PDA

View Full Version : Kiwi

ni ziv ni mrtav
07.05.2006., 17:24
Našao sam se u situaciji da imam 2 kiwia u vrtu- muško i žensko.
Čini mi se da trebaju rezidbu.
Kako ?

kemik
07.05.2006., 17:26
skarama. :D

oprosti, znam da sam beskorisna ali nisam se mogla suzdrzati...

Cats
07.05.2006., 17:30
Sad je već kasno, režeš ih prije nego počnu pupati i stvarati nove listove i grane. Pričekaj sljedeću godinu, a ove godine obilježi (npr. zaveži likom ili konopom) grane koje su dale plod i te grane negdje kad prođu mrazevi na proljeće odreži. Rezove zaštiti voćarskom smolom ili kako se to već zove.

Hoya
07.05.2006., 21:06
Da, režu se na proljeće. Mi inače imamo ogromne kiwie koje nema šanse da kod orezivanja sa voskom zaštićujemo stoga nam uvijek kapa kao kiša..ali preživi i sve je u redu...

ni ziv ni mrtav
08.05.2006., 08:17
Sad je već kasno, režeš ih prije nego počnu pupati i stvarati nove listove i grane. Pričekaj sljedeću godinu, a ove godine obilježi (npr. zaveži likom ili konopom) grane koje su dale plod i te grane negdje kad prođu mrazevi na proljeće odreži. Rezove zaštiti voćarskom smolom ili kako se to već zove.

Znači režem one koje daju ploda ?
Ako drvo da ploda...
Ok. Hvala.;)

Cats
08.05.2006., 08:19
Gle, ja imam samo jedno muško stablo u vrtu, ima cca 5 godina i lani smo imali preko 80 plodova. Samo ga po ljeti kad je vruće navečer zalijevaj, ne daj da bude žedan. ;)

flOorKilla
11.05.2006., 13:39
kiwi...

mi smo prosle godine posadili muski i zenski, koliko treba vremena da pocnu davat plod?

Alenko V6
24.05.2006., 09:39
dali netko zna kako ih razlikovati ? mislim muški i ženski ??? Jedan se posušio.

flOorKilla
24.05.2006., 09:49
sto nitko nezna nakon kolko godina pocne davat plodove?

Alenko V6
24.05.2006., 13:58
nakon dvije do tri, dokazano u praxi.
Samo je problem što u zg teško može sazrit.

Dadichi
01.11.2006., 11:10
U proljeće ove godine posadio sam u dvorište dva ženska i jedan muški kiwi (dvogodišnje sadnice).
Živim u kontinentalnom djelu Hrvatske (Moslavina), gdje temperature zimi mogu pasti i ispod -15 C. Za mjesto sadnje odabrao sam južnu stranu i zavjetrinu od kuće. Kako da zaštitim korjen ili stabljiku od hladnoće? (Ako se može izbjeći zatrpavanje stabljike stajskim gnojem jer je uz kućni ulaz).
Poslije prvog mraza listovi su kao "ofureni" dok su kod susjeda kiwiji stari oko 5 godina listovi još kao i u ljeti (naravno to su stari kiwiji sa plodovima).

stefi
01.11.2006., 14:06
Zatrpaj mu kornjene, a cak i prema gore, najvise sto mozes sa slamom. U doba najnizih temperatura pokrij sa starim krpama, mozda jutenim vrecama citavu biljku, barem u Januaru kad je najhladnije.

Dadichi
01.11.2006., 16:43
Hvala.

xy99
09.11.2006., 15:30
Živim u Osijeku i zanimame da li bi ovdje mogao uspijevati kiwi. Htio bi ga imati kao ukras u dvoristu s tim da bi preko zime bio zasticen, jer bi dvoriste bilo zatvoreno i temperatura nebi bila manja od 0.
Hvala

Cattleya
09.11.2006., 17:33
O kiwiju ne znam puno, ali moja tetka ga uzgaja usred Skopja i na Prespanskom jezeru. Ne vidim zasto ne bi mogao i u slavoniji. Imas muske i zenske te na 5 zenskih ide jedan muski, koliko se sjecam. Mogu tetku pitati za pojedinosti ako te zanima jer je zena strucnjak.

spy
09.11.2006., 17:40
Normalno da možeš.Tam od kud je kivi isto pada snjeg

Dadichi
09.11.2006., 19:14
Živim u Osijeku i zanimame da li bi ovdje mogao uspijevati kiwi. Htio bi ga imati kao ukras u dvoristu s tim da bi preko zime bio zasticen, jer bi dvoriste bilo zatvoreno i temperatura nebi bila manja od 0.
Hvala

