PDA

View Full Version : Trokomorna septička jama

nsoul
04.08.2006., 19:11
Zanima me dal mi netko može poslat il dat link odkud da skinem nacrt za septičku s tri komore.

Mail: djnsoul@gmail.com

Heg
04.08.2006., 22:30
Zanima me dal mi netko može poslat il dat link odkud da skinem nacrt za septičku s tri komore.

Tu stvarno nema puno filozofije.Po zakonu septička mora biti nepropusna,ali bi ti preporučio povući drenaže iz treće komore.
Veličinu jame određuješ prema potrebi ili mogučnosti.

droljko
05.08.2006., 09:08
A što ti trebaju te komore?? Ne vidim ni jedan razlog da se one izvode.

nsoul
05.08.2006., 09:33
Tu stvarno nema puno filozofije.Po zakonu septička mora biti nepropusna,ali bi ti preporučio povući drenaže iz treće komore.
Veličinu jame određuješ prema potrebi ili mogučnosti.
Da al neznam kako mora bit pregrađena.
Na ovaj http://img127.imageshack.us/img127/2847/slika1sd5.jpg (http://imageshack.us)
ili ovaj http://img83.imageshack.us/img83/3863/slika2op7.jpg (http://imageshack.us) način.
Neznam dal prva pregrada mora imat rupu na vrhu ili na dnu a isto tako i za drugu.

nsoul
05.08.2006., 09:35
A što ti trebaju te komore?? Ne vidim ni jedan razlog da se one izvode.
Trebaju mi mi za odvajanje tekućine tako da mi iz septičke tj. iz treće komore izlazi čista voda jer mi susjedi već sad seru da smrdi:D

droljko
05.08.2006., 11:13
Trebaju mi mi za odvajanje tekućine tako da mi iz septičke tj. iz treće komore izlazi čista voda jer mi susjedi već sad seru da smrdi:D

Ma to nema nikakove veze. Ako se želiš riješiti smrada moraš samo napraviti dobro provjetravanje . Ako postaviš plastičnu cijev na vrhu septičke od kojih 200-300 mm riješio si problem. To što svakodnevno izlazi vanka neće se nimalo osjetiti. Čak i kad je budeš praznio voda NE SMRDI

nsoul
05.08.2006., 11:42
Ma to nema nikakove veze. Ako se želiš riješiti smrada moraš samo napraviti dobro provjetravanje . Ako postaviš plastičnu cijev na vrhu septičke od kojih 200-300 mm riješio si problem. To što svakodnevno izlazi vanka neće se nimalo osjetiti. Čak i kad je budeš praznio voda NE SMRDI

Da to znam ali ipak budem moral radit novu septičku jer je ova premala pa onda radije napravim kako treba nego da idem za par godina opet radit drugu.

droljko
05.08.2006., 12:19
Da to znam ali ipak budem moral radit novu septičku jer je ova premala pa onda radije napravim kako treba nego da idem za par godina opet radit drugu.

Ne kužim uopće tvoju logiku. Što ima veze smrad iz septičke i njena veličina? Ne kužim ni kako septička može biti premala? Ako je nepropusna onda ti je isti jarac , koliko potrošiš vode toliko u nju i uliješ jedino što je češće moraš prazniti ali opet nemreš doć sa jednom cisternom od 10000 litara, ako je propusna onda ti je opet sve sve jedno i tako izpumpavaš oborinske vode i u tom slučaju što je manja to bolje.Hmmm ne kužim što ti ustvari želiš??

nsoul
05.08.2006., 12:42
Ovako: hoču napravit veću jamu da je nemoram često praznit.
Hoču da voda koja izlazi iz odvodne cijevi bude što čišća da se ne zagađuje okolina oko cijevi.
Sad imam iz septičke izvedenu cijev oko 50m od kuće ali iz nje ne izlazi samo voda već i sva govna septičke.Zato sam mislil napravit septičku s tri komore,u prvoj komori bi ostala govna a voda bi se prelijevala u drugu komoru,u drugoj komori bi bi bila ista situacija za svaki slučaj da se previše napuni prva pa govna pređu u drugu,u trećoj bi na dno stavil šljunak i aktivni ugljen koji bi filtriral tu vodu tako da bi iz jame izlazila čista voda i nebi zagađivala okolinu.

droljko
05.08.2006., 14:42
Ma daj to te je netko navukao na tanak led. Koliko uglja ti treba?' Jedno 5 tona? Govna su svugdje oko nas pa i u naizgled čistoj i bistroj vodi i nisu ona ta koja zagađuju okolinu nego kemija iz sredstava za pranje.

Sve u svemu na krivom si putu

Heg
07.08.2006., 17:25
Prvo svi preljevi moraju biti s gornje strane.Na kraju s vrha neka odlazi voda.Nikakav ugljen ili šljunak ne stavljaj u jamu.Probaj taj ispust produžiti kroz zemlju drenažnim cijevima.

krun
08.08.2006., 07:18

PROBAJ NA WWW.ISEA.HR.
PREGRADE SE RADE DO VRHA I MORAJU BITI SPOJENE S GORNJOM PLOČOM, A PRELJEV SE RADI SA CIJEVIMA PROMJERA 13 ILI 15 cm, U OBLIKU SLOVA H,

otocanka
13.08.2006., 18:53
Mi smo umjesto betoniranja tih komora stavili 3 x 2 betonske cijevi promjera 1 m.
Izbušili smo rupe pri vrhu svake od njih i stavili one plastične kanalizacijske cijevi promjera 110 mm.
Imamo to dvije godine, nema nikakvog smrada i do sada ih nismo imali potrebe prazniti.

alexum
23.10.2007., 09:37
Ipak ima jedonstavnih i jeftinijih rješenja, kupio sam plastičnu trokomornu septičku jamu za 5 korisnika za 3.800 kuna nisam mogao vjerovati da je to tako jeftino, i to je cijena sa PDV-om i dostavom na adresu.. pogledajte na www.isea.hr

Codegun
23.10.2007., 10:01
Ipak ima jedonstavnih i jeftinijih rješenja, kupio sam plastičnu trokomornu septičku jamu za 5 korisnika za 3.800 kuna nisam mogao vjerovati da je to tako jeftino, i to je cijena sa PDV-om i dostavom na adresu.. pogledajte na www.isea.hr

kaj reklamiraš njih?
Koliko je kubika ta kanta?

alexum
23.10.2007., 10:11
kaj reklamiraš njih?
Koliko je kubika ta kanta?

ne reklamiram bez veze, građevinar mi je tražio za trokomornu od betona 10 m3 3.000 EURa, a ovo sam rješio za 1.000 Eura sa iskopom i radovima uključena plastična septička od 1,5 m3 i upojni bunar od 3 m3

Codegun
23.10.2007., 10:28
ne reklamiram bez veze, građevinar mi je tražio za trokomornu od betona 10 m3 3.000 EURa, a ovo sam rješio za 1.000 Eura sa iskopom i radovima uključena plastična septička od 1,5 m3 i upojni bunar od 3 m3

1,5 m3 nije septička nego malo veći karnister. Ne znam gdje si, no u principu septiče jame se više ni ne smiju raditi nego samo sabirne. Znači nema izljevanja van. Upojni bunar će ti se zaštopati za najviše 2 tjedna ako ćeš i perilicu ispuštati u tu tvoju "septičku" - provjereno! Jedino nisam siguran za područje s kamenim kršem koje može imati stvarno veliki kapacitet.
Ne znam tko ti je uspio ovo prodati no to ti je bio loš potez. Moja septička ima 18 m3 (beton, isto 3000€) i računam da ću je prazniti skoro svaka 2 mjeseca, pa si ti računaj kako će to kod tebe funkcionirati.

alexum
23.10.2007., 10:35
1,5 m3 nije septička nego malo veći karnister. Ne znam gdje si, no u principu septiče jame se više ni ne smiju raditi nego samo sabirne. Znači nema izljevanja van. Upojni bunar će ti se zaštopati za najviše 2 tjedna ako ćeš i perilicu ispuštati u tu tvoju "septičku" - provjereno! Jedino nisam siguran za područje s kamenim kršem koje može imati stvarno veliki kapacitet.
Ne znam tko ti je uspio ovo prodati no to ti je bio loš potez. Moja septička ima 18 m3 (beton, isto 3000€) i računam da ću je prazniti skoro svaka 2 mjeseca, pa si ti računaj kako će to kod tebe funkcionirati.

pa imam susjeda koji takvo rješenje ima već dvije godine i on mi je preporučio, on svoju prazni jednom godišnje.. pa ti vidi

Codegun
23.10.2007., 10:46
pa imam susjeda koji takvo rješenje ima već dvije godine i on mi je preporučio, on svoju prazni jednom godišnje.. pa ti vidi

a jel vam i okućnice nečemu služe? Ne bojite se žutice i sličnih bolesti zbog zagađene zemlje?

alexum
23.10.2007., 10:50
a jel vam i okućnice nečemu služe? Ne bojite se žutice i sličnih bolesti zbog zagađene zemlje?

naravno da služe, ali nema straha pa ne razlijeva se voda po površini ona kroz upojni bunar odlazi u dubinu...

Codegun
23.10.2007., 10:52
naravno da služe, ali nema straha pa ne razlijeva se voda po površini ona kroz upojni bunar odlazi u dubinu...

a vrt, vočke?

alexum
23.10.2007., 10:57
a vrt, vočke?

pa isto, ta voda ide ispod, niže od korjenja ali moraš znati da virusi i bakterije da bi preživjele moraju imati idealne uvjete a zemlja to za njih definitivno nije...

Codegun
23.10.2007., 11:01
pa isto, ta voda ide ispod, niže od korjenja ali moraš znati da virusi i bakterije da bi preživjele moraju imati idealne uvjete a zemlja to za njih definitivno nije...

nema smisla sad filozofirati, ovdje se više ne smiju koristiti septičke jame, samo sabirne. Ne znam kako je tamo gdje si ti, uglavnom provjeri to s perilicom, perilica rublja pušta puno sitnih (mikroskopskih) dlačica iz tkanine van u prljavu vodu. I znam za nekoliko slučajeva da se upojni bunar od toga brzo zaštopao.

kudkojimilimoji
23.10.2007., 11:21

a kaj ne piše tamo da je cijena 722 E + PDV??

alexum
23.10.2007., 12:15
a kaj ne piše tamo da je cijena 722 E + PDV??

neznam di si to vidio ali ja znam šta sam kupio i koliko sam platio..

kudkojimilimoji
23.10.2007., 12:33
neznam di si to vidio ali ja znam šta sam kupio i koliko sam platio..

prati link koji si postavio!!!!!

alexum
23.10.2007., 12:37
prati link koji si postavio!!!!!

pa piše trokomorna septička jama za 5 korisnika 3800 kuna a za 10 ljudi 7100?

kudkojimilimoji
23.10.2007., 12:47
pa piše trokomorna septička jama za 5 korisnika 3800 kuna a za 10 ljudi 7100?

ja vidim ovo, a ti mi daj link di pišu tvoje cijene.

http://www.isea.hr/ure_vikendice.asp

krun
24.10.2007., 13:26
http://www.isea.hr/akcije.asp

davor_sk
28.10.2007., 11:01
... Moja septička ima 18 m3 (beton, isto 3000€) ...

Code, ovo mi se čini malo puno :confused:
Meni je u projekt stavljena tro-komorna septička od 15m3 i računao sam ugrubo samo materijal da bi me došao cca. 6000kn, neka iskop, ruke i neka rezerva budu još max. 3000kn dolazim do neke računice od 1200-1300€.

Možeš li malo rasčlaniti ovih 3000€?

Za iznos od 3000€ mogu napraviti bio-pročistač (primarna taložnica + bio-pročišćivač) za stambeni objakat sa 4-5 korisnika. Kao izlaz iz pročistača dobijem otpadnu vodu II. kategorije koju je čak i po zakonu dopušteno ispuštati u otvoreni kanal.

Stari Zeke
28.10.2007., 14:46
Ja definitivno planiram sabirnu jamu (plasticnu) u kombinaciji sa pročiščivaćem; od isea-e sam prije par mjeseci dobio ponudu na 2000EUR za kompletni "hardware" - fco gradilište u Gorici. Ispust planiram preko drenažnih cijevi i to duž puta kojeg imam od ceste do parcele (cca 35m). Naravno, put je u sklopu moje parcele.

Code, sky - vi ne razmišljate o ovakvoj varijanti? Mene izluđuje pomisao na stalno ispumpavanje jame....

Codegun
29.10.2007., 09:37
Code, ovo mi se čini malo puno :confused:
Meni je u projekt stavljena tro-komorna septička od 15m3 i računao sam ugrubo samo materijal da bi me došao cca. 6000kn, neka iskop, ruke i neka rezerva budu još max. 3000kn dolazim do neke računice od 1200-1300€.

Možeš li malo rasčlaniti ovih 3000€?

Za iznos od 3000€ mogu napraviti bio-pročistač (primarna taložnica + bio-pročišćivač) za stambeni objakat sa 4-5 korisnika. Kao izlaz iz pročistača dobijem otpadnu vodu II. kategorije koju je čak i po zakonu dopušteno ispuštati u otvoreni kanal.

prvo, nemam nigdje "otvorene kanal" ma što to bilo? I nemam namjeru isti napraviti pa pustiti output te "industrije" sebi u vrt. A cijena za ovu betonsku kutiju je takva - kakva je, jednostavno ja sam morao staviti septičku i zbog nekih drugih razloga. Moja kutija ima oko 13 m3 betona plus dosta željeza. Kad to sve zbrojiš tu smo oko pola tog iznosa, a ostalo za rad. Možda je malo skupa bila...

Codegun
29.10.2007., 09:39
Ja definitivno planiram sabirnu jamu (plasticnu) u kombinaciji sa pročiščivaćem; od isea-e sam prije par mjeseci dobio ponudu na 2000EUR za kompletni "hardware" - fco gradilište u Gorici. Ispust planiram preko drenažnih cijevi i to duž puta kojeg imam od ceste do parcele (cca 35m). Naravno, put je u sklopu moje parcele.

Code, sky - vi ne razmišljate o ovakvoj varijanti? Mene izluđuje pomisao na stalno ispumpavanje jame....

nemam gdje to ispuštati, a septička mi je i neka vrsta podupirača prije podruma, da se sila zemlje ne svaljuje na podrumski zid.

davor_sk
29.10.2007., 17:14

Sada sam ponovo provjerio ponudu od ISEA-e i u pravu si Zeke ... i meni je ponuda 2000€ za gotovinu (+ 1000kn transport) za dvokomornu primarnu taložnicu + bio pročišćivač. Od Interplana sam dobio nešto veću ponudu od 2000€ + PDV.

I meni se više sviđa ovakvo rješenje od obične 3-komorne jame koju treba prazniti. Ja imam gradilište dugo 150m pa mi nije problem razvesti neki podzemni drenažni kanal ili upojni bunar. ISEA daje certifikat da je izlazna voda ekološki prihvatljiva za ispuštanje u otvoreni ili zatvoreni drenažni kanal pa mislim da ne bi trebalo biti problema sa kasnijim izvještajem nadzora i dobivanjem "uporabne dozvole".

Još ću se malo raspitati pa vidjeti što nadzor kaže budući ja vučem vodu iz bunara na gradilištu (nemam vodovod). Ispust bi napravio bar 50m dalje za svaki slučaj, ali ipak vjerujem da treba zadovoljiti neke zakonske norme.

Stari Zeke
30.10.2007., 05:26
davor_sk, mislim da nema problema s bunarom i ovim sistemom... Kada si si postavio rok za odluciti i realizirati?

davor_sk
30.10.2007., 18:45
davor_sk, mislim da nema problema s bunarom i ovim sistemom... Kada si si postavio rok za odluciti i realizirati?

Realizacija ovisi prije svega o vremenu ... ako kiša i dalje nastavi ovako padati onda ništa do proljeća. Susjed si je iskopao rov za kanalizaciju i sam mu je sve puno vode. Može se to ispumpati, ali i dalje ostaje blato.

Odlučiti ću se kada još malo detaljnije izračunam trošak betonske jame. Ako dođem do troška od cca. 3/4 cijene bio-pročišćivača onda definitivno uzimam bio.

DoomsdayST
30.10.2007., 19:37
Ekipa, evala...

Evo i ja gledan kako pročistit situaciju, bez pražnjenja... :rofl:

Pa san naletija na par stvari koje bi mogle bit interesantne vama koji još ništa niste ugradili, jer ovi bio-pročišćači ne traže sabirnu jamu, sve ide na njih pa nakon obrade van... I gotovi su moduli, ugradi i furi... :zubo:

Naletija san na 2 takva, zovite ih i pitajte za cijene...

Prvi je u Zadru...
http://www.biotok.com/proizvodi.html

Drugi je u Karlovcu...

http://www.interplan.hr/mikrokup.htm

Ja san se zajeba pa izgradija veliku betonsku vodoneporpusnu monokomornu jamu od 35 kubika, pa je gledan prigradit i uvalit bio-filere u nju... Moga bi ovaj od ekipe iz Karlovca sa preradon...

http://www.interplan.hr/mikrobiotip.htm

Ili ovaj od Isee, koji se kači na postoeću jamu koja je predtretman...

http://www.isea.hr/ure_kuca_superplus.asp

Ali, ako malo pogledate ovaj PDF

http://www.isea.hr/Uredjaji/PDF/Suer_plus.pdf

primjetit ćete da je u standardnoj konfiguraciji, kao predtretman naveden mastolov i pjeskolov, pa onda Super Plus... Ovaj uređaj
http://www.isea.hr/ure_kuhinja.asp
mastolov i pjeskolov koji je naveden ka za kuhinje, nije skup, a naveden je u PDF-u od Super Plusa kao osnovna konfiguracija i dovoljan predtretman za Super Plus bio-pročišćivač... Zato, ljudi koji tek gradite, koji će van kua skupa jama, ako već mislite uzet Super Plus...?!

Ona druga 2 modela za kuće, septička 3-komorna jama i bio jama ne daju vodu po zakonu dovoljno čistu za ispuštanje u vodotok ili zemlju, pa se po mom mišljenju ni sa ekološke ni sa sutra financijske strane ne isplate...

Eto, ako neko još zna za dobro (čitaj jeftinije) rješenje kad već imaš postojeću, betonsku monokomornu vodonepropusnu jamu, nek mi javi (napiše ovde)...

Hvala...

:top:

Bare
08.07.2008., 22:26
Mi smo umjesto betoniranja tih komora stavili 3 x 2 betonske cijevi promjera 1 m.
Izbušili smo rupe pri vrhu svake od njih i stavili one plastične kanalizacijske cijevi promjera 110 mm.
Imamo to dvije godine, nema nikakvog smrada i do sada ih nismo imali potrebe prazniti.

Tako sam i ja razmišljao napraviti.
A ima li svaka komora dno, ili treća nema?

sasase
08.07.2008., 22:38
netreba ti nepropuno dno jedino trebas napravit temelj da cjevi ne tonu pod uvjeto da oko tebe na 30m nema nekakvog bunara koji se koristi
zadnju polovinu odvodnih cijevi iz septicke zamjeni sa perforiranom cijevi i na kraju nece skoro nista vode izac ak postavis kako je otocanka napisala narednih 5 godina netrebas brinut o praznjenju
makar to nije po zakonu al to vecina prakticira ako ima mogucnost

galija
10.07.2008., 10:32
da, samo tu ima jedan problem: nećeš dobiti uporabnu dozvolu ako na taj način napraviš septičku jamu
po pravilima struke ona mora biti vodonepropusna

darkland
12.07.2008., 10:05
:DZanima me dal mi netko može poslat il dat link odkud da skinem nacrt za septičku s tri komore.

Idi na www isea.hr trazi trokomorna pa otvori pdf i imas sve podatke samo sto je ova plasticna Ja kupio polovnu cisternu od lozulja 4000 l i napravio pregrade po planu isea i funkcionira .Sa bioorganizmima unutra mirisace ti na lavandu:D

kupanovic
10.05.2010., 13:05
problem kod Iseinih uređaja je što je ta plastika jako slaba. Kad ju puniš plastika se širi, a kad ju brazniš zemlja ju stisne tako da volumen se smanji za 90%. U Metkovicu su poklopci izletjeli van, izlila se fekalija jer je Isein uređaj stistla zemlja.

mariob
10.05.2010., 14:22
Ma nisi lud, ovdje u dalmaciji je svaka septička jama spojena preljevnom cijevi direkt na potok koji se izljeva na plaži :D
Preskupo im da prazne.

jandroo
10.05.2010., 20:34
prijatelj mi je kupia od Isee uredjaj. Ima neki objekt u Turnju i kaže da ne može živit od smrada. Prima i goste pa mu još gore. Kaže da većina tih uređaja ima neki pretretman tzv primarni taložnik i da to smrdi u ciloj okolicin nemoš se riješit toga. Zvao ih je ali ništa od toga!¸Kaže bia je kod susjeda na nekom drugom uredjaju koj nema taj taloznik i ništa ne smrdi!

dida99
01.07.2010., 11:51
Preporučam masivne čelične biojame hrvatskog proizvođača Tehnix. Sve navedene nedostatke one nemaju.
Imaju servis, garanciju, ateste za 2. kategoriju i urede u Splitu i Zagrebu.

Ian_C
01.07.2010., 20:46
Preporučam masivne čelične biojame hrvatskog proizvođača Tehnix. Sve navedene nedostatke one nemaju.
Imaju servis, garanciju, ateste za 2. kategoriju i urede u Splitu i Zagrebu.

Tehnix-ovi biološki uređaji su najveće smeće koje postoji, tko ne vjeruje neka prošeta po benzinskim pumpama po autoputu Zagreb-Split pored zelenih spremnika na kojima piše Biorotor, a može prošetati pored njih i u toplicama Sveti Martin na Muri, divan buke.

Hajde, ne reklamiraj te fušere ovuda, ti sigurno imaš njihovu biojamu ili samo radiš tamo?

Halo Effect
02.07.2010., 10:07
Možda nešto ovako?
Jednostavno za napravit, doslovno URADI SAM.

http://www.ferrocement.com/casa-ca8/ch8.en-ferroHouse-web.html

http://www.ferrocement.com/casa-ca8/graphic1-ch8.gif

http://www.ferrocement.com/casa-ca8/graphic2-ch8.gif

handiman
27.07.2010., 13:14
Princip biojame je svakako put kojim treba ići ako ne želimo u budućnosti imati problem s otpadnim vodama (možda nas Evropa na to prisili).Kako mene to čeka na proljeće,pročitao sam što se tu na forumu i drugdje, moglo naći.Posjetio sam Interplan u Karlovcu i nekako mi se viđeno čini uvjerljivim rješenjem.(Na modelu umanjenom 2-3 puta).Slične konstrukcije (princip rada) viđao sam na netu.No, molio bih da netko iz vlastitog iskustva ovdje prokomentira.Ipak su to novije stvari o kojima mnogi s kojima sam o tome razgovarao nemaju pojma.Kakav kompresor,kakav zrak,čista voda za vrt?!Čak i korak dalje...jedna riječka tvrtka vodenim biljkama neutralizira vodu do još čišće.(navedeni primjeri u nekim kampovima ,mislim u Istri).

nitko666
21.09.2012., 14:44
Kupujem bio jamu, malu oko 5ES. Želim čuti iskustva iz prve ruke.
Imam dosta ponuda i trenutno su mi najaktualniji:
Ecoclean (Otto Graf)
VARIOcomp (Bor-plastika)
Bio cro-casa (Isea)

Gornja dva idu bez betoniranja u zelenu površino što mi je veliki plus.

Nakon puno čitanja po forumima, nisam pronašao nikog tko zaista ima neki od pročistača i može mi reći nešto o tome.
Postoje priče da isea puca, da smrde neki neki ne. Ali ima li netko tko baš svakodnevno živi s time i može mi reći je li vrijedno truda?

Pleho
09.10.2012., 18:43
evo da pomognem, primjer dvokomorne 3,5 kubika...meni je ok

http://projekt-kuca.info/pologi/2012/09/14/montazno-sabirna-septicka-jama/

http://www.bmb.hr/vrt/novi-proizvodi-u-vrtu/548-septika-jama.html