jer sam prosle godine imala anemiju pa jos uvijek tu i tamo cvoknem zeljezo) i tamo vidim u sastavu da ima 400 mgr folne... ali to nisam svaki dan pila

al sam pila cedevitu!!:):)

ignacija
03.02.2012., 10:04
..Nikada nisam imala problema sa željezom, pa ni sada, vjerojatno mi ga je propisao iz čiste prevencije. Moja frendica je pila Pregnital cjelo vrijeme trudnoće i u 7 mj. trudnoće saznala je da je u trudnoći postala anemična. Tak da možda bolje spriječiti nego liječiti. Cijela trudnoća pa i ono nakon nje dosta iscrpi naš organizam, uostalom i pri porodu izgubimo dosta krvi. Tak da... a što se tiče folne, i ostalih vitaminskih i sl. dodataka bez obzira što nam gin. kaže mislim da je bolje koristiti ih, jer nam ne mogu odmoći, već samo pomoći. Iako ne treba u ničemu pretjerivati, jer farmaceuti poprilično zarađuju na nama;)

deja-vž
03.02.2012., 10:13
3 dana pijem folnu kiselinu od twinlab-a od 800 mcg. Drugi dan kada sam popila navecer mi je bilo mučno je li moguće da je mozda zbog folne?? Hvala!

bubasta
03.02.2012., 10:57
meni je ta od twinlaba uzasno tesko padala, popila sam svega dvi tri
Sad pije od naturalW i skroz mi pase (pocela kad sam vidila plus, prije nisam pila)
U prvoj trudnoci sam pila Folacin, isto mi je bio okej, sad cekam pregled, pa ce mi njega opet dat sigurno

Pixie777
03.02.2012., 11:12
3 dana pijem folnu kiselinu od twinlab-a od 800 mcg. Drugi dan kada sam popila navecer mi je bilo mučno je li moguće da je mozda zbog folne?? Hvala!

Meni je twinlabova dobar. :ne zna:
Pijem ju nekad ujutro, a nekad popodne i sve super dosad.
Pazim na to sve jer je meni u globalu još jako muka neovisno o tabletama, iću i piću :rolleyes:
No, od folne mi nije nikad mučno. :ne zna:

rospica
03.02.2012., 13:38
Ja pijem od Dietpharma i ok mi je... Ne primjecujem apsolutno nikakvu promjenu. Kad sam isla kupovat, pitala sam ljubaznu tetu u apoteci sto mi ona preporuca, obzirom da nije po preporuci doktora, nego na svoju ruku, i ona mi je rekla da bi mi taj od Twinlaba bio mozda prejak, pa da bolje uzimat ili od Natural Wealtha ili ove koje sam ja uzela...

ribicaa
08.02.2012., 08:41
Cure Folacina vam je prejak, to je 5mg folne,to su terapijske doze. Zato se i dalje na recept, samo što neki još daju u slobodnu prodaju.

Preporuka za planiranje trudnoće je piti barem 3mj uoči trudnoće, da se dio "akumulira", tj. da se tijelo prilagodi da obrće veću dozu folne.
To su 400-800 mikrograma, i imate već gotove doze od raznih proizvođača. Za planiranje trudnoće se uglavnom vrti oko 600 mikrograma.

http://en.wikipedia.org/wiki/Folic_acid

Evo RDA vrijednosti http://www.folicacid.net/recommended_dietary_allowances.htm

Googlajte malo, ima čudo informacija o folnoj...

oo joj, tek sad vidim ovo.. može li biti štetna prevelika doza? Folacim mi je preporučila moja gin.. idem ovaj mj na briseve, pa ću ju malo pitati za to..

rospica
08.02.2012., 09:13
oo joj, tek sad vidim ovo.. može li biti štetna prevelika doza? Folacim mi je preporučila moja gin.. idem ovaj mj na briseve, pa ću ju malo pitati za to..

Ako ti je gin. preporucila, onda bi trebalo bit u redu... Valjda zena zna :ne zna:

ribicaa
08.02.2012., 09:45
Ako ti je gin. preporucila, onda bi trebalo bit u redu... Valjda zena zna :ne zna:

tako i ja mislim.. :ne zna: a i valjda ode višak piškenjem..

mirna85
08.02.2012., 13:00
i ja pijem folnu kiselinu od twinlab-a zadnja 3 mj...ali jos radimo na bebi, nisam trudna... :mig:

larazg
08.02.2012., 15:01

ne može. višak folne kiseline se ispiša...

rossi79
09.02.2012., 06:29
ja sam do 14. tjedna pila folic plus (moja ginićka je rekla da ga najviše preporuča jer osim folne kiseline sadrži i priličnu dozu kalcija i vitamina D), a onda sam prešla na prenatal care od twin laba i pila sam ga dok beba nije navršila 6 mjeseci odnosno dok nismo krenuli s dohranom. po meni prenatal ili slično ne treba prestati piti nakon poroda pogotovo ako majka doji. na taj način daje i bebi dodatnu zaštitu, a budimo realni i čuva svoje rezerve jer beba će dojenjem sebe namirit, a mama... :ne zna: zato kažu da je beba sebična. treba paziti i na mamu. prema tome cure dok god isključivo dojite pazite da unosite povećanu dozu vitamina, kalcija i željeza.

