PDA

View Full Version : Krvna grupa i Rh faktor

stranice : 1 [2] 3

Zvrksa
05.04.2010., 10:30
da. trebalo bi se ići baš ovako kako je miss daisy napisala - 3 puta i to baš u tim tjednima

dijana128
05.04.2010., 12:47
dobro, pa valjda znam što mi kontroliraju, znam pročitati uputnicu :D

izraz je bio kriv, nije "svako malo", nego tri puta tijekom trudnoće, na početku kad se određivala krvna grupa, zatim u 28. tjednu, i ići ću u 32.-om.
tako sam i na netu našla da se rutinski šalje.

ti si išla na jednu kontrolu manje, a pzulic je napisala da nije išla niti jednom, što je meni čudno :ne zna:

Zbunilo me to tvoje svako malo,meni to odma izgleda svaki drugi,treci tjedan...
Ja nisam imala u 28.tjednu,samo u 32.
Zasto i kako,neznam,bitno da je sve ok!:cerek:

Zvrksa
05.04.2010., 13:07
ma to mi je i frendica pričala da je i njen doktor odlučio ne slati ju u 28. tj. pa je išla samo na početku i u 32.tj. - to valjda ovisi i o procjeni samog doktora...
mene moj šalje sva 3 puta... čini mi se da moj radije pošalje za svaki slučaj... i za ogtt me slao, nalaz mi je ok, ali želi da ga još jednom ponovim u 32.tj. i stvarno mi to ne predstavlja problem - bolje tako pa da sam i ja mirnija

dijana128
05.04.2010., 19:23
ma to mi je i frendica pričala da je i njen doktor odlučio ne slati ju u 28. tj. pa je išla samo na početku i u 32.tj. - to valjda ovisi i o procjeni samog doktora...
mene moj šalje sva 3 puta... čini mi se da moj radije pošalje za svaki slučaj... i za ogtt me slao, nalaz mi je ok, ali želi da ga još jednom ponovim u 32.tj. i stvarno mi to ne predstavlja problem - bolje tako pa da sam i ja mirnija

Sto je ogtt?:ne zna:

Zvrksa
05.04.2010., 19:45
pretraga za šećer (dijabetes)...

aplikacija
06.04.2010., 06:49
Pošto je moj vrlo komunikativan ginić, a i ja se trudim informirati unaprijed kako bi postavila kokretno pitanje ako me nešto zanima, rekao mi je ovako:

Ukoliko su svi ostali nalazi ok i vi se dobro osjećate, kontrolu antitijela radimo dvaputa u trudnoći, jednom u prvom tromjesečju, potom u 6 mjesecu t. ( ujedino, na nalazu iz petrove isto tako piše kontrola u 6 mj. t.). Po porodu se isto tako provjerava krvna grupa bebe tako da nema brige.
Ujedino u prvoj trudnoći (ako nije bilo spontanih ranije) obično ne bude problema sa antitijelima jer ti tijelo nikada nije došlo u kontakt s +krvi od bebe.

pzulic mi imamo istu situaciju, 0- i A+, nego reci mi koliko si puta bila u vaditi rh u petrovoj?

Zvrksa
06.04.2010., 08:56
a vidiš... ja sam do sada u par slučajeva čula da ako se ne ide 3 puta da je onda najbitnije ići na početku i u 32. tjednu
i da - na nalazu ti piše da ideš u 6.mj. i onda kad to obaviš, onda ti na nalazu piše da ideš još i u 8.mj.

mladenka:))
06.04.2010., 08:57
a vidiš... ja sam do sada u par slučajeva čula da ako se ne ide 3 puta da je onda najbitnije ići na početku i u 32. tjednu
i da - na nalazu ti piše da ideš u 6.mj. i onda kad to obaviš, onda ti na nalazu piše da ideš još i u 8.mj.

ja sam AB-, muž O- i u 15. tjednu trudnoće...još nisam radila taj test....:ne zna:

Zvrksa
06.04.2010., 09:04
ja sam na 1. pregledu kod gina bila sa 6 tjedana i on mi je odmah dao uputu da to napravim, tako da sam to radila negdje oko 7.og, 8.og tjedna

06.04.2010., 09:08
ja sam na 1. pregledu kod gina bila sa 6 tjedana i on mi je odmah dao uputu da to napravim, tako da sam to radila negdje oko 7.og, 8.og tjedna

rekla mi je ginićka da ćemo napravit.....ali kao ona je sigurna da je to ok jer je muž - pa beba može biti samo -

Zvrksa
06.04.2010., 09:57
a mene moj nije ni pitao koja sam krvna grupa prije nego me poslao, a još uvijek me nije ni pitao koje krvne grupe je otac... vidim da se tu dosta raspravljalo o tome da je zapravo bitno samo koje krvne grupe je majka... :ne zna:

06.04.2010., 10:06
a mene moj nije ni pitao koja sam krvna grupa prije nego me poslao, a još uvijek me nije ni pitao koje krvne grupe je otac... vidim da se tu dosta raspravljalo o tome da je zapravo bitno samo koje krvne grupe je majka... :ne zna:

da, bitno je u biti koje krvene grupe je mama i beba....ali to određuje i otac...ako su oboje negativni kao kod mene bebe može biti samo negativna,a injekcija se prima ako je beba +

dijana128
06.04.2010., 11:57
Cekajte sad,sta se ne vadi odmah po porodu bebi krv i provjerava koja je krvna grupa?
Mozda zato nije ni bitno koja je tata??:ne zna:

aplikacija
06.04.2010., 12:26
Cekajte sad,sta se ne vadi odmah po porodu bebi krv i provjerava koja je krvna grupa?
Mozda zato nije ni bitno koja je tata??:ne zna:

Vadi, ali isto tako u trudnoći može doći do proizvodnje antitijela te to stvori kompikacije, stoga obično u trudnoći provjeravaju.

Valjda neki ginici po vlastitom nahodjenu ..

tockica83
06.04.2010., 12:40
Ja sam totalno zbunjola sada kad sve ovo čitam. Naime ja sam nedavno rodila u Bj rodilištu i nakon što sam babici rekla da sam Rh - a muž Rh + .ona mi je na to odgovorila da će se prvo bebici izvaditi krvna grupa i da ako je ona + da ću dobiti injekciju. Međutim, nitko mi u ta tri dana nije rekao niti koja je ona krvna grupa niti moram li ja dobiti zaštitu. Uglavnom ostaje mi nadati se da su sve odradili kako treba jer ako nisu jao njima. Planiram još jedno dijete tamo negdje u budućnosti i ne bi mi bilo drago da se nešto zbog Rh faktora iskomplicira. Mogu li ja nekako saznati kćerin Rh faktor? Recimo u rodilištu ili kod pedijatrice? Jel netko imao takav slučaj? Znam da sam glupa što nisam odmah pitala, ali hbg-a zaboravila sam kad sam bila u bolnici niti se mm sjetio podsjetiti me.

06.04.2010., 12:42
Ja sam totalno zbunjola sada kad sve ovo čitam. Naime ja sam nedavno rodila u Bj rodilištu i nakon što sam babici rekla da sam Rh - a muž Rh + .ona mi je na to odgovorila da će se prvo bebici izvaditi krvna grupa i da ako je ona + da ću dobiti injekciju. Međutim, nitko mi u ta tri dana nije rekao niti koja je ona krvna grupa niti moram li ja dobiti zaštitu. Uglavnom ostaje mi nadati se da su sve odradili kako treba jer ako nisu jao njima. Planiram još jedno dijete tamo negdje u budućnosti i ne bi mi bilo drago da se nešto zbog Rh faktora iskomplicira. Mogu li ja nekako saznati kćerin Rh faktor? Recimo u rodilištu ili kod pedijatrice? Jel netko imao takav slučaj? Znam da sam glupa što nisam odmah pitala, ali hbg-a zaboravila sam kad sam bila u bolnici niti se mm sjetio podsjetiti me.

najbolje da zoveš bolnicu i pitaš, mada mislim da su morali bebi izvaditi krv pa makar tebi ne rekli koja je krvna grupa...

tockica83
06.04.2010., 13:09
najbolje da zoveš bolnicu i pitaš, mada mislim da su morali bebi izvaditi krv pa makar tebi ne rekli koja je krvna grupa...

Da toliko o profesionalnosti medicinskog osoblja u našim bolnicama. Ono nije bad, tu se saamo radi o ljudima. Ma fuj, stvarno bi ih čovjek ponekad imao volje stavit na kruh i vodu pa da malo razmisle o svom ponašanju.

pzulic
11.04.2010., 09:37
Koliko se ja kuzim u to...
U prvoj trudnoci se ni ne dobiva injekcija bez obzira koja si ti a koja muz krvna grupa,ako je trudnoca uredna. Posto ti je prvo dijete bilo - kao i ti,nije bilo potrebe za nikakvom injekcijom jer nema opasnosti od antitijela.
Drugo dijete ti je + i dobila si injekciju (nakon poroda,jer opet u toku trudnoce nije bilo potrebe za njom jer nije bilo opasnosti),posto ste sada razliciti i postoji opasnost da ti u trecoj trudnoci to izreagira...
Ako nije tako,neka me netko ispravi,ali ja mislim da je sve napravljeno ok sta se tice tvoje gin. i doktora!:mig:

nisam ja mislila na inekciju poslije poroda, to sam dobila u drugoj trudnoći nego sa mišljenja da me ginekologica tijekom trudnoće trebala slati na kontrolu ono što je pisalo, čini mi se u 28 tjednu

Ukoliko su svi ostali nalazi ok i vi se dobro osjećate, kontrolu antitijela radimo dvaputa u trudnoći, jednom u prvom tromjesečju, potom u 6 mjesecu t. ( ujedino, na nalazu iz petrove isto tako piše kontrola u 6 mj. t.). Po porodu se isto tako provjerava krvna grupa bebe tako da nema brige.
Ujedino u prvoj trudnoći (ako nije bilo spontanih ranije) obično ne bude problema sa antitijelima jer ti tijelo nikada nije došlo u kontakt s +krvi od bebe.

pzulic mi imamo istu situaciju, 0- i A+, nego reci mi koliko si puta bila u vaditi rh u petrovoj?

iz pule sam, tako da u petrovu nisam išla, ali to što treba sam išla samo jednom u svakoj trudnoći, u prvom tromjesječju, a za 6 mj trudnoće mi nitko nije rekao da treba, ginekologica ništa nije spominjala

aplikacija
13.04.2010., 09:15
iz pule sam, tako da u petrovu nisam išla, ali to što treba sam išla samo jednom u svakoj trudnoći, u prvom tromjesječju, a za 6 mj trudnoće mi nitko nije rekao da treba, ginekologica ništa nije spominjala

Onda te potpuno razumijem, dobro da je sve prošlo u redu sa trunoćama!
A doktorici, mislim stvarno, svaka čast na zanemarivanju pacijenata.. :flop:

pzulic
14.04.2010., 16:21
Onda te potpuno razumijem, dobro da je sve prošlo u redu sa trunoćama!
A doktorici, mislim stvarno, svaka čast na zanemarivanju pacijenata.. :flop:

za sada ne planiram trudnoću i nadam se da se neće desiti, tj ne bi trebala (stavila sam Mirenu) ali ako odlučimo se na još jedno, barem ću biti informirana.

housewife
15.05.2010., 15:58
Zanima me slijedeće..Imala sam jedan spontani i nakon kiretaže sam primila onu injekciju da se u slijedećoj trudnoći ne stvore antitijela. Budući sam ja rh- , a muž rh + trebam li češće kontrolirati krv?

R@BBIT
19.05.2010., 13:51
Zanima me slijedeće..Imala sam jedan spontani i nakon kiretaže sam primila onu injekciju da se u slijedećoj trudnoći ne stvore antitijela. Budući sam ja rh- , a muž rh + trebam li češće kontrolirati krv?

Pozdrav!
I ja sam imala isti slučaj...spontani pa kiretaža, nakon toga sam primila piku jer sam isto RH - a muž RH + i u bolnici su mi napisali da moram na transfuziju tj. kontrolu za 6 mjeseci, a i GYN mi je rekla da ne preporuča sljedeću trudnoću unutar 6 mjeseci tako da.......... :ne zna:
Je li ti to bila prva trudnoća? Koliko je prošlo vremena od kiretaže?

smucek
19.05.2010., 15:49
Pozdrav!
I ja sam imala isti slučaj...spontani pa kiretaža, nakon toga sam primila piku jer sam isto RH - a muž RH + i u bolnici su mi napisali da moram na transfuziju tj. kontrolu za 6 mjeseci, a i GYN mi je rekla da ne preporuča sljedeću trudnoću unutar 6 mjeseci tako da.......... :ne zna:
Je li ti to bila prva trudnoća? Koliko je prošlo vremena od kiretaže?

Kakvu transfuziju????:eek:
Sljedeća trudnoća se ne preporuča u roku od 6 mj.zbog vraćanja hormonalnog balansa,a ne zbog krvne grupe.
Ja sam rh neg,muž rh poz,u obje trudnoće djeci je vađena krv po porodu i kad sam rodila dijete rh poz,dobila sam zaštitnu injekciju,kad je bilo neg,kao i ja,nisam dobila.
Ova trudnoća-dobila sam zaštitu poslije amniocenteze jer,naravno ne znaju koje je krvne grupe nerođeno dijete,a malo krvi se pomiješa prilikom uvođenja igle u plodnu vodu.

marinella
19.05.2010., 19:50
ja ću postavit direktno pitanje jer nisam uspila shvatit: ja sam u 18 tj.i nisam još izvadila krvnu grupu,duga priča...eh da sad me zanima do 20.tj.ću je znat,jesam li i sa čim zakasnila?mm ne zna krvnu grupu nema nigdje zapisano ako želi znat mora i on provjerit..

R@BBIT
19.05.2010., 20:51
Sljedeća trudnoća se ne preporuča u roku od 6 mj.zbog vraćanja hormonalnog balansa,a ne zbog krvne grupe.
Ja sam rh neg,muž rh poz,u obje trudnoće djeci je vađena krv po porodu i kad sam rodila dijete rh poz,dobila sam zaštitnu injekciju,kad je bilo neg,kao i ja,nisam dobila.
Ova trudnoća-dobila sam zaštitu poslije amniocenteze jer,naravno ne znaju koje je krvne grupe nerođeno dijete,a malo krvi se pomiješa prilikom uvođenja igle u plodnu vodu.

Kad sam bila na početku trudnoće GYN mi je dala uputnicu na kojoj je pisalo da sam upućena na transfuziju ( a ispalo je da je to obično vađenje krvi u kojem su mi odredili krvnu grupu :ne zna: ) sad mi je ponovo upisano da moram za 6. mj ponovit transfuziju... iskreno, ni ja ne kužim zašto....

R@BBIT
19.05.2010., 22:39

zašto su ti radili amniocentezu? Jel to boli? Jesu ti to radili i u prve dvije trudnoće? :confused::confused::confused:

smucek
20.05.2010., 14:37
Kad sam bila na početku trudnoće GYN mi je dala uputnicu na kojoj je pisalo da sam upućena na transfuziju ( a ispalo je da je to obično vađenje krvi u kojem su mi odredili krvnu grupu :ne zna: ) sad mi je ponovo upisano da moram za 6. mj ponovit transfuziju... iskreno, ni ja ne kužim zašto....
Dali su ti uputnicu za Zavod za transfuzijsku medicinu gdje se obavlja određivanje krvne grupe i rh faktora.
Uputnica za transfuziju značila bi nešto drugo.

Radila sam amniocentezu jer sam htjela i jer imam 38.godina.
Nisam radila u prve dvije trudnoće jer sam bila puno mlađa.
Mene nije boljelo.

Mama1981
29.05.2010., 22:00
...e a kod mene je ovako,ja rh -,muž naravno +.prvo spontani,pa kiretaža,pa pikica,pa jedan porod,rekoše dijete je +,pa opet pikica,sad sam trudna 18 tjedana,antitjela u krvi pozitivna,tako da badava meni ona pikica kad je ovo dijete ugroženo....:(

8472
29.05.2010., 22:06
...e a kod mene je ovako,ja rh -,muž naravno +.prvo spontani,pa kiretaža,pa pikica,pa jedan porod,rekoše dijete je +,pa opet pikica,sad sam trudna 18 tjedana,antitjela u krvi pozitivna,tako da badava meni ona pikica kad je ovo dijete ugroženo....:(

:confused:
Ajoj.
I šta kažu?
Jel se smije dati inekcija u trudnoći?
Mislim kako to dalje tretirat?

Mama1981
29.05.2010., 22:19
Ajoj.
I šta kažu?

..e ne znam,sad čekam još nekakve nalaze,navadili su mi se krvi,da mi je ruka plava...kolko tu kopam tražim i čitam,mislim da mi ne gine još jedna injekcija,koja bu ovaj put nadam se pomogla...sve ću znat drugi tjedan...ginić me upozorava na žuticu kod djeteta nakon poroda i to 99%,postoji mogućnost za transfuzijom krvi,ma čuda...

san26
29.05.2010., 22:28
http://www.roda.hr/tekstovi.php?TekstID=55&Tekst2ID=162&Show=2536

Mama1981
02.06.2010., 19:14
Ajoj.
I šta kažu?

...evo kažu ovako,identificirano mi je antieritrocitno protutjelo,zove se anti-Lu aloprotutjelo iz Lutheran sustava koja rijetko mogu uzrokovati blago hemolitičku bolest fetusa i novorođenčeta.Nije opisana poslije transfuzijska hemolitička reakcija...(ovo je prepisano iz nalaza)..a zdravoseljački rečeno,nije ništa strašno,ta antitjela nisu opasna :s i samo češće ću ići vadit krv..nadam se da će tako i ostati :Pop:...i eventualno ako ne daj Bože zatreba transfuziju ne smiju mi nadati koncentrirane eritrocite nego nekakve eritrocitne pripravke s nekakvom negativnom križnom probom,ma ono bljuje mi se...:mig:

R@BBIT
14.06.2010., 23:07

pozdrav, zanima me koliko ste dugo čekali do sljedeće trudnoće nakon kiretaže? je li bilo sve ok sa sljedećom trudnoćom? :confused:

Tiihaannaa
20.08.2010., 09:02
Ja sam Rh negativna a muž pozitivan; početkom 6. mjeseca sam išla na amniocentezu i dobila sam Rhogam injekciju. Prije amnio nisu postojala antitjela a sad su me poslali da se ponovno testiram i sam dam pozitivna; na nalazu piše da su pronađena antitjela koja su najvjerojatnice posljedica primljene Rhogam injekcije. Navodno se trebam opet za mjesec dana testirati. Dali znate dali je to što sada postoje ta antitjela opasno za dijete ili je to opasno samo za slijedeću trudoću? Dali može biti kakvih posljedica? Što ako bebica bude Rh pozitivna dali opet dobivam injekciju nakon poroda? Totalno sam zbunjena i uplašena?!?!?!?

josipa94
20.12.2010., 10:28
Malabudala nemoj se brinuti kao što je smucek rekla nije to ništa strašno .. Jeleković će te najbolje uputiti zaista ...

a bilo bi dobro i da tm napravi test tako da znate koja je on grupa i faktor ...

ja imam sreće jer sam 0 krvna grupa i to pozitivna ..

moja šogorica je imala pobačaj jer nije primila to cjepivo kad je rodila prvo dijete i drugo je nažalost zbog toga pobacila jer su joj nemarni doktori zaboravili dati to.:( al nemora značit da je svima tako danas.

Mama1981
20.12.2010., 11:00
pozdrav, zanima me koliko ste dugo čekali do sljedeće trudnoće nakon kiretaže? je li bilo sve ok sa sljedećom trudnoćom? :confused:

..prošlo je godinu i pol,nije se htijelo primit,i naš pprvi malac je sasvim dobro,zdravo živahno dijete...

Suncana 007
08.02.2011., 08:49
Ja danas sam saznala da sam A - i sad me malo frka, znam da to ima x žena, al opet...

unique_girl
08.02.2011., 11:47
Ja danas sam saznala da sam A - i sad me malo frka, znam da to ima x žena, al opet...

ma nemoj se brinut..budeš dobila pikicu čim se beba rodi i sve 5.. :)
znam da je meni lako pričat jer sam A+ al znam brzo ljudi sa minusićima a neke od njih imaju i po 4,5 djece.. :mig:

Mischa
08.02.2011., 12:17
Ja sam b-, muz je 0- i super smo si :lol:

tindlbel
08.02.2011., 12:22

Ja sam O- muž B- :) tri zrdave djevojčice!!!:cerek:

soks
08.02.2011., 12:26

ja ne znam što je moj muž, ali i ja i bebač smo B- :D mamin dečko.

tindlbel
08.02.2011., 12:30
Da i moje curke imaju moju krvnu grupu O-,al mislim da se pikica dobiva ako je bebač +,jel!?

WandaTheFamous
08.02.2011., 12:40
Ja sam O- muž B- :) tri zrdave djevojčice!!!:cerek:

A kakve veze imate vi sa nepodudaranjem predznaka ako ste svi - ? :ne zna::rofl:

purpler80
08.02.2011., 12:52
ne kužim zašto svaku trudnoću treba iznova vadit krvnu grupu...

WandaTheFamous
08.02.2011., 12:55
ne kužim zašto svaku trudnoću treba iznova vadit krvnu grupu...

Ne radi se svaki put nanovo krvna grupa već test senzibilizacije.
Da se vidi ima li promjena.

Suncana 007
08.02.2011., 13:21
ma nemoj se brinut..budeš dobila pikicu čim se beba rodi i sve 5.. :)
znam da je meni lako pričat jer sam A+ al znam brzo ljudi sa minusićima a neke od njih imaju i po 4,5 djece.. :mig:

Ma valjda bude sve ok...:ne zna: Znam da nisam jedina, i vidim da ima tu puno cura sa - i sve je prošlo ok.

WandaTheFamous
08.02.2011., 13:36
Ma valjda bude sve ok...:ne zna: Znam da nisam jedina, i vidim da ima tu puno cura sa - i sve je prošlo ok.

Naravno. :mig:

Ja sam isto bila paranoična, ja O-, a muž A+, mala ispala O+, idealna kombinacija za sva moguća sranja i ništa na kraju nije bilo od onoga što sam si bila brijala u glavi.:mig:

Dadaika
08.02.2011., 15:41

nemoj nista brinut,ja sam A- ,muz B+ i dijete ima njegovu krvnu grupu i Rh faktor B+.u bolnici sam dobila injekciju nakon poroda.

Suncana 007
08.02.2011., 17:46
Hvala vam cure...

kaktusic
08.02.2011., 18:35
Da i moje curke imaju moju krvnu grupu O-,al mislim da se pikica dobiva ako je bebač +,jel!?

tako je:top:

i nakon svakog prekida trudnoće, amniocenteze, kordocenteze, abrupcije posteljice, krvarenja...ako je mama -.

testovi se rade svaki put ispočetka da se vidi jel se razvilo neko protutijelo koje bi eventualno moglo naškodit bebaču. nije to samo krvna grupa.

tina:-)
10.02.2011., 19:05
i ja sam 0 - ...a dragi naravno A +

panika me lovila kad sam saznala, još je neka frendica rekla dragom neka hitno idem doktorici, da je njezina frendica imala istu takvu situaciju i pobacila je jer joj nisu dali inekciju!! što mi je full čudno...ali... dovoljno za strah

unique_girl
10.02.2011., 19:48

panika me lovila kad sam saznala, još je neka frendica rekla dragom neka hitno idem doktorici, da je njezina frendica imala istu takvu situaciju i pobacila je jer joj nisu dali inekciju!! što mi je full čudno...ali... dovoljno za strah

inekcija se dobiva tek nakon poroda..i zbog te situacije nije u opasnosti prvo dijete nego tek svako iduće ako nisi dobila inekciju jer kad rađaš to prvo malo njegove(eventualno) pozitivne krvi ulazi u tvoje tijelo i ti ak ne dobiješ inekciju stvore ti se antitijela pa je opasno za buduće trudnoće.. a u slučaju da ti i dijete bude - neće ti trebat pikica..

kaktusic
10.02.2011., 21:29

Ako ti je ovo prva trudnoća, i nisi nikad imala pobačaj (ni spontani ni namjerni), nemaš abrupciju placente, nisi radila amniocentezu, nisi nikad primila Rh pozitivnu krv...ili si imala nešto od toga ali si dobila zaštitnu injekciju....nema razloga za brigu. Svakako pođi na kontrolu vađenja krvi na transfuziju u 28. tjednu, ili već kad su te naručili, ali ne brini, prve trudnoće nisu ugrožene nikad ili gotovo nikad, a uz zaštitne injekcije nakon poroda, nisu ni slijedeće. :kiss:
Pretpostavljam da je cura koja je pobacila bila od ranije imunizirana trudnoćom a nije dobila injekciju, ali čak i kad se takve stvari dogode, fetus se prati ultrazvučno i amniocentezom da se mogu oduzeti terapijske mjere ako su potrebne. Ali injekcija se kod nas ne daje tijekom trudnoće ako nema posebnog razloga, tek na porodu.

Vidica
11.02.2011., 18:48
ja sam A-, muž 0+, ali ne zabrinjavam se (još) baš previše jer su mi sestra i šogor ista kombinacija, a imaju prekrasnu majenu cujicu :):mig:

sinekmoj
23.08.2011., 22:04
molim vas cure ako koja zna u kojoj bolnici i u koje vrijeme se vadi krvna grupa trudnicama u splitu? vec sam vadila u 12 tjednu, i sad u 34 moram ponovno, iako sam rh pozitivna

Mznatizeljna
24.08.2011., 00:08
Na Krizinama odijel transfuziologije, mislim da je od 9 do 11 ali bolje da nazoves i pitas. Svakako otidji izvadit. Mnoge trudnice nisu upoznate koliko problema mogu izazvat antitijela u krvi, najvecim dijelom kod rh - trudnica ali u malom postotku i kod rh + trudnica. Ginekolozi nazalost nisu kod nas dovoljno obuceni na temu krvi i transfuziologije pa se desavaju propusti kao u mom slucaju. I molim vas sve na ovom forumu, recite svojim rh - prijateljicama poznanicama trudnicama sa pozitivnim rh partnerom da se u 27 tjednu mora dobiti rogham. To je na zapadu vec odavno praksa, a kod nas se transfuziologija bori za to vec godinama, al se u RH jos uvijek drz grcevito ginekologije i prosljih desetljeca. Govorim sve ovo kao rezultat svega sto sam prosla, procitala, popricala s inim dr-ima i strucnjacima, izmedju ostalih i voditeljicom odijela transfuziologije u ST.

disident
24.08.2011., 00:13
Mznatizeljna,
misliš svakako u 27 tjednu,ili? mislim, ja sam ga dobila nakon prvog poroda, što sam ga sada u drugoj trudnoći trebala bez obzira na to i na negativan coombs dobiti i u 27 tjednu? kako to da to baš nitko ne spominje i ne prakticira, barem nisam čula do sada?

kaktusic
24.08.2011., 09:16
cure, vadi se na Križinama, od 7-9 po ljetnom radnom vremenu; kad se vrati na normalno, bit će 8-10, OSIM petkom.
Rh- trudnice moraju napraviti testove senzibilizacije oko 8-12 tjedna, potom u 28. i 34. tjednu.
Rh+ trudnice samo oko 8-12 tjedna i u 34.tjednu.

Da, u velikom broju razvijenih zemalja se prakticira davanje RhoGama Rh- trudnicama koje nisu senzibilizirane u 28.tjednu. Utvrdilo se da se takvom praksom smanjuje broj senzibilizacija sa 1% (koliki je kod žena koje su RhoGam primale nakon svakog poroda i pobačaja- jebiga, RhoGam nije svemoćan, i taj 1% se usprkos njemu senzibilizira) na mislim oko 1 promil.

E sad, u nekim zemljama, kao što je Hrvatska (ali mislim i, na primjer, SAD) zaključeno je da je trošak preventivnog davanja RhoGama u 28.tt prevelik u odnosu na dobit koja bi se time ostvarila, tj. da po odnosu troška i dobiti nije isplativo. I zato ga kod nas trudnice u 28.tjednu ne dobivaju; naprosto, nije u algoritmu standardne prenatalne skrbi.

Točno, transfuziolozi su se borili da se to promijeni, ali nije išlo. :(

E sad, ja zaista ne znam da li je moguće kupiti svoj RhoGam i odnijeti ga giniću da ga primijeni. To se možda najbolje raspitati u Hrvatskom zavodu za transfuzijsku medicinu u Petrovoj 3 u Zagrebu.

mandy
24.08.2011., 11:48
Zašto se RH+ trudnice moraju ponovo testirati?

Ja kad sam radila test prije 5 godina, pisalo je na nalazu "ponoviti u 28om tjednu trudnoće". 2 gina su mi rekli da to take piše difoltno i da ja nemam potrebe ponavljati pretragu jer sam RH+.

kaktusic
24.08.2011., 12:03
Zašto se RH+ trudnice moraju ponovo testirati?

Ja kad sam radila test prije 5 godina, pisalo je na nalazu "ponoviti u 28om tjednu trudnoće". 2 gina su mi rekli da to take piše difoltno i da ja nemam potrebe ponavljati pretragu jer sam RH+.

zato što osim anti-D postoje i druga protutijela koja trudnica može stvoriti na djetetove eritrocitne antigene, a koja nemaju veze s tim je li žena Rh+ ili -. Zato se Rh+ žene testiraju ponovo u 34 tt (ne u 28; u 28. se testiraju samo Rh- trudnice). Ginekolozi koji tvrde da to nije potrebno jednostavno ne znaju transfuziološki dio te problematike.

dakle, na nalazu Rh+ trudnice koja se testirala u 1.tromjesečju treba pisati: ponoviti testove pretraživanja iregularnih antieritrocitnih antitijela u 34. tjednu (ili 8.mjesecu, kako gdje) trudnoće.

Lali Puna
24.08.2011., 12:08
ja se nisam testirala ponovno u prvoj trudnoći.
nego, što mi se može dogoditi ako dođem na porod bez potvrde o krvnoj grupi i rh faktoru? ostalo mi na moru :brukica:, stiže za par dana..valjda me ne budu trudovi ulovili do tad, al nikad se ne zna

mandy
24.08.2011., 13:50
Neće ti se ništa dogodit, vjerovat će ti na riječ :) možda tražiti da doneseš naknadno..
Koliko još brojiš?

Lali Puna
24.08.2011., 14:30
Neće ti se ništa dogodit, vjerovat će ti na riječ :) možda tražiti da doneseš naknadno..
Koliko još brojiš?

3 tjedna
fijuuu, malo mi je lakše (iako, malo je riskatno da mi vjeruju na riječ)

kaktusic
24.08.2011., 15:34
Lali, neće ti vjerovati na riječ, ponovit će ti KG, Rh i screening testove. To se radi svakoj osobi koja prima krv, pa taman imala 66666 tisuća puta već određenu grupu i screening.
Problem bi bio puno veći da si imunizirana na neki eritrocitni antigen, a nemaš nalaze, i u nekom horor scenariju dođeš kao hitan carski, ili općenito hitni zahtjev za krv, a testovi screeninga pozitivni. I onda se krv ne smije izdati dok se ne istraži o kojem protutijelu se radi, a to potraje najmanje sat vremena, u nekompliciranim situacijama. I naravno, nakon toga treba naći krv koja ne sadrži antigen na kojeg je osoba imunizirana, a nekad je i to problem kad takve krvi nema.
Ako nisi imunizirana, neće bit nikakvih problema sve i da moraš primati krv. Jedino će ti se osoblje od ginekologije do transfuzije u sebi naspominjat rodbine, al preživjet ćeš :D

WandaTheFamous
24.08.2011., 16:23
Kaktusiću, vidim da se kužiš, ajd pliz pojasni mi jedan detalj.
Ja sam rh-, mala mi je rh+. Nakon poroda sam dobila rogam.
Sad se spremam na potpomognutu i važem, da li mi je hitno napravit test senzibilizacije prije postupka, ili stignem kasnije, nakon što se ostvari trudnoća.

Thnx

kaktusic
24.08.2011., 19:20
Kaktusiću, vidim da se kužiš, ajd pliz pojasni mi jedan detalj.
Ja sam rh-, mala mi je rh+. Nakon poroda sam dobila rogam.
Sad se spremam na potpomognutu i važem, da li mi je hitno napravit test senzibilizacije prije postupka, ili stignem kasnije, nakon što se ostvari trudnoća.

Thnx

Ako si 6 mjeseci nakon poroda ponovila test, mislim da ti nije hitno.
Ako nisi, ja bih ga napravila prije postupka, naročito ako je u međuvremenu bilo trudnoća ili si primala krv. Ali nisam ti stvarno sigurna; ja bih ga napravila pa bila mirna. Šta tvoj MPO doktor veli? :misli:

mandy
24.08.2011., 22:19
3 tjedna
fijuuu, malo mi je lakše (iako, malo je riskatno da mi vjeruju na riječ)

sad vidim kaktusicin post..ja sam mislila da to testiranje duže traje (mislim da sam po nalaze išla nakon 7 dana od vađenja krvi)

Cattleya
24.08.2011., 23:37
sad vidim kaktusicin post..ja sam mislila da to testiranje duže traje (mislim da sam po nalaze išla nakon 7 dana od vađenja krvi)

Može se to, a i traži se, pod hitno kad treba i, ako nema nekih protutijela, odrede kroz sat-dva krvnu grupu.Ne sjećam se više koliko treba za hitnu tipizaciju i testove senzibilizacije.

Nego, da ne pišem novi post. Da li je itko radio testove senzibilizacije u 2. trudnoći. Ovi ginići niš ne govore, a ja nekako bijah lijena nazvat na transfuziju i pitati da li treba. Imam KG iz prošle trudnoće te ponovljene testove senzibilizacije u 33. tjednu u prošloj trudnoći kad mi nisu niš našli. Da li trebam ići ili ne? Zna li netko? Inače sam rh+ KG 0

tini75
24.08.2011., 23:45
Treba, za svaku iduću trudnoću.

mimozaaa
25.08.2011., 00:29
Ja kad sam bila trudna a to je bilo davno 75 godine radili su mi samo krvnu grupu i RH faktor. Ja sam A+, muz AB+. Nista mi nisu radili od nalaza sem ono redovno krvna slika, secer, urin i mjerenje tlaka. Rodila djevojcicu koja je imala jako visok bilirubin i tad se napravila strka, dolazili su da vide koji sam RH faktor pitali me koji je muz jer je ona imala 19,5 a gornja granica je 20. Kcerki su tada radili krvnu grupu i imala je AB+ ali sa visokim bilirubinom. Tada su je hitno odvukli za BG da joj mjenjaju krv, jer sam rodila u BiH u gradu gdje se te stvari nisu radile i takve slucajeve su hitno slali u BG. Ja ostala sludjena, uplakana a muz je vozio za sanitetom. Tamo su je primili ponovo kontrilisali bilirubin koji je u putu pao na 19 i tad su rekli da kad pocne opadati da nema problema da ce se s vremenom normalizovati. Nisu mjenjali krv nego je vracena natrag. Naravno s vremenom se sve to normalizovalo. Drugo djete radjam nakon 4 godine, curica koja ima krv A- ali s njom nije bilo problema oko fizioloske zutice ali je naslijedila negativan faktor. Inace moja majka A+ otac O+, muzevljev otac RH+ a majka negativna.
Sad se brinem za kcerku kad odluci da radja jer je negativna a vec je u 32 godini i jos nema naznaka da ce uskoro raditi na trudnoci. Brinem se i za stariju koja je pozitivna a ima 36 i jos ne rezmislja o trudnoci. Eh, sto ti je majka, cjeli zivot brine.

WandaTheFamous
25.08.2011., 06:33
Ako si 6 mjeseci nakon poroda ponovila test, mislim da ti nije hitno.
Ako nisi, ja bih ga napravila prije postupka, naročito ako je u međuvremenu bilo trudnoća ili si primala krv. Ali nisam ti stvarno sigurna; ja bih ga napravila pa bila mirna. Šta tvoj MPO doktor veli? :misli:

Kojih 6mj nakon poroda :rofl:, 6mj nakon poroda sam tek dobila otpusno pismo, ali to je druga priča.
Ne nisam ponavljala test, a nisam ni bila trudna, nisam primala krv.
Ma budem tražila uputnicu.
Ginići mi nisu ništa rekli, to sam se ja sad sjetila u međuvremenu.
Budem tražila da mi rade kad ih vidim slijedeći put.
Thnx

nemam ideje
25.08.2011., 06:44
Rh- trudnice moraju napraviti testove senzibilizacije oko 8-12 tjedna, potom u 28. i 34. tjednu.

Zašto baš u ovim tjednima?

Ja sam Rh - i ovo mi je druga trudnoća.
Test sam radila u 8. tjednu, idem ga raditi danas (21. tjedan) i rekla mi je da će me slati još jednom kad budem u 32. tjednu.

lubyanka
25.08.2011., 07:12
Na kraju druge trudnoce su mi otkrivena anti-E antitijela. Moguce da se imunizacija dogodila jos pred kraj prve trudnoce jer me doktorica uopce nije slala na testove na pocetku druge. Sve je na kraju proslo ok, dijete je bilo zdravo.
I sad...2 i pol godine od tog drugog poroda ja sam opet trudna. A doktorica mi se sad sjetila rec da nisam smjela zatrudnit 3 godine.

Jel se netko ovdje razumije kako se fenotipi kombiniraju. Ja sam CDe/ce a otac ccDEE. Na jednom od nalaza mi pise: 'S obzirom da otac djeteta posjeduje homozigotni RhE antigen dijete ce naslijediti RhE antigen'.
Da li to znaci da ce svako nase dijete imati veliko E? Odnosno da mi je imunizacija u ovoj trudnoci neminovna?

Lali Puna
25.08.2011., 07:34
Lali, neće ti vjerovati na riječ, ponovit će ti KG, Rh i screening testove. To se radi svakoj osobi koja prima krv, pa taman imala 66666 tisuća puta već određenu grupu i screening.

Jedino će ti se osoblje od ginekologije do transfuzije u sebi naspominjat rodbine, al preživjet ćeš :D

jel bi pomoglo da nažicam doktoricu opće prakse uputnicu (ako uspijem) pa da to napravim ponovno? ili jel znaš koliko košta ako platim?

stvarno sam blesava. znam da mi je gin ispirala mozak da to moram uvijek imati sa sobom (štoviše, da nek nosim uvijek u torbici) i na kraju mi ostane na moru!

edit: uspjela nazvat sad, 184 kune je bez uputnice

kaktusic
25.08.2011., 08:12
Zašto baš u ovim tjednima?

Ja sam Rh - i ovo mi je druga trudnoća.
Test sam radila u 8. tjednu, idem ga raditi danas (21. tjedan) i rekla mi je da će me slati još jednom kad budem u 32. tjednu.

zato što se oko 28.tjedna očekuje veća mogućnost eventualnog prelaska bebinih eritrocita u maminu krv, a time i imunizacije.

Na kraju druge trudnoce su mi otkrivena anti-E antitijela. Moguce da se imunizacija dogodila jos pred kraj prve trudnoce jer me doktorica uopce nije slala na testove na pocetku druge. Sve je na kraju proslo ok, dijete je bilo zdravo.
I sad...2 i pol godine od tog drugog poroda ja sam opet trudna. A doktorica mi se sad sjetila rec da nisam smjela zatrudnit 3 godine.

Jel se netko ovdje razumije kako se fenotipi kombiniraju. Ja sam CDe/ce a otac ccDEE. Na jednom od nalaza mi pise: 'S obzirom da otac djeteta posjeduje homozigotni RhE antigen dijete ce naslijediti RhE antigen'.
Da li to znaci da ce svako nase dijete imati veliko E? Odnosno da mi je imunizacija u ovoj trudnoci neminovna?

Nažalost, točno. Ali odmah da te utješim: anti-E protutijela obično nisu maligna kao anti-D ili anti-c. Jebešga, nema nikakve garancije, ali klinička slika hemolitičke bolesti novorođenčeta kod anti-E obično je blaga, ili makar blaža nego kod ova gornja dva. :mig:

Kombiniranje fenotipa ti ide ovako: svatko od nas za određeni krvni faktor ima po 2 gena, jedan naslijeđen od oca, drugi od majke. U ovom slučaju govorimo o genima za Rh sustav antigena, koji obuhvaća:

-taj famozni D (na njega se misli kad se kaže da je osoba + ili -)
-C ili c
-E ili e
- i još puno drugih, al oni nam za priču nisu bitni.

E sad, kod ovih C/c i E/e antigena, ako je osoba naslijedila od mame npr. e a od tate E, imat će kombinaciju E/e i to se zove heterozigot. Ako je od oba roditelja naslijedila po jedan E, imat će kombinaciju E/E i to je onda homozigot za E. Ako je naslijedila po jedan e od svakog roditelja, kombinacija je e/e i to je homozigot za e.

Svojim potomcima prenosimo samo jedan od gena koje imamo.
Heterozigot E/e može svom djetetu prenijeti ili E ili e gen, pa dijete može naslijediti bilo koji od ta dva.

Ali osoba homozigot za E/E može prenijeti jedino E, jer njega jedino ima, što znači da će svi njegovi potomci imati E antigen. Isto tako, osoba koja je homozigot za e/e prenosi djeci jedino e gen, i svi njeni potomci će imati e antigen.

Tako da, u kombinaciji u kojoj je jedan roditelj E/E, a drugi e/e, sva djeca će naslijediti po jedan gen E od jednog i jedan gen e od drugog i imat će oba antigena, dakle bit će E/e.

S tim da iskreno ne znam zašto ti je rekla da ne smiješ baš 3 godine zatrudniti? Ne kažem da nije rekla dobro, samo meni nije jasna logika...:ne zna:
Vjerojatno je mislila na činjenicu da titar protutijela s vremenom pada, pa ih u cirkulaciji sve manje ima, što je istina, ali čim tvoj organizam dođe u kontakt s E antigenom, odmah se munjevitom brzinom pojača njihova proizvodnja ...da zatrudniš i 33 godine nakon imunizacije, ako je dijete E pozitivno, anti-E antitijela će se stvarati, sve jače i brže kod svakog novog kontakta s antigenom, odnosno svake nove trudnoće ili primanja E pozitivne krvi.
Tako da je za očekivati da će, u nekom knjiškom primjeru, kod prve trudnoće klinička slika hemolitičke bolesti novorođenčeta biti nikakva, kod iduće blaga, kod treće malo jača, kod četvrte ozbiljnija...ali to je samo nekakav školski primjer; puno ovisi o tome kolikom jačinom se tvoja protutijela vežu za bebine eritrocite, koliki je broj antigena na bebinim eritrocitima, kako se prenose protutijela kroz posteljicu...individualne imunološke varijabilnosti koje nisu baš dobro još ni proučene.
Ako je druga beba prošla bez problema, očekuj kod treće nešto izraženiju anemiju i žuticu, ali svo zlo u tome. Bitno je da redovito kontroliraš titar protutijela; ako bi on rastao, radit će se amniocenteza iz koje će se odrediti djetetov bilirubin u plodnoj vodi, koji je pokazatelj hemolize. Ako bi ta hemoliza bila jaka, mogu se davati djetetu intrauterine transfuzije koje će mu pomoći da progura anemiju. Ali ovakvi teži scenariji nisu tipični za anti-E; za anti-D i anti-c da, ali anti-E je obično puno benigniji.

Znam da ti nije nikakva utjeha, ali kod mene je identična antigenska situacija: ja CcDee, on ccDEE. O pa jebo ih, takvih ko što su nam muževi u populaciji bijelaca ima dva posto. DVA posto. A fenotip kakav je tvoj i moj je najčešći. Pa kud se baš na nas tih dva posto namjeriše? :facepalm: Meni je prva trudnoća, baš me zanima šta će test u 34.tjednu pokazat...

Nadam se da ti nisam zakomplicirala do bola...puno sreće, bit će sve u redu...neće taj E nama bit tako zločest. :cerek:

kaktusic
25.08.2011., 08:14
jel bi pomoglo da nažicam doktoricu opće prakse uputnicu (ako uspijem) pa da to napravim ponovno? ili jel znaš koliko košta ako platim?

stvarno sam blesava. znam da mi je gin ispirala mozak da to moram uvijek imati sa sobom (štoviše, da nek nosim uvijek u torbici) i na kraju mi ostane na moru!

edit: uspjela nazvat sad, 184 kune je bez uputnice

trudnički sindrom...ja sam pogubila dosad samo ugovor o radu na neodređeno i potvrdu o tečaju za prisutnost tate na porodu. prava sitnica. :facepalm:

Eto, u najgorem slučaju možeš to napravit i keširat pa si mirna...

Lali Puna
25.08.2011., 08:24
Eto, u najgorem slučaju možeš to napravit i keširat pa si mirna...

mislim da i hoću, ne dolazi mi se na porod k'o tutlek (jer su ovi koji su mi trebali to skupit na moru otkazali svoj put jer da im je prevruće, a sjedit u 4 zida pod klimom da mogu i doma)

a 184 kune je u svakom slučaju manje nego benzin+cestarina za tamo i nazad :D

WandaTheFamous
25.08.2011., 08:32
Kaktusić, ja kad sam radila prvi test, u prvoj trudnoći, samo je pisalo Rh - i naznačeno "nema imunizacije".
Ali nigdje nije pisalo koji sam od ovih cC/eE varijanti. Da li je to poseban test ili je pod ovim "imunizacija"?

Čisto da znam tražit konkretnu stvar, da mi ne rade polovično, bilo bi lijepo da mi to sve odrade, a ne samo ovaj prvi dio.

BTW, u 28tj nisam radila test, a nakon 34tj sam bila u bolnici, a saznat što su oni tamo radili, je nemoguća mislija.
Na otpusnom samo stoji da jesam primila Rhogam.

lubyanka
25.08.2011., 08:57
Znam da ti nije nikakva utjeha, ali kod mene je identična antigenska situacija: ja CcDee, on ccDEE. O pa jebo ih, takvih ko što su nam muževi u populaciji bijelaca ima dva posto. DVA posto. A fenotip kakav je tvoj i moj je najčešći. Pa kud se baš na nas tih dva posto namjeriše? :facepalm: Meni je prva trudnoća, baš me zanima šta će test u 34.tjednu pokazat...

Nadam se da ti nisam zakomplicirala do bola...puno sreće, bit će sve u redu...neće taj E nama bit tako zločest. :cerek:

Nisi zakomplicirala, dapace, sve mi je jasno i hvala. Mislila sam da nitko nece imat pojma o cemu pricam s obzirom da je rijetka pojava...kad ono...jos reci da ste oboje B+. :)
Evo da ja tebe utjesim, meni u prvoj trudnoci uopce nije doslo do imunizacije, i na pocetku i na kraju trudnoce testovi imunizacije negativni.

U drugoj trudnoći 34. tjedan:
Titar anti-E:
IgM slabo poz.
IgG neg.

U drugoj u 38. tjednu izmjeren titar:
IgM neg.
IgG 1:1 score 7.
Inducirali su mi porod malo ranije dijelom zbog imunizacije a dijelom jer sam se pocela otvarat. Ni jedno ni drugo dijete nije imalo zuticu.

E, aj sad mi objasni kako se ovaj IgM i IgG zamijenija u tih par tjedana? Samo IgG prolazi kroz posteljicu? I ovo 'IgG 1:1 score 7' znaci 1:7 ili sta?

I da, u slucaju da meni osobno ikad zatreba hitna transfuzija, rade li se ti testovi prije davanja krvi. Mislim, kako da netko na hitnoj zna da imam antitijela. Da nosam nalaz sa sobom svugdje? Ako nista barem znam da mi vlastiti muz bez obzira na istu krvnu grupu ne moze donirat krv.

kaktusic
25.08.2011., 09:18
Kaktusić, ja kad sam radila prvi test, u prvoj trudnoći, samo je pisalo Rh - i naznačeno "nema imunizacije".
Ali nigdje nije pisalo koji sam od ovih cC/eE varijanti. Da li je to poseban test ili je pod ovim "imunizacija"?

Čisto da znam tražit konkretnu stvar, da mi ne rade polovično, bilo bi lijepo da mi to sve odrade, a ne samo ovaj prvi dio.

BTW, u 28tj nisam radila test, a nakon 34tj sam bila u bolnici, a saznat što su oni tamo radili, je nemoguća mislija.
Na otpusnom samo stoji da jesam primila Rhogam.

Taj fenotip se trudnicama ne određuje rutinski, samo imuniziranima (i nekim skupinama bolesnika, al to je sad druga priča...da recimo moraš primati krv kod poroda, prije izdavanja krvi bi se odredio, jer se određuje ženama u generativnoj dobi koje primaju krv, baš zbog eventualnih budućih trudnoća i imunizacija.)

Ali ako si Rh-, tvoj fenotip je gotovo sigurno ccee. Iznimno rijetko negativne osobe imaju C ili E. :mig:

Tako da ti je sad bitna KG, Rh i najvažnije- indirektni antiglobulinski test, tj. screening, test senzibilizacije, kako li ga već sve ne zovu. Ako bi on ispao pozitivan, odredili bi ti po defaultu fenotip u labosu.

WandaTheFamous
25.08.2011., 09:29
Taj fenotip se trudnicama ne određuje rutinski, samo imuniziranima (i nekim skupinama bolesnika, al to je sad druga priča...da recimo moraš primati krv kod poroda, prije izdavanja krvi bi se odredio, jer se određuje ženama u generativnoj dobi koje primaju krv, baš zbog eventualnih budućih trudnoća i imunizacija.)

Ali ako si Rh-, tvoj fenotip je gotovo sigurno ccee. Iznimno rijetko negativne osobe imaju C ili E. :mig:

Tako da ti je sad bitna KG, Rh i najvažnije- indirektni antiglobulinski test, tj. screening, test senzibilizacije, kako li ga već sve ne zovu. Ako bi on ispao pozitivan, odredili bi ti po defaultu fenotip u labosu.

Aaaaaaaaaaaaaaaa :brukica:, sad kužim.

Hvala puno :)

kaktusic
25.08.2011., 09:54
U drugoj trudnoći 34. tjedan:
Titar anti-E:
IgM slabo poz.
IgG neg.

U drugoj u 38. tjednu izmjeren titar:
IgM neg.
IgG 1:1 score 7.
Inducirali su mi porod malo ranije dijelom zbog imunizacije a dijelom jer sam se pocela otvarat. Ni jedno ni drugo dijete nije imalo zuticu.

E, aj sad mi objasni kako se ovaj IgM i IgG zamijenija u tih par tjedana? Samo IgG prolazi kroz posteljicu? I ovo 'IgG 1:1 score 7' znaci 1:7 ili sta?

I da, u slucaju da meni osobno ikad zatreba hitna transfuzija, rade li se ti testovi prije davanja krvi. Mislim, kako da netko na hitnoj zna da imam antitijela. Da nosam nalaz sa sobom svugdje? Ako nista barem znam da mi vlastiti muz bez obzira na istu krvnu grupu ne moze donirat krv.

Po ovome nalazu, u prvoj trudnoći nije došlo do apsolutno nikakve senzibilizacije, kao da nisi ni nosila E+ dijete, jer bi u protivnom već do druge imala pozitivna protutijela. Očito nije došlo do miješanja bebine i tvoje krvi, ili je to bilo tako mala količina da je tvoj organizam nije registrirao.

E sad, kad se osoba imunizira na bilo koji antigen- virus, bakteriju, eritrocit- prvo počinje stvarati IgM protutijela. Nakon nekoliko tjedana, dolazi do "sazrijevanja" imunološkog odgovora na taj antigen, IgM se postupno gube, a nastaju IgG. IgM ne prolaze posteljicu; IgG prolaze.

Ovaj tvoj nalaz iz druge trudnoće je školski primjer svježe imunizacije. Očito je neposredno prije 34.tjedna, kad posteljica već počinje stariti pa nije više savršena kao u ranijim tjednima, došlo do većeg prelaska bebinih eritrocita u tvoj krvotok i počela si stvarati IgM. IgG je tada bio negativan jer je imunizacija bila skroz svježa i nisu se još bila stigla početi stvarati.

Kad si za mjesec dana ponovila test, IgM je već otišao u povijest, a zamijenilo ga je "zrelo" IgG protutijelo, ali srećom, u niskom titru. Titar od 1:1 je jako mali; kod titra 1:16 se pale alarmi, a 1:32 je značajan. Kod jakih imunizacija, taj titar zna bit 1:128 ili veći. Score 7 je dopuna nalaza titra, označava jačinu aglutinacije u epruveti, da te ne zamaram sa zvizdarijama- uglavnom, nije zabrinjavajući nalaz :top:

Prije svake transfuzije se ponovi KG, Rh i screening test. Kod imunizacije na većinu eritrocitnih antigena, taj screening bude pozitivan i onda se krv ne izdaje dok se ne iznjuška o kojoj imunizaciji se radi.

Jebešga, kad je baš stani-pani i nema se vremena čekati nalaz testova, izdaje se krv pa se detaljni testovi potom bjesomučno rade i ako ispadne da je izdana krv pozitivna na antigen na kojeg je osoba senzibilizirana, zove se odjel da se transfuzija obustavi.

Ali malo je vjerojatno da će se takvo što dogoditi, jer se prije izdavanja krvi radi i križna proba između krvi bolesnika i davatelja- pojednostavljeno, pomiješa se malo krvi jednoga i drugoga, i ako davatelj ima antigen na kojeg bolesnik ima protutijelo, vidi se reakcija i zna se da ne odgovaraju jedan drugome, iako su iste krvne grupe.

Ekstremno rijetko je takva hitnoća da se nema vremena ni za određivanje KG, ni Rh, ni screeninga, ni križne probe...onda se da (kao što je u američkim doktorskim serijama normalna pojava :rolleyes:) 0- krv i moliš boga da osoba nema anti-e ili anti-c, jer su gotovo sve Rh- osobe ccee varijanta.

Svakako sačuvaj nalaze testova imunizacije i neka tvoja obitelj zna gdje su; nema sad potrebe da ih nosiš kad ideš u dućan ili šetnju, ali nije uopće loša zamisao nositi ih kad ideš na nekakav put, a naročito ako iz bilo kojeg razloga budeš bolnički liječena. Ponekad, nakon više godina, zna titar protutijela jako pasti, ispod granice osjetljivosti testova, pa screening bude negativan. Tada nije loše imati stari nalaz pri ruci da se vidi da si imunizirana.

A mm i ja nismo B+, ali jesmo oboje 0+ :lol: isto nam nije suđeno da jedno drugom spašavamo život krvlju, iako smo iste krvne grupe...ah ti posebni muškarci :rofl:

foresst
25.08.2011., 15:32
Nego, da ne pišem novi post. Da li je itko radio testove senzibilizacije u 2. trudnoći. Ovi ginići niš ne govore, a ja nekako bijah lijena nazvat na transfuziju i pitati da li treba. Imam KG iz prošle trudnoće te ponovljene testove senzibilizacije u 33. tjednu u prošloj trudnoći kad mi nisu niš našli. Da li trebam ići ili ne? Zna li netko? Inače sam rh+ KG 0
trebaš
ali, čini mi se da sam ja išla samo s 15 tj, ne još jednom oko 30-og tjedna kao u prvoj trudnoći

foresst
25.08.2011., 15:34
mislim da i hoću, ne dolazi mi se na porod k'o tutlek (jer su ovi koji su mi trebali to skupit na moru otkazali svoj put jer da im je prevruće, a sjedit u 4 zida pod klimom da mogu i doma)

a 184 kune je u svakom slučaju manje nego benzin+cestarina za tamo i nazad :D
pa nek ti pošalju busom, to je cca 30 kn vozaču za cugu (ako ima direktna linija)

Lali Puna
25.08.2011., 18:54
pa nek ti pošalju busom, to je cca 30 kn vozaču za cugu (ako ima direktna linija)

e, al neće nalaz sam otić do busa
a u stanu nikog

Cattleya
25.08.2011., 19:32
trebaš
ali, čini mi se da sam ja išla samo s 15 tj, ne još jednom oko 30-og tjedna kao u prvoj trudnoći

E pa danas sam nazvala transfuziju pa mi je neka gospođa rekla da treba raditi testove senzibilizacije u prvom tromjesječju i u osmom mjesecu te je po zakonu obvezan kod svake trudnice učiniti HBsAg- tj marker hepatitisa B. Tako da ja idem sutra to sve obaviti.....

disident
25.08.2011., 22:03
Cattleya,
tako sam ja radila-prvo tromjesječje i sutra idem s 28+3 jer je gin rekla da se drugi put radi između 28 i 29 tjedna. hepatitis su mi odradili ono u prvom tromj. druga trudnoća, 0-
kod nas u trud. knjižicu udare službeni pečat koja si krvna grupa i sve te pretrage transfuziološke, zagubila sam nalaz krvne grupe od prve trudnoće, a nije bio upisan od transfuziološke u trudničku staru (nečiji propust) i gin me slala ponovno vaditi krvnu grupu, nema tu na majkemi :)

Mznatizeljna
29.08.2011., 22:18
Kaktusic, posto vidim da ti je transfuziologija vjerovatno struka, ako i mozes molim te odgovorit da li je moguce da se iz mog i muzevog fenotipa odredi kolika je vjerovatnost da ce mi svako iduce dijete bit pozitivno?
Naime, ja sam AB-, muz A+, moj fenotip je cde, njegov CCDee.
Kad smo radili fenotipe, na nalazu je dr napisala da 98 posto vjerovatnost da ce svako dijete bit rh+ zbog suprugovog fenotipa. Je li to zbog ova dva velika CC? Gledala sam nesto tablice. Znam da se inace ova vjerovatnost odredjuje iz genotipa kojeg nismo radili. Znaci nemam nikakve sanse za rh- dijete jel tako?
Meni su se antitijela pojavila u 2. trudnoci (prva je bio missed abortion u 8 tj) i to izmedju 27 tj kad sam radila Coombs i 33 tj kad su ga ponovili, titar je bio 1;8 za D ali zbog velicine bebe i predostroznosti sam inducirana u 37 tjednu.
Prije zadnje trudnoce sam opet radila Coombs i antitijela su bila pristutna samo mikroanalizom...tako je bilo sve do 16 tj trudnoce kad zbog ogromnih krvarenja iz sinusa placente antitijela skacu na 1:128..poslije ga vise nismo ni radili nego smo pratili ultrazvukom sistolicki tlak...i tako dobro se drzala...ali zbog krvarenja u 21. tjednu dolazi do trudova koje nisu uspjeli zaustaviti i izgubila sam bebu. Proslo je 2 i po mjeseca jos dolazim sebi. Znam da mi je iduca moguca rudnoca jos rizicnija al se nadam kad dodje vrijeme da cu skupit snage za probat jos jedan put.
Inace, ako koga zanima ima dobar americki forum za ISO mame gdje mozete naci iskustva inih zena sa svakakvim antitijelima.
Jedina utjeha mi je sta citam, a i cula sam price od svog dr trudnica koje su startale i sa 1;1000 a bebe su se super drzale, a isto tako ima i onih koje su imale manje razine al je ranije doslo do IUTa:( E da sam znala da je krv toliko komplicirana i sta se sve moze dogodit, sama bi sebi dala injekciju. Ono za sto ja krivim svog ginekologa je da me nije informirao o mogucim posljedicama niti mi dao izbor, ili me bar uputo na transfuziologiju da popricam s nekim..a upozoravala sam ga da je muz rh+ i eto ko za inat ja u tih 1% slucajeva:(

kaktusic
30.08.2011., 11:06
Kaktusic, posto vidim da ti je transfuziologija vjerovatno struka, ako i mozes molim te odgovorit da li je moguce da se iz mog i muzevog fenotipa odredi kolika je vjerovatnost da ce mi svako iduce dijete bit pozitivno?
Naime, ja sam AB-, muz A+, moj fenotip je cde, njegov CCDee.
Kad smo radili fenotipe, na nalazu je dr napisala da 98 posto vjerovatnost da ce svako dijete bit rh+ zbog suprugovog fenotipa. Je li to zbog ova dva velika CC? Gledala sam nesto tablice. Znam da se inace ova vjerovatnost odredjuje iz genotipa kojeg nismo radili. Znaci nemam nikakve sanse za rh- dijete jel tako?
Meni su se antitijela pojavila u 2. trudnoci (prva je bio missed abortion u 8 tj) i to izmedju 27 tj kad sam radila Coombs i 33 tj kad su ga ponovili, titar je bio 1;8 za D ali zbog velicine bebe i predostroznosti sam inducirana u 37 tjednu.
Prije zadnje trudnoce sam opet radila Coombs i antitijela su bila pristutna samo mikroanalizom...tako je bilo sve do 16 tj trudnoce kad zbog ogromnih krvarenja iz sinusa placente antitijela skacu na 1:128..poslije ga vise nismo ni radili nego smo pratili ultrazvukom sistolicki tlak...i tako dobro se drzala...ali zbog krvarenja u 21. tjednu dolazi do trudova koje nisu uspjeli zaustaviti i izgubila sam bebu. Proslo je 2 i po mjeseca jos dolazim sebi. Znam da mi je iduca moguca rudnoca jos rizicnija al se nadam kad dodje vrijeme da cu skupit snage za probat jos jedan put.
Inace, ako koga zanima ima dobar americki forum za ISO mame gdje mozete naci iskustva inih zena sa svakakvim antitijelima.
Jedina utjeha mi je sta citam, a i cula sam price od svog dr trudnica koje su startale i sa 1;1000 a bebe su se super drzale, a isto tako ima i onih koje su imale manje razine al je ranije doslo do IUTa:( E da sam znala da je krv toliko komplicirana i sta se sve moze dogodit, sama bi sebi dala injekciju. Ono za sto ja krivim svog ginekologa je da me nije informirao o mogucim posljedicama niti mi dao izbor, ili me bar uputo na transfuziologiju da popricam s nekim..a upozoravala sam ga da je muz rh+ i eto ko za inat ja u tih 1% slucajeva:(

draga, jako, jako mi je žao zbog bebe :(:(:(:(

kod D antigena je razlika u odnosu na Cc i Ee što se u običnom transfuzijskom labosu ne može odrediti ima li osoba DD ili Dd konstelaciju gena. dok e i c znače postojanje određenog antigena, d ovdje znači nepostojanje druge kopije gena, i sve Rh - osobe su dd, dok Rh+ mogu biti DD ili Dd. Ali to se samo genotipizacijom može odrediti.

E sad, ako je tvoj muž DD, onda šanse za Rh- dijete nema. Ali ako je Dd, onda postoji šansa da bi mogao proslijediti d genotip djetetu.
Međutim, postoji neka veza između naslijeđivanja C i D. Tu sam već na tankom ledu pa ti ne bih htjela govoriti stvari u koje nisam 100% sigurna.

Gotovo sve RhD- osobe imaju ccdee konstelaciju; vrlo, ali zaista vrlo rijetko imaju npr. cCdee ili ccdEe. Budući da je suprug CC, mislim da je nažalost on vrlo vjerojatno i po genotipu DD. Ali bez genotipizacije to se ne može reći sa sigurnošću, a kao što sam rekla, tu nemam toliko znanja da bih ti mogla odgovorno tvrditi o kojem sistemu nasljeđivanja i kojim postocima se radi.
U svakom slučaju, bez nalaza genotipizacije, mogu reći da postoji vjerojatnost da tvoj suprug ima Dd konstelaciju, a u tom slučaju postoji i šansa za RhD- dijete. Ali definitivno je da će svako dijete naslijediti od njega C gen.

Ako pretpostavimo povoljniju varijantu, da je suprug Dd, s vašom kombinacijom fenotipa, djeca mogu biti: ili CcDee, ili Ccdee. Ova druga označava RhD- osobu, ali sa C antigenom, što je stvarno rijetko, ali nije nemoguće. Vidjela sam par osoba s tim fenotipom; u transfuzijskoj bibliji piše da je u bjelačkoj populaciji učestalost takve kombinacije oko 1%, za SAD navode podatak od 2% . Pretpostavljam da je zato na nalazu napisano da je vjerojatnost RhD+ djeteta oko 98%; ovih 2% ostaje za RhD- dijete sa C antigenom.

Jebešga, ako je suprug DD, onda će apsolutno sva djeca biti RhD+. :(

Ali da biste razlučili tu dilemu i znali sa stopostotnom vjerojatnošću ima li šanse za onih 2% ili ne, suprug treba napraviti genotipizaciju. Tada ćete točno znati što očekivati i čemu se nadati.

Istina je da neke žene imaju ogromne titrove, a posljedica po bebu nikakve, i obrnuto- sićušan titar, a beba loše. I nije razjašnjeno zašto je to tako. Ali izgleda da ima veze s maminim imunološkim odgovorom i/ili prijenosom protutijela kroz posteljicu: žena koja je jednom razvila jaki odgovor s teškim posljedicama, vjerojatno će tako reagirati svaki put. :( One koje su slabi reaktori, obično budu slabi reaktori i nakon desete trudnoće. Ali to je sve "obično", "vjerojatno"...statistička vjerojatnost koja te može i ne mora zakačit. Istina je da ne znamo zašto se to događa, pa ništa pametno ne možemo ni reći.

Iskreno vam želim puno, puno, puno sreće, da se što prije oporaviš, i da je suprug Dd, i da dobijete bebača Ccdee, a ako baš bude RhD+, da ovog puta bude imao više sreće i da sve bude dobro...jer nije nemoguće; znam primjere djece čije mame su imale visoke titrove, i bebe su dobijale intrauterine transfuzije, i drž ne daj, ali rodila su se živa, zdrava, makar malo anemična i žućkasta djeca, ali svo zlo u tome...

:grli: :grli:

milkica
30.08.2011., 20:28
da li se treba naruciti u petrovoj za test senzibilizacije ili samo dodjes?

Cattleya
30.08.2011., 23:48
da li se treba naruciti u petrovoj za test senzibilizacije ili samo dodjes?

Trudnice se ne naručuju, samo čekaju.

tipkaz
31.08.2011., 08:22
Ok, sad sam se sva isprepadala, pokušavam nešto razumjeti, ali mi baš ne ide :D
Kaktusić, meni je prva trudnoća, abortus nikad nisam imala. Ja sam AB-, mm 0+.
Sad sam u 30.tt napravila Indirektni antiglobulinski (Coombsov) test i negativan je. Što to znači, što sad? Kako će teći dalje ostale trudnoće i da li je se to može već sada znati?
Hvala ti puno! :cerek:

kaktusic
31.08.2011., 13:34
Ok, sad sam se sva isprepadala, pokušavam nešto razumjeti, ali mi baš ne ide :D
Kaktusić, meni je prva trudnoća, abortus nikad nisam imala. Ja sam AB-, mm 0+.
Sad sam u 30.tt napravila Indirektni antiglobulinski (Coombsov) test i negativan je. Što to znači, što sad? Kako će teći dalje ostale trudnoće i da li je se to može već sada znati?
Hvala ti puno! :cerek:

to je super; očekivano je negativan, znači da nisi došla u kontakt s bebinim (ni ičijim drugim, npr.transfuzijom krvi) Rh+ eritrocitima pa se nisi imunizirala. slijedeći test ćeš ponoviti u 8. mjesecu trudnoće; očekujemo da će i tada biti negativan.

nakon toga će ti se test ponoviti u bolnici kad budeš išla roditi (ne trebaš nikome ništa napominjati, to je rutina); očekujemo da će i tada biti negativan, i ako beba bude Rh+, dobit ćeš nakon poroda zaštitnu injekciju zvanu RhoGam. Bude li beba Rh-, nema potrebe za injekcijom.

U mojoj bolnici Rh- ženama se na nalazu napiše da dođu još jednom ponoviti test 6 mjeseci nakon poroda; ne znam je li to svugdje praksa.

Injekcija smanjuje vjerojatnost da će se Rh- žena u toku poroda imunizirati od Rh+ djeteta sa cca 20-30% po trudnoći na 1%. U doba kad zaštitne injekcije nije bilo, do 3. ili 4.trudnoće je 80% Rh- žena bilo imunizirano. Danas nam ostaje samo tih 1% (koji se, jebešga, ni pravodobnom zaštitnom injekcijom ne mogu spriječiti ni predvidjeti. sa svakom novom trudnoćom, taj postotak malčice raste. ne sjećam se točno na koliko, ali mislim da ne prelazi nekih 2-3% ni u 4.trudnoći- nisam sigurna za točan postotak).

Dakle, možeš očekivati da ćeš, (ako do kraja trudnoće ne bude komplikacija koje izazivaju jače miješanje mamine i bebine krvi, tipa abrupcije placente ili hematoma, kada također moraš dobiti zaštitu- pu, pu :Pop:) i beba bude Rh+, dobiti nakon poroda zaštitnu injekciju i sa 99%-tnom vjerojatnošću nećeš biti imunizirana, te neće biti nikakvih problema sa iznošenjem slijedeće trudnoće. :cerek:

edit: da pojasnim- i u slučaju hematoma, abrupcija, trauma i sličnih komplikacija, također se unutar 72 sata od tog događaja mora dati zaštitna injekcija, kao i nakon poroda, ali pošto su tada mogući i veći prelasci bebine krvi u mamin krvotok, postoji veća mogućnost da se mama imunizira, pa onda šansa za imunizaciju usprkos injekciji nije više 1%, nego malo veća, ovisno o kolikoj se količini krvi radi. što više prilika za miješanje krvi mame i bebe- amniocenteze, kordocenteze, hematomi, traume, infarkti posteljice, porod- kumulativno veća šansa za imunizaciju.

jebote, sram me kako zakompliciram stvar, al ne znam bolje objasnit. sreća da nisam učiteljica; jadno moje dijete kad joj budem pomagala oko domaćeg. :facepalm:

tipkaz
31.08.2011., 17:03
Kaktusić, ti si super, ne kaki! :D Hvala ti puno :grli: Sve što sam čitala izgledalo mi je nekako parcijalno, a budući da nisam te struke nije mi bilo posve jasno!
Off: sad sam ti vidjela ticker i imamo par dana razlike u terminima! :eek: Bit će gusto u 11.mjesecu :rofl:

Mznatizeljna
01.09.2011., 15:37
Kaktusic, hvala ti na objasnjenjima i utjesnim rijecima:grli:Napravit cemo nekad genotip i vidit mada ne znam niti koliko je to dobro jer ako vec sad znam da cemo pokusat jos jednom manje je bitno sta ce pokazat. Nadam se samo da ce iduca bebica bit borac i da ce placenta bit na svom mjestu i da nece iskrsnut nesto trece..dosta mi je ovih malih postotaka:)

SHIKI
04.09.2011., 20:25
vadila sam neki dan ove nalaze.
krvna grupa mi je B.
RH pozitivna.
e sad kad me netko pita koja sam grupa jel to B+??
mislim dal ovaj plus kod npr. 0+, A- i sl.jel to plus-minus to RH il nešto drugo?
prvi put sam ovo vadila i pojma nemam :)))

Butterfly:)
04.09.2011., 20:50
Da, ti si rh+ tako da se ne moras opterecivat s time.. Samo kod rh- trudnica moze biti problema vezano uz to.

SHIKI
04.09.2011., 22:58
Da, ti si rh+ tako da se ne moras opterecivat s time.. Samo kod rh- trudnica moze biti problema vezano uz to.

jel ovo za me ili? :mig:
ma znam ja to za Rh i te inekcije nego me zanima jesam li jas B+? mislim ak mi je Rh + jel to taj plus haha ili neki drugi ;))))
znači kad netko kaže da je A- ili 0- jel to minus znači da im je Rh negativno ili se to određuje nečim drugim.

tini75
04.09.2011., 23:27
Da taj Rh pozitivan je + uz tvoju B krvnu grupu, znači B+ ( u tvom slučaju : krvna grupa B, Rh faktor pozitivan ).

SHIKI
04.09.2011., 23:38
Da taj Rh pozitivan je + uz tvoju B krvnu grupu, znači B+ ( u tvom slučaju : krvna grupa B, Rh faktor pozitivan ).

hvala, i ja sam tako kontala al nisam bila sigurna pa da nebi govorila da sam pogrešna krvna grupa :ne zna:
:D

Suncana 007
05.09.2011., 17:32
Ja sam Rh-, muž Rh+, nikad mi nisu tokom trudnoće ništa više provjeravali, u čet će biti 39 tjedana, jel to normalno?

kaktusic
05.09.2011., 19:39
Ja sam Rh-, muž Rh+, nikad mi nisu tokom trudnoće ništa više provjeravali, u čet će biti 39 tjedana, jel to normalno?

nije. Na tri testa senzibilizacije su te tijekom trudnoće morali poslat. Prvi u prvom tromjesečju, drugi s 28 tt, treći sa cca 34 tt.

Ajde ti podsjeti gina na taj detalj, da imaš svježi nalaz prije ulaska u bolnicu.

ninatoni
06.09.2011., 12:15
nije. Na tri testa senzibilizacije su te tijekom trudnoće morali poslat. Prvi u prvom tromjesečju, drugi s 28 tt, treći sa cca 34 tt.

Ajde ti podsjeti gina na taj detalj, da imaš svježi nalaz prije ulaska u bolnicu.

/ja sam nova ovdje..
trudna sam 19 tjedana ja sam - rh,a mm je +,po svemu sta sam procitala to i nije bas ok? ili se varam......

milkica
17.09.2011., 15:18
do kojeg tjedna treba napravitit test senzibilizacije?

Suncana 007
17.09.2011., 17:18
Evo, ja A-, bebica A+, dobila pikicu, i sve ok.

kaktusic
18.09.2011., 10:14
do kojeg tjedna treba napravitit test senzibilizacije?

prvi put iza 8.tjedna, idealno do kraja prvog tromjesečja.
ako si RhD-, još jednom u 28.tjednu i treći put u 8.mjesecu trudnoće.
ako si RhD+, drugi put u 8.mjesecu trudnoće.

milkica
18.09.2011., 10:52
ja sam A+,sad sam u 13 tjednu ali već danima sam bolesna pa nikako da odem.Jel kasno sljedeći tjedan?
u drugoj trudnoći me nitko nije ni slao,nemam pojma...sad mi dao uputnicu.

Ani4
18.09.2011., 11:05
Koliko dugo se cekaju nalazi u Petrovoj?
Ja sam dobila uputnicu prije dva tjedna, ali nikako da odem, cekam da se mm vrati pa da me odveze.
Inace znam krvnu grupu, svu u obitelji su plusici.

lopticica
18.09.2011., 11:11
Ja sam vadila krv u utorak a nalazi su bili gotovi u petak. Samo moram ici po njih :503:

Ani4
18.09.2011., 11:12
Joj da, i to. Pet puta gore dolje.
Ali nalaze mi moze i mm uzeti, sta ne?

lopticica
18.09.2011., 11:12
ja sam A+,sad sam u 13 tjednu ali već danima sam bolesna pa nikako da odem.Jel kasno sljedeći tjedan?
u drugoj trudnoći me nitko nije ni slao,nemam pojma...sad mi dao uputnicu.

Mene je gin pitala jel imam nalaz od prosle t. Rekla sam da imam negdje, al kaze ajde ipak odite ponovno. Isto sam A+. Dok je + nema puno frke koliko ja znam :mig:

lopticica
18.09.2011., 11:16
Joj da, i to. Pet puta gore dolje.
Ali nalaze mi moze i mm uzeti, sta ne?

Mislim da da uz onaj papiric sto se dobije.

iva0404
18.09.2011., 15:52
Milkice, ja sam sad u 16.tjednu i tek sad idem vadit krv za testove senzibilizacije, ginić mi je bio cijeli 8 mj na godišnjem tako da još to nisam obavila. možeš otići bilo kad.

roska
26.09.2011., 13:11
dobar dan,
evo ja nova na ovom forumu
dakle da odma počnem sa mojim problemom..
ja sam A negativna,i prvo dijete je negativno,nisam dobila
inekciju,drugo dijete pozitivno i dobila sam cijepivo kad se rodila.
e sad sam trudna 13 tjedana i prvi nalazi pokazuju da sam senzibilizirana:(
kako je to moguće ako sam primila cijepivo???pitala sam ginekologa on kaže da to nema veze sa krvnom grupom već sa nekim kell skupinamai tu nema cijepiva za to.ništa mi nije jasno i očajna sam jer valjda spadam u 0.01% trudnica kojima se to desi
jel ima netko ko mi može pojasniti te kell skupine?
il netko ko je imao takvih problema pa da mi kaže da je na kraju sve bilo ok i da me utješi?užasno se bojim što bi moglo biti sa mojom bebom
btw jutros je mm išao na transfuziju vaditi kell fenotip

Mznatizeljna
26.09.2011., 14:34
Draga roska, najbitnije je da su ti na vrijeme otkrili i da su dr svjesni toga pa sad mogu bolje pratit trudnocu. Vidim da imas kell? O njemu znam najmanje al sigurno ce ti kaktusic znat vise napisat. Moguce je da ti se krv s bebinom pomijesala u zadnjoj trudnoci prije poroda ali bez vidljivih znakova krvarenja u kojem slucaju rogham nakon poroda ne znaci vise nista jer su antitijela vec formirana, a moguce je i u ovoj...sad to nije bitno, najbitnije je da ostanes mirna, danasnja medicina je uznapredovala i puno zena radja ISO bebe...pratit ce ti coombs, nisi napisala koja je razina kell-a, kasnije ce pratit ibebici sistolicki tlak i po potrebi intervenirat - ne znam u kojem si gradu ako si u ZG mozda da se ides konzultirat do Dr.Matijevica na SV Duhu ili poliklinici Vili, on zna dosta na tu temu, za razliku od vecine nasih ginekologa. Pogledaj i forum za koji sam dala link nekoliko postova prije pa ces vidjet koliko zena sa kell antitijelima imaju sasvim ok trudnocu. Vjerujem da ce sve bit ok.:grli:

roska
26.09.2011., 14:39
MZnatiželjna hvala ti puno na riječima utjehe:grli:
u nalazu zasad piše da je titar nemoguće tehnički izvesti jer je iznimno malo protutijela,tako da se stim trenutno tješim.nadam se samo da taj titar neće naglo i brzo rasti.
vidila sam za doktora Matijevića,a prvo ću porazgovarati sa doktoricom sa transfuzije (ako budem mogla doći do nje) u sridu kad nalazi od muža budu gotovi.ja sam iz zadra,ma gin me bacio u depresiju kad mi je rekao da će on učiniti sve da bebu donesemo na svijet,to mi je zvučalo prestrašno:tuzni:
poslala sam pp kaktusiću,nadam se da će se javiti

roska
26.09.2011., 14:42
e,napisala si ISO bebe,što to znači?:ne zna:

Mznatizeljna
26.09.2011., 22:51
To je skraceno na eng od isoimmunisatio ila na nas RH senzibilizacija. Super je sta ti je kell tako nizak, znaci da je otkriven tek mikrometodom, samo neka ti redovno rade coombsov test i prate razinu antitijela. ja sam iz Splita, tamo ti nemam nikoga za preporucit nazalost od ginekologa, meni je bila super glavna dr na transfuzioloiji koja je sa mnom pricala sat vremena, tako obavezno popricaj sa nekim strucnim sa transfuziologije oni znaju puno vise od ginekologa na tu temu, a preporucam ti da nazoves dr.Matijevica ako razina antitjela bude skocila sto vjerujem da nece. Nazalost nasi ginekolozi znaju bit nepromisljeni u svojim brzopletim izjavama, uzas...da sam njih slusala di bi bila:(

roska
27.09.2011., 07:16
ja se iskreno nadam da titar neće skakati,a ako bude svakako ću nazvat dr.Matijevića..sutra je gotov nalaz mm i tražiću da me odvedu doktorici transfuziologici,nadam se da će njegov nalaz bit dobar:moli:

malo čudo Lara
27.09.2011., 16:04
Imam pitanje i nadam se da ćete mi vl.iskustvima pomoći.U osmom sam mj.trudnoće, prošle godine sam u 5. mjesecu doznala da smo i mm i ja 0+.
Nekoliko frendica je nema dugo rodilo i gotovo sve su ih doktori sali na početku i u 8.mj.trudnoće opet provjerit RH.Moj doc.kaže da su to nepotrebne gluposti jer ti se RH faktor ne može promijenit(osim kod transplantacije organa,leukemije..)...Zdrav razum mi govori da je u pravu i da se zamaram previše,ali opet me muči dio u kojem mnoge trudnice ponavljaju test.

Imate li sličnih iskustava....Hvala vam

dijetesjene
27.09.2011., 16:18
Imam pitanje i nadam se da ćete mi vl.iskustvima pomoći.U osmom sam mj.trudnoće, prošle godine sam u 5. mjesecu doznala da smo i mm i ja 0+.
Nekoliko frendica je nema dugo rodilo i gotovo sve su ih doktori sali na početku i u 8.mj.trudnoće opet provjerit RH.Moj doc.kaže da su to nepotrebne gluposti jer ti se RH faktor ne može promijenit(osim kod transplantacije organa,leukemije..)...Zdrav razum mi govori da je u pravu i da se zamaram previše,ali opet me muči dio u kojem mnoge trudnice ponavljaju test.

Koliko ja znam jako je važno jer u toj krvnoj pretrazi se radi krvna grupa,rh faktor,ali i još dvije komponente koje mogu biti promjenjive-a trebale bi biti negativne.
Moje vlastito iskustvo je slijedeće
U prvoj trudnoći radila pretragu i 0+ sam(mm AB+) i ostale dvije komponente bile neg.
Druga trudnoća -isto.
Treća trudnoća-isto.
Četvrtu trudnoću sam zabrljala i nisam otišla na pretragu u 8mj.
Razlog je bio taj što mi je svaku trudnoću vodio privatnik,a za tu pretragu sam trebala uputnicu socijalnog ginića-a meni se nije išlo kod njega,jer mi redovito radi neugodnosti.
Ja si fino umislila da frke ionako niti ne može biti.
No,rodila sam curicu blago pozitivnu na combov test.
Upravo zato što su mi iza 3.trudnoće ostala neka antitijela i na sreću test je bio blago pozitivan,jer mi je posteljica bila mlada pa nije propuštala ta antitijela koja mogu jako naštetiti djetetu.
Dakle,jako je važno napraviti krvnu pretragu u svakoj trudnoći....ne mjenja se krvna grupa i rh faktor,ali ostale dvije komponente-da...i mogu ugroziti nerođeno dijete.

kaktusic
27.09.2011., 16:58

Potrebno je ponoviti test senzibilizacije, Coombsov test, u 8.mjesecu, neovisno o tome što ste oboje +. Neće se promijeniti ni krvna grupa ni Rh faktor, ali na eritrocitima ima puno krvnih faktora na koje se mama može senzibilizirati, ne samo taj čuveni RhD, i RhD+ trudnica može biti senzibilizirana na te druge faktore. Tako da tvoje prijateljice nisu išle na ponovno testiranje Rh, već Coombsovog testa; vjerojatno im se uopće nije ni ponavljala krvna grupa i Rh, samo Coombs.
Nažalost, puno ginekologa ne zna transfuzijski dio prenatalne skrbi i jednostavno ignoriraju nalaze specijalista transfuziologa na kojima lijepo piše "Ponoviti testove senzibilizacije u 8.mjesecu trudnoće".
Jako puno se već o tome pisalo na ovoj temi, pa samo prolistaj par strana unazad. :kiss: :mig:

malo čudo Lara
27.09.2011., 19:39
Potrebno je ponoviti test senzibilizacije, Coombsov test, u 8.mjesecu, neovisno o tome što ste oboje +. Neće se promijeniti ni krvna grupa ni Rh faktor, ali na eritrocitima ima puno krvnih faktora na koje se mama može senzibilizirati, ne samo taj čuveni RhD, i RhD+ trudnica može biti senzibilizirana na te druge faktore. Tako da tvoje prijateljice nisu išle na ponovno testiranje Rh, već Coombsovog testa; vjerojatno im se uopće nije ni ponavljala krvna grupa i Rh, samo Coombs.
Nažalost, puno ginekologa ne zna transfuzijski dio prenatalne skrbi i jednostavno ignoriraju nalaze specijalista transfuziologa na kojima lijepo piše "Ponoviti testove senzibilizacije u 8.mjesecu trudnoće".
Jako puno se već o tome pisalo na ovoj temi, pa samo prolistaj par strana unazad. :kiss: :mig:

Cure hvala vam na odgovorima!!!
Sad sam baš ljuta, jer naravno i ja idem privatniku koji mi masnu lovu uzima....a ja prečesto moram sama sebi biti doktor.Dakle odem do socijalnog i tražim uputnicu za Coombsov test???
I idem u Petrovu 3 gdje sam išla i 1.put kad sam vadila krv???
Ako sam vas dobro razumjela sam taj Coombsov test već trebala raditi ili je to odrađeno kad sam vadila krvnu grupu,Rh faktor i sve one markere na hepatitise i sl.????Malo sam sada zbunjena..

*chiara*
27.09.2011., 19:54
Ako sam vas dobro razumjela sam taj Coombsov test već trebala raditi ili je to odrađeno kad sam vadila krvnu grupu,Rh faktor i sve one markere na hepatitise i sl.????Malo sam sada zbunjena..

To ti je trebalo biti odrađeno kad si prvi put vadila krvnu grupu i rh faktor. Ja sam danas podigla nalaze i u trudničkoj knjižici mi piše da je coombsov test negativan. Isto sam 0+ i kad sam došla po nalaze rekla su mi da dolazim još jednom, 6 tj. prije termina poroda.

malo čudo Lara
27.09.2011., 20:09
To ti je trebalo biti odrađeno kad si prvi put vadila krvnu grupu i rh faktor. Ja sam danas podigla nalaze i u trudničkoj knjižici mi piše da je coombsov test negativan. Isto sam 0+ i kad sam došla po nalaze rekla su mi da dolazim još jednom, 6 tj. prije termina poroda.

Ja baš gledam sad u svoje nalaze (mi smo to obavljali lani u svibnju, prije inseminacije).I ja nigdje nemam upisano tj.ne spominje mi se Combsov test.
piše
0+
INDIREKTNI ANTIGLOBULINSKI TEST NEGATIVAN - je li to možda to?

Na 2.listu imam samo rezultate hepatitisa B,C, hiv-A

I ONDA (DA SAD NE NABRAJAM SVE) anti HBs,Hbc HCV,EIA antitreponemski test,HCV core Ag test....
Sve je negativno.Ne znam da li je to to što ste i vi radile,al sad mi nije jasno zašto mene doc. nikad nigdje nije slao??

*chiara*
27.09.2011., 20:21
INDIREKTNI ANTIGLOBULINSKI TEST NEGATIVAN - je li to možda to?

Ja se ne razumijem u to, ali kaže google da je to coombsov test. :mig:

malo čudo Lara
27.09.2011., 20:23
Ja se ne razumijem u to, ali kaže google da je to coombsov test. :mig:

uhh..sad sam i ja našla da je indirektni antiglobulinski test-Coombsov test.Pao mi je kamen sa srca.Svakako ću ga na svoju ruku ponoviti u 34.tjednu .

HVALA TI!!!!I sretno s trudnoćom

*chiara*
27.09.2011., 20:27
Nema na čemu :mig:

Sretno i tebi :)

Darkica
12.11.2011., 09:59
I ja i muž smo Rh +. Ja sam 0+,a on A+. Znači, testovi senzib. se ponavljaju u 8-om mjesecu? Sigurno će mi to ginekologinja i reći, jer je dosad sve napravila što je trebalo,a i svjesna je da ja dosta znam. Ali, imam još dotada vremena.

lopticica
12.11.2011., 10:13
Moj je 0+ a ja A+ :zubo: Pise da moram ponovit u 8.mj. :)

klaunina
12.11.2011., 11:11
Ja 0-, kao i moja mamica.:( Za 2 mj ponovno na transfuziju. Muž ne zna svoju grupu niti rh.

Francesca
12.11.2011., 12:50
Ja 0-, kao i moja mamica.:( Za 2 mj ponovno na transfuziju. Muž ne zna svoju grupu niti rh.

I ja 0- :(

Muzevi nisu ni bitni ;)

Tarsis
12.11.2011., 16:17
Ja sam A-, dragi 0+ :rolleyes: čitala sam da to može biti mali problemčić...

Piše mi na nalazu da moram ponoviti u 6. mj.

Tak mi je to sad koma...nemam pojma jel imam razloga za brigu :ne zna:

Kitteey
12.11.2011., 17:19
Tarsis imamo identičnu situaciju uključujući identične krvne grupe :)

Meni moj gin do sada nije ništa konkretnije spominjao, radila sam kompletnu krvnu sliku u 13 tjednu i to je zasad to.

mmz<3
13.11.2011., 12:42
Cure sve koje ste negativne! Prije poroda se dobro raspitajte jel u bolnici imaju injekciju za poslje poroda!!! U vinogradskoj ga nije bilo ili ga jos vrlo vjeroatno nema! Kad vas prime u rodilistu onda vam daju recept s kojim se on kupi ali najveci je problem kaj njega u cijeloj Hrvatskoj nema za kupiti!
Moze biti da su ga nabavili ali kazem dobro se raspitajte, ja sam dosla u situaciju da mi je nabavljen zadnji cas ( rok je 72 sata poslje poroda ).
Iz slovenije moze doci u roku od 7 dana,iz njemacke 10 dana pa ako ga nema rade ga kupite puno prije poroda nego da ga nemate,a uvijek ga nekome mozete prodati.

vedrana84
13.11.2011., 15:59
tarsis, i kod nas je isto tako :kava: i kod moje sestre je bilo,i kod moje mame, i nije bilo nikakvih problema :top: nemoj se brinit unaprid :grli:
i da napomenem da mi je sestra rodila dvoje dice, a mama blizanke i sina.

iwchy
13.11.2011., 17:04
Ja sam A-, dragi 0+ :rolleyes: čitala sam da to može biti mali problemčić...

Piše mi na nalazu da moram ponoviti u 6. mj.

Tak mi je to sad koma...nemam pojma jel imam razloga za brigu :ne zna:

i ja sam A- a tata B+ i nije bilo nikakvih problema..cak me nisu ni slali da opet vadim krv, ni nista osim onog na pocetku trudnoce..
a mali mi je na kraju AB- tako da nisam ni injekciju dobila :)

Tarsis
13.11.2011., 19:43
Hvala vam, sad mi je lakše... :mig:

Uostalom, ni dr. mi nije niš posebno spominjala kad sam joj donijela nalaze, tak da valjda i nije neki bed... samo ću pitati prije poroda jel trebam dobiti tu injekciju ili ne

14.11.2011., 09:03
I ja 0- :(

Muzevi nisu ni bitni ;)

Bitni su ako si ti -....ja sam AB- i muž je donio potvrdu da je on 0- i nigdje me dodatno nisu slali (kao znali smo da dijete neće biti ništa drugo nego -) i kad s emala rodila odmah su joj izvadili krv, rekli mi da je B- i nije bilo potrebe za nikakvom injekcijom. Jedino, sjećam se da je meni ginička prvo rekla kako njoj potvrda od mm ne znači ništa jer tko zna, možda on ni nije otac djeteta:lol::rofl::lol:, ali ipak me nije nigdje dodatno slala, na nikakve pretrage.

Francesca
14.11.2011., 11:08
Bitni su ako si ti -....ja sam AB- i muž je donio potvrdu da je on 0- i nigdje me dodatno nisu slali (kao znali smo da dijete neće biti ništa drugo nego -) i kad s emala rodila odmah su joj izvadili krv, rekli mi da je B- i nije bilo potrebe za nikakvom injekcijom. Jedino, sjećam se da je meni ginička prvo rekla kako njoj potvrda od mm ne znači ništa jer tko zna, možda on ni nije otac djeteta:lol::rofl::lol:, ali ipak me nije nigdje dodatno slala, na nikakve pretrage.

Boldano - To je mojoj mami gin reko prije 36 godina :lol:

alba chiara
14.11.2011., 16:17

još jedna 0- pa toliko o tome da je to rijetka krvna grupa... :504:

Cure sve koje ste negativne! Prije poroda se dobro raspitajte jel u bolnici imaju injekciju za poslje poroda!!! U vinogradskoj ga nije bilo ili ga jos vrlo vjeroatno nema! Kad vas prime u rodilistu onda vam daju recept s kojim se on kupi ali najveci je problem kaj njega u cijeloj Hrvatskoj nema za kupiti!
Moze biti da su ga nabavili ali kazem dobro se raspitajte, ja sam dosla u situaciju da mi je nabavljen zadnji cas ( rok je 72 sata poslje poroda ).
Iz slovenije moze doci u roku od 7 dana,iz njemacke 10 dana pa ako ga nema rade ga kupite puno prije poroda nego da ga nemate,a uvijek ga nekome mozete prodati.

Meni doktorica nije spominjala nikakvu injekciju, ali mislim da je još prerano pa mi zato možda nije ništa rekla...
Ali svakako ću se ja raspitati, imam još vremena do odlaska u bolnicu...

Blakey
15.11.2011., 13:21

ovo je dobro znati! al nemrem vjerovati da se to može dogoditi u bolnici, ispada da stvarno moramo sami na sve paziti. ja sam B-, mm 0+, pa me baš zanima kaj će beba biti. jel netko zna kakve su posljedice ako se ta injekcija ne dobije na vrijeme?

lavandica
15.11.2011., 14:34
Ja sam 0-, a muž (koji je i otac djeteta :) ) je B+. Za njega me nitko nije ni pitao. Baš sam jučer 2. put vadila krv na transfuziologiji (u 6. mj. trudnoće), čekam nalaze i upute šta dalje.

vedrana84
16.11.2011., 09:49
jucer sam podigla trudnicku, i A- sam (sta sam i znala) napisali su mi : iduca kontrola u 28 tjednu

Mznatizeljna
16.11.2011., 13:15
Ponovit cu po ne znam koji put jer ne zelim da se ikome desi sto se desilo meni - sve Rh - trudnice sa pozitivnim partnerom trebate inzistirati da vam se u 28 tjednu da rogham neovisno o rezultatu coombsa! Moj je coombs i u 28 tj bio negativan da bi se nakon par tjedana pomijesala moja i bebina krv (on je A plus na tatu) i sad imam anti-D koji je zbog krvarenja u prosloj trudnoci (nema veze sa RH problemima vec placentom previjom - bebu sam izgubila u 21 tj) sad na razini od 1024 sto je izuzetno visoko i ako se ikad odlucim probat jos jednom znam da me cekaju intrauterine transfuzije u najboljem slucaju.
Istina ja spadam u izuzetno mali postotak zena kojima se bez vizualnih krvarenja pomijesala bebina i moja krv, ali se desava - a da sam dobila Rogham u 28 tj danas ne bi imala ovakvih problema.
Kod nas transfuziologija godinaa inzistira na davanju Roghama u 28 tj kao sto je to praksa u zapadnom svijetu ( i u spanjolskoj i u turskoj gdje sam zivjela do sad i dr nisu mogli doc sebi) a kod nas se jos ginekolozi grcevito drze prahistorijske medicine i vrlos malo znaju o krvi i ovim problemima.
Dodje mi da dam clanak u novine ili TV da nitko ne prodje vise ovo sto se meni i jos nekolicini cura koje znam desilo.

16.11.2011., 13:17
Ponovit cu po ne znam koji put jer ne zelim da se ikome desi sto se desilo meni - sve Rh - trudnice sa pozitivnim partnerom trebate inzistirati da vam se u 28 tjednu da rogham neovisno o rezultatu coombsa! Moj je coombs i u 28 tj bio negativan da bi se nakon par tjedana pomijesala moja i bebina krv (on je A plus na tatu) i sad imam anti-D koji je zbog krvarenja u prosloj trudnoci (nema veze sa RH problemima vec placentom previjom - bebu sam izgubila u 21 tj) sad na razini od 1024 sto je izuzetno visoko i ako se ikad odlucim probat jos jednom znam da me cekaju intrauterine transfuzije u najboljem slucaju.
Istina ja spadam u izuzetno mali postotak zena kojima se bez vizualnih krvarenja pomijesala bebina i moja krv, ali se desava - a da sam dobila Rogham u 28 tj danas ne bi imala ovakvih problema.
Kod nas transfuziologija godinaa inzistira na davanju Roghama u 28 tj kao sto je to praksa u zapadnom svijetu ( i u spanjolskoj i u turskoj gdje sam zivjela do sad i dr nisu mogli doc sebi) a kod nas se jos ginekolozi grcevito drze prahistorijske medicine i vrlos malo znaju o krvi i ovim problemima.
Dodje mi da dam clanak u novine ili TV da nitko ne prodje vise ovo sto se meni i jos nekolicini cura koje znam desilo.

Žao mi je za ovo što ti se dogodilo.

Za ovo boldano znam jedan slučaj, sve na kraju bilo ok i s mamom i s bebom...

mmz<3
17.11.2011., 21:15
Pa Rogam ne djele jer ga nemaju ocito... jadno i prejadno...
Ako se ne primi rogam u iducoj trudnoci se prvo treba napraviti abortus pa primiti rogam pa tek ponovo trudnoca ili nikad vise ne ostati trudna... barem su tako meni rekli,neznam jer je to tocno.
Navodno o tome bi vas trebao obavjestiti ginekolog koji vodi trudnocu,posto sam ja svoju gin. morala podsjecati da sam negativna grupa i dvaput podsjecati za uputnice za testove senziblizacije, nije cudo da nisam ni saznala da rogama nema... kao sto sam vec napisala samo se dobro raspitajte!!

Francesca
21.11.2011., 14:11
Za vadenje krvi za senzibikizaciju ne trebam biti nataste?

lavandica
21.11.2011., 15:12
Za vadenje krvi za senzibikizaciju ne trebam biti nataste?

ne moraš.

Francesca
21.11.2011., 15:14
Thx :)
I mislila sam al rekoh da pitam

Kitteey
21.11.2011., 18:56
Evo i mene sad moj šalje na test senzibilizacije, zanima me kad treba doći ujutro i koliko dugo se čeka taj nalaz? Pretpostavljam da trudnice lifraju dosta brzo al čisto da znam ako moram biti tamo u 7 :)

Francesca
21.11.2011., 19:03
Evo i mene sad moj šalje na test senzibilizacije, zanima me kad treba doći ujutro i koliko dugo se čeka taj nalaz? Pretpostavljam da trudnice lifraju dosta brzo al čisto da znam ako moram biti tamo u 7 :)

Ja idem sutra pa cu ti sve napisat
Rekla mi doktorica da primaju do 11

Kitteey
21.11.2011., 19:06
Ajde super, ja sam planirala u petak pa čekam tebe onda :mig:

Francesca
22.11.2011., 10:08
Ajde super, ja sam planirala u petak pa čekam tebe onda :mig:

Dosla u 9,30, bila vani u 10,10
Ide to brzo iako kad dodes cini ti se da ima hrpu ljudi
Imas tamo neki papiric koji trudnice moraju popuniti al ga ne predajes sa uputnicom i knjizicom nego kad udes, kad udes na lijevom dugackom zidu, nasuprot prozora

Nalazi su mi u petak 14-15

Kitteey
22.11.2011., 12:49
O fino! Znači čak i nemoram u cik zore za grad, planirala sam biti tamo u 7 al ako ide ovako brzo odspavaću si prvo :)

alba chiara
22.11.2011., 15:40
:w ja sam jos u fazi proucavanja moje negativne krvne grupe i naletjela sam na nesto zanimljivo... pa da podijeli s vama.

"Trudnica je pod rizikom ukoliko je Rh negativna, a otac djeteta Rh pozitivan. Dijete nasljeđuje Rh pozitivne gene od oca. Ukoliko trudnica ima krvnu grupu Rh negativnu, u 28.tjednu trudnoće se obavlja drugi test na antieritrocitna protutijela. Ovaj test pokazuje da li su se u njezinoj krvi razvila protutijela koja mogu ugroziti bebu. Naime, organizam Rh negativne majke stvara antitijela protiv Rh pozitivnih krvnih stanica.

Za većinu Rh negativnih majki prva trudnoća i porod prođu bez poteškoća, iako majka može poslije porođaja postati osjetljiva na Rh pozitivnu krv koja ulazi u njezin krvotok, pa u slijedećoj trudnoći može doći do Rh osjetljivosti. Rh osjetljivost može se spriječiti lijekom koji se zove Rh imunoglobulin. Ako se radi o drugoj trudnoći unutar 72 sata od poroda dobiva se injekcija Rh imunoglobulina. Oni se vezuju na eritrocite djeteta u majčinoj krvi i uništavaju ih prije nego što reagira majčin imunološki sustav stvaranjem vlastitih protutijela koja bi bila opasna u sljedećoj trudnoći."

Meni se radi o prvoj trudnoći i po ovome bi značilo da ne bi trebala ni nakon poroda dobiti onu injekciju...
naravno, vidjeti cu ja sa ginekologicom tamo negdje pred kraj trudnoce :) da ne bi bila predosadna.

lavandica
22.11.2011., 15:58
alba, mislim da Rh negativnim mamama automatski testiraju djetetov Rh nakon poroda, da bi se utvrdilo treba li dobiti injekciju. injekcija se daje jedino ako je beba Rh pozitivna.
kitteey, stvarno nemoj ići prije 9.30 jer su gužve ogromne pa se zna dogodit da nema mjesta za sjest, a čekaš bar 40 minuta (a nemaš koga zamolit da se digne jer su sve trudnice). meni se čak čini da je najbolje doći od 10 nadalje, onda se fino isprazni i brže ide.

Kitteey
22.11.2011., 18:01
lavandica super info, neću ni ići prerano, nema potrebe :)

Sad me jedino muči obzirom da budem u petak 25+1 jel to prerano il prekasno za vaditi? Pretpostavljam da me bude onda slao opet i u 28 tjednu, malo sam zbunjena a nije mi ništa rekao kad da točno idem samo da to obavim.

Rea Reana
22.11.2011., 20:19
O fino! Znači čak i nemoram u cik zore za grad, planirala sam biti tamo u 7 al ako ide ovako brzo odspavaću si prvo :)

Kolko sam uspjela vidjeti, sto kasnije dodjes, to krace cekas - oko pol 11 je obicno par ljudi tamo, 5-10 min cekanja...

Info - u 11.00 vise ne primaju knjizice, pa ne doci bas u zadnji cas (iz iskustva :o )

Sad me jedino muči obzirom da budem u petak 25+1 jel to prerano il prekasno za vaditi? Pretpostavljam da me bude onda slao opet i u 28 tjednu, malo sam zbunjena a nije mi ništa rekao kad da točno idem samo da to obavim.

Meni su rekli da dodjem u 6.mj i bila sam sa 24 tjedna cca.... nitko nije spominjao 28. tjedan, da se mora tada.

alba chiara
22.11.2011., 21:44
alba, mislim da Rh negativnim mamama automatski testiraju djetetov Rh nakon poroda, da bi se utvrdilo treba li dobiti injekciju. injekcija se daje jedino ako je beba Rh pozitivna.

dobro je znati... ja sam mislila da je obavezna ta injekcija odmah nakon poroda.
samo da me puno ne pikaju :moli: baš ne volim igle :rolleyes:

Tarsis
23.11.2011., 01:27
ja sam došla oko pol 11, čekaona je bila puna puncata, al nisam čekala duže od desetak min... trudnice imaju prednost :)

Ana St-Zg
23.11.2011., 08:03
ja sam bila prije 10ak dana, došla cca 8,15 a izašla u 8,35....
ide dosta brzo....

Francesca
23.11.2011., 11:21
ja sam došla oko pol 11, čekaona je bila puna puncata, al nisam čekala duže od desetak min... trudnice imaju prednost :)

Pa vecina su trudnice :zubo:

vedrana84
23.11.2011., 11:32
ne znam ima li koja ovdi iz splita, ja sam u splitu vadila- trudnice mogu vadit od ponediljka do cetvrtka, od 8 do 10 se vadi krv, najbolje je doc sta kasnije, ja sam dosla oko 9.30 i nije bilo ni zive dushe :kava:

mare09
23.11.2011., 19:56
ne znam ima li koja ovdi iz splita, ja sam u splitu vadila- trudnice mogu vadit od ponediljka do cetvrtka, od 8 do 10 se vadi krv, najbolje je doc sta kasnije, ja sam dosla oko 9.30 i nije bilo ni zive dushe :kava:

Hvala za info taman mi je to trebalo :), samo mi reci jesi to vadila na Križine ono na drugi kad di je centralni laboratorij ili negdi drugo?

Mznatizeljna
23.11.2011., 20:03
Alba Chiara, i u 1. trudnoci ako si Rh neg a partner Rh poz, a nisi sigurna koji je RH beba koju nosis (osim ako nije radjena amniocinteza ili jos noviji nacin odredjivanja bebinog Rh faktora, koji se mislim kod nas jos ne nudi) trebala bi dobit injekciju u 28 tj, to je ono o cemu sam ja pisala u mojim prethodnim postovim, a koje se u sturim inestrucnim clancima na nasim stranicama na internetu ne spominje. Naime, u jedno 98% trudnoca Rh neg trudnica ne dodje do mijesanja bebine i majcine krvi, ali u ostalih 2% nazalost dodje, kao sto je to bilo u mom slucaju - i meni je bila 1. trudnoca i doslo je do mijesanja izmedju 28. i 32. tjedna kad sam radila testove senzibilizacije/Coombs test. Kako nije bilo vidljivih znakova krvarenja, spottinga itd vec uredna skolska trudnoca nije mi dat Rogham i sad imam antitijela i svaka moja iduca trudnoca je izuzetno rizicna. Naravno u slucaju da je beba Rh neg onda problema nema lai to ne mozemo znati do poroda ili ako nije radjena amnio. Zato vas i upozoravam da se vise raspitate, popricate na vrijeme sa ginekolozima ili jos bolje s nekim s transfuziologije tko ce vam sigurno potvrdit kako je praksa u zapadnom svijetu da se svim Rh neg trudnicama s pozitivnim partnerom, a kad se ne zna koje je RH rezus beba daje zastitna injekcija u 28 tj da se ne bi desilo ovo sto se desilo meni. Opet kazem 2% ali eto nisam ni ja mislila da cu upast u tako mali postotak. I sad se grizem sta nisam vise citala, pitala i znala jer mi je taj jedan Rogham mogao promijenit sve. p.s. Jednom kad se antitijela pojave nikakve injekcije i Roghami vise ne pomazu

Francesca
23.11.2011., 20:19
Da li ja mogu zahtjevat da mi daju Rogham makar ga sama kupila?

alba chiara
23.11.2011., 21:11
Hvala Mznatizeljna svakako cu se detaljno raspitati, a i mene zanima ako ga sama kupim dali ce mi ga dati bez problema...
naravno, prvo cu se posavjetovati sa doktoricom, da vidimo sta ona na sve to kaze.

vedrana84
23.11.2011., 21:59
Hvala za info taman mi je to trebalo :), samo mi reci jesi to vadila na Križine ono na drugi kad di je centralni laboratorij ili negdi drugo?

da, bas tu, koliko ja znam samo se tu vadi :top: nalazi ti budu dva dana kasnije, izmedju podne i dva, ne moras doc osobno, moze neko drugi al triba znat tvoj datum rodjenja :kava:

Tarsis
23.11.2011., 22:26
Pa vecina su trudnice :zubo:

mda...hrpa muškaraca u čekaoni tog dana, + poveći broj starčeka... nije baš da smo u većini...bar tog dana je tak bilo :mig:

PinaColada000
25.11.2011., 11:49
moja prijateljica,koja je negativna,a otac pozitivan, je rodila 5.11. par dana prije,kada je bila u bolnici (Vinogradska) na pregledu rekli su joj da nema tih injekcija ako se rodi pozitivno dijete. nisu je slali na nikakve dodatne pretrage prije,niti je dobila ikakcu injekciju sa 28.tjednom. ona je SAMA morala kupiti tu injekciju 600kn. zvala je bih,slo,it,njem...na kraju našla kod nas u nekoj ljekarni.
a da je nije kupila,a ovi je u bolnici nemaju,baš me zanima tko bi odgovarao za to?? hvala bogu pa je bebica pričekala da izađe van i da mama stigne kupiti tu injekciju.

Francesca
25.11.2011., 17:26
Dobila rezultate senzibilizacije - negativno
I ponoviti u 6 mj trudnoce

Kaj to znaci?

WandaTheFamous
25.11.2011., 17:44

Kaj to znaci?

Pa da ti je nalaz negativan i da ga trebaš ponovit u 6. mj. :zubo::rofl:

Sad si ok, nema senzibilizacije.
Ponavlja se oko onog 28tj, da se vidi da li je došlo do naknadne senzibilizacije. :mig:

Francesca
25.11.2011., 18:01
Pa da ti je nalaz negativan i da ga trebaš ponovit u 6. mj. :zubo::rofl:

Sad si ok, nema senzibilizacije.
Ponavlja se oko onog 28tj, da se vidi da li je došlo do naknadne senzibilizacije. :mig:

Aha :plavusa:
Thx
To mi je jos sve skupa sciecne fiction

A oni iz moje krvi mogu vidjet jel beba pozitivna grupa?
U tom slucaju bi senzibilizacia bila pozitivna?

WandaTheFamous
25.11.2011., 18:09
A oni iz moje krvi mogu vidjet jel beba pozitivna grupa?
U tom slucaju bi senzibilizacia bila pozitivna?

Ne, iz tvoje krvi ne mogu vidjeti bebin predznak, ali mogu vidjeti da li si senzibilizirana ili ne.
Sada kada nisi, i dalje ne znači da ti je beba negativna, beba može biti pozitivna, a da ti svejedno nisi senzibilizirana.

Zato se ponavlja opet, jer se ne zna... Pipa se, pa ako se upipa, onda se sanira, ako je sve negativno, super svejedno.
:)

Francesca
25.11.2011., 18:55
A ak ne napipaju?
Ja bi svakak tu injekciju :mama:

kordica
25.11.2011., 20:15

Kaj to znaci?

isti slučaj i kod mene. bit će sve ok :mig:

WandaTheFamous
25.11.2011., 21:20
A ak ne napipaju?
Ja bi svakak tu injekciju :mama:

testiraju benin rh nakon poroda, ako je + dobivas sigurno injekciju.

negdje izgleda daju i ako je beba -, ali nisam ti sigurna.

tinaaaaa
12.12.2011., 11:31
Evo da se malo i ja uključim...Ja sam sad u 8.mjesecu trudnoće i krva grupa mi je 0-,a MM 0+..Radila sam testove senzibilizacije na početku trudnoće, onda u 6.mjesecu trudnoće i sad u 8. mjesecu trudnoće..Svaki put je nalaz pokazao da se nisu razvila antitjela što je dobro.. Rečeno mi je da ako će dijete biti pozitivnog Rh faktora onda dobijam injekciju a ako će biti negativnog Rh faktora onda ne i to je to..Netreba se bezveze boriti za injekciju ako ti nije potrebna..

sarari
13.12.2011., 17:21
ja sam A-, muz je 0+ i sin je 0-. Zato nisam dobila inekciju, ali uopce se za to nisam ni najmanje brinula u trudnoci, razmisljajte pozitivno! :)

andreazg
13.12.2011., 19:00
Ja sam radila prvi test u prvom tromjesečju i danas na 30 tjedana. Ako će i ovaj put biti negativan (nadam se da hoće), je li trebam raditi još do kraja trudnoće jednom ili ne?

Francesca
13.12.2011., 19:05
Ja sam radila prvi test u prvom tromjesečju i danas na 30 tjedana. Ako će i ovaj put biti negativan (nadam se da hoće), je li trebam raditi još do kraja trudnoće jednom ili ne?

Mislim da salju jos jednom, svejedno
Pisat ce ti na nalazu

Blakey
14.12.2011., 07:03
moja prijateljica,koja je negativna,a otac pozitivan, je rodila 5.11. par dana prije,kada je bila u bolnici (Vinogradska) na pregledu rekli su joj da nema tih injekcija ako se rodi pozitivno dijete. nisu je slali na nikakve dodatne pretrage prije,niti je dobila ikakcu injekciju sa 28.tjednom. ona je SAMA morala kupiti tu injekciju 600kn. zvala je bih,slo,it,njem...na kraju našla kod nas u nekoj ljekarni.
a da je nije kupila,a ovi je u bolnici nemaju,baš me zanima tko bi odgovarao za to?? hvala bogu pa je bebica pričekala da izađe van i da mama stigne kupiti tu injekciju.

jel netko zna jel to sad slučaj u svim našim bolnicama da im fali tog cjepiva? ja sam B-, mm je 0+, a čula sam da ako je beba Rh+, a mama ne dobije to cjepivo da može biti problema kod druge trudnoće.

andreazg
14.12.2011., 13:03
Ja sam rodila na SD prije 2 godine, isto sam B- a muž 0+. Beba je B+ i rekli su mi da trenutno nemaju ali da ću dobiti za 2 dana (mislim da je to rok u kojem se treba dobiti)- i tako sam i dobila. Inače može se kupiti u Ljekarni Faber na Dolcu, mislim da je tamo i najjeftiniji Rhogam.

andreazg
15.12.2011., 21:36
Mislim da salju jos jednom, svejedno
Pisat ce ti na nalazu
da, piše mi danas na nalazu (negativnom) da treba ponoviti u 8. mj trudnoće (32-36 tjedan kako je rekla laborantica koju sam dodatno pitala), još jedno bockanje, uffff... ali glavno da je sve ok, nadam se da će tako i ostati.

Woman Yoya
18.12.2011., 18:48
ja sam A-, muz je 0+ i sin je 0-. Zato nisam dobila inekciju, ali uopce se za to nisam ni najmanje brinula u trudnoci, razmisljajte pozitivno! :)

Malo nezgodno pitanje, ali gdje na dokumentima pri izlasku bebe i mame iz bolnice piše bebina krvna grupa ?
Ja znam svoju jer sam je napravila u trudnoći, a bebinu?

andreazg
18.12.2011., 21:54
Ne piše nigdje. Mi koje smo negativne, nama kažu krvnu grupu djeteta, meni su rekli prije nego što su mi dali rhogam (dijete je +).

20.12.2011., 10:05
Ne piše nigdje. Mi koje smo negativne, nama kažu krvnu grupu djeteta, meni su rekli prije nego što su mi dali rhogam (dijete je +).

da, mi koje smo negativne nama kažu, ali čak mislim da sam vidjela da piše u onoj bebinoj žutoj knjižici...ili to samo nama koje smo negativne, ne znam točno...:ne zna:

Mznatizeljna
21.12.2011., 19:42
Jos jednom da ponovim jer vidim da brkate neke stvari - jednom kad nalazi Coombs testa dodju pozitivni nikakvog vise saniranja nema tj Rogham vise ne pomaze i ne daje se, on je zastitna injekcija i mora se dati unutar 48 sati od krvarenja ili nakon poroda da ne bi doslo do stvaranja antitijela,a jednom kad nastanu i kad je nalaz pozitivan nikakva injekcija niti lijek niti bili sta drugo pomaze osoba je senzibilizirana tj nosi antitijela cijeli zivot poslije.

Rogham daju rh neg trudnicama sa rh poz bebom nakon poroda unutar 48 sati jer prilikom poroda je najvjerovatnije mijesanje mamine i bebine krvi. Isto tako se daje kod iscjedaka, spontanih i bilo kakvih oblika krvarenja u trudnoci da ne bi doslo do stvaranja antitijela. Medjutim nekad dodje do manjeg unutarnjeg mijesanja krvi ili sl bez ikakvih vanjskih znakova, vi ne znate, dr ne zna, ne dobijete Rogham i kad radite redovni Coombs dobijete pozitivan nalaz nakon kojeg ste senzibilizirani i Rogham vise ne pomaze - ovi slucajevi su rijetki, ali evo ja sam jedan od primjera - imala sam skolsku trudnocu, nikakve iscjetke krvarenja nista 27.tj Coombs neg iduci put kad sam radila pozitivan. Zato se vani daje Rogham svim Rh neg trudnicama u 27.tj (sa poz partnerom) a kod nas to nije praksa.

Francesca
21.12.2011., 20:01
Jos jednom da ponovim jer vidim da brkate neke stvari - jednom kad nalazi Coombs testa dodju pozitivni nikakvog vise saniranja nema tj Rogham vise ne pomaze i ne daje se, on je zastitna injekcija i mora se dati unutar 48 sati od krvarenja ili nakon poroda da ne bi doslo do stvaranja antitijela,a jednom kad nastanu i kad je nalaz pozitivan nikakva injekcija niti lijek niti bili sta drugo pomaze osoba je senzibilizirana tj nosi antitijela cijeli zivot poslije.

Rogham daju rh neg trudnicama sa rh poz bebom nakon poroda unutar 48 sati jer prilikom poroda je najvjerovatnije mijesanje mamine i bebine krvi. Isto tako se daje kod iscjedaka, spontanih i bilo kakvih oblika krvarenja u trudnoci da ne bi doslo do stvaranja antitijela. Medjutim nekad dodje do manjeg unutarnjeg mijesanja krvi ili sl bez ikakvih vanjskih znakova, vi ne znate, dr ne zna, ne dobijete Rogham i kad radite redovni Coombs dobijete pozitivan nalaz nakon kojeg ste senzibilizirani i Rogham vise ne pomaze - ovi slucajevi su rijetki, ali evo ja sam jedan od primjera - imala sam skolsku trudnocu, nikakve iscjetke krvarenja nista 27.tj Coombs neg iduci put kad sam radila pozitivan. Zato se vani daje Rogham svim Rh neg trudnicama u 27.tj (sa poz partnerom) a kod nas to nije praksa.

Kakav je dalje postupak bio nakon sto ti je nalaz bio pozitivan?

tina2701
21.12.2011., 20:22
..ja sam neki dan bila kod hematologinje i rekla mi je da čak i pozitivna krvna grupa (ja sam A+ )bi bilo dobro da napravi testove senzibilizacije u 12 i 28 tjednu ako je coombsov test negativan (a moj je)...

Mznatizeljna
21.12.2011., 20:34
Svaki tjedan mi je radjen Coombs nakon toga i kad su antitijela dosla na razinu 1:16 inducirana sam u 37 tj. jer je djecak bio velika beba i dr je smatrala da moze vani. Da nije bilo tako, poceli bi pratiti bebi protok krvi kroz mozak itd i ukoliko se uoci anemija induciralo bi se....trudnoca u kojoj se trudnica senzibilizira tj uy kojoj se pojave antitjela obicno nije rizicna jer se desava kasnije u trudnoci pa se moze inducirati porod...medjutim svaka iduca je rizicna jer se starta sa antiijelima i u slucaju da majka opet nosi rh poz dijete moze doci do anemija puno ranije - do 20 tj dr ne mogu nista, poslije se mogu raditi intrauterine transfuzije krvi bebi td.dosta sam vec o tome pisala, al ako imate kakvih pitanja i nejasnoca pitajte...ako meni ne vjerujete upisite na google 'Rh disease' pa procitajte malo, a evo samo dio s wikipedije na ovu temu o davanju Roghama svim Rh neg trudnicama preventivno:

It is part of modern antenatal care to give all Rhesus D negative pregnant women an anti-RhD IgG immunoglobulin injection at about 28 weeks gestation (with or without a booster at 34 weeks gestation). This reduces the effect of the vast majority of sensitizing events which mostly occur after 28 weeks gestation. Anti-RhD immunoglobulin is also given to non-sensitized Rhesus negative women immediately (within 72 hours - the sooner the better) after potentially sensitizing events that occur earlier in pregnancy.

Francesca
21.12.2011., 21:01
Ja cu probat svakako nazicat taj rogham, meni se ne da s tim riskirat iopce

Hvala ti na info :)

lubyanka
10.03.2012., 08:10
Zna li netko kako je moguće da indirektni antiglobulinski test postane negativan nakon 34 tjedna trudnoće s pozitivnim testom? Na nalazu mi osim toga stoji: ''U serumu su prisutna anti-E antieritrocitna protutijela u vrlo niskom titru (otkrivaju se samo s enzimom obrađenim eritrocitima). Kontrola za 1 mj.'' Ako su antitijela prisutna kako je moguće da je test negativan?
Kroz cijelu trudnoću su antitijela bila prisutna u vrlo niskom titru (bez ove napomene o enzimima obrađenim eritrocitima) i logicno da je test bio pozitivan. A ovaj posljednji nalaz uistinu ne razumijem.
Ovako mi na prvu djeluje kao da im je test pokazao negativne rezultate pa su bili uporni da detektiraju ta antitijela nekom drugom metodom budući da već znaju da ih moram imati.

Isla sam po nalaze prestravljena jer sam ocekivala porast titra- kad ono...

I nikako mi nije jasno, kako je moguće da taj titar ne raste s trudnocom s obzirom da dijete mora imati veliko E zbog kombinacije moga i muzevog fenotipa. Da ponovim, u prosloj trudnoci titar antitijela je u 38-om tjednu bio 1:1. S bebom je sve bilo u redu. Ocekivano bi bilo da u ovoj trudnoci titar raste?

mish mali
11.03.2012., 08:29
Nedavno sam radila RH, KG i Coombs - RH +, A+ i Coombs neg. Pise ponoviti Coombs cini mi se izmedju 27 i 30 tjedna. Jel to redovita procedura da se ponavlja ako je negativan.
Takodjer me zanima kad spominjete RH od vasih muzeva - jel znate koji je RH od prije ili on radi pretragu? Hvala

vedrana84
11.03.2012., 11:00
Nedavno sam radila RH, KG i Coombs - RH +, A+ i Coombs neg. Pise ponoviti Coombs cini mi se izmedju 27 i 30 tjedna. Jel to redovita procedura da se ponavlja ako je negativan.
Takodjer me zanima kad spominjete RH od vasih muzeva - jel znate koji je RH od prije ili on radi pretragu? Hvala

za ovo prvo ne znam jer sam ja A-, ponovna kontrola u 28-om i 34-om tjednu. a za mm znam da je 0+ jer je dobrovoljni davaoc krvi i nece ga slat na pretragu - pitala sam ginekologa za to. :ne zna:

sarari
11.03.2012., 14:43
Malo nezgodno pitanje, ali gdje na dokumentima pri izlasku bebe i mame iz bolnice piše bebina krvna grupa ?

Meni su sestre dosle u sobu kad sam rodila, i rekle djetetovu grupu i rh faktor, i rekle da zbog toga sto je i on negativan ne trebam ovaj put nista primiti.

Ali meni i u otpusnom pismu pise djetetova krvna grupa i Rh faktor. :ne zna:

Mznatizeljna
14.03.2012., 08:11
Lubyanka, jednom kad imas antitijela, ne mogu nestat iz krvi, kao sto si rekla, razlog zasto su ti napisali da je coombs negativan a onda je naznaceno da su E antitijela prisutna u vrlo niskom titru je vjerovatno taj sto su otkrivena tek mikrometodom tj prisutni su u tragovima sta je najmanja moguca razina antitijela i to je super. I ne moraju rasti s novom trudnocom, znam dosta prica senzibiliziranih trudnica sa velikim titrom u startu kojima su se tijela u trudnoci znala snizit a nosili su poz dijete, znaci nije pravilo. I ne moze se bit siguran za bebu da ce nosit E samo iz fenotipa, dok god nije radjen genotip. U svakom slucaju super sta su tako niska i sta nema straha za bebu.

Mish mali, to je redovna procedura. Koliko sam razumila ti si RH poz tako nema straha od senzibilizacije, izuzetno rijetko se senzibilizacija javi kod Rh neg zena u danasnje vrijeme, a kod Rh poz do javljanja antitijela jos i rjedje.

Ja muzu znam Rh jos od prije, ali svi bi trebali znat svoju Rh grupu valjda smo jedna od rijetkih zemalja gdje se to ne odredjuje pri samom porodu, ja bi trazila da se jos u bolnici bebi odredi grupa da sam na vasem mjestu.

I jos jednom ponavljam, sve Rh neg trudnice s poz partnerom trazite zastitnu injekciju u 27 tj.

Francesca
14.03.2012., 08:13
A trazila ja al mi ju ni privatnik ne da :ne zna:

Blakey
14.03.2012., 09:42
Mene je malo frka da im u bolnici ne bi ponestalo tog cjepiva za negativne mame, a što sam pročitala tu na forumu. Kad sam pitala dr. rekla je da ona do sad nije čula da je u nekoj bolnici toga falilo, ali da najbolje da pitam u TA kad krenem tamo na preglede pa da ak slučajno fali mogu kupit sama u apoteci. Jel netko zna kakva je situacija s tim sad u Vinogradskoj?

iwchy
14.03.2012., 10:49

Meni za bebu pise na otpusnom pismu da je AB grupa i Rh neg., Coombs neg.

lubyanka
14.03.2012., 10:58
I ne moraju rasti s novom trudnocom, znam dosta prica senzibiliziranih trudnica sa velikim titrom u startu kojima su se tijela u trudnoci znala snizit a nosili su poz dijete, znaci nije pravilo. I ne moze se bit siguran za bebu da ce nosit E samo iz fenotipa, dok god nije radjen genotip. U svakom slucaju super sta su tako niska i sta nema straha za bebu.

Utjesno je sto znas jos takvih slucajeva. Meni to sve sumnjivo ovako laicki.

Nago sto se tice nasljedjivanja E, citiram kaktusic:

E sad, kod ovih C/c i E/e antigena, ako je osoba naslijedila od mame npr. e a od tate E, imat će kombinaciju E/e i to se zove heterozigot. Ako je od oba roditelja naslijedila po jedan E, imat će kombinaciju E/E i to je onda homozigot za E. Ako je naslijedila po jedan e od svakog roditelja, kombinacija je e/e i to je homozigot za e.

Svojim potomcima prenosimo samo jedan od gena koje imamo.
Heterozigot E/e može svom djetetu prenijeti ili E ili e gen, pa dijete može naslijediti bilo koji od ta dva.

Ali osoba homozigot za E/E može prenijeti jedino E, jer njega jedino ima, što znači da će svi njegovi potomci imati E antigen. Isto tako, osoba koja je homozigot za e/e prenosi djeci jedino e gen, i svi njeni potomci će imati e antigen.

Tako da, u kombinaciji u kojoj je jedan roditelj E/E, a drugi e/e, sva djeca će naslijediti po jedan gen E od jednog i jedan gen e od drugog i imat će oba antigena, dakle bit će E/e.

Dakle, u mom slucaju gdje ja imam e/e a suprug E/E, svako nase dijete imat ce kombinaciju E/e.
Sad mi nije jasno zasto ti spominjes genotipizaciju?

Mish mali, to je redovna procedura. Koliko sam razumila ti si RH poz tako nema straha od senzibilizacije, izuzetno rijetko se senzibilizacija javi kod Rh neg zena u danasnje vrijeme, a kod Rh poz do javljanja antitijela jos i rjedje.

Ali eto, ipak se desava i Rh pozitivnima- kao sto je kod mene slucaj. Zato u svakoj trudnoci treba raditi testove imunizacije- nije to bezveze. Neki ginekolozi doduse nisu dovoljno informirani o ovoj tematici dovoljno pa ne salju rh pozitivne trudnice.

Jelena1985
14.03.2012., 13:29
imam jedno mozda banalno pitanje, kad budem isla na odredjivanje kg i rh da li moram biti na taste ili mogu normalno jesti? :brukica:

inace, ova tema mi je jako jako zanimljiva, sinoc sam dokasno citala.. koliko sam uspjela shvatiti, ako su oba roditelja pozitivna, opet moze doci do komplikacija? :misli:
moj muz je pozitivan, ali je njegova majka negativna, da li je moguce da on nosi neke genotipe/fenotipe koji mogu dovesti do komlikacija? ovi e E, C i D :misli:

Francesca
14.03.2012., 13:36
Jelena mozes jesti ;)
Ovo drugo ne znam

Jelena1985
14.03.2012., 13:41
ok super, to mi je bitno, jer sam ujutro gladna kao vuk :zubo:

Suncana 007
14.03.2012., 13:44
Možeš jesti... Moj muž je pozitivan,ja sam negativna,beba je ispala pozitivna, a ja nakon poroda dobila pikicu,i sve završilo ok...

Mznatizeljna
14.03.2012., 16:06
Lubyanka slazem se u potpunosti, zato i pisem na ovoj temi da cure shvate testove ozbiljno, da inzistiraju na injekciji u 27tj sto je praksa u cijelom zapadnom svijetu. U vecini slucajeva sve bude ok, ali ima nas kojima nije bilo ok...vecina ne shvaca ovu temu, nazalost niti neki ginekolozi.

Sta se tice E, Kaktusic je strucnija od mene, ja ne znam racunat po tablicama i fenotipu mislim znam ali ne kao ona sigurno, kod mene i muza je ista situacija samo D zbog kombinacije fenotipa 98% sigurno da ce svaka iduca beba nosit D al su mi sve jedno rekli da postoji tih 1-2% da moze bit drugacije i zato treba odredjivat genotip, tako mi je rekla geneticarka s kojom sam pricala pa sad...

Jelena1985
25.03.2012., 20:52
drage moje, moze li mi neko objasniti koja je razlika izmedju direktnog i indirektnog coombs testa? :confused: (procitala sam na netu, ali ja to zaista ne razumijem sta znaci)
koliko sam shvatila, trudnicama se mora uraditi indirektni coombs test? sta onda znaci ovaj direktni?
ja sam Rh (-) i pise direktni coombs test: negativan, ali u polju indirektni ne pise nista :confused: trebam li raditi indirektni?

ciganche
26.03.2012., 10:36
..ja sam neki dan bila kod hematologinje i rekla mi je da čak i pozitivna krvna grupa (ja sam A+ )bi bilo dobro da napravi testove senzibilizacije u 12 i 28 tjednu ako je coombsov test negativan (a moj je)...

hm... ista smo krvna grupa i meni je taj test negativan i nitko mi ništa nije rekao :ne zna:

što, nije dobro kad je negativan?
Meni su u bolnici rekli da je važno samo da mi je kr gr pozitivna

uh

:zvrko:

Jelena1985
26.03.2012., 13:40
ne, ako je test negativan to je u redu, nisu se stvorila nikakva antitijela.
a ne znam zasto je receno da se i kod pozitivnih trudnica treba uraditi test ponovo u 12. i 28.tj. :confused: mislim da se on ponavlja samo jednom kasnije.. evo link:
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/01_pretrage1.asp
a do stvaranja antitijela kod pozitivnih trudnica moze doci u jako jako rijetkim slucajevima, a to zavisi od antigena c, d i e..

jaja_njet
27.03.2012., 21:06
Imam jedno pitanje jel moguce da mene doktorica nije slala na odredjivanje krvne grupe i Rh faktora,samo sam vadila krv u domu zdravlja kad je otkrila trudnocu i dala urin..Saad sam 20tjedan idem na sv.duh na uzv i kod svoje doktorice na preglede i nitko mi nije nis rekao,ja trazim u nalazima al nemrem skuzit??

Francesca
27.03.2012., 21:09
Imam jedno pitanje jel moguce da mene doktorica nije slala na odredjivanje krvne grupe i Rh faktora,samo sam vadila krv u domu zdravlja kad je otkrila trudnocu i dala urin..Saad sam 20tjedan idem na sv.duh na uzv i kod svoje doktorice na preglede i nitko mi nije nis rekao,ja trazim u nalazima al nemrem skuzit??

To se moze izvaditi samo u petrovoj tri
Dakle ak nisi bila tamo onda te nisu poslale
A zasto nisu - pitaj ih
Ustvari promjeni doktoricu :kava:

jaja_njet
27.03.2012., 21:14
I kaj sad,da odem sama ili?

Francesca
27.03.2012., 21:17
I kaj sad,da odem sama ili?

Zasto bi placala - odi k njoj po uputnicu?
I usput ju naribaj kak moze bit tak neodgovorna

jaja_njet
27.03.2012., 21:20
O.k hvala na odg. samo mi reci jel moze kaj biti ako ju nisu do sad odredili?

Francesca
27.03.2012., 21:22
O.k hvala na odg. samo mi reci jel moze kaj biti ako ju nisu do sad odredili?

Nece nista biti al moras izvaditi do poroda, najbolje sto prije jer ako si negativna, moras do poroda na jos dvije kontrole

Mznatizeljna
28.03.2012., 10:41
I sve neg trudnice s pozitivnim partnerima shvatite ovo ozbiljno jer porpilican broj dr i ginekologa nije upoznat dovoljno s ovom problematikom, a svi mi mislimo to se desava nekom drugom nece meni, a evo dok vam ovo pisem cekam vijesti od poznanice iz bolnice koja u 22.tj prolazi 2 intra uterinu transfuziju nakon sta je izgubila prethodnu bebu u 38tj trudnoce. Ne zelim vas plasiti ali dovoljan je redovan cooms test i zastitna injekcija u 27 tj i sve se moglo izbjec, a nasi ginekolozi ni ne pomisljaju davat zastitnu injekciju iako ih transfuziologija upire godinama i to je normalna prksa u zapadnom svijetu. Trebalo bi dat pricu u novine o nestrucnosti i ego tripovima pojedinih doktora!

Sashica
02.04.2012., 16:24
Hej curke, ja sam određivala krvnu grupu prije MPO postupka i A+ sam. To je OK, ne trebam ponavljati vađenje krvi sad u trudnoći?

Francesca
02.04.2012., 16:51
Hej curke, ja sam određivala krvnu grupu prije MPO postupka i A+ sam. To je OK, ne trebam ponavljati vađenje krvi sad u trudnoći?

Vjerovatno ce te svejedno slati na test senzibilizacije, sve salju, ali vas pozitivke ne tolko puta ko nas negativke

Sashica
02.04.2012., 17:04
Ima neki određeni tjedan kad bi to trebala ili je svejedno?

Francesca
02.04.2012., 17:12

Pa mene su slali u 14 tt
Evo ovdje sve preporucene pretrage

mamamia79
02.04.2012., 18:58
ja imam kg od prije 12 godina ,iz prve trudnoće i rekla mi je da je to ok ,da ne moram ponavljati a A+ sam

alba chiara
02.04.2012., 19:48
Pa mene su slali u 14 tt

Vidim da bi ja trebala u 36tj. ici jos jednom vaditi krv, odnosno napraviti taj test senzibilizacije...
Uglavnom, to mi je za neka 2tj. e sada posto od 27tj. idem iskljucivo na preglede u bolnicu zanima me ako moram ici kod svog gin.-a da mi da uputnicu za vadjenje krvi, ili to mogu zatraziti u bolnici kada budem isla na slijedeci pregled?

Francesca
02.04.2012., 20:03
Vidim da bi ja trebala u 36tj. ici jos jednom vaditi krv, odnosno napraviti taj test senzibilizacije...
Uglavnom, to mi je za neka 2tj. e sada posto od 27tj. idem iskljucivo na preglede u bolnicu zanima me ako moram ici kod svog gin.-a da mi da uputnicu za vadjenje krvi, ili to mogu zatraziti u bolnici kada budem isla na slijedeci pregled?

To ti socijalac daje ako kod njega vodis trudnocu, ili privatnik napise ako vodis privat a na temelju toga opet socijalac pise

alba chiara
03.04.2012., 11:23
To ti socijalac daje ako kod njega vodis trudnocu, ili privatnik napise ako vodis privat a na temelju toga opet socijalac pise

Kuzim... Hvala :mig:

Sashica
03.04.2012., 22:16
Pa mene su slali u 14 tt

Tenks! Bila sam danas kod svoje soc.gin., dala mi je uputnice za krvne pretrage i urin, a za krvnu grupu je rekla da ne treba jer sam A+. Budem ipak pitala još i ove u bolnici kad odem na kontrolu za 4 tjedna.

ignacija
03.04.2012., 22:18
..Moja krvna grupa je 0+, a muževa 0-. To je ok, zar ne?

mimi_ri
08.04.2012., 11:34
naletjela tu i vidim da neznam a zanima me... šta znači i vidim da su još dosta tu
ja sam A+ i commbosov test negativan šta bi to uopće značilo? uopće nisam upoznata s time. :confused::confused:

larazg
08.04.2012., 11:46
ja sam 2007 godine izvadila krvnu grupu i ono sve što se vadi u petrovoj 3
i ja taj već žuti papir tramakam sasobom u svim trudnoćama i svi mi u bolnici i pvt govore da je to to i da ne trebam vaditi nikakve ponovne krve grupe.
ja sam 0+ i hepatitis negativna

meni je ludo i suludo da iz 2007 godine to i dalje vrijedi :misli:

mimi_ri
08.04.2012., 12:02
ja sam 2007 godine izvadila krvnu grupu i ono sve što se vadi u petrovoj 3
i ja taj već žuti papir tramakam sasobom u svim trudnoćama i svi mi u bolnici i pvt govore da je to to i da ne trebam vaditi nikakve ponovne krve grupe.
ja sam 0+ i hepatitis negativna

meni je ludo i suludo da iz 2007 godine to i dalje vrijedi :misli:

misliš, krvna grupa se ne mjenja ali ovo drugo da? :misli:

Jelena1985
08.04.2012., 22:19
naletjela tu i vidim da neznam a zanima me... šta znači i vidim da su još dosta tu
ja sam A+ i commbosov test negativan šta bi to uopće značilo? uopće nisam upoznata s time. :confused::confused:
nista, sve je u redu, nemas brige :kiss:

tina2701
08.04.2012., 22:26

12 tt i 8 mj trudnoće...-bar mi je tako rekla hematologinja kad sam je pitala... ja sam isto A+ a coombsov test mi je negativan...

Sashica
09.04.2012., 15:08
12 tt i 8 mj trudnoće...-bar mi je tako rekla hematologinja kad sam je pitala... ja sam isto A+ a coombsov test mi je negativan...

Znači ponavljala si. Baš mi je to čudno da nekome kažu da treba ponavljati, a nekome da nište ne treba :ne zna:

tina2701
09.04.2012., 19:14
a inače kažu das kod pozitivnih krvnih grupa en ponavlja....nisam ni ja sa 12 tt ponavljala al sad u 8 mj trudnoće hoću....rekla i je da bi bilo dobro....

larazg
09.04.2012., 19:17
meni u petrovoj rekli nema potrebe...
0+ ste
a što je combsov test ???
nikad čula :misli:

i čitam na HARNI o njemu i nejasno mi je zašto se on radi uopće kod pozitivnih rh trudnica?

tina2701
09.04.2012., 19:45
meni u petrovoj rekli nema potrebe...
0+ ste
a što je combsov test ???
nikad čula :misli:

i čitam na HARNI o njemu i nejasno mi je zašto se on radi uopće kod pozitivnih rh trudnica?

meni je ona rekla da se testiraje kod rh + trudnica radi ako je tj test negativan...a ako je pozitivan da se onda ne mora ništa raditi...

larazg
09.04.2012., 19:51
meni je ona rekla da se testiraje kod rh + trudnica radi ako je tj test negativan...a ako je pozitivan da se onda ne mora ništa raditi...

i što se onda radi ako je kod 0+ - pozitivan
a što se radi ako je kod 0 + - negativan...

koji su daljnji koraci? odnosno što se može učiniti i što se čini?

larazg
09.04.2012., 19:54
evo čitam svoj papirić iz 2007

ABO - grupa 0
RH - pozitivan +
Indirektni antiglobulinski test - negativan
napomena : u serumu nisu nađena antiericotitna protutijela
Hepatitis antigen - nagativan

tina2701
09.04.2012., 20:00
evo čitam svoj papirić iz 2007

ABO - grupa 0
RH - pozitivan +
Indirektni antiglobulinski test - negativannapomena : u serumu nisu nađena antiericotitna protutijela
Hepatitis antigen - nagativan

to ti je taj test coombsov

kažu da bi ga trebalo ponoviti oko 32 tt

larazg
09.04.2012., 20:25
to ti je taj test coombsov

kažu da bi ga trebalo ponoviti oko 32 tt

sad sam razgovarala sa mužem kolegice koji radi u petrovoj 3 na transfuziji i koji mi je rekao da po njemu ne bi trebala raditi novo testiranje (zbog tog combsovog testa ako nisam primala transfuziju od datuma vađenja iz 2007) godine ali zbog hepatitisa možda bih mogla.
za ovakve + majke kao ja se radi ako si dobila transfuziju krvi ...

Pošto mislim da je na carskom nisam dobila - mislim barem da nisam a nigdje mi ni ne piše na otpusnom pismu .. pa mislim da nisam.
Ali ići ću sutra giniću po uputnicu lagati ću da su mi u Petrovoj izgubila prilokom hospitalizacije krvnu grupu i da je nemam i moliti ju uputnicu za novo vađenje...

Tarsis
10.04.2012., 15:27
Pitanje :

Ja imam negativan rh i navodno bi 3 puta trebala vaditi krv. Dosad sam vadila 2 puta, na nalazu je pisalo ponoviti u 8. mj. trudnoće. Ja sam već u 9., točnije sutra 38 tt, i nitko me nije slao taj treći put vaditi krv.
Jel ja to sad sama moram zatražiti ili kaj? Oće bit problem ako sam vadila samo 2 puta?

Dosad su me uvijek slali, nisam sama ništa tražila, pa sad ne znam...

Jelena1985
10.04.2012., 16:30
pitaj obavezno! evo ovdje ti pise u kojim tjednima se radi ta pretraga: link (http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/01_pretrage1.asp) (skrolaj pri dnu) :)

Blakey
11.04.2012., 09:42
Pitanje :

Ja imam negativan rh i navodno bi 3 puta trebala vaditi krv. Dosad sam vadila 2 puta, na nalazu je pisalo ponoviti u 8. mj. trudnoće. Ja sam već u 9., točnije sutra 38 tt, i nitko me nije slao taj treći put vaditi krv.
Jel ja to sad sama moram zatražiti ili kaj? Oće bit problem ako sam vadila samo 2 puta?

Dosad su me uvijek slali, nisam sama ništa tražila, pa sad ne znam...

trebali su te poslati. mene je moja dr. isto zaboravila poslati 3. put pa sam ju sama tražila uputnicu! niš oni ne razmišljaju...

Tarsis
11.04.2012., 18:40
Ma pitanje jel bum ja to više stigla... :rolleyes::503:

anđeo-s-rogićima
15.04.2012., 15:19
ja nisam vadila sad krvnu grupu, jer imam donorsku karticu.

na njoj piše A (+) poz. to je valjda točno. jebo ih ja ak nije, onda su nekom i krivu transfuziju dali.

i meni je combs negativan kao i onaj selektogen ak sam dobro pročitala

larazg
15.04.2012., 15:23
a odi pitaj... pitaj u bolnici da li ti ta kartica vrijedi kao dokaz krvne grupe...
da te ne bi šijili oko toga...
a i one hepatitise i što još i to moraš izvaditi (mislim to ide sve u tom paketu)

anđeo-s-rogićima
15.04.2012., 15:25
jesam sve sam izvadila i sve je negativno :D

veli dragi. dobreo je sidu nemamo hahahahahaaha

larazg
15.04.2012., 15:29
a onda imaš sve to :)
:five:

anđeo-s-rogićima
15.04.2012., 15:35
nema lajk gumbića :D

Barbara B.
10.05.2012., 12:45
pliz pomozite, ovi nalazi me izlude :504: kad neznam o cemu se tocno radi.:503: naime indirektni antiglobulinski test mi je negativan isto kao i HBsAg. da li mi mozete malo poblize to objasniti:confused:

hvala