PDA

View Full Version : Krvna grupa i Rh faktor

stranice : [1] 2 3

MalaLola
01.11.2007., 13:58
Prešla sam svih 13 stranica ovog topica:rofl: :rofl: i nema i nema ove teme!
Nego, kg mi je B, a ja sam naravno rh negativna (zašto bi bilo jednostavno, kad može komplicirano) pa me zanima jel koja od vas isto negativna, koja je procedura...
Znam samo da ću do kraja trudnoće morati još 2x vaditi krv i da ću vjerojatno primiti neko cjepivo zbog vjerojanog razvoja antitijela ako je beba rh pozitivna!
Mislite li da bi bilo dobro da mm isto ide na određivanje Kg i Rh faktora, čisto da ako je on negativan, ne bi trebalo biti mogućnosti da je beba pozitivna ili...
Eto, da vidimo koje ste kg, koji su vam faktori, pišite i vi koje ste primale to "cjepivo" i kak je bilo za druge trudnoće..

smucek
01.11.2007., 14:04
Ja sam B neg.Mm B pozitivan.Prvo dijete negativno,nisam primila zaštitu.Drugo pozitivno,primila Parotobulin injekcijom u riticu kako bi se zaštitila sljedeća djeca ako ih bude.Nikakav bigdil zaista.Niš se nebu desilo.Moja mama je isto negativka,ja sam prva i negativna,druge dvije pozitivke,injekcije onda nisu postojale i unatoč tome nije bilo nikakvih problema.
Ako je tvoj muž negativan,možete biti apsolutno bez brige.Najjeftiniji način da on sazna svoju kg je da jednom dobrovoljno da krv.:D
Inače se plaća.

Sanja29
01.11.2007., 14:13
Malabudala nemoj se brinuti kao što je smucek rekla nije to ništa strašno .. Jeleković će te najbolje uputiti zaista ...

a bilo bi dobro i da tm napravi test tako da znate koja je on grupa i faktor ...

ja imam sreće jer sam 0 krvna grupa i to pozitivna ..

MalaLola
01.11.2007., 14:23
Ja sam B neg.Mm B pozitivan.Prvo dijete negativno,nisam primila zaštitu.Drugo pozitivno,primila Parotobulin injekcijom u riticu kako bi se zaštitila sljedeća djeca ako ih bude.Nikakav bigdil zaista.Niš se nebu desilo.Moja mama je isto negativka,ja sam prva i negativna,druge dvije pozitivke,injekcije onda nisu postojale i unatoč tome nije bilo nikakvih problema.
Ako je tvoj muž negativan,možete biti apsolutno bez brige.Najjeftiniji način da on sazna svoju kg je da jednom dobrovoljno da krv.:D
Inače se plaća.

Kako si znala da ti je beba negativna? Ja sam skužila da se to može doznati samo preko amniocenteze.. ili ipak..
I to što kažeš meni je mama 0-, tata je B+, i sestra koja je prvorođena je bila B+ i mama nije primila nikakvo cjepivo i ja sam poslije bila B- i nikakvih problema nije imala ni ona ni mi...
A što se tiče određivanja za muža to sam i mislila da ode dat dobrovoljno krv:D nek bude dobar malo, a i usput koristan i drugima i nama:D

apeitheia
01.11.2007., 17:22
ne moras jos u trudnoci znat koje ti je krvne grupe bebe
u biti u prvoj trudnoci beba je skoro uvijek majcine krvne grupe i rh faktora
dva put u cijeloj trudnoci vadis krv po coombsovom testu na antitijela,i tamo ti se pokaze dal se stvaraju antitijela il ne
ako ne kad rodis dobit ces rhogam besplatno u bolnici da u sljedecoj trudnoci nemas problema
s tim ak beba bude razlicitog rh faktora najvjerovatnije ce dobit zuticu kad se rodi
al to i ovak i onak dobije skoro 80-90 % beba,nista strasno
ma to sa rh faktorm ti danas uopce nije strasno ko prije
nemoj se uopce brinut

tequila
01.11.2007., 17:42
O neg, mislim :rolleyes: tko drugi nego moon
prvu bocku sam dobila negdje oko 20 tj a postoji granica sad neznam tocno koji tjedan dokad je moras primiti
drugu bocku sam dobila nekoliko sati poslije carskog
i sve ok, nije strasno samo malo iritantno, why me oh god why me :D
za tatu nista nisu ni pitali

Mijaja
01.11.2007., 20:07
moja mama ima Rh +, a tata -...
rođeno nas je četvero i svi smo pokupili tatin Rh faktor (dakle svi smo pozitiva), mama je poslije poroda primila injekcije i sve je bilo 5....
naime kada se beba rodi odrede joj krvnu grupu i Rh faktor i ako je različit od maminog mama dobije injekciju... moja mama kaže da je to već normalna procedura u bolnicama..... odnosno ona nije nikoga upozoravala na njenu krvnu grupu ili nešto.....

monique
01.11.2007., 21:10
Kako si znala da ti je beba negativna? Ja sam skužila da se to može doznati samo preko amniocenteze.. ili ipak..
I to što kažeš meni je mama 0-, tata je B+, i sestra koja je prvorođena je bila B+ i mama nije primila nikakvo cjepivo i ja sam poslije bila B- i nikakvih problema nije imala ni ona ni mi...
A što se tiče određivanja za muža to sam i mislila da ode dat dobrovoljno krv:D nek bude dobar malo, a i usput koristan i drugima i nama:D

Mala :) :kiss: čestitam na trudnoći :)

što se tiče Rh, mi smo u obitelji svi 0, samo je mama - a svi ostali +.
U prvoj trudnoći nije primila nikakvu injekciju. Tek nakon što je rodila seku koja je dakle 0+ primila je injekciju nečega da se anuliraju protutijela koja se stvaraju kako bi mogla ići na dugu trudnoću. Nakon mene nije htjela tu injekciju jer je rekla da neće ići na treće.

nikakvih problema nije imala u trudnoći ni ona ni mi :)

:w

smucek
01.11.2007., 21:20
Kako si znala da ti je beba negativna? Ja sam skužila da se to može doznati samo preko amniocenteze..

Što će ti amniocenteza za kg?Bebama neg majki vade krv po porodu.Tek onda se i daje zaštita ako treba.I da saznaš kg amniocentezom,kakve vajde od toga?Vjeruj mi,možeš se apsolutno,konačno i potpuno opustiti.

Alica72
03.11.2007., 22:25
za tatu nista nisu ni pitali

ja sam neg O, i pitala sam dr. ako mi je i muz negativan, da li i onda moram primati inekciju. dr. mi je rekao " gospodjo ,molim vas bez uvrede, ali nije relevantno koje vam je krvne grupe muz, jer se uvijek moze desiti da on nije otac djeteta, i zato muskarce i ne kontrolisemo :rolleyes: " pa kad malo bolje razmislimo ..pa u pravu je:mig:

tomka
03.11.2007., 22:27
ja sam neg O, i pitala sam dr. ako mi je i muz negativan, da li i onda moram primati inekciju. dr. mi je rekao " gospodjo ,molim vas bez uvrede, ali nije relevantno koje vam je krvne grupe muz, jer se uvijek moze desiti da on nije otac djeteta, i zato muskarce i ne kontrolisemo :rolleyes: " pa kad malo bolje razmislimo ..pa u pravu je:mig:

:lol: :lol: :lol:
morala sam se nasmijat:D

Alica72
03.11.2007., 22:28
:lol: :lol: :lol:
morala sam se nasmijat:D

ma da ti pravo kazem, i ja sam pukla od smijeha kad mi je to rekao :D

m@l@ pl@v@
03.11.2007., 23:14
Ja sam isto 0- (neg.) i ginić me poslao na testove senzibilizacije da se utvrdi da li je sve OK. :)

smucek
04.11.2007., 08:15

Kako bi rekao moj šogor "ljubi djecu žene svoje,možda je i koje tvoje"!!!

amarena
05.11.2007., 13:18
ne moras jos u trudnoci znat koje ti je krvne grupe bebe
u biti u prvoj trudnoci beba je skoro uvijek majcine krvne grupe i rh faktora
dva put u cijeloj trudnoci vadis krv po coombsovom testu na antitijela,i tamo ti se pokaze dal se stvaraju antitijela il ne
ako ne kad rodis dobit ces rhogam besplatno u bolnici da u sljedecoj trudnoci nemas problema
s tim ak beba bude razlicitog rh faktora najvjerovatnije ce dobit zuticu kad se rodi
al to i ovak i onak dobije skoro 80-90 % beba,nista strasno
ma to sa rh faktorm ti danas uopce nije strasno ko prije
nemoj se uopce brinut

NE MORA BIT.
Ja rh -, muz rh + bebolina rh +
prvo dijete
ja dobila inekciju poslije poroda
beba ni z od zutice

Wedding
05.11.2007., 21:23
Muzeva krvna grupa nije bitna jer rh faktor nije nasljedan...........najbitnije je da rh neg. majka u roku 48 sati od poroda ako rodi rh poz. dijete dobi injekciju rhogam kako bi se sprijecile moguce komplikacije u iducoj trudnoci.

BTW: rh faktor nema apsolutno nikakve veze sa zuticom.

A rh negativne majke moraju u trudnoci raditi testove senzibilizacije.

Ja sa rh neg. a rodila saj rh poz. dijete:mig:

Mijaja
05.11.2007., 21:37
Muzeva krvna grupa nije bitna jer rh faktor nije nasljedan...........najbitnije je da rh neg. majka u roku 48 sati od poroda ako rodi rh poz. dijete dobi injekciju rhogam kako bi se sprijecile moguce komplikacije u iducoj trudnoci.

ček kaj dva Rh negativna roditelja mogu rodtiti Rh pozitivno djete????

Wedding
05.11.2007., 22:02
ček kaj dva Rh negativna roditelja mogu rodtiti Rh pozitivno djete????

e to nemere:lol: .... rh poz. starci mogu imat rh neg. djecu ali rh neg.starci nemogu imat rh, poz. djecu evo tu imas i tabelu http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=5205&show=1 .......recimo moji starci su oboje pozitivni, brat je bio pozitivan a ja negativna... u mojoj cijeloj blizoj rodbini samo smo smo bratic, pokojni djed i ja negativni

m@l@ pl@v@
05.11.2007., 22:07
Kod mene ista stvar... cijela family +, samo ja - :mad: Zezaju se oni da je to tako na više područja, a ne samo po pitanju Rh faktora :mig:

Alica72
06.11.2007., 07:10

da, jer u prvoj trudnoci jako rijetko dolazi do mijesanja djetetove i majcine krvi. treba raditi testove senzibilizacije i bitno je nakon prve trudnoce, ako je dijete rh positivno, primiti inekciju rhogram. i to je sva mudrost.

a za muza sam pitala, jer mi je bilo nekako logicno ako je i on negativan, da dijete moze biti samo negativno, a moj dr. se potrudio i jako slikovito mi opisao zasto ih ne zanima muzevlja krvna grupa :D

a inace u prvoj trudnoci su mi radili amniocentezu, i posto je to bio jedan jako dug zahvat (ne u svrhu analize vec su mi crpili previse plodovnice) i u jednom trenutku se bebica pomjerila i naletila na iglu . i onda se plodovnica pomjesala sa malo bebine krvi i odmah nakon tog zahvata sam primila inekciju, posto sam negativna. posto se dijete rodilo takodjer negativno, poslije mi nisu vise nista davali..

Mijaja
06.11.2007., 13:03
e to nemere:lol: .... rh poz. starci mogu imat rh neg. djecu ali rh neg.starci nemogu imat rh, poz. djecu evo tu imas i tabelu http://www.plivazdravlje.hr/?section=arhiva&acat=t&cat=t&id=5205&show=1 .......recimo moji starci su oboje pozitivni, brat je bio pozitivan a ja negativna... u mojoj cijeloj blizoj rodbini samo smo smo bratic, pokojni djed i ja negativni

jesi li ti sigurna u to da ti je tata Rh + :lol: :lol: :lol:
laša lama......

Wedding
06.11.2007., 16:15
jesi li ti sigurna u to da ti je tata Rh + :lol: :lol: :lol:
laša lama......

aha:rofl: .....veli mama da je i postar bil isto pozitivan:lol: :lol: :lol:

Ethan
06.11.2007., 16:52
Muzeva krvna grupa nije bitna jer rh faktor nije nasljedan..........

naravno da je nasljedan :mig:
a nacin na koji pozitivni roditelji dobiju negativno dijete je da su heterozigoti
+/- i +/- = +/-, +/-, -/+ ,-/- i zadnja je ta crna ovca, Rh negativna :p

tropical
06.11.2007., 20:15
naravno da je rh faktor nasljedan! pa to se učilo čak i u srednjoj na biologiji.. ali to nije bitno... moje rh je+, a krvna grupa A.

Wedding
07.11.2007., 19:03
naravno da je nasljedan :mig:
a nacin na koji pozitivni roditelji dobiju negativno dijete je da su heterozigoti
+/- i +/- = +/-, +/-, -/+ ,-/- i zadnja je ta crna ovca, Rh negativna :p

Rh faktor se nasljeđuje u recesivnim odnosima, Rh- (recesivni homozigoti) i to nasljedjivanje je opcenito zanemarivo zato sam to i napisala.Jako je mali postotak rh + roditelja koji imaju rh-djete

AnaPi
30.07.2008., 15:23
Evo, trazim i trazim ovu temu i napokon je i nadjem.. sad vi meni recite kako to ide u mom slucaju??

Ja sam prvi put zatrudnila s 18 s mojim mm,i pobacila sam jer tad jos nismo ni bili vjencani a nismo ni bili spremni na dijete..
Par godina poslije smo se vjencali a par iza i razveli..
Nakon toga sam bila u dugoj vezi i zatrudnila sam preko pilula,pila sam ih sedam godina,i nakon sto nisam dobila menstruaciju opet sam ih nastavila piti jer nisam ni sumnjala na trudnoću.. gin. je rekao treba pobaciti mada to tada nisam zeljela..
mislila sam sve se vraca sve se placa..
Evo,pet godina nakon svega sam u sretnoj vazi,nadam se do kraja zivota vec jednom, :D, i trudna sam 17+1 i sad je pokazalo kg A-.
Sad su mi trazili odmah dokaz o kg moga mm (tj.decka) i on je isto A-..

medjutim... sto je s prvim muzem i drugim momkom.. : ne zna: neznam njihove krvne grupe ni rh faktor,cak mi drugi momak vise nije ni medju zivima tako da sam sad zabrinuta.. nemam pojma kojeg rh su bili moji plodovi,iako mali ipak su bili.. a ja nisam nikakvu inekciju ni primila kad nismo ni dosli do trudnicke knjizice..

pregled mi je za sedam dana ali sad se brinem pa bi voljela cuti vasa misljenja,cini mi se da stvarno podosta znate o svemu..
hvala najljepsa.. pusa

anthony9906
30.07.2008., 15:31
hm,ovako je bilo kod mene.
kad sam imala spontani:( primila sam imunoprofilaksu za svaki slučaj,radi slijedeće trudnoće.
muž mi je ab+ ja sam b-.koje krvne grupe je bio plod,nezna se.
kada sam rodila prije dvije godine,nisam primila imunoprofilaksu jer dijete ima istu krvnu grupu kao ja.
dakle,sada si trudna,i nećeš primiti imunoprofilaksu ako dijete bude tvoja krvna grupa.
a zašto ti ranije nisu objasnili,u oba slučaja,neznam.jako neodgovorno.
sada nemožeš znati.mislim,ako nisu znali koje je krvne grupe bio plod,a to je čest slučaj,
onda daju imunoprofilaksu kao zaštitu za buduću trudnoću,za svaki slučaj.
nebi te htjela bedirati,voljela bi da ti se još netko iskusniji javi.
u svakom slučaju,pitaj liječnika o tome.tko će bolje znati.
pozdrav

Lake
30.07.2008., 15:34
pa sve ti je ok kad ste sad oboje negativna krvna grupa! bebač će isto bit negativan i to je to! ista stvar ko da ste oboje npr. A+ nikakvih problema nema!!
problem je samo ako je mama negativna a tata + jer bebač može imat njegovu + pa ste onda ti i beba nekompaktibilni...a ovako ste svi negativni, ne brigaj :mig:

anthony9906
30.07.2008., 15:41
pa sve ti je ok kad ste sad oboje negativna krvna grupa! bebač će isto bit negativan i to je to! ista stvar ko da ste oboje npr. A+ nikakvih problema nema!!
problem je samo ako je mama negativna a tata + jer bebač može imat njegovu + pa ste onda ti i beba nekompaktibilni...a ovako ste svi negativni, ne brigaj :mig:

u pravu si.ok je sadašnja trudnoća kad su oba partnera kompatibilna,a beba nemože pokupit poštarevu rh.
ali što je s trudnoćama prije.
imunoprofilaksa štiti slijedeće dijete.
znači,nije gotovo s pobačajem.

anthony9906
30.07.2008., 15:43
joj,ovo ružno zvuči:(,mislila sam reći da problem nije gotov tada kada je pobačaj napravljen.
ako je ovu trudnoću trebalo zaštititi zbog prijašnje,a to nije učinjeno?
ma ne želim te strašiti,nemora biti ništa,ali svakako pitaj liječnika.

