PDA

View Full Version : Motorna pila - preporuke

stranice : 1 2 [3] 4

Hasky 372 XP
31.01.2012., 15:52
Jel to znači da podešavam samo s H diznom?

Ne u pravilu se pila podešava kad je zagrijana na radnu temperaturu i sa tri vijka kako sam naveo L H i T-ler gas...

Ako ti je pila kako ja volim reći "gluha" tj. misliš da se ne vrti dovoljno upali je zagrij i pokušaj pod punim gasom odvrnuti vijak H u smeru kazaljke na satu za oko četvrtinu do pola kruga pa češ vidjeti razliku.Zapamti prvobitni položaj jer se sve da brzo "raštelati" i zahtjeva malo iskustva i određeno znanje...pa češ morati u servis mada to u večini slučajeva ne naplačuju samo podešavanje ako je sve drugo u redu...

GreatJumbo
31.01.2012., 19:04
Mislim da je "gluha". Pričekat ću da stigne tahometar kojeg sam naručio, pročitati sve što god treba o tome i pokušat ju naštelat.
Iskustva nemam.:ne zna: Ali vrijedi probati. Prvo ću probati utvrditi na kojim se okretajima vrti. Negdje sam našao da je 12500 okr/min max dozvoljeno za stihl ms 290.

villeneuve
31.01.2012., 21:06
Mislim da je "gluha". Pričekat ću da stigne tahometar kojeg sam naručio, pročitati sve što god treba o tome i pokušat ju naštelat.
Iskustva nemam.:ne zna: Ali vrijedi probati. Prvo ću probati utvrditi na kojim se okretajima vrti. Negdje sam našao da je 12500 okr/min max dozvoljeno za stihl ms 290.

Kad si zadnji put mijenjao membrane? Ako su ti one u lošem stanju, badava buš štelo karburator...

Hasky 372 XP
31.01.2012., 22:19

A dobro od nekud moraš i krenuti učitni ne ..he..he.. a oko 12500 ja mislim da ti je neki optimum mada ju možeš dići i na 12700 bez štete ako imaš "sluha" za mašinu,mislim da ti ne vrti u prazno bezveze dok pilaš ili u leru...tj turiranju...
imao sam takvu novu MS 290 i kao pila nije ostavila neki dojam na mene....neka farm pila dosta teška ali i dosta robusna s obzirom na plastično kučište....puno bolja 039....mada isto nije profi ...al 4,6 ks dosta upotrebljivo....u praksi dosta toga izdrži mada nevolim stihl....prodja to i nabavi jednu 044,046, ako baš mora biti stihl ,isto teška oko 6kg. al puno više konja bijela ručka itd...al sve ti to blijeda kopija Husqvarne koju si šumarija nemože priuštiti radi cijene i kvalitete...

tomaš
01.02.2012., 15:40
Vozim dolmaricu 7300 već 8 godina.Prezadovoljan.:s

Čestitke na kupnji, i nek te dobro i sigurno služi! :top:

U toj klasi ili kubikaži, ja sam potkraj prošle godine kupio (Dolmar) Makitu DCS 7300. Proizvedena u Hamburgu, pojavljuje se na tržištu u dvije verzije, kao Dolmar, i kao Makita, koji je postao suvlasnik Dolmara.

Zapremine 73 ccm, razvija snagu 5,7 KS, najlakša u svojoj klasi, kasnije se može nabaviti big bore kit (novi klip i cilindar) s kojim se zapremina može povećati na 84 ccm.

http://www.dolmarpowerproducts.com/productcatalog/product/5075/index.html

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Makita/IMG_4947.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Makita/IMG_4946.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Makita/IMG_4945.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Makita/IMG_4948.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_5123.jpg

Pila je više nego uspješno položila probni rad

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_5105.jpg

http://i919.photobucket.com/albums/ad34/kikyy33/IMG_4684.jpg

http://i919.photobucket.com/albums/ad34/kikyy33/IMG_4687.jpg

post sam stavil prije godinu dana al nisam imal fotić da slikam svoju ''pilu''(malo je pocrvenjela),pa sam stavil danas.Jako,zadovoljan za moje osobne potrebe.

champ
01.02.2012., 16:03
post sam stavil prije godinu dana al nisam imal fotić da slikam svoju ''pilu'',pa sam stavil danas,sestre?

Makita je također Dolmar pila, samo u drugim bojama... Koliko sam uspio vidjeti, original Dolmar ima malo drugačije (veće) prihvate kanđe, a neki od modela imaju i ventil za dekompresiju kod startanja.

Znači, Makita je light verzija, i nešto jeftinija.

tomaš
01.02.2012., 16:12
pa moja je ista ko tvoja ,al u drugoj boji.Koliko sam videl.H verzije imaju ventil za dekompresiju.

champ
02.02.2012., 12:53
Sudeći po izgledu mača, tvoja pila nije porušila toliko drva kao moja. Kod mene su se slova (i boja) na maču izlizila već par mjeseci nakon kupnje, bilo je prilično posla u šumi. Inače, ja pilu dosta temeljito čistim sa kompresorom, a kod tebe se vidi piljevina na lijevom bočnom poklopcu.

Hasky 372 XP
02.02.2012., 14:57
Kaj se niste onda rashebali i uzeli 7900 Dolmar(Makita) po ovome što navode pila bi trebala biti zvjer
Zapremina motora 79 cm3,snaga 5,22kw/7,1 KS,Tank (benzin) 0,75 l,Tank (ulje za lanac)0,42 l,Težina (bez punih spremnika)6,3 kg
Vodilica 50 cm
Cijena je ista(barem kod jureca) a i težina samo je ova 7,1 ks što je več fini strojček relativno male mase...u čemu je poanta?...dal je nema za kupiti ili nije na akciji....a puno je jača od 7300 e i jedno pitanje dali ste probali "mjenjati" djelove s dolmara na makitu i obrnuto mislim na "deklu",poklopac motora ,ručka ,jel seve isto i da li paše...

champ
02.02.2012., 17:35
Kaj se niste onda rashebali i uzeli 7900 Dolmar(Makita) po ovome što navode pila bi trebala biti zvjer
Zapremina motora 79 cm3,snaga 5,22kw/7,1 KS,Tank (benzin) 0,75 l,Tank (ulje za lanac)0,42 l,Težina (bez punih spremnika)6,3 kg
Vodilica 50 cm
Cijena je ista(barem kod jureca) a i težina samo je ova 7,1 ks što je več fini strojček relativno male mase...u čemu je poanta?...dal je nema za kupiti ili nije na akciji....a puno je jača od 7300 e i jedno pitanje dali ste probali "mjenjati" djelove s dolmara na makitu i obrnuto mislim na "deklu",poklopac motora ,ručka ,jel seve isto i da li paše...

Dok sam ja tražio i kupovao novu pilu, naletio sam na akcijsku cijenu, tj. baš ovu pilu tada se najviše isplatilo kupiti.

Sve pile iz te linije (64, 73 i 79 ccm) napravljene su na indentičnoj "bazi", razlika je samo u promjeru klipa i cilindra, tak da se svaka od njih relativno jednostavno može povećati na veću zapreminu i snagu (ili pak smanjiti). Osim toga, za cca. 100 USD postoji gotov kit za povećanje na 84,6 kubika:

http://www.baileysonline.com/itemdetail.asp?item=BBN%207900

http://www.youtube.com/watch?v=FlH47Vce6Ng&feature=related

Inače, Makita uopće ne proizvodi motorne pile, taj segment strojeva/alata falio je u njihovoj ponudi, pa su oni "dokapitalizirali" Dolmara, i postali suvlasnici u toj firmi.

Hasky 372 XP
02.02.2012., 20:09
Pa ta sa "borongom" 54mm tj. 84,6 kubika bi onda imala skoro 8 ks...to bi fakat trebalo isprobati...to bi moralo "leteti" kroz drvo sam ak bi radilica i kučište izdržali jer je to dosta veliko povečanje sa 73cm3, na 84,6.... jer mi se i ova 7900 i 79 kubika i 7,1 ks vidi da je dosta nabrijana....a klip i cilindar s karikama za cca 100$ možeš samo sanjati kod nas....cjena je i više nego fer ako je kvaliteta do nekle...

GreatJumbo
03.02.2012., 13:57
....a klip i cilindar s karikama za cca 100$ možeš samo sanjati kod nas....cjena je i više nego fer ako je kvaliteta do nekle...

Za otpriliku istu cijenu se može nabaviti kit i za husqvarnu 365 s kojim se ccm povećava na 77, a snaga pretpostavljam bude ista kao na 372xp koja je ipak dosta skuplja. Pogotovo ako uračunaš da je 365-icu moguće kupiti na akciji povremeno.

Hasky 372 XP
03.02.2012., 19:30
Za otpriliku istu cijenu se može nabaviti kit i za husqvarnu 365 s kojim se ccm povećava na 77, a snaga pretpostavljam bude ista kao na 372xp koja je ipak dosta skuplja. Pogotovo ako uračunaš da je 365-icu moguće kupiti na akciji povremeno.

Da tu nemreš puno fulati razlika je u nekim "detaljima" al sad ne bi o tome,a sad da ju možeš dići na konjaži slažem se...izvana su identićne osim naravno cijene i konja...ali ako staviš taj klip uvelike diže i snagu....sam je pitanje koliko se to sve isplati jer koliko češ dati za novi klip i cilindar da dostigneš XP 372 za tu cijenu možeš i original kupiti pa je isplativost takvog postupka upitna....eventualno da je nađeš na kakvoj akciji ili je već recimo 365 zrela za zamjenu klipa i cilindra...onda bi to igralo...inače ni 365 nije uopče loša pila dapače...

Hasky 372 XP
04.02.2012., 07:46
moze koja informacija o stihl 051 electronic?
za kupiti polovnu(1000-1500kn),dali se isplati ili ne?

u fazi sam nabavke motorke,odlucio sam se za stihl ali ne i za model
treba mi za godisnje oko 15-20m drva....
problem je u tome sto je to trupci graba,bukve i jasena od cca fifija 20-30cm i cer od oko 50cm
ako kupim ms180(2000kn) ima samo 2ks i mac od 35cm??
ako kupim ms230(3000kn) ima 2,7ks i 40cm mac??
a za tih 20m drva mi je previse davali 4000-5000kn za jace modele...

sta da radim?hoce li ms230 biti dovoljan??

To je bilo 25.11.2009...he..he

El se sječaš da sam ti i tada preporučio 359 za cca 4.200 kn ali pošto inzistiraš na Stihl pili trebao si se "protegnuti" za tih jos 1200 kn i uzeti makar MS 290 i riješio bi problem....ali ide i sa ovom tvojom 230 bez brige ništa joj nebude nemoraš ju sad "šparat" samo novi ili dobro nabrušeni lanac kvalitetna mješavina i svaki rezervoar kavica ili čik pauza i to ti je to...mač ti isti 40 cm samo malo sporije radiš a to vjerojatno ne smeta pošto pilaš doma i za sebe...

Eventualno ako voliš imati dvije ili tri pile ko ja onda kupuj još jedenu...he..he...pozzz i ugodan rad...

spoki007
04.02.2012., 09:39
svaka skola se placa :D ... i sada da kupujem kupio bi stihl (j...ga :D ) ali ne bi isao ispod 4-5KS ... ova ms230 sve reze,samo dobro naostren lanac i poslije svakog balvana je pauza za nju dok ja ne rascjepan prerezano....
a za "protegnuo" sam se onda koliko sam mogao :D ,useljavalo se u kucu i onda ti milijun drugih stvari ima prednost ispred pile....

nnekilik
07.02.2012., 18:34
Evo pila sa dobrim lancem. Ak sam dobro skužil pili tri zareza betona.

http://www.youtube.com/watch?v=GU5sxD1U5BA&feature=related

Kaj nije zakon.....

GreatJumbo
08.02.2012., 06:51
Pravi lanac zlata vrijedi. Ovako površno mi se čini da Stihl fura bolje lance od ostalih proizvođača pila. :ne zna: Ili? Kakva su vaša iskustva?

Zvon
08.02.2012., 07:33
To je tzv. lanac za spašavanje i šumske požare ("vatrogasni lanac"). Zubi su od vidije.
No, takav lanac malo više šteti radilici, kaj je za njegovu namjenu nevažno, jer ionak pila tam ne traje dulje od lanca.

Za običnu upotrebu bolji su obični lanci, jer manje škode pili.

Inače, imaju i drugi proizvođači lanaca takve u ponudi. Vidi nekoliko primjera OVDJE (http://www.thefirestore.com/store/product.cfm/pid_2321_ventmaster_husqvarna_pro_575xt_fire_rescu e_chain_saw_with_depth_gauge_16_or_20_bar/) i OVDJE (http://www.firesafetyplus.com/tempest16cutters71cc4046356.aspx).

champ
08.02.2012., 13:51
Pravi lanac zlata vrijedi. Ovako površno mi se čini da Stihl fura bolje lance od ostalih proizvođača pila.

Isprobao sam i Stihlove, i Oregonove lance. Neku bitniju razliku u kvaliteti nisam uspio zapaziti, s vremenom se oba zatupe, i potrebno ih je brusiti. Više se osjeti razlika između različitih tipova lanaca (reznih članaka), unutar istoga branda.

http://www.stihlusa.com/chainsaws/types.html

tomaš
09.02.2012., 08:04
Sudeći po izgledu mača, tvoja pila nije porušila toliko drva kao moja. Kod mene su se slova (i boja) na maču izlizila već par mjeseci nakon kupnje, bilo je prilično posla u šumi. Inače, ja pilu dosta temeljito čistim sa kompresorom, a kod tebe se vidi piljevina na lijevom bočnom poklopcu.

Zato jer je friško pilila,nisam ju očistil,a i nemam kompresor.Ja sam s njom spilil oko 70-100 metara drva,možda mislite da sam trebal kupiti neku manju s obzirom na korištenje,al u to vrijeme sam radil u poljoapoteci,pa sam ju dobil na rate.A odlična pila je.Bar za mene,i dobro me služi,kak veliš.

Hasky 372 XP
18.02.2012., 20:16
Pravi lanac zlata vrijedi. Ovako površno mi se čini da Stihl fura bolje lance od ostalih proizvođača pila. :ne zna: Ili? Kakva su vaša iskustva?

Po meni oregon br.1, onda sharp, pa stihl....pa husqvarna...pa windsdor....

Naime po mojem nemalom iskustvu u praksi oregon mi se pokazao kao najizdržliviji na "razvlačenje" i "zatupljivanje"..najkvalitetnija oštrica i tvrdoća lanca...prava kvaliteta..onda podmarka sharp(neka kopija ili bez plačanja imena oregonu),pa stihl makar mi se nekad učinio premekan ali lakše ga je nabrusiti ručno....no ipak dosta kvalitetno...

A evo i jedan savjet za "Hobi" korisnike svaki sthilov lanac recimo 3/8 pico mini ima skoro duplo veće zube od ostalih....tako da koga zanima trajnost neka obrati pažnju pri kupovini...paše na parntner manji modeli,homelite,ainhel...stihl 21,23,25...itd...

villeneuve
19.02.2012., 08:38
Po meni oregon br.1, onda sharp, pa stihl....pa husqvarna...pa windsdor....

Husqvarna ne proizvodi svoje lance, to su Oregonovi lanci...

thomascat
20.02.2012., 09:43
jel vrijedi šta ova pila:
http://www.alationline.hr/product_info.php?cPath=2_62&products_id=158

champ
20.02.2012., 10:06
Radi se i njemačkoj Dolmar pili u Makita pakovanju, njezin originalni ekvivalent je Dolmar PS 500. Ovisi za što ti treba, za piljenje drva bit će dobra, ali za nekakve velike i ozbiljnije zahvate u šumarstvu postoje i puno jači modeli.

http://gepa-motorgeraete.de/shop/images/Dolmar500.JPG

Za kvalitetu te pile se uopće ne moraš brinuti, na tvojem mjestu ja bih pogledao još i malo jače modele. Ali što se cijene tiče, izgleda da je ovo najpovoljnija ponuda i realna cijena, kao i u inozemstvu.

thomascat
20.02.2012., 10:33
pa treba mi za narezat jedno 10ak metara drva godišnje. Znači porušit par stabala promjera cca 50cm i našnitati ih. Otprilike je to to.

champ
20.02.2012., 10:43
pa treba mi za narezat jedno 10ak metara drva godišnje. Znači porušit par stabala promjera cca 50cm i našnitati ih. Otprilike je to to.

Za to će ti biti više nego dovoljna, a i cijena joj je prilično povoljna, u usporedbi koliko neki drugi trgovci kod nas traže za nju.

Dolmar uopće nije neka nepoznata i loša firma, samo je kod nas slabo poznata. Od rezervnih dijelova u šumi trebat će ti još jedan lanac, ako ovoga slučajno zatupiš, i to je to.

thomascat
20.02.2012., 11:36
Za to će ti biti više nego dovoljna, a i cijena joj je prilično povoljna, u usporedbi koliko neki drugi trgovci kod nas traže za nju.

Dolmar uopće nije neka nepoznata i loša firma, samo je kod nas slabo poznata. Od rezervnih dijelova u šumi trebat će ti još jedan lanac, ako ovoga slučajno zatupiš, i to je to.

tnx!

Hasky 372 XP
20.02.2012., 16:58
Husqvarna ne proizvodi svoje lance, to su Oregonovi lanci...

Je kak ne..to je isto ko da veliš da stihl ne proizvodi svoje lance....(makar ih štmpa u kini)...ne govorimo o tome gdje se rade i za koga nego da li postoje a postoje...
Lijepo pogledaj na lancu da li piše Husqvarna-piše i postoji takav lanac i tvornica stavlja svoj potpis na njega, a takodje postoje i ostali sa svojim "logom" kao što sam već i naveo....oregon,sharp,vinsdor.. i tko zna još kakvi nou-name proizvodi...tak da....

Hasky 372 XP
20.02.2012., 17:14
jel vrijedi šta ova pila:
http://www.alationline.hr/product_info.php?cPath=2_62&products_id=158

Ha,ha pa vrijedi samo što se izgleda netko grubo našalio s tobom ili ti želio skrenuti pozoronost na ostale proizvode proizvode ili nisi dobro gledao datumk objave... he..he te novce sigurno vrijedi i još da ima 4,7 kg gdje bi ti bio kraj...ovako za moj ukus preteška i sa premalo konja al zažmirićemo i na to ako je dobiješ po toj cijeni....nemaš baš puno šanse jer gledaj da sad nude slabiju pilu iz iste serije za 1.225,00 kn više što mi baš i nije logično...dal si siguran da nije rabljena??

http://www.alationline.hr/product_info.php?products_id=785

Hasky 372 XP
20.02.2012., 17:22
Ali koliko vidim da je još raspoloživa tj "košarica" je kraj nje kupuj i ne razmišljaj previše teško ćeš za te novce šta bolje nači a eto imaš i Makita 6400 za 4.400 kn što ti je fer cijena...
http://www.alationline.hr/index.php?cPath=2_62&sort=2a&products_id=158

thomascat
20.02.2012., 17:59
a jbg, nemaju više. Vele da je cijelu zimu bila na rasprodaji i da je sad opet puna cijena, a da nisu još stigli refreshat stranice. :(

villeneuve
20.02.2012., 18:09
Je kak ne..to je isto ko da veliš da stihl ne proizvodi svoje lance....(makar ih štmpa u kini)...ne govorimo o tome gdje se rade i za koga nego da li postoje a postoje...
Lijepo pogledaj na lancu da li piše Husqvarna-piše i postoji takav lanac i tvornica stavlja svoj potpis na njega, a takodje postoje i ostali sa svojim "logom" kao što sam već i naveo....oregon,sharp,vinsdor.. i tko zna još kakvi nou-name proizvodi...tak da....

Nisam ni mislio na to gdje se lanci geografski gledano proizvode, neko tko ih proizvodi... Stihl sam proizvodi svoje lance, a lance za Husqvarnu proizvodi Oregon. Dakle isti lanci, samo na jednima piše Oregon, a na drugima Husqvarna. Husqvarna nema svoj proizvodni program lanaca... Potvrdili ljudi koji prodaju Husqvarnu, ako oni lažu, lažem i ja...

