PDA

View Full Version : Folna kiselina - pijete li i kada ste počele?

stranice : [1] 2 3

HipHopDaddy
14.09.2007., 12:35
Evo mene sa još jednim postom.

Znam da bi folnu kiselinu trebalo piti par mjeseci prije početka trudnoće - tako bar piše na kutiji. Međutim, moja supruga to nije pila do prvog posjeta ginekologu - nismo htjeli da uzima ništa "napamet". Tako da je počela uzimati folnu kiselinu od 7. TT.

Koliko rano ste vi počeli uzimati? Ima li netko da nije? :eek:

Hvala na odgovorima.

any5
14.09.2007., 12:40
Ja sam počela 3 mjeseca prije trudnoće....kažu da je dobro početi prije, ali niti tvojoj dragoj nije kasno ako je sad počela...bitno da ju pije

Mijaja
14.09.2007., 12:40
ja nisam, nego mi je gin rekao da odmah krenem sa prenatalom... on valjda ima sve šta treba....

iva1608
14.09.2007., 12:41
ja sam počela u 5.tjednu trudnoće... sad sam u 11. i još uvijek ju pijem, mislim da još tjedan dana a nakon toga prebacujem se na prenatal.

tvitica
14.09.2007., 12:43
ja sam počela u 5.tjednu trudnoće... sad sam u 11. i još uvijek ju pijem, mislim da još tjedan dana a nakon toga prebacujem se na prenatal.

ja bila kupila folic+ , al doktor mi dao folacin i sada to pijem !!!

iva1608
14.09.2007., 12:44
ja bila kupila folic+ , al doktor mi dao folacin i sada to pijem !!!

Folacin i ja pijem...

Mijaja
14.09.2007., 12:46
grrrr, pa nije me valjda moj gin. zezno... a baš sam ga izričito pitala šta i kako?

any5
14.09.2007., 12:46
Ja pijem Prenatal (Naturalwelth) od početka-u njemu ima dovoljna količina folne

Paw
14.09.2007., 13:12

Tako sam i ja:)

cvijetić
14.09.2007., 13:29
folic + počela u 7 tt,kad mi je gin potvrdio trudnoću i rekao da to pijem a prenatal počela nakon 3 mjeseca radi vitamina A( do tad mi ga gin nije dao)

Padrone
14.09.2007., 14:00
u danasnje vrijeme svi piju svakakve preparate pa se ponekad zapitam kako smo mi uopce ispali ovakvi zivi i zdravi kad smo se rodili dok nije bilo tih gluposti :confused: :D

P.S. da me nebi krivo shvatili, i moja zena to pije :zubo:

kirshna
14.09.2007., 14:30
meni je jučer isto gin rekla da si kupim folic+ par mjeseci prije nego počnemo kontinuirano:Sex:

Marija_lj
14.09.2007., 14:39
I ja:D

Pika225
14.09.2007., 14:58

I ja isto to pijem, već tri mjeseca otkad pokušavam zatrudniti.

cukerino77
14.09.2007., 15:26
za prvu trudnocu, skoro godinu dana prije, a za drugu sam je pocela pit otprilike bas u vrijeme kad sam zatrudnila....pila je do sad, do 11 tj i onda mi je gin rekla da se prebacim na prenatal.kazu da je bitna kod zatvaranja neuralne cijevi koja se desava u 4.tj, ali i kasnije za razvoj mozga, al mislim da nije bed kad netko ne pije, jer su ta njena svojstva otkrivena tek 1989. godine, prije toga je nitko nikad nije pio!

Ollantay
14.09.2007., 15:29
Folnu od prvog dana kad nam je gin potvrdio trudnocu, a Prenatal od treceg mjeseca. Folnu vise ne jer mi je gin rekla d bi bilo previse, ima je dovoljno u Prenatalu.

Lelija
14.09.2007., 15:43
Počela pit folacin nakon što mi je utvrđena trudnoća i kad mi je gin rekao da pijem (ne sjećam se koji tjedan... možda 7?8?) i pila do 12tog tjedna. Nakon toga prešla na Prenatal. (sve preporuka gin)

zoro007
14.09.2007., 16:24
cim smo se odlucili za bebu (par mjeseci ispred)..mislila sam da ce malkoc potrajati dok ne "upali" :zubo:

cd8
14.09.2007., 19:45
cure koje ste dobile savjet od ginica da pijete Folacin, jel postoji neki poseban razlog zasto bas Folacin?

naime, u tom preparatu ima 5 miligrama folne kiseline, a u svim drugim (Folic+ i slicno) ta kolicina je prilagodjena potrebama u trudnoci koje iznose od 400 do 800 mikrograma dnevno. U 5 miligrama ima 5000 mikrograma, zar ne

e sad, nije to nista strasno jer folna u suvisku ne skodi i ne talozi se nego izmokrava, ali Folacin se obicno propisuje u posebnim slucajevima, kad trudnica ima jos neku bolest ili terapiju koja zahtijeva dodatnu kolicinu folne kiseline.

Lelija
14.09.2007., 21:27
cure koje ste dobile savjet od ginica da pijete Folacin, jel postoji neki poseban razlog zasto bas Folacin?

naime, u tom preparatu ima 5 miligrama folne kiseline, a u svim drugim (Folic+ i slicno) ta kolicina je prilagodjena potrebama u trudnoci koje iznose od 400 do 800 mikrograma dnevno. U 5 miligrama ima 5000 mikrograma, zar ne

e sad, nije to nista strasno jer folna u suvisku ne skodi i ne talozi se nego izmokrava, ali Folacin se obicno propisuje u posebnim slucajevima, kad trudnica ima jos neku bolest ili terapiju koja zahtijeva dodatnu kolicinu folne kiseline.

Ja sam imala konkretno još dodatnu terapiju.. i nakon toga još jednu... i nakon toga.... :mad:

Čokolada07
14.09.2007., 21:52
Ja folnu uopće nisam pila jer kažu da ju je najbolje piti kad želiš zatrudniti i prva 3 mj trudnoće a ja tada nisam ni znala da sam trudna pa nisam ni pila. Poslije mi dr samo rekao da pijem Prenatal i željezo. I od nedavno pijem i magnezij jer su me po noći hvatali grčevi u nogama.

misiz S
15.09.2007., 07:12
folic + počela u 7 tt,kad mi je gin potvrdio trudnoću i rekao da to pijem a prenatal počela nakon 3 mjeseca radi vitamina A( do tad mi ga gin nije dao)

Dobar doktor.
Naime, vec smo to spominjali, vitamin A je u kolicinama vecim od potrebne tijelu teratogen - iliti stetan za embrio (jer se ne izlucuje nego ostaje u tijelu i djeluje na embrio) pa zato prenatal mozda nije najbolje rjesenje, posebno bas za ta prva tri mjeseca.

Ovo je najbolje rjesenje, jedino bi trebalo poceti piti prije pojavljenog plusa, jer je folna zapravo najbitnija u tim prvim tjednima kada dolazi do formiranja neuralne cijevi.

Cure sretno svima s trudnocama :kiss:

cukerino77
15.09.2007., 09:23
meni uopce nije palo napamet da postoji razlika, gin mi je rekla da pijem folacin a ja sam pila folic plus iz navike kao to je to. a za vitamin a se ne smijete toliko brinuti, pa nece ga u preparate za trudnice stavljat previse ako steti, mislim da ga u prenatalu ima svega 50 posto od preporucene dnevne doze

nukica
15.09.2007., 09:59
Ja sm pila prije ali sam prestala....sad opet pijem vec 10 dana jer mi je nesto sumnjivo....mozda sam ipak z bebaci:)

ariel23
15.09.2007., 10:13
evo ja sam navrsila 8 mjeseci i nisam uopce pila nikakav preparat sa folnom kiselinom... i sve je super,,, pazila sam cijelu trudnocu na prehranu, puno povrca, mlijeka, ribe a sve ti to sadrzi folnu kiselinu i to ti je jos bolje nego bilo kakav preparat , jer to je bez ikakvih preradjevina, kemija..... ne boj se nista, sve ce biti uredu... eto jedino pijem prenatal od samog pocetka, a to je bilo sa 5 tjedana trudnoce,,,, gdje su apsolutno svi potrebni vitamini i folna kiselina...
imas sada i mlijeko obokaceno folnom kiselinom, a mlijeko bi trebala piti i zbog samog kalcija, magnezija....
da zaboravila sam reci , samo da trebate paziti na kolicinu vitamina A...jer kao sto je vec netko rekao..ne sjecam se nicka...nije dobro previse uzimati jer stetno dijeluje,,,,
malo pogledajte po netu-u , ako ste pri novcu, bilo bi dobro da odete i nekom kvalitetom ginicu....
ako sta treba javi....

tete
15.09.2007., 10:58

I ja! :top:
Za folnu znam da su pile žene koje su rađale prije dvadesetak godina i da se sve rijeđe koristi sama. :rolleyes:
A šta se tiče prehrane, svagdje piše da se ne može nikakvom hranom unijeti tolika količina kolika treba trudnici?! :confused:

zrnce soli
15.09.2007., 11:30
Ja pijem Prenatal negdje od prvog pregleda. Nisam posebno uzimala folnu kiselinu, zakasnila sam jer je za prevenciju oštećenja neuralne cijevi potrebno piti 0,4 mg folne prije začeća i prva tri mjeseca trudnoće, a žene koje su već imale djecu s rascjepom neur. cijevi, žene koje uzimaju antiepileptike itd. bi trebale uzimat 4 mg. Zato smatram da je Folacin previše za većinu trudnica, postoje drugi preparati. U 1 tableti/kapsuli Prenatala (bar 2 proizvođača čije sam Prenatale koristila-Twinlab i Kal) nema tih 0,4 mg, ali nisam htjela piti više od 1 jer mi ne treba 300% dnevne preporučene količine vitamina koje dobijem uzimanjem više od 1 tablete, uostalom, trudim se jest raznoliko. Osobno smatram da je najbolje kombinirati zdravu i raznoliku prehranu s farmaceutskim pripravcima tipa Prenatala u umjerenim količinama.
I nema smisla uspoređivat nekad i sad, hvala Bogu da danas znamo da se neke stvari mogu prevenirat i zašto ne iskoristit to? Nekadašnje žene nisu imale toliko sreće kao mi.

tete
15.09.2007., 11:57
Osobno smatram da je najbolje kombinirati zdravu i raznoliku prehranu s farmaceutskim pripravcima tipa Prenatala u umjerenim količinama.
I nema smisla uspoređivat nekad i sad, hvala Bogu da danas znamo da se neke stvari mogu prevenirat i zašto ne iskoristit to? Nekadašnje žene nisu imale toliko sreće kao mi.

:top:

Irenish
17.09.2007., 15:51
Ja pijem Centrum Materna i počela sam ga piti 3 mjeseca prije trudnoće.Sada sam trudna 19 tj.Magistra u ljekarni mi je rekla da ima veći sadržaj vitamina i minerala u odnosu na druge pripravke za trudnice.Jedna kutija ima 30 tabletica i dođe oko 80 kuna.Uz to jos pijem i Ferum lek dodatno jer sam anemična.

Leonee
18.09.2007., 06:38
Pila sam prva 3mj Folic plus.. dok nije nestao iz ljekarni na kratko pa sam onda samo folnu..
Pocela sam piti cim sam saznala da sam trudna, dakle u 6-7tjednu.
Sada pijem (dosta puta zaboravim :o) Prenatal od twin laba.. Dakle pocela sam s njim od 4mj.. Jer ima sve vitamine.. A prva 3mj bebi treba samo folna..

Nebi nis od tog pila da se zdravo hranim.. Ali to je nemoguce, jos manje da brojim sto sam pojela u cemu.. Pa mi je bilo puno jednostavnije okrenuti se vitaminima.. :zubeki:

neny26
18.09.2007., 08:51
ja planiram skoro trudnocu, pitala sam gin. da li da pocnem piti folnu. rekla mi je, da buduci da smo napravili sve pretrage, i da sam potpuno zdrava zena, ostavlja meni na volju. rekla je da ona misli da mi bas treba, da bi mi odmah rekla, a ovako prepusta meni da odlucim. i sad, ni sama nisam pametna sta napraviti. a kako citam malo po netu, u hr svi sad piju folnu, a vani se trude promovirati zdavu prehranu pa tek onda dodatke. a mislim da se prilicno zdravo hranim. ne znam....

Irenish
18.09.2007., 08:56
ja planiram skoro trudnocu, pitala sam gin. da li da pocnem piti folnu. rekla mi je, da buduci da smo napravili sve pretrage, i da sam potpuno zdrava zena, ostavlja meni na volju. rekla je da ona misli da mi bas treba, da bi mi odmah rekla, a ovako prepusta meni da odlucim. i sad, ni sama nisam pametna sta napraviti. a kako citam malo po netu, u hr svi sad piju folnu, a vani se trude promovirati zdavu prehranu pa tek onda dodatke. a mislim da se prilicno zdravo hranim. ne znam....

Ja bi ti preporučila da pijes vitamine ,ovi koje ja pijem su ti i za žene koje planiraju trudnoću ,a folna ti je vazna za prva 3 mjeseca trudnoće i za vrijeme prije nego zatrudnis,tak da ti nije to nist loše!

misiz S
18.09.2007., 08:56
SHvacam te neny.
Ja popijem Prenatal svaki drugi do treci dan. Tek toliko da pojacam malo.
Doduse pijem Prenatal jer sam citala da je bolje, al sam kasnije ustanovila da je samo folna bolja.
Ja to cisto da bas ne uzmanjka. Tako da cu sad kupiti Folicin plus i krenuti s tim.

I da vitamin A nije za zezanciju - meni je dermatolog rekao da neka ne ostanem u drugom stanju dok koristim kremu na bazi vitamina A - onda znas da nije bezazlen ako postoji rizik od kreme za lice. :)

flekica35
18.09.2007., 16:34
A ja pijem svašta. Alea Veru, Magmu, Spirulinu, Beta Glucan.
Za Folnu kiselinu čekam dr.

konomi
18.01.2009., 11:43
Ja sam malo zbunjena u vezi sa uzimanjem folne kiseline, pa bih da me neko posavjetuje.

Naime, u 5. sam sedmici trudnoce, prvi pregled kod ginekologa imam zakazan za 10 dana. Cim sam vidjela plus na testu, kupila sam folnu i mislila je uzimati, jer racunam da bebi ne moze naskoditi.

Ono sto me zbunjuje jeste to da 1 tableta folne sadrzi 5 mg, a svuda na netu citam da su potrebne kolicine izmedju 400-800 mcg. :confused:
Sta sad da radim, da nastavim piti ili da cekam sta ce mi gin preporuciti?

larazg
18.01.2009., 11:47
Ja sam malo zbunjena u vezi sa uzimanjem folne kiseline, pa bih da me neko posavjetuje.

Naime, u 5. sam sedmici trudnoce, prvi pregled kod ginekologa imam zakazan za 10 dana. Cim sam vidjela plus na testu, kupila sam folnu i mislila je uzimati, jer racunam da bebi ne moze naskoditi.

Ono sto me zbunjuje jeste to da 1 tableta folne sadrzi 5 mg, a svuda na netu citam da su potrebne kolicine izmedju 400-800 mcg. :confused:
Sta sad da radim, da nastavim piti ili da cekam sta ce mi gin preporuciti?

od kojeg si proizvođača uzela folnu...

5 mg je užasno puno količine..

za trudnice se preporuča 800 IU a za ne trudne 500 IU

po meni, to je zaista previše... kupi drugu..

Pa što si pitala u apoteci?

kupusichka
18.01.2009., 11:49
pila sam 2mj prije nego ostado trudna
i prvih 10 tjedana trudnoće.

konomi
18.01.2009., 12:02
od kojeg si proizvođača uzela folnu...

5 mg je užasno puno količine..

za trudnice se preporuča 800 IU a za ne trudne 500 IU

po meni, to je zaista previše... kupi drugu..

Pa što si pitala u apoteci?

Proizvodjac je Replekfarm, neka makedonska firma, pretpostavljam.
Apotekarki fino objasnila da sam u skroz ranoj trudnoci i da hocu da uzmem folnu i ona mi dala ovo. :confused:
Od kojeg proizvodjaca da uzmem?

larazg
18.01.2009., 12:38
Proizvodjac je Replekfarm, neka makedonska firma, pretpostavljam.
Apotekarki fino objasnila da sam u skroz ranoj trudnoci i da hocu da uzmem folnu i ona mi dala ovo. :confused:
Od kojeg proizvodjaca da uzmem?

Twinlab - folic acid
Natural Wealth

to uglavnom cure piju... doze su ti 800 IU dnevno odnosno jedna tabletica

MariaDelMar
18.01.2009., 12:50
bez panike, neće ti bit ništa od viška folne - višak se izlučuje mokraćom! folna je topiva u vodi, kao i ostatak spektra b-vitamina, kao c vitamin i sl. pazi samo na vitamine topive u mastima - a, d, e, k - višak se taloži u jetri i oni mogu biti opasni.

preporučena dnevna doza folne ili RDA (recommended daily allowance) je 800 mcg, za zdrave žene.
a ne apsorbira ti se niti sva količina iz tabletice (kao ni ostalih vitamina iz prenatala, npr. jer bi u tom slučaju bilo dosta samo popiti tableticu dnevo i kraj), niti sva količina vitamina iz hrane (koliko ih uopće ima u ovoj našoj hrani).

ja sam imala problema s papa testom prije par godina i pila sam 5 mg dnevno.

bolje ti je unijeti više nego manje folne, a pogotovo prije i u trudnoći, jer se tako sprečavaju neke malformacije ploda - spina bifida.

larazg
18.01.2009., 12:56
bez panike, neće ti bit ništa od viška folne - višak se izlučuje mokraćom! folna je topiva u vodi, kao i ostatak spektra b-vitamina, kao c vitamin i sl. pazi samo na vitamine topive u mastima - a, d, e, k - višak se taloži u jetri i oni mogu biti opasni.

preporučena dnevna doza folne ili RDA (recommended daily allowance) je 800 mcg, za zdrave žene.
a ne apsorbira ti se niti sva količina iz tabletice (kao ni ostalih vitamina iz prenatala, npr. jer bi u tom slučaju bilo dosta samo popiti tableticu dnevo i kraj), niti sva količina vitamina iz hrane (koliko ih uopće ima u ovoj našoj hrani).

bolje ti je unijeti više nego manje folne, a pogotovo prije i u trudnoći, jer se tako sprečavaju neke malformacije ploda - spina bifida.

nije folna tako bezazlena kao što svi mi mislimo. Meni je moj hematolog rekao ne divljajte sa folnom. Folna u prevelikom uzimanju može zamaskirati neke krvne parametre koje kasnije kada kreneš vaditi krvnu sliku mogu biti lažno pozitivni.

5 mg je terapijska doza folne, proguglaj malo (piju je cure sa antifosfolipidnim sindromom tzv. ljepljiva krv), ti si ju pila jer ti PAPA nije štimao - znači obadvoje su terapijske doze.

Ova cura je zdrava i normalna trudnica zašto da se truje nečim što je višak..a nije ni folna tako bezazlena zna ona sjesti jako na želudac te stvarati mučninu i žgaravicu

Po meni, tj ja ju ne bi pila... pila bi onoliko koliko je preporučeno za trudnice.

A t konomi odluči kako hoćeš :)

sretno

OOOOOOO
18.01.2009., 16:23
pocela sam pit folic od twinlaba lani kad sam zatrudnila(imala sam spontani nazalost),i sad vec 3mj opet uzimam,namjeravam ponovno zatrudnit,ovaj put uzimam folic plus

konomi
18.01.2009., 19:45
Twinlab - folic acid
Natural Wealth

to uglavnom cure piju... doze su ti 800 IU dnevno odnosno jedna tabletica

nije folna tako bezazlena kao što svi mi mislimo. Meni je moj hematolog rekao ne divljajte sa folnom. Folna u prevelikom uzimanju može zamaskirati neke krvne parametre koje kasnije kada kreneš vaditi krvnu sliku mogu biti lažno pozitivni.

5 mg je terapijska doza folne, proguglaj malo (piju je cure sa antifosfolipidnim sindromom tzv. ljepljiva krv), ti si ju pila jer ti PAPA nije štimao - znači obadvoje su terapijske doze.

Ova cura je zdrava i normalna trudnica zašto da se truje nečim što je višak..a nije ni folna tako bezazlena zna ona sjesti jako na želudac te stvarati mučninu i žgaravicu

Po meni, tj ja ju ne bi pila... pila bi onoliko koliko je preporučeno za trudnice.

A t konomi odluči kako hoćeš :)

sretno

Ja sam prestala piti ovu folnu od 5 mg ( ustvari, popila sam samo jednu tabletu), sutra cu kupiti od Natural Wealtha.

Hvala na savjetima!

BlackLotus
18.01.2009., 22:02
tabletice folne sam pila od 4. tjedna trudnoće, sad pijem twinlabov pre-natal ;)

Gricko2008
19.01.2009., 07:04
Ja sam pila folacin pa folic plus prije trudnoće (par mjeseci) na preporuku doc., ali ne zbog trudnoće, već zbog loše krvne slike....a pokazalo se dobrim i za trudnoću:mig: Do 13. tjedna samo folnu, a nakon togsamo prenatal, sada centravit (sve u sebi ima folnu)!

MiNa8
19.01.2009., 09:49
I ja sam pila Folacin (po jednu tabletu dnevno) 3 mjeseca prije trudnoće i pijem još uvijek, po preporuci ginekologa. Al istina je da mogu dodatno pogoršati mučnine.

mini.
19.01.2009., 09:53
I ja sam pila Folacin (po jednu tabletu dnevno) 3 mjeseca prije trudnoće i pijem još uvijek, po preporuci ginekologa. Al istina je da mogu dodatno pogoršati mučnine.

ja ga isto pijem...otkad sam saznala da sam trudna..i nakon 3.mjeseca mi je rekao da nastavim jer mi višak neće škoditi, a manjak može itekako...sad ne popijem svaki dan nego kad se sjetim :)

Inica
19.01.2009., 10:47
Ja od početka pijem Centrum Materna, a uz njega sam još prva 4 mjeseca pila folnu od Natural Wealtha (prestala sam jer mi je ginekolog rekao da ju više ne moram piti, da nastavim samo s Centrumom).

OOOOOOO
19.01.2009., 13:01
danas sam kupila folacin(do sad sam uzimala folic plus)po 2 tablete,da li zna tko koliko se folacin uzima dnevno?pise po 1,tj. 5mg je li to dovoljno?

mini.
19.01.2009., 13:04
danas sam kupila folacin(do sad sam uzimala folic plus)po 2 tablete,da li zna tko koliko se folacin uzima dnevno?pise po 1,tj. 5mg je li to dovoljno?

jedna dnevno. i više nego dovoljno!

larazg
19.01.2009., 13:04

trudnica 800 IU a ne trudna 500 IU preporučena doza folne na dan.

Ilana
19.01.2009., 14:11
Počela pit Folic + kad smo se prestali štititi, i pila ih uredno i nadala se trudnoći... :bonk:
Prestala pit Folic + ovaj mjesec u inat mengi i svemu.
Počet ću ih ponovo pit tek kad ugledam plus na testu. :D

RazmaŽena
19.01.2009., 14:36
Evo što piše na mom Folacinu tj folnoj kiselini koju sam pila (uz odobrenje dr): ''Za prevenciju defekta neuralne cijevi u novorođenčeta preporučuje se da trudnica uzima 5mg folne kiseline dnevno tijekom prva tri mjeseca trudnoće.'' Isto tako piše: ''Za liječenje megaloblastične anemije nastale zbog deficita folne kiseline preporučuje se primjena f.k. 5 mg dnevno tijekom 4 mjeseca.''
Pa ja ne mogu vjerovat da bi to pisalo kada to ne bi bilo točno.
I btw tu neki daju preporuke o količinama kao da su farmaciju završile. a ne znaju da je folna vitamin B.:)

larazg
19.01.2009., 14:44
Evo što piše na mom Folacinu tj folnoj kiselini koju sam pila (uz odobrenje dr): ''Za prevenciju defekta neuralne cijevi u novorođenčeta preporučuje se da trudnica uzima 5mg folne kiseline dnevno tijekom prva tri mjeseca trudnoće.'' Isto tako piše: ''Za liječenje megaloblastične anemije nastale zbog deficita folne kiseline preporučuje se primjena f.k. 5 mg dnevno tijekom 4 mjeseca.''
Pa ja ne mogu vjerovat da bi to pisalo kada to ne bi bilo točno.
I btw tu neki daju preporuke o količinama kao da su farmaciju završile. a ne znaju da je folna vitamin B.:)

ja se nadam da se tu ipak govori o mcg a ne o mg i da je netko prepisujući pogriješio

400mcg dnevno je preporucena dnevna doza za odrasle osobe
600mcg dnevno je preporucena doza za trudnice
800mcg dnevno - jos ide u dozvoljene kolicine za generalnu populaciju

Kod jednog manjeg dijela populacije koja ima poviseni homocistein i stalni manjak folne kiseline neki daju i doze preko 1000mcg (=1mg) no americki Food and Nutrition Board of the Institute of Medicine savjetuje da generalna populacija ne ide na unos od preko 1000 mcg folne dnevno (suplementi i fortificirana hrana)
Kad se uzima folna kiselina treba obratiti paznju da se s njom uzimaju i B12 i B6 (vezani metabolizmi - veci unos folne kiselina zna uzrokovati/prikriti manjak B12 - kazu da se to npr. desava kod unosa vise od 5000mcg (=5mg) folne dnevno)
Uz unos od 400mcg folne ide B12 6mcg i B6 2mg To je taj manjak i ti pomanjkani parametri o čemu ja govorim..

Dakle je li mcg ili mg...

RazmaŽena
19.01.2009., 20:15
Sigurno se radi o 5 mg folacina dnevno, ali i ti možeš biti sigurna da si u pravu! Tako sam ja popila malo više folne nego što sam trebala, dr mi nije ništa rekla po pitanju toga, a ja se neću nervirati...:D

mini.
19.01.2009., 20:34
ja se nadam da se tu ipak govori o mcg a ne o mg i da je netko prepisujući pogriješio

Dakle je li mcg ili mg...

radi se o mg! i ne, nitko nije pogriješio prepisujući!

konomi
19.01.2009., 20:59
http://www.mameibebe.hr/trudnoca/2004021617.htm
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_folna.asp
http://sr.wikipedia.org/wiki/Folna_kiselina

Najprije da se ogradim, nisam farmaceut, sve sto znam o folnoj pronasla sam na netu. Na gotovo svim stranicama pise da je preporucena dnevna doza za trudnice koje imaju normalnu i urednu trudnocu 400-800 mcg, a samo kod zena sa rizikom da rode bebu sa neuralnim defektom (ranija trudnoca, postoji slucaj u porodici i sl) se preporucuje 5 mg dnevno.

OOOOOOO
19.01.2009., 22:38
jedna dnevno. i više nego dovoljno!
hvala na odgovoru

larazg
20.01.2009., 05:37
ponavljam i dalje... obzirom da imam krv kakvu imam osim ginekologa hodočastila sam i kod hematologa... koji je uporno govorio da ne smije biti disbalans u krvi..

doza od 5 mg je previše i nepotrebna za normalnu i zdravu trudnicu, te se te doze preporučuju kao terapijske doze sa manjkom homocisteina (što je i moj slučaj pa sam pila dvije Twinlabove od 800 IU po preporuci hematologa) te u drugim terapijskim slučajevima (loš PAPA, antifosfolipidni sindrom itd).

Zdravoj i normalnoj trudnici je to previše, jer može zamaslirati krvnu sliku. i molim vas ne navoditi chat teme o rodi za i protiv folne kiseline, te naše tu teme chat za i protiv - dajte barem navedite jedan stručni doktorski članak (izuzev poliklinike harni koja uostalom navodi kada se pije 5 mg u slučaju defekata u obitelji - znači terapeutski)

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1233/1/

http://www.zdravljezena.org/download/bgd/tekst_uloga_folne_kiseline_i_kalcijuma_u_trudnoci. pdf

evo to su pisali ljudi kojima je to struka a ne forumašice na raznim forumima.

Uostalom, vaš izbor, vaše zdravlje i vaša trudnoća...

sretno :)

Usagi
20.01.2009., 07:23
Mene muči to kaj sam ju ja prestala uzimati kad mi je postalo biti muka i povraćanje. No, uzimala sam ju tri mjeseca prije trudnoće i sve do 6 tjedna. Nekak se nadam da neću imati veliki nedostatak iste. U prvoj ju trudnoći nisam pila (12 godina prije), sve bilo s bebojnerom ok.

Ha, kaj mislite?

larazg
20.01.2009., 07:25
pa pij one HIPP sokiće. Ona zaista stvara nekad mučninu i teško padne na želudac, to je ipak kiselina ....

Meni su ti HIPP sokići :rigo: ali eto pomognu, probaj to:top:

Usagi
20.01.2009., 07:30
Probala sam i to već. Kao i puno folne različitih proizvođača. Bojim se da mi je jednostavno zlo od folne, same po sebi. Ako je to uopče moguće. Sad kad mi nije zlo, mislim dal da natrag probam uzimati, ali budući da sam u 13 tjednu, možda da skočima na neki Prenatal (samo ne od Twinlaba, on me ubija).

Kak ti, kaj sad uzimaš?

larazg
20.01.2009., 07:42
čuj pokušaj uzimati prirodni izvor folne u hrani ako ti je tako loše...
Ima je u crvenom mesu....

Ivana_1104
20.01.2009., 08:01
Otkad sam saznala za trudnocu 5. tjedan cca pa do 12. tjedna Folacin, nakon toga Centrum Materna neko vrijeme, a sada nista posto jedem jako puno voca, povrca i raznovrsnu prehranu, nije dobro ni pretjerivati sa tabletama.

vexy315
20.01.2009., 09:32
Ja pijem folic plus, tri tbl devno, sad već negdje dva mjeseca (nisam još trudna)

RazmaŽena
20.01.2009., 10:53
ponavljam i dalje... obzirom da imam krv kakvu imam osim ginekologa hodočastila sam i kod hematologa... koji je uporno govorio da ne smije biti disbalans u krvi..

doza od 5 mg je previše i nepotrebna za normalnu i zdravu trudnicu, te se te doze preporučuju kao terapijske doze sa manjkom homocisteina (što je i moj slučaj pa sam pila dvije Twinlabove od 800 IU po preporuci hematologa) te u drugim terapijskim slučajevima (loš PAPA, antifosfolipidni sindrom itd).