Lake
30.07.2008., 15:49
joj,ovo ružno zvuči:(,mislila sam reći da problem nije gotov tada kada je pobačaj napravljen.
ako je ovu trudnoću trebalo zaštititi zbog prijašnje,a to nije učinjeno?
ma ne želim te strašiti,nemora biti ništa,ali svakako pitaj liječnika.

ali ovo nije ista trudnoća, drugi je otac bebe koji je na svu sreću isti rh faktor ko i ona! ja mislim da nebi trebalo bit problema!!

trapava
30.07.2008., 15:51
Lake cura je imala prije ove DVI trudnoce i nije dobila zastitu, ne kazem da bi trebala imati problem, ali naglasiti dr na sljedecem pregledu:)

Lake
30.07.2008., 15:59
Lake cura je imala prije ove DVI trudnoce i nije dobila zastitu, ne kazem da bi trebala imati problem, ali naglasiti dr na sljedecem pregledu:)

to je u redu, slažem se da je trebala poslije prve bebe dobit zaštitu radi partnera koji je pozitivan pa beba može bit poz na njega ali otac njenog djeteta je drugi čovjek i na sreću je isto negativan ko i ona tako da je i beba negativna i nema nikakvog problema!!
problem bi mogao bit da je on pozitivan a da ona nije primila zaštitu. i to samo ako bi ta beba bila pozitivna. ako je negativna onda opet sve 5!

anthony9906
30.07.2008., 16:04
ali imunoprofilaksa se daje prije iduće trudnoće,radi zaštite.ona ju nije dobila.a možda je trebala.

anthony9906
30.07.2008., 16:05
ali ovo nije ista trudnoća, drugi je otac bebe koji je na svu sreću isti rh faktor ko i ona! ja mislim da nebi trebalo bit problema!!

mislim da otac nema nikakve veze,nego majka i dijete.
u tome i je poanta.

trapava
30.07.2008., 16:06
u tome i je poanta.
slazem se:)

anthony9906
30.07.2008., 16:18
najbolje je pitati liječnika,možda zaista nisi imala potrebu primiti injekciju? ali ti nisu ništa rekli o tome.neodgovorni i nemam riječi.
možda su provjerili rh ploda? dali su provjeravali tvoj rh?
jer ako ništa,onda injekciju daju u svakom slučaju.
a jooooj,hrvatsko zdravstvo...

Lake
30.07.2008., 16:20
u tome i je poanta.

moje laičko mišljenje je da su svi troje negativnog rh faktora. Prema tome ne može doć do nikakve inkompaktibilnosti između majke i djeteta. to je moje nestručno mišljenje a žena nek pita naravno doktora!!

trapava
30.07.2008., 16:22
moje laičko mišljenje je da su svi troje negativnog rh faktora. Prema tome ne može doć do nikakve inkompaktibilnosti između majke i djeteta. to je moje nestručno mišljenje a žena nek pita naravno doktora!!

To bi bilo idealno i nije iskljuceno :)

anthony9906
30.07.2008., 16:25
ali imunoprofilaksa se daje prije iduće trudnoće.
u svrhu zaštite ploda i majke,s obzirom na raniju trudnoću.
to nema veze s ocem i ne daje se zbog sadašnje trudnoće,jer je sadašnja trudnoća kakva je,tu se ne može ništa učiniti.
ako je trebalo zaštititi sadašnju trudnoću i majku,to je trebalo učiniti prije nego je zatrudnjela.

Lake
30.07.2008., 16:37
ali imunoprofilaksa se daje prije iduće trudnoće.
u svrhu zaštite ploda i majke,s obzirom na raniju trudnoću.
to nema veze s ocem i ne daje se zbog sadašnje trudnoće,jer je sadašnja trudnoća kakva je,tu se ne može ništa učiniti.
ako je trebalo zaštititi sadašnju trudnoću i majku,to je trebalo učiniti prije nego je zatrudnjela.

da, ali zaštiti je od pozitivnog rh faktora a ne negativnog!! to je sreća u nesreći šta je sadašnji otac djeteta negativan! da je bio pozitivan onda bi moglo bit problema šta joj nisu dali injekciju nakon prve trudnoće...ali opet kažem, ja sam laik pa nek pita ipak nekog stručnjaka...

anthony9906
30.07.2008., 16:44
ali ne znaju doktori u bolnici hoćeš li zatrudnjeti s istim muškarcem kao i taj put,a kamoli dali će imati isti rh kao ti.
neznam,pitaj ginića,a ovo su informacije za prvu ruku koje mogu i ne moraju biti točne.
imaš dva različita misšljenja,pa ti nismo pomogli.

trapava
30.07.2008., 16:48
Najbolje se posavjetovati sa dr
Koliko ja znam otac ovog dijeteta i njegov rh faktor nemoze dovesti do problema sa ovom trudnocom, vec prethodna dva, sto ne znaci da ce biti problema. Koliko vidim trudnoca lijepo napreduje, glavu gore i bice sve ok :)

Good luck:)

anthony9906
30.07.2008., 16:54
Najbolje se posavjetovati sa dr
Koliko ja znam otac ovog dijeteta i njegov rh faktor nemoze dovesti do problema sa ovom trudnocom, vec prethodna dva, sto ne znaci da ce biti problema. Koliko vidim trudnoca lijepo napreduje, glavu gore i bice sve ok :)

Good luck:)

da,i ja tako mislim,ali ti si to lijepo sročila.:)
ajde,barem se slažemo svi da treba pitat liječnika.:)

trapava
30.07.2008., 16:58
Mozda samo zatrazit da joj se urade testiranja antitijela koja se pri rutinskim tesovima na KG ne rade, odnosno bar nisu.

kinki
30.07.2008., 16:59
Draga moja, čim si ti negativna-ne gine ti inekcija, bez obzira koja ti je muž kg, to ti je po najnovijem protokolu tako a čuj sad zašto: NIKO NE GARANTIRA KO JE OTAC DJETETA, šta god ti rekla-oni ti ne vjeruju:lol::lol::lol:

trapava
30.07.2008., 17:01
Draga moja, čim si ti negativna-ne gine ti inekcija, bez obzira koja ti je muž kg, to ti je po najnovijem protokolu tako a čuj sad zašto: NIKO NE GARANTIRA KO JE OTAC DJETETA, šta god ti rekla-oni ti ne vjeruju:lol::lol::lol:

E OVO SU SUPER VIJESTI!!! To je tako vec odavno?

anthony9906
30.07.2008., 17:07

imunoprofilaksu primaš samo ako DIJETE nije tvoj rh faktor!!!
otac nema nikakve veze s tim.

anthony9906
30.07.2008., 17:10
dakle da ustvrdimo gradivo,muž može biti kojigod rh faktor.
bitno je da dijete ne bude različit faktor od majke,a ako je tako majka prima imunoprofilaksu radi slijedeće trudnoće.

anthony9906
30.07.2008., 17:16

ovo vrijedi u slučaju abortusa,zato je čudno da joj nisu dali injekciju poslije oba.
ali to opet nema veze s ocem.
što se tiče poroda,ako njeno dijete bude njen rh faktor,ona neće primiti imunoprofilaksu.

trapava
30.07.2008., 17:19
ovo vrijedi u slučaju abortusa,zato je čudno da joj nisu dali injekciju poslije oba.
ali to opet nema veze s ocem.
što se tiče poroda,ako njeno dijete bude njen rh faktor,ona neće primiti imunoprofilaksu.

Ona je sigurna da nije primila ?
Ako se AB radi uz totalnu anesteziju mozda nije vidjela da su joj dali...ili nigdje nisu upisali.

Da, ako je ova beba neg, nema potrebe za injekcijom

anthony9906
30.07.2008., 17:22
pa morali bi joj reći,jer te to pitaju na porodu ako si rh negativna.
a moguće je svašta,ali moralo bi biti negdje upisano.

fjaka02
30.07.2008., 17:26
Mislim da prethodne trudnoce ovdje nemaju nikakve veze. Oni su oboje negativni - tako da ce i dijete 100% bit Rh-
Imunoprofilaksa ionako sluzi da se djetetu rh- majke ne bi sta desilo ukoliko je ono rh+

anthony9906
30.07.2008., 17:28
ja odustajem.
u svakom slučaju sretno.

trapava
30.07.2008., 17:30
ja odustajem.
u svakom slučaju sretno.

i ja odustajem

samo da dodam DEFINITIVNO prethodne dvije trudnoce imaju veze sa ovom trudnocom, ako su prethodna dva oca bila RH pozitivna

Cute
30.07.2008., 17:32
i ja odustajem

samo da dodam DEFINITIVNO prethodne dvije trudnoce imaju veze sa ovom trudnocom, ako su prethodna dva oca bila RH pozitivna

Imaju jedino ako su se stvorila antitjela u njoj. meni je mm + a ja - i poslje svih kontrola krvi nisu se stvorila antitjela u meni.

trapava
30.07.2008., 17:34
Imaju jedino ako su se stvorila antitjela u njoj. meni je mm + a ja - i poslje svih kontrola krvi nisu se stvorila antitjela u meni.

da, ali djevojka ne zna da li su prethodni partneri bili neg ili poz...ne zna da li je dobila zastitu...zato sam i rekla da ode da provjeri antitjela

anthony9906
30.07.2008., 17:35
Mislim da prethodne trudnoce ovdje nemaju nikakve veze. Oni su oboje negativni - tako da ce i dijete 100% bit Rh-
Imunoprofilaksa ionako sluzi da se djetetu rh- majke ne bi sta desilo ukoliko je ono rh+

samo ovoliko još;
ali dijete se mora zaštiti prije trudnoće i rođenja,a injekcija koja se prima iza poroda neće pomoći djetetu koje se rodilo,nego budućem koje će se roditi.

anthony9906
30.07.2008., 17:36
da, ali djevojka ne zna da li su prethodni partneri bili neg ili poz...ne zna da li je dobila zastitu...zato sam i rekla da ode da provjeri antitjela

da,pa zato je i pitala.i evo,dobila je odgovor.:o
dalje se savjetovati s liječnikom.

trapava
30.07.2008., 17:42
evo ovako, mozda odgovor curi koja je pitala za Rh i sadasnju trudnocu

Rh antitijela sama po sebi su bezopasna dok majka opet ne zatrudni. Ako je prije nosila Rh pozitivno dijete i ako je došlo do prijelaza Rh pozitivnih eritrocita u majčni krvotok, njezina će Rh antitijela prepoznati Rh bjelančevine na površini bebinih eritrocita kao "strana" tijela. Majčina Rh antitijela proći će kroz placentu u bebin krvotok i prouzročiti masovno razaranje eritrocita.

zato najbolje kod DR....

ja definitivno odustajem od ove teme
A trudnici zelim sve naj naj i da nam javi sto je rekao cika dr:)

anthony9906
30.07.2008., 17:44
bez uvrede,za sve koji nisu sigurni o čemu se radi,nemojte radije pisati,jer tako možete naštetit a ne pomoć.
radije proguglajte malo,pa onda postajte.
da nebi zvučalo s visoka,zaista nije,ja znam o tome koliko su mi rekli u bolnici,i mislim da je cura s pravom zabrinuta.

anthony9906
30.07.2008., 17:45
evo ovako, mozda odgovor curi koja je pitala za Rh i sadasnju trudnocu

Rh antitijela sama po sebi su bezopasna dok majka opet ne zatrudni. Ako je prije nosila Rh pozitivno dijete i ako je došlo do prijelaza Rh pozitivnih eritrocita u majčni krvotok, njezina će Rh antitijela prepoznati Rh bjelančevine na površini bebinih eritrocita kao "strana" tijela. Majčina Rh antitijela proći će kroz placentu u bebin krvotok i prouzročiti masovno razaranje eritrocita.

zato najbolje kod DR....

ja definitivno odustajem od ove teme
A trudnici zelim sve naj naj i da nam javi sto je rekao cika dr:)

potpisujem sve.
također želim puno sreće:)

AnaPi
30.07.2008., 22:54
Cure, hvala vam neizmjerno na savjetima i info..
u potpunosti se slazem s anthony9906 i trapavom.. one znaju o cemu se radi.. :mig:

ja sam svjesna da su prethodne dvije trudnoce te koje prave problem jer sam trebala mozda vec dva puta dobiti inekciju, a nisam,jer nitko nije ni znao moju krvnu grupu.. s 18 sam na Sv.Duhu to obavila,bez ikakvih pretraga ranije i to u lokalnoj anesteziji,bila sam budna i svega se sjecam..

drugi put u dubrovniku privatno, samo me gin. uspavao i sve je bilo gotovo nakon par sati..to je moj gin. koji je upoznat i s prvom trudnocom, drugi pobacaj je sam napravio i sad mi vodi trudnocu.
Iznimno ga cijenim i nebi ga mjenjala, ali mi nije jasno kako to nitko nije spomenuo,jer sam tek sad poslana na prve pretrage i teta na transfuziji u bolnici mi je rekla vi ste curo rh neg i dalje ce vam vas ginekolog objasniti..niste imali trudnoca ranije?? ja ostala.. a jebiga,jesam,dvije.. sta cu ja sad kad me niko nista nije pito.. da su me poslali na vadjenje kg sve bi davno bilo jasno.. :rolleyes:

..i sad se ja moram tresti od straha do pregleda stvaraju li mi se anti tijela ili ne.. a taman sam osjetila prva micanja i sad ja mislim pa sve je okej..i ostajem puna vjere da je okej a pregled je 6.8 pa cemo vidjeti.. ma najradije bi se ubacila na pregled sutra,ali guzva je.. :ne zna:

znate li koje su posljedice, u slucaju da raste broj anti tijela.. citala sam negdje da se izmjenjuje krv bebi i da je u velikom postotku to i uspjesno.. nisam znala da ce mi to trebati pa nisam bas ni upamtila,eto to mi je jedino ostalo u sjecanju ali mozda grijesim..

svakako puno hvala na podrsci.. :) samo: penso pozitivo..

trapava
30.07.2008., 23:06
Bas mi nisu jasni Dr koji su vodili te prve dvije trudnoce, ali sad sto je tu je...
Kao u prethodnim postovim sto sam rekla najbolje se obratiti dr, molim te ne razmisljaj o posljedicama, mijenjanju krvi bebe i ostalim mogucnostima jer ne znas da li ce uopce biti ikakvog malog problemcica dok ne odes kod dr.
Znam da te muci, pokusaj se opustiti, stres ti je najmanje sad potreban, ako bas ne mozes docekat taj 6.8 odi kod drugog dr(tvoj ne mora ni da zna) cisto da popricas sa njima, da ti stvore jasniju sliku:)i umanje brigu:)

Volila bi kad bi nas obavjestila sto si uradila, u svakom slucaju tebi i bebici zelim svako dobro:)

AnaPi
31.07.2008., 00:07
naravno, javim sto je dr. rekao.

pozdrav s mora

zg81
31.07.2008., 00:55
Ja ne znam sta da ti kazem. Znam zenu koja je rh- i prvo dijete joj je rh+, a drugo unatoc injekciji nije zdravo. :(

kinki
31.07.2008., 05:09
Ja ne znam sta da ti kazem. Znam zenu koja je rh- i prvo dijete joj je rh+, a drugo unatoc injekciji nije zdravo. :(

A ja znam babu Anđu iz Vinjana gornjih kojoj je susjedova kćer isto tako....ma dajte ljudi pustite ženu na miru, mora ići doktoru i bog!

Atica
31.07.2008., 07:56
A ja znam babu Anđu iz Vinjana gornjih kojoj je susjedova kćer isto tako....ma dajte ljudi pustite ženu na miru, mora ići doktoru i bog!

he,he a ja sam iz Vinjana donjih!imaš pravo,glupo je nagađat,odeš u gina i vidiš

Thai
31.07.2008., 09:34
Ti ćeš u svakom slučaju tijekom ove trudnoće nekoliko puta radit indirektan Combsov test (mislim na početku pa u 28om i 34om tjednu) da se vidi jel se stvaraju anitijela (to rade svim rh neg trudnicama bez obzira koja je trudnoća-i meni su iako mi je prva) jer, iako je malo moguće, ipak postoji mogućnost da i tijekom trudnoće dođe do miješanja majčine i bebine krvi pa ako je dijete rh poz stvaraju se antitijela. U slučaju da se, ne daj Bože to dogodi, može se raditi transfuzija bebine krvi ali vjerujmo da će sve biti o.k. :top:

Inače, danas uopće nije bitno koje je krvne grupe i rh faktora otac, jer kako su meni rekli (kad sam pitala jel trebam donit potvrdu o kg mm) citiram "Gospođo, kako mi možemo znati da je vaš suprug otac Vašeg djeteta?" :rofl: što je i u redu po meni.

Meni su odmah nakon poroda provjerili KG bebe i beba je naslijedila tatinu KG a moj rh faktor (negativan) pa nisam trebala primit injekciju

MalaLola
31.07.2008., 09:47
Ja sam rh- grupa, ne znam je li mm + ili -, rekli su mi da to nije ni bitno, jer nije nužno da ako je mm - da će dijete biti - jer se taj faktor nasljeđuje i nekoliko koljena unatrag.
Druga stvar, ja sam nakon amniocenteze primila rh0gram antiD.
Treće, mene čudi da djevojka koja piše (sad sam pročitala AnaPi) da je zabrinuta, da već do sada nije radila testove senzibilizacije, a trudna je koliko čitam već toliko da osjeti pokrete bebe (što znači berem nekih 18. tjedana), pa na to se šalje rh- trudnice odmah u prvim tjednima trudnoće:ne zna: kakav ju doktor već nije poslao na to, vrlo neodgovorno od njega, koliko god ti on bio super, neodgovoran je jer se na to prvo šalje odmah čim se pokaže da si trudna.
Svašta!
Što se tiče prethodnih trudnoća, baš tim testovima senzibilizacije se utvrdi je li došlo do stvaranja antitijela. A to čak ne mora biti ni pozezano s prethodnim trudnoćama, jer se može individualno u baš ovoj tudnoći to aktivirati. Moja mama je npr. isto rh- i prvo je rodila moju sestru koja je rh+, nije primila nikakvu injekciju, poslije toga je rodila mene i nije bilo nikakvih problema, doduše ja sam bila rh-.
I na kraju, meni je recimo rečeno da mi se ne preporučuje više raditi amnocenteze i slične zahvate (koje btw. nisam ni mislila raditi) baš zbog tog negativnog rh faktora.

putnica
31.07.2008., 17:48
tema je ozbiljna, bez chata molim, a negativna iskustva su isto iskustva, zato stay ontopic :mig:

AnaPi
31.07.2008., 18:51
Evo da vas sve pozdravim i javim svima da nisam cijelu noc spavala kako treba od straha da bi jutros prva bila u ginekologa i trazila samo pet minutaza razgovor..

a doktor se samo nasmijao i rekao da se nista ne brinem, da je on nakon drugog pobacaja,kojeg je on i radio meni dao inekciju jer je to velika odgovornost bez obzira sto nije znao koja sam kg i rh..
..i da je vec na pocetku trudnoce u neznam kojem tjednu napravio Combsov test, za koji ja nemam pojma jer mi nista nije ni rekao..

onda sam se ja ispricala sto sam uopce ispala glupa od tolikog straha,ali ja mislim da je to normalno da se prepadnes za svoju bebu..i on je rekao da se ne trebam ispricavati,jer da sam ja jedna vrlo ugodna i opustena trudnica,da on o svemu vodi racuna i da se ja uopce ne tebam nicim zamarati dok god mi on na svakom pregledu kaze da je sve u najboljem redu..

..sto i je istina.. stvarno sam opustena,uvijek mislim pozitivno i uopce ne citam o problemima u trudnoci.. citam samo ono sto mi je ugodno i ako nesto zatrebam obratim se za savjet.ali dalje nista.. i slusam njega sto mi on kaze.. ja jesam u 18 tjednu i krvne pretrage sam radila tek prije 15 dana.. krvna slika cista 5ica!! :top:
tako da se i dalje necu zamarati.. danas mi je on uljepsao dan, a vama svima puno hvala na podrsci i savjetima..

pusa svima :w

enigmatic
31.07.2008., 19:07
Drago mi je da je sve ok,sada uživaj u trudnoći, javi se koji puta na trudnice-zbor.

putnica
31.07.2008., 19:24
a doktor se samo nasmijao i rekao da se nista ne brinem, da je on nakon drugog pobacaja,kojeg je on i radio meni dao inekciju jer je to velika odgovornost bez obzira sto nije znao koja sam kg i rh..
..i da je vec na pocetku trudnoce u neznam kojem tjednu napravio Combsov test, za koji ja nemam pojma jer mi nista nije ni rekao..

drago mi je da je sve u redu. :)

isticem ovo iskustvo s lijecnikom da potvrdimo da je i nakon pobacaja bitno dobiti injekciju.

trapava
31.07.2008., 19:29
AnaPi jako lijepe vijesti, nastavi pozitivno i bice sve ok...:top:

AnaPi
31.07.2008., 19:49
Hvala cure,žene.. sve ste super.. dok se malo ustosim u ovaj forum skontam i ostale teme i zborove,javim se..

cmoki... sretna sam

kinki
01.08.2008., 06:27
Čestitam draga i uživaj u trudnoći!

MalaLola
01.08.2008., 07:45
w

Dobro je da je sve ok:mig:
Ali meni opet nije jasno da se ti ne sjećaš da si išla u zavod za transfuziju (ako si iz zg-a ili u neki drugi laboratorij ako nisi) dat krv da ti se odredi koncentracija antieritrocitnih protutijela iliti Combosov test i da se nesjećaš da si taj isti test ti trebala donijeti doktoru, pa ne šalju oni to na adresu njemu, to je tvoj nalaz. Ne radi ni jedan ginekolog analizu krvi pobogu, za to nisam još čula jedino ako u sklopu neke privatne poliklinike ima i laboratorij sa svom potrebnom opremom:confused:
No, svejedno opet mislim da ti je i nakon pobačaja trebao reči da si primila injekciju, jer ti to mora reči, jer on ne može znati gdje i kada ćeš ti pratiti neku slijedeću trudnoću i to ti je trebao napisati i u nalazu nakon pobačaja (meni piše na otpusnom pismu), a ja sam čak dobila i kutiju od te ampule i u bolnici su mi rekli to si spremite tako da znate što ste točno primili za ubuduće:ne zna:
Da ti je sve to on na vrijeme objasnio ti se ne bi brinula ovih dana oko toga i nespavala itd. Opet mislim da je neodgovoran jer to su stvari koje se tiču tebe i ti to moraš znati!
I offtopic, kako si molim te u 18.tjednu ako ti je termin 10.1. prije bi rekla da si 16tt :confused:
Kako god, sretno dalje:mig:

anthony9906
01.08.2008., 13:21
Evo da vas sve pozdravim i javim svima da nisam cijelu noc spavala kako treba od straha da bi jutros prva bila u ginekologa i trazila samo pet minutaza razgovor..

onda sam se ja ispricala sto sam uopce ispala glupa od tolikog straha,ali ja mislim da je to normalno da se prepadnes za svoju bebu..i on je rekao da se ne trebam ispricavati,jer da sam ja jedna vrlo ugodna i opustena trudnica,da on o svemu vodi racuna i da se ja uopce ne tebam nicim zamarati dok god mi on na svakom pregledu kaze da je sve u najboljem redu..

..sto i je istina.. stvarno sam opustena,uvijek mislim pozitivno i uopce ne citam o problemima u trudnoci.. citam samo ono sto mi je ugodno i ako nesto zatrebam obratim se za savjet.ali dalje nista.. i slusam njega sto mi on kaze.. ja jesam u 18 tjednu i krvne pretrage sam radila tek prije 15 dana.. krvna slika cista 5ica!! :top:
tako da se i dalje necu zamarati.. danas mi je on uljepsao dan, a vama svima puno hvala na podrsci i savjetima..

pusa svima :w

lijepo da si se javila:)
drago mi je da je sve u najboljem redu:top:
želim ti puno sreće:)

Anna_maca
12.08.2008., 07:35
Ja sam isto 0- (neg.) i ginić me poslao na testove senzibilizacije da se utvrdi da li je sve OK. :)

alo curke

nešto sam malo čitala kaj ste pisale
ja sam 0 nagativna a muž mi je A pozitivan
mama mi je 0- a tata je bio 0+
nakon mene htijeli su odmah meni napraviti braceka ili sestru, da nebude velika razlika u godinama. mama je u 3 mj trudnoće zbog krvnih grupa imala spontani. doktori su joj rekli nakon toga da mora čekati bar dvije godine na to drugo dijete jer postoji mogučnost da dijete bude bolesno,jer je to zapravo treće dijete. :ne zna:
to je bilo 80-tih godina, neznam kak je danas. a puno mojih prijateljica je imalo prekid prve trudnoće zbog krvnih grupa.
zato sam tu da vidim kaj da radim jer bi htijela bebača

pomagajte

anthony9906
12.08.2008., 15:23
alo curke

nešto sam malo čitala kaj ste pisale
ja sam 0 nagativna a muž mi je A pozitivan
mama mi je 0- a tata je bio 0+
nakon mene htijeli su odmah meni napraviti braceka ili sestru, da nebude velika razlika u godinama. mama je u 3 mj trudnoće zbog krvnih grupa imala spontani. doktori su joj rekli nakon toga da mora čekati bar dvije godine na to drugo dijete jer postoji mogučnost da dijete bude bolesno,jer je to zapravo treće dijete. :ne zna:
to je bilo 80-tih godina, neznam kak je danas. a puno mojih prijateljica je imalo prekid prve trudnoće zbog krvnih grupa.
zato sam tu da vidim kaj da radim jer bi htijela bebača

pomagajte

ma daj,80-e su bile davno,a ti se ne brini.
nemaš razloga.:mig:

Anna_maca
13.08.2008., 07:12
ma daj,80-e su bile davno,a ti se ne brini.
nemaš razloga.:mig:

a valjda imaš prav:)
jako želim bebu, malu laru ili malog josipa, samo da sve bude u redu:mig:

anthony9906
13.08.2008., 18:18
a valjda imaš prav:)
jako želim bebu, malu laru ili malog josipa, samo da sve bude u redu:mig:

zbog rh i krvne grupe ne brini,to je danas najmanji problem.
bit će sve ok.
sretno:top:

tindlbel
12.02.2009., 12:39
jel zna neko da li se krvna grupa može naslijediti od nekog u familiji
starci su oboje A+ buraz A+ ,ja 0-,kažu da tatina mama tj.moja baka ima tu grupu
muž je B- ja 0-,za klinke neznam koja su kg ,planiram ih odvest na transfuziju da znam ,sjećam se da sam kod poroda dobila neke injekcije radi toga tj.tih nekih antitjela i sl.,

lana1313
12.02.2009., 13:35
starci su oboje A+ buraz A+ ,ja 0-,kažu da tatina mama tj.moja baka ima tu grupu
muž je B- ja 0-,za klinke neznam koja su kg ,planiram ih odvest na transfuziju da znam ,sjećam se da sam kod poroda dobila neke injekcije radi toga tj.tih nekih antitjela i sl.,

krvnu grupu nasljedjujes iskljucivo od roditelja,ne mozes ju naslijedit od nikog drugog. ako si ti 0 a muz ti je B, vasa djeca mogu imati iskljucivo krvnu grupu B ili 0!

Wedding
12.02.2009., 13:41

krvna grupa se nasljedjuje alim od roditelja a ne od djeda ili bake a :mig: rh faktor nema veze sa nasljedjivanjem:mig:...a ako si iza oba dva poroda dobila injekciju tj. Rhogan ona su ti klinci rh pozitivni

na ovom linku imas sve lijepo objasnjeno i cak imas i tabelu sa krvnim grupama

http://www.plivazdravlje.hr/print.php?id=5205 :top:

tindlbel
12.02.2009., 15:09
krvna grupa se nasljedjuje alim od roditelja a ne od djeda ili bake a :mig: rh faktor nema veze sa nasljedjivanjem:mig:...a ako si iza oba dva poroda dobila injekciju tj. Rhogan ona su ti klinci rh pozitivni

na ovom linku imas sve lijepo objasnjeno i cak imas i tabelu sa krvnim grupama

http://www.plivazdravlje.hr/print.php?id=5205 :top:

hvala Weding:)

BlackLotus
12.02.2009., 17:05

-/+
ako ste oboje negativni, beba može biti samo negativna... .ako ste oboje pozitivni, beba ipak može biti negativna. i naravno ako ste jedno +, drugo -, beba opet može biti oboje. Danas se nekompatibilnost krvnih grupa rješava tom injekcijom, tak da nemaš frke ;)

0/A/B/AB

svatko u sebi nosi 2 gena za krvnu grupu-jedan nasljeđujemo od majke, jedan od oca.
A može nositi AA ili A0
B može nositi BB ili B0
AB nosi samo AB
0 nosi samo 00

tako da ako su tvoji starci bili oboje A0, mogu imati AA, A0 ili 00 dijete... ti si 0, pa su oboje nosili taj 0

evo dosadno mi,pa za ubuduće napravila tablicu roditelj i roditelj -> dijete

00 i 00 -> 00

AA i AA -> AA
AA i A0 -> AA, A0
A0 i A0 -> AA, A0, 00

BB i BB -> BB
BB i B0 -> BB, B0
B0 i B0 -> BB, B0, 00

AA i BB -> AB
AA i B0 -> AB, A0
A0 i B0 -> AB, A0, B0, 00
BB i A0 -> AB, B0

AB i AB -> AA, AB, BB

AB i BB -> AB, BB
AB i AA -> AB, AA
AB i 00 -> A0, B0
AB i A0 -> AB, AA, A0, B0
AB i B0 -> AB, BB, A0, B0

AA i 00 -> A0
BB i 00 -> B0
A0 i 00 -> A0, 00
B0 i 00 -> B0

mislim da bi to sad bile sve kombinacije

tindlbel
12.02.2009., 19:31
ovo je bio opširni odgovor,hvala

BlackLotus
12.02.2009., 22:25
obožavam genetiku, nema na čemu :cerek:

piticapita
09.03.2009., 12:46
Jedna informacija za trudnice u Splitu,petkom u bolnici Krizine ne uzimaju krv trudnicama za rh faktor i krvnu grupu pa eto tako da znate,da ne falijete ko i ja!Inace od 8 rade!Pozdrav

Makadamija
09.03.2009., 14:50
Ja sam sto posto uvjerena da je glavni razlog mojoj urednoj i besprijekornoj trudnoči što smo i ja i muž A-, znači automatski je i dijete.

Wedding
11.03.2009., 11:27
Ja sam sto posto uvjerena da je glavni razlog mojoj urednoj i besprijekornoj trudnoči što smo i ja i muž A-, znači automatski je i dijete.

a nije to tako..djete moze imat krvnu grupu ili A ili 0

BTW: podudarnost krvne grupe i rh faktora nema veze sa urednoim i neurednom trudnocom..jedino sto moze bi problem se senzibilizacija a ostalo nemam nikakove veze:mig:

BlackLotus
11.03.2009., 12:57
a nije to tako..djete moze imat krvnu grupu ili A ili 0

BTW: podudarnost krvne grupe i rh faktora nema veze sa urednoim i neurednom trudnocom..jedino sto moze bi problem se senzibilizacija a ostalo nemam nikakove veze:mig:

bio je problem prije par desetaka godina ako si rh-, a dijete je + i nije ti prvo takvo... danas se sve to sredi injekcijom :top:

btw, senzibilizacija je upravo ovo navedeno: problemi ako je majka rh-, a dijete+ pa majčina krv u dodiru s djetetovom počinje stvarati antitijela

Wedding
11.03.2009., 13:08
bio je problem prije par desetaka godina ako si rh-, a dijete je + i nije ti prvo takvo... danas se sve to sredi injekcijom :top:

btw, senzibilizacija je upravo ovo navedeno: problemi ako je majka rh-, a dijete+ pa majčina krv u dodiru s djetetovom počinje stvarati antitijela

:top:, zato se to danas rjesava lagano
BTW ja sam rh -, suprug rh+ i bebo naravno na tatu i pikica to sve rijesi...jedino sto trudnice koje su rh - moraju redovito na testove senzibilizacije da nebi bilo nismo znali ( e to je mene izludjivalo u prvoj trudnoci, tri puta su me slali a sad ne moram ici:D)

BlackLotus
11.03.2009., 13:30
:top:, zato se to danas rjesava lagano
BTW ja sam rh -, suprug rh+ i bebo naravno na tatu i pikica to sve rijesi...jedino sto trudnice koje su rh - moraju redovito na testove senzibilizacije da nebi bilo nismo znali ( e to je mene izludjivalo u prvoj trudnoci, tri puta su me slali a sad ne moram ici:D)

japp, i mene moj poslo, moram sad jedan dan u Petrovu.
ma da mi dragi misli da je -, pa ne bi smjelo bit problema. osim ak se nije zaje** u vezi krvne grupe :D
najradije bih njega poslala na određivanje krvne grupe pa ak je negativan izbjegavat testove ubuduće :zubo:

Wedding
11.03.2009., 13:33
japp, i mene moj poslo, moram sad jedan dan u Petrovu.
ma da mi dragi misli da je -, pa ne bi smjelo bit problema. osim ak se nije zaje** u vezi krvne grupe :D
najradije bih njega poslala na određivanje krvne grupe pa ak je negativan izbjegavat testove ubuduće :zubo:

pa daj ga posalji na testiranje da se ti malo postedis:D..ja bi tako ucinila a ujedno bi i on zaznao koja je krvna grupa i eto ti, rjesis dvije stvari jednim udarcem:rofl:

BlackLotus
11.03.2009., 23:28
pa daj ga posalji na testiranje da se ti malo postedis:D..ja bi tako ucinila a ujedno bi i on zaznao koja je krvna grupa i eto ti, rjesis dvije stvari jednim udarcem:rofl:

mogu njega dok ja čekam svoje poslat da daruje krv, nek učini dobro dijelo :lol:

ywana
12.03.2009., 07:47
B0 i 00 -> B0

mislim da bi to sad bile sve kombinacijeovdje fali 00 :D

BlackLotus
12.03.2009., 11:46
ovdje fali 00 :D

:brukica:

piše iznad toga A0 i 00->A0 i 00 pa se da zaključit? (očajan pokušaj izvlačenja :rofl:)

tindlbel
05.06.2009., 11:49
evo jučer ponavljala testove senzibilizacije ,negativni su sve super(ja sam 0-)
jeste li vi koja radile te testove..

Wedding
05.06.2009., 11:57
evo jučer ponavljala testove senzibilizacije ,negativni su sve super(ja sam 0-)
jeste li vi koja radile te testove..

ja sam A- i u prvoj trudnoci sam ih radila 3 puta i svi bili uredni, nakon poroda sincica koji je B+ dobila Rhogan injekciju a u ovoj trudnoci sam se samo jednom testirala i opet sve super:mig:

marcipanka
05.06.2009., 12:02
ja sam A-, testove senzibilizacije sam radila 2 puta, na porodu su uzeli krv iz pupkovine i bebač je srećom na mene A-:cheer: tako da nisam trebala primiti injekciju:D

Anna_maca
05.06.2009., 12:04
malo upozorenje za cure:

moja krvna grupa je 0-, a mm je 0+. moja prva trudnoća je završila spontanim. i da ja tamo doktora nisam pitala jel budem ja dobila anti-d injekciju, nebi je dobila. tak kad sam mu spomenula ( a nije pitao za to) da sam rh negativna onda se sjetio da bi ja možda i imala pravo na injekciju. makar je trudnoća bila samo 6 i pol tjedana, vodi se kao prva i bitno je da se injekcija dobije ili nakon spontanog ili nakon poroda u roku od 72 sata, i onda ste mirne do kraja života ( bar tako vele). i cure, gledajte rok trajanja cijepiva, zaljepit će vam malu naljepnicu na nalaze, i na njoj možete vidjeti jel rok istekao ili nije.

tia19
05.06.2009., 12:53
ja sam 0-, za dragog neznam, al pita ce starce ili napravit test...prvi nalazi su oke--pise da moram u 6.mjesecu trudnoce opet...al prva trudnoca pa vjerujem da bu sve ok :)

Wedding
05.06.2009., 13:05
malo upozorenje za cure:

moja krvna grupa je 0-, a mm je 0+. moja prva trudnoća je završila spontanim. i da ja tamo doktora nisam pitala jel budem ja dobila anti-d injekciju, nebi je dobila. tak kad sam mu spomenula ( a nije pitao za to) da sam rh negativna onda se sjetio da bi ja možda i imala pravo na injekciju. makar je trudnoća bila samo 6 i pol tjedana, vodi se kao prva i bitno je da se injekcija dobije ili nakon spontanog ili nakon poroda u roku od 72 sata, i onda ste mirne do kraja života ( bar tako vele). i cure, gledajte rok trajanja cijepiva, zaljepit će vam malu naljepnicu na nalaze, i na njoj možete vidjeti jel rok istekao ili nije.

a to je isto doktor:flop:

tindlbel
05.06.2009., 13:13
a baš,valjda ju je trebao odmah pitati koja kg,a ne da ona sam to pita..

pipi3108
05.06.2009., 15:52
Ja sam bila dva puta,na pocetku trudnoce i u 28. tjednu,na nalazu pise da za 6 mjeseci moram ponovo ic...
A posli kiretaze sam primila imunoprofilaksu,posto sam A-,tako da sam sad mirna...

mala vjeverica
05.06.2009., 18:45
obožavam genetiku, nema na čemu :cerek:
:top: moja žena...bravo..oborila si prof.biologije (mene) s izlaganjem

potpisujem...tak je...mala rasturaš

BlackLotus
05.06.2009., 22:12
:top: moja žena...bravo..oborila si prof.biologije (mene) s izlaganjem

potpisujem...tak je...mala rasturaš

aaajmeeeeee
ti si PMF završila?
ja sam htjela na molekularnu, al mi se nije dalo učit za prijemni, pa sam otišla na filozofski i dan prije samo prelistala knjigu iz hrvatskog :lol::lol::lol:
mislila sam kak ću se s antropologijom s filozofskog ugurat na poslijediplomski na PMF, a onda kad sam se upisala skužila sam da tog pravca na PMFu više nema, ukinuli ga :rofl:

a jesam se zajebala :rofl:

mala vjeverica
06.06.2009., 19:52
aaajmeeeeee
ti si PMF završila?
ja sam htjela na molekularnu, al mi se nije dalo učit za prijemni, pa sam otišla na filozofski i dan prije samo prelistala knjigu iz hrvatskog :lol::lol::lol:
mislila sam kak ću se s antropologijom s filozofskog ugurat na poslijediplomski na PMF, a onda kad sam se upisala skužila sam da tog pravca na PMFu više nema, ukinuli ga :rofl:

a jesam se zajebala :rofl:

aha PMF...došla sam zbog genetike pa se razočarala...loši predavači...a katedra za molekularnu ukleta...u 3 god 2 profesora umrla od raka...strava...završila za profu i još ekologiju naknadno....a nać posao u struci užas nikak...al bude valjda

pa niko ne kaže da kao antropolog ne možeš na neki poslijediplomski na molekularnoj...sigurno bi se našla neka tema...ionak se radi ful puno na genetskom kodu i slično...ili još bolje da se uvališ Radmanu u institut ...

BlackLotus
06.06.2009., 20:24
aha PMF...došla sam zbog genetike pa se razočarala...loši predavači...a katedra za molekularnu ukleta...u 3 god 2 profesora umrla od raka...strava...završila za profu i još ekologiju naknadno....a nać posao u struci užas nikak...al bude valjda

pa niko ne kaže da kao antropolog ne možeš na neki poslijediplomski na molekularnoj...sigurno bi se našla neka tema...ionak se radi ful puno na genetskom kodu i slično...ili još bolje da se uvališ Radmanu u institut ...

totalno smo off... :D

mislim da ne mogu, prije se moglo prebacit s antropologije na FFu na molekularnu na PMFu, al više ne daju :(

pipi3108
07.06.2009., 09:28
Ako sam ja posli kiretaze primila inekciju,dali je tribam opet primit posli poroda ili je bilo dovoljno jedan put?

sofia
07.06.2009., 12:38
Sad sam se grdno zabrinula. planiram trudnocu, u srijedu imam zakazan termin kod ginekologa. Ja sam O-, sin O+ . Rodila sam prije 12 god, zdravo dijete. Gledam trudnicku knjizicu i koliko vidim, nigdje ne pise da sam primila Anti-D- Prophylaxe. U biti nije prekrizeno ni da ni ne. A jasno ko dan da nismo istog Rh. Nije valjda da su to prenevidjeli. Ne znam da li je to sad sta lose ili se moze dobiti naknadno sprica.

zaručena
07.06.2009., 12:45
vjerojatno ćeš tijekom trudnoće pratiti stanje. ja sam rh- i primila sam injekciju nakon spontanog, i bez obzira na to svakih mjesec dana nanovo radim pretragu na antitijela. ne znam ni sama zašto. možda ju možeš i prije trudnoće obaviti. savjetuj se s ginekologom u svakom slučaju.

RazmaŽena
07.06.2009., 13:10
totalno smo off... :D

mislim da ne mogu, prije se moglo prebacit s antropologije na FFu na molekularnu na PMFu, al više ne daju :(

pa ti studiraš antropologiju! fora! :top:

RazmaŽena
07.06.2009., 13:11
a zašto i trudnice s +rh moraju u 8 mjesecu trudnoće raditi test senzibilizacije?

Wedding
07.06.2009., 13:39
Ako sam ja posli kiretaze primila inekciju,dali je tribam opet primit posli poroda ili je bilo dovoljno jedan put?

ako ce ti djete bit rh pozitivno onda ces opet morat primit injekciju:mig:

sofia
07.06.2009., 13:47
vidim da sam i ja tijekom trudnoce radila takve testove, ali pravilo je da se ipak daje sprica nakon trudnoce. cudno je da sam prvih par mjeseci trudnocu vodila u Hr, odstatak u De.. i ni kod jednih ni kod drugih nigdje ni pomena o faktorima. istina, sve su oni uredno upisali i vodili, ali nakon otpustanja iz bolnice, jos nalijepili naljepnicu s tim pitanjem o desenzibilizaciji.. i nista.. nije ispunjena.

Wedding
07.06.2009., 17:45
Sad sam se grdno zabrinula. planiram trudnocu, u srijedu imam zakazan termin kod ginekologa. Ja sam O-, sin O+ . Rodila sam prije 12 god, zdravo dijete. Gledam trudnicku knjizicu i koliko vidim, nigdje ne pise da sam primila Anti-D- Prophylaxe. U biti nije prekrizeno ni da ni ne. A jasno ko dan da nismo istog Rh. Nije valjda da su to prenevidjeli. Ne znam da li je to sad sta lose ili se moze dobiti naknadno sprica.

to o svojoj i sinovoj krvnoj grupi tj. rh faktoru naglasi ginekologu koji ce ti vodit trudnocu tako da ce on znat sta da napravi a profilaksa se moze provodit i u vrijeme trudnoce ako je to potrebno:mig:

mala vjeverica
08.06.2009., 14:12
a zašto i trudnice s +rh moraju u 8 mjesecu trudnoće raditi test senzibilizacije?

prvi glas....ja nisam to morala...a ja
sam +...

sofia
08.06.2009., 17:08
hvala Wedding, strasno se brinem jer moji su roditelji imali isti problem O grupe i razlicitih rh. brat je liso prosao. ja nisam.

RazmaŽena
09.06.2009., 07:56
prvi glas....ja nisam to morala...a ja
sam +...

pa evo ja sam + i kada sam radila određivanje krvne grupe i sve to dobila sam nalaz na kojem piše : molimo kontrolu u 8 mjesecu trudnoće i dr. me opet poslala prošli tjedan na taj test senzibilizacije...:ne zna: mislila sam da svi idu na to, a zanimalo me zašto :confused:

zaručena
09.06.2009., 08:59
ja sam rh- i svakih mjesec dana ga radim. jel još netko tako ili samo ja?

tindlbel
09.06.2009., 09:22
ja sam išla dva puta( 0-)

enigmatic
09.06.2009., 09:36
pa evo ja sam + i kada sam radila određivanje krvne grupe i sve to dobila sam nalaz na kojem piše : molimo kontrolu u 8 mjesecu trudnoće i dr. me opet poslala prošli tjedan na taj test senzibilizacije...:ne zna: mislila sam da svi idu na to, a zanimalo me zašto :confused:

i meni je na nalazu pisalo opet u 8 mj.trudnoće ali ja nisam bila opet,gin me nije slala.

Death-of-Art
09.06.2009., 10:17

meni isto to piše.

ja sam odmah pomislila da je nešto krivo :lol:

al brijem da nije ništa.

Wedding
09.06.2009., 14:56
meni isto to piše.

ja sam odmah pomislila da je nešto krivo :lol:

al brijem da nije ništa.

to ti njima puse po difoltu na nalazima i tko god radi senzibilizaciju pisat ce mu into tj. da dodje opet u 8 mjesecu trudnoce bila osoba rh + ili - :mig:

SummerNight
09.06.2009., 18:23
Ja sam radilo ponovo u 8 mjesecu a + sam.
Ako sam ja dobro pohvatala do 8 mjeseca se iskristalizira koje krvne grupe je beba. :ne zna:

marcipanka
09.06.2009., 18:41
ja sam prvi puta radila na početku trudnoće, oko 8.-9. tjedna, ispalo je da sam A- i ponovila sam pretragu u 6.mjesecu trudnoće.

nisu me više slali na to u 8.mjesecu:ne zna:

mazuljkić
09.06.2009., 21:12
ja sam isto radila na pocetku ja mislim 18 tjedan, 24 i 32 tjedan ja sam o- kad sam rodila iz posteljice su izvadili krv i ispostavilo se da je beba 0 + drugi dan sam dobila inekciju...

sofia
10.06.2009., 11:54
danas sam bila kod ginekologa. pokazala mu trudnicku knjizicu gdje se vidi da nisam dobila inekciju iako smo prvo dijete i ja razlicitog rh. njemu isto nije bilo jasno. kaze da ako sad uspijem zatrudniti, u .28 tjednu dolazim na test i po potrebi na inekciju. pitam ja zasto ne prije trudnoce, a on meni.. a sta ako dijete bude rh- poput tebe. tad nema potrebe. nije mi bas sasvim jasan jer inace sam trebala dobiti nakon prve trudnoce gdje isto ne bih znala da li cu u buducnosti dobiti rh pozitivno ili negativno dijete. no kako bilo, prvo se nadam plusicu na testu..

hipoton
12.06.2009., 19:34
sofia
rogam se daje obavezno kad je majka - a djete +, ako je i djete - onda nema potrbe

Mznatizeljna
21.07.2009., 17:31
Evo zabrinuta podizem ovu temu: Zanima me da li ime neka od vas koja je senzibilizirana tj ima prisutstvo anti-D antitijela u krvi?

Moja prica ide ovako: Ja AB-, muz A+, nakon spontnog primila zastitnu inekciju, u iducoj trudnoci iz koje se rodio moj sincic, u 27.tjednu mi je radjen Coomsov test koji je bio negativan, zatim ponovljen u 32.tjednu pozitivan sto znaci da se u tih par tjedana izmjesala moja i djetetova krv i nikakve inekcije profilakse mi vise nisu mogle pomoci. Titar je narastao do 1/8 pa mi je induciran porod.

Nedavno sam ponovo napravila testove senzibilizacije i utvrdjeno je prisutstvo anti-D u krvi sto znaci da je svaka moja iduca trudnoca rizicna zbog moguce hemoliticke bolesti fetusa, jos vise sam zabrinuta jer mije dr po testu rekao da je 98% vjerovatnost da ce svako iduce dijete biti rh + (da je rh - ne bi bilo nikakvih problema).

E sad, posto spadam u vrlo mali postotak trudnica kojima se ovo desilo, a ni na internetu ne mogu naci neki primjer, zanima me da li je neka od vas imala iskustava bilo osobno ili nekoga koga znate. Dr mi je rekla da u 15godina radila na 'samo' 100 slucajeva. Ljuta sam i na dr jer mi nije ponudio da o svom trosku dobijem inekciju profilakse u 27 tjednu sto bi vjerovatno sprijecilo senzibilizaciju, a sto je u EU gdje zdravstvo ima vise para najnormalnija stvar.

Pricala sam s dr o mogucim ishodima, evo citam i sve sam vise zabrinuta....eto ako neka od vas ima ikakvih iskustava molim vas pisite...

p.s. Da ne bi sad slucajno digla paniku kod RH- trudnica, ja spadam u stvarno mali postotak - ako je muz RH - nemate nikakve brige. U slucaju da ste Rh- a muz Rh + ja vam savjetujem da popricate s dr o mogucnoscu primanje zastitne inekcije i u 27.tjednu.....ja se sad grizem sta se nisam vise informirala, vise citala jer evo nazalost shvacam da nas dr ne informiraju uvijek o mugucnostima i rizicima, uf:(

Bubi Trubi
05.09.2009., 12:46
Mznatiželjna stvarno ne znam ništa o tome,ali mi zvuči nevjerovatno!
Čemu onda te kontrole antitjela u trudnoći! U 27. tj ok nalaz, a u 32. imaš antitjela i nema spasa, injekcija anti-D ne pomaže. Ne kužim zašto se onda testiramo. Da bismo prekasno (uvijek ispada da je prekasno) saznale da imamo antitijela.
Kvragu i takvi testovio onda!
Ne moramo se niti testirati ako je tako!!! :flop::flop::flop:

Bubi Trubi
05.09.2009., 12:50
Uvod:
Ja sam 0-, mm A+, dijete 0+.
Dobila sam anti-D.
Nakon toga sam imala 3 spontana i nakon svakog sam dobila Anti-D. Upravo danas tu 4.

Jedna stvar me muči.
Bacila mi mama bubu u uho po već tko zna koji put.
Naime, radi se o tome da sam ja (kao što sam i gore navela) krvna grupa 0-, a mm A+. I da roditelji takve kombinacije krvnih grupa mogu imati samo određeni spol djece. Ja bi po tome mogla imati samo mušku djecu, jer jedno već imam. I da ne mogu imati žensku djecu. Tj. ja možda zatrudnim sa žensim djetetotom, ali moje tijelo tu trudnoću ne može obaviti kako treba ili se ženski plod ne može u meni razvijati kako treba pa slijede spontani... Neka mamina prijateljica ima takav slučaj kod kolegice na poslu, i još neka druga neki takav slučaj. Pitala ja to svoju dr. kad sam imala 2. spont., a ona je rekla da to nije točno. Očito je da nije medicinski dokazano, ali da li neka od vas ima nekakva saznanja o tome? Kod poznatih, manje poznatih, od bapskih priča i sl...
Da čujem malo vaša mišljenja! Jel to neka nebuloza ili ima nešto u tome?
Ajde pliz ...iskustva...mišljenja...nagađanja...bilo šta

mom2be
05.09.2009., 16:59
Bubi Trubi gluposti
koje veze ima krvna grupa i rh faktor sa spolom bebe?

ja sam 0-, mm je A+ i cekamo curu :)

Bubi Trubi
05.09.2009., 17:24
Bubi Trubi gluposti
koje veze ima krvna grupa i rh faktor sa spolom bebe?

ja sam 0-, mm je A+ i cekamo curu :)

Znači babarije i ništa drugo! To sam si i mislila! Al eto nije mi vrag dao mira...

san26
05.09.2009., 17:37
ja sam B-, dragi A+
prošle godine u 12. mj imala spontani, nakon toga primila injekciju...
sada trudna 22 tj. pa me dr. poslao da obavim test senzibilizacije...
mislim da je to ok. dr. rekao da nemam razloga za brigu.. nadam se...
da li opet nakon poroda primam injekciju ili ne?

Bubi Trubi
05.09.2009., 17:49
ja sam B-, dragi A+
prošle godine u 12. mj imala spontani, nakon toga primila injekciju...
sada trudna 22 tj. pa me dr. poslao da obavim test senzibilizacije...
mislim da je to ok. dr. rekao da nemam razloga za brigu.. nadam se...
da li opet nakon poroda primam injekciju ili ne?

Ako rodiš Rh+ dijete, onda obavezno anti-D injekcija.
A ako bude Rh-, onda ne trebaš dobiti anti-D

san26
05.09.2009., 18:02
thanx bubi...

mladenka:))
27.11.2009., 11:28
Uvod:
Ja sam 0-, mm A+, dijete 0+.
Dobila sam anti-D.
Nakon toga sam imala 3 spontana i nakon svakog sam dobila Anti-D. Upravo danas tu 4.

Jedna stvar me muči.
Naime, radi se o tome da sam ja (kao što sam i gore navela) krvna grupa 0-, a mm A+. I da roditelji takve kombinacije krvnih grupa mogu imati samo određeni spol djece. Ja bi po tome mogla imati samo mušku djecu, jer jedno već imam. I da ne mogu imati žensku djecu. Tj. ja možda zatrudnim sa žensim djetetotom, ali moje tijelo tu trudnoću ne može obaviti kako treba ili se ženski plod ne može u meni razvijati kako treba pa slijede spontani... Neka mamina prijateljica ima takav slučaj kod kolegice na poslu, i još neka druga neki takav slučaj. Pitala ja to svoju dr. kad sam imala 2. spont., a ona je rekla da to nije točno. Očito je da nije medicinski dokazano, ali da li neka od vas ima nekakva saznanja o tome? Kod poznatih, manje poznatih, od bapskih priča i sl...
Da čujem malo vaša mišljenja! Jel to neka nebuloza ili ima nešto u tome?
Ajde pliz ...iskustva...mišljenja...nagađanja...bilo šta

Ovo nisam još čula. Moja mama bila A-, a tata B+ - rodila se ja (žensko) AB-.

mama Dalton
27.11.2009., 11:33
...Jedna stvar me muči.
Naime, radi se o tome da sam ja (kao što sam i gore navela) krvna grupa 0-, a mm A+. I da roditelji takve kombinacije krvnih grupa mogu imati samo određeni spol djece. Ja bi po tome mogla imati samo mušku djecu, jer jedno već imam. I da ne mogu imati žensku djecu. ...

Metnula si mi bubu u uho. Ja prvi put čujem za ovo - no kod nas je situacija s krvni grupama ista - ja 0-, MM A+, a imamo tri sina.....

annaaa
27.11.2009., 12:39
ja i muž smo A+ i rekla nam je ginićka da onda nije potrebno raditi test senzibilizacije u 8. mjesecu :ne zna: ima ko takav slučaj, iste krvne grupe?

27.11.2009., 12:57
Sad sam s esjetila jednog slučaja...nisam baš pozorno pratila onda jer mi nije bilo aktualno, ali ide ovako....žena je bila - , muž +, razvila antitjela prema bebi i morala je nekoliko mjeseci ležati u bolnici i bebi u trbuhu su davali transfuziju krvi....e sad, ne sjećam se detalja...ali nije joj bilo lako sve te mjesece...ali se na krjau rodila savršeno zdrava curica :D žena je prije toga rodila sina...

Renata
27.11.2009., 13:04
ja sam A- , muž je AB+. koju krvnu grupu bi uopće dijete moglo imati?

Renata
27.11.2009., 13:25
ah, našla sam i opet ne znam puno. za sve koje zanima, tu je link: http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/3217/Krvne-grupe.html
u mom slučaju dijete može biti: A+, A-, B+, B-, AB+, AB- (doslovce bilo što od navedenoga)

27.11.2009., 13:30
ah, našla sam i opet ne znam puno. za sve koje zanima, tu je link: http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/3217/Krvne-grupe.html
u mom slučaju dijete može biti: A+, A-, B+, B-, AB+, AB- (doslovce bilo što od navedenoga)

Ja sam bacila oko, ja AB- mm 0- , djete može biti samo negativno i to A ili B:rofl:

Koje su vaše krevne grupe? Mani su starci imali A i B pa sam ja AB.

cvitić
27.11.2009., 13:36
ja sam B + a mm 0 +

jel to dobro ili ?

8472
27.11.2009., 13:39
Nasljeđivanje krvne grupe

Određivanje krvne grupe također se radi u svrhu utvrđivanja roditeljstva, ako identitet oca, majke ili oba roditelja nije siguran. Na primjer, u slučaju određivanja očinstva krvne grupe djeteta i majke uspoređuju se s krvnim grupama osoba koje bi mogle biti otac djeteta, a pravi otac se obično utvrdi na način da se isključe osobe koje nikako ne mogu biti očevi. Ipak, određivanje krvne grupe korisnije je ako se želi dokazati da muškarac nije otac djeteta, nego ako se želi dokazati da on to je. Dijete od svakog roditelja nasljeđuje gen A, B ili 0. Gen A i gen B su dominantni, dok je gen 0 recesivan. Slijedi prikaz mogućih kombinacija:

Krvne grupe roditelja.....Moguće krvne grupe djeteta....Krvne grupe koje nisu moguće
A A ...........................A,0 ................................... B, AB
A B............................A, B,...................................AB, 0 -
A AB..........................A, B, AB...............................0
A 0 ...........................A, 0....................................B, AB
B B.............................B, 0...................................A, AB
B AB............................A, B, AB.............................0
B 0.............................B, 0....................................A, AB
AB AB..........................A, B, AB..............................0
AB 0 .........................A, B.................................... AB, 0
0 0............................ 0 ..................................... A, B, AB

Opširnije o krvnim grupama te o naslijeđivanju rH faktora potražite ovdje...
http://www.plivazdravlje.hr/aktualno/clanak/3217/Krvne-grupe.html

27.11.2009., 13:45
ja sam B + a mm 0 +

jel to dobro ili ?

nemaš panike :top:

cvitić
27.11.2009., 13:46
nemaš panike :top:

hvala

Blackie
27.11.2009., 15:11
muž je 0- a ja A+ al mi ništa ginekolog nije spominjao da bi to mogao biti problem :ne zna:

Renata
27.11.2009., 15:26
muž je 0- a ja A+ al mi ništa ginekolog nije spominjao da bi to mogao biti problem :ne zna:

zato jer to i nije problem. dobro pročitaj onaj link na plivazdravlje pa ćeš shvatiti.
ti imaš rh faktor i zato bebu ne smeta ako ona ima ili nema.
prblem je kod mama koje nemaju rh faktor (pa su zato negativne), onda njihovo tijelo odbija od sebe bebu koja je rh+, kao tijelo koje ima rh faktor

Nessych
27.11.2009., 16:06

Kod nas je obrnuta situacija, ja sam 0-, a muž A+, meni su na transfuziji rekli da ću ja morati češće u trudnoći kontrolirati tamo nešto za što ne znam kako se zove. A znam da poslije poroda moram primiti neku inekciju da kasnije bude sve ok.

Mi smo u 4. razredu srednje učili genetiku na satovima biologije. Jednom nam je razrednica donjela predmetna stakalca, one male iglice za probušiti prst i serume za utvrđivanje krvne grupe. To mi je bilo jako zanimljivo, sami smo sebi odredili krvnu grupu i igrali se sa križanjem mogućih kombinacija gena.

Hely
27.11.2009., 17:13
Metnula si mi bubu u uho. Ja prvi put čujem za ovo - no kod nas je situacija s krvni grupama ista - ja 0-, MM A+, a imamo tri sina.....

ma to ti je slucajnost...moja sesta ima curicu a ima istu situaciju kao ti...

Hely
27.11.2009., 17:17
ja i muž smo A+ i rekla nam je ginićka da onda nije potrebno raditi test senzibilizacije u 8. mjesecu :ne zna: ima ko takav slučaj, iste krvne grupe?

nije potrebno...ti si plus ionako...muz i ja smo oba dvoje (0-) pa ja nisam trbala ici...

annaaa
27.11.2009., 17:19
thanx, Hely :)

Blackie
27.11.2009., 17:19
zato jer to i nije problem. dobro pročitaj onaj link na plivazdravlje pa ćeš shvatiti.
ti imaš rh faktor i zato bebu ne smeta ako ona ima ili nema.
prblem je kod mama koje nemaju rh faktor (pa su zato negativne), onda njihovo tijelo odbija od sebe bebu koja je rh+, kao tijelo koje ima rh faktor

a zooooooooooo........ samo one koje imaju negativan rh faktor moraju primit injekciju :top:

prevarena_ri
27.11.2009., 18:18
jaoooo, pa ja sam mislila da taj rh faktor i krvna grupa nisu toliko bitno u trudnoći... da li se nekom da objasniti mi moju situaciju? :D dakle, podaci iz trudničke su :D : KG, Rh: 0 pozitivna (+) a indirektni coombsow test je negativan... krvnu grupu tatice neznamo jer je baka malo blesava i nezna krvnu grupu svog djeteta... ali ići ćemo napraviti test da saznamo... bez obzira na trudnoću to se jednostavno moooora znati!

zaručena
27.11.2009., 18:25
prevarena ako si plus nemaš uopće brige što je tata, plus ili minus. problem (samo više kontrole je potrebno i na kraju iza poroda injekcija) je samo kada je mama minus a tata plus.

prevarena_ri
27.11.2009., 19:07
ahaaaa :) hvala puno :) :)

MalaLola
27.11.2009., 19:54
Sad gledam, ja sam B-, primila sam prvi put nakon amniocenteze injekciju i sad nakon poroda, ali tek drugi dan kad su donijeli KG od bebe, on je AB+, što znači da mu je otac ta ista kg, jer vidim po ovoj tablici da jedino tako može naslijediti AB, ako sam ja B.

Nessych
27.11.2009., 20:03
Sad gledam, ja sam B-, primila sam prvi put nakon amniocenteze injekciju i sad nakon poroda, ali tek drugi dan kad su donijeli KG od bebe, on je AB+, što znači da mu je otac ta ista kg, jer vidim po ovoj tablici da jedino tako može naslijediti AB, ako sam ja B.

Ako si ti B-, a beba AB+, otac može biti krvna grupa AB+ ili A+. Jer ako se spoji tvoj gen za B i očev gen za A nastane AB.
Svi imamo dva gena, jedan dobivamo od majke, a jedan od oca. Gen 0 je recesivan, znači da bi postojala krvna grupa 0, kombinacija gena mora biti 00 i ne može biti nikakva drugačija, a geni A i B su dominantni.
Kad osoba ima krvnu grupu A, može imati kombinaciju gena AA ili A0, a za krvnu grupu B = BB ili B0. Krvna grupa AB nastaje jer su oba gena dominantni i tu se "miješaju".

Znači na konkretno tvom primjeru:
Tvoja krvna grupa B može imati BB ili B0, i da bi ti dobila dijete AB krvne grupe treba ti od muža gen A koji može doći iz kombinacije gena AA, A0 ili AB.
Što se tiče rh faktora minus je recesivan, znači da bi osoba imala - mora imati --, a plus je dominantan, znači moguće kombinacije su ++, +-. I tu ti muž mora biti plus sto posto ako je mali plus.

mali_cox
02.12.2009., 23:01
Kad osoba ima krvnu grupu A, može imati kombinaciju gena AA ili A0, a za krvnu grupu B = BB ili B0. Krvna grupa AB nastaje jer su oba gena dominantni i tu se "miješaju".
.

Ne znam jesam li te dobro razumjela ali ja sam B- krvna grupa, otac mi je 0+ a majka AB. Znači postoji i ta kombinacija. :)

SubiBubi
03.12.2009., 15:23
Mene zanima je li neka od vas dobila potvrdu za bebinu krvnu grupu, ili bar da je ta informacija negdje zapisana? Meni su u rodilištu rekli da je beba ista krvna grupa kao i ja, ali nigdje to nisu službeno napisali.

Nessych
03.12.2009., 17:13
Ne znam jesam li te dobro razumjela ali ja sam B- krvna grupa, otac mi je 0+ a majka AB. Znači postoji i ta kombinacija. :)

Da, to je ok, tvoji mama i tata mogu dobiti dijete ili krvne grupe A, ili krvne grupe B, jer ako ti je tata 0, njegovi geni su 00, a mamini geni su AB

prevarena_ri
05.12.2009., 13:14
@subibubi: što ti nisu u trudničku napisali krvnu grupu bebe???

SubiBubi
05.12.2009., 13:19
@subibubi: što ti nisu u trudničku napisali krvnu grupu bebe???

ne, kak uopće izgleda trudnička knjižica?, moj ginekolog mi je svaki puta samo isprintao jedan papir na kojem je pisao ono kaj je bilo na pregledu. Gledala sam i u onoj žutoj knjižici koju smo dobili u rodilištu, isto nema niš.

teta25
15.12.2009., 13:31
imam jedno pitanje ako neko zna. i mama i tata su mi rh +, i jedan i drugi brat, a ja rh-. malo sam čitala od prve stranice netko je naveo da je to moguće?! ili sam komšijina?:rofl: nasljedno ili ne?

Nessych
15.12.2009., 13:44
imam jedno pitanje ako neko zna. i mama i tata su mi rh +, i jedan i drugi brat, a ja rh-. malo sam čitala od prve stranice netko je naveo da je to moguće?! ili sam komšijina?:rofl: nasljedno ili ne?

Moguće je :mig: nisi komšijina.
Minus je recesivno, a plus dominantno svojstvo. Znači za plus kombinacija gena može biti (-,+), (+,-) i (+,+). A za minus je kombinacija gena uvijek obavezno (-,-)
Tvoji mama i tata imaju kombinaciju gena (-,+), a kod tebe se potrefilo da si dobila minuse od oboje i zato s negativna, a kod braće se potrefilo da imaju barem jedan pozitivan gen.

Da je situacija obrnuta, da su ti i mama i tata rh-, ti nikako ne bi mogla biti rh+ jer to genetski nije moguća kombinacija.

teta25
15.12.2009., 13:46
Moguće je :mig: nisi komšijina.
Minus je recesivno, a plus dominantno svojstvo. Znači za plus kombinacija gena može biti (-,+), (+,-) i (+,+). A za minus je kombinacija gena uvijek obavezno (-,-)
Tvoji mama i tata imaju kombinaciju gena (-,+), a kod tebe se potrefilo da si dobila minuse od oboje i zato s negativna, a kod braće se potrefilo da imaju barem jedan pozitivan gen.

Da je situacija obrnuta, da su ti i mama i tata rh-, ti nikako ne bi mogla biti rh+ jer to genetski nije moguća kombinacija.

tenks ju

Bubi Trubi
15.12.2009., 20:50
Ako si ti B-, a beba AB+, otac može biti krvna grupa AB+ ili A+. Jer ako se spoji tvoj gen za B i očev gen za A nastane AB.
Svi imamo dva gena, jedan dobivamo od majke, a jedan od oca. Gen 0 je recesivan, znači da bi postojala krvna grupa 0, kombinacija gena mora biti 00 i ne može biti nikakva drugačija, a geni A i B su dominantni.

Znači na konkretno tvom primjeru:
Tvoja krvna grupa B može imati BB ili B0, i da bi ti dobila dijete AB krvne grupe treba ti od muža gen A koji može doći iz kombinacije gena AA, A0 ili AB.
Što se tiče rh faktora minus je recesivan, znači da bi osoba imala - mora imati --, a plus je dominantan, znači moguće kombinacije su ++, +-. I tu ti muž mora biti plus sto posto ako je mali plus.

Ovo boldano nije ispravno! Ja sam 0-, majka A+, otac B+, a ovo ostalo nisam ni gledala...

Potkrijepljujem dokazom sa "pliva Zdravlja":
pogledaj tablicu...

Nemojte trabunjati, zbunjujete ljude, radije potražite točan odgovor

mom2be
15.12.2009., 22:03
Bubi Trubi koji dio tebi nije jasan? :confused:

ono sto je Nessych napisala je tocno

dakle - tvoj otac je A, po tome sto si ti 0 mozemo zakljuciti da otac ima kombinaciju A0

tvoja majka je B, ona ima B0

ti si od svakog od njih naslijedila 0 dakle ti si 00

ne da mi se sad raspisivati moguce kombinacije tvojih brace i sestara

OOOOOOO
15.12.2009., 23:00
ako mama ima 0+,tata isto tako sta dijete mora imat?

mom2be
15.12.2009., 23:06
ako mama ima 0+,tata isto tako sta dijete mora imat?

dijete ce sigurno biti 0 (osim ako nije od susjeda :zubo:)

Rh ovisi - moze biti + a moze i -

OOOOOOO
15.12.2009., 23:32
dijete ce sigurno biti 0 (osim ako nije od susjeda :zubo:)

Rh ovisi - moze biti + a moze i -
mora biti 0. jel me prijateljica ubjedjuje da moze i A i B biti,...mislim.........
a sta ako je mama 0+,tata 0-?

Mrs.B
16.12.2009., 00:44
+ ili - nema nikakve veze sa krvnom grupom, to su odvojeni geni od krvne grupe. bili tebi roditeli 0+ i 0- ili 0+ i 0+ ili 0- i 0- ti MORAŠ bit 0.

Nessych
16.12.2009., 10:06
Ovo boldano nije ispravno! Ja sam 0-, majka A+, otac B+, a ovo ostalo nisam ni gledala...

Potkrijepljujem dokazom sa "pliva Zdravlja":
pogledaj tablicu...

Nemojte trabunjati, zbunjujete ljude, radije potražite točan odgovor

Nemoj ti trabunjati, nego pogledaj malo bolje u tablicu koju si samu stavila da potkrijepiš ono što si napisala, pa ćeš vidjeti da otac i majka koji su A i B krvna grupa mogu dobiti dijete krvne grupe 0.
A ako si ikad učila osnove genetike onda bi znala da su pojmovi KRVNA GRUPA i GEN koji je određuje dvije različite stvari i da svaku stvar u našem organizmu određuju 2 gena, od kojih jedan dobijemo od majke, a drugi od oca.

annaaa
24.03.2010., 21:35
zanima me da li vas ginekolozi šalju na test senzibilnosti u 8-om mjesecu trudnoće ako ste rh pozitivni?

meni je moja rekla da moram ići jer ne znam koja krvna grupa mi je muž. tj. znam (ista ko i ja) ali nemamo napismeno nigdje pa to ne vrijedi.

ne kužim kakve to veze ima i da je on negativan, glavno je da ja nisam, zar ne :ne zna:

mazuljkić
24.03.2010., 23:25
Ja o- bebonja o+ dobili injekciju u bolnici , sutra su nam gotovi nalazi (sa 6 mjeseci nakon poroda se radi) samo da budu dobri da nemoram ponovno na injekcije!!!

Zaraa
24.03.2010., 23:34
Jeste čule za ovoga:
Australac James Harrison već 56 godina redovno donira svoju jednistvenu krv čija su magična anti-tijela spasila preko dva miliona djece.
Plazma Jamesa Harrisona sadrži anti-tijela koja sprječavaju smrt novorođenčadi od bolesti inkompatibilnosti Rh antigena, jednog od ozbiljnijih oblika anemije.
Tokom trudnoće, maleni dio djetetove krvi može doći u majčin krvotok. Ukoliko je majka Rh negativna, a dijete Rh pozitivno, majčin imunitet će početi proizvoditi anti-tijela koja će napadati Rh+ antigen koji se nalazi na djetetovim crvenim krvnim zrncima, a takva deficijencija imunosnog sistema često završava smrtnim slučajevima.
U svojih 50-tak godina donatorskog staža James Harrison (74) je čak 984 puta davao krv i pritom spasio oko 2.2 miliona djece, uključujući i vlastitu kćerku Tracey.
Australac sa zlatnom rukom je počeo donirati kad je navršio 18 godina i od tad svakih nekoliko sedmica redovno daje krv. Posebna krv koja je dovela do razvoja vakcine Anti-D je osigurana na iznos od milion australijskih dolara.
"Nikad nisam razmišljao o tome da prestanem. Nikad." priznao je skromni James koji se zakleo postati donator nakon što mu je 13 litara krvi spasilo život prilikom operacije prsnog koša kad je imao 14 godina.
"Bio sam u bolnici tri mjeseca" rekao je. "Ta krv mi je spasila život pa sam sebi obećao da ću donirati onoliko krvi koliko je to moguće."
Gospodin Harrison bi u prosincu ove godine trebao po jubilarni 1000-ti put donirati svoju krv.

25.03.2010., 08:26
zanima me da li vas ginekolozi šalju na test senzibilnosti u 8-om mjesecu trudnoće ako ste rh pozitivni?

meni je moja rekla da moram ići jer ne znam koja krvna grupa mi je muž. tj. znam (ista ko i ja) ali nemamo napismeno nigdje pa to ne vrijedi.

ne kužim kakve to veze ima i da je on negativan, glavno je da ja nisam, zar ne :ne zna:

ma da, milsim da te nepotrebno šalje, ali možda samo hoće napraviti sve po propisima.

mom2be
25.03.2010., 16:59
Ja o- bebonja o+ dobili injekciju u bolnici , sutra su nam gotovi nalazi (sa 6 mjeseci nakon poroda se radi) samo da budu dobri da nemoram ponovno na injekcije!!!

ja sam 0- curka je 0+, nakon poroda sam dobila anti-D ali mi nitko nije rekao da test trebam ponoviti nakon 6 mjeseci :confused:
to su ti rekli jos u rodilistu ili tvoj ginic ili netko treci?

mandy
25.03.2010., 17:14
Ja sam + za MM-a ni neznam koja je grupa a ni za malca.

Na nalazu iz Petrove sapočetka T je pisalo ponoviti nalaz u 8. mj T, al mi je gin rekao da to nije potrebno, da to napišu na sve nalaze :ne zna:

dijana128
25.03.2010., 18:59
Ja sam AB-,mm A+....
Meni doktor rekao,ponoviti u 32 tjednu trudnoce,a to je drugi tjedan tako da cemo i to opet ici napravit....
Mada neznam radi cega,pa nece nalaz bit drugaciji valjda:ne zna:

lutkish
25.03.2010., 19:15
Ja sam O-...Muz je ja mislim A ali ne znam da li je + ili - uglavnom doktor rekao nema veze sta je muz, tebe treba tretirati (ono sta oni znaju ko je tata lol) al' hajd. Dobila inekciju u 28 tjednu sa sinom i poslije poroda, druga trudnoca zavrsila spontanim pobacajem i odmah mi dali inekciju, treca trudnoca isto oko 28 tjedana inekcija i kad se mala rodila, sad u cetvrtoj trudnoci imala hematom i krvarenje dali mi inekciju sa 9 tjedana, onda regularno dobila u 28 tjednu i opet ce nakon poroda.

mazuljkić
25.03.2010., 19:38
ja sam 0- curka je 0+, nakon poroda sam dobila anti-D ali mi nitko nije rekao da test trebam ponoviti nakon 6 mjeseci :confused:
to su ti rekli jos u rodilistu ili tvoj ginic ili netko treci?

Meni ti je udren pečat kotrola nakon 6 mjeseci od poroda u trudničku
evo stigli nalazi danas sve negativno znači ok.....zovni gin. pa pitaj...nekužim zašto nebi kotrolirala:ne zna::ne zna:

Renata
25.03.2010., 19:46
Ja sam O-...Muz je ja mislim A ali ne znam da li je + ili - uglavnom doktor rekao nema veze sta je muz, tebe treba tretirati

kak nema veze, pa to je i bit svega kolko ja znam.

ak je muž +, a žena -, onda dijete može biti + i majka može razviti antitijela protiv +

u prvoj trudnoći to nije opasno, ali za iduće može biti jer majčino tijelo može odbijati bebu i uzrokovati spontani pobačaj, doživljavajući bebinu krv (dakle, ako bi i drugo dijete bilo +) kao strano tijelo

ja sam -, muž je + i kroz tjedan dana idem na testiranje senzibilizacije, ako su se možda javila protutijela već u mojoj krvi

Zvrksa
25.03.2010., 19:47
Ja sam AB-,mm A+....
Meni doktor rekao,ponoviti u 32 tjednu trudnoce,a to je drugi tjedan tako da cemo i to opet ici napravit....
Mada neznam radi cega,pa nece nalaz bit drugaciji valjda:ne zna:

ja sam radila na početku trudnoće, pa u 6.mj. i sad trebam opet u 8.mj.
A- sam
Renata, ni meni dr. nije spominjao da trebamo znati koje je krvne grupi dragi, a sigurno bi mi to napomenuo da je bitno za ovu trudnoću

evo ovdje malko više o svemu http://zena.hr/clanak/trudnoca/rh_negativna_krvna_grupa_implikacije_u_trudnoci/1669.aspx
http://www.poliklinika-harni.hr/teme/trudnoca/05_rh.asp

mom2be
25.03.2010., 19:47
Meni ti je udren pečat kotrola nakon 6 mjeseci od poroda u trudničku
evo stigli nalazi danas sve negativno znači ok.....zovni gin. pa pitaj...nekužim zašto nebi kotrolirala:ne zna::ne zna:

meni nitko nista nije rekao :ne zna:
bas cu ga nazvati i pitati

Renata
25.03.2010., 19:54
ja sam radila na početku trudnoće, pa u 6.mj. i sad trebam opet u 8.mj.
A- sam
Renata, ni meni dr. nije spominjao da trebamo znati koje je krvne grupi dragi, a sigurno bi mi to napomenuo da je bitno za ovu trudnoću

moj muž je išao sa mnom na vađenje krvi još u početku trudnoće jer su onda i njemu uzeli krv da se testira grupa. moja prijateljica je isto tako morala muža slati na testiranje, al oni su oboje + pa nije bilo problema s tim.

a u trudničkoj knjižici na 2. strani gdje ispod moje krvne grupe piše "Daljnji testovi u pogledu ABO i Rh imunizacije" je doktor napisao krvnu grupu supruga

Zvrksa
25.03.2010., 19:59
ma ok, ali kažem ti da meni moj nije ništa napomenuo... baš ću ga pitati idući put, jer idem taman prije zadnje pretrage

Renata
25.03.2010., 19:59

meni to nema smisla.

ovak: rh - znači da rh ne postoji. rh + znači da rh postoji. ako imaš rh (rh+) onda nije rizično kad je beba rh - pa ga nema.
rizično je ako beba ima rh, a ti ga nemaš (jer si -) pa onda tvoje tijelo želi odbaciti rh

Podjela krvi s obzirom na Rh-faktor posebno je značajna za trudnice. Potencijalni problem nastaje u slučaju da žena koja ima Rh-negativnu krv nosi dijete koje ima Rh-pozitivnu krv, što se naziva Rh-inkompatibilnošću. Za vrijeme trudnoće ili poroda Rh-pozitivna krv djeteta može se pomiješati s Rh-negativnom krvi majke, nakon čega imunološki sustav majke počinje proizvoditi antitijela. Taj odgovor organizma majke, odnosno stvaranje antitijela, naziva se Rh-senzibilizacijom, zbog koje, ovisno o tome kada nastupi, može doći do uništenja crvenih krvnih stanica djeteta.

Rh-senzibilizacija obično ne utječe na zdravlje djeteta koje majka nosi kada dođe do senzibilizacije. Međutim, ako u sljedećoj trudnoći žena opet nosi dijete koje ima Rh-pozitivnu krv, vjerojatno je da će doći do pojave problema koji mogu biti različitog intenziteta, od vrlo blagih do izuzetno ozbiljnih.

Takvo stanje naziva se hemolitička bolest novorođenčeta ili erythoblastosis fetalis. Ako se ne provede odgovarajuće liječenje, a majka je senzibilizirana, u rijetkim slučajevima može doći do smrti djeteta koje ima Rh-pozitivnu krv. Testiranje Rh-faktora radi se prilikom prvog pregleda trudnice. Ako žena ima Rh-negativnu krv, daje joj se cjepivo koje se naziva Rh-imunoglobulin, koje gotovo uvijek sprječava pojavu senzibilizacije.

Renata
25.03.2010., 20:05
znam isto da je rizičnije raditi amnicentezu kod majki koje imaju rh - a muž +.
budući se ne znam unaprijed bebina krv i rh faktor, tijekom amniocenteze može doći do miješanja krvi mame i bebe i onda je to loše za bebu.

mandy
25.03.2010., 20:21
Ja koliko sam shvatila bitno da mama ima +, tj tad nema komplikacija...ako je mama - dalje je bitno koji je bebin faktor....očev faktor nema tu veze..

mom2be
25.03.2010., 20:45
znam isto da je rizičnije raditi amnicentezu kod majki koje imaju rh - a muž +.
budući se ne znam unaprijed bebina krv i rh faktor, tijekom amniocenteze može doći do miješanja krvi mame i bebe i onda je to loše za bebu.

sve - trudnice nakon amniocenteze dobiju anti-D tako da rizik nije nista veci nego kod + trudnica

aplikacija
25.03.2010., 20:48
Da pitam i tu, jel se krvna grupa i rh faktor vade u petrovoj 3 ili 13??
Idem ujutro pa da ne lutam, jel se sjeća tko?? :D

mom2be
25.03.2010., 20:51
Ja koliko sam shvatila bitno da mama ima +, tj tad nema komplikacija...ako je mama - dalje je bitno koji je bebin faktor....očev faktor nema tu veze..

ako je mama + nema frke
ako je mama - i tata - isto nema frke jer ce i beba biti -

problem je ako je beba + a mama - (moguce u kombinaciji - mame i + tate)
u tom slucaju nakon svakog zahvata (abortus, amnio, porod...) gdje moze doci do mijesanja bebine i mamine krvi zena treba dobiti anti-D

u principu se sve - trudnice salju na testove senzibilizacije bez obzira na tatu, za svaki slucaj

mom2be
25.03.2010., 20:52
Da pitam i tu, jel se krvna grupa i rh faktor vade u petrovoj 3 ili 13??
Idem ujutro pa da ne lutam, jel se sjeća tko?? :D
petrova 3
zavod za transfuzijsku medicinu
http://www.hztm.hr/

to ti je jedino mjesto gdje trudnice imaju prednost :zubo:
pazi kad stavljas knjizicu i uputnicu da ih stavis u "trudnicku" kutiju :mig:
kad dolazis po nalaze (koji se izdaju od 14-15 :rolleyes:) ides preko reda, postoji salter samo za trudnice

aplikacija
25.03.2010., 20:56
petrova 3

kad dolazis po nalaze (koji se izdaju od 14-15 :rolleyes:) ides preko reda, postoji salter samo za trudnice

Ljubi te deda za informacije, zlata vrijedne!
Spasila si me, puno ti hvala :top::top:

mom2be
25.03.2010., 21:06
Ljubi te deda za informacije, zlata vrijedne!
Spasila si me, puno ti hvala :top::top:

molim :)
neka te sutra ne obeshrabri prepuna cekaonica, sve ide dosta brzo

26.03.2010., 08:54
Ja sam O-...Muz je ja mislim A ali ne znam da li je + ili - uglavnom doktor rekao nema veze sta je muz, tebe treba tretirati (ono sta oni znaju ko je tata lol) al' hajd. Dobila inekciju u 28 tjednu sa sinom i poslije poroda, druga trudnoca zavrsila spontanim pobacajem i odmah mi dali inekciju, treca trudnoca isto oko 28 tjedana inekcija i kad se mala rodila, sad u cetvrtoj trudnoci imala hematom i krvarenje dali mi inekciju sa 9 tjedana, onda regularno dobila u 28 tjednu i opet ce nakon poroda.

ja sma AB- i ginička je tražila pismenu potvrdu muževe krvne grupe i rh faktora...on je 0- i rekla je da nemamo problema..nikakave injekcije mi nisu spominjali....ne vidim zašto bi primala injekcije ako ne trebam..naša dijete može biti samo -, ne mogu razviti antitijela...malo mi je glupo to njihovo razmišljanje da nije bitno što je tata....pa zašto bi me kljukali nečime ako ne treba?! To može izazvati i kontra efekt!

26.03.2010., 08:57

ista stvar kod mog muža...mama, tata i brat 0+, a on 0-....što nama savršeno odgovara budući sma ja ab-....tri puta su provjeravali da budemo sigurni...:mig:

annaaa
26.03.2010., 10:11
ma da, milsim da te nepotrebno šalje, ali možda samo hoće napraviti sve po propisima.

pitala sam ju, rekla je da me ne šalje zbog rh faktora, da to nema veze, nego zbog krvne grupe, tj. budući da sam ja A, da ako je dijete naslijedilo od oca KG B (sad ne znam za 0), da isto može doć do problema, rijetko, ali da je bolje provjerit. ne znam, to mi je špansko selo :D

a otići ću, šta sad, nije neki problem.

26.03.2010., 11:30
pitala sam ju, rekla je da me ne šalje zbog rh faktora, da to nema veze, nego zbog krvne grupe, tj. budući da sam ja A, da ako je dijete naslijedilo od oca KG B (sad ne znam za 0), da isto može doć do problema, rijetko, ali da je bolje provjerit. ne znam, to mi je špansko selo :D

a otići ću, šta sad, nije neki problem.

aha..valjda bi meni rekli da trebam nešto napraviti...ali kao nije im bito što je otac (jer pitanje tko je otac) a onda šalju na nekakve injekcije zato je rje tata suprotna krvna grupa...totalno su kontradiktorni....makar ne vjerujem u ovu priču jer bi onda svi muževi i tate morali vaditi krvnu grupu, a ne vade...

post se u biti odnosi na onaj od LUTKISH

lutkish
26.03.2010., 13:23
kak nema veze, pa to je i bit svega kolko ja znam.

ak je muž +, a žena -, onda dijete može biti + i majka može razviti antitijela protiv +

u prvoj trudnoći to nije opasno, ali za iduće može biti jer majčino tijelo može odbijati bebu i uzrokovati spontani pobačaj, doživljavajući bebinu krv (dakle, ako bi i drugo dijete bilo +) kao strano tijelo

ja sam -, muž je + i kroz tjedan dana idem na testiranje senzibilizacije, ako su se možda javila protutijela već u mojoj krvi

Pa vidis nema veze bar sto se moje ginicke tice....samim tim sto sam ja negativna je indikacija da ja MORAM primiti inekciju bez obzira da li je moj muz pozitivan ili negativan...zasto bi doktor vjerovao meni da je moj muz tata djeteta...kuzis??? Ovdje sve negativne majke primaju te inekcije u 28. tjednu i poslije poroda, i u slucaju krvarenja u trudnoci.... i ne radi se test sensibiliteta itd itd.

26.03.2010., 13:26
Pa vidis nema veze bar sto se moje ginicke tice....samim tim sto sam ja negativna je indikacija da ja MORAM primiti inekciju bez obzira da li je moj muz pozitivan ili negativan...zasto bi doktor vjerovao meni da je moj muz tata djeteta...kuzis??? Ovdje sve negativne majke primaju te inekcije u 28. tjednu i poslije poroda, i u slucaju krvarenja u trudnoci.... i ne radi se test sensibiliteta itd itd.

ja ne kužim tu teoriju jer mm i ja smo - i beba će biti samo -, ne može biti +..kakava ja ntitijela onda uopće mogu razviti???

lutkish
26.03.2010., 13:32
ja ne kužim tu teoriju jer mm i ja smo - i beba će biti samo -, ne može biti +..kakava ja ntitijela onda uopće mogu razviti???

kako ne kuzis tu teoriju, kako tvoja ginicka moze biti sigurna da je tvoj muz tata tvog djeteta....TI si sigurna, ali zasto bi ti ona vjerovala...moja pokriva sve moguce situacije i za svaki slucaj daje inekciju jer postoje zene koje varaju muzeve i kazu da je muzevo dijete i blah blah blah a na kraju se ispostavi drugacije

26.03.2010., 13:34
kako ne kuzis tu teoriju, kako tvoja ginicka moze biti sigurna da je tvoj muz tata tvog djeteta....TI si sigurna, ali zasto bi ti ona vjerovala...moja pokriva sve moguce situacije i za svaki slucaj daje inekciju jer postoje zene koje varaju muzeve i kazu da je muzevo dijete i blah blah blah a na kraju se ispostavi drugacije

i šta ako mi ta injekcija koju zapravo nisam trebala primiti napravi kontra indikacije jer ako ne može kontra indicirati onda bi ju mogle sve trudnice primati i krvna grupa i faktor ne bi bili uopće bitni....

lutkish
26.03.2010., 13:53
i šta ako mi ta injekcija koju zapravo nisam trebala primiti napravi kontra indikacije jer ako ne može kontra indicirati onda bi ju mogle sve trudnice primati i krvna grupa i faktor ne bi bili uopće bitni....

moze konta indicirati ali su sanse male, greske se mogu desiti kao i kod svakog drugog oblika transfuzije i transplantacije...pozitivne majke ne trebaju ovu inekciju uopste, negativne u slucaju da je partner pozitivan trebaju i to je to....inekcija se moze odbiti, ali moras dokazati prije rodjenja da je tvoj partner negativan, da je ta osoba koju predstavljas kao oca djeteta uistinu otac (znaci amnio) itd itd dodatni riskantni testovi kroz koje neke majke ne zele prolaziti. ej da nisam u HR :) u Kanadi sam ovdje doktori pusu i na hladno i ja to razumijem

27.03.2010., 10:18
moze konta indicirati ali su sanse male, greske se mogu desiti kao i kod svakog drugog oblika transfuzije i transplantacije...pozitivne majke ne trebaju ovu inekciju uopste, negativne u slucaju da je partner pozitivan trebaju i to je to....inekcija se moze odbiti, ali moras dokazati prije rodjenja da je tvoj partner negativan, da je ta osoba koju predstavljas kao oca djeteta uistinu otac (znaci amnio) itd itd dodatni riskantni testovi kroz koje neke majke ne zele prolaziti. ej da nisam u HR :) u Kanadi sam ovdje doktori pusu i na hladno i ja to razumijem

moja ginička je samo tražila pismenu potvrdu da mi je muž negativan.....a to d ali je njegovo dijete ili ne ide na moju odgovornost....

irres
27.03.2010., 10:28
ista stvar kod mog muža...mama, tata i brat 0+, a on 0-....što nama savršeno odgovara budući sma ja ab-....tri puta su provjeravali da budemo sigurni...:mig:

ja sam 0-, a moj muž ne zna..- s tim da su mu oboje roditelja +...dal to znači da je i on vjerojatno plus?

naravno, već znam da ću morat primat te injekcije, zašto bi bilo jednostavno kad može komplicirano :ne zna:

27.03.2010., 10:31
ja sam 0-, a moj muž ne zna..- s tim da su mu oboje roditelja +...dal to znači da je i on vjerojatno plus?

naravno, već znam da ću morat primat te injekcije, zašto bi bilo jednostavno kad može komplicirano :ne zna:

ma draga zašto bi primala? neka ti muž izvadi krvnu grupu....ako je negativan nećeš primati...niti ja neću....ako su mu roditelji + ne mora značiti da je i on...roditelji mm su + i brat mu je +, a on - :rofl:

inoxica
27.03.2010., 10:32
Ja sam 0- krvna grupa i dijete se rodilo sa A+ i morala sam primiti Rh-imunoglobulin...

Ako je majka - ,a rodi dijete sa + uvijek dobiva inekciju...

inoxica
27.03.2010., 10:33

muž ti može biti i - :mig: i to je samo jedna inekcija,poslije poroda ju dobiješ,kad djetetu izvade krv i vide koja je krvna grupa :mig:

27.03.2010., 10:36
muž ti može biti i - :mig: i to je samo jedna inekcija,poslije poroda ju dobiješ,kad djetetu izvade krv i vide koja je krvna grupa :mig:

ako su oboje - (kao kod mene) onda ne ide injekcija jer dijete može biti samo - i majka ne razvija nikakva antitijela....

irres
27.03.2010., 10:39
ma draga zašto bi primala? neka ti muž izvadi krvnu grupu....ako je negativan nećeš primati...niti ja neću....ako su mu roditelji + ne mora značiti da je i on...roditelji mm su + i brat mu je +, a on - :rofl:

šta bi mu liječnik opće prakse dao uputnicu za to? čula sam da to nije praksa (upravo iz razloga kao što je netko rekao da oni ne znaju tko je otac i koncentriraju se samo na majku)

irres
27.03.2010., 10:41

a nisi primala u 28om tjednu? vjerojatno se ta primi samo ako tst senzibilizacije pokaže stvaranje antitijela :ne zna:

ja idem po svoje rezultate slj.tjedan pa ću vam javiti novosti :D

27.03.2010., 10:43
šta bi mu liječnik opće prakse dao uputnicu za to? čula sam da to nije praksa (upravo iz razloga kao što je netko rekao da oni ne znaju tko je otac i koncentriraju se samo na majku)

meni su dali uputnicu bez problema....odnosnu mužu...i dobiješ kartončić i to imaš zauvijek kao dokaz....

inoxica
27.03.2010., 10:45

Dr.opće prakse može dati uputnicu da se izvadi krv i vidi koja je krvna grupa jer ako netko ode sam izvaditi krv za krvnu grupu bez uputnice,tu pretragu plaća cca 700 kn...

a nisi primala u 28om tjednu? vjerojatno se ta primi samo ako tst senzibilizacije pokaže stvaranje antitijela :ne zna:

ja idem po svoje rezultate slj.tjedan pa ću vam javiti novosti :D

Ne,ništa nisam dobila jer nije bitno za prvu trudnoću nego za svaku sljedeću...

ako su oboje - (kao kod mene) onda ne ide injekcija jer dijete može biti samo - i majka ne razvija nikakva antitijela....

znam da ne ide inekcija ako su oba roditelja -...tj.inekcija se dobiva samo ako je majka - a rodi dijete + (kao u mom slučaju)...

Zvrksa
28.03.2010., 07:21
Dr.opće prakse može dati uputnicu da se izvadi krv i vidi koja je krvna grupa jer ako netko ode sam izvaditi krv za krvnu grupu bez uputnice,tu pretragu plaća cca 700 kn...

:eek::eek::eek: koja cijena! e dobro da si ovo napisala, jer bi mom dragom najvjerojatnije palo na pamet da ide raditi bez uputnice...
hvala :s

no_nic
28.03.2010., 11:24
Čini mi se da je u Breyeru 200 kuna KG i RH. Ali naravno da i otac i majka mogu i moraju dobiti uputnicu za to!

8472
28.03.2010., 11:29
Ako odete dobrovoljno dati krv, kažu vam krvnu grupu i rh besplatno.

evelina
28.03.2010., 14:29
...

Uvjerena sam da cijena nije tocna i da je znatno niza.

Osobno sam kompletnu krvnu sliku, urin, markere za 4 tipa hepatitisa, hiv, krvnu grupu i rh faktor platila 750,00 Kuna.
Urinokulturu 200,00 Kuna.
Testove za kombinirani probir 350,00 Kuna.

Sve sam pretrage napravla u privatnom laboratoriju.

marta26
28.03.2010., 18:39
mm vadio krvnu grupu i rh faktor privatno, platio 350 kn. jel znate do kad se moze vaditi krv u petrovoj 3, da se bas ne dizem u pol 7 ak ne moram, kad sam vec t valjda necu dugo cekati

no_nic
28.03.2010., 18:54
Za petrovu, mislim da sam ja došla negdje oko 9-10 i vadila krv. A nećeš dugo čekati jer za trudnice postoji brzi red :).

marta26
28.03.2010., 21:11
jeeeei, jos jedna prednost trudnoce! oko pol 9 cu onda kad vec ne cekam. thx, vidjela sam na njihovoj str od 7.30 do 10.30 se moze vaditi!

Renata
29.03.2010., 07:14
Ako odete dobrovoljno dati krv, kažu vam krvnu grupu i rh besplatno.

ali neće valjda trudnica ići krv davati....
curke, skupe su vam te pretrage. ja sam dobila uputnicu od socijalca i sve obavila u bolnici za 0 kuna. čak ni participaciju trudnice ne plaćaju.
a što se tiče čekanja, trudnica ste pa imate prednost i mislim da ne morate baš u pola 7 u jutro doći, ali to sve zavisi od bolnice do bolnice.

Zvrksa
29.03.2010., 09:49
ma to za davanje krvi govorimo za tate, a ne nas
ja u petrovu dođem u 10.30 uvijek i prime me u roku par minuta

29.03.2010., 09:53
ma to za davanje krvi govorimo za tate, a ne nas
ja u petrovu dođem u 10.30 uvijek i prime me u roku par minuta

tako je...ili dati krv ili daš 50 k i preko socijalnog napaviš odmah...

8472
29.03.2010., 09:54
ali neće valjda trudnica ići krv davati.......

Muževi i budući tate koji u svojim zrelim godinama još nemaju pojma koja su krvna grupa.
Trudnice preko HZZO imaju besplatno. Van Hrvatske, ne znam.

29.03.2010., 09:57
Muževi i budući tate koji u svojim zrelim godinama još nemaju pojma koja su krvna grupa.
Trudnice preko HZZO imaju besplatno. Van Hrvatske, ne znam.

kod nas je bila baš smiješna situacija...muž je u vojsci s 18 god davao krv i na onoj iskaznici pialo 0-, ali njegovi mama, tata i brat svi 0+ i to nam bilo čudno...pa ga ja natjerala da ide ponovno vaditi...i stvarno 0-

Renata
29.03.2010., 09:59
moj muž je išao vaditi krv baš zbog krvne grupe, sa uputnicom od svoje socijalne liječnice i platio je 40 ili 50 kuna za to. preskupo je ovo u privatnim laboratorijima.

29.03.2010., 10:27
moj muž je išao vaditi krv baš zbog krvne grupe, sa uputnicom od svoje socijalne liječnice i platio je 40 ili 50 kuna za to. preskupo je ovo u privatnim laboratorijima.

isto tako i moj...ovo privatno 350 kn je baš too much...

dijana128
29.03.2010., 13:25
moj nije isao vadit,nego ima doma u onoj knjizici od vojske,i unutra mu pise...

Renata
29.03.2010., 13:50
moj nije isao vadit,nego ima doma u onoj knjizici od vojske,i unutra mu pise...

i moj ima tu knjižicu ... negdje... baš dok je trebalo smo ju zagubili.
uglavnom, bitna je krvna grupa i od supruga i treba to saznati na bilo koji način

evelina
29.03.2010., 14:57
Kako je meni moja doktorica objasnila:
- bitna je krvna grupa i rh majke i djeteta; a otac sto se njih tice u biti moze biti bilo tko;

I logicki gledano ima pravo, jer se anti D dobiva unutar 3 dana nakon poroda, a utvrdjivanje ocinstva ipak traje znatno duze.

Tihi-vz
01.04.2010., 10:20
ako je mama rh-, onda se test senzibilizacije radi sa svakom novom trudnoćom, bez obzira na krvnu grupu tate....

aplikacija
02.04.2010., 16:53
Baš super, danas sam saznala koja sam krvna grupa i jednostavno ne mogu vjerovati da sam jedna od najrijeđih i univerzalni davatelj 0- :rofl:
Muž je A+ pa ću možebino i pikicu primiti, kontrola u 6mj t. za sad nalazi onog imunoglobin faktora negativni :top:

aplikacija
02.04.2010., 16:59
petrova 3

I da ne zaboravim obnoviti informaciju, za trudnice je sve točno, ima posebna kutija ( dizanje nalaza nije bilo živog pesa gore) :

Vampiri primaju pacijente na vađenje krvi od 7:30 do 11 h.
Nalazi od 14- 15 h svaki dan osim utorkom ( mislim ) od 15 do 17 h.

Samo Krvna gruba i Rh - nalazi za 3 dana.
Ako imate i markere za hepatitis za kontrolu ( to šalju na zaraznu) onda su nalazi za tjedan dana gotovi.

pzulic
03.04.2010., 18:42
Baš super, danas sam saznala koja sam krvna grupa i jednostavno ne mogu vjerovati da sam jedna od najrijeđih i univerzalni davatelj 0- :rofl:
Muž je A+ pa ću možebino i pikicu primiti, kontrola u 6mj t. za sad nalazi onog imunoglobin faktora negativni :top:

neznam više šta da mislim, pročitala sam cijelu temu, malo sam zbunjena, imam dojam da mi je gin neuredno vodila trudnoću jer i ja sam 0- muž A+ i ni u prvoj ni u drugoj trudnoći mi nije rečeno da bim mogla imati problema i da to treba kontrolirati. sva sreća pa što se tiče tog faktora sve prošlo ok, stariji sin -, mlađi + dobila poslije poroda tu inekciju, ali tijekom trudnoće ni inekcija ni kontrola. ali da je nešto se desilo mojim bebačima ili meni, bili bi oni već na sudu ako bi bila njihova tj njena greška. i to nije prva pretraga za koju sam skužila da sam u trudnoći trebala ići, a nisam - bilo je tu još toga,

dijana128
03.04.2010., 22:56
neznam više šta da mislim, pročitala sam cijelu temu, malo sam zbunjena, imam dojam da mi je gin neuredno vodila trudnoću jer i ja sam 0- muž A+ i ni u prvoj ni u drugoj trudnoći mi nije rečeno da bim mogla imati problema i da to treba kontrolirati. sva sreća pa što se tiče tog faktora sve prošlo ok, stariji sin -, mlađi + dobila poslije poroda tu inekciju, ali tijekom trudnoće ni inekcija ni kontrola. ali da je nešto se desilo mojim bebačima ili meni, bili bi oni već na sudu ako bi bila njihova tj njena greška. i to nije prva pretraga za koju sam skužila da sam u trudnoći trebala ići, a nisam - bilo je tu još toga,

Koliko se ja kuzim u to...
U prvoj trudnoci se ni ne dobiva injekcija bez obzira koja si ti a koja muz krvna grupa,ako je trudnoca uredna. Posto ti je prvo dijete bilo - kao i ti,nije bilo potrebe za nikakvom injekcijom jer nema opasnosti od antitijela.
Drugo dijete ti je + i dobila si injekciju (nakon poroda,jer opet u toku trudnoce nije bilo potrebe za njom jer nije bilo opasnosti),posto ste sada razliciti i postoji opasnost da ti u trecoj trudnoci to izreagira...
Ako nije tako,neka me netko ispravi,ali ja mislim da je sve napravljeno ok sta se tice tvoje gin. i doktora!:mig:

ana:)
04.04.2010., 00:27
ja sam A-, mm je 0+ a maličku smo skombinirali A+ :D.
primila sam injekciju nakon poroda i to je to, niš posebno.

pljucpljuc
04.04.2010., 08:53
U prvoj trudnoci se ni ne dobiva injekcija bez obzira koja si ti a koja muz krvna grupa,ako je trudnoca uredna. Posto ti je prvo dijete bilo - kao i ti,nije bilo potrebe za nikakvom injekcijom jer nema opasnosti od antitijela.
Drugo dijete ti je + i dobila si injekciju (nakon poroda,jer opet u toku trudnoce nije bilo potrebe za njom jer nije bilo opasnosti),posto ste sada razliciti i postoji opasnost da ti u trecoj trudnoci to izreagira...
Ako nije tako,neka me netko ispravi,ali ja mislim da je sve napravljeno ok sta se tice tvoje gin. i doktora!:mig:

slažem se

leptirica 2
04.04.2010., 08:57
Injekcija se dobije u rezus negativne trudnice nakon poroda,ja sam poslje oba poroda dobila injekciju....:mig:

mom2be
04.04.2010., 09:28
Injekcija se dobije u rezus negativne trudnice nakon poroda,ja sam poslje oba poroda dobila injekciju....:mig:

samo ako je dijete + ;)

ja sam dobila anti-D tek nakon sto je bebi odredjena krvna grupa

miss daisy
04.04.2010., 10:41

istina je to za injekcije, ali je svejedno tijekom trudnoće trebalo kontrolirati nastanak protutijela, a ona ni jednom nije išla na kontrolu.

zašto onda mi ostale rh negativne idemo na kontrole svako malo?

dijana128
04.04.2010., 11:52
istina je to za injekcije, ali je svejedno tijekom trudnoće trebalo kontrolirati nastanak protutijela, a ona ni jednom nije išla na kontrolu.

zašto onda mi ostale rh negativne idemo na kontrole svako malo?

Ja sam isto - i ne kontroliram svako malo,napravila prvi test u neznam kojem tjednu,kad se obicno radi radi utvrdivanja,posto do tad nisam ni znala koja sam k.grupa,i sljedeca kontrola mi je bila u 32.tjednu. I vise nista dok ne rodim i ne utvrde grupu od bebe da vide dali mi treba injekcija ili ne.
Meni je gin.objasnila da ako je nalaz i trudnoca uredna da nema potrebe kontrolirat svako malo,eventualno ako je nesto na sta se mora paziti,a posto je meni sve bilo ok,nisam morala cesto radit te kontrole.
Mozda tebi nesto drugo kontroliraju svako malo pa zato ides cesce na kontrole,mozda radi secera ili visokog tlaka,neznam tocno...
Ovo je moj primjer,a i dosta ovisi od doktora do doktora...

miss daisy
05.04.2010., 09:43
Mozda tebi nesto drugo kontroliraju svako malo pa zato ides cesce na kontrole,mozda radi secera ili visokog tlaka,neznam tocno...

dobro, pa valjda znam što mi kontroliraju, znam pročitati uputnicu :D

izraz je bio kriv, nije "svako malo", nego tri puta tijekom trudnoće, na početku kad se određivala krvna grupa, zatim u 28. tjednu, i ići ću u 32.-om.
tako sam i na netu našla da se rutinski šalje.

ti si išla na jednu kontrolu manje, a pzulic je napisala da nije išla niti jednom, što je meni čudno :ne zna: