PDA

View Full Version : Torch test - pozitivan nalaz

stranice : 1 [2]

Fiffy
16.12.2009., 07:02
A probaj se raspitati koliko bi došao Torch u nekom privatnom laboratoriju ili poliklinici, pa ako ti doktorica ne da uputnicu i ako nije baš neka boli glava cifra odi privatno. A možeš pitati i doktoricu opće prakse da li ti može dati uputnicu za torch, ništa te ne košta.

Da, ma snaći ću se ja ... :mig: Nego reci mi jeli to može dati dok.opće prakse? Mislila sam da to daje samo ginić..

Nessych
16.12.2009., 10:32
Da, ma snaći ću se ja ... :mig: Nego reci mi jeli to može dati dok.opće prakse? Mislila sam da to daje samo ginić..

Vjerovatno može, jer ako ti imaš neke simptome ona te mora poslati na tu pretragu, samo je pitanje da li će htjeti. Probaj otvoreno razgovarati s doktoricom ako možeš.

adrenalin34
17.12.2009., 09:05

može ti dati i dr opće prakse,ja bih na tvom mjestu tražila ...a privat je to jako skupo,ne znam točnu cifru

annaaa
22.01.2010., 16:34
cure, u zagrebu se pretraga na toksoplasmozu može obaviti privatno u Breyeru i košta 310 kn. nalaz se čeka 2 tjedna. eto, samo info :)

adrenalin34
23.01.2010., 14:21
cure, u zagrebu se pretraga na toksoplasmozu može obaviti privatno u Breyeru i košta 310 kn. nalaz se čeka 2 tjedna. eto, samo info :)

Nije mi jasno jel misliš samo na toksoplazmozu ili sve ?Ako je samo tokso.to je ok ali za sve mi se čini prejeftino:eek:?

larazg
23.01.2010., 15:22
samo za toxoplazmozu.. cijeli TORCH je 550 kuna

larazg
23.01.2010., 15:32
ali ja sam u Zaraznoj samo Toxoplazmozu platila 132 kune. znači breyer je po meni preskup

annaaa
24.01.2010., 12:27
ali ja sam u Zaraznoj samo Toxoplazmozu platila 132 kune. znači breyer je po meni preskup

al treba uputnica, pretpostavljam?

larazg
24.01.2010., 12:31
jok... sa uputnicom ne plaćaš ništa ako imaš dopunsko a ako ga nemaš za cijeli torch plaća se nekih 40 kuna

ovo što sam ja radila je bez uputnice

annaaa
24.01.2010., 15:22
a onda se isplati otić do zarazne, iako se još dvoumim al mislim da ću otić čisto zbog svog mira :)

lianne
03.02.2010., 15:26
cure da ne vrtim temu-koje bolnice u zg rade torch?
da znam radi uputnice..(nisam iz zg)..

hvala :)

lianne
04.02.2010., 18:13
cure da ne vrtim temu-koje bolnice u zg rade torch?
da znam radi uputnice..(nisam iz zg)..

hvala :)

nitko ne zna?:(

undercover
04.02.2010., 19:05
u ove dvije andrija stampar (http://www.stampar.hr/Default.aspx?sec=195) i zarazna (http://www.bfm.hr/hrv/articles.aspx?id=187&articleid=606). obe su ti na Zvijezdi, jedna od druge udaljene 5 minuta hoda

lianne
05.02.2010., 15:42
u ove dvije andrija stampar (http://www.stampar.hr/Default.aspx?sec=195) i zarazna (http://www.bfm.hr/hrv/articles.aspx?id=187&articleid=606). obe su ti na Zvijezdi, jedna od druge udaljene 5 minuta hoda

hvala puno :kiss:

no_nic
12.02.2010., 10:00
Budući da imam mačku, ginekologica me poslala na test za toksoplazmu. Na uputnici piše da trebam napraviti sljedeće pretrage: toksoplazma, Day test, Rvk i Iggt iz krvi i to sve u Zaraznoj. Međutim, jutros kad sam došla tamo sestra na šalteru mi je rekla da ona nema pojma što su Day test, Rvk i Iggt iz krvi i da oni te pretrage ne rade. Zanima me zna li netko nešto o ovome jer kod svoje doktorice mogu otići tek u ponedjeljak. I zna li netko koliko se čekaju nalazi za toksoplazmu u Breyeru?

lianne
13.02.2010., 07:58
Budući da imam mačku, ginekologica me poslala na test za toksoplazmu. Na uputnici piše da trebam napraviti sljedeće pretrage: toksoplazma, Day test, Rvk i Iggt iz krvi i to sve u Zaraznoj. Međutim, jutros kad sam došla tamo sestra na šalteru mi je rekla da ona nema pojma što su Day test, Rvk i Iggt iz krvi i da oni te pretrage ne rade. Zanima me zna li netko nešto o ovome jer kod svoje doktorice mogu otići tek u ponedjeljak. I zna li netko koliko se čekaju nalazi za toksoplazmu u Breyeru?

ne mogu ti pomoci u tvom pitanju,ali posto ja u pon.idem na zaraznu na torch-na tocno koji odjel moram ici?:o
tnx :D
s tim da bi ja na tvom mjestu nazvala ginekologicu,jer i ja prvi put cujem za te testove,a rvk moze biti skracenica za reakciju vezanja komplementa(seroloska reakcija koja samo oznacava nacin rada neke pretrage) i Iggt moze zapravo biti Igg(imunoglobulin G) ciju koncentraciju mjere torchom..po meni ona je nesto natrljala na uputnicu :zubo:..(iskreno i moju sam na torch navela ja i nije ni znala kako se to pise)
mozda je mislila na secer(oggt)..ali to se radi u klasicnom labosu za krv:misli:
ja sam veterinar i koliko ja imam spoznaja za toksoplazmu ti je samo torch :)

no_nic
13.02.2010., 19:24
Ovako, mislim da je Zavod za mikrobiologiju, Odjel za virologiju. Skreneš iz Mirogojske u Rockfellerovu i odmah s lijeve strane nalazi se rampa. Čim prođeš rampu s lijeve strane ćeš vidjeti ulaz u zgradu ( točno nasuprot portirnice). Ako si s autom imaš parking malo dalje uz ulicu nakon rampe. Uputnicu predaš na šalteru 2, od 7:30 do 9. Nalazi su gotovi za 2 tjedna. Nije bilo gužve kad sam ja jučer bila, samo jedna trudnica prije mene.
I meni se čini da je priv. doktorica bezveze upisivala, a onda je još došlo do greške u prijepisu kod soc. ginekologa kad mi je izdavao uputnicu. :rolleyes: Ali budem provjerila u ponedjeljak.
I da odgovorim sama sebi, zvala sam Breyer, toxo košta cca 500 kuna i također se čeka 2 tjedna. Sva sreća da je mačak izbirljiv i samo igra nogomet s komadićima sirovog mesa, pa ću lakše podnijeti čekanje. :D

lala
13.02.2010., 19:29
I da odgovorim sama sebi, zvala sam Breyer, toxo košta cca 500 kuna i također se čeka 2 tjedna. Sva sreća da je mačak izbirljiv i samo igra nogomet s komadićima sirovog mesa, pa ću lakše podnijeti čekanje. :D

U ST je 800 kn, u jednom privatnom labosu

tartaruga
21.02.2010., 17:04
Pozdrav,
oprostite ako ovako upadam ali na temi o ciljanim brisevima već par dana ne dobivam nikakav odgovor a vezano je za Torch.
Moj nalaz je negativan pa ćete me možda čudno gledat šta radim ovdje, ali nešto drugo me muči.
Na nalazu mi piše samo ovo :

IMUNO-ENZIMNI TEST
Toxoplasma gondii ..... IgM...negativan
IgG..... 0 IU/ml

Ref. vrijednosti za IgG : < 4 IU/ml... negativan nalaz
>= 4 < 8 IU/ml.... ekvivokalan nalaz
>= 8 IU/ml.... pozitivan nalaz

Ako je to u redu i toxoplasma negativna, što je s onim ostalim bolestima koje su obuhvaćene Torch testom? Rubeola, citomegalovirus, hepatitis? :ne zna:
Da li moram opet raditi test?
Hvala na odgovorima...

marta26
21.02.2010., 17:53
pa kaj ti ne pisu i ostali, samo toxo??

tartaruga
21.02.2010., 19:48
pa kaj ti ne pisu i ostali, samo toxo??

Ne, samo to mi piše, zato i pitam jer sam pratila ovdje po forumu nalaze od Torcha i svagdje je više toga pisalo :confused: Glupa doktorica :mad:

marta26
21.02.2010., 20:09
da dr ti je mutava, al opet nema kaj fulat, to se jednostavno upisuje molim TORCH! a sad joj odi i reci da ti ponovo da novu uputnicu, ma ne mres vjerovati, danas draga moja sve moras provjeravati, sve!!

tartaruga
21.02.2010., 20:15
da dr ti je mutava, al opet nema kaj fulat, to se jednostavno upisuje molim TORCH! a sad joj odi i reci da ti ponovo da novu uputnicu, ma ne mres vjerovati, danas draga moja sve moras provjeravati, sve!!

Ma to je ista ona mutavica koja nije znala kamo da pošalje dečka za napravit spermiogram pa sam joj ''natuknula'' da je to odjel humane reprodukcije. :eek: Ne daj bože da nam se dogodi neš ozbiljnije i da moram svaki dan visiti kod nje... Katastrofa!! A pisalo je na uputnici lijepo TORCH, ne znam tko je zabljao, ovi u labaratoiju ili tko?? :eek:

undercover
21.02.2010., 21:10
A pisalo je na uputnici lijepo TORCH, ne znam tko je zabljao, ovi u labaratoiju ili tko?? :eek:

Ako ti je na uputnici pisao torch onda ti ovi u labosu nisu sve napravili. ili ti nisu dali sve nalaze. nazovi labos i pitaj

hepatitis ti se na trazi u torch-u vec herpes. hepatitise testiras u Petrovoj

tartaruga
22.02.2010., 09:57
Ako ti je na uputnici pisao torch onda ti ovi u labosu nisu sve napravili. ili ti nisu dali sve nalaze. nazovi labos i pitaj

hepatitis ti se na trazi u torch-u vec herpes. hepatitise testiras u Petrovoj

Hvala što si me ispravila, tako sam prepisala tu sa foruma, sa teme o brisevima...:rolleyes: Idem danas popodne kod dr. pa ću joj reći da mi ponovno da uputnicu. Mislila sam joj reći da mi na uputnicu točno napiše da je za rubeolu, herpes, citomegalovirus... valjda će sad dobro napraviti...
A ja sam ti u Rijeci tako da mi Petrova baš ne znači puno... :-/

Nessych
22.02.2010., 17:25
Hvala što si me ispravila, tako sam prepisala tu sa foruma, sa teme o brisevima...:rolleyes: Idem danas popodne kod dr. pa ću joj reći da mi ponovno da uputnicu. Mislila sam joj reći da mi na uputnicu točno napiše da je za rubeolu, herpes, citomegalovirus... valjda će sad dobro napraviti...
A ja sam ti u Rijeci tako da mi Petrova baš ne znači puno... :-/

Ja sam ti bila na svim tim mogućim pretragama na početku trudnoće.
Imam na jednom papiru nalaz na Toxoplasmu gondii, a na drugom TPHA, VDRL, i imunoenzimsni test na: hepatitis Bs antigen, citomegalovirus, virus rubele, Herpes simplex tip 1 i tip 2

Šta je pisalo na uputnici se stvarno ne sjećam, ali znam da sam to predala na Mlaci sa jednom epruveticom krvi koju su mi tamo izvadili u onoj sobi u kojoj se vadi krv, a taj dio sam predala na šalter 1 gdje se zaprimaju uzorci.
Da se nije možda desilo da su ti izgubili jedan papir? Da probaš nazvati na Mlaku da provjeriš? I jako me zanima koja to doktorica ne zna gdje se ide za spermiogram? Može i na pp?

larazg
22.02.2010., 17:29
pa dovoljno je napisati TORCH

što znači

T-toxoplazmoza
O (or)
R - rubeola
C - citomegalovirus
H - herpes

Kad već tražiš traži da ti napiše i test za Parvo 19 (petu dječiju bolset) ona zna biti gadna u trudnoći ako se dobije a nisi ju prebolio...

Ja sam hvala bogu na cijeli TORCH (osim Toxoplazmoze)bila IGG pozitivna i pozitivna sam IGG na PARVO 19 - tako da sam u trudnoći bila mirna (ajd bar nešto :zvrko:)

ciganche
09.06.2010., 20:43
evo stigao moj nalaz od TORCH-a, ujutro ga nosim ginekologu, ali moram ovdje napisati.

dakle, pozitivna na rubeolu - 124 igg
HSV1 - igg
CMV - 3,3 igg

čitam po topicu da je dobro da je igg, ne bi valjalo igm, toxoplasma sve negativno :s

a kakav je taj sad PARVO 19???? Još i to?! jedva sam iskopala i ovu uputnicu :mama:

pljucpljuc
09.06.2010., 20:53
evo stigao moj nalaz od TORCH-a, ujutro ga nosim ginekologu, ali moram ovdje napisati.

dakle, pozitivna na rubeolu - 124 igg
HSV1 - igg
CMV - 3,3 igg

čitam po topicu da je dobro da je igg, ne bi valjalo igm, toxoplasma sve negativno :s

a kakav je taj sad PARVO 19???? Još i to?! jedva sam iskopala i ovu uputnicu :mama:

http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/b19&preg.htm

Ja nisam dobila uputnicu na parvo

ciganche
09.06.2010., 21:14
http://www.cdc.gov/ncidod/dvrd/revb/respiratory/b19&preg.htm

Ja nisam dobila uputnicu na parvo

ajme ne želim čitati, ne želim znati, ubija me ovaj višak informacija, najmirnija sam kad ništa ne znam! Sva sretna jer mi se nalaz čini ok i sad shvatim da sam još nešto trebala testirati :mama:

pljucpljuc
09.06.2010., 21:19
ajme ne želim čitati, ne želim znati, ubija me ovaj višak informacija, najmirnija sam kad ništa ne znam! Sva sretna jer mi se nalaz čini ok i sad shvatim da sam još nešto trebala testirati :mama:

ma ne teba...dobar ti je nalaz

ciganche
09.06.2010., 21:20
ma ne teba...dobar ti je nalaz

i ja mislim da je dobar, samo me strah toxoplasme, negativna je na sve :ne zna:

ddd100
09.06.2010., 21:35
TORCH i pretraga za listeriju se rade u Rockfellerovoj 12, drugi ulaz.
Ujutro, najkasnije do 9.30h, nalazi su za cca 10 dana.
Danas bila, i svi koji tamo rade su stvarno simpatični (barem su prema meni bili). :cerek: Baš sam bila ugodno iznenađena. :top:

još da su i nalazi dobri,.. :confused: :s

ciganche
09.06.2010., 21:44
TORCH i pretraga za listeriju se rade u Rockfellerovoj 12, drugi ulaz.
Ujutro, najkasnije do 9.30h, nalazi su za cca 10 dana.
Danas bila, i svi koji tamo rade su stvarno simpatični (barem su prema meni bili). :cerek: Baš sam bila ugodno iznenađena. :top:

još da su i nalazi dobri,.. :confused: :s

eh, ovo zadnje od svega je najbitnije....

