PDA

View Full Version : Što se ne smije u trudnoći - neprehrambeni topic

stranice : [1] 2 3

Mijaja
29.05.2007., 17:05
izdvojeno s teme "Što se smije"
uz prigodan uvodni post :D :D

jel istina da su sogorice i slicni likovi strogo zabranjeni u trudnoci???????

paspa
29.05.2007., 17:06

istina,istina...i večina familije...:s :s

abilan
30.05.2007., 07:32
jedno glupo pitanje: Do kad se smije spavati na trbuhu? Mislim do kojeg mjeseca?

oštrilo
30.05.2007., 07:39
Smiješ do kad ti paše :D
Ja JOŠ uvijek spavam na trbuhu, trudna 27+3 :top:

chiara
30.05.2007., 09:37
nema pravila do kad smiješ, to sama osjetiš kad ti više ne paše. mene je bilo strah da ne zdrobim bebicu :) ipak ima mene dosta.. :zubo:

Pahuljica79
30.05.2007., 10:55
Za strije trosila dm babylove ulje i popucala samo na mjestu di mi nikad nije palo na pamet mazati se .... sama sam si znaci kriva :tuzni:
Trbuh i cike mi zgledaju fenomenalno, i nema tu mjesta skromnosti :rofl:

Katarin@
30.05.2007., 16:38
Ajme ja u istim problemima, sva sreca da na ovom forumu ima stvarno svega.. Trudna 5 tjedana, prvi put i tako sam jaaaako zbunjena...
:confused:

Totalno te kužim. Jako sam sretna što ću biti mama i jedva čekam, samo me pomalo zbunjuje to sve oko trudnoće, strah me da nešto neću dobro napraviti, da se dobro ne hranim, da ne spavam u dobrom položaju, itd.itd. A trudna sam 4 mjeseca....Ne znam da li da idem na bolovanje ili ne? Radim u uredu, nije fizički zahtjevan posao ali psihički :flop: Međuljudski odnosi u na nuli pa me skoro svaki dan boli želudac od živciranja, non-stop neke stresne situacije. A i ne mogu dugo sjediti počnu me boliti leđa, noge, a nemam se gdje i kad odmoriti.

Tashi
30.05.2007., 17:42
katarin@, ja sam otišla na bolovanje s 4 mjeseca, tj na komplikacije u trudnoći i mogu ti reći - naknada hzzo nije nešto ali je vrijeme nenadomjestivo, i tvoj mir, i red, i nema stresa oko odlaska na posao, i povratka..sve leđero..ispočetka - priznajem - malo čudno, ali sad ne bih se mijenjala..doduše ja sam mali fenomen - s današnjim danom i 52. dan na predporodiljnom...(zakon predviđa 45max)..a što se tiče trudnoće - kad sam saznala - znači - tek saznala da sam trudna -nisam više znala sjediti, jesti, hodati, misliti..i sva sam bila u grču i strahu..9 mjeseci preda mnom bilo mi je kao da moram oploviti svijet jedrenjakom, a oči:eek: ..ali vjeruj - svih 9 mjeseci - ima svoje zašto..i dan za danom saznaješ sve...mijenjaš strahove, mijenjaš sama sebe, mijenjaš svoje stavove, mijenjaš prioritete...zato - moj savjet - step by step..:top:

Tajwy
31.05.2007., 11:15
oštrilo
ljubomorna sam sto mozes spavati na tibi! nemas pojma kako mi to nedostaje! (mene pritisce i nemrem, pa sam na ledjima ili na boku)
@Katarin@
dobro nam dosla! :*
ja sam na bolovanje otisla sa 4 mjeseca i predivno mi je... ne mislim na nista, uzivam u vrtu (luk i pomidor mi super napreduju), soba je frisko olicena,...ma milina. iskoristi to! odmori se i uzivaj u bebici. i druzi se s nama. cure i mame ovdje su super, jer su tako tople i iskrene, da je prekrasno visiti ovdje. i uvijek imaju rijeci utjehe! nikad nisi sama. :)

oštrilo
31.05.2007., 11:19
oštrilo
ljubomorna sam sto mozes spavati na tibi! nemas pojma kako mi to nedostaje! (mene pritisce i nemrem, pa sam na ledjima ili na boku)

http://www.cheesebuerger.de/images/smilie/liebe/d074.gif za divno čudo mogu spavati na trbuhu (za sada)!! I super mi paše... Vidjet ćemo koliko ću još moć prakticirati ovu pozu :s

-leona
31.05.2007., 11:32
Totalno te kužim. Jako sam sretna što ću biti mama i jedva čekam, samo me pomalo zbunjuje to sve oko trudnoće, strah me da nešto neću dobro napraviti, da se dobro ne hranim, da ne spavam u dobrom položaju, itd.itd. A trudna sam 4 mjeseca....Ne znam da li da idem na bolovanje ili ne? Radim u uredu, nije fizički zahtjevan posao ali psihički :flop: Međuljudski odnosi u na nuli pa me skoro svaki dan boli želudac od živciranja, non-stop neke stresne situacije. A i ne mogu dugo sjediti počnu me boliti leđa, noge, a nemam se gdje i kad odmoriti.

Ja sam isto ful sretna, ali bas me nekako vec hvata panika, cini mi se kao da sve radim krivo... jucer procitam da ne smijem jest tunu i napravim navecer rizoto s plodovima mora, sad procitam da ne smijem ni skoljke.. jooooojj:mad:

To je za izludit, neznam šta jest ni šta radit, na sto čuda sam... Kupila sam onaj prenatal, pa sam sad pročitala da ima previše vitamina a, pa ja to ne mogu pratit:cry:

abilan
31.05.2007., 13:00
Cure hvala na savjetu. I meni je palo na pamet hoće li spavanje na trbuhu smetati bebi. Tek sam trudna tjedana pa se još ništa ni ne vidi, ali skoro cijelu noć spavam na trbuhu. Ne znam kako će biti kasnije, neću ni spavati....:zubo:

Precious X
31.05.2007., 14:58
jedno glupo pitanje: Do kad se smije spavati na trbuhu? Mislim do kojeg mjeseca?

uf, blago vama koje jos spavate na trbuhu, meni pocelo smetat u 8-om tjednu, osjetila neko zadebljanje i bas mi smetalo, jednostavno vise nije udobno (sad u 9.-om, nije to bilo tako davno :zubo: )
inace, nista se jos bas golim okom ne vidi, samo osjetim i smeta ako se bas oslonim na trbuh..

@@novamama@@
02.06.2007., 13:49
Cure hvala na savjetu. I meni je palo na pamet hoće li spavanje na trbuhu smetati bebi. Tek sam trudna tjedana pa se još ništa ni ne vidi, ali skoro cijelu noć spavam na trbuhu. Ne znam kako će biti kasnije, neću ni spavati....:zubo:
Dok sa trbuh na vidi, nemožeš ni naškoditi bebici, a kasnije nečeš ni moći(to ti je kao da si probaš leći na loptu, pa vidi jel bi mogla tako spavati :D )a kad počneš osječati lupkanje :cerek: , i ak ti kao meni malac bude cijelo vrijeme na lijevoj strani, onda ti ni on neće dati da ga tiščeš, ja sad spavam samo na desnom boku, jer kad legnem na lijevi ako mi je mišek budan odmah počne ljutito nabijati, hee :rofl: čuva svoj teritorij

abilan
10.07.2007., 22:22
evo cure da vas nešto pitam.
khm, khm, :o vidjela sam u dm-u one durexove lubrikante na bazi vode. pa me zanima može li se to koristiti prilikom seksanja u trudnoći?

Wedding
11.07.2007., 09:40
evo cure da vas nešto pitam.
khm, khm, :o vidjela sam u dm-u one durexove lubrikante na bazi vode. pa me zanima može li se to koristiti prilikom seksanja u trudnoći?

moze:top:

abilan
11.07.2007., 12:52
E Wedding baš ti hvala!! :top:

amis
12.07.2007., 20:35
znam da trudnice (snaha, prijateljica, rodica...) koje su se mazale maslinovim uljem uglavnom nisu dobile strije, i koža se nekako brzo vrati u normalu, ali redovno mazanje, ne nakon što stomak već malo više naraste :)
vrijedi probati...
a da, poželjno je i piti maslinovo, negdje pred kraj, nekih dva - tri mjeseca, lakše se porodi :)
snaha je morala preležati 7 mjeseci, ali je rodila za 5 min :) a i ova prijateljica, 5-7 min (blago njima)...sad je li do maslinovog (obje su ga pile) :confused: :top:
maslinovo :s

cukerino77
13.07.2007., 23:00
tenk ju amis na savjetu, ovakav savjet vrijedi poslusati jer sve sto je prirodno, nikako ne moze stetiti a sve dobro znamo koristi maslinovog ulja...ja i mm trosimo cca 1,5 l na mjesec tako da ga necu pit nego samo koristit ko i do sad za svako meso i svaku salatu!:top:

cukerino77
13.07.2007., 23:03
by the way, ipak sam znatizeljka...koju bi one to kolicinu popile na dan? i da li su se mazale i nekom kremom protiv strija usporedno?

hany
16.07.2007., 10:50
by the way, ipak sam znatizeljka...koju bi one to kolicinu popile na dan? i da li su se mazale i nekom kremom protiv strija usporedno?

ja sam čula da je Decleor zakon, a i da je na prirodnoj bazi pa je ok..

fata
16.07.2007., 19:39
Pozdrav svima.Nova sam na forumu i u klubu trudnica(nadam se).Bila sam u sub kod gin.Testovi pokazuju +,ali se nista ne vidi osim nekakvih zanakova da bi moglo doci do krvarenja.Pijem Dabroston i folacin.U sub.na pregled.
Malo sam citala sve ovo pa me strah.Baka (zivi preko puta)ima macku koja ponekad ude u kucu pa i prilegne na kaucu.
Da je prestanem posjacivati.Zena ima skoro 90 i treba joj malo pomoci.

ženica
16.07.2007., 19:50
znam da trudnice (snaha, prijateljica, rodica...) koje su se mazale maslinovim uljem uglavnom nisu dobile strije, i koža se nekako brzo vrati u normalu, ali redovno mazanje, ne nakon što stomak već malo više naraste :)
vrijedi probati...
a da, poželjno je i piti maslinovo, negdje pred kraj, nekih dva - tri mjeseca, lakše se porodi :)
snaha je morala preležati 7 mjeseci, ali je rodila za 5 min :) a i ova prijateljica, 5-7 min (blago njima)...sad je li do maslinovog (obje su ga pile) :confused: :top:
maslinovo :s

moram se pridružiti u ovom savjetu i napomeniti da je ovo istina,,,
lično mogu da vam posvjedočim:) ,,

svoje zlato rodila sam praktično tek što sam legla na porađaoniči sto,,,

samo ne treba normalno pretjerivati, ali do deci ulja ujutro je prava stvar:)
- ako nemate maslinovog dobro je bilo kakvo drugo maslo
ali ja lično nisam pila drugo maslo, jer bi mi muž uvijek doneso baš orginalno maslinovo vizavi djeteta mu.

a poslije se rodila curica.

sad se nadamo sinu radi tog nekakvog ideala.

mici123
17.07.2007., 14:13
Pozdrav svima.Nova sam na forumu i u klubu trudnica(nadam se).Bila sam u sub kod gin.Testovi pokazuju +,ali se nista ne vidi osim nekakvih zanakova da bi moglo doci do krvarenja.Pijem Dabroston i folacin.U sub.na pregled.
Malo sam citala sve ovo pa me strah.Baka (zivi preko puta)ima macku koja ponekad ude u kucu pa i prilegne na kaucu.
Da je prestanem posjacivati.Zena ima skoro 90 i treba joj malo pomoci.

možeš nastaviti posjećivati baku :cerek:

samo nemoj čistiti pijesak u kojem mačka obavlja nuždu. progooglaj o toksoplazmi (mislim da se tako zove).

dersu
17.07.2007., 21:04
jedva cekam da se ovo i meni desi. :D

eto desilo se. opet mogu pit kavu i radit po ceo dan!:top:

cukerino77
18.07.2007., 10:32
moram se pridružiti u ovom savjetu i napomeniti da je ovo istina,,,
lično mogu da vam posvjedočim:) ,,

svoje zlato rodila sam praktično tek što sam legla na porađaoniči sto,,,

samo ne treba normalno pretjerivati, ali do deci ulja ujutro je prava stvar:)
- ako nemate maslinovog dobro je bilo kakvo drugo maslo
.

maslinovo je opcenito jako zdravo, ja ga bogato koristim, al...otkud taj savjet...da li netko zna medicinski objasnit?!Sta je sa onim da ne bi trebalo jesti puno secera i masnog?Ako se ne bi smjelo, cudno mi je u organizam unosit cistu masnocu i kakve to veze ima s porodom?stvarno me zanima...pliiiiiz iksplejn....:o

charlyse
18.07.2007., 16:09
Tek sam jučer saznla da sam trudna, po mom proračunu oko mjesec dana, petak idem gin.

U tih mjesec dana pila sam tablte protiv alergije stavljala kapi u nos, pržila se na suncu....... i uglavnom sve što se nesmije!!!
Ne pušim, prije 2 tjedna sam popila dosta vina kad sa bila vani na jednoj fešti:mad: tako da me zbog svega toga malo strah :confused:

paspa
18.07.2007., 16:12
Tek sam jučer saznla da sam trudna, po mom proračunu oko mjesec dana, petak idem gin.

U tih mjesec dana pila sam tablte protiv alergije stavljala kapi u nos, pržila se na suncu....... i uglavnom sve što se nesmije!!!
Ne pušim, prije 2 tjedna sam popila dosta vina kad sa bila vani na jednoj fešti:mad: tako da me zbog svega toga malo strah :confused:

...a sad pa nadalje lijepo polako...možeš sve,ali umjereno,bez pretjerivanja...samo si trudna,nisi bolesna...:kiss: :kiss:

charlyse
18.07.2007., 16:35
...a sad pa nadalje lijepo polako...možeš sve,ali umjereno,bez pretjerivanja...samo si trudna,nisi bolesna...:kiss: :kiss:

Ma znam ali bojim se da nebi te tablete naškodile djettu iako sam ih samo par popila, pila sam ih svaki drugi dan. I još nešto, koristila sam kremu za samotamnjenje a čitala sam da to nije dobro, joj :mad:

Paspa :kiss: vidim da si ti ovdje dežurna i da si gotovo sveznalica, hvala na utjesi :kiss: i čestitam na četvrtoj trudnoći :top:

Jedno pitanje za tebe, vidjela sam da si negdje pisala da moraž uzimat neke tabl, između ostalog i apaurine, šta veni ginekolog, neće štatit djetetu, ja se samo toga bojim:confused:
:kiss:

paspa
18.07.2007., 18:26
Ma znam ali bojim se da nebi te tablete naškodile djettu iako sam ih samo par popila, pila sam ih svaki drugi dan. I još nešto, koristila sam kremu za samotamnjenje a čitala sam da to nije dobro, joj :mad:

Paspa :kiss: vidim da si ti ovdje dežurna i da si gotovo sveznalica, hvala na utjesi :kiss: i čestitam na četvrtoj trudnoći :top:

Jedno pitanje za tebe, vidjela sam da si negdje pisala da moraž uzimat neke tabl, između ostalog i apaurine, šta veni ginekolog, neće štatit djetetu, ja se samo toga bojim:confused:

ja sad pijem toliko tabl kaj ih većina od vas nebu za života popila....ujutro metil dopa,tegretol,folacin,andol 100....navečer apaurin 5mg,tegretol, utrogestan 2x.....i ne bojim se za bebu...sve ostalo radim normalno...i da,jedem tunu....pa nemremo ju mi pojesti toliko da bi naškodila...jedino kaj se trudim paziti da ne nabijem preveć kila,iako ne znam do kad bum tak izdržala...u startu imam preveć kila,pa kad ih još dobijem...:cool: :cerek:

ATE13
18.07.2007., 19:01
I još nešto, koristila sam kremu za samotamnjenje a čitala sam da to nije dobro, joj :mad:

Ja sam isto koristila kremu za samotamnjenje ... nije skodilo bebi, meni jeste jer su ostale mrlje :rofl: ... neznam zasto bi to skodilo ?

