PDA

View Full Version : Koji aparat za zavarivanje?

stranice : [1] 2 3 4

Marty
10.10.2007., 19:15
Dakle, kupujem aparat za varenje, za doma, hobi.
Povremena zavarivanja raznih tanjih profila.
Što mi preporučujete, gledao sam neke einhell i varex kod Pevca.
(ovi jeftiniji za par stotina kuna)

lego
10.10.2007., 19:25

Moja preporuka da bude invertni, nemora bit fronius da se nac jeftinih mozda upola skuplji od ovog sta mislis uzet al zato 10 puta bolji i prakticniji.

keš
10.10.2007., 21:23
Moja preporuka da bude invertni, nemora bit fronius da se nac jeftinih mozda upola skuplji od ovog sta mislis uzet al zato 10 puta bolji i prakticniji.

za to kaj njemu treba bilo što da uzme od nekojih 140-150 A je dovoljno.
to je danas jeftina i jednostavna tehnologija.

in@
14.10.2007., 20:05

Imam ih nekoliko različitih što po snagama što po načinu varenja. Od ovih Pevecovih bježi što dalje jer ni tebe kao hobi zavarivača neće zadovoljiti.

Mene osobno je oduševio jedan mali inverter koji sam morao kupiti neplanirano. U Bauhausu, čudnog imena Herkules i vrijednosti 1600,00kn. Lagan (3kg),jednostavan i nečujan. Vrijedi svake lipe vjeruj!

kant
14.10.2007., 21:23
pocetkom godine kupio sam VAR-STROJ-160A radi ko doxa!. Preporucujem slovenacki aparat za po kuci.ako se bavis radovima u kucnoj radinosti znaci ne prenosis aparat nebitna je tezina,uglavnom ti stoji na jednom mestu.invertorski aparat jeste dobar ,skuplji mala tezina sto je prednost mastorima koji rade konstrukcije na visini i posao na terenu.kad kupujes aparat gledaj da traje prema tome moraces malo i vise da platis od onih najjeftinijih!POZDRAV

Lee Champa
15.10.2007., 10:38
Prvo, zašto treba aparat za varenje?
Ako misliš raditi povremeno - kupi najjeftiniji transformatorski do 150 A i upotrebljavaj tanje elektrode:top:
Ako će trebati ćešće nešto variti razlićiti materijal kupi inverter slične amperaže:top:
Ako ne kupuješ elektrode - kupi inverter- sve popapa:top:
Inverter ne mora biti TIG!:top:

fico.325
06.06.2009., 14:06
Dal bi mi bil dobar ovaj aparat za pokoje varenje, 1.5h, s prekidima naravno, tanji materijali, ugl. nista posebno

http://www.neckermann.hr/hr/nm2/schnppchenwelt//FH_Zmhfdmlld19zaXplPTkmJmZoX3JlZnZpZXc9c3VtbWFyeSZ maF92aWV3PWRldGFpbCZmaF9yZWZmYWNldD1tYXJrZSZmaF9yZ WZwYXRoPWZhY2V0XzImZmhfb25lc2xpY2U9eWVzJmZoX2xvY2F 0aW9uPSUyZiUyZm5lY2tlcm1hbm5faHIlMmZocl9IUiUyZmNhd GVnb3JpZXMlM2MlN2JuZWNrZXJtYW5uX2hyX2hyXzI3MDc3JTd kJTJmbWFya2UlM2UlN2IxNTYlN2QmZmhfZWRzPSVjMyU5ZiZuZ mhfcGFnZXR5cGU9ZGV0YWls/index.html

Veky
06.06.2009., 20:46
Hajdemo riješiti jednu stvar. Zna se koja se elektroda koristi za koji materijal, koja debljina elektrode ide za koju debljinu materijala i pri kojoj struji te koja elektroda ide za određeni valni oblik struje zavarivanja. Tu nema mjesta zabuni ili miješanju i guranju svega u svašta, osim kod majstora koji su sretni da im zavar nakon otucanja šljake uopće drži.

Kupi obični REL aparat s rasipnim transformatorom struje do 200A. Vodi se time da aparat može pružiti što veću struju u duljem vremenu rada. Moja preporuka je neki Varex. Ako imaš više novca investiraj u chooper tj. inverterski aparat (impulsni pretvarač umjesto transformatora s rasipanjem magnetskog toka).

Koja je razlika između "brandova" Einhell, Global, Herkules i Bavaria?

fico.325
07.06.2009., 10:03
Hajdemo riješiti jednu stvar. Zna se koja se elektroda koristi za koji materijal, koja debljina elektrode ide za koju debljinu materijala i pri kojoj struji te koja elektroda ide za određeni valni oblik struje zavarivanja. Tu nema mjesta zabuni ili miješanju i guranju svega u svašta, osim kod majstora koji su sretni da im zavar nakon otucanja šljake uopće drži.

Kupi obični REL aparat s rasipnim transformatorom struje do 200A. Vodi se time da aparat može pružiti što veću struju u duljem vremenu rada. Moja preporuka je neki Varex. Ako imaš više novca investiraj u chooper tj. inverterski aparat (impulsni pretvarač umjesto transformatora s rasipanjem magnetskog toka).

Koja je razlika između "brandova" Einhell, Global, Herkules i Bavaria?

Znaci, ovaj mi nebi bil dobar??

nebi znal razliku, vjerovatno je nema...

Veky
08.06.2009., 11:21
Ja zastupam tezu da treba uzeti dovoljno dobar alat za ono što radiš. Ako imam novac i kupujem alat koj će uvijek i u svakom trenu morati raditi ono što je od njega očekivano kupujem nešto što vrijedi. Ako ni sam ne znam što bi s time, a moram (želim) ulupati novce u nešto tada kupim jeftinu stvar.

Nisi napisao koliko znaš o varenju i koliko znaš variti?
Kupiš li loš aparat koji ne može održavati struju (i napon!) el. luka niti ćeš moći nešto naučiti, niti ćeš uspjeti nešto kvalitetno odraditi.

S druge strane, nekakvi gizdavi aparati sa čudesima, lagani za nošenje (a nećeš ih 90% vijeka nikamo nositi), sa antistickingom elektrode (a trebaš znati variti i vez toga) ili sa DC naponom (a koristiš univerzalne AC elektrode ili variš uglavnom istu vrstu metala) je čisti promašaj.

Zato mislim da je OK neki Varstroj ili aparat iz te klase. Einhell i njegovu klasu ne želim komentirati. Nekome može raditi odlično, dok nekom početniku može ubiti želju da nauči raditi. Ako doma kreneš raditi nešto zahtjevnije od 2 zidna nosača i 2 stupca i baciš se na višesatno varenje s tek manjim prekidima pitanje je koliko će izdržati.

Prošle godine sam našao neku web stranicu tipa "Einhell international" gdje isti alat istih karakteristika samo u drugčijoj boji svrstavaju u nke svoje subbrandove koje sam gore naveo.

fico.325
08.06.2009., 14:34
Ja zastupam tezu da treba uzeti dovoljno dobar alat za ono što radiš. Ako imam novac i kupujem alat koj će uvijek i u svakom trenu morati raditi ono što je od njega očekivano kupujem nešto što vrijedi. Ako ni sam ne znam što bi s time, a moram (želim) ulupati novce u nešto tada kupim jeftinu stvar.

Nisi napisao koliko znaš o varenju i koliko znaš variti?
Kupiš li loš aparat koji ne može održavati struju (i napon!) el. luka niti ćeš moći nešto naučiti, niti ćeš uspjeti nešto kvalitetno odraditi.

S druge strane, nekakvi gizdavi aparati sa čudesima, lagani za nošenje (a nećeš ih 90% vijeka nikamo nositi), sa antistickingom elektrode (a trebaš znati variti i vez toga) ili sa DC naponom (a koristiš univerzalne AC elektrode ili variš uglavnom istu vrstu metala) je čisti promašaj.

Zato mislim da je OK neki Varstroj ili aparat iz te klase. Einhell i njegovu klasu ne želim komentirati. Nekome može raditi odlično, dok nekom početniku može ubiti želju da nauči raditi. Ako doma kreneš raditi nešto zahtjevnije od 2 zidna nosača i 2 stupca i baciš se na višesatno varenje s tek manjim prekidima pitanje je koliko će izdržati.

Prošle godine sam našao neku web stranicu tipa "Einhell international" gdje isti alat istih karakteristika samo u drugčijoj boji svrstavaju u nke svoje subbrandove koje sam gore naveo.

Ok, hvala na objasnjenju, gledo sam danas u merkuru ovaj najslabiji od varstroja, 140A, 450kn, tu negdje, e sad, dal se uz njega dobije drzac elektroda i masa??

Nisam previse varil, al znam kak tak, ono kaj sam na praksi naucil

a varstroj moze radit po 1.5h s manjim pauzama bez da se ista dogodi??

Dal zna mozda ko cjenu elektroda (po kg, il kak to ide??) za varenje celika?

baustelac99
08.06.2009., 17:37
neznam skoro ništa o varenju, ali znam da ti varostroji imaju modele s ventilatorom i one sa bimetalnim osiguračem.
ovi sa bimetalom uglavniom vlasnicima idu na živce, jer čim se zagrije, bimetal ga isključi dok se ne ohladi (oko pola sata) pa ti onda čekaj i pizdi, a žuri ti se.

fico.325
08.06.2009., 21:29
neznam skoro ništa o varenju, ali znam da ti varostroji imaju modele s ventilatorom i one sa bimetalnim osiguračem.
ovi sa bimetalom uglavniom vlasnicima idu na živce, jer čim se zagrije, bimetal ga isključi dok se ne ohladi (oko pola sata) pa ti onda čekaj i pizdi, a žuri ti se.

aha, a buduci da se hvali varstroj, uzo sam nejga, onaj najslabiji model, probo malo varit danas, i meni se cini oke

Veky
09.06.2009., 07:05
Hajde, lupit ću ti onako odokativno, iako to ne volim raditi: 145A će ti biti potpuno dovoljno za 2.5 i 3.25mm elektrodu, dakle za varove na materijalima debljine do cca. 4mm A deblje spojeve ionako moraš zabrusiti pod kutem i variti korijenski var i dalje popunjavati staze. Elektrode se kupuju obično po kutijama i plaćaju po Kg. Potraži elektrode Jadran ili Rutilen za materijale tvrdoće do cca 500N/mm2. Ove elektrode ti se lakše pale i spadaju u univerzalni tip elektroda. Elektrode drži što dulje u originalnom pakiranju, a kasnije na jako suhom mjestu. Nabavi si kvalitetnu masku sa prozirnim staklom za hvatanje iskri i kvalitetnim filterom, ne igraj se s očima kupujući jeftine kineze. Maska je po meni najvažniji dio opreme. Sretno u varenju i dobro došao u klub varilaca amatera (osobito onih nemetalske struke).

spoki007
09.06.2009., 08:12
za varenje kvadratnih cijevi,debljine stijenke 3mm,kolika ide elektroda(1,75 ili 2,5) i na koliko A?

fico.325
09.06.2009., 10:05
Hajde, lupit ću ti onako odokativno, iako to ne volim raditi: 145A će ti biti potpuno dovoljno za 2.5 i 3.25mm elektrodu, dakle za varove na materijalima debljine do cca. 4mm A deblje spojeve ionako moraš zabrusiti pod kutem i variti korijenski var i dalje popunjavati staze. Elektrode se kupuju obično po kutijama i plaćaju po Kg. Potraži elektrode Jadran ili Rutilen za materijale tvrdoće do cca 500N/mm2. Ove elektrode ti se lakše pale i spadaju u univerzalni tip elektroda. Elektrode drži što dulje u originalnom pakiranju, a kasnije na jako suhom mjestu. Nabavi si kvalitetnu masku sa prozirnim staklom za hvatanje iskri i kvalitetnim filterom, ne igraj se s očima kupujući jeftine kineze. Maska je po meni najvažniji dio opreme. Sretno u varenju i dobro došao u klub varilaca amatera (osobito onih nemetalske struke).

hmmm, kupio sam masku za 100kn, slicnu kakvu su imali tam di sam na praksu iso, neku slovensku, jel i te slovenske spadaju pod "kineske" ili ne?

za elektrode sam pito prodavaca, i isto tak mi je reko za te, jadran, i te sam uzo, 2mm

hehe, fala na dobrodoslici

Veky
09.06.2009., 10:28
Teško je reći napamet. Također, odokativno - 2.5mm i struja cca 80-90A. Probaš na otpadnoom komadu i prilagodiš struju. U početku ćeš imati osjećaj da se sve odvija prebrzo i da taman dok savladaš "štrikanje" ponestane materijala ili elektrode. Elektrode od 2mm koristim za tanje materijale (1.5mm) i na nižim strujama no to je rijetko, uglavnom heftanje nekih limova na okvir vrata ili sl.

spoki007
09.06.2009., 10:35
kod varenja navedenih cijevi mi se desava da mi kod nove elektrode ljepi elektrodu za metal....za poluditi.....jel ima kakvo majstorsko rjesenje......

fico.325
09.06.2009., 11:06
kod varenja navedenih cijevi mi se desava da mi kod nove elektrode ljepi elektrodu za metal....za poluditi.....jel ima kakvo majstorsko rjesenje......

kad se meni zaljepi, ja po zeljezu povucem pod kutem elektrodu, onak brzo, da zaiskri, i cim krenem varit, ne ljepi se vise, valjda se ocisti onaj zast sloj (sljaka) s elektrode i bolji je kontakt elektrode s materijalom :ne zna:, bar mislim da je tak

user zoki
09.06.2009., 16:18
Može biti da od vlage , prosuši ih u štednjaku na 50-80 celzijusa .
Test : ako ti aparat podnaša kratki spoj , naglo pritisni da se zaljepi i čekaj da se užati ..tada prekini kontakt.
Ako je otpuštala bilo kaki dim ,vlaga ti je problem .

Lee Champa
09.06.2009., 19:46
Mislim da se ovdje priča o ZAVARIVANJU - to je ono - spajanje metala:D
VARENJE se obavlja u želučekima ljudi i životinja:lol:

Veky
10.06.2009., 12:09
Neke elektrode su već brušene pod kutem. Ako ti pri varenju ili na novoj elektrodi ostane omotač oko elektrode, negdje sastrane povučeš elektrodom da propali. Stari majstori to uglavnom rade po samoj masi. Ako ćemo o jeziku tada se prisjeti da hranu vare naši istočni susjedi, a mi je uglavnom probavljamo. Ako baš želiš možemo pisati i welding ionako se za svaki drek skače u engleski jezik.

Lee Champa
11.06.2009., 18:55
Ne znam što je welding, ali kad rečeš hrvatski -švasanje - svi te razmeju!:D

Veky
12.06.2009., 07:35
Meni su recimo drugi dan često znale biti crvene oči ako smo se našvasali s pivom u nakvoj birtiji :D
Da ne budemo OT, švasanje i heftanje su prave majstorske riječi, baš kao i šnajdbrener (po Vuku :D ) tj. plamenik za rezanje.

Lee Champa
12.06.2009., 09:07
E, viš! Sad sam sve razmel:D
A ono o crvenim očima je bilo zbog dima, sad se više ne kadi u zaprtom prostoru (ili pivo ne valja):D

Pegaz
12.06.2009., 10:38
Ja sam totalni laik kaj se toga tice pa jel mi netko moze malo objasniti razlike izmedju tih aparata. Onaj sa bocama, ovaj o kojem vi pisete i tak? Za kaj koji sluzi?

fico.325
12.06.2009., 23:18
Ja sam totalni laik kaj se toga tice pa jel mi netko moze malo objasniti razlike izmedju tih aparata. Onaj sa bocama, ovaj o kojem vi pisete i tak? Za kaj koji sluzi?

Svaki moze za skoro sve sluzit (bar materijale) :D, s argonom mozes puno tanje materijale varit nego s obicnim (rel??) aparatom

Silent Hunter
14.06.2009., 15:33
Početnicima može poslužit i priručnik za zavarivanje u izdanju elektrode zagreb.
Mislim da je napravljeno samo jedno izdanje 1987 godine pa ga je dosta teško nać po antikvarijatima.

Veky
15.06.2009., 09:47
Potražite po Netu "The Haynes Welding Manual", bar za neke osnove. Bilo bi mi glupo pisati neke osnove jer na forumu sigurno ima inženjera strojarstva smjera zavarivanja koji o tome mogu pisati doktorate.

Lee Champa
16.06.2009., 18:44
Nabavite ESAB-ove elektrode, npr. 2x300mm (25 kn/kg)

Zvon
16.06.2009., 21:38
Nabavite ESAB-ove elektrode, npr. 2x300mm (25 kn/kg)

:top:

cabage
07.02.2010., 21:15
I ja sam onako početnik u varenju. Nešto sam vario običnih cijevi i materijala. Sad treba zavarivati pocinčane cijevi debljine stjenke 1,5 mm za isto tako pocinčane cijevi debljine stjenke 2 mm. Pretpostavljam da je tu najbolje raditi elektrodom od 2 mm. Zanima me samo ima li neki određeni tip elektrode za takav posao ili se može univerzalnim elektrodama Jadran, Magmaweld...
Aparat je Varstroj Varin 1705. Inverter do 180 A čini mi se ovako napamet da nejdem sad u radionu gledati.

user zoki
08.02.2010., 05:47
u zoni zavara skini cink , nije da nejde ovako .. ali ?

cabage
08.02.2010., 08:08
U, ali ima tu nekih 1000 varova duljine par centimetara. Treba spajati cijev do cijevi, ne produljivati. Zato sam pitao ima li kakve posebne elektrode za to.

Zvon
08.02.2010., 16:46
U, ali ima tu nekih 1000 varova duljine par centimetara. Treba spajati cijev do cijevi, ne produljivati. Zato sam pitao ima li kakve posebne elektrode za to.

Dakle, ipak radiš plastenik?
Netreba ti niš' posebno, samo je malo teže zapaliti elektrodu. Probaj pojačati struju i početi s elektrodom na dijelu koji nije pocinčan, dakle na prerezanoj cijevi.
Pazi, pri zavarivanju kad se otapa cink, javlja se bijeli dim koji NEMOJ udisati. Možeš dobiti cinkovu (ljevačku) groznicu, zapravo trovanje cinkovim parama, kaj nije bezopasno.

ZgeNbo
08.02.2010., 19:44
Ispričavam se što prekidam ali zanimaju me mišljenja i iskustva sa http://www.millerwelds.com/products/stick/cst-280/ i općenito o Milleru
Ja kao amater u zavarivanju sam ga pomalo koristio na poslu i mogu reći da sam više nego zadovoljan.
Inače kod kuće imam mali Einhell Euromaster i radi ko singerica. Ima mogućnost monofaznog i trofaznog napajanja

cabage
08.02.2010., 22:57
Radim plastenik, da. Štaš, u ovoj državi moraš biti sam svoj majstor. Dođe me puno jeftinije.

Zvon
09.02.2010., 07:47
Ispričavam se što prekidam ali zanimaju me mišljenja i iskustva sa http://www.millerwelds.com/products/stick/cst-280/ i općenito o Milleru
Ja kao amater u zavarivanju sam ga pomalo koristio na poslu i mogu reći da sam više nego zadovoljan.
Inače kod kuće imam mali Einhell Euromaster i radi ko singerica. Ima mogućnost monofaznog i trofaznog napajanja
Kaj opće pitaš za Millera? To su uglavnom profi uređaji (američke proizvodnje) jako dobre klase.

slavko1941
09.02.2010., 16:22
Kaj opće pitaš za Millera? To su uglavnom profi uređaji (američke proizvodnje) jako dobre klase.

Nije toliko važan aparat za zavarivanje, bitno je znanje i sposobnost vođenja električnog luka, poznavanje svojstva osnovnog i dodatnih materijala. A to je već problem.
Ali ako samo "švasate" sve je dobro.

Zvon
10.02.2010., 13:32
Nije toliko važan aparat za zavarivanje, bitno je znanje i sposobnost vođenja električnog luka, poznavanje svojstva osnovnog i dodatnih materijala. A to je već problem.
Ali ako samo "švasate" sve je dobro.

Kolega, nebi se baš u potpunosti složil. Kvaliteta aparata podrazumjeva nagnutost U/I krivulje, lakoću paljenja luka, kao i stabilnost istog, a ne samo intermitenciju, trajnost i robusnost.
Bez obzira zavaruje li se brod ili se samo, kak ti veliš, "švasa" ograda, puno je jednostavnije i lakše voditi i održavati luk ako aparat ima dobre karakteristike. Jednako tako profesionalcu, kao i nama amaterima.

ZgeNbo
10.02.2010., 17:21
Ja kao amater bi se složio sa ovim što si napisao. Znam da su ga majstori (koji su radili sa tim Millerom) dosta hvalili, što je lagan i što je je kvalitetan i što im je užitak variti sa takvim aparatom, a sjećam se da je imao i nekakvo fino podešavanje luka i da je imao nekakav poseban tihi zvuk kao da doslovno topi elektrodu, ne kao npr. moj einhell kojem se baš ono čuje elektroda dok izgara. :ne zna:
Imali smo i Milerrov CO2 aparat (a novi) ali nisu se baš otimali za njega. žica je prečesto znala blokirati :flop:

Veky
11.02.2010., 15:14
Kod varenja pocinčanih predmeta pazi na pojačano prskanje, i definitivno se kloni odurnih otrovnih para i plinova. Radi na otvorenom i jako ventiliranom.