ja sam uputnicu jedva iskopala od ginekologa, došla u bolnicu i bili su jako neljubazni, na infektologiji me prvo nisu htjeli primiti, pa su me poslali u laboratorij, pa su mi dole rekli da trebam na infektologiju, a ja kažem poslali su me ovdje od tamo :visi: jedva mi izvadili serum, poslala u ZG u Fran Mihaljević, nalazi mi stigli danas, nakon nekih 14 dana

larazg
09.06.2010., 21:49
parvo b 19 je Peta dječija bolest.

ajd drago mi je da su nalazi dobri :)

ciganche
10.06.2010., 07:29
sad sam se sjetila da sam prije pet godina preboljela morbilu, one dječje ospice, je li to spada u nešto od ovih pretraga?

larazg
10.06.2010., 07:44
parvo b 19 je parvovirus a morbila je nešto drugo.
ajd se ne sikiraj... svi nalazi su ti ok.

ddd100
10.06.2010., 19:03
zanimljiv članak, http://www.net.hr/zdravlje/page/2010/06/09/0034006.html

za nas trudnice najbitniji dio : Druga istraživanja povezala su ovog parazita sa shizofrenijom. Kod odraslih simptomi su slični blagoj gripi, no kod male djece i fetusa infekcija može imati daleko ozbiljnije simptome. Sveučilišna istraživanja pokazuju da velika razina parazita dovodi do hiperaktivnosti i manjeg kvocijenta inteligencije kod djece.

bummby
21.07.2010., 13:03
Cure, dobila sam nalaz TORCH-a, a kako mi je dr. na godišnjem nema mi ga ko objasnit, pa vas molim za pomoć :)

Toxo IgM neg
Toxo IgG poz
Toxo IgA neg

Rubeola IgM neg
Rubeola IgG poz

HSV1 IgG poz
HSV 2 IgG neg

CMV IgM neg
CMV IgG poz

danijela28
10.08.2010., 22:25
Pomoć! Šta ovo znači? Moja gin je na godišnjem.

CMV IgM.....ekvivokalan
CMV IgG..... 1:9808
CMV ELFA.....AVIDITET 0,91 VISOKI

Pomoć, tko zna?

najmanja
11.08.2010., 07:52
Pomoć! Šta ovo znači? Moja gin je na godišnjem.

CMV IgM.....ekvivokalan
CMV IgG..... 1:9808
CMV ELFA.....AVIDITET 0,91 VISOKI

Pomoć, tko zna?

Nazovi laboratorij u kojem si to radila, tako sam ja zvala kliniku fran mihaljević i žena mi je preko telefona objasnila što znači. A možeš i dr. opć prakse ako je tu. IGG znači da si prebolila citamegalovirus(moraš pročitati i one granice koje pišu sa strane), ali mi se čini da je vrijednost dosta visoka (sve ovisi o jedinicama).

danijela28
11.08.2010., 12:21
Evo, samo da javim da pomogne nekome možda tko bude isto imao takav nalaz. Išla sam kod zamjenske ginekol.i ona je rekla da to nije ništa, da je to stara infekcija. Ali, na moj zahtjev dala mi je uputnicu da ponovim nalaz.

Angor
05.12.2010., 11:11
Imam par pitanja,od koga moram tražiti uputnicu za Torch-liječniik opće prakse ili ginekologinja?:ne zna:Možda će vam biti smiješno ovo pitanje,no ne razumijem se pa molim odgovor:ne zna:Kad obavim tu pretragu i ako ona pokaže negativno da li to znači da trenutno nema opasnosti ili dugoročno??:kava:Mama kaže dugoročno,no molim od vas odgovor,hvala svima unaprijed?

Angor
05.12.2010., 11:13
Jel se to šta plaća ako na uputnicu ide?

larazg
05.12.2010., 11:16
Imam par pitanja,od koga moram tražiti uputnicu za Torch-liječniik opće prakse ili ginekologinja?:ne zna:Možda će vam biti smiješno ovo pitanje,no ne razumijem se pa molim odgovor:ne zna:Kad obavim tu pretragu i ako ona pokaže negativno da li to znači da trenutno nema opasnosti ili dugoročno??:kava:Mama kaže dugoročno,no molim od vas odgovor,hvala svima unaprijed?

a da pročitaš temu od početka...
sv odgovori koje tražiš su tu a i nije tako velika...

Wanja
20.12.2010., 21:58
Pozdrav svima...

U 18. tjednu trudnoće sam, TORCH uglavnom ok,
ali nalaz herpesa mi je slijedeći:

HSV 1/2 IgM pozitivan -taj dio me zanima što točno znači za trudnoću:eek:

HSV 1 Igg pozitivno -pretpostavljam da to znači da imam antitjiela?
jer od 4 godine imam povremeno herpese po ustima -klasika:ne zna:

HSV 2 IgG negativno

Inače, da ''smirim'' ekipu koja ima bojazan vezanu za toxoplasmozu
ja sam svaki dan sa životinjama (psi i mačke koje idu po svuda)
u to imam mačku doma, koju sam našla prije par godina.

Nalaz toxo mi je bez obzira na to negativan :)

Zrinn
21.12.2010., 13:46
..3 puta trudnoća, 3 puta ab u 6+5 :(..pitala za ovu pretragu..uopće me nisu doživjeli..što učiniti?

lajki007
21.12.2010., 14:19
..3 puta trudnoća, 3 puta ab u 6+5 :(..pitala za ovu pretragu..uopće me nisu doživjeli..što učiniti?

:grli: :grli: žao mi je zbog spontanih.
Ja sam svoj torch napravila nakon 1. spontanog i to mi je uputnicu dala dr. opće prakse. Probaj i ti ako ti ginić ne daje uputnicu.

Jesi radila kakve druge pretrage? Ipak spadaš u habitualne pobačaje, trebali bi ti napraviti detaljniju obradu.

I samo da napomenem da mi je sve negativno osim antitijela na rubeolu zbog cijepljenja (s mačkama sam od malih nogu i imam jednu doma već 7 godina i još uvijek nisam došla u kontakt s toksoplazmozom).

Zrinn
22.12.2010., 16:24
..da, napravili su sve ono što se moglo odmah znati da je ok..od ozbiljnijih pretraga jedino testovi trombofilije i kariogram oba supružnika...morat ću probati sa liječnicom opće prakse popričati jer mi je ona i dala veliku većinu pretraga koje od strane ginekologa nisu bile potrebne..smatram da nakon 3 pobačaja nema toga što NIJE potrebno..koza..imam mačku, imam psa, kasni mi tjedan dana i sad sam u deliriju opet i ne znam za sebe, dubila bi na glavi a ne radila pretrage..a moja gin kaže samo:s smiri se, bit će kako mora, nema potrebe raditi nešto za što za sada nema razloga... :mad: :mad: ..mislim..
(da, znam, moram promijeniti gin, ali nema kod nikog poštenijeg mjesta u faking Osijeku.....)

..e da, lajki007, hvala na savjetu, u ovoj dubiozi nisam se ni sjetila dr. opće prakse... :P

Wanja
23.12.2010., 19:53
Bitnije je da ti (osim pape) naprave bris cervixa, na klamidiju i ureaplazmu koja npr. uzrokuje baš pobačaje a ima je 75-85% ljudi i neznaju da je imaju jer nema simptoma.
Ni na taj bris ginići baš ne šalju, ja nakraju otišla privatno.

Zrinn
28.12.2010., 12:35
Bitnije je da ti (osim pape) naprave bris cervixa, na klamidiju i ureaplazmu koja npr. uzrokuje baš pobačaje a ima je 75-85% ljudi i neznaju da je imaju jer nema simptoma.
Ni na taj bris ginići baš ne šalju, ja nakraju otišla privatno.

..sve mi se čini da ću se poštediti živciranja i moljakanja i otići platiti privatniku da mi napravi sve te briseve...jel se mogu svi ti testovi raditi i u trudnoći? Jučer sam saznala da sam trudna, danas uzv pa ću se posavjetovati još sa dr, ako ne bude rezultata, onda pravac privatnik....

*zlata*
17.10.2011., 08:26
Da li je netko u novije vrijeme radio ovu pretragu?
Kakvi su Vam rezultati?
Mene najviše muči toxoplazma jer sam saznala prije par dana za trudnoću, a imam 2 mačke. Jednu koja ima 4 godine i nije me zbog nje toliko strah i jednu koja ima možda 5 mj - nađena je na cesti. Nisam znala da ću biti trudna pa smo joj pružili dom.
Živim u kući sa vrtom i nemoguće je izbjeći da mačke ne izađu van, jer sam u prizemlju i ako ne izađu kroz vrata uvijek nađu neki prozor kroz koji mogu izaći.
Ja sam radila prije cca godinu dana test na toxo i došao je negativan, tj. samo mi je sestra javila da je sve ok - a ja sam zaboravila pitati da li je negativan i na preboljelu infekciju ili samo da nema trenutno infekcije. Dala sam u isto vrijeme i izmet od mačke (ove starije) na analizu. Došao je negativan, ali to mi je odmah rečeno na Veterinarskom zavodu da to ne znači da mačka nije zaražena, već da samo nije trenutno zarazna, tj.u akutnoj fazi.
Za sada mm čisti macama wc, ja ih hranim (nema više sirovog mesa, samo konzerve i suha hrana) i izbjegavam maženje, s time da sam povećala maksimalno oprez i perem ruke čim ih dotaknem ili dotaknem nešto njihovo (grebalica, posuda sa vodom).
Ovu manju dajem krajem tjedna mami, a staru macu ostavljam kod sebe.
Ja sam naručena na kontrolu idući utorak, tada ću tražiti torch da mi napravi uz sve ostale pretrage i pitati je za nalaz od prije godine dana da mi pročita. Kada sam bila kod doktorice kada mi je test došao pozitivan, od silnog uzbuđenja sam joj zaboravila reči da imam mačke i da bi trebalo napraviti test na toxo.

Imam mačke otkako znam za sebe i nikada to nisu bile isključivo kućne mace, ali opće me ne bi začudili rezultati ko larini da na toxo budem negativna.

Naravno da me strah i operu me svakakve paranoje, mm je više lud samnom, jer do prije 5 dana mačke su spavale samnom u krevetu i stalno su mi bile u rukama, krilu, a sada ih se doslovce bojim pogledati.

Inače ne znam osobno nikoga tko je dobio toxo u trudnoći, pa se nadam da je neću dobiti niti ja baš sada, kada je nisam dobila sve ove godine, ali nikada se ne zna.

Od ovih paranoja već 2 dana ne spavam i mislim si da možda odem kod dr opće prakse da mi da uputnicu za vaditi krv za toxo i to odmah.
Jel zna netko koliko se opće u Ri čekaju rezultati?

donatela
17.10.2011., 09:15
Da li je netko u novije vrijeme radio ovu pretragu?
Kakvi su Vam rezultati?
Mene najviše muči toxoplazma jer sam saznala prije par dana za trudnoću, a imam 2 mačke. Jednu koja ima 4 godine i nije me zbog nje toliko strah i jednu koja ima možda 5 mj - nađena je na cesti. Nisam znala da ću biti trudna pa smo joj pružili dom.
Živim u kući sa vrtom i nemoguće je izbjeći da mačke ne izađu van, jer sam u prizemlju i ako ne izađu kroz vrata uvijek nađu neki prozor kroz koji mogu izaći.
Ja sam radila prije cca godinu dana test na toxo i došao je negativan, tj. samo mi je sestra javila da je sve ok - a ja sam zaboravila pitati da li je negativan i na preboljelu infekciju ili samo da nema trenutno infekcije. Dala sam u isto vrijeme i izmet od mačke (ove starije) na analizu. Došao je negativan, ali to mi je odmah rečeno na Veterinarskom zavodu da to ne znači da mačka nije zaražena, već da samo nije trenutno zarazna, tj.u akutnoj fazi.
Za sada mm čisti macama wc, ja ih hranim (nema više sirovog mesa, samo konzerve i suha hrana) i izbjegavam maženje, s time da sam povećala maksimalno oprez i perem ruke čim ih dotaknem ili dotaknem nešto njihovo (grebalica, posuda sa vodom).
Ovu manju dajem krajem tjedna mami, a staru macu ostavljam kod sebe.
Ja sam naručena na kontrolu idući utorak, tada ću tražiti torch da mi napravi uz sve ostale pretrage i pitati je za nalaz od prije godine dana da mi pročita. Kada sam bila kod doktorice kada mi je test došao pozitivan, od silnog uzbuđenja sam joj zaboravila reči da imam mačke i da bi trebalo napraviti test na toxo.

Imam mačke otkako znam za sebe i nikada to nisu bile isključivo kućne mace, ali opće me ne bi začudili rezultati ko larini da na toxo budem negativna.

Naravno da me strah i operu me svakakve paranoje, mm je više lud samnom, jer do prije 5 dana mačke su spavale samnom u krevetu i stalno su mi bile u rukama, krilu, a sada ih se doslovce bojim pogledati.

Inače ne znam osobno nikoga tko je dobio toxo u trudnoći, pa se nadam da je neću dobiti niti ja baš sada, kada je nisam dobila sve ove godine, ali nikada se ne zna.

Od ovih paranoja već 2 dana ne spavam i mislim si da možda odem kod dr opće prakse da mi da uputnicu za vaditi krv za toxo i to odmah.
Jel zna netko koliko se opće u Ri čekaju rezultati?

meni je prijateljica imala jednu macku u kuci dok je bila trudnica i sad je rodila i sa bebom je bilo sve ok ali macka je bila cjepljena..mislim da se trudnice koje imaju macku trebaju cjepiti za toksoplazmozu cisto zbog sigurnosti,tako sam cula...i jako je vazno da macka ne obavlja nuzdu u blizini tebe(trudnice)jer se tako mozes zaraziti..tj nesmijes cistiti njezin pijesak itd..

gugolina
17.10.2011., 09:15
Jel imaš taj nalaz kod sebe, ili?
U svakom slučaju bilo bi dobro da si već preboljela toxoplazmozu jer to znači da imaš antitijela. Navodno postoji mogućnost reinfekcije i s antitijelima, ali pretpostavljam da je ona vrlo mala i da ne bi bila toliko intenzivna.
Koliko mi je poznato, sa toxo se više ljudi zaraze od nedovoljno opranog voća i povrća koji su zaraženi njome, a ne toliko mačkama.
Kod nas u Zg se na rezultate torcha ne čeka dugo - tjedan dana.

Nadam se da će ti se javiti netko tko je prošao kroz trudnoću zajedno s macama, mada mislim da i u ovom topicu među starim postovima možeš naći odgovore na neka svoja pitanja. :mig:

Twinmama
17.10.2011., 10:19
meni ginič (iako sam mu rekla da imam kontakt s mačkama) nije radio taj test samo me pitao koliko dugo "kontaktiram s mačkama".....ja reko od malena....
onda nema potrebe za tim testom jer ste vi već 100% stvorili imunitet....
i kad sam rekla da kako je to moguće da mi nikad nitko nije rekao da sam preboljela tu bolest i sl....
on kaže da se to preboli u hodu....ni ne skuži se ta bolest......

*zlata*
17.10.2011., 10:24
meni je prijateljica imala jednu macku u kuci dok je bila trudnica i sad je rodila i sa bebom je bilo sve ok ali macka je bila cjepljena..mislim da se trudnice koje imaju macku trebaju cjepiti za toksoplazmozu cisto zbog sigurnosti,tako sam cula...i jako je vazno da macka ne obavlja nuzdu u blizini tebe(trudnice)jer se tako mozes zaraziti..tj nesmijes cistiti njezin pijesak itd..

moja mačka je isto cjepljenja, ali protiv mačjih zaraznih bolesti. cjepivo za toksoplazmu za mačku ne postoji, a mislim da ne postoji niti za ljude. barem nisam nigdje čula/pročitala da se moguće cijepiti.

mm je preozeo brigu oko macinog wc-a, tako da mu ja niti ne prilazim, ali wc im je u kući.

Jel imaš taj nalaz kod sebe, ili?
U svakom slučaju bilo bi dobro da si već preboljela toxoplazmozu jer to znači da imaš antitijela. Navodno postoji mogućnost reinfekcije i s antitijelima, ali pretpostavljam da je ona vrlo mala i da ne bi bila toliko intenzivna.
Koliko mi je poznato, sa toxo se više ljudi zaraze od nedovoljno opranog voća i povrća koji su zaraženi njome, a ne toliko mačkama.
Kod nas u Zg se na rezultate torcha ne čeka dugo - tjedan dana.

Nadam se da će ti se javiti netko tko je prošao kroz trudnoću zajedno s macama, mada mislim da i u ovom topicu među starim postovima možeš naći odgovore na neka svoja pitanja. :mig:

Nemam nalaz kod sebe, nikada mi iz ginekološke ne daju nalaze da uzmem niti krvi, niti briseva, a niti pape. Samo me zovu kada dođu nalazi i obavijeste o istima. Tako je bilo do sada kada nisam bila trudna, a kako će biti sada ne znam.
Recimo baš za taj nalaz na toksoplazmu, javila mi je samo - sve je u redu. I ja sam povezala da je to da sam ja negativna na sve. Ali sada kada malo čitam temu vidim da je moguće i da sam bila pozitivna na preboljenu infekciju, a na akutnu negativna, pa je možda u tom kontekstu ona rekla sve je ok (što bi bila za mene najbolja opcija, jer bi imala antitjela). A ja kako sam čula sve ok, nisam više ništa ispitivala.

I ja se nadam da će se javiti netko tko je kroz trudnoću prošao sa macama, pa da čujem malo i njihova iskustva.
Inače pročitala sam cijelu temu i uspjela saznati dosta korisnih stvari.
Ali strah je jači od mene.

*zlata*
17.10.2011., 10:32
meni ginič (iako sam mu rekla da imam kontakt s mačkama) nije radio taj test samo me pitao koliko dugo "kontaktiram s mačkama".....ja reko od malena....
i kad sam rekla da kako je to moguće da mi nikad nitko nije rekao da sam preboljela tu bolest i sl....
on kaže da se to preboli u hodu....ni ne skuži se ta bolest......

Stav tvog ginekologa je nekako neki opći stav na koji sam ja do sada nailazila i kod veterinara i kod nekih liječnika.
Ali dugogodišnji kontakt sa mačkama opće ne znači da imamo antitjela i stvoren imunitet.
Činjenica je da zdrav čovjek može biti time zaražen a da niti ne zna, jer se simptomi bolesti rijetko pokazuju i najčešće su u obliku blage prehlade. Problem je samo infekcija u trudnoći.

Zato ako meni sada dođe negativno na sve onda ću ja tražiti da mi ta testiranja rade cca svakih 2 mjeseca, a i mačkin izmet ću tako dati na testiranje otprilike na veterinarski zavod svaka 2 mjeseca.

Najbolje za mene bi bilo da mi dođe nalaz takav da sam infekciju već preboljela, onda sam skoro pa bez brige.

no_nic
17.10.2011., 10:48
Stav tvog ginekologa je nekako neki opći stav na koji sam ja do sada nailazila i kod veterinara i kod nekih liječnika.
Ali dugogodišnji kontakt sa mačkama opće ne znači da imamo antitjela i stvoren imunitet.
Činjenica je da zdrav čovjek može biti time zaražen a da niti ne zna, jer se simptomi bolesti rijetko pokazuju i najčešće su u obliku blage prehlade. Problem je samo infekcija u trudnoći.

Zato ako meni sada dođe negativno na sve onda ću ja tražiti da mi ta testiranja rade cca svakih 2 mjeseca, a i mačkin izmet ću tako dati na testiranje otprilike na veterinarski zavod svaka 2 mjeseca.

Najbolje za mene bi bilo da mi dođe nalaz takav da sam infekciju već preboljela, onda sam skoro pa bez brige.

Evo, ja imam dugogodišnji kontakt s macama i nemam antitijela. Napominjem da su to bile i kućne mace i uličarke, čak jedna maca koju je toxoplazmoza stajala života. :(

Kroz trudnoću sam najnormalnije mazila svoje kućne miceke, čistila sam wc s rukavicama, prala ruke... Na rezultate torcha sam čekala 2 tjedna (zavod za zdravstvo).

Više pažnje sam posvećivala pranju voća i povrća i nisam jela sirovo meso. Po meni se tu krije veća opasnost.

Ja se nisam bojala da će mi maca prenijeti toxo, nastavili smo živjeti kao i prije trudnoće. :)

no_nic
17.10.2011., 10:51

Ovo jednostavno nije istina. Stvarno imam iskustva s macama, a u zadnje vrijeme i s trudnicama/mama koje imaju mačke i koje su cijeli život u kontaktu s njima.

Svakoj od njih je torch pokazao da nema antitijela.

*zlata*
17.10.2011., 11:44
no nic, super da si se javila. jer do sada nisam imala prilike pričati s nikime tko ima mace i trudan je.

kako ste te tvoje prijateljice sa macama i ti podnosile trudnoću, je li bilo ikakvih problema?

mene ne brine toliko Zlata, jer je ona kod mene već 4 godine, bila bolesna samo jednom ( prije 2 godine imala upalu grla), negativan joj bio nalaz na toxo prije godinu i pol, cijepljena je, jedino što ide i u dvorište, ali sada dolazi zima pa će biti stalno u kući.
brine me ova malena koja je došla kod nas prije 2 mjeseca. udomili je s ceste, bila je jako prehlađena, ali sada je mala avion. još uvijek pije antibiotik, ali zbog nekog problema sa uhom, pa je vet nije još cijepio. dogovorila sam se sa mamom da će ona uzeti tu malenu kod sebe. valjda neću sad baš do subote dok ne otpeljam malu mami pokupiti toxo.

lopticica
17.10.2011., 13:22
U prosloj trudnoci sam otkrila da samm trudna kad je macor imao 3 mjeseca. On je kombinacija, vise manje vani sada (kako mu dode :zubo:), tada je bio vise kuci. Gin mi je reko da izbjegavam cistit wc, tad nisam ni znala za testiranje :brukica: Uglavnom sve je super proslo. Sada sam opet trudna, macak si je napravio wc vani svojevoljno tako da s time nemam brige. Zimi je malo vise po kuci al uvijek zica vani na wc. I opet mi nitko ne spominje testiranje a znaju za cupavce :ne zna:

frkalo
11.11.2011., 10:26
Ovo jednostavno nije istina. Stvarno imam iskustva s macama, a u zadnje vrijeme i s trudnicama/mama koje imaju mačke i koje su cijeli život u kontaktu s njima.

Svakoj od njih je torch pokazao da nema antitijela.

ni ja nemam antitijela sve negativno , a cijeli zivot sam sa mackama i to vecinom sa ulice :ne zna:
znaci - nije istina ako imas macku da imas antitijela !!!!

frkalo
11.11.2011., 10:29
mene zanima sto ako u trudnoci pokaze nalaz na toxo pozitivan ?? sto onda ??
ja sam se testirala na toxo kad sam imala jednu macku ,( negativna sam ) sad imam jos jednu macu 6mj, i tu i tamo cistim wc :ne zna:, ako muz nije doma sta cu , smrdiiiii
maca je imala proljev morala sam cistit , sad se kontam opet napravit test na toxo ,dr. vele ne treba ali ja se bojim ..... nisam trudna

pequenita
11.11.2011., 18:07
već sam o tome pisala na ovoj temi...
meni je u 8.tj trudnoće potvrđena toxoplazmoza - oba Ig su bila pozitivna 8preboljena i akutna)
u klinici fran mihaljević napravila sam tzv,test avidnosti koji pokazuje koliko je stara akutna infekcija
moji rezlutati su pokazivali da sam se zarazila najmanje 6mj. prije testa.
ako se zarazite u ranoj trudnoći gotovo sigurno dolazi do pobačaja.
moja trudnoća je bila savršena,pijesak nisam čistila, mačkama nikad nisam dozvoljavala da me ližu jer mi je to gadljivo, a poslije maženja sam dobro prala ruke.

*zlata*
11.11.2011., 18:51
već sam o tome pisala na ovoj temi...
meni je u 8.tj trudnoće potvrđena toxoplazmoza - oba Ig su bila pozitivna 8preboljena i akutna)
u klinici fran mihaljević napravila sam tzv,test avidnosti koji pokazuje koliko je stara akutna infekcija
moji rezlutati su pokazivali da sam se zarazila najmanje 6mj. prije testa.
ako se zarazite u ranoj trudnoći gotovo sigurno dolazi do pobačaja.
moja trudnoća je bila savršena,pijesak nisam čistila, mačkama nikad nisam dozvoljavala da me ližu jer mi je to gadljivo, a poslije maženja sam dobro prala ruke.

možda se nisi onda zarazila od mačke :ne zna:
jel mogu ti testovi utvrditi kojeg je porjekla zaraza? mačka, meso .... ?
meni rezultati trebaju doći u utorak, nadam se da bude sve ok.

mucasta666
11.11.2011., 19:07
hmmm.radila teste ceka se 3 tjedna..a sada sam na 8+4 tjedna. Al cijeli cijelcati zivot imam macke oko sebe. Trenutno dve malecke, al ne jedu meso, ne idu van. Cijepila sam ih protiv svega sto postoji. Pijesak cisti dragi. Nije me strah, a macke me lizu, timare, guraju glavu uz moju..a maleni mi cak sise prste tokom noci...i ja tak spavam, dok mi je ovaj prikopcan za prste..operem ruke kada se probudim. Kada sam rekla ginicima rekli su ajde napravi ak hoces...Pa sam i napravila:) Al ih se ne odricem i ne gledam ko na cisto zlo, one su samnom od rođenja i ostati ce do smrti.

turbo chick
11.11.2011., 19:50
Mene je u 20. tj.trudnoće specijalist iz boln. poslao raditi TORCH
( mojem ginekologu Lukendi to nije palo na pamet naravno !!! :504:)
zbog viška plodove vode.

Ispalo je da imam HSV IGM pozitivan. Bili smo zabrinuti pa čak i doktor s obzirom da se u takvim slučajevima mora na carski roditi a i možda je nekako ostećen plod već i u trudnoći. Nije mi to bilo jasno s obzirom da ga baš niiigdje nisam imala vidljivo pa sam na svoju ruku otišla isti ponoviti (opet na Zaraznu) i rezulatat IGM-a je bio NEGATIVAN.

I stvarno trudnoća i porod ok ,a bebač super ! :)

pequenita
11.11.2011., 22:27
možda se nisi onda zarazila od mačke :ne zna:
jel mogu ti testovi utvrditi kojeg je porjekla zaraza? mačka, meso .... ?
meni rezultati trebaju doći u utorak, nadam se da bude sve ok.

Bit će sve OK:grli:
Ja sad imam 37 godina, a moja prva mačka je ušla u kuću kad sam imala 15. Kad i kako sam se zarazila, stvarno nemam blage veze. Znam da su sve moje mačke lovile (a neke i jele) miševe, gušterice, ptice...
Mislim da testovi ne mogu utvrditi izvor zaraze, ali to uostalom i nije bitno. Dok sam čekala rezultate testa avidnosti, puno sam o tome čitala (dosta i zaboravila) ali mi je ostalo u sjećanju da nekim osobama koje imaju antitijela, tj.koje su prebolile toxoplazmozu, a i dalje su u svakodnevnom kontaktu s zaraženim izvorom (u ovom slučaju mačkama), onaj Ig akutne infekcije može konstantno biti povišen, i to čak po 10tak godina.
Znam da je teško čekati rezultate testa, prošla sam to. Samo izdrži.
E da, i moj gin nije imao pojma o tom testu avidnosti jer gooooooodinama nije imao trudnicu s toksoplazmozom.

pequenita
14.11.2011., 22:39
Malo sam surfala o toxoplazmozi i naišla na zanimljivu stvar:žene koje su pozitivne na toxoplazmozu imaju veću šansu za muško dijete!
Ja imam sina,a jedna cura koju znam i koja isto ima toxo ceka 3.sina.
Može li još neka od vas to potvrdit?

*zlata*
15.11.2011., 17:25
danas stigli nalazi, negativna na toksoplazmu, pao mi je kamen sa srca.
sada samo moram i dalje paziti kao i do sada i sve bi trebalo biti ok.

frkalo
11.12.2011., 22:12
bok , pisala sam ovdje nedavno
i sad sam trudna a toxo je rađen prije godinu dana , negativno igg i igm ,
samo je citomegalovirus pozitivan igg i to 41 cak , koliko sam vas citala imali ste puno nizi :ne zna:
jel ima kakve veze sad koliki je ili ?

i to sad sa toxo , trudna sam 5tj. kad da se opet testiram i svako koliko trebam test ponoviti, imam dvi macke u kuci , idu vanka , wc sada ne diram , ne cistim,

nije bas da mi je svejedno , strah me je , jer je ova trudnoca cekana 6god
meni su svi govorili da trebam biti poz. na toxo ali nisam eto ,
iako cijeli zivot sam se macama

Lorca Blue
12.12.2011., 21:26
Evo mog iskustva. Trudna sam 13 tjedana. Prije 10tak dana rekla sam ginu da imam macu u kući već 2 godine (kućna je ali tu i tamo je pustimo u vrt). On mi je rekao da je to moj osobni rizik i da sam se mace trebala riješiti prije trudnoće. Uglavnom radili smo Torch, rekli su mi rezultate samo za toxopl. i to da sam preboljela toxoplazmozu, a ostale čekam da dođu:ceka:. Inače mačke imam unatrag 4-5 godina, prva maca je bila "vanjska" nije bila cijepljena, a ova koju sad imam je kućna.
Koliko sam uspjela shvatiti ako imate macu u kući veća je vjerojatnost (ali nije garancija) da ćete preboljeti toxopl. i stvoriti antitijela.

frkalo
13.12.2011., 20:39
ali nisam prebolila i nemam antitijela to jeste problem :ne zna:

frikuscha
03.02.2012., 14:22
Danas mi je muž podignuo nalaze.
Cito je pozitivan koliko se on sjeća 0,96 (trenutno su mu nalazi u autu). U pon. me dok. šalje kod nekog drugog doktora na drugo tumačenje po njenim riječima da se smirimo ona i ja.
Trenutno sam u 27-mom tjednu idući tjedan će biti 28i i s bebom je po njenim riječima sve u redu. Ima oko 1500 grama i 34 cm.
Prestravljena sam do krajnjih granica. :(
Rekla mi je da si pokušam naći neku vezu da ne čekam dugo na pregled.
Ne znam niti kojem doktoru bih trebala ići s tim nalazom niti gdje.
Živci su mi kaša. :(

Ima li netko slična iskustva?

Hell Blonde
03.02.2012., 16:42
frik zao mi je.:( Jel to zbog psića ili? Mada ne kužim baš, što ti je pozitivno, toksoplazmoza ili? Bit će sve u redu, nemoj se živcirati. :grli:

Edit: Sad sam pročitala, zanemari pitanje.

frikuscha
03.02.2012., 16:51
Danas mi je toliko neopisivo stresan dan.
Ugl. infektolog (prek veze naravno) je pitao da li imam kakvih problema - nemam. Ama baš nikakvih. Rekao je da to nema veze s psom i da zapravo da on nije dobio piroplazmozu ne bi niti išla preventivno na torch niti bi znala za ovu gadost kako sada stvari stoje do kraja trudnoće.
U ponedjeljak ujutro idem na ogtt, dok. mi radi tek od 12 za uputnicu pa s njom na Fran Mihaljević tj. zaraznu gdje će nekako, nemam pojma kako, saznati kad sam se zarazila. Navodno postoji i neka terapija lijek nemam pojma.
Ako u međuvremenu dobijem visoku temperaturu moram odmah u bolnicu.
Sve mi je mutno i užasnuto; s bebom je sve u najboljem redu od pregleda do pregleda. I anomaly i sve, razvija se savršeno, po mjerama je veći, aktivno me lupka...
Ovo me jednostavno dokusurilo... :(
Rekao mi je da se prenosi slinom i zrakom a do sada sam mislila kako sam se stavila pod stakleno zvono. :503:
Osim s mužem ne ljubim se s nikim, perem čaše, u birtiji nisam brisala rubove istih k vragu izgleda da ću početi. :503:
Iskreno, prestravljena sam i molim se svemu živom i neživom da s bebom bude sve u redu. :(

EDIT: Sad sam se čula s doktorom koji je doktorat odradio na citu. Kaže da nema mjesta panici jer mi je vrijednost jako malo povišena a nekakv avi u tijelu mi je izrazito visok što znači da je tijelo prepoznalo virus i samo se bori s njim tj. ždere ga. U četvrtak još idem k njemu ali za sada je rekao da po svemu nema mjesta panici.
Eto ako nekome pomogne moje iskustvo...

Hell Blonde
03.02.2012., 17:59
Ma bit će sve ok, nemoj paničariti, pogotovo ako ti je doktor tako rekao,on valjda zna. Temp. nemaš, bebica je dobro i sve će biti super! :kiss:

lopticica
03.02.2012., 18:41
Biti ce sve uredu :grli: J. je velika i napredna bebica i tako ce i ostati. Vjeruj njemu kad je rekao da se umiris, u visokim si tjednima srecom.

ciganche
03.02.2012., 18:43
frikuša mislim da se bez potrebe nerviraš. Nemaš nikakvih simptoma, a to ionako nema veze s psom, prema tome, smiri se

larazg
04.02.2012., 00:57
Ne znam niti kojem doktoru bih trebala ići s tim nalazom niti gdje.
?

znam da je u Fran Milhaljeviću dječiji infekrolog i kojemu je HIP išla i još jedna sa Rode dr. Goran Tešović.
svi oni preporučaju njega.. pa eto ne znam kod kojeg si na kraju završila ali na početku teme čak HIP spominje njega

sretno bilo i ja vjerujem da se bebici ništa loše neće dogoditi :kiss:

frikuscha
05.02.2012., 20:16
znam da je u Fran Milhaljeviću dječiji infekrolog i kojemu je HIP išla i još jedna sa Rode dr. Goran Tešović.
svi oni preporučaju njega.. pa eto ne znam kod kojeg si na kraju završila ali na početku teme čak HIP spominje njega

sretno bilo i ja vjerujem da se bebici ništa loše neće dogoditi :kiss:

Hvala ti Laro. :grli:
Doc. Tešović mi je odgovorio da ne postoji opasnost niti za mene niti za bebu, Bogu hvala. :moli:
Po njemu je ovaj moj povišen cmv "normalna" pojava u visokoj trudnoći kao odgovor na preboljen cmv. Imam jako povišen iv-nešto što je super jer znači da se moje tijelo samo brani. Ponavljam; fala Bogu.

Hell Blonde
06.02.2012., 12:03
Baš mi drago, super! :jumping:

lopticica
06.02.2012., 12:34
Supeer!!!! :)

frikuscha
06.02.2012., 12:38
Fala curke. :grli:
Ne bih se toliko sekirala da mi se mater sjetila reći da sam primila injekciju zbog cmv-a kad sam se rodila, ali dobro. :rolleyes:
Najbitnije mi je da je Jakov dobro, sve ostalo je sporedno.

*nature*
06.02.2012., 12:43
Fala curke. :grli:
Ne bih se toliko sekirala da mi se mater sjetila reći da sam primila injekciju zbog cmv-a kad sam se rodila, ali dobro. :rolleyes:
Najbitnije mi je da je Jakov dobro, sve ostalo je sporedno.

Najbitnije da je sve dobro :kiss:
I dr.Tešović je odličan doktor

Maya_24
12.08.2012., 20:00
pozz...evo ja nisam radila torch mada sam imala rizičnu trudnoću i bebu koja je imala zastoj u rastu i vodila trudnoću u bolnici ali nitko me na to nije poslao. moja beba ima konatalnu cmv infekciju i jedino na što se može utjecati kod toga je da se sa liječenjem počne što ranije. nažalost mi smo kasno saznali jer nikome nije bilo čudno da je beba u terminu imala samo 2150g, da je izmarmorirana, plava oko očiju i usta, imala hepatitis (i još ga ima) i pala na probiru sluha...a to su sve simptomi cmv infekcije. također da su joj tada napravili uz mozga vidjeli bi da ima ciste, ventrikulomegaliju ali nisu ga napravili. tako samo da znate da je bolje napraviti test i u zadnji tren jer bitno je s liječenjem početi što ranije.

larazg
12.08.2012., 21:05
sjecam te se sa ove teme i tz.zao mi je sto te cmv dopao.nazalost to je kapljicna infekcija i na nju ne mozes ujtecati da ju ne dobijes ali
kako sama kazes bitno je sa lijecenjem poceti sto ranije.
puno dobrih zelja te sto skoriji oporavak tvojoj curi od srca

Maya_24
12.08.2012., 21:32
hvala Lara, ma ja sam odlučila da ću vjerovati da će sve biti dobro sve dok mi ne dokažu suprotno. inače mrvica je veliki borac, sa mjesec dana imala je i operaciju na želučiću i sve je super prošlo i lijepo napreduje.

Piglo
25.10.2012., 17:40
Evo da se i ja javim se jednim postićem..trudna sam 2 mjeseca i panično sam se bojala toxoplazmoze jer sam doslovno okružena mačkama cijeli život (udomljavala sam mačke lutalice,spavale su u mom krevetu,na mom jastuku), a trenutno sa njih 3 koje su i vani i unutri. Usput imam i psa koji je isključivo unutri (osim kad ga šetam). Prije par dana sam radila torch i negativni su mi igg i igm. Dakle nikad se nisam ni zarazila a imala sam hrpu životinja, a recimo žena od kolege sa posla nikada nije imala mačke, strašno ih se boji, ona je bila pozitivna na toxo..

ira07
02.11.2012., 21:02
drage moje trudnice, majke....
avljam vam se da bih s vama podjelila svoje zivotno iskustvo...nadam se da ce nekome pomoci. da krenem od samog pocetka... sa mojoj trudnocom je bilo sve u najboljem redu, premda sam uvijek imala neki strah da nesto ne stima. Bio je cetvrtak te sam bila na pregledu i ginic mi je rekao da je sve ok, samo da se beba vec spustila u kanal te da bi mogla roditi ranije. Sva izbezumljena otisla sam kuci i saznala da me moj decko vara. Pokupila sam stvari i vratila se kuci u Zagreb. U ponedjeljak sam isla kupovati jos neke sitnice za bebicu i dozivjela saobracajnu nesrecu. Na srecu nista strasno, ali za svaki slucaj otisla sam u Petrovu da vidim da li je i sa bebicom sve ok. U bolnici su me zadrzali preko noci, kao takva je procedura kuće kada je u pitanju prometna. Ujutro sam napravila Uzv te mi je doktor rekao da moja cura ima blagi zastoj u razvoju. sok, pa u cetvrtak je jos sve bilo ok. Također mi je rekao da sam otvorena 7 cm i da moram u box rodit. opet sok. bila sam trudna 37 tjedana, 15 minuta nakon dripa rodila sam curicu 2550kg, 46 cm, apgar 10/10. hvala bogu sve ok. pustene smo kuci u roku od tri dana. 10 dana nakon toga saznala sam sasvim slucajno da moje dijete ima CMV virus. Vjerujte mi, nikad prije cula za CMV. Hitno je prebacena u bolnicu za infektivne bolesti Fran MIhaljević gdje je dijete detaljno obrađeno. Vodio nas je dr. Knezović za kojeg imam samo rijeci hvale. Ustanovilo se da moja cura ima pozitivan urin na CMV i to cak 10 000 kopija virusa sto je strahovito puno.TORCH nalaz je bio pozitivan i IgG i IgM, doktor je bio skeptican. Meni su tada također vadili TORCH i saznalo se da ja nikada u zivotu nisam ima citomegalo jer je sve negativno. Zakljucak dijete je zaraženo u petrovoj bolnici ( samohrana sam majka i nitko nije bio u doticaju s djetom osim mene ). nisam znala kako se zovem, a prognoze su bile stavične, samo kada se sjetim da mi je receno da moje dijete nikada nece hodati, sjediti, da ce biti gluho i slijepo. Citomegalo radi ostecenje na središnjem živcanom sustavu. onaka sama ( i dok pisem krenu mi suze ), sa djetetom u bolnici, sa svim prognozama i dijagnozama mislila sam da necu izdrzati, bila sam shrvana od bola. uradili smo sve pretrage i sluha i vida, i uzv mozga i neuropedijatra i fizijatra i hvala dragom bogu sve je bilo ok. ona nije lijecena uobicajenom terapijom za citomeglovirus, jer su rekli da nema potrebe a ujedno ta terapija ganciklovirom je veoma toksicna. danas moja cura ima 16 mjeseci. trci, sama jede, nabada neke rijeci tj brbljna na nekom svom bebi jeziku i jos uvijek sam u strahu kada ce se pojaviti znakovi nekog ostecenja jer doktori su rekla da treba cekati do njezine trece godine. ovih 16 mjeseci je bila borba iz dana u dan, ona je borac koji me koja me sa svojim smjeskom na licu gura dalje iz sekunde u sekundu. vjerujem da je uspjela pobjediti CMV i dokazal doktorima nemoguce, ona je moj ponos....
ono sto ja zelim reci da da bi trebalo TORCH pretagu uvrstiti pod obavznu pretragu u trudnoci jer na vrijeme se puno toga moze rjesiti, nazalost simtoma nema za CMV osim da se napravi serološka obrada, kada aktivacija virusa krene onda je kasno, pogotovo u ranim tjednima trudnoce.
hvala svima koji su procitali moj post

Neznaaam
06.11.2012., 11:20
Drage trudnice, zanima me da li imate iskustvo sa citomegalovirusom u trudnoći - svugdje na internetu se može naći da je relativno čest, ali malo primjera trudnica kojima je on dijagnosticiran se može naći nažalost i onda se treba pouzdati na neku internetsku statistiku, što je uvijek loše :) U mom slučaju, napravila sam sve moguće testove i pretrage krvi, i svi nalazi su mi u redu, od papa testa do krvnih nalaza, jedino je TORCH pretraga pokazala da sam pozitivna na citomegalovirus (i u igm i igg frakciji). Ja nisam osjetila baš nikakve simptome. Iz nalaza se vidi da je infekcija vjerojatno starija od 3 mjeseca (sada sam u 17 tjednu trudnoće, osjećam se dobro i s bebom je sve bilo ok na prošlom ultrazvuku). Infektolog me poslao na vađenje krvi zbog detaljnije analize, ali nažalost, ti nalazi su trebali biti gotovi za tjedan dana ali već je prošlo 3 tjedna i još nisu gotovi jer oni valjda u cijeloj Hrvatskoj nemaju reagensa!!! Sada nemam pojma šta dalje, samo čekam :confused: Molim vas ako je neka od vas to imala da podijeli svoje iskustvo... koje pretrage je radila, šta su pokazale, koji su savjeti doktora, sve :)

Pozdrav od jedne malo preplašene trudnice!

ira07
07.11.2012., 22:38
Igg je pokazatelj koliko imas antitijela na CMV virus, a IgG je pokazatelj da si trenutno u infekciji, treba se jos otkriti kada je infekcija nastupila i da li je nastupila po prvi puta. simtome ne moras imati, cmv prolazi dosta neopazeno. kod nekih bez simtoma, kod nekih curi nos, kao obicna prehlada. nadam se da ces dobiti detaljnije nalaze pa ce ti objasniti tocno o cemu se radi

anny little
16.11.2012., 15:55
Ćao.danas sam dobila nalaze krvi. pa ako bi mi tko mogao objasniti što znači i ako je u redu ili nije..

Nalaz mikrobiološke pretrage
Toxoplasmosa gondii
Igm negativan(-)
Igg pozitivan(+)

zrnce soli
16.11.2012., 21:34
Ćao.danas sam dobila nalaze krvi. pa ako bi mi tko mogao objasniti što znači i ako je u redu ili nije..

Nalaz mikrobiološke pretrage
Toxoplasmosa gondii
Igm negativan(-)
Igg pozitivan(+)

To ti je ok, preboljela si infekciju s T.gondii, sad možeš biti mirna, možeš se družit s mačkama, bez straha jesti meso ako nije ispečeno do daske itd. Više se ne možeš ispočetka zarazit.

lukre
06.12.2012., 20:41
Imam pitanjce, sorry ako se ponavljam.
Danas mi je gin. dao uputnicu za "toksoplasmosis test" jer sam rekla da imam mačku i da bih se htjela testirati. Rekao je da idem u Fran Mihaljević.
Budući da je to velik kompleks, može mi netko tko je već bio tamo reći gdje se nalazi laboratorij (znam samo ono gdje je hitan prijem :)) i kakvo im je radno vrijeme.
Pa da ne lutam...

Puno hvala!

maroline
29.01.2013., 13:54
ima netko da je radio test na toksoplazmozu? kakvi su vam nalazi ako smijem pitati?

jelena mia
29.01.2013., 13:59
ima netko da je radio test na toksoplazmozu? kakvi su vam nalazi ako smijem pitati?

sve trudnice u pocetku trudnoce vade krv na tokso...moj je bio uredan nalaz ali s obzirom da pitas- tvoj nije??
Reci sto te zanima konkretno,samo da te odmah utjesim Ig G je pozitivan ako si davno prebolila tokso a Ig M ako si akutno zarazena.Ako ti je Ig G poz.nemas brige.
Nadam se da sam te utjesila.

maroline
29.01.2013., 14:07
dobro da si se ti javila, znam da ti znaš oko toga..
da, danas sam digla nalaz i moram reć da mi se stislo u guzici od panike kad sam ugledala a ne znam si protumačit.
IgM i IgA su mi negativni, a IgG mi je pozitivan i to je referentna vrijednost 0-15, a meni je 236... jel moguće da uz preboljenu toxu imam opet neki blaži oblik?!

jelena mia
29.01.2013., 14:20
dobro da si se ti javila, znam da ti znaš oko toga..
da, danas sam digla nalaz i moram reć da mi se stislo u guzici od panike kad sam ugledala a ne znam si protumačit.
IgM i IgA su mi negativni, a IgG mi je pozitivan i to je referentna vrijednost 0-15, a meni je 236... jel moguće da uz preboljenu toxu imam opet neki blaži oblik?!

Eto vidis vec sam te utjesila...Stvarno ne brini na te imunoglobuline...nekad si je imala a da to nisi znala-morala si imati povecane limfne cvorove,grlobolju i temp.ali mnogi od nas to imaju pa ne mislimo odmah na tokso.
Znaci ovako-nekad si se zarazila njome a ostala su protutjela i s njom danas ne mozes zaraziti bebu.PONAVLJAM ,SAMO SA AKUTNOM ZARAZOM MOZE BITI PROBLEMA.
Ako imas macku,neka se netko drugi brine za nju a meso jedi samo dobro peceno i kuhano.
Sve ti je ok sa nalazom i opusti guzu :lol:

maroline
29.01.2013., 14:24
Eto vidis vec sam te utjesila...Stvarno ne brini na te imunoglobuline...nekad si je imala a da to nisi znala-morala si imati povecane limfne cvorove,grlobolju i temp.ali mnogi od nas to imaju pa ne mislimo odmah na tokso.
Znaci ovako-nekad si se zarazila njome a ostala su protutjela i s njom danas ne mozes zaraziti bebu.PONAVLJAM ,SAMO SA AKUTNOM ZARAZOM MOZE BITI PROBLEMA.
Ako imas macku,neka se netko drugi brine za nju a meso jedi samo dobro peceno i kuhano.
Sve ti je ok sa nalazom i opusti guzu :lol:

znači da ne brinem što je to tako veliki broj u odnosu na 15?!
opustio mi se sad sfinkter, hvala ti..

za tjedan dana tek idem kod doktora pa ću onda još čut šta će reć...postoji mogućnost da mi da kakvu terapiju ili da me pošalje na kakve dodatne pretrage?

jelena mia
29.01.2013., 14:37
znači da ne brinem što je to tako veliki broj u odnosu na 15?!
opustio mi se sad sfinkter, hvala ti..

za tjedan dana tek idem kod doktora pa ću onda još čut šta će reć...postoji mogućnost da mi da kakvu terapiju ili da me pošalje na kakve dodatne pretrage?

znam da ti nije lako ali bas si me nasmijala...

nema terapije kod preboljele tokse-ti je sad vise nemas!
Cak se ne daje terapije niti kod akutne tj daje se spiramicin ali samo ako je trudnica akutno zarazena.
Eto i ti si jednom bila zarazena pa nisi to nikako niti lijecila.
Nema ti drugih pretraga jer je u biti sve ok-mozda ce ti jedino dati da ponovis testiranje.A oko broja se ne brini...

Ako sam te prevarila dat cu ti u pp ime i prezime pa me dodi istuci...:rofl:

maroline
06.02.2013., 11:03
znam da ti nije lako ali bas si me nasmijala...

nema terapije kod preboljele tokse-ti je sad vise nemas!
Cak se ne daje terapije niti kod akutne tj daje se spiramicin ali samo ako je trudnica akutno zarazena.
Eto i ti si jednom bila zarazena pa nisi to nikako niti lijecila.
Nema ti drugih pretraga jer je u biti sve ok-mozda ce ti jedino dati da ponovis testiranje.A oko broja se ne brini...

Ako sam te prevarila dat cu ti u pp ime i prezime pa me dodi istuci...:rofl:

hvala ti za sve kaj si rekla..naravno, doktor je to potvrdio:mig: nebum te tukla.:)

jelena mia
06.02.2013., 11:06
hvala ti za sve kaj si rekla..naravno, doktor je to potvrdio:mig: nebum te tukla.:)

mene i u bolnici zovu gugl :lol:
ljubim te ali si duzna kafu.

maroline
06.02.2013., 11:11
mene i u bolnici zovu gugl :lol:
ljubim te ali si duzna kafu.

nisam. ti si meni zato jer mi je IgG pozitivan, a M negativan pa za nagradu. :cerek::D

jelena mia
06.02.2013., 11:12
nisam. ti si meni zato jer mi je IgG pozitivan, a M negativan pa za nagradu. :cerek::D

moze ,a da je ovo fb lajkala bi ti komentar

lala
07.02.2013., 10:03
sve trudnice u pocetku trudnoce vade krv na tokso....

Zar je to rutinski?

cerveza
07.02.2013., 10:07
Zar je to rutinski?

ne,ali očito ima onih koji šalju trudnice rutinski na tu pretragu...obično trudnice same inzistiraju na uputnici za torch...

cerveza
07.02.2013., 10:09
Mene zanima da li je moguće raditi test samo na citomegalovirus,a ne raditi cijeli torch nalaz i gdje?

jelena mia
07.02.2013., 10:18
Zar je to rutinski?

lala-pa iskreno cu ti reci da bi to trebalo biti rutinsko...
da sam ti odgovorila prije nase cerveze rekla bih da je to rutinsko i obavezno a sad kad je ona rekla da i nije vjerojatno ima ta saznanja .
Kao sto si mogla vec skuziti to mi je posao i kod nas u Rijeci je to obavezno i to ne samo za tokso nego cijeli TORCH + za sifilis.Na prvom pregledu se odmah dobije ta uputnica i jos za krvnu grupu i rh.

T-toksoplazmoza,O-other,R-rubeola,C-citomegalovirus,H-herpes

Cerveza-da kod nas na zzjz mozes napraviti samo na cmv ali ne znam di se jos moze ali i u zg.moze sigurno jer mi i suradujemo sa F.M.

cerveza
07.02.2013., 10:28
da sam ti odgovorila prije nase cerveze rekla bih da je to rutinsko i obavezno a sad kad je ona rekla da i nije vjerojatno ima ta saznanja .
Kao sto si mogla vec skuziti to mi je posao i kod nas u Rijeci je to obavezno i to ne samo za tokso nego cijeli TORCH + za sifilis.Na prvom pregledu se odmah dobije ta uputnica i jos za krvnu grupu i rh.

Cerveza-da kod nas na zzjz mozes napraviti samo na cmv ali ne znam di se jos moze ali i u zg.moze sigurno jer mi i suradujemo sa F.M.

i ja sam mišljenja da bi to trebalo biti rutinski i obavezno,ali nažalost nije...zapravo tvoja info mi je prva o tome kako se to u negdje u HR radi rutinski,ali nažalost je to još uvijek rijetkost,ali se sve češće zahtijeva od strane trudnica jer su sve više informirane:top:

mislim da kod nas(SB) u zzjz ne rade to nego moram slati u zg ili osobno u zg napraviti tu pretragu,može i privat lab...pa se nadam da će mi se netko javiti o saznanjima u ZG...

tnx:)

jelena mia
07.02.2013., 10:35
i ja sam mišljenja da bi to trebalo biti rutinski i obavezno,ali nažalost nije...zapravo tvoja info mi je prva o tome kako se to u negdje u HR radi rutinski,ali nažalost je to još uvijek rijetkost,ali se sve češće zahtijeva od strane trudnica jer su sve više informirane:top:

mislim da kod nas(SB) u zzjz ne rade to nego moram slati u zg ili osobno u zg napraviti tu pretragu,može i privat lab...pa se nadam da će mi se netko javiti o saznanjima u ZG...

tnx:)

ako ne rade samo za cmv pa napravi cijeli torch-ako njega rade u SB. a privatno su inace testiranja oko 200 kn a za cmv ne znam dal uopce rade

cerveza
07.02.2013., 10:41
ako ne rade samo za cmv pa napravi cijeli torch-ako njega rade u SB. a privatno su inace testiranja oko 200 kn a za cmv ne znam dal uopce rade

pitala ja kod nas na zavodu prije godinu dana,jer sam htjela malu testirati pa mi rekli da ne rade uopće torch,ali ću provjeriti opet možda su napredovali:rolleyes:

poslala sam mail u breyer lab. pa ću vidjeti šta oni kažu...:top:

cerveza
07.02.2013., 12:55
Evo dobila odgovor iz Breyer laba,serologija na CMV se radi kod njih i cijena je 310,00 kn,ne mora se unaprijed naručivati na vađenje krvi.:top:

jelena mia
07.02.2013., 13:39
Evo dobila odgovor iz Breyer laba,serologija na CMV se radi kod njih i cijena je 310,00 kn,ne mora se unaprijed naručivati na vađenje krvi.:top:

eto super,vidis da moze odvojeno a sad zovi zavod,mozda ustedis 310 kn

cerveza
07.02.2013., 16:17
eto super,vidis da moze odvojeno a sad zovi zavod,mozda ustedis 310 kn

:top:

lavida
07.02.2013., 16:28
Dobila rezultate TORCH-a u ruke
Imam IgG pozitivan na rubeolu, cytomegalovirus i herpes simplex tip 1, IgM su negativni, što je znači ok.

Na toxo su i IgG i IgM negativni, iako cijelo život povlačim mačke po rukama, imala sam u djetinjstvu uvijek mačke, dovlačila i mazila lutalice...Jela sam sirovo meso, sirovu ribu, jela po raznim državama sve i svašta...Jela sam neoprano voće iz vrta...bila sam sigurna da ću imati antitijela za toxo, kad ono-šipak.

Jedino me kod ovog herpesa brine što sam našla : " Ako je uzrok nalaženju antitijela u krvi stara infekcija, njihov broj neće rasti. Ovo je vrlo važno, jer stara infekcija obično ne nosi rizik za fetus, osim u slučaju herpesa. Obično je fetus u rizičnoj situaciji zbog novih infekcija zadobivenih u ranoj trudnoći."

jelena mia
07.02.2013., 19:25
Dobila rezultate TORCH-a u ruke
Imam IgG pozitivan na rubeolu, cytomegalovirus i herpes simplex tip 1, IgM su negativni, što je znači ok.

Na toxo su i IgG i IgM negativni, iako cijelo život povlačim mačke po rukama, imala sam u djetinjstvu uvijek mačke, dovlačila i mazila lutalice...Jela sam sirovo meso, sirovu ribu, jela po raznim državama sve i svašta...Jela sam neoprano voće iz vrta...bila sam sigurna da ću imati antitijela za toxo, kad ono-šipak.

Jedino me kod ovog herpesa brine što sam našla : " Ako je uzrok nalaženju antitijela u krvi stara infekcija, njihov broj neće rasti. Ovo je vrlo važno, jer stara infekcija obično ne nosi rizik za fetus, osim u slučaju herpesa. Obično je fetus u rizičnoj situaciji zbog novih infekcija zadobivenih u ranoj trudnoći."

lavida-kada se radi o imunoglobulinima onda je IgG uvijek stara infekcija tako da stvarno ne brines...
a sada da ti kazem o herpesu...govoris o tipu 1 a on rijetko moze biti genitalni,moze ali zaista rijetko.Genitalni herpes izaziva virus H.tipa 2 .Sto bi znacilo da si ti zarazena tim virusom i da ga nosis i imat ces ga cijeli zivot...predpostavljam da ga imas na usni ili nosu ali ako cak i nemas simptome sad znas da si njime zarazena i ovaj tip virusa herpesa nije opasan u trudnoci...
kad govorimo o gen.herpesu bilo tipu 1 ili 2 (a ponavljam da je tip 1 jako rijetki) samo u slucaju akutne bolesti on se lijeci i to antivirusnim i analgetskim lijekovima te ako kod poroda nemas recidivirajucu infekciju porod moze biti i vaginalan a ako je bas infekcija tj.da imas ranice onda ce se porod zavrsiti carskim rezom zbog mogucnosti zaraze novorodenceta.

Nadam se da to ipak nije genitalni pa se nemas zasto brinuti...
sretno:)

lavida
07.02.2013., 20:41
lavida-kada se radi o imunoglobulinima onda je IgG uvijek stara infekcija tako da stvarno ne brines...
a sada da ti kazem o herpesu...govoris o tipu 1 a on rijetko moze biti genitalni,moze ali zaista rijetko.Genitalni herpes izaziva virus H.tipa 2 .Sto bi znacilo da si ti zarazena tim virusom i da ga nosis i imat ces ga cijeli zivot...predpostavljam da ga imas na usni ili nosu ali ako cak i nemas simptome sad znas da si njime zarazena i ovaj tip virusa herpesa nije opasan u trudnoci...
kad govorimo o gen.herpesu bilo tipu 1 ili 2 (a ponavljam da je tip 1 jako rijetki) samo u slucaju akutne bolesti on se lijeci i to antivirusnim i analgetskim lijekovima te ako kod poroda nemas recidivirajucu infekciju porod moze biti i vaginalan a ako je bas infekcija tj.da imas ranice onda ce se porod zavrsiti carskim rezom zbog mogucnosti zaraze novorodenceta.

Nadam se da to ipak nije genitalni pa se nemas zasto brinuti...
sretno:)

Hvala na objašnjenju, što me čudi je to da ja nikad u životu nisam imala ranice nigdje, tj. nikad mi na licu nije izbio herpes, a nije ni genitalni ( nikada nisam imala ranice, napravila sve briseve, a i nažalost sam radi spontanih dosta bila kod gina i u bolnici, već bi netko primjetio), pa mi je čudno :ne zna:

prije sam mislila da ću na toxo biti imuna radi maca i svega

jelena mia
08.02.2013., 08:59
Hvala na objašnjenju, što me čudi je to da ja nikad u životu nisam imala ranice nigdje, tj. nikad mi na licu nije izbio herpes, a nije ni genitalni ( nikada nisam imala ranice, napravila sve briseve, a i nažalost sam radi spontanih dosta bila kod gina i u bolnici, već bi netko primjetio), pa mi je čudno :ne zna:

prije sam mislila da ću na toxo biti imuna radi maca i svega

onda ne brini...samo si zarazena s h.tip 1 a nemas simptoma i gotovo...
mozda jednom kad ti nesto izade na usni ces se sjetit kako si imala poz.test
stvarno se ne brini ...radi na imunitetu i gotovo.
I samo da napomenem da si to ikad imala jako bi dobro znala da imas jer je to jako bolno,ja ga imam na usni i kad ga imam ludim-8 dana ne mogu nista.A kazu da je onaj genitalni nenormalno bolan.

lavida
08.02.2013., 09:03
onda ne brini...samo si zarazena s h.tip 1 a nemas simptoma i gotovo...
mozda jednom kad ti nesto izade na usni ces se sjetit kako si imala poz.test
stvarno se ne brini ...radi na imunitetu i gotovo.
I samo da napomenem da si to ikad imala jako bi dobro znala da imas jer je to jako bolno,ja ga imam na usni i kad ga imam ludim-8 dana ne mogu nista.A kazu da je onaj genitalni nenormalno bolan.

Jedino tko znam da mi od bližnjih to ima je tata. Njemu uvijek kod pada imuniteta izađe herpes na usnici. Možda sam još tome bila izložena dok sam živjela kod mojih.

jelena mia
08.02.2013., 09:10
Jedino tko znam da mi od bližnjih to ima je tata. Njemu uvijek kod pada imuniteta izađe herpes na usnici. Možda sam još tome bila izložena dok sam živjela kod mojih.

sigurno...ja sam davno -pred vise od 15 godina isto testirana na svasta jer sam imala cesto temp.i meni dosao poz.nalaz na herpes tip 1-kao i tebi ali ja ga do tada nisam imala nikad...kad pred 5-6 godina ja se jedno jutro probudim i odvaljuje mi usnica.Odmah sam se sjetila tog nalaza...i meni ga je baka imala i sigurno sam od nje dobila.Ali svo zlo s tim.
Ne brinem za to osim kad ga bas tad imam ali brzo reagiram pa mi bude ok.

pikica mala
23.02.2013., 09:41
Evo neki dan sam dobila nalaze i kaže ginekolog da sam pozitivna na citomegalovirus...eh sad za one koje neznaju to je nekakav virus koji svi nosimo u sebi i aktivira se kod pada imuniteta i povišene temperature, najćešće u vidu herpesa, spada u tu skupinu....

Eh sad mene zanima da li je netko imao isto pozitivan nalaz na njega u trudnoći i iskustva...

Čitam da može ostaviti posljedice na fetus tako da me malo strah...

Dobila sam uputnicu i biti ću hospitalizirana, da mi se naparave pretrage, tu spada i amniociteza, jer to je jedini način da vide da li je plod već zaražen virusom ili nije...

Molim vaša iskustva s amniocitezom, i ovim virusom....

Hvala...:D

lavida
23.02.2013., 09:45
Citomegalovirus nije virus koji svi imamo u sebi, nego eventualno možeš biti izložena tom virusu te kasnije imati antitijela. Ili zaraza može biti aktivna.
Koliko znam ,ne očituje se u vidu herpesa .

Imaš temu TORCh nalazi, tamo ćeš naći odgovore na sve viruse i bakterije obuhvaćene tim testom, pa tako i na citomegalovirus.

pikica mala
23.02.2013., 10:04
Citomegalovirus nije virus koji svi imamo u sebi, nego eventualno možeš biti izložena tom virusu te kasnije imati antitijela. Ili zaraza može biti aktivna.
Koliko znam ,ne očituje se u vidu herpesa .

Imaš temu TORCh nalazi, tamo ćeš naći odgovore na sve viruse i bakterije obuhvaćene tim testom, pa tako i na citomegalovirus.

Tako su meni rekli, mislim doktor tako da nisam ja to napisala jer sam izmislila...

Hvala na pomoći...

larazg
23.02.2013., 10:11
lavida je točno napisala.
Citomegalovirus je virus za sebe i spada pod pretragu TORCH
T-toxoplazmoza
O - or
R - rubeola
C - citomagalovirus
H - herpes

nema veze sa herpesom i postoje 2 tipa herpesa ....

Potraži temu Torch bilo je trudnica koje su bile zaražene tijekom trudnoće citomegalovirusom. Najbitnije je započeti odmah liječenje... Ako se preboli imaš antitijela (IGG) a ako je svježa zaraza imaš IGM.

Ja sam bila uvjerena ako ga se preboli da ga se nemože više dobiti ali nije točno, postoji 9 podgrupa Citomegalovirusa te preboljena zaraza odprije ništa ne znači za dalje.

imaš i temu o amniocentezi te iskustva trudnica sa nje

jelena mia
23.02.2013., 10:33
lina-sori,samo mali ispravak ovo O u TORCH je other a ne or,samo toliko.
(struka mi je to pa eto) :mig:

pikica mala
23.02.2013., 10:39
Hvala na pomoći temu sam pročitala od prve do zadnje stranice...

Ajde da utvrdim gradivo IgM mi je pozitivan, kao i IgG i to 1:25 079....znači da su antitijela prisutna...da bila sam bolesna prije nego sam ostala trudna tako da se aktivirao...na uvz je sve ok ali ja ipak strahujem...

jelena mia
23.02.2013., 10:52
Hvala na pomoći temu sam pročitala od prve do zadnje stranice...

Ajde da utvrdim gradivo IgM mi je pozitivan, kao i IgG i to 1:25 079....znači da su antitijela prisutna...da bila sam bolesna prije nego sam ostala trudna tako da se aktivirao...na uvz je sve ok ali ja ipak strahujem...

ja cu ti samo kratko odgovoriti jer stvarno je sve objasnjeno na onoj drugoj temi...
Kad ti je pozitivan samo Ig G onda je to stara infekcija i najvjerojatnije nebitna za trudnocu ali ako ti je i Ig M poz.to je onda akutna infekcija i moras je lijeciti.
Citomegalovirus je najcesci u predskolsko doba pa si ga mozda i dobila od nekog djeteta,svog ili nekog drugog.
Jedino sto ti preostaje je biti pod nadzorom lijecnika i napraviti ac da se vidi da li je virus zarazio plod.
sretno.

pikica mala
23.02.2013., 10:56
ja cu ti samo kratko odgovoriti jer stvarno je sve objasnjeno na onoj drugoj temi...
Kad ti je pozitivan samo Ig G onda je to stara infekcija i najvjerojatnije nebitna za trudnocu ali ako ti je i Ig M poz.to je onda akutna infekcija i moras je lijeciti.
Citomegalovirus je najcesci u predskolsko doba pa si ga mozda i dobila od nekog djeteta,svog ili nekog drugog.
Jedino sto ti preostaje je biti pod nadzorom lijecnika i napraviti ac da se vidi da li je virus zarazio plod.
sretno.

Hvala draga, puno si mi pomogla, da imam jedno dijete koje ide u vrtić.....

Nadam se da plod nije zaražen, javim rezultate pretraga....:moli:

jelena mia
23.02.2013., 11:04
Hvala draga, puno si mi pomogla, da imam jedno dijete koje ide u vrtić.....

Nadam se da plod nije zaražen, javim rezultate pretraga....:moli:

ma iskreno rijetko on prede na plod ali moras to provjeriti...ja bih voljela biti vidovita ali nisam...mislim da ce sve biti ok.

eto sad znas da si sigurno dobila od djeteta jer je jako cesti u toj dobi i po vrticima.

larazg
23.02.2013., 11:05
pikica.. odi u ZG u zaraznu dr Goranu Tešoviću.. on se bavi baš malim bebama i infekcijama u trudnoći... hvaljen doktor i stručan

pikica mala
23.02.2013., 11:18
pikica.. odi u ZG u zaraznu dr Goranu Tešoviću.. on se bavi baš malim bebama i infekcijama u trudnoći... hvaljen doktor i stručan

Bit ću hospitalizirana u Rijeci tako da ću tu obavljati pretrage...:mig:

Ali ipak hvala na savjetu...

jelena mia
23.02.2013., 11:33
Bit ću hospitalizirana u Rijeci tako da ću tu obavljati pretrage...:mig:

Ali ipak hvala na savjetu...

I ja sam iz Rijeke i sve ce biti ok jer su nasi infektolozi i ginekolozi super...nastoj da ti prof.Petrovic ili doktorica Štimac rade amniocentezu...

u koji ti vrtic ide dijete? Mozes mi odgovoriti i u pp ako ne zelis ovdje ali svejedno mozes i tu jer je to normalan virus u toj dobi...

pikica mala
23.02.2013., 11:52
I ja sam iz Rijeke i sve ce biti ok jer su nasi infektolozi i ginekolozi super...nastoj da ti prof.Petrovic ili doktorica Štimac rade amniocentezu...

u koji ti vrtic ide dijete? Mozes mi odgovoriti i u pp ako ne zelis ovdje ali svejedno mozes i tu jer je to normalan virus u toj dobi...

Ide u podmurvice, onaj iznad žute zgrade, Mebla....

Nadam se da će sve biti ok, jer mi je prva trudnoća bila savršena...

danijela28
23.02.2013., 12:56
I ja sam ga imala, bilo je sve ok. Nisu mi ni radili nikakve pretrage na bebi, prije nego se rodila. Nego su samo dali antibiotik kad se rađao (meni il njemu, ne sjećam se) da se ne zarazi. I nije, sve je bilo ok. Bit će i kod tebe, mislim da dosta trudnica to ima.

pikica mala
23.02.2013., 13:33
I ja sam ga imala, bilo je sve ok. Nisu mi ni radili nikakve pretrage na bebi, prije nego se rodila. Nego su samo dali antibiotik kad se rađao (meni il njemu, ne sjećam se) da se ne zarazi. I nije, sve je bilo ok. Bit će i kod tebe, mislim da dosta trudnica to ima.

Eto kod tebe je ispalo super sve ok, a jesi li radila amniocitezu ili neke druge pretrage kad se ustanovilo da ga imaš?:mig:

danijela28
23.02.2013., 13:49
Eto kod tebe je ispalo super sve ok, a jesi li radila amniocitezu ili neke druge pretrage kad se ustanovilo da ga imaš?:mig:

Ništa mi nisu radili. On kod mene nije bio aktivan u trudnoći, nego sam ga imala prije, pa je gin rekla da ništa ne treba.

pikica mala
23.02.2013., 14:10
Ništa mi nisu radili. On kod mene nije bio aktivan u trudnoći, nego sam ga imala prije, pa je gin rekla da ništa ne treba.

Da ali meni je aktivan i sada u trudnoći i ako je došao u kontakt s plodom može biti svega zato pitam....kod tebe je bila druga stvar i nije bilo opasno jer ti nije bio aktivan u trudnoći...:mig:

jelena mia
23.02.2013., 14:14
cure samo da vam objasnim da je kod vas totalno razlicita stvar...danijela ti si imala staru preboljenu bolest a pikica kao sto je rekla ima akutnu i mora je lijecit...tako da se ne bunite-pozitivni su vam razliciti imunoglobulini...

Pun
24.02.2013., 09:52
Evo mojeg iskustva sa citomegalovirusom...možda ti može pomoći- jer ja sam na kraju zaključila da su mi sa tim dijagnozama samo stvorili paniku, što onda još dodatno oslabljuje imunitet i radije bi da nisam ništa znala.Meni je torch test pokazao da sam pozitivna (i igg i igm) i da je infekcija vjerojatno starija od 3 mj., ali kao, akutna je. I onda me infektolog u Rijeci poslao da opet izvadim krv i mokraću i to su slali u Zg (jer mi valjda u Rijeci ne radimo te detaljnije pretrage). Čekala sam rezultate 3 tjedna- užas!!! Na kraju je ispalo da kod mene uopće nema akutne infekcije jer virus nije nađen u DNA. Znam samo da sam 5 puta pitala doktora da li to onda znači da mogu biti sigurna da se dijete nije zarazilo, on je rekao da da. Nisam više htjela razbijati glavu s tim jer najgore je stalno brinuti se i sad vjerujem da je sve ok. Samo sam ti htjela reći da i kad ti je torch nalaz pozitivan, ne mora se nužno raditi o akutnoj infekciji...očito. Tako da bolje neka ti naprave te detaljne pretrage, može biti i lažna uzbuna.

pikica mala
25.02.2013., 14:19
Evo mojeg iskustva sa citomegalovirusom...možda ti može pomoći- jer ja sam na kraju zaključila da su mi sa tim dijagnozama samo stvorili paniku, što onda još dodatno oslabljuje imunitet i radije bi da nisam ništa znala.Meni je torch test pokazao da sam pozitivna (i igg i igm) i da je infekcija vjerojatno starija od 3 mj., ali kao, akutna je. I onda me infektolog u Rijeci poslao da opet izvadim krv i mokraću i to su slali u Zg (jer mi valjda u Rijeci ne radimo te detaljnije pretrage). Čekala sam rezultate 3 tjedna- užas!!! Na kraju je ispalo da kod mene uopće nema akutne infekcije jer virus nije nađen u DNA. Znam samo da sam 5 puta pitala doktora da li to onda znači da mogu biti sigurna da se dijete nije zarazilo, on je rekao da da. Nisam više htjela razbijati glavu s tim jer najgore je stalno brinuti se i sad vjerujem da je sve ok. Samo sam ti htjela reći da i kad ti je torch nalaz pozitivan, ne mora se nužno raditi o akutnoj infekciji...očito. Tako da bolje neka ti naprave te detaljne pretrage, može biti i lažna uzbuna.

Eto kod tebe nije bilo panike a mene su isprepadali da bi danas ispalo da nije ništa...:rolleyes:

Danas su me testirali nekom drugom metodom (ELFA) koja je pokazala sljedeće rezultate...

IgM negativan
IgG 58 aU/ml pozitivan
Aviditet 0,92 visoki aviditet

Iznos aviditeta veći ili jednak 0,80 je snažan pokazatelj primarne infekcije starije od 3 mjeseca.

E po tome nema opasnosti jer AVIDITET od 0-0,20-štetan za plod
0,20-0,80-možda je štetan za plod
veći od 0,80-nema nikakve opasnosti

Znači da je sve ok ali ipak su mi dali uputnicu za savjetovanje kod infektologa....:mig:

Sutra idem pa javim njegovo mišljenje...

melisaaa
14.03.2013., 14:16
Cao jel mi neko moze reci sta znace ovi rezultati

CMV IgG antitijela :POZITIVAN (1:5748)
CMV IgM antitijela : NEGATIVAN

Toxoplasma IgG antitijela :POZITIVAN (168,7 IU/ ml)
Toxoplasma IgM antitijela :NEGATIVAN

Rubella IgG antitijela :POZITIVAN (27,3 IU/ml)
Rubella IgM antitijela: NEGATIVAN unaprijed zahvalna ..

jelena mia
15.03.2013., 11:39
Cao jel mi neko moze reci sta znace ovi rezultati

CMV IgG antitijela :POZITIVAN (1:5748)
CMV IgM antitijela : NEGATIVAN

Toxoplasma IgG antitijela :POZITIVAN (168,7 IU/ ml)
Toxoplasma IgM antitijela :NEGATIVAN

Rubella IgG antitijela :POZITIVAN (27,3 IU/ml)
Rubella IgM antitijela: NEGATIVAN unaprijed zahvalna ..

melisa-ne brini-u biti ti je sve ok...procitaj moje postove od prije i sve sam vec vise puta objasnila...

IgG je stara zaraza i preboljela ali je ostavila imunitet a IgM su imunoglobulini koji se aktiviraju kad je akutna tj.trenutacna zaraza koja moze biti opasna u trudnoci .IgG je nesto preboljelo i ne ljeci se i nema problema u trudnoci...

mirna si i sve je ok.

pikica mala
19.03.2013., 18:19

E draga i meni su opet vadili krv i dala sam mokraću, također poslali u Fran Mihaljević u Zg i evo već treći tjedan čekam a nalaza još nema.....

Nadam se da će bit sve ok a do tada pozdrav!

Maya_24
24.03.2013., 16:05
E draga i meni su opet vadili krv i dala sam mokraću, također poslali u Fran Mihaljević u Zg i evo već treći tjedan čekam a nalaza još nema.....

Nadam se da će bit sve ok a do tada pozdrav!

samo u zg rade pretragu psr na cmv. rade je samo srijedom a iz rijeke se uzorci šalju cetvrtkom. prosječno čekanje je tri tjedna. ako bilo koga zanima bilo što u vezi cmv-a nek mi se javi u privat. u rijeci pojma nemaju o tome virusu (moja cura ga je pobrala od mene u trudnoći, otpustili su je kao zdravo dijete:504:), sve što možeš pouzdano dobiti informacije je u infektivnoj dr. Knezović ili dr. Tešović. A kad smo kod doktora u rijeci mene je jedan pitao imam li mačku da sam od nje pobrala?:503::503::503:

Maya_24
24.03.2013., 16:10
cure samo da vam objasnim da je kod vas totalno razlicita stvar...danijela ti si imala staru preboljenu bolest a pikica kao sto je rekla ima akutnu i mora je lijecit...tako da se ne bunite-pozitivni su vam razliciti imunoglobulini...

kod odraslih se cmv ne lijeci. lijeci se samo kod osoba s hivom, presadenim bubregom...ali bitno je znati u trudnoci jer ako je beba zarazena da je se sto prije krene liječiti. znaći s cca 3 tj

Maya_24
24.03.2013., 16:15
ma iskreno rijetko on prede na plod ali moras to provjeriti...ja bih voljela biti vidovita ali nisam...mislim da ce sve biti ok.

eto sad znas da si sigurno dobila od djeteta jer je jako cesti u toj dobi i po vrticima.

i samo još jedna stvar. beba se može zaraziti u trbuhu, pri prolasku kroz porodajni kanal i preko majcina mlijeka. zarazi se 0,2-0,4% beba.

Maya_24
24.03.2013., 16:31

nazalost mozda bi trebalo biti obavezno raditi torch ali mene nisu poslali a vodili mi trudnoću na poliklinici radi krvarenja u početku i kasnije zastoja u rastu bebe...mislim ne trazim krivce jer nema smisla ali ipak ne salju svi ginekolozi na sve pretrage...

pikica mala
01.04.2013., 07:45
samo u zg rade pretragu psr na cmv. rade je samo srijedom a iz rijeke se uzorci šalju cetvrtkom. prosječno čekanje je tri tjedna. ako bilo koga zanima bilo što u vezi cmv-a nek mi se javi u privat. u rijeci pojma nemaju o tome virusu (moja cura ga je pobrala od mene u trudnoći, otpustili su je kao zdravo dijete:504:), sve što možeš pouzdano dobiti informacije je u infektivnoj dr. Knezović ili dr. Tešović. A kad smo kod doktora u rijeci mene je jedan pitao imam li mačku da sam od nje pobrala?:503::503::503:

Meni je prošlo već 4 tjedna a rezultata još nema tako da još ništa neznam, a čitala sam dosta o tome tako da znam da to nije šala a i moj gin. zna da nije šala jer je ipak malo stariji pa ima dosta iskustva, a ova što mi je preko socijalnog je dosta mlada i po njoj kod mene je sve u redu i ona me ne bi slala ni na ovo minimalno šta je on zahtijevao, tako da mišljenja su različita eto neki shvate ozbiljno a nekima je to potpuno bezopasno...:ne zna:

Čekaj ti si isto bila pozitivna a jesi li radila amnio ili nešto, kako su je otpustili kao zdravo dijete ako su znali da ga ti imaš????????:(

Pun
03.04.2013., 15:17
Moraš biti jaaako uporna kad ih zoveš. Zovi ih po nekoliko puta na tjedan i odi kod njih osobno. Inače ni oni neće baš puno učiniti po tom pitanju, bar se meni tako činilo. Ja sam im baš bila za vratom, ne mogu te pustiti da tako dugo čekaš tako važan nalaz!!

Maya_24
04.04.2013., 17:22
Meni je prošlo već 4 tjedna a rezultata još nema tako da još ništa neznam, a čitala sam dosta o tome tako da znam da to nije šala a i moj gin. zna da nije šala jer je ipak malo stariji pa ima dosta iskustva, a ova što mi je preko socijalnog je dosta mlada i po njoj kod mene je sve u redu i ona me ne bi slala ni na ovo minimalno šta je on zahtijevao, tako da mišljenja su različita eto neki shvate ozbiljno a nekima je to potpuno bezopasno...:ne zna:

Čekaj ti si isto bila pozitivna a jesi li radila amnio ili nešto, kako su je otpustili kao zdravo dijete ako su znali da ga ti imaš????????:(

Ne meni u trudnoci nisu znali jer me gin nije poslao na torch (kad sam kasnije pitala kao nisam bila u rizicnoj skupini???). Nebitno. Malena je rodena u 38 tj s 2150g, jaka zutica, pala na kontroli sluha, procjenjena na 32-33 tj, bez refleksa sisanja, plava oko ociju i usta, marmorirana, pothladena...uglavnom da su joj napravili uz mozga (sto su trebali) posumnjali bi na cmv kao sto su posumnjali kad su joj ga napravili s mjesec dana:504:.
Meni je zao sto nisam znala ranije jer bi je ranije krenuli lijeciti ali sto se tice samog saznanja u trudnoci ionako ne bi pobacila a znam da vecinom to lijecnici savjetuju. Da sam u trudnoci bila zarazena pokazale su naknadne pretrage krvi ali nismo toocno sigurni koliko ali pretpostavljaju u prvom tromjesecju jer je vec onda na uz bila pocela zaostajati u rastu.

pikica mala
15.04.2013., 16:51
Ne meni u trudnoci nisu znali jer me gin nije poslao na torch (kad sam kasnije pitala kao nisam bila u rizicnoj skupini???). Nebitno. Malena je rodena u 38 tj s 2150g, jaka zutica, pala na kontroli sluha, procjenjena na 32-33 tj, bez refleksa sisanja, plava oko ociju i usta, marmorirana, pothladena...uglavnom da su joj napravili uz mozga (sto su trebali) posumnjali bi na cmv kao sto su posumnjali kad su joj ga napravili s mjesec dana:504:.
Meni je zao sto nisam znala ranije jer bi je ranije krenuli lijeciti ali sto se tice samog saznanja u trudnoci ionako ne bi pobacila a znam da vecinom to lijecnici savjetuju. Da sam u trudnoci bila zarazena pokazale su naknadne pretrage krvi ali nismo toocno sigurni koliko ali pretpostavljaju u prvom tromjesecju jer je vec onda na uz bila pocela zaostajati u rastu.

Ja ne kužim kako te nije poslao na TORCH pa to je prvo što se radi!!!!!!!!!
Nije nebitno očito je da je to jako bitno jer da su znali da si zaražena onda bi ti vjerovatno radili amnio da vide šta je s bebom i da li je ona zaražena, to je jako neodgovorno od njega što te nije poslao na to!!!!:mad:

Bit će već prvo tromjesečje jer se na rastu najviše vidi, barem su meni tako rekli....meni su mjere zadnji put bile ok, ali još ništa neznam dok ne stignu nalazi....:D

Kako ti je curica danas, je li se uspjelo šta napraviti????

Ja već 6 tjedan čekam nalaze kojih još uvijek nema mislim da ću prije roditi nego što mi stignu...:rolleyes:....I taj Fran Mihaljević mislim prvo nisu imali reagensa da naprave analizu, a sada kad ih imaju i dalje nalazi ne dolaze i još se deru kad zoveš na telefon i raspituješ se, mislim krepat možeš čekajući njih, jako neodgovorno za jednu kliniku koja se jedina u RH time bavi.....:rolleyes:

Maya_24
16.04.2013., 07:20
Ja ne kužim kako te nije poslao na TORCH pa to je prvo što se radi!!!!!!!!!
Nije nebitno očito je da je to jako bitno jer da su znali da si zaražena onda bi ti vjerovatno radili amnio da vide šta je s bebom i da li je ona zaražena, to je jako neodgovorno od njega što te nije poslao na to!!!!:mad:

Bit će već prvo tromjesečje jer se na rastu najviše vidi, barem su meni tako rekli....meni su mjere zadnji put bile ok, ali još ništa neznam dok ne stignu nalazi....:D

Kako ti je curica danas, je li se uspjelo šta napraviti????

Ja već 6 tjedan čekam nalaze kojih još uvijek nema mislim da ću prije roditi nego što mi stignu...:rolleyes:....I taj Fran Mihaljević mislim prvo nisu imali reagensa da naprave analizu, a sada kad ih imaju i dalje nalazi ne dolaze i još se deru kad zoveš na telefon i raspituješ se, mislim krepat možeš čekajući njih, jako neodgovorno za jednu kliniku koja se jedina u RH time bavi.....:rolleyes:

Nije mi bitno jer se trudnice ne lijeci. A bebu bi zadrzala i da sam znala za virus. Mislim mozda bi bila vise pod stresom a ovako nisam bila. Meni je vise muka sto ju nisu pravo ni pogledali nego otpustili iz bolnice kao zdravu bebu. Da su joj samo uz mozga napravili (kao sto su mjesec dana kasnije) znali bi u cemu je problem. Inace kod ovog virusa je zeznuto sto ti danas mozes napraviti torch a sutra pokupiti virus.
Moja cura ce evo za 12 dana napuniti godinu. :) Motoricki puno zaostaje (jos se nezna niti okrenuti, posjesti...ali ona polako napreduje. Do 4,5 mj nije ni pogledom pratila, do 7 mj nije hvatala pruzene predmete ali sad se igra po cijeli dan. Jos je premalena da bi mogli govoritio njenom mentalnom stanju pogotovo sto tako kasni motoricki ali meni se cini da ce biti ok. Stalno se smije a kazu da je to najbitnije.:cerek:

lala
16.04.2013., 07:44
lala-

T.

Svašta, pa kako Rijeka može, ostali gradovi ne mogu, nije mi jasno...Mislim, ne želim ni nagađati kako bih se mogla zaraziti, smao znam da do kraja trudnoće salatu neću jesti (kao ni prošloj), to mi je doslovno ko dam sam zabila nos u mačji wc (a da, već sam je pojela dom nisma znala za trudnoću:rolleyes::rolleyes:). Mislim, tko može reći da nije mogao biti u kontaktu? Nitko.

jelena mia
16.04.2013., 14:22
Svašta, pa kako Rijeka može, ostali gradovi ne mogu, nije mi jasno...Mislim, ne želim ni nagađati kako bih se mogla zaraziti, smao znam da do kraja trudnoće salatu neću jesti (kao ni prošloj), to mi je doslovno ko dam sam zabila nos u mačji wc (a da, već sam je pojela dom nisma znala za trudnoću:rolleyes::rolleyes:). Mislim, tko može reći da nije mogao biti u kontaktu? Nitko.

nazalost sam cula da i kod nas u Ri.neki gin.to ne rade pod obavezno a trebali bi...ja se osobno zgrazavam nad time...(iako,zaista vecina odmah salje na torch)
definitivno se treba pripaziti ali...nista nije sigurno
treba samo dobro oprati salatu,ne jesti kupus salatu i izbjegavati suhomesnato a pogotovo prsut i pancetu i dobro obraditi meso-skuhano ili peceno...
takoder izbjegavati sireve od nepasteriziranog mlijeka-brie,mozzarelu,gorgonzolu (sve sireve sa pljesni)

Maya_24
16.04.2013., 22:06

Procitaj moje postove...nije bas tako ni u Rijeci uvijek, nazalost :(

Maya_24
16.04.2013., 22:08
P.s. meni su trudnocu vodili i socijalni ginekolog papirologiju a inace na poliklinici jer sam od pocetka krvarila a nisu znali zasto pa je bila visokorizicna trudnoca.

pikica mala
22.04.2013., 17:03
P.s. meni su trudnocu vodili i socijalni ginekolog papirologiju a inace na poliklinici jer sam od pocetka krvarila a nisu znali zasto pa je bila visokorizicna trudnoca.

Pa jel znaju onda ona išta kad nisu znali zašto krvariš????

Mislim pada mi mrak na oči kad čujem ovako nešto, a čula sam i gorih stvari šta sve rade, e sad da li je istina neznam ali sumnjam da bi netko takvo nešto izmišljao.....nakon svega meni je prvi porod bio super i sve je bilo ok tako da se nemogu na išta požaliti....

To ne mora značiti da ću i drugi put proći tako ali nadam se da ću doći kad nisu nervozni....:mig:

A jesi li na kraju to krvarenje povezali s CMV ili ne?

Ja vjerujem da je tvoja curka prava princeza i da će sve biti ok....:)

Ah da btw još nisam dobila nalaze....možda stignu dok rodim....hehe

Maya_24
22.04.2013., 20:01
Pa jel znaju onda ona išta kad nisu znali zašto krvariš????

Mislim pada mi mrak na oči kad čujem ovako nešto, a čula sam i gorih stvari šta sve rade, e sad da li je istina neznam ali sumnjam da bi netko takvo nešto izmišljao.....nakon svega meni je prvi porod bio super i sve je bilo ok tako da se nemogu na išta požaliti....

To ne mora značiti da ću i drugi put proći tako ali nadam se da ću doći kad nisu nervozni....:mig:

A jesi li na kraju to krvarenje povezali s CMV ili ne?

Ja vjerujem da je tvoja curka prava princeza i da će sve biti ok....:)

Ah da btw još nisam dobila nalaze....možda stignu dok rodim....hehe
U zaraznoj su mi rekli da je najvjerojatnije tijelo samo htjelo odbaciti plod zbog infekcije pa otud krvarenje. Moja princeza je danas otkrila da se moze okrenuti s leda na trbuh pa sam presretna. :cerek:

Maya_24
22.04.2013., 20:01
P.s. nadam se da ce ti nalazi doci negativni :)

pikica mala
23.04.2013., 07:24
U zaraznoj su mi rekli da je najvjerojatnije tijelo samo htjelo odbaciti plod zbog infekcije pa otud krvarenje. Moja princeza je danas otkrila da se moze okrenuti s leda na trbuh pa sam presretna. :cerek:

Eto baš mi je drago da cura napreduje, bit će sve ok samo treba uložiti truda....:cerek:

P.s. nadam se da ce ti nalazi doci negativni :)

I ja se nadam, mislim već 2 mjeseca čekam tako da brijem da je sve ok i ne zamaram se time, bit će šta bude.....:D

pikica mala
14.05.2013., 08:56
Eto nakon dva i pol mjeseca stigli su mi nalazi...

Piše da CMV DNA nije detektirana u uzorku!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pao mi kamen sa srca, ali ipak i dalje mislim da malo pretjeruju s tim čekanjem nalaza.

toka13
15.05.2013., 15:29
curke pomoć! ja trebam ići raditi ovu pretragu u zg-tj na zaraznu. (fran mihaljević) da li koja od vas zna da li se treba naručiti ikli samo dođeš, te koliko se plaća ako nemaš dopunsko?!? Hvala!

jelena mia
15.05.2013., 19:03
curke pomoć! ja trebam ići raditi ovu pretragu u zg-tj na zaraznu. (fran mihaljević) da li koja od vas zna da li se treba naručiti ikli samo dođeš, te koliko se plaća ako nemaš dopunsko?!? Hvala!

toka-u Rijeci se za tu pretragu ne narucuje pa predpostavljam da je isto i u zg.
ukoliko si trudnica (a predpostavljam da jesi) i ukoliko ti je na uputnici dijagnoza trudnoca onda ne placas nista bez obzira da li imas dopunsko ili ne.
po hrvatskom zakonu trudnice ne placu nikakve participacije u zdravstvu ukoliko se tice same trudnoce...no ukoliko,ne daj Boze slomis ruku morat ces platiti sto se bude radilo...
znaci pretrage koje su bitne za trudnocu pa i sam porod je apsolutno besplatno,te lezanje u bolnici u slucaju pojacanog nadzora...

toka13
15.05.2013., 19:41
Hvala ti na odgovoru!
Nisam trudnica , zato i pitam , u pitanju je bio spontani pa me ginekologica poslala na ovu pretragu!

jelena mia
15.05.2013., 19:56
Hvala ti na odgovoru!
Nisam trudnica , zato i pitam , u pitanju je bio spontani pa me ginekologica poslala na ovu pretragu!

tko zna sto ti je stavila pod sifru...mozda bas i je trudnoca-provjeri-ukoliko je ,neces nista platiti ali ako ti nije sifra trudnoca morat ces platiti participaciju-ne znam koliko ali tesko da ce ti ijedna trudnica znati jer je nama to sve besplatno...
nazovi bolnicu i pitaj-netko ce ti se javiti,dosta su te pretrage skupe...

toka13
15.05.2013., 20:01
tko zna sto ti je stavila pod sifru...mozda bas i je trudnoca-provjeri-ukoliko je ,neces nista platiti ali ako ti nije sifra trudnoca morat ces platiti participaciju-ne znam koliko ali tesko da ce ti ijedna trudnica znati jer je nama to sve besplatno...
nazovi bolnicu i pitaj-netko ce ti se javiti,dosta su te pretrage skupe...

znam da je privatno oko 1500kn, pa nije valjda da ću toliko platiti u bolnici, neki dio plaćam,ali ne valjda toliki. ne znam, sutra mislim zvati. a koja je šifra za trudnice,?!

Maya_24
15.05.2013., 20:21
Gle ja sam pretragu na cmv radila nakon trudnoce (kad je malena imala 2,5 mj.). Nisam nista platila, uputnicu mi je dala doktorica opce prakse (ne ginekolog) i trebala sam kopiju nalaza da mi je curica pozitivna na cmv i da se trazi pretraga kod mene. Znaci ti isto ne bi trebala nista platiti ako imas razlog vezan uz trudnocu. Krv vadis u Rijeci a oni salju u Zg. Ukoliko imas aktivnu infekciju trebala bi cekati min godinu dana prije iduce trudnoce.

jelena mia
15.05.2013., 20:23
znam da je privatno oko 1500kn, pa nije valjda da ću toliko platiti u bolnici, neki dio plaćam,ali ne valjda toliki. ne znam, sutra mislim zvati. a koja je šifra za trudnice,?!

ma najbolje ti je zvati njih i pitati koliko kosta i usput im procitaj sifru...

sifre su ti Z 32,Z 33,Z 34
a mozda ti bude i besplatno-ali za to nisam sigurna ,ukoliko ti je dijagnoza O 03,ili O 05
jer Z su trudnoce a O su pobacaji ili izvanmatericne za Z sam sigurna a za O nisam 100%

jelena mia
15.05.2013., 20:25
maya-toka i je iz Zagreba pa nek ih zovne i pita iako i ja mislim da ne bi trebala nista platiti ali tko zna...

toka13
16.05.2013., 08:06
zvala sam na zavod za javno zdravsrvo, tamo isto rade tu pretragu, rekli su mi da je participacija 150kn, tako da to i nije puno. možda radije odem tamo nego na zaraznu da još nešto pokupim:ne zna:

šifra mi i je z30-to je onda kakti trudnoća. hvala ti na informacijama!:mig:

toka13
14.06.2013., 12:02
evo mene s nalazom torcha, koliko sam skužila da je ok, ali molim vaše mišljenje da li sam u pravu?! jedino ovaj hsv mi nije jasan?:ne zna:

toxoplasma IgG-pozitivno
toxoplasma IgM-negativno
toxoplasma IgA-negativno

CMV IgG-pozitivno
CMV IgM-negativno

rubella IgG-pozitivno
rubella IgM-negativno

HSV IgM -negativno
HSV1 IgG- negativno
HSV2 IgG-NEGATIVNO

jelena mia
14.06.2013., 12:26
toka-sorry,ne kuzim sto ti kod hsv nije jasno...pa sve je negativno
i zapamti da IgM ukazuje na akutnu bolest a IgG na staru preboljelu...
znaci da si i tokso,rubeolu i CMV prebolila samo su ostali imunoglobulini...
sve ti je ok

herpes simplex tipa 1 i herpes simplex tipa 2
to su dva razlicita virusa-prvi je onaj labijalni ili nosni a drugi je genitalni

toka13
14.06.2013., 12:35
toka-sorry,ne kuzim sto ti kod hsv nije jasno...pa sve je negativno
i zapamti da IgM ukazuje na akutnu bolest a IgG na staru preboljelu...
znaci da si i tokso,rubeolu i CMV prebolila samo su ostali imunoglobulini...
sve ti je ok

herpes simplex tipa 1 i herpes simplex tipa 2
to su dva razlicita virusa-prvi je onaj labijalni ili nosni a drugi je genitalni

ma mislim si kak ovj igg mora biti pozitivan da je to ok, u biti za herpes to znači da nisam preboljela i da ga ni nemam u organizmu, jel tak?

jelena mia
14.06.2013., 12:46
ma mislim si kak ovj igg mora biti pozitivan da je to ok, u biti za herpes to znači da nisam preboljela i da ga ni nemam u organizmu, jel tak?

ne,draga,krivo mislis...
kad je IgG pozitivan to znaci da si nekad imala tu bolest...

znaci IgG ne mora biti poz.ali je kad si prebolila tu bolest onda je...

meni je i IgG i IgM negativno sto znaci da nikad to nisam imala...
i ovo za herpes si u pravu

toka13
14.06.2013., 12:55
Hvala ti!!! znači da svedemo u srž svega, nalaz je ok i nemam razloga za brigu?!

tu sam iz tvojih postova isčitala rezultate, pa sam već pomislila da imam herpes, a u biti samo znači da ga nikad nisam imala.

jelena mia
14.06.2013., 13:04
Hvala ti!!! znači da svedemo u srž svega, nalaz je ok i nemam razloga za brigu?!

tu sam iz tvojih postova isčitala rezultate, pa sam već pomislila da imam herpes, a u biti samo znači da ga nikad nisam imala.

tocno...sve ti je u redu...osim sto sad znas da da si nekad prebolila tokso,rubeolu i cmv ali je bitno da ih sad nemas...a herpes nisi nikad niti imala...
eto malo si krivo iscitala a ja mislila kako sam jasna..:cerek:

toka13
14.06.2013., 13:09
tocno...sve ti je u redu...osim sto sad znas da da si nekad prebolila tokso,rubeolu i cmv ali je bitno da ih sad nemas...a herpes nisi nikad niti imala...
eto malo si krivo iscitala a ja mislila kako sam jasna..:cerek:

ma jesi , ;)samo ja od uzbuđenja kad sam dobila nalaz to sve preletila i u glavi mi se usjekla ona rečenica da kad je igg pozitivno da je to dobro, i onda brinulo zašto nemam herpes pozitivno...bedasta ja, već sam si svašta zabrijala u glavi:D

lala
14.06.2013., 23:15
Uputnicu za TORCH daju i ginekolog i liječnik opće? Ili?

toka13
15.06.2013., 09:23
ako je nešto vezano uz trudnoću onda ginekolog, ali vjerujam da može i dr opće prakse ako postoje nekakve indicije

jelena mia
16.06.2013., 10:25
toka-zaboravila sam te pitati...da li si i koliko platila participaciju?
da li su te ipak vodili pod trudnicu?

toka13
16.06.2013., 12:50
toka-zaboravila sam te pitati...da li si i koliko platila participaciju?
da li su te ipak vodili pod trudnicu?

pa šifra je bila kak ti veliš trudnička, tip na šalteru me pitao da li sam trudnica, reko više ne, i onda je po nekakvim tablicama gledao koliko valjda trebam platiti. uglavnom platila sam 130 kn

jelena mia
16.06.2013., 12:55
pa šifra je bila kak ti veliš trudnička, tip na šalteru me pitao da li sam trudnica, reko više ne, i onda je po nekakvim tablicama gledao koliko valjda trebam platiti. uglavnom platila sam 130 kn

a dobro nije puno...trudnicama je besplatno,steta da te to pitao...

toka13
16.06.2013., 14:59
ma nije puno, neka razumna cifra je to. a ono trudnička šifra piše, a dijagnoza post curretage tak da ono, bilo mije glupo reći da, možda ne bi olatila da sam rekla da:lol:....nema veze , cifra nije velika, rezultati su ok i drago mi je da sam to skinula s vrata!

svejedno puno ti hvala na informacijama i pomoći oko svega :cerek:

julianna-24
19.08.2013., 14:38
Dobila sam nalaz torch-a.
Veselje kod mene
Jasno mi je da igm aktivna zaraza i imam sve negstivno osim
Hsv igm poz Poz>1.1 neg <0.9 su ref vrij ali ne pise rezultat osim da je pozitivno
Hsv 1 igg poz
Hsv 2 igg neg

Znam da je hsv2 genitalni ali mi nije jasno zasto nije naznaceno koji igm je pozitivan
Hsv1 ili hsv2
Jer ovo moze znaciti aktivni zarazu genitalnim i aktivnu zarazu ovim koznim da tako kazem
Ja nemam nijedan ili bar nisam svjesna toga
Zbunjena
Help