PDA

View Full Version : Kako dobiti svoje pare iz inozemstva

stranice : [1] 2

infra red
06.07.2007., 16:10
Molim upućene da mi kažu je li to isto. Mislim na adresu banke u vezi s naplatom devizne doznake.

webman
06.07.2007., 16:18
Molim upućene da mi kažu je li to isto. Mislim na adresu banke u vezi s naplatom devizne doznake.

To je isto. Uz to ti treba i IBAN broj takodjer ako uplacujes nekome.

infra red
06.07.2007., 16:37
Hvala. Meni uplaćuju, tako da mislim da je swift i broj računa dovoljno.

gljeeva
06.07.2007., 20:23
Hvala. Meni uplaćuju, tako da mislim da je swift i broj računa dovoljno.

Nije. Odi u banku i traži IBAN

infra red
07.07.2007., 08:20
Ok. Dakle ako meni kao fizičkoj osobi druga fizička osoba iz inozemstva uplaćuje novac na devizni račun, moram joj poslati i BIC i IBAN?
* Koji je zapravo najbolji način da ti neko pošalje novce iz inozemstva. Malo sam čitala prijašnje diskusije, pa mi se ček ne čini kao najsretnije rješenje.

b'elana
07.07.2007., 08:33
Brži jeftiniji i sigurniji je IBAN.

Treba ti IBAN kod tvog računa, i ime korisnika računa (pretpostavljam tvoje).

Osim toga, trebaju ti podaci o banci : puno ime banke, sjedište (adresa centrale) i SWIFT, te svrha uplate - ako ne želiš reći šta je, stavi povrat pozajmice ili nešto slično.

gljeeva
07.07.2007., 14:17
Ok. Dakle ako meni kao fizičkoj osobi druga fizička osoba iz inozemstva uplaćuje novac na devizni račun, moram joj poslati i BIC i IBAN?
* Koji je zapravo najbolji način da ti neko pošalje novce iz inozemstva. Malo sam čitala prijašnje diskusije, pa mi se ček ne čini kao najsretnije rješenje.

Da, dev. doznaka ti je najjednostavnije i najsigurnije rješenje. I trebat će ti samo IBAN i swift, dodatni podaci o banci, adrese itd ne trebaju (to je sve u swiftu)

infra red
07.07.2007., 20:51
Thanks.

webman
08.07.2007., 01:04
Najjednostavnije i najbrze je western union. Za 5 min mozes podici novac. Kod nas se isplati do 2500 kn slati jer je provizija u banci i u WU slicna.

b'elana
09.07.2007., 13:43
Da, dev. doznaka ti je najjednostavnije i najsigurnije rješenje. I trebat će ti samo IBAN i swift, dodatni podaci o banci, adrese itd ne trebaju (to je sve u swiftu)

Sve engleske banke inzistiraju na adresi i sjedištu, a i dosta talijanskih . U nalogu 14 ima to polje. Nisam lupila bezveze, to je dodatni mehanizam provjere.

U SWIFTU ima svašta ovisi šta se šalje SWIFT-om, a u SWIFT kodu nema.....ako ćermo pametovat

sailor
09.07.2007., 15:40
Brži jeftiniji i sigurniji je IBAN.

Treba ti IBAN kod tvog računa, i ime korisnika računa (pretpostavljam tvoje).

Osim toga, trebaju ti podaci o banci : puno ime banke, sjedište (adresa centrale) i SWIFT, te svrha uplate - ako ne želiš reći šta je, stavi povrat pozajmice ili nešto slično.

je, je, samo napiši pozajmica, pa ćeš lovu vidjet malo sutra
tražit će ti broj kreditne prijave kod HNB jer s:zubo: i dao kredit strancu

gljeeva
09.07.2007., 15:51
Sve engleske banke inzistiraju na adresi i sjedištu, a i dosta talijanskih . U nalogu 14 ima to polje. Nisam lupila bezveze, to je dodatni mehanizam provjere.

U SWIFTU ima svašta ovisi šta se šalje SWIFT-om, a u SWIFT kodu nema.....ako ćermo pametovat

swift odnosno bic je jedinstveni identifikacijski kod banke. Ako imaš swift (bic) imaš i sve podatke o banci. Da, u nalogu 14 ima polje za ime i sjedište banke, al se ono automatski popunjava iz baze podacima koje dobije iz swifta. Ako ovdje: link (http://www.swift.com/biconline/index.cfm?fuseaction=display_freesearch) uneseš bilo koji swift code dobit češ sve podatke o banci, a isti princip se koristi i kod slanja dev.doznake.
Al ak si ziheraš, uvijek možeš swiftu i iban-u dodati i adresu banke, ne može naškoditi.

infra red
09.07.2007., 20:04
Ma sad mi je to sve prekomplicirano s uplatom na račun. Reći ću mu da ode na Western Union i amen.
Hvala svima :kiss:

croxxx69
10.07.2007., 12:11
bok svima,

meni stize novac u bih na bankovni racun. e sada htio bih pitati dali zna netko koji je najlaksi i najjeftiniji nacin da taj novac prenesem u hrv?

zasada idem uvijek u bih (sa autom) i podizem novac i natrag u hrv. jel se moze nekako drugacije prenijeti? mislim da su mi rekli da moram osobno uvijek ici tamo, pa me zanima (da ne uvijek moram taj novac sa autom preko granice prenijeti) dali mogu taj novac kada ga osobno podizem uplatiti na moj hrv racun?

fala unaprijed!

Treefrog
10.07.2007., 12:52
U kojoj banci imaš račun? Možeš dići novac na bankomatu iste banke, (ako je ima u HR), npr. ZABA i mislim da to ide bez provizije. Ja s Maestro karticom PBZ-a (račun u HR) plaćam u BiH trgovinama, ne uzmu mi nikakvu naknadu i obračunaju mi bolji tečaj nego da mijenjam cash u mjenjačnici.

Transferi u inozemstvo su inače dosta skupi i treba faktura ako se uplaćuje na žiro račun firme, a privatno na tekući - nemam pojma.

croxxx69
10.07.2007., 20:38
hmmm... pa iz inozemstva mi dolazi u bih zaba na racun firme. e sada, jel ja mogu dic iz hrvatske? mislis da mogu sa bankomata dic ovdje u hrv?

Treefrog
10.07.2007., 20:58
hmmm... pa iz inozemstva mi dolazi u bih zaba na racun firme. e sada, jel ja mogu dic iz hrvatske? mislis da mogu sa bankomata dic ovdje u hrv?

Sad sam tek skužila da se radi o računu firme, to baš nisam sigurna... Može biti da je to malo kompliciranije.:misli:
Za tekući račun sam sigurna, ako imaš u BiH zabi možeš dizati na bankomatu u HR i obrnuto.

croxxx69
10.07.2007., 21:07
hmmmm... pa valjda mogu onda sa firme dic i staviti na tekuci racun i onda u hrv mogu dic sa bankomata, po toj logici... ako zna netko ovdje na forumu?

Samo da kazem nesto
10.07.2007., 21:07
Najbolje je da se raspitas na licu mjesta u banci, posto svaka banka ima svoje uslove i cijene.

Treefrog
10.07.2007., 21:13
hmmmm... pa valjda mogu onda sa firme dic i staviti na tekuci racun i onda u hrv mogu dic sa bankomata, po toj logici... ako zna netko ovdje na forumu?

To možeš! Inače živim par km od granice s Bosnom pa znam da se to može (barem u zabi).

Treefrog
10.07.2007., 21:27
Na HR bankomatu onda dižeš kune, obračunaju ti po povoljnijem tečaju nego da mjenjaš marke u mjenjačnici.

dobaj
11.07.2007., 09:23
bosna ko zambija

MilkyWay
15.07.2007., 14:57
To je isto. Uz to ti treba i IBAN broj takodjer ako uplacujes nekome.

Ne nužno. Ne koriste sve banke na svijetu IBAN!

Marko_M
01.08.2007., 08:35
Zanima me sta je tocno IBAN i koje su prednosti za mene kao pravnu osobu.
Koja je razlika izmedju IBAN-a i deviznog racuna?
Hvala!

rosa_salvaje
01.08.2007., 09:03
Preko IBANA se automatski vidi država, banka i konto korisnika. A preko broja računa ne nego ti je trebao naziv banke, adresa... SWIFT i br.deviznog računa...

S IBAN-om je sve u jednom i sve države ga koriste tako da pojeftinjuje poslovanje banaka. Ne znam kod nas ali vani su banke za 15 Eura smanjile proviziju ako imaš ispravno napisan IBAN kome plaćaš!

Marko_M
01.08.2007., 09:25
Otvorio sam kod zabe poslovni kunski racun i devizni za platni promet i kod deviznog sam dobio samo broj sa deset znamenaka znaci broj je 1234567891 i to je to nemam nikakav swift broj, znaci ako zelim da mi netko uplati novac za neku uslugu na taj devizni racun trebam mu dati samo taj broj 1234567891 i naziv banke u kojoj je otvoreni?
IBAN broj se sastoji od sljedeceg IBAN HR i 19 znamenaka znaci: IBAN HR1234567891234567891, za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?

Putnik92
01.08.2007., 11:41
...za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?

Iako nije striktno potrebno, dobro je navesti i SWIFT.

znatizeljan
01.08.2007., 11:48
Otvorio sam kod zabe poslovni kunski racun i devizni za platni promet i kod deviznog sam dobio samo broj sa deset znamenaka znaci broj je 1234567891 i to je to nemam nikakav swift broj, znaci ako zelim da mi netko uplati novac za neku uslugu na taj devizni racun trebam mu dati samo taj broj 1234567891 i naziv banke u kojoj je otvoreni?
IBAN broj se sastoji od sljedeceg IBAN HR i 19 znamenaka znaci: IBAN HR1234567891234567891, za uplatu preko IBAN-a treba navesti samo taj IBAN broj ili jos nesto?

swift broj ti vise ne treba
kad jednom banka udje (kao ZaBa pocetkom ove godine) u medjunarodni bankarski IBAN sustav, svaki devizni racun otvoren u njoj dobije svoj IBAN broj kao identifikaciju
u njemu su sadrzani svi potrebni podaci (o drzavi, banci, broju racuna...itd.)

dobro je to sto se na prebacivanje novaca sa jednog racuna na drugi (ako su obe banke u IBAN sustavu) tada placa samo 1 Euro naknade

kod transakcija bi bilo dovoljno dati samo taj IBAN broj
ali zbog sigurnosti (da novci grijeskom nece negdje zalutati :zubo: ) mozes dati i svoje podatke (ime i prezime vlasnika racuna, ime banke...)

Therapy
03.08.2007., 11:46

Moj savjet.

Odi u banku i provjeri dali ti tvoji racuni omogucavaju slanje novca i primanje u / iz inozemstva jer u ZABA-i imas 3 devizna racuna za takve stvari (jedan za drzanje novca na njemu, jedan za slanje novca i jedan za primanje). Najbolje je posjetiti svojeg poslovnog bankara s tim pitanjima.

Mznatizeljna
14.08.2007., 17:29
Postovani, nova sam na Forumu i posto vidim da znate dosta toga o raznim temama molila bih vas za savjet; Moj muz je strani drzavljanin koji je na svom bankovnom racunu sakupio povecu svotu novca od rada u toj zemlji(uredno placen porez) a od kojeg bi mi htjeli veci dio prebaciti na moj racun u ZABI jer kroz nekoliko godina planiramo zivjeti u RH.Mene zanima,posto sam trenutno nezaposlena, da li je moguce da me zbog ovake transakcije kaci neki porez od strane RH tj da li cu morati pravdat toliki priliv novca? Posto smo supruznici mislim da ne bi trebao?

Drugo pitanje je - ako uspijemo prebaciti pare na moj racun u ZABI a kasnije budemo imali veca placanja u inozemstvu, ja cu morat svaki put pravdati transakciju i porijeklo novca HNB-u? Da li ce izvadak place mog muza biti dostatan?

Trece (sorry:()- razmisljali smo i o opciji da moj muz ovdje otvori nerezidentni racun ali ako nema privremeni boravak mislim da to nije moguce?

MOLIM VAS za vase misljenjai unaprijed VELIKO HVALA.

D023
14.08.2007., 17:34
ne da je moguce nego ce te i kaciti...

Gledaj na to ovako u HR, ako imaš lovu, oporeziti će ti je, ako ju dobiješ opet će je oporeziti, ako ju posudiš pa vratiš, opet ju oporezuju, duplo oporezuju što stignu, a ovo će te sigurno kačiti porez.

Možeš ili podignuti lovu s računa pa donijeti gotovinu, što je isto ilegalno nositi puno gotovine preko granice, možeš, možeš uzeti zlato pa ga prebaciti, ako je tvoje, mislim da ne moraš ništa a i ne pada vrijednost... porez ne treba platiti na nešto što je tvoje, vrijednost ne pada, a ovdje ga prebaciš u cash...

Ja bi donio cash iz te nespomenute zemlje na tvom mjestu... bilo to legalno ili ne.

Mislim, nisam pravnik ni ništa, ali koliko znam, mene uvijek kači porez na sve što se može... a ako netko ima neka druga saznanja u vezi ovog bankovnog transfera, volio bi i ja to čuti..

useless
14.08.2007., 17:44
mene isto zanima...radim vani(gdje imam boraviste i placam porez) i par puta sam sebi(il obitelji) na racun poslal lovu i nisam imao problema
ali moram priznat da nisam ziher kako to tocno izgleda sa pravne strane
glupo je da mi se posteno zaradjen novac dva put oporezuje,onda radje na burzu u HR,umjesto da poboljsavam ekonomsku situaciju u HR sa svojom lovom

Teta2U
14.08.2007., 22:02
Ovako; informacija iz PRVE ruke. Slušaj pozorno, pomažem!!!
Nemoj dragog maltretirati sa otvaranjem računa za nerezidente, jer ćete tek tada imati problema s pitanjima HNB-a i poreznim udrugama. Ne znam koji je iznos u pitanju, ali najpametnije ti je otvoriti DEVIZNI račun na svoje ime, treba ti samo osobna, a dragi onda putem DEVIZNE DOZNAKE iz strane zemlje pošalje novac tebi na račun u HR. E tu ti postoji jedna caka; iz HR u stranu zemlju možeš kao domaća fizička osoba u svrhu "Pomoć i pokloni" poslati MAX 3.000,00 EUR (a to je jedina opcija kod devizne doznake na koju bi on tebi mogao poslati novac, jer nema fakturu- račun da mora platiti nešto u dugoj državi). Zato ti savjetujem da se dragi raspita u toj državi kakvi su uvjeti slanja od njih k nama, ali garantirano te nitko ništa neće pitati; ako prolazi kod nas, proći će i u zemljama EU, gdje su ljudi malo pametniji po takvim pitanjima!
Nadam se da sam pomogao!!!
BTW, nick je od drage; ja sam muško... :D
POZDRAV!!!

Edgar
14.08.2007., 22:43
kakva pitanja od HNB za nerezidente?

nerezidenti mogu otvarati račune, recimo u zabi, ali ne u svkaoj poslovnici

i po tom računu možeš dizait lovu ak ti da punomoć

hnb-u s ediže kosa na glavi kad odu devizu, a ne kad dolaze

šukeru se pak diže kosa kad devize stižu, ali s obzirom da račun glasi na nerezidenta onda ga se šuker ne može dočepati

raspitaj se u zabi kod osobnog bankara

Teta2U
14.08.2007., 23:03
Ne pričam za nerezidente, nego da će njen dragi imati upite od strane njihove banke po slanju novca, a vjeruj mi, nju će pitati i provjeravati za ove iznose koje sam naveo, nije bitno jel' prima ili šalje. A još ako dragi otvori nerezidentni račun kod nas (što je moguće jedino ako ima dvojno državljanstvo )...

