PDA

View Full Version : Opsada Sarajeva (priče i razmišljanja)

stranice : [1] 2

Falcon
01.10.2007., 11:49
U zadnje vrijeme sam se jako zainteresirao za događanja u Sarajevu tijekom rata u Bosni. Sve je počelo tamo prije jedno 5-6 godina kad sam pročitao jednu jako lijepu knjigu "Zlatin dnevnik" u kojem 11-o godišnja djevojčica priča o događajima u Sarajevu za vrijeme opsade.
Pokušavao sam doći do nekih dokumentaraca i pričama o tadašnjim događajima preko interneta ali sam uglavnom ostajao razočaran malim brojem informacija koje sam uspio naći.
Eto, ako ima netko da je proživio sva ta događanja u Sarajevu 1992-1995 nek se javi na ovu temu i ispriča neku svoju priču ili ako netko ima neki dobar link o opsadi Sarajeva na internetu nek ga tu ostavi, a možete i komentirate sve te događaje iz vlastite perspektive :top:

aleksije radicevic
01.10.2007., 11:57
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.

split555
01.10.2007., 11:59
Mislim da četnik iznad mene zaslužuje ban :kava:

zebu
01.10.2007., 12:01
Opsada Sarajeva je, nažalost, bila neizbežna. Prsten oko Sarajeva naseljavaju Srbi tako da sloboda ovih srpskih naselja je značila opkoljavanje grada. Ili: veza Sarajeva sa Centralnom Bosnom značila je okupaciju Srpskih naselja.

Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.

zebu
01.10.2007., 12:09
U zadnje vrijeme sam se jako zainteresirao za događanja u Sarajevu tijekom rata u Bosni. Sve je počelo tamo prije jedno 5-6 godina kad sam pročitao jednu jako lijepu knjigu "Zlatin dnevnik" u kojem 11-o godišnja djevojčica priča o događajima u Sarajevu za vrijeme opsade.
Pokušavao sam doći do nekih dokumentaraca i pričama o tadašnjim događajima preko interneta ali sam uglavnom ostajao razočaran malim brojem informacija koje sam uspio naći.
Eto, ako ima netko da je proživio sva ta događanja u Sarajevu 1992-1995 nek se javi na ovu temu i ispriča neku svoju priču ili ako netko ima neki dobar link o opsadi Sarajeva na internetu nek ga tu ostavi, a možete i komentirate sve te događaje iz vlastite perspektive :top:

Sta te konkretno zanima? Prica o opsadi Sarajeva je previse opsirna pa ne znam uopste gdje da pocnem..
Pogledaj ovo za pocetak:
http://uk.youtube.com/watch?v=3RfwJVRX7N4&mode=related&search=

aleksije radicevic
01.10.2007., 12:14
Cista demagogija.Samo sa jedne strane su pretezno zivjeli Srbi,tj. prema Palama i Sokocu.Na drugoj strani su bili hadzici i Vogosca u kojima su Bosnjaci bili vecina,ali veliki je bio udio srpskog stanovnistva.Medutim cetnici su protjerali nesrbe i zaokruzili totalno grad.

Zaboravio si da kažeš da je Ilijaš, sa severne strane, većinski srpsko naselje.

zebu
01.10.2007., 12:20
Zaboravio si da kažeš da je Ilijaš, sa severne strane, većinski srpsko naselje.

U opstini Ilijas su Srbi bili blaga vecina.To ne mijenja cinjenicu koju sam rekao,a to je da oko Sarajeva nisu naseljeni iskljucivo Srbi,nego uglavnom sa jedne strane.Naravno to nije smetalo SDS-ovcima da umisle da je sve to njihovo,od Sarajeva do Tokija,pa su nasli razna opravdanja za razaranje Sarajeva i ubijanje njegovih stanovnika,isto kao sto ti radis danas.

Tuco
01.10.2007., 12:22
Mislim da četnik iznad mene zaslužuje ban :kava:

Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.

Prolaznik_
01.10.2007., 12:31

Ti si jedan bolesnik, man. Ti uopce ne poznajes demografiju Sarajeva i okoline.

Hajde pokusaj mi naci gdje je to bio obruc ovdje srpskih naselja.

Evo ti mapa gdje pokazuje naselja sa preko 600 stanovnika. Plava naselja su hrvatska, crvena srpska, a zelena bosnjacka, dok zuta oznacava komuniste ili veliku mjesavinu.

aleksije radicevic
01.10.2007., 12:32
Ja san inace protiv banovanja ali ovaj njegov post zasluzuje bar samar. Jednostavno njihova tvornica lazi i dalje radi punom parom.

Oprosti, molim te. Pročitaj moj post. Napisao sam "nažalost"! Tako i mislim. Opsada je bila neizbežna kao deo ratnih operacija, ali ako razmišljamo uopšte o ratu i nesrećama koje se u njemu dešavaju - naravno da je sve tragično, besmisleno i nepotrebno.

zebu
01.10.2007., 12:34
Zlodjela Karadzica i Mladica ce vjecno ostati opjevana

Miss Sarajevo-U2 & Pavarotti

http://uk.youtube.com/watch?v=u4VM41immWI&mode=related&search=

Bosnia-Cranberries

http://uk.youtube.com/watch?v=SZoLx44qcGM

zebu
01.10.2007., 12:38
Ratko Mladic nareduje razaranje Sarajeva
http://uk.youtube.com/watch?v=pnZovn2zFks&mode=related&search=

Tuco
01.10.2007., 12:39
Pozdrav Falcon,

Ja sam prozivio skoro citav rat u Sarajevu izasao sam pocetkom 1995. Na samom pocetku, ratna dejstva su bila ogranicena na stari dio grada. Borbe su se vodile na padinama starog grada gdje su cetnici pokusavali da prodru u carsiju i da se posteno napljackaju ali nije im uspjelo zato su se kasnije borbe prosirile na ostatak grada. Pocetkom maja citav grad je bio u plamenu. Inace cetnicka veliko fasiticka agresija je bila veoma dobro pripremljena, prvo su minirali postu pa je tako dio grada ostao bez telefonski veza uglavnom se radilo o telefonima u starom dijelu grada jer ja nkoga od svoje rodbine nisam mogao dobiti na telefon.

Inace Srpska tvornica lazi je non stop propagirala kako su Srbi napadnuti da bi pridobila sto vise cetnika u svoje redove. Ova vrsta lazi imala je kontra ucinak. Naime SDS je podijelila svojim clanovima velike kolicine naoruzanja ali neki od njih su se toliko isprepadali da su poceli bacati to naoruzanje vani. U mom kraju neko je jedan dan pronasao bacen Kalasnjikov na livadi. Neki Srbi su jednostavno na pocetku rata izasli i predali oruzje bez ikakve prinude. Moj susjed vec u aprilu donio Kalasnjikov sa pet okvirova municije i predao ga lokalnom stabu s rijecima da mu je to dao SDS i da on ne zeli da se bori. Tako smo se i naoruzali.

Naravno uskoro ces cuti i ona druga razmisljanja o tome kako su se Srbi samo branili i o tome kako smo mi bacali Srsku nejac lavovima.:rolleyes:

fransiskol
01.10.2007., 12:41
kako mozete da raspravljate sa ovim idolom (poznatim ekspertom za Islam u Bosni i uopsteno na planeti :lol: ), da nesto pocne ovako o neophodnosti opsade Vukovara bio bi ekspresno baniran (ali nece naravno-sada im je republika srpska u pitanju)

eno ga na drugim topicima: filozofira o dobrobiti liberalizma i socijalnom drustvu u skandinavskim zemljama, brani Djindjica, napada Kostunicu kada se radi o unutarsrpskim pitanjima a kada se dodje do Bosne pravi je velikosrpski fasista :rofl:

aleksije radicevic
01.10.2007., 12:42
Može li neko da objasni šta se deslio sa naseljem Pofalići?

zebu
01.10.2007., 12:45

Pretpostavljam da ti mozes posto su te obavijestili isti oni sto su informisali o lavovima u Pionirskoj dolini.

Zrinska
01.10.2007., 12:48

Slazem se.Zanimljivo da nijedan moderator nije reagirao :zubo:.Inace,mislim da je Falcon htio topic poput "Bili smo vojnici",tako nesto:)

zebu
01.10.2007., 12:49
kako mozete da raspravljate sa ovim idolom (poznatim ekspertom za Islam u Bosni i uopsteno na planeti :lol: ), da nesto pocne ovako o neophodnosti opsade Vukovara bio bi ekspresno baniran (ali nece naravno-sada im je republika srpska u pitanju)

Ovako su do prije par godina pricali i o Vukovaru,ili Dubrovniku npr.Bila je poznata teorija da je Dubrovnik morao biti razaran i osvojen kako Hrvati ne bi napali Herceg Novi:) Siguran sam da su nasli izgovor i za Vukovar.Sada su svjesni da je velikosrpska ideja slomljena u Hrvatskoj pa jedino sto preostaje je da brane zlocine na kojima je nastao manji entitet,sve u nadi ne bi li srbijica bila malo veca.

Falcon
01.10.2007., 12:54
Hvala Tuco
Samo sam htio naglasiti da sam pogledao sve clipove na youtube-u o Sarajevu koje sam mogao pronaći, al sve je to rascjepkano i nepovezano. Htio bih zapravo dobiti jedan kronološki pregled događanja. Postoji li nekakav dobar dokumentarac do kojeg bih mogao doći?

zebu
01.10.2007., 12:58
Hvala Tuco
Samo sam htio naglasiti da sam pogledao sve clipove na youtube-u o Sarajevu koje sam mogao pronaći, al sve je to rascjepkano i nepovezano. Htio bih zapravo dobiti jedan kronološki pregled događanja. Postoji li nekakav dobar dokumentarac do kojeg bih mogao doći?

Hronologija dogadaja,opsada Sarajeva:

1992.

2. mart: Postavljene barikade u gradu; prilazi gradu blokirani.

3. april: Snage JNA zauzele rezervoar Mojmilo.

5. april: Mirne demonstracije građana (između dvije i tri hiljade) ispred zgrade Skupštine; pale prve žrtve na Mostu Vrbanja - Suada Dilberović i Olga Sučić. Napadnuta Policijska akademija na Vracama.

10. april: Oko 300 građana napušta Sarajevo uz pomoć Jevrejske općine; JNA i srpski dobrovoljci patroliraju Grbavicom.

11. april: Sve parlamentarne stranke, uključujući SDS, potpisale Deklaraciju o jedinstvenom Sarajevu.

13. april: Teritorijalna odbrana postavila kontrabarikadu na ulazu u tunel Lapišnica; Vehbija Karić napustio JNA; vojnici JNA pucaju iz Kasarne "Maršal Tito"; Samir Mešetović gine na igralištu prekoputa kasarne; iz Kasarne "Viktor Bubanj" također se puca.

30. april: Dobrinja potpuno blokirana; niko iz nje ne može izići, niti se u nju može ući. JNA proglašena okupatorskom vojskom.

2. maj: Sukob između JNA i Teritorijalne odbrane na Skenderiji. Zapaljena Glavna pošta na Obali. Po povratku sa pregovora u Lisabonu, Alija Izetbegović, Zlatko Lagumdžija i Sabina Berberović uhapšeni na Aerodromu Sarajevo i odvedeni u Lukavicu.

17. maj: Srpske snage i JNA pokušavaju podijeliti Sarajevo na dva dijela linijom Pofalići - Kasarna "Maršal Tito" - Most "Bratstvo-jedinstvo" - Grbavica; peta kolona pomaže JNA.

18-19. maj: Prekinute telefonske veze sa ostatkom svijeta.

19. maj: Na Ilidži stopiran konvoj sa 500 žena i djece.

20. maj: Zapaljena Sportska dvorana "Zetra".

22. maj: 113 mentalno zaostalih pacijenata moraju napustiti bolnicu Jagomir.

26. maj: Granatirano porodilište "Zehra Muidović".

27. maj: Masakr u ulici Vase Miskina, tri granate ispaljene iz pravca Borija usmrtile 19, a ranile 157 ljudi.

1. juni: JNA napustila Kasarnu "Maršal Tito".

2. juni: Objavljena ratna opasnost i opća mobilizacija.

28. juni: François Mitterrand posjetio Sarajevo. Dočekan je sa ljiljanima. Otvoren humanitarni zračni most. Granatirano Oslobođenje. Obustavljena isporuka vode sa vodovoda Bačevo.

17. juli: Napadnuto Aerodromsko Naselje. Granatirani tramvaji.

28. juli: Uništena i opljačkana Tvornica UNIS, šteta 700 miliona maraka.

1. august: Napadnut konvoj sa bebama iz Doma za nezbrinutu djecu "Ljubica Ivezić", Vedrana Glavaš (dvije godine) i Roki Sulejmanović (16 mjeseci) ubijeni. Zapaljen Hotel "Evropa".

3. august: Petero djece i dvije žene poginuli na Kobiljoj Glavi dok su pokušavali ubrati trešnje. Dvije osobe su ranjene. Sarajlijama Evropa poslala tone lijekova protiv malarije.

13-14. septembar: Napadi na naselje Stup; liniju drže HVO, HOS i Armija BiH.

18. august: Granatiran Hotel "Evropa"; poginulo petero, a ranjeno osam građana.

25/26. august: Zapaljena Nacionalna biblioteka "Vijećnica".

9. oktobar: Prekinut dovod gasa u grad. 30 litara vode prodaje se za deset maraka.

1993.

7. januar: U Sarajevu Srbi, Muslimani, Jevreji i Hrvati zajedno proslavili pravoslavni Božić u Staroj pravoslavnoj crkvi na Baščaršiji.

8. januar: U UNPROFOR-ovom transporteru ubijen potpredsjednik Vlade Hakija Turajlić.

15. januar: Poginulo osam, a ranjeno 20 ljudi u redu za vodu kod Sarajevske pivare.

15. februar: Civilna zaštita postavila kontejnere ispred Gradske bolnice, kako bi zaštitila građane od snajpera. Bianca Jagger posjetila Sarajevo.

1. mart: Pokrenuta inicijativa za ekstradiciju Radovana Karadžića sudskim vlastima RBiH.

april: Otvorena stara groblja - Lav, Sveti Josip, Sveti Marko za sahranjivanje umrlih, a pomoćni stadion na sportskom kompleksu Koševo pretvoren u novo groblje.

1. juni: Na fudbalskom igralištu u naselju Dobrinja III od dvije minobacačke granate poginulo devet osoba, uglavnom djece, a ranjeno 104.

8. juni: Rasim Delić postao komandant Armije BiH.

15. juni: Na dženazi, na groblju Budakovići, ubijeno 12 ljudi.

16. juni: Kompletan grad ostao bez struje. Takvo stanje trajalo je ravno 53 dana.

8. juli: Jedanaest članova Gradske skupštine Sarajeva stupilo u štrajk glađu u znak protesta zbog nepružanja humanitarne pomoći izgladnjelom Goraždu. Kompletno Sarajevo, u kojem je već svaki građanin smršao u prosjeku između 10 i 15 kg, bojkotuje humanitarnu pomoć dok se ona ne uputi i Goraždu.

12. juli: Na Dobrinji, u redu za vodu, ubijeno 13, a ranjeno 15 civila.

15. august: Nakon dugih pregovora, teško ranjena djevojčica Irma Hadžimuratović evakuirana iz Sarajeva.

19. septembar: U Sarajevu formirana Međunarodna vatrogasna brigada.

4. novembar: UNPROFOR preuzeo kontrolu vodovoda Bačevo i Butile.

9. novembar: U Osnovnoj školi "Prvi maj" na Alipašinom Polju ubijena učiteljica Fatima Gunić i njenih troje učenika. Nedaleko od škole, istog dana poginulo je još pet osoba, a ranjene 42.

11. novembar: Časovi u svim školama skraćeni za 15 minuta.

28. novembar: Na mostu Drvenija ubijeno petero ljudi, a četvero ranjeno.

3. decembar: U skloništu na Alipašinom Polju premijerno izvedena predstava za djecu Žaljubljeni žmaj.

14. decembar: Ubijeno osmero i ranjeno tridest dvoje ljudi na Drveniji.

1994.

3. januar: U Sarajevu ubijeno 20, a ranjeno preko 40 civila. U svom stanu u centru grada, od granate poginulo šest članova porodice Tatarević-Dragnić, među njima i dvoje djece.

22. januar: Na Alipašinom Polju ubijeno šestero, a ranjeno troje djece.

1. februar: General Michael Rose izjavio: "Želim da se identifikujem sa građanima Sarajeva."

4. februar: Ubijeno 12, ranjeno više od 40 Sarajlija.

5. februar: Na pijacu Markale pala granata od 120 milimetara. Bilans: 66 mrtvih i 197 ranjenih. Rose nije izjavio ništa.

12. februar: Prvi put od početka opsade u Sarajevu nije bilo mrtvih i ranjenih.

8. mart: Nakon 670 dana proradio tramvaj.

23. mart: Most "Bratstvo-jedinstvo" otvoren za prelazak civila. Prvog dana 25 ljudi prešlo na Grbavicu, 15 došlo u slobodni dio grada.

5. april: U Sarajevu uključena ulična rasvjeta u Ferhadiji, ulici Maršala Tita i na Trgu oslobođenja. Sarajlije protestovale pred rezidencijom generala Rosea zbog srpskog napada na Goražde.

13. april: Obustavljeni prelasci preko Mosta "Bratstvo-jedinstvo".

1. maj: U Sarajevu proslavom obilježen Praznik rada, a liturgijom kojoj je prisustvovao dr. Haris Silajdžić - Vaskrs.

23. maj: Počela sa radom prva benzinska pumpa u Sarajevu.

19. juni: U Vijećnici, pod dirigentskom palicom Zubina Mehte, izveden Requiem W. A. Mozarta.

4. juli: Otvorena Američka ambasada u BiH.

16. juli: Srbi ponovo zatvorili sve puteve iz Sarajeva i ka njemu.

14. august: Na aerodromu potpisan antisnajperski sporazum.

15. august: U toku jednog dana u Sarajevu primirje prekršeno 742 puta.

1. septembar: Papa Ivan Pavao II potvrdio posjetu Sarajevu.

6. septembar: Odgođena posjeta pape Ivana Pavla II.

28. septembar: Kamion UNPROFOR-a zgazio dječaka. Vozač u "psihičkom šoku".

4. oktobar: Za 24 sata u Sarajevu primirje prekršeno 2.000 puta.

8. oktobar: Na Marindvoru pucano u tramvaj: poginuo vozač, 12 putnika ranjeno.

25. oktobar: Vozilo UN-a usmrtilo petogodišnjeg dječaka.

8. novembar: U Sarajevu ubijeno šestero civila, od toga četvero djece, a 10 ranjeno.

17. novembar: Granatirana zgrada Predsjedništva BiH.

30. novembar: Sarajevo posjetio generalni sekretar UN-a Boutros Ghali. Dočekan zvižducima.

1. decembar: Zatvoren aerodrom; nestalo plina; "Velepekari" isključena struja zbog neplaćenih računa, Sarajevo ostalo bez hljeba.

1995.

20. januar: Poginuo gost na Balu Roma u Sarajevu.

26. januar: 1.000 dana opsade Sarajeva.

2. februar: Otvoreni putevi preko aerodroma.

4. mart: Jedan snajperski metak ranio troje ljudi.

15. mart: Zatvoren aerodromski put, cijene u Sarajevu utrostručene.

13. april: Na željezničkoj stanici u Sarajevu granata ranila sedam učenika.

16. maj: U granatiranju grada petero poginulih, 16 ranjenih.

24. maj: UNPROFOR u Sarajevu zabilježio 2.758 detonacija.

16. juni: Modifikovana avio-bomba pala u Dositejevu ulicu.

18. juni: Granatiran red za vodu u Dobrinji: sedam ubijenih i 12 ranjenih.

21. juni: Novi masakr u redu za vodu, na Dobrinji: šest mrtvih i 15 ranjenih.

25. juni: Ubijeno dvoje, a ranjeno osmero djece.

28. juni: Avio-bombom pogođena zgrada RTV BiH.

30. juni: Ubijene četiri, ranjeno 20 osoba. Dvije granate pale na štab UNPROFOR-a.

1. juli: Granatirani svi dijelovi Sarajeva: poginulo 12, ranjeno 67 civila.

6. juli: U Sarajevu ubijeno šest, a ranjeno 11 osoba.

12. juli: Šest mrtvih, 12 ranjenih u Sarajevu.

18. juli: Šest mrtvih, šest ranjenih Sarajlija.

10. august: Snajperskim hicima ubijeno četvero Sarajlija.

22. august: Šest mrtvih i 33 ranjenih u Sarajevu. Dvije modifikovane bombe pale na Novo Sarajevo.

28. august: Masakr na Markalama: Ubijeno 35 ljudi, 90 ranjeno.

4. septembar: Nakon zračnih udara, Srbi počeli povlačiti oruđa oko Sarajeva.

8. septembar: U granatiranju Sarajeva ranjeno 10 osoba.

15. septembar: Poslije više od pet mjeseci otvoren Aerodrom Sarajevo.

24. oktobar: Za humanitarne konvoje otvoren put Sarajevo - Kiseljak, preko Ilidže.

11. novembar: Sarajevo dobilo struju.

21. novembar: Koncert Laibacha u Narodnom pozorištu.

22. decembar: Ukinuto ratno stanje.

fransiskol
01.10.2007., 13:03
Ovako su do prije par godina pricali i o Vukovaru,ili Dubrovniku npr.Bila je poznata teorija da je Dubrovnik morao biti razaran i osvojen kako Hrvati ne bi napali Herceg Novi:) Siguran sam da su nasli izgovor i za Vukovar.Sada su svjesni da je velikosrpska ideja slomljena u Hrvatskoj pa jedino sto preostaje je da brane zlocine na kojima je nastao manji entitet,sve u nadi ne bi li srbijica bila malo veca.

ma za sve su nasli opravdanje i za silovanja i za ubijanja i za proterivanja...
sve da bi se zastitio srpski narod i stvorili cisti srpski teritoriji (prvo u Hr pa onda u Bosni, Kosovu). to se zove fasizam koji je potpomognut i dugogodisnjom propagandom... i to nisu Srbi izmislili naravno, samo je problem da i danas nisu sa tim rascistili niti je to na vidiku (to se vidi i po tome kako im samo postojanje republike srpske ne smeta vec naprotiv smatraju nesto neophodnim).

zato i dobijamo i anomalije tipa "Radichevic" koji je liberalan u Srbiji a fasista u Bosni

zebu
01.10.2007., 13:05
Obavezno procitati knjigu Ozrena Kebe "Sarajevo za pocetnike"!

Ozren Kebo- "Sarajevo za pocetnike"

Osuđeni na beznađe

U dvanaest sati je trebala doći voda. Svi su cijelo jutro samo o tome pričali i samo to čekali. U Sarajevu je čekanje opasna stvar jer širi iluziju o postojanju nade. Tako su pomenutog jutra ljudi sva svoja nadanja usmjerili na dolazak vode. Umjesto toga, u 19,45 nestala je struja i narednih pola godine niko je više nije vidio.
A kad nema struje, ne može doći ni voda.
Živjeti bez nade u ovom gradu znači živjeti dobro. Sve dosadašnja isčekivanja su propala...

Pripremni na nesreću

Čovjek može hodati zakrpljen, to nije sramota. Sramota je hodati prljav. A sramota nad sramotama je hodati nepodrezanih noktiju. Nikad Sarajlije nisu bile čiste kao u ovom ratu, kad je bilo najmanje vode za umivanje. Ovdje je osobna higijena uvijek bila važna, ali to sad nije rezultat navike, niti otmjenosti, nego predostrožnosti. Čak bi se moglo reći i - straha. Ako te pogodi granata i moraš ići na amputaciju, neoprostivo je da ti hirurg vidi prljav donji veš ili zapuštene nokte.. Rat, nedostatak vode, teški uslovi, granatiranje, ništa od toga nije dovoljno opravdanje. Svoju kobnu vožnju, onu do bolnice Koševo, čovjek mora dočekati čist. Tako smo se pripremali za ono čega smo se najviše plašili-ovdje nikog nije strah smrti, nego invalidnosti...

zebu
01.10.2007., 13:06
Nazovi Karadzica radi ubistva:

Nazovi Karadžića radi ubistva

U mirni dan padne granata. U tim trenucima važno je preživjeti prvu. Ona je najgora. Dolazi iznenada i niko je ne očekuje, iako svi znaju da je to Sarajevo i da je to 1992 godina.
Najgora je, dakle, prva granata. Drugu svijet već dočeka spreman: u podrumu, ili po hodnicima. Ali ne svi. Kad padne prva, dok ostali bježe u zaklon, izbezumljene majke lete na prozor i sazivaju djecu po dvorištu. Amire, Mirsade, Matija, Zorane, Dženana. Ko kad je u Sarajevu svih vjera. Da nije granata, bilo bi to divno čuti, to sazvučje. Ovako, zna se da je to posmrtna prozivka i samo treba pažljivo slušati. Najmanje jedno ime nikad se više neće odazvati.
Amir je tu, javio se i odmah uletio u haustor. I Mirsad je tu, eno ga već u kući. Matija-tu. Zoran-živ, malo ruka krvari, ali ništa opasno. Majke, jedna po jedna, završavaju prozivku, zatvaraju prozori njihova sjena brzo nestane iza UNHCR-najlona. Ali još jedna nije gotova, ona što doziva Dženanu.
Treba slušati njen glas, on sve govori. Ko umije da osluškuje, iz njenog dozivanja može jasno vidjeti kako majku sustiže istina o ubijenom djetetu. Ona bi da bude mirna, ne radi svijeta, nego radi sebe same.Ne da slutnji da je osvoji i doziva curicu prividom od bezbrižnog glasa. Poslije petog neodaziva napušta privid i prepušta se očaju. Više ne doziva, nego vrišti. Zove Dženanu, ali mala ne čuje. Dženana leži u dvorištu, nepomična, neumoljivo gluha na majčino dozivanje. Smrt je stanje bez zvukova. Njeno tijelo više nije tijelo, u njemu nema života. To je tek privid djeteta koje je sve do maloprije postojalo u Sarajevu i čija je jedina krivica što je živjelo 12 kilometara daleko od Pala, kad je posrijedi geografija, i što je živjelo u doba Radovana Karadžića, kad je riječ o istoriji. Tu, na tom mjestu gdje se sudaraju povijest i zemljopis, dijete i minobacač, koordinate i granate, privid i sudbina, Boutros Ghali i David Owen, Rusija i Francuska, Britanija i Grčka, NATO pakt i zaštićena zona, tu ginu naša djeca...