Hasky 372 XP
20.02.2012., 18:27
E pa baš zato ti ja preferiram oregon i lanac i vodilicu jer su mi se pokazali kao najizdržliviji i najpouzdaniji....

No bitno je da odgovaraju dimenzije korak i širina utora...

A najbolji lanac ti je-novi lanac...sam što neki vole "čoškaš" drugi "okrugljaš" i svako preferira svoju marku pa kako ko voli...

Hasky 372 XP
20.02.2012., 18:48
a jbg, nemaju više. Vele da je cijelu zimu bila na rasprodaji i da je sad opet puna cijena, a da nisu još stigli refreshat stranice. :(

A tako nešto sam si i mislio ali ako ti zaista treba za samo 10-15 metara godišnje to možeš napraviti skoro sa svakom donekle pilom...pogledaj si ovu 4610 za 1.565,00 kn to zaista vrijedi jer nije baš preslaba 45 ccm i 2,3 ks...a cijena povoljna
Samo ako o voj nije iscurila "akcija" he..he... a ima ti i crveni poklopac pa se sviđa i ženskama....

thomascat
20.02.2012., 20:42
A tako nešto sam si i mislio ali ako ti zaista treba za samo 10-15 metara godišnje to možeš napraviti skoro sa svakom donekle pilom...pogledaj si ovu 4610 za 1.565,00 kn to zaista vrijedi jer nije baš preslaba 45 ccm i 2,3 ks...a cijena povoljna
Samo ako o voj nije iscurila "akcija" he..he... a ima ti i crveni poklopac pa se sviđa i ženskama....

ma daj kaj ti je? A da me netko vidi s njom u šumi?
Već vidim kak mi neki drvosječa sa štilovkom iz '82 govori kak nije znal da se sad proizvode i motorke za žene... Ili, "o sused, kaj smo došli malo granja napiliti s tom igračkicom" i sl.
A niš, budem pričekao dogodine pa se možda pojavi neki Jonsered ili opet Makita na akciji.

Hasky 372 XP
21.02.2012., 14:51
ma daj kaj ti je? A da me netko vidi s njom u šumi?

He,he nisi naveo skim ili s čim....s pilom ili ženskom....

A čekaj ako ti nije hitno, uvjek se ulovi neka akcija makar me baš zanima kako ova gore navedena pili s 45 ccm i 2,3 konja čini mi se dosta jeftina ponuda...
Ma uzmeš pravi stroj i miran si dok si živ...malo se protegneš ili na karticu i rate i to ti je to ...pa ne kupuješ je svaki dan...

thomascat
21.02.2012., 21:05
Našao sam jednog tipa preko oglasa, prodaje novu Husqvarnu 450e za 2800 kn.
To se isplati uzeti, jel da?

Lee Champa
22.02.2012., 08:59
Našao sam jednog tipa preko oglasa, prodaje novu Husqvarnu 450e za 2800 kn.
To se isplati uzeti, jel da?

Najprije ju opipaj!
Ima i Štilovki duplo jeftinijih, a kad dođeš u njihov servis "Gospon, odnesite to u tu firmu koja vam je prodala tu "štilovku", pogledajte kako izgleda taj tip i model štilovke"........nebo i zemlja (natpis isti, boja slična):mad:!:kava:

teknolog
27.02.2012., 18:57
Ima ms 170 .. od 2003 i do sada je je bilo sve o.k.
.. vrtlarski radovi i pilanje drva cca 8 -10 m3 godišnje ..pazim na pauze u radu i
redovito čišenje i oštrenje lanca ( jedanput mjenjao membrane)
.. medjutim nekidan prilikom rada jednostavno se ugasila!

.. provjerim iskru - baca, filter zraka cist- svijecica nakon verglanja bude mokra ali nece pali!
.. primjetio sam da kada povlacim rucicu za paljenje jako ali stvarno jako zapinje..sto do sada nije bio slucaj?? .. kada otpojim svijecicu da izbacim visak benzina - rucicu lagano potezem a kada stavim svijecicu zapinje?? - stvarno cudno.
Molim pomoć!

villeneuve
27.02.2012., 21:26
Ima ms 170 .. od 2003 i do sada je je bilo sve o.k.
.. vrtlarski radovi i pilanje drva cca 8 -10 m3 godišnje ..pazim na pauze u radu i
redovito čišenje i oštrenje lanca ( jedanput mjenjao membrane)
.. medjutim nekidan prilikom rada jednostavno se ugasila!

.. provjerim iskru - baca, filter zraka cist- svijecica nakon verglanja bude mokra ali nece pali!
.. primjetio sam da kada povlacim rucicu za paljenje jako ali stvarno jako zapinje..sto do sada nije bio slucaj?? .. kada otpojim svijecicu da izbacim visak benzina - rucicu lagano potezem a kada stavim svijecicu zapinje?? - stvarno cudno.
Molim pomoć!

Skini auspuh i provjeri da ti se nije nakupilo čađe u ispušnom kanalu...

teknolog
28.02.2012., 08:49
Skini auspuh i provjeri da ti se nije nakupilo čađe u ispušnom kanalu...

..pokušat ću .. javin rezultat.
Hvala na savjetu!

nix007
28.02.2012., 21:06
Pozdrav,

kupujem pilu i zanimalo bi me misljenje o sljedecem modelu:
- Husqvarna 359, 3.9 KS, 5.5 KG, etc.. - Cijena 4.500 kuna

Cijena nije mala no nadam se da kupujem pilu koja ce drzati 20-tak godina (vise sumska, manje vrtna uporaba). Stara pila stihl 41 ide u penziju nakon 30 godina uporaba od nekolika generacija u obitelji :).

Hasky 372 XP
28.02.2012., 21:41
Pozdrav,

kupujem pilu i zanimalo bi me misljenje o sljedecem modelu:
- Husqvarna 359, 3.9 KS, 5.5 KG, etc.. - Cijena 4.500 kuna

Cijena nije mala no nadam se da kupujem pilu koja ce drzati 20-tak godina (vise sumska, manje vrtna uporaba). Stara pila stihl 41 ide u penziju nakon 30 godina uporaba od nekolika generacija u obitelji :).

Toplo preporučujem ja je još uvijek imam i pored ostalih pila a naradila se fala bogu od kresanja,rušenja do "paranja" trupaca i još uvijek ide...nemreš zaklat jednostavno a ja ju baš i ne štedim i digo joj okretaje na 13.700 rpm što je malo više od dozvoljenog al mislim da bi mogla i više bez štetnih posljedica...gle pila ti je tak neka više nego solidna srednja klasa mene je privukla ponajviše zbog tih 5,5 kg,prozirne ručke rezvoara, brzopoteznih i bezalatnih kopči za skidanje poklopca sviječice,air pročiščivača zraka filtera,dekompresora, ergonomije i što ima snage u vrlo širokom rasponu....samo sam ja odma original vodilicu od 45 cm zamjenio sa 40 cm i korak 3,25 i pila doslovce "leti"....no baci oko i na 365...ak je na kakvoj akciji isto dobra samo da je pol kile lakša....a s ovom nemaš kaj fulat...toči i vozi samo Xp unutra 2,5% i to ti je to...

Imas i Jonsered ista pila al se zove 2159...i jeftinija cca 100-200 kn sam si provjeri jel oriđiđi švedska....

Hasky 372 XP
28.02.2012., 21:49
A ta mala stihlovka 170 to ti je upitno koliko se uopće splati popravljat,jer klip,cilindar i memmbrane cca 1200 kn i to bez vodilice,lagera,semeringa, lanca i uljne pumpe a plastično kučište da niti ne spominjem......bravo stihl....

Hasky 372 XP
28.02.2012., 22:30
Pogledaj da nije što "upalo"u cilindar il se što "razšrafilo" oko špage za paljenje...jer da nema kompresije i sa sviječicom bi se lagano potezala tu je nešto drugo u pitanju...nema logike da bez svječice ide a sa svječkom teško...ili ti klip udara u svječicu ...a i to je mala pila neznam dal si vidio klipnjaču i radilicu ...smjeh živi za nikako očekivati od tako renomiranog proizvođača njemačke kvalitete....katastrofa...

domagoj26
29.02.2012., 00:46
dajte ljudi pomozite pobogu recite mi ima li tko da prodaje cilindar za partner 545 staru pilu ili zna nekoga ili neki servis ili zna nekoga na jupiteru bilo šta izludit cu.....

villeneuve
29.02.2012., 14:18
dajte ljudi pomozite pobogu recite mi ima li tko da prodaje cilindar za partner 545 staru pilu ili zna nekoga ili neki servis ili zna nekoga na jupiteru bilo šta izludit cu.....

Hajster servis u zagrebu, imaš broj na netu... Ako oni nemaju, onda valjda nema nitko... Jeftin nije sigurno, vidi dal ti se isplati...

teknolog
29.02.2012., 20:51
hvala villeneuve na savjetu ...takodjer i hasky 372 xp ...skinuo sam auspuh-
crn poprilicno ( prvi puta u 8 godina ) .. uspio skinuti gareži za 2 kutije šibica..
onda sam pogledao dali klip tuce u sviječicu ( mjerio zazor sa kacavidom ) . ..nije.. dalje krenuo provjeriti karburator .. otpojio od gasa i krenuo ispuhati dovod mješavine ( sa starom prepravljenom pumpicom od pony bicikle ) ..
pušta gornja membrana . :503:

otvorim i ručicu za verglanje - izgleda sve ok

U servis ( gornja i donja i 2 brtve ) = 100 kn - prodavač govori da su kineske.
usput uzmen i novu sviječicu ngk = 25 kn.

spojim sve - nalijem malo mješavine i iz 20 i nekog puta - PRORADI!!

...dosta bijelog dima iz auspuha... ugasim .. ponovo upalim ( iz 8-9 puta ) i pustim da se potroši mješavina.

Sada cekam vikend .. pa u voćnjak na radove a i jedno omanje stablo
cca 2-3m3 ce platiti..

Moram napomenuti da 2 garniture brtvi u 8 godina a pilu palim mozda 7-8 puta u godini i nije za pohvalu. Nadam se da vlasnici Husqvarni nemaju ovakvih problema.
Pri odabiru pila uzeo sam stihl zbog male kilaže i snage a i cijene
( moje potrebe ) .. dok Husqvarna - mislim da nema tako " male " pile.

villeneuve
01.03.2012., 14:29
nema na čemu, bitno da je proradila....
nakon što ćeš radit jedno vrijeme s njom, skini i provjeri kakve je boje svječica, da vidiš na kakvoj smjesi radi...

Hasky 372 XP
01.03.2012., 21:07

Probaj na 092 309 1177 lik je prodavao neke zamjenske pa probaj pitat...

GreatJumbo
09.03.2012., 11:48
Toplo preporučujem ja je još uvijek imam i pored ostalih pila a naradila se fala bogu od kresanja,rušenja do "paranja" trupaca i još uvijek ide...nemreš zaklat jednostavno a ja ju baš i ne štedim i digo joj okretaje na 13.700 rpm što je malo više od dozvoljenog al mislim da bi mogla i više bez štetnih posljedica..

Kako si iskontrolirao broj max okretaja nakon dizanja? Imaš tahometar? Kakav?

champ
09.03.2012., 13:46
Kako si iskontrolirao broj max okretaja nakon dizanja? Imaš tahometar? Kakav?

Tahometri su predviđeni da se s njima podesi maksimalni dozvoljeni broj okretaja radilice, ne znam što ćete dobiti sa time ako ih podesite na više od toga? Malo više snage? Ležajevi se ionako kod pila podmazuju sa smjesom unutar kartera, što se brže vrte, sigurno se i brže griju, i troše.

Meni se kod piljenja nikad ne žuri toliko, da bih pilu baš morao stiskati i vrtjeti do krajnih granica. Ako je lanac dovoljno oštar, prerezat ću drvo svakako, sekunde mi nisu bitne. Druga je stvar, ako bih sudjelovao natjecanju loggera u brzom piljenju. :cerek:

RENT-A-IDIJOT
09.03.2012., 23:38
Ja napokon stigao upalit partnericu 525 koja nije nikad radila otkad je stigla kao donacija u posljeratna područja.
Nakon hladnog starta (bez sviječice i samo ulje u cilindru,karteru) te s ispiranjem s mjesavinom.... upalila je iz 3ceg potezanja. Taj rad i mirnoca rada... uhhh... Ler sam podigao na nesto vise okretaje (malo) i tako je radila 2dana po 30minuta....

Sad gledam i vidm da su cjevčice dovoda benzina jako tvrde i da je pitanje kad ce puknit. Obratih se u jedan servis pili... oni nemaju tu mjeru ehh.. Nista.. trazim dalje :(

Usput trošim onu kineski šitti steel i moram priznat da je žilava.... jest da nekad fali snage al treba umjereno pilat.... :) tak da ona se koristi dok se nerazleti (potroslila je 15l mjesavine) i nema problema osim sta je org. lanac za nula + šta je predug.. te sto je crkla kočnica nakon 2pilanja :)

spoki007
14.03.2012., 10:30
koliko dvije osobe i jedna motorka mogu napraviti drva u sumi (stabla vec oborena),a u pitanju su jasen i topola ....??
znaci treba samo izrezati na metrice i slozit u stos.....

champ
14.03.2012., 10:36
Desetak metara valjda, ako pila dobro radi, ima se što piliti, lanci su oštri, jedan pili, a drugi odmah slaže drva...

Hasky 372 XP
15.03.2012., 22:09
koliko dvije osobe i jedna motorka mogu napraviti drva u sumi (stabla vec oborena),a u pitanju su jasen i topola ....??
znaci treba samo izrezati na metrice i slozit u stos.....

He,he al ti pitanje rođo?

Pa zavisi koju pilu imaju,koliko gemišta im potočiš i naravno kakvi su "muži" u pitanju nije isto 60 i 100 kg...po mojem "skromnom" iskustvu od jednog do dvadeset metara he..he..zavisi koliko su iskusni i obučeni...i koliko ih motiviraš....

spoki007
16.03.2012., 06:21
He,he al ti pitanje rođo?

Pa zavisi koju pilu imaju,koliko gemišta im potočiš i naravno kakvi su "muži" u pitanju nije isto 60 i 100 kg...po mojem "skromnom" iskustvu od jednog do dvadeset metara he..he..zavisi koliko su iskusni i obučeni...i koliko ih motiviraš....

sto bi rekli "kakvo pitanje,takav odgovor" :D
al evo,stari i ja(on 80 a ja 100kilica) jucer napravili cca8-9m drva.... u subotu je nastavak akcije... cilj je 30tak metara....

champ
16.03.2012., 08:01
sto bi rekli "kakvo pitanje,takav odgovor" :D
al evo,stari i ja(on 80 a ja 100kilica) jucer napravili cca8-9m drva.... u subotu je nastavak akcije... cilj je 30tak metara....

Tko vam je porušio stabla, i o kakvim drvima se radi? Jel šuma nizinska, ili je na brdu?

spoki007
16.03.2012., 08:08
sumarija je porusila....radi se jasenu,crvenoj vrbi i topoli....a slavonska nizina u pitanju,uz Dravu....

spoki007
19.03.2012., 07:15
u cetvrtak i subotu,porezali i slozili oko 23m...za jednog penzionera i jednog administativnog radnika i vise nego zadovoljavajuce.... danas slijedi izvlacenje iz sume,traktor s dvje prikolice u turi kaze preveze oko 10m.....

bf1610
20.03.2012., 00:20
hhhhh

Hasky 372 XP
21.03.2012., 20:27
u cetvrtak i subotu,porezali i slozili oko 23m...za jednog penzionera i jednog administativnog radnika i vise nego zadovoljavajuce.... danas slijedi izvlacenje iz sume,traktor s dvje prikolice u turi kaze preveze oko 10m.....

Pa niste uopće loši za dv dana,mogao bi vas i u ispomoć pozvati he..he..

mats990
23.03.2012., 08:59
gledam neki dan u Baumaxu imaju u ponudi Timberwood twc 5520 za cca 700kn.
kakva je pila? jel ima ovlastenih servisa kod nas?

champ
23.03.2012., 10:43
To ti je najvjerojatnije neka inačica MTD pile, 55 cm3, 20 cola mač. S dijelovima nebi trebalo biti problema, samo je pitanje koliko će te to koštati u našim servisima.

http://www.northerntool.com/shop/tools/product_200405149_200405149

mats990
23.03.2012., 13:19
mislis da su dijelovi skupi il da je popravak skup?
jel se mogu ja raspitat po servisima kolko kostaju dijelovi koji se najcesce kvare?

villeneuve
23.03.2012., 17:45

Kineska... Kupiš odmah dvije, da imaš za dijelove :mig:

mats990
23.03.2012., 17:52
a gle, netreba meni to da rusim nesto ozbiljno. imam nekih cca 20 komada topole za srusit, a kasnije tek tolko da mogu negdje posjec drvo koje mi smeta i slicno
oce to izdrzat ova pila il da gledam nesto kvalitetnije?

villeneuve
23.03.2012., 18:13
a gle, netreba meni to da rusim nesto ozbiljno. imam nekih cca 20 komada topole za srusit, a kasnije tek tolko da mogu negdje posjec drvo koje mi smeta i slicno
oce to izdrzat ova pila il da gledam nesto kvalitetnije?

a valjda će izdržati, ako ništa drugo imaš vjerojatno godinu dana garancije.. samo zlo je to ako ćeš ju stalno nosit po servisima... ja od kineskih splačina bježim u širokom luku. tko zna, možda te i posluži...

spoki007
23.03.2012., 18:45
koliko PSa ima stilovka 031AV?

Hasky 372 XP
23.03.2012., 18:51
koliko PSa ima stilovka 031AV?
He has specs for just about every chainsaw made:
MANUFACTURED BY: STIHL ANDREAS MASCHINENFABRIK
STUTTGART, GERMANY
SERIES OR ASSEMBLY NUMBER: 1110
YEAR INTRODUCED: 1967
YEAR DISCONTINUED: 1977
ENGINE DISPLACEMENT: 61 ccm (3.72 cu. in.)
NUMBER OF CYLINDERS: 1
CYLINDER BORE: 44mm (1.72 in.)
PISTON STROKE: 40mm (1.57 in.)
CYLINDER TYPE: Aluminum with chrome plated bore
INTAKE METHOD: Piston ported
MANUFACTURER ADVERTISED H.P.: 3.7 (5.5 HP @ 7,000 R.P.M. DIN)
WEIGHT : 6.2 kg
OPERATOR CONFIGURATION: One Man operation
HANDLEBAR SYSTEM: Rigid
CHAIN BRAKE: none
CLUTCH: Centrifugal
DRIVE TYPE: Direct
CONSTRUCTION: Die cast magnesium
MAGNETO TYPE: Bosch
CARBURETOR: Tillotson HS 29A, B, C, D,
HS-77A, B, C, HS-87A, HS-100A, HS-138A, HS-208A
MAJOR REPAIR KIT: RK-21HS for HS-87A, HS-100A
RK-23HS for all HS-29A, all HS-77, HS-138, HS-208A
MINOR REPAIR KIT: DG-3HS for HS-87A, HS-100A
DG-5HS/T for all HS-29, all HS-77, HS-138A, HS-208A
AIR FILTER SYSTEM: Nylon mesh element
STARTER TYPE: Automatic rewind (Fairbanks Morse type)
OIL PUMP: Automatic
OPERATING RPM: 6,500 to 7,000
IGNITION TIMING: 2.5mm (0.1 in.) before TDC
BREAKER POINT SETTING: 0.4mm (0.016 in.)
FLYWHEEL/COIL AIR GAP:
SPARK PLUG TYPE: Bosch WKA175T6
SPARK PLUG GAP: 0.51mm (0.020 in.)
CRANKSHAFT MAIN BEARINGS: Ball
FUEL TANK CAPACITY: 560ml
FUEL OIL RATIO: 20:1 after break in.
RECOMMENDED FUEL OCTANE: Regular
MIX OIL SPECIFICATION: Castrol 2-stroke SAE40
CHAIN PITCH: 3/8 in., optional .404 in.
CHAIN TYPE: Oregon
BAR MOUNT PATTERN:
SHORTEST GUIDE BAR SUPPLIED: 35cm (14 in.)
LONGEST GUIDE BAR SUPPLIED: 63cm (25 in.)
COLOUR SCHEME: Grey with Red top cover

Eto zadovoljan...he..he..inače smo ju zvali stara "argentinka" nekad bila dobra i dooosta dugotrajna no danas ju vrijeme pregazilo...ako ti je AV-S (super) onda ti je jača.....a i prestala se proizvoditi dok se još neki na ovome forumu nisu ni rodili he..he..(1977.god)

spoki007
23.03.2012., 18:57
tnx Hasky...stvarno si brz :D
edit:netko kao ja ... :D

a sutra ponovno u sumu....jos desetak metara drva napravim i dosta za proljece....