I ja sam za bozic popila dosta vina... neznam ni sama koliko... a bila sam trudna, ali nisam znala... i hvala bogu sa bebom je za sad sve super... :s
Pila sam i poslje pola case crvenog vina al uz nju i vode ...
i popila sam i nekad diesel, nista pretjerano... :top:

Wedding
19.07.2007., 09:33

nemoj se bedirat.. ja sam isla na lasersku depilaciju jer nisam znala da sam trudna i sve je ok sa bebicom;) a doktori su mi odmah rekli da se ne brinem jer se se sve zbnilo u vrlo ranoj tudnoci.......... najgori su neki glupi potezi u fazi kada se max razvijaju organi (2-3 mjesec)

charlyse
19.07.2007., 14:08
nemoj se bedirat.. ja sam isla na lasersku depilaciju jer nisam znala da sam trudna i sve je ok sa bebicom;) a doktori su mi odmah rekli da se ne brinem jer se se sve zbnilo u vrlo ranoj tudnoci.......... najgori su neki glupi potezi u fazi kada se max razvijaju organi (2-3 mjesec)

Jel ok ići na more oko 5, imam kremu sun mix zaštitni faktor 25 ali inače sam tamnoputa i nikad ne pocrvenim, mislim jel ok zaštitni faktor ili zbog bebe da uzmem veći. Trudna mjesec dana:)

Wedding
19.07.2007., 16:42
Jel ok ići na more oko 5, imam kremu sun mix zaštitni faktor 25 ali inače sam tamnoputa i nikad ne pocrvenim, mislim jel ok zaštitni faktor ili zbog bebe da uzmem veći. Trudna mjesec dana:)

pa zasto nebi mogla ici;) .... sunce kao sunce bebi u trbuhu ne smeta ali po najvecem suncu nitko pametan ionako se nece izlagat UV zrakama;)( suncanica, dehidracija itd.) ... bebi u buši nikakav faktor nije potreban, on jer potreban prvenstveno tebi tj. da se zastitis:D

dersu
19.07.2007., 19:39

ako imas snage za to idi.
iako je moguce da vec u sestom tjednu osjetis veliki zamor koji ce da potraje.

mici123
20.07.2007., 08:22
http://roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=148&Show=1756

evo tu ti sve piše vezano za sunce i trudnoću.
obrati pažnju na: ''Trudnoća mijenja hormon melanin što uzrokuje tamnjenje kože, poznato kao chloasma. Tamnjenje je najzamjetnije na bradavicama, trbuhu i ponekad na licu. Budući da neke od navedenih promjena boje tena mogu biti trajne, najbolje je ne izlagati se direktnom suncu te koristiti kremu s visokim zaštitnim faktorom.''

ja sam u trudnoći stalno lice mazala kremom s zaštitnim faktorom jer sam se bojala da ne dobijem mrlje po licu.

Wedding
20.07.2007., 08:38

obrati pažnju na: ''Trudnoća mijenja hormon melanin što uzrokuje tamnjenje kože, poznato kao chloasma. Tamnjenje je najzamjetnije na bradavicama, trbuhu i ponekad na licu. Budući da neke od navedenih promjena boje tena mogu biti trajne, najbolje je ne izlagati se direktnom suncu te koristiti kremu s visokim zaštitnim faktorom.''

ja sam u trudnoći stalno lice mazala kremom s zaštitnim faktorom jer sam se bojala da ne dobijem mrlje po licu.

ja sam dobila fleke po licu( maska trudnoce) ijako se nisam izlagala suncu i mazala sam se Eucerinom 50+ ....evo sada 5 tjedana nakon poroda lice je skoro kao novo;)

Joules
20.07.2007., 08:42
ja sam dobila fleke po licu( maska trudnoce) ijako se nisam izlagala suncu i mazala sam se Eucerinom 50+ ....evo sada 5 tjedana nakon poroda lice je skoro kao novo;)

Hm, mislim da je ova hiperpigmentacija sto mici spominje rijetka, ali trajna... a ovo sto ti spominjes cesce ali samo privremeno, kao linea negra... barem sam si ja to tako objasnila :rofl:
i ja sam u strahu od ove trajne :D i makar uopce nisam na suncu mazem lice s kremom s faktorom, a za more kupujem 60... just in case :rofl:

Wedding
20.07.2007., 08:54
Hm, mislim da je ova hiperpigmentacija sto mici spominje rijetka, ali trajna... a ovo sto ti spominjes cesce ali samo privremeno, kao linea negra... barem sam si ja to tako objasnila :rofl:
i ja sam u strahu od ove trajne :D i makar uopce nisam na suncu mazem lice s kremom s faktorom, a za more kupujem 60... just in case :rofl:

to ti je sve isto, moja mama je u trudnoci sa mnom dobila masku trudnoce i nije joj prosla 2 godine pa je isla na kemijski peeling:flop: ... meni su rekli i u bolnici da ili prodje samo ili ne prodje:) , evo meni hvala Bogu prolazi:s ( a vec sam pripremala novceke za dermatologa:rofl: )

BTW: a jel znate da linea negra u jako rijetkim slucajevima moze i ostat:flop: ..... citala sam o tome ali nisam vjerovala pa sam pitala ginicku kojaje to potvrdila i mama mi kaze da je ostala nekoj njenoj frendici:eek: , tj. da je malo posvijetlila ali nikada potpuno.

papricica
20.07.2007., 08:56
A kad se pojavljuje linea negra? ja sam 17 tjedan i još je nema

hany
20.07.2007., 08:57

baš me zanima da li se može ići na špricanje.:rolleyes: ..ja sam bila jako zadovoljna sa tim za svadbu...

Wedding
20.07.2007., 09:00
baš me zanima da li se može ići na špricanje.:rolleyes: ..ja sam bila jako zadovoljna sa tim za svadbu...

moze jer to ne steti bebi ali nije preporucljivo jer bi se mogla obojat flekavo:zubo: ... ja nebi imala hrabrosti za takvo nesto:o

Wedding
20.07.2007., 09:01
A kad se pojavljuje linea negra? ja sam 17 tjedan i još je nema

a to ti je relativno...meni se pojavila oko 20 tjedna ili 22 vise se niti ne sjecam i sada 5 tjedana nakon poroda polako blijedi:D

hany
20.07.2007., 09:05
moze jer to ne steti bebi ali nije preporucljivo jer bi se mogla obojat flekavo:zubo: ... ja nebi imala hrabrosti za takvo nesto:o

Draaga moja Wedding, spomenula sam da sam bila zadovoljna s tim za svadbu...dodatak: trajalo je oko 10 dana (jer nisam nastavila sa održavanjem boje) i ravnomjerno se skidalo, a ne u mrljama...

papricica
20.07.2007., 09:10
a to ti je relativno...meni se pojavila oko 20 tjedna ili 22 vise se niti ne sjecam i sada 5 tjedana nakon poroda polako blijedi:D

a onda dobro:kiss: , ja mislila da nekaj kasni ta crta:zubo:

Wedding
20.07.2007., 12:57
Draaga moja Wedding, spomenula sam da sam bila zadovoljna s tim za svadbu...dodatak: trajalo je oko 10 dana (jer nisam nastavila sa održavanjem boje) i ravnomjerno se skidalo, a ne u mrljama...

pa to je sreca inace postoji velika sansa da se flekavo obojis ako se spricas u trudnoci isto kao i kod krema za samotamljenje ( govorim za one koje se smiju koristit u trudnoci) a skidanje u flekama nisam ni spomenula ali i to je moguce ( to se desilo maloj susjedi koja je isla na maturalnu veceru:flop: , htjela na solarij ali ju mama nije postila pa se otisla spricat i nakraju nije ni otisla na veceru:(

;)

charlyse
20.07.2007., 13:06

Hvala na linku :kiss:

ako imas snage za to idi.
iako je moguce da vec u sestom tjednu osjetis veliki zamor koji ce da potraje.

Joj danas se osjećam užasno umorno i pospano, ležim cijeli dan i još mi se spava :eek:

*Lubenica*
20.07.2007., 16:20

evo svježe da ti odgovorim jer sam danas baš isto pitala doktora na pregledu, naime ja idem od 8 - 9:30 ujutro i od 18:00 na dalje... isto stavljam jaki faktor...

uglavnom savjetovao mi je da je rano ujutro ok te predvečer ALI poslije sedam ali NE ležati na suncu već plivati u moru koliko ti paše i onda potražiti hlad... naime moj mi je doktor to objasnio da je iznimno važno skloniti se s ovog sunca koje ne samo da je opasno za nas trudnice već i za ostale, a kao razlog why not mi je rekao nešto o tome kako sunce ima utjecaj na krvne žile pa može doći do abrupcije posteljice što sve može rezultirati vrlo loše (kiretažom)... uglavnom poanta je hvali more, drž se hlada!!

dersu
21.07.2007., 10:21
Joj danas se osjećam užasno umorno i pospano, ležim cijeli dan i još mi se spava :eek:

eto, dolazi...sad ce mozda i mucnine pocet...ali ne brini, to je normalno, beba se stiti od stetnih uticaja.

hany
21.07.2007., 15:00

zvala sam studio i rekla je da imaju trudnica kaj se špricaju, al da nije preporučljivo do 4 mj.:flop: ...a niš ovo ljeto bum bijela kak i jesam, ipak ziher je ziher..

cukerino77
22.07.2007., 13:48
Bas su jucer rekli na dnevniku da se povecao broj spontanih pobacaja radi ove vrucine pa sam se izbedirala jer mi se cini da bih mogla bit trudna a isla sam na more. Ja sam uvjerena da je more ljekovito i da moze samo dobro doci, a sto se tice sunca, ono je opasno...mazem se sve u 16, al eto, bas sam htjela vidjeti sta i kako se smije, zasto su spomenuli te spontane a i ova stranica sa rode je ok.sad sam malo opustenija

charlyse
22.07.2007., 22:57
Sorry na možda glupom pitanju, negdje sam čula da j opasno imat mačku u prvih par mj. trudnoće??? :confused:

Ja imam mačku i stalno je samnom!?! :confused:

hany
23.07.2007., 09:44
a koje se tablete mogu uzimati protiv recimo glavobolje, zubobolje i slično?:confused:

Wedding
23.07.2007., 10:31
Sorry na možda glupom pitanju, negdje sam čula da j opasno imat mačku u prvih par mj. trudnoće??? :confused:

Ja imam mačku i stalno je samnom!?! :confused:

nema opasnosti ako je macka uredno cijepljena ;)

Cattleya
23.07.2007., 11:09
Bok cure!

Konačno da vam se i ja malo pridružim. Već sam na pola trudnoće i potpuno vas razumijem sa svim dilemama kaj se smije, a kaj ne. Sva sam u nekom strahu jer je moja trudnoća rizična i od samog početka mirujem, prvih 10 tjedana je to podrazumjevalo ležanje i eventulano sjedenje, a nakon toga ne smijem ništa raditi, dizati, a smijem prošetati....
Kaj se sunca i mora tiče, moja mama ima te chloazme po licu već tridesetak godina jer se nije čuvala i ničim to ne ide na žalost dolje. Ja se čuvam, moguće je da se radi o genetici, a i bolje je spriječiti nego liječiti.;)

Od lijekova protiv bolova smije se uzimati Lupocet (ili Lekadol, tj. paracetamol).
I ono kaj je meni, bar mislim, pomoglo je to što pijem puno vode. Istina da sam non stop na WC-u ( bar se malo šetam :zubo: ), no bar nemam nikakvu beštiju u urinokulturi.

I strije pokušavam spriječiti kremama protiv strija koje kombiniram s bademovim uljem. Moja mama ih ima pa imam šanse da ih dobijem, no nije se mazala ničim pa ko zna?
Raspisah se za prvi post. Puse svima :kiss:

charlyse
23.07.2007., 16:01
nema opasnosti ako je macka uredno cijepljena ;)

A ako nije?? :confused:

To je napuštena mačka, vidi se da su se ljudi dobro bri nuli o njoj tako je bila lijepa, čista, uredna, dobro uhranjena.... :cerek:
Par dana se motala oko naše kuće i mi smo je prisvojili, neznam jel cjepljena, mi ju nismo cijepili:confused:

ŠTA SAD??

Prpa me:mad:

mandy
23.07.2007., 16:07
opasan je izmet a ne mačka kao mačka (preko dlake...)...nemoj čistit njen pjesak i to je dovoljno.
MM-ova vjenčana kuma ima 9 mačaka (što svojih što lutalica) i kuća im uvijek otvorena, ak ona nije dobila toxo....samo nijed iralanjihov pjesak....

možeš napravit i test za tox....

Wedding
23.07.2007., 17:43
opasan je izmet a ne mačka kao mačka (preko dlake...)...nemoj čistit njen pjesak i to je dovoljno.
MM-ova vjenčana kuma ima 9 mačaka (što svojih što lutalica) i kuća im uvijek otvorena, ak ona nije dobila toxo....samo nijed iralanjihov pjesak....

možeš napravit i test za tox....

ako macka nije cijepljena i ako je lutalica moze prenjet sve i svasta cak i preko dlake:flop:

Wedding
23.07.2007., 17:47
A ako nije?? :confused:

To je napuštena mačka, vidi se da su se ljudi dobro bri nuli o njoj tako je bila lijepa, čista, uredna, dobro uhranjena.... :cerek:
Par dana se motala oko naše kuće i mi smo je prisvojili, neznam jel cjepljena, mi ju nismo cijepili:confused:

ŠTA SAD??