Ja sam u Moslavini tako da imamo iste temperature i u gradu znam petoro ljudi koji imaju višegodišnji KIWI. Plodova ko u priči, a priči nikad kraja.
Samo ako hoćeš plodove moraš imati i na dvije ili tri ženske sadnice, jednu mušku (inaće ništa od plodova). Po mogućnosti posadi dvogodišnje sadnice. Skuplje su ali će sigurno uspjeti. I sam sam posadio ovo proljeće kiwi u dvorištu.

xy99
10.11.2006., 09:11
Puno hvala svima na odgovorima...
iskreno nisam imao pojma da kiwi ima musko i zensko kao i da je iz zimskih krajeva.
nebi ga uzgajao radi plodova (mada nije na odmet) nego vise radi toga da mi dvoriste izgleda ljepse. trenutno imam vinovu lozu koju bih vadio i na to mjesto bih zasadio kiwi.
kada bi bilo najbolje vrijeme za to i koliko "jako" moze narasti?
znam da gnjavim s pitanjima ali...

Dadichi
10.11.2006., 20:57
Sadi se u proljeće (mada može i u jesen). Ja sam dvogodišnje sadnice kupio za 100kn komad (visoke oko 2 metra). Kupio sam 2 ženske i 1 muški koji sam posadio u sredinu, te mislim formirati brajdu. Hoću osim estetike i duboki hlad (za 4-5godina), a bit će i plodova. Ovih dana pobrao sam kod punice sa jedne ženske stabljike stare oko 5 godina 30-ak kg kiwija.
Narasti može koliko god imaš veliku brajdu ili mrežu ili nešto slićno. Raste i širi se kao korov, ali treba puno vode.

xy99
12.11.2006., 09:00
To je onda bas nesto sto meni treba. Jer ja sad ima veliku brajdu koja pravi veliki hlad ali mi je previse za odrzavanje. prezahtjevna je. mislim da kiwi nije tako ili se mozda varam. i svidja mi se sto brzo raste a voda uopce nije problem. a gdje si ih kupio jel ima nesto blize osijeku?

Dadichi
12.11.2006., 16:53
To je onda bas nesto sto meni treba. Jer ja sad ima veliku brajdu koja pravi veliki hlad ali mi je previse za odrzavanje. prezahtjevna je. mislim da kiwi nije tako ili se mozda varam. i svidja mi se sto brzo raste a voda uopce nije problem. a gdje si ih kupio jel ima nesto blize osijeku?

Ja sam ih kupio u Crikvenici(imao sam prijevoz), ali bi ih trebalo biti u svakom rasadniku i cvjećarni.

xy99
13.11.2006., 16:31
Ja sam ih kupio u Crikvenici(imao sam prijevoz), ali bi ih trebalo biti u svakom rasadniku i cvjećarni.

puno hvala za sve savjete. malo ću se raspitati po Osijeku ovih dana. ima do proljeća dosta vremena.

kompost
02.12.2006., 01:12
Imam kivi vec 15 godina,ne stitim ga nesto posebo, malo nagrnem zemlje i lisca oko debla.
U Osijeku ima dosta kivija, i dobro se drži.

kompost
02.12.2006., 01:16
Nemoj vaditi vinovu lozu, steta je.
Kivi ce narasti koliko mu dozvolis, a moze narasti jako.
Orezuje se u proljece, i to mora biti stručno izvedeno, ako se hoće imati ploda.
Inace je moj kivi vec natkrio pola dvorista i morat cu nesto uciniti da ga malo obuzdam...

karmela_ri
02.12.2006., 09:38
mislim da ipak može

baja
07.12.2006., 15:05
može, može... veliki listovi, dobra hladovina i super plodovi

-ParadoX-
10.12.2006., 01:46
Oj pitanja....

Plitvice
14.10.2007., 00:53
U vrtu imamo kiwije.
U zadnjih par godina, obrezuju ga po mome osobe koje nemaju o tome pojma. Nema plodova, a ako ih i bude, bude ih jako malo i nikakvi su. Stabla su stara više od 20 godina, možda i 25.
Da li me netko može uputiti gdje da nađem priručnik za obrezivanje kiwija?

Jelsa49
14.10.2007., 20:19
Nema ti potrebe kupovati priručnik.Kivi režeš na 3-4 pupa i to u kasnu zimu ili početak proljeća.Provjeri stanje muškog kivija.On može biti uzrok slabe oplodnje /loša vegetacija,mali broj cvjetova usljed loše ili neadekvatne gnoidbe tj. nedostatak kalija i fosfora pa i kalcija/. Navedi svoju klimatsku regiju.

Plitvice
14.10.2007., 21:42
Hvala na odgovoru. Kiwiji su u Dalmaciji, na obali. Moram priznati da ne znam, tj. ne razumijem podrezivanje ni na 3, 4 pupa, kako ste Vi rekli. Meni bi baš trebao nekakv priručnik jer ne znam ni način na koji da provjerim stanje muškog kiwija.

Jelsa49
15.10.2007., 12:13
Onome tko ti bude rezao kaži da ti ostavi duže lastare nego što se ostavlja na lozi. Možda ti je problem ove godine bio u manjku vode,jer je bila suša a kivi traži vodu redovito ali ne u velikim količinama. Što se literature tiče potraži u antikvarijatu jer neznam da je u zadnjih 18 godina izašlo na tu temu.Potraži i pod nazivom "Aktinidia".

x-type
18.05.2008., 16:00
kako razlikovati muški kivi od ženskoga, anravno, prije stadija ploda? razlikuju li im se cvjetovi?

18Delta
18.05.2008., 21:57
ja sam na google slike upisao 'kiwi flower male' i 'kiwi flower female' i bilo dobrih rezultata.

pokusaj s tim pojmovima na google web, ma 100% mozes pronac odgovor.

toliko od mene, mozda ce netko dodati nesto konkretnije.

Ava Adore
18.05.2008., 22:01
Ne znam ih razlikovati, ali sam sad išla tražiti u gugl i vidjela da smo mi krivo posadili :D

Rekli su nam 3 ženske sadnice na jednu mušku, u prvom linku koji sam otvorila piše 5 ženskih, a u drugom čak 6.

A valjda će uspjeti i ovako, za sada izgleda dobro :confused: :D

18Delta
18.05.2008., 22:14
da i ja sam procitao da samo jedan muski moze dosta oplodit.

ako pise da treba 5 ili 6, a vi ste posadili 3 pa onda to ne bi trebalo biti nikakav problem. bit ce viska peluda i to je to, zar ne?

x-type
19.05.2008., 15:07
ja sam na google slike upisao 'kiwi flower male' i 'kiwi flower female' i bilo dobrih rezultata.

pokusaj s tim pojmovima na google web, ma 100% mozes pronac odgovor.

toliko od mene, mozda ce netko dodati nesto konkretnije.

ma jesam, prvo sam guglao sat vremena, ali su slike izmiješane. piše da je muški, a zapravo je ženski i obratno u x slučajeva. tak da nije korisno. evo, na wikipediji je takav slučaj npr. tak da sam zato temu psotavio ukoliko netko zna. naime, ja imam 2 kivija, ali ne znam kojeg su spola :(

Hoya
01.08.2008., 19:56
Mi smo ovog proljeća , kako smo orezivali ogromne kiwie kod suprugove kuće jednu grančicu piknuli u zemlju tu kod mene. Sve super, krenulo evo se loza na veliko i raste već ima sigurno dva metra...ali - on ne zna kojeg je uzeo muškog ili ženskog :lol:
I sad čemo čekati pa nagodinu da uzme druge grančice i popikati kaj nam drugo preostaje?'

Marakeš
26.04.2009., 20:47
Imamo 2 ženska i jednog muškog i izgleda da muški ni ove godine neće dat cvijeta. A ženke su u naponu snage,svake godine daju 30ak kila ploda,oprašivali smo ih ručno s granom muškog. Sad je taj muški iz bližeg susjedstva posječen i cure su bez sposobnog partnera. :zubo: Ima tko iz Zagreba razvijenu mušku biljku,ne treba mi više od dvije grane s cvijetom za nekih tjedan-10 dana kad se rascvjetaju?

Marakeš
09.05.2009., 10:53
:( Nitko?

jeeeRajt
25.02.2010., 22:34
dakle radi se o podsljemenskoj zoni, zaštićen vrt zidom od sjevera, dosta osunčan, ni s jedne strane nije izložen vjetru itd....čini mi se ok mikrolokacija.

postoji li mogućnost uzgoja kiwija? znate li nekoga u tom djelu grada da uzgaja kiwi?

gdje kupiti sadnice u zagrebu?

ivanka.b
27.02.2010., 12:05
dakle radi se o podsljemenskoj zoni, zaštićen vrt zidom od sjevera, dosta osunčan, ni s jedne strane nije izložen vjetru itd....čini mi se ok mikrolokacija.

postoji li mogućnost uzgoja kiwija? znate li nekoga u tom djelu grada da uzgaja kiwi?

gdje kupiti sadnice u zagrebu?
Pozdrav!
U Zagrebu ima dosta vrtova u kojima kivi sasvim zadovoljno živi,vidjela sam ga na Žitnjaku,Dubravi i Bukovcu tako da vjerovatno neće biti problema. Lani ga je imao Gramat po 60 kn kom,MBM,bauhaus,baumaks-cijene slične samo su imali različite sorte. Neki su imali jednodomne a neki dvodomne pa ti je najbolje telefonom provjerit ali mislim da još nemaju niti jedni jer će tek sad sadnice počet stizat u trgovine.Mislim da ih imaju oni rasadnici na Zvijezdi.

laella
27.02.2010., 12:52
Pisalo se ovdje (http://www.forum.hr/showthread.php?t=269000) o kiwi-u

mya_7920
27.02.2010., 13:14
Mi imamo tri kivija, čak su svi ženski, i uspijeva fenomenalno. :top:

jeeeRajt
28.02.2010., 11:31
hvala na odgovorima, dakle moze :D
iduci tjedan krecem u akciju s vrtom :cerek:

vbr666
25.06.2010., 15:09
pozdrav.

zanima me kako se to radi, na netu pronalazim samo djelomicne,
nekompletne informacije iz kojih mi nije jasno sto bih ja sad sa
svojim kivijem koji je polovica u drugoj godini (posaden u travnju
2009.), a polovica u prvoj (posaden u travnju ove godine), trebao
raditi.

armatura se sastoji od tri stupa na jednakim udaljenostima kroz koje
prolaze dvostruke zice na pet razlicitih visina.
otprilike ovako izgleda:
http://i46.tinypic.com/121ewqu.jpg

znaci idu: 2 zenska pa 1 muski pa 3 zenska pa 1 muski pa na kraju
jedan zenski.
sve skupa 8 komada.

to se sad sve razgranalo i zapetljalo medusobno i po zici i po
stupovima da vise skoro ne znam koji je koji. ja sam to na zimu
obrezao samo tako da sam skinuo sve one grane koje su se osusile (od
tuce prosle godine), ali to je sve opet oslo u sirinu i visinu.

ne znam koje smijem rezat koje ne, te sto da radim s onim izbojima
koji se sire duz zice i van svog predvidenog prostora a nemaju na sebi
niti jednu lateralnu mladicu, znaci kao zmija ide zicom, a nema izboja
na sebi koje bih pustio da raste gore.

evo pogledajte sami uostalom:
http://www.mediafire.com/?rmnygig51jg
kako sad to pravilno obrezat, sto smijem rezat, muski/zenski, koje
izboje smijem, koje ne i kada smijem kada ne?
kada je uopce cvatnja, ja prosle godine ni cvijeta nisam vidio a ni
ove bogami.

Rinna
25.05.2012., 19:38
dizem jer trebam pomoc, imam 2 zenske sadnice i 1 musku. ovo ce im biti 3 ljeto, bujni su, zeleni, ali ocito smo ih trebali obrezati.. sad stanga :( nece ni ovo ljeto biti plodova :(

ali... 1 zenska sadnica se pocela susiti, na 2 m je narasla i sad vene, listovi su na pola smedji :( vidjela sam par pauka da su srolali listove i pletu paucinu. jel moguce da je to od njih? :confused:

tomyslav
11.05.2013., 19:46
Imam pitanje u vezi cvjetanja (i pupanja) kiwija... Naime, imam zasađena tri ženska kiwija sorte Hayward i jedan muški Tomuri, sada već 7. godinu. Muški cvjeta već treću godinu za redom, no od ženskih još ništa...
Rastu u istim uvjetima, obrezujem ih na isti način, no čudi me da do sada ženski nisu ni jednom cvjetali, kamoli dali plodove...
U čemu bi mogao biti problem?

EDIT:
Ah da, živim u Krapini, znači kontinentalna klima, rastu uz južnu stranu kuće tako da su više manje zaklonjeni od vjetra, al tu je opet taj problem da muški daje cvjetove dok ženski ne, iako su svi na par metara udaljenosti.

dejo_vu
27.03.2014., 17:56
Pozdrav

Imam par pitanja u vezi kivia, totalno sam pocetnik u ovome a dobio sam par biljki pa da pitam mozda neko zna nesto da posavetuje .

Imam sledece biljke
Weiki

Geneva

Jenny

Arguta kensre

Weiki i Geneva su zasadjeni jedan pored drugoga jer je Weiki daje samo muške cvetove . Na internetu sam procitao da je Weiki dobar oprasivac za Genevu tako da sam ih zasadio na metar razmaka.

Za Jenny i Arguta kensre ne znam puno, receno mi je da su oni hibridi kojima ne treba oprasivac vec da se sami oprasuju pa sam njih zasadio zasebno. da li je to ok ? Dolazi li do mešanja sorti ako se neki od ovih kivija dotakne sa Weiki-em ? Kako se razmnozava ako nagodinu hocu posaditi mladice negde dalje ?
Cuo sam da ih je potrebno obrezivati jednom godisnje ,sta se obrezuje sta ne
Koliko narastu, zasadio sam ih uz žičanu ogradu da bi se mogli plesti

hvala