PDA

View Full Version : Magnetska rezonancija (MR) kralježnice

kismo
03.11.2007., 14:08
Bok!

Zna li netko kolika je cijena magnetne rezonance glave i vratne kralježnice? Gdje ste radili tu pretragu? Ja sam iz Zagreba.
Imam vrtoglavice i bolove i pritisak u vratu i donjem dijelu glave, pa bi to rado obavila privatno.

Bani
03.11.2007., 14:10
Za glavu ti je oko 1000-1500 kn red velicine (ne znam o cemu ovisi) provjeri na webu od Cavke

kemik
03.11.2007., 14:11
Imam vrtoglavice i bolove i pritisak u vratu i donjem dijelu glave, pa bi to rado obavila privatno.

jesi bila ti kod kakvog liječnika, ili naprosto zaključuješ da je dati oko soma kuna za privatnu pretragu koja možda uopće nije indicirana pravi put kojim trebaš krenut?

neurolog? fizijatar? prije svega, opća praksa? :)

Daniela
03.11.2007., 18:11
Bok!

Zna li netko kolika je cijena magnetne rezonance glave i vratne kralježnice? Gdje ste radili tu pretragu? Ja sam iz Zagreba.

Mozda nebi bilo lose da prije MR odradis hormone hipofize. Tek tako radi sebe.

simple
03.11.2007., 18:25
Mozda nebi bilo lose da prije MR odradis hormone hipofize. Tek tako radi sebe.

:confused: Dajte, ljudi, suzdrzite se od davanja ovakvih savjeta. Zna se tko indicira pretrage i na kojoj osnovi.

aria_
03.11.2007., 18:28
Ak moes odi na MR, mislim da je cijena nekih 2500kn bar tamo u privatnoj ordinaciji kod kvatrica, neznam kak se zove...

stewie_griffin
03.11.2007., 18:45
koliko sam ja čuo cijena je 1800kn.. i ja bi trebao uskoro negdje otici na MR glave..
Jesi sigurna da je to prava pretraga za tebe, mislim na temelju čega si zaključila da je baš to ono šta ti treba?

lavicaaa
04.11.2007., 11:36
ja sam bila na magnetnoj rezonanci kralježnice i glave u poliklinici medikol u zg, mislim da se ulica zove voćarska (blizu petrove bolnice je) i platila sam 1800 kn...

peta25
04.11.2007., 17:42
glava i kraljeznica za 1800 to je sasvimok cijena
koji dio kraljeznice?

dal vi znat e je li mR ima zracenja?

MrXL
04.11.2007., 19:43
MRI ne zraci, tj nema ionizantnog zracenja ili ti X-zraka. Radi na principu zakretanja protona vodika u homogenom magnetskom polju. Do sada jos nisu dokazana stetna djelovanja na ljudski organizam u diagnostickim postupcima sto naravno ne znaci da ih nema. Postoji nesto sto se zove SAR i ima veze sa stimulacijom perifernih zivaca.

simple
04.11.2007., 19:47
dal vi znat e je li mR ima zracenja?

Ne.

lavicaaa
04.11.2007., 22:10
[QUOTE=peta25;11099536]glava i kraljeznica za 1800 to je sasvimok cijena
koji dio kraljeznice?

donji dio kralježnice...također ti mogu preporučiti MR u kbc dubrava (ne plaća se ništa, treba samo uputnica), ja sam i tamo snimala poslije operacije kralježnice...

kismo
05.11.2007., 07:41
[QUOTE=peta25;11099536]glava i kraljeznica za 1800 to je sasvimok cijena
koji dio kraljeznice?

donji dio kralježnice...također ti mogu preporučiti MR u kbc dubrava (ne plaća se ništa, treba samo uputnica), ja sam i tamo snimala poslije operacije kralježnice...

A koliko si čekala na MR U KBC Dubrava?

Brančika
05.11.2007., 11:22

Mislim da ti je oko 6 mjeseci red čekanja u svakoj bolnici u Zg.
Ali moraš imati uputnicu, a sumnjam da će ti dr.opće prakse samo tako dati bez obavljenih drugih pretraga prije.
Mislim da će te prvenstveno poslati na CT.

I MR zrači, minimalno, ali zrači :mig:

lavicaaa
05.11.2007., 16:48
[QUOTE=lavicaaa;11104874]

Odmah sam bila na redu, vjerojatno zbog operacije, ali mislim da se čeka nekoliko mjeseci...

simple
05.11.2007., 17:00
I MR zrači, minimalno, ali zrači :mig:

Ovo nije istina. Slika kod MRI-ja nastaje interakcijom atoma u tijelu (vodik najznacajniji) i uredjajem stvorenog magnetskog polja. Radioaktivnog zracenja nema.

Brančika
05.11.2007., 18:44
Ovo nije istina. Slika kod MRI-ja nastaje interakcijom atoma u tijelu (vodik najznacajniji) i uredjajem stvorenog magnetskog polja. Radioaktivnog zracenja nema.

Ako je to tvoje stručno mišljenje, u redu. :)
Ja ipak slušam svog doktora koji mi je rekao sljedeće: "kontrole ćemo od sada umjesto svaka 3 mjeseca obavljati svakih 6 jer nema potrebe da se često izlažete čak i tako minimalnom zračenju".
E sad jel ono radioaktivno zračenje ili neko drugo, u to ne ulazim jer ne baratam materijom. Samo mogu reći što mi je rečeno.

Ja se osobno ne razumijem u to, ali očito nekakvog zračenja ima jer 1. ne bi mi to doktor tako bez veze rekao, 2. ne bi imali ono zaštitno posebno staklo nego bi se kao ultrazvuk sve obavljalo u jednoj prostoriji (što bi bilo i jednostavnije).

:mig:

simple
05.11.2007., 18:54
Sve 5. Bitno je samo naglasiti da ionizirajuceg zracenja nema.

Janeway
06.11.2007., 21:17
Rade li spomenuti privatnici i MR maloj djeci? Imamo sumnju na Arnold-Chiari kod bebe od 15 mjeseci.

Shtefitza
07.11.2007., 00:12
Nefrogena sistemska fibroza - komplikacija kad se gadolinij (kontrast kod MRI-a) koristi kod bolesnika sa smanjenom bubreznom funkcijom.

Koja je svrha napraviti MRI ako se ne planira operacija?

MrXL
07.11.2007., 13:45
Nefrogena sistemska fibroza - komplikacija kad se gadolinij (kontrast kod MRI-a) koristi kod bolesnika sa smanjenom bubreznom funkcijom.

Koja je svrha napraviti MRI ako se ne planira operacija?

... pa recimo mozda radi referentnog nalaza kontrole daljnje eventualne progresije bolesti :confused:

Klincima se radi mri i u bolnicama. Ako nema anestezije beba se drzi budna i gladna veci dio noci, prije samoga pregleda se nahrani i aplicira se cepic klorohidrata rektalno i ... zaspi. Ponekad zapravo prije zaspu roditelji ...

Shtefitza
08.11.2007., 06:40
... pa recimo mozda radi referentnog nalaza kontrole daljnje eventualne progresije bolesti :confused:

Klincima se radi mri i u bolnicama. Ako nema anestezije beba se drzi budna i gladna veci dio noci, prije samoga pregleda se nahrani i aplicira se cepic klorohidrata rektalno i ... zaspi. Ponekad zapravo prije zaspu roditelji ...

Impresivno baratas izrazima. :cool:

A sad da opet postavim moje pitanje: Ako ne planiras raditi operaciju, koja je svrha NMR-a?

Ljudi vole sami sebi odrediti da im je potreban NMR? Zasto? Jer su o njemu citali u casopisu, jer ga je imao susjed. Ili zato sto se ceka dugo. Pa ako ga covjek uspije nabaviti, znaci da ima dobru shtelu. Ako se plan nece promijeniti ovisno o NMR-u? Zasto ga raditi?

(Koje pretrage zapravo treba napraviti u slucaju vrtoglavice i pritiska u donjem dijelu glave?) NMR, samo zato da se dokaze platno stanje? Ili ima neka svrha... (?)

MrXL
08.11.2007., 16:18
(Koje pretrage zapravo treba napraviti u slucaju vrtoglavice i pritiska u donjem dijelu glave?) NMR, samo zato da se dokaze platno stanje? Ili ima neka svrha... (?)

Naravno da postoji algoritam pretraga za svaku bolest koji treba uciniti prije samoga upucivanja bolesnika na pregled mri-a. Konkretno za vrtoglavice bi to sigurno bilo nekako ovako:
1.) Pregled neurologa
2.) Neurolog bi sigurno ovisno o klinickom pregledu indicirao:
a.) TCD VB sliva
b.) EEG
3.) Nedostaje neka slikovna metoda, dakle:
CT - jeftiniji, pristupacnji
ili
MR - skuplji, diagnosticki pouzdaniji, bez stetnih posljedica za osobe u generativnoj dobi.
Ukoliko je bolesnik ucinio CT trebalo bi na temelju ostalih nalaza i ucestalosti ponavljanja simptoma donjeti odluku o nuznosti Mr -a.

Operacije bas i nisu cilj svake terapije, upravo suprotno, a MR definitivno spada u vodecu metodu za diagnosticiranje velike vecine neuroloskih bolesti.

Medicina nije jeftina, to je istina, niti postoji sustav javnog zdravstva u kojem bi svi bili zadovoljni, ali to su neke druge price ...

diplodok
10.01.2008., 19:03
Mozda nije skroz u vezi s temom al bolje nego da otvaram novu. Vezano za pregled glave magnetnom rezonancom. Cuo sam da ponekad treba nekakva injekcija da bi pregled uspeo. O cemu se radi i zasto se takva injekcija daje?

moremal
11.01.2008., 16:28
Preporučam MRI u poliklinici Neuron na Šalati.
Imaju jedan od najmodernijih aparata u svijetu od 3T (jedini u RH), kompletiran sa svom mogučom dodatnom opremom, čak imaju i poseban inkubator za snimanje nedonoščadi.
U drugim klinikama imaju do 1,5T.
MRI ne zrači i koristi se za istraživanje mozga pa je relevantniji od CT-a.
Može se doći sa uputnicom ili platite sami, mislim da je pretraga skuplja od drugih poliklinika za nekih 100,00-200,00 kn.
S obzirom da je sam aparat neusporedivo bolji od drugih, razlika u cijeni je zanemariva.

PANIČARKA
13.01.2008., 14:12
Bok!

ja sami ti bila na magnetskoj glave prije tjedan dana u poliklinici sunce i bilo mi je ok- manje više s obzirom da sam klustrofobična. i zaista otvor je vrlo mali, čak se vidi i van. slično kao na CT- u . i tamo ti je cijema oko 1800 kn, a bila sam i u poliklinici neuron i tamo sam platila 2400. i tako pa pitaj ako te još nešto zanima i ako ti mogu pomoći, iako sam ja bila na opraciji glave prije godinu danaa li se još vrlo životno sjećam svega sretno!!!!

panattha
13.01.2008., 22:45
Preporučam MRI u poliklinici Neuron na Šalati.
Imaju jedan od najmodernijih aparata u svijetu od 3T (jedini u RH), kompletiran sa svom mogučom dodatnom opremom, čak imaju i poseban inkubator za snimanje nedonoščadi.
U drugim klinikama imaju do 1,5T.
MRI ne zrači i koristi se za istraživanje mozga pa je relevantniji od CT-a.
Može se doći sa uputnicom ili platite sami, mislim da je pretraga skuplja od drugih poliklinika za nekih 100,00-200,00 kn.
S obzirom da je sam aparat neusporedivo bolji od drugih, razlika u cijeni je zanemariva.

Ja sam bas na cekanju za MRI u Neuronu na Salati.
S uputnicom se ceka 2-3 mjeseca, a ako hocete platit to je oko 2000 kn.