Hasky 372 XP
23.03.2012., 19:34

Ha čuješ koliko para toliko i muzike a za 700 kn teško nešto bolje da češ nači,mada ako misliš nešto na duži rok uzmi kvalitetu...svi smo mi počeli s jednim drvetom i jeftinom pilom(ja čak i polovnom...uh ta mekoštala i vremena i živaca stara alpina 045 he..he još ju sanjam nočna mora od pile) a sad imam sve profi i još mi je teško udovoljiti...točno znam što želim ali toga nema u ponudi....ponekad ti je to i bačeni novac jer na kraju nisi zadovoljan pogotovo kad probaš raditi sa boljim strojem, kupiš a više nemožeš prodati ...tako da si razmisli.....

Hasky 372 XP
23.03.2012., 19:43
a sutra ponovno u sumu....jos desetak metara drva napravim i dosta za proljece....
Da, da samo maži i bez 20 metara nema doma... a evo ti jedna na ponudi za 105 dolara he..he ili se cjenkaj...http://www.ebay.com/itm/Stihl-031-AV-Chainsaw-16-In-Bar-And-Chain-/230764592845?pt=US_Chainsaws&hash=item35baa43ecd

Ako znaš kupovat preko ebay....he..he.. sam neznam kako je sa carinom i "merveštojerom"....

RENT-A-IDIJOT
23.03.2012., 21:15
ja imam 2komada tih čajna šit al vidi vraga meni jos traje mamicu joj..nakon 2metra drva riknula je ona kočnica u nuždi ;) Orginalni lanac je za samoozljeđivanje.... rasteže se i postaje pre dug pa se nemože nategnut.. Ja sam ga skratio i sad mi koristi za pilanje greda u kojoj ima metala pa me boli briga ako se tubi nabrzinu... Uzeh SOLO lanac... Tek sam tad vidio kako dobro pila ta pila ali vidi se da joj fali snage za veci panj al opet. nepilam tako debela stabla pa ce to bit ok. Sad cu uzet jos jedan takav lanac i bacit onaj čajna šit. Ugl spržila je dosta mjesavine al eto neda se... iako evo prije par dana pukla je ona kočnica da ostaje gas kad se pali pa je dobro dosla medicinska guma oko ručice :) Ler gas ako se naštima da bude mal onda se zna ugasit... pa sam ler digao malo vise (nevrti lanac) i nema problema.....
Sve dok nisam upalio Partnerku koja nije nikad radila (1993) i kako ona radi to je ki mercedes pored fijata :) (naravno stare barake).

Hasky hoćeš reć da Alpina kao marka nije dobra.... Evo bas mi oko zapelo za trimer od Alpine koji je 3500kn a stihlov je 6800+ kn iste snage....
Dal cu posjedit ako uzmem alpinu? Tezina mi nije bitna.. samo da je robustna....

Hasky 372 XP
23.03.2012., 23:20
Hasky hoćeš reć da Alpina kao marka nije dobra.... Evo bas mi oko zapelo za trimer od Alpine koji je 3500kn a stihlov je 6800+ kn iste snage....
Dal cu posjedit ako uzmem alpinu? Tezina mi nije bitna.. samo da je robustna....

Pa gle ja sam imao jaako loša iskustva snjom ali je bila več rabljena tako da to nemože biti mjerilo...a što se tiće flakserica vidio sam podmarku alpine mislim castelgarden(one crvene) i dosta solidno...a nisi razmišljao o kawasakiju dala se naći na akciji preko 2 ks za oko 2.700 -3.500 a ima fini šus...probao raditi s njom i stvarno dobra...A imaš i Homelite ali onu najjaču mislim da ti je oznaka cbs 45 ja ju kupio za 2300 kn i već tri godine maže bez problema....ima oko 45-50ccm3 i stvarni ide dobro,i isto je oko 2 ks al nije bilo kawasaki kad kupoval mada je ona dosta lakša....a baci si oko i na onu Huskvarnu profi a cijena ti je tu negdje..... a kvaliteta jako dobra...http://www.husqvarna.com/hr/products/trimmers/236r/

spoki007
26.03.2012., 12:55
Da, da samo maži i bez 20 metara nema doma... a evo ti jedna na ponudi za 105 dolara he..he ili se cjenkaj...http://www.ebay.com/itm/Stihl-031-AV-Chainsaw-16-In-Bar-And-Chain-/230764592845?pt=US_Chainsaws&hash=item35baa43ecd

Ako znaš kupovat preko ebay....he..he.. sam neznam kako je sa carinom i "merveštojerom"....

ma vidio sam jednu 031AV za cca 500kn (kod nas)....

a drva iz prve ture ispred kuce ...lugar procjenio na 20m,a najkraca metrica od 1,20m :D po mojem ima od 23-25m
http://s4d4.turboimagehost.com/t/11342028_drva.jpg (http://www.turboimagehost.com/p/11342028/drva.jpg.html)

jos sutra izvlacenje jedne ture (od dvje prikolice) od 10-12m.. a vjerojatno ce jos u sumi ostati za jednu prikolicu od 5m.....
ukupno oko 40m (jasen,crvena vrba,divlja kruska) ... cca3.000kn (drva +5 litara benzina,oko 2l lancola i jedan polovican dvotaktol...)

champ
27.03.2012., 20:56
Kod mene u šumi ima pravih "kapitalaca", ovo pomagalo pokazalo se je kao najbolji pomoćnik. Napilim trupce na 2 metra dužine, tako ih natovarim na prikolicu, i kasnije doma pilim na metar.

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7852.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_7853.jpg

spoki007
28.03.2012., 06:36
tako je kod mene bilo proslih godina...ove godine pero-laka kategorija :D
04/2010
http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled2.jpg

http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled-1.jpg

http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled3.jpg

Hasky 372 XP
28.03.2012., 12:04
tako je kod mene bilo proslih godina...ove godine pero-laka kategorija :D
04/2010
http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled2.jpg

http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled-1.jpg

http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled3.jpg

Svaka čast prijatelju al ti fali bijela "ručka" na stihlu-he..he

spoki007
28.03.2012., 12:08
Svaka čast prijatelju al ti fali bijela "ručka" na stihlu-he..he

:D prebojat cu je nagodinu ....

GreatJumbo
30.03.2012., 21:21
Moj buraz je danas ubo Dolmar 7300 HS. Što mislite o toj pili? Znam da je neki forumaši imaju pa me zanima kako se ponaša nakon dužeg korištenja? Ima li kakvih problema na što bi eventualno trebalo pripaziti ili sl.?

champ
31.03.2012., 07:36
Odlična pila, vibracije su minimalne, puno snage, jednostavno održavanje. Klipovi i cilindri na toj pili su Mahle (Stuttgart), teško da uopće mogu biti kvalitetniji. Treba samo kupovati kvalitetna ulja, i raditi mješavinu 1:50 (2%), tak da se ne stvara previše gareži u motoru.

http://www.mahle.com/mi/home.nsf/CurrentBaseLink/W26MPHG7272STULEN

GreatJumbo
01.04.2012., 15:00
Takve stvari volim čitati. Bila je na akciji za 5 tisuća za keš. Model je s dekompresorom i grijanom ručkom. Mislim da je ta kupnja dobar posao.

champ
01.04.2012., 17:10
Jako dobra kupovina za 5.000 kn. Moja nema dekompresor, kad je pila hladna na početku je stavim na zemlju, i palim je sa čokom, kao i svaku drugu pilu. Kad se pila jednom zagrije, palim ju na trzaj (iz ruke), ne treba joj prije toga ni dodavanje polovice gasa.

filmko
06.04.2012., 11:07
trebao bih preporuku za pilu. bitno je da je dobar omjer kvalitete i cijene te da može napravit 25m3 drva godišnje (vrh vrhova 5000kn). važno je da se može lagano barat s njom tj. da nije preteška. da li je jonsered bolji izbor od husquarne? možda neka makita?

champ
06.04.2012., 11:14
Nakon Husqvarne 61 koja se je jako puno naradila u svojoj karijeri, ja sam se odlučio za (Dolmar) Makitu 7300, i više sam nego zadovoljan s njom.

http://www.njuskalo.hr/sumarstvo-strojevi-oprema/motorna-pilamakita-dcs-6400-50-oglas-3704731

http://www.njuskalo.hr/poljoprivredni-rucni-alati/dolmar-ps-7300-5.7ks-oglas-3700702

filmko
06.04.2012., 11:32
e tu makitu sam baš gledao. mada bih meni čak bolje pasala neka malo lakša. recimo ova

Makita DCS 500

Radni obujam 49,9 cm³

Snaga 3,3 KS / 2,4 kW

Spremnik za gorivo 470 ml

Spremnik ulja za lanac 270 ml

Duljina reza 45 cm

Raspodjela lanca 3/8 ”

Težina 5,5 kg

champ
06.04.2012., 11:50
Ako pod izradom drva misliš i rušenje u šumi, onda svakako uzmi nešto preko 60 kubika, ili minimalno 4 KS. Ako ti treba samo za piljenje gotovih cjepanica, onda možeš uzeti i manju pilu.

filmko
06.04.2012., 12:55
radim drvo isljučivo za sebe. uvijek je još netko sa još nekom pilom. solo ponekad srušim koje stablo al ne radi se o tehničkom drvetu pa ako malo duže traje nije bitno

champ
06.04.2012., 13:53
Ne znam kolika je razlika u cijeni, ali na tvojem mjestu ja bih uvijek odabrao ovu jaču (barem 64 ccm, 4,8 KS) za 4.639 kn. To ti je manje od 5.000 kn, koliko si ti mislio dati za novu pilu.

http://www.youtube.com/watch?v=1shpG6pzNrU

filmko
06.04.2012., 20:47
hvala na savjetima. ma ova slabija dsc 500 košta 2800kn (pod uvjetom da još traje akcija). ak neće biti akcije onda bi se isplatilo uzet jaču

GreatJumbo
07.04.2012., 18:37
Jače je uvijek bolje, čak i kad se ne radi o rušenju nego samo piljenju. Međutim, treba kombinirati financije s akcijama i popustima pa neki put se kao isplati uzet slabije. Evo ova Dolmar 7300 se trenutno na akciji može naći i za oko 4.690,00 kuna što mislim da je odlična kupnja.
U mojoj obitelji (u šumu idemo zajedno) sada raspolažemo s tri pile. Dolmar 7300, Husqvarna 365 SP i Stihl MS 290. I svaka nađe svoj posao.

champ
08.04.2012., 07:09
Sretan vam Uskrs šumari i drvodjelci!

GJ, jesi li bio u prilici isprobati Dolmar 7300, i usporediti ju sa Huskyjem i Stihlom? Kakvi su tvoji dojmovi?

Hasky 372 XP
08.04.2012., 11:37

GJ, jesi li bio u prilici isprobati Dolmar 7300, i usporediti ju sa Huskyjem i Stihlom? Kakvi su tvoji dojmovi?

Hvala prijatelju i tebi sretan uskrs i sve najbolje tebi cijeloj tvojoj obitelji kao i svim korisnicima foruma....,
A drugi dio pitanja pilio sam sa sve tri,dvje sam i posjedovao....Huskvarna i Dolmar brže i jače od Stihl Ms 290 ali nisu niti ista klasa bas za usporedbu(osim možda približne cjene),dolmar-makita 7300 i H 365 obje alu kučište i več poluprofi pile skoro iste kao i profesional dok je Ms 290 farm pila(inače dosta robusna i dugotrajna ali plastično kučište i nikaj posebno),nije baš ostavila neki dojam na mene ove dve gore puno bolje...

GreatJumbo
08.04.2012., 17:17

Sretan Uskrs svima! Što se tiče pitanja, prave usporedbe još nije bilo, ali nadam se uskoro. Normalno da je u toj kombinaciji Stihl puuuno slabiji, ali mene zanima (i to ćemo isprobati) koliko je Dolmar bolji od Huskyja. Imam u planu nešto raditi s hrastovinom i ako plan upali Dolmar i Husqvarna će rame uz rame pa ćemo vidjet.
Pazi, cijena Dolmar 7300 na akciji bez dekompresora i grijanja ručke je oko 4.600 kuna. Malo se ponavljam :D

xxx96
28.04.2012., 22:30
Pozdrav, početnik sam u piljenju drva sa motornom pilom pa mi se zna dogoditi da drvo počinje stiskat mač pile pa me zanima kako to izbjeći ili barem kako onda prepiliti drvo kada se pila stišće,hvala.

spoki007
29.04.2012., 14:13
ovako...

http://i206.photobucket.com/albums/bb193/spoki007/Untitled2-1.jpg

dale1970
29.04.2012., 20:46
prvo piliš sa one strane gdje je jači pritisak,a završiš na kontra strani ,zapiliš na početku evo na slici to ti je otprilike 1/3 debljine drva

radkapax
29.05.2012., 19:27
preferiram stihl ali nemora biti,kaj preporucate ekipa gledal sam onaj ms180
i ima neki husky na akciji za 1700 treba mi pila da si pilim doma metricu dok mi dofura lerdi lokalni mozda malo u shumu ali ne velika stabla rusiti i tak
tnx unaprijed ,do 2500 kuna mogu uyet na kredu jer je tesko s lovom danas

Vwovac
01.06.2012., 21:47
Moje potrebe je dosad zadovoljavala 028 Wood boss.
Riknuo je nakon 30tak godina klip,cilindar i radilica te sam se odlučio na kupnju nove motorne pile.
Godišnje srušim i napravim 20m2 drva raznih veličina ali nijedno nije deblje od 70cm u promjeru.
Gledam ponudu Stihla i zamljivi su mi modeli:
ms 290- cijene 3750kn
ms 310-4375kn
ms 390-4875kn
To je nekakva ljetna akcija..
Da li bi to bila odgovarajuća zamjena za dosadašnju 028-icu koja je bila 3,6ks.
Ove imaju deklariranih 4,1,4,4 i 4,6ks..
Cjenovno bi mi najviše odgovarala 290-ica ali muči me da li je to dovoljno za moje potrebe..
Pa molim prijedloge...

rib@
02.06.2012., 05:53
Obzirom da imam 310-ku mogu ju i preporuciti. Bez ikakvih problema skuri cijeli rezervoar pri punom opterecenju, eventualno 2-3 otpustanja gasa.

Vwovac
03.06.2012., 14:15
Obzirom da imam 310-ku mogu ju i preporuciti. Bez ikakvih problema skuri cijeli rezervoar pri punom opterecenju, eventualno 2-3 otpustanja gasa.
Koliko je dugo imaš?Koliko se brzo prlja filter zraka tj. svako koliko radnih sati ga treba čistiti?
Zbog cijene su mi najzanimljivije 290 i 310 ali neznam jel se isplati dati 625kn više za 310-tku koja ima 2,5 cm3 više i 0,3ks više?
Jel netko isprobao razliku?

Vwovac
06.06.2012., 09:43
Koliko je dugo imaš?Koliko se brzo prlja filter zraka tj. svako koliko radnih sati ga treba čistiti?
Zbog cijene su mi najzanimljivije 290 i 310 ali neznam jel se isplati dati 625kn više za 310-tku koja ima 2,5 cm3 više i 0,3ks više?
Jel netko isprobao razliku?
Još netko tko je voljan savjetovat?:mig:

rib@
06.06.2012., 10:00
Uff, zaboravio na ovu temu. Sorry.
Imam ju 6-7 god. i do sada nikakvih problema. Filter za zrak cistim relativno cesto, tj svaki put kad ju pospremam u garazu i to samo kompresorom. Kad sam u sumi uopce ne otvaram poklopac i ne provjeravam filter. Filter jos nisam mjenjao.

Da, sad sam se sjetil. Prije ~2 god sam imal problema s pilom na proljece i imala je miris po benzinu. Odnesel sam ju na servis i u pitanju je bila cijevcica za benzin cija je zamjena kostala ~30 kn. Stvarno se vise ne sjecam, ali znam da je bil nekakav sitnis.

Hasky 372 XP
17.06.2012., 23:28
Još netko tko je voljan savjetovat?:mig:

Uzmi radije Ms 310 tih šesto kuna više vrijedi jer je u radu dosta jača od 290....samo traži mač 40 cm i to ti je to...ili za tu lovu pogledaj si Husqvarna 365-359 obje alu kučište za razliku od ovih plastičnih....(a i H 353 u tom rangu s bivšom tvojom -brza lagana aluminijsko kučište itd...)
Inače imao sam sve četri i nije bilo nekih problema....ali 290-310-Husqv.365 ista težina ali H 365 ih sve šiba po snazi,4,6 ks i to zdravih, jer je najača od ove tri a cijena ti gotovo ista....a 353 priča za sebe kad je jednom uhvatiš u ruke teško se rastaješ od nje...al ti promisli pa sam odluči....

Vwovac
18.06.2012., 13:07
Uzmi radije Ms 310 tih šesto kuna više vrijedi jer je u radu dosta jača od 290....samo traži mač 40 cm i to ti je to...ili za tu lovu pogledaj si Husqvarna 365-359 obje alu kučište za razliku od ovih plastičnih....(a i H 353 u tom rangu s bivšom tvojom -brza lagana aluminijsko kučište itd...)
Inače imao sam sve četri i nije bilo nekih problema....ali 290-310-Husqv.365 ista težina ali H 365 ih sve šiba po snazi,4,6 ks i to zdravih, jer je najača od ove tri a cijena ti gotovo ista....a 353 priča za sebe kad je jednom uhvatiš u ruke teško se rastaješ od nje...al ti promisli pa sam odluči....
Hvala na savjetu.Ipak nisam kupio Stihlovku.Išao sam vidjeti i isprobati kod susjeda i to nije ni blizu starom stihlu.
Otišao sam u međuvremenu vidjeti Husquarna modele i baš mi se svidjela ta 365- ica.Ozbiljan stroj za solidne novce.I onda tu u postovima naletim na makitu tj dolmar i model 7300 i zadovoljne forumaše(kojima zahvaljujem i ovim putem na detaljnim odgovorima)koji je koriste već neko vrijeme.Naravno garancija od 3 godine me još više privukla pa sam malo googlao strane forume i naše web stranice i naletio na posljednji model u jednoj trgovini na akciji po 4700kn..Otišao,vidio i što drugo nego kupio.Svakako nisam mislio kupiti pilu od 70 kubika i 5,7ks ali kad je bila po ovoj cijeni i sa tolikom garancijom preživit ću njenih 8-9 kg.Nije ni stara štilovka bila lagana.Isprobao sam je ovaj vikend na par suših orahovih i hrastovih trupaca..Brza je,prebrza i jako ugodna za ruke...Profesionalna pila koju nisam očekivao dobiti za te novce.Kupio sam Husquarna XP ulje za nju.Sad još samo moram nabaviti rezervni lanac za nju(nisu ga imali u trgovini i trebalo bi ga čekati a cijena za 50cm 3/8 1.5 mm lanac sa 36 zuba je 230 kn)i miran sam nadam se duže vrijeme.Gledam izbor lanaca i velik je pa neznam ni sam,oregon,dolmar,windsor...Gdje po Zagrebu su najpovoljnije cijene lanaca?

champ
18.06.2012., 13:47
Čestitke od moje strane za novu Makitu - Dolmar, kupio si je po jako povoljnoj cijeni.. Nek te dugo i vjerno služi!