Bee-Bee
24.04.2012., 18:02
curkeee
ja sam prije trudnoće pila pregnital koji ima 300 mikrograma folne
sada mi je doktor u bolnici rekao da pijem 2 x 1 od 400 mikrograma
ginić u domu zdravlja mi je dao na recept folacin ali on ima 5 miligrama
čak i da 1 tabletu folacina razdjelim na 4 dijela, ispada da je to po četvrtini 1250 mikrograma što je ipak malo previše...
kaj delati?
:ne zna:
možda ovu kutijicu imati doma, pa ju nekome pokloniti
a ipak dalje kupovati ove u mikrogramima i piti kako mi je doktor preporučio

maniakalna Zvjer
26.04.2012., 15:39
ja folnu nisam pila prije trudnoce...od dana kad smo mm i ja prestali sa zastitom pa do trudnoce je proslo godinu dana..ne mogu reci da smo bili jedini od onih koji ciljaju plodne dane, mjere temperaturu, piju čajeve i slično...samo smo maknuli zaštitu i rekli...kad dođe - dobro dođe... :cerek:
folnu (folic plus) sam pocela piti kad sam saznala da sam trudna, u 6tt...i pila sam ju do 11tt kad sam pocela piti elevit.. :)
zasto pijem? pa ne toliko zato sto mislim da su ti dodaci svemogući i da sam zbog njih 100% sigurna da ce s bebicom biti sve super nego zato sto sam mirnija u glavi nekako... :)

Lada Lisa
30.04.2012., 14:35
Pocela sam je piti cim sam saznala da sam trudna. To je bilo prije par dana.

bride_to_be
10.05.2012., 15:22
Pozdrav svima!
Ja sam danas saznala da sam trudna, po mom izračunu sam u cca 5. tjednu, nisam nikad nista pila.. Ne znam sad dal da odem danas nesto kupiti i ako da, sta? Ili da pricekam odlazak ginekologu? Brine me to sto je taj važni 4. tjedan vec prosao.. :(

maniakalna Zvjer
10.05.2012., 15:29
nemoj se brinuti puno, hrpa zena ju uopce ne pije pa bude sve ok...ja sam ju pocela piti u 6om tjednu nakon sto je test dao plusić i ginekolog potvrdio trudnocu pregledom..ginekologa sam samo tada obavjestila da cu poceti s folnom a on je rekao 'odlično'.. :D

lujka_x
10.05.2012., 18:08

Ne brini...I meni je moja propisala Folacin čim sam rekla da planiram trudnoću. Pijem jednu dnevno - ujutro. U samim uputama ti piše da se primjenjuje i u trudnoći radi prevencije defekta neuralne cijevi te da se kod planirane trudnoće preporučuje uzimati i 4 tjedna prije trudnoće, a kad se zatrudni prva tri mjeseca trudnoće-zbog prevencije gore navedenog defekta. Predoziranje folnom nije zabilježeno.

angelina333
15.05.2012., 18:04
folnu sa dodatkom vitamina pijem tocno 2 mj. 400mikrog od dm-a A-Z mama.
plus to, vec 1.5mj. pijem folacin 5mg preko recepta.
kod mene je folacin jer imam epilepsiju,doduse kontroliranu i blagi oblik. zbog lijeka za epi mi je malo veci rizik od spine bifide. mada sam prestala piti lijek za epi prije cca 3tj.od kad se ne stitimo i bingo,izgleda da sam toliko trudna! :)

eto tako,pijem omega3
te svako jutro 1dcl magnezijevog klorida rastopljenog u vodi.
vjerujm da je to i vise nego dovoljno...

okruglica
07.08.2012., 18:16
nemoj se brinuti puno, hrpa zena ju uopce ne pije pa bude sve ok...ja sam ju pocela piti u 6om tjednu nakon sto je test dao plusić i ginekolog potvrdio trudnocu pregledom..ginekologa sam samo tada obavjestila da cu poceti s folnom a on je rekao 'odlično'.. :D

Mene to živcira.
Ne živcira me folna kiselina:rofl: , nego to što ja svom ginekologu moram govoriti da ću je početi piti, umjesto da on meni kaže da bi to bilo dobro.

Moj dragi ginekolog meni nije niti spomenuo nikakvu folnu kiselinu ili prenatal.
Da nema ovog foruma...
A sigurna sam da nisam jedina kojoj je to zaboravio reći.

blacksabbath
07.08.2012., 19:46
Ja sam i folnu i vitamine pila doslovno svake prijestupne. Jednostavno ne podnosim te dodatke u tabletama, uvijek imam mučnine od njih. Tako sam prestala piti jer ionako nije bilo koristi kad sam za 5 min izbacila van. Umjesto toga gledala sam da to sve nadomjestim hranom koja sadrži što mi treba. Doktorica mi je isto rekla da pijem kad osjećam da će mi biti dobro, a i da ionako nema boljeg izvora vitamina od onog što da priroda. S tim me umirila jer sam ja bila u bedu zbog toga što nisam redovito uzimala. Tako cijelu trudnoću tamanim voće, povrće i sl. što sadrži ono potrebno, a za tablete sam tu i tamo pretrpjela glavobolju i mučninu.

Plavooka Sanja
07.08.2012., 20:46
u prvoj trudnoći mjesec dana prije nego šta sam ostala trudna sam počela piti folnu, kasnije i prenatal od twinlaba.
sad u drugoj, folacin preko recepta od gina, od 7. tjedna, i od 8. pijem još centravit prenatal. Plus što se trudim unositi vitamine i minerale preko voća i povrća.

Hrabri_Bambi
08.08.2012., 12:35
meni je moj reko "s folnom ko i bez nje"!? i on je apsolutno protiv svih ostalih dodataka koje bi kao trebala pit od 2. tromjesečja.. i ja opće nisam pametna kaj da radim.. jedino mi je dao heferol (željezo), al bez nalaza krvne slike?? valjda sam mu bljedunavo izgledala taj dan :rolleyes: onda sam išla kod privatnika, s obzirom da kod ovog ne želim vodit trudnoću, za folnu je rečeno super, samo nastavi a za ove poslije da nemaju nikakvog učinka

piramida33
08.08.2012., 14:48
Počela sam piti malo više od mjesec dana prije trudnoće jer smo se tada "trudili" :D
Sada sam 17tt i dalje pijem....

Verbena
09.08.2012., 12:04
pila twinlab folnu oko 2 mj prije začeća, od 6tj TT pijem Elevit po preporuci gina a od 22tt još i Floradix zbog željeza.
Folna bi se po meni trebala piti, to je vitamin koji puno dobroga radi za bebu i trudnoću. Višak se ispiša.
ostale prenatale...svatko po želji. ja volim biti mirna pa pijem.

zlakrvopijica
10.08.2012., 17:47
Ja sam je juce pocela piti kada sam bila na prvom pregledu kod ginekologa i kada mi nije mogla nista posebno reci jer mi je jos rana trudnoca. Naravno ginekologica mi nije reklada je to pozeljno piti. Sada se nadam da ce za dve nedelje kada budem isla opet kod ginekologa na ultrazvuk sve biti ok jer ona nista ne govori a jedva da i bilo sta jasno napise na nalazu pa ja posle sve moram da desifrujem ko debilce neko. I kad je i pitam nesto ona kaze ne znam videcemo.

Svilena78
13.08.2012., 15:38
ja sam pocela folnu piti 2 mjeseca prije neg sam ostala trudna... mislili smo da nece bas ici od prve, ali sam cula da je lakse zatrudniti ako se pije (bapske price?)...
no, s obzirom na godine i mene i mm-a, rekoh pocet cu sve pa sta bude... pocela piti folnu kiselinu i tekuću omegu 3 krajem ozujka, a krajem svibnja ostala trudna, i to od prve kako smo poceli pokusavati! :)

carrie23
19.08.2012., 13:16
koliko mikrograma folne bi trebali pit u trudnoći?

dinda83
19.08.2012., 17:09
meni je napisao 800 mcg dnevno ili jedna tableta Elevita

carrie23
19.08.2012., 17:57
super, tak ju i pijem :)

happynes3
20.08.2012., 08:34
dali netko kupuje Folacin na slobodno i dali hoce u apoteci dati,cijena?

happynes3
20.08.2012., 16:10
Jedva sam uspjela iskamiciti da kupim 1 kutiju folacina,teta kaze da ide na recept,a kosta 28 kn i nesto sitno lipa...jel ima vas kojima gin hoce prepisat folnu i prije trudnoce?

carrie23
20.08.2012., 17:39
ja sam ju kupovala najnormalnije bez recepta. jednom folic plus, a jednom od natural wealtha.

happynes3
21.08.2012., 13:11
ja sam ju kupovala najnormalnije bez recepta. jednom folic plus, a jednom od natural wealtha.

ja je uzimam po pola,dovoljno mi je tako.a kasnije cu uzet neku od 800 mcg,to sto kazes NW ili neku slicnu

carrie23
21.08.2012., 15:14
baš mi nije jasno za folic plus, piše na bočici da tri tablete sadrže 400m, po tom bi trebalo šest tableta dnevno :eek:

Pixie777
21.08.2012., 15:18
carrie, ja od twinlaba uzimam. jedna je 800.

ovo 6 mi zvuči puno! :eek: :ne zna:

carrie23
21.08.2012., 15:21
ja uzimam od NW trenutno, jedna ima 400 pa pijem dvije. al sudeći šta piše na bočici, folic plus bi trebalo po 6 pit :eek:

Pixie777
21.08.2012., 16:19
ma da jasno mi je. ali mi je opet puno gutati 6 tableta. :rofl:
zato sam nekako i gledala da sastav bude otprilike takav da eventualno 2 pijem.

buhtla_os
21.08.2012., 17:26
ja pijem folic, jednu tabletu dnevno...preporuka ginekologa...
imam još 2 pa prelazim na elevit + 300mg magnezija dnevno

vrapček
21.08.2012., 20:01
Meni odmah gin.rekla da pijem Elevit pronatal, jednu dnevno... a kolegica ih guta i nakon sto je rodila, mali ce sad godinu dana.. prenapredno dijete...
Muka mi cim ih vidim jer imam nekako asocijaciju na prva dva, tri mj.kad mi je bilo muka i od zraka...

Verbena
22.08.2012., 09:33
pila sam folnu prije t, od 5tj.pijem elevit jer mi je rekao dr. pitala sam u apoteci zašto je tako skup i je li dobar, teta mi je rekla da je jedan od boljih jer ima puno željeza i omegu 3 i magnezij, a da svi kvalitetniji prenatali toliko koštaju.

Svilena78
22.08.2012., 10:09
elevit nema omegu 3, provjerila sam i jos sam u ljekarni pitala je l da nastavim onda svoju tekucu omegu piti i rekla mi je da da... :)

Verbena
22.08.2012., 11:44
elevit nema omegu 3, provjerila sam i jos sam u ljekarni pitala je l da nastavim onda svoju tekucu omegu piti i rekla mi je da da... :)

e kvragu, stvarno ne piše na njemu :/
nemam pojma više. što će mi se desit ako ne pijem omegu?

k0keee
24.08.2012., 10:11
Pijem prenetal,jednu dnevno.. Tako mi je rečeno.. Hm..

Svilena78
24.08.2012., 11:19
verbena, ma nece ti se nista desiti... ja se jednostavno od nje dobro osjecam pa je pijem, ali ne u tabletama, nego bas tu tekucu omegu 3...
kad je dokrajcim ni ja vise nemam :D

brežanka
24.08.2012., 11:24
verbena, ma nece ti se nista desiti... ja se jednostavno od nje dobro osjecam pa je pijem, ali ne u tabletama, nego bas tu tekucu omegu 3...
kad je dokrajcim ni ja vise nemam :D

Kakva je to tekuća omega 3? Di kupiš, cijena?

Svilena78
24.08.2012., 11:34
pa kao ulje je, s ajurvedskim travama, fino mirisi i nije gadno za popiti... a to ti je nama mm narucivao iz belgije, organske... amanprana, evo link pa vidi

http://www.noble-house.tk/html/engels/eicosan_perilla_omega3_eng.htm

ja imam ovu...

brežanka
24.08.2012., 11:45
pa kao ulje je, s ajurvedskim travama, fino mirisi i nije gadno za popiti... a to ti je nama mm narucivao iz belgije, organske... amanprana, evo link pa vidi

http://www.noble-house.tk/html/engels/eicosan_perilla_omega3_eng.htm

ja imam ovu...

aha, thanks:mig:

libica
24.08.2012., 12:15
Ja sma pila folnu nekoliko mjesci pa sam prestala, pa sam opet počela, ali sam primijetila da više jedem pa sam prestala... jel mi preporučujete nešto (Prenatal ili nešto drugo).... radimo na bebici :cerek:

Satene
04.12.2012., 15:23
saznala danas da sam trudna u desetom tjednu a kak nisam intezivno planirala trudnoću nisam pila folnu kiselinu a nisam niti naročito pazila na prehranu, sad naravno guglam posljedice manjka folne kiseline (a vele da trudnice ak ne uzimaju folnu dodatno uvijek imaju manjak) i posljedice su naprosto užasne.

užasnuta sam.:o

jel mi kasno sad početi piti, ima li opće smisla...?

Skura
04.12.2012., 15:29
Za ništa nije prekasno ;)

Čestitke :cerek:

Satene
04.12.2012., 15:40
da, tako kažu.:zubo:

hvala:)

artkate
08.02.2013., 19:36
Bok svima! Da li se folnu smiju pit dijabetičari tipa 2?

Olivera85
09.02.2013., 11:07
saznala danas da sam trudna u desetom tjednu a kak nisam intezivno planirala trudnoću nisam pila folnu kiselinu a nisam niti naročito pazila na prehranu, sad naravno guglam posljedice manjka folne kiseline (a vele da trudnice ak ne uzimaju folnu dodatno uvijek imaju manjak) i posljedice su naprosto užasne.

užasnuta sam.:o

jel mi kasno sad početi piti, ima li opće smisla...?

Čestitke na trudnoći! :cerek: Ne trebaš se brinuti, u prvoj trudnoći nisam pila folnu kiselinu i rodila sam potpuno zdravu bebicu. Isto tako, ne pijem ju ni sada u drugoj trudnoći i s bebicom je sve u najboljem redu. Zdravo se hranim i smatram da nema potrebe da pijem folnu ili prenatal (za kojeg je ginekolog mojoj frendici rekao da je smeće i da to ne bi dao ni rođenoj kćeri, pa tako niti njoj). Uglavnom, ako se bojiš, slobodno kupi folnu u ljekarni, neće ti škoditi.

nera1987
12.03.2013., 10:41
Ja sam trudna 6tj i nesto. Folnu sam pocela piti prije tjedan dana. Jedna pilula sadrzi 600mcg folne pa nekad i preskocim jedan dan i ne popijem ju. Nekako mi se to cinilo puno. :ne zna:
Folna je Doppel herz u kombinaciji s vitaminima B6, B12, C i E.

Medjutim zadnjih par dana su mi pocele mucnine. Ujutro povracanje i onda ostatak dana samo mucnina.

Moze li to biti zbog folne? Jer radije cu se trpati povrcem i vocem nego to piti ako stvarno folna izaziva mucninu :rolleyes:

Danicza
12.03.2013., 14:38
Ja sam pila sokove sa folnom kiselinom i prije trudnoće.

Sad pijem sokove i prenatal tablete od Solgara.

Vegetarijanka sam i jedem puno povrća i uopće nemam mučnine. :ne zna:

Arienrhod
12.03.2013., 14:41
Ja sam trudna 6tj i nesto. Folnu sam pocela piti prije tjedan dana. Jedna pilula sadrzi 600mcg folne pa nekad i preskocim jedan dan i ne popijem ju. Nekako mi se to cinilo puno. :ne zna:
Folna je Doppel herz u kombinaciji s vitaminima B6, B12, C i E.

Medjutim zadnjih par dana su mi pocele mucnine. Ujutro povracanje i onda ostatak dana samo mucnina.

Moze li to biti zbog folne? Jer radije cu se trpati povrcem i vocem nego to piti ako stvarno folna izaziva mucninu :rolleyes:

Blazeni internet. Mucnine su ti u 7tj pocele od trudnoce, ne od folne kiseline. Radije se ti posavjetuj s doktorom prije prestanka uzimanja folne kiseline.

nymphadoratonks
12.03.2013., 16:03
Ja sam pila sokove sa folnom kiselinom i prije trudnoće.

Sad pijem sokove i prenatal tablete od Solgara.

Vegetarijanka sam i jedem puno povrća i uopće nemam mučnine. :ne zna:

Na žalost to što si vegatarijanka i što jedeš voća i povrća ništa ne znači u vezi mučnina...ja sito jedem puno voća i povrća pa sad mogu dubit na glavi i čekat da mučnine prođu.-.

Danicza
12.03.2013., 20:32
Na žalost to što si vegatarijanka i što jedeš voća i povrća ništa ne znači u vezi mučnina...ja sito jedem puno voća i povrća pa sad mogu dubit na glavi i čekat da mučnine prođu.-.

Ma znam :) to je bilo u svezi teze da folna izaziva mučninu.

Mada sam čitala na Rodi da su studije pokazale da vegetarijanke i veganke imaju zdravije trudnoće.
Statistika.
:D

nera1987
14.03.2013., 10:04
Blazeni internet. Mucnine su ti u 7tj pocele od trudnoce, ne od folne kiseline. Radije se ti posavjetuj s doktorom prije prestanka uzimanja folne kiseline.

Sta blazeni internet?? :kava:

Prestala sam piti folnu bez da se posavjetujem s doktoricom isto kako sam i pocela piti bez njezinog savjeta.

I danas prvi dan bez povracanja :o

Danicza
14.03.2013., 12:48
Sta blazeni internet?? :kava:

Prestala sam piti folnu bez da se posavjetujem s doktoricom isto kako sam i pocela piti bez njezinog savjeta.

I danas prvi dan bez povracanja :o

A u kojem obliku piješ? Možda ti ne odgovaraju te kapsule ili što već?

Folna je jako bitna za bebu u prvom tromjesečju, to je vitamin B9 i puno ljudi ima deficit istog.
Ima dobrih sokova, ja ih isto pijem, zovu se Mama, od Fructala. Bolje da probaš s tim, nego da odustaneš. :ne zna:

nera1987
14.03.2013., 13:15
A u kojem obliku piješ? Možda ti ne odgovaraju te kapsule ili što već?

Folna je jako bitna za bebu u prvom tromjesečju, to je vitamin B9 i puno ljudi ima deficit istog.
Ima dobrih sokova, ja ih isto pijem, zovu se Mama, od Fructala. Bolje da probaš s tim, nego da odustaneš. :ne zna:

Tablete su i to ogromne :eek:

Probat cu radije te sokice, gdje se mogu kupiti i u kojoj kolicini se piju?

Danicza
14.03.2013., 13:19

Pa onda stvarno može biti, u tablete trpaju svakakva smeća, zato ja pijem Solgar tablete, jer su pouzdane, a i jer sam osjetljiva na sastojke tih vitaminskih tableta, znala sam dobivati kojekakve osipe i čuda.

Tih sokića imaš u DMu i Konzumu. U Konzumu su malo jeftiniji, oko 13 kuna.

Mislim da 1 dl sokića ima 100 mg folne, a preporučena dnevna doza je 400 mg.

http://frutekmama.com.hr/

Prije je u DMU bilo za kupiti i jako jako finog sokića za mame od Hippa, kojeg se smjelo piti po pol dcl dnevno, ali ga više ne uvoze :/

nera1987
14.03.2013., 13:34
Pa onda stvarno može biti, u tablete trpaju svakakva smeća, zato ja pijem Solgar tablete, jer su pouzdane, a i jer sam osjetljiva na sastojke tih vitaminskih tableta, znala sam dobivati kojekakve osipe i čuda.

Tih sokića imaš u DMu i Konzumu. U Konzumu su malo jeftiniji, oko 13 kuna.

Mislim da 1 dl sokića ima 100 mg folne, a preporučena dnevna doza je 400 mg.

http://frutekmama.com.hr/

Prije je u DMU bilo za kupiti i jako jako finog sokića za mame od Hippa, kojeg se smjelo piti po pol dcl dnevno, ali ga više ne uvoze :/

Super, odmah danas idem to uzeti....

Arienrhod
14.03.2013., 13:39

Meni se cini da ne pijes samo folnu onda. Jer su tablete folne kiseline jako sitne tabletice, od njih ti ne bi trebala biti muka, to je obicni vitamin B. A oni multivitamini su ti ogromne tablete, vjerojatno si njih i pila, od tog ti i je mozda muka ali onda ne pijes folnu nego multivitamine koji izmedju svega u sastavu imaju i folne kiseline. Sto ti pise na deklaraciji, sastav? Inace cesto mucnine u trudnoci pocinju bas negdje u 6tj, zato sam mislila blazeni internet. :mig:

nera1987
14.03.2013., 13:56
Meni se cini da ne pijes samo folnu onda. Jer su tablete folne kiseline jako sitne tabletice, od njih ti ne bi trebala biti muka, to je obicni vitamin B. A oni multivitamini su ti ogromne tablete, vjerojatno si njih i pila, od tog ti i je mozda muka ali onda ne pijes folnu nego multivitamine koji izmedju svega u sastavu imaju i folne kiseline. Sto ti pise na deklaraciji, sastav? Inace cesto mucnine u trudnoci pocinju bas negdje u 6tj, zato sam mislila blazeni internet. :mig:

Da, sa vitaminima su: B6, B12, C, E. Doppel herz :ne zna:

Arienrhod
14.03.2013., 14:10
Da, sa vitaminima su: B6, B12, C, E. Doppel herz :ne zna:

Iskreno nisam cula za njih, ali pretpostavljam da su za trudnocu. Bolje da provjeris s doktoricom prije koristenja multivitamina, i prije ukidanja folne kiseline.

velana
17.07.2014., 09:45
Dižem temu.

Ovako, s 5+5 (jučer) sam bila na prvom pregledu i dobila sam folnu kiselinu...

Naravno, odmah sam išla na net malo pročačkati i sad ne znam što misliti...

Dobila sam Folacin od 5mg (folatna kiselina), proizvodi ga JGL.
Teta u ljekarni mi je reklada se radio ponavljajućem raceptu i da mi je propisana za 4 doze (u svakoj kutiji je 30 tableta). Pijem 1 tabletu dnevno.
To znači da ju moram piti 4 mjeseca. :confused:

Pročitala sam da je baš ovaj proizvod dosta jak i daje se trudnicama koje su imale spontani ranije ili imaju rizičnu trudnoću (kod mene je sve ok) pa mi ništa nije jasno...

Je li netko imao istu situaciju?

frupy
17.07.2014., 10:14
Dižem temu.

Ovako, s 5+5 (jučer) sam bila na prvom pregledu i dobila sam folnu kiselinu...

Naravno, odmah sam išla na net malo pročačkati i sad ne znam što misliti...

Dobila sam Folacin od 5mg (folatna kiselina), proizvodi ga JGL.
Teta u ljekarni mi je reklada se radio ponavljajućem raceptu i da mi je propisana za 4 doze (u svakoj kutiji je 30 tableta). Pijem 1 tabletu dnevno.
To znači da ju moram piti 4 mjeseca. :confused:

Pročitala sam da je baš ovaj proizvod dosta jak i daje se trudnicama koje su imale spontani ranije ili imaju rizičnu trudnoću (kod mene je sve ok) pa mi ništa nije jasno...

Je li netko imao istu situaciju?
Da, folacin je vise kao terapija i mislim da ga nema potrebe piti ako nemas (nisi imala) problema u ovoj trudnoci (proslim trudnocama).
Mislim da je dovoljno da si kupis obicnu folnu (ja sam pila folic plus, ne znam nazive drugih proizvoda, ali ima ih koliko hoces).

Linea Exclusive
17.07.2014., 10:16
Da, Folacin sadrži 10 pute više folne nego što je potrebno u urednoj trudnoći.
Moja sestra je u drugoj trudnoći (potpuno uredna i nerizična, kao i prva) dobila preporuku od gin da uzima baš Folacin; malo se iznenadila, ali normalno ga pila.

Na tvom mjestu se ne bih brinula i pila bih, ionako je ona najvažnija na početku, a i solo se uzima samo u prva 3-4 mj. Ne može škoditi, višak se izlučuje putem urina. A kasniji prenatalni vitamini imaju 400-800 mcg.

(Ja ga npr. pijem zbog neurološke dijagnoze, lijekovi za koju mogu biti štetni za razvoj, pa sam pila samo Folacin 3 mjeseca prije i pit ću ga cijelu trudnoću, neovisno o drugim suplementima.)

toncek111
17.07.2014., 12:07
I ja sam ga pila dala mi dr. A sve ok s trudnocom:-)

Sent from my C1905 using Tapatalk

pink5
17.07.2014., 16:12
prvi glas to za folacin. U prvoj trudnoci mi je prepisao folacin. Ovaj put pijem folic plus. Mislila sam da je to sve isto,samo drugi proizvodjac.

Calliope
18.07.2014., 05:16
Folacin ide u lijekove, mislim da ostale varijante folne idu u suplemente.
Koliko znam, visak folne se izlucuje, tako da nema neke stete ako se I pije preparat s vecom koncentracijom.

velana
18.07.2014., 07:42
Hvala, cure.

Negdje sam pročitalada se manji višakizlučuje, ali ako je doza jako velika,što se tvrdi za Folacin, da može imatii neke negativne posljedice... Ne znam koliko ozbiljne.

Svakako, hvala na odgovorima, pijem ga i dalje. :mig:

E, a koliko dugo ste pile folnu/Folacin?

Calliope
18.07.2014., 07:44
Hvala, cure.

Negdje sam pročitalada se manji višakizlučuje, ali ako je doza jako velika,što se tvrdi za Folacin, da može imatii neke negativne posljedice... Ne znam koliko ozbiljne.

Svakako, hvala na odgovorima, pijem ga i dalje. :mig:

E, a koliko dugo ste pile folnu/Folacin?

Nisam to nikad čula. Baš suprotno, čula sam da se time ne može predozirati :ne zna:

frupy
18.07.2014., 08:14
Folacin ide u lijekove, mislim da ostale varijante folne idu u suplemente.
Koliko znam, visak folne se izlucuje, tako da nema neke stete ako se I pije preparat s vecom koncentracijom.

Ali svejedno, cemu piti lijek na recept koji se inace koristi u terapijske svrhe, ako je trudnoca uredna?:confused:
Sasvim dovoljne doze su u obicnim suplementima koji ne idu na recept.

Calliope
18.07.2014., 08:30
Ali svejedno, cemu piti lijek na recept koji se inace koristi u terapijske svrhe, ako je trudnoca uredna?:confused:
Sasvim dovoljne doze su u obicnim suplementima koji ne idu na recept.

Ma ne kažem da to treba piti. ILi da treba nešto drugo. Samo što neki dr preporučuju baš folacin, a ne vjerujem da bi ga preporučivali da je štetan.
Uostalom, pretpostavljam da ponekad igra ulogu i novac. Ako možeš dobiti na recept nešto što je OK, čemu plaćati nešto drugo?
EDIT: Nije da se to koristi samo u terapijske svrhe, čula sam već par puta da dr baš to preporuči u urednoj trudnoći.

frupy
18.07.2014., 08:36
Ma ne kažem da to treba piti. ILi da treba nešto drugo. Samo što neki dr preporučuju baš folacin, a ne vjerujem da bi ga preporučivali da je štetan.
Uostalom, pretpostavljam da ponekad igra ulogu i novac. Ako možeš dobiti na recept nešto što je OK, čemu plaćati nešto drugo?
EDIT: Nije da se to koristi samo u terapijske svrhe, čula sam već par puta da dr baš to preporuči u urednoj trudnoći.

Ne znam sto je u pozadini te preporuke, ali znam kome se inace preporucuje folacin.
Cesto kod potpomognute oplodnje, kad se ne znaju tocno uzroci prethodnih spontanih pobacaja, kod nekih kronicnih bolesti kod trudnica i kod nekih genetskih mutacija povezanih s trombofilijom.
Moram priznati da mi je ovo prvi glas da dr. preporucuje folacin bez nekog posebnog razloga.:ne zna:
Ne kazem da ce skoditi, ali stvarno nema razloga u trudnoci piti lijek bez potrebe, tim vise sto na trzistu ima suplemenata u sasvim dovoljnoj dozi.

Calliope
18.07.2014., 08:44
Ne znam sto je u pozadini te preporuke, ali znam kome se inace preporucuje folacin.
Cesto kod potpomognute oplodnje, kad se ne znaju tocno uzroci prethodnih spontanih pobacaja, kod nekih kronicnih bolesti kod trudnica i kod nekih genetskih mutacija povezanih s trombofilijom.
Moram priznati da mi je ovo prvi glas da dr. preporucuje folacin bez nekog posebnog razloga.:ne zna:
Ne kazem da ce skoditi, ali stvarno nema razloga u trudnoci piti lijek bez potrebe, tim vise sto na trzistu ima suplemenata u sasvim dovoljnoj dozi.

Ne znam ni ja detalje. Ali znam da su trudnoće bile vođene kao uredne. :ne zna:

frupy
18.07.2014., 08:47
Ne znam, ja bi dr. koji mi to propise pitala zasto mi je to propisao umjesto neke druge obicne folne bez recepta.
Poucena iskustvom iz prve trudnoce, nema sanse da se ne raspitam o svakom lijeku ili suplementu koji uzimam u trudnoci.
I nema sanse da pijem nesto sto nije nuzno.
Ali svatko odlucuje za sebe, ovo je samo moje misljenje.

Calliope
18.07.2014., 08:55
Ne znam, ja bi dr. koji mi to propise pitala zasto mi je to propisao umjesto neke druge obicne folne bez recepta.
Poucena iskustvom iz prve trudnoce, nema sanse da se ne raspitam o svakom lijeku ili suplementu koji uzimam u trudnoci.
I nema sanse da pijem nesto sto nije nuzno.
Ali svatko odlucuje za sebe, ovo je samo moje misljenje.

Ma slažem se. Ali kažem ti, neki dr to propisuju i kažu da je OK. Prema tome, ja nekako ne vjerujem da su baš svi oni u krivu :ne zna:
Znam slučaj cure koja je u prvoj T imala problema s neuralnom cijevi i godinu dana prije druge T je pila ogromne količine folacina, isto tako i u početku trudnoće. Vodila ju je super doktorica, čijim preporukama se može vjerovati. Rodila je krasnu bebu :cerek:
I pričala sam s njom, ona kaže da joj je dr baš objasnila da od toga štete ne može biti. :ne zna:

frupy
18.07.2014., 09:03
Ma slažem se. Ali kažem ti, neki dr to propisuju i kažu da je OK. Prema tome, ja nekako ne vjerujem da su baš svi oni u krivu :ne zna:
Znam slučaj cure koja je u prvoj T imala problema s neuralnom cijevi i godinu dana prije druge T je pila ogromne količine folacina, isto tako i u početku trudnoće. Vodila ju je super doktorica, čijim preporukama se može vjerovati. Rodila je krasnu bebu :cerek:
I pričala sam s njom, ona kaže da joj je dr baš objasnila da od toga štete ne može biti. :ne zna:

Pa u ovom slucaju bi svaki dr. propisao folacin zbog tog problema u 1. trudnoci s neuralnom cijevi - to je tipican problem kod manjka folne kiseline.
I ne kazem da su dr. u krivu, samo da nema potrebe to propisivati bez razloga.:)

Calliope
18.07.2014., 09:10
Pa u ovom slucaju bi svaki dr. propisao folacin zbog tog problema u 1. trudnoci s neuralnom cijevi - to je tipican problem kod manjka folne kiseline.
I ne kazem da su dr. u krivu, samo da nema potrebe to propisivati bez razloga.:)

Slažem se. :mig:
Vjerujem da neki dr jednostavno smatraju da nema štete od toga (a valjda onda ni nema) i to je to.
A to što mi sve živo guglamo do besvijesti, s tim nisu računali :lol:

Lost_in_Wonderland
24.07.2014., 11:07
da li netko od vas pije folic plus i koliko tableta dnevno pije? u uputstvima piše 3 x 1 no kako ne pronalazim točan podatak o mg jedne tablete da li mi možete reći je li to ok ili pak previše

frupy
24.07.2014., 11:18
Pila sam po 3 dnevno u obje trudnoce.

mililica
24.07.2014., 11:26
folna u dozi 5 mg moze biti stetna bar tako pise u farmakoterapijskom prirucniku

Ivanche00
24.07.2014., 11:43
Ja sam sad 5tt, gin mi je prepisala folacin, rekla mi je da cu ga pit mj dana.

Cro_Heidi
24.07.2014., 12:25
folna u dozi 5 mg moze biti stetna bar tako pise u farmakoterapijskom prirucniku

Zašto i kako?

mililica
24.07.2014., 13:42
u toj dozi da..ne pise posebno zasto koliko se sjecam.kad dodjem doma cu prepisati

frupy
24.07.2014., 14:38
Ja sam sad 5tt, gin mi je prepisala folacin, rekla mi je da cu ga pit mj dana.

Ima neki poseban razlog?
Bas me zanima zasto u zadnje vrijeme ginovi to tako olako propisuju.
Po mom misljenju, nije stetno, ali je skroz nepotrebno u urednoj trudnoci.:ne zna:

Ivanche00
24.07.2014., 16:40
Ima neki poseban razlog?
Bas me zanima zasto u zadnje vrijeme ginovi to tako olako propisuju.
Po mom misljenju, nije stetno, ali je skroz nepotrebno u urednoj trudnoci.:ne zna:

Zasad nemam problema u trudnoći, al imam miome. Ne znam jel bi to mogao bit raazlog zašto mi je prepisala. Inače folnu jesam pila prije par mj, pa prestala i prešla na neke multivitamine sa folnom al mislim da nije bila jednaka koncentracija. Tako da smatram da stvarno ne može štetiti.