PDA

View Full Version : Adaptacija kuće/stana

Renata
10.03.2006., 16:14
Koliko treba novaca za uređenje kuće od stanja niskog roh-bau do ključ u ruke? Zanima me prosječna cijena koju bi tražila neka tvrtka kao izvođač radova sa materijalom. Kolika je cijena prozora, fasade, malarije, instalacija? Ima li netko troškovnik koji mi može poslati? Da li za kuću od 200m2 treba više od 40 000 Eur za potpuno, ali ne luksuzno, nego prosječno uređenje? Molim savjet svih koji imaju iskustva ili neka saznanja.

bodul
10.03.2006., 21:05
Puno ovisi o detaljima .
Pitanje je preopsirno, a istovremeno premalo definirano u detaljima.
Teoretski za uredjenje triba oko 250 - 500 E po m2
Ali sve ovisi o svakom i najmanjem detalju , recimo , kakve prozore ces staviti , AL ili PVC , pa stakla , pa rolete , pa klupcice , .....

Renata
11.03.2006., 11:29
Ovako, ja sam iz sjeverozapadne Hrvatske, pa pretpostavljam da je kod mene sve jeftinije nego u Dalmaciji. Stavila bih drvene prozore, ali ne najskuplje, dvostruka stakla, žaluzine (ali to nije najbitnije za početak), laminat, bojala bih sama unutrašnjost, ali treba pogipsati i staviti još fasadu. Potrebno je provesti i vodovodne i plinske instalacije, struje ima. Ne razumijem se u detalje oko izgradnje, ali mi je bitno znati s koliko moram novaca računati. 500 Eur/m2 mi se čini puno previše, s obzirom da sam čula da se za taj novac može dobiti i kuća od samog početka izgradnje pa do ključ u ruke.

BUFFET
11.03.2006., 16:47
Svaka adaptacija je uvjek skuplja za 30% od izgradnje novog objekta. Ko te uvjerava u suprotno nevjeruj. Troškovi ti se tu samo skupljaju i skoro ih je nemoguće predvidjeti jer naravno niko ne uzima ovlaštene inženjere da snime postojeće stanje i odgovorno naprave troškovnik, nego bi svi ko ti. BTW drveni prozori su puno skuplji od ovih "umjetnih" ili kupi one rumunjske, da 500 eur/m2 sa jeftinijom opcijom fasade je realno za sve puno ispod te cijene kvaliteta neće biti zadovoljavajuća. I naravno nemaš garanciju.

Renata
11.03.2006., 17:18
Svaka adaptacija je uvjek skuplja za 30% od izgradnje novog objekta. Ko te uvjerava u suprotno nevjeruj. Troškovi ti se tu samo skupljaju i skoro ih je nemoguće predvidjeti jer naravno niko ne uzima ovlaštene inženjere da snime postojeće stanje i odgovorno naprave troškovnik, nego bi svi ko ti. BTW drveni prozori su puno skuplji od ovih "umjetnih" ili kupi one rumunjske, da 500 eur/m2 sa jeftinijom opcijom fasade je realno za sve puno ispod te cijene kvaliteta neće biti zadovoljavajuća. I naravno nemaš garanciju.
Pa ja nebi adaptirala, ja imam samo roh-bau kuću u koju još nitko nije ništa stavljao, kuća je stara 3 godine, pa me zanima koliko mi novaca treba da ju sredim do useljenja.

BUFFET
12.03.2006., 10:19
Opet ovo zavisi što se dogodilo u te tri godine dali je vlaga ušla u zidove i ako nije bila zatvorena dali je došlo do propadanja, pa dali to treba sanirati sušiti, injektirati i ostalo ali tu ti je inda cijena oko 300 eur/m2, jer ti trebaju za završiti skoro najskuplji radovi, žbuka oko 70 kn/m2, estrih kvalitetan 130 kn/m2, vanjska fasada od 180 kn/m2, soboslikarski radovi zajedno s ravnanjem zidova oko 30 kn/m2, ov ti je ugrubo i cijene su ako radiš legalno i s garancijom, centralno grijanje za takav objekt je oko 50000 kn, struja, vodovod ti je još 20000 kn.........ima najskuplje tek dolazi.

moja-kucica
12.03.2006., 13:18
Opet ovo zavisi što se dogodilo u te tri godine dali je vlaga ušla u zidove i ako nije bila zatvorena dali je došlo do propadanja, pa dali to treba sanirati sušiti, injektirati i ostalo ali tu ti je inda cijena oko 300 eur/m2, jer ti trebaju za završiti skoro najskuplji radovi, žbuka oko 70 kn/m2, estrih kvalitetan 130 kn/m2, vanjska fasada od 180 kn/m2, soboslikarski radovi zajedno s ravnanjem zidova oko 30 kn/m2, ov ti je ugrubo i cijene su ako radiš legalno i s garancijom, centralno grijanje za takav objekt je oko 50000 kn, struja, vodovod ti je još 20000 kn.........ima najskuplje tek dolazi.

u sunce ti zarko al si ti skup :)

50 k za centralno? pa od cega to zeusa ti..
vailant plinski bojler sa vrhunskom automatikom (bez obzira sta samo ovdje procitao da se neki bune na vailant ja pouzdano znam da ga jedan projektni ured koji jako drzi do sebe iskljucio ugradjuje jer je to super kvalitetna srednja klasa..viesman i bouderus ne vrede tih novaca) kosta 7 k kuna...radijatore neces platit preko 15 ako imas izolaciju, prikljucak plina je u klc 4 k kuna (cuo sam da nije preko 10 drugdje)..ima tu sad jos detalja al kako do 50 000 dodje :confused:

meni je firma racunala podlogu 30kn/m2 + materijal 70 (i to sa vrhunskom izolacijom..zvucnom, termo i hidro)..racun mi je bio stvarno nepotreban..

zbukanje mozes napravit za 45 kn/m2 sa materijalom..naravno bez racuna...

kao sto sam ti napisao na pm 35 k eura je premalo al sigurno nije 70...mozda kakvih 50 ili tako nesto...ako cemo bit malo hrabriji mislim da bi se 40-45 moglo pogotovo ako mislis stavljati laminat i sl. znaci ne palis se na fancy stvari kao ja :) ..

ako je kuca pod krovom i sve je bilo napravljeno kak se spada onda to za mene nije sanacija nego nastavak gradnje i ne vidim potrebe za nekakvim specijalnim pothvatima..ne bi trebalo biti vlage ni sl...

BUFFET
12.03.2006., 14:18
Za peć za centralno jer nevjerujem da bilo koji bojler ima kapacitet zagrijavanja takvog prostora, nas je jedanput u autu bilo 8 ali to neide, znaš o čemu pričam i to je sigurno skuplja varijanta u konačnici.

moja-kucica
12.03.2006., 15:34
Za peć za centralno jer nevjerujem da bilo koji bojler ima kapacitet zagrijavanja takvog prostora, nas je jedanput u autu bilo 8 ali to neide, znaš o čemu pričam i to je sigurno skuplja varijanta u konačnici.

plinski uredjaj od 24kw kao od sale zagrije takav prostor ako ce imati izolaciju...ako ne onda pretpostavljam da bi tu trebao plinski kotao..
moja kuca od 132m2 ima gubitak od 15tak kw..max..i to sa max izmjenama zraka i sl...
cisto zbog zagrijavanja vode za kupanje u smislu protocnog bojlera moras uzeti jaci bojler ali za samo grijanje ne...

kruno
17.05.2006., 22:09
da li je netko upoznat sa pravilima vezanima uz adataciju kuće u ZG?

na kući se nebi ništa mijenjalo u vanjskim gabaritima, kuća bi ostala takva kakva je sada, već bi se promijenilo krovište - crijep i sve ostalo (dotrajalo je), te bi se stavila nova (bolja izolacija) fasada... naravno, promijenio bih i vanjsku stolariju...

da li su potrebne neke posebne dozvole i da li je te radove potrebno negdje prijaviti (općina, neki gradski ured...)...

dk_
18.05.2006., 06:56
da li je netko upoznat sa pravilima vezanima uz adataciju kuće u ZG?

na kući se nebi ništa mijenjalo u vanjskim gabaritima, kuća bi ostala takva kakva je sada, već bi se promijenilo krovište - crijep i sve ostalo (dotrajalo je), te bi se stavila nova (bolja izolacija) fasada... naravno, promijenio bih i vanjsku stolariju...

da li su potrebne neke posebne dozvole i da li je te radove potrebno negdje prijaviti (općina, neki gradski ured...)...

posebna dozvola nije, trebao bi jedino poslati dopis u općinu i prijaviti da ćeš mijenjati krov i fasadu... ako su revni u tvojoj općini izdati će ti potvrdu da za te radove ne treba građevinska ni lokacijska dozvola...

Juraj2
18.05.2006., 11:15
Odes u svoju opcinu, prijavis adaptaciju i zatrazis potvrdu da za to ne treba dozvola. Npr. u opcini Tresnjevka imaju na ulazu sve te tipske potvrde koje sam ispunis a oni samo lupe zig.

loonalee
15.09.2007., 07:15
Bacila sam oko na jednu staru kamenu kuću na Krku. U relativno je lošem stanju i bit će tu puno posla, ali kako nisam stručnjak, molila bih par savjeta.

Kuća ima "konobu"/podrum/prizemlje i to na tvrdoj kamenoj podlozi i ima jednu etažu. Stopovi su (i dolje i gore) dosta niski, što bi značilo da treba ili malo ukopati podrum (hmm, ne znam koliko je moguće zbog kamena ispod i temelja), ili srušiti pod između podruma i prve etaže i podignuti malo krov Tj. izbaciti tavan tako da krov bude direktno iznad etaže (kao u potkrovlju)...

No da sad ne duljim, zapravo me zanima koga bi trebala angažirati za početak: arhitekta? Statičara? Koliko to košta??

Treba li mi građevinska i lokacijska dozvola ako planiram npr obnoviti krov i terase, ali ne i bitno mijenjati vanjski izgled kuće?

Smije li većinu radova obavljati moj svekar ili moram angažirati neku firmu/ izvođača bar za ove bitnije radove (ukopavanje, krovište, podovi) - radi opasnosti od urušavanja i da li moram i za ovakve radove imati nekog tko će nadzirati radove?

Laa Laa
15.09.2007., 16:44
Prvo i osnovno - zovi DOBROG građevinca!!!
On će ti detaljno pregledati kuću i reći što je točno potrebno i moguće napraviti. Zatim tek zovi arhitekta.

Naime, adaptacija je poprilično tricky stvar, jer je:
a) skupa
b) komplicirana
c) dugotrajna.

Kod kamenih kuća je najvažnije da saniraš krov (odnosno - ako kuća ima loš krov koji je prokišnjavao kuću nemoj ni kupovati), jer se između velikih kamenih bolokova nalazi sitni šljunak kojeg kiša (ako krova nema ili je loš) potpuno ispere.Što znači date zidove moraš srušiti, jer samo što se nisu raspali!!!
Ako su pak zidovi donekle ok, trebat ćeš posebnog majstora da ih fugira. itd. itd. Nadalje, što je s vodom, septičkima, strujom??? Stare kuće većinom nemaju kupaonice niti odvode. itd. itd. itd.

Lako za konobu i dozvole (ne trebaju ti).

Nego - NE KUPUJ NIŠTA PRIJE NEGO ŠTO SE KONZULTIRAŠ S GRAĐEVINCEM!!!

McGrubi
15.09.2007., 21:13
ali pazi da razgovaraš sa dipl. ing. građevine a ne zidarom sa srednjom školom upitnog znanja, (susrela sam ih svakakvih)

osim sanacije zidova i krova, instalacija .. stare kamene kuće nisu izolirane protiv kapilarne vlage (penje se po zidu iz tla ka kad staviš suhu spužvu na lokvu)
vlaga neće biti vidljiva sve dok je zid suhozid (brzo se suši, ali nije statički siguran na jači potres), no ako se doda betona .... onda bi se mogle vrlo brzo pojavljivati fleke od vlage
postoje načini sanacije tog problema, ali nisu jednostavni, najbolje je injektiranje posebne hidrofobne smjese u zid odmah iznad tla ... komplicirano

možeš odmah otići do arhića da ti ujedno napravi i unutarnje uređenje (da izvučete maksimum iz prostora) - kad kupiš kuću

ako ne podižeš krov ili ne širiš terasu (ili dodaješ) ne trebaš dozvole

LUCIA@CRV
16.09.2007., 11:04
obnova stare kuće zahtijeva puno više novaca i vremena od gradnje nove, ako se tebi sviđa taj stil-starinski onda dobro.
imam veliko iskustvo u gradnji, kupoprodaji .... kod kupnje starina ne samo da platiš zemljište na kojem se nalazi kuća, već platiš i kuću koju najčešće moraš srušiti i sagraditi drugu, ljudi kažu pa netreba platit kom. naknadu ... to je nekakvih cca 100 000 kn što je zanemarivo kada gledaš cijenu zemljišta i/ kuće sa istom kvadraturom terena na tom području.

sretno!!!

:W

Ivanicapeca
16.09.2007., 11:08
Mislim da je moguće dobiti subvenciju od države za obnovu starih kamenih kuća i možeš dobiti namjenski poticajni kredit za turizam, ukoliko je želiš urediti kao bi je iznajmljivala.

LUCIA@CRV
16.09.2007., 11:22
Mislim da je moguće dobiti subvenciju od države za obnovu starih kamenih kuća i možeš dobiti namjenski poticajni kredit za turizam, ukoliko je želiš urediti kao bi je iznajmljivala.

da ali na kod nas!!!!
probaj u nekim bogatijim sjevernoevropskim državama!!

Laa Laa
16.09.2007., 11:52

Aahahahahahahaha, dobra!

Kamene kuće zaista nitko ne želi kupovati nit uređivati, trebalo bi ljude potaknuti malo... :zubo:

Ivanicapeca
16.09.2007., 15:21
Aahahahahahahaha, dobra!

Kamene kuće zaista nitko ne želi kupovati nit uređivati, trebalo bi ljude potaknuti malo... :zubo:

Jesi siguran?:o
Provjeri pri ministarstvu kulture;)
Čak subvencioniraju obnovu turopoljskih brvnara.

To što naši ljudi nemaju smisla za takve stvari ili im se neda ili vole doći na gotovo je drugi par opanaka, ali zato ima jako puno Iraca i Engleza koji su fino obnovili stare i ruševne kamene kuće po Istri, pa se sad bave turizmom i odlično zarađuju, čak toliko da su neki dali otkaze po firmama gdje su prije radili.

Laa Laa
16.09.2007., 17:51
Najsigurnija.

Imam kamenu kuću u Istri koja je skoro pa do kraja adaptirana, a i živim u spomeniku kulture.

Postoje državni poticaji za poduzetnike-početnike, ulaganje u turizam, otvaranje biznisa u nerazvijenim krajevima... ali za kamene kuće ne (za sad). Turopoljske brvnare su nešto drugo (kao i banijske, zagorske...), jer nestaju, preseljuju se itd.

Ali naravno, slažem se s tobom, najbolje je 3 puta provjeriti.

krule
16.09.2007., 20:03
ali pazi da razgovaraš sa dipl. ing. građevine a ne zidarom sa srednjom školom upitnog znanja, (susrela sam ih svakakvih)

mcgrubi ja sam inzenjer gradevine pa samo da ti napomenem da sam osobno upoznao vise glupih inzenjera nego zidara stoga nemoj pricati.....jer kao sto rece moj zidar - lako je pticu nacrtati - ajd je ti zašaluj!!!!

sto se tice takvih starina treba biti oprezan da nisu spomenici kulture...ako jesu onda je adaptacija jos skuplja.....ako nisu.....kupis starinu....srusis ju i napravis novu kakvu hoces.....ako od starine zelis napraviti repliku kakva je prije bila onda ti i ne treba savjet sa ovog foruma - onda imas toliko para da mos kupit sve nas da ti stojimo na parceli i pljescemo.
pazi da razgovaras sa dipl.ingom. - buaahahahahah ko da je obnova blizanaca u new york-u a ne neka starina na krku...

McGrubi
16.09.2007., 23:25
neki ne znaju ni šalovat: eno ti jedan "meštar" je tak fino zašalovao septičku i oglušio se na moja upozorenja pa kad je automješalica iskipala beton sva mu oplata isplivala ...

sanacija kamene kuće je zahtjevna i traži i znanje teorije , i znanje svih opcija i tehnika, na faksu to je odvojen predmet ...
a danas svaka budala može otvoriti zidarski obrt , pa ti njemu viruj
najbolje mi je kad mi neki takav "meštar" mudruje oko statike koji je napravija statičar čiji projekti prolaze revizije bez problema

Ivanicapeca
17.09.2007., 13:00
Najsigurnija.

Imam kamenu kuću u Istri koja je skoro pa do kraja adaptirana, a i živim u spomeniku kulture.

Postoje državni poticaji za poduzetnike-početnike, ulaganje u turizam, otvaranje biznisa u nerazvijenim krajevima... ali za kamene kuće ne (za sad). Turopoljske brvnare su nešto drugo (kao i banijske, zagorske...), jer nestaju, preseljuju se itd.

Ali naravno, slažem se s tobom, najbolje je 3 puta provjeriti.

Nešto sam se raspitivala s obzirom da ja u DBK imam kuću koja je spomenik kulture i pod zaštitom starina je. Naime, takve zgrade moraju biti obnavljane u autentičnom stilu i starim materijalima gdje god je to moguće, izvana, a neki ljudi su uspjeli u prijašnjim "krpanjima" takvih kuća izmijeniti autentičnost do te mjere da su ovi iz ministarstva kulture zbog toga odbili subvencije.

Što se tiče poticajnog kredita za bavljenjem turizmom, osobno poznajem gospođu koja je takvim kreditom temeljno preuredila ribarsku kuću, točnije ruševinu u Podgori, sa samo vanjskim zidovima. Dobila je odgodu vračanja na 2 godine, a u 3 je u potpunosti vratila kredit zaradom od iznajmljivanja. Dakle, ako se može u Podgori, sigurno se može i na Krku. Kod dobivanja ovog kredita je jedino bitno da su papiri čisti, tj. da su riješeni svi imovinsko pravni odnosi.

Laa Laa
17.09.2007., 15:08
Je, je, Ivanica... sve to stoji. Ali Dubrovnik nije isto što i Istra. Za početak, jer je pod zaštitom UNESCA!!! Radi se o totalno drugoj vrsti kamenih kuća i drugoj lokaciji (znači drugom nadležnom Zavodu za zaštitu spomenika, drugoj lokalnoj vlasti...) itd.
Istarske kamene kuće nisu pod zaštitom!!!!

A što se poticanih kredita koje si navela tiče, rekla sam da postoje, ali oni nisu u prvom redu namijenjeni obnovi kamenih kuća nego bavljenju turizmom!

loonalee
17.09.2007., 20:33
Uf, hvala na odgovorima i savjetima!:s
Moram priznati da ste me malo obeshrabrili:zubo: . Nisam pojma imala da obnova stare kamene kuće ispadne skuplje nego graditi novu!!!!:eek:

Možda bi je stvarno bilo lakše srušiti...A i to vjerojatno košta puno..A k tome je i "naslonjena" na drugu kuću..Ne bi baš bilo zgodno da susjedima srušimo zid ili dva:p

Kuća nije dio spomeničke baštine to je sigurno. Nalazi se u selu cca 2 km od mora.

Radi se o kući i pripadajućoj kamenoj štalici koje su međusobno spojene jednim nadograđenim dijelom. Cca 100 m2 po etaži a kuća i štala imaju prizemlje/podrum plus jedan kat. Tek sad kad sam pročitala vaše odgovore, sam skužila da nema kupaone već nešto slično poljskom wc-u odmah do štalice (rupa je iskopana, al ne znam jel to znači da ima septičku:flop:A bome i krov treba mijenjati...

Ima li itko sliku koliko novca treba za najosnovniju adaptaciju (bez nekih detalja) ??

Laa Laa
17.09.2007., 20:41
Ima li itko sliku koliko novca treba za najosnovniju adaptaciju (bez nekih detalja) ??

Prema tvom opisu - 30 000 eura kao minimum!!! Iako bih ja rekla da se to popne na minimalnih 50 000.
Bez uračunatih priključaka (znači - dovođenje vodovoda do 30 000 kn - koliko je mene koštalo, struja - 20 000 kn...). :zubo:
Gotovo sam sigurna da septičke nema, što je dodatna zafrkancija i trošak.

I nije na odmet još jednom naglasiti - NE KUPUJTE KAMENE KUĆE S LOŠIM KROVOM, jer to znači da su im i zidovi loši. Bježi od toga!

Također, ako je kuća naslonjena na susjednu, tada gledajte u kakvom je stanju ta susjedna, jer ako je ona ruina urušit će se kad-tad i potegnuti vašu.

loonalee
18.09.2007., 11:12
Prema tvom opisu - 30 000 eura kao minimum!!! Iako bih ja rekla da se to popne na minimalnih 50 000.
Bez uračunatih priključaka (znači - dovođenje vodovoda do 30 000 kn - koliko je mene koštalo, struja - 20 000 kn...). :zubo:
.:eek: :eek:

LUCIA@CRV
20.09.2007., 09:38
Radi se o kući i pripadajućoj kamenoj štalici koje su međusobno spojene jednim nadograđenim dijelom. Cca 100 m2 po etaži a kuća i štala imaju prizemlje/podrum plus jedan kat. Tek sad kad sam pročitala vaše odgovore, sam skužila da nema kupaone već nešto slično poljskom wc-u odmah do štalice (rupa je iskopana, al ne znam jel to znači da ima septičku:flop:A bome i krov treba mijenjati...

koje selo na Krku???
- struja - cca 5000Eura
- voda(kupaona, wc, kuhinja) - 3 000Eura
- vanj. zidovi - 30 eur/m2 - cca 10 000 eura
stolarija vanjska sa grilj. - cca 10 000 eura
- unutarnji radovi (preg. zidovi, podloge, žbuka, ploča,
plafoni ...grubi radovi) - 10 000 eura
- nutarnja stolarija - cca 3 000 eur
- završni unut. radovi(keramika, parket, farbanje) -
cca 6 000 eura
to su ti grubi radovi - kvalitetna gradnja
za detalje još dodaj 20%

cca 60 000 eura

loonalee
20.09.2007., 12:02
koje selo na Krku???
- struja - cca 5000Eura
- voda(kupaona, wc, kuhinja) - 3 000Eura
- vanj. zidovi - 30 eur/m2 - cca 10 000 eura
stolarija vanjska sa grilj. - cca 10 000 eura
- unutarnji radovi (preg. zidovi, podloge, žbuka, ploča,
plafoni ...grubi radovi) - 10 000 eura
- nutarnja stolarija - cca 3 000 eur
- završni unut. radovi(keramika, parket, farbanje) -
cca 6 000 eura
to su ti grubi radovi - kvalitetna gradnja
za detalje još dodaj 20%

cca 60 000 eura

Ova cifra uključuje materijal i ruke?

LUCIA@CRV
20.09.2007., 14:20
Ova cifra uključuje materijal i ruke?

naravno, kvalitetan materijal i dobar majstor!

makap
22.09.2007., 08:29
Poštovani ljudovi,

Jedno malo pitanjce. Idem uređivati potkrovlje koje je sad tavan. Trebam sve napraviti - knauf, struja, voda, grianje, plin, klima, telefonija...

Zanima me kojim redom krenuti s radovima. Naime, željela bi što više instalacija "ugurati" u knauf. Također, željela bi staviti ona klizna vrata koja idu u knauf... itd.

Isto tako zanima me jel bolje da instalacije idu po podu ispod laminata i pločica ili gore ispod spuštenog stropa?

Zbunjena :s

p.s. Zna li tko neke dobre majstore za postavljanje knaufa u potkrovlju? Cijena njihova rada? Oblačila bi grede u knauf, stavila ta ugradbena vrata, pa ona mala halog. svjetla u strop, napravila neka udubljena za ugradbene ormare... Stoga trebaju mi iskusni majstori koji fakat znaju s knaufom... A opet ne preskupi :rolleyes:

McGrubi
22.09.2007., 11:56
osim nužnih instalacija odvoda otpadne vode, ništa drugo ne stavljaj u pod, jer ako bude potrebna ikakva intervencija imaš problem

prvo ide kanalizacija, voda, plin, struja, klima, telefonija, pa podovi, pa al konstrukcija za knauf, pa instalacije koje idu kroz knauf, pa postava mehanizma tih vrata, ... knauf je zadnji, poslije njega ide obloga podova

makap
23.09.2007., 07:34
Majstori? Cijena rada? Cijena materijala?

Uh...

:rolleyes:

rijecanka77
25.09.2007., 13:30
I mene ista tema zanima jer imamo stan od 55m2, a iznad tavan na kojem je iskoristive (normalne visine za kretanje) samo 22m2 pa namjeravamo tu urediti nasu sp. sobu i mozda mali WC, staviti prozore Velux,na pod bih stavila parket i htjela bih prekriti grede knaufom takodjer...I kojim redom idu radovi? Kako se cijene krecu kod uredjenja potkrovlja? :confused:

popaj zg
25.09.2007., 15:56
Budući da ste na početku radova ovo je prilika za dobro organiziranje posla.

Obzirom da imam tvrtku koja se bavi centralnim grijanjem-klimom-vodom-kanalizacijom-strujom moja sugestija je slijedeća:
- uobličite plan budućeg stana sa točnom dimenzijom i pozicijom svih zidova
- kod kuhinje i kupaone trebate imati točan raspored elemenata
- to vrijedi i za sobe s namještajem
- predložite pozicije za rasvjetna mjesta uključujući prekidače na zidovima i utičnice po sobama
- odredite poziciju za unutarnju jedinicu (ili više njih) za klima uređaj
- posebne zahtjeve razradite detaljno s pozicijama (kamin, ventilacija, podno grijanje, podne puhalice na staklenim stijenama i sl.)

Redoslijed radova ugrubo je slijedeći:
- podni razvod instalacije grijanja AluPeXc (preporuka) ili CU cijevima + kanalizacijska instalacija + vodovodna instalacija
- podžbukna zidna instalacija za klima uređaj(e)
- zatvaranje poda (estrih ili podne ploče)
- zatvaranje zidova
- izrada konstrukcije za knauf-zidove bez ploča
- u njih se postavlja strujna instalacija i dio instalacije za vodu-centralno-klimu-odvod prema kanalizaciji
- završni radovi na knaufu
- završni podni radovi (parket, pločice)
- završni radovi na grijanju-sanitarijama-struji

Sve u svemu nije komplicirano, samo se majstori trebaju dobro organizirati.

rijecanka77
26.09.2007., 08:38
Budući da ste na početku radova ovo je prilika za dobro organiziranje posla.

Obzirom da imam tvrtku koja se bavi centralnim grijanjem-klimom-vodom-kanalizacijom-strujom moja sugestija je slijedeća:
- uobličite plan budućeg stana sa točnom dimenzijom i pozicijom svih zidova
- kod kuhinje i kupaone trebate imati točan raspored elemenata
- to vrijedi i za sobe s namještajem
- predložite pozicije za rasvjetna mjesta uključujući prekidače na zidovima i utičnice po sobama
- odredite poziciju za unutarnju jedinicu (ili više njih) za klima uređaj
- posebne zahtjeve razradite detaljno s pozicijama (kamin, ventilacija, podno grijanje, podne puhalice na staklenim stijenama i sl.)

Redoslijed radova ugrubo je slijedeći:
- podni razvod instalacije grijanja AluPeXc (preporuka) ili CU cijevima + kanalizacijska instalacija + vodovodna instalacija
- podžbukna zidna instalacija za klima uređaj(e)
- zatvaranje poda (estrih ili podne ploče)
- zatvaranje zidova
- izrada konstrukcije za knauf-zidove bez ploča
- u njih se postavlja strujna instalacija i dio instalacije za vodu-centralno-klimu-odvod prema kanalizaciji
- završni radovi na knaufu
- završni podni radovi (parket, pločice)
- završni radovi na grijanju-sanitarijama-struji

Sve u svemu nije komplicirano, samo se majstori trebaju dobro organizirati.

hvala na info, ali mozes mi pojasniti malo o izolaciji, nigdje nisam vidjela da se spominje izolacija zidova i krova (ili nisam skuzila), citala sam negdje da izolacija mora biti 13cm...:confused:

MiP
06.10.2007., 20:25
Namjeravam adaptirati staru dvoetažnu kuću u Zagrebu uz rekonstrukciju instalacija i obnovu podova, zidova, stolarije i kamenih stepenica. Treba mi idejno rješenje adaptacije (novi raspored prostorija) i troškovnik za radove. Molim vas, može li mi netko preporučiti arhitekta i građevinsku firmu i dati kakav savjet oko redoslijeda aktivnosti?

zoranp
08.10.2007., 04:54
Adaptirao sam vlastiti stan i još par stanova, isto tako sam imao prilike vidjeti adaptacije u koje su se ljudi upustili neplanski i na brzinu kako bi uštedjeli i ubrzali radove. Ova druga opcija obično je završila kao skuplja i dugotrajnija i što je najčešći slučaj nije završila nikada.

Prvo i osnovno je da uzmete metar u ruke i papir i olovku i izmjerite sve prostorije. Nakon toga skicirajte novi raspored prostorija s namještajem i rasporedom instalacija. To vas ne košta ništa a uštedjet će te dosta vremena prilikom razgovora s projektantima i izvodjačima, jer će oni konkretno znati što želite.
Ovisno o veličini zahvata, angažirajte arhitekta ili gradjevinskog inžinjera koji će vam izraditi projekt i troškovnik. Ako se radi o manjim zahvatima u kojima se neće rušiti nosivi zidovi, dovoljan vam je i savjet statičara, a proračun troškova možete napraviti i sami. Kada je projekt gotov, tada treba odrediti redosljed i ritam radova.

1. Isprazniti sve prostorije.
2. Isključiti djelove instalacija vode, struje i plina za radove na način da se odspoje i isključe dijelovi koji će se mijenjati i da se naprave privremeni priključci koji su nužni za gradnju.
3. Rušenje zidova, vadjenje gradjevinske stolarije, starih sanitarija i podnih obloga. Ono što eventualno ostaje zaštititi od oštećenja.
4. Ugradnja nove gradjevinske stolarije.
5. Zidanje novih zidova i/ili postavljanje konstrukcije za knauf s jednostranom oblogom, izrada dimnjaka.
6. Izrada novih instalacija struje, vode, plina i centralnog grijanja, klimatizacije i ventilacije.
7. Žbukanje i/ili zatvaranje knaufa i izrada estriha
8. Polaganje pločica
9. malerski radovi
10. Postavljanje parketa i/ili laminata.
11 Montaža suhih dovratnika
12 montaža sanitarija, radijatora, peći i bojlera, klima uredjaja, prekidača, utičnica i rasvjete.
13. Montaža namještaja.

To je uglavnom redosljed radova što se unutarnjih radova tiče. Bitno je napomenuti da prilikom planiranja i izrade instalacija treba odmah predvidjeti i sve potrebne izvode izvan kuće. (npr, interfon, uzemljenje, rasvjeta terase, dvorišta, motor za automatska vrata, slavina za zalijevanje vrta) kako se te stvari ne bi radile naknadno i ponovo se štemalo već dovršeni interijer.

Za adaptaciju uzimajte izvodjače koji rade isključivo fizičkim osobama, jer za razliku od tvrtki koje rade velike objekte, rade mnogo pažljivije. Takvo je barem moje iskustvo.
Fušeri koji rade poslijepodne i vikendom često nisu u stanju ispoštovati rokove.
Dobro je angažirati obrtnike koji mogu napraviti više srodnih poslova (centralno i vodovod), (keramiku i zidanje), (knauf i maleraj), poznam ekipe gdje rade zajedno knafer i električar tako da u paketu rade i knauf i struju.

U svakom slučaju bolje godinu dana planirati i dva-tri mjeseca graditi, nego obratno.

el.danchi
08.10.2007., 13:14
Namjeravam adaptirati staru dvoetažnu kuću u Zagrebu uz rekonstrukciju instalacija i obnovu podova, zidova, stolarije i kamenih stepenica. Treba mi idejno rješenje adaptacije (novi raspored prostorija) i troškovnik za radove. Molim vas, može li mi netko preporučiti arhitekta i građevinsku firmu i dati kakav savjet oko redoslijeda aktivnosti?

Sretno s adaptacijom.
Ja imam vrlo sličnu situaciju (instalacije, zidovi, krov, podovi, raspored) i
odlučio sam srušiti sve, iskopati nove temelje i sazidati sve ispočetka.
Iz razgovora s ljudima koji su adaptirali svoje kuće svi do jednog su rekli:
da sam znao da će toliko koštati i trajati, srušio bi sve i napravio novu
Računica je da gradnja roh-bau kuće košta cca 160-190 €/m2 za moju
prizemnicu s visokim potkrovljem, ukupno s podrumom cca 170m2 BRP-a.
Ali je zato jeftinije stavljati žbuku, stolariju, instalacije, keramiku, parkete i ostalo na nove zidove nego prilagođavati stare.
Kad sam podvukao crtu, razlika je bila cca 10.000€ do "ključ u ruke".
Vremenski je razlika cca 3 mjeseca u korist NOVE ne bi vjerovao.

MiP
08.10.2007., 18:01
zoranp i el.danchi, hvala na savjetima.

Kako se radi o vrijednoj kući koja ima status zaštićenog kulturnog dobra i prekrasan okoliš (park), adaptacija je nužna prije ili kasnije.

Namjeravam urediti stan (130m2) na katu (četvrtina kuće). Nadam se samo da adaptacija neće koštati više nego novi stan u Zagrebu.

zoranp
09.10.2007., 12:13
Sretno s adaptacijom.
Ja imam vrlo sličnu situaciju (instalacije, zidovi, krov, podovi, raspored) i
odlučio sam srušiti sve, iskopati nove temelje i sazidati sve ispočetka.
Iz razgovora s ljudima koji su adaptirali svoje kuće svi do jednog su rekli:
da sam znao da će toliko koštati i trajati, srušio bi sve i napravio novu
Računica je da gradnja roh-bau kuće košta cca 160-190 €/m2 za moju
prizemnicu s visokim potkrovljem, ukupno s podrumom cca 170m2 BRP-a.
Ali je zato jeftinije stavljati žbuku, stolariju, instalacije, keramiku, parkete i ostalo na nove zidove nego prilagođavati stare.
Kad sam podvukao crtu, razlika je bila cca 10.000€ do "ključ u ruke".
Vremenski je razlika cca 3 mjeseca u korist NOVE ne bi vjerovao.

To je živa istina.
Vidio sam previše slučajeva gdje je adaptacija započela i više nikada nije i neće završiti.

MiP
09.10.2007., 15:34
Ima li tko kakvog arhitekta i izvođače radova za preporučiti?

demosten
09.10.2007., 16:21
a lokacija?

MiP
09.10.2007., 20:30
Zagreb, prigradsko naselje

MiP
14.10.2007., 00:45
Dakle, ima li tko za preporučiti nekog izvođača za adaptaciju?

Na Internetu sam pronašao firmu Adaptacije d.o.o.:

http://www.adaptacija-stana.com/Gotove_adaptacije/adaptacije/adaptacije_adaptacija.htm

Zafashan
06.01.2008., 15:22
Adaptiram kuću.

Našao sam izvođača koji mi je izvodi.

Bliži se završni obračun, a kako ja nisam te struke volio bih naći nekoga da mi "pomogne" oko primitka radova (dakle, da pregleda i ocijeni kvalitetu radova, ev. definira neke popravke koje bi valjalo obaviti prije primitka radova i slično) i završnog obračuna (količine).

Jeste li imali već sličnih iskustava i kome ste se obratili za takvu uslugu?

Hvala.

mr.wolf69
07.01.2008., 06:44
zaf šta zapravo adaptiraš u kući?
imaš kakvu specifikaciju-popis radova koje je trebalo i koliko ti je za pojedinu stavku dana ponuda..TROŠKOVNIK...NPR pločice postavljanje 15e/m2 i sl
a za kvalitetu izvođenja teško ti je dat savjet..ak je bio veći zahvat mogao si uzet neki lagani nadzor_inženjera pa za par k kuna mirno spavaš a ak je samo bilo farbanje keramika i sl nek žena pogleda nema im premca:top:

Zafashan
07.01.2008., 20:31
Bila je veća adaptacija. VEEEEĆA.

I ima nadzorni inženjer tako da se tu previše ne brinem (po pitanju kvalitete). Ali inženjer nije na mojoj platnoj listi. I tu je razlog moje brige :D

Inače je u pitanju vanjska adaptacija.

mr.wolf69
08.01.2008., 12:39
a moraš se osloniti onda na ing.nadzornog da je profesionalac.
izvana si adaptirao..
ak je fasada mogli su ti stavit tanji stiropor al to bi vidio
ak su stavljali stiropor na staru fasadu obavezno su ga morali tiplat
kutovi su ti morali bit pojačani lajsnama a cijlo pročelje mrežicom
ak si krov radio-mijenjao e tu će ti kiša reć svoje...valjda imaš garanciju neku
ak si mjenjao prozore dobro je da ti spoj štoka od prozora i kuće prođe akril kit prije završne boje fasadne
a u biti možeš ak je sve završeno samo vizualnu inspekciju napravit al valjda si i pratio tijek izvođenja radova
ako si radio dogradnju ako nešto nije dobro mogu ti se pukotine negdje pojavit al to bi onda bilo pre heavy loše
sve u svemu nadaj se da je nadzorni profesionalac u pravom smislu riječi..kao i brokerima moraš im vjerovat he he:top:

damir77
05.03.2008., 07:45
redosljed izvođenja adaptacije rukovodi majstor,javi se na moj pretinac i nemaš problema

ludibik
05.03.2008., 08:18
mala digresija sa teme ali sam vidio tu nešto što me zanimalo, pa ako se majstor može malo pobliže izjasniti.

..., podne puhalice na staklenim stijenama i sl.)...

Pošto ja namjeravam imati poprilično veliku staklenu stijenu u boravku, mislim da su ove puhalice neophodne u mom slučaju, ali nigdje nisam naišao na neke tehničke specifikacije.

Naime ono što me zanima je dal se one mogu spojiti u krug podnog grijanja ili to radi na struju kompletno ili kako? :ne zna:

What the fuck
05.05.2008., 10:23
Imam kuću koja je građena prije nekih 30-40 godina kao vikendica, što znači da fasada nema neku toplinsku izolaciju, a isto je s prozorima i vratima. Uz to bi trebalo mjenjati krovište, učvršćivati temelje i raditi preinake unutar kuće, te dograđivati metar tavana kako bi se mogao napraviti i tavanski stan. Cilj nam je da kuća bude za stanovanje. Kuća ima sve instalacija (plin, voda, struja). Kuća je građena prema građevinskoj dozvoli i ima sve papire.

Htjeli smo krenuti od projekta uređenja s nekoliko idejnih rješenja, međutim, ubili se tražeći projektni biro. Naime, nigdje ne mogu naći preporuke za neki. Odogovaralo bi mi kada bi se taj biro (ili firma) pobrinuli i za izvođenje radova.
Zanima me ima li netko takvih iskustava (sigurno ima!)? Od kuda krenuti? Kakva su Vam iskustva? Na što bi trebalo posebno pripaziti? Kako se kreću cijene?:ne zna:
Može li mi netko nekoga preporučiti ili udijeliti par korisnih savijeta?:kava:

crazy_turtle
28.06.2008., 19:36
Pozdrav svima, evo razmišljam o adaptaciji kuće u kojoj živim s roditeljima i htjela bih napraviti dio vlastitog prostora...
Kuća je površine 100 kvadrata sa neiskorištenim podrumskim i tavanskim prostorom. Podrum je cirka 60 kvadrata, sa posebnim ulazom a tavan ima unutarnji ulaz al skroz nepraktičan.
Sad imam tri mogućnosti:
1) Urediti si podrumski prostor (podrum nema problema sa vlagom, al mislim da ipak treba napraviti dodatnu izolaciju)
2) Urediti dio potkrovlja sa preuređenjem nutarnjeg ulaza u potkrovlje
3) Urediti cijelo potkrovlje (ima 6 redova cigli prije početka krova tako da nebi trebalo dozidavati) i složiti posebni ulaz prek vanjskog stepeništa

Zanima me koju od opcija bi preporučili i zašto?
Opcija 3 mi je najprivlačnija al mi ujedno izgleda i najskuplja, pošto treba napraviti:
vanjsko stepenište, unutarnje zidove(od knaufa ili klasične cigle?)
treba napraviti nove dimnjake na kući jer u tom slučaju nutarnji postojeći smetaju (ima ih 3),
treba zamjenit one sive ploče sa crijepom(vjerojatno za crijep treba i dodatne letve),
razvlačit sve instalacije itd...

Par savjeta bi dobro došlo a ujedno me zanima i koliko bi to financijski došlo te da li trebam vaditi kakve dozvole s obzirom da je u građ. dozvoli kuća unesena kao prizemnica sa tavanskim stanom i definiranim mogućim mjerama 15*12m a izgrađena 11*9m

Hvala

lilith.wolfmanix
04.08.2008., 09:26
Ljudi help! U staroj kući (100 godina) u prostoriji od 16 kvadrata trba novi pod. Trenutno je pod od iverice a ispod je les. Vlage u prostoriji nema, ali ima miris starosti. Kaj treba napravit i ako je moguće grubi proračun ako netko slučajno zna! HVALA!

more
28.08.2008., 07:42
Ljudi help! U staroj kući (100 godina) u prostoriji od 16 kvadrata trba novi pod. Trenutno je pod od iverice a ispod je les. Vlage u prostoriji nema, ali ima miris starosti. Kaj treba napravit i ako je moguće grubi proračun ako netko slučajno zna! HVALA!
Skinuti pod
Pregledat grede
Zamjenit grede ako je potrebno
Poploćat sa daskama 2.5-5 cm
Poploćat OSB ploćama suprotni smjer
Postavit parket,brodski pod ili slićni tvrdi ili meki pod

šta ti je les

tom07
14.11.2008., 10:04
Situacija je ovakva: trenutačno mi je kuhinja odojena od blagovaone sa duplim balkonskim vratima. Šta mi je najpametnije napraviti? Dali maknuti vrata i ostaviti da te prostorije budu "spojene" ( sta bas i nebi htio,jer kad se kuha onda se to čuje po cijeloj kuci bez obzira na napu ) ili umjesto tih vrata stavit nešto drugo? Mislio sam da zamjenim ta vrata sa kliznim vratima,ali onda je jedno krilo uvijek fiksno?

sany1
19.01.2009., 20:43
ovako imam staru kuću! tlocrtna kvadratura je 39m2, sastoji se od prizemlja, 1.kata i potkrovlja htijela bi ju renovirati. zanima me kako se kreću cijene po m2.:)

sany1
27.01.2009., 19:37
mene zanima cijena adaptacije stare kuće po m2

marion56
28.01.2009., 15:34

to ti nitko neće reći, to se mora doći pogledati na licu mjesta, definirati šta bi vi htjeli i šta bi trebalo napraviti, i tek onda bi se mogla dati neka okvirna cijena, ali ni to i većina ljudi nebi dala samo tako, jer u renoviranju uvijek ima dosta toga nepredviđeno, što možda investitor neće prihvatiti i reći će izvođaću da to nije njegov problem.

Znači, ovdje vam to nitko nemože reći, osim da vas strašno odere pa kako god bilo zaraditi će se.

_zidar_
29.01.2009., 20:01
ovako imam staru kuću! tlocrtna kvadratura je 39m2, sastoji se od prizemlja, 1.kata i potkrovlja htijela bi ju renovirati. zanima me kako se kreću cijene po m2.:)
ako hoćeš kvalitetan posao moraš naći inžinjera da ti napravi troškovnik.
to je detaljan opis radova koje treba napraviti,stavku po stavku. to osigurava tebi da točno znaš što treba napraviti,i koliko to vrijedi,a izvođač radova ti može dati točniju cijenu.moj savjet-ne trči za najjeftinijim,to nije uvijek pametno rješenje.

kimi999
03.02.2009., 11:30
Bok ljudi,

novi sam ovdje i ne baratam građevinskim pojmovima, zato ću opisati problem pa mi možda netko uspije pomoći.

Naime postoji kuća iz 1965,znači nema građevinsku jer joj tada nije ni trebala.Ako ju srušim da li mi treba građevinska za gradnju nove kuće istih dimenzija?A da li mi treba dozvola ako bi ju samo renovirao?

A što ako bi ju prilikom renoviranja htio proširiti?

Puno pitanja, ako netko može odgovoriti na bar 1 biti ću jako zahvalan.

Planiram se ženiti pa tako i skrasiti ali preispitivanjem financijskih mogućnosti dolazim do toga da ništa ne ide lako niti na brzinu pa me zanimaju sve solucije jer ... nema se...

demosten
03.02.2009., 12:13
možda pitaj i na temi građenje kuče. tamo se dosta razumiju u papire...

demosten
03.02.2009., 12:13
e i prvo zbroji točno koje sve papire imaš.

Tomica74
03.02.2009., 15:49
Bok ljudi,
novi sam ovdje i ne baratam građevinskim pojmovima, zato ću opisati problem pa mi možda netko uspije pomoći.
Naime postoji kuća iz 1965,znači nema građevinsku jer joj tada nije ni trebala.
Ovo nije istina, ali buduci se sve gradjevine izgradjene do 1968. smatraju legalnima prihvatit cemo ovo kao cinjenicu.

Ako ju srušim da li mi treba građevinska za gradnju nove kuće istih dimenzija?
Da, ali treba i dozvola za rusenje (za zgrade do 400 m2 ne treba).
Zakon o prostornom uređenju i gradnji (NN76/07)
" 3.8. Uklanjanje građevina
Dozvola za uklanjanje
Članak 273.
(1) Uklanjanju građevine ili njezina dijela, ako se ne radi o uklanjanju na temelju akta iz članka 211. stavka 3. ovoga Zakona, odnosno na temelju inspekcijskog rješenja, može se pristupiti samo na temelju dozvole za uklanjanje.
(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka vlasnik građevine smije ukloniti bez dozvole za uklanjanje zgradu čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m2, zgradu za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m2 i jednostavnu građevinu."
A da li mi treba dozvola ako bi ju samo renovirao?
Ovo se zove redovito odrzavanje i ne treba dozvola ukoliko se ne mjenjaju lokacijski uvjeti (polozaj, vanjski gabariti, otvori itd.).
" Članak 3.
Bez akta kojim se odobrava građenje može se pristupiti izvođenju:
1. radova na postojećoj građevini kojima se ne mijenja usklađenost građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena niti utječe na ispunjavanje bitnih zahtjeva"
PRAVILNIK O JEDNOSTAVNIM GRAĐEVINAMA I RADOVIMA (2007)
A što ako bi ju prilikom renoviranja htio proširiti?
Potrebno je ishoditi dozvolu. (Rjesenje o uvjetima gradjenja do 400m2, Lokacijska+Potvrda Glavnog projekta za vece od 400m2)

"POJMOVI
Članak 2.
B. Gradnja
35.1. Rekonstrukcija građevine je izvedba građevinskih i drugih radova kojima se utječe na ispunjavanje bitnih zahtjeva za postojeću građevinu i/ili kojima se mijenja usklađenost postojeće građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena (dograđivanje, nadograđivanje, uklanjanje vanjskog dijela građevine, izvođenje radova radi promjene namjene građevine ili tehnološkog procesa i sl.),

35.2. Održavanje građevine je izvedba građevinskih i drugih radova radi očuvanja bitnih zahtjeva za građevinu tijekom njezinog trajanja, kojima se ne mijenja usklađenost građevine s lokacijskim uvjetima u skladu s kojima je izgrađena"
Puno pitanja, ako netko može odgovoriti na bar 1 biti ću jako zahvalan.

Samo pitaj
Pozdrav

chani
04.02.2009., 10:06
1. Isprazniti sve prostorije.
2. Isključiti djelove instalacija vode, struje i plina za radove na način da se odspoje i isključe dijelovi koji će se mijenjati i da se naprave privremeni priključci koji su nužni za gradnju.
3. Rušenje zidova, vadjenje gradjevinske stolarije, starih sanitarija i podnih obloga. Ono što eventualno ostaje zaštititi od oštećenja.
4. Ugradnja nove gradjevinske stolarije.
5. Zidanje novih zidova i/ili postavljanje konstrukcije za knauf s jednostranom oblogom, izrada dimnjaka.
6. Izrada novih instalacija struje, vode, plina i centralnog grijanja, klimatizacije i ventilacije.
7. Žbukanje i/ili zatvaranje knaufa i izrada estriha
8. Polaganje pločica
9. malerski radovi
10. Postavljanje parketa i/ili laminata.
11 Montaža suhih dovratnika
12 montaža sanitarija, radijatora, peći i bojlera, klima uredjaja, prekidača, utičnica i rasvjete.
13. Montaža namještaja.

Primjetila sam da velika vecina vas radijatore i sl. stavlja iza parketa, nedavna situacija, novogradnja 3000€ kvadrat, poplavljeni egz. parketi kad je pusteno grijanje...
o redoslijedu parketa bi mozda trebalo razmisliti ...

kimi999
09.02.2009., 09:39
Da, ali treba i dozvola za rusenje (za zgrade do 400 m2 ne treba).
" 3.8. Uklanjanje građevina
Dozvola za uklanjanje
Članak 273.

Znači trebam2 dozvole, za gradnju i za rušenje,juhu!

Znači ako idem na rušenje kuće, praktično trebam sve dozvole izvaditi + dozvolu za rušenje.
Ako je kuća iz 1965 to mi ništa ne znači ako ju srušim?
Ako sam dobro shvatio to je to.

Hvala na trudu :mig:

auxilium
10.02.2009., 00:09
Zanimaju me realni troškovi adaptacije kuće od 2 stana po 70m2.
Znači samo vanjski zidovi ostaju sve ostalo treba novo.
Kuća je u Dalmaciji u centru grada.
Ne treba mi sad u lipu negi otprilike.
Hvala unaprijed.

Starudija
10.02.2009., 00:22
Cca 70.000 €. Ovisi o kvaliteti ugrađenog, snalažljivosti itd.

auxilium
11.02.2009., 10:43
:s

I FAZA
Ajmo ovako znači prvo treba izbaciti brdo materijala iz kuće:
-krov (70m2)
-drveni pod između 2 stana
-nenosive zidove
- drvene skale cca 30 stepenica

II FAZA

Novi krov
Nova deka između stanova
nove stepenice (betonske)

III FAZA
Struja nove instalacije-priključak postoji
Voda nove instalacije-priključak postoji
pregrade-knauf
obrada vanjskih zidova iznutra (knauf)

IV FAZA
Unutrašnje uređenje

ako bi još netko naveo troškove po fazama ako je moguće

sany1
27.02.2009., 19:40
hvala na odgovorima znam da treba to vidjeti. posla ima dosta.

sany1
27.02.2009., 19:42
još jedno pitanje za napraviti terasu iznad postojeće šupe koja je ugradjena treba dozvola.

nencheto
05.04.2009., 23:55
Čitam vijesti po novinama i postove na forumu i ne mogu se čudom načudit'. Jesam li ja pao s Marsa, ili je Istra potpuno različita od ostatka Hrvatske? Najme kaj: Miroslav Škoro kupio kuću iz 1930. godine, kani je potpuno obnoviti, adaptirati, renovirati, kako god, i za to će potrošiti 300 eura po m2, vjerojatnije 400, jer će imati posebnih zahtjeva i sl. (Dakle, vanjska fasada, krov, sve instalacije, zidovi, podovi, stropovi, stolarija vanjska, unutarnja... čudo posla.) Kuća mu ima 370 kvadrata, pa sad računajte... od 111.000 do 148.000 eurića. Heh!

Adaptacija, kompletna, u Zagrebu, kaže netko na forumu, neki građevinar, što li, a čovjek se, vidim, kuži u stvar: 200 eura adaptacija kakva-takva, 300 eura solidna, nikako osrednja, a za 400 eura - eheheeej, štono se kaže, možeš i zlatne kvake stavljat' na vrata. Nećemo o onom od 400 na više...

Čemu ovakav uvod? Pa eto, živim u Istri, pače Puli, i imam neku ruševinu od stana u širem središtu grada, sedamdesetak, niti, kvadrata, visoki stropovi, prizemlje, pa bih izgradio neke galerije, ovo-ono, uglavnom, dobio bih stotinjak kvadrata životnog prostora. Nađem arhitekta da mi to isprojektira, čovjek obavi posao, platim, zamolim da mi napravi i nekakav troškovnik, da vidim, što će me ta zanimacija stajati kunovine. Ma su mi se noge odsjekle kad sam vidio konačnu svotu!!! Za sedamdeset / sto kvadrata, uz polumontažne stropove, instalacije, stolariju, podove, zidove... ono - ključ u ruke... trebam pola milijuna kuna iliti sedamdeset tisućica eurića! U prijevodu - 1.000 ili 600 eura po metru četvornom! Heeeej! I još mi je arhitekt naveo srednje cijene za materijal i rad. Rekoh - dobro, potražimo ponuđače. Rečeno - učinjeno. Ma su mi se ruke odsjekle kad sam pročitao ponude - 25 do 50 posto skuplje od onih, srednjih, cijena! Za tu lovu sam mogao kupiti novi stan iste kvadrature. Jesu li to samo tu domaći građevinari takve lopine ili sam ja samo stupio u kontakt s najgorima? Pa ne uzgajam ja kune na farmi! Ljudi, ako znate koga u Istri, ili bilo gdje u Hrvatskoj, a da hoće doći u Istru, da mi napravi normalnu ponudu... ključ u ruke - 300 eura po kvadratu (ali stavku po stavku iz arhitektovog troškovnika, a ne ono ofrlje - evo, gazda, 300, 400, 500 po metru i radimo!) Pozdrav svima...:eek:

neno1966
06.04.2009., 08:51
ruševinu od stana...neke galerije, ovo-ono
Možda je u ovome kvaka, te galerije i ovo-ono su možda nestandardne stvari i poskupljuju izvedbu. Probaj naći izvođača za svaki posao posebno.

nencheto
06.04.2009., 23:00
Sorry, neno, ali reci mi, onako retorički te pitam, je l' znaš kako se rade galerije (a na njih se uglavnom odnosi "ovo-ono")? Od fert gredica i ispuna (tzv. polumontažni strop) ili betonske ploče. Znači, trebaš podupirače, šalung, i to ti je to. Cijena roh-bau izgradnje kuće do krova (hoću reći, goli zidovi od opeke, temelji i krovna konstrukcija) bila je proteklih godina i još uvijek jest (provjerio kod građevinara i zidara) oko 175 eura po m2. E pa, sad, ako mi ne trebaju zidovi na kojima počiva strop, već mi je potreban samo strop, i to recimo 40-tak kvadrata istog, koliko bi to stajalo? 40 x 175 = 7000 eura i to u varijanti bez zidova? Ili varijanta 4000 eura - za fert gredice ispune i beton kojim to valja zaliti? Pa ne mislim postavljati leteće galerije, nije mi razmak između zidova u koje valja usaditi te gredice 10 ili 15 metara, nego maksimalno 5 metara... Svejedno, hvala na komentaru. Malo sam ti živčan od cijele ove situacije u kojima bih ja kao fakultetski obrazovan čovjek trebao ući u bankovno dužničko ropstvo na kojih 30 godina (vidi: kredit na 30 godina) da bih si ovdje u Istri stvorio životni prostor za obitelj i platio čovjeka koji se školovao manje od mene (što ne znači da sam i po čemu bolji od bilo koga manje školovanog, već govorim o općoj krizi, ali ne ekonomskoj, već morala i drugih nematerijalnih vrijednosti u ovom društvu) da obavi fizički posao koji u Zagrebu i Osijeku, recimo, rade za gotovo dvostruko manji iznos.

Irra
13.01.2011., 13:02
dižem temu iz zaborava :D

malo se raspitujem na sve strane pa da probam i tu.....

ovako:
Živim u kući s roditeljima i svi smo u prizemlju. Postoji prvi kat, ali na način da su samo cigle zidane i ravni krov, nema deke. Prostorije su provizorno, ne u potpunosti odijeljene, više onako su ih pregradili planski.

Postoje otvori za prozore i balkon i terasu, ali samo otvori u kojima je naslagana cigla.

Gore je prostor cca 60-70 kvadrata.

Moje pitanje je naravno ako mi netko može dati odgovor na temelju samo napisanog, koliko bi koštalo da uredim potkrovlje za život, dakle:

- novi ravni krov, ne treba neka skupa varijanta, ali nešto što će držati barem 20-ak godina (napominjem da deka ne može ići, tako su mi barem rekli, jer kao temelji ne bi izdržali)

- i da neka firma to sredi na način da ja uđem u sve gotovo i samo uselim namještaj (zidanje, voda struja, žbukanje, krečenje, neki jeftiniji laminat...)

i još napomena da kuća nažalost nema vanjsku fasadu, i neće ju tako skoro imati jer se nema love... pa bi trebala malo bolja izolacija iznutra...

I ne bih htjela uvoditi centralno (koje imam u prizemlju, plin) jer više volim starinsko grijanje, kamin-drva i slično..... u prizemlju imam centralno i ne volim ga, nikako da zagrije, a i rate su prevelike.

I da li za to trebaju kakve dozvole, suglasnosti od susjeda, itd????

pa ako netko ima približno neku ideju ili cifru, unaprijed zahvaljujem.

fizikalaccc
13.01.2011., 13:50
dižem temu iz zaborava :D

malo se raspitujem na sve strane pa da probam i tu.....

ovako:
Živim u kući s roditeljima i svi smo u prizemlju. Postoji prvi kat, ali na način da su samo cigle zidane i ravni krov, nema deke. Prostorije su provizorno, ne u potpunosti odijeljene, više onako su ih pregradili planski.
.

Ravni krov a nema deke?
Pa na čem stoji ravni krov ako nema deke? na drvenim gredama, ili?

za taj zahvat ti netreba dozvola, jer ništa me mjenjaš nego samo dovršavaš kuću.

fasadu bi svakako trebalo staviti ako ne misliš grijati dvorište, izolacija iznutra nije baš sretno riješenje.
ako nemaš novaca za stiropor fasadu (koja je danas standard, i to 10cm) onda barem zidove izvana treba dersovati da manje upijaju vodu kad pada kiša.

a cijena sveg toga, kluč u ruke, ti je poprilično široka, al računaj min 400e/m2 (imaš samo zidove i ništa više) a krajnja cijena je puno viša, sve ovisi što ugradiš).

Irra
13.01.2011., 14:08
hvala.

drvene grede su gore, ne znam kakva je to konstrukcija. znam da nam je krov počeo prokišnjavati ove godine i da moramo krovište mijenjati kompletno.

raspolažemo s nekakvih 20 000 EUR, tj. toliko mogu otplaćivati nekakav kredit, ne možemo više ni u ludilu, imamo i malo dijete, ne tako velika primanja, itd....
opcija da kupimo stan je nemoguća, pa nam jedini polu-samostalni život da nije ful sa starcima preostaje gornji kat....
fasada nikada nije ni stavljena, ali ju definitivno niti mi ne možemo staviti.
vjerojatno jednog dana kada staraca ne bude, pa budemo mogli raditi šta hoćemo s naslijeđenim, e tu će možda biti bolje, ali za sada ...

znam da je na slijepo skoro nemoguće davati procjene, ali me eto zanima da li bi cifra bila dovoljna za to (ili barem za 2 prostorije gore...)
spremam se tražiti ponude od građevinaca, ali nemam pojma ni okvirno, niti znam išta o adaptacijama...

inzr
13.01.2011., 17:10
:s

I FAZA
Ajmo ovako znači prvo treba izbaciti brdo materijala iz kuće:
-krov (70m2)
-drveni pod između 2 stana
-nenosive zidove
- drvene skale cca 30 stepenica

II FAZA

Novi krov
Nova deka između stanova
nove stepenice (betonske)

III FAZA
Struja nove instalacije-priključak postoji
Voda nove instalacije-priključak postoji
pregrade-knauf
obrada vanjskih zidova iznutra (knauf)

IV FAZA
Unutrašnje uređenje

ako bi još netko naveo troškove po fazama ako je moguće

ako ste u mogućnosti pošaljite mi nekakav troškovnik, pa Vam ga napravim za dva dana i pošaljem, ali mi pošaljite na priv. poruke, jer se neki forumaši ne slažu da javno pišem cijene radova ( cca 370 eur/m2 )

inzr
13.01.2011., 17:16

izmjerite objekt napišite , što želite i napravim Vam troškovnik, javite se na
priv. poruke

inzr
13.01.2011., 17:21
hvala.

drvene grede su gore, ne znam kakva je to konstrukcija. znam da nam je krov počeo prokišnjavati ove godine i da moramo krovište mijenjati kompletno.

raspolažemo s nekakvih 20 000 EUR, tj. toliko mogu otplaćivati nekakav kredit, ne možemo više ni u ludilu, imamo i malo dijete, ne tako velika primanja, itd....
opcija da kupimo stan je nemoguća, pa nam jedini polu-samostalni život da nije ful sa starcima preostaje gornji kat....
vjerojatno jednog dana kada staraca ne bude, pa budemo mogli raditi šta hoćemo s naslijeđenim, e tu će možda biti bolje, ali za sada ...

znam da je na slijepo skoro nemoguće davati procjene, ali me eto zanima da li bi cifra bila dovoljna za to (ili barem za 2 prostorije gore...)
spremam se tražiti ponude od građevinaca, ali nemam pojma ni okvirno, niti znam išta o adaptacijama...

također izmjerite, napravite tlocrt s kotama, i javite mi se na priv. poruke pa kad napravim troškovnik Vam ga pošaljem

zanny
13.01.2011., 17:34
hvala.

za te novce ne možeš dobiti ono šta ti treba, ko ti napiše drugačije laže

fizikalaccc
13.01.2011., 19:03
izmjerite objekt napišite , što želite i napravim Vam troškovnik, javite se na
priv. poruke

disi bio kad je grmilo, pa to je od lani

fizikalaccc
13.01.2011., 19:06
hvala.

za tre pare možeš sredit kroviše, kupit 2-3 prozora (ostale zatvorit daskama, da što bolje dihta, ili nać neke stare, smao da ne puše), stavit struju i vodu u 2 sobe i 1 kupaonu, žbuka, glazura,neki laminat i koja sobna vrata. to sve od jeftinijih materijala, krov će ti pojest popriličnu svotu.

inzr
14.01.2011., 09:39
Bez obzira kad je tko što treba neka pita, ali poželjan je tlocrt jer napamet je nemoguće bilo što riješiti.

zh1
14.01.2011., 10:10
A da li je vama poštovani kolega palo na pamet da bi možda bilo bolje kada bi vi poslali poruku na pm potencijalnoj klijenteli umjesto da svaki drugi post imamo sadržajno isti : "pošaljite mi na pm..... "
Činjenica je da na ovom pdf-u ma kako to sakrivali i maskirali provodite agresivnu i besplatnu samopromociju što ne mora biti svima prihvatljivo pa ni ne čudi što se neki žale .

inzr
16.01.2011., 18:08
Bez uvrede, kolega, ljudima ću olakšati u tome što nemoraju platiti troškovnik ili neku informaciju, zašto im nebi pomogao ako sam u mogućnosti. Osim što primam troškovnike na pm, također i tražim izvođače tako da i nudim poslove, što se tiče elektro-strojarskih radova.
Javno ne ističem cijene niti pišem troškovnike, nego eto usluga koja nakraju je od koristi onome tko me pita, vjerujem da smo mi tu da im pomognemo.

Padrone
17.01.2011., 18:58
Potreban mi je građevinac, naime radio bih neke preinake u stanu u prizemlju koji ima već galeriju i visinu u stanu od 4,20m.Produživao bi galeriju u još nekih 10m2 na postojeću od 9m2.Također u sp.sobi zatvorio bih balkon i srušio komad zida,...možete li mi pomoći pri preporuci izvođača radova.Unaprijed hvala!

sismis
14.07.2011., 09:31
Prije godinu dana sam bezuspješno na forumu trazila savjet za firmu koja mi moze preuredit stan u SPLITU :blabla:

Tek na preporuku poznanika sam nasla firmu i građevinarku koja s njima suraduje i evo, godinu dana nakon useljenja u potpuno preuređeni stan sam i više nego zadovoljna.
Uselila sam u zgradu iz 70.-tih i potpuno preuredila stan.
Stavila sve nove instalacije, promijenila vanjske zatvore, pomakla neke pregradne zidove, uredila zidove, vrata, lakirala parket, promijenila linoleum i postavila pločice, kompletno preuredila kupatilo, ...

Shvacam da zvuci kao reklama, ali zelila bi olaksat ljudima u Splitu koji zele preuredit stan a nemaju rodbine i poznanika koji bi im pomogli izvest radove a ni vremena tražit, zivkat i nadgledat meštre.
Ja sam se prepustila ovoj građevinarki koja je nadgledala radove i firmi.
Zadovoljna sam odnosom sa sefom firme, kvalitetom radova, vremenskim periodom i cijenom. :trio:
Na kraju sam imala 3 ponude i ovi su bili najpogodniji (naravno tek nakon pregovora) i pokazali su se pouzdani i kvalitetni.

Ako treba savjet, ime, tu sam.
Vi iz SPLITA nemojte očajavat - postoji način! :mig:

LeBronJames6
16.07.2011., 16:38
Pozdrav!

Ovako. Zgrada od 2 kata, znači suteren (podrum), prizemlje, prvi kat i drugi kat. Koristi se naravno za stanovanje.
Međutim, podrum je prazan i namjeravam ga kupiti i preurediti u stan. Podrum je veličine cca. 40-45 m2, ima i tri prozora.
Raspitao sam se kod trenutnog vlasnika i kaže da zgrada naravno ima sve, i struju, vodu, kanalizaciju...

Sad me zanima. Može li se taj podrum preurediti za stanovanje. Tj. može li se priključiti na vodovod, tj. na sat za vodu od zgrade, može li se provesti struja dolje u podrum i može li se napraviti kanalizacija?
Pitao sam vlasnika oko kanalizacije, kaže da će trebati pumpa koja tjera vodu gore jer je kanalizacija malo višlje nego što je podrum.

I ako netko zna otprilike koliko bi to sve skupa moglo koštati jer meni ne treba puno, wc školjka, tuš, umivaonik. I malo struje, tj. dva ili tri tzv. štekera.

Ne razumijem se previše u građevinu i to. Možda to i nije moguće izvesti što sam naveo. Zato ako može netko pomoći malo bit ću zahvalan. :)

zanny
16.07.2011., 16:43
Pozdrav!

Ovako. Zgrada od 2 kata, znači suteren (podrum), prizemlje, prvi kat i drugi kat. Koristi se naravno za stanovanje.
Međutim, podrum je prazan i namjeravam ga kupiti i preurediti u stan. Podrum je veličine cca. 40-45 m2, ima i tri prozora.
Raspitao sam se kod trenutnog vlasnika i kaže da zgrada naravno ima sve, i struju, vodu, kanalizaciju...

Sad me zanima. Može li se taj podrum preurediti za stanovanje. Tj. može li se priključiti na vodovod, tj. na sat za vodu od zgrade, može li se provesti struja dolje u podrum i može li se napraviti kanalizacija?
Pitao sam vlasnika oko kanalizacije, kaže da će trebati pumpa koja tjera vodu gore jer je kanalizacija malo višlje nego što je podrum.

I ako netko zna otprilike koliko bi to sve skupa moglo koštati jer meni ne treba puno, wc školjka, tuš, umivaonik. I malo struje, tj. dva ili tri tzv. štekera.

Ne razumijem se previše u građevinu i to. Možda to i nije moguće izvesti što sam naveo. Zato ako može netko pomoći malo bit ću zahvalan. :)

kvalitetno uređenje podruma je zeznut posao, prvo treba uredit hidroizolaciju i fekanu pumpu, a onda ti je cijena kao za svaki drugi stan

od 50 do 140 tisuča kuna ključ u ruke (plus hidroizolacija)

bježi od toga !

LeBronJames6
16.07.2011., 16:52
kvalitetno uređenje podruma je zeznut posao, prvo treba uredit hidroizolaciju i fekanu pumpu, a onda ti je cijena kao za svaki drugi stan

od 50 do 140 tisuča kuna ključ u ruke (plus hidroizolacija)

bježi od toga !

Ne razumijem se baš u hidroizolaciju.
Kolika je cijena hidroizolacije za podrum veličine 45-50 m2?

I zašto misliš da ostatak uređenja može doseći 100 tisuća kuna?
Moram li posebno platiti priključak za vodu koji košta oko 25000 kn iako već ima voda i kanalizacija u zgradi? Samo trebam se spojiti na kanalizaciju zgrade.

zanny
16.07.2011., 18:48
Ne razumijem se baš u hidroizolaciju.
Kolika je cijena hidroizolacije za podrum veličine 45-50 m2?

I zašto misliš da ostatak uređenja može doseći 100 tisuća kuna?
Moram li posebno platiti priključak za vodu koji košta oko 25000 kn iako već ima voda i kanalizacija u zgradi? Samo trebam se spojiti na kanalizaciju zgrade.

zato šta tebi treba kompletna adaptacija stana, a hidroizolacija, pa kreće se od 50 do 1000 kn po m2 zida i poda zavisi šta ti treba

kad radiš hidroizolaciju trebaš sve ogulit do betona, napravit estrihe, voda, struja, kupatilo, sanitarije, keramika, podne obloge, prozori, bojanje i to u prosjeku košta koliko sam ti napisao

i ne pomišljaj se uselit u podrumski stan bez kompletne adaptacije

koliko znam pravno trebaš platiti priključak za struju i vodu

LeBronJames6
17.07.2011., 12:07
zato šta tebi treba kompletna adaptacija stana, a hidroizolacija, pa kreće se od 50 do 1000 kn po m2 zida i poda zavisi šta ti treba

kad radiš hidroizolaciju trebaš sve ogulit do betona, napravit estrihe, voda, struja, kupatilo, sanitarije, keramika, podne obloge, prozori, bojanje i to u prosjeku košta koliko sam ti napisao

i ne pomišljaj se uselit u podrumski stan bez kompletne adaptacije

koliko znam pravno trebaš platiti priključak za struju i vodu

A ne misliš da zgrada ima vanjsku hidroizolaciju kako na prizemlju tako i u podrumu?
Ako ima vanjsku, jel potrebna i unutarnja hidroizolacija?

Jer je taj podrum bio namijenjen za skladište i unutra je suho, tj. do sada nije bilo vlage.

zanny
17.07.2011., 16:17
A ne misliš da zgrada ima vanjsku hidroizolaciju kako na prizemlju tako i u podrumu?
Ako ima vanjsku, jel potrebna i unutarnja hidroizolacija?

Jer je taj podrum bio namijenjen za skladište i unutra je suho, tj. do sada nije bilo vlage.

ja nebi riskirao, i da ne radiš hidrouzolaciju, napravi baš špruc prije žbukanja

ali opet ti ostaju svi oniradovi koje sam ti nabrojio. estih sa puuuno stiropora pogotovo

LeBronJames6
17.07.2011., 17:04
ja nebi riskirao, i da ne radiš hidrouzolaciju, napravi baš špruc prije žbukanja

ali opet ti ostaju svi oniradovi koje sam ti nabrojio. estih sa puuuno stiropora pogotovo

Hvala na informacijama.

zanny
17.07.2011., 21:17
Hvala na informacijama.

ako ne moraš to kupit nemoj. to je rupa bez dna

lulucry
18.10.2011., 10:59
Što sve spada u adaptaciju ?? Naime prizemlje obiteljske kuće bi uredili iznutra...dakle u sobe laminat, pvc prozori, centralno imamo na drva, ali ne po sobama pa bi i to napravili, trebalo bi promjeniti pločice, komplet kupatilo i wc iznova urediti, kuhinju novu, iiiii zatvoriti (nadograditi na kuću) terasu koja bi postala dnevni boravak i izvući ispred tog dnevnog balkon-terasu natkriven...

mcik
11.04.2012., 11:43
Podižem temu! Dakle ovako, kuća je građena 70/71., ima 72 m2, i gore nekakvo nedovršeno potkrovlje (nešto sitno zida je podignuto i krov). To gore bi najvjerojatnije srušili sve (samo su cigle) i ponovno gradili. U prizemlju bi najvjerojatnije išlo ovako, srušili bi 1 veći nenosivi zid i 1 manji, i u jednom nosivom napravili mali prolaz da spojimo kuhinju i blagovaonu s dnevnim. Također bi jedan zid probijali da napravimo klizna vrata i ispred izbetonirali malu prizemnu terasu. Problem s kućom je taj što kad se gradilo prvo su se napravile dvije prostorije pa je ostalo nadograđivano, sve prostorije imaju vrata i ima jako malo svjetla, pa sve djeluje dosta zatvoreno, tamno i nepraktično je - zato bi razbijali zidove. U dvije prostorije u prizemlju bi postavili novi laminat (u ostale dvije smo lani stavili novi). Također nam trebaju novi prozori, stavili bi pvc, ovi su drveni i stari su. I proveli bi grijanje na drva. I treba napraviti fasadu :) Sad, čitam ovdje na forumu i ne znam uopće koliko nam se to isplati raditi, jer izgleda da će nas doći poprilično skupo.
Dakle, postupak: izvaditi dozvolu jer dižemo kat?
Nacrtati idejno rješenje (već jesam otprilike) i onda to odnijeti nekome (kome) arhitekt, građevinac? da izradi troškovnik?
To bi radili za otprilike godinu, dvije, pa da na vrijeme se pripremimo i što se tiče kredita i svega ostaloga.

morrak
11.04.2012., 16:38
Uz sve što si opisao, vjerojatno bi te jeftinije ispao zamjenski objekt, a dobio bi novogradnju, izbjegao sve "mračne" djelove i dogradnje i potrebu za time da jednog dana opet nešto dograđuješ.

Ako ostaneš u istim gabaritima, platit ćeš samo ono koliko ideš u visinu (jer ti za sve komunalije odbiju kubikažu potojeće kuće), priključke imaš i to ti je to. Jedino što malo više košta materijal za ovo što sve srušiš - ali ukoliko tih 15% cijene nije problem, isplati se.

mlgs
19.04.2012., 11:00
da li je bolje kupit stan ili renovitrat staru kuću?

morrak
19.04.2012., 21:13
renovirati stari stan :)

mlgs
22.04.2012., 10:27
renovirati stari stan :)

hehehe, najbolje bi bilo da ga dobim gotovog i sređenog ma tako ne ide :p

imam staru kuću od djeda, sa štalom. u njoj se može živjet ali mi smo naučeni na komoditet koji ta kuća nema... skoro sa svih strana je okružena susjedima tako da nema "slobodnog prostora"
mislim da idem kupovat stan da ću puno više potrošitit a ipak jednog dana ću morat ulagat u tu staru kuću ili je pak prodat (a to stvarno ne bih htjela)
a kuća je jama bez dna i uvijek moraš ulagat u nju
ne znam, moram napravit troškovnik i izračunat pluseve i minuse :kava:

morrak
22.04.2012., 12:04
Kuću središ toliko koliko više digneš vrijednost nego si uložila i prodaš, a kupiš fino stan, ako imaš vremena, kupiš rabljeni koji ili ima ili ima potencijala da se napravi dobar razmještaj, di ti se sviđa lokacija i izrenoviraš ga po svom ukusu - i mirna si 20 godina sa većim stvarima. Naravno da ćeš farbat zidove, mjenjat bjelu tehniku ili namještaj u sobi, ali ostalo bi trebalo trajati barem tolko ako je pošteno napravljeno.

obicna.cura
23.04.2012., 08:07
bok ljudi....molila bi za par informacija...decko i ja planiramo urediti gornji kat kuce...krecemo od nicega...cak bi trebalo jedan dio i prosiriti..radi se oko nekih 10m2..da li netko zna do koje se kvadrature smije siriti kuca bez gradevinske dozvole?

dali tko ima iskustva sa takvim uredenjem,nemamo cak niti zidove,dakle doslovno krecemo od nule..koliko novaca bi trebalo...to bi bilo ukupno cca 90-110m2...

morrak
23.04.2012., 12:51
bok ljudi....molila bi za par informacija...decko i ja planiramo urediti gornji kat kuce...krecemo od nicega...cak bi trebalo jedan dio i prosiriti..radi se oko nekih 10m2..da li netko zna do koje se kvadrature smije siriti kuca bez gradevinske dozvole?

dali tko ima iskustva sa takvim uredenjem,nemamo cak niti zidove,dakle doslovno krecemo od nule..koliko novaca bi trebalo...to bi bilo ukupno cca 90-110m2...

Ne postoji besplatno širenje. Svaki izlazak iz gabarita prethodnih dozvola traži novu dozvolu (uključujući i rast u visinu).

Širenje kata tako i tako zahtjeva ili nosivu deku ili stupove koji bi pridržavali proširenje, tako da opet radiš zahvat komplet. Može ti uvrh glave se progledati par redova cigle da digneš pod krovištem, ali i to je upitno ako je spojena kuća na susjeda.

Unutra u principu možeš raditi što hoćeš jer teško da će te netko prijaviti na tvojoj parceli.

Lillyka
04.06.2012., 09:27
upadam na temu sa jednim pitanjem, koje je malo složenije, al eto..molim pomoć iskusnih.

ideja mi je kupiti vikendicu (25000 eura) 60 m2 stambenog prostora - donji kat - dnevni boravak, kuhinja, vanjska terasa. gornji kat - 2 spavaće sobe, kupaona i wc.
donji i gornji kat nisu spojeni, već je izlaz izvana.
dala sam napraviti troškovnik - adaptacija s onim što želim je 15000 eura. znači, sve skupa je 40000 eura.

što ja želim pod tom adaptacijom - zatvoriti vanjsku terasu, da dobim još jednu veliku prostoriju na donjem katu. napraviti dolje wc -2x2.
napraviti stepenice iznutra koje će voditi na gornji kat - koja bi bila najeftinija opcija - metalna kontrukcija sa drvenim gazištem..ili?
riješiti grijanje(napraviti novi dimnjak), i srediti grijanje - centralno na drva (staviti dolje peć, a gore na katu 2, 3 radijatora)
proširiti septičku jamu.

ima nekih cijena u troškovniku koje bi se dale smanjiti...
moje pitanje - mislite li da je pametno ulagati u tu kuću ili ne?
kuća je građena ranih 90-tih. treba zbog potresa dobetonirati temelje (još jedan malo veći trošak).

ili mislite da jednom dok uđem u to, da me čeka pandorina kutija?
kuću bi koristila za život, ne za vikendicu, nego za život.

hvala svim dobrim, iskusnim i pametnim dušama na odgovoru i savjetima.

baustelac99
04.06.2012., 14:44
Muči me to podbetoniravanje temelja? ako su temelji jako plitki (jer se štedilo) onda je vjerovatno i većina ostalog napravljena štedljivo (što je izvor kasnijh problema).

stube su ti najjeftinije one koje znaš sama napraviti.
daklem ako tvoja bolja polovica (ili neka druga muška ruka) zna šalovati, betonirati, nek napravi betonske. ako zna radit sa brusilicom i aparatom, neka napravi metalne. mislim da su metalne skuplje od betonskih ako i jedne i druge radi majstor.
s tim na čelične ide samo drvo za oblogu, a na betonske može i mramor ili keramika.

Lillyka
05.06.2012., 08:10
Muči me to podbetoniravanje temelja? ako su temelji jako plitki (jer se štedilo) onda je vjerovatno i većina ostalog napravljena štedljivo (što je izvor kasnijh problema).

stube su ti najjeftinije one koje znaš sama napraviti.
daklem ako tvoja bolja polovica (ili neka druga muška ruka) zna šalovati, betonirati, nek napravi betonske. ako zna radit sa brusilicom i aparatom, neka napravi metalne. mislim da su metalne skuplje od betonskih ako i jedne i druge radi majstor.
s tim na čelične ide samo drvo za oblogu, a na betonske može i mramor ili keramika.

ovako, inženjer nam je rekao da su temelji dobri, ali kuća je pretrpjela potres..mali potres...i tako je ona pukla..nije to velika pukotina..čak se na prvu ni ne vidi, nego dok se bolje pogleda..to je pukotina širina nekih 1cm...na nekim djelovima čak i manje. znači, sa desne bočne strane kuće-izvana.
čak su nam ko alternativu dobetoniravanja temelja dali i da se na kuću stavi nekakva greda, koja drži kuću na mjestu, i tako se ta rupa ne širi...
da nije ni potrebno dobetoniravanje..
al nismo još odlučili šta ćemo..

stube, da...hvala na ideji, ali moja bolja muška polovica ne radi ništ od navedenog..jedino da pitamo nekog poznanika koji će možda znati to napraviti.

zanny
06.06.2012., 20:14
ovako, inženjer nam je rekao da su temelji dobri, ali kuća je pretrpjela potres..mali potres...i tako je ona pukla..nije to velika pukotina..čak se na prvu ni ne vidi, nego dok se bolje pogleda..to je pukotina širina nekih 1cm...na nekim djelovima čak i manje. znači, sa desne bočne strane kuće-izvana.
čak su nam ko alternativu dobetoniravanja temelja dali i da se na kuću stavi nekakva greda, koja drži kuću na mjestu, i tako se ta rupa ne širi...
da nije ni potrebno dobetoniravanje..
al nismo još odlučili šta ćemo..

stube, da...hvala na ideji, ali moja bolja muška polovica ne radi ništ od navedenog..jedino da pitamo nekog poznanika koji će možda znati to napraviti.

unaprijed oprosti na grubosti

pa di ti je pamet ?
kupovati kuću koja je malo puknuta ?
koja je pretrpila manji potres ?
koju treba sanirati jer je statički upitna ?

bježi od toga, ima kuća na drugim mjestima

Lillyka
12.06.2012., 10:23
unaprijed oprosti na grubosti

pa di ti je pamet ?
kupovati kuću koja je malo puknuta ?
koja je pretrpila manji potres ?
koju treba sanirati jer je statički upitna ?

bježi od toga, ima kuća na drugim mjestima

sve ok.
nije grubost, već je realnost..
velim, pitali smo inženjera - i to nam je on reko. da bar imam sliku da vam to pokažem. nije kuća pukla na pola, niti ništa sličnog.
već se vidi onak jedna crta/crtica na jednoj strani. nije 1 cm, pretjerala sam. išla sam mjerit, svega 5 mm...
da nam je to inženjer rekao-da nema pomoći i nek bježimo, nebi ju gledali..
al rekao je - da je situacija rješiva..

al hvala na savjetima..mislim da od toga neće biti ništa-od kupnje mislim..

mlgs
12.06.2012., 12:22
sve ok.
nije grubost, već je realnost..
velim, pitali smo inženjera - i to nam je on reko. da bar imam sliku da vam to pokažem. nije kuća pukla na pola, niti ništa sličnog.
već se vidi onak jedna crta/crtica na jednoj strani. nije 1 cm, pretjerala sam. išla sam mjerit, svega 5 mm...
da nam je to inženjer rekao-da nema pomoći i nek bježimo, nebi ju gledali..
al rekao je - da je situacija rješiva..

al hvala na savjetima..mislim da od toga neće biti ništa-od kupnje mislim..

ne znam koja je to pozicija ni koja bi bila realna cijena, ali i ja mislim da ti je bolje bježat od toga. već imaš bubicu u uhu i nek ti krene po zlu pojedat češ se cijeloga života. već ako želiš vikendicu rađe si kupi mobilnu kućicu i staviš je gdje hoćeš :-p

Lillyka
14.06.2012., 07:42
ne znam koja je to pozicija ni koja bi bila realna cijena, ali i ja mislim da ti je bolje bježat od toga. već imaš bubicu u uhu i nek ti krene po zlu pojedat češ se cijeloga života. već ako želiš vikendicu rađe si kupi mobilnu kućicu i staviš je gdje hoćeš :-p

ma ne želim vikendicu...želim kupiti jeftinu vikendicu, koju ćemo adaptirati u kuću, jer nam je to za sad bolje rješenje, nego kupiti stan od 40 kvadrata i u njemu se topiti sljedećih 10 godina. kužiš?
napisala sam to u prvom postu..

mtbxc
14.06.2012., 08:08
ma ne želim vikendicu...želim kupiti jeftinu vikendicu, koju ćemo adaptirati u kuću, jer nam je to za sad bolje rješenje, nego kupiti stan od 40 kvadrata i u njemu se topiti sljedećih 10 godina. kužiš?
napisala sam to u prvom postu..

Ja bi kao prvo obavezno tražio mišljenje još drugog inženjera. Pa nije u hrvatskoj već dugo bio ozbiljan potres, vikendica je iz 90-tih pa nije problem ni u starosti nego najvjerojatnije je problem u samoj gradnji. Moguće da nisu temelji uredu, ako je vikendica ukopana u tlo problem može biti i pritisak tla na zidove.

Lillyka
14.06.2012., 12:35
Ja bi kao prvo obavezno tražio mišljenje još drugog inženjera. Pa nije u hrvatskoj već dugo bio ozbiljan potres, vikendica je iz 90-tih pa nije problem ni u starosti nego najvjerojatnije je problem u samoj gradnji. Moguće da nisu temelji uredu, ako je vikendica ukopana u tlo problem može biti i pritisak tla na zidove.

ma nije to ozbiljan potres bio. u sjeverozapadnoj hrvatskoj.
nama je inženjer sve rekao. i stvar je u tome da treba dobetonirati temelje ili staviti na kuću tipa nekakvu gredu koja će biti po cijeloj dužini te kuće. to su dva rješenje.al bolje i sigurnije a i skuplje je ovo prvo. i onda nema straha...

isto tako..kraj kuće je poploćen pod pločicama. rekao nam je lik- da kuća puca ili se to pucanje širi, popucale bi i pločice - al ne pucaju već 10 godina. tak da je to još jedan znak, da će dobetoniravanje biti dovoljno.

ali da..sve mi je jasno...
samo pokušavam dočarati čim realniju sliku te vikendice. :D

novka
21.06.2012., 11:39
ja bih rado mijenjala pločice u stanu ali mi je problem blindirana vrata koja se ne mogu skinit, naime kaže mi meštar da su stavljena u okvir vrata.iznad toga je prostor s vratašcima za mjerilo i osigurače od struje. e sad vrata treba skiniti i odpilati za visinu pločica koje se lijepe na postoječe. luft ispod vrata i postoječih pločica je oko 0, 5 cm. nisam pametna šta da radim za tu razliku od 0,5 cm . molim nekog ko se razumi da mi savjetuje. mogu li se za taj prostor postoječe pločice obrusit ili nešto drugo, jer svi meštri lijepe pločice na pločice. unaprijed zahvaljujem

Fatherly
22.05.2013., 03:00
Bok svima!

IMam staru kuću , dosta staru...sa tavanom, dakle bez deke za potkrovlje, to su slama i nekakve daske gore, a zidovi su dolje od stare cigle...Kuća vlazi dosta i sve u svemu...trebali bi nesto napraviti sad...koliko mi se isplati renovirati ovu staru. ili kompletno rušiti i raditi novu na tom mjestu...Ili...kompletno rušiti i raditi novu negdje drugdje u dvorištu...što bi mi bila bolja opcija...Dakel sada živimo u toj kući...Pa sad...Što je optimalno zbog cijene , troška, i svega ostalog...A da mi obitelj ima pristojno životno okruženje...Hval apuno

oktogon
22.05.2013., 11:59
Bok svima!

IMam staru kuću , dosta staru...sa tavanom, dakle bez deke za potkrovlje, to su slama i nekakve daske gore, a zidovi su dolje od stare cigle...Kuća vlazi dosta i sve u svemu...trebali bi nesto napraviti sad...koliko mi se isplati renovirati ovu staru. ili kompletno rušiti i raditi novu na tom mjestu...Ili...kompletno rušiti i raditi novu negdje drugdje u dvorištu...što bi mi bila bolja opcija...Dakel sada živimo u toj kući...Pa sad...Što je optimalno zbog cijene , troška, i svega ostalog...A da mi obitelj ima pristojno životno okruženje...Hval apuno

Nitko ozbiljan neće nešto pametno i konkretno reći temeljem ovakvih informacija.
Sve što se može je gerenalno ili neka pametaranje, često puta od ljudi koji obojaju stan doma ili si postave laminat pa se smatraju majstorima.

Neki od fakora koji puno utječu su:
- Stanje temelja
- Stanje hidooizolacije; jel je uopće ima ili je loše naprvljena ili dotrajala
- Stanje krovišta
- Stanje vanjske žbuke (valjda nema stirporo fasadu)
- Stanje zidova (jesu li ispucali i slično) - pri tom mislim na ozbiljnije pukotine
što je obično znak da kuća tone ili se "odlama".
- Vrsta zidova (puna opeka ili starinska šuplja opeka ili pak betonski blok
- Stanje žbuke
- Podovi , ima le strih ili su dolje neke drvene daske na kojima je parket ili
brodski pod.

Da bi napravli betonsku ploču morate skinuti krov...ako je crijep u dobrom stanju, može ge opet iskoristiti ali sumnjam. Građu i letve bih svakako promijenio.
Puno ovisi i i koliki su garabriti kuće,kolika je visina tavana itd....radi nadozida (zid iznad kote postoječe stropa)

Ako su postojeći temelji i zidovi loši potrebno je raditi pojačanja....
Za temelje je to malo složenija priča pa da ne širim ali ako su zidovi loši moraju se raditi dodatni stupovi+cerklaž na koje ide nova betonska ploča.

Ako žbuka nije jako loša može se izbjeći odbijanje iste i ponovno žbukanje
ali svakako treba du kprati,gletati a možda i staviti mrežicu preko cijele površine što je najkvalitetnije rješenje.

Elektroinstalcije te vodoinstalcije,grijanje,keramika,sanitarije,bojanj e,stolarija,limarija to vam je gotovo isti trošak radili u ovoj ili u novoj kući pa i stripor fasada (ako bi ju radili) s tim puno ovisi što je sada na vanjskim zidovima i jel se na to može zalijepiti stirpor fasada. Ako je neka trula žbuka treba ju otući i na nju baciti barem špric pa lijepiti stirpor.
Neki će za ovu ociju špric+stiropor fasada reći da to nije to i da prije lijepljenja stirpora treba žbukati,ali iz osobnog iskustva znam da je to kvalitetno izvodivo. Radili smo zgradu koja ima 500-600 m2,tako je napravljano i ok je i nakon 5 godina a ukupna cijena je nešto povoljnija.
(Ima nešto malo razlike pa je u opciji novogradnje nešto jefftine ali ne puno).

Od rušenja svakako imate čupanje podove (osim ako nisu u stanju da se daju samo pobrusiti i polakirati) ,keramike,unutarnje i vanjske stolarije...

Veliki je upitnik i ovo sa vlagom; možda se može riješiti samo otkopavanjem oko temelja i postavom izolacije iili injekranjem mase u temelje...Sve ovako je teško naklapanje.

Sve u svemu površno procijenjeno...ako su temelji i zidovi ok, a na izolaciji ne treba raditi komplicirana i skupa rješenja... mislim da bi adaptacija bila jeftnija do 30%.
Ako se sve ruši...onda ima puno troškova rušenja (ne znam kako se kreću te cijene rušenje kompletnih objekata i koliko koštaju odvozi tako velikih količina materijala te dal ih morate platiti ili imate neke kombinacije).

Ono što znam,makar nije mjerilo....kuća 9x10 m...poluukopani podrum + 1 eteža + tavan i gore gore jednostavni dvostrešni krov...
Rušenje i odvoz na selu je plaćen malo više od 5000 E (ne znam točno)

motun
31.03.2014., 00:51
pozdrav svima :)

naišli smo na nešto što se čini kao odlična prilika, tek trebamo otići vidjeti, no ipak:

kuća stara 30-ak godina, prizemlje i kat cca 120m2 svaki. koliko kuću imam u sjećanju - mislim da bi trebalo mijenjati gotovo sve - krov, prozore, pločice.... mislim da je zidana betonskim blokom, a krov ima više strana (ne znam kako se to kaže) i mislim da je na katu ravna ploča pa neke grede i crijep.
što se tiče izolacije, mislim da nema ništa posebno, izgleda kao da je samo inkartana - nije obojana...

dakle, mislimo da će trebati mijenjati i krov, raditi fasadu, mijenjati pločice, promijeniti kompletne prozore i vrata - ljudi, isplati li se to??? cijena kuće je smiješna, ali ti radovi zvuče jako skupo.... :ne zna:

koga bi trebalo angažirati da ide s nama pogledati kuću??

hvala svima!

p.s. napomenimo samo da mi planiramo živjeti na katu, prizemlje bi moglo čekati bolje financijske dane :D

mtbxc
01.04.2014., 08:17

naišli smo na nešto što se čini kao odlična prilika, tek trebamo otići vidjeti, no ipak:

kuća stara 30-ak godina, prizemlje i kat cca 120m2 svaki. koliko kuću imam u sjećanju - mislim da bi trebalo mijenjati gotovo sve - krov, prozore, pločice.... mislim da je zidana betonskim blokom, a krov ima više strana (ne znam kako se to kaže) i mislim da je na katu ravna ploča pa neke grede i crijep.
što se tiče izolacije, mislim da nema ništa posebno, izgleda kao da je samo inkartana - nije obojana...

dakle, mislimo da će trebati mijenjati i krov, raditi fasadu, mijenjati pločice, promijeniti kompletne prozore i vrata - ljudi, isplati li se to??? cijena kuće je smiješna, ali ti radovi zvuče jako skupo.... :ne zna:

hvala svima!

p.s. napomenimo samo da mi planiramo živjeti na katu, prizemlje bi moglo čekati bolje financijske dane :D

Da pogleda kuću bi bilo najbolje pozvati ovlaštenog inženjera građevinarstva ili arhitekture.

1popravljam
01.04.2014., 21:55

hvala svima!

uzmi bolje nekog građevinara,proći ćeš jeftinije a građevinac zna bolje što i gdje je zeznuto i koliko bi došlo renoviranje

motun
02.04.2014., 23:53
danas smo bili pogledati kuću. sviđa nam se, ima dosta potencijala... ovih dana vodimo građevinca pa ćemo znati više glede financijske strane tog pothvata.

iznenadio me tavan - oduševio - krov je na više strana, sa sjeverne strane je dosta viši, a na južnoj kosina ide u pod - ne znam kako to drukčije opisati. daske su dotrajale i crijepovi neki fale, al to je očekivano i planiramo promijeniti. no i u ovakvom stanju, bez podizanja zidova iti malo, tu se da napraviti fina garsonjerica. ja sam to već zamislila itd, no muž me prenuo iz sanjarenja riječima da nije provučena vertikala za kanalizaciju, štagod to značilo -koliki je to sad problem ako ionako planiramo mijenjati vodovodne cijevi u cijeloj kući (ako se pokaže potrebnim)? a ako i ne, zar je toliki problem napraviti kupatilo u tavanu/potkrovlju??

jedino šta bi moglo biti problem zbog dozvola i sl. - kuća ima onaj starinski, uski balkon duž cijele južne strane. problem je - ako ga idemo širiti - treba nam dozvola? ili ne? da je barem pola metra širi... :rolleyes:

treba mijenjati kompletan krov, staviti novu fasadu i promijeniti prozore i vrata. uzmimo da je kuća tlocrtno 110m2 - bi li 40.000e pokrilo te troškove? znam da ne možete bacati cifre tek tako, ali možda... :D

također, kontamo da nećemo imat para za srediti i prizemlje, dakle napravili bi ovo navedeno gore i sredili sebi kat za stanovanje - a na tom katu je samo jedan wc... svakako želimo drugi jer nas je 5 - i želim promijeniti pločice i daske koje su na podu u sobama... dakle treba računati da ćemo platiti i estrih za svih 110m2...

uf, bojim se da 40.000e neće bit dovoljno :(

1popravljam
03.04.2014., 08:17
i neće bit dovoljno,za balkon ćeš trebat dozvolu ,krov zamjena,vertikala za kupaonicu u potkrovlju nije nešto strašno ali ipak košta,sestrih za sve prostorije ,ali i dizanje starih podova ,pa novi podovi,nisi rekla ništa o vlazi ,kako s tim stoji stvar,kakva je stolarija tj prozori i vrata,zidovi(žbuka) ima tu jako puno stvari izvan ovog što si nabrojila a kod adaptacija ima puno stvari koje se ne vide dok ne počne rušenje onda tek stvarni troškovi izlaze na vidjelo

motun
04.04.2014., 00:26
i neće bit dovoljno,za balkon ćeš trebat dozvolu ,krov zamjena,vertikala za kupaonicu u potkrovlju nije nešto strašno ali ipak košta,sestrih za sve prostorije ,ali i dizanje starih podova ,pa novi podovi,nisi rekla ništa o vlazi ,kako s tim stoji stvar,kakva je stolarija tj prozori i vrata,zidovi(žbuka) ima tu jako puno stvari izvan ovog što si nabrojila a kod adaptacija ima puno stvari koje se ne vide dok ne počne rušenje onda tek stvarni troškovi izlaze na vidjelo

vlagu nismo primijetili, a da je ima morali smo ju vidjeti jer je kuća (osim tavana u kojem su neke daske) potpuno prazna. čak mi i zidovi izgledaju jako dobro - svi su bijeli i prilično uredni :ne zna: vidi se nije bojano par godina, no očekivala sam da će biti i u gorem stanju.

da, sve zatvore treba mijenjati, mislim da sam to napisala...

pretpostavljamo da ima puno neočekivanih stvari i toga nas i jest strah. pa kontam ako građevinac kaže ''treba 40.000e'', mi ćemo očekivat da bi moglo zatrebat 10.000e više :ne zna:

ono što smo mislili ''sami'' tj. uz pomoć prijatelja - dizanje starih podova i provjera elektro i vodo instalacija jer imamo frendove koji se time bave, a duguju nam :D

znači, treba nam firma za krov, fasadu i zatvore. ne znam kako stvar ide sa skidanjem i odvozom materijala starog krova, jel to obično radi ista firma koja postavlja novi ili treba odvojeno tražit. moram još puno guglat.

ne znam šta s tim balkonom. onako uzak mi je neprihvatljiv. ne znam koliko se čeka takva dozvola ni kad je kuća sasvim legalna, a ovoj kući još papiri nisu uredni, predan je zahtjev ali nije dovršena legalizacija. (naravno, nećemo je kupiti dok to ne srede).

i da, zahvaljujem se svima koji mi odgovaraju ovdje na temi ili savjetuju preko privatnih poruka :s

irres
06.04.2014., 14:47
Molim vas za grubu procjenu troškova adaptacije stana (zgrada stara 40 godina).

Zahvati bi teoretski bili sljedeći:
-17 metara dužnih knaufa dolje (kojim su obloženi zidovi do neke visine)
-rušenje 3 zida, isto vjerojatno knauf, debljine 11-12 cm, a duljine 7,50m
-novi prezidi oko 8,50 m duljine
-kuhinja od 6,7 m2- pločice na podu i zidu
-soba od oko 6 m2- novi parket
-preseljenje instalacija kuhinje u slj prostoriju
-tuš kada
Ništa najskuplje, neka srednja rješenja!

Što ako se ruši neki pregradni zid između dva prostora sa parketom- dal se može taj dio nekako "doparketirati" a da to ne bude vidiljivo?
Možda je parket provučen i ispod tog konkretnog pregradnog zida, jel s može to lako provjeriti, jel to inače praksa?
Vaša mišljenja u vezi navedenog, jel bi vi u tom slučaju stavljali novi parket samo radi te "pruge", ili?

Francesca
06.04.2014., 15:13

-tuš kada

Što ako se ruši neki pregradni zid između dva prostora sa parketom- dal se može taj dio nekako "doparketirati" a da to ne bude vidiljivo?
Možda je parket provučen i ispod tog konkretnog pregradnog zida, jel s može to lako provjeriti, jel to inače praksa?
Vaša mišljenja u vezi navedenog, jel bi vi u tom slučaju stavljali novi parket samo radi te "pruge", ili?

Pa to bi ti svaki arhitekt znao izracunati i najbolje te za sve savjetovati, cak i pocetnik.
Neke stvari je najbolje ipak prepustiti strucnjacima :)

1popravljam
06.04.2014., 19:56
može arhitekt računati koliko hoće,a majstor naplaćuje nakon što dođe i vidi,te onda daje ponudua s obzirom da će od više majstora koji dođu dati ponudu ,svaka bitri drugačija ,ne kužim što tu onda ima raditi arhitekt. davati ponude ili mišljenje na temelju opisa je u najmanju ruku neozbiljno bez uvida u stanje.Dakle traži majstore koji će ti dati najpovoljniju ponudu i rokove a arhitekt će ti ,ako nemožeš sam-a riješiti vizualni dio

Francesca
06.04.2014., 22:26
može arhitekt računati koliko hoće,a majstor naplaćuje nakon što dođe i vidi,te onda daje ponudua s obzirom da će od više majstora koji dođu dati ponudu ,svaka bitri drugačija ,ne kužim što tu onda ima raditi arhitekt. davati ponude ili mišljenje na temelju opisa je u najmanju ruku neozbiljno bez uvida u stanje.Dakle traži majstore koji će ti dati najpovoljniju ponudu i rokove a arhitekt će ti ,ako nemožeš sam-a riješiti vizualni dio

Arhitekt koji ne zna cijene na trzistu (cca) nek si uzme strik pa nek se objesi
Takoder valjda arhitekt ima i neke majstore od povjerenja koje moze preporuciti za rad a ne da se uzimaju mačci u vreci za foruma

oktogon
09.04.2014., 22:50

-tuš kada

Ovo gore; je nezahvalno procjenjivati jer npr m1 knaufa (pretpostavka da je visina 2,6 može košta ti 3x više od prosjeka ovisno koliko ima lomova, jer nije to pregrađivanje hale pa se "udari" zid u komadu.

Što se tiče krpanja parketa na mjestu prethodno srušenog zida; često se zna dogoditi problem u ravnini dvije prethodno susjedne prostorije, tako da ako se želi u konačnici dobar posao, to treje i košta (za tu malu površinu) jako puno.
U pravilu pregradni zidovi se postavljau na parket, tj ispod njih nebi trebalo biti parketa,ali kakvi sve specijalaca ima, nebih se čudio da ako je to naknadno rađeno (da nije odmah kada i zgrada) da se pojavi i to čudo. To se primijeti kada se odignu parketarske lajsne....ako od parketa do zida postoji barem par mm lufa ispod zida nije parket.