Ozren Kebo "Sarajevo za početnike"

zebu
01.10.2007., 13:07
Zvuci poznato?Odlican komentar:D

Ko puca?

Svaki grad, a da to i ne zna, u svojim njedrima gaji malog Karadžića. Zato pjesnike treba držati pod pojačanim nadzorom. Čim neko pusti kosu i počne rimovati gadove i gradove- to je taj.
Karadžić kaže da mi granatiramo sami sebe. On pripada do sada nepoznatoj vrsti teroriste koji svoje djelo pripisuje sopstvenoj žrtvi. Kad njegova policija na prilazima gradu uhvati nekog autentičnog Sarajliju, onda ne traži informaicje- nego priznanje, da smo mi sami bacili granatu na Markale, na Miskinovu, na Alipašino polje. Karadžić je nezrela osoba. Njegova nezrelost manifestuje se u ljutnji: ljut je jer mu niko ne vjeruje to o gradu koji granatira sopstvene ulice. To bi moglo rezultirati šizoidnom situacijom u kojoj će on, da bi dokazao kako je takvo što stvarno moguće, jednog dana zaista granatirati Pale....

Falcon
01.10.2007., 13:09
Zebu hvala ti za ovu kronologiju događanja a knjigu ću pokušati nabaviti:top:

banderas
01.10.2007., 13:13

Izvoli :)
Isto tako, slobodno napišeš "veliki" postotak Srba u istom naselju :)

Tuco
01.10.2007., 13:15

Falcon,

Toplo preporucujem knjigu Sarajevo za Pocetnike. Ima vjerovatno u drugi knjiga ali Ozren Kebo pise kroj jedan jako duhovit nacin.

aleksije radicevic
01.10.2007., 13:16
Izvoli :)
Isto tako, slobodno napišeš "veliki" postotak Srba u istom naselju :)

Nisam tražio od sebe samog da pišem nešto o tome, nego od drugih. To je molba za informacije.

zebu
01.10.2007., 13:16
Evo jos nesto iz knjige:

Peti februar 1994.

Možda neko neće povjerovati, ali tog dana je eksplodirala samo jedna granata. Epilog: 66 mrtvih i 200 ranjenih. Na telviziji ih zovu nevinim žrtvama, kao da postoje žrtve koje nisu nevine.
Granatu su ispalili Srbi iz Lukavice: snijeg je prestao da pada malo prije podneva. Dan je bio mučan. Ovaj rat je najgori period u istoriji Sarajeva. Taj dan najgori je u sarajevskom ratu. Onaj sat nakon pada granate najgori je u tom danu. Može li onda iko shvatiti koja je količina užasa između 12 i 13 sati petog feburara 1994. godine bila koncentrisana u Sarajevu? To se ne smije zaboraviti. Taj dan, najgori među najgorima. On treba da se ugradi u usmenu predaju. Prvo sačekati da djeca odrastu. Onda im oprezno reći da je dan bio miran, da se pola grada sleglo na ulice, da je druga polovina bila na pijacama, da je Sarajevo bilo prelijepo, jer je padao snijeg, jer nije bilo smoga i snijeg je bio bijel, da su se ljudi zbog te ljepote opustili, da su ulice zvonile od glasova, vike, smijeha, od tipičnih gradskih zvukova, da se onda u 12h 05 desilo ono, da se sve u sekundi izmjenilo, da su ulice zanijemile, da su prvo počeli da jure golfovi, pa kad to nije bilo dovoljno, onda kamioni, da su bili pretovareni mrtvima, ranjenima, raskomadanima, da su odvozili ruke i noge, glave, da se Đogo rugao, da se Karadžić naslađivao, da je Koljević likovao, da je ovdje po ulicama svijet plakao, da su policajci tjerali ljude jer je postojala opasnost od nove granate, jer prva nikad ne dolazi sama, ali da niko nije htio da se skloni u kuću, da su na TV Beograd satima pričali o podmetnutim lutkama, sa UN nisu znale ko je pucao, a da je ovdje krv tekla potocima. Da su u 13 sati zasvirale sirene, ali da se opet niko nije sklonio sa ulica.
Treba im reći još nešto: petsto dana kasnije Markale su se ponovile...

banderas
01.10.2007., 13:19

U kronologiji fali puno vojnih dešavanja, zapravo piše vrlo malo o samim borbama. Recimo, 12. mjesec 1992. je u vojnom smislu bio vjerojatno najkrvaviji. Armija BiH gubi naselje Otes (inače, većinsko hrvatsko, najveći poraz branitelja grada u cijelom ratu), a skoro u isto vrijeme zauzima brdo Žuč iznad Vogošće na kojem su se krvave borbe vodile sve do kraja rata jer su ga Srbi bezbroj puta pokušavali vratiti.
Također, bilo je više neuspješnih akcija deblokade grada, ona na samom kraju rata je u početku bila dosta uspješna.

Falcon
01.10.2007., 13:23
Falcon,

Toplo preporucujem knjigu Sarajevo za Pocetnike. Ima vjerovatno u drugi knjiga ali Ozren Kebo pise kroj jedan jako duhovit nacin.

Ma da, napisao sam u uvodnom postu kako sam pročitao "Zlatin dnevnik" prije jedno 5-6 godina i kako sam bio ugodn iznenađen zrelošću pisanja te djevojčice. Zapravo ta knjiga me najviše zainteresirala o događajima u sarajevu za vrijeme rata, a slučajno mi je došla u ruke.
Pročitao sam i "sarajevski marlboro" od Jergovića.
Knjigu ću definitivno nabaviti jer po ovim isječcima čini mi se odlična:top:

Tuco
01.10.2007., 13:24
Oprosti, molim te. Pročitaj moj post. Napisao sam "nažalost"! Tako i mislim. Opsada je bila neizbežna kao deo ratnih operacija, ali ako razmišljamo uopšte o ratu i nesrećama koje se u njemu dešavaju - naravno da je sve tragično, besmisleno i nepotrebno.

U tome je problem Srpska propaganda neumorno trazi opravdanje za sve. Zasto je onda granatiran Dubrovnik?

Kazes sta se desilo u Pofalicima. Zasto onda ne pitati sta se desilo na Vracama? Sta se desilo na obroncima starog dijela grada? Sta se desilo u Bijeljini. Postoji li ikakvo opravdanje za ono sto se desilo u Bijeljini.

Problem je sto Srbi jos uvijek nisu rascistili sa svojim zlocinima vec traze opravdanje za iste.

Niko od Hrvata ne tvrdi da Jasenovac nije bio koncetracioni kamp (izuzev mozda par ludaka)

Niko od nas ne pokusava upravdati ubistva nevinih ljudi u Grabovici i Uzdolu onim sto se desilo u Ahmicima ili Stupnom Dolu (Izuzev par ludaka)

Tuco
01.10.2007., 13:29
Nisam tražio od sebe samog da pišem nešto o tome, nego od drugih. To je molba za informacije.

Cuj kako navodi Srpska strana u Pofalicima se navodno desio zlocin. Po nasim izvorima tamo je osujecen napad naoruzanih Srba ciji je cilj bio da presjecu grad na dva dijela.

Vise od ovoga ne znam.

Tuco
01.10.2007., 13:45
Falcon,

Mogao bih ti dosta toga pricati ali ni sam ne znam gdje da pocnem.

Mene je rat zatekao ograjuci se video igrica na Commodoru-64. Sjecam se kada je pala prva tromblonska mina ja sam mislio da je to kraj svijeta poslije toga smo se navikao da nisam ni isao u skloniste izuzev ako velike haubice ne rokaju. Sjecam se jednom prilikom sam bio na prozoru svog stana i odjeknule su dvije oksplozije jedna za drugom. Radilo se o dvije minobacacke mine od 60 milimetara. Prva je pala na izlazno stepeniste zgrade i tu usmrtila 6 ljudi od koje troje djece. Druga je pala pod moj sami prozor. Ja sam se valjda instiktivno bacio na pod nakon pada prve granate i to mi je spasilo zivot.

Falcon
01.10.2007., 13:52
Nekako se mogu poistovjetiti s tim pričama jer mene je rat isto zatekao kao klinca od 4. god (kažen nekako jer Zadar nije toliko drastično stradao u ratu kao Sarajevo ili recimo Vukovar), ali i dan danas se sjećam vlažnog podruma, detonacija, trčanja u podrum u 2 u noći, mjeseci života bez struje i vode.
Mene općenito više zanimaju priče civila nego ratne operacije iz razloga što civili tj. nedužni za vrijeme rata najviše pate.

Tuco
01.10.2007., 14:05
I men isu drage ratne price ne samo iz Sarajeva vec iz drugih dijelova. Kazem volio bih da sam zapisivao sta se desavalo barem da imam neke uspomene. Ako nisi vec vidio na ovoj stranici http://www.pbase.com/zidar imas neke slike iz Sarajeva ali uglavnom su iz Srednje Bosne. Kako kazu slika vrijedi hiljadu rijeci.

zebu
01.10.2007., 14:09
Sakrivanje od snajpera:

http://www.ideayayinevi.com/noesis/II.%20Ahlak/c_Duyunç/Sarajevo%201995.jpg

COD2
01.10.2007., 14:11

Može.

Ratko Mladić: "Tuci Velešiće i Pofaliće, tamo nema srpskog življa mnogo...", "Tuci Predsedništvo polako u intervalima da im raspolutimo pamet njihovu ..."

O ne, nećemo zaboraviti, ne, ne, ne.

Never more. Reče gavran.

M0ssad
01.10.2007., 14:23
Zebu kad vec postavljas hronolgoiju dogadjaja zamolio bih te da bude precizna jer bi neko mogao da zakljuci da su Srbi postavili barikade drugog marta iz cista mira a obojica znamo da nije tako.

Opsada Sarajeva je najveca srpska greska posle Srebrenice. Trebali smo uci u njega pa kud puklo da puklo, medjutim politika je k*rva.

M0ssad
01.10.2007., 14:27
Malo tacnija hronologija za pocetak

1992.

1. mart: Ubijen Nikola Gardovic na svadbi jer je nosio srpsku zastavu (pocetak "gradjanske" BeHa)

2. mart: Postavljene barikade u gradu; prilazi gradu blokirani.

3. april: Snage JNA zauzele rezervoar Mojmilo.

5. april: Mirne demonstracije građana (između dvije i tri hiljade) ispred zgrade Skupštine; pale prve žrtve na Mostu Vrbanja - Suada Dilberović i Olga Sučić. Napadnuta Policijska akademija na Vracama.

10. april: Oko 300 građana napušta Sarajevo uz pomoć Jevrejske općine; JNA i srpski dobrovoljci patroliraju Grbavicom.

11. april: Sve parlamentarne stranke, uključujući SDS, potpisale Deklaraciju o jedinstvenom Sarajevu.

13. april: Teritorijalna odbrana postavila kontrabarikadu na ulazu u tunel Lapišnica; Vehbija Karić napustio JNA; vojnici JNA pucaju iz Kasarne "Maršal Tito"; Samir Mešetović gine na igralištu prekoputa kasarne; iz Kasarne "Viktor Bubanj" također se puca.

30. april: Dobrinja potpuno blokirana; niko iz nje ne može izići, niti se u nju može ući. JNA proglašena okupatorskom vojskom.

2. maj: Sukob između JNA i Teritorijalne odbrane na Skenderiji. Zapaljena Glavna pošta na Obali. Po povratku sa pregovora u Lisabonu, Alija Izetbegović, Zlatko Lagumdžija i Sabina Berberović uhapšeni na Aerodromu Sarajevo i odvedeni u Lukavicu.

17. maj: Srpske snage i JNA pokušavaju podijeliti Sarajevo na dva dijela linijom Pofalići - Kasarna "Maršal Tito" - Most "Bratstvo-jedinstvo" - Grbavica; peta kolona pomaže JNA.

18-19. maj: Prekinute telefonske veze sa ostatkom svijeta.

19. maj: Na Ilidži stopiran konvoj sa 500 žena i djece.

20. maj: Zapaljena Sportska dvorana "Zetra".

22. maj: 113 mentalno zaostalih pacijenata moraju napustiti bolnicu Jagomir.

26. maj: Granatirano porodilište "Zehra Muidović".

27. maj: Masakr u ulici Vase Miskina, tri granate ispaljene iz pravca Borija usmrtile 19, a ranile 157 ljudi.

1. juni: JNA napustila Kasarnu "Maršal Tito".

2. juni: Objavljena ratna opasnost i opća mobilizacija.

28. juni: François Mitterrand posjetio Sarajevo. Dočekan je sa ljiljanima. Otvoren humanitarni zračni most. Granatirano Oslobođenje. Obustavljena isporuka vode sa vodovoda Bačevo.

17. juli: Napadnuto Aerodromsko Naselje. Granatirani tramvaji.

28. juli: Uništena i opljačkana Tvornica UNIS, šteta 700 miliona maraka.

1. august: Napadnut konvoj sa bebama iz Doma za nezbrinutu djecu "Ljubica Ivezić", Vedrana Glavaš (dvije godine) i Roki Sulejmanović (16 mjeseci) ubijeni. Zapaljen Hotel "Evropa".

3. august: Petero djece i dvije žene poginuli na Kobiljoj Glavi dok su pokušavali ubrati trešnje. Dvije osobe su ranjene. Sarajlijama Evropa poslala tone lijekova protiv malarije.

13-14. septembar: Napadi na naselje Stup; liniju drže HVO, HOS i Armija BiH.

18. august: Granatiran Hotel "Evropa"; poginulo petero, a ranjeno osam građana.

25/26. august: Zapaljena Nacionalna biblioteka "Vijećnica".

9. oktobar: Prekinut dovod gasa u grad. 30 litara vode prodaje se za deset maraka.

1993.

7. januar: U Sarajevu Srbi, Muslimani, Jevreji i Hrvati zajedno proslavili pravoslavni Božić u Staroj pravoslavnoj crkvi na Baščaršiji.

8. januar: U UNPROFOR-ovom transporteru ubijen potpredsjednik Vlade Hakija Turajlić.

15. januar: Poginulo osam, a ranjeno 20 ljudi u redu za vodu kod Sarajevske pivare.

15. februar: Civilna zaštita postavila kontejnere ispred Gradske bolnice, kako bi zaštitila građane od snajpera. Bianca Jagger posjetila Sarajevo.

1. mart: Pokrenuta inicijativa za ekstradiciju Radovana Karadžića sudskim vlastima RBiH.

april: Otvorena stara groblja - Lav, Sveti Josip, Sveti Marko za sahranjivanje umrlih, a pomoćni stadion na sportskom kompleksu Koševo pretvoren u novo groblje.

1. juni: Na fudbalskom igralištu u naselju Dobrinja III od dvije minobacačke granate poginulo devet osoba, uglavnom djece, a ranjeno 104.

8. juni: Rasim Delić postao komandant Armije BiH.

15. juni: Na dženazi, na groblju Budakovići, ubijeno 12 ljudi.

16. juni: Kompletan grad ostao bez struje. Takvo stanje trajalo je ravno 53 dana.

8. juli: Jedanaest članova Gradske skupštine Sarajeva stupilo u štrajk glađu u znak protesta zbog nepružanja humanitarne pomoći izgladnjelom Goraždu. Kompletno Sarajevo, u kojem je već svaki građanin smršao u prosjeku između 10 i 15 kg, bojkotuje humanitarnu pomoć dok se ona ne uputi i Goraždu.

12. juli: Na Dobrinji, u redu za vodu, ubijeno 13, a ranjeno 15 civila.

15. august: Nakon dugih pregovora, teško ranjena djevojčica Irma Hadžimuratović evakuirana iz Sarajeva.

19. septembar: U Sarajevu formirana Međunarodna vatrogasna brigada.

4. novembar: UNPROFOR preuzeo kontrolu vodovoda Bačevo i Butile.

9. novembar: U Osnovnoj školi "Prvi maj" na Alipašinom Polju ubijena učiteljica Fatima Gunić i njenih troje učenika. Nedaleko od škole, istog dana poginulo je još pet osoba, a ranjene 42.

11. novembar: Časovi u svim školama skraćeni za 15 minuta.

28. novembar: Na mostu Drvenija ubijeno petero ljudi, a četvero ranjeno.

3. decembar: U skloništu na Alipašinom Polju premijerno izvedena predstava za djecu Žaljubljeni žmaj.

14. decembar: Ubijeno osmero i ranjeno tridest dvoje ljudi na Drveniji.

1994.

3. januar: U Sarajevu ubijeno 20, a ranjeno preko 40 civila. U svom stanu u centru grada, od granate poginulo šest članova porodice Tatarević-Dragnić, među njima i dvoje djece.

22. januar: Na Alipašinom Polju ubijeno šestero, a ranjeno troje djece.

1. februar: General Michael Rose izjavio: "Želim da se identifikujem sa građanima Sarajeva."

4. februar: Ubijeno 12, ranjeno više od 40 Sarajlija.

5. februar: Na pijacu Markale pala granata od 120 milimetara. Bilans: 66 mrtvih i 197 ranjenih. Rose nije izjavio ništa.

12. februar: Prvi put od početka opsade u Sarajevu nije bilo mrtvih i ranjenih.

8. mart: Nakon 670 dana proradio tramvaj.

23. mart: Most "Bratstvo-jedinstvo" otvoren za prelazak civila. Prvog dana 25 ljudi prešlo na Grbavicu, 15 došlo u slobodni dio grada.

5. april: U Sarajevu uključena ulična rasvjeta u Ferhadiji, ulici Maršala Tita i na Trgu oslobođenja. Sarajlije protestovale pred rezidencijom generala Rosea zbog srpskog napada na Goražde.

13. april: Obustavljeni prelasci preko Mosta "Bratstvo-jedinstvo".

1. maj: U Sarajevu proslavom obilježen Praznik rada, a liturgijom kojoj je prisustvovao dr. Haris Silajdžić - Vaskrs.

23. maj: Počela sa radom prva benzinska pumpa u Sarajevu.

19. juni: U Vijećnici, pod dirigentskom palicom Zubina Mehte, izveden Requiem W. A. Mozarta.

4. juli: Otvorena Američka ambasada u BiH.

16. juli: Srbi ponovo zatvorili sve puteve iz Sarajeva i ka njemu.

14. august: Na aerodromu potpisan antisnajperski sporazum.

15. august: U toku jednog dana u Sarajevu primirje prekršeno 742 puta.

1. septembar: Papa Ivan Pavao II potvrdio posjetu Sarajevu.

6. septembar: Odgođena posjeta pape Ivana Pavla II.

28. septembar: Kamion UNPROFOR-a zgazio dječaka. Vozač u "psihičkom šoku".

4. oktobar: Za 24 sata u Sarajevu primirje prekršeno 2.000 puta.

8. oktobar: Na Marindvoru pucano u tramvaj: poginuo vozač, 12 putnika ranjeno.

25. oktobar: Vozilo UN-a usmrtilo petogodišnjeg dječaka.

8. novembar: U Sarajevu ubijeno šestero civila, od toga četvero djece, a 10 ranjeno.

17. novembar: Granatirana zgrada Predsjedništva BiH.

30. novembar: Sarajevo posjetio generalni sekretar UN-a Boutros Ghali. Dočekan zvižducima.

1. decembar: Zatvoren aerodrom; nestalo plina; "Velepekari" isključena struja zbog neplaćenih računa, Sarajevo ostalo bez hljeba.

1995.

20. januar: Poginuo gost na Balu Roma u Sarajevu.

26. januar: 1.000 dana opsade Sarajeva.

2. februar: Otvoreni putevi preko aerodroma.

4. mart: Jedan snajperski metak ranio troje ljudi.

15. mart: Zatvoren aerodromski put, cijene u Sarajevu utrostručene.

13. april: Na željezničkoj stanici u Sarajevu granata ranila sedam učenika.

16. maj: U granatiranju grada petero poginulih, 16 ranjenih.

24. maj: UNPROFOR u Sarajevu zabilježio 2.758 detonacija.

16. juni: Modifikovana avio-bomba pala u Dositejevu ulicu.

18. juni: Granatiran red za vodu u Dobrinji: sedam ubijenih i 12 ranjenih.

21. juni: Novi masakr u redu za vodu, na Dobrinji: šest mrtvih i 15 ranjenih.

25. juni: Ubijeno dvoje, a ranjeno osmero djece.

28. juni: Avio-bombom pogođena zgrada RTV BiH.

30. juni: Ubijene četiri, ranjeno 20 osoba. Dvije granate pale na štab UNPROFOR-a.

1. juli: Granatirani svi dijelovi Sarajeva: poginulo 12, ranjeno 67 civila.

6. juli: U Sarajevu ubijeno šest, a ranjeno 11 osoba.

12. juli: Šest mrtvih, 12 ranjenih u Sarajevu.

18. juli: Šest mrtvih, šest ranjenih Sarajlija.

10. august: Snajperskim hicima ubijeno četvero Sarajlija.

22. august: Šest mrtvih i 33 ranjenih u Sarajevu. Dvije modifikovane bombe pale na Novo Sarajevo.

28. august: Masakr na Markalama: Ubijeno 35 ljudi, 90 ranjeno.

4. septembar: Nakon zračnih udara, Srbi počeli povlačiti oruđa oko Sarajeva.

8. septembar: U granatiranju Sarajeva ranjeno 10 osoba.

15. septembar: Poslije više od pet mjeseci otvoren Aerodrom Sarajevo.

24. oktobar: Za humanitarne konvoje otvoren put Sarajevo - Kiseljak, preko Ilidže.

11. novembar: Sarajevo dobilo struju.

21. novembar: Koncert Laibacha u Narodnom pozorištu.

22. decembar: Ukinuto ratno stanje.

zebu
01.10.2007., 14:28
Zebu kad vec postavljas hronolgoiju dogadjaja zamolio bih te da bude precizna jer bi neko mogao da zakljuci da su Srbi postavili barikade drugog marta iz cista mira a obojica znamo da nije tako.

Naravno da nije iz cista mira,cetnici su napravili najduzu opsadu u istoriji ratovanja jer je ubijen svat.Niko ne sme bre srpske svatove da bije!

Sada ozbiljno...naravno da barikade nisu iz cista mira postavljene,nego iz razloga sto su cetnici umislili da je Sarajevo sveti srpski grad i da je doslo vrijeme da se Turci protjeraju za Tursku.:kava:

M0ssad
01.10.2007., 14:29
Naravno da nije iz cista mira,cetnici su napravili najduzu opsadu u istoriji ratovanja jer je ubijen svat.Niko ne sme bre srpske svatove da bije!
Sada ozbiljno...naravno da barikade nisu iz cista mira postavljene,nego iz razloga sto su cetnici umislili da je Sarajevo sveti srpski grad i da je doslo vrijeme da se Turci protjeraju za Tursku.:kava:

Pa jbga nisam vam ja kriv sto vam ostale stare navike jos od Turaka :ne zna:

zebu
01.10.2007., 14:30
Prekjuce se desilo ubistvo na Bascarsiji pa nikome ne pada na pamet da pobije cijeli grad ili postavlja barikade.
p.s. prije tog lika je ubijen cuvar zicare,Bosnjak.

M0ssad
01.10.2007., 14:33
Prekjuce se desilo ubistvo na Bascarsiji pa nikome ne pada na pamet da pobije cijeli grad ili postavlja barikade.
p.s. prije tog lika je ubijen cuvar zicare,Bosnjak.

Ama mozes se ti do sutra praviti blesav iako sam znas da nisi u pravu. Nikolino ubistvo je bila samo najava sta se sprema Srbima u vasoj "gradjanskoj" drzavi.

Michael Collins
01.10.2007., 14:33
Molim da netko stavi popis stanovništva za sam grad Sarajevo iz 91'.
Zanime me koliko je kojih.

