PDA

View Full Version : što mislite o ovome

cap_insanio
07.11.2007., 07:33
namjerno ovu temu ne otvaram na zdravlju, ili prirodnim znanostima, ili SFu, jer želim čut kokoš mišljenja o jebeno/freaky/simpa stvarčici o kojoj smo neki dan (nadasve pametno:D ) polemisali u firmi.
kaže ovako (s net.hr):
"........................
U krvotocima diljem svijeta uskoro bi se mogao naći robot koji pazi na stvaranje ugrušaka i uništava ih posebnim lijekom. Zvuči zastrašujuće, no mogao bi spriječiti mnoge smrti od srčanog udara.

Znanstvenici na Sveučilištu Chonnam u Koreji razvili su mikroskopskog robota koji će se koristiti kao lijek za začepljene arterije. Mali robot ima šest nogu i kreće se na isti način kao rakovica.

Robot na nožicama ima tkivo srčanog mišića i one se savijaju kako se mišić steže. Na taj način robot može putovati krvotokom, a napaja se iz šećera u krvi pacijenta. To omogućava male dimenzije uređaja.

Robot u tjednu može preći oko 50 metara, a kad detektira začepljenje, u krvotok ispusti poseban lijek koji razgradi ugrušak, sprečavajući tako srčani udar. Ovaj izum uskoro kreće u testiranje
"

moj komentar je "i tako je nastao Borg":D
da li bi ste se prijavili za testiranje:D ja naravno bih u slučaju da kao sve druge alternative imam smrt.
kakav bi to osjećaj bio imati u krvotoku nedovoljno ispitane male robote, od čije vam preciznosti život zavisi...
naravno, ima more drugih implantata zbog kojih čovjek sada živi prosječno 70tak a ne 30tak godina, ali ovo mi je ipak (kao laiku) step ka jednom novom poglavlju.
pa kad samo pomislim šta to sve još sigurno postoji, od tih metoda i alatki, a što spada pod area 51:zvrko:
kako mi obični smrtnici (nefilozofi, nenaučnici) doživljavamo ovakve nadrealne stvari?:D prostruji li vam stomakom i pozitivno uzbuđenje i gađenje i strahopoštovanje kad pomislite da u sebi imate ovakvo što?
http://i166.photobucket.com/albums/u85/cap_insaino/robot.jpg

lianne
07.11.2007., 13:29
wow :eek:
koja ludnica..skroz zanimljivo...
pa ako smo napredovali toliko u tom pravcu-zasto ne :)

pumpkin pie
07.11.2007., 16:03
Nikad nisi čula za nano tehnologiju? :kava:

cap_insanio
07.11.2007., 17:38
Nikad nisi čula za nano tehnologiju? :kava:

jesam, za nano tehnologiju u ljudskome tijelu sam čula i vidjela u Zvjezdanim stazama:cerek: kužim da je možda to razlog zbog kojeg sam uzbuđena ovim robotićima, kao da se SF kroz bunilo miješa s RL:D

Zli Mali Medo
07.11.2007., 19:52
moj komentar je "i tako je nastao Borg":D
da li bi ste se prijavili za testiranje:D ja naravno bih u slučaju da kao sve druge alternative imam smrt.
kakav bi to osjećaj bio imati u krvotoku nedovoljno ispitane male robote, od čije vam preciznosti život zavisi...

Pa nece oni pustiti robota i prepustiti sve slucaju. Sve ce to biti itekak nadzirano, tako da robot i ne moze bas napraviit neku stetu. Osim toga, nije to SF u kojem robot poludi; svaki taj robot ima par zastitnih mehanizama i uvijek ga je lako moguce iskljuciti. ;)

cap_insanio
07.11.2007., 20:32
Sve ce to biti itekak nadzirano
znam vjerujem,no
moje SF oči se zasjaju na mogućnosti malverzacije. mislim ak je meni to palo na pamet, onda će sigurno i nekom pametnijem od mene:D zamisli recimo situaciju gdje su ti robotići nosioci hemikalija koje čovjeka za tili čas učine podložnim manipulaciji:D recimo, bocne te u adekvatan nervni čvor s nekom hemikalijicom i ti misliš kako imaš jako velik poriv ubit nekog, il pojebat nekog, il uradit nešto što ti neko drugi naredi i bla bla:D mislim, predobra je to stvar da se svemoćna vojska nebi okoristila istom. recimo.
ili ak ti robotići odluče da ne žele bit isključeni:confused: jebaji ga, ak se već sastoje od tkiva tj.srčanog mišića, i ak rade na šećere, koliko je to daleko od nekog krivog slučajnog sinaptičkog bljeska koji ih može izrodit u nešto svjesno:eek: i jako zlo na manipulativan način:eek:

:D :D
tripujem, al ima mi to sve neku draž:D :cerek:

Modesti
07.11.2007., 20:47
Kako sam ja isto podosta paranoična odmah bi pomislila na mogućnost manipulacije.
Tko z na, m ožda te mogu detektirati u svakom momentu, moždda te mogu ukokat, možda ti mogu poremetiti um, a možda su u šumi.
No ne bi osim da mi život o tome ovisi pa da izbora i nemam.

Zli Mali Medo
07.11.2007., 21:01
znam vjerujem,no
moje SF oči se zasjaju na mogućnosti malverzacije. mislim ak je meni to palo na pamet, onda će sigurno i nekom pametnijem od mene:D zamisli recimo situaciju gdje su ti robotići nosioci hemikalija koje čovjeka za tili čas učine podložnim manipulaciji:D recimo, bocne te u adekvatan nervni čvor s nekom hemikalijicom i ti misliš kako imaš jako velik poriv ubit

Ma on nece biti tak malen da ce moci prolaziti kroz kapilare i bockati neurone. A ako ce isljucivo bauljati zilama, onda je on jednako podlozan manipulaciji kao i inzulin ili bilo koji lijek kojeg ljudi primaju. ;) Bez paranoje.

ili ak ti robotići odluče da ne žele bit isključeni:confused: jebaji ga, ak se već sastoje od tkiva tj.srčanog mišića, i ak rade na šećere, koliko je to daleko od nekog krivog slučajnog sinaptičkog bljeska koji ih može izrodit u nešto svjesno:eek: i jako zlo na manipulativan način:eek:

:) Eh, da ti znas na kojem je niskom stupnju razvoja AI. Buduci da mije to struka i da sam radio jedan projektic s AI-om znam kako je to glupo govno. Tako da, terminatoru slicni roboti su danas apsolutno nezamislivi. Robot nema kaj ne zeljeti, on se u sustini sastoji od nula i jedinca i kada ti prekines napajanje on umre i moze se jebat. A ima par mehanizama iskljucivanja koji rade uvijek i sigurni su. :)

cap_insanio
07.11.2007., 21:24
:) Eh, da ti znas na kojem je niskom stupnju razvoja AI. Buduci da mije to struka i da sam radio jedan projektic s AI-om znam kako je to glupo govno. ................................
Robot nema kaj ne zeljeti, on se u sustini sastoji od nula i jedinca i kada ti prekines napajanje on umre i moze se jebat. A ima par mehanizama iskljucivanja koji rade uvijek i sigurni su.

:D ja poslije matrixa drugačije gledam na svijet:D
Tako da, terminatoru slicni roboti su danas apsolutno nezamislivi.
al danas prođe jako brzo. i sutra je već sutra:D :ne zna: a ljudi su glupi. i gramzivi. i smrtni. a mašine sve savršenije :i strah i :cerek: ushićenje:
ja sam prije 2 godine kupila strahovit laptop na koji danas gotovo da ne mogu ni igricu igrat:mad: svijet se brzo okreće, roboti se kote i usavršavaju, a čovjek misli da će i najkompliciranije stvari riješit prekidanjem napajanja...
:brže diše od nekog pozitivnog a ujedno morbidnog uzbuđenja::ne zna: :D

Ida Bauer
07.11.2007., 22:04
Ovaj mali vrag mi uopće ne djeluje zastrašujuće....nimalo...ne vidim ništa strašno ni opasno u tome:ne zna:
Meni je recimo puno gori pacemaker (http://uk.gizmodo.com/pacemaker.jpg):eek: ...e od toga se naježim...doduše on se stavlja kad je nužno...ali od pomisli na to da mi srce praktički radi na baterije, tj.da živim na baterije,sledi mi se krv u žilama...:eek:

helena1
08.11.2007., 09:32
uskoro će nam čipove stavljat na vrat umjesto jmbg-a