Edgar
15.08.2007., 00:57
hm, teta zgodan ti nick, ali nekak mi se čini d apišeš u muškom rodu:confused:

njen muž je strani državljanin

tko će nju šta pitati ak on tu otvori račun i njoj da punomoć?

neznamo o kojoj svoti se radi, ak je neka veća nek transakciju razbije u nekom vremenskom periodu na više manjih (koje u njegovo zemlji nisu podložne provjeri) i nitko nikog neće niš pitati

za otvaranje nerezidentnog računa ne treba imati dvojno državljanstvo, koje uostalom uglavnom više ne postoji

ne možeš VIŠE imati i njemačko i hrvatsko državljanstvo, davnih dana si morao izabrati koje hoćeš zadržati

Mznatizeljna
15.08.2007., 10:00
Hvala na odgovorima:) Rezidentna zemlja dragog nije problem, tamo nitko nista ne pita,znaci mene samo brine RH. Mislim da cemo na kraju prebaciti na moj devizni racun u nekom intervalu osrednje svote tako da ne bi bilo zanimljivo ni sukeru ni poreznoj ni ne znam kome:)kasnije kad budemo ako budemo radili placanja prema vani veca od 3000 EUR dat cemo HNB-u obrazlozenje ako budu trazili valjda nismo ni prvi ni posljednji. A sto se tice dvojnog drzavljanstva, nije tocno da se danas ne mogu imat dva-mogu i po hrvatskom zakonu stjecanje HR drzavljanstva ne trazi otpust iz stranog, ali to je tema za neki drugi topic.

gljeeva
16.08.2007., 05:02
Suprugovo otvaranje nerezidentnog računa ti baš i nije opcija jer dev.doznakom ne možeš transferirati novce sa svog računa na drugi svoj račun u drugoj zemlji. Bar ne bez hrpe papirologije, kaj nije vrijedno toga. Ova opcija sa slanjem novca na tvoj račun je izvediva, al nakon nekolko uzastopnih transakcija kao poklon od 2-3000 eura banka će se osigurati i prijaviti transakcije poreznoj i SSPN-u. I tek onda ti sjednu za vrat. I po meni najbolja opcija prijenos gotovine

Lavica02
17.08.2007., 11:04
iz iskustva....

osoba xy (pa i firma) može ti poslati sredstva (pa i većih vrijednosti ... iznad 3.000 eura) na tvoj devizni račun bez plaćanja poreza, prireza i ostalih gluposti te da te nitko ništa ne pita ..
BITNO je da ta osoba traži da se u svrhu doznake napiše POMOĆ, POKLON ...
moguće je da će te banka kontaktirati kada primi novce jer u nekim slučajevim je potrebna izjava vlasnika računa da se zaista radi o pomoći, poklonu ... izjavu napišeš u banci, oni je faksiraju službi i taj dan (možda slijedeći) lova ti je na deviznom računu ...

poreze i ine stvarčice plaćaš ako se radi o honoraru, najmu i sl. i ta lova mora ići na devizni žiro račun (ako nemaš, oni ti pretvore u kune pa stave na žiro, ako ga imaš...a ako nemaš vrate novac pošiljaocu ... čak je moguće da i kada to naprave -isplate na žiro račun-tražiš da se novac vrati pošiljaocu)

malo me bunite s nerezidentnim računom ... to je kunski račun, zar ne? za njegovo otvaranje potreba je nekakva papirologija koju treba donijeti

za otvaranje deviznog računa stranaca, mislim da treba putovnica, može se otvoriti u bilo kojoj poslovnici, u banci ti dodijele "neki" broj i to je to .. dobijš klasičnu karticu i pin..radiš s lovom što hoćeš ... ili se nešto u zadnje vrijeme promijenilo?

gljeeva
17.08.2007., 14:59
iz iskustva....

osoba xy (pa i firma) može ti poslati sredstva (pa i većih vrijednosti ... iznad 3.000 eura) na tvoj devizni račun bez plaćanja poreza, prireza i ostalih gluposti te da te nitko ništa ne pita ..
BITNO je da ta osoba traži da se u svrhu doznake napiše POMOĆ, POKLON ...
moguće je da će te banka kontaktirati kada primi novce jer u nekim slučajevim je potrebna izjava vlasnika računa da se zaista radi o pomoći, poklonu ... izjavu napišeš u banci, oni je faksiraju službi i taj dan (možda slijedeći) lova ti je na deviznom računu ...
Jel ovo sigurno? kolko ja znam kao pomoć ili poklon iz hrvatske možeš poslati tih max.3000 eur. Ne znam točno jel određen i limit za primanje uplate, al valjda nekakva slična odredba o slanju postoji i u zemlji iz koje bi se slalo u hr. Ak se uzme u obzir limit fizičkog unošenja gotovine u hrvatsku, nekak mi je logično da postoji i limit kod primanja uplata na račun jer u protivnom ono prvo ne bi imalo smisla.
Još nekaj.. Uplata kao pomoć ili poklon bi u startu bila sumnjiva transakcija, jer novce uplačuje supružnik a ni ona nema, ako sam dobro skužio, boravište u hrvatskoj ("...jer kroz nekoliko godina planiramo zivjeti u RH").
Ne znam, nekak mi se čini najbolja opcija ne prebacivati novce unaprijed, nego kod povratka u hr prvo prijaviti boravište a onda uz prijavu kod hnb-a (bilo bi dobro provjeriti) prebaciti novac.

malo me bunite s nerezidentnim računom ... to je kunski račun, zar ne? za njegovo otvaranje potreba je nekakva papirologija koju treba donijeti

za otvaranje deviznog računa stranaca, mislim da treba putovnica, može se otvoriti u bilo kojoj poslovnici, u banci ti dodijele "neki" broj i to je to .. dobijš klasičnu karticu i pin..radiš s lovom što hoćeš ... ili se nešto u zadnje vrijeme promijenilo?

Ovdje bi bila riječ o nerezidentnom deviznom računu. Da, može se otvoriti samo sa putovnicom, al ne dobiva se nikakva kartica i pin nego samo potpisni karton (da bi dobio pin trebaš imati prijavljenu adresu u hr na koju će ti se taj pin poslati, a bez pina nema ni kartice)

neobanned
17.08.2007., 15:18
nisam citao, mozda je netko i napisao..

nema apsolutno nikakve prepreke, barem ne s hrvatske strane da tvoj gospodin muz prebaci kolko god hoce eura na tvoj devizni racun u HR..
ili ti sa svojeg tekuceg u inozemstvu na svoj racun u HR..

neobanned
17.08.2007., 15:19
ne da je moguce nego ce te i kaciti...

Gledaj na to ovako u HR, ako imaš lovu, oporeziti će ti je, ako ju dobiješ opet će je oporeziti, ako ju posudiš pa vratiš, opet ju oporezuju, duplo oporezuju što stignu, a ovo će te sigurno kačiti porez.

Možeš ili podignuti lovu s računa pa donijeti gotovinu, što je isto ilegalno nositi puno gotovine preko granice, možeš, možeš uzeti zlato pa ga prebaciti, ako je tvoje, mislim da ne moraš ništa a i ne pada vrijednost... porez ne treba platiti na nešto što je tvoje, vrijednost ne pada, a ovdje ga prebaciš u cash...

Ja bi donio cash iz te nespomenute zemlje na tvom mjestu... bilo to legalno ili ne.

Mislim, nisam pravnik ni ništa, ali koliko znam, mene uvijek kači porez na sve što se može... a ako netko ima neka druga saznanja u vezi ovog bankovnog transfera, volio bi i ja to čuti..

po kojoj osnovi ce je oporezivati?

neobanned
17.08.2007., 15:24
Suprugovo otvaranje nerezidentnog računa ti baš i nije opcija jer dev.doznakom ne možeš transferirati novce sa svog računa na drugi svoj račun u drugoj zemlji. Bar ne bez hrpe papirologije, kaj nije vrijedno toga. Ova opcija sa slanjem novca na tvoj račun je izvediva, al nakon nekolko uzastopnih transakcija kao poklon od 2-3000 eura banka će se osigurati i prijaviti transakcije poreznoj i SSPN-u. I tek onda ti sjednu za vrat. I po meni najbolja opcija prijenos gotovine

otkud vi ljudi vadite ovakve informacije?

na sav taj novac porez je placen i ti mozes s njim raditi sta te volja.. jel placas porez kad kreditnom karticom placas po svijetu?

kad je nekoga banka isla prijavljivati poreznoj? pogotovo nekog tko drzi puno novaca u istoj?

Skattemus
17.08.2007., 15:27
mi smo nedavno prebacivali svotu puno vecu od 3 tisuce eura sa ino racuna na moj devizni i nitko nije spominjao nikakav limit,poklon,pomoc,porez.....

gljeeva
17.08.2007., 16:59
otkud vi ljudi vadite ovakve informacije?

na sav taj novac porez je placen i ti mozes s njim raditi sta te volja.. jel placas porez kad kreditnom karticom placas po svijetu?

kad je nekoga banka isla prijavljivati poreznoj? pogotovo nekog tko drzi puno novaca u istoj?
Ja sam ovdje napisao slučaj kad bi transakcije bile uzastopne. Kao takve same po sebi postaju sumnjive. A dev.doznake i nisu baš tak masovne, pa takve stvari upadaju u oko.

neobanned
17.08.2007., 17:43
Ja sam ovdje napisao slučaj kad bi transakcije bile uzastopne. Kao takve same po sebi postaju sumnjive. A dev.doznake i nisu baš tak masovne, pa takve stvari upadaju u oko.

po kojem zakonu se to ne smije raditi? postoji li takav? pitam jer ne znam za bilo koji zakon koji takvo sto brani..

gljeeva
17.08.2007., 19:02
po kojem zakonu se to ne smije raditi? postoji li takav? pitam jer ne znam za bilo koji zakon koji takvo sto brani..

Zakon o bankama? Ne brani takvo što nego obvezuje banku da takvo što prijavi. Banka prvo štiti sebe a tek onda klijenta. I nisi me baš najbolje shvatio, čini mi se. Ne kažem da se takvo nešto ne smije ili sl, nego da tek ako se odluči na taj način prebaciti lovu baš onda si može navući "probleme" tj. ono kaj zapravo želi izbjeći. I nigdje nisam spomenuo da bi se tu trebao platiti nekakav porez. Naravno da ne treba. Al ipak postoje nekakva ograničenja tj. protokoli kojih se treba držati. Kaj tebi stvarno logično zvuči da ako ćemo po zakonu, na granici ti moraju i gaće pregledat da ne uneseš nekaj za kaj nemaš propisnu papirologiju, al zato komotno možeš otići u banku i prebacivati novce kak ti se prohtije "bez da te itko išta pita"? Meni ne

neobanned
17.08.2007., 19:44
Zakon o bankama? Ne brani takvo što nego obvezuje banku da takvo što prijavi. Banka prvo štiti sebe a tek onda klijenta. I nisi me baš najbolje shvatio, čini mi se. Ne kažem da se takvo nešto ne smije ili sl, nego da tek ako se odluči na taj način prebaciti lovu baš onda si može navući "probleme" tj. ono kaj zapravo želi izbjeći. I nigdje nisam spomenuo da bi se tu trebao platiti nekakav porez. Naravno da ne treba. Al ipak postoje nekakva ograničenja tj. protokoli kojih se treba držati. Kaj tebi stvarno logično zvuči da ako ćemo po zakonu, na granici ti moraju i gaće pregledat da ne uneseš nekaj za kaj nemaš propisnu papirologiju, al zato komotno možeš otići u banku i prebacivati novce kak ti se prohtije "bez da te itko išta pita"? Meni ne

moraju prijavljivati? evo ne znam ,a li ne bih se bas kladio..

ako i moraju, zasto bi te se to ticalo ako ne postoji ZAKON koji kaze da se to ne smije?

Edgar
17.08.2007., 19:54
iz iskustva....

welcome back :grli:

pa čuj, koliko znam može biti i devizni

još proljetos pitah osobnu bankaricu u zabi oko nerezidentnog računa, kazala je da nije problem, ali ne može se u svim poslovnicama zabe otvoriti, samo u većim

čovjek dobije karticu i pin, mene opunomoći, dobim isto karticu i pin, i dižem lovu kak i kad hoću

eto, tako je rekla bila,

gljeeva
17.08.2007., 22:09
Evo pronašao sam par stavaka zakona i neke podzakonske akte koji bi mogli malo potvrdit ono kaj sam prije več rekao.

Iz Zakona o deviznom poslovanju:

Jednostrani prijenosi imovine

(1) Jednostrani prijenosi imovine prijenosi su imovine iz Republike Hrvatske u inozemstvo ili iz inozemstva u Republiku Hr­vat­sku koji nemaju obilježja izvršenja posla između rezidenta i nerezidenta, a mogu biti osobni i fizički prijenosi imovine.

(1.1) Osobni prijenosi imovine (bezgotovina) su prijenosi imovine iz Republike Hrvatske te u Republiku Hrvatsku na osnovi poklona i pomoći, rente, nasljedstva, podmirenja duga useljenika u matičnoj zemlji, prijenosa imovine iseljenika u inozemstvo i dohotka osoba zaposlenih u Republici Hrvatskoj koje nisu rezidenti.
S osnove poklona i pomoći, sukladno dopuštenim iznosima za fizičke prijenose imovine, slobodno je prenositi do 3000 Eura, odnosno 15000 Kn. Za prenošenje većih iznosa u stranim sredstvima plaćanja, odnosno u kunama, s osnove pomoći i poklona, potrebno je pribaviti odobrenje Hrvatske narodne banke.

Još nekaj iz Zakona o sprječavanju pranja novca:

Način obavješćivanja o sumnjivim transakcijama

(1) O transakcijama za koje postoji sumnja da se radi o pranju novca obveznici obavješćuju Ured elektroničkim prijenosom podataka ili preporučenom pošiljkom, telefaksom i preko teklića.

(2) O sumnjivim transakcijama iz članka 8. stavak 3. Zakona obveznici obavješćuju Ured telefonom, telefaksom i na drugi primjeren način prije nego obave transakcije.

(3) Nakon obavljanja transakcija iz stavka 2. ovoga članka obveznici su dužni obavijestiti Ured na obrascu na jedan od načina predviđenih u stavku 1. ovoga članka.

-------------------------

(1) Ured će, u suradnji s obveznicima i nadzornim tijelima ovlaštenima za nadzor obveznika u provedbi Zakona, sastaviti listu indikatora za prepoznavanje sumnjivih transakcija iz članka 4. stavak 5. Zakona.

(2) Listu indikatora iz stavka 1. ovoga članka obveznici su dužni primjenjivati kao osnovne smjernice za prepoznavanje transakcija i osoba u svezi s kojima postoje razlozi za sumnju da se radi o pranju novca.

(3) Lista indikatora sastavni je dio općeg akta obveznika, koja se dopunjava i prilagođava prema novim tipologijama pranja novca.

INDIKATORI ZA PREPOZNAVANJE NEGOTOVINSKIH TRANSAKCIJA
.
.
.
15. Učestale doznake u i van zemlje , koje su u manjim iznosima i kontinuirane (tzv. povezane transakcije), sa ciljem prikrivanja stvarne količine sredstava u transakciji.

Btw, literatura je dovoljno friška i svi ovi zakoni su još uvijek na snazi.

Skattemus
17.08.2007., 22:18
moze onda samo objasnjenje zakaj mene nije nitko nis pitao?da mi ne bi sda dosli na vrata kucat :misli:

Lavica02
18.08.2007., 13:58
welcome back :grli:

http://i11.tinypic.com/5yvamme.gif

pa čuj, koliko znam može biti i devizni

još proljetos pitah osobnu bankaricu u zabi oko nerezidentnog računa, kazala je da nije problem, ali ne može se u svim poslovnicama zabe otvoriti, samo u većim

čovjek dobije karticu i pin, mene opunomoći, dobim isto karticu i pin, i dižem lovu kak i kad hoću

eto, tako je rekla bila,

e, tak je i meni moja rekla no otvoriti se može u svim poslovnicama ... jer odvojeno imaju samo neke stvari (tipa brokeri, pravne osobe; nerezidenti jesu posebno, ali za pravne osobe te za kunsko poslovanje fizičkih osoba)

Lavica02
18.08.2007., 14:12
Jel ovo sigurno? kolko ja znam kao pomoć ili poklon iz hrvatske možeš poslati tih max.3000 eur. .
Rekla iz iskustva ... znači bila, probala...
pomoć, poklon je kada Ti šalješ van Hrv.