TINEM
25.02.2008., 07:32
Ja sam bil u NEMETOVOJ - ZG MR vratne kralježnice i mozga 2000 kuna.Riješeno za 2 dana.

zvončica20
19.02.2009., 12:38
jel mi moze neko pojasnit kako da dođem do poliklinike neuron? trebam obavit mr vratne kraljeznice i glave al ne znam kako doci do tamo,jedino sta znam,ako je to tocno,da se povise draskoviceve ide stubama al dalje ne znam kuda:ne zna:....help...:confused::confused:

arecibogk
19.02.2009., 12:57
Da li postoji propisano vrijeme snimanja kod mr-e vratne kralježnice?
Kada sam bio na snimanju koljena, to je trajalo dobrih 90 minuta (Čavka). Kada su me poslali na mr vratne kralježnice (nemetova), nije trajalo duže od 15 minuta, a sami radiolog (nemrem mu se sjetit imena) je samo bacio oko i rekao: sve ok! Dakle snimanje 15 min + pregled 1 min = 16 min! Je li to normalno ili su me zakinuli?
Taj pregled u nemetovoj sam obavio besplatno na uputnicu i to samo 2 tjedna nakon što mi je fizijatar propisao..

arecibogk
19.02.2009., 13:00
jel mi moze neko pojasnit kako da dođem do poliklinike neuron? trebam obavit mr vratne kraljeznice i glave al ne znam kako doci do tamo,jedino sta znam,ako je to tocno,da se povise draskoviceve ide stubama al dalje ne znam kuda:ne zna:....help...:confused::confused:

Ovisi od kuda ideš. ako ideš draškovićevom po stubama, trebaš se prošetat po šalati, proći teniske terene, zatim doći do med. faksa, proći njihovu rampu sa lijeve strane kompleksa i ući u mesićevu ulicu. po mesićevoj ravno nekih 2-3 minute do mini marketa sa lijeve strane a suprotno od mini marketa je ulaz natrag u kompleks šalate i sa lijeve strane zgrade nasuprot ulaza je ulaz u neuron.. vrlo jednostavno :rofl:

zvončica20
19.02.2009., 15:39
hvala na pomoći, a a sta se tice tvog pitanja ja sam snimala vratnu kraljeznicu ovo ljeto u vinogradskoj i isto tako 15 min je trajalo pa mislim da te nisu zakinuli...hvala jos jednom:top:

llukav
20.02.2009., 17:46
Da li postoji propisano vrijeme snimanja kod mr-e vratne kralježnice?
Kada sam bio na snimanju koljena, to je trajalo dobrih 90 minuta (Čavka). Kada su me poslali na mr vratne kralježnice (nemetova), nije trajalo duže od 15 minuta, a sami radiolog (nemrem mu se sjetit imena) je samo bacio oko i rekao: sve ok! Dakle snimanje 15 min + pregled 1 min = 16 min! Je li to normalno ili su me zakinuli?
Taj pregled u nemetovoj sam obavio besplatno na uputnicu i to samo 2 tjedna nakon što mi je fizijatar propisao..

Nisu te zakinuli snimanje kralješnice traje 15-ak min, dok snimanja zglobova, abdomena ili zdjelice traju duže. U prosjeku 30 min do sat vremena.

kismo
21.02.2009., 13:28
Ja sam je bila nakraju obavila ( MR glave i vratne kralježnice ) u Poliklinici Čavka u Crnčićeboj za 2100 kn, i tarajalo je dosta dugo ( mislim oko sat i pol ).Nalaz u redu. Malo promjena na vratnoj kralježnici.

dreja
24.03.2009., 10:16
Poštovani, zanima me dali neko zna prevest nalaz magnetene rezonance donjeg dijela kraljezice na običan jezik (kojeg razumiju svi oni koji nisu liječnici), dijagnosticiran mi je isijas.
Zahvaljujem se!!!

trebor
24.03.2009., 17:40
Daj napiši ga pa ćemo pogađati....

Termination
24.03.2009., 19:10
Nije vrag da u nalazu piše išijas i da ne znaš šta je to. De ubaci nam malo latinštine

dreja
24.03.2009., 21:42
tehnike :t1,t2 sagitalni i aksijalni presjeci

Korpusi kralježaka su urednog signala, primjerene visine i sa manjim proširenjem pokrovnih ploha u području segmenta L4/L5. Intervertebralni diskusi od L3-S1 su nešto nižeg signala, posebno L4/L5. Dorzalna linija koprusa krelježaka je blago valovita od L3-S1 a na nivou L4/L5 je naglo izbočena parasagitalno desno. Kod aksujalnih presjeka vidi se trokutasta forma spinalnog kanala, uredni odnosi u nivou L1/L2 i L2/L3, dok se na L3/L4 centralna manja diskus hernija koja se utiskuje u duralnu vreću.
Na nivou L4/L5 je velika diskalna protuzija medijalno i lateralno desno sa kompresijom i potisnućem duralne vreće dorzalno i više lijevo.

Zaključak: Velika diskalna protruzija dorzomedijalno i lateralno desno L4-L5. Preostali nalaz klinički manjeg značaja kako je napisano u tekstu.

Termination
24.03.2009., 23:41
tehnike: T1,T2; bočni i osni presjeci

Tijela kralježaka su uredne gustoće signala, primjerene visine i s manjim proširenjima pokrovnih ploha u području segmenta između 4. i 5. slabinskog kralješka. Međukralježnički diskovi između 3. slabinskog kralješka i križne kosti su nešto slabije gustoće signala, posebno između 4. i 5. slabinskog kralješka. Leđna linija tijela kralježaka je blago valovita između 3. slabinskog kralješka i križne kosti a između 4. i 5. slabinskog kralješka naglo izbočena udesno. Kod osnih (poprečnih) presjeka vidi se trokutasti oblik kanala leđne moždine, uredni odnosi između 1., 2. i 3. slabinskog kralješka, dok se između 3. i 4. vidi manje centralno ukliještenje diska koje se utiskuje u moždinsku ovojnicu.
Između 4. i 5. slabinskog kralješka je velika izbočenost diska u sredini i desno sa pritiskanjem i potisnućem moždinske ovojnice s leđne strane i više desno.

Zaključak: ovo što je napisano masnim slovima...

Nije baš lijepa dijagnoza... možda će biti potreban neurokirurški zahvat...

maniv
25.03.2009., 09:08
Hello!

Buduci da imam slican problem, no uz to i torakalnog, ne samo lumbalnog djela......upravo ugovorih pregled kod peharca, buduci da smatram da operacija zaista ide tek u kriticnom stanju, neizdrzive boli ili nekontrole mokrenja itd......
Tako da probaj prvo rijesiti problem jacanjem muskulature, buduci da ce tada dio drugih misica pruzeti napor na sebe, pa tek tada operacija ako nema poboljsanja.
Što vise razmisljam o toj kralježnici, to manje zelim pod noz jer ipak nije to niti laka operacija, a kamoli sala.......proguglaj si malo, pa ces shvatiti......
POz!

Termination
25.03.2009., 09:44
Odluku o tome je li potreban zahvat ili ne donosi neurokirurg na temelju kliničke slike. Kod svake osobe je stanje specifično. Gore je naveden samo opis MR slike, dok pravo stanje može očitati samo kompetentna osoba tj. neurokirurg. Prema tome ne možemo govoriti napamet. Ako se bol ne povlači u rroku četiri tjedna i ako fizikalna terapija ne daje rezultat, svakako je potrebno preispitati operativni zahvat. Takve operacije se danas mogu smatrat rutinskim te su minimalno invazivne...

dreja
25.03.2009., 17:02
Ja imam 27 godina i ne radim ništa, kad got mogu lezim, ujutro se budim jer me boli u 6 nezavisno kad idem spavat, to me počelo boljet lani u 5mj i najprije su mi dijagnosticirali u Lovranu da mi je kuk potrošen, kad sam išao na fizikalnu u Ist. Toplice rekli su mi da je to zato jer da mi je kičma savijena, to sam čuo prvi put, i nakon fizilakne bol nije presta i tako ja otišao dr. Nemecu i reko da je isjas. I od 2mj niš ne radim samo lezim i čekam megnetnu koju sam riješio i sad još čekam specijalistu za 7 dana da vidim šta če bit, inače radim aktivno sa sela sam na poslu ne fizikalim. Ujutro me to jeb.... boli dok navečer ni ne osjetim ko da mi nije ništa, ali kad dođe jutro se sjeim,a spavat mogu samo na trbuhu. A šta se tiče kontrole mokrenje i sa time imam laganih problema ali to nisam poveziao sa time, prepisivao sam to nečem drugim neznam sam čemu....

maniv
26.03.2009., 08:50
Naravno, samo neurokirurg može procjeniti dali je nešto za operaciju ili ne, i smatram da je njegova odluka zaista točna i istinita.
Ima stanja koja su neizbježno za nož, ali mnogi su svojim alternativnim metodama uspjeli održati stanje, a da ne moraju pod nož........toliko o rutinskoj operaciji.
Mislim da to nikako nije rutinska operacija, nego vrlo zahtjevna i zato ju mnogi izbjegavaju, a oni koji se podvrgnu istoj, često ponovno dolaze istom neurokirurgu pod nož.
Fizikalna terapija mislim da nikome nije do sada pomogla po pitanju lumbalne kralježnice, bar kako ljudi pričaju, jer dobro je jedan momak opisao, kao da gase vatru benzinom, no nije fizikalna jedino što riješava iste probleme, ali svatko ovisno o simptomatici mora pronaci sebi idealnu alternativu.
Operirati se uvijek stigne, ali ako ne uspije kako je predviđeno, tada povratka nema........izuzev slučaje koji zaista ne mogu cekati.

gorak
26.03.2009., 08:56
maniv;19617412] no nije fizikalna jedino što riješava iste probleme, ali svatko ovisno o simptomatici mora pronaci sebi idealnu alternativu.

kao npr. ?imaš kakve konkretne prijedloge što raditi da se stanje olakša?

maniv
26.03.2009., 10:32
Naravno...............pun sam prijedloga......isto kao što su i drugi za mene puni prijedloga..........
Ne znam uopce smisao pitanja, mislim da sam u sve rekao, procitaj jos jednom pa bus skuzio........odakle da ja znam tvoju simptomatiku, svoju naravno znam pa se po njoj ravnam sve vise, i kuzim sto mi odgovara, a sto ne, tako svaki pojedinac mora sebi naci alternativu u rjesavanju tegoba.........

gorak
26.03.2009., 11:05
Naravno...............pun sam prijedloga......isto kao što su i drugi za mene puni prijedloga..........
Ne znam uopce smisao pitanja, mislim da sam u sve rekao, procitaj jos jednom pa bus skuzio........odakle da ja znam tvoju simptomatiku, svoju naravno znam pa se po njoj ravnam sve vise, i kuzim sto mi odgovara, a sto ne, tako svaki pojedinac mora sebi naci alternativu u rjesavanju tegoba.........

ako ti nije jasan smisao pitanja onda si malo mutav.:mig:
zanima me koja je alternativa jer i ja imam problema sa kralježnicom i već godinama izbjegavam operaciju jer sam došao do istog zaključka kao i ti.
svaka stvar koja i malo pomogne je dobrodošla.

maniv
27.03.2009., 07:29
Mislim da zbilja nema razloga pristupati nekome sa rijecima "mutav", ima
i ljepsih nacina da se nekome objasni ono sto mu zelis reci, tako da tu zavrsava sva moja komunikacija.......ipak sam ja covjek, a ne "mutav", a buduci da sam i mutav, tesko da realno mogu pomoci po pitanju bolne kraljeznice........
Poz!

gorak
27.03.2009., 08:50
neznam kaj ti opet nije jasno ?kratko i jasno sam te pitao i ispod umjesto odgovora tvoje napuhano pametovanje.
pozz i tebi.

Miroslav197
05.06.2009., 19:53
Meni je dijagnosticirana lumbalna išijalgija. Prvo me ukočilo u kralježnici, a zatim prešlo u lijevu nogu. To se desilo prije cca. 3 mjeseca. Danas osjećam utrnulost stopala i bol u listu lijeve noge. Ne mogu se dignuti na petu lijeve noge. Bol je trenutno podnošljiva. Čekam MR. Znam da će tada meštar znati što i kako. Do tada me zanima iz iskustva onih koji su prošli što ja prolazim, kakve su posljedice utrnulosti noge, te koliko ta utrnulost traje?
Hvala!

Termination
05.06.2009., 23:35
Stvar je posve individualna. Nekome prođe nakon fizikalnih terapija, nekome nakon operacije, nekome nakon par mjeseci ili par godina, nekome nažalost nikad. Ovisi o vrsti i stupnju oštećenja. Što prije riješiš uzrok (eventualno operacija) to je veća vjerojatnost da će simptomi nestati. Sretno...

Miroslav197
07.06.2009., 20:46
Neurokirurg mi je rekao da sam ja daleko od operacije, po CT-u, ali MR će reći. Mene jako plaši to što ne mogu kontrolirati lijevu nogu. Neki banalni pokreti lijevom nogom su mi nemogući. Da li će ta ograničenost pokreta trajati cijelo vrijeme ili će se vremenom vraćati pokretljivost noge?

Termination
07.06.2009., 21:20
Hm... čudno mi je da ne treba operaciju s obzirom na lokomotornu ograničenost ali o tome ipak odlučuje stručnjak pa se drži njegovih preporuka... MR puno puta pokaže drukčiju stvar od CT-a... ograničenst bi trebala polako prolaziti kad se riješi uzrok (bilo operacijom, bilo fizikalnom terapijom)...

trebor
08.06.2009., 19:57
Neurokirurg mi je rekao da sam ja daleko od operacije, po CT-u, ali MR će reći. Mene jako plaši to što ne mogu kontrolirati lijevu nogu. Neki banalni pokreti lijevom nogom su mi nemogući. Da li će ta ograničenost pokreta trajati cijelo vrijeme ili će se vremenom vraćati pokretljivost noge?
MR može pokazati stanje na spornom području...to nije sporno...međutim, po mom iskustvu, definitivnu odluku u operaciji valja donjeti ne toliko na osnovu MRa nego po učinjenom EMGu donjih ekstremiteta!
Jasno da EMG nije neophodan kod kliničkih sasvim jasnih stanja ali...gdje postoje iole dva nepodudarna mišljenja ja bi se odlučio napraviti elektromiografiju prije bilo kakvog "skalpela"...

Miroslav197
11.06.2009., 18:07
Koliko dugo (iz iskustva) može trajati ograničenost pokreta noge (upala)? Hvala.