Michael Collins
01.10.2007., 14:37
I zanima me zašto je razoružan Sarajevski HVO?

neno41
01.10.2007., 14:38
COD2 kaže, O ne, nećemo zaboraviti, ne, ne, ne,pa naravno da nećemo,jer kako da zaboravim da su mi starog otjerali u logor(Vikotor Bubanj),oteli mu stan,auto i sve to sasmo zato što je Srbin.

Tuco
01.10.2007., 14:38
Ama mozes se ti do sutra praviti blesav iako sam znas da nisi u pravu. Nikolino ubistvo je bila samo najava sta se sprema Srbima u vasoj "gradjanskoj" drzavi.

Samo trazite opravdanja. A sto bi u Hrvatskoj kako tamo opravdavate ubistva, unistavanje i slicno. Zasto je cuvar zicare ubijen na Trebevicu?

M0ssad
01.10.2007., 14:40
Samo trazite opravdanja. A sto bi u Hrvatskoj kako tamo opravdavate ubistva, unistavanje i slicno. Zasto je cuvar zicare ubijen na Trebevicu?

Ne trazim ja nikakva opravdanja niti mi treba vase opravdanje. Raspitaj se u policiji zasto je ubijen cuvar zice na Trebevicu.

Tuco
01.10.2007., 14:41

Radi rata naseg glupog rata. Inace u tom HVO je vise bilo Bosnjaka nego Hrvata. Ozbiljno. Naravno kruzile su neke glasine da je HVO predavao lineje odbrane ali to su bile gluposti oni us ginuli masovno u odbrani grada pogotovo na Stupu, Doglodima i na Otesu.

Tuco
01.10.2007., 14:42
COD2 kaže, O ne, nećemo zaboraviti, ne, ne, ne,pa naravno da nećemo,jer kako da zaboravim da su mi starog otjerali u logor(Vikotor Bubanj),oteli mu stan,auto i sve to sasmo zato što je Srbin.

Nemoj mi reci da taj stan ne mozes danas povratiti.

zebu
01.10.2007., 14:42

Ubistva se desavaju svaki dan.Nedavno ubijen Sandzaklija na Carsiji pa ne pada na pamet ljudima da se osvete cijelom gradu,da ga sruse,a ljude poubijaju.
Ja znam da tebe grize savjest sto si sa cetnicima rusio Sarajevo,pa trazis razna opravdanja,ali ja ti tu ni ne mogu pomoci.

M0ssad
01.10.2007., 14:45
Ubistva se desavaju svaki dan.Nedavno ubijen Sandzaklija na Carsiji pa ne pada na pamet ljudima da se osvete cijelom gradu,da ga sruse,a ljude poubijaju.
Ja znam da tebe grize savjest sto si sa cetnicima rusio Sarajevo,pa trazis razna opravdanja,ali ja ti tu ni ne mogu pomoci.

:lol: Da nisi mozda postao psihijatar?

Porediti ubistva sada (te vase obracune bandi po Sarajevu i ko zna sta) i ono 1992 je odvratno ali nisam ni ocekivao vise od tebe zebu. :kava:

Falcon
01.10.2007., 14:46
E Tuco pogledao sam one slike....fantastične su i veoma umjetničke. Hvala ti na linku.

zebu
01.10.2007., 14:46
:lol: Da nisi mozda postao psihijatar?

Porediti ubistva sada (te vase obracune bandi po Sarajevu i ko zna sta) i ono 1992 je odvratno ali nisam ni ocekivao vise od tebe zebu. :kava:

Odvratno?
mozda za bolesne umove kojima treba opravdanje zasto su 4 godine rusili i ubijali.

Tuco
01.10.2007., 14:52
Molim da netko stavi popis stanovništva za sam grad Sarajevo iz 91'.
Zanime me koliko je kojih.

SARAJEVO

525,980 ukupan broj stanovnika
34,867 Hrvati
259,088 Bosnjaci
157,526 Srbi
56,048 Jugoslaveni
18,451 Ostali

zebu
01.10.2007., 14:55
SARAJEVO

34,867 Hrvati
259,088 Bosnjaci
157,526 Srbi
56,048 Jugoslaveni
18,451 Ostali

Treba napomenuti da ovo nije grad Sarajevo nego su uracunata naselja,sela,gradovi,u okolini.

M0ssad
01.10.2007., 14:56
SARAJEVO

34,867 Hrvati
259,088 Bosnjaci
157,526 Srbi
56,048 Jugoslaveni
18,451 Ostali

Link Tuco, link.

Tuco
01.10.2007., 15:02
Link Tuco, link.

Zaboravih

http://bs.wikipedia.org/wiki/Popis_stanovni%C5%A1tva_u_Bosni_i_Hercegovini_1991 .

http://josip.purger.com/other/bih/index.htm

Michael Collins
01.10.2007., 15:02
Izvor: Wikipedia

Heavy industrialization and increased importance in regional affairs during the time of Yugoslavia resulted in a rapid increase however, and by the time of the 1984 Olympics the greater Sarajevo area had more than 500,000 residents. Although exact ethnic distribution is unknown, of these 500,000, 49% were Muslim, 30% Orthodox Christians, and 7% Catholics, indicating relatively corresponding percentages of Bosniaks, Serbs, and Croats.

Napomena:14% građana Sarajeva nije izjasnilo religiju, tako da među njima može biti i Hrvata i Srba i Bošnjaka/muslimana

zebu
01.10.2007., 15:04

Heavy industrialization and increased importance in regional affairs during the time of Yugoslavia resulted in a rapid increase however, and by the time of the 1984 Olympics the greater Sarajevo area had more than 500,000 residents. Although exact ethnic distribution is unknown, of these 500,000, 49% were Muslim, 30% Orthodox Christians, and 7% Catholics, indicating relatively corresponding percentages of Bosniaks, Serbs, and Croats.

Napomena:14% građana Sarajeva nije izjasnilo religiju, tako da među njima može biti i Hrvata i Srba i Bošnjaka/muslimana

Za grad Sarajevo su podaci malo drugaciji.

Tuco
01.10.2007., 15:05

To je tacno. Sve tri strane vole da prisvajaju Jugoslovene ali iz mog licnog iskustva tu se najvise radilo o ljudima iz mijesanih brakova.

M0ssad
01.10.2007., 15:11
Hiljadu puta rekoh da wikipedia nije nikakav zvanican a ni pouzdan izvor.

Ali dobro evo jos malo wikipedie (http://en.wikipedia.org/wiki/Sarajevo#Demographics)...

The last official census in Bosnia and Herzegovina took place 1991 which recorded 529,021 people living in Sarajevo.[16] The war displaced hundreds of thousands of people, many of whom have not returned. As of 2006 the Sarajevo Canton government estimated the city's population at 418,891 people.[17] With an area of 493 sq miles, Sarajevo has a population density of about 2173 people per square kilometer. The Novo Sarajevo municipality is the most densely populated part of Sarajevo with about 7524 inhabitants per square kilometer, while the least densely populated is the Stari Grad, with 742 inhabitants per square kilometer.[18]

Baščaršija, Old town of SarajevoWar changed the ethnic and religious profile of the city. While it had long been known as a multicultural city,[19] or Europe's Jerusalem,[20] Muslims Bosniaks returned to form an even greater proportion of the population. In 1991 Bosniaks formed 45% of the population, followed by Eastern Orthodox Serbs with 38%, and Roman Catholic Croats with 7%. However, in 1997 Bosniaks formed 87% of the population, with Serbs at 5% and Croats at 6%.[21] If the East Sarajevo (Republika Srpska) population were to be included (130,000, mostly Serbs), the Bosniaks would still have an absolute majority, followed by Serbs at around 33% of the overall population.

Today, Sarajevo's population is not known clearly and is based of estimates contributed by the United Nations Statistics Division and the Federal Office of Statistics, Federation of Bosnia and Herzegovina among other national and international non-profit organizations. It is believed that Sarajevo’s population to date has actually increased rather than decreased due to many migrants moving from rural villages destroyed during the Bosnian war.

See also: Historical population of Sarajevo

Znaci oko 200,000 Srba. Po "vasem" izvoru ;)

zebu
01.10.2007., 15:13
Hiljadu puta rekoh da wikipedia nije nikakav zvanican a ni pouzdan izvor.

Ali dobro evo jos malo wikipedie (http://en.wikipedia.org/wiki/Sarajevo#Demographics)...

Znaci oko 200,000 Srba. Po "vasem" izvoru ;)

Gdje to pise? Matematika i logika ti nisu jace strane.

M0ssad
01.10.2007., 15:17

Pa vrlo jednostavno zebu 529,021 (vidis gore koliko pise da je bilo ljudi u Sarajevu 1991) puta 38% (koliko pise da je bilo Srba) i dobijes 201,027.

Cak sam ti "boldirao" gore ali ako ne ukapiras ni sad javi pa cu pokusati da ti nacrtam.

gang-bang
01.10.2007., 15:18

A ako si logicar jer to znaci da si bio u logoru? :lol:

Tuco
01.10.2007., 15:21
Ni ja ne kontam odakle mu ta cifra od 200 000. Ali treba napomenuti da onaj popis iz 1991 je ukljucivao i Pale, Ilijas, Trnovo.

zebu
01.10.2007., 15:22
Pa vrlo jednostavno zebu 529,021 (vidis gore koliko pise da je bilo ljudi u Sarajevu 1991) puta 38% (koliko pise da je bilo Srba) i dobijes 201,027.

Cak sam ti "boldirao" gore ali ako ne ukapiras ni sad javi pa cu pokusati da ti nacrtam.

Koji je to "nas" izvor?
Wikipedia,bosanski:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Sarajevo#Stanovni.C5.A1tvo

.(Bošnjaci - 259.470 (49,23%), Srbi - 157.143 (29,81%), Hrvati - 34.873 (6,61%), Jugoslaveni - 56.470 (10,71%) i ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 19.093 (3,62%)).

M0ssad
01.10.2007., 15:23
Ni ja ne kontam odakle mu ta cifra od 200 000. Ali treba napomenuti da onaj popis iz 1991 je ukljucivao i Pale, Ilijas, Trnovo.

Da crtam? :ne zna:

M0ssad
01.10.2007., 15:23
Koji je to "nas" izvor?
Wikipedia,bosanski:

http://bs.wikipedia.org/wiki/Sarajevo#Stanovni.C5.A1tvo

.(Bošnjaci - 259.470 (49,23%), Srbi - 157.143 (29,81%), Hrvati - 34.873 (6,61%), Jugoslaveni - 56.470 (10,71%) i ostali, neopredijeljeni i nepoznato - 19.093 (3,62%)).

Dao sam ti engleski gore kao "neutralan", zaj*bi to "bosanski".

zebu
01.10.2007., 15:25
Dao sam ti engleski gore kao "neutralan", zaj*bi to "bosanski".

Ti si rekao da je to "nas" izvor,mada ja generalno nemam zajednicke izvore sa kolektivitetima,ali ako vec mislis na bosanski,onda ga i koristi.

Tuco
01.10.2007., 15:25
Da crtam? :ne zna:

Kao sto si sam rekao Wikipedia nije neki izvor ali onal link sto sam ja postavio

http://josip.purger.com/other/bih/index.htm tvrdi da su ovo podaci Saveza za statistiku SR BiH po tim podacima Srba ima 31 posto. Drugih podataka i nemamo.

M0ssad
01.10.2007., 15:27
Ti si rekao da je to "nas" izvor,mada ja generalno nemam zajednicke izvore sa kolektivitetima,ali ako vec mislis na bosanski,onda ga i koristi.

Zasto bih koristio bosanski majke ti? Dao sam ti link na engleski gdje fino pise da je Srba bilo 38%. I sta sad ne svidja ti izvor ili cinjenica da nas je bilo 38%?

P.S. Jesi li bar ukapirao odakle 200,000? :kava:

zebu
01.10.2007., 15:31
Zasto bih koristio bosanski majke ti? Dao sam ti link na engleski gdje fino pise da je Srba bilo 38%. I sta sad ne svidja ti izvor ili cinjenica da nas je bilo 38%?

P.S. Jesi li bar ukapirao odakle 200,000? :kava:

Ne svida mi se prije svega izvor jer na wikipediji moze svako da pise sta hoce.Mozes nekome Srbijancu prodavati maglu o srpskom Sarajevu,najvecem srpskom gradu poslije Beograda,o velegradu tzv. Istocnom Sarajevu,ali ja zivim ovdje i znam malo bolje.
Podatak od 150 000 Srba u sarajevskoj regiji je tacan,ali u samom gradu je zivjelo oko 60 000.
To je to o popisu,vratimo se na temu.

M0ssad
01.10.2007., 15:33
Ne svida mi se prije svega izvor jer na wikipediji moze svako da pise sta hoce.Mozes nekome Srbijancu prodavati maglu o srpskom Sarajevu,najvecem srpskom gradu poslije Beograda,o velegradu tzv. Istocnom Sarajevu,ali ja zivim ovdje i znam malo bolje.
Podatak od 150 000 Srba u sarajevskoj regiji je tacan,ali u samom gradu je zivjelo oko 60 000.
To je to o popisu,vratimo se na temu.

Pa onda se mozemo sloziti da se ne treba koristiti wikipedia kao izvor bas iz tog razloga. Bila ona "bosanka" ili bilo koja druga. Samo u gradu je zivjelo 150,000 Srba bez okoline.

Tuco
01.10.2007., 15:34
Pa onda se mozemo sloziti da se ne treba koristiti wikipedia kao izvor bas iz tog razloga. Bila ona "bosanka" ili bilo koja druga. Samo u gradu je zivjelo 150,000 Srba bez okoline.

Sta smatras ovdje okolinom?

zebu
01.10.2007., 15:35

Jeste ako u grad racunas Sokolac,Han-pijesak,Pale,Ilijas i ostale selendre:D

zebu
01.10.2007., 15:37
http://www.offoffoff.com/film/2002/images/yugoslavia.jpg

http://www.bosnia.org.uk/images/reports/Sarajevo.jpg

http://www.offiziere.ch/blog-bilder/sarajevo.jpg

Ringo59
01.10.2007., 16:12
Radi rata naseg glupog rata. Inace u tom HVO je vise bilo Bosnjaka nego Hrvata. Ozbiljno. Naravno kruzile su neke glasine da je HVO predavao lineje odbrane ali to su bile gluposti oni us ginuli masovno u odbrani grada pogotovo na Stupu, Doglodima i na Otesu.

Proveo sam cijeli rat u Sarajevu i prezivio cijelu tu opsadu. Izlazio na bojisnice izvan grada.
Sukob HVO i Armije se napokon obio o glavu i sarajevskom HVO-u 6. 11. 1993 rano ujutro.
Bosnjaka jeste bilo dosta u sarajevskom HVO, ali bas da su bili vecina... na Mejtasu i Starom gradu da, a u ostalima je bilo svih nacija, to je bila nacionalno mijesana brigada.
Ovakvo je bilo stanje:
HVO je bio u pocetku podijeljen na dvije struje. HVO Stup sa Velimirom Maricem na celu koujem se pridruzio i dio HVO u Novom Sarajevu (nazvani Paninijevci jer su imali stozer nedaleko od pekare Panini u N. Sarajevu, kojima sam i sam pripadao), smatrani su kao nekom tvrdom frakcijom. OStali HVO su tada vec bili pod zapovjednistvom S. Zelica, i bili su kao smatrani meksom frakcijom.
Tada je vodjstvo HVO u BiH odlucilo da se cijeli HVO objedini jer su podjele u hrvatskom korpusu smatrali nedopustivima. Za zapovjednika je postavljen Slavko Zelic, i vodjstvo HVO se odlucilo kako izgleda za meksu frakciju kao znak dobre volje prema Bosnjacima, tako smo to bar tada tumacili. Ako se dobro sjecam formirane su tada 4 bojne po teritorijalnom principu: 1. bojna Stup sa okolnim naseljima, zatim Novi Grad, onda Novo Sarajevo u kojem sam i ja bio i mislim da je 4. bojna obuhvacala Centar sa Mejtasom i Kosevskim Brdom.
HVO iz Novog Sarajeva je imao 4 satnije: Pofalicku i bivse Paninijevce, obje uglavnom hrvatske, zatim 3. satniju koja je bila vecinom bosnjacka, i 4. satniju u kojoj je bio veliki broj Srba, ako ne i vecina. Nije se to tako namjerno dijelilo, vec je tako ispalo prilivom bojovnika.

6. 11. 1993 smo zarobljeni i razoruzani i odvedeni u vojarnu bivsu Marsal Tito, predhodno dobivsi instrukcije od nasih nadredjenih da NE PRUZAMO OTPOR kako ne bi ugrozili opstanak ionako malobrojnog hrvatskog korpusa u gradu. U "Marsalki" su nam uzeli podatke i napravili popis. Kasnije je brigada obnovljena ali pod zapovjednistvom 1 korpusa Armije BiH i sa nametnutim zapovjednistvom.

Inace manir u Sarajevu medju Bosnjacima je bio da za svaki prodor Srba optuzuju Hrvate i HVO iako je to bilo smijesno. To je prerastalo u pravu histeriju, te price o nasoj toboznjoj suradnji sa Srbima iako je to bilo izvan pameti i prakticno nemoguce cak i da smo htjeli.
Recimo za pad Otesa je okrivljen HVO sa nekih 50 bojovnika koji su tamo bili u tom trenutku, a nije bila kriva Armija BiH i razne bosnjacke nazovi-policije kojih je bilo najmanje 5-6 stotina.

I tako o samoj toj opsadi Sarajeva se mogu knjige ispisati, a meni sada to cesto izgleda kao neki nestvarni san. 4 godine u mraku, bez vode, grijanja, sjekli smo drvece po alejama u gradu, uvodili improvizirane gasne instalacije koje su cesto eksplodirale, hranu dobjali na humanitarnu pomoc a mnogo se te iste hrane i svercovalo, svi se sjecaju odvratnih konzervi IKAR, islo se izvan grada preko aerodromske piste sto je bilo jako opasno, a zatim slavni tunel u kojem sam dva puta razbio glavu. Na trenima prljave zemunice ako nije bilo kakvih napustenih kuca u blizini ...

I tako, ne ponovilo se!

Falcon
01.10.2007., 16:52
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.
Dakle, o čemu se tu zapravo radilo?:ne zna:

aleksije radicevic
01.10.2007., 17:44
Evo pošto nisam neki vojni strateg, a i nisam baš detaljno upoznat sa kompletnom situacijom, može li mi netko objasnit koji je zapravo bio konačni cilj (ako ga je uopće bilo) te dugotrajne opsade grada?
Da su Srbi htjeli ući u Sarajevo mogli su to odmah napraviti jer po onom što sam ja čitao bili su daleko nadmoćniji od branitelja Sarajeva na početku opsade.

Opsada nije imala ofanzivni cilj, tj. nije se htelo zauzimanje grada. Cilj je odbrana srpskih naselja oko grada i sprečavanje ofanzive muslimana prema istoku. U jednom trenutku Sarajevu je pretilo zauzimanje od Vojske RS, to je bilo posle pada Trnova, Bjelašnice i Igmana - radilo se o kontraofanzivi VRS isprovociranoj stalnim napadima muslimana sa spoljašnje i sa unutrašnje strane obruča oko Sarajeva. Muslimansko rukovodstvo se već pomirilo sa porazom, ali je spas došao od Amerike koja je zapretila vazdušnim napadima na Srbe, pa je pad Sarajeva zaustavljen.

zebu
01.10.2007., 17:50
Opsada nije imala ofanzivni cilj, tj. nije se htelo zauzimanje grada. Cilj je odbrana srpskih naselja oko grada i sprečavanje ofanzive muslimana prema istoku. U jednom trenutku Sarajevu je pretilo zauzimanje od Vojske RS, to je bilo posle pada Trnova, Bjelašnice i Igmana - radilo se o kontraofanzivi VRS isprovociranoj stalnim napadima muslimana sa spoljašnje i sa unutrašnje strane obruča oko Sarajeva. Muslimansko rukovodstvo se već pomirilo sa porazom, ali je spas došao od Amerike koja je zapretila vazdušnim napadima na Srbe, pa je pad Sarajeva zaustavljen.

Ove izmisljotine stvarno nemaju granice.Kada mislis da su ispucali sve,od igranja basketa srpskim glavama,bacanja srpske nejaci lavovima,lutkama na Markalama...i mislis da ne moze gore,onda dode ovako jedna laz o srpskim naseljima koja su se branila od Sarajlija.:D

zebu
01.10.2007., 17:52

Cetnici su bili svjesni da bi imali velike gubitke u slucaju zauzimanja grada,zato su isli na lagano mrcvarenje i ubijanje zivota u ljudima.Nisu granatirani vojni ciljevi,nego nasumicno kuce,zgrade,objekti od kulturne i istorijske vaznosti,sve s ciljem ubijanja duha Sarajlija i bilo kakve volje za zivotom.Cetnici su isli na to da se Sarajlije predaju.

aleksije radicevic
01.10.2007., 17:52
Ove izmisljotine stvarno nemaju granice.Kada mislis da su ispucali sve,od igranja basketa srpskim glavama,bacanja srpske nejaci lavovima,lutkama na Markalama...i mislis da ne moze gore,onda dode ovako jedna laz o srpskim naseljima koja su se branila od Sarajlija.:D

Dobro, šta je, po tebi, bio cilj opsade?

Tuco
01.10.2007., 18:25

Nije tu bilo niakavog cilja. Opsada se desila sama od sebe ondosno ona je bila rezultat ratnih dejstava.

Na samom pocetku "Srbi" nisu napali Sarajevo vec se radilo u ekstremistima SDS koji su pokusali da udju u stari dio grada, to nije uspjelo pa se kasnije rat prosirio na ostale dijelove grada i onda smo dosli u situaciju slicno onoj vojskama u prvom svjetskom ratu, doslo je do rovovskog ratovanja u kojem bi se linija odbrane pomjerala par stotima metara ali nikada vise. Mi nismo bili jaki da razbijemo obruc sa druge strane oni nisu imali dovoljno ljudtva za sveobuhvatni napad jer mogli su razarat artiljerijom ali za ulaz u grad bili su potrebni ljudi jer bi se borbe morale voditi za svaku kucu.

Ja znam situaciju na Srskoj strani jer sam imao prijatelje na Palama koji bi rekli kad se sta sprema. Ovi Srbi po Palama i okolnim mjestima nisu bili voljini da jurisaju ili zaginu u nekoj od gradskih ulica uglavnom bi branili svoje, Karadjic je uvijek oslanjao na dosljake ili one zaludjene u srpstvo.

Ako budes imal priliku nabavi knjigu Rat Uzivo, Seanda Hadzifejzovica. Jako korisno prociati, zapravo radi se o transkriptu TV Dnevnika tadasnje RTV BiH. Vdijet ces kako je rat zapocinjao Alija je bio kindapiran od strane JNA. U tom trenutku najprisebnia osoba je bio Stjepan Kljujic:s . U jednom trenutku na javno je na TV rekao braniteljima na Grbavici "Silaze vam cetnici u grad, pucajte na njih"

Falcon
01.10.2007., 18:39
Aha, znači prosto gledajući opsada Sarajeva bila je igra "mačke i miša" u kojoj se "miševi" nisu htjeli igrati, ali "mačke" su ih na to stalno prisiljavale, i tako u krug.
E sad, ono što mene izrazito sablaznjava je činjenica da je grad bio okupiran 4 godine i svo to vrijeme u gradu su bili UNPROFOR-ci i nisu sprječili daljnje granatiranje grada i ubijanje civila. Od same opsade, koja eto očito nije imala nekakvog strateški važnog cilja, veći je apsurd taj što je u prisutnosti UN-a poginulo oko 11 000 nedužnih civila od kojih je oko 1000 bilo djece.

Btw., hvala na svim informacijama:top:

zebu
01.10.2007., 19:07
Aha, znači prosto gledajući opsada Sarajeva bila je igra "mačke i miša" u kojoj se "miševi" nisu htjeli igrati, ali "mačke" su ih na to stalno prisiljavale, i tako u krug.
E sad, ono što mene izrazito sablaznjava je činjenica da je grad bio okupiran 4 godine i svo to vrijeme u gradu su bili UNPROFOR-ci i nisu sprječili daljnje granatiranje grada i ubijanje civila. Od same opsade, koja eto očito nije imala nekakvog strateški važnog cilja, veći je apsurd taj što je u prisutnosti UN-a poginulo oko 11 000 nedužnih civila od kojih je oko 1000 bilo djece.

Btw., hvala na svim informacijama:top:

Tacnije 1600 djece.UNPROFOR-ci su tu bili samo statisti.UN se nije htio mijesati ni sprijeciti pokolj,bas kao ni 95. u Srebrenici.

Tuco
01.10.2007., 19:11
Pa znas kako kazu nekom rat a nekome brat. Bilo je dosta struja kojima je odgovarala da grad bude pod opsadom specijalno nakon 1993 kada se stanje malo stabilizovalo. Korupcija u gradu je bila neshvatljiva. Na samom pocektu uspostave vazdusnog mosta dobivali smo pristojnu pomoc u brasno, ulje, jaja i mlijeko u prahu, konzerve mesa i ribe itd. Onda je to pocelo presusivati tako sto je se dijelilo uglavnom brasno, tjestanina, ulje dok namirnice poput pasteta, mesnih proizvoda i sireva su zavrsavale na pijaci. Neko je mlatio golem novac na tome. Pola kilograma Danskog Feta sira je kostala 20 njemackih maraka.