Još nekaj.. Uplata kao pomoć ili poklon bi u startu bila sumnjiva transakcija, jer novce uplačuje supružnik a ni ona nema, ako sam dobro skužio, boravište u hrvatskoj ("...jer kroz nekoliko godina planiramo zivjeti u RH").
Zašto bi bila sumnjiva?? Što ima sumljivo u tome da muž ženi šalje novce ... to je po meni čisto OK ...
u ostalom kako banka zna da je on njezin muž?? možda joj je brat, bratić ... kakve veze sad to ima.. ne kužim

slažem se, da se kontinuirani prilivi mogu tretirati kao sumnjive transakcije, ali kroz koje vrijeme

Ovdje bi bila riječ o nerezidentnom deviznom računu. Da, može se otvoriti samo sa putovnicom, al ne dobiva se nikakva kartica i pin nego samo potpisni karton (da bi dobio pin trebaš imati prijavljenu adresu u hr na koju će ti se taj pin poslati, a bez pina nema ni kartice)
mislim da si potpuno u krivu ... kakvi potpisni kartoni??
Zašto misliš da banke šalju pin-ove samo na adresu prijavljenu kod MUP-a? A alternativna adresa, adresa za korespodenciju ...

gljeeva
18.08.2007., 15:25
slažem se, da se kontinuirani prilivi mogu tretirati kao sumnjive transakcije, ali kroz koje vrijeme
Da sad ne kopam ponovo po literaturi, mislim da je ovak nekak išlo obrazloženje: "transakcije koje odstupaju od uobičajenih prometa po računu" il tak nekaj. A i sama pomoč/poklon je negdje čini mi se bila obrazložena kao JEDNOKRATNA pomoć ili poklon i ako nekoliko puta mjesečno šalješ te "poklone" očito je da se radi o onom dijelu zakona o "prikrivanju stvarnog iznosa transakcije"

mislim da si potpuno u krivu ... kakvi potpisni kartoni??
Zašto misliš da banke šalju pin-ove samo na adresu prijavljenu kod MUP-a? A alternativna adresa, adresa za korespodenciju ...
Potpisni karton..onaj komadić papira sa brojem računa koji koristiš kad nemaš bankomat kartice (još ti se nije izradila isl.). Slažem se da ono sa adresom i nije neki izgovor za neizrađivanje kartice jer postoje i alternative, al taj dio spada u odluke banke. Ne znam za sve, al za dvije pouzdano znam da nerezidentu nikad neće izdati nikakvu karticu nego samo te potp.kartone.

Mznatizeljna
18.08.2007., 18:25
Hvala svima sto ste se ukljucili u raspravu. Ja sam mislila kako ne znam odgovor na banalno pitanje ali sad po postovima vidim da ovo pitanje kao ni dosta drugih u RH nije bas kristalno jasno.

Po logici moj muz bi mi trebao bez problema prebaciti svotu na devizni (ja jesam rezident RH) jer je porez vec placen u zemlji gdje su pare zaradjene a RH ima potpisan sporazum s tom zemljom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ako banka i prijavi transakciju zato sta je poveca zar ne moze obrazlozenje biti da mi moj supruznik salje pare,a mozemo lijepo potvrditi da je porez placen.Koliko ja znam 5% poreza na poklone ne vazi za supruznike a ne znam s kojim drugim bi me mogli kacit u RH. Mogla bih pitat osobnog bankara u ZABI ali iz iskustva znam da ako pitam 3 'strucne' osobe dobit cu 3 razlicita odgovora pa se pouzdam vise u vas:).

I jos nestom ja sam jedno pola godine radila za jednu americku firmu vani i uredno dobivala oko 5.000 usd na moj devizni mjesecno bez da je itko ista pitao.

D023
24.08.2007., 17:14
po kojoj osnovi ce je oporezivati?

Naći će načina, bio bih glup da sada idem govoriti svoje pretpostavke kada se ne kužim u to, ali znam da su meni, kolegama, poznanicima pronalazili načine za oporezivanje ovakvih gluposti i ako na ovu temu svrati netko s više znanja, reći će ti bolje po kojim osnovama. Ono što mene zanima, je kako to izbjeći.

grgomartinovic
24.08.2007., 18:52
Hvala svima sto ste se ukljucili u raspravu. Ja sam mislila kako ne znam odgovor na banalno pitanje ali sad po postovima vidim da ovo pitanje kao ni dosta drugih u RH nije bas kristalno jasno.

Po logici moj muz bi mi trebao bez problema prebaciti svotu na devizni (ja jesam rezident RH) jer je porez vec placen u zemlji gdje su pare zaradjene a RH ima potpisan sporazum s tom zemljom o izbjegavanju dvostrukog oporezivanja. Ako banka i prijavi transakciju zato sta je poveca zar ne moze obrazlozenje biti da mi moj supruznik salje pare,a mozemo lijepo potvrditi da je porez placen.Koliko ja znam 5% poreza na poklone ne vazi za supruznike a ne znam s kojim drugim bi me mogli kacit u RH. Mogla bih pitat osobnog bankara u ZABI ali iz iskustva znam da ako pitam 3 'strucne' osobe dobit cu 3 razlicita odgovora pa se pouzdam vise u vas:).

I jos nestom ja sam jedno pola godine radila za jednu americku firmu vani i uredno dobivala oko 5.000 usd na moj devizni mjesecno bez da je itko ista pitao.

Mislim da ti najbolje znaš od svih koji su se uključili u forum. Nema ovdje nikakvih problema, on novac jednostavno uplati, a Vi ga jednostavno trošite. Za veće svote ne treba ništa dokazivati HNB jer se novac već nalazi na računu, osim možda da je Vaš a za to Vam je dovoljna potvrda da ste novac digli sa računa. HNB_u banke (ili bilo koja druga tvrtka) prijavljuju samo jednokratne gotovinske transakcije (gotovina na račun) veće od 105000 EUR.

TH14
01.10.2007., 23:46
Ovako, sigurno je ova tema sigurno već postojala, ako je....jebga

Imam jedan problem. Kako živimo Bogu iza nogu, preko PayPala je nemoguće dobit pare za Hrvatsku.

Zanima me dali postoji ikakva altrenativa prek koje ja mogu dobit svoje pare.
Imam PBZ Electron karticu, njom se služim za plaćanje prek paypala i druge kupovine. Kako imam 18 godina, još ne radim u srednjoj školi sam pa se baš ne kužim u to bankarstvo i druge stvari.

Znači dali Američanci mogu meni ikako poslat novce ( a da nije ček) il im moram reć da mi nešto kupe za 400$:(

Hvala

MEP
02.10.2007., 02:12
Još da mi objasniš kakve ovo veze ima s Internetom ?
Šaljem kolegama, pa nek oni odrade dalje...

nikpalj
02.10.2007., 21:08
Hej th14... da, naravno da ti mogu poslati novac - direktno iz svoje banke u americi u tvoju.

Odeš u banku i otvoriš si devizni račun, onda pitaš da ti kažu (ili isprintaju na papir) koji su tvoji podaci potrebni američkoj banci da bi ti mogla poslati novac. Mejlaš te informacije svome američkom prijatelju i to ti je to.

Ja imam devizni u privrednoj banci i evo što mi je bilo potrebno da mi jedan prijatelj pošalje novac iz amerike:

- tvoje ime prezime i adresa
- tvoj IBAN kod i SWIFT kod privredne banke (to ti kažu na šalteru koji je).

Novac mi je stigao za manje od tjedan dana.

TH14
02.10.2007., 22:35
E hvala ti!

Zanima me samo, dali postoji kakva provizija koju si banka uzima ili točan iznos ide meni na račun?

gljeeva
02.10.2007., 22:39
postoji

Johny
03.10.2007., 10:24
Provizija za loro doznaku fizičke osobe (čitaj: tvoju doznaku iz inozemstva :)) u PBZ-u je fiksno 7.50 kn po doznaci osim u slučaju ako pošiljatelj stavi da svi troškovi idu na njegov račun (tzv. OUR opcija troškova) jer se tada njemu opali ta naknada.

Ako ti je kartica Visa electron vezana uz devizni račun onda samo trebaš pitati u poslovnici koji ti je IBAN. BIC kod (ili kako su ga tu nazvali SWIFT kod) PBZ-a je PBZGHR2XXXX

.keskin.
04.12.2007., 16:12
Šta ako mi frend želi uplatit pare, pritom ne mislim na Western Union, preko neta?

Dali ja moram otvorit paypal? Nemam nikakve kartice osim one za tekući...

I kako ide procedura plaćanja iz reicmo Austrije ili Amerike, tu?

Koje podatke mu trebam dat?

Johny
05.12.2007., 08:45
Šta ako mi frend želi uplatit pare, pritom ne mislim na Western Union, preko neta?

Dali ja moram otvorit paypal? Nemam nikakve kartice osim one za tekući...

I kako ide procedura plaćanja iz reicmo Austrije ili Amerike, tu?

Koje podatke mu trebam dat? Za plaćanje preko weba nisam siguran. Ako hoćeš redovnim putem, moraš mu dati tvoje ime i prezime, adresu, broj tekućeg odnosno bolje je IBAN (može i konverzija iz valute u kn i uplata na tekući) te naziv, adresu i SWIFT adresu (tzv. BIC kod) banke u kojoj imaš tekući. BIC kod možeš saznati na šalteru banke, a možeš mi i tu napisati koja ti ja banka pa ti ja napišem njezin BIC kod. Frend onda treba otići u svoju banku i dati te podatke i lovu i poslati ih tebi (samo da pazi da kod opcije troškova ne stavi BEN jer će tada tebi opaliti sva naknade i umanjiti doznaku).

Johnny_B.
05.12.2007., 10:28
Za plaćanje preko weba nisam siguran. Ako hoćeš redovnim putem, moraš mu dati tvoje ime i prezime, adresu, broj tekućeg odnosno bolje je IBAN (može i konverzija iz valute u kn i uplata na tekući) te naziv, adresu i SWIFT adresu (tzv. BIC kod) banke u kojoj imaš tekući. BIC kod možeš saznati na šalteru banke, a možeš mi i tu napisati koja ti ja banka pa ti ja napišem njezin BIC kod. Frend onda treba otići u svoju banku i dati te podatke i lovu i poslati ih tebi (samo da pazi da kod opcije troškova ne stavi BEN jer će tada tebi opaliti sva naknade i umanjiti doznaku).

Mali ispravak; za vrstu uplate putem devizne doznake moraš imati devizni račun otvoren u bilo kojoj banci. Da bi devizna doznaka bila uspješno provedena, podaci su slijedeći;
1. IBAN
2. SWIFT
3. puno ime banke
4.puna adresa banke
5.tvoje ime i prezime
6.tvoja puna adresa

IBAN; International Bank Account Number sadrži i tvoj broj deviznog računa. Naknadu za takvo slanje novca će platiti pošiljatelj, i osobno, nju bi ti najprije preporučio, jer je 100% sigurna! Pozdrav!

Lavica02
05.12.2007., 15:21
(samo da pazi da kod opcije troškova ne stavi BEN jer će tada tebi opaliti sva naknade i umanjiti doznaku).

a što je BEN?

patnja
09.12.2007., 04:28
Imam ovu karticu i da li mi može netko reči na koji način meni netko iz inozemstva može izvršiti plaćanje na nju?
Ako imam tu karticu da li je moj račun već otvoren ili ga moram tek otvoriti i da li mi može netko jednostavno izvršiti plaćanje, samo da ostavim broj koji je na kartici ili ima neki drugi način? Thanks

Johny
24.12.2007., 15:14
Mali ispravak; za vrstu uplate putem devizne doznake moraš imati devizni račun otvoren u bilo kojoj banci. Da bi devizna doznaka bila uspješno provedena, podaci su slijedeći;
1. IBAN
2. SWIFT
3. puno ime banke
4.puna adresa banke
5.tvoje ime i prezime
6.tvoja puna adresa Ispravak ispravka, devizna doznaka se može isplatiti i u kunama. Banka obavi konverziju i to je to. Ako imaš BIC kod (ili kako ga zovu SWIFT kod) banke, naziv nije obavezan jer ga svaka banka može dohvatiti po BIC kodu. Također IBAN jednoznačno određuje primatelja, ali je preporučljivo imati i ime i prezime i adresu.

IBAN; International Bank Account Number sadrži i tvoj broj deviznog računa. Naknadu za takvo slanje novca će platiti pošiljatelj, i osobno, nju bi ti najprije preporučio, jer je 100% sigurna! Pozdrav!
Netočno. IBAN za fizičke osobe najčešće sadrži broj tekućeg računa (barem u PBZ-u), a vezan je na devizni račun. Naknadu uvijek može platiti i primatelj, sve ovisi kako odredi pošiljatelj.

Johny
24.12.2007., 15:23
a što je BEN?
Malo teorije deviznog platnog prometa... :D

Dakle kod deviznih doznaka su upletene najmanje 2 banke (može i više): banka nalogodavatelja i banka primatelja. Logično, svaka od tih banaka ima određene troškove obrade doznake. E sada, kad nalogodavatelj daje nalog za deviznu doznaku, on mora odrediti koja opcija pokrića troškova se koristi. Mogu biti slijedeće:

1. OUR (kod nas oznaka 1) - sve troškove snosi nalogodavatelj. Znači banka primatelja će naknadno obračunati svoje troškove nalogodavatelju ili će banka nalogodavatelja odmah naplatiti više i poslati lovu za naknadu.

2. BEN (kod nas oznaka 2) - sve troškove snosi primatelj. Banka nalogodavatelja će odmah umanjiti doznaku za iznos svoje naknade, a banka primatelja dodatno za svoju.

3. SHA (kod nas oznaka 3) - podijeljeni troškovi. Znači svaka strana u transakciji snosi troškove svoje banke. Banka nalogodavatelja će naplatiti svoje troškove nalogodavatelju, a banka primatelja će umanjiti doznaku za svoju naknadu.

Labinčica
03.03.2008., 20:01
Dragi forumaši, zna li netko (pouzdano) od Vas koliko u njemačkoj naplačuju proviziju za slanje novca u HR putem banke, naime trebao bio si prebaciti jedan malo veći dio novca pa ga baš nebih nosio sa sobom, pa me zanima koliko bi me banka oprala za tu tansakciju. Isto tako zanima me koliko vremena treba da je taj novac raspoloživ na računu u HR?....

Ako nitko nezna koliko takva transakcija stoji u njemačkoj, zna li bar koliko bi koštalo odavde u njemačku? (Vjerjatno je i obrnuto slično)

Radi se o cca 30.000€ :rofl:

Lavica02
03.03.2008., 20:32
tema spostoji ... spajam

Labinčica
04.03.2008., 11:03
tema spostoji ... spajam

Super (tnx), još da i netko odgovori.....

Johny
07.03.2008., 13:26
Sve ovisi iz koje banke se šalje i u koju. Svaka banka naplaćuje svoju naknadu tako da naknade iz HR u DE i obrnuto ne moraju biti niti slične.
Konkretno, u PBZ-u se obrada doznaka fizičkih osoba iz inozemstva naplaćuje 7,50 kn (bez obzira na iznos).
Naknadu za njemačku banku pitaj tamo ili pogledaj da li imaju na webu.

gljeeva
07.03.2008., 15:44
Čovjek nije pitao za trošak obrade priljeva nego trošak slanja takve doznake. Kod nas bi te koštalo oko 50ak eura. Ovisi o tarifama banke koja će ti obaviti prijenos.
Ali provjeri si ograničenja kod takve transakcije. Takav prijenos spada u kapitalne poslove i tu postoji hrpetina raznih ograničenja. Bitno je i porijeklo imovine, i njena namjena, i tvoj status u Njemačkoj (rezident/nerezident, radna dozvola boravka itd..). Ako tamo nemaš reguliran status onda si ograničen na 3000eura bez prethodnog odobrenja hnb-a. A to su samo ograničenja s hrvatske strane, sigurno postoje i neka s njemačke. Najbolje ti je nazvati HNB i provjeriti kakva su ograničenja, tu ti je cijena doznake najmanji problem.

Johny
08.03.2008., 14:30
Čovjek nije pitao za trošak obrade priljeva nego trošak slanja takve doznake. Mislim da i trošak obrade priljeva ulazi u to jer će mu to raspaliti banka primatelj.
Kao što sam rekao, pogledaj na web.

Što se tiče iznosa, do 3.000 eura mjesečko kao pomoć i pokloni, više od toga po nekim drugim osnovama (to se odnosi na HR ibanka će te to pitati kad budeš primio priljev) što za sobom povlači razna pitanja.

Johnny_B.
09.03.2008., 00:57
Ispravak ispravka, devizna doznaka se može isplatiti i u kunama. Banka obavi konverziju i to je to. Ako imaš BIC kod (ili kako ga zovu SWIFT kod) banke, naziv nije obavezan jer ga svaka banka može dohvatiti po BIC kodu. Također IBAN jednoznačno određuje primatelja, ali je preporučljivo imati i ime i prezime i adresu.

'Ajde kad se već ispravljamo, daj molim te pročitaj što je napisano, pa onda ispravljaj. Rekao sam da bi se mogla izvršiti uplata putem devizne doznake, za početak, a to kako netko želi isplatu, to ostavljam onome tko sredstva prima. :kava:

Netočno. IBAN za fizičke osobe najčešće sadrži broj tekućeg računa (barem u PBZ-u), a vezan je na devizni račun. Naknadu uvijek može platiti i primatelj, sve ovisi kako odredi pošiljatelj.

Ovako, ispočetka. Pošto smo mi zemlja koja se pošto- poto želi uvući u dupe bljuvotini od europske unije, tako smo i prihvatili IBAN kod, koji je samo još jedna u nizu "pametnih izmišljotina" europe. IBAN kod ti uopće nije potreban za slanje ili primanje devizne doznake, ali eto, dosta pomaže, pa ono. To da IBAN sadrži broj tekućeg računa i dovodi u nekim bankama do stvari tipa da ne možeš zatvoriti tekući račun nekoj osobi ako prije ne zatvoriš devizni, što je malo debilno, ali jebi ga.
Nadalje, vezano uz plaćanje naknade od strane pošiljatelja/primatelja; ta opcija se koristi kod zaprimanja deviznih doznaka firmi, jer one u dogovoru sa stranim investitorima, firmama i ulagateljima imaju opciju raspodjele naplate naknade, bilo da se radi o naplati pošiljatelju, primatelju ili pola/pola. Još nikad nisam čuo da je fizička osoba u HR napravila deviznu doznaku i dobila opciju da primatelj te iste doznake plati naknadu, jer ti zakon u HR to ne dopušta, bar ne "fizikalcima". Što misliš kako bi to izgledalo da svi koji rade deviznu doznaku van države stave tu opciju, od čega bi banke živjele...??? :kava:

Lavica02
21.03.2008., 12:04
s obzirom da se malo skrenulo s teme nastavak postova sam prebacila na Plaćaje u inozemstvo (http://www.forum.hr/showthread.php?p=13188092#post13188092)

Johnny_B.
21.03.2008., 19:15
s obzirom da se malo skrenulo s teme nastavak postova sam prebacila na Plaćaje u inozemstvo (http://www.forum.hr/showthread.php?p=13188092#post13188092)

Vidio sam, i ostavio jedan post tamo nakon tebe... :w

kaj_znachi
08.04.2008., 07:54
Evo opisati ću svoje iskustvo sa RBA bankom pa bih molio ako netko ko se smatra kompetentnim to malo prokomentira!
thx
Iz Australije je uplačena određena svota na moj devizni račun (da bih ja to mogao dalje uplatiti po njihovoj želji..).Naravno zatražio sam prije toga od RBA sve podatke,točan naziv,adresu,swift code i iban.Nakon podosta vremena obavještavaju me iz banke da je stigla kunska uplata za mene i da bih morao otvoriti tekući kod njih.Druga mogučnost je bila da oni te novce vrate pošiljaocu,pa opet ispočetka.
Napominjem da je u Australiji uplata izvršena u
australskim dolarima.
Molim za komentar

*_Aanita
08.04.2008., 12:08
zajebano, ali koliko znam, da si se raspitao mogao si to očekivati jer Hrvati ne smiju primati devize.

koliko su proviziju opalili?

kaj_znachi
08.04.2008., 12:35
zajebano, ali koliko znam, da si se raspitao mogao si to očekivati jer Hrvati ne smiju primati devize.

koliko su proviziju opalili?

ma da ,šališ se,a ja sam nadobudno mislil da smo izašli iz Juge (bar za neko vrijeme )
kaj se tiče provizije ispalo je ovak: 700 AUD = cca 2893 HRK ako se dobro sijećam.Toliko uglavnom plačaju i privatne mjenjačnice,u banci bi bilo 80-90 kn više ali neznam da li uzimaju kakvu proviziju kod konverzije.

An'Lyn
08.04.2008., 14:33
....jer Hrvati ne smiju primati devize.
Jel' ovo stvarno tocno?

Naime, moj otac radi vani i bas u RBA prima deviznu placu vec godinama. Nikad nisu uzeli proviziju niti ga je ikad itko pitao ista ...

Lavica02
08.04.2008., 16:18
Iz Australije je uplačena određena svota na moj devizni račun ...

o kojem se iznosu radi i koja je svrha doznake bila?

ali koliko znam, da si se raspitao mogao si to očekivati jer Hrvati ne smiju primati devize.

po kojem to točno članku zakona?

kaj_znachi
08.04.2008., 19:10
[QUOTE=Lavica02;13508870]o kojem se iznosu radi i koja je svrha doznake bila?

700AUD -uplačeno u Australiji
ovdje stiglo cca 2893HRK
gore malo višlje detalji..
Neznam da li su napisali svrhu doznake,plus toga ovi iz RBA tvrde da je lova došla posredstvom PBZ-a kao neka radnička doznaka ????

Johny
08.04.2008., 19:52
Ako imaš devizni račun u RBA, trebali su ti novce prebaciti na njega. Svaki devizni račun bi trebao biti multivalutni (znači ne moraš otvarati posebno za svaku valutu).
Nije mi jasno kako su samovoljno mogli izvršiti konverziju (doduše ne radim baš u praksi, ali mislim da deviznu doznaku ne možeš konvertirati u kn bez suglasnosti).
Trebala bi se obratiti njihovoj službi platnog prometa (preko poslovnice) i reći im da hoćeš AUD i da ti nisu imali pravo konvertirati. Ako ti budu muljali, reci da ćeš ih prijaviti HNB-u. :D

Lavica02
08.04.2008., 20:24
sve zavisi od osnova plaćanja ...

taj koji ti je slao lovu trebao je navesti da se radi o pomoći/poklonu ... očito to nije bilo tako ... ne znam točno, no recimo kod kupoprodaje nekrenina (npr. kada je kupac stranac pa ti šalje lovu iz inozemstva) ta lova OBAVEZNO se konvertira u kune i uplaćuje na kunski račun ... pogledat ću da li negdje imam u kojim je to još slučajevima ...

no svakako je banka trebala tebe kontaktirati i pitati .... mislim u roku od 8 dana

FrankoV
17.04.2008., 15:45
Netko je napisao da PBZ uzima 7,5kn za transfer love na drugi racun, to nije istina, uzimaju neki postotak.

Ja sam nema par mjeseci htio prebaciti cca 5-6kkn iz PBZ-a u ZABU na tekuci racun, htjeli su mi naplatiti naknadu od cca 50tak kuna. Naravno da nisam; uzeo sam lovu i odnio u ZABU te tamo uplatio bez naknade.

Dakle najsigurnije je ti je pitati u doticnoj njemackoj banci koliko te taj transfer kosta.

Lavica02
17.04.2008., 20:46
7,50 bi bilo kada tebi STIŽE lova na račun, a ne kad ti ŠALJEŠ lovu

FrankoV
18.04.2008., 11:21
Mea Culpa, krivo sam shvatio :)
Znaci kad primam iz inozemstva skidaju mi 7,5kn a kad ja saljem uzimaju postotak od transfera. Uz napomenu da postoje 3 modela, kada placa platioc sve, pola pola ili sve primaoc.

hvala!

gradri
14.05.2008., 23:53
Ljudi molio bih vas za pomoć!

Naime imam problem. Trebao bih dobiti lovu iz inozemstva. Trenutno imam samo tekući račun u Erste banci i imam maestro karticu. Zanima me da li trebam otvoriti devizni račun ukoliko će mi uplaćivat dollare i eure? želio bi to što prije srediti da mi uplatitelj uplati to čim prije.

Je li moguće srediti devizni račun u roku jedan dan?

Da li ću morat čekat na novu karticu?

Da li mogu isti dan kad napravim devizni dati uplatitelju da on uplati na taj račun ili treba proć neko vrijeme?

Da li broj deviznog računa treba neki dodatni pozivni broj kad se uplaćuje iz neke druge zemlje?

Koliko bi recimo morao čekat vremenski da lova sjedne iz recimo Njemačke, Slovenije, Bosne... ?( da li za različite zemlje traje različito vremenski?)

Stara mi ima u ZABA, a stari u PBZ račun isto. Da li pojedina banka brže vrši brže transakcije?

Znam da je puno pitanja ali bih vas molio da mi objasnite jer nisam baš previše do sad bio zainteresiran u bankarstvo a hitno mi je. Hvala!

Lavica02
15.05.2008., 07:48
Zanima me da li trebam otvoriti devizni račun ukoliko će mi uplaćivat dollare i eure?
da

Je li moguće srediti devizni račun u roku jedan dan?
da, odmah dobivaš Ugovor na kojem ti je broj računa ...

Da li ću morat čekat na novu karticu?
do cca 5 dana

Da li mogu isti dan kad napravim devizni dati uplatitelju da on uplati na taj račun ili treba proć neko vrijeme?
možeš odmah

Da li broj deviznog računa treba neki dodatni pozivni broj kad se uplaćuje iz neke druge zemlje?
traži tetu u banci koje točno podatke trebaš dati onome tko ti šalje novac ...
treba ti swift, iban

Koliko bi recimo morao čekat vremenski da lova sjedne iz recimo Njemačke, Slovenije, Bosne... ?( da li za različite zemlje traje različito vremenski?)
zavisi, no dolazi u nekoliko dana

Da li pojedina banka brže vrši brže transakcije?
:ne zna:

gradri
15.05.2008., 09:45
da...

Hvala ti puno!

feltzh
15.05.2008., 13:23
evo tu sam negdje vidio da je ograničenje 3000EUR bez odobrenja hnb pa me zanima a prolazi veća svota samo tako te da li se može rascjepati uplate na manje vrijednosti tjekom više dana pa da prođe ispod radara? :p
U svakom slučaju u kojem je obliku je to ograničenje postavljeno?
Te dali banke imaju neku obvezu prijavljivati veće iznose te od koliko?

Lavica02
15.05.2008., 20:08
dnevno je 3000 eura ... ako trebaš poslati više, šalješ u više dana ... ako imaš "sreće" može se desiti da te pozovu na red najviše zbog "pranja novca" pa te još i prijave (što moraju) čak i ako doznake radiš u više raznih banaka ....

ne kužim pitanje ..

U svakom slučaju u kojem je obliku je to ograničenje postavljeno?

misliš, gdje je to u zakonu ili ...

feltzh
17.05.2008., 00:01
ne kužim pitanje ..

misliš, gdje je to u zakonu ili ...

ma to vremenski (dnevno) me zanimalo, u svakom slučaju hvala.

Johny
19.05.2008., 15:45
dnevno je 3000 eura ... Mislim da je mjesečno (a ne dnevno) ako si fizička osoba i koristiš osnovu plaćanja 636 (pomoć, pokloni). Ako imaš neki ugovor ili koristiš neku drugu osnovu, onda možeš koliko hoćeš.

Pranje novca je potpuno drugi par rukava. Tamo se prijavljuju sumnjive transakcije (ne bih ulazio u detalje po čemu se otkrivaju sumnjive transakcije).

3007
19.05.2008., 19:14
Taj podatak (mjesečno ili dnevno) nisam nigdje uspio pouzdano iskopati. Svojedobno sam imao potrebu češće slati "pomoć" u inozemstvo; ponekad su nekim poslovnicama/smjenama u bankama prigovarali zbog slanja više puta mjesečno, a u nekim poslovnicama nikada (PBZ, ZABA).
Logično bi mi bilo da se radi o dnevnom ograničenju, jer je i iznošenje gotovine prilikom prijelaza granice ograničeno istim iznosom, a ne spominje se ograničenje u broju prelazaka granice.

P.S. Je l' dobivamo sad svi skupa kartone za OT ::):?

Johnny_B.
19.05.2008., 20:12
Mislim da je mjesečno (a ne dnevno) ako si fizička osoba i koristiš osnovu plaćanja 636 (pomoć, pokloni). Ako imaš neki ugovor ili koristiš neku drugu osnovu, onda možeš koliko hoćeš.

Dnevno je 3.000,00 EUR, a to dovodi do donje konstatacije...

Pranje novca je potpuno drugi par rukava. Tamo se prijavljuju sumnjive transakcije (ne bih ulazio u detalje po čemu se otkrivaju sumnjive transakcije).

...koja kaže da te mogu prijaviti i za "pranje novca" iako ti poštuješ limit od 3000 EUR- samo je pitanje koliko ti to često radiš dnevno u određenom periodu...

Lavica02
19.05.2008., 20:35
P.S. Je l' dobivamo sad svi skupa kartone za OT ::):?

sad ću ja biti off :D ... drage volje bi ja da postoje i nagradni kartoni za poštivanje pravila :D ...

nastavimo sad dalje u OT :)

gljeeva
19.05.2008., 21:02
Limit od 3000 eura je mjesečni a ne dnevni. Naravno da to nije moguće pratiti ako transakcije obavljaš u različitim bankama/poslovnicama, ali odnedavno je npr. PBZ uveo nemogućnost gotovinskih doznaka tj. doznake se mogu izvršiti samo bezgotovinom preko dev.računa pa je svaka doznaka evidentirana.

Inače kaj se tiče tih osobnih uplata tj. "pomoć/poklon", svrha im je u pravilu uzdržavanje obitelji pa bi trebali dokazati status povezanosti sa primateljem ali za sad se to baš i ne provodi. Ili u prijevodu, ne možemo iz čistog mira poslati nekome novac u inozemstvo ako nam taj nije uži član obitelji

Johnny_B.
19.05.2008., 22:00
Limit od 3000 eura je mjesečni a ne dnevni. Naravno da to nije moguće pratiti ako transakcije obavljaš u različitim bankama/poslovnicama, ali odnedavno je npr. PBZ uveo nemogućnost gotovinskih doznaka tj. doznake se mogu izvršiti samo bezgotovinom preko dev.računa pa je svaka doznaka evidentirana.

Inače kaj se tiče tih osobnih uplata tj. "pomoć/poklon", svrha im je u pravilu uzdržavanje obitelji pa bi trebali dokazati status povezanosti sa primateljem ali za sad se to baš i ne provodi. Ili u prijevodu, ne možemo iz čistog mira poslati nekome novac u inozemstvo ako nam taj nije uži član obitelji

Prevario si se u startu. Svako slanje preko bilo koje banke se vrši direktno sa deviznog računa (znači, bezgotovinski) i svaka takva transakcija je evidentirana, kao i sve ostalo što se u bankama radi.
A što se tiče dijela "uzdržavanja obitelji" i tu si u krivu, jer meni netko ne mora biti član ni uže ni daljnje obitelji da bi ja toj osobi poslao novac za pomoć. Samo opet ponavljam, nakon izvjesnog dijela, kako je netko već rekao, pozvat će te informativno da provjere od kud ti novci koje šalješ i tko je osoba kojoj šalješ. :kava:

gljeeva
19.05.2008., 23:12
Nisam se prevario. Ne ide svako slanje bezgotovinski, odakle ti to? Naravno da je sve evidentirano, ali operativno nije sve moguće provjeriti (npr. gotovinske transakcije).

Kaj se tiče "uzdržavanja obitelji", provjeri još jednom devizni zakon i podzakonske akte.
Nemam baš sva tumačenja zakona na kompu a ne da mi se sada sve prepisivati, al evo par linija koje bi trebale biti dosta:

ZAKON O DEVIZNOM POSLOVANJU

...Jednostrani prijenosi imovine

Članak 14.

(2) Osobni prijenosi imovine prijenosi su imovine iz Republike Hrvatske te u Republiku Hrvatsku na osnovi poklona i pomoći, rente, nasljedstva, podmirenja duga useljenika u ma­tičnoj zemlji, prijenosa imovine iseljenika u inozemstvo i dohotka osoba zaposlenih u Republici Hrvatskoj koje nisu rezidenti.

V.

Odobrenja iz stavka (1) točke IV. ove odluke Hrvatska narodna banka izdaje
na temelju zahtjeva u sljedećim slučajevima:

1. radi trajnog iseljenja rezidenta fizičke osobe iz Republike Hrvatske
2. za troškove liječenja i školovanja u inozemstvu
3. za poklone i pomoći rezidenta fizičke osobe članovima uže obitelji s
prebivalištem odnosno boravištem u inozemstvu
4. za nasljeđivanje po odluci suda ili drugog tijela koje vodi ostavinski
postupak, ako nasljednici žive u inozemstvu
5. za podmirenje useljenikova duga u inozemstvu
6. u slučaju drugoga, opravdanog razloga, čiju opravdanost ocjenjuje
Hrvatska narodna banka.

Prijenosi s osnove "umjerenih" doznaka na ime troškova za uzdržavanje obitelji (poklon ili pomoć) uobičajeni su te je iste moguće realizirati do iznosa 3.000,00 Eura mjesečno kumulativno. Za veće iznose potrebno je pribaviti dokaz o opravdanosti tih troškova u inozemstvu.

U svrhu dokaza "statusa obitelji" moguće je primjeniti odredbe iz obiteljskog zakonodavstva kojim se isti dokazuje (izvod iz matične knjige rođenih, izvod iz matične knjige vjenčanih, rješenje Centra za socijalnu skrb o usvajanju i sl.)...

Ko što rekoh, u praksi se to ne provodi, ali ti banka komotno može odbiti doznaku

Johnny_B.
20.05.2008., 19:42
...

Neke stvari u zakonu glase na jedan način, a provode se na sasvim drugi. Ako ti ja iz pouzdanih izvora kažem da možeš svaki drugi dan slati nekome 3 soma eura u svrhu pomoći i poklona, vjeruj mi, znam o čemu ti pričam, ali samo je pitanje, opet se ponavljam, koliko banci treba da te skuži i da te provjeri.

Reci mi, molim te, kakva je to transakcija ako ti najprije položiš valutu na devizni račun, i onda je deviznom doznakom pošalješ van države? Ako nije bezgotovinska, onda stvarno ne znam... :kava:
Pobrkao si rezidente, nerezidente, nasljedstva i još neke stvari koje u zakonu ne mogu biti razdvojene, jer bi nam onda ionako preširok zakon bio još gluplji i još širi...
Puno stvari se kod nas može, a da neki ljudi nisu toga ni svjesni...

gljeeva
20.05.2008., 20:44
Neke stvari u zakonu glase na jedan način, a provode se na sasvim drugi. Ako ti ja iz pouzdanih izvora kažem da možeš svaki drugi dan slati nekome 3 soma eura u svrhu pomoći i poklona, vjeruj mi, znam o čemu ti pričam, ali samo je pitanje, opet se ponavljam, koliko banci treba da te skuži i da te provjeri.

Da li pričamo o zakonu ili kako ga kršiti? Možeš ti svaki dan i voziti pijan ili pljačkati benz. pumpe, dok te ne ulove. Sve ovisi na koliko lijenog ili neupoznatog djelatnika naiđeš. Da meni dođe neko tak uporan, prvo bi ga proslijedio USPN-u pa vratio neobavljenog posla.

Reci mi, molim te, kakva je to transakcija ako ti najprije položiš valutu na devizni račun, i onda je deviznom doznakom pošalješ van države? Ako nije bezgotovinska, onda stvarno ne znam... :kava:

Kad kažem da nisu sve transakcije bezgotovinske onda mislim na to da u nekim bankama možeš doći sa kešom i osobnom i poslati doznaku, bez otvorenog dev.računa u toj banci ili uopče ikakvog računa tamo. To se zove gotovinska doznaka :kava:

Pobrkao si rezidente, nerezidente, nasljedstva i još neke stvari koje u zakonu ne mogu biti razdvojene, jer bi nam onda ionako preširok zakon bio još gluplji i još širi...
Puno stvari se kod nas može, a da neki ljudi nisu toga ni svjesni...

Nism nikaj pobrkao. Zakon itekako razdvaja rezidente i nerezidente (na koje se odnose skroz drugačija prava kako kod primanja tako i kod slanja doznaka). Sve ovo kvotano se odnosi na rezidente i zakon je dosta jasan, a gdje nije postoje podzakonski akti i tumačenja zakona. Ak to je još nekaj ostalo nejasno nazovi hnb pa pitaj..

Klepsidra
26.05.2008., 16:56
Prije 14 dana moj drug je na ovu banku uplatio neki novac, ali taj novac jos nije legao na racun (upravo sam dobila vijest).
Novac je uplacen iz inostranstva, pa me zanima kako mogu da dodjem do broja ove banke i da li zaista postoji mogucnost da novac ode u spejs? :-x
Ako je greska do njegove banke na kojoj je uplatio, moze li se otkriti ta greska?

Pojma nemam kako banke funkcionisu, ja samo znam trosit pare...

Pomagajte.

facasplaca
26.05.2008., 18:21
Reci svom "drugu" da ode u banku u kojoj je platio i provjeri sto je s uplatom, kad je uplatio, kad je sjela lova, na koji racun tocno, te usporedi brojeve racuna i ako je nesto krivo, banka moze traziti povrat novca. Svaka greska se moze otkriti jer postoji trag.

Klepsidra
27.05.2008., 08:26
Njegova banka iz inostranstva tvrdi da je novac legao u Hrvatsku.
Jel moguce da moze proci i 14 dana od uplate, pa da legne nakon toliko vremena (ili i duze)? Jel' moguce da knjigovodje mogu biti na godisnjem i da ih nema ko mijenjati?

Lavica02
27.05.2008., 08:45
neka ti da doznaku (papir) koji je dobio prilikom slanja, i neka mu baka u kojoj je slao da potvrdu da je novac poslan ... ako to imaš onda se možeš u svojoj banci reklamirati ...

lova sjeda u prosjeku do cca 7 dana ... to što netko ima godišnji, bolovanje nema veze s tobom ...

a o kojem se iznosu radi?

Klepsidra
27.05.2008., 09:05
neka ti da doznaku (papir) koji je dobio prilikom slanja, i neka mu baka u kojoj je slao da potvrdu da je novac poslan ... ako to imaš onda se možeš u svojoj banci reklamirati ...

lova sjeda u prosjeku do cca 7 dana ... to što netko ima godišnji, bolovanje nema veze s tobom ...

a o kojem se iznosu radi?

Ma o malo novaca nije puno.

Ima potvrdu da je novac uplatio. Poslao mi e-mailom i to sam proslijedila banci u Splitu, tj. samom vlasniku ziro racuna koji tvrdi da jos novac nije legao na racun.
Zato bih da nazovem licno ja banku u Splitu i da provjerim, ali nemam broja Splitske banke-Split:(

P.S. Ja sam prije par mjeseci uplacivala novac na banke u Srbiju i novac bi uvijek legao za 24h.
Ne kontam :eek:

Johny
27.05.2008., 20:07
Ma o malo novaca nije puno.

Ima potvrdu da je novac uplatio. Poslao mi e-mailom i to sam proslijedila banci u Splitu, tj. samom vlasniku ziro racuna koji tvrdi da jos novac nije legao na racun.
Zato bih da nazovem licno ja banku u Splitu i da provjerim, ali nemam broja Splitske banke-Split:(

P.S. Ja sam prije par mjeseci uplacivala novac na banke u Srbiju i novac bi uvijek legao za 24h.
Ne kontam :eek: Ako doznaka ne glasi na tebe, sumnjam da će ti u banci htjeti reći da li je doznaka sjela na tuđi račun. To bi bilo kršenje bankarske tajne. Ako lik bude i dalje inzistirao da mu lova nije sjela, može pošiljateljeva banka poslati upit prema Splitskoj banci što je s lovom.
Ako je potvrda u vidu SWIFT ACK-a, onda ga taj lik samo treba proslijediti u Splitsku banku i onda bi se banka trebala očitovati. Moguće da doznaka nije procesirana zbog nepotpunih podataka ili tako nešto.

Klepsidra
27.05.2008., 20:38
Ako doznaka ne glasi na tebe, sumnjam da će ti u banci htjeti reći da li je doznaka sjela na tuđi račun. To bi bilo kršenje bankarske tajne. Ako lik bude i dalje inzistirao da mu lova nije sjela, može pošiljateljeva banka poslati upit prema Splitskoj banci što je s lovom.
Ako je potvrda u vidu SWIFT ACK-a, onda ga taj lik samo treba proslijediti u Splitsku banku i onda bi se banka trebala očitovati. Moguće da doznaka nije procesirana zbog nepotpunih podataka ili tako nešto.

Nakon tacno 14 dana uplata je legla. Danas mi lik javio da je dobio novac. Da li je moguce da moze toliko da kasni?
Bas me to zanima...

Johnny_B.
28.05.2008., 00:11
Nakon tacno 14 dana uplata je legla. Danas mi lik javio da je dobio novac. Da li je moguce da moze toliko da kasni?
Bas me to zanima...

Moguće je, jer ako se dogodi, kako je Johny naveo, da su podaci nepotpuni, šalje se reklamacija banci pošiljatelju. Sve dok banka pošiljatelj "ne popravi" poslanu deviznu doznaku (čitaj: ne kontaktira osobu pošiljatelja da dostavi sve potrebne podatke!), novci stoje na prolaznom računu banke primatelja kao rezervirana sredstva za isplatu na račun osobe primatelja. Najkraće i "najlaičkije" što mogu.
:mig:

znatizeljan2
01.08.2008., 23:38
Zna li netko kako u Hrvatsku legalno doznačiti novac od prodaje nekretnine u inozemstvu?
Konkretno, prodaje se suvlasnički dio nekretnine u stranoj zemlji, vlasnik je državljanin RH i nakon prodaje treba novac na neki legalan način stići u Hrvatsku.

Johny
08.08.2008., 12:22
Ode se u neku stranu banku i napravi devizna doznaka u RH na račun prodavatelja.

@Johnny B. DL
Nisam siguran da li doznaka smije toliko dugo stajati na prijelaznom računu.

Johnny_B.
10.08.2008., 09:28
@Johnny B. DL
Nisam siguran da li doznaka smije toliko dugo stajati na prijelaznom računu.

Znam da postoji neki određeni period u kojem se podaci mogu dostaviti, u suprotnom se devizna doznaka vraća na ime pošiljatelja. Nisam ni ja siguran koliko taj period točno traje, mogu provjeriti, pa ću vam javiti.

Lavica02
10.08.2008., 19:23
mislim da je 8 dana

infra red
04.10.2008., 00:59
Zna li netko koja je procedura kad hrvatski drzavljanin koji prebiva u inozemstvu zeli prebaciti vecu kolicinu novca sa njegovog racuna u inozemstvu na njegov hrvatski racun?

Hvala.

Johnny_B.
04.10.2008., 11:40
Zna li netko koja je procedura kad hrvatski drzavljanin koji prebiva u inozemstvu zeli prebaciti vecu kolicinu novca sa njegovog racuna u inozemstvu na njegov hrvatski racun?

Hvala.

Sve ti ovisi o tome kako banka iz koje prebacuješ gleda na to što se tiče njihovih zakona, limita, i načina prebacivanja.
Pretpostavljam da imaš dvojno državljanstvo, pa ti takva transakcija ne bi trebala predstavljati nikakav problem. Jedino što ti se može dogoditi (ovisno o iznosu koji ti sjedne kod nas) da te naša drvizna i pravna služba malo propitaju o podrijetlu tog novca.

infra red
04.10.2008., 12:14
Hvala :)

Karijes___
20.10.2008., 11:47
Pozdrav,

Molio bih vas da mi kažete na koji način se može izvršiti uplata iz inozemstva na moj račun u OTP banci. Znam da je glupo pitanje ali nemam iskustva sa takvim stvarima (uopće) pa bih stvarno cijenio da mi objasnite proceduru. Šta treba taj čovjek u inozem. imati (kakve podatke o mom računu) i šta i na koji način on uplaćuje na moj račun?

Hvala puno

Johny
20.10.2008., 13:25
Već imaš nekoliko threadova o tome, ali evo opet:
moraš mu poslati svoj IBAN (broj tvoga računa u formatu HRxx 2407 000x xxxx xxxx x - pitaj u banci neka ti ga napišu ako ga ne znaš) i BIC kod OTP banke (mislim da je OTPVHR2XXXX, ali za svaki slučaj pitaj u poslovnici). bilo bi dobro dati i tvoje podatke (ime, prezime, adresu) za slučaj da ne prođe automatska obrada.

Karijes___
20.10.2008., 13:27
hvala puno

LudaPtica
24.10.2008., 01:41
Koliko se novaca tako može prebaciti ?

Postoji li neki limit do kojega te ne pitaju porijeklo i koji je ?

Johnny_B.
24.10.2008., 09:26
Koliko se novaca tako može prebaciti ?

Postoji li neki limit do kojega te ne pitaju porijeklo i koji je ?

Po zakonu RH, u svrhu pomoći i poklona možeš prebaciti do 3.000,00 €.
Iznad tog iznosa možeš prebaciti onoliko koliko ti piše na računu koji moraš platiti prema van (ako ga, naravno, imaš).
Ukoliko se tebi šalje lova izvana, sve do 200.000,00kn je neupitno. Sve iznad toga moraš opravdavati.

eragon
28.01.2009., 20:17
eto desilo nam se danas da su nas zvali iz banke da vide koje je svrha uplate na nas devizni racun.Rekli smo poklon.

to mi je malo cudno pa mi je logicno da jedina veza moze biti oib!

Nama ce svaki mjesec iz inozemstva stizati uplata na devizni racun u iznosu cca 10 000,00 kn, pa me zanima mozemo li imati kakvih problema i dali je jedno sa drugim u vezi!

thx

girling
28.01.2009., 21:34
ako ti je to problem prebaci na moj 5000 mjesečno...pa te neće provjeravati :top:

An'Lyn
29.01.2009., 07:23
A koja je banka u pitanju?

eragon
29.01.2009., 11:19
zaba.

zasto?

An'Lyn
29.01.2009., 12:40
Pitam jer sam cuo od jednog poznanika iz Rijeke da su njega isto to pitali (takodjer je Zaba bila u pitanju) radi deviznih doznaka (radi vani). Zanimalo me jel' su to pocele mozda i druge banke raditi ...

Nisu ti u banci nikakvu drugu informaciju rekli o tome? - hoce li te podatke proslijediti dalje ili nesto slicno?

gami88
29.01.2009., 18:45
sad svaka banka traži oib pri otvaranju računa! do kraja godine će se zamjeniti s matičnim brojem.

gljeeva
29.01.2009., 21:03
nema veze sa oib.
Provjeravaju svrhu doznake (ako pošiljatelj nije dobro specificirao).
Podatak se ne proslijeđuje nigdje dalje, banci je jedino bitno da je ispravno knjižila doznaku (isplate nekakvih honorara idu na žiro račun itd..)

Johny
30.01.2009., 15:14
Pošiljatelj ni ne mora specificirati svrhu uplate (ili može napisati bilo što) jer je osnov plaćanja hrvatska izmišljotina. :)

Banka mora u HNB poslati osnov plaćanja za svaku doznaku i zato su te zvali.

st2l
31.01.2009., 18:01
Trebam dobit uplatu iz inozemstva i traže mi IBAN i SWIFT CODE, a ja ne znam kaj je to uopće?! Preko Zagrebačke banke je. Kako nabavit te brojeve, jel trebam baš ić u banku ili mogu na neki drugi način, preko telefona ili interneta?

ssnjoff
31.01.2009., 18:46
pogledaj si na izvodu. iban je tvoj broj, swift je jedinstvena oznaka zabe. sve ti se nalazi na izvodu.

st2l
31.01.2009., 18:47
ali bacila sam sve izvode!! zato imam problem!

Anasib
31.01.2009., 19:24
swift je ZABAHR2X a IBAN možeš vidjeti na e zabi, klikni na svoj devizni račun :mig:

banderas
02.02.2009., 01:04
Pojednostavljeno, SWIFT je broj računa banke, a IBAN broj tvog računa (ovo drugo nemoj bukvalno shvaćati, nego ti objašnjavam što to znači, u praksi zadnjih 10 brojeva IBANa je broj tvog računa), i kombinacija SWIFT-IBAN jedinstveno iz svakog dijela svijeta označava tvoj konkretan devizni račun.

Johny
02.02.2009., 07:50
Pojednostavljeno, SWIFT je broj računa banke, a IBAN broj tvog računa (ovo drugo nemoj bukvalno shvaćati, nego ti objašnjavam što to znači, u praksi zadnjih 10 brojeva IBANa je broj tvog računa), i kombinacija SWIFT-IBAN jedinstveno iz svakog dijela svijeta označava tvoj konkretan devizni račun.Ispravak dva netočna navoda. BIC kod (ili kako ste ga nazvali tu SWIFT što je pogrešno) je adresa banke, a ne njezin broj računa. Već sam IBAN je međunarodno jedinstven (ima prefiks države na početku. IBAN jeste tvoj broj računa sa svim dodacima koji ga čine jedinstvenim u svijetu.

Da budemo malo precizniji, BIC kod ZABA-e je ZABAHR2XXXX, a IBAN ti je vjerojatno HR**2360000... (** je kontrolni broj koji se računa po modulu 98 ako ne griješim, a umjesto točkica ide tvoj broj tekućeg, no ovo uzmi s rezervom). Ako nemaš e-zabu, odi u poslovnicu i pitaj koji ti je IBAN.

banderas
03.02.2009., 15:36
Morat ću ovako pisati:
pojednostavljeno

Johny
06.02.2009., 21:23
Ne vidim zašto bi trebalo pojednostavljivati činjenicu da je BIC kod adresa iliti identifikator banke? Samo se zbunjuje ljude netočnim činjenicama.
A drugi dio uopće nije pojednostavljivanje.

dark_lord
09.02.2009., 10:47
Istina. :) Vidi se da smo bankari.

Lavica02
09.02.2009., 19:36
na temi Pravila podforuma (http://www.forum.hr/showthread.php?t=293611) u drugom postu, dala sam si truda i još davnih dana stavila podatke svih banka :)

IBAN možete dobiti u svojoj banci

ArkinAardvark
12.02.2009., 05:50
Zanima me kako idu uplate na racun iz inozemstva (u Hrvatskoj se to radi uplatom na tekuci racun, zar ne)?

Dakle, prvo sam mislio otvoriti si moneybookers account, ali kao i rezervu, mislio sam da stavim i broj racuna za izravo uplacivanje, nesto kao ovo:

Direct deposit

The Wikimedia Foundation has a bank account that accepts money transfers. If you require any assistance, please email donate(at)wikimedia.org.

US Bank
Wikimedia Foundation
SunTrust Bank
300 1st Ave South
St Petersburg, Florida 33701
United States
+1.727.892.3955

Account numbers:
US Domestic Wires
ABA/ACH# 061000104
A/C# 1000072775314

International
SWIFT code SNTRUS3A
A/C# 1000072775314

European Union Bank
Wikimedia Foundation
Banque Dexia
44, bvd Pacheco
1000 Bruxelles
Belgium

Account number:
IBAN BE43 0689 9999 9501
BIC GKCCBEBB

National Belgian account number: 068-9999995-01 (For transfers inside Belgium or from countries not supporting the IBAN system)

Moneybookers

We have an account at moneybookers.com. Please send donations to donate(at)wikimedia.org.

(Inace, to je stranica Wikimedija fondacije - http://wikimediafoundation.org/wiki/Donate/WaysToGive/en)

E, sad imam jedan problem - ovdje se vidi da uz broj racuna mora biti navedeno i ime, a nisam bas lud za navodjenjem vlastitog imena na internetu, tako da ako netko zna postoji li nacin da se to ime ne mora navesti; takodjer, sto su SWIFT, IBAN i ostalo te gdje se to dobiva (pretpostavljam u banci)?

Inace, imam racune u Zabi (tekuci i ziro); sad, odem tamo, oni mi daju te dodatne brojeve i sto onda?

Hvala :top:

bilokoje
12.02.2009., 12:11
Ti hoćeš sa stranog računa uplaćivati na svoj račun u Zabi? To nema problema, Zaba je u tom međunarodnom sustavu, tako da odeš u stranu banku (ja sam to radila iz usa), ispuniš uplatnicu (a oni ti ispune Ibane i Swiftove), jedino što transakcija košta. Ne sjećam se više točno, ali mislim da su meni napraćivali 30 $ po prebacivanju.
A ima i druga opcija, da šalješ čekove na račun u Zabi, to naplate mislim oko 20$ po čeku.

Johny
12.02.2009., 12:18
Mislim da je bilo već barem 3 teme o ovome.
Ajde malo pogledaj po ovom podforumu i naći ćeš što ti sve treba za plaćanje.

ArkinAardvark
12.02.2009., 12:18
Ti hoćeš sa stranog računa uplaćivati na svoj račun u Zabi? To nema problema, Zaba je u tom međunarodnom sustavu, tako da odeš u stranu banku (ja sam to radila iz usa), ispuniš uplatnicu (a oni ti ispune Ibane i Swiftove), jedino što transakcija košta. Ne sjećam se više točno, ali mislim da su meni napraćivali 30 $ po prebacivanju.
A ima i druga opcija, da šalješ čekove na račun u Zabi, to naplate mislim oko 20$ po čeku.

Ne, necu to ja uplacivati vec netko drugi; znaci, dam toj osobi broj deviznog racuna i to je to (jedino sto treba, ne treba ime niti adresa; onda se ide u banku, uplacuje i proces je gotov)?

Hvala

bilokoje
12.02.2009., 12:30
Dobro ti je Johny rekao, pročešljaj pdf, ovo sigurno negdje piše.
Ali okvirno (mislim, ne sjećam se, ali logično), nema šanse: iz jedne banke u jednoj državi, u drugu u drugoj državi, neće ići bez imena i adrese, to im je vjerojatno safety mehanizam

Lavica02
12.02.2009., 14:10
lakše je otvoriti novu temu nego malo potražiti ...

a za Moneybookers pitanja postavljati ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=168030)

ArkinAardvark
12.02.2009., 14:30
Već imaš nekoliko threadova o tome, ali evo opet:
moraš mu poslati svoj IBAN (broj tvoga računa u formatu HRxx 2407 000x xxxx xxxx x - pitaj u banci neka ti ga napišu ako ga ne znaš) i BIC kod OTP banke (mislim da je OTPVHR2XXXX, ali za svaki slučaj pitaj u poslovnici). bilo bi dobro dati i tvoje podatke (ime, prezime, adresu) za slučaj da ne prođe automatska obrada.

Ok, Ok, ispricavam se zbog nerabljenja searcha :p... Samo jos jedno pitanje (jer zelim biti siguran, ne zamjerite) - znaci podaci (ime, prezime, adresa) nisu apsolutno nuzni/moze se bez njih (iako je˝rizik˝ - ne znam kako da nazovem - mozda veci ali se moze), znaci samo treba IBAN i SWIFT? Ako netko ima iskustva s tim neka napise i jos jednom hvala ekipa :top:

gljeeva
12.02.2009., 21:02
ime i adresa su nužni i ne može se bez njih

Johny
12.02.2009., 22:04
Jako su nužni zbog sprječavanja pranja novca i financiranja terorizma.

ruler
26.03.2009., 19:55
rodjak iz 58. koljena prolupao i želi mi doznačivati devize na moj devizni račun. novac je legalan.

da li me netko nešto pita o tome (banka,porezna uprava)? iznosi bi bili redovni.

Lavica02
26.03.2009., 20:27
ako se radi o manjim iznosima, u principu ne ako je poznat osnosv priliva ... čak i kad je poznat, banka pita: što on tebi šalje te pare :D (samo da nije s osnova honorara, iznajmljivanja i drugih uplata koje trebaju ići na devizni žiro)

token_st
03.04.2009., 16:35
Ovako,
imam otvoreni devizni racun u zabi, da li je moguce vrsit uplate ili primat novce na taj racun iz Srbije?( primjer; zelim poslat 100€ na devizni racun iz Srbije).I da je taj devizni racun od njihove UniCredit Group banke .
Nekada Hrvatska i Srbija nisu imale platni promet, jel se to prominilo sad?

Hvala

akcija1
03.04.2009., 18:28
na taj devizni raxcun u zaboi mozes primiti uplatu iz srbije dovoljno je da uplatiocu u srbiji posaljes ime i adresu banke (zabe) IBAN kod i tvoje ime i prezime kada ZABA primi uplatu na tvoj devizni uzme ti proviziju od 7,50 kn.

za gradjanstvo neko jeftinije slanje novca unutar unicredit grupe mislim da nema

token_st
03.04.2009., 21:33
aha, znaci ja posaljen tamo svoj IBAN kod, ime i adresu banke ( adresu bilo koje poslovnice ili one u koju ja idem? ) i svoje ime i prezime.

jel provizija od 7.50kn ista za bilo koju svotu novca?

Johny
03.04.2009., 23:03
Trebaš poslati i BIC kod ZABA-e, a ne samo adresu (šalje se adresa centrale, a ne poslovnice).

Koliko ja znam, naknada za priljeve fizičkih osoba ne ovisi o primljenom iznosu.

akcija1
05.04.2009., 12:55
Zagrebačka banka d.d. Zagreb
Paromlinska 2
10 000 Zagreb -HR

Tvoje ime prezime adresa grad

IBAN HR172360000tvoj br deviznog
SWIFT/BIC : ZABAHR2X

Za fiziče osobe se naplaćuje jednokratno 7,50 kn priljev iz iznozemstva bez obzira na iznos bilo 1 eur ili mil eura uvijek je 7,5 kuna

Johny
06.04.2009., 07:48
Zagrebačka banka d.d. Zagreb
Paromlinska 2
10 000 Zagreb -HR

Tvoje ime prezime adresa grad

IBAN HR172360000tvoj br deviznog
SWIFT/BIC : ZABAHR2X

Za fiziče osobe se naplaćuje jednokratno 7,50 kn priljev iz iznozemstva bez obzira na iznos bilo 1 eur ili mil eura uvijek je 7,5 kunaNemoj zbunjivati čovjeka! Ovo što sam boldao je varijabilan dio (to su kontrolne znamenke). Za točan IBAN treba pitati u banci!!!

akcija1
06.04.2009., 14:48
Johny nisi u pravu , HR17 je fiksna komponenta
HR172360000BR DEVIZNOG, SAMO JE BROJ DEVIZNOG varijabilna komponenta

HR17 je oznaka za drzavu CRO u medjunarodnim placanjima, 2360000 je vodeci jedinstveni br Zagrebacke banke kod HNB-a i poslije toga klijentov br deviznog
Pogledaj da u svim bankama u HR IBAN pocinje s HR17...

Lavica02
06.04.2009., 17:10
@akcija ... nisi u pravu ...

kod mene IBAN počinje HR442360000brojdeviznogračuna
a kod mm-a HR282360000brojdeviznogračuna

neno1966
06.04.2009., 17:38
Ja imam HR80 :) Najjači sam:lux: Ima li tko više?

Još kad bi netko nešto donirao...:(

akcija1
06.04.2009., 19:17
Ispricavam se za HR17... , onda je samo fiksna komponenta ....2360000....
Ali svakako koji mi je IBAN treba provjeriti u banci a ne ovako preko foruma

Lavica02
06.04.2009., 20:34
Još kad bi netko nešto donirao...:(

imam volju, ali mi zakon brani :D

Johny
06.04.2009., 23:14
Ispricavam se za HR17... , onda je samo fiksna komponenta ....2360000....
Ali svakako koji mi je IBAN treba provjeriti u banci a ne ovako preko forumaTočno. Čak nije u svim bankama broj deviznog u IBAN-u. U PBZ-u je, recimo, u IBAN-u broj tekućeg računa.

imam volju, ali mi zakon brani :DKonvertiraj u kune pa doniraj. :D

Ja imam HR80 :) Najjači sam:lux: Ima li tko više? Ja samo HR37 pa :s za tvoj HR80

Lavica02
07.04.2009., 11:05
Konvertiraj u kune pa doniraj. :D

ma kako god, na devizni ne ide :D

neno1966
07.04.2009., 13:16
ma kako god, na devizni ne ide :D
Misliš fizička osoba ne može drugoj fizičkoj osobi ništa uplatiti na devizni račun?

Lavica02
07.04.2009., 16:21
da, ukoliko nema punomoć

Johny
08.04.2009., 10:11
Misliš fizička osoba ne može drugoj fizičkoj osobi ništa uplatiti na devizni račun?U načelu ne može ni pravna. U Hrvatskoj je kuna platežno sredstvo i zbog toga nije dozvoljeno plaćanje u stranim valutama.

gorand20
09.04.2009., 10:34
zanima me kako da rijesim problem koji je moja sestra napravila uplacujuci novac iz njemacke,na svoj devizni racun u pbz-u,ona je novac uplatila i ispunila sve podatke osim broja svog deviznog racuna?!sad me zanima gdje je taj novac i kako to ispraviti,jer u njemackoj su joj rekli da je novac otisao..a potvrdu joj ne izdaju jer kazu da je puno vremena proslo,a prvu potvrdu je izgubila.ako netko zna molim vas da mi pomogne!!

kokos bijeli
09.04.2009., 13:06
zanima me kako da rijesim problem koji je moja sestra napravila uplacujuci novac iz njemacke,na svoj devizni racun u pbz-u,ona je novac uplatila i ispunila sve podatke osim broja svog deviznog racuna?!sad me zanima gdje je taj novac i kako to ispraviti,jer u njemackoj su joj rekli da je novac otisao..a potvrdu joj ne izdaju jer kazu da je puno vremena proslo,a prvu potvrdu je izgubila.ako netko zna molim vas da mi pomogne!!

kako je uplatila bez broja racuna? dali joj je novac sad na racunu? Ako je dobila tu potvrdu prije pa valja na njoj vidi dali je uplaceno ili ne?

gorand20
09.04.2009., 13:15
uplatila je i izgubila potvrdu,tamo u njemackoj banci su joj rekli da je novac otisao na pbz ali posto nije upisala broj racuna gdje bi taj novac mogao biti?upisala je svoje ime prezime,iban broj i sve sto treba osim broja racuna.

neno1966
09.04.2009., 13:28
iban broj i sve sto treba osim broja racuna.
Pa IBAN jest broj računa, ne treba nikakav drugi broj.

gorand20
09.04.2009., 13:45
otici cu i provjeriti u banku taj racun.hvala na pomoci

Johny
09.04.2009., 22:20
Banke mogu tražiti i po imenu, prezimenu i adresi.
No, ako se ne nađe vlasnik, banke ne drže novac predugo tamo nego ga vrate natrag u banku odakle je došao.

0frend0
16.05.2009., 07:53
Pozdrav, trebao bih da mi uplate neke novce iz inozemstva, radi se o eurima,imam u pbz-u otvoren devizni tekuci racun, moze li mi netko objasniti postupak, imam iban i swift, ali ne znam sto sve trebam dati toj osobi koja mi uplacuje, koje podatke itd...osoba bi mi uplatila iz italije.

Anasib
16.05.2009., 08:05
ime, prezime, iban, ime banke, adresu banke i swift :mig:

Johny
17.05.2009., 00:48
Pozdrav, trebao bih da mi uplate neke novce iz inozemstva, radi se o eurima,imam u pbz-u otvoren devizni tekuci racun, moze li mi netko objasniti postupak, imam iban i swift, ali ne znam sto sve trebam dati toj osobi koja mi uplacuje, koje podatke itd...osoba bi mi uplatila iz italije.Ajde malo prelistaj temu prije nego što postaviš pitanje. :rolleyes:

NEvo
22.06.2009., 19:47
Rođak radi vikendicu kod nas, pa ga zanima kako da najlakše pošalje meni na račun oko 50k kuna, a da bude legalno i da mu ne uzmu previše provizije.

Sorry moderator ako je krivi podforum...

trustno1
22.06.2009., 20:26
moze pay palom, ali onda ti placas proviziju..
pogledaj kakva je situacija i sa moneygram...

Neuson
22.06.2009., 20:37
Ne može paypalom jer Hrvati ne mogu još primati novac.

NEvo
23.06.2009., 07:50
malo sam istraživao o Liberty reserve i Western union. Western union ima ugovor sa Hrvatskom poštom, ali šalje 10.000,00 kn uz proviziju do 5,5%... Je li netko više upućen u takve vrste isplate... Želimo izbjeći ovakva ispitivanja od banaka u koju svrhu je novca, sumnjivih pranja novaca i slično, a navodno je spomenuti LR u tome legalan i učinkovit.
Dakle, novac je legalan, ali će se slati možda i do 150.000,00 kn, pa da to ne bude na kapaljku svaki dan/mjesec, nego odjednom...

NEvo
25.06.2009., 13:42
nitko?

Lavica02
25.06.2009., 14:56
kako je njemu najisplativije poslati => mislim da ti to nitko neće znati odgovoriti ... naknade banaka zaviste od banke do banke, a pogotovo ako se radi o drugom kontinentu

kad lova dođe u RH banka je dužna (ukoliko osnov plaćanja nije jasan ) tražiti od primatelja svrhu tih novaca ... isto tako je obvezna tražiti izjave primatelja kada je riječ o većim uplatama

Johny
26.06.2009., 19:43
Sve preko 3.000 EUR ne može proći kao pokloni pa ti mogu tražiti račun ili slično da dokažeš svrhu.
Mislim da sve banke imaju gornju granicu za naknadu. U većini banaka (za ZABA-u i PBZ znam) je naknada za priljev fizičkih osoba 1 EUR. Pri tome mislim na naknadu naše banke. Pitanje je koliko će njega oderati njegova banka te da li će biti banaka između te dvije banke.

istojano
10.07.2009., 17:07
Pozdrav,

postoji velika mogucnost da uskoro odem radit na bliski istok...od place bi mi trebalo ostati svaki mjesec nekih 2000 eura i vrlo brzo ce se skupiti pristojna ustedjevina...zanima me na koji naci je najbolje tu lovu prebaciti u hrvatsku? Koliko je skupa i koliko traje procedura da lovu saljem iz Banke na bliskom istoku u nasu banku?

Koliko smijem ponijeti kesa kad se budem vracao kuci (recimo za bozic i preko ljeta)?

Hvala svima!

voditeljica1
10.07.2009., 17:49
mozda ti ovo pomogne

www.ikobo.com

istojano
11.07.2009., 05:52
Hvala! :top:

neno1966
11.07.2009., 10:57
Što ne razgovaraš sa poslodavcem, pretpostavljam da tamo radi još stranih radnika, možda ne može uplačivati u Hrvatsku ali možda može negdje u EU :ne zna:

istojano
11.07.2009., 12:02
Kuci cu ici 2 puta godisnje a tamo moram sam placat stan (2000 eura mjesecno) + troskovi za auto i hranu oko 1000 eura tako da placu moram primat tamo :)

Budem se raspitao u nasoj banci kad se vratim u hrvatsku....hvala!

celavi2
11.07.2009., 15:46
A zasto bi tocno prebacivao lovu u hrvatsku? To ti jedino moze donijet dodadtna davanja drzavi i probleme. Zasto jednostavo to ne ostavis na stranom racunu i uzmes debitnu karticu. Kada/ako se vratis u Hrvatsku mozes lovu dizat preko kartice...

istojano
11.07.2009., 20:52
heh ...imam stambeni kredit od 500 eura mjesecno i otvoren trajni nalog pa sam mislio uplacivat odavde...

neno1966
11.07.2009., 21:03
Zbog čega prije ne razgovaraš sa poslodavcem? :ne zna:

Kao što pomorci dižu dio zarade na brodu a dio ide na račun zašto to ne bi funkcioniralo i u tvom slučaju?

btw. nije nikakav problem slati s banke na banku ali jasno da te porezna može pitati za zdravlje...

Johny
12.07.2009., 20:07
Ne zaboravi da su još uvijek na snazi ograničenja u deviznom platnom prometu (do 1.1.2010.) i da moraš tražiti dopuštenje HNB-a za otvaranje računa u inozemstvu (koje ćeš sigurno dobiti jer ideš raditi tamo).

Kao što pomorci dižu dio zarade na brodu a dio ide na račun zašto to ne bi funkcioniralo i u tvom slučaju?Koliko ja znam, pomorcima njihov poslodavac uplaćuje dio plaće na njihov devizni račun u domaćoj banci (zbog obitelji).

istojano
12.07.2009., 20:51
Hvala Johny :) Nisam znao za to devizno ograničenje :))

P.S. Bas se pitam jesul i nasi politicari trazili dopustenje od HNB-a za otvaranje deviznih racuna i prebacivanje nase love... :((

Juraj2
15.07.2009., 17:15
Ne zaboravi da su još uvijek na snazi ograničenja u deviznom platnom prometu (do 1.1.2010.) i da moraš tražiti dopuštenje HNB-a za otvaranje računa u inozemstvu (koje ćeš sigurno dobiti jer ideš raditi tamo).

Ovo ne vrijedi za gastiče, tj za one koji žive i rade vani. Dovoljna je dozvola boravka/radna viza u putovnici i nema nikakvih ogranićenja.

shtakinaath
09.08.2009., 03:30
poštovani, je li moguće da mi na devizni uplati pare neka firma (sitne pare), kao "poklon"?

dante-1
09.08.2009., 08:56
može, ako su voljni na taj način vršiti isplate. pravdanje njihovih isplata tebe ne mora brinuti, a ti smiješ primati uplate. ako su uplate redovite, mjesečne, to može postati sumnjivo banci s kojom radiš iako ja ne vejrujem da će napraviti bilo što za manje uplate.

u svakom slučaju, kršiš zakon :mig:

benko
09.08.2009., 09:09
može, ako su voljni na taj način vršiti isplate. pravdanje njihovih isplata tebe ne mora brinuti, a ti smiješ primati uplate. ako su uplate redovite, mjesečne, to može postati sumnjivo banci s kojom radiš iako ja ne vejrujem da će napraviti bilo što za manje uplate.

u svakom slučaju, kršiš zakon :mig:

:confused::confused:

po cemu je to krsenje zakona??
godinama radim vani tj za stranu firmu i godinama mi uredno moju placu(cijelu) uplacuju na moj devizni racun u hr. niti je to banci sumnjivo, niti ima zasto biti sumnjivo. isto tako godinama uredno podizem svoj novac sa deviznog racuna. banka ni po zakonu nije duzna provjeravati redovne uplate do (cini mi se) 10000 eura. a ukoliko imas pravovaljani ugovor s firmom ni iznos preko toga nije upitan. nitko ti ne moze zabraniti da ti ili tvoja firma saljes svoja mjesecna primanja na hr banku, jer zivis u hrvatskoj i njen si drzavljanin.

dante-1
09.08.2009., 09:16
benko,
nisi shvatio, :mig:

shtakinaath, nema ugovor sa tim poduzećem, nije zaposlena tamo, a ti jesi, pa to i čini značajnu razliku. u tvom slučaju je sve legalno :cerek:
ona želi od tog poduzeća dobiti "dar" ili nešto slično za obavljeni posao.....

benko
09.08.2009., 09:44
dante, ni to nema veze. ugovor je bitan u slucaju da iznos prelazi 10 000eura(kazem, cini mi se da je toliko, nemoj me uhvatiti odmah za rijec) jer onda banka ima pravo provjeriti. pa davizni racun i sluzi, da bi ti na njega stizala sredstva iz vani, a ne da bi ti(ne mislim na tebe osobno) samo uplacivao na njega devize u hr. mene do sada banka nikada nije pitala ni zasto ni kako ni zbog cega. pogotovo ako su ti uplate redovite svaki mjesec i to u +/- istom iznosu, svima je jasno da se radi o tvojoj placi. jos ako su uplate od neke firme, onda nema nikakvih problema. u slucaju da negdje putujes, imas pravo iznijeti veci iznos deviza, ukoliko imas potvrdu banke da si te devize podigao s deviznog racuna.

shtakinaath
09.08.2009., 14:14
Pa kuzite u cemu je stvar-tek sam zavrsila faks i bavila bi se prevodjenjem, to bi mi bio kao prvi neki posao i jednostavno nemam para da otvorim obrt il prijavim samostalnu djelatnost (kao freelancer) jer necu imat dovoljno prihoda da platim dace...te uplate bi bile mislim ne vise od 2000 kn mjesecno, otprilike...

Provjeravala sam ugovor s tom firmom i tamo pise da ja to sklapam kao "independent contractor" (sto u biti nisam jer nemam nis prijavljeno)...al jebat ga, radit se mora, i mora se negdje pocet...muka mi je krsit zakon, al za sad fakat nemam drugog izbora...pa me samo zanima dal banka nekako "vidi" da je uplata dosla od neke firme, a ne od privatne osobe...jer ja u biti ne mogu izdavati fakture (invoices)...ma sva sam jadna...:(

shtakinaath
09.08.2009., 14:17
Il da odem pitat u banku? Il bi se onda jos vise "uvalila"?:ne zna:

Mozda bi to mogla preko tudjeg obrta (frendica mi je ponudila, ona ce otvorit obrt sad)...al onda bi ona kao trebala i zaposliti, kaj ne? Uh....

Lavica02
09.08.2009., 17:17
dante, ni to nema veze. ugovor je bitan u slucaju da iznos prelazi 10 000eura(kazem, cini mi se da je toliko, nemoj me uhvatiti odmah za rijec) jer onda banka ima pravo provjeriti. pa davizni racun i sluzi, da bi ti na njega stizala sredstva iz vani, a ne da bi ti(ne mislim na tebe osobno) samo uplacivao na njega devize u hr. mene do sada banka nikada nije pitala ni zasto ni kako ni zbog cega. pogotovo ako su ti uplate redovite svaki mjesec i to u +/- istom iznosu, svima je jasno da se radi o tvojoj placi. jos ako su uplate od neke firme, onda nema nikakvih problema. u slucaju da negdje putujes, imas pravo iznijeti veci iznos deviza, ukoliko imas potvrdu banke da si te devize podigao s deviznog racuna.

banku uopće ne interesira da li ti imaš sklopljen ugovor s nekim ili s nekom firmom niti je to dužna provjeravati ... znam xy slučajeva gdje je banka i kod prve uplate za par stotina eura tražila od primatelja izjavu o svrsi doznake ... banka te provjere ne radi iz dosade već iz obveze prema HNB-u ... svima ne mora biti jasno da se radi o tvojoj plaći osim ako banka pošiljatelja tj nalogodavatelj ispravno šalje doznaku (znači upisuje sve tražene podatke kao i svrhu => mada kad se i navede svrha opet banka primatelj zna tražiti izjavu primatelja ...

a što se tiče iznošenje devizna zvan RH ... unatrag nekoliko godina nije potrebna povrda banke ... max iznos koji se može iznijeti iz zemlje je 3.ooo eura ... s 01.01.10. trebalo bi biti promjena

Il da odem pitat u banku? Il bi se onda jos vise "uvalila"?:ne zna:
...

s upitom se ne budem "još više uvalila" jer oni te sigurno zbog upita neće nigdje prijaviti ...

shtakinaath
09.08.2009., 18:19
Znaci da postoji mogucnost da ja te parice dobivam na svoj racun, ako kazem firmi da kao svrhu doznake stave poklon?

dante-1
09.08.2009., 18:33
možeš. samo je pitanje da li to njih zadovoljava :mig:

Johny
10.08.2009., 11:52
Znaci da postoji mogucnost da ja te parice dobivam na svoj racun, ako kazem firmi da kao svrhu doznake stave poklon?Možeš, ali samo do 3000 EUR mjesečno (skoro sam siguran da je to ukupan mjesečni iznos koji se može dobiti kao pomoć). No da i ja napomenem da je to laganje HNB-a, a da li je i krivično djelo nisam siguran, ali mislim da neki devizni prekršaj jeste. Da li će se firma htjeti izlagati tome, ne znam. Ako im dođe devizni inspektorat i to nađe, nadrljali su. Naime, plaće se označavaju na jedan način, a pokloni na drugi.

shtakinaath
11.08.2009., 22:16
Ne bud' lijena, otisla ja jucer u banku, sve im objasnila, a oni rekli-nema problema:) Samo trebam otvoriti devizni ziro racun. Dok me Porezna nadje vec cu imat firmu na Kajmanskim otocima:mig: hehehehe...(ako uopce krsim neki zakon) Uh. Ma dao Bog da bude posla i da se registriram, pa mirna Bosna...fala vam ljudi na savjetima, bas ste najs:)

maritimeivy
05.01.2010., 19:56
Molim Vas za pomoć i ujedno se i ispričavam ako je tema bila...ali jako nam je bitna informacija jer je stvar HITNA!
Naime, zanima nas kojim putem je najbolje i najispaltivije moguće poslati veću količinu novca iz Njemačke u Hrvatsku ( cca~25 000 Eura ) koja nam je potrebna za kupnju nekretnine u Hr? Da li putem deviznog računa u banci? Ali max. podizanje je oko 5000kn dnevno..:rolleyes: Možda nismo dobro pročačkali..:ne zna: Gledali smo i Western Union ali je preogromna naknada, oko 10000kn na ovu svotu...užas:mad:
Ako netko nešto zna, molim pomagajte..

Johnny_B.
05.01.2010., 21:19
Molim Vas za pomoć i ujedno se i ispričavam ako je tema bila...ali jako nam je bitna informacija jer je stvar HITNA!
Naime, zanima nas kojim putem je najbolje i najispaltivije moguće poslati veću količinu novca iz Njemačke u Hrvatsku ( cca~25 000 Eura ) koja nam je potrebna za kupnju nekretnine u Hr? Da li putem deviznog računa u banci? Ali max. podizanje je oko 5000kn dnevno..:rolleyes: Možda nismo dobro pročačkali..:ne zna: Gledali smo i Western Union ali je preogromna naknada, oko 10000kn na ovu svotu...užas:mad:
Ako netko nešto zna, molim pomagajte..

1. Da li se u Njemačkoj vodiš kao domaća ili strana fizička osoba?
2. Da li se u Hrvatskoj vodiš kao domaća, strana ili osoba sa dvojnim državljanstvom ili radnom vizom?
3. Tko je vlasnik nekretnine i da li imate kupoprodajni ugovor?
4. Ako sam dobro shvatio, ti bi sam sebi poslao lovu u Hrvatsku i kupio bi nekretninu?

Odgovori na ova 4 pitanja i jako brzo ćemo saznati što je najbrže, najbolje i najbezbolnije po tvoj džep. :ceka:

maritimeivy
05.01.2010., 22:00
1. Da li se u Njemačkoj vodiš kao domaća ili strana fizička osoba?
2. Da li se u Hrvatskoj vodiš kao domaća, strana ili osoba sa dvojnim državljanstvom ili radnom vizom?
3. Tko je vlasnik nekretnine i da li imate kupoprodajni ugovor?
4. Ako sam dobro shvatio, ti bi sam sebi poslao lovu u Hrvatsku i kupio bi nekretninu?

Odgovori na ova 4 pitanja i jako brzo ćemo saznati što je najbrže, najbolje i najbezbolnije po tvoj džep. :ceka:

1.Novac bi slala sestrična koja živi u Njem, ali ima hrv.dokumente ( neam pojma za državljanstvo,ups nisam ni pitala..:confused: ),radi se o posudbi
2.Ja sam hrv. državljanka ( nikakvo dvojno državljanstvo )
3.Vlasnik nekretnine je treća osoba, isto hrv. državljanin koji žvi tu u Hr
4.Ne, ispričavam se na zapetljanom pitanju.. Tek sad vidim da postoji već hrpa sličnih pitanja, al eto svi se u nijansu razlikuju a to može promijeniti tijek..valjda..

Johnny_B.
05.01.2010., 23:29
1.Novac bi slala sestrična koja živi u Njem, ali ima hrv.dokumente ( neam pojma za državljanstvo,ups nisam ni pitala..:confused: ),radi se o posudbi
2.Ja sam hrv. državljanka ( nikakvo dvojno državljanstvo )
3.Vlasnik nekretnine je treća osoba, isto hrv. državljanin koji žvi tu u Hr
4.Ne, ispričavam se na zapetljanom pitanju.. Tek sad vidim da postoji već hrpa sličnih pitanja, al eto svi se u nijansu razlikuju a to može promijeniti tijek..valjda..

Nijanse jako mijenjaju na stvari ovdje.

1. Ako tvoja sestrična ima hrvatske dokumente, tj. dvojno državljanstvo, može sama sebi poslati neograničen iznos sredstava. Jako olakšava na stvari. Dakle, pitaj.
2. Posudba u terminu slanja novaca iz države u državu ne postoji, barem ne kad se radi o ovolikoj svoti novaca. Do 3.000 EUR te nitko neće pitati za fakturu ili nešto slično tome. Dakle, vrati se na odgovor broj 1.
3. Osobi koja prodaje nekretninu je važno postupiti po kupoprodajnom ugovoru, a to od kud tebi novci nije njegovo da pita ili zna. Jedino zapetljano ovdje je što ti moraš posuditi lovu od sestrične da bi sebi kupio nekretninu. Da ona to kojim slučajem kupuje za sebe, ne bi bilo problema. Dakle, vrati se pod odgovor broj 2.

Ne moraš se ispričavati, provjeri da li ona može sebi, naravno ako ga ima, poslati lovu ne devizni račun u HR. Ako može, može ga bez ikakvih pitanja i podignuti ovdje (ili netko tko je po tom računu opunomoćen). Ona pošalje, netko podigne, ti kupiš. :top:

maritimeivy
06.01.2010., 09:47
Puno hvala na odgovoru!! :jumping:

Johnny_B.
06.01.2010., 22:21
Puno hvala na odgovoru!! :jumping:

I drugi put. Nadam se da neće, ali ako zapne, javi! :mig:

Johny
06.01.2010., 23:21
Do 3.000 EUR te nitko neće pitati za fakturu ili nešto slično tome. Ukinut je limit od 3000 EUR mjesečno za slanje po osnovi pomoći i poklona.

TomyCroSound
20.01.2010., 11:27
Trebao bih primiti 400 eur od kolege u Srbiji kao akontaciju za uređaj koji prodajem... Imam otvoren obični račun u Erste banci. Zanima me može li on u svojoj banci promjenit novce u kune ili da on uplati eure, meni da sjednu kune, da moja banka to prebaci prije nego sjedne na račun?
...ili moram otvarat devizni?

Lavica02
20.01.2010., 12:56
moraš otvoriti devizni ... ne može on tebi poslati kune iz inozemstva

mala15
24.01.2010., 23:13
Zanima me kako ide uplačivanje novca s nekog otvorenog računa u BiH na hrvatski račun. Dal se daju uplatiti od tamo euri? Kako meni to dodje na račun? U eurima? Pretvara mi se u kn ili? I ako mi uplati KM jel mi se pretvaraju kune ili kako to ide??

banderas
25.01.2010., 00:29
Daju se uplatiti euri, moraš imati devizni račun za eure u banci i daj mu podatke tog računa (IBAN i SWIFT kod banke). Njemu reci da pod svrhu devizne doznake piše poklon i amen.

mala15
27.01.2010., 17:31
A jel se mogu u Bosni u mjenjačnici promjeniti KM u kune i onda uplatiti u banci u Bosni kune meni na račun???

Lavica02
27.01.2010., 18:54
ne možeš iz inozemstva slati kune!!!

Kohita
19.02.2010., 03:13
Dobiveno u online kockarnicama oko 50 000 eura, novci na moneybookers racunu. Zanima me mogu li se takve sume isplatiti uopce na devizni racun ili visa karticu i podlijeze li oporezivanju?

Kako uopce izvuci tolike novce uz sto manje gubitke? Ili moze li mi netko reci ako se ide po propisima, koliko tko si uzme?

Zahvaljujem na korisnim odgovorima!

somied
19.02.2010., 10:00
Ti si u zoni sumraka... Dohodak ostvaren u inozemstvu bi morao prijaviti poreznoj upravi u roku 15 dana mislim, platit poreze i doprinose (ostalo bi ti pola). Pod sto ovo spada, neznam. Igre na srecu? Ako ikad saznas sto sa time obavezno javi.

Na same uplate na devizne racune iz vana se ne placa porez. Ako uplatis novce na svoj racun, nitko ti nece naplatiti porez automatski. Veci iznosi ce vjerovatno privuci pozornost banke. Ali bez obzira na to, ostaje ti problem poreza i legalnosti tog poteza.

kkresho
19.02.2010., 11:49
Trebam poslati u USA oko 20k $...koji je najlaksi i najeftiniji nacin za prebaciti?

Hell's Darkest
21.02.2010., 00:56
Trebam poslati u USA oko 20k $...koji je najlaksi i najeftiniji nacin za prebaciti?

Ukoliko imaš devizni račun u nekoj od banaka, najjeftinije i najbezbolnije je putem naloga 14 (devizna doznaka). Naravno, prije popunjavanja naloga preko interneta, morao bi novce položiti fizički u banci.
Ovisno od banke do banke i naknadama za poslovanje u sektoru građanstva, naknada ne bi trebala na taj iznos biti veća od 300 kuna.
Ako novce šalješ u USA, moraš obavezno imati ABA (routing) number (nešto tipa SWIFT koda koje imaju ostale banke) jer bez njega transakcija neće proći. Možda, veliko možda, i hoće, ali preporučio bih ne pokušavati.
Podaci koji su ti potrebni su ime i prezime primatelja, IBAN broj i ABA number, naziv (i po mogućnosti adresa, iako nije obavezno) banke. Sad, jedino što nisam siguran imaju li USA banke IBAN broj ili ti samo treba broj računa na koji nekome šalješ sredstva.
Ukoliko i zapne, nazoveš korisničku službu i oni te mogu voditi korak po korak.
I ne znam kome šalješ. Samom sebi ne možeš poslati novce van države ako nemaš dvojno državljanstvo ili važeću radnu vizu.

Lavica02
21.02.2010., 09:48
koliko sam ja upoznata IBAN imaju banke u EU, a ABA-u banke u SAD-u ... znači stvar je ista ali račun ne može imati i IBAN i ABA-u

Hell's Darkest
21.02.2010., 10:52
koliko sam ja upoznata IBAN imaju banke u EU, a ABA-u banke u SAD-u ... znači stvar je ista ali račun ne može imati i IBAN i ABA-u

No, to sam i mislio; nisam bio siguran.
Dakle, treba mu broj računa primatelja i ABA number. Uz, toplo preporučam, sve ostale podatke koje sam naveo.

Johny
21.02.2010., 18:43
koliko sam ja upoznata IBAN imaju banke u EU, a ABA-u banke u SAD-u ... znači stvar je ista ali račun ne može imati i IBAN i ABA-uNije li ABA više kao naš VBDI za banke u SAD-u?

Lavica02
21.02.2010., 19:36
je, je u pravu si ... sad sam se sjetila da smo to jednom davno apsolvirali ...

kkresho
22.02.2010., 10:10
trebam poslati sestri ....meni je receno da posto ja nisam americki drzavljanin moram platiti 1%.....to mi je malo previse..

Lavica02
22.02.2010., 21:52
naknada je 1% => a ti trebaš poslati 20 usd ... što je tu previše? ne kužim

Hell's Darkest
22.02.2010., 22:25
trebam poslati sestri ....meni je receno da posto ja nisam americki drzavljanin moram platiti 1%.....to mi je malo previse..

Jesu ti rekli izričito 1% ili !% ali minimalno ??? kuna?
I gdje su ti to rekli?

naknada je 1% => a ti trebaš poslati 20 usd ... što je tu previše? ne kužim

Vjerojatno misli da na neku cifru minimalnog iznosa koju su mu rekli.

LudaPtica
23.02.2010., 04:24
Trebam poslati u USA oko 20k $

Mislim da je 20.000 $ u pitanju.

kkresho
23.02.2010., 08:58
Mislim da je 20.000 $ u pitanju.

da 20000$ je u pitanju....

rekli su mi da je minimalno 150kn za manje iznose,za ostalo 1%...to je informacija iz zabe

Ed Hardy
23.02.2010., 18:07
Ok,trebam primit neku isplatu od jedne strane firme

Traze mi podatke
Beneficiary Name:
Recieving Bank Name:
Recieving Bank Address:
Bank routing number:
Bank acccount number:
Additional Instructions:

Neznam sta da stavim u routing number i account number.
Inace,imam devizni u splitskoj banci

sailor
23.02.2010., 20:55
routing je ono što mi zovemo VBDI... oznaka banke u lokalnom klirinškom sustavu... to ti je prvi dio punog računa odnosno IBAN-a - oznaka države HR, pa 2n kontrolni broj, pa 7n VBDI, pa 10n tvoj račun, 31xxx žiro ili 32xxx tekući

Johny
25.02.2010., 23:22
da 20000$ je u pitanju....

rekli su mi da je minimalno 150kn za manje iznose,za ostalo 1%...to je informacija iz zabeU naknadama obično postoji i maksimalni iznos naknade.

Ok,trebam primit neku isplatu od jedne strane firme

Traze mi podatke

Neznam sta da stavim u routing number i account number.
Inace,imam devizni u splitskoj banci"Bank routing number" se koristi u SAD-u, a ne u međunarodnim plaćanjima. Ti lijepo upiši SWIFT (iliti BIC) kod banke i to je to.

sailor
26.02.2010., 12:04
neće proć bez računa/iban-a

BundyBoy
27.02.2010., 20:21
kaj trebam napraviti da mogu na svojoj web stranci imati opciju plaćanja visa/master paymetns. znači online. znači da netko može od mene nešto kupiti putem interneta i odmah platiti.

Johny
28.02.2010., 17:57
neće proć bez računa/iban-aPa to je "Bank acccount number:"

magjar07
28.02.2010., 21:28
Kako se može primiti uplata novca iz inozemstva u RH (bilo koja banka)?

Npr ja prodajem 3d modele i Hans oće kupiti, na kaj da mi uplati lovu?

Hell's Darkest
28.02.2010., 22:05
Kako se može primiti uplata novca iz inozemstva u RH (bilo koja banka)?

Npr ja prodajem 3d modele i Hans oće kupiti, na kaj da mi uplati lovu?

Na tvoj devizni račun.
Pošalji mu svoje ime i prezime, IBAN broj svog deviznog računa, SWIFT, naziv i adresu banke. U pravilu uplata sjeda nakon tri radna dana ako je sve u redu.

blastcro
14.03.2010., 20:50
imam pitanje u vezi slanja novca iz inozemstva u hrv.
is australije mi je trebalo biti uplaceno 6000 AUD
posto ne uplacuju na tekuci racun u kune u hrv otvorio sam i devizni racun u PBZ za eure
u australiji je receno,posto je uplata izvrsena u banci gdje ta osoba ima racun i posto je njihov klijent da nece biti nikakve provizije,jedini trosak ce biti posao transfera koji ce bankar napraviti i to kosta 60AUD
znaci meni je trebalo biti uplaceno na devizni racun 5940dolara
no medjutim devizni racun mi je u eurima pa su uplatiti mi u eurima naravno
i meni je sjelo 3528eura na racun
ja sada racunam i meni to ispada 5340AUD
sto znaci 600AUD fali
ako je receno da nema provizije,a meni racunica ne stima,gdje su ti novci?
imam ispis racuna gdje pise datum taj i taj uplata ta i ta od te i te osobe,toliko i toliko eura,sada racunam i gledam da tih 3500 eura nije 6000 dolara
netko ima ideju kakvu sto moze biti?

Lavica02
14.03.2010., 21:34
znači na potvrdi/doznaci koju imaš piše da je poslano 6ooo AUD i piše da je trošak transfera koji plaća korisnik tj ti 6o AUD ... ako je tako idi u banku ... banke naplaćuju primitak doznake, ali to je cca nekoliko eura ...

blastcro
15.03.2010., 10:30
danas sam bio u pbz i kazem zeni da je meni poslano 6000$ ali u eurima,uplaceno mi je 3530eura
kada se pretvori iz dolara u eure ispada da je 6000$ = 4000eura
500 eura nema,pitam zenu kaze to je sve sto je stiglo,zena se isto cudila sto je kaze treba pitati s druge strane neka tamo provjere
nema nikakve provizije,jedino kao sto lavica kaze,60$ trosak transfera,obrada pristiglog novca je cca 1,5 eura

gljeeva
15.03.2010., 15:21
Zatraži od banke swift poruku, tamo bi se trebalo vidjeti koliko je ustvari novca poslano odnosno gdje je razlika nastala. Postoji i mogućnost troška eventualne treće banke koja "posreduje" u transferu, ali nikako u tolikom iznosu. Još jedna stvar je bitna; u kojoj valuti je sama doznaka izvršena. Tj. je li konverzija iz aud u eur izvršena u australiji pa doznačeni euri ili su doznačeni aud i u pbz konvertirani u eure prilikom knjiženja na tvoj račun. Banka u australiji može imati poprilično drugačiji tečaj ako je novac tamo konvertiran. U svakom slučaju, sve bi to trebalo biti vidljivo iz swifta

Cus D'Amato
21.03.2010., 13:10
Pozdrav,

treba mi odgovor hitno!

Koje su sve informacije potrebne osobi koja izvana uplacuje novce na moje tekuci devizni racun?

Racun je u zabi. Dali je dovoljno samo zaba i onda onaj broj 26xxxxxxxx-xxxxxxxxx

ili je potrebno vise informacija.

Zamolio bi da mi sto prije javite, tako da ne izgubim klijenta.

Hvala unaprijed.

somied
21.03.2010., 14:02
Ako se nije nista promjenilo od 2007:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=11624846&postcount=46

Ako imas e-zabu, onda odes na "racuni i kartice/stanje racuna" i odaberes devizni racun na koji zelis primiti uplatu. Tamo ti pisu svi podaci, a mozes kliknuti i "ispisi IBAN". Vjerovatno je to sve sto treba. Dodaj jos svoje ime, prezime, adresu kako pise u postu koji sam linkao.

Posto vec postoji tema post ce ti biti prebacen, ali ajde kad je hitno neka ostane jos neko vrijeme u posebnoj temi.

Cus D'Amato
21.03.2010., 14:38
Ako se nije nista promjenilo od 2007:
http://www.forum.hr/showpost.php?p=11624846&postcount=46

Ako imas e-zabu, onda odes na "racuni i kartice/stanje racuna" i odaberes devizni racun na koji zelis primiti uplatu. Tamo ti pisu svi podaci, a mozes kliknuti i "ispisi IBAN". Vjerovatno je to sve sto treba. Dodaj jos svoje ime, prezime, adresu kako pise u postu koji sam linkao.

Posto vec postoji tema post ce ti biti prebacen, ali ajde kad je hitno neka ostane jos neko vrijeme u posebnoj temi.

E, hvala stari. Lijepo napisano. Sad je sve jasno. To mi ide na sestrin racun, a ona mi je dala samo broj racuna.

Fala :top:

EDIT: da ne otvaram novu temu. Zanima me kad osoba uplacuje nesto na devizni, ili kunski, ona mora reci osobi na salteru, ili ako placa internetom koja je svrha (ili koji se vec termin koristi) te uplate? Zanima me tocno koji se termin tu koristi (na hrvatskom i engleskom), jer moram to upisat u mailove koje saljem ljudima koji se interesiraju za nase usluge.

Nisam siguran jeli kuzite o cem pricam, ali mozda netko kuzi.