PDA

View Full Version : Novi zakon o građenju

lidija10
03.10.2007., 10:58
Što zapravo donosi? Zar nije kontradiktorno da "Tko ima lokacijsku, ne mora tražiti građevinsku, tko ima građevinsku, ne mora tražiti uporabnu, a tko ima načelnu dozvolu, mora ovjeriti glavni projekt..." a u uredima za graditeljstvo je proteklih dana bilo gužve jer su mnogi investitori požurili predati zahtjev za gradnju po starom zakonu???

sky cruiser
03.10.2007., 21:52
Nije.

Stari Zeke
04.10.2007., 04:43
Govorili su da tko ima valjanu lokacijsku, mora donjeti glavni projekt na ovjeru + platiti komunalni i vodni doprinos. Ali da li je to zaista tako - nemam pojma! Ja sam u fazi ishođenja lokacijske i baš me zanima kako će sve skupa završiti.

::barcode
04.10.2007., 07:41
Vidis, ja imam lokacijsku i svi su mi govorili "predaj gradjevinsku prije 01.10. jer ko zna kaj ce bit poslije"

I ja predao gradjevinsku, istina nepotpunu, fali mi parcelacija,

i ama bas niko na opcini nije znao odgovor na moje pitanje

"imam lokacijsku, jel bolje predat zahtjev za gradjevinsku prije il poslije 01.10.?"

casio
04.10.2007., 08:05
"imam lokacijsku, jel bolje predat zahtjev za gradjevinsku prije il poslije 01.10.?"

I ja sam imao lokacijski i predao sam zahtjev za građevinsku prije 01.10., također nepotpunu, ovih dana ću je upotpuniti.
To mi je savjetovao tip u uredu za prostono uređenje koji mi je izdao lokacijsku dozvolu, a najveće obrazloženje mu je bilo "dok novi zakon zaživi,profunkcionira.....ti ćeš dobit građevnu i možeš gradit".
To je bilo dovoljno da me uvjeri, da ne čekam 01.10.

04.10.2007., 08:33
"dok novi zakon zaživi,profunkcionira.....ti ćeš dobit građevnu i možeš gradit".

To je to

Renata
04.10.2007., 09:20
ja imam građevinsku dozvolu staru nekoliko mjeseci. znači da ja ne trebam nikada tražiti uporabnu?
a što je sa sudovima koji prilikom upisa nekretnine zabilježuju da li nekretnina ima ili nema uporabnu dozvolu?

casio
04.10.2007., 17:27
ja imam građevinsku dozvolu staru nekoliko mjeseci. znači da ja ne trebam nikada tražiti uporabnu?
a što je sa sudovima koji prilikom upisa nekretnine zabilježuju da li nekretnina ima ili nema uporabnu dozvolu?

Ne, ne trebaš.
U koliko nije podnešen zahtjev za uporabnu dozvolu, a skužio sam da nije, nećeš ga niti podnositi, jer prema novom zakonu za kuće do 400m2 BRP-a nije potrebna građevinska a niti uporabna dozvola.No pogledaj novi Zakon što je potrebno da bi se kuća mogla upisati u katastar i gruntovnicu.

lidija10
05.10.2007., 08:13
To je to

I ja mislim da je u tome stvar - dok se oni preustroje s novom procedurom, a i stara je iša užasno sporo i svaki službenik je imao svoju verziju priče - baš će biti zanimljivo gledati što će se STVARNO dogoditi novim tražiteljima i u kojem će ih trenutku zaskočiti sa gotovo svim istim papirima - dokazano da administracija samu sebe multiplicira.

lidija10
05.10.2007., 08:16

"Sve zgrade sagrađene na temelju građevinske dozvole izdane do 19. lipnja 1991. neće trebati ishoditi uporabnu dozvolu. Za sve koje su sagrađene od 19. lipnja 1991. do dana stupanja na snagu novog zakona, investitori trebaju zatražiti uvjerenje da je objekt sagrađen u skladu s građevinskom dozvolom, ali se takvo uvjerenje neće moći izdati za uporabu građevine za koju je u tijeku postupak građevinske inspekcije."

Codegun
05.10.2007., 10:02
"Sve zgrade sagrađene na temelju građevinske dozvole izdane do 19. lipnja 1991. neće trebati ishoditi uporabnu dozvolu. Za sve koje su sagrađene od 19. lipnja 1991. do dana stupanja na snagu novog zakona, investitori trebaju zatražiti uvjerenje da je objekt sagrađen u skladu s građevinskom dozvolom, ali se takvo uvjerenje neće moći izdati za uporabu građevine za koju je u tijeku postupak građevinske inspekcije."

nisam proučavao novi zakon jer sam morao ishoditi lokacijsku i građevinsku i tako gradio. Uporabnu još nisam tražio a nisam ni planirao. Hočeš reći da je neću trebati ni tražiti nego ću morati zatražiti samo to riješenje? Ovo što si napisala tako piše u novom zakonu?

damir9
05.10.2007., 13:02
Vidis, ja imam lokacijsku i svi su mi govorili "predaj gradjevinsku prije 01.10. jer ko zna kaj ce bit poslije"

I ja predao gradjevinsku, istina nepotpunu, fali mi parcelacija,

i ama bas niko na opcini nije znao odgovor na moje pitanje

Nema veze, dok ti podmiriš komunalni i vodni doprinos, taman će i parcelizacija bit gotova! Tako ćeš si "kupiti" vrijeme !!! Zapravo, većina ljudi radi tako!

Sretno!!!!

05.10.2007., 13:06
....
Sretno!!!!

Fala :)

Stari Zeke
05.10.2007., 14:40
nisam proučavao novi zakon jer sam morao ishoditi lokacijsku i građevinsku i tako gradio. Uporabnu još nisam tražio a nisam ni planirao. Hočeš reći da je neću trebati ni tražiti nego ću morati zatražiti samo to riješenje? Ovo što si napisala tako piše u novom zakonu?

Code, pročitaj zakon. Ja znam ono što su pričali na dnevniku, vijestima i sl, a prema tome ti neće trebati uporabna.

casio
05.10.2007., 20:49

Nećeš je tražiti, ne moraš je tražiti a niti možeš u koliko je kuća do 400m2 BRP-a. Već ćeš ishoditi samo rješenje. Samo u slučaju d aje zahtjev za uporabnu podnešen do 30.09. onda bi se rješavao zahtjev po starom zakonu i izdala bi ti se uporabna dozvola, a u tvom slučaju to nije slučaj.
Kratko i jasno, nema zahjeva do 30.09. nema ni dozvole.
Od 01.10. nema uporabne dozvole, već samo rješenje, a što ti za njega treba pogledaj u Zakon.

lidija10
10.10.2007., 13:03
Za građenje stambenog objekta površine do 400 četvornih metara i zgrade za obavljanje poljoprivrednih djelatnosti površine do 600 četvornih metara, umjesto lokacijske i građevinske dozvole, bit će potrebno samo rješenje o uvjetima građenja, a za njezinu uporabu, umjesto uporabne dozvole, bit će dovoljno tijelu koje je izdalo spomenuto rješenje dostaviti završno izvješće nadzornog inženjera.

Za gradnju ostalih građevina, umjesto lokacijske i građevinske dozvole, bit će potrebna samo lokacijska dozvola i potvrđeni glavni projekt. Postupak potvrđivanja glavnog projekta znatno je jednostavniji i brži od postupka izdavanja građevinske dozvole. Za te je objekte potrebna uporabna dozvola.

Novim se Zakonom decentralizira izdavanje dozvola. Od 1. siječnja 2008. dozvole će, umjesto ureda državne uprave, izdavati upravna tijela velikih gradova (koji imaju više od 35.000 stanovnika) i gradova sjedišta županija, svaki na svom području, a na preostalom području županijska upravna tijela.

Za stambene objekte do 400 četvornih metara koji su izgrađeni bez lokacijske i građevinske dozvole, a nalaze se u građevinskom području i nisu suprotni prostornom planu, bit će potrebno rješenje o izvedenom stanju. Za veće takve građevine bit će potrebna i lokacijska dozvola i potvrda izvedenog stanja.

Novim Zakonom o prostornom uređenju i gradnji povećava se uloga i odgovornost ovlaštenih arhitekata i inženjera u postupcima izdavanja dozvola te uspostavlja sustav utemeljen na suvremenim načelima koji omogućava racionalno gospodarenje prostorom i njegovu zaštitu u svrhu osiguranja uvjeta za društveni i gospodarski razvoj Hrvatske.

Zakon je prihvaćen u Hrvatskom saboru 6. srpnja ove godine, a Ministarstvo navodi da je održalo brojne instruktivne seminare za djelatnike ureda koji izdaju dozvole, kao i za ostale stručne osobe koje će u svom radu primjenjivati novi zakon - projektante, građevinare, arhitekte i druge.

Laresa
10.10.2007., 13:27
Koliko sam uspjela saznati danas se odrzava neki seminar u svezi provedbe novog zakona...
Uglavnom mi bismo uskoro trebali predati idejni projekat, tako da sam se prosli tjedan pokusala informirati o novom zakonu, medutim osoba koju sam dobila objasnila mi je kako jos uvijek nije stigla procitati novi zakon, jer se tek od danas primjenjuje, jer nije dobila NN na svoj stol, pa bi trebala zakon skinuti sa Interneta i malo si ga procitatiti prije seminara, te da im jos uvijek nije nitko dosao sa papirima po novom zakonu...:eek: :mad:
Zgrozila sam se kada sam sve ovo cula...

Stari Zeke
10.10.2007., 13:35
Koliko sam uspjela saznati danas se odrzava neki seminar u svezi provedbe novog zakona...
Uglavnom mi bismo uskoro trebali predati idejni projekat, tako da sam se prosli tjedan pokusala informirati o novom zakonu, medutim osoba koju sam dobila objasnila mi je kako jos uvijek nije stigla procitati novi zakon, jer se tek od danas primjenjuje, jer nije dobila NN na svoj stol, pa bi trebala zakon skinuti sa Interneta i malo si ga procitatiti prije seminara, te da im jos uvijek nije nitko dosao sa papirima po novom zakonu...:eek: :mad:
Zgrozila sam se kada sam sve ovo cula...

Nevjerojatno, pa čitanje zakona je nekaj kaj se može raditi čak i uz neku od 50 kava koju pije pod radnim vremenom, kaj ne?!?! Da te babuskare malo pričaju o poslu dok loču kavu i žderu cigarete, svima bi nam bilo bolje :mad:

Stari Zeke
10.10.2007., 13:39
BTW, nekako se stjeće dojam da više mi tu na forumu raspravljamo o svemu vezanom uz gradnju, nego li što to rade oni koji bi se trebali baviti time. No, da je situacija normalna, nebi si mi razbijali glavu i tu se savjetovali nego bi svako od nas otišao onom tko mu vodi predmet i sve saznao točno i pouzdano. Eh..... :flop:

lidija10
12.10.2007., 10:28
BTW, nekako se stjeće dojam da više mi tu na forumu raspravljamo o svemu vezanom uz gradnju, nego li što to rade oni koji bi se trebali baviti time. No, da je situacija normalna, nebi si mi razbijali glavu i tu se savjetovali nego bi svako od nas otišao onom tko mu vodi predmet i sve saznao točno i pouzdano. Eh..... :flop:

Da, nažalost, upravo je tako. Da bi administracija znala kako raditi, trebala bi im uputstva o provođenju nekog novog zakona - a upravo to kod nas ide užasno sporo i svaki referent dio zakona tumači na svoj način.

U ovom slučaju se radi i o promjeni ingerencija pojedinih ureda, tako da vjerojatno neki referenti ne znaju hoće li sutra uopće nešto više raditi nakon što obrade dosada pristigle zahtjeve koji se provode po starom - pa se i ne zamaraju kako će to biti kada opet (po tisućiti put) novi uredi i neki drugi ljudi počnu raditi njihov posao...

helena1
12.10.2007., 10:35
Da, nažalost, upravo je tako. Da bi administracija znala kako raditi, trebala bi im uputstva o provođenju nekog novog zakona - a upravo to kod nas ide užasno sporo i svaki referent dio zakona tumači na svoj način.

U ovom slučaju se radi i o promjeni ingerencija pojedinih ureda, tako da vjerojatno neki referenti ne znaju hoće li sutra uopće nešto više raditi nakon što obrade dosada pristigle zahtjeve koji se provode po starom - pa se i ne zamaraju kako će to biti kada opet (po tisućiti put) novi uredi i neki drugi ljudi počnu raditi njihov posao...

kaj spada u rješenje o izvedenom stanju i kako to dobiti

McGrubi
12.10.2007., 16:14
http://www.arhitekti-hkaig.com/šesta obavijest odozgo, imate za skinuti pojednostavljenu verziju zakona (pregledniju)

cinderella25
13.10.2007., 21:37
Što je sve potrebno uopće pripremiti od papira da bi se dobila građevinska dozvola? Te kome se zahtjev predaje? Koliko ona uopće košta, kako se određuje koliko se mora platiti?

McGrubi
13.10.2007., 22:09
polako
šta misliš graditi i koliko je to? (m2)

Q-pack1.5
29.10.2007., 18:14
pozdrav svima.
Ok prošlo je neko vrijeme od stupanja na snagu novog zakona.
Dali neko ima iskustava po novom zakonu, dali je vadio dozvole, gdje su problemi, koliko traje, košta i tako dalje.
Rečeno mi je početkom mjeseca da uredi još ne izdaju te "ugovore o gradnji" na osnovi idejnog projekta, navodno do 01.01.2008.,
Imam ponudu za izradu tehničke dokumentacije iz lipnja ove godine, pa me zanima dali su projektni uredi mijenjali cijene od donošenja novog zakona.

30.10.2007., 10:59
Dali neko ima iskustava po novom zakonu.

Konkretno, ali....

Bio sam u uredu referenta za gradjevinsku dozvolu i kaze on meni

"Sva sreca da ste isli po starom jer sada vam ne bi mogli ni lokacijsku dobiti"

Da, a zasto?

"Zato kaj novi zakon nema definirane uvjete za parcelaciju, i odcjepljivanje vase cestice za cestu."

Super, a kak vam inace ide, jel guzva i to?

"Evo jos citam i ne vjerujem kaj svega ima. Oni su vam samo jos dodali na stari zakon

jos C/P novi tak da vam svaki dan ima sve vise i vise posla."

Znaci istina je kaj kazu da su pojednostavili?

" :lol: "

sky cruiser
30.10.2007., 20:53
E kad sam ja o tome pisao prije 7-8 mjeseci, neki su govorili .......ma više ne treba ništa. Nabaviš idejni, lokacijsku , 3 zidara i udri!
A gle sad, zakon koji "pojednostavljuje" je izašao van 01.10. , ali ćemo se u njegove vrline i mane uvjeriti iza 01.01.2008. :D Hm

gaultier
30.10.2007., 21:21
Danas sam isao kod arhitekte,koji me uputio kod geodete.
Geodeta zna sta treba napraviti,no ne znaju ovi u katastru.
Uglavnom,po novom,geodeta mora snimiti situaciju,i on je mora ovjeriti u katastru,da bi ja s tim papirima mogao raditi idejni projekt.

Kako moj otac kaze,njih drzava plaća,odnosno mi obveznici,i tako oni cuvaju svoj posao.KAd bi oni izdali gradjevinsku odmah,nitko od njih nebi imao posla,i pola bi ih bilo na ulici.
Pocinje mi nasa drzava ici na "onu" stvar.

Stari Zeke
31.10.2007., 05:06
Ja bi trebao dobiti lokacijsku za koji dan i teta referentica koja na redovitoj bazi dobiva Dorine kaže kako nakon toga treba još *SAMO* dofurati glavni projekt na ovjeru :top: Nakon toga mogu doći bosanci na bauštelu :D

McGrubi
31.10.2007., 08:24
treba još *SAMO* dofurati glavni projekt na ovjeru :top:
razlika te procedure od procedure dobivanja građevinske dozvole je mala
to "samo" zakonski bi trebalo trajati 30 dana.. akoliko će trajati .. pa buš videl

Q-pack1.5
31.10.2007., 16:15
postoji jedna zajeba..... u vezi zakonskih rokova, a svodi se na to da se mora čekati slijedeće: zainteresirane strane (susjedi, jedinca lok. samouprave i sl.) imaju zakonski rok od 30 dana (ili 45 nisam siguran) da se izjasne oko eventualnog ne slaganja sa projektom, u pravilu ako nema primjedbi svi papiri čekaju da taj rok prođe, te onda kreću u dalju proceduru (pošto se nitko nije javio svi se slažu). I eto ode mjesec dana.

ja ću još malo pričekati pa da vidimo kako će to ići po novome.

casio
31.10.2007., 20:59
E kad sam ja o tome pisao prije 7-8 mjeseci, neki su govorili .......ma više ne treba ništa. Nabaviš idejni, lokacijsku , 3 zidara i udri!
A gle sad, zakon koji "pojednostavljuje" je izašao van 01.10. , ali ćemo se u njegove vrline i mane uvjeriti iza 01.01.2008. :D Hm

Tako su se i meni smijali i zajebavali me, pa kaj će ti čekaj novi zakon.
Ja sam sebi fino pribavio lokacijsku po starome, predao zahtjev za građevinsku do 30.09., dobio građevinsku 23.10., i sad samo čekam da bude pravomoćna.
A neka Bog pomogne svima koji su čekali novi zakon.:top:

tradicev
02.11.2007., 13:14
Pozdrav, ja sam predao zahtjev za lokacijsku i idejna rješenja u 4. mjesecu. Prije nekoliko tjedana sam imao očevid na zemljištu zbog usklađivanja projekata. Sad sam i to riješio, korigirao projekt i ponovno predao na urudžbeni. Inače, predmet će ići po starom zakonu.
Mene interesira nakon što mi se izda lokacijska da li ću ja prije izdavanja građevinske morati raditi još nekakvu parcelaciju zemljišta. Taj dio baš ne kužim a vidim da se o tome dosta piše. Zemljište je već jednom parcelirano iz jednog većeg zemljišta još 2006. na tri manja od po 600 m2.
Da li ta ponovna parcelacija vrijedi samo za one koji idu po novom? Nadam se da će mi netko točno znati odgovoriti, hvala.

02.11.2007., 13:22
da li ću ja prije izdavanja građevinske morati raditi još nekakvu parcelaciju zemljišta

Ako je cesta 5m, a predvidja se da jednog dana bude 7m onda ce svaka strana ceste

morati dati gradu po 1m svojeg zemljista.

To ce ti biti navedeno u lokacijskoj.

tradicev
02.11.2007., 14:04
Ako je cesta 5m, a predvidja se da jednog dana bude 7m onda ce svaka strana ceste

morati dati gradu po 1m svojeg zemljista.

To ce ti biti navedeno u lokacijskoj.

Znači morat ću raditi preparcelaciju bez obzira išao po starom ili ne zbog toga?
U idejnom rješenju mi su mi navedeni regulacioni pravac i građevinski pravac. Regulacijski pravac mi je udaljen 1,5 m od ceste i 5 metara od kuće (od građevinskog pravca). Dakle, ukupno 6,5 m od ceste (kao planiran je nogostup u ovih 1,5 m) pa ću to morati onda dati. Također tih 1,5 metar uz cestu mi se ne računa kod izračuna ukupne izgrađenosti zemljišta.

Dakle prema tome ću ja ipak morati raditi ponovnu parcelaciju prije izdavanja građevinske i imat ću manje zemljište :confused:

Koliko će mi to odužiti priču (koliko to traje geodet, upis u katastar, gruntovnicu) jer dok se to ne riješi očito ne mogu predavati glavni projekt jer neće biti potpun?

02.11.2007., 14:23
Koliko će mi to odužiti priču (koliko to traje geodet, upis u katastar, gruntovnicu)

jer dok se to ne riješi očito ne mogu predavati glavni projekt jer neće biti potpun?

cca 2-3mj i 500 evrica

mozes predat, al ga nece uzet u razmatranje dok ne predas sve potrebne dokumente

McGrubi
02.11.2007., 22:17
Da li ta ponovna parcelacija vrijedi samo za one koji idu po novom? Nadam se da će mi netko točno znati odgovoriti, hvala.

svejedno, parcelacija je uvjetovana prostornim planom, ne zakonom
ako je nužno parcelirati da bi bio u skladu s planom to će biti definirano u Lokacijskoj kao formiranje građ. čestice od čest.zem. ... za izdavanje građevinske, Potvrde glavnog.. šta već,,, parcelizacija mora biti sprovedena kroz katastar , osim toga u Glavnom projektu treba biti priložena situacija na katastarskoj podlozi

ancipz
06.11.2007., 14:07
bokić svima
čitala sam sve ove postove, tek sam stigla na ovaj forum.
moja situacija je: dragi i ja planiramo kupit zemlju, i kad tad počet graditi...
sad sam čitala bezbroj članaka o novom zakonu i sam zakon sam čitala, pa mi sve zvuči malo prejednostavno, a i nigdje nema podataka koliko to "rješenje o uvjetima gradjne" treba koštati...
još sam u potpunoj magli, pa bi mi bilo drago ako itko ima iskustva, jel itko išta zna o toj novoj proceduri.
znam da sve te dozvole po starom zakonu traže brdo love, a pošto sam još studentica me jako zanima, kak će to biti u budućnosti...pa ako itko ima pojma, bila bi mu vrlo zahvalna!
pozdrav

spoofy
10.11.2007., 09:51
bokić svima
čitala sam sve ove postove, tek sam stigla na ovaj forum.
moja situacija je: dragi i ja planiramo kupit zemlju, i kad tad počet graditi...
sad sam čitala bezbroj članaka o novom zakonu i sam zakon sam čitala, pa mi sve zvuči malo prejednostavno, a i nigdje nema podataka koliko to "rješenje o uvjetima gradjne" treba koštati...
još sam u potpunoj magli, pa bi mi bilo drago ako itko ima iskustva, jel itko išta zna o toj novoj proceduri.
znam da sve te dozvole po starom zakonu traže brdo love, a pošto sam još studentica me jako zanima, kak će to biti u budućnosti...pa ako itko ima pojma, bila bi mu vrlo zahvalna!
pozdrav

Ukratko - sto se love tice sve ostaje kao sto je i bilo. Doprinose i sad moras platiti s tim sto si prije mogao platiti prvu ratu i dobiti dozvolu te poceti gradjenje a sad vise papira nema prije no sto platis sve do kraja. Eventualno bi moglo biti nesto brze no to tek kad se uhodaju jer jos nitko ne zna kako ce uopce raditi po novom zakonu.

laser
11.11.2007., 09:30
Ukratko - sto se love tice sve ostaje kao sto je i bilo. Doprinose i sad moras platiti s tim sto si prije mogao platiti prvu ratu i dobiti dozvolu te poceti gradjenje a sad vise papira nema prije no sto platis sve do kraja. Eventualno bi moglo biti nesto brze no to tek kad se uhodaju jer jos nitko ne zna kako ce uopce raditi po novom zakonu.

kaj po novom nema komunalnog na kredu do 5 god? Kaj se svi mogu iskeširat odmah.

ancipz
13.11.2007., 14:57
baš sam jučer dobila mail od DOMPROJEKT-a...
ma iako sam čula da nisu baš neki, al su mi super poslali nekakve osnovne informacije za građenje...
i pogotovo sam saznala nešto o cjenama (jer kada pitam svog starog, on mi govori još u dinarima...)

pa kad se sve zbroji, treba mi 10000€ prije nego što uopće mogu počet gradit...jesam li to dobro shvatila?!? :ne zna:
ok, mozd je 10000 malo pretjerano, ali ne i previše

Stari Zeke
14.11.2007., 19:33
baš sam jučer dobila mail od DOMPROJEKT-a...
ma iako sam čula da nisu baš neki, al su mi super poslali nekakve osnovne informacije za građenje...
i pogotovo sam saznala nešto o cjenama (jer kada pitam svog starog, on mi govori još u dinarima...)

pa kad se sve zbroji, treba mi 10000€ prije nego što uopće mogu počet gradit...jesam li to dobro shvatila?!? :ne zna:
ok, mozd je 10000 malo pretjerano, ali ne i previše

Hmmm... Evo, ja sam na rubu ZG županije, dakle nekakva zadnja zona i najmanja davanja. Projekti + doprinosi + malo sređivanje grunta = 100.000 kn prije bilo kakve gradnje. Jednostavno, ne ide ispod toga.

bubahotep
15.11.2007., 14:00
nadam se da ce i meni netko pomoci
prijatelj i ja kupujemo jedno gradjevinsko zemljiste
prije novog zakona, trebalo je ishoditi lokacijsku dozvolu, i onda bi isparcelizirali zemljiste
tek onda bi mogli kupiti ta dva parcelirana zemljista

a sta sad s novim zakonom?
fora je sto je nama cilj parcelirati zemljiste, a ne (jos) graditi
zna li netko koja je procedura, sta treba napraviti da se ta zemlja parcelira i koliko bi nas to sve kostalo?

McGrubi
15.11.2007., 15:11
gradite sebi ili parcelirate za prodaju?

bubahotep
15.11.2007., 15:25
parceliramo za sebe, ali sad nemamo para za gradnju

McGrubi
15.11.2007., 15:39
ako gradite kuću (bez obzira na namjenu) ukupne površine do 400m2, idete na Riješenje o uvjetima građenja (novi tip lokacijske) na kojima će biti usvojen prijedlog parcelacije i onda ćete cjepati nakon izdavanja Riješenja, jedini bed ti je taj što se već na Riješenjima plaćaju vodna i komunalna naknada
u roku od 2 g nakon izdavanja Riješenja trebate početi gradnju

ako znate šta želite od kuće pokrenite postupak izdavanja Riješenja

ako nemate novaca za naknade, onda čekajte dok bude para

Carpe diem!
16.11.2007., 16:06
Pozdrav svima!

Pročitao sam postove i zaključio da ovdje ima znalaca koji mi mogu odgovoriti na pitanje. Radi se o slijedećem:

Naime, novi zakon o građenju kaže da za sva neizgrađena građevinska područja veća od 5000 m2 treba donijeti UPU, da bi se tek po njemu mogla izdati lokacijska dozvola.

po toj logici, većina gradnje većih objekata (poput trgovačkih centara i sl.) bi jednostavno stala, jer UPU-ovi na mnogim lokacijama nisu niti u planu, a kamo li u izradi.

Ako je građevinsko zemljište (iznad 5000 m2) po GUP-u uredno u G zoni, te GUP nije propisivao UPU za područje na kojem je parcela, ima li načina da se ipak dobije lokacijska dozvola te se krene s gradnjom?

Puno Vam hvala!

ancipz
19.11.2007., 12:58
Hmmm... Evo, ja sam na rubu ZG županije, dakle nekakva zadnja zona i najmanja davanja. Projekti + doprinosi + malo sređivanje grunta = 100.000 kn prije bilo kakve gradnje. Jednostavno, ne ide ispod toga.

:s ovo mi je sad ubilo sve snove o gradnji vlastite kućice! pa nije mi jasno odakle našim ljudima toliko para kako bi se izgradili svoj vlastiti dom?! kako mlade obitelji uopće uspjevaju? pa to su krediti od 25godina!
frustrirana sam ... :(

sky cruiser
19.11.2007., 14:48
A isto kao što se kupuju stanovi od 45 m2 za 600.000 kn , pa to nikom nije puno.

McGrubi
19.11.2007., 16:49
Pozdrav svima!

Pročitao sam postove i zaključio da ovdje ima znalaca koji mi mogu odgovoriti na pitanje. Radi se o slijedećem:

Naime, novi zakon o građenju kaže da za sva neizgrađena građevinska područja veća od 5000 m2 treba donijeti UPU, da bi se tek po njemu mogla izdati lokacijska dozvola.

po toj logici, većina gradnje većih objekata (poput trgovačkih centara i sl.) bi jednostavno stala, jer UPU-ovi na mnogim lokacijama nisu niti u planu, a kamo li u izradi.

Ako je građevinsko zemljište (iznad 5000 m2) po GUP-u uredno u G zoni, te GUP nije propisivao UPU za područje na kojem je parcela, ima li načina da se ipak dobije lokacijska dozvola te se krene s gradnjom?

Puno Vam hvala!

niije to jedina rupa u zakonu
još su sad i izbacili GUP iz hijerarhije planova , tako da će ubuduće odmah poslije Prostornog ići u izradu UPU

čekaj tumačenje ministarstva, možda dopuste bez UPU-a, u skladu s GUP-om
tako se desilo i kad su proglasili ZOP (1km od mora ) pa su kasnije ublažili i rekli da se može izdavati po GUP-u

damir9
20.11.2007., 10:01
Ovo što ću napisati nije niti savjet niti sugestija niti prodavanje pameti. Samo ću iznijeti svoje iskustvo.

MAnje visjeti po forumu, zaista, čitajuči forume i iskustva dragih forumaša, ponekad se može pasti u bed i u letargiju....

Ja sam svaki trenutak slobodnog vremena iskoristio za hodočašća po uredu za urbanizam, kastastru......Uvijek samo s osmijehom na licu, pa čak i onda kad su me znali totalno izludjeti i kada bi ih najradije potjerao u P.M....

I, naravno, pokoja sitnica, čokoladica, buteljica....

Sve je bilo relativno brzo gotovo.......2 mj lokacijska i cca 3 mj gradjevinska

LP

Damir

oona
21.11.2007., 15:18
probaj ovo u omisu, pa da vidis!
sve ludji od ludjeg, nista nitko ne zna....
cak traze lovu za samofinanciranje upu-a!
pa si misli.

PetraP
22.11.2007., 13:13
Najprije svima zelim dobar dan...
U posljednja dva mjeseca pratim vas forum...medjutim tek sam se danas registrirala...
Naime, prije dva mjeseca kaparili smo gradjevinsko zemljiste, ugovor o kupoprodaji bit ce potpisan oko 10.12. kad ce biti i isplata preostalog dijela. Sto znaci da formalnim vlasnikom postajem tek za dva tjedna. Zemljiste se nalazi na podrucju Velike Gorice. Upala sam u tzv. vakum prostor, novi zakon je stupio na snagu 1.10. ali nije zazivio u samoj lokalnoj samoupravi i praksi... Po starom sam tocnu znala od kuda trebam krenuti, na koja vrata redom kucati...Medjutim, po novom zakonu nemam pojma na koja vrata prvo trebam kucati? Mogu li iskoristiti ovo vrijeme od dva tjedna...za predaju nekih papira? Prvo smo planirali ici na montaznu kucu, radi "kraceg vremena gradnje" i nesto jeftinije cijene, medjutim u medjuvremenu su me uspjeli odgovoriti od svega toga, jer kao zidana kuca se gradi samo dva tjedna duze (naravno, pod uvjetom da se uzme dobra ekipa), a cijena ponekad zna biti ista, ako ne i niza od montaznih. Jednako tako, tu je i hipoteka koju ne bi mogla staviti na montaznu, jer banke u pravilu ne zele uzeti montaznu kucu pod hipoteku...Htjela bi nabolje sto mogu iskoristiti svaku minutu, da imam sto manje praznog hoda i da kucu sto prije zavrsim. Ako netko zna mogu li sta uciniti u tom vakum prostoru i od kuda da uopce krenem...pisite....:ne zna:

Codegun
22.11.2007., 13:21
U posljednja dva mjeseca pratim vas forum...medjutim tek sam se danas registrirala...
Naime, prije dva mjeseca kaparili smo gradjevinsko zemljiste, ugovor o kupoprodaji bit ce potpisan oko 10.12. kad ce biti i isplata preostalog dijela. Sto znaci da formalnim vlasnikom postajem tek za dva tjedna. Zemljiste se nalazi na podrucju Velike Gorice. Upala sam u tzv. vakum prostor, novi zakon je stupio na snagu 1.10. ali nije zazivio u samoj lokalnoj samoupravi i praksi... Po starom sam tocnu znala od kuda trebam krenuti, na koja vrata redom kucati...Medjutim, po novom zakonu nemam pojma na koja vrata prvo trebam kucati? Mogu li iskoristiti ovo vrijeme od dva tjedna...za predaju nekih papira? Prvo smo planirali ici na montaznu kucu, radi "kraceg vremena gradnje" i nesto jeftinije cijene, medjutim u medjuvremenu su me uspjeli odgovoriti od svega toga, jer kao zidana kuca se gradi samo dva tjedna duze (naravno, pod uvjetom da se uzme dobra ekipa), a cijena ponekad zna biti ista, ako ne i niza od montaznih. Jednako tako, tu je i hipoteka koju ne bi mogla staviti na montaznu, jer banke u pravilu ne zele uzeti montaznu kucu pod hipoteku...Htjela bi nabolje sto mogu iskoristiti svaku minutu, da imam sto manje praznog hoda i da kucu sto prije zavrsim. Ako netko zna mogu li sta uciniti u tom vakum prostoru i od kuda da uopce krenem...pisite....:ne zna:

što se tiče odluke da ne radite montažnu mislim da je ispravna i drago mi je vidjeti da je netko u praksi došao do pametnih zaključaka. Pišem to zato jer smo mi (neki) ovdje puno toga natipkali da ljudima objasnimo da su u zabludi s tim montažnimi kućama.

Što se papirologije tiče, kad sam ja kretao u sve to, prvo sam izvadio "Izvod iz urbanističkog plana" koji mi je trebao za uvjete gradnje. Valjda je to tako i danas pa za početak odi po taj papir na općinu.

PetraP
22.11.2007., 13:42
Codegun, i to je vec nesto za pocetak... Hvala... :) ma samo da se maknem s mrtve tocke. Ubija me ovo cekanje...vec dva mjeseca su prosla, a ja nisam uspjela nista napraviti....U kontaktu sam s nekim gradjevincem u V.G. koji je inertan do neba...a ja bi kao sto sam i rekla iskoristila svaku minutu...Cini mi se da cu se njega morat rijesiti pod hitno...:mad:

Tystzg
23.11.2007., 05:56

Evo, ja za nekih tjedan dva predajem zahtjev za Rješenje o uvjetima gradnje, pa ću vam moći prenijeti svoja iskustva. Inače uz Zahjtev ću dostaviti: dokaz o pravnom interesu,
idejni projekt i
obračun kubika buduće građevine (kako i piše na zahtjevu za izdavanje Rješenja)

PetraP
23.11.2007., 08:34
Evo, ja za nekih tjedan dva predajem zahtjev za Rješenje o uvjetima gradnje, pa ću vam moći prenijeti svoja iskustva. Inače uz Zahjtev ću dostaviti: dokaz o pravnom interesu,
idejni projekt i
obračun kubika buduće građevine (kako i piše na zahtjevu za izdavanje Rješenja)

Koliko se vremena okvirno izgubi na izradu idejnog projekta? :confused:

Tystzg
23.11.2007., 08:43
Meni je arhitekt ponudio osnovnu ideju u nekih par dana, a pravi idejni projekt (uz troškovnike koje ću razdijeliti potencijalnim izvođačima) mi riješi u nekih tjedan dana, možda desetak. S tim da ću dio oko glavnog projekta rješavati naknadno.

Zjena
23.11.2007., 12:42
Prema prostornome planu je predvideno da se nasa 2 zemljista nalaze u gradevinskoj T3 zoni (auto kamp). Jedno zemljiste je 4000m2, s dvije strane more, a najudaljenija tocka je 60m od mora ali ima prikljucak struje. Drugo zemljiste je 5500 m2 i 150m od mora je najbliza tocka. Mjesto je jako malo (20-tak ljudi) pa se prema nacelniku opcine mozda i ne treba donositi GUP a mene zanima da li ja na tome zemljistu (bilo kojem) mogu izgraditi obiteljsku kucu jer nitko ne zna da li ce se to moci (barem ne sigurno)?
Isto tako sam po forumu nacuo da ako je nesto pod opcinskom upravom, unutar gradevinskog podrucja da drzava nece rusiti kucu nego samo zahtijevati neku kaznu i kao ima se dozvola - malo mi to nategnuto zvuci... Molio bih nekoga da mi odgovori koje su mogucnosti jer ovi iz zupanijskog (prostorno uredenje) jos kao nisu ni dobili taj plan i kao nema jos urbanistickog pa treba cekati na to.... A cekali smo 3g samo na prostorni plan da se donese... Ili mozda treba donijeti bocu viskija nasem sluzbeniku pa ce mu se razvezati jezik....

Aussie-Gold
24.11.2007., 23:24
Koliko se vremena okvirno izgubi na izradu idejnog projekta? :confused:

Nama je trebalo jedno 3 dana i još smo ga nakon toga 2 puta dorađivali, sve ukupno jedno 5 dana :mig:

maystor1
25.11.2007., 20:05
Može jedno pitanje? svojevremeno su mi određeni poznanici,koji se kreću u građevinskim vodama, nudili da zatražim izgradnju garaže i pomoćne prostorije,kojom bih navodno započeo proces,ishodio lokacijsku te uz idejno rješenje i izbjegavanje plaćanja komunalija,ali plaćanja svih priključaka....uspio izgraditi čvrsti objekt male kvadrature u kojem bi se za nuždu i u zavisnosti od fin.mogućnosti moglo stanovati.To se zvalo tzv. fingiranje, a neki susjedi tako žive godinama u objektima koji su 5m udaljeni od glavnog objekta(koji već 20 g nije napravljen) i nije viši od 4m,a dozvoljenu kvadraturu ne znam,da ne duljim kako bi i da li uopće je ovo moguće po novom zakonu?........Još jedna stvar,zemljište (dvije čestice po 500 m2, koje ću objediniti,nalazi se u neizgrađenom dijelu građevinskog područja, i cesta nije izgrađena , ali ima improvizirani put koji prolazi ispred naših zemljišta,širine je 4m, a po starom zakonu kako nam je rekla djelatnica u urbanističkom uredu ,dovoljna nam je pismena potvrda načelnika općine da će općina tu graditi cestu,uz to gup te općine je kompletiran i poslan u županijski ured i u njemu je interno nevedeno da cesta može biti 4m.inače imamo problem jer ako cesta na jednu stranu ne može biti veća jer prolazi ispred prozora neke ruševne građevine u kojo su stanari otkupili stanove,pa imta cesta prolazi točno ispred prozora.Rješenje bi bilo da se cesta širi na naše parcele ,odnosno na drugu stranu, ali koliko onda to sve skupa iznosi po zakonu,i da li se to može riješiti ovako ,po internim aktima gup-a općine .Jer ako sam dobro upućen ,za cestu treba 5m..+4m do njihovog objekta s one strane ulice, i 4m sa naše strane ...pa bi to ispalo 13m,a ima 4m.Znači da bi općini za cestu morali donirati 9 m od naših placeva,jer sa druge strane se ne može ,počinje ta njihova socijalna gradjevina ,(pitanje je i kako će oni odobriti tu cestu, a već su se bunili )što je malo puno...Nadam se da sam bar donekle bio razumljiv...samo da napomenem sve su to još poljoprivredna zemljišta ,ali u građevinskoj zoni...vjerojatno me čeka spajanje čestica ,pa onda reparcelizacija komada ispred za cestu... ali kolika..? pozdrav i sve najbolje!

kolibri
26.11.2007., 09:09
Pozdrav svima!
Da vam pokušam objasniti svoju situaciju.
Kupio sam prije godinu dana građevinsko zemljište ali nisam još počeo graditi.
Sad sam napokon odabrao projekt kuće koji mi se dopada i namjeravam krenuti prema projektantu.
Sadašnja parcela sastoji se od tri katastarske čestice koje sam ja kupio i sad sve glase na mene. S obzirom da je cjelokupna površina zemljišta dovoljno velika namjeravam prodati pola parcele. Razlog jasan, da dobim početni kapital za gradnju kuće, plaćanje svoh doprinosa i tako dalje.
Sad mene zanima, koji je redoslijed aktivnosti da bih prodao zemljište, dobio dozvolu sa svoj dio parcele itd.
Ja namjeravam prvo krenuti k projektantu. On će mi sigurno reći da moram napraviti parcelacijski elaborat za idejno rješenje. Jel idem u dobrom smjeru? :)
Da li u okviru tog parcelacijskog elaborata mogu napraviti podjelu zemljišta na dvije parcele i da li kod "parcelacije/rasparcelacije" mora biti i nazočan susjed koji već ima napravljenu kuću, a međa nam je, oba smo se složili, malo "skrenula s puta".

Hvala svima na bilo kakvim informacijama i uputama.
Kolibirus!

McGrubi
26.11.2007., 09:29
i izbjegavanje plaćanja komunalija,

čisto sumnjam
u mojoj županiji se naplačuje sve, bez obzira na namjenu, pa bio i kokošinjac

McGrubi
26.11.2007., 09:32
e da i prema novom zakonu: prostor se ne smije koristiti protivno svojoj namjeni
stoga da bi spremište postalo nužno-stambeno onda se mora napraviti prenamjena prostora za koju se opet mora tražiti dozvola a s tim i priključci

rossko
27.11.2007., 13:50
ljudi,molim pomoć- jel ukinuta građevinka već ili se još čeka??

hvala svima!

McGrubi
27.11.2007., 18:10
ovisi

maystor1
27.11.2007., 18:37
Ovo što sam naveo u svom postu prije je napravio jedan susjed čiji plac udara u moj iz druge ulice,doduše bilo je to dosta davno, i stvarno on nema glavni objekat, e sad ne znam da li sam ja to baš dobro objasnio ali me on uvjeravao da komunalije nisu plaćene,priključci jesu,možda je platio komunalije na tu nus-prostoriju,to ne znam ,ali znam da je iskoristio rupu u zakonu i da je imao neke uvjete koje je zadovoljio,npr da je taj objekat najmanje 5m daleko od budućeg glavnog objekta,i da nije veći od ne znam koje kvadrature,...uglavnom mu je jedno vrijeme kćer s obitelji živjela tu,uredno paušalno plaćaju režije i dan danas kad čovjek dolazi tu kao na vikendicu..a radi se o prigradskom naselju Osijeka. Kada sam se raspitivao o izboru arhitekta i meni je bilo ponuđeno to "fingiranje"...u biti se izgleda radi o tome da se započne proces,a da se ne uplati cifra za komunalije ...za glavni objekt...odmah...nego se dobije dozvola za nekakvu garažu,ili se baš napravi nekakav stambeni minimalni nus -prostor...plate se priključci i kad se izda dozvola može se legalno napraviti nekakav objekt za preživljavanje.Ovo su masovno radili radnici, i prognanici iz bosne ,a i drugi koji nisu imali novaca ,pa su na ovaj način ljudi sebi rješavali kakvu-takvu egzistenciju.......Pozdrav svima....izvinite na dugom postu......zanimalo me samo da li i u novo zakonu postoji kakva rupica za nas sirotinju.....bok!

McGrubi
27.11.2007., 18:53
nema rupa za sirotinju, novi zakon ih ne voli
sirotinja ne može platiti: geometra, kompletne nacrte, sve naknade, samogradnja je ukinuta .....

28.11.2007., 06:56
da li i u novo zakonu postoji kakva rupica za nas sirotinju

Ne....al za bogatu klijentelu ziher postoji

McGrubi
28.11.2007., 07:34
da zover se: komasacija
npr. imaš teren u zoni visokog turizma (hoteli)
prije: novi investitor bi sa tobom pregovarao oko cijene terena (i dogovoriš npr. 150€/m2) i kupio ga, te onda dao izraditi DPU
sad: općina/grad od tebe kupuje teren po "tržišnoj" cijeni (npr. srednja cijena građ. terena je 50€/m2), onda općina napravi DPU i proda novi teren tom investitoru

investitor može u oba slučaja sufinancirati izradu DPU-a

rossko
28.11.2007., 07:49
pomozite ljudi................

McGrubi
28.11.2007., 08:23
nema jednostavno, novi zakon je uveo:
- Riješenje o uvjetima građenja
- Riješenje o izvedenom stanju
- Lokacijsku dozvolu
- Potvrdu glavnog projekta
- Potvrdu izvedenog stanja
- Građevinsku dozvolu
- Uvjerenje o uporabi
-Uporabnu dozvolu

sve ovisi o tipu kuće

zxr
28.11.2007., 11:05
pomoć!

kupili smo zemljište i šta sad?
gradili bi obiteljsku kuću gdje se trebam sad javiti ako ima netko popis svega što moram napraviti bila bih zahvalna!

Codegun
28.11.2007., 11:11
pomoć!

kupili smo zemljište i šta sad?
gradili bi obiteljsku kuću gdje se trebam sad javiti ako ima netko popis svega što moram napraviti bila bih zahvalna!

moraš uzeti stvar u svoje ruke, zaboravi da će ti netko dati popis a ti češ samo slijediti upute. Gradnja kuće u hrvatskoj nije baš tako jednostavna.

zxr
28.11.2007., 11:14
to mi je jasno ma i planiram sve sama al sad mi je malo teže jer sam u 7mj trudnoće pa nemogu letati okolo naokolo nije lako a i radim. zato bar nešto od nekog ...
ma nemogu skužit ovaj novi zakon!
šta trebam od dokumentacije?

Codegun
28.11.2007., 11:15
ma nemogu skužit ovaj novi zakon!

bez brige, ne mogu ga skužiti ni oni koji su ga napisali!

zxr
28.11.2007., 11:32

Codegun
28.11.2007., 11:34

vidi link u mojem "potpisu"

zxr
28.11.2007., 11:38
tvoj blog čitam ..... vi ste se za svoje izborili a mi tk počinjemo!

Codegun
28.11.2007., 11:40
tvoj blog čitam ..... vi ste se za svoje izborili a mi tk počinjemo!

samo hrabro, misliš da u moje vrijeme isto nije bio kompetan cirkus?!

zxr
28.11.2007., 11:49
znam da je al ja sad tako nemam snage boriti se s time ,muž ne stigne jer radi ( kao poslovođa na gradilišu ) a ja sam inaće šef gradilišta ing.grad. trenutno u uredu jer me štede ma ni nebi mogla.
nadam se da će se netko koje već pokušo nešto po novom zakonu javiti!

28.11.2007., 14:07
muž ne stigne jer radi ( kao poslovođa na gradilišu ) a ja sam inaće šef gradilišta ing.grad.

zrx, sori ak ce izgledat da sam malkice bezobrazan, pa se odmah ispricavam,

ne bi da dobijem jacmenac.

Ja sam po struci pekar, kupio sam jucer brasno i sol, a htio bi napravit kruh, jel sta da radim?

McGrubi
28.11.2007., 15:33
mislila sam ti napisati da se laici i ne trebaju razumiti u novi zakon, a sad si me zblesirala

uzmi precrt s katastra i geodetski snimak terena, odluči se šta želiš u kući i odi do arhitekta
dalje će on/a ti to objasniti

zarana
28.11.2007., 17:53

Ja sam po struci pekar, kupio sam jucer brasno i sol, a htio bi napravit kruh, jel sta da radim?

:lol: :rofl: ...još mi smiješno...a pročitala prije 10 min...:lol:

...ni ja ne bi ječmenac...:rolleyes:

sky cruiser
28.11.2007., 18:08

:rofl:

zxr
04.12.2007., 07:40
jasno da si pekar kad ne znaš razliku između građevinca ( koji se bavi izgradnjom objekata ) i arhitekta ( koji papirima ) , jedno bez drugog ne može ali opet ni nema veze jedno s drugim jer svatko radi svoj posao.

sky cruiser
04.12.2007., 16:30
:lol:

seceruuu
15.12.2007., 09:13
jel netko šta saznao u novom zakonu?Npr.dali je komunalno mora platiti sve odjednom i vodni doprinos?

bonaca55
15.12.2007., 11:53
jel netko šta saznao u novom zakonu?Npr.dali je komunalno mora platiti sve odjednom i vodni doprinos?

kod mene stoji:
Rjesenje o komunalnom doprinosu za svakog pojedinacno donosi Jedinstveni upravni odjel Opcine "Klis" u postupku pokrenutom po zahtjevu stranke ili po sluzbenoj duznosti.
Rjesenjem se MOZE odobriti placanje komunalnog doprinosa i do 12 mjesecnih obroka, UZ GARANCIJU OSIGURANJA UKUPNOG PLACANJA.

ja mislim da svaka Obcina to drugacije rejesava..?

za vodni ne znam:ne zna:

laser
16.12.2007., 16:45

zagreb je imao i do deset godina .neznam dali još to igra.

Boris_RI
17.12.2007., 07:52

Vodni dopronos ide na tri rate, a komunalije su ti ovisne od općine u kojoj gradiš. U mojoj se komunalije plačaju u komadu :rolleyes:

zxr
18.12.2007., 14:13
kod nas moraš platiti 30 % odmah a ostalo na rate.

FuriaTropical
21.12.2007., 08:57
Evo meni u Novi Zg konacno izracunali komunalni doprinos! Iz ureda za graditeljstvo im poslali dopis za izracun 8.11, a jucer 20.12 konacno potpisana cijena. Dakle vise od mjesec i pol za iscitati broj iz tablice opcina i pomnoziti sa kubikazom. A sa jedinom svrhom da platis skoro 10.000Euro a nis ne dobijes zauzvrat (ali bez toga nema gradjevinske). Ali zato moze na rate na 10 godina, tromjesecna placanja. Ako platis sve odmah, 25% popusta. Nema popusta na prvu nekretninu ni slicno, jedino ako su primanja po clanu kucanstva ispod 2000kn ide popust.

zed_alive
21.12.2007., 10:51

uvjrenje za retro gradnju? :confused:

ne vidim koja je principijelna razlika između tog uvjerenja i uporabn dozvole :confused: pa i uporabna dozvola je potvrda da si gradio u skladu s građevnom

ja sam dobio građevnu prije 7 godina i što to sad znači, da ću morati tražiti to uvjerenje? i ako da, što ako ga ne zatražim?

McGrubi
21.12.2007., 12:04
ma razlika između Ujerenja i Uporabne je samo u lakšoj proceduri
nema tehničkog pregleda kuće

zed_alive
21.12.2007., 13:16
ma razlika između Ujerenja i Uporabne je samo u lakšoj proceduri
nema tehničkog pregleda kuće

ali ti svejedno dođe komisija i sve pregleda, i može te jebati :confused:

21.12.2007., 14:06
ali ti svejedno dođe komisija i sve pregleda, i može te jebati :confused:

Ne dolazi komisija.

A sta i ak se pohebu....

zed_alive
21.12.2007., 14:31
Ne dolazi komisija.

A sta i ak se pohebu....

pa na koji način se uvjere da je građeno u skladu s dozvolom? :confused:

McGrubi
21.12.2007., 17:16
pa na koji način se uvjere da je građeno u skladu s dozvolom? :confused:

prilažeš
-geodetski elaborat snimke terena i kuće
- pravomoćnu građ. dozvolu + glavni projekt
- izvješče nadzornog inženjera (nisam 100% sigurna)

oni izlaze na očevid , a to nije tehnički pregled
ne traže: građevniski dnevnik, ateste materijala, popis sudionika u gradnji .. dalje se ne mogu sjtetiti

cobu
29.02.2008., 16:46
Pozdrav svima!

Evo dižem temu od prije dva mjeseca, ali nekako računam bolje to nego da radim novi topic kad je već pitanje vezano uz novi Zakon o građenju.

Riječ je o slijedećem: ako sam ja predao zathjev za izdavanje lokacijske dozvole u vrijeme starog zakona (studeni 2006), da li je ured za urbanizam meni dužan izdati lokacijsku dozvolu bez obzira što je sada već na stanju novi zakon? (u međuvremenu sam čekao jer su navodno bili pretrpani poslom pa sam tek sada došao na red)

Riječ je o kući ispod 400 m2 koji je izgrađena 70tih godina i ja želim parcelirati dio terena na kojem se ona nalazi - zato sam i zatražio lokacijsku. Ideja je bila samo dobiti lokacijsku i parcelirati teren, ne tražiti građ. dozvolu jer za to moram plaćati komunalni doprinos koji je kod mene jako velik, a kako je 90% kuća u mom gradu isto tako izgrađeno bez dozvole, mislim da bih bio budala da sada ja jedini idem to plaćati.

Naime, u urbanističkom su mi rekli da moram zatražiti rješenje o izvedenom stanju, ali u tom postupku (koji je predviđen novim zakonom!) moram platiti komunalni doprinos.

Dakle pitanje je: da li su mi dužni izdati lokacijsku dozvolu po starom zakonu ako sam zahtjev predao još debelo u vrijeme kada je stari zakon bio na snazi. Na taj način bih izbegao plaćanje doprinosa a uspio isparcelirati teren.

Također, ako možda postoji neki drugi način da parceliram svoj dio terena, svi prijedlozi su dobrodošli!

McGrubi
29.02.2008., 19:42
nemaš šanse da ideš po starom zakonu jer je u Prijelaznim odredbama novog zakona tako napisano
moraš iči na Riješenje o izvedenom stanju, platiti:; komunalni doprinos, vodni doprinos i "kazneni" doprinos zbog bespravne gradnje a za sad iznodsi 50% komunalne

iskreno situacija će postajati sve gora, ako možeš dobiti bilokakvu dozvolu: zatraži
jer je samo pitanje vremena kad se neće moći uzimati kredit na bespravnu kuću, kad će postati problematično naslijeđivanje istih ... ekipa zapela da ide u EU, a nitko nema kruću birokraciju od EU

cobu
01.03.2008., 00:23
Loše vijesti dakle... Al kad pogledam, ta tri "doprinosa" zajedno bi u ovom slučaju iznosili cca 40-tak tisuća kuna ako ne i više.. za te novce mogu promijeniti pola prozora na kući koji su u totalno lošem stanju... neznam, ukoliko si u pravu (a vjerojatno jesi, s obzirom da su i u urbanističkom isto rekli) ja ću zasada ostaviti da sve stoji ovako, pa makar i neisparcelirano...

No nekako nisam mišljenja da neće ići na gore. Nemam na nečemu čvrstom temeljiti tu izjavu, ali čini mi se da bi nekakva prisilna legalizacija svih objekata i plaćanje doprinosa dovelo do bankrota kod jako puno ljudi (mene prvog), a to nijedan političar kod nas neće dopustiti ako misli ostat na vlasti iza izbora... tako da će vjerojatno oni izmisliti neku "olakšicu" prije ili kasnije kada se zbog EU-a to bude moralo sve legalizirati samo da potkupe narod...

McGrubi
01.03.2008., 09:36
pa, otkad radim svaki novi zakon o građenju ili prostornom uređenju je bio stroži od prethodnog
prije si mogao dobiti sve priključke bez dozvole i ucrtati kuću u katastar
prvo su uveli da ti za priključke i upis u katastar treba građevinska
sad treba uporabna za upisa u katastar
prije se moglo podjeliti etažno vlasništvo bez dozvola
sad se traži potvrda da su nacrti kuće u etažiranju u skladu s onima iz građevinske
a da ne spominjem da komunalna ide gore
npr. u Vodicama je u mjesec dana skočila sa 60kn/m3 na 180m3

tvoja stvar šta češ
ja nisam optimist

cobu
01.03.2008., 11:48
Ma u pravu si... ali ja govorim o nečem drugom - komunalni će sigurno i kod mene kad tak ići samo na više, ali ne bi li bilo logično da prije ili kasnije netko kaže "čekaj, pa pola države je sagrađeno bez papira, ajmo dat ljudima šansu da u nekih 2-3 godine legaliziraju stare objekte bez velikih davanja pa da dovedemo državu u red". To je jedini način da se legaliziraju objekti jer nisu ljudi ludi da plaćaju tolike pare za nešto što im se onda kada su gradili toleriralo...

Ja osobno i nemam što puno odlučivati što ću jer nemam tolike novce da to sada pokrenem, tako da mi je izbor vrlo jednostavan :(

U svakom slučaju hvala na informacijama :top:

McGrubi
01.03.2008., 15:39
bespravna gradnja je nepoštivanje države i njezinih zakona
zašto bi država onda bila "dobra" prema njima?

cobu
03.03.2008., 09:47
U današnje vrijeme - da slažem se, to je nepoštivanje države i zakona.

U vrijeme prije 30 godina kada su neuki ljudi samo radili ono što su radili i drugi oko njih, a i država im je to omogućavala dajući im struju i vodu i ne senkcionirajući ništa, mislim da to ne možemo trpati u istu košaru sa današnjom divljom gradnjom.

Na drugu stranu moglo bi se diskutirati i o tome gdje tih mojih 50 tisuća kuna ode - u izgradnju kanalizacije do moje kuće ili asfaltiranje ceste ispred nje sigurno ne, ili možda ode 5% od tog iznosa - a ostatak u džep nekom lokalnom moćniku koji namješta poslove za ženinu firmu.

Al da ne offtopičarim, nije to sad ni toliko bitno... Zasad ostajem bez legalizirane kuće iz čisto praktičnih raloga - nemam para :(

Pozdrav

suzaks
03.03.2008., 09:59
Pozdrav svima!

Evo dižem temu od prije dva mjeseca, ali nekako računam bolje to nego da radim novi topic kad je već pitanje vezano uz novi Zakon o građenju.

Riječ je o slijedećem: ako sam ja predao zathjev za izdavanje lokacijske dozvole u vrijeme starog zakona (studeni 2006), da li je ured za urbanizam meni dužan izdati lokacijsku dozvolu bez obzira što je sada već na stanju novi zakon? (u međuvremenu sam čekao jer su navodno bili pretrpani poslom pa sam tek sada došao na red)

Riječ je o kući ispod 400 m2 koji je izgrađena 70tih godina i ja želim parcelirati dio terena na kojem se ona nalazi - zato sam i zatražio lokacijsku. Ideja je bila samo dobiti lokacijsku i parcelirati teren, ne tražiti građ. dozvolu jer za to moram plaćati komunalni doprinos koji je kod mene jako velik, a kako je 90% kuća u mom gradu isto tako izgrađeno bez dozvole, mislim da bih bio budala da sada ja jedini idem to plaćati.

Naime, u urbanističkom su mi rekli da moram zatražiti rješenje o izvedenom stanju, ali u tom postupku (koji je predviđen novim zakonom!) moram platiti komunalni doprinos.

Dakle pitanje je: da li su mi dužni izdati lokacijsku dozvolu po starom zakonu ako sam zahtjev predao još debelo u vrijeme kada je stari zakon bio na snazi. Na taj način bih izbegao plaćanje doprinosa a uspio isparcelirati teren.

Također, ako možda postoji neki drugi način da parceliram svoj dio terena, svi prijedlozi su dobrodošli!

Evo samao diižem dio Zakona :
VI. PRIJELAZNE I ZAVRŠNE ODREDBE

Započeti postupci i izdane dozvole

Članak 325.

(1) Postupci započeti po odredbama Zakona o prostornom uređenju (»Narodne novine«, br. 30/94., 68/98., 61/00., 32/02. i 100/04.) i Zakona o gradnji (»Narodne novine«, br. 175/03. i 100/04.) do stupanja na snagu ovoga Zakona dovršit će se po odredbama tih zakona i propisa donesenih na temelju tih zakona.

(2) Iznimno od stavka 1. ovoga članka postupak izrade i donošenja prostornog plana i/ili njegovih izmjena i dopuna, u kojemu do stupanja na snagu ovoga Zakona nije objavljena javna rasprava ili je od završetka javne rasprave prošlo više od devet mjeseci dovršit će se prema odredbama ovoga Zakona.

(3) Stavak 2. ovoga članka ne odnosi se na postupak izrade i donošenja generalnog urbanističkog plana.

(4) Iznimno od stavka 1. ovoga članka postupak izdavanja lokacijske dozvole za građenje zgrade čija građevinska (bruto) površina nije veća od 400 m i zgrade za obavljanje isključivo poljoprivrednih djelatnosti čija građevinska (bruto) površina nije veća od 600 m na zemljištu na kojemu je izgrađena takva građevina bez građevinske dozvole odnosno drugoga odgovarajućeg akta, započet po odredbama Zakona o prostornom uređenju (»Narodne novine«, br. 30/94., 68/98., 61/00., 32/02. i 100/04.) dovršit će se po odredbama ovoga Zakona kojima se uređuje izdavanje rješenja o izvedenom stanju.

(5) U postupku izdavanja uporabne dozvole pokrenutom nakon stupanja na snagu ovoga Zakona za građevinu izgrađenu po propisima koji su važili prije stupanja na snagu ovoga Zakona, utvrđuje se je li građevina izgrađena u skladu s građevinskom dozvolom i propisima koji su važili u vrijeme kad je izdana građevinska dozvola za tu građevinu.

cobu
03.03.2008., 19:05
Da, pogledao sam to odmah nakon što je McGrubi odgovorila na moj prvi post u nadi da je možda nešto falila, ali nažalost je u pravu :(

houseneder
04.03.2008., 12:28

E, tako sam i ja razmišljala prije nego smo tražili lokacijsku.
Sada znam da nitko neće bespravno graditi ako ikako može doći do dozvola. A to je u ovoj zemlji beskonačan posao. Možda u nekom drugom životu pribaviš sve potrebne papire.

Prema tome, ne preostaje ti drugo do li bespravno graditi.

Čini se da i država ima tu svoju računicu - lijepo, ne daju ti papire (ako dobro ne podmažeš), ti si prisiljen graditi bez njih i onda sav sretan što ti ne pošalju bagere, plaćaš kazne za bespravnu gradnju.

zdravko13
04.03.2008., 13:07
pozdrav supatnici

Svi vi koji još razmišljate o gradnji kuće provjerite prvo da li cesta uz koju mislite graditi ima građevinsku dozvolu. Ako nema - dobro došli na forum "Ucrtani put 5,5m uvjet za dozolu"
Sretno

McGrubi
04.03.2008., 13:18
Na drugu stranu moglo bi se diskutirati i o tome gdje tih mojih 50 tisuća kuna ode - u izgradnju kanalizacije do moje kuće ili asfaltiranje ceste ispred nje sigurno ne, ili možda ode 5% od tog iznosa - a ostatak u džep nekom lokalnom moćniku koji namješta poslove za ženinu firmu.

e, šta se dešava s tim novcima bi trebalo biti transparetno

grad Vodice je napisao u ugovoru kad plačaš komunalni da su oni dužni u roku 2g od naplate urediti ulicu sa kompletnom infrastrukturom
pa su krenule tužbe zbog neispunjavanja obaveza
pa su makli taj članak

cobu
04.03.2008., 16:04
Čini se da i država ima tu svoju računicu - lijepo, ne daju ti papire (ako dobro ne podmažeš), ti si prisiljen graditi bez njih i onda sav sretan što ti ne pošalju bagere, plaćaš kazne za bespravnu gradnju.

Da, a osim toga imaš i situaciju kao u mom gradu gdje senamjerno odugovlači sa izdavanjem dozvola za kuće jer žele poticati kupovinu stanova koje opet gradi nekoliko lokalnih moćnika usko povezani sa gradskom vlašću...

pa se onda desi da netko za zgradu od 6 katova i 80 stanova dobije sve dozvole u roku par tjedana a moj rođak čeka lokacijsku+građevinsku za obiteljsku kuću evo skoro treća godina... ima vlasništvo, sve uredne papire i novce i jednostavno neide...

laser
04.03.2008., 20:50

o kakvoj se tu poštenoj državi radi ???:rofl:

houseneder
05.03.2008., 04:22
Da, a osim toga imaš i situaciju kao u mom gradu gdje senamjerno odugovlači sa izdavanjem dozvola za kuće jer žele poticati kupovinu stanova koje opet gradi nekoliko lokalnih moćnika usko povezani sa gradskom vlašću...

Hvala na nadopuni. Takav je slučaj i kod nas.

McGrubi
05.03.2008., 06:19
o kakvoj se tu poštenoj državi radi ???:rofl:

nisam rekla da se radi o poštenoj državi :D

jer u poštenoj državi bi ti izdali dozvole u zakonskom roku, a ne držali predmetu prašini 3 godine

vixana
05.03.2008., 11:51
Mozda malo van trenutne rasprave ali ipak se tice regulative i zakona...
Koliko znam po zakonu objekat mora biti min. 3m udaljen od susjedne parcele. Da li postoji ikakva mogunost da to moze biti i manje, recimo 1 metar? Mozda uz kakvu suglasnost/odobrenje, opcine, zupanije... Napominjem da je susjedna parcela moja i da ne ulazi utrenutno nije u zoni . Zapravo bi kucu htio odmaknut prema "nazad", da si ostavim vise mjesta prema cesti.
McGrubi, nekak mi se cini da bi ti ovo mogla najbolje znat pa :s
Ak ima kakva "caka" :mig: primjenjiva u konkretnom slucaju moze i na PM
hvala

McGrubi
05.03.2008., 12:24
udaljenost kuće od ruba parcele ne definira zakon nego urbanistički plan za to područje

neki planovi dopuštaju približavanje susjedu do 1m ili 2m , ali bez prozora
ne znam koja općina je to, niti koji plan ti je na snazi pa ti ne mogu potpuno odgovoriti, pitaj u uredu za graditeljstvo

houseneder
05.03.2008., 13:38
u poštenoj državi bi ti izdali dozvole u zakonskom roku, a ne držali predmet u prašini 3 godine

I onda ga odbili iz samo njima opravdanih razloga.:ne zna:

Dali bi ljudima da si stvore krov nad glavom, sada i odmah, a ne kad im bude trebao starački dom!http://www.postsmile.com/img/emotions/209.gif

livana
05.03.2008., 15:08
ja mislim da nije uvijek uvjet da si odmaknut od susjeda 3 metra jer neko ni nema dovoljnu širinu zemljišta da bi se mogao odmaknut
ali mislim da kad tak nekaj tražiš moraš imat obrazloženje, eure, čokoladice i sl.

sve se može kad se ima

vixana
05.03.2008., 15:49
Ma nikom nist nedam! :mad:
Osim mozda bonbonjere kao znak dobre volje :)
Ili se moze ili ne moze! Moze, ali za xy eura ne prihvacam... pa da si bogu brat! Nek sam utopist, ali mito:flop:

bonaca55
05.03.2008., 18:46
Danas mi je ured za gradnju vratio zahtjev za gradnju.....jer ne ispunjava uvjete!!:(:(

POD:
1. 3 x Primjera idejnog projekta na ovjerenoj geodetskoj podlogi(Koji su predati)

2 x Primjera su mi postom vratili(di je treci ?)

2. Dokaz o pravu gradnje na zemljistu.......(to jos ne mogu jer prodavatelj
sa tim idejnim projektom pravi Parcelaciju od velikog kolaca i onda to meni
prodaje)

----------ROk 15 dana???-------

livana
06.03.2008., 10:07
čitajući ovo sve pa ja se nebudem uselila do 2015........katastrofa! ja trebam parcelaciju jer djelim veliko zemljište na dvije parcele, paralelno s tim ću tražit lokacijsku, a dok mi uzmu za proširenje ceste......pa komunalije...........a ja sam se nadala počet gradit na jesen...šmrc

McGrubi
06.03.2008., 10:15
Danas mi je ured za gradnju vratio zahtjev za gradnju.....jer ne ispunjava uvjete!!:(:(

POD:
1. 3 x Primjera idejnog projekta na ovjerenoj geodetskoj podlogi(Koji su predati)

2 x Primjera su mi postom vratili(di je treci ?)

2. Dokaz o pravu gradnje na zemljistu.......(to jos ne mogu jer prodavatelj
sa tim idejnim projektom pravi Parcelaciju od velikog kolaca i onda to meni
prodaje)

----------ROk 15 dana???-------

možda geodestka podloga nije ovjerena od katastra?
trećii je kod njih dok ne riješe predmet
moraš imati dokaz o pravu građenja, bez toga sve zaboravi, imaš opcije:
-ugovor o kupoprodaji
-pravo građenja koje ti daje sadašnji vlasnik
-da dozvola ide na njegovo ime

McGrubi
06.03.2008., 10:15
čitajući ovo sve pa ja se nebudem uselila do 2015........katastrofa! ja trebam parcelaciju jer djelim veliko zemljište na dvije parcele, paralelno s tim ću tražit lokacijsku, a dok mi uzmu za proširenje ceste......pa komunalije...........a ja sam se nadala počet gradit na jesen...šmrc

pa hoćeš, na jesen 2009. :lol::(

mudra
06.03.2008., 10:40
nema šanse da parceliraš sa izgrađenim objektom bez građevinske dozvole i plaćenih doprinosa.Mala šansa možda ipak postoji: koliko sam skužila, kuća je starija, građena prije tridesetak godina. Trebaš točan podatak. Ako je sagrađena prije 28.02.1968. onda ti uopće ni ne treba građevinska dozvola (a niti moraš platiti komunalni doprinos), a ako je sagrađena nakon tog zakona- onda štanga, morat ćeš legalizirat kad tad i sve platit, ali na koji način :ne zna:?

McGrubi
06.03.2008., 11:09
mudra
ako ide na legalizaciju onda traži: Riješenje o izvedenom stanju (do 400m2) ili Potvrdu izvedenog stanja (preko 400m2)

cobu
07.03.2008., 01:16
nema šanse da parceliraš sa izgrađenim objektom bez građevinske dozvole i plaćenih doprinosa.Mala šansa možda ipak postoji: koliko sam skužila, kuća je starija, građena prije tridesetak godina. Trebaš točan podatak. Ako je sagrađena prije 28.02.1968. onda ti uopće ni ne treba građevinska dozvola (a niti moraš platiti komunalni doprinos), a ako je sagrađena nakon tog zakona- onda štanga, morat ćeš legalizirat kad tad i sve platit, ali na koji način :ne zna:?

da, nažalost kuća je sadgrađena negdje sredinom 70tih, tako da ništa od toga :(

snow fox
01.04.2009., 08:40
želimo kupiti građevinsko zemljište koje ima započetu gradnju (temelje) no građevinska dozvola ishođena je po starom zakonu, prema tome i gradnja je započeta po starom zakonu - što i kako sada dalje?
help!

DAZA
01.04.2009., 11:26
želimo kupiti građevinsko zemljište koje ima započetu gradnju (temelje) no građevinska dozvola ishođena je po starom zakonu, prema tome i gradnja je započeta po starom zakonu - što i kako sada dalje?
help!

Znači građevinska je još uvijek važeća? Mislim, počelo se graditi unutar dvije godine od izdavanja dozvole?

McGrubi
02.04.2009., 11:12
usporediti temelje sa nacrtima i ako su u skladu nastaviti graditi

ako vam kuća odgovara

snow fox
03.04.2009., 07:25
građevinska itiče za 7 mjeseci, kuća nam ne odgovara!
gradnja nije prijavljena...

McGrubi
03.04.2009., 09:59
7 mjeseci .. to je dovoljno dugo da se odlučite
šteta bi bilo izgubiti plaćenu komunalnu

odite do arhića koji je radio nacrte iz građevinske, pa popričajte sa njim
ako mjenjate vanjske dimenzije kuće i broj stanova , onda ćete morati ići na Izmjenu i dopunu lokacijske dozvole
a ako ne mjenjate to, onda možete ići direkt na Izmjenu i dopunu građevinske dozvole

alokino
04.04.2009., 18:54
građevinska itiče za 7 mjeseci, kuća nam ne odgovara!
gradnja nije prijavljena...

Moj slučaj je donekle sličan. Građevinska ishođena po starom zakonu, važeća još godinu dana. Ali mi objekt ne odgovara ( prevelik i preskup, preko 400 m2 ), pa sam jednostavno krenuo na novi idejni projekt ( potpuno drugačiji) i rješenje o uvjetima građenja. Krenuo, ali zapeo jer, po novom zakonu, se doslijednije provode prostorni planovi pa sve pada u vodu zbog toga što nemam 7m prilaznog puta (5,5m kolnik + 1,5 m nogostup). Izmjerio 6,4 m i dobio najavu negativnog rješenja.
Ali nije sve palo u vodu, kako kaže referentica u graditeljstvu, ako prijavim početak gradnje po staroj dozvoli, malo iskopam za temelje i onda ponesem zahtjev za izmjenu, tijekom gradnje, rješenja o građevinskoj dozvoli, gdje prilažem samo izmjenu glavnog projekta, pazi sad .., bez izmjene idejnog projekta, iako se radi o potpuno drukčijoj građevini, po veličini, obliku i katnosti. Jedino nesmijem dirati prilaz iz stare dozvole, sve ostalo mogu. Nisam mogao vjerovati da je to moguće bez izmjene idejnog projekta, ali navodno je došao neki naputak iz ministarstva koji to omogućuje, pa ako netko ima sličnu situaciju neka se javi da izmjenimo iskustva!

snow fox
05.04.2009., 09:06
mi bi promijenili izgled kuće (kuća je manja od 400m2).
ni nije mi jasno kako da tražim izmjenu i dopunu građevinske dozvole? mislila sam da trebam tražiti riješenje o uvjetima građenja???
i kako da prijavim gradnju po starome?
ako sada predam prijavu gradnje mislim da će to automatski ići po novom!

@alokino! nisam baš shvatila zadnji dio tvog posta, molim te da mi malo probaš objasniti o tom naputku! i jel sad na kraju moraš radit izmjenu projekta ili ne?

McGrubi
05.04.2009., 13:40
Ali nije sve palo u vodu, kako kaže referentica u graditeljstvu, ako prijavim početak gradnje po staroj dozvoli, malo iskopam za temelje i onda ponesem zahtjev za izmjenu, tijekom gradnje, rješenja o građevinskoj dozvoli, gdje prilažem samo izmjenu glavnog projekta, pazi sad .., bez izmjene idejnog projekta, iako se radi o potpuno drukčijoj građevini, po veličini, obliku i katnosti. Jedino nesmijem dirati prilaz iz stare dozvole, sve ostalo mogu. Nisam mogao vjerovati da je to moguće bez izmjene idejnog projekta, ali navodno je došao neki naputak iz ministarstva koji to omogućuje, pa ako netko ima sličnu situaciju neka se javi da izmjenimo iskustva!

izmjene tokom građenja su uvijek bile moguće
zakon (stari i novi) kaže da ako se ne mjenjaju lokacijski uvjeti da se može napraviti Izmjena i dopuna građevinske dozvole
a ako se mjenjaju lokacijski uvjeti onda se ide prvo na Izmjenu i dopunu lokacijske (čl.115) prema prostornom planu po kojem je izdana stara lokacijska

sad ovisi od županije do županije kako tumače lokacijske uvjete
u Šibeniku bi ti rekli da mjenjaš lokacijske uvjete , jer bitno smanjuješ kuću
super je što ti tako tumače, postupak ti je dobrano kraći

alokino
06.04.2009., 21:47
@alokino! nisam baš shvatila zadnji dio tvog posta, molim te da mi malo probaš objasniti o tom naputku! i jel sad na kraju moraš radit izmjenu projekta ili ne?

Ako je građevinska dozvola ishođena po starom Zakonu, onda se mora ići na izmjenu rješenja o građevinskoj dozvoli (tako nekako ... jer se sad zove rješ. o uvjetima građenja), igra riječi, no to nije bitno, bitno da su radovi otpočeli, kod tebe je gradnja počela izradom temelja i ti sad prijavljuješ promjenu investitora i izmjene tijekom gradnje, promjenom glavnog projekta, na temelju kojeg je izdana građevinska (po starom).
Caka je u tome što je, ranije, promjena glavnog projekta, kad se radi o sasvim drugoj građevini, neminovno povlačila i izmjenu idejnog projekta, odnosno lokacijske, odnosno sve ispočetka a sada čujem da je došla nekakva uputa (nisam je vidio pa ne mogu preciznije informirati ) koja omogućuje izmjenu glavnog projekta bez izmjene idejnog - uvjet je isti prilaz i isti smještaj građevine na parceli, kao u staroj dozvoli, pod uvjetom da je isti prostorni plan, odnosno isti lokacijski uvjeti u tom djelu, a veličina, oblik i katnost se mogu mijenjati - dakle sasvim drugi objekt na istom položaju unutar parcele i sa istim prilazom, prema informaciji koju sam dobio.

A obvezujućih naputaka bi se svi trebali pridržavati bez obzira na pojedinu županiju.

Kod mene je razlika u tome što gradnja nije ni krenula jer je još uvijek livada umjesto gradilišta pa formalno moram prijaviti početak gradnje i malo zakopati da bi išao na izmjene tijekom građenja.

alokino
07.04.2009., 21:12
izmjene tokom građenja su uvijek bile moguće
zakon (stari i novi) kaže da ako se ne mjenjaju lokacijski uvjeti da se može napraviti Izmjena i dopuna građevinske dozvole
a ako se mjenjaju lokacijski uvjeti onda se ide prvo na Izmjenu i dopunu lokacijske (čl.115) prema prostornom planu po kojem je izdana stara lokacijska

sad ovisi od županije do županije kako tumače lokacijske uvjete
u Šibeniku bi ti rekli da mjenjaš lokacijske uvjete , jer bitno smanjuješ kuću
super je što ti tako tumače, postupak ti je dobrano kraći

Ok! Tako bi trebalo! Ali zapravo se sve već prilično odužilo jer je prije godinu dana dobivena pravomoćna građevinska (po starom zakonu) za građevinu veću od 400 m2, pa kad se shvatilo da će objekt biti prevelik i preskup za obiteljsku kuću tada je referentica koja je pripremila dozvolu zamoljena da predloži na koji način predati zahtjev za izmjenu građevinske, u smislu manjeg objekta, a da se ispoštuje novi zakon koji ne poznaje građevinsku dozvolu za male objekte, već jedino rješenje o uvjetima građenja, za koje je pak dovoljan idejni projekt.
Pola godine je glavni projekt stajao u ormaru navedene referent. a ona je tvrdila da uopće nema ideju kako provesti izmjenu građ. dozv.
Dosadilo mi čekati i naposljetku sam krenuo sve ispočetka po novom zakonu, napravio i ovjerio PGP za isto gradilište, pripremio novi idejni projekt za rješenje o uvjet. građenja i kada sam obavjestio referent. da ću predati zahtjev po novom zakonu ona mi jednostavno odgovorila da će biti odbijen zbog nedostajuće širine prilaznog puta te se, nakon par dana, kada sam se pojavio, odjednom "sjetila" kako izvesti izmjenu građ. dozvole a da se ne mjenjaju lokacijski uvjeti.

marie 6
07.04.2009., 22:07
pozz,ovako,mi zelimo prosiriti kucu,ova je nekih 8x8,prosirenje bi bilo jednako tolko 8x8,kuca nema gradevnu,jer je gradena prije 68.god.,tada navodno jos nije bilo gradevinskih,sta bi trebalo sada vaditi od papira za to prosirenje??hvala

McGrubi
08.04.2009., 17:38
Riješenje o uvjetima gradnje

Marko80
09.04.2009., 12:09
Bok ljudi, trebam vasu pomoc oko sljedeceg;
Planiram graditi nadstrijesnicu i sad me zanima trebam li gradevinsku ili koju drugu dozvolu. Uglavnom imala bi 4 betonska stupa i krov,bez zidova. Sve ukupno 25m2. Takodjer je problem sto je tik do susjeda. Znam da je prije bilo da ne smijes graditi 3m do susjeda i za podizanje kata (naknadno) ti je trebala dozvola drugih susjeda ali od onda se zakon promijenio. Procitat cu i zakon ali zasad bi bio zahvalan na savjetima...

f@ye
10.04.2009., 19:59
Po novom pravilniku o jednostavnim građevinama bez dozvole se može graditi nadstrešnica do 15 m2, za sve više od toga treba dozvola.

snow fox
12.04.2009., 09:52
odite do arhića koji je radio nacrte iz građevinske, pa popričajte sa njim
ako mjenjate vanjske dimenzije kuće i broj stanova , onda ćete morati ići na Izmjenu i dopunu lokacijske dozvole
a ako ne mjenjate to, onda možete ići direkt na Izmjenu i dopunu građevinske dozvole

kaže arhitekt da neće ništa trebati jer nećemo bitno mijenjati izgled kuće....
ovo inače kolko sam shvatila nije baš po propisima, ali kaže arhitekt da će to proći :confused:
nemam pojma kaj da radimo, dal da ga slušamo :ne zna:

McGrubi
12.04.2009., 10:15
možda je pun posla i ne želi se sad sa tim zahebavat

odite do referenta u Uredu za dozvole i tamo pitajte mišljenje

makni1
18.04.2009., 16:55
Išao sam se raspitivat za dozvole za gradnju, konkretno mi nitko ne želi reći koliko koštaju svi doprinosi i davanja prije same gradnje, sve općenito. Ali, zaprepastio me odgovor u sektoru za izdavanje dozvola, kad sam pitao, što je s nelegalnom gradnjom po novom zakonu? Koje sankcije će oni imati? Službena osoba mi je rekla da se ništa neće dogoditi, jedino ne mogu prodati objekt po normalnim cijenama. A ukoliko zatraže građevinsku i upis, platit će pola iznosa od onoga koji gradi ispočetka, i riješio si je sve papire u pola cijene. Ja sam ostao šokiran! Rekao sam joj da ću oda i ja radije kupiti bespravnu građevinu jeftinije, platiti pola doprinosa, i imati riješeno pitanje stanovanja. To se sve odvija u Zagrebu - Bandić gradu. Ja sam šokiran, da pošten čovjek uvijek izvuče deblji kraj ,a muljatori koji su svjesno gradili na crno, proći će bolje i jeftinije.

McGrubi
18.04.2009., 20:51
bolje i jeftinije?

samo za malu razliku u cijeni projekta
kod dobivanja dozvole za bespravnu gradnju investitor će platiti komunalnu naknadu (npr 50 000kn), vodosilvnu naknadu + kaznu za bespravnu gradnju (zovu je taksom) u iznosu 50% komunalne (tj. npr. 25 000kn)

i to pod uvjetom da je kuća u skladu sa prostornim planom
ako nije, ništa od legalizacije

Stoop
19.04.2009., 08:43
Imao sam u toku tekućeg mjeseca puno kišnih dana, tako da sam bio spriječen izvoditi radove na fasadi, što je evidentirano u gr. dnevniku.
Kako sam za spomenute radove uzeo u najam fasadnu skelu, da li mi se za period kad nisam mogao izvoditi radove može obračunati najam, kao i za državne praznike i nedjelje?
U ugovoru o najmu ne postoji način obračuna osim cijene po danu od x kuna.
U Zakonu o gradnji nisam naišao na obradu ovakve tematike.
Hvala na odgovorima.:ne zna:

ck1897
08.11.2011., 14:17
Pozdrav ljudi, nije mi jasan ovaj novi zakon o gradnji pa bi molio ako netko zna da mi pojasni malo slijedecu situaciju...
Naime prije nekoliko dana doznali smo da nam je izgrađenost parcele taman na granici dozvoljenoga, tako da ne smijemo nista vise gradit u svom dvoristu!
Posto moji susjedi takodjer imaju i vise od dozvoljene izgrađenosti sada me zanima dali i ja mogu izgradit to sto sam zapoceo pa tek onda kasnije s vremenom to legalizirati?
Konzultirao sam se sa arhitektom te mi on sugerira da ne gradim nista jer bi mi se to kasnije trebalo rusit!
Ako je to tako kao sto on govori, pola mojeg naselja trebalo bi otic u pepeo... a s druge strane građevine koje su sagrađene prije 6. mjeseca ove godine mogu se legalizirat uz placanje penala!? AKO IMA TKO DA SE RAZUMIJE U OVO, BIO BIH MU JAKO ZAHVALAN!

McGrubi
08.11.2011., 18:00
šta da ti objasni?

LuckyDay
25.11.2011., 10:57
ck1897. Zgradu koju bi ti sada izgradio (preko dozvoljene izgrađenosti parcele) nećeš moći naknadno legalizirati jer se legalizacija, prema čl. 2 Zakona o postupanju s nezakonito izgrađenim zgradama (NN 90/2011), može provoditi samo za zgrade koje su snimljene aerofotogrametrijskim snimanjem (iz zraka) od 21.6.2011.
Da si ti svoju zgradu izgradio prije tog datuma i da su na njoj izvedeni svi radovi tako da se ona može koristiti, tada bi ju mogao legalizirati bez obzira što je preko dozvoljene izgrađenosti. Tako tvoji susjedi kojima su njihove zgrade snimljene, mogu svoje zgrade legalizirati, ali uz izradu potrebnih projekata, geodetskih elaborata i plaćanje svih doprinosa i naknade za legalizaciju.
To ti je situacija prema sadašnjim zakonu.

Gord
25.11.2011., 12:47
Pozdrav ljudi, nije mi jasan ovaj novi zakon o gradnji pa bi molio ako netko zna da mi pojasni malo slijedecu situaciju...
Naime prije nekoliko dana doznali smo da nam je izgrađenost parcele taman na granici dozvoljenoga, tako da ne smijemo nista vise gradit u svom dvoristu!
Posto moji susjedi takodjer imaju i vise od dozvoljene izgrađenosti sada me zanima dali i ja mogu izgradit to sto sam zapoceo pa tek onda kasnije s vremenom to legalizirati?
Konzultirao sam se sa arhitektom te mi on sugerira da ne gradim nista jer bi mi se to kasnije trebalo rusit!
Ako je to tako kao sto on govori, pola mojeg naselja trebalo bi otic u pepeo... a s druge strane građevine koje su sagrađene prije 6. mjeseca ove godine mogu se legalizirat uz placanje penala!? AKO IMA TKO DA SE RAZUMIJE U OVO, BIO BIH MU JAKO ZAHVALAN!

Što si izgradio do sad tj. do kud si došao s radovima? (Odnosno do 21.06.2011?)