Takodjer ljudi su placali ogromne novce za izlazak iz grada a to su radili lokalni komadanti. POznat je vec primjer Musana Topalovica Cace koji je odgovoran za mnoga ubistva u gradu ne samo Srba vec i ostalih. Radilo se o jednom obicnom kriminalcu koji je ustao u obranu grada ali kasnije vec zapoceo po starom. Cesto je hvatao ljude i tjerao ih da mu idu kopati rovove u njegovoj zoni odgovornosti. Jednom prilikom je to uradio i sinu Alije Izetbegovica. Takvih samovoljnih bez kontrole :komandanata" kao Caco je bilo na desetine. Bavili su se raznim malverzacijam na primjer neki lokalni komandanti bi napali cetnicke polozaje bez ikakve kordinacije ili naredbe sa vrha samo ne bil se proslavili. Drugi su pak najcesce vrsili racije po pijacama gdje u su plijenili robu koju bi kasnije prodavali po svojim radnjama.

Nekima jednostavno nikada nije bilo bolje nego pod opsadom. Mnoge neobjasnjive stvari su se desavale recimo ubistva nekih nasih profesionalni oficira odmah nakon uspjesne akcije. Na primjer Enver Sehovic i dan danas suska da je ubijen sa zada odnosno sa nasih pozicija. Inace radilo se o jako sposobnom oficiru.

Tahvil-pasa
01.10.2007., 19:37
Rat se meni toliko oduzio da mi nekako izgleda kao da je trajao 10 godina.

Toliko dogadjaja.
Evo nekoliko.

Jednom cini mi se u toku 92 nekako puce dezinformacija da se Srpsko cetnicko rukovodstvo pocelo medju sobom ubijati.Fol strijeljani Karadzic, Koljevic i Krajisnik.Raja se pravo nalozila i obradovala a mi izasli ispred zgrade i poceli pucati u zrak od srece.Kontali nece rat jos dugo.
Nije proslo ni dvije minute kad cetnici zarokase po ulici granatama.
Bjez brzo nazad.
Nista od kraja rata.
:D

U zgradi zivila porodica Slovenaca.Muz, zena i sin.
Niko ih nije previse dobro poznavao ali su uvijek izgledali kao mirni i pristojni ljudi.
Koliko znam nisu imali nikakve rodbine u BiH.Samo njih troje.
Sin je bio borac Armije BiH i poginuo je negdje krajem 1992.Stariji bracni par je ostao sam i cesto su se mogli vidjeti kako za mirnih dana u sumrak sutljivo sjede ispred haustora.Nije proslo mnogo a zena poginu prilikom cetnickog granatiranja redova za vodu.Muz je i dalje nastavio tiho sjediti ispred haustora samo sto je odjednom izgledao 10 godina stariji.Tu ga je jednog dana poslije nekoliko mjeseci pronasla cetnicka granata.Nestade jedne porodice, osta prazan stan i mjesto gdje su sjedili.
Ubrzo se u stan uselila neke od mnogobrojnih protjeranih porodica.
:(

vladislav
01.10.2007., 19:40
Bez zelje da bilo koga vrijedjam i da se sprdam sa nevinim zrtvama i tragedijom grada Sarajeva iznijecu nekoliko cinjenica koje sam cuo od prijatelja ( Srba ako je to bitno) iz Sarajeva i okolice.Svi su mi tvrdili da se Sarajevo moglo zauzeti od strane vojske RS(JNA) na samom pocetku rata april-maj 1992,kasnije je to postalo skoro nemoguce iz prostog razloga sto Srbi nisu imali dovoljno ljudstva.Pricali su mi za neke kontraofanzive vojske RS kad su muslimanske snage bile razbijene ,ali se uvijek po pravilu stalo na pola puta zbog nedostatka ljudstva.Inace sama situacija oko grada i u gradu je bila ko ce imati bolju startnu poziciju,i cinjenica je da su Srbi iz Pofalica debelo nagrabusili na samom pocetku rata.

Tahvil-pasa
01.10.2007., 19:46
Bez zelje da bilo koga vrijedjam i da se sprdam sa nevinim zrtvama i tragedijom grada Sarajeva iznijecu nekoliko cinjenica koje sam cuo od prijatelja ( Srba ako je to bitno) iz Sarajeva i okolice.Svi su mi tvrdili da se Sarajevo moglo zauzeti od strane vojske RS(JNA) na samom pocetku rata april-maj 1992,kasnije je to postalo skoro nemoguce iz prostog razloga sto Srbi nisu imali dovoljno ljudstva.Pricali su mi za neke kontraofanzive vojske RS kad su muslimanske snage bile razbijene ,ali se uvijek po pravilu stalo na pola puta zbog nedostatka ljudstva.Inace sama situacija oko grada i u gradu je bila ko ce imati bolju startnu poziciju,i cinjenica je da su Srbi iz Pofalica debelo nagrabusili na samom pocetku rata.

Pijatelji ti bacaju bombe.
Da su cetnici mogli zauzeti Sarajevo oni bi to i uradili.Nekoliko puta su to i pokusali.
Ali sve su to price sbbkbb.Sarajevo je relativno veliki urbani centar i njegovo eventualno zauzimanje, pogotovo poslije konsolidacije odbrane, bi iziskivalo ogromne ljudske zrtve.Vukovar puta deset.Cetnici su to poslije nekoliko pokusaja shvatili te su odlucili da grad pokusaju udaviti opsadom i terorom.
Nije im uspjelo.

neno41
01.10.2007., 19:47
Nemoj mi reci da taj stan ne mozes danas povratiti.
Ma,jebeš stan,ne mogu ja da povratim Sarajevo,jer ovo sad što se zove glavnim gradom BIH je sve drugo,osim Sarajeva.

Tuco
01.10.2007., 19:54

Dobro si cuo. Bas se tako i odigralo. JNA je mogla napocetku zauzeti grad ali kako sto sam vec rekao nije napala odmah nego su to ucinile paravojne i polupijane jedinice SDS kojima je vise bilo na umu pljackanje po carsijskim zlatarama nego neka vojna akcija. U maju su bile teske borbe ali tada vec se stanovnistvo mobilizovalo kasarne JNA su bile pod opsadom i JNA vise nije mogla dejstvovati. Inace i sa nase strane se izlazlilo i zuzimalo ali te su akcije bile bez kordinacije i uvijek su se zavrsavale krahom sto sbog nedostatka artiljerije sto sbog nedostatka teske artiljerije. Srbi su ostvarili vojne uspjehe na Stupu, Doglodima, Azicima i Otesu dok je Armija BiH ostvaraila vojne upsjehe na brdu Zuci to je to. Ostalo je sve manje vise bilo rov za rov ulica za ulicu bez nekog veceg pomjeranja linija.

Inace ja sam citav rat proveo na nekih 200 metara od prve linije fronta.

Falcon
02.10.2007., 11:48
E da, još me nešto zanima. Daytonski sporazum kojim je okončan rat na prostorima bivše Juge potpisan je u 11. mjesecu 1995. Zašto je službeno opsada grada završena 29.2.1996.? Nisu li trupe oko Sarajeva morale napustiti brda kad je taj sporazum potpisan? Objasnite mi malo to :ne zna:

Demonel
02.10.2007., 12:57
Valjda zbog Reintegracije.

#PEJKO#
02.10.2007., 13:00
Imate na blogger.ba dva bloga o ratu u Sarajevu,jedan je "bore oko očiju"(prica jednog vojnika ABIH) a drugi "vikičev specialac o ponorima rata"(priča vikičevog specialca).

Falcon
02.10.2007., 13:38
daj linkove molim te :top:

Tahvil-pasa
02.10.2007., 13:55
Evo ti nekoliko blogova sa ratnom tematikom.

http://boreokoociju.blogger.ba/

http://ponor.blogger.ba/

http://umor.blogger.ba/

http://zatebe.blogger.ba/

http://sjecanjabezreda.blogger.ba/

http://ptsd1.blogger.ba/

#PEJKO#
02.10.2007., 14:01
daj linkove molim te :top:

Evo paša je stavio, al to je to, prva dva sam čito i baš su super, ostale ne poznajem.

dudu
02.10.2007., 14:02

jel ti znaš što znači zauzeti toliki grad? kompletna JNA bi zube polomila i sumnjam da bi uspjela. ta opsada je samo dokaz jada napadača, koji usprkos valjda 100 puta većoj oružanoj moći, nije mogao osvojiti ništa. sva silna tehnika ne pomaže kad se krene u ulične borbe za svaku kuću. srbi za to nisu bili spremni ni u vukovaru, a kamoli u sarajevu.

Falcon
03.10.2007., 15:24
jel ti znaš što znači zauzeti toliki grad? kompletna JNA bi zube polomila i sumnjam da bi uspjela. ta opsada je samo dokaz jada napadača, koji usprkos valjda 100 puta većoj oružanoj moći, nije mogao osvojiti ništa. sva silna tehnika ne pomaže kad se krene u ulične borbe za svaku kuću. srbi za to nisu bili spremni ni u vukovaru, a kamoli u sarajevu.

Ma dobro kužim ja da je Sarajevo bilo teško zauzet zbog njegove veličine, ali nije mi bilo jasno koja je bila svrha te opsade ako Srbi nisu htjeli osvojiti grad. Dobro, sad mi je malo jasnije kad čitam neke stvari da otpor u gradu nije bio zanemariv i da bi ulaženje u grad bilo ravno samoubojstvu cijele srpske vojske, ali opet generalno gledajući oni i nisu ušli u rat s nekom konkretno strategijom nego s onom "šta bude, biće".

Tahvil-pasa
03.10.2007., 15:48
Ma dobro kužim ja da je Sarajevo bilo teško zauzet zbog njegove veličine, ali nije mi bilo jasno koja je bila svrha te opsade ako Srbi nisu htjeli osvojiti grad.

Cetnici su htjeli zauzeti grad.
Posto su bili relativno "razumni" htjeli su to da urade sa sto manje vlastitih zrtava i sto prije tako da se prvo pokusalo politickim prijetnjama, zatim sa barikadama a zatim napadom kolona JNA 2.maja na Predsjednistvo i diverzantskim prepadima i ispadima na komunikacijske cvorove grada kao i zauzimanjem vaznijih objekata.JNA je drzala kasarne i pokusavala da ih napadima deblokira i iskoristi kao tacke povezivanja linija.Do tada su neki dijelovi grada vec bili okupirani i onda je usljedio pokusaj presjecanja grada linijom Vraca-Grbavica-Kasarna Marsal Tito-Pofalici.Srecom snage TOBiH su su malo ranije krenule u napad i preduhitrile i osujetile ovaj pokusaj.Dobrinja kao naselje od 40.000 ljudi je bila odjescena od grada polozajima JNA na brdu Mojimilo i do njegovog zauzimanje od strane TO BiH, cetnici su konstanto tokom juna pokusavali da je zauzmu napadajuci je sa njenih rubnih dijelova, Aerodroma i Nedzarica.Zatim bitke za Zuc, Otes, Azice, Stup itd.
A radi se tek o prvoj godini rata u Sarajevu.

Dobro, sad mi je malo jasnije kad čitam neke stvari da otpor u gradu nije bio zanemariv i da bi ulaženje u grad bilo ravno samoubojstvu cijele srpske vojske, ali opet generalno gledajući oni i nisu ušli u rat s nekom konkretno strategijom nego s onom "šta bude, biće".

Moje je misljenje da su usli u rat sa planom brzog ovladavanja BiH, unistenja Bosnjaka i velikog dijela Hrvata kako bi se sprijecila eventualna rekacija javnosti MZ te bi se ista stavila pred gotov cin Velike-Srbije na potpuno cistom entickom teritoriju.
Sumnjam da su planirali dugorajan rat koji za malo nisu potpuno izgubili.

JedanUMasi
04.10.2007., 01:22
Registrovao sam se samo da bi se mogao javiti na ovu temu. Imam stranicu za koju ne znam koliko je aktivna danas ali vrijedi pregledati sta ima, nisam ni sam sve obisao. U svakom slucaju namjeravam im se javiti da vidim ako se moze nabaviti ista od tog materijala koji spominju na stranici.

http://www.famainternational.com/home.htm

Znam da postoji vrlo detaljan serijal koji se sastoji od 30 epizoda od po sat vremena, hronoloski o opsadi Sarajeva. Namjeravao sam nekad davno da se raspitam oko tog video materijala ali sam zaboravio i tek mi je palo na pamet sad kad sam ugledao ovu temu.

Ono sto jesam nabavio od njih, i to davno, je "Sarajevo suvirval map". To gledam kao neku vrstu opsada-for-dummies mape gdje je ilustrovano Sarajevo sa najvaznijim mjestima sa jedne strane karte, a sa druge su male slike vaznijih lokacija sa velike karte uz manji tekst koji objasnjava sta se tu desavalo tokom opsade. Ta se karta moze kupiti za nekih desetak maraka u svakoj knjizari "Svijetlost" u Sarajevu, kao i brojne druge knjige i transkripcije opsade. Sad ne znam ako ti imas priliku da dodjes do njih ali eto, nek se zna.

Ovdje ima vise o tome:

http://www.famainternational.com/map/map-ff.htm

A karta izgleda nesto ovako:

http://www.famainternational.com/images/map/survivalmap.jpg

Jako preporucujem ovu vrlo jednostavnu ali interesantnu i prije svega ispravnu sliku opsade.

P.S. Muka mi je od pojedinih komentara na ovoj temi koji su samo jos jedan dokaz koliko i dalje zivi cetnicka ideologija i kako nemaju namjeru odustati od svojih velikosrpskih fasistickih uvjerenja dok god imaju mogucnosti za njih. Meni licno nema vece motivacije od toga za sirenjem istine ljudima, pa makar to bilo u obliku jednog posta na ovom forumu.

Roman Empire
04.10.2007., 01:37
Zanimljive karte i jos su istinite .

Tahvil-pasa
04.10.2007., 02:16
Evo jednog malog podsjetnika na opsadu Sarajeva.
Po meni jedan od najboljih spotova o ratnom Sarajevu.

http://www.youtube.com/watch?v=mUVJU3uWOuo

Roman Empire
04.10.2007., 02:35
Bilo je jako tuzno gledati .

Tipi
04.10.2007., 08:45

A snajperi i granatiranje? Jeli i to bilo neizbezno?

Tatanka Iyotanka
04.10.2007., 10:48
A snajperi i granatiranje? Jeli i to bilo neizbezno?

A ubijanje i masakriranje srpskih civila (cak i onih koji su vam sluzili u tzv. Armiji BiH) po Sarajevu? Jeli i to bilo ''neizbezno''?:)

OraoJaviSe
04.10.2007., 11:27
A ubijanje i masakriranje srpskih civila (cak i onih koji su vam sluzili u tzv. Armiji BiH) po Sarajevu? Jeli i to bilo ''neizbezno''?:)

Cetnici se ne racunaju kao srpski civili. Zna se ko su i sta su i da im je metak najbolja pilula za smirenje.
Cetnicki zlocin ne moze niko da opravda, ni tzv.RS ni bilo ko drugi, pa ni tvoja malenkost. Onaj ko pokusava tako nesto da opravdava, ide u isti kazan kao i "cedimiri". :kava:

Tatanka Iyotanka
04.10.2007., 11:43
Cetnici se ne racunaju kao srpski civili. Zna se ko su i sta su i da im je metak najbolja pilula za smirenje.
Cetnicki zlocin ne moze niko da opravda, ni tzv.RS ni bilo ko drugi, pa ni tvoja malenkost. Onaj ko pokusava tako nesto da opravdava, ide u isti kazan kao i "cedimiri". :kava:

Pa ako ti zoves muslimankse civile koji su ubijeni na podrucju Srebrenice, Istocne Bosne i cijele teritorije RS od strane Cetnika Fundamentalistima onda si u pravu, metak im je najbolja pilula za smirenje:)
Zlocine Fundamentalista po nekoj tamo fildzan Dzamahiriji (nekih 30% teritorije BiH ako se ne varam) ne moze niko da opravda (vidis da se slazemo), a ti koji opravdavaju trebaju u isti kazan sa tim Fundamentalistima (vidi pa i po ovom pitanju se slazemo) Jos malo pa cemo postati jarani koliko su nam stavovi slicni:)

Tipi
04.10.2007., 14:04

Isto se i to pitam, mada mislim da nema mesta za smiley.

Falcon
04.10.2007., 14:11
Moje je misljenje da su usli u rat sa planom brzog ovladavanja BiH, unistenja Bosnjaka i velikog dijela Hrvata kako bi se sprijecila eventualna rekacija javnosti MZ te bi se ista stavila pred gotov cin Velike-Srbije na potpuno cistom entickom teritoriju.
Sumnjam da su planirali dugorajan rat koji za malo nisu potpuno izgubili.

Dobro, valjda je svima jasno kakav im je bio plan, ali strategija im očito nije bila jača strana

Falcon
04.10.2007., 14:50
E, može li mi netko navesti podatak o broju mješanih brakova u Sarajevu '91. kad je bio popis?

Tuco
04.10.2007., 15:01
Braća Hrvati ne koriste izraz nikakov (bar ne u Hrvatskoj:mig: )
E, može li mi netko navesti podatak o broju mješanih brakova u Sarajevu '91. kad je bio popis?

Sumljam da ikada vrsen takav popis. No bilo ih je mnogo. Vecina takvih su se izjasnjavali kao Jugosloveni.

Falcon
04.10.2007., 15:29
Šteta...baš me zanima taj podatak. Mislio sam da se pri popisu stanovništva '91. vodila evidencija o tome, al kako kažeš, pošto se većina izjašnjavala kao Jugosloveni točan podatak nije bilo moguće navesti.
Inače, to me kod Sarajeva kao grada oduvijek fasciniralo. Ta multietičnost/multinacionalnost (ne znam koji je izraz ispravniji kad pričamo o Sarajevu) koja je bila pozitivan primjer mogućeg suživota bez konflikata i etičke/nacionalne mržnje. Šteta što je takvo Sarajevo tijekom rata uništeno

Tatanka Iyotanka
04.10.2007., 15:32
Braća Hrvati ne koriste izraz nikakov (bar ne u Hrvatskoj:mig: )

Sto se tice broja mjesanih brakova to ces tesko saznati, jer to nije bilo na popisu 91' (ili je mozda bilo, ne znam tacno) U svakom slucaju 99% onih koji su se izjasnjavali kao Jugosloveni su bili iz mjesanih brakova ili su imali u familiji/obitelji/porodici nekoga druge nacionalnosti. Ali isto tako je bio i dobar dio onih koji su se osjecali Komunistima-Ateistima koji su se takodjer izjasnjavali kao Jugosloveni. Vjerujem da je bilo mnogo ''mjesanaca'' u Sarajevu.

zebu
04.10.2007., 15:37
Šteta...baš me zanima taj podatak. Mislio sam da se pri popisu stanovništva '91. vodila evidencija o tome, al kako kažeš, pošto se većina izjašnjavala kao Jugosloveni točan podatak nije bilo moguće navesti.
Inače, to me kod Sarajeva kao grada oduvijek fasciniralo. Ta multietičnost/multinacionalnost (ne znam koji je izraz ispravniji kad pričamo o Sarajevu) koja je bila pozitivan primjer mogućeg suživota bez konflikata i etičke/nacionalne mržnje. Šteta što je takvo Sarajevo tijekom rata uništeno

Ima i danas jako puno mijesanih brakova.Evidencija ne postoji,ali dovoljno je prohodati Sarajevom,upoznati ljude i cuti im imena.

zebu
04.10.2007., 15:38
Sarajevo lezi na Srpskoj zemlji...neka pametnjakovic Zebo malo pogleda knjige (katastar). Sad sto je tvoj babo presao u Islam i mislis da je BiH Turska, zaboli me ona stvar. Da sam ja bio tata general ili predsjednik RS ja bi Sarajevo davno uzeo jos 1992 i rijesio muka jedne i druge.

I Tokio je bre srpski grad,samo sto to Japanci ne znaju.Ceo svet srpski!

(nikada se ti opametiti neces)

Tuco
04.10.2007., 15:55

Moj rodjak je bio ozenjen Hrvaticom. Imao sam prijatelja u osnovnoj skoli cija majka je Srbijanka iz Srbije, ne mogu se sad tacno sjetiti iz kojeg grada jos uvijek zivi u Sarajevu. Zatim primjer Generala Stjepan Siber on je mjesanom braku. Mogao bih ovako nabrajati primjere bilo je dosta mijesanih brakova u Sarajevu zaista. Tako grad je uvijek bio medjunacionalni ili medjuetnicki kako god da zelis ispravno je.

Mozda ces se iznenaditi ali u Sarajevu bilo dosta i Hrvata iz Hrvatske. Prijatelj mi je bio ozenjem Hrvaticom iz nekog malog mjesta kod Makarske, ne mogu se sad sjetiti. NK Zeljeznicar su medju ostalim osnovali ljudi koji su porijekom iz Rijeke to se desilo daleke 1921 i tako redom.

Suzivot je itekako bio moguc a medju mladjom generacijom se skoro i nije gledalo koje sta. Naravno dosao je divljak sa Durmitora i poceo pjevati pjesme "Sidjimo u gradove da bijemo gadove" i znas kako se to desilo. Medjunarodna zajednica je imala mogucnost pa podrzi multietnicko Sarajevo kao u citavu BiH ali su bili prezauzeti necim drugim otom potom.

Ovo vrijedi procitati http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=27335&start=25&sid=da69f4845880f960b5703ec448ce9746

Erlang
04.10.2007., 15:57
Tokio nije :) ali Sarajevo jeste...

Za Sarajevo je nesporno da je to i srpski grad. Za tokio nisam siguran, ali neki prijatelji tvrde da postoje indicije da su ga osnovali preci današnjih Srba.

zebu
04.10.2007., 15:57
Moja draga je Srpkinja.Uskoro jos jedan "mijesani" brak.

M0ssad
04.10.2007., 15:59
Moj rodjak je bio ozenjen Hrvaticom. Imao sam prijatelja u osnovnoj skoli cija majka je Srbijanka iz Srbije, ne mogu se sad tacno sjetiti iz kojeg grada jos uvijek zivi u Sarajevu. Zatim primjer Generala Stjepan Siber on je mjesanom braku. Mogao bih ovako nabrajati primjere bilo je dosta mijesanih brakova u Sarajevu zaista. Tako grad je uvijek bio medjunacionalni ili medjuetnicki kako god da zelis ispravno je.

Mozda ces se iznenaditi ali u Sarajevu bilo dosta i Hrvata iz Hrvatske. Prijatelj mi je bio ozenjem Hrvaticom iz nekog malog mjesta kod Makarske, ne mogu se sad sjetiti. NK Zeljeznicar su medju ostalim osnovali ljudi koji su porijekom iz Rijeke to se desilo daleke 1921 i tako redom.

Suzivot je itekako bio moguc a medju mladjom generacijom se skoro i nije gledalo koje sta. Naravno dosao je divljak sa Durmitora i poceo pjevati pjesme "Sidjimo u gradove da bijemo gadove" i znas kako se to desilo. Medjunarodna zajednica je imala mogucnost pa podrzi multietnicko Sarajevo kao u citavu BiH ali su bili prezauzeti necim drugim otom potom.

Ovo vrijedi procitati http://www.sarajevo-x.com/forum/viewtopic.php?t=27335&start=25&sid=da69f4845880f960b5703ec448ce9746

Tuco momcino tu pricu prodaj nekom drugom. U Sarajevu je mrzna bila prisutna samo sto se krila, kao u ostalom u citavoj Bosni. Mjesanih brakova je bilo po citavoj Bosni tako da Sarajevo nije nikakav izuzetak.

Nisu vam smetali sugradjani dok su god muslimani.

M0ssad
04.10.2007., 16:00
Moja draga je Srpkinja.Uskoro jos jedan "mijesani" brak.

Znamo zebu, ali ti to ne daje pravo da pljujes po Srbima gdje god stignes.

zebu
04.10.2007., 16:01
Znamo zebu, ali ti to ne daje pravo da pljujes po Srbima gdje god stignes.

Ja uvijek pravim striktno razliku izmedu cetnika i Srba.Ako se ti nades uvrijeden sto pljujem po cetnicima,to je tvoj problem.

Erlang
04.10.2007., 16:01
Tuco momcino tu pricu prodaj nekom drugom. U Sarajevu je mrzna bila prisutna samo sto se krila, kao u ostalom u citavoj Bosni. Mjesanih brakova je bilo po citavoj Bosni tako da Sarajevo nije nikakav izuzetak.

Kako su se onda sklapali brakovi. Jel iz mržnje.:eek:

Tuco
04.10.2007., 16:03

Mjesanih brakova je bilo u glavnom u gradovima dok se po selima svako drzao do svog. Po selima se uglavnom udavalo tako sto su roditelji nabacivali djecu jednim drugima dok je u vecim gradovima mladji ljudi imali izbor i manje bili pod uticajem drustva.

Mrznja je postojala to stoji, postoji i dan danas pa se opet skplapaju mjesani brakovi.

M0ssad
04.10.2007., 16:04
Ja uvijek pravim striktno razliku izmedu cetnika i Srba.Ako se ti nades uvrijeden sto pljujem po cetnicima,to je tvoj problem.

U tvoju definiciju cetnika spadaju svi Srbi osim onih tipa Jove Divljaka i slicnih.

M0ssad
04.10.2007., 16:05
Kako su se onda sklapali brakovi. Jel iz mržnje.:eek:

Iz gluposti.

M0ssad
04.10.2007., 16:06
Mjesanih brakova je bilo u glavnom u gradovima dok se po selima svako drzao do svog. Po selima se uglavnom udavalo tako sto su roditelji nabacivali djecu jednim drugima dok je u vecim gradovima mladji ljudi imali izbor i manje bili pod uticajem drustva.

Mrznja je postojala to stoji, postoji i dan danas pa se opet skplapaju mjesani brakovi.

I reci mi iskreno da li ti mislis da je to pametno poslije svega sto se desilo? :ne zna:

zebu
04.10.2007., 16:07
U tvoju definiciju cetnika spadaju svi Srbi osim onih tipa Jove Divljaka i slicnih.

Imam prijatelje svih nacionalnosti,kako u Sarajevu,tako i u susjednim zemljama.Nemam potrebu da se kome pravdam,posebno ne onima sto su zbrisali na brdo da gadaju svoj grad.

Erlang
04.10.2007., 16:07
Iz gluposti.

Je li to iz iskustva govoriš?Moguće.
Nego, molim da mi neko da definiciju četnika koji su Sarajevo držali pod opsadom.

M0ssad
04.10.2007., 16:09
Imam prijatelje svih nacionalnosti,kako u Sarajevu,tako i u susjednim zemljama.Nemam potrebu da se kome pravdam,posebno ne onima sto su zbrisali na brdo da gadaju svoj grad.

Niko ne trazi od tebe da se pravdas, divno je to sto imas prijatelja svih nacionalnosti. Imam i ja ali se ne libim ni jednom reci u lice ono sto mislim.

M0ssad
04.10.2007., 16:09
Nego, molim da mi neko da definiciju četnika koji su Sarajevo držali pod opsadom.

Ne brini prijatelju ja sam srecno ozenjen Srpkinjom. :cerek:

Tuco
04.10.2007., 16:11
I reci mi iskreno da li ti mislis da je to pametno poslije svega sto se desilo? :ne zna:

Cuj ne ulazim i licne stvari ljudi. Davno sam naucio da se ne petljam u licne zivote ni neznanika, ni poznanika i ni najblize rodbine.

zebu
04.10.2007., 16:14

http://www.geocities.com/ravnogorci/slavko2.jpg

Erlang
04.10.2007., 16:18
http://www.geocities.com/ravnogorci/slavko2.jpg
Sirovi momci. Izgleda da se predstavljaju kao pravoslavci, ali to je vjerovatno samo maska.

Tatanka Iyotanka
04.10.2007., 16:27

Ma sta ti ima neko davati definiciju Cetnika, ista bagra kao i ovi dole Mudzosi, Sandze i Siptari po Sarajevu, ako nisu jos i bolji, ha ja ba:)

Erlang
04.10.2007., 16:31
Moja se nevesta stidi bre takvih sto pravdaju zlocinacku tvorevinu.

I mislim da je većina Srba upravo kao tvoja djevojka. Razumni ljudi.

newcomer
04.10.2007., 16:32
Jedna od najfascinantnijih izjava vezanih uz Sarajevo je od tipa kojega sam pitao kako je bilo, kakav je osjecaj bio dok hodas gradom u strepnji da ce ti snajper ili granata prekinut zivot iznenada i bez najave. I to jos od "svojih".

I kaze on... jest bilo je tesko ali ja sam kome su snajperi i granate bile namjenjene pa je bilo malo lakse.

Inace, razuman decko.

Falcon
04.10.2007., 16:35
LOL...a što mu je na čelu bilo tetovirano da je Srbin pa ga snajperist ne bi gađao, a granate bi ga zaobilazile. Il' je gradom hodao s 3 prsta u zraku....samo, onda je mora dobiti od ovih drugih po sebi :zubo:

Tatanka Iyotanka
04.10.2007., 16:59
Ajme bre,ne mozes ti da shvatis da ima normalnih tvojih sunarodnjaka koji se stide zlocinacke tvorevine.Ne samo da je Srpkinja,nego ima srpsko drzavljanstvo,roditelji i familija joj zive u Beogradu...i zapadne je balija:) Ljubav je to..nesto sto shumari tesko mogu shvatiti.

Tacno je, ima normalnih Srba koji se stide zlocina i zlocinaca, samo sto vas nema normalnih, u tome i lezi kvaka...:)

Cika Krlja
04.10.2007., 17:07

Srbi su bili vecina i u samoj Vogosci ,Ilidzi,Ilijasu,Rajlovcu i drugim selima koja okruzuju Sarajevo.Nacionalna struktura opstine nije u ovom slucaju bitna jer su jedni vecina u jednom a drugi u drugom dijelu opstine.Sarajevo jeste bilo Muslimanska enklava u srpskom okruzenju

Strijelac
04.10.2007., 17:12

Sravnjeno sa zemljom, od strane Alijine armije.

Srbi likvidirani u vecem broju, kako civili tako vojnici, preostali (prezivjeli) protjerani na Grbavicu.

Strijelac
04.10.2007., 17:15

Bez ikakvog razloga. Dok su cuvali polozaje prema Grbavici, muslimanski vojnici su ih napali sa ledja i razoruzali. Veliki broj vojnika HVO-a je pretucen, dosta ih je i likvidirano.

Ponavljam, bez ikakvog valjanog razloga.

Nakon toga su i ostatci ostataka sarajevskih Srba i Hrvata, a koji su vjerovali u demagogiju o multietnickoj BiH, shvatili da je vrijeme za odlazak.

zebu
04.10.2007., 17:17
Sravnjeno sa zemljom, od strane Alijine armije.

Srbi likvidirani u vecem broju, kako civili tako vojnici, preostali (prezivjeli) protjerani na Grbavicu.

Tuci po Velusicima(nije znao ni izgovoriti pravo ime) i Pofalicima,tamo ima najmanje srpskog zivlja...rece hrabri djeneral.

Strijelac
04.10.2007., 17:25
Inace, nisu Pofalici usamljen slucaj. Armija biH je sa zemljom sravnila i selo Grahoviste na Zuci, ali za razliku od Pofalica, bez ikakvog razloga.

Pofalici su ipak bili naoruzani do zuba, u Grahovistu nije bilo oruzja. No to nije sprijecilo vojnike Armije BiH da uniste naselje. Slicno su prosla sva da ih tako nazovem srpska naselja u i oko Sarajeva. Recimo na podrucju Stare Breke muslimanski vojnici su Srbe protjerivali iz kuca preko obliznje linije razdvajanja. Bez izuzetka. Nakon protjerivanja, uslijedila bi pljacka imovine.

Tek da se iznese i druga strana medalje. Koliko god su Karadzicevi Srbi bili zli, Alijini muslimani nisu zaostajali za njima. Cak su sami znali reci, u rijetkim momentima iskrenosti, "da mi imamo oruzje koje imaju Srbi, isto bi im uradili sto su oni uradili nama".

Cika Krlja
04.10.2007., 17:26
Pijatelji ti bacaju bombe.
Da su cetnici mogli zauzeti Sarajevo oni bi to i uradili.Nekoliko puta su to i pokusali.
Ali sve su to price sbbkbb.Sarajevo je relativno veliki urbani centar i njegovo eventualno zauzimanje, pogotovo poslije konsolidacije odbrane, bi iziskivalo ogromne ljudske zrtve.Vukovar puta deset.Cetnici su to poslije nekoliko pokusaja shvatili te su odlucili da grad pokusaju udaviti opsadom i terorom.
Nije im uspjelo.

Napad u cilju zauzimanja Sarajeva nikad nije izvrsen.VRS je uglavnom bila u defanzivi,vezujuci brojne snage ABH (odnosu u broju angazovaqnih ljudi je bio 5 -1 u korist ABH.Pokusaji deblokade Sarajeva cesto su bili smijesni
Jedina veca ofanziva VRS-a jeste zauzimanje planina juzno od Sarajeva u ljeto 93.Tokom ove ofanzive ABH je bila pred kolapsom,sto je zaustavljeno intervecijom Nato-a.

Strijelac
04.10.2007., 17:33
Srbi nikada nisu imali namjeru zauzeti cijelo Sarajevo, da su takvo sto htjeli, valjda bi otvorili civilima izlaz iz grada. A ne drzali par stotina tisuca ljudi u potpunom okruzenju, bez mogucnosti izlaska.

Dovoljno je samo logicki razmisljati.

Da su htjeli uzeti grad, dovoljno im je bilo otvoriti izlaz iz grada, bar 90% civila bi pobjeglo glavom bez obzira i nakon toga srpskoj armiji nebi bilo tesko zauzeti opustjeli grad.

Srbi su Sarajevo drzali u pat poziciji, zbog raznoraznih ucjena, politickih igara i slicno. Igru su muslimanski lideri vrlo brzo prihvatili, mnogi su se obogatili na blokadi Sarajeva. Kako sa srpske, tako i sa muslimanske strane.

Tuco
04.10.2007., 17:55
Bez ikakvog razloga. Dok su cuvali polozaje prema Grbavici, muslimanski vojnici su ih napali sa ledja i razoruzali. Veliki broj vojnika HVO-a je pretucen, dosta ih je i likvidirano.

Ponavljam, bez ikakvog valjanog razloga.

Nakon toga su i ostatci ostataka sarajevskih Srba i Hrvata, a koji su vjerovali u demagogiju o multietnickoj BiH, shvatili da je vrijeme za odlazak.

Evo ga poznata tvornica lazi je pokrenula pogone. I kome sad vjerovati Ringu koji je to sve dozivio i opisao par postova prije ili necijim cula baba kazala pricama.

Falcon
04.10.2007., 18:51
Evo baš sam sad pročitao jedan članak o tunelu koji je povezivao opkoljeni grad sa ostatkom svijeta za vrijeme rata i kako se nitko ne želi potruditi da očuva tu znamenitost opsade grada. Ima li itko nekakvu zanimljvu priču o tom tunelu iz osobnog ili tuđeg iskustva?

Tatanka Iyotanka
04.10.2007., 19:01
Evo ga poznata tvornica lazi je pokrenula pogone. I kome sad vjerovati Ringu koji je to sve dozivio i opisao par postova prije ili necijim cula baba kazala pricama.

Pa da odmah je ''tvornica lazi'' kada su u pitanju zlocini koje je tzv. Armija BiH vrsila nas neMuslimanima, daj se kontrolirati...ne:)

Tuco
04.10.2007., 19:17
Evo baš sam sad pročitao jedan članak o tunelu koji je povezivao opkoljeni grad sa ostatkom svijeta za vrijeme rata i kako se nitko ne želi potruditi da očuva tu znamenitost opsade grada. Ima li itko nekakvu zanimljvu priču o tom tunelu iz osobnog ili tuđeg iskustva?

Bila je noc kada su nas autobusi dovezli pred tunel. Ne mogu se tacno sjetiti koliko dugo smo cekali, sjecam se kako sam izasao iz autobusa vani da uzmem malo svjezeg zraka. Napokeon pred samo vece smo dobili zeleno svjetlo da krenemo, cuvar tunela nam je objasnio da idemo sto je brze moguce jer citava jedinica vojske ceka sa druge strane da udje u grad.

Tunel je otprilike bio nekih 150-160 centimetara visine. Nekoliko puta sam udario glavom ali na svu srecu imao sam vatrogasni sljem. Sirina tunela je bila otprilike dovoljna za jednu osobu. Nakon izlaska iz tunela prosli smo kroz rovove do Hrasnice o odatle su nas vozilima prebacili do podnozja Igmana. Put smo nastavili pjeske penjali se nekoliko sati nemogu se sjetiti koliko jer je bila noc ali sjecam se da brdo bilo strmo kao da se penjes uz neciji nos. Medju nama je bila i dvoje male djece koji su citavu noc plakali nikada mi nije bio drazi djeciji plac.

Ubrzo smo naisli na asfaltirani put sto nam je olaksalo daljne penjanje. Napokon smo i dosli do odredista gdje nas je cekao "autobus". Ukrcali smo se i i krenuli preko Igmana. Sjecam se tog autobus bio je razdrkan tako da smo ga morali gurat na svakom malo vecem usponu. Dok smo se vozili ja sam oko sebe gledao i divio se predivnom zimzelenom drvecu na kojem je jos uvijek visile naslage snijega.

Napokon smo dosli u Tarcin gdje smo odahnuli malo i iskoristili priliku da se presvucemo jer su na nama svima bile naslage blata. Premjestili smo se u udobniji i pristojniji autobus i nastavili put.

Volio bih da se svega ovoga sjecam malo bolje.

Tuco
04.10.2007., 19:20
Pa da odmah je ''tvornica lazi'' kada su u pitanju zlocini koje je tzv. Armija BiH vrsila nas neMuslimanima, daj se kontrolirati...ne:)

Ne glupiraj se Ringo je bio HVO i dozivio razoruzavanje HVO i to sve lijepo opisao. nigdje veze s onim sto je onaj nalago. Sdruge strane tvoj je problem sto ne citas teme od pocetka.

Strijelac
04.10.2007., 21:07
Ajde, moj zet je bio pripadnik sarajevskog HVO-a

Moj najbolji prijatelj je bio pripadnik HVO-a u Sarajevu. Ne treba meni Ringo pisati o onome sto znam iz prve ruke.

Pitaj Ringa za one decke koji su morali bjezati sa polozaja HVO-a prema Srbima na Grbavici, u strahu od muslimanskog metka sa ledja. Neka ti isprica i tu storiju.

Sorrela
04.10.2007., 22:12

Iz osobnog iskustva, prijateljica mi je poginula trudna ispred tunela koji je vodio u spas , bila je trudna 5 mjeseci.....mama je dva puta isla kroz tunel da donese hrane , a dvogledom smo gledali Butmir iz Dobrinje, i strepili da jave da je mrtva,molim one koje napamet pricaju i seru ovdje da se suzdrze, ako nemaju reci istinu......od cetnickog metka mi je ranjena sestra, od cetnicke granate mi je ranjen tata, od cetnickog snajpera je poginuo moj Eduard,bio mi je decko, od cetnickin napada na aerodromsko naselje je poginulo desetak prijatelja........tunel je ljudima bio spas al s rizikom da umru al se riskiralo, moralo se jer su cetnici bili sa svih strana Dobrinje, nije bilo izlaza, ubijali i klali, silovali,sve na 100,150 m razdaljine, culi bi ih nocu,pijane cetnike sa cetnickim pjesmama koje lede krv, culo se silovanje i vriska....fuj , ne postoji nijedan Hag koji to moze kaznati, nek ih stigne Bozija kazna jer je za cetnike na ovom svijetu nema...i sad neko ima obraza napisati da je do opsade Sarajeva moralo doci, pitaj njegove stanovnike o tome, pogotovo ljude sa Dobrinje....

morino
04.10.2007., 22:19
ima neko link za ono sto su cetnici izgranatirali tržnicu?

Sorrela
04.10.2007., 22:29
ima neko link za ono sto su cetnici izgranatirali tržnicu?

http://bs.wikipedia.org/wiki/Masakri_na_Markalama

Polemika
05.10.2007., 05:28

Imas ovdje jedni pricu. Bore oko ociju (http://boreokoociju.blogger.ba/arhiva/2007/06/07)

Ako zelis saznati puno vise, o samom tunelu, imas u knjizi Bore oko ociju, autora Saudina Becirevica, ne samo o Tunelu, nego o puno toga, sto se desavalao u Sarajevu, ratnih godina. Na promociji je istoricar Nihad Kresevljakovic rekao, cak i da se vise nista ne napise o opsadi Sarajeva, da bi ova knjiga bila dovoljna. Bosanski vojnik (http://www.bosanskivojnik.com/)

Na blogu ima opisan i prelazak preko piste, i to bas slikovito, da mozete i sami osjetiti kako je sve to izgledalo. Inace Vam predlazem, da procitate navedeni blog u cijelosti. Bar oni koji zele da saznaju o samom Sarajevu, ratu, kao i momcima koji su silom prilika postali ratnici.

Strijelac
05.10.2007., 09:23
Boli mene ona stvar u sta ces ti vjerovati, jasno da slusas samo ono sto ti se uhu svidja, pa ako i nije izreceno, ti ces ga tako shvatiti.

Ostaje cinjenica da ste nad sarajevskim Srbima i Hrvatima (pa cak i nad pojedinim Bosnjacima, politickim neistomisljenicima, ljudima koji nisu pristajali na ideju islamske drzave) pocinili niz zlocina.

Sad nastavite trabunjati o hrabrim braniteljima i zlim cetnicima, pricu vam jos mozda neko i popusi.

hercegponos
05.10.2007., 10:13
@strijelac

Bilo je zlocina pocinjenih prema civilima od strane pojedinaca iz ABiH ili kriminalaca ( Caco;Juka i sl) ali najveci zlocin koji su izvrseni prema Srbima i hrvatima u Sarajevu je izvrsila tzv. VRS potpomognuta VS garnatiranjem i SELEKTIVNIM snajperisanjem civila.
Znam da ces da sada posegnes za "sluzbenim " izvorima RS kako je samo u SA pobijeno 5000- 8000 srpskih civila i kako su "srpska deca bacana lavovima " ali mi objasni cinjenicu da je zvanicno Ministarstvo RS utvrdilo da je ukupan broj srpskih civilnih zrtava u citavoj BiH 1405 !!!
Jos se tvrdi da je oko Srebrenice pobijeno oko 3000 srpskih civila i dolazimo do brojke :
5000/8000 + 3000= 1405 ili srpska logika = srpska matematika

Cosmopolita
05.10.2007., 10:42
Mislila sam ne ulaziti na ovu temu ..Sorella ne .... previse.za ta klanja ,silovanja...zna se kome to prilici.A sta ces reci za nekog ,ko je sve to u Sarajevu doziveo sto i ti,samo rodbina,prijatelji,i decko,ubijeni,muceni,zatvarani,maltretirani,i na kraju opljackani isterani od strane muslimana.Posle 5 godina vidis maminu bundu na komsinki:rigo: Ili mozda toga nije bilo:kava: Dodushe, od kud Srbi u Sarajevu:rolleyes:
P.S.meni je zao svake ratne zrtve, ali svakom je sopstvena bol najveca!

hercegponos
05.10.2007., 10:51
Meni je zao svih zrtava ali strategija iz Srbije je da se svojim preuvelicavanjem zrtava pokusava umanjiti stvarni zlocin. Genocid u Srebrenici se opravdava sa "3000 masakriranih Srba" a granatiranje, snajperisanje,izgladnjivanje i apsolutni teror nad civilima Sarajeva se opravdava sa "sarajevo je bilo najveci logor za Srbe gdje je na hiljade Srba ubijeno i zatvoreno u stotine logora". Na sarajevo je baceno na 100 000-a granata sa Srpskih polozaja a po sluzbenim Srpskim izvorima svaka granata koja je ubila civila je postavljena od Muslimana. Masakar U Vase Miskina ili Markalama opisuje kao " sami su sebe ubili ". To je sramota i meni je zao svih zrtava ali ovo sto vi radite je sramota za sve jer svojim ponasanjem samo omalovazavate one stvarne zrtve na vasoj strani.

Strijelac
05.10.2007., 10:59
@strijelac

Bilo je zlocina pocinjenih prema civilima od strane pojedinaca iz ABiH ili kriminalaca ( Caco;Juka i sl) ali najveci zlocin koji su izvrseni prema Srbima i hrvatima u Sarajevu je izvrsila tzv. VRS potpomognuta VS garnatiranjem i SELEKTIVNIM snajperisanjem civila.
Znam da ces da sada posegnes za "sluzbenim " izvorima RS kako je samo u SA pobijeno 5000- 8000 srpskih civila i kako su "srpska deca bacana lavovima " ali mi objasni cinjenicu da je zvanicno Ministarstvo RS utvrdilo da je ukupan broj srpskih civilnih zrtava u citavoj BiH 1405 !!!
Jos se tvrdi da je oko Srebrenice pobijeno oko 3000 srpskih civila i dolazimo do brojke :
5000/8000 + 3000= 1405 ili srpska logika = srpska matematika

Ne, to je srpska propaganda, ja sam citao i bulaznjenja o 10.000 pobijenih sarajevskih srba.

No isto tako je propaganda ovo vase umanjivanje broja zrtava. Ja shvatam da mnogi nisu bili u Sarajevu i pricaju o necemu sto ne znaju, shvatam i da su mnogi rat proveli u podrumu i nisu upoznati sa nekim desavanjima u samom gradu, shvatam i da mnogi ne zele priznati sta se desavalo, ali cinjenica je da su vojnici Armije BiH pocinili brojne zlocine nad sarajevskim Srbima prije svih, pa i nad Hrvatima i Bosnjacima.

Pusti granatiranje, sa tim je upoznata cijela planeta. Ja govorim o tamnoj strani "odbrane grada". Od najprizemljenijih pritisaka na nemuslimane da odu iz grada (od provociranja na nacionalnoj osnovi, protjerivanja sa radnih mjesta, lijepljenja naljepnica po opcinskim uredima na kojima pise "ne ulazi bez sellama" i slicno) pa do direktnog i otvorenog protjerivanja, ubijanja, pljacke, nocnih likvidacija i slicno.

Ne znam kome se predstavljate kao andjeli, opsada Sarajeva je mnogo siri pojam od Mladicevih granata.

Ja samo govorim da je u Sarajevu bilo mnogo toga o cemu ne zelite govoriti, predstavljate se kao multietnicari i serete kako su iz Sarajeva bjezali samo cetnici i ustase, prvo ljude protjerate a onda bez obraza kazete kako su pobjegli jer su cetnici.

Henry_Kinasky
05.10.2007., 11:05
Velika tragedija je u pitanju, velika tragedija i veliki zlocin.

Unistili ste topic koji sa prepucavanjima i slicnim pizdarijama. Imate druge topice ionako samo to i radite.

Topic je trebao biti zamisljen kao svedocenje Sarajlija o tim dogadjajima....O toliko puno ljudskih sudbina unistenih, i toliko tragedija obicnih ljudi.

I mene intrigira sve to...i nisam proputio verovatno nijedan dokumentarac koji je bio na TV-u o opsadi Sarajeva....ali oni ne mogu da docaraju sliku tih desavanja koliko male price malih ljudi.
Dok sam citao ovo slusao sam pesmu http://www.svastara.com/muzika/?tekst=3080 jer sam mazohisticki raspolozen :cry: A nikad bio ubosni.

Koliko je ljudi osudjeno/sudi im se za granatiranje Sarajeva ?

newcomer
05.10.2007., 11:07
Ne, to je srpska propaganda, ja sam citao i bulaznjenja o 10.000 pobijenih sarajevskih srba.

No isto tako je propaganda ovo vase umanjivanje broja zrtava. Ja shvatam da mnogi nisu bili u Sarajevu i pricaju o necemu sto ne znaju, shvatam i da su mnogi rat proveli u podrumu i nisu upoznati sa nekim desavanjima u samom gradu, shvatam i da mnogi ne zele priznati sta se desavalo, ali cinjenica je da su vojnici Armije BiH pocinili brojne zlocine nad sarajevskim Srbima prije svih, pa i nad Hrvatima i Bosnjacima.

Pusti granatiranje, sa tim je upoznata cijela planeta. Ja govorim o tamnoj strani "odbrane grada". Od najprizemljenijih pritisaka na nemuslimane da odu iz grada (od provociranja na nacionalnoj osnovi, protjerivanja sa radnih mjesta, lijepljenja naljepnica po opcinskim uredima na kojima pise "ne ulazi bez sellama" i slicno) pa do direktnog i otvorenog protjerivanja, ubijanja, pljacke, nocnih likvidacija i slicno.

Ne znam kome se predstavljate kao andjeli, opsada Sarajeva je mnogo siri pojam od Mladicevih granata.

Ja samo govorim da je u Sarajevu bilo mnogo toga o cemu ne zelite govoriti, predstavljate se kao multietnicari i serete kako su iz Sarajeva bjezali samo cetnici i ustase, prvo ljude protjerate a onda bez obraza kazete kako su pobjegli jer su cetnici. Je li ovo sto pricas bilo prije ili nakon sto je otpocelo granatiranje?

hercegponos
05.10.2007., 11:12
@strijelac
Meni je stvarno zao to sto si opisala i to ide na sramotu onima koji su to radili. Znam da ti sigurno nece mnogo znaciti ali iskreno zalim za to sto je ucinjeno. To nije BiH i za protiv toga se trebaju svi boriti jer sam ipak siguran da vecina ljudi je ipak protiv toga.

SisterOfMercy
05.10.2007., 11:22
Ma mozete se vi svadjati o tome ko je prvi poceo,ali ja ne mogu da zaboravim mucninu i tugu koju sam osecala kada se sve to desavalo.

Strijelac
05.10.2007., 11:25
Je li ovo sto pricas bilo prije ili nakon sto je otpocelo granatiranje?

Pa vi se multietnicarima predstavljate i danas.

Nakon granatiranja, jelte.

Dakle, uopce nije bitno je li prije ili poslije granatiranja, bitno je sto vi uporno lazete da toga nikada nije bilo.