Poluplave okice
02.09.2009., 12:04
tata mi treba ici na snimanje vratne kraljeznice i narucili su ga u poliklinici medikol sredinom 11. mjeseca, a pregled kod neurokirurga mu je pocetkom 11.mjeseca.
ja sam mu rekla da promijeni termin kod neurokirurga, al on to zeli sto prije rijesit, pa me zanima koliko je cekanje na pretragu u slucaju da ne ide preko uputnice, vec da odluci platiti. pretpostavljam da bi trebao biti kraci rok..

petraa07
02.09.2009., 14:04
Trebao bi biti puno kraći rok, zato i platiš da dođeš na red. Najpametnije bi ti bilo da nazoveš pa se raspitaš u poliklinici. :mig:

Azaleja
02.09.2009., 15:13
tata mi treba ici na snimanje vratne kraljeznice i narucili su ga u poliklinici medikol sredinom 11. mjeseca, a pregled kod neurokirurga mu je pocetkom 11.mjeseca.
ja sam mu rekla da promijeni termin kod neurokirurga, al on to zeli sto prije rijesit, pa me zanima koliko je cekanje na pretragu u slucaju da ne ide preko uputnice, vec da odluci platiti. pretpostavljam da bi trebao biti kraci rok..

Evo ti moje iskustvo: poliklinika Dijagnostika 2000-mislim da ako platiš da se čeka dan do dva, mr glave dođe 1600 kn, konkretno za Dijagnostiku, ali trebaš pitati, a vidim da si pitala u poliklinici medikol, probajte polikliniku neuron, polikliniku sunce-i vidite gdje se što čeka i koliko dugo.
Bolnice-probajte pitati u njima-zovite sve bolnice.

Poluplave okice
02.09.2009., 16:03
Evo ti moje iskustvo: poliklinika Dijagnostika 2000-mislim da ako platiš da se čeka dan do dva, mr glave dođe 1600 kn, konkretno za Dijagnostiku, ali trebaš pitati, a vidim da si pitala u poliklinici medikol, probajte polikliniku neuron, polikliniku sunce-i vidite gdje se što čeka i koliko dugo.
Bolnice-probajte pitati u njima-zovite sve bolnice.

hvala
@petraa07 i tebi hvala :)

danas prikupljam brojeve i info, sutar slijedi zivkanje

edit: se moze u sve te poliklinke ici sa uputnicom? dakle bez placanja, u slucaju da ga mogu naruciti prije 11. mjeseca..

novi.clan
13.10.2009., 18:52
Može li mi tko ovo protumačiti... je li to opasno?

Kod MR pregleda vratnog segmenta kralježnice na učinjenim presjecima primjenom standardnih tehnika snimanja, nalazi se alordoza primjereno visokih trupova kralježaka, održane stražnje interkorporalne linije.
Incipijentne degenerativne promjene iv. diskova u svim segmentima, nešto izraženije u C2/3 i C3/4, bez suženja iv. prostora. Uredna širina iv. otvora.
Medula spinalis je primjerene širine i intenziteta signala, bez vidljivih fokalnih lezija ili mijelopatskih promjena.
Ne nalazi se hernije iv. diska ni znakova postojanja intra/ekstraduralno smještenog ekspanzivnog procesa.

trebor
13.10.2009., 20:27
Koliko je stara osoba koja se "magnetizirala"?

lucija1976
16.10.2009., 11:04
U Neuronu se predbilježila na listu sredinom srpnja, dobila navodno tremin koncem godine , radi se o djetetu, no nakon provjera ovih dana dobila info da nema više do kraja godine na uputnicu jer su potrošili lovu za to već samo uz plaćanje, s obzirom da imaju još uvijek najjači aparat i da se radi o djetetu moramo privatno, pa dobili termin odmah no i dalje su preko tel. dosta neljubazni. nadam se da će pregled uprkos svemu proći ok

medionthedog
19.10.2009., 18:51
Nakon učestalih bolova u doljnjem dijelu leđa, doktor me je uputio na MR kralježnice. Danas sam dobio nalaze pa prije nego odem specijalisti, molim ako mi tko može objasniti na temelju nalaza što u biti ne štima.

MR LUMBOSAKRALNE KRALJEŽNICE

Tehnika snimanja: SE T1, FSE T2, GRE T2*

Na seriji sagitalnih, transverzalnih i koronarnih MR presjeka lumbosakralne kralježnice primjenom različitih tehnika snimanja nalazi se normalan intenzitet signala koštanih struktura, intervetebralnih diskova i leđne moždine u različitim ravninama
Nema znakova hernijacije intervetebralnih diskova, kao niti kompresije subarahnoidalnog prostora.

Na razini L4-L5 i L5-S1 vidi se početno dorzomedijalno izbočenje i.v. diska koje se na razini L5-S1 širi ulijevo te diskretno reducira širinu lat. recesusa sa lijeve strane.
Korjenovi spinalnih živaca su intaktni.
Konus medulare vidljiv u razini L1 kralješka.
Ne nalazi se znakova intra ili ekstraduralnog tumora.

DG

MP4 -

Ispričavam se ako sam Vas ovim "zadavio", ako ima tko da mi pojasni nalaz bio bi mu zahvalan. :)

nemam pojma
23.10.2009., 13:34
Evo, i meni trebaju informacije o poliklinici Neuron...trebam napraviti magnet glave, a doktorica mi je rekla da idem tamo jer su, kao, najbolji...zanimaju me iskustva, jer sam poprilično razočarana pristupom preko telefona, a cijena nije mala...

I koliko su uopće bolji od ostalih :misli:

Poluplave okice
23.10.2009., 16:22
ja sam tatu bas jucer vodila na snimanje vratne kraljeznie u polikliniku drinkovic, preko uputnice, ljubazni su i pristupacni, drze se termina i sve je bilo brzo gotovo.
i jucer kad su ljudi narucivali se preko telefona, cula sam da ih sestra narucuje od 21.12. nadalje..

nemam pojma
25.10.2009., 13:47
ja sam tatu bas jucer vodila na snimanje vratne kraljeznie u polikliniku drinkovic, preko uputnice, ljubazni su i pristupacni, drze se termina i sve je bilo brzo gotovo.
i jucer kad su ljudi narucivali se preko telefona, cula sam da ih sestra narucuje od 21.12. nadalje..

znaš li možda koje je jačine njihov aparat ?

Poluplave okice
25.10.2009., 13:50
znaš li možda koje je jačine njihov aparat ?

ne znam...

nemam pojma
25.10.2009., 14:04
ne znam...

nema veze, nazvat ću ih sutra i provjeriti...thnx na info :mig:

tamy_cro
06.03.2010., 08:02
Pozz ljudi;) imam pitanje..dakle nedavno sam imala 2 operacije uha i mozga....puštena iz bolnice i sad mi je specijalista nakon pregleda rekao da moram napravit MR mozga,umjesto CT-a posto sam mlada i radila sam ga 3 puta u 2 mjeseca i donjet mu nalaz MR-A za 2 mjeseca...pa me zanima koliko se čeka na MR i gdje bi bilo najbolje pokušat...kakva je cijena ako ću morat radit privatno...unaprijed hvala :)

C71
06.03.2010., 10:31
ja sam se u medikolu prošli mjesec naručila za svibanj.

ako ti je napisano da za dva mjeseca moraš doći na kontrolu sa slikama onda napraviš slijedeće:
naručiš se na mr uz plaćanje, pa kad obaviš pregled pošalješ hzzo-u zahtjev za povrat novčanih sredstava. tu na forumu se negdje spominjalo da postoje obrasci za to. ja sam prošle godine pisala na običnom papiru zahtjev za povrat, kopirala medicinsku dokumentaciju, priložila original račun i za tri mjeseca dobila lovu.

mr mozga sa spektroskopijom platila sam u poliklinici neuron 3200kn.
samo s kontrastom je 300kn manje.

C71
06.03.2010., 18:20
mr mozga sa spektroskopijom platila sam u poliklinici neuron 3200kn.
samo s kontrastom je 300kn manje.

ups, pogriješih, cijena je bila 3300kn.

Leona81
24.04.2010., 20:05
imam pitanje..koliko se otprilike čeka u privatnoj poliklinci ako se ide na uputnicu na MR glave?
prilično je hitno, a mamu su naručili tek za 6 mj. u Vinogradskoj :rolleyes:

tnx :)

ema007
24.04.2010., 23:47
U Medikolu u Splitu možeš doći na red za mjesec dana, možda i prije ako kažeš da je hitno, nemaju gužvu, a zbog zdravlja se isplati i putovati

8472
09.05.2010., 12:54
Koliko dugo se čeka nalaz MR?

Jeli bude odma isti dan, ili treba da neko to fino sroči prostudira pa utipka.... Pa zavisi kojom brzinom tipka...

Alkemicharka
09.05.2010., 13:27

Jeli bude odma isti dan, ili treba da neko to fino sroči prostudira pa utipka.... Pa zavisi kojom brzinom tipka...

Moje iskustvo sa Rebra je da mi je doktor nakon snimanja očitao snimke i usporedio sa starim snimkama jer sam ja bila jako prestrašena da li je sve u redu(bila sam operirana) te stoga ne znam da li je to bilo pravilo ili izuzetak i usmeno mi je rečeno da je sve :top:. Radiološki nalaz sam dobila nakon par dana poštom na kućnu adresu.

ema007
09.05.2010., 15:00
Nalaz MR- a se gotovo svugdje (ja sam bila na 3 različita mjesta) dobije odmah, sačekaš možda 15-ak minuta

8472
09.05.2010., 17:13
Hvala vam :top:

lost_17
09.05.2010., 18:47

ja sam u državnoj bolnici radila mr mozga, a nakon pregleda mi je radiolog odmah rekao da je sve okej. i rekao je da dođem po nalaz i slike za 2 dana.

C71
10.05.2010., 07:46

poliklinike nemetova, neuron i medikol - 15-tak minuta. :mig:

8472
10.05.2010., 09:47

Koliko cepaju?

Alkemicharka
10.05.2010., 10:07
[QUOTE=8472;26574872]Koliko cepaju?[/QUOT

Medikol 2.000 kn za MR mozga. Ja sam uspjela dogovoriti na uputnicu pa me neće koštati ništa:mig:. Inače su me na Rebru naručili u 3.mj. ove godine za 2.mj 2011.:rofl:

ema007
10.05.2010., 11:47

Točno u ove tri sam i ja bila

8472
10.05.2010., 12:14
[QUOTE=8472;26574872]Koliko cepaju?[/QUOT

Medikol 2.000 kn za MR mozga. Ja sam uspjela dogovoriti na uputnicu pa me neće koštati ništa:mig:. Inače su me na Rebru naručili u 3.mj. ove godine za 2.mj 2011.:rofl:

Nemoj j***. :eek:

Alkemicharka
10.05.2010., 13:28
[QUOTE=Alkemicharka;26575168]

Nemoj j***. :eek:

A je..da nisam dobila potvrdu o narudžbi ne bih vjerovala:). Otkazala sam im taj termin jer ne mogu čekati godinu dana, šta je previše previše...

C71
10.05.2010., 18:06
Koliko cepaju?

u medikol i nemetovu sam išla na uputnicu, u neuronu sam mr mozga sa spektroskopijom platila 3300kn.

sutra idem na magnetnu u medikol, naručila sam se prije nekih tri mjeseca.
inače, u neuron sam bila poslana od neurokirurga zbog sumnje u recidiv. na uputnicu bi došla na red za 8 mjeseci :visi:, platila sam i došla na red za dva dana. s obzirom da je magnetna potvrdila recidiv poslala sam hzzo-u zahtjev za povrat novčanih sredstava koji sam nakon otprilike 3 mjeseca dobila.

Alkemicharka
10.05.2010., 21:17
u medikol i nemetovu sam išla na uputnicu, u neuronu sam mr mozga sa spektroskopijom platila 3300kn.

sutra idem na magnetnu u medikol, naručila sam se prije nekih tri mjeseca.
inače, u neuron sam bila poslana od neurokirurga zbog sumnje u recidiv. na uputnicu bi došla na red za 8 mjeseci :visi:, platila sam i došla na red za dva dana. s obzirom da je magnetna potvrdila recidiv poslala sam hzzo-u zahtjev za povrat novčanih sredstava koji sam nakon otprilike 3 mjeseca dobila.

Recidiv čega, ako slobodno pitam? Baš me zanima kakvi ti budu dojmovi u Medikolu, ja idem tek u 10.mj.tamo na magnet jer mi prije niti ne treba, kontrolu imam na Rebru u 10 mj.pa bolje da mi je nalaz friški. Bili su jako ljubazni kad sam se naručivala, čak su me i nedavno zvali da imam slobodan termin u 5.mj.ali sam im rekla da ga prepuštam nekome drugom kome je hitnije.

polly
11.05.2010., 06:30
Inače su me na Rebru naručili u 3.mj. ove godine za 2.mj 2011.:rofl:

:eek: ja sam kod njih čekala otprilike 3 mjeseca
bila sam na magnetu početkom veljače

nalaz (mozak i cijela kralježnica) sam dobila za tjedan dana
a sada čekam nalaz mr-a ciljano za neuralgiju 2 tjedna u vinogradskoj
kak vi dobite nalaz odmah :confused:

C71
11.05.2010., 06:38
Recidiv čega, ako slobodno pitam? Baš me zanima kakvi ti budu dojmovi u Medikolu, ja idem tek u 10.mj.tamo na magnet jer mi prije niti ne treba, kontrolu imam na Rebru u 10 mj.pa bolje da mi je nalaz friški. Bili su jako ljubazni kad sam se naručivala, čak su me i nedavno zvali da imam slobodan termin u 5.mj.ali sam im rekla da ga prepuštam nekome drugom kome je hitnije.

tumora na mozgu. :(
mislim da je to četvrti put da idem u medikol. zadovoljna sam pa se uvijek tamo naručujem. sad sam prvi puta uspjela sve uskladiti, obavit ću ovaj tjedan i magnetnu i neurokirurga i onkologa. :)

C71
11.05.2010., 06:40
kak vi dobite nalaz odmah :confused:

pa čitajući ovaj pdf izgleda da se u privatnim poliklinikama nalaz dobije odmah, a u državnim se čeka. :ne zna:

polly
11.05.2010., 06:43
pa čitajući ovaj pdf izgleda da se u privatnim poliklinikama nalaz dobije odmah, a u državnim se čeka. :ne zna:

dvije forumašice su rekle da su ga odmah dobile u državnoj
a vjerojatno zavisi i od toga zašto ideš i što ti sve je

ja sam bila u medikolu prošli tjedan na emng-u
zadovoljna sam pristupom, doktorom, samim pregledom,....dobro utrošen novac
dok sam nedavno bila na ultrazvuku po preporucu specijalista u jednoj privat ordinaciji, pol minute pregleda, nalaz u jednoj rečenici i bez slike :rolleyes: otišla ljuta kak pes

Alkemicharka
11.05.2010., 09:45
tumora na mozgu. :(
mislim da je to četvrti put da idem u medikol. zadovoljna sam pa se uvijek tamo naručujem. sad sam prvi puta uspjela sve uskladiti, obavit ću ovaj tjedan i magnetnu i neurokirurga i onkologa. :)

Ostavila si me bez teksta:(...mislila sam kako je meni jako teško ali kad tako nešto čujem, onda više nemam riječi... Drži se i javi kako je prošlo!!

Alkemicharka
11.05.2010., 09:47
dvije forumašice su rekle da su ga odmah dobile u državnoj
a vjerojatno zavisi i od toga zašto ideš i što ti sve je

ja sam bila u medikolu prošli tjedan na emng-u
zadovoljna sam pristupom, doktorom, samim pregledom,....dobro utrošen novac
dok sam nedavno bila na ultrazvuku po preporucu specijalista u jednoj privat ordinaciji, pol minute pregleda, nalaz u jednoj rečenici i bez slike :rolleyes: otišla ljuta kak pes

Polly, izgleda da nema pravila:ne zna:..treba samo imati sreće pa pogoditi na prava vrata:)

timi178
11.05.2010., 11:05
Ja sutra idem na MR u polikliniku Sunce. I moram reci da me uzasno strah buke u aparatu. Snimam glavu, koliko ce to trajati otprilike i jel imaju tamo neke slusalice ili nesto slicno? Jel ima netko iskustva u Suncu? Hvala :)

C71
11.05.2010., 15:46
Ja sutra idem na MR u polikliniku Sunce. I moram reci da me uzasno strah buke u aparatu. Snimam glavu, koliko ce to trajati otprilike i jel imaju tamo neke slusalice ili nesto slicno? Jel ima netko iskustva u Suncu? Hvala :)

ja nisam bila u suncu jer se tamo ne može na uputnicu, bar se prošle godine nije moglo. :ne zna:
dobiš čepiće za uši, fiksiraju ti glavu tako da su ti uši poklopljene, pa to i nije neka velika buka. vjerovatno muziku slušaš jače. :mig:

mr mozga sa spektroskopijom traje 12 minuta (10 + 2).
prvi put ti se čini jako dugačko. ja sam danas bila šesti put i čini mi se da je vrijeme proletilo. :D

C71
11.05.2010., 15:52
Ostavila si me bez teksta:(...mislila sam kako je meni jako teško ali kad tako nešto čujem, onda više nemam riječi... Drži se i javi kako je prošlo!!

tko je rekao da je meni teško? :zivili:
uvijek je nekome teže. :mig:

danas sam u medikolu čekala dva sata. :rolleyes: do sada sam uvijek čekala najviše 15-tak minuta.
nalaz isti kao i onaj od prije tri mjeseca, prepisali ga od riječi do riječi s prethodnog, tako da očito u glavim nemam viška. :cerek:
ali, poučena iskustvom, pričekat ću da u četvrtak neurokirurg kaže svoje.

C71
11.05.2010., 15:54

zaboravih,
traži da ti ispod koljena stave strunjaču, puno je lakše ležati pogotovo ako imaš problema s donjim dijelom leđa. :mig:
u nekim klinikama ti ju odmah ponude, u nekim ju moraš tražiti.

Alkemicharka
11.05.2010., 16:00
tko je rekao da je meni teško? :zivili:
uvijek je nekome teže. :mig:

danas sam u medikolu čekala dva sata. :rolleyes: do sada sam uvijek čekala najviše 15-tak minuta.
nalaz isti kao i onaj od prije tri mjeseca, prepisali ga od riječi do riječi s prethodnog, tako da očito u glavim nemam viška. :cerek:
ali, poučena iskustvom, pričekat ću da u četvrtak neurokirurg kaže svoje.

Nevjerojatna si ti ženska!:mig::D

Ajde hvala bogu da je magnetska ok:top:. I znaš kaj? U međuvremenu sam skontala da smo sugrađanke! Pa onda:zivili: mi!

polly
11.05.2010., 16:12
Polly, izgleda da nema pravila:ne zna:..treba samo imati sreće pa pogoditi na prava vrata:)

moj nalaz je na stranu i pol, pa sumnjam d bi mi i prava vrata ubrzala postupak :D

nis dobila danas nalaz, gurnuli me u cijev na popravni, pa još jednom s kontrastom
50 min lude zabave :rolleyes:

C71, ::cheer: za nalaz

timi178
11.05.2010., 20:48
ja nisam bila u suncu jer se tamo ne može na uputnicu, bar se prošle godine nije moglo. :ne zna:
dobiš čepiće za uši, fiksiraju ti glavu tako da su ti uši poklopljene, pa to i nije neka velika buka. vjerovatno muziku slušaš jače. :mig:

mr mozga sa spektroskopijom traje 12 minuta (10 + 2).
prvi put ti se čini jako dugačko. ja sam danas bila šesti put i čini mi se da je vrijeme proletilo. :D

Hvala na informaciji :), malo mi je lakse, valjda. Jel to znaci da daju i kontrast? Rekla si 10+2?

C71
12.05.2010., 07:46
Hvala na informaciji :), malo mi je lakse, valjda. Jel to znaci da daju i kontrast? Rekla si 10+2?

ovisi.
prvi put je bila samo magnetna.
s obzirom na dijagnozu, sada ili kontrast ili spektroskopija.

C71
12.05.2010., 07:49
C71, ::cheer: za nalaz

samo polako, dok sutra neurokirurg ne kaže da je sve u redu ja se ne veselim. :mig:

timi178
12.05.2010., 13:42
samo polako, dok sutra neurokirurg ne kaže da je sve u redu ja se ne veselim. :mig:

I sta je rekao neurokirurg? Drzim fige :).

Ja obavila MR glave danas, nije bilo strasno, dobila slusalice i strunjacu pod noge. Zvukovi su dosta glasni ali za pretrpiti. Jedino sto je super sto aparat izgleda Kao CT, kratak i dosta sirok. Ne uvuku te duboko, imas dosta zraka i nemas osjecaj da si u cijevi. I da, bila sam 35 min i kad su me izvadili pitala sam jel vec gotovo ;)... Netko je spomenuo da nije smio gutati slinu, meni nisu nista rekli.....

C71
12.05.2010., 13:57
I sta je rekao neurokirurg? Drzim fige :).

Ja obavila MR glave danas, nije bilo strasno, dobila slusalice i strunjacu pod noge. Zvukovi su dosta glasni ali za pretrpiti. Jedino sto je super sto aparat izgleda Kao CT, kratak i dosta sirok. Ne uvuku te duboko, imas dosta zraka i nemas osjecaj da si u cijevi. I da, bila sam 35 min i kad su me izvadili pitala sam jel vec gotovo ;)... Netko je spomenuo da nije smio gutati slinu, meni nisu nista rekli.....

neurokirurg će svoje reći sutra. :mig:

meni nitko nikada nije rekao da ne smijem gutati slinu. :ne zna: ja je ustvari ni ne gutam dok aparat snima, progutam je dok namještaju drugu poziciju. :)

aparat izgleda kao ct?
bez veze. :mig:
trebaš doživjeti osjećaj kao da se nalaziš u lijesu. :cerek::cerek:

Alkemicharka
12.05.2010., 14:31
neurokirurg će svoje reći sutra. :mig:

meni nitko nikada nije rekao da ne smijem gutati slinu. :ne zna: ja je ustvari ni ne gutam dok aparat snima, progutam je dok namještaju drugu poziciju. :)

aparat izgleda kao ct?
bez veze. :mig:
trebaš doživjeti osjećaj kao da se nalaziš u lijesu. :cerek::cerek:

Super usporedba!:cerek:

Ja si ipak više volim zamišljati da ležim u turbo solariju!:D

slronhill
12.05.2010., 23:22
ja radila u traumi i u vojnoj bolnici u ponedjeljak. u traumi sam nalaze dobila slijedeći dan, u vojnoj bolnici su nalazi za 7 dana.
u oba sam bila kao u lijesu :D ali u traumi me nisu zabili skroz do stropa i manje grije, trese i buči nego ovaj u vojnoj ( a kao novi je ).
moji MRA traje 1h i 15min, u vojnoj 1:30h tak da blago vama.
C71 sretno kod neurokirurga :fige

ja idem tek za 7 dana i mislim da ću iskočiti iz kože od napetosti

peta25
03.06.2010., 10:14
koliko često se smije raditi MR? JE LI STETAN?

ButterflyStar
03.06.2010., 10:40
Mene neurologinja uputila na MR, EEG, color dopler vratnih zila i jos neki pregled zaboravila sam kako se zove zbog migrene :rolleyes: a pošto se meni nije nista svidjela ta zena mislim da me je na ovo sve uputila onako radi reda i da me cak nije ni ozbiljno shvatila tako da ne znam sta da radim:ne zna::ne zna::ne zna: i mislim da su svi neurolozi slicni.....
Inace MR klinika SUnce-Agram oko 200 eura u BiH.

Gerta
03.06.2010., 11:14
koliko često se smije raditi MR? JE LI STETAN?

Smiješ koliko hoćeš, odnosno koliko često liječnik preporuči.

MR nema veze sa ionizirajućim zračenjem kakvo se koristi kod CT-a ili klasičnih rengenskih snikama.
Jedino što kod MR-a može potencijalno biti štetno je kontrastno sredstvo ako imaš lošu funkciju bubrega (ali ti ga u principu onda neće ni davati).

Mene neurologinja uputila na MR, EEG, color dopler vratnih zila i jos neki pregled zaboravila sam kako se zove zbog migrene :rolleyes: a pošto se meni nije nista svidjela ta zena mislim da me je na ovo sve uputila onako radi reda i da me cak nije ni ozbiljno shvatila tako da ne znam sta da radim:ne zna::ne zna::ne zna: i mislim da su svi neurolozi slicni.....
Inace MR klinika SUnce-Agram oko 200 eura u BiH.

Kod većine migrena ne može se naći određeni uzrok zašto se pojavljuju, ali da bi neurolog bio siguran da se radi o "običnoj" migreni, a ne o simptomatskoj migrenoznoj glavobolji (koje su uzrokovane nekim poremećajem, npr. slabijim dotokom krvi u mozak zbog začepljenih vratnih arterija) šalje te na pretrage koje si navela upravo da isključi da u podlozi migrene nije neka bolest.
Obavi pretrage koje su zatražene, a za to vrijeme se pridržavaj uputa neurologa i uzimaj datu terapiju.

ButterflyStar
03.06.2010., 11:28
Smiješ koliko hoćeš, odnosno koliko često liječnik preporuči.

MR nema veze sa ionizirajućim zračenjem kakvo se koristi kod CT-a ili klasičnih rengenskih snikama.
Jedino što kod MR-a može potencijalno biti štetno je kontrastno sredstvo ako imaš lošu funkciju bubrega (ali ti ga u principu onda neće ni davati).

Kod većine migrena ne može se naći određeni uzrok zašto se pojavljuju, ali da bi neurolog bio siguran da se radi o "običnoj" migreni, a ne o simptomatskoj migrenoznoj glavobolji (koje su uzrokovane nekim poremećajem, npr. slabijim dotokom krvi u mozak zbog začepljenih vratnih arterija) šalje te na pretrage koje si navela upravo da isključi da u podlozi migrene nije neka bolest.
Obavi pretrage koje su zatražene, a za to vrijeme se pridržavaj uputa neurologa i uzimaj datu terapiju.

Hvala puno. Nisam ovako razmisljala:) Otici cu na sve preglede:):)

C71
03.06.2010., 15:16
Jedino što kod MR-a može potencijalno biti štetno je kontrastno sredstvo ako imaš lošu funkciju bubrega (ali ti ga u principu onda neće ni davati)

što uopće je to kontrastno sredstvo po kemijskom sastavu?
ja moram na mr svakih 6 mjeseci, pa da znam sa čime me fiksaju. :D

Gerta
03.06.2010., 15:54
što uopće je to kontrastno sredstvo po kemijskom sastavu?
ja moram na mr svakih 6 mjeseci, pa da znam sa čime me fiksaju. :D

Kod MR se ne daje uvijek kontrastno sredstvo, ali ako moraš svakih 6 mjeseci pretpostavljam da je u pitanju bio tumor mozga ili tako nešto, vjerojatno ćeš dosta puta dobiti kontrast.

Kao kontrastno sredstvo se koristi gadolinij koji je toksičan, ali je u vezan u jako velike molekule od kojih se ne može odvojiti pa se vrlo brzo nakon primjene izluči mokraćom u nepromijenjenom obliku.
Opasan može biti jedino kod ljudi s jako lošom funkcijom bubrega kod kojih mogu nastati promjene na koži i zglobovima, ali je to jako rijetko (nije se za to ni znalo do 1997.g).
Ako nisi na dijalizi ili bubrežni bolesnik potpuno je bezopasno, odnosno bar se za sada nisu primjetile nikakve nuspojave:D

Alkemicharka
24.06.2010., 19:19
Može li mi netko reći u čemu je razlika?:ne zna:

Naime, imam pismenu preporuku neurologa da obavim - citirano: "kontrolnu MR angiografiju". Danas sam pitala svog liječnika opće prakse hoće li mi moći napisati uputnicu za Medikol jer sam se tamo već naručila preko HZZO-a i on mi je pogledavši nalaz neurologa rekao da misli da ja zapravo moram učiniti onu angiografiju koja se radi kroz preponu i uštrcava kroz venu kontrast u mozak. A to sam već radila pred malo više od godinu dana i na nalazu mi piše da mi je učinjena "cerebralna panangiografija". I to je onaj užasan postupak kroz preponu (jedno pola sata mi nisu mogli pogoditi žilu) i vrućina u mozgu i gledanje vlastitog mozga na monitoru te nakon toga ležanje nepomično 24 sata sa vrećom pijeska (valjda pijeska :) da se ne bi stvorio hematom i ukupno provedenih 7 dana u bolnici jer je stalno bilo nekih hitnih slučajeva i nisam nikako mogla doći na red za taj postupak.

Tako da sam sada totalno zbunjena jer sam bila uvjerena da ću ići na magnetsku rezonancu, dakle u "bubanj", sa slušalicama na ušima i kako to već slijedi i nakon što me "poslikaju" otići doma.

I rekao mi je da probam dobiti neurologa i da ga pitam kakvu angiografiju trebam napraviti. A lijepo piše "MR angiografiju":confused:. Toliko me je zbunio da sam zaboravila da trebam i recepte i onda još jedan novi biser HZZO-a da liječnik opće prakse može samo jednom dnevno otvoriti karton svog pacijenta po ovom novom programu koji su im stavili. Dakle moj karton je danas jednom otvoren i do sutra mu je blokiran pristup..to kaj sam ja zaboravila da trebam još i recepte tko mi je kriv:)

Gerta
24.06.2010., 20:45
Može li mi netko reći u čemu je razlika?:ne zna:

Naime, imam pismenu preporuku neurologa da obavim - citirano: "kontrolnu MR angiografiju". Danas sam pitala svog liječnika opće prakse hoće li mi moći napisati uputnicu za Medikol jer sam se tamo već naručila preko HZZO-a i on mi je pogledavši nalaz neurologa rekao da misli da ja zapravo moram učiniti onu angiografiju koja se radi kroz preponu i uštrcava kroz venu kontrast u mozak. A to sam već radila pred malo više od godinu dana i na nalazu mi piše da mi je učinjena "cerebralna panangiografija". I to je onaj užasan postupak kroz preponu (jedno pola sata mi nisu mogli pogoditi žilu) i vrućina u mozgu i gledanje vlastitog mozga na monitoru te nakon toga ležanje nepomično 24 sata sa vrećom pijeska (valjda pijeska :) da se ne bi stvorio hematom i ukupno provedenih 7 dana u bolnici jer je stalno bilo nekih hitnih slučajeva i nisam nikako mogla doći na red za taj postupak.

Tako da sam sada totalno zbunjena jer sam bila uvjerena da ću ići na magnetsku rezonancu, dakle u "bubanj", sa slušalicama na ušima i kako to već slijedi i nakon što me "poslikaju" otići doma.

I rekao mi je da probam dobiti neurologa i da ga pitam kakvu angiografiju trebam napraviti. A lijepo piše "MR angiografiju":confused:. Toliko me je zbunio da sam zaboravila da trebam i recepte i onda još jedan novi biser HZZO-a da liječnik opće prakse može samo jednom dnevno otvoriti karton svog pacijenta po ovom novom programu koji su im stavili. Dakle moj karton je danas jednom otvoren i do sutra mu je blokiran pristup..to kaj sam ja zaboravila da trebam još i recepte tko mi je kriv:)

Imaš pravo, radi se o različitim pretragama.
U biti se arterije mozga mogu pregledati na tri načina.

Prvi je ono što si već obavila - to je DSA (digitalna substrakcijska angiografija), koja se izvodi davanjem kontrastnog sredstva kroz arteriju u preponi (ili ev. ruci ako se u prepona ne uspije ). Budući da se arterija ne vidi i duboko je ponekad ju je nezgodno nabost.

Drugo je CT angiografija, gdje se kroz venu u ruci daje isti kontrast kao kod DSA, ali se "bojanje" krvnih žila promatra na CT-u.

Treće je MR angiografija gdje se krvne žile pregledavaju pomoću MR, dakle nema zračenja. Kontrst najčešće nije potreban, nekada se daje, ali kroz venu u ruci (najobičniji postupak, kao kad se vadi krv) i ima manje nuspojava nego kontrast za DSA ili CT angiografiju (nema te vrućine npr.)

Znači, uputnica treba biti za MR angiografiju.

Alkemicharka
24.06.2010., 20:59
Imaš pravo, radi se o različitim pretragama.
U biti se arterije mozga mogu pregledati na tri načina.

Prvi je ono što si već obavila - to je DSA (digitalna substrakcijska angiografija), koja se izvodi davanjem kontrastnog sredstva kroz arteriju u preponi (ili ev. ruci ako se u prepona ne uspije ). Budući da se arterija ne vidi i duboko je ponekad ju je nezgodno nabost.

Drugo je CT angiografija, gdje se kroz venu u ruci daje isti kontrast kao kod DSA, ali se "bojanje" krvnih žila promatra na CT-u.

Treće je MR angiografija gdje se krvne žile pregledavaju pomoću MR, dakle nema zračenja. Kontrst najčešće nije potreban, nekada se daje, ali kroz venu u ruci (najobičniji postupak, kao kad se vadi krv) i ima manje nuspojava nego kontrast za DSA ili CT angiografiju (nema te vrućine npr.)

Znači, uputnica treba biti za MR angiografiju.

I dakle idem u "bubanj"? :top:

Ma :grli: te

Vjerujem da ti je to struka kad si mi tako detaljno i stručno odgovorila pa ako te još mogu pitati da li se u istom postupku može obaviti i snimanje mozga i snimanje vratne kralježnice? Već mjesecima idem na terapije zbog bolova u vratu i fizijatar mi je rekao da vjerojatno može i da to ne bi bilo loše usput napraviti kad već snimam glavu. Ako je moguće, da li bi onda to moglo na istu uputnicu ili je to zasebno snimanje (naručena sam inače samo za snimanje mozga)?

Hvala puno!

Gerta
24.06.2010., 21:27
I dakle idem u "bubanj"? :top:

Ma :grli: te

Vjerujem da ti je to struka kad si mi tako detaljno i stručno odgovorila pa ako te još mogu pitati da li se u istom postupku može obaviti i snimanje mozga i snimanje vratne kralježnice? Već mjesecima idem na terapije zbog bolova u vratu i fizijatar mi je rekao da vjerojatno može i da to ne bi bilo loše usput napraviti kad već snimam glavu. Ako je moguće, da li bi onda to moglo na istu uputnicu ili je to zasebno snimanje (naručena sam inače samo za snimanje mozga)?

Hvala puno!

To su dvije odvojene pretrage koje se naravno mogu obaviti u istom aktu,ali te naručuju kao dva pacijenta, odnosno zauzimaš dva termina. Znači.to moraš unaprijed dogovoriti kod naručivanja.

Može li na jednu uputnicu ne znam ,jer to ovisi o ustanovi u kojoj obavljaš pretragu kako obračunavaju.

Najbolje nazovi Medikol, ako već misliš tamo ići,reci im da trebaš oboje pa će ti oni reći mogu li ti obje pretrage napraviti odjednom.

I svakako ponesi stare nalaze (i snimke DSA ako imaš), te obavezno nalaz neurologa i fizijatra.

Alkemicharka
24.06.2010., 22:12
To su dvije odvojene pretrage koje se naravno mogu obaviti u istom aktu,ali te naručuju kao dva pacijenta, odnosno zauzimaš dva termina. Znači.to moraš unaprijed dogovoriti kod naručivanja.

Može li na jednu uputnicu ne znam ,jer to ovisi o ustanovi u kojoj obavljaš pretragu kako obračunavaju.

Najbolje nazovi Medikol, ako već misliš tamo ići,reci im da trebaš oboje pa će ti oni reći mogu li ti obje pretrage napraviti odjednom.

I svakako ponesi stare nalaze (i snimke DSA ako imaš), te obavezno nalaz neurologa i fizijatra.

Puno ti hvala na savjetima! Imam sve snimke od dvije magnetske, jedne odmah nakon operacije, druge nakon 4 mj .od operacije i DSA snimke. Nazvat ću u Medikol i pitati kakva je procedura i da li se još mogu naručiti i za snimanje vrata. No, ajde pomogla mi je terapija ultrazvukom i laserom tako da možda s tim i bude sve ok i neće niti biti potrebe.

ema007
24.06.2010., 22:52
Na uputnici ti mora pisati da se traži snimanje glave i vratne kralježnice, ako ne piše znači da ti treba još jedna uputnica

Alkemicharka
24.06.2010., 23:31
Na uputnici ti mora pisati da se traži snimanje glave i vratne kralježnice, ako ne piše znači da ti treba još jedna uputnica

Nije mi problem dobiti uputnicu, nego nisam znala da li mogu MR mozga i vratne kralježnice obaviti u paketu. Mislila sam ako me stave u "bubanj" i sve istovremeno snimaju da će to moći biti u sklopu jedne snimke i da s time ne bih oduzimala nekome iza sebe termin. Nazvat ću Medikol pa pitati, najbolje:mig:. Najviše sam bila zaplašena s time što mi je doktor rekao da će mi raditi angiografiju kroz preponu..a to ne bih voljela opet proživjeti ako ne moram:s

ema007
25.06.2010., 10:05
Ne možeš draga, to su dvije pretrage koje zahtijevaju duže vremena i automatski nekome tko je naručen iza tebe oduzimaš termin, nazovi medikol i reci da imaš još jednu pretragu

Hannuma
05.11.2010., 10:00
Ekipa help!
Jutros sam bila na bezuspješnom pokušaju mr glave.
Inaće sam malo klaustrofobična, ali uspjela sam se smirit i sve je bilo okej, dok nije počelo neko zbilja jako strujanje, a ja sam se u taj trenutak sjetila da imam dva metalna umetka u zubima i da sam to zaboravila reći kad su me pitali.
Tada me obuzela panika i jednostavno me prevladala, stisla sam pumpicu i izvukli su me van. Doslovno sam od panike već hiperventirala.

Dogovorili su mi ponovni pokušaj u ponedjlljak , sa time šta moram čvaknit normabel prije.

E sad, rekli su mi da provjerim šta mi je točno u zubima, naime ja imam dvije porculanske krune. Zvala sam sad bivšu doktoricu iz Splita i rekla mi je da to je zaista metalni štift.

Šta sad pobogu?

Tako sam ljuta na sebe šta nisam izdržala ovo danas, ljudi ja vam nemogu opisati...

ema007
05.11.2010., 15:50
Hanuma nije to ništa čudno, klaustrofobiju mogu razumjeti samo oni koji je imaju.

Nazovi radiologiju i pitaj dal smiješ u magnet a idući puta kad budeš išla popij tabletu za smirenje ili dvije i neka netko bude s tobom u prostoriji i drži te za nogu, meni je to jako pomoglo

polly
05.11.2010., 19:22
....

Šta sad pobogu?

...

niš
ja imam više od dvije krune pa sam napravila nekoliko magneta
ja nisam klaustofobična, ali ni meni to baš nije ugodan doživljaj, mogu mislit kak je onima koji imaju problema
ponovit ćeš
savjet oe eme da netko bude sa tobom je super
ne znam di si bila, ali negdje ti stave slušalice pa ti mogu i glazbu pustit tak da ne čuješ toliko to lupanje i zujanje

Hannuma
10.11.2010., 12:36
Bila u Suncu i obavila. Popila sam normabel, a kako ja nepijem nikad ta čuda, lijepo me odvalio moram priznati. Nakon početne tjeskobe uspjela sam se opustit i izdržati, s tim šta mi je ovaj put MR trajao 40ak minuta. Nakon toga me izvukao van i rekao mi da nažalost doktor traži i sliku sa kontrastom, zabio mi iglu i vratio unutra na još 20ak minuta! :D
AL dotad me već normabel bio toliko zavidao da mi je baš bilo svejedno! :rofl:

P.S. povela sam mamu sa sobom (imam 28 godin) :brukica:

IsadoraW
19.11.2010., 14:24
Ma nemojte se strašiti MR-a. Pa kakvih sve užasnih pretraga ima, MR je isto ko da u solarij idete. :D

Mene je bilo strah prvi put jer su me nabrijali različiti paničari. Snimala sam glavu/vrat i na brzinu me utrpalo unutra riknula sam od straha.

Poslije kad sam vidjela da to nije "lijes" nego jedna obična polucijev, otvorena s obje strane, pola mene viri, kamera je iznad glave i tehničar me gleda cijelo vrijeme na ekranu jesam li dobro....ma šta da vam kažem....sad svaki put zaspem.

Dobro je uzet normabel ako se baš bojite, ali stvarno MR je genijalna dijagnostička naprava. Ne može vam baš ništa se desiti.

una
07.12.2010., 13:18
Jel bio netko na MR glave u Poliklinici Sunce Trnje? Onom za klaustrofobične:D Kolika je tamo cifra?

ema007
07.12.2010., 15:13
Jel bio netko na MR glave u Poliklinici Sunce Trnje? Onom za klaustrofobične:D Kolika je tamo cifra?

Mislim da je u Suncu na jarunu otvoreni magnet za klaustrofobične a ne na Trnju ali nisam sigurna.
Ali ti otvoreni magneti su izuzetno slabi i slike su jako loše, a cifra je oko 1600 kn po segmentu kralježnice, konkretno za snimanje glave ne znam cifru.

una
07.12.2010., 16:02
Aha, ja sam ovdje http://www.sunce.hr/16250.aspx shvatila da je na Trnju, nema veze provjerit cu gdje je kada budem zvala.

Ufff ima neke logike da je slabiji, sad me tek zanima kvaliteta???...:confused:

ema007
07.12.2010., 16:08
Aha, ja sam ovdje http://www.sunce.hr/16250.aspx shvatila da je na Trnju, nema veze provjerit cu gdje je kada budem zvala.

Ufff ima neke logike da je slabiji, sad me tek zanima kvaliteta???...:confused:

Daj ti nazovi i provjeri jer sam ja davno zvala i već sam zaboravila ali znam da je taj otvoreni užasno slab i da mom prijatelju nisu na tim snimkama vidjeli dva tumora.

Bolje odi na onaj zatvoreni jer je puno jači a prije popij nešto za smirenje i nek netko uđe i bude s tobom za vrijeme snimanja

una
12.12.2010., 20:10
Evo da ne ostane dezinformacija, očito sam se krivo izrazila s tim "otvoreni" budući da kad sam nazvala Sunce i rekla otvoreni reklli su mi da je otvoreni na Jarunu a ne na Trnju kako si mi i ti rekla i da je jačine 0,2 tesle, a taj koji sam ja htjela je jačine 1,5 tesla i na Trnju (ovaj gore sa linka) i valjda se ne zove otvoreni :nezna: nego je širi jer je za pacijente do 220 kg i za obradu klaustrofobičnih pacijenata.

Dorja79
14.12.2010., 18:57
pitanje je malo off topic ali mozda ce netko tu znati-izvodi li se u Zg magnetna rezonanca srca? Ima li je i u Rijeci? da li se u 1 pregledu MR-a moze pogledati vise organa ili samo jedan(osim srca i velikih teskoca sa bolovima u prsistu imam i jake glavobolje-pa da li se to radi odvojeno ili se sve jednim potezom moze, u sto sumnjam naravno ali moram pitati ).Je li netko ovdje radio MR srca? (sorry znam da sam off topic ali nisam znala gdje pitati)

Gerta
14.12.2010., 20:31
pitanje je malo off topic ali mozda ce netko tu znati-izvodi li se u Zg magnetna rezonanca srca? Ima li je i u Rijeci? da li se u 1 pregledu MR-a moze pogledati vise organa ili samo jedan(osim srca i velikih teskoca sa bolovima u prsistu imam i jake glavobolje-pa da li se to radi odvojeno ili se sve jednim potezom moze, u sto sumnjam naravno ali moram pitati ).Je li netko ovdje radio MR srca? (sorry znam da sam off topic ali nisam znala gdje pitati)

U Zg se radi na Rebru sigurno, za ostalo ne znam.

Ne može se jednim potezom pregledavati i srce i mozak, tj. može ako te naruče u dva termina, tj. kao dva pacijenta u uzastopnim terminima.
Ali nisam baš sigurna da taj dan kada rade MR srca uopće rade mozak, jer se pojedini radiolozi subspecijaliziraju za pojedine regije tj. organske sustave, što znači ako taj dan radi neuroradiolog on će raditi MR mozga i kralježnice, a neće ostale regije.

Dorja79
16.12.2010., 05:24
U Zg se radi na Rebru sigurno, za ostalo ne znam.

Ne može se jednim potezom pregledavati i srce i mozak, tj. može ako te naruče u dva termina, tj. kao dva pacijenta u uzastopnim terminima.
Ali nisam baš sigurna da taj dan kada rade MR srca uopće rade mozak, jer se pojedini radiolozi subspecijaliziraju za pojedine regije tj. organske sustave, što znači ako taj dan radi neuroradiolog on će raditi MR mozga i kralježnice, a neće ostale regije.

ok,hvala ti puno!:)

Lua
16.12.2010., 22:00
koliko se čeka nalaz MR mozga u bolnicama?

Gerta
16.12.2010., 22:28
koliko se čeka nalaz MR mozga u bolnicama?

Kako gdje, negdje se dobije sutradan, negdje za tjedan dana.
Ovisno kakvo je pravilo na odjelu.

Cherry
18.12.2010., 13:06

Ja sam bila na MR kralježnice u Suncu na Trnju.
Taj MR nije bila otvorenog tipa, ali je dosta široka, a i iznad glave je otvoreni prostor i nije mi bio problem izdržati unutra.
Inače sam jakoooooo klaustrofobična, ali aparat je tako širok da mi uopće nije bio problem ležati unutra i nije me hvatala panika.

A dobila sam i slušalice preko kojih sam slušala muziku. :)

Cijena je bila 1800 kuna.

Nefertiti111
28.12.2010., 17:32
Malo dižem temu,možda mi netko može pomoći. Moja neurologica me poslala na MR mozga i hipofize. E sad,sestra kod moje doktorice mi je kada sam išla po uputnicu rekla da misli da me za MR mozga neće primiti bez prethodno obavljenog CT-a. Ja sam CT davno davno radila i više iza toga nisam ponavljala. To su pretrage na koje se dugo čeka i sad su skoro svi na godišnjem pa da ne gubim vrijeme na nešto gdje me možda neće ni primiti na kraju - da,da upisat će oni mene,pa ću lijepo čekat par mjeseci i kad dođem na red onda da me pitaju gdje mi je nalaz od CT-a :rolleyes:
Jel ima netko iskustva s tim,ako je tako onda mi je bolje da se odmah upišem na CT bez obzira na neurologicu, iako mi nije jasno kako ona to ne zna ako je to tako :ne zna:. Inače sam iz Splita,znači KBC Split, pa ako tko zna molila bi da me uputi

Luscinia
28.12.2010., 17:54
Malo dižem temu,možda mi netko može pomoći. Moja neurologica me poslala na MR mozga i hipofize. E sad,sestra kod moje doktorice mi je kada sam išla po uputnicu rekla da misli da me za MR mozga neće primiti bez prethodno obavljenog CT-a. Ja sam CT davno davno radila i više iza toga nisam ponavljala. To su pretrage na koje se dugo čeka i sad su skoro svi na godišnjem pa da ne gubim vrijeme na nešto gdje me možda neće ni primiti na kraju - da,da upisat će oni mene,pa ću lijepo čekat par mjeseci i kad dođem na red onda da me pitaju gdje mi je nalaz od CT-a :rolleyes:
Jel ima netko iskustva s tim,ako je tako onda mi je bolje da se odmah upišem na CT bez obzira na neurologicu, iako mi nije jasno kako ona to ne zna ako je to tako :ne zna:. Inače sam iz Splita,znači KBC Split, pa ako tko zna molila bi da me uputi

ja sam radila MR mozga, nije mi trebao CT. najbolje ti je njih tamo pitat kad se dođeš upisat. ništa te ne košta!

Nefertiti111
28.12.2010., 19:07
Kada si to radila i koliko si čekala?

Luscinia
28.12.2010., 19:17
Kada si to radila i koliko si čekala?

prije pola godine, čekala sam 4mj.

Nefertiti111
28.12.2010., 20:29
Možda procjenjuju od slučaja do slučaja,po težini ili hitnosti.Iskreno se nadam da neće ni meni tražiti CT,jedva čekam da ovo privedem kraju više. Puno ti hvala na informacijama

Gerta
28.12.2010., 21:15

Nema veze što nemaš svježe nedavno napravljen CT, ako je primarno u pitanju hipofiza onda osnovna pretraga i je MR.
MR je također kod određene patologije mozga metoda izbora, jer postoje promjene na mozgu koje se sasvim jasno vide MR-om, a CT-om ne moraju uopće biti uočene.

Dakle, ako te neurolog šalje na MR za pretpostaviti je da zna što se tom pretragom može dobiti, tako da nema potrebe prethodno raditi CT.
Naravno, ako imaš stare snimke i nalaz CT-a treba ga ponijeti radi eventualne komparacije.

Nefertiti111
29.12.2010., 06:58
Moji nalazi su jako stari(7 god) tako da mislim da tom komparacijom nece nista dobiti :mig:
Ma sestra u doktorice mi je napunila glavu da je isto tako neki tip dosao po uputnicu za magnetsku,a jos da je imao vezu za to obaviti pa da su ga opet vratili jer nije imao nalaze od CT-a. Da oni tu pretragu rade samo ako su nalazi od CT-a sumnjivi ili nejasni, inace ne jer im je to prevelik trosak. A onda mi se jos i moja sveki nadovezala da je tako bilo i njenom muzu(on je bio prije nepunih mjesec dana), da su ga poslali na magnetsku jer na nalazima od CT-a nisu mogli ocitat jasno ono sta im je trebalo.
Pa sad ne znam sama sta da mislim,na telefon mi se nitko ne javlja,morat cu otic tamo kad mi uputnice budu spremne,a i garant ce im godisnji poceti :p

Gerta
29.12.2010., 07:30
Moji nalazi su jako stari(7 god) tako da mislim da tom komparacijom nece nista dobiti :mig:
Ma sestra u doktorice mi je napunila glavu da je isto tako neki tip dosao po uputnicu za magnetsku,a jos da je imao vezu za to obaviti pa da su ga opet vratili jer nije imao nalaze od CT-a. Da oni tu pretragu rade samo ako su nalazi od CT-a sumnjivi ili nejasni, inace ne jer im je to prevelik trosak. A onda mi se jos i moja sveki nadovezala da je tako bilo i njenom muzu(on je bio prije nepunih mjesec dana), da su ga poslali na magnetsku jer na nalazima od CT-a nisu mogli ocitat jasno ono sta im je trebalo.
Pa sad ne znam sama sta da mislim,na telefon mi se nitko ne javlja,morat cu otic tamo kad mi uputnice budu spremne,a i garant ce im godisnji poceti :p

Nema veze što je nalaz od prije 7 godina, svaki stari nalaz može poslužiti za komparaciju, postoje promjene kod kojih se očekuje veća ili manja progresija tijekom godina, tako da situacija od prije 7 godina uopće nije zanemariva.

Nejasan nalaz CT-a je samo jedna od indikacija za obavljanje MR. Postoje situacije, npr. sumnja na multiplu sklerozu, kod kojih će se odmah raditi MR jer se CT-om ništa neće postići.
Ni na jednu od tih pretraga se ne treba slati bezveze, već ciljano, kada se zna što se kojim prikazom može dokazati.

A ako pacijent dođe na MR bez nalaza CT-a, u smislu da ih je ostavio kod kuće, naravno da ga treba vratiti, jer nema smisla raditi pretragu kojiom se nastoji nešto dodatno objasniti bez nalaza na osnovu kojih je postavljena neka početna sumnja.
Što naravno ne znači da svi koji idu na MR trebaju imati prethodno učinjen CT. To je tek rasipanje novaca.
Treba znati što se traži i što se kojom metodom može dokazati i na osnovu toga upućivati pacijente.

prilika
29.12.2010., 07:41
Gerta

Molim vas ako biste mi mogli odgovoriti, vidim da ste dobro upućeni.

Ja sam radila prije 10 godina CT čeljusti jer me tada uputio maksilofacijalni kirurg radi dugotrajne neuralgije trigeminusa nakon alveotomije doljnjeg umanjaka. Sada ću radi glavobolja trebati vjerojatno ići na CT mozga ili magnetsku rezonancu. S obzirom da se na CT puno lakše dođe na red sa uputnicom, mislim da ću se vjerojatno ipak naručiti na CT. S obzirom da CT dosta zrači, a ja sam bila prije 10 godina na CT-u čeljusti koji je dosta dugo trajao i sigurno mi je već tada dosta ozračena i glava, ne znam da li je uopće dobro da idem na CT. Ali s obzirom da je već prošlo 10 godina vjerojatno nema veze za to zračenje. Koliko sam vidjela kod mojeg zubara u nekoj novoj brošuri sada postoji i dentalni CT baš za čeljust koji puno manje zrači. Ali prije 10 godina to nije još postojalo, možda to niti sada kod nas to nemaju.

Nefertiti111
31.12.2010., 16:27
Upisala sam se :) Dosta sam ugodno iznenađena,jako su ljubazni i ne trebaju mi nikakvi nalazi,a doć ću na red već na samom početku 3. mjeseca

succorosso
14.01.2011., 22:17
Ako je to tvoje stručno mišljenje, u redu. :)
Ja ipak slušam svog doktora koji mi je rekao sljedeće: "kontrole ćemo od sada umjesto svaka 3 mjeseca obavljati svakih 6 jer nema potrebe da se često izlažete čak i tako minimalnom zračenju".
E sad jel ono radioaktivno zračenje ili neko drugo, u to ne ulazim jer ne baratam materijom. Samo mogu reći što mi je rečeno.
Nije ionizirajuce (rendgensko) zracenje, vec magnetno. Dok magnetno zracenje nije stetno po organizam, dapace magneti se koriste u fizioterapiji, odnosno ljudi ih nose ponekad kao narukvice koje mozda necemu i sluze, radioaktivno je stetno u bilo kojoj dozi, a u velikoj dozi je smrtonosno. Doktor ti se izrazava lose.

Ja se osobno ne razumijem u to, ali očito nekakvog zračenja ima jer 1. ne bi mi to doktor tako bez veze rekao, 2. ne bi imali ono zaštitno posebno staklo nego bi se kao ultrazvuk sve obavljalo u jednoj prostoriji (što bi bilo i jednostavnije).
:mig:
1. kao sto je cesto zalosni slucaj razgovara se za pacijentom kao s bicem nize inteligencije, pa kenja kvake ko piljarica na placu
2. ne smije se prilaziti MRI masini da se ne utjece na polje. Osoblje nije udaljeno radi zastite osoblja, vec radi kvalitetnijeg snimanja.

ivana808
16.02.2011., 13:29
jja sam danas bila na MR vratne kraljeznike u Nemetovoj... na pretragu sam morala zbog posljedice saobracajne nesrece (tocnije pomak 2 kraljeska) i pretraga je traja 45 minuta, mozda bi i duze da nisam odustala... inace bas nisam klaustrofobicna... ali onaj tulen je uzas... ili to samo ja mislim :( po mojoj procijeni sam bila 10 min unutra prije pocetka snimanja i onda je pocelo ispustat one cudne zvukove, u pocetku sam se mogla kontrolilat, ali na kraju sam se pocela gusit, trest, plakat i lagano gubit svijest, i tada sam trazila da me izvade van, sva sreca da je snimanje uspijelo pa nisam morala ponovo, i neznam cemu im sluze one "resetke" oko glave, to me samo jos vise uplasilo, da sam znala nikad si ovo nebi priustila, barem ne bez nekih tableta za smirenje ... a sta se nalaza tice odmah sam ga dobila... i stvar je jasna trajna ozljeda vratne kraljeznice :(

lamy
16.02.2011., 14:43
da, neugodno je, to je poznata stvar. ironicno je da ljudi toliko cekaju, pa onda odustanu, resetke? ne znam, mozda da te fiksira zbog micanja.

ivana808
16.02.2011., 14:51
ma nije bila fiksacija... jer nijelo bilo prislonjeno na glavu... najnormalnije sam mogla micat glavom.... bilo bi to lakse napravit da mozda samo malo krace traje jer 45 minuta mi je bilo previse....

Gerta
16.02.2011., 14:59
Oko 8% populacije je klaustrofobično i ne može izdržati MR pretragu.
Neki od njih ipak uspiju ako prije samog snimanja popiju neku tabletu za smirenje.
No ako osoba nije klaustrofobična, sama pretraga nije ništa strašno ili neugodno (mogu se odmah sjetiti barem 5 dijagnostičkih postupaka koji su daaaleko gori od ležanja u MR).

Ta "rešetka" koju su ti stavili preko glave je gradijentna zavojnica koja je nužna pri snimanju jer omogućuje stvaranje homogenog magnetnog polja i definira volumen snimanja - tehničke stvari, ali da, nužna je.

ivana808
16.02.2011., 19:52
ma znam ja nije tako strasno moglo bi se prezivjet... ali mene je buka smetala.... ja sam kao sto sam napisal dosla kao posljedica prometne nesrece, a ta buka me samo podsjecala na to i jednostavno ti se u glavi nesto stvori i tih 45 min je ok izdrzat ali vise jednostavno nisam mogla... mozda bi bilo lakse da sam dobila slusalice i slusala muziku... ali za sljedeci put znam ako cu bas morat ic popit nesto za smirenje i neko samnom unutra... ja znam da moja mama na to nikad nebi mogla... ona na ct-u ima problema... a za tatu znam da on moze sve... stvarno je sve prosao... al ja sam nekako bojazljiva... tisucu misli pada na pamet i jednostavno nije islo... al uspjela sam napravit to...iako sam odustala na kraju snimke su uspjele

djzuza
23.08.2011., 16:53
U trupu Th1 kralješka vidljiv hemangiom veličine oko 1 cm kao slučajan nalaz.

Možete li mi dati vaše stručno viđenje na ovaj nalaz? Hvala..

Učini se MR cervikalne i L/S kralježnice u standardnim tehnikama snimanja..

Trupovi kralježaka su primjerene visine uz održanu stražnju interkorporalnu liniju.
U seg. C4-C5 vidljiva manja dorzomedijalna i u lijevo usmjerena protruzija i.v. diska sa redukcijom ventralnog subarahnoida.

U seg. C5-C6 i.v. disk je degenerativno promijenjen i niži uz širokobaznu dorzomedijalnu protruziju sa opstrukcijom ventralnog subarahnoida te imprimacijom i blažom kompresijom medule.

Na seriji presjeka kroz L/S kralježnicu ne nalazi se znakova za hernijaciju i.v. diska.
U seg. L4-S1 vidljiv "bulging" i.v. diska uz nešto uže neuralne foramene.
Spinalni kanal je primjerne širine.
Medula je urednog intenziteta signala, a consus medularis primjerene visine.

Gerta
23.08.2011., 17:51

Možete li mi dati vaše stručno viđenje na ovaj nalaz? Hvala..

Hemangiom u trupu kralješka je vrlo čest dobroćudni tumor- nađe se u 10% populacije, građen je od malih krvnih žila i uglavnom ne izaziva nikakve smetnje.
Vrlo rijetko, svega u cca 1% slučajeva hemangiomi su agresivni u smislu da se šire van granica trupa kralješka, vrše pritisak na kralježničnu moždinu i stoga izazivaju simptome.
Ovdje je u nalazu upravo zato napomenuto da se radi o slučajnom nalazu, tj. da nema nikakvih znakova agresivnog ponašanja.

Ostatak nalaza, vezan uz vratnu kralježnicu upućuje na blaže degenerativne promjene sa manjim ispupčenjima diska što može biti uzrokom boli u vratu, ramenu i vanjskoj površini nadlaktice, izraženije lijevo.

Nalaz na slabinskoj kralježnici opisuje početno ispupčenje diska nižih nivoa te sužene otvore kroz koje prolaze živci što bi eventualno moglo kasnije dovesti do bolova u nogama ukoliko s vremenom nastanu nove degenerativne promjene.

Uglavnom, nalaz je skoro pa uobičajen kod osoba starijih od cca 25 godina.

Mela99
07.09.2011., 08:25
Evo podižem temu jer i ja moram na MR mozga i vratne kralježnice...
Čitam tu vaša iskustva i sad sam na 100 muka jer neznam koju polikliniku ili bolnicu da izaberem (idem na uputnicu) :confused:
Inače, nisam klaustrofobična, ali kod takvih pretraga kao što je ova počinje me lagano hvatat panika :503: i iskreno neznam kak ću to izdržat, a moram.
Dal glava obavezno ide u one rešetke i dal vas vežu?
Dal se mogu snimit mozak i vratna kralježnica u komadu ili ću morat biti duplo unutra?

Gerta
07.09.2011., 15:18
Evo podižem temu jer i ja moram na MR mozga i vratne kralježnice...
Čitam tu vaša iskustva i sad sam na 100 muka jer neznam koju polikliniku ili bolnicu da izaberem (idem na uputnicu) :confused:
Inače, nisam klaustrofobična, ali kod takvih pretraga kao što je ova počinje me lagano hvatat panika :503: i iskreno neznam kak ću to izdržat, a moram.
Dal glava obavezno ide u one rešetke i dal vas vežu?
Dal se mogu snimit mozak i vratna kralježnica u komadu ili ću morat biti duplo unutra?

Pa najbolje ti je otići tamo gdje je najmanja lista čekanja uz prihvatljivu udaljenost same dijagnostike (npr. u Vukovaru se koliko znam ne čeka dugo, al ako nisi iz Slavonije nema smisla dolaziti)

Nitko te neće vezati, a "rešetka" se mora obavezno staviti jer se bez toga snimanje ne može izvesti.

Mozak i vratna kralježnica se mogu snimati u jednom dolasku,ali su to dvije zasebne pretrage koje se ne mogu "spojiti", tako da je predviđeno ukupno vrijeme boravka u aparatu cca 1h.

Ako nisi klaustrofobična nema te čega biti strah ili muka
Legneš tamo kao u solarij, odležiš mirno svoje i izvuku te van.
Možeš malo i zaspati ako ti ne smeta buka.:mig:

saina
07.09.2011., 16:19
poz svima, ja sam danas bila na MR mozga u čakovcu u medikolu, cekala sam nekih tjedan dana i da tamo se ide na uputnicu.. u svojoj bolnici sam trebala doci na red 12.12. :flop:

djzuza
18.10.2011., 20:10
Ovo je nalaz:

MR Cervikalne i L/S Kralježnice.

U trupu Th1 kralješka vidiljiv hemangiom veličine oko 1 cm kao slučajan nalaz.
U seg. C4-C5 vidljiva manja dorzomedijalna i u lijevo usmjerena protruzija i.v. diska sa redukcijom ventralnog subarahnoida.
U seg. C5-C6 i.v. disk je degenerativno promijenjen i niži uz širokobaznu dorzomedijalnu protruziju sa opstrukcijom ventralnog subarahnoida te imprimacijom i blažom kompresijom medule.
Na seriji presjeka kroz L/S kralježnicu ne nalazi se znakova za hernijaciju i.v. diska.
U seg. L4-S1 vidljiv "bulging" i.v. diska uz nešto uže neuralne foramene.
Spinalni kanal je primjerene širine.
Medula je urednog intenziteta signala, a conus medularis primjerene visine.

Dijagnoza neurologa:
Sy. vertebrogenes lumbalis et cervicalis.
HD dorsomedialis C4C5
HD dordomedialis C5C6
Radiculopathia C6 dex.
Myelopathia cervicalis reg. C6C6
Insuf. vertebrobasilaris rec.

Dijagnoza:
Myelopathia cervicalis C5-C6

Nalazi:
MRI VK pokaže HD C5-C6 uz znake minorne mijelopatije

Preporuke neurokirurga:
I dalje fizikalni tretman. Ja ne vidim poboljšanje s njim jer su bolovi u vratu i glavobolje dalje prisutni. Neurokirurg preporučuje operaciju diskusa sa stabilizacijom VK.

Molim za stručnu pomoć, hvala.

trebor
19.10.2011., 20:21
U razmatranju operativnog liječenja diskus hernije ovako visoke lokalizacije valja otići u Traumatološku kliniku u Draškovićevu, sigurno najbolju ustanovu za takve stvari.

hsfi
20.10.2011., 13:01
Tražiti (uvijek) i drugo mišljenje neurokirurga, spec.za vratnu kralježnicu. Fizikalna teško da će pomoći.

GSM
20.10.2011., 16:25
Traumatološka klinika je kao sto i rijec kaze, centar za traumatologiju kraljesnice, a ne centar izvrsnosti za degenerativne bolesti kraljeznice o kojima se ovdje radi. Jos kad napomenem da su ju napustili vodeci lijecnici..... (Buljat, Perovic, Kvesic). Zakljucak je vrlo jednostavan.

@djzuza
Kao sto vidim Vama je primaran problem vratna kraljesnica. Ukoliko su potpisali ugovor s HZZO, preporucam bolnicu Sv. Katarina u Zaboku ili u drugom slucaju neurokirurgiju Rebro i dr. Vukica.

dotarago
23.10.2011., 23:49
Traumatološka klinika je kao sto i rijec kaze, centar za traumatologiju kraljesnice, a ne centar izvrsnosti za degenerativne bolesti kraljeznice o kojima se ovdje radi. Jos kad napomenem da su ju napustili vodeci lijecnici..... (Buljat, Perovic, Kvesic). Zakljucak je vrlo jednostavan.

@djzuza
Kao sto vidim Vama je primaran problem vratna kraljesnica. Ukoliko su potpisali ugovor s HZZO, preporucam bolnicu Sv. Katarina u Zaboku ili u drugom slucaju neurokirurgiju Rebro i dr. Vukica.

Gluposti, Klinika za traumatologiju je centar za liječenje SVIH bolesti kralježnice. Zato i jesu Referentni centar RH za liječenje kralježnice!
Preko 70% operacija godišnje u Klinici za traumatologiju su operacije degenerative, što znači da najviše u HR operiraju degenerativu i imaju najviše iskustva. Prof. Pavić i Prim. Kejla su ostali u traumi i izvanredni su kirurzi. Prošli tjedan su držali školu iz minimalno invazivne jednodnevne kirurgije koja se održavala u Klinici za traumatologiju a pokrovitelj je bio Synthes.
Dr. Perović radi i operira u Sv. Katarini - Zabok
Dr. Kvesić radi i operira (manje zahvate) u Poliklinici Lumbago - Zagreb
Prof. Buljat radi i operira u Poliklinici Mešter - Zadar.

Tomek100
19.12.2011., 13:14
MR LS kralješnice učinjen je standardnim tehnikama.
Na nativnim presjecima vidljivo je izravnanje fiziološke lordoze lumbalnog segmenta sa primjerenom visinom trupova te održanom stražnjom interkorporalnom linijom.
Hemangiom trupa L1 kralješka.
Degenerativne promjene vidljive su od visine L3-L4 do L5-S1 segmenta.
U segmentu L3-L4 vidljiva je manja dorzalna protruzija diska koja se utiskuje u duralnu vreću izraženije s lijeve strane gdje je u kontaktu s lijevim L4 korijenom.
Također se vidi manja migracija prema kranijalno u prednjem epiduralnom prostoru s lijeve strane izatrupa L3.
U segmentu L4-L5 medijalna dorzalna protruzija diska koja se utiskuje u duralnu vreću i ispunjava prednji epiduralni prostor.
U segmentu L5-S1 dorzolateralna protruzija diska prema desnom lateralnom recesusu u kontaktu je s desnim LS i desnim S1 korijenom.

Ovo je nalaz star nekoliko dana.
Nakon dvije ture fizikalnih terapija nema nikakvog poboljšanja.
Bolovi su svakodnevni.

Hard Candy
21.05.2012., 10:21
Je li za vratnu kralježnicu dovoljno ići na 1.5T ili se isto preporuča jači magnet 3T? Je li jači magnet opasniji, jače grije?
Je li tko bio u Nemetovoj, Rebru i Neuronu - kakav magnet imaju? Otvoreni, zatvoreni?

Još nešto, postoji li razlika u snimanju u dužni snimanja ili buci između 1.5 i onoga 3 T u Neuronu? Ako je netko bio na više ili zna? Hvala..

KH5
21.05.2012., 14:49
Ja sam bio na MR mozga u Čakovcu u medikolu i u Zagrebu u poliklinici Neuron . Po meni razlike u tretmanu nema, po mom osobnom mišljenju (nisam strućnjak) mislim da se pacjenti ne bi trebali zamarati specifikacijama određenog aparata, jer da je neki aparat preslab vjerojatno bi vas specijalista upozorio da ne idete u određenu kliniku sa slabim aparatom....

Dužina snimanja iz mog iskustva ovisi o nalazu tj. onome što ing. radiologije i doktori koji rade snimanje vide na ekranu. Osobno sam radio MRmozga prvi put je trajalo 45-50min, drugi put sam radio MRmozga spektroskopiju to je trajalo cca80min , a treci put kontrolni MR mozga koji je trajao 20min.
Osim u duzini trajanja nikakve razlike u samom postupku nije bilo, jedino što mi je nakon MRspektroskopije i 80min. ležanja utrnula noga :-) .
Poz....

Kaj se tiće cijena MR.... Nema fiksne cijene za MRmozga, MRkičme, MRbilo čega -sve ovisi o snimkama... Ako se na snimkama vidi nesto i doktor procjeni da je potrebno dati kontrast onda to može znatno poskupit pretragu.... Isto tako moj savjet vam je da odete do specijalista i nek vas on pregleda pa ako on procijeni da je potreban MR dat ce vam uputnicu i pretraga ce biti besplatna(uz dopunsko) , ako nemate dopunsko mislim da se onda doplacuje cca300kn ovisno o vrsti snimanja itd....

mkovac67
22.05.2012., 12:07
pozdrav dali netko zna koliko se čeka na MR vratne kralježnice u Zagrebu preko uputnice. Našao sam nešto privatno u Zaboku za 1200 kn + 400 za kontrast ako bude potrebno. Imam dopusko ako je to bitno. Hvala

Hard Candy
24.05.2012., 09:33
Na Sv. Duhu su rekli da naručuju za 10 mj..

andreatg
29.06.2012., 14:07
Imam 35 godina.Napravila sam MR lumbosakralne kralježnice (nativno)i nalaz je sljedeći:Pregled je učinjen standardnim protokolom .T1 i T2 sekvencama u sagitalnoj i transverzalnoj ravnini.Održana je fiziološka lordoza i dorzalna interkorporalna linija.Koštani spinalni kanal je primjerne širine.Trupovi kralježaka normalnih visina i signala.U segmentu L4/L5 vidljiva je dorzalna desnostrana paramedijalna ekstruzija intervertebralnog diska za gotovo 10 mm koja izrazito reducira desni neuralni foramen i ventrolateralni epiduralni prostor s desne strane te potiskuje i deformira duralnu vreću. U segmentu L3/L4 vidljiva je nepravilna cirkularna protruzija intervertebralnog diska ,najizrazitija desno foraminalno gdje je vidljiva umjerena stenoza neuralnog foramena.U segmentima L1/L2 i L2/L3 status je u granicama normale.U segmentu L5/S1 naglašenije dorzokonveksno oblikovan intervertebralni disk umjereno reducira prednji epiduralni prostor,neuralni forameni su neznatno suženi.Medularni konus je vrhom položen u razini intervertebralnog prostora TH12/L1,normalne je morfologije i signala.Cijeli nalaz sam prepisala jer je moj neurolog na godišnjem odmoru ,a mene zanima kakvo je stanje.Od 10 mjeseca imam polove sa manjim prekidima.Išla sam na fizikalnu (stuje,magneti i vježbe)poslije toga mi je tjedan dana bilo loše,a onda je bol popustila na tjedan dana i onda opet počeli bolovi u križima i spušta se na desnu nogu do palca.Zanima me da li u međuvremenu vježbam,mirujem ili Nešto drugo.

DeeJay Dee
26.10.2012., 13:28
ziher ne spada sim :brukica:, al ako neko može re: na slijedeći nalaz magneta vratne kralježnice, a lege modove onda molim da premjeste u odgovarajuću temu:

"MR vratne kralježnice pokazuje alordozu s održanom visinom trupova kralježaka i stražnjom interkorporalnom linijom.
Centralna protruzija diska u razini C6-C7 suzuje prednji subarahnoidalni prostor, bez kompresije medule spinalis.

Morfologija medule je uredna.
Uredan nalaz kraniocervikalnog prijelaza."

fala! :w

Enikaa
17.04.2013., 22:14
Molim vas da mi rastumacite nalaz MR ls regije. Relativno odrzana fizioloska lumbalna lordoza,sa asociranom blagom-nesignifikantnom dekstrokonveksnom skolioticnom krivinom lumbalnog segmenta.Prsljenska tela lumbalnog segmenta su odrzane visine,homogene mr strukture bez fokalnih i difuznih infiltrativnih lezija. Korporealni poredak je zadovoljavajuce odrzan. L2-L3 i L3-L4 prostori odrzane visine,pokrovne ploce bez signifikantne degeneracije,IV diskovi bez degeneracije i bez hernijacija,nema suzenja spinalnog kanala niti foraminalnih suzenja. L4-L5 IV prostor blago suzen, pokrovne ploce bez signifikantne degeneracije,IV disk degenerisan sa prominentnim anularnim bubrenjem koje aplatira duralnu vrecu i redukuje mediosagitalni dijametar iste na oko 13mm(nema znacajnog suzenja spinalnog kanala).IV forameni bez suzenja. L5-S1 IV blago suzen. Pokrovne plocice bez znacajne degeneracije. IV disk incipijentno degenerisan sa anularnim bubrenjem i minimalnom dorzomedijalnom anularnom rupturom koja ne pokazuje znacajan kompresivni efekat u pravcu duralne vrece. Nema signifikantnog suzenja spinalnog kanala niti foramenalnih suzenja. Konus i korenovi kaude su normalne morfologije. Paraspinalna meka tkiva normalnog izgleda. zakljucak -anularno bubrenje l5-s1 IV diska superponirano dorzomedijalnom anularnom rupturom bez znacajne kompromitacije duralne vrece i bez signifikantnog suzenje spinalnog kanala, anularno bubrenje l4-l5 diska bez znacajnih kompresivnih manifestacija, fasetna hipertrofija i artroza blazeg stepena u u l3-s1 segmentu, bez drugih znacajnih patoloskih promena u ls regiji.Imam 24.god

hemligt
21.04.2013., 07:04
Molim vas mi može netko malo pojasniti nalaz, laički ne profesionalno i stručnim riječima i dati kakav savjet? Inače imam 29g MR sam radio zbog lumboišijalgije koja me drži već 5 tjedana (drugi put u 3 godine). Operaciju želim izbjeći pod svakim slučajem. Hvala :)

Skoliotična i hipolordotična lumbalna kralježnica. Visina i signal trupova kralježaka su uredni. Nivo L1-4; bez osobitosti.

Spinalni kanal na nivou L4-S1 je relativno sužen. Medularni konud je urednog položaja i signala. Simetrična limpomatozno promjenjena paraspinalna muskulatura.

Nivo L4/5 je uredne širine sa širokobaznim posteriornim bulgingom diska koji jače prominira posteromedijalno i intraforaminalno lijevo. Neuralni forameni su naznačeno reducirani,zbog rubne osteohondroze, lijevi više, dijelom i zbog intraforaminalnog buiginga.

Nivo L5S1; je naznačeno reduciran sa parasagitalnom lijevom hernijom diska koja dovodi do redukcije lijevog lat. recesusa i neuralnog otvora te dovodi do neuralne kompromitacije. Desni neuralni otvor je uredne širine.

MarMio
23.08.2013., 20:54
Pozdrav svima,

da li mi netko može rastumačiti nalaze:

MR KRALJEŽNICE

TEHNIKE SNIMANJA: SE T1, FSE T2, GRE T2

Na seriji sagitalnih, transverzalnih i koronarnih MR presjeka lumbosakralne kralješnice primjenom različitih tehnika snimanaj nalazi se alordoza sa diskretnim gibusom u visini torakulumbalnog prijelaza. Normalan intenzitet signala koštanih struktura, intervertebralnih diskova i leđne moždine u različitim ravninama.
Uredna je širina intervertebralnih prostora kao i širina spinalnog kanala.
Nema znakova hernijacije intervertebralnih diskova, tek „bulging“intervertebralnog diska L5-S1 segmenta sa blažom impresijom prednjeg subarahnoidalnog prostora no bez radikularnog konflikta.
Korjenovi spinalnih živaca su intaktni.
Konus medulare vidljiv u razini L1 kralješka.
Ne nalazi se znakova intra ili ekstraduralnog tumora.
Prikaz sakrokokcigealne regije pokazuje ventralnu angulaciju kaudalnih kokcigealnih segmenata.

MR ZDJELICE

MR ZDJELICE snimi se nativno standarnim multiplanarnim sekvencama.

Mokraćni mjehur je promjereno debele stijenke, slobodnog lumena, pravilno oblikovan.
Uterus je u AVF-i, veličinom dobi primjeren, morfološki uredan, bez vidljivog ekspanzivnog procesa.
Cerviks je morfološki uredan, bez vidljivog infiltrativnog procesa.
Ovariji su obostrano morfološki uredni, desni promjera 2,3 cm, a lijevi 2,5 cm, obostrano sa vidljivim folikulama.
Vagina je ispunjena hiperintenzivnim, vjerojatno menstrualnim sadržajem.
Rektum, sigma i prikazani dio descedensa ne pokazuju ovom metodom vidljivog infiltrativnog procesa.
Dno zdjelice je slobodno.
U pdručju zdjelice i ingvinuma se ne nalazi znakova limfadenopatije, pojedini vidljivi ingvinalni limfonodi su promjera do 1 cm.
U zdjelici se nalazi mala slobodna tekućina (faza menstrualnog ciklusa?).
Nalazi se ventralna angulacija završnih segmenata kokcigisa (stanje po traumi? ).

Posebno me muče zadnje rečenice u nalazima. može li to biti uzrok eventualnom pritisku na živce? sumnjam na pudendalni zbog pečenja u anogenitalnom području, naročito kod sjedenja.