Prpa me:mad:

ja bi ju na tvom mjestu odvela na cijepljnja, okupala ju i tek nakon toga stupala u kontakt sa njom a pijesak mozes cistit slobodno jer sumljam da netko dira drek sa rukama:rofl: ;)

BTW: ako je macka oboljela od toxa mozes se zarazit i preko dlake jer se macka cisti jezikom pa tako cisti i anus i i cijelo tijelo:top: pa mislim da ti vise ne moram objasnjavat;) zasto i dlaka

Cattleya
23.07.2007., 19:57
Oštrilo, hvala puno !

Cattleya
23.07.2007., 20:13
Charlyse, što se mačke tiče, ja ju ne bih blizu dok sam trudna i potpuno se slažem s Wedding.Da se samo radi o riziku da ja kihnem i šmrcnem- to je tako nevažno, ali činjenica da svježa zaraza s toksoplazmom može trajno oštetiti moje dijete je neprihvatljiva.
Ako imaš ikakvih strahova, pitaj ginekologa ( i prije slijedeće predviđene kontrole) i vidjet ćeš što će ti reći. U svakom slučaju, ako se bojiš zaraze s toksoplazmom, možeš se javiti u zaraznu i pitati kome ići na pregled i kakve pretrage trebaš.
Držim ti fige, ali treba se informirati i biti ponekad i dosadan.

charlyse
23.07.2007., 20:26
ja bi ju na tvom mjestu odvela na cijepljnja, okupala ju i tek nakon toga stupala u kontakt sa njom a pijesak mozes cistit slobodno jer sumljam da netko dira drek sa rukama:rofl: ;)

BTW: ako je macka oboljela od toxa mozes se zarazit i preko dlake jer se macka cisti jezikom pa tako cisti i anus i i cijelo tijelo:top: pa mislim da ti vise ne moram objasnjavat;) zasto i dlaka

e sad me stvarno prpa :mad:

A da li može veterinar nekako ustanovit da li je mačka zaražena??

Kako ja mogu provjerit jesam se zarazila, mogu li nalazom krvi??

Joj......:cry:

cukerino77
23.07.2007., 21:57
na pregledu kog ginekologice trazi je da ti napravi bris na toksoplazmozu ili sta vec uzrokuju macke, saznat ces za par dana, i to ti govorim za gin na socijalnom!bez obzira na rezultat, izbaci mackuiz kuce u vrt dok si trudna ili je udomi kod nekog svog!

charlyse
23.07.2007., 22:29
na pregledu kog ginekologice trazi je da ti napravi bris na toksoplazmozu ili sta vec uzrokuju macke, saznat ces za par dana, i to ti govorim za gin na socijalnom!bez obzira na rezultat, izbaci mackuiz kuce u vrt dok si trudna ili je udomi kod nekog svog!

Sutra će je netko odnest veterinaru na pregled i cijepljenje! Inače sam kod priv. ginekologa koji u polikliniku dolazi 1 tjedno, danas sam bila, tako da ništa do slijedećeg pon.
šmrc :cry:

cukerino77
23.07.2007., 23:58
pa odi radi svoje mirnoce kod socijalnog, mozes odmah sutra...privatni ti moze uzeti cca 800-900 kn za kompl. pregled sa uzimanjem briseva, a kod socijalnog je besplatno...a na kraju briseve oba salju na isto mjesto, u bolnicu

Cattleya
24.07.2007., 10:15
Sutra će je netko odnest veterinaru na pregled i cijepljenje! Inače sam kod priv. ginekologa koji u polikliniku dolazi 1 tjedno, danas sam bila, tako da ništa do slijedećeg pon.
šmrc :cry:

Nema briseva na toksoplazmu nego se određuju određena protutjela koja govore u prilog stare ili nove infekcije. Vald briseve može veterinar raditi mački, to zbilja ne znam.
Javi se kod odabranog ginića koji ti piše uputnice te se s njim posavjetuj i neka te šalje u zaraznu na pretrage. Također on može tražiti i mišljenje infektologa. Mislim da tu vrlo vjerojatno nema mjesta panici, no bolje odmah to rješavati i riješiti se dileme i strahova.
Držim fige da sve dobro prođe i javljaj se da znamo kaj si riješila. :top:

sunnyah
24.07.2007., 11:28
Bok curke!
Evo da vam se i ja pridružim.
Ušla sam u četvrti mjesec i sva sam uplašena.
Naime, tek sam sad saznala da je folna kiselina jako važna u prva tri mjeseca (gin mi to uopce nije rekla). I tek sam je sad pocela uzimati :(
Osim toga gin mi je tek sada rekla da ne preporuča trudnicama normalne spolne odnose jer da sperma može izazvati spontani.
Do sada smo mm i ja imali normalne odnose, a sada smo oboje u strahu.
I strah me je zbog toga sto su me prva dva mjeseca stvarno pucali hormoni tako da sam i uzela persen koji put. Ne znam moze li on biti stetan ali cinjenica je da sam se nakon njega smirila. Mozda je to ipak bolje nego prenositi stres na bebicu.
Inace sam kod soc gin i tako se nekako lose osjecam. Valjda zena ima puno posla pa nas samo reda kao na traci. Koliko cesto treba ici na preglede? Moja je mene narucila za mjesec dana. Napravila sam vadjenje krvi, briseve, ovaj tjedan idem na prenatalni. Ima li jos nesto sto se treba napraviti?
Ovo za suncanje sam tek od vas cula. I da... kad se pocinju nakupljati kile? Ja sam od pocetka trudnoce dobila 0,5 kg a i inace sam mrsava :(
Sorry ako postavljam glupa pitanja ali stvarno sam u panici...

Durica26
24.07.2007., 11:36
Kao prvo dobrodošla:kiss:
Kao drugo, mijenjaj ginekologa, to što ti je ona napričala su gluposti. Ako ti je trudnoća normalna, ne vidim zašto ne bi mogla imati odnose sa mužem, to su stvarno gluposti:confused:
Što se tiče pregleda na početku trudnoće pregled se obavlja svaka četiri tjedna, tj. jednom mjesečno pa je to ok.:top:
I ono najvažnije, opusti se i uživaj u svom malom bebolinu koji raste u tebi i ako imaš kakvo pitanje svrati na Forum, ja sam tu saznala više stvarinego bilo gdje drugo.:kiss:

Cattleya
24.07.2007., 13:47
Bok curke!
Inace sam kod soc gin i tako se nekako lose osjecam. Valjda zena ima puno posla pa nas samo reda kao na traci. Koliko cesto treba ici na preglede? Moja je mene narucila za mjesec dana. Napravila sam vadjenje krvi, briseve, ovaj tjedan idem na prenatalni. Ima li jos nesto sto se treba napraviti?
Ovo za suncanje sam tek od vas cula. I da... kad se pocinju nakupljati kile? Ja sam od pocetka trudnoce dobila 0,5 kg a i inace sam mrsava :(
Sorry ako postavljam glupa pitanja ali stvarno sam u panici...

Bok i dobrodošla!
Persen mislim da neće škoditi što si jednom uzela, no pronašla sam da se ne preporuča u trudnoći i tijekom dojenja. Ginekolozi preporučuju i propisuju Normabel 2 mg, pogotovo kod rizičnih trudnoća jer osim što smanjuje tjeskobu i napetost, opušta i mišiće. Ja to baš ne volim uzimati, jer smiruje i bebu, no povremeno mi ipak dobro dođe pa pitaj ginekologicu.
Od pretraga vjerujem da si napravila krvnu grupu, Rh faktor i senzibilizacije, testiranje na Hepatitis B i sifilis(Zavod za transfuziju)- to ide kao neki standard.
I još, osim standardnih pretraga krvi ( krvna slika, bubreg, jetra, urin) važno je učiniti urinokulturu jer kod trudnica su česte bakterije u urinu koje ipak treba liječiti bez obzira ako nema simptoma.
Kod svakog pregleda je važno da te sestra izvaže, da joj daš urin i da umoči traku i da ti izmjeri tlak.
Kaj se kila tiče, sad će one krenuti gore kako ti se bude pojavio apetit.
I, ako nisi zadovoljna s ginekologom- mijenjaj ili odi privatno. Gdje god da dodješ kod soc. ginića svi imaju premalo vremena i previše pacijetica i jednostavno moraš biti informirana, hrabro pitati svašta, pa ma kako ti se pitanje glupo činilo jer je to važno za tvoju i samo tvoju bebu i tebe. Samo hrabro i bez imalo ustručavanja! :top:

EllaH
24.07.2007., 20:50
Od lijekova protiv bolova smije se uzimati Lupocet (ili Lekadol, tj. paracetamol). I ono kaj je meni, bar mislim, pomoglo je to što pijem puno vode.

nedavno sam slušala emisiju o alergijama i lijekovima i veli doktor da su najnovije studije pokazale da paracetamol (iako je najpreporučljiviji za trudnice) u trećem tromjesečju može rezultirati pojačanim alergijskim reakcijama kod djeteta... najbolje je ništa ako se može..

charlyse
24.07.2007., 21:32
Gin. mi je napisao preporučene pretragem a to su: KKS, URIN, URINOKULTURA, GUK,KG, Rh faktor, HBs antigen, JETRENE PROBE, CITOMEGALOVIRUS, TOKSOPLAZMA
Da li mislite da bi još nešto trebao a nije napisao??
Kod njega idem tek 20.8. koliko prije moram radit ove pretrage

FIRSTIME
25.07.2007., 08:52
pozdrav svima u drugoj dimenziji...meni još prilično imaginarnoj....što je normalno u tom drugom stanju? slušaš iskusnije, već majke, kako ne treba nositi teško, ne umarati se...gotovo se osjećam bolesno od tih super savjeta. ja sam puna snage, istina nekada se brže umorim ili brže izgubim volju da neki posao kojeg se uhvatim i dovršim...trebam nekog u istom blaženstvu da me ohrabri. ipak mi je first time...and it is so sweet!

Cattleya
25.07.2007., 08:59
Gin. mi je napisao preporučene pretragem a to su: KKS, URIN, URINOKULTURA, GUK,KG, Rh faktor, HBs antigen, JETRENE PROBE, CITOMEGALOVIRUS, TOKSOPLAZMA
Da li mislite da bi još nešto trebao a nije napisao??
Kod njega idem tek 20.8. koliko prije moram radit ove pretrage

Ovak- KG, RH faktor, HBS antigen znam sigurno da radi transfuzija, nalaz za 2-4 dana, urinokultura oko 8 dana, a ako odeš u mirogojsku 16 u HZJZ možda i malo manje. Najbolje ih je nazvati i pitati kad primaju uzorke jer u domu zdravlja (DZ) primaju u određene dane.
KKS, jetrene,Urin, GUK- za 1-2 dana u DZ
Citomegalo(CMV) i toksoplazma vjerojatno na zaraznoj i ne znam koliko se čeka. To možeš odmah vaditi kao i sve traženo na transfuziji.
Ostalo si posloži tak da do kontrole imaš sve nalaze.
Ovo sve sam i ja vadila no meni su tražili kontrole za bubreg (urea, kreatinin, K, Na) i u transfuziji sam vadila pretragu na sifilis dok CMV i Toxo nisam. To je valjda individualno.
Možda CMV i Toxo radi transfuzija- nazovi i pitaj ih i za kolko je nalaz gotov.

Cattleya
25.07.2007., 09:13
nedavno sam slušala emisiju o alergijama i lijekovima i veli doktor da su najnovije studije pokazale da paracetamol (iako je najpreporučljiviji za trudnice) u trećem tromjesečju može rezultirati pojačanim alergijskim reakcijama kod djeteta... najbolje je ništa ako se može..

Baš ti hvala na ovoj informaciji, proguglat ću da vidim o čem se radi. Svakako se slažem da ne treba uzimati lijekove ak se može i bez njih.

tockica
25.07.2007., 09:13
pozdrav svima u drugoj dimenziji...meni još prilično imaginarnoj....što je normalno u tom drugom stanju? slušaš iskusnije, već majke, kako ne treba nositi teško, ne umarati se...gotovo se osjećam bolesno od tih super savjeta. ja sam puna snage, istina nekada se brže umorim ili brže izgubim volju da neki posao kojeg se uhvatim i dovršim...trebam nekog u istom blaženstvu da me ohrabri. ipak mi je first time...and it is so sweet!

e pa dobrodošla!

ja ne znam koji bih ti savjet dala. najvažnije je da se opustiš, koliko je to moguće. simptomi su razni i razlikuju se od osobe do osobe... moj stav je da što manje čitaš po netu jer ćeš poludjeti ako imaš neke simptome koji tamo pišu ili imaš neke koji nisu nabrojani :cerek:

naravno, za svaku stvar se obrati tu curama. iskustva su od velike pomoći. ja guram kroz sve ovo uz njihovu pomoć i u puno situacija me umire i zbog njihovnih savjeta mirnije zaspim...

dobra je stvar kaj tu možeš pitati i podijeliti s nama najveće radosti i tuge, pitati bedasta i pametna pitanja i mi ćemo sve biti na raspolaganju :kiss: a to je važno! biti u krugu ljudi koji razumiju :cerek:

samo hrabro naprijed... jedan "Oče naš" izmolim svake večeri za sve nas... i bit će dobro :kiss:

Jacqueline
25.07.2007., 12:30
Bok svima, evo još jedne zbunjene mlade trudnice (6tj) kojoj je već sad muka, ali ne od trudnoće već od svega "što se smije" i "što se ne smije".

Ipak imam i ja neka pitanja. Spremam se na more, doktor rekao da je za sad sve u redu (iako se vidi samo točkica), nema opasnosti od krvarenja, al je sam sumnjičava što se tiče kupanja. Znam da u ranoj trudnoći nije pametno ići po bazenima (zbog klora i boleština) a što je s morem?

A drugo pitanje odnosi se na začinsko bilje. Poznato mi je da origano, bosiljak, ružmarin pogotovo,itd kao aromatično ulje nisu preporučljivi za trudnice jer mogu uzrokovati pobačaj, no da li se to odnosi i na začine jelima? Guglala sam ali nisam baš nešto konkretno pronašla o tome pa ako netko zna nešto nek se javi...

abilan
25.07.2007., 12:38
Ja se kupam u moru gotovo svaki dan, ali ipak biram plaže gdje je manje ljudi - tj. gdje je barem malo više čišće more. I uvijek se poslije svakog izlaska iz mora presvućem u suhi kostim. Naravno, ni ne pomišljam odlaziti na plažu prije 17.30 sati jer mi je prevrće. I naravno faktor 25 stavljam. U moru plivam pa tako vježbam.
Eto to ti je moje iskustvo i do sad nije bilo problema.
Što se tiče začina, ja ih stavljam u hranu kao i do sad. Nisam nigdje vidjela ta upozorenja da se ne smije jesti. :confused: U umake stavljam i origano i bosiljak i peršin. Naravno u umjerenim količinama.
Ma mislim da se sve u nekim normalnim količinama smije.

Joules
25.07.2007., 12:56
Bok svima, evo još jedne zbunjene mlade trudnice (6tj) kojoj je već sad muka, ali ne od trudnoće već od svega "što se smije" i "što se ne smije".