Windsor lance ti imaju kod Peveca, jeftiniji je cca. 40kn od Oregona, koji kod njih košta 174 kn (ukupno 72 članka, 36 zubi, 3/8 korak, vodilica 1,5 mm). Ispada da bi bilo najjeftinije ako bi se mi forumaši udružili, kupili jedan kolut lanca u metraži, i iz njega radili lance 16, 18 ili 20 cola. :mig: :D

Lee Champa
19.06.2012., 07:49
Opet me jedan zaustavio (ima auto ohoho) i prodaje motorku - kopija Stihl-a, "za tebe dam malu cijenu":503:

GreatJumbo
19.06.2012., 11:48
...Svakako nisam mislio kupiti pilu od 70 kubika i 5,7ks ali kad je bila po ovoj cijeni i sa tolikom garancijom preživit ću njenih 8-9 kg.Nije ni stara štilovka bila lagana.Isprobao sam je ovaj vikend na par suših orahovih i hrastovih trupaca..Brza je,prebrza i jako ugodna za ruke...Profesionalna pila koju nisam očekivao dobiti za te novce.

Mislim da niti nije toliko teška, a pošto je brza barem ćeš prije biti gotov s piljenjem i opet se nećeš toliko umarati. Za pilu je uvijek bolje da je snažna. A koliko čujem Dolmar 7300 je dosta pouzdana.

champ
19.06.2012., 12:48
Amerikanci su na forumima pisali o toj pili kao da "ima loš balans u ruci".. Tek kad sam je kupio shvatio sam na što su mislili... Ameri većinom koriste dugačke vodilice i lance (22, 24.. cola, za snažne profi pile), a sama pila je lakša od većine drugih pila takve snage.

Kad se pila drži/nosi jednom rukom za nosač, dugačka vodilica vuče prednji kraj prema dolje, jer je sama pila ustvari prelagana. Znači, zbog boljeg balansa kod nošenja, treba staviti utege na pilu.. :D

Hasky 372 XP
25.06.2012., 07:06
@Wvovac Čestitam na kupnji i nek samo dugo radi...nisi fulal jer su dosta kvalitene a i nije baš tak teška valjda he.he(vazi ju praznu i bez rezne opreme)...makar ja još uvjek više vjerujem jednoj drugoj marki ali otom potom...a čudno mi kak lanac tak skup pa tu kod mene ti je zub oko 3,5 kn a windsdor zaobilazi u velikom luku,mene zadnji put nagovorili i nikad više,tri puta mi je pukel...jednostvno nevalja bolje uzmi stihlov,oregon ili husqvarnin...

A dal imas servis kod sebe za makitu blizu.....

Hasky 372 XP
25.06.2012., 07:30
Znaš zašto te pitam za servis?Jer ti je pila tvornički prigušena dok je nova radi faze razrade pa bi ju nakon otprilike 14 sati rada trebao odvesti u servis da se "otvori" i tek onda će disati punim plučima....

Vwovac
25.06.2012., 08:42
@Wvovac Čestitam na kupnji i nek samo dugo radi...nisi fulal jer su dosta kvalitene a i nije baš tak teška valjda he.he(vazi ju praznu i bez rezne opreme)...makar ja još uvjek više vjerujem jednoj drugoj marki ali otom potom...a čudno mi kak lanac tak skup pa tu kod mene ti je zub oko 3,5 kn a windsdor zaobilazi u velikom luku,mene zadnji put nagovorili i nikad više,tri puta mi je pukel...jednostvno nevalja bolje uzmi stihlov,oregon ili husqvarnin...

A dal imas servis kod sebe za makitu blizu.....

Znaš zašto te pitam za servis?Jer ti je pila tvornički prigušena dok je nova radi faze razrade pa bi ju nakon otprilike 14 sati rada trebao odvesti u servis da se "otvori" i tek onda će disati punim plučima....

A nadam se i ja da nisam.Iskustva korisnika,povoljna cijena,3godine garancije i blizina servisa u zagrebu(alati milić) su bili razlozi zašto.
Težina joj je 6,3kg bez vodilice(50cm) i lanca.S njima i natankana do vrha teži nešto iznad 9kg po vagi..Nije previše..
Hvala za savjet za lanac,mislio sam kupiti dolmarov kod Jureca kad mi bude usput..
Servis je ovaj isti kod kojeg sam kupio u zagrebu (alati milić) ali nisam dobio takvu informaciju "o otvaranju" pri kupnji.
Ako možeš detaljnije o tom otvaranju na pm ili ovdje bio bih zahvalan.
Jer ako oni nisu rekli ništa valjda neznaju,ako neznaju radije ću to napraviti sam nakon tih 14 sati. :Pivo:

Hasky 372 XP
25.06.2012., 19:37
Ma nije neka mudrost ko se malo kuži i ima "uho" za stroj...to su ti on dva vijka L - H i T(ler gas) a večinom sve nove pile nisu otvorene do kraja da rade sa full šusom dok se malo ne razrade ili uhodaju kak očeš e onda nakon otprilike 10-14 sati rada se poštelaju tj. otvore da rade punom snagom i to ti je to...nekad su stavljali i one plastične blokade u obliku polumjeseca da nisi mogao pretjerat (poslje se skidaju) a danas večinom one okrugle šrafe za koje pak moraš imati posebni ključ...inače u servisu za to moraju znati a u večini slučajeva ti to besplatno naprave jer traje par minuta a ne gubiš garanciju....i samo dobar mešung i po gasu....dobre su to pile samo ih teško prodat posle al ak si kupio z sebe druga stvar...prije budeš prodal onu staru 028 u koma stanju neg novu makitu....al takav ti nas narod,kad nezna za bolje...he..he..

Vwovac
25.06.2012., 21:36
Ma nije neka mudrost ko se malo kuži i ima "uho" za stroj...to su ti on dva vijka L - H i T(ler gas) a večinom sve nove pile nisu otvorene do kraja da rade sa full šusom dok se malo ne razrade ili uhodaju kak očeš e onda nakon otprilike 10-14 sati rada se poštelaju tj. otvore da rade punom snagom i to ti je to...nekad su stavljali i one plastične blokade u obliku polumjeseca da nisi mogao pretjerat (poslje se skidaju) a danas večinom one okrugle šrafe za koje pak moraš imati posebni ključ...inače u servisu za to moraju znati a u večini slučajeva ti to besplatno naprave jer traje par minuta a ne gubiš garanciju....i samo dobar mešung i po gasu....dobre su to pile samo ih teško prodat posle al ak si kupio z sebe druga stvar...prije budeš prodal onu staru 028 u koma stanju neg novu makitu....al takav ti nas narod,kad nezna za bolje...he..he..

Aha,
hvala na objašnjenju.Ja sam mislio da je neka fizička zapreka u auspuhu ili ti polumjeseci plastični ali ako je samo štelanje onda nije bed.
Po preporuci sam kupio Husky XP ulje pa će mu to biti dobar mišung.
Za sebe sam kupio da,nemam namjeru prodavat to.
Naslijedio sam ovu 028WB i bila je dobra za svojih punih 30 godina..
Ali otišao je klip,cilindar,radilica..
Imao sam i namjeru je obnovit, ali teško se dolazi do vitalnih dijelova.
Nisam mogao naći novu radilicu.. :(
A sad je ispalo još bolje za mene.
Uglavnom ova makita je skroz druga klasa.
Podsjeća me zvukom na Husky tomos-icu 61 FF s kojom sam imao priliku raditi par puta..
Ja happy..Nek sad poživi upola kao 28-ica i ja sretan..
:mig:

Hasky 372 XP
25.06.2012., 23:39
Ma ajde koliko si ti rekao da godišnje radiš oko 20 kubika miran si jako dugo...pa ja sam s Husqvarnom 359 ispilal preko 1800 kubika i još je radila....a znam neke dečke iz slovenije koji su i puno više...XP ulje ti je kvalitetno ja sam metal 1dcl na 4,5 lit. benzina i nikad problema,jer je naš benzin pun sumpora....a daj mi reci el nije bilo makite 7900 isto ti težina i cijena bar bila a dosta jača a zvana ti iste....sestre blizanke...a ta 028 Wood Boss ti je pojačana 028 i bila dosta dobra samo ju malo vrjeme pregazilo...a za radilicu ti mogu pitat ak se odlučiš na popravak ali ak je baš sve otišlo dosta upitno to popravljat koliko bi se isplatilo...

champ
26.06.2012., 07:14
Ma nije neka mudrost ko se malo kuži i ima "uho" za stroj...to su ti on dva vijka L - H i T(ler gas) a večinom sve nove pile nisu otvorene do kraja da rade sa full šusom dok se malo ne razrade ili uhodaju kak očeš e onda nakon otprilike 10-14 sati rada se poštelaju tj. otvore da rade punom snagom i to ti je to....

Pila je tvornički već podešena točno onako kako treba biti, i to ne "na uho", nego sa elektronskim mjeračem broja okretaja. U uputstvu koje se dobije uz pilu jasno piše da je:

a) max. dozvoljeni broj okretaja (sa montiranim mačem i lancem) 13.500 o/min

b) max. snagu pila razvija na 9.500 o/min

c) max. okretni moment na 7.000 o/min

Po meni, nakon 10-14 radnih sati ići mjenjati tvorničko podešavanje rasplinjača nema nikakvog smisla. Jedina stvar koju sam ja napravio - skinuo sam zaštitnu mrežicu s otvora na auspuhu, tako da pila malo "lakše diše", a snaga (5,7 KS) i okretaji pili niti malo ne nedostaju.

GreatJumbo
26.06.2012., 07:35
Ništa ne košta ako se nakon razrade ode u servis i mjeračem izmjeri broj okretaja. Pa ako je slučajno ispod propisanih vrijednosti da se poštela. U jednom service manualu za Husqvarnu sam pročitao da je pila tvornički naštelana na oko 600 okretaja manje nego je po specifikacijama predviđeno (ne sjećam se modela). Potreba za naknadnim štelanjem postoji.
Ne znam doduše kako je kod Dolmara.
Na opasku da je 7900 bolja od 7300 moram napisati da to svakako stoji, ali cijena nije ista :ne zna: ili sam ja nešto propustio.

champ
26.06.2012., 08:11
U uputsvu piše da je pila tvornički podešena optimalno, pri tome se je gledala i emisija plinova, i potrošnja goriva.. Max. snaga i okretni moment ionako nisu na najvišim okretajima. E sad, ako se pila kod tvorničkog podešenja vrti max. (na pr.) 13.000 rpm, ne vidim jel se nešto puno dobiva ako se pila natjera na max. dozvoljeni broj okretaja?

A što se dobivanja još više snage tiče, Ameri su kupovali modele 6400, i radili konverziju - odmah su ugrađivali (zamjenske) cilindre i klipove 79 ili 84 kubika. Originalno su ugrađeni klipovi i cilindri od Mahlea (poznata njemačka kvaliteta), i ja na novu pilu ne bih ugrađivao tako nešto, jer mi je 5,7 KS sasvim dovoljno.

champ
26.06.2012., 11:27
Već znam što će mi biti sljedeći SSM projekt - čim završi ljeto i vrućine, bacam se u izradu ovakve "pilane" - chainsaw mill. Trupaca imam i više nego dovoljno, a s ovim se mogu izrađivati drveni profili prema želji i potrebama, od stupova, štafli, pa do planjki i dasaka raznih debljina.

https://www.google.hr/search?q=chainsaw+mill&hl=hr&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Zo7pT93xA6aA4gTK0Kz_DQ&ved=0CE4QsAQ&biw=1267&bih=717

http://www.kk.org/cooltools/alaskan-chainsaw-mill-2-sm.jpg

Vwovac
26.06.2012., 19:24
Ma ajde koliko si ti rekao da godišnje radiš oko 20 kubika miran si jako dugo...pa ja sam s Husqvarnom 359 ispilal preko 1800 kubika i još je radila....a znam neke dečke iz slovenije koji su i puno više...XP ulje ti je kvalitetno ja sam metal 1dcl na 4,5 lit. benzina i nikad problema,jer je naš benzin pun sumpora....a daj mi reci el nije bilo makite 7900 isto ti težina i cijena bar bila a dosta jača a zvana ti iste....sestre blizanke...a ta 028 Wood Boss ti je pojačana 028 i bila dosta dobra samo ju malo vrjeme pregazilo...a za radilicu ti mogu pitat ak se odlučiš na popravak ali ak je baš sve otišlo dosta upitno to popravljat koliko bi se isplatilo...

Kad sam kupovao kod ovih model 7300 bio je po akcijskoj cijeni-4680kn..I to je već iznad mojih stvarnih potreba tako da uopće nisam ni gledao nešto jače..
Inače je razlika par stotina kuna kako vidim po cjeniku za prošlu godinu..
Što se tiče 028-ice,bila je ok za svoje godine,originalni dijelovi su svi na njoj.
Znam da je pojačana,46mm klip-kao Super 028.
A što se tiče popravka ako možeš pomoć pri nabavci daj me PM-aj.Imam sve kataloške od Stihla ako treba.
Ja nisam uspio nabaviti radilicu-to mi je bio najveći problem.
A htio sam napraviti pravi servis-cilindar sa klipom i karikama,radilica i ležajevi,semeringe,dihtung set..
Novih originalnih dijelova (osim semeringa,dihtunga i ležajeva radilice) ni nema... Uglavnom se radi o Tecumec cilindru sa klipom i karikama..
Mahle nisam našao nigdje.
Radilicu nisam nigdje našao novu.
Polovnih baš i nema..Bar ne gdje sam ja pitao..
Na oglasniku sam našao nekog iz Kutine tko mi je obećao pred mjesec i pol dijelove pa ništa od njega..
Ako može netko pomoć nek me pm-a..
Možda bi je složio i iz sentimentalnih razloga(dedina),a i bila bi u viksi kao pomoćna da ne vučem makitu sim tam u autu..

Ja ovu svoju makitu sigurno ne bih nabrijavao nikakvim kitovima jer nemam potrebe za time..Uostalom 3 godine garancije su tu stoga..:mig:

Vwovac
26.06.2012., 19:29
Već znam što će mi biti sljedeći SSM projekt - čim završi ljeto i vrućine, bacam se u izradu ovakve "pilane" - chainsaw mill. Trupaca imam i više nego dovoljno, a s ovim se mogu izrađivati drveni profili prema želji i potrebama, od stupova, štafli, pa do planjki i dasaka raznih debljina.

https://www.google.hr/search?q=chainsaw+mill&hl=hr&prmd=imvns&tbm=isch&tbo=u&source=univ&sa=X&ei=Zo7pT93xA6aA4gTK0Kz_DQ&ved=0CE4QsAQ&biw=1267&bih=717

http://www.kk.org/cooltools/alaskan-chainsaw-mill-2-sm.jpg
Jako jako zanimljivo..Baš me zanima kako to funkcionira..Imam 3 hrastova trupca u šumi i pilana mi traži cca 1000kn za piljenje..S tim da nemam prevoza za iste pa je to još na cijenu..Čini mi se da bi s novom makitom mogao ovo izvesti uz ovaj izum..Ako imaš kakav nacrt ili uputu šibni mi molim te na PM..:mig:

Hasky 372 XP
26.06.2012., 22:27
Jako jako zanimljivo..Baš me zanima kako to funkcionira..Imam 3 hrastova trupca u šumi i pilana mi traži cca 1000kn za piljenje..S tim da nemam prevoza za iste pa je to još na cijenu..Čini mi se da bi s novom makitom mogao ovo izvesti uz ovaj izum..Ako imaš kakav nacrt ili uputu šibni mi molim te na PM..:mig:

Da zanimljivo je sam neznam kako dugo-dok ne pukne radilica na novoj pili ili se blok razleti....neznam dečki vi probajte pa čemo razmjeniti iskustva...
Po meni motorne pilu nisu za takve stvari jer jaaakoo puno više trpe nego kod "običnog" piljenja i nisu predviđene za taj način rada...ali ako imate volju probajte na vlastiti rizik možda i upali he..he..
Svi mi učimo dok smo živi...neko na vlastitim greškama a neko na tuđim....
Ajd budem ti probal rješiti novu radilicu za 028 pa ti javim na pm(makar si provjeri još ako imaš kakvog dobrog majstora jer rdilica baš ne odlazi sam tak-prije bi se klipnjača "spigala" ili pukla no neznam točno jer nisam vidio-u večini slučajeva je dosta samo predihtati motor i novi klip i cilindar no neznam što se dogodilo tak da nemo coprali...pozzz

Hasky 372 XP
26.06.2012., 23:13
Pila je tvornički već podešena točno onako kako treba biti, i to ne "na uho", nego sa elektronskim mjeračem broja okretaja. U uputstvu koje se dobije uz pilu jasno piše da je:

a) max. dozvoljeni broj okretaja (sa montiranim mačem i lancem) 13.500 o/min

b) max. snagu pila razvija na 9.500 o/min

c) max. okretni moment na 7.000 o/min

Po meni, nakon 10-14 radnih sati ići mjenjati tvorničko podešavanje rasplinjača nema nikakvog smisla. Jedina stvar koju sam ja napravio - skinuo sam zaštitnu mrežicu s otvora na auspuhu, tako da pila malo "lakše diše", a snaga (5,7 KS) i okretaji pili niti malo ne nedostaju.

Da sada ti još možda i nema smisla ali kad odradiš određeni broj radnih sati 10-14 vidjet češ i sam o čemu ti pričam...kao prvo pilla dok je topla pa ju ugasiš više neće paliti ko prije jer je razrađena i treba drugi omjer smjese i zraka,drugo počne se pregrijavati zbog nedovoljnog hlađenja i treče klip se čađi zbog nedovoljnog sagorjevanja i prebogate smjese...i tako stroj trpi malo po malo dok trpi....jer tvorničko podešavanje je samo za fazu razrade....u tomei je bit da se stroj ne preforsira u prvim satima rada jer nisu svi majstori i mehaničari koji rade s pilama....a za "uho" si me doslovce shvatio naravno da se štela br.okretaja elektroničkim uređajem tahometrom i u ovlaštenom servisu....po mogučnosti u garantnom roku besplatno...

champ
27.06.2012., 06:03
Da sada ti još možda i nema smisla ali kad odradiš određeni broj radnih sati 10-14 vidjet češ i sam o čemu ti pričam...

Kod mene je pila odradila već daleko više sati, još je uvijek na tvorničkim postavkama. Pri tome pili i radi sve bolje i sve jače.

kao prvo pilla dok je topla pa ju ugasiš više neće paliti ko prije jer je razrađena i treba drugi omjer smjese i zraka,drugo počne se pregrijavati zbog nedovoljnog hlađenja i treče klip se čađi zbog nedovoljnog sagorjevanja i prebogate smjese...i tako stroj trpi malo po malo dok trpi....jer tvorničko podešavanje je samo za fazu razrade....

Topla pila pali bez potrebe da joj se uopće dodaje startni gas, dignem je jednom rukom, potegnem starter sa drugom, i već radi.

u tome i je bit da se stroj ne preforsira u prvim satima rada jer nisu svi majstori i mehaničari koji rade s pilama....

Piše u Manualu da je pila tvornički podešena OPTIMALNO, ne spominje se nikakvi probni rad, niti potreba podešavanja nakon 10 - 14 sati.

a za "uho" si me doslovce shvatio naravno da se štela br.okretaja elektroničkim uređajem tahometrom i u ovlaštenom servisu....po mogučnosti u garantnom roku besplatno...

Sorry, napisao si "štelanje na uho", pa sam ja to tako i shvatio.

Hasky 372 XP
27.06.2012., 21:54
Ma super prijatelju nema beda bitno da stroj radi i da si ti zadovoljan....al neznam koji "manuel" si ti čitao ----i da razjasnimo trgovac koji ti je pilu prodao i serviser dva različita pojma...ovlašteni servis za makitu ima moj rođo(štemerice,bušilice, i ovlašten servis za hilti program) pila je rijetka pojava u njihovome segmentu tj. makita nikada nije ni proizvodila motorne pile nego kopije dolmara pa tak da ne bi više raspravljao o tome...jer makita je podmarka dolmara ak kužiš kaj ti oču reči....al ak ti radi izadovoljan njome ne vidim problem...

champ
28.06.2012., 05:57
....al neznam koji "manuel" si ti čitao ----i da razjasnimo trgovac koji ti je pilu prodao i serviser dva različita pojma......

Uputstva ili manuale pišu tvornice, a ne trgovci niti serviseri. S pilom sam dobio uputstvo (u obliku knjige), a iste takve manuale na engleskom, njemačkom.. može se skinuti na netu, i čitati ih na kompu.

I fino piše da je pila podešena optimalno, pri tome se je gledalo i na potrošnju, emisiju plinova, i t.d..

A o Makiti - Dolmar smo već odavno ovdje pisali. Makita je ušla u vlasničku strukturu Dolmara još početkom 90-tih, i tako je u svoj asortiman uvela i male benz. strojeve i alate. Pila se proizvodi u Hamburgu (Dolmar), i između ostalog je veliki hit u SAD i Kanadi.

http://www.baileysonline.com/itemdetail.asp?item=MKA+DCS6421+20&catID=11227

Hasky 372 XP
28.06.2012., 21:52
A čuješ svaki stroj ima svoju fazu razrade to valjda i sam znaš i zahtjeva nakon nekog vremena servis.....pa i novi auto kad kupiš nakon 1000 km mora na servis i poštelavanje mada je kako ti veliš tvornički OPTIMALNO podešen...tak da ja ti dobro oču a ti sam odluči što je najbolje za tebe i pilu....
P.S. S kojim uljem slažeš mješung i u kojem postotku.....

GreatJumbo
29.06.2012., 07:36
Ja sam praktički cijelu prošlu godinu za svoju Huskicu 365 SP (koju sam tek nabavio novu) koristio inino dvotaktol ulje i to u omjeru 2% ne razmišljajući. Jednostavno mi je to ulje ostalo iz navike kod korištenja stihl 051 av. Mislim da to ulje nije dovoljno dobro za moderne pile, bolje paše za starije pile i to u omjeru 3 ili 4%. Samo se nadam da nisam jače oštetio svoju pilu lošim mješungom.
Kad mi je došlo iz dupeta u glavu naravno da sam nabavio husqvarna xp ulje :kava:

champ
29.06.2012., 08:13
Ja sam praktički cijelu prošlu godinu za svoju Huskicu 365 SP (koju sam tek nabavio novu) koristio inino dvotaktol ulje i to u omjeru 2% ne razmišljajući.

Pročitaj na ambalaži od tog ulja, o kakvom se točno ulju radi? Vidim da INA sad umjesto klasičnog negdašnjeg (mineralnog) Dvotaktola ima u prodaji INA 2T Scooter.

http://www.maziva.hr/web/images/stories/tehinfo/INA_2T_Scooter.pdf

To je polusintetičko ulje, piše ti i koje specifikacije zadovoljava. Ako si koristio to ulje, vjerojatno nikakvih posljedica neće biti.

Ja koristim Husq 2T XP, u omjeru 2%. Samo prvih par tankova napunio sam sa 2,5%, na početku razrade.

GreatJumbo
29.06.2012., 08:58
Nažalost, mislim da sam zaj...bo. Nije imalo oznaku scooter i bilo je crvene boje :504:. :503:

champ
29.06.2012., 10:20
Nažalost, mislim da sam zaj...bo. Nije imalo oznaku scooter i bilo je crvene boje

S obzirom da se pile vrte jako brzo, u vrijeme dok su se još koristila samo mineralna ulja poput Dvotaktola, obavezna je bila uporaba mješavine 4%.

Leteći ležaj na koljenu radilice obično prvi strada zbog slabog podmazivanja, radi se o igličastom ležaju. Kad je on načet, ima previše lufta, i počne odlaziti u vječna lovišta, obično se čuje "šrotanje" i čudni zvukovi kod niskih okretaja, a ti zvukovi dolaze iz kartera (donijeg dijela) motora.

Upali pilu, ostavi je na leru, prisloni vrh šraficigera na karter motora, a uho stavi na dršku, i slušaj ima li šrotanja, mljevenja i sličnih zvukova, povezanih sa okretajima radilice.

Sigurno je samo jedno, tvoja pila sad je razrađena ubrzanim postupkom. :rolleyes:

GreatJumbo
29.06.2012., 11:41
Ma neću isprobavat pa da se ukomiram. Nego koliko je skupo to popravljat jednom kad ode?

champ
29.06.2012., 12:11
Sklop radilice, klipnjače i letećeg ležaja vjerojatno je najskuplji pojedinačni dio motorke. Ne znam, moguće da kučište košta još više od toga. Sama dijagnostika nije toliko teška, skine se cilindar i pogleda se koliko se klipnjača može zakositi (nagnuti) u smjeru osi radilice. Čim je ležaj više istrošen, klipnjača ima više slobodnog hoda, tamo gdje ne bi trebala imati.

Radilica se može nabaviti za cca. 60 USD http://www.ebay.com/itm/HUSQVARNA-365-371-372-CHAINSAW-CRANKSHAFT-2165-2171-/330235857846

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=HUSQVARNA+365++CRANKSHAFT&_sop=15

Ali nemoj se žuriti s ničim još za sada, pogotovo ako pila ima snage i radi normalno kao i prije. Pila je dobivala nešto manje ulja, ali nije to napravljeno baš od repe, a ni ti nisi pilo baš toliko puno..

GreatJumbo
29.06.2012., 13:03
Sklop radilice, klipnjače i letećeg ležaja vjerojatno je najskuplji pojedinačni dio motorke. Ne znam, moguće da kučište košta još više od toga. Sama dijagnostika nije toliko teška, skine se cilindar i pogleda se koliko se klipnjača može zakositi (nagnuti) u smjeru osi radilice. Čim je ležaj više istrošen, klipnjača ima više slobodnog hoda, tamo gdje ne bi trebala imati.

Radilica se može nabaviti za cca. 60 USD http://www.ebay.com/itm/HUSQVARNA-365-371-372-CHAINSAW-CRANKSHAFT-2165-2171-/330235857846

http://www.ebay.com/sch/i.html?_from=R40&_nkw=HUSQVARNA+365++CRANKSHAFT&_sop=15

Ali nemoj se žuriti s ničim još za sada, pogotovo ako pila ima snage i radi normalno kao i prije. Pila je dobivala nešto manje ulja, ali nije to napravljeno baš od repe, a ni ti nisi pilo baš toliko puno..

Neću se žuriti. Hvala ti na brzom odgovoru. A ovo s linka stavljam na watch list. Nek se nađe, zlu ne trebalo!

Hasky 372 XP
29.06.2012., 22:23
Pročitaj na ambalaži od tog ulja, o kakvom se točno ulju radi? Vidim da INA sad umjesto klasičnog negdašnjeg (mineralnog) Dvotaktola ima u prodaji INA 2T Scooter.

Joj,joj pa sam naziv Scooter ti govori da je to za skutere a ne motorne pile koje se puno brže vrte .....samo u nuždi upotrebljavati...a dvotaktol ni u cipeli ne valja...em je skup....
Vec pisali o tome ako je ulje Husqvarna XP,stihl,jonsered može 2-2,5 % a sva druga "nou nejm" - ulja obavezno 4 %..a i piše vam na dvotaktolu doduše sitnim slovima da su namjenjena pilama starije generacije do max 7,5-8,5 rpm..pa ko kako voli ali za sigurno ubiti pilu je dvotktol u omjeru 1-50% tj mješavina 2%
P.S.A razlika ti je i u tome da li je motor(skutera) hlaaaaaaaađen vodom ili pila koja se hladi zrakom tak da????

Hasky 372 XP
29.06.2012., 22:35
Neću se žuriti. Hvala ti na brzom odgovoru. A ovo s linka stavljam na watch list. Nek se nađe, zlu ne trebalo!

Pa valjda je "prežvakala" i taj slabi mješung ipak je to Husqvarna al čemu se zezati sa uljem ak netreba a pogotovo ne trpi loše mješavine od dva posto s dvotaktolom to ni u ludilu-0,25 dvotaktola ti je oko 24 kn znači 1 litra skoro 100 kuna i moraš staviti 2 dcl na 5 lit. benzina....Husxvarna XP ulje cca 70 kn (kak te gdi prehebu)

Znaci dobiješ 1dcl vrhunskog ulja za 5 lit. mješavine po cijeni od 7 kn....i znaš da nemožeš fulat- i vrti ju na koliko god hočeš....al neki još uvijek emotivno vezani uz INA dvotaktol pa ko voli nek izvoli(samo novije pile nisu APN-4)

GreatJumbo
21.07.2012., 18:01
Nedavno sam bio s ekipom na "šumarskim" radovima. Bile su tu: Dolmar 7300 H, Husqvarna 365 SP, zatim 357 XPG te Stihl 051 AV electronic i 290 MS. Radilo se nešto drva pa sam imao prilike isprobati ih u praksi. Moj subjektivan dojam je: 1. Dolmar -pila je još bila nova, grijane ručke, lanc nebrušen odnosno tvornički nabrušen. Toliko je brzo propadala kroz drvo da sam morao kočiti (dizati ruku) zbog straha da ne potegnem lancem po podu. Najbrže prepili po mom mišljenju.
2. Husky 357 XPG. Uvoz iz Švedske, grijane ručke, vodilica 35cm i tanki lanc .325. Odlična pila, jako brza pogotovo s manjom vodilicom. Stvarno je lijepo s njom raditi i može se s njom raditi cijeli dan. Ergonomski na prvom mjestu iza koja slijedi Huskica 365. Dolmar me se dojmio kao nešto grublji. Mačo pila nema što. Huskice izgledaju kao igračke pored nje.
3. Husky 365 SP, inače moja pila, a ovdje na trećem mjestu. Lanac 3/8 i vodilica 50 cm. Dobro pili, ali nešto slabije od 357 XPG, ali mislim da nije velika razlika.
4. Stihl 290 MS. Najslabija pila u ovoj usporedbi, najsporije pili, primjetio sam da i za isto vrijeme rada potroši i više goriva od 365 SP, a napravi manje. Najbolje na njoj su mi čepovi od mješavine i ulja. Najpraktičniji su sa super lakim otvaranjem i zatvaranjem.

Stihl 051 AV electronic je namjerno izostavljena jer pripada nekom drugom svijetu, međutim je prisutna zbog dvoje jačine, robustnosti i pouzdanosti. Mislim da je teža od svih pila, ergonomski najlošija, ali pili brže od 365 SP.

To je moj subjektivni dojam.

ivekpro
03.08.2012., 11:13
Decki imam problem imam tak jaku kompresiju da nemrem štrok potegniti van sve načine paljenja sam probal uzel sam van svecicu onda ide normalno

Hasky 372 XP
08.08.2012., 00:04
Decki imam problem imam tak jaku kompresiju da nemrem štrok potegniti van sve načine paljenja sam probal uzel sam van svecicu onda ide normalno
Pa ond ju upali bez svječice he..he

Ivek ivek el ti to nas hebes pomalo još od prvog vagona ha?

Hasky 372 XP
08.08.2012., 00:15
Nedavno sam bio s ekipom na "šumarskim" radovima. Bile su tu: Dolmar 7300 H, Husqvarna 365 SP, zatim 357 XPG te Stihl 051 AV electronic i 290 MS. Radilo se nešto drva pa sam imao prilike isprobati ih u praksi. Moj subjektivan dojam je: 1. Dolmar -pila je još bila nova, grijane ručke, lanc nebrušen odnosno tvornički nabrušen. Toliko je brzo propadala kroz drvo da sam morao kočiti (dizati ruku) zbog straha da ne potegnem lancem po podu. Najbrže prepili po mom mišljenju.
2. Husky 357 XPG. Uvoz iz Švedske, grijane ručke, vodilica 35cm i tanki lanc .325. Odlična pila, jako brza pogotovo s manjom vodilicom. Stvarno je lijepo s njom raditi i može se s njom raditi cijeli dan. Ergonomski na prvom mjestu iza koja slijedi Huskica 365. Dolmar me se dojmio kao nešto grublji. Mačo pila nema što. Huskice izgledaju kao igračke pored nje.
3. Husky 365 SP, inače moja pila, a ovdje na trećem mjestu. Lanac 3/8 i vodilica 50 cm. Dobro pili, ali nešto slabije od 357 XPG, ali mislim da nije velika razlika.
4. Stihl 290 MS. Najslabija pila u ovoj usporedbi, najsporije pili, primjetio sam da i za isto vrijeme rada potroši i više goriva od 365 SP, a napravi manje. Najbolje na njoj su mi čepovi od mješavine i ulja. Najpraktičniji su sa super lakim otvaranjem i zatvaranjem.

Stihl 051 AV electronic je namjerno izostavljena jer pripada nekom drugom svijetu, međutim je prisutna zbog dvoje jačine, robustnosti i pouzdanosti. Mislim da je teža od svih pila, ergonomski najlošija, ali pili brže od 365 SP.

To je moj subjektivni dojam.

Da sve si ti to ljepo opisao samo si "pobrkao" klase za usporebu,mada je večina istina što si naveo samo uzmi u obzir da to nisu pile iste klase....
Recimo Dolmar 7300 bi ti bila u klasi Husqvarne 372 XP a ne 365....
Husqvarna 357 Xp klasa za sebe i neznam s kojom bi ju tu usporedio...
Stihl 029 farm bos pila plastično kučište isto nije za usporedbu sa recimo 365 Huskvarnom(još da je Ms 390 ajd koloiko toliko)...
Stara stihlovka 051 takođe van klase i praktički neusporediva s ničim navedenim zbog težine i starosti....
Al dobro barem si se na "terenu" tj. akciji upoznao sa strojevima a i to je nešto.....u biti tako bi trebalo i biti pa onda odabereš što ti najviše odgovara....

GreatJumbo
17.08.2012., 18:29
Stigao mi s ebaya hour-tacho meter i krenem ja maločas da provjerim pilu. Pa evo rezultata. Na leru 2820-2880 rpm. Tu sam je malo zadržao da se pila zagrije s povremenim dodavanjem gasa. Radi se o Husqvarni 365 SP. Zatim sam nabio gas do kraja i mislim da je načas došla od 12700 otprilike i onda počela padati prema 10k. Valjda blokada :ne zna:. Onda sam je ugasio. Bila je vruća već. I ponovo upalio. Na leru se tada vrtjela oko 3200 rpm. Mislim da je bila ful zagrijana i mislim da je malo previsoko mada se meni čini da joj to savršeno odgovara. Onda gas do kraja i opet do nekih 12700 rpm i onda prema 11000rpm pa prema 10000 rpm a ja i dalje držim gas do kraja. Jel to blokada možda? Tahometar je onaj kojem se žica omota oko svječice da može očitati.

Mišljenja?

Zvon
17.08.2012., 19:36
Ima jedan mali problem: žica odigne poklopac, pa radi promjene zračne struje nemreš točno izmjeriti okretaje, jer su manji nego bez nje.

GreatJumbo
18.08.2012., 09:03
To je i meni palo na pamet. Očito je da je strujanje zraka kod takvog mjerenja dosta slobodnije, ali sam mislio da ipak može poslužiti.

stef_zg
06.09.2012., 09:03

Vezano za diskusiju ... skoro 3 mjeseca prekasno, ali čisto za info ;)
365 Specijalke se ne prodaju od proljeća (ili čak ranije), bez obzira šta piše po cjenicima. Sad su sve 365 X-Torq sa 70,7ccm/4,9ks/6,4kg ... daklem malo prigušena 372XP. Isti provrt, kubikaža i težina. Ameri to modificiraju u 372, jer je dost jednostavno:
http://www.youtube.com/watch?v=7Vdn_VzDYTY

Karl Benz
18.09.2012., 10:15
Zanima me gdje mogu nabaviti po akcijskoj cijeni makitu dcs 6400 jer sam se odlučio za nju... zvao sam par dučana, a cijene su različite. Ne mislim dati više od 5 tisuća kuna za pilu. Unaprijed hvala. :)

zmiklauz
18.09.2012., 10:51
Zanima me gdje mogu nabaviti po akcijskoj cijeni makitu dcs 6400 jer sam se odlučio za nju... zvao sam par dučana, a cijene su različite. Ne mislim dati više od 5 tisuća kuna za pilu. Unaprijed hvala. :)

poslao sam ti poruku (na kartice je cca.10% skuplje)

Karl Benz
19.09.2012., 07:27
poslao sam ti poruku (na kartice je cca.10% skuplje)

Po tome ispada da mi se bolje isplati uzeti 7300, jer je mala razlika u cijeni.

champ
19.09.2012., 08:11
Ako je mala razlika u cijeni, uzmi tu 7300, nećeš požaliti! Ima snage na pretek, nije preteška, i prava je zvijer kod najtežih poslova u šumi !

Karl Benz
19.09.2012., 10:29
Ako je mala razlika u cijeni, uzmi tu 7300, nećeš požaliti! Ima snage na pretek, nije preteška, i prava je zvijer kod najtežih poslova u šumi !
Pošto nije velika razlika u cijeni razum mi govori da uzmem 7300. jer dobiva se puno jača pila,.. Reci mi ako nema deko ventil koja je razlika u odnosu na ovu koja ima .... (do sad sam imao husgavarnu ali nakon 25 godina vrijeme joj je za mirovinu)....

champ
19.09.2012., 10:52
Moja Makita 7300 nema taj dekompresijski entil, i on mi niti malo ne nedostaje. Kad se pila pali hladna, klasično paljenje - stavi se na zemlju i fiksira se nogom. Ne treba ju jako nacukavati, niti nije teško povlačiti konopac.

Kad se jednom zagrije u radu, slijedi najbolji dio - lako se pali trzanjem iz ruke, i to bez potrebe dodavanja bilo kakvog gasa. Upali od šuba, i odmah dalje radi na leru... Inače, i ja sam dugi niz godina koristio Husqvarnu, ali ovo je stvarno iskorak na bolje. Kod najtežih radova pila puca od snage i brzine, nema mučenja i gubljenja vremena.

stef_zg
19.09.2012., 14:31
Kad se jednom zagrije u radu, slijedi najbolji dio - lako se pali trzanjem iz ruke, i to bez potrebe dodavanja bilo kakvog gasa. Upali od šuba, i odmah dalje radi na leru... Inače, i ja sam dugi niz godina koristio Husqvarnu, ali ovo je stvarno iskorak na bolje. Kod najtežih radova pila puca od snage i brzine, nema mučenja i gubljenja vremena.

Potvrdio bih ovo isto za novu Husq 365 XT. "Iz ramena" od prve u "sporom" leru ko da nije ni gašena. Štaviše, kad je topla uz deco će upalit teže neg bez njega.

Vwovac
19.09.2012., 19:48
Pošto nije velika razlika u cijeni razum mi govori da uzmem 7300. jer dobiva se puno jača pila,.. Reci mi ako nema deko ventil koja je razlika u odnosu na ovu koja ima .... (do sad sam imao husgavarnu ali nakon 25 godina vrijeme joj je za mirovinu)....
Uzmi je,nećeš požaliti.Hladnu pališ kako je kolega rekao,topla pali na zub..Toliko snage...:D A nije preteška...Presretan sam svojom kupnjom..Uštedila mi je puno benzina i ulja,uspoređujući sa stihl 028-icom..A reže ludo..:mig:

GreatJumbo
20.09.2012., 21:11
Štaviše, kad je topla uz deco će upalit teže neg bez njega.