Koga lazete, pitam se, jer sve manje ljudi pusi te vase providne price. Ajde budite ljudi, budite karakteri, pa otvoreno recite "da, protjerali smo Srbe jer ih ne volimo i ne zelimo zivjeti sa njima" ili "da, protjerali smo Hrvate iz Travnika, iz Bugojna, tamo ih ne zelimo".

Hrvati se recimo ne stide to reci, Srbi takodje. Cekamo i vas.

Ponavljam, nema smisla u laganju i pretvaranju.

Uostalom, protjerivali ste i ubijali ljude koji vas nisu granatirali, vec su ostali sa vama vjerujuci u taj famozni suzivot i multietnicnost u koju ste se lazno zaklinjali.
Nikakvo cudo da vas danas najvise mrze oni koji su vam najvise vjerovali.

Tuco
05.10.2007., 13:22

Unistili ste topic koji sa prepucavanjima i slicnim pizdarijama. Nabijem vas na k`rac, imate druge topice ionako samo to i radite.

Topic je trebao biti zamisljen kao svedocenje Sarajlija o tim dogadjajima....O toliko puno ljudskih sudbina unistenih, i toliko tragedija obicnih ljudi.

I mene intrigira sve to...i nisam proputio verovatno nijedan dokumentarac koji je bio na TV-u o opsadi Sarajeva....ali oni ne mogu da docaraju sliku tih desavanja koliko male price malih ljudi.
Dok sam citao ovo slusao sam pesmu http://www.svastara.com/muzika/?tekst=3080 jer sam mazohisticki raspolozen :cry: A nikad bio ubosni.

Slusajuci njihove price covjek bi ustrvdio da smo mi u Sarajevu samo klali Hrvate i Srbe. Da je u Sarajevu bilo nemili slucaja to stoji ali daleko od toga da svi gradjani Sarajeva mrze Srbe i Hrvate. Mrzimo srpsku i hrvatsko politiku pogotovu onu iz ranih devedesetih.

Ako si imao prilike procitat imena zrtava prvog masakra na Markala kada je poginulo 68 ljudi vidio bi da pored Ismeta, Muhameda tu su jos i Gordana, Jozo, Vaskrisije itd. To ono upravo sto bode srpske i hrvatske nacionaliste non stop zelja da se rat prikaze kao neki plemenski sukob.

Za granatiranje Sarajeva osidjen je General Stanislav Gasic na 20 godina zatvora a sudi se i Dragomiru Milosevicu

Inace u Sarajevu su se desavale nemile stvari ali to je tesko opisati nekome ko to nije dozivio. Na pocetku rata nije postojala nikakva Armija BiH vec samo lokalni patrioti koji su ko fol pokusavali organizovati kakav takav otpor SDS paravojnim jedinicama a onda kasnije i JNA. Medju tim ljudima je bilo i poznatih kriminalaca. Na pocetku rata su nam bili dragi jer je cinjenica da su ulicni kriminalci ustali u odbranu grada podizala moral svima nama.

Kako je rat odmicao armija se pocela formiriati kako i lanac zapovjedanja sto nikako nije odgovaralo Jukama, Celama i inim drugim kriminalcima jer su vec otpoceli baviti raznim kriminalnim radnjama. Svi gradjani Sarajeva su bili u strahu od Juke, Cace i Cela i mnogi drugih ne samo Srbi. Cesto se prica da je Caco ubijao Srbe ali isto tako je i ubio 9 pripadnika Armije BiH i MUP-a na najsvirepiji moguci nacin. Caco se cesto bavio nasilnim odvodjenjem gradjana na kopanje rovova. Ja sam sa sobom nosio rodni list kada bi hodao gradom jer mije sluzilo kao dokaz da sam maloljetan inace i bi ja zavrsio na prvoj linije fronta kopajuci rovove.

Ukratko situacija u gradu je bila ocajna nije se znalo ko pije a ko placa i onda ljudi ocekuju da sve funkcionise. Pa Amerikaci imaju najbolju organizaciju na svijetu pa dese se nemile stvari kao na primjer zlostavljanje u onom zatvoru u Iraku.

Da spomenemo jos par ljudi vrijedni spomena. Mihajlo Petrovic je poginuo na Vlasicu na samom pocetku rata. Radi se o Srbinu iz Srbije. Takodjer primjer Vladimira Srebrova takodjer Srbijanca koji je bio zarobljen od strane Karadjicevih sljedbenika i dobar dio rata proveo u zatvoru u Kuli i nikada nije izdao za ono sto se zalagao. Ne mogu ti opisati kako je Vladimir Srebrov podizao moral gradjanima Sarajeva.

Nego Henry vi nama posaljite jos ljudi kao sto su Jovan Divljak, Vladimir Srebrov a mi vam zauzvrat poslacemo Milorada Dodika i Bozidara Vucurevica.

PS. Razumijem ako bas ne zelite poslati svoje najbolje ljude pa eto dacemo vam Dodika za jednu dobro ugojenu srpsku kokos.

hercegponos
05.10.2007., 13:30
@strijelac

Prvo si pocela da govoris kako su te sikanirali u Sa a sada odjedanput da ja negiram neke zlocine. Koje sam ja to zlocine negirao? Ja negiram preuvelicavanje zrtava samo da bi se opravdalo ono sto je radzeno u ime velike srbije. Ubistava u Sa je bilo ali to nije bilo organizovano, sistematski i masovno kao sto se to tvrdi na Palama i Beogradu. Ja sam to negirao a ono sto je Caco radio Srbima i Hrvatima u Sa radio je isto tako i Bosnjacima. Za to su bila sudzenja cak kad je SA bilo opkoljeno i vecina optuzenih je osudzena da dugogodisnje zatvorske kazne.
Znam kakav je osjecaj kada vidis ili cujes da je dijete ubijeno ili da su opet sa Trebevica granatirali red za vodu i desavalo se ponekad da sam i ja imao osjecaj da hocu da uzmem pusku i da ubijem prvog Srbina sto vidim ali je uvijek u meni i ostalima preovladavala misao da necemo da se spustamo na cetnicki nivo.
Na strani ABiH nije bilo organizovanog, masovnog i sistematskog masakra kao sto je bio svakodnevnica na cetnickoj strani i u tome je razlika. Koliko god da su sarajlijee propatile nisu se spustale na nivo onih zvijeri koje su ih ubijale i mrcvarile svaki dan 3,5 godine i ja znam da ti je zao jer ti je mama ostala bez bunde ali je mnogo Sarajlija ostalo bez mnogo vrijednijih ljudi pa se opet nisu onako ponasali kao sto ti tvrdis.

Falcon
05.10.2007., 13:40
Ja stvarno skidam kapu svim Sarajlijama koji su 4 godine živjeli u takvim uvjetima. Mislim, i Zadar je 3 godine bio granatiran (pogotovo u prvim mjesecima rata u jesen '91.), ali građani Zadra nisu bili pod opsadom, nisu živjeli u strahu od snajpera na svakom kantunu (ćošku) niti su strahovali od namjernog granatiranja u redovima za vodu i kruh. Istina Bog i mi smo bez vode bili konstantno, sjećam se kako sam jedno popodne išao s mamom na obližnji potok prati robu. Zbog takvih stvari suosjećam s tim ljudima, ali i s ljudima Vukovara i svima onima koji su za vrijeme rata bili terorizirani na bilo koji način. Ja na sve to gledam sa svoje humane strane, tj. najviše me briga u cijeloj ovoj priči kako su civili doživjeli tu opsadu jer na kraju krajeva oni su bili ti koje nitko nije pitao žele li rat ili ne nego su se samo trebali priviknuti na situaciju. Kad govorim o civilima mislim i na one hrabre momke koji su u starim tenisicama i levisicama uzeli pušku i otišli braniti svoj dom jer po meni je i to jedan od načina privikavanja na situaciju.
Eto toliko

newcomer
05.10.2007., 13:59
Pa vi se multietnicarima predstavljate i danas.

Nakon granatiranja, jelte.

Dakle, uopce nije bitno je li prije ili poslije granatiranja, bitno je sto vi uporno lazete da toga nikada nije bilo.

Koga lazete, pitam se, jer sve manje ljudi pusi te vase providne price. Ajde budite ljudi, budite karakteri, pa otvoreno recite "da, protjerali smo Srbe jer ih ne volimo i ne zelimo zivjeti sa njima" ili "da, protjerali smo Hrvate iz Travnika, iz Bugojna, tamo ih ne zelimo".

Hrvati se recimo ne stide to reci, Srbi takodje. Cekamo i vas.

Ponavljam, nema smisla u laganju i pretvaranju.

Uostalom, protjerivali ste i ubijali ljude koji vas nisu granatirali, vec su ostali sa vama vjerujuci u taj famozni suzivot i multietnicnost u koju ste se lazno zaklinjali.
Nikakvo cudo da vas danas najvise mrze oni koji su vam najvise vjerovali. Nazalost, bilo kakva normalna komunikacija je nemoguca jer je tvoj upis klasicni obrazac za komunikaciju na Politici. Ali me, eto, uvijek fascinira koliko bankrotiran mora da je takav zivot i takva osoba.

M0ssad
05.10.2007., 15:16

Unistili ste topic koji sa prepucavanjima i slicnim pizdarijama. Imate druge topice ionako samo to i radite.

"Tri ratna havera" je mnogo bolja i realnija pjesma o desavanjima u Sarajevu.

Strijelac
05.10.2007., 15:24
Nazalost, bilo kakva normalna komunikacija je nemoguca jer je tvoj upis klasicni obrazac za komunikaciju na Politici. Ali me, eto, uvijek fascinira koliko bankrotiran mora da je takav zivot i takva osoba.

Tipicni stav covjeka koji ostane bez argumenata.

Ponavljam, mozete lagati jos samo one koji vas nisu upoznali.

Erlang
05.10.2007., 15:35
U mjesecu junu i julu 1992. godine putevima općine Ilijaš (prijeratna sarajevska gradska opština) saobraćalo je jedno zaista živopisno kombi vozilo.
Vozilo je bilo bijele boje okićeno velikim crnim zastavama na kojima je bila oslikana mrtvačka glava. Putnike tog vozila činili su ljudi obučeni u potpuno crne uniforme i sa zpuštenim bradama. Bili su naoružani automatskim oružjem i ogromnim noževima koje su nosili za pasom. Sebe su nazivali "Mićini koljači".

zebu
05.10.2007., 16:50
Pismo prijatelju,od Montena Arsenu Dedicu koji ga je zvao da dode u Zagreb.

http://uk.youtube.com/watch?v=hf0FR4-ivD8

Poljubac sa okusom kolaca tvoje bake
Ciganska pjesma sa stare trake
Vilsonovo, Bascarsija
Prva ljubav ostala

Korpa sa bebom pred mojim vratima
Mirise Mostar u sitnim satima
Na Rondou ljubavi
Rodjeni su ostali

Dimnjacar na krovu, tvoje oci u mraku
Cuprija na Drini, golub u zraku
Iz inata rodjena
Behar grana procvala

Ako pitas gdje sam sada
Ne idem iz ovog grada
Sve je moje ovdje ostalo

Ako pitas kako mi je
Da ti roknu samo dvije
Sve bi ti se samo kazalo
Nikome se ne ponovilo

Dugo, toplo ljeto, Zenica, tombola
Crno-bijeli TV, na njemu gondola
Frtalj hljeba crnoga
Boja teskih godina

Dva-tri metra snijega i tutanj ligura
Pusti Ficu kad ne pali dok ga raja ne gura
Na ormaru dunje dvije
Ja jos cuvam za tebe

Onamo il' tamo, mlijeko, varenika
Svima ravno do mora, a more zelenika
Od Makarske do Neuma
Uspomena ostala

Ako pitas gdje sam sada
Ne idem iz ovog grada
Sve je moje ovdje ostalo

Ako pitas kako mi je
Da ti roknu samo dvije
Sve bi ti se samo kazalo
Nikome se ne ponovilo

Nikada se ne ponovilo

Henry_Kinasky
05.10.2007., 17:02
"Tri ratna havera" je mnogo bolja i realnija pjesma o desavanjima u Sarajevu.

Ova od Valentina je univerzalna pesma. Ne tumaci desavanja na ovaj ili onaj nacin...vec govori o ljubavi i stradanju. Totalno univerzalna.

Tri ratna havera takodje, nema niceg spornog. Isto univerzalna pesma, i verovatno istinita (o drugovima razlicitih nacija koje je rastavio rat).

zebu
05.10.2007., 17:04
Ova od Valentina je univerzalna pesma. Ne tumaci desavanja na ovaj ili onaj nacin...vec govori o ljubavi i stradanju. Totalno univerzalna.

Tri ratna havera takodje, nema niceg spornog. Isto univerzalna pesma, i verovatno istinita (o drugovima razlicitih nacija koje je rastavio rat).

Jedan zbrisao na brdo da bi gadao drugu dvojicu?

M0ssad
05.10.2007., 17:06

Jedan je zbrisao u Beograd. :kava:

Mufa je znao kome pripada,
Spreman je dočekao i taj dan
Ja sam se bio ispario
A Kiki je ostao da kreči stan

Preko CNN-a gledao sam Mufu
Sa heklerom i u tenama
Kaže on brani svoj grad
A ko ne brani grad za njega je smrad

Kiki je znao da je ta priča kurac
Al' nije znao čuvat za sebeLajao okolo ludo i smjelo
Dok ga jednu noć nije odvelo

Najbolji dio pjesme.

Henry_Kinasky
05.10.2007., 17:11

Nisam dugo cuo pesmu. A koliko se secam Mufa je ostao, on je ispario (ne na brdo) a Kiki krecio stan :confused:

Da, ima nesto sa cetnicima i to je odurno. I "Dobrodosli u RS" Ali ne znam u kom kontekstu su ti stihovi.
To sam zaboravio.
Izvinjavam se.... :misli:

zebu
05.10.2007., 17:14
Preko CNN-a gledao sam Mufu
Sa heklerom i u tenama
Kaže on brani svoj grad
A ko ne brani grad za njega je smrad

Kiki je znao da je ta priča kurac
Al' nije znao čuvat za sebe
Lajao okolo ludo i smjelo
Dok ga jednu noć nije odvelo

Najbolji dio pjesme.

U to je doba "umjetniku" koji je zbrisao u Beograd valjda bilo lakse uz ovakve stihove dok sebi pere savjest i uvjerava sebe i druge da bi zavrsio kao Kiki i zato je morao ici.
Samo sto je i Kiki branio svoj grad.
Nista ga nije odvelo..i sada pjeva.

http://uk.youtube.com/watch?v=OvF5idVRWbw

zebu
05.10.2007., 17:22
A Kiki pjeva i ovo:

http://uk.youtube.com/watch?v=XSuP1nPGkHc

za sve papke koji su rusili svoj grad..

neno41
05.10.2007., 17:53
Ma,jel ti to ozbiljno.
:flop: :flop: :flop:

M0ssad
05.10.2007., 18:32
U to je doba "umjetniku" koji je zbrisao u Beograd valjda bilo lakse uz ovakve stihove dok sebi pere savjest i uvjerava sebe i druge da bi zavrsio kao Kiki i zato je morao ici.
Samo sto je i Kiki branio svoj grad.
Nista ga nije odvelo..i sada pjeva.

http://uk.youtube.com/watch?v=OvF5idVRWbw

Zebu sto si ti toliko opterecen sa "pranjem savjesti"? Ako imas nesto kazes slobodno podijeli sa nama bice ti lakse.

Tahvil-pasa
05.10.2007., 18:52
Ponajbolja je od Zabranjenog pusenja "Balada o Gigi Bosnicu".

Balada o Gigi Bosnicu

KK Koševo je bila ekipa solidna
Boro, Skeli, Cuba, Trile
U dušu svak se zna,
Al' drmala je tom fildžan ligom
Zbog legendarnog kapitena Gige Bosnića

Bilo je to zlatno doba našeg basketa
Rusi poslaše u Sibir pet-šest trenera
A mi se kladili jesu'l rolinzi
Bolji kod Gige il' kod Delibašića

23-eg maja protiv KK "Alhosa"
Došli da ga vide ljudi malo važniji
Al' Gigo je svu noć sa rajom ružio
Toga dana nije bio najprecizniji

I tako malo rada puno talenta
Malo povrede a malo "Vecchia"
Tek jednog dana Gigo Bosnić zakuca
Na vrata zaboravljenih asova

Tih dana mu se u glavi desi neki kvar
Priča o politici, za nacionalnu stvar
Zavrće ture na šanku, kažu radi za stranku
Procenat ispod 31, išo je na Gazimestan

I tako malo rada puno talenta
Malo povrede a malo "Vecchia"
Tek osvanu Gigo tog aprila kraj haubice
Konačno je imao cijeli grad ispod sebe

Za sve dosuđene korake
Za sve sudijske nepravde
Za sve promašene zicere
Za sve što ga nisu voljele
Za Kosevo, za Vratnik, Maltu
Za čitav svijet
Gigo Bosnić puni sad
Kalibar 155

U rovu u mraku, kraj terena "Koševa"
Izgorile su table, pala je konstrukcija
Al' samo jednu stvar bi' još da upitam:
Bi li priča ta bila drugačija
Da je ušla ona trica protiv KK "Alhosa"?

Falcon
05.10.2007., 18:55
Je su Žera i ekipa iz Crvene Jabuke ostali za vrijeme rata u Sarajevu? Inače obožavam Crvenu Jabuku pa me zato zanima :D

Sorrela
05.10.2007., 19:55
Je su Žera i ekipa iz Crvene Jabuke ostali za vrijeme rata u Sarajevu? Inače obožavam Crvenu Jabuku pa me zato zanima :D

Jeste malo, pa se ispalio u Makarsku

neno41
05.10.2007., 22:10
Jeste malo, pa se ispalio u Makarsku
Ma samo zbog reume,tamo klima paše reumatičerima.
:lol: :lol: :lol:

Dragan1986.
08.10.2007., 12:24
Otidi na link:

http://www.bosanskivojnik.com/

i kupi ovu knjigu. Ili procitaj 3/4 ove knige na blogu:

http://boreokoociju.blogger.ba/

Ovo je dnevnik jednog mladog vojnika Abih koji se bori u Sarajevu. U ovoj knjizi mozes vrlo puno saznati. Vrlo je objektivna i jednostavna. Nema nekog nacionalizma ili mrznje pretjerane. Jednostavno tip opisuje ono sto prezivi za jedan ratnio dan 1991-1995.

Ja sam prije pola godine naletio na blog i procitao ga. Kada sam otisao ljetos u Sarajevo kupio sam knjigu koja je bila oko 40 KM. Nimalo se nisam pokajao. Vrijedi sve marke....:top:

aleksije radicevic
08.10.2007., 13:23

Najbolji dio pjesme.

Dobri su i oni stihovi koji govore o početku rata:

"Nekad padne nadvojvoda,
nekad stari svat,
ne zna se čija je glava prva,
tako ovde počinje rat."

andes
08.10.2007., 14:17
h

zebu
08.10.2007., 14:24
Dobri su i oni stihovi koji govore o početku rata:

"Nekad padne nadvojvoda,
nekad stari svat,
ne zna se čija je glava prva,
tako ovde počinje rat."

Lafo ne zna se ko pocinje rat:D
Sta kaze na to kiki?

Proljeće '92. vreli čelik raznese
Sve komšiluke i sve derneke
Kažu, sve dosada
Je laž i obmana
Zavjera ustaško-džihadska
I upali foluška

Rokenrol
08.10.2007., 17:46
Nisam stvarno htio da se prepucavam na ovoj temi,ali kada vidim ovoliko mrznjom nastrojene postove koji uopste nisu realni.Zebu i kompanija.Nek niko ni ne cita ovaj post, ako ga nece detaljno procitati do kraja. Stvarno gledate stvari crno bijelo.U Hagu ispasta koliko hoces ljudi za sve te silne zlocine,80 posto su Srbi.Naravno nisu svi tamo koji trebaju biti,ima ih jos.Ali i to je nesto.Srebrenica je priznata od strane svog politickog vrha,i Srpske i Srbije, kao masakr(ne kao genocid,to je velika razlika,ako neko tako misli,nek cita o tome sta je genocid,nego teske rijeci se suvise olako upotrebljavaju).Pa ljudi kakva je bila presuda po optudzbi o genocidu?Ne znam onda o kakvoj prici o genocidnoj tvorevini npr. Zebu prica.Boze mi oprosti,i sve zrtve rata,nek mi oproste,ali takva retorika je pretjerana.Uzgred,za genocid nisu osudjeni ni Njemci, kao NAROD u dr.sv.ratu(EJ!!a zna se sta cu nacisti radili,a za vas nagradno pitanje,jesu li danas svih 82 miliona Njemaca krivi?Jesu li oni genocidna tvorevina,jer nesto nema mnogo Jevreja kod njih,je li tako?),a vi napadate sve redom koji kazu nesto sto se ne slaze s vasim stavom.Gdje je danas Naser Oric?To su svi zaboravili.Koliko je njegovih zrtava,brojka nije uopste bitna,necu o tome daraspravljam,ali da ih ima,imenom i prezimenom,mislim da je suvisno da govorim.Kravica?Znate sta se desilo sa tim selima?Tu niko nista nije radio?A to se desilo na pocetku rata.Na POCETKU.Ovo cisto uporedbe radi.Slazem se sa Strijelcem potpuno.Srbi i Hrvati su daleko vise priznali i suocili se sa svojim zlocinima,za razliku od trece strane,koja sebe uporno predstavlja nevinom.Sto se tice Sarajeva,dvojica mojih najboljih drugova su rodjene Sarajlije.Oni su sve dozivili.Jedan od njih je veliki dio rata bio na Grbavici,kao dijete,a drugi na Ilidzi.Iz njihovog komsiluka sam cuo jako potresne price.U jednoj zgradi na Grbavici,koju je tokom rata drzala srpska vojska,ostao je u svom stanu jedan musliman.Jeste bio omalovazavan i maltretiran,ali nije bio ubijen.Sve do jednog dana.Zasto?Jedan covjek Srbin je takodje zivio u toj zgradi.Jednog dana ubiju mu malo dijete ispred zgrade,snajperom.Taj covjek fino izvede onog njegovog komsiju,muslimana,ispred zgrade,ubije ga.I onda ubije sebe(Henry htio si pricu evo ti je).Pazite ljudi to je prvi komsija mog druga.Ja sam se najezio kada sam cuo tu pricu.Ako to nije potresna prica, ja ne znam sta je.I jos jedna stvar,sto se tice snajpera i snajperisanja u Sarajevu.Sta mislite ko je ubio to dijete snajperom ispred zgrade?Ciji su to cuveni snajperi. Nego neka,vi i dalje gledajte stvari crno bijelo.Jedni losi drugi dobri i to je tako i tacka.Pa i Markale.Za Markale zna citav svijet sta je bilo i ko je bacio bombe.To je najveca prevara koja se desila u ratu.To ne kazem ja,to sam gledao na kablovskoj na stranim kanalima,neki od onih kanala tipa History,gdje su dokumentarci ili tako nesto.Pa i ako su me i oni slagali onda me svi lazu,jebi ga,nisam bio tamo,jer ocigledno samo se to prihvata kao argument,i nista drugo,nego 'gdje si to cuo','ko te to slagao'...itd.Svi pricaju o multietnicnosti.Sa mnom na mom faklutetu u Beogradu studira i nekoliko Albanaca i Bosnjaka po nacionalnosti.I super sam s njima.Ne samo ja.SVI.Imate li vi pojma koliko je Beograd demokraticnija sredina od Sarajeva,medju omladinom pogotovo?Dajte argumente.Jeste bili i tamo i ovamo?Ja jesam.Jeste razgovarali sa ljudima i imali kontakte?Ja jesam.Moja drugarica iz Sarajeva,Lejla,mi kaze:'joj, ti nemas pojma koliko ovde ima nacionalista'.Da se bar malo i vi suocite,red bi bio.Srbi jesu drzali pod opsadom to Sarajevo,ali to je rat,i drzanje polozaja,politika,ili sta vec,a to je nesto drugo u odnosu na zlocin,koji je pocinjen s namjerom da se desi zlocin.Uostalom iza Srpskih polozaja,bili su muslimanski.Bio je dupli obruc.Otac mog druga je bio na tom ratistu i znam o cemu pricam.Taj covjek nije ubijao civile,on je samo drzao pusku i drzao svoj polozaj.Je li ona za to mozda kriv?Meni je prvi rodjak zaklan u ulicnim borbama u Mostaru,kad je doslo do zauzimanja lijeve obale od strane muslimanske vojske.Ja sam tada plakao bio sam mali i nista nisam shvatao.Danas shvatam.Ali nisam radikalan, vec sta vise.Jer sam slusao i obrnute price.Nisam zatrovan.Znam jednog iz Mostara sto je isao da kolje muslimane,mislim ne znam ga ja,vec mi je majka pricala,sreli smo ga kad smo bjezali iz tog krkljanca,i kako je zavrsio ne znam,sigurno ne kako treba.Ja sam tad imao 6 godina.Znam samo da smo bjezali,i da je fijukalo.A tako i treba,cuti sve strane medalje.I sav bol je tu,prisutan.Imam toliko drustva,ali pravog drustva,i u Zagrebu i u Sarajevu,i u Mostaru,i u Dubrovniku,itd.U tim gradovima provodim vrijeme da ne mogu bolje.I nista mi ne fali.I obrnuto takodje.Na Exitu,ja,koji sam Srbin,sam se druzio samo sa Zenicanima i Tuzlacima.I sve najbolje o njima mislim.Super momci,raja,odlicno drustvo.Nemam potrebe ni da ga pitam za ime,jer se super provodimo.To su normalni ljudi koji shvataju sve i ne zele uopste da raspravljaju o ratu i zrtvama.I svi me docekaju sa osmijehom.Jer su svjesni da je toga bilo na svakoj strani i da su svi patili,pojedinacno kako je koga zadesilo.I tu smo svi isti.Ako moja prica nije realna,onda stvarno ne znam sta treba uciniti da se neki ljudi urazume.KAD NEKO PRICA SAMO JEDNO,MORAS MU POSTAVITI DRUGU STRANU MEDALJE,pa mozda i moje djeluje tako,kao samo jedna strana medalje,ali nije mi to namjera,vec samo da ukazem da nije sve crno bijelo,kao sto neki predstavljaju.I necu vise da ponavljam ko papagaj mislim da je ovo sasvim dovoljno,pa ko hoce da shvati neka shvati.Nadam se da je bar neko ovo pazljivo procitao.Eto vam zivotne price koliko hocete.I ne planiram vise.Jer nekima se ne mogu ocigledno otvoriti oci.Nismo svi divljaci.Ima normalnih ljudi.Pretjerujete sa napadima,i tako nista necete postici,samo kontra efekat.I nemam bas vremena da pisem ovde eseje,tako da necu skoro ponovo.(p.s. dodjite na Exit,normalni ljudi vec godinama dolaze :top: )

zebu
08.10.2007., 17:57
Pa i Markale.Za Markale zna citav svijet sta je bilo i ko je bacio bombe.To je najveca prevara koja se desila u ratu.To ne kazem ja,to sam gledao na kablovskoj na stranim kanalima,neki od onih kanala tipa History,gdje su dokumentarci ili tako nesto.Pa i ako su me i oni slagali onda me svi lazu,jebi ga,nisam bio tamo,jer ocigledno samo se to prihvata kao argument,i nista drugo,nego 'gdje si to cuo','ko te to slagao'...itd

Za ovo se treba dobiti ban.

Ja cu ponoviti dvije price Ozrena Kebe koje sam postavio na pocetku teme:

Ko puca?

Svaki grad, a da to i ne zna, u svojim njedrima gaji malog Karadžića. Zato pjesnike treba držati pod pojačanim nadzorom. Čim neko pusti kosu i počne rimovati gadove i gradove- to je taj.
Karadžić kaže da mi granatiramo sami sebe. On pripada do sada nepoznatoj vrsti teroriste koji svoje djelo pripisuje sopstvenoj žrtvi. Kad njegova policija na prilazima gradu uhvati nekog autentičnog Sarajliju, onda ne traži informaicje- nego priznanje, da smo mi sami bacili granatu na Markale, na Miskinovu, na Alipašino polje. Karadžić je nezrela osoba. Njegova nezrelost manifestuje se u ljutnji: ljut je jer mu niko ne vjeruje to o gradu koji granatira sopstvene ulice. To bi moglo rezultirati šizoidnom situacijom u kojoj će on, da bi dokazao kako je takvo što stvarno moguće, jednog dana zaista granatirati Pale....

Peti februar 1994.

Možda neko neće povjerovati, ali tog dana je eksplodirala samo jedna granata. Epilog: 66 mrtvih i 200 ranjenih. Na telviziji ih zovu nevinim žrtvama, kao da postoje žrtve koje nisu nevine.
Granatu su ispalili Srbi iz Lukavice: snijeg je prestao da pada malo prije podneva. Dan je bio mučan. Ovaj rat je najgori period u istoriji Sarajeva. Taj dan najgori je u sarajevskom ratu. Onaj sat nakon pada granate najgori je u tom danu. Može li onda iko shvatiti koja je količina užasa između 12 i 13 sati petog feburara 1994. godine bila koncentrisana u Sarajevu? To se ne smije zaboraviti. Taj dan, najgori među najgorima. On treba da se ugradi u usmenu predaju. Prvo sačekati da djeca odrastu. Onda im oprezno reći da je dan bio miran, da se pola grada sleglo na ulice, da je druga polovina bila na pijacama, da je Sarajevo bilo prelijepo, jer je padao snijeg, jer nije bilo smoga i snijeg je bio bijel, da su se ljudi zbog te ljepote opustili, da su ulice zvonile od glasova, vike, smijeha, od tipičnih gradskih zvukova, da se onda u 12h 05 desilo ono, da se sve u sekundi izmjenilo, da su ulice zanijemile, da su prvo počeli da jure golfovi, pa kad to nije bilo dovoljno, onda kamioni, da su bili pretovareni mrtvima, ranjenima, raskomadanima, da su odvozili ruke i noge, glave, da se Đogo rugao, da se Karadžić naslađivao, da je Koljević likovao, da je ovdje po ulicama svijet plakao, da su policajci tjerali ljude jer je postojala opasnost od nove granate, jer prva nikad ne dolazi sama, ali da niko nije htio da se skloni u kuću, da su na TV Beograd satima pričali o podmetnutim lutkama, sa UN nisu znale ko je pucao, a da je ovdje krv tekla potocima. Da su u 13 sati zasvirale sirene, ali da se opet niko nije sklonio sa ulica.
Treba im reći još nešto: petsto dana kasnije Markale su se ponovile...

Ostalo sto si napisao...rekla kazala price,od prijatelja koji je imao rodjaka ciji je brat vidio...veze ti nemas sta se desavalo u Sarajevu,nemoj meni pametovati.

Rokenrol
08.10.2007., 18:08
Ako ti tako mislis,ok.Nisu ti bas argumenti.I vadjenje iz konteksta rijeci nije mjerodavno,kao sto si gore uradio.Ne vidim u svemu sto sam rekao nista sporno.I nije rekla kazala.Danas covjek koji je vidio onu pricu od gore,malo je puk'o,nikad se nije oporavio od toga.Nema tu nikakvog rekla kazala.Onaj ko hoce da procita moj post i shvati moju poruku,shvatice.

zebu
08.10.2007., 18:10
Ako ti tako mislis,ok.Nisu ti bas argumenti.I vadjenje iz konteksta rijeci nije mjerodavno,kao sto si gore uradio.Ne vidim u svemu sto sam rekao nista sporno.I nije rekla kazala.Danas covjek koji je vidio onu pricu od gore,malo je puk'o,nikad se nije oporavio od toga.Nema tu nikakvog rekla kazala.Onaj ko hoce da procita moj post i shvati moju poruku,shvatice.

Krajnje si bezobrazan.Svojom opaskom za Markale si zasluzio ban.Ne zanima me uopste sta si dalje htio reci.Pokazao si kakav si covjek i ne zanima me tvoje misljenje uopste.

Rokenrol
08.10.2007., 18:17
Alo covjece o Markalama sam pogledao toliko dokumentaraca,i vidio toliko emisija,i bio na tribinama,da mogu apsolutno reci da stojim iza svojih rijeci,da je to prevara i propaganda.Ti ako mislis suprotno,to je tvoje pravo,isto kao i moje.Uhvatio si se za Markale,a ostalo sto sam spomenuo gore si samo zaobisao.Nemam vremena za dalje rasprave,a nek banuju ako misle da je ovo za bana.Ja ne vidim nista bezobrazno,ni neregularno.

zebu
08.10.2007., 18:24
Alo covjece o Markalama sam pogledao toliko dokumentaraca,i vidio toliko emisija,i bio na tribinama,da mogu apsolutno reci da stojim iza svojih rijeci,da je to prevara i propaganda.Ti ako mislis suprotno,to je tvoje pravo,isto kao i moje.Uhvatio si se za Markale,a ostalo sto sam spomenuo gore si samo zaobisao.Nemam vremena za dalje rasprave,a nek banuju ako misle da je ovo za bana.Ja ne vidim nista bezobrazno,ni neregularno.

A u Jasenovcu je pocinjeno kolektivno samoubistvo.Gledao sam dokumentarac.Haj vozdra
:kava:

ja more
08.10.2007., 18:25
Zebu, ti si toliko zaslepljen da ne vidis prst pred okom...
Postajes smesan...

zebu
08.10.2007., 18:27
Zebu, ti si toliko zaslepljen da ne vidis prst pred okom...
Postajes smesan...

Sta fali dokumentarcima?:ne zna:

ja more
08.10.2007., 18:32
Decko pokusava da bude objektivan a ti tu prosipas pamet o stradanjima muslimana... Smorio si, 200 puta na forumu si ponovio iste stvari...
Srebrenica, najveci zlocin u istoriji covecanstva, RS pociva na milionima leseva muslimana, muslimani nikog nisu ubili, samo su oni ubijani, a onda su Srbi mitomani...

zebu
08.10.2007., 18:35
Decko pokusava da bude objektivan a ti tu prosipas pamet o stradanjima muslimana... Smorio si, 200 puta na forumu si ponovio iste stvari...
Srebrenica, najveci zlocin u istoriji covecanstva, RS pociva na milionima leseva muslimana, muslimani nikog nisu ubili, samo su oni ubijani, a onda su Srbi mitomani...

Ali sta fali dokumentarcima?:ne zna:

ja more
08.10.2007., 18:40
A sta fali tvom mozgu?

Falcon
08.10.2007., 18:53
Zebu svaka čast što se ne daš isprovocirati :top:
Kolko ja znam, UN kao promatrači u Sarajevu za vrijeme rata (sramotno, al eto samo su to bili:flop: ) izjavili su da je granata ispaljena sa srpskih položaja oko grada.
Sad, iako je bitno znati tko je to učinio, strašnija je činjenica što je taj dan bez ikakvog razloga poginulo preko 60 ljudi. Samo zato što se tog dana do tog trenutka nije pucalo i što su se ljudi osjećali malo manje napetiji pa su otišli na tržnicu kupiti štogod da ne skapavaju ili da nakon tjedan dana zapale cigaretu. Oni su u toj priči najbitniji. Al opet kažem, slažem se da i treba znati tko je kriv za takav čin tada u veljači 1994, ali i u kolovozu 1995.
Ako se ne varam srpski general je upravo zbog tih događaja, a i same opsade grada dobio doživotnu robiju

vladislav
08.10.2007., 19:08
Da li iko zna ista o pokusaju deblokade Sarajeva u ljeto 1995 ,kad su muslimani krenuli u ofanzivu koja je dosta dugo trajala ,ali je propala.Cuo sam od drugara iz VRS da je bilo bas zestoko.Nekih dvadesetak dana.

spiritual beggar
08.10.2007., 19:09

Hajde pa ne umri od smjeha na ovakvu tezu...:lol: :lol: :lol:

neno41
08.10.2007., 19:09
Koliko ja znam ima i drugih svjedočenja koja kažu nešto sasvim drugo...ali dobro ,svako sluša ono što hoće da čuje.

Falcon
08.10.2007., 19:10
neno ja se pozivam na neutralne osmatrače :top:

spiritual beggar
08.10.2007., 19:13
Koliko ja znam ima i drugih svjedočenja koja kažu nešto sasvim drugo...ali dobro ,svako sluša ono što hoće da čuje.

N.p.r svjedocanstva pokojnog Riste Djoge ili Ilije Guzine ili pak Dragana Bozanica...:lol: :lol: :lol:

Stefan_Dusan_Silni
08.10.2007., 19:32

Ko je u Bosni bio neutralan? Merkale1 i Merkale2 su bile inicijalna kapisla za napade na Srbe. Pa posle dvojke je Nato poceo da bombarduje Srbe po celoj Bosni. Postoji mnogo dokaza da je sva isplanirano u Alijinom stabu.:flop:

spiritual beggar
08.10.2007., 19:44
Ko je u Bosni bio neutralan? Merkale1 i Merkale2 su bile inicijalna kapisla za napade na Srbe. Pa posle dvojke je Nato poceo da bombarduje Srbe po celoj Bosni. Postoji mnogo dokaza da je sva isplanirano u Alijinom stabu.:flop:

Vidi se iz prilozenog da ne samo sto si neinformisan ,nego si u pravom smislu ne pismen da diskutujes o zadanoj temi...nije Merkale (dobro je da nisi napisao Marakana) vec Markale...gradska trznica u Sarajevu,u Hagu je vec bilo svjedocenje balisticara na tu temu-nesumnjivi je dokazano da je granata dosla sa srpskih polozaja.
Ali,ako si preplacen na Kurir i slicne njemu...dalja konverzacija je uzalud:ne zna:

Cosmopolita
08.10.2007., 19:57
Vidis da je covek iz NS.Ali ti odmah nadjes nesta da zameras.. mene je slatko nasmejalo:) Iako je pogresio u slovu,ne mora znaciti da je ne informisan.Il smatras samo pretplatu na Avaz korisnom?

Erlang
08.10.2007., 20:05
Vidis da je covek iz NS.Ali ti odmah nadjes nesta da zameras.. mene je slatko nasmejalo:) Iako je pogresio u slovu,ne mora znaciti da je ne informisan.Il smatras samo pretplatu na Avaz korisnom?
Korisno se upoznati s materijom o kojoj se priča. O Markalama govoriti na način na koji on govori je u najmanju ruku smiješno. Čini mi se da on ima namjeru i da vrijeđa. A ti ?

spiritual beggar
08.10.2007., 20:14

Boteje Avaz...hajde ti reci nesto ovako za Politiku:rofl:

Demonel
08.10.2007., 21:28
Da li iko zna ista o pokusaju deblokade Sarajeva u ljeto 1995 ,kad su muslimani krenuli u ofanzivu koja je dosta dugo trajala ,ali je propala.Cuo sam od drugara iz VRS da je bilo bas zestoko.Nekih dvadesetak dana.
http://www.lib.utexas.edu/maps/historical/balkan_battlegrounds/sarajevo_june_1995.jpg
Nije bas bila toliko neuspjesna.

Cosmopolita
08.10.2007., 21:35
Korisno se upoznati s materijom o kojoj se priča. O Markalama govoriti na način na koji on govori je u najmanju ruku smiješno. Čini mi se da on ima namjeru i da vrijeđa. A ti ?

Sta god da mu je namera..nije jedini ..a ti ne vidis nameru kad njega vredjaju???Ja tebi ne bi zamerila da mi opises lepote PetrovaraZdinske tvrdjave :cerek: :cerek: :cerek:

zebu
08.10.2007., 22:19
Vidi se iz prilozenog da ne samo sto si neinformisan ,nego si u pravom smislu ne pismen da diskutujes o zadanoj temi...nije Merkale (dobro je da nisi napisao Marakana) vec Markale...gradska trznica u Sarajevu,u Hagu je vec bilo svjedocenje balisticara na tu temu-nesumnjivi je dokazano da je granata dosla sa srpskih polozaja.
Ali,ako si preplacen na Kurir i slicne njemu...dalja konverzacija je uzalud:ne zna:

Forum je pun pametnjakovica koji znaju bolje od Sarajlija sta se desavalo u gradu,a znanje crpe od propagande koja je plasirala pricu o lavovima u Pionirskoj dolini koji jedu srpsku nejac.
Mene je tako jedan ubjedivao kako je Ćaćo klao Srbe.Kada sam mu objasnio da nije postojao Ćaćo,nego Caco,priznao je da je preko interneta prvi put cuo za njega pa je mislio da "C" stoji za "Ć".Tako isto ovaj pametuje sta se desilo na "Merkalama",a ni naziv pijace ne zna.

Cross&Sword
08.10.2007., 23:28
Zbog ove teme sam se i registrirao na ovaj forum a inače nemam običaj.Najdraže mi je kad Bošnjaci pričaju o nekom suživotu sa Hrvatima i o tome da su oni bili jedine žrtve,a jedino što vam imam reći je nađite nekog Hrvata što je živio s njima i okusio taj suživot iz prve ruke (ja ih znam mnogo i iz Bosne i iz Hercegovine )

a evo i jedan video isječak kako Muslimani poštuju Hrvate i žele suživot

http://www.youtube.com/watch?v=tuZKkMuXinw

a da i čuo sam da nije bilo organiziranih zločina Armije bih nad hrvatima
evo malo i o tome

http://www.hic.hr/ratni-zlocini/b-h/muslimani/stradanja.htm

Falcon
09.10.2007., 00:18

evo malo i o tome

Video koji si postao ne potvrđuje ono o čemu pričaš jer video prikazuje demoliranje pravoslavne crkve, a koliko ja znam Hrvati su preko 90% katoličke ispovijesti pa bi ovo ipak bio primjer muslimanskog nepoštovanja prema Srbima. Osuđujem ovakve stavri, bez daljnjega. Samo, ovo je snimak iz vremena rata...valjda je svima jasno da je tada priča o suživotu bila bajka za laku noć!

Što se tiče ovog linka....i to osuđujem bez daljnjega! Svaki krivac mora se privesti pred lice pravde, ali opet se zna da su Muslimani i Hrvati bili u ratnom sukobu i da je ovakvih stvari bilo na obje strane. I opet ponavljam ove stvari su se događale za vrijeme rata tako da opet propada ona priča o suživotu ako stvari gledamo iz tog kuta.

Htio bih samo reći da sam ovu temu otvorio kako bih saznao nešto više o opsadi Sarajeva, htio sam se samo na to fokusirati tako da bi vas molio da se pokušate držati teme, a ako izrazite želju pisati o organiziranim zločinima Armije BiH nad Hrvatima i Srbima ili pak o suživotu tri naroda u Bosni, otvorite temu ili pišite na već postojećim koje se time bave.
Hvala lijepa! :)

Ringo59
09.10.2007., 14:14
Markale 1 i 2!

Sjecam se kako da ne. Na Markalama 5. Veljace/Februara 1994, (Markale 1) poginuo je moj susjed, jedan tihi covjek koji je ostao u Sarajevu sam od cijele svoje obitelji. Niko mu nije poginuo, ali kad je rat poceo njegova supruga otisla u Njemacku ili negdje drugo, ne znam, odvela djecu i nakon izvjesnog vremena je dobio poruku da je vise ne trazi i da je izmedju njih gotovo.
Sjecam se kako je postao jos povuceniji i nevidljiviji, a toga kobnog dana ni sam ne znam kako, nasao se na Markalama iako je veoma rijetko zalazio u to gradsko podrucje. Ali eto, ode jednom i ta cuvena granata ga pronadje i okonca njegov zivotni put.
Kad se to dogodilo, bio sam lakse ranjen i oporavljao se. Mislim da sam bio negdje u susjedstvu kad sam cuo za to sto se dogodilo. Ljudi su bili uzasnuti, nije se vidio kraj tim stradanjima i samo je bilo pitanje kada ce ko doci na red.
Inace, najgore su bile te iznenadne granate koje bi grunule odjedom, iznenada, za vrijeme primirja ili zatisja, kada bi se ljudi ohrabrili i poceli kretati slobodnije. Te iznenadne su odnosile najvise zivota.

Kad su se dogodile druge Markale u ljeto 1995, nalazio sam se ispred stozera Hrvatske brigade na Mejtasu (danas Katolicki Skolski Centar), naselju koje se nalazi dosta blizu Markala samo je Mejtas na uzvisini u odnosu na Markale. Zracna udaljenost je mozda nekoliko stotina metara.
Stajali smo i pricali nas nekoliko, kaod smo iznenada zaculi snazan, prodoran i kratkotrajan zvizduk granate, a zatim je odjeknula zestoka eksplozija koja nas je sve uzdrmala, a lako nam je bilo odrediti odakle zvuk dolazi, pravo sa podrucja ispod nas. Prve Markale su jos bile u svjezem sjecanju i svi smo zastali i pogledali se nijemo za trenutak. Osjecali smo tragediju.

Jedan moj kolega iz brigade rece kratko, "Uh ljudi ova ne valja, ne valja nimalo".

""Nije valjda opet" rekoh ja i vise za sebe sa losim predosjecajem, dodadoh " mozda i nije nista, mozda je eksplodirala negdje po krovovima".

Nije proslo ni pet minuta, mozda tri cetiri, kao su pocele sirene da zavijaju, hitna, vozila UN, osobni automobili su poceli da jurcaju na sve strane, a onda su poceli nailaziti i unezvjereni svjedocikoji su se zatekli na mjestu dogadjaja i prezivjeli, tada smo dobili potvrdu crnih slutnji.

Automobili su razvozili unesrecene i tada, ne znam da li bas iste noci, krenula je vojna akcija Snaga za brze intervencije sa napadima na srpske polozaje. Rokalo je da se sve treslo te prve noci akcije.

Znam za tvrdnje Srba da nema logike da oni naprave taj masakr, jer se znalo da se ceka povod za akciju medjunarodnih snaga. Mozda to i ima nekog smisla, ali znam i to da su itekako bili u stanju da naprave takve stvari.
Jer jenom se dogodilo da je bilo zatisje i to mislim da je bilo kasni ljeto 1994.
Slucajno sam se nasao na trznici na Otoci, bivsi HEPOK. Svaki Sarajlija zna o cemu govorim.
E, bila je tisina i lijep dan, negdje oko tri poslije podne, nije se cuo ni jedan pucanj, Stajao sm medju gomilom ljudi, i tada je doletjela granata. Doletjela je pravo iz pravca Lukavice, preko brda Mojmilo, 100% sa srpskih polozaja, jer nije mogla doci niti sa jedne druge pozicije. Minobacacka, 82mm, kratak zvizduk jer je isla pravo na nas, ali tada su nas "vile pronosale", kako se kaze u sarajevskom zargonu. Granata je padala pravo u masu ljudi, ali je SRECOM i nekim cudom Bozjim udarila u samu ivicu krova zgrade preko puta HEPOKA, u ulici P. Toljatija (danas Gradacacka). Kad kaze udarila u ivicu krova, to mislim doslovce. Udarila je u samih onih 90 stupnjeva izmedju krova i prednje strane zgrade, a geleri su se rasuli preko nasih glava, praveci rupe po gornjim dijelovima HEPOKOVOG vec dobro ostecenog zdanja.
Da je putanja granate isla samo par centimetara dalje, preletijela bi zgradu i pala medju stotine ljudi i to bi bila jos jedna tragedija.
Zato znam da su Srbi i te kako bili u stanju upucivati takve podmukle granate, sracunate na pogibiju sto vise ljudi. I sijanje straha i uzasa kojeg bi takve granate izazivale.
To je samo par crtica iz moga sarajevskog iskustva. Cetiri godine pakla iz kojeg su mnogi od nas naslijedili neke psiholoske posljedice i traume.

neno41
09.10.2007., 18:39
Izvini,a da li oni zaista postoje,mislim ti neutralni.
:ne zna:

spiritual beggar
09.10.2007., 19:05
.t.w nekada mi se kosa jezila od ove stvari...valjda djelovanje patriotizma ,sta li?

http://www.youtube.com/watch?v=Qke-q6rGWlk

spiritual beggar
09.10.2007., 19:30
Zbog ove teme sam se i registrirao na ovaj forum a inače nemam običaj.Najdraže mi je kad Bošnjaci pričaju o nekom suživotu sa Hrvatima i o tome da su oni bili jedine žrtve,a jedino što vam imam reći je nađite nekog Hrvata što je živio s njima i okusio taj suživot iz prve ruke (ja ih znam mnogo i iz Bosne i iz Hercegovine )

evo malo i o tome

Evo jedne price o famoznom "bosnjacko-hrvatskom " prijateljstvu (doduse pismeno,oni sa jacom mastom imaju prednost) iz naravno "muslimanske" vizure.
Dogadjaj se desio negdje u jesen ili proljece 1993 godine,u toku sukoba ABIH i HVO-a oko Varesa.
Nedaleko od mjesta gdje sam zivio,nalazilo se naselje izmjesano sa gore pomenutom "komponentom",nije bilo nikakvi problema,ljudi su se poznavali odavno.
Medjutim,uoci napada na Vares,svim tim ljudima je "direktivom" naredjeno da se isele preko noci prema pomenutom gradu,sto su i ucinili.
To isto su pokusali i stanovnici jednog drugog obliznjeg sela ali na dojavu o tome sprijecili su ih njihove prve komsije iz cisto bosnjackog sela.
Tim ljudima se nista lose nije desilo,niti su maltretirani,niti im je demolirana crkva niti paljene kuce.
Ali da se vratim na ove koje sam poznavao,jedan od njih je poginuo u napadu na jedno hrvatsko selo,ne zeleci se predati "Turcima"...dio njegove porodice je prebjegao za Kiseljak a njegov sin koji je ostao na teritoriji Armije se ozenio nakon oceve smrti (mozda do sedam dana) pogodite sa kim?Bosnjakinjim-muslimankom.
Ovim zelim samo ukazati na sam smisao rata koji je jedino-apsurdan.
Ne zelim da se hvalim niti da se pravdam ali za vrijeme svog tog "sranja" ja sam se druzi sa vrsnjacima Hrvatima i vise sam proveo vremena sa njima nego sa vlastitim sunarodnicima.
Nemam predrasude ali vecina stvari koja se desila u predhodnom ratu je osjecaj licenog stava i naravno kucnog odgoja...ako je neko "inficiran" mrznjom na bilo koji nacin nije mu bilo pomoci.
Lik pod nickom "Rokenrol" je donio exskluzivu o tipu koji je ubio vlastitog komsiju na Grbavici kada mu je "muslimanski" snajper ubio dijete...po takvoj logici kada je moj otac saznao da su mi od amidje ili ti ujaka ubili sina u Brckom (logor Luka) trebao je zgrabiti noz i otici zaklati prvog komsiju Srbina iz Bele Crkve koji se zatekao u izbjeglistvu ni kriv ni duzan.
Toliko o necijem suocavanju sa vlastitom proslosti...

Demonel
09.10.2007., 23:14
Po toj logici mamin pokojni tetak je trebao ubiti sam sebe kada su mu Srbi u Sarajevu snajperom ubili unuku.

strjela
10.10.2007., 00:23
Ko sto Hermann rece :

http://img115.imageshack.us/img115/5099/goeringcf8.jpg

banderas
10.10.2007., 01:23
A karta izgleda nesto ovako:

http://www.famainternational.com/images/map/survivalmap.jpg

Stoji mi na zidu iznad kompjutera :)

banderas
10.10.2007., 01:27
E da, još me nešto zanima. Daytonski sporazum kojim je okončan rat na prostorima bivše Juge potpisan je u 11. mjesecu 1995. Zašto je službeno opsada grada završena 29.2.1996.? Nisu li trupe oko Sarajeva morale napustiti brda kad je taj sporazum potpisan? Objasnite mi malo to :ne zna:

Pa, bio je rok za povlačenje, nisu se Srbi povukli preko noći, trajalo je to mjesecima. Čak su i mrtve vadili iz grobova i nosili sa sobom.

banderas
10.10.2007., 01:47

Najbolji dio pjesme.

Najbolji dio pjesme je:
Mufa je sredio varijantu noge
Čekala se riječ četnika.

Pao je u blato i osjetio cijev.
vidio je facu bradatu i drsku
vidio je smrt i čuo je riječi
"dobrodošli u republiku srpsku".

Eto, i to Srbin iz Sarajeva nimalo bosanski orijentiran, koji je otišao u Beograd kaže :)

Rokenrol
10.10.2007., 13:58
Lik pod nickom "Rokenrol" je donio exskluzivu o tipu koji je ubio vlastitog komsiju na Grbavici kada mu je "muslimanski" snajper ubio dijete...

...Pa?Tu pricu sam napisao jer saosjecam sa svim ljudima iz te tragedije,i samo potvrdjujem da ne valja nikako sve to sto se desilo,i da je sve to skroz pogresno.Ne daj Boze da se ponovi nikad.
I jos nesto,i dalje stojim iza toga da su Markale 1 prevara.O tome je uradjena detaljna studija.Moje saosjecanje svim tim poginulim ljudima,ali je morbidno igrati se s tim.Kao sto su neki radili,ne iz Srpskog tabora.
Ali samo hocu da se zna da nisu samo Srpske granate,vec i famozni snajperi. Bilo je tih granata,previse,i one nikako nisu na mjestu ako su upucene na civile,i to treba najstrozije kazniti.I nadam se da je sankcionisano.Problem je sto je tesko u takvim situacijama otkriti pocinitelja.Isto kao i snajperi.Mislim da je to objektivan stav. Mozda najpametniji ovde,Zebu,ima nesto da doda?Posto je on jedini ovde informisan,a ostali nikako nisu,a takav stav ne mogu da prihvatim.Svacije misljenje treba cuti i uvaziti,i diskutovati normalno.
I ponavljam,najstrozije osudjujem zlocine takve vrste kao sto je ovaj momak gore napisao primjer za granatu.Niko ne opovrgava da je toga bilo,to je ruzna strana rata.Tuzno je sto moram ovo da ponavljam,zbog nekih zaslijepljenih ovde.

zebu
10.10.2007., 14:39
...Pa?Tu pricu sam napisao jer saosjecam sa svim ljudima iz te tragedije,i samo potvrdjujem da ne valja nikako sve to sto se desilo,i da je sve to skroz pogresno.Ne daj Boze da se ponovi nikad.
I jos nesto,i dalje stojim iza toga da su Markale 1 prevara.O tome je uradjena detaljna studija.Moje saosjecanje svim tim poginulim ljudima,ali je morbidno igrati se s tim.Kao sto su neki radili,ne iz Srpskog tabora.
Ali samo hocu da se zna da nisu samo Srpske granate,vec i famozni snajperi. Bilo je tih granata,previse,i one nikako nisu na mjestu ako su upucene na civile,i to treba najstrozije kazniti.I nadam se da je sankcionisano.Problem je sto je tesko u takvim situacijama otkriti pocinitelja.Isto kao i snajperi.Mislim da je to objektivan stav. Mozda najpametniji ovde,Zebu,ima nesto da doda?Posto je on jedini ovde informisan,a ostali nikako nisu,a takav stav ne mogu da prihvatim.Svacije misljenje treba cuti i uvaziti,i diskutovati normalno.
I ponavljam,najstrozije osudjujem zlocine takve vrste kao sto je ovaj momak gore napisao primjer za granatu.Niko ne opovrgava da je toga bilo,to je ruzna strana rata.Tuzno je sto moram ovo da ponavljam,zbog nekih zaslijepljenih ovde.

Da li si ikada bio u Sarajevu?
Da li si ikada bio na Markalama?
Da li si bio u Sarajevu tokom opsade?
Da li znas koja je bila sluzbena Karadziceva verzija odmah nakon masakra na Markalama?
Koja je danas sluzbena cetnicka verzija masakra na Markalama(1 i 2)?
Po cemu se razlikuje masakr na Markalama od masakra u Ferhadiji ili masakra u skoli.Dakle,zasto cetnici nisu negirali odgovornost za druge masakre u Sarajevu?

Rokenrol
10.10.2007., 15:31
Naravno da sam bio u Sarajevu,nebrojeno puta,evo sad cu ici za 10 ak dana :) nisam tokom opsade,tad sam se selio s mjesta na mjesto,gdje sam stigao,tokom rata.Ja nisam Sarajlija,vec Mostarac.Tako da nisam ni mogao biti u Sarajevu.
I niko ne prica ni o kakvom negiranju,i ne treba da se negira ono sto je ucinjeno,vec da se kazni onaj ko je kriv. Ja sam pricao samo o jednom konkretnom slucaju,sta je tu bilo. A ti sto ne mozes da prihvatis da nisu samo 'cetnici' za sve krivi sta cu ti.Jesu Srbi krivi,ali nisu sami u svemu. Zbog takvih kao ti(i na jednoj i na drugoj strani) i nema normalnih odnosa.
S tobom nema rasprave,bar ne normalne.:flop:

zebu
10.10.2007., 15:34
Naravno da sam bio u Sarajevu,nebrojeno puta,evo sad cu ici za 10 ak dana :) nisam tokom opsade,tad sam se selio s mjesta na mjesto,gdje sam stigao,tokom rata.Ja nisam Sarajlija,vec Mostarac.Tako da nisam ni mogao biti u Sarajevu.
I niko ne prica ni o kakvom negiranju,i ne treba da se negira ono sto je ucinjeno,vec da se kazni onaj ko je kriv. Ja sam pricao samo o jednom konkretnom slucaju,sta je tu bilo. A ti sto ne mozes da prihvatis da nisu samo 'cetnici' za sve krivi sta cu ti.Jesu Srbi krivi,ali nisu sami u svemu. Zbog takvih kao ti(i na jednoj i na drugoj strani) i nema normalnih odnosa.
S tobom nema rasprave,bar ne normalne.:flop:

Dakle bio su u Sarajevu,ali nisi bio pod opsadom.Sve sto znas o opsadi Sarajeva je iz ove "lavovseke" propagande.
Sada odgovori na ovo:

Da li znas koja je bila sluzbena Karadziceva verzija odmah nakon masakra na Markalama?
Koja je danas sluzbena cetnicka verzija masakra na Markalama(1 i 2)?
Po cemu se razlikuje masakr na Markalama od masakra u Ferhadiji ili masakra u skoli.Dakle,zasto cetnici nisu negirali odgovornost za druge masakre u Sarajevu?

Tahvil-pasa
10.10.2007., 16:51
U osnovi uopce nije potrebno raspravljati sa negatorima opsade Sarajeva i zlocina koje je pocinila cetnicka soldateska.U jednom od tih masakara mi je poginuo tadasnji najbolji drug, inace Hrvat po nacionalnosti i jedini sin svojih roditelja i ja licno nevidim nikakve potrebe da kaljam sjecanje na njega raspravljajuci se sa likovima kojima je to "neverovatno" i "sumnjivo".
Ko je bio i vidio...zna.

vladislav
10.10.2007., 18:36
DA li ste culi za lika po nadimku Batko ,inace je Crnogorac koji je pocetkom rata kruzio Ilidzom vozeci dzip na kojem je bila istaknuta lobanja nabodena na neki kolac ?

Tahvil-pasa
10.10.2007., 19:02
DA li ste culi za lika po nadimku Batko ,inace je Crnogorac koji je pocetkom rata kruzio Ilidzom vozeci dzip na kojem je bila istaknuta lobanja nabodena na neki kolac ?

Veselin Vlahovic Batko poznatiji kao "Monstrum sa Grbavice".Klao, silovao, ubijao, prebijao.Ubio je preko 100 ljudi.I prije rata je bio poznat kao problematicni Niksicki seljak..cini mi se da je bio ubacio rucnu bombu u neku diskoteku u Sarajevu.Bio je prije nekoliko godina uhapsen u Crnoj Gori radi kriminala ali je onda "misteriozno" pobjegao i nestao.

Tahvil-pasa
10.10.2007., 19:14
Evo i jedne morbide koju sam na netu nasao o Monstrumu sa Grbavice..

U knjizi "Balija", koju je napisao Bozo Debelnogic, koji je ratovao na Grbavici u jedinicama srpske vojske, cijelo jedno poglavlje posveceno je Batku i njegovim "podvizima". Izmedju ostalog stoji:" Batko Crnogorac je najvise volio voziti auta i ubijati Muslimane. Volio je on doduse i da ih bije , ali samo pred drugima, pokazujuci tako svoje umijece, tehniku aperkata i krosea... Muslimane niskog rasta nije tukao, njih bi odmah ubijao..."

http://www.aimpress.ch/dyn/pubs/archive/data/199911/91115-002-pubs-pod.htm

:eek:

Tahvil-pasa
10.10.2007., 19:24
Inace danas je obiljezena godisnjica bitke "Kod 11 plavih" gdje su Sarajevski branitelji u ulicnim borbama oko stadiona FK Zeljeznicar uspjesno zaustavili napad jedinice preko-Drinskih cetnika koja je u sklopu vece operacije pokusala da presjece grad.

Na Trgu »Pero Kosorić«, Hrasnu brdu i Ulici Ivana Krndelja i juče je bilo pakleno. Zapravo, drama je počela već u samo svitanje, kada je jedna četnička grupa zaposjela restoran »11 plavih«, koji se nalazi pored »Željinog« stadiona. Među njima je bilo i specijalaca iz Niša, odnosno »bikova« sa pancir-skafanderima.
Iza njih su sa Grbavice i Vraca krenule dvije jake četničke jedinice, prva Dinarskom ulicom prema glavnim ulazima u stadion, a druga zaobilaznicom iznad stadiona. I započela je prava pješadijska borba, koja je trajala satima.
A te ratne operacije pratili smo iz Štaba jedinice »Ivan Krndelj«. U početku je pažnja bila usmjerena samo na restoran »11 plavih«, odakle su stigle informacije da su tamo već glavom platila tri četnika. Sinhronizirano su djejstvovali borci sa Hrasna brda i Trga, odnosno Ulice Ivana Krndelja, kao i još neke jedinice koje su stigle u pomoć.
O stradanju četnika u Dinarskoj ulici prve informacije »stižu« od - četnika. Uhvaćena je njihova radio-poruka da im se hitno u ovu ulicu upute transporteri, jer »ima mnogo mrtvih i ranjenih«. Tu četničku vijest brzo potvrđuju i naši osmatrači, a potvrđuje se i drugim vezama.
Sa Trga »Pero Kosorić« Nusret Branković, zamjenik komandira jedinice, javlja da na »Željinom« stadionu ima dosta mrtvih četnika i da su četvorica prevješena preko ograde. Sa stadiona dopire žestoka pješadijska paljba, koja ne prestaje satima.
Onda stižu novinari »Njujork tajmsa«, njemačke i austrijske televizije. Neki od njih su ovdje bili i prije dva dana. Nije im jasno zašto četnici ovako silovito napadaju baš preko Trga i Hrasna brda. Zanima ih i koliko je od prekjuče izgorjelo stanova na Trgu. Odgovor je - oko 600. Zanimaju se i za imena boraca koji su se tu zatekli, njihovu nacionalnost, zanimanje... I bilježe imena -bošnjačka, hrvatska, srpska, crnogorska...
A onda nešto neobično. Pored zgrade, u kojoj je smješten Štab, pala je nova žrtva. Poginuo je starac koga Sarajlije dobro poznaju po tome što je hranio golubove. Pogodio ga je snajperista iz Ozrenske, koji, kažu neki od boraca, ponovo puca u njegova mrtva leđa.
Za strane novinare to je nešto neobično: poginuo je, eto, starac koji je hranio golubove! Svi idemo prema mrtvom starcu, ali niko ne smije da mu priđe, jer snajperista i dalje puca u njegovo mrtvo tijelo. Taj prizor otići će danas u sve svjetske televizijske stanice... Niko, međutim, nije mogao da se sjeti kako se zove taj plemeniti čovjek, koji nikome u životu ništa nije skrivio. A glavu je izgubio jer je ponovo pošao da hrani golubove.
Sa ratišta stižu povoljne vijesti. Vraćeni su četnici koji su krenuli preko zaobilaznice. U Dinarskoj i dalje četnici vape za transporterima koji bi odvezli mrtve i ranjene, ali oni i dalje ne stižu. Saznajemo da se ponovo pješadijska borba skoncentrisala oko restorana »l l plavih«. Očito, borbe su žestoke. Mario Frimel nam saopštava nevjerovatnu vijest:
-U blizini restorana »11 plavih« nalazi se grupa naših boraca, na čelu sa Jasminom Češkom. Oni su u susjednoj zgradi, sedam, osam metara dalje. Strani novinari prosto ne mogu da vjeruju da su tako blizu naši i četnički položaji. - Ali, četnici ne znaju da se tako blizu njih nalaze naši borci! - dodaje Frimel. Napokon, pred veče stišava se pješadijska borba na »Željinom« stadionu. Izgleda da niko od četnika koji su upali u restoran »11 plavih« nije preživio. To je težak udarac četnicima i možda jedna od najsjajnijih pobjeda branilaca grada.

Po svjedocenjima nekih boraca nije se radilo o "Niskim specijalcima" vec o dobro naoruzanim i pancirima opremljenim Srbijanskim cetnicma.

a4format
11.10.2007., 22:37
Srbi su imali tri puta manje vojnika oko Sarajeva nego Muslimani i opet bi Sarajevo palo da je Srbima to bilo dopusteno, ali Muslimani su se izvukli na kuknjavu, dok su istovremeno klali Srbe po Sarajevu.

zebu
17.10.2007., 13:29
Pogledajte kako ruski pisac Limonov puca na Sarajevo.Inace ovaj snimak oslikava tipican dan za cetnike iznad Sarajeva.Malo rakije i onda granatama i mecima po civilima.Najzanimljivija je Karadziceva propaganda.Crnogorac koji je doselio u Sarajevo pametuje ruskom pjesniku o istoriji grada i posjedovanju zemljista:)Nazalost ova ista Karadziceva propaganda se moze i danas cuti,a procitati i na ovom forumu.

http://uk.youtube.com/watch?v=kcCFJAfLTJE

Ringo59
17.10.2007., 16:18
Srbi su imali tri puta manje vojnika oko Sarajeva nego Muslimani i opet bi Sarajevo palo da je Srbima to bilo dopusteno, ali Muslimani su se izvukli na kuknjavu, dok su istovremeno klali Srbe po Sarajevu.

Nisu Srbi imali dovoljno vojnika da zauzmu grad. takva operacija bi zahtijevala ogromne ljudske potencijale i ogromnu razornu moc koju ni Srbi tada ipak nisu imali, bez obzira na sve. Kad se zauzima grad, odnos napadaca prema braniteljima mora biti najmanje tri na prema jedan, a kako je Sarajevo bez problema moglo angazirati 30 000 boraca a po potrebi i vise ako treba, onda je jasno zasto Srbi nikada nisu ni pokusali sa takvom operacijom. Sjetimo se zauzimanja Groznog u Ceceniji od strane ruskih snaga.
Jedino sto su mogli eventualno uraditi to je da potpuno opkole grad, presijecajuci Igmanski put, uz kontrolu nad zracnom lukom i onda kombinacijom izgladnjivanja i nemilosrdnog razaranja prisiliti gard na kapitulaciju.
Ovaj scenarij je bio moguc jedino u slucaju da UN snage nikada nisu dosle i da nije bilo prisustva medjunarodne zajednice.
Medjutim, u tom slucaju bi i Sarajevo bilo prinudjeno na masivnu akciju proboja iznutra i izvana, sto takodjer nikada nije ozbiljno pokusano, bez obzira na neke akcije poput one u ljeto 1995, ali ni one nisu bile radjene sa punom snagom i motivacijom, jer je vlast u Sarajevu bila vise usredotocena da medijskom eksploatacijom tragedije Sarajeva ubire poene na medjunarodnoj sceni i tako ostvari zeljene ciljeve.
Da li je i koliko u tome uspjela, stvar je za raspravu.

neno41
17.10.2007., 21:57
Pogledajte kako ruski pisac Limonov puca na Sarajevo.Inace ovaj snimak oslikava tipican dan za cetnike iznad Sarajeva.Malo rakije i onda granatama i mecima po civilima.Najzanimljivija je Karadziceva propaganda.Crnogorac koji je doselio u Sarajevo pametuje ruskom pjesniku o istoriji grada i posjedovanju zemljista:)Nazalost ova ista Karadziceva propaganda se moze i danas cuti,a procitati i na ovom forumu.

http://uk.youtube.com/watch?v=kcCFJAfLTJE
Vjerovatno,zato što to nije propaganda,nego istina,ja sam rođen u Sarajevu i znam ,a mislim da i ti znaš,ali oba znamo zašto ti to nećeš nikada priznati.

banderas
17.10.2007., 23:18
Nisu Srbi imali dovoljno vojnika da zauzmu grad. takva operacija bi zahtijevala ogromne ljudske potencijale i ogromnu razornu moc koju ni Srbi tada ipak nisu imali, bez obzira na sve. Kad se zauzima grad, odnos napadaca prema braniteljima mora biti najmanje tri na prema jedan, a kako je Sarajevo bez problema moglo angazirati 30 000 boraca a po potrebi i vise ako treba, onda je jasno zasto Srbi nikada nisu ni pokusali sa takvom operacijom. Sjetimo se zauzimanja Groznog u Ceceniji od strane ruskih snaga.
Jedino sto su mogli eventualno uraditi to je da potpuno opkole grad, presijecajuci Igmanski put, uz kontrolu nad zracnom lukom i onda kombinacijom izgladnjivanja i nemilosrdnog razaranja prisiliti gard na kapitulaciju.
Ovaj scenarij je bio moguc jedino u slucaju da UN snage nikada nisu dosle i da nije bilo prisustva medjunarodne zajednice.
Medjutim, u tom slucaju bi i Sarajevo bilo prinudjeno na masivnu akciju proboja iznutra i izvana, sto takodjer nikada nije ozbiljno pokusano, bez obzira na neke akcije poput one u ljeto 1995, ali ni one nisu bile radjene sa punom snagom i motivacijom, jer je vlast u Sarajevu bila vise usredotocena da medijskom eksploatacijom tragedije Sarajeva ubire poene na medjunarodnoj sceni i tako ostvari zeljene ciljeve.
Da li je i koliko u tome uspjela, stvar je za raspravu.

Potpisujem u potpunosti. :top:

zebu
17.10.2007., 23:21
Vjerovatno,zato što to nije propaganda,nego istina,ja sam rođen u Sarajevu i znam ,a mislim da i ti znaš,ali oba znamo zašto ti to nećeš nikada priznati.

O ovome govorim..

Eva Braun
18.10.2007., 00:48

Bilo bi mi drago da nađem tu knjigu i da vidim šta to devojčica od 11 godina ima da kaže o ratu Sarajevu.
Evo, ja sam preživela opsadu, ali iskreno da ti kažem o tome bi sada kroz crnjak viceve jer ostalo mnogo boli i zadire duboko u srž bića. Da se razumemo celi rat sam provela u tada prozvanom, i od strane Srba i Hrvata, "muslimanskom"Sarajevu. Ako nećeš na liniju ideš ša se učlaniš u HVO. U HVO-u je jedno vreme bilo više Srba nego Hrvata.
U Sarajevu se nije pitalo koje si vere kada dođeš na red da sipaš vodu u 3 ujutro po nagoroj hladnoći ili da mazneš neko stablo da bi mogao ujutru da se ugrejes, kada treba da na zajedničkom "SMEDEREVCU" (opšte popularnoj peći na drva) skuvaš "drveni" pasulj, a ko je bio u Sarajevu za vreme rata zna o kom pasulju se radi(penzionerski - humanitarni crveni pasulj). Trebaš da prožmeš u um čoveka kojem je misaona imenica krompir. U um žene koja za 4 godine nije dobila higijenske uloške, deteta koje je maštalo i pitalo se kako to izgleda jabuka. Čoveka koji je svesan da kilo šećera košta 100 DM, litar ulja 60 DM i da jedna pakla Drine (upakovana u neku stranicu neke mudre knjige) vredi mnogo više od života. Treba da se pronađeš u situaciji da te struja iznenadi. Da nakon dolaska struje shavtis da i dalje nemas vodu jer pumpa u zgradi ne izbacuje na tvoj sprat. Zamisli da naložiš najdraže martinke da bi skuvao kafu od leće ili nekog drugog bilja za koje su rekli da je odlična zamena za istu tu kafu. Zamisli čoveka koji sebe nakon svega ovog nazove čovekom. Mogu ti i ja napisati verovatno mnogo više realističniju knjigu o preživljavanju rata u Sarajevu.
Nemoj da me pitaš zašto nakon svega toga pričam ekavicu i živim u Beogradu. To nije za roman ni za knjigu to je za film.

split555
18.10.2007., 00:50

Zamisli da si u pravu, da je sve to prevara i propaganda. Tko bi u tom slučaju zaista bio odgovoran za Markale? Ne govorim sad o krivici onoga koji je ispalio granate, nego o odgovornosti? Pazi, dok nije bilo srpskih tenkova oko grada nije ni moglo biti Markala kako god okreneš

Eva Braun
18.10.2007., 01:04
Zamisli da si u pravu, da je sve to prevara i propaganda. Tko bi u tom slučaju zaista bio odgovoran za Markale? Ne govorim sad o krivici onoga koji je ispalio granate, nego o odgovornosti? Pazi, dok nije bilo srpskih tenkova oko grada nije ni moglo biti Markala kako god okreneš

Slučajno sam se tamo zadesila. Propaganda ne baš. Meni nije uopšte bitno ko je kriv, bitno je da je u jednom trenutku stradalo mnogo ljudi. Kakva čoveče propaganda. Trebali su svi ti koji misle da je to propaganda biti tamo i videti obešena ljudska creva preko ograde, pola čoveka, nogu na jednoj a telo na drugoj strni pijace, trebali su isti ti utovarati delove tela u automobile. Ne kenjate više o Markalama. Šta je sa poginulom decom na Otoci i na Alipašinom mostu. Kome su oni krivi? Šta je trebalo držati ih kao pse 4 godine zatvorene u stanovima i kućama. Mi smo svi psi gladni krvi i teritorije vekovima nezasiti, kreteni, nama je bitno ko su nam bili kraljevi i kraljice i ko je koga kada zavrnuo za neke pare, ko je koga ispištoljao. Nikada se ne pitamo o onome šta stoji ispred nas, šta nam ide u susret. Dajte da se zezamo i u Sarajevu i u Zagrebu i u Beogradu. Eto, barem mene nikada ništa nije sprečavalo da se bilo gde na teritoriji bivše YU dobro zezam.

split555
18.10.2007., 01:05
Ja samo pitam ovoga koji kaže da je to propaganda da se malo uživi u priču i da ne bifla tuđe priče i stavove

Eva Braun
18.10.2007., 01:08
Ja samo pitam ovoga koji kaže da je to propaganda da se malo uživi u priču

Poštujem, treba se uživeti u priču. Ali treba pričati sa realnim ljudima koji su preživeli rat u Sarajevu. Nisam baš za čitanje knjiga koje su napisale 11 godina stare devojčice. To mi iskreno dođe kao Alisa u zemlji čuda.

split555
18.10.2007., 01:11
Nema ničeg lošeg u knjigama. A vidim da ovdje citiraju i Kebu, on zaista ima "odličnu ruku", jedan od boljih autora, barem dok sam ga čitao po novinama

Eva Braun
18.10.2007., 01:12
Nekako mi je tema preozbiljna za Kebu