PDA

View Full Version : Nasilne igre, igrice i crtići

u.t.p.m
15.11.2005., 09:43
Htio sam s vama podijeliti radost koju osobito osjećam u posljednjih mjesec dana otkada sam svojem muškom paru blizanaca ukinuo sve moguće i nemoguće crtice s tv-a,dvd-a,video,sat-a itd,itd... Inače, nisam baš ni bio tako galantan da sam i dopustio gledati sve gluposti koje su im bile ponuđene ali da su ih stalno gledali-gledali su ih. E sad, čemu zabrana. Uglavnom, situacija je postajala sve gora, bili su sve živahniji i živahniji (da se blago izrazim). Manje-više, mi svi roditelji kad dođemo doma s posla klincima uvalimo crtić da imamo barem pola sata-sat za sebe (barem mi muški) al otkada je pala zabrana, MILINA. Nema ninđi kornjaci,spidermana,batmana,sonica,pokemona... Sad se konačno igraju s igračkama koje su bile dugo vremena u kutu. Uglavnom, stanje za ne povjerovat......

Eh, da sam to znao prije manje bih se živcirao....

Pozdrav svim mamama i tatama

jimr
15.11.2005., 11:08
slažem se da su ovi novi crtani deep shit!
a budući da imam malu bebicu i nemam pojma o 5godišnjacima zanima me imaju li oni živaca pogledat npr. "čudesnu šumu" ili nešto slično?

u.t.p.m
16.11.2005., 09:25
jimr kaže:
slažem se da su ovi novi crtani deep shit!
a budući da imam malu bebicu i nemam pojma o 5godišnjacima zanima me imaju li oni živaca pogledat npr. "čudesnu šumu" ili nešto slično?

ja sam napravio zajeb jer su u subotu ujutro ugledali spidermana na NovaTV (nisam stigao na vrijeme isključit TV9 i otada ništa nije bilo kao prije. Čudesna šuma, šegrt hlapić,pepeljuga im je postala pre soft. Uglavnom, nakon mjesec dana posta bez agresivnih crtica djeca su za neprepoznat. Pustim im samo tu-i-tamo šegrta hlapića,čudesnu šunu i loleka i boleka.... i SVE JE ZA 10.

BigMama
16.11.2005., 10:17
Nije za uspoređivat, moj maleni ima dvjie godine, ali ja mu uopće ne dam gledati agresivne crtiće. Momentalno samo (nakon Lale, po...) u fazi Kralja Lavova. Pogleda malo ujutro dok doručkuje i eventualno ako pada kiša, pa je cijeli dan kući. Obzirom da nije (još) naučen na višesatno buljenje u televiziju, vikendom niti ne traži crtić.

Meni je lakše popodne nakon posla se igrati s njim, nego ga prepustit teveu, on je veseliji, stalno se igra s igračkama i sjedenje na kauču doživljava kao napor.

A i ovi današnji crtići su mi preagresivnza klince.

u.t.p.m
16.11.2005., 10:28
Im FULLY AGREE

majleja
22.11.2005., 20:40
hm, ja imam dva klinca jedan 4, a drugi 2 godine.
dok su mi se frendice govorile kako njihovi klinci gledaju već sa godinu tetetabise pa poslje nabrajale čudo crtića, kažu satima gledaju u njih

moji nikada nisu bili nešto posebno za crtićima, tu i tamo pogledaju ali zato....da jesu čudo jesu, da se svađaju, tuku i to tako mali da, da divljaju da i to ljudi moji sve bez agresivnih crtića

Vincent V
02.02.2006., 06:56
Kako tome stati na kraj, kako uvjeriti roditelje da djeca od kojih 5 godina nesmiju gledati ninja kornjače,supermana i sl. obzirom da ih potiću na agresivnost. Mislim, moja dva klinca dolaze u šljivama iz vrtića jer je pola njihove grupe ludo od takvih stvari. Osobno sam prisustvovao jednom prilikom njihovoj igri u vrtiću i to je bilo prestrašno. Klinci su se doslovno mlatili i rukama i nogama, sve me je bilo strah da ne počnu i s reketima za ping-pong jer su bili odlozeni pokraj njih.. Uglavnom, nakon tog dolazi otac i pokusavam mu dati do znanja da ovaj, hmmmm, da mu je dijete previše u tim stvarima i da se iživljava na drugim klincima pa i na mojoj djeci....Frajer mi mrtav hladan odgovori da eto, to su tek djeca i da se oni tako igraju i da se to ne razlikuje puno od toga kak se njegov mali igra doma s bratom.Mislim, neznam kaj da radim, dođe mi da ja starog tak isprebijam kak njegov klinac moje....

Baš mi je mali rekao da su ga roditelji vodili gledati King Konga u kino i da bi i ja njih trebao voditi. Ko lud vodi djete od 5 godina u kino gledati takav film!!!!!!!

Griješim li možda što ja svojima nedam gledati ništa agresivno, možda bi se znali braniti...kaj da radim, pomagajte...

prle69
02.02.2006., 07:19
Mediji nas bombardiraju upravo takvim crticima /ninja kormnjače, spiderman, blade.../ - očito su im jeftini u nabavci
Realno djetetu ne možeš izolirati od nasilja koje je u medijima /a i svuda oko nas/ u prekomjernim količinama. Ono što možeš je djetetu objasniti da to nije za stvarno i da takvo ponašanje nije lijepo. Također mu pokušati objasniti da se ne igra u vrtiću takvih igara.
Ja pokušavam gledati normalne crtiće ali ni oni nisu baš bajni.
Uzmi Bambi na primjer. Mali je jednom bacio oko na Bambija i rasplakao se ko ljuta godina. Naime Bambiju ubiju mamu i on se opasno zabrinuo za svoju...

Vincent V
02.02.2006., 08:31
Mediji nas bombardiraju upravo takvim crticima /ninja kormnjače, spiderman, blade.../ - očito su im jeftini u nabavci
Realno djetetu ne možeš izolirati od nasilja koje je u medijima /a i svuda oko nas/ u prekomjernim količinama. Ono što možeš je djetetu objasniti da to nije za stvarno i da takvo ponašanje nije lijepo. Također mu pokušati objasniti da se ne igra u vrtiću takvih igara.
Ja pokušavam gledati normalne crtiće ali ni oni nisu baš bajni.
Uzmi Bambi na primjer. Mali je jednom bacio oko na Bambija i rasplakao se ko ljuta godina. Naime Bambiju ubiju mamu i on se opasno zabrinuo za svoju...

di su oni naši crtici tipa calimero,bajuma i sl. Tu televiziju treba izbaciti od doma...

prle69
02.02.2006., 08:45
Ka dpogledaš i ove HIT filmove (Disnay, Pixar...) u zadnjih par godina svi su puni nasilja... doduše to nasilje je "mekše" a i poruka filma je ljepša pa se samo nasilje kompenzira porukom filma.
Mom malom (5g) je super "A je to"...

Smart_bitch
02.02.2006., 08:48

Bambi je dobar. Ja radi njega u životu nisam u usta stavila bilo kakvu vrstu divljači. Niti ću, ako mogu utjecat na to.

cutecat
02.02.2006., 09:01
Ka dpogledaš i ove HIT filmove (Disnay, Pixar...) u zadnjih par godina svi su puni nasilja... doduše to nasilje je "mekše" a i poruka filma je ljepša pa se samo nasilje kompenzira porukom filma.
Mom malom (5g) je super "A je to"...

Ma koji to Pixarov crtic ima nasilja? Nemo? Cudovista iz ormara? Toy story?
Sve sama remek djela, moj sin ih je pogledao x puta, a i meni se svidjaju...:cerek:

Vincent V
02.02.2006., 09:13
Ma koji to Pixarov crtic ima nasilja? Nemo? Cudovista iz ormara? Toy story?
Sve sama remek djela, moj sin ih je pogledao x puta, a i meni se svidjaju...:cerek:

Cudovista iz ormara --> zar ti to nesto ne govori, cudovista, alooooo, kuc-kuc

mestar
02.02.2006., 09:49
Debelo pretjerujes. Nije svaka agresivnost losa. Dapace, da nije bilo agresivnosti odavno bi covjek nestao sa lica zemlje. U normalnim obiteljima gdje djeca osjecaju sigurnost i roditeljsku ljubav ta agresivnost se s vremenom kanalizira i postane pozitivna (nedestruktivna), a problem nastaje kod ljudi koji vise ne znaju kontrolirati svoju agresivnost ili izgube kompas. Ne treba u djetetu zatomiti agresivnost, vec ga treba nauciti da je kanalizira i koristi pozitivno. Imam dva klinca koji se pomlate i medusobno i sa drugima i smatram to znacajnim dijelom odrastanja a ne problemom.

Uglavnom, mislim da navedeni crtani ne poticu na neku ekstra agresivnost. Naravno, ne dozvoljavam im da sve gledaju, ako u filmu scene postanu teske i ruzne mijenjamo program. Vecim problemom drzim samu potrebu klinaca da satima neprekidno gledaju crtane kao drogirani. E tu sam postavio ostre granice, nema vise od dva crtana dnevno. I nema televizije dok je vani sunce, samo noga u dupe i van na livadu i u sumu!!

prle69
02.02.2006., 10:41
Zavisi koliko godina djeca imaju kad gledaju crtiće... odnosno kako razumiju svijet. No međutim u vrtiću može biti problem ako neka djeca su malo nerazumnija...

Svakako se bolje igrati vani nego gledati TV.

cutecat
02.02.2006., 13:36
Cudovista iz ormara --> zar ti to nesto ne govori, cudovista, alooooo, kuc-kuc

HELLO??? kNOCK...KNOCK.. Znam o cemu pricam...
BIt ce da ti ipak nisi pogledao taj film, jer da jesi znao bi da su tamo Cudista sve samo ne- strasna. A moj ih je sin prvi puta gledao kad su dosli u kino, dakle sa 4 god. i uvijek se samo - SMIJAO.
Mislim da su Pixarovi vrlo inventivni crtici, inteligentni i originalni, daleko od Ninja kornjaca (u kojima ne vidim nista lose - moj ih sin kao i svi deckici u vrticu obozava), ali opet , nece mi dijete postati nasilnik zato jer gleda Ninje ili YuGiOh...Ili Spidermana i Batmana, koji su po meni dio opce kulture.
Onda bi i Tom&Jerry trebali biti proglaseni nasilnima.

Vincent V
02.02.2006., 19:16
HELLO??? kNOCK...KNOCK.. Znam o cemu pricam...
BIt ce da ti ipak nisi pogledao taj film, jer da jesi znao bi da su tamo Cudista sve samo ne- strasna. A moj ih je sin prvi puta gledao kad su dosli u kino, dakle sa 4 god. i uvijek se samo - SMIJAO.
Mislim da su Pixarovi vrlo inventivni crtici, inteligentni i originalni, daleko od Ninja kornjaca (u kojima ne vidim nista lose - moj ih sin kao i svi deckici u vrticu obozava), ali opet , nece mi dijete postati nasilnik zato jer gleda Ninje ili YuGiOh...Ili Spidermana i Batmana, koji su po meni dio opce kulture.
Onda bi i Tom&Jerry trebali biti proglaseni nasilnima.

slazem se, mislim da bi trebalo uci u citanke za prvi i drugi razred:D :D :D

Tristram Shandy
03.02.2006., 08:29
Mislim da svakako previše gledanja agresivnih crtića ima dosta negativnog utjecaja na ponašanje djeteta (kao uostalom i inače neuravnotežena upotreba nečega ili izloženost nečemu).
No, čini mi se da su u toj dobi roditelji ipak glavni 'obrazac' agresivnosti, jer se obično pokaže da djeca agresivna prema drugoj djeci imaju npr. tatu koji se voli svađati sa svima koji 'imaju nešto protiv njega', od susjeda do tete u vrtiću koja se usudila komentirati kako je njegov sinek malo preagresivan...

malo offtopic: Nema mi gotovo ništa odvratnije nego kad se npr. vozim u tramvaju, i čujem mamu i dijete (vrtićko ili prvi/drugi razred osnovne škole) kako razgovaraju o događajima i prijateljima u vrtiću ili školi, pa mama krene s porugama na račun ostale dječice (tko je kakav, kakve su im mame i tate, tko je kakvu 'glupost' rekao, i slično). Normalno da će takvo dijete izrasti u prgavu tinejđericu koja će se podsmijavati nastavnicima i slično jer, primjerice, nemaju frizuru po posljednjoj modi ili imaju majicu krive boje ili ne upotrebljavaju najnoviji sleng...

p.s. 'čudovišta iz ormara' je jedan prekrasan crtić :cerek:

Aphex
03.02.2006., 09:15
Kako tome stati na kraj, kako uvjeriti roditelje da djeca od kojih 5 godina nesmiju gledati ninja kornjače,supermana i sl. obzirom da ih potiću na agresivnost. Mislim, moja dva klinca dolaze u šljivama iz vrtića jer je pola njihove grupe ludo od takvih stvari. Osobno sam prisustvovao jednom prilikom njihovoj igri u vrtiću i to je bilo prestrašno. Klinci su se doslovno mlatili i rukama i nogama, sve me je bilo strah da ne počnu i s reketima za ping-pong jer su bili odlozeni pokraj njih.. Uglavnom, nakon tog dolazi otac i pokusavam mu dati do znanja da ovaj, hmmmm, da mu je dijete previše u tim stvarima i da se iživljava na drugim klincima pa i na mojoj djeci....Frajer mi mrtav hladan odgovori da eto, to su tek djeca i da se oni tako igraju i da se to ne razlikuje puno od toga kak se njegov mali igra doma s bratom.Mislim, neznam kaj da radim, dođe mi da ja starog tak isprebijam kak njegov klinac moje....

Baš mi je mali rekao da su ga roditelji vodili gledati King Konga u kino i da bi i ja njih trebao voditi. Ko lud vodi djete od 5 godina u kino gledati takav film!!!!!!!

Griješim li možda što ja svojima nedam gledati ništa agresivno, možda bi se znali braniti...kaj da radim, pomagajte...

ne vidim ništa loše u pokemnima, digimonima, nindža kornjačama i sl... svi oni imaju kao glavnog lika malog klinca koji se bori protiv zlih sila i sve ih razbije u paramparčad. dijete se može poistovjetiti s njima i tako vidjeti da iako je svijet opasan uvijek se može pobijediti blabla..

više nasilja ima u stvarnome životu nego u tim crtićima. gledaju li djeca vijesti?
nema razlike između onih starih bajki (vuk pojede baku i crvenkapicu, lovac ga raspori, vitez ubije zmaja, ivica i marica ubiju babu) i ovih današnjih "agresivnih". djeca su se tukla puno prije nindža kornjača.

alexxx
04.02.2006., 03:40
ninja kornjače?
stravičan crtić. :rolleyes:

gle, u bajkama braće grimm ima nasilja, u tom&jerryiju ima nasilja, moja generacija je gledala hi-mena, ne znam šta, pa smo normalni ispali. ne vjerujem da netko štiti dijete od nasilja iz ninja kornjača, i ne mislim te vrijeđat ovime, al meni je to nepojmljivo. mi smo gledali filmove brucea leeja i lemali se furajući se na njega, al nismo zato izrasli u nasilnike koji se mlate po birtijama. ma joj.

Crimson Petal
04.02.2006., 03:50
kvragu, tom i jerry & co. se kolju samo tako... :cool: :zubo:

kao sto rece alexxx, i mi smo gledali he-mana, ninja kornjace i sl. pa smo ispali normalni. neki mozda i nisu, ali to sigurno nema previse veze s crticima.

ako je netko natural born killer, moze on gledati medvjedice dobra srca i postati nasilan... :zubo:

no sigurno ne bih jednog dana ostavila svog klinca da gleda bogznasto na tv-u dok ja raspam nokte. :raspa: to ne. :D

kamovic
21.09.2007., 18:59
mene zanima koliko podržavate i dali dozvoljavate da vam djeca igraju
nasilne igrice poput gta ili crtiće kao što su transformeri.
ima mnogo mama koje dozvoljavaju djeci da promatraju
takve stvari...

baja
21.09.2007., 19:56
djeca kojeg uzrasta? moja mišica je skoro 3 i ne znam što je gta, ni što ili tko su transformeri :o
kod nas gledaju;
ili starinski crtići kao bolek i lolek, pčela maja...
ili dobroćudni moderni kao nemo, vile bez krila, mala sirena...
ne volim agresiju, ni u kojem obliku, i ne sumnjam uopće da takvi crtići inspiriraju djecu na opačinu :zubo:
i moje dijete će sigurno doći u kontakt s takvim crtićima
i neka, nek' zna da postoji jednako kao što postoji i agresivnost među djecom al' ja je sigurno neću hraniti time

kamovic
21.09.2007., 20:21
moj mali ide u prvi razred i obožava te vragove transformere spidermana
i ostale tzv. junake, ali mu ipak ne dozvoljavamo da to gleda jer ih odmah počinje oponašati

Ollantay
21.09.2007., 21:22
i ostale tzv. junake, ali mu ipak ne dozvoljavamo da to gleda jer ih odmah počinje oponašati

O tome i mi razmisljamo, nasa se beba tek treba roditi, ali me muci taj problem. Imam neku djecu u blizini, svi su navuceni na takve crtice i filmove i oponasaju ih, agresivni su, padaju im morbidne ideje na pamet i sl. A sta napraviti? I mi mislimo doma gledati te neke neagresivne crtice i price, ali sta napraviti kad cijeli razred, ma od vrtica jos, svi su na tome, pricaju, razmjenjuju slicice..... kako mu zabraniti da gleda, a svi oko njega su u tome. Ista mi je stvar s Big B., vidim da to i klinci gutaju. I sve one serije, jucer bas u prolazu cujem Bitange i princeze, klincima je to super, a jucer su toliko prostacili u seriji da mi se smucilo. I to sve, naravno, u osam navecer. Strasno.

daru
21.09.2007., 21:39
teško je spriječiti... Crtići u današnje vrijeme kulminiraju nasiljem, ali - istini za volju i "kultni" Tom i Jerry su prilično "inspirativni" za klince... Znam, svi ga mi volimo i svi smo ga gledali i gledali bi ga i dan danas sa djecom... ali poruka tog crtića je "jači tlači" ili "kako napraviti zlobu". Ipak - neusporedivo s "akcijskim" junacima današnjice.
Kako? Teško. Ali - pokušaš "progurati" nešto tipa "Potraga za Nemom" (bar dok su mlađi - pali) "Kralj lavova" i slično... i - držiš fige!

Weiss
21.09.2007., 21:57

Jasno da ćeš mu dozvolit, to je u njegovoj dobi uvjetno rečeno "prihvatljivo" ponašanje sve muške djece. Mislim da bi zabranom dobio upravo kontraefekt. Po meni je veći problem kad među reklamama u pauzama crtića uleti krvava najava epizoda CSI i sl., da ne govorim serije tipa K1 ili tak nekak koja ide oko 19,00 sati na RTL-u. :)

daru
21.09.2007., 22:30
E sad me s ovom "muškom djecom" izbacila ... :lol: Dobro, i dalje ne volim nasilne crtiće i mislim da su malo pretjerali ...
Ali - kao što rekoh - nisu ni Tom i Jerry anđeli, a kad gledaš - pa oduvijek se muška djeca "driblaju" da budu "ratnici" čak i u stoljećima kad nije bilo TV-a :lol: Ajde - idemo u "bližu" povijest. Povijest naših baka, mama, tata, nas... Samo smo bili generacije koje su više boravile vani nego uz TV, ali igre - od "Partizana i Njemaca" do "Kauboja i indijanaca", preko praćki kućne radinosti, lukova, strijela - TO su bile igre muške djece. Danas nemaju mogućnost igrati se toliko vani (bar ovi siroti po gradu!) pa je zamjena za tu vrstu agresivnosti - agresija u crtićima... Nekad smo dolazili doma, pogotovo dečki - razbijene glave, koljena, laktova, a danas "junaci" razbijaju robote itd itd itd... Bar je glava na ramenu čitava!
Ali - i dalje "biram" ribice i laviće ako me se pita! :lol:
Mislim da je TV općenito postao preagresivan - od crtića, preko filmova do Dnevnika... ali to je samo odraz svijeta u kojem živimo. Da li ćemo ih spriječiti sa 18 da gledaju ratne filmove u kojma danas lete glave i šiklja krv preko cijelog ekrana? Vjerojatno nećemo moći, jer ni mi tome ne možemo pobjeći.

baja
22.09.2007., 20:25
ali - istini za volju i "kultni" Tom i Jerry su prilično "inspirativni" za klince...
:rofl: jesu... iznenadila sam se kad sam ih nakon dugo gledala, nabrijani samo tako
... i uopće im ne trebaju super-moći, mačevi ni pucaljike - pošteno ratuju priručnim sredstvima; peglama, grabljama...
utoliko primjereniji klincima jer mogu sve potrebno naći u kući :D

lolica
22.09.2007., 22:11
bok, ja sam zadovoljna izborom crtića moje kćeri. ima 2 g i 3 mj. i gleda Jagodicu bobicu, Fifi i Tonko Bonko od novijih crtića... a od starih smo joj nakupovali pčelicu Maju, bolek i lolek, sve bajke... naravno tu su i Disney-evi crtići (mala sirena, madagaskar, pepeljuga...) ali oni su nam predugi da može u komadu odgledati...
sve u svemu televiziju smije gledati samo sat vremena dnevno (i to je obicno prije spavanja).

kocul
23.09.2007., 11:47
Problem je što danas jedino te crtiće i imaš. Onih "normalnih" gotovo da i nema. Nisu to samo Transformeri, isto ti je i Pikaču (ne znam kako se piše) i oni klinci što vade karte sa čudovištima koja se bore.
Pogledaj današnje filmove koje dolaze u kina, na TV. Akcija, ubijanje, specijalni efekti. Ili ono sr... od trakavica odn. sapunica. Pa ti izaberi.

Ne moraš ih doma pokazivati klincima, ali što napraviti kada im teta u vrtiću to pusti da ih smiri?

Josey_Wales
23.09.2007., 11:50
A kako bi ste onda reagirali da vam dijete gleda "Simpsone" ili recimo "Southpark"???

kocul
23.09.2007., 11:55
A kako bi ste onda reagirali da vam dijete gleda "Simpsone" ili recimo "Southpark"???

Bolje nego transformere

Josey_Wales
23.09.2007., 17:11
U Sputhpark-u se spominje rasizam, sovinizam i vjerska te brojne druge diskriminacije a da ne spominjem rjecnik i kakve grozne psovke se tamo izgovaraju... po cemu su transformersi losiji od southparka???

onix
24.09.2007., 07:14
Ne moraš ih doma pokazivati klincima, ali što napraviti kada im teta u vrtiću to pusti da ih smiri?

Zamoliš da im puštaju one "normalne"?

vorbore
28.10.2007., 16:46
Evo, citirati cu svog najstarijeg (sada je prvi srednje, ali razgovor je bio u
dobu kad je bio prvi-drugi razred osnovne). kad sam potaknuta pustim predavanjima preko TV pokusala razgovarati o nasilju na crticima i igricama s njime: "Ali, mama, pa nije to zapravo, to je samo crtic" uz izraz krajnjeg zaprepastenja.
Mislim da ne treba previse razbijati glavu oko toga. Navedeni moj sin je jedno izuzetno miroljubivo stvorenje, nikada nije svoje probleme rjesavao fizicki, a veci dio slobodnog vremena provodi (jos i sada) ispred TV-a i kompjutera. Uz to ima stalnu grupu prijatelja sa slicnim interesima, odlican je ucenik i iz razgovora s njime zakljucujemo da ima zdrav pogled na svijet (osim sto smatra da mu je bogomdano pravo da mu se omoguci da ima sve sto pozeli, pa je ljut kad to ne bude bas tako:D)
Tako sam se ja iskulirala i prestala citati tekstove i gledati emisije djecjih psihologa. Mislim da je ipak najvazniji utjecaj ponasanja i stavova clanova obitelji.
Inace, imam jos jednu curku u 6. razredu osnovne, a najmladji je ove godine
krenuo u 1. osnovne. Pa nam nije dosadno.

meri79
28.10.2007., 16:56
Evo, citirati cu svog najstarijeg (sada je prvi srednje, ali razgovor je bio u
dobu kad je bio prvi-drugi razred osnovne). kad sam potaknuta pustim predavanjima preko TV pokusala razgovarati o nasilju na crticima i igricama s njime: "Ali, mama, pa nije to zapravo, to je samo crtic" uz izraz krajnjeg zaprepastenja.
Mislim da ne treba previse razbijati glavu oko toga. Navedeni moj sin je jedno izuzetno miroljubivo stvorenje, nikada nije svoje probleme rjesavao fizicki, a veci dio slobodnog vremena provodi (jos i sada) ispred TV-a i kompjutera. Uz to ima stalnu grupu prijatelja sa slicnim interesima, odlican je ucenik i iz razgovora s njime zakljucujemo da ima zdrav pogled na svijet (osim sto smatra da mu je bogomdano pravo da mu se omoguci da ima sve sto pozeli, pa je ljut kad to ne bude bas tako:D)
Tako sam se ja iskulirala i prestala citati tekstove i gledati emisije djecjih psihologa. Mislim da je ipak najvazniji utjecaj ponasanja i stavova clanova obitelji.Inace, imam jos jednu curku u 6. razredu osnovne, a najmladji je ove godine
krenuo u 1. osnovne. Pa nam nije dosadno.

slažem se s tobom u svemu navedenom
zdrav pogled na svijet i normalna obiteljska atmosfera:s :s :s

vorbore
28.10.2007., 20:38
slažem se s tobom u svemu navedenom
zdrav pogled na svijet i normalna obiteljska atmosfera:s :s :s

Bas tako, hvala :)

alexxx
30.10.2007., 10:55
A kako bi ste onda reagirali da vam dijete gleda "Simpsone" ili recimo "Southpark"???to uopće nisu crtići za djecu. :confused:

(a koji jesu? :D)

plavva
30.10.2007., 15:29
ovak, nasilni crtići tipa transformeri, ninje kornjače i slična smeća koja se puštaju prigodno vikendom ujutro, su out. najstrože out. ne dam ni pod pod koju cijenu i objasnim zašto ne dam. uvijek objasnim, a on uvijek pita. i da, dođe iz vrtića pa je gledao, pusti mu brižna rodbina:rolleyes:, ali sve što je pod mojom kontrolom - ne.
i crtići su općenito pod strogim nadzorom. jednostavno mislim da je korisnije dati djetetu da boja, čita ili slaže kocke nego ga bubnut ispred televizora. to ne znači da ne gleda crtiće nikad - gleda, ali toma i jerryja, nema, aute, shreka... ono kaj je plavva approved:D

nickitha
30.10.2007., 22:43
ja se nisam brinula sve dok se jednom nismo zatekli u prometnoj gužvi u gradu,bilo je auta na sve strane, pješaka, i naš malac od 9 godina kaže: tata, tata, požuri, pogazi ih sve, ko u gta igrici??? Odonda mu branim takve igrice!

alexxx
30.10.2007., 22:48
ovak, nasilni crtići tipa transformeri, ninje kornjače i ja imam majicu na ninja kornjače, dvije ustvari, i ne mogu ti opisat koliko sam bila sretna kad sam ih kupila, i šta uskraćuješ djetetu. :rofl:

goblena
31.10.2007., 07:37
Da nasilne igrice uzrokuju kod djece nasilno ponasanje, moji bi obojica bili masovni ubojice :kava:

I oni i svi njihovi prijatelji prolijevaju hektolitre krvi u raznim meni ogavnim pucacinama, jurnjavama i slicno, pa nitko od njih nema problema s razdvajanjem igre od stvarnosti. Normalna su djeca s normalnim medjusobnim odnosima (je, moja dvojica krv piju jedan drugome svakodnevno, ali to je pocelo prije igrica), empatijom prema zivotinjama i ljudima i osjecajem za dobro i lose. Mislim da je moguce da do nekih problema dodje kod djece koja imaju predispozicije za probleme (izlozenost nasilju, dusevna bolest i sl.), ali normalno dijete koje odrasta u normalnoj okolini sasvim ce jasno shvacati da je igrica igrica a real life real life, isto kao sto smo mi prije 30 godina shvacali da nikoga ne ubijamo kad pucamo jedni na druge kao svabe i partizani.

I ja sam dok mi je prvi malac bio malen brijala da se moje dijete nece igrati nicega nasilnog, nismo mu kupovali nikakve ratne parafernalije i gledao je samo nenasilne crtice (apsolutni hit mu je bio Thomas the Tank Engine), ali to je otislo kroz prozor kad je kod malog frenda prokopao po igrackama, u ruku uzeo prvi plasticni pistolj i ostao ocaran, s ocima ko farovi. Testosteron.

Prijateljica je lani popustila i kupila klincima (4 i 6) PS. Do tad su igrice samo povremeno vidjeli kod drugih i nisu igrali, a kucnom racunalu nisu imali pristup uopce. Onda se zgrazala kako je djeci danima bila glavna zanimacija uhvatiti mrtvaca u igrici pa ga vuci pola sata naokolo. Bilo joj je morbidno. Onda su klinci naucili igrati kako spada pa su vise ubijali a manje vukli mrtvace... anyway, uskoro ih je proslo najvece odusevljenje PS, i dalje igraju ali uglavnom kad je lose vrijeme, kad je lijepo onda su s ekipom iza zgrade i ganjaju loptu i voze bicikle. Nisu postali nista agresivniji ni cudniji, isti su kao sto su bili prije virtualne koljacine.

plavva
31.10.2007., 08:42
ja imam majicu na ninja kornjače, dvije ustvari, i ne mogu ti opisat koliko sam bila sretna kad sam ih kupila, i šta uskraćuješ djetetu. :rofl:

ima i on. ima i figurice. al crtić je takvo smeće da toga nema nigdje. baš smeće. a to jebiga ne mora gledat. ima ostatak života da gleda pizdarije.

kaj se igrica tiče, ja imam dete od skoro 4 godine. nema kaj radit na kompu. ima bojat, čitat, slagat kocke, igrat se na drugi način. uopće ne mislim da nekaj propušta. kad bude veći, pokazat ću mu sama kaj sve komp može i nabavit ću mu igrice koje nisu čista pucačina, nego nešto što i mozak razvija.
telka i komp su gotova zabava: uključiš i ne moraš se trudit oko ničega. a to je, vjerujem, loše.

goblena
31.10.2007., 10:20
Sve je ono sto od toga napravis.

Igrice na kompu i buljenje u TV su stetni ako zauzimaju previse vremena i zamijene neke druge stvari (kretanje, druzenje, ucenje, spavanje). Vjerujem da nisu stetni sami po sebi.

Osim toga, itekako se puno toga dobroga moze izvuci iz velikog interesa koji racunalne igre pobude kod djece. Od velike motivacije za ucenje stranog jezika (imam dva takva doma kojima su igrice donijele vise kompetencije u engleskom nego nastava istoga) do toga da devetgodisnjak sam instalira programe i uspjesno nalazi crackove za njih po netu, da je dvanaestgodisnjak sposoban sam instalirati novi komad hardwarea (ukljucujuci trazenje odgovarajucih drivera po netu), reinstalirati operativni sustav, raspravljati na stranom jeziku na stranim forumima o stvarima koje ga zanimaju (ne samo igricama), potpuno sam provaliti 3D program za arhitekte (ne room arranger nego profesionalnu stvar) i crtati si u njemu do u detalje svoju kucu iz snova, traziti sam po netu dodatne izvore za potrebe nastave itd itd. Naravno da sve to ne ide samo od sebe i da je potreban nadzor i poticanje, ali moju djecu to veseli i puno su naucili uz racunalo, a ja sam savrseno svjesna da bez igrica toga ne bi bilo, jer im racunalo ne bi bilo toliko privlacno...

plavva
31.10.2007., 13:01
Sve je ono sto od toga napravis.

Igrice na kompu i buljenje u TV su stetni ako zauzimaju previse vremena i zamijene neke druge stvari (kretanje, druzenje, ucenje, spavanje). Vjerujem da nisu stetni sami po sebi.

Osim toga, itekako se puno toga dobroga moze izvuci iz velikog interesa koji racunalne igre pobude kod djece. Od velike motivacije za ucenje stranog jezika (imam dva takva doma kojima su igrice donijele vise kompetencije u engleskom nego nastava istoga) do toga da devetgodisnjak sam instalira programe i uspjesno nalazi crackove za njih po netu, da je dvanaestgodisnjak sposoban sam instalirati novi komad hardwarea (ukljucujuci trazenje odgovarajucih drivera po netu), reinstalirati operativni sustav, raspravljati na stranom jeziku na stranim forumima o stvarima koje ga zanimaju (ne samo igricama), potpuno sam provaliti 3D program za arhitekte (ne room arranger nego profesionalnu stvar) i crtati si u njemu do u detalje svoju kucu iz snova, traziti sam po netu dodatne izvore za potrebe nastave itd itd. Naravno da sve to ne ide samo od sebe i da je potreban nadzor i poticanje, ali moju djecu to veseli i puno su naucili uz racunalo, a ja sam savrseno svjesna da bez igrica toga ne bi bilo, jer im racunalo ne bi bilo toliko privlacno...

pa o tome ja pričam.
mislim da je za 4-godišnje dijete bolji drugi oblik zabave, ali kad ponaraste zašto ne? dapače.

vorbore
01.11.2007., 17:47
ja se nisam brinula sve dok se jednom nismo zatekli u prometnoj gužvi u gradu,bilo je auta na sve strane, pješaka, i naš malac od 9 godina kaže: tata, tata, požuri, pogazi ih sve, ko u gta igrici??? Odonda mu branim takve igrice!