Ipak imam i ja neka pitanja. Spremam se na more, doktor rekao da je za sad sve u redu (iako se vidi samo točkica), nema opasnosti od krvarenja, al je sam sumnjičava što se tiče kupanja. Znam da u ranoj trudnoći nije pametno ići po bazenima (zbog klora i boleština) a što je s morem?

A drugo pitanje odnosi se na začinsko bilje. Poznato mi je da origano, bosiljak, ružmarin pogotovo,itd kao aromatično ulje nisu preporučljivi za trudnice jer mogu uzrokovati pobačaj, no da li se to odnosi i na začine jelima? Guglala sam ali nisam baš nešto konkretno pronašla o tome pa ako netko zna nešto nek se javi...

Meni je dr rekao nakon operacije (a i prije nakon biopsije) da se slobodno sto prije i sto vise kupam u moru, jer je more najzdravije sto postoji a i da je nase puno joda pa dezinficira eventualne ranice...

A ja cekam slijedeci pregled da mi kazu dal sam jos otvorena i ak ne jako dal se mogu kupat i plivat (za sad su mi tjelesne aktivnosti zabranjene)

Čokolada07
27.07.2007., 19:46
Curke mene zanima dal se smijem mazat kremom protiv celulita? Al samo po nogama i guzi. Šta kažete?

Ollantay
27.07.2007., 20:20
Curke mene zanima dal se smijem mazat kremom protiv celulita? Al samo po nogama i guzi. Šta kažete?

Hm, pa nekako ne vidim razlog zasto ne. Svojedobno je bilo i dilema smije li se bojati kosa za vrijeme trudnoce - smije.
Cuj, moja gin ima odlicnu stranicu, pise dosta toga sto se smije, sto ne. Pogotovo vezano za hranu. A i ima prikaz trudnoce iz tjedna u tjedan, pa evo.....
www.poliklinika-harni.hr

hm, valjda sam dobro to natipkala :confused:. ako nisam, malo poguglaj, zena se zove Vesna Harni.

Ollantay
27.07.2007., 20:24
Hm, pa nekako ne vidim razlog zasto ne. Svojedobno je bilo i dilema smije li se bojati kosa za vrijeme trudnoce - smije.
Cuj, moja gin ima odlicnu stranicu, pise dosta toga sto se smije, sto ne. Pogotovo vezano za hranu. A i ima prikaz trudnoce iz tjedna u tjedan, pa evo.....
www.poliklinika-harni.hr

hm, valjda sam dobro to natipkala :confused:. ako nisam, malo poguglaj, zena se zove Vesna Harni.

A jesam smotana...... naravno, i svim ostalim curkama preporucam ovu stranicu. To sam zaboravila napisati.:)

Wedding
27.07.2007., 21:28

da ali ne svakom

Čokolada07
28.07.2007., 01:05
da ali ne svakom

Uzela sam onu novu Garnierovu s kuglicom. Jel smijem?

HiP
28.07.2007., 05:44
A jel se smije upotrebljavati krema za intimnu depilaciju? :confused:

machkala
29.07.2007., 20:49
ajd vi meni recite , u zadnje vrijeme non stop slušam kak se trudnica ne smiju farbat?!:confused:

Wedding
30.07.2007., 09:06
Uzela sam onu novu Garnierovu s kuglicom. Jel smijem?

e to nemam pojma ...citaj sta pise u uputstvima i pitaj neku magistru u ljekarni;)

Wedding
30.07.2007., 09:07
A jel se smije upotrebljavati krema za intimnu depilaciju? :confused:

naravno:zubo:

mačkulina: ma samo se farbaj i ne slusaj bapsk price:top:

cukerino77
02.08.2007., 11:54
mene zanima ovo:

da li se za sitne dlacice na trbuhu ispod pupka smiju u trudnoci koristiti proizvodi s kemikalijama za izbjeljivanje dlacica?

Zlu ne trebalo.....

Wedding
02.08.2007., 13:33
mene zanima ovo:

da li se za sitne dlacice na trbuhu ispod pupka smiju u trudnoci koristiti proizvodi s kemikalijama za izbjeljivanje dlacica?

Zlu ne trebalo.....

smiju:top: jer nema stetnog delovanja posto se ne upija u kozu i djeluje samo lokalno na dlacice

cukerino77
02.08.2007., 13:58
hvala, znala sam ja da ce neka iskusna mama to znat!Pozdrav

Wedding
02.08.2007., 14:10
hvala, znala sam ja da ce neka iskusna mama to znat!Pozdrav

hehe, uf za to sam se posebno raspitivala jer mi je trbuh full odlakavio u trudnoci ( hvala bogu dlake su poslije poroda nestale:D )

charlyse
04.08.2007., 09:31
Ciao curke :kiss:
Da li se smije u trudnoći (9+4) uzimati RUPURUT??
To je kao gastal i on pomaže kod želučanih tegoba. Inače sam imala problema sa želucem i par puta imala gastritis, a jutros kad sam doručkovala keksolino kako svako jutro tako me zabolilo u želucu, na svaki zalogaj koji sam pojela. Gin mi rekao da smijem gastal, ali trenutno imam samo taj rupurut?
Pliz cure koje imate iskustva s tim javite :kiss:

Cattleya
04.08.2007., 12:01
Od jednog ti nece biti nista, no za Gastal proizvodjac tvrdi da se ne resorbira iz probavnog sustava. Za Rupurut se ogradjuju . Imas za nabaviti i Rennie sa pepermint okusom koji ne sadrze aluminij pa se smije uzimati u trudnoci. Ja sam uzimala sva tri i Peptorane u najranijoj trudnoci.

zoro007
05.08.2007., 11:38
obožavam spavati na trbuhu, al sad su mi bradavice toliko osjetljive da se čitavu noć okrećem kao pečenica na ražnju. :zubo:

charlyse
23.08.2007., 11:30
ej, jučer bila kod ginekologa i pola stvari ga zaboravila pitat...
1. da li se smijem voziti brodom? (Rijeka-Pag)
2. Da li smijem ići na duža putovanja npr, 7-8 sati vožnje

3. KOJI PRENATAL JE NAJBOLJE KORISTITI

trudna sam 12+2

Ollantay
23.08.2007., 11:35

trudna sam 12+2

Za sve to ti je najbolje pitati svoga gina, on ima uvid u tvoje stanje pa ti zna i najbolje reci. Ako se dobro osjecas i sve je ok s bebom nema razloga, vjerujem da ne putujes. Citala sam negdje da neke brodske i aviokompanije zadrzavaju pravo da, iz sigurnosnih razloga, ne primaju trudnice u visokoj trudnoci, da se ne porode.... To valjda ne vrijedi za one koje zive na otocima pa moraju do rodilista brodom, ne?
Samo ti zovi gina i pitaj.

ATE13
23.08.2007., 13:26

trudna sam 12+2

Ja ti mogu odgovoriti na pitanje br.2 ...ja sam u 35 /36 tjednu trudnoce putovala 12 sati cak i 16 (berlin-slavonija) i sve je bilo ok... gin me pregledao i rekao da nevidi nikakvu opasnost, samo da nesjedim predugo,da legnem ako je ikako moguce i da pravimo cesto pauze, to je jedino sto mi je rekao...
:top:
A najbolje da pitas svog gin. :top:

*Lubenica*
24.08.2007., 13:30

trudna sam 12+2

brodom naravno da smiješ
autom isto tako samo što ćeš raditi pauze svaka dva tri sata za wc.. (ja sam 37 tjedana pa sam prošli vikend prokrstarila pola Istre - s pauzama i dobrim jastučićima:cerek: )
Prenatal - imaš cijeli topic negdje o tome, pa pročitaj, to ti je individualno, ja pijem od početka naturalwealthov, ali imaš ih još drugih

charlyse
24.08.2007., 13:36
Hvala cure :kiss:

abilan
24.08.2007., 18:30
jel bed ako tijekom noći završim spavati na trbuhu iako sam dobrano u šestom mjesecu i imam već popriličan trbuščić?
Mislim trudim se spavati na boku, ali tijekom noći se probudim kako spavam na trbuhu pa se brzo premjestim na bok. Jel može to smetat bebici??

Durica26
24.08.2007., 18:39
jel bed ako tijekom noći završim spavati na trbuhu iako sam dobrano u šestom mjesecu i imam već popriličan trbuščić?
Mislim trudim se spavati na boku, ali tijekom noći se probudim kako spavam na trbuhu pa se brzo premjestim na bok. Jel može to smetat bebici??

Blago tebi kada možeš spavati na trbuhu, ja čim se malo jače okrenem prema trbuhu beba me počne udarati i nema šanse da spavam na trbuhu. Osuđena sam na spavanje na boku koje mi užasno smeta pa noći uglavnom provodim vrteći se ko na ražnju.

abilan
24.08.2007., 21:45
Ma i ja moram zaspati na boku jer me beba počne lupkati, ali valjda tijekom noći tako duboko zaspem (onesvjestim se:D ) da valjda nisam uopće svjesna da se okrenem na trbuh niti išta osjećam.

maja m
25.08.2007., 11:02

to ti se i meni događalo do samog kraja(trbuh mi je bio mali i čvrst i nije mi smetao) i rekla mi je ginićka da ne mogu tako naškodit bebi jer je zaštićena. ja sam se svejedno trudila spavat na boku, al uvijek bih se probudila na trbuhu :zubo:
i sad kad dojim cice znaju boljet al opet isto

Wedding
26.08.2007., 22:36

trudna sam 12+2

1. naravno
2. smijes uz mala stajanja da se malo protegnes i prohodas;)
3. bilo koji, svi koji su na trzistu su provjereni tako da sve ovisi o tebi;)

Esni
26.08.2007., 22:42

Kako samo uspijes trudna spavati na stomaku?:rofl: Ja kad sam bila trudna najgore mi je bilo sto nisam mogla spavat na stomaku.Mislim da bebi nista nece biti nebrini,ona je zasticena dobro.:top: Al nemoj to cesto radit!

abilan
27.08.2007., 10:48
hvala na odgovorima. Ma ja zaspem na boku, ali valjda toliko čvrsto zaspem da se preko noći okrenem na trbuh a da toga uopće nisam svjesna. :rolleyes:

Wedding
27.08.2007., 10:53
hvala na odgovorima. Ma ja zaspem na boku, ali valjda toliko čvrsto zaspem da se preko noći okrenem na trbuh a da toga uopće nisam svjesna. :rolleyes:

nemoj se brinut... bebi ne moze bit nista;)

Lelija
27.08.2007., 12:21

Ja nastojim spavati na lijevom ili desnom boku, a jednu noć sam se probudila napola na trbuhu u pola noći i beba je bila mirna pa nisam mogla cca 2 sata zaspat jer sam se bojala da ju nisam prignječila. Blesavi hormoni. :p :p

Ollantay
27.08.2007., 14:29
Ja nastojim spavati na lijevom ili desnom boku, a jednu noć sam se probudila napola na trbuhu u pola noći i beba je bila mirna pa nisam mogla cca 2 sata zaspat jer sam se bojala da ju nisam prignječila. Blesavi hormoni. :p :p

I mog mm napadnu hormoni tu i tamo, poludi kad si obucem kakve lanene hlace na gumu - da neka pazim da mi guma ne ode preko trbuha da ne zadavim dijete. A, sta ces.....:kiss:

ivn@
27.08.2007., 14:33
I mog mm napadnu hormoni tu i tamo, poludi kad si obucem kakve lanene hlace na gumu - da neka pazim da mi guma ne ode preko trbuha da ne zadavim dijete. A, sta ces.....:kiss:

A znaš kaj je jedna bivša trudnica 3 dana prije poroda pitala: "Da li bebi smeta guma od gaćica?!"

Tak da je tvoj mm OK, on e samo brine

Ollantay
27.08.2007., 14:39
A znaš kaj je jedna bivša trudnica 3 dana prije poroda pitala: "Da li bebi smeta guma od gaćica?!"

Tak da je tvoj mm OK, on e samo brine

Dobra je! Gdje je kupila takve velike gace da bi joj guma na trbuhu bila?! Ja svoje ni u ludilu nemrem navuc dalje od..... tek toliko da mi "frizuru" pokrije :rofl:

mici123
27.08.2007., 20:49
Dobra je! Gdje je kupila takve velike gace da bi joj guma na trbuhu bila?! Ja svoje ni u ludilu nemrem navuc dalje od..... tek toliko da mi "frizuru" pokrije :rofl:

pa trudničke gaće.
imaju ogroman dio napred, pokrije ti skoro cijeli trbuh.

*Mistique*
05.09.2007., 12:52
Tko od vas cura zna išta o gel noktima? čula sam da ih se mora skidati kad ideš rađati jer da oni po boji nokta gledaju nešto a što nisam skontala?

abilan
05.09.2007., 12:57
kad ideš na porod, kao i na bilo kakvu operaciju, trebalo bi skinuti lak sa svih noktiju. Naime, po noktim mislim da vide zasićenost kisikom, odnosno valjda ispod noktiju prsti poplave kad pofali kisika ili tako nešto, ne znam točno. :o
Znam da sam ja, kad sam išla vaditi angine, obavezno morala skinuti lak. A sad ne znam kako je sa prozirnim lakom ili gelom.

*Mistique*
05.09.2007., 12:59
kad ideš na porod, kao i na bilo kakvu operaciju, trebalo bi skinuti lak sa svih noktiju. Naime, po noktim mislim da vide zasićenost kisikom, odnosno valjda ispod noktiju prsti poplave kad pofali kisika ili tako nešto, ne znam točno. :o
Znam da sam ja, kad sam išla vaditi angine, obavezno morala skinuti lak. A sad ne znam kako je sa prozirnim lakom ili gelom.

Ok.dobro je znati.Sad ga trenutno nemam,ali se već par mj.razmišljam da ga opet stavim,ali radije ću onda još pričekati par mj.nakon poroda! Hvala :kiss:

Wedding
05.09.2007., 13:14
Ok.dobro je znati.Sad ga trenutno nemam,ali se već par mj.razmišljam da ga opet stavim,ali radije ću onda još pričekati par mj.nakon poroda! Hvala :kiss:

gel smijes imat i netreba ga uopce skidat;) , a za lak se preporuca da je prozirni ( ili recimo french sa zavrsnim prozornim gelom a ne recimo roskastim), ijako cura koja je radjala isti dan kada i ja imala je crveni lak na noktima...... meni je rekao doc. da nema problema ni sa lakom jer ga oni skinu u sec ako je hitno i ako je potrebno;)

*Mistique*
05.09.2007., 13:23
gel smijes imat i netreba ga uopce skidat;) , a za lak se preporuca da je prozirni ( ili recimo french sa zavrsnim prozornim gelom a ne recimo roskastim), ijako cura koja je radjala isti dan kada i ja imala je crveni lak na noktima...... meni je rekao doc. da nema problema ni sa lakom jer ga oni skinu u sec ako je hitno i ako je potrebno;)

Thanks još jednom :kiss: !

charlyse
05.09.2007., 16:11
A kad smo već kod geliranih noktiju... ona lampa i neki preparati koji se koriste imaju dosta jak miris, nadam se da ni to nije štetno?? :confused:

Wedding
05.09.2007., 20:57
A kad smo već kod geliranih noktiju... ona lampa i neki preparati koji se koriste imaju dosta jak miris, nadam se da ni to nije štetno?? :confused:

nije :zubo:

charlyse
21.09.2007., 14:47
Smije li se koristiti krema za samotamnjenje ili ne???

Sutra idem na neki pir, pa bi večeras namazala samo na područje lica i vrata??:confused:

Mijaja
22.09.2007., 08:45
Smije li se koristiti krema za samotamnjenje ili ne???

Sutra idem na neki pir, pa bi večeras namazala samo na područje lica i vrata??:confused:

meni je doktor za tu kermu rekaon NE i to stogo NE.... može ona protiv celutlita, za učvrščivanje grudi i sl. ali samotamnjenje NE....

putnica
19.10.2007., 09:05
ocistila sam ovaj topic od hrane, izvolte dalje :cerek:

zoro007
19.10.2007., 14:04
ja bi najradije na stomaku spavala, al bojim se da bebici ne naškodi..

inače me ove moje ex i buduće trudnjače izluđuju sa tim što smijem a što ne. neki dan sam od radosti skočila u zrak kojih 15-tak cm, a frendica koja već ima dijete me samo prijekorno izgrdila - u stilu to ne smijem..
ma glupo mi je to - nije to bilo ništa ekstremno.
ovaj tjedan sam bila kod ginićke koja je potvrdila ono što sam i mislila - po osjećaju..i sve će biti ok.:)

Ollantay
19.10.2007., 14:21

:lol: :lol: :lol: Apsolutno! I prvih 18 godina djetetova zivota. :lol:
Ja sam jednom nogom u rodilistu i cijelo mi je vrijeme trudnoce bio samo jedan savjet moje ginekologice na pameti - slusajte svoje tijelo. Dakle, zene, bez panike, nikakvi ekstremi i skakanje iz padobrana, ali - zivite normalno. Beba je zasticena, a tijelo ce vam samo dati signal kad je dosta. Naravno, ovdje ne mislim na problematicne i rizicne trudnoce.
Btw spavanja na trbuhu, ponekad se nasa pituljica okrene malo na stranu, iako sad vec uredno dubi na glavi, pa imam mjesta da se okrenem na trbuh, ne bas skroz, ali dovoljno da zapredem od zadovoljstva, bar na 10 minuta.

abilan
19.10.2007., 18:36
Evo ja sam neki dan trčkarala uz psa dok smo vježbali ponašanje u izložbenom ringu. :cerek: A i danas je imao bliski susret s jednim psom i onda sam potrčala da pomognem da ih razdvojimo, ali dok sam ja došla do njih već su se razdvojili. Dakle, u 8. sam mjesecu i trčkaram, cupkam na mjestu, plešam po kući i naravno svaki dan šetam s psom oko sat vremena. I tako cijelu trudnoću. Naravno, hvala Bogu ja to smijem jer mi je trudnoća uredna i osjećam da mi odgovara.
Tako da se ne obazireš što ti drugi govore već kao što je već napisano slušaj svoje tijelo i uživaj!

charlyse
22.10.2007., 08:54
Zanima me slijedeće, svi mi pune glavu da ništa teško ne smijem nostiti, ali ja se nakad zaboravim pa i dalje nešto nosim, vučem, npr. preuređujemo stan, šta ne smijem nositi-pomicati stvari poput stolice, tabureića, smijem li nositi vrećice iz trgovine,.... mama me s time isprepadala i sad se za svaku debilnu stvar pitam smijem li to nositi ili dignuti:confused:

Leonee
22.10.2007., 09:07
Zanima me slijedeće, svi mi pune glavu da ništa teško ne smijem nostiti, ali ja se nakad zaboravim pa i dalje nešto nosim, vučem, npr. preuređujemo stan, šta ne smijem nositi-pomicati stvari poput stolice, tabureića, smijem li nositi vrećice iz trgovine,.... mama me s time isprepadala i sad se za svaku debilnu stvar pitam smijem li to nositi ili dignuti:confused:

neznam.. no znam da sam ja uz svoju alergiju (kihanje i kasljanje), nosila iz ducana vrecice (npr.krumpiri+pola lubenice)... i dobila kontrakcije (maternica mi je izgledala kao u grcu.. uleknuta.. uzas..:().. :ne zna: ..da li sam ih dobila od kihanja, nosenja tereta ili neceg treceg.. neznam,.. nezna ni moja doktorica.. veli da je moguce i jedno i drugo.. i preporucila mi da se smirim uz svakodnevni magnezij.. :(

edit: trudnoca traje samo 9mj.. i mislim da je najbolje se u to vrijeme malo primiriti.. ne kazem da treba biti mimoza.. ali malo teze vrecice prepusti muzu i mami :mig:

Ollantay
22.10.2007., 09:14

Pa, gle, to ti je individualno, ali cinjenica je da, po zakonu fizike, kad dignes nesto tesko postoji potencijalna opasnost da se izazoves prijevremeno otvaranje! Pogotovo ako ti je trudnoca rizicna, cuvaj se takvih egzibicija. Mene su plasili s tim da ne bih smjela usisavati, penjati se, sto zbog pada (primijetila si da smo tako nespretne!), sto zbog podizanja tijela, pa opet fizika i opterecenje, pa nosenje iz ducana itd...... nisam se bas strogo pridrzavala toga, ali nisam ni pretjerivala. Tijelo ti samo reagira, meni se, recimo, pri naporu pojacao iscjedak. To sam rekla ginu i rekla mi je da je to rezultat. Dakle, nemoj, ako ne moras. Uostalom, ovo je idealno vrijeme da se damo razmaziti, pa iskoristi to!!!!:mig:

charlyse
20.11.2007., 08:52
Ajme jedva iskopala ovu temu....
Možda ći postavuit glupo pitanje, a li preventive radi, jel se smiju radit kupke u trudnoći? Tako sam se zaželila da legnem u kadu i opustim se.... :D

Lali Puna
20.11.2007., 08:55
da, smiješ, nema razloga zašto ne bi smjela, pobogu. samo ti voda ne smije biti prevruća (to ak se inače voliš banjat u jako vrućoj vodi, ako se kupaš u vodi normalne temperature možeš se normalno kupat k'o i do sad).
kao i inače, nemoj da traje dulje od 20 min - pol sata.

charlyse
20.11.2007., 09:24
Oki doki :kiss:

cukerino77
20.11.2007., 10:31
ja sam cula da su zene prije brdo godina abortirale tako da su dugo lezale u jako vrucoj vodi, al mislim da to vrijedi samo za pocetak trudnoce ako je uopce istina

Lali Puna
20.11.2007., 10:42
ja sam cula da su zene prije brdo godina abortirale tako da su dugo lezale u jako vrucoj vodi, al mislim da to vrijedi samo za pocetak trudnoce ako je uopce istina

samo ti voda ne smije biti prevruća (to ak se inače voliš banjat u jako vrućoj vodi, ako se kupaš u vodi normalne temperature možeš se normalno kupat k'o i do sad).
kao i inače, nemoj da traje dulje od 20 min - pol sata.

eto

cukerino77
20.11.2007., 10:59
pa nisi joj trebala isticati, zna zena valjda citati :rofl: :rofl: :rofl: , pogotovo sto nam se stavovi slazu...stvarno si cudna biljka :rolleyes:

Lali Puna
20.11.2007., 11:15
istakla sam tebi ;)

jer si na moje da se smije, samo ne u prevrućoj vodi i ne predugo ti napisala da su se nekad abortusi izazivali ležanjem dugo u jako vrućoj vodi
pa mi se činilo da se nadovezuješ na mene (inače mi je tvoj upis nejasan)

machkala
20.11.2007., 13:48
istakla sam tebi ;)

jer si na moje da se smije, samo ne u prevrućoj vodi i ne predugo ti napisala da su se nekad abortusi izazivali ležanjem dugo u jako vrućoj vodi

mogu li znat otkud tebi toliko znanje o svemu???

mozda zena voli proucavati informacije. tough_cookie

mici123
20.11.2007., 14:30
može se kupati u trudnoći

ali, treba biti oprezan. trudnice često imaju gljivice (candida i ostalo društvo), a kupanje pogoduje razvoju gljivica. Odnosno vlaga im pogoduje. Iz tog razloga se preporučuje tuširanje.
Ja sam podložna gljivicama pa i sad izbjegavam kupanje (a nisam trudna).

madcox
20.11.2007., 14:32
Cure, pitanje. Ako imaš previše plodne vode, koji su mogući rizici? Hvala. :cerek:

machkala
20.11.2007., 14:33
Cure, pitanje. Ako imaš previše plodne vode, koji su mogući rizici? Hvala. :cerek:

pošalji pp Lali puni, ona ti sve zna :kava:

draga mackulina, nadam se da je ovo bio prijateljski savjet, a ne provokacija. tough_cookie

madcox
20.11.2007., 14:38
pošalji pp Lali puni, ona ti sve zna :kava:

Pitala sam svih, ne samo nju. Ni vrag da ona jedina sve zna!!!??? :confused:

mici123
20.11.2007., 14:43
znam i ja :rofl:

bila je tema višak plodne vode (http://www.forum.hr/showthread.php?t=168522)

još o plodnoj vodi (http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=149&Show=1902)

madcox
20.11.2007., 14:47
znam i ja :rofl:

bila je tema višak plodne vode (http://www.forum.hr/showthread.php?t=168522)

još o plodnoj vodi (http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=149&Show=1902)

Hvala!!!! http://yelims.free.fr/Coucou/Coucou31.gif

cukerino77
20.11.2007., 15:03
istakla sam tebi ;)

ma gle, nije da se netko uvijek mora nadovezivati na tebe...:kava: ja sam samo napisala ono sto sam cula, sta se ne razlikuje bitno od onog u tvom postu pa mi nije jasno zasto opet moramo pametovati oko toga, pogotovo sto pisem da se odnosi na pocetak tr i da je mozda glupost...al nemojmo vise off topic, dobit cemo kartone :mig:

a kad smo vec kod toga, da li bi i isle na wellness?na nekim sam stranicama bila procitala da ima visestruke koristi za trudnice, ali mene bas ne privlaci zbog kombinacije bakterija i vrucine...:ne zna:

Lali Puna
20.11.2007., 16:08
hm..ne znam što misliš pod wellness...wellness može bit i masaža kombnirana s kozmetičkim tretmanima, a wellness se danas često koristi i kao šminkerski izraz za ono što su zapravo toplice - namakanje u raznim bazenima s toplom vodom

u toplice ne bih išla, na masažu i kozmetičke tretmane bih.

cukerino77
20.11.2007., 16:18
mislila sam na toplice i stvari tipa finska i turska sauna...nekako mi je bed jer tamo ljudi sjedaju po svud goli ili eventualno u rucniku, a toplo je i vlazno pa je ta sredina sigurno milina za razmnozavanje bestija...to mi je bed i radje cu preskocit, ionako sam bila jednom u zivotu, a na ostale kozm.tretmane bih isla i ja!

abilan
20.11.2007., 17:48
Mislim da sam negdi pročitala da se ne smije u saunu i u jacuzzi. Valjda se temperatura tijela previše podigne pa može biti opasno za dijete. Mislim da sam to tako negdi pročitala. Uglavnom ja nisam riskirala.

tough_cookie
20.11.2007., 18:48
ajmo bez medjusobnih podbadanja. cure ovdje traze informacije i svaki pozitivan doprinos temi im je dragocjen. od podbadanja nitko nema koristi.
(nadam se da toga ovdje ni nema, da sam krivo procitala :mig: ).

hvala!

nastavljamo u revijalnom tonu ...

Mijaja
20.11.2007., 19:41
meni kozmetičarka rekla da se masaže ne preporučaju u trudnoči, objašnjavala mi zašto, ali ne sjećam se više....
druga ženska je rekla da u nekim salonima trudnice ne masiraju jer djeca mogu imati problema sa bubrezima..... odnoslo se na jake masaže cijeloga tijela
meni mm tu i tamo izmasira lopatice i ramena, i noge naravno samo da poprime izgled ljudskog stopala....

Rosa
20.11.2007., 20:04
Postoje posebne masaze za trudnice, ostale se ne preporucuju.

A meni je opet pala na pamet slika trudnice s povecim trbuhom kako lezi na trbuhu kao na obicnoj masazi (mos si mislit), a ruke i nogice su u zraku (znate na kaj mislim). Steta sto mi ne rade smajlici.

psyhomama
21.11.2007., 09:32
Uf naslušala sam se i ja svega i svačega o tome šta se smije a šta ne-za izluditi:eek: :eek: Ono u šta ja vjerujem je:ne piti alkohol,ne pušiti i ne izimati lijekove bez dogovora sa ljekarom.Ostale stvari zavise od toga kako se trudnica osjeća,šta joj prija a šta ne:) Znam da ovime nisam nikome pomogla ali je bitno da se malo OPUSTITE i uživate u trudnoći,ipak je to poseban period našeg života
:cerek:

lopticica
21.11.2007., 12:15
Sto se tice kupanja u kadi, na jednoj kupki za trudnice pise da se smijes kupati oko 20ak min ali da voda nebude preko 36 stupnjeva. :) Ali sada mi pak nije jasno kako se smije kupati u bazenu ili moru... Pa ne izlazis valjda svakih 5min van!! :) :) :) :)

didi1
21.11.2007., 12:36
Sto se tice kupanja u kadi, na jednoj kupki za trudnice pise da se smijes kupati oko 20ak min ali da voda nebude preko 36 stupnjeva. :) Ali sada mi pak nije jasno kako se smije kupati u bazenu ili moru... Pa ne izlazis valjda svakih 5min van!! :) :) :) :)
Mislim ali mozda grijesim da to ima veze s tim da je temperatura vode puno niza i da se ti u vodi kreces odnosno plivas,a ne banjas se kao u kadi! Ispravite me ako je netocno jer to samo predpostavljam!:mig:

Lali Puna
21.11.2007., 12:42
Mislim ali mozda grijesim da to ima veze s tim da je temperatura vode puno niza

tako je ;)

Lali Puna
29.11.2007., 20:13
meni danas rekla dok da ne smijem na hladno pivo :cry:
tojest, pričala je kako bebe reagiraju na zvukove, kako im paše lagana glazba, kako im smeta jako glasno...pitah ju - jel to znači da ju ne bih smjela voditi na hladno pivo, rekla je da ne, da bi ju to uznemirilo...
a već smo karte kupili, šmrc :cry:

bez veze..a na početku trudnoće me pustila na vip in music festival...

iva1608
29.11.2007., 20:15
tojest, pričala je kako bebe reagiraju na zvukove, kako im paše lagana glazba, kako im smeta jako glasno...pitah ju - jel to znači da ju ne bih smjela voditi na hladno pivo, rekla je da ne, da bi ju to uznemirilo...

ja sam prije 2 tjedna bila na godišnjici mature, cijelu noć je svirala glasna glazba... mislim da mi se bebač od muke ukipio u trbuhu i više cijeli drugi dan ni makac... pa ne znam ima li nešto u tome :ne zna: :confused:

Lali Puna
29.11.2007., 20:38
a, ono..nije da će im doista naškoditi, ali ih uznemirava....stvarno sam razočarana...bila sam kao trudnica već na nekoliko koncerata, birala sam one koji nisu jako agresivni pa sam mislila da sad isto neče biti problema....viđala sam trudnice i trudnije od mene na tim koncertima...

jučer sam bila u kazalištu, na kraju predstave se orio jak pljesak i baš sam bila pomislila kak je bebi...al onda sam si mislila - pa ne bismo mogli živjet kad bi bebi svaki jači zvuk smetao, ne bismo izlazile van da ne čujemo hitnu, kočenje tramvaja, radove i slično...

ne znam...ima li tko kakva iskustva?

Mijaja
29.11.2007., 20:49
moja beba je u kazalištu podivljala baš mi nije bilo svejedno.... zato i ne idem u kina....

Lali Puna
29.11.2007., 21:09
ni u kino ne ideš? pa da se u ukću zatvorim skroz?!?!
men' se to čini malo pretjeranim..bila sam već brdo puta u kinu i u kazalištu, pa to mi je glavni oblik društvenog života sad kad birtije nisu baš najbolje riješenje...

mislim, pa kolike žene su trudne na svadbama svojim...a,nitko još nije zabranio udavanje u trudnoći

mandy
29.11.2007., 21:43
ja sam 28.03. bila u kinu...bebo skroz miran a film Mela Gibsona...onaj u prašumi (zaboravila ime...)...31.03 bili na svadbi, uz to i plesala cijelu noć....bebo isto skroz miran...javljao se kad bi jela :cerek:

Mijaja
29.11.2007., 21:56
nemam pojma, moja zna tako podivljati.... sumnjam da će imati traume iz djetinjstva zbog toga, ali problem mi je sjediti, nisam filmofil pa mi to i ne fali!!!!

mandy
29.11.2007., 22:07
Mihel je bio jako mirna beba, nekad premirna pa sam ga bockala da se javi da vidim jel dobro...znao je divljat al možda 1-2 tjedno...inače se samo protezao, namještao...:cerek:...zato sad nadoknađuje ...:cerek:

foresst
30.11.2007., 08:20
Lali, i ja sam svoju bebu vodila na koncerte.. i mislim da ti dokica prije nije branila jer je i trudnoća bila manja, beba manje osjetljiva na zvuk, a i vip in je bio na otvorenom. ja sam isto bila na vip in-u, trudna čini mi se 6 mj, i moram priznat da bebi i nije bilo svejedno baš, posebno ne kad je raspalio culture shock. dok smo još bili jako mali (oko 4 mj), plesale na jinxima i svidjelo nam se jako.. sa 8. mj smo bile na darkwood dub-u u tvornici, izdržale smo do pola jer je bilo toliko zadimljeno da me je počela savjest peći, a i nisam se mogla baš opustiti u gužvi iz straha da me netko ne gurne ili lupi u trbuh.. i mislim da je to pravi razlog zašto i ti ne bi trebala ići na hladno pivo - bebi će zvučati prilično žestoko + gužva i divljanje + zatvoreno i zadimljeno..
ja rađe neću otići na koncert, nego sjediti skrušeno na tribinama negdje i želit si popit pivicu i zapalit malo..

Lali Puna
30.11.2007., 08:28
sa 8. mj smo bile na darkwood dub-u u tvornici, izdržale smo do pola jer je bilo toliko zadimljeno da me je počela savjest peći, a i nisam se mogla baš opustiti u gužvi iz straha da me netko ne gurne ili lupi u trbuh.. i mislim da je to pravi razlog zašto i ti ne bi trebala ići na hladno pivo - bebi će zvučati prilično žestoko + gužva i divljanje + zatvoreno i zadimljeno..

e, vidiš, ja izbjegavam netrudnica friendly mjesta i koliko god je bilo koncerata u tvornici ili močvari koji su me privlačili - propustila sam ih...to su mjesta na kojima je pregužva, prezagušljivo i prezadimljeno za trudnicu.
al u velikoj dvorani doma sportova mogu gospodski sjedit na tribinama, dalje od gužve, nije zagušljivo i nije zadimljeno!
ja ću radije otić na koncert i bit mirna i pristojna nego sjedit doma.
frendica je bila s cca 7 mjeseci trudnoće na hladnom pivu na šalati...
da, to je na otvorenom, ali zar je takva razlika...

mislim, okej..neću ići...znam da bebi to ne bi štetilo, al neću ju tak uznemiravati nepotrebno...
...al mislim da je izbjegavanje kina i kazališta pretjerano, to odbijam!
jučer su prošli vatrogasci i hitna pod sirenama dok sam hodala ilicom..kam bi došla kad bi se izolirala od svih jačih zvukova?!?!?!

Lelija
30.11.2007., 08:37
moja beba je u kazalištu podivljala baš mi nije bilo svejedno.... zato i ne idem u kina....

To je vrlo individualno :mudri:, isto kao i ono da se nečija beba non stop mrda i štuca :cerek: , a nečija je mirna... ja sigurno nikam više ne idem a i da sam malo manje trudna ne bi jer kad sam doma gledala resident evil u dolbyu i malo glasnije, beba je fraze dobila tak da znam da joj kino nikak ne bi pasalo (a istina bog i meni je nekad fakat preglasno, nisam baš tako gluha da oni to toliko moraju raspalit - e i tu je pitanje čist fizičke naravi - sigurno bi morala na wc makar jednom :D ).

foresst
30.11.2007., 09:11
...al mislim da je izbjegavanje kina i kazališta pretjerano, to odbijam!
jučer su prošli vatrogasci i hitna pod sirenama dok sam hodala ilicom..kam bi došla kad bi se izolirala od svih jačih zvukova?!?!?!

ma nemoguće je i bilo bi sasvim suludo uopće probavat tako nešto..

nego, pričala ja s ginom o slušanju klasike i utjecaju na IQ bebe, pa me je samo pitao jel i inače slušam mozarta i uživam li u takvoj glazbi. Ja rekla: ne, čak me dosta brzo počne i iritirati klasika, pa sam fino dobila odgovor da sva ona glazba u kojoj ja uživam povoljno utječe na bebu, jer sam ja opuštena, sretna, bla bla, i da niš koristi od klasike ako me to iživcira.. tako je i s koncertima (u naravno trudnica friendly okružju), kazalištem, kinom i sl. Dok se vozim u autu znam ponekad raspalit glazbu i pjevat i beba, bez obzira na buku, doslovce pleše u trbuhu, a neki put kad na TV-u netko zavrišti skužim da se ukoči ili naglo pomakne jer se uplaši (lately ni meni ne paše scary atmosfera u filmu)

sdbelanc
30.11.2007., 11:19

normalno je da se ne možež izolirati od svih jačih zvukova, ali jedno je 1,5-2h glasne muzike na koncertu a drugo zvuk sirenom vatrogasaca (od par sec).
Ja u kinu nisam bila ali namjeravam.

paspa
30.11.2007., 11:21
...obožavala sam u trudnoćama ići u kino....:top: ....na koncerte baš i ne,tak se potrefilo,al išla bi bez beda....:cerek:

good girl
30.11.2007., 18:33

Koliko tj. si trudna??? Ja sam sa 22 tjedana bila na koncertu u Trstu i sve o.k....izbjegavala sam prve redove i gužvu i bila pri kraju gdje se nisu jako gurali i sve je bilo u redu...moja mala sad obožava glasnu muziku...:D

Lali Puna
30.11.2007., 20:10
u 25. tjednu. koncert je za dva tjedna. al nije problem u odlasku na koncert nego u vsti glazbe - kaže dokica da bebama smeta agresivna muzika. a hladno pivo nije baš milozvučan bend :D

good girl
30.11.2007., 20:15
u 25. tjednu. koncert je za dva tjedna. al nije problem u odlasku na koncert nego u vsti glazbe - kaže dokica da bebama smeta agresivna muzika. a hladno pivo nije baš milozvučan bend :D

Gle bila i ja na rock koncertu...ako se osijećaš dobro idi...poslije će ti biti žao...makneš se malo od gužve i no problems...:top:

Lali Puna
30.11.2007., 20:50
bila sam i ja na koncertima mnogim kao trudnica..da ne pričam da u zadnje tri-četiri godine skoro pa nema koncerta u ovom gradu na kojem nisam bila...tak da nije da sam uskraćena...hladno pivo sam slušala uživo već dvaput ove godine, a bar pet puta u zadnje tri...
neću ipak bebe uznemiravati

ksenija_2
30.11.2007., 21:44
Ja sam negdje pri kraju trudnoce bila u kinu, gledala Rockyja Balbou, a bebac me valjda pola filma udarao po trbuhu :D

Mijaja
03.12.2007., 14:40
moja beba se u početku plašila udarne bušilice,i takvih zvukova ali navikla se cura, to joj je sudbina :lol:

charlyse
05.12.2007., 02:04
ja sam prije 2 tjedna bila na godišnjici mature, cijelu noć je svirala glasna glazba... mislim da mi se bebač od muke ukipio u trbuhu i više cijeli drugi dan ni makac... pa ne znam ima li nešto u tome :ne zna: :confused:

:rofl: :rofl:
Joj šta am se nasmijala ovom postu...:rofl:

A što mislite o tome da ja kao trudnica u 31.-om tj trudnoće koliko ću bit za Novu God. odem s mužem i drštvom u hotel/restoran na živu muziku ples i sl....jer sad smo u tim pregovorima...:confused:
Jer isto je glasna muzika..
Inače trudnoć teče u najboljem redu (hvala Bogu) :top:

Lali Puna
05.12.2007., 08:26
evo, lana klingor samo što nije rodila, a bila je na 50 centu

Leonee
05.12.2007., 08:41

procitala sam bas nedavno negdje da bebe (od kada im se razvije sluh) kada cuju preglasnu muziku,.. bilosto.. se prestrase i to pokazuju tako da ili se ne micu dan, dva (kao npr. tvoja :mig:).. A neke su preaktivne.. A sve radi soka..
..Pa ko vjeruje, ne vjeruje.. :ne zna:

machkala
21.12.2007., 11:04
Naime , u velikoj sam dilemi..dolaze blagdani a ja bi se htjela malo urediti...
pa ne znam koliki štetan utjecaj imaju pedikura i manikura u tridnoći...
ne znam kakva su vaša iskustva...da li se to smije u trudnoći ili ne :confused:
molim vas pomoć jer bi se trebala što prije naručiti....

Audrey
21.12.2007., 11:06
mislim da nema štetnih utjecaja, eventualno se pričalo o možebitnoj opasnosti farbanja u ranoj trudnoći.

didi1
21.12.2007., 11:07
Naime , u velikoj sam dilemi..dolaze blagdani a ja bi se htjela malo urediti...
pa ne znam koliki štetan utjecaj imaju pedikura i manikura u tridnoći...
ne znam kakva su vaša iskustva...da li se to smije u trudnoći ili ne :confused:
molim vas pomoć jer bi se trebala što prije naručiti....
Stetan utjecaj je jedino taj sto ces izprazniti novcanik,ali ako si zadovoljna ucinkom to ce ti biti svejedno!:cerek: Samo se ti uredi!:cerek:

stella24
21.12.2007., 11:07
ja sam te upoznala i mislim da ti pedikura i manikura neće pomoći :rofl:

meli2
21.12.2007., 11:17
mackulina mozes bez problema dokle god se ne radi s nekim kemikalijama...a ne radi se
meni cak dolaze sure dan prije termina na dep apsolutno sve da ih nemoraju brijat u rodilistu...samo npr kod cis.lica ne smijes ozon i frekvenciju u trudnoci!

sdbelanc
21.12.2007., 11:20
Možež slobodno, samo za u bolnicu ne smiješ imati umjetne ili nalakirane nokte jer po njima doktori navodno vide dali je sve u redu s tobom tijekom poroda (prate boju kože ispod nokta)- nadam se da sam dobro napisala.

MalaLola
21.12.2007., 11:35
Budući da se radi samo o namakanju nogica, rašpanju i lakiranju noktića mislim da možeš mirne duše krenuti na uljepšavanje... sam im reci da fino za tebe dobro počiste te rašpe pošto si trudnica.. iako svaki salon koji imalo drži do sebe redovito mijenja i čisti svoje alatke:mig:

Lali Puna
21.12.2007., 11:58
mislim da nema štetnih utjecaja, eventualno se pričalo o možebitnoj opasnosti farbanja u ranoj trudnoći.

ma i farbat se može, pobogu ne vjerujte tim bapskim pričama
i ić kozmetičarki i pedikeru i lakirat nokte i mazat trepavice i nosit zelenu boju...:D

charlyse
16.01.2008., 13:03
Da li se može ići na masažu, već sam 33+1?
Vidim da neki saloni nude posebne tretmane za trudnice, a mene leđa jakoo bole...

Audrey
16.01.2008., 13:26
Da li se može ići na masažu, već sam 33+1?
Vidim da neki saloni nude posebne tretmane za trudnice, a mene leđa jakoo bole...

jel te boli donji dio leđa ili cijela leđa ?

kažu da taj dio nije preporučljivo masirati, ne znam zašto, vjerojatno bi utjecalo na bebu da se pritišće donji dio, trebalo bi samo gornji dio, oko vrata ramena i to. jedina maserka je odbila masirati moju frendicu jer je trudna ali je na kraju pristala masirati samo ruke i gornji dio leđa.

charlyse
16.01.2008., 14:34
jel te boli donji dio leđa ili cijela leđa ?

kažu da taj dio nije preporučljivo masirati, ne znam zašto, vjerojatno bi utjecalo na bebu da se pritišće donji dio, trebalo bi samo gornji dio, oko vrata ramena i to. jedina maserka je odbila masirati moju frendicu jer je trudna ali je na kraju pristala masirati samo ruke i gornji dio leđa.

Jedno vrijeme me bolio samo donji dio, pa samo gornji dio, danas me bole cijela leđa, vrat, sve...
Mislim da bi mi godila lagana masaža a ja budala zaboravila ginekologa pitat a prekjučer bila kod njega :bang:

sunny55
16.01.2008., 15:31
a da li se smije depilirati aparaticem koji uklanja dlacice iz korijena?
kako depilirati prepone,isto tako ili?

charlyse
16.01.2008., 21:53
U jednim novinama (Zdravlje, Moj doktor) sam pročitala čaj za podizanje imuniteta od biofarma "Echinacea+malina", zanima me smiju li to piti trudnice??

mandy
16.01.2008., 22:32
a da li se smije depilirati aparaticem koji uklanja dlacice iz korijena?
kako depilirati prepone,isto tako ili?

isto kao i dosad.....ne preporučuje se kreme za depilaciju...(one poslje kojih samo skineš dlake)

mandy
16.01.2008., 22:32
U jednim novinama (Zdravlje, Moj doktor) sam pročitala čaj za podizanje imuniteta od biofarma "Echinacea+malina", zanima me smiju li to piti trudnice??

mogu svi čajevi osim onih za čišćenje organizma jer mogu potaknut trudove :)

Lali Puna
17.01.2008., 09:30

meni je apotekarka rekla da ehinaceu ne smiju trudnice
(kad sam htjela od twinlaba jedan super preparat za imunitet, al ima ehinacee)

MalaLola
17.01.2008., 10:27

Ja pijem taj čaj i prefin mi je... al nisam trudnica, tako da ne bih znala reči:ne zna:

Melani@
17.01.2008., 11:38
Smije li se ići na depilacije toplim voskom

charlyse
17.01.2008., 11:40
Ja pijem taj čaj i prefin mi je... al nisam trudnica, tako da ne bih znala reči:ne zna:

I meni je odličan, jučer svekrva kupila jer je muž prehlađen. Nisam znala dal ga smjem ali sam probala malo, u maloj šalici od kave, možda dec, i prva liga je, htjela sam uzet još ali me bilo strah smije li se.
Pretpostavljam da Lali Puna ima pravo pa ću izbjegavat dok sam trudna. Neki dan jedem maslo, tj. omegol i piše trudnice ne smiju:eek: tak da sad sve provjeravam

Lali Puna
17.01.2008., 11:49
trudnice ne smiju omegol?!?! :eek:
zašto, pobogu? pa trudnicama se preporuča omega 3!

charlyse
17.01.2008., 12:08

Eto tako piše na kutijici/kantici. Sasvim sam slučajno to pročitala, piše ne preporuča se trudnicama - tako nešto, ne znam zašto :ne zna:

Lali Puna
17.01.2008., 12:12
ja sam ga mazala na kruh :ne zna:

charlyse
17.01.2008., 12:32
ja sam ga mazala na kruh :ne zna:

I ja dok to nisam pročitala. Još kad sam kupovala maslo, kao kupit ću s omega 3, zdravije je...:rolleyes:, ali tako piše na kutijici, zašto, ne znam i ja sam se iznenadila

Lali Puna
17.01.2008., 16:34
si sigurna? ja sad išla pogledati i nigdje ne piše da se ne preporuča trudnicama :confused:

Ani4
17.01.2008., 16:37

Pa u apotekama ima nekakav novi proizvod za trudnice, tipa Prenatal, sa omega 3 i 6 kiselinama. Ja sam isto citala da je jako dobar za razvijanje mozga. Meni ga je i ginekolog preporucio.

Lali Puna
17.01.2008., 16:45
da, omega 3 se preporuča pit u trećem tromjesečju, ja ju pijem, za bebin mozgić
tak da mi ovo nema nikakve logike

charlyse
17.01.2008., 16:45
si sigurna? ja sad išla pogledati i nigdje ne piše da se ne preporuča trudnicama :confused:
Pročitala sam na ovom:
http://img132.imageshack.us/my.php?image=570vk5.jpg

Pa u apotekama ima nekakav novi proizvod za trudnice, tipa Prenatal, sa omega 3 i 6 kiselinama. Ja sam isto citala da je jako dobar za razvijanje mozga. Meni ga je i ginekolog preporucio.

A možda u tom maslu ima nešto što se ne preporuča trudnicama, ne mora nužno bit vezano za omega 3

Lali Puna
17.01.2008., 16:48
mala ti je slika, charlyse
altočno to pakiranje imam i ja, nigdje nisam našla da se ne preporuča trudnicama

charlyse
17.01.2008., 17:54
mala ti je slika, charlyse
altočno to pakiranje imam i ja, nigdje nisam našla da se ne preporuča trudnicama

Pa nisam pročitala preko slike već na maslu koje sam kupila, poslala sam ti samo da vidiš dal pričamo o istom maslu :D

Lali Puna
17.01.2008., 17:56
da, pričamo o istom

charlyse
22.01.2008., 20:18
Smiju li se piti čajevi za opuštanje i lakši san....?

Lali Puna
22.01.2008., 20:20
nego, charyse, što bi s onim omegol margarinom?
baš se sjetih toga jučer dok sam ga mazala na kruh..i opet sam cijelu posudicu proučila i nigdje ne piše da se ne preporuča trudnicama

charlyse
22.01.2008., 20:23
baš se sjetih toga jučer dok sam ga mazala na kruh..i opet sam cijelu posudicu proučila i nigdje ne piše da se ne preporuča trudnicama

:ne zna:
Ja svojeg više nemam ali sigurno je bio omegol, baš ću pogledat malo u trgovini....:ne zna:

Girasole
23.01.2008., 13:26

Ja sam jučer pogledala kad sam bila u Konzumu i sitnim, sitnim slovima na naljepnici piše da se proizvod ne preporučuje trudnicama.
Možda su tek na novim pakiranjima počeli stavljat to upozorenje :ne zna:

Lali Puna
23.01.2008., 13:45
kojoj naljepnici, onoj sa strane?

charlyse
23.01.2008., 19:13
kojoj naljepnici, onoj sa strane?

Da sastrane...

Smiju li se piti čajevi za opuštanje???:confused:

morfin@
23.01.2008., 20:13
Smiju li se piti čajevi za opuštanje???:confused:

S čajevima i općenito biljnim pripravcima treba biti izrazito oprezan jer postoji popis biljaka na 4 stranice A4 formata biljaka koje se ne smiju uzimati u trudnoći pa vlada općenito mišljenje (u farmaceutskim krugovima- baš danas bila na predavanju o Lijekovima u trudnoći) da biljne pripravke treba izbjegavati. :(

charlyse
23.01.2008., 22:17
S čajevima i općenito biljnim pripravcima treba biti izrazito oprezan jer postoji popis biljaka na 4 stranice A4 formata biljaka koje se ne smiju uzimati u trudnoći pa vlada općenito mišljenje (u farmaceutskim krugovima- baš danas bila na predavanju o Lijekovima u trudnoći) da biljne pripravke treba izbjegavati. :(

A znam zato i volim pitat prije, većinu stvari koje sam pitala ovdje se NE SMIJE :D

Još nešto, danas me "oprala" neka žena jesam li normalna šta sjedim s prekriženim nogama (prijateljičina tetka)...veli da gnječim bebu:eek: pa stalno tako sjedim, noga preko noge, šta je to tako "opasan" i za bebu nezgodan položaj?? Full mi žao zbog toga, to mi je glupa navika, sjednem i odmah prekrižim noge:(, koliko to smeta bebaču:confused:

mandy
24.01.2008., 01:27
ja sjedila cijelo vrijeme tako i bebi ništa nije bilo..pa nije bebi glava među tvojim nogama....

a meni gin rekao da zbog cirkulacije i da mi noge ne otiču ne držim prekrižene, al to radim nesvjesno...

vanjaa
24.01.2008., 07:04
Još nešto, danas me "oprala" neka žena jesam li normalna šta sjedim s prekriženim nogama (prijateljičina tetka)...veli da gnječim bebu:eek: pa stalno tako sjedim, noga preko noge, šta je to tako "opasan" i za bebu nezgodan položaj?? Full mi žao zbog toga, to mi je glupa navika, sjednem i odmah prekrižim noge:(, koliko to smeta bebaču:confused:

Glupost, babska posla

charlyse
24.01.2008., 11:33
ja sjedila cijelo vrijeme tako i bebi ništa nije bilo..pa nije bebi glava među tvojim nogama....

a meni gin rekao da zbog cirkulacije i da mi noge ne otiču ne držim prekrižene, al to radim nesvjesno...

:rofl::rofl::rofl:

Glupost, babska posla

Hvala cure već mi lakše, žena me isprepadala i svaki put kad sjednem pazim na noge, ali jednostavno sam se naučila tako sjedit....

Lali Puna
05.02.2008., 16:14
dakle, danas sam bila u spizi i riješila sam misteriju omegol margarina

naime, postoje dva. Omegol Aktiv, na kojem piše da snižava kolesterol i da se ne preporuča trudnicama, dojiljama i djeci do 5 godina.
i Omegol (a to je taj koji ja imam), na kojem niš ne piše

Apple Tree
04.03.2008., 10:53
Drage trudnice i majke,

Upravo sam u novinama pročitala da "trudnice ne bi smjele koristiti kreme koje sadržavaju retinol".
Hm...svakodnevno koristim kreme za lice (pogotovo za područje oko očiju) s retinolom, pa me sada zanima da li je gornja tvrdnja točna i da li ta mala količina koja se upije iz kreme za lice doista može biti štetna?

Druga stvar koja me muči su anticelulitne kreme. Već godinama sam vjerna Afroditinom gelu od cekropije (savršen), no prestala sam ga upotrebljavati kad sam zatrudnila. Mislila sam opet početi mazati noge kada uđem u drugo tromjesečje. Što vi mislite?

Hvala!

Lali Puna
04.03.2008., 10:57
ja mislim da je to pretjerivanje. to si sigurno pročitala na stranici od polklinike harni, jebate, po njima se jedva smije disati u trudnoći!
stvar s kremama je da se sve što nanosiš na kožu upija u krvotok..e, sad zamisli kolike su to količine koje dođu do krvotoka..a dalje posteljica i pupčana još filtriraju 99 posto stvari prije nego đto dođu do bebe pa si zamisli što dođe do bebe!

ja se ne bi brinula ni zbog kakvih krema, ali budući da anticelulitne znaju bit dosta jake i nabijene svim i svačim, možda da za svaki slučaj pređeš na neko prirodno ulje?
za ovo što mažeš oko očiju ne bih uopće se obazirala!

MalaLola
04.03.2008., 11:02
Drage trudnice i majke,

Upravo sam u novinama pročitala da "trudnice ne bi smjele koristiti kreme koje sadržavaju retinol".
Hm...svakodnevno koristim kreme za lice (pogotovo za područje oko očiju) s retinolom, pa me sada zanima da li je gornja tvrdnja točna i da li ta mala količina koja se upije iz kreme za lice doista može biti štetna?

Ne znam što se tiče anticelulitne kreme, ali retinol je vitamin A, a velike količine tog vitamina mogu oštetiti plod... ne znam koji točno sastojak, ali meni je rečeno da hidrocefalus kod ploda mogu izazvati neke kreme protiv akni, e sad da me ubiješ ne znam koje:ne zna:

ashley
04.03.2008., 11:32
Jel zna netko mozda za Avene Cleanence K kremu? Jel se smije u trudnoci ili ne. Ona je isto namjenjena za problematicnu kozu. :ne zna:

Agata1979
04.03.2008., 11:36
E sad ga j....Idu mi na živce ta istraživanja, svaki dan otkriju da je nešto štetno, evo danas pišu da je ginko štetan jer da može izazvati začepljenje arterija i moždani, a prije par mjeseci su pisali da pročišćava arterije i sprečava moždani.Ja sam u trudnoći koristila afroditinu protiv strija i na njoj piše da je za trudnice, a tako piše na skoro svakoj kremi za strije.Piše i u časopisima za bebe, a i svugdje da je preporučljivo nakon 3. mjeseca trudnoće koristiti kremu za strije da koža nebi popucala.Ja sam uz afroditinu koristila još neku (neznam kak se zove, ali neka zgb tvrtka proizvodi) i nisam nigdje popucala, ali neznam dali one imaju retinola, znam da sadrže vitamin E.

pikacu
04.03.2008., 11:56
kreme za akne su strogo zabranjene u trudnoći (tipa Skinoren,Acneroxid...) - to piše na popisu zabranjenih ljekova
za retinol ne znam ali znam da velike količine vitamina A mogu imati teratogeni učinak na plod - inače se baš ne preporučuje uzimati nadomjeske vitamina topivih u mastima a ne u vodi(A;D;E;K) - to ionako dobiješ u dostatnim količinama hranom

MalaLola
04.03.2008., 13:08
Evo našla sam ovaj sastojak kremi protiv akni je opasan, tak su mi rekli, a tak i tu piše:
Izotretinoin (vrsta retinola) je teratogen što znači da u trudnica izaziva deformacije ploda stoga se nikako ne smije koristiti u trudnica, kao i u žena fertilne dobi, osim ukoliko ne koriste sredststva za kontracepciju pod liječničkom kontrolom četiri tjedna prije, tijekom i mjesec dana nakon liječenja. Dokazane su abnormalnosti ljudskog fetusa vezane za primjenu izotretinoina: hidrocefalus, mikrocefalus, abnormalnost vanjskog uha (vanjski slušni kanali su premali ili ih uopće nema), mikroftalmija, abnormalnosti srca i krvnih žila, facijalna dismorfija, abnormalnosti timusa, manjak paratiroidnog hormona i malformacije malog mozga. Također, izotretinoin ne smiju uzimati dojilje.

morfin@
04.03.2008., 15:51
Vitamin A (retinol) je apsolutno kontraindiciran kod trudnica a njegovo uzimanje se preporuča izbjegavati čak do 3 godine prije trudnoće jer je izraziti teratogen (spada u skupinu X) tako da se njegova upotreba mora prekinuti, bilo da je u obliku krema, kapsula ili ampula za terapiju akni a to je također razlog zašto trudnicama nije dopušteno uzimati bilo koje multivitaminske pripravke već strogo one namijenjene trudnicama u kojima je količina ovog vitamina prilagođena trudnoći.

Lake
04.03.2008., 16:50
kreme za akne su strogo zabranjene u trudnoći (tipa Skinoren,Acneroxid...) - to piše na popisu zabranjenih ljekova
za retinol ne znam ali znam da velike količine vitamina A mogu imati teratogeni učinak na plod - inače se baš ne preporučuje uzimati nadomjeske vitamina topivih u mastima a ne u vodi(A;D;E;K) - to ionako dobiješ u dostatnim količinama hranom

Ajmeeee!! A ja sam bila uvjerena da je na Skinoren kremi pisalo da se može u trudnoći koristit! Uf! Ja sam je koristila prije trudnoće a sad sam je samo par puta stavila...valjda neće naškodit!! :eek:

Ma jok! Našla sam uputu! Ne škodi niti za dojenje a kamoli u trudnoći!! Znam da sam pročitala uputu i da mi je ostalo da nije škodljiva u trudnoći!

Lake
04.03.2008., 16:57
evo copy-paste!
Trudnoca i dojenje
Toksikološka ispitivanja u odnosu na fertilitet,embriotoksicnost, teratogenost nisu ukazala na moguce opasnosti primjene Skinoren kreme u toku trudnoce. Teoretski moguca kolicina azelatne kiseline koju bi dijete moglo primiti putem majcinog mlijeka zanemariva je i ne predstavlja zapreku za primjenu Skinoren kreme za vrijeme dojenja, osobito ako se uzmu u obzir i podaci o iznimno maloj toksicnosti azelatne kiseline.

Lali Puna
04.03.2008., 17:48
Vitamin A (retinol) je apsolutno kontraindiciran kod trudnica a njegovo uzimanje se preporuča izbjegavati čak do 3 godine prije trudnoće jer je izraziti teratogen (spada u skupinu X) tako da se njegova upotreba mora prekinuti, bilo da je u obliku krema, kapsula ili ampula za terapiju akni a to je također razlog zašto trudnicama nije dopušteno uzimati bilo koje multivitaminske pripravke već strogo one namijenjene trudnicama u kojima je količina ovog vitamina prilagođena trudnoći.

glupost, prenatal ima 100 posto dnevne doze (RDA) vitamina A

vjerojatno je kontraindiciran u nekim enormnim količinama odnosno kao terapija nečega

ali količina u kremi za oko očiju je zanemariva skroz

morfin@
04.03.2008., 18:31
glupost, prenatal ima 100 posto dnevne doze (RDA) vitamina A

vjerojatno je kontraindiciran u nekim enormnim količinama odnosno kao terapija nečega

ali količina u kremi za oko očiju je zanemariva skroz

To nije glupost nego je znanstveno dokazano a ja govorim o terapiji akni gdje su doze zantno vece ili se koristi cisti vit.A. Prenatal ima dozu koja za trudnice nije opasna, tj. teratogena, kao i ostali multivit. pripravci za trudnice.

pikacu
04.03.2008., 18:37
Ajmeeee!! A ja sam bila uvjerena da je na Skinoren kremi pisalo da se može u trudnoći koristit! Uf! Ja sam je koristila prije trudnoće a sad sam je samo par puta stavila...valjda neće naškodit!! :eek:

Ma jok! Našla sam uputu! Ne škodi niti za dojenje a kamoli u trudnoći!! Znam da sam pročitala uputu i da mi je ostalo da nije škodljiva u trudnoći!

A ne znam...
Ja sam ga koristila i rečeno mi je da kad ostanem trudna da prestanem s korištenjem...
Ima negdje taj pops zabranjenih tvari u trudnoći i sad ga ne mogu naći...

linazg
05.03.2008., 08:33
Bok cure! Nova sam na forumu i znam da je prehrana u pitanju ali ja imam drugi problem. Naime, mislim da sam trudna (nakon spontanog prije 3-4mj.). Problem: prije dva tjedna sam upisala aerobic i naravno, zbog upale mišića, popila sam dva andola prvi put i dva drugi put. Zatim, zbog strašne glavobolje za vikend ibuprofen a prekjučer ketonal jer sam mislila da ću dobiti M. (počeli su lagani bolovi, a moja M. je točna kao švicarac).(ovako to zvuči kao da sam tabletoman). A da stvar bude gora prije dva tjedna sam imala groznu upalu jajnika i ginić mi je dao dvije kutije summameda. Natrpala sam se lijekovima a znam da se prvih tri mjeseca bas ne bi smjeli piti lijekovi. Koliko je to strašno??? I na koji način utječu takve tablete na plod? Hvala

Lali Puna
05.03.2008., 08:56
To nije glupost nego je znanstveno dokazano a ja govorim o terapiji akni gdje su doze zantno vece ili se koristi cisti vit.A. Prenatal ima dozu koja za trudnice nije opasna, tj. teratogena, kao i ostali multivit. pripravci za trudnice.

htjedoh reći da je glupost da je vitanmin a straaaašno opasan i da se baš zato ne smiju uzimati nikakvi drugi multivitamini nego samo oni za trudnice
prenatal i multivitaminski pripravci za trudnice imaju 100 posto RDA vitamina A, potpuno isto kao i uobičajeni multivitaminski pripravci (za netrudnice)

Parallel Universe
05.03.2008., 08:57
Bok cure! Nova sam na forumu i znam da je prehrana u pitanju ali ja imam drugi problem. Naime, mislim da sam trudna (nakon spontanog prije 3-4mj.). Problem: prije dva tjedna sam upisala aerobic i naravno, zbog upale mišića, popila sam dva andola prvi put i dva drugi put. Zatim, zbog strašne glavobolje za vikend ibuprofen a prekjučer ketonal jer sam mislila da ću dobiti M. (počeli su lagani bolovi, a moja M. je točna kao švicarac).(ovako to zvuči kao da sam tabletoman). A da stvar bude gora prije dva tjedna sam imala groznu upalu jajnika i ginić mi je dao dvije kutije summameda. Natrpala sam se lijekovima a znam da se prvih tri mjeseca bas ne bi smjeli piti lijekovi. Koliko je to strašno??? I na koji način utječu takve tablete na plod? Hvala

Ja ću ti samo reći da sam ja od 9-12 tjedna trudnoće primala intravenozno penicilin svaka 4 sata i to jedinicu od 2grama, pa si ti misli. A sada sam pred porod i sve izgleda divno i krasno. Za tih nekoliko tableta se nemoj prviše brinuti jer bi mogla izludjeti. I ja sam prije ove trudnoće imala spontani, pa sam eto sebe nekako uvjerila da se priroda pobrine za više manje sve ono što ne valja. Inače ne znam kako bi izgurala ovu trudnoću. Naravno da se i sada brinem da li je ta količina penicilina ostavila neke posljedice, ali sve u svemu pozitivno razmišljanje je majka mudrosti! Sretno!

MalaLola
05.03.2008., 10:15
Naime, mislim da sam trudna (nakon spontanog prije 3-4mj.). Problem: prije dva tjedna sam upisala aerobic i naravno, zbog upale mišića, popila sam dva andola prvi put i dva drugi put. Zatim, zbog strašne glavobolje za vikend ibuprofen a prekjučer ketonal jer sam mislila da ću dobiti M. (počeli su lagani bolovi, a moja M. je točna kao švicarac).(ovako to zvuči kao da sam tabletoman). A da stvar bude gora prije dva tjedna sam imala groznu upalu jajnika i ginić mi je dao dvije kutije summameda. Natrpala sam se lijekovima a znam da se prvih tri mjeseca bas ne bi smjeli piti lijekovi. Koliko je to strašno??? I na koji način utječu takve tablete na plod? Hvala

Što se tiče sumameda on se daje čak i trudnicama za liječenje nekih upala ili beštija...
Što se tiče ostalih tableta, ne znam baš koliko je štetno, ali znam da može biti a sad kako se ta štetnost i u kojoj količini i kad se uopće manifestira opet nemam pojma, najbolje da pitaš doktora.. no čudi me ako ste radili na bebi da si išla pit tablete prije nego si mislila da ćeš dobit menstruaciju:confused:

Lake
05.03.2008., 11:20

Dobrodošla! I nije prehrana u pitanju, ovo je neprehrambeni topic heheh :)
Znači ti još nisi sigurna jesi li trudna? Pa koliko ti kasni? U svakom slučaju nemoj više pit nikakve tablete!! A to što si popila par tableta valjda neće ostavit posljedice! Najbolje otiđi lipo u gina da vidiš jesi li trudna i reci mu to sve! Samo se nemoj sekirat, to ti može naškodit više nego par andola! :mig:

morfin@
05.03.2008., 20:48
Lijekovi se klasificiraju u nekoliko skupina- prema štetnosti za plod; A, B, C, D, X- od najmanje štetne skupine do one izrazito teratogene (X), lijekovi koje si ti pila spadaju u one "srednje štetne" odnosno one koji se daju ako je korist za plod veća nego šteta za majku, dok je Sumamed u skupini B u kojoj ispitivanja nisu pokazala štetan učinak lijeka kod žena- ne smiju se zato piti baš šakom i kapom... Što se tiče prethodna 2 lijeka njihova koncentracija nije zabrinjavajuća. S obzirom da još ne znaš da li si trudna- rani stadij trudnoće, tijelo bi samo uslijed malformacija odbacilo plod i ti bi redovno dobila menstruaciju jer ono reagira "sve ili ništa". Ako si trudna- čestitam :top: ali svakako moraš kod svog ginekologa koji će potvrditi/ ili ne, trudnoću i dati ti savjet u vezi terapije lijekovima. Nemaš razloga za nervozu... :)

linazg
07.03.2008., 07:18
Hvala cure! Jučer sam potvrdila trudnoću i jaaaako sam sretna. Nekako sam mirna i mislim da ce biti sve okej. Što se tiče ginića ići ću slijedeći tjedan pa odmah na čuvanje (zbog boleština po vrtiću). Doduše prošla dva dana sam imala vrlo vrlo malo smeđkastog iscjetka, ali se nekako ne zabrinjavam. Ništa me ne boli pa je valjda to sve u redu. Hvaaala svima!

linazg
07.03.2008., 07:20
Što se tiče sumameda on se daje čak i trudnicama za liječenje nekih upala ili beštija...
Što se tiče ostalih tableta, ne znam baš koliko je štetno, ali znam da može biti a sad kako se ta štetnost i u kojoj količini i kad se uopće manifestira opet nemam pojma, najbolje da pitaš doktora.. no čudi me ako ste radili na bebi da si išla pit tablete prije nego si mislila da ćeš dobit menstruaciju:confused:
Imala sam upalu jajnika pa ustvari i nismo radili ciljano jer sam bila blizu menstruacije. Ali izgleda da je jedan odnos i više nego dovoljan :)

cukerino77
07.03.2008., 08:34
lina, mozda da odes prije doktoru?smedji iscjedak je meni bio oba puta....jednom je trudnoca opstala drugi put ne...ne ih te htjela plasiti, najvjerojatnije nije nista, dok nema krvi je sve ok i iscjedak ima puno zena, al evo ja sam tip koji voli odmah provjeriti i bit na miru....doktorica ce ti odmah dati dabrostone i mirovanje pa ces uzivat...pusa i sretno

linazg
08.03.2008., 18:56
lina, mozda da odes prije doktoru?smedji iscjedak je meni bio oba puta....jednom je trudnoca opstala drugi put ne...ne ih te htjela plasiti, najvjerojatnije nije nista, dok nema krvi je sve ok i iscjedak ima puno zena, al evo ja sam tip koji voli odmah provjeriti i bit na miru....doktorica ce ti odmah dati dabrostone i mirovanje pa ces uzivat...pusa i sretno

Hvala cukrena na savjetu. Iscjedak je prestao! Ali svejedno idem doktoru slijedeći tjedan.Pusek

kayah
10.03.2008., 13:27
gle, ni ja te nebi htjela plašiti ali ja sam radi smečkastog iscjetka koji se pojavio jednom i bio je stvarno oskudan preležala 8 dana u bolnici, još uvijek mirujem i uzimam utrogestane i normabele a u 14. sam tjednu. najverovatnije je sve ok ali ja bi na tvom mjestu odmah provjerila dal je sve ok kod ginekologa ili, ako si odlučila čekati, bar strogo mirovala do idućeg pregleda.

linazg
10.03.2008., 19:39
gle, ni ja te nebi htjela plašiti ali ja sam radi smečkastog iscjetka koji se pojavio jednom i bio je stvarno oskudan preležala 8 dana u bolnici, još uvijek mirujem i uzimam utrogestane i normabele a u 14. sam tjednu. najverovatnije je sve ok ali ja bi na tvom mjestu odmah provjerila dal je sve ok kod ginekologa ili, ako si odlučila čekati, bar strogo mirovala do idućeg pregleda.

Imaš pravo! Prije sat vremena sam došla s posla i odjednom se slilo. Mislila sam da je bijeli iscjedak al sam otišla na wc i vidjela smeđe. Nije jako jako ali je tu. I nemam nikakve bolove. Malo su me križa boljela danas. JAKO sam se uplašila. Od sutra sam doma i idem na pregled pa ću vidjeti. Sada sam se smirila ali još uvijek mi je donji dio trbuha malo napet. Nadam se da je to samo upozorenje. Ne znam...Drž'te mi fige...

vista
10.03.2008., 21:00
Imaš pravo! Prije sat vremena sam došla s posla i odjednom se slilo. Mislila sam da je bijeli iscjedak al sam otišla na wc i vidjela smeđe. Nije jako jako ali je tu. I nemam nikakve bolove. Malo su me križa boljela danas. JAKO sam se uplašila. Od sutra sam doma i idem na pregled pa ću vidjeti. Sada sam se smirila ali još uvijek mi je donji dio trbuha malo napet. Nadam se da je to samo upozorenje. Ne znam...Drž'te mi fige...

Koliko ja znam lagano krvarenje na samom početku trudnoće znači da se plod ugnježđuje u maternici. Posllje može bit znak svačega. Meni je bila ureaplasma koju sam odmah morala liječit jer može izazvat spontani, i eventualno prijevremeni porod. Svakako, idi u ginekologa brzinom munje - ja sam svog samo nazvala na telefon u nadi da će reć da je sve ok, a on mi reka da se nacrtam momentalno.

zaručena
10.03.2008., 21:07
da ne čitam, ne ljutite se, smije li se vježbati u svrhu održavanja gipkosti tijela i što manjeg povećanja kilaže u trunoći? je li to imalo preporučljivo? nisam trudna, samo kujem planove ;)

Lake
10.03.2008., 21:35
da ne čitam, ne ljutite se, smije li se vježbati u svrhu održavanja gipkosti tijela i što manjeg povećanja kilaže u trunoći? je li to imalo preporučljivo? nisam trudna, samo kujem planove ;)

A čuj, u prvom tromjesečju se baš i ne preporučuje vježbanje...ako je sve ok onda u 13. tjednu možeš lagano počet vježbat ali baš lagano...a ti vidi kako će ti bit i kako ćeš se osjećat, to je individualno! Neke žene se bolje osjećaju u trudnoći negoli inače (izuzev prva 3 mjeseca kad je većini muka ili povraćaju) tako da...prvo ti zatrudni :D
Uvijek možeš šetat, to je preporučljivo, i plivat je jako poželjno! Ajmeee kad će lito, jedva čekam!! :D

Lake
10.03.2008., 21:50
e da, i nesmiješ se opterećivat kilažom u trudnoći ili držat djetu nedajbože, trudnoća nije vrijeme za to!!

zaručena
10.03.2008., 22:44
ovo nije dijeta već zdrav režim prehrane, jedino to vježbanje je onda opasno, naprezanje, jel. kad bi tako jela kao sad a ne vježbala, ne bi gubila kilažu. hvala na savjetima!

vista
10.03.2008., 22:52
ovo nije dijeta već zdrav režim prehrane, jedino to vježbanje je onda opasno, naprezanje, jel. kad bi tako jela kao sad a ne vježbala, ne bi gubila kilažu. hvala na savjetima!

ja sam upisala vježbe za trudnice i mislila sam da će bit puno statičnije nego što jesu (vodi ih fizioterapeut) - malo lakši aerobic. I prva liga su - osjećam se odlično

ashley
12.03.2008., 12:54
Cure jel znate mozda jel se smije piti zeleni caj kad se planira trudnoca? Mislim jel skodi sta ili ne? :ne zna: