PDA

View Full Version : Ugovor o radu na (ne)određeno, otkazi, plaća

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 [10] 11 12 13 14 15 16 17 18

-mobyXXL-
18.05.2010., 19:59
kaj niko ne zna?

Gledao sam zor i piše doduše 15 dana a ne 8 ali ne piše dal odluka o otkazu i prosjek spadaju u ono što mi pripada ili ne ?!:rolleyes:

KokoshkaKokodak
18.05.2010., 22:11
Ovako...

Radim u kladionici, poslodavac mi je "skinuo" sa plaće stimulaciju jer nije bio upaljen teletekst na televiziji - ok, moja greška.

Da li su oni po pravilu mene dužni obavijestiti da će mi nešto oduzeti sa plaće?? Mene nitko o nićemu nije obavijestio, samo sam se neugodno iznenadila kad sam došla na bankomat....

kiss me
18.05.2010., 23:23
Ovako...

Radim u kladionici, poslodavac mi je "skinuo" sa plaće stimulaciju jer nije bio upaljen teletekst na televiziji - ok, moja greška.

Da li su oni po pravilu mene dužni obavijestiti da će mi nešto oduzeti sa plaće?? Mene nitko o nićemu nije obavijestio, samo sam se neugodno iznenadila kad sam došla na bankomat....

Stimulacija ti je dobra volja poslodavca i nije ti ju dužan ni davati ju, ni obavještavati te da ti ju neće dati... hebi ga :ne zna:

Suey
19.05.2010., 08:28
kaj niko ne zna?

Gledao sam zor i piše doduše 15 dana a ne 8 ali ne piše dal odluka o otkazu i prosjek spadaju u ono što mi pripada ili ne ?!:rolleyes:

Otkaz mora biti dostavljen drugoj strani! Kaj ti ga poslodavac nije dostavio?

Suey
19.05.2010., 08:37
Molim pomoć oko svoje kolegice. Čitala sam Zakon o radu, ali nisam sigurna da li sam dobro shvatila pa idem ekspertima:D.

Ona radi već više od 2 godine na određeno. U 12. mjesecu prošle godine doživjela je ozljedu na radu, nakon 3 mjeseca doktor ju je vratio na posao, ali je ona otišla doktoru opće medicine koji joj je produljio bolovanje. Ugovor joj vrijedi do 31.05. ove godine....

Mene sada zanima:

Ima li pravo na otkazni rok i na otpremninu?

Nema veze što je na bolovanju, ugovor na određeno vrijeme prestaje istekom vremena na koje je sklopljen i tu nema nikakvog otkaza pa niti otpremnine. Bolovanje ne utječe na istek ugovora na određeno vrijeme.

Eventualno ako bi joj poslodavac otkazao iz poslovno ili osobno uvjetovanih razloga, naravno ako je mogućnost otkaza u ugovoru ugovorena, tada bi imala pravo na otpremninu.

A ako je imala ugovor na dulje od 3 godine, a nije nekome zamjena ili ta mogućnost nije bila predviđena zakonom ili KU, tada mora ići na utvrđivanje da je zapravo sklopljen ugovor o radu na neodređeno vrijeme.

prilika
19.05.2010., 08:40
moby XXL

Važno ti je i radi zdravstvenog, moraju ti dati odjavu sa dosadašnjeg zdravstvenog i radnu knjižicu kako bi se mogao prijaviti u područni ured HZZO da dobiješ obavezno zdravstveno kao nezaposlen. Moraš paziti da to obaviš u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa. Za zdravstveno ne moraš biti prijavljen na Zavod za zapošljavanje. Ako želiš naknadu sa burze i to se moraš prijaviti najkasnije 30 dana od prestanka radnog odnosa. Odi u bivšu firmu i ne miči se od tamo dok ti sve ne daju što ti trebaju dati.

Suey
19.05.2010., 08:54
Javnopravno tijelo u kojem radim ima povjerljivog svjetnika, danas se prilično uzrujala na poslu, zbog nekakvog dopisa koji nije svima pokazan i bilo bi tu još stvari od prije za razgovor sa njime, ali to znači da na određeni način idem tužakat šefove i onda smo fakat na nož.
Nedavno je moj šef doveden u situaciju da mora dati ostavku i došao je novi, a onda je mi je preneseno od navodno " dobrih ljudi" da priča ide dalje i da to nije kraj, da će bivšeg šefa premjestiti, a meni će se kao "složit" disciplinski postupak.
Priča može bit čisto uznemiravanje i zastrašivanje, ali mi se to sve skupa gadi više slušat.
Ako mi se želi naći profesionalna pogreška, ona će se naći, to se uvijek može i ja bi se vjerojatno na tom disciplincu i obranila, ali nije to bit, bit je u izluđivanju i uvjetima rada. :mad:
Teoretski povjerljivi savjetnik zvuči super, ali pitanje je kako to šljaka u praksi, a i ako je podmetanje poletarca sa strane ( što mi se čak čini vjerojatnijim), ispast će da sam neradnik, plačipizda i konfliktna osoba.

Povjerljivi savjetnik je osoba poslodavca koja uživa povjerenje kod radnika i radnici se toj osobi mogu obratiti radi zaštite dostojanstva. nakon što se osoba obrati p. savjetniku, on će razmotriti slučaj i predložiti mjere kojima će se spriječiti/kazniti osoba koja uznemirava/narušava dostojanstvo radnika koji se obratio radi zaštite dostojanstva. porbajte pronaći pravilnik o zaštiti dostojanstva, ako imate povjerljivog savjetnika, trebao bi postojati i pravilnik.

U praksi ne znam jel itko riješio na taj način takav problem, iako su poslodavci dužni imati povjeljivog savjetnika i donijeti pravilnik o tome ako zapošljavaju više od 20 radnika - općenito su problematični ti sporovi vezano za zaštitu dostojanstva i mobbing jer nema baš prakse.

mala kate
19.05.2010., 18:21
Imam dva pitanja...
Prvo je kako se mjeri radni staž ako si prijavljen na pola radnog vremena,nisan još dobila ugovor ali znam da ću biti prijavljena na 700kn tako da neman pojma jeli to uopće pola radnog vremena ili i manje,

A drugo pitanje je pošto je to moje prvo zapošljevanje oće li oni na mene dobiti ikakav poticaj oću reć subvenciju za prvo zapošljavanje osobe ako ću biti prijavljena od 15.5. do 11 miseca kao sezonski radnik.Nije da me i briga oće li ga dobit nego stvar je u tome što ću ja diplomirati do 9-tog mjeseca i početi tražiti posao u struci pa eto lijepo bi bilo kad bi me neko uzeo i kao pripravnika i ubrao taj poticaj od države a ja dobila neko iskustvo u struci.
Muči me trenutno to da li će iko više imati poticaj na mene ako ga oni već iskoriste i ima li ikakve veze to šta se radi samo o sezonskom poslu i van moje struke i kako se meni to gleda kada je diplomiran i evidentiran na hzz kako osoba bez iskustava u struci...
:ne zna:

otkazz
20.05.2010., 08:50
dajem otkaz na trenutnom poslu i 7 dana nakon prekida prelazim na novo radno mjesto.
trenutni poslodavac kojem dajem otkaz želi da napišem izjavu kako dajem "svojevoljno"otkaz, a ne želi mi dati sporazumni otkaz.
postoji li neka razlika?

Al Hirt
20.05.2010., 08:54
dajem otkaz na trenutnom poslu i 7 dana nakon prekida prelazim na novo radno mjesto.
trenutni poslodavac kojem dajem otkaz želi da napišem izjavu kako dajem "svojevoljno"otkaz, a ne želi mi dati sporazumni otkaz.
postoji li neka razlika?

pa to je to. svojevoljno dati otkaz znači sporazumni otkaz

Suey
20.05.2010., 09:49
postoji li neka razlika?

Ako ti jednostrano daješ otkaz, onda to nije sporazumni raskid. Svaka strana može otkazati ugovor o radu i to je izraz njene jednostrane volje. Jedino što poslodavac mora imati opravdan razlog za otkaz, a radnik samo ako otkazuje poslodavcu izvanrednim otkazom.

Kod sporazuma se može dogovoriti oko prestanka radnog odnosa jer je sporazumni raskid zapravo sporazum i kao takav je izraz volje obiju strana, dok si kod redovnog otkaza dužan odraditi otkazni rok koji je određen Zakonom o radu. Kad bi trebao otići raditi kod novog poslodavca?

ExtraAurora
20.05.2010., 19:12
Ja imam jedno pitanje koje je totalno pogrešno za ovu temu ali nemogu vise da tražim pravu temu za svoj problem pa... SORRY! :-) Uskoro cu da zavrsim medicinski fakultet u Zagrebu, ali voljela bi paralelno studirati i na pravnom fakultetu tako da prilikom zaposljavanja mogu trazit ipak nesto (možda) malo više. Iako me zanima i jedan i drugi fakultet neznam šta da radim s oba, kako da ih spojim u jedan posao?? jel postoji ista drugo osim sudske medicine da spaja oba smjera? bilo šta... :D

otkazz
20.05.2010., 21:23
Kod sporazuma se može dogovoriti oko prestanka radnog odnosa jer je sporazumni raskid zapravo sporazum i kao takav je izraz volje obiju strana, dok si kod redovnog otkaza dužan odraditi otkazni rok koji je određen Zakonom o radu. Kad bi trebao otići raditi kod novog poslodavca?

trebao bi početi 1.6.

koliko je uopće minimalni zakonski otkazni rok nevezano za moj ugovor?

ako sam dobro skužio ZOR članak 113 kaže 2 tjedna ako sam zaposlen manje od godine dana.

Suey
20.05.2010., 22:22
trebao bi početi 1.6.

koliko je uopće minimalni zakonski otkazni rok nevezano za moj ugovor?

ako sam dobro skužio ZOR članak 113 kaže 2 tjedna ako sam zaposlen manje od godine dana.

Tako je, ali kaže najmanje 2 tjedna što znači da može ugovorom o radu ili kolektivnim ugovorom biti ugovoreno i više.

Otkazni rok se računa od dana dostave otkaza što znači da bi što prije trebao napisati taj otkaz i dostaviti ga poslodavcu.

_reese_
21.05.2010., 08:48
pozz..dal smije poslodavac radniku produljit ugovor o radu i nakon par dana prikazat radnika kao visak?:confused:

president0
21.05.2010., 13:00
'Gospođe' iz kadrovske mi ne zele dodati 1 dan godišnjeg, na sto imam pravo. U firmi su svi koji imaju malu djeci dobili dodatne dane. datum rodenja je par dana prije odluke o godišnjem odmoru, i sad se njima više ne da to mijenjati, jer se 'kao' ne moze.. a saznao sam da su nekima dodatno mijenjale. i same kazu da imam pravo na to, ali blabla bla...
novi sam u firmi, pa me malo zezaju. Što da radim!???

KokoshkaKokodak
21.05.2010., 23:17
Stimulacija ti je dobra volja poslodavca i nije ti ju dužan ni davati ju, ni obavještavati te da ti ju neće dati... hebi ga :ne zna:

Aha, u tom je caka.... Hvala

*NoName*
23.05.2010., 09:54
Zaposlio sam se u jednoj firmi kao vozač, ugovor na mjesec dana, plaća 2700kn (radni tjedan 40 sati) plus dodaci za drugu, treću smjenu i prekovemeni rad. Nakon mjeec dana ponovo potpisujem takav ugovor na mjesec dana. Krenu sam raditi 09.04. a do kraja mjeseca sam imao samo dva slobodna dana, ukupno sam natuko 168sati. Iako sam radio samo dvije trečine mjeseca imao sam punu satnicu , uz napomenu da je 80% radnih sati bio noćni rad. Plaća koja mi je isplaćena je 2150kn. Par dana nakon plaće odlazim na bolovanje. Sad mi je ostalo još par dana do isteka i drugog ugovora od mjesec dana i ne namjeravam ga obnavljat. Problemi su sljedeći:

Šef je budala, otkako sam otišao na bolovanje skroz me maltretira preko telefona, traži da se vratim ili ću dobit otkaz (Ja ne želim dati otkaz već ćekam istek ugovora jer je otkazni rok mjesec dana-a ne vjerujem da bi mi to platio), zove me u koje doba noći i skroz govori da odmah dođem na posao. Pošto je mene uklještila kičma, žena je otišla odnjet potvrdu o bolovanju pa je skoro batina dobila od šefa.

On mi razliku za prvu plaću ne želi isplatiti kaže da sam dobio koliko sam zaradio, bojim se da mi drugu ni neće, a kamoli bolovanje..U sličnoj situaciji su i drugi vozači, mnogi su dali otkaz. I prijeti mi da će mi naplatit troškove stajanja automobila jer sam na bolovanju.

Ostali problemi na poslu: Nismo dobili platne liste, pa ne mogu vidjet kako je izračunao plaću, a i ne mogu dokazati koliko sam sati radio jer je jedini dokaz obična bilježnica u koju se upisujemo kada dolazimo i kada odlazimo. Nekad iz noćne koja traje do pola osam, osam (a kreće u 22h) moram u drugu u 14h. Lik nas skroz maltretira ponižava, psuje nam, unosi nam se u facu. Lječnički pregled koji je sam tražio smo morali sami platiti, prekovremenih je brdo više nego je dozvoljeno, pauze nemamo, Raspored dobivamo dan za dan, tri tjedna u komadu nisam dobio slobodan dan, nema pravilnika oradu... to su sve neke nepravilnosti koje sam uočio u zakonu o radu.

Eh sad ono što me zanima je kako da dođem do svoje plaće? što ako mi ne vrati radnu knjižicu ili u nju upiše nešto loše (što po zakonu ne smije). Da li imam izgleda ako podignem privatnu tužbu za plaću, mobing i ostala sranja, ili ako nas dvojje troje podignemo tužbu za isto protiv firme(jer ima nas više u istim govnima)? Kao se plaćaju te parnice (otpr. iznos, i kako se plaća odvjetnik (na proviziju ili) )? Da li prijava inspektoratu rada riješava moj problem ili samonjega kažnjava a ja neka se snađem?

Molim vas za pomoć. Strašno je što se događa u ovoj našoj zemlji. Ti se raduješ poslu u ovoj krizi, a oni se raduju što je kriza pa imaju hrpu jadnika koji će trpit njihova sranja za siću...

i da...traže me da im vratio odoru, ali ja ne želim dok mi ne isplate pleću, je li mi to pametno?

Unaprijed hvala!

Ima li neko ko bi me zastupao? :lol:

Suey
23.05.2010., 10:52
Svakako treba prijaviti inspekciji rada, jer ista nadzire provedbu Zakona o radu, između ostalog, i što se tiče prekovremenih sati više od dopuštenog, ali i izdavanja obračuna plaće. Pokušaj na taj način dobiti obračun plaće jer je isti ovršna isprava pa ne moraš podizati tužbu, možeš odmah na ovrhu. Što se tiče evidencije dolaska i odlaska s posla, poslodavac ju je dužan voditi, i po novom Zakonu o radu teret dokaza je na poslodavcu ukoliko nije vodio urednu evidenciju, ili ju nije vodio uopće. Razduži se nakon što ti istekne ugovor, jer si u radnom odnosu sve dok ti ugovor ne istekne pa ne bi još trebao vratiti uniformu.

*NoName*
23.05.2010., 17:43
Svakako treba prijaviti inspekciji rada, jer ista nadzire provedbu Zakona o radu, između ostalog, i što se tiče prekovremenih sati više od dopuštenog, ali i izdavanja obračuna plaće. Pokušaj na taj način dobiti obračun plaće jer je isti ovršna isprava pa ne moraš podizati tužbu, možeš odmah na ovrhu. Što se tiče evidencije dolaska i odlaska s posla, poslodavac ju je dužan voditi, i po novom Zakonu o radu teret dokaza je na poslodavcu ukoliko nije vodio urednu evidenciju, ili ju nije vodio uopće. Razduži se nakon što ti istekne ugovor, jer si u radnom odnosu sve dok ti ugovor ne istekne pa ne bi još trebao vratiti uniformu.

Hvala na odgovoru.

Problem je u tome što mislim da će on evidenciju radnih sati prilagoditi sebi, pa će ispasti da sam radio sasvim normalno, a ja nemam kako dokazati suprotno, a isto tako kada i ako izda obračun plaće, on će sigurno biti usklađen sa isplaćenim iznosom.

Svakako ću pokušati preko inspekcije rada, ali me zanima i mišljenje kako bi pošla privatna tužba ili privatna tužba nekoliko bivših radnika ujedinjenih protiv njega, za odštetu u plaći i mobing, te koji su troškovi odvjetnika, suda...?

larra37
23.05.2010., 19:26
Poštovani,

2001.godine sklopio sam ugovor na neodređeno vrijeme, te u istoj firmi radim od tada bez prekida.

Sada su nam napravili nove ugovore o radu na slijedeći način:
Ista firma , dala mi je slijedeći ugovor; UGOVOR O RADU NA NEODREĐENO VRIJEME

Zasnivanje radnog odnosa
Članak 1.

Radnik i Poslodavac ovime sklapaju Ugovor o radu kojim zasnivaju radni odnos Radnika kod Poslodavca na radnom mjestu ....(isto radno mjesto sa promjenjenom terminlogojom)

Trajanje ugovora o radu
Članak 2

Ovaj ugovor zasniva se na neodređeno vrijeme.
Radnik će započeti sa radom dana 1.6.2010.

Na ovo sam odmah reagirao,rekao sam da ja ne počinjem sa radom sa 1.6.2010. raditi već u ovoj firmi radim 9 godina (od 2001g). Ispada da ovo nije nastavak dosadašnjeg radnog odnosa već da počinjem sa radom 1.6.2010. te sam rekao da ja u ovoj firmi radim 9 godina što se iz ovog ugovora nigdje ne vidi jer to ne piše. Isto tako nigdje nije navedeno da mi prethodni ugovor prestaje važiti jer isto tako ne piše. Odgovor je bio da je to sve u redu da nema tu nikakvih skrivenih namjera te da mi normalo ide staž u radnoj knjižici. Ja u to zaista ne vjerujem, isto tako rečeno mi je da novi ugovor automatski znači da stari više nije na snazi. Za što isto mislim da nije točno, čak kada se mjenjaju neki Zakoni u Zakonu stoji klauzla da stari Zakon više nije važeći pa bi po mojem mišljenju to svakako treba pisati; stupanjem na snagu ovog ugovora (novog) stari ugovor smatra se nevažećim.

Dobio sam i anex ugovora gdje su navedene norme koje trebam ispunjavati i to tako, no to me toliko ne muči koliko me muči to da ako potpišem ugovor sa ovakvim sadržajem ispada da ja tek od 1.6.2010. počinjem raditi u ovoj firmi ( a što je s onih 9 godina ?) mislim da je to kvaka, jer ako ne ispunim norme iz aneksa ( ako u 3 uzastopna mjeseca ne ispunim zadanu normu - Ugovorne strane potvrđuju da onda poslodavac može prekinuti ugovor o radu radniku sukladno ovoj točci).

Tako mi se čini da onda svih tih 9 godina koje sam ja u toj firmi radio, a to se po novom ugovoru nigdje ne vidi. ( po takvom ugovoru - čini mi se da meni i ostalima namjerno žele uskratiti prava po mojoj 9 godišnjoj osnovi gubim prava - otpremnina, burza itd.)

Molim za savjet, što mi je činiti, da li inzistirati na mom zahtjevu ili potpisati ovakav ugovor koji naturaju, koji činjenično uopće ne stoji jer ja ne počinjem raditi sa 1.6.2010. već nastavljam sa radom. Još sam pitao kako to da su uopće mjenjali ugovor pa ja imam ugovor a što se tiče svih promjena mogli su ih staviti u anex, pa čemu onda novi ugovor. Odgovor je bio da žele da sve bude u detalje ispisano (novi ugovor ima 10 strana, sve opsežno, godišnji odmor,radno vrijeme,plaće i naknade...), no po meni kvaka je u tome datumu - 1.6.2010.

Osim toga navode se neki akti koje uopće nismo ni vidjeli, akt o novoj sistematizaciji, znači traže da mi potpišemo to sve, na ugovoru stoji što obuhvaća to moje radno mjesto i to je to.

Zaposlenik ima pravo na naknadu za minuli rad koja se dodaje na osnovnu bruto plaću, odnosno po 0,5 % za svaku godinu ostvarenog radnog staža.

Ništa ne piše da li se taj minuli rad računa samo u ovoj firmi ili ukupni radni staž - što novi Zakon o radu kaže?

Što bi vi pomislili da dobijete takav ugovor? Da li bi bilo dobro da napismeno tražim odogovor na moje pitanje od neke institucije ili odjvjetničkog ureda na temelju kojeg bi se vidjelo da je to zaista tako - ukoliko je. Jer ako poslodavac nema skrivene namjere što je onda njemu takav problem da napiše to činjenično stanje koje je; da radnik radi od ...2001 god na neodređeno vrijeme, a temeljem ovog ugovora od 1.6.2010.

Možda ispada da sam nepovjerljiv no međutim ako sam ne vodim brigu o svojim pravima, bojim se da nitko neće, da li mi poslodavac može naštetiti.

Hvala i pozdrav

Suey
23.05.2010., 21:04
Da, totalno je bespotrebno to pisati jer već radiš.

Obično se napiše u novom ugovoru da se tim ugovorom stavlja izvan snage ugovor otprije i da ovaj ugovor stupa na snagu s datumom tim i tim, dakle upravo ovo što si naveo.

No, i da piše ova odredba o stupanju na rad, iz radne knjižice je vidljivo o kojem se poslodavcu radi te da je isti poslodavac čitavo vrijeme. Također i iz plaćenih doprinosa, tko ih je uplaćivao.

larra37
24.05.2010., 18:13
Radim 9 godina u firmi na neodređeno vrijeme,te sam dobio novi ugovor sa 1.6. gdje sam uz isti dobio anex sa određenim normama koje trebam ispuniti, koje su za sada realne. U istom anexu stoji da iste norme vrijede do kraja godine, znači u idućoj ih mogu mijenjati kako im se prohtije što mi ne odgovara te isto tako stoji klauzula ukoliko u 3 uzastopna mjeseca ne ostvarim te norme mogu dobiti otkaz, a to mi se realno može desiti (da jednostavno to neću možda moći odraditi, jer se radi o prodaji u ovim teškim vremenima), a onda me mogu otpustiti, te navesti kao razlog otpuštanja - neostvarenje radnih zadataka. U tom slučaju mislim da nemam apsolutno baš nikakva prava na nikakvu otpreminu niti pravo naknade na burzi ili možda nisam u pravu, molim savjet.

Zanima me slijedeće, to sam i pitao ali nije mi baš najjasnije pa molim obrazloženje. Ukoliko ne prihvatim taj novi ugovor, rečeno mi je da će mi ponuditi -otkaz sa ponudom nove pogodbe ugovora (isti ugovor kao sada) i da imam 10 dana za razmisliti, ako niti onda to ne prihvatim (jer oni misle da su uvijeti u redu i norme ostvarive) onda dobivam otkaz bez prava na burzi. Nije mi to baš jasno kakav je taj otkaz, da li dobivam otpremninu i razmišljam da li uopće ostati u firmi obzirom da trenutno poslujemo s gubitkom i bojim se da to sve ide u laganu propast. Pa onda razmišljam o nekoj soluciji kako za sve ove godine koje sam radio izvučem barem nešto, jer ako firma totalno propadne onda ću tek ostati bez ičeg. Molim savjet. Hvala

cupko101
24.05.2010., 19:30
molim pomoc
ako neko zna kakvo pravo imam nek mi objasni

evo ovako radiosam kod poslodavca pocele su kasnit place itd. odluciosam dati otkaz sve ok
poslodavac mi je osto duzan 2 place za 3 i 4 mjesec
ugovor je bio da je duzan to isplatit nakon 15 u sljedecem mjesecu
e sad nisam snjim vise u dobrim odnosima a trazim da mi plati a on to samo odugovlaci bit ce sutra sutra pa opet sutra itd

e sad me zanima sta bi bilo kad bi ja njega iso sudski goniti
dali mi se to isplati

molim one koji znaju prava da se izjasne
hvala unaprjed

Huggy-Bear
26.05.2010., 09:01
Pozdrav! Ja radim u jednom dućanu u West Gate shopping centru. Nedavno smo dobili dopis kako ćemo raditi na Tijelovo i Dan antifašističke borbe, iako su to državni praznici, na koje se po zakonu NE RADI. Sad me zanima kome ih mogu prijaviti. Hvala!

zvgrom
26.05.2010., 19:12
Prije dva mjeseca sam počeo raditi u jednom kafiću, te mi je vlasnik obećeo urednu mjesečnu plaću i prijavu. Prošlo je mjesec dana, a ja nisam vidio ni plaće ni prijave. Naravno,dao sam otkaz,ali novci mi nisu isplaćeni! Zanima me postoji li ikakva pravna osnova ili mogućnost tužbe da pokušam izvući svoj novac, jer nisam nasilnik niti kriminalac da silom to pokušam izvući!:ne zna:
Ili sam jednostavno popušio.:mad: Ima li tko kakvih iskustava?

Naravno, u tome kafiću ima jedna plazma koju sam odredio "oduzet" do mi ne isplati plaću...naravno,najavio bih vlasniku da ću to napraviti! Zanima me može li me optužiti za krađu? On ima debel dosje,a ja sam čist.
Pomozite sa kojim savjetom ili iskustvom....:confused:

Mui Special
29.05.2010., 15:41
Priča nije komplicirana: napokon sam se zaposlila nakon nekoliko mjeseci slanja molbi i radim mjesec i pol. Ali, dobila sam drugu ponudu (jedna od onih davno poslanih molbi) i dogovor je da počnem raditi oko polovice slj. mjeseca. I sad bi ja trebala pismeno dati otkaz, tj. tražiti raskid ugovora o radu na određeno vrijeme (3 mjeseca). Usmeno sam ih već obavijestila, ali...poslodavcu nije drago da odlazim i ne pokazuje namjeru da mi komplicira situaciju, interesira me za slučaj da se predomisli i zainati, koje su mi mogućnosti oko otkaznog roka.
Svi si savjeti dobrodošli :mig:

brar
30.05.2010., 09:36
http://danas.net.hr/novac/page/2010/05/29/0268006.html?pos=n0

Pogledajte ovo... Hoćemo li pustiti da nam i ovo uzmu, ili ćemo se organizirati i srušiti zakon koji ne valja? Neka nam školarci budu uzor - srušili su zakon u jednom danu, ljudi PROBUDIMO SE!!!

mp_3
30.05.2010., 14:35
Molim Vas, ako tko zna kakva su mi radnička prava glede otkaznog roka. Kad javim poslodavcu otkaz. On me ima pravo držati mjesec dana, ne? Imam stari godišnji odmor, tjedan dana. Mogu li taj god. odmor staviti u otkazni rok također i ovogodišnji. Jer imam drugi posao, kojeg moram započeti prije nego završim otkazni rok. Dakle, što da činim?

Zahvaljujem

FileExplorer
31.05.2010., 07:49
Molim Vas, ako tko zna kakva su mi radnička prava glede otkaznog roka. Kad javim poslodavcu otkaz. On me ima pravo držati mjesec dana, ne? Imam stari godišnji odmor, tjedan dana. Mogu li taj god. odmor staviti u otkazni rok također i ovogodišnji. Jer imam drugi posao, kojeg moram započeti prije nego završim otkazni rok. Dakle, što da činim?

Nije moje podrucje, ali logika mi govori da ukoliko te poslodavac treba, onda mu ti u tom otkaznom roku i moras bit na raspolaganju jer bi u protivnom znacilo da mozes preko noci napustit polodavca i upropastit sve projekte na kojima radis.
Si se pokusao/la dogovorit sa poslodavcem? Ukoliko te ne treba onda se valjda moze sporazumno skratit/ukinut otkazni rok, i poslodavac je sretan ako te ne treba placat ako nema potrebe za time.

mp_3
31.05.2010., 11:26
Nije moje podrucje, ali logika mi govori da ukoliko te poslodavac treba, onda mu ti u tom otkaznom roku i moras bit na raspolaganju jer bi u protivnom znacilo da mozes preko noci napustit polodavca i upropastit sve projekte na kojima radis.
Si se pokusao/la dogovorit sa poslodavcem? Ukoliko te ne treba onda se valjda moze sporazumno skratit/ukinut otkazni rok, i poslodavac je sretan ako te ne treba placat ako nema potrebe za time.

Mislim kak me treba :rolleyes:. Prvo kad je čuo da mu je propao projekt. Rekao mi je da nezna što će dalje. Ono "tko te jebe". Da bi kad je prelažao nekoliko noći, kazao da ću i dalje moći raditi kod njega. Ali je pitanje kak će mi plaćati. Kad već sad kasni s plaćom 2 tjedna. Kako će kasnije kad bude u još većem minusu. To neće ići , ja to znam. Nego, što je s godišnjima?

uvijeksutra
02.06.2010., 12:07
Pozdrav!
Da bi se prijavila na burzi i imala sva prava moram imati 9 mjeseci radnog staža tijekom dvije godine.

Zna li netko da li isto vrijedi i ako se radi o radnom mjestu s pola radnog vremena?

Hvala!

alison
02.06.2010., 21:10
Pozdrav!
Da bi se prijavila na burzi i imala sva prava moram imati 9 mjeseci radnog staža tijekom dvije godine.

Zna li netko da li isto vrijedi i ako se radi o radnom mjestu s pola radnog vremena?

Hvala!

isto vrijedi, rad na 4 sata se izjednačava sa radom na 8 sati, znači može se imati naknada ako se radi na 4 sata

uvijeksutra
03.06.2010., 10:48
isto vrijedi, rad na 4 sata se izjednačava sa radom na 8 sati, znači može se imati naknada ako se radi na 4 sata

Puno hvala na ovoj informaciji! Pomoći će mi.Hvala

bitchy-as-usual
07.06.2010., 15:58
da ne otvaram novu temu, dizem ovu.

počela sam raditi u državnoj firmi. nezadovoljna poslom i svime ostalim namjeravam dati otkaz za kojih 2-3 mj.

e sad, trenutno sam jos uvijek na probnom roku, a otkaz cu davati izvjesno vrijeme nakon probnog roka.

ono sto me zanima je da li postoji otkazni rok i koliko dugo traje?

znam da ako radis godinu dana, otkazni rok je mj dana. a kako je to regulirano ako radis ispod godine dana?:zubo:

Bilobrkster
08.06.2010., 08:21
Ima li nastavnik koji radi na pola radnog vremena jednako zdravstveno osiguranje kao i onaj koji radi na puno radno vrijeme?

Ako ima, dokle se to radno vrijeme može spuštat? Tj. može li hipotetski nastavnik imat negdje u nekoj školi samo 2-3 sata?

preX87
08.06.2010., 09:45
Pozdrav!

Zanima me da li imam pravo na novcanu naknadu sa burze, obzirom da sam zaposlena vise od 9.mj. neprekidnog rada, ugovorom na odredeno vrijeme. Tocnije, zanima me da li imam prava ukoliko ne potpisem sljedeci ugovor?
I da li moram odraditi otkazni rok?

Svaki mjesec mi se ugovor produzuje, radim punih 8h.

preX87
08.06.2010., 23:46
Da li itko zna? Molim vas, hitno mi je.

Unaprijed hvala

malalasica
09.06.2010., 16:44
Pozdrav!
Nešto mi nije jasno pa ako netko zna molim da mi pojasni!
Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.

Zna li netko da li tih 9 mjeseci mora biti u"komadu",tj. bez prekida ili može biti niz zamjena s prekidima od nekoliko dana, ukupno 9 mjeseci, unutar dvije godine?
Hvala na bilo kakvom odgovoru!

nuki
09.06.2010., 19:48
Da li zakon dopušta da osoba na porodiljnom dopustu dobije otkaz ugovora o radu ako tvrtka ide u stečaj, s obzirom na to da troškove porodiljnog snosi HZZO?
U mome slučaju tvrtku je preuzeo stečajni upravitelj koji je dijelu radnika produžio ugovore o radu još 2 mjeseca, koliko je trebao trajati i porodiljni dopust osobe koja je dobila otkaz.

Katrin
09.06.2010., 20:21
Da, nakon otvaranja stecaja i osoba na porodiljnom moze dobiti otkaz.

malalasica
09.06.2010., 22:44
Pozdrav!

Zanima me da li imam pravo na novcanu naknadu sa burze, obzirom da sam zaposlena vise od 9.mj. neprekidnog rada, ugovorom na odredeno vrijeme. Tocnije, zanima me da li imam prava ukoliko ne potpisem sljedeci ugovor?

Nisam sigurna, mislim da bi trebala imati neka prava na naknadu, jer je ugovor bio na određeno vrijeme i mislim da se ne potpisivanje slijedećeg ne bi trebalo tretirati kao da si ti dala otkaz( onda ne bi imala pravo).
Ipak, provjeri na burzi, osim ako se nađe netko tko je upućeniji.

debsy
10.06.2010., 10:18
eto molim i meni na PM preporuka...
isto mi treba radi radnog prava...
iz ZG-a sam...hitno mi je:(
hvala

Pijana_Naranča
10.06.2010., 13:29
Moze li i meni PM.... da i jedan Bosanac ima PM.... ajde .... ;)

Pijana_Naranča
10.06.2010., 13:39
Pozdrav!

Evo nadam se da će ti pomoći :D

Uvjeti za ostvarivanje prava

Da bi nezaposlena osoba ostvarila pravo na novčanu naknadu mora:

ispuniti uvjet prethodnog rada,
radni odnos ne smije prestati njezinom krivnjom ili voljom, te se u zakonskom roku mora prijaviti Zavodu i podnijeti zahtjev za novčanu naknadu.

Prethodni rad

Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca. Kao vrijeme provedeno na radu smatra se vrijeme obveznog osiguranja po propisima o mirovinskom osiguranju ostvareno na temelju radnog odnosa u Republici Hrvatskoj i vrijeme koje je radnik proveo na bolovanju, odnosno porodnom dopustu nakon prestanka radnog odnosa, odnosno službe, ako je za to vrijeme primao naknadu plaće prema propisima o zdravstvenom osiguranju.

Kod utvrđivanja prava na novčanu naknadu godina rada smatra se vrijeme od 12 mjeseci, a rad kraći od punog radnog vremena preračunava se na puno radno vrijeme.

Uvjet prethodnog rada ne mora ispunjavati žena koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima dijete koje nije navršilo godinu dana života, Međutim, ove osobe moraju ispunjavati sve druge uvjete utvrđene Zakonom za priznavanje prava na novčanu naknadu, te ne mogu pravo na novčanu naknadu ostvarivati po drugim propisima.

Rok za prijavu i podnošenje zahtjeva

Nezaposlena osoba mora se u roku od 30 dana od prestanka radnog odnosa ili privremene spriječenosti za rad, prema propisima o zdravstvenom osiguranju, prijaviti Zavodu, te podnijeti zahtjev za ostvarivanje naknade. Ako zbog opravdanih razloga propusti rok od 30 dana, može se prijaviti i podnijeti zahtjev u roku od osam dana od dana prestanka opravdanog razloga koji je prouzročio propuštanje roka, a najkasnije 60 dana od propuštanja roka.

Temelj prestanka radnog odnosa

Zakonom su taksativno navedeni slučajevi prestanka radnog odnosa, odnosno službe, kad nezaposlena osoba ne može ostvariti pravo na novčanu naknadu.

Nezaposlena osoba ne može ostvariti novčanu naknadu, ako je radni odnos odnosno služba prestala:

ü zbog toga što je otkazala radni odnos, osim u slučaju izvanrednog otkaza ugovora o radu uzrokovanog ponašanjem poslodavca,

ü pisanim sporazumom o prestanku radnog odnosa

ü zbog toga što nije zadovoljila na probnom radu ili nije zadovoljila tijekom pripravničkog, odnosno vježbeničkog staža, odnosno nije u propisanom roku položila stručni ispit,

ü zbog povrede obveza iz radnog odnosa (otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem radnika) kao i zbog teške povrede radne obveze (izvanredni otkaz), odnosno službene dužnosti,

ü zbog izdržavanja kazne zatvora duže od 6 mjeseci, izrečene mjere sigurnosti ili zaštitne mjere u trajanju dužem od 6 mjeseci.

Iznimno pripada pravo na novčanu naknadu nezaposlenoj osobi kojoj je prestao radni odnos, odnosno služba, pisanim sporazumom, ako je do prestanka radnog odnosa, odnosno službe, došlo zbog premještaja bračnog druga u drugo mjesto prebivališta po posebnim propisima, spajanja obitelji nakon zaključenog braka, te promjene prebivališta iz zdravstvenih razloga.

Visina novčane naknade

Visinu novčane naknade čini prosjek obračunate plaće, umanjen za obvezne doprinose za puno radno vrijeme u posljednja tri mjeseca provedena na radu na temelju kojih se ostvaruje. pravo na novčanu naknadu. Međutim, ako se visina novčane naknade ne može utvrditi prema obračunatoj plaći, novčana naknada se utvrđuje u visini prosječne isplaćene novčane naknade u Zavodu u prethodnom mjesecu.

Novčana naknada ne može biti niža od 20 posto iznosa prosječne plaće isplaćene u gospodarstvu Republike Hrvatske prema posljednjem službeno objavljenom podatku. Najviši iznos novčane naknade utvrđuje Vlada Republike Hrvatske na prijedlog ministra nadležnog za rad uz prethodno mišljenje Gospodarsko-socijalnog vijeća i ministra nadležnog za financije.

Najviša novčana naknada iznosi 1.000,00 kuna, najniža 887,20 kuna, a prosječno isplaćena novčana naknada u rujnu 2005. godine iznosila je 987,02 kuna.

:top::top:

Pijana_Naranča
10.06.2010., 13:53
'Gospođe' iz kadrovske mi ne zele dodati 1 dan godišnjeg, na sto imam pravo. U firmi su svi koji imaju malu djeci dobili dodatne dane. datum rodenja je par dana prije odluke o godišnjem odmoru, i sad se njima više ne da to mijenjati, jer se 'kao' ne moze.. a saznao sam da su nekima dodatno mijenjale. i same kazu da imam pravo na to, ali blabla bla...
novi sam u firmi, pa me malo zezaju. Što da radim!???

Evo vidim da ti nije niko dao odgovor na tvoje pitanje, pa ću ja da pokušam, Ti svakako imaš pravo na godišnji odmor u trajanju minimalno 18 da na, bar je tako kod nas u Bosni, ili više u zavisnosti koji posao obavljaš. poslodavac ti je dužan dati godišnji kada god ga zatražiš, ali pod uslovom da nisi iskoristio prije godišnji odmor. Eto mislim da je dovoljno bilo. Odgovorio sam kako sam i pitanje skontao.... mislim da je dobar odgovor... :mig::mig::mig::mig:

Da li zakon dopušta da osoba na porodiljnom dopustu dobije otkaz ugovora o radu ako tvrtka ide u stečaj, s obzirom na to da troškove porodiljnog snosi HZZO?
U mome slučaju tvrtku je preuzeo stečajni upravitelj koji je dijelu radnika produžio ugovore o radu još 2 mjeseca, koliko je trebao trajati i porodiljni dopust osobe koja je dobila otkaz.

Ja kako sam upoznat sa radnim pravom i zakonom, mislim da nijedan poslodavac ne smije trudnicu da otpusti dok je ona na porodiljnom, pa čak ni ukoliko firma dođe pod stečaj ... :mig:

malalasica
10.06.2010., 14:49
Pozdrav!
Nešto mi nije jasno pa ako netko zna molim da mi pojasni!
Pravo na novčanu naknadu stječe nezaposlena osoba koja u trenutku prestanka radnog odnosa ima najmanje 9 mjeseci rada u posljednja 24 mjeseca.

Zna li netko da li tih 9 mjeseci mora biti u"komadu",tj. bez prekida ili može biti niz zamjena s prekidima od nekoliko dana, ukupno 9 mjeseci, unutar dvije godine?
Hvala na bilo kakvom odgovoru!

Vidim da nitko ne zna odgovor na moje pitanje.

Zna li netko ako sam prijavljena na pola radnog vremena recimo šet mjeseci, a zadnja tri na puno radno vrijeme, da li će mi obračun za trajnu naknadu(imati ću tada preko 32 godine staža) uzeti prosjek zadnja tri mjeseca ili se u ovom slučaju iznos za trajnu naknadu obračunava drugačije od naknade za manji broj godina staža?

Lijepo bih molila ako tko zna da mi odgovori!
Pozdrav i hvala!

Pijana_Naranča
10.06.2010., 15:18
Vidim da nitko ne zna odgovor na moje pitanje.

Zna li netko ako sam prijavljena na pola radnog vremena recimo šet mjeseci, a zadnja tri na puno radno vrijeme, da li će mi obračun za trajnu naknadu(imati ću tada preko 32 godine staža) uzeti prosjek zadnja tri mjeseca ili se u ovom slučaju iznos za trajnu naknadu obračunava drugačije od naknade za manji broj godina staža?

Lijepo bih molila ako tko zna da mi odgovori!
Pozdrav i hvala!

Sve napisano vec u postu iznad, nema potrebe ponavljati. Katrin

Poduka2
10.06.2010., 16:23
Imam problem. Trebam preći kod drugog poslodavca. Međutim, sadašnji mi stvara probleme. Ne želi mi dati radnju knjižicu bez da obavim otkazni rok. On bi meni i ovako dao knjižicu bez problema. Ali isti je bijesan jer ostajem raditi na istom radnom mjestu ali s drugim poslodavcem. Pa je ovaj, naravno poludio što ja i kolega ostajemo.A on popušio. Dakle, stvar je osobne prirode. U svakoj drugoj situaciji ovaj bi mi bez problema dao knjižicu i pustio me. Ali sad me ne želi pustiti.

Što mi je činiti??? I koja su mi prava jer 21.06 moram stupiti na posao kod drugog poslodavca. Davao mi je da potpišem otkazni rok 30 dana. NIsam htio. MOgu li doboti izvanredni otkaz, ako ne dolazim na posao. Imam li onda pravo dobiti knjižicu ako ne dođem 3 dana na posao?

I kako je s plaćom, mogu li je dobiti? jedan bio preko banke a drugi na ruke mi je davao. Tako već 4 godine.

Molim Vas, ako tko može odgovoriti. Imam li pravo na izvanredni otkaz. Jer mi poslodavac kaže da se moram pridrzavati ugovora o radu na neodređeno. I traži da ga potpišem a ja ne želim. Jer ako ću ga potpisati ne mogu stupiti na drugi posao

Zahvaljujem....

malalasica
10.06.2010., 16:35
Sve napisano vec u postu iznad, nema potrebe ponavljati. Katrin

Hvala!
Malo su me zbunile informacije iz raznih izvora da mora biti neprekidan staž devet mjeseci.
Za taj obračun prema zadnja tri mjeseca dobila sam (očito krive) informacije da se nešto mijenjalo...

Gore napisano sam već prije negdje pročitala, jedino mi je to s neprekidnih devet mj. staža zapravo ostalo nejasno...Naime kćer mi ima s prekidima staž nešto više od devet mjeseci(zamjena, pa prekid dva-tri dana pa opet zamjena...pa zamjena nekoliko mjeseci pola radnog vremena...), s tim da je dio bio pola radnog vremena, pa je to sve sad malo zbunjujuće jer se ponešto glede staža s pola radnog vremena isto mijenjalo- navodno se izjednačilo s punim radnim vremenom ,tj. ako sam dobro shvatila ide dan-za dan, a ne dva dana s pola radnog vremena= jedan dan staža. Stalno se nešto mijenja.

Svejedno hvala na odgovoru!
Pozdrav

Pijana_Naranča
10.06.2010., 18:19
ma niss javi nam se opet... hehe:mig:

tomislavzgb84
10.06.2010., 19:56
kolege forumasi!

trbao bih sutra raskinuti ugovor o radu na određeno vrijeme.radim u firmi 1.7god.prvi ugovor je bio na 6mj, drugi na godinu i neki dan sam potpisao treci na godinu dana. u njemu ne stoji koliki sam duzan odraditi otkazni rok u slucaju raskida, osim da je uređeno pravilnikom, kojem naravno nemam uvid.e sad mene zanima, posto cujem da po novom zakonu nema prenosenja godisnjeg kod novog poslodavca, vec da je stari poslodavac duzan isplatiti dane godisnjeg.po kojoj se tarifi onda racunaju ti dani, odnosno dali moram odraditi tipa 2 tjedna otkazni rok, pa sam kao na godisnjem koji mi je placen, pa tek po povratku raskid ugovora ili?odnosno, dali je zakonito se dogovoriti da odustajem od naplate godisnjeg, ako nemoram odraditi otkazni rok?

Pijana_Naranča
10.06.2010., 22:42
kolege forumasi!

trbao bih sutra raskinuti ugovor o radu na određeno vrijeme.radim u firmi 1.7god.prvi ugovor je bio na 6mj, drugi na godinu i neki dan sam potpisao treci na godinu dana. u njemu ne stoji koliki sam duzan odraditi otkazni rok u slucaju raskida, osim da je uređeno pravilnikom, kojem naravno nemam uvid.e sad mene zanima, posto cujem da po novom zakonu nema prenosenja godisnjeg kod novog poslodavca, vec da je stari poslodavac duzan isplatiti dane godisnjeg.po kojoj se tarifi onda racunaju ti dani, odnosno dali moram odraditi tipa 2 tjedna otkazni rok, pa sam kao na godisnjem koji mi je placen, pa tek po povratku raskid ugovora ili?odnosno, dali je zakonito se dogovoriti da odustajem od naplate godisnjeg, ako nemoram odraditi otkazni rok?

Drug u clanku br. 45 zakona o radu stoji : Uposlenik se ne moze odreci prava na godisnji odmor.
Uposleniku se ne moze uskratiti pravo na godisnji odmor, niti mu se izvrsiti isplata naknade umjesto koristenja godisnjeg odmora.

Suey
11.06.2010., 14:57
kolege forumasi!

A jel ti daješ otkaz? Provjeri jel ti u ugovoru stoji mogućnost otkaza ugovora na određeno vrijeme, naime, on se može otkazati jedino ako je ta mogućnost ugovorena.

@Pijana naranča

U Hrvatskoj je donijet novi Zakon o radu koji je stupio na snagu 1.1.2010. godine, a koji je usklađen s pravnom stečevinom EU, pa tako minimalni godišnji odmor iznosi 4 tjedna. Vas tek čeka to usklađivanje, pa vam stoji 18 radnih dana, kako je i kod nas bilo prije 1.1.2010. Također, novost je i da prilikom prestanka radnog odnosa, poslodavac radniku mora platiti godišnji ukoliko ga radniku nije omogućio.

maryo20
11.06.2010., 16:04
Pozdrav svima.
Zaposlen sam od 01.07.2007. godine na određeno vrijeme.
Ugovor o radu mi ističe 30.06.2010.
Neću dobiti ugovor na neodređeno pa me zanima da li imam pravo na otpremninu.
Na odluci o otkazu mi piše da nemam pravo na otpremninu. Koliko se razumijem u pravne stvari prema članku 119. Zakona o radu NN 149/09 ostvarujem pravo jer imam više od dvije godine neprekidnog rada, a moj poslodavac tvrdi da nemam pravo jer sam zaposlen na određeo vrijeme.
Molim Vas za pomoć.
Hvala.

Katrin
11.06.2010., 16:25
Imate pravo na otpremninu u slucaju da dobijete otkaz prije isteka ugovora na odredjeno. Ukoliko radni odnos prestaje istekom ugovora, nemate pravo na otpremninu.

tomislavzgb84
11.06.2010., 19:55
A jel ti daješ otkaz? Provjeri jel ti u ugovoru stoji mogućnost otkaza ugovora na određeno vrijeme, naime, on se može otkazati jedino ako je ta mogućnost ugovorena.

@Pijana naranča

U Hrvatskoj je donijet novi Zakon o radu koji je stupio na snagu 1.1.2010. godine, a koji je usklađen s pravnom stečevinom EU, pa tako minimalni godišnji odmor iznosi 4 tjedna. Vas tek čeka to usklađivanje, pa vam stoji 18 radnih dana, kako je i kod nas bilo prije 1.1.2010. Također, novost je i da prilikom prestanka radnog odnosa, poslodavac radniku mora platiti godišnji ukoliko ga radniku nije omogućio.

što bi značilo da mogu dati otkaz 15.06. i ne radit do 10.07, ali biti plaćen do 10.7.?odnosno iskoristit pravo na godisnji kao otkazni rok, ili samo da moram odradit 15 dana otkaznog roka, pa uzet isplatu za g.o.?

Pijana_Naranča
12.06.2010., 02:35

@Pijana naranča

Hvala ti što si me upoznala sa ovim :)))

ssebastijan
12.06.2010., 08:09
pozdrav,
ovako, imam poroblem sa prekovremenim radom,
dakle ne dobivam placenu vožnju na teren.
putujem u Split, treba mi 5 i pol sata vožnje, i nakon toga još 7 sati rada, prenoćim, i drugi dan 6 sati rada i vožnja 5 i pol sata
tnaci, ja u dva dana napravim 24 sata rada, a dobivam placeno normalno 2*8 sati i dvije dnevnice po 120 kuna.
i tako mene sef zeli poslati dan ranije da putujem, nakon radnog vremena.
znači 8 sati rada u radioni i onda putovanje 5,5 sati.
pitam ja njega šta ce biti s onih 5,5 sati vožnje i on kaze da to ne mora platiti, da za to dobivam dnevnicu.

trebam pomoć kome da se obratim jer ako treba i ako imam pravo, tužit cu firmu jer po mom misljenju i vožnja je posao, nema druge.
sad, da li postoji negdje u zakonu da se prekovremeni rad NE MORA platiti, ili on mene ima za budalu, i moje kolege, nisam jedini.

molim pomoć, unaprijed hvala

lili p.
12.06.2010., 18:10
Moram priznati da sam zbunjena, a koliko bi ti dnevnica?
Možda sam krivo razumjela pitanje, ali po mom razumijevanju i pripadaju te 2 dnevnice.

Ako kreneš na put u 5 ujutro, u 11,30 si doputovao, radiš 7 sati, to je dakle 18,30, prenoćiš. Sutradan počneš raditi u 8, odradiš 6 sati, to je dakle 14 sati i vratiš se doma, onda je 19,30. Po ovoj računici si 38 sati i trideset minuta na poslu, to podijeliš sa 24 i dobiješ pravo na 2 dnevnice. Tako da je po meni uračunat put.

Ako putuješ dan ranije, a ja sam shvatila da ne putuješ, onda je računica drugačija. U svakom slučaju gleda se sat kad si krenuo i sat kad si se vratio, izbrojiš koliko je to sati službenog puta i podijeliš sa 24, te dobiješ broj dnevnica.

prilika
13.06.2010., 09:38
Mene zanima ako netko radi u privatnoj firmi, koja ima ovakav raspored rada, svaki radni dan u tjednu od 8 h do 16 h, dakle to je 8 sati rada dnevno. Jednom tjedno se ostaje jedan sat dulje na poslu, do 17 h. Radi se i subotom od 8 h do 12 h, ne svaku subotu, ali nije točno precizirano kada, tako da mislim da je to najmanje dvije ili tri radne subote u mjesecu. Znam da je puno radno vrijeme pet dana u tjednu po osam sati dnevno. Dakle u ovoj firmi radilo bi se sa radnim subotama i jednim danom u tjednu kada se ostaje sat dulje na poslu i više od 40 sati tjedno. Zanima me da li bi se moglo zatražiti da se nakon odrađene dvije ili tri radne subote, nakon recimo mjesec dana rada dobije jedan slobodni dan? Mislim da se ti prekovremeni sigurno dodatno ne plaćaju radniku. Postoji li neki članak zakona o radu da se i u privatnoj firmi može dobiti slobodni dan za prekovremene odrađene sate koje je radnik odradio?

rejoflajt
14.06.2010., 21:21
Zanima me, na koji se članak poslodavac može pozvati kada šalje radnika zbog dužeg bolovanja i to zbog depresije,na provjeru radne sposobnosti?

radi se o prosvjeti...
hvala puno:s

Patrick_Jane
15.06.2010., 11:55
Pozdrav!
Imam jedan problem vezan za posao, pa me zanima par stvari...

Ovako...
Počeo sam raditi prošli tjedan u jednoj privatnoj firmi, i rečeno mi je da ću prvo raditi tjedan-dva probnog rada (ali da je to uglavnom formalnost, i da će se nakon toga potpisati ugovor).
Ja sam odradio tih tjedan dana, bez ikakvih problema, incidenata...
Apsolutno ništa mi nemaju zamjeriti, niti imaju pravo biti nezadovoljni s mojim zalaganjem na radnom mjestu. Odradio sam 45 sati prošli tjedan, bez pauze za marendu ili kavu itd.
U subotu sam nazvao poslodavca (s obzirom da mi ništa nije govorio o daljnjem tijeku naše poslovne suradnje), i rekao mi je da dođem u ponedjeljak ujutro na posao, i da ćemo ponedjeljak-utorak riješiti i ugovor.
Nakon toga mi je u nedjelju poslao poruku da ipak dođem u ponedjeljak popodne na posao (znači 2.smjena). Ja kažem - u redu!
Otišao sam sa ženom na otok, i planirali smo se vratiti u ponedjeljak ujutro...
Kad u ponedjeljak ujutro meni zvoni mobitel, i opet on...
Kaže mi da ne trebam uopće dolaziti, jer da mi nije rekao, ali da je jedan čovjek već prije mene bio na probnom radu, nakon njega ja tjedan dana, i ovaj tjedan će biti još jedan... Pa će nakon toga vidjeti što dalje!

Da vam budem iskren, sreća je što sam bio na otoku kad me nazvao, jer da mi je to rekao "u facu" mislim da bi ostao bez kojeg zuba!

Ja sam odradio tih tjedan dana bez ikakvog ugovora, i mislim se - moglo mi se, ne daj Bože, nešto desiti na poslu, i tko bi platio osiguranje onda?!

Meni se takav način (rad bez ugovora) nije svidio od početka, ali sam računao - u lošoj sam situaciji (par mjeseci bez posla), i jednostavno moram prihvatiti to (pogotovo zato što je i on sam govorio da je taj probni rad samo formalnost, i čak mi je govorio da ću se morati prebaciti u ZABA-u, govorio je kad će otprilike biti plaća itd.
Računao sam - gotova stvar!

Isto tako mi je čudno da sam sve pošiljke koje su stizale u firmu ja morao potpisivati, kao i to što sam u par navrata išao u banku položiti novac od firme (a nosio sam sigurno 30-ak tisuća kuna), i tamo je isto išao moj potpis...

Zanima me što pravo kaže na ovu situaciju?!
Da li je tu bilo nekih nelegalnih radnji, i što mi je činiti s pravne strane po tom pitanju (jer ne mislim se samo tako povući, i pustiti da oni to nekažnjeno i dalje rade drugima)...

Hvala unaprijed!

rejoflajt
16.06.2010., 00:12
tu nitko ne odgovara na pitanja?:(

gi4ouR
16.06.2010., 11:26
Pozdraf,

imam jedno pitanje...

Idem na službeni put izvan RH tijekom blagdana u RH, obzirom da mi se rad blagdanom inače nadoknađuje 50% na 100% plaće, zanima me jeli poslodavac obavezan uz dnevnice isplatiti i naknadu od 50% obzirom da ću raditi (izvan ureda/firme, ali svejedno radim) na blagdan ?

Hvala.

antich
16.06.2010., 19:12
dakle ovih dana sam dao otkaz u firmi, i kazu mi kako nemam pravo na isplatu punog godisnjeg-24 dana, vec zato sto cu prestati raditi prije 1. srpnja, samo na 10 dana? wtf, zar nije razmjerno sa mjesecima rada idu i dani? ilii su u pravu?inace u istoj firmi radim od 1.12.2008 a ugovor zadnji sam produzio 1.6.2010.treba mi hitno informacija, posto mi je sutra zadnji dan, jer ne zele da radim predlozenih dva tjedna otkazni rok, jer bi time stekao pravo na puni godisnji.e sad znaci zanima me dali imam pravo na vise dana godisnjeg ili?

goliath
16.06.2010., 20:40
Budući da vam radni odnos prestaje prije 1.7., nemate pravo na puni godišnji odmor već na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Ako prema ugovoru imate 24 dana godišnjeg, onda za svakih navršenih mjesec dana rada u ovoj godini imate pravo na 1/12 godišnjeg odmora.

24/12 je 2 dana godišnjeg za svakih navršenih mjesec dana rada. Budući da ste ovu godinu imali navršenih 5 mjeseci rada ispada da stvarno imate pravo na 10 dana godišnjeg (2 X 5).

Ali ima ovdje jedna druga stvar koliko vidim. Ali za to ne smije biti sporazumni prekid radnog odnosa, već otkaz sa bilo koje strane.
Nije najbolje jasno iz vašeg posta, ali izgleda da po ugovoru imate dva tjedna otkaznog roka.
Napisali ste da oni ne žele da radite preostala dva tjedna otkaznog roka - oni na to imaju pravo, ali u tom slučaju je poslodavac dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostalka prava kao da je radnik radio do kraja otkaznog roka (sukladno čl. 114. st. 4 Zakona o radu).

To bi onda moglo značiti i da steknete pravo na puni godišnji odmor, ako radni odnos ne bi prestao prije 1.7.

Za otkaz je bitno da je dan u pismenom obliku i tek od datuma kada se takav otkaz preda poslodavcu se broji otkazni rok.

antich
16.06.2010., 21:45
Budući da vam radni odnos prestaje prije 1.7., nemate pravo na puni godišnji odmor već na razmjerni dio godišnjeg odmora.

Ako prema ugovoru imate 24 dana godišnjeg, onda za svakih navršenih mjesec dana rada u ovoj godini imate pravo na 1/12 godišnjeg odmora.

24/12 je 2 dana godišnjeg za svakih navršenih mjesec dana rada. Budući da ste ovu godinu imali navršenih 5 mjeseci rada ispada da stvarno imate pravo na 10 dana godišnjeg (2 X 5).

Ali ima ovdje jedna druga stvar koliko vidim. Ali za to ne smije biti sporazumni prekid radnog odnosa, već otkaz sa bilo koje strane.
Nije najbolje jasno iz vašeg posta, ali izgleda da po ugovoru imate dva tjedna otkaznog roka.
Napisali ste da oni ne žele da radite preostala dva tjedna otkaznog roka - oni na to imaju pravo, ali u tom slučaju je poslodavac dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostalka prava kao da je radnik radio do kraja otkaznog roka (sukladno čl. 114. st. 4 Zakona o radu).

To bi onda moglo značiti i da steknete pravo na puni godišnji odmor, ako radni odnos ne bi prestao prije 1.7.

Za otkaz je bitno da je dan u pismenom obliku i tek od datuma kada se takav otkaz preda poslodavcu se broji otkazni rok.

hvala na odgovoru, ali sam dosao do novog detalja, za koji mi takodjer treba pojašnjenje.dakle pismeno sam predao otkat 16.6.dakle otkazni rok pocinje teci od 17.6. koji je ujedno i jedini dan otkaznog roka, pa nakon toga iskoristavam godisnji (odnosno razmjerni dio-10 dana), pa ako mi se u godišnji odmor ne računaju nedelje i neradni dani-kojih mi predstoji 2 6 mjesecu, ispada da mi je zadnji dan godišnjeg 1.7. iz ceg proizlazi da prestaje radni odnos sa 2.7. e sad dali zbog tog detalja ostvarujem pravo na puni godišnji odmor, odnosno 24 dana, točnije još tih 14 dana?
tekst pismenog zahtjeva za raskidom sam sročio tako da stoji ZAHTJEV- ovim putem Vam predajem zahtjev za sporazumnim raskidom ugovora o radu, sklopljenog 1.6.2010, i pozivam vas na zajednički dogovor okomeđusobnih obaveza koje proizlaze iz raskidivanja ugovornih obaveza, pa predlažem sa svoje strane prihvatljivo riješenje.......bla bla jer to sto sam predlagao nije prihvaceno a to je otkazni rok do 1.7 te od 1.7 iskorištavanje dana godišnjeg odmora na koja sam ostvario pravo.

antich
16.06.2010., 21:58
bio bi zbilja zahvalan ako mi netko tko to bolje razumije odgovori do 11h sutra, kada imam jos sastanak sa pravnikom, pa da znam dali sam u pravu ili ne...thanks....

goliath
16.06.2010., 23:14
Dajete dosta šture podatke tako da je jako teško davati odgovore na bilo koja pitanja.

Sad vidim da ste produžili ugovor, vjerojatno se onda radi o ugovoru na određeno. E sad je stvar u tome da ako je takav ugovor, onda se on ne može otkazati redovno, osim ako to nije predviđeno samim ugovorom. Shodno tome nema ni otkaznog roka...

Pod uvjetom da ipak mozete dati redovni otkaz, otkazni rok počinje teći od dana dostave pisanog otkaza (izričito predviđeno zakonom), dužina njegovog trajanja ovisi o prethodnom trajajnju ugovora o radu. ako ste neprekidno proveli godinu dana kod istog poslodavca (što vjerujem da jeste) imate pravo na otkazni rok od mjesec dana i sva prava za vrijeme njega. U tom slučaju bi vam radni odnos prestao 16.7. i imali biste pravo na puni godišnji.

Ali to sve paušalno iznosim, kad niste dali dovoljno informacija....

pikova mama
17.06.2010., 07:45
Molim vas ako mi netko može prokomentirati ovu situaciju. Prije cca godinu i pol potpisala sam ugovor u kojem piše da se "ugovor sklapa za poslove radnog mjesta Voditelja odjela III, određene Pravilnikom o sistematizaciji radnih mjesta". Međutim, nikad nisam obavljala poslove voditelja odjela, čak mi je na vratima od sobe pisalo drugo radno mjesto, kao i na putnim nalozima i slično. Kad sam potpisivala ugovor, nisam baš previše na to obraćala pozornost, jer ono, taman dijete navršilo godinu dana, jedva čekala da se zaposlim, pošto u firmi u kojoj sam prije radila na određeno više nije bilo šanse da me zaposle. A iskreno, nisam ni očekivala nikakvo voditeljsko mjesto. Čak sam gledala papire za mirovinsko i hzzo i tamo su me prijavili kao nekog voditelja. Zanima me što da sad s tim radim i kako da reguliram tu situaciju.

gi4ouR
17.06.2010., 10:42
cp mog posta od gore (na koji nitko nije reagirao)

Pozdraf,

imam jedno pitanje...

Idem na službeni put izvan RH tijekom blagdana u RH, obzirom da mi se rad blagdanom inače nadoknađuje 50% na 100% plaće, zanima me jeli poslodavac obavezan uz dnevnice isplatiti i naknadu od 50% obzirom da ću raditi (izvan ureda/firme, ali svejedno radim) na blagdan ?

Hvala.

miana2
17.06.2010., 17:52
Pomoć,molim vas! radim u zag.holdingu pa me zanima imam li pravo na pomoć za bolovanje dulje od 90 dana radi komplikacija u trudnoći(čuvanje trudnoće).u mom temeljnom kolektivnom stoji rečenica da se isplaćuje pomoć za bolovanje ali ne piše ništa više.dakle ne piše da komplikacije u trudnoći tretiraju kao bolovanje.
moja firma spada pod sindikat djelatnika u kulturi a oni imaju pregled tumačenja kolektivnog gdje piše da se bolovanje u trudnoći(ne rodiljni dopust) smatra bolovanjem

http://kenny2.globalnet.hr/mingorp2.hr/default.aspx?id=712
na 12 stranici pod točkom 162

superlight
18.06.2010., 23:53
Pomoć,molim vas! radim u zag.holdingu pa me zanima imam li pravo na pomoć za bolovanje dulje od 90 dana radi komplikacija u trudnoći(čuvanje trudnoće).u mom temeljnom kolektivnom stoji rečenica da se isplaćuje pomoć za bolovanje ali ne piše ništa više.dakle ne piše da komplikacije u trudnoći tretiraju kao bolovanje.
moja firma spada pod sindikat djelatnika u kulturi a oni imaju pregled tumačenja kolektivnog gdje piše da se bolovanje u trudnoći(ne rodiljni dopust) smatra bolovanjem

http://kenny2.globalnet.hr/mingorp2.hr/default.aspx?id=712
na 12 stranici pod točkom 162

komplikacije u trudnoći se tretiraju kao bolovanje (meni su se kod povrata poreza tako vodile), pa po tome ispada da imas pravo...

miana2
19.06.2010., 00:02
komplikacije u trudnoći se tretiraju kao bolovanje (meni su se kod povrata poreza tako vodile), pa po tome ispada da imas pravo...

ma da? kod povrata poreza? znači mogla bih u nekon zakonu o porezu iskopat da je to vrsta bolovanjca??
hvala ti puno :s:s

Suey
19.06.2010., 16:41
ma da? kod povrata poreza? znači mogla bih u nekon zakonu o porezu iskopat da je to vrsta bolovanjca??
hvala ti puno :s:s

To ti je isto bolovanje, piše u Zakonu o obveznom zdravstvenom osiguranju:D

"Bolovanje zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem

Naknada plaće iznosi 100% od osnovice za naknadu. Obračunava ju i isplaćuje HZZO-od prvog dana bolovanja na teret svojih sredstava, s time ne može iznositi više od 4.257,28 kuna."

http://www.hzzo-net.hr/03_01_06.php pogledaj pod Slučajevi bolovanja

"Zakon o obveznom zdravstvenom osiguranju, NN 150/08 od 22.12.2008., 94/09 od 01.08.2009., 153/09 od 21.12.2009. i 71/2010 od 10.06.2010.

Članak 26.
Pravo na naknadu plaće pripada osiguraniku u svezi s korištenjem zdravstvene zaštite iz obveznoga zdravstvenog osiguranja, odnosno drugih okolnosti utvrđenih ovim Zakonom, ako je:
1. privremeno nesposoban za rad zbog bolesti ili ozljede, odnosno radi liječenja ili medicinskih ispitivanja smješten u zdravstvenu ustanovu,
2. privremeno nesposoban za rad zbog određenog liječenja ili medicinskog ispitivanja koje se ne može obaviti izvan radnog vremena osiguranika,
3. izoliran kao kliconoša ili zbog pojave zaraze u njegovoj okolini, odnosno privremeno nesposoban za rad zbog transplantacije živog tkiva i organa u korist druge osigurane osobe Zavoda,
4. određen za pratitelja osigurane osobe upućene na liječenje ili liječnički pregled ugovornom subjektu Zavoda izvan mjesta prebivališta, odnosno boravišta osigurane osobe koja se upućuje,
5. određen da njeguje oboljelo dijete ili supružnika uz uvjete propisane ovim Zakonom,
6. privremeno nesposobna za rad zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem,
7. privremeno spriječen za rad zbog korištenja rodiljnog dopusta i prava na rad s polovicom punoga radnog vremena iz članka 15. stavka 2. i 3. Zakona o rodiljnim i roditeljskim potporama,
8. privremeno spriječen za rad zbog korištenja dopusta za slučaj smrti djeteta, u slučaju mrtvorođenog djeteta ili smrti djeteta za vrijeme korištenja rodiljnog dopusta,
9. privremeno nesposoban za rad zbog rane, ozljede ili bolesti koja je neposredna posljedica sudjelovanja u Domovinskom ratu."

miana2
19.06.2010., 19:07
Suey hvala ti!! :s:s
Ne razumijem zašto se uopće dvoume :rolleyes::rolleyes:

Suey
19.06.2010., 19:18
Suey hvala ti!! :s:s
Ne razumijem zašto se uopće dvoume :rolleyes::rolleyes:

Vjerojatno ne znaju:D ili se prave ludi. Mislim da to uopće nije sporno. Ako spadate u javne službe, primjenjuje se TKU. Tumačenja Zajedničke komisije također su dio TKU.

miana2
19.06.2010., 20:33
najgore od svega zovem u upravu i pitam kadrovsku i jedna zaposlenica kaže kako misli da nemam pravo jer je nedavno isto neka kod njih to tražila i navodno su je odbili.što je istina neznam :ne zna:

Suey
19.06.2010., 20:46
Ma baš te briga što su je odbili - svakako traži svoje pravo, najbolje pisanim putem, u obliku zahtjeva. Napiši da si na bolovanju zbog bolesti i komplikacija u svezi s trudnoćom i porođajem, od tad i tad, a obzirom je prošlo 90 dana, stekla si pravo na jednokratnu pomoć za dugotrajno bolovanje prema članku tom i tom tog i tog kolektivnog ugovora, u iznosu tom i tom, te stoga moliš da ti poslodavac isplati predmetnu pomoć. Priloži i mišljenje Komisije kao dio TKU, te ovaj članak iz Zakona o obv. zdrav. zašt. (kad se prave ludi:D). Pošalji na upravu i na znanje kadrovskoj.

Edit: nekad radniku poslodavac neće isplatiti po defaultu neko njegovo pravo, već radnik svoje pravo treba tražiti. To se događa nerijetko zbog aljkavosti ili neznanja stručnih službi, a ponekad i namjerno (čitaj: znaju da imaš pravo, ali prave se ludi:D). Ako si član sindikata, svakako ih kontaktiraj.

dadamaca
21.06.2010., 08:39
Bok, imam jedno opianje a ne znam pod koji post na forumu da ga stavim.

Da li je moguće retroaktivno sam sebu uplatiti npr. 5 mjeseci radnog staža, jer radim 7 mj. trebala bi na čuvanje trudnoće, a moram imati najmanje 12 mj. neprekinutog radnog odnosa da bi imala pravo na naknadu koju bi dobila prosjekom plaće, inače se dobiva samo 800 kn, a to je žalosno.

Pa bi si ja sebi uplatila tih 5 mj. koji mi fale ako se ikakao može.:rolleyes:

Patrick_Jane
21.06.2010., 18:09
Pozdrav...

Ovako, moj slučaj je detaljno opisan na ovoj temi (poruka pod rednim brojem #2286,
2286 (http://www.forum.hr/showpost.php?p=27231796&postcount=2286)
15.06.2010., 12:55)

Moj sljedeći potez bio je sastavljanje prijave (Državni inspektorat rada), ali prijavu još nisam poslao, jer bi htio da mi je netko pregleda, i evenutalno mi uputi neke savjete i sugestije vezano za prijavu i cijeli slučaj...

Evo kopija prijave:

Poštovani,
želim Vam prijaviti slučaj rada "na crno", u kojem sam i sam (nerado) sudjelovao.
S poslodavcem sam dogovorio suradnju, i rekao mi je da će to biti probni rok od tjedan dana, a nakon toga ćemo potpisati ugovor na tri mjeseca. Ja sam odradio tih tjedan dana (ukupno 44 sata), i nakon toga mi je rečeno da više ne trebam dolaziti na posao, jer da nakon mene treba doći još jedan kandidat, koji će odraditi također tjedan dana (a isto tako sam saznao da je i prije mene još jedan čovjek odradio tjedan dana)...
Naravno, nikakav ugovor mi nije ponuđen, niti sam išta potpisao, a vjerujem da ni ostali kandidati nisu.
Dakle, ja sam tjedan dana radio "na crno", bez prijave, bez osiguranja (kako mirovinskog, tako i zdravstvenog).
Moram Vam napomenuti da sam ja bio apsolutno protiv takvog načina, ali sam stekao dojam da je kod ovog poslodavca to bio jedini način, i jednostavno da nisam pristao na to, ne bi uopće dobio šansu (a u potrazi za poslom bio sam već nekoliko mjeseci). Jednostavno sam morao prihvatiti, vjerujući da će se za tjedan dana sve "staviti na papir".
Na kraju mi je isplaćeno tih tjedan dana, "na ruke" 600 kuna (mjesečna plaća je bila dogovorena na 2950 HRK), i to je bilo sve od njih.
Radio sam od 7.lipnja do 12.lipnja 2010.godine.

Proučavajući Zakonik, došao sam do zaključka da je ovim slučajem došlo do nekoliko prekršaja od strane poslodavca, i to sljedećih:

- propust poslodavca da s radnikom sklopi ugovor o radu ili da mu uruči pisanu potvrdu o sklopljenom ugovoru o radu prije početka rada
- propust poslodavca da radnika prijavi na obvezno mirovinsko ili zdravstveno osiguranje
- ne uručivanje radniku pisane potvrde o sklopljenom ugovoru i primjerka prijave na obvezno mirovinsko i zdravstveno osiguranje

Isto tako, poslodavac prilikom priopćenja odluke da nisam primljen, mi nije dao nikakvo obrazloženje, već mi je rekao da se slobodno javim na buduće natječaje.

Hvala Vam na utrošenom vremenu, i nadam se da ćete pregledati moj slučaj i ispravno postupiti...

lili p.
21.06.2010., 19:23
Da li je moguće retroaktivno sam sebu uplatiti npr. 5 mjeseci radnog staža,

Ne možeš nikako retroaktivno uplaćivati staž, žao mi je.

mp_3
22.06.2010., 12:04
Zanima me, da li stranci s privremenim borkavkom imaju neka prava glede radne knjižice, prijave na burzu i staž.

Imam primjer gospođe udane za hrvata (hrvatskog državljanina). Koja je rodila dijete prije godinu i pol (dijete također hrv. državljanin).

Čitam

U staž osiguranja računa se i razdoblje koje je osoba, odnosno osiguranik proveo:

- obavljanja roditeljske dužnosti iz članka 15. Zakona o mirovinskom osiguranju,

- razdoblje u kojem su isplaćeni drugi dohoci za koje su plaćeni doprinosi za mirovinsko osiguranje prema propisima o doprinosima za obvezna osiguranja najviše 12 mjeseci u jednoj kalendarskoj godini.

Članak 15.
(1) Obvezno je osiguran roditelj koji obavlja roditeljske dužnosti u prvoj godini života djeteta, a nije obvezno osiguran po drugoj osnovi, ako je dijete hrvatski državljanin i ako roditelj i dijete imaju prebivalište u Republici Hrvatskoj. Rođenjem sljedećeg djeteta, prije navršetka prve godine života prethodnog djeteta, prestaje pravo na obvezno osiguranje po prethodno rođenom djetetu.

Zakon:
http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/269150.html

Zakon, gdje piše da stranac s PB ima pravo otvoriti radnu knjižicu (diploma je gospođi nostrificirana kod nas prije 2 godine (s time može, guzicu brisati, neznam što joj to služi. platila novac a nikakva prava da nema) te da joj se radi djeteta može unutra upisati 1. godina radnog staža.
Ako je to istina, a tako piše u Zakonu, zašto to pojma nemaju u HZZ-u?? :confused:

Nadalje, ima li pravo, onda na ZET socijalni pokaz i na zdravstveno??

Zahvaljujem na odgovorima.

1.beba
22.06.2010., 17:12
Dobar dan svima,nova sam na forumu.Dali neko moze da mi kaze dali imam pravo na naknadu,radila sam 4 godine u firmi ali se zatvorila,od 4.03.2010 sam na birou,pre mesec dana sam se zaposlila,a isto tko sam saznala da sam trudna,ako odem na komplikacije dali cu imati kakva primanja.:)
unapred hvala

strings
23.06.2010., 08:57
I ja bi molila na PM preporuku za odvjetnika za Zagreb...

Hvala unaprijed!

Dobri Varan77
24.06.2010., 17:02
Naime radim već 15 mjeseci sa ugovorima na nedoređeno vrijeme po 3 mjeseca.
Sada mi poslodavac neće više produžiti ugovor.

Kakav mora biti raskid ugovora , da bi imao pravo na naknadu sa burze?
Ako potpišem sporazumni , gubim?
A, ako je definiran , neporduživanje zbog smanjenja opsega posla?

Oni mi naravno nude sporazumni , ali onda neću dobit ni tu siću ,ako to potpišem a zbilja sam u financijskim g***** i svih ovih 15 mjeseci plaća mi je bila minimalac. Nisam ničim skrivio otkaz , osim da je službeno objašnjenje da "se , eto , neće produživati jer eto..kao smanjio se obim posla"

Isto tako ako mi ugovor istječe 30.6 , meni su , u agenciji za zapošljavanje preko koje radim , rekli da će mi isplatiti samo 7 dana godišnjeg odmora (novog) , 3 sam iskoristio.

Zar ne bi trebalo isplatiti sve preostale dane za ovu godinu , pošto u 2010 radim PUNIH 6 mjeseci ?

Molim HITAN odgovor jer ovo moram riješiti do 1.7.2010

edit .. Ili ako mi je jednostavno istekao ugovor na određeno , ne moram ništa potpisivati , jer mi nije produžen i imam pravo na naknadu sa burze?

goliath
24.06.2010., 19:03
Upravo tako, ugovor o radu vam prestaje istekom vremena na koji je sklopljen, bez ikakve intervencije s bilo koje strane...
Shodno tome, imate pravo i na naknadu za vrijeme nezaposlenosti...

Što se tiće godišnjeg odmora, problem je taj što vam radni odnos prestaje prije 1. srpnja, pa zbog toga niste navršili 6 mjeseci rada u ovoj godini i nemate pravo na puni godišnji odmor, već na razmjerni dio koji se određuje kao 1/12 godišnjeg odmora za svakih navršenih mjesec dana rada u ovoj godini (u vašem slučaju bi to bilo 5 mjeseci rada). Tako da si na taj način možete izračunati koliko dana godišnjeg imate za ovu godinu.

lilena
24.06.2010., 22:52
Pozdrav,
Molila bih nekoga da mi pomogne u razjašnjavanju moje situacije...
Naime, 19.6. sam usmeno obavijestila poslodavca da dajem otkaz. Dogovorili smo se (usmeno) da radni odnos traje do 31.7. Zaposlena sam kod tog poslodavca od 17.8.2009.

1.7. bih trebala ići na godišnji odmor u trajanju od 10 dana, po planu za godišnji odmor koji je donesen i odobren još u 3.mj. Moja želja bi bila iskoristiti svoj godišnji odmor u cijelosti, dakle svih 20 dana na što bih imala pravo ako radni odnos prestaje 31.7. No, u firmi su mi rekli da imam pravo na samo 12 dana godišnjeg (kao, razmjerni godišnji:rolleyes:).
Kad sam ih suočila s činjenicom da po ZOR-u imam pravo na cijeli godišnji ili na naknadu za neiskorišteni godišnji, počeli su s nekim spikama tipa da mi je godišnji na kojem sam bila u 3.mj. zaračunat pod novi godišnji (iako je to bio razmjerni godišnji iz 2009.), pa da, kao, čekaju što će reći "oni u Beču" (radi se o stranoj multinacionalnoj kompaniji), pa da pričekam do ponedjeljka... uglavnom, nešto muljaju.

E sad, prema pravilima firme moram prijavit godišnji na koji idem 1.7., ne znam koliko da na kraju pišem, a oni mi ne žele reći!!! :confused:
Također, bojim se da mi neće platiti neiskorišteni godišnji ako sad iskoristim samo 10 dana, a bojim se i da mi ne daju izvanredni otkaz prije 1.7.:eek:

E da, prilikom usmenog davanja otkaza dva puta sam pitala je li potrebno da sročim svoj otkaz u pismenom obliku i rečeno mi je da to nije potrebno!

Totalno sam zbunjena i ne znam kako da se više postavim! :ne zna:

Pomoziteee!

Rexa777
25.06.2010., 17:33
Pozdrav !

Obraćam vam se vezano uz moj problem oko zaštite svojih radničkih/ljudskih i majčinskih prava, pa Vas molim ako imate vremena i volje da mi se javite i pokušate pomoći.

Moj problem je slijedeći:
Zaposlena sam kod privatnika (turistička agencija) na neodređeno od 2003. Prošle godine sam rodila (03.07.2009.). Negdje početkom 12.mj 2009 poslodavac me zvao (telefonski) da je firma u problemima i pitao da li bih se ranije vratila na posao da im pomognem izvući se iz teških organizacijskih i poslovnih problema. Ja sam pristala i dogovorili smo se da 01.02.2010. počinjem s radom od doma jer priroda posla to dopušta - radim na izradi turističkih programa i kalkulacija. Dali su mi službeni laptop, te da ću raditi od doma dok moje dijete ne krene u jaslice, tj. do 09. mj 2010. Do 01.04. sam radila od doma i bila prijavljena na HZZO na porodiljnom ne bi li firma uštedjela za doprinose. Na moje traženje, 31.03. sam i formalno prekinula porodiljni, te me poslodavac prijavio s 01.04. Sve je funkcioniralo dobro do svibnja, čak nas je kao odjel i direktorica pohvalila.

Krajem 5. mj počeli su vršiti pritisak na mene da počnem dolaziti u ured na puno radno vrijeme i po potrebi ostajati prekovremeno (a ta potreba je vrlo česta s obzirom da se radi o visokoj sezoni; inače radno vrijeme je od 9-18h). Tada sam ih podsjetila na naš dogovor da radim od doma do 09. mj jer nemam kome ostaviti dijete te im ponudila varijantu da iskoristim godišnji iz 2009 na koji imam pravo budući da radim od 01.04. formalno (imam 27 neiskorištenih dana) plus 10 dana novog (iz 2010) te se 01.09. vratim u ured na puno radno vrijeme. No oni su bili iziritirani što se uopće usuđujem tražiti godšnji, te su se oglušili na naš prethodni dogovor i ponudili mi 3 varijante:
1. u kojoj ću se vratiti u ured od 01.07. i raditi puno radno vrijeme plus prekovremene, bez mogućnosti korištenja godišnjeg odmora (starog ili novog)
2. ako varijantu 1 ne prihvatim - degradaciju na nižu poziciju, sa smanjenjem plaće za 2000 kn, sa mogućnosšću korištenja godišnjeg odmora i povratka u ured 01.09.
3. otkaz
Na našem slijedećem sastanku, s obzirom da sam opet pokrenula pitanje godišnjeg jer sam smatrala da imam na njega pravo u sve 3 varijate, poslodavac je odmah u startu otklonio prvu mogućnost kao nemoguću i ostavio mi na izbor druge dvije, od čega sam ja, neimavši zapravo nikakav izbor odabrala drugu. Sve se temeljilo na usmenom razgovoru, iako mi je u jednom e-mailu direktorica napisala, pišući o problematici godišnjih odmora unutar ueda, da mi je godišnji odobren na zadnjem sastanku (taj e.mail imam)
Jutros sam primila mail od strane direktora da mi je porodiljni istekao i da se u ponedjeljak izvolim vratiti na posao u ured ili si mogu doći po radnu knjižicu, pa onda na GO (i taj e-mail imam). Ponavljam porodiljni sam zatvorila sa 31.03.2010. i od onda radim i redovito primam plaću za to.
Moje pitanje je sad što mi je činiti ?
U pon ujutro se moram pojaviti na poslu, sporazumni otkaz nemam najmjeru potpisati. Zanima me da li je poslodavac obavezan dati mi da iskoristim stari GO (iz 2009) prije nego mi da otkaz - to je varijanta koja bi mi najbolje odgovarala te da onda eventualno iskoristim novi GO za vrijeme otkaznog roka ? Moram li nužno potpisati otkaz prije odlaska na GO?
U ugovoru o radu koji sam potpisala još 2003 i koji se nije mijenjao od tada iako sam od tada promijenila nekoliko radnih mjesta (zadnje radno mjesto mi je Voditelj odjela proizvodnje) stoji da je otkazni rok mjesec dana - u zakonu o radu sam pročitala da je za zaposlenike sa stažom iznad 5 god otkazni rok 2 mj - mogu li se pozvati na to pravo?
Imam li kakve osnove za tužbu ili sudski postupak za naknadu kakve štete?

Još bih htjela dodati da nisam jedina "novopečena" majka u uredu, još je jedna kolegica sa sličnim problemom. Ostatak zaposlenih su 97% žene tj. mlade djevojke koje još nemaju djecu, te se ne mogu oteti dojmu da smo diskriminirane jer smo majke koje pokušavaju pomiriti svoj privatni i poslovni život; a budući da ne možemo i ne želimo nastaviti isti tempo kao i prije trudnoće (prije svega mislim na ostajanje prekovremeno) za to nas se pokušava kazniti.

Sve koji nešto znaju o ovome molim da mi se čim prije jave (imam još 2 dana za mozganje..)
Hvala unaprijed !!

k4rl0b
28.06.2010., 10:34
Imam jedno pitanje, nadam se da cete mi znati odgovoriti:

Za koje sve vrste otkaza radnik ima pravo na naknadu od HZZO?
I koje su, da tako kazem, najpovoljnije za radnika u smislu ponovnog zaposljavanja?

Hvala.

vuci i hajduci
28.06.2010., 10:51
molim vas ako radim u privatnika od 30.08.2009 sa ugovorima na određeno vrijeme od 3 mjeseca imam li pravo na godišnji odmor i na koliko dana

BrainCleaner
28.06.2010., 14:02
http://www.nn.hr/NoviZakonO
http://www.poslovnenovine.com/zakonoradu/
http://www.nhs.hr/dokumenti/zakoni/index.aspx
Nadam se da sam pomogao i puno sreče jer poslodavaci čitaju rupe u zakonu o radu. NAŽALOST Tako ti je to.

teuta1955
28.06.2010., 18:54
MOLIM ZA POMOĆ.... DALI NETKO ZNA (ČULA SAM DA JE USVOJEN ZAKON,TKO JE RADIO U RATU KAO CIVIL NA RADNOM MIJESTU DA MU TO ULAZI U RADNI STAŽ?

Sebenico
29.06.2010., 18:17
Pozdrav..... u skoro 6. godina rada kod poslodavca nisam imao ni dana bolovanja..u par navrata su me jedva budnog zvali da dolazim u firmu odraditi neke stvari i tako....prosle godina san prvi put odlezao kompletni godisnji i to vise zbog "krize" i stanja da se 2 miseca nije skoro nista radilo nego zbog "nove svjesti" vec spomenutog poslodavca...... situacija je sljedeca.....trebam 3 dana negdje otputovati....sve dogovorio s poslodavcem, uplatio cca 1500 kn za put, smjestaj i ostalo... medutim poslodavac u jednom trenutku mjenja misljenje i "misli" da nece moci bez mene tih dana ( sto je glupost, jer san po dogovoru to trebao odraditi duze ostajuci kroz tjedan, eventualno subotom i nedjeljom ako bi uletilo nesto....ustvari mozda bi bio potreban ako bi se mozda dogodilo...bla, bla bla. .. ono 2 % sanse).. sada mene zanima kakve su konzekvence ako ja ta 3 dana ipak odem ? moze mi li direktor dati izvaredan otkaz i gubim li time prava na birou ? unaprijed hvala na odgovoru :)

samo pitam
01.07.2010., 08:03
Pozdrav..... u skoro 6. godina rada kod poslodavca nisam imao ni dana bolovanja..u par navrata su me jedva budnog zvali da dolazim u firmu odraditi neke stvari i tako....prosle godina san prvi put odlezao kompletni godisnji i to vise zbog "krize" i stanja da se 2 miseca nije skoro nista radilo nego zbog "nove svjesti" vec spomenutog poslodavca...... situacija je sljedeca.....trebam 3 dana negdje otputovati....sve dogovorio s poslodavcem, uplatio cca 1500 kn za put, smjestaj i ostalo... medutim poslodavac u jednom trenutku mjenja misljenje i "misli" da nece moci bez mene tih dana ( sto je glupost, jer san po dogovoru to trebao odraditi duze ostajuci kroz tjedan, eventualno subotom i nedjeljom ako bi uletilo nesto....ustvari mozda bi bio potreban ako bi se mozda dogodilo...bla, bla bla. .. ono 2 % sanse).. sada mene zanima kakve su konzekvence ako ja ta 3 dana ipak odem ? moze mi li direktor dati izvaredan otkaz i gubim li time prava na birou ? unaprijed hvala na odgovoru :)

Kod nas u firmi(privatna ali velika) ak se ne javiš 3 dana dobivaš pedalu, ali me zanima zakaj bi otišao na taj način, odeš lijepo kod doktora i tri dana dobiješ bez problema bolovanja i sve riješeno:ne zna:

worldbfree
01.07.2010., 08:33
molim vas ako radim u privatnika od 30.08.2009 sa ugovorima na određeno vrijeme od 3 mjeseca imam li pravo na godišnji odmor i na koliko dana

Zakon o radu
Članak 55.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.

vuci i hajduci
01.07.2010., 08:42
Zakon o radu
Članak 55.

(1) Radnik ima za svaku kalendarsku godinu pravo na plaćeni godišnji odmor u trajanju od najmanje četiri tjedna.

hvala na odgovoru da li je nadležna inspekcija rada ako on kaže da ja to ne mogu koristiti i kome da se obratim onda

mirko zlikovski
01.07.2010., 12:33
Dragi svi,

Imam preko nekoliko pitanja vezano za prava radnika o kojima sam se već raspitala na sve strane, ali svi daju drugačije odgovore. Help please!
Situacija je sljedeća, radiš u jednom poduzeću koje se bavi maloprodajom 4 godine i 8 mjeseci, cijelo vrijeme na određeno (malverzacije sa radnim mjestima; to se prije moglo, više ne). Sa 01.01.2010.g. te stavljaju u drugu firmu koja je njihova sestrinska firma da ti ne moraju dati ugovor za stalno mada i dalje radiš u prvoj firmi i radiš sve poslove kao i prije (to je vidljivo iz svih korespondencija sa dobavljačima itd). Ti to potpišeš, opet na određeno s istekom ugovora 30.06. Onda ti 29.06. dođe Ugovor od agencije za zapošljavanje jer su iz tvoje firme gdje radiš dali tvoje podatke toj agenciji i sad te ta agencija njima iznajmljuje. Zato da te mogu šaltati između svojih firmi itd (popušili neke kazne pa su 80% ljudi prebacili u tu agenciju za zapošljavanje). Ugovor sa agencijom nije potpisan i sad je dobiven ugovor na prošlu firmu za period od 01.-14.07. kako bi se iskoristio godišnji odmor od 12 dana (inače uzimaju subote a radni tjedan je od pon-petka; radni tjedan u ugovoru 40h a kad si na godišnjem onda je 48h).

Pitanja su:
Da li je firma smjela dati osobne podatke radnika tamo nekoj agenciji ako im to nije zaposlenik dozvolio? Navodno mogu dobiti podatke o plaći, ime i prezime ali adresu stanovanja i ostalo ne...
Da li se ima pravo na puni iznos godišnjeg odmora jer se ima ugovor o radu do 14.07. radi iskorištenja godišnjeg odmora?
Da li se dobiva naknada sa HZZ-a ako je istekao Ugovor i ne želi se potpisati ugovor tamo sa nekakvom agencijom za zapošljavanje?

Please help!

brijac
01.07.2010., 19:17
judi,trebam savjet (stručni,pravni...)
supruga radi 2 mjeseca u trgovini,za minimalnu plaću,bez slobodnih dana(slobodna je svaka druga nedjelja)radno vrijeme od 7 do 14.30 ili od 13.30 do 21...prošli tjedan je slučajno primijetila da im netko namješta manjak u dućanu-došlo je do promjene cijene artikla za koji je bila sigurna da ga uopće ne drže..nakon pretraživanja skladišta,ispalo je da ga stvarno nema,nema ga na nijednoj otpremnici...zvala je u upravu,bez ikakvog daljnjeg ispitivanja su joj se ispričali uz objašnjenje da su oni robu već proveli ali su je zaboravili poslati u dućan.....halooo - uvidom u stanje skladišta dućana ona je imala nekih 5,6 paketa navedenog pića,a realno stanje je da ga nikad nije ni vidla......e sad počinje prava bajka: šef zahtijeva inventuru tog dućana u roku 2 dana - obavljena je prošle nedjelje i ustanovljeno je da dućan ima minus od 40000kn!!!!!dućan inače ima promet od nekih 1000€dnevno!nitko od prodavača nije želio potpisati inventuru jer se na inventuri pojavilo još takvih artikala poput sušenih rebra (8kg!!)koje uopće ne drže..nakon razgovora sa direktorom on je predlozio da firma pokrije 10000kn a ostatak one..u ponedjeljak je ustanovljeno da je dug samo 20000kn,došlo je do greške - navodno...a danas je opet u pitanju 37000kn koje moraju podmiriti...što napraviti i koje imaju mogućnosti jer je očito da je u pitanju muljaža...

Quar
01.07.2010., 19:26
to je jedan od razloga zašto ne treba radit u trgovini, osim ak nisi vlasnik

brijac
02.07.2010., 10:04
judi,trebam savjet (stručni,pravni...)
supruga radi 2 mjeseca u trgovini,za minimalnu plaću,bez slobodnih dana(slobodna je svaka druga nedjelja)radno vrijeme od 7 do 14.30 ili od 13.30 do 21...prošli tjedan je slučajno primijetila da im netko namješta manjak u dućanu-došlo je do promjene cijene artikla za koji je bila sigurna da ga uopće ne drže..nakon pretraživanja skladišta,ispalo je da ga stvarno nema,nema ga na nijednoj otpremnici...zvala je u upravu,bez ikakvog daljnjeg ispitivanja su joj se ispričali uz objašnjenje da su oni robu već proveli ali su je zaboravili poslati u dućan.....halooo - uvidom u stanje skladišta dućana ona je imala nekih 5,6 paketa navedenog pića,a realno stanje je da ga nikad nije ni vidla......e sad počinje prava bajka: šef zahtijeva inventuru tog dućana u roku 2 dana - obavljena je prošle nedjelje i ustanovljeno je da dućan ima minus od 40000kn!!!!!dućan inače ima promet od nekih 1000€dnevno!nitko od prodavača nije želio potpisati inventuru jer se na inventuri pojavilo još takvih artikala poput sušenih rebra (8kg!!)koje uopće ne drže..nakon razgovora sa direktorom on je predlozio da firma pokrije 10000kn a ostatak one..u ponedjeljak je ustanovljeno da je dug samo 20000kn,došlo je do greške - navodno...a danas je opet u pitanju 37000kn koje moraju podmiriti...što napraviti i koje imaju mogućnosti jer je očito da je u pitanju muljaža...
evo danas je bila u upravi i odbila potpisat da će otplaćivati dug i na to joj je kišićek(direktor) zaprijetio tužbom!!što sad napraviti??
ajd ljudi pomagajte,molim vas!!!

brijac
02.07.2010., 10:22
u ponedjeljak joj ističe ugovor o radu na određeno - ne mora ni otkaz davati,ili??

darko1984
02.07.2010., 11:08
Prije tri mjeseca sam ozljedio koljeno još nisam u stanju raditi posao koji sam radio do sad, ugovor mi je istekao i nije mi produžen, znači nakon 2god i 6mje doslovce sam izbačen na ulicu, još uvijek sam nesposoban za rad i nemogu tražiti drugi posao pošto se još liječim a ortoped je dao mogućnost operacije računi idu krediti stižu a ja sam nezaposlen, nezaštićen i nesposoban za rad molim ako mi neko može dati koji savijet boi bih zahvalan. Hvala!!:ne zna:

gattaka
02.07.2010., 18:14
I ja bih trebala preporuku za dobrog, ali zaista dobrog odvjetnika iz zagreba zbog nekoliko sporova koje bih pokrenula.

Molim odgovore na PM.

Hvala svima

koieime
03.07.2010., 07:41
daklem, i ja bih molio preporuku za odvjetnika. poslodavac ne ispunjava obaveze iz kolektivnog ugovora.
hvala unaprijed :)

ryell
04.07.2010., 14:35
u ponedjeljak joj ističe ugovor o radu na određeno - ne mora ni otkaz davati,ili??
Ako ističe ugovor na određeno, ne mora davati otkaz.

gattaka
05.07.2010., 09:57
bok,

hitno trebam odvjetnika, dobrog, ali zaista provjereno dobrog, zbog tri spora koja namjeravam pokrenuti od kojih se dva tiču potraživanja od bivšeg poslodavca.

ponude molim na pm.

hvala

neuspješan
05.07.2010., 19:21
Ovako, molim vas za odgovor jer mi se radi o najnužnijoj egzistenciji:

Zaposlio sam se prije 3 godine u jednoj firmi, hajmo je nazvati "Pero d.o.o". To je bilo u srpnju 2007. U siječnju 2009. firma je privatizirana i svi smo morali potpisati sporazumni prekid radnog odnosa, i odmah smo potpisali novi ugovor, a firma je i dalje nastavila obavljati istu djelatnost i isto se zove "Pero d.o.o". Plaće su ostale iste, radna mjesta također...
Ja sam cijelo vrijeme imao ugovore na određeno! Sad je srpanj 2010. i opet sam dobio ugovor na određeno 4 mjeseca.

Mene zanima je li to sukladno zakonu da i nakon 3 godine u firmi mogu dobivati ugovor na određeno, te zbraja li se ili ne ovo vrijeme prije potpisivanja sporazumnog otkaza, iako je firma zadržala isto ime i djelatnost. Ako ne, što da napravim, jer je uskoro prekoračen termin od 3 godine, a meni bi puno značio ugovor na neodređeno vrijeme.

Također, postoji i pravilnik o radu za našu firmu u kojoj stoji za stavku "program zbrinjavanja viška radnika": pod stažem ostvarenim kod poslodavca, smatra se i neprekinuti radni staž ostvaren u firmi "Pero d.o.o" i bivši "Pero d.o.o.".

Hvala puno!

Ovdje ima link o najnovijem zakonu o radu: dio o radu na određeno!

http://www.poslovnenovine.com/zakonoradu/zakonoradu.asp?propisi=11

adelle
05.07.2010., 19:38
Prije tri mjeseca sam ozljedio koljeno još nisam u stanju raditi posao koji sam radio do sad, ugovor mi je istekao i nije mi produžen, znači nakon 2god i 6mje doslovce sam izbačen na ulicu, još uvijek sam nesposoban za rad i nemogu tražiti drugi posao pošto se još liječim a ortoped je dao mogućnost operacije računi idu krediti stižu a ja sam nezaposlen, nezaštićen i nesposoban za rad molim ako mi neko može dati koji savijet boi bih zahvalan. Hvala!!:ne zna:

po zakonu ti ne smiju dati otkaz. probaj se žalit i onda ih tužit. sretno!

adelle
05.07.2010., 19:45
Ovako, molim vas za odgovor jer mi se radi o najnužnijoj egzistenciji:

Zaposlio sam se prije 3 godine u jednoj firmi, hajmo je nazvati "Pero d.o.o". To je bilo u srpnju 2007. U siječnju 2009. firma je privatizirana i svi smo morali potpisati sporazumni prekid radnog odnosa, i odmah smo potpisali novi ugovor, a firma je i dalje nastavila obavljati istu djelatnost i isto se zove "Pero d.o.o". Plaće su ostale iste, radna mjesta također...
Ja sam cijelo vrijeme imao ugovore na određeno! Sad je srpanj 2010. i opet sam dobio ugovor na određeno 4 mjeseca.

Mene zanima je li to sukladno zakonu da i nakon 3 godine u firmi mogu dobivati ugovor na određeno, te zbraja li se ili ne ovo vrijeme prije potpisivanja sporazumnog otkaza, iako je firma zadržala isto ime i djelatnost. Ako ne, što da napravim, jer je uskoro prekoračen termin od 3 godine, a meni bi puno značio ugovor na neodređeno vrijeme.

Također, postoji i pravilnik o radu za našu firmu u kojoj stoji za stavku "program zbrinjavanja viška radnika": pod stažem ostvarenim kod poslodavca, smatra se i neprekinuti radni staž ostvaren u firmi "Pero d.o.o" i bivši "Pero d.o.o.".

Hvala puno!

Ovdje ima link o najnovijem zakonu o radu: dio o radu na određeno!

http://www.poslovnenovine.com/zakonoradu/zakonoradu.asp?propisi=11

ne smiiju te držat više od 3god na određeno. mislim da se zbraja svo vrijeme, a vjerojatno možeš pitat poslodavca za to?

decec
06.07.2010., 07:28
Mene isto ovo zanima, jel se zbraja ili je to još jedna u nizu crnih rupa u zakonu??

Vojky
07.07.2010., 11:22
Firma uredno može ponuditi rad na određeno i nakon 3 godine, ali kada je netko neprekinuto 3 godine i 1 dan, zakonski se smatra da je na neodređeno. I to je vrlo lako dokazati - postoje prijave i ugovori. Znači: ispunio si 3 godine, ponude ti novi ugovor na npr. 6 mjeseci - šuti i potpiši. Naredni dan kada si došao na posao imaš sva prava radnika na neodređeno.

Kod sporazumnog raskida radnog odnosa i ponovnog zapošljavanja u istoj firmi, pitanje je da li je u pitanju bio formalni raskid s ponudom novog ugovora ili ne. Ako je ovo prvo, onda bi se po meni trebalo računati kao kontinuirani rad. No, neka se javi još netko tko bolje zna taj dio radnog prava.

gogili
07.07.2010., 21:58
Prešla sam kod novog poslodavca ,obrtnika,za stalno prije dva mjeseca i sada sam na čuvanju trudnoče-bolovanju.Međutim,gazda će vjerojatno zatvoriti obrt pa me zanima da li ću i dalje dobivati istu naknadu ili ću dobivati kao nezaposlena osoba i kakavu ću dobiti porodiljnu naknadu poslije poroda.hvala

crovlado
08.07.2010., 00:20
Pozz,
ne znam jesam li na dobrm mjestu ali zanima me slijedeće.
Da li ti poslodavac može odrediti god.odmor tj. kazati ti da ideš na god.odmor kroz nekoliko dana (npr.kaže ti u petak da si od ponedjeljka na odmoru),tjerati te da ga u potpunosti iskoristiš-da si za zimu ne možeš ni dana ostaviti!!
Naime u pitanju je velika firma,a problem je što poslodavac nije osigurao zamjenu za radnika koji ide na g.o.,tako da radnik ne može ići kad bi želio...

slučaj:
zamjena je došla i prošla obuku i dan prije nego što sam trebao ići na more zamjena je odustala od posla a poslodavac mi je odbio g.o. jer nema tko raditi!!!

U tako velikoj firmi zar nije normalno planski raditi raspored g.o.(firma ima cca.1000 zaposlenih),dati ljudima neku listu bar u 5 mjesecu da se ljudi mogu pripremiti za g.o. , gdje se može naći ljetovanje u 2 dana,tj. kad ti poslodavac kaže od sutra si na g.o.!??
Ugovori se produžuju na mjesec dana,2 mjeseca max. 3 mjeseca....zamislite koji pritisak na ljudsku svijest kad takvim načinom nemaš nikakvih prava ni u banci ni...plaća minimalac minimalaca........a o viškovima radnih sati...:mad:

molim za savjet

može molim vas na pm ako netko zna kakvog odvjetnika

tuitamo
08.07.2010., 19:09
Situacija ide ovako. Nakon rada na crno poslodavac od mene traži dokumente da me prijavi. Ja mu predajem potrebne dokumente ali nismo potpisali ugovor o radu. U naredno vrijeme, duže od mjesec dana od kada sam mu predao papire nastaje trzavica oko isplate i napuštam posao. U više navrata tražim vraćanje papira ali dobivam ljubazno odgađanje. Stvar mi postaje presumnjiva pa provjeravam status zdravstvenog osiguranja da bih shvatio kako uopće nisam prijavljen. Budući da nema ugovora o radu cijeli slućaj ne spada pod zakon o radu nego je čista prijevara.
Pretpostavljam da je moj sljedeći potez prijava policiji o otuđenoj radnoj knjižici (i poreznoj kartici).
Ono što me zanima je što slijedi nakon toga. Ako se poslodavac pravi da nikad nije čuo za mene kako policija reagira? Da li ga državno odvjetništvo tuži jer je riječ o državnim dokumentima? Da li ga ja trebam tužiti?
Riješenje situacije u ovoj fazi vidim tako da dobijem natrag radnu knjižicu i poreznu karticu bez da pravim nove dokumente.

Hvala.

jahorinka
08.07.2010., 19:15
prijavi i inspekciji rada :mig:

Žana
09.07.2010., 21:33
Pozdrav svima!!!
Ukratko,ovako zanima me kako mogu provjeriti dali mi poslodavac uplačuje mirovinsko i zdravstveno???
Tek sam počela raditi u novoj firmi (nekih 2 mjeseca) ali mi firma djeluje pomalo da tak kažem ''smotana'' pa me zanima kako bi to mogla provjeriti????

Hvala svima!!!! hail!

meritas
10.07.2010., 09:59
Zanima me je li 24 h dežurstvo (kontinuirani 24 h rad) u bolnici prema važećem zakonu o radu protuzakonito ili ne?

drot13
10.07.2010., 10:37
Zanima me je li 24 h dežurstvo (kontinuirani 24 h rad) u bolnici prema važećem zakonu o radu protuzakonito ili ne?

Obzirom da tako rade oduvijek, a ne bune se, kao niti odgovorni sindikat, vjerojatno nije protuzakonito (ili postoji rupa koja se koristi).
Ali definitivno bi trebalo biti protuzakonito.

Bum
12.07.2010., 06:37
Situacija je sljedeća...

Već tri godine za redom firma staje u zimskim mjesecima (zbog skupljeg plina) u trajanju od 2 mjeseca, poslodavac svima oduzima godišnji odmor u tom periodu, i ostale dane koje su radnici bili kod kuće a više su od trajanja regularnog godišnjeg moraju odraditi kroz prekovremeni rad...

-Posebnog kolektivnog ugovora nema, a nema niti sindikata...

Pitanje:

Imaju li radnici pravo dobiti par dana kada oni sami žele ili poslodavac ima svako pravo ovako postupiti?

Suey
12.07.2010., 13:16
To je nezakonito, jer za to vrijeme bi trebali dobivati naknadu plaće.

Zakon o radu

Naknada plaće

Članak 87.

...
(3) Radnik ima pravo na naknadu plaće za vrijeme prekida rada do kojega je došlo krivnjom poslodavca ili uslijed drugih okolnosti za koje radnik nije odgovoran.

...

iPhone_Killer
12.07.2010., 22:10
Vrlo mi je bitan odgovor na ovo, zanima me kakav ugovor može osoba koja nije redoviti srednjoškolac, punoljetna je, sklopiti sa poslodavcem za rad na cca mjesec dana?
Znači, srednjoškolski ne dolazi u obzir. Mora li izvaditi radnu knjižicu?

Majk
13.07.2010., 14:33
Sumnjam da je prava tema za ovo, ali nadam se da ću dobiti ovdje odgovor...

Koje bi otprilike bile sankcije za šefa jedne firme koji ulazi u pogon (halu) prepunu ljudi/radnika sa lovačkom puškom, ispaljuje hitac u strop uz povike: "Šta je?! Šta ste se usrali?!"

Hvala!

hhoney
14.07.2010., 21:05
Molim Vas savjet jer sam zaista očajna. Mama mi je u invalidskoj mirovini jako bolesna, Ocu je jučer uručen izvanredan otkaz ugovora o radu jer kako navodi objašnjene teške povrede obveze iz radnog odnosa. On je vozač i istovarao je kamion u italiji. Radnik ga je u skladištu pitao da otvori obje strane i on je odbio jer do sada nije tako se radilo. Tvrde da ih je uvrijedio i tog radnika i vlasnika te tvrtke. U jednoj jednoj rečenici mailom tvrtka traži da se taj radnik (moj stari više ne šalje. Zar je to moguće da skoro bez opomene da čovjeku od 56 godina otkaz. Zar nema baš nikakva prava osim suda. Od čega će živjeti?
Hval unaprijed na pomoći.:confused:

Žana
14.07.2010., 23:11
Opet ja!!!
Ukratko,ovako zanima me kako mogu provjeriti dali mi poslodavac uplačuje mirovinsko i zdravstveno???
Tek sam počela raditi u novoj firmi (nekih 2 mjeseca) ali mi firma djeluje pomalo da tak kažem ''smotana'' pa me zanima kako bi to mogla provjeriti????

Hvala svima!!!! HITNO!!!!!

MBSK
15.07.2010., 04:11
Opet ja!!!

Hvala svima!!!! HITNO!!!!!

Prijave možete provjeriti.
Mirovinsko -na šalteru mirovinskog osiguranja za prijavu
Zdravstveno-od poslodavca ste trebali dobiti kopiju prijave samo provjerite da li je ovjerena i potpisana od službenika HZZO-a i da li ima upisan broj zdrastvenog osiguranja-mislim da je to dovoljno

Uplate kontrolira porezna uprava.pokušajte naći nekoga da vam pogleda.

lucija80
15.07.2010., 12:46
Vrlo mi je bitan odgovor na ovo, zanima me kakav ugovor može osoba koja nije redoviti srednjoškolac, punoljetna je, sklopiti sa poslodavcem za rad na cca mjesec dana?
Znači, srednjoškolski ne dolazi u obzir. Mora li izvaditi radnu knjižicu?

Može sklopiti ugovor o radu. Mora izvaditi radnu knjižicu. U županijski ured ponese radnu knjižicu(kupi je u NN ili dr) osobnu iskaznicu, domovnicu, rodni list i sve je gotovo za 5 min.

lucija80
15.07.2010., 12:54
Molim Vas savjet jer sam zaista očajna. Mama mi je u invalidskoj mirovini jako bolesna, Ocu je jučer uručen izvanredan otkaz ugovora o radu jer kako navodi objašnjene teške povrede obveze iz radnog odnosa. On je vozač i istovarao je kamion u italiji. Radnik ga je u skladištu pitao da otvori obje strane i on je odbio jer do sada nije tako se radilo. Tvrde da ih je uvrijedio i tog radnika i vlasnika te tvrtke. U jednoj jednoj rečenici mailom tvrtka traži da se taj radnik (moj stari više ne šalje. Zar je to moguće da skoro bez opomene da čovjeku od 56 godina otkaz. Zar nema baš nikakva prava osim suda. Od čega će živjeti?
Hval unaprijed na pomoći.:confused:

Mora nastati šteta (prekid suradnje s Talijanom) da bi na takav način radnik dobio izvnredni otkaz. Ako mu je to prva povreda radne dužnosti, poslodavac ga treba pismeno upozoriti, osim ako postoje okolnosti da to poslodavac ne učini (podmetanje požara, ugrozba života ili tuča sa poslodavcem. Mislim da je ovaj otkaz nezakonit.

perotigastero
16.07.2010., 09:30
Da li se u trgovačkom centru tipa KTC, Pevec, Interspar može od radnika tražiti rad dvokratno npr. od 8-12 i onda od 17-21 sat? Da li u tom slučaju ima pravo na dvostruke putne troškove jer je put u jednom smjeru 20 km? Da li ima pravo reći radniku da se ošiša ili izdepilira noge iako su izdepilirane a kosa sasvim uredna i oprana, odnosno kako spriječiti iživljavanje šefa nad radnikom?

amansio
18.07.2010., 18:10
Ovako dobio sam nakon 11 g rada u firmi poslovno uvjetovani otkaz s otkaznim rokom od 4 mjeseca u međuvremenu sam se razbolio .1.11 mi završava otkazni rok dali će mi se otkazni rok produžiti za vrijeme koje ću provesti na bolovanju ili će završiti 1.11. Hvala

noklica
18.07.2010., 18:11
za vrijeme bolovanja ne teče otkazni rok, dakle mora vam se produljiti radni odnos za onoliko dana koliko ste proveli na bolovanju, jer se otkazni rok u tom slučaju prekida.

amansio
19.07.2010., 19:05
Malo sam zbunjen,danas u firmi su mi rekli da otkazni rok ne teče ako sam bio na bolovanju prije uručenja otkaza a ja sam na bolovanje otišao nakon toga i da otkazni rokm završava danom 1.07 - 1.11 2010.Dali me u firmi pokušavaju prevariti ?Hvala

goliath
20.07.2010., 08:51
Kao što vam je gore napisano, otkazni rok ne teće za vrijeme bolovanja (on se ne prekida već miruje, jer bi to pravno značilo da otkazni rok počinje teći isponova nakon bolovanja) i nema veze dal je otkaz uručen prije ili nakon odlaska na bolovanje.

Tako da nije točna njihova tvrdnja! Budite oprezni i glede drugih stvari vezano uz otkaz, jer vas očito pokušavaju prevariti...

marija82
20.07.2010., 12:54
mislim da znam odgovor na ovo pitanje, al čisto da provjerim s vama. dakle, zaposlena sam na neodređeno vrijeme, prema ugovoru o radu ugovoren je otkazni rok 60 dana. prema ZR kad radnik daje otkaz rok ne može biti duži od 30 dana. osim toga, ako više izvora radnog prava različito određuju prava i obveze radnika, primjenjuje se ono što je povoljnije za radnika. ako nađem drugi posao i dam otkaz (redovni) za mene je povoljniji opet kraći otkazni rok. dal sam u pravu? :) hvala!

goliath
20.07.2010., 14:29
U pravu ste! Sjednite 5 :top:

marija82
20.07.2010., 14:42
hvala! :mig:

amansio
20.07.2010., 15:50
Hvala, Noklica&Goliath

medeni11
20.07.2010., 18:37
Bok ljudi,
imam par pitanja...
evo danas me pozvali i ispričali pričicu o teškoj gospodarskoj situaciji, restrukturiranju u firmi predali mi papir o redovnom otkazu.
Imam 2 g i 2mjeseca staža u firmi. U otkazu kojem su mi uručili navedeno je da imam mjesec i dva tjedna otkaznog roka, otpremninu 2/3 prosjeka plaće unazad 3 mjeseca. Razdužio sam laptop i mobitel ali nisam potpisao otkaz. Rekli su mi da imam pravo na godišnji, koji sam by the way dobio mjesec dana prije, za rok od 2.8. - 13.8. Ali danas nisu konkretno rekli kada imam pravo na godišnji i na koliko dana niti je on naveden u otkazu.
E sad mene zanima slijedeće.

Da li ja imam pravo na godišnji ili mi on ulazi u otkazni rok?
Kako regulirati GO budući da mi je rečeno da to ne treba stajati u otkazu.
Budući da nisam potpisao otkaz, da li ipak počinje teći od danas ili od dana kada poštom preuzmem (ako preuzmem) pošiljku. Da li ima kakve veze što sam razdužio mobitel i kompjutor?

Da li da odem na bolovanje da produžim otkazni rok?
Kada su mi dužni isplatiti otpremninu (u kojem roku)?
Da li se mogu predomisliti i uručiti mi drugu vrstu otkaza (izvanredni) ukoliko odem na duže bolovanje?

Sorry ispucao sam gro pitanja ali malo sam ostao zatečen situacijom.....

Suey
20.07.2010., 18:49
hvala! :mig:

Mjesec dana je stoga što imaš osobito važan razlog (prelazak kod drugog poslodavca):D

Suey
20.07.2010., 18:57
Da li ja imam pravo na godišnji ili mi on ulazi u otkazni rok?Kako regulirati GO budući da mi je rečeno da to ne treba stajati u otkazu.

Imaš pravo na godišnji, a godišnji ti prekida tijek otkaznog roka, što znači da ti se otkazni rok za toliko produljuje. Ako ti poslodavac ne omogući korištenje g.o., mora ti ga platiti, to je novost u novom ZOR-u.

Budući da nisam potpisao otkaz, da li ipak počinje teći od danas ili od dana kada poštom preuzmem (ako preuzmem) pošiljku. Da li ima kakve veze što sam razdužio mobitel i kompjutor?

Otkazni rok počinje teći kad ti poslodavac dostavi otkaz. Mora naravno imati i neki dokaz da ti ga je uručio, što znači da bi ti trebao potpisati primitak istog. Na dostavu se primjenjuju pravila ZPP-a, osim ako kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu i sl. nije drukčije uređena dostava otkaza.

Da li da odem na bolovanje da produžim otkazni rok?
Kada su mi dužni isplatiti otpremninu (u kojem roku)?
Da li se mogu predomisliti i uručiti mi drugu vrstu otkaza (izvanredni) ukoliko odem na duže bolovanje?

Bolovanje isto produžuje otkazni rok, tj. prekida tijek, kao i godišnji.
Otpremnina dospijeva zadnji dan radnog odnosa, dakle zadnji dan otkaznog roka, jer radni odnos prestaje kad istekne otkazni rok. Bolovanje nije opravdani razlog za otkaz i takav otkaz pada na sudu.

marija82
20.07.2010., 21:15
Mjesec dana je stoga što imaš osobito važan razlog (prelazak kod drugog poslodavca):D

hvala i tebi na info! ma lako ću ja za otkaz, samo da meni upali ovo za novi posao. :zubo:

Suey
20.07.2010., 21:44
Ma nemaš brige, mjesec je dana sigurno ako prelaziš kod drugog poslodavca:D, a možete se pokušati dogovoriti sporazumno da bude i kraće, znam primjere i kad je poslodavac gunđao, ali je potpisao sporazumni u kojem je dan prestanka radnog odnosa bio 2 tjedna nakon potpisivanja:D, jedino ako vidiš da ne ide, onda odmah otkaz da ne gubiš vrijeme.

Sretno i želim da ti upali za novi posao;):)

varazdinka
21.07.2010., 21:27
Evo kao i svima u današnje vrijeme ni meni nije lako na poslu, moj direktor se odlučio da me na bilo koji način prisili da sama dam otkaz, jer mi ne želi isplatit otpremninu.

Naime 2 tjedna sam bila na godišnjem i kad sam se vratila dočekala me promjena, umjesto dosadašnjeg radnog mjesta dočekala su me dva nova radna mjesta od 08:30 - 11:00 u računovodstvu, a od 15:00 - 20:00 dežurstvo na blagajni naše trgovine.

Plaća mi ostaje ista, a ja se sad svaki dan imam 50 km za vozit sa autom, dijete koje mi ima 4 godine viim ujutro kad ga odvedem u vrtić i na večer kad ga kupam i spremam na spavanje, da ne spominjem da me do sada maltretirao na sve moguće druge načine, al sam trpjela jer nisam imala izbora,,, Standard mladih obitelji kod nas, stambeni krediti, dijete...minimalna primanja...

Mene sad zanima što da radim budući da novi posao nije na vidiku...

Ako dam sama otkaz nemam nikakva prava, da se povlačim po bolovanja?

Da li on kod davanja izvanrednog otkaza mora navesti razlog? i što može navesti kao razlog?

Da li ima pravo upisivat ti u radnu knjižicu nešto tipa da si nesavjesan radnik i sl... tih priča sam se jako puno naslušala, pa neznam koliko ima u tome istine

Julianne
22.07.2010., 17:14
Da li netko možda može poslati primjer kako treba izgledati Zahtjev za zaštitu prava radnika? Ili opisati otprilike?:confused:

goliath
22.07.2010., 19:49
Nema propisani sadržaj, ali mora biti u pismenom obliku i dostavljeno poslodavcu u roku od 15 dana od dostave odluke protiv koje se podnosi ili saznanja za neku povredu prava. Poslodavac onda ima rok od 15 dana da odgovori, no na to nije pravno obvezan. Zatim ide daljnji rok od 15 dana od odgovora ili proteka roka poslodavcu - da podneseš tužbu sudu.

Dakle sadržaj je manje bitan, ali zato su ovi rokovi prekluzivni (gubis pravo ako ih ne poštuješ) i jako bitni! U jednom takvom zahtjevu obrazložiš zbog čega ga podnosiš, koje ti je pravo povređeno i zahtjevaš od poslodavca da učini ili ne učini neku stvar...

Ovi kratki rokovi se ne odnose na novčano potraživanje prema poslodavcu, ovdje je rok zastare 3 godine...

Julianne
22.07.2010., 20:10
zahtjev za zaštitu prava želim uložiti jer neke točke otkaza s ponudom izmijenjenog ugovora nisu koncizne i smatram da će me poslodavac zakinuti za
1. otpremninu - navodi da će se isplatiti jedna prosječna plaća za tri mjeseca ALI ne navodi za svaku godinu radnog staža (3god)

2. navodi da će isplatiti neiskorišteni godišnji odmor ALI stavlja još jednu točku da ako sam na godišnjem neće isplatiti. I verbalno mi govori da neće jer ne radim, međutim to je na njegov zahtjev da ja ne odrađujem otkazni rok, jer se poslovnica zatvorila i moje radno mjesto ne postoji.
u otkazu lijepo stoji da sam ja na otkaznom roku koji traje mjesec i dva tjedna i dakle neprekinutom ikakvim godišnjim odmorom i fakat ne kužim kakve su to smicalice

da ne govorim o prijetnjama kako spor neću dobiti. strava

da li je opravdan zahtjev za zaštitu prava u ovom slučaju?

dobri muž
23.07.2010., 12:30
zanima me slijedece - ako, npr.danas sklopim ugovor o radu koji pocinje vaziti tek za npr. 2 tjedna, tj. za 2 tjedna pocinjem raditi, koja su moja prava i obveze u ta 2 tjedna?
sto ako u ta 2 tjedna pozelim naci ili mi se pruzi prilika za drugi posao? kako mogu razvrgnuti prvi ugovor, da li smijem potpisivati novi ugovor o radu u drugoj firmi?

MartinaK
26.07.2010., 18:46
Bok!
Trebam savjet. Sto ako netkl odluci sad dat otkaz a zna da mu u tom slucaju gazda nece dat placu za tih misec dana? S tim da osoba radi i vise nego duplu smjenu (18h dnevno) , bez slobodnog dana i ne smi sist da odmori.
P.S. Gazda je pravnik pa je to malo zeznuto.

Hvala!

ana_st
30.07.2010., 11:46
bok, trebalo bi mi nekoliko odgovora pa ako je netko voljan pomoći, unaprijed hvala

trenutno sam na porodiljnom dopustu za njegu djeteta s težim smetnjama u razvoju. to pravo mi prestaje 18.08.2010. Razgovarala sam s poslodavcem kod kojeg sam zaposlena od 03/2007 na neodređeno i čovjek kaže da je moje radno mjesto u nedostatku posla ukinuto i da nažalost posla za mene nema.
e sad me zanima, koja su moja prava, imam li pravo koristiti godišnji odmor obzirom da ni u 2009 ni 2010 nisam nijedan dan provela na radu? što s otkaznim rokom? imam li pravo na otpremninu?

budućitata
30.07.2010., 17:55
imam ugovor na neodređeno sa plaćom ugovorenom u nettu iznosu, točnije "plaća ne može biti isplaćena ispod iznosa od xxx kuna..."

poslodavac mi je prije nekoliko mjeseci nudio novi ugovor o radu prema kojem bi mi plaća bila manja od dosadašnje. odbio sam potpisati novi ugovor o radu te je moja plaća privremeno ostala ista. međutim prije dva mjeseca poslodavac je mailom poslao odluku prema kojoj svim radnicima umanjuje plaću za 30% pa je tako i moja umanjena za otplrilike isti iznos/postotak. drugi radnici su dobili i potpisali aneks ugovora, a ja nisam dobio ništa.

molim vas za savjet na koji način mogu prisiliti poslodavca da mi uplati razliku od 30%?
ako ih prijavim Državnom inspektoratu, mogu li ih oni natjerati da isprave pogrešku?

Yuma san
02.08.2010., 23:37
Kolegica i ja radimo u javnom poduzeću i Odlukom o privremenom rasporedu smo raspoređene na određena radna mjesta, ona ima SSS i ugovor o radu na neodređeno na tu spremu i raspoređena je na mjesto VŠS, a ja imam VŠS, ugovor o radu na neodređeno na SSS i raspoređena sam na mjesto VŠS (sama sam platila školovanje za VŠS). U poduzeću se počelo pričati o primanju novih radnika sa VŠS i VSS i ona se uplašila da joj poslodavac neće produžiti privremeni raspored nakon što dođu ti ljudi.
Radimo već nekoliko godina na tim privremenim rasporedima i ona smatra da ako je poslodavac makne s mjesta VŠS ne može nikoga primiti slijedećih 6 mjeseci. Ja, pak, smatram da to nije točno, već da nas poslodavac može danas privremeno rasporediti, a sutra nas maknuti i staviti nekog trećeg.
Napominjem da nemamo 20 godina staža da bi se ona mogla zaposliti na radnom mjestu za "jednu stepenicu više" od svoje stvarne stručne spreme.
Očito je iz ovoga svega da ni meni neće ponuditi aneks ugovora o radu na osnovu moje nove stručne spreme, pa Vas molim da odgovorite da li imamo ikakva prava i što možemo učiniti da si pomognemo?
Unaprijed hvala!

Suey
05.08.2010., 23:13
Odluku o privremenom rasporedu poslodavac može ukinuti, kako ju je i donio. To je atavizam u državnim firmama još prema Zakonu prije 95. godine, od 95. nadalje ne postoje više privremeni rasporedi, već se radniku, ako ga se želi " premjestiti" na drugo r.m., ponudi aneks ugovora, koji on može ili ne mora potpisati. Ako ne želi sporazumno otići, tj, potpisati aneks, tada se primjenjuje institut otkaza s ponudom novog, izmijenjenog ugovora o radu. Ako radite već nekoliko godina na drugim r.m., onda to očito nije privremeno, trebale ste već dobiti ugovore o radu na ta radna mjesta.

amansio
06.08.2010., 16:12
Ovako dobio sam nakon 11 g rada u firmi poslovno uvjetovani otkaz s otkaznim rokom od 4 mjeseca u međuvremenu sam se razbolio .1.11 mi završava otkazni rok dali će mi se otkazni rok produžiti za vrijeme koje ću provesti na bolovanju ili će završiti 1.11. Hvala

Ovako vratio sam se sa bolovanja i počeo raditi i rekli su mi kolege da imam pravo na 4 sata plaćenog radi pronalaska novog zaposlenja.Pitanje je:dali imam pravo na korištenje tih 4 sata i za vrijeme godišnjeg jer sljedeći tjedan idemo na kolektivni?Hvala

Suey
06.08.2010., 19:19
Otkazni rok ti se produžuje za to vrijeme dok si na bolovanju.

Naravno da za vrijeme godišnjeg možeš tražiti drugi posao:ne zna:, smisao te odredbe jest da smiješ 4h izostajati s posla, radi traženja posla, a da ti je to plaćeno. Za godišnji poslodavac plaća 100% naknadu plaće pa te ne pita gdje ga provodiš i kako:D

amansio
06.08.2010., 20:47
Otkazni rok ti se produžuje za to vrijeme dok si na bolovanju.

Naravno da za vrijeme godišnjeg možeš tražiti drugi posao:ne zna:, smisao te odredbe jest da smiješ 4h izostajati s posla, radi traženja posla, a da ti je to plaćeno. Za godišnji poslodavac plaća 100% naknadu plaće pa te ne pita gdje ga provodiš i kako:D

Mislim da se nismo razumjeli tj. da nisam dobro postavio pitanje ,možda ću sad bolje: u jednom tjednu imam 40 sati g.o dali imam pavo na ta 4 sata pa da mi bude 36 sati g.o + 4 sata za traženje posla ?U zakonu o radu stoji da imam pravo na 4 sata tjedno ali ne piše dali vrijedi za vrijeme g.o. Oprosti na gnjavaži ali ne želim im prepustiti ni sat ako na to imam pravo.Hvala jš jednom

Yuma san
07.08.2010., 21:52
Odluku o privremenom rasporedu poslodavac može ukinuti, kako ju je i donio. To je atavizam u državnim firmama još prema Zakonu prije 95. godine, od 95. nadalje ne postoje više privremeni rasporedi, već se radniku, ako ga se želi " premjestiti" na drugo r.m., ponudi aneks ugovora, koji on može ili ne mora potpisati. Ako ne želi sporazumno otići, tj, potpisati aneks, tada se primjenjuje institut otkaza s ponudom novog, izmijenjenog ugovora o radu. Ako radite već nekoliko godina na drugim r.m., onda to očito nije privremeno, trebale ste već dobiti ugovore o radu na ta radna mjesta.

Odluke o privremenom rasporedu se donose radi povećanog obujma posla. Nikada nikome nije ponuđen aneks ugovora, niti meni koja imam stručnu spremu za to radno mjesto niti njoj koja je nema. Kažu nam da prema Pravilniku o radu i o sistematizaciji radnih mjesta moraš imati zadovoljene odrađene uvjete: npr. 5 godina rada u struci, određenu stručnu spremu i sl.. Kako si možemo pomoći?

amansio
11.08.2010., 10:36
Mislim da se nismo razumjeli tj. da nisam dobro postavio pitanje ,možda ću sad bolje: u jednom tjednu imam 40 sati g.o dali imam pavo na ta 4 sata pa da mi bude 36 sati g.o + 4 sata za traženje posla ?U zakonu o radu stoji da imam pravo na 4 sata tjedno ali ne piše dali vrijedi za vrijeme g.o. Oprosti na gnjavaži ali ne želim im prepustiti ni sat ako na to imam pravo.Hvala jš jednom

Suey@ Please ima li šta od ovog što sam napisao:)

Suey
12.08.2010., 12:09
"Za vrijeme otkaznoga roka radnik ima pravo uz naknadu plaće biti odsutan s rada najmanje četiri sata tjedno radi traženja novog zaposlenja."

Dakle, smisao ove odredbe jest da imaš slobodno vrijeme za traženje posla za vrijeme radnog vremena, znamo da za vrijeme radnog vremena moraš raditi, a ne tražiti drugi posao. Za taj izostanak dobiješ naknadu plaće.

Ne razumijem kojeg to smisla ima ako si na g.o.:ne zna:, za g.o. dobiješ naknadu plaće kao da si radio, ali nisi radio, već se negdje odmaraš i radiš što želiš, pa prema tome, ova odredba se ne može niti primijeniti.

amansio
16.08.2010., 10:54
Hvala Suey@:)

La Isla
18.08.2010., 16:42
bok, 2 pitanja u vezi prava radnika. ugovor na 1. radnom mjestu trajao mi je do 16.8., a novi ugovor na drugom radnom mjestu (ili tom istom) započinje mi 6.9.
hoce li mi se prekinuti staz zbog te pauze od 3 tjedna?

i drugo, kolika je naknada za nezaposlene na birou? jedni mi kazu 70% od dosadasnje place, a drugi tvrde da je za sve ista, nekih 1500 kn :ne zna:

superlight
19.08.2010., 11:49
jel zna netko da li mi poslodavac može dati otkaz ako sam trudna (pretpostavljam da mora) a zatvara firmu, i u kojem sam ja uopće pregovaračkom položaju? sad sam na porodiljnom s prvim djetetom koji mi ističe u 12 mj, a firma se zatvara u 1mj...dakle trudna bi radila nešto manje od mjesec dana i što dalje? na burzu, pa otvoriti porodiljni kao nezaposlena ...
puno hvala!

BUBI69
21.08.2010., 02:59
Pozdrav!!

Brat mi je dobio otkaz nakon 3 tjedna rada, jer je trazio bolovanje jer se razbolio. Dobio je gripu, nije otisao na posao nazvao sefa da mu kaze da ne moze doci, ovaj mu dao otkaz, iako je brat govorio da mu ne treba nista platit to koliko nece bit jer ne zeli otkaz. Radio je u Splitu, i nije dosao kuci 4 dana nakon sto je dobio otkaz jer nije mogao vozit auto od bolova, temperature te povracanja. Ima i lijecnicke nalaze nekakve koje je radio.

U ugovoru ne pise nakon koliko vremena on moze trazit bolovanje, pisu onako nekakvi zakoni i tako neke stvari, i samo jos da na godisnji moze traziti ako radi najmanje 6 mjeseci u firmi, no za bolovanje se nista ne spominje.

Moze li on tuziti ili traziti da se vrati na posao???

Yuma san
23.08.2010., 20:03
Odluke o privremenom rasporedu se donose radi povećanog obujma posla. Nikada nikome nije ponuđen aneks ugovora, niti meni koja imam stručnu spremu za to radno mjesto niti njoj koja je nema. Kažu nam da prema Pravilniku o radu i o sistematizaciji radnih mjesta moraš imati zadovoljene odrađene uvjete: npr. 5 godina rada u struci, određenu stručnu spremu i sl.. Kako si možemo pomoći?

Katrin, Suey, molim Vas pomoć. :tuzni:

Suey
24.08.2010., 07:57
Ali, obavljate te poslove već dugo vremena, i tu ih nije smetala ta činjenica. Tu se baš puno ne da učiniti nego ići u spor s poslodavcem - tražiti od poslodavca da s vama sklopi ugovor na radnom mjestu tom i tom, samo ne znam kako će to proći.

Takva situacija ne bi smjela toliko dugo trajati, već samo privremeno, u protivnom imate pravo odbiti obavljati takve poslove - radnik bi trebao obavljati one poslove za koje je sklopio ugovor o radu, a neke druge.

Yuma san
24.08.2010., 16:31
Ali, obavljate te poslove već dugo vremena, i tu ih nije smetala ta činjenica. Tu se baš puno ne da učiniti nego ići u spor s poslodavcem - tražiti od poslodavca da s vama sklopi ugovor na radnom mjestu tom i tom, samo ne znam kako će to proći.

Takva situacija ne bi smjela toliko dugo trajati, već samo privremeno, u protivnom imate pravo odbiti obavljati takve poslove - radnik bi trebao obavljati one poslove za koje je sklopio ugovor o radu, a neke druge.

Onda smo u nekoj čudnoj situaciji. Poslodavcu odgovaramo jer radimo na tim mjestima i znamo posao, a nama odgovara jer smo za to plaćeni.
Hvala na odgovoru mada sam se nadala da nas ne mogu u nedogled držati na Odlukama o privremenom rasporedu.

SuperQueer
24.08.2010., 22:32
Dobar Dan svima !!

Cuo sam naime da se u firmama koje posluju sa povecanim dobiotkom u odnosu na predthodnu godinu trebaju po zakonu o radu place povecat za najmanje 2%.

Zanima me dali ne to istina i sto napravit ako to nije slucaj bez obzira sto se sve glavesine u firmi hvale kako poso ide ko lud, gazda kupuje strasno skupa kolica a mi na istoj placi od dana 1.

Takoder vrlo tesko objasnjive platne liste, di nema stavke o stimulaciji (iako ju navodno dobivamo) svi zaposlenici imaju iste place bez obzira na broj godina staza. najvise me muci ova stavka o povisici, dali netko ima slicno iskustvo i sta ste vi napravili, dali se i kako zalit ??

hvala:s:top:

hlebinka
25.08.2010., 14:07
Dobila sam opomenu pred otkaz jer sam nekoliko puta zakasnila na posao ovaj mjesec. Zanima me sljedeće: ako dobijem otkaz (a vjerojatno hoću jer mi se ukida radno mjesto pa samo traže izliku da me se riješe) da li će razlog otkaza ostati negdje zabilježen (u radnoj knjižici ili nešto :ne zna:
Odnosno-može li moj potencijalni budući poslodavac saznati da sam otpuštena s prethodnog posla i zašto sam otpuštena?

SuperQueer
25.08.2010., 21:04
Dobila sam opomenu pred otkaz jer sam nekoliko puta zakasnila na posao ovaj mjesec. Zanima me sljedeće: ako dobijem otkaz (a vjerojatno hoću jer mi se ukida radno mjesto pa samo traže izliku da me se riješe) da li će razlog otkaza ostati negdje zabilježen (u radnoj knjižici ili nešto :ne zna:
Odnosno-može li moj potencijalni budući poslodavac saznati da sam otpuštena s prethodnog posla i zašto sam otpuštena?

da su ti htjeli dat otkaz dali bi ti, papirologija oko mjenjanja zaposlenika je nocna mora, nemoj vise kasnit na poso i bit ce sve ok, posebice ako si tamo vec duze vrjeme nemas se kaj brinut a ako si vec nekoliko puta zakasnila kaj si ocekivala ?? povisicu ??:cerek:

Magda09
26.08.2010., 15:44

Opomenu shvati ozbiljno, jer sljedeći puta nema opomene nego radna knjiga u ruke.
Ne mora ti nužno upisati u rad. knjižicu razlog otkaza ako ti ponudi sporazumni otkaz,a ako ga ne prihvatiš na odjavi će upisati razlog (mora se i poslodavac osigurati da može uzeti drugoga radnika, jer da si tehnološki višak ne smije nikoga zaposliti jedno vrijeme).

Svaki poslodavac može provjeriti razloge otkazivanja rad. odnosa (mimo tebe) i ti tu ne možeš ništa sakriti, a iskreno nitko od poslodavaca ne voli kada mu djelatnik zakasni (redovito).

Opomena mu sada služi samo kao dokaz i razlog za otpuštanje kada će to htjeti.

hlebinka
26.08.2010., 20:00
Opomenu shvati ozbiljno, jer sljedeći puta nema opomene nego radna knjiga u ruke.
Ne mora ti nužno upisati u rad. knjižicu razlog otkaza ako ti ponudi sporazumni otkaz,a ako ga ne prihvatiš na odjavi će upisati razlog (mora se i poslodavac osigurati da može uzeti drugoga radnika, jer da si tehnološki višak ne smije nikoga zaposliti jedno vrijeme).

Svaki poslodavac može provjeriti razloge otkazivanja rad. odnosa (mimo tebe) i ti tu ne možeš ništa sakriti, a iskreno nitko od poslodavaca ne voli kada mu djelatnik zakasni (redovito).

Opomena mu sada služi samo kao dokaz i razlog za otpuštanje kada će to htjeti.

Hvala.
U tom slučaju ću radije dati otkaz kad sam ionako namjeravala otići jer želim raditi u struci.

suncana75
30.08.2010., 08:06
Molim pomoć! Zaposlena sam u manjoj privatnoj firmi na neodređeno preko 10 godina. Poslodavac ne plaća doprinose djelatnicima već više od godine dana, a kako je firma zadnjih mjesec dana u blokadi više nema mogćnosti niti isplaćivati plaće na legalan način.
Počela sam tražiti novi posao i ozbiljno sam se zagrijala za jedno radno mjesto i na kraju sam i dobila taj posao. Direktorica me mailom obavijestila o dobivenom poslu i tražila moje očitovanje, na što sam ja odgovorila da prihvaćam radno mjesto. Danas bi trebale imati sastanak, međutim ja sam u međuvremenu doznala da se također radi o neozbiljnom poslodavcu i sad sam sve bliže odluci da ne prihvatim to radno mjesto. Ona traži danas potpisivanje Ugovora o radu, a ja još nisam imala niti prilike razgovarati sa trenutnim poslodavcem, jer se sve to izdogađalo u petak popodne, a danas ne radim. Imam li ja ikakve obveze prema potencijalnom novom poslodavcu time što sam u mailu odgovorila da prihvaćam radno mjesto?

goliath
31.08.2010., 10:34
Imam li ja ikakve obveze prema potencijalnom novom poslodavcu time što sam u mailu odgovorila da prihvaćam radno mjesto?

Nemate.

mladena
31.08.2010., 15:46
Dana 01.09.2007.g. sam primljena u državnu službu na određeno, do povratka službenika s bolovanja. Službenik se nije vratio s bolovanja te je početkom 2010.g. otišao u mirovinu. Dana 15.04.2010.g. produžen mi je radni odnos na 6 mjeseci, odnosno do 15.10.2010.g., a ujedno je odobreno jedno radno mjesto, odnosno odobreno je raspisivanje natječaja na neodređeno. Budući da dana 01.09.2010.g. prelazim 3 godine neprekidnog rada na određeno, ima li potrebe za raspisivanjem natječaja, odnosno bez obzira raspisao se natječaj ili ne, dolazi li do preoblikovanja mog ugovora s određeno na neodređeno radno vrijeme?

suncana75
31.08.2010., 17:23
Nemate.

Hvala!

ranac
06.09.2010., 17:49
Poštovanje svima i molim za savjet.
Zaposlen sam na neodređeno i već 5 godina u firmi ja i ostali zaposlenici dio plače primamo na crno,na ruke.Poslodavac kaže "ako vam ne paše možete otići drugdje".Pošto baš i nisam u situaciji da puno biram,a i drugdje u mojoj branši(prijevoz) je ista situacija marljivo i poslušno sam radio sve ove godine.
Plača redovita,godišnji...sve ok ja zadovoljan,no doživio sam nezgodu zbog koje sam već 2 mjeseca na bolovanju (nije bila nezgoda na radu),a poslodavac mi odbija isplatiti dio plače koji sam primao na ruke (normalno umanjen za bolovanje).Konkretno neto iznos na banku iznosi cca. 3300kn + na ruke cca 4200kn.
Na koji način dobiti ostatak dogovorene plače?
Sory na podužem postu.

Magda09
07.09.2010., 10:32
Poštovanje svima i molim za savjet.
Zaposlen sam na neodređeno i već 5 godina u firmi ja i ostali zaposlenici dio plače primamo na crno,na ruke.Poslodavac kaže "ako vam ne paše možete otići drugdje".Pošto baš i nisam u situaciji da puno biram,a i drugdje u mojoj branši(prijevoz) je ista situacija marljivo i poslušno sam radio sve ove godine.
Plača redovita,godišnji...sve ok ja zadovoljan,no doživio sam nezgodu zbog koje sam već 2 mjeseca na bolovanju (nije bila nezgoda na radu),a poslodavac mi odbija isplatiti dio plače koji sam primao na ruke (normalno umanjen za bolovanje).Konkretno neto iznos na banku iznosi cca. 3300kn + na ruke cca 4200kn.
Na koji način dobiti ostatak dogovorene plače?
Sory na podužem postu.

Ovaj dodatak na plaću koji dobivaš na ruke neće ti isplaćeno jer ne možeš ni dokazati da ga dobivaš i poslodavac ti ga ne mora isplatiti.
To ti je tako kada poslodavac ide mimo zakona kako bi državi što manje uplaćivao raznorazne poreze,doprinose,...

ranac
07.09.2010., 12:40
Ovaj dodatak na plaću koji dobivaš na ruke neće ti isplaćeno jer ne možeš ni dokazati da ga dobivaš i poslodavac ti ga ne mora isplatiti.
To ti je tako kada poslodavac ide mimo zakona kako bi državi što manje uplaćivao raznorazne poreze,doprinose,...

Možda da negdje to prijavim kakvoj inspekciji pa da barem plati kakvu kaznu,malo veću od onog iznosa koji mi duguje.

Goran12345
08.09.2010., 18:18
Ovako,ja sam 7.07 potpisao otkaz ugovora o radu.Navedeno je da mi otkaz stupa na snagu nakon odradivanja otkaznog roka od mjesec dana.I to stupa na snagu od 7.07.2010.
Ja 12.07 odlazim na godisnji odmor i koristim 19 radnih dana godisnjeg odmora.Na posao se vracam 09.08 i odradujem otkazni rok do 17.08 kada sam tesko povrijedio ligamente i otvorio sam bolovanje.
Znaci ja sam odradio pola otkaznog roka.Zanima me dali je poslodavac meni uracuna dane provedene na bolovanju kao otkazni rok i dali je to smio?A ukoliko je mogao to napraviti svejedno mi ostaje 5 dana otkaznog roka.Meni je dana 8.9 urucena radna knjizica i svi dodaci .
Zanima me dali su povrijedena moja prava.

dacxx
08.09.2010., 21:45
nakon dugi niz godina koje radim kod istok poslodavca na neodređeno vrijeme dobijem novi ugovor u kojem piše (citiram jedan od više članaka)
..."Ako radnik prekine radni odnos bez otkaznog roka dužan je poslodavcu platiti odštetu od 10000 eura u kunskoj protuvrijednosti"...
...kome se obratiti da provjeri ispravnost tog udovora ???

mist_mist
11.09.2010., 14:39
Imam nekoliko pitanja pa ako mi neko može odgovoriti. Protiv poduzeća smo kolege i ja podigle tužbu zbog nekoliko stvari (neisplata minulog, toplog prekovremenog). Održano pripremno ročište i odredjeno financ. vještačenje. E sada nastupa kvaka u našem slučaju. Pošto je financ. vještak i pravnica u poduzeću prijateljice ova prva tek nakon 70 dana dolazi po potrebne papire za vještačenje i zatičem je u prijateljskom razgovoru sa pravnicom. Nakon nekoliko dana srećem je slučajno i na pitanje da li neke papire smo dužni mi donijeti ona odgovara da nema nekih papira ( šiht-lista, knjiga satnica itd.) i da će ona vještačiti samo ono što ima. Uglavnom ono što i odgovara pravnici ( našoj ) tj. nešto sitno. Da li vještak postupa pravilno i da li je trebala poslat službeni zahtjev za potrebne papire, i da se poduzeće službeno očituje zašto ih nema ( ja mislim da su dužni da ih čuvaju baš zbog ovakvih stvari ). Usput pravnica mi je jednom rekla da ćemo mi ionako završiti u Strazbourgu pa mi ovo sve sliči na njihovo svjesno odugovlačenje postupka (traje preko 3 godine). Što nam je činiti.:kava:Hvala.:kava:

Zek0slav
11.09.2010., 15:11
Da li meni dalje tece radni staz ako se prebacim s ugovora na neodredeno na honorarno kod istog poslodavca?

bacac_diska
13.09.2010., 20:32
Nakon godinu i pol mobinga (i ukupno 3 godine rada u toj tvrtci) poslodavac mi je uručio otkaz ugovora o radu. Ugovor je naslovljen „Raskid ugovora o radu“ i u njemu ne piše zbog čega sam dobio otkaz. Osim uobičajenih stavki o čuvanju poslovnih tajni, piše da su „obje stranke suglasne da je raskid pravovaljan s tim i tim datumom“. Samo to. Za sada ga nisam potpisao.

Moje pitanje je mogu li s takvim raskidom ugovora ostvariti naknadu za nezaposlene i pripadajuća prava?

Ili moram tražiti izmjenu raskida ugovora o radu? Kakve izmjene?

Napominjem, ni u ludilu se ne želim više vratiti u tu tvrtku i ne želim se sudovati s njima. Samo želim osigurati prava za nezaposlene… zlu ne trebalo, ukoliko odmah ne pronađem novi posao.

Zahvaljujem unaprijed svima koji će mi pomoći.

samo pitam
15.09.2010., 14:49
ljudi svaki savjet je dobro došao pa molim Vas tko se razumije neka napiše kako stvari stoje, eto idemo redom:

imam ugovor na neodređeno firma u top 5 u državi
prije dva dana kažu mi da sam višak ali samo usmeno i da mi nude mjesto u sestrinskoj firmi ali 27% manja plaća u startu,
o šoku nemoram pisat, sad dali se gleda socijalni status?? jedini sam s malom djecom i stambenom kredom u org jedinici, na moj rad nema prigovora kao sve super ali reorganizacija.Mene zanima dali se to može tj dali smiju me tako degradirati, šta ako odbijem smiju li me baciti na neko drugo mjesto uz još nižu plaću?? Molim svi odgovori su dobro došli, pozdrav, sam da nadodam da su mi prije 20 dana ovjerili bankin dokument za kredit i da tamo piše citiram" dali je osoba na otkaznom roku" napisali su da nisam i tako to...

vexvg
15.09.2010., 16:59
Nakon godinu i pol mobinga (i ukupno 3 godine rada u toj tvrtci) poslodavac mi je uručio otkaz ugovora o radu. Ugovor je naslovljen „Raskid ugovora o radu“ i u njemu ne piše zbog čega sam dobio otkaz. Osim uobičajenih stavki o čuvanju poslovnih tajni, piše da su „obje stranke suglasne da je raskid pravovaljan s tim i tim datumom“. Samo to. Za sada ga nisam potpisao.

Moje pitanje je mogu li s takvim raskidom ugovora ostvariti naknadu za nezaposlene i pripadajuća prava?

Ili moram tražiti izmjenu raskida ugovora o radu? Kakve izmjene?

Napominjem, ni u ludilu se ne želim više vratiti u tu tvrtku i ne želim se sudovati s njima. Samo želim osigurati prava za nezaposlene… zlu ne trebalo, ukoliko odmah ne pronađem novi posao.

Zahvaljujem unaprijed svima koji će mi pomoći.

1. bilo bi dobro, ukoliko imas primjerak, da mi ga posaljes na pv
2. po ovome sto si napisao, ukoliko potpises raskid ugovora gdje pise da si suglasan NEMAS pravo na naknadu za nezaposlene preko HZZ-a
3. kada ti je poslodavac "urucio" otkaz (prije koliko dana)

Za kvalitetniji odgovor trebao bi malo vise detalja pa me slobodno kontaktiraj

vexvg
15.09.2010., 17:01
nakon dugi niz godina koje radim kod istok poslodavca na neodređeno vrijeme dobijem novi ugovor u kojem piše (citiram jedan od više članaka)
..."Ako radnik prekine radni odnos bez otkaznog roka dužan je poslodavcu platiti odštetu od 10000 eura u kunskoj protuvrijednosti"...
...kome se obratiti da provjeri ispravnost tog udovora ???

Ne potpisivati novi ugovor.
Stari ugovor je i dalje vazeci ako ovaj novi (ili aneks) niste potpisali.

Tatsha
17.09.2010., 10:18
molim pomoć
1. suprugu je poslodavac odbio dati godišnji odmor za vrijema trajanja otkaznog roka, usmeno rekavši da će mu biti isplaćen, otkazni rok je završio s 12.08.2010., u kojem roku je poslodavac dužan isplatiti godišnji odmor i kako se obračunava?

2. otkaz mu je uručen zbog "gospodarskih prilika" 2 i po mjeseca nakon povratka s rodiljnog, na koji je otišao zbog nezadovoljstva statusom i plaćom naravno koju su mu drastično skinuli kad je najavio rodiljni, uglavnom poslodavac mu je računao otpremninu iz 3 zadnje plaće na način da nije izračunao prosjek za prvi mjesec koji nije bio pun, nego je radio 10dana i onda je uzeto 700kn za taj mjesec kao mjesečni dohodak, da li je to pravno valjano? (za druga 2 je uzeto po 2700kn)

puno hvala

croma
17.09.2010., 23:23
ljudi svaki savjet je dobro došao pa molim Vas tko se razumije neka napiše kako stvari stoje, eto idemo redom:

imam ugovor na neodređeno firma u top 5 u državi
prije dva dana kažu mi da sam višak ali samo usmeno i da mi nude mjesto u sestrinskoj firmi ali 27% manja plaća u startu,
o šoku nemoram pisat, sad dali se gleda socijalni status?? jedini sam s malom djecom i stambenom kredom u org jedinici, na moj rad nema prigovora kao sve super ali reorganizacija.Mene zanima dali se to može tj dali smiju me tako degradirati, šta ako odbijem smiju li me baciti na neko drugo mjesto uz još nižu plaću?? Molim svi odgovori su dobro došli, pozdrav, sam da nadodam da su mi prije 20 dana ovjerili bankin dokument za kredit i da tamo piše citiram" dali je osoba na otkaznom roku" napisali su da nisam i tako to...

pa sve je jasno rečeno - nisi u otkaznom roku, zaposlenik si te firme, ako ne pristaneš na rad u sestrinskoj nitko te ne može prisiliti.
Ako smatraju da si višak, ponudit će ti otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora, dakle ponudit će ti otkaz ili pristanak na taj novi ugovor.

U otkaznom roku si kad ti uruče odluku o otkazu.

Socijalni status kao i staž u firmi se uzima u obzir kod otkaza radi "viška" ako ima nekoliko zaposlenika na istom r.mjestu, a iste su kvalitete oba radnika.

croma
17.09.2010., 23:28
Dobar Dan svima !!

Cuo sam naime da se u firmama koje posluju sa povecanim dobiotkom u odnosu na predthodnu godinu trebaju po zakonu o radu place povecat za najmanje 2%.

Zanima me dali ne to istina i sto napravit ako to nije slucaj bez obzira sto se sve glavesine u firmi hvale kako poso ide ko lud, gazda kupuje strasno skupa kolica a mi na istoj placi od dana 1.

Takoder vrlo tesko objasnjive platne liste, di nema stavke o stimulaciji (iako ju navodno dobivamo) svi zaposlenici imaju iste place bez obzira na broj godina staza. najvise me muci ova stavka o povisici, dali netko ima slicno iskustvo i sta ste vi napravili, dali se i kako zalit ??

hvala:s:top:

kojih 2%?
kakave veze imaju godine rada sa plaćom?

koje zakone vi čitate? ili je možda riječ o nekom kolektivnom ugovoru?

Jeli stimulacija ugovorena?

croma
17.09.2010., 23:29
jel zna netko da li mi poslodavac može dati otkaz ako sam trudna (pretpostavljam da mora) a zatvara firmu, i u kojem sam ja uopće pregovaračkom položaju? sad sam na porodiljnom s prvim djetetom koji mi ističe u 12 mj, a firma se zatvara u 1mj...dakle trudna bi radila nešto manje od mjesec dana i što dalje? na burzu, pa otvoriti porodiljni kao nezaposlena ...
puno hvala!

Neznam baš kako bi vi radili u firmi koja ne postoji?

beba42
19.09.2010., 11:13
potpisala sam ugovor koji vrijedi do 31.03.2011.g. uz probni rok na 6 mjeseca do 20.10.2010. rekla sam poslodavcu da ću raditi do kraja probnog roka i poslije neću više raditi zbog neredovite i manje plaće od ugovorenih. poslodavac kaže da moram potpisati otkazni rok 30 dana od 20.09. do 20.10. kad istječe probni rok. moram li potpisati otkazni rok iako sam rekla da ću raditi do kraja probnog roka?

IGoR_2803
20.09.2010., 10:19
Pozdrav,

treba informaciju u vezi prava na godišnji odmor...

počeo sam raditi od kraja 7. mjeseca 2010. godine (29.7.) i imam prpiravnički ugovor na godinu dana... u samom ugovoru piše da pripravnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 4 tjedna (20 radnih dana) i ne spominje se 6 mjeseci neprekidnog rada kako bi se steklo pravo na isti...

pošto mi je ovo prvi posao, svjestan sam činjenice da do veljače 2011. godine ne mogu koristiti godišnji, no ono što mene zanima je da li onda u 2011. godini ostvarujem pravo samo na 4 tjedna godišnjeg ili ostvarujem pravo i na razmjerni dio godišnjeg odmora za 5 mjeseci koje sam radio u 2010. godini?

jer ukoliko nemam pravo na taj razmjerni dio za tih 5 mjeseci, što iznosi 8.3 dana, to bi značilo da zapravo imam pravo na četiri tjedna godišnjeg odmora u roku od godinu i 5 mjeseci...

malo sam zakomplicirao ali pitanje je jednostavno...

hvala na odgovoru... :)

Suey
21.09.2010., 10:12
potpisala sam ugovor koji vrijedi do 31.03.2011.g. uz probni rok na 6 mjeseca do 20.10.2010. rekla sam poslodavcu da ću raditi do kraja probnog roka i poslije neću više raditi zbog neredovite i manje plaće od ugovorenih. poslodavac kaže da moram potpisati otkazni rok 30 dana od 20.09. do 20.10. kad istječe probni rok. moram li potpisati otkazni rok iako sam rekla da ću raditi do kraja probnog roka?

Nikakav otkazni rok se ne potpisuje - ako ti poslodavac hoće dati otkaz, dat će ga, a ti samo potpisuješ primitak otkaza. Kod ugovorenog probnog rada poslodavac ne mora čekati istek istog, dapače, kad otkazuje dok traje probni rad, situacija mu je olakšana jer je olabavljena strogost odredbi o navođenju opravdanog razloga - naime, u tom slučaju se može navesti kako radnik nije zadovoljio jer je radio to, to i to, odnosno ne mora se raditi o skrivljenom ponašanju kad radnik krši svoje obveze iz radnog odnosa. Kad istekne probni rad, postrožuju se uvjeti za davanje otkaza (odnosno, razlozi).

Kod probnog rada, otkazni rok je najmanje sedam dana, tako da si dobro prošla. Naravno, treba vidjeti u ugovoru jel se ugovor uopće smije otkazati - kod ugovora na određeno vrijeme mora biti ugovorena mogućnost otkazivanja, u protivnom se on ne može otkazati i mora se čekati istek ugovora.

Što te zapravo poslodavac traži, da potpišeš sporazumni raskid radnog odnosa?

Suey
21.09.2010., 10:22
Pozdrav,

treba informaciju u vezi prava na godišnji odmor...

počeo sam raditi od kraja 7. mjeseca 2010. godine (29.7.) i imam prpiravnički ugovor na godinu dana... u samom ugovoru piše da pripravnik ima pravo na godišnji odmor u trajanju od 4 tjedna (20 radnih dana) i ne spominje se 6 mjeseci neprekidnog rada kako bi se steklo pravo na isti...

pošto mi je ovo prvi posao, svjestan sam činjenice da do veljače 2011. godine ne mogu koristiti godišnji, no ono što mene zanima je da li onda u 2011. godini ostvarujem pravo samo na 4 tjedna godišnjeg ili ostvarujem pravo i na razmjerni dio godišnjeg odmora za 5 mjeseci koje sam radio u 2010. godini?

jer ukoliko nemam pravo na taj razmjerni dio za tih 5 mjeseci, što iznosi 8.3 dana, to bi značilo da zapravo imam pravo na četiri tjedna godišnjeg odmora u roku od godinu i 5 mjeseci...

malo sam zakomplicirao ali pitanje je jednostavno...

hvala na odgovoru... :)

Pravo na godišnji stječeš za kalendarsku godinu. Ne možeš razmjerni dio za 2010. godinu prebaciti u iduću godinu, moraš ga iskoristiti ove godine. Dopušteno je prebaciti godišnji u iduću godinu samo ako nije korišten ili je prekinut iz opravdanih razloga.

IGoR_2803
21.09.2010., 10:43
Pravo na godišnji stječeš za kalendarsku godinu. Ne možeš razmjerni dio za 2010. godinu prebaciti u iduću godinu, moraš ga iskoristiti ove godine. Dopušteno je prebaciti godišnji u iduću godinu samo ako nije korišten ili je prekinut iz opravdanih razloga.

ok, da li to znači da imam pravo koristiti godišnji odmor ostvaren kroz 5 mjeseci rada u 2010. godini do kraja 2010. godine? znači ovako, imam pravo na 4 tjedna odnosno 20 radnih dana godišnjeg odmora u kalendarskoj godini... 1/12 toga iznosi 1.6 dana... recimo da se pola dana zaokruži na veći broj, a pola na manji to ispadne nekih 7 radnih dana... da li ja to mogu iskoristiti do kraja 2010. godine iako ću 6 mjeseci neprekidnog rada ostvariti tek krajem siječnja 2011. godine...

edit: na stranici moj posao se pravnik ne bi složio sa tobom... evo linka: http://www.moj-posao.net/jseeker_lawyer_detailedview.php?entityId=Q486

dakle piše sljedeće:

Radnik koji u godini u kojoj se zaposlio ne ispunjava uvjet šestomjesečnog neprekidnog rada ostvaruje pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora i to za svakih navršenih mjesec dana rada jednu dvanaestinu ukupnog broja dana godišnjeg odmora na koji ima pravo temeljem odgovarajućeg akta poslodavca ili ugovora o radu.
Budući ste prema navodima u pitanju u 2007. godini imali ukupno pet mjeseci neprekidnog rada imate pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora u trajanju od 5/12 ukupnog broja dana godišnjeg odmora koji Vam pripada po kolektivnom ugovoru.

U Vašem konkretnom slučaju to je devet radnih dana. Mišljenja sam da ste svoje pravo na razmjerni dio godišnjeg odmora mogli iskoristiti u prethodnoj godini ali ako za to nije bilo mogućnosti, rok za korištenje godišnjeg odmora iz prethodne godine je do 30. lipnja tekuće godine.

e, sada jedino ako se nešto nije promijenilo u novom zakonu koji je na snazi od 1.1.2010... do zakona znam doći ali pošto nisam pravnik, a i sam zakon je valjda pisan s namjerom da bude što nerazumljiviji - ne mogu sam dokučiti što je na stvari...

Suey
21.09.2010., 12:23
Odgovor je: da.

Znam da tebi odgovara to tumačenje koje si naveo, ali to ne znači da je ono ispravno. Tvoja reakcija je tipična za laika - uhvatite se za tumačenje koje vama paše, makar bilo pogrešno.

Inače, dva su pravnika koji tamo odgovaraju - jednog uvaženog kolegu, velikog stručnjaka na području radnog prava, poznajem i ne vjerujem da je on to napisao. Štoviše, njegovo resorno Ministarstvo daje odgovor na sljedeći sličan upit (prenosim iz knjige Pravo na godišnji odmor, biblioteka Radno pravo, 2010.):

"Upit: Radnik je zaposlen u mjesecu rujnu 2009. godine, a prije tog zaposlenja je imao prekid staža duži od 8 dana. Radnik je stekao pravo na puni godišnji odmor u ožujku 2010. godine. Da li mu se na puni godišnji odmor koji je stekao 2010. godine pribraja i srazmjerni dio godišnjeg odmora iz 2009. godine ili on ima pravo samo na puni godišnji odmor za 2010. godinu?

Odgovor Ministarstva gospodarstva, rada i poduzetništva (konkretno Krešimira Rožmana, državnog tajnika, dakle, jednog od pravnika na Mojposao, i Irene Cvitanović, više savjetnice): Radnik ima pravo na puni godišnji odmor za 2010. godinu, a za 2009. godinu je stekao pravo na razmjerni dio godišnjeg koji je trebao iskoristiti u prošloj godini."

Naime, u iduću godinu može se prebaciti, iznimno, cijeli g.o., ili, po novom, onaj dio od dva tjedna koji se mora iskoristiti u godini za koju se stječe (bivši ZOR: prvi dio g.o. u trajanju od 12 radnih dana) koji je neiskorišten zbog opravdanih razloga kao što je bolest i rodiljni dopust, a postoji i slučaj da poslodavac radniku nije omogućio korištenje tog (cijelog/dijela od 2 tjedna koji mu mora omogućiti) g.o. u godini u kojoj ga je stekao, pa mu onda mora dozvoliti prebacivanje istog u iduću godinu. Ali, to bi bio slučaj da si ti tražio i poslodavac je rekao da ti ga ne može omogućiti.

Zakon o radu

Korištenje godišnjeg odmora u dijelovima

Članak 62.

(1) Radnik ima pravo godišnji odmor koristiti u dva dijela, osim ako se s poslodavcem drukčije ne dogovori.
(2) Ako radnik koristi godišnji odmor u dijelovima, mora tijekom kalendarske godine za koju ostvaruje pravo na godišnji odmor, iskoristiti najmanje dva tjedna u neprekidnom trajanju, pod uvjetom da je ostvario pravo na godišnji odmor u trajanju dužem od dva tjedna.

Prenošenje godišnjeg odmora u sljedeću kalendarsku godinu

Članak 63.
(1) Neiskorišteni dio godišnjeg odmora u trajanju dužem od dijela godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, radnik može prenijeti i iskoristiti najkasnije do 30. lipnja iduće godine.
(2) Radnik ne može prenijeti u sljedeću kalendarsku godinu dio godišnjeg odmora iz članka 62. stavka 2. ovoga Zakona, ako mu je bilo omogućeno korištenje toga odmora.
(3) Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine.
(4) Član posade broda, radnik na radu u inozemstvu ili radnik koji je vršio dužnost građana u obrani, može godišnji odmor u cijelosti koristiti u sljedećoj kalendarskoj godini.

Zakon je gotovo prepisan u ovom dijelu iz Direktive, tumačenje ostavi struci, kao što ja ostavljam struci npr. popravljanje kompjutera, i ne govorim informatičarima da se s njima ne bi složio informatičar koji odgovara na upite na kaj ja znam, Microsoftovoj stranici. Ne bih se usudila jer o tome ništa niti ne znam.

IGoR_2803
21.09.2010., 13:04
@ suey:

ok, zato i pitam, rekao sam da sam laik i da iako mogu doći do zakona, vjerojatno ga ne mogu samostalno pravilno interpretirati... u svakom slučaju imam pravo koristiti taj dio godišnjeg odmora u ovoj godini... kako stoji stvar sa zaokruživanjem... u zakonu piše da se najmanje polovica dana zaokružuje na cijeli dan... što to znači... 1/12 meni ispada 1.67 dana, a radit ću 5 mjeseci... to je nekih 8 dana...

kako funkcionira stvar ako mi poslodavac ne omogući korištenje tih dana u ovoj godini? imam li pravo na naknadu?

Suey
21.09.2010., 13:58
Listaj ovu temu unazad, dosta sam pisala o razmjernom dijelu, ali ponovit ću kako se računa:

Broj dana godišnjeg/12 x navršeni mjeseci rada u toj godini (npr. 29.12. bit će navršenih 5 mjeseci)=

1.66 x 5 = 8,3 = 8 dana

da je ispalo 8,5 bilo bi 9 dana, jer se polovina dana zaokružuje na cijeli dan.

Ako ti ne omogući, podigni zahtjev za zaštitu prava i traži da ti omogući korištenje istog - e sad, ako ti i dalje ne želi omogućiti, morao bi ga tužiti, dobio bi naknadu u visini iznosa naknade plaće za taj godišnji, ne isplaćuje se ona po defaultu, osim kod prestanka radnog odnosa.

IGoR_2803
21.09.2010., 14:43
Listaj ovu temu unazad, dosta sam pisala o razmjernom dijelu, ali ponovit ću kako se računa:

Broj dana godišnjeg/12 x navršeni mjeseci rada u toj godini (npr. 29.12. bit će navršenih 5 mjeseci)=

1.66 x 5 = 8,3 = 8 dana

da je ispalo 8,5 bilo bi 9 dana, jer se polovina dana zaokružuje na cijeli dan.

Ako ti ne omogući, podigni zahtjev za zaštitu prava i traži da ti omogući korištenje istog - e sad, ako ti i dalje ne želi omogućiti, morao bi ga tužiti, dobio bi naknadu u visini iznosa naknade plaće za taj godišnji, ne isplaćuje se ona po defaultu, osim kod prestanka radnog odnosa.

hvala na odgovoru, ne vjerujem da će doći do takvih drastičnih poteza (kao tužba) pošto se radi o državnoj agenciji... :)

beba42
22.09.2010., 17:23
Nikakav otkazni rok se ne potpisuje - ako ti poslodavac hoće dati otkaz, dat će ga, a ti samo potpisuješ primitak otkaza. Kod ugovorenog probnog rada poslodavac ne mora čekati istek istog, dapače, kad otkazuje dok traje probni rad, situacija mu je olakšana jer je olabavljena strogost odredbi o navođenju opravdanog razloga - naime, u tom slučaju se može navesti kako radnik nije zadovoljio jer je radio to, to i to, odnosno ne mora se raditi o skrivljenom ponašanju kad radnik krši svoje obveze iz radnog odnosa. Kad istekne probni rad, postrožuju se uvjeti za davanje otkaza (odnosno, razlozi).

Kod probnog rada, otkazni rok je najmanje sedam dana, tako da si dobro prošla. Naravno, treba vidjeti u ugovoru jel se ugovor uopće smije otkazati - kod ugovora na određeno vrijeme mora biti ugovorena mogućnost otkazivanja, u protivnom se on ne može otkazati i mora se čekati istek ugovora.

Što te zapravo poslodavac traži, da potpišeš sporazumni raskid radnog odnosa?

neznam je li to sporazumni raskid radnog odnosa.poslodavac je rekao da potpišem ugovor o otkaznom roku.zapravo danas me je prisilio da potpišem otkazni rok jer želi " osigurati" sebe. rekla sam da neću potpisati bez tajnika iz udruge jer se ne razumijem u ugovora o otkaznom roku i da znam da netreba otkazni rok ako odradim do kraja probnog roka. poslodavac kaže da sam u krivu i ponovo me prisilio za potpis. i nisam potpisala. neznam šta ću sad jer sutra moram na posao i opet će me prisiliti. radim u zaštićenoj radionici za osobe s invaliditetom i ne želim više raditi poslije probnog roka zbog neredovitih i smanjenih plaća. i hvala na bilo kakvim odgovorima.

Suey
22.09.2010., 23:59
Stvar je u tome da ne postoji nikakav ugovor o otkaznom roku, vjerojatno te sili na potpis sporazumnog raskida! Ništa ne potpisuj!!
Ako te opet bude silio, uzmi taj papir i reci da ćeš mu se javiti kroz par dana, da imaš svoje zakonsko pravo na razumni rok za razmišljanje i da ti to ne smije uskratiti, a i da to moraš odnijeti svom odvjetniku (malo da ga uplašiš, kaj on zna s kim se savjetuješ),

štefi
23.09.2010., 17:03
Zna li netko da li se mora raditi u smjenama tjedan ujutro i tjedan popodne. Radim u trgovini i prije smo radili jedan jedan dan tj. dan ujutro pa dan popodne i bilo je o.k. početkom ljeta došlo je u firmi da moramo raditi tjedan popodne tjedan ujutro kao to je po zakonu jer radnik mora imati pauzu od najmanje 12 sati izmedju smjena?? Meni to ne odgovara jer mala mi ide u prvi razred i onaj tjedan kad sam popodne ne mogu uopče raditi s njom jer se skoro i ne vidimo. Dal postoji ta stavka u zakonu ili se to može dogovoriti unutar firme?????

lili p.
23.09.2010., 17:45
Evo što kaže Zakon o radu...

Članak 50.

(1) Rad u smjenama je organizacija rada kod poslodavca prema kojoj dolazi do izmjene radnika na istom radnom mjestu i mjestu rada u skladu s rasporedom radnog vremena, koji može biti prekinut ili neprekinut, uključujući izmjenu smjena.

(2) Smjenski radnik je radnik koji, kod poslodavca kod kojeg je rad organiziran u smjenama, tijekom jednog tjedna ili jednog mjeseca na temelju rasporeda radnog vremena, posao obavlja u različitim smjenama.

(3) Ako je rad organiziran u smjenama koje uključuju i noćni rad, mora se osigurati izmjena smjena tako da radnik u noćnoj smjeni radi uzastopce najduže jedan tjedan.

Članak 53.

(1) Tijekom svakog vremenskog razdoblja od dvadeset četiri sata, radnik ima pravo na dnevni odmor od najmanje dvanaest sati neprekidno.

(2) Iznimno od odredbe stavka 1. ovoga članka, punoljetni radnik koji radi na sezonskim poslovima ima pravo na dnevni odmor u trajanju od najmanje deset sati neprekidno, pod uvjetom da se tom radniku u svakom razdoblju od osam dana osigura zamjenski dnevni odmor, u trajanju jednakom propuštenim satima odmora iz stavka 1. ovoga članka.

štefi
23.09.2010., 18:34
Dali postoji mogučnost da i dalje radimo kao i prije, jer ne piše da mora biti 12 sati nego da radnik ima pravo na to? Jer ovako tjedan popodne izgleda kao vječnost.

subcomandante
25.09.2010., 13:54
bok,
molio bi Suey ili netko tko se razumije ako mi moze dati malo informacija u mom slucaju.
Radim u jednoj firmi malo vise od 1 god. , ugovor na neodredjeno.
Dali su mi neko pismeno upozorenje (ne znam da li se to moze protumaciti kao upozorenje pred otkaz iako se tamo ne spominje bas rijec otkaz, samo prvo pismeno upozorenje).
U tome pise da nisam zadovoljio neke njihove odredbe (ali ono jako jako genericne prirode kao npr. da ne podrzavam ciljeve kompanije (!?) i u tom stilu.)
Inace ja sam samo radnik operativac, nikakav manager ili netko tko je u eksternom kontaktu ili ugovara poslove itd.
U drugom dijelu tog pisma pise da sam se presetavao po uredu i takve stvari koje su isto jako genericne i nisu provjerljive.
Naravno, to su jednostavno lazi, jer to nije istina, ali da ne trosim na to rijeci u ovom trenutku...

Nikada u tih godinu dana nisam dobio neku pismenu opasku na neki element mojeg rada, nego neki genericni zapisnik sa sastanka u 2 navrata u koji oni ionako napisu sta god zele, ali napominjem, nikada prije nisam dobio nesto na sto me se konkretno upozorava ili naglasava kao moj minus.

Ja to pismo nisam potpisao da sam razumio i primio jer jednostavno ne razumijem.

Onda su mi to poslali na mail.

Inace, i meni je dosta te firme i njihovog ponasanja i zapravo jako gledam da nadjem neki drugi posao sto prije jer mi je jasno da cu dobiti otkaz uskoro.

Moje pitanje je:
-ako mi daju otkaz, da li mi na temelju ovog papira onda smiju dati izvanredni otkaz? Nikada nisam zakasnio, nikada nisam bio na bolovanju, nikada nisam iimao bilo kakav sukob sa nikim.
-ako da, da li onda imam pravo na otkazni rok?

-ako ne, i ako mi daju osobno uvjetovani otkaz, da li onda imam pravo na otkazni rok iz ugovora o radu? Dali u tom slucaju imam prava na novcanu naknadu na burzi?
-ako imam pravo na otkazni rok, koliiku mi onda placu moraju davati ako zele da odmah prestanem raditi i da budem u otkaznom roku doma...jer , u ugovoru o radu baza je jedna + stimulacija(koja je 50% place).
Pretpostavljao bi da dobijam samo taj bazni dio, ali vidio sam u pravilniku o radu da pise da u otk. roku se mora isplatiti placa kao da sam radio ako oni zele da vise ne dolazim na posao.
Hvala puno ako mi netko odgovori.
:)

a7v8xx
25.09.2010., 14:12
imam pitanje. Dakle radila sam u klubu kao konobarica, bez prijave ugovora, etc. Sef mi sada naravno ne da placu. Postoji li nacin da to istjeram na cisto? Ne bi se prijetila ni bilo sto tako, ali imam osjecaj da je to jedini nacin. Nije toliko do novaca (koji mi naravno itekako trebaju) nego i do dostojanstva. Jer njemu je to sto cu ja zavrsiti na ulici smijesno...

Suey
25.09.2010., 20:34
molio bi Suey ili netko tko se razumije ako mi moze dati malo informacija u mom slucaju.
---
Moje pitanje je:
-ako mi daju otkaz, da li mi na temelju ovog papira onda smiju dati izvanredni otkaz? Nikada nisam zakasnio, nikada nisam bio na bolovanju, nikada nisam iimao bilo kakav sukob sa nikim.
-ako da, da li onda imam pravo na otkazni rok?
-ako ne, i ako mi daju osobno uvjetovani otkaz, da li onda imam pravo na otkazni rok iz ugovora o radu? Dali u tom slucaju imam prava na novcanu naknadu na burzi?
-ako imam pravo na otkazni rok, koliiku mi onda placu moraju davati ako zele da odmah prestanem raditi i da budem u otkaznom roku doma...jer , u ugovoru o radu baza je jedna + stimulacija(koja je 50% place).
Pretpostavljao bi da dobijam samo taj bazni dio, ali vidio sam u pravilniku o radu da pise da u otk. roku se mora isplatiti placa kao da sam radio ako oni zele da vise ne dolazim na posao.

Ovako, taj papir "pismeno upozorenje" jest to pisano upozorenje pred otkaz, ali bi te u istom barem trebali upozoriti da ukoliko nastaviš kršiti obveze iz radnog odnosa, da ti poslodavac može otkazati ugovor o radu. Protiv pisanog upozorenja, prema stajalištu Vrhovnog suda, ne može se podići tužba, pa ti ostaje samo da se na isto očituješ pisano, u obliku pisane obrane
, ali možeš isto nasloviti i zahtjev za zaštitu prava i moraš ga podnijeti u roku od 15 dana od dana dostave pisanog upozorenja. No, naglašavam i da poslodavac odbije taj zahtjev ili ne odgovori u roku 15 dana, pa ga tužiš u daljnjem roku od 15 dana, sud će ti odbaciti tužbu. (iako, Županijski sud ima čak dvije, tri presude u kojem su dopustili tužbu)

Nakon pisanog upozorenja može uslijediti jedino otkaz uvjetovan skrivljenim ponašanjem i tada nemaš pravo na naknadu na HZZ-u - dakle, teško da će poslodavac dati osobno uvjetovani otkaz, jer takav otkaz se daje u pravilu kad radnik nije više sposoban obavljati posao zbog bolesti i sl.

Poslodavac se može odlučiti i za izvanredni otkaz ako radnik grubo krši obveze iz rada (prije toga ne mora niti dati pisano upozorenje) na način da uvažavajući okolnosti, nije više moguće nastaviti radni odnos (ovo zadnje je tu bitno, da ne možeš ostati raditi) - npr. radnik nije opravdao izostanak s posla 3 i više dana. Mora se raditi o teškoj povredi da bi izvanredni otkaz bio opravdan, i kod izvanrednog nema otkaznog roka.

Očituj se na to što si primio, napiši da to nije istina - što detaljnije, to bolje kasnije, jer nikad ne znaš hoće li ti poslodavac dati otkaz, pa će biti lakše poslije na sudu, kad budeš pobijao eventualni otkaz, da sudac vidi da se nisi slagao s tim upozorenjem obzirom će sud tada procjenjivati i osnovanost pisanog upozorenja, a ne samo otkaza.

Otkazni rok je pak kod redovitog otkaza uvjetovanog skrivljenim ponašanjem duplo manji, i ako ti poslodavac kaže da moraš biti doma, dobivaš naknadu plaće. Ne mora ti isplatiti stimulaciju, jer ona se daje za rezultate rada i obično je ugovorena na način da poslodavac odlučuje hoće li ti ju isplatiti ili ne. Naravno da osnovnu plaću moraš dobiti kao da si radio, ali treba vidjeti na koji je način određena/ugovorena stimulacija. Ne znam što točno piše u pravilniku pa ne mogu više reći o tome.

imam pitanje. Dakle radila sam u klubu kao konobarica, bez prijave ugovora, etc. Sef mi sada naravno ne da placu. Postoji li nacin da to istjeram na cisto? Ne bi se prijetila ni bilo sto tako, ali imam osjecaj da je to jedini nacin. Nije toliko do novaca (koji mi naravno itekako trebaju) nego i do dostojanstva. Jer njemu je to sto cu ja zavrsiti na ulici smijesno...

Naravno da se može istjerati, ali za to će biti potreban odvjetnik i Državni inspektorat. Trebaš ga prijaviti inspekciji rada da si radila bez sklopljenog ugovora o radu te da ti nije izdao niti potvrdu o sklopljenom ugovoru, kao i obračune plaća. Na sudu treba utvrditi činjenicu postojanja ugovora o radu, te bi tu plaću trebalo utužiti, a ukoliko ti izda obračun (što bi trebao, u protivnom slijedi kazna), to je ovršna isprava i možeš direktno na ovrhu.

Zna li netko da li se mora raditi u smjenama tjedan ujutro i tjedan popodne. Radim u trgovini i prije smo radili jedan jedan dan tj. dan ujutro pa dan popodne i bilo je o.k. početkom ljeta došlo je u firmi da moramo raditi tjedan popodne tjedan ujutro kao to je po zakonu jer radnik mora imati pauzu od najmanje 12 sati izmedju smjena?? Meni to ne odgovara jer mala mi ide u prvi razred i onaj tjedan kad sam popodne ne mogu uopče raditi s njom jer se skoro i ne vidimo. Dal postoji ta stavka u zakonu ili se to može dogovoriti unutar firme?????

Je, ovo je sukladno Zakonu o radu, a poslodavac se očito odlučio na takav raspored i tu se radnik ne može protiviti tome.
Eventualno ako imate po kakvom pravilniku ili po kolektivnom zaštitu majki, pa da one ne smiju raditi smjene i slično...

Bez obzira što piše da radnik ima pravo na 12h odmora, to je i zakonska obveza poslodavca da mu taj odmor od 12h omogući.

croma
25.09.2010., 22:17

ne vidim problem,
uruči mu otkaz ugovora o radu danas i odradi otkazni rok, koji ti je unutar probnog vjerojatno 7 dana - vidi u ugovoru

Giove
26.09.2010., 16:54
Molila bih nekoga tko je uspio dešifrirati novi Zakon o radu, a vezano za godišnji odmor. Naime prema novom zakonu minimum je 20 dana. E sad moja firma kaže da je to minimum samo ako nemaš dodatne dane na radni staž. Ako imaš onda se ne računa 20 + broj dana od radnog staža nego 18 + broj dana radnog staža...:confused: Znači ja imam 3 dana na radni staž jel po zakonu onda imam 21 dan ili 23 dana pravo na godišnji?! I još jedno pitanje, ako sam cijelu 2009. godinu bila na porodiljnom, imam li pravo na godišnji za tu godinu? Pa ipak sam i dalje zaposlenik te firme šta ne?

subcomandante
26.09.2010., 19:04
Suey,
hvala puno na odgovoru.
Stvar je u tome da ja nisam potpisaoda sam primio i razumio taj papir upozorenje pred otkaz. Iskreno, ne bih htio to osporavati i s njima se natezati na taj nacin da pisem tu pisanu obranu. Bojim se da ce to samo mi jos vise otezati situaciju tamo.
Ali, po meni to je onda apsurdno - jer ispada da zapravo nikome ne moraju dati normalni otkaz. Jednostavno napisu u tom pisanom upozorenju hrpu gluposti i onda jos malo pricekaju i daju otkaz uvjetovan skrivljenim ponasanjem tako da mi prepolove otkazni rok i ispadne ih jeftinije da se rijese radnika.
Da li imam sanse u radnom sporu i ako nisam odreagirao na ovo njihovo pisano upozorenje, nego reagiram tek kad mi daju otkaz?

Posto ne zelim vise tamo raditi i znam da ce ionako to doci prije ili kasnije, zelio bi to rijesiti sto bezbolnije, ali mi apsurdno onda ispada da mi se ovako vise isplati da ja dam njima otkaz i time ostvarim pravo na puni otkazni rok.

Jos jedno pitanje - po ugovoru o radu mi je otkazni rok 8 tjedana. Radim tamo malo vise od 1 god.
U zakonu o radu pise da ako poslodavac otkazuje da je minimalni otkazni rok ako sam tamo 1 god. mjesec dana. Da li se onda u mom slucaju racuna ono sto je u ugovoru o radu (dulje) ili ono sto je u zakonu o radu?

Ovo vezano za placu- ovo pise u pravilniku o radu:
"Ako radnik na zahtjev Poslodavca prestane raditi prije isteka propisanog ili ugovorenoga otkaznog roka, Poslodavac mu je dužan isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio do isteka otkaznoga roka."

Dakle , dobijem samo ono sto je u ugovoru ili dobijem neki prosjek onoga sto dobivam mjesecno - sto sam dobivao zadnjih mjeseci?

Hvala puno na odgovoru o ovoj tuznoj situaciji :-(

hobel
26.09.2010., 20:35
Zanima me da li neka tvrtka mora otpustiti neki minimalan broj radnika kao tehnološki višak ili može samo jednog ili dva?

bravo-ri
27.09.2010., 11:10
Zanima me da li neka tvrtka mora otpustiti neki minimalan broj radnika kao tehnološki višak ili može samo jednog ili dva?

može jednog,ali onda na to radno mjesto nesmije zaposliti novoga,,mislim 6 mjeseci ili godinu dana...

morgana le fay
27.09.2010., 17:22
Danas sam željela kupiti radnu knjižicu, ali u NN u Rijeci ih nema :eek: i to kako sam kasnije čula već mjesec dana! Ne znam kako je to uopće moguće, ni što mogu napraviti u slučaju da je ne uspijem nabaviti na vrijeme? Dogovorila sam (usmeno) da od 1.10. radim na određeno i trebala bih ovih dana potpisati ugovor.

Zvat ću sutra HZZ pa se nadam da će mi oni znati reći nešto konkretno, no do tada se nadam nekom korisnom odgovoru... tnx!

Suey
29.09.2010., 09:48
Suey,
hvala puno na odgovoru.
Stvar je u tome da ja nisam potpisaoda sam primio i razumio taj papir upozorenje pred otkaz. Iskreno, ne bih htio to osporavati i s njima se natezati na taj nacin da pisem tu pisanu obranu. Bojim se da ce to samo mi jos vise otezati situaciju tamo.

Oni će naznačiti da si isto odbio zaprimiti, no zbog toga što si odbio ne bi smio snositi štetne posljedice u smislu da ti zbog tog odbijanja daju otkaz, dakle moraju čekati sljedeću povredu radnih obveza s tvoje strane.

To sam govorila čisto za sud, sucu je lakše kada ipak ima crno na bijelo da se radnik s tim ne slaže. Naravno da imaš šanse, ali je moje mišljenje da bi radnik ipak trebao napisati svoje očitovanje.

Poslodavac ne može dati otkaz ako nema opravdan razlog, ali to ne znači da ga poslodavac neće dati - ukoliko radniku ipak da takav otkaz, tada se tek na sudu osporava dopuštenost istog, naravno, prije toga ide zahtjev za zaštitu prava jer ti je to uvjet za dopuštenost tužbe, i kad dobiješ presudu u svoju korist, vraćaju te na rad te se smatra da radni odnos nije nikad ni prestao.

Zakon kaže "najmanje mjesec dana", što znači da drugim izvorima prava može biti određen i dulji rok, pa je tada dulji rok povoljniji za radnika i on će se i primijeniti.

Naknada plaće: članak 87. ZOR-a - ako ZOR-om ili drugim zakonom, drugim propisom, kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu nije drukčije određeno, radnik ima pravo na naknadu plaće u visini prosječne plaće isplaćene mu u prethodna tri mjeseca.

Molila bih nekoga tko je uspio dešifrirati novi Zakon o radu, a vezano za godišnji odmor. Naime prema novom zakonu minimum je 20 dana. E sad moja firma kaže da je to minimum samo ako nemaš dodatne dane na radni staž. Ako imaš onda se ne računa 20 + broj dana od radnog staža nego 18 + broj dana radnog staža...:confused: Znači ja imam 3 dana na radni staž jel po zakonu onda imam 21 dan ili 23 dana pravo na godišnji?! I još jedno pitanje, ako sam cijelu 2009. godinu bila na porodiljnom, imam li pravo na godišnji za tu godinu? Pa ipak sam i dalje zaposlenik te firme šta ne?

Po novom ZOR-u nije minimum 20 dana, već 4 tjedna, to ovisi u kakvom je tjednom rasporedu radnik - jel radi 5 dana ili 6 dana u tjednu. 20 je ako radi 5 dana. Što se dodavanja dana tiče, ovisi što piše u pravilniku o radu, ugovoru o radu ili kolektivnom ugovoru - ako piše da se na 18 dana nadodaju dani, onda će se tako i primijeniti ta odredba. Jel imate kolektivni ugovor u firmi?

Ali, o tome sam već pisala pa prolistajte malo temu unazad...

Nemate pravo na g.o. za 2009. jer ste ga morali iskoristiti do 30.6.2010. i to nema veze što ste radnik te firme, onda bi se svi mogli pozvati na svakakva prava jer su radnici te firme i ne bi nam trebao Zakon o radu, kolektivni ugovori i ino. Morate se raspitati o svojim pravima na vrijeme:

ZOR: "Iznimno od odredbe stavka 2. ovoga članka, godišnji odmor, odnosno dio godišnjeg odmora koji je prekinut ili nije korišten u kalendarskoj godini u kojoj je stečen, zbog bolesti ili korištenja prava na rodiljni, roditeljski i posvojiteljski dopust, radnik ima pravo iskoristiti do 30. lipnja iduće godine."

Prije je čak postojao uvjet efektivnog rada od 6. mjeseci (dakle, dolaženja na posao) u godini koja prethodi godini u kojoj se radnik vratio na posao, ali to je u novom Zakonu o radu brisano.

može jednog,ali onda na to radno mjesto nesmije zaposliti novoga,,mislim 6 mjeseci ili godinu dana...

6 mjeseci.

Giove
29.09.2010., 19:57
"Nemate pravo na g.o. za 2009. jer ste ga morali iskoristiti do 30.6.2010. i to nema veze što ste radnik te firme, onda bi se svi mogli pozvati na svakakva prava jer su radnici te firme i ne bi nam trebao Zakon o radu, kolektivni ugovori i ino. Morate se raspitati o svojim pravima na vrijeme"

Prema kolektivnom ugovoru ipak je 18 + radni staž što je totalna glupost jer isto dana ima netko tko ima staža 4 godine i netko tko je tek počeo raditi-glupost al štaš!

A za godišnji sam zapravo htjela pitati jesam li imala prava..krivo sam se izrazila, naravno da znam da se prošlogodišnji mora iskoristit do 30.06., ali kad sam se vratila s porodiljnog računovođa (a i ja) smo zaključile :rolleyes: da nemam pravo jer nisam radila...međutim naletjevši na ovu stranicu skontah da sam imala prava, potužila sam se kolegici i ona je sve ispravila! A šta ću kad radim u poštenoj firmi...još da malo bolje čitaju zakone ili da se ja npr više informiram...:D

Sve u svemu sve 5. I hvala na odgovoru. I napomena za buduće majke. Dakle ako ste na porodiljnom i u cijeloj godini ne radite ni dana-ipak imate pravo na godišnji!

Bongoura
30.09.2010., 19:35
večer.

da li se zaposlenika na odredjeno vrijeme može ugovorom o školovanju (šalje me se na edukaciju) obavezati na ostanak i nakon isteka ugovora?

minimalac22
01.10.2010., 07:25
Molio bih ako mi netko može odgovoriti. Dobio sam poslovno uvjetovan otkaz ugovora u radu zbog otvaranja stečajnog postupka, stari poslodavac mi nudi novi ugovor za novu tvrtku. Ukoliko ga odbijem (novi ugovor) ostvarujem li prava na novčanu naknadu sa zavoda za zapošljavanje?

Unaprijed zahvalan

he79
01.10.2010., 07:54
pozdrav!
ja imam isto(slično) pitanje kao Bongoura-
Kako sam saznala, mozda cu trebati potpisati ugovor o ostanku neko određeno vrijeme u slucaju odlaska na edukaciju.
Zanima me, u slucaju ako ga potpišem, da li sam duzna vratiti samo iznos ulozenog u edukaciju ili mogu traziti dodatna potrazivanja (ako odlucim ranije otići),te koliko me vremenski max mogu vezati ugovorom?

rikanov1
01.10.2010., 18:23
platne liste su problem ,moj poslodavac neisplacuje place na vrijeme ,a non-stop nam daje liste na potpis . da li ih moramo potpisati ,ako nam nije isplati placu? molim odg hvala

a7v8xx
03.10.2010., 11:39
suey, hvala ti puno...ali mislim da to ne mogu jer se radi o klubu gdje sluzbeno nema zaposlenih, nego su clanovi kluba 'volonteri'.
Dobila sam upute kako postupiti dodje li inspekcija-trebala sam se pretvarati da sam ta volonterka, dakle da radim bez place.
I u tome je problem...
Od cijele mjesecne place (gdje sam radila za 1o kn po satu,ostajala i po 2 sata dulje raditi, bez slobodnih dana itd -.-') dao mi je 4oo kn i to vjerojatno samo zato sto sam ga zatekla tamo u klubu, da me se rijesi odn da mu ne bi napravila scenu. A zivim sama u podstanarskom stanu, pa moze otprilike biti jasno sto mi se moze dogoditi,tj sto bi mi se dogodilo da mi gazdarica nije toliko dobra.
Obracun, naravno, nije napravljen iako mi je placa trebala biti 15.
Imam osjecaj da cu mu morati sjediti prekoputa kafica i iritantno buljiti u goste dok mu ne dojadim i plati mi sve. Sada sam na probnom u drugom lokalu, ali nemam dokumente, jer nemam novac da ih izradim (sanitarnu i radnu) i postoji sansa da me ne prime. I zato me ovo deprimira, mjesec ranije mi je isto kasnio s placom, a ja sam sa ni punih 5o kn morala iseliti. Takodjer, radila sam na jos jednom mjestu, opet bez radne knjizice, i opet me covjek nije htio primiti na posao, s time da sam otamo dobila placu, za nekih tjedan dana. Meni ta placa treba hitno, ja nzm kakav covjek mozes biti da nekom neces isplatiti mjesecnu placu od cca 17oo kn (puno radno vrijeme), s time da ne placa nikakve doprinose, npr zdravstveno, mirovinsko, etc...?
Toliko zaradi u 3 smjene, a i dobro zna da sam morala iseliti i da sam izgubila i drugi posao. Ocito mu to ne smeta. Budem li morala iseliti i iz drugog stana, ili ne budem li mogla zadrzati radno mjesto, mogu se samo propucati. Kad ga zovem, prekida mi, ne odgovara na poruke, izbjegava cak i lokal...

robert_smith
03.10.2010., 18:39
Prijavio sam online anonimno poslodavca inspektoratu rada.Došli su za tri tjedna, obavili kurac od posla(poslodavac ih zaspreho providnim lazima),prijavim ponovo obrazlažući sve u tančine i da nije bitno što radnici od straha neće reći u čem je problem kad ih pitaju,da u vezi navedenenog kršenja zakona o radu ne postoji dokumentacija u firmi o tome itd itd i dodju dvojica kurčevih nesposobnih inspektora opet i opet ih poslodavac zaspreha sa tako smijesnim forama da je to nevjerojatno.

**Anchy**
04.10.2010., 00:36
Pozz!! Trudna sam i namjeravam uskoro prestat s radom, sta moj poslodavac zna. Problem je nasta kada sam rekla da prije bolovanja zelim iskoristit GO, receno mi je da mogu poslat zahtjev ali da on ne mora biti odobren :confused: (iako je bilo dogovoreno drugacije). Koja su uopce moja prava u tom slucaju? Hvala :)

marija82
04.10.2010., 13:20
Prijavio sam online anonimno poslodavca inspektoratu rada.Došli su za tri tjedna, obavili kurac od posla(poslodavac ih zaspreho providnim lazima),prijavim ponovo obrazlažući sve u tančine i da nije bitno što radnici od straha neće reći u čem je problem kad ih pitaju,da u vezi navedenenog kršenja zakona o radu ne postoji dokumentacija u firmi o tome itd itd i dodju dvojica kurčevih nesposobnih inspektora opet i opet ih poslodavac zaspreha sa tako smijesnim forama da je to nevjerojatno.

dal mogu znat kako si ga prijavio? gdje je taj online anonimni obrazac? hvala puno!:mig:

Suey
04.10.2010., 14:02
Pa ne može ih samo tako zašprehati, nekad znaju dolaziti na blef i kopati po mjesec dana, očito su ovi neki neiskusni i mladi...marija, ima na stranici Državnog inspektorata, ali kad prijaviš tako anonimno, nemaš nikakvu povratnu info o tome što je poduzeto.

@a7v8xx

Nemoj se propucati:eek:, problem je što bi zaista za sve ove stvari trebalo poslati inspekciju. Ako nemaš novaca, probaj potražiti besplatnu pravnu pomoć - online na stranicama Hrvatske odvjetničke komore postoji obrazac i sve info, a pogledaj i topic na Pravu, Besplatna pravna pomoć.

Suey
04.10.2010., 14:05
Pozz!! Trudna sam i namjeravam uskoro prestat s radom, sta moj poslodavac zna. Problem je nasta kada sam rekla da prije bolovanja zelim iskoristit GO, receno mi je da mogu poslat zahtjev ali da on ne mora biti odobren :confused: (iako je bilo dogovoreno drugacije). Koja su uopce moja prava u tom slucaju? Hvala :)

A jesi na ugovor na neodređeno? Možeš godišnji koristiti i kad se vratiš 2011., znači, iduće godine, ali samo do kraja 6. mj., pa ako to ne budeš mogla, trebao bi ti omogućiti korištenje istog sad.

marija82
04.10.2010., 15:34
Pa ne može ih samo tako zašprehati, nekad znaju dolaziti na blef i kopati po mjesec dana, očito su ovi neki neiskusni i mladi...marija, ima na stranici Državnog inspektorata, ali kad prijaviš tako anonimno, nemaš nikakvu povratnu info o tome što je poduzeto.

thanx, suey! :mig: iskemijat ću ja već nešto. :zubo:

Suey
04.10.2010., 17:10
:zubo:

http://www.inspektorat.hr/prijavi-povredu-propisa/

**Anchy**
04.10.2010., 17:28
A jesi na ugovor na neodređeno? Možeš godišnji koristiti i kad se vratiš 2011., znači, iduće godine, ali samo do kraja 6. mj., pa ako to ne budeš mogla, trebao bi ti omogućiti korištenje istog sad.

Jesam, na neodredjeno sam, a to 30.06.2011. se sigurno necu vracat, sta oni jako dobro znaju. Nije mi toliko bitno oce li oni meni platit taj GO ili ne jer od hzzo-a svejedno imam pravo na punu placu nego me nervira sta su me stavili u poziciju da ne mogu iskoristit nesto sta sam zasluzila i na sta u svakom pogledu imam pravo :mad:

Suey
04.10.2010., 19:06
To ti moraju omogućiti jer dobro znaju da ga nećeš moći iskoristiti i bit će onda njihova krivnja - traži pisanim putem g.o., i ako ti i dalje ne daju, digni zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana.

**Anchy**
05.10.2010., 14:06
To ti moraju omogućiti jer dobro znaju da ga nećeš moći iskoristiti i bit će onda njihova krivnja - traži pisanim putem g.o., i ako ti i dalje ne daju, digni zahtjev za zaštitu prava u roku od 15 dana.

Ok, hvala :)

marija82
06.10.2010., 14:48
pitanjce, čisto da budem sigurna. čini li poslodavac prekršaj ako je prema ugovoru o radu obvezan isplatiti plaću do 5-og u mjesecu, na platnoj listi stoji iznos plaće koji i inače dobivam, te datum dospjeća iste 15.10. (dakle razlikuju se datumi, al ajde), a šefica mi oteže isplatu jer kao nema para? što ako ne plati niti 15.10.? :)

SuperQueer
06.10.2010., 22:24
pitanjce, čisto da budem sigurna. čini li poslodavac prekršaj ako je prema ugovoru o radu obvezan isplatiti plaću do 5-og u mjesecu, na platnoj listi stoji iznos plaće koji i inače dobivam, te datum dospjeća iste 15.10. (dakle razlikuju se datumi, al ajde), a šefica mi oteže isplatu jer kao nema para? što ako ne plati niti 15.10.? :)

podpitanjce :cerek:

meni full slicna shema iako redovito placu dobivamo potkraj mjeseca, recimo cca 29-30.10 cemo dobit placu za 9ti mjesec, jel to ok, jel se smije tako, kaj nije ono prica da se placa mora isplatit do 15og ?? hvala

Suey
09.10.2010., 09:25
To nije prekršaj po Zakonu o radu, ali svakako je utuživo, vrijedi ono što je ugovoreno, pa ako nakon dospijeća poslodavac ne isplati plaću, možeš ga samo tužiti.

"Članak 84.

(1) Plaća se isplaćuje nakon obavljenog rada.

(2) Plaća i naknada plaće se isplaćuje u novcu.

(3) Ako kolektivnim ugovorom ili ugovorom o radu nije drukčije određeno, plaća i naknada plaće se za prethodni mjesec isplaćuje najkasnije do petnaestog dana u idućem mjesecu.

(4) Plaća i naknada plaće u smislu ovoga Zakona su plaća i naknada plaće u bruto iznosu."

Ali, prekršaj je ako poslodavac ne izda obračun plaće:

"Isprave o plaći, naknadi plaće i otpremnini

Članak 85.

(1) Poslodavac je dužan, najkasnije petnaest dana od dana isplate plaće, naknade plaće ili otpremnine, radniku dostaviti obračun iz kojeg je vidljivo kako su ti iznosi utvrđeni.

(2) Poslodavac koji na dan dospjelosti ne isplati plaću, naknadu plaće ili otpremninu ili ih ne isplati u cijelosti, dužan je do kraja mjeseca u kojem je dospjela isplata plaće, naknada plaće ili otpremnine radniku dostaviti obračun iznosa koje je bio dužan isplatiti.

(3) Obračuni iz stavka 1. i 2. ovoga članka su ovršne isprave.

(4) Ministar će pravilnikom propisati sadržaj obračuna iz stavka 1. i 2. ovoga članka."

Dakle, obzirom je obračun ovršna isprava, neizdavanje istog se prijavljuje Državnom inspektoratu, ako nakon toga poslodavac ipak izda obračun, a ne isplati plaću, može se direktno na ovrhu, ne moraš tužiti:D.

sims
10.10.2010., 15:26
Sam jedno kratko pitanje. U zadnje vrijeme ne dobivam raspored za cijeli tjedan nego samo za iduci dan. Da li s time poslodavac krsi prava ili ne? Tesko mi je tak, kad znam samo dan unaprijed kako cu raditi. Ne mogu si nist organizirat tako, prije dok sam raspored dobivao subotom, bilo je lakse, jer sam dobio raspored za cijeli iduci tjedan. I neki dan sam ostao na poslu 24 sata. Dakle radio sam drugu smjenu, nakon tog sam ostao nesto slagati i cistiti u firmi i nakon tog sam odmah ostao u prvoj smjeni. Dakle radio sam od 15:30 do 15:30. Da li ikako mogu zakeljiti nesto tim idiotima jer mi je vise muka da nemam zivot i da uvijek moram bit raspoloziv kada se njima sprdne?

marija82
10.10.2010., 20:47
...

suey, thanx a lot! :kiss: dobila sam cijelu plaću u četvrtak. sva sreća da ovaj tjedan idem na jedan razgovor, pa ako odem iz ove rupe u kojoj sad radim neću se više tako stresirat. :moli:

morgana le fay
10.10.2010., 20:57
I neki dan sam ostao na poslu 24 sata. Dakle radio sam drugu smjenu, nakon tog sam ostao nesto slagati i cistiti u firmi i nakon tog sam odmah ostao u prvoj smjeni. Dakle radio sam od 15:30 do 15:30.
Moraš imati dnevni odmor u neprekidnom trajanju od najmanje 10 sati, tako sam ja bar shvatila ZOR.

ivanah
11.10.2010., 10:49
Molim pomoć oko radnog mjesta u ugovoru. Naime, već dugi niz godina nam nisu mijenjali ugovor o radu, tako da radim drugu poziciju od one koja piše u ugovoru. Sad smo dobili nove ugovore, i meni opet piše to staro radno mjesto, ono koje sam radila kad sam počela. Trenutno radim na višoj poziciji.
Zanima me da li je i zbog čega bitno koje radno mjesto je navedeno u ugovoru?
naime, radim u privatnoj firmi i ne bi htjela baš izazivati ako nije nužno, ima tu naravno još brdo stvari koje bi se mogle povući (nepovoljne za obje strane). Hvala.

radoznala Ivy
12.10.2010., 18:40
Poštovani,unaprijed se ispričavam ukoliko moje pitanje nije na odgovarajućem mjestu,al hitno mi je potreban savjet.
Naime, riječ je o sljedećem : sticajem okolnosti 6 mj. sam radila, bez ikakvog ugovora, prijave... i problem je u tome što me poslodavac nije ni isplatio. Budući sam odlučila prekinuti sa radom, dogovor sa poslodavcem je da kod javnog bilježnika on da izjavu o dugovanju prema meni i roku isplate. Budući je riječ o povećoj svoti novca zanima me da li sam i ja obavezan s njim ići kod j.b. i potpisati taj ugovor ili izjavu o dugovanju ( on(poslodavac) tvrdi da nisam) i što bi bilo poželjno navesti u tom dogovoru da se osiguram?

Hvala najljepša na odgovorima

think.pink34
13.10.2010., 17:34
U radnom odnosu na neodredjeno sam 10 godina, firma je vec dugo u blokadi, ne isplacuju place, a doprinose nam nisu uplatili 2 godine. danas nam nude da sporazumno prekinemo ugovor o radu i da ce nas sa istim danom prijaviti u novoosnovanu tvrtku, naravno isti vlasnik, isti posao, valjda isto sve. da li da prihvatim sporazumni raskid ili mi je bolje da inzistiram na tome da dobijem otkaz kao tehnoloski visak ili da dam izvanredni otkaz. naime, strah me da ne zavrsim na birou uskoro, a nasla sam podatak da ako je promjena firme unutar 3 mjeseca, a raskid prije tog ugovora je bio sporazuman ako se zavrsi na birou nema se pravo na mjesecnu naknadu. ustvari, ja im nista vise ne vjerujem i pitanje kakva ce biti situacija u novoj firmi i sta ce se dalje dogadjati.
kakva je uopce procedura oko promjene radnog mjesta? sto moram sad? promjena u radnoj knjizici, mirovinsko, socijalno, zdravstveno u kojem roku se mora prijaviti promjena da ne bude prekida u osiguranju i stazu? i kojim redosljedom?hvala unaprijed.

giggles
14.10.2010., 20:47
Bok svima, molila bi za savijet
naime poslodavac mi je kada je cuo da se udajem dao otkaz (prijavljena sam bila na neodređeno vrijeme) i otkaz mi je tekao mjesec dana ali sam ja 5 dana prije isteka otvorila bolovanje koje mi uskoro istiće a najvjerovatnije sam i zatrudnjela . šta mogu da uradim po tom pitanju.
Da li mi se u knjižicu upisuje zadnji dan bolovanja kao zaključno ili po onome kada mi je otkaz trebao isteći prije otvaranja bolovanja?

matare
15.10.2010., 16:43
bok, kratko pitanje...

Može li se primati naknada s burze (istek ugovora) i raditi prek sc-a...?
Vjerujem da može - ali bih htio s stručnjacima provjeriti..?

lili p.
16.10.2010., 22:46
Ako primaš naknadu s burze ne smiješ imati nikakvu isplatu drugih prihoda. Ako to ustanove mogu tražiti povrat isplaćene naknade.
Za ovo nemam neki "izvor" koji mogu tu quotat, ali to je rekla pravnica na Zavodu mojoj prijateljici, pa pretpostavljam da je tako.

Patrick_Jane
19.10.2010., 20:08
Samo kratko pitanje...

Za par dana mi istječe ugovor o radu na ODREĐENO vrijeme, i sve mi je jasno, jedino što me zanima - da li mi je poslodavac dužan isplatiti novac za ovaj mjesec odmah prilikom isteka ugovora (cca. u roku par dana), ili idući mjesec kad bi (da sam ostao) trebala biti plaća ?

Hvala!

vito2
21.10.2010., 11:37
Samo kratko pitanje...

Za par dana mi istječe ugovor o radu na ODREĐENO vrijeme, i sve mi je jasno, jedino što me zanima - da li mi je poslodavac dužan isplatiti novac za ovaj mjesec odmah prilikom isteka ugovora (cca. u roku par dana), ili idući mjesec kad bi (da sam ostao) trebala biti plaća ?

Hvala!

Kad se isplacuje placa. Kao i svim ostalim radnicima. U smislu place nebitno da li ti odlazis iz firme ili ostajes i dalje.

Watrous
21.10.2010., 14:17
Blog o ugrožavanju radnika i potrošača u Agrokorovoj ispostavi u Srbiji:

IDEA u oskudnom vremenu uči zanat mišljenja (http://ideamislinavas.blogspot.com/)

behindblueeyes
21.10.2010., 14:23
Situacija je sljedeća:

Trebala bih dobiti posao daleko izvan mjesta mog boravišta i to na 6 mjeseci. Pošto mi taj staž nije dovoljan za polaganje stručnog ispita, ja ću se i dalje nastaviti prijavljivati na druge natječaje. E,sad, ukoliko ja sklopim ugovor na određeno vrijeme i nakon, recimo, 2 mjeseca dobijem posao u mjestu mog originalnog boravišta, mogu li ja sama prekinuti taj ugovor? Odnosno, postoje li određene sankcije za to? Također, da li se ugovor na određeno vrijeme sklapa pod uvjetom određenog broja mjeseci ili samo piše "na određeno"?

Da, da, prvi se put zapošljavam :D

Hvala na odgovorima unaprijed! :)

marki2008.
22.10.2010., 20:58
Kolega iz poduzeća će dobiti poslovno uvjetovani otkaz zbog gospodarskih razloga. Zaposleno nas je više od 20, ali nemamo radničko vijeće, a taj kolega je zaposlen kod nas nepunih godinu i pol. Mene zanima da mi kao poslodavac budemo potpuno čisti pred zakonom je li ovo sve na što trebamo paziti:
1. Da mu obrazložimo u odluci o otkazu razloge istoga (ne postoji mogućnost osposobljavanja za druge poslove);
2. Isplatimo mu neiskorišteni godišnji odmor;
3. Isplatimo otpremninu ako na nju ima pravo po pravilniku o radu;
4. Na njegovo radno mjesto ne zaposlimo nikoga sljedećih 6 mjeseci.

U primjerima posl. uvj.otkaza na internetu svugdje piše da radnik nije dužan raditi za vrijeme otkaznog roka, iako će za to primati naknadu plaće. Je li to uobičajna praksa? Po zakonu o radu otkazni rok mu je mjesec dana. Što ako i on, kojim slučajem kao i mi želi da taj rok bude kraći, je li se na nekom memorandumu dogovori kraće trajanje otkaznog roka, pošto će u uručenoj odluci pisati mjesec dana?

Unaprijed zahvaljujem!

croma
22.10.2010., 22:27
Kolega iz poduzeća će dobiti poslovno uvjetovani otkaz zbog gospodarskih razloga. Zaposleno nas je više od 20, ali nemamo radničko vijeće, a taj kolega je zaposlen kod nas nepunih godinu i pol. Mene zanima da mi kao poslodavac budemo potpuno čisti pred zakonom je li ovo sve na što trebamo paziti:
1. Da mu obrazložimo u odluci o otkazu razloge istoga (ne postoji mogućnost osposobljavanja za druge poslove);
2. Isplatimo mu neiskorišteni godišnji odmor;
3. Isplatimo otpremninu ako na nju ima pravo po pravilniku o radu;
4. Na njegovo radno mjesto ne zaposlimo nikoga sljedećih 6 mjeseci.

U primjerima posl. uvj.otkaza na internetu svugdje piše da radnik nije dužan raditi za vrijeme otkaznog roka, iako će za to primati naknadu plaće. Je li to uobičajna praksa? Po zakonu o radu otkazni rok mu je mjesec dana. Što ako i on, kojim slučajem kao i mi želi da taj rok bude kraći, je li se na nekom memorandumu dogovori kraće trajanje otkaznog roka, pošto će u uručenoj odluci pisati mjesec dana?

Unaprijed zahvaljujem!

najprije bi vi kao fer poslodavac trebali s njim porazgovarat.
pa ako on oće kraće radit, onda se razić sporazumno.

Ako nema interesa za sporazumni otkaz, nego kako ste već naumili, onda mu morate omogućiti otkazni rok kako je ugovoreno, ako nije po pravilniku o radu (ima vas više od 20 kažeš) odnosno po ZOR-u.
Oće li on u otkaznom roku dolazit na posa, to je vaša odluka, šta god odlučili to se unese u otkaz. Došao, ne doša imate mu isplatit kao da je radio.
Godišnji mu ne morate isplatit, možete mu ga omogućit da koristi, s tim da godišnji ne ulazi u otkazni rok.

U onoj krajnjoj opciji u kojoj on oće da mu date takvu vstu otkaza, a želi da radni odnos prije završi, to se jeli, sve lako napravi, datumi se daju namistit kako spada ;)

mammoth
25.10.2010., 13:57
Radim na određeno u civilnom sektoru, još oko mjesec dana mi traje do isteka ugovora kojeg financira država u periodu od pola godine. Jedno vrijeme oko mjesec dana nisam baš imao posla, a šef mi je oko mjesec dana nakon toga rekao da očekuje da to odradim nakon isteka ugovora, ili da mi neće biti isplaćena plaća. Potpisao sam standardni ugovor o radu na određeno, pa me zanima postoje li ikakve pravne osnove za tako nešto?

snoopypow
25.10.2010., 18:45
Pozz svima. Imam par pitanja u vezi radnog prava:

1). Koliko je po zakonu ili u prosjeku placen jedan, dva ili osam prekovremenih sati za redom i to cak par dana za redom?
2). Koliko je placen nocni rad i od kad se racuna?
3).Koliko je placen terenski rad koji uzima u obzir dnevne, nocne i prekovremene?

Imam jos par pitanja ali bio bih zadovoljan da bar donekle znam za ove stvari..