PDA

View Full Version : Otvaranje obrta

stranice : 1 2 [3] 4

MalaLola
01.03.2010., 07:57
Za otvaranje web shopa, dakle trgovina preko interneta, jel trebam biti trgovac po zanimanju ili mogu s fakultetom to radit, nije ekonomija?
Gdje ima taj popis vezanih djelatnosti, tražim, ali mi izbacuje neki stari popis iz 96, a koliko sam skužila mijenjalo se nešto prije par godina.

luana777
02.03.2010., 15:32
Help!

Otvorila bi štand - suvenirnicu na svom terenu, a neznam od kud da krenem s papirologijom!

Šta mi sve treba i kome se moram obratit za dozvole i sl.?

Tnx ;)

Dubravka20
02.03.2010., 19:17
Help!

Otvorila bi štand - suvenirnicu na svom terenu, a neznam od kud da krenem s papirologijom!

Tnx ;)

Odi u Ured za gospodarstvo a možeš i do Obrtničke komore,ili ako ti nije u mjestu nazovi Hitro.hr

VTi underhood
03.03.2010., 15:33
Dobio sam danas jedan upit, ali ništa povezano s tim nisam pronašao u Zakonu, pa ako netko možda ima osobnog iskustva...

naime, čovjek bi otvorio obrt za iznajmljivanje glazbene opreme i računalne opreme (i još k tome izrađivanje i upravljanje baza podataka, savjetovanje o računalnoj opremi i software-u)...

E sad, za ovo u zagradi sam pronašao da se može obavljati u stambenim prostorijama...

Ali nigdje nisam pronašao da li se usluge najma mogu također obavljati ako se nema poslovnog prostora (zbog skladištenja instrumenata za iznajmljivanje)...

jer čovjek živi u zgradi i nema mogućnost imat poslovni prostor u samom sjedištu obrta, a ne vidi računice u tome da ide nekome plaćati najam za prostor u kojem prakitčki neće boraviti niti poslovati...

Da li netko zna da li je propisano da se za takvu djelatnost mora imati određeni skladišni prostor?

elinardo
06.03.2010., 09:53
Otvaram obrt za trgovinu ali prije moram položiti stručnu osposobljenost za pomoćnog prodavača.
Da li je tko polagao stručnu osposobljenost za pomoćnog prodavača??
Već godinama nisam u školi pa me malo frka ,da li je to težak ispit ? Koliko sam čitala ima i nekakav praktični dio,kako se on izvodi??
Molim vas za odgovor !!

berluskoni
06.03.2010., 10:17
za sve ali bas sve sto se tice nekog strucnog osposobljavanja najlakse i jednostavnije otici na pusko veleuciliste i malo porazgovarat sa vodecima tamo ja sam neke ispite tamo rjesavo...i nista nije tesko sve je to eto tek toliko reda radi...

ivicpivic
08.03.2010., 10:25
ljudi molim za pomoć!
dobila sam zadatak a ne znam kako da ga riješim...:mad:
evo... žena ima restoran ujedno tamo i ketering no pored toga peče neke zdrave kolačiće od koprive i htjela bi ih zapakirane prodavati u dućanima i imati neki štand gdje bi ih prodavala.

šta sad njoj sve treba??????????? hvala svima na pomoći unaprijed!!!!!!!!

elinardo
09.03.2010., 15:46
ljudi molim za pomoć!
dobila sam zadatak a ne znam kako da ga riješim...:mad:
evo... žena ima restoran ujedno tamo i ketering no pored toga peče neke zdrave kolačiće od koprive i htjela bi ih zapakirane prodavati u dućanima i imati neki štand gdje bi ih prodavala.

šta sad njoj sve treba??????????? hvala svima na pomoći unaprijed!!!!!!!!

Šta se tiče otvaranja štanda to ti je jednostavno ,odeš u hitro ili državnu upravu predaš papire za taj tvoj obrt ne treba ti nikakva škola,napraviš lječnički,dobiješ obrtnicu i to ti je to,e sada prodaja kolača da li ta žena prodaje kolačiće sa deklaracijom?? jer ako ne to ti je onda problem, ne možeš prodavati proiz.bez deklaracije!!

elinardo
09.03.2010., 15:51
Help!

Tnx ;)

odeš u hitro ili držav.upravu odneseš svjedožbu završene škole,napraviš liječnički,sve ti košta oko 700kn,kad dobiješ obrtnicu odeš opet u drž.upravu i prijaviš da ćeš početi raditi onda ti izlazi inspekcija,moraš ispunjavat minimal.tehničke uvjete(po novom zakonu čak i za štand su potrebni minim.tehnički uvjeti) i to ti je više manje to.Sretno

ivicpivic
10.03.2010., 12:49
elinardo hvala na pomoći, no imam ti još pitanja!!!
dakle... ta žena u huhinji tog svog restorana peče i te kolačiće,to su ti ko neki medenjaci od koprive i ona bi sad htjela te medenjake zapakirane prodavati u dućanima. ima deklaraciju, ali mene zanima dal se može nešto što je spremljeno u kuhinji restorana prodavati dalje ili se treba otvoriti neki novi obrt samo za to otvoriti ili kaj?????????? nemam pojma, ne znam kaj da čitam gdi da pogledam da nađem neko rješenje.

elinardo
10.03.2010., 19:02
elinardo hvala na pomoći, no imam ti još pitanja!!!
dakle... ta žena u huhinji tog svog restorana peče i te kolačiće,to su ti ko neki medenjaci od koprive i ona bi sad htjela te medenjake zapakirane prodavati u dućanima. ima deklaraciju, ali mene zanima dal se može nešto što je spremljeno u kuhinji restorana prodavati dalje ili se treba otvoriti neki novi obrt samo za to otvoriti ili kaj?????????? nemam pojma, ne znam kaj da čitam gdi da pogledam da nađem neko rješenje.

Hm,vjeruj mi da ni ja nisam sigurna.Prodaja hrane ima svoja pravila i dosta je stroga.Najbolje bi bilo da odeš u državnu upravu u svome mjestu i sve im ispričaš pa će te oni uputiti.Želim ti puno sreće:top:

pinjata
12.03.2010., 16:16
molim za pomoć!
Željela bi se baviti organizacijom dječjih rođendana, pa me zanima koji obrt bi trebala otvoriti, da li moram biti odgajatelj ili mogu/moram imati zaposlenog odgajatelja, da li prostor mora imati neke propisane standarde ili se može obavljati u stanu s dvorištem? Mogu li biti ja jedina zaposlena (nisam odgajatelj)? Puno hvala!!!!

Dubravka20
12.03.2010., 20:25
Ne moraš biti odgajatelj,rođendani spadaju u organizacije svih slavlja pa prema tome se i registriraš ali najbolje nazovi u Ured za gospodarstvo ako si u Zagrebu Zapoljska 1 pa ćeš dobiti odgovore iz prve ruke jer da ti nešto krivo ne velim,eto provjeri

papastrumf666
13.03.2010., 13:58
pozdrav svima...inace sam nov na ovom forumu...

otvorio bih obrt! Ali potrbni su mi strojevi u vrijednosti 50 000 kn.. pa me zanima dali mogu dobiti kakav kredit i gdje? Sa odgodom plaćanja na godinu dvje? Trenutno sam nezaposlen...posao je dosta isplativ samo mi trbaju pare da krenem...

dante-1
13.03.2010., 18:55
nećeš nigdje dobiti kredit ... nažalost :(

..nails..
14.03.2010., 12:26
Jooooj, ja niš ne kužim o tome....evo, ako se nekome da, da mi odg....
Imam završenu ekonomsku šk, radim u banci, prekvalifikaciju za kozmetičara. Otvorila bih salon, najradije dala otkaz, ali kakvo je vrijeme došlo, nije mi baš svejedno...tako da bi za početak htjela otvoriti obrt, zaposlit 1curu, vidim par mjeseci kako to ide, pa ako mi je ok, dam otkaz, radim saba, itd...ukratko!
E sad, da li, pošto sam zapolena, mogu otvorit neš na sebe?
Plaćam samo njoj doprinose, zdravstveno, itd?
Da li i ja smijem raditi u salonu tu i tamo?
Otvaranje obrta znam da je oko 1000kn. A koliko bi me cca mjesečno koštale dadžbine državi-porezi, doprinosi, njena prijava?
I da li ja sama sebi mogu voditi, tj bit si knjigovođa??

Hvala

lili p.
14.03.2010., 13:30
Za početak malo pročitaj ovu temu

i ovu http://www.forum.hr/showthread.php?t=454536

i ovu http://www.forum.hr/showthread.php?t=437986

pa pitaj dalje :kava:

VTi underhood
14.03.2010., 14:08
E sad, da li, pošto sam zapolena, mogu otvorit neš na sebe?

Možeš

Plaćam samo njoj doprinose, zdravstveno, itd?

Ako otvoriš obrt, plaćaš njoj doprinose za plaću i plaćaš godišnje jedamput mirovinsko i zdravstveno za sebe u visini od 35% ostvarenog dohotka a najviše do osnovice propisane za tu godinu (ukoliko ti dohodak buide veći nego šta je ta osnovica, plaćaš samo 35% od te osnovice)...

Da li i ja smijem raditi u salonu tu i tamo?

Smiješ

Otvaranje obrta znam da je oko 1000kn. A koliko bi me cca mjesečno koštale dadžbine državi-porezi, doprinosi, njena prijava?

1. Davanja za radnika ovise o tome na koliku plaću ju prijavljuješ... ako recimo prijaviš radnicu na 3500 bruto, to te ispadne ugrubo 4000kn mjesečno
2. Paušal za HOK - dosad je bio 240kn tromjesečno (960kn godišnje) a sad se to povisilo na 255kn (znači oko 1020 kn)
3. HOK po godišnjem dohotku - ovisi o visini dohotka ostvarenog u godini
4. porez na tvrtku/naziv - jednom godišnje otprilike 1000kn
5. članarina turističkoj zajednici (ukoliko ti djelatnost spada u djelatnosti koje podliježu plaćanju TZ)
6. spomenička renta - ovisno o gradu i lokaciji posl. prostora
7. predujam poreza na dohodak - ovisno o visini dohotka kojeg ostvariš
8. doprinosi za tebe - 35% od ostvareog dohotka (ako ti dohodak po poreznoj prijavi bude 30.000kn, plaćaš dodatnih 10.500kn jednokratno po rješenju PU)

I da li ja sama sebi mogu voditi, tj bit si knjigovođa??

Možeš ako znaš...

..nails..
14.03.2010., 21:08
Hvala ti puno!!

Dobra JDM duša... :) :) :)

papastrumf666
16.03.2010., 16:44
nećeš nigdje dobiti kredit ... nažalost :(

bas nigdje?... a ovi krediti sto daje HBOR za malo i srednje poduzetnisvo i obrtnike... ako itko nesto zna o tome molio bi da nest odgovori.....meni treba kredit samo za strojeve:confused:

legaos
19.03.2010., 16:40
Kakva je procedura prilikom promjene sjedišta obrta iz jednog grada u drugi -vezano za promjene koje nastaju (promjena porezne uprave, obrt. komore, i sl.) koliko dugo vremenski traje?

Dali u toj "drugoj" poreznoj upravi priznaju sve prijašnje kupnje na račun obrta, odnosno povratak pretporeza (mislim ak je u cijeloj RH isti OIB, logično je da bi trebalo)?

legaos
21.03.2010., 19:59
zanemarite, gornji post, snašao sam se ...:D

somied
22.03.2010., 11:10
Pa onda mozes i napisati odgovor, da neki putnik namjernik u buducnosti nadje rijesenje za takav problem. :D

rozi5
25.03.2010., 08:29
Bok !

Javljam se prvi put na ovom forumu !
Zanima me nešto : gdje naći ( ako uopće postoji ) popis slobodnih obrta jer mi definiicija da su to svi oni obrti koji nisu vezani nekako ne ide...
Osim toga , nisam kozmetičarka ( nego medicinarka ) i htjela bih otvoriti neki studio sa nekim aparatima " na granici " između kozmetike u medicine ..nikako da nađem pravu šifru u onoj klasifikaciji a da ne traži kozmetičarku ...Plizz , help!

VTi underhood
25.03.2010., 14:45
Bok !

Javljam se prvi put na ovom forumu !
Zanima me nešto : gdje naći ( ako uopće postoji ) popis slobodnih obrta jer mi definiicija da su to svi oni obrti koji nisu vezani nekako ne ide...
Osim toga , nisam kozmetičarka ( nego medicinarka ) i htjela bih otvoriti neki studio sa nekim aparatima " na granici " između kozmetike u medicine ..nikako da nađem pravu šifru u onoj klasifikaciji a da ne traži kozmetičarku ...Plizz , help!

bilo bi najbolje nazvati lokalni ured za gospodarstvo i pitati sve što te zanima...

legaos
25.03.2010., 18:54
Kakva je procedura prilikom promjene sjedišta obrta iz jednog grada u drugi -vezano za promjene koje nastaju (promjena porezne uprave, obrt. komore, i sl.) koliko dugo vremenski traje?

Dali u toj "drugoj" poreznoj upravi priznaju sve prijašnje kupnje na račun obrta, odnosno povratak pretporeza (mislim ak je u cijeloj RH isti OIB, logično je da bi trebalo)?

Lijepa naša Hrvatska...Zašto bi nešto bilo lako, ako može biti teško?

Eto to je tako u Hrvatskoj, što se tiče poslovanja, pa da podijelim i sa ostalima kako sam riješio problem...:D

Otišao u dotični ured za gospodarstvo, "ljubazna teta" kaže "uplatite 2 takse" (170 i 60 kn), ikaže dalje "pa ja ću vam to riješiti stvarno brzo , za 2-3 dana" (znači promjena središta obrta), poslije toga radi se novi žig i to je to.

I šta sad - nisam se ništa htio buniti (niti govoriti da sam prije s njom kontaktirao telefonski, da me tražila da napravim liječnički - 400kn...). Kad sam bio tamo, uopće nije spomenula famozni "liječnički"...

I dalje, kancelarija preko puta - ured za turizam, tražim od gđe "MTU za turist. agenciju".
I daje ona meni podatke, šta sve treba, kad ono opet stvar, dvije koje se recimo u Osijeku ili Trogiru traže (pažnja: ISTI ZAKON), ovdje se ne traži...:D (da ne spominjem da sam s "dotičnom gđom", telefonski razgovarao), pa mi je rekla šta sve treba (ovo, ono) i sad čovjek misli, pa jesu ovi ljudi normalni - preko tel. pričaju jedno, kad dođeš osobno pričaju drugo...

I dobro da rezimiram:

- došao oko 10 h (vozio 450 km)
- potpisao ugovor o najmu posl. prostora (budući da se radi o državnoj tvrtki dd, ostavio još bjanko mjenice na 100tis/kn i naravno platio 6mj unaprijed:D
- ovjerio kod bilježnika
- ušao u prostor, dao majstorima da farbaju i dr...
- predao zahtjev za promjenu sjedišta obrta
- predao zahtjev za MTU
vratio se nazad (450 km oko 20 sati isti dan...)

I to je to. Navodno bude sve gotovo idući tjedan.

Namještaj, tehnička oprema, programi i dr spremno za ulazak. Web stranica u izradi, partnerski ugovori potpisani...

Očekuje se početak rada od cca 15.04.

Lijepa naša Hrvatska...:rofl:

ivan a
01.04.2010., 19:05
zanima me jedna opcija za otvaranje obrta.jel može žena koja je na porodiljnom dopustu i koja prima naknadu od države otvoriti obrt a da ne izgubi tu naknadu. i da li mora kroz to razdoblje plačati mirovinsko.(žena je u radnom odnosu)hvala na odgovoru

lili p.
01.04.2010., 19:07
Može otvoriti obrt, ne gubi prava, mora prijaviti da je na porodiljskom, MIO ne plaća, ali ne smije niti raditi u obrtu dok je na porodiljskom.

legaos
01.04.2010., 19:23
Lijepa naša Hrvatska...Zašto bi nešto bilo lako, ako može biti teško? :rofl:

Evo danas stiglo rješenje o promjeni, (ipak je trajalo 7-8 dana...), nažalost referentica poslala obrtnicu poštom, pa ak ne stigne sutra, neće prije uto (zbog blagdana), a lijepo sam joj rekao da ne šalje, da ću ja doći u utorak po nju;
zašto utorak - dolazi mi namještaj i uvode mi telefon (telefon - kaže trebat će vam mjesec dana?!?!) ...moš mislit... onda odeš do frenda, on nazove lika i stvar riješena u roku 3 dana telefon se uvodi :D

I tako sve se posložilo, možda čak i prije 15.04. bude otvoreno...

ivan a
01.04.2010., 19:50
hvala lili p. a da li ja kao njezin muž mogu pomagati u tom obrtu bez prijave da radim kod nje?

lili p.
01.04.2010., 20:02
Smiješ pomagati, ali raditi ne smiješ :mig:

_GrGa_
01.04.2010., 22:17
Da vas nesto pitam...:)
Sestra mi je nedavno otvorila obrt,i do sada je nabavljala robu samo iz Hrvatske.Sada bi željela naručiti neku robu iz Kine(velika količina),ali ne zna kakav je postupak.

lili p.
02.04.2010., 11:30
Naručiš robu, uzmeš špeditera i napraviš uvoz. Imaš i temu o uvozu, pa tamo pogledaj :mig:

loolla
04.04.2010., 23:09
Konkretno; planiram ovo ljeto prodavati i peći palačinke u privatnom prostoru koji se nalazi do same plaže, šta mi treba za otvaranje tog sezonskog obrta i da li se uopće isplati otvoriti ga? Pod kojom šifrom sezonskog obrta bi ga mogla otvoriti? Jer strepiti svaki dan hoće li inspekcija doći...nije baš primamljivo. Nezaposlena bi ga osoba otvorila, i što je onda sa tim doprinosima i porezima? Tnx svima!

ivan a
09.04.2010., 10:12
zanima me nešto u vezi sezonskog obrta.planiram otvoriti građevinski obrt(monter suhe gradnje) i prijavio bi pola radnog vremena.koliko ja imam davanja mjesečno državi.da li je nešto manje nego kada prijavim na puno radno vrijeme

ghostrider750
12.04.2010., 13:29
da li netko zna proceduru otvaranja dotičnog.ja sam zaposlen i ovo bih otvorio kao honorarno.
1)da li trebam otvoriti obrt ili firmu
2)mogu li otvorit npr u daruvaru a radit na moru?
3)koliko bi mi otprilke trebalo kuna za otvaranje bez motornih sredstava
4)da li bi mogao zaposliti studenta preko student servisa

legaos
12.04.2010., 16:20
Da li je moguće u sklopu 79,11 i 79,12 obavljati i preprodaju - reselling telefonske usluge drugog operatera koji ima registrirane djelatnosti za telekomunikacije? (telefoniranje via VOIP od jednog resellera)

Inače 79,11 su djelatnosti putničkih agencija (vrlo širok pojam usluga, npr. prodaja suvenira, novina, razglednica, rentanje auta, bicikala, prodaja proizvoda osiguravajućih kuća i sl..)

Jel zna netko?

lili p.
12.04.2010., 18:41
ivan a, ukoliko ne radiš kod nekog drugog moraš se prijaviti na puno radno vrijeme, to je cca 1.750,00 kn.

ghostrider750, odluči se da li želiš d.o.o. ili obrt, pa ćemo shodno tome i odgovarati.

ghostrider750
13.04.2010., 00:36
ivan a, ukoliko ne radiš kod nekog drugog moraš se prijaviti na puno radno vrijeme, to je cca 1.750,00 kn.

ghostrider750, odluči se da li želiš d.o.o. ili obrt, pa ćemo shodno tome i odgovarati.

obrt

mizzz
19.04.2010., 00:50
Pozdrav. Imam par pitanja i zahvalan sam na bilo kakvoj pomoci.

Htel bi prek ljeta otici na more raditi temporary tattoo ( oni tattooi koji "drze" oko 10 dana ). Imam mjesto ( privatna kuca na dobroj lokaciji ), tak da mi ne treba "mjesto" od grada. Zanima me sljedece:
1. Dal ja moram imati registrirani obrt da bi to radil na moru prek ljeta? Dal svi oni koji rade po standovima imaju obrt ili rade za nekog ko ima obrt?
2. Koja davanja trebam placati gradu/mjestu di bi to radil i kome tocno placam?
3. U koju sluzbu trebam otici da bi dobil tu koncesiju ili kaj je vec to, to odobrenje da tam i tam budem radil?
4. Dal postoji nekakav rok do kojeg se takve stvari rjesavaju sa sluzbom iz 3. pitanja?

Zahvalan do groba. tnx.

dante-1
19.04.2010., 15:03
sve informacije bi trebao saznati u Uredu za gospodarstvo grada, mjesta gdje to želiš raditi ...

sandibel123
20.04.2010., 22:12
Molim vas za pomoc, ovako imam nekoliko pitanja ako tko zna da mi odgovori:

1. Koliko je potrebno za otvaranje obrta?
2. Sto je potrebno za otvaranje obrta?
3. Da li catering spada pod slobodni obrt?
4. Da li moze uz to biti obrt i za neke druge poslove kao npr. uvoz-izvoz?
5. Koliko se placaju porezi?
6. Koliko se zaraduje od catering-a otprilike mjesecno?

Planiram otvoriti catering za Arapsku hranu, zdravu hranu (za one koje su na dijeti), svakakve usluge od romanticne vecere, male obiteljske vecera pa sve do veca okupljanja, vjencanja i sl.

Sto vi mislite o tome? Hvala unaprijed!

mg-press
29.04.2010., 08:44
Razmišljam o osnivanju udruge turističkih vodiča i organizatora putovanja za Gorski kotar (s 'baznim logorom' u Fužinama gdje bi se održavale radionice o programima i aktivnostima). Ne bih išao na nešto posebno stručno, nego više u zeki, okupiti ljude koji vole druženje, boravak na zraku, putovanja... pa nekako zapakirati ugodno s korisnim.

Ima li tko iskustva s takvim stvarima?

crocop357
04.05.2010., 15:44
Trebao bih pomoć,naime zainteresiran sam za otvaranje vlastitog obrta (servis za čišćenje, znači zaposlio bih u početku par žena koje bi radile za mene i za koje bih ugovarao poslove čišćenja po recimo ugostiteljskim objektima,i ostalim npr. poštama,trgovinama...a zanima me sljedeće...koji je način za otvaranje takvog obrta,dali je to slobodni obrt pošto imaju tri vrste slobodni,vezani i povlašteni...pošto sam student dali imam nekih povlastica itd!

Hvala Vam!

mg-press
05.05.2010., 09:13
Trebao bih pomoć,naime zainteresiran sam za otvaranje vlastitog obrta (servis za čišćenje, znači zaposlio bih u početku par žena koje bi radile za mene i za koje bih ugovarao poslove čišćenja po recimo ugostiteljskim objektima,i ostalim npr. poštama,trgovinama...a zanima me sljedeće...koji je način za otvaranje takvog obrta,dali je to slobodni obrt pošto imaju tri vrste slobodni,vezani i povlašteni...pošto sam student dali imam nekih povlastica itd!

Hvala Vam!

Ne znam ti baš puno oko registracije - nazovi Obrtničku komoru ( www.hok.hr ) - tamo imaju savjetnike koji će te besplatno uputiti. No, mislim da si dobro odabrao. To je posao u kojem se dosta lako kreće od nule, a može se brzo razviti u ozbiljniji biznis. Fokusiraj se na odnose s klijentima i kvalitetu usluge (probaj postaviti standarde kojih će se pridržavati cijela tvoja ekipa - ako korisnici to prepoznaju, onda si na konju).
Sretnooo

flagito
10.05.2010., 15:33
Može li se prilikom registracije obrta navesti više djelatnosti???Npr. pokretna trgovina,marketing,zastupanje,savjetovanje etc etc...

lili p.
12.05.2010., 10:28
Negdje je bilo pisano o tome čime sve obrtnik odgovara, da li samo imovinom unesenom u obrt ili cjelokupnom imovinom... Sad to ne uspjavam naći, ali evo zanimljiv članak o tome
http://www.rrif.hr/Povecana_je_odgovornost_obrtnika_za_obveze-444-vijest.html

...obrtnici za svoje obveze odgovaraju cijelom svojom privatnom imovinom a ne samo unesenom imovinom potrebnom za obavljanje obrta...

Morz
12.05.2010., 23:41
...obrtnici za svoje obveze odgovaraju cijelom svojom privatnom imovinom a ne samo unesenom imovinom potrebnom za obavljanje obrta...

Pa jel nije uvijek tako bilo? Meni su uvijek spočitavali što sam obrt otvorio uz firmu jer kao ako zagusti da mogu ostat bez svega što imam

Morz
12.05.2010., 23:48
Može li se prilikom registracije obrta navesti više djelatnosti???Npr. pokretna trgovina,marketing,zastupanje,savjetovanje etc etc...

Može ako imaš sve uvjete za obavljanje te djelatnosti. Ja imam na svom obrtu registrirano promidžbu, iznajmljivanje i kreiranje i održavanje baza podataka te nabavu software-a

lili p.
13.05.2010., 08:59
Pa jel nije uvijek tako bilo? Meni su uvijek spočitavali što sam obrt otvorio uz firmu jer kao ako zagusti da mogu ostat bez svega što imam

Da je oduvijek bilo tako ne bi Ustavni sud mijenjao na sjednici održanoj 17. ožujka 2010., donio je Odluku br U-I-2771/2008 kojom je ukinuo sporni članak 20. stavak 1. Zakona o obrtu.
Predmetni članak 20. stavak 1. ZO-a glasio je:
"Za obveze koje nastaju u obavljanju obrta obrtnik odgovara cjelokupnom unesenom imovinom koja je potrebna za obavljanje obrta."

Ostatak obješnjenja je u linku koji sam dala :mig:

tean1306
20.05.2010., 22:25
bog..prvi put sam na forumu pa pozz svima..
planiram skupa sa frendom otvoriti caffe bar(dnevnog đira) koji je već uređen(pri tome mislim da unutra ima sve osim glazbenih komponenti)..
pa me zanimalo ako netko zna;
-koliko kapitala bi trebali skupiti za krenuti(mi smo računali na 20-ak tisuća kn za dozvolu,ateste..) i jel to dovoljno??:ne zna:
-jel se isplati stavljati ventilaciju jer sam čuo da kad uđemo u EU,pušenje neće biti dopušteno bez obzira na ventilaciju??
-taj prostor se nalazi na kraju volta(prolaza) te je otvoren samo s jedne strane,ima ispred prostor za terasu(ali po novome terasa je prostor otvoren s 3 strane)..može li se ovome kako doskočiti??:confused:

Van de Tiro
21.05.2010., 14:09
Uskoro se vracam iz inozemstva u Hrvatsku i "donosim" posao sa sobom. Dakle firma (IT) za koju sam do sada radio u inozemstvu jos me zeli sa sebe i nudi mi posao kojeg mogu raditi iz Hrvatske iz svog doma.

Firma mi bude svakog 20. u mjesecu uredno uplacivali pare na moj racun (kako su mi sami rekli nije bitno gdje ce taj racun biti i kakvog je "tipa") - negdje oko 2.000eura .

Sad me zanimaju vasi savjeti.

Otvoriti obrt zbog ovog razloga ili da mi firma uplacuju pare na moj racun u inozemstvu koje ja mogu onda podizati u HR. bez ikakvog oporezivanja ili da ja sam sebi saljem s racuna u inozemstvu (nakon sto mi firma izvrsi uplatu) na moj buduci ziro racun (od obrta) u Hrvatsku i tako "varam" drzavu za poreznu osnovicu?

Samo da napomenem da mi ove ideje padaju na pamet jedino kad vidim kroz kakve frustracije prolaze poduzetnici u Hrvatskoj.

Ne mislim radit ovako nesto, prije cu odgoditi svoj povratak u Hr. nastaviti s placanjem poreza drzavi koja nije moja, nego se upustati u ovakove stvari.

Kakve kvalifikacije moram imati za otvaranje obrta kojim cu eventualno vrsiti usluge o kojima hrvatski zakonodavci vjerovatno pojma nemaju (jer oni kaskaju uvijek za modernim vremenima), radi se o IT poslovanju, jel mogu otvoriti obrt na osnovu diplome iz web programiranja ili neceg slicnog.

Zelio bi raditi sve zakonito, ali financirati nerad u institucijama Republike Hrvatske mi ne pada na pamet.

Jednom sam se selio iz domovine zbog tih parazita zaostalih iz socijalistickog samoupravljanja, ne zelim opet.

Ozenjen sam, imam dvoje djece, supruga nezaposlena.

Po mojim saznanjima mislim da bi obrt bio najbolje i najpostenije rjesenje

Hvala vam unaprijed.

Jugoton
25.05.2010., 11:52
Pitanje - kakve regulacije postoje ako netko želi otvoriti obrt (koji se može obavljati bez poslovnog prostora) u drugoj županiji i u toj županiji će morat biti podstanar.

mizzz
26.05.2010., 08:32
Pozdrav. Imam pitanje. Imam obrt i preko ljeta bi u jednoj privatnoj kuci na moru radio i prodavao radove. Radi se o malim umjetnickim radovima. Dakle, mjesto rada imam. Zanima me kome se trebam javiti ( koji ured ) u tom mjestu na moru da bih dobio potrebne dozvole? Da li se uopce trebam nekome javiti ( osim mozda turistickoj zajednici )? Da li trebam registrirati izdvojeni pogon ili tako nesto?
Nov sam u svemu ovom, puno toga mi nije jasno. Zahvaljujem na svakoj pomoci.

mala2207
28.05.2010., 07:38
Pozdrav. Imam pitanje. Imam obrt i preko ljeta bi u jednoj privatnoj kuci na moru radio i prodavao radove. Radi se o malim umjetnickim radovima. Dakle, mjesto rada imam. Zanima me kome se trebam javiti ( koji ured ) u tom mjestu na moru da bih dobio potrebne dozvole? Da li se uopce trebam nekome javiti ( osim mozda turistickoj zajednici )? Da li trebam registrirati izdvojeni pogon ili tako nesto?
Nov sam u svemu ovom, puno toga mi nije jasno. Zahvaljujem na svakoj pomoci.

Najprije se javi općini jer od njih trebaš dobit neke dozvole. Mislim da će ti trebat i vlasnički list te kuće u kojoj ćeš obavljat svoju djelatnost i suglasnost vlasnika kuće da možeš obavljat djelatnost. Javi se najbližem, nadležnom Uredu za gospodarstvo i oni će ti sve točno reći. Turistička zajednica ti nema veze s tim.

mizzz
01.06.2010., 13:17
hvala lijepa mala2207

deny72
06.06.2010., 01:27
....pozzz...moze li mi netko reci dali osoba koja ima duga prema mirovinskom i zdravstvenom po pitanju starog sada zatvorenog obrta pokrenuti novi obrt...hvala

lili p.
06.06.2010., 15:24
Možeš otvoriti novi obrt, ali dug ćeš morati platiti, mogu blokirati i novi obrt.

dajamava
08.06.2010., 12:36
Pitanje - kakve regulacije postoje ako netko želi otvoriti obrt (koji se može obavljati bez poslovnog prostora) u drugoj županiji i u toj županiji će morat biti podstanar.

Moraš si na policiji napraviti prijavu boravka, može biti privremeni, i u obrtničkoj komori napraviš ili kompletnu registraciju ili promjenu adrese obrta ako si ga otvorio kod sebe doma. :bonk:

mg-press
10.06.2010., 09:40
Moraš si na policiji napraviti prijavu boravka, može biti privremeni, i u obrtničkoj komori napraviš ili kompletnu registraciju ili promjenu adrese obrta ako si ga otvorio kod sebe doma. :bonk:

a da li bi se to možda moglo ovako riješiti: nađeš tamo knjigovođu, dogovoriš se da on proširi svoju registraciju na djelatnost kojom se želiš baviti i onda radiš kao njegov vanjski suradnik ili partner, a on ti vodi knjige, fakturiranje, isplate itd

ghalasz1
21.06.2010., 19:13
bok svima, imam jedno pitanjce.
za prodaju voća na štandovima na tržnicama dali se trebam registrirati kao proizvođač i kakve sve trebam analize napraviti ? kao npr, analize tla, sorti voćaka itd. a drugo dali neka inspekcija dolazi na to područje gdje se uzgajaju voćke ili je dovoljno donijeti osobno uzorke u laboratorij. nešto sam čitao u zakonu da je za izravnu prodaju manje toga potrebno a nemoram imati niti obrt niti firmu ali zanimaju me te provjere i analize .

thanx pošteni ljudi

Jugoton
22.06.2010., 12:10

Razmišljao sam o ovome, ali kako ne idem tako daleko od kuće mislim da za početak ću otvoriti obrt na kućnu adresu i poslovati onda naokolo, ne znam zašto bi bio problem da radim u županijama B, C ili D ako mi je sjedište obrta u županiji A.

Sjedište obrta nije bitno jer ne mislim primat stranke tako da će biti ovako za početak.

Može mi netko objasniti biranje kad si u PDVu ili van PDVa.

Prodajem uslugu (ne prodavanje hrane ili pića nego recimo izrada nekog programa) za 1000 kuna. Koliko to košta firmu a koliko običnog pojedinca ako sam ja van PDVa i ako sam u PDVu.

lili p.
22.06.2010., 14:39
Nije nikakav problem obavljati djelatnost u drugoj županiji, ali ti si pitao kako startati obrt u županiji gdje ćeš biti podstanar.

Vidiš važno je dati neke detalje prilikom postavljanja pitanja, pa ti se može dati odgovor za točno tvoju situaciju :mig:

Ući ili ne u sustav PDV-a ovisi o tome hoćeš li imati velika ulaganja u opremu za rad (ako da, svakako se isplati ući u sustav PDV-a kako bi mogao imati povrat istoga), ta da li ćeš raditi većinom sa firmama ili fizičkim osobama. PDV značajno povisuje tvoju cijenu za fizičke osobe, a firmama je uglavnom to svejedno (naravno ovo se ne odnosi na firme koje nisu u sustavu PDV-a).

Za tvoju uslugu koja košta 1.000 kn mora se platiti još 230 kn PDV-a, pa ti kupac plaća 1.230,00 kn. Ako je kupac firma u sustavu PDV-a ima pravo na povrat PDV-a od 230,00 kn i njima je svejedno jesi li u sustavu ili ne.
Ukoliko nisi u sustavu PDV-a kupac plaća 1.000,00 kn.

Jugoton
02.07.2010., 15:32
Na stranicama HOKa piše "Troškovi otvaranja obrta iznose oko 470,00 kuna, a svi ostali troškovi ovise o djelatnosti kojom se obrtnik želi baviti." Šta to određuje? Obrt koji ja želim je na listi (72100.00, http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/263559.html ) , kakve dodatne troškove da računam onda na tih 470?

A piše i "Plaćanja cijene obrtnice oslobođene su fizičke osobe koje otvaraju obrt na područjima određenim Zakonom o područjima posebne državne skrbi, Zakonom o brdsko planinskim područjima i Zakonom o otocima."

Šta pak to znači, da ljudi koji žive npr na Krku otvaraju obrt besplatno??

Također me zanima, u 2010. godini, dali je realno računati na neki od programa poticaja za osnivanje obrta?

chic_chic
05.07.2010., 09:30
otvorila sam obrt prije mjesec dana..al nisam dobila onu veliku obrtnicu sto se stavlja na zid ..pa me zanima zasto?to dolazi postom ili?

zvgrom
22.12.2010., 17:21
Zanima me ako tko ima kakvih iskustava oko otvaranja obrta kao fizička osoba,tj koliko novaca treba investirati,te koliko vremenski treba za otvoriti obrt?

Također,ako imamo nekakav proizvod,a želimo ga plasirati na tržište, jeli neophodno otvaranje obrta ili to možemo izvesti kao fizička osoba (računi,naplata,porez državi i sl.):ne zna:

Hvala svima

747
27.12.2010., 23:45
Ovako je li moguće otvoriti obrt, ne imati zaposlene tj. biti samo šef, ne isplaćivati si plaću (dok ne bude pogodno) i odbiti mirovinsko osiguranje (jer ga neželim, niti mi treba) i odbiti zdravstveno osiguranje (jer ga neželim)

747
27.12.2010., 23:58
Ovo sam našao u jednom drugom komentaru:

Pa bas zato i pitam, objasnio sam svoje faktore (malo faktura, malo troskova, naizgled malo posla) pa me zanimalo da li je cijena fer ili nije. Nemam se namjeru cjenkati sa knjigovodjom pa sam zato zatrazio objasnjenje na forumu. Ako mogu istu uslugu dobiti 500kn jeftinije onda mi to puno znaci. S obzirom da na tih 10-tak faktura godisnje placam 3000kn mirovinskih i zdravstvenih doprinosa, 1000kn komorskih doprinosa, plus 1000kn knjigovodji, gledam gdje mogu ustediti.

na koji način dotični plaća 3000kn godišnje za mirovinsko i zdravstveno

Ako je:
Za osobe koje obavljaju djelatnost na temelju obrtnice osnovica za plaćanje mirovinskog doprinosa (prema Odluci o osnovici osiguranja za obračunavanje i plaćanje mirovinskog doprinosa i za ostvarivanje prava iz mirovinskog osiguranja) je umnožak prosjećne plaće i koeficijenta 0,65 što iznosi 3.623,75 kn. Primjenom stope od 19,5% na ovu osnovicu izračunana je svota doprinosa od 706,61 kn.

706.61kn*12=8479.32

Osnovice na koje treba obračunavati i plaćati zdravstveni doprinos za pojedine osiguranike utvrduje Upravno vijeće HZZO na osnovi odredbe čl.51 Zakona o zdravstvenom osiguranju Odlukom o osnovicama, načinu obračuna i plaćanja sredstava za ostvarivanje prava iz osnovnog zdravstvenog osiguranja. Stopa po kojoj se izračunavaju svote doprinosa iznosi 16%. Za KV radnika doprinos iznosi 519 kn, za SSS 593 kn, VKV 686 kn, VŠS 778 kn, VSS 815 kn itd.

593kn*12=7116kn

Ukupno 15595,32kn

Šta je to gospodarska komora i zašto bi netko njima plačao 1000kn godišnje ?

Ili 1000kn računovođama kad to čovjek može sam napraviti !

747
28.12.2010., 00:00
Dodatno recimo da sam negdje drugdje zaposlen i poslodavac plaća moje zdravstveno i mirovinsko, i recimo da imam obrt pa šta bi ja također morao 2x plaćati to isto ?!

more
28.12.2010., 20:16
Planiram otvoriti obrt, imam li pravo na kredit i kakvi su uvjeti kreditiranja, kakva je procedura
Unaprijed hvala!
:cerek::lol::lol: NAsmija si me do suza,Ti bi tražio svoje pravo na kredit kod Austriskih/talijansko francuskih banaka. Bili ti odgovaralo bez kamata i odgodom od 10 godina.:lol:

Malo satire da se nasmijemo.Mystic nemaš ti nikakvo pravo na kredit ako nemaš imovine za založit kao početnik,u biti prije če dobit kredit netko ko je na minimalcu u državnoj službi nego ti kao obrtnik/poduzetnik početnik osim ako nisi u HDZ i dobiješ nepovratni kredit od poštanske banke.
Poslije 3-4 godine uspješnog rada dobit češ kredit na osnovu tvog prometa(ne dobiti) uvečanog za 30%.

beba81
02.01.2011., 20:40
pozdrav,
imam jedno pitanje, otvorila bih obrt, buduci da sam u gradskom stanu, zanima me da li se moze registrirati na toj adresi ili trebam suglasnost grada?

Robinho666
06.01.2011., 14:50
pozz svima...
trazim informacije koje mi trebaju ali nikako da nađem...

zelio bih otvoriti obrt i kafic...
moje pitanje je dali ja mogu otvoriti obrt i kafic na svoje ime.?..
zavrsio sam ugostiteljsku skolu 3godine...
dali moram imati staža u struci ili ne.?..razumijem taj posao i zato zelim otvoriti..
kako ide papirologija za otvaranje obrta to vec nesto znam, ali nije mi jasno ovo:
Vrste obrta:
1. Slobodni obrt, za obavljanje se kao uvjet ne traži ispit o stručnoj osposobljenosti
ili majstorski ispit.
2. Vezani obrt, za obavljanje se kao uvjet traži ispit o stručnoj osposobljenosti
ili majstorski ispit.
3. Povlašteni obrt, smije se obavljati samo na temelju povlastice
koju izdaje nadležno ministarstvo, ovisno o vrsti obrta.

gdje ja tu spadam i sta mogu otvoriti i dali mogu otvoriti ovaj prvi?

koje su cijene svih prijava i papirologije?

Scorpius
07.01.2011., 06:04
Može li sjedište obrta biti unajmljeni prostor koji se nalazi u stanu koji nije prebivalište/boravište vlasnika obrta?
Negdje sam pročitao da sjedište obrta mora biti mjesto prebivališta/boravišta vlasnika obrta. Je li to istina? I da li je dozvoljeno da sjedište obrta bude u jednoj županiji, a prebivalište vlasnika obrta u drugoj županiji?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

marin-solin
30.01.2011., 19:12
Evo odlucio sam po prvi put otvoriti obrt pa imam par pitanja,zahvaljujem svima unaprijed na pomoci i odgovorima na postavljena pitanja,ali prije toga bih vam objasnio situaciju:naime bio bih zastupnik jedne talijanske firme za dalmaciju,oni ne zele otvarati jos firmu ni zaposljavati ljude jer ne znaju kako ce posao krenuti,dakle jedini cu biti ja sada zaposlenik,stoga evo par pitanja koja mi predstavljaju dilemu:
1)da li obrt moze biti neke vrsta agencije za zastupanje pri tom mislim na trgovinsko zastupanje jel to uopce moguce,naravno potpisali bi i ugovor za zastupanje da bude pravno to pokriveno
2)problem automobila:koristio bih obiteljski automobil koji glasi na moju majku dok ne dobijem sluzbeni,koja mi je tu procedura i koliki je normativ kn/km i kako se to porezno tretira
3)problem prostorija:koristio bih dio obiteljskog stana (koji glasi na mog oca) kao prostorije obrta dok ne unajmim nesto drugo,koja mi je tu procedura,kako se porezno to tretira,i mogu li uopce potpisati ugovor o najmu ako je nas stan u zgradi koja nije etazirana

no_style
31.01.2011., 05:59
Pozdrav svima.
Zanima me koje MTU su potrebni za navedenu djelatnost ukoliko se tguje manjim fizičkim predmetima?
Znam da se djelatnost može obavljati u stambenom prostoru, ali mi nije jasno kako treba izgledati "priručno skladište"?

no_style
31.01.2011., 06:01
Dodatno recimo da sam negdje drugdje zaposlen i poslodavac plaća moje zdravstveno i mirovinsko, i recimo da imam obrt pa šta bi ja također morao 2x plaćati to isto ?!

Ako si negdje drugdje zaposlen, doprinose plačaš samo na zaradu (dohodak-pretpostavljam) i to u određenom postotku. Mislim da je 35 %, ali nisam siguran

red_rose
01.02.2011., 20:57
pozz svima...
trazim informacije koje mi trebaju ali nikako da nađem...

zelio bih otvoriti obrt i kafic...
moje pitanje je dali ja mogu otvoriti obrt i kafic na svoje ime.?..
zavrsio sam ugostiteljsku skolu 3godine...
dali moram imati staža u struci ili ne.?..razumijem taj posao i zato zelim otvoriti..
kako ide papirologija za otvaranje obrta to vec nesto znam, ali nije mi jasno ovo:
Vrste obrta:
1. Slobodni obrt, za obavljanje se kao uvjet ne traži ispit o stručnoj osposobljenosti
ili majstorski ispit.
2. Vezani obrt, za obavljanje se kao uvjet traži ispit o stručnoj osposobljenosti
ili majstorski ispit.
3. Povlašteni obrt, smije se obavljati samo na temelju povlastice
koju izdaje nadležno ministarstvo, ovisno o vrsti obrta.

gdje ja tu spadam i sta mogu otvoriti i dali mogu otvoriti ovaj prvi?

koje su cijene svih prijava i papirologije?

Dakle, kafić možeš otvoriti ili preko obrta ili preko firme. Otvaranje obrta je recimo nešto jeftinije i papire nosiš u Ured (Službu) za gospodarstvo tamo gdje će ti se nalaziti kafić. Ako kafić otvaraš preko obrta onda je jedan od uvjeta da imaš spremu (konobar npr.) ili ako je nemaš ti onda možeš zaposliti osobu koja ima odgovarajuću spremu uz uvjet da tu osobu i zaposliš na puno radno vrijeme o čemu donosiš prijavu s mirovinskog nakon što otvoriš obrt. Važno je napomenuti da prije nego uzimaš neki prostor u zakup da vlasnika zatražiš da ti dá građevinsku dokumentaciju (poželjno uporabna dozvola koja ne mora biti za sami objekt već može biti i za zgradu ako se kafić nalazi u kakvom stambeno-poslovnom objektu), a ako ima i ateste za prostor (struja, voda, ventilacija, plin...). To je važno zato jer svaki novi korisnik ugostiteljskog objekta mora ishoditi rješenje o minimalnim uvjetim za objekt ovisno o vrsti. Tako da ako želiš otvoriti kafić moraš proći 3 faze:
1. predati zahtjev za upis obrta
2. predati zahtjev za minimalne uvjete
3. predati zahtjev za početak rada

red_rose
01.02.2011., 20:59
Može li sjedište obrta biti unajmljeni prostor koji se nalazi u stanu koji nije prebivalište/boravište vlasnika obrta?
Negdje sam pročitao da sjedište obrta mora biti mjesto prebivališta/boravišta vlasnika obrta. Je li to istina? I da li je dozvoljeno da sjedište obrta bude u jednoj županiji, a prebivalište vlasnika obrta u drugoj županiji?
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

Sve ovisi o djelatnosti koju misliš obavljati. Načelno nema zapreke da imaš sjedište obrta u Zagrebu, a prebivalište u Dubrovniku.

marin-solin
02.02.2011., 15:45
Evo odlucio sam po prvi put otvoriti obrt pa imam par pitanja,zahvaljujem svima unaprijed na pomoci i odgovorima na postavljena pitanja,ali prije toga bih vam objasnio situaciju:naime bio bih zastupnik jedne talijanske firme za dalmaciju,oni ne zele otvarati jos firmu ni zaposljavati ljude jer ne znaju kako ce posao krenuti,dakle jedini cu biti ja sada zaposlenik,stoga evo par pitanja koja mi predstavljaju dilemu:
1)da li obrt moze biti neke vrsta agencije za zastupanje pri tom mislim na trgovinsko zastupanje jel to uopce moguce,naravno potpisali bi i ugovor za zastupanje da bude pravno to pokriveno
2)problem automobila:koristio bih obiteljski automobil koji glasi na moju majku dok ne dobijem sluzbeni,koja mi je tu procedura i koliki je normativ kn/km i kako se to porezno tretira
3)problem prostorija:koristio bih dio obiteljskog stana (koji glasi na mog oca) kao prostorije obrta dok ne unajmim nesto drugo,koja mi je tu procedura,kako se porezno to tretira,i mogu li uopce potpisati ugovor o najmu ako je nas stan u zgradi koja nije etazirana

red_rose
02.02.2011., 20:25

Gle, za ova porezna pitanja najbolje ti je obratit se u poreznu upravu u svojem mjestu ili možeš priupitati i kakvog knjigovođu ako ti je pri ruci. A što se tiče ovog zastupanja to bi možda mogao obavljati kroz djelatnost posredovanja u trgovini a uz to možeš upisati i djelatnost agencije za promidžbu ili istraživanja tržišta, ovisi o opsegu onog što ćeš obavljati.

VTi underhood
03.02.2011., 01:14

1) nemam pojma - vjerovatno može

2) možeš koristiti ptivatni automomobil u službene svrhe i pravdati 2kn po prijeđenom kilometru i SAMO TO

- ili možeš uzeti u najam automobil od svoje majke, plaćati joj mjesečnu najamninu i pravdati troškove najma benzina, servisa i svega vezanog uz automobil u omjeru 70/30 i uz to tvoja majka će morati plaćati porez od najamnine

3) možeš unajmiti od svog tate dio stana po određenoj cijeni i na to će on morati platiti porez na dohodak a zauzvrat ćeš ti moći pravdati trošak najma

no_style
07.02.2011., 19:51
Registrirao sam obrt bez početka djelovanja. Htio bi zakupiti servere, račun od mobitela prebaciti na obrt i još neke stvari prikazati kao troškove. Je li to moguće napraviti prije nego što odredim datum početka djelovanja obrta(tj. prije nego obrt započne sa djelovanjem)? Zvao sam ženu u poreznoj i ona je nešto neodređeno odgovorila, ali više je ličilo na ne nego na da. Ako je moguće, na koji način da to izvedem?

vitas
13.02.2011., 14:46
Registrirao sam obrt bez početka djelovanja. Htio bi zakupiti servere, račun od mobitela prebaciti na obrt i još neke stvari prikazati kao troškove. Je li to moguće napraviti prije nego što odredim datum početka djelovanja obrta(tj. prije nego obrt započne sa djelovanjem)? Zvao sam ženu u poreznoj i ona je nešto neodređeno odgovorila, ali više je ličilo na ne nego na da. Ako je moguće, na koji način da to izvedem?

Mislim da u pravilu to ne bi išlo ako nemaš datum početka djelovanja

no_style
14.02.2011., 18:22
Da, tako se i meni čini. Čini mi se da im treba datum za dokumentaciju.

emolina
24.02.2011., 17:10
Imam nekoliko pitanja............ namjeravam otvoriti agenciju za organiziranje svadbenih i drugih svečanosti (znači, surađivala bi sa raznim restoranima, pozivnice, sale i sve što ide u to......), e sad, imam nekoliko pitanja:

1. raspitala sam se i dobila povratnu info da to može ići pod obrt, tako da me sad zanima da li to ulazi pod slobodni obrt, ili ukoliko mora biti vezani, koju struku moram imati ja ili moj zaposlenik

2. koji su troškovi oko otvaranja (osim onih 500 kn) tj., što još moram dodatno platiti dok ne počnem poslovati ? čula sam da se plačaju još i biljezi, pečat i to...... koliko to izađe otprilike ?

3. koji troškovi se plačaju još tijekom prve godine, a koji dalje?

vitas
24.02.2011., 20:54
Imam nekoliko pitanja............ namjeravam otvoriti agenciju za organiziranje svadbenih i drugih svečanosti (znači, surađivala bi sa raznim restoranima, pozivnice, sale i sve što ide u to......), e sad, imam nekoliko pitanja:

1. raspitala sam se i dobila povratnu info da to može ići pod obrt, tako da me sad zanima da li to ulazi pod slobodni obrt, ili ukoliko mora biti vezani, koju struku moram imati ja ili moj zaposlenik

2. koji su troškovi oko otvaranja (osim onih 500 kn) tj., što još moram dodatno platiti dok ne počnem poslovati ? čula sam da se plačaju još i biljezi, pečat i to...... koliko to izađe otprilike ?

3. koji troškovi se plačaju još tijekom prve godine, a koji dalje?

Moja preporuka bi bila da ako se odlučiš na osnivanje kreneš od toga da odeš u Finu na šalter Hitro hr i tamo ćeš saznati apsolutno sve i sve tamo možeš obaviti bez uzaludnog nahodavalja, pa čak i kojoj vrsti obrta bi to pripadalo.Moje mišljenje je da bi to bio slobodni obrt.

2. Troškovi osnivanja su ukupno oko 1.000,00 kn
3. troškovi su doprinosi za vlasnika, paušal za obrtničku komoru..+ troškovi koji bi ti bili vezani za poslovanje..plaće ako će biti radnika, neki najmovi prostora itd..ovisno što ćeš već sve imati.. Troškovi se uglavnom ponavljaju a njihova visina ovisi o poslovanju, prometu, dohotku itd..

emolina
24.02.2011., 21:03
Moja preporuka bi bila da ako se odlučiš na osnivanje kreneš od toga da odeš u Finu na šalter Hitro hr i tamo ćeš saznati apsolutno sve i sve tamo možeš obaviti bez uzaludnog nahodavalja, pa čak i kojoj vrsti obrta bi to pripadalo.Moje mišljenje je da bi to bio slobodni obrt.

2. Troškovi osnivanja su ukupno oko 1.000,00 kn
3. troškovi su doprinosi za vlasnika, paušal za obrtničku komoru..+ troškovi koji bi ti bili vezani za poslovanje..plaće ako će biti radnika, neki najmovi prostora itd..ovisno što ćeš već sve imati.. Troškovi se uglavnom ponavljaju a njihova visina ovisi o poslovanju, prometu, dohotku itd..

HVALA..... :D nisam znala ovo za FINU i šalter, budem se tamo prošetala, pa vidjela :)

vitas
24.02.2011., 21:17
HVALA..... :D nisam znala ovo za FINU i šalter, budem se tamo prošetala, pa vidjela :)

Samo provjeri koje točno poslovnice imaju, mislim da ima u Fini na Vukovarskoj.ak si tam negdje.zvrcni ih prije..

wtfgirl
01.03.2011., 07:29
ja imam sez.obrt koji se otvara u 5 mjesecu i traje do 10. - zanima me imam li pravo na porodiljni i ne znam gdje da nađem odgovor na to pitanje - google me ne sluša kad ga pitam :ne zna:

vitas
01.03.2011., 10:21
ja imam sez.obrt koji se otvara u 5 mjesecu i traje do 10. - zanima me imam li pravo na porodiljni i ne znam gdje da nađem odgovor na to pitanje - google me ne sluša kad ga pitam :ne zna:

Preporučam da kontaktirate Ured državne uprave (Službu za gospodarstvo) oni bii vam trebali znati sve reći

makihrco
01.03.2011., 21:37
Ja sam neki umjetnik; bojam, slikam, napravim nesto iz nicega.
Volio bih prodavati svoje rukotvorine (nakit, suvenire i sl.) tijekom turisticke sezone. Zanima me koji je (financijski) najpovoljniji, najjednostavniji i legalan nacin da to uradim.
Trebam li otvoriti obrt ili domacu radinost ili je dovoljno registrirati se u Registru Pravnih Osoba kao slobodni umjetnik?
Molim za pomoc. Hvala.

makihrco
03.03.2011., 21:23
Odlucio sam pokrenuti obrt.Ima li itko kakvih iskustava i savjeta o vodenju umjetnickog obrta? Hvala za pomoc.

uraira
04.03.2011., 08:11
konkretiziraj, preopširna ti je tema, ljudi znaju, ali vjerujem, nemaju vremena pričati općenite priče. registriranje obrta je svakako, zasad, najpovoljnije za tebe (doduše, ja ne znam što znači "kućna radinost"). hitno kod nekog knjigovođe da izračunate sve što treba i odvagnete što je najpovoljnije! planiraš li se pokrivati barem? ono..da se kroz šest mjeseci ne dovedeš na listu dužnika državi porezima i doprinosima i budeš primoran zatvoriti obrt jer ne možeš podmirivati obveze, a dug si napraviš.

vitas
05.03.2011., 21:11
Odlucio sam pokrenuti obrt.Ima li itko kakvih iskustava i savjeta o vodenju umjetnickog obrta? Hvala za pomoc.

Nisi baš bio detaljan u svome pitanju ali ukoliko tek počinješ obratila bih ti pažnju na to da ako ne znaš koliki će ti biti opseg posla možda da provjeriš da li bi se mogao prijaviti kao obrtnik u sustavu paušalnog oporezivanja..u tom slučaju plaćaš nešto manje doprinose, mjesečno porez i prirez na dohodak cca 160,00 kn + prirez, nemaš obvezu vođenja poslovnih knjiga osim knjige prometa ali i ne možeš predti poreznu prijavu tj nemaš pravo na povrat poreza koji uplaćuješ kao paušalni obveznik, ako bi te to zanimalo baci oko na ovaj link, nije najnovijeg datuma ali većina (osim nekih poreznih stopa) je važeća http://www.porezna-uprava.hr/contentData/PDF%20Datoteke/Bro%C5%A1ure/Oporezivanje_096.pdf . Pa eto, barem da nekako pokušaš u početku startati manje bolno, naime većina obrtnika koje ja znam u današnje vrijeme su otvorili obrt, radili par mjeseci, "pojeli ih doprinosi" zatvorili obrt i sad otplaćuju dugove. Nije mi cilj plašiti te ali ti samo savjetujem da se dobro prezbrojiš

arco-20
30.03.2011., 16:23
ako netko sa foruma drži kafić molio bi da mi se javi na pp...zanimaju me neke stvari u vođenju te okvirno cijena za početak koju moram imati na raspolaganju...Hvala pozdrav! :)

skyline77
12.04.2011., 20:18
Molim pomoć, planiram sa kolegicom otvoriti obrt, to bi bio ortakluk. Zanima me dali oboje moramo plaćati doprinose cca. 1500kn po osobi ili možda postoji neka druga varijanta kad je u pitanju ortačko udruživanje?

vitas
13.04.2011., 06:42
Molim pomoć, planiram sa kolegicom otvoriti obrt, to bi bio ortakluk. Zanima me dali oboje moramo plaćati doprinose cca. 1500kn po osobi ili možda postoji neka druga varijanta kad je u pitanju ortačko udruživanje?

Obje plaćate doprinose i to ne cca 1500,00 kn po osobi nego 1.766,86 po osobi

skyline77
13.04.2011., 18:00
Obje plaćate doprinose i to ne cca 1500,00 kn po osobi nego 1.766,86 po osobi

Hvala puno, kako si došla do tog iznosa?

vitas
14.04.2011., 06:24
Hvala puno, kako si došla do tog iznosa?

Imaš u rrif-u objavljene sve obveze i za firme i za obrte.. Prilog časopisu broj 01/2011

ahuru
19.04.2011., 19:40
Pozdrav ekipa, planiram otvoriti obrt za računalne i slobodne djelatnosti (NKD 72). Da li je potreban kakav majstorski ispit ili određena SSS

bing02
20.04.2011., 17:21
htio bih uvrstiti nike program u ponudu obuće. da li netko ima iskustva gdje je najbolje uzimati robu?

tratinčica7
20.04.2011., 19:50
htjela bih otvoriti salon za masažu- da li netko možda zna koji su uvjeti ? i kako prostor mora biti prilagođen? mora li imati wc i sl ????
Molim vas pomagajte...
hvala

Hard Candy
21.04.2011., 14:02
Je l može netko odgovoriti ako obrtnik koji nije u sustavu PDV-a ima primitke cca 100 000 kn godisnje i izdatke cca 80 000 godisnje koliko poreza ce platiti tijekom i na kraju godine i koliko ce novaca ostati za pospremiti na privatni racun? Hvala!

nana_vz
21.04.2011., 16:24
Je l može netko odgovoriti ako obrtnik koji nije u sustavu PDV-a ima primitke cca 100 000 kn godisnje i izdatke cca 80 000 godisnje koliko poreza ce platiti tijekom i na kraju godine i koliko ce novaca ostati za pospremiti na privatni racun? Hvala!

ako obrtnik ima 100 000 kn primitaka i 80 000 kn izdataka znači da mu je godišnji dohodak 20 000 kn.
sveukupan godišnji osobni odbitak je 21 600 kn
što bi značilo da na taj dohodak obrtnik ne plaća porez na dohodak jer mu je godišnji osobni odbitak veći od godišnjeg dohotka

napomena, ako obrtnik ostvari godišnji promet veći od 85 000 kn slijedeće godine ulazi u sustav PDV-a po sili Zakona

Hard Candy
22.04.2011., 13:33
Hvala na pojašnjenju. Postoji li taj osobni odbitak ako si je obrtnik plaćao mjesečno plaću? Ulazak u PDV sustav znači da od tada ide porez na dobit, ali je metoda izračuna ista?

nana_vz
22.04.2011., 15:53
Hvala na pojašnjenju. Postoji li taj osobni odbitak ako si je obrtnik plaćao mjesečno plaću? Ulazak u PDV sustav znači da od tada ide porez na dobit, ali je metoda izračuna ista?

Ne.
Miješaš kruške i jabuke :)
PDV (ili puni naziv: Porez na dodanu vrijednost) je jedna vrsta poreza a porez na dohodak je druga vrsta poreza

ako imaš promet veći od 85 000 kn godišnje ulaziš u registar obveznika PDV-a, što znači da na svom računu za uslugu ili robu moraš obračunati i iskazati PDV (23%). znači ako ti je usluga 1000,00 kn do sad si izdavao račun na tih 1000,00 kn, a ako si u sustavu PDV-a onda je 1000,00 kn + PDV = 1230,00 kn, od čega ti plaćaš 230,00 kn državi, a isto tako kod ulaznih računa iskazani pdv ti se prizna kao predporez, a trošak ti je neto trošak po tim računima, a do sad ti je trošak bio ukupni iznos ulaznog računa

porez na dohodak se obračunava na isti način ko i do sada: ukupni primici - ukupni izdaci = dohodak, od čega oduzmeš osobni odbitak i ostale olakšice da dobiješ osnovicu za porez na dohodak.

da bi postao obveznik poreza na dobit trebaš imati puno veći promet i još neke uvjete zadovoljene

_GrGa_
26.04.2011., 14:43
Pozdrav,
otvorio bih polugodišnji obrt,ali sam se našao pred zidom:(
Bio sam na salteru Hitro.hr i dali su mi samo letak sa 10 koraka koje moram napravit,a 1. korak je da mi Hitro.hr da neke prijavnice i podatke:rolleyes:

Da li ja mogu na muriji dobit potvrdu o nekažnjavanju ili moram ići na općinski sud?
Da li ja mogu otvoriti slobodan obrt bez srednje škole? (škola mi traje još mjesec dana,a moram pod hitno otvorit obrt)
Bavio bih se iznajmljivanjem igračaka za dijecu,koliko sam shvatio ne treba ni nikakva posebna dozvola za to?

telepathy
28.04.2011., 08:17
Pozdrav,
otvorio bih polugodišnji obrt,ali sam se našao pred zidom:(
Bio sam na salteru Hitro.hr i dali su mi samo letak sa 10 koraka koje moram napravit,a 1. korak je da mi Hitro.hr da neke prijavnice i podatke:rolleyes:

Da li ja mogu na muriji dobit potvrdu o nekažnjavanju ili moram ići na općinski sud?
Da li ja mogu otvoriti slobodan obrt bez srednje škole? (škola mi traje još mjesec dana,a moram pod hitno otvorit obrt)
Bavio bih se iznajmljivanjem igračaka za dijecu,koliko sam shvatio ne treba ni nikakva posebna dozvola za to?

Ako si iz Zgb onda po potvrdu o nekažnjavanju ideš na prekršajni sud na Kennedyevom trgo, to je potvrda o nekažnjavanju zna području gospodatstva i privrede

Obrt, ako nije vezani, možeš otvoriti bez obzira na školu ili stučnu spremu.

Iznajmljivanje igrača nije vezani obrt tako da pretpostavljam da ne treba nikakva dozvola ali ne bi bilo na odmet ovo dodatno provjeriti u uredu za gospodarstvo

Schrek
28.04.2011., 14:47
ja sam otvorio proizvodno uslužni obrt prije 20 dana,to je mali slobodni obrt,te su mi rekli na poreznoj upravi da trebam voditi knjigu primitaka i izdataka.Knjigu prim.i izdat.znam voditi sam,jer sam već vodio za jednu trg.,no ne znam kako sebi isplatiti plaću,koje obrasce moram ispuniti,trebam li te obrasce nositi na poreznu upravu,regos ili?

O_D_E_Z
01.05.2011., 15:55
Hi!
Evo mene zanima jedna stvar (Vjerovatno vezana za OTVARANJE OBRTA)

Trebam kupiti usluge od jedne Hrv. firme ali ta firma posluje (prodaje usluge) samo ako sam: firma,obrtnik ili udruga! Dakle sad kao fizicka osoba nemogu!

Posto ja trebam usluge te firme na mjesec-dva-tri (neodredjeno) pretpostavljam da mi je "najednostavnije" otvorit obrt tako da mogu sklopit ugovor s njima!

U tih nekoliko mjeseci dok bi obavljao posao uprihodio bih maksimalno 20 000 - 30 000 kn ! (znaci van sustava PDV-a, ali sa porezom na dohodak + ostalo !!??)

Koliko meni ostaje od tog iznosa u % kad poplacam sve dadzbine (koje bas moram)
Recimo da pruzam nekakve IT usluge marketinga !

I kako uopce zatvoriti nakon par mjeseci !? (jel komplicirano ?)

Veky
13.05.2011., 10:12
Razmišljam o otvaranju informatičkog obrta. Uglavnom programiranje i servisiranje računala.

Većina stvari je jasna osim:

Djelatnost za koju ne trebam MTU bi obavljao kod kuće. Problem je što kuća i svi objekti u dvorištu glase na mojeg oca. Ništa nije u mojem vlasništvu ni suvlasništvu. Moram li od oca iznajmiti prostor? Ne postoji li nikakvo drugo riješenje? Bedasto je zbog toga maltretirati jednog umirovljenika i šetati i njega i sebe po poreznoj i daviti ga poreznim prijavama.

Također, fiksni telefon glasi na njega, pristup Internetu također. Recimo da ne trebam fiksni telefon no bez neta ne mogu raditi. Pretpostavljam da bi morao uzeti novi telefonski broj i novi account za net no za poslovne korisnike koji se od ovoga razlikuje samo po tome što je skuplji. Tko određuje da ja moram baš koristiti poslovni pristup netu i zašto ne bi kogao koristiti postojeći pristup koji glasi na oca? Tko to čime i zašto može dokazivati ili me na to tjerati? Vrijedi li to tada i za struju? Iako nemam svoj priključak za tu prostoriju niti glasi na mene?

Obrt bi na neki način bio konkurentan firmi. Firma u kojoj radim polako ugiba i još dok stignem pripremio bi si vlastiti posao još dok stignem. Moram li se ja firmi opravdavati ili tražiti neko dopuštenje za otvaranje obrta?

Što je sa plaćanjem obaveznih doprinosa za MIO i HZZO u obrtu ako sam na puno radno vrijeme za stalno zaposlen u firmi gdje radim (tuđoj) i koja plaća sve doprinose za mene? Moram li svejedno plaćati tih 1800kn ili na kraju godine samo plaćam neku razliku između doprinosa koje plaća moja firma i doprinosa koje stvara dohodak u obrtu?

Što je s predujmom poreza na dohodak u obrtu prve godine? Plaćam li ga ili ne? Kako se on obračunava? Na kraju godine se dohodak obrta zbroji sa mojim dohotkom u firmi i sve se izračuna ili...? Malo mi je to teško razlučiti jer se uvijek govori o obrtu kao analogiji fizičkoj osobi.

Članarina u HGK se prve godine može "oprostiti" tj. biti isključen iz članarine ako se to pismeno zatraži? Točno?

Imam još par pitanja no prvo bi razjasnio ovo. Hvala unaprijed.

ines sa sela
27.05.2011., 19:18
pozdrav!
imam pitanje ako ste voljni pomoći...
razmišljam o otvaranju dućana sa odjećom za djecu, dali mogu otvoriti obrt, imam završenu četverogodišnju tekstilnu školu, smjer dizajner odjeće ili moram otvoriti firmu, koliko sam upućena(a to je jako malo)obrt mi je jeftinije
živim u malom gradu gdje nema baš izbora, npr.imam sina od dvije godine, hoću mu kupiti nešto za obući, nema nigdje ništa, a ja mu moram kupiti, pa mislim da bi se odjeća za djecu dobro prodavala, radila sam u Zagrebu u buticima sa dječjom odjećom pa imam iskustva u trgovini
nezaposlena sam pa bi sama radila, jer koliko god ovdje tražila posao nemoguće ga je naći...koliko mi novaca za to treba
unaprijed hvala

disputabant
02.06.2011., 10:28
Može li netko odgovoriti na ovo? Hvala

Razmišljam o otvaranju informatičkog obrta. Uglavnom programiranje i servisiranje računala.

Većina stvari je jasna osim:

Djelatnost za koju ne trebam MTU bi obavljao kod kuće. Problem je što kuća i svi objekti u dvorištu glase na mojeg oca. Ništa nije u mojem vlasništvu ni suvlasništvu. Moram li od oca iznajmiti prostor? Ne postoji li nikakvo drugo riješenje? Bedasto je zbog toga maltretirati jednog umirovljenika i šetati i njega i sebe po poreznoj i daviti ga poreznim prijavama.

Također, fiksni telefon glasi na njega, pristup Internetu također. Recimo da ne trebam fiksni telefon no bez neta ne mogu raditi. Pretpostavljam da bi morao uzeti novi telefonski broj i novi account za net no za poslovne korisnike koji se od ovoga razlikuje samo po tome što je skuplji. Tko određuje da ja moram baš koristiti poslovni pristup netu i zašto ne bi kogao koristiti postojeći pristup koji glasi na oca? Tko to čime i zašto može dokazivati ili me na to tjerati? Vrijedi li to tada i za struju? Iako nemam svoj priključak za tu prostoriju niti glasi na mene?

Obrt bi na neki način bio konkurentan firmi. Firma u kojoj radim polako ugiba i još dok stignem pripremio bi si vlastiti posao još dok stignem. Moram li se ja firmi opravdavati ili tražiti neko dopuštenje za otvaranje obrta?

Što je sa plaćanjem obaveznih doprinosa za MIO i HZZO u obrtu ako sam na puno radno vrijeme za stalno zaposlen u firmi gdje radim (tuđoj) i koja plaća sve doprinose za mene? Moram li svejedno plaćati tih 1800kn ili na kraju godine samo plaćam neku razliku između doprinosa koje plaća moja firma i doprinosa koje stvara dohodak u obrtu?

Što je s predujmom poreza na dohodak u obrtu prve godine? Plaćam li ga ili ne? Kako se on obračunava? Na kraju godine se dohodak obrta zbroji sa mojim dohotkom u firmi i sve se izračuna ili...? Malo mi je to teško razlučiti jer se uvijek govori o obrtu kao analogiji fizičkoj osobi.

Članarina u HGK se prve godine može "oprostiti" tj. biti isključen iz članarine ako se to pismeno zatraži? Točno?

Imam još par pitanja no prvo bi razjasnio ovo. Hvala unaprijed.

zenexpert
02.06.2011., 11:12
Programiranje može ići pod računalne djelatnosti i možeš registrirati obrt u stambenom prostoru. Za servis računala to je potreban poslovni prostor koji podliježe MTU, a potrebna je i odgovarajuća struka.

Problem je što kuća i svi objekti u dvorištu glase na mojeg oca. Ništa nije u mojem vlasništvu ni suvlasništvu. Moram li od oca iznajmiti prostor? Ne postoji li nikakvo drugo riješenje? Bedasto je zbog toga maltretirati jednog umirovljenika i šetati i njega i sebe po poreznoj i daviti ga poreznim prijavama.
To uopće nije problem. Odeš s tatom kod javnog bilježnika i on ti samo potpiše suglasnost o korištenju prostora. Obrt registriraš na adresi na kojoj si prijavljen (stambeni prostor) pa ti treba samo suglasnost vlasnika. Nikakav najam, osim ako to baš želiš.

I opet, uopće nije problem. Otac će u T-Comu potpisati da prebacuje liniju na tvoj obrt i kraj priče. Jedino štoće u imeniku pisati obrt, a ne njegovo ime. Svi računi dolaze na obrt, a ti ih prikazuješ u knjigovodstvu.
EDIT: ako ne uzmeš poslovni paket u t-comu (koji je osjetno skuplji od privatnih), ne možeš ih prikazivati u knjigama... Struju možeš prikazivati u knjigama, ali samo određeni postotak računa, ako se ne varam, 30%. To ćeš se morati savjetovati s knjigovođom.

Da. Postoji zakonska zabrana utakmice s poslodavcom. Ako se baviš konkurentnom djelatnošću, moraš imati pismenu suglasnost firme.

Sve plaćaš na temelju godišnje porezne prijave. Naravno, plaćaš razliku između već uplaćenog i dodatno zarađenog. E, sad tu sve ovisi koliko se uspiješ izvući na troškove... :)

Inače pustim knjigovođu da razmišlja o tome, ali... Čini mi se da predujma nema prve godine. Na krraju godine se sve zbraja i na temelju toga plaća porez. Predujam ide na zaradu iz obrta, ne na ukupan iznos. Možda griješim, ne znam, ne zamaram se s tim...

HGK uopće ne plaćaš, ali plaćaš HOK (obrtnička komora) od koje nikad nećeš imati nikakve koristi, ali eto, još jedan šugavi namet u ovoj državi. Da ne spominjem porez na tvrtku (eto, samo zato jer imaš obrt...) ili spomeničke rente...

Nego, ajde mi se javi na PM ako si zainteresiran, tražim nekoga kome bih mogao outsourcati nešto posla... :)

Hard Candy
02.06.2011., 19:49
Koji su zapravo sve nameti koje obrtnik plaća, gdje se to može nači, tipa rente, članarine..sve osim poreza..

Edit: Pitanje oko paušalnog oporezivanja,
ako sam dobro shvatila, ja njima plaćam svaka tri mjeseca neki porez. I sve dok sam unutar 85 000 primitaka sam pokrivena s tim, na kraju godine ne trebam ništa platiti što se poreza tiče?

Kod prijave u sustav poreza ima polje očekivani dohodak u godini, kolko se preporuča staviti za paušalce

Hvala!

vitas
03.06.2011., 06:55
Koji su zapravo sve nameti koje obrtnik plaća, gdje se to može nači, tipa rente, članarine..sve osim poreza..

Edit: Pitanje oko paušalnog oporezivanja,
ako sam dobro shvatila, ja njima plaćam svaka tri mjeseca neki porez. I sve dok sam unutar 85 000 primitaka sam pokrivena s tim, na kraju godine ne trebam ništa platiti što se poreza tiče?

Kod prijave u sustav poreza ima polje očekivani dohodak u godini, kolko se preporuča staviti za paušalce

Hvala!

"Uvjeti za paušalno oporezivanje:
• da obrt nije u sustavu PDV-a
• da obrt nije zajednički (supoduzetništvo)
• da obrt nema izdvojenih pogona ili poslovnih jedinica
• da se obrt NE BAVI TRGOVINOM I/ILI UGOSTITELJSTVOM
Ako ste ‘paušalist’ pretpostavlja se da ste ili, točnije, da ćete u određenoj poreznoj godini ostvariti 12.750,00 kn dohotka – tj. razliku između 85.000 kn primitaka i izdataka u visini od 85% tog iznosa (72.250 kn).
Na taj dohodak plaća se porez na dohodak po stopi od 12% + prirez porezu prema mjestu prebivališta ili uobičajenog boravišta: znači, ako pretpostavimo da ste iz mjesta koje nama prirez, na kraju svakog tromjesečja dužni ste u državni proračun uplatiti nešto više od 382,00 kn.
Prednost ovakvog plaćanja poreza je ta da ne trebate voditi poslovne knjige, budući da ste zahtjevom za paušalno oporezivanje prihvatili gore opisane uvjete.
Nedostatak je u tome što gore spomenuti iznos poreza morate platiti bez obzira na Vaš stvarni poslovni uspjeh u toj godini, tj. na eventualno stvarno poslovanje sa gubitkom.
Budući da poslovanje sa gubitkom nije zabranjeno, mišljenja smo da Vam ovo nije baš osobito dobra poslovna odluka. Naime, za takav mali obrt knjigovodstvo ćete plaćati oko 400,00 kn mjesečno – što Vam je, naravno, i porezno priznati izdatak, a porez ćete platiti prema iznosu Vašeg stvarno ostvarenog dohotka. Ako nema dohotka, nema niti plaćanja poreza. Čak štoviše, gubitak se može prenositi pet godina, čime će se umanjiti ostvareni dohotak u slijedećim godinama.
Napomena: i ‘paušalisti’ moraju voditi slijedeće poslovne knjige:
• evidenciju o prometu (KPR) za naplate u gotovini
• morate izdavati račune, kao i svi ostali obrtnici
• ako zapošljavate radnika, morate voditi sve propisane evidencije vezane uz isplate plaća i kadrove
Kako postati ‘paušalist’?
1. Ako ste tek otvorili obrt, na obrascu RPO, koji predajete nadležnoj poreznoj upravi, naznačit ćete taj zahtjev.
2. Ako ste dosada porez plaćali temeljem poslovnih knjiga, a ispunjavate uvjete za paušalno oporezivanje, do 15. siječnja određene godine trebate podnijeti zahtjev poreznoj upravi da u toj godini želite biti ‘paušalist’. Dodat ćete i: obrazac RPO; pregled primitaka i izdataka za proteklu godinu; te pregled ukupnog iznosa tražbina (izvod iz Evidencije o tražbinama);
Napomena: ako Vam je sjedište na području od posebne državne skrbi ili na otocima prve skupine ili na brdsko-planisnkom području (kao npr. Matulji), paušalni porez ćete plaćati umanjen za 25 – 75%.

Poreznu prijavu obrtnik paušalist ne podnosi, ukoliko nema drugih vrsta dohodaka za koje ju mora podnijeti."

Što se tiče ostalih nameta mislim da se npr renta, turistička i sve ono što se obračunava na temelju prometa ili ostvarenog dohotka ne plaća jer se ne predaje porezna prijava no to je najbolje provjeriti na poreznoj upravi.

Veky
03.06.2011., 09:42
Zenexpert, hvala!

Imam odgovarajuću struku za servisiranje računala, no bazirao bi se na prodaji u tranzitu i programiranju i ponešto minimalno sistemašenja (bar na papiru).
Šaljem u vezi outsourcinga pm čim uhvatim vremena, no i po tom pitanju sam malo "zatrpan".

Hard Candy
03.06.2011., 11:34
vitas, hvala! tu stranicu sam i ja našla, ali bih voljela da mi netko potvrdi odnosno odgovori na ovaj moj jednostavan upit :) za rente budem poslala mail poreznoj pa možda jednog dana odgovore.. ili se netko tu javi tko zna :) hvala jos jednom..

gogaa
03.06.2011., 13:41
Što je bolje otvoriti obrt ili d.o.o?

područje je turizam i ugostiteljstvo

Veky
03.06.2011., 14:33
Svima koji se ozbiljno misle upustiti u obrt preporučujem kao osnovu RRIF-ovu knjigu o obrtništvu, tamo je puno toga objašnjeno. Na žalost ne i ove stvari koje sam vas pitao.

Oviše da rezimiram svoje znanje:

Plaćaš prvo otvaranje obrta (obrtnica, otvaranje poslovnog računa, izrada žiga, izrada Tvrtke (table))

- kvartalno članarinu u HOK (gore sam se pogrešno izrazio mislivši na HOK, no poveznica sa HGK je ista - beskorisni paraziti).
- godišnje članarinu HOK u postotku prema godišnjem dohotku
- predujam poreza na dohodak
- mjesečno zdravstveno i mirovinsko (valjda u tome i one ostale namete za zapošljavanje, invalide, itd) po jedinstvenoj paušalnoj tarifi ako nisi u radnom odnosu kod nekog poslodavca
- godišnje porez na tvrtku
- ako ulaziš u te djelatnosti i određeno područje tada i članstvo turističkoj zajednici - parazitima
- ako ulaziš u prostorno područje određene zone spomeničku rentu (kod nas u gradu za te novce sade cvijeće u parku)
- mjesečno vođenje računa, internet bankarstvo ili sl.

- valjda trebaš i nekakav telefon, struju, vodu, eventualno najam prostora, knjigovođu...

disputabant
03.06.2011., 15:15
@Veky - Super si ovo napisao o parazitima.

A kad smo kod parazita, da li netko ima pojma čemu služi Udruženje obrtnika? Jer dio novaca ide njima u džep, a kad god ih kontaktiram ne znaju ništa objasniti, pa ne vidim kakve koristi mogu kao obrtnik imati od njih.

nooh
27.06.2011., 10:56
jel netko može objasnit kako se radi kalkulacija cijene jer ovo što sam našla po googlu nije mi od neke pomoći ili to treba dat nekakvom stručnjaku?namjeravam otvorit fast food

andrea.t
09.09.2011., 17:44
Hey ljudi..imam jedno pitanje..nadam se da netko nesto zna o tome pa mi moze pomoci..Naime htijela bih otvoriti obrt,trgovinu koja bi sadrzala ljekovita biljna ulja,pcelinje proizvode i biljne cajeve. Problem s kojim se trenutno suocavam je taj da imam zavrsenu srednju skolu HTT a da bez trgovacke skole ne mogu otvoriti takvu vrstu obrta;u obrtnickoj komori postoji ispit osposobljavanje za trgovinsko poslovanje i poznavanje robe te me zanima ako bih taj ispit polozila da li bih mogla pokrenuti otvaranje obrta na svoje ime. Ako ovaj ispit nije dovoljan za otvaranje obrta,da li postoji neka druga solucija,da zavrsim neki tecaj ili nesto slicno? evo npr u komori su mi rekli da se javim u ministarstvo gosp. te da ce me oni uputiti dalje,no od njih jos uvijek cekam povratnu informaciju...

zlocka
10.09.2011., 20:52
pošalji mail obrtničkoj komori, oni su se odmah javili mojoj prijateljici kad je trebala nešto za vezani obrt.

marcelus
25.09.2011., 22:41
Ovako, bavim se u slobodno vrijeme preprodajom putem interneta. Kupujem jeftinije i prodajem za 15-35% skuplje. Trenutno ide dobro za jednog studenta. Do sada u 11 mjeseci imam dobit oko 7000kn. Ne znam dali da otvaram obrt ili ne. Koliko mi je to uopće "isplativo"? Ovako se baš ne mogu reklamirati a nemam ni web shop.

dydo
26.09.2011., 09:23
pošalji mail obrtničkoj komori, oni su se odmah javili mojoj prijateljici kad je trebala nešto za vezani obrt.

meni obrtnička komora nije uopće odgovorila na upit, a ni udruženje obrtnika. :503:
zanima me isto kao i andreu, s tim da ja imam završenu gimnaziju i fakultet, pa molim ako netko ima ikakvu informaciju neka napiše :)

šototajer
26.09.2011., 09:39
Zanima me slijedeće:

otvorio bi obrt za pomorske usluge, turizam (iznajmljivanje ležajki na plaži), ugostiteljstvo;
inače sam dipl.ing.pomorskog prometa;

da li mogu otvoriti obrt na ta tri područja?

da li mogu otvoriti ovakav tip obrta, a da ga kasnije prebacim na drugog vlasnika, te da se moje ime kao vlasnika nigdje više ne piše?

Sanav181
26.09.2011., 12:55
Planiram upisati tečaj aromaterapije, a nakon završetka otvoriti obrt.
Zanima me koliko bi me mjesečno koštala papirologija i koliko bi me stajalo opremanje (molim da odgovore na ovo drugo pitanje samo oni koji su već otvorili neki obrt vezan uz aromaterapiju)..

Kakva je situacija šta se tiče kredita za takvo nešto??
Unaprijed se zahvaljujem!

zlocka
27.09.2011., 10:48
pitaš za opremanje salona? to ovisi što sve želiš imati u salonu, a sama se trebaš raspitati koliko to košta. i raspitaj se u koju skupinu (klasifikacija) spada aromaterapija, da se ne dogodi da moraš otvoriti firmu, a ne obrt.

Sanav181
27.09.2011., 13:40
pitaš za opremanje salona? to ovisi što sve želiš imati u salonu, a sama se trebaš raspitati koliko to košta. i raspitaj se u koju skupinu (klasifikacija) spada aromaterapija, da se ne dogodi da moraš otvoriti firmu, a ne obrt.

Da, mislim na opremanje.. Pa recimo stol za masažu, kupke, po mogućnosti i prodaju eteričnih ulja... Pa me zanima otprilike cijena za ovo??
Znaš li koju stranicu gdje se može kupiti oprema??
Koliko sam uspjela pročitati, to spada u vezani obrt.

zlocka
27.09.2011., 15:02
ako je vezani onda saznaj dal će se priznat tvoje "školovanje" da bi ga mogla otvoriti ili još moraš nešto polagati.
što se opreme tiće, bolje je kupiti možda i polovnu ali u dobrom stanju, tako da prati dal se što prodaje. nažalost, cijene ti ne znam.

miss_suneshine
30.11.2011., 09:43
Ja sam student ( pri kraju fakulteta) i htjela bih otvoriti kafić... odnosno jedan moj član obitelji bi ga htio otvoriti na moje ime... zanima me je li to moguće i bi li to imalo kakve reperkusije na moj studentski status. unaprijed hvala :)

dado201
02.12.2011., 09:54
Ovako, bavim se u slobodno vrijeme preprodajom putem interneta. Kupujem jeftinije i prodajem za 15-35% skuplje. Trenutno ide dobro za jednog studenta. Do sada u 11 mjeseci imam dobit oko 7000kn. Ne znam dali da otvaram obrt ili ne. Koliko mi je to uopće "isplativo"? Ovako se baš ne mogu reklamirati a nemam ni web shop.

Otvaranje obrta za 450,00kn šema super.ali neće ići to je veleprodaja, a za
veleprodaju ti treba d.o.o. :504: D.o.o ti je 27 000,00kn 20 000,00 ostalih 7
javni bilježnik, narodne novine, biljezi itd :bonk:www.fotokopiraona.net:ne zna:

vlado3
02.12.2011., 13:52
Otvaranje obrta za 450,00kn šema super.ali neće ići to je veleprodaja, a za
veleprodaju ti treba d.o.o. :504: D.o.o ti je 27 000,00kn 20 000,00 ostalih 7
javni bilježnik, narodne novine, biljezi itd :bonk:www.fotokopiraona.net:ne zna:
Za veleprodaju nije nužan d.o.o., može i obrt, zašto ne?

zlocka
04.12.2011., 07:37
koliko znam, može veleprodaja i preko obrta

phytolife
12.12.2011., 13:34
zaposlena sam u jednoj firmi a htjela bi otvoriti obrt koji bi se za pocetak bavio samo depilacijom, znate li da li je potreban nekakav strucni ispit za otvorit takvu vrstu obrta? ja imam obican certifikat...

nemam zavrsenu kozmeticku skolu pa neznam kako to ide? pitala sam jos prije na opcini dole su mi rekli da ako sam zaposlena u drugoj firmi placam samo 15% doprinosa za zdravstveno? plus obrtnickoj komori svaka 3 mj i jos bi se raspitala sto tocno se placa da ne bi bilo vise rashoda nego prihoda, za pocetak dal mogu otvorit takav obrt ako nemam kozmeticku skolu?

MalaAne
12.12.2011., 18:12
Razmišljala sam o otvaranju obrta ili d.o.o. Zanima me vaše mišljenje koje je od toga isplativije i tko ima pravo na poticaje za otvorenje obrta i bespovratna sredstva? :503:

1pura2pandura
13.12.2011., 07:37
zaposlena sam u jednoj firmi a htjela bi otvoriti obrt koji bi se za pocetak bavio samo depilacijom, znate li da li je potreban nekakav strucni ispit za otvorit takvu vrstu obrta? ja imam obican certifikat...

nemam zavrsenu kozmeticku skolu pa neznam kako to ide? pitala sam jos prije na opcini dole su mi rekli da ako sam zaposlena u drugoj firmi placam samo 15% doprinosa za zdravstveno? plus obrtnickoj komori svaka 3 mj i jos bi se raspitala sto tocno se placa da ne bi bilo vise rashoda nego prihoda, za pocetak dal mogu otvorit takav obrt ako nemam kozmeticku skolu?
knjigovođa :ne zna:
nemoj zaboravit raspitat se o paušalnom sustavu oporezivanja.
i možeš otvorit kolko ja znam, nemaju svi ugostitelji ugostiteljsku školu (ustvari većina ih nema :rofl:) pa sa certifikatom otvaraju.
Razmišljala sam o otvaranju obrta ili d.o.o. Zanima me vaše mišljenje koje je od toga isplativije i tko ima pravo na poticaje za otvorenje obrta i bespovratna sredstva? :503:

ovisi čime se misliš bavit. a što se tiče bespovratnih sredstava meni je logičnije da obrt ima prednost obzirom da za d.o.o. trebaš cca 30 somova da otvoriš. al opet u ovoj državi većina toga nije logično...

zlocka
13.12.2011., 08:44
osnovni troškovi za obrt za otvaranje su oko 500kn.
poticaje je davala burza, morao si biti 6mj na burzi. za ostala sredstva ne znam...

just.me
18.01.2012., 12:39
Pozdrav,
Muž i ja planirali smo otvoriti suvenirnicu pa me zanima dali ja mogu otvoriti obrt za to budući da imam školu za hotelijersko turističkog tehničara ili bi mi trebala trgovačka? :confused:
Hvala

zlocka
19.01.2012., 08:05
da li bi vi proizvodili suvenire?
ako otvarate obrt onda samo vi možete raditi u suvenirnici. dal smijete najbolje će vam reći u uredu za gospodarstvo, tj općini.

lili p.
21.01.2012., 17:20
Treba ti trgovačka ili trebaš zaposliti trgovca.

Jupi-Je
22.01.2012., 20:05
Pozdrav! Ovako, već neko vrijeme se pripremam da krenem u proces registracije obrta, prikupljam informacije itd. Viša sam modna dizajnerica tekstila i odjeće i registrirala bi obrt za dizajn(općenito kao uslugu), dizajn i izradu nakita(bižuterije) i imam završen tečaj ugradnje noktiju pa bi i tu djelatnost navela iako ju nisam našla u NKD 2007 osim pod frizerske usluge gdje je navedena manikura pa me zanima da li to podrazumijeva i ugradnju noktiju?

Pošto su te djelatnosti slobodni obrti koje bi radila kod kuće osim ugradnje noktiju koju bi obavljala po terenu znači išla bi klijenticama u njihov dom i opremu nosim sa sobom, a pročitala sam ovdje da nakon registracije dolazi inspekcija na mjesto obavljanja obrta pa sad ne znam ima li to smisla s obzirom da izrada nakita ne zahtijeva nekakav poseban izdvojen prostor u kući osim radne površine (stol, žica, kliješta i perlice), a ugradnju noktiju obavljam na terenu?
Ako bi u mom slučaju inspekcija dolazila da li se s njima dogovara termin ili oni dođu bez najave? I da li se registracija može obaviti u bilo kojoj poslovnici Fine (hitro šalter), Zagreb, Sesvete...? Ja se nadam odgovoru jer sam već slala upite uredu državne uprave i hitro.hr-u ali nisam dobila odgovor.

zlocka
23.01.2012., 06:47
najbolje otići direktno u ured za gospodarstvo. zaobiđi hitro.hr, čujem da nije baš kak oni pišu.
mi smo sve obavili (registraciju) u par dana, ali smo se prije dosta informirali.
moraš također ići pitati za minimalne tehničke uvjete i da li ti trebaju. najčešće inspekcija ne dolazi najavljena, a nije samo jedna :D

zlocka
26.01.2012., 09:09
imam sada pitanje, a ne znam gdje da ga stavim, koja je prikladna tema.
obzirom da sam firško obrtnik, i još se uhodavam, trebam info o kupnji računala na obrt.
software mora biti lincenciran, no zanima me da li se može nabaviti linux, jer on je besplatan, kao i programi za linux. dal bi mogla imati problema zbog toga?
svima hvala na informacijama koje mi mogu napisati.

byroo1
26.01.2012., 19:04
...ja sam u radnom odnosu i posjedujem pokretni ugostiteljski objekat (fast food) s kojim bih krenio u vlastiti biznis. Pošto nemam položeni ugostiteljski ispit a po struci sam strojarski tehničar zanima me dali mogu otvoriti taj obrt ili moram zaposliti osobu koja ima taj ispit? ....zahvaljujem se! ...pozdrav iz Rovinja!

sjeverni-vjetar
29.01.2012., 13:51
pozdrav svima!

bilo bi fantastično kada bi postojali uredi gdje bi se dobile sve informacije o otvaranju i o zatvaranju obrta...

i posebno ono što je po zakonu ukoliko zatvarate obrt---obratite pozornost na

-imate li primanja sa burze
-kojeg datuma i mjeseca u godini odjavljujete obrt
-ukoliko imate zaposlenog radnika kolika će vam biti otpremnina za istoga...itd

sretno!

Zeleni
29.01.2012., 22:36
Bok ljudi, evo jedno brzinsko:

Mogu li otvoriti nekakvu vrstu obrta gdje bih porez plaćao po odrađenom poslu? Znači ne ono standardno da moram plaćati neke stvari fiksno svaki mjesec (jel to doprinos ili kako već), nego recimo ako mjesečno zaradim 1500-2000kn dio toga dam državi?

Konkretko radi se o obrtu koji ne bi radio 8h dnevno, nego po potrebi, zarada bi bila mala. Kao neki fuš, ali da ide caru carevo :)

Hvala :D

sjeverni-vjetar
30.01.2012., 10:42
nisam sigurna ali mislim da ništa od toga!

AttitudeAdjuster
30.01.2012., 10:46
Bok ljudi, evo jedno brzinsko:

Mogu li otvoriti nekakvu vrstu obrta gdje bih porez plaćao po odrađenom poslu? Znači ne ono standardno da moram plaćati neke stvari fiksno svaki mjesec (jel to doprinos ili kako već), nego recimo ako mjesečno zaradim 1500-2000kn dio toga dam državi?

Konkretko radi se o obrtu koji ne bi radio 8h dnevno, nego po potrebi, zarada bi bila mala. Kao neki fuš, ali da ide caru carevo :)

Hvala :D

Ništa od toga. Doprinosi idu svaki mjesec, isto i kvartalno za komoru, plus godišnji porez na obrt. Ništa od toga se ne može izbjeći. Ak nemaš za odvojiti 2000+ kn mjesečno samo za te stvari, nema smisla ni otvarati obrt, upravo zbog toga ja upravo zatvaram svoj :kava:

AttitudeAdjuster
30.01.2012., 10:48
imam sada pitanje, a ne znam gdje da ga stavim, koja je prikladna tema.
obzirom da sam firško obrtnik, i još se uhodavam, trebam info o kupnji računala na obrt.
software mora biti lincenciran, no zanima me da li se može nabaviti linux, jer on je besplatan, kao i programi za linux. dal bi mogla imati problema zbog toga?
svima hvala na informacijama koje mi mogu napisati.

Komp kupiš ili s već postojećim softverom ili s linuxom, tak svejedno, samo ne zaboravi na kraju godine prebiti PDV.

U međuvremenu instaliraš kaj god ti paše, šanse da ti uleti inspekcija da vidi jel imaš legalne vindoze ili bilo kaj drugo su nikakve, neda se njima zamarati zbog 1-2 kompa, ciljaju na veće firme.

moira_67
30.01.2012., 11:14
U međuvremenu instaliraš kaj god ti paše, šanse da ti uleti inspekcija da vidi jel imaš legalne vindoze ili bilo kaj drugo su nikakve, neda se njima zamarati zbog 1-2 kompa, ciljaju na veće firme.

Nama je prije malo bio gospodarski inspektorat, i po novome su ovlašteni sva računala koja su na firmu provjeriti imaju li legalne windowse, 15-min je to provjeravao i tražio i račune. Ali mislim da oko linuxa ne bi trebalo biti problema jer subesplatni. Računalo koje nije na firmu nije niti pogledao, kaže da nema ovlasti gledati privatno vlasništvo.

Zeleni
30.01.2012., 11:20
Ništa od toga. Doprinosi idu svaki mjesec, isto i kvartalno za komoru, plus godišnji porez na obrt. Ništa od toga se ne može izbjeći. Ak nemaš za odvojiti 2000+ kn mjesečno samo za te stvari, nema smisla ni otvarati obrt, upravo zbog toga ja upravo zatvaram svoj :kava:

Hvala :) Koje su to glupe šeme...

šanse da ti uleti inspekcija da vidi jel imaš legalne vindoze ili bilo kaj drugo su nikakve
Poznaniku je uletio prije mjesec-dva u radnju, ima samo jedan komp, i odrapio kaznu :) Tad je baš pitao za linux, rekao da je sve što je free može ići na komp bez problema.

zlocka
30.01.2012., 16:33
ako sam dobro shvatila, ako nemam računala na firmu i radim račune na privatnom, ne smije mi to pregledavati?
ali da idu, idu, čujem već na par mjesta, i to samo od nove godine...

Maaj
03.02.2012., 17:48
ekipa pozz,
dragi planira otvoriti obrt, koji bi izmedju svega ostalog bio i za distribuciju i prodaju (na malo) hrane za zivotinje....dali bi trebao biti trgovacke struke? inace je veterinar po struci!

zlocka
03.02.2012., 21:07
da li misli imati dućan ili bi distribuirao pet shopovima?
za ovo drugo mislim da ne mora, a za ovo prvo možda, nisam sigurna. možda mu ne bi priznali. najbolje je otići u gradski ured za gospodarstvo i pitati direktno.

Maaj
03.02.2012., 21:13
nece imat ducan....hrana bi stala npr u podrumu, i ako netko hoce kupiti nazove i dodje po hranu, ili dragi odnese-ovaj plati i to je to.....

zlocka
04.02.2012., 07:25
kako sam ja otvarala obrt u 9mj, reći ću ti što je tada vrijedilo, a možda se štogod i promijenilo.
smije registirarti maloprodaju. znaći prodaja krajnjem korisniku, samo će ga pitati kako će to izvest ako nema dućan. možda je onda dobro registrirati trgovinu na malo putem pošte i interneta. ako želi veleprodaju mora imati skladište od 50m2 i MTU. no, da ne bi bilo zabune, otiđite tamo, znam da su nekima rekli i druge stvari, da trebaju imati MTU i za trgovinu preko pošte i interneta. to očigledno kako kojem referentu dođeš...

epox
07.02.2012., 19:49
pozz imam obrt u građevinskom sektoru koji je prijavljen na PPDS na 3 godine jer nisam mogao drukčije otovoriti na sebe jer nisam imao staža.te 3 godine su sad prošle i obrt sam prebacio na svoju adresu i više nisam u PPDS ali sad ostaje majstorski ispit.mene zanima jel ja MORAM polagati majstorski ispit(neželim ako netreba) ili NEtreba?

debelitis
08.02.2012., 08:32
Bok, razmatram mogućnost da otvorim obrt(hallo pizza), dakle u vlastitoj garaži sredim prostor i djelatnost je hallo pizza, dakle pizze i pašte samo za vani, nikakve sjedenje i naručivanje unutra nego dakle samo za van, s dostavom. e sad me zanima, koje procedure se mora proći , koliko novca je potrebno za oitvaranje obrta ove vrste, i koje standarde treba zadovoljiti da bi krenuo s poslom? svaka informacija je dobrodošla, hvala

zlocka
08.02.2012., 09:27
trebaš imati minimalne tehničke uvjete, pa se raspitaj u nadležnom uredu. nisam sigurna, ali bi morao imati majstorski za kuhara:
ako ide pod 56.21 Djelatnosti keteringa, onda moraš imati majstorski da bi otvorio obrt

debelitis
08.02.2012., 09:46
trebaš imati minimalne tehničke uvjete, pa se raspitaj u nadležnom uredu. nisam sigurna, ali bi morao imati majstorski za kuhara:
ako ide pod 56.21 Djelatnosti keteringa, onda moraš imati majstorski da bi otvorio obrt

e da to sam pročitao, istina je to šta kažeš, ili to ili moram zaposlit nekog tko to ima. a reci mi dali je istina da inspekcija ne daje baš dozvole za ovakvu vrstu djelatnosti jer tobože ''mali'' guše velike ugostitelje?

zlocka
08.02.2012., 11:32
zbilja ne znam. prije je po zagrebu bilo jako puno takvih objekata, ljudi su radili u podrumu, malim objektima i imali samo izradu po narudžbi - znaći dostava i ništa više.

debelitis
10.02.2012., 17:38
može li mi netko reći , imam li pravo na nekakve novčane poticaje ukoliko bi otvorio obrt? i ako imam , koliko je to u iznosu?

zlocka
10.02.2012., 20:07
nedavno se pričalo.
ako si na burzi, moraš biti kod njih min 6mj.
dobiješ poticaje u iznosu 29-34 000kn, tako nekako, ovisno o stručnoj spremi. ne znam jel ih još dijele, bili su aktualni do 11mj.
sada će uskoro poticaji od ministarstva, županija i sl, oni očekuju da posluješ sa dobitkom i recimo da je obrt otvoren min 1mj prije natječaja.

benko
10.02.2012., 20:16
Htio bih otvoriti obrt fotokopirnice. Koliko znam (ispravite me ako grijesim), to je slobodni obrt i nije potrebno neko odredjeno zanimanje. Zanima me:
1. Ukoliko kupim uredjaje prije otvaranja obrta, mogu li se ti uredjaji uvesti kao olaksica prilikom placanja poreza?( ili kako li to vec ide..ne znam)
2. S obzirom, da je to slobodni obrt, smije li se uz tu djelatnost (fotokopiranje-digitalni tisak)drzati nesto poput papirnice?

debelitis
10.02.2012., 21:25
nedavno se pričalo.
ako si na burzi, moraš biti kod njih min 6mj.
dobiješ poticaje u iznosu 29-34 000kn, tako nekako, ovisno o stručnoj spremi. ne znam jel ih još dijele, bili su aktualni do 11mj.
sada će uskoro poticaji od ministarstva, županija i sl, oni očekuju da posluješ sa dobitkom i recimo da je obrt otvoren min 1mj prije natječaja.

Pa zapravo ja sam u radnom odnosu ali na bolovanju vec 3 godine radi bolesti i mislim da cu dobit otpremninu i otkaz kroz neko skoro vrijeme. Imam li sanse za ikakav poticaj?

MrGood
10.02.2012., 22:32
Ako dobijes otkaz i budes imao pravo na naknadu s burze, mozes ju podici odjednom ako hoces otvoriti obrt ili sl. Sad, ovisi koliko bi imao pravo mjeseci biti na burzi i koji ti je prosjek place tj. koja je lova u igri. Ovo pise na njihovom siteu, ne znam kako to ide u praksi tj. jel se to otegne mjesecima ili ide brzo itd.

zlocka
10.02.2012., 23:02
smije li se uz tu djelatnost (fotokopiranje-digitalni tisak)drzati nesto poput papirnice?
mislim da moraš imati registriranu i trgovinu na malo, nisam ziher.

jel se to otegne mjesecima ili ide brzo
država oteže, da. meni isplatili jedan dio poticaja, sad otežu sa drugim djelom iako sam ja ispoštovala sve što se od mene tražilo, a oni - još nisu isplatili poticaj.

dakle, za poticaje sa burze ne možeš dobiti ako nisi 6mj na zavodu, ovo sa podizanjem naknade, zbilja ne znam.

debelitis
11.02.2012., 08:26
imam završenu srednju skolu koja nema veze sa ugostiteljstvom, (špeditersko agencijski tehničar) , e sad me zanima, gdje se pšolaže majstorski ispit, koliko traje obuka, koliko košta i moram li uopće ja kao vlasnik obrta imati majstorski da bi otvorio ili je dovoljno samo zaposlit nekog tko ga ima?

zlocka
11.02.2012., 10:19
iz zakona

Članak 1.

(1) Obrt u smislu ovoga Zakona je samostalno i trajno obavljanje dopuštenih gospodarskih djelatnosti u skladu s člankom 3. ovoga Zakona od strane fizičkih osoba sa svrhom postizanja dobiti koja se ostvaruje proizvodnjom, prometom ili pružanjem usluga na tržištu.

Članak 5.

(1) Fizička osoba može obavljati vezani obrt ako uz opće uvjete iz članka 4. ovoga Zakona ispunjava i poseban uvjet stručne osposobljenosti ili položenoga majstorskog ispita.

(2) Fizička osoba koja ispunjava opće uvjete iz članka 4. ovoga Zakona a ne ispunjava poseban uvjet stručne osposobljenosti ili položenoga majstorskog ispita može obavljati vezani obrt ako na tim poslovima zaposli radnika koji udovoljava tom uvjetu.

računaj onda da za bar min dvije osobe moraš plaćati doprinose.

Članak 6.
...

(4) Vezane obrte mogu obavljati i fizičke osobe sa završenom odgovarajućom srednjom stručnom spremom ako je sjedište obrta na područjima određenim Zakonom o područjima posebne državne skrbi i Zakonom o otocima.

(5) Fizičke osobe iz stavka 4. ovoga članka dužne su u roku od godine dana nakon stjecanja uvjeta iz članka 56. ovoga Zakona položiti majstorski ispit za odgovarajuće majstorsko zvanje.

malo o majstorskom ispitu

Majstorski ispiti su državno priznati ispiti, regulirani Zakonom o obrtu i Pravilnikom o postupku i načinu polaganja majstorskog ispita, te ispita o stručnoj osposobljenosti, a mogu se polagati za zvanja s liste vezanih obrta, čije je programe donio ministar za gospodarstvo, rad i poduzetništvo.
Ispit mogu polagati osobe koje su položile pomoćnički i završni ispit i imaju najmanje 2 godine radnog iskustva u zanimanju za koje žele steći majstorsko zvanje.
Ispit mogu polagati i osobe s neodgovarajućom srednjom stručnom spremom ako na dan pristupanja ispitu imaju najmanje 3 godina radnog iskustva u zanimanju za koje žele polagati majstorski ispit.

Ako sam dobro shvatila, prvo moraš negdje raditi kao pizza majestor, a onda ići na majstorski ispit.

Gornja životna granica za prijavu ispita nije propisana.
Ispit se prijavljuje i polaže pri Hrvatskoj obrtničkoj komori - područnoj obrtničkoj komori.
Za pristup ispitu potrebno je priložiti:
Prijavnicu za ispit
Svjedodžbe o pomoćničkom i završnom ispitu
Dokaz o ispunjavanju uvjeta o radnom iskustvu (preslika radne knjižice i potvrda o radnom iskustvu u zanimanju za koji se ispit polaže)
Rodni list

Potvrdu o radnom iskustvu izdaje poslodavac i ovjerava se kod javnog bilježnika.
Majstorski ispit polaže se pred komisijom Hrvatske obrtničke komore. Članovi ispitnih komisija su ugledni majstori obrtnici i ostali stručnjaci.
Majstorski ispit sastoji se od četiri dijela:
Izrade praktične zadaće i / ili radne probe,
Provjere teorijskih znanja nužnih za vješto obavljanje poslova primjerenih obrtu,
Provjere znanja iz područja gospodarstva, poznavanje propisa o vođenju poslovnih knjiga i propisa o obavljanju obrta,
Osnovnih znanja nužnih za poduku naučnika

Troškove ispita podmiruju ispitanici. Ispitaniku koji je položio majstorski ispit izdaje se DIPLOMA o majstorskom zvanju (majstorska diploma). Majstorska diploma omogućuje samostalno otvaranje i vođenje obrta ili vođenje obrta za drugog obrtnika kao i lakše zapošljavanje. Majstorsko zvanje upisuje se u radnu knjižicu. Pripreme za polaganje majstorskih ispita nisu obvezne, ali se mogu realizirati kod ustanova koje imaju verificiranu ovu djelatnost.

Ispiti o stručnoj osposobljenosti mogu se polagati za jednostavnija zanimanja s liste vezanih obrta za koje je objavljen program njihova polaganja. To su:...?

Za pristup ispitu potrebno je priložiti:
Prijavnicu za ispit
Dokaz o državljanstvu
Rodni list

Ispit se prijavljuje i polaže pri Hrvatskoj obrtničkoj komori - područnoj obrtničkoj komori.
Ispit se polaže pred komisijom Hrvatske obrtničke komore, a članovi ispitnih komisija su obrtnici i stručnjaci za područje gospodarstva i pravnih propisa.
Ispit se sastoji od:
Izrade praktičnog rada i / ili radne probe
Provjere znanja nužnih za samostalno obavljanje obrta.

Troškove ispita podmiruju ispitanici.
Ispitaniku koji položi ispit izdaje se UVJERENJE stručnoj osposobljenosti. Uvjerenje o stručnoj osposobljenosti omogućuje samostalno otvaranje i vođenje obrta za koji je ispitanik osposobljen.
Stručna osposobljenost upisuje se u radnu knjižicu.
Pripreme za polaganje ispita o stručnoj osposobljenosti nisu obvezne ali se mogu realizirati u ustanovama koje imaju verificiranu ovu djelatnost.

pitanje je sada da li ti uopće treba majstorski ispit za halo pizza. pa probaj poslati mail ili nazvati http://obrtnici-zagreb.hr/obrtzanimanje/sadrzaj/ispiti-majstorski.htm

MrGood
11.02.2012., 12:14
država oteže, da. meni isplatili jedan dio poticaja, sad otežu sa drugim djelom iako sam ja ispoštovala sve što se od mene tražilo, a oni - još nisu isplatili poticaj.

dakle, za poticaje sa burze ne možeš dobiti ako nisi 6mj na zavodu, ovo sa podizanjem naknade, zbilja ne znam.

Ma da, tak sam već čuo, da se dosta oteže s tim. Ali ovo sa jednokratnim podizanjem naknade navodno ide brzo, a sad jel je ili nije - pojma nemam.

debelitis
11.02.2012., 21:23
Zlocka hvala ti na podrobnom objasnjenju . Zaista hvala. I nadam se da si u pravu za ovo da mi mozda ni netreba majstorski za otvorit halo pizzu jer po ovom zakonu ispada da osobe sa mojom SS niti nemogu otvorit , sto se meni cini kao da granici sa zdravim razumom, odnosno nema logike. Zato se nadam da si u pravu , u ponedjeljak idem na hitro.hr pa kad saznam sve napisem ovdje. Pozzz

zlocka
12.02.2012., 09:26
tamo možda nećeš saznat sve. čitam da se ljudi sn jima jako muće. najbolje otići u ured za gospodarstvo, obično je neka općina. pa probaj naći gdje je kod tebe, oni će ti dati najbolje informacije.

debelitis
12.02.2012., 14:05
tamo možda nećeš saznat sve. čitam da se ljudi sn jima jako muće. najbolje otići u ured za gospodarstvo, obično je neka općina. pa probaj naći gdje je kod tebe, oni će ti dati najbolje informacije.

a ja cu otic prvo kod njih pa cemo vidit za dalje. a postoji li obični tečaj za pizzajola?

zlocka
12.02.2012., 20:34
čujem da ljudi kod njih čekaju po mjesec dana papire. nešto što u gradskom uredu dobiješ za pola sata. možda sada neće biti gužve kad je promet u kolapsu. sretno.

debelitis
13.02.2012., 13:25
čujem da ljudi kod njih čekaju po mjesec dana papire. nešto što u gradskom uredu dobiješ za pola sata. možda sada neće biti gužve kad je promet u kolapsu. sretno.

evo bio sam jutros, uglavnom zena me skroz krivo shvatila,ona mislila da cu ja radit pizze ko doma one kockaste i šibat vani ,hahahhaa, uglavnom trebam ic u ured, baš kako ti kažeš da mi oni kazu minimalno tehničke uvjete koje moram imat, s tim da onda njihov inspektor izlazi na teren i procjenjuje da ili ne, moram priznat da me strah da ce nesto muljat , znamo svi kakva nam je birokracija u državi. sutra idem ujutro opet u grad, no ovaj puta u gradski ured, pa cemo vidjet, u svakom slucaju nece me nista pokolebat.

lordica84
18.02.2012., 10:50
otvaram obrt, trgovinu sa školskim/uredskim priborom, igračkama itd.
provjerila sam na hitro.hr-u da mi za otvaranje obrta nije potrebna trgovačka škola. prostor imam kao i minimalne teh uvijete.
jedino mi je nejasna ta nacionalna klasifikacija djelatnosti. što sve i koliko toga mogu izabrati?
naime pored prodaje voljela bih imati mogucnost vlastite proizvodnje čestitki,pozivnica,mašni itd i to onda prodavati u svom dućanu. jeli to moguće?

zlocka
19.02.2012., 12:07
da. izrada od papira, a za to ti nije potrebna maloprodaja. sve što se proizvede, podrazumijeva se da ćeš prodati.
da bi imala trgovinu ipak moraš imati stručnu spremu: prodavač, sss ekonomskog ili komercijalnog smjera, gimnazija, upravni referent, administrativni tajnik.
nemoj se baš držati svega što piše na hitro.hru, odi u ured za gospodarstvo i tamo se raspitaj.

lordica84
19.02.2012., 12:42
da. izrada od papira, a za to ti nije potrebna maloprodaja. sve što se proizvede, podrazumijeva se da ćeš prodati.
da bi imala trgovinu ipak moraš imati stručnu spremu: prodavač, sss ekonomskog ili komercijalnog smjera, gimnazija, upravni referent, administrativni tajnik.
nemoj se baš držati svega što piše na hitro.hru, odi u ured za gospodarstvo i tamo se raspitaj.

nije istina,od 10mj prosle godine za otvaranje trg obrta nije potrebna strucna sprema koju si navela vec bilo koja trogodišnja srednja škola. raspitala sam se u uredu za gospodarstvo i cak u ministarstvu od kojeg sam dobila pisanu potvrdu.

e sad mene zanima da li ja mogu sa tim svojim obrtom proizvoditi vlastite npr pozivnice za vjenčanje i prodavati ih u toj svojoj maloprodaji. kakvu nkd moram izbrati? sto je sa dklaracijom? itd.
taj dio mi bas nije jasan. dal se onda moram registrirat kao trgovina i proizvodnja ili? :ne zna:

zlocka
19.02.2012., 13:00
ako su ti tako rekli onda super :D
ja sam otvorila u 9mj pa je još trebalo.

za nkd:

17.2 Proizvodnja proizvoda od papira i kartona
17.21 Proizvodnja valovitog papira i kartona te ambalaže od papira i kartona
Ovaj razred uključuje:
- proizvodnju valovitog papira i kartona
- proizvodnju ambalaže od valovitog papira i kartona
- proizvodnju složive ambalaže od papira i kartona
- proizvodnju ambalaže od tvrdih ploča
- proizvodnju ostale ambalaže od papira i kartona
- proizvodnju vreća i vrećica od papira
- proizvodnju uredskih registratora i sličnih proizvoda
Ovaj razred isključuje:
- proizvodnju omotnica, vidi 17.23
- proizvodnju oblikovanih i prešanih predmeta od ljepenke (npr. kartona za pakiranje jaja,
oblikovanih podloga od ljepenke), vidi 17.29
17.22 Proizvodnja robe za kućanstvo i higijenu te toaletnih potrepština od papira
Ovaj razred uključuje:
- proizvodnju proizvoda od papira za kućanstvo i osobnu higijenu te proizvoda od celulozne
vate:
· listića za čišćenje
· rupčića, ručnika, papirnatih ubrusa
· toaletnog papira
· higijenskih ručnika i tampona, pelena i podložaka za dječje pelene
· čaša, tanjura i poslužavnika
- proizvodnju tekstilne vate i proizvoda od vate: higijenskih ručnika i tampona, itd.
Ovaj razred isključuje:
- proizvodnju vate od celuloze, vidi 17.12
17.23 Proizvodnja uredskog materijala od papira
Ovaj razred uključuje:
- proizvodnju papira za tiskanje i pisanje, spremnog za upotrebu
- proizvodnju tiskovnog papira za računala, spremnog za upotrebu
- proizvodnju samokopirajućeg papira, spremnog za upotrebu 41
- proizvodnju matrica za umnožavanje karbon-papira, spremnog za upotrebu
- proizvodnju gumiranog i ljepivog papira, spremnog za upotrebu
- proizvodnju poštanskih omotnica i pisama omotnica
- proizvodnju školskog i uredskog pribora za pisanje (bilježnica, registratora,
računovodstvenih knjiga, poslovih obrazaca itd.), kada tiskana informacija nije glavna
karakteristika
- proizvodnju kutija, vrećica i notesa koji sadrže određeni asortiman papira za pisanje
Ovaj razred isključuje:
- tiskanje na proizvodima od papira, vidi 18.1

17.29 Proizvodnja ostalih proizvoda od papira i kartona d. n.
Ovaj razred uključuje:
- proizvodnju etiketa
- proizvodnju filtar-papira i kartona
- proizvodnju bobina, „špula“, poklopaca itd., od papira i kartona
- proizvodnju kutija za jaja i drugih proizvoda za pakiranje od prešanoga kartona itd.
- proizvodnju noviteta od papira
- proizvodnju kartica od papira ili kartona za uporabu u žakard-strojevima
Ovaj razred isključuje:
- proizvodnju igraćih karata, vidi 32.40
- proizvodnju igara i igračaka od papira i kartona, vidi 32.40

http://www.dzs.hr/Hrv/important/Nomen/nkd2007/nkd2007objasnjenja.pdf

Boobiee
19.02.2012., 17:02
Pozdrav!

Imam pitanje u vezi otvaranja obrta. Naime ja bi otvorila salon za ugradnju noktiju a ujedno i prodavala opremu za to isto, maloprodaja, koju bi uvozila iz EU (Njemacka, Poljska). Da li je to moguce?

Hvala!

kate17
23.03.2012., 23:07
pozdrav

moje pitanje se odnosi na otvaranje obrta za proizvodnju i plasman suvenira od meda, lavande ...
Zanima me da li netko od vas zna da li mi treba neka posebna struka za to ili moram nekoga zaposliti ili mogu ?
Htjela bih proizvode tj suvenire prodavati na štandu - da li je to moguće ili moram baš u suvenirnici ?
Koliko to vremenski traje - otvaranje obrta , ili je to sve relativno :-) ?

hvala vam unaprijed :-)

zlocka
26.03.2012., 19:03
mislim da ne trebaš nikakvu struku za to.
e sad, niste dali dovoljno informacija, da li sami porizvodite lavandu i med ili kupujete...

01.49 Uzgoj ostalih životinja (pčele, proizvodnja meda i voska )
01.28 Uzgoj bilja za uporabu u farmaciji, aromatskog, začinskog i ljekovitog bilja
10.89 Proizvodnja ostalih prehrambenih proizvoda, d. n (?) - u objašnjenju je proizvodnja umjetnog meda, ne znam kakav je to.
47.89 Trgovina na malo ostalom robom na štandovima i tržnicama
47.91 Trgovina na malo preko pošte ili interneta

iako će ti u uredu za gospodarstvo reći točne informacije o djelatnostima
http://www.safu.hr/datastore/filestore/10/NACE_2007_With_Explanations.pdf

zapravo ne treba dugo da se osnuje obrt. dođete se informriati, platite biljege, popunite papire u milijun primjera, odneste njima. ne znam jel vam se žuri ili ne, možete staviti početak rada, mjesec dva, da sve sredite, ili odmah. ali vam idu odmah doprinosi i već sljedeći mjesec ih morate platiti.
prvo platite za štambilj i tablu sa podacima koja ide na adresu obrta, pa račun u banci. pronađite dobrog računovođu za prijavu na poreznu,prijava na mirovinsko, zdravstveno i sl. al to nakon što definirate početak rada.

kety 0406
29.03.2012., 10:22
bok! ja bi otvorila obrt,trgovinu cipela!!! koliko to dugo traje i koliko bi me to koštalo otvaranje i koliko traje??? HVALA

kate17
29.03.2012., 11:48
mislim da ne trebaš nikakvu struku za to.
e sad, niste dali dovoljno informacija, da li sami porizvodite lavandu i med ili kupujete...

01.49 Uzgoj ostalih životinja (pčele, proizvodnja meda i voska )
01.28 Uzgoj bilja za uporabu u farmaciji, aromatskog, začinskog i ljekovitog bilja
10.89 Proizvodnja ostalih prehrambenih proizvoda, d. n (?) - u objašnjenju je proizvodnja umjetnog meda, ne znam kakav je to.
47.89 Trgovina na malo ostalom robom na štandovima i tržnicama
47.91 Trgovina na malo preko pošte ili interneta

iako će ti u uredu za gospodarstvo reći točne informacije o djelatnostima
http://www.safu.hr/datastore/filestore/10/NACE_2007_With_Explanations.pdf

zapravo ne treba dugo da se osnuje obrt. dođete se informriati, platite biljege, popunite papire u milijun primjera, odneste njima. ne znam jel vam se žuri ili ne, možete staviti početak rada, mjesec dva, da sve sredite, ili odmah. ali vam idu odmah doprinosi i već sljedeći mjesec ih morate platiti.
prvo platite za štambilj i tablu sa podacima koja ide na adresu obrta, pa račun u banci. pronađite dobrog računovođu za prijavu na poreznu,prijava na mirovinsko, zdravstveno i sl. al to nakon što definirate početak rada.

Hvala zloćka :) na odgovoru .
Suvenire od lavande bi sama izrađivala - obične kesice sa lavandom , dok bi eterična ulja od lavande, med , aromatične soli i sl kupovala i prodavala na tom štandu .
kolike su obaveze za vlasnika obrta ili da li to ide kao svaki drugi zaposlenik koji može biti na pola radnoga vremena ili postoji točno određeni iznos za mirovinsko i sl. Znam da moram plaćati te obaveze iako sam u radnome odnosu .
Ok , znam da će mi sve ove podatke dati knjigovođa nego za prvu da znam u grubo o čemu se radi ?
Ja konkretno želim otvoriti štand ovo ljeto , da li onda u Uredu državne uprave navodim neki okvirni datum kao npr 1.6. otvaranja obrta pa oni malo odulje sa otvaranjem ili kažem da želim otvoriti npr 1.4 pa se oni kao požure jer ipak trebam imati obrtnicu ako se namjeravam natjecati za koncesiju - a to je tako blizu :)
Ili će mi oni konkretno kazati da li sam zakasnila za ovo ljeto ili ne ?

evo , hvala još jednom na odgovorima :)

zlocka
29.03.2012., 13:17
uf, mislim da moraš imati već obrtnicu, ali to mi je nekak logično. dal je baš tak, probaj se raspitati.
kada ideš u ured za gospodarstvo sve im reci, trebaš proizvodnju suvenira i trgovinu proizvode od meda, da bi prodavala na štandovima i sl. oni će te dobro uputiti.
kao vlasnik nemožeš biti zaposlena na pola radnog vremena, a doprinosi su oko 1800kn svaki mjesec. bar su toliki kada nisi nigdje zaposlen osim u obrtu.

kate17
29.03.2012., 20:48
uf, mislim da moraš imati već obrtnicu, ali to mi je nekak logično. dal je baš tak, probaj se raspitati.
kada ideš u ured za gospodarstvo sve im reci, trebaš proizvodnju suvenira i trgovinu proizvode od meda, da bi prodavala na štandovima i sl. oni će te dobro uputiti.
kao vlasnik nemožeš biti zaposlena na pola radnog vremena, a doprinosi su oko 1800kn svaki mjesec. bar su toliki kada nisi nigdje zaposlen osim u obrtu.

dobro , biti će kako bude moglo biti za ovo ljeto :)
Da li će mi tribati onda i neki posebni uvjeti za proizvodnju suvenira : prikazati prostor za obavljanje rada i sl ?
U stalnom sam radnom odnosu , zaposlena sam u d.o.o. - u .

kate17
30.03.2012., 19:59
Evo da kažem dobre vjesti :)
Danas bila u Uredu državne uprave i riješila otvaranje obrta . - preslik osobne, biljeg 20,00 kn, uplata za otvaranje obrta 250,00 , uplata za izdavanje obrtnice 200,00 kn i tribala bi obrtnicu dobiti već početkom idućeg tjedna .

navela sam sezonski obrt i to tek od 1.6. - og . kada dobijem obrtnicu otići ću kod knjigovođe i izraditi pečat.

zlocka
31.03.2012., 17:30
super :)
i treba ti iz banke račun. onda ti knjigovođa popunjava papire koje nosiš na poreznu.

Angang
31.03.2012., 18:34
imam nekoliko pitanja,probala sam saznati na hitro.hr ,na općini...svugdje zalupljena vrata,a odgovora nigdje,pa ako neko zna,molim da me uputi što i kako:
imam srednju poljoprivrednu školu(opći 4god smjer),zaposlena sam stalno u jednoj firmi i taj posao za sad ne bi napuštala,dok ovaj ne uhodam da mogu pristojno živjeti-znači da li je moguće otvoriti obrt,kao honorarni izvor zarade-izrada i ukrašavanje torti i ručno rađenje pralina?
kužim da je to vezano zanimanje i da mi treba prekvalifikacija za slastičara,to nije problem,problem je u 2 godine radnog iskustva u struci kao pravo na polaganje majstorskog ispita-ne želim napuštati siguran,stalni posao da bi išla kod nekog šiptara raditi 2 godine(a ja znam više tehnika od njega)-može li se to kako zaobići?
ne isplati mi se zaposliti nekoga ko ima majstorski,već bi radila sama isključivo vikendom kad imam naruđbi.
nedavno mi je netko natuknuo caku(bez previše detalja i opisa) da mogu otvoriti obrt za preradu poljoprivrednih proizvoda(što brašno,šećer,ulje,čokolada,orašasti plodovi ustvari i jesu)-koliko je to u praksi izvedivo?

zlocka
01.04.2012., 08:58
ja se ne bi baš igrala. jako puno inspekcija hoda i nemilosrdne su za kazne. i ako misliš da ćeš raditi vikendom, varaš se. torte i kolači moraju biti gotovi do vikenda...znaći radiš ih preko tjedna.

kate17
01.04.2012., 09:07
super :)
i treba ti iz banke račun. onda ti knjigovođa popunjava papire koje nosiš na poreznu.

Već imam otvoren žiro-račun . Da li se o njemu radi ili otvaram poslovni račun?

zlocka
01.04.2012., 16:56
ja misli mda moraš imati poslovni. kada potpisuješ ugovor, moraš lupiti žig, dati oib i ime obrta. to ime + tvoje stoji na kartici koju dobiješ.

ivan_kat
12.04.2012., 19:21
Pozdrav,

Molio bi da mi netko da neku konkretnu informaciju jer vec par dana zivkam od drzavne uprave, sanitarne, firme za atest da bi dobio info kakve ja to aparate moram uzeti da bi proslo inspekciju za rad.
Znam da moram imati sanitarnu, polozeno protupozarno, zastita na radu, atest isto na sve instrumente, ali mene zanima sto tribam kupiti za djelatnost s kojom se namjeravam baviti.
Naime to ce biti za sada sezonski posao pripravljanja brze hrane ali iskljucivo vocne i povrtne salate, neki ugostietlji mi kazu da moram imati sudoper s dva korit zbog voca i mesa konkretno piletine koja ide u salatu, netko mi kaze da moram imati radnu povrsinu od inoxa a drugi mi kazu da ne moram, da li trebam imati obican firzider s eko plinom sto vecina novih danas i ima ili moram imati frizider s displayem koji pokaziva temperaturu.
Ja bi bio zahvalan da me netko uputi bar na pravu adresu da znam koga trebam pitati sto mi je sve potrebno od aparature za djelatnost s kojom se namjeravam baviti jer za ovo ne treba struka nego je kvalificirano u objekt brze prehrane voce i povrce di treba samo pripravatelj hrane.
Hvala vam puno...

zlocka
13.04.2012., 08:41
obzirom da sam radila u jednom sličnom objektu, samo nije bilo sa salatama. oni su na prodajno mjesto donjeli već sve pripremljeno. djevojke su sve slagale u rukavicama, pa nije bilo problema sa inspekcijama.

GricGric
13.04.2012., 18:49
Pozdrav,

Molio bi da mi netko da neku konkretnu informaciju jer vec par dana zivkam od drzavne uprave, sanitarne, firme za atest da bi dobio info kakve ja to aparate moram uzeti da bi proslo inspekciju za rad.
Znam da moram imati sanitarnu, polozeno protupozarno, zastita na radu, atest isto na sve instrumente, ali mene zanima sto tribam kupiti za djelatnost s kojom se namjeravam baviti.
Naime to ce biti za sada sezonski posao pripravljanja brze hrane ali iskljucivo vocne i povrtne salate, neki ugostietlji mi kazu da moram imati sudoper s dva korit zbog voca i mesa konkretno piletine koja ide u salatu, netko mi kaze da moram imati radnu povrsinu od inoxa a drugi mi kazu da ne moram, da li trebam imati obican firzider s eko plinom sto vecina novih danas i ima ili moram imati frizider s displayem koji pokaziva temperaturu.
Ja bi bio zahvalan da me netko uputi bar na pravu adresu da znam koga trebam pitati sto mi je sve potrebno od aparature za djelatnost s kojom se namjeravam baviti jer za ovo ne treba struka nego je kvalificirano u objekt brze prehrane voce i povrce di treba samo pripravatelj hrane.
Hvala vam puno...

Ako si obrtnik, obrati se u udruženje obrtnika, oni će te uputiti dalje.

Za rad sa hranom moraš imati HACCP - sustav kontrole ispravnosti, oni će te vjerojatno informirati o svemu što te zanima.

moira_67
17.04.2012., 08:22
Prilikom otvaranja obrta, kako odvagnuti koji model oporezivanja dohotka izabrati: paušalno ili po dohotku?
Svaki savjet dobrodošao ;)

Leslie_Eldridge
17.04.2012., 09:47
Prilikom otvaranja obrta, kako odvagnuti koji model oporezivanja dohotka izabrati: paušalno ili po dohotku?
Svaki savjet dobrodošao ;)

Nisam baš siguran da to možeš birati.
Kad sam ja otvarao obrt, dobio sam rješenje o predujmu poreza na dohodak koji moram plaćati mjesečno. Na kraju godine predam poreznu prijavu i obračuna se porez na dohodak. U prvim godinama poslovanja čak sam tražio povrat uplaćenog poreza (radio s gubitkom) i uredno ga dobijao

kanotolki
17.04.2012., 16:16
nedavno prije par mjeseci sam dobio otkaz kao tehno višak. nije HT:) . Pošto sam u turističkom gradu imam zamisao da kupim jedan rabljeni putnićki kombi s klimom za 8 plus 1 Osobu. Samo iznajmljivanje istog (PREKO SEZONE) me zanima, znaći trebam obrt (KOJI BI NAKON SEZONE OTKAZAO)za rentiranje ili ne trebam otvarati obrt. Ako treba obrt za tu djelatnost da li mogu tražiti potporu od HZZO-a (12 do 15 tis kuna) ili tre ba za tu pomoć biti bez posla 2 godine.Može odgovor. Hvala

givana
17.04.2012., 21:28
Pozdrav svima.
Zanima me jedna stvar. Muž je otvorio obrt za prijevoz i počeo je obavljati usluge prijevoza za jednu firmu. Može li on imati na kombiju natpis "pirjevoz za vlastite potrebe" i ispod naziv obrta ili mora pisati "obrt za prijevoz" pa naziv obrta??
Unaprijed se zahvaljujem na odgovorima!!

NoviPosao
12.05.2012., 15:31
Molim pomoć!

Radi se o prodaji alkoholnih i bezalkoholnih pića na pokretnom štandu, samo preko sezone. U koju djelatnost to spada, da li trebam na nešto posebno paziti pošto se radi i o prodaji alkohola...? Svaki savjet dobrodošao!

hvala!

Ginger Boop
13.05.2012., 22:48
Pitanje je u naslovu posta. Sve mi je jasno o proceduri otvaranja obrta, ali koliko to košta mjesečno nakon što je obrt otvoren :ne zna: Drugim rječima: tko će me sve moći musti, 100 po 100 kuna dok meni ne ostane ništa?

Ono što bih ja otovorila je slobodni obrt za jedan tip intelektualnih usluga, a prihodi ne bi prelazili prekoonih 85 000 kn godišnje (znači van sustava PDV-a). Tko od obrtnika može reći koji su oni "nevidljivi" troškovi koje ne vidimo dok smo fokusirani na otvaranje.

Ako tko može odgovoriti, bila bih zahvalna, ne samo ja, nego vjerujem i drugi koji ulaze u ovaj proces a možda ne misle o tim detaljima.

AttitudeAdjuster
13.05.2012., 22:56
Pitanje je u naslovu posta. Sve mi je jasno o proceduri otvaranja obrta, ali koliko to košta mjesečno nakon što je obrt otvoren :ne zna: Drugim rječima: tko će me sve moći musti, 100 po 100 kuna dok meni ne ostane ništa?

U startu:

~1800 kn mjesečno za doprinose
~300 kn kvartalno za komoru
~340 kn godišnjeg flat-poreza na tvrtku

na to dodaj kolko te košta knjigovođa i tak to...

Znači, od mjesečne zarade skoro 2000 ode "pod odma'"...

sonica
21.05.2012., 13:53
ako možda netko zna ili ima ovakav slučaj(otvaranje obrta stranog državljana u RH) ovako, talijan bi u rh otvorio obrt(sezonski)ili to mora biti firma, nema tu ni prebivalište, kupio bi pokretne kamp kućice i iznajmljivao bi ih, pa me zanima šta mu sve treba za to i koja su mu sve davanja ili ako netko zna u kojem to priručniku mogu naći?
lp

mata000
29.05.2012., 09:04
par pitanja:

- ako je obrt registriran na osobu koja je već u radnom odnosu i za koju se redovno uplaćuju doprinosi, obrt ne mora za tu osobu uplaćivat doprinose, jel tako?

- može li obrt isplaćivati stipendije?

- kod zapošljavanja honorarnih djelatnika, koji se sve porezi i doprinosi za njih uplaćuju?

zahvaljujem se unaprijed :)

zlocka
29.05.2012., 22:24
ovo prvo, mislim da se dio plaća.
ovo drugo se treba raspitati
treće, ja sam pitala dal mogu zaposliti studente ili honorarce, pa su mi rekli da mogu samo uz ugovor o djelu ili za stalno (skraćeno radno vrijeme)

Strašnaa
30.05.2012., 11:44
Pozdrav!
Imam nekoliko pitanja. Suprug i ja bi otvorili obrt..malu trgovinicu mješovitom robom (seosku). Zanima me šta se dogadja ako odmah pri otvaranje obrta se prijavimo u sustav PDVa a na kraju godine zarada ne bude veća od 85 000 kn? Da li je onda bolje ne ući odmah u sustav PDVa?
Naime trgovinica bi bila u selu u kojem (provjereno) ima potrebe za takvom trgovinom, i mi ne očekujemo nikakvu veliku zaradu, tek toliko da se to "okreće".
Kakvo radno vrijeme bi bilo pametno prijavit s obzirom da bi bio jedan zaposlenik, to sam ujedno i ja kao vlasnik?
Mjesto gdje bi trgovina bila je na području od posebe državne skrbi? Postoje li još kakvi poticaji za otvaranje obrta na takvom području?
Trgovina bi bila u našoj kući.
nadam se da će mi netko moći bar malo pomoć!

bubamara1205
30.05.2012., 19:32
Pozdrav!
Imam nekoliko pitanja. Suprug i ja bi otvorili obrt..malu trgovinicu mješovitom robom (seosku). Zanima me šta se dogadja ako odmah pri otvaranje obrta se prijavimo u sustav PDVa a na kraju godine zarada ne bude veća od 85 000 kn? Da li je onda bolje ne ući odmah u sustav PDVa?
Naime trgovinica bi bila u selu u kojem (provjereno) ima potrebe za takvom trgovinom, i mi ne očekujemo nikakvu veliku zaradu, tek toliko da se to "okreće".
Kakvo radno vrijeme bi bilo pametno prijavit s obzirom da bi bio jedan zaposlenik, to sam ujedno i ja kao vlasnik?
Mjesto gdje bi trgovina bila je na području od posebe državne skrbi? Postoje li još kakvi poticaji za otvaranje obrta na takvom području?
Trgovina bi bila u našoj kući.
nadam se da će mi netko moći bar malo pomoć!

pokušat ću ja sa onime što znam- ući ili ne u pdv je vječito je pitanje...pretpostavljam da ćete imati osobu koja će vama voditi knjige pa će Vas dodatno savjetovati,no....ući ili ne u sustav ovisi o tome hoćete li raditi sa krajnjim potrošačima ili firmama (manje bitno, ali...), pa sve do toga hoćete li imati velika ulaganja pa sukladno time prebijati moguće obveze za plaćanje pdv-a (vi nabavite dobra čiji je zbroj plaćenih obveza za pdv 50.000,00kn a prodate robe u vrijednosti 45.000,00kn- država Vam "vraća" 5.000,00kn razlike koju možete koristiti za nešto drugo-plaćanje doprinosa i sl.)...oprez kod dobrovoljne prijave u pdv-obvezni ste u njemu biti idućih pet godina; uđete li dogodine po sili zakona jer ste premašili onaj limit, slijedeću godinu možete tražiti izlaz iz pdv-a. u prvom slučaju to ne možete. btw, limit je 230.000,00, a ne 85.000,00kn. radno vrijeme ćete odrediti po nekoj logici-ako prodajete kruh, raditi ćete ujutro jer je interesantnije, zar ne? uostalom, kao vlasnik možete raditi od 0-24 ako vam se tako hoće.
za poticaje nemam blage veze- to treba dobro pronjuškati- sve ovisi o djelatnosti kojom se bavite...znam da je proizvodnja uvijek aktualna, za trgovinu nemam pojma. hzz je davao novčane poticaje ako ste bili dulje od 6 mj u evidenciji...treba se raspitati...sretno! ;)

Strašnaa
30.05.2012., 19:46
Hvala na odgovoru. Radi se o manjoj seoskoj trgovinici koja bi radila s maloprodajnim računima...ali zanima me i za taj ulazak u sustav PDVa zato sto bi neku robu nabavljao sam u većem trgovačkom centru, a neku izravno od dobavljača. Pa me zanima koja je opcija onda povoljnija. Da li ako se radi o R1 računu, za kupljenu robu, da li mi bude obračunat PDV? I sl

bubamara1205
30.05.2012., 20:59
R1 račun izdaje obveznik poreza na dobit (poduzaća-d.o.o., i iznimno obrtnik koji je u sustavu poreza na dobit) a R2 obveznik poreza na dohodak (opet obrt-ali to je onaj u sustavu poreza na dohodak). ne znam jesam li te uopće dobro shvatila, no da li ti kupila robu izravno od dobavljača ili u trg.centru, tražiti ćeš R1 račun što znači da će na takovom računu pisati i ime onog od kojeg kupuješ robu i ime tvoga obrta. A to opet znači da takve račune možeš koristiti kao trošak poslovanja. ako budeš u sustavu pdv- tim računima prebijaš obvezu za pdv, ne budeš li u sustavu tebi će dobavljači (koji su u sustavu pdv) normalno zaračunati pdv i ti ćeš ga platiti i nemaš ga čime prebijati, već ti i osnovica i pdv predstavljaju trošak poslovanja. a ti kao takav obrtnik (koji nije u pdv-u) izdaješ račune sa napomenom da pdv nije uračunat jer nisi u sustavu.

lili p.
30.05.2012., 21:09
Ukoliko se nema većih početnih ulaganja, po meni, nema potrebe za ulazak u sustav PDV-a pogotovo kad radiš sve u maloprodaji.
Probaj malo računicu staviti na papir, pa odluči :mig:

vlado3
30.05.2012., 22:48
Lili, ovo "pravilo" vrijedi kod uslužnih djelatnosti, u trgovini sumnjam da se isplati kod rada na "bijelo", a o tome ovdje govorimo.
Mali dućančić ima i mali RUC pa ako ima samo neke troškove sa strane (knjigovodstvo, struja, voda, eventualno gorivo ...) isplati se biti u sustavu PDV-a, barem po mojoj matematici, ali stoji to da je najbolje staviti na papir pa vidjeti. Otegotna okolnost ulaska u PDV je obaveza ostajanja pet godina kao što je bubamara već napomenula.

Strašnaa
31.05.2012., 08:25
Hvala vam...skužila sam da se isplati bit u sustavu PDV, ali s obzirom da je čak i povišen na 230 000 kn, sumnjam da bi moja mala (seoska) trgovinica ušla u sustav. Svi navedeni troškovi bi bili minimalni, jer bi trgovina bila u našoj kući-točnije vikendici, knjigovodstvo bi vodila sama.

bubamara1205
31.05.2012., 10:00
onda je možda zaista bolje preskočiti ulazak, barem ovu godinu. ako ništa drugo, već kada ćeš sama voditi knjige-pojednostavljuješ si knjigovodstvo...papri manje za predavati... ;)

Strašnaa
31.05.2012., 11:17
Pa da, barem za prvu godinu.

frankiefish
31.05.2012., 16:49
pozdrav,

zanima me nakon što otvorim obrt i odaberem da prvu godinu ne želim biti u sustavu pdv-a, kakve račune moram izdavati, r1 ili r2 i koja je razlika? znam da moram staviti napomenu da nisma u sustavu pdv-a na kraju računa.
do kojeg iznosa prihoda ne moram plaćati pdv tj. ući u sustav pdv-a?

bubamara1205
31.05.2012., 18:03
ako nisi u sustavu pdv, ne stavljaš oznaku R2 (R2= obrtnik dohodaš), i kao što si već napisao- sa napomenom da nisi u sustavu.

R1- izdaju poduzeća (d.o.o.) i obrtnici u sustavu poreza na dobit;
R2- izdaju obrtnici u sustavu poreza na dohodak, samostalne djelatnosti...

...a razlika između prvog i drugog je u tome što prvi plaća pdv i na nenaplaćene račune, dok ovaj drugi ne mora- već tek kada ga naplati.

ako u poreznom razdoblju od jedne godine ostvariš promet veći od 230.000,00 kn tada po sili zakona moraš u sustav pdv-a.

frankiefish
31.05.2012., 19:19
ako nisi u sustavu pdv, ne stavljaš oznaku R2 (R2= obrtnik dohodaš), i kao što si već napisao- sa napomenom da nisi u sustavu.

R1- izdaju poduzeća (d.o.o.) i obrtnici u sustavu poreza na dobit;
R2- izdaju obrtnici u sustavu poreza na dohodak, samostalne djelatnosti...

...a razlika između prvog i drugog je u tome što prvi plaća pdv i na nenaplaćene račune, dok ovaj drugi ne mora- već tek kada ga naplati.

ako u poreznom razdoblju od jedne godine ostvariš promet veći od 230.000,00 kn tada po sili zakona moraš u sustav pdv-a.

a da li moram onda staviti isto tako u napomenu,
U slučaju zakašnjenja zaračunavamo zakonske zatezne kamate.
U slučaju spora nadležan je sud u Zagrebu.
ili to nije potrebno s obzirom da će se naplata vršiti avansno?

moira_67
01.06.2012., 11:57
Obrtnik će u poslovanju koristiti vlastiti prostor. Dakle, raditi će u uredu (stambeni prostor) na adresi sjedišta obrta. Budući da ne može sam sa sobom sklopiti ugovor o najmu, mora li unositi nekretninu u obrt ili ju može koristiti bez da to igdje evidentira.
Da napomenem, radi se o kući, a jedna soba bi se koristila kao ured?

lili p.
01.06.2012., 12:46
Obrtnik može koristiti vlastitu imovinu i ne mora je unositi u imovinu obrta ako mu to ne odgovara :mig:

moira_67
01.06.2012., 12:49
tnx

Mona*
04.07.2012., 16:51
pročitala sam da za otvaranja putničke agencije treba imate najmanje 2 godine radnog staža, je li to istina?
:(

http://infos.hok.hr/hr/faq/f_tehnicka_pitanja/f2_organizacija_rada/uvjeti_za_osnivanje_i_obavljanje_djelatnosti_putni ckih_agencija

lili p.
04.07.2012., 17:02
Mogla bi te zanimati ova (http://www.forum.hr/showthread.php?p=39615254#post39615254) tema :mig:

sashab
09.07.2012., 14:38
Evo nebih otvorio temu da me danas nisu i osobe koje su zaposlene u tome zbunile. Googlam, tražim, jedni kažu jedno drugi drugo. Zovem mirovinsko pitam dali moram plaćati doprinose uz Obrt ako sam već zaposlen kod poslodavca kojeg imam stalni ugovor te mi on redovono sve plaća, pa mi žena na telefonu kaže da mogu, samo pri otvaranju trebam donijeti potvrdu o radu. Da bih otišao tamo kažu nemogu, na netu jedni kažu jedno drugi opet drug. Pa eto ako ima netko to već ima iskustva i radi isto, SAMO DA MI ON to odgovori. Ako sada opet otovorim svoj obrt koji sam prije imao, dali moram plaćati išta od dodatnog? Obrt nebi imao nekog velikog prometa, možda max 10-15 000kn godišnje i to je to. Hvala unaprijed.

more
09.07.2012., 14:47
Evo nebih otvorio temu da me danas nisu i osobe koje su zaposlene u tome zbunile. Googlam, tražim, jedni kažu jedno drugi drugo. Zovem mirovinsko pitam dali moram plaćati doprinose uz Obrt ako sam već zaposlen kod poslodavca kojeg imam stalni ugovor te mi on redovono sve plaća, pa mi žena na telefonu kaže da mogu, samo pri otvaranju trebam donijeti potvrdu o radu. Da bih otišao tamo kažu nemogu, na netu jedni kažu jedno drugi opet drug. Pa eto ako ima netko to već ima iskustva i radi isto, SAMO DA MI ON to odgovori. Ako sada opet otovorim svoj obrt koji sam prije imao, dali moram plaćati išta od dodatnog? Obrt nebi imao nekog velikog prometa, možda max 10-15 000kn godišnje i to je to. Hvala unaprijed.

čim otvoriš obrt dužan si plačat
mirovinsko osiguranje oba 2 stupa
zdrastveno osiguranje
komorski doprinos
porez na tvrtku
u prostoru sjedišta/skladišta obrta(neki da neki ne) moraš prijavit industrisku struju,promjenit tarifu za račune vode.
i neki obrti još plačaju
vodoprivredu,hrvatske šume,zamp itd

je li negdje več plačaš mirovinsko i zdrastveno nema veze

otvori d.o.o. od 10 kn to je za tebe

usdalma
09.07.2012., 15:50
Otegotna okolnost ulaska u PDV je obaveza ostajanja pet godina.

meni je ža šta nisu dopustili (barem kolko san ja upoznat) izlazak iz sustava onome tko je svojevoljno ušao. ja san npr. uša jer san zna da će mi promet biti veći od 85 pa da ne kompliciran, a virujen da su mnogi tako. isto tako znan da mi neće biti ni blizu 230.
neznan dal san u pravu, al kod jedne takve promjene ka šta je ta, u kojoj se tako drastično minjaju uvjeti poslovanja,tribali bi obrtnicima dopustiti ponovni izbor.:ne zna:

sashab
10.07.2012., 07:40
čim otvoriš obrt dužan si plačat
mirovinsko osiguranje oba 2 stupa
zdrastveno osiguranje
komorski doprinos
porez na tvrtku
u prostoru sjedišta/skladišta obrta(neki da neki ne) moraš prijavit industrisku struju,promjenit tarifu za račune vode.
i neki obrti još plačaju
vodoprivredu,hrvatske šume,zamp itd

je li negdje več plačaš mirovinsko i zdrastveno nema veze

otvori d.o.o. od 10 kn to je za tebe

Jučer sam opet bio u Mirovinskom i rekli mi da nemoram ništa plaćati ako već imam stalan posao negdje gdje mi plaća poslodavac mirovinsko. Sad opet jedni jendo, drugi drugo. Rekoh tko već ima otvoren obrt uz rad neka se javi.

lili p.
10.07.2012., 10:25
Već sam ti odgovorila tu (http://www.forum.hr/showthread.php?p=40345695#post40345695). Ne trebaš plaćati mjesečno davanja, već na kraju godine, po obračunu :mig:

Molim da se rasprava nastavi na ovoj temi - obrt uz stalni posao.

hkolar
15.07.2012., 05:54
Ovo sve što pišete je točno! U mirovinskom i na poreznoj upravi znaju sve o plaćanju doprinosa ako uz obrt još negdje drugdje radiš! kao što LILY kaže, doprinosi se plaćaju po poreznoj prijavi na kraju godine, tj. po obračunu! Bedasto je , jer plaća ti poslodavac, pa k tome ti! meni su na poreznoj rekli da će mi "mirovina ak doživim" , biti veća!
MOJ SAVJET: " U firmi sklopi Ugovor-paušal za posao koji radiš", otvori obrt i sam si uplaćuj doprinose!
Uz doprinose značajna stavka ti je i porezna olakšica i k tome plaćanje poreza na dohodak!
Svaki dobar knjigovođa koji vpodi obrtnike, znade sve o tome!
Samo da još napomenem- ako nisi zapsolen u svom obrtu,tj. prijavljen- ne možeš stavaljati u troškove putne naloge idr. što si radio obavljajući svoju djelatnost iz obrta, nego tek kada platiš porez!

Toom_
20.07.2012., 10:19
U startu:

~300 kn kvartalno za komoru
~340 kn godišnjeg flat-poreza na tvrtku

.

Po kojoj formuli se računa porez na tvrku i davanja za komoru?
Našao sam na internetu da je porez na tvrku od 300 - 2000kn. A za davanja sam našao razne podatke pa me sad interesira kako najpreciznije to izračunati.

moira_67
20.07.2012., 10:57
Po kojoj formuli se računa porez na tvrku i davanja za komoru?
Našao sam na internetu da je porez na tvrku od 300 - 2000kn. A za davanja sam našao razne podatke pa me sad interesira kako najpreciznije to izračunati.

Iznos poreza na tvrtku utvrđuju općine odlukom. Ovisno o općini u kojoj se nalaziš ćeš plaćati i porez na tvrtku.
Davanja za komoru također ovise o tome gdje je otvoren obrt te se sastoje od tri različite stavke: HOK, Područna OK te Udruženje obrtnika. Iznosi prema pojedinim udruženjima se nalze u RRIF br. 2/12

zlocka
21.07.2012., 08:23
imam pitanje, pa ne znam dal otvoriti novu temu. vjerujem da će moderatori premjestiti ili odvojiti postove ako misle da je ok.

obrt posluje 10mj. račun sam otvorila u zagrebačkoj banci. da sam znala ne bi tamo otvarala.
ugl, uzimaju mi dosta, valjda svaki put kad samo pogledam karticu skinu novce :504: čak i za dizanje gotovine na zaba bankomatima.
dal tak rade i ostale banke? tražila sam ponudu od splitske i zapravo imaju jako sličnu naplatu, slabo se razlikuje...nešto sam čula da je duplo jeftinija poštanska.

kakva je procedura kad mjenjam banku, mjenjam žiro, prebacujem novce, zatvaram jedan račun? zna li itko?

lili p.
21.07.2012., 11:22
Da, otvoriš novi žr, a stari zatvoriš.
Treba prijaviti i promjenu žr na zdravstveno, mirovinsko i u poreznu :mig:

zlocka
21.07.2012., 14:34
u biti imam kaj hodat. samo da još nađem banku s kojom mogu malo uštediti :D

lili p.
21.07.2012., 15:15
Imas tu temu o internet bankarstvu. Otvorio ju je vlado. Na mobu sam pa mi je nezgodno linkat. Probaj je malo prelistati. Strah me da ces oststi razocarana, jer se sve banke tu negdje.

mata000
22.07.2012., 10:24
par pitanja:

1. ako obrt otvori osoba koja je već zaposlena, a i dalje misli raditi na postojećem mjestu, ona plaća doprinose onih 15+20% dohotka, jel tako. e, a pitanje je plaćaju li se doprinosi, i u kojem iznose, za honorarce koji bi radili u tom obrtu, a također su već zaposleni u drugim poduzećima?

2. malo o nomenklaturi u obrtništvu; prihodi su prihodi, ono koliko proknjižiš kroz godinu dana. a ono što bi se u poduzeću zvalo dobit, u obrtništvu je dohodak? ili sam nešto pomješao?

3. vezano za prethodno pitanje, da li se u obrtništvu računaju proknjiženi ili samo naplaćeni računi na kraju godine? tj, gledaju li se prihodi i rashodi ili primici i izdaci?

maslacak7
24.09.2012., 06:25
Imala sam obrt gdje smo bile obje suvlasnice, izasla sam jer se nismo pokrivale. Ostalo mi dug duga za mirovinsko al nemam sad love al platit cu kad cu moci. Razmisljamo u obitelji otvorit suvenirnicu i usluge interneta, mozda i prodaju putem weba. Imamo svoj prostor koji bi preuredili. Sto je potrebno za takav tip obrta (imala sam odjecu prije) i mogu li ja uopce otvoriti ista dok ne podmirim dug. Inace imam i trgovacku i komercijalnu skolu. Hvala

GricGric
24.09.2012., 17:38
par pitanja:

1. na kraju godine obrtnik podnosi poreznu prijavu, i na osnovu dohotka od obrta koji je prikazao u njoj, porezna uprava mu razrezuje koliko doprinosa mora platiti , a o tome dobija rješenje kući. Ti doprinosi mu se priznaju kao trošak u slijedećoj godini, kad ih je platio.
Porez se plaća zbirno po poreznoj prijavi, kao i za sve ostalo....

2. slično, ali nije isto. Dohodak od obrta je kao dohodak iz plaće ili nekog honorara. Dohodak je uvijek dohodak, bez obzira bio on iz plaće ili iz obrta...
Dobit je razlika prihoda i rashoda. Možda dobit i dohodak u osnovi i jesu slični, no u praksi se razlikuju...

3. gledaju se primici i izdaci.

event girl
29.09.2012., 12:56
Dragi ljudi, tek sam počela proučavati uvjete za otvaranje obrta, pa vas molim da ne zamjerite ako ću pitati totalnu glupost. No zanima me bi li ovako nešto bilo moguće prije nego se bacim dalje na proučavanje. Naime, bi li se moglo otvoriti i registrirati obrt ili firmu za proizvodnju/izradu masivnog nakita od bižuterije, iako ja imam VSS? I dali bi ja taj nakit mogla prodavati online ili bi trebala uzeti u najam neki prostor za izradu i prodaju? :rolleyes: Hvala unaprijed.

kety66
30.10.2012., 14:29
Imam trgovačku školu.Otvorila bih trgovinu rabljene odjeće(second hand shop)Molim dobre ljude da me upute što mi sve trebe za otvaranje trgovine?Gdje nabavljati robu?Trebam li imati neki kapital il mogu po ovom novom zakonu za 10 kn.ko netko zna molim savjet.I da trebam li imati i knjigovođu?

diavo
30.10.2012., 19:41
možda griješim, ali u situaciji kad je pojednostavljen postupak otvaranja jednostavnog trgovačkog društva i kad je to doista mnogo jeftinije, osobno smatram da je mudrije otvoriti tvrtku i tako sam odlučila i sama u ovoj dilemi obrt ili firma.
što se tiče ovog pitanja, trebam li knjigovođu ili ne, nekako mi se to čini jednakim pitanju trebam li obiteljskog liječnika odnosno liječnika opće medicine ili trebam li stomatologa.... unaprijed se ispričavam ukoliko sam ikoga povrijedila ovim svojim komentarom, no željela sam reći da je stručan knjigovođa, tj. računovođa vrlo bitan i potreban svakom poduzetniku i da vjerujem i iskreno se nadam kako će sustav "mogu ja to i sam" pasti u vodu kad uđemo u EU i kad samo na području PDV-a više neće biti važeći samo jedan zakon i jedan pravilnik već cca 1.000 stranica kojima raspolažu zemlje članice EU te da će se ta struka napokon početi cijeniti.

bitchy-as-usual
30.10.2012., 19:52
Dragi ljudi, tek sam počela proučavati uvjete za otvaranje obrta, pa vas molim da ne zamjerite ako ću pitati totalnu glupost. No zanima me bi li ovako nešto bilo moguće prije nego se bacim dalje na proučavanje. Naime, bi li se moglo otvoriti i registrirati obrt ili firmu za proizvodnju/izradu masivnog nakita od bižuterije, iako ja imam VSS? I dali bi ja taj nakit mogla prodavati online ili bi trebala uzeti u najam neki prostor za izradu i prodaju? :rolleyes: Hvala unaprijed.

1. Mozes. Mislim da izrada nakita spada u slobodan obrt ali nisam sigurna. proguglaj to malo. Mozes imati bilo koju skolu/fax. Nije bitno.
2. Mozes ga prodavati online i ne trebas imati ducan. Danas imati ducan s bilo cime ne smatram pametnim potezom pogotovo kad vidim da sve nekako propada i da se ducani zatvaraju. Isplativije je financijski imati online prodaju.
3. racunaj da ce te zezati da moras imati minimalisticke uvjete (prostor u kojem ces skladistiti robu, materijal itd). uvjet je da taj prostor bude poslovan tj. da u građevinskoj dozvoli pise da je namjena poslovna. to moze biti stambeno poslovna zgrada/kuca, neko skladiste i slicno.

Ako imas jos koje pitanje, mozes mi se i na pm javiti. i sama trenutno pokusavam otvoriti obrt (online prodaja) pa otprilike znam sto i kako treba iako jos uvijek skupljam informacije. :)

kety66
31.10.2012., 11:43
možda griješim, ali u situaciji kad je pojednostavljen postupak otvaranja jednostavnog trgovačkog društva i kad je to doista mnogo jeftinije, osobno smatram da je mudrije otvoriti tvrtku i tako sam odlučila i sama u ovoj dilemi obrt ili firma.
što se tiče ovog pitanja, trebam li knjigovođu ili ne, nekako mi se to čini jednakim pitanju trebam li obiteljskog liječnika odnosno liječnika opće medicine ili trebam li stomatologa.... unaprijed se ispričavam ukoliko sam ikoga povrijedila ovim svojim komentarom, no željela sam reći da je stručan knjigovođa, tj. računovođa vrlo bitan i potreban svakom poduzetniku i da vjerujem i iskreno se nadam kako će sustav "mogu ja to i sam" pasti u vodu kad uđemo u EU i kad samo na području PDV-a više neće biti važeći samo jedan zakon i jedan pravilnik već cca 1.000 stranica kojima raspolažu zemlje članice EU te da će se ta struka napokon početi cijeniti.

Ok.razumila sam dakle Tvrtka,koliko bi me koštalo?Može netko da me savjetuje prije koliko bi me sve koštalo??Za rabljenu odjeću za djecu i odrasle.Ako netko ima kakva saznanja molim pomoć.Za knjigovođu ok.i to sam razumila,a niste trebali bit sarkastični.Živim u malom gradu,takva trgovina bi jako pomogla stanovništvu jer mnogi ne rade il rade za male plaće.Ja sam nezaposlena pa me zanima da li bi mogla po ovom novom zakonu otvorit tvrtku za 10 kn.Hvala, svaka pomoć dobro došla!

Jessica
31.10.2012., 12:28
....kad uđemo u EU i kad samo na području PDV-a više neće biti važeći samo jedan zakon i jedan pravilnik već cca 1.000 stranica kojima raspolažu zemlje članice EU te da će se ta struka napokon početi cijeniti.

Kad udjemo u EU, sto se knjigovodstva tice, se nece nista promjeniti.

Neznam sta si htjela ovom recenicom rec. Jer, teze je u HR voditi knjigovodstvo (jer se stalno nesto mjenja) nego npr. u Njemackoj.

lili p.
31.10.2012., 15:36
Ja sam nezaposlena pa me zanima da li bi mogla po ovom novom zakonu otvorit tvrtku za 10 kn.Hvala, svaka pomoć dobro došla!

Pogledaj malo tu (http://www.forum.hr/showthread.php?p=41997505#post41997505) :mig:

diavo
31.10.2012., 18:39
Kad udjemo u EU, sto se knjigovodstva tice, se nece nista promjeniti.

Neznam sta si htjela ovom recenicom rec. Jer, teze je u HR voditi knjigovodstvo (jer se stalno nesto mjenja) nego npr. u Njemackoj.

Htjela sam reći to da se nadam da će se naša struka napokon početi cijeniti više, no što je to trenutno. To da je teže voditi računovodstvo u HR, posebice u posljednjih godinu dana, no u nekoj od zemalja EU znamo svi mi koji se njime bavimo, no na žalost, rijetko je koji poduzetnik, bilo da ima računovodstvo u okviru vlastite tvrtke, bilo da koristi usluge vanjskog računovodstva toga svjestan i vrlo se često može čuti razmišljanje poduzetnika kako im je računovodstvo samo trošak. U mome okruženju je to na žalost tako.

ketty66, još se jednom ispričavam. istina je, znam ponekad biti otrovna i svjesna sam te svoje mane. nije mi namjera bila pretvoriti topic u osobni okršaj i neću to više spominjati, no s razlogom vjerujem da računovodstveni djelatnici koji čitaju ove forume u tišini, znaju o čemu govorim i da su iskusili to na svojoj koži barem jednom tijekom svog radnog staža. što se tiče otvaranja j.d.o.o., link koji je stavila lili p. će ti pomoći. ukoliko sve teče idealno, troškovi osnivanja tvrtke bi trebali biti cca 850,00 kn (uključena ovjera izjave osnivača tvrtke o nepostojanju duga). tijek osnivanja može ovisiti o regiji odnosno nadležnosti trgovačkog suda, tako da zasigurno svatko od nas ima svoja iskustva. ja mogu reći da smo mi zapeli već na prvom koraku, a to je da je sud odbio predloženo ime, no sreća je ta da smo to saznali već drugi dan nakon što smo predali prijedlog imena, dakle nismo izgubili previše vremena :) (ovo je trošak od 10,00 kn). o daljnjim troškovima, nakon samog osnivanja (primjerice ostvarenje minimalnih tehničkih uvjeta za trgovinu) ne mogu iz ove pozicije pričati, no dotakla ih se svojim odgovorom jedna druga forumašica. uglavnom, troškovi osnivanja j.d.o.o.-a su približno jednaki troškovima otvaranja obrta, s time da osnivanje trgovačkog društva naspram otvaranja obrta ima nekih drugih benefita, naravno ima i određenih mana, ovisno o stavu i očekivanju poduzetnika, i o tome ćeš na netu naći niz usporedbi i iskustava.

GricGric
31.10.2012., 19:16
Potpisujem ovo iznad... O da... slažem se sa svakim slovom...

LoisKent
05.11.2012., 17:58
Imam par pitanja oko otvaranja obrta:

1) da li posao dizajniranja i programiranja mogu raditi u stambenom prostoru (svom stanu) ili mora biti poslovni prostor?

2) da li prostor mora imati uporabnu dozvolu?

3) da li za ovaj tip posla postoje određeni MTU?

Hvala

daxad
22.11.2012., 09:35
Zgrada u kojoj zelis otvoriti obrt ne smije biti starija od 1968 godine, moras imati gradevinsku dozvolu i na objektu ne smije biti nikakvih sudskih postupaka. Mozes raditi u svom stanu, ali mora zadovoljavati ove uvjete.