PDA

View Full Version : Voda bez kamenca uz pomoć magneta?

gogo
17.09.2007., 11:10
kakvi su to magneti, ionizatori i ostale sipke? je li to ko ona priča s TV prodaje ili je znanost fakat napredovala i stvar funkcionira i sigurna je za zdravlje?

Dakle naletio sam na ovo
http://www.tehnofan.hr/filteri_za_vodu.asp

i na ovo
http://www.aquapur.hr/tehnologija.asp

a kako upravo preuređujem stan razmišljam da tako nešto ugradim. Ima li tko kakva iskustva s navedenim?

Hvala na pomoći.

kumek
17.09.2007., 11:35
kakvi su to magneti, ionizatori i ostale sipke? je li to ko ona priča s TV prodaje ili je znanost fakat napredovala i stvar funkcionira i sigurna je za zdravlje?

Dakle naletio sam na ovo
http://www.tehnofan.hr/filteri_za_vodu.asp

i na ovo
http://www.aquapur.hr/tehnologija.asp

a kako upravo preuređujem stan razmišljam da tako nešto ugradim. Ima li tko kakva iskustva s navedenim?

Hvala na pomoći.
Magnet ne služi ničemu, hoax ali ak je neki od filtera ili ionski izmjenjivač onda buš pil....kišnicu.;)

zed_alive
17.09.2007., 14:59
Magnet ne služi ničemu, hoax ali ak je neki od filtera ili ionski izmjenjivač onda buš pil....kišnicu.;)

ne govori o nečemu o čemu ne znaš niti kako funkcionira. postoje i ljudi koji se bave time

mici123
17.09.2007., 21:24
evo par linkova:

http://www.zdravlje.hr/clanak.php?id=12380

Kućni uređaji za pročišćavanje vode - potreba ili (pre)skupa zabluda?
http://www.glas-slavonije.hr/trazi2.asp?ID=68480

''Pijenje vode nakon reverzne osmoze zdravstveno je opasno Činjenica da se ovim uređajima uklanjaju sve prisutne otopljene tvari pa i kalcij i magnezij koji su biogeni elementi za čovjeka, ne upozoravajući potrošača da ih je potrebno nadoknaditi putem drugih izvora (npr. putem namirnica bogatih kalcijem i magnezijem ili putem dodatnog uzimanja putem tableta).

Glavnina današnje promidžbe prodaje malih kućanskih aparata na temelju reverzne osmoze je obmana potrošača. ''

daz
18.09.2007., 07:57
Kolko ja znam, kamenac iz vode nemožeš ukloniti nekom "pasivnom" metodom. Znači razne Brite to nemogu. Za uklanjanje se koristi sol (kolko ja znam)....

Ovi magneti i slične gluposti zaboravi...

zed_alive
18.09.2007., 07:57
korisne informacije o pročišćavačima vode. mislio sam konkretno na magnete. oni nisu orijentirani pročišćavanju vode već spriječavanju taloženja kamenca. magneti na neki način polariziraju kalcij na način da se on ne hvata (ili smanjeno hvata) za aparate i cijevi. ne uklanjaju kalcij iz vode naravno, isključivo koriste magnetsko (prirodno ili elektromagnetsko) polje

jako su zanimljive i one kartice za informiranje vode. isprobao, nakon upotrebe kartice voda više nije ista voda, sok više nije isti sok, razlika je drastična

kemik
18.09.2007., 08:01
magneti na neki način polariziraju kalcij na način da se on ne hvata (ili smanjeno hvata) za aparate i cijevi. ne uklanjaju kalcij iz vode naravno,

polariziraju kalcij? oooookeeeeeej....

nego, kakva je korist toga da se kamenac ne taloži na cijevi, to samo znači da je i dalje u vodi. kad se istaloži, onda ga u vodi nema :confused:

gogo
18.09.2007., 08:45
poanta je da onda valjda ne taloži na pipama i tuševima (i na pločicama :) )

kemik
18.09.2007., 09:09
poanta je da onda valjda ne taloži na pipama i tuševima (i na pločicama :) )

super, ak se ne talozi po plocicama i tusevima, talozi se po mojim bubrezima ;)

ivana_5
18.09.2007., 09:59
Da li možda netko poznaje neke pročistače koje prodaje tvrtka nobil ili nešto takvo.....?

apf11
18.09.2007., 10:28

Hvala na pomoći.

Prolazom vode kroz jaka magnetska polja dolazi do promjene strukture grupiranih kristala na način da se grupe razbiju. Zbog toga privremeno gube svojstvo taloženja na površine.
Kažem privremeno, jer se nakon nekog vremena stvari vrate u prvobitno (prirodno) stanje. To vrijeme je oko 1 sat.
Magneti (i elektronički ionizatori) su učinkoviti najviše kod protoka vode i gdje se puno vode ne zadržava u instalciji jer takva "stajaća" voda ponovo počinje taložiti kamenac. Za kućnu upotrebu magneti i ionizatori su OK rješenje. Prednost magneta je jednostavnost i nepotrebno održavanje a mana ta što trebaju biti izabrani tako da je protok vode kroz njih što bliže "veličini" (u sredini karakteristike).
Ionizatori su elektronički pa kao takvi postoji mogućnost otkazivanja rada.
Osobno sm sklon magnetima ali ih treba dobro izabrati.

Znači, ne radi se o reklamnom trkeljanju. Stvar funkcionira ali uz navedena ograničenja.
Za potpuno omekšavanje vode koriste se ionski omekšivači regenerirani sa slolju. Ali ta voda nije za piće.
S ionskim omekšivačima rade npr. perilice posuđa u koje se dodaje sol (nije nužno da bude Calgonit-ov proizvod, ima i jeftinijeih a jednako učinkovitih; nije nauka napraviti NaCl) :)

zed_alive
18.09.2007., 11:48
polariziraju kalcij? oooookeeeeeej....

nego, kakva je korist toga da se kamenac ne taloži na cijevi, to samo znači da je i dalje u vodi. kad se istaloži, onda ga u vodi nema :confused:

mislim da nije polarizacija nego nešto slično, ne znam točno, no princip je takav kao što sam opisao

korist? čuva bojlere, vešmašine, pipe itd. ;) nije to pročišćavanje vode, ako na to misliš

zed_alive
18.09.2007., 11:50
Prolazom vode kroz jaka magnetska polja dolazi do promjene strukture grupiranih kristala na način da se grupe razbiju. Zbog toga privremeno gube svojstvo taloženja na površine.
Kažem privremeno, jer se nakon nekog vremena stvari vrate u prvobitno (prirodno) stanje. To vrijeme je oko 1 sat.
Magneti (i elektronički ionizatori) su učinkoviti najviše kod protoka vode i gdje se puno vode ne zadržava u instalciji jer takva "stajaća" voda ponovo počinje taložiti kamenac. Za kućnu upotrebu magneti i ionizatori su OK rješenje. Prednost magneta je jednostavnost i nepotrebno održavanje a mana ta što trebaju biti izabrani tako da je protok vode kroz njih što bliže "veličini" (u sredini karakteristike).
Ionizatori su elektronički pa kao takvi postoji mogućnost otkazivanja rada.
Osobno sm sklon magnetima ali ih treba dobro izabrati.

Znači, ne radi se o reklamnom trkeljanju. Stvar funkcionira ali uz navedena ograničenja.
Za potpuno omekšavanje vode koriste se ionski omekšivači regenerirani sa slolju. Ali ta voda nije za piće.
S ionskim omekšivačima rade npr. perilice posuđa u koje se dodaje sol (nije nužno da bude Calgonit-ov proizvod, ima i jeftinijeih a jednako učinkovitih; nije nauka napraviti NaCl) :)

tnx ;) daj mi reci jednu stvar. koji su bolji magneti, permanentni ili elektromagneti, te da li jedni ili drugi imaju trajniji/bolji efekt ili je to ista stvar?

kumek
18.09.2007., 13:22
ne govori o nečemu o čemu ne znaš niti kako funkcionira. postoje i ljudi koji se bave time

..mislim da nije polarizacija nego nešto slično, ne znam točno, no princip je takav kao što sam opisao

Važno da ti znaš.:zubo: Ja zapravo točno znam... ne rade nikako, pogotovo ne pri tim snagama magneta. Znalče, kaj je s magnezijem? Jel se i on "polarizira". Kaj ne vidiš da te kemik "za....a" Kaj se to događa kad se "magnetizira" kalcij? Jel se mijenja produkt topljivosti?
Daj ti tu temu otvori na znanosti pa da vidimo tko zna a tko ne zna.

zed_alive
18.09.2007., 14:48
Važno da ti znaš.:zubo: Ja zapravo točno znam... ne rade nikako, pogotovo ne pri tim snagama magneta. Znalče, kaj je s magnezijem? Jel se i on "polarizira". Kaj ne vidiš da te kemik "za....a" Kaj se to događa kad se "magnetizira" kalcij? Jel se mijenja produkt topljivosti?
Daj ti tu temu otvori na znanosti pa da vidimo tko zna a tko ne zna.

kumek, ne jebi. rekao si čistu dezinformaciju. čovjek koji se bavi time (ne prodaje nego se bavi time i srodnim) rekao mi je da jest. čak i da su bolji permanentni magneti, da su elektro i prejaki. no htio sam informaciju iz neke druge ruke

apf11
18.09.2007., 15:01
tnx ;) daj mi reci jednu stvar. koji su bolji magneti, permanentni ili elektromagneti, te da li jedni ili drugi imaju trajniji/bolji efekt ili je to ista stvar?

Permanentni su najjednostavniji. Za takvo magnetsko polje elektromagneti bi trošili trebali previše energije (zagrijavanjem namotaja).
Montiraju se tako da se stave na cijev s vanjske strane (nije potrebno rezati instalaciju (kod ionskih treba). Vidi i kako se kreću cijene impulsnih (elektroničkih).
A ova diskusija oko kristalizacije i sličnog u smislu pojašnjenja kako to radi neije baš od koristi. Imao sam negdje materijal oko toga pa mogao to i detaljnije pojasniti ali ne znam koliko ljudi bi to zanimalo pa da mi ne ispadne po onoj "uzaludan nam trud svirači". :)

justapixel
18.09.2007., 15:04
kumek, ne jebi. rekao si čistu dezinformaciju. čovjek koji se bavi time (ne prodaje nego se bavi time i srodnim) rekao mi je da jest. čak i da su bolji permanentni magneti, da su elektro i prejaki. no htio sam informaciju iz neke druge ruke

Čime se točno taj čovjek bavi? Je li znanstvenik?
:E

.

kumek
18.09.2007., 16:13

A meni je jedan rekao da ima pi..pek od 124 cm.;)
Ajde ti apf11 meni dadni taj materijal pa da vidim :cool: Nešto iskustva s magnetskim poljima i metalnim ionima imam...zapravo dosta pa da vidim tu ahm teoriju kristalizacije. :D

apf11
19.09.2007., 08:13
A meni je jedan rekao da ima pi..pek od 124 cm.;)
Ajde ti apf11 meni dadni taj materijal pa da vidim :cool: Nešto iskustva s magnetskim poljima i metalnim ionima imam...zapravo dosta pa da vidim tu ahm teoriju kristalizacije. :D

Morao bih malo potražiti gdje mi je. U međuvremanu predlažem da ti napišeš svoja saznanja o tome pa da se to nadopuni s ostalim saznajima.

zed_alive
19.09.2007., 08:49
Čime se točno taj čovjek bavi? Je li znanstvenik?
:E

.

da, radi na fakultetu, bavi se pročišćavanjem voda

daz
19.09.2007., 09:46
Kajgod. Samo magnet je apsolutno beskoristan. Kamenac možeš efikasno ukloniti samo uz pomoć soli (možda ima i drugih tvari ali ova je u široj upotrebi).

justapixel
19.09.2007., 10:15
da, radi na fakultetu, bavi se pročišćavanjem voda

Zanimalo bi me što čovjek koji se bavi pročišćavanjem voda kaže o magnetima.

.

kumek
19.09.2007., 10:36

.

Paaaa da pročišćavaju vodu.;) :D :zubo:

kumek
19.09.2007., 10:38
Morao bih malo potražiti gdje mi je. U međuvremanu predlažem da ti napišeš svoja saznanja o tome pa da se to nadopuni s ostalim saznajima.

Rekao sam ti moja saznanja, magnet pri tim snagama ne radi ionima u vodi ništa niti djeluje na kristalizaciju. Sad ti.

zed_alive
19.09.2007., 11:01

.

pa napisao sam što otprilike kaže

justapixel
19.09.2007., 11:57
pa napisao sam što otprilike kaže

Nek otprilike kaže nešto na ovo - http://www.chem1.com/CQ/magscams.html

.

sibi
19.09.2007., 12:13
Evo da primjetim da je zed na dobrom putu da bude u pravu.
guglo sam: "magnet preventing scale"
i dobio neke linkove npr:
http://www.biophysica.com/magnetic_water.htm

Ima previše za čitati ali sam se morao javiti, jer stvar ipak šljaka. NE uklanja kamenac nego sprečava njegovo taloženje u cijevima. I uglavnom se radi o vodi koja nije za piće.
E sad drugo je što masu ljudi brije da je to dobro i za piti...

justapixel
19.09.2007., 12:20
Evo da primjetim da je zed na dobrom putu da bude u pravu.
guglo sam: "magnet preventing scale"
i dobio neke linkove npr:
http://www.biophysica.com/magnetic_water.htm

Ima previše za čitati ali sam se morao javiti, jer stvar ipak šljaka. NE uklanja kamenac nego sprečava njegovo taloženje u cijevima. I uglavnom se radi o vodi koja nije za piće.
E sad drugo je što masu ljudi brije da je to dobro i za piti...

Jesi li svjestan da si dao link na trgovinu koja prodaje takve proizvode? Osim tih magnetića, prodaju gomilu sličnih proizvoda baziranih na kvaziznanosti.

.

sibi
19.09.2007., 12:26
Jesi li svjestan da si dao link na trgovinu koja prodaje takve proizvode? Osim tih magnetića, prodaju gomilu sličnih proizvoda baziranih na kvaziznanosti.

.

nisam svjestan jer nisam pročitao sve....:zubo:

A šta oćeš reći da je ovo: http://www.chem1.com/CQ/magscams.html
razotkrlio prevaru stoljeća???

sibi
19.09.2007., 12:27
npr o ovome govori pozitivno:

Magnetic Water Treatment. J.M.D. Coey and Stephen Cass, J. Magnetism Magnetic Materials 209 (2000) 71-74.

apf11
19.09.2007., 13:15
Kajgod. Samo magnet je apsolutno beskoristan. Kamenac možeš efikasno ukloniti samo uz pomoć soli (možda ima i drugih tvari ali ova je u široj upotrebi).

Apsolutno točno. I to se radi na omekšavanju vode za industrijsku primjenu zaopremu koja koristi puno tople vode (kotlovi za grijanje, praonice rublja, kuhiunje i sl.). Ali ...
Ono što je kod ovog bitno je da se takvo omekšavanje ne koristi na vodi za piće. Sol koja se koristi u omekšivačima nije rafinirana već je to industrijska sol.

justapixel
19.09.2007., 13:35
nisam svjestan jer nisam pročitao sve....:zubo:

A šta oćeš reći da je ovo: http://www.chem1.com/CQ/magscams.html
razotkrlio prevaru stoljeća???

Nije prevara stoljeća, već mala quack science tržišna niša. Magnetic water treatment postoji već 50 godina, pa ga svejedno nije usvojila niti jedna ozbiljna firma za tretiranje vode jer zna da praktičnih rezultata nema ili su zanemarivi.

npr o ovome govori pozitivno:
Magnetic Water Treatment. J.M.D. Coey and Stephen Cass, J. Magnetism Magnetic Materials 209 (2000) 71-74.

Da, to je ujedno jedini pravi znanstveni članak koji o utjecaju magneta kaže nešto pozitivno. Koliko vidim, pretpostavljeni mehanizam bazira se na tragovima željeza u vodi koji pripomažu formiranju aragonita. Ja bih na njihovom mjestu na to istraživanje nadovezao istraživanje o ovisnosti taloženja kalcija o željezu u vodi (uz magnetske utjecaje).

.

sibi
19.09.2007., 16:22

ne uklanja se pomoću soli nego pomoću čarobne mase koja se može nabaviti pod komercijalnim imenom ionski izmjenjivač. točnije ciljaš na kationski izmjenjivač....:D

zed_alive
20.09.2007., 13:49
vidim, hrpa znanstvenika...

ok, ja mogu jedino nabavit pa ću nakon 5 ili 10 godina moći usporedit što se događa npr u bojleru...jedno je sigurno, nisam spreman utrošiti puste tisuće kuna na to, ali 500-600 u ime eksperimenta, jesam. pa se čujemo za desetak godina :zubo:

ne razumijem na koji način bi se magnetsko djelovanje trebalo odraziti na pitkost vode...

apf11
20.09.2007., 14:57
ne uklanja se pomoću soli nego pomoću čarobne mase koja se može nabaviti pod komercijalnim imenom ionski izmjenjivač. točnije ciljaš na kationski izmjenjivač....:D

Točno. :top: . Prije par postova se neprecizno izrazih.
Točan opis mehanizma djelovanja ionskog omekšivača je slijedeći:
Voda se omekšava tehnologijom izmjene iona; ionski medij koji se nalazi u uređaju (preko kojeg teče voda) vrši izmjenu iona kalcija i magnezija iz njihovih soli (kamenac u vodi), sa ionima natrija iz tabletirane soli (NaCl) kojom je ionski medij regeneriran. Tako se soli koje se talože (kamenac) zamjenjuju sa solima koje se ne talože, a rezultat je trajno i u potpunosti omekšana voda (< 0,1 odH ).( za razliku od nekih tehnologija koje samo privremeno mijenjaju fizikalna svojstva kamenca u vodi (npr. magneti))
Jedino što tako omekšana voda nije za piće :D

Miss charming
20.09.2007., 15:18
jsa sam mislila uzeti uređaj selk, čitam vaše postove i sad mi ništa nije jasno. fakat se ne kužim u fiziku tj. kemiju. može li netko od vas - kak sebe nazivate - znansvenika - pogledati o čem se radi i reći mi: ako kupim selk hoću li moći piti tu vodu? HVALA http://www.stemark.hr/Projekti/SELK/selk.html

daz
20.09.2007., 15:30

Dobro. Znači ja u svoju suđericu sipam kationski izmjenjivač u prahu, a ne sol :zubo:

Potejto-potato

apf11
20.09.2007., 15:34
jsa sam mislila uzeti uređaj selk, čitam vaše postove i sad mi ništa nije jasno. fakat se ne kužim u fiziku tj. kemiju. može li netko od vas - kak sebe nazivate - znansvenika - pogledati o čem se radi i reći mi: ako kupim selk hoću li moći piti tu vodu? HVALA http://www.stemark.hr/Projekti/SELK/selk.html

Možeš piti, naravno jer nema kontakta s vodom !
Stemark selk je elektronički uređaj koji privremeno razgrađuje strukturu minerala u vodi na način da se oni ne talože (neko vrijeme - cca 1 sat). s impulsnim "razbijačem" kamenca na načijn da privremeno spriječi njegovo taloženje. Na cijev se izvana stave zavojnice koje preko magnertskog (impulsnog) polja rade istu funkciju kao i permanentni magneti.
Ovo je OK ako je za cijenu 600 kn. Dobra strana je što je to domaći proizvođač pa nećeš imati problema s eventualno potrebnim servisom (popravkom). A možeš ih i stručno pitati sve jer to proizvode.

PS: Sebe ne zovem znanstvenikom ali sam si uvijek dao truda da se dovoljno informiram o koječemu kako mi kojekakvi "znanstvenici" u dućanima ne bi uz priče i pričice uvaljivali samo da prodaju. Uz ponešto talenta i malo truda, evo imam priliku to skupljeno znanje podijeliti i s drugima. A istina je da mi niti opće-teoretska baza nije baš slaba tako da, "znam da znam". :cool:

Dobro. Znači ja u svoju suđericu sipam kationski izmjenjivač u prahu, a ne sol :zubo:

Ne. Sipaš sol, a u suđerici imaš ugrađen ionski (kationski) izmjenjivač. Sol sliuži za regeneraciju odnosno, da bi se kemija uopće mogla odvijati kao sam prije opisao.
Kad smo već kod soli, koristim baš sol za industrijske (profi) omekšivače koja je u kockama (bolje rečeno u obliku "jastučića" cca 1,5x1,5 cm). Duže mi traje jer se sporije otapa (višak otoplljene soli koji ne sudjeluje u regeneraciji - omekšivanju, otopi se u vodi i perilica ga s vodom izbaci van). Vreća od 25 kg, traje mi "100 g".

Miss charming
21.09.2007., 07:23
Hvala ti apf11. A ova sol koju spominješ..."Kad smo već kod soli, koristim baš sol za industrijske (profi) omekšivače koja je u kockama (bolje rečeno u obliku "jastučića" cca 1,5x1,5 cm). Duže mi traje jer se sporije otapa (višak otoplljene soli koji ne sudjeluje u regeneraciji - omekšivanju, otopi se u vodi i perilica ga s vodom izbaci van). Vreća od 25 kg, traje mi "100 g"."...gdje to kupiš i koliko košta? Dobro zvuči.

apf11
21.09.2007., 09:27
...gdje to kupiš i koliko košta? Dobro zvuči.

Nabavio sam od Saponije (zapravo dobio kao poklon). U maloprodaji nema za kupiti već samo u veleprodaji direktno od njih.
Ali...
Može ovako: Nađeš neku firmu (vodointalacije, dućan, boje i lakove - bilo koji d.o.o. ili obrt koji ima kakve takve veze s takvim "kemikalijama"), oni naruče za tebe, ti platiš njima, oni Saponiji, uzmeš kopiju o uplati i odeš u Saponijin distributivni centar (ovisno gdje živiš) i podigneš robu. Popis centara je ovo:
http://www.saponia.hr/distributivni_s.php

A sad ono najbolje:
Vreća je 20 kg a cijena 3 kn/kg + PDV (+ marža dućana). Ukupno cca 80-tak kuna. A Calgonit (i slični) - 40-tak kn po kg (najjeftinije što sam našao bilo je cca 25 kn/kg). Pa ti reci nešto !
Evo, upravo sam ti povećao kućni budžet . :)

A može i ovo:
Kupiš vreću pa još "preprodaš" susjedima po 10-tak Kn par kila i ostalo ti 10- kg za badave. I svi zadovoljni. ;)

daz
21.09.2007., 13:57

Potejto-potato

Čarobna masa me zbunila...:zvrko: