PDA

View Full Version : Motorna pila - preporuke

stranice : 1 [2] 3 4

villeneuve
11.05.2011., 18:20
Moj ti je savjet radje uzmi novu ak imaš love,neg polovnu.Bar ćeš znat što si kupil.

Tako je, novo je ipak novo :top:

villeneuve
12.05.2011., 22:18
Dal ima tko kakvih iskustava sa Oleo Mac motornim pilama? Kakav je omjer cijene i kvalitete?
Slagao sam prekidač za gašenje na jednoj maloj Oleo Mac pili, čini mi se ok... vlasnik kaže da je full zadovoljan s njom...

Zvon
12.05.2011., 22:24
Talijanski strojevi. Koliko znam, solidne su kvalitete. Bar trimeri.

nemo01
20.05.2011., 09:36
partner 351

imam u opciji uzeti to rabljeno pa me zanima valja li to za kućnu upotrebu,šume nemam,trebam za manje stvari piliti

Zvon
20.05.2011., 09:49
Ako je to nova pila, izbjegavaj. parner je od nekadašnje kvalitetne marke degradiran u amatersku klasu. Ak je to ova pila od 34ccm i 1.8ks, to ti je jedino za piliti grančice.

nemo01
20.05.2011., 10:37
to bi trebalo biti 1,1 kw ,znam da je to slabo,no mogu li s time piliti metražu od 10-15 cm promjera uz odmaranje?

villeneuve
20.05.2011., 11:28
partner 351

imam u opciji uzeti to rabljeno pa me zanima valja li to za kućnu upotrebu,šume nemam,trebam za manje stvari piliti

Ja sam upravo jučer reparirao jednu Partner 382, mislim da je to slično ko 351.
Vidjet ću kak će se to ponašat pa ću ti reći dojmove...

mario buljan
20.05.2011., 14:03
Ja sam upravo jučer reparirao jednu Partner 382, mislim da je to slično ko 351.
Vidjet ću kak će se to ponašat pa ću ti reći dojmove...

evo ja danas uyeo huky 359,nadam se da ce me sluzit.sutra ide u sumu da se pokaže...a prije pola godine uzeo sam u obiu neku STARKE pilu..ona mi je za rezuckat grane,ima 1.75kw,ali reze kao prava.samo da je lanac naostren.bila je 900kn..i do sad je izrezala 30 metara drva i jos reze,

villeneuve
20.05.2011., 22:26
evo ja danas uyeo huky 359,nadam se da ce me sluzit.sutra ide u sumu da se pokaže...a prije pola godine uzeo sam u obiu neku STARKE pilu..ona mi je za rezuckat grane,ima 1.75kw,ali reze kao prava.samo da je lanac naostren.bila je 900kn..i do sad je izrezala 30 metara drva i jos reze,

Ajde super, nadam se da će te služit ko mene moja
Nemoj zaboravit spalit jedan rezervoar na leru, da ti se uhoda motor...

Zvon
21.05.2011., 00:09
Nikako na leru!
Stavi 3% mješavinu i polako počni piliti s njom tanje grane, da netrebaš davati puni gas. Nakon drugog rezervoara ju smiješ natjerati ba puni gas, ali ne pre dugo. Nakon četvrtog rezervoara smanji omjer mješavine na 2% i tjeraj ju kak hoćeš.

villeneuve
21.05.2011., 10:32
Nikako na leru!
Stavi 3% mješavinu i polako počni piliti s njom tanje grane, da netrebaš davati puni gas. Nakon drugog rezervoara ju smiješ natjerati ba puni gas, ali ne pre dugo. Nakon četvrtog rezervoara smanji omjer mješavine na 2% i tjeraj ju kak hoćeš.

Ne bi se štel mešati, tako su mi rekli u servisu gdje sam kupio pilu...

villeneuve
21.05.2011., 10:51
partner 351

Isprobao sam malo danas ovu svoju Partner 382. Za kućnu upotrebu je dobra, tak da bi i tebe ta 351 trebala služiti, budući da ti ne treba za šumu. Samo nek ti lanac bude uvijek oštar i nemaš brige.
Ja sam svoju kupio za 100kn neispravnu. Zamijenio sam kariku i membrane (170kn) tak da me na kraju koštala 270kn. Za te novce, ako popili metar drva (tanjih grana), računam da se isplatila :)

Istina je da je današnji Partner miljama daleko od onog starog (vidi se da je odabir materijala daleko lošiji, brdo plastike), ali svaki alat ima svojeg kupca i primjenu.

zveki12
22.05.2011., 09:40
Ne bi se štel mešati, tako su mi rekli u servisu gdje sam kupio pilu...
Krivo su rekli,bilo pila ili flakserica nesmije se u leru razrađivat jer se stroj pregrijava i nema dobro podmazivanje.Samo nekoliko rezervara potrošit(pilit tanje drvo)ne pod punim gasom.A nakon toga kak je rekel i Zvon,tjeraj kolko hoćeš.

hasnfefer
22.05.2011., 09:53
Ja imam Partner 351. Kupljena 1997 godine. Rušio stabla s njom. Motor je brutalan, ne staje nikada. Samo oštar lanac, i to je to.

villeneuve
22.05.2011., 10:14
To s uhodavanjem motora je tema ko i beskonačnost svemira, svako ima drugu teoriju...
Bit svega je ne forsat i razvrtavat stoj u početku, a kasnije kak te drži raspoloženje :)

zveki12
22.05.2011., 10:55
Ja imam Partner 351. Kupljena 1997 godine. Rušio stabla s njom. Motor je brutalan, ne staje nikada. Samo oštar lanac, i to je to.
Super,a kolko je to jak stroj?

villeneuve
22.05.2011., 12:44
Nikako na leru!

U stručnoj literaturi piše da se ne smije stavljati više ulja u mješavinu kod uhodavanja motora, nego uhodavanje napravit sa mješavinom koju će stroj inače koristit, u ovom slučaju 2%.

"Paul Dempsey - Two-Stroke Engine"

Zvon
22.05.2011., 16:01
Neznam, no logično mi je da se za vrijeme uhodavanja radi s manjim gasom. To znači da se i manje podmazuje, Osim toga, neuhodani stroj ima malo veće trenje i habanje dijelova, pa se s više ulja dobije malo finija površina, iako razrada traje malo dulje. Ovak sam ja radil i strojevi mi dobro služe.
Nije grijeh niti raditi s 2% smjesom. Važno je ne teretiti i ne vrtiti ga previše na početku, da se pokretni dijelovi "upašu"..

papa štrumf
24.05.2011., 23:22
Tko ima neuhodanu motorku ima valjda i uputstva pa neka čita. A tko želi uputstva na engleskom neka u google napiše npr. " STIHL 290 manual"

Jeste na njoj je 3/8 lanac. Imam stroj za brušenje lanca (nikad isproban na toj stihlovki), ali mislim da sam vidio da je kut brušenja za nju 30 stupnjeva (nisam siguran). Kao što napisah to nije moja pila, ali ako će joj kvalitetno brušenje puno značiti onda se zna procedura.Čini se da je 30 stupnjeva za večinu, za neke je 35. Ima na STIHL USA upute za sve. Kad se sve pohvata... ja naoštrio lanac možda bolje nego u servisu šta oštre. Reže barem 3 puta brže nego prije, ali onda je bio uništen lanac ali da vlasnik nije ni kužio, možda su i vaši takvi.

GreatJumbo
28.05.2011., 18:02
Čini se da je 30 stupnjeva za večinu, za neke je 35. Ima na STIHL USA upute za sve. Kad se sve pohvata... ja naoštrio lanac možda bolje nego u servisu šta oštre. Reže barem 3 puta brže nego prije, ali onda je bio uništen lanac ali da vlasnik nije ni kužio, možda su i vaši takvi.

Trenutno je lanac naoštren sa strojem. Ali nije isproban u praksi, što bi reklo da nismo još bili u šumi s njom. Bit će vremena. Ali sam također primjetio da neki zupci imaju više "mesa" za brušenja od drugih što bi navodilo na zaključak o neravnomjernom trošenju i/ili brušenju. :ne zna:

Lee Champa
28.05.2011., 18:48
. Ali nije isproban u praksi, što bi reklo da nismo još bili u šumi s njom. :ne zna:

Probaj kod kuće!:top:
Što ćeš onda, ako odeš u šumu, a lanac podrezava ukoso!:flop:

papa štrumf
28.05.2011., 20:15
Trenutno je lanac naoštren sa strojem. Ali nije isproban u praksi, što bi reklo da nismo još bili u šumi s njom. Bit će vremena. Ali sam također primjetio da neki zupci imaju više "mesa" za brušenja od drugih što bi navodilo na zaključak o neravnomjernom trošenju i/ili brušenju. :ne zna:Zubi moraju biti istu dužine, inaće lošije reže, troše se više dijelovi... sve piše u uputama.Probaj kod kuće!:top:
Dovoljno je doma pogledat sa ovim gornjim alatom.
http://www.stihlusa.com/graphics/chainsaws/depthgauge.gif

A za dužinu zuba sam koristio pomično mjerilo. Stavio sam mjerilo na najkrači zubo, zašarafio i tako mjerio druge zube. Lanac je ko tvornički nabrušen.

zealotic
28.05.2011., 21:09
poz ekipa. ja bih molio za savjet. kupujem motornu pilu za rezanje cijepanica, manjih stabala, voćaka... uglavnom koristila bi se intenzivno sad kad se pripremaju drva (znači samo piljenje gotovih cijepanica na manje komade za kamin) i tu i tamo kroz godinu. ništa intenzivno i svakodnevno. uzeo bih Jonsered ili Huskija. cijena do nekih 3 soma maks. tnx

GreatJumbo
28.05.2011., 22:01
Probaj kod kuće!:top:

Ovo je točno, ali pila nije više kod mene. Vratio sam je starom. Bude ju on ubrzo isprobao.:top:

zveki12
29.05.2011., 11:13
poz ekipa. ja bih molio za savjet. kupujem motornu pilu za rezanje cijepanica, manjih stabala, voćaka... uglavnom koristila bi se intenzivno sad kad se pripremaju drva (znači samo piljenje gotovih cijepanica na manje komade za kamin) i tu i tamo kroz godinu. ništa intenzivno i svakodnevno. uzeo bih Jonsered ili Huskija. cijena do nekih 3 soma maks. tnx
Uzmi si bilo koju,al nemoj ispod 3ks bez obzira što nekoristiš svakodnevno.Bolje više snage,nego manje.

zealotic
31.05.2011., 07:50
Uzmi si bilo koju,al nemoj ispod 3ks bez obzira što nekoristiš svakodnevno.Bolje više snage,nego manje.

ovako nešto bi uzeo... e sad, za te novce jel ima što bolje ili je to sve tu negdje... http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/motorne_pile/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=40

champ
31.05.2011., 08:40
Kad se već spominje piljenje drva na kratko - ja sam si (prije dosta godina) napravio posebnu "kozaru", ili kako tko već naziva taj stalak za piljenje. Izgleda poput drvene klupe, s okomitim daskama. U jednome punjenju unutra mogu složiti skoro pol kubika metrica, i piljenje ide vrlo brzo.

U usporedbi s klasičnom X kozarom, posao se obavlja uz daleko manje zamora i napora. Ne treba podizati pilu "milijun" puta, samo se mač postavi na vrh složenih drva, i po gasu. Pila praktički sama stoji na drvima, i propada kroz njih, kako ih pili. Visinu sam prilagodio tako da se ne moram prigibati, a noge sam složio tako da se šire prema zemlji, kako bi kozara bila što stabilnija dok se pili.

Ovako nešto, samo malo (dosta) veće i robusnije:

http://www.brennholz-saegebock.de/bilder/K1024_DSC06134.jpg

zveki12
31.05.2011., 09:19
ovako nešto bi uzeo... e sad, za te novce jel ima što bolje ili je to sve tu negdje... http://www.hajster-servis.hr/proizvodi/motorne_pile/modeli/model_opsirnije.aspx?modelID=40
Uzmi taj Jonsered ak možeš nećeš požalit:top:-mislim da bolje nećeš nać ništa,a da je jeftinije.To su iste mašine kao i husqvarnine=(kvaliteta i trajnost)sretno.

zveki12
31.05.2011., 09:26
Kad se već spominje piljenje drva na kratko - ja sam si (prije dosta godina) napravio posebnu "kozaru", ili kako tko već naziva taj stalak za piljenje. Izgleda poput drvene klupe, s okomitim daskama. U jednome punjenju unutra mogu složiti skoro pol kubika metrica, i piljenje ide vrlo brzo.

U usporedbi s klasičnom X kozarom, posao se obavlja uz daleko manje zamora i napora. Ne treba podizati pilu "milijun" puta, samo se mač postavi na vrh složenih drva, i po gasu. Pila praktički sama stoji na drvima, i propada kroz njih, kako ih pili. Visinu sam prilagodio tako da se ne moram prigibati, a noge sam složio tako da se šire prema zemlji, kako bi kozara bila što stabilnija dok se pili.

Ovako nešto, samo malo (dosta) veće i robusnije:

http://www.brennholz-saegebock.de/bilder/K1024_DSC06134.jpg
Pametno rješenje i veoma učinkovito:top:trebo bi ja nešt tako napravit.Kolko treba željeza koji promjer?

champ
31.05.2011., 10:24
Pametno rješenje i veoma učinkovito:top:trebo bi ja nešt tako napravit. Kolko treba željeza koji promjer?

Ja sam sve napravio iz dasaka, tako da nema mogućnosti da lancem negdje potegnem po željezu, i zatupim rezne članke.

Osnova svega je klupa od debele daske, širine cca. 45 cm. Na njoj se (sa svake strane) nalaze 4 okomite daske, visine 1 m, i međusobno razmaknute 10 cm. Ti otvori između dasaka su na svakih 25 cm, kroz njih prolazi mač dok pilim drva.

Da ne bih prepilio dasku - klupu na kraju piljenja drva, stavio sam na nju poprečne letve, tako da postoji slobodni prostor između drva koje se pile, i klupe.

E sad - koliko široku klupu napraviti - to je stvar izbora, kao i pile koju imaš. Moja iskustva su - čim šire, to bolje - naravno, ako imaš dovoljno dugačak mač za piljenje.

Zvon
31.05.2011., 10:42
Dobar ti je izbor te 2250s. Probal sam takvu Husqvarnu (450e). Snage ima, nije preteška. Ako možeš, kupi 353, jer je zvijer (metalni karter, profi izvedba).

papa štrumf
31.05.2011., 12:31
champ , svaka čast.

zealotic
31.05.2011., 15:34
Dobar ti je izbor te 2250s. Probal sam takvu Husqvarnu (450e). Snage ima, nije preteška. Ako možeš, kupi 353, jer je zvijer (metalni karter, profi izvedba).

upravo kupio 2250s. mislim da će biti dobra.

Zvon
31.05.2011., 16:31
Želim ti sreću i zadovoljstvo s njom

zveki12
31.05.2011., 19:09
upravo kupio 2250s. mislim da će biti dobra.
Baš mi je drago kaj si kupil pilu.Bićeš sigurno zadovoljan,nek te služi puno godina:)-javiš:mig: kad ju isprobaš

mario buljan
31.05.2011., 19:29
Baš mi je drago kaj si kupil pilu.Bićeš sigurno zadovoljan,nek te služi puno godina:)-javiš:mig: kad ju isprobaš

e forumasi,evo ja sad iso kupit trimer husqvarna 128LDX..2400kuna..mislim da ce za moje potrebe bit dobar..posto imam jaci Vilager vec 4godine..pa me zanima dal ima netko iskustva sa takvom masinom?vak mi djeluje ok,,kako je trebam razradit.posto nisam stigo pitat u trgovini.

villeneuve
31.05.2011., 22:08
e forumasi,evo ja sad iso kupit trimer husqvarna 128LDX..2400kuna..mislim da ce za moje potrebe bit dobar..posto imam jaci Vilager vec 4godine..pa me zanima dal ima netko iskustva sa takvom masinom?vak mi djeluje ok,,kako je trebam razradit.posto nisam stigo pitat u trgovini.

Pisalo se koju stranicu prije o uhodavanju 2-taktnih motora...

Ovak ti piše u literaturi:
Napuni tank bez dodavanja ekstra ulja u mješavinu. Znači 2% mješavina, ali kupi neko kvalitetnije ulje poput Husqvarna XP ili Stihl ulja, izbjegavaj INA dvotaktol i takve bljuvotine. Ja osobno koristim Husqvarna XP.
Upali mašinu i pusti par minuta da se motor zagrije. Prva 2-3 tanka, bez full gasa, u srednje teškim i varirajućim režimima rada. Periodički gasi motor i pusti ga da se ohladi.
Nakon uhodavanja, udri brigu na veselje i nemoj ju šparat, ipak si ti kupio nju, a ne ona tebe :top:

Meni su u servisu rekli da pilu razradim na leru, onda su mi ljudi s foruma rekli da se to tak ne radi... Kaj ćeš, kad svakakvi pacijenti rade po tim servisima. Nakon svega, nisam bio lijen i nabavio sam si literaturu za dvotaktne motore, tak da više u servis ne idem, sve doma sam radim.

mario buljan
01.06.2011., 19:56
Pisalo se koju stranicu prije o uhodavanju 2-taktnih motora...

Ovak ti piše u literaturi:
Napuni tank bez dodavanja ekstra ulja u mješavinu. Znači 2% mješavina, ali kupi neko kvalitetnije ulje poput Husqvarna XP ili Stihl ulja, izbjegavaj INA dvotaktol i takve bljuvotine. Ja osobno koristim Husqvarna XP.
Upali mašinu i pusti par minuta da se motor zagrije. Prva 2-3 tanka, bez full gasa, u srednje teškim i varirajućim režimima rada. Periodički gasi motor i pusti ga da se ohladi.
Nakon uhodavanja, udri brigu na veselje i nemoj ju šparat, ipak si ti kupio nju, a ne ona tebe :top:

Meni su u servisu rekli da pilu razradim na leru, onda su mi ljudi s foruma rekli da se to tak ne radi... Kaj ćeš, kad svakakvi pacijenti rade po tim servisima. Nakon svega, nisam bio lijen i nabavio sam si literaturu za dvotaktne motore, tak da više u servis ne idem, sve doma sam radim.

a dali znate jel smije koristit stilovo ulje za mjesavinu za husqarna trimer..

Jozha20
01.06.2011., 20:08

smije... zasto se nebi smjelo...

villeneuve
01.06.2011., 20:54

Husqvarnini trimeri/pile sa zelenim čepom na rezervoaru, imaju katalizator, kao i tvoj trimer. Kod Husqvarninih ulja imaš XP i LS opciju.
XP - Visokokvalitetno polusintetičko ulje za motore sa visokim performansama u zahtjevnim uvjetima. Preporuča se za najače pile i čistače šikare. (husqvarna.com)
LS - Dvotaktno ulje sa visokim udjelom odabranih sintetičkih komponenti, koje stvara manje ispušnih plinova ali pruža odlično podmazivanje. Nizak nivo pepela čuva katalizator i smanjuje količinu čađe u motoru. (husqvarna.com)

Dakle, po nekoj logici tebi bi trebalo LS ulje, zbog katalizatora.
Ja ti preporučam da se držiš Husqvarninih proizvoda.

zealotic
02.06.2011., 07:57

isprobao, jučer sam malo pilio, danas krećem u malo veću avanturu. pila je zakon, točno to što mi je trebalo. nije teška, ma sve super. samo da potraje, a zbog marke ni ne sumnjam da neće. tnx svima

mario buljan
03.06.2011., 19:37
isprobao, jučer sam malo pilio, danas krećem u malo veću avanturu. pila je zakon, točno to što mi je trebalo. nije teška, ma sve super. samo da potraje, a zbog marke ni ne sumnjam da neće. tnx svima

e da vas pitam sta je po vasem misljenju bolje za trimer.da stoji u visecem polozaju odńosńo da visi na necemu,ili. Da je u lezecem polozaju da lezi na necemu..kad neradi

Zvon
04.06.2011., 10:34
Zavisi o položaju spremnika za gorivo i o tome jel pun ili prazan.
Ako nije prazan, samo horizontalno (osim za GT32L ili FS44, kojima to nije važno). Ja ga pospremam u horizontalnom položaju. Vertikalno je praktičnije.

villeneuve
13.06.2011., 20:09
Baš sam malo češljao njuškalo.hr, ima jedna Husqvarna 353, stara 2 godine, za 1500kn. Cijena je ludnica, ako nekog zanima nek si pogleda.
Ako je sačuvana, ja bi ju ziher uzeo, ali već imam 4 motorne pile, i neznam kaj bi s još jednom.... a opet šteta propustit tak dobru cijenu...

zveki12
14.06.2011., 16:27
Baš sam malo češljao njuškalo.hr, ima jedna Husqvarna 353, stara 2 godine, za 1500kn. Cijena je ludnica, ako nekog zanima nek si pogleda.
Ako je sačuvana, ja bi ju ziher uzeo, ali već imam 4 motorne pile, i neznam kaj bi s još jednom.... a opet šteta propustit tak dobru cijenu...
Je istina,cjena je i više neg povoljna za takvu pilu.Naravno zavisi u kakvom je stanju klip i cilindar,izvana izgleda dobro.

Lee Champa
14.06.2011., 18:31
Peije jedno mjesec dana dvojica Mađara (registracija) nudila "STILL-ovke" po jako čudnoj cijeni:mad:

JoZ@
14.06.2011., 18:34
mali off topic

ak neko ima one stare jednodjelne mačeve za motorku a više nisu za upotrebu nek mi se javi na PM da ih udomim :s:top:

Maky
14.06.2011., 19:23
mali off topic

ak neko ima one stare jednodjelne mačeve za motorku a više nisu za upotrebu nek mi se javi na PM da ih udomim :s:top:

o7
po-zdrav
long time no see :top:

mario buljan
06.08.2011., 18:56
o7
po-zdrav
long time no see :top:

evo forumasi imam poblem..cistio sam karburator na svojoj stil 044,bio je malo prljav.i filter zraka i goriva..kasnije kad sam je upalio radila je normalno.ali je kasnije kad joj dodam pun gas nije ga primala gusila se..a na pola gasa radila je ńrmalno..i dali vi znate sta bi to moglo bit,

villeneuve
06.08.2011., 21:00
evo forumasi imam poblem..cistio sam karburator na svojoj stil 044,bio je malo prljav.i filter zraka i goriva..kasnije kad sam je upalio radila je normalno.ali je kasnije kad joj dodam pun gas nije ga primala gusila se..a na pola gasa radila je ńrmalno..i dali vi znate sta bi to moglo bit,

Dao si premalo informacija.. Kak si čistio rasplinjač? Dal si ga rastavljao ili si samo ispuhao prljavštinu sa kučišta?
Kolko sam shvatio od lera do 50% gasa ubrzava ok, od pola gasa na dalje se guši. Ako je to slučaj, može biti dosta stvari.

Pretpostavit ću da nisi otvarao rasplinjač:
Oklijevanje kod ubrzanja obično znači da je smjesa presiromašna, odnosno ne dolazi dovoljno goriva. Probaj za početak malo odvrnuti H vijak na rasplinjaču, prati kak će se onda ponašat.

Evo još nekih stvari koje mogu utjecati na slabe performanse na visokim okretajima: krute ili oštećene membrane, začepljen odušak na rezervoaru ili nakupljena čađa na ispuhu...

mario buljan
06.08.2011., 21:35
Dao si premalo informacija.. Kak si čistio rasplinjač? Dal si ga rastavljao ili si samo ispuhao prljavštinu sa kučišta?
Kolko sam shvatio od lera do 50% gasa ubrzava ok, od pola gasa na dalje se guši. Ako je to slučaj, može biti dosta stvari.

Pretpostavit ću da nisi otvarao rasplinjač:
Oklijevanje kod ubrzanja obično znači da je smjesa presiromašna, odnosno ne dolazi dovoljno goriva. Probaj za početak malo odvrnuti H vijak na rasplinjaču, prati kak će se onda ponašat.

Evo još nekih stvari koje mogu utjecati na slabe performanse na visokim okretajima: krute ili oštećene membrane, začepljen odušak na rezervoaru ili nakupljena čađa na ispuhu...

rastavljo sam karburator i bilo je prljavstine ispod poklopc i jednog i drugog,onda sam ispuho i sve vratio

villeneuve
07.08.2011., 20:13
rastavljo sam karburator i bilo je prljavstine ispod poklopc i jednog i drugog,onda sam ispuho i sve vratio

Mislim da si nepotrebno rastavljao rasplinjač, ako je pila prije normalno radila.

Kad si ga već otvarao trebao si pogledat u kakvom su stanju membrane, moguće je da su već postale krute, što bi značilo da je vrijeme za nove.

Probaj za sad podesit H vijak (odvrnuti ga za nijansu) da vidiš dal će bit kakvih pozitivnih promjena.

Ako uspiješ naštelat pilu da radi solidno na malim i velikim obrtajima, probaj ju malo okretat u raznim smjerovima (trebala bi raditi jednako bez obzira kako ju okreneš). Na kraju izvadi svijećicu i pogledaj kakve je boje izolator, da vidiš na kakvoj smjesi radi pila. Ako je smjesa dobra bit će tamno smeđe boje, ako je crne boje onda je prebogata, ako je svijetle boje onda je presiromašna. Smjesa nikako ne smije biti siromašna jer uništava motor.

Inače, za čišćenje rasplinača je najbolje koristiti "čistač rasplinjača" (carb cleaner), imaš ga za kupit u obliku spreja.

mario buljan
08.08.2011., 18:23
[QUOTE=villeneuve;35162696]Mislim da si nepotrebno rastavljao rasplinjač, ako je pila prije normalno radila.

mario buljan
09.08.2011., 17:04
[QUOTE=villeneuve;35162696]Mislim da si nepotrebno rastavljao rasplinjač, ako je pila prije normalno radila.

GreatJumbo
21.08.2011., 14:09
Ja sam sve napravio iz dasaka, tako da nema mogućnosti da lancem negdje potegnem po željezu, i zatupim rezne članke.

Osnova svega je klupa od debele daske, širine cca. 45 cm. Na njoj se (sa svake strane) nalaze 4 okomite daske, visine 1 m, i međusobno razmaknute 10 cm. Ti otvori između dasaka su na svakih 25 cm, kroz njih prolazi mač dok pilim drva.

Da ne bih prepilio dasku - klupu na kraju piljenja drva, stavio sam na nju poprečne letve, tako da postoji slobodni prostor između drva koje se pile, i klupe.

E sad - koliko široku klupu napraviti - to je stvar izbora, kao i pile koju imaš. Moja iskustva su - čim šire, to bolje - naravno, ako imaš dovoljno dugačak mač za piljenje.

Jel može neka slika da se vidi kak to izgleda?

champ
22.08.2011., 06:05

Sad to stoji u negdje šumi i pokriveno je s ceradom... Ak bude prilike, budem fotkal! To je ovak nešto, samo kompetno od dasaka i drva:

http://www.heimundbuero.de/images/produkte/cache/i13/13872.jpg

Prva i zadnja daska su širine 20 cm, otvori za piljenje su 10 cm, na svakih 25 cm dužine.

villeneuve
22.08.2011., 18:03

Ja sam svoj zamislio ovako:

http://img708.imageshack.us/img708/1707/stalak.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/708/stalak.jpg/)

Ograničen sam s materijalom pa su zato korišteni različiti profili...
Čekam samo da mi stigne aparat za varenje, da to složim i da si malo olakšam piljenje ove godine.

champ
23.08.2011., 06:01
Ako je ikako moguće, napravite si to od drvenog materijala. Od metalnih profila ja sam to mogao napraviti za pola sata... Ali kad se pili veća količina drva, obvezno dođe do umora "operatera", a dovoljno je samo malo lancem potegnuti po metalu, i lanac se zatupi.

Osim toga, ovdje (na slici) su veliki otvori između cijevi, i kad se pile tanja drva (granje i sl.), otpiljeni konadi neće ti stajati na mjetu, nego će se pomicati i ispadati bočno.

villeneuve
23.08.2011., 12:33
Ako je ikako moguće, napravite si to od drvenog materijala. Od metalnih profila ja sam to mogao napraviti za pola sata... Ali kad se pili veća količina drva, obvezno dođe do umora "operatera", a dovoljno je samo malo lancem potegnuti po metalu, i lanac se zatupi.

Osim toga, ovdje (na slici) su veliki otvori između cijevi, i kad se pile tanja drva (granje i sl.), otpiljeni konadi neće ti stajati na mjetu, nego će se pomicati i ispadati bočno.

Slažem se da je bolje napravit od drveta, bas zbog tog razloga jer postoji mogućnost da zapiliš željezo, ali da ti iskreno kažem već sam sve letve i daske koje sam imao doma iskoristio prije, a ovi profili mi stoje bezveze i zauzimaju mjesto, pa reko da ih nekako iskoristim...

Morat ću malo više pripazit kod piljenja. Ako i skršim lanac nije bed jer ionako doma brusim lance strojno, pa bude jedan više za nabrusit. :)

Inače sam ovo predvidio samo za piljenje metrica, koje nisu presitno cijepane jer ložim kamin, a sitnije stvari pilim na cirkular.

Ak ne bude dobro, budu to cigani odfurali :)

zmiklauz
25.08.2011., 15:32
http://www.dolmar.de/produkte/product/5542/index.html
http://www.dolmar.de/produkte/product/5543/index.html
http://www.dolmar.de/produkte/product/5415/index.html

ak trebate vrhunsku pilu provjerite malo cijene počele su akcije (sve pile imaju metalno kučište) za tu cijenu trenutno nema konkurencije

champ
25.08.2011., 16:28
Dolmar - Makita, izvrsne pile, puno snage u malo težine! :top:

http://www.youtube.com/watch?v=zPwTKCGOxBY&feature=related

Hasky 372 XP
04.09.2011., 15:23
[QUOTE=villeneuve;33796454]To s uhodavanjem motora je tema ko i beskonačnost svemira, svako ima drugu teoriju...
Bit svega je ne forsat i razvrtavat stoj u početku, a kasnije kak te drži raspoloženje :)[/QUOTE
Dobro je s njom odma u drvo i može se raditi i sa punim gasom ukolioko želite jer je tvornički prigušena(to vam velim jer sam dobro upoznat s time)tek nakon otprilike 14 sati rada tj razrade pila se "otvara" do kraja....ako je pod garancijom najbolje u servisu,ako nije može i doma naravno ako se malo razumijete u vijke H-L....
I ja ima Husqvarnu 359 mać 40 cm oregon obavezno (pokazao se najtrajniji)pila ispilila preko 700 metara drva i još radi ko sat....za mješavinu koristiti original XP ulje i na 4,5 litara uliti 1 dcl....

swizach
08.09.2011., 10:39
jel netko upoznat sa novom stihlovom ms 261 motorkom,nasljednicom popularne 026

luka11
22.09.2011., 08:37
Pozdrav svima,

Molima vas nemojte me popljuvati odmah al imam jedno pitanje u vezi motorne pile "einhell bg-pc 3735".
Trenutno je na akciji u Pevecu za 600,00 kn.

Moje godišnje potrebe sječenja drveta su oko 10 m.
Dali će ona to izdržati, a ako ne neka preporuka nečeg kvalitetnijeg a ne pre skupog.

Zahvaljujem.

Luka

Zip
22.09.2011., 08:55
Pozdrav svima,

Molima vas nemojte me popljuvati odmah al imam jedno pitanje u vezi motorne pile "einhell bg-pc 3735".

Dali će ona to izdržati, a ako ne neka preporuka nečeg kvalitetnijeg a ne pre skupog.

Zahvaljujem.

Luka

10 metara...u kojem segmentu sudjeluješ u tih 10 metara...režeš cjepanice a drva ti netko doveze ili sve radiš sam..ideš u šumu, režeš, dovoziš pa ih onda režeš??

ja bi na tvom mjestu potražio husqarnu neku za malo više od 600 kuna i miran si!!!

ja imam stihl MS310 ali idem u šumu, obaram, dovozim i režem na cjepanice kod kuće preko 12 metara drva godišnje i zasad mi je motorka dostatna iako ponekad poželim jaču stihlovku za veće komade!!

luka11
22.09.2011., 09:01
10 metara...u kojem segmentu sudjeluješ u tih 10 metara...režeš cjepanice a drva ti netko doveze ili sve radiš sam..ideš u šumu, režeš, dovoziš pa ih onda režeš??

ja bi na tvom mjestu potražio husqarnu neku za malo više od 600 kuna i miran si!!!

ja imam stihl MS310 ali idem u šumu, obaram, dovozim i režem na cjepanice kod kuće preko 12 metara drva godišnje i zasad mi je motorka dostatna iako ponekad poželim jaču stihlovku za veće komade!!

ja dobijem metrice i samo ih režem na cjepanice.

Zip
22.09.2011., 09:14
ja dobijem metrice i samo ih režem na cjepanice.

neznam kakve su to motorke..ali ja na tvom mjestu to nebih kupio...jedino ako sam kratak sa lovom..ali ako imaš preko 1500 ma možeš si naći krasne i provjerene motorke..

ova meni liči na one partnerice....perolaka kategorija..pričali su mi ljudi da to radi kratko i onda ju moš bacit...izrezat će ona 10 metara drva ove godine i na godinu ali sumnjam da će radit 5 godine bez posebnih kvarova...

luka11
22.09.2011., 09:59
neznam kakve su to motorke..ali ja na tvom mjestu to nebih kupio...jedino ako sam kratak sa lovom..ali ako imaš preko 1500 ma možeš si naći krasne i provjerene motorke..

ova meni liči na one partnerice....perolaka kategorija..pričali su mi ljudi da to radi kratko i onda ju moš bacit...izrezat će ona 10 metara drva ove godine i na godinu ali sumnjam da će radit 5 godine bez posebnih kvarova...

Hvala na odgovoru.

A po tvom koju marku i koji model bi bio dovoljan za mene.

Pozz

Luka

Zip
22.09.2011., 15:46
Hvala na odgovoru.

A po tvom koju marku i koji model bi bio dovoljan za mene.

Pozz

Luka

Nije da te nagovaram...ja sam uzeo STIHL iz razloga što je stari prije imao STIHL i sad ima pilu koja je starija od mene i radi i ništa drugo nisam imao izbora da kupujem osim STIHLA...međutim pregledavajući cijene shvatio sam da je situacija ovakva: ako kupiš stihl određene jačine i veličine npr za 2000 kuna...za te iste pare možeš kupit za stupanj jaču husqarnu i tako do kraja..svih veličina i tipova..StiHl je uvijek malo skuplji...ali meni se pokazao i pouzdan ako se pridržavaš pravila osnovnih..točenje odgovarajućih goriva, maziva, oštrenja..itd....radi već par godina kao singerica...

sa druge strane neki dan sam bio kod mog prijatelja koji stvarno puno ide u šumu i kod njega sam vidio husqarnu..kaže isto da motorka radi kao zmaj...pa bi ja tebi toplo preporučio da odeš u najbližu trgovinu gdje se prodaje husqarna i ja mislim da bi se dalo naći za 1500-2000 kuna motorka koja će te služit dugo godina!!

evo sad gledam model Husqarna 236 na službenim stranicama na nekoj akciji...košta nekih 1700 kuna...

a vidim i ovo ako još ima

http://www.permoto.hr/prikaz_proizvoda.php?id=418&ig=88_89&lang=hr

znači stihl je dobar odabir ali su skupe, nećeš naći jeftino u odnosu na ove dvije...moj prijedlog ti je da uzmeš manju husqarnu ili jonsered...ali o jonseredu nemam pojma...da danas kupujem pilu opet bih se između husqarne i stihla dvoumio...

pročitaj ovaj topic malo iz početka....i porazgovaraj sa ljudima koji koriste pile.....po meni je bolje dati 1000 kuna više na ovih 600 i kupiš si pilu za koju si 90 posto siguran....a ove od 600 kuna su ti motorke...samo za čekat neki kvar tipa..neznam..HAVARIJA motora....nakon par upotreba...:lol:

champ
24.09.2011., 07:36

Jučer popodne bila je akcija piljenja, pa sam usput napravio nekoliko fotki. Za početak smo pilili "okrugljake" tj. tanja drva, prikolica je napunjena za dva sata.

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6982.jpg
http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6985.jpg
http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6987.jpg
http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6988.jpg
http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6989.jpg
http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6990.jpg
http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_6991.jpg

villeneuve
24.09.2011., 14:59
Pozdrav svima,

Zahvaljujem.

Luka

Pozdrav
Mislim da će ti 90% ljudi na forumu reći da to ne kupuješ i mislim da bi svakako trebao poslušat savjete takve vrste.
Nisam imao priliku raditi s tim jeftinim pilama, ali sve te marke poput Einhell, MTD itd. su za jednokratnu upotrebu. Kvaliteta izrade i odabir materijala je katastrofa.
Svima nama treba pouzdan alat, bez obzira na količinu posla koju radimo.
Izbor ti se dakle sužava na provjerene marke: Husqvarna, Stihl, Jonsered, Dolmar itd., ali naravno to košta više.
Od jeftinijih motornih pila, Partner je još uvijek najbolji odabir. Daleko je to od starog Partnera, ali i dalje je rang više od ostalih jeftinjara.
Vjerujem da si ograničen s novcima, ko i većina nas, pa možda nebi bilo loše da malo pročešljaš oglase i uzmeš nešto polovno, ali provjereno. Doduše treba biti oprezan kad kupuješ, ali se da naći dobrih stvari za manje novca.
Polovne Stihl-ove pile su precijenjene, jer živimo u takvom podneblju gdje je većina ljudi zatucano; Husqvarna je nešto jeftinija samo treba naletit.
Moja preporuka bi ti bila da si kupiš polovnu Partnericu. Te stare Partnerice su fakat dobri strojevi (čitaj nepoderivo), a dosta jeftiniji od ostalih. P55, P65, P70, P100 itd. su ti profesionalni modeli. Ima jedna P65 na njuškalu, čini mi se da je 1300kn.
Ja osobno imam Partner 550 (P55) (godina proizvodnje 1986-1988), i radi ko
zmaj, a popilila je bog zna koliko drva kroz sve te godine.

Naravno, novo je uvijek bolje, ali ovo ti je nekakva alternativa ako si kratak s lovom. Nadam se da sam ti bar malo pomogao.

Zip
27.09.2011., 13:20
Jučer popodne bila je akcija piljenja, pa sam usput napravio nekoliko fotki. Za početak smo pilili "okrugljake" tj. tanja drva, prikolica je napunjena za dva sata.

ideja je dobra...međutim nije mi jedna stvar jasna...čime učvrstiš ove vertikalne letve u dno onog postolja?? zar ti se te letve ne šire na stranu kad nabacaš drva do vrha, čime to pričvstiš...jer kad se odozgo reže stvara se pritisak na grane i pretpostavljam onda na letve koje se sa vremenom dole vjerovatno rasklimaju??:confused:

champ
27.09.2011., 13:52
Podnica je napravljena od dovoljno debele daske, na nju su zašarafljene te okomite daske. Kako ne bih na kraju piljenja prerezao podnicu, stavio sam na nju (između okomitih dasaka) dodatne komade dasaka, i one su spojene s okomitim daskama (prva fotka, nažalost ima previše piljevine, pa se ne vidi najbolje).

Tak da nema nikakvih problema sa širenjem dasaka, sve stoji kak je i napravljeno.

Zip
27.09.2011., 15:03
Podnica je napravljena od dovoljno debele daske, na nju su zašarafljene te okomite daske. Kako ne bih na kraju piljenja prerezao podnicu, stavio sam na nju (između okomitih dasaka) dodatne komade dasaka, i one su spojene s okomitim daskama (prva fotka, nažalost ima previše piljevine, pa se ne vidi najbolje).

Tak da nema nikakvih problema sa širenjem dasaka, sve stoji kak je i napravljeno.

dodatni komadi dasaka su učvrščeni šarafima za podnicu..da usput naoštriš lanac na glavama šarafa???:D
šalim se..dao si mi jako dobru ideju..jaaako dobru...čim stignem napravit ću nešto slično, ali ću napravit dužine nekih 4 metra...

champ
28.09.2011., 05:57
Ispravak (mojeg) krivog navoda - jučer smo za dva sata napunili prikolicu preko vrha s napiljenim drvima, pa sam usput i malo očistio kozaru od piljevine... Na vodoravnu dasku prvo sam stavio 4 poprečna komada profila štafla (dakle 5 x 8 cm), i na to su učvršćene okomite daske. Tako sam dobio 5 cm slobodnog prostora između najdonjeg drva koje se pili, i poda koji ne bi bilo poželjno prepiliti.

specijals
03.10.2011., 18:15
Poštovani forumaši,

Neznam kak bi počel ali idemo redom. Kupio sam motornu pilu Solo jer mi se učinila najboljom opcijom konjaže sa nekakvom "reputacijom". Bio sam zadovoljan prvih dva tjedna a onda su počele komplikacije. No da ne duljim, pila se gasila tj. gušila u garantnom roku su mi popravljali X puta i naravno da nisu ništa napravili. Na zadnje sam bio u Motorami koji nije ovlašten za Solo i oni su mi rekli da je prdnul frgazer zbog benzina. Navodno taj benzin Eurosuper 95 je jako agresivan i kada se natoči ulje ono nestane za mjesec dana. Pogotovo s govorili o tome kako bi poslije svake upotrebe trebalo isprazniti rezervoar, zapaliti tako da se ona sama zgasi. Rekli su da se to sešava sa svim proizvođačima. Meni je to nevjerojatno, jer današnjom tehnologijom ne samo materijala nego i ulja postižu se vrhunski rezultati. Još mi je čudnije jer imam kosilicu Schtill FS44 od prije Isusa i nikad nije zaštucala.
Osobno me interesira vi koji radite češće sa motorkama, kosilicama koji benzin koristite i dali je to istina o novim pilama da je u principu sve isto gxxno i rok trajanja bez obzira koliko je koristili isti ako benzin ostane u rezervoaru.
Hvala.

champ
04.10.2011., 05:43
Moja pila također je nova (Dolmar), benzin nisam ispustio još nijednom dosada. Nakon ljeta (i par mjeeci stajanja od proljeća) upalila je bez problema, a nakon što se jednom zagrije pa ugasi, pali bez dodavanja gasa

zmiklauz
05.10.2011., 15:30
Moja pila također je nova (Dolmar), benzin nisam ispustio još nijednom dosada. Nakon ljeta (i par mjeeci stajanja od proljeća) upalila je bez problema, a nakon što se jednom zagrije pa ugasi, pali bez dodavanja gasa

kak to da si se odlučil za Dolmar mislim kao veliki zagovaratelj Husq...
koju si uzel?

champ
05.10.2011., 17:20
kak to da si se odlučil za Dolmar mislim kao veliki zagovaratelj Husq... koju si uzel?

Uzeo sam Makitu DCS 7300, jer mi za ozbiljnije radove u šumi ipak bolje dođe pila nešto jača od srednje klase, i nekakvih 60-tak kubika. Ova je u prosjeku barem 1000 kn jeftinija od Huskyja takve kubikaže, a čak ima i ponešto bolje performanse.

U usporedbi sa starom Husqvarnom 61, ova puca od snage, nije puno teža, i na kraju ispadne da se manje izmučim sa njom, tj. brže i lakše obavim isti posao.

http://www.forum.hr/showpost.php?p=31877011&postcount=143

champ
05.10.2011., 17:55
A što se tiče brušenja lanca, baš sam danas naručio još tri komada ovih dijamantnih turpija, jer sam prezadovoljan s njima. Rezni članci lanca se minimalno troše, dovoljno je nakon piljenja lagano s ovime prijeći po svakome zubu (stegnuto u običnu bušilicu), i lanac je opet kao novi.

http://www.ebay.com/itm/7-32-Diamond-Chainsaw-Sharpener-Rotary-File-1-8-Shank-/180711638515

zmiklauz
06.10.2011., 10:05
Inače sad su na akciji 4690,00kn za keš dol 7300hs , ovaj jači cilindar ti je na 7900 negdje oko 1400,kn

baustelac99
06.10.2011., 10:13
A što se tiče brušenja lanca, baš sam danas naručio još tri komada ovih dijamantnih turpija, jer sam prezadovoljan s njima. Rezni članci lanca se minimalno troše, dovoljno je nakon piljenja lagano s ovime prijeći po svakome zubu (stegnuto u običnu bušilicu), i lanac je opet kao novi.

http://www.ebay.com/itm/7-32-Diamond-Chainsaw-Sharpener-Rotary-File-1-8-Shank-/180711638515

Champ, jesi ti bio član na Poljoprivrednom forumu? vidim neki poznati traktor:)

champ
06.10.2011., 10:53
Inače sad su na akciji 4690,00kn za keš dol 7300hs , ovaj jači cilindar ti je na 7900 negdje oko 1400,kn

To je za keš, cijena s pdv-om? Gdje se taj model može kupiti, Google ne daje nikakve informacije za taj 7300 HS model kod nas? Jel ima i dekompresijski ventil? Inače moja pila pali trzanjem iz ruke (topla), ali kod hladnog paljenja treba ju pridržati s nogom, dovesti klip u kompresiju, i dobro potegnuti.. :mig:

Champ, jesi ti bio član na Poljoprivrednom forumu? vidim neki poznati traktor:)

Sjećanje me baš više i ne služi tako dobro.. :mig: :rofl:

baustelac99
06.10.2011., 10:55
Sjećanje me baš više i ne služi tako dobro.. :mig: :rofl:[/QUOTE]

Ovo bi se svakako moglo protumačiti:D

champ
06.10.2011., 11:08
Ovo bi se svakako moglo protumačiti:D

Tužnog li foruma, na kojem moderator uporno tvrdi da (neki) traktor ima 500 kg manje od onoga što piše u tvorničkim podacima. I onda me izvrijeđa na mrtvo ime, jer sam se usudio napisati da sam ga vagao mnogo puta.. :rofl:

Ova cijena za Dolmar 7300 je stvarno povoljna, šteta da nije bilo te akcije kad sam ja kupovao pilu.

zmiklauz
06.10.2011., 14:31
Došle su prošli tjedan nekoliko sa DECo ventilom ostale bez

PS 5105 3,9ks metalno kučište 3790,00kn keš

champ
06.10.2011., 16:29
Dolmar PS 5105 - piljenje drva http://www.youtube.com/watch?v=KyBDt51lZek

Mala vs velika http://www.youtube.com/watch?v=FIeZImhWsr4&feature=related

obg
24.10.2011., 19:37
Da malo ozivim forum, slabo se pise o motornim pilama. Evo jedna po meni dobra tema Stihl MS 260 ili Husqvarna 346 XP, dvije lagane i profesionalne pile, koja je bolja, koja izdržljivija, koja brža, koja isplativija, kako vam se sviđa ovaj triobrake na 346 XP i sta mislite o tom sistemu zastite, ako tko ima kakva iskustva s tim pilama neka napise svoje misljenje :top:

Hasky 372 XP
16.11.2011., 10:10
Pozdrav svima,

Zahvaljujem.

Luka

Uzmi slobodno bez straha jer imaš dvije godine garancije.Ja sam istu (onu plavu) kupio prije dvije godine i još radi a ispilila je oko 30 metara drva.Lagana je i pali od prve jedino što im je mana da "sline" ulje tj. ulje ti se počne iscjeđati iz spremnika kada duže stoji no to sam otklonio u garantnom roku(primječeno na više modela vjerojatno tvornička greška-sada ispravljena o trošku servisa i proizvodjača).
I da napomenem servis je bolje organiziran nego kod Stihla ili Husqvarne he..he..ja ih nazovem drugi dan lik sa kombijem pokupi pilu i vrate mi je za deset dana bez ikakvih troškova...Einhel bravo..bar za servis

Ta pila mi služi pored Husqvarne kao druga i za granje,šalanje kolce itd...ali da se s njom i ponešto veće odraditi ali sporo.
Još ti preporučam mač ili vodilicu staviti kraću 30 cm idealno i drugi lanac jer je originalni "rijedak" i samo gas...
Baš ju neću prodavati pa da vidim na testu koliko to čudo može drva ispilati pa napišem dojmove pozzz...

mpit
28.11.2011., 08:00
Ljudi može malo iskustva sa SOLO strojevima (motorke i trimer), kava su vaša iskustva što se tiče kvalitete i izdržljivosti, jeli se često kvare i sl. Konkretno me zanima motorka SOLO 651

GreatJumbo
29.11.2011., 20:35

http://img847.imageshack.us/img847/9678/22082011519.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/847/22082011519.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

http://img39.imageshack.us/img39/528/22082011518.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/39/22082011518.jpg/)

I ja sam napravio nešto slično i mogu reći da je to odlična stvar. A ovaj forum mi je dao ideju.

champ
30.11.2011., 06:03
I ja sam napravio nešto slično i mogu reći da je to odlična stvar. A ovaj forum mi je dao ideju.

Super, dobro si to napravio! U jednom punjenju tu stane puno više drva, i piljenje ide brže.

Beco
30.11.2011., 15:40
http://img847.imageshack.us/img847/9678/22082011519.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/847/22082011519.jpg/)

http://img39.imageshack.us/img39/528/22082011518.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/39/22082011518.jpg/)

Možeš li molim te napisati dimenzije?

GreatJumbo
30.11.2011., 20:46
Ja sam se rukovodio dimenzijama koje je napisao forumaš champ na strani 14. ove teme uz možda neke manje preinake, ne sjećam se više točno.

champ
01.12.2011., 11:08
Beco, ako misliš piliti drva koja su unaprijed napiljena na metar, onda stavi da ti vanjska dužina kozare bude 1 metar, a drva duža od 1m otpiliš na dijelu gdje vire iz kozare. Širina - ovisi o tome kakvu pilu imaš, i koliko je dugi njezin mač. Pošto ja pilim drva na 25 cm, stavio sam 4 okomite daske, tako da je na svakih 25 cm otvor za piljenje cca. 10-12 cm širine.

Visina prostora za drva je 1 metar, i sve je to podignuto od zemlje toliko da se ne moram prigibati dok pilim.

dale1970
25.12.2011., 18:32
Sretan Božić svima i sve najbolje za početak,kupil sam ovu motorku http://www.elektromehanika-bratkovic.hr/proizvodi/dcs7300-lancana-pila-76.html ,cijena 5000 kuna,nova ,ali je stajala u dućanu 2.godine ,ako potvrdim garanciju produžuje se s jedne na 3. godine.Probal radit jaka je i radi super,zadovoljan sam, e sad me zanima dali sam pogrešil u vezi njene kupnje i kupil bi kraći list i lanac (40 cm) na njoj je orginal od (60 cm - 3.8 )tj.da kupim orginal dolmar ili oregon ili neki treći može preporuka,hvala unaprijed

champ
25.12.2011., 19:13
Ja se također pridružujem čestitkama, sretan Božić tebi dale1970, i svim ostalim forumašima!

Tebi još jednom čestitam na kupnji motorne pile, sad imamo potpuno identičan model, s time da je moja već skoro godinu dana u upotrebi! To što je pila stajala, nema nikakve veze, nisi ništa pogrješio. Možeš kupiti kraću vodilicu i lanac, bitno je da lanac ima korak 3/8 cola, a vodilica mora imati žljeb širine kakav odgovara tom lancu. Ja lance i pribor za oštrenje kupujem na ebay.com, obično naručim po dva lanca u jednome paketu.

dale1970
25.12.2011., 19:41
Ja se također pridružujem čestitkama, sretan Božić tebi dale1970, i svim ostalim forumašima!

Tebi još jednom čestitam na kupnji motorne pile, sad imamo potpuno identičan model, s time da je moja već skoro godinu dana u upotrebi! To što je pila stajala, nema nikakve veze, nisi ništa pogrješio. Možeš kupiti kraću vodilicu i lanac, bitno je da lanac ima korak 3/8 cola, a vodilica mora imati žljeb širine kakav odgovara tom lancu. Ja lance i pribor za oštrenje kupujem na ebay.com, obično naručim po dva lanca u jednome paketu.

daj mi stavi link od lanaca i pribora za oštrenje ak moreš:)

champ
26.12.2011., 08:35
daj mi stavi link od lanaca i pribora za oštrenje ak moreš:)

Ponuda lanaca trenutno i nije baš velika i povoljna, bitno je napisati (u colima) dužinu vodilice, korak lanca i širinu žlijeba. Za 30 USD ja sam dobio dva Oregon 73LGX lanca u paketu

http://www.ebay.com/itm/2-20-Oregon-chain-73LGX-3-8-058-72-links-73LGX072G-Husqvarna-Jonsered-/220890788027?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336e1df0bb

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=20%22+3%2F8+.058&_sacat=0&_stpos=&gbr=1&_odkw=20%22+3%2F8+1.5+CHAIN&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Ovo se stavi na bušilicu (rotacijska dijamantna turpija), odlična stvar za lako i brzo brušenje

http://www.ebay.com/sch/?_kw=7%2F32%22%20Diamond%20Chainsaw%20Sharpener%20 Rotary%20File&_clu=2&_fcid=53&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

hasnfefer
26.12.2011., 08:54
Tu Makitu sam i ja gledao, ali nisam nekako imao povjerenja. :ne zna:

champ
26.12.2011., 09:07
Tu Makitu sam i ja gledao, ali nisam nekako imao povjerenja. :ne zna:

Pitaj Njemce, što oni misle o Dolmaru... Dolmar je najstariji proizvođač motornih pila, u to vrijeme Stihl još nije niti postojao. Prije nego sam kupio tu pilu, potražio sam mišljenje i iskustva po raznim stranim forumima, od ljudi koji se profesionalno bave šumarstvom čitav život. Svi ih hvale i tvrde da su best bay, a u ovih godinu dana i sam sam se uvjerio u to... Kad je pila jednom zagrijana pa ugašena, za ponovno paljenje nije joj potrebno dodavaje gasa, samo ju trzneš iz ruke i radi dalje. Najviše me impresionira kako malo piljevine dospjeva na filter zraka, i to nakon puno odrađenog posla. U šumi puca od snage, posao rušenja i piljenja debelih stabala sad mi traje duplo kraće, nego ranije sa Husqvarnom 61 FF. Pilila je i ona, ali se je mučila daleko više, dok ova pila to odrađuje brzo i s lakoćom.

http://de.wikipedia.org/wiki/Dolmar_%28Unternehmen%29

http://www.youtube.com/watch?v=ZS-xRMSFdoM

http://www.youtube.com/watch?v=C8k7PGDjh4w

dale1970
26.12.2011., 09:34
Ponuda lanaca trenutno i nije baš velika i povoljna, bitno je napisati (u colima) dužinu vodilice, korak lanca i širinu žlijeba. Za 30 USD ja sam dobio dva Oregon 73LGX lanca u paketu

http://www.ebay.com/itm/2-20-Oregon-chain-73LGX-3-8-058-72-links-73LGX072G-Husqvarna-Jonsered-/220890788027?pt=LH_DefaultDomain_0&hash=item336e1df0bb

http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=20%22+3%2F8+.058&_sacat=0&_stpos=&gbr=1&_odkw=20%22+3%2F8+1.5+CHAIN&_osacat=0&_trksid=p3286.c0.m270.l1313

Ovo se stavi na bušilicu (rotacijska dijamantna turpija), odlična stvar za lako i brzo brušenje

http://www.ebay.com/sch/?_kw=7%2F32%22%20Diamond%20Chainsaw%20Sharpener%20 Rotary%20File&_clu=2&_fcid=53&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

puno ti hvala na savjetima i linkovima,još samo jedno ;našel sam dva lanca iste mjere za motorku oznake LPX i LGX . LPX je skoro duplo skuplji znaš li možda zašto ? inače mislim da sei splati naručiti LGX preko e-bay jer mu je cijena u pevcu mislim oko 130 -140 kuna

champ
26.12.2011., 09:51
LPX je skoro duplo skuplji znaš li možda zašto ? inače mislim da sei splati naručiti LGX preko e-bay jer mu je cijena u pevcu mislim oko 130 -140 kuna

Razlika je najviše u dizajnu i konstrukciji reznih članaka, vjerojatno na web stranicama Oregon ima više detalja o tome, koji je za što namjenjen..

LGX

http://www.oregonchain.com/images/Product/Chain/detail/38_72lp_detail.jpg

LPX

http://www.oregonchain.com/images/Product/Chain/detail/38_72lpx_detail.jpg

dale1970
26.12.2011., 10:28
evo još samo jedno pitanje :D koja ide oregon vodilica na makitu ,tražil na e-bay ali ništ našel i općenito ako znaš koje vodilice pašu na makitu ili paše bilo koja od 3.8/058,i više nemam pitanja :rolleyes::kava: ,planiram kupit lanac i vodilicu od 45 cm (18 inch)

champ
26.12.2011., 10:36
Da, to su te vodilice, 3/8 i .058, - 18 incha ja imam na staroj Husqvarni, a na Makiti imam dva inča dužu vodilicu. Ne znam zašto ti je toliko stalo da ti vodilica bude kraća? Ja se ne bih bunio da imam još jednu dužu vodilicu, 24". Od viška glava ne boli.

dale1970
26.12.2011., 10:39
nemam baš tak debelo drvo ,uglavnom akacija 30-40 cm ,uglavnom puno ti hvala

champ
26.12.2011., 10:50
nemam baš tak debelo drvo ,uglavnom akacija 30-40 cm ,uglavnom puno ti hvala

A koliki je stvarno taj mač kojeg si dobio sa pilom, što piše na njemu? Oznaka dužine obično se nalazi blizu mjesta gdje se mač montira na pilu.

dale1970
26.12.2011., 11:08
pošto imam 36 godina ,i skoro smo susedi i pošto si mi puno pomogel nebum se naljutil na tvoje pitanje ,da lanac ima 60 cm,gledal sam puno po internetu i nigdje nisam videl duži da dolazi od 50 cm prilikom kupnje nove motorke,valjda sam ja imal sreću da dobijem baš takav tu u koprivnici ,a evo ti oznake sa lanca MAKITA HY 3/8 84 1.5/058 445.060.655

champ
26.12.2011., 11:15
Sorry, stvarno mi je bilo čudno, ali točno je - s pilom si dobio mač i lanac dužine 60 cm. Moj ti je savjet da uzmeš mač 20", to je nekakva "zlatna sredina" za pilu te snage.

dobrad66
28.12.2011., 18:21
O toj pili sve najbolje.Imam je nekoliko godina bez ikakvih problema a napilio sam se poprilično drva. Ako nisi radnik u šumariji toplo preporučam. Ima dva servisa u zg, ima djelova, svega.
A ima li i bolji pila od ove? Ima, sve je stvar odabira i preferenci. Ovdje nekako prevladava mišljenje da jedino still i husquarna vrijede, ostalo je smeće..
Postoji li koji dobar auto osim BMW-a i Mercedesa? Postoji, pitanje je samo koliko imaš novaca i za što ćeš ga i koliko dugo koristiti..ista ti je stva s motornim pilama..[/Q
ryobi ti je isto što i homelite ja ju imam već tri godine 1.9 mala rastura toplo preporučujem
[QUOTE=Headbanger;17820256]Tri proizvođača su alfa i omega za motorke- STIHL, Husquarna i Catepillar :s:s

champ
29.12.2011., 09:40
Zadnja dva dana malo sam bio u šumarskoj akciji, trošile su se nagomilane kalorije u tijelu, i usput sam kući dovezao dvije prikolice drva.. Nakon jedne takve "akcije" nije potrebna ni teretana, niti pilates, niti skijanje u Austriji.. :mig:

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7648.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7649.jpg

Kutija za motorne pile, i sav ostali potreban pribor i alat, jako dobra stvar za šumu!

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7651.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7652.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7654.jpg

Hasky 372 XP
30.12.2011., 10:07
evo još samo jedno pitanje :D koja ide oregon vodilica na makitu ,tražil na e-bay ali ništ našel i općenito ako znaš koje vodilice pašu na makitu ili paše bilo koja od 3.8/058,i više nemam pitanja :rolleyes::kava: ,planiram kupit lanac i vodilicu od 45 cm (18 inch)

Čestitke povodom kupnje i također čestitke svim forumašima povodom blagdana....

Sa oregon vodilicom nemožeš promašiti jer su se dosad barem meni pokazale najtrajnije i izdržljive(jedna potrošila preko 50 lit.rabljenog ulja-umjesto lancola he..he..).

Ukolioko staviš kraći list ta pila koju imaš ima da leti tj.bit će ti puno brža a pogotovo kod "paranja a i lanac ti je jeftiniji..moja preporuka ti je 40 cm, a ovu originalnu imaš za rezervu baš za neko jače rušenje i sl..

Samo pazi da bude korak 3/8 i pogledaj si širinu utora vodilice dal je 1,5 ili 1,6...i samo gas
(P.S. da li si je kupio kod Karmata i tko to servisira u KC)

Hasky 372 XP
30.12.2011., 10:16
@ dobrad 66 ..Ovdje nekako prevladava mišljenje da jedino still i husquarna vrijede, ostalo je smeće..

Pa kad skoro istina...sveto trojstvo Husqvarna,Jonsered,Stihl....

Ali da ima i drugih dobrih ima ....recimo ova Makita-Dolmar PS 7300-7900 dobar stroj još da malo spuste cijenu i to bi bilo to...

dale1970
30.12.2011., 12:25
Čestitke povodom kupnje i također čestitke svim forumašima povodom blagdana....

Sa oregon vodilicom nemožeš promašiti jer su se dosad barem meni pokazale najtrajnije i izdržljive(jedna potrošila preko 50 lit.rabljenog ulja-umjesto lancola he..he..).

Ukolioko staviš kraći list ta pila koju imaš ima da leti tj.bit će ti puno brža a pogotovo kod "paranja a i lanac ti je jeftiniji..moja preporuka ti je 40 cm, a ovu originalnu imaš za rezervu baš za neko jače rušenje i sl..

Samo pazi da bude korak 3/8 i pogledaj si širinu utora vodilice dal je 1,5 ili 1,6...i samo gas
(P.S. da li si je kupio kod Karmata i tko to servisira u KC)

je,kupljena je u karmatu oni su i servis (makar mislim da oni ne rade servis već daju nekom drugom da napravi servis ,ali nisam siguran).Sad je u pevcu na akciji list 38 cm - 119 kuna,pa razmišljam da kupim njega ili 45 cm ,pa me zanima jel velka razlika između njih dva ?imam još jedno pitanje u vezi
mešunga tj.kolko stvit ulja u benzin,na makiti piše ako je orginalno dolmar onda 2% ,a ako je neko drugo onda 2,5 % inače u jednom servisu mi je rekel da stavim oko 3% ulja,sve koje znam stavljaju 4 %,rekel mi je u servisu da naš benzin nije kvalitetan pa da se zato stavlja više ulja,pa da čujem komentare oko toga,inače od kud si ti?

champ
30.12.2011., 15:41
Dolmar (Makita) 7300 razvija snagu 4,2 kW, ili 5,7 KS. Stavljati na takvu pilu mač 37 cm (meni) izgleda pomalo neozbiljno. Na staroj Husqvarni 61 imao sam mač 45 cm, i to je bio optimum za tu pilu. Sad kad imam jaču pilu i duži mač, vidim prednost dužeg mača - ako se pili na pr. granje na zemlji, ne treba se toliko prigibati i saginjati, lakše se dohvati drvo s dužim mačem. Da sam s pilom dobio mač 60 cm, uopće se ne bih bunio, tj. ako bih bio u prilici birati, radije bih odabrao 60 umjesto ovoga od 50 cm.

Ulja za mješavinu - ne radi se uopće o kvaliteti benzina. Dvotaktol od INE koristio se dugi niz godina, radilo se o mineralnom ulju, koje se za motorke koristilo kao 4% mješavina. Tehnologija ulja je od tada daleko napredovala, i može se kupiti dosta kvalitetnih sintetičkih 2T ulja (Stihl, Jonsered, Husqvarna, Dolmar..) kojima na pakovanju piše da se mješaju u omjeru 2%. Ja trenutno koristim Jonsered ulje, na početku sam ga slagao 2,5%, a sad dalje 2% (ili možda mrvicu više od 2%)

dale1970
30.12.2011., 16:10
evo sjedim sa ženom u naručju i razmišljam,nisam puno delal sa motorkom i ovak bum napravil :budem više delal sa ovim lancem (60) i onda bum donesel odluku (dok spilim oko 50 metri drva),hvala champion

champ
30.12.2011., 16:14
evo sjedim sa ženom u naručju i razmišljam..

Pa pitaj onda ženu, da sad ne otvaramo dalje temu o dužim ili kraćim.. :mig: :rolleyes:

P.S. Ako trebaš piliti na kratko veću količinu drva, onda si napravi pola metra široku "kozaru", tj. stalak za piljenje drva. Imaš o tome dosta postova, nedavno - baš na ovoj temi!

dale1970
30.12.2011., 16:18
veli jedan moj pajdaš da nekad bolje dela mali borer 15 nego neki veći 22 koji brzo pukne

champ
30.12.2011., 16:22
Mali, ali tehničar - http://www.youtube.com/watch?v=87STcjqJCbg

felixx
30.12.2011., 16:33
evo sjedim sa ženom u naručju i razmišljam,nisam puno delal sa motorkom i ovak bum napravil :budem više delal sa ovim lancem (60) i onda bum donesel odluku (dok spilim oko 50 metri drva),hvala champion

Joj, ti si dugo u braku kad tipkaš ovo i gruntaš o kubikima drva i lancima pile, dok ti žena sjedi u naručju...
:rolleyes:

dale1970
30.12.2011., 18:16
ma nije samo sjedila

jationmivioni
31.12.2011., 07:40
j
kolko stvit ulja u benzin,na makiti piše ako je orginalno dolmar onda 2% ,a ako je neko drugo onda 2,5 % inače u jednom servisu mi je rekel da stavim oko 3% ulja,sve koje znam stavljaju 4 %,rekel mi je u servisu da naš benzin nije kvalitetan pa da se zato stavlja više ulja,pa da čujem komentare oko toga,inače od kud si ti?
sve su ti dobro rekli
ako imaš love zemi mali mač a ovoga čuvaj za rušenje i tak
Najteži dio motorke tj. balans tereta je vodilica s lancem ..a zašto se s tim boriti ako ne treba ?
Ne glumi frajera da piliš s špicom vodiilice ..jer to mogu samo frajeri ili bude boljelo pod stare dane više nego treba .

GreatJumbo
02.01.2012., 07:48

Baš sam pogledao taj link za lance i stvarno nije loša cijena, pošto i sam koristim ebay za neke stvari, međutim koliko vidim dostava nije moguća za Hrvatsku. :ne zna: Inače kakvi su ti oregonovi lanci po kvaliteti?

Eh da ne zaboravim: Sretna nova 2012. :):)

champ
02.01.2012., 15:04
Oregon lanci (i vodilice) su jedni od najboljih, osim Stihla oni praktički ni nemaju konkurenciju po kvaliteti. Trenutno se ponuda na eBay-u dosta prorjedila, ne znam koji je razlog tome. Ovo ti je jedan od boljih i poznatijih trgovaca u SAD.

http://www.baileysonline.com/category.asp?catid=70

GreatJumbo
03.01.2012., 09:18
Oregon lanci (i vodilice) su jedni od najboljih, osim Stihla oni praktički ni nemaju konkurenciju po kvaliteti. Trenutno se ponuda na eBay-u dosta prorjedila, ne znam koji je razlog tome. Ovo ti je jedan od boljih i poznatijih trgovaca u SAD.

http://www.baileysonline.com/category.asp?catid=70

Hvala champ.

dale1970
03.01.2012., 15:59
Vidim po njuškalu čak i po dućanima oregon lance u rinfuzi koji ti oni prodaju koju hoćeš dužinu pa me zanima dali je neko to kupil i dali ima razlike između orginal oregon lanca neke dužine i ovog kojeg ti spajaju u dućanu s obzirom da je jeftiniji spajani oko 20% -30% ????

champ
03.01.2012., 17:37
Nema razlike, osim u cijeni. Svi koji se naveliko bave šumarstvom, kupuju lance kao metražnu robu, i sami ih zakivaju/spajaju u dužine prema potrebi. Za tebe je bitno da odabereš lanac koraka 3/8", za vodilicu s utorom 1,5 mm.

Hasky 372 XP
04.01.2012., 00:00
je,kupljena je u karmatu oni su i servis (makar mislim da oni ne rade servis već daju nekom drugom da napravi servis ,ali nisam siguran).Sad je u pevcu na akciji list 38 cm - 119 kuna,pa razmišljam da kupim njega ili 45 cm ,pa me zanima jel velka razlika između njih dva ?imam još jedno pitanje u vezi
mešunga tj.kolko stvit ulja u benzin,na makiti piše ako je orginalno dolmar onda 2% ,a ako je neko drugo onda 2,5 % inače u jednom servisu mi je rekel da stavim oko 3% ulja,sve koje znam stavljaju 4 %,rekel mi je u servisu da naš benzin nije kvalitetan pa da se zato stavlja više ulja,pa da čujem komentare oko toga,inače od kud si ti?

Da ovaj od 38 cm bi ti bio premalen s obzirom da pila ima preko 5 ks tako da radije uzmi 40-45 cm,jer to ne kupuješ svaki dan možda idealno za tu pilu 45 cm mada ja preferiram od 40 cm jer oregon ti je nešto širi...a ulje kako su ti dečki rekli obavezno Xp husqvarna eventualno LS al bolje ovo prvo a može i jonsered ili stihl...ako ima dolomar možeš i to uzeti makar nisam vidio do sad da ima original...dvotaktol izbjegavaj jer nevalja niti u cipeli he,,he,,makar za nuždu može poslužiti ali obavezno 4% ili čak malo više jer se tvoja pila vrti na oko 13.500 rpm a dvotaktol je za starije modele pila koje nisu postizale tu brzinu...najbolje ti je oko 4,7 lit. benzina i puna mjerica ulja cca 1,2 dcl od ovih što sam ti naveo...dvotaktol nikako ispod 4% i samo za nuždu....

Inace sam iz KC pa ako te što zanima slobodno pitaj...pozzz..

Hasky 372 XP
04.01.2012., 00:21
@ champ Na staroj Husqvarni 61 imao sam mač 45 cm, i to je bio optimum za tu pilu. Sad kad imam jaču pilu i duži mač, vidim prednost dužeg mača - ako se pili na pr. granje na zemlji, ne treba se toliko prigibati i saginjati, lakše se dohvati drvo s dužim mačem. Da sam s pilom dobio mač 60 cm, uopće se ne bih bunio, tj. ako bih bio u prilici birati, radije bih odabrao 60 umjesto ovoga od 50 cm.

Te dvje pile uopće nemožeš uspoređivati po nićemu...mada je i ta stara Husqvarna 61 još i danas bolja od večine iz "Peveca" ali je teška i nedovoljno brza što si i sam valjda primjetio...

A za ove sastojine koje si nam bar prikazao na slici mać od 45 cm uvrh glave....no ako tebi odgovara duži nemam ništa protiv he,,he,,..

Ajd probaj posuditi od nekog malo kraći list recimo 40-45 pa ga stavi na tu pilu ja ti garantiram da leti kroz drvo....a i ljepše ti je raditi u šumi(barem meni) i puno si spretniji s njim...no nemoraš se bacati u investiciju dok se original ne podere... a poslije kako ti odgovara i za što ti treba...

Inaće pila uopće nije loša jako dobar omjer mase i snage a nije sve ni u stihlu, pogotovo ako je uloviš na kakvoj akciji...ugodan rad i pozzz...

Ah da i ova ulja što navodiš stihl,jonsered i husqvarna nisu sintetička nego polusintetička....

Hasky 372 XP
04.01.2012., 01:30
http://www.youtube.com/watch?v=hRtHViRCmfE

Eto i zašto sam za kraću vodilicu...

Zvon
04.01.2012., 06:30

Nema ti veze duljina vodilice s brzinom rezanja, već brzina vrnje motora i broj zubi na pogonskoj zvijezdi/prstenu (naravno, uz podjednaku snagu motora), odnosno brzina lanca (m/sek). Također i profil zuba. Jest da je na duljoj vodilici malo veće trenje, ali to malo dolazi do izražaja, jer se reže s donje strane i blizu motoru.
Čuješ da se Husqvarna brže vrti, pa zato i brže reže.

champ
04.01.2012., 12:29

Hybrid round filed goofy filed chan on an 8 pin on the Husky, Once sharpened round filed chain on the muffler modded 7900

Ako već stavljaš razne linkove, onda se još i potrudi pročitati, što piše u objašnjenju tog videa! Čovjek je na Husqvarnu stavio full-skip lanac (agresivno nabrušen, s rijetkim reznim člancima), i sad to uspoređuje s normalnim lancem na Makiti.

Aggressive (Full-Skip): Example: 3/8" Pitch .058" Gauge Full-Skip Chainsaw Chain

Full-skip chains space two links between cutting teeth, providing very low-resistance cutting. These chains are typically for saws with guide bars of 24" or longer. When trained to correctly use chains and saws of this length and cutting aggression, users often appreciate the extra length because they don't have to bend down as much to reach the work area.

However, these chains are for trained, professional use, and the majority of chainsaw users will not have an application that calls for this type of chain.

Full-skip lanaci imaju ubačena dva spojna članka između reznih zubi, stoga pružaju vrlo nisku otpornost na rezanje. Ovi lanci su obično za pile s vodilicama od 24", ili duže. Korisnici koji su obučeni za pravilno korištenje ovakvog lanaca, dužine i rezne agresije, vrlo često cijene tu dodatnu dužinu, jer se ne moraju savijati prema dolje, do područja rada.

Međutim, ovi lanci su samo za obučene i za profesionalnu uporabu, a većina korisnika neće imati potrebu, koji zahtjeva za ovu vrstu lanca.

http://www.ereplacementparts.com/article/1507/Chainsaw_Chain_Measurements_Sizes_and_Types.html

http://www.youtube.com/watch?v=NS1UpLyGiTM

EncOre
04.01.2012., 22:20
Jedno malo pitanje, da li je normalno da se događaju trzaji ( kao pucnjevi iz auspuha ) kad radi s punim gasom ali bez opterečenja ( ne pila se; lanac se uredno vrti ) ???:503:

champ
05.01.2012., 15:10
Još potkraj prošle zime napravio sam traktorsku polugu za dizanje trupaca, ubrzo nakon toga je i testirana na utovaru hrastova. Nažalost, šteta da tad nisam fotkao taj posao, ovo se svakako isplati imati u šumi. Naravno, za utovar puno debljih i težih komada od ovoga na slici..

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7656.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7660.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7662.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7668.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7669.jpg

Novo sjedalo za udobniji rad

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7674.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7680.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7685.jpg

felixx
05.01.2012., 16:14
Meni motorke više služe za čistit po svom gruntu zarasle živice (čitaj šume) kad dokupim koji komad zemlje. (to ti je kad purger doseli u provinciju i malo glumi selaka:D)
Svake godine počistim 100-200 metara i dofuram po petnaestak metara drva, uglavnom jasen - već ne znam kud bi to spremil, imam za dve zime.

Imam mali Stihl 017 i Husqvarnu 357 XP, a sad mi je uletel jedan stari Stihl 056 za jako sitne novce (nek se nađe).

Sad imam par pitanja.
Na toj staroj pili (stihl 056) je bil pojedeni lančanik 3/8 i isto takva stara vodilica i lanac.
Sad mi ovi u servisu vele da je za tu pilu oriđiđi lančanik i lanac 404 ?
Obzirom da je lančanik apsolutno za zamjenu, a i vodilica je pohabana, kaj je najbolje tu napraviti? Koju kombinaciju staviti - ako je istina da ide i jedno i drugo?
I koja duljina vodilice bi mi bila najbolja za tu pilu?
Ionako bi mi više služila za pilit klade na dvorištu, ne mislim s tim mahat po živici i šumi kad imam ove manje pile.

champ
05.01.2012., 18:11
Taj model 056 doživio je nekoliko "osvježenja", svaki put sa većom kubikažom i snagom. Osnovni model Stihl 056 imao je 5,6 KS, znači možeš birati vodilice 18, 20, 22 ili 24 inča. Kasniji modeli 056 AVSE i Magnum su još jači, dakle, možeš staviti i duži mač.

Što se tiče koraka lanca i pogonskog lančanika - ja bih odabrao 3/8 i 20 inča dužinu mača, ali onda ti takav mora biti i lančanik, i vodilica i lanac.

lukarak
05.01.2012., 18:18
Taj model 056 doživio je nekoliko "osvježenja", svaki put sa većom kubikažom i snagom. Osnovni model Stihl 056 imao je 5,6 KS, znači možeš birati vodilice 18, 20, 22 ili 24 inča. Kasniji modeli 056 AVSE i Magnum su još jači, dakle, možeš staviti i duži mač.

Što se tiče koraka lanca i pogonskog lančanika - ja bih odabrao 3/8 i 20 inča dužinu mača, ali onda ti takav mora biti i lančanik, i vodilica i lanac.

Jel znas koliko ima 045 AV electronic. Pise da je najduzi mac 25 inca?

villeneuve
06.01.2012., 14:51
Jedno malo pitanje, da li je normalno da se događaju trzaji ( kao pucnjevi iz auspuha ) kad radi s punim gasom ali bez opterečenja ( ne pila se; lanac se uredno vrti ) ???:503:

Nisam neki meštar, al mislim da se radi o detonaciji u cilindru koja je itekako nepoželjna... Mogući uzroci su nekvalitetno gorivo, svjećica, siromašna smjesa... Ima još uzroka, samo bi ih trebalo potražit negdje u literaturi.
Detonacija može dovesti do ozbiljnijih oštećenja u motoru, tak da bi to svakako trebalo uklonit.
Ako se tu i tamo dogodi da "pukne" iz auspuha, to je normalno, ali ako je to stalno prisutno, to ne valja.

dale1970
07.01.2012., 20:22
surfam dost (vjerovatno premalo) ,ali nisam našel nikakve video tutorijale o rušenju drva s klinovima ,kajlama itd. :ne zna: ,pa ako neko zna neka stavi link , unaprijed hvala :)

champ
08.01.2012., 11:31
Vjerojatno na YT postoji puno videa o tome, ali iz vlastitih iskustava - nemoj očekivati prevelika čuda... Ako neko stablo ima jaku tendenciju (pomaknuto težište) na jednu stranu, kajle u takvoj situaciji ne mogu puno pomoći. One su dobre (odlične) kod crnogoričnih stabala (sa simetričnom krošnjom), i kod stabala koja su uravnotežena ("neodlučna"), pa ih se sa podrezivanjem i kajlama može srušiti na bilo koju stranu.

villeneuve
08.01.2012., 21:03
Vjerojatno na YT postoji puno videa o tome, ali iz vlastitih iskustava - nemoj očekivati prevelika čuda... Ako neko stablo ima jaku tendenciju (pomaknuto težište) na jednu stranu, kajle u takvoj situaciji ne mogu puno pomoći. One su dobre (odlične) kod crnogoričnih stabala (sa simetričnom krošnjom), i kod stabala koja su uravnotežena ("neodlučna"), pa ih se sa podrezivanjem i kajlama može srušiti na bilo koju stranu.

Sa klinovim se može direkcionalno rušit drveće blagog ili srednjeg nagiba, u stranu koja je skroz ili djelomično suprotna prirodnom nagibu. Naravno, za sve postoji limit, tako da se čuda stvarno ne mogu očekivati.
Moja iskustva sa klinovima su više nego pozitivna. Živim u podnožju Medvednice, tako da mi je sva šuma na jako zeznutom terenu. Ove godine sam rušio bukvu i nešto jasena i sve suprotno od prirodnog nagiba, jer sam već prije porušio sva stabla koja su bila lakša za rušit, a ova sam nekako izbjegavao. Budući da je pristup tom drveću jako loš, morala su padat u pravilu kako sam zamislio, ili u suprotnom platit nekom da mi to izvuče s vitlom.
Moram priznat da sam se iznenadio koliko se određeni nagibi daju ispravit s klinovima. Naravno, treba koristit razne tehnike rušenja. Bez tog, klinovi nisu toliko efikasni.
Preporučio bi upotrebu plastičnih klinova. Imaju blaži "napadni" kut od aluminijskih, jeftiniji su, i ono najbitnije je da ne uništiš lanac ako ga slučajno zapiliš. Malo sam bio skeptičan što se izdržljivosti tiče, ali pokazali su se stvarno solidni. Ja sam uzeo Husqvarnine klinove, od 20cm dužine.
Za ono drveće koje ima prevelik nagib za klinove, koristim ručni zatezač od 4t.
Super stvar, samo se gubi dosta vremena dok se to sve poveže i pripremi.
Imao sam super literaturu gdje je bilo opisano dosta tehnika rušenja, ali je ostala na hardu koji je vrisnuo. Našao sam na nekoj divljoj stranici, al da me ubiješ ne mogu se sjetit na kojoj ni kako sam došao do nje... Znam samo da sam surfao jednu cijelu večer...
Sad samo treba gomilat iskustvo :)

GreatJumbo
09.01.2012., 12:07
Za rušenje guglaj slijedeće pojmove: Chainsaw Felling and Bucking ili tree felling i sl.

Npr.
http://tnvalleywoodclub.org/articles/PDFs/Tree_Felling_Presentation.pdf

@ villeneuve -gdje si nabavio ručni zatezač? kak to izgleda, cijena?

champ
09.01.2012., 12:48

Handseilzug, ovako nešto: http://www.poly-werkzeuge.de/out/pictures/master/1/wa_260000.jpg

Imaš toga po trgovinama alata, na njemačkom eBay-u, i na Njuškalu

villeneuve
09.01.2012., 19:09
Za rušenje guglaj slijedeće pojmove: Chainsaw Felling and Bucking ili tree felling i sl.

Npr.
http://tnvalleywoodclub.org/articles/PDFs/Tree_Felling_Presentation.pdf

Zatezač sam kupio u dućanu sa šumarskom opremom Interforst u Zagrebu, cijena je bila 400kn za gotovinu.
Sliku ti je stavio Champ.
Ima jeftinijih za kupit po raznim dućanima, ali sam se ipak odlučio za kvalitetu; za sad nisam požalio...

GreatJumbo
10.01.2012., 08:37
Jel netko ovdje radio ili možda zna nekog da je radio preinaku na husky 365sp. Konkretno se radi o tome da sam našao na ebayu za husqvarnu 365 neki big bore kit gdje je mislim promjer cilindra s 48 mm povećan na 52 pa bi se time trebala dobiti snaga kao u 372xp. Mišljenja?

champ
10.01.2012., 10:25
Taj kit i povećanje snage samo po sebi nije loša stvar. Drugo je pitanje koliko će te to na kraju koštati, i jel ti se isplati. Ako ti je 365 relativno nova, onda je šteta postojećeg cilindra i klipa, koji nakon takvog zahvata ide "u otpis". Te pile nisu iz iste serije proizvoda.

Porast snage s 4,6 na 5,3 KS baš i nije nešto posebno, s time da "prava" Husky 372 XP ima "Radilicu i kućište motora od magnezija". Pitanje je kako će stara radilica (i igličasti ležaj na koljenu) izdržati to povećanje snage.. XP pila ima i ponešto drugačiji rasplinjač, i tu bi moglo biti problema.

http://www.husqvarna.com/hr/forest/products/xp-saws/372-xp/

http://www.husqvarna.com/hr/forest/products/powerful-robust-saws/365/

Razlika u nabavnim cijemama tih pila je cca. 1100 kn, a tebe bi taj sport na kraju mogao koštati više, s upitnim rezulatima.

GreatJumbo
10.01.2012., 11:09
Moja 365 nije stara niti godinu tako da definitvno se ne bi upuštao u taj postupak. Međutim sam razmišljao ako bi jednog dana morao raditi na njoj nešto veće pa da se usput to napravi. Osim ovog:

http://www.ebay.com/sch/?_kw=husqvarna%20365%20big%20bore%20kit&_clu=2&_fcid=53&_localstpos=&_stpos=&gbr=1

Što bi još trebalo sve napraviti da stvar funkcionira? Inače, kakva je razlika u performansama između 365sp i 372xp.

Meni se čini da i 357xp bolje i brže pili od 365sp.

lukarak
10.01.2012., 12:15

Zna netko? Nigdje ne mogu naci koliko je snaga. Ako je 056 5,6 konja, jel na ovom 4.5?

champ
10.01.2012., 13:23
Moja 365 nije stara niti godinu tako da definitvno se ne bi upuštao u taj postupak. Međutim sam razmišljao ako bi jednog dana morao raditi na njoj nešto veće pa da se usput to napravi.

Ta pila služit će te bez problema valjda 20 godina, a do tada možda više niti benzina ne bude... :rolleyes:

RENT-A-IDIJOT
13.01.2012., 21:39
Pozdrav. Evo vidim ima tema o pilama i imam sljedece pitanje.
Danas sam dobio na poklon Partner 545 promaster pilicu.... i ima caka. Pila je 93ce stigla kao donacija u posljeratno područje u jednu obitelj... i ta pila nikad nije pilala... a sumljam da je i radila. Sve imam osim lanca koji je preseljen na neku drugu pilu....

Zanima me sljedece.... koji korak (lanac) ima ta pila da znam uzet 2komada.... Motor vrti a čim prije skidam sviječicu i naljevam kroz karb 2taktola (točnije Stihlovo ulje) i par puta je izvrtim s tim uljem. Onda mjesavina i nakon dobrog "hladnog rada" metnut sviječicu i nadat se da ce upalit tj da je sve ok...
Pa jos imam pitanje sto se tiče dijelova..... gdje ih naci kod nas? (ako bude problema s membranom u karbu i slično)

Dankee.

P.s do sad sam imao Steel koji jest fuš al s Solo-vim lancem pila dosta dobro mada je nejaka al za moje potrebe je ok :)

villeneuve
13.01.2012., 22:07
Pozdrav. Evo vidim ima tema o pilama i imam sljedece pitanje.
Danas sam dobio na poklon Partner 545 promaster pilicu.... i ima caka. Pila je 93ce stigla kao donacija u posljeratno područje u jednu obitelj... i ta pila nikad nije pilala... a sumljam da je i radila. Sve imam osim lanca koji je preseljen na neku drugu pilu....

Zanima me sljedece.... koji korak (lanac) ima ta pila da znam uzet 2komada.... Motor vrti a čim prije skidam sviječicu i naljevam kroz karb 2taktola (točnije Stihlovo ulje) i par puta je izvrtim s tim uljem. Onda mjesavina i nakon dobrog "hladnog rada" metnut sviječicu i nadat se da ce upalit tj da je sve ok...
Pa jos imam pitanje sto se tiče dijelova..... gdje ih naci kod nas? (ako bude problema s membranom u karbu i slično)

Dankee.

P.s do sad sam imao Steel koji jest fuš al s Solo-vim lancem pila dosta dobro mada je nejaka al za moje potrebe je ok :)

Koliko sam uspio vidjeti P545 ima korak .325"
Ako već misliš ulijevat ulje u cilindar, onda se to radi kroz rupu gdje je svječica, a ne kroz rasplinač. Uliješ ulja za jednu čajnu žličicu. Toliko ja ulijem kad konzerviram svoje pile preko zime.

Što se dijelova tiče, meni je najbolji "Hajster servis" u Zagrebu, kontakt si možeš pogledat na netu. Drže dijelove za Husq, Jons, Partner... Ljudi su full pristupačni i fakat imaju svega. Ja sam za svoju Partnericu iz 86. godine, našao sve kaj mi je trebalo kod njih.

RENT-A-IDIJOT
13.01.2012., 22:57
kroz karb mislih sa injekcijom jer tuda povlači i smjesu pa bi to ulje prije stiglo do "kartera".. tj radilice.. klipnjače i onda cilindar karike.....

Još se raspitam za lanac a upalim je čisto da vidim na čemu sam.... a set membranica za karb sam mislim već našao ako je isti ki u 650ice al eto hvala na info pa ako bude problema zazovem taj Hajster s.
Tenksss

champ
14.01.2012., 11:40
Pa ako imaš sve osim lanca, onda vjerojatno imaš i mač. A na maču bi ti trebalo pisati njegova dužina u colima, korak lanca i širina utora - vodilice lanca. I dobro ti je villeneuve rekao, skini sviječicu i tako nasipaj malo ulja u stublinu. S injekcijom samo možeš napraviti neku štetu, ili ti ulje dospije na mjesta u rasplinjaču, gdje ga uopće ne bi smjelo biti.

Lee Champa
14.01.2012., 18:30
kroz karb mislih sa injekcijom jer tuda povlači i smjesu pa bi to ulje prije stiglo do "kartera".. tj radilice.. klipnjače i onda cilindar karike.....

Pazi, dvotaktni povlače smjesu najprije u područje radilice i tuda ne možeš dospjeti do vrha klipa - osim kroz otvor sviječice kako radi villeneuve

Hasky 372 XP
14.01.2012., 21:42
Nema ti veze duljina vodilice s brzinom rezanja, već brzina vrnje motora i broj zubi na pogonskoj zvijezdi/prstenu (naravno, uz podjednaku snagu motora), odnosno brzina lanca (m/sek).

Pa kako nema Zvon sad me iznenadjuješ....pa dosad si uvijek dobro i pametno zborio...pa sve si i sam naveo ...
Dal se brže vrti 32 zuba ili 36...pila iste snage sa kračom vodilicom je brža provjereno sto puta....tu se nema što komentirati..
Probaj isprobat recimo 45cm... i 40... i sve ti bude jasno...

Hasky 372 XP
14.01.2012., 21:56
@champ Ako već stavljaš razne linkove, onda se još i potrudi pročitati, što piše u objašnjenju tog videa! Čovjek je na Husqvarnu stavio full-skip lanac (agresivno nabrušen, s rijetkim reznim člancima), i sad to uspoređuje s normalnim lancem na Makiti.

Ma gle nemam ja ništa protiv duže vodilice stavi si i još dužu ukoliko te to veseli,i Makita(Dolmar) uopće nije loš stroj mada još uvijek rijedak kod nas (neznam kako je sa servisom) al inaće bi morala biti dobra...
Ali nitko baš nitko me nemože uvjeriti da je brža sa mačem od 60 cm nego recimo 45 cm kojeg niti ne osjeti,a možeš ju i "stisnuti"kad zatreba...Stara Husqvarna 61 ti je stroj koji nečeš još dugo uništiti i mada mi se osobito ne svidja-masa, brzina,zastarjeli dizajn,spora vrtnja,metalna kočnica,puno vibracija.. itd... nadživjeće još puno njih....

A sad si malo pogledaj konkurenjciju recimo "Stihl"(mada ga ne preferiram) njihove jače ako ne i najjače pile Ms 660,Ms 650...itd koje se mogu nabaviti u RH koliko ti je preporučena duljina vodilice...otipkas stihl Hr neču stavljati link da nekoga ne reklamiramo bespotrebno...a ti ako želiš stavi i vidijin lanac i mač 70 cm ako ti je tako lakše raditi..ništ zamjerit i lijep pozzz...

Hasky 372 XP
14.01.2012., 22:02

Neznam o kojoj pili se radi i tko te savjetovao da to radiš....

Nikad nesmiješ pilu bez opterečenja nepotrebno "vrtiti" na mjestu s full gasom jer možeš oštetiti motor nepovratno i to ti nikako ne preporučam...

Probaj piliti punim gasom pa ako onda puca najvjerojatnije ti se paljenje "okrenulo" no nisi naveo da li normalno prihvaća gas i kako radi nja srednjim okretajima...

Hasky 372 XP
14.01.2012., 22:24
Što bi još trebalo sve napraviti da stvar funkcionira? Inače, kakva je razlika u performansama između 365sp i 372xp.

Meni se čini da i 357xp bolje i brže pili od 365sp.

Možeš bez brige staviti veči promjer klipa i cilinndra...kučište ti je isto magnezij na oba dvije.. kao i radilica kovana iz tri djela tako da drži bez problema...

Razlika između tih dviju pila?...Kad ih gledaš izvana potpuno su jednake samo je oznaka drugačija naravno i snaga...XP se oduvijek dodatno plačao a vjeruj mi i da vrijedi...tvoja se recimo vrti na 12.500 okretaja a 372 XP 13.500,tvoja ima 65,1 cm³,a 372XP 70,7 cm³ ....a i razlika u snazi se osjeti dosta...poglavito u ubrzanju to ti je glavna odlika XP-a da su pomalo "divlje"....

P.S. inače XP ti je kratica od -xpirin professional

A to da 357 XP bolje pili to si dobro primjetio naime radi se o jednoj od najbržih pila iz porodice Husqvarna uz 346XP ....

Hasky 372 XP
14.01.2012., 22:56
lukarak kaže: Pogledaj post
Zna netko? Nigdje ne mogu naci koliko je snaga. Ako je 056 5,6 konja, jel na ovom 4.5?

STIHL 045 AV (radna zapremina 75 cm3, jačina 5 KS pri 7500 o/min., paljenje magnetno sa platinama)

He he zato joj i paše "Dvotaktol" kad se tako brzo vrti ...no stroj ti je neuništiv ako je dobro održavan...
Kad cijeli dan radiš sa njom zaboravi naveće na s....x he,he,inače deda ju je kupio negdje 75.god. i još radi i dobra je(al čitaj za izbjegavati...nema amortizere,kočnicu, puna i s vodiloicom preko 10 i kusur kg..ali što je tu je he..he..)
Eh da, STIHL ANDREAS MASCHINENFABRIK ti je izdao još dva modela AVE,AVSE....
E ti je oznaka za elektronic...
S oznaka za pojačanu "super" verziju...ta ti je najjača

MANUFACTURED BY:
STIHL ANDREAS MASCHINENFABRIK
STUTTGART, GERMANY
SERIES OR ASSEMBLY NUMBER:

YEAR INTRODUCED:
1977
YEAR DISCONTINUED:

ENGINE DISPLACEMENT:
87ccm (5.3 cu. in.)
NUMBER OF CYLINDERS:
1
CYLINDER BORE:
54mm (2.13 in.)
PISTON STROKE:
38mm (1.50 in.)
CYLINDER TYPE:
Aluminum with chrome plated bore
INTAKE METHOD:
Piston ported
MANUFACTURER ADVERTISED H.P.:
6.1
WEIGHT :
9.1 kg
OPERATOR CONFIGURATION:
One Man operation
HANDLEBAR SYSTEM:

CHAIN BRAKE:

CLUTCH:
Centrifugal
DRIVE TYPE:
Direct
CONSTRUCTION:
Die cast magnesium
MAGNETO TYPE:
Capacitor discharge igntion system
CARBURETOR:

MAJOR REPAIR KIT:

MINOR REPAIR KIT:

AIR FILTER SYSTEM:

STARTER TYPE:
Stihl automatic rewind
OIL PUMP:
Automatic
OPERATING RPM:

IGNITION TIMING:
2.5 to 2.7mm (0.098 to 0.106 in.) before TDC
BREAKER POINT SETTING:
none
FLYWHEEL/COIL AIR GAP:

SPARK PLUG TYPE:
Bosch WSR6F, Champion RCJ7Y
SPARK PLUG GAP:
0.51mm (0.020 in.)
CRANKSHAFT MAIN BEARINGS:
Ball
FUEL TANK CAPACITY:

FUEL OIL RATIO:
40:1
RECOMMENDED FUEL OCTANE:
Regular
MIX OIL SPECIFICATION:
Stihl two-cycle chain saw mix oil
CHAIN PITCH:
3/8 in.
CHAIN TYPE:
Stihl
BAR MOUNT PATTERN:

SHORTEST GUIDE BAR SUPPLIED:
33cm (13 in.)
LONGEST GUIDE BAR SUPPLIED:
50cm (20 in.)

champ
15.01.2012., 08:42
Makita(Dolmar) uopće nije loš stroj mada još uvijek rijedak kod nas (neznam kako je sa servisom) al inaće bi morala biti dobra...

Dijelovi se ionako već odavno mogu lako i povoljno kupovati online, tak da su servisi i dijelovi zadnja stvar, koje se treba bojati.

Ali nitko baš nitko me nemože uvjeriti da je brža sa mačem od 60 cm nego recimo 45 cm kojeg niti ne osjeti,a možeš ju i "stisnuti"kad zatreba...

Al si ti baš zapeo za te brzine, koje "padaju s dužinom mača". Par cola duži lanac ima nekoliko članaka više, zbog toga ima i nešto veću masu i inerciju. Znači, u startu će trebati nešto (malo) više snage da se zavrti, ali zato ta inercija lanca koji se okreće može pomoći u kritičnim trenucima.

Stara Husqvarna 61 ti je stroj koji nečeš još dugo uništiti i mada mi se osobito ne svidja-masa, brzina,zastarjeli dizajn,spora vrtnja,metalna kočnica,puno vibracija.. itd... nadživjeće još puno njih....

Stara Husqvarna odradila je svoje, trebao bi joj jedan generalni servis, promijeniti dosta toga na njoj. I što ako se nakon toga pokaže da je radilica (ležajevi) pri kraju, ispast će pomašena investicija i uzalud bačen novac.

A sad si malo pogledaj konkurenjciju recimo "Stihl" ...otipkas stihl Hr neču stavljati link da nekoga ne reklamiramo bespotrebno......

A zašto bih ja morao tražiti te podatke samo na jednoj (HR) stranici?

Stihl MS 650 chainsaw - Recommanded max. bar length 80 cm (30 inch bar)

champ
15.01.2012., 19:38
Slika govori više od 1.000 riječi, evo prednosti dugačkog mača:

http://i1211.photobucket.com/albums/cc436/badjoe85/IMG_0658.jpg

http://i1211.photobucket.com/albums/cc436/badjoe85/IMG_0668.jpg

http://i1211.photobucket.com/albums/cc436/badjoe85/IMG_0670.jpg

http://i1211.photobucket.com/albums/cc436/badjoe85/IMG_0672.jpg

Hasky 372 XP
15.01.2012., 21:03
Slika govori više od 1.000 riječi, evo prednosti dugačkog mača:

http://i1211.photobucket.com/albums/...5/IMG_0658.jpg

Da,za te poslove piljenja je uredu....ali u šumi i na terenu druga pjesma..

Stara Husqvarna odradila je svoje, trebao bi joj jedan generalni servis, promijeniti dosta toga na njoj. I što ako se nakon toga pokaže da je radilica (ležajevi) pri kraju, ispast će pomašena investicija i uzalud bačen novac.

Ako su samo ležajevi to je manji problem jer radilica gotovo u pravilu nikad ne ode eventualno ako pukne...bitno ti je kučište da je neoštečeno...tamo gdi idu ležajevi jer ako se ležaj "okrene" zaboravi na isplativost popravka...

Hasky 372 XP
15.01.2012., 21:12
@champ...

Dal je slika iz avatara kod Krke na mostu ili na izlazu iz Knina...he..he nekak mi poznata,možda se i poznamo...dal si bio možda u 7.gbr VŽ...

champ
16.01.2012., 07:04
Da,za te poslove piljenja je uredu....ali u šumi i na terenu druga pjesma...

Kod rušenja u šumi najbolje je imati dvije motorke, za kresanje tankih grana praktičnije su lagane pile, tu snaga nije jako bitna... Ali, dok sam koristio Husky 61, na njoj je bio mač 45 cm. Dosta često sam požalio što nemam duži mač, kod rušenja i piljenja "kapitalaca", debelih bukvi ili hrastova. Uspio sam napraviti posao i s tom pilom, ali duži mač i više snage tu jako olakšavaju i ubrzavaju posao.

@champ...

Dal je slika iz avatara kod Krke na mostu ili na izlazu iz Knina...he..he nekak mi poznata,možda se i poznamo...dal si bio možda u 7.gbr VŽ...

Ne znam odakle si ti, ali vrlo vjerojatno se znamo (barem iz viđenja). Bio sam muzikant, limena glazba. :kava:

GreatJumbo
17.01.2012., 10:57
A to da 357 XP bolje pili to si dobro primjetio naime radi se o jednoj od najbržih pila iz porodice Husqvarna uz 346XP ....

Ljuti me to što se 357 xp bolje vrti od 365 sp. Razlika je baš primjetna, a 365 ima 4,6 KS a 357 ima 4,4 KS, pa bi čovjek pomislio da neće biti tako. Valjda je stvar u visokim rpm-ovima. BTW kako podići okretaje za nekih 1500?

Pretpostavljam da se to ne isplati zbog eventualnih oštećenja :ne zna:

champ
17.01.2012., 11:43
Ljuti me to što se 357 xp bolje vrti od 365 sp.

Malo me čude ti podaci o brzinama Husqvarna pila... 357 XP -maksimalan broj okretaja 9600 o/min, a koliko se sjećam, moja Husqvarna 61 vrtjela se je do cca. 10500 o/min, ili tako nešto.

Za usporedbu, Dolmar - Makita 7300 vrti se do 13.500 rpm.

villeneuve
17.01.2012., 17:38
Malo me čude ti podaci o brzinama Husqvarna pila... 357 XP -maksimalan broj okretaja 9600 o/min, a koliko se sjećam, moja Husqvarna 61 vrtjela se je do cca. 10500 o/min, ili tako nešto.

Haha, istu stvar sam ja jučer gledao i ostao zbunjen... :confused:
Našao sam na netu da je 9600rpm broj okretaja kod maksimalne snage, a 14000rpm maksimalni preporučeni broj okretaja motora.
Kolko se na kraju vrti, bog zna... Trebalo bi provjerit s tahometrom...

villeneuve
17.01.2012., 18:00
Ekipa, ima tko iskustva sa "Cub Cadet" motornim pilama?
Vidio sam da je to MTD premium brand, budući da je za mene MTD smeće, baš me zanima kak se ovo pokazalo...

nnekilik
17.01.2012., 18:28
Pozdrav ljudi. Kaj mislite o ovome?
http://www.youtube.com/watch?v=bbB6eZcyaYI&feature=results_main&playnext=1&list=PL733BF0C8C0B83E85
http://www.youtube.com/watch?v=VYwRoroffG4
To je pre dugo ful gas pa izgleda da motorke ipak nisu za takve stvari ili ?

villeneuve
17.01.2012., 19:30
Pozdrav ljudi. Kaj mislite o ovome?
http://www.youtube.com/watch?v=bbB6eZcyaYI&feature=results_main&playnext=1&list=PL733BF0C8C0B83E85
http://www.youtube.com/watch?v=VYwRoroffG4
To je pre dugo ful gas pa izgleda da motorke ipak nisu za takve stvari ili ?

Meni to super izgleda, ali nema šanse da bi to radio sa ijednom svojom pilom...:)
Ionako treba dost jaka pila sa dugačkom vodilicom što u startu nemam...
BTW, za to bi se trebao koristiti poseban lanac za uzdužno piljenje. Njegova oštrica je, ako se dobro sjećam, pod 5°, dok je kod običnih lanaca od 25-35°. Dal ima kakva razlika u konstrukciji, to ne znam...
Inače obični lanci kod uzdužnog piljenja rade "špagete" od piljevine...

Zvon
17.01.2012., 19:54
Ljudi,nek vas ne bune okretaji. Točno je jedno i drugo. Oni viši okrretaji su nszivna (maksimalna) brzina brtnje, na koju se motor podešava tahometrom, dok su okretaji maksimalne snage zapravo oni do kud se pila može teretiti za makdimalni učinak. Profi pile iskoristivo područje imaju na većim okretajima, te brže zato režu.

champ
17.01.2012., 21:16
Vidio sam da je to MTD premium brand, budući da je za mene MTD smeće, baš me zanima kak se ovo pokazalo...

Osim što su sigurno povoljniji u cijenama, za sada još nisu poznati kao neki kvalitetan i pouzdan brand, barem u svijetu motornih pila. Pila je preozbiljan alat ili stoj, baš mi se ne ide iz šume doma, zbog nekakvog Cadeta. :rolleyes:

nnekilik - takve ručne "pilane" ljudi sami rade doma, to nije neka velika nauka. Za tvrdo drvo obično koriste skip lance, s rijeđim reznim člancima, nego na običnom lancu. Sporije se pili, ali se pila tolko ne muči.

http://www.ebay.com/sch/?_nkw=skip%20saw%20chain&_clu=2&_dmpt=US_Chainsaws&_fcid=53&_localstpos=&_sc=1&_sop=15&_stpos=&gbr=1

nnekilik
17.01.2012., 22:54
Hvala ljudi. Ma amaterski se bavim stolarijom(ako se to tako može nazvat) i ljepio sam panele od jelovih dasaka dva i po, tri duge širine 55 , 60. Uzeo sam neke jeftinije daske a kakve mi je tip dofuro. Daska kreče sa 2 cm a završava na 3 i nekaj siton. Kad ih stisnem među štofne zbog debljih mi ne leže sve u ravnini pa sam ih sa kajlama dobivao u ravninu. (nemam sav alat) i popravljao sa ručnom blanjom. Puko mi film i reko nema šanse da lošiju dasku sam mogu napravit. Djed mi ima partnericu sigurno preko 15 god staru pa se bojim da ju ne zeznem sa glupostima. Pila je partner 55. Kad sam rezo za ogrijev neke bagreme Posutio sam i od tetca stihl i razlika je velka. Stilovka baca piljevine da te neko treba otrpavat. Kad sam ih probao doma zapalim partnericu i mačke samo zbunjeno gledaju turiram je i samo sjede e a kad sam stilovku zapalil pa je odvrnul počele bežat po dvorištu... Normalno rijetko mi se pruži prilika da siječem drva pa sam se iživljavo i partnerica nema mortizer pa dosta ubije ruku al gas do kraja cijelo vrijeme i nemaš osiječaj da je mučiš a stihl baš i nisam htio valjda jer nije moja. Htijeo bi sa tom partnerkom radit daske od nekih starih šljiva imam ih 6 komada i samo smetaju. Znači rijeđi zubi i oštrit ih pod 5° i nema straha. Šljive su promjera 25, 30. Tvrdo je drvo pa da tu pilu odmaram svako malo ili svaki rezervar ili? Hvala!

GreatJumbo
18.01.2012., 16:39

I one se brže vrte. Pitanje je koliko. Gdje se može izmjeriti? Preporučite nekog znalci. Pretpostavljam da bi najlakše dizanje broja okretaja bilo otvaranjem ispuha i podešavanjem fergazera...ili?

Zvon
18.01.2012., 16:56
346XP:
dvotaktni motor
zapremnina cilindra : 50,1 cm3
promjer cilindra : 44 mm
duljina hoda klipa : 32,5 mm
broj okretaja motora u praznom hodu : 2700 okr/min
preporučeni maksimalni broj okretaja motora : 14700 okr/min
maksimalna snaga : 2,7 kW (3,7 KS) pri 9700 okr/min

357XP:
dvotaktni motor
zapremnina cilindra : 56,5 cm3
promjer cilindra : 46 mm
duljina hoda klipa : 34 mm
preporučeni maksimalni broj okretaja motora : 14000 okr/min
maksimalna snaga : 3,2 kW (4,4 KS) pri 9000 okr/min

372XP:
dvotaktni motor
zapremnina cilindra : 70,7 cm3
promjer cilindra : 50 mm
duljina hoda klipa : 36 mm
preporučeni maksimalni broj okretaja motora : 13500 okr/min
maksimalna snaga : 3,9 kW (5,3 KS) pri 9600 okr/min

villeneuve
18.01.2012., 18:48
. Znači rijeđi zubi i oštrit ih pod 5° i nema straha. Šljive su promjera 25, 30. Tvrdo je drvo pa da tu pilu odmaram svako malo ili svaki rezervar ili? Hvala!

Evo, danas sam našao malo više vremena da se pozabavim s lancima za poprečno rezanje. U pravilu ima razlike u vrsti materijala između standardnih i rippnig lanaca (ripping zubi su napravljeni od tvrđeg materijala). Uglavnom ljudi ne kupuju te "posebne" lance, jer nisu isplativi, budući da se običan lanac može prepravit na ripping. Ne moraš koristit full-skip lance, nego obične. Kut brušenja se kreće od 0°-5°, neki stavljaju čak i 10°. Po meni 5° je optimalno. E sad, caka koja postoji da malo poštediš motornu pilu je da predzubi nisu prenisko odbrušeni. Ako se radi o novom lancu, taman dok ti ispraviš kut sa 30° na 5° taman ćeš uzet toliko mesa na zubu da bude dubina rezanja ok, znači predzube ne diraš. Obavezno brusi lanac strojno, da ti svaki zub bude isti. Ima i neka fora da ljudi smanjuju širinu zuba za pola, ali s tim se ne moraš zamarat.
Stavi kakvu sliku ako se odlučiš na pilanu, jer sad si meni bacio bubu u uho :)

Mislim da pilu ne moraš previše odmarat, jer uz dobro nabrušen lanac, kako je gore navedeno, ne bi se trebala neš previše mučit. Jedino kaj bi se htio grijat lanac i vodilica, jer je dugo vremena u drvetu kod takvog piljenja, pa na to malo obrati pažnju. Nemoj ostat bez ulja :)

nnekilik
18.01.2012., 20:37
Villeneuve legendo hvala!! Evo nadam se da cu se skoro uhvatit toga.

GreatJumbo
19.01.2012., 11:03
357XP:
dvotaktni motor
zapremnina cilindra : 56,5 cm3
promjer cilindra : 46 mm
duljina hoda klipa : 34 mm
preporučeni maksimalni broj okretaja motora : 14000 okr/min
maksimalna snaga : 3,2 kW (4,4 KS) pri 9000 okr/min

Ona se tvornički ne vrti na 14000 okr/min, možda negdje oko 13000 okr/min. Trebalo bi izmjeriti. Ali zato amerikanci rade svakojake preinake da povećaju broj okretaja i ubrzaju pilu do npr.13800. Otvaranje usisa, auspuha i štojaznam što već. Vidio sam na netu da ima za kupit i gotovih modificiranih auspuha za xp pile. Dobro, neki to rade zbog natjecanja, ali ima i onih koji žele izvući maksimum iz svojih strojeva u svakodnevnom radu. Na nekim forumima se spominju pojmovi kao "muffler moding" (preinake auspuha), porting (nemam pojma kaj to je), blue coil i black coil (također nemam pojma kaj to je, ali blue coil ima neku blokadu a black coil ne) i još dosta toga u smislu povećanja snage i ubrzanja pile.
Dal netko zna nešto više o tome? Ima li netko u HR da radi takve stvari?

Moj stari ima stihl ms 290 i ta pila se dosta guši u drvu,prilično sporo reže i troši dosta goriva. Imao sam osjećaj da ta pila može bolje pa sam starom rekao da je dadne na štelanje, ali oni su mu samo očistili frgić jer je bio dosta prljav. Nije bilo nekog poboljšanja. Onda je uzeo manju vodilicu pa je bilo malo bolje ali ja imam osjećaj da ona stvarno može bolje. Netko zna možda koja je brzina vrtnje na ful gasu za tu pilu? Gdje se može to izmjeriti pa da se usporede tvornički i stvarni podaci? Jel se tu može kaj postići u rpm s podešavanjem H i L vijaka na pili ili bi obavezno trebalo štelati karb? Mišljenja sam da je možda smjesa prebogata :ne zna: (jednom sam ja morao čistit svjećicu-crna) i otud valjda gušenje pod malo većim opterećenjem i shodno tome i veća potrošnja goriva.

nnekilik
19.01.2012., 14:48
GreatJumbo imam sličnih problema sa partnericom 55. Izgleda mi da joj fali zraka (slabo se kužim) . Brzo potroši rezervar i pri kraju prije nego ga potroši desetak sekundi puca od snage i vrti se puno brže i u prazno bez opterečenja joj se rpm jako poveča. Isto bila na servisu, Cjelu je rastavljali pa valjda je naštelana.

villeneuve
19.01.2012., 15:50
Ona se tvornički ne vrti na 14000 okr/min, možda negdje oko 13000 okr/min. Trebalo bi izmjeriti. Ali zato amerikanci rade svakojake preinake da povećaju broj okretaja i ubrzaju pilu do npr.13800. Otvaranje usisa, auspuha i štojaznam što već. Vidio sam na netu da ima za kupit i gotovih modificiranih auspuha za xp pile. Dobro, neki to rade zbog natjecanja, ali ima i onih koji žele izvući maksimum iz svojih strojeva u svakodnevnom radu. Na nekim forumima se spominju pojmovi kao "muffler moding" (preinake auspuha), porting (nemam pojma kaj to je), blue coil i black coil (također nemam pojma kaj to je, ali blue coil ima neku blokadu a black coil ne) i još dosta toga u smislu povećanja snage i ubrzanja pile.
Dal netko zna nešto više o tome? Ima li netko u HR da radi takve stvari?

Moj stari ima stihl ms 290 i ta pila se dosta guši u drvu,prilično sporo reže i troši dosta goriva. Imao sam osjećaj da ta pila može bolje pa sam starom rekao da je dadne na štelanje, ali oni su mu samo očistili frgić jer je bio dosta prljav. Nije bilo nekog poboljšanja. Onda je uzeo manju vodilicu pa je bilo malo bolje ali ja imam osjećaj da ona stvarno može bolje. Netko zna možda koja je brzina vrtnje na ful gasu za tu pilu? Gdje se može to izmjeriti pa da se usporede tvornički i stvarni podaci? Jel se tu može kaj postići u rpm s podešavanjem H i L vijaka na pili ili bi obavezno trebalo štelati karb? Mišljenja sam da je možda smjesa prebogata :ne zna: (jednom sam ja morao čistit svjećicu-crna) i otud valjda gušenje pod malo većim opterećenjem i shodno tome i veća potrošnja goriva.

Porting je utvaranje usisa i ispuha i prelivnih kanala (mislim da se tak zovu, neznam kak bi drugačije rekao). S tim se može povećati RPM, ali je to zeznut posao. S otvaranjem usisa i ispuha se mijenja faza motora, tak da bi za to trebalo imati puuno znanja o tuniranju 2taktnih motora. Jer možeš dobit ili osjetno bolje rezultate ili jako loše. Ja sam se malo nedavno zanimao s tim, ali bez dobre literature i iskustva 0 bodova. Jedino kaj bi se dalo napravit je poliranje kanala, ali to ne nosi drastične promjene. To bum svakako probao kad bum imao priliku.

RPM se mjeri tahometrom. Štelanje rasplinača jesu u stvari H i L vijci. Kreni od filtera zraka, svječice, kompresije...i da, skineš auspuh, pa provjeriš dal imaš nakupljene čađe u ispušnom ventilu. Ako je to sve ok, onda je vjerojatno do rasplinjača. A opet u rasplinjaču su najčešće problem membrane. Smjesu skužiš po sljedećim stvarima: crna svjećica, ne postizanje optimalnog RPM-a - prebogata smjesa; prekidi, odnosno oklijevanje prilikom ubrzanja, svječica svijetle boje, previsoki RPM - presiromašna smjesa. Najoptimalnija smjesa je kad je svječica smeđe boje tamnije nijanse. To je onak ugrubo...

villeneuve
19.01.2012., 15:56
GreatJumbo imam sličnih problema sa partnericom 55. Izgleda mi da joj fali zraka (slabo se kužim) . Brzo potroši rezervar i pri kraju prije nego ga potroši desetak sekundi puca od snage i vrti se puno brže i u prazno bez opterečenja joj se rpm jako poveča. Isto bila na servisu, Cjelu je rastavljali pa valjda je naštelana.

Imam i ja P550, nije baš neki mali potrošač goriva :)
Normalno je da pri kraju rezervara malo podivlja, jer joj dolazi manje goriva, automatski ima viška zraka (siromašna smjesa), pa se malo razvrtava.
Napisao sam gore GreatJumbo-u, vidi kak izgleda svječica...

nnekilik
19.01.2012., 16:52
Ok.

mpit
19.01.2012., 19:47

CubCadet ti je ustvari Solo pila, samo u žutoj boji. Ja sam prije mjesec dana kupia u Motorami CC 4051 koja odgovara Solo 651 usporedi karakteristike i izgled sve identicno. Za sad sam zadovoljan potrošia sam 5 l mješavine i nemam nikakvih zamjerki na nju. Ako ne pilaš godišnje više od 20 m3 drva mislim da je trenutno to najbolji izbor, a sad su ti i u Sloveniji u Merkuru na akciji sve pile CubCadet tako da po cijeni nekog steela i ostalih kineza dobiješ ipak nešto što izgleda donekle dobro sastavljeno i čvrto, a možeš doći i do djelova

villeneuve
20.01.2012., 13:06
CubCadet ti je ustvari Solo pila, samo u žutoj boji. Ja sam prije mjesec dana kupia u Motorami CC 4051 koja odgovara Solo 651 usporedi karakteristike i izgled sve identicno. Za sad sam zadovoljan potrošia sam 5 l mješavine i nemam nikakvih zamjerki na nju. Ako ne pilaš godišnje više od 20 m3 drva mislim da je trenutno to najbolji izbor, a sad su ti i u Sloveniji u Merkuru na akciji sve pile CubCadet tako da po cijeni nekog steela i ostalih kineza dobiješ ipak nešto što izgleda donekle dobro sastavljeno i čvrto, a možeš doći i do djelova

Hvala... Istina, izgledaju dosta čvrsto napravljene...
Ta CC4051 ima 3.9ks, cijena 3000kn... Te novce vjerojatno vrijedi.

nnekilik
20.01.2012., 14:37
Evo otvorio sam pilu i nemem pojma sa čim da sviječicu odvrnem. Imao sam spremne gedore , nejde. Jer imam kakva caka?
Onaj stop ubiti radi tako da prekine kontakt sviječici, jel. A jedna žica ide na sviječicu a druga drito na cilindar ili kako se veli.
Sviđa mi se ovo kaj je Zvon pisao. Imam šumu ali spada pod park plitvice tak da nema sječe pa bi si htjeo kupit šumu a pošto nemam para reko možda bi skuco za neku zaraslu šikaru. Dobijem ju jeftinije pa pokosim sa motorkom i sadim. Bilo bi ok da se brže pila vrti al da se probijam kroz grane i vrtim je na prazno kolko sam skopčo zeznuo bi mašinu. Ima koja pila za te stvari i kako to radit. Posla se ne bojim. Več sam uzeo jeftiniji komad jer je zaraso. Sveukupno sam čistio nešto preko 200m i 6 širine, što je išlo oko međe. Bilo je šipkova kupina zapletenog grmlja pitaj boga kakvog sve. Sve sam na ruke sa sjekirom i škarama. I došo sam na ideju da na lanac od motorke na vrh stavim graničnik tako da kad podižem mač prema gore i guram grane od sebe dolaze na vrhu na graničnik i tako se otpile pa nebi dobivao po glavi. Kad se počisti do glavnog korjena onda je lako i stavio bi graničnik sa donje strane mača 10 cm od vrha da siču pod nogama lakše počistim i to mi izgleda ko poso a ne sa sjekirom po grani a grana po meni pa opet a onda te dočeka sa druge strane i još pazi da ti sijekira ne zapne. nakon preko mijesec dana dosta sam se izvještio al nema para za koje bi otet tako. pa šta iskusnija ekipa veli na ideju, trebao bi onda što lakšu i što jeftiniju pilu koje mi nije žao ili? I stavio bi duži mač da si čuvam kičmicu.

villeneuve
20.01.2012., 15:06
Evo otvorio sam pilu i nemem pojma sa čim da sviječicu odvrnem. Imao sam spremne gedore , nejde. Jer imam kakva caka?
Onaj stop ubiti radi tako da prekine kontakt sviječici, jel. A jedna žica ide na sviječicu a druga drito na cilindar ili kako se veli.

Svječicu odšarafi sa cjevastim ključem 19mm. Možeš i gedorom, ali onom dužom, jedino kaj gedora zna bit predebela pa ne stane, ili zna smetat ručka do pile...
Odšarafljuje se u lijevo, odnosno suprotno od smjera kazaljke na satu :)

nnekilik
20.01.2012., 16:04
AAaaa, sa ovim.
http://www.trgo-agencija.hr/detalji_proizvoda.593e461f939d4a278e98c6e066fc6a97 .kljuc-za-svijecice-motorne-pile-13x19-agarden-kraci.aspx

nnekilik
20.01.2012., 16:57
Probao sam otšarafit sviječicu ali imam neki čudni ključ pa zapinje vrh sviječice u dio cijevi di je pigan. Ništa kupit ču.

villeneuve
20.01.2012., 17:15
AAaaa, sa ovim.
http://www.trgo-agencija.hr/detalji_proizvoda.593e461f939d4a278e98c6e066fc6a97 .kljuc-za-svijecice-motorne-pile-13x19-agarden-kraci.aspx

eee, to to :)

To ti je ionako osnovni alat kaj mora stalno bit uz pilu....

nnekilik
21.01.2012., 14:25
Villeneuve imaš pravo bolje imat što ti treba nego kemijat. Otšarafio sam svječicu i čađava je i crna. Šta da radim ako uopče ima pomoči. Smjesa nije bila prejaka 1:50. Mješao ju je znanac koji radi na benziskoj.
Usput kolko ta partnerica 55 ima konja?

villeneuve
21.01.2012., 16:23
Villeneuve imaš pravo bolje imat što ti treba nego kemijat. Otšarafio sam svječicu i čađava je i crna. Šta da radim ako uopče ima pomoči. Smjesa nije bila prejaka 1:50. Mješao ju je znanac koji radi na benziskoj.
Usput kolko ta partnerica 55 ima konja?

Ma uvijek ima pomoći :mig:
Za početak ju počasti s novom svječicom i dobro očisti filter zraka.
Radi s njom, nakon toga opet skini svječicu i vidi kakve će boje biti.
Nemoj koristit mješavinu stariju od mjesec dana.
Ako bude i dalje crna i čađava, onda treba dalje tražit uzroke.
Teško je preko poruka objasnit većinu stvari vezanih uz servisiranje motorne pile, još ako si općenito slabo upoznat s 2taktinm motorima, tim gore.

P55 ima negdje oko 3.7ks...

nnekilik
21.01.2012., 18:33
Hvala. Da, samo je 5 , 6 rezervara smijese potrošila a bila na generalki. mjenjan je bio filter i svječica, naštelavana i još je pod garancijom od servisa pa neznam dali se takve stvari mogu reklamira? Bila je pilana sa partnerkom pa možda koje slike padnu.
Bila je riječ o husqvarna xp pa me zanima kolko sam skopčal dali to što im je maksimalni moment sile na višim okretajima im samnjuje vijek trajanja? Za stihl sam čuo da ima starih oltajmera koji još pile bez problema, pile sporije od husqvarne ali duže traju.Za husqvarne baš i nisam čuo.Husqvarna je navodno udobnija za rad manje trese brže pili i filter za zrak se manje štopa. solo, dolmar, Makita, Jonsered su pile s kojima se da delat a nešto su jeftinije.
Stare partnerice dosta su sporije dosta troše,tresu al su zato dugotrajne.
Znači najbolja opcija u prazno grmlje šišat bi bila stara manja partnerica za chainsaw mill stihl a za rad ak se ima viška para Husqvarna a ak ne onda solo, dolmar, Makita, Jonsered nisu loša opcija.

Ma gledam kolko kubik hrastove planke od 5 cm do 7 cm dođe, negdje od 3 do 3.5 tisuče kuna ma malo maštam o tome.

nnekilik
21.01.2012., 19:21
Izgleda da ovi dečki su isplatili bar jednu motorku sa ovim drvom kao je hrast ili bor a ne nekaj bezveze.
http://www.youtube.com/watch?v=nXhfF6-GYJo
Kod njih je građa skuplja a motorke baš i ne.

villeneuve
21.01.2012., 20:05
Hvala. Da, samo je 5 , 6 rezervara smijese potrošila a bila na generalki. mjenjan je bio filter i svječica, naštelavana i još je pod garancijom od servisa pa neznam dali se takve stvari mogu reklamira? Bila je pilana sa partnerkom pa možda koje slike padnu.
Bila je riječ o husqvarna xp pa me zanima kolko sam skopčal dali to što im je maksimalni moment sile na višim okretajima im samnjuje vijek trajanja? Za stihl sam čuo da ima starih oltajmera koji još pile bez problema, pile sporije od husqvarne ali duže traju.Za husqvarne baš i nisam čuo.Husqvarna je navodno udobnija za rad manje trese brže pili i filter za zrak se manje štopa. solo, dolmar, Makita, Jonsered su pile s kojima se da delat a nešto su jeftinije.
Stare partnerice dosta su sporije dosta troše,tresu al su zato dugotrajne.
Znači najbolja opcija u prazno grmlje šišat bi bila stara manja partnerica za chainsaw mill stihl a za rad ak se ima viška para Husqvarna a ak ne onda solo, dolmar, Makita, Jonsered nisu loša opcija.

Ma gledam kolko kubik hrastove planke od 5 cm do 7 cm dođe, negdje od 3 do 3.5 tisuče kuna ma malo maštam o tome.

Ako ti se opet začađi svječica i ako ti pila ne postiže optimalne okretaje, nosi nazad na servis, nek se oni zaje****** sa štelanjem, budući da si im uredno dao novce da ti slože pilu kak treba. Kak to mene smeta!! Ako već slažeš pilu nekome za novce, onda to mora biti složeno tip top, ili ako misliš da se nebu dalo složit kak treba, nemoj uzimat posao... Zato ja više ništa ne dajem nikome na slaganje.
Jesi sklepao ripping lanac?
Što se pila tiče moraš biti svjestan da su se nekad pile radile robusne i izdržljive i dosta neudobne za rad. Danas se teži tome da se što više snage nagura u što manje težine i da strojevi budu "user frendly". Tehnologija je otišla dosta naprijed, ali danas nije nikome u interesu da plasira na tržište proizvod koji će te služit 25 godina s manjim ulaganjima u njega. Svi žive od post-prodaje (rezervni dijelovi, servisi....). Isto je i s pilama.
Sve marke koje si gore naveo su kvalitetni strojevi. E sad, nemoj se zavaravati, Stihl je daleko od onog kaj je bio prije, ali je i dalje među top 5.
To što se Husqvarne brže vrte ne znači da im je kratak vijek trajanja, a na kraju opet se vraćam na to da ni jedna nije napravljena da bude vječna.
Na kraju, sve ovisi s kojim novcima raspolažeš. Moja osobna preporuka je Husqvarna. Od kad ju imam, preporođen sam :)
Ako misliš nešto kupovat, navedi limit do kojeg ideš i ljudi s foruma će ti dati svoja mišljenja, na tebi je samo da odabereš :)

nnekilik
21.01.2012., 22:27
Pomalo se učim oštrit lanac i nije lako kak sam mislio. Imam neku okruglu turpiju baš za brušenje lanca. huaquarna xp tipa mi zapele za oko a pošto sam starcima na grbini probao bi uštedit neke novce a naravno prvo bi trebao šumu kupit. Radim si neke kombinacije ali nema šanse da šta izađe. Morat ču se još strpit a partnerica mi je sad dosta. Za siječ imam samo neka 3 bagrema i to je to.
Imao sam posla sa rezanjem drva preostalih od betonaže punih čavala i betona pa sam rezao sa cirkularom bilo je negdje 6 kubika možda malo više i kolko got da paziš naletiš na čavao, kamenčič i tako pilim i večer pada slabo se vidi. Svako malo zasvjetli šupa kak proletim kroz kamen. Pa čavli okov od vrata naštoku, pa 6 cm čavel po dužini, svjetli se ko srebrni. Sve sa istom pločom. Na kraju su falila 4 zuba hrpa polomljenih al reže i dalje ko zmaj. Neki je čovjek rekao kad smo pričali da je zub od kružne pile sa rezne strane presvučen nekim tvrdim materijalom a sa leđa ima metal koji se lako troši pa se uporabom oštri. Nebi se u to mešal. Ima lanac za motorku na tu foru?

EncOre
21.01.2012., 23:22
Može mala pomoć??
Lanac 3/8 PICCO, što mu to znaći PICCO??

villeneuve
22.01.2012., 08:48
Može mala pomoć??
Lanac 3/8 PICCO, što mu to znaći PICCO??

Picco je Stihlova oznaka za "low profile" lance.
Picco lanci su uži od običnih....

villeneuve
22.01.2012., 09:00
Neki je čovjek rekao kad smo pričali da je zub od kružne pile sa rezne strane presvučen nekim tvrdim materijalom a sa leđa ima metal koji se lako troši pa se uporabom oštri. Nebi se u to mešal. Ima lanac za motorku na tu foru?

Koliko ja znam nema samo-oštrečeg lanca za motornu pilu, ali ima jedna zgodna stvar kaj je Oregon patentirao. Zove ti se Powersharp, pogledaj si na Youtube-u....

nnekilik
22.01.2012., 10:35
Picco je Stihlova oznaka za "low profile" lance.
Picco lanci su uži od običnih....

Jel treba za njih drugčija vodilica.

http://www.youtube.com/watch?v=OmrhJbEyvuY
Svaka čast. Stvar je zakon.

villeneuve
22.01.2012., 11:26
Jel treba za njih drugčija vodilica.

http://www.youtube.com/watch?v=OmrhJbEyvuY
Svaka čast. Stvar je zakon.

Da da, paket sadrži vodilicu, lanac i onaj alat za brušenje. Jedno bez drugog ne može.

nnekilik
23.01.2012., 00:18
A kaj velite na ovo. Stihl Rapid Duro Dođe negdje oko 800 kn. Navodno da vrijedi tih para.
ili bolje doma naoštrit lanaca viška.

champ
23.01.2012., 06:02
A kaj velite na ovo. Stihl Rapid Duro Dođe negdje oko 800 kn. Navodno da vrijedi tih para.
ili bolje doma naoštrit lanaca viška.

Pomalo se učim oštrit lanac i nije lako kak sam mislio. Imam neku okruglu turpiju baš za brušenje lanca. huaquarna xp tipa mi zapele za oko a pošto sam starcima na grbini probao bi uštedit neke novce a naravno prvo bi trebao šumu kupit.

Nemoj se s time ni zamarati, ako misliš godišnje piliti nekoliko stabala voćaka, i stare daske s čavlima. Radije si kupi poštenu turpiju za svoj lanac, i kreni od osnovnih stvari.

GreatJumbo
23.01.2012., 07:51
Porting je utvaranje usisa i ispuha i prelivnih kanala (mislim da se tak zovu, neznam kak bi drugačije rekao). S tim se može povećati RPM, ali je to zeznut posao. S otvaranjem usisa i ispuha se mijenja faza motora, tak da bi za to trebalo imati puuno znanja o tuniranju 2taktnih motora. Jer možeš dobit ili osjetno bolje rezultate ili jako loše. Ja sam se malo nedavno zanimao s tim, ali bez dobre literature i iskustva 0 bodova. Jedino kaj bi se dalo napravit je poliranje kanala, ali to ne nosi drastične promjene. To bum svakako probao kad bum imao priliku.

RPM se mjeri tahometrom. Štelanje rasplinača jesu u stvari H i L vijci. Kreni od filtera zraka, svječice, kompresije...i da, skineš auspuh, pa provjeriš dal imaš nakupljene čađe u ispušnom ventilu. Ako je to sve ok, onda je vjerojatno do rasplinjača. A opet u rasplinjaču su najčešće problem membrane. Smjesu skužiš po sljedećim stvarima: crna svjećica, ne postizanje optimalnog RPM-a - prebogata smjesa; prekidi, odnosno oklijevanje prilikom ubrzanja, svječica svijetle boje, previsoki RPM - presiromašna smjesa. Najoptimalnija smjesa je kad je svječica smeđe boje tamnije nijanse. To je onak ugrubo...

Majke mi, ja stvarno ništa ne znam. Veliš prelivni kanali ha? A što je to i di se nalazi? U auspuhu? Poliranje? Ne kužim. Možda zbog manjeg otpora zraka? Promjena faze motora? :ne zna: E tu bi se moglo rodit velko s..nje. Iskustava nemam, volje za naučit imam. Ali mislim da samo čitanje neće puno pomoći.

Naručio sam tahometar preko ebaya pa ću vidit najprije kako mi se pile vrte i onda dalje odlučit što radit. Našao sam podatak da je za Stihl ms 290 max rpm 12500 isto kao i za Husky 365.
Inače išao sam jučer pogledat svoju Huskyicu kad ono podloga na kojoj stoji je masna i sva u ulju za podmazivanje. S..nje. Izgleda da nešto ne štima jer mislim da ipak ne bi smjela ispuštat ulje ha? Jel moguće da ispušta na vijku za štelanje ulja jer mi se tako učinilo?

nnekilik
23.01.2012., 09:49
Nemoj se s time ni zamarati, ako misliš godišnje piliti nekoliko stabala voćaka, i stare daske s čavlima. Radije si kupi poštenu turpiju za svoj lanac, i kreni od osnovnih stvari.

Ne copraj daske sa čavlima sam rešil.

:504: Sad smo eu a valjda če nam dat da pilimo drva bez dozvola makar i kod kuče.

champ
23.01.2012., 10:32
Majke mi, ja stvarno ništa ne znam. Veliš prelivni kanali ha? A što je to i di se nalazi? U auspuhu? Poliranje? Ne kužim. Možda zbog manjeg otpora zraka? Promjena faze motora? :ne zna: E tu bi se moglo rodit velko s..nje. Iskustava nemam, volje za naučit imam. Ali mislim da samo čitanje neće puno pomoći.

Naručio sam tahometar preko ebaya pa ću vidit najprije kako mi se pile vrte i onda dalje odlučit što radit. Našao sam podatak da je za Stihl ms 290 max rpm 12500 isto kao i za Husky 365.
Inače išao sam jučer pogledat svoju Huskyicu kad ono podloga na kojoj stoji je masna i sva u ulju za podmazivanje. S..nje. Izgleda da nešto ne štima jer mislim da ipak ne bi smjela ispuštat ulje ha? Jel moguće da ispušta na vijku za štelanje ulja jer mi se tako učinilo?

Dvotaktni motori uvlače smjesu u karter (dok se klip kreće prema gore, u ispuh i kompresiju. Kad se klip kreće prema dolje, istiskuje smjesu iz kartera, preko prelivih kanala u stublinu (cilindar).

Generalno štelanje broja okretaja vrši se vijkom H (high rpm) za podešavanje rasplinjača. To ti piše u svakom manualu, od bilo koje pile. Osim toga, ljudi najčešće odmah skidaju mrežicu na otvoru auspuha, kako bi otpor strujanja bio manji. Stavljaju i drugačije (veće) filtere za zrak, da bi motor dobio veći i bolji protok smjese zraka i benzina..

Koliko si platio tahometar?

champ
23.01.2012., 10:41
Sad smo eu a valjda če nam dat da pilimo drva bez dozvola makar i kod kuče.

Bolje ti je da ni ne znaš kakvi propisi vrijede u EU po tom pitanju! Njemac ne smije ni prismrdjeti u svoju šumu, ako nema položen državni ispit i dozvolu za rukovanje motornom pilom.

OBAVEZNO je korištenje zaštitne šumarske jakne i isto takvih hlača, a samo to dvoje košta više od 500 eura. Plus šumarska kaciga na glavi, plus isto takve cipele. Sve to sa važećim EU certifikatom, inače ne vrijedi.

Mješavina (gorivo) mora se kupovati gotova na pumpi, a ne ju sam raditi. Treba imati valjani račun kao dokaz.

Ulje za lanac smije biti samo biorazgradljivo, nikako mineralno kao kod nas. To bio ulje ne smije stajati u pili duže od mjesec dana, jer se pokvari i usmrdi.

Toplo se nadam da će jednaki propisi uskoro biti uvedeni i kod nas! Ako smo za EU, onda ćemo valjda poštovati i propise EU. Zakrivljeni krastavci su strogo zabranjeni Ustavom EU, a osim toga oni (krastavci) narušavaju i prava seksualnih manjina.. :mig:

Zvon
23.01.2012., 11:18
Čuj Champ, neznam jel' se zezaš ili misliš ozbiljno.
Kaj got od toga, ne zvuči mi dobro.

champ
23.01.2012., 11:22
Čuj Champ, neznam jel' se zezaš ili misliš ozbiljno.
Kaj got od toga, ne zvuči mi dobro.

Pisal sam na brzinu, L je za podešavanje niskih okretaja, H je za visoke okretaje. Da sad ne ulazimo u poliranje usisnih, ispušnih i preljevnih kanala, i auspuhe kakve koriste šumari kod natjecanja u super brzom piljenju balvana.

GreatJumbo
23.01.2012., 11:28
Koliko si platio tahometar?

80 i nešto kuna. Takav na njuskalu je preko 200 kn.

Da ne zaboravim se zahvaliti champu, villieneuve i ostalima na odgovorima.
Hvala.

GreatJumbo
23.01.2012., 11:56
Pisal sam na brzinu, L je za podešavanje niskih okretaja, H je za visoke okretaje. Da sad ne ulazimo u poliranje usisnih, ispušnih i preljevnih kanala, i auspuhe kakve koriste šumari kod natjecanja u super brzom piljenju balvana.

Meni bi bilo dovoljno da rješim auspuh i eventualno bolji filter zraka plus štelanje. Da s time dobim 10 do 20% ja zadovoljan.

champ
23.01.2012., 12:29
Meni bi bilo dovoljno da rješim auspuh i eventualno bolji filter zraka plus štelanje. Da s time dobim 10 do 20% ja zadovoljan.

Na mojoj Husqvarni 61 zračni filter (finožičana mrežica) se dosta mastio iznutra (zbog povrata dijela smjese u ispuh), nakon svakog većeg posla trebalo ga je oprati u benzinu.. Isto tako, povremeno treba skinuti auspuh, i očistiti svu garež iz ispušnog kanala i njegove prirubnice.

U kakvom su stanju bili preljevni kanali - nemam pojma, za to bi trebalo motorku generalno rastaviti.

Tebi predlažem da dobro proučiš priručnik od svoje pile, i doznaš koliki je preporučeni max. rpm za taj model.

GreatJumbo
23.01.2012., 13:35
Tebi predlažem da dobro proučiš priručnik od svoje pile, i doznaš koliki je preporučeni max. rpm za taj model.

12500 max rpm

A za 362xp koji ima isto ccm i KS je 13500 rpm.

champ
23.01.2012., 13:49
12500 max rpm

A za 362xp koji ima isto ccm i KS je 13500 rpm.

Već sam pisao o tome neki dan, iz specifikacija ispada da se kod XP pile radi o drugačijoj leguri ili materijalu.

Evo malo o njemačkim licencama za rad s motornom pilom:

http://translate.googleusercontent.com/translate_c?hl=hr&prev=/search%3Fq%3DLizenz%2Bf%25C3%25BCr%2BKettens%25C3% 25A4ge%2Bbedienen%26hl%3Dhr%26biw%3D1571%26bih%3D9 88%26prmd%3Dimvns&rurl=translate.google.hr&sl=de&twu=1&u=http://www.vestimmo.de/q/-themen/ratgeber/wp_69/wp_37595/Lizenz-zum-Baumfaellen-der-Motorsaegenfuehrerschein&usg=ALkJrhiekjNn8RmwiPFPBnQzybT_qPirJw

http://translate.google.hr/translate?hl=hr&sl=de&u=http://www.kettensaegen-expert.de/kettensaege/kettensaegen-fuehrerschein/&ei=iGQdT9qxDqrc4QS2_rXaDQ&sa=X&oi=translate&ct=result&resnum=1&sqi=2&ved=0CCEQ7gEwAA&prev=/search%3Fq%3DKettens%25C3%25A4genf%25C3%25BChrersc hein%26hl%3Dhr%26biw%3D1571%26bih%3D988%26prmd%3Di mvns

Ali sve to nije ni približno dovoljno, prvo im šumarski revirnici moraju izabrati i odobriti stabla za sječu, i drugi put napraviti papire za izvoz drva iz (vlastite) šume. Kazne su tako visoke da se smrzneš.

Topla piva
23.01.2012., 14:04
Husqvarna 359, nemrem naci zatezac lanca. Sa strane ga nema, ispred lista ga nema:503:
Na sluzbenim stranicama slika govori da je natezac sa strane ali rupe na mojoj pili nema:ne zna:

Ima li kokakvu ideju?

champ
23.01.2012., 15:06
Značajke - Bočni natezač lanca omogućava podešavanje lanca lagano i brzo.

http://cdn.husqvarna.com/dimage.axd/featureJpeg/h125-0018b/480x480/38ffe445.jpg

Topla piva
23.01.2012., 15:12
[QUOTE=champ;37771688]Značajke - Bočni natezač lanca omogućava podešavanje lanca lagano i brzo.

Da vidio sam tu sliku ali kod moje motorke nema te rupe sa strane:ne zna:

Topla piva
23.01.2012., 15:22
http://imageshack.us/photo/my-images/822/picture091q.jpg/

champ
23.01.2012., 15:32
Pa skini poklopac lančanika, i pogledaj gdje se (na njemu) nalazi natezač, s pripadajućim vijkom. Valjda ga nisi izgubio, ili ga tek treba montirati? Možda je on montiran bočno na pili, s vijkom naprijed?

Topla piva
23.01.2012., 15:38
Pa skini poklopac lančanika, i pogledaj gdje se (na njemu) nalazi natezač, s pripadajućim vijkom. Valjda ga nisi izgubio, ili ga tek treba montirati?
Skinuo sam ga (poklopac) trojca smo gledali di je, di je!? Nismo ga nasli:503:
Cak smo na momenat pomislili da je automatic:)

champ
23.01.2012., 15:42
Jel imaš bilo gdje na desnoj strani pile "pipac", koji strši poprečno, i utakne se u rupu na kraju mača?

Topla piva
23.01.2012., 15:49
Jel imaš bilo gdje na desnoj strani pile "pipac", koji strši poprečno, i utakne se u rupu na kraju mača?
Ne znam sada, nemam pilu kod sebe da vidim.
Na sto ciljas?

champ
23.01.2012., 15:53
Pa ovako nešto

http://www.google.hr/search?hl=hr&cp=14&gs_id=2e&xhr=t&q=chain+adjusters&gs_sm=&gs_upl=&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&biw=1360&bih=915&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=GIIdT5qHI8GnsAaHwvxH#um=1&hl=hr&tbm=isch&sa=1&q=chainsaw+tensioner&pbx=1&oq=chainsaw+tensioner&aq=f&aqi=&aql=&gs_sm=s&gs_upl=8735l16713l0l18332l12l12l0l7l7l3l977l2719l5-3.1l5l0&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.,cf.osb&fp=9139a8e654cd7ec8&biw=1360&bih=915

Topla piva
23.01.2012., 16:11
[QUOTE]Pa ovako nešto

Profesore, poslikam sa svih strana pa stavim slike. Napamet mogu samo zabrljati

champ
23.01.2012., 16:21
Poslikaj pilu s desne strane (bez poklopca), i poklopac s unutarnje strane. Čini mi se da ti imaš ovaj slučaj:

http://www.jonsered.com/dimage.axd/largeJpeg/j120-073b/1000x1000/aca903a.jpg

Side-mounted chain tensioner

The Turbo chainsaws from Jonsered have a side-mounted chain tensioner which makes chain adjustment even faster and more convenient than before.

Topla piva
23.01.2012., 16:27
Poslikaj pilu s desne strane (bez poklopca), i poklopac s unutarnje strane. Čini mi se da ti imaš ovaj slučaj:

The Turbo chainsaws from Jonsered have a side-mounted chain tensioner which makes chain adjustment even faster and more convenient than before.

I meni se cini da je to to ali kako se zateze lanac?:)
Ah, otpustim sarafe i natezem?!

villeneuve
23.01.2012., 16:35

Yes, 359 ima upravo to...

champ
23.01.2012., 16:36
Pa valjda se zateže na ovome crnome vijku za ravni šrafciger, koji se nalazi u prorezu poklopca.

villeneuve
23.01.2012., 16:49
I meni se cini da je to to ali kako se zateze lanac?:)
Ah, otpustim sarafe i natezem?!

Da, otpustiš šarafe kaj drže poklopac da oslobodiš vodilicu i zatezač šarafiš u smjeru kazaljke na satu (zatezanje). Lanac ne smije visjeti s vodilice, a opet ne smije biti prenapet. Zategnut lanac se mora dati okretati rukom bez otpora (mali otpor postoji). Kad okrećeš lanac rukom, imaj rukavice jer postoji velika mogućnost da se porežeš.

Topla piva
23.01.2012., 16:56
Da, otpustiš šarafe kaj drže poklopac da oslobodiš vodilicu i zatezač šarafiš u smjeru kazaljke na satu (zatezanje). Lanac ne smije visjeti s vodilice, a opet ne smije biti prenapet. Zategnut lanac se mora dati okretati rukom bez otpora (mali otpor postoji). Kad okrećeš lanac rukom, imaj rukavice jer postoji velika mogućnost da se porežeš.
Ma nisam valjda toliki tutlek, imam i ja malo iskustva sa motorkama (rezanjem)
samo kaj sam si kupil novu 359
Slucajno ju nasao u oglasniku za 2 soma, pa sam iskoristio priliku:)

Hasky 372 XP
23.01.2012., 21:12
Ma nisam valjda toliki tutlek, imam i ja malo iskustva sa motorkama (rezanjem)
samo kaj sam si kupil novu 359
Slucajno ju nasao u oglasniku za 2 soma, pa sam iskoristio priliku:)

Bogami to si dobro naletio za te novce ako nije kineska kopija (vrtile se neko vrijeme po oglasniku),ili se nekome jaako žurilo za 2 soma....

Imao nekada takvu i sasvim u redu prepilala kod mene preko 1200m3 i još radi...dok nisam uzeo XP-a...a vrtila se stalno preko 13600 rpm po tahomjeru ali ima široki raspon snage pa možeš piliti kako očeš ako imaš imalo sluha ide i na ful gas, a nije preteška 5,5 kg suha...
Samo sipaj XP Husqvarna ulje i to onu punu mjericu (1,2 dcl)na 5 litara i nemaš ju kaj šparati samo gas...ostala mi u lijepom sječanju...

Inace imaš na tri mjesta oznake da vidiš made in...dvje se vide jedna je skrivena....pozzz...

Hasky 372 XP
23.01.2012., 21:32
Izgleda da ovi dečki su isplatili bar jednu motorku sa ovim drvom kao je hrast ili bor a ne nekaj bezveze.
http://www.youtube.com/watch?v=nXhfF6-GYJo
Kod njih je građa skuplja a motorke baš i ne.
Ha, ha pa to ti moj susjed spili za 150-200 kn na pilani sam moras utovariti i nemas brige s motorkama...a vidis da su ovo Huaqvarne s "gornje police"..372 xp,395 xp ne vidim točno oznaku ali vidi se po kučištu i poklopcu filtera zraka...

Hasky 372 XP
23.01.2012., 21:37
http://www.youtube.com/watch?v=8njJzanfY7Q

ako i nije nešto jaće

A ako moja rikne (nikako neće) uzimam definitivno ovakvo nešto....snaga,brzina,dizajn,lakoća rukovanja a mala težina (nismo više tak premladi he,he)

http://www.youtube.com/watch?v=ayVeqpNFOKI&feature=related

villeneuve
24.01.2012., 15:28
http://www.youtube.com/watch?v=8njJzanfY7Q

ako i nije nešto jaće

A ako moja rikne (nikako neće) uzimam definitivno ovakvo nešto....snaga,brzina,dizajn,lakoća rukovanja a mala težina (nismo više tak premladi he,he)

http://www.youtube.com/watch?v=ayVeqpNFOKI&feature=related

Svaka im čast, spot je predobro napravljen... dali su si truda....

nnekilik
24.01.2012., 18:35
Kakve su pile solo. Kakav je odnos snage, kvalitete i cijene? Jeste probali radit s tom markom.

nnekilik
24.01.2012., 19:09
Evo ekipa malo kineskih bolida.
http://www.youtube.com/watch?v=CQNt00WIANg
pazi ovu žagu.
http://www.youtube.com/watch?v=N83jnvQPak8
nisu loše za nekaj sitno.
http://www.youtube.com/watch?v=ivyyl9o5klQ
ali sve u svemu.
http://www.youtube.com/watch?v=eXE-U-zCgyY
ube te u pojam.

Hasky 372 XP
24.01.2012., 21:54
Kakve su pile solo. Kakav je odnos snage, kvalitete i cijene? Jeste probali radit s tom markom.

A čuj sve zavisi za koji model se odlučiš i do koliko para, recimo solo 652 ti je oko 3.500 kn i medju boljima od te marke po snazi i težini te cijeni a sad da se malo protegneš da se tu nači i stihl i Husqvarna ,jonsered za neznatno više novaca ....a po meni su tak niti smrde niti miriše-dobre više kao hobi alat i povremene poslove...(recimo makar ne preferiram stihl za skoro-(čitaj te) novce možeš dobiti Ms 250 sasvim solidna lagana pilica za pristojne novce solidne snage i težine...radio s njom i mogu ti reći da dobra)

spoki007
25.01.2012., 06:26
moze koja informacija o stihl 051 electronic?
za kupiti polovnu(1000-1500kn),dali se isplati ili ne?

GreatJumbo
25.01.2012., 12:45
Ima moj buraz 051 bez electronic. Naslijedio ju je od starog koji ju je kupio valjda prije nekih 30 godina rabljenu. Prati ju glas kao nepoderivu, razvija oko 5,8 KS ima mislim preko 10 kg nema nikakak anti-vib sistem. Znači snažna pila, robustne konstrukcije i izdržljiva ali prilično teška za rukovanje zbog težine i popriličnih vibracija.

spoki007
25.01.2012., 13:30
ma meni treba za ovakve trupce od 50-60cm promjera raspilati
http://s3d4.turboimagehost.com/t/10600731_DSCF0910.JPG (http://www.turboimagehost.com/p/10600731/DSCF0910.JPG.html)

imam ms230 ali mi je zao da se pati sa ovakvim trupcima,nju bi si ostavio za tanji grab ili za nesto sitnije....

nnekilik
25.01.2012., 19:12
Možda da piliš pa cjepaš pa piliš.... i tako odmaraš pilu i uštediš koju kunu?

Hasky 372 XP
25.01.2012., 20:44
moze koja informacija o stihl 051 electronic?
za kupiti polovnu(1000-1500kn),dali se isplati ili ne?

Pa gle ako naletiš na dobru za te novce ok...al pazi to je pila koja se počela proizvoditi 1972-1989 pa je pitanje što je sve prošla...

1000-1500 je još donekle prihvatljivo ali ako "naletiš" na lošu računaj samo list i lanac su ti još oko 400 kn,membrane,pa prsten ili zvono pa filter zraka,pa uljna pumpa slučajno da ode i posao i začas ti se vrti u glavi...

Možda bolje za 2000 ti se da naći jačih pila u solidnom stanju noa ti kako želiš...na tebi je izbor...(dal je to hrastovina ili cer')

spoki007
26.01.2012., 07:05
Možda da piliš pa cjepaš pa piliš.... i tako odmaraš pilu i uštediš koju kunu?

do sada sam tako radio,jedan trupac prepilam pa onda sve iscjepam,pa ponovno pila-sjekira....

Pa gle ako naletiš na dobru za te novce ok...al pazi to je pila koja se počela proizvoditi 1972-1989 pa je pitanje što je sve prošla...

1000-1500 je još donekle prihvatljivo ali ako "naletiš" na lošu računaj samo list i lanac su ti još oko 400 kn,membrane,pa prsten ili zvono pa filter zraka,pa uljna pumpa slučajno da ode i posao i začas ti se vrti u glavi...

Možda bolje za 2000 ti se da naći jačih pila u solidnom stanju noa ti kako želiš...na tebi je izbor...(dal je to hrastovina ili cer')

imam ponudu i za polovnu koja nece upaliti za 450kn (baca iskru,kompresiju ima,upali se i ugasi,vjerojatno membrane) a kako mi nije zurba uzeo bih je i polako preko ebaya narucio djelove i sredio je....isplativo?

a na slici je cer....

mpit
26.01.2012., 20:55
A čuj sve zavisi za koji model se odlučiš i do koliko para, recimo solo 652 ti je oko 3.500 kn i medju boljima od te marke po snazi i težini te cijeni a sad da se malo protegneš da se tu nači i stihl i Husqvarna ,jonsered za neznatno više novaca ....a po meni su tak niti smrde niti miriše-dobre više kao hobi alat i povremene poslove...(recimo makar ne preferiram stihl za skoro-(čitaj te) novce možeš dobiti Ms 250 sasvim solidna lagana pilica za pristojne novce solidne snage i težine...radio s njom i mogu ti reći da dobra)

Profi line kod Sola kreće s modelom 651 i cijenom cca 4500kn, a po toj cijeni i kvaliteti si već u klasi Huquarne 353 za koju bi se ja iskreno prije odlućija, mada mislim da su i kvalitetom tu negdje. Ali trenutno u Motorami imaš model CubCadet CC4051 na akciji koji je identićan sa Solom 651 ja ju imam i uspoređiva sam ih, Solo ih proizvodi za MTD (profi line CubCadet) i cijena joj je 3000 kn te uz nju dobiješ još mač 45 i lanac.
http://www.motorama.hr/prodaja/pile.htm

Ako ti treba polu profi pila u rangu Sola 652 onda ih imaš u Brežicama u Merkuru također CC3352 (opet iste pile samo razlićite boje) i ova CC je znatno jeftinije jer je na -40%, a iskreni ja bih ti u tom rangu savjetova CC3651 koja ima metalno ućište ali nema elektronsko paljenje i to je jedina razlika u usporedbi s CC4051
http://www.merkur.si/catalogsearch/result/?q=motorna+%C5%BEaga&tx_indexedsearch[sword]=&order=merkur_sorting&scope=shop

I kad sve zbrojiš i oduzmeš mislim da je trenutno najbolji izbor Motorama i CC4051 profi pila od MTD, lagana i ugodna za raditi, ima gumene amortizere i dovoljno snage za tu klasu pile. Po meni ni Stihl ni Husquarna nisu dobar izbor u nižem cjenovnom razredu jer se proizvode svugdje (China, Meksiko, Brazil i sl.) i nisu sigurno bolje od Sola i Dolmara, barem u toj klasi.

nnekilik
27.01.2012., 16:28
Zna ko objasnit u čemu je razlika između profisionalne, polu i obične pile. (Što se može očekivat) U vjeku trajanja , brzini rezanja, ne može radit dugo..... Hvala.

mpit
27.01.2012., 21:38
Zna ko objasnit u čemu je razlika između profisionalne, polu i obične pile. (Što se može očekivat) U vjeku trajanja , brzini rezanja, ne može radit dugo..... Hvala.

Compact (low cost) pile snagom do cca 2KS, i nisu namjenjene za dugo raditi s njima pa ćak ni za rezervar goriva potrošiti odjednom, namjenjene su za sitne poslove po voćnjaku i sl. Napravljene su gotovo cijele od plastike.
Semi-proffesional pile su cca 2-4 KS, One su nešto kvalitetnije i mogu se s njima obavljat nešto zagtjevniji zahvati, kako ih Stihl zove svestrane pile.
Proffesionalne pile kreću s cca 4KS i namjenjene za pilat cijeli dan u komadu, naspi gorivo i nastavi radti. Karter im je napravljen od metala, napravljene su od kvalitetnijih materijla, bolje su izbalansirane, imaju gumene amortizere kako bi bile minima vibracije (tko je pila cijeli dan zna koliko to znači), nastoji se dobiti minimalna omjer kg/KS...

GreatJumbo
28.01.2012., 21:13
Možda bolje za 2000 ti se da naći jačih pila u solidnom stanju noa ti kako želiš...na tebi je izbor...

Kaj preporučaš u tom rangu?

Hasky 372 XP
29.01.2012., 19:27
Kaj preporučaš u tom rangu?

Pa eto netko je tu naveo da je našao Husqvarnu 359 novu za 2000 kn što je i više nego povoljno od pila novijih generacija a da se i polovna dobra naći za te novce,može i jonsered 2159 ista pila,a nemoraš biježat niti od stihl 038(036,034) što bi moralo biti još donekle dobro a sve su ti profi...

Ma sve ti zavisi od koga kupuješ i koliko je stvarno korištena i kako...a možeš uzet i tu kako veliš za 45o kn pa pomalo slagat kak bu para al ak bi ju sredio kako treba sigurno bi te izašla oko ove cifre a opet imaš staru pilu...bez amortizera,kočnice,12 i kusur kg...neznam ni sam ak ti se zeza stim i možeš donekle djelove preko interneta nabaviti možda bi se i isplatilo al velim za te tvoje sastojine koje pilis ove navedene su i vise nego dovoljne..no ti razmisli pa odlući...probaj i neku Husqvarnu F61 pogledat dosta jaka i dobra za piliti na mjestu a nema baš neku cijenu...naravno da je u dobrom stanju...idealna bi ti bila 365 Huasqv...ili 039 stihl mada ta nije profi....

villeneuve
29.01.2012., 20:04
Pa eto netko je tu naveo da je našao Husqvarnu 359 novu za 2000 kn što je i više nego povoljno od pila novijih generacija a da se i polovna dobra naći za te novce,može i jonsered 2159 ista pila,a nemoraš biježat niti od stihl 038(036,034) što bi moralo biti još donekle dobro a sve su ti profi...

Ma sve ti zavisi od koga kupuješ i koliko je stvarno korištena i kako...a možeš uzet i tu kako veliš za 45o kn pa pomalo slagat kak bu para al ak bi ju sredio kako treba sigurno bi te izašla oko ove cifre a opet imaš staru pilu...bez amortizera,kočnice,12 i kusur kg...neznam ni sam ak ti se zeza stim i možeš donekle djelove preko interneta nabaviti možda bi se i isplatilo al velim za te tvoje sastojine koje pilis ove navedene su i vise nego dovoljne..no ti razmisli pa odlući...probaj i neku Husqvarnu F61 pogledat dosta jaka i dobra za piliti na mjestu a nema baš neku cijenu...naravno da je u dobrom stanju...idealna bi ti bila 365 Huasqv...ili 039 stihl mada ta nije profi....

Bome da, upitna je isplativost slaganja tih starih pila... Kad ju počneš rastavljat onda još nađeš 100 stvari koje bi bilo dobro zamijeniti.
To je jedino ok slagati iz gušta, ko voli takve stvari.
Ima u oglasnicima dosta pila po solidnim cijenama, samo tko zna kakvo su zlostavljanje te pile prošle...

Hasky 372 XP
30.01.2012., 19:54
@GreatJumbo el se tu može kaj postići u rpm s podešavanjem H i L vijaka na pili ili bi obavezno trebalo štelati karb? Mišljenja sam da je možda smjesa prebogata (jednom sam ja morao čistit svjećicu-crna) i otud valjda gušenje pod malo većim opterećenjem i shodno tome i veća potrošnja goriva.

U biti i radiš sve sa vijcima L H oba su za gorivo samo ti je L dizna za niski pritisak a H visoki pritisak i na njoj povečavaš rpm tj smanjuješ gorivo a dodaješ više zraka a samim time i brzina vrtnje raste...najjednostavnije ti je da kad dodaš gas do kraja pila mora blago se podiči u zrak tj imati "zdravi" zvuk,ja volim reči da mora "fučkati...he..he..

GreatJumbo
30.01.2012., 20:16
@GreatJumbo

U biti i radiš sve sa vijcima L H oba su za gorivo samo ti je L dizna za niski pritisak a H visoki pritisak i na njoj povečavaš rpm tj smanjuješ gorivo a dodaješ više zraka a samim time i brzina vrtnje raste...najjednostavnije ti je da kad dodaš gas do kraja pila mora blago se podiči u zrak tj imati "zdravi" zvuk,ja volim reči da mora "fučkati...he..he..

Jel to znači da podešavam samo s H diznom?