Zdravoj i normalnoj trudnici je to previše, jer može zamaslirati krvnu sliku. i molim vas ne navoditi chat teme o rodi za i protiv folne kiseline, te naše tu teme chat za i protiv - dajte barem navedite jedan stručni doktorski članak (izuzev poliklinike harni koja uostalom navodi kada se pije 5 mg u slučaju defekata u obitelji - znači terapeutski)

http://www.vasezdravlje.com/izdanje/clanak/1233/1/

http://www.zdravljezena.org/download/bgd/tekst_uloga_folne_kiseline_i_kalcijuma_u_trudnoci. pdf

evo to su pisali ljudi kojima je to struka a ne forumašice na raznim forumima.

Uostalom, vaš izbor, vaše zdravlje i vaša trudnoća...

sretno :)

Ma ti si u pravu. A ja nisam pila toliko folne jer sam odlučila tako namjerno, nego zato što nisam znala da je 5 mg previše za normalnu trudnicu. Sad kada to znam odlučila sam se ne živcirati, jer smatram kako je to nije nešto opasno, ali ću svakako priupitati dr imam li razloga za brigu.

Lindsay
20.01.2009., 11:53
ja uzimam folic plus,ovo je vec drugo pakovanje, pocela sam jos prije trudnoce i sad nastavila i pit cu negdje do 12-tog tjedna. sto se tice drugih dodataka prehrani, oko toga cu se savjetovati s ginickom jer sam radila krvnu sliku i sve je super, zeljezo super tako da eventualno razzmisljam piti povecane doze kalcija al o tome cu prije razgovarati s njom.

Nynnica
20.01.2009., 12:06
na početku trudnoće folnu zbog preporuke gin., a poslije i još sada prenatal Natural Wealth...i to je to:)

pugollina
20.01.2009., 12:36
od petog tjedna folic + tri mjeseca a dalje prenatal.

RazmaŽena
20.01.2009., 12:39
Ma ti si u pravu. A ja nisam pila toliko folne jer sam odlučila tako namjerno, nego zato što nisam znala da je 5 mg previše za normalnu trudnicu. Sad kada to znam odlučila sam se ne živcirati, jer smatram kako je to nije nešto opasno, ali ću svakako priupitati dr imam li razloga za brigu.

Sad sam pročitala ovaj svoj post i svaka čast onome tko je uspio shvatiti što sam ja zapravo htjela reći!:lol:

blablica
20.01.2009., 16:09
ja sam pila hipp prenatal. svih 9 mjeseci. kad god sam se približila toj kutijici oblio bi me znoj. fuj kako gadan okus ima.

larazg
20.01.2009., 16:11
je i meni je bio :rigo:

suzach
20.01.2009., 19:40
curke,jel mi može koja objasniti čemu služi ta folna kiselina?

lana1313
20.01.2009., 19:52
curke,jel mi može koja objasniti čemu služi ta folna kiselina?

evo pa procitaj http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_folna.asp

Usagi
20.01.2009., 19:53
Evo s jedne stranice, kopirano:

"Folna kiselina, koja je oblik vitamina B, već se desetljećima koristi za sprečavanje anemije. Sve donedavno, međutim, rabila se vrlo rijetko. Potom je otkriveno da se dodatnim uzimanjem folne kiseline u trudnoći, preveniraju neke od malformacija u još nerođenog djeteta: spina bifida (rascjep dijela kralježnice, posebice u slabinskom dijelu, koje dovodi do izlaska moždanih ovojnica, mozgovine i cerebrospinalne tekućine), te hidrocefalus (ometano otjecanje ili povećano stvaranje cerebrospinalnog likvora, što rezultira nakupljanjem tekućine u komorama mozga i uvjetuje porast promjera glave novorođenčeta, zvana «vodena glavica»).

Također se svim ženama koje planiraju zanijeti preporučuje da tri mjeseca prije planiranog začeća i tijekom trudnoće svaki dan uzimaju 400 mikrograma folne kiseline, koja ima zaštitni učinak za normalni razvoj neuralne cijevi (kralježnice). Ako od pacijentice dobijemo podatak da je u prethodnoj trudnoći fetusimao spinu bifidu, smatra se da doza folne kiseline od 4 mg dnevno za 60-70% smanjuje rizik od ponovnog nastanka raspada neuralne cijevi. No, folna kiselina ima i mnoge druge korisne učinke osim opisanih.

suzach
20.01.2009., 20:03
Evo s jedne stranice, kopirano:

"Folna kiselina, koja je oblik vitamina B, već se desetljećima koristi za sprečavanje anemije. Sve donedavno, međutim, rabila se vrlo rijetko. Potom je otkriveno da se dodatnim uzimanjem folne kiseline u trudnoći, preveniraju neke od malformacija u još nerođenog djeteta: spina bifida (rascjep dijela kralježnice, posebice u slabinskom dijelu, koje dovodi do izlaska moždanih ovojnica, mozgovine i cerebrospinalne tekućine), te hidrocefalus (ometano otjecanje ili povećano stvaranje cerebrospinalnog likvora, što rezultira nakupljanjem tekućine u komorama mozga i uvjetuje porast promjera glave novorođenčeta, zvana «vodena glavica»).

Također se svim ženama koje planiraju zanijeti preporučuje da tri mjeseca prije planiranog začeća i tijekom trudnoće svaki dan uzimaju 400 mikrograma folne kiseline, koja ima zaštitni učinak za normalni razvoj neuralne cijevi (kralježnice). Ako od pacijentice dobijemo podatak da je u prethodnoj trudnoći fetusimao spinu bifidu, smatra se da doza folne kiseline od 4 mg dnevno za 60-70% smanjuje rizik od ponovnog nastanka raspada neuralne cijevi. No, folna kiselina ima i mnoge druge korisne učinke osim opisanih.

ja sam imala spontani prije 2 dana i dr mi je rekla da pijem tu folnu kiselinu a sad kužim da je to vjerovatno zato jer namjeravamo poraditi na bebici čim će to biti moguće
hvala na informaciji

larazg
20.01.2009., 20:23
ja sam imala spontani prije 2 dana i dr mi je rekla da pijem tu folnu kiselinu a sad kužim da je to vjerovatno zato jer namjeravamo poraditi na bebici čim će to biti moguće
hvala na informaciji

nije zbog toga...

Meni kada je bebica umrla u meni u 27 tjednu su mi rekli obavezno piti folnu da se obnove stijenke maternice.
Ti si bila na kiretaži, endometrij ti je stanjen, stijenke ostrugane.. Folna tome pomaže, i pij vitamin E on je dobar za zarastanje tkiva :)

Žao mi je što ti se dogodilo, jako jako i razumijem kako se osjećaš :(

suzach
20.01.2009., 20:29
nije zbog toga...

Meni kada je bebica umrla u meni u 27 tjednu su mi rekli obavezno piti folnu da se obnove stijenke maternice.
Ti si bila na kiretaži, endometrij ti je stanjen, stijenke ostrugane.. Folna tome pomaže, i pij vitamin E on je dobar za zarastanje tkiva :)

Žao mi je što ti se dogodilo, jako jako i razumijem kako se osjećaš :(

hvala ti
a daj mi reci jednu stvar-meni je dosta toga samo ispalo,tako da mi je kiretažom ostrugano samo malo nečega kaj je ostalo.jel se to onda isto računa kao kiretaža kod žena kojima su sve kiretirali?
nadam se da si me shvatila jer sam još zbrkana...

žao mi je užasno kaj se tebi to dogodilo.:( ne znam da li bi se ja ikada oporavila da mi se to dogodilo u 27 tjednu ko tebi :(
i ovak mi je užasno teško i samo se rasplačem iz čista mira i stalno vrtim slike u glavi :(

larazg
20.01.2009., 20:36
hvala ti
a daj mi reci jednu stvar-meni je dosta toga samo ispalo,tako da mi je kiretažom ostrugano samo malo nečega kaj je ostalo.jel se to onda isto računa kao kiretaža kod žena kojima su sve kiretirali?
nadam se da si me shvatila jer sam još zbrkana...

žao mi je užasno kaj se tebi to dogodilo.:( ne znam da li bi se ja ikada oporavila da mi se to dogodilo u 27 tjednu ko tebi :(
i ovak mi je užasno teško i samo se rasplačem iz čista mira i stalno vrtim slike u glavi :(

čuj tragedija ne bira ni osobu, ni mjesto ni tjedan a ni vrijeme...dogodi se.. :(

sad je najvažnije da se pokušaš (znam zvuči kao floskula) psihički odmoriti..

Fizički hoćeš ali psihički oporavak traje malo dulje....

Fizički pazi na sebe, da ne dobiješ upalu maternice, rodnice, jajnika (sad si osjetljiva) nedaj Bože da to dobiješ jer upale znaju vući ciste a toga se je teško riješiti.. Utopli se, ne izlazi, ponašaj se kao da si u babinju jer ipak 11 tjedana nije baš ni malena trudnoća :(

Kiretirali su ti ono što je ostalo, nakon nekog vremena ili ako ti ne prestane krvarenje za oko 30 dana (tako nekako traje) odi na UZV da ti pogledaju da li su sve iskiretirali, jer nekada im ostane dijelića..

Pij Folnu i vitamin E i topli jajnike, maternicu....

Da ju pripremiš za novu trudnoću... pusti što pričaju doktori, po njima se sve može i ti možeš sutra na posao..NE slušaj svoje tijelo, slušaj svoj instinkt i odradi to onako kako treba :)

suzach
20.01.2009., 20:42
čuj tragedija ne bira ni osobu, ni mjesto ni tjedan a ni vrijeme...dogodi se.. :(

sad je najvažnije da se pokušaš (znam zvuči kao floskula) psihički odmoriti..

Fizički hoćeš ali psihički oporavak traje malo dulje....

Fizički pazi na sebe, da ne dobiješ upalu maternice, rodnice, jajnika (sad si osjetljiva) nedaj Bože da to dobiješ jer upale znaju vući ciste a toga se je teško riješiti.. Utopli se, ne izlazi, ponašaj se kao da si u babinju jer ipak 11 tjedana nije baš ni malena trudnoća :(

Kiretirali su ti ono što je ostalo, nakon nekog vremena ili ako ti ne prestane krvarenje za oko 30 dana (tako nekako traje) odi na UZV da ti pogledaju da li su sve iskiretirali, jer nekada im ostane dijelića..

Pij Folnu i vitamin E i topli jajnike, maternicu....

Da ju pripremiš za novu trudnoću... pusti što pričaju doktori, po njima se sve može i ti možeš sutra na posao..NE slušaj svoje tijelo, slušaj svoj instinkt i odradi to onako kako treba :)

nadam se da će krvarenje trajati samo 30 dana jer dr mi je rekla da može potrajati i do 6 tjedana,ko poslije poroda.
na uzv me šalju za 10 dana već,da vide da nije kaj ostalo a i onda bi trebao biti gotov phd nalaz.

za sad mirujem i uglavnom ležim al sutra mi dolazi limač od bake i gotovo je s mojim mirovanjem jer je to vrlo živahan četverogodišnjak.
nadam se samo da ću uspjet brzo ponovno zatrudnit i mislila sam počet čim prestane krvarenje,naravno,ako ću se dobro osječat.

koliko si ti čekala i kad ti je uspjelo ponovno zatrudnit?

larazg
20.01.2009., 20:45
nadam se da će krvarenje trajati samo 30 dana jer dr mi je rekla da može potrajati i do 6 tjedana,ko poslije poroda.
na uzv me šalju za 10 dana već,da vide da nije kaj ostalo a i onda bi trebao biti gotov phd nalaz.

za sad mirujem i uglavnom ležim al sutra mi dolazi limač od bake i gotovo je s mojim mirovanjem jer je to vrlo živahan četverogodišnjak.
nadam se samo da ću uspjet brzo ponovno zatrudnit i mislila sam počet čim prestane krvarenje,naravno,ako ću se dobro osječat.

koliko si ti čekala i kad ti je uspjelo ponovno zatrudnit?

čuj ja sam imala porod a on se drugačije računa.. ja sam zatrudnila u 6 mjeseci nakon moje tragedije. Ja nisam kiretirana, meni je sve izašlo samo od sebe

Neke koje su imale kiretaže u ranijim tjednima su čekale od 3 na dalje.

Tri mjeseca je onaj minimum, meni je dr. Kos rekao da se može poslije 3 mjeseca zatrudniti ali tu je onaj psihološki faktor jer počinješ brijati o strahu, da li će to uspjeti i to je to - psiha za nju treba baš vremena..

ali opet svaka od nas je individulana i nem arecepta.

daj bože da tebi sve bude ok lako ti kreneš u nove pobjede :top:

suzach
20.01.2009., 20:56
čuj ja sam imala porod a on se drugačije računa.. ja sam zatrudnila u 6 mjeseci nakon moje tragedije. Ja nisam kiretirana, meni je sve izašlo samo od sebe

Neke koje su imale kiretaže u ranijim tjednima su čekale od 3 na dalje.

Tri mjeseca je onaj minimum, meni je dr. Kos rekao da se može poslije 3 mjeseca zatrudniti ali tu je onaj psihološki faktor jer počinješ brijati o strahu, da li će to uspjeti i to je to - psiha za nju treba baš vremena..

ali opet svaka od nas je individulana i nem arecepta.

daj bože da tebi sve bude ok lako ti kreneš u nove pobjede :top:

hvala larica,meni će moj sinko otjerati strahove :cerek:,mada znam da će negdje duboko u meni uvijek tinjati....

antonela
20.01.2009., 22:57
pozzzzzzzzz curke,

evo da podijelim i ja svoje iskustvo s vama...
u prvoj trudnoći rodila sam curicu kojoj je nakon 2 god. dijagnosticirana između ostalog i spina biffida,uz hidrosiringomijeliju...navodno zbog nedostatka folne kiseline koja mi uopće nije bila preporučena od stane ginekologa u prvoj trudnoći...
sada već unazad 6 mj. koliko radimo na drugom bebaču pijem 2 tablete dnevno folic plus naravno preporučeno od "novog" ginekologa,uz prenatal i omega 3 masne kiseline...

larazg
21.01.2009., 06:54
pa čuj meni su preporučene omega 3 kiseline ali tek od 12 tjedna.... tebi su prije trudnoće možda zbog tvog stanja organizma?

ne znam što reći, slušaj svog doktora najbolji ti je savjet :D

OOOOOOO
27.01.2009., 12:50
imam jedno pitanje..da li ste primjetile da dobivate na tezini,tj. jeste se udebljale od kad pijete folnu kiselinu?one koje jos nisu trudne npr.
ja bome jesam i to par kila a i apetit od njih mi je......:(

vtpz
27.01.2009., 13:14
ja nisan nikako pila ni folnu kiselinu,ni prenatal ili nešto slično i s bebicom je sve u redu!sad me malo priplašia antonelin post... :(

Lindsay
27.01.2009., 13:16
imam jedno pitanje..da li ste primjetile da dobivate na tezini,tj. jeste se udebljale od kad pijete folnu kiselinu?one koje jos nisu trudne npr.
ja bome jesam i to par kila a i apetit od njih mi je......:(

ne, folna mi apsolutno nema nikakvog utjecaja na apetit ili kilažu. to je samo nadopuna prehrani, mislim da to ne može imati veze s kilažom.

Gioia
27.01.2009., 14:23
Ja sam planirala trudnoću i rekla to ginekologu, pa mi je prepisao Folacin i počela sam ga piti cca. mjesec prije začeća, i nastavila tijekom trudnoće.
Moja frendica koja je prvi put ostala trudna u 42-goj godini nije od ginekologa dobila niš-ta, nikakve preporuke, niti za folnu niti Prenatal, i fala Bogu sve je odlično s malenom.

Ja sam pila i Prenatal kao i sve cure u rodilištu: sve smo na svojem stoliću imale svoju bočicu, sjećam se.

Inače folna mi nije utjecala na težinu, tijekom cijele trudnoće dobila sam samo 8 kila, možda zato što sam imala mučnine u prvom tromjesečju (al samo jednom fakat povratila) i žgaravice u zadnjem.

antonela
27.01.2009., 14:51
ja nisan nikako pila ni folnu kiselinu,ni prenatal ili nešto slično i s bebicom je sve u redu!sad me malo priplašia antonelin post... :(

pozdrav svim curama,

draga Hvala Bogu da ti je s bebom sve ok...ali ja više nemogu da nemislim o tome nakon svega što sam prošla sa svojom Emom,a tko zna što nas još čeka...podsvjesno me kopa činjenica da sam možda kriva što mi se djete rodilo s tom dijagnozom jer nisam pila folnu kiselinu uopće u prvoj trudnoći,jer takva dijagnoza je najčešće uzrok nedostatka folne kiseline u organizmu u trudnoći...sada kada planiramo drugo dobro sam se raspitala i ništa me nekošta popiti te 3 tablete dnevno...najviše zamjeram ženama koje znaju da bi se to trebalo piti ali su lijene i jednostavno nežele,pod izlikom "i mene je mama rodila zdravu a ništa nije pila,pa nemoram onda niti ja"...:ne zna:
sretno svima........:top:

OOOOOOO
27.01.2009., 15:42
ne, folna mi apsolutno nema nikakvog utjecaja na apetit ili kilažu. to je samo nadopuna prehrani, mislim da to ne može imati veze s kilažom.
folna sadrzi B vitamin u sebi a poznato je da B vitamin se daje za apetit,i ja vidjela kako mi je apetit veci i da sam dobila koju kilu i kad sam neki dan isla u ljekarnu kupit opet pitam tamo zenu ina kaze istina moze se od njega udebljat,a to mi je pred 2 god i ginek. rekla

Lindsay
27.01.2009., 16:36
folna sadrzi B vitamin u sebi a poznato je da B vitamin se daje za apetit,i ja vidjela kako mi je apetit veci i da sam dobila koju kilu i kad sam neki dan isla u ljekarnu kupit opet pitam tamo zenu ina kaze istina moze se od njega udebljat,a to mi je pred 2 god i ginek. rekla

pa ok je ak je tak kod tebe.
ja kažem da meni folna kiselina koju pijem malo više od 4 mjeseca apsolutno nije utjecala niti malo ni na apetit ni na kilažu.

RazmaŽena
28.01.2009., 11:42
Možda kod tebe nije utjecala, ali može. B vitamini se i preporučuju osobama koje nemaju apetita.

Wedding
28.01.2009., 12:31

Folna kiselina ne sadrzi vitamin B nego je to Vitamin B koji se jos naziva i Folna kiselina ili Vitamin M:mig:

OOOOOOO
28.01.2009., 13:39
Folna kiselina ne sadrzi vitamin B nego je to Vitamin B koji se jos naziva i Folna kiselina ili Vitamin M:mig:
dobro mozda sam se krivo izrazila ali uglavnom B vitamin je prisutan a to mi je potvrdila i farmaceutkinja

Wedding
28.01.2009., 13:44
dobro mozda sam se krivo izrazila ali uglavnom B vitamin je prisutan a to mi je potvrdila i farmaceutkinja

pa naravno da je prisutan kada je to jedno te isto:D

Death-of-Art
28.01.2009., 23:50
:lol::lol::lol:

dosadne ste s tim vitaminom b :cerek:

mislim da folna kiselina dosta utječe na raspoloženje.
može se čak koristiti za liječenje depresije ... ne u stilu antidepresiva... nego često zna uzrok depresije biti manjak folne kiseline.

mislim da je i za živce dobra.

al jebemu... kad mi se povraća od nje i ne mogu je pit...pa moram biti depresivna i živčana i umorna...

suzach
29.01.2009., 19:34
:lol::lol::lol:

dosadne ste s tim vitaminom b :cerek:

mislim da folna kiselina dosta utječe na raspoloženje.
može se čak koristiti za liječenje depresije ... ne u stilu antidepresiva... nego često zna uzrok depresije biti manjak folne kiseline.

mislim da je i za živce dobra.

al jebemu... kad mi se povraća od nje i ne mogu je pit...pa moram biti depresivna i živčana i umorna...

i meni je muka od nje a tek sam ju jučer počela piti...jesi možda pitala dr dali je to normalno???
već sam mislila da nisam normalna kad mi je pozlilo nakon te tablete :mig:

RazmaŽena
29.01.2009., 20:08
Ja sam pitala i dobila odgovor da je mučnina česta nuspojava.

SummerNight
29.01.2009., 20:35
Zato lijepo to popijete prije spavanja pa vam ne stigne biti zlo. :cerek: To sam ja radila i super je funkcioniralo. I sada pregnital pijem prije spavanja jer mi se inace vraca ono odurno po ribi. :eek:

Death-of-Art
29.01.2009., 20:36
Zato lijepo to popijete prije spavanja pa vam ne stigne biti zlo. :cerek: To sam ja radila i super je funkcioniralo. I sada pregnital pijem prije spavanja jer mi se inace vraca ono odurno po ribi. :eek:

a ne... stvar je u tome da ja to popijem i nije mi iste sekunde zlo već idući dan mi je mučnina pogoršana.... :(:(:(

RazmaŽena
29.01.2009., 20:40
ja sam tako radila i nije mi ništa pomoglo.

SummerNight
29.01.2009., 20:44
Ne znam, te tabletice bi se odavno trebale vec razgraditi do kad se probudite i ne bi smjele izazivati mucninu nakon toliko vremena. :ne zna:
Ili ja samo jako dugo spavam? :cerek:

OOOOOOO
29.01.2009., 22:17
sta znaci od folne moze biti mucnina?nisam to znala...meni je vec par jutra lagana mucnina i tako svako toliko pa prodje pa opet dodje,uopce nisam razmisljala da bi to moglo biti od toga...

BlackLotus
29.01.2009., 23:07
ako si popila folnu malo prije toga- lako moguće

ako je prošlo sat vremena il više- nije folna kriva :D

to su malene tabletice, ne vjerujem da im treba dulje od 15min da se u potpunosti razgrade i polaku krenu iz želuca...

Death-of-Art
29.01.2009., 23:29
ako si popila folnu malo prije toga- lako moguće

ako je prošlo sat vremena il više- nije folna kriva :D

to su malene tabletice, ne vjerujem da im treba dulje od 15min da se u potpunosti razgrade i polaku krenu iz želuca...
uf..uf..nije bitna veličina tableta niti ta apsorpcija.
neka one uđu brzo i izađu brzo...ali želudac zna biti jako osjetljiv.

pa recimo i kad alkohol popiješ..praktički ga ispišaš vrlo brzo...a svejedno ti recimo ujutro bude mučnina i mamurluk onako katastrooofa!

ane_007
30.01.2009., 08:55
meni nikad nije bila mučnina od folne, a pila sam je jedno mjesec dana prije nego šta sam zatrudnila

Wedding
30.01.2009., 09:17
pa jel pijete folnu nakon jela odmah ili na prakticku prazan zeludac?

sugarfree30
30.01.2009., 13:11
Ja je pijem par sati nakon dorucka....msilim da je okej podnosim.
Ako izuzmemo onu strahovitu glad :rolleyes:

Lindsay
30.01.2009., 14:15
pa jel pijete folnu nakon jela odmah ili na prakticku prazan zeludac?

baš sam to htjela pitati..
ja ju pijem nakon jela, obično nakon ručka ( na njima i piše da je najbolje uz jelo) pa ne znam, možda nekoga iritira ako je na prazan želudac..ako iritira i na pun, onda ne znam.
ja sam pila i onaj hippov sokić i isto uvijek nakon jela a jedanput sam popila na prazan želudac, ujutro mislim i nakon pola sata, psovala sam i taj sokić i samu sebe i sve ostalo koliko mi je bilo muka. fuj kad se toga sjetim tako da znam kako vam je vama kojima je muka.

Ilana
30.01.2009., 15:32
Ja sam popila 4 bočice Folic + i nikada mi nije bilo muka od folne.
Prvu tabletu sam pila ujutro prije doručka, drugu na poslu uz gablec i treću poslije posla uz ručak.
Vjerujem da većini cura ne bi trebalo biti mučno jer se radi o vitaminu, ali uvijek postoje iznimke.
Bitno je naglasiti da nisam trudna. Možda je curama mučno u trudnoći pa im tableta samo pojača mučninu :ne zna:
I nije mi utjecala na apetit.

Prije nego sam počela piti čitala sam kako curama bude loše i teško im pada na želudac i mislila sam si da je to grozno, ali eto, imala sam sreće :)
Eto, pa da cure koje čitaju temu znaju da nije svima mučno od tih tabletica.

BlackLotus
30.01.2009., 16:58
uf..uf..nije bitna veličina tableta niti ta apsorpcija.
neka one uđu brzo i izađu brzo...ali želudac zna biti jako osjetljiv.

pa recimo i kad alkohol popiješ..praktički ga ispišaš vrlo brzo...a svejedno ti recimo ujutro bude mučnina i mamurluk onako katastrooofa!

bilo je i meni zlo od tih tableta svakakvih...
ali sve to prođe relativno brzo kad je samo o tableticama riječ. sat-dva najviše
alkohol štetno djeluje na čitav organizam, kad si mamuran i u glavi ti je loše, a ovo je ipak čisto želudac u pitanju... mislim da tu nije čisto folna u pitanju :ne zna:

ako ti je zlo i od hcg-a, e onda traje, to znaš i sama :cerek: hvala Bogu pa to večinom prestane nakon nekog vremena, pa više ni nas dve ne provodimo pola dana na temi "Trudničke mučnine" ko prije :lol:

:cerek::cerek::cerek:

OOOOOOO
30.01.2009., 22:41
ne znam onda mi mozda ta mucnina ni nije od folne...ja ju pijem negdje popodne ili ako zaboravim predvecer,navecer

danci1980
01.02.2009., 09:03
ne znam onda mi mozda ta mucnina ni nije od folne...ja ju pijem negdje popodne ili ako zaboravim predvecer,navecer

Ne znam naparvi test :mig:meni nije mučno od folne a pijem ju jutro iza doručka.

OOOOOOO
01.02.2009., 13:17
Ne znam naparvi test :mig:meni nije mučno od folne a pijem ju jutro iza doručka.

ma vjerojatno nije ni meni od nje,ali evo neke kazu da njima je....a trudna mislim da nisam...bar jos za sada....

"amarilis"
01.02.2009., 18:39
Bok svima!
Čitam vas često, ali prvi put pišem......mm i ja planiramo kroz 2-3 mjeseca, kad se meni na poslu malo smiri situacija, početi raditi na bebici :).

Nisam još bila kod svoje gin, jer se čeka neko vrijeme na pregled (čitaj mjesec, mjesec i pol), pa me zanimalo da li mislite da bi trebala već sad početi piti folnu ili je još prerano?

I ako da, koju preporučate?

Lindsay
01.02.2009., 19:33
Bok svima!
Čitam vas često, ali prvi put pišem......mm i ja planiramo kroz 2-3 mjeseca, kad se meni na poslu malo smiri situacija, početi raditi na bebici :).

Nisam još bila kod svoje gin, jer se čeka neko vrijeme na pregled (čitaj mjesec, mjesec i pol), pa me zanimalo da li mislite da bi trebala već sad početi piti folnu ili je još prerano?

I ako da, koju preporučate?

na svakoj folnoj u upustvima piše da je dobro početi piti i prije začeća tako da mislim da ne može biti loše da ju počneš piti. dapače, samo je dobro.

što se tiče proizvođača, mislim da tu nema puno razlike, folna je folna. evo ja pijem folic plus i kad sam ju kupovala, bila je od još nekog proizvođača i ja pitam magistru koja ona preporučuje, kaže ona ovu plus jer još kao sadrži kalcij i vitamin D. tako da sam nju kupila i sad isto kupujem i dalje, stvar navike.
al mislim da tu nema puno filozofije, koju god da uzmeš, bitno je samo da ju piješ.

machkala
01.02.2009., 19:39
Folna je jako dobra i treba ju počet piti prije samog začeća...Ja sam pila folnu , mm je pio Cink i nakon dve menge ja ostala trudna:D

"amarilis"
01.02.2009., 19:45
Cure, hvala na brzim odgovorima! ;)

Ma ja sam i mislila početi piti sada, da bar bude jedno 3 mjeseca prije trudnoće (ako Bog da), samo sam htjela i savjet vas iskusnih....
Sutra ću tetu u ljekarni malo ispitati da vidim kojih sve ima i koju preporuča.....

Jedino se nadam da mi od nje neće biti zlo, evo čitam vaše prijašnje postove, nisam ni znala da nekad izaziva mučninu, a ja imam gastritis pa bi moglo biti veselo....:(

OOOOOOO
01.02.2009., 20:27
Cure, hvala na brzim odgovorima! ;)

Ma ja sam i mislila početi piti sada, da bar bude jedno 3 mjeseca prije trudnoće (ako Bog da), samo sam htjela i savjet vas iskusnih....
Sutra ću tetu u ljekarni malo ispitati da vidim kojih sve ima i koju preporuča.....

Jedino se nadam da mi od nje neće biti zlo, evo čitam vaše prijašnje postove, nisam ni znala da nekad izaziva mučninu, a ja imam gastritis pa bi moglo biti veselo....:(

sigurno ti nece skodit,cim prije ju pocnes pit ako pčaniras trudnocu to bolje,ja je vec mjesecima redovito pijem

Wedding
03.02.2009., 12:13
baš sam to htjela pitati..
ja ju pijem nakon jela, obično nakon ručka ( na njima i piše da je najbolje uz jelo) pa ne znam, možda nekoga iritira ako je na prazan želudac..ako iritira i na pun, onda ne znam.
ja sam pila i onaj hippov sokić i isto uvijek nakon jela a jedanput sam popila na prazan želudac, ujutro mislim i nakon pola sata, psovala sam i taj sokić i samu sebe i sve ostalo koliko mi je bilo muka. fuj kad se toga sjetim tako da znam kako vam je vama kojima je muka.

zato i potam jer sam skuzila da se mnogo mojih frendica bunilo da im je zlo od folne a pile su ju na prazan zeludac a preporuca se pit nakon jela isto kao i prenatale:mig:

lunita31
27.02.2009., 19:43
Ja već tri dana po preporuci ginekologa uzimam folnu 800 mcg i B12 proizvođač je KAL. Nisam trudna, radimo na bebici.

Kako obožavam cedvitu koja ima folnu u sebi, zanima me mogu li ju normalno piti i jesti ostale stvari koje sadrže folnu ili bolje ne s obzirom da pijem tablete??

RazmaŽena
27.02.2009., 19:47
Možeš. Višak vitamina B se izlučuje mokrenjem i sl.

lunita31
27.02.2009., 19:59
Znači sve normalno jedem i pijem. Hvala :cerek:

zaručena
28.02.2009., 07:12
čula sam za dvije trudnice kojima je (valjda nakon rađene krvne slike) preporučeno da ne uzimaju NIŠTA. jedna je 12. tj druga ušla u drugo tromjesečje. ovo sam prvi put čula. da ne piju ništa od preparata. :ne zna:

Gricko2008
28.02.2009., 08:33
Ja sam pila folnu neko vrijeme prije T. (ali ne zbog zatrudnjivanja već zbog loše krvne slike:rolleyes:) i 12. tjedna T....nakon toga, po preporuci gina prenatal. Prenatal pijem navečer (prije spavanja) i preporučam ga tako konzumirati jer iz osobnog iskustva, a i iskustva ljudi oko mene, manje se pojačava apetit:mig:

mini.
28.02.2009., 09:34
čula sam za dvije trudnice kojima je (valjda nakon rađene krvne slike) preporučeno da ne uzimaju NIŠTA. jedna je 12. tj druga ušla u drugo tromjesečje. ovo sam prvi put čula. da ne piju ništa od preparata. :ne zna:

i ja znam jednu koja nista nije pila..i rodila dijete bez problema...ja se ne bi bas usudila ne piti folnu na početku...pila bi je i bez preporuke ginića.

zaručena
28.02.2009., 09:37
nisu meni toliko čak ni čudne te koje ne piju jer ne znaju da treba piti, nego te koje tvrde da im je gin rekao tako...

mini.
28.02.2009., 09:38
nisu meni toliko čak ni čudne te koje ne piju jer ne znaju da treba piti, nego te koje tvrde da im je gin rekao tako...

mene baš čudi to kako se same ne informiraju...pa kvragu svi živi govore o važnosti folne u trudnoći :ne zna:

dobrica31
28.02.2009., 11:57
Ja pila folacin od cca 5 tjedna do 12 tjedna. Počela nakon toga prenatal ali prestala jer sam bujala kao germa. Rekla to svom giniću i on rekao da ok ako se normalno hranim:top:
A fakat sve jedem jer inače obožavam voće, povrće itd.:top:
I sve je ok:s

mala_sreca
28.02.2009., 16:07
Evo ja pijem Folacin od 11 mjeseca prošle godine, trudna ostala u 1 mjesecu i do sad ih pijem.. osjećam se dobro.. i nama je sad već 9+4. Naravno da uz njih i jedem sve uredno, povrće, voće, ma sve, svekrva mi je medicinska sestra, točnije primalja pa sam pod dobrom opskrbom :)

Kyra
28.02.2009., 17:27
Ja sam popila kutiju Folacina odmah na početku i onda prešla na Prenatal koji isto sadrži folnu.

takomlada
01.03.2009., 17:30

ja sam svoju tri puta pitala šta da kupim! svaki put sam dobila odgovor da u mojoj situaciji šta mora biti će biti!!! :eek::eek:
tako da još uvijek ne pijem ništa!

wilmica_st
01.03.2009., 18:37
ja pijem Folacin od otprilike 4, tj.

Joel
02.03.2009., 12:12
Do kad treba piti folnu? Jer sam tek prije koji dan skužila da mi ona pogoršava mučninu, pa mi ju je teško piti. (sad sam 9+4)

Wedding
02.03.2009., 12:14
Do kad treba piti folnu? Jer sam tek prije koji dan skužila da mi ona pogoršava mučninu, pa mi ju je teško piti. (sad sam 9+4)

bar do 12 tjedna

lunita31
02.03.2009., 20:20
Joj cure moje, ja pijem folnu tek 5 dana i tako sva sam se napuhala. Čak mi je muka nakon što je popijem, a nisam trudna. Kaj da radim?

danci1980
03.03.2009., 08:44
Ako planiraš trudnoću folnu bi trebalo piti barem 6 mjeseci prije, tako mi je rekao dr. I treba ju piti 1 tromesječe, a poslje prenatal po svojoj želji ako hoću. Kaže da mi to netreba to je preumjetno i ništ od toga.

Lindsay
03.03.2009., 09:30
ja sam pila folnu nešto prije nego sam zatrudnila i sad mi je ostalo još par tabletica pa mislim da ću to popiti do kraja jer ima unutra i vitamin d i kalcij pa ne može biti loše, dapače ali mislim da si neću, barem zasad, kupovati nikakve vitaminske nadopune. krvna slika mi je super bila kad sam radila pretrage a i dr. mi je rekla da zasad ne trebam.možda eventualno uzmem onaj hippov sokić.

zaručena
03.03.2009., 10:02
ja ju pijem skupa s nekim vitaminima i mineralima, pitala u ljekarnoj i bolnici jel to ok kažu da je. ali ja pijem svaki drugi dan jer jedna tableta sadržava 150% preporučene doze folne.

zaručena
03.03.2009., 10:04
samo hippov sok je skup, 15-ak kn a ode za tjedan dana ako s pije preporučena količina. a prenatal 130kn pakiranje za 3 mjeseca.

Wedding
03.03.2009., 10:06
ja ju pijem skupa s nekim vitaminima i mineralima, pitala u ljekarnoj i bolnici jel to ok kažu da je. ali ja pijem svaki drugi dan jer jedna tableta sadržava 150% preporučene doze folne.

folna kiselina s pije svak dan, jer ta preporucena doza sta pise neka te ne muci posto se nikada ali apsolutno nikada ne resorbira sve nego cca 30ak posto:mig:, sto se tice opcenito minerala i vitamina, sve sto se uzima oralno dolazi cca do 30 %

maldenka
03.03.2009., 10:06
evo ja pijem vec mjesec dana folic plus i rekla mi gin da cu ga piti i prva 3 mjeseca trudnoce

nije skup 90 tableta (3 na dan) košta 42 kune

Lindsay
03.03.2009., 10:30
samo hippov sok je skup, 15-ak kn a ode za tjedan dana ako s pije preporučena količina. a prenatal 130kn pakiranje za 3 mjeseca.

mislila sam na onaj vitaminski hippov sokić..to je sok sa istim sastavom kao i tabletice npr. prenatal i sl. samo što je uvo u obliku soka.
dobije se u pakiranju 2 x 200 ml i dnevno se pije ,mislim 10 ili 20 ml, sad se ne mogu sjetiti ali ima u pakiranju mala čašica/dozer.
to dođe 60-70 kn i ima za kupiti u ljekranama.

u principu je sve to isto.

sagem
04.03.2009., 08:05
Meni gin dala Folacin i kaže da pijem jednu tableticu dnevno do 12tjedna. A sada sam u 7 tjednu :mig:

Death-of-Art
04.03.2009., 11:15
ja to nisam pila jer sam računala da nemam genetske predispozicije za neke veće malformacije vezane uz nedostatak folne.
osim toga se dugo vremena trudim hraniti zdravo s barem kilu-dvije voća i povrća dnevno, a naranče sadrže npr veliku količinu folne kiseline , zelenilo isto tako.

BlackLotus
04.03.2009., 15:39
mislila sam na onaj vitaminski hippov sokić..to je sok sa istim sastavom kao i tabletice npr. prenatal i sl. samo što je uvo u obliku soka.
dobije se u pakiranju 2 x 200 ml i dnevno se pije ,mislim 10 ili 20 ml, sad se ne mogu sjetiti ali ima u pakiranju mala čašica/dozer.
to dođe 60-70 kn i ima za kupiti u ljekranama.

u principu je sve to isto.

ja sam mislila to pit, al sam onda uspoređivanjem sadržaja hippovog sokića i prenatal kapsula skužila da kapsule imaju više tih minerala i vitamina i u većim količinama, pa ločem twinlabov pre-natal i omegu 3 :D

malabubica
04.03.2009., 19:04
bok trudnice, ja sam u 13-om.trebam li piti folnu, ginić mi je zadnji put napisao magnezij, a naručila sam neke tablete, pretpostavljam vitamine ne znam koje nisu još došli

nananorma
04.03.2009., 19:40
bok trudnice, ja sam u 13-om.trebam li piti folnu, ginić mi je zadnji put napisao magnezij, a naručila sam neke tablete, pretpostavljam vitamine ne znam koje nisu još došli
Ovo je sa site-a od Harni:
Ginekolozi i pedijatri stoga preporučuju svim ženama uzimanje folne kiseline u dozi od 400 ľg dnevno najmanje četiri tjedna prije planirane trudnoće, i nastavak najmanje do kraja prvog trimestra trudnoće.
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/03_folna.asp

Death-of-Art
04.03.2009., 19:45
možeš piti a i ne moraš.
to oko folne ti je dosta i prenapuhano pa plaše žene raznim sranjima.

nego...magnezij?
zašto magnezij?

nananorma
04.03.2009., 20:05
možeš piti a i ne moraš.
to oko folne ti je dosta i prenapuhano pa plaše žene raznim sranjima.

nego...magnezij?
zašto magnezij?
Magnezij sprijecava grcenje misica (i inace, ne samo u trudnoci); tako da se preporucuje kod onih kod kojih je rizik preuranjenog poroda (to jer sprijecava grcenje maternice), ali i inace, kod grceva u nogama - radi smanjene cirkulacije, i slicno; a kako se izlucuje znojenjem - cesto ga moze ne biti dovoljno u organizmu, osobito zimi - obzirom na nacin prehrane. Meni su ga takodjer preporucili jednom i kod alergijskog dermatitisa.

malabubica
05.03.2009., 13:01
što??Preuranjeni porod?kako?kad?grčevi-ja nemam grčeve u nogama.
Još mi je zabranio odnose do kraja trudnoće, a nije mi objasnio zašto.Nije mi dao ni terapiju, pa si mislim ako su gljivice(imala sam ih i prije)da uzmem nešto na svoju ruku.
Sad sam kupila u ljekarni šumeće magnezij sa vitaminom c, ogavne su, ne mogu to piti...

Wedding
05.03.2009., 13:05
što??Preuranjeni porod?kako?kad?grčevi-ja nemam grčeve u nogama.
Još mi je zabranio odnose do kraja trudnoće, a nije mi objasnio zašto.Nije mi dao ni terapiju, pa si mislim ako su gljivice(imala sam ih i prije)da uzmem nešto na svoju ruku.
Sad sam kupila u ljekarni šumeće magnezij sa vitaminom c, ogavne su, ne mogu to piti...

hallo, polako, miruj malo:lol:.......... magneijz se pije i kod grceva u nogama i kod problema sa stolicom i kako bi se sprijecile kontrakcije maternice alit o ne znaci da ako ti se maternica i komtrahira da ti prijeti prijevremeni porod:mig:......... aodnos ti ej mozda zabranio zbo ggrceva maternice...a kaj ti pise u nalazu, daj nam prepisi pa budemo valjda svi pametniji:mig:

malabubica
05.03.2009., 13:24
Ne vidim pročitaiti, uzet papa test, Mg 2x250, mirovanje, još je rekao da se nesmijem naprezati, ali to svima kažu?Običan nalaz urina i krvi je o.k. sve u granicama intervala, jedino su leulociti malkice povišeni kod mene 10,2 a normalno je 3.4-9.7 u krvi i mikroskopski nalaz urina 4-6,a norm.o-2

Wedding
05.03.2009., 13:30
Ne vidim pročitaiti, uzet papa test, Mg 2x250, mirovanje, još je rekao da se nesmijem naprezati, ali to svima kažu?Običan nalaz urina i krvi je o.k. sve u granicama intervala, jedino su leulociti malkice povišeni kod mene 10,2 a normalno je 3.4-9.7 u krvi i mikroskopski nalaz urina 4-6,a norm.o-2

a cuj za mirovane ne pisu svima jer nemaju potrebe......a cuj mozda fakat je doktor vidio kontrakcije na zadnjem UZV-u pa ti je zato dao magnezij jer recimo meni je ginicka sad pisala na nalazu da imam kontrakcije i napisla mi je isto dozu od 2*250 mg magnezija ali taj nalaz je fake tj. to mi je samo za otvaranje komplikacija:D.

-pa daj ga nazovi da budes mirna:top:

BW: magnezij ne moze stetit ali da je odvratan to je istina ja ga pijem zbog problema sa stolicom (zatvori i tvrde stolice) i muka mi je kad ga moram popit

malabubica
05.03.2009., 13:38
a što ti još piše na nalazu? Idem sutra po svoje vitamine pa ću ga pitati

Death-of-Art
05.03.2009., 18:19
Magnezij sprijecava grcenje misica (i inace, ne samo u trudnoci); tako da se preporucuje kod onih kod kojih je rizik preuranjenog poroda (to jer sprijecava grcenje maternice), ali i inace, kod grceva u nogama - radi smanjene cirkulacije, i slicno; a kako se izlucuje znojenjem - cesto ga moze ne biti dovoljno u organizmu, osobito zimi - obzirom na nacin prehrane. Meni su ga takodjer preporucili jednom i kod alergijskog dermatitisa.
znam ja to sve.

pitala sam nju zašto su joj preporučili magnezij u trudnoći.
pretpostavila sam da se radi o "uranjenom" grčenju maternice ali ne znam baš da se magnezij koristi baš kao prevencija za takve stvari jer ne mislim da je dovoljno jak za tako nešto.

Wedding
06.03.2009., 09:46
znam ja to sve.

pitala sam nju zašto su joj preporučili magnezij u trudnoći.
pretpostavila sam da se radi o "uranjenom" grčenju maternice ali ne znam baš da se magnezij koristi baš kao prevencija za takve stvari jer ne mislim da je dovoljno jak za tako nešto.

magnezij se itekako koristi da s esprijece grcenja maternice i jako je djelotvoran a ujedno je i prirodan:mig:

Aeon+
06.03.2009., 10:46
ja sam do 37 tjedna trošila mg...onaj od natural wealtha.baš zbog grčenja maternice,jednu noć sam imala trudove u 23 tjednu.ništa mg ne može naštetiti.jedino mi nije pomogao kod grčenja u nogama :)

zaručena
06.03.2009., 15:56
ja sam prekjučer u ljekarnoj zatražila magnezij zbog problema sa stolicom i žena, sigurno s 30-ogodišnjim stažom, kaže kako mi magnezij neće regulirat stolicu :confused:

paspa
06.03.2009., 16:09
ja sam prekjučer u ljekarnoj zatražila magnezij zbog problema sa stolicom i žena, sigurno s 30-ogodišnjim stažom, kaže kako mi magnezij neće regulirat stolicu :confused:

...a onda lijepo kupi u dm-u mljeveni lan od Alnature (cca 8kn) i svaku večer 2žl tog lana u sensiu umiješaj i pojedi:top:

Death-of-Art
06.03.2009., 17:03

dobro ti je i rekla.

probavin , lanene sjemenke, pšenične posije ...
sve su ti to dobra vlakna od kojih ćeš srat naveliko ovak ko ja :)

zadnjih par godina nije prošao jedan dan (odnosno jutro) a da nisam išla na wc kakati.

linazg
06.03.2009., 17:56

za leukocite je normalno da su u trudnoći malo povišeni pa ne moraš za to brinuti :mig:

LannaLee
07.03.2009., 14:17
evo, jedno pitanje, možda netko zna odgovor.
ja pijem supradyn već duže vrijeme, pomaže mi za opće stanje organizma i otkad ga pijem imunitet mi je super, nisam bila prehlađena.
na njemu piše da folne kiseline u njemu ima 600 nečega, odnosno 300% preporučene dnevne doze. jel mi to dosta?
napominjem da nisam trudna (još :mig:), ako i kad se primi prebacila bih se na folic plus ili već neku drugu jer se supradyn ne pije u trudnoći koliko vidim. opet ne bih htjela piti ni previše jer recimo na folic plus piše da se preporučena doza ne smije premašivati.
jel netko možda zna?

Death-of-Art
07.03.2009., 14:32
evo, jedno pitanje, možda netko zna odgovor.
ja pijem supradyn već duže vrijeme, pomaže mi za opće stanje organizma i otkad ga pijem imunitet mi je super, nisam bila prehlađena.
na njemu piše da folne kiseline u njemu ima 600 nečega, odnosno 300% preporučene dnevne doze. jel mi to dosta?
napominjem da nisam trudna (još :mig:), ako i kad se primi prebacila bih se na folic plus ili već neku drugu jer se supradyn ne pije u trudnoći koliko vidim. opet ne bih htjela piti ni previše jer recimo na folic plus piše da se preporučena doza ne smije premašivati.
jel netko možda zna?
ma nećeš ju premašivati ako si trudna jer ti je tad praktički potrebna duplo veća doza folne kiseline nego ne-trudnima.

LannaLee
07.03.2009., 14:37
ma nećeš ju premašivati ako si trudna jer ti je tad praktički potrebna duplo veća doza folne kiseline nego ne-trudnima.

ma nisam ja trudna. nažalost :(
možda sam se zapetljala sama u svoje pitanje, u biti sam htjela reći - obzirom da svi kažu da bi folnu trebalo piti i prije trudnoće (a ja planiram trudnoću) da li dovoljno folne dobivam u supradynu ili bih trebala još posebno piti folnu?

Death-of-Art
07.03.2009., 14:45
ma nisam ja trudna. nažalost :(
možda sam se zapetljala sama u svoje pitanje, u biti sam htjela reći - obzirom da svi kažu da bi folnu trebalo piti i prije trudnoće (a ja planiram trudnoću) da li dovoljno folne dobivam u supradynu ili bih trebala još posebno piti folnu?

čuj. ja ti folnu uopće nisam pila pa mi se beba super razvija :)

ali ako smatraš da je potrebno, onda pij i prije trudnoće istu dozu koju ćeš piti u trudnoći a to ti je (koliko ja znam) minimalno 800mikrograma dnevno dok je ljudima (koji nisu trudni i koji ne planiraju trudnoću) dovoljno 400 mikrograma dnevno.
makar.. meni ti je ginekologica dala od 5 miligrama.
znači to je negdje... 5000 mikrograma...
očito da se ne možeš predozirati folnom kiselinom ni u kom slučaju :lol:

edit-znači ako ti supradyn sadrži 600 mikrograma....onda radije pij folnu kiselinu u tabletama koja sadrži 800 mikrograma.

LannaLee
07.03.2009., 14:55
čuj. ja ti folnu uopće nisam pila pa mi se beba super razvija :)

ali ako smatraš da je potrebno, onda pij i prije trudnoće istu dozu koju ćeš piti u trudnoći a to ti je (koliko ja znam) minimalno 800mikrograma dnevno dok je ljudima (koji nisu trudni i koji ne planiraju trudnoću) dovoljno 400 mikrograma dnevno.
makar.. meni ti je ginekologica dala od 5 miligrama.
znači to je negdje... 5000 mikrograma...
očito da se ne možeš predozirati folnom kiselinom ni u kom slučaju :lol:

edit-znači ako ti supradyn sadrži 600 mikrograma....onda radije pij folnu kiselinu u tabletama koja sadrži 800 mikrograma.

e baš ti hvala.
mislim da ću ipak nastaviti sa supradynom jer mi se to čini zasad dovoljno, a supradyn mi, kao što sam rekla, fakat dobro dođe i super mi je imunitet od kad ga pijem.
hvala za pomoć, :w

Makadamija
07.03.2009., 20:53
ja sam 24+ i nikakve dodatke nisam uzimala.trudim se sve unjeti hranom.Zdravo tj zdravije se hranim,ne jedem gluposti,pekarske proizvode,gricke,mesne prerađevine i slično...znači ništa što mi ne koristi a oduzima mi snagu.
E sad,poslala me gin na pretrage za anemiju,na krvne pretrage i urin,pa vidjet čemo dali ču trebati neke dodatke.
Kad sam tek ostala trudna tj kad sam saznala (11tj) ooodma sam napravila sve pretrage i sve je bilo za 5!

danci1980
08.03.2009., 08:51

meni je dr. za stolicu dao sirup portalak. Popiješ jednu do 2 žlice i brzo na vc.

dama19
08.03.2009., 09:46

. . meni je baš šumeći magnezij od NW pomogao ,nikaka probavin il lanene sjemenke koje sam kupila u dm-u. Još mi je dobro došao i za grčeve u nogama!

vukovarka
08.03.2009., 11:04
bok svima. zanima me dali netko ima slična iskustva, ja sam 9 tjedana T i stalno imam probadanja u trbuhu točnije donji dio trbuha. gin. me je već stavila na mirovanje i ležim. a zna mi se dogoditi i kad se ustajem da me probode. da kupim kakve vitamine ili nešta ili da čekam 16.03 kad idem kod gin.? zadnji pregled je bilo sve ok. hvala

Wedding
09.03.2009., 14:28

hahahaaha ajde poalji tu magistru da se malo posavjetuje :rofl:

Zašto je magnezij važan?

Prije pedesetak godina o magneziju su bile poznate tek tri činjenice:

* neophodan je za rast
* važan je aktivator mnogih enzima koji sudjeluju u metabolizmu
* mnogo se upotrebljavao u liječenju prevelikog lučenja želučane kiseline i opstipacije (začepljenosti).Danas je magnezij na najboljem putu da postane najznačajniji mineral našeg vremena.
Sudjeluje u više od 300 enzimatskih sistema uključujući Krebsov ciklus, proces glikolize, sintezu proteina, nukleinskih kiselina...Važan je za neuromuskularni prijenos podražaja, mineralizaciju kostiju te djelovanje paratireoidnog hormona. Sudjeluje u stvaranju ATP, tj. energije, u procesima koagulacije i transpotu glukoze u stanicu.

preuzeto sa: http://www.dietpharm.hr/?PiID=80&ItemSubID=24&back=23

ili

Magnezij je važan za izgradnju koštanog tkiva, sudjeluje u prijenosu živčanih impulsa i ima važnu ulogu u normalnoj kontrakciji (grčenju) mišića. Ovaj mineral predstavlja esencijalni kofaktor za stabilizaciju i pravilno djelovanje više od stotinjak biološki važnih enzima i koenzima koji sudjeluju u metabolizmu hranjivih tvari (npr. koenzim A i adenozin-trifosfat). Magnezij se dodaje u prehranu bolesnicima koji pate od poremećaja probave hrane, od srčanih aritmija (posebice onih uzrokovanih neurološkim smetnjama). A kod oboljelih od multiple skleroze taj je mineral dragocjen jer osigurava pravilno iskorištavanje i izgradnju energetskih tvari.

oreuzeto sa: http://arhiv.slobodnadalmacija.hr/inc/print.asp?url=/20020630/zdravlje02.asp

ili

Pri velikoj nuždi mogu nastati poteškoće, osobito ako je stolica tvrda, zbog čega savjetujemo babinjačama da, dok se stanje ne normalizira, nastoje regulirati stolicu. Tijekom boravka u bolnici, ako nije imala stolicu nakon poroda sama od sebe, babinjača najčešće dobiva sredstvo za čišćenje crijeva (laksativ) u obliku tableta. Puno je bolje da žena sama, ako primijeti da nema stolicu, uzme prirodni laksativ u obliku mineralne vode s puno magnezija ili čaja za stolicu, što može učiniti i kod kuće, sve dok se rad crijeva ne normalizira a rana od epiziotomije ne zacijeli.

Dr sc Milan Kos, dr med
Dr med Martina Ujević,
Poliklinika "Vili"
preuzeto sa: http://www.mojdoktor.hr/default.aspx?page=106&article=848

a nadalje evo ti jos linkova iskopanis u samo 15 sec
http://www.vasezdravlje.com/printable/izdanje/clanak/913/

Wedding
09.03.2009., 14:30
. . meni je baš šumeći magnezij od NW pomogao ,nikaka probavin il lanene sjemenke koje sam kupila u dm-u. Još mi je dobro došao i za grčeve u nogama!

kupi od Dietpharma sumeci magnezij pa onda reci iskustvo:mig:.ovaj magnezij od NW je niskoristi i uopce me cudi da ti ga je netko preporucio za regulaciju stolice :mig:

dama19
09.03.2009., 14:47
kupi od Dietpharma sumeci magnezij pa onda reci iskustvo:mig:.ovaj magnezij od NW je niskoristi i uopce me cudi da ti ga je netko preporucio za regulaciju stolice :mig:

. . ma gin mi je preporučila magnezij , pa sam ja kupila taj , bez ikakvog razloga , i dobar mi je. Ima učinka od kad ga pijem , i to svako jutro!:D

noellee
09.03.2009., 17:26
ja sam trudna 8 tjedana,pila sam folic plus mjesec i pol dana prije trudnoce, to sam kupila u hr, inace zivim u njemackoj,ovdje sam bila kod dr.na prvom pregledu koji mi je rekao da je najbitnija prehrana i da smo svi mi rodeni bez tih silnih vitamina i folne kiseline i da je to sve velika trgovina, ali oni moraju preporuciti folnu jer se prema nekim novim istrazivanjima dokazalo da ona eto ima nekog pozitivnog utjecaja na bebin neuroloski razvoj...dao mi je femibion, ne znam da li u hr postoje te, one su folna plus svi moguci ostali vitamini B i jod....nakon 2 dana sto sam ih pila pojacale su mi se i mucnine i bolovi u zelucu...i to jaki...morala sam ih prestati piti...sad pravim pauzu tjedan dana, pa se vracam na folic plus, jer od njih mi nije bilo ama bas nista..uglavnom sam se uvjerila da vece kolicine folne plus puno ostalih vitamina mogu izazvati bolove to mi je i dr. rekao...... ali mislim da one koje je ne piju ne trebaju imati nikakav strah jer neke zene nemaju pojma do 3 mjeseca da su trudne,ne piju nista i sa bebama bude sve ok, sve je to genetika,zajedno naravno sa zdravom prehranom i nacinom zivota...

BlackLotus
09.03.2009., 17:55
bok svima. zanima me dali netko ima slična iskustva, ja sam 9 tjedana T i stalno imam probadanja u trbuhu točnije donji dio trbuha. gin. me je već stavila na mirovanje i ležim. a zna mi se dogoditi i kad se ustajem da me probode. da kupim kakve vitamine ili nešta ili da čekam 16.03 kad idem kod gin.? zadnji pregled je bilo sve ok. hvala

vjerojatno ti se samo maternica širi
normalno je :mig:

nananorma
09.03.2009., 18:30
ja sam trudna 8 tjedana,pila sam folic plus mjesec i pol dana prije trudnoce, to sam kupila u hr, inace zivim u njemackoj,ovdje sam bila kod dr.na prvom pregledu koji mi je rekao da je najbitnija prehrana i da smo svi mi rodeni bez tih silnih vitamina i folne kiseline i da je to sve velika trgovina,

To je tocno. Gledajuci sve ove prenatale, folice, pregnitale i ostale, uopce se mislim kako je pravo cudo da smo svi mi rodjeni zivi i normalni, prije 20, 30 , 40 godina i da nam se eto nista strasno nije dogadjalo, a niti da je ucestalost nekih malformacija sada veca ili manja u odnosu na ranije. Uostalom, bez obzira na Stres i nacin zivota - htjele to mi priznati ili ne zdravije smo i bolje se hranimo nego ljudi prije 20 ili 30 godina, koliko god to bilo "prirodno" ili neprirodno. Narancu mogu jesti svaki dan, banane isto, zamislite i kiwi, i zelenu salatu...mislite da su vase mame to mogle?

Death-of-Art
09.03.2009., 20:19
To je tocno. Gledajuci sve ove prenatale, folice, pregnitale i ostale, uopce se mislim kako je pravo cudo da smo svi mi rodjeni zivi i normalni, prije 20, 30 , 40 godina i da nam se eto nista strasno nije dogadjalo, a niti da je ucestalost nekih malformacija sada veca ili manja u odnosu na ranije. Uostalom, bez obzira na Stres i nacin zivota - htjele to mi priznati ili ne zdravije smo i bolje se hranimo nego ljudi prije 20 ili 30 godina, koliko god to bilo "prirodno" ili neprirodno. Narancu mogu jesti svaki dan, banane isto, zamislite i kiwi, i zelenu salatu...mislite da su vase mame to mogle?
slažem se!
bravo!!!

:top::top::top:

RazmaŽena
09.03.2009., 22:47
Ja te vitamine (prenatal) pijem više zbog sebe, jer beba će uzeti sebi koliko njoj treba, a meni što ostane. Bebe su se i prije rađale zdrave, ali prije je bilo puno više problema i komplikacija (naravno ne zbog nedostatka vitamina ili barem ne samo zbog toga) ali su žene češće imale problema i tijelo im je brže propadalo, moje je mišljenje (i naravno - generaliziram).
I mislim da je pijenje folne kiselina jaaaaaaaako dobra stvar jer nikada ne zanamo kojoj od nas tj čijoj bebi može koristiti. U slučaju nje vrijedi ona uzrečica da od viška glava ne boli, a od manjka itekako.

Death-of-Art
10.03.2009., 05:42
Ja te vitamine (prenatal) pijem više zbog sebe, jer beba će uzeti sebi koliko njoj treba, a meni što ostane. Bebe su se i prije rađale zdrave, ali prije je bilo puno više problema i komplikacija (naravno ne zbog nedostatka vitamina ili barem ne samo zbog toga) ali su žene češće imale problema i tijelo im je brže propadalo, moje je mišljenje (i naravno - generaliziram).
I mislim da je pijenje folne kiselina jaaaaaaaako dobra stvar jer nikada ne zanamo kojoj od nas tj čijoj bebi može koristiti. U slučaju nje vrijedi ona uzrečica da od viška glava ne boli, a od manjka itekako.

istina je to u vezi "propadanja tijela" pogotovo kad se radi o kalciju...ali ti imaš oko 27 godina koliko me pamćenje služi tako da čisto sumnjam da će te tako mladu trudnoća istrošiti do te mjere da ti kosti i zubi počnu propadati. :)

al ako piješ zbog sebe onda ok. ja isto smatram da beba dobije sve potrebno i da joj većina dodatnih preparata nije potrebna osobito ako radiš na zdravijoj prehrani.

Lindsay
10.03.2009., 07:39
što se tiče kalcija, upravo sam svoje razmišljanje o tome napisala na temi "vitamini i minerali u trudnoći" jer imam jednu poznanicu koja je par mjeseci prije trudnoće postala vegetarijanac i nije jela meso a nije očito jela ni dovoljno mliječnih proizvoda, ribe ni uzimala nadomjeske ni dodatke i nakon trudnoće, njoj je par zubi doslovno ispalo , par počelo se kvariti tako da je išla stavljati nove umjetne zube. tako da mislim ako netko ne uzima odvoljno kalcija kroz hranu, da je nadomjestak obavezan, i zbog zubi i kostiju.

Death-of-Art
10.03.2009., 10:06
što se tiče kalcija, upravo sam svoje razmišljanje o tome napisala na temi "vitamini i minerali u trudnoći" jer imam jednu poznanicu koja je par mjeseci prije trudnoće postala vegetarijanac i nije jela meso a nije očito jela ni dovoljno mliječnih proizvoda, ribe ni uzimala nadomjeske ni dodatke i nakon trudnoće, njoj je par zubi doslovno ispalo , par počelo se kvariti tako da je išla stavljati nove umjetne zube. tako da mislim ako netko ne uzima odvoljno kalcija kroz hranu, da je nadomjestak obavezan, i zbog zubi i kostiju.

al navela si primjer baš "bože sačuvaj".
žene koja baš spada pod ekstreme.
pričamo o normalnim slučajevima žena koje jedu normalno.

i da me ubiješ ja ne znam al stvarno ne znam kud bih sa svim kalcijem koliko mlijeka pijem, jogurta i sira još da uzmem nadomjestak za to kalcij bi mi izlazio iz pizde da oprostiš.

Lindsay
10.03.2009., 11:14
al navela si primjer baš "bože sačuvaj".
žene koja baš spada pod ekstreme.
pričamo o normalnim slučajevima žena koje jedu normalno.

i da me ubiješ ja ne znam al stvarno ne znam kud bih sa svim kalcijem koliko mlijeka pijem, jogurta i sira još da uzmem nadomjestak za to kalcij bi mi izlazio iz pizde da oprostiš.

pa da, navela sam primjer žene koja je eto mlada ali nije bila dovoljno educirana ni sa strane liječnika niti sa strane Interneta:D o prehrani
ja sam svoje mišljenje ponovila preko nekoliko puta- ako se netko hrani raznovrsno i zdravo da ne treba nikakve dodatke ali ako ne, da onda svakako treba.

i rekla sam za sebe na dr. temi da sam mislila da zbog ne tako čestog jedenja mesa ću početi uzeti kalcij ali kad sam shvatila koliko jedem sira svih vrsta, ribe, pa čak i mesa jer mi to organizam traži- rekla sam da neću, ukoliko mi dr. ne kaže drugačije.

sagem
10.03.2009., 11:29
Koliko treba da se tabletica Folacina razgradi u tijelu?
Ja sam je popila jutros,a malo prije su mi se vratila mučnine :brukica: i sada sam lijepo :rigo:
Da li da sada opet je popijem ili tek opet sutra u jutro? :ne zna:

nananorma
10.03.2009., 18:56

Meni to prije lici na skorbut. :D

Death-of-Art
10.03.2009., 19:45
Meni to prije lici na skorbut. :D

:eek:
:rofl::rofl::rofl:

dani1106
10.03.2009., 20:53

mislim da si odgovor dala sama,pa naravno da to nisu mogle i baš zbog toga su bile zdravije jer su jele sezonsko,prirodno uzgojeno voće i povrće a ne mi danas,niti ne znamo porijeklo hrane niti čime je tretirano da bi bilo na tržištu upravo u najčudnije vrijeme,usred zime naranče,jagode itd???
osim toga gotovo sam sigurna da ta hrana nema niti upola hranjivih tvari koja je imala ona prije i upravo zbog toga je potrebno uzimati nadomjestke tipa folne,prenatala.

RazmaŽena
10.03.2009., 22:20
istina je to u vezi "propadanja tijela" pogotovo kad se radi o kalciju...ali ti imaš oko 27 godina koliko me pamćenje služi tako da čisto sumnjam da će te tako mladu trudnoća istrošiti do te mjere da ti kosti i zubi počnu propadati. :)

al ako piješ zbog sebe onda ok. ja isto smatram da beba dobije sve potrebno i da joj većina dodatnih preparata nije potrebna osobito ako radiš na zdravijoj prehrani.

super mi je ovo doba u kojem sam ja mlada trudnica :cerek:

inače sam protiv vitaminskih dodataka ako je osoba zdrava i nije izložena nekom velikom naporu i veliki sam pobornik zdrave prehrane (ali ne fanatik :mig:), ali smatram kako u trudnoći ne mogu unijeti dovoljnu količinu vitamina i minerala samo zdravom prehranom, osobito jer se termičkom obradom namirnica mnogo toga gubi (a ne mogu stalno jesti sirovo povrće npr), kao i konzumacijom kofeina (a volim kavu, jednu tursku s mlijekom dnevno). Npr istraživanja su pokazala kako puno ljudi ''pati'' od nedostatka vitamina D, a kalcij mora ići s tim vitaminom...
i baka mi je vrlo rano obolila od osteoporoze tako da mi je to također motivacija za pijenje prenatala..
i preporučujem rooibos (ili roiboos :misli: ) čaj kao izvrstan i prirodan izvor kojekakvih zdravih stvari (a nema ni teina)!!!

RazmaŽena
10.03.2009., 22:51
Koliko treba da se tabletica Folacina razgradi u tijelu?
Ja sam je popila jutros,a malo prije su mi se vratila mučnine :brukica: i sada sam lijepo :rigo:
Da li da sada opet je popijem ili tek opet sutra u jutro? :ne zna:
pa možeš slobodno preskočiti poneki dan, nije to kao s npr antibioticima

sretniica
17.03.2009., 12:40
Ja sam pila Folacin (po jednu dnevno) od 7. do 13 tt. Jos uvijek nisam pocela piti nikakve vitamine Prenatal isl. Jel neka od vas ima preporuku sta da uzimam? Sada sam u 14 tt

PS: Da, uzimam Heferol jer mi je Zeljezo na pocetku trudnoce bilo 7 :(

daniela83
17.03.2009., 13:02
ja folnu pijem od pocetka trudnoce, sad sam u 11. tjednu i gin mi je rekao da predjem na prenatal.

wilmica_st
17.03.2009., 13:52
ja sam u 13 tj. i i na Folacinu sam jos 6-7 dana, a nakon toga......nista. Tako mi je rekao ginekolog...MAlo sam zbunjena, jer vidim da sve pijete nesto od dodataka prehrani...
Inače, krvna slika mi je odlicna i sve je za sada ok.
je li ima još duša ko ja?

Calliope
17.03.2009., 14:20
ja sam u 13 tj. i i na Folacinu sam jos 6-7 dana, a nakon toga......nista. Tako mi je rekao ginekolog...MAlo sam zbunjena, jer vidim da sve pijete nesto od dodataka prehrani...
Inače, krvna slika mi je odlicna i sve je za sada ok.
je li ima još duša ko ja?

Ja sam pila folnu, prije trudnoće neko vrijeme i poslije do ne znam točno kojeg tjedna. Onda mi je doktorica rekla da pređem na prenatal, ali da ako se zdravo hranim ne trebam ga piti. Nalazi su mi na početku bili OK, možda mi je zato to rekla. Ja sam ga onda malo pila, pa sam prestala piti ga onako po uputi i pijem jednu tabletu svaka 2-3 dana, ovisno o tome kako se hranim. S tim da ja pijem i neke homeopatske stvari za trudnice. Pred 15 dana sam ponovila nalaze i isto sve OK :top:

daniela83
17.03.2009., 14:34
sestra mi je prije godinu dana rodila zdravog deckica i ona je za vrijeme trudnoce pila samo folnu do ne znam kojeg tjedna a kasnije joj je gin rekao da ne treba nista uzimati:ne zna: povremeno je samo neke vitamine uzimala kao dodatak prehrani

Wedding
17.03.2009., 14:43
sestra mi je prije godinu dana rodila zdravog deckica i ona je za vrijeme trudnoce pila samo folnu do ne znam kojeg tjedna a kasnije joj je gin rekao da ne treba nista uzimati:ne zna: povremeno je samo neke vitamine uzimala kao dodatak prehrani

uopce nije stvar o zdravom djetetu i ako ti i fali vitamina rodit ces zdravo djete ALI ce djete sve minerale i vitamine isisat iz tebe....zato se i dogadjaju kod zena promjene na zubima, kosi, noktima itd jer beba crpi majcin organizam pa se prenatal ne pije zbog bebe nego zbog majke :mig:a Folna kiselina je nesto drugo i ona e preporuca kako bi se pravilno razvio zivcani sustav djeteta

daniela83
17.03.2009., 18:30
ma znam ali tako joj je ginekolog rekao a ona nije htjela da uzima nista na svoju ruku...

ribica0603
17.03.2009., 19:33
curke...pitanjce...

ja uzimam Folic plus vec par mjeseci otkad smo poceli radit na bebi...pila sam dosad 3 dnevno,kako pise na kutijici...

jel i dalje nastavljam uzimat po 3? i dokad ste vi pile taj Folic?

:kiss:

SummerNight
17.03.2009., 19:41
Ja sam pila tri dnevno do cca treceg mjeseca, onda mi ih je ostalo jos u kutiji pa sam pila po jednu uz pregnital dok ih nisam potrosila.

ribica0603
17.03.2009., 20:03
super...bitno mi je samo bilo da ne bude prevelika doza...:mig:

a dokad se pije samo Folic? kad se pocinje sa jos necim?

SummerNight
17.03.2009., 20:18
Do treceg mjeseca najcesce preporucuju piti folnu a poslje zamijeniti s nekim drugim dodatcima.
Ja pijem pregnital jer ima omege. A ne jedem ribe jer su mi :bljak::cerek:

mladenka:))
29.07.2009., 13:17
Bok, djevojke, može savjet? Naime, ja planiram trudnoću i pijem folic + (3 tablete dnevno), ali prije godinu dana su mi dijagnosticirali Spinu bifidu occultu slučajnom rendgenskom slikom kralježnice - inače nemam nikakvih smetnji - to je neki blagi oblik - e sad ja vjerojatno trebam piti više te folne kiseline, ali ne znam koliko i u kombinaciji s čime? A i strah me da li će to uspjeti spriječiti bilo kakve malformacije kod bebe? Jel ima netko kakvu informaciju?
Hvala puno.

m@rty
29.07.2009., 13:21
meni je ginek. rekao da u vrijeme planiranja pa do12 tjedna pijem folic+ (3 tab.) a onda pređem n neki od prenatala. tak sam i pila!

mladenka:))
29.07.2009., 13:34
Da, to je kod normalnih trudnica, a ja uopće ne znam da li sam normalna....jer kao imam tu dijagnozu, ali nemam nikakvih smetnji, a skužili su je u 26. godini slučajnim pregledom...inače, gin. su malo zbunjeni i ne vide tu sad neki problem....

ciganche
29.07.2009., 21:22
ja sam uzela hipp natal sokić jer pijem već sad puno tableta pa ne bi htjela još jednu

pikica mala
29.07.2009., 21:24
ja sam uzela hipp natal sokić jer pijem već sad puno tableta pa ne bi htjela još jednu

To sam ja pila cijelu trudnoću jer ne volim tablete...:cerek:

I svakoj trudnici bi ga preporučila jer je sve potrebno za nju samu i za bebu u tom finom sokiću....i nije skup...:cerek:

ciganche
29.07.2009., 21:31
To sam ja pila cijelu trudnoću jer ne volim tablete...:cerek:

I svakoj trudnici bi ga preporučila jer je sve potrebno za nju samu i za bebu u tom finom sokiću....i nije skup...:cerek:

i jako je ukusan! Dođe mi da popijem cijelu bočicu! I jedva čekam idući dan da popijem novu dozu :lol:

september00
29.07.2009., 22:32
negdje od 5-tog tjedna pijem folacin i prenatal, a od 12-tog tj.do kraja samo prenatal.

pikica mala
02.08.2009., 09:28
i jako je ukusan! Dođe mi da popijem cijelu bočicu! I jedva čekam idući dan da popijem novu dozu :lol:

Jel tako?

Bolje to nego one smrdljive tablete.

pattemille
02.10.2009., 14:14
Pozdrav svima!
Trudna sam:)jupii!, već par tjedana, otprilike tri, četiri, znači rana trudnoća!
To sam saznala na pregledu kod doktora, koji me zatim samo naručio za pretrage za dva tjedna, a nije mi ništa preporučio, nikakve dodatke prehrani, pa ni folnu kiselinu, koja je, kako sam na internetu saznala važna za razvoj embrija u prvom tromjesečju!
Saznala sam da je mogu kupiti u ljekarni u slobodnoj prodaji!
Što sad? Da li da je kupim i pijem bez straha iako mi je doktor nije ni spomenuo?
Molim nekakav savjet i iskustva!

inoxica
02.10.2009., 14:19
Možeš si sama kupiti,ja sam ju isto sama kupila i rekla giniću da sam kupila i pila. Imaš ih raznih,najbolje ti je uzmi neku gdje piješ jednu tabletu dnevnu,ja sam kupila Folic+ i one se piju 3 dnevno,ali ja to zaboravim,pa sam pila jednu dnevno, a sad pijem Pregnital( to mi je ginić rekao da pijem)

pattemille
02.10.2009., 14:28
Hvala najljepša!
Jurim odmah u ljekarnu!

katekit
02.10.2009., 14:35
Pozdrav svima!
Trudna sam:)jupii!, već par tjedana, otprilike tri, četiri, znači rana trudnoća!
To sam saznala na pregledu kod doktora, koji me zatim samo naručio za pretrage za dva tjedna, a nije mi ništa preporučio, nikakve dodatke prehrani, pa ni folnu kiselinu, koja je, kako sam na internetu saznala važna za razvoj embrija u prvom tromjesečju!
Saznala sam da je mogu kupiti u ljekarni u slobodnoj prodaji!
Što sad? Da li da je kupim i pijem bez straha iako mi je doktor nije ni spomenuo?
Molim nekakav savjet i iskustva!

Ja sam pila Folacin još prije nego sam ostala trudna. On se pije jednom dnevno i tako do 12 tjedna - kasnije nema efekta.
Možeš kupiti u apoteci.
Inače ostali dodaci prehrani se piju nakon 12 tjedna pa do kraja trudnoće ili neki i za vrijeme dojenja. Ja trenutno pijem Twinlabov pre-natal i on se pije i za vrijeme dojenja.

E i čestitam na trudnoći - vidim da si sretna :tulum::tulum:

abattoir
23.10.2009., 15:40
koke, evo malo da se i ja napokon tu pridružim..
kupila sam folic+ i on se pije 3 x dnevno jel da?
koza u ljekarni nije ni znala da se uzima u trudnoći :eek: ja sam joj objašnjavala sve o tome zašto se treba piti folna kiselina, da se pije prije trudnoće i u prvom tromjesečju itd. ona mi ne vjeruje i ide čitati na kutiji što piše i vidi ona ''stvarno, i u trudnoći se može piti!'' :eek:
nisam više imala komentara, samo sam joj rekla da mi to naplati. e, uglavnom. pošto nisam znala kad bi mogla ostati trudna, pila sam samo b kompleks od natural weltha koji sadrži folnu ali vrlo malu dozu, mislim da neprimjerenu trudnici. jel prekasno ako sad počenem piti folic+? :ne zna:sad sam 5+2 po zadnjoj m.:cerek: (i još ne vjerujem):cerek:

annaaa
23.10.2009., 15:48
pa nije kasno, mislim, ne možeš vratit vrijeme, ne :mig:
ja sam isto počela pit tek kad sam saznala, tj. sa 5 tjedana.

abattoir
23.10.2009., 15:53
hvala draga na brzom odgovoru.. ma bojim se tog ne uzimanja folne jer sam defektologica i znam što se može dogoditi..cijeli faks su nam napominjali da obavezno uzimamo folnu u trudnoći (sve smo cure bile, jedan dečko) :)

Tia7
23.10.2009., 15:55
koke, evo malo da se i ja napokon tu pridružim..
kupila sam folic+ i on se pije 3 x dnevno jel da?
koza u ljekarni nije ni znala da se uzima u trudnoći :eek: ja sam joj objašnjavala sve o tome zašto se treba piti folna kiselina, da se pije prije trudnoće i u prvom tromjesečju itd. ona mi ne vjeruje i ide čitati na kutiji što piše i vidi ona ''stvarno, i u trudnoći se može piti!'' :eek:
nisam više imala komentara, samo sam joj rekla da mi to naplati. e, uglavnom. pošto nisam znala kad bi mogla ostati trudna, pila sam samo b kompleks od natural weltha koji sadrži folnu ali vrlo malu dozu, mislim da neprimjerenu trudnici. jel prekasno ako sad počenem piti folic+? :ne zna:sad sam 5+2 po zadnjoj m.:cerek: (i još ne vjerujem):cerek:

Znaju oduševit ovi u apoteci... :rolleyes:

Preporuka je da se počne pit folna čim počneš planirat trudonću (ako je planiraš, of kors), a minimalno 4 tjedna prije začeća. Mislim da ti nemre škodit da počneš pit odmah, a da bi bilo bolje da ti u organizmu već postoje 'zalihe' - bi. Ja sam pila folnu od twin lab-a. Ona mi je ok jer piješ samo jednu tabletu na dan, pa mi je tak manja šansa da zaboravim. Folnu sam pila do 14. tjedna. Sad sam na Twinlab-ovom prenatalu :)

abattoir
23.10.2009., 16:03
Znaju oduševit ovi u apoteci... :rolleyes:

Preporuka je da se počne pit folna čim počneš planirat trudonću (ako je planiraš, of kors), a minimalno 4 tjedna prije začeća. Mislim da ti nemre škodit da počneš pit odmah, a da bi bilo bolje da ti u organizmu već postoje 'zalihe' - bi. Ja sam pila folnu od twin lab-a. Ona mi je ok jer piješ samo jednu tabletu na dan, pa mi je tak manja šansa da zaboravim. Folnu sam pila do 14. tjedna. Sad sam na Twinlab-ovom prenatalu :)

a jebga kad smo pokušavali od 2008. pa nikako...:rolleyes:
niš, počinjem sad i valjda će sve biti ok, daj bože..:s

*Lubenica*
23.10.2009., 16:07
ja pijem jednu na dan, od jgl-a :cerek:

Tia7
23.10.2009., 19:40
a jebga kad smo pokušavali od 2008. pa nikako...:rolleyes:
niš, počinjem sad i valjda će sve biti ok, daj bože..:s

Ma naravno da će bit sve super!!! Nikako drugačije ne smije bit :cerek:

abattoir
24.10.2009., 09:30
tia, hvala na lijepim željama :cerek:
a folna se ne uzima cijelu trudnoću jel da? koliko sam upoznata s time uzima se u prvom tromjesečju zbog razvoja mozga, moždine, kralježnice, neuralne cijevi itd. kao prevencija defekata neuralne cijevi, tj. spine bifide? a koji vitamin uzimati ostatak trudnoće, da opet ne zakasnim malo ko s folnom :mig: da li vam je gin preporučio neki ili ste na svoju ruku počele uzimati?

vexy315
24.10.2009., 09:49
hvala draga na brzom odgovoru.. ma bojim se tog ne uzimanja folne jer sam defektologica i znam što se može dogoditi..cijeli faks su nam napominjali da obavezno uzimamo folnu u trudnoći (sve smo cure bile, jedan dečko) :)

kolegice, niš ne brini :mig:

ja sam nadobudno počela s folnom čim smo počeli planirat trudnoću, pila sam ju par mjeseci, pa se sve skupa odužilo i zadnjih par mj, mi dopi..... i folna i sve i prestala sam ju pit, stajala bočica folic+ u frižideru...kad sam dobila +,opet sam ju počela pit (3x1, možeš i odjedanput sve 3, tak sam ja) i eto, zasad je sve super :cerek:

sad sam 14+6, pa više ne uzimam folic+ nego Elevit pronatal vitamine (al čak i oni imaju folne u sebi)

i da, čestitam ti na trudnoći i ovdje draga:cerek::cerek::cerek:

abattoir
24.10.2009., 09:52
kolegice, niš ne brini :mig:

ja sam nadobudno počela s folnom čim smo počeli planirat trudnoću, pila sam ju par mjeseci, pa se sve skupa odužilo i zadnjih par mj, mi dopi..... i folna i sve i prestala sam ju pit, stajala bočica folic+ u frižideru...kad sam dobila +,opet sam ju počela pit (3x1, možeš i odjedanput sve 3, tak sam ja) i eto, zasad je sve super :cerek:

sad sam 14+6, pa više ne uzimam folic+ nego Elevit pronatal vitamine (al čak i oni imaju folne u sebi)

i da, čestitam ti na trudnoći i ovdje draga:cerek::cerek::cerek:

moja draga lijepa kolegica :cerek::cerek:
a što se folna mora u frižideru držati :confused: meni vani stoji u kupaonici pa gledam onu sliku mame i bebe i smiješim se i plačem i tako :cerek:
a dok si pila folnu, nisi druge vitkače neke uzimala, nego tek poslije folne, jel da?

Francesca
24.10.2009., 09:53
ja kupila Prenatala pa ću sad nekak valjda i počet piti :)

vexy315
24.10.2009., 10:00
moja draga lijepa kolegica :cerek::cerek:
a što se folna mora u frižideru držati :confused: meni vani stoji u kupaonici pa gledam onu sliku mame i bebe i smiješim se i plačem i tako :cerek:
a dok si pila folnu, nisi druge vitkače neke uzimala, nego tek poslije folne, jel da?

ma ne mora se držat u frižideru, to ja samo vitamine držim tako, nemam pojma zašto :ne zna:

nisam ništa uz folnu uzimala, katkad samo šumeći Mg od dietpharma, al moja frendica koja je rodila prije 3 tjedna je od početka bila na Elevitu, folnu posebno nije ni uzimala (osim toga, ona je skužila da je trudna kad je već bila 7tj i tek je onda počela s vitaminima, rodila je super zdravog dečkića, moje kumče buduće:cerek:-dakle još jedan razlog da ne brineš:mig:), evo sad baš gledam, elevit ti imaju čak 0,8 mg folne u jednoj tableti, pa si možeš njih uzet kad popiješ folic+:mig:

abattoir
24.10.2009., 10:11
ma ne mora se držat u frižideru, to ja samo vitamine držim tako, nemam pojma zašto :ne zna:

nisam ništa uz folnu uzimala, katkad samo šumeći Mg od dietpharma, al moja frendica koja je rodila prije 3 tjedna je od početka bila na Elevitu, folnu posebno nije ni uzimala (osim toga, ona je skužila da je trudna kad je već bila 7tj i tek je onda počela s vitaminima, rodila je super zdravog dečkića, moje kumče buduće:cerek:-dakle još jedan razlog da ne brineš:mig:), evo sad baš gledam, elevit ti imaju čak 0,8 mg folne u jednoj tableti, pa si možeš njih uzet kad popiješ folic+:mig:

hvala mila na savjetima, ja jedva čekam biti t više tjedana da mogu svima reći i ići ginici!

MalaLola
24.10.2009., 22:54
Da pitam ovdje, možda će netko znati, ja bi htjela prije slijedeće trudnoće opet ono barem 3mj prije piti folnu. Pošto planiramo ponovno poraditi na bebi kad M. navrši godinu dana, znači da bi za nekih mjesec dana trebala ponovno početi piti folnu.
Sad mene zanima, pošto ja dojim i mislim dojiti dok barem on ne navrši godinu, jel će ta folna otići s dojenjem, ono neće se napraviti zalihe kako bi bilo da ne dojim, ili? I koliko je to ok za bebu koja doji da dobiva povećane količine folne.
Mislim kako da napravim zalihu, ako ode sve dojenjem?
Malo sam zbunjena :D

zoro007
25.10.2009., 21:08
@MalaLola
potreba za folnom za vrijeme dojenja je 400µg, a ako zena planira trudnocu i u prvom tromjesecju 800µg.
ako uzimas dovoljno namirnica koje sadrze folnu kiselinu i dodatno pijes 800µg, doci ces zasigurno na kojih 1000µg dnevno ili vise. to bi trebalo biti dovoljno. no cak i ako zelis uzimati samo tablete, mislim da se ne mozes 'predozirati' :D

ja sam u prvoj trudnoci folnu pocela piti nekoliko mjeseci prije. u drugoj sam dojila i pila dozu koja je bila u prenatal preparatu.

Anna_maca
26.10.2009., 13:31
počela sam je piti kad sam saznala da sam trudna (Folacina). pa sam imala spontani, i nakon spontanog mi je preporučeno da ih pijem čim ponovno počnem radit na bebi. pa sam ih pila 4 mjeseca, i još uvijek nisam trudna, al sam bome prestala pit folnu (400µg). fakat mi se više neda. počet ću je pit kad ponovno vidim svoga pluseka :ne zna:

takomlada
26.10.2009., 13:41
danas kupila folnu od twinlaba sa 800µg, dosada sam pila poslije ovulacije centravit prenatal u kojem je 400µg folne i vitamini.

MalaLola
26.10.2009., 13:58
Kupila danas onu koja sam pila i prije, folic+, i pitala tetu u ljekarni, kaže da će se stvoriti dodatna zaliha, da dojenjem ne odlazi puno, a da neće škoditi cicavcu :)
Neću još piti, ali za koji tjedan, počinjem.
Anna Maca ja sam poslije spontanog pila do nove trudnoće (dakle punih 6mj) i prvih 9tt, rekao mi je dr. Kos da nedostatak iste može uzrokovat spontani, a da se nemrem predozirat, što više zalihe to bolje, tako da se nisam htjela s tim zaje.. :D

Anna_maca
26.10.2009., 14:46
Kupila danas onu koja sam pila i prije, folic+, i pitala tetu u ljekarni, kaže da će se stvoriti dodatna zaliha, da dojenjem ne odlazi puno, a da neće škoditi cicavcu :)
Neću još piti, ali za koji tjedan, počinjem.
Anna Maca ja sam poslije spontanog pila do nove trudnoće (dakle punih 6mj) i prvih 9tt, rekao mi je dr. Kos da nedostatak iste može uzrokovat spontani, a da se nemrem predozirat, što više zalihe to bolje, tako da se nisam htjela s tim zaje.. :D

idem danas kod ginića, pa bum još posavjetovala :D:kiss:

abattoir
26.10.2009., 15:57
što nije ona količina od 400 tih mjernih jedinica dosta? treba više??:ne zna:

takomlada
26.10.2009., 18:24

trebalo bi 800 koliko ja znam:ne zna:

annaaa
26.10.2009., 19:27

ja isto pijem 800, tako mi preporučila ginićka. i to od natural wealtha

abattoir
26.10.2009., 19:42
ja sam čitala da je 400 dovoljno. ako višak ne škodi onda se prebacujem na 800:top:

lala
26.10.2009., 19:57
ja pijem Folacin-veliku dozu jer imam granični dijabetes. Pila sam sokiće od Hippa-ali gin je rekla-ne šopanju prva 3 mjeseca, samo folna

*mlada-mama*
26.10.2009., 23:36
ciao! evo mi od prije nekoliko dana intenzivno radimo na bebici :mig: i tek sam neki dan pročitala da bih trebala već prije trudnoće početi piti neke tablete koje sastoje u sebi folnu kiselinu..... možete li mi reći koje su to tablete i ako ima više njih, koje su najbolje?? :ne zna:

Anna_maca
27.10.2009., 09:08
jučer mi je gin rekao da ju opet počnem piti. imam folic +, to mi je i preporučio, tako da danas pijem prve 3 tabletice

Anna_maca
27.10.2009., 09:09
ciao! evo mi od prije nekoliko dana intenzivno radimo na bebici :mig: i tek sam neki dan pročitala da bih trebala već prije trudnoće početi piti neke tablete koje sastoje u sebi folnu kiselinu..... možete li mi reći koje su to tablete i ako ima više njih, koje su najbolje?? :ne zna:

evo možeš piti folic plus http://www.allcures.com/images/products/860437.jpg

piju se 3 na dan :mig:

sofijica
27.10.2009., 09:35
Prije trudnoće sam jedno vrijeme uzimala od KAL-a Folic acid, to sam na svoju ruku uzela i te su mi bile ok..
A kad sam saznala za trudnoću, gin mi preporučio Folacin i nju pijem zadnja 2 mjeseca. U petak nam je 12 tjedana :cerek: pa se nadam da onda smijemo prestati s folnom i preći na neke konkretnije vitamine..

abattoir
27.10.2009., 11:29
evo možeš piti folic plus

piju se 3 na dan :mig:

i ja njih pijem ali me brine to što je njihova ukupna količina 400 tih jedinica (3 tablete, jedna sadrži 133), a eto cure kažu 800 treba :ne zna:

Tia7
27.10.2009., 14:11

Folna kiselina, bilo koja. Ja sam pila Twinlab-ovu jer jedna tabletica sadrži 800 µg, pa mi je bilo praktično što ne moraš gutat više njih, nego je jedna dovoljna za čitav dan :mig:

Meni je moj ginić rekao da je dnevna potreba za folnom kiselinom prije trudnoće i u prvom tromjesečju 800 µg. Sad pijem Twinlab-ov Prenatal koji sadrži 400 µg folne...

FIGICA
27.10.2009., 14:48
Ja ću je početi piti 6 mj.prije nego što planiramo bebicu,zato jel sam često na dijetama i fali mi u organizmu,to mi je rekla i doktorica koja mi je mjerila status vitamina i minerala u tijelu.Kupit ću onu od Kala 800 jedinica,ona je zajedno sa vitaminom b 12

*mlada-mama*
27.10.2009., 15:38
ako pijem te tabletice koje sadrže folnu kiselinu, hoću li se udebljati :mig: ? znam da je glupo pitanje ali ja sam se tooooliko trudila sredit si liniju da stvarno sad jedino zbog bebice :cerek: bih mogla na to zažmiriti a tek smo na "trudu oko tog" :mig:
odoh ja kupiti si taj folic+ ..... tnx na savjetima :)

Anna_maca
28.10.2009., 08:18
i ja njih pijem ali me brine to što je njihova ukupna količina 400 tih jedinica (3 tablete, jedna sadrži 133), a eto cure kažu 800 treba :ne zna:

pitaj lotus, ja mislim da ti ona sad i pije folic plus :mig:

abattoir
28.10.2009., 15:50
pitaj lotus, ja mislim da ti ona sad i pije folic plus :mig:

evo danas mi ginica rekla folicin da pijem. ja ga kupila i sad se prebacujem na njega,a li ne piše da ima 800 tih jedinica, samo da je od 5 mg. :ne zna:

Nessych
28.10.2009., 15:54
evo danas mi ginica rekla folicin da pijem. ja ga kupila i sad se prebacujem na njega,a li ne piše da ima 800 tih jedinica, samo da je od 5 mg. :ne zna:

Ja sam folacin dobila na racept kod moje ginice, šta si ti morala kupiti svoj?

abattoir
28.10.2009., 16:09
Ja sam folacin dobila na racept kod moje ginice, šta si ti morala kupiti svoj?

nije mi dala recept. u jednoj ljekarni mi nisu htjeli dati jer se kao treba na recept, a u drugoj su mi dali bez recepta :ne zna:

Nessych
28.10.2009., 16:12
nije mi dala recept. u jednoj ljekarni mi nisu htjeli dati jer se kao treba na recept, a u drugoj su mi dali bez recepta :ne zna:

A jesi išla kod socijalne ginekologice ili privatno? Ja sam dobila 2 kutijice i to na onaj plavi recept, ništa nisam platila u ljekarni

abattoir
28.10.2009., 16:19
A jesi išla kod socijalne ginekologice ili privatno? Ja sam dobila 2 kutijice i to na onaj plavi recept, ništa nisam platila u ljekarni
socijalka. a ja sam išla kupiti. dođe 20kn. možda mi nije dala recept jer sam rekla da pijem folic plus. onda sam joj rekla njegove vrijednosti i rekla je da ih treba biti više, tj. 800.
jel ti znaš koliko folicin ima tih jedinica? ja nikako to ne mogu naći