PDA

View Full Version : Dijete lose prihvaca skolu, losa uciteljica?

goblena
31.10.2007., 11:12
Ima netko kakav savjet sto uciniti u slijedecem slucaju:

Moj je necak posao u prvi razred. Isao je u vrtic od svoje trece godine, lako se prilagodio, volio je ici u vrtic i bio omiljen i dobro prihvacen od druge djece, i volio je sudjelovati u svim projektima koje su radili. Mali je klikeras, rano je naucio citati i pisati i racunati (pokazivao veliki interes za to oduvijek), i jedva je cekao poci u skolu i stvarno se veselio. Inace nije neko superdrustveno i superglasno dijete, nego vise osjetljivi tip. Ne jako tih niti povucen, voli drustvo, ali mu je tesko odmah preuzeti inicijativu i to uglavnom prepusta drugima.

Nazalost, dospio je u razred kod rospijetine od uciteljice. Bilo mi je muka cim sam cula tko mu je uciteljica. Babac je pred mirovinom (bila je uciteljica i kad sam ja krenula u istu skolu pred skoro 30 godina, i tada je isto bila rospijetina koje su se klinci bojali). Na prvi dan skole naglasila je klincima i roditeljima kao nesto od vrhovne vaznosti da ocekuje da djeca u skolu dolaze uredna i cista i lijepo obucena, da ona i inace inzistira na urednosti i pristojnosti kao temelju nastave, te je smjesta prionula na treniranje klinaca da sute i sjede, vuku ravne crte, ne prelaze crte u redovima u pisankama i slicno. Zadace hrpetine (usporedjivali smo s kolicinama zadace koju dobivaju drugi prvasici koje znamo). Mali je odmah poceo dolaziti razocaran zbog toga sto je uciteljica iskritizirala njegov crtez jer je neuredan, jer je neuredno obrisao ono sto je krivo pisao, sto je pricao... itd. Vec prije kraja prvog tjedna pocelo je "mrzim skolu," kad treba pisati zadacu kao da ide na stratiste, a odnedavno place prije skole, placuci ulazi u razred, place pod nastavom, place kad mama dodje po njega... mama je pokusala razgovarati s uciteljicom, ova je za to uglavnom nezainteresirana, pred njom se obratila malome "a sto bi ti htio? da te ispisemo iz skole, ha?" (Mama je jednom cekajuci pred vratima kraj nastave slusala kako se uciteljica dernja na jedno dijete: "pa kako ne razumijes, jesi li ti glup?") Otisla je pricati s pedagoginjom, a ova joj kaze da otprije imaju problema s tom uciteljicom i nazalost s uciteljicom prvog razreda u drugoj smjeni, koja je slucajno kcer necakove uciteljice i ide maminim stopama... i savjetovala je da ignoriraju njegov plac i da ce to proci.

Mali se ponasa zastraseno i pedagodinji nije uglavnom nista htio reci osim da mu smeta buka (cesto se zali i doma da mu je u skoli prebucno i da mu to smeta). Na pitanje pedagoginje vice li uciteljica puno, odgovorio je "pa ne bas." Sogorica je zamolila mamu iz razreda da ispipa kod svog djeteta je li mozda uciteljica uzela neko dijete u razredu (mog necaka) posebno na zub i doticna mama je to ucinila i izvijestila da cini se da to nije slucaj - vikanje i kritiziranje je upereno na sve podjednako. U medjuvremenu se malac poceo ponasati zastraseno i u drugim situacijama - ide na tenis vec par godina, prije je to volio i dobro mu je islo, a sad se trenerica pozalila mami da se mali ponasa uplaseno i pretjerano reagira (place) ako ga ona upozori da nesto ne radi dobro.

Moram napomenuti, jer je to vjerojatno dio slike, da se otac tog djecaka psihicki razbolio (depresija) i da je u dosta losem stanju vec godinu i pol... a i da mama to dosta tesko podnosi i da doma nisu stvari bas u najboljem redu, pa je dijete i tu pod stresom.

Ja sam sogorici savjetovala da traze uputnicu za psihologa od svog doca opce prakse (skola nema psihologa) i da odu tamo potraziti savjet.

Mijenjanje razreda ili skole tesko da dolazi u obzir, jer je uciteljica iste generacije u drugoj smjeni kcer te uciteljice i po svim informacijama vrlo slicna u pristupu, skola je jedina u mjestu (malo mjesto), a roditelji oboje rade i ne bi imao tko voziti dijete u skolu u obliznji grad.

Savjete i ideje, molim.

meri79
31.10.2007., 11:32
nemam ti nikakvog savjeta ni ideje kaj da radite osim mjenjanja škole a za to veliš da nema šanse
jadno dijete ne treba psihologa već ludača treba psihijatra i pod hitno u mirovinu
držite se i sretno

Zvrksa
31.10.2007., 12:04
a jeste pokušali i s ravnateljem razgovarati?
jer očito je da pedagoginja baš i ne radi nešto na tome..mislim, ignorirati njegov strah i plač?:eek:
no, sigurno je da na dijete dosta utječe i ta situacija kod kuće, pa bi već i kod kuće trebalo nešto rješavati

Kakadu
31.10.2007., 15:20
Moram napomenuti, jer je to vjerojatno dio slike, da se otac tog djecaka psihicki razbolio (depresija) i da je u dosta losem stanju vec godinu i pol... a i da mama to dosta tesko podnosi i da doma nisu stvari bas u najboljem redu, pa je dijete i tu pod stresom.

A da nije to glavni razlog?

goblena
31.10.2007., 16:28
A da nije to glavni razlog?
Nije uopce nemoguce, i sigurno igra ulogu, koliku tocno ulogu nije mi lako procijeniti... moj se brat lijeci, nazalost s prilicno malo uspjeha, a i sogorica je krenula psihijatru jer je i sama na rubu zivaca i u opasnosti da oboli (sve je spalo na nju, brat mi je vise-manje bespomocan i nesposoban za bilo sto). Dijete je sigurno pogodjeno time.

Ali, bez obzira na stanje u obitelji, kao mama dvojice djecaka koji su osnovnoskolci i koji su relativno nedavno kretali u prvi razred, ne mogu vjerovati kakve kreature jos uvijek predaju u nizim razredima osnovne skole... uciteljice se uopce ne tice zasto joj sedmogodisnje dijete place na satu, a trebala bi biti prva da to uoci, provjeri sto se dogadja i zasto i potrazi pomoc tom djetetu. Ucitelji mojih sinova, druge dvojice necaka, djece mojih prijateljica su svi ili OK ili super (s izuzetkom vjerouciteljice u osnovnoj skoli mojih sinova, koja je dvolicna histericna kokos), atmosfera u razredu je prijateljska, i djeca se nikad u skoli nisu osjecala napadnuto, neprihvaceno, "oprano," pogotovo na samom pocetku prvog razreda... bili su tada pohvaljeni za sve sto su napravili bez obzira na stvarni rezultat ako su se iole potrudili, nisu se od prvog tjedna skole vracali doma s pisankama i crtankama punim komentara "neuredno," "ne pisi preko crte," "ne pravi usi na biljeznici," "ne pricaj na satu" i slicno. Jadan mali jedva tu i tamo uspije dobiti kvacicu za nesto sto je nacrtao ili napisao. (S tim da nije nimalo neuredniji od moje vlastite djece, koja nikad nisu bila kritizirana na takav nacin zbog neurednosti.)

tarmiqua
31.10.2007., 17:54
Nije uopce nemoguce, i sigurno igra ulogu, koliku tocno ulogu nije mi lako procijeniti... moj se brat lijeci, nazalost s prilicno malo uspjeha, a i sogorica je krenula psihijatru jer je i sama na rubu zivaca i u opasnosti da oboli (sve je spalo na nju, brat mi je vise-manje bespomocan i nesposoban za bilo sto). Dijete je sigurno pogodjeno time.

Ali, bez obzira na stanje u obitelji, kao mama dvojice djecaka koji su osnovnoskolci i koji su relativno nedavno kretali u prvi razred, ne mogu vjerovati kakve kreature jos uvijek predaju u nizim razredima osnovne skole... uciteljice se uopce ne tice zasto joj sedmogodisnje dijete place na satu, a trebala bi biti prva da to uoci, provjeri sto se dogadja i zasto i potrazi pomoc tom djetetu. Ucitelji mojih sinova, druge dvojice necaka, djece mojih prijateljica su svi ili OK ili super (s izuzetkom vjerouciteljice u osnovnoj skoli mojih sinova, koja je dvolicna histericna kokos), atmosfera u razredu je prijateljska, i djeca se nikad u skoli nisu osjecala napadnuto, neprihvaceno, "oprano," pogotovo na samom pocetku prvog razreda... bili su tada pohvaljeni za sve sto su napravili bez obzira na stvarni rezultat ako su se iole potrudili, nisu se od prvog tjedna skole vracali doma s pisankama i crtankama punim komentara "neuredno," "ne pisi preko crte," "ne pravi usi na biljeznici," "ne pricaj na satu" i slicno. Jadan mali jedva tu i tamo uspije dobiti kvacicu za nesto sto je nacrtao ili napisao. (S tim da nije nimalo neuredniji od moje vlastite djece, koja nikad nisu bila kritizirana na takav nacin zbog neurednosti.)

e vidis ja sam isla u skolu prije 20 godina i bas mi je to pisala učiteljica...
i začudo ostala sam normalna... :D
p.s. čudno da je jedna učiteljica "matora" rospijetina i dere se,kći isto grozna,vjeroučiteljica kokoš... neobično... :rolleyes:

goblena
31.10.2007., 19:10
Na prvi prvcati crtez koji si nacrtala u skoli, onaj crtez skolske zgrade koji svi klinci rade valjda drugi dan u skoli, napisala ti je velikim crvenim slovima: NEUREDNO! i tebi je to bilo bas cool?
Interesantno, mene su na metodici nastave predmeta koji sam studirala ucili da komentari na rad trebaju biti pozitivni i poticajni, tj. da treba izbjegavati obracanje uceniku negativnim tonom i negativnim izjavama. Na neki nevjerojatni nacin, i uciteljica mog sina, koja je takodjer pred mirovinu kao i uciteljica mog necaka, takodjer je dosla do iste informacije, pa mu npr. pored neuredno napisanog dijela skolskog rada ne napise "neuredno" niti "ne valja," nego "pokusaj pisati ovako:" i onda mu da kratki primjer kako bi trebalo pisati. I dijete se ne osjeca ni iskritiziranim ni pogodjenim, a ispravi svoje greske, ili se bar potrudi.
Isto tako, prije pet godina bivsi ucitelj mog starijeg sina, sredovjecan covjek, nam je objasnio na pocetku prvog razreda da cijelo prvo polugodiste prvog razreda nece djeci davati nikakav negativan feedback i nagradjivat ce djecu kvacicama i peticama za svaki napor koji uloze u rad da ih ne bi obeshrabrio, jer su mu godine iskustva pokazale da je to kontraproduktivno i unisti djeci samopouzdanje. Kasnije je progresivno povisivao kriterije. Inace je na glasu kao najstrozi ucitelj na toj osnovnoj skoli, trazi konstantan rad na satu i (nakon prvog razreda) dijeli jedinice onima koje ulovi da planduju na nastavi ili brbljaju (i nije bilo djeteta u razredu koje nije zaradilo jedinicu na taj nacin), ali je strogo izbjegavao bilo kome se neljubazno obratiti, a autoritet je odrzavao bez vikanja. U razredu nije bilo problema, svi su se brzo prilagodili. Nama je ciljeve svog rada s djecom predstavio ukratko: on ih treba nauciti citati, pisati, racunati, redovno raditi i ponasati se pristojno u skoli. Na urednosti ne inzistira dok god moze procitati bez previse napora sto je dijete napisalo. Pazi da dobro razjasni djeci zadatke koje im daje i da djeca redovno rade i naviknu se obavljati svoje zadatke, ali ujedno da ne budu preoptereceni zadacama. A to koliko ravnu crtu moze povuci dijete koje ide tri tjedna u skolu s tim nema veze. Covjek je bio svjestan da su to mali klinci koji malo toga znaju i malo mogu i da s njima mora postupno, a ne moras biti ajnstajn da to znas.
p.s. čudno da je jedna učiteljica "matora" rospijetina i dere se,kći isto grozna,vjeroučiteljica kokoš... neobično... :rolleyes:
A je li cudno i da sam napisala da su svi ostali ucitelji s kojima sam imala dodira preko svoje ili tudje djece ili super ili OK?
Vjerouciteljica je med i mlijeko roditeljima u lice, a iza zatvorenih vrata, kad misli da je nitko osim djece ne cuje, fura agresivu. Slusala sam je jednom kad sam dojurila u skolu donijeti malom nesto sto je zaboravio. Upravo je zvonilo za pocetak sata kad sam stigla i vrata razreda su se upravo zatvorila, unutra djeca sute a ona krijesti: "vi ovakvi, vi onakvi, vi uvijek ovo, ja govorim ovako a vi po svom, neodgojeni ste, ja ne znam kakvi ste vi to, sto vi mislite, kud ovaj svijet ide itd." Slusala sam par minuta. Lijep uvod u sat, bas kako su nas na faksu ucili da treba. Kad sam pokucala i usla, ona osmijeh od uha do uha, i "hvaljen Isus!" medenim glasom. Klince u prvom razredu je tjerala da sjede pod klupom ako pricaju pod satom, govorila im da su zlocesti jer ne idu svake nedjelje na misu, govorila im da "ne budu glupi" itd. Nema mame iz razreda koja nije imala komentara na nju na roditeljskom. Pojedine mame su prijetile upadanjem u zupni ured (rijec je o casnoj) da rasprave malo njezin pristup. Inace, na rad i ponasanje djece u tom razredu vecih primjedbi nemaju ni uciteljica koja im je razrednica, ni uciteljica koja ju je zamjenjivala jedno vrijeme, niti tri osobe koje su im do sada predavale engleski, samo su toj vjerouciteljici ta nasa djeca neodgojena i nemoguca. Mislim da to neke stvari govori o njoj kao osobi i koliko je kompetentna kao ucitelj.

Ja ne vidim zasto ne bih rekla popu pop.

Madame Hooch
31.10.2007., 19:54
dijete je očito u sredini koja je dovoljno široka da je opcija "idemo mijenjati učiteljicu" pala na pamet roditeljima i brižnoj teti/ujni/strini ....
...ajmo zamisliti situaciju u kojoj nema mogućnosti drugog učitelja(ice) u radijusu od 10km (sela, područne škole ...) , a sva ostala djeca (i njihovi brižni roditelji) u tom razredu sve nekako uspijevaju naći svoje mjesto pod suncem i prilagoditi se i poštivati mišljenje školovanog ( a sa 30 godina staža iza sebe i nadasve potvrđenog) pedagoga ! :)
nismo(ste) li postali malo previše razmaženi konzumerizmom ? "za sitne pare mogu kupiti isto bilo-gdje" filozofija :mad:
pa, nije vam dijete filana paprika, pa da možete kg mljevenog-mješanog kupiti na vikend akciji u konzumu-mercatoru-billi-lidlu čas za 24.97 a čas za 22.99 ...shvatite ozbiljno sugestiju učitalja , ne USPRKOS tome što vam je vaše čedo najvažnije na svijetu - nego UPRAVO ZATO !
reagirati se trebalo (MORALO) upravo na taj prvi (i navodno) nepravedni ispravak djetetove zadaće, na način da se otrči u školu ko oparen koprivama i pita u ćemu je problem, a ne čekati da se ispravci nagomilaju, da se otpor djeteta multiplicira i onda se dijete pita "jel ti lijepo u školi?" ...gdje su tu roditelji i zašto prebacuju odgovornost na učitelja(icu) koji se 4 školska sata u 5 radnih dana tjedno moraju strukovno brinuti za njih 20-30 , a oni (roditelji, večinom njih dvoje) imaju tog jednog (jednu) 24/7 ???

o čemu pričamo ?

Tashi
31.10.2007., 20:09
ne bih htjela povrijediti nikoga, učili su nas da su sva zanimanja jednako vrijedna i potrebna i kod toga stojim, ali stvarno mi ide na živce kad se primjerice - birtijaši umiješaju u pedagogiju i metodiku i didaktiku, i oni znaju kako bi djecu odgajali i obrazovali. no, u svojoj birtiji učitelju ne bi dali da naplaćuje račune, ili drži šank jer oni to znaju najbolje. tisuću puta sam čula da čistačice na školskim hodnicima s roditeljima peru nastavnike..a zašto onda nisu malo jače zagrizli pa postali to o čem znaju nadugačko elaborirat...??
obrnuta stvar je s liječnicima. trči im se s kovertama - još se ni ne zna jesu li specijalisti..no, gosn doktor je gosn doktor

Madame Hooch
31.10.2007., 20:19
ne bih htjela povrijediti nikoga, učili su nas da su sva zanimanja jednako vrijedna i potrebna i kod toga stojim, ali stvarno mi ide na živce kad se primjerice - birtijaši umiješaju u pedagogiju i metodiku i didaktiku, i oni znaju kako bi djecu odgajali i obrazovali. no, u svojoj birtiji učitelju ne bi dali da naplaćuje račune, ili drži šank jer oni to znaju najbolje. tisuću puta sam čula da čistačice na školskim hodnicima s roditeljima peru nastavnike..a zašto onda nisu malo jače zagrizli pa postali to o čem znaju nadugačko elaborirat...??
obrnuta stvar je s liječnicima. trči im se s kovertama - još se ni ne zna jesu li specijalisti..no, gosn doktor je gosn doktor

:s

je, al negdar je i gospon vučitel bil gospon vučitel ...a danas je to "nekakva čudna žena u demode odječi" kojoj ostavljamo paket od 20 kila na čuvanje 3-4 sata dnevno dok mi imamo pametnijeg posla ...i tako (ko prema garderobijerki na nekakvom kolodvoru) se i odnosimo prema učiteljima svoje djece, a poslije smo skloni osuđivati ih jer nam je malac sjeban ...a sebe u cijeloj priči i ne volimo vidjeti, jer pogled preko daljinskog upravljača uključuje/isključuje razne šarene likove u rasponu od A.J./J.A./G.P./M. ...što mi nikako nismo i nikad nećemo biti :E

tisuću puta sam čula da čistačice na školskim hodnicima s roditeljima peru nastavnike..a zašto onda nisu malo jače zagrizli pa postali to o čem znaju nadugačko elaborirat...??
e, vidiš ...(znam da je of topic, ali itekako related to the subject)...danas penzionerka glasno urla u tramvaju da bi vozačici trebalo dat otkaz jer "cuka dok vozi" ...em je to baba koja se vozi badava (a pravilo je da našijenci nikad ne znaju cijeniti ništa šta su dobili badava ! :mad:), em je to baba koja je penziju zaradila u "dobra stara socijalistička vremena" kad je prosječna firma imala 43% škarta u procesu proizvodnje, a nikad nitko zbog toga nije dobivao otkaz :mad: :mad:
TIPIČNO je kod nas da se nekompetentni busaju o prsa (ili prije, obješene cecke) kao -> bi oni dijelili pravdu i otkaze i radna mjesta ...100 ih to misli , 20 glasno kaže, a 3-oje diže tužbe, piše premijeru i predsjedniku ili ministrima ...takav smo mi narod ...47% polupismenih, 33% bi glasalo za ADZ :rolleyes:
*(sami izračunajte glasačko tijelo ASP-ja :lol:)

tarmiqua
31.10.2007., 20:57
...i tako (ko prema garderobijerki na nekakvom kolodvoru) se i odnosimo prema učiteljima svoje djece, a poslije smo skloni osuđivati ih jer nam je malac sjeban ...
:top:

dijete treba pripremiti za školu, razgovarati s njim, upozoriti ga što ga tamo čeka i lijepo i ružno...
ne mrziti učiteljicu jer im je dala 3 reda slova za napisati za zadaću...
imam osjećaj da roditelji nemaju vremena za zadaću a ne djeca...