GTA je stvarno grozan, ali ja nisam branila, samo bih s vremena na vrijeme bacila komentar, i sad se to vise ne igra kod nas. Problem je s klincima da sto im vise branis to budu tvrdoglaviji. I uvijek mogu otici kod prijatelja pa tamo igrati/gledati

Fredrro
15.05.2008., 09:50
Baš gledam ovaj članak na index.hr o najnovijoj igri GTA IV. Članak nije nimalo kritičan prema igri već ju dapače opravdava. Pa mi smo onda u potpunosti izgubili osječaj za moral. Igra u kojoj možete hodati po ulici i raznjeti čovjeka bazukom ili rascvjetat mu glavu metkom...pobiti masu ljudi i onda pohebati kurvu u autu, a da ne govorim o masi psovki koje igra sadrži....za sve to dotični "novinar" tvrdi da nema ama baš nikakvog negativnog utjecaja na nedozrelu djecu!?
Jedan od glavnih argumenata je "zašto roditelji ne provode više vremena s djecom"....kako?
Ako želite preživjeti morate radit, obitelji su rasprosute na sve strane, velika većina razvdojena....tradicionalne obitelji gotovo da više i ne postoje...ili su već uništene. Možda je kod nas situacija nešto bolja, no na zapadu....sumnjam...tamo je čudo ako se obitelj održi na okupu duže od 10 godina...

Dječiji mozak je ko spužva i zar je zaista nužno da ono mora upijati sve bolenoće ovoga svijeta kroz tu igircu...u tako ranoj dobi? Ma ona nije ni zdrava za odrasloga pojedinca...
Dakako nije problem samo te igirce već konstantna bombardiranja dječijih umova sa takvim porukama i u serijama i u filmu, no ipak ova igra dozvoljava virtualnu interaktvinost u ubijanju čovjeka....djete sudjeluje u tome...interakcija je obostrana za razliku od filma.

Smješno je što se uopće čudimo ispadima pojednica kada su jedine poruke ovakve....naš svijet je nesposoban za demokraciju. Zapravo ona je vjerojatno najstrašnija tvorevina za čovjekov moral....a kada taj moral nestane...onda je zaista čovjek čovjeku vuk.

Link na članak:
http://www.index.hr/xmag/clanak/gta-4-ubija-vasu-djecu/386855.aspx

putnica
15.05.2008., 10:44
cinjenica je da nemamo pojma kaj nam klinci rade. :(

sin mamin pametni je zicao gta mjesecima i na kraju uzicao od kume za rodjendan...kad sam pitala kakva je igrica objasnio mi je da su to jurnjave autima. ok, rekoh, pomisljejuci da je to najmanje od sveg zla :rolleyes:

instalirali mi to, igra on veselo, ulijece mama u sobu, a frajer autom prelazi kroz crveno preko pjesaka, zida, travnjaka, ubijajuci sve redom :eek:

jebote, mene je znoj oblio samo od slike na ekranu!
citavo vrijeme se pitam kakve procese izaziva u mozgu privikavanje na ovakvo nasilje!

a kad sam pitala naivno "pa zasto vozis ko kreten!?" odgovor je bio "pa kad mogu, mama!"
tipa igrica ga ne izbacuje, sve ono sto mozes ujedno i smijes.

prestrasno.

skidam ga s gta pomalo, tj. doziram i pokusavam mu paralelno pricati o gradu, pljacki, voznji, stresu u kolicinama u kojima on to moze shvatit...ali fakat se bojim. :rolleyes:

alexxx
15.05.2008., 10:46
zato će meni djeca dobit ps kad si ga zarade. :raspa:
opće me ne zanima jel to zlostavljanje i uskraćivanje ne znam čega. ja isto nisam imala tamagočija jer je majka bila protiv koncepta ljubimca kojeg možeš resetirat ako neš zajebeš i niš mi ne fali. molim da se suzdržite od komentiranja zadnje izjave. hvala.

shtefy
15.05.2008., 11:55
ja isto nisam imala tamagočija jer je majka bila protiv koncepta ljubimca kojeg možeš resetirat ako neš zajebeš i niš mi ne fali.

Jebote, kako da se suzdržim... :lol:

:s :s :s mudroj ženi!

putnica
15.05.2008., 12:10
ot: vjerujem da je mislila na ovo "nis mi ne fali" :D :D

to sam obrazlozenje imala i ja u glavi sto bi bilo kad bi bilo, ali moji su bili premladi za tamagocija.

ja im ne mogu zabranit sve :(
obrazlozenja prolaze, cak se i slaze s njima oko turbonasilnih pucacina, barem do gta. to je mene iznenadilo jer ja nisam imala pojma kaj je to.

malac je do sad bio zadovoljan s fifa/proslogodisnje izdanje i ostalim sportskim igricama.

alexxx
15.05.2008., 12:30
ja im ne mogu zabranit sve :(
ja hoću :mirko:

ma lupam bezveze. nemam blage veze kako ljudi uspiju izbalansirat izloženost negativnim utjecajima iz okoline i socijalizaciju djeteta. ono, ne možeš ga stavit pod stakleno zvono, al di se povlači crta? pomiriš se s tim da će to igrat kod prijatelja al doma ne dolazi u obzir? pomiriš se s time da će to igrat kod prijatelja pa može onda i doma jer kad je kod prijatelja bolje da se igraju nešto njih dvojica nego da bleje u ekran? postaviš vremensko ograničenje i nosiš kablove sa sobom na posao da osiguraš da će se i poštovat i dok te nema doma? odeš naučit vrlo konstruktivno hendlat vlastiti stres i bijes i ljutnju i frustraciju i nadaš se da će dobar role model doma bit dovoljan da minimizira utjecaj igrica? spotrgaš se da osiguraš hrpu stalno dostupnih alternativa? ideš se igrat s djetetom kad apsolutno nemaš volje za to jer ga ne želiš gurnut pred ekran kad već nije tamo samoinicijativno? šta napraviš kad ga prijatelji zajebavaju jer je zadnji prešao igricu jer mu mama nije dala da je igra dok ne pređe, žrtvujući san i hranu?

ono, aaaaaaaaa!

a to su samo nasilne igrice. šta s realityjima, krvoločnim filmovima, imperativu da se kupi sve ikad i ima sve ikad i moraš (s)kupit sve itakodalje i tako dalje.

MAJA155
15.05.2008., 13:06
Moj sin ima 5 godina i gleda crtane tipa Spiderman, Ninja kornjače, Power Rangers..... (te kao strašne) uz to ima sve te igračke x 100 valjda
Također gleda i Medvjediće dobra srca, Fifi i cvjetno društvo, (ima i medvjediči igračke kao i Fifi :eek:) Jagodica bobica i sl.

Uz to sve obožava gledati dnevnik Nove Tv :D- uglavnom svakodnevno.

Što ga zanima ili mu nije jasno - ja mu objasnim.

TV ukupno na dan gleda oko 2-2,5 sata.

On je sve nego naslian. Nikad se nije potukao, čak ni kada ga drugi tuku (na što ja popiz....) više je onako maza :cerek:, plačljivko.

Nije postao nasilan ni zbog Ninji, Spidermana, a ni zbog dnevnika. :rolleyes:

putnica
15.05.2008., 13:10
ja hoću :mirko:

ma lupam bezveze. nemam blage veze kako ljudi uspiju izbalansirat izloženost negativnim utjecajima iz okoline i socijalizaciju djeteta. ono, ne možeš ga stavit pod stakleno zvono, al di se povlači crta? pomiriš se s tim da će to igrat kod prijatelja al doma ne dolazi u obzir? pomiriš se s time da će to igrat kod prijatelja pa može onda i doma jer kad je kod prijatelja bolje da se igraju nešto njih dvojica nego da bleje u ekran? postaviš vremensko ograničenje i nosiš kablove sa sobom na posao da osiguraš da će se i poštovat i dok te nema doma? odeš naučit vrlo konstruktivno hendlat vlastiti stres i bijes i ljutnju i frustraciju i nadaš se da će dobar role model doma bit dovoljan da minimizira utjecaj igrica? spotrgaš se da osiguraš hrpu stalno dostupnih alternativa? ideš se igrat s djetetom kad apsolutno nemaš volje za to jer ga ne želiš gurnut pred ekran kad već nije tamo samoinicijativno? šta napraviš kad ga prijatelji zajebavaju jer je zadnji prešao igricu jer mu mama nije dala da je igra dok ne pređe, žrtvujući san i hranu?

ono, aaaaaaaaa!

e, sve to, samo jos s preostalom rukom grlit :)

ovo s igricama kod frendova...jednom je moj mali imao zabranu kompjutora tjedan dana. i tak, on zica, ja ne popustam i treci dan kaze bistric mami da bi on na uobicajeno druzenje kod frenda.
-ok, smijes, rekoh
-a smijem li kod njega na kompjutor?
-wtf :confused: :ne zna: :zubo:

rekla sam mu da cu se pravit da nisam cula pitanje, jer mu ne zelim odgovoriti na njega. :rofl:

alexxx
15.05.2008., 13:57
TV ukupno na dan gleda oko 2-2,5 sata.
šta nije to malo puno, toliko ni ja ne gledam tv. forum zanemarimo..

MAJA155
16.05.2008., 14:28
šta nije to malo puno, toliko ni ja ne gledam tv. forum zanemarimo..

Gledaju oko pola sata - sat TV ujutro u vrtiću.

Popodne gleda oko pola sata - sat kući, iako sada baš i ne kad je lijepo vrijeme pa je stalno vani.

I gleda navečer prije spavanja obavezno neki crtani i tako zaspe. :mig:

Btw. ja baš ne gledam TV puno. Ne da mi se.

nephthys
21.02.2010., 17:40
Danas me sestrična našla preko facea (nismo u kontaktu baš iz raznoraznih razloga), a kako dugo nisam vidjela kako nećak izgleda, pogledala sam album s njegovim fotkama. A onda- šok i nevjerica :horor:
Desetak slika njega (sad ima nekih 5-6 godina) s puškama i pištoljima (plastični, ali jedni od onih živopisnih), šljemom na glavi, onom vojnom kapom svečanom i beretkom, jedna fotka kako cilja u fotić, jedna fotka s ujakom (RVI) u skoro pa punoj vojnoj spremi....stvarno me šokiralo. Posebno na kraju kad sam vidjela jednu gdje on i druga sestrična pokazuju srednje prste u fotić.

Uhvatila sam se nespremna na vlastiti šok, jer zapravo nisam pomišljala na to da danas, uza svo znanje o razvijanju agresije, tolerancije na nasilje itd još uvijek postoje ljudi koji veličaju dječje igranje s onim što služi samo i jedino kao sredstvo ubijanja, i da je to meni toliko nepojmljivo a njima ko dobar dan.
Još uvijek ne dolazim sebi. Fotke su stvarno stravične po mom mišljenju. Oke, nisam niti ja čistunac, i sama sam se igrala rata ko klinka (jer no, ipak nam je to bila svakodnevica), jedno vrijeme sam bila ovisna o call of duty, dečko mi konstatno igra nešto u čemu ubija nekoga ili nešto...ali sljedeće bi godine (ako bude sreće) trebala biti mama i ne mislim ni u ludilu dopustiti ikakve igračke u obliku pištolja/puške/bombe/ičega sličnog. I učiti ju/ga da su takve stvari opasne, loše i nisu za igru (niti za upotrebu). Mislim da bi možda dopustila mačeve, i najvjerojatnije puške/pištolje na vodu koji ne izgledaju kao puška i pištolj, ali to tek kasnije, kada ovladaju okulomotorikom i ne budu prijetili da će mi smočiti lap :D). Ali ništa ratno...to mi je naprosto nepojmljivo. Znam da neću moći djecu izolirati od svih utjecaja, ubojstava i krvi u podnevnim vijestima, ali bar mogu kontrolirati što mi se doma događa. valjda.

U ovom trenutku više ne znam griješim li ja i da li je to sasvim bezazleno (iako mi svo moje znanje i Bandura govore drukčije) ili je reakcija opravdana. Stvarno ne znam. I još uvijek sam šokirana....

Roditelji, molim korisna iskustva i/ili mišljenja...dopuštate li ratne crtiće/filmove? Ratne igračke? Pištolje i puške? Do koje granice? I zašto?

(ako ima potrebe spojiti s općim temama o igračkama, oke, nije mi se činilo da tamo spada)

tabita
21.02.2010., 18:41
Danas me sestrična našla preko facea (nismo u kontaktu baš iz raznoraznih razloga), a kako dugo nisam vidjela kako nećak izgleda, pogledala sam album s njegovim fotkama. A onda- šok i nevjerica :horor:
Desetak slika njega (sad ima nekih 5-6 godina) s puškama i pištoljima (plastični, ali jedni od onih živopisnih), šljemom na glavi, onom vojnom kapom svečanom i beretkom, jedna fotka kako cilja u fotić, jedna fotka s ujakom (RVI) u skoro pa punoj vojnoj spremi....stvarno me šokiralo. Posebno na kraju kad sam vidjela jednu gdje on i druga sestrična pokazuju srednje prste u fotić.

Uhvatila sam se nespremna na vlastiti šok, jer zapravo nisam pomišljala na to da danas, uza svo znanje o razvijanju agresije, tolerancije na nasilje itd još uvijek postoje ljudi koji veličaju dječje igranje s onim što služi samo i jedino kao sredstvo ubijanja, i da je to meni toliko nepojmljivo a njima ko dobar dan.
Još uvijek ne dolazim sebi. Fotke su stvarno stravične po mom mišljenju. Oke, nisam niti ja čistunac, i sama sam se igrala rata ko klinka (jer no, ipak nam je to bila svakodnevica), jedno vrijeme sam bila ovisna o call of duty, dečko mi konstatno igra nešto u čemu ubija nekoga ili nešto...ali sljedeće bi godine (ako bude sreće) trebala biti mama i ne mislim ni u ludilu dopustiti ikakve igračke u obliku pištolja/puške/bombe/ičega sličnog. I učiti ju/ga da su takve stvari opasne, loše i nisu za igru (niti za upotrebu). Mislim da bi možda dopustila mačeve, i najvjerojatnije puške/pištolje na vodu koji ne izgledaju kao puška i pištolj, ali to tek kasnije, kada ovladaju okulomotorikom i ne budu prijetili da će mi smočiti lap :D). Ali ništa ratno...to mi je naprosto nepojmljivo. Znam da neću moći djecu izolirati od svih utjecaja, ubojstava i krvi u podnevnim vijestima, ali bar mogu kontrolirati što mi se doma događa. valjda.

U ovom trenutku više ne znam griješim li ja i da li je to sasvim bezazleno (iako mi svo moje znanje i Bandura govore drukčije) ili je reakcija opravdana. Stvarno ne znam. I još uvijek sam šokirana....

Roditelji, molim korisna iskustva i/ili mišljenja...dopuštate li ratne crtiće/filmove? Ratne igračke? Pištolje i puške? Do koje granice? I zašto?

(ako ima potrebe spojiti s općim temama o igračkama, oke, nije mi se činilo da tamo spada)

ja svojoj djeci biram igračke. nasilne igračke, pištolje, i još mnogo demonskih igračaka kojih ima na tržištu ne dozvoljavam.
teško je to u današnje vrijeme jer sva druga djeca u kvartu i vrtiću su dobro opremljena svim tim groznim "igračkama"(teško je to i nazvati igračkama).
I nekada moja djeca su pomalo i izopčena od svojih vršnjaka jer se ne igraju sa time.
Ja im to nastojim nadomjestiti sa normalnim stvarima. npr. ovo ljeto su prijatelji moga sina skupljali neke slije ( ja sam ih zvala da su sotonske slije) koje ja njemu nisam dozvoljavala, ali sam mu zato kupovala sladoled sa slijama autića. Cijela family je lizala sladolede samo da bi skupio cijeli album. i mogu ti reči da on na kraju uopče nije patio zato jer mu nisam kupovala one "sotonske" slije.
Djecu od malih nogu treba učiti da neke stvari nisu dobre i čak ako oni to i ne razumiju treba im neke stvari braniti.
Mnogo puta sam upadala u rasprave sa ostalim roditeljima iz kvarta i uglavnom njima je smiješno što ja svojoj djeci neke stvari branim. Kažu oni meni da su to dječije igračke, ali ja kažem: ako djetetu od 5 godina nisamo u stanju neke stvari zabraniti i naučiti ih da nisu dobre kako čemo im tek onda kada budu imali 15 godina i kada budu puno gore stvari u pitanju reči NE.
Čitala sam u jednoj knjizi da ono što djete nauči do 7 godine života da ga to najviše ocrtava kroz cijeli život. tako da ako dijete nauči na agresiju, pištolje... što se može očekivati.
Dobro, i ja sam se igrala na rata kao djete, ali sve u granicama normalnosti...ali ovo su drugačija vremena.
Mislim da trebamo čuvati našu djecu, oni sa nam dar od Boga.
U današnje vrijeme kao da svi žele zatrovati naštou djecu. pogledajte samo kakvih crtanih ima na televiziji, kakve igračke se prodaju... užaš... između svega toga što se nudi mi trebamo probrati ono što je dobro za njih

Amrićak
21.02.2010., 21:15
Moj sin (tri i pol) ne gleda ništa od tih nasilnih crtića.Još samo boba,pepu pig,doru,traktor toma i sl.Ne gleda Ben 10,ninđe i sl. i ako mu je ljetos mm nerazmišljajući počeo puštati ninđe(dobili ih na poklon) i tada sam vidjela kako se pod utjecajem njih i kada se igra i kada je ljut ponaša.Sve neke divljačke,ratoborne fore iz tog crtića.Završilo u smeću,a njemu lijepo objasnila.Nije nasilan,budno pazim što gleda ali svejedno neke stvari pokupi u vrtiću.Njemu je u igri kroz maštu gitara puška :rofl: (igra,puška =vrtić)ali i takve stvari riješimo u hodu.Sve u svemu ja zadovoljna,prezadovoljna jer nije ratoboran,ne prostači,kulturno se ophodi za svoje godine te upozorava i druge na svoje ponašanje,govori "to je ružno".Jako je svjestan što je dobro a što nije,to baš nije toliko vezano samo za i zbog crtića,ali ne vidim razloga čak i da su potpuno bezopasni zašto bi to gledao.Masu toga i ovako pokupi u vrtiću,što onda opet ja moram ispravljati.A sa drugim roditeljima se ne raspravljam o ničemu,pa tako ni o crtićima.

ludaaa25
21.02.2010., 22:33

možda si u šoku jer niste nešto u kontaktu iz raznovrsnih razloga,pa si odma našla manu,mislim lako je gledat iz ptičje perspektive,evo moj ima 10 mjeseci i već znam kako je tvrdoglav kad nešto hoće,a kamoli sa pet,šest godina kad ima prijatelje u vrtiću,kad ima tatu,brata,rođaka kao što je npr.tvoj momak i voli te ubilačke igrice..ja osobno to ne podnosim ali nikad nebi sudila nekome zbog toga i mislim da to ne utječe ako se ne gleda ne znam pet šest sati dnevno..evo moj hoće daljinski,mob,kopat po ormaru,vadit mi lonce,robu van,kopat po blatu,pijesku,čupat mi cviće po kući i već sa deset mjeseci osjećam se kao terminator jer mu non stop govorim ne ne i objašnjavam zašto ne..pa sam prominila ploču,ono što zbilja nije za njega od toga..lupanje po tv,čeprkanje po utičnicama,bacat daljinski e to mu ne dam,a ovo ostalo nek istraživa,preživit će..mislim da zabrane mogu uzrokovat kontra efekt i šta uopće ima loše u nindja kornjačama..ja sam uvik ka mala bila ona sa crvenim povezom:D

Death-of-Art
22.02.2010., 00:30

uf. to je grozno.
prestrašno!
nedaj bože da ti dijete ikad sazna što je to rat.
nedaj bože da mu spomeneš šta se događalo na našim prostorima 91e!

opravdano je.
normalno je.
što da ti velim? čemu toliko drame oko banalnih stvari?
sory, zgražaš se nad tim slikama ko da su pedofilski sadržaji na njima.
onako, čemu to? :confused:
moj muž je imao 4-5 godina kad je pravu pušku držao u ruci i učio kako se puca.
dan danas voli puške , pištolje , tenkove, bavio se airsoftom, u 20oj godini života s frendovima lutao po šumi i igrao se rata, sad igra na kompu neke ratne strateške igrice, sav nabrijan "uf, idem osvajat grad!"
a kaj da velim o njemu osim da je totalno najflegma čovjek kojeg sam ikad upoznala i kojem je najžešći agresivni ispad dosad bio:
"NEĆU RUČAT!" :kava:
i većina njegovih frendova koje sam upoznala a koji barataju oružjem su prilično slatkastki i fini muškarci za koje bih dala ruku u vatru da nikoga ne bi namjerno ozlijedili.

ne. ne vidim ništa loše u tome da se djecu uči o oružju.
što se mene tiče moj sin može s 5 godina slobodno nabrojati svih pet milijardi vrsta pištolja koje postoje , ja kurca ne kužim tu spiku ".765" i slične fore.
neka ga tata uči svemu tome slobodno.
štoviše, bila bih sretna da mi sin bude jednog dana poput svoga oca - obrazovan i načitan, kako o povijesti, zemljopisu, općoj kulturi... tako i o vojnoj tehnologiji. :kava:

btw, znaš li ti da je odlazak na streljanu i pucanje iz zračnice dio školovanja?
tamo negdje petom osnovne profesor tjelesnog će klince odvuć na streljanu i tamo će djeca učiti pucati u metu.
i kaj buš onda?
tužila profesora? školu?

po tebi su profesionalni vojnici najveća gamad koja je mogla hodati svijetom.
nisu.
jesi li ikad upoznala jednoga?
nisi.
čemu onda tolike predrasude?
ne razumijem. zar misliš da je netko srbočetnički agresor čim primi onaj vodeni pištolj u ruku?

druga je stvar kad je netko seljak pa uzme tatici pištolj iz ormara , ode malo na narodnjake pa se pijan kurči pucanjem okolo naokolo.
al naravno...to sve proizlazi upravo iz jedne stvari...
iz neznanja o oružju.
isto kao što se jedna profesionalni vojnik ne može spustiti na razinu jednog četničkog selje belje koji je silovao pitaj boga koliko žena u BiH, tako se niti oružje ne može svoditi na nužno i apsolutno zlo.

Death-of-Art
22.02.2010., 00:36
i šta ste se oružja uhvatili.
glavna prijetnja našoj djeci je Jadranka Kosor sa svojim HDZom.
a ne plastični pištolji.

shtefy
22.02.2010., 06:32
Ja patološki mrzim oružje. Srećom, imam žensko djete pa ne moram razbijati glavu s dilemama tipa: dozvoliti igračke-oružje ili ne.

Ali zato obožavam igrice na kompu. Ne igram pucačine i sl., više volim avanture, RPG-e i sl. Ali to ne znači da tamo nema baš nikakvog nasilja. U ogromnoj većini igrica poanta je napredak u svemu, pa tako i oružju, i uništavanje "neprijatelja". Moje igrice su pune najluđih i najšarenijih čudovišta koja uništavam na sve nemile načine.

Moj dragi obožava oružje. Ne da ga ima u stanu, ali ima zavidnu kolekciju DVD-a, knjiga o oružju, po cijele dane bi visio na History Channelu i gledao dokumentarce o velikim bitkama, strategijama... Kad je sam bio pozvan na mobilizaciju i morao je stvarno nositi pušku, bio je sav jadan. Mrzio je to. On na kompu ne gleda pornjavu, nego šore. Filipović je njegov idol. Komentira UFC borbe stručnije od TV komentatora. Sam ne bi ni mrava zgazio.

Svi smo mi odrasli na nasilnim bajkama. Sad su kao nindža kornjače sam pojam zla, a mi smo odrasli na Snjeguljici kojoj je maćeha tražila da joj lovac donese njeno srce, Crvenkapici gdje lovac raspori vuka i baci ga u bunar, Ivici i Marici koje su roditelji ostavili u šumi da krepaju od gladi, kako bi tata i maćeha imali za sebe... Da ne spominjem Tom & Jerryja i sl. gdje svaki čas netko završi spljoskan klavirom, izleti kroz prozor, izgrize ga zloćudni pas, odleti u zrak, bude napucan... Pa kako smo svi završili tako zgroženi nasiljem? Jer po svim istraživanjima, izgleda da bismo trebali biti cijela generacija Hanibala Lectera? :confused:

Sada klinka i ja igramo neku igricu Humans na kompu. Radi se o nekim simpa čupavim praljudima koji svaki čas negdje nahrdaju, pojede ih sabljozubi tigar, T-rex, padnu na neke šiljke, padnu sa visine pa ostanu ležati i sl. Pita mene klinka jel' njih to boli kad se tako spljeskaju negdje, ja joj lijepo kažem: draga, oni su nacrtani, ne boli ih. To je igrica, tu se može sve, to ti je kao bajka. Zabavno je, ali je samo mašta, toga ima samo na kompu. Nije neko dubokoumno objašnjenje, ali ona shvaća da u stvarnom životu ne smije nikoaga odalamiti batinom, jer to boli, povrijedit će nekoga i curit će mu krv. I taj se sigurno neće samo ustati i nastaviti dalje. Ali u crtiću, igrici, priči je moguće. I samo je tamo to moguće. Klinci mogu razumjeti razliku između igre i stvarnosti, samo si treba dati truda da im se objasni. :ne zna:

SummerNight
22.02.2010., 08:12
Ja patološki mrzim oružje. Srećom, imam žensko djete pa ne moram razbijati glavu s dilemama tipa: dozvoliti igračke-oružje ili ne.
Klinci mogu razumjeti razliku između igre i stvarnosti, samo si treba dati truda da im se objasni. :ne zna:

Pa, nemoj biti bas tako sigurna. :rofl: Ja se jos sjecam kako sam bila sretna kad su moji popustili i kupili mi pistolj na one metke lasticne koji su pucali. :rofl:

Za drugu tvrdnju, potpisujem.

shtefy
22.02.2010., 08:32
Pa, nemoj biti bas tako sigurna. :rofl: Ja se jos sjecam kako sam bila sretna kad su moji popustili i kupili mi pistolj na one metke lasticne koji su pucali. :rofl:

Ma ja se trudim ne sjećati se sebe u toj dobi... :mig:

Ja sam kao klinka jednako mrzila oružje, ali sam bila opsjednuta autićima. Obožavala sam one male metalne autiće, imala sam ih desetke. :)

A za moju klinku sam sigurna, ona opet patološki mrzi buku. Sva poludi kada ja lupam meso ili sjeckam luk u onoj ručnoj sjeckalici. Tako da sam sigurna od vatrenog oružja. Jedino ako se ne zapali za hladno oružje... :D

nephthys
22.02.2010., 08:32
@ ludaa- nije bit u tome što on hoće i što radi, već što ga uče. on ne ide u vrtić i najvjerojatnije neće još neko vrijeme u školu jer je teško bolestan i baš i nema gdje učiti takve stvari. stavrno, ajde da se radi o tome da on ima prohtjeve, pa mu daš dok mu ne dojadi i gotovo. ali to ovdje nije situacija, nego se radi o svrsishodnom kupovanju određenih igračaka.

@doa. si ti pročitala šta sam napisala? znaš šta znači RVI? ajd sljedeći put komentiraj bez osvrtanja na moje poznavanje i nepoznavanje određene materije jer je nevažno, može?
što se tiče streljane- prošla sam jako puno škola u jako puno gradova i nisam doživjela da itko u sklopu nastave tjelesnog vodi djecu na streljanu. imali smo školske grupe koje su se time bavile, ali nikada u sklopu obvezne nastave. a ako će mi itko vodit dijete na streljanu, bolje mu je da to prvo provjeri samnom. isto kao što će trebat pitat i za plivanje, skijanje itd.

@shtefy- imamo sličnog mužjaka :D jedino što moj ne voli šore, samo je fasciniran oružjem. ak upalim njegov komp na desktopu će me dočekati ak-47 aka kalašnjikov (i ja sam nešto naučila). ali...i on je vidio slike i također ostao šokiran, a na pitanje o oružju kod male djece rekao da po njemu ne dolazi u obzir. također, rekao mi je da su i njemu zabranili igranje s oružjem (odrastao je u njemačkoj), a kada ga je to počelo stvarno zanimati imao je već 16 godina- tada je bio relativno formirana ličnost. i s time na kraju krajeva nemam problema, jer jedno je već skoro pa odrasla osoba (ako će ga to na neki način oštetiti, onda očito prethodnih 16 godina nismo ništa radili).
nisam se osvrtala na bajke jer je to tema za sebe nego na striktno ratnu tematiku...najvjerojatnije zato što sam ga i sama vidjela pa mi je valjda i dodatno stresno vidjeti dijete spicajzlano ko mali ustaša.
nekak mi je lakše ono što ti shtefy kažeš- objasniti djetetu da je nešto nacrtano i da je bajka itd...ali mi se to gubi kad dam djetetu pušku u ruke, učim ga pravilno ciljati i držati tu pušku i onda ga pustiti da trči uokolo i "ubija" četnike, izvanzemaljce, koga god.
ne znam...:ne zna:
ne vidim zašto je oke i što se postiže davanjem djetetu u ruke vrlo vjerne replike puške ili pištolja. pa sunašce mu, može se igrat s nečim drugim...

btw- nismo svi odrasli na način da se zgražamo nad nasiljem, ako se odmakneš iz kruga poznanika i onih s kojima s družiš, postoje i oni kojima je to ko dobar dan. da se toliko zgražamo, bilo bi ga puno manje.

ljutakopas
22.02.2010., 09:08
što se tiče streljane- prošla sam jako puno škola u jako puno gradova i nisam doživjela da itko u sklopu nastave tjelesnog vodi djecu na streljanu. imali smo školske grupe koje su se time bavile, ali nikada u sklopu obvezne nastave. a ako će mi itko vodit dijete na streljanu, bolje mu je da to prvo provjeri samnom. isto kao što će trebat pitat i za plivanje, skijanje itd.

Ja sam 80-tih išla u školu, i pucanje na streljani je bilo OBAVEZNO. Prvo smo učili rastavljati i sastavljati pušku, a zatim na streljanu. Da ne spominjem bogato znanje o bojnim otrovima :D:D
Moj dragi je još kao klinjo od par godina bio zaluđen vojskom i oružjem. Danas je vojnik :D.

ksenija_2
22.02.2010., 09:28
Ja sam 80-tih išla u školu, i pucanje na streljani je bilo OBAVEZNO. Prvo smo učili rastavljati i sastavljati pušku, a zatim na streljanu. Da ne spominjem bogato znanje o bojnim otrovima :D:D
Moj dragi je još kao klinjo od par godina bio zaluđen vojskom i oružjem. Danas je vojnik :D.

Ja sam kasnih 80tih i ranih 90tih išla u osnovnu i nikada nismo dobili pušku u ruke u školi, a kamoli bili blizu streljane :confused:

Oružje ne volim. Od pomisli na rat mi dođe zlo i suze na oči (a još više me žalosti kad netko priča o ratu kao svetinji), ali to je valjda nešto što će se uvijek događati s vremena na vrijeme, bez obzira što mi mislili o tome.

Moj skoro trogodišnjak ima 2 pištoljčića na vodu kojima se prskamo ljeti dok je vruće i ima mali drveni mač pa se nekad mačujemo kao vitezovi. Od crtića gleda mify, bumbu, u vrtu pod zvijezdama, pocoyo, baltazara, štrumfove i sl.. One gluposti kao što su ninje i slično, posebice oni nebulozni japanski crtići nisu za njegov uzrast pa mu ih ni ne puštam. Sumnjam da ću mu ih kasnije moći zabraniti, ali bar ga sad filam onim stvarima za koje mislim da su ok (npr. čitanje slikovnica) pa se nadam da će razviti interes za njih (tj. već vidim da je).
Utjecaj okoline je nešto što se ne može zaobići, ali me zaista žalosti kad sam nedavno vidjela da otac djetetu uzrasta od nekih 3 godine kupuje časopis i sličice Gormiti.

Death-of-Art
22.02.2010., 09:42
@doa. si ti pročitala šta sam napisala?

jesam. zgražaš se nad slikama djeteta koje drži plastične puške u ruci.

oh. strašno.

Death-of-Art
22.02.2010., 09:46
Oružje ne volim. Od pomisli na rat mi dođe zlo i suze na oči (a još više me žalosti kad netko priča o ratu kao svetinji), ali to je valjda nešto što će se uvijek događati s vremena na vrijeme, bez obzira što mi mislili o tome.

:facepalm:

rat nije svetinja.
rat je činjenica.

ksenija_2
22.02.2010., 09:48
:facepalm:

rat nije svetinja.
rat je činjenica.

DOA, ne vidim razloga za facepalm kad su tvoje dvije rečenice upravo ono što i sama mislim.

Death-of-Art
22.02.2010., 10:00
DOA, ne vidim razloga za facepalm kad su tvoje dvije rečenice upravo ono što i sama mislim.

učinilo mi se da se tvoje "rat je svetinja" odnosi na moj post u kojem kažem kako učiti djecu o ratu nije najveći grijeh na svijetu niti je stvar krivog odgoja. već je sasvim normalno.
time naravno ne opravdavam ratove. meni su osobno ratovi ogavni , depresivni , tužni i frustrirajući.
ali događaju se. jebiga.
kamo sreće da će naša djeca o ratu učiti samo iz udžbenika povijesti a ne iz vlastitog iskustva.