Lee Champa
12.02.2010., 13:22
Kod varenja pocinčanih predmeta pazi na pojačano prskanje, i definitivno se kloni odurnih otrovnih para i plinova. Radi na otvorenom i jako ventiliranom.

ZAVARIVANJA:top:

Upravo nešto varim i moram iz kancelarije da ne rastjeram kolege i kolegice, bilo zvukom ili mirisom!:lol:

ŽELUDAC VARI, ostalo je ZAVARIVANJE

slavko1941
13.02.2010., 13:26
ZAVARIVANJA:top:

Upravo nešto varim i moram iz kancelarije da ne rastjeram kolege i kolegice, bilo zvukom ili mirisom!:lol:

ŽELUDAC VARI, ostalo je ZAVARIVANJE

Ako zavarujete predmete koji su pocinčani, galvanski ili vrućim postupkom uranjanja u kadu sa rastaljenim cinkom pridržavajte se slijedećih uputa:

Osnovno je znati da zavarivanje takvih dijelova neće donijeti neke rezultate ako ne poduzmete pripremne radnje koje će osigurati kvalitetan zavareni spoj.

Jednostavno i učinkovito: brusilicom izbrusite naneseni sloj cinka sve do osnovnog materijala i nešto šire od područja koje ćete zavarivati, da ne dolazi do isparavanja cinka u zoni utjecaja topline. Koliko taj izbrušeni sloj mora bit lako ćete odrediti tako da izvršite probe. Kada izvedete takvu vrstu pripreme nema nikakvih štetnih plinova koji nastaju izgaranjem cinka, talina se neće pjeniti i dobiti ćete bitno ljepši i kvalitetniji zavar.

Ovaj postupak primjeniti i kod ostalih postupaka zavarivanja.

dexdu
13.02.2010., 15:56
Halo ljudi jel netko zna ?

Imam stari co2 i to 140A ali mreža slaba pa se desi da nemogu niti tanki lim zavariti
Moja ideja da izbacim iz aparata trafo, ispravljački most.
Pogon za žicu već sam rješio

Umjesto toga stavim inverterski aparat za zavarivanje kao napajanje koji također daje istosmjernu struju i otporan je na pad napona tj. nema rasipanja kao trafo

Dali bi to radilo ako netko zna?:)

dexdu
13.02.2010., 16:01
I da da ne zaboravim prigušnica u co2 dali da stavim jaču ili bi to radilo i bez prigušnice?

Zvon
13.02.2010., 22:36
Dexdu, nebi radilo, jer CO2 aparat ima tzv tvrdu krivulju i radi s kratkim lukom (osim ako na tom inverteru nemožeš regulirati vrstu krivulje).
REL i TIG aparati ti imaju meku krivulju, tj. kako struja raste, tako napon luka pada, i smiješ ih dovesti u stanje kratkog spoja, dok na CO2 aparatima napon luka varira vrlo malo, i to uglavnom zahvaljujući prigušnici.

dexdu
13.02.2010., 22:49
A ako se stavi jača ili ostavi postojeća prigušnica 140A
Mislim ako je stvar u prigušnici

Zvon
13.02.2010., 22:53
Nisi shvatil: REL i TIG aparati imaju "trafo" s mekanom karakteristikom. Nemreš to popraviti prigušnicom (možda samo Viagrom :D)

dexdu
13.02.2010., 23:04
Fakat ti hvala Zvon :top:
Da ne kupujem inverter samo radi experimenta
Dali ima uopće pomoći kod slabe mreže? :ne zna:

dexdu
14.02.2010., 08:10
Dali znaš Zvon kakvi su Francuski aparati GYS?
Čine mi se dosta povoljni u SM-dizelu firmi

Zvon
14.02.2010., 21:35
Gledaj ima li dijelova za njih. Sigurno jedna od dobrih firmi, no manje poznata u našem dijelu svijeta. Ako već kupuješ CO2, potraži onoga malo jaće struje, pa nebuš imal problema s zavarivanjem.
Ako želiš, ima za kupiti i inverterskih MIG/MAG aparata. Oni su manje osjetljivi na ulazni napon, pa bi tebi možda bili zgodni. No, nisu baš jeftini.
Prijatelj ima takav CEBORA aparat (rang >20t kn) i s njim zavaruje aluminij.

dexdu
14.02.2010., 22:13
Hvala na preporuci Zvon :top:

Zvon
14.02.2010., 22:19
Hvala na preporuci Zvon :top:
Nema na čemu. Umjesto na ćevape, pozovi me da ga probam :mig::top:

4p3X
04.03.2010., 05:45
da ne otvaram novu temu...u nedoumici sam oko kupnje aparata za zavarivanje,zainteresirao sam se za telwin,model tecnica 164 kosta 1680kn,a technology 175 3020kn...Oba su inverterska,za klasicne elektrode,pa sad,uspoređujuci oba modela,razlika je u amperazi,i to dosta mala razlika,a cijena itekako razlicita...imao sam prilike variti sa technology 175 i sasvim sam zadovoljan,sad me zanima,da li je tko probao oba modela,ili ovaj tecnica 164 pa da mi kaze nesto o njemu...ili da idem na neki drugi aparat,fronius,herkules..?nisu novci toliko problem,nego neznam da li je isplativo dat 1300kn vise za mrvicu jaci model...Zavarivanje je hobi,za po doma,znaci nevidim kruha od toga,nit planiram ici u neke ekstremne zahtjeve....kupujem si alat pa se raspitujem:)
zahvaljujem

Humana dolina
04.03.2010., 06:24
Mene zanima za koliko novaca bi se našao jedan TIG uređaj kod nas, naravno neki slabije struje za kućnu upotrebu?
Koliko bi došao polovni?

Zvon
04.03.2010., 07:15
Ajde pogodi zašto je velika razlika u cijeni, a mala u struji?
Jeftiniji je amaterski aparat, s manjom intermitencijom i vjerojatno lošijom U/I karakteristikom, a ovaj skuplji je primjenjiv za ozbiljnija zavarivanja na većim strujama.

Zvon
04.03.2010., 07:17
Znalo ti je biti na BIAM-u akcijskih cijena i Kemppi TIG (oko 160A, ne sjećam se točno) je bil oko 7000kn. No, to ti je skoro pa bačen novac, jer možeš zavarivati samo tanke limove a za aluminij je preslab.

dexdu
04.03.2010., 14:37
Malo sam i ja u tom điru pa da se uključim

Postoji tig dc i ac/dc

dc je za zavarivanje metala kao željezo, bakar, inox i aparat od 160-180A u redu ako intermitencija 60% 120A tj elektrode do 3,2 sve drugo je radi-hladi :flop:

Cijena takvih aparata je 4-8 tkn govorim o renomiranim markama :top:

ac/dc je za zavarivanje aluminija i ispod 200A nemoj uzimati jer unos temp. kod aluminija je puno veći nego kod ostalih materijala i intermitencija barem 35%

Cijena takvih aparata 15-30 tkn. govorim o renomiranim markama

ac/dc postoje već za 10 tkn, ali kinezi i koliko čujem podložni su kvarovima, a s obzirom na nepostojeći servis kao i rezervni dijelovi moguće je da će to biti najnepovoljnija kupnja :rofl:
Tig traži isključivo argon 100%

Renomirane marke:

kempi
cebora
EWM
esab
varstroj kažu
miller

sve drugo :ne zna:

Evo ako sam malo pomogao :mig:

papa štrumf
02.04.2010., 23:03
Ja imam domaći stroj rađen u Savskoj ulici, star je barem 30 godina. 60-220 ampera. Radi ko beba. Ima oko 50-70 kila, nakon 2 sata varenja zagrije se na temperaturu ruke.

kod varenja navedenih cijevi mi se desava da mi kod nove elektrode ljepi elektrodu za metal....za poluditi.....jel ima kakvo majstorsko rjesenje......Metal treba biti čist, bez farbe i sličnoga.

cabage
05.04.2010., 07:28
Ja sam jesenos kupio varstroj varin 1705. Inverter do 180A i mogu reći da radi fenomentalno. Cijena je bila 4.500 kn ali se isplati. Radim po cijele dane bez gašenja i nikakvih problema nema. Prvenstveno sam ga uzeo zbog servisa i dijelova jer sve ima u čakovcu. Nema ljepljenja elektrodi ni prekidanja luka, a ja imam dosta slabu struju. Sa običnim elektroaparatom nije bilo moguće raditi ako je na istom kabelu radio kakav elektromotor, a sad se dogodilo da varim i da stari uključije elektromotor od 2 kW i nije bilo prekida. Samo je aparat malo promijenio zvuk i maži. Moja preporuka svakako.

dexdu
05.04.2010., 20:00
Baš tako cabage
dok čovjek ne proba nezna šta je zavarivanje bez muke a to je inverter :top:
Slobodno uzmi produžni 1,5 kavdrata i duljine i 25 metara i uopče ne osječaš pad napona nevjerojatno :eek: pogotovo ako imaš hot start i antistick a to imaju svi inverteri :top:
Inverteri imaju samo jedan nedostatak - kinesku proizvodnju i cijenu koja je i deset puta veča od transformatorskog aparata :(

Miroslav197
23.04.2010., 20:16
U zavarivanju sam početnik i hobist. Koristim neki stari REL aparat. Do sad sam zavario-napravio nekoliko stvari i rezultat nije tako loš. Međutim, nisam polovio ništa od teorije zavarivanja. Nekad mi ide tako dobro da pomislim da mi teorija ni ne treba. :rolleyes: Ali nekad i nije tako. Iritira me kad mi se elektroda lijepi za metal. Uglavnom koristim kvadratne cijevi 20x20, 30x30, 40x40, plosnato željezo 20x5, 40x5. Jel može kakav osnovni, ubrzani "tečaj"? :s

dexdu
23.04.2010., 22:20
U zavarivanju sam početnik i hobist. Koristim neki stari REL aparat. Do sad sam zavario-napravio nekoliko stvari i rezultat nije tako loš. Međutim, nisam polovio ništa od teorije zavarivanja. Nekad mi ide tako dobro da pomislim da mi teorija ni ne treba. :rolleyes: Ali nekad i nije tako. Iritira me kad mi se elektroda lijepi za metal. Uglavnom koristim kvadratne cijevi 20x20, 30x30, 40x40, plosnato željezo 20x5, 40x5. Jel može kakav osnovni, ubrzani "tečaj"? :s

Ma o tome i jeste riječ kada je mrežni napon dobar vari se samo od sebe, a kada padne napon u mreži, elektroda se lijepi i kao da aparat nema snage da rastopi materijal, a može biti i vlažna elektroda :(

Za početnika kupi elektrode EZ 8-RC malo su skuplje ali puno su kvalitetnije od EZ-F, a tako češ i otkloniti probleme vezane uz loše elektrode :top:

Ostaje ti problem napon u mreži, taj problem sam imao i ja dok nisam kupio inverter i onda sam radio uglavnom u kasnim večernjim ili ranim jutarnjim satima kada je opterećenje na mreži najmanje, drukčije si nemožeš pomoći osim da kupiš inverter :top:

Miroslav197
24.04.2010., 05:53
E sad, još jedan problem: ista amperaža, isti materijal, ali elektroda skuri materijal!? Jel i to do napona? Thx!

Lee Champa
25.04.2010., 18:42
E sad, još jedan problem: ista amperaža, isti materijal, ali elektroda skuri materijal!? Jel i to do napona? Thx!

E sad, kakav aparat?? MIG, TIG, REL:s

papa štrumf
25.04.2010., 19:00
E sad, još jedan problem: ista amperaža, isti materijal, ali elektroda skuri materijal!? Jel i to do napona? Thx!Teško je variti sa REL aparatom materijal ispod 2mm. Za ispod 2mm ide 2mm elektroda sa oko 40-50 ampera. Da elektroda manje prodire u metal treba biti nagnutija. Čim je okomitija dublje ulazi u metal. Ovo tvoje je valjda 2mm debelo, tu ide 2,5 elektroda sa oko 60ampera i nagnuta oko 45°. Ako imaš nešta važnije za zavarit neka profesionalac to radi.

Miroslav197
25.04.2010., 23:02
Sa 2.5 mm elektrodama i radim. A problem je što su dijelovi od iste cijevi (40x40). Neki dijelovi prođu super. I radim na najmanjoj amperaži koja prolazi, 70 A. 60 zna često lijepiti elektrodu. Thx!

Miroslav197
25.04.2010., 23:07
E sad, kakav aparat?? MIG, TIG, REL:s

#63. Thx.

papa štrumf
25.04.2010., 23:33
Sa 2.5 mm elektrodama i radim. A problem je što su dijelovi od iste cijevi (40x40). Neki dijelovi prođu super. I radim na najmanjoj amperaži koja prolazi, 70 A. 60 zna često lijepiti elektrodu. Thx!Ljepi jer metal nije čist ili trebaš bolje elektrode. 6013 sa kojima se može variti prema dolje bi se trebale lakše paliti.

dexdu
25.04.2010., 23:43
Napon u mreži nikada nije konstantan, u boljim mrežama stalno varira i po 10 posto zavisno od potrošača koji ti sjede na istoj fazi u susjedstvu

Evo moj primjer kada mi susjed zavariva preko puta (nešto lakše bravarske dijelove) napon mi pleše sa 230 na 190 i tako konstantno zato i postoji inverter aparat za zavarivanje da stalno kompenzira slabiji napon u mreži i susjed mi više ne smeta :top:

Zvon
26.04.2010., 07:57
Napon u mreži nikada nije konstantan, u boljim mrežama stalno varira i po 10 posto zavisno od potrošača koji ti sjede na istoj fazi u susjedstvu

Evo moj primjer kada mi susjed zavariva preko puta (nešto lakše bravarske dijelove) napon mi pleše sa 230 na 190 i tako konstantno zato i postoji inverter aparat za zavarivanje da stalno kompenzira slabiji napon u mreži i susjed mi više ne smeta :top:

Da, ali zato ti jako smetaš njemu!

Miroslav197
26.04.2010., 21:02
Ljepi jer metal nije čist ili trebaš bolje elektrode. 6013 sa kojima se može variti prema dolje bi se trebale lakše paliti.

Uzeo sam elektrode EZ-8-RC 2,0 i 2,5 mm (žuta ambalaža i piše "hoby") i sada posao ide super.

Da li elektroda treba/može dodirivati materijal prilikom zavarivanja? Koliko sam primjetio u tom slučaju sa kružnim pokretima var ispadne super! :lux:

Thx.

cile159
26.04.2010., 22:12
Sta mislite o ovim aparatu?

http://cgi.ebay.de/DC-TIG-200-A-WIG-E-Hand-Inverter-Schweissgeraet-HF-230V_W0QQitemZ250621863873QQcategoryZ124825QQcmdZV iewItemQQ_trksidZp4340.m263QQ_trkparmsZalgo%3DDLSL %252BSIC%26its%3DI%26itu%3DUCI%252BIA%252BUA%252BI EW%252BFICS%252BUFI%26otn%3D10%26po%3D%26ps%3D63%2 6clkid%3D8953627563046741402

Hvala

papa štrumf
27.04.2010., 00:18
...
Da li elektroda treba/može dodirivati materijal prilikom zavarivanja? Koliko sam primjetio u tom slučaju sa kružnim pokretima var ispadne super! :lux:

Thx.Elektroda bi trebala biti odmaknuta oko 2mm. Ali u nekim slučajevima treba dirati tako da vari dublje. Nauka je to.

Miroslav197
28.04.2010., 21:18
Elektroda bi trebala biti odmaknuta oko 2mm. Ali u nekim slučajevima treba dirati tako da vari dublje. Nauka je to.

Činjenica je da se danas u svijetu od svega pravi nauka, pa postoje naučnici, ali generalno gledajući, odnosno "hobystički", elektroda može dodirivati materijal kad je u pitanju nešto masivno i debelo?:rolleyes:

papa štrumf
28.04.2010., 22:27
Činjenica je da se danas u svijetu od svega pravi nauka, pa postoje naučnici, ali generalno gledajući, odnosno "hobystički", elektroda može dodirivati materijal kad je u pitanju nešto masivno i debelo?:rolleyes:Ako variš ogradu i nije toliko bitno. Ako variš posudu gdje je pritisak ili variš nešta gdje je var pod opterečenjem i slično onda treba znati procedure. Vani su welderi(zavarivači) kao doktori.

jawahell
29.04.2010., 08:48
Pozdrav ekipi
Evo ja imam iskustvo od prošlog tjedna i mogu reći - Einhel je fakat hoby uređaj i nema šanse da sa njim napraviš ogradu. Prijatelj je donio onoga od mislim 120A i sa njim je uspio zavariti samo 3 šipke bez stanke a onda se upali zaštita i morali smo popiti pivu :D (aparatu nismo dali - on nije zaslužio)

dexdu
29.04.2010., 19:53
Ma gle jawahell

Stara izreka uvijek vrijedi koliko para toliko muzike :top:
Na aparatu i piše 120A ali intermitencija na koju gleda samo znalac vjerojatno piše 5% ili ti kupiš takav aparat bacio si novac :(
Inverteri koštaju i 4-5tk i nisu bez veze tako skupi :eek:

jawahell
30.04.2010., 10:46
Pa moj je transformatorski, ne inverterski, i koštao je 1979-te "dvije tatine plaće" - koja tad nije bila neka sirotinjska.
Nije tehnologija problem nego izvedba.

Da ne bi bilo da pljujem bezrazložno - rekoh i njemu: i ovaj je aparat dobar, manji je, lakši i siguran sam da je super za zavariti puknuti nosač ili policu .... samo nije za raditi ogradu - to je sve.

nemo01
30.04.2010., 12:16
te aparate hobi odmah prepoznaš na ruku-ako je težak,uzmi ga i radit će bez pregrijavanja;ako je lagan,onda je slab i bude se grijal

dexdu
01.05.2010., 13:11
nemo01
Upravo tako nemo :top:
Ako ipak kupuješ transformatorski aparat neka je što teži :top:
Jer mali presjek jezgre, mali presjek namotaja (u današnje vrijeme aluminij) radi uštede
težina govori da je aparat namjenjen za pikni tu i tamo ali neka ozbiljna varenja zaboravi :flop:

Miroslav197
02.05.2010., 10:10
Ako variš ogradu i nije toliko bitno. Ako variš posudu gdje je pritisak ili variš nešta gdje je var pod opterečenjem i slično onda treba znati procedure. Vani su welderi(zavarivači) kao doktori.

:top: To je OK, da ima i "švasera" doktora. Dakako da nekakve posude, odn. specijalni poslovi zahtijevaju doktorat, ali kao što navedoh, mene onako, "hobystički" zanima varenje; ograda, brajda, kakva vrata na zadnjoj strani dvorišta ... spojiti (=> zavariti) dvije cijevi ili plosnata željeza.

Aparat je stari, teški, mislim da je Elektroda Zagreb iz 197x-1980. Kao što je navedeno, ako je teško vrlo vjerojatno je dobro. Nekad se gradilo i proizvodilo teško i masivno da traje i traje, a zato je "ćaća" dao dvije plaće, a danas Kinezi naprave nešto na brzaka.

dexdu
02.05.2010., 18:00
Ja mislim ovako dečki:
Nekad si kupio aparat i to za čitav život :top:
nije se gledalo na težinu jer svaki solidni aparat imao je 50 kg,
i da zavarivač je bio na cijeni, ali mislim da danas neki drugi vjetrovi pušu:confused:
Prvi aparat koji sam kupio bio je "uljanik" i varenje elektrodom zbilja si morao biti "Fachman", nakon toga sam uzeo co2 i vjerovali ili ne moj klinac onda je imao 8 godina vario je bez problema ono stisneš poštolj i držiš-vučeš var sam ide.
I sada dečki inverter tig-rel - nemoraš ništa znati naučiš ruku za sat vremena i peri
Tehnologija je zbilja otišla da uneseš u displej vrstu i debljinu materijala a aparat sam izračuna struju varenja, početnu i završnu struju a ti samo peri :top:

Minna87
03.05.2010., 21:00
Novi sam tu, kradem ženin nick.
Kupio bih aparat za co2, mig mag oko 200A. Treba mi za kućne radinosti, ali i za kamionske pantove(popravci na kamionskim sanducima i šasijama).
Troumim se između Telwinovog do 220A, Herkules-190A i Iskravar-220A.
Kakva su vam iskustva s navedenim markama? Nekako bi uzeo Iskravar, ima dobre mogućnosti namještanja vara, Herkules nudi 5 godina garancije, dok je Telwin ipak dosta skuplji pa ne znam da li se isplati više uložiti ili manje za to što mi treba?
poz

Lee Champa
04.05.2010., 18:58
Sa količinom love raste kvaliteta.
Pripazi na "čik pauzu aparata":top:(prouči papire):kava:

dexdu
04.05.2010., 20:07
Novi sam tu, kradem ženin nick.
Kupio bih aparat za co2, mig mag oko 200A. Treba mi za kućne radinosti, ali i za kamionske pantove(popravci na kamionskim sanducima i šasijama).
Troumim se između Telwinovog do 220A, Herkules-190A i Iskravar-220A.
Kakva su vam iskustva s navedenim markama? Nekako bi uzeo Iskravar, ima dobre mogućnosti namještanja vara, Herkules nudi 5 godina garancije, dok je Telwin ipak dosta skuplji pa ne znam da li se isplati više uložiti ili manje za to što mi treba?
poz

Herkules-190A - Kinez :flop:
Iskravar-220A - Lažna snaga :flop:
Telwinovog do 220A - srednja klasa (mala intermitencija) ali mogao bi poslužiti :rolleyes:

Ako imaš priliku ubodi Kempi - profi, viša klasa, visoka intermitencija ali cijena boli glava :eek:

Zvon
04.05.2010., 22:31
Varmig 230 ti je u Merkuru oko 8t kn. traži predračun, još dobiš i popust. Mislim da je bolja kupnja od ovih, osim Telwina jer nisi navel koji model, a oni imaju više klasa za istu struju aparata. Ukratko, ne gledaj sad na 1000kn, jer ti bu poslije žal.
Alternativa su ti i rabljeni u oglasniku (tim putem ja idem).