Potpisujem!

bboba
15.11.2012., 17:24
z

Vwovac
06.12.2012., 12:17
Aha,
hvala na objašnjenju.Ja sam mislio da je neka fizička zapreka u auspuhu ili ti polumjeseci plastični ali ako je samo štelanje onda nije bed.
Po preporuci sam kupio Husky XP ulje pa će mu to biti dobar mišung.
Za sebe sam kupio da,nemam namjeru prodavat to.
Naslijedio sam ovu 028WB i bila je dobra za svojih punih 30 godina..
Ali otišao je klip,cilindar,radilica..
Imao sam i namjeru je obnovit, ali teško se dolazi do vitalnih dijelova.
Nisam mogao naći novu radilicu.. :(
A sad je ispalo još bolje za mene.
Uglavnom ova makita je skroz druga klasa.
Podsjeća me zvukom na Husky tomos-icu 61 FF s kojom sam imao priliku raditi par puta..
Ja happy..Nek sad poživi upola kao 28-ica i ja sretan..
:mig:
Nakon pola godine korištenja Makite 7300 prezadovoljan sam korisnik.Brza i jaka pila...
Tražio sam po net-u i dalje dijelove za Stihl 028 jer je želim složit i ostavit za pomoćnu pilu u slučaju potrebe i uspio sam naći sve OSIM radilice.Naravno nisam ništa kupio dok ne skužim jel mogu nabaviti radilicu.
I nemogu je nigdje naći kod nas,AIP je više ne radi,kinezi je ne rade.
U SAD-u je također nema a na ebay-u neznam što kupujem jer ne vidim.
Moja stara radilica ima lufta..
I sve se mislim ima li šanse da mi netko promijeni te ležajeve na njoj u zagrebu-jer druge opcije nemam...Osim da je prodam u dijelovima..:D
Iskustva i preporuke?

champ
06.12.2012., 13:26
Teoretski, radilica se može rastaviti (raskovati), ležajevi između koljena i klipnjače se mogu zamijeniti, a onda dolazi najvažniji dio - balansiranje radilice, za što je potreban dobar majstor, s preciznim mjernim instrumentima i puno iskustva.. Ako radilica nije dobro i precizno izbalansirana, vijek trajanja bit će joj prilično kratak.

Sve u svemu, za tu lovu koju bi dao za obnovu stare pile, radije si kupi neku manju pilu, koja će ti služiti samo za kresanje tankih grana... Ja sam prije nekoliko godina na eBay.de kupio kinesku pilu, 59 ccm, sa koferom, dva lanca i dva mača (18 i 20 cola) za astronomsku ciejnu od 50 eura. :rofl:

Doslovno izgleda kao da je napravljena od recikliranih plastičnih boca, ali je već začuđujuće puno toga ispilila i izdržala. S Makitom srušim stablo, a onda "u trenucima odmora" s tom kineskom pilom odrežem tanko granje. Dalje opet nastupa Makita..

A što se naručivanja dijelova na neviđeno tiče, naručio sam od Trgoagencije Križevci rezervni pogonski lančanik za Makitu 7300. Kad sam ga nakon godinu dana htio montirati, shvatio sam da ne paše na pilu, jer je valjkasti ležaj koji dođe na radilcu premalog promjera, to je očito lančanik za neki manji model.. Srećom nije neka velika lova u pitanju, 50 kn....

https://www.google.hr/search?hl=hr&q=mcdillen+chainsaw&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bpcl=39650382&biw=1280&bih=725&wrapid=tlif135480109216610&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=35_AUODqIofctAa21YDoAQ

ezacro
13.12.2012., 12:37
Pozdrav
Moze preporuka neke manje motorke koja bi realno radila 5 dana u godini. Cijena da ne bude iznad 2000 kn. Sluzila bi kada se dode u vikendicu da se ima s cime izrezat par drva. I da nije elektricna
Hvala

bajadojaja
13.12.2012., 13:04
Imaš Stihl MS 170D za 1499 kuna na akciji, za to što trebaš i više nego dovoljna.

champ
03.01.2013., 14:46
Pozdrav svim šumarima i drvodjelcima, sretna vam i uspješa bila Nova 2013. godina! :cerek:

Treći dan Nove godine posvetio sam temi "sport i rekracija", točnije - otišao sam u šumu, pa ako se već rekreiram, nek ostane i nešto korisnoga od toga.

Bila bi prava nepravda ako ne bih još jednom pohvalio pilu Dolmar - Makita 7300. Makar je u mojem vlasništvu već dvije godine, danas me je opet iznova očarala svojom snagom i brzinom. Ovo stablo graba prepilila je kao lubenicu, doslovno imam problema s letećom piljevinom, koja me tuče po desnoj nozi.. :rofl:

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9161_zps2d750636.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9163_zps8ec023f0.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9165_zps4a2b89cd.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9166_zpsd5f61a8c.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9168_zps76f1a421.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9169_zps4066f4cc.jpg

RENT-A-IDIJOT
06.01.2013., 22:06
Ja cu samo da javim da evo druga zima i steel još pila. Kupite odmah drugi kvalitetni Lanac ja koristim ovaj "na metre" od Solo-a i sad sam siguran da se nece otegnut nit istupit tako lako :) Znaci u nekih 10l mjesavine (koristim 3% i zeleno husqarnino ulje) crklo je slijedeće:
Sigurnoisna kočnica.. višak :)
ler gas... nestabilan i potrebno uvjek zavrtat podesni vijak jer je opruga pre slaba da bi ga drzala na poziciji.... rjeseno loctite-om za navoje :)
Samokočni položaj za ručicu gasa prilikom paljenja... rjeseno dobrom gumicom :)
Lanac... orginal je za samoubojstvo pa taj nije mnogo prepilao iz sigurnosnih razoga.

Ima jos nekih 3-4m em drva em starih greda punih čavala pa eto hard test se nastavlja :) S novim lancem dosta lakse prepila tvrđa drva al za neke extreme od sirine ipak nema snage al to se rjesi varanjem na "kvačilu" :)
Update il kad nesto crkne il kad ispila ovih par metara

Vwovac
09.01.2013., 23:11
Pozdrav svim šumarima i drvodjelcima, sretna vam i uspješa bila Nova 2013. godina! :cerek:

Treći dan Nove godine posvetio sam temi "sport i rekracija", točnije - otišao sam u šumu, pa ako se već rekreiram, nek ostane i nešto korisnoga od toga.

Bila bi prava nepravda ako ne bih još jednom pohvalio pilu Dolmar - Makita 7300. Makar je u mojem vlasništvu već dvije godine, danas me je opet iznova očarala svojom snagom i brzinom. Ovo stablo graba prepilila je kao lubenicu, doslovno imam problema s letećom piljevinom, koja me tuče po desnoj nozi.. :rofl:

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9161_zps2d750636.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9163_zps8ec023f0.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9165_zps4a2b89cd.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9166_zpsd5f61a8c.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9168_zps76f1a421.jpg

http://i768.photobucket.com/albums/xx321/palomashr/Sumarstvo/IMG_9169_zps4066f4cc.jpg
Rekreacija opaka...Vidim da uživaš u šumi...
Ja se primio prek godišnjeg maslinika..
I bome ubila me 7300-otka..U šumi pri rušenju sam uživao..Za ove fine radove u visini ramena i iznad trebam nešto lakše..
I gledajući i tražeći rješenja zaključio sam da trebam pilu sa metalnim kučištem,nešto lakšu-do 5 kg sa tekućinama,vodilicom do 40cm max,bez katalizatora.I jedino što sam našao da je približno tome je Makita dcs 400-težina 4,1kg ..
Ima jedna na njuškalu 2800kn...Po makita cjenicima je nigdje ne nalazim pa možda više nije u ponudi.
Osim nje dcs 3501 se čini ok ali nisam siguran za nju kako je izvedena.
A što je sa 4610?
Neznam za ove dvije imaju li katalizator i kakvo im je kučište?
Što bi vi znalci predložili?
Ova cijena od 3tis je neki max koji bi dao za pilu.Stihl nema igrača u tom rangu cijene.

Stihl ms 170 sam probao od rođaka.Zgodna pila,lagana,međutim plastično kučište radilice,katalizator.
Svi preduvjeti da ne preživi dugo uz moje potrebe(cca 300injak maslina bi se njome održavalo)...
Pa molim za prijedloge onih koji poznaju i tehničku stranu..

Vwovac
14.01.2013., 21:52
Svi u šumi??:rolleyes:

Zvon
15.01.2013., 07:54
Treba se osigurati drvima iz vlastite šume prije nego EU birokrati ubiju svaku volju za životom u ovoj jadnoj zemlji (tj. zabrane ili onemoguće iskorištavanje vlastite šume bez plaćanja nameta i sličnih gluposti...)

champ
15.01.2013., 08:33

Oprosti, GMail me je prestao obavještavati o novim odgovorima na teme s ovog foruma, nekim čudom sve obavjesti s Foruma mi sad odlaze direktno u kantu za smeće..

Što se tiče tih manjih pila, uzmi nešto od poznatijih marki, važno je da je takva pila dovoljno lagana. Ako mene ova kineska pila za 50 eura još služi, onda će i prave pile to odraditi bez problema...

Poslije tih "napornih" blagadana i Nove godine jednostavno sam imao potrebu za pojačanom fizičkom aktivnošću, a i vrijeme je bilo povoljno. I kak Zvon kaže, ova Vlada u svakom trenutku može izmisliti neke nove propise i namete, pa onda ni drva iz moje vlastite šume za mene više neće biti besplatna.

Zvon
15.01.2013., 09:49
... ova Vlada u svakom trenutku može izmisliti neke nove propise i namete, pa onda ni drva iz moje vlastite šume za mene više neće biti besplatna.

Iz istog razloga mnogi pri nama gomilaju drva.
Mi ih imamo nekih 70...80 metri, za nekih 5 godina (90% drva kupujemo).

champ
15.01.2013., 11:16
Iz istog razloga mnogi pri nama gomilaju drva.
Mi ih imamo nekih 70...80 metri, za nekih 5 godina (90% drva kupujemo).

Svaka čast, niste gubili vrijeme, to je količina više nego divljenja vrijedna! :klap: :klap:

Na sreću, ravničarska šuma kod mene nije daleko od kuće, postoje alternativni poljski putevi do doma, ne vjerujem da će me baš po njima netko naganjati. Prije bi mogli koristiti sluh, i uhvatiti me u mojoj šumi, gdje rušim drva.

Vwovac
15.01.2013., 20:52
Oprosti, GMail me je prestao obavještavati o novim odgovorima na teme s ovog foruma, nekim čudom sve obavjesti s Foruma mi sad odlaze direktno u kantu za smeće..

Što se tiče tih manjih pila, uzmi nešto od poznatijih marki, važno je da je takva pila dovoljno lagana. Ako mene ova kineska pila za 50 eura još služi, onda će i prave pile to odraditi bez problema...

Poslije tih "napornih" blagadana i Nove godine jednostavno sam imao potrebu za pojačanom fizičkom aktivnošću, a i vrijeme je bilo povoljno. I kak Zvon kaže, ova Vlada u svakom trenutku može izmisliti neke nove propise i namete, pa onda ni drva iz moje vlastite šume za mene više neće biti besplatna.

Ma nema frke..
Ma znam da je stvar u lakoći pile ali ne bih htio neku sa plastičnom radilicom i katalizatorom..Pa rekoh jel netko od forumaša ima takav konkretan model kojim se usrećio pa da se i ja razveselim...

Zvon
16.01.2013., 06:24
Ne moraš se toga toliko bojati, niti plastičnog kartera, a pogotovo ne katalizatora.
Ne razmem se u Domare, no znam da ti Husqvarna 353 ima metalni karter, no nije najlakši model koji možeš najti.
Snage ima više nego dovoljno. Imam njezinu sestru u Jonseredovoj boji. Jedino cijena može biti problem.
Također sam koristil Husqvarnu 450, s plastičnim karterom. Jedino mi se na njoj ne sviđa zatezanje vodilice jednim šarafom.

champ
16.01.2013., 09:28
Priznajem da do sad ponudu tih manjih modela nisam niti proučavao, jer su me zanimale pile za rušenje, i slične zahtjeve poslove u šumarstvu... Za rezanje granja i šiblja zasad me kineskinja još dobro služi, ali vjerojatno ću i ja za koju godinu potražiti neki malo bolji model.

Ne smeta me ni katalizator niti plastično kučište, bitno je da je pila čim lakša za takve poslove, a opet da ima dovoljno snage i kvalitete. Dolmar nudi tri takva slabija modela, druga opcija mi je Husqvara, i nešto od toga valjda ću kupiti..

Vwovac
17.01.2013., 12:11
Ne moraš se toga toliko bojati, niti plastičnog kartera, a pogotovo ne katalizatora.
Ne razmem se u Domare, no znam da ti Husqvarna 353 ima metalni karter, no nije najlakši model koji možeš najti.
Snage ima više nego dovoljno. Imam njezinu sestru u Jonseredovoj boji. Jedino cijena može biti problem.
Također sam koristil Husqvarnu 450, s plastičnim karterom. Jedino mi se na njoj ne sviđa zatezanje vodilice jednim šarafom.
Ma ne bojim se već gledam logično da je nešto plastično više podložno habanju od npr. aluminija.A onda na duge staze gledano- 5 god i više..
A katalizator koji se začepi nakon par godina smanjuje snagu motora kao takvog..Eto zbog tog gledam te stvari..A sad platiti pilu 600kn više koja to nema(dolmar) mi paše ali sam htio pitati tu nekog kao što sam i pitao kad sam kupovao 7300-tku..
Priznajem da do sad ponudu tih manjih modela nisam niti proučavao, jer su me zanimale pile za rušenje, i slične zahtjeve poslove u šumarstvu... Za rezanje granja i šiblja zasad me kineskinja još dobro služi, ali vjerojatno ću i ja za koju godinu potražiti neki malo bolji model.

Ne smeta me ni katalizator niti plastično kučište, bitno je da je pila čim lakša za takve poslove, a opet da ima dovoljno snage i kvalitete. Dolmar nudi tri takva slabija modela, druga opcija mi je Husqvara, i nešto od toga valjda ću kupiti..
Niti ja nisam tražio.Znaš da sam imao prije 028-icu i ona mi je bila i za šumu i za maslinik.Kako sam tražio nešto kvalitetno da je zamjeni a da mogu s njom prvotno u šumu(zbog ogrijeva) kupio sam 7300 jer je cijena bila odlična.I nije mi maslinik bio na pameti, ali nakon jednog dana rada u masliniku sa 7300-tkom intezivno sam počeo tražiti manju i lakšu pilu..Jer je za tu namjenu(piljenje u visini pojasa,ramena i iznad glave) preteška.A htio bih nešto kvalitetno izabrati uz vašu pomoć.Dovoljno kvalitetno da me služi duži niz godina..
Evo kako je to izgledalo na jednom dijelu maslinika:
http://img651.imageshack.us/img651/2686/slika1590.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/651/slika1590.jpg/)

http://img834.imageshack.us/img834/9051/slika1591.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/834/slika1591.jpg/)

Jedno 35% nagiba kozjim putem za doći do jedne takve terase-cca 200m nadmorske visine i onda nekih 30-tak terasa(dolaca)..Sa 7300-tkom i 60cm vodilicom,5l benzina,kao i lancola,oprema...Riknuo..:lol:

ezacro
24.01.2013., 11:42
Pozdrav
Gdje je trenutno najveci izbor m.pila tj. da ima što više izložbenih primjeraka različitih proizvođača u zg ili osijeku.
Koji bi bio vaš izbor za nekih 3800-4300 kn. Da nije baš preslaba

Hasky 372 XP
24.01.2013., 12:20
Pozdrav
Gdje je trenutno najveci izbor m.pila tj. da ima što više izložbenih primjeraka različitih proizvođača u zg ili osijeku.
Koji bi bio vaš izbor za nekih 3800-4300 kn. Da nije baš preslaba

Pa imaš u bilo kojem bolje opremljenom STIL-HUSQVARNA ducanu a i zavisi za koju namjenu ti pila treba suma,domacinstvo,hobi

Zvon
24.01.2013., 12:48
S OVOM (http://www.hajster-servis.hr/model/353.html) pilom sigurno nebuš pogrešil.
Moja preporuka :top:

A OVA (http://www.hajster-servis.hr/model/359.html) ti je trebutno na akciji ispod 4000kn. Mislim da nema bliske konkurencije (uloženo/dobiveno).

(Stihlove modele ne poznam dovoljno da bi nekoga mogel preporučiti).

Koji ti je servis bliži?

ezacro
24.01.2013., 14:36
Prva opcija je bila ta 359 ali u lokalnoj trgovini kažu da je akcija završila.
Nazvat cu taj hajster, valjda još traje kod njih zbog veče količine robe
............
Hvala na prijedlozima

jationmivioni
25.01.2013., 19:22
Svako svoga konja hvali ..a ozbiljni pilari čekaju na red pred servisima .

maca_n7
11.02.2013., 09:52
Ima netko motornu pilu Iskra PN-5800?
Zanima me kako se ponaša. Znam da se nemože mjeriti s Stihlom i Husqvarnom, ali baš zato me i zanima jer je od četvrtka u Kauflandu po 799kn, a ove malo bolje marke nemogu se za te novce niti rabljene kupiti.
Inaće mi motorka treba za malo poruštiti drva u goricama, kliještrit granje i slično. Nešta previše zahtjevno, ali mislim da mi se za te novce koliko košta ova Iskra ne isplati stalno od nekoga posuđivati pilu.
Ajde ako može savjet za ovu Iskru ili ako netko zna za kakvu dobru pilu u tom cjenovnom rangu.

champ
11.02.2013., 15:29
Sudeci po slikama, ja imam slican ili isti model, samo po drugim imenom. Za 50 eura na ebay.de dobio sam i kofer za nosenje, dva maca i dva lanca. U usporedbi s pravim pilama, ovo je blagi uzas po pitanju zavrsne obrade. Spaga za startanje vrlo brzo (drugi dan) se iscupala sa spule, ali poslali su mi cijeli poklopac startera besplatno. Vijci za drzanje maca se odsarafljuju iz kucista, ler gas je tesko nastelati, izgleda da je sam motor jedini donekle u redu.

Puno vise od 50 eura ne vrijedi...

maca_n7
12.02.2013., 07:19
Sudeci po slikama, ja imam slican ili isti model, samo po drugim imenom. Za 50 eura na ebay.de dobio sam i kofer za nosenje, dva maca i dva lanca. U usporedbi s pravim pilama, ovo je blagi uzas po pitanju zavrsne obrade. Spaga za startanje vrlo brzo (drugi dan) se iscupala sa spule, ali poslali su mi cijeli poklopac startera besplatno. Vijci za drzanje maca se odsarafljuju iz kucista, ler gas je tesko nastelati, izgleda da je sam motor jedini donekle u redu.

Puno vise od 50 eura ne vrijedi...

Može link na motorku za 50 €? Pregledao sam pola ebaya i njemačkog i .com ali motorka na benzin te jačine ima samo jedna i to na aukciji. Znaći i ta bude na kraju vjerovatno dosta skuplja.
Mislim da mi se za cca. 100€ neisplati kupovati preko ebaya, jer radije dam koju kunu više i kupim kod nas robu koju mogu prvo pregledatii, a poslje ako imam kakve reklamacije nemam problema s slanjem robe u njemačku i čekanjem kad će doći.

hcerinski
12.02.2013., 07:38
ako može i meni bi zanimao taj link za motornu pilu... inaće prije 15-ak dana bilo je u baumaxu u Sesvetama pila za cca 400 kn... istina rabljena, ali tvornički reparirana i s godinu dana garancije... marka neka slovenska ali da me ubiješ ne znam kak se zove

champ
12.02.2013., 10:19
Evo, to je ovakva motorka - Mc Dillen 6500, isporučena s koferom i mačevima 20 i 18 cola

http://www.youtube.com/watch?v=yby3gFKzn2s

http://www.ebay.de/itm/McDillen-Tronconneuse-a-Essence-62-ccm-Professionnal-62cc-Neuf-/310592424334?pt=FR_YO_PME_Agriculture_MaterielAgri coleEtForestier&hash=item4850c0498e

http://www.ebay.de/sch/i.html?_nkw=mc+dillen+62&LH_PrefLoc=2&_sop=15

Tražite neku na aukciji, koja završava u sitnim noćim satima.. :)

maca_n7
12.02.2013., 10:40
Evo, to je ovakva motorka - Mc Dillen 6500, isporučena s koferom i mačevima 20 i 18 cola

http://www.youtube.com/watch?v=yby3gFKzn2s

http://www.ebay.de/itm/McDillen-Tronconneuse-a-Essence-62-ccm-Professionnal-62cc-Neuf-/310592424334?pt=FR_YO_PME_Agriculture_MaterielAgri coleEtForestier&hash=item4850c0498e

Izgleda da se u Njemačkoj više ne smiju prodavati, tamo ih samelju odmah po prispjeću iz Kine, jer Njemci su u međuvremenu postrožili svoje propise.

Recimo da je to ta motorka kao iz Kauflanda samo je druga naljepnica gore.

Samo stvar je u tome da ova ne dolazi s dva mača i dva lanca (ako sam ja sa svojim površnim njemačkim dobro shvatio), a ni cjena nije 50 €.
S dostavom u Hrvatsku ona trenutno košta 88€ (a još je na aukciji dva dana tako da će cjena biti i više), a na to normalno ide još i carina. Mada neznam koliko je carina, ali predpostavljam da mi se neisplati naručivati preko ebaya s obzirom na ponudu kod nas na akcijama.
Uspio sam naći neke jeftinije motorne pile na ebayu, ali to više nije ta snaga nego ispod 1.6kW, a nemaju niti dostavu u Hrvatsku.

Nemoj me krivo shvatiti, nisam ništa loše mislio, samo bi želio proći čim jeftinije, kad već nemam love za kvalitetnu robu.

champ
12.02.2013., 11:15
Nemoj me krivo shvatiti, nisam ništa loše mislio, samo bi želio proći čim jeftinije, kad već nemam love za kvalitetnu robu.

Pa naravno, ja sam opisao svoj slučaj, mislim da je to bilo prije cca. 3 godine, a ovo bi se sad isplatilo kupiti samo ako na nekoj aukciji prođeš s jako povoljnom cijenom.

Kad ova pila ne bude više u funkciji, vjerovatno ću kupiti neki manji model Dolmara ili Husqvarne, jer ovo ne spada u kategoriju ozbiljnih i pouzdanih pila.

croAK
13.02.2013., 18:49
zanima me koji model Husqvarne mi prepuručujete, jer meni treba godišnje par puta pila znači za jedno 10 metara drva i to je to. Koji model? Dal je najprodavaniji model 359?

Hasky 372 XP
15.02.2013., 13:01
zanima me koji model Husqvarne mi prepuručujete, jer meni treba godišnje par puta pila znači za jedno 10 metara drva i to je to. Koji model? Dal je najprodavaniji model 359?

Save zavisi koliko želite(možete) izdvojiti za motornu pilu i da li kupujete na duže staze.Za tih 10 metara godišnje (ako to bude realno samo 10 metara) dovoljna je bilo koja pila......iz Husqvarna programa

E sad da li je 359 najprodavaniji model neznam ali iz prakse znam da se radi o jako dobrom stroju relativno male mase i solidne snage sa alu kučištem....trajnost također neupitna može dosta torture podnjeti...jedna od boljih u ponudi pogotovo dok je na akciji...sretno s kupovinom...

Baciti oko i na 440e...oko 3000 kn

Hasky 372 XP
15.02.2013., 13:08
Ima netko motornu pilu Iskra PN-5800?
Zanima me kako se ponaša. Znam da se nemože mjeriti s Stihlom i Husqvarnom, ali baš zato me i zanima jer je od četvrtka u Kauflandu po 799kn, a ove malo bolje marke nemogu se za te novce niti rabljene kupiti.
Inaće mi motorka treba za malo poruštiti drva u goricama, kliještrit granje i slično. Nešta previše zahtjevno, ali mislim da mi se za te novce koliko košta ova Iskra ne isplati stalno od nekoga posuđivati pilu.
Ajde ako može savjet za ovu Iskru ili ako netko zna za kakvu dobru pilu u tom cjenovnom rangu.

Koliko para toliko muzike netreba ništa spektakularno očekivati...vidio je na djelu kupio kolega i tak-pila niti smrdi niti miriši.Loša završna obrada prvo što mi je upalo u oko,ali pili a mislim i da je garancija 24.mj...
E sad kako je oko djelova i servisa stvarno neznam...

P.S. Pa bilo je i u šparu slična (čitaj ista) samo druge boje 599 kn...kada uzmeš u obzir da je za moju vodilica 225+136 kn lanac=361,00 kn onda ti je sve jasno

croAK
15.02.2013., 17:26
Save zavisi koliko želite(možete) izdvojiti za motornu pilu i da li kupujete na duže staze.Za tih 10 metara godišnje (ako to bude realno samo 10 metara) dovoljna je bilo koja pila......iz Husqvarna programa

E sad da li je 359 najprodavaniji model neznam ali iz prakse znam da se radi o jako dobrom stroju relativno male mase i solidne snage sa alu kučištem....trajnost također neupitna može dosta torture podnjeti...jedna od boljih u ponudi pogotovo dok je na akciji...sretno s kupovinom...

Baciti oko i na 440e...oko 3000 kn

Kakva je bitna razlika između 359 i 440e? Mislim da je 359 ipak bolja ili? Cjena joj je veča

Hasky 372 XP
17.02.2013., 20:09
Kakva je bitna razlika između 359 i 440e? Mislim da je 359 ipak bolja ili? Cjena joj je veča

Najbitnija je razlika u kučištu i snazi,na 359 je alu kučište a na 440 plastično i da naravno da je 359 bolja u svim segmentima doduše i nešto skuplja ali savakako za preporućiti pogotovo ako kupuješ pilu za duže razdoblje...

misko7
18.02.2013., 20:50
mrak pila, čak i za više metara, imam je par godina, besprjekorna
moja preporuka u svakom slučaju

croAK
18.02.2013., 21:16
mrak pila, čak i za više metara, imam je par godina, besprjekorna
moja preporuka u svakom slučaju
hvala na odgovoru :D

branee
20.02.2013., 16:39
evo da se pohvalim, kupil dolmar 5105, ovakvu baš s linka
na akciji, MOTORENI, Nedelišće za 3990kn
Dvoumil sam se između Husqvarne 359 i DOLMAR 5105
U razgovoru s proizvođačem, hvali obje i kaže da su odličan proizvod
Za Dolmar sam se odlučil prvenstveno radi kompktnijeg kučišta same pile, bolje mi legla u ruku, ima duži mač (45) i ono najbitnije - SKORO JE POLA KILE LAKŠA (40g)
40g nije velika stvar ali u nekom većem poslu vjerujem da ruke razliku osjete na kraju dana, prilično se to osjeti kad čovek npr ispruži ruku i drži pilu 10tak sekundi...
Dolmar ima easy start sistem a 359 ima dekompresor, tak da na isto dođe
Husqvarna ima deklariranu snagu 3,9KS a DOLMAR 3,8KS, neprimjetna razlika
Nek okopni snijeg - kreće se u rušenje za slijedeću zimu (zima 2014)

champ
20.02.2013., 17:22
Čestitke na odabiru branee! Za tu pilu se navodi da se brzo vrti, i super brzo ubrzava. A ima i priličnu snagu (3,9 ks) iz 50 kubika.

www.dolmarpowerproducts.com/productcatalog/chain_saws_gasoline/ps-5105/index.html

branee
20.02.2013., 17:57
Čestitke na odabiru branee! Za tu pilu se navodi da se brzo vrti, i super brzo ubrzava. A ima i priličnu snagu (3,9 ks) iz 50 kubika.

www.dolmarpowerproducts.com/productcatalog/chain_saws_gasoline/ps-5105/index.html

Iskreno, Dolmar nisam imal u planu ali malo uz forum sim tam- odlučil se za njega...makar, nisam ni mogel pogriješiti, uzel bi Huskqvarnu 359 :)

silvester2
20.02.2013., 17:58
Za Dolmar sam se odlučil prvenstveno radi kompktnijeg kučišta same pile, bolje mi legla u ruku, ima duži mač (45) i ono najbitnije - SKORO JE POLA KILE LAKŠA (40g)
40g nije velika stvar ali u nekom većem poslu vjerujem da ruke razliku osjete na kraju dana, prilično se to osjeti kad čovek npr ispruži ruku i drži pilu 10tak sekundi...

svaka cast izgleda mi nekako ljepsa od husgvarne.Ja osobno imam stihl i jako si je jeftino kupio.Cisto iz znatizelje sam gledao u katalogu koliko dodje ovdje u NL.Ta ista dodje 738e mislim da je to nekih 5530kn.Neka ti je sa srecom.

branee
20.02.2013., 18:05
svaka cast izgleda mi nekako ljepsa od husgvarne.Ja osobno imam stihl i jako si je jeftino kupio.Cisto iz znatizelje sam gledao u katalogu koliko dodje ovdje u NL.Ta ista dodje 738e mislim da je to nekih 5530kn.Neka ti je sa srecom.
Slična je cijena isto i kod nas samo kaj sam ja ovu kupil na akciji.
Nedavno sam se u deželi (SLO) informiral o cijenama...skuplji su od Hrvatske minimalno 150€ neovisno velika- mala pila
Isto tak, 359 je nemoguće kupiti u SLO, povućena iz prodaje i kompletno preseljena prodaja k nama, na istok..ne udovoljava EU normama o potrošnji goriva, emisiji, buki, kaj ti ja znam kaj sve ne...moguće je kupiti sam Xtorq seriju motora od Husqvarne

champ
20.02.2013., 18:24
Zanimljivo, o Dolmar motorkama puno više pišu i poznaju ih Ameri, tamo su te pile glavni hit vec duži niz godina. Poznaju ih i Njemci, jer to su pile iz Hamburga, a Dolmar je proizvodio pile dosta prije Stihla.

Vwovac
21.02.2013., 09:41
Evo baš se priča o Dolmaru a ja upravo nabavio novi primjerak.
Uz prošlogodišnju akviziciju Makitu 7300-tku upravo nabavio novu iz iste obitelji- za potkresavanje manjih grančica i uređivanje maslinika..Ps 400..
Jedini stari model Dolmara koji se još proizvodi -ima aluminijsko kučište radilice,bez tzv. katalizatora.Pila je identična prvom modelu koji je proizveden 1980-tih..4 kg i 2,3 ks...
Nabavio kod uvoznika(Puce d.o.o.) izložbeni primjerak iz 2005-te za 2000kn(gotovina) sa garancijom..35cm mač..Isprobana u voćnjaku-lagana i dovoljno jaka..
Kome treba ima još jedna za 2200kn novijeg datuma proizvodnje..
U okolici Zagreba- kod Jureca- isti model 2600kn za gotovinu..
Pikčerz:
http://img694.imageshack.us/img694/7506/20130220070.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/694/20130220070.jpg/)
http://img703.imageshack.us/img703/9444/20130220071.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/703/20130220071.jpg/)
http://img502.imageshack.us/img502/8692/20130220072.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/502/20130220072.jpg/)
http://img713.imageshack.us/img713/2759/20130220073.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/713/20130220073.jpg/)

champ
21.02.2013., 09:59
Čestitam, dobro si to odabrao i povoljno kupio.. Nek te dugo služi bez problema. :)

Vwovac
28.02.2013., 13:09
Čestitam, dobro si to odabrao i povoljno kupio.. Nek te dugo služi bez problema. :)
Hvala kolega,nadam se da će tako i biti..:Pivo:

hasnfefer
28.02.2013., 14:08

Khm, 400 grama bi bilo skoro pola kile, a 40 grama je zapravo jako malo, npr 100 grama je 10 dkg, prosjek salame za neki sendvić. :mig:

branee
01.03.2013., 12:55
Khm, 400 grama bi bilo skoro pola kile, a 40 grama je zapravo jako malo, npr 100 grama je 10 dkg, prosjek salame za neki sendvić. :mig:

uff, pardoniram se, lapsus
nisam ni skužil
400g je lakša, za pol struce kruha...ili 2x po 2 dcl gemišta...bolje to v želucu nositi:D

jationmivioni
01.03.2013., 16:48
Ako je lakša , znači da je tanja:lolo:
I jedna i druga imaju ručku , cilindar , matice , klip , vijke , filter , crijeva , magnet .
Ima još koji dio ali da ne nabrajam .
Ako su ovi zašprali 400 grama znači da su napravili vrečicu iz koje ti kruh ispadne na cestu (ako u istu staviš teglicu nutele ).
Ako je tebi sve na svijetu kilaža znaš kaj ti je napraviti .
Determinizam ove problematike je da svi redom biraju lakšu pilu a onda se polakome i traže prodavatelja duži rezni alat pa ga nosaju okolo a pile grane promjera 1/8 dužine istog .

branee
01.03.2013., 18:05
Ako je lakša , znači da je tanja:lolo:
I jedna i druga imaju ručku , cilindar , matice , klip , vijke , filter , crijeva , magnet .
Ima još koji dio ali da ne nabrajam .
Ako su ovi zašprali 400 grama znači da su napravili vrečicu iz koje ti kruh ispadne na cestu (ako u istu staviš teglicu nutele ).
Ako je tebi sve na svijetu kilaža znaš kaj ti je napraviti .
Determinizam ove problematike je da svi redom biraju lakšu pilu a onda se polakome i traže prodavatelja duži rezni alat pa ga nosaju okolo a pile grane promjera 1/8 dužine istog .

ček, kolko ja vidim, po tebi je kilaža mjerilo kvalitete, teža pila više vrijedi jer je više željeza nabacano...
a kaj se tiče reznog alata...dolmar ima mač 45 za razliku od husqvarne koja ima 40
ja bi samo reko da je Dolmar sastavljen iz kvalitetnijih a samim time i lakših komponenti ( e da, da je mač i lanac ide dužine - došli bi na pola kile razlike)
Usporedi samo snagu i težinu profi - hobi pila, pa bude jasnije

jationmivioni
01.03.2013., 19:23
Ja mislim da rezni alat nije uračunat u kilažu pile , možda se varam .
Da , kilaža je mjerilo kvalitete ..magnezij je lakši od AL-a ..ali ja radije uokolo nosam AL pa ne dobijem proljev kao od donatMg-a kad u šumi nekaj visne .

Vwovac
01.03.2013., 21:09
Ja mislim da rezni alat nije uračunat u kilažu pile , možda se varam .
Da , kilaža je mjerilo kvalitete ..magnezij je lakši od AL-a ..ali ja radije uokolo nosam AL pa ne dobijem proljev kao od donatMg-a kad u šumi nekaj visne .

Rezni alat nije uračunat u kilažu..
Kilaža je relativno mjerilo kvalitete..
Recimo novi dolmarovi modeli koje sam gledao su teži od ovog kojeg sam ja kupio.
A upravo taj model kojeg sam kupio ima metalno kučište radilice a noviji-teži model ima plastično...
Da se ne vodiš tom vodiljom o većoj kilaži kao o presudnom kriteriju..:mig:

GreatJumbo
04.03.2013., 08:33
Pozdrav svima.

Da li ima netko od vas položeno za rukovatelja motornom pilom ili možda planira to položiti? Vidim da je počelo izvlačenje novaca iz ionako praznih džepova.

http://www.vecernji.hr/regije/s-motorkom-sumu-samo-polozenim-ispitom-clanak-518422

champ
04.03.2013., 09:21
Pozdrav svima.

Da li ima netko od vas položeno za rukovatelja motornom pilom ili možda planira to položiti? Vidim da je počelo izvlačenje novaca iz ionako praznih džepova.

Pozdrav i tebi, kolega šumski djelatniče! :cerek:

Ja sam o tome pisao već prije par godina, kako su strogi propisi u Njemačkoj. Tamo ljudi doslovno moraju položiti praktični ispit za rukovanje motornom pilom, pogotovo ako se radi o rušenju stabla. Nešto kao "vozačka dozvola za pilu".

To je tek manji dio priče, jer kod njih svi koji u šumi rukuju s motornom pilom moraju imati na sebi propisanu kompletnu zaštitnu opremu, i to ne bilo kakvu, nego s EU certifikatom.

Hlače i jakna (Stihl, Husqvarna...) koja zadržava lanac određeno vrijeme, kaciga na glavi, i posebne šumarske cipele. Svaki od tih artikala košta nekoliko stotina eura, a osim toga oni čak ne smiju niti sami sebi raditi mješavinu (gorivo), nego moraju kupovati gotovu mješavinu, i posjedovati račun za to.

Ima još nešto, samo se sad više ne mogu sjetiti..

GreatJumbo
04.03.2013., 09:30
Pozdrav i tebi, kolega šumski djelatniče! :cerek:

Ja sam o tome pisao već prije par godina, kako su strogi propisi u Njemačkoj. Tamo ljudi doslovno moraju položiti praktični ispit za rukovanje motornom pilom, pogotovo ako se radi o rušenju stabla. Nešto kao "vozačka dozvola za pilu".

.

Sjećam se da sam čitao o tome i pričao svojima kako će to i kod nas ubrzo, ali su me samo blijedo gledali.

Eto ti ga sad!

champ
04.03.2013., 09:46
Da, sjetio sam se - Nijemci ne smiju u šumi koristiti mineralno ulje za podmazivanje lanca, nego BIO-razgradivo. To ulje je dosta skuplje, a ne smije dugo ostati u spremniku pile nakon uporabe, ne znam točno iz kojih razloga, vjerojatno se pokvari s vremenom. Tak da i pilu moraš istakati, kad dođeš iz šume.

A na polaganje ispita za "vozačku od pile" Nijemci odlaze u nekave šumarske centre, nešto poput motela u šumi, sa smještajem i hranom. Tamo su smješteni par dana, prvo slušaju teoriju, iza toga praktične vježbe, i na kraju polaganje ispita pred komisijom.

motorsägenkurs

https://www.google.hr/search?hl=hr&q=motors%C3%A4genkurs&bav=on.2,or.r_gc.r_pw.r_cp.r_qf.&bvm=bv.43148975,d.Yms&biw=1280&bih=725&wrapid=tlif136239078160410&um=1&ie=UTF-8&tbm=isch&source=og&sa=N&tab=wi&ei=AW80UaGJCsbE4gThooCwAQ

Zvon
04.03.2013., 10:27
Kak su ”naši” vlastodršci veći katolici od samog pape, uvest će registraciju s periodičnim pregledima kočnica i provjerom kočne tekućine, a o obaveznom ekotestu svaki tjedan dana da i ne govorim.
Rukovatelj bu moral dati izjavu o nekažnjavanju, jer pila može biti smrtonosno oružje. Trebal bu i dokaz da mu nitko u povijesti nije pil alkohol nit kral drva...
Ukratko...sve bu kak je i bilo...poneki nesretnik bu platil kaznu, poneki lugar bu dobil pinku, a poneki i batina.
A mi se bumo morali solidarizirati i javiti jedni drugima gdje su sačekuše.
Još nitko nije izmislili zakon koji Hrvati nisu uspjeli zaobići, pa niti ovi jEfUj grobari.

champ
04.03.2013., 11:26
Po pitanju šuma Nijemci imaju daleko bolje uhodane službe, šumočuvare - revirnike (ili tako nešto), a osim toga i sve druge službe stvarno rade svoj posao. A mene najviše plaše EU propisi o (dozvoljenom) obliku krastavaca, mahuna i drugog duguljastog voća i povrća.

Ako EU šablona pokaže da je krastavac previše zakrivljen, das ist falsch... :rolleyes: :rofl:

silvester2
04.03.2013., 11:40
Nije to bas tako. Radio sam i ja u njemackoj i to kao sjekac,ta zastitna oprema sto si naveo,to mora imati svatko sto je zaposlen kao sjekac i to je normalno jer se radi o zastita na radu. Za privatne potrebe svoja suma,rezanje kod kuce ne pitate nitko oces raditi s tim.Mjesavinu uzimas sam i pravis kako hoces,tako isto ulje za lanac sipas normalno koje hoces,jedino nisam vidjeo da netko sipa preradjeno ulje,kao sto kod nas to netko radi.

Zvon
04.03.2013., 11:42
Ubijaju me ove besmislene formalnosti, kojima je jedini cilj prebacivanje krivnje.
Sva ta sranja potječu iz globalizacije i anglosaksonskog poimanja pravde i pravosuđa.
Nekad je bilo važno naučiti radnika, a papir je bil nuspojava, više kao pokriće za izvršenu obuku. Danas je papir svrha sam sebi.

champ
04.03.2013., 11:58
Nije to bas tako. Radio sam i ja u njemackoj i to kao sjekac,ta zastitna oprema sto si naveo,to mora imati svatko sto je zaposlen kao sjekac i to je normalno jer se radi o zastita na radu. Za privatne potrebe svoja suma,rezanje kod kuce ne pitate nitko oces raditi s tim.Mjesavinu uzimas sam i pravis kako hoces,tako isto ulje za lanac sipas normalno koje hoces,jedino nisam vidjeo da netko sipa preradjeno ulje,kao sto kod nas to netko radi.

Malo sam pratio njemačke forume o šumarstvu, na fotkama koje sam vidio tamo praktički svi nose u šumi kompletnu zaštitnu opremu, kupuju na pumpama Aspen 2T mješavinu, polažu motorsägen-kurseve i sve u tome stilu.

Puno ljudi kod njih hoda rušiti i praviti drva za svoje potrebe u državnim šumama, a tamo valjda vrijede takvi propisi?

silvester2
04.03.2013., 12:43
Mene samo smeta kad netko tamo u hrvatskoj eto uvijek nekakve eu propise pominje,a ja znam puno toga da to nije tako.Evo da samo nabrojim neke nevezano za ovu temu,a sto je u hrvatskoj ne zamislivoooo.Motocikl,skuteri,auto prikolice,kamp kucice uopce ne idu na tehnicki pregled,imam motor i auto prikolicu pa znam,osobno sam napravio tri auto prikolice i uopce ne treba atest,i sa njima dolazio u hrvatsku,postavio auto kuka neznam ni koliko nikakav papir za to,postavio nekoliko centralnih grijanja na plin,gdje plin se radi bakarnim cijevima lotanjem kod nas u HR ne prolazi to i jos puno toga,nadji mi nekog da mi dokaze da ovo sto sam naveo nije istina.Auto iz koje god zemlje ga hoces uvesti nebitna godina starosti,sve za dan sredis.Znaci ovo sam sve naveo sto uvijek se bojite i pisete o nekakvim eu normama,a valjda se i ta Nizozemska vodi kao jedna od uredjenih zemalja EU:ne zna:

Hasky 372 XP
05.03.2013., 23:09
Rezni alat nije uračunat u kilažu..
Kilaža je relativno mjerilo kvalitete..
Recimo novi dolmarovi modeli koje sam gledao su teži od ovog kojeg sam ja kupio.
A upravo taj model kojeg sam kupio ima metalno kučište radilice a noviji-teži model ima plastično...
Da se ne vodiš tom vodiljom o većoj kilaži kao o presudnom kriteriju..:mig:

To si dobro kupio meni se sviđa ponajviše zbog mase od svega 4 kg...a i ta cijena je u redu.Dolmar inace uopče nije loš a i večina je još uvijek made in Germani.Mana je samo da su oriđiđi djelovi pretjerano skupi ali se baš niti ne kvari nešto kapitalno(klip,cilindar,radilica) i uz normalnu uporabu služiti će jako dugo...sve u svemu zanimljiv model izuetno male mase sa alu kučištem i relativno dobrom snagom 2,3 ks

Stavi samo vodilicu 35 cm i krešeš do mile volje i neka te dugo služi ....sretno...
P.S. Ja sam imao jedno vrijeme Dolmar 111 koju i danas drže za jednu od neuništivih pila ali na mene nije ostavila baš neki dojam dosta velika masa 5,1 kg-3,3ks a relativno mala snaga i još u originalu isporučuju vodilicu 45 cm 3/8... (nekak mi gluha)-niti sluga Husqvarni 359....5,5kg-3,9 ks a o ergonomiji da niti ne govorim.
Ali ovaj PS 400 mi se sviđa,daj mi reci dal ona prodana što si naveo i koje dužine list ide u originalu....pozzz

Vwovac
05.03.2013., 23:35
To si dobro kupio meni se sviđa ponajviše zbog mase od svega 4 kg...a i ta cijena je u redu.Dolmar inace uopče nije loš a i večina je još uvijek made in Germani.Mana je samo da su oriđiđi djelovi pretjerano skupi ali se baš niti ne kvari nešto kapitalno(klip,cilindar,radilica) i uz normalnu uporabu služiti će jako dugo...sve u svemu zanimljiv model izuetno male mase sa alu kučištem i relativno dobrom snagom 2,3 ks

Stavi samo vodilicu 35 cm i krešeš do mile volje i neka te dugo služi ....sretno...
P.S. Ja sam imao jedno vrijeme Dolmar 111 koju i danas drže za jednu od neuništivih pila ali na mene nije ostavila baš neki dojam dosta velika masa 5,1 kg-3,3ks a relativno mala snaga i još u originalu isporučuju vodilicu 45 cm 3/8... (nekak mi gluha)-niti sluga Husqvarni 359....5,5kg-3,9 ks a o ergonomiji da niti ne govorim.
Ali ovaj PS 400 mi se sviđa,daj mi reci dal ona prodana što si naveo i koje dužine list ide u originalu....pozzz

Ma ja sam birao između vodilica i izabrao sam upravo ovu od 35cm da je ne "mrcvarim"- jer za to imam 7300-tku..
Ova je bila na lageru još kad sam kupovao-kako je sad neznam..
Ona dolazi sa 40cm mačem..Jer sam ja sa nje uzeo 35cm..
Ali isposluj i ti manji list..Možeš ti na nju staviti i 30cm..Ja sam uzeo ovo što mi je bilo ponuđeno...
Jedino što me brine na ovoj pili je njen kuplung koji izgleda kao na ovoj prvoj fotki s linka:
http://www.ebay.de/itm/Dolmar-PS-401-/261179038029?pt=Motor_Gartenger%C3%A4te&hash=item3ccf7bd94d
I onda nijemci i amerikanci masovno doskaču tome i mijenjaju ga sa ovim:
http://www.ebay.de/itm/Original-Dolmar-Fliehkraftkupplung-PS-33-100-102-330-340-341-342-344-400-401-/251218775227?_trksid=p2047675.m1850&_trkparms=aid%3D222002%26algo%3DSIC.FIT%26ao%3D1%2 6asc%3D11%26meid%3D6038736417452248784%26pid%3D100 011%26prg%3D1005%26rk%3D3%26sd%3D190782738640%26
I onda više nikad nema problema s kuplungom..
Moja je nova pa će to pričekati dogodine ali to svakako planiram napraviti jer taj trenutni kuplung zaista zvoni sve u 16-st..
I naravno još moram nabaviti par lanaca i vodilicu:
http://www.ebay.de/itm/Dolmar-Schneidgarnitur-35-cm-3-8-1-3-PS-3-33-330-34-340-341-3410-342-344-350-390-/330824702607?pt=Motors%C3%A4genteile_Zubeh%C3%B6r&hash=item4d06b05a8f
I onda sam kompletan po opremi..
Osim gorespomenutih dozvola..

champ
06.03.2013., 05:59
I onda sam kompletan po opremi..
Osim gorespomenutih dozvola..

Cu sonda i P/F vodič za uzemljenje, to sigurno još nemaš od opreme? :kokice:

Vwovac
06.03.2013., 21:50
Cu sonda i P/F vodič za uzemljenje, to sigurno još nemaš od opreme? :kokice:
:zivili: :D

mmir
27.03.2013., 09:17
jel nekome trebaju lanci 3/8 imam za prodaju:mudri:
hvala

champ
27.03.2013., 09:48
Što imaš u ponudi, za koji utor na vodilici ? Meni bi trebalo 36 zuba (72 članaka), 3/8 korak, širina utora 1,5 mm. Kolika bi bila cijena, tko je proizvođač, i odakle si ti?

obg
05.04.2013., 23:03
Imam pitanje za vlasnike motorne pile Stihl MS 660 i ostale koji se razumiju . Dakle zanima me kolika je normalna potrosnja ulja za podmazivanje lanca pile, moja pila trosi pola rezervara (mozda mrvicu vise) ulja na potroseni rezervar goriva, vijak za podesavanje dovoda ulja na vodilicu je odvrnut do kraja (znaci na najvise) , tako je od kad je pila bila nova, isti slucaj je i kod mog starog, ima istu pilu, vodilica je 50 cm na obje . Po mojem je to sve dobro lanac je mastan i sve super radi ali sam cuo da bi pila morala trositi 1:1 (rezervar goriva i rezervar ulja) pa me zanimaju vasa iskustva i misljenja .

Hvala

jationmivioni
07.04.2013., 09:10
Dobro je to , možeš još smanjiti

Mr_Scorpio
07.04.2013., 11:40
Ako ti dobro podmazuje, a rezervar goriva ti potroši znatno prije rezervara goriva vjerojatno ti je smjesa prebogata. Trebalo bi H diznu na rasplinjaču trebalo mrvicu zatvoriti, čime će ti maksimalna turaža malo porasti, a smanjiti se potrošnja goriva. Sve nove pile radi perioda razrade imaju podešenu nešto bogatiju smjesu koju nakon nekoliko sati rada treba malo podesiti. Takvo podešavanje ti svakako preporučam s brojačem okretaja jer se zatvaranjem H dizne diže broj okretaja, pa da se s tim ne pretjera.

Zvon
07.04.2013., 12:13
Nalij rjeđe ulje, pa ti ga bude brže potrošilo ;) :D

jationmivioni
07.04.2013., 15:28
Ako ti dobro podmazuje, a rezervar goriva ti potroši znatno prije rezervara goriva vjerojatno ti je smjesa prebogata. Trebalo bi H diznu na rasplinjaču trebalo mrvicu zatvoriti, čime će ti maksimalna turaža malo porasti, a smanjiti se potrošnja goriva. Sve nove pile radi perioda razrade imaju podešenu nešto bogatiju smjesu koju nakon nekoliko sati rada treba malo podesiti. Takvo podešavanje ti svakako preporučam s brojačem okretaja jer se zatvaranjem H dizne diže broj okretaja, pa da se s tim ne pretjera.
Ako je tvoj zapis točan kako objašnjavaš činjenicu da je dobava pumpe za podmazivanja direktno vezana uz broj okretaja .

Da pojasnim , ako zatvori H povečao je broj okretaja a s tim direktno još brže pretakanje ulja u vodilicu

Mr_Scorpio
07.04.2013., 15:39
Ako je tvoj zapis točan kako objašnjavaš činjenicu da je dobava pumpe za podmazivanja direktno vezana uz broj okretaja .

Da pojasnim , ako zatvori H povečao je broj okretaja a s tim direktno još brže pretakanje ulja u vodilicu

Zanemariv je porast potrošnje ulja radi većeg broja okretaja u odnosu na smanjenje potrošnje goriva. U krajnjem slučaju sa prebogatom smjesom stroj sigurno ne ostvaruje nazivne performanse.

obg
10.04.2013., 20:25
Hvala na savjetima, odnijet cu je u ovlasteni servis pa je neka tamo malo postelaju .

jationmivioni
10.04.2013., 20:47
Zanemariv je porast potrošnje ulja radi većeg broja okretaja u odnosu na smanjenje potrošnje goriva. U krajnjem slučaju sa prebogatom smjesom stroj sigurno ne ostvaruje nazivne performanse.
Ako želiš da ti vjerujem moraš to obraditi stehiometrijskom krivuljam je ne ovako paušalno .

Mr_Scorpio
11.04.2013., 07:36
Ako želiš da ti vjerujem moraš to obraditi stehiometrijskom krivuljam je ne ovako paušalno .

Ma samo što nisam... život ću posvetiti da te uvjerim i to ti dokažem.
Više od 15 godina sam u toj branši i kažem ti empirijsku činjenicu, a ti ako voliš razvlačiti stehiometrijske krivulje da to egzaktno i teorijski potkrijepiš - samo naprijed... svi imamo svoja zadovoljstva u životu :mig:.

jationmivioni
11.04.2013., 16:48
znači ne znaš

Vwovac
01.05.2013., 22:34
Uspio sam neopreznošću srediti lanac na svojoj dolmarici-spao mi je u šusu,nemam pojma kako osim ako nije bio dobro namješten na lančaniku..
Rezultat su oštećeni zubi koji idu u vodilicu-4 komada..Ne idu u vodilicu uopće..Lanac je nov-drugo piljenje...:504:
Pitanje je što uzeti-3/8 picco 1,3mm 26/52 članka.:
1. Dolmar original -130kn
2. Husquarna -117kn
3. Oregon -101kn
4. Carlton - 71kn
Nemogu se odlučit...Iskusniji?:mig:

champ
02.05.2013., 06:34
Uzmi od Oregona, to je provjerena marka.

GreatJumbo
02.05.2013., 09:14
Mislim čak da Dolmar i Husqvarna uzimaju Oregon kao svoje "originalne" jer nemaju vlastitu proizvodnju kao Stihl. Mada nisam ziher. :ne zna:

champ
02.05.2013., 09:20
S Dolmar (Makita) pilom ja sam dobio Oregon vodilicu i lanac, makar je na vodilici bio otisnut logo "Makita"..

GreatJumbo
03.05.2013., 14:40
Da li se isplati kao drugu pilu uzeti novu Dolmar PS5105 za 3800 kn ili ima koja bolja opcija?

champ
03.05.2013., 18:58
To je solidna pila "srednje klase", s 50 ccm i 3,8 KS. Cijena je povoljna, a s njom se dosta toga može prepiliti, osim baš rušenja debelih trupaca.

Vwovac
04.05.2013., 13:38
Kupio Oregon lanac koji ste mi preporučili u eurovrtu u zagrebu,tu sam ga našao najpovoljnije-104kn: http://www.eurovrt.hr/proizvodi/pribor/za-motorne-pila/oregon-lanac-3-8-1-3-26-zuba.html
U usporedbi sa dolmar lancem ovaj ima puno duže zube-čak i do 1/3 duže..
Lanac mi se čini nešto lakši od dolmarovog...
Dojmovi nakon 1. piljenja kroz tjedan-dva...

cedoh
05.05.2013., 14:20
Ludi pitanje u vezi Partner motornih pila. Imam P55 stara ali ok pila samo da ima amortizere. Odlučio sam ju zbog toga prodati ili zamijeniti za neku manju ali sa amortizerima jer mi nešto veliko i jako nije potrebno za godišnje ispiliti 15 kubika dugometrice. Preporuka i ponuda se od vas očekuje pa da čujem razmišljanja i prijeedloge.

silvester2
05.05.2013., 16:08
Ludi pitanje u vezi Partner motornih pila. Imam P55 stara ali ok pila samo da ima amortizere. Odlučio sam ju zbog toga prodati ili zamijeniti za neku manju ali sa amortizerima jer mi nešto veliko i jako nije potrebno za godišnje ispiliti 15 kubika dugometrice. Preporuka i ponuda se od vas očekuje pa da čujem razmišljanja i prijeedloge.

Nije to neki problem sto nema amortizera,posebno za tvoj slucaj jer i sam kazes da sa njom pilis dugometricu,znaci na mjestu rezes.Bitno je da je dobra i pouzdana.Ja sam malo davno radio sa stihl 070 isto nije imala amortizera,ali u kladama je bila tata mata i 20g nije znala za kvar,a to je naj bitnije.

GreatJumbo
05.05.2013., 16:29

Možda bi ova Husqvarna zadovoljila...

http://www.hajster-servis.hr/model/450e.html

mr. X
15.07.2013., 10:33
Poštovanje,

trebao bi preporuku motorne pile do maksimalno 6000 kn. Koja je bolja firma "STIHL" ili "HUSQVARNA" ili neka treća.
Imam priliku kupiti u međimurki bs većina motornih pila dolazi sa 20% neke sa 10%...

ivan.karlovac
15.07.2013., 15:31
Poštovanje,

trebao bi preporuku motorne pile do maksimalno 6000 kn. Koja je bolja firma "STIHL" ili "HUSQVARNA" ili neka treća.
Imam priliku kupiti u međimurki bs većina motornih pila dolazi sa 20% neke sa 10%...

Ja sam kupio prije 3 godine jonsered cs2165 i do sada ne napravila 700 metara drva i radi kao i prvoga dana. Na poslu u HŠ imamo stihl ms660 iz 2011 i 2012 i na vecini je pukla radilica tako da nisu se pokazale prekvaliitetne a "hrane" se stihl uljem orginalom. Husquarnu ima tast i vec par godina radi bez ikakvih problema samo mjenjaj vodilicu, lanac i lančanik.

gazda 04
17.07.2013., 11:30
Kod kuće imamo husqvarninu motornu pilu kupljenu prije 11 godina kod Hajstera. Osim promijenjenog lanca i svječice nismo ništa drugo mijenjali. Prije toga smo imali Stihl motornu pilu i kosilicu. Nakon kupnje Husqvarnine pile i kosilice (flakserice) smo se preporodili. Kod mene postoji dvojba samo između Husqvarne i Jonsereda (sestrinska firma u vlasništvu Husqvarne). Stihl ne bih uzeo niti da mi ga netko pokloni. Obožavam njemačke brandove, ali Stihl nema šanse da više ikada kupim.

branee
19.07.2013., 07:17
Stihl nisam nikada kupil baš zbog komentara i priča da je nekvalitetan i da daje pre malo za cijenu koju košta.
Kawasaki trimer, TJ45, 49ccm, radi bez ijedne greške, sad mu je 5godina, promijenjena glava na koju se flaks namota (kolega u isto vrijeme kupil 1KS slabijeg stihla za iste novce...na servisu svake godine nešto...al je i on zadovoljan...aha, priznat..))
Ciffareli motorna šprica za vinograd, 200€ jeftinija od Stihla a ima usisnu pumpu, nema skidanja šprice sa leđja, sve mogu sam bez ičije pomoći
Dolmar / Makita 5105 motorna pilaNajbolji omjer dobiveno - uloženo za 4000kn na akciji, "mala" profi pila, dvoumio se između Husqvarne / Joonsered, al prevagnula je manja kilaža od 40dkg

champ
19.07.2013., 08:51
Za cca. 5400 kn ja sam kupio veliku Makitu/Dolmar 7300, to je prava pila za rušenje u šumi, i radove malo teže vrste. Snage kao u priči, lagana je u odnosu na snagu i kubikažu, poslove obavlja s lakoćom, i mogu je svakome toplo preporučiti!

Vjerojatno vam neće trebati ovako dugački mač, ali ponekad i to dobro dođe :)

http://www.youtube.com/watch?v=ZS-xRMSFdoM

GreatJumbo
19.07.2013., 15:32
St
Dolmar / Makita 5105 motorna pilaNajbolji omjer dobiveno - uloženo za 4000kn na akciji, "mala" profi pila, dvoumio se između Husqvarne / Joonsered, al prevagnula je manja kilaža od 40dkg

Ovo je odlična pila, još samo da nema auspuh s katalizatorom bila bi još bolja

GreatJumbo
19.07.2013., 15:33
Za cca. 5400 kn ja sam kupio veliku Makitu/Dolmar 7300, to je prava pila za rušenje u šumi, i radove malo teže vrste. Snage kao u priči, lagana je u odnosu na snagu i kubikažu, poslove obavlja s lakoćom, i mogu je svakome toplo preporučiti!

Nema bolje motorke u toj klasi i za tu cijenu!!!!

branee
19.07.2013., 21:27
Ovo je odlična pila, još samo da nema auspuh s katalizatorom bila bi još bolja

Ima katalizator? Ok, uskoro ga neće imat:D

robberta
15.08.2013., 18:54
i