PDA

View Full Version : Vaillant termostati

stranice : 1 [2] 3 4

fifolina1
19.02.2010., 07:17
evo meni je prekjučer postavljeno grijanje. Imam svega 5 radijatora i termostat colormatic 240. termostat mi se nalazi u dnevnoj sobi u kojoj sam i ja kada sam večinu dana doma. Soba mi je 4x4 i u njoj se nalazi jedan radijator i to jako veliki vjerovatno dužine negdje 2m. Termostat sam stavio na 22 C međutim isti nikako da postigne tu tempetaturu. Jučer je u tom režimu radio od 14 sati do 22 sata i na termostatu temperatura nije išla više od 17 C iako je velim termostat naštelan na 22C. Inače do 14 sati je radio u eco modu sa temepraturom od 14 C. ne znam gdje je problem da li termostat ne radi dobro ili je nešto drugo?!.

kajperinja
19.02.2010., 09:22
ne znam gdje je problem da li termostat ne radi dobro ili je nešto drugo?!.

Ne znam, nisam majstor. :)
Ali mislim da ti niti majstor nece moci odgovoriti na temelju ovog opisa. Lako je moguce da je neki problem s termostatom, mozda ste nesto pogrijesili kod podesavanja, a moguce je i da nesto s bojlerom ne stima, pa ne moze doseci zadanu temperaturu, pa bi mozda jos koji podatak (ne znam koji :ne zna: mozda opis displeja..) pomogao onima koji zele i znaju pomoci.
(mozda je pao tlak u sistemu, jeste gledali...)

fifolina1
19.02.2010., 10:53
ma pritisak mi je u redu preko 2, display mi je naštelan da u 14 sati prelazi iz stanja eco znači niže temperature 15 C u stanje grijanja prikaz je sunce a isti je podešen na 22 C. Temperatura koju kaže bojler na displeyu je 70 C i kad dosegne tu temperaturu bojler se privremeno isključuje. Inače regulacije temperature na bojleru nije stavljen do kraja. Majistor mi rekao da to nema veze da će se bojler uključuivati ionako kako mu to odredi termostat koji je vani odnosno u sobi.

mfcc
19.02.2010., 11:22
ma pritisak mi je u redu preko 2, display mi je naštelan da u 14 sati prelazi iz stanja eco znači niže temperature 15 C u stanje grijanja prikaz je sunce a isti je podešen na 22 C. Temperatura koju kaže bojler na displeyu je 70 C i kad dosegne tu temperaturu bojler se privremeno isključuje. Inače regulacije temperature na bojleru nije stavljen do kraja. Majistor mi rekao da to nema veze da će se bojler uključuivati ionako kako mu to odredi termostat koji je vani odnosno u sobi.

Odgovorit ću Vam danas navečer.

d2267
19.02.2010., 17:12
Po navedenim podatcima stvar bi , što se same tehnike grijanja tiće ,trebala raditi,jedino je pitanje da li je taj radijator zagrijan na temperaturu 70 stupnjeva ?(bar odokativno i to po širini i visini)

mfcc
19.02.2010., 18:10

Ako ste sigurni da termostat pokazuje točnu temp. i ako ste sigurni da bojler zagrije vodu na 70 stupnjeva definitivno nije problem u termostatu.
prvo provjerite radijator. Ako je temp. u bojleru 70 onda to znaći da je ista temp. u ulazu u radijator (gornja strana radijatora), dok bi temp. na izlazu iz radijatora (doljnja strana radijatora)trebala biti odprilike 20 stupnja manja.
Prvo to provjerite. Nakon toga provjerite dali termostat daje dovoljno dugo signal bojleru za grijanje. Provjerite dali je prigušnica (nalazi se na povratnoj cijevi iz radijatora) dovoljno otvorena (mogući mali protok kroz radijator). Termostatski ventil mora biti podešen na maximalnu temp.
Provjerite sve to pa javite kako bi vam dali daljnje upute.

fifolina1
20.02.2010., 13:55
ja se izvinjavam dao sam malo netočni podatak. Naime danas sam pratio točno display na bojleru je kazao 56 C kad se uključio plamenik prikaz plamena i isti prikaz plamena je bio do 68 C onda se isključio plamenik odnosno prikaz plamena. Inače termostatski ventil odnosno pretpostavljam da je to ventil na radijatoru je do kraja otvoren-odšrajfan.
Ovo ne razumijem može malo pojašnjenje: provjerite dali termostat daje dovoljno dugo signal bojleru za grijanje. Provjerite dali je prigušnica (nalazi se na povratnoj cijevi iz radijatora) dovoljno otvorena (mogući mali protok kroz radijator)

d2267
20.02.2010., 19:02
Glavno pitanje je za sada da li Vam se ćini da je radijator topao otprilike kako pokazuje bojler temperaturu,dakle da li Vam se ćini da radijator grije(opipati radijator s lijeva na desno i odozgo prema dole i pokušati opisat temperaturu).Ovaj dio o davanju signala za rad dovoljno dugo moglo bi se reći ovako,kada je bojler bio na 56 pa do onih 68 moglo je proći 2 minute,a moglo je i 12 minuta.Pitanje je koliko dugo bojler grije kada grije?

mfcc
20.02.2010., 19:41
ja se izvinjavam dao sam malo netočni podatak. Naime danas sam pratio točno display na bojleru je kazao 56 C kad se uključio plamenik prikaz plamena i isti prikaz plamena je bio do 68 C onda se isključio plamenik odnosno prikaz plamena. Inače termostatski ventil odnosno pretpostavljam da je to ventil na radijatoru je do kraja otvoren-odšrajfan.
Ovo ne razumijem može malo pojašnjenje: provjerite dali termostat daje dovoljno dugo signal bojleru za grijanje. Provjerite dali je prigušnica (nalazi se na povratnoj cijevi iz radijatora) dovoljno otvorena (mogući mali protok kroz radijator)

Kako bi saznali razlog zašto nemožete postići željenu temp. morate provjeriti sve moguće činjenice koje bi bile razlog tome.
Jedna od inih je i dovoljan protok vode kroz radijatore. Veći protok ima za posljedicu veće odavanje temp. sa radijatora prema okolini. Ako nemate dovoljan protok bez obzira na temp. vode nečete moći zagrijati prostoriju na željenu temp. iz razloga što će predanu temp. iz radijatora okolini anulirati toplinski gubici na prozorima i vanjskim zidovima. Prigušnice služe da se putem njih regulira protok kroz radijatore. Sa njima treba podesiti protok kroz radijatore kako bi bio dovoljan, znaće ne premali niti preveliki. Kako se balansira mreža centralnog grijanja možete pročitati u jednom od mojih prijašnjih postova.
Termostat radi na princimu razlike između željene i strarne/izmjerene temp. u prostoriji. Kada postoji ta razlika temostat daje signal pumpi u bojleru/kotlu za rad (znak radijatora u gornjem desnom kutu displaya termostata). Pokretanjem pumpe automatski se pali plamenik u bojleru koji grije radijatorsku vodu na podešenu temp. Tu temp. podešavate na bojleru i trebala bi biti podešena u zavisnosti o vanjskoj temp. i kvaliteti izolacije (sami morate procijeniti kolika bi bila dovoljna podešena temp.). Kada se uključi grijanje bojlera (znak radijatore,plamenika, dimnjaka i ventil) on zagrije vodu do podešene temp., nakon čega se gasi plamenik a pumpa i dalje cirkulira vodu kroz radijatore. Plamenik u bojleru će biti ugašen dok temp. vode ne padne za odprilike 25 stupnja (tvorničko podešenje) u odnosu na podešenu, nakon čega se ponovo pali plamenik uz uvjet da još nije postignuta željena temp. u prostoriji tj da se još na displayu termostata nalazi simbol radijatora. Termostat će davati signal (simbol radijatora na displayu) do god ne postigne željenu temp koju ste podesili na termostatu. Kad je postigne prestat će davati signal za daljnje grijanje, nakon čega će tu temp. održavati sve dok željanu temp. ne promjenite ili dok ga ne isključi vremenski program (eco funkcija). Zato provjerite dali vam termostat daje signal za grijanje (prilikom uključenja na termostatu se čuje klik) dok se ne postigne željena temp. prostorije. U slučaju da ne daje signal iako nije postigao željenu temp. problem je u njemu.
Provjerite isto tako dali vam je radijator zagrijan cijelom površinom (na dijelu trebao bi biti zagrijan na temp. koja je prikazana na bojleru dok na doljnjem nekih 20 stupnjeva manje). Isto tako provjerite tlak u bojleru (ako se radi o jednoetažnom stanu tlak u hladnom sistemu trebao bi biti oko 1.2-1.5 bara).
Kad to sve provjerite javite.

tripimipi
21.02.2010., 18:46
vrt 240 mi ne prebacuje na eco, ... što da radim?!:ne zna:

mfcc
22.02.2010., 07:22
vrt 240 mi ne prebacuje na eco, ... što da radim?!:ne zna:

Probajte ga resetirati.
Pritisnite tipku P i držite 15 sekundi, termostat će se vratiti na tvorničke postavke.
Uzput provjerite da vam baterije nisu pri kraju tj prazne.

tripimipi
22.02.2010., 08:28
Probajte ga resetirati.
Pritisnite tipku P i držite 15 sekundi, termostat će se vratiti na tvorničke postavke.
Uzput provjerite da vam baterije nisu pri kraju tj prazne.

Kad držim P, on se ne resetira već samo udem u neke servisne detalje.

Baterije bi trebale biti ok jer sam grijanje pokrenuo u 12 mjesecu, nove su.

mfcc
22.02.2010., 18:13
Kad držim P, on se ne resetira već samo udem u neke servisne detalje.

Baterije bi trebale biti ok jer sam grijanje pokrenuo u 12 mjesecu, nove su.

Pritiskom na tipku P i držanjem iste nekih 15 sekundi regulator bi se trebao resetirati na tvorničke postavke.
Ako tipku P držite pritisnutom zajedno sa postavnikom 3 sekunde ulazite u servisnu razinu.
Još bi predložio da provjerite voltažu baterija (svaka bi trebala imati između 1.5-1.6V) vađenjem iz termostata.

tripimipi
22.02.2010., 21:20
Pritiskom na tipku P i držanjem iste nekih 15 sekundi regulator bi se trebao resetirati na tvorničke postavke.
Ako tipku P držite pritisnutom zajedno sa postavnikom 3 sekunde ulazite u servisnu razinu.
Još bi predložio da provjerite voltažu baterija (svaka bi trebala imati između 1.5-1.6V) vađenjem iz termostata.

ma :bang: ... ja sam kriv, .... sad sam skuzil ... nije bio u modu "sat" nego je bio samo u "dnevnom" modu!:rolleyes::crta:

kajperinja
03.03.2010., 22:31
mfcc

majstore pomozi
gdje u Zagrebu kupiti vaillant vrt 50 termostat

http://www.vaillant.co.uk/homeowners/heating-solutions/controls-1/produkt_vaillant/vrt-50.html

U Vaillantu kazu da ga imaju od sijecnja u prodaji...nazovi predstavnistvo i pitaj gdje ga mozes naci.

acaignjat
30.08.2010., 09:13
Pozdrav svima,
da li netko ima shemu povezivanje Vaillant kotla na gas i elektro-kotla, tako da budu u tandemu, a da se jednostavno prebaci koji će raditi, u zavisnosti od ekonomike i dr.
Unapred hvla.

agricola
08.09.2010., 19:35
Da li je netko otkrio gdje se može kupiti VRT 50 termostat.
Kad zovem predstavništvo ili je zauzeto ili se ne javljaju.

vedro
08.09.2010., 21:04
Imam termostat Vaillant Vrt 40 koji se nalazi u prizemlju u dnevnoj sobi. U toj sobi se osim radijatora sada nalazi i kamin na drva koji planiram stalno ložiti ovu zimu. S obzirom da će prizemlje biti toplo zbog toga kamina, plinski bojler će mi trebati samo za zagrijavanje prostorija na katu.
Molim Vas savijet da li mogu montirati još jedan termostat u neku od soba na katu ili moram micati onaj iz dnevne sobe? Da li je problem ako su dva termostata i da li to možda zbunjuje uređaj?
Ako mogu biti 2 također me zanima na koji način to spojiti..da li mora ići jedan preko drugoga ili može odvojeno...ustavri da li serijski ili paralelno?

kajperinja
08.09.2010., 22:41
Molim Vas savijet da li mogu montirati još jedan termostat u neku od soba na katu ili moram micati onaj iz dnevne sobe? Da li je problem ako su dva termostata i da li to možda zbunjuje uređaj?

Kao laik, mogu ti reci (naravno, to ne mora biti tocno, provjeri) da ne mozes imati dva termostata, tj, ako ih imas, jedan ce drugoga preuzimati funkciju i neces dobiti ono sto si htio. Ako na jednom od njih podesis vecu temperaturu bojler ce slusati njega i ovaj drugi ce biti nebitan, nece imati nikakvu funkciju u tom trenutku. Bojler ce slusati samo jednog od njih, (mozda cas jednog, cas drugog, ovisno o tome kako dizes temperaturu...ako na jednom dignes, bojler ce dizati temperaturu, bez obzira na ovg drugog) tako da je imo bolje d ajednog maknes. Ili razmisli da li bi ti termostatski ventili mozda pomogli. (ovisi sto zelis)

intergalaktickapic_a
09.09.2010., 09:53
ne mogu upaliti grijanje...

odvrnem bojler na max. i radijatore na max, a na termostatu sam postavio 29 stupnjeva i ništa se ne dešava.... pliz help, smrzavam se

kajperinja
09.09.2010., 10:07
ne mogu upaliti grijanje...
odvrnem bojler na max. i radijatore na max, a na termostatu sam postavio 29 stupnjeva i ništa se ne dešava.... pliz help, smrzavam se
Pa od kuda se javljas...gdje je takva zima? :)
Tesko da ce ti netko znati pomoci, nisi nista napisao o bojleru...
Na nekima postoji tipka s nacrtanim radijatorom, mozda samo to trebas stisnuti. Ako je kombi bojler, a nemas ni vode...mozda ti je bojler crko :D

intergalaktickapic_a
09.09.2010., 12:52
ne pitaj, imam zimogrozne ukućane, da ne ulazim u detalje:-))

imam vailantov bojler, star 5 god (nemam pojma koji model) ali izgleda kao ovaj na slici http://vailant.org/

bojler radi, tople vode ima

je li moguće da se niti ne mogu grijati, obzirom da je početak 9. mj (imamo toplisnku podstanicu u zgradi) pa da je na toj razini grijanje isključeno?

kajperinja
09.09.2010., 13:13
imam vailantov bojler, star 5 god (nemam pojma koji model) ali izgleda kao ovaj na slici http://vailant.org/
Nije bas neka slika.:)
Imas li dovoljno vode u sistemu, na koliko ti je tlak?
je li moguće da se niti ne mogu grijati, obzirom da je početak 9. mj (imamo toplisnku podstanicu u zgradi) pa da je na toj razini grijanje isključeno?
Nemam pojma. Nije mi jasno kako to uopce funkcionira, kakvu podstanicu...ako netko zna pojasniti, bas me zanima.

mfcc
09.09.2010., 16:22
Imam termostat Vaillant Vrt 40 koji se nalazi u prizemlju u dnevnoj sobi. U toj sobi se osim radijatora sada nalazi i kamin na drva koji planiram stalno ložiti ovu zimu. S obzirom da će prizemlje biti toplo zbog toga kamina, plinski bojler će mi trebati samo za zagrijavanje prostorija na katu.
Ako mogu biti 2 također me zanima na koji način to spojiti..da li mora ići jedan preko drugoga ili može odvojeno...ustavri da li serijski ili paralelno?

Da bi mogli imati dva termostata poreban Vam je kotao/bojler sa dva kruga grijanja. Po vašem opisu to nije kod vas slučaj, pa čete morati premjestiti termostat u potkrovlje ili još praktičnije nabaviti bežićni prenosivi termostat kojeg možete prenositi iz prostorije u prostoriju.
U manualu od vašeg bojlera možete vidjeti dali na njega može ići univerzalni prenosivi termostat ili mora biti original od proizvođaća bojlera.

mfcc
09.09.2010., 16:34

Kako bi vam mogao dati precizan odgovor trebali bi opisati o kakvoj se podstanici radi, dali je vaš bojler namjenjen samo za grijanje sanitarne vode a vi se grijete preko podstanice?
Konkretno ako se grijete pomoći bojlera tada termostat kada padne temp. ispod željene daje signal pumpi i bojleru za početak rada.
U slučaju da se grijete preko toplinske stanice tada termostat daje signal ventilu kako bi se dotični otvorio i pustio zagrijanu vodu iz podstanice u radijatore u vašem stanu. Takav ventil se obično nalazi negdje kod ulaza u stan, smješten u jedan ormarić zajedno sa kalorimetrom (slučaj ako se radi o stanu starom nekoliko godina). U toplinskoj podtanici se nalaze ili protustrujni izmjenjivaći topline ili kotlovi (zavisi preko čega stanica dobiva toplinu) zajedno sa cirkulacijskim pumpama koje cirkuliraju vodu prema radijatorima.

kajperinja
10.09.2010., 08:29
Da li je netko otkrio gdje se može kupiti VRT 50 termostat.
Kad zovem predstavništvo ili je zauzeto ili se ne javljaju.
Napisan je na Petrokovom cjeniku, valjda bi ga trebali imati.
http://www.petrokov.hr/

kajperinja
10.09.2010., 08:38
Kako bi vam mogao dati precizan odgovor trebali bi opisati o kakvoj se podstanici radi, dali je vaš bojler namjenjen samo za grijanje sanitarne vode a vi se grijete preko podstanice?
Nije mi ni palo na pamet da netko tko napise "ne mogu upaliti grijanje", niti nema bojler za grijanje.:)

U slučaju da se grijete preko toplinske stanice tada termostat daje signal ventilu kako bi se dotični otvorio i pustio zagrijanu vodu iz podstanice u radijatore u vašem stanu.
Ovaj dio mi je (recimo) jasan.

Takav ventil se obično nalazi negdje kod ulaza u stan, smješten u jedan ormarić zajedno sa kalorimetrom (slučaj ako se radi o stanu starom nekoliko godina). U toplinskoj podtanici se nalaze ili protustrujni izmjenjivaći topline ili kotlovi (zavisi preko čega stanica dobiva toplinu) zajedno sa cirkulacijskim pumpama koje cirkuliraju vodu prema radijatorima.
A kako funkcionira fina regulacija temperature pomocu termostata? On otvara taj ventil i cim malo vode iz podstanice dodje u stan, postize se zeljena temperatura, onda se ventil zatvara i tako to...nema bojlera koji se pali po potrebi nego je "pred vratima" topla voda koja po potrebi ulazi dogrijati stan. Tako nekako?

vedro
11.09.2010., 16:36
Da bi mogli imati dva termostata poreban Vam je kotao/bojler sa dva kruga grijanja. Po vašem opisu to nije kod vas slučaj, pa čete morati premjestiti termostat u potkrovlje ili još praktičnije nabaviti bežićni prenosivi termostat kojeg možete prenositi iz prostorije u prostoriju.
U manualu od vašeg bojlera možete vidjeti dali na njega može ići univerzalni prenosivi termostat ili mora biti original od proizvođaća bojlera.

Ovo sa bežićnim prenosivim termostatom bi mi bilo odlično rješenje. hvala na prijedlogu. Uređaj je VUW - 242 - 3
U uputama za instaliranje i održavanje našao sam pod točkom 5.6.2. slijedeće:"koje regulacijske uređaje , termostate, sa satom i komponente sustava možete priključiti na elektroniku turboTEC pro pogledajte u važećem cjeniku"---i tu sam zapeo..ne zbog cijene:) nego nisam uspio nači konkretan odgovor na to da li mogu ići univerzalni ili ne

mfcc
13.09.2010., 10:05
Ovo sa bežićnim prenosivim termostatom bi mi bilo odlično rješenje. hvala na prijedlogu. Uređaj je VUW - 242 - 3
U uputama za instaliranje i održavanje našao sam pod točkom 5.6.2. slijedeće:"koje regulacijske uređaje , termostate, sa satom i komponente sustava možete priključiti na elektroniku turboTEC pro pogledajte u važećem cjeniku"---i tu sam zapeo..ne zbog cijene:) nego nisam uspio nači konkretan odgovor na to da li mogu ići univerzalni ili ne

U pravilu svi univerzalni daljinski termostati morali bi ići na bilo koji model bojlera.
Naime daljinski termostat se sastoji od dvije jedinice. Jedna (prijemnik) koja se spaja na bojler na mjesto gdje je spojen trenutno termostat i druga koje predstavlja prenosivi termostat (napaja se preko baterija) koji šalje signal prijemniku za potrebe grijanja u zavisnosti od razlike između željene i trenutne temp.
Ako se odlučite za tu varijantu, poslikajte redne stezaljke na bojleru gdje je spojen trenutno termostat, otiđite u trgovinu gdje mislite kupiti bežični prenosivi termostat i tražite trgovca da vam objasni kako treba dotični spojiti. Ako imate elekto shemu spajanja bojlera bilo bi poželno i nju ponijeti.

kajperinja
13.09.2010., 21:33

I? Jesi rijesio?
Sto je bilo?

intergalaktickapic_a
15.09.2010., 14:21
nisam... srećom bablje ljeto krenulo. javim kad proradi i što je bilo

kajperinja
15.09.2010., 14:30
nisam... srećom bablje ljeto krenulo. javim kad proradi i što je bilo
Odgadjas dok ne zahladi, pa kad pozoves majstora, a on ne moze brzo doci (jer svi cekaju da zahladi, pa tek tada zovu), onda bude :eek:
Jesi bar otkrio imas li uopce bojler za grijanje?:D

vedro
18.09.2010., 20:53
U pravilu svi univerzalni daljinski termostati morali bi ići na bilo koji model bojlera.
Naime daljinski termostat se sastoji od dvije jedinice. Jedna (prijemnik) koja se spaja na bojler na mjesto gdje je spojen trenutno termostat i druga koje predstavlja prenosivi termostat (napaja se preko baterija) koji šalje signal prijemniku za potrebe grijanja u zavisnosti od razlike između željene i trenutne temp.
Ako se odlučite za tu varijantu, poslikajte redne stezaljke na bojleru gdje je spojen trenutno termostat, otiđite u trgovinu gdje mislite kupiti bežični prenosivi termostat i tražite trgovca da vam objasni kako treba dotični spojiti. Ako imate elekto shemu spajanja bojlera bilo bi poželno i nju ponijeti.

..planiram ovih dana obići trgovine i vidjeti šta se nudi od univerzalnih daljinskih..hvala još jednom na savjetu :top:

khans
21.09.2010., 07:50
Imam termostat calorMATIC 230/240 i usljed nestajanja struje na displayu mi mjesto sata stoji batt i ne mogu to maknuti i vratiti sat.Dali netko zna način ili prijedlog što napraviti:)

kajperinja
21.09.2010., 08:12
Imam termostat calorMATIC 230/240 i usljed nestajanja struje na displayu mi mjesto sata stoji batt i ne mogu to maknuti i vratiti sat.Dali netko zna način ili prijedlog što napraviti:)
Mozda mu treba promijeniti baterije?:ne zna:
Imas li 230 ili 240? (240 ima baterije, 230 nema)

khans
21.09.2010., 08:32
Onda 240,ali preksinoč je više puta nestajalo i dolazila struja i poslje toga sam to vidio,a ako treba mijenjati bateriju dali znaš kako se mijenja.

Hvala

kajperinja
21.09.2010., 08:46
Onda 240,ali preksinoč je više puta nestajalo i dolazila struja i poslje toga sam to vidio,a ako treba mijenjati bateriju dali znaš kako se mijenja.

Ne znam. ali pise ti u uputama.
http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/e4/3e/00/calorMATIC_240.pdf
(strana 17)

intergalaktickapic_a
21.09.2010., 09:33
evo samo da javim da je "problem" riješen, tj. nikada nije ni postojao - nego
termostat nije za seljaka poput mene....

khans
21.09.2010., 09:36
Hvala ti to je to snaći ću se dalje:):top:

kajperinja
21.09.2010., 09:41
evo samo da javim da je "problem" riješen, tj. nikada nije ni postojao
Bolje da je tako. :mig:
- nego termostat nije za seljaka poput mene....
Sto si zabrljao?

intergalaktickapic_a
30.09.2010., 13:56
brijem da nisam dovoljno dugo bio strpljiv da se nakon kaj namestim temperaturu siroti bojler stigne upaliti..... kreten, kaj ćeš

kajperinja
30.09.2010., 14:10
brijem da nisam dovoljno dugo bio strpljiv da se nakon kaj namestim temperaturu siroti bojler stigne upaliti.....
Meni je tu ipak nesto cudno. Pa trebao bi se upaliti cim podignes termostat. Jedino ako si se prebacivao s nocnog na dnevni, onda mu treba malo vremena da se prebaci.

Mikimis75
05.10.2010., 21:30
imam VRT30 jednu godinu i čini mi se da je prilično neprecizan.
u prospektu piše za VRT30: uklopna razlika: < 1 Kelvina.
a u praksi npr. zadana temperatura 22 stupnja, na 2 obična termometra izmjerim 24, i tek onda prekida rad bojlera. drugo: zadana temperatura 22, izmjerim 19, a još uvijek nije uključio bojler.

pitanje: da li je calorMATIC 230/240 u tom pogledu precizniji ?

kajperinja
05.10.2010., 21:43
Nemam osobno iskustvo, niti sam strucnjak.
Ali, ali cula sama da - je. :mig:

Mikimis75
06.10.2010., 16:11
nešto sam čitao (čak na ovom forumu) da se neki žale i na taj model, pa da ne kupujem bezveze

ZgMario
08.10.2010., 20:22
Molim pomoć! imam vaillant kombi bojler star 14 godina i termostat VRT-ZA. prošlu sezonu grijanja je završio bez greške, ali ovu sezonu ne želi krenuti. tople vode ima koliko hočeš, ali kada termostat postavim na 30, ne događa se ništa. kad se koristi topla voda (vruča je full) uključi se i pumpa, a i temperatura vode za radijatore se digne skoro na 40. međutim, radijatori su hladni i grijanje ne radi. je li moguće upaliti bojler direktno, zaobići termostat, ili termostat nekako prebrikati ili kaj već. dok ne dođe serviser...

kajperinja
09.10.2010., 08:46
Molim pomoć! imam vaillant kombi bojler star 14 godina i termostat VRT-ZA. prošlu sezonu grijanja je završio bez greške, ali ovu sezonu ne želi krenuti. tople vode ima koliko hočeš, ali kada termostat postavim na 30, ne događa se ništa. kad se koristi topla voda (vruča je full) uključi se i pumpa, a i temperatura vode za radijatore se digne skoro na 40. međutim, radijatori su hladni i grijanje ne radi. je li moguće upaliti bojler direktno, zaobići termostat, ili termostat nekako prebrikati ili kaj već. dok ne dođe serviser...
A je'l klikne kad ga podizes? Mozda nije problem u termostatu, nego u bojleru.

mfcc
09.10.2010., 09:49

Trebate provjeriti dali vam termostat ispravno radi. To možete vidjeti kada na njemu postavite željenu temp. nekoliko stupnjeva veću od one trenutne u prostoriji. Tada dobro poslušajte dali je njegov mikrokontakt uključio. Trebalo bi se čuti "klik". Ako je to uradio slijedeće što bi trebali je izmjeriti napon na rednim stezaljkama (7,8,9) od bojlera. Tu bi trebao biti napon od 220-230V.
U slučaju da termostat napravi "klik", a nemate adekvatni napon na stezaljkama onda vam je kvar u bojleru. U slučaju da ne čujeke mikrokontekt na termostatu problem je u njemu.

mfcc
09.10.2010., 10:04
u prospektu piše za VRT30: uklopna razlika: < 1 Kelvina.
a u praksi npr. zadana temperatura 22 stupnja, na 2 obična termometra izmjerim 24, i tek onda prekida rad bojlera. drugo: zadana temperatura 22, izmjerim 19, a još uvijek nije uključio bojler.

VRT30 su tzv analogni termostati. I njihova preciznost je dosta upitna.
Naime u njemu se nalazi jedna štampana elektonička pločica na kojoj se nalaze nekoliko elekt. elemenata, između ostalog i jedan kondenzator. Taj kondenzator se zna zagrijati pa kao takav ujedno "grije" i temp. senzor. Iz toga razloga dotični senzor mjeri kojih 2-3 stupnja više nego što je trenutna temp. u prostoriji tj oko termostata.
U tome leži cijeli problem nepreciznosti takvih termostata.
Moj prijedlog je da si ugradite vaillantov digitalni termostat sa kojim dotični problem nečete imati. Oni su pricizniji a ujedno imate mogučnosti i njihovog programiranja.

ZgMario
09.10.2010., 21:24
Hvala na savjetima!!! posudio sam nekakav stari (još stariji od mojega) termostat i grijanje je proradilo!!! ali, ovaj sad pak ne isključuje bojler koliko god ja smanjivao temperaturu. u ponedjeljak kupujem novi termostat pa ako imate još kakav savjet, gdje kupiti, koji model itd. itd. javite!!! u svakom slučaju još jednom hvala na pomoći i savjetima!!! pozdrav

mfcc
09.10.2010., 21:57
Hvala na savjetima!!! posudio sam nekakav stari (još stariji od mojega) termostat i grijanje je proradilo!!! ali, ovaj sad pak ne isključuje bojler koliko god ja smanjivao temperaturu. u ponedjeljak kupujem novi termostat pa ako imate još kakav savjet, gdje kupiti, koji model itd. itd. javite!!! u svakom slučaju još jednom hvala na pomoći i savjetima!!! pozdrav

Kako se radi termostatima koji imaju dvostupanjsku regulaciju tj on/off regulaciju, kada dotični postignu željenu temp. daju signal bojleru za prestanak grijanja (pumpa centralnog grijanja još neko kratko vrijeme radi nakon čega se i ona ugasi).
Moguće da ste termostat krivo spojili.

Faca5
10.10.2010., 12:16
Kako se radi termostatima koji imaju dvostupanjsku regulaciju tj on/off regulaciju, kada dotični postignu željenu temp. daju signal bojleru za prestanak grijanja (pumpa centralnog grijanja još neko kratko vrijeme radi nakon čega se i ona ugasi).
Moguće da ste termostat krivo spojili.

Kod mene ta pumpa radi još svega par sekundi i odmah se ugasi, to mi se čini prekratko...
Jel stvar u termostatu (model 240) ili u bojleru? :misli:

bob4
10.10.2010., 20:09
u bojleru. ovisno o tipu bojlera može se podešavati. normalno onaj koji zna

Maxic
30.10.2010., 10:42
Imam Atmosferski regulator VRC410 i sada se igram oko regulacije.Zanima me dali netko ima iskustva sa tim.
Krivulju grijanja sam podesio na 1.7 kuca je donekle izolirana ali jos uvjek ima gubitaka jer na gornjoj ploci nema izolacije.
Na njemu ima opcija podesavanja sobne temp ST i tu ima 0,1,2 nula je za iskljuciti .
1Razlika izme¶u zadane i stvarne
temperature u prostoriji bit e izmjerena i
zadana temperatura u polaznom vodu se
korigira s odre¶enim faktorom.
Pritom temperatura u prostoriji moìe
prekoraiti zadanu temperaturu.
2.Mjerenje se vräi kao kod stupnja 1. no
nakon postizanja zadane temperature u
prostoriji se krug grijanja isklju‹uje. Zaätita
od niskih temperatura ostaje uklju‹ena.

Pa me zanima sta je bolje staviti

mfcc
31.10.2010., 11:22
Imam Atmosferski regulator VRC410 i sada se igram oko regulacije.Zanima me dali netko ima iskustva sa tim.
Krivulju grijanja sam podesio na 1.7 kuca je donekle izolirana ali jos uvjek ima gubitaka jer na gornjoj ploci nema izolacije.
Na njemu ima opcija podesavanja sobne temp ST i tu ima 0,1,2 nula je za iskljuciti .
temperature u prostoriji bit e izmjerena i
prekoraiti zadanu temperaturu.

Tzv atmosferski termostati za razliku od običnih digitalnih imaju mogučnost osim reguliranja sobne temp. i rugulaciju tamp. polaznog voda centralnog grijanja u zavisnosti od vanjske temp. Takvi ragulatori uvijek imaju opciju odabira krivulje grijanja (heating curve). Koju čete krivulju odabrati najviše ovisi o kvaliteti izolacije (fasada, prozori, vrata, krov),o položaju kuće/stana,o broju dizalica topline (TV, računala, pečnice, rasvjeta, br. osoba,...), o zahtjevu za toplinom,....
U vašem slučaju vi ste odabrali krivulju br. 1.75, što znaći kako će kod vas temp. polaznog voda kod vanjske temp. od 0 stupnjeva biti 62°C, kod -5 stupnjeva 68°C a kod -10 stupnjeva 75°C.
Koju čete regulaciju sobne temp. ST odabrati ovisi o kvaliteti izolacije. U slučaju da imate dobru izolaciju, imat čete manje toplinske gubitke pa u tom slučaju možete odabrati regulaciju 2 (nepotren rad pumpe central. gijanja tj nepotrebna potrošnja el. energije dok je postignuta željena temp.) jer će dobra izolacija imati za posljedicu duže očuvanje željene temp.. U slučaju loše izolacije imat čete veće toplinske gubitke pa je regulacije 2 nepovoljna je će vam se tada non stop uključivati i isključivati grijanje (bojler i pumpa cent. grij.) što će imati za posljedicu veću potrošnju plina i el. energije potrebne za pokretanje pumpe. Uz to česti startovi pumpa mogu isto tako biti pogubni na rad pumpe. U polijednjem slučaju povoljnija je regulacija 1.

zunto
31.10.2010., 21:10
Tzv atmosferski termostati za razliku od običnih digitalnih imaju mogučnost osim reguliranja sobne temp. i rugulaciju tamp. polaznog voda centralnog grijanja u zavisnosti od vanjske temp. Takvi ragulatori uvijek imaju opciju odabira krivulje grijanja (heating curve). Koju čete krivulju odabrati najviše ovisi o kvaliteti izolacije (fasada, prozori, vrata, krov),o položaju kuće/stana,o broju dizalica topline (TV, računala, pečnice, rasvjeta, br. osoba,...), o zahtjevu za toplinom,....
U vašem slučaju vi ste odabrali krivulju br. 1.75, što znaći kako će kod vas temp. polaznog voda kod vanjske temp. od 0 stupnjeva biti 62°C, kod -5 stupnjeva 68°C a kod -10 stupnjeva 75°C.
Koju čete regulaciju sobne temp. ST odabrati ovisi o kvaliteti izolacije. U slučaju da imate dobru izolaciju, imat čete manje toplinske gubitke pa u tom slučaju možete odabrati regulaciju 2 (nepotren rad pumpe central. gijanja tj nepotrebna potrošnja el. energije dok je postignuta željena temp.) jer će dobra izolacija imati za posljedicu duže očuvanje željene temp.. U slučaju loše izolacije imat čete veće toplinske gubitke pa je regulacije 2 nepovoljna je će vam se tada non stop uključivati i isključivati grijanje (bojler i pumpa cent. grij.) što će imati za posljedicu veću potrošnju plina i el. energije potrebne za pokretanje pumpe. Uz to česti startovi pumpa mogu isto tako biti pogubni na rad pumpe. U polijednjem slučaju povoljnija je regulacija 1.

Ja imam vrc 410 vec dve godine i slazem se sa mfcc za podesavanja ali u praksi ako ti je grejanje izbalansirano tj. radiatori greju podjednako sve prostorije bolje je staviti pod 2 i mozda namestiti podesavanje sobne temperature ST na 0.5 ili vise. Pokusaj i sa nizom krivuljom 1.5 ja je drzim na 1.4 na srednje izolovanoj kuci(dobra stolarija zidovi cigla i po 43cm bez izolacije) i posle nekoliko kombinacija ova je ispala sa najvise ustede. Probaj pa javi.

Maxic
01.11.2010., 12:32
Ja imam vrc 410 vec dve godine i slazem se sa mfcc za podesavanja ali u praksi ako ti je grejanje izbalansirano tj. radiatori greju podjednako sve prostorije bolje je staviti pod 2 i mozda namestiti podesavanje sobne temperature ST na 0.5 ili vise. Pokusaj i sa nizom krivuljom 1.5 ja je drzim na 1.4 na srednje izolovanoj kuci(dobra stolarija zidovi cigla i po 43cm bez izolacije) i posle nekoliko kombinacija ova je ispala sa najvise ustede. Probaj pa javi.

Mozes li mi objasniti ovaj dio ST staviti na 0.5 ili vise

zunto
01.11.2010., 18:38
Mozes li mi objasniti ovaj dio ST staviti na 0.5 ili vise

U polozaju za podesavanje krajnji levi, pritiskas do ST podes. i tu podesavas osetljivost termostatskog senzora u koracima 0.1C itd. u uputstvu je i objasnjeno da zbog uticaja npr. otvorenih vrata ili prozora na kratko da se ne bih palio kotao podesis otklon i to jeto.

Maxic
01.11.2010., 19:02
U polozaju za podesavanje krajnji levi, pritiskas do ST podes. i tu podesavas osetljivost termostatskog senzora u koracima 0.1C itd. u uputstvu je i objasnjeno da zbog uticaja npr. otvorenih vrata ili prozora na kratko da se ne bih palio kotao podesis otklon i to jeto.

Hvala puno na pomoci:top:

zunto
01.11.2010., 20:47

Hvala puno na pomoci:top:

Samo mala ispravka krajnji desni polozaj biraca programa.

asimo
01.11.2010., 21:41
pozdrav,

imam trenutno situaciju da mi je prazan stan, i termostat je podešen samo na mod protiv smrzavanja, dali pritome ventili na radjatorima trebaju biti otvoreni do kraja, ili na zvijezdici? ili nešto treće :P

ako ima koja dobra duša da mi odgovori, da ne guglam sad sve u 16 :)

hvala

mirek20
01.11.2010., 21:55
Pozdrav!!Imam jedno kratko i sigurno jednostavno pitanje za mfcc-a...:D
Dobio sam samo termostat(vrc 410s) i vanjski senzor bez ikakvih kablova!Pa me zanima gdje se spaja vanjski senzor na električnoj ploči u bojleru?piše na x8...ali to nisu klemice kao za termostat 4 5 ili 6 7 8!!!!
Može li uopče funkcionirat samo termostat i senzor ili ima još opreme???Znam da 420s ima i onu kutiju preko koje se spajaju dodatne pumpe bla bla bla...pls help

mfcc
02.11.2010., 16:31
pozdrav,

imam trenutno situaciju da mi je prazan stan, i termostat je podešen samo na mod protiv smrzavanja, dali pritome ventili na radjatorima trebaju biti otvoreni do kraja, ili na zvijezdici? ili nešto treće :P

ako ima koja dobra duša da mi odgovori, da ne guglam sad sve u 16 :)

hvala

Termostatski ventili na položaju zvijezdice imaju funkciju zaštite od smrzavanja što znaći ako temp. u prostoriju padne na 5 ili manje stupnjeva term. će održavati tu temp. i neće dozvoliti da padne ispod te vrijednosti.
To je pod uvjetom da vam je bojler/kotao non stop uključen kao i zidni termostat (ako ga imate) koji ima u sebi isprogramiranu protusmrzavajuću zaštiti tj ne dozvoljama da temp. u prostoriji padne ispod 5°C.

zunto
02.11.2010., 17:59
Pozdrav!!Imam jedno kratko i sigurno jednostavno pitanje za mfcc-a...:D
Dobio sam samo termostat(vrc 410s) i vanjski senzor bez ikakvih kablova!Pa me zanima gdje se spaja vanjski senzor na električnoj ploči u bojleru?piše na x8...ali to nisu klemice kao za termostat 4 5 ili 6 7 8!!!!
Može li uopče funkcionirat samo termostat i senzor ili ima još opreme???Znam da 420s ima i onu kutiju preko koje se spajaju dodatne pumpe bla bla bla...pls help

Nisam mfcc ali mislim da ti mogu pomoci za vanjski senzor ti treba prikljucak za vrc693(vanjski senzor) koji se postavlja na ploci na X8 ali mozes spojiti regulator vrc410 na klemenice 7 8 9 na plocu 7 8 9 i radice kao regulator temperature(veoma dobro) ali bez uticaja vanjske temperature. Nadam se da sam pomogao.

asimo
02.11.2010., 19:29
Termostatski ventili na položaju zvijezdice imaju funkciju zaštite od smrzavanja što znaći ako temp. u prostoriju padne na 5 ili manje stupnjeva term. će održavati tu temp. i neće dozvoliti da padne ispod te vrijednosti.
To je pod uvjetom da vam je bojler/kotao non stop uključen kao i zidni termostat (ako ga imate) koji ima u sebi isprogramiranu protusmrzavajuću zaštiti tj ne dozvoljama da temp. u prostoriji padne ispod 5°C.

hvala :top: ,
tak je..stalno je uključen, i zidni, s programom protiv smrzavanja..

orcanic
04.11.2010., 11:54
VRT30 su tzv analogni termostati. I njihova preciznost je dosta upitna.
Naime u njemu se nalazi jedna štampana elektonička pločica na kojoj se nalaze nekoliko elekt. elemenata, između ostalog i jedan kondenzator. Taj kondenzator se zna zagrijati pa kao takav ujedno "grije" i temp. senzor. Iz toga razloga dotični senzor mjeri kojih 2-3 stupnja više nego što je trenutna temp. u prostoriji tj oko termostata.
U tome leži cijeli problem nepreciznosti takvih termostata.
Moj prijedlog je da si ugradite vaillantov digitalni termostat sa kojim dotični problem nečete imati. Oni su pricizniji a ujedno imate mogučnosti i njihovog programiranja.

Pisao sam vec na ovoj temi vezano uz digitalni 240. Nisam nikako zadovoljan s tim termostatom. Temperatura mu se unutar 1 minute zna promijeniti za +-1 stupanj. To onda u praksi izgleda tako da upalis grijanje, na njemu stoji npr. temperatura 22 a ti podesis da ide do 23. On upali bojler i nakon 2 minute izgasi bojler !?? Radijatori jos hladni! Onda nakon 5 minuta opet upali bojler, radi recimo 5 minuta pa opet izgasi za 2 minute. Radijatori jos uvijek nisu ugrijani. I tako. Inace on ima onu nekakvu postavku tromosti kako li se vec to zove. Uglavnom to sam postavio na max. vrijednost (ne znam sad tocno je li negativno ili pozitivno). Ako mi je ta vrijednost na 0 (default) onda se bojler pali/gasi svako 2,3 minute. Ne znam je li taj termostat mora biti u laboratorijskim uvjetima da bi funkcionirao ispravno - u prirucniku stoji tocno gdje bi morao biti postavljen (ne blizu vrata, ne blizu prozora, ne blizu radijatora, 3.1242m od poda, 2.2323m od plafona i sl.), samo to je teorija a praksa je nesto drugo. Meni se konkretno nalazi u boravku blizu vrata od hodnika na suprotnom zidu od radijatora i prozora.

kajperinja
04.11.2010., 15:49
Inace on ima onu nekakvu postavku tromosti kako li se vec to zove. Uglavnom to sam postavio na max. vrijednost (ne znam sad tocno je li negativno ili pozitivno).
Pa mozda si stavio na -5 umjesto na +5 (u uputstvima pise da je plus - tromost) Okreni na drugu krajnost da vidis koja ce biti razlika.
Ako mi je ta vrijednost na 0 (default) onda se bojler pali/gasi svako 2,3 minute.
Ne bi se smio stalno palit/gasit. Mozda ti temperatura vode u sistemu na bojleru nije dobro podesena, pa taj termostat gasi bojler bez obzira na ovaj vanjski.
Meni se konkretno nalazi u boravku blizu vrata od hodnika na suprotnom zidu od radijatora i prozora.
Polozaj na propuhu ili negdje gdje dolazi neka toplina od nekud sigurno nije dobar, jer termostat na to reagira...ako je u sobi toplo, a na njega dodje hladan zrak, on ce se upaliti bojler, pa opet ugasiti, ako nema vise tog hladnog zraka..ako je pak negdje gdje je toplo, nece upaliti bojler iako je u sobi zima..

Air Jordan
13.11.2010., 10:33
Pisao sam vec na ovoj temi vezano uz digitalni 240. Nisam nikako zadovoljan s tim termostatom. Temperatura mu se unutar 1 minute zna promijeniti za +-1 stupanj. To onda u praksi izgleda tako da upalis grijanje, na njemu stoji npr. temperatura 22 a ti podesis da ide do 23. On upali bojler i nakon 2 minute izgasi bojler !?? Radijatori jos hladni! Onda nakon 5 minuta opet upali bojler, radi recimo 5 minuta pa opet izgasi za 2 minute. Radijatori jos uvijek nisu ugrijani. I tako. Inace on ima onu nekakvu postavku tromosti kako li se vec to zove. Uglavnom to sam postavio na max. vrijednost (ne znam sad tocno je li negativno ili pozitivno). Ako mi je ta vrijednost na 0 (default) onda se bojler pali/gasi svako 2,3 minute. Ne znam je li taj termostat mora biti u laboratorijskim uvjetima da bi funkcionirao ispravno - u prirucniku stoji tocno gdje bi morao biti postavljen (ne blizu vrata, ne blizu prozora, ne blizu radijatora, 3.1242m od poda, 2.2323m od plafona i sl.), samo to je teorija a praksa je nesto drugo. Meni se konkretno nalazi u boravku blizu vrata od hodnika na suprotnom zidu od radijatora i prozora.
Evo ja sam novoregistrirani član foruma upravo zahvaljujući Vaillantovom termostatu calorMatic 240, naime čitam ovaj forum cijelo jutro i kužim da nisam jedini koji nije zadovoljan sa tim termostatom, po mom osobnom sudu opet napominjem osobnom to je zadnje smeće od termostata a sad ću se potruditi obrazložiti.
Naime ove godine sam se uselio u novu kuću sa pvc stolarijom te 5 radijatora u dnevnom boravku od 60m2 i izolacijom stiropor 10 cm te dnevnim boravkom okrenutim na južnu stranu tj tijekom dana sunce ugodno grije kroz prozore( sve to poučen hladnim stanom bez izolacije i sa 2 radijatora u d.boravku u kojem sam do sada živio), ali to ne sprečava taj ludi termostat da se pali svakih 5 min unatoč reg. stazi na +5, sve je bilo dobro dok jučer nije došao račun za plin 400kn iliti 144 m3 što je osjetno više od utrošenog u starom stanu i da ne zaboravim prošli mjesec smo supruga i ja bili odsutni 10 dana znači račun da se smrzneš. Čak sam zapisivao brojilo od plina ako preko noći ostavim na 19C on se pali i potroši cca 3 kubikax 2,85kn/m3 ispae da svaku noć potroši cca 10-ak kuna. Zato planiram ovaj baciti u smeće i kupiti najobičniji termostat koji uspijem pronaći.Napomena da stoji na zidu gdje nije izložen niti strujanju zraka a između ostalog oboje radimo pa i nemogu reći da se nešto često otvaraju ta vrata.Uglavnom čini mi se da ću si za božić darovati " normalan termostat" a on meni manji račun za grijanje.

kajperinja
13.11.2010., 10:50
Naime ove godine sam se uselio u novu kuću sa pvc stolarijom te 5 radijatora u dnevnom boravku od 60m2 i izolacijom stiropor 10 cm te dnevnim boravkom okrenutim na južnu stranu tj tijekom dana sunce ugodno grije kroz prozore( sve to poučen hladnim stanom bez izolacije i sa 2 radijatora u d.boravku u kojem sam do sada živio), ali to ne sprečava taj ludi termostat da se pali svakih 5 min
Napomena da stoji na zidu gdje nije izložen niti strujanju zraka a između ostalog oboje radimo pa i nemogu reći da se nešto često otvaraju ta vrata.Uglavnom čini mi se da ću si za božić darovati " normalan termostat" a on meni manji račun za grijanje.
Jesi li zvao servisera? Mozda je termostat neispravan, a obzirom da je (pretpostavljam) nov i pod garancijom...
Jesi li 100% siguran da si ga dobro podesio, je li u stanu toplo? Da ga nisi programirao na...nocno ili tako nesto?
Procitala sam neobian slucaj, da je hladan zrak dopirao do termostata - iza njega, kroz zid tj. kroz rupu za zice koja je propustala (nisam bas shvatila kako..) hladan zrak iz susjedne prostorije.

Air Jordan
13.11.2010., 22:01
Jesi li zvao servisera? Mozda je termostat neispravan, a obzirom da je (pretpostavljam) nov i pod garancijom...
Jesi li 100% siguran da si ga dobro podesio, je li u stanu toplo? Da ga nisi programirao na...nocno ili tako nesto?
Procitala sam neobian slucaj, da je hladan zrak dopirao do termostata - iza njega, kroz zid tj. kroz rupu za zice koja je propustala (nisam bas shvatila kako..) hladan zrak iz susjedne prostorije.
Ma ok je u stanu toplo je i kad se grijanje uključi dosegne zadanu temperaturu jako brzo zatim se isključi, i onda stupa taj osjetljivi termostat koji se pali bezveze i radi tako kratko da se radijatori zagriju cca do pola. Nema šanse da se temp. tako brzo mijenja u + ili - jer je izolacija zaista dobra a i vani još uvijek nije hladno sve skupa mi nebi toliko smetalo ali očito troši više plina tako nego onaj obični koji se rjeđe uključuje, a prijatelj ima isti takav isto se pali kao pijani pop što zvoni.

amko
13.11.2010., 22:14
Pozdrav,

jedno pitanje u vezi obicnog analognog vailantovog termosata. Cemu sluzi prekidac koji se nalazi na stampanoj ploci, ima pozicija A i pozicija Z. Mozda je ranije ovo bilo ali nisam nasao...

hvala

mfcc
15.11.2010., 20:47
Pozdrav,

jedno pitanje u vezi obicnog analognog vailantovog termosata. Cemu sluzi prekidac koji se nalazi na stampanoj ploci, ima pozicija A i pozicija Z. Mozda je ranije ovo bilo ali nisam nasao...

hvala

Kako bi vam precizno odgovorio napišite o kojem se modelu termostata radi.

kajperinja
16.11.2010., 14:34
Ma ok je u stanu toplo je i kad se grijanje uključi dosegne zadanu temperaturu jako brzo zatim se isključi, i onda stupa taj osjetljivi termostat koji se pali bezveze
Sa serviserske strane sam cula da je taj termostat kvalitetan i da nemaju s njim nekih problema.
Mozda ne bi trebao tako brzo odustati od njega, narocito ako je nov i ima garanciju. Mozda bi neki dobar serviser to rijesio. Mozda je termostat pokvaren, mozda nesto nije dobro podeseno, a mozda je problem u bojleru...mozda na njemu treba podesiti neki interval u kojem se plamenik ne pali nakon sto je radio.
On bi u svakom slucaju morao raditi kako treba. Negdje mora biti neki uzrok ovakvom ponasanju.

Air Jordan
18.11.2010., 14:58
Sa serviserske strane sam cula da je taj termostat kvalitetan i da nemaju s njim nekih problema.
Mozda ne bi trebao tako brzo odustati od njega, narocito ako je nov i ima garanciju. Mozda bi neki dobar serviser to rijesio. Mozda je termostat pokvaren, mozda nesto nije dobro podeseno, a mozda je problem u bojleru...mozda na njemu treba podesiti neki interval u kojem se plamenik ne pali nakon sto je radio.
On bi u svakom slucaju morao raditi kako treba. Negdje mora biti neki uzrok ovakvom ponasanju.
Evo danas bio Vailantov serviser sve ok na bojleru i na termostatu on smatra da je mjesto gdje je postavljen izloženo strujanju zraka. Sad posljednji pokušaj prije kante za smeće, oko termostata sam napravio malu kutijicu od stiropora koja će spriječiti strujanje zraka oko njega a ostavio cca 5cm prostora da ne zatvorim one rupice na njemu pa ću vidjeti ima li pomaka.

d2267
18.11.2010., 16:39
Evo danas bio Vailantov serviser sve ok na bojleru i na termostatu on smatra da je mjesto gdje je postavljen izloženo strujanju zraka. Sad posljednji pokušaj prije kante za smeće, oko termostata sam napravio malu kutijicu od stiropora koja će spriječiti strujanje zraka oko njega a ostavio cca 5cm prostora da ne zatvorim one rupice na njemu pa ću vidjeti ima li pomaka.

A da ga staviš u pećnicu i upališ na 50 stupnjeva,nebi se uopće palio :rofl:

robim
18.11.2010., 21:43
Pozdrav.

Imam Vaillant turboTEC pro VUW SOE 182/3 i analogni termostat VRT30, te bi htio sada promijeniti termostat i staviti Calormatic 392. Koliko sam vidio, 392 radi preko eBUS komunikacije, pa me zanima kakav je postupak zamjene i da li bi to mogao sam napraviti?

Unaprijed hvala.

kajperinja
19.11.2010., 08:32
Mislim da ce mu u toj maloj kucici biti pre toplo i da se bojler nece paliti.
Pogledaj na "sam svoj majstor", tema "vaillant bojler", postavila sam pitanje u vezi tvog problema...pogledaj sto su napisali dexdu i mbukal. (pitaj svog majstora za blokadu plamenika, da podesi tako da se bojler ne pali odmah nakon sto je radio...tako sam bar ja tu mogucnost shvatila)

Elle Vk
25.11.2010., 20:25
Ne razumijem se u termostate i grijanja, pa molim pomoć. U novom stanu koji se još sređuje imam Vaillant bojler 18 kw. U dnevnoj sobi i kupaonici imam podno grijanje, a u ostalim sobama radijatore. Želim u dnevnoj sobi programabilni termostat, ali mi svi govore da uz podno grijanje ne ide termostat, već da postoje samo oni ventili i termostat u ormariću. Da li je to istina?

d2267
26.11.2010., 05:47
Zašto nebi mogao?Sobni termostat služi tome da se u prostoru održava zadana temperatura,termostat treba samo biti u prostoriji gdje je podno grijanje,a ostale prostorije treba prilagoditi tome pomoću termoventila.Pošto se radi o programibilnom termostatu treba paziti s zadanim temperaturama,nebi trebalo zadati preveliku razliku u vrijeme štednje(ja bi stavio 3 stupnja ,a i inaće se ne preporučuje više od 5)

Elle Vk
27.11.2010., 18:09
Zašto nebi mogao?Sobni termostat služi tome da se u prostoru održava zadana temperatura,termostat treba samo biti u prostoriji gdje je podno grijanje,a ostale prostorije treba prilagoditi tome pomoću termoventila.Pošto se radi o programibilnom termostatu treba paziti s zadanim temperaturama,nebi trebalo zadati preveliku razliku u vrijeme štednje(ja bi stavio 3 stupnja ,a i inaće se ne preporučuje više od 5)

Možete li mi preporučiti neki model uz podno grijanje? Tamo gdje sam pitala su me odgovarali, a na 1 mjestu su mi uz podno grijanje nudili samo neki poseban Legrand termostat koji nije programabilan i ima nekakvu sondu-crijevo od 4 m koji treba ići do poda, a za to je sad kasno.

kinfa zg
27.11.2010., 22:22
Dali mi netko može pomoč.danas sam kupio ariston programski termostat.nisu imali upute na hrvatskom.cijeli dan se zezam sa programiranjem i nikak nemogu na štelati.bojler je isto ariston.unapred hvala

d2267
28.11.2010., 06:07
Možete li mi preporučiti neki model uz podno grijanje? Tamo gdje sam pitala su me odgovarali, a na 1 mjestu su mi uz podno grijanje nudili samo neki poseban Legrand termostat koji nije programabilan i ima nekakvu sondu-crijevo od 4 m koji treba ići do poda, a za to je sad kasno.

Ukoliko se radi o 220V termostatu,dobar je EBERLE,ima četiri temperature i četiri vremenska perioda tokom dana za podešavanje,dosta je precizan nije preskup.

mfcc
28.11.2010., 07:56
Dali mi netko može pomoč.danas sam kupio ariston programski termostat.nisu imali upute na hrvatskom.cijeli dan se zezam sa programiranjem i nikak nemogu na štelati.bojler je isto ariston.unapred hvala

Napišite o kojem modelu se termostata radi.

kinfa zg
28.11.2010., 10:50
Napišite o kojem modelu se termostata radi.

model,cronotermostato wired,šifra:3318239.

mfcc
28.11.2010., 16:22
model,cronotermostato wired,šifra:3318239.

Neznam na kojem jeziku imate upute, ali trebate znati da vam zakonski (zakon o zaštiti potrošaća) prodavać mora uz proizvod isporučiti upute na hrvatskom jeziku. Ako se na to ogluši prijavite ga državnom inspektoratu (http://www.inspektorat.hr/prijavi-povredu-propisa/)
Na netu se na žalost može naći samo manual na talijanskom jeziku.

Isto tako predlažem da kontaktirate njihovo predstavništvo ako vam prodavać ne može isporučiti manual na hrvatskom jeziku.

Ariston Thermo S.p.A.
predstavništvo u Republici Hrvatskoj;
Kovinska 4A; 10000;
Zagreb; Croatia;
T. 00385 91 2060310

kinfa zg
28.11.2010., 17:10
Neznam na kojem jeziku imate upute, ali trebate znati da vam zakonski (zakon o zaštiti potrošaća) prodavać mora uz proizvod isporučiti upute na hrvatskom jeziku. Ako se na to ogluši prijavite ga državnom inspektoratu (http://www.inspektorat.hr/prijavi-povredu-propisa/)
Na netu se na žalost može naći samo manual na talijanskom jeziku.

Isto tako predlažem da kontaktirate njihovo predstavništvo ako vam prodavać ne može isporučiti manual na hrvatskom jeziku.

Ariston Thermo S.p.A.
predstavništvo u Republici Hrvatskoj;
Kovinska 4A; 10000;
Zagreb; Croatia;
T. 00385 91 2060310

Znam za taj zakon,nisam inzistirao na uputama,jer nisam očekivao neku preveliku komplikaciju.S obzirom da sam prije kupnje pregledao sve postove o termostatima,s posebnom pažnjom Vaše, jer su sadržajni i opširni.Ja sam se igrao jučer i danas sa termostatom i nekak sam uspio osnovno, problem mi je u programiranju tu mi fali neka poveznica.U svakom slučaju hvala na informacijama.

mishika
29.11.2010., 12:14
evo ovako. kada idem na programiranje, dodjem do H1, namjestim vremenski raspon, ali kako namjestim temperaturu???? koliko sam vidio sva tri H-a su medjusobno povezana. ne razumijem kako namjestim temp za H1, kako za H2, kako za H3 ??????
recimo kaj moram napraviti da npr:

od 6:00 do 16:00 bude 20C
od 16:00 do 22:00 bude 23C
od 22:00 do 6:00 bude 22,5C

kako da to isprogramiram ??????????????:s :s :s

hvala,hvala,hvala:top:

vremenski intervali H1, H2 i H3 omogućuju Vam da za konktetni dan namjestite od kada do kada se grijete npr. 0500-0600 , 1200-1300 i od 1500-2300. Temperatura grijanja je ona koja je trenutno namještena na vašem termostatu a preostalo vrijeme termostat grije na trenutno namještenoj šparnoj temperaturi.....sve ovo što Vam pričam pronađite na upute koje lako dobijete ako ukucate na Google VRT 240 i poslije toga isprintajte upute

don 2006
30.11.2010., 19:48
Pozdrav.

Imam Vaillant turboTEC pro VUW SOE 182/3 i analogni termostat VRT30, te bi htio sada promijeniti termostat i staviti Calormatic 392. Koliko sam vidio, 392 radi preko eBUS komunikacije, pa me zanima kakav je postupak zamjene i da li bi to mogao sam napraviti?

Unaprijed hvala.

MISLIM DA TAJ TERMOSTAT NIJE KOMPATIBILAN SA TVOJIM APARATOM

robim
05.12.2010., 09:10
MISLIM DA TAJ TERMOSTAT NIJE KOMPATIBILAN SA TVOJIM APARATOM

Naravno da je kompatibilan. Koliko znam svi modeli Turbotec/Atmotec dolaze sa E-Bus suceljem za kontrolu bojlera, a Calormatic 392(f) radi preko E-Bus-a.

Pozdrav.

don 2006
06.12.2010., 19:27
Naravno da je kompatibilan. Koliko znam svi modeli Turbotec/Atmotec dolaze sa E-Bus suceljem za kontrolu bojlera, a Calormatic 392(f) radi preko E-Bus-a.

Pozdrav.

neznam baš za ,,pro,, aparat ali baš ću provjerit

lenileni
13.12.2010., 21:38
hej, molim hitno pomoc oko centralnog...

unajmila sam stan u kojem je vailantov vrt 30, ali nikako da namjestim to nesretno grijanje....radijatori uvijek jako vruci, cini mi se da stalno bojler radi bez obzira kako podesila termostat, a cak i kad smanjim na 5, ona lampica na bojleru još uvijek radi a radijatori vruci.

Pokušala sam naći uputstva za taj vrt30 ali nisam uspjela.

bob4
14.12.2010., 06:36
www.vaillant.dk/stepone2/data/downloads/7d/3e/00/vrt-30-montage.pdf

kajperinja
14.12.2010., 08:41
unajmila sam stan u kojem je vailantov vrt 30, ali nikako da namjestim to nesretno grijanje....
a cak i kad smanjim na 5,

Na 5° ?
Nesto nije u redu.

vipera
14.12.2010., 13:16
Hej,imam jedan problem,imam colorMATIC 240 regulator temperature i namješten mi je program koji radi neovisno o zadanom vremenskom programu znači na onaj znak sunca i od danas ne mogu namjestit željenu temperaturu,preko noći sam smanjila temperaturu i ujutro nisam ju mogla pojačati,tako da je sad stalno na toj istoj temperaturi i smrzavam se :(
Ne znam da li je netko u stanu šta dirao,ali kao da je namještanje temeprature blokirano,okrećem onaj postavnik,ali ništa.

kajperinja
14.12.2010., 15:06
od danas ne mogu namjestit željenu temperaturu,preko noći sam smanjila temperaturu i ujutro nisam ju mogla pojačati,tako da je sad stalno na toj istoj temperaturi i smrzavam se :(
Ne znam da li je netko u stanu šta dirao,ali kao da je namještanje temeprature blokirano,okrećem onaj postavnik,ali ništa.
Je li s bojlerom sve u redu? Tlak je u redu? Ima struje? Da ga neko nije ugasio? Mozda su krepale baterije ? Pise li sto na displeju termostata ili displeju bojlera? Imas li uputstva od termostata, pa da malo proucis?
(http://tinyurl.com/389895h)
A mozda se termostat pokvario.:(

mfcc
14.12.2010., 18:37
hej, molim hitno pomoc oko centralnog...

unajmila sam stan u kojem je vailantov vrt 30, ali nikako da namjestim to nesretno grijanje....radijatori uvijek jako vruci, cini mi se da stalno bojler radi bez obzira kako podesila termostat, a cak i kad smanjim na 5, ona lampica na bojleru još uvijek radi a radijatori vruci.

Pokušala sam naći uputstva za taj vrt30 ali nisam uspjela.

Pokušajte vrtiti onaj gumb za podešenje željene temp. na termostatu. Na jednoj od temperatura kada vrtite trebali bi čuti zvuk kao "tuk". To je znak da je željena temperatura manja od trenutne u prostoriji i da termostat pomoću mikro kontakta daje signal prema bojleru za grijenje.
U slučaju da ne čujete takav zvuk definitivno se radi o kvaru na termostatu.

mfcc
14.12.2010., 18:54
Hej,imam jedan problem,imam colorMATIC 240 regulator temperature i namješten mi je program koji radi neovisno o zadanom vremenskom programu znači na onaj znak sunca i od danas ne mogu namjestit željenu temperaturu,preko noći sam smanjila temperaturu i ujutro nisam ju mogla pojačati,tako da je sad stalno na toj istoj temperaturi i smrzavam se :(

Pokušajte resetirati termostat tjvratite ga na tvorničke postavke. To možete uraditi tako da pritisnite tipku P 15 sekundi. Isto tako provjerite istrošenost baterije (slabu bateriju signalizira sam termostat na displayu).

jtvatn10
15.12.2010., 02:36
Opet molima za odgovor, buduci taj termistat VRT 30 nije precizan- kaperinja, mislila sam da imam bezicni dok nisam shvatila da on to nije--------- , da ga dam skinuti, bilo bi puno jednistavnije, ondah bih kao i sada podesila tem. samo na ventilima radijatora, i na bojleru podesavala toplinu vode. Ako sam dobro shvatila po postovima mfcc-a i kaperinje. Hvala.

jtvatn10
15.12.2010., 02:40
I jos, budci taj z.t. VRT 30, nije precizan, takoda ne mogu znati gdje je tem 23 stup. jer su samo crtice, navodno gdje je oznacena tocka je otprilike 16 stup.Na njemu pise samo donja 5 i gornja 30. To je sve.

kajperinja
15.12.2010., 08:27
I jos, budci taj z.t. VRT 30, nije precizan, takoda ne mogu znati gdje je tem 23 stup. jer su samo crtice, navodno gdje je oznacena tocka je otprilike 16 stup.Na njemu pise samo donja 5 i gornja 30. To je sve.
To gdje ti je tocka je 20°. Svaka crtica oznacava 5°, tako da ti je 23° izmedju te tockice i sljedeceg razmaka dvije crtice? Kuzis?
5 -10 -15 - . - 25 -30

kajperinja
15.12.2010., 08:36
Opet molima za odgovor, buduci taj termistat VRT 30 nije precizan- kaperinja, mislila sam da imam bezicni dok nisam shvatila da on to nije--------- , da ga dam skinuti, bilo bi puno jednistavnije, ondah bih kao i sada podesila tem. samo na ventilima radijatora, i na bojleru podesavala toplinu vode. Ako sam dobro shvatila po postovima mfcc-a i kaperinje. Hvala.
Paa, ja sam u principu - za termostat. U nekim slucajevima je mozda opcija samo sa ventilima bolja (ovisi o tome kakve temperature covjek zeli u pojedinim prostorijama), ali meni se ipak svidja mogucnost da termostat sam odrzava zeljenu temperaturu u prostoriji u kojoj boravim i da ne moram prtljati ni po ventilima ni po bojleru, nego ventile podesim po prostorijama, a termostatu ostavim da pali i gasi bojler...i to programibilnom termostatu - koji ukljuci bojler prije dizanja, prije dolaska kuci s posla i tako to...
Takav ne bi i tebi skodio, jer se moze podesiti u toku dana tri vremenska perioda kada bojler radi, pa bi ti mogla dok te nema podesiti da bojler odrzava npr. temperaturu od 10°, a da se jedan, dva ili tri puta tokom dana ukljuci i podigne temperaturu za par stupnjeva.
Sto se tice VRT30 to je najednostavniji i kao sto si rekla neprecizan termostat, ali ti mozes vrlo lako odrediti kako da ga postavis ..ako je tebi inace ugodno na 22-23° (to je izmedju tockice i sljedeceg razmaka medju crticama), a kad tako postavis vidis da ti nije dovoljno toplo, stavis ga onda na 25°. Koja je stvarna temperatura provjeris s nekim vanjskim termometrom, pa ustanovis da ovaj tvoj grijesi za stupanj ili dva i uvijek ga stavis za toliko vise.

jtvatn10
15.12.2010., 10:08
Kaperinja, puno hvala.

jtvatn10
15.12.2010., 10:18
Jos nesto, ne tako davno , kad sam zvala neki VAILL.servis, rekli su mi da je tockica cca 16 stup.Od tebe sam dobila precizniji odgovor.Hvala tebi i mfcc-u.

narukvica
15.12.2010., 10:51
lijepi popzdrav svima
ako ima netko 2 min i dobre volje (hvala :)) možda mi može pomoći - imam vall.colormatic 240 i ove god mi jednostavno ne ide programiranje :ne zna: imam i upute i odaberem p i h1 i h2 sve namjestim i što vi pritisnete za neku potvrdu odabranog?? ja jednostavno to na kraju ne znam završiti i ne prihvati mi odabrano.... namjestim tajmer na onaj kao satić(tajmer) ali on lijepo ostane i dalje raditi i nakon zadanog završetka....
puuuuno hvala unaprijed jer sam već luda....

kajperinja
15.12.2010., 11:24
ako ima netko 2 min i dobre volje
Imam i minute i dobru volju, ali na zalost nisam majstor, niti imam takav termostat.
Mislim da je vec bilo takvih pitanja i odgovora, pa mozda mozes nesto pronaci u starim postovima.
A dok ne dobijes strucan odgovor, da popricamo...:mig:
Kada zavrsis to programiranje i kada nakon toga pritisnes postavnik (gledam uputstva) vidis sat? (timer) Ako vidis taj satic, pretpostavljam da jesi ukljucila timer, ali da si nesto krivo narihtala kod tih perioda ukljucivanja i iskljucivanja.
(mozda nisi odabrala sve dane u tjednu nego recimo samo jedan, ili tako nesto)
Ako ne vidis sat nego sunce, onda nisi uspjela prebaciti na timer.

narukvica
15.12.2010., 11:37
Imam i minute i dobru volju, ali na zalost nisam majstor, niti imam takav termostat.
Mislim da je vec bilo takvih pitanja i odgovora, pa mozda mozes nesto pronaci u starim postovima.
A dok ne dobijes strucan odgovor, da popricamo...:mig:
Kada zavrsis to programiranje i kada nakon toga pritisnes postavnik (gledam uputstva) vidis sat? (timer) Ako vidis taj satic, pretpostavljam da jesi ukljucila timer, ali da si nesto krivo narihtala kod tih perioda ukljucivanja i iskljucivanja.
(mozda nisi odabrala sve dane u tjednu nego recimo samo jedan, ili tako nesto)
Ako ne vidis sat nego sunce, onda nisi uspjela prebaciti na timer.

da li kad kažeš postavnik-misliš na tipku P ili na onaj veliki krug?
i hvala ti puuuno što mi hoćeš pomoći jer od nas 3 nitko nije skužio di griješimo????
(i malo jesam listala postove unatrag ali se nisam prepoznala u objašnjenjima pa sam ovako direktno pitala)
hvala ti :s

kajperinja
15.12.2010., 11:43
da li kad kažeš postavnik-misliš na tipku P ili na onaj veliki krug?
Veliki krug. :)
Gledam stranu 9 od uputstva gdje pise:
"Kada je regulator u osnovnom prikazu,
pritisnite jednom postavnik – na
displeju treperi simbol namještenog
načina rada."
Na str. 6 je slikica - veliki krug je taj postavnik.
i hvala ti puuuno što mi hoćeš pomoći jer od nas 3 nitko nije skužio di griješimo????
Mogu mozda pokusati zajedno s tobom pronasi gresku u postupku, na zalost nikada nisam imala priliku programirati takav termostat, pa da ti mogu nesto konkretno reci.:(

narukvica
15.12.2010., 12:17
Veliki krug. :)
Gledam stranu 9 od uputstva gdje pise:
"Kada je regulator u osnovnom prikazu,
načina rada."
Na str. 6 je slikica - veliki krug je taj postavnik.

Mogu mozda pokusati zajedno s tobom pronasi gresku u postupku, na zalost nikada nisam imala priliku programirati takav termostat, pa da ti mogu nesto konkretno reci.:(

hvala ti puno na trudu - pokušati ću još jednom kad dođem kući sve ispočetka korak po korak pa ću ti se sutra javiti.... mislim sram me i reći da ga imam već tri godine i prve 2 je sve bilo ok a ove ne ide pa ne ide ....:confused:

kajperinja
15.12.2010., 12:21
hvala ti puno na trudu - pokušati ću još jednom kad dođem kući sve ispočetka korak po korak pa ću ti se sutra javiti.... mislim sram me i reći da ga imam već tri godine i prve 2 je sve bilo ok a ove ne ide pa ne ide ....:confused:
Nema te kaj biti sram, pa zaboravi covjek...a mozda se i nesto pokvarilo..
Nadam se da ces do sutra dobiti i savjet od majstora koji ce odmah rijesiti problem. :mig:

narukvica
16.12.2010., 08:34
Nema te kaj biti sram, pa zaboravi covjek...a mozda se i nesto pokvarilo..
Nadam se da ces do sutra dobiti i savjet od majstora koji ce odmah rijesiti problem. :mig:

jooooj....ne uspjevam...
što bi se desilo kad bi ja sve lijepo resetirala?? pa sve ispočetka?? ne pada mi drugo napamet...
sve lijepo namjestim i h1 i h2 za potvrdu ne mogu pritisnuti veliki krug nego samo p... i pojavi se satić ... i kad dođe vrijeme da se treba ugasiti - ne gasi se..... sad me već izluđuje....

kajperinja
16.12.2010., 08:57
jooooj....ne uspjevam...
što bi se desilo kad bi ja sve lijepo resetirala?? pa sve ispočetka?? ne pada mi drugo napamet...
Pa, vjerojatno nista, osim sto bi morala sve ispocetka podesiti...datum, sat...
sve lijepo namjestim i h1 i h2 za potvrdu ne mogu pritisnuti veliki krug nego samo p
Nisam mislila da stisnes taj postavnik na kraju programiranja, kao potvrdu - nego da nakon sto obavis to programiranje provjeris sto je podeseno. Pise da se na taj nacin provjerava koji nacin rada je trenutno namjesten.
Ako ti zatreperi sat - onda znaci da si uspjela prebaciti na timer, ali da si nesto zabrljala sa intervalima grijanja pa se ne gasi i ne ukljucuje.
Ako ti titra sunce, onda nije ni prebaceno na timer, nego je ostalo na suncu.
Sto se potvrde tice, mislim da dobro radis i stisces P. Probaj mozda samo podesiti intervale i nista ne stisnuti, pricekaj da vidis sto ce biti.
Provjeri jesu li ti danasnji datum i sat dobro podeseni. (mozda ti je ostalo na krivom vremenu pa fula za 1 sat) I provjeri kod podesavanja intervala da li dobro odaberes dane u tjednu...da mozda ne odaberes samo vikend ili jedan dan u tjednu?
Nemam ni ja vise ideja, u uputstvima ne nalazim objasnjenje za mogucu situaciju...da nije ipak nesto pokvareno?
Izgleda da su majstori s foruma malo u guzvi, mozda da nazoves svog servisera, mozda ti moze pomoci preko telefona.

narukvica
16.12.2010., 09:03
Pa, vjerojatno nista, osim sto bi morala sve ispocetka podesiti...datum, sat...

Nisam mislila da stisnes taj postavnik na kraju programiranja, kao potvrdu - nego da nakon sto obavis to programiranje provjeris sto je podeseno. Pise da se na taj nacin provjerava koji nacin rada je trenutno namjesten.
Ako ti zatreperi sat - onda znaci da si uspjela prebaciti na timer, ali da si nesto zabrljala sa intervalima grijanja pa se ne gasi i ne ukljucuje.
Ako ti titra sunce, onda nije ni prebaceno na timer, nego je ostalo na suncu.
Sto se potvrde tice, mislim da dobro radis i stisces P. Probaj mozda samo podesiti intervale i nista ne stisnuti, pricekaj da vidis sto ce biti.
Provjeri jesu li ti danasnji datum i sat dobro podeseni. (mozda ti je ostalo na krivom vremenu pa fula za 1 sat) I provjeri kod podesavanja intervala da li dobro odaberes dane u tjednu...da mozda ne odaberes samo vikend ili jedan dan u tjednu?
Nemam ni ja vise ideja, u uputstvima ne nalazim objasnjenje za mogucu situaciju...da nije ipak nesto pokvareno?
Izgleda da su majstori s foruma malo u guzvi, mozda da nazoves svog servisera, mozda ti moze pomoci preko telefona.

jooj hvala ti puno puno :s - idem danas pokušati sve ispočetka ...

kajperinja
16.12.2010., 09:11
jooj hvala ti puno puno
Da bar ima na cemu.:(
Jos mi je nesto palo na pamet.
Da nemas mozda termostat na previsoko?
Kada bi se grijanje po timeru trebalo "ugasiti", ono se u stvari ne gasi potpuno nego ostaje na tzv. nocnoj temperaturu (ECOmod) koja je obicno par stupnjeva niza od one dnevne. Ako ti imas termostat npr. na 28 a grijanje bi se trebalo (prema podesenom intervalu) ugasiti, a u prostoriji ipak nije (iz nekog razloga, recimo zbog manje podesene temperature na samom bojleru) narasla temperatura niti na 25°, onda ce i nakon toga grijanje nastaviti raditi ako je zadana Eco temperatura 3 stupnja manja od one na koju je podesen termostat.
Ili si mozda poremetila tu zadanu Eco temperaturu, pa ju slucajno podigla...pogledaj malo u uputstvima o tome, pa pokusaj provjeriti,

narukvica
16.12.2010., 10:04
Da bar ima na cemu.:(
Jos mi je nesto palo na pamet.
Da nemas mozda termostat na previsoko?
Kada bi se grijanje po timeru trebalo "ugasiti", ono se u stvari ne gasi potpuno nego ostaje na tzv. nocnoj temperaturu (ECOmod) koja je obicno par stupnjeva niza od one dnevne. Ako ti imas termostat npr. na 28 a grijanje bi se trebalo (prema podesenom intervalu) ugasiti, a u prostoriji ipak nije (iz nekog razloga, recimo zbog manje podesene temperature na samom bojleru) narasla temperatura niti na 25°, onda ce i nakon toga grijanje nastaviti raditi ako je zadana Eco temperatura 3 stupnja manja od one na koju je podesen termostat.
Ili si mozda poremetila tu zadanu Eco temperaturu, pa ju slucajno podigla...pogledaj malo u uputstvima o tome, pa pokusaj provjeriti,

vidiš, vidiš....možda ima nešto u tome....
nama je mali stan i do sad nam je ECO temp bila na 23 i to nam je bilo sasvim dovoljno.....no sad kako je zima po noći zna pasti i na 16 stupnjeva pa se fakat on ne gasi jer je razlika 6 stupnjeva, ha????
možda si mi našla rješenje?? :s
ajmeeee - možda ipak neću poluditi :lol:

kajperinja
16.12.2010., 11:32
vidiš, vidiš....možda ima nešto u tome....
nama je mali stan i do sad nam je ECO temp bila na 23
Cek, cek....Eco imate na 23°?:confused:
Pa to je tzv. nocna temperatura tj. temperatura koju bojler odrzava kada nije u normalnom modu grijanja (sunce) nego kada se kao "ne grije"...odnosno po noci, kada niste doma i sl.
C/P:
slikica mjeseca
"Snižavanje:
Krug grijanja radi neovisno
o zadanom vremenskom programu
na regulatoru, prema temperaturi
snižavanja »ECO«.
Ako vam je ta snizena temperatura 23°, pa na koliko vam je kada je na suncu, kad grije "normalno"?
i to nam je bilo sasvim dovoljno.....
Dovoljno?
Pa, mislim da je to ne dovoljno nego puno previse...sto ce vam 23° dok niste doma ili dok spavate?
no sad kako je zima po noći zna pasti i na 16 stupnjeva pa se fakat on ne gasi jer je razlika 6 stupnjeva, ha????
Ako je stvarno tako da je nocna temperatura podesena na tih (pre)visokih 23°bojler radi i odrazava tu temperaturu.
Kod mene se npr. bojler se po noci ne pali, ali ta nocna temperatura mi je na nekih 17° (ne znam tocno za koliko mi je manja od sunca, ali nekih 3-4 stupnja je, ne vise, a navecer ostavim termostat na 20°), jer u stanu ne padne ispod 18°...kada bi palo na 16-17° tek onda bi se i po noci upalio.
Kod tebe radi i po noci jer ako je u stanu samo 16°...a zadala si mu da bude i po noci 23° - on slusa. :)
možda si mi našla rješenje?? :s
ajmeeee - možda ipak neću poluditi :lol:
Paa, bilo bi mi drago da je tako.:)
Drzim fige da je samo to, da nije nesto pokvareno.

narukvica
20.12.2010., 09:45
[QUOTE
Paa, bilo bi mi drago da je tako.:)
Drzim fige da je samo to, da nije nesto pokvareno.[/QUOTE]

TI SI MOJA NOVA NAJBOLJA PRIJATELJICA!!:s:s:s:rofl::rofl::rofl::cerek:
ja sam totalno pobrkala lončiće i uopće nisam skontala da mi je taj ECo previsok ... a nekako sam preskočila pročitati u uputama dio sa +-3 temperaturom...kako god bilo - jučer je sve radilo kako treba i ako danas kad dođem doma grijanje bude radilo ja ću se obući u djeda mraza i donesti ti poklon :tulum:
ako ti nije bed pošalji mi adresu na pp - bar da ti pošaljem veliku čokoladu jer napravila si mi uslugu i pol i pomogla - svaka ti čast i od srca ti hvala :)

kajperinja
20.12.2010., 10:03
TI SI MOJA NOVA NAJBOLJA PRIJATELJICA
:)
jučer je sve radilo kako treba
Ugasio se onako kako si podesila? Ili?
Ne moras ti imati Eco nuzno 3° ispod uobicajene temperature, (recimo sunce na 23°, a Eco na 20° ili 22°/19°) mozes si ga podesiti po zelji...mozda i za koji stupanj manje, ali nije preporucljivo da se ta nocna (odnosno temperatura koju ce bojer odrzavati kada niste doma) previse spusta od one koja je na "suncu", jer se onda stan previse rashladi i teze dogrijava...do nekih 4 stupnja razlike je kao ok.
i ako danas kad dođem doma grijanje bude radilo
Nadam se da cu sutra procitati veselu vijest.:mig: (koliko sam shvatila internet nemas doma)

narukvica
20.12.2010., 10:10
:)

Ugasio se onako kako si podesila? Ili?
Ne moras ti imati Eco nuzno 3° ispod uobicajene temperature, (recimo sunce na 23°, a Eco na 20° ili 22°/19°) mozes si ga podesiti po zelji...mozda i za koji stupanj manje, ali nije preporucljivo da se ta nocna (odnosno temperatura koju ce bojer odrzavati kada niste doma) previse spusta od one koja je na "suncu", jer se onda stan previse rashladi i teze dogrijava...do nekih 4 stupnja razlike je kao ok.

Nadam se da cu sutra procitati veselu vijest.:mig: (koliko sam shvatila internet nemas doma)

da, ugasilo se kako sam htjela i bila sam prepresretna....
mogu ti se javiti i večeras hi,hi...nego sam najviše na internetu ujutro jer navečer uz mog sinka baš i ne stignem surfati :mig:
svakako sam ti dužnik....
hvala hvala hvala :cerek:

kajperinja
20.12.2010., 10:16
da, ugasilo se kako sam htjela
:jumping:
i bila sam prepresretna....
I ja zajedno s tobom. :Pivo:

AThermo
20.12.2010., 12:31

Poštovani,

žao nam ješto niste dobili uputstava za termostat T control na hrvatskom, no vjerojatno se radi o običnom previdu od strane trgovine u kojoj ste termostat kupili.
Ukoliko u međuvremenu niste dobili upute molimo Vas da nam se javite u predstavništvo Ariston Thermo SpA, Zagreb (adresa u jednom od postova).
Na raspolaganju smo Vam također za sva dodatna pitanja u vezi programiranja termostata..

narukvica
21.12.2010., 07:53
:jumping:

I ja zajedno s tobom. :Pivo:

draga moja, sve radi kao podmazano!!!! :rofl::cerek:
super si i još jednom veliko HVALA :grli:

kajperinja
21.12.2010., 09:29
draga moja, sve radi kao podmazano!!!! :rofl::cerek:
super si i još jednom veliko HVALA :grli:
:five: :top: :w

narukvica
24.12.2010., 08:47
:five: :top: :w

sve najbolje i sretan ti Božić od srca :cerek:

jtvatn10
26.12.2010., 04:19
Nova situacija kod susjeda, uveli plinsko grijanje, prvi put napunili buksu s plinom, a da nije odzracena, da li buksa ili u plinu ima zraka ne znam. Uglavnom bojler se stalno gasi. Kako najbolje istherati zrak. Hvala.

Misery24
27.12.2010., 17:44
Ispričavam se ako je već na ovo pitanje negdje odgovoreno...

Uselila sam u stan i prvi se put susrela s pojmom korištenja bojlera i termostata. Imamo bojler Vaillant VUW 182-2-3 i na zidu montiran VRT 30 termostat.
Na bojleru je temperatura podešena na 60°C za radijatore i prilikom okretanja na termostatu, bojler se pali samo na nekih 28°. Čim ga vratim na 20 ili čak 25, uopće ne reagira. Radijatori se skroz ohlade i, iako nemam nikakav drugi termostat, znam da temperatura ne može biti 25, već da je puno manje.

Jel mi je nešto krivo podešeno ili jednostavno to tako mora funkcionirati?

mfcc
27.12.2010., 18:43
Ispričavam se ako je već na ovo pitanje negdje odgovoreno...

Uselila sam u stan i prvi se put susrela s pojmom korištenja bojlera i termostata. Imamo bojler Vaillant VUW 182-2-3 i na zidu montiran VRT 30 termostat.
Na bojleru je temperatura podešena na 60°C za radijatore i prilikom okretanja na termostatu, bojler se pali samo na nekih 28°. Čim ga vratim na 20 ili čak 25, uopće ne reagira. Radijatori se skroz ohlade i, iako nemam nikakav drugi termostat, znam da temperatura ne može biti 25, već da je puno manje.

Jel mi je nešto krivo podešeno ili jednostavno to tako mora funkcionirati?

U mojim prijašnjim postovima imate detaljno objašnjen vaš problem i kako ga riješiti.

đura
29.12.2010., 13:15
Pozdrav svima, imam i ja jedno pitanje.
Imam peć Vaillant VK INT 364/8 i također Vaillant automatiku VRC 410.
Peć je, normalno, u kotlovnici a automatiku smo ugradili u dnevnu sobu.
Zanima me, jel moguće tu automatiku namontirati u peć gdje je i predviđeni prostor za nju? Jel treba neke kablove prespajati ili je dovoljno samo uštekati automatiku u peć?

Premijestio bi ju zato jer mi je u toj prostoriji gdje trenutno je automatika uvijek vruće, a u svim drugim prostorijama je uvijek hladnije za par stupnjeva. U toj prostoriji je i dnevni boravak i blagovaona i kuhinja - znači sve zajedno je jedna velika prostorija, pa pošto je kuhinja tu kad se kuha i peće normalno da se i temperatura prostorije i time povečava, pa zbog toga i automatika registrira veču temp i ne pali peć iako je u drugim prostorijama i dalje hladno. Jel bi pomoglo to? Onda bu automatiku postavio na neku određenu temperaturu a na ventilima radijatora jednostavno održavao željenu temperaturu prostorija.

đura
30.12.2010., 21:11
temperature u prostoriji bit �e izmjerena i
prekora�iti zadanu temperaturu.

Imam još jedno pitanje.
Kad se ovo upravljanje sobnom temperaturom stavi na 1, po kojem faktoru onda "odlučuje" o temperaturi prostorije?

jtvatn10
03.01.2011., 03:40
mfcc, mam isti problem kao Myseri, citajuci postove ne mogu naci objasnjenje, ako je moguce, molim jos jednom kratko objasnjenje, hvala. Tesko je shvatiti sve te probleme oko grijanja, ako nemas nimalo pojima o tome, ako ti serviser ili serviseri- u mojem slucaju- na razna pitanja odgovore moze tako moze ovako. Ili postavim jedno tocno odredeno pitanje, a on mi daje odgovorkoji nema veze s mojim pitanjem, i jedva ceka da prestanem s pitanjima., jer nije siguran sto je ispravno, najnovije prije par dana.

kajperinja
03.01.2011., 08:57
mfcc, mam isti problem kao Myseri, citajuci postove ne mogu naci objasnjenje, ako je moguce, molim jos jednom kratko objasnjenje, hvala.
Od kuda sada to...kako imas isti problem kao Myseri, ako tebi termostat nije ni spojen?
Napisala si prije:
navodno nam je serviser, nakona sto nam je servisirao bojler, koji je normalno radio, a nakon servisiranja drugi dan prestao raditi, pa opet dosao, prekinio vezu s zidnim termostatom.

Cale80
03.01.2011., 10:46
pozdrav,
evo nabavio sam ovaj termostat, pa sad samo informativno, kolika vam je namještena temp. na bojelru (grijanje) a kolika na termostatu u ovim zimskim danima i da koliko plina dnevno potrošite?

kajperinja
03.01.2011., 10:54
pozdrav,
evo nabavio sam ovaj termostat,
Bas je lijep. :D

jtvatn10
04.01.2011., 05:23
Kaperinja, bila sam odgovorila na tvoj post, mislim objasnila, kako je post bio dugacak, ne znam zasto mi je poruceno da trebam osvijeziti stranicu i ondah poslati odgovor, pa mi se ponovo ne pise dugo objasnjenje. Neznak ni kako osvjeziti stranicu a da ne moram opet sve pisati nanovo. Neznam engleski.

jtvatn10
04.01.2011., 05:30
Uglavnom, nakon sto mi se nakon posjeta servisera-ovo je bio prvi servis nakon uvodenja grijanja, zablokirao termostat, tip je rekao da ce ga odspojiti, i ja sam morala otici na par minuta, tip je zavrsio posao, na moja tri cetri pitanja dobila neodredene odgovore, i to je to. Kaperinja, zamislisi osobu, koja nezna nista, ama bas nista o grijanju. Kuci, na stalnoj adresi imam gradsku toplanu, dakle mozak na pasi. I OD TUDA MOJA -BLESAVA PITANJA.Ispada da se mozda zezam.Ne, pokusavam shvatiti brdo postova, pa se desi da se neki odgovori kose jedan s drugim, i dalje plivam u sumaglici.

kajperinja
04.01.2011., 08:48
Uglavnom, nakon sto mi se nakon posjeta servisera-ovo je bio prvi servis nakon uvodenja grijanja, zablokirao termostat, tip je rekao da ce ga odspojiti, i ja sam morala otici na par minuta, tip je zavrsio posao, na moja tri cetri pitanja dobila neodredene odgovore, i to je to. Kaperinja, zamislisi osobu, koja nezna nista, ama bas nista o grijanju. Kuci, na stalnoj adresi imam gradsku toplanu, dakle mozak na pasi. I OD TUDA MOJA -BLESAVA PITANJA.Ispada da se mozda zezam.Ne, pokusavam shvatiti brdo postova, pa se desi da se neki odgovori kose jedan s drugim, i dalje plivam u sumaglici.
Jesi li provjerila radi li taj termostat? Je li ti dolazio drugi majstor? Bila sam shvatila da ces pozvati onog (da sada ne spominjemo imena) za kojeg si se raspitivala...

jtvatn10
05.01.2011., 03:56
Provjerila rad termostata, nije otkopcan, ali istiproblem kao i Misery.Moram ga namjestiti na visoku temp. da bi bojler radio, stavim li na 20 ili 23 radijatori hladni.Mfcckaze Misery da procita prijasnje postova.TESKO POKOPCATI- SVE PROBLEME. mISERY TOCNO PITA STA TREBA. Bio jedan serviser kod susjeda, naravno da sam ga zaskocila pitanjima, a on da ovo, ono, ja mu postavim pitanje u razgovoru -kazem da radijatori trebaju biti nastimani na stupanj-dva vise od zid.termost.On umjesto da mi kAZE DA ILI NE, odgovara nesto deseto.

kajperinja
05.01.2011., 09:18
Provjerila rad termostata, nije otkopcan, ali istiproblem kao i Misery.Moram ga namjestiti na visoku temp. da bi bojler radio, stavim li na 20 ili 23 radijatori hladni.
Mfcckaze Misery da procita prijasnje postova.TESKO POKOPCATI- SVE PROBLEME. mISERY TOCNO PITA STA TREBA.
Ali odgovor u vezi tog termostata si vec dobila. I od mene i od mfccaa. Pretpostavljam da ga je i Misery pronasla. Taj termostat je neprecizan, fula za par stupnjeva. Osim toga, koiko se sjecam on tebi stoji u ormaru, sto nije dobro, jer je onda njemu u ormaru toplo i on ne ukljucuje grijanje jer je temperatura oko njega visa nego tamo gdje ti sjedis.
Evo ti dio bivsih citata:
Na termostatu podesis zeljenu temperaturu i bojer ce raditi onoliko koliko je potrebno da ju konstantno odrzava.
Ako stavis na 20° - bojler ce se ponovo upaliti tek kada termostat osjeti da je temperatura pala ispod 20°.
Medjutim za pretpostaviti je da ako on skljocne tek na 25 (sto znaci da se ukljucuje tek ako temperatura padne ispod 25°), a kazes da ne volite bas toplo (meni je 25° puno pre toplo) - da je u stanu temperatura niza nego sto pokazuje termostat tj. da on odstupa koji stupanj od stvarne temperature i da ce on odrzavati temperaturu stana na nekih 20-22° iako je podesen na 25°To je zato jer je to neprecizan termostat, jeftini model.
Trebao bi izmjeriti temperaturu (nekim vanjskim termometrom) u stanu i usporediti ju s termostatom, da vidis koliko odstupa. A mozda i razmisliti o nekom boljem termostatu, ako mogucnosti to dopustaju.:)
Ovaj tip termostata zove se analogni dvostupanjski termostat. To je zapravo dvostupanjski regulator sa funkcijama on/off.
Iako termostat nema na sebi cijelu skalu brojeva temp. stupnjeva svaki razmak između linija predstavlja 5 stupnjeva, pa tako sama točka na skali termostata predstavlja vrijednost od 20°C.
Uzrok njegove nepreciznosti leži u njegovoj štampanoj elektroničkoj pločici tj kondenzatoru koji se nalazi na njoj, i koji kada se nalazi pod naponom se grije i tako ujedno grije sam senzor (PTC otpornik). Iz toga razloga dotični termostat mjeri kojih 2-3 stupnjeva više nego što je stvarna temp. u njegovoj okolini.
Bio jedan serviser kod susjeda, naravno da sam ga zaskocila pitanjima, a on da ovo, ono,
Nemoj se ljutiti, ali - pitanje je kakav je to serviser tj. sto inace radi i koliko se uopce susrece sa termostatima (mozda vise radi s kotlovima i sistemima samo s termostatkim ventilima), mozda si ga "zaskocila" u krivom trenutku (dok je nesto radio i bio skoncentriran na to..ne vole ljudi da ih se gnjavi dok rade), a mozda ti je i pitanje bilo nejasno. Recimo, meni sad nije jasno sto tebe jos muci nakon svih odgovora koje si dobila.
(a nije mi jasno ni to kako netko ide "iz vikendice" na tjedan dana. Zivis li ti tamo ili ti je to vikendica. I gdje se nalazi, kad kazes da nema servisera u blizini...tko je taj koji je bio prvi puta i zasto je uopce dolazio...itd.)
ja mu postavim pitanje u razgovoru -kazem da radijatori trebaju biti nastimani na stupanj-dva vise od zid.termost.On umjesto da mi kAZE DA ILI NE, odgovara nesto deseto
1. podesiti temperaturu na radijatorima stupanj-dva vise nego na termostatu nema nikakvog smisla jer ce termostat ugasiti bojer, kad se postigne ona temperatura koja je podesena na temrostatu.
2. sorry, ali prema ovome sto si napisala, cini se da ti njega nisi nista niti pitala, nego si mu rekla da to mora biti tako i tako...sto da ti on na to kaze? dosla zena i tvrdi nesto sto ne stoji, nije jadan znao (mozda) da li da se slozi (iako nije tocno) pa da ga pustis na miru, ili da kaze da nije tako...pa da te mora uvjaravati u suprotno...
(ovo su samo moje pretpostavke, ne zelim reci da si ti nesto kriva, nego samo zamisljam mogucu situaciju...ili mozda covjek jednostavno nema pojma)

Sto se tice ovog pod 1 - to je tako teoretski.
U tvom slucaju kada termostat radi svoje nepreciznosti pokazuje tj. pali se tek na npr. 23°, a u stvari je tek 20°...naravno da i termostaski ventili moraju biti (tamo gdje zelis tu temperaturu) bar na 20° - ispada da je na termostatu 3 stupnja vise nego na radijatorima - ali to je samo privid, jer stvarno je na oba mjesta isto.
U situaciji kada je temrmostat ok (kada je precizan i kada je postavljen na dobro mjesto) onda on odrzava temperaturu - sto znaci - ako ga stavis na 22° i zelis da ti toliko bude u dnevnom boravku - ventilima to ne smijes ograniciti na manje jer onda nikada nece biti 22°.
Predlazem ti da kupis precizniji termostat i da ga stavis na prikladno mjesto.
A do tada se pokusaj ne zamarati sa brojevima i stupnjevima. Izmjeri odstupanje sobne temperature od one na koju reagira (pali bojler) termostat i vodi se time - nema veze sto ne pokazuje tocno. Ti bi htjela u stanu npr. 22°, izmjeri vanjskim termometrom kada je to i vidi na koliko ti je tada termostat (moras ga staviti onoliko iznad 22° koliko ce biti dovoljno da odrzava tih 22 stupnja...da ne rashladi na 20°, a niti zagrije na 24°) I sada znas poziciju na kojoj treba biti termostat da bi ti odrzavao zeljenu temperaturu. (mozda pokazuje 25°, ali odrzava 22° to je ono sto recimo zelis)
Sve termostatske ventile otvori do kraja. Pusti da se cijela kuca fino zagrije. I onda idi od prostorije do prostorije, vidi koliko je kojoj toplo i razmisli je li to temperatura koju zelis u toj prostoriji. Pretpostavljam da nije, jer neke prostorije sigurno ne moraju biti tako tople, pa zatim lijepo u onim prostorijama gdje zelis smanjiti temperaturu (npr. spavaca soba, hodnici i sl.) ne termoventilima malo smanji ...pa kasnije smanji jos ako ti se cini pre toplo.
U prostoriji gdje je termostat nemoj nista smanjivati, tamo mora biti sasvim otvoren.

jtvatn10
06.01.2011., 04:42
Kaperinja, hvala na iscrpnom odgovoru, kad sam zvala servisere dobila sam ih na daljini od 15o do 200 km, u biti najblizi je sat vremena voznje, za kojeg sam cula nedavno.Nisam ga zaskocila u krivom trenutku, jer ni ja ne volim da me netko nesto pita kad radim tako preciznu stvar,cekam dok tip zgotovi, i da cuje moje pitanje punim uhom.

jtvatn10
06.01.2011., 04:52
Da, to mi je vikendica u kojoj provedem najveci dio godine. Iz vikendice putujem ili u svoje stalno prebivaliste ili dalje.Serviser je bio prvi puta ukopcati bojler,u ljeti pretprosle godine. Ukopco, rekao dvije -tri recenice i cao. Dosla zima, potrosili plina ihi-hi. Dosla slucajno na ovaj forum i vidim kako nista ne znam. Telefonom postavila pitanja serviserima.JEDAN te isti bio dva puta, jer mi je nakon njegovog servisa se blokirao termostat.Dakle tri puta-serviser.Objasnjenja nula. Nedavno sam cula da su serviseri za bojlere, a da o grijanju neznaju puno, naravno kako koji.

jtvatn10
06.01.2011., 04:57
Kad sam zvala servis, i pitala sto tj.koliko oznacava temp. na termostatu ona tocka, servis mi je odgovorio -oko 16 stupnjeva., a poslije dobim odgovor i citam 20 st.up.I sta da mislim.Ali sam isto na forumu procitala da trebaju radijatori biti podeseni oko dva stup.vise od zid.t.

jtvatn10
06.01.2011., 05:02
Sad mi je vise manje sve jasno, do slijedeceg problema.HVALA puno, zaista si ssssssssuperiska.

jtvatn10
06.01.2011., 05:16
Opet, malo, recimo da sam. sto nisam, mu izvalila tvrdnju da rad.term. moraju biti podesni na visu temp. od zid.t., mislim ako barata znanjem, trebao bi reci, ne, nije ispravno, treba biti tako i tako, ako je siguran, barem bi ja tako reagirala.N itko nece reci da ne zna tocno.

mfcc
06.01.2011., 08:43
pozdrav,
evo nabavio sam ovaj termostat, pa sad samo informativno, kolika vam je namještena temp. na bojelru (grijanje) a kolika na termostatu u ovim zimskim danima i da koliko plina dnevno potrošite?

Podešenje temp. na bojleru tj temp. polazne vode prema radijatorima ovisi o vanjskoj temp. i kvaliteti izolacije kuče(fasada, prozori, krov,...). Što je izolacija kvalitetnija to je potrebna temp. u bojleru za istu vanjsku temp. i željenu temp. u kuči manja.
Povečanjem temp. za jedan stupanj trošite oko 6% više goriva (plina).

kajperinja
07.01.2011., 10:40
Kaperinja, hvala na iscrpnom odgovoru, kad sam zvala servisere dobila sam ih na daljini od 15o do 200 km, u biti najblizi je sat vremena voznje, za kojeg sam cula nedavno.
Ako je i sat vremena, dolazak ce te vjerojatno malo vise kostati, ali opet...ako imas problema trebao bi ti netko doci srediti stvar. Medjutim cini se da i nemas nekih konkretnih problema osim sto se ne snalazis s novom vrstom grijanja tj. regulacije. Mozda bi i bilo najbolje da pozoves nekog tko zna znanje, pa da ti sve skupa malo pojasni i pokaze.
Ne znam jesam li ti vec dala link s ovlastenim servisima (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/25/30/01/Popis_ovlastenih_servisera_HR_VSS_122010.pdf) :

Nisam ga zaskocila u krivom trenutku, jer ni ja ne volim da me netko nesto pita kad radim tako preciznu stvar,cekam dok tip zgotovi, i da cuje moje pitanje punim uhom.

Opet, malo, recimo da sam. sto nisam, mu izvalila tvrdnju da rad.term. moraju biti podesni na visu temp. od zid.t., mislim ako barata znanjem, trebao bi reci, ne, nije ispravno, treba biti tako i tako, ako je siguran, barem bi ja tako reagirala.N itko nece reci da ne zna tocno.
Ma u pravu si ...trebao bi ...valjda. Samo problem ti je sto neki od servisera bas i ne vole pricati puno s ljudima. A zasto? Mislim da je to zato jer non-stop rade s ljudima, a ima ih svakakvih, puno onih koji sve znaju i najpametniji su i u stvari uce servisera sto treba raditi...pa se onda oni s vremenom nauce ne kontrirati ljudima i pustiti ih da misle i govore sto zele...zato jer cesto ni musterije ne zele cuti majstora i prihvatiti njegovo strucno misljenje.
Da, to mi je vikendica u kojoj provedem najveci dio godine.
Onda to i nije vikendica. :D
Iz vikendice putujem ili u svoje stalno prebivaliste ili dalje.Serviser je bio prvi puta ukopcati bojler,u ljeti pretprosle godine. Ukopco, rekao dvije -tri recenice i cao. Dosla zima, potrosili plina ihi-hi.
Je li to bio novi bojler? Ako je serviser bi trebao podesiti bojler ("pustiti ga u pogon") i ovjeriti ti garanciju koja treje 2 godine. (ako ti garanciju nije ovjerio ovlasteni serviser, ona ne vrijedi)
Moguce je da taj uopce nije znao kako podesiti bojler. Mozda bi ti ga "pravi" majstor podesio tako da malo manje trosi. Na koliko ti je temperatura vode u sistemu? (ne treba biti previsoka, ako bojler uspijeva bez problema ugrijati stan)
Dosla slucajno na ovaj forum i vidim kako nista ne znam. Telefonom postavila pitanja serviserima.JEDAN te isti bio dva puta, jer mi je nakon njegovog servisa se blokirao termostat.Dakle tri puta-serviser.Objasnjenja nula.
Zovi drugog.
Nedavno sam cula da su serviseri za bojlere, a da o grijanju neznaju puno, naravno kako koji.
Ne razumijem sto to znaci, kako to mislis? Pa bojler sluzi za grijanje...o cemu nemaju pojma?
Btw, instalateri postavljaju cijevi i radijatore i bojler objese na zid. Oni ne pustaju bojlere u pogon, niti ih popravljaju.
Serviseri su zaduzeni za pustanje bojlera u pogon, ovjeravanje garancije i popravak bojlera. (i naravno, puno znaju o grijanju, obzirom da je bojler taj koji je zaduzen za grijanje)
Neki servisi bave se i jednim i drugim, a neki samo jednom od te dvije djelatnosti. (sukladno tome neki se majstori razumiju i u montaze i u popravak bojera)

graco
07.01.2011., 11:26
da ne otvaram novu temu, imam trenutno valiant VRT30 termostat, htio bi neki digitalni, sto mi preporucate?
kakav je ovaj termostat http://www.chipoteka.hr/www_new/modules/moduli/shop/product.php?sifra=6070617205.
Njegov manual je tu http://www.google.hr/url?sa=t&source=web&cd=1&ved=0CBcQFjAA&url=http%3A%2F%2Fshop.emos.cz%2Fsoubory-ve-skladu%2Fke-stazeni%2Fnavody-ke-zbozi%2F2101203000_31-P5609.pdf&rct=j&q=thermostat%20st201%20filetype%3Apdf&ei=H_gmTbXSAcu48gOc_7iyAg&usg=AFQjCNH4aiyw92tyxe1ndVkRzqwDYBiVZw&cad=rja

Hvala

frajerck
07.01.2011., 13:18
Imam VCR 410 i nekako mi ne radi kako treba.
zanima me samo dali se može odspojiti vanjski senzor, da termostat radi bez obzira na vanjsku temp. tj kao običan termostat?
tnx

Cale80
07.01.2011., 17:42
Podešenje temp. na bojleru tj temp. polazne vode prema radijatorima ovisi o vanjskoj temp. i kvaliteti izolacije kuče(fasada, prozori, krov,...). Što je izolacija kvalitetnija to je potrebna temp. u bojleru za istu vanjsku temp. i željenu temp. u kuči manja.
Povečanjem temp. za jedan stupanj trošite oko 6% više goriva (plina).

Zahvaljujem na odgovoru!
Samo me još interesira koliko je prosječna potrošnja plina dnevno (za stan 70ak kvadrata)?

zunto
09.01.2011., 18:46
Imam VCR 410 i nekako mi ne radi kako treba.
zanima me samo dali se može odspojiti vanjski senzor, da termostat radi bez obzira na vanjsku temp. tj kao običan termostat?
tnx

Moze , skini sa kotla i radi bez vanjskog. Ali radije podesi jer radi super.

frajerck
11.01.2011., 17:58

probao sam skinuti sa kotla i onda mi bojler radi bez prestanka.
ja bi najradije da mi neko to na licu mjesta može pokazati.

astifan
13.01.2011., 09:39
jel netko možda zna dobar servis vaillant plinskih bojlera,ovi dosadašnji su mi postali preskupi ??

slatka555
19.01.2011., 09:17
Molim pomoć...

Čitala sam,ali nigdje nisam našla jasan odgovor.

Imam termostat cmatic240, Vailant. Ne znam kako da namjestim da mi se pali ujutro prije nego se probudim na sat vremena.
Namjestila sam H1 na dane i sate i to je ok, ali KAKO da namjestim da se pali.
Znači po danu imam sunce tj. kad sam doma i namještam kako mi paše, ali kad idem spavati smanjim temo, jer ne želim da radi preko noći (ne volim spavati u toplom) ali se on ujutro NE PALI!

Pitanja:
- šta treba biti na ekranu da bi se palio preko noći
- na koju temop on diže i ako se pali ujutro (jer u H1) nigdje ne piše koju temp hoću.

Molim odgovor jer ću ga strgati sa zidaaaaa

Hvala

kajperinja
19.01.2011., 09:37
Molim pomoć...
Čitala sam,ali nigdje nisam našla jasan odgovor.
Sto si citala? Uputstva, forum? U uputstvima je to objasnjeno, a na forumu je bilo o tome samo 2 stranice u nazad.
Imam termostat cmatic240, Vailant. Ne znam kako da namjestim da mi se pali ujutro prije nego se probudim na sat vremena.
Namjestila sam H1 na dane i sate i to je ok, ali KAKO da namjestim da se pali.
Znači po danu imam sunce tj. kad sam doma i namještam kako mi paše, ali kad idem spavati smanjim temo, jer ne želim da radi preko noći (ne volim spavati u toplom) ali se on ujutro NE PALI!
Naravno da se ne pali kada si smanjila temperaturu - on odrzava onu temperaturu koju si mu namjestila. Ako si ga smanjila na 15° a u stanu preko noci niti ne padne ispod 17-°18°, naravno da se nece upaliti, upalio bi se tek ako bi temperatura pala ispod namjestene.
Pitanja:
- šta treba biti na ekranu da bi se palio preko noći
Sat
- na koju temop on diže i ako se pali ujutro (jer u H1) nigdje ne piše koju temp hoću.
Na onu koju si mu odredila kao ECO temperaturu (tzv. nocna). Procitaj u uputstvima kako ju namjestiti.
Ako podesis vise intervala tokom dana, tj. ako mozes odrediti kada zelis da ti bojler radi po dnevnoj, a kada po nocnoj temperaturi...onda moze stalno biti na satu.
Ako je na suncu - nije ukljuceno programiranje.
Molim odgovor jer ću ga strgati sa zidaaaaa
Pa nije ti on jadan nista kriv.:mig:

slatka555
19.01.2011., 09:47
Čitala sam i upustva i tu..ali eto valjda sam malo paglu za takve stvari.

Znači npr. ja danas dođem doma i pojačam grijanje, na ekranu mi je sunce i tem npr.22. I on normalno radi i grije. E a kad idem spavati što trebam stisnuti da bi mi se ujutro upalio H1 (koji je namješten)? Meni morate korak po korak :). Meni je ECO na 15, znači moram ga dići npr na 20 ako hoću da mi se H1 upali. Ali sad tu dolazi do još jednog problema, ako mi je ECO na 20, onda će mi se po danu paliti grijanje a mene nema cijeli dan.....niš ne kužžimmmm....jojjjj

kajperinja
19.01.2011., 10:25
Znači npr. ja danas dođem doma i pojačam grijanje,
Takav programibilni termostat bi trebao sluziti tome da ne treba doci doma i pojacati grijanje - vec da on sam upali grijanje prije nego li se dodje doma. Ako su vam (vise-manje) svi dani isti onda bi trebalo podesiti da se sam ujutro upali prije nego li se ustaneta, pa ugasi kad odete na posao, pa onda da se opet upali u vrijeme kada dolazite doma, ugasi kada idete spavati...
Ako podesite tri (mislim da ne moze vise) intervala paljenja i gasenja tokom dana...onda on i ne treba biti na suncu, nego na satu i palit ce se i gasiti onako kako je narihtano. A onda recimo kada ne zelite da tadi po tom programiranom rasporedu...onda ga prebacite na sunce i radi prema postavljenoj temperaturi.
na ekranu mi je sunce i tem npr.22. I on normalno radi i grije. E a kad idem spavati što trebam stisnuti da bi mi se ujutro upalio H1 (koji je namješten)? Meni morate korak po korak :).
Treba ga prebaciti sa sunca na sat. Kako se to radi pise u uputstvima.
pod 4.1
Namještanje načina rada
Tablica 4.1 daje vam pregled načina rada
koje možete namještati.
• Kada je regulator u osnovnom prikazu,
načina rada.
• Okrećite postavnik, dok se na displeju
ne prikaže željeni način rada.
Nakon cca 5 sekundi, prikaz se opet
prebacuje nazad u osnovni prikaz
Iako ...ako je namjesten samo jedan H npr. da grije od 6 ujutro do 23 navecer, onda moze i cijeli dan biti na satu - pa ce grijati od 6-23 na onoliko koliko je podeseno inace na suncu, a po noci ce grijati na temperaturu podesenu na ECO...tj. nece uopce grijati ako je taj ECO podesen na nizu temperaturu od one koja bud eu stanu po noci.
Kako vam je namjestan taj H1? Od-do?
Meni je ECO na 15, znači moram ga dići npr na 20 ako hoću da mi se H1 upali.
Ne, ECo temperatura je ona temperatura na koju ce bojler zagrijavati kada "ne radi"...tj. kada nije ukljucen termin grijanja (H). Znaci ako zelite da vam po noci u stanu ne bude hladnije od 18° - stavit cete ECO na 18. A ako je dnevna (sunce) temperatura (ona koju podesite na termostatu okretanjem postavnika) 23° onda ce se u 6 ujutro bojler upaliti i dici temperaturu sa 18 na 23 stupnja.
Ali sad tu dolazi do još jednog problema, ako mi je ECO na 20, onda će mi se po danu paliti grijanje a mene nema cijeli dan.....niš ne kužžimmmm....jojjjj
Da, ako bi stavili ECO na 20° bojler bi stalno grijao na tih 20°.
Zato ECO mora biti manji (za nekih 4 stupnja je optimalno) od podesene dnevne temperature.
Ali ako ne zelite da vam po danu bojler radi onda bi bilo dobro da podesite 2 perioda grijanja: npr. od 6-8 (prije nego se dignete, pa do kada odlazite iz kuce) i npr. od 16-23 (prije nego dodjete s posla, do kada idete spavati)

slatka555
19.01.2011., 10:47
Hvala puno na odgovoru.
zbilja svaka pohvala, brzo i detaljno....super...

Ja sam ga namjestila da se pali od 5-6 ujutro.

Ne želim da radi cijeli dan jer zbilja nikad ne znam kad ću doći doma, nekad je to 4,5 nekad 23h.
Želim samo da mi se upali ujutro.

Znači da rezimiram:
- H1 sam namjestila na vrijeme 5-6 ujutro na period radni tjedan
- kad sam doma temp na suncu mi je obično 21
- kad idem spavati prebacim sa sunca na sat
- on će se ujutro paliti na zadanu temp 21 i neće se više paliti tokom dana
- eco mi može biti 15,16

jesam shvatila?

kajperinja
19.01.2011., 11:04
Znači da rezimiram:
- H1 sam namjestila na vrijeme 5-6 ujutro na period radni tjedan
- kad sam doma temp na suncu mi je obično 21
- kad idem spavati prebacim sa sunca na sat
- on će se ujutro paliti na zadanu temp 21 i neće se više paliti tokom dana
- eco mi može biti 15,16
jesam shvatila?
Cini se da jesi. :)
Navecer prebacis na sat, ali nemoj dirati tu temperaturu koju si imala preko dana.
Ako je prebacno na sat, H1 podesen na 6-8, a ECO na 16 - zadatak bojlera je da grije samo od 6-8 (na temperaturu koja je inace podesena kao dnevna), a ostatak vremena na 16°.
Ako je na suncu - grije na ...onoliko koliko stavis.

slatka555
19.01.2011., 12:09
Hvalaaaaaaa punoooooo, jako ljubazno, JAKO!

Odmah ću isprobati danas, nadam se da ću se sutra ujutro probuditi u toplom stanu.

Još jednom HVALA!

kajperinja
19.01.2011., 13:59
Odmah ću isprobati danas, nadam se da ću se sutra ujutro probuditi u toplom stanu.

I ja...drzim fige. :top:

frajerck
19.01.2011., 20:02

Meni ne radi super.
Namjestim minimum temp. ili noćnu na 17, a on grije na 20.
Kad je vani od 0stupnjeva do 10stupnjeva onda grije na 18 i nema šanse da ide više. kada odspojim vanjski senzor, prikaže vanjsku temp. -40 stupnjeva i grije do ludila.
Probao sam sa krivuljama i nikako ne radi ispravno.
VEČ SAM LUUUD!!!!!
Ima ko da zna u čemu je problem??? :(

zunto
20.01.2011., 11:38
Meni ne radi super.
Namjestim minimum temp. ili noćnu na 17, a on grije na 20.
Kad je vani od 0stupnjeva do 10stupnjeva onda grije na 18 i nema šanse da ide više. kada odspojim vanjski senzor, prikaže vanjsku temp. -40 stupnjeva i grije do ludila.
Probao sam sa krivuljama i nikako ne radi ispravno.
VEČ SAM LUUUD!!!!!
Ima ko da zna u čemu je problem??? :(

Da li imas uputsvo od regulatora?

frajerck
20.01.2011., 17:45
Da li imas uputsvo od regulatora?

Nemam uputstva.
Ako imaš, molim te daj mi pošalji, ili stavi link da si skinem.
hvala:top:

zunto
20.01.2011., 21:31
Nemam uputstva.
Ako imaš, molim te daj mi pošalji, ili stavi link da si skinem.
hvala:top:

http://www.vaillant.rs/stepone2/data/downloads/ba/3c/00/VRC_410.pdf

Ovo je link a pokusaj prvo da proveris da li je povezan kako treba znaci svaku klemnu tj, broj iste i resetuj regulator prema uputsvu, jer mi to lici da je lose povezan. I pitaj za nejasnoce.

kajperinja
21.01.2011., 10:39

I? Jesi uspjela?

frajerck
26.01.2011., 07:59
zbog čega niko ne spominje "uključivanje regulacije sobne temperature (ST)).
Ja sam sad to stavio na 2 i mislim da bude sad ok, jer mi je muka od krivulja grijanja na dalje.
dali je to ok?:rolleyes:

zunto
26.01.2011., 15:13
zbog čega niko ne spominje "uključivanje regulacije sobne temperature (ST)).
Ja sam sad to stavio na 2 i mislim da bude sad ok, jer mi je muka od krivulja grijanja na dalje.
dali je to ok?:rolleyes:

Moze i na 1 ali si naveo da ti prikazuje cudne spoljne temperature pa sam mislio da ti je lose povezan.

frajerck
26.01.2011., 19:19
Moze i na 1 ali si naveo da ti prikazuje cudne spoljne temperature pa sam mislio da ti je lose povezan.

On pokazuje vanjsku temperaturu točno, samo mi ne odgovara kako mi grije. (na osnovi vanjske temperatura, krivulje grijanja i sobne temperature)To ne radi nikako. npr. kad je vani -10 stupnjeva onda grije na 21 i to je ok, a kad je vani 3 u plusu onda nema šanse da grije više od 18 stupnjeva (pa mi sad recite da je 3 u plusu toplo pa zato ne grije)
Niko od vas nije objasnio kako se može taj programator koristiti bez krivulje grijanja tj. da radi kao običan termostat.
hvala vam na pomoći, ali niste mi pomogli. :ne zna:
sam sam se snašao na stranim forumima di su pravi stručnjaci.

mfcc
27.01.2011., 21:29
On pokazuje vanjsku temperaturu točno, samo mi ne odgovara kako mi grije. (na osnovi vanjske temperatura, krivulje grijanja i sobne temperature)To ne radi nikako. npr. kad je vani -10 stupnjeva onda grije na 21 i to je ok, a kad je vani 3 u plusu onda nema šanse da grije više od 18 stupnjeva (pa mi sad recite da je 3 u plusu toplo pa zato ne grije)
Niko od vas nije objasnio kako se može taj programator koristiti bez krivulje grijanja tj. da radi kao običan termostat.
hvala vam na pomoći, ali niste mi pomogli. :ne zna:
sam sam se snašao na stranim forumima di su pravi stručnjaci.

Tzv atmosferski termostati uvijek griju temp. polazne vode prema vanjskoj temp. i to prema podešenoj temperatirnoj krivulju. Dok unutarnju temp. u prostoriji reguliraju pomoću senzora sobne temp (nalazi se u termostatu) i to pomoću on/off regulacije, tj kada se postigne željena temp. u prostoriji termostat daje signal bojleru za prestanak grijanja.

slatka555
31.01.2011., 11:19
Evo mene, nisam se bila u mogućnosti javiti ranije, ali za sve ljubazne (posebno kajperinja), hvala puno.

Pali se ujutro.
Malo me plašilo to što kad navečer nariktam na sat automatski mi se prikaže i mjesec...znači u prvom redu je sat i mjesec (oznaka za ECO), ali nema veze on se meni pali i toplo mi je ujutro....

Pusa i hvala punoooo.....

kajperinja
31.01.2011., 12:22
Evo mene, nisam se bila u mogućnosti javiti ranije, ali za sve ljubazne (posebno kajperinja), hvala puno.
Nema na cemu. ;)
Pali se ujutro.
Super.
Malo me plašilo to što kad navečer nariktam na sat automatski mi se prikaže i mjesec...znači u prvom redu je sat i mjesec (oznaka za ECO), ali nema veze on se meni pali i toplo mi je ujutro....
Pretpostavljam da je tada kada to podesis - programiran timer (sat), a bojler je trenutno (tj. od tog trenutka, pa cijelu noc) u modu nocne temperature (tj. ECO), pa onda to pokazuje.
Moguce je da u jutro kada je i dalje ukljucen timer (sat), nakon sto se bojler ukljuci tj. prebaci sa nocnog (mjesec) na dnevno (sunce) pokazuje sat i sunce.
(samo pretpostavljam, nemam takav termostat)

moreno
03.02.2011., 09:31
namjeravam kupiti bojler VUW240/3-5 Plus i dvoumim se da li kupiti analogni ili digitalni termostat za njega. Za sada imam uz stari bojler (30g) analogni koji loše radi...po noći temperatura u kući padne na 17C a on stoji na 21C i ne pali se nego ga treba okrenuti na 24-25C da bi se bojler upalio, uglavnom netko se obično probudi malo ranije, upali ga i tako, al sad ide u smeće budući je na izdisaju....
zanima me jel se analogni uopće više prodaju, jel šta valjaju te kakvi su digitalni?
jel samo stvar dobro proučiti uputstva i nema zime? hvala

kajperinja
03.02.2011., 13:09
namjeravam kupiti bojler VUW240/3-5 Plus i dvoumim se da li kupiti analogni ili digitalni termostat za njega. Za sada imam uz stari bojler (30g) analogni koji loše radi...po noći temperatura u kući padne na 17C a on stoji na 21C i ne pali se nego ga treba okrenuti na 24-25C da bi se bojler upalio, uglavnom netko se obično probudi malo ranije, upali ga i tako, al sad ide u smeće budući je na izdisaju....
Bilo je vec rijeci o tome, takvi su termostati neprecizni, ali ne radi on nesto posebno lose, samo sto fula za par stupnjeva. :)
Konkretno kod tebe, kada zelis temperaturu 21° moras ga staviti na 24° i to je to.
Kad bi bio precizan i palio se na 21° onda bi i grijao cijelu noc na tu temperaturu. Zar po noci zelite imati 21°? A ako bi smanjili, opet bi ga netko tko se prvi digne, morao podici, da bi poceo u jutro grijati na visu temperaturu.
zanima me jel se analogni uopće više prodaju, jel šta valjaju te kakvi su digitalni?
Prodaju su i koliko ja znam (po onome sto cujem sa strane/tu) jednako su dobri kao i prije. Ili losi, kako uzmes. Pale i gase, ali nisu precizni kao digitalni.
jel samo stvar dobro proučiti uputstva i nema zime?
Vjerujem da je tako. I da vecina problema na koje se ljudi zale, proizlazi iz cinjenice da ne znaju podesiti termostat ili da je mjesto montaze neadekvatno.
Nije li super da podesis termostat tako da ti ujutro bojler sam pocne raditi i zagrije stan, prije nego se dignes? :mig:

Baggino
05.02.2011., 09:54
Bog, ljudi!

A kako je s usklađivanjem termostata (calorMATIC 240) i ventila na pojedinom centralnom? Npr: ako je na termostatu koji je u dnevnom boravku namještena temperatura 20°C, a ventil na centralnom u istoj prostoriji na broju 3 ili čak 2 (jer sam ja npr. u radnoj sobi gdje mi treba 20°C i ventil na 6.)

Je li to rasipanje plina? Muči li se on postići tih 20°C (u dnevnom boravku), a ventil mu ne da, pa bojler neprestano radi?

Meni je termostat uvijek na 20°C, a neprestano otvaram ili zatvaram ventile na centralnim kako mi već treba u kojoj prostoriji. Je li to pametno??

U biti da skratim: tko je šef: termostat ili ventil??? I kako da to iskombiniram uz maksimalnu uštedu plina??

ZAHVALJUJEM na pomoći ili bar savjetu gdje da je nađem!

kajperinja
05.02.2011., 10:56
A kako je s usklađivanjem termostata (calorMATIC 240) i ventila na pojedinom centralnom? Npr: ako je na termostatu koji je u dnevnom boravku namještena temperatura 20°C, a ventil na centralnom u istoj prostoriji na broju 3 ili čak 2 (jer sam ja npr. u radnoj sobi gdje mi treba 20°C i ventil na 6.)
Ako u dnevoj sobi termoventilom zahtijevas manju temperaturu od one na termostatu, termostat nikako nece moci postici zadanu mu temperaturu i "tjerat" ce bojler da radi non stop. Isti efekt bi bio i da ga stavis na najjace...u takvoj kombinaciji termostat i nema nikakvu funkciju, vec temperaturu reguliras termoventilima po prostorijama.
Meni je termostat uvijek na 20°C, a neprestano otvaram ili zatvaram ventile na centralnim kako mi već treba u kojoj prostoriji. Je li to pametno??
Ne bas, ali ovisi. Ako imas potrebu u drugim prostorijama imati visu temperaturu od one u dnevnom boravku gdje je termostat, ona mozes slobodno termostat staviti na najjace i sve odredivati ventilima. (svejedo je da li je na 30 ili na 20, ako je na ventilu onemoguceno postizanje zadane temperature) Ako ti je u redu imati u dnevom boravku i u nekim prostorijama istu temperaturu - onda ju mozes odredititi na termostatu i on ce ju odrzavati. U ostalim prostorijama gdje se bas ne boravi mozes ventilima odrediti - manju temperaturu.
Ne bi trebao sasvim zatvarati ventile, jer nije dobro da se neke prostorije rashlade.
U biti da skratim: tko je šef: termostat ili ventil???
Ovisi kako podesis. Stvar je u tome da ako u istoj prostoriji termostatom kao zelis visu temperaturu, a ventilom to onemogucavas - to bas nema nekog smisla.
Ako vec imas termostat, onda bi on morao odrzavati temperaturu u dnevnom boravku (u tvom slucaju on stoji na zidu, ali ne pali i gasi bojler.),a ventilima bi mogao podesiti temperaturu u drugim prostorijama. (ali ne bi mogao dobiti visu, vec samo nizu od one na termostatu) Venili se obicno stavljaju u hodnike, stubista, spavace sobe...gdje nije potrebno grijanje na 20-22 stupnja.
I kako da to iskombiniram uz maksimalnu uštedu plina??
Nema to puno veze sa ustedom. Usteda ce prvenstveno ovisiti o tome koju temperaturu imas u stanu, o izolaciji tj. toplinskim gubitcima i o temperaturnim ralikama dan-noc (ili kad ikog nema doma).
Ako jednu prostoriju grijes (zato jer si trenutno u njoj), a ostale rashladjujes, pa onda izadjes iz prostorije pa onda nju rashladjujes, a grijes neku drugu itd. - mislim da time ne stedis nista. (nisam strucnjak)

Baggino
05.02.2011., 11:56
HVALA kajperinja na preciznim odgovorima!!

Mnogo ste mi pomogli! Prema onom što ste mi napisali, mislim da ću termostat i dalje držati na 20°C, ali ventil u dnevnoj sobi na 4-5. Ostale ću prostorije regulirati ventilima prema potrebi, ali ću paziti da ih ne rashladim.

Naravno, preko noći je noćni način rada na 15°C, a tako bude i kad nikoga nema doma na duže vremena (sati). Nisam namještao programe jer je nemoguće znati kad će tko biti kući (zbog naravi posla), ali čim dođem stavim na sunce i temperatura se brzo podigne.

Inače, vanjska izolacija kuće je odlična (stiropor debljine 5 cm + inpregnacija), prozori su PVC s duplim staklom, jedino možda pod i plafon nisu nešto extra (ispod je podrum, a iznad 1.kat).

Još mi jedino ostaje da bolje pratim potrošnju plina, na spremniku mi ona kazaljka koja pokazuje postatak ispunjenosti ne govori baš puno.

kajperinja
05.02.2011., 12:08
Mnogo ste mi pomogli! Prema onom što ste mi napisali, mislim da ću termostat i dalje držati na 20°C, ali ventil u dnevnoj sobi na 4-5. Ostale ću prostorije regulirati ventilima prema potrebi, ali ću paziti da ih ne rashladim.
Pitanje je sto zelis time postici.
Na razlicitim ventilima su razlicite brojevne oznake, ne znam sto tvojima znaci 4 odnosno 5 - koje su to temperature.
Uglavnom, a u dnevnom boravku zelis temperaturu od 20°, onda ju ne bi trebao na ventilu staviti manje od toga, jer tada termostat gubi svoju funkciju.
On ne moze odrzavati temperaturu od 20°, ako na ventilu stavis na 18° - ne moze doseci zadanu temperaturu i ugasiti bojler.
Naravno, preko noći je noćni način rada na 15°C, a tako bude i kad nikoga nema doma na duže vremena (sati).
Preporuka (tako su ovdje na forumu napisali majstori) je da razlika ne bude vise od 4 stupnja, jer se kuca/stan teze dogrijava, ako je razlika veca i tu se povecava potrosnja.

Baggino
05.02.2011., 12:18
Pitanje je sto zelis time postici.
Na razlicitim ventilima su razlicite brojevne oznake, ne znam sto tvojima znaci 4 odnosno 5 - koje su to temperature.
Uglavnom, a u dnevnom boravku zelis temperaturu od 20°, onda ju ne bi trebao na ventilu staviti manje od toga, jer tada termostat gubi svoju funkciju.
On ne moze odrzavati temperaturu od 20°, ako na ventilu stavis na 18° - ne moze doseci zadanu temperaturu i ugasiti bojler.

4 je točno 20°C, a 5 je 23,5°C, pa mislim da je to u skladu s termostatom na 20°C

Preporuka (tako su ovdje na forumu napisali majstori) je da razlika ne bude vise od 4 stupnja, jer se kuca/stan teze dogrijava, ako je razlika veca i tu se povecava potrosnja.

Hm? Dakle, onda ECO (ili noćna) mora na 16°C ?

kajperinja
05.02.2011., 12:26
4 je točno 20°C, a 5 je 23,5°C, pa mislim da je to u skladu s termostatom na 20°C
Moze slobodno biti i na 6 ili 7 (ovisi koliko ima brojeva) tj. na najjace ...tek tada ce termostat obavljati svoju funkciju i gasiti bojler kada dosegne zadanu temperaturu.
Ili se moze skinuti jer je termoventil u principu nepotreban, ako je u prostoriji termostat koji i sluzi tome da odrzava temperaturu i pali/gasi bojler po potrebi.
Jedino ako je u nekoj prostoriji (npr. djecjoj ili radnoj sobi) zeljena temperatura veca od one u dnevnoj - tada treba izbaciti termostat iz funkcije (tako da ga se stavi na najjace, pa je isto kao i da ga nema) i temperaturu odrediti termoventilom.
Hm? Dakle, onda ECO (ili noćna) mora na 16°C ?
Takva bi bila preporuka, ako ti je dnevna na 20°...iako ako ti je izolacija dobra kao sto kazes, vjerujem da temperatura niti ne pada ispod 17°-18°

Baggino
05.02.2011., 12:28
Ah, da! Još jedna stvar koja me ubija je šugava topla voda koju također grije plinski Vaillantov bojler. Naime, kad se tuširam ili me sledi ili me sprži!!:mad: Uopće je ne mogu namjestiti na špini (pipi, slavini)! Mislim da je na bojleru tem. tople vode za tuširanje na 45°C, a čini mi se da je majstor rekao da je mnogi drže na 30°C i onda odvrnu špinu na najjače i dobiju taman mlaku vodu??

kajperinja
05.02.2011., 12:29
Nisam namještao programe jer je nemoguće znati kad će tko biti kući (zbog naravi posla), ali čim dođem stavim na sunce i temperatura se brzo podigne.

Steta je ne koristiti mogucnosti koje pruza.
Ako se podesi da se bojler pali u jutro, prije nego se dignete i gasi u neko doba na vecer kada idete spavati...time samo dobivate. A uvijek se lako caskom prebaci na sunce ako je to potrebno.

Baggino
05.02.2011., 12:36
Moze slobodno biti i na 6 ili 7 (ovisi koliko ima brojeva) tj. na najjace ...tek tada ce termostat obavljati svoju funkciju i gasiti bojler kada dosegne zadanu temperaturu.

Na ventilima je 6 maksimalna brojka = 28°C

Ili se moze skinuti jer je termoventil u principu nepotreban, ako je u prostoriji termostat koji i sluzi tome da odrzava temperaturu i pali/gasi bojler po potrebi.

Pa koliko sam skužio, on to i radi, tj. pali i gasi bojler, samo što moram sad pripaziti na ventil u dnevnoj sobi jer ga (termostat) temperature u ostalim prostorijama valjda ne zanimaju :confused:

Jedino ako je u nekoj prostoriji (npr. djecjoj ili radnoj sobi) zeljena temperatura veca od one u dnevnoj - tada treba izbaciti termostat iz funkcije (tako da ga se stavi na najjace, pa je isto kao i da ga nema) i temperaturu odrediti termoventilom.

To nije slučaj!

Takva bi bila preporuka, ako ti je dnevna na 20°...iako ako ti je izolacija dobra kao sto kazes, vjerujem da temperatura niti ne pada ispod 17°-18°

Mislim da tako nekako i jest

Baggino
05.02.2011., 12:41
Steta je ne koristiti mogucnosti koje pruza.
Ako se podesi da se bojler pali u jutro, prije nego se dignete i gasi u neko doba na vecer kada idete spavati...time samo dobivate. A uvijek se lako caskom prebaci na sunce ako je to potrebno.

Hmmmm??:confused:
To, dakle, znači da on (sustav) manje troši održavajući slične temperature po cijele dane (unutar onih 4°C koje ste mi spomenuli) nego da mora zagrijavati i postizavati zadanu temperaturu uslijed većeg pada (koji u mojem slučaju ipak, mislim, nije velik zbog dobre izolacije, ali i vanjske klime??)

kajperinja
05.02.2011., 15:15
Da, ali nisi ti taj koji trebas uskladjivati funkciju jednog i drugog - puno ti je jednostavnije ostavititi termostatu da se brine o tome. Ako je u dnevnom boravku termostat, termostaski ventil mu samo smeta.
Ah, da! Još jedna stvar koja me ubija je šugava topla voda koju također grije plinski Vaillantov bojler. Naime, kad se tuširam ili me sledi ili me sprži!!:mad: Uopće je ne mogu namjestiti na špini (pipi, slavini)!
Mozda je problem u tome sto mijesas toplu i hladnu na pipi, a to nije dobro.
Kad dodas hladne (jer ti je pre vruce) drasticno smanjis protok tople i bojler se ugasi, pa imas samo hladnu, a kada se upali (jer si mozda oduzeo hladne) onda ti je vruce.
Trebao bi temperaturu vode podesavati - na bojleru, a ne na pipi. Kad je maksimalan protok na pipi - imas temperaturu koju bojler daje. Ako zelis malo toplije bolje ti je na pipi (vrucoj) samo malo smanjiti protok i imat ces toplije. Ako dodas hladne, bojler se moze ugasiti zbog smanjenog protoka.
Mislim da je na bojleru tem. tople vode za tuširanje na 45°C, a čini mi se da je majstor rekao da je mnogi drže na 30°C i onda odvrnu špinu na najjače i dobiju taman mlaku vodu??
Vecim protokom dobivas manju temperaturu, smanjenim protokom vecu.
Na ventilima je 6 maksimalna brojka = 28°C
Onda stavis u dnevnoj na 6 (rekao si da drugdje ne treba biti toplije nego u dnevnoj), na termostatu stavis onoliko koliko zelis u dnevnoj sobi i u najtoplijim prostorijama, a u onim drugima smanjis za koji stupanj...jer tamo nije potrebna ta toplina.
Pa koliko sam skužio, on to i radi, tj. pali i gasi bojler, samo što moram sad pripaziti na ventil u dnevnoj sobi jer ga (termostat) temperature u ostalim prostorijama valjda ne zanimaju :confused:
Ne, ne zanimaju ga, on odrzava temperaturu podesenu u prostoriju u kojoj je on. (zato u toj prostoriji i ne treba termoventil tj. moze/treba biti na najajce kao i da ga nema). U drugim prostorijama bi trebalo biti (kad bi podesavanje sistema bili idealno) isto kao i u dnevnoj. Obzirom da u nekim prostorijama to nije potrebno nego moze biti par stupnajeva manje, onda se ventilima to smanji.
Hmmmm??:confused:
To, dakle, znači da on (sustav) manje troši održavajući slične temperature po cijele dane (unutar onih 4°C koje ste mi spomenuli) nego da mora zagrijavati i postizavati zadanu temperaturu uslijed većeg pada (koji u mojem slučaju ipak, mislim, nije velik zbog dobre izolacije, ali i vanjske klime??)
Da. Tako kazu strucnjaci.
Kod tebe nije velik pad, ne padne na tih 15 ili 16, bojler se (vjerojatno) niti ne pali jer ostane na 18-19.
Kod mene izolacija nije nikakva, ali me griju susjedi i temperatura ne pada ispod 19-18...i bojler se uopce ne pali po noci. Da kojim slucajem zivim u kuci i da pada na tih nekih 15-16 rentabilnije bi bilo grijati na 17-18 nego pustiti da se rashladi. (samo prepricavam ono sto citam ovdje)

Baggino
05.02.2011., 16:39
Mozda je problem u tome sto mijesas toplu i hladnu na pipi, a to nije dobro.
Kad dodas hladne (jer ti je pre vruce) drasticno smanjis protok tople i bojler se ugasi, pa imas samo hladnu, a kada se upali (jer si mozda oduzeo hladne) onda ti je vruce.

Da, točno sam to radio pa se bojler non-stop palio i gasio!

Trebao bi temperaturu vode podesavati - na bojleru, a ne na pipi. Kad je maksimalan protok na pipi - imas temperaturu koju bojler daje. Ako zelis malo toplije bolje ti je na pipi (vrucoj) samo malo smanjiti protok i imat ces toplije. Ako dodas hladne, bojler se moze ugasiti zbog smanjenog protoka.

Vecim protokom dobivas manju temperaturu, smanjenim protokom vecu.

Da... sad kužim! U biti je logično, isprobat ću prilikom prvog tuširanja!

Onda stavis u dnevnoj na 6 (rekao si da drugdje ne treba biti toplije nego u dnevnoj), na termostatu stavis onoliko koliko zelis u dnevnoj sobi i u najtoplijim prostorijama, a u onim drugima smanjis za koji stupanj...jer tamo nije potrebna ta toplina.

Upravo sam tako i napravio!

Da. Tako kazu strucnjaci.
Kod tebe nije velik pad, ne padne na tih 15 ili 16, bojler se (vjerojatno) niti ne pali jer ostane na 18-19.

Točno, preko noći se bojler ne pali, imam tanak san pa bih to čuo ili bih primijetio kad se dignem na WC.
Još jednom veliko HVALA kajperinja na vašem trudu: objašnjenjima i savjetima! :top: Već ih provodim u djelo, a bacit ću oko i na ono što je prije napisano pod ovom temom!

kajperinja
05.02.2011., 16:56
a bacit ću oko i na ono što je prije napisano pod ovom temom!
Tako treba, jer ipak sam ja samo laik.:mig:

mirek20
07.02.2011., 16:26
Pozdrav,imam jedno kratko pitanje za ljude koji imaju vrc 410/420!

Kako vi zagrijete navečer stan/kuću poslje cjelodnevnog luftanja prostora!!
Recimo situacija je ko jučer,oko 14 sati 16 stupnjeva svi prozori i vrata širom otvoreni dolazi 17 sati zalazi sunce zstvaraju se prozori i palim grijanje vani 13-14 stupnjeva a automatika mi grije vodu u sistemu na nekih 35 stupnjeva što je nemoguče da bi zagrijalo kuću.Inače mi je krivulja na 1.6 i to super radi do nekih 7-8 stupnjeva sve preko mi je u kući hladno,ako dignem krivulju kad padne vanjska temp. u kući postaje pakao...Inače imam super izolaciju i pvc stolariju...nije da mi baš radi fenomenalno ko nekima tu na forumu!
Zahvalan bi bio na svakaj pomoći...

legica21
07.02.2011., 18:05
Na koju temperaturu, na bojleru, vi stavljate vodu za radijator, a koja je za tuširanje,kuhanje?? Stan ima 50m2, i sad ne znam na koju temp. da stavim... a da se maaaksimalno štedi što voda, što plin :D :o

mfcc
08.02.2011., 16:37
Na koju temperaturu, na bojleru, vi stavljate vodu za radijator, a koja je za tuširanje,kuhanje?? Stan ima 50m2, i sad ne znam na koju temp. da stavim... a da se maaaksimalno štedi što voda, što plin :D :o

Temperatura u bojleru tj radijatorima ovisi o trenutnoj vanjskoj temp. i kvaliteti izolacije kao i o zahtijevu za toplinom u stanu.
Što je izolacija bolja, to čete trebati za istu vanjsku temp. i temp. u stanu manju temp. u radijatorima. I tu je osnova štednje. Isto tako možete uštedjeti od 20 do 30% na pogonskom energentu (plin, struja, drvo,...)ako na radijatore ugradite termostatske ventile i na njima podesite određene željene temp. (kako u kojoj prostoriji bi trebala biti temp. možete pročitati u mojim postovima). U pravilu kod dobre izolacije (pvc/alu prozori, termo fasada od minimum 5 cm i uz okolne stanove koji se griju) dovoljna je temp. od 60 stupnjeva na polazu u radijatore kod vanjske temp. od -5 do -7 stupnjeva, uz uvjet da imate dobro dimenzionirane radijatore po cijelome stanu.
Što se tiće vode za tuširanje dovoljna je temp. od 50 stupnjeva.

mfcc
08.02.2011., 18:46
Pozdrav,imam jedno kratko pitanje za ljude koji imaju vrc 410/420!

Kako vi zagrijete navečer stan/kuću poslje cjelodnevnog luftanja prostora!!
Recimo situacija je ko jučer,oko 14 sati 16 stupnjeva svi prozori i vrata širom otvoreni dolazi 17 sati zalazi sunce zstvaraju se prozori i palim grijanje vani 13-14 stupnjeva a automatika mi grije vodu u sistemu na nekih 35 stupnjeva što je nemoguče da bi zagrijalo kuću.Inače mi je krivulja na 1.6 i to super radi do nekih 7-8 stupnjeva sve preko mi je u kući hladno,ako dignem krivulju kad padne vanjska temp. u kući postaje pakao...Inače imam super izolaciju i pvc stolariju...nije da mi baš radi fenomenalno ko nekima tu na forumu!
Zahvalan bi bio na svakaj pomoći...

Ako imate podešenu krivulju grijanja na 1.6, po njoj bi vam temp. polaza vode prema radijatorima kod vanjske temp. od 7 stupnjeva trebala biti oko 46 stupnjeva što bi trebalo biti dosta da vam zagrije kuču na dovoljnu temp.
Kod vanjske temp od 14 stupnjeva temp. polaza trebala bi biti oko 35 stupnjeva.
U slučaju da sa tim temp. nemožete zagrijati stan, trebali bi promjeniti krivulju na veću i kad postignete željenu temp. ponovo krivulju podesite na 1.6.Radi dužeg provjetravanja stana, temp. zidova i namještaja izjednjačit će se sa vanjskom temp. i kako bi se zidovi ponovo zagrijali na nekih 18-19 stupnjeva i postigli temp. u stanu na ugodnih 22 stupnja, potrebno vam je povečati temp. polaza jer 35 stupnjeva uz gubitke nisu dovoljni

mirek20
08.02.2011., 23:34
Ako imate podešenu krivulju grijanja na 1.6, po njoj bi vam temp. polaza vode prema radijatorima kod vanjske temp. od 7 stupnjeva trebala biti oko 46 stupnjeva što bi trebalo biti dosta da vam zagrije kuču na dovoljnu temp.
Kod vanjske temp od 14 stupnjeva temp. polaza trebala bi biti oko 35 stupnjeva.
U slučaju da sa tim temp. nemožete zagrijati stan, trebali bi promjeniti krivulju na veću i kad postignete željenu temp. ponovo krivulju podesite na 1.6.Radi dužeg provjetravanja stana, temp. zidova i namještaja izjednjačit će se sa vanjskom temp. i kako bi se zidovi ponovo zagrijali na nekih 18-19 stupnjeva i postigli temp. u stanu na ugodnih 22 stupnja, potrebno vam je povečati temp. polaza jer 35 stupnjeva uz gubitke nisu dovoljni

Apsolutno se slažem s vama da bi trebalo podič krivulju ručno ali ajde to objasnite starijim ili ženskim ukučanima kojima je stalno zima...di če oni prčkat po tim termostatima...a mislite da bi se temperatura trebala održavat na nekih 22-23 ako se kuća nebi preko dana otvarala nego da cjeli dan lagano radijatori rade na 35 stupnjeva???Ja mislim da nebi...

mfcc
09.02.2011., 20:34
Apsolutno se slažem s vama da bi trebalo podič krivulju ručno ali ajde to objasnite starijim ili ženskim ukučanima kojima je stalno zima...di če oni prčkat po tim termostatima...a mislite da bi se temperatura trebala održavat na nekih 22-23 ako se kuća nebi preko dana otvarala nego da cjeli dan lagano radijatori rade na 35 stupnjeva???Ja mislim da nebi...

Ako mislite štediti na toplinskoj energiji nikako nije dobro kuču/stan prozračivati tokom cijelog dana. Po pravilima struke tj termodinamike i zakonima o očuvanju energije prozračivanje se vrši nekoliko puta tokom dana i to ne više od nekih 5-7 minuta u komadu. Sa time dobivate da u kuču/stan dovedete friški zrak (izmjena zraka) a ne ohladite zidove i namještaj što se u vašem slučaju dešava. Jer iako je tokom ovih dana vani relativno toplo ta vanjska temp. je ipar nekih 7-8 stupnjeva manja nego ona u vašem stanu a kako se vaš stan tokom cijelog dana prozračuje dolazi do izjednjačavanja unutarnje toplinske energije sa vanjskom i tako dolazi do hlađenja zidova za nekoliko stupnja što za posljedicu ima hladan stan kojeg nemožete zagrijati sa tako niskom temp. (35 stupnjeva) u radijatorima.

Baggino
10.02.2011., 21:24
Evo proučio sam detaljno ovaj forum i gledam na sat (u donjem desnom kutu monitora) i doista VRT 240 svakih 5 min daje bojleru signale za paljenje / gašenje. Kako čitam tako čujem pucketanja i sve te pumpe i plamenike koje se svako malo pale i gase. Ne moram ni otići do termostata u dnevnom boravku jer prema onom što su mnogi napisali točno znam što se tamo zbiva. I živci mi sve više skaču :mad:

Isti problem o kojem se ovdje mnogo pisalo i govorilo! OK, priznajem termostat je blizu vrata, prostorija je ogromna: dnevni je spojen s kuhinjom (40-ak kvadrata, ali uz dva velika centralna) možda je i zid hladan, možda one rupice za žice o kojima je kajperinja negdje pisala... Svejedno, to što se događa mi se ne sviđa!

PLAN: povećati tromost na +5 (nadam se da sam spsoban za taj pothvat uz upute koje se ovdje mogu naći)

PITANJE: Kakve su posljedice učestalog paljenja i gašenja bojlera? Hoće li ga to pokvariti, skratiti mu život ili nešto treće?

kajperinja
11.02.2011., 09:11
PLAN: povećati tromost na +5 (nadam se da sam spsoban za taj pothvat uz upute koje se ovdje mogu naći)
Mislim da ti je to u pisanim uputama (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/e4/3e/00/calorMATIC_240.pdf) dobro objasnjeno.

sablja07
21.02.2011., 20:50
Pozdrav!
Prošle godine kupio sam CalorMatic 230, Vaillantov termostat i prošlu godinu je funkcionirao bez problema. Sada već neko vrijeme imamo uključeno grijanje, ali termostat je poludio. Diže nam temperaturu i do 24 stupnja, iako ja namjestim da bude 21 stupanj. Eco mod sam smanjio na 17 stupnja i u biti to je sve kaj se može napraviti. Da li sam nešto propustio u postavkama ili se termostat pokvario? Čak sam ga stavio i na off, ali radijatori su i dalje topli, a bojler se uključuje...

Imam identičan problem sa termopstatom. Nakon što sam ga vratila na tvoprničke postavke, ništa se nije promijenilo, termostat radi po svom, a bojler po svom.
Može li se kako to popraviti ili treba novi termostat?

The Final Cut
23.02.2011., 17:29
Ja nemam pitanje vezano za sam termostat, već za sam bojler. Koliko jako treba biti okrenut zeleni potenciometar za vruču vodu, a kojiko za vodu za radijatore?

kajperinja
23.02.2011., 18:10
Imam identičan problem sa termopstatom. Nakon što sam ga vratila na tvoprničke postavke, ništa se nije promijenilo, termostat radi po svom, a bojler po svom.
Može li se kako to popraviti ili treba novi termostat?
Ne moze bojler raditi po svom i istovremeno termostat po svom. :ne zna:
Ako bojler radi po svom, znaci da ne slusa termostat.
Moze li se popraviti (vidim da ti nitko strucan nije dao odgovor) je vrlo tesko ustanoviti preko interneta (ili telefona) tako da mislim da ti je jedina opcija pozvati mjastora da vidi moze li se sto ili ne.

kajperinja
23.02.2011., 18:15
Ja nemam pitanje vezano za sam termostat, već za sam bojler. Koliko jako treba biti okrenut zeleni potenciometar za vruču vodu, a kojiko za vodu za radijatore?
Onoliko koliko ti pase. :)
Ovisi o osobnim zeljama i izolaciji stana/kuce. Sto manje to bolje.
Za grijanje bi trebalo biti dosta nekih 65°, a za toplu vodu...probaj pa smanji/pojacaj a da bude ugodno za tusiranje i da se moze malo i pojacati temperatura smanjivanjem mlaza za neku drugu potrebu.
Ako ti se stan pre sporo ili nikako ne zagrijava, moras podignuti temperaturu.
Ako je vani jako hladno, podignuti, ako nije bas smanjiti. Ne treba to svaki cas, vec na pocetku i kraju zime na malo manje, usred zime na malo vise...

sablja07
24.02.2011., 12:50
Ne moze bojler raditi po svom i istovremeno termostat po svom. :ne zna: .

Ali na žalost radi. Termostat je programiran tako da se bojler ugasi kad zagrije 20, a dogodi se to da se na termostatu čuje "klik" i nestane ona ikonica "radijator", a bojler i dalje radi dok mu ne isključimo struju.

Ako bojler radi po svom, znaci da ne slusa termostat.
Moze li se popraviti (vidim da ti nitko strucan nije dao odgovor) je vrlo tesko ustanoviti preko interneta (ili telefona) tako da mislim da ti je jedina opcija pozvati mjastora da vidi moze li se sto ili ne.

Danas bi trebao doći majstor pa ću znati (nadam se) u čemu je stvar/kvar.

U svakom slučaju, hvala ti na odgovoru!

kajperinja
24.02.2011., 15:04
Ali na žalost radi. Termostat je programiran tako da se bojler ugasi kad zagrije 20, a dogodi se to da se na termostatu čuje "klik" i nestane ona ikonica "radijator", a bojler i dalje radi dok mu ne isključimo struju.
Shvacam...malo sam krivo protumacila napisano, tj. u ovakvom slucaju ja ne bih rekla da svak radi po svom, jer termostat ocito i ne radi nista, tj. ne radi ono sto bi trebao.
Cudno mi je da morate bojler gasiti iz struje da bi prestao raditi, jer on bi morao i sam prestati raditi...bez obzira sto termostat ne radi. On ima svoj termostat i trebao bi prestati raditi kad dosegne zadanu temperaturu vode u sistemu.
Sretno s majstorom.:)

sablja07
24.02.2011., 16:47
Majstor je ispitao termostat i rekao da je ok, a da je kvar u jednoj od 4-iju elektroničkih ploča.

kajperinja
24.02.2011., 19:09
Majstor je ispitao termostat i rekao da je ok, a da je kvar u jednoj od 4-iju elektroničkih ploča.
I cinilo mi se da je problem negdje drugdje....
I sto sad, je li rijesio? Nema druge (valjda) nego jednu po jednu ...ili?
Na zalost, u svakom slucaju poveliki trosak...desava se...

sablja07
25.02.2011., 12:03
I cinilo mi se da je problem negdje drugdje....
I sto sad, je li rijesio? Nema druge (valjda) nego jednu po jednu ...ili?
Na zalost, u svakom slucaju poveliki trosak...desava se...

Ne, nije ništa riješio jer nije sa sobom imao ploče. Ja nisam ni bila s njim nego moj svekar i navodno bi to koštalo oko 500/600 kn + rad. Jel to realna cijena? Pitam jer mi ovaj majstor već duže vrijeme ne ulijeva povjerenje i rado bi ga zamijenila. može neka preporuka?!:D

kajperinja
25.02.2011., 13:08
Ne, nije ništa riješio jer nije sa sobom imao ploče. Ja nisam ni bila s njim nego moj svekar i navodno bi to koštalo oko 500/600 kn + rad. Jel to realna cijena?
Stvarno ne znam, nadam se da ce ti odgovoriti netko od majstora. (ako ne dobijes odgovor ovdje pitaj na "sam svoj majstor" -> "vaillant bojler")
Kad got sam cula/citala nesto o tim plocama spominjale su se cifre preko 1000kn.

bob4
25.02.2011., 20:43
sablja:
cijena je realna, a bojler je tipa VCW; a kvar je najčešće na prednjoj ploči koji bi svaki elektroničar trebao znati popraviti;
odnosno - ne mijenjati sve ploče....

robbie80
27.02.2011., 11:01
Pozdrav,

Dakle, kako mi je termostat (VRT 240) postavljen u hodniku a ne npr. u dnevnoj sobi gdje boravim najveći dio vremena, čuo sam da postoji bežični modul ili nekakav priključak koji se može povezati sa termostatom bežičnim putem i staviti ga u prostoriju koju god želim i prema toj temperaturi regulirati grijanje. Da li netko ima iskustva sa takvim stvarima i da li to stvarno postoji zapravo? Ako da nadam se da je kompatibilno s mojim termostatom:)
Hvala i pozdrav,

kajperinja
27.02.2011., 15:25
Pozdrav,

Dakle, kako mi je termostat (VRT 240) postavljen u hodniku a ne npr. u dnevnoj sobi gdje boravim najveći dio vremena, čuo sam da postoji bežični modul ili nekakav priključak koji se može povezati sa termostatom bežičnim putem i staviti ga u prostoriju koju god želim i prema toj temperaturi regulirati grijanje. Da li netko ima iskustva sa takvim stvarima i da li to stvarno postoji zapravo? Ako da nadam se da je kompatibilno s mojim termostatom:)
Hvala i pozdrav,
Mozda i postoji nesto takvog, sto bi bilo kompatibilno s tvojim termostatom, ali nisam za to cula.
Medjutim, ono sto znam da postoji i mozes kupiti je:bezicni termostat (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Regulacija/Sobni_termostati/produkt_vaillant/calorMATIC_240f_340f.html)

robbie80
27.02.2011., 16:53
Mozda i postoji nesto takvog, sto bi bilo kompatibilno s tvojim termostatom, ali nisam za to cula.
Medjutim, ono sto znam da postoji i mozes kupiti je:bezicni termostat (http://www.vaillant.hr/Krajnji_korisnici/Proizvodi/Regulacija/Sobni_termostati/produkt_vaillant/calorMATIC_240f_340f.html)

vjerojatno je to to, hvala!

orcanic
28.02.2011., 18:41
Nakon 2 zime koristenja VRT 240 sve sam blize soluciji da vratim onaj analogni termostat, ali prije nego to uradim da pitam ako ima za kupiti kakav jeftinji digitalni termostat koji se moze upariti sa Vaillant bojlerom i koji radi ok? Bas neki dan gledam Veissmanov termostat koji ima gradaciju skale od 0.1 stupanj a ne ko ovo VRT smece od 0.5, a sto je jos bitnje temperatura unutar 5min ne skace +0.1 / -0.1 kao kod VRTa gdje je sad 22.5, sl. minutu je 23.5, a onda je za 2min 22.0. Jos ne mogu vjerovati da sam na to smece bacio 650kn.

jtvatn10
01.03.2011., 04:36
Orcanic, i ja sam bila tu na forumu, sa sto pitanja o grijanju. Sigurno ce ti netko od ljudi odgovoriti na to pitanje.Ali. samo da ti kazem da sam ja primjetila kod susjede, kada prodem pored VRT 24o, temper. se mijenja za pola stupnja.Mislim i je taj term. vrlo precizan pa reagira na sve i male promjene.Ne trebas po meni ga mijenjati.Prodes kraj njega on trza, vratis se unatrag trza. To je to.

orcanic
01.03.2011., 09:17
Orcanic, i ja sam bila tu na forumu, sa sto pitanja o grijanju. Sigurno ce ti netko od ljudi odgovoriti na to pitanje.Ali. samo da ti kazem da sam ja primjetila kod susjede, kada prodem pored VRT 24o, temper. se mijenja za pola stupnja.Mislim i je taj term. vrlo precizan pa reagira na sve i male promjene.Ne trebas po meni ga mijenjati.Prodes kraj njega on trza, vratis se unatrag trza. To je to.

U tome i jest problem sto reagira na male promjene (mada nisam sasvim siguran da je to posljedica stvarnog dotoka toplog ili hladnijeg zraka - prije bi rekao da mu "dodje"). A te promjene onda meni pale ili gase bojler svako 5/10min. Cesto bude ovakva situacija. Dodjem doma, u stanu npr. 21.5 stupanj, upalim grijanje - termostat namjesten na 22.5. On grije 5 min, tj. radijatori se jos uopce ne ugriju i onda gasi grijanje jer mu je "doslo" tj. on je u tom trenutku skuzio da je temp. 22.5 ???? Onda nakon 5min stanke mu opet "dodje" pa skuzi da temp. ipak nije 22.5 nego i dalje 21.5 pa onda opet pali grijanje. Sad imam metodu da mu odmah rucno stavim na 25 pa se onda papak ne gasi, ali za to nisam trebao davati 650kn.

joža
01.03.2011., 16:34
Pozdrav...
pitanje za vlasnike VRT240...
namješteno mi je grijanje po danima, h1 i h2 temperatura.. međutim, u ponedjeljak vidim da mi ne radi grijanja kada bi trebalo.. idem vidjeti zašto i vidim da mi za jučer stoji ispravan datum ali piše da je nedjelja (zato mi se i nije upalio, jer mi preko tjedna se pali u 6 a vikendom u 8 ujutro)..
Dakle, pokazuje mi ispravan datum ali neispravan dan i neznam gdje bi to složio.. probao sam ga i resetirat ali opet on po svojem. Ima li tko takav problem ili se susreo sa time?

bob4
01.03.2011., 17:30
Ja sam imao sličan problem sa jednim drugim elektronskim sklopom, imao sam podešenu krivu godinu (prijestuonu):rofl:
Možda je to. Nisam čitao uputu za taj termostat.

kajperinja
02.03.2011., 11:48
Pozdrav...
idem vidjeti zašto i vidim da mi za jučer stoji ispravan datum ali piše da je nedjelja (zato mi se i nije upalio, jer mi preko tjedna se pali u 6 a vikendom u 8 ujutro)..
Dakle, pokazuje mi ispravan datum ali neispravan dan i neznam gdje bi to složio.. probao sam ga i resetirat ali opet on po svojem. Ima li tko takav problem ili se susreo sa time?
Pise ti u uputstvima (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/e4/3e/00/calorMATIC_240.pdf)
To je servisna razina i treba bi to napraviti serviser, ali mozes pokusati...

joža
02.03.2011., 12:32
sređeno, pis of kejk :-)

zagrebbbb
13.03.2011., 14:55
imam kombi bojler Turboblock Pro VUW SOE 282/2-3
pa me zanima dali se može kupiti izmjenjivač topline za sanitarnu vodu ,vjerovatno su procurile pregrade pa mi se nadopunjava sistem u cen.grijanju i koliko to košta .

Hvala !

nikola_tesla
16.03.2011., 13:51
pozdrav ljudi! evo citam da ima dasta ljudi koji imaju problem s programiranjem termostata i ostali uprav. jedinica u svojim domovima! Imao sam i ja! stoga sam odlucio malo povecati inteligenciju svojeg doma! Nazvao sam firmu iz varaždina koja se bavi kucnom automatikom i pitao ih dali se moze nekako pojednostaviti sve ovo programiranje (paljenje/gasenje grijanja/hlađenja). Momci su me pitali koliko se sluzim kompijutrom. Na to sam im rekao da ne previse al da ga ipak koristim. tada su mi pokazali kakav sustav upravljanja oni koriste. naime, radi se o sustavu koji se spaja na postojece instalacije (žice) i sve sto je potrebno je njihov termostat i kontroler preko kojega se spajate na vec postojece grijanje te imate mogucnost programiranja preko svojeg kompa ili nekih vrsta smartphonea (bitno da mozete na internet). Sve radi vrlo jednostavno, samo upisujete u prazna polja vremena kada želite upaliti/ugasiti grijanje. I sve ovo možete raditi i preko interneta kada niste doma. ako nekog interesira mogu vam dati link i broj moba. decki su zbilja super, sve su mi objasnili u detalje, a nisu bili ni skupi. Ja sam ocekivao bar 2 puta vecu ponudu nego sto su mi poslali. Sto se tice teh podrske isto su vrlo korektni. Evo nadam se da sam nekoga rijesio muka koje sam i sam donedavno imao. pozz

jtvatn10
18.03.2011., 04:56
nikola Tesla, molim broj na pm. Hvala.

kajperinja
10.06.2011., 18:28
http://www.youtube.com/user/vaillant1992/

Evo pomoci za one koji se ne snalaze sami. ;)

Kashai
10.10.2011., 15:40
Molio bih nekog da mi objasni kako promjeniti bateriju na ovom termostatu.Pokušavao sam ga pomicati gore dole ali ne usudim se više mogao bih ga polomiti.Hvala!
http://img189.imageshack.us/img189/4015/img20111010161643.jpg

kajperinja
10.10.2011., 15:44
Molio bih nekog da mi objasni kako promjeniti bateriju na ovom termostatu.Pokušavao sam ga pomicati gore dole ali ne usudim se više mogao bih ga polomiti.Hvala!

Pise ti u uputstvima (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/f4/2e/01/Upute_za%20rukovanje_calorMATIC%20240f.pdf) str. 17/18.

miledjeko
25.11.2011., 08:43
pozdrav ljudi
post sam ostavio i na drugoj temi prije nego li sam našao ovu
stoga, moderatori, sorry
uglavnom
molio bih pojašnjenje ako tko zna vezano za sobni regulator calormatic 240
zanima me kako mogu, kada regulator radi u tjednom programiranom modu (H1 ili H2 ili H3) navečer grijanje ručno ranije ugasiti od programiranog vremena tj, prebaciti u noćni rad a da mi se ujutro upali u zadano vrijeme?
također me zanima kod party opcije, ona produžava rad grijanja preko vremena programirana za prelezak u noćni mod. e sad, do kada ona produžava rad? ako sam dobro shvatio, veto opcija također suspendira programirano ali je moraš ručno isključiti. međutim, do kada party opcija radi na dnevnom modu prije prelaska u noćni rad?
i zadnje, da li se u opciji programiranog paljenja grijanja u recimo 3 navrata dnevno može narihtati drugačija temperatura u različitim vremenima paljenja? netko je to već pitao međutim mislim da nije dobio odgovor..
hvala

ExCenTric
25.11.2011., 08:47
pozdrav ljudi
post sam ostavio i na drugoj temi prije nego li sam našao ovu
stoga, moderatori, sorry
uglavnom
molio bih pojašnjenje ako tko zna vezano za sobni regulator calormatic 240
zanima me kako mogu, kada regulator radi u tjednom programiranom modu (H1 ili H2 ili H3) navečer grijanje ručno ranije ugasiti od programiranog vremena tj, prebaciti u noćni rad a da mi se ujutro upali u zadano vrijeme?
također me zanima kod party opcije, ona produžava rad grijanja preko vremena programirana za prelezak u noćni mod. e sad, do kada ona produžava rad? ako sam dobro shvatio, veto opcija također suspendira programirano ali je moraš ručno isključiti. međutim, do kada party opcija radi na dnevnom modu prije prelaska u noćni rad?
i zadnje, da li se u opciji programiranog paljenja grijanja u recimo 3 navrata dnevno može narihtati drugačija temperatura u različitim vremenima paljenja? netko je to već pitao međutim mislim da nije dobio odgovor..
hvala

Čitati upute:kava:

miledjeko
25.11.2011., 09:03
Čitati upute:kava:

neopisivio si mudar
ajde, nebilo ti teško, izvadi to iz uputa pa me lijepo napravi budalom...

Mikimis75
01.01.2012., 18:31
pozdrav
koliko je štetno za bojler da ga sobni termostat uključuje svakih 4-5 min? pogotovo što pumpa na bojleru duže radi i neki put jedva da stane i već mora ponovo početi raditi.
da li je definirani neki tvornički minimum perioda uključivanja/isključivanja (atmotec pro vuw 24kW) ?

*igor*
16.01.2012., 08:51
Pozdrav!
Imam problem s termostatom. Radi se o calorMATIC 240.
Kada okrećem kotačić za namještanje temperature se ništa ne događa. Samo se na ekranu pojavi isti prikaz ko kada se namješta temperatura, ali ne reagira na okretanje kotačića.
Cijelo vrijeme grije pa moram gasit bojler preko noći. Cijelo vrijeme je na ekranu prikaz kao kad se naješta temperatura, a ne onaj defaultni prikaz u kojem pokazuje trenutnu temperaturu.
Jel ima neko ideju o čemu se tu radi?

boomer5999
19.01.2012., 21:29
Pozdrav forumu.

Želio sam promijeniti jezik na Calormatic VRT 392 (nije više pod garancijom).

Skinuo sam upute na http://www.vaillant.co.uk/stepone2/data/downloads/6b/43/00/operation-and-installation-manual-vrt-392.pdf.
U hrvatskim uputama ispušten je dodatak za instalaciju.

U poglavlju 6.2 piše kako se preko ekrana "=15" ulazi u instelaterski nivo, preko ekrana A1 s lakoćom se mijenja izbor jezika.

Problem: kako izaći iz instelaterskog moda (trajno ispisana oznaka maintenance na ekranu drugi red gore lijevo)?:confused:

Ako se togla po izborniku ekran A6, preko kojeg bi se trebala završiti instalacija, ne pojavljuje se a niti ekran "=15" preko kojeg se ulazi. Ništa nisam prošao u uputstvu niti na netu.

Radi li se o bugu (softver 1.3.3) ili je to namjerno skriveno kako bi se osigurao ekskluzivan pristup ovlaštenog instelatera uz naplatu?
Isključenje napona ne pomaže a niti nakon 5 minuta ništa se ne mijenja po pitanju načina rada.
Da li je termostat uopće ispravan?:ne zna:

Molim pomoć - zna li netko i je li spreman podijeliti kako kako riješiti ovaj problem?

Hvala.

more33
20.01.2012., 13:56
Pozdrav,
Imamo problem s termostatom. Naime ugrađen nam je ručni s kotačićem EMMETI. Međutim njegov klik kad ga okrećemo čuje se samo između 15-18 stupnjeva:confused: Koliko god željeli povisiti temperaturu npr na 23 stupnja on ne reagira. Naime zadali smo mo juče temperaturu 25 stupnjeva (a u stanu je stvarna oko 20) a na bojleru (El-com Compact od Centrometal) temperatura pada tako da je sada u rasponu od 31-57 stupnjeva i voda uopće ne cirkulira kroz radijatore koji su hladni. Imamo dojam kao da je regulator ograničio temperaturu u prostoriji max. 18-19 stupnjeva i ne može dalje:(. E da i u zadnjeih par dana smo primjetili da se bojler kao muči, u njemu se čuje pucketanj povisi temperaturu za dva tri stupnja, pauza desetak sekundi, opet pucketanje dv-tri stupnja poveća temperaturu i tako stalno.
Majstori dođu i kažu sve je u redu samo regulirate temperaturu ručno na kotačiću:rofl:

Može li nam ko pomoći

atcldri
22.01.2012., 21:41
Jedno pitanje vezano uz Calormatic 240. Zanima me kako funkcionira odbrojavanje dana u funkciji "godišnji odmor". Da li jedan dan odbrojava 24h nakon što sam podesio funkciju ili odmah nakon pola noći toga dana?
Primjer: ako u utorak poslijepodne podesim 2 dana "godišnjeg", kada će termostat početi grijati? U četvrtak poslijepodne ili u četvrtak odmah nakon 00:00?
Unaprijed zahvaljujem.

tominjo
08.02.2012., 09:34
Pitanje za mfcc-a

Da li je bolje (isplativije) kupiti modulacijski termostat ili običan (on/off) termostat.
Odnosno da li ima smisla uložiti u modulacijski termostat zbog potrošnje plina.

kale55
08.02.2012., 16:20
Drustvo kako na VRT 240 podesit dnevno grijanje da mi radi recimo od 07.50h do 18h a nocno da je od 18h do 23.15h je li to ono H1 i H2 da tu dodam tako..pa gdje dalje da ukljucim da to funcionise ??? sunce (dnevna) mi je podeseno 21 stepen, eco (nocno) mi je podeseno 19 stepeni

kajperinja
08.02.2012., 20:30
Drustvo kako na VRT 240 podesit dnevno grijanje da mi radi recimo od 07.50h do 18h a nocno da je od 18h do 23.15h je li to ono H1 i H2 da tu dodam tako..pa gdje dalje da ukljucim da to funcionise ??? sunce (dnevna) mi je podeseno 21 stepen, eco (nocno) mi je podeseno 19 stepeni
Nemas uputstva? Evo ih tu. (http://www.vaillant.hr/stepone2/data/downloads/e4/3e/00/calorMATIC_240.pdf)
Ako zelis da ti od 7.50 do 18 grije na 21, a od 21 pa do ujutro do 7.50 grije na 19 moras podesiti H1 od 7.50-18 i to je to.
Ali...da bi termostat bio na tajmeru, moras ga prebaciti na tajmer.(ikona satica)
Na displeju moras vidjeti sat i sunce izmedju 7.50 i 18) i sat i mjesec (izmedju 18 i 7.50)
Ako vidis samo sunce onda grije stalno na 21
Ako vidis samo mjesec onda grije stalno na 19
Da bi se prebacio sa sata (tajmera) na sunce (dnevna), na mjesec (nocna) ili iskljucio grijanje (off) moras veliki kotac utisnuti i pomaknuti do simbola kojeg zelis - on ce treperiti, pa onda ostati ako pustis gumb.

bobo60
27.02.2012., 09:05
Pozdrav svim forumasima ! Molim za pomoc.Imam termostat calormatic 240 i od kada sam promenio baterije kao da je blokirao.Tek kada okrenem prelopnik ili uradim nesto drugo pokaze trenutnu temperaturu i vreme.Da napomenem da sam procitao ranije postove i da sam vadio ponovo baterije,ali termostat se ponasa kao i pre !

kajperinja
29.02.2012., 10:30
Pozdrav svim forumasima ! Molim za pomoc.Imam termostat calormatic 240 i od kada sam promenio baterije kao da je blokirao.Tek kada okrenem prelopnik ili uradim nesto drugo pokaze trenutnu temperaturu i vreme.Da napomenem da sam procitao ranije postove i da sam vadio ponovo baterije,ali termostat se ponasa kao i pre !

Jel ti uopce radi grijanje?
U uputstvima pise:
"Ukoliko baterije nisu bile pravodobno
zamijenjene, regulator se prebacuje u
način rada „Grijanje“ , kako bi se
izbjeglo zamrzavanje sustava."
Probaj stisnuti tipku P 15 sekundi. To bi trebalo vratiti tvorniceke postavke...pa ako uspije, onda ponovo sve podesi ispocetka.

Lapulapu
29.02.2012., 10:46
Može li se nekako stišati onaj 'klak! klik!' zvuk koji se čuje iz termostata? strašno mi ide na živce, naročito noću :o

spin2602
07.03.2012., 13:01
Pitanje: ako termostat zelim preseliti s jednog zida na drugi, kako to uciniti? Razmisljati logicki pa navuci zice po zidu u recimo vodilicama? Smiju li se te zice "nadostiklavati" posto se termostat nalazi na suprotnoj strani zida gdje se nalazi bojler i duge su mozda pola metra. Na novom mjestu bi trebalo 6-7 metara zica. Treba mi najjeftinije, a solidno rijesenje. Termostat je obicni neki vaillant s rucnom regulacijom i vjerujem da je postavljen na pogresnom mjestu jer je metar i pol od radijatora i prozora i u sobi je vjecito hladnije nego u ostalom dijelu kuce.
Hvala!!

bob4
07.03.2012., 13:44
Smiju se "nadoštukavati".... ALI prije toga isključi bojler iz utičnice....

lion406
20.04.2012., 12:24
Googlao sam ali očito ili nisam dobro ili toga nema (ali sam načuo), a o čemu se radi... da li postoji prenosivi termostat (rad bez žica) za Vaillant plinski bojler tip VUW SOE 242/3-3M ?
Znači htio bi neki "daljinski" prenosivi termostat koji mogu koristit ovisno o prostoriji u kojoj jesam tj. da mi se bojler isključi kad postignem određenu temperaturu u toj prostoriji neovisno o drugim prostorima.

morrak
20.04.2012., 22:20
Googlao sam ali očito ili nisam dobro ili toga nema (ali sam načuo), a o čemu se radi... da li postoji prenosivi termostat (rad bez žica) za Vaillant plinski bojler tip VUW SOE 242/3-3M ?
Znači htio bi neki "daljinski" prenosivi termostat koji mogu koristit ovisno o prostoriji u kojoj jesam tj. da mi se bojler isključi kad postignem određenu temperaturu u toj prostoriji neovisno o drugim prostorima.

To su bežični termostati koji se sastoje od dijela koji se spaja na bojler i fiksan je kraj njega i prijenosnog dijela na baterije koji je bežično spojen na onaj prvi i dirigira ostalo.

Ja sam za Junkersov (Boschev) bojler uzeo Siemensov bežični termostat i prezadovoljan sam (jer su za njega original bile sam grozne plastične kutije na žicu).
1-3 perioda u danu, programiranje pon-pet+vikend ili svaki dan posebno, veliki display, lijepa maska, stalak (pa stoji na vitrini), zidni nosač, itd.

u HR je Siemens tražio bio 2800kn za njega (jer ga nije bilo u nijednom dućanu pa sam tražio direktno cijenu).

Na kraju sam kupio isti za 200€ sa poštarinom, carinom, PDV-om i troškovima špeditera (jer je to za firmu išlo). Privatno ne moraš špeditirati, pa skini tih 100tinjak kn.

Jeftinije, a da nije neki neprovjereni kinez, teško da ćeš proći. (Siemens provjereno radi sa 99% bojlera).

Za detalje mi se možeš javiti na PM.

m1984p
28.09.2012., 18:13
Pozdrav stručnjacima i ostalim forumašima,

pitanje (problem) je sljedeći: Vaillant bojler i termostat VRT-ZA sve skupa staro oko 10 -11 godina, htio sam zamjeniti termostat i kupio sam model calorMatic 230, i tu je nastao problem jer je stari termostat spojen preko tri žice koje dolaze iz zida crna, smeđa i žuta a obzirom da na sebi taj stari termostat nema nikakve oznake nezam koju žicu (boju) bi trebao spojiti na calorMatic 230 koji ima oznake 3,4 i 5.

Na slici je prikazano kako je spojen stari termostat

http://imageshack.us/photo/my-images/24/img0920ax.jpg/

Thurgood
08.10.2012., 18:20

Isti problem. Kad se nešto na njemu promijeni, tek onda registrira i promjenu temperature i vremena, inače ništa. Zamrznut, i kao takav jedva da je funkcionalan, niti može održavati neku donju ("eco") temperaturu niti ugasi bojler kad se grijanje ručno upali i temperatura dođe do zadane - jer naravno on to ne registrira. Vadio baterije, stavljao nove i nema promjene.

Neki savjet, ideja?

Akibh
08.10.2012., 21:58
Pozdrav, nisam siguran kako skopcati stari Vaillant bojler (vcw 240e) na digitalni termostat (nije vaillant).

Sa bojlera imam zice:
7 - zuto zelena uzemljenje
8 - plava
9 - crna
(3 i 4 su kratko spojene)

Na termostatu postoje kontakti:
LX - common
L1 - live feed
L2 - changeover kontakt

Hvala na pomoci ako iko zna :)
Pozdrav,

d2267
09.10.2012., 05:37
Pozdrav, nisam siguran kako skopcati stari Vaillant bojler (vcw 240e) na digitalni termostat (nije vaillant).

Sa bojlera imam zice:
7 - zuto zelena uzemljenje
8 - plava
9 - crna
(3 i 4 su kratko spojene)

Na termostatu postoje kontakti:
LX - common
L1 - live feed
L2 - changeover kontakt

Hvala na pomoci ako iko zna :)
Pozdrav,

Teško je nešto shvatiti iz tako šturog opisa.Pretpostavljam po oznakama da se radi o ON/OFF termostatu (ako u njega idu baterije onda je sigurno ON/OFF) spajaju se LX i vjerojatno L1 na priključke 3 i 4 nakon što se skine kratkospojnik.Na priključke 7,8,9 uglavnom ide termostat 24V,i to najsigurnije Vaillantov,jer ne rade svi 24V termostati na Vaillantu.

Akibh
09.10.2012., 12:40
Teško je nešto shvatiti iz tako šturog opisa.Pretpostavljam po oznakama da se radi o ON/OFF termostatu (ako u njega idu baterije onda je sigurno ON/OFF) spajaju se LX i vjerojatno L1 na priključke 3 i 4 nakon što se skine kratkospojnik.Na priključke 7,8,9 uglavnom ide termostat 24V,i to najsigurnije Vaillantov,jer ne rade svi 24V termostati na Vaillantu.

Hvala ti na pojasnjenju.
Da, u termostat idu baterije i ima volt free opciju - 24/220V.
Jedino nisam siguran mogu li se povezati zice sa kontakta 8 i 9 s bojlera (vidim ispod osmice je znak + a ispod 9 je - ) na LX i L1 na termostatu i da to tako radi (sto bi bilo najjednostavnije) ili ipak da prespajam sve na 3 i 4? Ovo uzemljenje da zanemarim?
Hvala jos jednom,

d2267
09.10.2012., 16:09
nikako ne spajati izvode 8 i 9 na taj način,skurit ćeš bojler (elektroniku)
te kontakte samo na 3 i 4

Akibh
10.10.2012., 08:43
nikako ne spajati izvode 8 i 9 na taj način,skurit ćeš bojler (elektroniku)
te kontakte samo na 3 i 4

Svaka cast na pomoci, bilo bi svasta da nisi objasnio.
Pozdrav,

Spameripo
13.10.2012., 12:31
Nedavno sam kupio VRT 30, do sada sam imao neki stari na kojem se normalno regulirala temperatura, a na VRT 30 ne znam kako bi regulirao jer na njemu koliko smo skužili može biti samo upaljeno i ugašeno grijanje.

Manual sam već zagubio negdje, pa ako netko zna molim pomoč.

fergol
13.10.2012., 12:43
ima li netko ideju kako elektro-spojiti dodatnu vanjsku pomoćnu pumpu da se uključuje kad i pumpa u Vaillant turboTEC 24kW bojleru u kojem se nalazi dvobrzinska pumpa

tominjo
13.10.2012., 21:08
Nedavno sam kupio VRT 30, do sada sam imao neki stari na kojem se normalno regulirala temperatura, a na VRT 30 ne znam kako bi regulirao jer na njemu koliko smo skužili može biti samo upaljeno i ugašeno grijanje.

Manual sam već zagubio negdje, pa ako netko zna molim pomoč.

ne kuzim pitanje

Spameripo
14.10.2012., 17:53
ne kuzim pitanje

Znači ovako, kako termostat VRT 30 namjestiti recimo na 20 i kad pređe ispod 20 počne grijati ili kad pređe 20 prestane grijati?

kajperinja
14.10.2012., 17:59
Znači ovako, kako termostat VRT 30 namjestiti recimo na 20 i kad pređe ispod 20 počne grijati ili kad pređe 20 prestane grijati?

Pa samo stavis na 20 to je
to. To je, ako se ne varam na tockici.

Spameripo
14.10.2012., 18:26
Pa samo stavis na 20 to je
to. To je, ako se ne varam na tockici.

Jedini je problem što se kad je na točkici, a u kući 22*C, grijanje ne gasi...