Lee Champa
08.05.2010., 12:12
Alternativa su ti i rabljeni u oglasniku (tim putem ja idem).

Koliko daš za onog EINCHEL-a kod mene (znaš što mu je), možda gazdu nagovorim?:ne zna:

papa štrumf
08.05.2010., 15:35
Gdje u Zagrebu ima veliki izbor elektroda? Htio bi kupiti elektrode za rezanje, i celulozne za cijevi 6010, ako se uopće mogu kupiti kod nas.

Zvon
08.05.2010., 16:29
Koliko daš za onog EINCHEL-a kod mene (znaš što mu je), možda gazdu nagovorim?:ne zna:

Koliko dam TEBI ili njemu?
S tobom se budem dogovoril, a gazda nek bu sretan da ga ne mora voziti u glomazni otpad :mig::cerek:

Lee Champa
08.05.2010., 19:38
Mi se lako dogovorimo, samo gazda ti je zemljak:lol::D

Mafro
17.05.2010., 21:54
Gdje u Zagrebu ima veliki izbor elektroda? Htio bi kupiti elektrode za rezanje, i celulozne za cijevi 6010, ako se uopće mogu kupiti kod nas.
Pozdrav svima!
Novi sam na forumu. Sviđaju mi teme i može se naći stvarno puno pametnih stvari,a ekipa šalje dobre postove. Pošto i sam puno toga radim sam, rekoh da vam se i ja pridružim, ako mi zatreba savjet ili ja nekome mogu pomoći. Pa za početak...
Otiđi u Linde plin (to ti je kraj Peveca na Žitnjaku) tamo ti drže sve vrste elektroda, a ako nemaju mogu ti naručiti, ja za firmu stalno uzimam tamo.
Ili otiđi u Eletrodu Zagreb u Zaprešić.

Lee Champa
18.05.2010., 20:01

U Maksimirskoj oko broja 100 preko puta Gloor trgovine imaš N.N.P. prodaju i kompresore.:top:

user zoki
18.05.2010., 20:17

pa valjda u elektrodi zagreb
http://www.elektroda-zagreb.hr/

PREDSJEDNIK
18.07.2010., 16:24
Da li je velika razlika između običnog MIG/MAG i pulsnog MIG/MAG zavara?
I kakvo je to TIG-liftarc zavarivanje, da li ide TIG gorionik na kraju žnore?

Imam u planu ovih dana kupiti aparat za zavarivanje i nekako mi najviše nudi model Uljanik UNI 350 Compact.
Inverterski je i ima MIG/MAG, MMA(REL), TIG-liftarc zavarivanje sve u jednom aparatu. Izbor sinergijskih krivulja, 350 Ampera, težina 40kg.

http://www.uljanik-szz.hr/index.php?id=35

Da li postoji inverterski aparat na tržištu koji ima sve u jednom obični MIG/MAG, pulsni MIG/MAG, MMA(REL), TIG AC/DC sve u jednom kučištu?

kgrozni
22.07.2010., 15:42
Pošto mi treba klasični DC inverter za REL zavarivanje, a htio bih kupiti kvalitetniji aparat koji će me služiti duži period, u nedoumici sam koji aparat izabrati od slijedećih:
1. KEMPPI MINARC 150 cijena oko 4350,00 kn

2. FRONIUS TRANSPOCKET 1500 cijena oko 4200,00 kn

3. EWM PICO 162 cijena oko 4700,00 kn

4. TELWIN TECHNOLOGY 210 HD cijena oko 3600,00 kn

Molim Vaše mišljenje!

Zvon
22.07.2010., 22:18
Svi spomenuti su (po meni) dobri uređaji.
Ovaj najjeftiniji Telwin ti je ujedno i najjači, 180A s intermitencijom 30%.

kgrozni
23.07.2010., 08:37
Istraživajući došao sam do saznanja da su prva tri navedena uređaja profi, dok je Telwin niža klasa, a samim time i niža cijena?

Zvon
23.07.2010., 11:14
Svaki od ovih navedenih će ti dobro REL zavarivati.
Ono po čemu se razlikuju je maksimalna struja koju mogu dati i intermitencija (duljina rada pri određenoj struji). Tu je Telwin ispred navedenih, a to znači da s njim možeš dulje raditi prije nego se pregrije. Telwin uređaji su dobri i nisu igračke. Cijena može biti manja radi toga jer nisu razvikani, radi dobavljača i puno drugih faktora.
Nisi rekel za kaj ti treba i kaj misliš raditi s njim.
Kupi kaj hoćeš, no meni je, između navedenih, taj Telwin najbolja kupnja (omjer uloženo/dobiveno).

Lee Champa
23.07.2010., 17:20
Ajd da malo zakompliciram:D
Kakva je dodatna oprema, dolazi li sa navedenim aparatima ili se treba dokupiti (kablovi za REL, kablovi za TIG, regulator/manometar)?:ne zna:
Postoji li mogučnost TIG zavarivanja (vjerojatno postoji)?:ne zna:
Postoji li mogučnost promjene polova (ono masu možeš utaknuti u "-" i "+")?:ne zna:

Zvon
23.07.2010., 23:38
Lee, daj ne zezaj. 150A na TIG? Pa nebu samo "lotal" limiće. Praravi TIG-ovi počinju na 200A.

kgrozni
24.07.2010., 13:01
Kao prvo uz svaki od navedenih aparata dobiju se samo kablovi za REL postupak, sa time da TELWIN daje i kofer. Moje potrebe su za klasičnim REL postupkom i najčešće varim elektrodom 2,5 mm2. Nemam namjeru zavarivati TIG postupkom.

Lee Champa
24.07.2010., 17:24
Lee, daj ne zezaj. 150A na TIG? Pa nebu samo "lotal" limiće. Pravi TIG-ovi počinju na 200A.

Kad ima već aparat zašto ne kompletirati TIG:ne zna:za limiće 2-4 mm, a pazi sad - obrnutim polaritetom može zavarivati i aluminij, doduše troši malo brže volframovu elektrodu, ali ide (pod argonom):top:

A za 2,5 elektrodu nije potreban aparat 150!

kgrozni
24.07.2010., 18:16
Već sam naglasio da nemam namjeru koristiti TIG postupak i ne bih više raspravljao o tome postupku.
Rekao sam da najčešće koristim elektrode od 2,5 mm2 zbog boljeg provarivanja materijala, ali isto tako koristim i elektrode 3,25 mm2 i 4 mm2. Ponekad aparat ne koristim tjednima, a ponekad se ukaže potreba da imam zavarivanja nekoliko dana uzastopno od jutra do mraka a to ne možeš sa aparatom od 120 A.

baustelac99
28.07.2010., 23:40
Nisam uspio pronaći nijednu temu o zavarivanu pa pokrećem ovu. Ako već postoji tema o zavarivanju, neka ih admin spoji.
Nisam nikada vario, niti imam ikakva iskustva u varenju, a planiram kupiti neki jeftijiji aparat za elektrolučno zavarivanje (varstroj, ne neki no name).
zanima me što je bitno kod aparata, od svih tih brojki, jakosti struje, debljine elektroda i slično.

Veky
29.07.2010., 07:29
Možda da malo pričekaš sa kupnjom i vidiš što ćeš i u kojoj tehnici zavarivati.
Za željezne profile i limove od 1.5 do 5mm kao hoby majstoru bude poslužio REL (znači elektrolučni aparat) i kiselo obložene elektrode. Znači - klasika.
Ako želiš malo komfora, lakše paljenje luka, regulaciju i stabilizaciju napona i struje i ostale điđe tada bi izbor bio lakši, bolji i nravno skuplji inverterski aparat.

Trebaš i pribor za pripremu i obradu vara. Znači trebaš uski špičasti čekić za odbijanje šljake, drotkefe, sjekač za željezo, brusilicu sa brusnom pločom (ne reznom!), masku za zavarivanje i filtarska stakla i obična stakla za zaštitu filtera, zaštitne naočale, vjerojatno i kožne zavarivačke rukavice i mjernu opremu za kontrolu rada (kutnici, metri, mjerila).

Materijal moraš pripremiti, znači očistiti od boje, velike hrđe, stranih elementa. Ovisno o izvedbi i debljini spoja treba zabrusiti bridove (obično kod debljih materijala). Prema istome treba odrediti i debljinu elektrode i jakost struje.

A dalje kreće "kiruška vještina", nešto što se može objašnjavati i pokazivati, no svatko sam mora steći tu vještinu i za to treba puno vježbe, vremena i mentor.

To ti je ukratko.

Zavarivanje definitivno ne možeš naučiti preko foruma, a niti iz knjige. Više je nego poželjno da pročitaš neku knjigu o zavarivanju (dalo se skinuti priručnike o zavarivanju s neta, knjižnica i sl.) da malo naučiš teoriju, a onda pronađeš dobrog majstora koji zna objašnjavati i čovjek će te podučiti. Sve ostalo ne bude dovoljno dobro, to nije nešto što možeš uvježbati bez nadgledanja iskusne osobe koja će pokazati pravilan rad, ukazati na pogreške i kako ih popraviti.

Dobra metoda bi bila nabaviti malo debljeg materijala i prvo vježbati paljenje el. luka i održavanje istoga. Voditi elektrodu u nekoliko načina vođenja i n aravnomjernoj visini i širini luka. Pratiti topljenje materijala.
Kad to istreniraš da bude bez zamjerke uzmeš malo tanji materijal i pokušaj ga progoriti/propaliti. Vjerojatno nećeš imati problema to izvesti. Pogledaj kako s eto dogodilo, kako to izbjeći i što je presudno za to, a potom i kako to pokrpati i što učiniti kad propališ materijal. To ti je doslovno prvi korak maratona.
Potom ćeš vježbati razne horizontalne varove. Dok istreniraš horizontalne kreni na cijevi i varenj oblih tijela. Na kraju kreni sa vertikalnim varovima. Vertikalni var je najteži za istrenirati jer ti odmaže gravitacija i trebaš vremena za naučiti pravilan vertikalni var, ili recimo horizontalni var s donje strane (znači, variš horizontalno ali npr. iznad glave.

Dečki će ti vjerojatno napisati preporuke za aparate i sl. Neka generalna preporuka bi bila aparat do 180, eventualno 210A što će ti za kućne radove (koji su uglavnom od 65 do 120A) biti dovoljno. Gledaj da baš ne bude neki šrot, a sve điđe i fićure koje dobiješ za neke razumne novce prihvati. Kod aparata će biti važno i koliko mu je vremensko opterećenje pri kojoj struji (znači koliko pri nekoj struji dugo možeš izvoditi var), kako se brzo grije/dugo hladi i na koje ga sve napone možeš priključiti.

Osiguraj majstora koji zna dobro objašnjavati, a kad vidiš što i kako odabrat ćeš opremu. To ti definitivno nije nešto tipa nisam još kosio, koju kosilicu da kupim i gorivo natočim pa ću malo kositi uokolo kuće.

Lee Champa
30.07.2010., 18:51
Nisam uspio pronaći nijednu temu o zavarivanu pa pokrećem ovu. Ako već postoji tema o zavarivanju, neka ih admin spoji.
Nisam nikada vario, niti imam ikakva iskustva u varenju, a planiram kupiti neki jeftijiji aparat za elektrolučno zavarivanje (varstroj, ne neki no name).
zanima me što je bitno kod aparata, od svih tih brojki, jakosti struje, debljine elektroda i slično.

Kao prvo ZAVARIVANJE je spajanje metala, a VARENJE je stvaranje prdeža:lol:

Najlakše je zavarivati sa MIG aparatima (to su oni sa žicom na kolutu). Postavke (napon, brzina) kad jednom optimalno nađeš traži samo mirnu ruku!
REL (ono sa elektrodom) imaš dvije vrste transformatorski i elektronski - bolji je elektronski (inverter), ali i 10x skuplji i 10x lakši i može upotrebljavati i kisele i bazične elektrode (celulozne).
VARSTROJ je Kinez!

no brakes
30.07.2010., 20:18
Koji mig-mag stroj uzeti u klasi oko 160 180 ampera-osnovna namjena je varenje željeznih profila i nesto limova?

dexdu
30.07.2010., 22:54
Računaj ovako
-Kempi
-Selco
-Ewm
-Miller
-Telvin

To su strojevi koji vrijede ali imaju i svoju cijenu :top:
Sve ostalo je jeftino i može se pretvoriti u bačen novac

Ako radiš željezne profile od 2mm nadalje uzmi Rel
Ako misliš zavarivati limove obavezno Co2 160A minimalno

Ja sam kupio Rel inverter - jest da je puno skuplji ali nebih ga mjenjao niti za koji transformatorski aparat koji su danas relativno jeftini ali i teški i imaju svoja ograničenja u radu ali su zato nepoderivi samo da je dobra marka a ne neki kinez ili Einhel gdje jedno piše a u stvarnosti je nešto sasvim drugo :(

U svakom slučaju intermitencija je jako bitna recimo 100A - 60% je relativno dobro
Ali tema zavarivanje ti je tako široka da se mogu napisati tri knjige i još nije sve rečeno radije malo googlaj a ovdje na forumu postavi pitanje ako ti nešto nije jasno znalci će ti sigurno pomoći :top:

Zvon
30.07.2010., 23:23
Računaj ovako
-Kempi
-Selco
-Ewm
-Miller
-Telvin
- Fronius
- Esab
- Uljanik
- Cebora

Ma i Gorenje, Iskra, pa i Einhell budu radili. Samo nek budu trofazni i prek 200A.

maler & CO.
31.07.2010., 01:10
Razgovarao sam jednom sa starom iskusnjarom u zavarivanju. Tema je neloša s obzirom da i ovo ima svoje šeme i cake.

davljenik
31.07.2010., 08:30

kaj misliš variti, jedna je priča ako ćeš raditi sa cijevima od 2-3 mm a druga ako ćeš variti neke mostove

za to što tebi treba uzmi najjeftini mogući aparat , spali kutiju elektroda vježbajući eeee onda ćeš znati da li ti taj posao uopće leži i treba li ti nešto bolje ?? tu jeftinjaru i tak možeš utopiti bez problema

davljenik
31.07.2010., 08:31
Koji mig-mag stroj uzeti u klasi oko 160 180 ampera-osnovna namjena je varenje željeznih profila i nesto limova?

najjeftiniji

davljenik
31.07.2010., 08:33
Ja sam kupio Rel inverter - jest da je puno skuplji ali nebih ga mjenjao niti za koji transformatorski aparat koji su danas relativno jeftini ali i teški i imaju svoja ograničenja u radu ali su zato nepoderivi samo da je dobra marka a ne neki kinez ili Einhel gdje jedno piše a u stvarnosti je nešto sasvim drugo :(

zašto rel, zašto ne co2 ??

Lee Champa
31.07.2010., 09:06
- Fronius
- Esab
- Uljanik
- Cebora

Ma i Gorenje, Iskra, pa i Einhell budu radili. Samo nek budu trofazni i prek 200A.

Pazi na ISKRA 210L (MIG/MAG) je OK, ali 210E je 180 amperski (pročitaj knjižicu):flop:

dexdu
01.08.2010., 21:09

Pa Co2 več imam i to varstroj koji i nije nešto, stalno problemi ali ipak mislim da nije kriv toliko aparat je imam slab napon na mreži (190V-200V) rijetko kada 210V. :(
S obzirom da je Co2 transformatorski oni i nemaju neku naponsku toleranciju a gubici u trafou su veliki (rasipavanje), tako da u neko doba dana nemogu povariti niti lim :(
Priča sa inverterom je sasvim druga:
-Svaki inverter ima toleranciju +-15%
-Sada ču ubosti i najnoviji gdje je tolerancija +-40%
-Lagan je (10 kg.)
-Radi istosmjernim naponom pa možeš upotrebiti sve vrste elektroda
-Priključiš li Tig pištolj, imaš prekrasnu mogućnost zavarivanja u DC postupku
-Luk stabilan, miran, nema ljepljenja elektrode
-Aparat pršti od snage

E pa uz sve to ima i nedostatak a to je šljaka koja nam svima koji zavarivamo ide na živce :confused:

baustelac99
01.08.2010., 23:40
kaj misliš variti, jedna je priča ako ćeš raditi sa cijevima od 2-3 mm a druga ako ćeš variti neke mostove

za to što tebi treba uzmi najjeftini mogući aparat , spali kutiju elektroda vježbajući eeee onda ćeš znati da li ti taj posao uopće leži i treba li ti nešto bolje ?? tu jeftinjaru i tak možeš utopiti bez problema

Treba mi za obične kućne potrebe- zavarit vrata od kokošinjca, popravit nešto, napravit kakvu stalažu za podrum i sl,definitivno materijali 2-3mm, iznimno možda do 5mm-ako budem spajao kakve I profile za neku šupu.

ne planiram za sada nikakve složene radove, nemam ni znanja ni potrebe za tim, čisto da ne moram moliti nekog da mi zavari kakvu sitnicu.

baustelac99
01.08.2010., 23:45
Trebaš i pribor za pripremu i obradu vara. Znači trebaš uski špičasti čekić za odbijanje šljake, drotkefe, sjekač za željezo, brusilicu sa brusnom pločom (ne reznom!), masku za zavarivanje i filtarska stakla i obična stakla za zaštitu filtera, zaštitne naočale, vjerojatno i kožne zavarivačke rukavice i mjernu opremu za kontrolu rada (kutnici, metri, mjerila
[/QUOTE]

Hvala na podužem postu.
maloprije sam napisao da mi treba za tanje materijale, nemam potrebe ni znanja za nekim složenim radovima. nemam ni novaca za jako dobar i skup aparat. znam da su inventerski bolji, al ipak ću kupiti klasični, jer nemogu dati više od 1000kn za aparat.
Od ostalog alata imam manje više sve, tj otac ima.
jedino nemam masku, te neznam kakvu kupiti. kakva su to obična stakla za zaštitu filtarskog? Onda maska ima 2 stakla, prema van obično a unutra filtarsko?

davljenik
02.08.2010., 12:30
Pa Co2 več imam i to varstroj koji i nije nešto, stalno problemi ali ipak mislim da nije kriv toliko aparat je imam slab napon na mreži (190V-200V) rijetko kada 210V. :(
S obzirom da je Co2 transformatorski oni i nemaju neku naponsku toleranciju a gubici u trafou su veliki (rasipavanje), tako da u neko doba dana nemogu povariti niti lim :(
Priča sa inverterom je sasvim druga:
-Svaki inverter ima toleranciju +-15%
-Sada ču ubosti i najnoviji gdje je tolerancija +-40%
-Lagan je (10 kg.)
-Radi istosmjernim naponom pa možeš upotrebiti sve vrste elektroda
-Priključiš li Tig pištolj, imaš prekrasnu mogućnost zavarivanja u DC postupku
-Luk stabilan, miran, nema ljepljenja elektrode
-Aparat pršti od snage

E pa uz sve to ima i nedostatak a to je šljaka koja nam svima koji zavarivamo ide na živce :confused:

loš napon sve nas muči, mene ne tako često ali zna se desiti, duže vremena razmišljam da spojim inverter i varmig i da dobijem nekog mutanta kome napon ne bi činio problem , ima li netko iskustva sa ovakovom kombinacijom ??
nek se javi da čujemo probleme eventualne

Zvon
02.08.2010., 17:01
Hvala na podužem postu.
maloprije sam napisao da mi treba za tanje materijale, nemam potrebe ni znanja za nekim složenim radovima. nemam ni novaca za jako dobar i skup aparat. znam da su inventerski bolji, al ipak ću kupiti klasični, jer nemogu dati više od 1000kn za aparat.
Od ostalog alata imam manje više sve, tj otac ima.
jedino nemam masku, te neznam kakvu kupiti. kakva su to obična stakla za zaštitu filtarskog? Onda maska ima 2 stakla, prema van obično a unutra filtarsko?

Inverter (kineski) Rhino od 180A košta 1500kn u Trgo agenciji (http://www.trgo-agencija.hr/). Vjerojatno ih ima na još mjesta po sličnim cijenama.
Isti tip samo s priborom za TIG (bez boce, naravno) košta 1000kn više.
Razmisli.

dexdu
02.08.2010., 23:24
loš napon sve nas muči, mene ne tako često ali zna se desiti, duže vremena razmišljam da spojim inverter i varmig i da dobijem nekog mutanta kome napon ne bi činio problem , ima li netko iskustva sa ovakovom kombinacijom ??

To sam baš napravio, samo nemožeš napraviti mutanta jer mig/mag radi na 28Volti istosmjerne, a inverter 100V u praznom hodu.
Raskopao sam mig/mag jer je izgorio trafo, ali sam morao rješiti pogon žice a onda srušiti napon sa 100V na cca 24V na kojoj radi mig/mag i sada je ok. :top:
Ostao je problem da nemogu zavarivati tanke limove kao prije ali od jedan milimetar ide heftanje a pravo varenje tek od tri milimetra i radi ko sat :top:
Problem je da je inverter toliko jak da i ne osjeti žicu 0,6 ili 0,8 on je rastopi ko od šale tako da sam izgubio mogućnost fine regulacije :(

davljenik
03.08.2010., 07:41
To sam baš napravio, samo nemožeš napraviti mutanta jer mig/mag radi na 28Volti istosmjerne, a inverter 100V u praznom hodu.
Raskopao sam mig/mag jer je izgorio trafo, ali sam morao rješiti pogon žice a onda srušiti napon sa 100V na cca 24V na kojoj radi mig/mag i sada je ok. :top:
Ostao je problem da nemogu zavarivati tanke limove kao prije ali od jedan milimetar ide heftanje a pravo varenje tek od tri milimetra i radi ko sat :top:
Problem je da je inverter toliko jak da i ne osjeti žicu 0,6 ili 0,8 on je rastopi ko od šale tako da sam izgubio mogućnost fine regulacije :(

:) znači trebalo bi angažirati nekog rasnog elektroničara da nam riješi probleme

Veky
03.08.2010., 08:07
Čemu izmišljati već izmišljeno?
Niti je nešto jeftinije, niti je bolje, niti je dovoljno dobro.

Za jednog amatera za opću namjenu je nepotrebno komparirati MIG/MAG i REL. Uzme dovoljno kvalitetan REL aparat, utječe na odabir struje kao jedinog parametra, uzme odgovarajuće elektrode i to je to. Sve ima u startu.

MIG/MAG treba pribor, treba zamjenske dijelove koji se s vremenom troše. Treba bocu, koja uvijek i ne dolazi u osnovnoj cijeni uređaja, treba regulatore i manometre, treba te boce i puniti i mijenjati, a sve skupa treba i tegliti. A odabir parametara zavarivanja i "dobitna kombinacija" za jednog amatera su priča za sebe. Osim ako netko MIG smatra "jednostavnijim" i lakšim za učenje i kao vještinu manje zahtjevnijim od REL-a. (u čemu se grdno vara).

A odabir invertera ili rasipnog transformatora će vjerojatno diktirati financije. Zašto uzimati nereguliranu i nestabiliziranu gljuntru željeza kad može imati manji, lakši, i kvalitetniji uređaj koji nudi bolju kvalitetu varenja (osobito početniku), osim ako ga limitiraju novci.

dexdu
03.08.2010., 09:29
Za davljenika:
Ma netreba ti elektroničar
Nabavio sam mrežnu kutiju od starog kompjutera (koji je sam po sebi neki stabilizator napona) i iz njega dobio 12 Volti, preko cekas otpornika i serijski spojenog tastera na pištolju dobio sam dobar pogon žice :top:

dexdu
03.08.2010., 09:52
Čemu izmišljati već izmišljeno?
Niti je nešto jeftinije, niti je bolje, niti je dovoljno dobro.

Za jednog amatera za opću namjenu je nepotrebno komparirati MIG/MAG i REL. Uzme dovoljno kvalitetan REL aparat, utječe na odabir struje kao jedinog parametra, uzme odgovarajuće elektrode i to je to. Sve ima u startu.

MIG/MAG treba pribor, treba zamjenske dijelove koji se s vremenom troše. Treba bocu, koja uvijek i ne dolazi u osnovnoj cijeni uređaja, treba regulatore i manometre, treba te boce i puniti i mijenjati, a sve skupa treba i tegliti. A odabir parametara zavarivanja i "dobitna kombinacija" za jednog amatera su priča za sebe. Osim ako netko MIG smatra "jednostavnijim" i lakšim za učenje i kao vještinu manje zahtjevnijim od REL-a. (u čemu se grdno vara).

A odabir invertera ili rasipnog transformatora će vjerojatno diktirati financije. Zašto uzimati nereguliranu i nestabiliziranu gljuntru željeza kad može imati manji, lakši, i kvalitetniji uređaj koji nudi bolju kvalitetu varenja (osobito početniku), osim ako ga limitiraju novci.

U mojem slučaju nisi u pravu jer imao sam nešto slobodnog vremena pa sam se igrao
Moj varstroj 1400 je već prve godine crkao i to kartica za dodavanje žice a u "Servusu" su mi rekli "kartice su inače bolest na tim aparatima pa što biste htjeli koliko para toloko muzike"
Pa zar moram kupiti 5-6 rezervnih kartica da bih koristio aparat i tako išao sam sam u rješavanje problema za pogon žice (to je bilo prije tri godine)
Kada mi je crkao trafo na aparatu zamjenio sam ga inverterom (uz neke modifikacije) a popratna oprema kao boca manometar i ostalo sam već imao tako da nisam imao dodatne investicije :top:
Znači imam prenosni inverter za po terenu a u radioni prikopčam inverter na co2 i imam sve :top:
I da dragi moj Veki varenje sa co2 i Rel postupak nemože se usporediti:mig:

Na co2 nema šljake :top:
Varovi su čisti, uredni i nema dodatnog brušenja :top:
I vjeruj mi kada god mogu varim sa co2 (Uz invertersko napajanje)
Niti sa relom nemogu variti materijale manje od milimetra kao i sa mojim co2
I da za co2 uvjet dobrog vara je obrušen baterijal (bez farbe,hrđe) dok kod Rel-a i to nije toliko bitno jer svu nečistoću pretvara u šljaku
I da financijski i nisam toliko ograničen jer upravo kupujem Co2 -inverter za tanke limove, ali s obzirom da košta 15tk. probat ču ga poštedjeti teških zavarivanja (tu ču ipak upotrebljavati moju preinaku) :top:

Veky
03.08.2010., 12:13
U mojem slučaju nisi u pravu jer imao sam nešto slobodnog vremena pa sam se igrao
Moj varstroj 1400 je već prve godine crkao i to kartica za dodavanje žice a u "Servusu" su mi rekli "kartice su inače bolest na tim aparatima pa što biste htjeli koliko para toloko muzike"
Pa zar moram kupiti 5-6 rezervnih kartica da bih koristio aparat i tako išao sam sam u rješavanje problema za pogon žice (to je bilo prije tri godine)
Kada mi je crkao trafo na aparatu zamjenio sam ga inverterom (uz neke modifikacije) a popratna oprema kao boca manometar i ostalo sam već imao tako da nisam imao dodatne investicije :top:
Znači imam prenosni inverter za po terenu a u radioni prikopčam inverter na co2 i imam sve :top:
I da dragi moj Veki varenje sa co2 i Rel postupak nemože se usporediti:mig:

Na co2 nema šljake :top:
Varovi su čisti, uredni i nema dodatnog brušenja :top:
I vjeruj mi kada god mogu varim sa co2 (Uz invertersko napajanje)
Niti sa relom nemogu variti materijale manje od milimetra kao i sa mojim co2
I da za co2 uvjet dobrog vara je obrušen baterijal (bez farbe,hrđe) dok kod Rel-a i to nije toliko bitno jer svu nečistoću pretvara u šljaku
I da financijski i nisam toliko ograničen jer upravo kupujem Co2 -inverter za tanke limove, ali s obzirom da košta 15tk. probat ču ga poštedjeti teških zavarivanja (tu ču ipak upotrebljavati moju preinaku) :top:

Ne moraš meni objašnjavati koja je razlika REL i MIG vara, ja je itekako znam i pročitaš li pažljivije moje posteve vidjet ćeš da ih ne uspoređujem nego za opću uporabu kućnog majstora preporučujem REL. A zašto preporučujem? Zato što je čovjeku jeftiniji, oprema je jednostavnija, parametri uređaja su jednostavniji, čovjek za razliku od tebe nema doma bocu, regulatore i stari aparat kojim se može igrati. Čovjek pita o osnovama zavarivanja i što kupiti.

Ako ćemo detaljno, prvo treba naučiti zavarivanje REL postupkom sa rasipnim transformatorom, a potom se namečiti na sve "fićure" koje nude inverteri. Kad savlada to može početi trenirati MIG sa čelikom, a nakon toga i MAG. Kad se u svemu tome izvješti savjetovao bi potpuno drugu vrstu zavarivanja - autogeno plinsko zavarivanje, da osjeti topljenje materijala plamenikom i dodavanje žice drugom rukom. kad se i to izvježba spreman je za kralja zavarivanja - TIG. Meni je nebulozno početniku koji ne zna baš ništa o zavarivanju, a kaže zavario bi pantove na kokošinjac, napravio komad ograde na vrtu ili stalažu u podrumu preporučiti nešto što zahtjeva složenu i skupu opremu i fino izvježbanu tehniku kao kod TIG-a. U cijelom topicu govorimo o pokretaču, dakle običnom kućnom majstoru, ne o bravaru u fušu ili obrtniku u bravarskoj struci.

I da, da ne ispadne da samo ja "pametujem", objasnite čovjeku kakvu masku treba kupiti, što je duplo staklo i koji filter da kupi, kojeg zatamnjenja.

dexdu
03.08.2010., 12:39
Ma Veki ne se ljutiti:rolleyes:

Smeče od Rel-a će dobiti za 1500-2000 kn, ali kada počne sav ushićen zavarivati dobiti če više šljake nego zavara a o metalnim kvrgama koje poslje treba brusiti da ne govorim :rofl:
Izgubiti če čovjek volju i sve baciti u smeće (znam svoje početke) :(
Moj savjet:
Mag (ili ti co2) 160A 3000-4000 kn. za početnika puno bolje zato jer nema šljake, vidiš kroz masku kako se razljeva :top:
Amperaža od 100-160A zavisi o debljini materijala, a brzina izlaza žice ono zvuk mora biti kao kad pečeš slaninu u tavici (da se slikoviti izrazim) :lol:
I to je to :top:
A da maska sa filterom 10 je do 160A, a prozirno staklo obavezno da ne zašprica filter :top:

Veky
03.08.2010., 17:33
Ne ljlutim se, naravno, nego razmišljam u stilu teme.

Šljaka i kvrge su sastavni dio učenja i varenja. Treba naučiti što je šljaka, kako šljaka ispiva, gdje se stvara, kako je odbiti, akda se uvlači u var, kako je iz vara izbiti i var popraviti. To su osnove i naravno da iritiraju. Ali gledaj, varenje je složena vještina, a vještina se uči vježbanjem, uz trud i vrijeme. Nema laganog načina. MIG predlažeš kao bicikl s pomoćnim kotačima, kužim to, er želiš da čovjek što brže počne voziti bicikl. No kad mu makneš te kotače opet ne zna ništa, a kotači dosta koštaju i buše im se gume.

Zvon
03.08.2010., 23:41
CO2 iliti MAG je za opće konstrukcijsko švasanje. Za prave stvari je ipak REL neprikosnoven.
Oba su dobra, samo je svaki negdje bolji.

dexdu
05.08.2010., 04:28
CO2 iliti MAG je za opće konstrukcijsko švasanje. Za prave stvari je ipak REL neprikosnoven.
Oba su dobra, samo je svaki negdje bolji.

Podržavam! :top:
-Za teške konstrukcije, cjevovode itd. 300 i više ampera svakako Rel i to bazične elektrode (Rel ima puno bolji provar) :mig:
-Za zavarivanja pod vodom Rel, Rel i samo Rel :mig:
-Za pantove na kokošinjcu, ograda dvorišta, autolimarija znači jedan univerzalni aparat za kućnu upotrebu Co2 do 160A :top:

Zvon
05.08.2010., 14:07
Može li mi netko malo približiti pojam celuloznih elektroda i zavarivanja cjevovoda? Mogu li se te elektrode rabiti s transformatorskim REL aparatom ili treba inverterski? (na mojem REL-u imam izvode za AC, kao i + i - na DC).

dexdu
05.08.2010., 15:02
Može li mi netko malo približiti pojam celuloznih elektroda i zavarivanja cjevovoda? Mogu li se te elektrode rabiti s transformatorskim REL aparatom ili treba inverterski? (na mojem REL-u imam izvode za AC, kao i + i - na DC).

Vidim da se sada praviš kao ja neznam pomozite :mig:
Progoglaj ima hrpa sajtova i pojašnjenja :kava:

Zvon
05.08.2010., 22:46
Vidim da se sada praviš kao ja neznam pomozite :mig:
Progoglaj ima hrpa sajtova i pojašnjenja :kava:

'oćeš iskreno? Neda mi se.
Lakše mi je kad neko ovdje nekaj napiše. Ako još zna i gdje ih ima i pošto...mogu probati :D

jationmivioni
06.08.2010., 06:28
samo ne znam kaj pokušavaš dokazati
svaka je otrovna ova još više
link (http://www.pondt.hr/zavarivanjeall.pdf)
tu još piše ovo
CELULOZNE ELEKTRODE se koriste za zavarivanje u svim položajima DC i AC strujom
kako se varilo celulozom prije poajave invertora

Lee Champa
06.08.2010., 06:37

Za celulozne treba istosmjerna struja, započeti zavarivanje izmjeničnom strujom je skoro nemoguče-stalno se kelji.
Najjednostavnije je iz invertorskog, ali može i sa trofaznim + ispravljač ili rotacioni:top:

torca11
30.08.2010., 13:39

U svakom slučaju stroj mora biti kvalitetan jer na našem tržištu ima svakojakih kanti. Ono što ti preporučujem je MILLER. Najveći svjetski proizvođač strojeva za zavarivanje. Proizvode ga amerikanci. Ti tražiš 160-180 ampera. Model stroja je MIGMATIC 171

torca11
30.08.2010., 13:45
- Fronius
- Esab
- Uljanik
- Cebora

Zašto da budu trofazni ??? Pa Millerovi strojevi rade i na jednofaznu i na trofaznu struju bez ikakvih problema u samom radu !!!!!!!!!!!!!!

torca11
30.08.2010., 13:50

A zašto uopće koristiti plin ???
Pa radi sa žicom bez upotreba plina

torca11
30.08.2010., 13:58

E pa drago mi je da vas muči napon. Postoji vrlo lagano riješenje. Na našem tržištu imamo američke strojeve MILLER kojima bilo kakav pad napona NE SMETA !!!!!!!!!!!!!!!!!! U sebi imaju sistem AUTO-LINE što znaći da stroj možeš spojiti na bilo koji agregat i staviti produžni kabel 200 metara. 200,300 ili 400 amperski strojevi spajaju se na jednofaznu ili trofaznu struju. KAKO GOD VAM PAŠE. Jesam li pomogao ?????:)

torca11
30.08.2010., 14:16

Poštovani, kada radite sa Millerom radite sa savršenim strojem. Ne znam sa kojim modelom radite u firmi. Smije li se znati sa kojim radite ???
Napravljeni su za najteže uvjete rada. Ja imam samo te strojeve u firmi. Više vam mogu reći dečki iz firme Južni prolaz d.o.o.
Oni su zastupnici Millera za Hrvatsku.

jationmivioni
30.08.2010., 15:45
A zašto uopće koristiti plin ???
Pa radi sa žicom bez upotreba plina
torca ne govori tako to je bezvezna teorija
koliko si metara zavara napravio bez plina pitam te
ako znaš izracunaj cijenu zavara s plinom ili bez

Lee Champa
30.08.2010., 18:51
EWM ima inverterski aparat "sve u jednom" - MIG/MAG, TIG, AC/DC - za oko 2000€

Lee Champa
30.08.2010., 18:54
Da li postoji inverterski aparat na tržištu koji ima sve u jednom obični MIG/MAG, pulsni MIG/MAG, MMA(REL), TIG AC/DC sve u jednom kučištu?

Ima EWM (Njemački), oko 2000€, vidio ga prošli tjedan u ZG!

dexdu
30.08.2010., 23:34

Ima EWM (Njemački), oko 2000€, vidio ga prošli tjedan u ZG!

Greška :mig:

Ja imam EWM picomig 280 puls, i točno MIG/MAG, pulsni MIG/MAG, MMA(REL), ali TIG je samo DC i paljenje nije visokoferkventno nego "liftarc" a inače aparat je čisti profić (koliko para toliko muzike) :top:

dexdu
30.08.2010., 23:51
Za zavarivanje lake i srednje bravarije više ti netreba trofazna struja več dosta para za kupnju invertera, koji su otporni na padove napona i mogu dostiči i 250A na jednu fazu :top:
Prošlo je vrijeme transformatora samo ako možeš izdvojiti lovu za inverter :top:

I da možeš MIG/MAG variti i bez plina (punom žicom) ali je puna žica 5 x skuplja i ostavlja iza sebe šljaku kao REL :(

torca11
31.08.2010., 09:24

Pošto koristiš jednofazan stroj znamo što se dešava sa zavarivanjem kada padne napon. Ako imaš sreće neće ti vrisnuti ulazna kartica. Millerovi strojevi,mislim na male jednofazne, podržavaju pad napona do 115 V. Znači da rade normalno od 115 do 240 V. Da li ti to šta govori ???:)

torca11
31.08.2010., 10:55
torca ne govori tako to je bezvezna teorija
koliko si metara zavara napravio bez plina pitam te
ako znaš izracunaj cijenu zavara s plinom ili bez

DA, ali njemu treba za kučnu upotrebu. Ako misli raditi kod sebe u garaži nekakve ograde ili slično i normalno na terenu(ne treba tegliti bocu).
Innershield žica i Bog te veseli. To su manji poslovi

dexdu
31.08.2010., 13:35
Pošto koristiš jednofazan stroj znamo što se dešava sa zavarivanjem kada padne napon. Ako imaš sreće neće ti vrisnuti ulazna kartica. Millerovi strojevi,mislim na male jednofazne, podržavaju pad napona do 115 V. Znači da rade normalno od 115 do 240 V. Da li ti to šta govori ???:)

Progoglaj www.EWM.de

Ja koristim jednofazni inverter i ništa se ne dešava kada padne napon :top:

Stroj je MIG/MAG picomig puls a svi EWM strojevi imaju kompenzaciju napona 40% :top: Jel ti to šta govori :confused:

Kada sam kupovao MIG/MAG upravo sam tražio uređaj sa PFC korektorom i to je prevagnulo kod moje kupovine :top:

Našao sam za 8.000 transformatorske, poznatih marki, ali s obzirom da znam šta se dešava kada padne napon ipak sam uzeo upravo ovaj stroj sa PFC-om, ali koštalo je 16.000 kn.
Ne mislim da je Miller išta bolji ili lošiji od EWM (sve je to visoka tehnologija), ali ipak EWM je Njemac a Miller ipak preko bare :rolleyes:

dexdu
31.08.2010., 13:43
DA, ali njemu treba za kučnu upotrebu. Ako misli raditi kod sebe u garaži nekakve ograde ili slično i normalno na terenu(ne treba tegliti bocu).
Innershield žica i Bog te veseli. To su manji poslovi

Šta si zapeo za Innershield žicu em je skupa ko vrag a sam proizvođač "Elektroda" preporučuje uz punu žicu i plin radi kvalitetnijeg zavara :top:

Probao ja i punu žicu i običnu sa plinom Co2, i Crisalom tj. mješavinom argon-Co2 i mogu ti reći da puna žica se koristi samo za kućnu radinost kada čovjek nema bocu, a kvalitetna zavarivanja sam ipak postizao sa krisalom :top:

Zvon
31.08.2010., 15:18
Miller je ipak amaterska marka preko bare. Lincoln je No. 1.
Glede jednofaznih i trofaznih... Ako govorimo o transformatorskim CO2 aparatima, kvaliteta luka je neusporedivo bolja, luk je stabilniji...da dalje ne nabrajam.

pinky69
31.08.2010., 16:19
najpovoljniji inverterski profi aparati za varenje na našem tržištu su "bajun" , manje više hr proizvod, vrhunska kvaliteta i servis.
3 u 1 aparat dobiješ ispod 10 tisuća kn.
kao jeftini aparat se nametnuo rhino, na žalost za sada imaju samo rel i tig.
početak priče za neprekidno varenje sa 3.25 elektrodom je ispod 1500 kn.

dostupno u peem-u u puli

inače najveći problem je što se nabacujete amperima a ne govorite koju žicu želite koristiti. profi mig za 0,8 prijenosni je jedna priča, radionički već diže cijenu x2, a za 1,0 žicu je x3.

Zvon
31.08.2010., 16:45
Pinky, ima Rhino i lijepi MIG/MAG aparat od 250A za cijenu oko 4.000kn s PDV-om.

pinky69
31.08.2010., 16:47
hvala zvon, sramota da ja to nemam, valjda će biti para i za to...

more
31.08.2010., 17:53
Može koji savjet koji aparat da kupim za jednokratnu upotrebu
Aparat mora radit pogonjen agregatom 4 Kw max 5 KwA 230 V ili 400 V 4 Kva
aparat mora izdržat 15 cm vara isprekidano pa 15-20 minuta pauza(treba premjestit skelu)

Zavarivanje C profila pocinčanih 3 mm cink je skoro nemoguče uklonit prije zavarivanja brusilicom,moguče bi ga bilo uklonit bušilicom sa malim brusom

Fiksiranje sa običnom kiselom elektrodom 2,5 mm
zavarivanje Elektroda Bazična 2,5 ili 3,2 mm

Pronašao sam sljedeče aparate koji po meni igraju

Sigmat-Rhino inverter 200 A 1500 kn 7 kg inače je to kinez Inverter DC MMA ZX7-200 koji se ugrađuje u masu brandova
Güde Inverter 160 GC 1800 kn 4 kg
Einhell inverter BT-IW 160 rel/tig 150/160 A 1500 kn 10 kg (zašto je ovako težak i velik prema ostalim)
ili da kupim obični dvofazni rel aparat kao naprimjer
Gude GE 235 TC 190A oko 1000-1200 kn

Varioc koji će radit sa aparatom je cijeli život radio u brodogradilištu po njemu če radit sa 90-110 ampera 2,5 120-140 A 3,25 ako sam dobro zapamtio
Aparat poslije ovog posla od desetak dana ide u kutiju i možda godišnje bude radio 1-2 sata

pinky69
31.08.2010., 19:35
isprobano rhino, i najmanji 145a inverter vari 3,25 doduše rutilne, znači recimo 160a bi bio i više nego dosta.
što se tiče rada na agregat klasični aparati ga baš ne vole, znači inverter.
proizvođači agregata navode da su za zavarivanje prikladni preko 5 kva to će ti bolje odgovoriti netko tko je to baš radio (svaki aparat radi na agregat ali pitanje je na koliko ampera i kako će mu se svidjeti oscilacije napona)
možda da kupiš kod nekoga tko će ti omogućiti da ga probaš na svoj agregat?

more
31.08.2010., 22:40
isprobano rhino, i najmanji 145a inverter vari 3,25 doduše rutilne, znači recimo 160a bi bio i više nego dosta.
što se tiče rada na agregat klasični aparati ga baš ne vole, znači inverter.
proizvođači agregata navode da su za zavarivanje prikladni preko 5 kva to će ti bolje odgovoriti netko tko je to baš radio (svaki aparat radi na agregat ali pitanje je na koliko ampera i kako će mu se svidjeti oscilacije napona)
možda da kupiš kod nekoga tko će ti omogućiti da ga probaš na svoj agregat?
Moj agregat je solidan sa starim trofaznim aparatom gorenje 210 Agregat bi malo dodao gas kad bi zavarivao,monofazno je jadno zavarivao,ljepila elektroda i čvrstoča nikakva.
Inače je agregat rare earth sinhroni automatsko dodavanje gasa.Makita brusilica od 2kw radi bez problema s njim nema pada napona niti dodavanja gasa.
Agregat bi mogao i ručno na silu povečavat gas motora i tako dobit 3600 okretaja ali to sam probao sa starim aparatom iz radoznalosti i kad bi aparat za zavarivanje ostao bez tereta skočila bi voltaža na 600-800 V i tako sam spržio stari aparat izgorila je grebenasta sklopka i progorile su žice u aparatu ali začudo radi na monofaznu struju.

more
01.09.2010., 17:10
E pa drago mi je da vas muči napon. Postoji vrlo lagano riješenje. Na našem tržištu imamo američke strojeve MILLER kojima bilo kakav pad napona NE SMETA !!!!!!!!!!!!!!!!!! U sebi imaju sistem AUTO-LINE što znaći da stroj možeš spojiti na bilo koji agregat i staviti produžni kabel 200 metara. 200,300 ili 400 amperski strojevi spajaju se na jednofaznu ili trofaznu struju. KAKO GOD VAM PAŠE. Jesam li pomogao ?????:)

200 metara. 400 amperski strojevi
Malo ljudi ima 10-100 Kwa priključak koji ovi aparati traže da bi radili na 230 V
taj priključak je astronomske
cijene http://www.millerwelds.com/pdf/spec_sheets/DC24-0.pdf http://www.millerwelds.com/pdf/spec_sheets/DC29-55.pdf
Miller su aparati stvarno dobri i klasični primjer profesionalnih poštenih proizvođača opreme koji daju sve moguče podatke o potrebnoj snazi i jakosti struje tako da vas nemože iznenadit ništa.
Tako ako kupite ovaj aparat 400 A monofazni od 11000$ i budete zavarivali sa 400 A budite sigurni da če te u nas rijetko išta zavarit jer malo ko ima toliki priključak na mrežu a i agregat mora biti dosta velik 40-50 kw.
Več sada se stučnjaci slažu da postoječi standardi el.energije su preslabi to jest da mreže 110/230 400 su premale i nekonomične i da je potrebno dizat voltažu jer smanjuje gubitke,težinu uređaja i nosi tanje kablove,produžuje životni vijek uređaja.

Ukratko i trofazna je slaba to jest to je struja prošlog stolječa i ne zadovoljava današnje potrebe i bespotrebno rasipa resurse a o monofaznoj neču ni govorit to je za rasvjetu
Ima koji inžinjer struje ovdje koji bi to mogao malo bolje i stručnije opisat.Ali aparat za varenje na lošoj mreži ima još manji stupanj iskoristivosti pošto kad padne napon ispod 200-210 V još više energije rasipa u vidu zagrijavanja uređaja i dok na kraju ne dođe do izgaranja

dexdu
01.09.2010., 19:48
200 metara. 400 amperski strojevi
Malo ljudi ima 10-100 Kwa priključak koji ovi aparati traže da bi radili na 230 V
taj priključak je astronomske
cijene http://www.millerwelds.com/pdf/spec_sheets/DC24-0.pdf http://www.millerwelds.com/pdf/spec_sheets/DC29-55.pdf
Miller su aparati stvarno dobri i klasični primjer profesionalnih poštenih proizvođača opreme koji daju sve moguče podatke o potrebnoj snazi i jakosti struje tako da vas nemože iznenadit ništa.
Tako ako kupite ovaj aparat 400 A monofazni od 11000$ i budete zavarivali sa 400 A budite sigurni da če te u nas rijetko išta zavarit jer malo ko ima toliki priključak na mrežu a i agregat mora biti dosta velik 40-50 kw.
Več sada se stučnjaci slažu da postoječi standardi el.energije su preslabi to jest da mreže 110/230 400 su premale i nekonomične i da je potrebno dizat voltažu jer smanjuje gubitke,težinu uređaja i nosi tanje kablove,produžuje životni vijek uređaja.

Ukratko i trofazna je slaba to jest to je struja prošlog stolječa i ne zadovoljava današnje potrebe i bespotrebno rasipa resurse a o monofaznoj neču ni govorit to je za rasvjetu
Ima koji inžinjer struje ovdje koji bi to mogao malo bolje i stručnije opisat.Ali aparat za varenje na lošoj mreži ima još manji stupanj iskoristivosti pošto kad padne napon ispod 200-210 V još više energije rasipa u vidu zagrijavanja uređaja i dok na kraju ne dođe do izgaranja

Sve što si rekao :top:

Ali 400A :ne zna: pa to je struja koju upotrebljavaju u brodogradilištima za zavarivanje pločevine 100 mm :confused:
Da se ne zavaravamo sa 400A ako nemaš kvalitetnu zaštitnu odjeću luk če te spaliti ko čvarak :(
Za normalne radove znači bravarija do 6-7mm debljine aparat od 160A je više nego dovoljan i elektroda 3,25 :top:
Zbog padova napona na agregatu obavezno inverter, bez obzira što čovjeku treba tu i tamo jer najgorje je kada se ne završi posao jer ispada da i ono malo što si dao za jeftin aparat je bačen novac :flop:
Inverter ima na agregatu samo jedan problem a to je paljenje agregata kada je aparat uštekan i uključen da pojasnim:
Napon kada pališ agregat može u trenutku dok se ne stabilizira broj obrtaja doseči i 300-400 volti na jednoj fazi što može uzrokovati kvar na elektronici invertera inače kupi inverter, pazi na ovo gore navedeno i nebrini svari posao češ bez problema odraditi :top:

Zvon
01.09.2010., 22:42
...

Napisal si bedastoću u tom obliku. Neznam kaj si time htio reći???
Postoji nekaj kaj se zove sigurnost ljudi. Zato se ne prelaze naponi od 250V (monofazno) u mrežama.
Ovo sa aparatima od 400A monofaznima može prolaziti u Americi gdje nema (ZA KUĆANSTVA) trofaznog napajanja. No, zato su im jednofazni priključci od 100...200A (pri 220V).

more
01.09.2010., 22:54
Sve što si rekao :top:

Ali 400A :ne zna: pa to je struja koju upotrebljavaju u brodogradilištima za zavarivanje pločevine 100 mm :confused:
Da se ne zavaravamo sa 400A ako nemaš kvalitetnu zaštitnu odjeću luk če te spaliti ko čvarak :(
Za normalne radove znači bravarija do 6-7mm debljine aparat od 160A je više nego dovoljan i elektroda 3,25 :top:
Zbog padova napona na agregatu obavezno inverter, bez obzira što čovjeku treba tu i tamo jer najgorje je kada se ne završi posao jer ispada da i ono malo što si dao za jeftin aparat je bačen novac :flop:
Inverter ima na agregatu samo jedan problem a to je paljenje agregata kada je aparat uštekan i uključen da pojasnim:
Napon kada pališ agregat može u trenutku dok se ne stabilizira broj obrtaja doseči i 300-400 volti na jednoj fazi što može uzrokovati kvar na elektronici invertera inače kupi inverter, pazi na ovo gore navedeno i nebrini svari posao češ bez problema odraditi :top:
Na kraju odlučia da kupujem ovaj inverter http://www.panerisewelding.com/productshow.asp?id=37&classid=6 10-315 ampera trofazni intermeza 60%

Pričao u Sigmatu ali zaboravia imaju li ga na lageru

Druga opcija je Inverter rel 200 A cijena 1500 kn +-
Inverter rel/tig 200A cijena 1900 kn
Inverter 400v rel 315 A cijena 2150 kn
zaboravih koliko dođe ovaj rel/tig 315 A

dexdu
01.09.2010., 23:06
Ma more u neku ruku ima pravo jer ako sam shvatio mreža je stara kao i trafostanice, a grad Zagreb se neprestano širi tako da napon od 230V što zadovoljava standarde današnjih aparata praktički i ne postoji :flop:

Kod mene u Dubravi tj u mojoj ulici mreža je napravljena prije 50 godina i u mojoj ulici je bilo desetak kuća, sada u ulici ima 50 kuča a svaka je opremljena kao i moja npr. svaka soba svoj TV, lusteri sa po 10 i više sijalica, veš mašina se vrti svaki dan kao i peglanje robe da ne nabrajam a mreža je ostala kao i prije 50 godina, pa nije čudno da mi je napon u utičnicama 180V :flop:
Mislim da je More upravo to htio reći i u pravu je :mig:

Nego reci mi Zvon u kojoj to Americi ljudi imaju i upotrebljavaju u kućanstvima aparate snage 400A :confused:

Jednom prilikom sam baš isprobao jedan takav aparat na pet minuta bez zaštitne opreme (u košulji sam bio) jel vjeruješ da sam dobio opekline na koži i to preko košulje :eek:
To samo za primjer o kakvim se amperažama (aparatima) radi koje i nisu za kućnu upotrebu :(

Zvon
02.09.2010., 00:03
Neznam, moraš pitati Amere. No znam da tamo uopće nema trofaznih priključaka po kućama. Svi priključci su im jednofazni, često s dva napona (110/220V). 100...200A su im prekidači na priključku (rekli bi po domaći: na panceru).
Glede mreže: istina je da se negdje naselja brže šire od renoviranja mreže. No, osim slabe mreže, ograničavajući faktor su svakako transformatori.
Premali napon može biti problemom većini trošila, no ne baš toliko tansformatorima za zavarivanje: ako je napon niži, samo im smanjiš rasipanje, odnosno povećaš cos fi, tak da vuku podjednaku struju pri bilo kojem naponu (da sad nejdem u detalje).
Ako je More na to mislil, onda OK. Shvatil sam to tak da umjesto trofazne (iz prošlog stoljeća) želi izmisliti 5-tero ili 6-terofaznu struju ;) :D

more
02.09.2010., 01:03
Neznam, moraš pitati Amere. No znam da tamo uopće nema trofaznih priključaka po kućama. Svi priključci su im jednofazni, često s dva napona (110/220V). 100...200A su im prekidači na priključku (rekli bi po domaći: na panceru).
Glede mreže: istina je da se negdje naselja brže šire od renoviranja mreže. No, osim slabe mreže, ograničavajući faktor su svakako transformatori.
Premali napon može biti problemom većini trošila, no ne baš toliko tansformatorima za zavarivanje: ako je napon niži, samo im smanjiš rasipanje, odnosno povećaš cos fi, tak da vuku podjednaku struju pri bilo kojem naponu (da sad nejdem u detalje).
Ako je More na to misli, onda OK. Mislil sam da umjesto trofazne (iz prošlog stoljeća) želi izmisliti 5-tero ili 6-terofaznu struju ;) :D

Ako je More na to misli, onda OK. Mislil sam da umjesto trofazne (iz prošlog stoljeća) želi izmisliti 5-tero ili 6-terofaznu struju ;)

Ne
U nas se u nacionalnoj mreži koriste linijski naponi
10, 20, 35, 110, 220 i 380 kV, a u tvorničkim mrežama još 3 i 6 kV radi visokonaponskih potrošača. Na razini sadašnjeg stanja i budućeg razvoja mreže, ekonomski bi opravdan niz napona bio 380KV-110KV-20KV-400 V i tomu se postupno teži kroz obnavljanje i proširenje mreže.
Još jedna ogromna glupost mogu reč više zakonodavca kriv nego Hep_a i tako njih niko ništa ne pita je
Izgradnja ogromnih trafostanica pa je jedan potrošač 20 metara udaljen a drugi 2-3 km prvome 230 v a drugome 190V

Zamisto da rade dalekovod 110kv na 10/20kv mrežu pa
podzemni kabel 10/20kv i svakih 200-300 m izlazi na stup i mali stupni trasformator 10/0,4kv i dalje do potrošača Amerikanci mogu imat ove transformatore http://www.alibaba.com/product-gs/337349917/10_kV_electric_transformer.html a ne Hrvati se prave pametni pa hoče za transformatore imati betonske objekte pa im tribaju građevinske dozvole koje se vade godinama.Pa zeleni protestiraju protiv transformatora u svojoj zgradi a u susjednoj može a htjeli bi imat struju.Prednost ovih trasformatora je kad potrošači prerastu potrošnju jednostavno se jedan skine a drugi jači stavi.
Ovaj link sa stavija samo da vidite cijene trafa 190 kw 3000$ 3600 kw 30000$
Naši Hep izađu puta 30 ove cijene

Zvon
02.09.2010., 06:46
To kaj veliš rade Ameri, s jednofanim transformatorima, u ruralnim područjima i naseljima s kućama.
U Europi takav sustav mreže nije zaživil, pa valjda niti nebu.
A glede regulative, ... bolje je ne reći nikaj.

torca11
02.09.2010., 07:03
Miller je ipak amaterska marka preko bare. Lincoln je No. 1.
Glede jednofaznih i trofaznih... Ako govorimo o transformatorskim CO2 aparatima, kvaliteta luka je neusporedivo bolja, luk je stabilniji...da dalje ne nabrajam.

Pa i Lincoln je preko te tvoje bare.
I koliko znam imaju nekakvu proizvodnju u Italiji

Hazz
02.09.2010., 15:31
Zamisto da rade dalekovod 110kv na 10/20kv mrežu pa
podzemni kabel 10/20kv i svakih 200-300 m izlazi na stup i mali stupni trasformator 10/0,4kv i dalje do potrošača Amerikanci mogu imat ove transformatore http://www.alibaba.com/product-gs/337349917/10_kV_electric_transformer.html a ne Hrvati se prave pametni pa hoče za transformatore imati betonske objekte pa im tribaju građevinske dozvole koje se vade godinama.Pa zeleni protestiraju protiv transformatora u svojoj zgradi a u susjednoj može a htjeli bi imat struju.Prednost ovih trasformatora je kad potrošači prerastu potrošnju jednostavno se jedan skine a drugi jači stavi.
Ovaj link sa stavija samo da vidite cijene trafa 190 kw 3000$ 3600 kw 30000$
Naši Hep izađu puta 30 ove cijene

Zato naši stave u te betonske objekte trafo jačine za par zgrada, a ne samo za jednu kuču, kak ameri rade. I naši ne riskiraju da u naselja u gradu stavljaju 10 kV vodove(ameri imaju 7200 V) pa onda ak se netko zabije u stup padne dolje vod i imaš sranja jer je to struja visokog napona, isto tako njihova preseravanja sa jednofaznom strujom i panceri po 250 A!!!!, šta če im zaboga 30 kW struje, i to na monofazno. Mi hrvati imamo 5.75 kW i to nam je taman. Dok naše trošilo vuče npr 5 A struje za rad i koristi 0.75 kvadrata kabel, amerima vuče 11 A struje i imaju kablove od 1.5 kvadrata, isto njihovi GFCI, pa kaj nije jeftinije i jednostavnije stavit jedan FID na instalaciju dovoljne osjetljivosti, nego sad na svaku utičnicu to stavljat. I oni u kučama imaju dvostruko deblje vodove, što je i puno skuplje. Možda je bolje tak stavljat transformatore radi pada napona, al kod mene na viksi je napon 228-230V, a ja sam zadnji spojen na trafo, a moj frend koji je prvi ima 232-234V. A današnji uređaji su svi sa SMPS koji imaju kolko tolko toleranciju.(vidio da na jednom televizoru piše voltage range 180-260V). Istina prenizak napon če smetat asinkronim motorima al i oni imaju toleranciju +-10%, a i nije tak loše stanje naših mreža po selima.

zacky
02.09.2010., 16:48
Zato oni imaju bolju mrežu i manje gubitke.Tu kod nas cijelo naselje ostane bez struje,a kod njih "jedna kuća".

Zvon
02.09.2010., 17:23
Zato oni imaju bolju mrežu i manje gubitke.Tu kod nas cijelo naselje ostane bez struje,a kod njih "jedna kuća".

Nemaju bolju mrežu nikako. Nemaju uopće trofaznu mrežu. Problem kod takvog načina gradnje mreže je prilično mala struja kratkog spoja, tak da postoji i problem sa selektivnim isklapanjem pri kratkom spoju

zacky
02.09.2010., 18:47
Nemaju bolju mrežu nikako. Nemaju uopće trofaznu mrežu. Problem kod takvog načina gradnje mreže je prilično mala struja kratkog spoja, tak da postoji i problem sa selektivnim isklapanjem pri kratkom spoju

Nisam baš siguran u to da nemaju uopće 3~faznu mrežu.
Rekao bi da mislim da imaju bolju i jeftiniju mrežu za korisnika,ali oni si to
mogu i priuštiti jer su Amerika!

Hazz
02.09.2010., 19:00
Ni jedan amer ti nema trofaznu struju u svojoj kuči, oni imaju samo monofaznu, imaju samo 240 V jer oni imaju trafoe sa srednjim izvodom, pa između nule i nekog kraja je 120 V, a između krajeva je 240 V i to koriste za vešmašine, i za štednjake. Oni možda imaju jeftiniju struju, al kvalitetnu nikako. A i kad kod nas nestane struje, to je jer elektra isključi struju transformatoru, isto je i kod njih kad isključe njihove dalekovode. Sam kaj smo mi pametniji pa smo stavili napon distribucije 20 kV po novom, a oni imaju 7200 V

zacky
02.09.2010., 19:13
Stvar je off topic,trebalo bi otvorit temu o tome.
Moje je mišljenje i dalje da je američki sistem uglavnom bolji za korisnika.

more
02.09.2010., 19:17
Zato naši stave u te betonske objekte trafo jačine za par zgrada, a ne samo za jednu kuču, kak ameri rade. I naši ne riskiraju da u naselja u gradu stavljaju 10 kV vodove(ameri imaju 7200 V) pa onda ak se netko zabije u stup padne dolje vod i imaš sranja jer je to struja visokog napona, isto tako njihova preseravanja sa jednofaznom strujom i panceri po 250 A!!!!, šta če im zaboga 30 kW struje, i to na monofazno. Mi hrvati imamo 5.75 kW i to nam je taman. Dok naše trošilo vuče npr 5 A struje za rad i koristi 0.75 kvadrata kabel, amerima vuče 11 A struje i imaju kablove od 1.5 kvadrata, isto njihovi GFCI, pa kaj nije jeftinije i jednostavnije stavit jedan FID na instalaciju dovoljne osjetljivosti, nego sad na svaku utičnicu to stavljat. I oni u kučama imaju dvostruko deblje vodove, što je i puno skuplje. Možda je bolje tak stavljat transformatore radi pada napona, al kod mene na viksi je napon 228-230V, a ja sam zadnji spojen na trafo, a moj frend koji je prvi ima 232-234V. A današnji uređaji su svi sa SMPS koji imaju kolko tolko toleranciju.(vidio da na jednom televizoru piše voltage range 180-260V). Istina prenizak napon če smetat asinkronim motorima al i oni imaju toleranciju +-10%, a i nije tak loše stanje naših mreža po selima.
Neko ima dobru mrežu neko katastrofu.ali zato mi moramo kupit trafostanicu i poklonit je Hepu a amerikanac ima svoju vlastitu ako želi.Amerikanac ne finacira izgradnju dalekovoda nego banke.Mi moramo izgradit dalekovode,trafostanice i platit ih pri priključku i još jednom ih poslije plačamo kroz cijenu el.energije.

Standardized at 120 V. Electricity suppliers aim to keep most customers supplied between 114 and 126 V most of the time. 240 V/60 Hz used for heavy duty applications such as air conditioners, clothes dryers, stoves, ovens, and water heaters. Buildings with more than one branch circuit will have both 120 and 240 V available.

Ko ti kaže da nemaju trofaznu mrežu otvori sliku i pogledaj jeli trafo jednofazni ili trofazni.Pogledaj njihove zakone o distribuciji el.energije istina je da svaka država ima svoje vlastite pravilnike.Sve je propisano šta se tiče cijene provoza el energije,cijena proizvodnje el.energije se ne propisuje slobodna je.

more
02.09.2010., 19:41
To kaj veliš rade Ameri, s jednofanim transformatorima, u ruralnim područjima i naseljima s kućama.
U Europi takav sustav mreže nije zaživil, pa valjda niti nebu.
A glede regulative, ... bolje je ne reći nikaj.
Bija je prije takav sistem kod nas i puno je bolji,jeftiniji i jednostavniji za izgradit.Puno manje ljudi gine sa stupnim transformatorima nego u zatvorenim prostorima.

more
02.09.2010., 19:43
Vratimo se mi temi odlučija sam kupija sam
Aparat za zavarivanje trofazni Inverter MMA-300 A Rhino Cijena 2091 kn

dexdu
02.09.2010., 20:23
Vratimo se mi temi odlučija sam kupija sam
Aparat za zavarivanje trofazni Inverter MMA-300 A Rhino Cijena 2091 kn

Zapravo uopče ne vjerujem kada kinez napiše 300A :(
Ajde iskustva, stabilnost luka, inermitencija, ima li antistick i hotstart :confused:
Kako se ponaša kod pada napona :confused:
Zaprži elektrodu 5mm i materijal 3-4 cm, ako ima 300A to bi morao rastopiti ko od šale, ali neznam nekako mi je jeftin aparat :confused:

Napiši iskustva :top:

Lee Champa
03.09.2010., 22:02

Greška :mig:

Ja imam EWM picomig 280 puls, i točno MIG/MAG, pulsni MIG/MAG, MMA(REL), ali TIG je samo DC i paljenje nije visokoferkventno nego "liftarc" a inače aparat je čisti profić (koliko para toliko muzike) :top:

Nije greška:D Ostajem kod onog što sam naveo - ima AC i DC:kava:
Zovi predstavnike/servis u ZG (iza Gramata)

dexdu
04.09.2010., 20:12

Ipak mislim da je greška :mig:

-Taj predstavnik iza gramata je firma "Euroarc"
-To iza "Gramata" je Savica Šanci - Obrtnička 2
-Referent prodaje je gsp.Matić
-Glavni serviser gsp. Aid
Sve odreda ljudi u struci :top:

I nemoram zvati jer sam često tamo, kupujem i znam šta imaju (uređaji su zadnja riječ tehnike) ali zato i koštaju :top:

Usput rečeno i kupio sam Picomig 180 najnovije generacije(izašao prije neki mjesec) i znam sve o njemu tj. radim na veliko

dexdu
04.09.2010., 20:18

Ps. Kako se zove taj model sa Mig/Mag, Rel, i Tig AC/DC, jer to nisam našao niti na internetu (službene stranice) EWM a niti sam vidio u "Euroarcu" tj. uvozniku za RH :confused:

amilov
06.09.2010., 14:36
Poštovani, kada radite sa Millerom radite sa savršenim strojem. Ne znam sa kojim modelom radite u firmi. Smije li se znati sa kojim radite ???
Napravljeni su za najteže uvjete rada. Ja imam samo te strojeve u firmi. Više vam mogu reći dečki iz firme Južni prolaz d.o.o.
Oni su zastupnici Millera za Hrvatsku.

Zatupnici Millera za Hrvatsku su A.M.I. Lovreković, d.o.o. koji su i doveli Millera u Hrvatsku, a ne Južni Prolaz. Južni Prolaz radi sa Millerom koji ima proizvodnju u Italiji, najbolji primjer su npr. izvori za MIG/MAG - u Americi se ti izvori zovu Millermatic, a u Europi Migmatic - zašto? zato jer ih proizvode talijani u svojoj garaži!

more
06.09.2010., 15:08
zato jer ih proizvode talijani u svojoj garaži!
Vaš rat takozvanih zastupnika mene nije briga,a ni svih ovdje.Ali omaložavat
Talijane nije ti baš u redu ipak su 1000 puta razvijeniji i školovaniji kadar od našeg

Illinois Tool Works Inc. Je vlasnik brenda miller i njihova produžnica skračenog imena

ITW Welding Products Italy S.R.L.
Via Privata Iseo, 6/E
20098 San Giuliano
Milano
http://www.itw-welding.com/home.php
je centrala u Evropi,čak i u srbiji rade.A u Hrvatskoj nemaju nikakvog službenog prestavnika ni jednu ni drugu tvrtku nego je za hrvatsku nadležna
ITW WELDING PRODUCTS ITALY S.R.L. i za veleprodaju i maloprodaju.
Pošto je ipak malo recesija ove dvi tvrtke ako se oče natezat čiji je v..ći,neka uđu u rat cijena i osiguraju cijene kolike su u maloprodaji u USA.
za sve ostale
Inače miller eletric je u krizi punoooo uzdrman pao mu je promet više od 1 miljardu dolara(50%),da se nisu usred krize prebacili u kinu ko zna bili bilo kompanije nakon 100 godina postojanja
The economic climate in 2009 was both volatile and unpredictable. It was a year of unprecedented change and dramatic declines in nearly all of our worldwide
end markets. The market uncertainty created an extremely diffi cult operating environment for our customers and certainly for our business units. And while we saw modest improvements in most markets later in the year, there is still a long road ahead to full recovery. China and India. Both countries have impressive growth
prospects over the next fi ve years. Today, China is in our top ten revenue countries, which was not the case four years ago. Likewise, we view India as an important
country with vibrant market opportunities and where we have made important investments the past several years.

amilov
06.09.2010., 21:25
Vaš rat takozvanih zastupnika mene nije briga,a ni svih ovdje.Ali omaložavat
Talijane nije ti baš u redu ipak su 1000 puta razvijeniji i školovaniji kadar od našeg

Illinois Tool Works Inc. Je vlasnik brenda miller i njihova produžnica skračenog imena

ITW Welding Products Italy S.R.L.
Via Privata Iseo, 6/E
20098 San Giuliano
Milano
http://www.itw-welding.com/home.php
je centrala u Evropi,čak i u srbiji rade.A u Hrvatskoj nemaju nikakvog službenog prestavnika ni jednu ni drugu tvrtku nego je za hrvatsku nadležna
ITW WELDING PRODUCTS ITALY S.R.L. i za veleprodaju i maloprodaju.
Pošto je ipak malo recesija ove dvi tvrtke ako se oče natezat čiji je v..ći,neka uđu u rat cijena i osiguraju cijene kolike su u maloprodaji u USA.
za sve ostale
Inače miller eletric je u krizi punoooo uzdrman pao mu je promet više od 1 miljardu dolara(50%),da se nisu usred krize prebacili u kinu ko zna bili bilo kompanije nakon 100 godina postojanja
The economic climate in 2009 was both volatile and unpredictable. It was a year of unprecedented change and dramatic declines in nearly all of our worldwide
end markets. The market uncertainty created an extremely diffi cult operating environment for our customers and certainly for our business units. And while we saw modest improvements in most markets later in the year, there is still a long road ahead to full recovery. China and India. Both countries have impressive growth
prospects over the next fi ve years. Today, China is in our top ten revenue countries, which was not the case four years ago. Likewise, we view India as an important
country with vibrant market opportunities and where we have made important investments the past several years.

Slažem se sa tobom da ovo oko zastupnika je malo koga briga, osim nas direktno involviranih u to. Naveo sam to u forumu čisto radi istine i ništa više, tako da ne bih duljio o tome.
Ali ima nešto u čemu se ne slažem a to je da mi nije u redu da omalovažavam talijane koji su kao 1000 puta školovaniji i razvijeniji. Pitam se od koga su školovaniji i razvijeniji; od nas hrvata i ostalih za njih nazovi "istočnih" naroda. Svi mi za taj tzv. zapad a naročito talijane po znanju, kulturi i obrazovanju smo daleko ispred, nažalost opljačkani smo i erodirani što iz vlastitih redova ali najvećim dijelom od tog tzv. kulturnog i uljuđenog zapada koji nam je i doveo ali koji nas je i naučio pljački, tako da smo i to osim svega smeća što smo uvozili uvezli i njihovu najveću umotvorinu a to je kako porobiti i popljačkati sve što se dade. To je njihov najveći doseg, tako da teza da su 1000 puta razvijeniji i školovaniji uopće ne stoji.
Što se tiče MILLER-a, naravno da su u krizi, ne da su u krizi nego su u debeloj krizetini; godinama uopće nisu razumjevali situaciju u Europi, nije ih bilo briga za tzv. "european business branch", dok je u međuvremenu Lincoln grabio debelim koracima naprijed.
Samo još što se tiče njihove proizvodnje u garaži. Odgovorno tvrdim da je proizvodnja MILLER-a u Italiji preciznije ITW Welding Products, San Giuliano Milanese, IT, proizvodnja odnosno bolje rečeno manufaktura u garaži. To je katastrofa, oni to tamo sklapaju a što je najgore još i prodaju pod brandom MILLER. Znam to jer kao MILLER-ov zastupnik, bio sam tamo i to što sam vidio potpuno me zgrozilo. Njihova reputacija kao tzv. ozbiljnog proizvođača zauvijek je srušena, a vjeruj mi nema tamo u toj garaži kadra koji je 1000 puta školovaniji i razvijeniji od bilo koga na ovom planetu.

dexdu
07.09.2010., 09:23
Ljudi moji ma budimo realni :mig:
tehnologija invertera i sl. aparata davno je poznata :top:
Ti si možeš sam napraviti bilo kakav aparat u garaži :top:
Na ebay od kineza naručiš komponente i šarafiš, samo ipak moraš znati šta se sa čime slaže što i nije neka nauka, pofarbaš kučište u naranđasto i naljepiš naljepnicu npr. prdić i evo ti proizvođača :top:
Ja osobno vjerujem jednom EWM-u jer aparati su dosta skupi i ne vjerujem da se rade kineskim djelovima - jer za jednog EWM kupiš tri kineza :top:
Uostalom došlo je vrijeme da pitamo prvo za cijenu a u kučištu se već nešto nalazi e pa kada aparat dođe u radionicu onda je kasno, jer kome se žaliti ako na naljepnici piše jedno a u praksi se aparat ponaša sasvim drukčije :confused:
Po narodnoj izreci: ako neznaš šta je dobro - znaš šta je skupo :top:

dexdu
07.09.2010., 09:41
Evo ljudi kao primjer:
Imao sam u radioni za polakirati neke elemente, kupio ja lakirersku špricu (pevec) 250 kuna, pošpricam elemente, naranđina kora, kupio ja drugu špricu 450 kuna, ošpricam elemente, nikako dobiti sjaj na laku e sada u potragu šta se dešava krivi lak, krivo špricano itd. dok nisam kupio špricu "Sagola" 1700 kuna i evo nema ni naranđine kore, niti curaka, a sjaj :top:
Tako je sa svim alatima (škrtac plača dvaput) evo ja tri puta jer kada sve zbrojim mogao sam imati visokoprofesionalnu "Satu" a ovako imam k.... :flop:

the_ripper
07.09.2010., 10:31
Ali ima nešto u čemu se ne slažem a to je da mi nije u redu da omalovažavam talijane koji su kao 1000 puta školovaniji i razvijeniji. Pitam se od koga su školovaniji i razvijeniji; od nas hrvata i ostalih za njih nazovi "istočnih" naroda. Svi mi za taj tzv. zapad a naročito talijane po znanju, kulturi i obrazovanju smo daleko ispred, nažalost opljačkani smo i erodirani što iz vlastitih redova ali najvećim dijelom od tog tzv. kulturnog i uljuđenog zapada koji nam je i doveo ali koji nas je i naučio pljački, tako da smo i to osim svega smeća što smo uvozili uvezli i njihovu najveću umotvorinu a to je kako porobiti i popljačkati sve što se dade. To je njihov najveći doseg, tako da teza da su 1000 puta razvijeniji i školovaniji uopće ne stoji.

Mi smo "najpametniji narod" ali brojke govore drugačije (podaci od zadnjeg popisa stanovništva):

15 godina i stariji sa završenom višom školom (5B):
150.167 osoba ili 4,07%
15 godina i stariji sa završenim fakultetom (5A):
267.885 ili 7,27%
15 godina i stariji sa završenim magisterijem:
12.539 ili 0,34%
15 godina i stariji sa završenim doktoratom:
7.443 ili 0,20%

more
07.09.2010., 10:49
Mi smo "najpametniji narod" ali brojke govore drugačije (podaci od zadnjeg popisa stanovništva):

15 godina i stariji sa završenom višom školom (5B):
150.167 osoba ili 4,07%
15 godina i stariji sa završenim fakultetom (5A):
267.885 ili 7,27%
15 godina i stariji sa završenim magisterijem:
12.539 ili 0,34%
15 godina i stariji sa završenim doktoratom:
7.443 ili 0,20%
I to je statistika a šta je najtragičnije dobar postotak ovih nebi položili i najslabiji državni ispit bilo koje EU države.

rib@
07.09.2010., 15:38
Imam stari varstroj 140A i u principu mi je dovoljan za nekaj doma napraviti, ali mi je vec s vremenom otisel kabel od mase. Rijec je o debeloj licnatij gumiranij zici/kablu na kojem mi se izolacija rastopila - ogulila na nekih 60-80 cm od aparata koju sam vec u dva navrata "servisiral" na nacin da sam gore omotal slauf razrezan u spiralu.
Interesira me zna li netko gdje bi mogel nabaviti 3-4 m tog kabla i koja mu je otprilike cijena?

more
07.09.2010., 17:04
Zapravo uopče ne vjerujem kada kinez napiše 300A :(
Ajde iskustva, stabilnost luka, inermitencija, ima li antistick i hotstart :confused:
Kako se ponaša kod pada napona :confused:
Zaprži elektrodu 5mm i materijal 3-4 cm, ako ima 300A to bi morao rastopiti ko od šale, ali neznam nekako mi je jeftin aparat :confused:

Napiši iskustva :top:
Danas stigao
Priključni kabel samo sa tri žice ništa mi nije jasno,zovem kako spojit ni njima nije jasno.
Odluka pada spajam L1 L2 i N ništa aparat ne radi Spajam L1 L2 L3 sve tri faze bez Nule aparat radi
Proba varioc Kisele 3,25 na 180 A Prejako prska, smanjimo na 140 još jako sa 120 idealno
Tada dolaze bazične elektrode zagreb EZ - 50 B Probam ja na 120 ništa na 140 ništa tada uzima varioc aparat njemu dere ka lude meni ništa.
Triba s njima opalit ka lud po pločevini da zaiskre i da se pokrene luk ubiti triba znat.pošto aparat ima taj anti stick neda da se spoji ili slično uglavnom probam opet ja novu elektrodu ali sada sam je stavija na sunce 20 minuta i udri po pločevini dvi zaredom aparat je bombon sutra zavarivamo zapravo tribam kupit 20 m kabela jer nemožemo dizat agregat na halu i da aparat ima oko 10 kg.
Aparat ima i nešto za regulirat šta se zove arc force nemamo pojma šta je to ipak je moj varioc iz brodogradilišta koji arc force ubiti i ne vide aparate u škveru uzmi kablove sa dizalicom i vari
Taj arc force ima skalu od 30 do 100 šta je to jeli neko zna

A da zaboravia sam reč dok je varioc probao zavarivat okrenu sam amperažu na 300 to je tako bljesnulo da se je čovjek usra u gače oskočija je dva metra plamen je bija najmanje 50 cm
Odvalija sam od smjeha i mora sam iči po pivo da ispere čovjek strah,inače je čovjek u invalidskoj penziji jer je u brodogradilištu zbog neispravne opreme spalija totalno međunožje.

Zvon
07.09.2010., 17:10
Arc force (po meni) je regulacija "tvrdoće" krivulje zavarivanja. Nešto poput onih otcjepa za prigušnicu na CO2 aparatima.

more
07.09.2010., 17:23
Dozna šta je ARC force

Fina regulacija prema tipu Elektrode i Vrste elektrode

Rutilne manji broj, bazične veči, celulozne največa skala i to je vezano za taj anti stick zato meni nije tila upalit bazična elektroda stavit na največu i nebrini upalit će sigurno sutra probam

U vezi s tim informacijama, još jedna temeljna činjenica da zavarivač mora zapamtiti da je napon to jest ARC force= tlak. Tlak (napon) kontrolira visinu i širinu zavara, dok je struja u amperima kontrola penetracije. Triba malo vježbat i uhvatit ruku i zapamtit koji napon ide s kojom elektrodom.

more
07.09.2010., 17:51
Ako koji električar čita može li objasnit taj način spajanja invertera na struju
da u aparat idu samo tri faze bez nule,kako taj aparat uopče radi bez nule,
kako vrti ventilator hlađenja bez nule

dexdu
07.09.2010., 20:07
Ako koji električar čita može li objasnit taj način spajanja invertera na struju

Ma normalno ima nulu, da pojasnim:

Kada tri faze spojiš na tri zavojnice krajevi tih zavojnica se međusobno spajaju i to se zove zvjezdište tj. nula, znači zvjezdište i svaka faza koju izabereš je 220V:top:

Uostalom čuo sam da Rhino i je trofazni tj. funkcionalan je samo gdje postoji trofazna mreža a beskoristan na monofaznoj :(
Inače kao trofazan može da daje 300A :top: što je inače previše za normalnu kučnu upotrebu ali zato intermitencija mora da je 200A-100%:top:

I da uhvatio si vrsnog majstora ali i on mora znati da se bazične elektrode predgrijavaju na 300 stupnjeva, zato upotrijebi "Elektrodine" EZ8RC rutilno-celulozne i samo prži bez predgrijavanja i brige :top:

more
07.09.2010., 20:28
Ma normalno ima nulu, da pojasnim:

Kada tri faze spojiš na tri zavojnice krajevi tih zavojnica se međusobno spajaju i to se zove zvjezdište tj. nula, znači zvjezdište i svaka faza koju izabereš je 220V:top:

Uostalom čuo sam da Rhino i je trofazni tj. funkcionalan je samo gdje postoji trofazna mreža a beskoristan na monofaznoj :(
Inače kao trofazan može da daje 300A :top: što je inače previše za normalnu kučnu upotrebu ali zato intermitencija mora da je 200A-100%:top:

I da uhvatio si vrsnog majstora ali i on mora znati da se bazične elektrode predgrijavaju na 300 stupnjeva, zato upotrijebi "Elektrodine" EZ8RC rutilno-celulozne i samo prži bez predgrijavanja i brige :top:
Moram varit sa bazičnim elektrodama jer treba ogromna čvrstoča da bi konstrukcija izdržala naprezanje i vibracije.
U biti nam se desila konstrukciska greška i profile moramo produžavat za 40 cm 10 komada a niko u hrvatskoj nije to u stanju savit,jer se profili lome iz Omega u C profile na krilima traka sa alatima šta je to radila je razmontirana i nemoguče je opet pokrenit.Pogotovo šta su alati prodani u staro željezo a i stroj je otišao u staro željezo

Svaki lom na profilu nije veči od 3-4 mm nemam di pojačanje ubacit osim šta ču u glavu Omege ubacit fi 14 Č 4732.4 ili nekog slabijeg ako se ovaj čelik ne bi dao zavarit i to sve moramo radit na visini u korpi dizalice.

more
07.09.2010., 20:46
Ali zato sutra meni dolaze mikroelektrode 1,5 mm rutilno-celulozno obložene,
To je za mene

Zvon
07.09.2010., 21:04

Aparat ti ima trofazni ispravljač na ulazu. Iza njega ima kondenzatore na kojima je oko 600V DC. Iza njega ima switcher izvor s nekoliko pomoćnih istosmjernih napona.
I na kraju, tu je glavni energetski switcher, koji tih 600V pretvara u 60-tak V (zavisno je prijenos energije transformatorski ili induktivni) i izlazni ispravljač.
To je uglanom to.

dexdu
07.09.2010., 21:56
Moram varit sa bazičnim elektrodama jer treba ogromna čvrstoča da bi konstrukcija izdržala naprezanje i vibracije.
U biti nam se desila konstrukciska greška i profile moramo produžavat za 40 cm 10 komada a niko u hrvatskoj nije to u stanju savit,jer se profili lome iz Omega u C profile na krilima traka sa alatima šta je to radila je razmontirana i nemoguče je opet pokrenit.Pogotovo šta su alati prodani u staro željezo a i stroj je otišao u staro željezo

Svaki lom na profilu nije veči od 3-4 mm nemam di pojačanje ubacit osim šta ču u glavu Omege ubacit fi 14 Č 4732.4 ili nekog slabijeg ako se ovaj čelik ne bi dao zavarit i to sve moramo radit na visini u korpi dizalice.

Ok. Vidim da imaš zamisao a sa dobrim aparatom i izvježbanom rukom možeš čuda raditi :mig:
Ne žuri, upoznaj aparat, sprži kutiju elektroda, pazi na oči (maska 11 i naviše), obavezno zaštitno odjelo ako duže radiš :top:
I da rutilne elektrode su za niskolegirane i srednje legirane čelike, a bazične su za visokolegirane čelike, ali i uz odgovarajuče bazične elektrode :top:

Možda je najbolje da sjedneš sa inženjerom u veleprodaji tvornice "Elektroda"i poneseš komad tog materijala koji češ zavarivati jer ako je to niskolegirani čelik a zavaruješ bazičnim elektrodama ili obratno dobit češ napukline u varu

Pazi na to (osnovni materijal mora biti isti ili slični sastavom sa dodatnim tj. elektrodama) ipak nije to varenje panti na kokošinjcu :mig:

Ako ti kako mogu pomoći tu sam, mada mislim da ipak imaš dobrog majstora pored sebe :top:

more
07.09.2010., 22:58
Ok. Vidim da imaš zamisao a sa dobrim aparatom i izvježbanom rukom možeš čuda raditi :mig:
Ne žuri, upoznaj aparat, sprži kutiju elektroda, pazi na oči (maska 11 i naviše), obavezno zaštitno odjelo ako duže radiš :top:
I da rutilne elektrode su za niskolegirane i srednje legirane čelike, a bazične su za visokolegirane čelike, ali i uz odgovarajuče bazične elektrode :top:

Možda je najbolje da sjedneš sa inženjerom u veleprodaji tvornice "Elektroda"i poneseš komad tog materijala koji češ zavarivati jer ako je to niskolegirani čelik a zavaruješ bazičnim elektrodama ili obratno dobit češ napukline u varu

Pazi na to (osnovni materijal mora biti isti ili slični sastavom sa dodatnim tj. elektrodama) ipak nije to varenje panti na kokošinjcu :mig:

Ako ti kako mogu pomoći tu sam, mada mislim da ipak imaš dobrog majstora pored sebe :top:
Nema bez probe ništa taj profil je kako da kažem vibrira kao struna od gitare strašno je žilav a kad uspije puknut, pukne ne popola nego po dužini.Kaže majstor bogati ovo je žilet.
Ali cijela frka je da splet ti profila mora izdržat silu od 4500 kn to jest 450000 kg to je teoretska sila u praksi je oko 1200 kn.
Nisu samo profili tu ima 1000 -če raznih vijaka zatega itd

Kolike su sile mogu samo reč kad sam malo više pritega zategu koja je usidrena u pločevinu 10x15 cm da se je pločevina deformirala ko da je bila na presi Vijci su večinom 12.9 kvalitete Večina je ručno rađena i pečena,Tisuče podložaka sve ručno rađene u nevjerovatnim formama.
Dođe mi inžinjera zatuč koji je to projektira.:mljacko:
Svako malo se odvozim 20 km i slikam detalje od gotove konstrukcije da shvatim šta s kim spojit.Nigdje ne smijem probušit konstrukciju nego se sve hvata U Vijcima koji su svi ručni rad i kojima vajam navoj u zagrebu pa u Split na savijanje pa u peč.Pa ovaj čelik pa onaj pa bušenje osovina,šesterokuta.I da ovo sam doznao 1 col pocinčane cijevi od vode nemaju sve isti vanjski i unutarnji promjer postoje sa 34 i 35 mm normalno meni ne pašu ove od 35 mm a dobio pola pola

Lee Champa
08.09.2010., 08:50
Ipak mislim da je greška :mig:

-Taj predstavnik iza gramata je firma "Euroarc"
-To iza "Gramata" je Savica Šanci - Obrtnička 2
-Referent prodaje je gsp.Matić
-Glavni serviser gsp. Aid
Sve odreda ljudi u struci :top:

I nemoram zvati jer sam često tamo, kupujem i znam šta imaju (uređaji su zadnja riječ tehnike) ali zato i koštaju :top:

Usput rečeno i kupio sam Picomig 180 najnovije generacije(izašao prije neki mjesec) i znam sve o njemu tj. radim na veliko

Izvinjavam se:s
Zvao navedene ljude i ispalo da sam krivo shvatio:kava:
Da, radi se o PICOMIG 180 koji može zavarivati aluminij, ali samo MAG postupkom ili punjenom elektrodom.

Kod njih sam bio na servisu zbog MIRA 221 jer su krivo spojili primar još u tvornici (zdrkali boje bužira na špulama primara):
-dvofazni sistem na primar jednofazne špule - izbacivalo osigurač,
-a jednofazni sistem na primar dvofazne špule - nedovoljan napon.
I g. Aid i njegov šef su si stvarno dali truda i za kojekakva objašnjenja, a i fax/telefon EUROARC Zg - EWM Njemačka se užario:lol:
Uglavnom sa MIRA-om sam zadovoljan!
Na dvofaznom naponu čak radi u "sprej" modu!:top:

dexdu
08.09.2010., 09:12
Nema bez probe ništa taj profil je kako da kažem vibrira kao struna od gitare strašno je žilav a kad uspije puknut, pukne ne popola nego po dužini.Kaže majstor bogati ovo je žilet.
Ali cijela frka je da splet ti profila mora izdržat silu od 4500 kn to jest 450000 kg to je teoretska sila u praksi je oko 1200 kn.
Nisu samo profili tu ima 1000 -če raznih vijaka zatega itd

Kolike su sile mogu samo reč kad sam malo više pritega zategu koja je usidrena u pločevinu 10x15 cm da se je pločevina deformirala ko da je bila na presi Vijci su večinom 12.9 kvalitete Večina je ručno rađena i pečena,Tisuče podložaka sve ručno rađene u nevjerovatnim formama.
Dođe mi inžinjera zatuč koji je to projektira.:mljacko:
Svako malo se odvozim 20 km i slikam detalje od gotove konstrukcije da shvatim šta s kim spojit.Nigdje ne smijem probušit konstrukciju nego se sve hvata U Vijcima koji su svi ručni rad i kojima vajam navoj u zagrebu pa u Split na savijanje pa u peč.Pa ovaj čelik pa onaj pa bušenje osovina,šesterokuta.I da ovo sam doznao 1 col pocinčane cijevi od vode nemaju sve isti vanjski i unutarnji promjer postoje sa 34 i 35 mm normalno meni ne pašu ove od 35 mm a dobio pola pola

Bojim se da si zagrizao u oprosti jedno veliko gov...... :(
Kako traverza da pukne i to po dužini :confused: mora ona izdržati nosivost 2,5 puta više od svoje nominalne nosivosti, a ako puca po dužini onda nešto ne odgovara u strukturi materijala same traverze :flop:
Tu ti zavarivanje neče puno pomoči nego samo šarafi, ali bojim se da ispravljaš krivu drinu jer je sve od početka loše napravljeno :rofl:

dexdu
08.09.2010., 10:31
Izvinjavam se:s
Zvao navedene ljude i ispalo da sam krivo shvatio:kava:
Da, radi se o PICOMIG 180 koji može zavarivati aluminij, ali samo MAG postupkom ili punjenom elektrodom.

Kod njih sam bio na servisu zbog MIRA 221 jer su krivo spojili primar još u tvornici (zdrkali boje bužira na špulama primara):
-dvofazni sistem na primar jednofazne špule - izbacivalo osigurač,
-a jednofazni sistem na primar dvofazne špule - nedovoljan napon.
I g. Aid i njegov šef su si stvarno dali truda i za kojekakva objašnjenja, a i fax/telefon EUROARC Zg - EWM Njemačka se užario:lol:
Uglavnom sa MIRA-om sam zadovoljan!
Na dvofaznom naponu čak radi u "sprej" modu!:top:

Znam za tvoj slučaj :top:
Puno smo o tome razgovarali u euroarcu, jer ako svaki aparat prođe kontrolu kako je to moguće da se krivo spoji :confused:
To je bilo prije nekih 3 tjedna ako je to taj slučaj :ne zna:
Meni osobno nije jasno nešto drugo:
Ti si navodno več nešto zavarivao (uspješno) pa nije se aparat sam prespojio :eek:

more
08.09.2010., 15:08
Aparat ti ima trofazni ispravljač na ulazu. Iza njega ima kondenzatore na kojima je oko 600V DC. Iza njega ima switcher izvor s nekoliko pomoćnih istosmjernih napona.
I na kraju, tu je glavni energetski switcher, koji tih 600V pretvara u 60-tak V (zavisno je prijenos energije transformatorski ili induktivni) i izlazni ispravljač.
To je uglanom to.
Hvala na objašnjenju to je ovaj aparat http://www.panerisewelding.com/productshow.asp?id=45&classid=6 Veoma solidan za svoju cijenu danas sam ga otvorija da bi promjenio dovodni kabel za duži od 10m i da ima 4 kondezatora elektronike a u biti sva težina mu je u ogromnom hladnjaku.Ma kako ga naprave za tu sitnu lovu nije mi jasno Eu/USA rade isti aparat ista cijena repromaterijala a razlika u cijeni 500 %
Drugu sedmicu ako bude lipo vrime čemo radit non stop pa ču dat utiske u višesatnom radu.

Bojim se da si zagrizao u oprosti jedno veliko gov...... :(
Kako traverza da pukne i to po dužini :confused: mora ona izdržati nosivost 2,5 puta više od svoje nominalne nosivosti, a ako puca po dužini onda nešto ne odgovara u strukturi materijala same traverze :flop:
Tu ti zavarivanje neče puno pomoči nego samo šarafi, ali bojim se da ispravljaš krivu drinu jer je sve od početka loše napravljeno :rofl:
Ogromno govno.da sam zna nebi ni u ludilu to radija.Izgubija sam i gače na montaži i nikad kraja.Nikad više u životu neču montirat ništa šta je proizvedeno na mediteranu.Samo germani šta su radili:D

Lee Champa
08.09.2010., 18:42
Znam za tvoj slučaj :top:
Puno smo o tome razgovarali u euroarcu, jer ako svaki aparat prođe kontrolu kako je to moguće da se krivo spoji :confused:
To je bilo prije nekih 3 tjedna ako je to taj slučaj :ne zna:
Meni osobno nije jasno nešto drugo:
Ti si navodno več nešto zavarivao (uspješno) pa nije se aparat sam prespojio :eek:

Prije mjesec dana sam trebao napraviti jedna vrata za šupu:kava:, tada je trebao pokazati "što može".

Regulator napona ima 6 položaja. Nekak je trkeljao na šestom, ali ne uvijek(blizu sam trafostanice 243V):D, tada sam se zapitao ćemu 6 stupnjeva napona kad radi samo na šestom!:ne zna:
Na dvije faze proban je prvi puta u servisu:D (ovdje u SK nemam trofazni napon)

dexdu
08.09.2010., 19:02
Prije mjesec dana sam trebao napraviti jedna vrata za šupu:kava:, tada je trebao pokazati "što može".

Regulator napona ima 6 položaja. Nekak je trkeljao na šestom, ali ne uvijek(blizu sam trafostanice 243V):D, tada sam se zapitao ćemu 6 stupnjeva napona kad radi samo na šestom!:ne zna:
Na dvije faze proban je prvi puta u servisu:D (ovdje u SK nemam trofazni napon)

A to je to :top:
Znači aparat je radio samo sa jednom desetinom snage a ti mislio gle radi :p

Ajde molim te taj aparat mora da puca od snage kada je sve u redu, i mislim da je to stroj za čitav život :top:
Ali da ima nedostatak:
-Nije inverter zato ima samo -+15% korekcije napona
-Bez trofazne struje beskoristan
-Težak je (radionički stroj)
-Ograničen je samo na Fe materijale

Ali dobro ako te zadovoljavaju njegova ograničenja stroj je pun pogodak :top:
Moj je stroj ipak ipak slabiji 180A max. ali lišen svih tih ograničenja ali i skoro duplo skuplji i opet mislim da je i moj pun pogodak
Znaš da čak ameri upotrebljavaju EWM izvore za svoj robotiku :top:

Lee Champa
09.09.2010., 07:38
....-Ograničen je samo na Fe materijale...

Za to najčešće i treba. Za ostalo imam Fronius-a TIG 1500, a ovaj tvoj je "prekasno" izrađen (ovogodišnji):ne zna:

dexdu
09.09.2010., 19:37
Za to najčešće i treba. Za ostalo imam Fronius-a TIG 1500, a ovaj tvoj je "prekasno" izrađen (ovogodišnji):ne zna:

Kako misliš prekasno izrađen :confused:

Pa stroj ima synergetic funkciju, stisneš broj na izborniku job liste a on sam podesi parametre :top:

Zar ima nešto novije :ne zna:

Lee Champa
10.09.2010., 08:05
Kako misliš prekasno izrađen :confused:

Pa već sam se kompletirao:mad:

dexdu
10.09.2010., 15:00
Pa već sam se kompletirao:mad:

Ma daj kupio si zbilja dobar stroj "Mira" i obavit če savršeno svaki tvoj posao a to je najbitnije:top:

Danas sutra če izači još noviji modeli (cold arc, dupli puls itd) pa kaj - ovaj tvoj i ovaj moj če zaraditi (s vremenom) hrpu tih novijih, samo je pitanje kada se pojavi potreba recimo za aluminijem pa ono uzmeš stroj, to ti je porezni odbitak, obaviš posao a možda i svoju "Miru" dobro prodaš nekom bravaru :top:

Ta "Mira" ima samo jednu manu - teško se kvari pa ako se ne odlučiš za prodaju ti i "Mira" biti ćete u zajednici i sljedećih 50 godina :mig:

Ja ti se uopče ne sekiram kakav če stroj sutra izači jer kada mi se ukaže poslovna potreba (isplativost) uzet ču ga, samo da bude pouzdan tj. da odradi posao bez da razmišljam :top:

more
13.09.2010., 19:28
Baš imam sriče danas eksplodira motor od agregata dok smo zavarivali,Moram probat sutra sve rastavit pa poslat u Varaždin na probu jer imaju slične motore na skladištu, ali su baš prodali sve trofazne agregate

dexdu
13.09.2010., 20:23
Baš imam sriče danas eksplodira motor od agregata dok smo zavarivali,Moram probat sutra sve rastavit pa poslat u Varaždin na probu jer imaju slične motore na skladištu, ali su baš prodali sve trofazne agregate

Daj provjeri da ti nije slab agregat za tvoj aparat za varenje, mada agregat ima svoju zaštitu, ali nikad se nezna :ne zna:

rib@
20.09.2010., 07:38
Imam stari varstroj 140A i u principu mi je dovoljan za nekaj doma napraviti, ali mi je vec s vremenom otisel kabel od mase. Rijec je o debeloj licnatij gumiranij zici/kablu na kojem mi se izolacija rastopila - ogulila na nekih 60-80 cm od aparata koju sam vec u dva navrata "servisiral" na nacin da sam gore omotal slauf razrezan u spiralu.
Interesira me zna li netko gdje bi mogel nabaviti 3-4 m tog kabla i koja mu je otprilike cijena?
Ima li ko kakvo saznanje koliko bi to otprilike moglo kostati?
100,200,500,1000 kn ili vise?

Zvon
20.09.2010., 21:31
Pitaj u Tim kabel (www.tim-kabel.hr)-u.
Traži gumeni zavarivački kabel od 25mm2. Cijena nebi trebala biti veća od nekih 30...40kn/m.
Elka ti ima zavarivačke kabele od samo 16 i 35mm2.

dexdu
21.09.2010., 05:20
Ima li ko kakvo saznanje koliko bi to otprilike moglo kostati?
100,200,500,1000 kn ili vise?

Sličan problem sam rješio kupovinom kablova za staratanje auta, samo treba uzeti kablove one skuplje - deklarirane kao 400 amperski, jer imaju bakar od 16 ili 25 kvadrata i več na vrhu klemu za masu :top:

rib@
21.09.2010., 08:36
Hvala. Ipak nije tak skupo. Malo me vuklo da kupim inverter, ali je prevelika razlika prema kablu.

DANKO amater
21.09.2010., 11:13
Pozdrav variocima! U ovom poslu sam totalni amater i namjeravam kupiti inverter aparat. Treba mi za povremene radove oko kuće(4-5 puta godišnje) prvenstveno kod izrade okvira od metalnih cijevi 30/30-40/60mm ili kutnih limove debljine stijenke 2-3mm. Molim pomoć za odabir aparata (tip i snaga) koji bih platio do 2500kn i nebih ga mijenjao narednih 20god, te pomoć oko tipa elektroda za ovu namjenu!:confused:

jationmivioni
21.09.2010., 16:03
Pozdrav variocima! U ovom poslu sam totalni amater i namjeravam kupiti inverter aparat. Treba mi za povremene radove oko kuće(4-5 puta godišnje) prvenstveno kod izrade okvira od metalnih cijevi 30/30-40/60mm ili kutnih limove debljine stijenke 2-3mm. Molim pomoć za odabir aparata (tip i snaga) koji bih platio do 2500kn i nebih ga mijenjao narednih 20god, te pomoć oko tipa elektroda za ovu namjenu!:confused:
ništa od toga budi pametan kupi CO2
ako baš moraš baci pare nemaveze svaka škola se plaća

dexdu
21.09.2010., 19:13

Ako si totalni amater zbilja rađe uzmi co2 - 160A intermitencije 25% bi bilo dovoljno :top:
Inverter je zlatna stvar, ali moraš imati iskustva - ako baš nemaš prakse nakon svakog varenja izgledat češ ovako :mad:

Inače inverter do 130A intermitencije 25% je ok i ako imaš slabu struju doma on je zakon ali moraš imati nekoga ko će ti pokazati osnove :top:

DANKO amater
21.09.2010., 21:17
Zahvaljujem na pomoći. Ipak sam do sada ponešto i zavario, iako se u ranijim postovima za slične stavri preporučavalo Varin, Einhel, Pevec-ovi, Lincoln....sa žicom ili bez, a sada ispada da treba MIG postupak:ne zna:. Pozdrav!!

jationmivioni
22.09.2010., 16:01
REL bi preporučio samo neprijatelju

dexdu
22.09.2010., 19:50
REL bi preporučio samo neprijatelju

Nemoj tako jationmivioni:mig:

U Rel postupku napravljena je revolucija izlaženjem invertora :top:
Nema više ljepljenja elektrode, paljenje luka mirno i stabilno, nema više prskanja niti slabog napona na mreži, elektrode su sve kvalitetnije, i možeš raditi od 1- 10 mm debljine materijala itd. :top:

Naravno da postoje i ovdje nedostaci :(

Sveprisutna šljaka
Izvježbana ruka
Obavezna brusilica za izbrusiti var
Visoka cijena invertera

Znam samo koliko sam se napatio aparatima i co2 i Rel - trafo jer imam slab napon na mreži i evo otkada sam nabavio inverter posao na zavarivanju se sasvim pozitivno promjenio :top:

jationmivioni
22.09.2010., 21:48
onaj tko je naućio zanat na REl-u svaka čast
tome je došao invertor ko budali sto eura
ta stvar sigurno mora da se pokvari
em što je kina em što je kompliciran
običan REL je sveto pismo jednostavnosti
trafo glavna sklopka i dva kabla

onaj tko danas ide ućiti REL je bezveze kreni odmah na CO2
bez obzira na cijenu i dostupnost invertora nemaveze
Usporedio bi to s auta
kad je benzinac došao do vrha tehnološki uvalili nam dizel
pa sad sve ponovno
benzina više ne troši tiho radi dobro ide što će mi dizel
kažem za primjer moj tata je sam motao REL
amperažu je mjenjao ubacivanjem jeuzre
zaradio je para navario se ograda i galanterije
njemu elektroda nije ni vlaža niti se ljepi niti ga jebe napon
vari sad po dvorištu s trafo uljanikom kao da ti pišeš olovkom
gledate previše usko proširite vidike
još bi dodao tehnologija ide dalje do četiri pet milimetri još je bolje TIG
ali preskupo za raju od plina do opreme
vjerojatno za deset godina pljujem MIG hvalim TIG

Zvon
22.09.2010., 22:23
Nećeš, jer TIG nikad neće uloviti MAG a nit REL po učinkovitosti, po manjem grijanju materijala...
No, nezamjenjiv je za tanke materijale, lijepo obrađeni inox, krpanje na aluminiju...

jationmivioni
23.09.2010., 19:22
tako se govorilo za MIG
pitaj ljude u mirovini šutali su MIG po hali
narod je inertan čami u svojoj ljušturi
od šume e vide stabla govore ni zemlje na oranju

dexdu
23.09.2010., 20:02
onaj tko je naućio zanat na REl-u svaka čast
tome je došao invertor ko budali sto eura
ta stvar sigurno mora da se pokvari
em što je kina em što je kompliciran
običan REL je sveto pismo jednostavnosti
trafo glavna sklopka i dva kabla

onaj tko danas ide ućiti REL je bezveze kreni odmah na CO2
bez obzira na cijenu i dostupnost invertora nemaveze
Usporedio bi to s auta
kad je benzinac došao do vrha tehnološki uvalili nam dizel
pa sad sve ponovno
benzina više ne troši tiho radi dobro ide što će mi dizel
kažem za primjer moj tata je sam motao REL
amperažu je mjenjao ubacivanjem jeuzre
zaradio je para navario se ograda i galanterije
njemu elektroda nije ni vlaža niti se ljepi niti ga jebe napon
vari sad po dvorištu s trafo uljanikom kao da ti pišeš olovkom
gledate previše usko proširite vidike
još bi dodao tehnologija ide dalje do četiri pet milimetri još je bolje TIG
ali preskupo za raju od plina do opreme
vjerojatno za deset godina pljujem MIG hvalim TIG

Ako poznaješ tehnologiju zavarivanje onda znaš da je MIG za neke stvari nezamjenjiv isto kao i tig za neke stvari je nezamjenjiv :top:

Isto tako moraš znati da je REL inverter ujedno i tig DC :top:

Ovako tko veli da inverter REL mora biti kinez :confused:
Moj je EWM i košta 5000 kuna, i zamisli nosiš ga na ramenu težak je 5 kg. a razvija 160 Ampera intermitencije 35% i ne u krivu si ne kvari se inverter samo tako jer nije kinez i ugrađeni su samo najkvalitetniji djelovi (original njemački provjereno)
Isto tako bih naveo REL je za neke stvari nezamjenjiv :top: i da ljepljenje elektrode ne postoji kao ni špricanje i možeš biti zadnja dilajla a opet češ zavariti nešto :mig:
Ali o tome možemo kada isprobaš neki od invertera pa evo prenesi utiske :top:

dexdu
23.09.2010., 20:09
I da zaboravih reći:
Osnovne stvari koje su opterečene kod rada invertera su:

Kondenzatori 350mf 4 komada
Fetovi koji osciliraju 8 komada
Visokoferkventni trafoi 2 komada
Diode 50 Amperske 4 komada

Inverter radi na visokoj ferkvenciji jer je iskoristivost 98% i nema pregrijavanja dok klasičan trafo ima iskoristivost 30-40% sve ostalo je grijanje jezgre :flop:

Zvon
23.09.2010., 22:28
I da zaboravih reći:
Osnovne stvari koje su opterečene kod rada invertera su:

Kondenzatori 350mf 4 komada
Fetovi koji osciliraju 8 komada
Visokoferkventni trafoi 2 komada
Diode 50 Amperske 4 komada

Inverter radi na visokoj ferkvenciji jer je iskoristivost 98% i nema pregrijavanja dok klasičan trafo ima iskoristivost 30-40% sve ostalo je grijanje jezgre :flop:
Ovo podebljano ti nije točno.
Trafo ima veći stupanj iskorištenja od invertera.
Ono na kaj misliš je cos fi, a to može biti čak 0,3...0,4, dok je kod inverterskog aparata 0,7...0,8.
To samo pokazuje omjer struje koju vuče iz mreže u odnosu na struju koju preda luku.

dexdu
24.09.2010., 06:14
Ovo podebljano ti nije točno.
Trafo ima veći stupanj iskorištenja od invertera.
Ono na kaj misliš je cos fi, a to može biti čak 0,3...0,4, dok je kod inverterskog aparata 0,7...0,8.
To samo pokazuje omjer struje koju vuče iz mreže u odnosu na struju koju preda luku.

Ako je tako zašto nakon sat vremena rada ja na svojim visokoferkventnim transformatorima držim ruku, a na trafou nemogu :confused:

Ako je tako kako može inverter imati 5 kg. a razvijati 160A :confused:

Ako je tako kako dva mala VF transformatora promjera 5 cm. mogu davati 160A, a klasičan trafo je kvrga od 30 kila za tu snagu :confused:

Ako je tako (testirano više puta) produžni kabel 50 metara i inverter radi ko blesav, a trafo ni prc :confused:

Imao ti ja varstroj 130A koji se svako malo gasio (intermitencija) a zavarivao sam elektrodom 2,5, sada upotrebljavam i elektrode 3,25 i još mi se inverter nije zgasio radi hlađenja :top:

Ako je tako zašto je onda tako:confused:

Zvon
24.09.2010., 08:11
Govorimo o stupnju iskorištenja, a ne o izgubljenoj energiji.
Možeš uspoređivati samo dva stroja jednake nazivne struje i jednake intermitencije. Kod SVAKE VRSTE INVERTERA, bilo aparata za zavarivanje, bilo pretvarača frekvencije, bilo switch izvora, gubici (W) su ti 3 x Struja (A).
Kod transformatora imaš grijanje jezgre i to je ono kaj najviše osjetiš, jer je stalno prisutno, a grijanje namota je povremeno - tijekom zavarivanja, dok to nije izraženo na inverteru, jer se na njima najviše griju ventili (diode i izlazni tranzistori). Osim toga, svaki inverter ima ventilator, pa je grijanje manje zamjetno.
Zašto možeš zavarivati na dugačkom kabelu s inverterom, a nemožeš s transformatorom? Radi famoznog cos fi (faktora snage). Da bi to mogel, trebal bi pri aparatu spojiti jedan kondenzator od cca 2kVAr snage (da povećaš faktor snage, odnosno smanjiš struju koju vuče iz mreže), ali to nitko ne radi.

jationmivioni
24.09.2010., 16:50
baš slatka tema
još uvjek mislim da su invertori bacanje klipova pod noge
zašto je danas zavarivač gospodin ako tegli aparat na ramenu
tko garantira da taj vrag ne zrači više od trafostanice
volio bi biti u brodogradilištu opet
zar su oni glupi jer su imali dugačke kablove
boli me za gubitke zavarivanje aparatom od sto četerdeset ampera nije zavarivanje nemaveze

dexdu
24.09.2010., 19:40
baš slatka tema
još uvjek mislim da su invertori bacanje klipova pod noge
zašto je danas zavarivač gospodin ako tegli aparat na ramenu
tko garantira da taj vrag ne zrači više od trafostanice
volio bi biti u brodogradilištu opet
zar su oni glupi jer su imali dugačke kablove
boli me za gubitke zavarivanje aparatom od sto četerdeset ampera nije zavarivanje nemaveze

Ako misliš da su inverteri bacanje klipova pod noge - ne želim te u ništa uvjeravati probaj sam upržiti dvije tri elektrode pa bumo razgovarali :top:

Što se zračenja tiče o tome se zbilja ne govori ali ne vjerujem da nije izmjereno jer u EU su jako oštri u pogledu zračenja, da je to tako strašno prva bi jedna Njemačka zabranila proizvodnju, uvoz i upotrebu takvih aparata mimožemo samo nagađati :rolleyes:
Ipak mislim da pravo zračenje dolazi od luka, ali to postoji več 100 godina :top:
U brodogradilištima postoje još i danas transformatorski aparati težine po pola tone pa zar nije jednostavnije vuči kablove umjesto aparata pola tone :confused:
Osim toga zašto povezuješ dugačke kablove i zračenje, ti dugački kabeli postoje od otvaranja brodogradilišta i to u vrijeme kada se nije niti razmišljalo o zračenjima :(
Mi ovdje forumaši i radimo i posjedujemo aparate sa 140-200A koji i jesu za laku i srednju bravariju, osim ako ti nemaš doma neko čudo od 1000 i više ampera :lol:

dexdu
24.09.2010., 19:44
Možeš uspoređivati samo dva stroja jednake nazivne struje i jednake intermitencije. Kod SVAKE VRSTE INVERTERA, bilo aparata za zavarivanje, bilo pretvarača frekvencije, bilo switch izvora, gubici (W) su ti 3 x Struja (A).
Kod transformatora imaš grijanje jezgre i to je ono kaj najviše osjetiš, jer je stalno prisutno, a grijanje namota je povremeno - tijekom zavarivanja, dok to nije izraženo na inverteru, jer se na njima najviše griju ventili (diode i izlazni tranzistori). Osim toga, svaki inverter ima ventilator, pa je grijanje manje zamjetno.
Zašto možeš zavarivati na dugačkom kabelu s inverterom, a nemožeš s transformatorom? Radi famoznog cos fi (faktora snage). Da bi to mogel, trebal bi pri aparatu spojiti jedan kondenzator od cca 2kVAr snage (da povećaš faktor snage, odnosno smanjiš struju koju vuče iz mreže), ali to nitko ne radi.

Ako je to tako da je iskoristivost invertera manja od trafoa kako onda na inverteru prašim 160A sa mrežnim osiguračen 16A, dok kod transformatorskog aparata nije dovoljan mrežni osigurač niti 25A :confused:

jationmivioni
24.09.2010., 20:10
da u pravu si nemaveze
kako kometiraš cijenu REl a naspram MIG a
što je tu tehnološki napredno da drži cijenu tako visoko
ništa od ugrađenih elemenata nije danas skupo
ustvari nepratim cijene dali je cijena ampera REl viša ili je to cijena ampera MIG a
mišljenja sam da REl stopedeset i MIG stopedeset nija zavarivanje nego hobi
to što kažete da topi neka topi svejedno nije to ni laka bravarija to je nemaveze
kad bi vožnja malim autom bila ista kao i velikim i bogati bi vozili mali jer su škrti zato imaju

dexdu
24.09.2010., 21:03
da u pravu si nemaveze
kako kometiraš cijenu REl a naspram MIG a
što je tu tehnološki napredno da drži cijenu tako visoko
ništa od ugrađenih elemenata nije danas skupo
ustvari nepratim cijene dali je cijena ampera REl viša ili je to cijena ampera MIG a
mišljenja sam da REl stopedeset i MIG stopedeset nija zavarivanje nego hobi
to što kažete da topi neka topi svejedno nije to ni laka bravarija to je nemaveze
kad bi vožnja malim autom bila ista kao i velikim i bogati bi vozili mali jer su škrti zato imaju

Ma u svakom slučaju cijene REL invertera su napuhane i to jako, to je sada kao nova tehnologija pa zato ali padat če cijene, šta više mislim da za jedno 10 godina neće niti biti transformatora:top:

Rel inverter (renomiranog proizvođača) je duplo jeftiniji od Mig-Mag transformatorskog (renomiranog proizvođača) iste snage, ali kao što rekoh sada već postoje i Mig-Mag inverteri, ali cijena boli glava :flop:

Sa REL 160A rađena je konstrukcija Dinamovog stadiona, aparati su bili EWM jednofazni 160A elektrode 3,25 a debljina koonstrukcije 1 cm (tako mi je barem pričao čovjek koji je vršio radove na kontrukciji, pa ti sada misli jeli to laka bravarija ili :confused:
U našem svakodnevnom poslu dovoljno je i 120A a govorim o ogradama, kojekakvi nosači ili ako baš hočeš da Štef zavari pante na kokošinjcu, tj sve što se radi sa elektrodom 2,5 ili materijal debljine do 5 mm :top:

Što si ti radio (kod kuče) a da je materijal deblji od pola centimetra, osim ako ne radiš prekooceanski brod u dvorištu :lol:

jationmivioni
24.09.2010., 21:16
eto vidiš da dinamo stadion još nije gotov
to neki matani dogovorili posao pa kao dovukli novu tehnologiju a golfom 2 dolazili na gradilište
tako logistički opremljenji nisu ni mogli dovest aparat nego inverter
konstrukcije takvog tipa su konstruirane da intervencije na terenu zadovoljavaju aparate leke bravarije
to ti je isto kao i pant na kokošinjcu nemaveze

Zvon
24.09.2010., 23:23
Dexdu: odgovor na tvoje pitanje je već dan - cos fi.
U brodogradnji se koristi jedan trafo, tvrde karakteristike (poput onog za MIG/MAG aparate) a svaki zavarivač ima priušnicu kojom regulira struju. Koristeći nekoliko prigušnica, zavarivači si ne smetaju (nemaju utjecaja jedan na drugoga).

dexdu
25.09.2010., 02:17
eto vidiš da dinamo stadion još nije gotov
to neki matani dogovorili posao pa kao dovukli novu tehnologiju a golfom 2 dolazili na gradilište
tako logistički opremljenji nisu ni mogli dovest aparat nego inverter
konstrukcije takvog tipa su konstruirane da intervencije na terenu zadovoljavaju aparate leke bravarije
to ti je isto kao i pant na kokošinjcu nemaveze

Dobro u ovom djelu se sa tobom slažem, ali kada kažeš da zavarivanje sa
150A nije zavarivanje i ne zadovoljava niti laku bravariju :confused:

Pa zar bih ja sada morao nabaviti stroj od 500A da si povarim pant na kokošinjcu ili vrata na ulaznoj ogradi (debljine materijala 2mm) :lol:

dexdu
25.09.2010., 02:37
Sada si me baš zainteresirao za inverter tehnologiju pa sam nazvao jednog prijatelja:
Postoji jedan čovjek u Beogradu (moj prijatelj) zove se Milorad Adžić, dipl.el.inž, vlasnik firme "Zavarivanje d.o.o" čovjek projektira, i proizvodi invertere "Valter" te je uspio napraviti 300A inverter na jednu fazu taj model je nazvao "Vulkan" :top:
Progoglaj malo a možeš ga i kontaktirati jer je jedan od najjačih u proizvodnji Tig aparata za Srbiju :mig:
Puno smo razgovarali o tehnologiji invertera i bojim se da tvoja teorija o inverterima ne drži vodu :rolleyes:
E sad da nebi bila nekakva reklama o nekoj firmi iz BG javi mi se na PM dat ću ti i tel. Milorada Adžića pa provjeri :top:

Zvon
25.09.2010., 07:04
Dexde, ajde da čovjeku ne kakamo po temi više. Nema moje teorije o inverterima; poznajem temu i samo znam kak nastaju gubici na poluvodičkim komponentama.
Činjenica je da su elektronički upravljani aparati fleksibilniji, lakši, pa ak hoćeš i bolji od stare transformatorske tehnike. Istina, imaju veći cos fi, no ni na njima nemožeš izbjeći gubitke. Invertorski uređaji imaju samo jednu veeeliku manu: jako "prljaju" mrežu harmonicima i to im je neizbježno.

Pogledal sam malo stranicu imenovane firme i djeluju mi impresivno.

Nego, jedno pitanje (nije provokacija): kak to da nisi kupil njihov aparat?

dexdu
25.09.2010., 11:51
Dexde, ajde da čovjeku ne kakamo po temi više. Nema moje teorije o inverterima; poznajem temu i samo znam kak nastaju gubici na poluvodičkim komponentama.
Činjenica je da su elektronički upravljani aparati fleksibilniji, lakši, pa ak hoćeš i bolji od stare transformatorske tehnike. Istina, imaju veći cos fi, no ni na njima nemožeš izbjeći gubitke. Invertorski uređaji imaju samo jednu veeeliku manu: jako "prljaju" mrežu harmonicima i to im je neizbježno.

Pogledal sam malo stranicu imenovane firme i djeluju mi impresivno.

Nego, jedno pitanje (nije provokacija): kak to da nisi kupil njihov aparat?

Zvon - kompa pa tko veli da nisam :top:

Pa ja sam mu i bil među prvima :mig:

Htio sam uzeti "Valtera 180" Rel ono za probu, ali vraga Milorad me nije htio pustiti iz BG bez "Valtera 200" i još k tome u pola cijene, a da ne velim da smo u radioni skurili kutiju elektroda, i isprobali sve tigove koje je imao na skladištu i da nisam imao povratnu kartu za vlak vjerojatno bi varili dva dana i noći dok ne izgorimo (od elekričnog luka - ne od pijače) :lol:

Mogu ti poslati slike svoga "Valtera 200" - stroj je zbilja prva liga :top:

Zvon
25.09.2010., 13:11
Može li koji model Walter-a imati ravnu karakteristiku, pa da mu se za MIG/MAG doda samo vanjska kutija za pogon žice? Nekak mi se sviđa ovaj model 250A AC/DC. Znaš li kakve cijene?
I gdje se u ZG to može vidjeti? Detalji mogu na PM.

dexdu
25.09.2010., 19:48
Može li koji model Walter-a imati ravnu karakteristiku, pa da mu se za MIG/MAG doda samo vanjska kutija za pogon žice? Nekak mi se sviđa ovaj model 250A AC/DC. Znaš li kakve cijene?
I gdje se u ZG to može vidjeti? Detalji mogu na PM.

Ne trenutno Milorad radi samo Tig i Rel :top:
Jednostavno nemaš kontrolu pokretanja vanjskog dodavača :(

Ona utičnica sa strane je za vanjsku kontrolu može se staviti nožna ili ručna - znači paljenje i pojačavanje ili smanjivanje struje struje kod zavarivanja:top:

Ostalo na PM

Lee Champa
07.10.2010., 11:28
Sada si me baš zainteresirao za inverter tehnologiju pa sam nazvao jednog prijatelja:
Postoji jedan čovjek u Beogradu (moj prijatelj) zove se Milorad Adžić, dipl.el.inž, vlasnik firme "Zavarivanje d.o.o" čovjek projektira, i proizvodi invertere "Valter" te je uspio napraviti 300A inverter na jednu fazu taj model je nazvao "Vulkan" :top:
Progoglaj malo a možeš ga i kontaktirati jer je jedan od najjačih u proizvodnji Tig aparata za Srbiju :mig:
Puno smo razgovarali o tehnologiji invertera i bojim se da tvoja teorija o inverterima ne drži vodu :rolleyes:
E sad da nebi bila nekakva reklama o nekoj firmi iz BG javi mi se na PM dat ću ti i tel. Milorada Adžića pa provjeri :top:

Eno jedan rabljeni VALTER 190 MIG/MAG u Gramatu za oko 4800HRK, jedino je problem "viđeno - kupljeno":s

Zvon
07.10.2010., 14:31
Nije to isto. Ovaj iz Srbije je Walter, a ovaj u Gramatu je austrijski Walther (zapravo talijanski aparat).
Taj stoji već godinu dana, i ja sam prije pol godine pokušal dogovoriti cijenu, ali nisu ju htjeli (dovoljno) spustiti. Za manju lovu se može kupiti bolji (čitaj jači) Panerise-Rhino kineski aparat.

more
07.10.2010., 19:27
Danas sam i ja zavariva sa Rhinom 300 A i 3,2 mm EZ – 65 B 115 A Arc 50-70
Pločevina Prvo aparat je fenomenalan kad se uhvati ruku i fino regulira arc foce.
Ja sam popunjavao i do 1,5 cm rupa prvo u dubinu i poslije sa 105 A fino navario spoj bez prekida u radu znači cijela elektroda od početka do kraja.
Prvo da kažem elektrode su fenomenalne puno je lakše radit sa bazičnim i DC inverterom nego kiselim. ja mislim da bi i amateru zavar ispao fenemenalan.Poslije sam zavare testirao da sam dijelove učvrstio za viljuškar 7 tona i podigao ga rovokopačem u zrak i trznio i tako više puta na kraju više nismo testirali nema potrebe drže fenomenalno elektrode.
Kada sam par puta krivo puntao(točkasti zavar) 2-3 mm zavara to se nije dalo odbit bez brusilice.

jationmivioni
07.10.2010., 19:56
arc foce to mu dođe što
ako je nebitno nemaveze

more
08.10.2010., 00:32
arc foce to mu dođe što
ako je nebitno nemaveze
Laički kazano
Dubina prodora zavara i širina zavara.Kod transfomatorskih rel aparata to je projektant odoka odlučija i ne može se mjenjat kod inverterskih aparata sam reguliraš hočeš li duboki ili široki zavar.
Podešava se prema vrsti čelika i debljini čelika u kombinaciji sa elektrodama.
Iskreno rečeno iako naoko jednostavno u praksi je dosta teško pravilno odredit kad koju snagu upotrebit.
Neki čelici traže veliku snagu za pravilno topljenje.a Amperaža se mora upotrebljavat prema elektrodi i s arc forcem se prodire ili u dubinu ili širinu.

jationmivioni
08.10.2010., 06:29
fala more
sad recimo podjela je jedan do deset
jedan je široko deset duboko ?
što se mjenja u krivulji s arc force
napon struja ferkvencija nemaveze

more
08.10.2010., 08:33
fala more
sad recimo podjela je jedan do deset
jedan je široko deset duboko ?
što se mjenja u krivulji s arc force
napon struja ferkvencija nemaveze
Podjela je od 10 do 100
Pruža podešavanje
Povećanje arc force znači da će stroj nadoknaditi fluktuacije napona luka i povećanjem struje održavati stabilan prodoran luk. Niski arc force luk će davat mekši luk.Znači snaga se podešava Amperima i Arc forcem se mjenja voltaža

dexdu
08.10.2010., 14:32
Laički kazano
Dubina prodora zavara i širina zavara.Kod transfomatorskih rel aparata to je projektant odoka odlučija i ne može se mjenjat kod inverterskih aparata sam reguliraš hočeš li duboki ili široki zavar.
Podešava se prema vrsti čelika i debljini čelika u kombinaciji sa elektrodama.
Iskreno rečeno iako naoko jednostavno u praksi je dosta teško pravilno odredit kad koju snagu upotrebit.
Neki čelici traže veliku snagu za pravilno topljenje.a Amperaža se mora upotrebljavat prema elektrodi i s arc forcem se prodire ili u dubinu ili širinu.

Doista u praksi je jako teško :(

Na mojem aparatu je nula pa onda minus 40 ili 40 :top:

Kako god da eksperimentiram najbolje sam rezultate dobio na nula znači bez arc force :top:

Samo neznam na mojem je aparatu označena kao dyn ili valjda kao dinamika luka druga pojašnjenja nisam našao :confused:

more
08.10.2010., 19:53
Doista u praksi je jako teško :(

Na mojem aparatu je nula pa onda minus 40 ili 40 :top:

Kako god da eksperimentiram najbolje sam rezultate dobio na nula znači bez arc force :top:

Samo neznam na mojem je aparatu označena kao dyn ili valjda kao dinamika luka druga pojašnjenja nisam našao :confused:

Sigurno si radio sa Elektroda zagreb EZ – 8 RC 2.5mm

dexdu
08.10.2010., 21:12
Sigurno si radio sa Elektroda zagreb EZ – 8 RC 2.5mm

Da sigurno sam radio sa elektrodama EZ-8RC :top:

Rutilno - celulozne elektrode, stabilan luk, lagano odvajanje troske itd. :top:

Mada ih nisam kupovao več par godina, jer sam povoljno naišao na ESAB-ove i kupio veču količinu, ali sigurno kada ih potrošim prelazim na EZ-8RC, jer su mi ostale u sječanju kao nešto kvalitetno :top:

Zašto pitaš?