Goblena, jako se dobro sjećam svog trećeg dana prvog razreda jer sam zaboravila ponijeti nastavne listiće iz matematike... plakala sam cijeli dan u školi... i onda mi je mama rekla: A zašto nisi slušala šta je učiteljica rekla da treba ponijeti? Šta si radila na satu da nisi čula?????????????

U to doba nije bilo mobitela da mi mama donese nešto što sam zaboravila, već sam naučila lekciju... I nisam zbog toga imala traume u djetinjstvu... A obožavala sam svoju učiteljicu...

uostalom kažeš da si i ti metodički potkovana pa ne znam čemu onda ovolika nervoza...dijete treba i dalje poticati, brinuti se o njemu, objasniti mu svaku njenu poruku makar ona bila i negativna...njemu mora biti jasno zašto je nešto napisala i kakve to ima posljedice za njega... to što je klikeraš ne znači da je uspješan učenik... treba se privikavati na nove obveze i na ODGOVORNOST koja se od njega traži...
... jer ako učiteljica pošalje poruku da učenik cijeli dan priča to nije nimalo bez razloga...gdje bi ona stigla kad bi svima dala da pričaju kad hoće i šta hoće i da rade šta hoće i kad hoće...
škola nije slobodna aktivnost...

goblena
31.10.2007., 21:05
Ma OK. Svi su ucitelji super, nema losih medju njima, djeca i starci koji se zale ne valjaju nista, tetke koje zanima necak i kojima se sogorica zali jos manje, zadojene su konzumerizmom itd. Za mene je rasprava gotova, oprostite sto sam potezala. I sto su mi postovi dugacki. I sto nemam ni magisterij ni doktorat iz pedagogije pa da smijem imati misljenje o radu nekog pedagoga.

Hooch, tko kaze da se cekalo i da se nije od pocetka pokusalo dobiti objasnjenja od uciteljice?

Zelim vam samo da vam se prvasic nadje u rukama takvog krasnog dokazanog pedagoga... not.

Madame Hooch
31.10.2007., 21:35
Hooch, tko kaze da se cekalo i da se nije od pocetka pokusalo dobiti objasnjenja od uciteljice?

.
ti kažeš da se čekalo - baš ti i nitko drugi ! a ja sam Madame Hooch ...ne samo Hooch :)

goblena
31.10.2007., 21:39
Gdje sam ja to napisala da se cekalo? Citat molim.
Cini mi se da su neki od vas procitali stosta sto ja nisam uopce napisala.
OK, oprostite cijenjena Madame Hooch na nepotpunom oslovljavanju.:rolleyes:

Madame Hooch
31.10.2007., 22:09
Gdje sam ja to napisala da se cekalo? Citat molim.: ovdje , na primjer :Na prvi dan skole naglasila je klincima i roditeljima kao nesto od vrhovne vaznosti da ocekuje da djeca u skolu dolaze uredna i cista i lijepo obucena, da ona i inace inzistira na urednosti i pristojnosti kao temelju nastave, te je smjesta prionula na treniranje klinaca da sute i sjede, vuku ravne crte, ne prelaze crte u redovima u pisankama i slicno. Zadace hrpetine (usporedjivali smo s kolicinama zadace koju dobivaju drugi prvasici koje znamo). Mali je odmah poceo dolaziti razocaran zbog toga sto je uciteljica iskritizirala njegov crtez jer je neuredan, jer je neuredno obrisao ono sto je krivo pisao, sto je pricao... itd. Vec prije kraja prvog tjedna pocelo je "mrzim skolu," kad treba pisati zadacu kao da ide na stratiste, a odnedavno place prije skole, placuci ulazi u razred, place pod nastavom, place kad mama dodje po njega... mama je pokusala razgovarati s uciteljicom, ova je za to uglavnom nezainteresirana, pred njom se obratila malome "a sto bi ti htio? da te ispisemo iz skole, ha?"
Cini mi se da su neki od vas procitali stosta sto ja nisam uopce napisala.: a možda je baš to bitno ? :D
OK, oprostite cijenjena Madame Hooch na nepotpunom oslovljavanju.:rolleyes: prihvaćam ispriku :top:

zarana
31.10.2007., 22:14
Žao mi je što ne mogu pomoći, ali evo moje priče: kćer isto u vrtiću odmalena, s tri godine počela čitati ( vlastiti interes!), pisati, radoznala, jedva čekala školu, torbu smo morali kupiti čim je prestala ići u vrtić i ljeto nam je prošlo tako da je stalno zapikivala : mama, koliko još dana do škole?

Nisam se unaprijed raspitivala kakva je koja učiteljica jer ne volim protekcije i mislim si, pa ne može biti tako loše.

Kad ono, učiteljica pred penziju, režim vojnički, stalno viče, a moje dijete u šoku. Mislila sam priviknut će se, ali nikad, nikad neću zaboraviti njen pogled drugi tjedan škole kad ulazi kroz vrata i licem i rukama se naslanja na staklo a suze cure...

Odmah sam otišla u drugu školu, znam imam sreće da je blizu, prepisala ju i moje dijete ide s osmjehom u školu. Sve petice, sad je drugi.

Ja sam iz obitelji u kojoj su svi bliže i šire u prosvjeti u svim službama, pa i ja i suprug ali to nema veze. Ako znaš da ti je dijete nesretno, a da nije problem u njemu, pomozi mu. Pola života će se školovati, treba to i voljeti.

Po meni, nema opravdanja za grubosti i hladan odnos prema prvašićima, pa to je agresija! Tko nije za to ili se ne može prilagoditi, nek ide u penziju...

Madame Hooch
31.10.2007., 22:27
Ja sam iz obitelji u kojoj su svi bliže i šire u prosvjeti u svim službama, pa i ja i suprug ali to nema veze. Ako znaš da ti je dijete nesretno, a da nije problem u njemu, pomozi mu. Pola života će se školovati, treba to i voljeti.

Po meni, nema opravdanja za grubosti i hladan odnos prema prvašićima, pa to je agresija! Tko nije za to ili se ne može prilagoditi, nek ide u penziju...

pa ajde, onda - iz prve ruke - odi kod računovođe u tvojoj školi i zamoli je - nek ti izračuna tvoju sadašnju zarađenu mirovinu, tvojeg kolege sa 30g staža zarađenu mirovinu i onda to usporedi (iskreno, pošteno, od srca) sa svojim stavom i sjećanjem prema tvojoj i koleginoj učiteljici, koja je već u mirovini i sada žica grincajg po 5 Kn umjesto 6 koliko košta nas, koji si ne smijemo dozvoliti žicati - jer- eto - mi radimo ! :lux:

dušo draga - tvoji su roditelji cijenili učitelje svoje djece i zato si ih i ti poštovala - ti (ne možda ti osobno, ali tvoja generacija) ne cijeniš nikoga osim onih koji imaju love , pa ni tvoja djeca ne mogu drugačije percipirati svoju okolinu i svoje mjesto u njoj ....a , onaj koji tu pred njih - anđeoski prirodni prirast u populacijskoj politici jedne bijedne lopovske vlade - postavlja više zahtijeva nego samo postojanje ...prirodni je neprijatelj kojem treba dati otkaz, kaj ne ? :E

Tashi
31.10.2007., 22:36
:s

je, al negdar je i gospon vučitel bil gospon vučitel ...a danas je to "nekakva čudna žena u demode odječi" kojoj ostavljamo paket od 20 kila na čuvanje 3-4 sata dnevno dok mi imamo pametnijeg posla
je, a negdar je gospon vučitel bil jedina pismena i prosvijećena osoba u mjestu..a danas je to obično neka budaletina, ona kravetina, glupača, seronja...a u biti - čak više ni srednji stalež nego - sirotinja (nažalost i na sramotu) i to obrazovana sirotinja (nažalost i na sramotu)

Madame Hooch
31.10.2007., 22:38
* prihvaćam primjedbe na gore napisano - samo od onih koji su u stanju razumijeti rečenice proširenije od prostih :E

Madame Hooch
31.10.2007., 22:46
je, a negdar je gospon vučitel bil jedina pismena i prosvijećena osoba u mjestu..a danas je to obično neka budaletina, ona kravetina, glupača, seronja...a u biti - čak više ni srednji stalež nego - sirotinja (nažalost i na sramotu)

...zadrška ...bili su tu i gospon pisar (današnji ekvivalent = javni bilježnik) i gospon veterinar (jer on je čuval blago od sih kugi i morij)

a to da danas svaka polupismena kvočka koja se udala "nevina" u 6-om mjesecu trudnoče za lokalnog pijanca - misli da joj djecu "čuvaju" (o podučavanju nećemo, jer - gdi je tu mjerna jedinica ?) neka budaletina, ona kravetina, glupača, seronja............uglavnom - sirotinja , da li je , zaista - o tome potrebno razglabati bez da se spomene Jadranka Kosor ? :confused: i Msgnr. Bozanić ? :confused:

zarana
31.10.2007., 22:48
Madam Hooch, žao mi je što si toliko ogorčena, ali svrstavaš li i sebe u skupinu onih koji rade taj posao bez ljubavi? ... koliki god zahtjevi bili... a zašto mnogi rade tako dobro?

A što se tiče otkaza, nije li danas takvo vrijeme? Zašto bi bili zaštićeni oni koji izazivaju traume?
Odi radi u privredu, nikoga neće zanimati koliko radiš, što si završio, koliko imaš godina, zar ne? Možeš dobiti otkaz zbog bilo čega.

A kolike su penzije znam, i meni bi bilo lakše da mama dobije više, ( nakon 44 god radnog staža i tolike ljubavi prema poslu, a još više prema djeci)

Vrijeme je surovo, i zato želim da moje dijete stekne samopouzdanje i izraste u kvalitetnog čovjeka . Želim da se NE BOJI...

A onaj tvoj komentar o tome da cijenim, kako si ono rekla, materijalno šta li, krajnje je neumjesan

Tashi
31.10.2007., 22:49
Madame Hooch, podržavam što si napisala u svojim postovima, po meni - svaka ti je na mjestu ali sam i svom postu htjela bolje porazmjestiti misli

Madame Hooch
31.10.2007., 22:54
***joj, sad moram biti još i bezobrazna :o

ali, zašto se ovdje na neke povijesne činjenice osvrće samo na kajkavskom govoru ? ...pa, zato jer kod ovih bez samoglasnika nije bilo ni učitelja, ni pisara, ni veterinara ...a populacijska im je politika išla dobro i sama po sebi ...te ih je zato danas u vlasti ili u kandidaturi za potencijalnim vladajućim pozicijama neizbrojivo više nego ovih krotkih, donekle obrazovanih i samim time realnijih ("realist je samo optimist sa životnim iskustvom") ...sami zbrojite :lol:

Madame Hooch
31.10.2007., 23:01
Madam Hooch, žao mi je što si toliko ogorčena, ali svrstavaš li i sebe u skupinu onih koji rade taj posao bez ljubavi? ... koliki god zahtjevi bili... a zašto mnogi rade tako dobro?

ne radim u prosvjeti - mada me mnogi pitaju zašto nisam odabrala taj put zbog, upravo količine znanja i sposobnosti da ju prenesem....

a nisam odabrala taj put (radim u privredi i to u jednom od najbržih područja unutar moderne ekonomije) vjerojatno upravo zbog moje ogorčenosti gledajući svakodnevno ponižavanje učiteljske/nastavničke/profesorske (podučitavaljske) struke od strane priučenih zanatlija sa srećom da su se domogli novaca - a koje se kroz medije pretvara u suvremene prosvjetitelje (vidi pod KERUM :bljak:)

Madame Hooch
31.10.2007., 23:06
A onaj tvoj komentar o tome da cijenim, kako si ono rekla, materijalno šta li, krajnje je neumjesan
hvala na podršci ...a od toga što mi zamjeraš , ogradila sam se upravo s ti (ne možda ti osobno, ali tvoja generacija)

Madame Hooch
31.10.2007., 23:43
Madame Hooch, podržavam što si napisala u svojim postovima, po meni - svaka ti je na mjestu ali sam i svom postu htjela bolje porazmjestiti misli :kiss: mislim da nas, među pismenima :D ; ima malo previše koji smo čitali Krležu :D

svakako - dobro je vidjeti da nas ima koji se razumijemo i na tome Ti - hvala :s

goblena
01.11.2007., 00:06
Da ne radim kobasice od kvotanja, na post br. 15:

U tom citatu nigdje ne pise da djecakova mama nije razgovarala s uciteljicom prije pocetka plakanja zbog skole. Ne pise, doduse, ni da jest, pa vidim kako se moglo elegantno doskociti do zakljucka da se ona nije potrudila porazgovarati s uciteljicom cim je opazila probleme.

No, da ispunim tu prazninu, razgovaralo se dosta puta, od prvog tjedna, i trazilo objasnjenja i poblize upute za djetetov ocito eto nedovoljan ili pogresan rad, vjerojatno i previse puta, jer je uciteljica nakon nekog vremena vrlo ocito pocela izbjegavati djecakovu mamu i razgovor s njom (da objasnim i ono "nezainteresirana" - inace, mami je govorila da nema neke posebne primjedbe na malog, "osim sto je malo preziv," a konkretne greske zbog kojih je iskritiziran je uglavnom u razgovorima omalovazavala, kao nije to nista strasno - ako nije, zasto ih onda malo ne zanemari, da dijete dobije osjecaj da nesto dobro radi?). Zato se sogorica i obratila pedagoginji - i opet naglasavam ono sto sam napisala a sto izgleda nitko od gorljivih branitelja cjelokupne pedagoske profesije nije procitao - koja joj je rekla da s tom uciteljicom nazalost problema vec dugo imaju mnogi, kao i s njenom kceri u suprotnoj smjeni koja ima isti pristup poslu. I jos je rekla, da dodam i to, da se djecaka dobro sjeca s upisa u skolu, i da je iznenadjena sto bas on ima problema, jer je djelovao kao zrelo, otvoreno i za skolu posve spremno dijete.

Djetetu se pokusalo objasniti da se mora vise potruditi, da je sad ovo skola a ne vrtic itd itd. I da, imaju roditelji (odnosno mama) uvijek vremena pomoci mu sa zadacama unatoc vlastitim problemima (kad je vec netko doskocio i do zakljucka da je dijete nepripremljeno i da sigurno s njim nitko doma ne radi - mali nijednom nije otisao u skolu bez zadace!), no slaba je vajda od toga kad on od svoje uciteljice dozivljava gotovo iskljucivo kritike i viku i sad sve povezano sa skolom vidi kao katastrofu.

A sto se ucitelja kao profesije tice, opet cu ponoviti, vecina ucitelja s kojima sam imala i imam dodira su ili OK ili super na svom poslu. Da se mene pita, zasluzili su vecu placu i bolji status u drustvu. No, ne pricam ja ovdje o njima, nego o mom necaku koji se pretvorio u hrpicu jada, a vjerujem da to ima itekako veze s uciteljicom i da to ne bi bio slucaj da je dospio, recimo, u razred nekog od ucitelja moje djece. Ili je mozda moj necak nekako kriv sto gdja uciteljica ima malu placu i imat ce malu penziju? Mozda dijete ne pokazuje dovoljno respekta za nepravdu koju je njoj drustvo nanijelo? Ma pazi da ne bi.

Zarana, drago mi je sto ste imali opciju prebacivanja u drugu skolu i sto je malenoj sad lijepo u skoli. I moja su djeca imala srecu dospjeti kod dobrih ucitelja koji su ih njezno i strpljivo i uz pozitivne poticaje uveli u skolovanje, bez obzira na male place, bla bla bla. No, ovaj ce se malac izgleda morati strpjeti tri i pol godine da sazna sto je dobar ucitelj :( a ne znam kako da mu se pomogne u medjuvremenu.

Javim sto ce psiholog reci, ako nekoga zanima.

Cosmika
01.11.2007., 00:24
Pročitala sam samo 1 post i ja bih postupila tako da bih inzistirala na ravnateljici da nešto poduzme. Ako nebi to pomoglo i do Primorca. Takve "učiteljice" treba iskorijeniti!!!

Btw. I ja sam đak (doduše završavam...) i prolazim na jednom satu nešto slično no ne toliko ekstremno.

Pozz

lturkano
01.11.2007., 07:58
mislim da su ovdje napali tetu umjesto učiteljicu, lako se praviti pametan ako nisi u toj situaciji, i ja bi nešto napisala u tom stilu (taman sam krenula) ali sam pročitala vaše postove pa mi se čini da smo svi malo zabrijali. mislim da nije problem u životu tog dečkića učitaljica, jer i premjestiti ga u neki drugi razred znači rješavati probleme umjesto njega, to nije dobro jer će kad tad u životu opet doći u situaciju da ga netko maltretira i opet se neće snaći. ne treba rješavati probleme oko njega, već u njemu.

a što se tiče toga da mu je rekla da je glup, pa recite mu da sljedeći put kad mu to kaže on nju pita da li ona misli da je to pristojno nekom reći, pa da je vidim onda. mora se, koliko god to bolno bilo naučiti sam rješavati svoje probleme. znam da nije lako gledati kako ti netko mltretira dijete, ja imam malu curicu pa još nisam bila u takvoj situaciji, ali neznam šta bi napravila.

prva reakcija na 1. post mi je bila ma p.... joj materina bezobrazna, ja bi njoj reka ovo, ono, ma da je moje dijete išla bih ravnatelju itd. a onda kad razmisliš, dijete mora samo naučiti boriti svoje bitke, mi smo tu samo kao podrška.

zarana
01.11.2007., 08:52
Ne može dijete voditi bitke s učiteljicama i odgajati ih. Apsurdno. Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.
Mislim da treba izdvojiti prvašiće od ostalih, ja sam isto imala neugodno iskustvo u prva 4 rzr., posljedica je bila smrtni strah od matematike i autoriteta (onog negativnog). Noću od straha povraćala i sl. Gore od toga je da sam dugo imala subjektivni osjećaj manje vrijednosti i strah od neuspjeha.
(bila odličan, ako je nekom bitno)

Sve je to nepotrebno. Kad dođu u više razrede ipak su zreliji, spremniji pa neka se tada pravilnije sučeljavaju sa ovakvim i onakvim nastavnicima.

I još nešto, jel čuo netko za individualni pristup? Oni koji ga ne uvažavaju pravdaju se da je posao zahtjevan, plaće male, bla, bla. Pa zaboga radiš posao koji ne voliš i još si za to potplaćen!?

I sad ćemo tvoju sudbu kletu i nesreću prenositi generacijama i drugima stvarati traume a još bi bilo dobro da smo ponizni i da te cijenimo?
Teško i kod male djece, kamoli kod odraslih

tarmiqua
01.11.2007., 09:49
zarana kaže:
Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.

s čim se ja u potpunosti slažem!!!

ali to se ne uči u školi već u roditeljskom domu...
na žalost mnogi roditelji počnu odgajati svoje dijete tek kad krene u školu, odnosno kad se djeca ne znaju sama snalaziti u određenim situacijama...
samo onda je već (za mnoge) vrlo kasno...

Zvrksa
01.11.2007., 09:57
malo me nije bilo ovdje....i sad kad sam došla pročitati što ste novoga napisali, ajme, ostala sam:eek: :(

pa kako je rasprava otišla na to tko je bio cijenjen u prošlosti, a sad nije...
i kakve veze ima da li će učiteljica moći živjeti od svoje penzije sa njenim ponašanjem prema djetetu za vrijeme njenog radnog staža???
svaka osoba koja se bavi odgojno-obrazovnim radom u školama, vrtićima itd. znala je onog trenutka kada je izabrala svoju profesiju da to nije profesija kojom će se obogatiti, čak da neće imati novca za mnoge bitne i nebitne stvari u životu...i čemu onda ogorčenost? naravno da bi bilo bolje i lakše da su plaće veće, da je svaka osoba (osim svojom vlastitom ljubavlju prema djeci i ambicijom da unaprijedi neke stvari na području odgoja i obrazovanja) motivirana i plaćom...ali tako, na žalost, nije... i zar to onda treba biti opravdanje za vrijeđanje djece????

čini mi se da neki ovdje lako skrenu s teme u neke vode koje im odgovaraju...:flop:

Zvrksa
01.11.2007., 10:05
tarmiqua, si ti pročitala prvi post u kojem piše kakvo je dijete bilo tijekom godina kada je išlo u vrtić?

znaš, da je dijete oduvijek ovakvo kakvo je sada u školi, to bi se najprije vidjelo u vrtiću i poradilo bi se na tome već u predškolskoj dobi...

to je dijete koje se veselilo školi...a onda odjednom totalni obrat...
pa ne može me nitko uvjeriti da je odgovornost samo na roditeljima...iako ovdje obiteljska situacija ima velik utjecaj na djetetove reakcije...

a dobar učitelj bi trebao pokazati bar malo razumijevanja za dijete i njegove poteškoće, a ne ga još omalovažavati...

lturkano
01.11.2007., 10:10
Ne može dijete voditi bitke s učiteljicama i odgajati ih. Apsurdno. Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.
Mislim da treba izdvojiti prvašiće od ostalih, ja sam isto imala neugodno iskustvo u prva 4 rzr., posljedica je bila smrtni strah od matematike i autoriteta (onog negativnog). Noću od straha povraćala i sl. Gore od toga je da sam dugo imala subjektivni osjećaj manje vrijednosti i strah od neuspjeha.
(bila odličan, ako je nekom bitno)

Sve je to nepotrebno. Kad dođu u više razrede ipak su zreliji, spremniji pa neka se tada pravilnije sučeljavaju sa ovakvim i onakvim nastavnicima.

I još nešto, jel čuo netko za individualni pristup? Oni koji ga ne uvažavaju pravdaju se da je posao zahtjevan, plaće male, bla, bla. Pa zaboga radiš posao koji ne voliš i još si za to potplaćen!?

I sad ćemo tvoju sudbu kletu i nesreću prenositi generacijama i drugima stvarati traume a još bi bilo dobro da smo ponizni i da te cijenimo?
Teško i kod male djece, kamoli kod odraslih

mislim da dijete od malena treba učiti da se brani i bori za sebe, to nije stvar gdje možeš reći da ćeš kasnije, može kasnije početi učiti čitati i pisati, ali ovo ne. mada se mi roditelji više brinemo oko čitanja i posanja a manje oko samopouzdanja, jer se tim baš nemožemo hvaliti kao da nam je dijete sa 4 god naučilo sva slova koja će i ovako i onako naučiti, nisam još vidjela nekog ko u 3 razredu osnovne ko nezna čitati, ali ih 95% nema samopouzdanja (negdje sam pročitala da djetetu ne treba graditi kuću, treba mu graditi samopouzdanje).i nemisim da se djete u prvom osnovne treba boriti samo za sebe ali ga treba gurati u tom smjeru. iz nekog razloga profesori uvijek odaberu najosjetljiviju djecu da ih maltretiraju. ( ne svi profesori, da se netko ne uvrijedi).

tarmiqua
01.11.2007., 11:01
[QUOTE=Zvrksa;11044763]tarmiqua, si ti pročitala prvi post u kojem piše kakvo je dijete bilo tijekom godina kada je išlo u vrtić?

jesam... hvala Bogu normalno je reagiralo na sve poticaje, sudjelovalo u igrama i dr. i to je ono što se u toj dobi od djece i očekuje...bio je dio skupine...

to je dijete koje se veselilo školi...a onda odjednom totalni obrat...

jer se u školi nešto od njega očekuje,ODGOVORNOST,RED I RAD... odgovornost je na njemu kao na jedinki... odgovoran je za svoje rezultate i postupke ...

pa ne može me nitko uvjeriti da je odgovornost samo na roditeljima...

a tko ga je trebao pripremiti za školu?????

ako i promatramo tako da nije dogovornost samo na roditeljima sigurno odgovornost nije SAMO ni u "učiteljici rospiji" ...
BITI RODITELJ NE ZNAČI POSLATI DIJETE U ŠKOLU I PUSTITI GA DA GA ODGAJA UČITELJICA...
a s takvom djecom se sve više susrećem....:flop:

Zvrksa
01.11.2007., 11:15
tarmiqua, na slučaj gledaš previše subjektivno...bar mi se tako čini

inače....ako nisi znala...djecu se odgovornosti uči od najmlađeg doba i u vrtiću...imaju razne zadatke, radi se s njima puno...i itekako odgovaraju za svoje postupke, no nikad se djetetu ne kaže da je glupo ako nešto ne razumije niti mu se kaže da je neuredno na osnovu crteža... ako se uoči da dijete nešto ne razumije, onda je valjda red pronaći način da mu se to drugačije objasni, ako je neuredno treba naći način kako ga potaknuti na urednost...znaš ono - pozitivni poticaji...sigurno si čula za to

a ulogu obitelji od malih nogu nitko ovdje ne negira, naravno da je stručnim osobama puno teže postići nešto kod djeteta, ako se isto to ne podržava kod kuće
ali opet, ja nigdje ovdje nisam pročitala da netko od članova obitelji ima negativan stav prema školi i obrazovanju općenito...ovdje se isključivo govori o pristupu učiteljice...i sorry, ali apsolutno ništa na ovom svijetu ne može opravdati vrijeđanje djece od strane stručnih osoba...ni godine staža, ni umor, ni zasićenost poslom, ni mala plaća, ni nekakvo eventualno podcjenjivanje društva...baš ništa to ne opravdava

tarmiqua
01.11.2007., 11:51
Zvrksa:
tarmiqua, na slučaj gledaš previše subjektivno...bar mi se tako čini

a kako bih trebala gledati ako imamo konkretan slučaj...

ovdje se isključivo govori o pristupu učiteljice...i sorry, ali apsolutno ništa na ovom svijetu ne može opravdati vrijeđanje djece od strane stručnih osoba...ni godine staža, ni umor, ni zasićenost poslom, ni mala plaća, ni nekakvo eventualno podcjenjivanje društva...baš ništa to ne opravdava

a jesam li ja igdje rekla da to opravdavam...

zvrksa, ako nisi znala, a mogla si to skuziti iz mojih postova, uopce ne raspravljam o uciteljici već o predstavljanju škole djetetu... svi smo se mi susretali s različitim i dobrim i lošim načinom predavanja, i bili glupi i tupi i neuredni i svakakvi...
i prezivjeli...

ali sigurno si čula za to...

kako učiteljicu očito neće promjeniti onda treba dijete senzibilizirati na nju...
a to mora odraditi obitelj... da dijete skuži da nisu svi divni u životu.. a ovo je njegov prvi susret...

jer ponavljam opet najlakse je uciteljicu nazvati rospijom a nista ne rijesiti...

extreme
01.11.2007., 12:40
BITI RODITELJ NE ZNAČI POSLATI DIJETE U ŠKOLU I PUSTITI GA DA GA ODGAJA UČITELJICA...
a s takvom djecom se sve više susrećem....:flop:

i ja...
sjećam se jednom da mi je mala bila u bolnici u školi gdje sam radila i da je plakala kako je doma dobila novu učiteljicu (2. razred) i da je ta nova neka ružna stara baba.
a ja ju pitam kako zna da je ona stara ružna baba kad ju još nije ni upoznala- a mala mi odgovori da joj je to MAMA rekla :eek: :eek: :eek:

mislim, koliko moraš biti glup da tako nešto kažeš djetetu????:ne zna:

Zvrksa
01.11.2007., 13:19
gle, tarmiqua, moj dojam je da ti subjektivno pišeš o ovoj temi, jer i sama imaš veze sa školstvo...
možda se varam, ali činjenica je da nisi objektivna

i samim time što stalno naglašavaš da treba sređivati situaciju kod kuće, osposobiti dijete za probleme, naučiti ga odgovornosti, a ne odmah zvati učiteljicu rospijom, prešutno opravdavaš njeno ponašanje

kao što sam već rekla, slažem se s tim da treba rješavati lošu situaciju kod kuće, očvrsnuti dijete, ali isto tako ističem da problematika ovdje nije samo u obitelji i djetetu, već i učiteljici i njenom pristupu tom djetetu...

i bilo bi ok da se ne skreće s njene odgovornosti i njenog neprihvatljivog ponašanja na radnom mjestu

putnica
01.11.2007., 13:27
molim da se tema ne ispolitizira

@goblena: dijete koje je i samo istraumatizirano sigurno trazi sredinu u kojoj ce se osjecati sigurno, a svaka daljnja agresija je za malisana koji ima takav background kao tvoj necak je trauma na n-tu potenciju, dozivljava ju jace nego ostala djeca.

djeca inace imaju svoju sliku svijeta u kojemu su ona centar, tek razvijaju osjecaj da su drustvena bica i da i ljudi oko njih imaju svoje svjetove, probleme, da se svijet ne vrti oko njih i njihovih djelovanja. u tom svjetlu povrijedjeno dijete sasvim sigurno osjeca da je upravo ono krivo za stanje u kojemu se nalazi otac, majka, obitelj; dapace, situacija u skoli ga ucvrscuje u tom misljenju. ja nigdje ne valjam

vrlo tuzno, ali ako to znamo djetetu cemo moci postepeno pomagati.

razgovor i vodstvo psihologa ja ispravna odluka, ali moram napomenuti da treba biti iskren i psihologu i ravnatelju, a ako je moguce i uciteljici predociti situaciju u kojoj se dijete nalazi. ne napadacki, nego kao zajednica koja ima jedan cilj, a to je pomoci tom djetetu.

uciteljici je vjerojatno pun kufer kritika, a ako joj date vise kredita, ukazete povjerenje, dat cete joj pozitivnu verifikaciju u kojoj ce se osjecati korisno i vjerujem da bi mogla okrenuti plocu i potruditi se oko maloga.

alexxx
01.11.2007., 13:44
jer će kad tad u životu opet doći u situaciju da ga netko maltretira i opet se neće snaći. ne treba rješavati probleme oko njega, već u njemu. u prvom osnovne?

u prvom osnovne, bar po mom mišljenju, djeca ne bi trebala učiti nositi se s konstantnom kritikom i omalovažavanjem od strane nazovi autoriteta. ako sam u krivu, najbolje da svi roditelji od najranije dobi vrijeđaju i omalovažavaju i kritiziraju dijete, da ne krene u školu nepripremljeno na to.
Prvo mora steći sigurnost, prihvaćanje, imati podršku i naučiti cijeniti sebe i druge.

s čim se ja u potpunosti slažem!!!

ali to se ne uči u školi već u roditeljskom domu...da, to se uči i u školi.
pa ne kreću djeca u školu kao formirane ličnosti, nego sa 6-7 godina.
i da, tamo bi trebali dobivati pozitivan feedback, a ne stalnu poruku "glup si i ne možeš ništa napraviti kako treba".
a tko ga je trebao pripremiti za školu?????iz toga što dijete nije bilo pripremljeno na konstantnu kritiku zaključuješ da nije bilo spremno za školu? ja nisam spremna na to da me netko sustavno kritizira i da nikad ne dobijem pozitivnu reakciju ni na što - a da ja tu ne mogu ništa, a imam 21 godinu.

naravno da je pogrešno prenositi na dijete vlastiti animozitet prema učiteljici i potkopavati njen autoritet od početka, ali ovdje se ne radi o tome!
dijete se veselilo školi, a sad stalno plače. ajmo sad reći da je to zato što ga roditelji nisu odgojili da zna zauzeti se za sebe. :rolleyes:
i svu onu djecu koja su ranije imala problema s tom učiteljicom su roditelji krivo odgojili, svi očekuju da će im škola odgojiti dijete. :rolleyes:

kad će učiteljica u penziju?
i dal stvarno, ali stvarno, nije moguće premjestiti dijete u drugu školu?

tarmiqua
01.11.2007., 14:33
kao što je i putnica rekla: pametnome dosta!

vorbore
01.11.2007., 18:37
Procitala sam sve postove jer nisam mogla prestati citati. Neki od vas su me zaprepastili koliko su zapjenili u obrani uciteljice koja se tako ponasa. Jedna moja prijateljica mi je ispricala kako joj je mali neki dan dosao doma iz skole i rekao:
"Mama, moras mi objasniti matematiku, znas uciteljica to ne moze, ona ima jako malu placu!" Trebaju li djeca slusati od uciteljice o visini njezine place ili o gradivu? Rad u prosveti je visoko zahtjevan - to ne treba objasnjavati (vani u tim zanimanjima imaju beneficirani radni staz - kao sto imaju npr. rudari - po mom misljenju potpuno opravdano) pa onaj tko to nije sposoban podnijeti pritisak to ne bi trebao ni raditi. Moj najstariji sin je imao uciteljicu koja ga nije od prvog dana podnosila, no nije bila onako agresivna kao uciteljica koja je razlog ovoj temi, samo joj nije bio drag, pa me je zvala u skolu za svakakve gluposti, npr. dozvolila je da djeca koja zavrse s pisanjem testa odu do kutka za citace koji je sama oformila i uzmu nesto za citati, a onda joj je smetalo sto moj sin to cini (kako je znao citati, pisati i zbrajati i oduzimati do 10, sve je zavrsavao u vrlo kratkom roku). Kad sam joj predlozila da mu da zadatke iz sljedeceg razreda, pa neka se oznoji, nisam dobila nikakvu reakciju nego se sve nastavilo po starom. Bilo je dana kad mi je plakao jer ga njegova uciteljica ne voli. No pred njim nisam sebi dozvolila da je kritiziram sve dok nije presao u vise razrede, jer se to isto ne smije raditi. Ipak cvrsto sam odlucila da moj najmladji sin nece ici kod nje u razred (a bas bi ga spalo). Moj najstariji je naravno to prezivio :rolleyes: , ali je izgubio interes i potrebu za dokazivanjem svojih sposobnosti - jer ih nije mogao dokazati toj uciteljici ni na koji nacin. Moj najmladji je ove godine krenuo u prvi razred (kod jedne druge uciteljice) koju vec obozavam jer mi je rekla: "Pa malo je nemiran kad zavrsi sa radom, ali ja mu onda dam dodatnu zadacu, dok radi miran je i sve radi brzo, uredno i tocno". Tako je radio i onaj prvi, ali za to nije dobijao pohvale. Tesko je biti objektivan, svi mi srecemo osobe koje u nama na prvi pogled izazivaju odbojnost, ali to se ne bi smjelo primjetiti u odnosu ucitelj-ucenik.
Ne radi se u skoli o tome da djeca prezive ucitelje.

lturkano
02.11.2007., 06:51
da se razumijemo, ti si skroz u pravu, naravno de je problem u učiteljici, ali kako pomoći djetetu koje nemože u drugu školu, a osuđeno je na baš ovakvu učiteljicu, da mu ne uništi samopouzdanje?

north wind
02.11.2007., 12:29

Što je tu "čudno"?:confused: Ima svakakvih učiteljica, kao i ljudi općenito, u raznim zanimanjima. Žena je opisala njezine osobine, a očito nije pogriješila, kad je i pedagoginja potvrdila da već "imaju probleme" s tom učiteljicom i njezinom kćerkom. Zašto bi pedagoginja lagala? Roditelji, nadalje, ne mogu "pripremiti" djecu na problematične učitelje a priori (pogotovo ne dijete koje nije dotad imalo nikakvo iskustvo sa školom i zaposlenicima škole), nego tek u iskustvu s njima, nažalost (na radost), djeca mogu steći tu "pripremu".

ako nisi znala, a mogla si to skuziti iz mojih postova, uopce ne raspravljam o uciteljici već o predstavljanju škole djetetu... svi smo se mi susretali s različitim i dobrim i lošim načinom predavanja, i bili glupi i tupi i neuredni i svakakvi...
i prezivjeli...

ali sigurno si čula za to...

Odgovor promašuje pitanje i temu, jer je upravo tema učiteljica (kao osoba) i njezin ne/ljudski odnos prema djetetu, a ne "predstavljanje škole", niti "način predavanja". Nema opravdanja za neljudski i nepedagoški odnos prema djeci. Ponašanje učiteljice je za svaku osudu. Školi treba priuštiti prosvjetnu inspekciju, a učiteljicu suspendirati ili umiroviti. Kada bi se takva ponašanja školskih djelatnika u svim školama u Hrvatskoj na vrijeme sankcionirala, imali bismo više sretne i uspješne djece. Isto vrijed i za problematična ponašanja djece prema drugoj djeci i učiteljima. Međutim, neprihvatljiva ponašanja nije dovoljno rješavati samo unutar škole kao institucije, nego bi bilo preporučljivo i druge društvene institucije te ponašanje njihovih djelatnika izvrgnuti nekakvom javnom nadzoru i kritici, kada bismo mi imali tako razvijeno društvo. No, upravo zato i nemamo jer se ovakva ponašanja itekako toleriraju, a djeca uče od odraslih, a ne obrnuto.

Priprema za školu i kućni odgoj je, s druge strane, druga tema koja se može posebno raspravljati. Škola i obitelj nisu jedine "odgojne" institucije, nego se modeli ponašanja uče i u drugim društvenim situacijama te od strane razno-raznih društvenih aktera i institucija, a ovi su, nažalost, u našem društvu porazni.:rolleyes:

putnica
02.11.2007., 14:13
Odgovor promašuje pitanje i temu, jer je upravo tema učiteljica (kao osoba) i njezin ne/ljudski odnos prema djetetu, a ne "predstavljanje škole", niti "način predavanja". Nema opravdanja za neljudski i nepedagoški odnos prema djeci.

tema je psihicko stanje djeteta koje je mozebitno prouzroceno drugim utjecajima i potencirano odnosom uciteljice.

Madame Hooch
02.11.2007., 19:18
da, ali i sama od sebe su iskočila podpitanja ;
- da li dijete naučeno na korištenje konflikta među roditeljima ne iskorištava situaciju za predočenje svojih problema onako kako njemu to paše
- da li dijete u čijem odrastanju tetke imaju značajan udio nije pod utjecajem njihovih predrasuda prema dotičnoj učiteljici
- da li roditelji koji pokazuju problematičan međusobni odnos nisu vlastitu agresiju pogrešno transferirali na pedagoga
- da li konfliktni roditelji ne koriste problematičnu pedagoginju kao izgovor
- ne pokušava li se, možda, majka i njena strana obitelji dodvoriti djetetu kroz "rješavanje problema" na štetu svih ostalih upletenih
:ne zna: :ne zna: :ne zna:
a isto se otvara i pitanje par puta ponovljeno :
- kako riješiti problem frustriranog i neadekvatnog učitelja/pedagoga u sredinama koje nemaju na dohvat ruke alternativno rješenje
...i, na kraju, ali ne i zanemarivo :
- tko je odgovoran za nadzor, tko je kriv za greške i kakav je mogući utjecaj roditelja na problematične situacije u osnovnom školstvu ? :confused:

lturkano
02.11.2007., 21:34
idemo zanemariti sve druge faktore, roditelje, tetke itd. uzmimo u obzir da to dijete ima idealne uvijete doma, da nema nikakvih drugih problema u životu, osim sa dotičnom profesoricom, koja ne skače po glavi svoj djeci nego samo nekima (bog zna zašto?), da dijete nema mogućnost ići u drugu školu, pa kako takvom djetetu pomoći da prevlada taj strah od škole, učiteljice ili čega već? učiteljici očito nema pomoći, ali kako spasiti dijete?

lturkano
02.11.2007., 21:42
i ja...
sjećam se jednom da mi je mala bila u bolnici u školi gdje sam radila i da je plakala kako je doma dobila novu učiteljicu (2. razred) i da je ta nova neka ružna stara baba.
a ja ju pitam kako zna da je ona stara ružna baba kad ju još nije ni upoznala- a mala mi odgovori da joj je to MAMA rekla :eek: :eek: :eek:

mislim, koliko moraš biti glup da tako nešto kažeš djetetu????:ne zna:

mislim da učiteljica sigurno neće imati psihičke probleme jer joj netko rekao da je ružna baba, ali dijete od 7 god. sigurno hoće ako mu učiteljica pred cijelim razredom kaže da je glupo, koliko glup za tako nešto moraš biti. ne, ne.... koliko moraš pokvarena osoba biti da koristiš autoritet koji imaš da nekog ovako omalovažavaš. mislim da neki učitelji upravo gaze djecu koja imaju nesređenu situaciju doma jer im je najlakše, starci su u svojim problemima, pa udri po njemu. Škola je odgojna ustanova, pa prema tome profesori bi trebali i odgajati. slažem se putnicom.

Madame Hooch
02.11.2007., 21:47
..., osim sa dotičnom profesoricom, koja ne skače po glavi svoj djeci nego samo nekima (bog zna zašto?), ...

dijete je u 1. osnovne - dakle : učiteljica nije profesorica nego "neka tamo stara grda baba sa pedagoškom i mizernih 30 godina staža, kčerkom koja je isto baba,...." a naša goblena, tek zanemariva tetka, sve to zna iz prve ruke :confused: jer je ta ista nju gnječila dok je ona bila mala a i rospijetina od kčerkice je vjerojatno tu negdje (valjda ju je ista cipelarila u školskom wc-u ili joj , oh grozote, otela onog generacijskog Jareda Letoa za kojim su sve cure žudile...) ...ma bljak ::: čim dulje sam upletena u ovu smiješnu diskusiju, to mi je više stereotipa poskakalo pred očima, a čim više pokušavate svi proglasiti tog malca žrtvom, to više mi se mališa čini ko rezistentni manipulator ...loše, jako loše , zar ne ? :ne zna:

Madame Hooch
02.11.2007., 21:55
mislim da učiteljica sigurno neće imati psihičke probleme jer joj netko rekao da je ružna baba, ali dijete od 7 god. sigurno hoće ako mu učiteljica pred cijelim razredom kaže da je glupo, koliko glup za tako nešto moraš biti. ne, ne.... koliko moraš pokvarena osoba biti da koristiš autoritet koji imaš da nekog ovako omalovažavaš. mislim da neki učitelji upravo gaze djecu koja imaju nesređenu situaciju doma jer im je najlakše, starci su u svojim problemima, pa udri po njemu. Škola je odgojna ustanova, pa prema tome profesori bi trebali i odgajati. slažem se putnicom.

halooo! nigdje se nije reklo da je dijete bilo kritizirano a kamoli vrijeđano pred cijelim razredom ...dijete je donjelo doma priču da je bilo kritizirano, roditelji koji imaju komunikacijske probleme otišli su u školu vrijeđati učiteljicu nakon što ih je mališa podboden od tetice koja dotičnu učiteljicu mrzi, napunio pričama kako ga se kinji, učiteljica ih nakon prvog okršaja izbjegava, školski pedagod se zove Poncije .....nijedno drugo dijete i ni jedan drugi roditelj nisu se pridružili napadima majčine strane obitelji tog djeteta ....to je ono što sam ja isčitala iz početnog i popratnog posta ...a vi ?

lturkano
02.11.2007., 22:06
ne volim kad se netko u razgovoru hvata za gluposti, nisam neuka znam da je učiteljica a ne profesorica, krivo sam napisala, ali mislim da nije niti kčerka nego kćerka . a ovog malca je najbolje izbaciti iz škole jer su sa 7 god. već kriminalci i delikventi,skaču profesorici po glavi, i najvjerojatnije će mali biti lopov i narkoman kad odraste, a tetu koja se brine za malog treba streljati jer od kud joj pravo da žali nećaka, starcima treba oduzeti dijete jer ga nisu odgojili, već ga takvog neodgojenog šalju u školu da ga drugi odgajaju, pedagoginji treba dati otkaz, a ni mi sa foruma nismo puno bolji, a učiteljici treba dignuti plaću jer je ona jedina normalna osoba u ovoj priči. da li ti ovakav scenarij odgovara? mislim da je ovdje tema dijete a ne profesorica, imaš temu o "jadnim profesorima" na "iza katedre" pa tamo možeš braniti pofesore, a ovdje pusti ljude koji žele pomoći malom.

putnica
02.11.2007., 22:12
- da li dijete naučeno na korištenje konflikta među roditeljima ne iskorištava situaciju za predočenje svojih problema onako kako njemu to paše
- da li dijete u čijem odrastanju tetke imaju značajan udio nije pod utjecajem njihovih predrasuda prema dotičnoj učiteljici
- da li roditelji koji pokazuju problematičan međusobni odnos nisu vlastitu agresiju pogrešno transferirali na pedagoga
- ne pokušava li se, možda, majka i njena strana obitelji dodvoriti djetetu kroz "rješavanje problema" na štetu svih ostalih upletenih
:ne zna: :ne zna: :ne zna:

s ovim se slazem

a isto se otvara i pitanje par puta ponovljeno :
- kako riješiti problem frustriranog i neadekvatnog učitelja/pedagoga u sredinama koje nemaju na dohvat ruke alternativno rješenje
...i, na kraju, ali ne i zanemarivo :
- tko je odgovoran za nadzor, tko je kriv za greške i kakav je mogući utjecaj roditelja na problematične situacije u osnovnom školstvu ? :confused:

ovo spada u offtopic i na podforum Drustvene znanosti. zato ne inzistiraj.

Madame Hooch
02.11.2007., 22:14
ne volim kad se netko u razgovoru hvata za gluposti, nisam neuka znam da je učiteljica a ne profesorica, krivo sam napisala, ali mislim da nije niti kčerka nego kćerka . a ovog malca je najbolje izbaciti iz škole jer su sa 7 god. već kriminalci i delikventi,skaču profesorici po glavi, i najvjerojatnije će mali biti lopov i narkoman kad odraste, a tetu koja se brine za malog treba streljati jer od kud joj pravo da žali nećaka, starcima treba oduzeti dijete jer ga nisu odgojili, već ga takvog neodgojenog šalju u školu da ga drugi odgajaju, pedagoginji treba dati otkaz, a ni mi sa foruma nismo puno bolji, a učiteljici treba dignuti plaću jer je ona jedina normalna osoba u ovoj priči. da li ti ovakav scenarij odgovara? mislim da je ovdje tema dijete a ne profesorica, imaš temu o "jadnim profesorima" na "iza katedre" pa tamo možeš braniti pofesore, a ovdje pusti ljude koji žele pomoći malom.
:) ne znam zašto si izostavila kritiku poglavlja u kojem se spominje da se nitko drugi, osim te jedne familije sa tim jednim djetetom "o kojem treba brinuti i kojem treba pomoći", nije pobunio protiv te rospijetine sa rospijetinom od kĆerke (ma kako irelevantno za nečiji učiteljski rad bilo to što o njihovoj djeci misle vršnjakinje) ?

lturkano
02.11.2007., 22:22
nije mi nikako jasno zašto svi profesori (neznam da li si ti profesorica) smatraju da napadom na jednog profesora napadaš sve, ako je ova konkretna profesorica kravetina, nisu svi. nemožeš mi reći da nema profesora koji se ponašaju kao svinje. ja sam imal iskustva sa super profesorima, učiteljima, ali i sa đubradi kakvih nema. pa i svakom zanimanju ima svakakvih ljudi. i zašto je uvijek opravdanje za lošeg profesora mala plaća, pa u ovoj državi nitko nije dobro plaćen (bar većina). pročitala sam negdje ranije kako si napisala da se prije profesora poštivalo, prije se poštivalo nekoga zbog toga što je, a danas kakav je. zašto odmah ako se dijete požali na profesora ispada neodgovorno, bezobrazno i lažljivo. idemo pretpostaviti da je to dijete u pravu, šta ti predlažeš da se napravi (ne možeš tvrditi da ovakva situacija nije moguća)? kako pomoći tom djetetu?

lturkano
02.11.2007., 22:27
koliko ja vidim na početku priče piše da je učiteljica rekla malom u razredu da je glup jer ne razumije! mislimda to učitelj nesmije reći pa makar dijete bilo glupo ko tava. ja neznam da li će moje dijete biti pametni ili glupo, ali svejedno nebi dozvolila da tko netko s njim razgovara.

Madame Hooch
02.11.2007., 22:35
sve što imam za reči je da je predmet pristrano prezentiran od strane više nego pristrane rođakinje (koja nije i svjedokinja) ...a nazivajući učitelje profesorima nećeš se nikome dodvoriti, a najmanje učiteljima ili profesorima :D

moj savjet - kreni čitati ispočetka :bicedobro:

lturkano
02.11.2007., 22:39
ti baš patiš od titula. ne radi se uopće o tome da li je proča istinita ili ne zanima šta bi ti predložila pod pretpostavkom da jeste?

zarana
02.11.2007., 22:44
ti baš patiš od titula. ne radi se uopće o tome da li je proča istinita ili ne zanima šta bi ti predložila pod pretpostavkom da jeste?

Ne vidiš li da ne zna, a niti ju zanima, vjerojatno dijete treba izbacit iz škole?
Nemoj se zamarat :)

lturkano
02.11.2007., 22:45
Ima n

a ja neznam ko treba čitati od početka. da se neka UČITELJICA žali na učenika ne vjerujem da bi te zanimala druga strana priče. zašto netko uopće želi biti učitelj, profesor ako su tako male plaće, a ta djeca s kojom rade tako odvratna, pa završiš medicinu, ekonomiju, pravo ili nešto drugo i riješen problem.

lturkano
02.11.2007., 22:50
Ne vidiš li da ne zna, a niti ju zanima, vjerojatno dijete treba izbacit iz škole?
Nemoj se zamarat :)

problem je u tome što se tako nešto može desiti bilo kome, pa i moje dijete će ići u školu. (nadam se da mu neće predavati madam hooch :lol: ).

Madame Hooch
02.11.2007., 22:58
problem je u tome što se tako nešto može desiti bilo kome, pa i moje dijete će ići u školu. (nadam se da mu neće predavati madam hooch :lol: ).

:D ostavi nadu za neku uzaludniju želju ...jer, u ovo gore možeš biti sigurna ...Madame Hooch ne rasipa svoje biserje samo tako :mig:

putnica
02.11.2007., 23:07
bez napadackih i nekonstruktivnih postova, molim

lturkano
02.11.2007., 23:12
da li vi ljudi kužite da ima pametnih, glupih i bezobraznih ljudi pa tako i djece, a bome i profesora (ili profesori nisu ljudi?). šta ako ne kuži odmah je propalitet? šta je netko jadan zato što mu dijete ima 2 umjesto 5. i nitko ne napada sve profesore, nego pojedince koji maltretiraju djecu. a nisu ni sva djeca divna. ali zar nitko nemože ponuditi rješenje za dijete koje je ok, a profesor ga maltretira? ili mislite da je takva situacija nemoguća?

putnica
02.11.2007., 23:20
da li vi ljudi kužite da ima pametnih, glupih i bezobraznih ljudi pa tako i djece, a bome i profesora (ili profesori nisu ljudi?). šta ako ne kuži odmah je propalitet? šta je netko jadan zato što mu dijete ima 2 umjesto 5. i nitko ne napada sve profesore, nego pojedince koji maltretiraju djecu. a nisu ni sva djeca divna. ali zar nitko nemože ponuditi rješenje za dijete koje je ok, a profesor ga maltretira? ili mislite da je takva situacija nemoguća?

znam za dva slucaja, niti jedan od njih se ne odnosi na moje dijete, gdje se zna da se profesori doslovno verbalno izivljavaju na djeci. u jednom slucaju to je recimo zakljucavanje djeteta u kabinet tijekom 45 minuta koliko traje sat, da mu ne smeta, vrijedjanje "glupane, idiote, svi ste vi nesposobnjakovici i neznalice", u drugom se ne sjecam konkretnih detalja, ali se radi o osobi s povijescu bolesti psihijatrije, crno na bijelo, a koja ima vezu visoko u ministarstvu, te je zasticena od otkaza.

losih pojedinaca ima i u prosvjeti i u crkvi i u policiji, medicini, name it. to su losi ljudi, ali od njih se ne mozemo izolirati.

goblena
03.11.2007., 00:26
Tko je rekao da medju roditeljima postoji konflikt? Ja sam napisala da mi je brat bolestan, da sogorica to tesko podnosi, da je i sama da rubu da psihicki oboli, a da objasnim, to je zato jer ima svoj posao koji je poprilicno zahtjevan i na kojemu ima problema nevezanih za obitelj, ima dijete i bolesnog supruga, zapocetu gradnju kuce, i jos neke druge svoje probleme, valjda ne moram izvlaciti ovdje i na kojem joj organu baka ima rak, a izgubila je svu ostalu podrsku u svemu tome koju je imala prije suprugove bolesti, i financijsku i moralnu. Mozda si ti superzena pa bi zvizdukajuci proletjela kroz takve stvari bez icije podrske bez da trepnes, no eto ona nije, i na rubu je zivaca (trenutno na bolovanju zbog reaktivnog stanja na suprugovu bolest) i vrlo iscrpljena, sto se itekako odrazava na totalnu atmosferu u kuci. Na dijete sigurno lose utjece i to sto je otac bezvoljan i u malo cemu sudjeluje i doprinosi - a nije se otac razbolio zato sto mu se tako sprdnulo i sto je htio praviti malo problema zeni i djetetu. Nisam napisala da se majka i otac djeteta kolju, niti da je dijete nauceno na konflikte, a jos manje da dijete to iskoristava. Nauci citati. Malo previse pretpostavljas.
Moj je utjecaj na to dijete bas jako velik. Prvo, vidi me oko 6 do 7 puta godisnje (zivimo prilicno udaljeni), a cuje me telefonom mozda jednom mjesecno, i tada obicno otrackavam s njim racunalne igrice i drugu dvojicu necaka. O mojim "predrasudama" prema uciteljici je cuo 0. Nisam njegovu uciteljicu ni spomenula pred njim. Znas, nisi ti bas jedina na svijetu koja ima koji gram mozga.
O ovom ne bih puno, osim da kazem da je sogorica isprva (nakon nastupnog govora uciteljice prvog dana skole) bila prilicno optimisticna sto se skole i uciteljice tice a skepticna prema mojim upozorenjima (nije kuzila na sto tocno uciteljica misli pod nekim stvarima koje je predstavila kao jako vazne). Laganini je promijenila misljenje nakon par tjedana djetetovog skolovanja. Inace, vidim da vise znas o odnosu mog brata i njegove supruge nego sto ja znam. Bravo, nisam znala da si vidovita. Jel naplacujes svoje vjestine?
Izgovor za sto? Za probleme koji su se pojavili kad se dijete naslo pod palicom te pedagoginje, a prije tih problema misteriozno nije bilo?
Majka nije moja strana obitelji, ako na mene mislis. A koja je to moguca steta koju bi mogli podnijeti ostalih upleteni?

goblena
03.11.2007., 00:37
a to da danas svaka polupismena kvočka koja se udala "nevina" u 6-om mjesecu trudnoče za lokalnog pijanca - misli da joj djecu "čuvaju" (o podučavanju nećemo, jer - gdi je tu mjerna jedinica ?)
Da se obazrem malo i na ovo, kad smo vec kod pretpostavljanja. Otkud tebi pravo da pretpostavljas da je netko o kome ne znas ama bas nista osim da je nezadovoljan uciteljicom svog djeteta automatski polupismena kvocka koja se trudna udala za lokalnog pijanca? Ako te bas zanima, lokalni pijanac u ovom slucaju je diplomirani ekonomist koji je prije svoje bolesti radio na vrlo zahtjevnom poslu, a polupismena kvocka je odustala od faksa na trecoj godini jer su joj roditelji koji su joj financirali studij oboje ostali bez posla (sto ces, nisu radili u prosvjeti gdje ti je posao garantiran jednom kad te zaposle ma kako radio, nego u privredi, u firmi koju je netko privatizirao zbog nekretnina a radnike otpustio), a kako njezin studij nije bilo moguce studirati uz rad (kao niti jedan studij na kojemu ima dosta vjezbi), odustala je do daljnjeg, do jednog lijepog dana koji vjerojatno nikad nece doci, i zaposlila se, nakon nekoliko godina rada se udala, a nakon nekoliko godina braka rodila to dijete. Toliko o polupismenim kvockama i lokalnim pijancima.

goblena
03.11.2007., 00:58
:) ne znam zašto si izostavila kritiku poglavlja u kojem se spominje da se nitko drugi, osim te jedne familije sa tim jednim djetetom "o kojem treba brinuti i kojem treba pomoći", nije pobunio protiv te rospijetine sa rospijetinom od kĆerke (ma kako irelevantno za nečiji učiteljski rad bilo to što o njihovoj djeci misle vršnjakinje) ?

Opet pretpostavljas.
Ovo se pretvara u roman, ali kad bas hoces.
Jos je nekoliko djece u razredu plakalo prvih tjedana nastave (dok moj necak jos nije poceo nepravedno cmizdriti - a gle cuda, u razredima mojih sinova nijedno dijete nije plakalo u skoli osim prvog dana, valjda su roditelji imali pametnijeg posla nego podgovarati djecu da placu da bi zavitlavali uciteljicu), ali je to u medjuvremenu prestalo, izgleda da su se djeca pomirila sa sudbinom, osim jedne djevojcice u razredu, koja isto ima vecih problema s prilagodjavanjem, ali sigurno je za to kriva njezina odnedavno pokojna mama, koja je sigurno u konfliktu s tatom pa dijete to iskoristava. To je dijete inace zbog reakcije na skolu poslano na procjenu psihologu je li uopce sposobno za skolu ili je treba ispisati i dati joj jos godinu dana vremena, ali je psiholog ustanovio da je sposobna za redovno skolovanje po standardnom programu.

Jos jedan dodatak romanu, glede toga tko je rospijetina i zasto. Lani su i gdja nepravedno kritizirana uciteljica i njezina kcer zavrsile sa svojim cetvrtim razredima. Kako su vremena donosenja gusaka i sunki gosponu vucitelu nazalost davno prosla, danas se na kraju cetvrtog razreda, bar po provinciji crnoj, skupljaju pare po razredu da se vucitelu kupi nekakav jadni i beskorisni poklon. Razred gdje uciteljicine kceri skupio je 1000 kuna i kupio za te pare grafiku jednog koliko-toliko renomiranog umjetnika. Kad joj je grafika urucena od strane djece, gdja kci je uvrijedjeno otvorila paljbu na djecu da kako su joj to mogli kupiti, sram ih bilo, zar ona za cetiri godine krvavog rada s njima nije zasluzila nesto bolje. Dio roditelja je posramljeno skupio pare da joj kupe jos nesto (sramotnu sliku je inace zadrzala) - ne znam sto su joj kupili, jer je mama od koje sam to cula bila u onoj izdajnickoj frakciji koja je uciteljicu poslala u rodni kraj i bila za to da se od nje trazi da vrati sliku.

Kod gdje majke sam u trecem ili cetvrtom osnovne isla na folklor kao slobodnu aktivnost. Sjecam da se gdja uredno drzala kao da joj se svi skupa gadimo, da se na nas ili izderavala ili nam se obracala hladno (sto mi je bila novost, s obzirom na normalnu uciteljicu na koju sam bila navikla), i da nam do kraja skolske godine nije popamtila imena (bilo nas je dvadesetak u grupi, a ona u to doba premlada zena da bi bila ishlapjela i nesposobna zapamtiti kako se zovu djeca koju gleda dvaput tjedno), nego nam se stalno obracala "ti u plavoj majici" i slicno. I pamtim je po tome sto se stalno izderavala u prolazu na djecu na skolskom hodniku. Nedavnih godina sam cula iskustva dvije mame cija su djeca isla k njoj u razred, i ta su iskustva bila negativna - djeca su cetiri godine trpjela neprijateljski i kritican stav. Eto, to su razlozi zasto sam se najezila kad sam cula da mi necak ide k njoj u skolu, a ona me nije nimalo razuvjerila.

goblena
03.11.2007., 01:12
halooo! nigdje se nije reklo da je dijete bilo kritizirano a kamoli vrijeđano pred cijelim razredom ...dijete je donjelo doma priču da je bilo kritizirano, roditelji koji imaju komunikacijske probleme otišli su u školu vrijeđati učiteljicu nakon što ih je mališa podboden od tetice koja dotičnu učiteljicu mrzi, napunio pričama kako ga se kinji, učiteljica ih nakon prvog okršaja izbjegava, školski pedagod se zove Poncije .....nijedno drugo dijete i ni jedan drugi roditelj nisu se pridružili napadima majčine strane obitelji tog djeteta ....to je ono što sam ja isčitala iz početnog i popratnog posta ...a vi ?

Nitko nije otisao vrijedjati uciteljicu. Opet pretpostavljas. Otislo se pitati uciteljicu vise puta, od prvog tjedna, sto to mali tocno ne radi dobro i kako bi trebalo raditi s njim da to bude dobro. Nisam znala da je to vrijedjanje. Inace, pred par postova si optuzivala da se roditelji ne idu u skolu informirati o djetetu, a sad odjednom idu vrijedjati.
Ovo da ja malog podbadam protiv uciteljice si mozes zagurati znas gdje. Mali me vidio jedan jedini put otkako je skola pocela, i to popodne koje sam provela s familijom sam ja lajala s njegovom mamom a on tukao nogomet s mojim sinovima. Mozda ga podbadam telepatski.
Ne, nitko nije rekao da je dijete kritizirano... hoces da ti koju novelicu napisem?
Mali je dosao popisan iz skole u utorak. Trazio je van pod satom da piski, dobio odgovor da za te stvari postoji mali odmor, ponovo zatrazio da ide na WC jer stvarno mora, dobio jezikovu juhu. Upisao se u hlace. Ako je uciteljica primijetila, nije nista rekla, nego ga je ostavila da sjedi mokar. Ako nije primijetila, uzimam joj to kao olakotnu okolnost.
Inace se zadnji put upisao kad je imao nekih 4 godine i mama mu nije uspjela dovoljno brzo skinuti skafander.

lturkano
03.11.2007., 12:13
nije mi jasno zašto ljudi koji žele žaliti profesore i takvu profesiju uopće dolaze i pišu na ovakvim temama. ja sam shvatila da se ovdje radi o pomoći djetetu a ne o obrani profesora. u ovoj temi nema ničega zbog čega bi se stvarali neki konflikti. a ovo u šta je prerasla ova tema je prestrašno, pogotovo onaj post o mamama kvočkama, tatama pijancima, nije mi jasno da netko može tako nešto odvratno napisati. nego da se mi vratimo na dijete, jer ako nastavim odgovarati na ove glupe izjave mogla bi dobiti ukor od tete putnice, jer mi se već sve teže suzdržavati. mislim da je jedino rješenje otići kod ravnateljice i s njom razgovarati, ali bi ja da sam na mjestu mame tražila da i dotična učiteljica bude prisutna.

*leona*
03.11.2007., 23:17
...Nema opravdanja za neljudski i nepedagoški odnos prema djeci. Ponašanje učiteljice je za svaku osudu. Školi treba priuštiti prosvjetnu inspekciju, a učiteljicu suspendirati ili umiroviti. Kada bi se takva ponašanja školskih djelatnika u svim školama u Hrvatskoj na vrijeme sankcionirala, imali bismo više sretne i uspješne djece. Isto vrijed i za problematična ponašanja djece prema drugoj djeci i učiteljima. Međutim, neprihvatljiva ponašanja nije dovoljno rješavati samo unutar škole kao institucije, nego bi bilo preporučljivo i druge društvene institucije te ponašanje njihovih djelatnika izvrgnuti nekakvom javnom nadzoru i kritici, kada bismo mi imali tako razvijeno društvo. No, upravo zato i nemamo jer se ovakva ponašanja itekako toleriraju, a djeca uče od odraslih, a ne obrnuto.

Priprema za školu i kućni odgoj je, s druge strane, druga tema koja se može posebno raspravljati. Škola i obitelj nisu jedine "odgojne" institucije, nego se modeli ponašanja uče i u drugim društvenim situacijama te od strane razno-raznih društvenih aktera i institucija, a ovi su, nažalost, u našem društvu porazni.:rolleyes:

Potpisujem! :top:

jasmine
05.11.2007., 09:43
evo da se i ja ukljucim u raspravu jer sam imala slican slucaj sa svojim klincem koji je krenuo u prvi razred.isao je u vrtic od godinu i devet mjeseci i nikad nije bilo problema sa prilagodbom a skolu je jedva cekao jer je znao da ce ici i puno njegovih prijatelja iz vrtica a i uciteljicu je dobio jako dobru,strogu ali mladu koja imas svoj odredjeni stil predavanja koji djeca i roditelji vole i postuju.prije skole smo jako puno pricali sa malenim i pripremali ga da zna da u skoli nije samo igra i da je skola obaveza i da se tamo ne vrti sve oko njega i da su sva djeca ravnoprevna.najveci naglasak smo stavili na pomoc i odnos prema drugoj djeci s posebnim potrebama i prema curicama i to je shvatio jer se tako odnosi prema njima i van skole.
i onda pocinje pizdarija,prvo su njega pocela tuci djeca iz vecih razreda na sto smo mi i uciteljica odmah reagirali da bi za neko kratko vrijeme on poceo tuci i cupati curice sto mi je van svake pameti i nerazumijem zasto to radi i onda su poceli problemi na nastavi,njemu je dosadno pa onda lupa s knjigama pa prdi s ustima pa se smije pa on nece citati sto uciteljica kaze vec ono sto on hoce pa ispravlja uciteljicu da to nije tako nego onako kako on kaze,svoj zadatak na satu napravi za par minuta i onda mu je dosadno i zeza ostale i tako jos hrpa drugih stvari.
znam da vas davim ali nemogu to napisati u par rijeci.
mi smo odmah poduzeli sve da to rijesimo,svaki dan smo u kontaktu sa uciteljicom,cesto se cujemo sa pedagogicom i otisli smo u zagreb u kukuljevicevu psihijatrijsku djeciju kliniku na timsku obradu,logoped,psiholog,psihijatar,neurolog i jos neko i uglavnom se ispostavilo da je mali jako pametan ali da ima lagani poremecaj paznje a psihijatrica je rekla

da se djeci daje tri mjeseca rok na prilagodbu na novu sredinu ali oni kao struka to razvuku na 6 mjeseci jer svako djete reagira drugacije,i da je normalno to kako se on ponasa jer tako izrazava svoj bunt na novonastalu situaciju i da neka djeca to izrazavaju tako da pocnu piskiti u gace neki se ukakaju i tako masa drugih situacija.
uglavnom da bi se pomoglo djetetu treba biti jeko dobra komunikacija izmedju roditelja i skole,uciteljice i onda je moguce rjesiti probleme samo treba odmah reagirati i treba znati da nemoze biti samo krivo djete kao ni uciteljica i tu treba naci naku ravnotezu.

lturkano
05.11.2007., 10:10
blago vama kad ste naletili na tako dobru učiteljicu koja je zainteresirana za pomoć djetetu.

jasmine
06.11.2007., 08:54
blago vama kad ste naletili na tako dobru učiteljicu koja je zainteresirana za pomoć djetetu.

je i ja to kazem,ja neznam sta bi napravila da mi je mali dobio uciteljicu koja terorizira djecu i koja ispoljava svoje frustracije na njima,jer kombinacija takve uciteljice i djeteta koje je imalo drugacije od ostalih je pogubna kombinacija.

Smart_bitch
06.11.2007., 15:54
Jadan dečko. :( Pitanje. Ako ne može promijeniti školu, može li promijeniti razred u kojem predaje druga učiteljica? Ili turnus? (ako to još postoji, škola u kojoj radi moja mama je upravo prešla na isključivo jutarnji, pa ne znam kako to sad stoji).

vanessa_92
07.11.2007., 14:06
neka roditelji naprave peticiju da smjene tu staru kravu....to može biti kasnije velika trauma za dijete.

Madame Hooch
07.11.2007., 17:43
koji roditelji ? :ne zna:
pa, protiv učiteljice se ne bune čak ni roditelji ovog spomenutog djeteta (a kamoli neki drugi), nego samo teta :rolleyes:

zar se danas ama baš sve rješava pobunama i peticijama i alarmantnim člancima u 24sata ? :confused:

Caroline
07.11.2007., 18:00
koji roditelji ? :ne zna:
pa, protiv učiteljice se ne bune čak ni roditelji ovog spomenutog djeteta (a kamoli neki drugi), nego samo teta :rolleyes:

zar se danas ama baš sve rješava pobunama i peticijama i alarmantnim člancima u 24sata ? :confused:

roditelji ovog spomenutog djeteta nisu forumasi :kava:

Madame Hooch
07.11.2007., 19:10
roditelji ovog spomenutog djeteta nisu forumasi :kava:
točno ! :s i zato najvjerojatnije i ne znaju da njihova rodica piše o njima i njihovim privatnim obiteljskim problemima pred hrpom nepoznatih anonimusa...:mad:

lturkano
07.11.2007., 21:49
ajme evo nje opet, nije mi jasno čije ti stajalište zastupaš? ili si samo kontraš? ono.... čisto da ubiješ normalan razgovor

jasmine
07.11.2007., 21:56
pa svi mi na forumu iznosimo dosta svojih privatnih stvari pred hrpom anonimusa,i netreba odmah skociti na te roditelje sto nisu forumasi,bar se ta teta pokusava pobrinuti da mu pomogne kad su roditelji u losoj situaciji.

lturkano
07.11.2007., 22:02
ja bih tetu samo pohvalila jer joj je stalo.

Madame Hooch
07.11.2007., 22:05
............................ jer joj je stalo.ili jer ona mrzi tu neku tamo učiteljicu koju zna još od pred 30-tak godina kad je ona krenula u školu :bicedobro:

klobuk
07.11.2007., 22:41
Da, mora da 30 godina jedva čeka priliku da se osveti svojoj staroj učiteljici za sve zlo koje joj je nanijela i sad nema pametnijeg posla nego izmišljati probleme da bi imala izgovor da to i učini.

Goblena, dečku je očito jako teško i svakako bi trebalo raditi na tome da mu se pomogne, što bi uključivalo razgovore s roditeljima i dječjim psihologom u svrhu vraćanja poljuljanog samopouzdanja i želje za učenjem (između ostalog).
Što se učiteljice tiče, mislim da bih, ne govoreći sinu ništa o tome, vrlo uporno, ako treba i svakoga dana, odlazila u školu razgovarati s učiteljicom ukoliko bih smatrala da je ikako naškodila mom djetetu. Pa da vidimo bi li prestala. Ukoliko ne bi, znala bih kome se mogu žaliti.
Netko je napisao da dijete treba naučiti da samo riješi poteškoće s kojima se susretne. Slažem se s time, no ne u trenutku kada dijete ima 7 godina i u nezavidnoj je situaciji i kod kuće, i u školi.

Ne vidim smisao u tome da na postavljena pitanja odgovaraju ljudi koji sumnjaju u njihovu istinitost.

mamasunce
08.11.2007., 14:44
Dijete moje najbolje prijateljice, curica imala je velikih problema kada je pretprošle godine krenula u prvi razred. Razlog = učiteljica. Dijete i cijelu obitelj poznajem već godinama i najbolji smo prijatelji. Sigurna sam da je tu isključivo bila odgovornost na učiteljici koja se nije znala postaviti prema jednoj sramežljivoj i plahoj djevojčici, jer VIKANJE je samo stvaralo kontraefekt. Njena mama je stalno bila u školi, razgovarala s dotičnom učiteljicom, razgovarala s ravnateljicom. Vrlo slična situacija kao ova goblene. Ona nije bila jedino djete šikanirano, bila je tu i još jedna djevojčica, a razred je bio mali, samo njih 8. Sve skupa se završilo tako da se ta druga djevojčica ispisala iz te škola i upisala drugi razred u drugu školu i djete se fizički i psihički preporodilo. A djevojčica moje prijateljice se s vremenom prilagodila i ''naučila'' iako se moram reći i učiteljica malo potrudila i sada su ajmo reći na nekoj normali, manje više. Ali bilo je strašnih ispada. To što su njih dvije (mama i dijete) prošle, to ne bi poželjela ni jednom djetetu i roditelju, tolike traume. Žao mi je svakog djeteta kojemu početak školovanja, nečeg što će ga obilježiti i odrediti kao osobu cijeli život započne na takav način, sramota.

chateauxdeif
08.11.2007., 20:16
mislim da sam dosta pažljivo pročitala cijeli post i željela bih dati svoje mišljenje.
radila sam u nekoliko osnovnih škola, jer strani jezik kreće već jako rano, imala sam priliku vidjeti raznih ponašanja učenika, učitelja, profesora, ravnatelja, pedagoga, defektologa i roditelja.

činjenica jest da djeca koja danas idu u školu nisu onakova djeca kakova su bila pred 25 godina. večina ih je slobodnija u ponašanju, učitelj/ica nije više apsolutno nikakav autoritet, poštivanje drugog uglavnom je svedeno na rijetke slučajeve - jednom rječju - puno toga se promijenilo.

ni učiteljice nisu više kao nekada. neke su ostarile i nemaju više onu toleranciju koja je potrebna za taj posao, neke ne mare za učenike jer ih doma čekaju obiteljske obveze koje su im prioritetnije, neke rade tek toliko da dobiju plaću, jer su iz nekih razloga isfrustrirane svojim poslom ili plaćom.
isto se odnosi i na profesore, ravnatelje, pedagoge i defektologe.

ali sva sreća postoje učenici koji čovjeku osunčaju tmuran dan, postoje učitelji koji učenicima žele pomoći, postoje pedagozi koji znaju o čemu govore i defektolozi koji poznaju svoju struku. a i ravnatelj škole je sretniji.
u ovako skladnoj zajednici i roditelji su zadovoljni i bezbrižno mogu svoju djecu prepustiti tom timu.

međutim rijetki su takovi trenuci. vjerujte mi.
zgranuta sam bila ponašanjem nekih mojih kolega - budala, glupane, majmune za njih je bilo najnormalnije "tituliranje" učenika.
zgranuta sam bila i ponašanjem nekih učenika - jebi se, fuck you....... (ovo je dovoljno)

jedino što se moglo napraviti jest izvjestiti ravnatelja o apsolutno nedopustivom ponašanju učitelja/profesora
i izvjestiti pedagoga o nedoličnom ponašanju učenika.
ali kakova korist od toga!?
profesor prostak, gleda vas i ravnatelja u oči i kaže da to nije istina (učenici nisu pozvani kao "svjedoci") da bi kasnije u zbornici svojim kompama rekao da vam treba muško itd. pa da onda ne biste vodili brigu o njegovom rječniku!

učenik kojeg ste zbog prostačenja u razredu poslali pedagogu, vraća se nakon 15 minuta ozarenog lica, jer je pedagogu obećao da to neće više govoriti i za to je dobio bombon?!

zapravo imate osjećaj da se pretvarate u don quijota koji juriša na vjetrenjače.
nitko nikoga ne poštuje, nitko nikome ne vjeruje i nikoga nije briga za nikoga osim za samoga sebe da glavu uspije održati nad vodom.
tu jasno stradaju oni koji su pristojni, korektni, možda malo osjetljiviji.
kao i u svakom drugom segmentu života.
učenici djeluju na učitelje a učitelji na djecu. budimo zahvalni Bogu ako je djelovanje pozitivnog naboja.

nekada davno (doba socijalizma) učiteljica mog sina u 1. razredu pitala je:
-tko od vas ide na vjeronauk? javilo ih se 8 među njima i moj sin.
-dobro, onda ćete mi vi reći da li kiša pada iz oblaka ili ju šalje Bog?-nastavi.
-ti (pritom pokaže na mog sina) ćeš nam reći što je tvoj tata kazao.
njegov tata, vjernik, nuklearni fizičar bio je trn u oku jedne mlade učiteljice odrasle u UDBAškoj obitelji.
tate nije bilo doma, pa smo sin i ja to izdefinirali ovako:
-kiša pada iz oblaka, ali kako mi vjerujemo da je sve stvorio Bog, pa tako i uvjete za oblak, kišu ipak šalje Bog.

i kada prvašić iznese naučeno objašnjenje, učiteljica postavi pitanje:
-ja kažem da to nije tako.
a kome biste vi djeco vjerovali. meni ili tati?

i više od dvije trećine ručica diglo se kad je tata bio stavljen na glasanje.
bila je to mlada učiteljica.

ona je ostala i dalje raditi u toj školi, ali moj sin je već za dva dana prešao u drugo odjeljenje. tražili smo kod pedagoga suočenje sa učiteljicom u prisustvu ravnatelja.

borite se za svoju djecu, borite se za djecu vaših najdražih, jer ako vi to ne učinite nitko drugi neće. borite se argumentima koje imate. maknite dijete iz sredine u kojoj ga vrijeđaju i omalovažavaju. roditelj ima silnu moć. samo treba poznavati svoja prava i ići do kraja. to je rješenje.
a "grozna učiteljica" nije od jučer takova.
da je mogla biti drugačija vjerojatno bi i bila.

goblena
15.02.2008., 10:22
Da apdejtiram malo ovo, da oni koji su pratili raspravu cuju kako se stvar razvija dalje.

Psihologu se nazalost nije islo. Bilo je jos par razgovora s uciteljicom i s pedagoginjom, puno razgovora s djetetom. Oceva bolest (depresija) je vec koji mjesec u dosta dobroj fazi, tako da je doma dosta dobra atmosfera.
Mali je postupno prorijedio plakanje i konacno prestao. Ponovo je plakao pri odlasku u skolu nekoliko dana na pocetku drugog polugodista i onda prestao.
S njim se doma puno radi i naviklo ga se na redovan rad i ucenje, jos uvijek nijednom nije zaboravio zadacu, davno se prestao opirati zadacama. Razvio je upravo neprirodnu urednost, rukopis mu je fantastican, crtezi precizni, nigdje nista preko crte, biljeznice bez ijedne flekice itd - malo koja odrasla osoba bi to mogla tako izvesti. S pocetkom drugog polugodista su pocele i brojcane ocjene. Napisala sam na pocetku da je klikeras, i matematicke i jezicne vjestine su mu daleko iznad prosjeka, i to se sada vidi - iz matematike, hrvatskog, prirode, engleskog ima iskljucivo petice. Jedini sluzbeni ispit iz matematike do sada rijesio je 100%, sve ostale provjere znanja 100%. Uglavnom, sve sto je egzaktno mjerljivo je za 5, i on se tim peticama jako raduje. Nakon prve petice je dotrcao kuci urlajuci jos s ulice da je dobio pet :cerek:. Medjutim, iz likovnog, glazbenog i tjelesnog, predmeta gdje nema egzaktnih mjerenja, dobiva trice, i to ga rastuzuje i demotivira. Meni je to opet neobicno - recimo, uciteljica mog mladjeg sina je objasnila na jednom roditeljskom da je u nizim razredima nesluzbena politika (ne znam odnosi li se to samo na njihovu skolu ili opcenito) da se u kulturama i vjeronauku ucenicima ne daje niza ocjena od 3 (ima li ovdje koja uciteljica razredne nastave koja bi to potvrdila ili opovrgla?). On ima sasvim normalne sposobnosti u svim tim podrucjima, a na nastavi se po izjavi uciteljice dobro ponasa i suradjuje... a ispada da, ako imam tocnu informaciju, on dobiva najnizu "dopustenu" mogucu ocjenu iz tih predmeta.

Inace su ocjene u razredu opcenito navodno dosta niske.

Mali ide i na dodatni engleski privatno u maloj skupini djece i odusevljen je. (Tu uciteljicu takodjer poznajem - vedra, nasmijana, ljubazna osoba.)

Roditelji su uglavnom rezignirani oko svega toga. Inzistiraju da on obavi sve svoje zadatke ulazuci maksimum sposobnosti i rada, i vise-manje cekaju vise razrede skole... meni ga je zao, jer je sve moglo biti posve drukcije za njega da ima drukciju uciteljicu. I sad mi je stvarno jasno koliko su srece imali moji sinovi s pocetkom skolovanja.

shtefy
15.02.2008., 12:34
Zaista bih željela i ja nešto reći...

Ja nisam prosvjetar, ali ih imam nekoliko u obitelji. I (bez obzira na obiteljske veze) neki od njih su stvarno normalni, strpljivi ljudi kojima nije teško djecu ni kući pozvati da im pomognu ili pokažu nešto (matematika!), a ima ih tvrdih, teških, vječito nadrkanih zbog svega i svačega, pa tako i zbog plaća. Temu o jadnim prosvjetarskim plaćama ne pušim jer im ja svima izrađujem porezne prijave. OK, to su ljudi sa dosta godina staža, ali za 20-ak sati rada tjedno, solidan godišnji, povremena besplatna putovanja i hrpu darova koje (ne svi, ali većina, naročito u nižim razredima OŠ) dobiju, mislim da su im plaće sasvim pristojne. Naročito kada se usporede sa nekim drugim zahtjevnim strukama sa full radnim vremenom (ili preko toga). Uostalom, većina u lijepoj našoj puši na plaćama, pa neka se solidariziraju. Ja ne smatram da će moje djete više i bolje naučiti od friško natapirane i nafrizirane učiteljice u kostimiću i sa prstenjem na prstićima...

Što se tiče ugleda profesije u društvu, svatko treba sam graditi svoj ugled. Budi čovjek i ljudi će te poštivati i cijeniti. Ali ako mi se netko unaprijed postavi s onim: Ja sam to i to, i zaslužujem poštovanje; mogu mu se samo nasmijati u facu. Svatko tako zaslužuje poštovanje, i prosvjetari, i liječnici, i automehaničari, i blagajnice, i čistači ulica... svatko tko svoj posao obavlja dobro i s voljom. A jadni smo mi ako našoj djeci želimo poslati poruku da je novac mjerilo ugleda i poštovanja.

Ono što me posebno smeta kod prosvjetara su pokloni. Ne znam kako ću to preživjeti kad mi klinka krene u školu, ali to silno davanje i kupovanje poklona "dragoj učiteljici" je stvarno prestrašno! Skupo cvijeće, zlatnina, skupi satovi... Pa ti ljudi to rade za plaću! A roditelji i klinci kao da se takmiče tko će kupiti skuplji poklon (i bolje se uvući u guzicu)... Ponekad neka sitnica kao znak pažnje je OK, ali zlatnina? Je li netko ikad kupio zlatnu narukvicu prodavačici na kiosku gdje ujutro kupi novine, zato jer je eto uvijek ljubazna i nasmijana?

Ima divnih prosvjetnih radnika i mislim (srećom) da su u većini. Ali činjenica je da zaista ima i matorih (i mladih) rospijetina, i kada djete naleti na takvu, onda mu treba pomoći i dati mu podršku. Jer čemu onda roditelji, ako nisu tu da zaštite svoju djecu od nepravde od koje se ne mogu sami braniti.

ANUŠKA
15.02.2008., 22:35
E, pa ja imam dijete u prvom razredu , probleme s učiteljicom i još sam uz to prosvjetni radnik . Dakle , razumijem iz prve ruke učitelje i profesore , djecu i roditelje. I to mi sada ništa ne pomaže. Moje dijete je dobro , pametno i mirno. Voli školu , poštiva učitelje , rado se duži sa ostalom djecom. Po mom mišljenju , sasvim solidno odrađuje prvi razred.
Ali , njegova učiteljica je UŽASNA. Redovito kasni na nastavu , za vrijeme odmora odlazi pušiti i kasni na slijedeći sat , djeluje nezainteresirano za rad i djecu. Navodno je prije 20-tak godina bila super učiteljica , no ti dani su davno iza nje. Drugi roditelji mi kažu da nisu iz njenih usta čuli jednu lijepu riječ o svom djetetu. Tako nisam ni ja . Za mog sina ne može reći da je divlji , jer nije, pa onda kaže da je usporen ,pasivan , nedovoljno borben , da ne "grize" za ocjenu. Meni redovito , s gadljivim izrazom na licu , kaže na informacijama da se vidi da je to dijete kojem roditelji rade , pa je valjda zapušten , štojaznam. O djetetu govori s izrazitom antipatijom. Na jednom , jedinom roditeljskom koji je trajao 10-tak minuta je uspjela izvaliti da su djeca takva da trebaju dobiti više po zubima. Djeca koja su po njenom mišljenju "prevršila svaku mjeru" stoje u kutu.
Ja sam bila kod pedagogica na razgovoru i od toga ništa. Mislim da se prorijedilo stajanje u kutu , ako se ne varam. I dosta drugih mama je nezadovoljno . Što napraviti?

cinober
15.02.2008., 22:57
nazalost mogu se priključiti ali ne po pozitivnim iskustvima.sin ima učiteljicu koja je strah i trepet, s druge strane i on je strah i trepet, tako da ga je naučila redu radu. makar nije izgledalo tako na početku ,ispalo je (još ispada) ok.
ali kćer ima stvarno slučaj za sebe, nezainteresirana, nerazgovijetna, tiha, podmukla, čudna. primjera radi, veli djeci : nacrtajte kocku, kvadar, i kuglu u bilježnicu. neko dijete: jel u bilježnicu iz matematike? učiteljica : ne, u bilježnicu iz hrvatskog. sljedeći dan je 90 posto djece došlo sa zadatkom nacrtanim u bilježnicu iz hrv. takvih primjera ima mnogo. poanta mog posta je da je malo normalnih učitelja/ica, i da mi kao roditelji imamo obavezu (nažalost) prema djeci odraditi i učiteljski dio. bez obzira na neka čak morbidna iskustva nikad ne govorim loše o učiteljicama, a znanje im predstavljam kao budući kruh. nije mi teško pomagati djeci, ali nisam ni sanjala da ću morati biti toliko uključena u zbivanja, školske radove a o zadačama da ni ne govorim.

Shady lady
15.02.2008., 23:36
ja sam imala istu takvu učiteljicu u 1. i 2. razredu osnovne: nonstop se derala, za krivi odgovor je slala u kut/van, ako nismo imali zadaće zvala je roditelje, imali smo zadaće tolko puno, kolko nisam imala u srednjoj( sad sam na faxu), ali je to meni pomoglo......naučilo me disciplini i radu.........i ja sam isto onda plakala i govorila da mrzim školu :ne zna: i svi roditelji su se pobunili, a kad je ičiteljica otišla plakali su za njom :ne zna:

Zvrksa
16.02.2008., 08:21
Ono što me posebno smeta kod prosvjetara su pokloni. Ne znam kako ću to preživjeti kad mi klinka krene u školu, ali to silno davanje i kupovanje poklona "dragoj učiteljici" je stvarno prestrašno! Skupo cvijeće, zlatnina, skupi satovi... Pa ti ljudi to rade za plaću! A roditelji i klinci kao da se takmiče tko će kupiti skuplji poklon (i bolje se uvući u guzicu)... Ponekad neka sitnica kao znak pažnje je OK, ali zlatnina?

moram na ovo odgovoriti...iako uopće nije vezano uz temu
to što roditelji poklanjaju, to je njihov odabir, nitko ih to ne traži... a ako je učiteljica "čovjek", neće joj mjerilo odnosa s djetetom biti poklon (a pogotovo ne vrijednost poklona)
ako "nije čovjek", takvoj ne bih apsolutno ništa poklonila

shtefy
16.02.2008., 12:15
moram na ovo odgovoriti...iako uopće nije vezano uz temu
to što roditelji poklanjaju, to je njihov odabir, nitko ih to ne traži... a ako je učiteljica "čovjek", neće joj mjerilo odnosa s djetetom biti poklon (a pogotovo ne vrijednost poklona)
ako "nije čovjek", takvoj ne bih apsolutno ništa poklonila

Čisto teoretski gledano, ti si apsolutno u pravu. Samo što stvari rijetko tako funkcioniraju... :ne zna:

Prvo, većina roditelja će, bez obzira na protivljenje i principe, ipak pristati na "darivanje" štovane prosvjetake jer će se bojati nekih ev. posljedica i osveta za svoje djete. Jer one majke koje su obično začetnice rituala darivanja su obično i najbrže u tračevima, osudi i sl. A lako je tjerati princip dok se ne bojiš da će se koplja slomiti na tvom djetetu.

Drugo, ako je bilo tko iz bilo koje struke "čovjek", onda uopće neće ni prihvatiti takve poklone, svjestan da je to zapravo vrlo nemoralno.

Na žalost, ne živimo ni u savršenom, a još manje moralnom ili principijelnom svijetu. I nažalost, ponekad moramo i pokleknuti jer se bojim osvete jačih prema našim najdražima.

A to je ono što me max. jebe... :ne zna:

ANUŠKA
16.02.2008., 15:26
ja sam imala istu takvu učiteljicu u 1. i 2. razredu osnovne: nonstop se derala, za krivi odgovor je slala u kut/van, ako nismo imali zadaće zvala je roditelje, imali smo zadaće tolko puno, kolko nisam imala u srednjoj( sad sam na faxu), ali je to meni pomoglo......naučilo me disciplini i radu.........i ja sam isto onda plakala i govorila da mrzim školu :ne zna: i svi roditelji su se pobunili, a kad je ičiteljica otišla plakali su za njom :ne zna:

Tvoja učiteljica je , unatoč deranju koje ne smatram opravdanim , vjerojatno puno davala i puno tražila. To je stari sistem , koji ne uvažava dijete kao ličnost i partnera u odgoju i učenju , ali daje rezultate na području znanja. Pa , barem nešto od toga vrijedi . Učiteljica od mog djeteta ne daje puno , ne traži puno , ne poštuje i ne voli djecu , ne uspijeva održati red u razredu i kad joj prekipi urla i stavlja djecu u kut. O tome se radi.

ANUŠKA
16.02.2008., 15:28
A što se poklona tiče , ja bi joj nešto i donijela - da zasluži .

Madame Hooch
17.02.2008., 12:33
Da apdejtiram malo ovo, da oni koji su pratili raspravu cuju kako se stvar razvija dalje.

Psihologu se nazalost nije islo. Bilo je jos par razgovora s uciteljicom i s pedagoginjom, puno razgovora s djetetom. Oceva bolest (depresija) je vec koji mjesec u dosta dobroj fazi, tako da je doma dosta dobra atmosfera.
Mali je postupno prorijedio plakanje i konacno prestao. Ponovo je plakao pri odlasku u skolu nekoliko dana na pocetku drugog polugodista i onda prestao.
S njim se doma puno radi i naviklo ga se na redovan rad i ucenje, jos uvijek nijednom nije zaboravio zadacu, davno se prestao opirati zadacama. Razvio je upravo neprirodnu urednost, rukopis mu je fantastican, crtezi precizni, nigdje nista preko crte, biljeznice bez ijedne flekice itd - malo koja odrasla osoba bi to mogla tako izvesti. S pocetkom drugog polugodista su pocele i brojcane ocjene. Napisala sam na pocetku da je klikeras, i matematicke i jezicne vjestine su mu daleko iznad prosjeka, i to se sada vidi - iz matematike, hrvatskog, prirode, engleskog ima iskljucivo petice. Jedini sluzbeni ispit iz matematike do sada rijesio je 100%, sve ostale provjere znanja 100%. Uglavnom, sve sto je egzaktno mjerljivo je za 5, i on se tim peticama jako raduje. Nakon prve petice je dotrcao kuci urlajuci jos s ulice da je dobio pet :cerek:. Medjutim, iz likovnog, glazbenog i tjelesnog, predmeta gdje nema egzaktnih mjerenja, dobiva trice, i to ga rastuzuje i demotivira. Meni je to opet neobicno - recimo, uciteljica mog mladjeg sina je objasnila na jednom roditeljskom da je u nizim razredima nesluzbena politika (ne znam odnosi li se to samo na njihovu skolu ili opcenito) da se u kulturama i vjeronauku ucenicima ne daje niza ocjena od 3 (ima li ovdje koja uciteljica razredne nastave koja bi to potvrdila ili opovrgla?). On ima sasvim normalne sposobnosti u svim tim podrucjima, a na nastavi se po izjavi uciteljice dobro ponasa i suradjuje... a ispada da, ako imam tocnu informaciju, on dobiva najnizu "dopustenu" mogucu ocjenu iz tih predmeta.

Inace su ocjene u razredu opcenito navodno dosta niske.

Mali ide i na dodatni engleski privatno u maloj skupini djece i odusevljen je. (Tu uciteljicu takodjer poznajem - vedra, nasmijana, ljubazna osoba.)

Roditelji su uglavnom rezignirani oko svega toga. Inzistiraju da on obavi sve svoje zadatke ulazuci maksimum sposobnosti i rada, i vise-manje cekaju vise razrede skole... meni ga je zao, jer je sve moglo biti posve drukcije za njega da ima drukciju uciteljicu. I sad mi je stvarno jasno koliko su srece imali moji sinovi s pocetkom skolovanja.

sve napisano uz posebni naglasak na zadnji pasus ;

- dakle, nakon odrađenog polugodišta - ti priznaješ da je dijete napredovalo;
...nikako ne možeš dokazati da bi se to isto dogodilo da mu se popuštalo i da je imao nekog drugog učitelja i drugu učiteljicu , čija sklonost da mu se progleda kroz prste ne bi urodila nikakvim plodom, nego samo provlačenjem kroz statistike (što je samo po sebi loše jer nitko od nas nije sarma - neki smo meso a neki zelje , a bitno je biti dobro meso i dobro zelje, a ne prosječna sarma)
- zamisli se kako bi to dijete bilo odbačeno od okoline (vršnjaka) da je stalno bilo prisutno popuštanje od strane učitelja (djeca su OKRUTNA u svojoj ISKRENOSTI)
- i na ovo zadnje - tebi je i dalje žao djeteta, a valjda ti i treba biti - jer iz napisanog, svu odgovornost za njegov razvoj u ovom ili onom smjeru i dalje snose njegovi roditelji koji su previše zabavljeni sami sobom i svojim problemima, koji tebi dragoj teti baš i ne dozvoljavaju previše miješanja u njihove odluke, a tebe to boli jer : ? :ceka:
- zamisli se - da nije bilo te i takve učiteljice, te i takve škole koja je stala uz nju ...bi li to dijete krenulo i korak (a ovo iz izvještaja je puuuno koraka) naprijed ? ili bi samo jedna tamo teta bila super sretna jer je na uštrb jedne male osobe mogla reči "aha, trebali ste mene slušati!" ...

goblena
18.02.2008., 07:00

O, da. Napredovao je moj necak. U mirenju sa sudbinom. I stekao je sstrasno korisnu vjestinu savrseno urednog rukopisa. To ce mu u zivotu sigurno jako pomoci, kao i stav da neugodne okolnosti oko sebe ne moze promijeniti i da je posve u redu da se osoba mocnija od njega ponasa odurno.

...nikako ne možeš dokazati da bi se to isto dogodilo da mu se popuštalo i da je imao nekog drugog učitelja i drugu učiteljicu , čija sklonost da mu se progleda kroz prste ne bi urodila nikakvim plodom, nego samo provlačenjem kroz statistike (što je samo po sebi loše jer nitko od nas nije sarma - neki smo meso a neki zelje , a bitno je biti dobro meso i dobro zelje, a ne prosječna sarma)
Da mu se popustalo u cemu? On je bio spreman za skolu i itekako voljan uciti i raditi. Pa radovao se skoli, za boga miloga, i zapazila ga je i pedagoginja na razgovoru kao otvoreno, inteligentno, artikulirano dijete. Ono za sto nije bio spreman bile su stalne kritike i ponizavanje i odsutnost pozitivnog poticaja. Odbijanje odlaska u skolu, plac i nevoljkost za pisanje zadaca javili su se nakon par tjedana skole kao reakcija na stav uciteljice.
Znas, imam i ja dvoje djece s kojima sam prosla polazak u skolu, i jedna je stvar navikavati dijete na redovan rad, sto ne ide uvijek glatko, a druga je stvar lomiti mu volju i veselje.
- zamisli se kako bi to dijete bilo odbačeno od okoline (vršnjaka) da je stalno bilo prisutno popuštanje od strane učitelja (djeca su OKRUTNA u svojoj ISKRENOSTI)
Ovome cemu je izlozen moj necak izlozen je citav njegov razred, neki se s tim nose bolje a neki losije, pa se zaista o bilo kakvom popustanju ne moze govoriti, niti je itko to trazio za pojedinacno dijete. Nemam volje pisati vise o tome jer smisla nema, promijeniti se nece ama bas nista.
- i na ovo zadnje - tebi je i dalje žao djeteta, a valjda ti i treba biti - jer iz napisanog, svu odgovornost za njegov razvoj u ovom ili onom smjeru i dalje snose njegovi roditelji koji su previše zabavljeni sami sobom i svojim problemima, koji tebi dragoj teti baš i ne dozvoljavaju previše miješanja u njihove odluke, a tebe to boli jer : ? :ceka:
Opet tvoja telepatija o njegovim roditeljima. Kad vec nisu lokalni pijanac i polupismena guska, onda ga sigurno bar zanemaruju i sjede razglabajuci medjusobno i sa susjedima o svom braku. Na tvoju zalost, to nije tako, oni se unatoc svojim problemima bave svojim sinom jako puno od trenutka kad se rodio pa do danas, a ja opet nemam vise volje pisati o tome, pa eto, draga Hooch, imas moje dopustenje vjerovati da se moj brat pijanac i moja sogorica guska po cijele dane svadjaju a dijete ni ne pogledaju kad ne treba otrackavati uciteljicu. Jesi sad sretna? Blago tebi, ne treba ti puno za srecu.

Sto se mog mijesanja tice, uglavnom je to u formi toga da mi zazvoni telefon, ja vidi cuda dignem slusalicu, a s druge strane je moja sogorica ili moj brat koji zovu da olaksaju dusu u vezi skole i djetetovih iskustava u skoli. Cesto govore o tome kako se osjecaju kao posljednji gadovi sto ne mogu uciniti nista osim da djetetu u biti kazu da od sebe mora davati maksimum, a ako nikakve nagrade za to nema, onda nema i gotovo, sto sad, dok ce za svaku i najmanju greskicu uredno biti opaljen po prstima i toga mora biti svjestan. Malo opaka lekcija za sedmogodisnjaka. Kazu da psihologu isli nisu upravo zbog toga sto smatraju da psiholog ne moze promijeniti izvor djetetovih teskoca, a dijete se ipak nekako uspijeva nositi s njima i bez psihologa i razvijati zastitne mehanizme.

- zamisli se - da nije bilo te i takve učiteljice, te i takve škole koja je stala uz nju ...bi li to dijete krenulo i korak (a ovo iz izvještaja je puuuno koraka) naprijed ? ili bi samo jedna tamo teta bila super sretna jer je na uštrb jedne male osobe mogla reči "aha, trebali ste mene slušati!" ...

Ja mogu itekako zamisliti to dijete kako veselo leti velikim koracima naprijed u razredu ucitelja mog starijeg djeteta, uciteljice mog mladjeg djeteta, uciteljice djeteta moje najbolje prijateljice - jer vrlo vjerojatno ne bi ni doslo do ovog otpora i teskoca do kojih je doslo. Mogu i roditelji. Da su imali izbora, prebacili bi ga u drugi razred ili drugu skolu bez puno razmisljanja cim su shvatili koji je zapravo nacin rada te uciteljice. Problem je sto izbora nije bilo i nema ga ni dalje.

Moj je stariji sin (sada 6. razred) imao ucitelja razredne nastave koji je trazio disciplinu u ucionici i redovan rad, ali nije bio sitnicav kao ova uciteljica, niti mrk, niti opsjednut urednoscu, niti skrt na pohvalama - uvijek se postavljao tako da ce radije dati djetetu visu ocjenu nego nizu ako je u dvojbi (recimo, objasnio nam je da iz likovnog djeci daje pet za svaki rad koji ne ostane nedovrsen. Zasto? Zato sto je prije davao sarolike ocjene po svom nahodjenju, ovisno o tome koliko mu se neki rad cinio dobar, a onda je jednoj njegovoj generaciji dosla u 4. razredu predavati likovni profesorica likovnog. On je pratio nacin na koji ona ocjenjuje pojedinacne radove, usporedjivao njezine ocjene s ocjenama koje bi on dao istim tim pojedinacnim radovima, i shvatio, kako se izrazio, da on jednostavno nije kompetentan, pa je odlucio da ce radije dati visu ocjenu nego nizu kojom bi eventualno demotivirao dijete i bio nepravedan prema njemu, i poceo je davati petice za svaki zavrseni rad. Koliko je to djeci pomoglo u likovnom razvoju, ne zna se, ali ocito odmoglo nije, jer su im ocjene iz likovnog ostale visoke pri prijelazu u vise razrede.), nikad nije klince javno kritizirao niti suvise hvalio u razredu, i objasnjavao nam je taj svoj pristup nasiroko na roditeljskim sastancima. Pisala sam vec o tome. Njegov bivsi razred je po uspjehu sad u visim razredima najbolji na skoli, i ima od svih razreda najveci broj djece koja su bila odlikasi u nizim razredima i ostali odlikasi i u visim. (A kad smo vec kod toga, rijec je o skoli ciji ucenici imaju od svih skola u gradu najvisi postotak odlikasa osnovaca koji ostaju odlikasi i u gimnaziji.) Ne znam kako je to moguce ako je potrebno kritizirati i lomiti dijete da bi ono naucilo nesto raditi...

Ne vidim zasto bih ja trebala biti sretna zbog necakovih teskoca. Ocito nisam osoba poput tebe, nije mi jasna ta logika.

ANUŠKA
18.02.2008., 18:46
Ne razumijem zašto dijete ima loše ocjene iz odgojnih predmeta. Obično u školama i najlošiji đaci imaju petice iz tjelesnog , glazbenog , likovnog i vjeronauka. Možda bi roditelji o tome trebali ozbiljno porazgovarati s učiteljicom.

ja i bash ja
19.02.2008., 22:18
Ne razumijem zašto dijete ima loše ocjene iz odgojnih predmeta. Obično u školama i najlošiji đaci imaju petice iz tjelesnog , glazbenog , likovnog i vjeronauka. Možda bi roditelji o tome trebali ozbiljno porazgovarati s učiteljicom.

pa daj pročitaj što žena piše ...roditelji tog djeteta nisu zainteresirani ili smatraju da je učiteljica u pravu - svoje dijete usmjeravaju tako da se povinuje propisanom, a sami nemaju primjedbi na propisano ...dakle, sve je u redu , samo autorica misli da je (tuđe) dijete zaslužilo drugačije i da bi mu to bilo i omogućeno da je ona ta koja odlućuje o tome ....ali, eto - nije :ne zna:

Zvrksa
20.02.2008., 09:46
smatram da ti uopće nisi shvatila poantu svega o čemu piše autorica topica:rolleyes:

putnica
20.02.2008., 09:54

madame hooch,
ne nastavljaj s osobnim napadima na autoricu topica.

imas jasno i kvalitetno misljenje o problemu, a diskreditiras ga ovakvim upisima i unistavas temu.

Madame Hooch
20.02.2008., 10:43
madame hooch,
ne nastavljaj s osobnim napadima na autoricu topica.

imas jasno i kvalitetno misljenje o problemu, a diskreditiras ga ovakvim upisima i unistavas temu.

oh, izvinjavam se svim sudionicima teme na pokušaju raspršivanja napada na učiteljicu , jer ja samo komentiram onako kako ja razumijem napisano ...mora da sam glupa ili mi je kompas pokvaren kad ja izgleda jedina vidim problem iz tog rakursa

putnica
20.02.2008., 11:18

ovdje je to super poentirano, zato sam i napisala prethodni post. ;)

evo malo izvjesce s naseg roditeljskog:

radi s o 5. razredu koji je dosao novoj razrednici s odredjenjim nasljedjem koje nitko nije u 4 godine rijesio-problemom inteligentne, ali i vrlo aktivne djece, koja rade nered pod satom i pod odmorom.
raska je prvo napravila uvod rijecima da joj se cinilo da su se djeca popravila, da se disciplina poboljsala, ali danas ju je docekalo izvjesce radi kojega nas opet mora upozoriti da su djeca ovakva i onakva, da igraju nogomet malom lopticom pod odmorom, saraju po klupi i povremeno se potuku i da se profesori zale na disciplinu, te mi roditelji moramo, moramo djeci reci da je to nedopustivo.
poruka je bila jasna: vasa djeca nisu dobra.

da se razumijemo, ja imam djevojcicu koja doista ne spada u buntovnike i nisam se osjecala osobno prozvanom, ali roditelji su samo slusali spustenih glava, a ja sam jedino se usprotivila tom tonu i konstataciji:

djeca su na satovima troje od ukupno, mislim dvanaest profesora mirni, suradjuju i uzivaju i jedna od to troje je i razrednica. pitala sam jesu li kod nje ok?
da.
kod profesora X?
da.
pa dobro jesu li to neka druga djeca na vasim satovima onda?
rekla sam da ne razumijem kako se djecu optuzuje da su nedisciplinirana, kad to nije tako kod svih profesora i da smatram da su i profesori odgovorni za uspostavljanje discipline u razredu.

jebote, ko da sam izmislila zakon gravitacije!
"da, da, kad to tako kazete, onda ima smisla" je bio odgovor.

najlakse je oprat roditelje kako ne suradjuju i ne sudjeluju u izgradnji autoriteta profesora, a autoritet im ne moze nitko izgraditi osim njih samih. djeca moraju imati elementarnu pristojnost na nastavi, cak i postovanje, mada je i to upitno, ali ja si ne namjeravam ugrozavati autoritet roditelja time sto cu djetetu reci da je prof. super, ako znam da je kreten.

reci cu, da, njegove metode su ocajne, ne zna objasniti, moras se potruditi vise shvatiti gradivo i moras na satu bit mirna i prema profesoru pristojna. ali da cu ga dizat u nebo i govoriti kako je u pravu-bome necu. klinci i te kako kuze ljude i rade nam upravo ono sto im sami dopustimo. :mig:

Madame Hooch
20.02.2008., 11:44
ovdje je to super poentirano, zato sam i napisala prethodni post. ;)

evo malo izvjesce s naseg roditeljskog:

radi s o 5. razredu koji je dosao novoj razrednici s odredjenjim nasljedjem koje nitko nije u 4 godine rijesio-problemom inteligentne, ali i vrlo aktivne djece, koja rade nered pod satom i pod odmorom.
raska je prvo napravila uvod rijecima da joj se cinilo da su se djeca popravila, da se disciplina poboljsala, ali danas ju je docekalo izvjesce radi kojega nas opet mora upozoriti da su djeca ovakva i onakva, da igraju nogomet malom lopticom pod odmorom, saraju po klupi i povremeno se potuku i da se profesori zale na disciplinu, te mi roditelji moramo, moramo djeci reci da je to nedopustivo.
poruka je bila jasna: vasa djeca nisu dobra.

da se razumijemo, ja imam djevojcicu koja doista ne spada u buntovnike i nisam se osjecala osobno prozvanom, ali roditelji su samo slusali spustenih glava, a ja sam jedino se usprotivila tom tonu i konstataciji:

djeca su na satovima troje od ukupno, mislim dvanaest profesora mirni, suradjuju i uzivaju i jedna od to troje je i razrednica. pitala sam jesu li kod nje ok?
da.
kod profesora X?
da.
pa dobro jesu li to neka druga djeca na vasim satovima onda?
rekla sam da ne razumijem kako se djecu optuzuje da su nedisciplinirana, kad to nije tako kod svih profesora i da smatram da su i profesori odgovorni za uspostavljanje discipline u razredu.

jebote, ko da sam izmislila zakon gravitacije!
"da, da, kad to tako kazete, onda ima smisla" je bio odgovor.

najlakse je oprat roditelje kako ne suradjuju i ne sudjeluju u izgradnji autoriteta profesora, a autoritet im ne moze nitko izgraditi osim njih samih. djeca moraju imati elementarnu pristojnost na nastavi, cak i postovanje, mada je i to upitno, ali ja si ne namjeravam ugrozavati autoritet roditelja time sto cu djetetu reci da je prof. super, ako znam da je kreten.

reci cu, da, njegove metode su ocajne, ne zna objasniti, moras se potruditi vise shvatiti gradivo i moras na satu bit mirna i prema profesoru pristojna. ali da cu ga dizat u nebo i govoriti kako je u pravu-bome necu. klinci i te kako kuze ljude i rade nam upravo ono sto im sami dopustimo. :mig:

i sve je to lijepo i ispravno i tako treba :top: - a sad se stavi u poziciju da si ti bila među ovima koji šutke slušaju spuštene glave i digne se neka druga ženska i ide u tvoje ime - pred tobom tamo živom i prisutnom - zastupati TVOJE dijete i braniti TVOJ stav (ili ono što ona misli da je tvoj stav, s obzirom da ti šutiš) ?

davno je moja frendica jedna s podsmjehom prokomentirala muški stereotip da "Žena koja šuti - krije nešto u sebi." riječima "Ne, dečki dragi - žena koja šuti nema šta reći !":mig:

goblena
20.02.2008., 12:17
Ne znam, meni se cini da su poante ova dva posta bitno razlicite.

No, mama je bila na informacijama. Raport: dijete je pristojno, uredno, poslusno, bistro, medju najboljim ucenicima u razredu, izuzetno brzo razmislja, uvijek ima svu opremu i sve zadace, na satu redovno radi i sudjeluje. Uciteljica engleskog u napomene upisuje pohvale. Petice iz svih predmeta osim gorespomenutih kultura. Trojke iz kultura objasnjene su ovako: iz tjelesnog ima tri, to je ocjena iz koluta naprijed. Ne radi on kolut lose, ali ode malo ukoso, no nije to bas vazno, taj problem imaju mnogi ucenici. Iz likovnog ima trice (zapravo je prosjek ocjena 3,5) zato sto ne poznaje tehniku rada temperama i akvarelom, drlja kistom po papiru i rezultat je neuredan, ali nije to bas vazno, skoro svi imaju taj problem. Iz glazbenog je trica zato sto, kad pjeva sam za ocjenu, vise recitira nego sto pjeva, ali opet, mnogi imaju taj problem, pa to nije strasno. Njoj je tesko objasniti djeci sto ne rade dobro, jer kad im ona na to ukaze, oni se preplase i povlace. (Bit cu zlocesta pa reci da ih sigurno sve doma traumatiziraju mame polupismene kvocke i tate lokalni pijanci, pa se jadna djeca zato skvrce na njezna objasnjenja zasluzne pedagoginje.) Mama se na to nasmijesila i rekla da nema problema, da ce oni doma s djetetom vjezbati i kolut naprijed i slikanje temperom i pjevanje pjesmica koje se uce u skoli, kupit ce i strunjacu ako treba. Uciteljica je rekla da za tim nema potrebe, a mama je odgovorila znacajnim tonom da ocito ima. Na tome je ostalo.

Dobra vijest je da postoji dobra sansa da uciteljica ode u mirovinu nakon drugog razreda.

reci cu, da, njegove metode su ocajne, ne zna objasniti, moras se potruditi vise shvatiti gradivo i moras na satu bit mirna i prema profesoru pristojna. ali da cu ga dizat u nebo i govoriti kako je u pravu-bome necu. klinci i te kako kuze ljude i rade nam upravo ono sto im sami dopustimo.

Imam nesto slicno sa starijim sinom i osobom koja mu predaje dva predmeta i koju on proglasava strasno dosadnom i kaze da su satovi monotoni i da mu se spava i ne moze pratiti nastavu. Na nesrecu, rijec je o dva opsezna predmeta koja zahtijevaju prilicno rada: povijesti i zemljopisu. Jedan od rezultata jest taj da on doslovno uci ta dva predmeta ispocetka za sve provjere znanja - vidim da mu je gradivo koje je na nastavi obradjeno u predhodnih par tjedana skoro potpuno nepoznato i da je na nastavi stvarno blejao u prazno i odsutno svrljao natuknice u biljeznicu - a motivacija mu je slaba i jedva sam sebe natjera da uci. Ni s jednim drugim predmetom to nije slucaj i on ni iz jednog drugog predmeta ne treba moju pomoc pri ucenju niti kritizira nastavnike (osim za pojedine postupke, ali nikad ovako pausalno kao tu osobu). E, sad, s obzirom da je u pitanju konjina s cipelama broj 41, i k tome odlikas za kojega sam sigurna da je to sposoban izvesti, ja mu mogu mirno reci: taf lak kid, nisi u poziciji da promijenis tog nastavnika, zivot je ponekad nepravedan, stisni i obavi to sto moras kao i ostali i misli si svoje, a prema nastavniku si duzan biti pristojan. To i radim. On obavi to sto mora, dobije svoju ocjenu i idemo dalje. S djetetom od 7 godina je ipak malo drukcija stvar kad se nadje u polozaju mog necaka. Mislim da su takve racionalizacije za tako maleno dijete stetne, no nazalost su eto neizbjezne.

putnica
20.02.2008., 13:31
i sve je to lijepo i ispravno i tako treba :top: - a sad se stavi u poziciju da si ti bila među ovima koji šutke slušaju spuštene glave i digne se neka druga ženska i ide u tvoje ime - pred tobom tamo živom i prisutnom - zastupati TVOJE dijete i braniti TVOJ stav (ili ono što ona misli da je tvoj stav, s obzirom da ti šutiš) ?

davno je moja frendica jedna s podsmjehom prokomentirala muški stereotip da "Žena koja šuti - krije nešto u sebi." riječima "Ne, dečki dragi - žena koja šuti nema šta reći !":mig:

na roditeljskim sastancima ne govori se pojedinacno o ucenicima, vec o razredu kao cjelini, tako da se posredno odnosilo i na mene, tj. moje dijete. uopce ne mislim da je cvjetic, sigurno trci, cavrlja kao i svi drugi..kad i kolko joj je dopusteno ;) tako da me iskreno boli briga kako se osjecaju oni koji to ne izrazavaju, mozda i sami vjeruju da su djeca ocajna, mozda im sve to ide na zivce i odradjuju reda radi te sastanke, njihov problem.

roditelji sutke slusaju jer im je dosta cetvorogodisnje nesposobnosti uciteljice, pedagoga i ostalih struktura da srede dvojicu ucenika, te citav razred snosi "kolektivnu odgovornost".

dogodilo se i da netko zastupa stav s kojim se ne slazem i to sam i rekla. ne vidim problem, za to postoje sastanci. neki roditelji se boje preuzeti odgovornost, neki jednostavno ne znaju drugacije, bolje...uostalom sto je to za njih i njihovu djecu bolje, pitanje je.

no udaljavamo se...ovo sam htjela komentirati:

...iz matematike, hrvatskog, prirode, engleskog ima iskljucivo petice. Jedini sluzbeni ispit iz matematike do sada rijesio je 100%, sve ostale provjere znanja 100%. Uglavnom, sve sto je egzaktno mjerljivo je za 5, i on se tim peticama jako raduje. Nakon prve petice je dotrcao kuci urlajuci jos s ulice da je dobio pet :cerek:. Medjutim, iz likovnog, glazbenog i tjelesnog, predmeta gdje nema egzaktnih mjerenja, dobiva trice, i to ga rastuzuje i demotivira.

zasto su ti roditelji rezignirani? sto je njima? mali radi, ima dobre ocjene, sto mora iz svih predmeta imati 5? zasto? kakav je to pritisak na dijete da mora biti savrseno? :(
i onda to pripisati losoj uciteljici, a ne objasniti djetetu da je njegovo da da maksimum, a ocjene ce s vremenom doci. mirisi na izvlacenje, a zapravo je to sve dio odrastanja i skolovanja, a ako i jest nepravda, prije ce se suociti s
njom u zivotu i nauciti je prevladavati, da ne upadne u depresiju s prvim stvarnim problemom u zivotu.

goblena
20.02.2008., 14:11
zasto su ti roditelji rezignirani? sto je njima?
Mozda zato sto je im dijete u skoli vrlo cesto zakinuto za zasluzenu nagradu za rad i trud? I to nakon sto je progutalo ruznu atmosferu u razredu i los stav uciteljice? Ne znam koji bi roditelj time bio zadovoljan. Ja ne bih.

mali radi, ima dobre ocjene, sto mora iz svih predmeta imati 5? zasto? kakav je to pritisak na dijete da mora biti savrseno?

A zasto dijete ne bi imalo iz svega 5 ako je zasluzilo? Mozda mu treba iz nekih tajnih pedagoskih razloga dati koju tricu da se ne bi uobrazilo?
Sto se savrsenstva i pritiska za istim tice, ne mislim da su roditelji ti koji to traze. Nije njima problem trica, nego nacin na koje je dijete dobije.

Kad odem k njima za Uskrs, mogu poslikati jedan diktat s kraja prvog polugodista i kvacicu ispod njega i staviti u ovaj topic kao ilustraciju, pa neka svi koji imaju skolarca kaze sto misle tko trazi savrsenstvo, roditelji ili uciteljica. Cijela stranica teksta, rukopis izgleda kao da je dijete to polako i pazljivo pisalo sat vremena a ne deset minuta, velika i mala tiskana slova, i jedina pogreska je ta sto je na jednom mjestu ime rijeke napisano malim slovom. Kvacica: plava. (Kvacice su: dvostruka crvena je ekvivalent petice, jednostruka crvena je 4, plava je 3. S tim da su djeca bila vrlo svjesna znacenja pojedine kvacice, pa ne znam zasto se jednostavno nije cut the crap i davalo brojcane ocjene ispocetka.)

Dijete je sposobno, ambiciozno, zeljno uspjeha, spremno raditi. I veseli se petici, i objesi nos zbog trice. Normalno ponasanje kakvo su pokazivala i moja djeca kao prvoskolci. Nekako je prevladao prvotni sok i prilagodio se neprijateljskom i grubom stavu uciteljice, sto nijedno dijete ne bi trebalo biti prisiljeno uciniti. Prilagodio se i izuzetno ostrim kriterijima njezinog ocjenjivanja. (Ima hrpa klinaca u razredu koji bi pali razred da im se ocjene zakljucuju po trenutnim ocjenama - zar je to normalno u prvom razredu? Je li u pitanju to da se u razredu skupila hrpa nedotupave zanemarene djece ili nesto drugo?) Sad dobiva trice iz predmeta gdje izvedbu ucenika nije moguce mjeriti bodovima kao npr. test iz matematike, i zalostan je zbog toga. Rijec je o predmetima iz kojih inace djeca kod drugih uciteljica imaju uglavnom petice i koji su zamisljeni vise kao razonoda i prilika za kreativnost nego kao vojnicki dril, a objasnjenje uciteljice je da eto klinci nisu savrseni i da mnogi u razredu imaju trice iz istih tih predmeta kao i on i da im ona ne uspijeva dobro objasniti sto tocno ona hoce jer se oni nje boje. (post 105). Eto, roditelji bi rado da to nije tako, ne vidim u cemu su u krivu, a ono o kupovanju strunjace i vjezbanju pjesmica je bio hint uciteljici da malo razmisli.

lturkano
21.02.2008., 22:03

ah.... evo nje opet, samo je čekala da se tema digne da uleti. dali ti na svom kompu vidiš neke postove koje mi ostali ne vidimo? jer ne razumijem od kud izvlačiš ove podatke o djetetovim roditeljima? ili si vidovita?

Madame Hooch
21.02.2008., 22:17
ah.... evo nje opet, samo je čekala da se tema digne da uleti. dali ti na svom kompu vidiš neke postove koje mi ostali ne vidimo? jer ne razumijem od kud izvlačiš ove podatke o djetetovim roditeljima? ili si vidovita?

draga moja, kad te baš tako svrbe prsti pa moraš, ali ono - MORAŠ ići mene komentirati - d a _ t i _ o b j a s n i m (pratiš ? jel dosta polako ?) ...sve što sam ja ovdje pročitala, a trebale ste i vi ostale , ali eto, nekako niste, je da : se radi o djetetu nekih drugih ljudi čiji je stav (ovakav ili onakav) različit od stava autorice topica i samozvane pravobraniteljke prava jednog (tuđeg) djeteta pred njegovom učiteljicom , i to je sve :top:

putnica
21.02.2008., 22:29
Iturkano, prestani komentirati druge korisnike, molim te.

@madamme h.,
nije problem u tome da ne vidimo da netko brine o tudjem djetetu, vec da je tema djetetova uciteljica, a ne tetka.

zasto se ne bi brinula? zar se ti ne bi brinula da se radi o tvom necaku? tu se pojavljuje problem preuzimanja odgovornosti, ali dijete napreduje, a s problemima ce se suociti prije ili kasnije.

putnica
21.02.2008., 22:42
A zasto dijete ne bi imalo iz svega 5 ako je zasluzilo? Mozda mu treba iz nekih tajnih pedagoskih razloga dati koju tricu da se ne bi uobrazilo?
Sto se savrsenstva i pritiska za istim tice, ne mislim da su roditelji ti koji to traze. Nije njima problem trica, nego nacin na koje je dijete dobije.

Dijete je sposobno, ambiciozno, zeljno uspjeha, spremno raditi. I veseli se petici, i objesi nos zbog trice. Normalno ponasanje kakvo su pokazivala i moja djeca kao prvoskolci. Nekako je prevladao prvotni sok i prilagodio se neprijateljskom i grubom stavu uciteljice, sto nijedno dijete ne bi trebalo biti prisiljeno uciniti. Prilagodio se i izuzetno ostrim kriterijima njezinog ocjenjivanja. (Ima hrpa klinaca u razredu koji bi pali razred da im se ocjene zakljucuju po trenutnim ocjenama - zar je to normalno u prvom razredu? Je li u pitanju to da se u razredu skupila hrpa nedotupave zanemarene djece ili nesto drugo?) Sad dobiva trice iz predmeta gdje izvedbu ucenika nije moguce mjeriti bodovima kao npr. test iz matematike, i zalostan je zbog toga. Rijec je o predmetima iz kojih inace djeca kod drugih uciteljica imaju uglavnom petice i koji su zamisljeni vise kao razonoda i prilika za kreativnost nego kao vojnicki dril, a objasnjenje uciteljice je da eto klinci nisu savrseni i da mnogi u razredu imaju trice iz istih tih predmeta kao i on i da im ona ne uspijeva dobro objasniti sto tocno ona hoce jer se oni nje boje. (post 105). Eto, roditelji bi rado da to nije tako, ne vidim u cemu su u krivu, a ono o kupovanju strunjace i vjezbanju pjesmica je bio hint uciteljici da malo razmisli.

ne mislim da postoje savrseni ucitelji ili profesori. svi oni nesto daju, a nesto propustaju svojim vlastitim pristupom i nacinom.

moja je mala imala uciteljicu koja se beskrajno trudila, ali je bila sklona popustanju, time je nastetila nekim ucenicima, nisu naucili uciti, prolazili su na "mali su" i dosli su potpuno nespremni u peti razred. s druge strane to popustanje je dalo boljim ucenicima dojam nepravednosti i trebalo je puno rada s njima kod kuce da ih se nauci na individualan pristup, cetvorku koja nije jednaka za djecu s posebnim potrebama (i sve one koje su svrstali pod taj nazivnik) i za njih.

ja vjerujem da je malenom tesko prihvacati tu nepravdu, ali vjerujem isto tako da ce tu negativnost roditelji uspjeti okrenuti u svoju korist gledajuci cjelokupno skolovanje, a ne samo ovaj djelic, pocetak. ovo govorim jer si i sama rekla da roditelji nemaju puno izbora, mogucnosti za premjestaj i slicno...jednostavno jedna od onih zivotnih situacija u kojima brze odrastemo od vrsnjaka.
maleni treba podrsku roditelja, tete, psihologa...da se suoci sa situacijom koju ne moze promijeniti.

Tamili
22.02.2008., 09:40
Ovdje je od samog početka napadnuta učiteljica i izražena želja da ona snosi potpunu odgovornost. Najbitnije je da se djetetu pomogne da i uz takvu učiteljicu voli školu i ne gubi motiviranost..možda bi manji pritisak s vaše strane dobro došao. Svakako je pohvalna vaša angažiranost za djetetov napredak, ali ako postoji i jedno dijete s peticama u tom razredu, a potrebno ih je i više za dovoljno dobar prosjek ocijena, morate bolje razmisliti o svojim pogledima na ovu situaciju. Mali bi dječaćić mogao imati vrlo dobre ocijene u višim razredima ako zbog vas ne zamrzi SVE učitelje.
Moj savjet vam je da omogućite djetetu da se ne osijeća nedovoljno dobrim zbog svojih ocijena u školi i da ga sami prema njima ne ocjenjujete.

.aquarius.
22.02.2008., 10:30
po pretpostavkom da nisam čitala sve ovo gore navedeno (pomalo napreskakce), evo što imam reći:

ne želeći isticati nijednu stranu ni davati za pravo istima, jer svaki je slučaj individua, moram primjetiti da je svako dijete posebno i da mu treba određeni pristup. Pravi pedagog, kao i roditelj mora to imati na umu ukoliko želi ostvariti kvalitetnu suradnju s djetetom.
Moje dijete, učenica drugog razreda, po prirodi nije neko osjetljivo dijete, dosta je društvena, ponekad i brbljava, zafrkant, ali pritom i jako odgovorna. Učiteljica je starija žena pred mirovinu, onaj stari tip , malo stroži, po mom mišljenju, a i koliko sam primjetila i drugih roditelja sasvim o. k. S djetetom razgovaram svaki dan bilo o odnosima s drugim učenicima, bilo o odnosu s učiteljicom, i mogu tvrditi da sam upućena u situaciju. Kćer mi sama kaže da učiteljica nekad vikne, nekad i kazni(mada rijetko), ali kako ona kaže to se i ne razlikuje od mog ponašanja. Doživljavaju je kao i svoje roditelje i samim tim mislim da imaju normalan odnos.
Što se tiče kritika na djetetov rad, mislim da dobronamjerna, konstruktivna, i ne prevelika kritika može samo poboljšati djetetov uspjeh. Moja curica je također pomalo neuredna, ponekad brbljava, te smo joj i učiteljica i ja konstantno ukazivale na taj problem, i postigle smo uspjeh. Odličan je đak, koji na reakciju da nešto nije dobro napravila, reagira pozitivno, tj. potudi se malo više. Ja sam osobno tip roditelja koji se pretjerano ne zamara ocjenama, mislim da one i nisu neki relevantan pokazatelj cjelokupnog znanja i sposobnosti kako mlađeg, tako i starijeg đaka.

Ali: moram se složiti da ima prosvjetara kojima nikako nije mjesto među djecom. Naime, onaj ko' nema debele živce, i veliku volju za rad s djecom, nema šta raditi s njima. Onaj tko ne zna postići jednak uspjeh i ostvariti dobar kontakt i sa zahtijevnim djetetom kako i sa onim malo manje zahtjevnim, po mom mišljenju nema što raditi u školi.

Tamili
22.02.2008., 12:33
Upravo ovo što je napisala aquarius1981 je odličan i realan post.:top:
Što ako je dijete po prirodi malo neuredno ili ne vuče crte baš skroz ravno i nabasalo je baš na učiteljicu kojoj je to jako bitno, ono što roditelj treba učiniti je prihvatiti situaciju i pomoći djetetu da vjeruje u sebe i ne izgubi motivaciju! Ako već je tako da ne dobiva zasluženu ocijenu zbog neadekvatne učiteljice, a vi ništa ne možete promijeniti, onda promijenite svoj stav prema tome i neka se ni dijete ne osijeća kao da mora, mora, mora imati odličan!

Tamili
22.02.2008., 12:36
draga moja, kad te baš tako svrbe prsti pa moraš, ali ono - MORAŠ ići mene komentirati - d a _ t i _ o b j a s n i m (pratiš ? jel dosta polako ?) ...sve što sam ja ovdje pročitala, a trebale ste i vi ostale , ali eto, nekako niste, je da : se radi o djetetu nekih drugih ljudi čiji je stav (ovakav ili onakav) različit od stava autorice topica i samozvane pravobraniteljke prava jednog (tuđeg) djeteta pred njegovom učiteljicom , i to je sve :top:

Vi živite potpuno sami?

snezana mk
22.02.2008., 17:03
Otkako sam pročitala većina vaših postova bi rekla da bi trebalo biti osnovna zadača učiteljice da svako djete zavoli školu da škola nije samo pritisak več i mjesto druženja ,da svako djete zaslužuje da ide zadovoljno u školu a ne prestrašeno, tužno i nezadovoljno.Posto školovanje je dug proces , mnogo je bitan početak i ponašanje djece čak i veći i od samih ocjena jer djete koje nije zadovoljno nemoze dati svoj maksimum.
Što se tiče ovog slučaja smatram da je ispravna briga goblene jer ne želi da voljeni nećak ima takav početak u školu,nismo sami na ovom svjetu i je dobro da nismo sebični i mislimo samo na sebe več i na naše bližnje, možda je dobro da se mali da u neki sport to će podići njegovo samopouzdanje,i obavezno da mu se govori da može sve naučiti, da je sposoban savladati sve što se od njega traži da mu se podiže samopouzdanje da izađe jak i savlada sve, nikako da to radi iz straha od učiteljice a ako se ponovi da učiteljica nečije djete nazove glupim treba se roditelji sakupiti i tužiti jer niko nema pravo da uništi samopouzdanje djeteta koje je tek krenulo u život,takvim ponašanjem prema djeci se stvaraju djeca koja na sve probleme i situacije u životu idu linijom slabog otpora i postaju nesposobna da bilo što rješe.

stcarica
10.10.2008., 18:46
Upravo ovo što je napisala aquarius1981 je odličan i realan post.:top:
Što ako je dijete po prirodi malo neuredno ili ne vuče crte baš skroz ravno i nabasalo je baš na učiteljicu kojoj je to jako bitno, ono što roditelj treba učiniti je prihvatiti situaciju i pomoći djetetu da vjeruje u sebe i ne izgubi motivaciju! Ako već je tako da ne dobiva zasluženu ocijenu zbog neadekvatne učiteljice, a vi ništa ne možete promijeniti, onda promijenite svoj stav prema tome i neka se ni dijete ne osijeća kao da mora, mora, mora imati odličan!

po pretpostavkom da nisam čitala sve ovo gore navedeno (pomalo napreskakce), evo što imam reći:

ne želeći isticati nijednu stranu ni davati za pravo istima, jer svaki je slučaj individua, moram primjetiti da je svako dijete posebno i da mu treba određeni pristup. Pravi pedagog, kao i roditelj mora to imati na umu ukoliko želi ostvariti kvalitetnu suradnju s djetetom.
Moje dijete, učenica drugog razreda, po prirodi nije neko osjetljivo dijete, dosta je društvena, ponekad i brbljava, zafrkant, ali pritom i jako odgovorna. Učiteljica je starija žena pred mirovinu, onaj stari tip , malo stroži, po mom mišljenju, a i koliko sam primjetila i drugih roditelja sasvim o. k. S djetetom razgovaram svaki dan bilo o odnosima s drugim učenicima, bilo o odnosu s učiteljicom, i mogu tvrditi da sam upućena u situaciju. Kćer mi sama kaže da učiteljica nekad vikne, nekad i kazni(mada rijetko), ali kako ona kaže to se i ne razlikuje od mog ponašanja. Doživljavaju je kao i svoje roditelje i samim tim mislim da imaju normalan odnos.
Što se tiče kritika na djetetov rad, mislim da dobronamjerna, konstruktivna, i ne prevelika kritika može samo poboljšati djetetov uspjeh. Moja curica je također pomalo neuredna, ponekad brbljava, te smo joj i učiteljica i ja konstantno ukazivale na taj problem, i postigle smo uspjeh. Odličan je đak, koji na reakciju da nešto nije dobro napravila, reagira pozitivno, tj. potudi se malo više. Ja sam osobno tip roditelja koji se pretjerano ne zamara ocjenama, mislim da one i nisu neki relevantan pokazatelj cjelokupnog znanja i sposobnosti kako mlađeg, tako i starijeg đaka.

Ali: moram se složiti da ima prosvjetara kojima nikako nije mjesto među djecom. Naime, onaj ko' nema debele živce, i veliku volju za rad s djecom, nema šta raditi s njima. Onaj tko ne zna postići jednak uspjeh i ostvariti dobar kontakt i sa zahtijevnim djetetom kako i sa onim malo manje zahtjevnim, po mom mišljenju nema što raditi u školi.

Ma evo i mene zanimaju savjeti iskusnih roditelja.Dakle!Imam kcerku 8 razred,koja je svih proteklih godina odlikas,.nadam se da ce i ove.Problem je u sljedecem;s njom u razred ide djevojcica(koja po rodenju ima nekih motorickih smetnjica) i kojoj mama nikako ne priznaje sama sa sobom da je to tako,i stalno se pokusava ponasati kao da nije nista,E sad,posto u razredu ima 22 djece,ona odskace sa svojim ponasanjem utoliko sto se stalno tuzaka razrednici i normalo ova je stiti,jer takoder i njena mama dolazi stalno u skolu,cim njenoj kcerki nesto samo krivo kaze.Kako sam rekla,moja kcer je vrlo drustveno i komunikativno dijete,i neki dan sam joj stavila na kosu par crvenih pramenova.Razrednica(vuk) je poludila,i kritizirala i nju i ostatak razreda,da kakvo je to ponasanje prema doticnoj djevojcici,da ce svima dati 1 iz fizike i matematike,ako se tako budu ponasali prema njoj.Da ne duljim,ta mala je prava problemacija,jer uvaljuje nasu dicu u probleme cim njena mama zakljuci da joj je netko pogodio malu s papiricem.Ma to su osmasi,i naravno da ce dica kad vide da joj je mama dosla na odmor,da ova ne bude sama,normalno da ce joj se smijati.Ma nije meni ona problem,ko J..e nju i njenu retardaciju,nego kako se postaviti prema nastavnici koja je vrlo bezobrazna i osjeca se inferiornijom i prijeti,a znamo da je 8 razred bitan za upis u srednju skolu.Nemam pojma kad dodem na primanje,kako se postaviti prema njoj,a da mi to ne ugrozi dijete,jer bi je ja inace ispljucala,ali ne smin.Pomagajte!:rofl:

stcarica
28.10.2008., 10:49
Kako se postaviti s djetetom,koje je bilo odlikas 7 godina,a u 8 razredu su se pocele nizati lose ocjene.Pokusala sam pristup,sa razno raznim razgovorima,koji nisu urodili plodom,pa prijetnjama,pa opet nista i na kraju zabranama i to nema nikakvih rezultata.Nemam pojma kako postupiti,jer je nemoguce postici da me ona shvati normalno.Jasno mi je da su sa to godine kad postajes svjestan sebe,ali za to su vezane drskost,nemar,nerad i sve sta ide uz to.Ima li tko koji dobar savjet,jer ocito nisam nasla pravu valnu duzinu sa svojom kcerkom u ovoj fazi.:ne zna::ne zna::ne zna:

ja i bash ja
29.10.2008., 21:40
Kako se postaviti s djetetom,koje je bilo odlikas 7 godina,a u 8 razredu su se pocele nizati lose ocjene.Pokusala sam pristup,sa razno raznim razgovorima,koji nisu urodili plodom,pa prijetnjama,pa opet nista i na kraju zabranama i to nema nikakvih rezultata.Nemam pojma kako postupiti,jer je nemoguce postici da me ona shvati normalno.Jasno mi je da su sa to godine kad postajes svjestan sebe,ali za to su vezane drskost,nemar,nerad i sve sta ide uz to.Ima li tko koji dobar savjet,jer ocito nisam nasla pravu valnu duzinu sa svojom kcerkom u ovoj fazi.:ne zna::ne zna::ne zna:
nisi ti našla ni "pravu valnu dužinu" u odabiru teme na kojoj ćeš postaviti pitanje :rolleyes:
dakle - rekli bi - problem je u tebi :(:ne zna:
gle, roditi i odgajati nije isti level ...neki mogu oboje, neki ne ...:kava:

stcarica
30.10.2008., 16:44
nisi ti našla ni "pravu valnu dužinu" u odabiru teme na kojoj ćeš postaviti pitanje :rolleyes:
dakle - rekli bi - problem je u tebi :(:ne zna:
gle, roditi i odgajati nije isti level ...neki mogu oboje, neki ne ...:kava:

A je li ti to iz iskustva ili si vidovita.Jer ovo tvoje" ja i bash ja",sve govori.Arivederchi.:2up:

alexxx
31.10.2008., 01:28
li ja si ne namjeravam ugrozavati autoritet roditelja time sto cu djetetu reci da je prof. super, ako znam da je kreten.

:cerek: