PDA

View Full Version : Ugovor o radu na (ne)određeno, otkazi, plaća

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 [12] 13 14 15 16 17 18

Almost Rosey
30.05.2011., 09:44
Nije mi poznato da se nekoga može *imenovati* suvlasnisnikom...

Planira im dati otkaze, nakon čega bi oni postali (ne znam na koji način) člavnovi društva s ograničenom odgovornošću. Laik sam i ne znam stručne termine, nadam se da je sad pitanje jasnije onima koji ga nisu isprve shvatili i da mi netko može dati konstruktivan savjet.

nalanala
30.05.2011., 22:14
Poštovanje!
Ukoliko na jesen sklopim ugovor o volontiranju u školi u svrhu polaganja stručnog ispita, rečeno mi je da uz volontiranje ne mogu raditi. Međutim ja bi željela zadržati posao koji trenutno obavljam preko student servisa. Postoji li neki način da zaržim svoj posao? ( znači kad prestanem biti student preko student servisa) Ako da na koji način ?
Hvala puno

selectico
31.05.2011., 13:29
Jedno pitanje.S obzirom da namjeravam dati otkaz posladovcu kod kojeg radim mnogogodina ,otkazni po ugovoru imam 30 dana.01.09.počinjem raditi i htjela bi biti fer prema njemu i prema sebi naravno.Da li da 01.07.najavim da dajem otkaz,otkazni traje do 01.08.godišnji od 4 tjedna bi htjela iskoristit pa me zanima da li je to izvedivo? Sa kojim datumom bi me trebao odjaviti kako ja ne bi imala prekida staža.

gommolj
01.06.2011., 18:07
otac i sin rade u istoj firmi , otac na bolovanju zbog teške bolesti a sinu ističe ugovor na određeno i sad poslodavac ucjenjuje oca da potpiše otkaz da bi sinu produžio ugovor . Što učiniti , ima li kakvih mogućnosti zaštite prava . Velika firma , totalno različiti poslovi

sanja0504984
01.06.2011., 21:15
Radnik u javnom poduzeću nije htio prihvatiti drugo radno mjesto (njegovo se ukinulo, a ovo je bilo manje plaćeno) te je uzeo otpremninu. Sada se na natječaju poziva na pravo prvenstva jer ima braniteljski status. Ima li tu kakve pravde i zar ne postoji neki rok u kojem se ne može zaposliti budući je odbio ponuđeno radno mjesto?:(
Zna li tko?

markec1
03.06.2011., 10:11
zanima me,gdje i kako se provjerava na zavodu za zapošljavanje pravo na naknadu,jer pravo na naknadu imaju osobe koje daju izvanredni otkaz ili je prekršen zakon o radu i te slične stvari.
a zanima me ako se s poslodavcem sklopi sporazumni otkaz,kako hzz to provjerava tko ima pravo na naknadu a tko nema.

goliath
03.06.2011., 14:05
zanima me,gdje i kako se provjerava na zavodu za zapošljavanje pravo na naknadu,jer pravo na naknadu imaju osobe koje daju izvanredni otkaz ili je prekršen zakon o radu i te slične stvari.
a zanima me ako se s poslodavcem sklopi sporazumni otkaz,kako hzz to provjerava tko ima pravo na naknadu a tko nema.

Imaš točno po zakonu navedeno u kojim slučajevima imaš pravo na naknnadu, a u kojim nemaš.

Ako je sporazumni prestanak ugovora o radu, onda nemaš. Poslodavac prilikom odjave radnika sa obveznih osiguranja navodi koji je razlog za prestanak radnog odnosa, a postoji i odluka o prestanku radnog odnosa (budući da sve mora biti pismeno) - na temelju toga HZZ određuje pravo na naknadu, ako radnik ima to pravo...

markec1
03.06.2011., 16:34
jel to neki posebni papir ili izjava koje mora biti podpisana od poslodavca,ili on kad te odjavljuje veli teti na šalteru zbog kojeg razloga prestaje radni odnos pa ona to zavede negdje u komp,ne kužim kako se dokaže na hzz pravo na naknadu ili ne na istu.
jer,npr,ako odlučim dati izvanredan otkaz,to znači da imam pravo na naknadu,i onda kad dođem na zavod se prijaviti,pokažem taj izvanredi otkaz potpisan i pečatiran od poslodavca,ili ide to nekom drugom procedurom.

puščica
03.06.2011., 18:59
Ako ste dali izvanredan otkaz skrivljen ponašanjem poslodavca imate pravo na naknadu.Prilikom odjave, poslodavac je dužan priložiti kopiju otkaza kako bi se znalo temeljem čega prestaje r.o. (ako prestaje zbog otkaza) i upisati temelj prestanka u obrazac odjave. Vi na burzu nosite svoj primjerak otkaza (između ostalog) i temeljem toga vam se priznaje pravo na naknadu. Da bi ostvarili pravo na naknadu otkaz mora biti: poslovno uvjetovan, osobno uvjetovan ili izvanredan koji je skrivljen ponašanjem poslodavca. Za sporazumni otkaz i otkaz s vaše strane kojim izražavate volju za prekid radnog odnosa nemate pravo na naknadu.

puščica
03.06.2011., 19:01
Radnik u javnom poduzeću nije htio prihvatiti drugo radno mjesto (njegovo se ukinulo, a ovo je bilo manje plaćeno) te je uzeo otpremninu. Sada se na natječaju poziva na pravo prvenstva jer ima braniteljski status. Ima li tu kakve pravde i zar ne postoji neki rok u kojem se ne može zaposliti budući je odbio ponuđeno radno mjesto?:(
Zna li tko?

Ako je dobio otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora o radu (a trebao ga je dobiti) nemorate ga zaposliti više nikada.

markec1
03.06.2011., 21:05
poslovno uvjetovan, osobno uvjetovan ili izvanredan koji je skrivljen ponašanjem poslodavca
dali se mogu ovi uvjeti opisati na neki način(dati neki primjer),da mogu shvatiti koji je pod br.1 pa 2 pa 3

silas2012
04.06.2011., 01:49
smije li poslodavac tj šef pregledavat radniku ruksak?

puščica
04.06.2011., 11:05
poslovno uvjetovan, osobno uvjetovan ili izvanredan koji je skrivljen ponašanjem poslodavca
dali se mogu ovi uvjeti opisati na neki način(dati neki primjer),da mogu shvatiti koji je pod br.1 pa 2 pa 3

poslovno uvjetovan=tehnološki višak (daje ga poslodavac , mogu ga još naknadno opisati ali vjerujem da ste čuli za taj pojam) osobno uvjetovan= ako radnik zbog nekih trajnih osobina nije u mogućnosti obavljati posao koji je dotad obavljao a poslodavac ga nema mogućnosti zaposliti na drugim poslovima. Bitno je da do tih trajnih osobina nije došlo krivnjom radnika (često se daje u slučaju profesionalne nesposobnosti za rad, također ga daje poslodavac) 3. izvanredni otkaz koji radnik daje ako mu poslodavac npr. nije isplatio plaću ako ga tjera da radi prekovremene koje mu ne plaća isl.

sanja0504984
04.06.2011., 15:48
Ako je dobio otkaz s ponudom izmjenjenog ugovora o radu (a trebao ga je dobiti) nemorate ga zaposliti više nikada.

Eh informacija koju imam je poslovno uvjetovan (teh.višak) ali znam da mu je nuđeno drugo radno mjesto koje nije htio. Dali mogu uložiti kakvu žalbu ako bude primljen?

puščica
04.06.2011., 19:12
Eh informacija koju imam je poslovno uvjetovan (teh.višak) ali znam da mu je nuđeno drugo radno mjesto koje nije htio. Dali mogu uložiti kakvu žalbu ako bude primljen?

Ukoliko je natječaj raspisan za radno mjesto na kojem je dotična osoba dobila poslovno uvjetovan otkaz (a nije prošlo 6 mjeseci od kad ga je dobio) onda ne samo da bi ga trebali ponovo zaposliti već može i tužiti poslodavca i tražiti odštetu. Ukoliko se radi o radnom mjestu koje mu je ponuđeno ali je odbio tada ga se nemora zaposliti.

sanja0504984
04.06.2011., 21:28
Ukoliko je natječaj raspisan za radno mjesto na kojem je dotična osoba dobila poslovno uvjetovan otkaz (a nije prošlo 6 mjeseci od kad ga je dobio) onda ne samo da bi ga trebali ponovo zaposliti već može i tužiti poslodavca i tražiti odštetu. Ukoliko se radi o radnom mjestu koje mu je ponuđeno ali je odbio tada ga se nemora zaposliti.

Radi se o drugom poslodavcu:(

puščica
05.06.2011., 10:34
Radi se o drugom poslodavcu:(

onda ništa. Žao mi je :(

Sigurna
07.06.2011., 14:17
Što mislite o tome kad poslodavac traži kao dokumentaciju za prijavu za natječaj za posao - kopiju osobne? U državnoj službi ne to nisu tražili, sad me traži već drugi privatnik. Nekako mi to stvara nelagodu. Smije on to? Mislim, čini mi se kao da je broj moje iskaznice nešto što on može zloupotrijebiti, ili? Sad će netko reći, pa ionako ti kopira osobnu kad te zaposli...OK, čak i da je tako, ali zašto mu treba prije zapošljavanja? Da vidi kak izgledam? Moj identitet može potvrditi i ako me pozove na razgovor. Dakle?

Lonsdale
10.06.2011., 12:57
Jedno za pitanje za one koji se razumiju. Dao sam otkaz sa zadnjim danom petog mjeseca. Uredno sam odradio otkazni rok, sve kako je bilo dogovoreno. Od prvog dana ovog mjeseca sam počeo raditi u drugoj firmi. Međutim, još uvijek nisam dobio papire od prethodnog poslodavca. Oni se pravdaju time da sjedište tvrtke nije u gradu u kojem sam radio, te da papiri koje su poslali još uvijek im nisu došli nazad.
Koliko su mi rekli, poslodavac ima osam dana da me odjavi, te novi poslodavac osam dana da me prijavi, kako bi imao neprekinuti radni odnos. Sad me zanima što mi je za činit? Vrlo je izvjesno da danas neću dobit papire, što znači najranije u ponedjeljak (ako i tada). Kako se zaštiti od toga da zbog njihovih propusta nemam prekid radnog odnosa i gubitak svih onih do sada stečenih prava.

p3ro
10.06.2011., 14:23
Kako se zaštiti od toga da zbog njihovih propusta nemam prekid radnog odnosa i gubitak svih onih do sada stečenih prava.

Gotovo je sad sa zastitom.Kao posljedica ovoga sta ti se dogodilo mozes ga jedino tuziti.
Za ubuduce,osobno idi po papire a ne da ti oni to kao postom salju.

Lonsdale
10.06.2011., 14:38
Gotovo je sad sa zastitom.Kao posljedica ovoga sta ti se dogodilo mozes ga jedino tuziti.
Za ubuduce,osobno idi po papire a ne da ti oni to kao postom salju.

Sjedište tvrtke je kilometrima daleko od mjesta rad, odnosno kompletna uprava sjedi gdje sam ja i radio, ali ona je registrirana/prijavljena kilometrima daleko.

p3ro
10.06.2011., 14:52
Sjedište tvrtke je kilometrima daleko od mjesta rad, odnosno kompletna uprava sjedi gdje sam ja i radio, ali ona je registrirana/prijavljena kilometrima daleko.

Cek malo,da vidim jesam li te razumio.

Ti si radio gdje je i uprava,tj.sjediste poduzeca?

Kakve veze ima gdje je poduzece registrirano,papiri radnika su tamo gdje je i kadrovska.

Nije ni vazno.Bojim se da se sad samo mozes moliti da ce se zena na mirovinskom smilovati pa te ipak prijaviti retroatkivno(meni je znalo proci ovdje).

Lonsdale
10.06.2011., 14:55
Cek malo,da vidim jesam li te razumio.

Ti si radio gdje je i uprava,tj.sjediste poduzeca?

Kakve veze ima gdje je poduzece registrirano,papiri radnika su tamo gdje je i kadrovska.

Nije ni vazno.Bojim se da se sad samo mozes moliti da ce se zena na mirovinskom smilovati pa te ipak prijaviti retroatkivno(meni je znalo proci ovdje).

Pa radna knjižica je tamo, ali papiri za odjavu trebaju doći s druge adrese/grada/županije. Valjda nekakva potvrda. Ne znam, to mi je prvi put da dajem otkaz.

p3ro
10.06.2011., 15:42
Pa radna knjižica je tamo, ali papiri za odjavu trebaju doći s druge adrese/grada/županije. Valjda nekakva potvrda. Ne znam, to mi je prvi put da dajem otkaz.

Aha.Uopce te nisam skuzio na proslom postu.

Gle,tebi treba samo radna knjizica za prijavu sa zakljucenim radnim stazom u proslom poduzecu.
Potvrda ti netreba jer ti nemaju sta dati.Mogu ti dati potvrdu odjave sa zdrastva i mirovinskog i to je to.Sve se vodi u sustavu zdrastva i mirovinskog tako da oni tamo imaju datum kad si odjavljen i to mozes i sam provjeriti kod sebe,samo odes na zdrastvo /mirovinsko i zamolis djelatnika da ti kaze dali si odjavljen ili ne.

Problem kod prijave je taj ako tvoj sadasnji poslodavac trazi na uvid odjavu sa tih sluzbi kao uvjet prijave.
Znaci,nikakvih prepreka nema da on tebe prijavi,samo mu treba radna knjizica.

marginalac
15.06.2011., 16:51
Supruga mi je na porodiljnom, a inače je zaposlena u OŠ na pola radnog vremena. Upravo smo saznali da se 31.08. otvara slobodno radno mjesto, tj. mogućnost da dobije ugovor na puno radno vrijeme. S obzirom da će ona rodit kroz 7.mjesec, ne dolazi u obzir da se vrati odmah radit u 9.mjesec.

Može li ona za vrijeme porodiljnog potpisat ugovor, al automatski ostat na porodiljnom i da škola odmah traži zamjenu?

teglica
17.06.2011., 17:00
Radim i studiram.

Prilikom zadnjeg razgovora s nadređenim ispostavilo se da bi moj odlazak na ispit mogao biti problematičan, tj. da mi možda nadređeni neće to dozvoliti.

Vrijeme potrebno za odlazak na ispit jest jedan dan ili maksimalno ukupno dva dana. (s obzirom na to da u jednom gradu živim, a u drugom radim - udaljenost je preko 300 km)

Mogu li se pozvati na čl. 65 ZOR, stavak 4 i tražiti dan ili dva plaćenog dopusta?

Također, imam i dovoljno sati za preraspodijelu kojima se mogu pokriti moji izostanci.

Ukoliko izostanem s posla još taj jedan do dva dana, posao će i dalje funkcionirati. Naime, osim mog nadređenog, tu je i još jedna kolegica koja radi sa mnom.

Općenito, mislim da se moj nadređeni iživljava nadamnom. Primjerice, zatražio sam godišnji, kako bih pripremio ispit koji se održava na taj i taj dan, a nadređeni mi je donio rješenje o godišnjem prema kojemu bih trebao doći na posao točno na dan ispita. Kada sam mu rekao da mi je tog dana ispit, objasnio mi je da danas više ništa ne može tražiti za mene (valjda u Upravi) i da ću morati dolaziti za vrijeme GO na posao (i da ćemo te dolaske bilježiti na posebno mjesto - o čemu sam postavio pitanje na drugoj temi (http://www.forum.hr/showthread.php?t=602354&page=4)) te da ćemo onda vidjeti što će biti s mojim odlaskom na ispit.

Za mene je ovo veliki stres. Osjećam se ucijenjeno. Na godišnjem sam, a strahujem što će biti, nervozan sam. Štiti li me ZOR na bilo koji način?

Trenutni godišnji je onaj iz 2010. Nisam ga mogao iskoristiti jer su svi koji su radili sa mnom dali otkaz pa sam neko vrijeme bio jedini koji radi u tom odijeljenju moje tvrtke. Sada više nije tako. Tu je kolegica koja i sad radi dok sam ja na godišnjem....

Azaleja
17.06.2011., 20:33
Mislim da se možeš pozvati na članak 65.ZORa-a ako postoji neki kolektivni ugovor piše koja su vam to radnička prava, ako poslodavac ne dozvoli ne znam što bih ti rekla.

teglica
18.06.2011., 13:24
tnx!

Hekatonhir
19.06.2011., 10:41
Imam nekoliko pitanja vezanih uz otkazni rok i godišnji odmor. Prekjučer mi je direktorica rekla da je firma u banani, da ne može isfurati predviđene projekte - riječ je o internetskim portalima kojima sam urednik, a da je stanje loše znam i sam jer dva mjeseca nisam dobio plaću - pa ćemo se morati rastati.

Eh sad, ona bi ugovor o radu na neodređeno vrijeme sa mnom raskinula 1. srpnja, što meni nikako ne odgovara jer: a) izrijekom u ugovoru stoji da mi je otkazni rok 30 dana; b) u poduzeću sam više od šest mjeseci pa imam pravo na puni godišnji.

Zanima me:

1. ako sad odem na godišnji - imam 22 dana - teče li mi otkazni rok? Ništa nisam dobio niti išta potpisao pa mi po zakonu otkazni rok još ne teče, zar ne?

2. Ako direktorica ne pristane dati mi puni godišnji, mora mi ga platiti jer ga ne mogu prenijeti u novu tvrtku? Takav je sadašnji zakon, nije li tako?

3. Ako direktorica pristane i na godišnji i na otkazni rok, znači li to da sam još dva mjeseca u radnom odnosu? Trideset dana otkaznog roka + 22 dana godišnjeg bez vikenda i praznika ispada toliko, otprilike.

4. Ako ne prođe takav dogovor, što mogu učiniti i kojim mjerama prijetiti? Ako joj pošaljem inspekciju rada, dobit ću zaostale plaće, no koja je institucija mjerodavna za moja prava iz ugovora?

5. Ako sam otpušten kao svojevrsni tehnološki višak - gase se projekti zbog besparice - koja su mi prava na burzi?

Toliko, hvala lijepa na odgovorima.

Hekatonhir
20.06.2011., 09:50
Okej, pitanja su vjerojatno preteška kad na njih nitko ne zna odgovoriti. Evo zato lakše: postoji li zakon koji uređuje osiguravanje parkirališta zaposlenicima?

Nisam ga našao pa pretpostavljam da se to uređuje kolektivnim ugovorom. Ili nekim internim aktom.

Katrin
20.06.2011., 10:02
Da, pitanja su preteska, zato je valjda na njih odgovoreno milijun puta. Postoji i zasebna tema o godisnjem odmoru.

Ne, nema zakona koji regulira pitanje parkiralista.

Hekatonhir
20.06.2011., 10:34
Hvala lijepa.

Nego... Temu sam pročitao, a da sam ondje našao odgovore, ne bih pitao. :kava:

Gdje izrijekom piše npr. teku li godišnji odmor i otkazni rok istodobno ili ne, što me jako zanima? Zakon se može dvostruko čitati, a ja bih želio znati kako je u praksi.

Katrin
20.06.2011., 10:42
Otkazni rok ne tece za vrijeme godisnjeg, pise u Zakonu o radu i zbilja se ne moze citati ili tumaciti dvostruko.

Otkazni rok

Članak 113.

(1) Otkazni rok počinje teći danom dostave otkaza ugovora o radu.

(2) Otkazni rok ne teče za vrijeme trudnoće, korištenja rodiljnog, roditeljskog, posvojiteljskog dopusta, rada s polovicom punog radnog vremena, rada u skraćenom radnom vremenu zbog pojačane njege djeteta, dopusta trudnice ili majke koja doji dijete, te dopusta ili rada u skraćenom radnom vremenu radi skrbi i njege djeteta s težim smetnjama u razvoju prema posebnom propisu, privremene nesposobnosti za rad, godišnjeg odmora, plaćenog dopusta, vršenja dužnosti građana u obrani te u drugim slučajevima opravdane nenazočnosti radnika na radu, određenim ovim ili drugim zakonom.

Hekatonhir
20.06.2011., 13:54
Hvala još jednom. :) No meni je odvjetnik izrijekom rekao ovako: jest, otkazni rok ne teče ako sam na godišnjem ili bolovanju (da ne nabrajam druge slučajeve) - no ja još nisam na godišnjem, tek trebam otići, pa će mi u firmi vjerojatno ponuditi godišnji u sklopu otkaznog roka, kako bi uštedjeli na plaći (ili dvije).

Zato sam i pitao je li to 30 + 22 dana. Iz njegova iskustva, tako se to rješava u praksi. Meni to ne odgovara, ja bih htio dva mjeseca jer se ljeti ne traži posao - počeli su godišnji odmori; koga god nazovem, ili je na moru ili se sprema na more ili je negdje drugdje. Usto, recesija je.

Što dakle da učinim? Da se tvrdo držim stava: imam pravo na godišnji, imam pravo na otkazni rok, odlazim krajem kolovoza - jer je zakon na mojoj strani? Što bi mi savjetovala?

puščica
20.06.2011., 20:17
Otkazni rok ne teče za vrijeme godišnjeg i točka. Odvjetnik vam je krivo rekao ili ste ga krivo razumjeli (pretpostavljam ovo drugo). Firma vam ima pravo platiti godišnji kad vam prestaje radni odnos. Znači otkazni rok vam teče i kad istekne prestaje vam radni odnos. Dobijete plaću i naknadu za cijeli godišnji odmor ako vam radni odnos prestaje 01.07.2011. U jednom od pitanja napisali ste da još ništa niste ni dobili ni potpisali. Otkazni rok vam počinje teći od dana kad vam je otkaz uručen. Na pitanje broj 2 odgovor je da.
Na pitanje br. 5. odgovor= ako dobijete otkaz kao tehnološki višak imate pravo na naknadu sa burze. Isto tako ako radite duže od 2 godine u firmi u kojoj ste tehnološki višak imate pravo na otpremninu.

Hekatonhir
20.06.2011., 20:27
Hvala lijepa na odgovorima.

insensate
21.06.2011., 06:55
Lijep pozdrav svima. Imam malo više pitanja. Radi se o slijedećem:

Zaposleni sam u jednoj zaštitarskoj firmi u Varaždinu od 11. mjeseca, na određeno. Stvar je slijedeća:

1.) U ugovoru piše da bi plača za prethodni mjesec trebala biti isplačena do zadnjeg datuma tekućeg mjeseca, što u praksi nije tako nego dolazi tek mjesec dana kasnije tj. kasni dva mejseca.

2.) Za fond sati 168 dobijem 2268 kn. U tih 2268 je i nočni rad, rad nedjeljom, rad praznikom .... Po kojoj logici? na platnoj listi ispadnu to sve skupa od 30 do 60 kn!! Radim po 2 nedjelje, isto tako i subote, praznike, a u nočnoj sam svaki drugi i treći dan.

3.) Prijevoz je plačen u obliku bona za neku trgovinu od 245.

4.) Prekovremeni nisu plačeni, dobiju se "slobodni dani". Ja, a ni oni, nemaju valjda pojma koiko se tih sati mjesecima skupi i onda nas muljaju i na tome.

5.) Nakon 6. mjeseci ostavrujem pravo na godišnji kojeg ću koristiti od 11.7

6.) 31.07 mi ističe ugovor, kojeg ne želim produžiti. Recite mi dali imam pravo zatražiti da mi se isplate one gore navedene stavke, te ostatak neiskorištenog godišnjeg? Dali imam pravo dobiti novčanu naknadu iz burze 3 mjeseca? S obzirom da sam ja recimo to tako kriv za otkaz tj. ne želim da mi produže ugovor jer ga neću potpisati. Razlog nepotpisivanja je: nije mi isplativo raditi svaki ibogi dan za minimalac, kojeg više od pola zavozim i ne ostane mi praktički ništa.

Unaprijed se svima zahvaljujem na trudu i pomoći.

JohnDoe-25
21.06.2011., 07:02
Koliko ja znam, nemaš pravo naknadu s burze osim ako si otpušten kao tehnološki višak, ili zbog prestanka rada poslodavca.

Što se tiče godišnjeg, mislim da se možeš dogovoriti, ali možeš i sav nekorišteni godišnji prenijeti kod novog poslodavca(stari ti je dužan izdati potvrdu o godišnjem odmoru.

insensate
21.06.2011., 13:03
znači ako ne želim da mi produže ugovor nemam pravo na naknadu?

Gilda.
21.06.2011., 13:27
http://www.hzz.hr/default.aspx?id=4075

B-One
26.06.2011., 23:29
Pozdrav svima!

Imam pitanje....planiram dati otkaz ovih dana i sad imam pitanje,na ugovor na određeno sam do 10tog mjeseca.....radim nekih godinu dana ravno u toj firmi,sad me zanima.....
Dali cu morat odrađivat otkazni rok ili se to može nekako izbjeći? =/

Npr. ja kazem sefu dajem otkaz ovo ono
on meni : ok obavi otkazni rok i doviđenja

koje su moje solucije da nemoram to odradit jer imam previše drugih obveza koje su se nagomilale.....

Hvala Vam na pomoći!

integral2010
29.06.2011., 09:32
Pozdrav svima!

Imam pitanje....planiram dati otkaz ovih dana i sad imam pitanje,na ugovor na određeno sam do 10tog mjeseca.....radim nekih godinu dana ravno u toj firmi,sad me zanima.....
Dali cu morat odrađivat otkazni rok ili se to može nekako izbjeći? =/

Npr. ja kazem sefu dajem otkaz ovo ono
on meni : ok obavi otkazni rok i doviđenja

koje su moje solucije da nemoram to odradit jer imam previše drugih obveza koje su se nagomilale.....

Hvala Vam na pomoći!

koliko ja znam istekom dana do kojega je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen prestaje radni odnos.
tako kaže čl. 104. st. 1. t. 2. ZoR-a.
dakle, ne moraš davati otkaz.
ali, ako ga hoćeš davati onda imaj na umu čl. 110. ZoR-a koji kaže da se ugovor o radu na određeno vrijeme može otkazati samo ako je takva mogućnost predviđena ugovorom.
ako takve mogućnosti nema, onda se na tvoj odnos sa poslofdavcem može primjeniti opće ugovorno pravo.
dakle, ti odeš a poslodavac, ukoliko je pretrpio kakvu štetu tvojim prijevremenim odlaskom može od tebe zahtijevati naknadu štete.
ipak, kako je i ugovor stvar dispozicije ugovornih strana vjerujem da se sve možeš dogovoriti s poslodavcem

venerasis
29.06.2011., 10:30
molim pomoć....u dućanu sam počela raditi 1.12.2010....svaki mjesec produživao mi se ugovor na određeno....17.6 2011 otišla sam na bolovanje zbog incidenta na radnom mjestu gdje sam se jako uzrujala i od tada imam vrtoglavice....pošto mi je ugovor do 30.6 a ja sam još na bolovanju dobila sam pismenu obavijest o prestanku ugovora o radu.....što da radim i kakva su moja prava pošto nisam iskoristila niti godišnji....hvala:confused:

sparky26
29.06.2011., 21:30
Pozdrav!
Tata mi je dobio otkaz nakon 32 godine rada u jednoj firmi- firma se zatvara i to do kraja tjedna! Nakon toga ih šalju na godišnji mjesec dana i onda su na cesti.
Da li netko zna što je onda s otkaznim rokom pošto ga ne može odraditi jer se firma zatvara???Po zakonu ima pravo na 4 mjeseca otkaznog roka- ima 55 godina. Da li ima pravo na isplatu naknade za otkazni rok i da li to onda utječe na otpremninu?
Ima li pravo na novčanu naknadu na burzi ako dobije otpremninu i postoji li neko vremensko ograničenje za prijavu na burzu u slučaju otpremnine?
Ako netko ima odgovor na ovo, bila bih mu stvarno zahvalna! Već 3 sata čitam zakone i ne mogu naći ništa......

Hekatonhir
03.07.2011., 22:15
Ma tehnički ima pravo na sve, i na otkazni rok i na godišnji, to lijepo piše u zakonu, i to su neovisne stvari. U praksi je međutim drukčije pa radnici pristaju i na ono na što ne bi trebali.

Od onoga što sigurno znam iz razgovora s odvjetnikom, jer sam i sâm prošao sličnu stvar - njemu bi radni odnos trebao prestati kad istekne otkazni rok te kad iskoristi godišnji. Znači, plaću bi trebao dobivati još pet mjeseci, otprilike. Za ono što mu tvrtka ne isplati postoji mogućnost naplate ovrhom, uključujući i otpremninu.

Ne znam ima li poduzeće imovine, ali u slučaju ovrhe radnici postaju vjerovnici i pri vrhu su liste pa će potraživanja vjerojatno uspjeti naplatiti. No uzmi profesionalca, advokata specijaliziranog za radno pravo, najgori su oni koji rade sve i svašta. I neka ti objektivno kaže kakvi su vam izgledi, najgore se sporiti, a ne moći se naplatiti, to je Pirova pobjeda.

Otpremnina nema veze s burzom; ako ti je otac otpušten zbog poslovnih teškoća tvrtke, trebao bi dobivati naknadu. Koliko dugo, ovisi o stažu.

Neka me dopuni tkogod pametniji, nisam mogao odoljeti.

sidrun
04.07.2011., 15:22
Prijatelj mi ispričao dogodovštinu.

Supruga mu na raspolaganju.Žive u Splitu.Iznenadi ih telefonski poziv predsjednika šibenskog suda Ljudevita Zoričića o slobodnom radnom mjestu na sudu u Šibeniku.Ako ima volje ,neka se javi za tri dana na ugovoreni termin razgovora s njim.

Prijatelj krene u potragu da li još netko iz Splita radi u Šibeniku vezano uz suprugin zajednički prevoz u slučaju dobitka posla,obavi desetak telefonskih i poziva sa mobitelom,uzme slobodan dan za termin naručenog razgovora,dijete ostave na čuvanje,te se on i supruga zapute u Šibenik.

Kad tamo,predsjednik suda sada priča sasvim drugu priču.
"Gospođo ,pa vi niste nikad radili na takvom mjestu,te ja imam 6 ljudi na neodređeno koji će se ljutit i pojest vas ako vas uzmem prije njih,te ja ću vam dat zadatak vi ga nećete riješit ,te ovo,te ono."

Gospođa mu odgovara: "pa gospodine vi ste sve to znali,što ste me onda pozivali u Šibenik? Zar je tih 6 ljudi odmah znalo radit taj posao,sve se može naučit? Pa zašto vam je onda državna uprava u Zagrebu predložila mene kad ste zvali i tražili neraspoređene djelatnike što ste obvezni po zakonu? Pa vi ste odmah znali da ja nisam radila na sudu?"

Dakle,trebao je prijatelj uzest slobodan dan,zamolit nekoga da mu čuva dijete,odvest suprugu osobnim autom iz Splita u Šibenik samo da bi mu ničim izazvan, predsjednik suda Ljudevit Zoričić rekao supruzi kako nikad prije nije radila na sudu.
Zar joj to nije mogao reći u onom telefenskom razgovoru kad je ničim izazvan ugovarao sastanak? Zašto ju je uopće zvao? Zašto su ljudi uopće išli u Šibenik? Van svake pameti.

Ni prijatelj ,ni njegova supruga nisu imali nikakvog pojma o slobodnom mjestu na sudu u Šibeniku,niti bi se uopće natjecali.

Da li je ovo moguće? Predsjednik suda se ovako ponaša.

sparky26
05.07.2011., 10:29
Ma tehnički ima pravo na sve, i na otkazni rok i na godišnji, to lijepo piše u zakonu, i to su neovisne stvari. U praksi je međutim drukčije pa radnici pristaju i na ono na što ne bi trebali.

Od onoga što sigurno znam iz razgovora s odvjetnikom, jer sam i sâm prošao sličnu stvar - njemu bi radni odnos trebao prestati kad istekne otkazni rok te kad iskoristi godišnji. Znači, plaću bi trebao dobivati još pet mjeseci, otprilike. Za ono što mu tvrtka ne isplati postoji mogućnost naplate ovrhom, uključujući i otpremninu.

Ne znam ima li poduzeće imovine, ali u slučaju ovrhe radnici postaju vjerovnici i pri vrhu su liste pa će potraživanja vjerojatno uspjeti naplatiti. No uzmi profesionalca, advokata specijaliziranog za radno pravo, najgori su oni koji rade sve i svašta. I neka ti objektivno kaže kakvi su vam izgledi, najgore se sporiti, a ne moći se naplatiti, to je Pirova pobjeda.

Otpremnina nema veze s burzom; ako ti je otac otpušten zbog poslovnih teškoća tvrtke, trebao bi dobivati naknadu. Koliko dugo, ovisi o stažu.

Neka me dopuni tkogod pametniji, nisam mogao odoljeti.

Hvala puno na odgovoru!!!

SuperSuper
05.07.2011., 10:51
ako sam radio u bivšoj firmi i nisam iskoristio godišnji u zakonski definiranom minimumu (prosla godina), do kada ih mogu prijaviti inspekciji rada?

le piaf
05.07.2011., 11:45
zanima me nešto, naime radim u jednoj firmi na određeno, kao zamjena za porodiljni, međutim u ugovoru mi nije definirano do kada sam zaposlena, tj. nema datuma do kada radim, naveden je samo probni rok od 3 mj.,dakle ugovor vrijedi do povratka kolegice s porodiljnog.
Zanima me kakva su mi prava ako zatrudnim prije povratka kolegice, što onda kad se ona vrati, ja završim na burzi kao nezaposlena ili postoji mogućnost da me ostave u radnom odnosu, tj. da odem normalno na rodiljni dopust kao zaposlena osoba?

Katrin
05.07.2011., 11:58
Tebi radni odnos prestaje njenim povratkom i tocka. Necete biti obje na jednom radnom mjestu.

đulic
05.07.2011., 13:19
ako sam radio u bivšoj firmi i nisam iskoristio godišnji u zakonski definiranom minimumu (prosla godina), do kada ih mogu prijaviti inspekciji rada?

imate e-obrazac na stranici gospodarske inspekcije,samo upišite podatke (Vaše i poslodavčeve) i dobiti ćete isplatu za godišnji.

:)

molim znace da mi odgovore.Kako mogu ostvariti otpremninu,obzirom da mi je poslodavac dao izvanreni otkaz,ja idem u prijevremenu mirovinu,a nezakonitost otkza je na sudu i parnica teče.Znači li to da moram čekati kraj parnice,ili postoji neki način da se poslodavcu naredi isplata otpremnine pri realizaciji mirovine.Hvala unaprijed

d1203
06.07.2011., 16:06
..bok ekipa,trebam pomoć..
poslodavac mi je ostao dužan tri plaće,i te novce čekam već pola godine,,a čini mi se da ih na lijep način neću ni dobiti.. trebao bi broj dobrog odvijetnika i upute kako dalje,pa ako je netko imao slična iskustva može pomoć?? :s

sanja0504984
08.07.2011., 17:27
Molim vas zna li mi netko odgovoriti:

Branitelj se zaposlio u javnoj službi (budući ima prednost) na 60 dana bez natječaja (tako može prema zakonu). Sada je raspisan natječaj, a budući u zakonu o hrv.braniteljima piše da ostvaruje prednost ako:..... Da bi ostvarila pravo prednosti pri zapošljavanju, osoba iz stavka 1. ovoga članka koja ispunjava uvjete za ostvarivanje toga prava, dužna je uz prijavu, odnosno ponudu na natječaj priložiti sve dokaze o ispunjavanju traženih uvjeta, kao i rješenje o priznatom statusu, odnosno potvrdu o priznatom statusu iz koje je vidljivo spomenuto pravo te dokaz da je nezaposlena.
E sada ako on već tamo radi, nemože imati taj dokaz s burze da je nezaposlen, ne? Mogu li ga onda odbiti zaposliti?

stana20
10.07.2011., 11:55
Imam 2 pitanja.

radim u jednom (mega) trgovačkom lancu u HR i zanima me sljedece:

Ako mi poslodavac dade otkaz kao tehnološki višak dal ima pravo zaposlititi novog radnika, ukoliko nema pravo dal se to odnosi samo na tu trgovinu u kojoj ja radim ili na cilu hrv? i koliko dugo ne smije novog radnika zaposliti?

2 Pitanje je: ukoliko imam ugovor na neodređeno, 40 sati tjedno dal me mogu vratiti nazad na 6 sati tj. 30 sati tjedno i po kojim osnovama? Dal ja to moram prihvatiti ili pak i ja imam neka prava?

Hvala!

beethoven
11.07.2011., 16:41
Evo proičtala sam na dosta mjesta zakon o izračunu otpremnine pa bi molila da mi neko da konkretan primjer.
Dakle: 1. brutto plaća je 6000 kn u zadnja 3 mjeseca
2. radnik je radio 10 g. kod istog poslodavca
Dali je iznos otpremnine 6000x10=60000 ili 2000x10=20000????
Ovo me buni radi ˝prosjeka 1/3 mjesecne plaće u zadnja 3 mjeseca˝

I još jedno pitanje. Ako je radnik postao tehnološki višak na jednom radnom mjestu dali mora prihvatiti drugo ponuđeno radno mjesto u istom poduzeću ili može inzistirati na poslovno uvjetovanom otkazu i otpremnini?

beethoven
11.07.2011., 16:43
..bok ekipa,trebam pomoć..
poslodavac mi je ostao dužan tri plaće,i te novce čekam već pola godine,,a čini mi se da ih na lijep način neću ni dobiti.. trebao bi broj dobrog odvijetnika i upute kako dalje,pa ako je netko imao slična iskustva može pomoć?? :s

Prvo se obrati inspekciji rada. Poslodavac ti je morao dati obračun plaće. Ako to nije napravio kazna mu je nekih par desetaka tisuća kuna. Kad to dobiješ onda imaš na temelju čega ići na sud. Sretno!!!

govtkc
11.07.2011., 20:53
Pozdrav!

Imam pitanje? Moja sestra radi puno radno vrijeme u firmi. Poslije posla pomogla bi mi u radu kafića, jedno 2 - 3 puta tjedno po 4 sata.

Da li je takav rad moguće legalno prijaviti (s obzirom da već radi puno radno vrijeme)? Mislim da ugovor o dijelu nije rješenje, jer će se rad učestalo ponavljati.

đulic
12.07.2011., 07:35
Prvo se obrati inspekciji rada. Poslodavac ti je morao dati obračun plaće. Ako to nije napravio kazna mu je nekih par desetaka tisuća kuna. Kad to dobiješ onda imaš na temelju čega ići na sud. Sretno!!!

ja sam prijavila inspekciji poslodavca ,jer mi nije dao (pismeni zahtjev) obračun plaće,no inspekcija se oglušila,komu se mogu žaliti?

Hvala unaprijed

mit-cha
12.07.2011., 18:36
Pozdrav,

zanima me da li imam pravo na regres, naime u školi sam radila bez dana godišnjeg od sredine 11mj prošle godine s krajem nastavne godine zamolila sam ravnatelja za sporazumni prekid radnog odnosa zaključno s 15.6., a 17.6. sam se zaposlila na fakultetu. škola mi je umjesto toga da se godišnji prenosi kod novog poslodavca po novom zakonu dala 10 plaćenih radnih dana godišnjeg. zanima me dali imam pravo na isplatu regresa.

zahvaljujem na odgovoru

d1203
14.07.2011., 11:53

..izdao mi je potvrdu obračunatih neto plaća(neisplaćenih) ,koju sam morao predati na zavodu za zapošljavanje ,kako bi ostvario naknadu za nezaposlenost. hvala

vuci i hajduci
14.07.2011., 21:25
molim pomoć . radim kao brodomonter već 9 godina sa ugovorom na neodređeno i sada mi se u firmi ukazalo misto električara za koje imam školu . moja sadašnja plaća se obračunava pa koeficijentu 2,01 . da li bi prelaskom na misto električara moj koficijent za plaću ostao isti ili bi se umanjio

Suey
15.07.2011., 14:00
To ti ne može reći nitko tko ne poznaje uređenje firme u kojoj radiš jer to nije predmet Zakona o radu, već kolektivnih ugovora, a mi ne možemo znati koji se kolektivni primjenjuje na tebe kad ne znamo gdje točno radiš. Traži od poslodavca taj podatak i nek ti omogući uvid u kolektivni ugovor.

Rock Star
22.07.2011., 15:49
Pozdrav svima, nadam se da pitanje postavljam na pravom mjestu. :)

Zaposlena sam na neodređeno, trenutno na bolovanju, no u fazi realizacije kredita i trebam potvrdu poslodavca da sam zaposlena kod njih i prosjek zadnje tri plaće. Kako ne mogu izlaziti, poslala sam potvrdu po kolegici, no onda su me nazvali iz firme i rekli da si sama dođem po to, na pitanje mogu li mi istu podići roditelji, odgovor je bio negativan. Zamolila sam da mi pošalju poštom i pristali su, no kako do danas nije stiglo, zamolila sam istu kolegicu da pita u računovodstvu je li poslano, na što su joj grubo odgovorili da si sama dođem po to.

Kako je meni kredit jako hitan, a zbog bolesti nikako ne mogu u firmu koja je na drugom kraju grada, zanima me, imaju li oni pravo tako me navlačiti i ne dati osobama koje sam ovlastila da mi je podignu i dostave, odnosno da mi istu ne pošalju poštom? Inače su kolege imali problem s dobivanjem potvrde, papirić na koji treba upisati jedan broj i staviti žig su čekali tjednima, ali redovno su im ga podizali drugi ljudi, primjerice kolegici koja je na porodiljnom nevjenčani suprug i slično. Nije li to kršenje mojih prava kao radnika?

Molim da mi pomogne netko tko zna ili je imao slično iskustvo, unaprijed hvala! :s

cycle
22.07.2011., 19:57
Molim, ukoliko netko može odgovoriti.
Poslodavac mi je ponudio potpis dodatka ugovora o radu, koji mi se na prvi mah učinio ok i ja ga potpisao.
Međutim predomislio sam se, no sve kopije ugovora su kod mene, ali sa potpisom.
Što mi je činiti? Da ne predam ugovore u kadrovsku? Mogu li prekrižiti potpis?

Unaprijed zahvaljujem na odgovoru.

demi.semi
23.07.2011., 20:10
Trebam pomoć!

Zaposlen sam na određeno vrijeme od 01.09.2008. i ugovor mi istječe sada 31.07.2011. i više neće biti produžen.
Zanima me da li imam pravo na godišnji odmor koji ove godine nisam koristio i da li možda imam još neka prava (tipa otpremnine i sl.)
Nisam upućen u pravo pa se bojim da ne bi ostao zakinut za nešto, zato lijepo molim informaciju.
Hvala!

Makadamija
24.07.2011., 11:06
Demi, imaš pravo, s tima da ti poslodavac mora za vrijeme godišenjeg produžiti ugovor o radu ili ti pri isplati plaće za 7mj treba isplatiti i godišnji odmor koji je ja mislim oko 1800kn.

Negooo, ljudi da ja vas pitam.

Jučer sam nakon burne svađe, tj poslodavac se izderavao na mene, ja sam bila odmjerena i strpljiva, nakon čega sam predala ključeve, odlučila da dam izvanredni otkaz.
Naime, poslodavac tvrdi da mi je uplatio plaću čak mi je i dao neke virmane (tj.to nisu virmani to su gotovinske uplate) ali meni novaca nema na računu (čak sad sumnjam da je to neki falsifikat, tipa da je predao uplatnice, pa nije imao love, dobio potvrdu, uplata se stornirala a meni podvaljuje uplatnice kao pravovaljane s pečatom) i ne samo to, uplate su manje od onoga što bi trebalo biti navodno na ime nekih troškova. Nemam pojima o tim troškovima niti mi ih je ikad poslodavac spomenuo.

Ukoliko se umanjje plaća na ime takvog nečeg, koliko ja znam, treba mi to napismeno dati da se suglasim i podpišem.

E sad, s obzirom da imam temelja za izvanredni otkaz, a tu su i prekovremeni (samo 2 slobodna dana u mjesecu) molila bih kako napismeno oformiti taj otkaz.
Jeli dovoljno samo napisati da dajem izvanredni otkaz Ugovora o radu sklopljenog tad i tad ili treba reći da ga dajem skrivljenim ponašanjem poslodavca i navesi neisplatu plaće, neutemeljeno i neobrazloženo umanjene plaće, prekovremene i nedolično ponašanje i vrijeđanje.

hvala

edit: moram još pitati dali je dovoljno samo predati napismneo ili moram imati na svom primjerku neki podpis i pečat jer sumnjam da će ona to ovjeriti.
Milsim se da to odnesem knjigovođi.

Josip4
24.07.2011., 21:41
Danas razgovaram sa frendom i veli mi da mu gazda na banku uplaćuje 1700 kn., a ostatak na ruke. E sada mene zanima kako je moguće da mu na banku uplaćuje 1700 kn. ako se zna da je neto minimalac 2200 kn?:confused::confused::confused:

Josip4
25.07.2011., 21:39
Kaj baš nitko nezna kako je moguće dobiti plaću manju od minimalca, ako se radi čitav mjesec?

Makadamija
26.07.2011., 13:05
Danas je sve moguće!
Ako je moguće ne dobivati plaću uopće, a uredno se pojavljuješ na poslu, zašto ne bi bilo moguće dobivati i tih 1700kn.

Makadamija
26.07.2011., 22:38
Što ste zakazali??
Dok mi netko nešto javi, ja sve odradila sama.

Otkaz poslan, uručen, zaprimljen.......nitko ne zove niti pita šta, ali plate i dalje nema na računu :zubo:

kokos_2
28.07.2011., 07:48
Ako dajem otkaz (na određeno sam) prije isteka ugovora, a imam još dosta godišnjeg kojeg ne stignem iskorisiti, imam li pravo na nekakvu naknadu tog godišnjeg?

maserka80
28.07.2011., 08:54
Imaš u par postova iznad - da, ali u praksi se najčešće ne prakticira da se daje lova za godišnji, a niti po zakonu bi se to tako trebalo raditi jer je g.o.pravo kojeg se ne možeš odreči.
Za onoliko koliko ti traje godišnji toliko češ duže biti pod Ugovorom.
Znači daš otkaz,odradiš otkazni, odeš na godišnji i kad se vratiš prestaje ti radni odnos, s tim da se sve ove stavke navedu u otkazu Ugovora o radu.

Naravno ovo je generalni odgovor, ne znam gdje radiš, dali firma ima Kolektivni ili Pravlnik o radu na kojeg se poziva u Ugovoru o radu i sl...

http://www.alineja-sedlar.hr/index.php/component/content/article/2-iz-nase-firme/8-godinji-odmor

"U slučaju prestanka ugovora o radu (čl.61.st.1 Zakona o radu) poslodavac je dužan radniku koji nije iskoristio godišnji odmor u cijelosti, isplatiti naknadu umjesto korištenja godišnjeg odmora. U tom slučaju, isplata takve naknade za neiskorišteni godišnji odmor nije prekršaj.
Nnaknada za dane neiskorištenog godišnjeg odmora utvrđuje se u visini određenoj kolektivnim ugovorom, pravilnikom o radu ili ugovorom o radu, a najmanje u visini prosječne mjesečne plaće radnika u prethodna 3 mjeseca (uračunavajući sva primanja u novcu i naravi koja predstavljaju naknadu za rad)." - u slučaju da ne daš otkaz nego ti prestane Ugovor i nema namjeru biti produžen tada sljedi isplata godišnjeg.

Suey
28.07.2011., 14:04
Ako dajem otkaz (na određeno sam) prije isteka ugovora, a imam još dosta godišnjeg kojeg ne stignem iskorisiti, imam li pravo na nekakvu naknadu tog godišnjeg?

A jel ti u ugovoru piše da se može otkazati? Ugovor na određeno se može otkazati samo ako je takva mogućnost ugovorena. Ukoliko imaš tu mogućnost, tada moraš odraditi otkazni rok. Za vrijeme otkaznog roka će ti poslodavac omogućiti godišnji odmor, no taj godišnji odmor ti produžuje otkazni rok, odnosno otkazni rok ne teče za vrijeme godišnjeg odmora.

Ukoliko iz nekog razloga ipak ne iskoristiš godišnji do isteka otkaznog roka, onda ti poslodavac mora isplatiti naknadu.

castanea
28.07.2011., 16:50
Imam pitanje u vezi stručnog osposobljavanje za rad bez zasnivanja radnog odnosa, odnosno uvođenje sustava volontiranja, stažiranja, radne prakse i pripravništva kako bi mladi stekli prvo radno iskustvo.
Može li osoba sa trogodišnjom srednjom školom, u ovom konkretnom slučaju frizerskom, biti primljenja u JL(R)S prema gore navedenom programu?

Ruralna
28.07.2011., 23:09
A jel ti u ugovoru piše da se može otkazati? Ugovor na određeno se može otkazati samo ako je takva mogućnost ugovorena. Ukoliko imaš tu mogućnost, tada moraš odraditi otkazni rok. Za vrijeme otkaznog roka će ti poslodavac omogućiti godišnji odmor, no taj godišnji odmor ti produžuje otkazni rok, odnosno otkazni rok ne teče za vrijeme godišnjeg odmora.

Nešto me zanima u vezi tih ugovora i otkaznog roka.
Npr, meni su ugovori na mjesec dana. I svaki mjesec novi ugovor na mjesec. Otkazni rok isto mjesec dana.
Što ako želim dati otkaz npr 15, a ugovor mi traje do 1 sljedećeg mjseca, je li onda otkazni vrijedi samo za trajanja tog ugovora ili?

goliath
29.07.2011., 10:51
Nešto me zanima u vezi tih ugovora i otkaznog roka.
Npr, meni su ugovori na mjesec dana. I svaki mjesec novi ugovor na mjesec. Otkazni rok isto mjesec dana.
Što ako želim dati otkaz npr 15, a ugovor mi traje do 1 sljedećeg mjseca, je li onda otkazni vrijedi samo za trajanja tog ugovora ili?

Ovo što ste vi napisali nema neke prevelike veze sa mozgom, ali dozvoljavam mogućnost da stvarno tako postoji u ugovoru...

Ugovor na određeno traje do datuma do kojeg je sklopljen i ako bilo tko od stranaka (znači poslodavac ili radnik) ne potpišu novi ugovor za sljedeće razdoblje na kraju mjeseca, on prestaje. Po ovom vašem ispada da se ne isplati dati otkaz jer je otkazni rok mjesec dana, pa ako se tokom mjeseca odlučite na otkaz, ne date ga nego jednostavno čekate kraj mjeseca da ugovor sam prestane.

Ovo sve vrijedi ako radite dulje od godinu dana kod tog poslodavca, jer ako radite manje, onda vam je po zakonu otkazni rok dva tjedna i drugačije ne može biti ugovoren!

Ruralna
29.07.2011., 11:16
Ovo što ste vi napisali nema neke prevelike veze sa mozgom, ali dozvoljavam mogućnost da stvarno tako postoji u ugovoru...Firma općenito nema baš puno veze s mozgom, tako da mi dopustite da se i sama čudim nelogičnosti tog ugovora.
Zbilja, ugovore mi daju na mjesec dana, otkazni rok također po ugovoru piše mjesec dana.:confused:

Ugovor na određeno traje do datuma do kojeg je sklopljen i ako bilo tko od stranaka (znači poslodavac ili radnik) ne potpišu novi ugovor za sljedeće razdoblje na kraju mjeseca, on prestaje. Po ovom vašem ispada da se ne isplati dati otkaz jer je otkazni rok mjesec dana, pa ako se tokom mjeseca odlučite na otkaz, ne date ga nego jednostavno čekate kraj mjeseca da ugovor sam prestane.Dakle, dobro je, ako poželim otići, ništa me ne veže po isteku ugovora? Tako sam i mislila, ali bolje je provjeriti.

Ovo sve vrijedi ako radite dulje od godinu dana kod tog poslodavca, jer ako radite manje, onda vam je po zakonu otkazni rok dva tjedna i drugačije ne može biti ugovoren!
Zapravo sam manje od godinu dana kod njih.
Kod prijašnjih firmi u ugovoru je jasno stajalo da je otkazni 15 dana, zato su me i zbunili ovi s tim otkaznim od mjesec.
Dakle bez obzira što sam potpisala, po ugovoru o radu ja imam pravo na otkazni od 15 dana? Da se znam žaliti ako mi zatreba.

goliath
29.07.2011., 13:59
Dakle, dobro je, ako poželim otići, ništa me ne veže po isteku ugovora? Tako sam i mislila, ali bolje je provjeriti.

Zapravo sam manje od godinu dana kod njih.
Kod prijašnjih firmi u ugovoru je jasno stajalo da je otkazni 15 dana, zato su me i zbunili ovi s tim otkaznim od mjesec.
Dakle bez obzira što sam potpisala, po ugovoru o radu ja imam pravo na otkazni od 15 dana? Da se znam žaliti ako mi zatreba.

Istekom roka na koji je ugovor o radu sklopljen, on prestaje po samom zakonu...

Ako radite manje od godinu dana kod istog poslodavca, onda je otkazni rok 15 dana. Tako je po zakonu, a primjenjuje se za radnika povoljnije pravo (bilo da je tako prema ugovoru, zakonu ili nećem trećem)...

Ruralna
29.07.2011., 14:38
Istekom roka na koji je ugovor o radu sklopljen, on prestaje po samom zakonu...

Ako radite manje od godinu dana kod istog poslodavca, onda je otkazni rok 15 dana. Tako je po zakonu, a primjenjuje se za radnika povoljnije pravo (bilo da je tako prema ugovoru, zakonu ili nećem trećem)...Hvala na odgovoru!

sudoku22
01.08.2011., 17:59
Pozdrav, molim pomoc od vas koji ste upuceni. Ugovor na neodređeno mi istjece,a planiram otvorit bolovanje pa me zanima koja su moja prava i kako ce mi biti placeno?

goliath
02.08.2011., 07:37
Pozdrav, molim pomoc od vas koji ste upuceni. Ugovor na neodređeno mi istjece,a planiram otvorit bolovanje pa me zanima koja su moja prava i kako ce mi biti placeno?

Ugovor na neodređeno ne može istjecati, pa ću pretpostaviti da se radi o ugovoru na određeno!

Radni odnos kod takvog ugovora prestaje s danom kad on istekne, međutim ako si na bolovanju možeš još najviše 30 dana dobivati naknadu.

crnka26
03.08.2011., 21:13
Ljudi,pozz..neznam gdje da postavim pitanje pa ću ovdje. Naime,upisala sam vanredno fakultet koji kreće na jesen,inaće sam u stalnom radnom odnosu,radim u smjenama,nemam slobodne ni vikende ni praznike(ovisno kako mi smjena naravno padne).Zanima me,zakonski koliko je firma dužna mi dati po godini školovanja slobodnih dana,dali su ti dani plaćeni i kako to ide? Firma je državna! hvala unaprijed!

garfield1002
06.08.2011., 14:18
Jel može pomoć?Bila sam na razgovoru za posao ,riječ je o prodavaču u otkupnoj stanici za otkup zlata i srebra..U toku razgovora mi je gospođa rekla da bi morala otvoriti privatni račun u Zagrebačkoj banci na koji bi sjedao novac za tekuće poslovanje firme tj konkretno,s tim novcem koji bi bio uplaćen na moj tekući rn bi radila ..znači u slučaju ako otkupim zlato koji bi mi klijenti dali a ne bih imala više na tekućem računu nazvala bi kao nadređenog i rekla da uplati opet na moj rn ,tako da ja opet mogu normalno poslovati.Nikad se nisam susrela s takvim načinom poslovanja ,moram priznati da mi malo budi sumnju..Ispada kao da bi prikazali drugačiji svoj utržak..kako bi to utjecalo na mene?tj da li bi mogla imati kakvih problema?

Visoka peta
07.08.2011., 13:40
Dakle, radi se o školi.
31.08. prestaje potreba za nekim radnicima i njima ćemo uručiti poslovno uvjetovani otkaz. Ono što mi nije jasno jest... Otkazni rok počinje teći danom dostave odluke/rješenja o otkazu. Ukoliko im uručimo otkaz npr. 20.08. i u odluci navedemo da ugovor o radu prestaje 31.08., da li je u redu da otkazni rok počnemo računati od dana dostave ili otkaz ne možemo uručiti prije isteka važećeg ugovora (dakle, 31.08.)?
Nadalje, kad se zaključuje radna knjižica i osoba odjavljuje s mirovinskog i zdravstvenog, kad istekne ugovor (31.08.) ili kad završi otkazni rok?

CICOTINA
09.08.2011., 11:51
Pozdrav
Trebam pomoc. Imam ugovor na neodređeno. Vracam se sa porodiljnog, kao voditelj ducana, ali mi je neki dan gazda javio da ce me degradirati u prodavaca. U ugovoru ne pise da me moze degradirati, nego da mi samo mjesto rada moze promjeniti mjesto rada...

Znam da sigurno ima puno caka u ugovoru i sigurna sam da mi nitko sa sigurnoscu moze odgovorit, ali jel mi može netko reci nekog odvjetnika- odvjetnicki ured u Rijeci di su specializirani za RADNO PRAVO?

Samo na PM.!

silas2012
09.08.2011., 15:31
može li se firmu ANONIMNO prijavit zbog zlostavljanja radnika i kršenja radničkih prava?

tombla03
09.08.2011., 21:18
ispričavam se ako je tema več bila no mene samo zanima u slučaju izvanrednog otkaza da li se onda čovjek ima pravo prijaviti na burzu radi dobivanja određenog iznosa plače jer znam da ako se da otkaz onda se nema pravo ništa dobiti sa burze

goliath
12.08.2011., 13:25
ispričavam se ako je tema več bila no mene samo zanima u slučaju izvanrednog otkaza da li se onda čovjek ima pravo prijaviti na burzu radi dobivanja određenog iznosa plače jer znam da ako se da otkaz onda se nema pravo ništa dobiti sa burze

Ako ti dajes izvanredni otkaz, onda da!

Spolic
12.08.2011., 20:27
Lijepo vas molim odgovor u vezi sljedećeg. Ostala sam trudna tijekom roditeljskog dopusta. Kako bih stekla prethodna prava koa sam imala tijekom prve trudnoće planiram se vratiti na posao minimalno 3 mjeseca. Trenutno imam saznanja da mi poslodavac namjerava smanjiti plaću odmah po povratku, budući da reorganizacijom firme moje radno mjesto kao niti moja funkcija više ne postoji. Ukoliko ga odmah izvjestim o svojem stanju da li on to smije? KOjim člankom i kojim zakonom je to regulirano?

Unaprijed zahvalujem!

CICOTINA
18.08.2011., 11:20
Lijepo vas molim odgovor u vezi sljedećeg. Ostala sam trudna tijekom roditeljskog dopusta. Kako bih stekla prethodna prava koa sam imala tijekom prve trudnoće planiram se vratiti na posao minimalno 3 mjeseca. Trenutno imam saznanja da mi poslodavac namjerava smanjiti plaću odmah po povratku, budući da reorganizacijom firme moje radno mjesto kao niti moja funkcija više ne postoji. Ukoliko ga odmah izvjestim o svojem stanju da li on to smije? KOjim člankom i kojim zakonom je to regulirano?

Unaprijed zahvalujem!

Odgovor neznam,ali ti mogu reci da sam ja pisala na ministarstvo rada i blablabla, na njihov mail ( nasla ga na netu ) napisala koji je problem i nekoliko dana iza toga dobila odgovor, jednostavno objasnjen. Svaka cast! Probaj ako jos nije kasno

wild chic
25.08.2011., 09:59
Molim pomoć
Prije 4 mjeseca sam dobila otkaz preko treće osobe ne od šefa,koji je jos stranac iako pricam jezik zemlje odakle je on
Trecoj osobi je rekao da sam krala kao da sam to radila svih mjesec i pol dana a pouzdano znam da osoba koja duze radi kod njega krade nebitno
Dobila sam papir o otkazu pismeno u kojem navodi razlog prestanka otudenje novca i nemogucnost dobivanja place i nemam nikakva prava
Tada mi odvjetnica nije bila u zemlji i ostalo je na tome sad bi se trebala zaposliti za stalno i onda sam vidjela da u mirovinskom pise razlog prestanka otudenje novca na sto sam doslovce poludila,sta da radim
Pitanje se postavlja dali ce to vidjeti moji buduci poslodavci jer je ovo kleveta a za privatnu tuzbu novaca nemam
Radi se o tome da se pricalo kako te osobe peru novac itd ugl bave se sumnjivim poslovima s obzirom da sam radila svoj posao kako treba nikad nisam odgovaraka na njegova ponizavanja bila sam mu sumnjiva jer pouzdano znam da je u godnu dana otkad je otvorio obrt promjenio samnom 6 radnica a jednu drzi stalno
Molim Vas savjet

Opaki
25.08.2011., 12:42
inspekcije!
tužbe!
žalbe!
Pravopis hrvatskog jezika??!!

garfield1002
25.08.2011., 17:01
Jel može pomoć?Radila sam terensko anketiranje za jednu agenciju međutim odbijaju mi platiti.Na moju nesreću radila sam preko tuđeg studentskog ugovora i nisam student..Nezaposlena sam pa sam radila tako da si mogu nešto zaraditi .Jel postoji ikakakv način da dobijem svoje novce??S tim da osoba na koju glasi ugovor ne želim ju upetljavati u tu situaciju..

menta888
28.08.2011., 20:35
Ispričavam se modovima ukoliko postam na krivom mjestu.

Pozdrav svima i unaprijed zahvaljujem na odgovorima

U Pozivu kojeg sam dobila od PU , naslovljen na zakonskog zastupnika tvrtke piše da se na temelju članka 70.Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru (Narodne novine br 91/10) pozivam u prostorije PU radi sudjelovanja u postupku davanja prokaznog popisa imovine mojeg poduzeća d.o.o a u vezi brisanja istog iz sudskog registra u smislu članka 70.stavka 1 Zakona o izmjenama i dopunama Zakona o sudskom registru.

Kupila sam dakle taj PPI obrazac i uputila se na PU.Tamo sam to zajedno sa referentom ispunila,navela da tvrtka ne posjeduje nikakvu imovinu, da nema potraživanja itd.Na moje pitanje „što me sada slijedi“ referent je rekao upravo ovako:Ništa, firma će se brisati iz sudskog registra po skračenom postupku, država vam ustvari oprašta dugove koji su se nakupili za vrijeme i prije početka neaktivnosti tvrtke.
U petak sam zvala poreznu, fino se predstavila, tražila info o tome u kojem je stanju sad taj postupak i referent mi reče da sve ide svojim tijekom.Što god da mu to znači...Po forumima sam čitala da taj skračeni postupak traje 45 dana.Postoji i mogučnost da na stranicama Narodnih novina provjeravaš tvrtke u likvidaciji,stečaju itd,međutim, sebe tamo nisam našla.

Eh, i sad se javlja problem.Na porodiljni u trajanju od 30 mjeseci radi trečeg djeteta sam otišla upravo iz svoje tvrtke, te sporne koja se upravo briše iz sudskog registra.I porodiljni mi završava 28.kolovoza 2011. tj sutra i ja pojma nemam kuda sad i kome da se obratim?Dali ja mogu ići sad na Zavod za zapošljavanje?što da tamo kažem?tvrtka u stečaju?

silas2012
31.08.2011., 09:54
gdje mogu vidjeti Zakon o radu,cijeli?

goliath
01.09.2011., 11:44
Zakon o radu

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2009_12_149_3635.html

Manje izmjene

http://narodne-novine.nn.hr/clanci/sluzbeni/2011_06_61_1353.html

nalog
02.09.2011., 06:36
Poštovani znalci,
molim pomoć oko rasvjetljavanja situacije, jer mi ne zna pomoći ni pravnik firme u kojoj radim. (no comment:503:)

Naime, ugovori su išli ovim slijedom, sve kod istog poslodavca:
1. ugovor na godinu dana, pripravnički, vss
2. bez prekida, zamjena za porodiljni, 8 mjeseci, vss radno mjesto
3. na njega se nastavlja ugovor o djelu na mjesec dana
4. na ugovor o djelu se nastavlja ugovor na određeno (isto zamjena za porodiljni, ali ta stavka ne piše u ugovoru, vec samo da je na određeno) na 3 mjeseca, tu radim posao sss
5. opet isti ugovor, na još tri mjeseca
6. opet isti ugovor, na mjesec dana
7. opet isti ugovor, na mjesec dana
8. opet isti ugovor, na 3 mjeseca
9. opet isti ugovor, na 5 mjeseci

Suma bi bila, 3 godine kod istog poslodavca, s prekidom od mjesec dana koji se ne bi trebao računati kao prekid.

Moje pitanje je da li je firmin pravnik u pravu kad kaže da mi nisu dužni dati ugovor na neodređeno nakon 3 godine neprestanog rada kod njih, jer se osim pripravničkog i ugovora o djelu radilo o zamjenama za porodiljni, ako mi na svim ovim ugovorima na sss zamjeni (koja to jest u praksi, ali ta stavka ne piše na ovih 6 ugovora, dok je na onoj vss zamjeni to izričito pisalo), piše samo radno mjesto i rok trajanja.
Moja je teorija da sam dočekala istek tri godine na ugovoru na neodređeno, na kojem ne piše zamjena za porodiljni.

Ispričavam se na opširnom objašnjavanju, nisam mogla kraće a da bude jasno.

goliath
02.09.2011., 08:13
Kad je riječ o zamjeni nenazočnog radnika, izgleda da se taj period rada ne računa u tom smislu...

Zakon o radu

Ugovor o radu na određeno vrijeme

Članak 10.
(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme, za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su opravdani rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.
(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu iz stavka 1. ovoga članka, na temelju kojih se radni odnos s istim radnikom zasniva za neprekinuto razdoblje duže od tri godine.
(3) Iznimno od stavka 2. ovoga članka, ugovor o radu na određeno vrijeme može trajati duže od tri godine, samo ako je to potrebno zbog zamjene privremeno nenazočnog radnika ili je zbog nekih drugih objektivnih razloga dopušteno zakonom ili kolektivnim ugovorom.
(4) Prekid kraći od dva mjeseca ne smatra se prekidom razdoblja od tri godine iz stavka 2. ovoga članka.
(5) Ako je ugovor o radu na određeno vrijeme sklopljen protivno odredbama ovoga Zakona ili ako radnik nastavi raditi kod poslodavca i nakon isteka vremena za koje je ugovor sklopljen, smatra se da je sklopljen na neodređeno vrijeme.

nalog
02.09.2011., 09:16
toga sam se i bojala:(
hvala

puščica
02.09.2011., 10:07
Poštovani znalci,
molim pomoć oko rasvjetljavanja situacije, jer mi ne zna pomoći ni pravnik firme u kojoj radim. (no comment:503:)

4. na ugovor o djelu se nastavlja ugovor na određeno (isto zamjena za porodiljni, ali ta stavka ne piše u ugovoru, vec samo da je na određeno) na 3 mjeseca, tu radim posao sss

Suma bi bila, 3 godine kod istog poslodavca, s prekidom od mjesec dana koji se ne bi trebao računati kao prekid.

Moje pitanje je da li je firmin pravnik u pravu kad kaže da mi nisu dužni dati ugovor na neodređeno nakon 3 godine neprestanog rada kod njih, jer se osim pripravničkog i ugovora o djelu radilo o zamjenama za porodiljni,
Moja je teorija da sam dočekala istek tri godine na ugovoru na neodređeno, na kojem ne piše zamjena za porodiljni.

Ispričavam se na opširnom objašnjavanju, nisam mogla kraće a da bude jasno.

Ne bih se složila s vašim pravnikom. Vi ste u određenom periodu bili zamjena za porodiljni, ali već mjesecima radite na određeno vrijeme iz raznih razloga i smatram da ste stekli pravo na ugovor na neodređeno (odnosno automatski ste istekom tri godine prešli na neodređeno radno vrijeme.) Čl 10. st 3, Zakona o radu mogao bi se primjeniti u slučaju da ste npr. slopili Ugovor o radu na određeno vrijeme u kojem je istek ugovora uvjetovan povratkom kolegice s porodiljnog (a ne datumom). Ta kolegica je nakon prvog djeteta odmah ztrudnjela s durgim ili trećim (navodim primjer koji se u praksi događa), ostala na čuvanju trudnoće pa porodiljnom i sve se to proteglo na razdoblje duže od tri godine. U tom slučaju firma bi imala opravdan razlog da vas drži na određeno više od tri god.

puščica
02.09.2011., 10:13
[ztrudnjela s durgim ili trećim .[/QUOTE]

prijevod: zatrudnjela s drugim ili trećim :D

nalog
02.09.2011., 13:43
Ne bih se složila s vašim pravnikom. Vi ste u određenom periodu bili zamjena za porodiljni, ali već mjesecima radite na određeno vrijeme iz raznih razloga i smatram da ste stekli pravo na ugovor na neodređeno (odnosno automatski ste istekom tri godine prešli na neodređeno radno vrijeme.) ...
isto ovako ja to vidim! :ne zna:

Putnik92
04.09.2011., 23:39

Stavka 3 nema veze s radnim odnosom!

nalog
05.09.2011., 08:47
Stavka 3 nema veze s radnim odnosom!
da, zakonski to je prekid, ali manji od 2 mjeseca, pa se ne računa kao prekid...

i dalje tapkam u mjestu

...babydoll...
10.09.2011., 11:11
Naime...dala sam otkaz ne obavijestivsi svoju seficu o tome..jednostavno nisam dosla na posao...otisla sam sefu u medjuvremenu i rekla kako vise za nju ne zelim raditi..ona je osoba koja stalno galami,vrijedja i omalovazava radnike. Meni je "prekipjelo" i zbog toga sto radim svaki dan,bez slobodna dana i po 12h..moj radni dan ispod 10h rada nije..vec 7mjeseci...njoj nisam rekla nista kako bi izbjegla scenu dernjave i galame po 100ti put..sada ne radim vec tjedan dana medjutim ona se meni javila nije. Sada ne znam kako dalje..treba mi radna knjizica zbog drugog posla,a od nje ni histerican telefonski poziv. Ne znam da li me odjavila ili nije,samo znam da tamo vise ne zelim ni minute provesti. Mene sad zanima kako ja mogu provjeriti da li sam odjavljena i postoje li kakve sankcije spram mene?
Hvala puno....

zmayo
14.09.2011., 10:37
prijavljen sam na ugovor o radu na mjesečnoj bazi.mene zanima, ako ja ne produžim taj ugovor, kakve su posljedice i sl.da li ja na burzi onda imam pravo na onu mjesečnu naknadu za nezaposlene pošto sam prijavljen duže od 9 mj u komadu a skoro dvije g u dvije godine(mala pauza između poslova je bila)?trenutno nisam zadovoljan načinom ponašanja prema meni ako radim više nego što je u ugovoru i nikad se nisam bunio protiv načina poslovanja.hvala

korkyra222
14.09.2011., 13:50
Pozdrav, molio bi pomoć. Naime radi se o slijedećem; radim kod poslodavca i imam ugovor na neodređeno, prošle godine je došla jedna cura koja ima ugovor na određeno, e sad došlo je vrijeme rezanja. Poslodavac hoće jednom od nas otkazati ugovor (poslovno uvjetovani otkaz) i poslušat će šefa. Šef više naginje na mladu curu kojoj ističe ugovor u svibnju 2012. Moje pitanje je može li to napraviti, jeli imam prednost s mojim ugovorom nasuprot njezinog, kako se mogu boriti? Hvala.

MillionMan
14.09.2011., 13:55
primjer gdje imas rijesenje za iznamljivnje soba u domacinstvu bez obrta/firme. spremacica koja nije clan obitelji i prijava. Treba mi cjelokupni proces.

piccola1
15.09.2011., 10:02
radim u neprofitnoj udruzi - 5 zaposlenih
prihodi su od članarina, donacija i sl.
šef najavio novu sistematizaciju i manje plaće!!!!!

da li postoji neki osnov za tužbu??

tj. da li se samo tako može raditi nova sistematizacija ako su sva radna mjesta potrebna i ako udruga financijski jako dobro stoji, dapače odlično???
čime pravdati novu sistematizaciju, osim njegovom samovoljom???
dal šef mora imati valjani razlog (financijska kriza, i sl?) za takvu sistematizaciju?

baltazarica
17.09.2011., 22:12
na porodiljnom sam,te 25.09 bi se trebala vrati na posao.dobila sam produžetak za 6.mj.na njegu dijeteta sa težim smetnjama u razvoju.no međutim čim smo u firmi tražili potvrde o zaposlenju ,u svrhu njege slijedi par dana pismo o neproduživanju ugovora.koji izlazi 11.10.što znači da sam od tad nezaposlena.oni to fino odradili u rukavicama,a teško nama koji to dožvljavamo u ovim trenutcima .zakonom imaju ,dali se može šta napravit?prisiljena sam već sad tražit posao da preživimo jer ipak 2400 kn mj,je puno novca za izgubit.a samo zato što naši poslodavci dragi iskorištavaju trudnice,radi,radi, a sad kad se desi bolest kao kod moje djevojčice koja je uzrokovana krvarenjem u mozgu u trudnoći,gdje sam radila ,radila,eto sad.sad si na cesti i bori se sam.smo to si nikad neću oprostit tu moju naivnost.ima li da se može šta napravit,sindikati ili slično?

eva12
19.09.2011., 06:44
Dala sam otkaz radi prelaska na drugo radno mjesto međutim nisu mi dozvolili da odradim otkazni rok, odmah su me poslali na godišnji koji mi pripada osim što su mi jedan dan godišnjeg uračunali subotu, tako su naštimali da mi odjava ide dan prije vjenčanja, tako nemoraju dati godišnji za vjenčanje i preseljenje imam li pravo na te dane? Ovako ću odmah poslje vjenčanja na drugi posao osim ako ne radim prekid između prijave sa jednog na drugo radno mjesto molim vas za pomoć?

sara4
19.09.2011., 08:50
Ne znam da li je bilo izmjena u ZOR-u, no koliko znam, GO i bolovanje ne ulaze u otkazni rok. Moguće je dogovoriti s poslodavcem takvu kombinaciju, no očito je da tebi to ne odgovara.

motun
20.09.2011., 11:34
evo ovako:

bratu mi se prijeti izvanrednim otkazom jer je otišao na bolovanje - šefica mu je rekla da će mu ga dati sa danom prije (u petak) nego je otvorio bolovanje (jučer) i da neće imat nikakva prava na naknadu s biroa.

šta da napravi?

hvala najljepša!

edit: ima ugovor na neodređeno i u toj firmi radi cca 3 god.

zmayo
20.09.2011., 22:39
pa neka se dogovori sa doktoricom da mu otvori bolovanje u petak.čak i čet ako je moguće pa nek zahebe šeficu :)

bony05
21.09.2011., 07:50
Tražila sam po forumu ali nisam uspila naći odgovore pa vas molim za pomoć.Ako postoji već tema slobodno me preusmjerite!

Suprug je dobio rješenje za ovrhu radi poreza i prireza na osobni dohodak po godišnjoj prijavi u iznosu od cca 5700 kn,u poreznoj su rekli da je to iz 2008 god kad je mjenjao više poslodavaca i jedan od njih ga je ostavio prijavljenog cijelu godinu iako je radio samo 2 mj kod njega na početku godine nakon toga je prijavljen kod drugog poslodavca.Po njima ispada da je imao dodatnu zaradu,da li je moguće da je taj poslodavac na njegovo ime vršio isplate sebi i napravio krivično djelo! Molim savjet ili ako je neko već imao ovakvu situaciju da nam pomogne!!

samo pitam
22.09.2011., 11:58
Molim stručan odgovor, može li poslodavac smanjiti plaću bez pristanka radnika, tj radnik ništa nije potpisao ali plaća je manja za kakvih 30 %, u toj istoj firmi radi 5 god. Prijete se otkazima određenom broju ljudi pa me zanima ako dođe do toga da li poslodavac mora imati plan zbrinjavanja ili jednostavno ljude koji rade na neodređeno može poslati na burzu, ima li pravo radnik na otpremninu.Firma je privatna i ima oko 50 ljudi, hvala na odgovoru...

Nar
26.09.2011., 10:36
imam pitanje
radio sam u privatnoj firmi (kladionica) uručen mi je otkaz zbog ukidanja mog radnog mjesta,da bi nakon mog otkaza došlo do promjene vlasništva u firmi oko mjesec dana od mog otkaz i ponovonog zapošljavanje druge osobe i otvaranje istog radnog mjsta
-inače radio sam 5 godina
-ima ugovor za stalno,dobio otpremninu
-nikad nikakvo pisanje upozorenje ili slično

dal bi se mogao zatražit pomoc odvjetnika

zmayo
26.09.2011., 12:13
svi pitaju niko ne odgovara.. :/

damir1976
27.09.2011., 21:08
Pozdrav svima
molio bi vasa misljenja da li je sledeca situacija pravno u redu ili nije:
osoba ima ugovor na neodredjeno,radi posao gdje ima tocno odredjeni godisnji plan ostvarenja kao i mjesecni.Rezultati rada nisu zadovoljavajući i osoba odlazi na bolovanje,nakon duljeg bolovanja kratko radi sa nikakvim rezultatima.Zbog neispunjenja planova dobija pisanu opomenu pred otkaz koju je trebala potpisati i poslati Upravi ali to nije učinila nego je se opet uhvatila bolovanja koje joj još traje.Osoba se namjerava vratiti na posao 1.10 medjutim Direktorica je u razgovoru sa pravnikom u firmi dobila sledeci "prijedlog":kada se doticna osoba pojavi na poslu tada ce joj Direktorica pokusati uruciti pisani raskid ugovora o radu (pretpostavka je da to ona neće htjeti učiniti)nakon toga Direktorica bi trebala u prisustvu jednog svjedoka - zasposlenika napraviti "zapisnik" odnosno opasku da ta i ta osoba tog i tog dana neželi potpisati raskid ugovora o radu i onda potpisi Direktorice i svjedoka.Nakon ovoga doticnoj osobi automatski slijedi izvanredni otkaz.
Pitanje je dakle da li ovo u praksi funkcionira i da li je pravno valjano?Da li osoba koja se je potpisala kao svjedok moze imati neke posljedice?

Hvala na misljenjima i odgovorima

damir1976
27.09.2011., 21:09
Pozdrav svima
molio bi vasa misljenja da li je sledeca situacija pravno u redu ili nije:
osoba ima ugovor na neodredjeno,radi posao gdje ima tocno odredjeni godisnji plan ostvarenja kao i mjesecni.Rezultati rada nisu zadovoljavajući i osoba odlazi na bolovanje,nakon duljeg bolovanja kratko radi sa nikakvim rezultatima.Zbog neispunjenja planova dobija pisanu opomenu pred otkaz koju je trebala potpisati i poslati Upravi ali to nije učinila nego je se opet uhvatila bolovanja koje joj još traje.Osoba se namjerava vratiti na posao 1.10 medjutim Direktorica je u razgovoru sa pravnikom u firmi dobila sledeci "prijedlog":kada se doticna osoba pojavi na poslu tada ce joj Direktorica pokusati uruciti pisani raskid ugovora o radu (pretpostavka je da to ona neće htjeti učiniti)nakon toga Direktorica bi trebala u prisustvu jednog svjedoka - zasposlenika napraviti "zapisnik" odnosno opasku da ta i ta osoba tog i tog dana neželi potpisati raskid ugovora o radu i onda potpisi Direktorice i svjedoka.Nakon ovoga doticnoj osobi automatski slijedi izvanredni otkaz.
Pitanje je dakle da li ovo u praksi funkcionira i da li je pravno valjano?Da li osoba koja se je potpisala kao svjedok moze imati neke posljedice?

Hvala na misljenjima i odgovorima

chegrtusha
27.09.2011., 22:38
Imam i ja pitanja:
Dakle, frend radi u jednoj firmi od 2007. god., prvi Ugovor o radu je bio na određeno 3 mj., a slijedeći na neodređeno. Nakon toga je početkom prošle god. potpisao novi ugovor o radu, sa člankom:

"Zaposlenik ima pravo otkazati ovaj ugovor u pisanoj formi, ali ne prije isteka 5 god. od dana sklapanja ugovora. Otkazni rok je 6 mjeseci od pisanog podneska otkaza, a zaposlenik ga je dužan odraditi u cijelosti zbog složenosti radnog mjesta.
U slučaju nepoštivanja ovog ugovora zaposlenik se obvezuje obeštetiti poslodavca za dane i mjesece koje nije odradio u otkaznom roku. Mjesečna naknada obračunat će se u paušalnom iznosu od 19.000,00 kn."

Pitanja:
1. Prema ZOR-u, ako radnik otkazuje ugovor i za to ima osobito važan razlog, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana. Znači, poslodavac najavi zatvaranje firme, zaposlenik pronađe drugo zaposlenje-koliki mu je onda otkazni rok? Jel se može "provuć" na 1 mj. po ZOR-u ili baš mora odradit 6 mj. prema ugovoru?

2. Što je onda s ovom naknadom u paušalnom iznosu? Jel zna netko kako se to obračunava?

3. Pitala sam poznanicu knjigovođu, al mi ona ne zna odgovorit jer se nije s tim susrela: svim radnicima u gore navedenoj firmi se 11 mj. u godini iz brutto iznosa plaće odvaja 500 kn kako bi firma imala za plaće i doprinose taj mjesec kad su radnici na g.o.(koji traje 14-18 dana). Na platnoj listi nema zasebne stavke sa tim iznosom pa mi nije jasno kako se to obračunava niti da li je po zakonu.
Nadalje, jednostavnim računanjem 11mj.*500kn=5.500kn brutto. Po tome bi netto taj mjesec kad se koristi g.o. trebao iznositi cca 4.000,00 kn, a radnici dobivaju netto plaću 3.000,00 kn. Gdje nestane soma kuna po glavi radnika svaku godinu? (mislim, jasno mi je zapravo gdje nestanu pare :rolleyes:)

sara4
28.09.2011., 07:17
1. Prema ZOR-u, ako radnik otkazuje ugovor i za to ima osobito važan razlog, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana. Znači, poslodavac najavi zatvaranje firme, zaposlenik pronađe drugo zaposlenje-koliki mu je onda otkazni rok? Jel se može "provuć" na 1 mj. po ZOR-u ili baš mora odradit 6 mj. prema ugovoru?

2. Što je onda s ovom naknadom u paušalnom iznosu? Jel zna netko kako se to obračunava?

3. Pitala sam poznanicu knjigovođu, al mi ona ne zna odgovorit jer se nije s tim susrela: svim radnicima u gore navedenoj firmi se 11 mj. u godini iz brutto iznosa plaće odvaja 500 kn kako bi firma imala za plaće i doprinose taj mjesec kad su radnici na g.o.(koji traje 14-18 dana). Na platnoj listi nema zasebne stavke sa tim iznosom pa mi nije jasno kako se to obračunava niti da li je po zakonu.
Nadalje, jednostavnim računanjem 11mj.*500kn=5.500kn brutto. Po tome bi netto taj mjesec kad se koristi g.o. trebao iznositi cca 4.000,00 kn, a radnici dobivaju netto plaću 3.000,00 kn. Gdje nestane soma kuna po glavi radnika svaku godinu? (mislim, jasno mi je zapravo gdje nestanu pare :rolleyes:)

1. ZOR je 'jači' od ugovora, a primjenjuje se otkazni rok povoljnijii za zaposlenika. U ovom slučaju, onaj iz ZOR-a.

2. S obzirom na 1., ova naknada u ugovoru nema uopće smisla

3. Ne kužim kako im se to iz brutto plaće 'uzme'. Umanji im se brutto za 500 kn?

mammamy
28.09.2011., 20:06
Da li majka sa troje malodobne djece mora raditi smjenski rad u tri smjene????????????

Nar
28.09.2011., 22:36
imam pitanje
radio sam u privatnoj firmi (kladionica) uručen mi je otkaz zbog ukidanja mog radnog mjesta,da bi nakon mog otkaza došlo do promjene vlasništva u firmi oko mjesec dana od mog otkaz i ponovonog zapošljavanje druge osobe i otvaranje istog radnog mjsta
-inače radio sam 5 godina
-ima ugovor za stalno,dobio otpremninu
-nikad nikakvo pisanje upozorenje ili slično

dal bi se mogao zatražit pomoc odvjetnika

Poslodavac koji je zbog gospodarskih, tehničkih ili organizacijskih razloga otkazao radniku, ne smije šest mjeseci na istim poslovima zaposliti drugoga radnika.

našao u zakonu o radu ovu stavku,jel to samo mrtvo slovo na papiru ili

trula višnja
29.09.2011., 20:11
Molila bih pomoć. Naime, prvi puta sam u pregovorima sa novim poslodavcem. Kod trenutnog poslodavca imam potpisan ugovor o radu na neodređeno vrijeme s otkaznim rokom od 30 dana. Ovo je moj prvi posao i nemam iskustva kako papirološki tj. ugovorno ide promjena. Što trebam činiti ako prihvatim ponudu novog poslodavca? Da li već u tom trenutku potpisujem novi ugovor pa onda obaviještavam starog poslodavca o otkazu i odrađujem otkazni rok? Ili od novog poslodavca trebam dobiti nekakav dokument kojim se obvezuje zaposliti me nakon isteka otkaznog roka kod starog poslodavca i ako da kakav bi to bio dokument? Pokušala sam malo istražiti po forumu, ali iskreno nemam previše vremena pretraživati svi 144 strane, nisam se uopće nadala niti sam očekivala da bih mogla ući u završni krug kao kandidat i današnja dobra vijest me je dočekala nespremnom. I što je sa godišnjim odmorom? Ostalo mi je još 9 dana - mora li mi to poslodavac isplatiti (pretpostavljam da mi zbog predaje posla novoj osobi neće dopustiti iskoristiti taj godišnji) I uključuje li 30 dana otkaznog roka subote i nedjelje ili samo radne dane? Hvala puno unaprijed na pomoći!

trula višnja
30.09.2011., 11:59
Molila bih pomoć. Naime, prvi puta sam u pregovorima sa novim poslodavcem. Kod trenutnog poslodavca imam potpisan ugovor o radu na neodređeno vrijeme s otkaznim rokom od 30 dana. Ovo je moj prvi posao i nemam iskustva kako papirološki tj. ugovorno ide promjena. Što trebam činiti ako prihvatim ponudu novog poslodavca? Da li već u tom trenutku potpisujem novi ugovor pa onda obaviještavam starog poslodavca o otkazu i odrađujem otkazni rok? Ili od novog poslodavca trebam dobiti nekakav dokument kojim se obvezuje zaposliti me nakon isteka otkaznog roka kod starog poslodavca i ako da kakav bi to bio dokument? Pokušala sam malo istražiti po forumu, ali iskreno nemam previše vremena pretraživati svi 144 strane, nisam se uopće nadala niti sam očekivala da bih mogla ući u završni krug kao kandidat i današnja dobra vijest me je dočekala nespremnom. I što je sa godišnjim odmorom? Ostalo mi je još 9 dana - mora li mi to poslodavac isplatiti (pretpostavljam da mi zbog predaje posla novoj osobi neće dopustiti iskoristiti taj godišnji) I uključuje li 30 dana otkaznog roka subote i nedjelje ili samo radne dane? Hvala puno unaprijed na pomoći!

ima li koga? :(

sara4
30.09.2011., 12:07
ima li koga? :(

Ovo je tema na kojoj ima jako puno pitanja, a, nažalost, malo odgovora...

Ugovor se obično ne potpisuje odmah. Ja sam svoj potpisala po dolasku na novo radno mjesto, jedan novi kolega potpisao ga je nekoliko dana prije. Generalno, mislim da se ugovor ne potpisuje odmah, da li ima iznimaka, ne znam.

Što se tiče GO, pročitaj malo ZOR. Sa zadnjim izmjenama bilo je i nekih promjena, prije se GO mogao prenositi, mislim da se sad više ne može pa treba iskoristiti GO u 'bivšoj' firmi. GO ne ulazi u otkazni rok (iako je moguće isto dogovoriti s poslodavcem ako vam to odgovara) pa bi tvoj otkazni rok bio 30 dana + 9 dana GO, tj. zaposlena bi bila u 'bivšoj firmi' još 39 dana i tada bi prešla kod novog poslodavca.

Otkazni rok od 30 dana znači mjesec dana, neovisno o radnim i neradnim danima.

nadam se da sam barem malo pomogla.

trula višnja
30.09.2011., 12:53
Ovo je tema na kojoj ima jako puno pitanja, a, nažalost, malo odgovora...

Ugovor se obično ne potpisuje odmah. Ja sam svoj potpisala po dolasku na novo radno mjesto, jedan novi kolega potpisao ga je nekoliko dana prije. Generalno, mislim da se ugovor ne potpisuje odmah, da li ima iznimaka, ne znam.

Što se tiče GO, pročitaj malo ZOR. Sa zadnjim izmjenama bilo je i nekih promjena, prije se GO mogao prenositi, mislim da se sad više ne može pa treba iskoristiti GO u 'bivšoj' firmi. GO ne ulazi u otkazni rok (iako je moguće isto dogovoriti s poslodavcem ako vam to odgovara) pa bi tvoj otkazni rok bio 30 dana + 9 dana GO, tj. zaposlena bi bila u 'bivšoj firmi' još 39 dana i tada bi prešla kod novog poslodavca.

Otkazni rok od 30 dana znači mjesec dana, neovisno o radnim i neradnim danima.

nadam se da sam barem malo pomogla.

super! hvala ti puno, imam barem dio podataka :) ovo za GO sam u međuvremenu shvatila, dakle poslodavac mi ga mora ili isplatiti ili omogućiti da ga koristim što znači da ću još dodatnih 9 dana biti nedostupna budućem poslodavcu.
što se tiče nepotpisivanja ugovora, nekako me strah - tko meni može garantirati onda da se po isteku otkaznog roka u starom poduzeću novi poslodavac ne predomisli. to me muči...

sara4
30.09.2011., 13:07
što se tiče nepotpisivanja ugovora, nekako me strah - tko meni može garantirati onda da se po isteku otkaznog roka u starom poduzeću novi poslodavac ne predomisli. to me muči...

Taj problem imaju mnogi :) . Čuj, ako ti nije bad, pitaj novog poslodavca kakva je njihova praksa potpisivanja ugovora o radu. Uvijek možeš reći da te u današnje vrijeme strah da ne ostaneš bez posla...

chegrtusha
30.09.2011., 14:05
3. Ne kužim kako im se to iz brutto plaće 'uzme'. Umanji im se brutto za 500 kn?

Da, brutto bi trebao bit npr. 4.500, a firma uplati 4.000. Ali ima još jedna nelogičnost: u ugovoru stoji plaća po satu 40 kn brutto, a prema platnim listama je od 18-30, kako koji mjesec. :zvrko:

sara4
30.09.2011., 14:30
Da, brutto bi trebao bit npr. 4.500, a firma uplati 4.000. Ali ima još jedna nelogičnost: u ugovoru stoji plaća po satu 40 kn brutto, a prema platnim listama je od 18-30, kako koji mjesec. :zvrko:

Aha, znači, isplatna lista je u redu, ali se bruto plaća ne poklapa s ugovorenom. A ne znam što reći...očito je da radnici nisu plaćeni kako su ugovorili i tu mi ništa ne pada napamet osim neke tužbe, ali u taj dio se ne kužim pa neću ništa ni savjetovati.

chegrtusha
30.09.2011., 14:52
Aha, znači, isplatna lista je u redu, ali se bruto plaća ne poklapa s ugovorenom. A ne znam što reći...očito je da radnici nisu plaćeni kako su ugovorili i tu mi ništa ne pada napamet osim neke tužbe, ali u taj dio se ne kužim pa neću ništa ni savjetovati.

Hvala ti. Ovo oko tužbe kužim ja, al kad je firma navodno pred zatvaranjem radnici misle da nema smisla, a s druge strane su sretni da imaju ikakav posao u ova vremena. Ali baš zato što radnici ne znaju/ne koriste svoja prava-ovakve stvari se događaju. :503:

Hvala ti još jednom! :w

baltazarica
01.10.2011., 11:41
molila bih vas savjet dali je moguće:trenutno sam na njezi za djete sa teškoćama u razvoju,narednih 6 mj.ugovor sa poslodavcem mi 11.10. završava i poslodavac ga neželi produžiti.ako ja otvorim obrt i budem samozaposlena ,koliko moram vremenski imat otvoren obrt da bi dalje mogla koristiti njegu za dijete,a obrt stavit u mirovanje?postoji li zakonom određeno vrijeme?kad je situacija ovakva a ja nevidim neki drugi izlaz da si sama plačam mirovinsko i socijalno,tj.budem samozaposlena na neki drugi način da mogu koristit pravo njege jer sam stvarno potrebna svojoj curici koja je stara godinu dana .molila bih vas pomoći savjet dali je to moguće i kako.hvala

Ego.Brain
05.10.2011., 13:15
Imam jedno pitanje,i nadam se da mi netko može pomoć bar okvirno...
Član moje uže obitelji je bio zaposlen na brodu (naša ugledna firma) 3 godine. Zamoljen za pomoć od strane kolegice, ispražnjavao je koš za smeće iz jedne od kabina. U košu se nalazila igla s nepoznatim sadržajem koja mu se zabola u određeni dio tijela.
Rečeno mu je da kroz godinu dana virusi prolaze kroz proces inkubacije,te da kroz to razdoblje neće biti siguran da li je pokupio kakvu (ne)izlječivu bolest?
Mene zanima: da li je moguće da mu je nakon toga uručen otkaz (kompanija ima politiku otpuštanja nakon 3 godine rada,pa mogućeg ponovnog zapošljavanja (sve zbog rupe u zakonu koja im omogućuje da na taj način ne ostvaruju stalne radne odnose)), i da li on ima pravo na nekakvu odštetu?

Unaprijed se zahvaljujem na Vašim odgovorima!

lovački
09.10.2011., 23:25
pozdrav, možete li mi reći ili naravno dati link na temu ili određeni post na forumu gdje je objašnjeno kako i na temelju čega se dobija ona naknada s zavoda za zapošljavanje ( 9 mjeseci rada u 2 godine, tako nekako ) hvala!

gricko80
10.10.2011., 18:55
Ok, vidim da ima puno zanimljivih i korisnih informacija u ovom threadu,
al da se ne gubim, evo usmjerite me ili odgovorite ako vam se da...
Dakle zelim dati otkaz, vec sam to i najavio a sutra bi trebao direktoru svih direktora reci adio.
Mislim da mi je u ugovoru mjesec dana otkazni rok , vise od toga nije sigurno.
Pretpostavljam da bi me mozda pustili i prije isteka mjesec dana ako se posao
uspjesno 'preda' .
Recimo da se shefovi ne slazu i da mi ne daju manje od mjesec dana.
E sad,
mogu li ja npr. , od iduceg tjedna recimo otic na bolovanje recimo tjedan dana,
a da mi je to ukljuceno u otkazni rok ? Ili onda moram to vrijeme dok sam bio bolestan odraditi ?

sara4
11.10.2011., 09:15
E sad,
mogu li ja npr. , od iduceg tjedna recimo otic na bolovanje recimo tjedan dana,
a da mi je to ukljuceno u otkazni rok ? Ili onda moram to vrijeme dok sam bio bolestan odraditi ?

Bolovanje i godišnji ne ulaze u otkazni rok.

Yurek
11.10.2011., 09:52
Pozdrav grupi i pitanjce!

Da li mogu biti zaposlen na pola radnog vremena, na dva mjesta. Tocnije na jednom mjestu pola radnog vremena, ana drugome samo nekoliko sati mjesecno, ali na oba dva mjesta uz obaveznu prijavu.

Hvala!!!

sara4
11.10.2011., 09:58
Pozdrav grupi i pitanjce!

Da li mogu biti zaposlen na pola radnog vremena, na dva mjesta. Tocnije na jednom mjestu pola radnog vremena, ana drugome samo nekoliko sati mjesecno, ali na oba dva mjesta uz obaveznu prijavu.

Hvala!!!

Možeš. Ako na oba mjesta budeš zaposlen na ugovor o radu, morat ćeš predati poreznu prijavu. Ako jedno bude ugovor o radu, a drugo ugovor o djelu (honorarno), onda nemaš obvezu predati prijavu, ali će ti se možda isplatiti predati da ostvariš povrat poreza.

mic77
11.10.2011., 15:59
Pozdrav.

Imam jedno pitanjce. Imao sam ugovor na određeno (jednogodišnji) koji je istekao početkom šestog mjeseca, kako je poslodavac znao da mu uskoro neću biti potreban nije mi dao novi ugovor iako sam ga ja tražio, a nastavio mi je normalno isplaćivati plaću. Sad mi sa 01. 10. želi dati papire, bez otkaznog roka, bez godišnjeg. Koja su moja prava, ako ih imam, naravno?

Hvala.

Cilim
12.10.2011., 12:38
Kolegi su ponudili "osobno uvijetovani otkaz" - zbog zdrastvenih razloga nije vise u mogucnosti obavljati sadasnje poslove a drugo radno mjesto koje mu nude mu ne odgovara, dobit ce otpremninu prema godinama staza provedenih u firmi, ali kako mu fali 15 mjeseci do prijevremene mirovine (58 godina i 9 mjeseci starosti), zanima ga kakva su njegova prava kad se prijavi na burzu, dali ce primati naknadu za nezaposlene do rijesenja (60 godina starosti).

Elich San
12.10.2011., 18:40
Kolegi su ponudili "osobno uvijetovani otkaz" - zbog zdrastvenih razloga nije vise u mogucnosti obavljati sadasnje poslove a drugo radno mjesto koje mu nude mu ne odgovara, dobit ce otpremninu prema godinama staza provedenih u firmi, ali kako mu fali 15 mjeseci do prijevremene mirovine (58 godina i 9 mjeseci starosti), zanima ga kakva su njegova prava kad se prijavi na burzu, dali ce primati naknadu za nezaposlene do rijesenja (60 godina starosti).

ako potpiše osobno uvjetovani otkaz neće imati nikakva prava sa burze jer time ''priznaje'' da je nešto skrivio. isto tako i ako pristane na sporazumni otkaz neće imati prava sa burze.

croma
12.10.2011., 19:31

ne shvaćam zašto ne bi potpisala odmah sad novi ugovor?
potpišeše ga danas i u ugovoru se navede radnik počinje s radom/stupa u radni odnos/preuzima posao (isl) dana XX.

ne vidim problem ;)

croma
12.10.2011., 19:35
Pozdrav.

Imam jedno pitanjce. Imao sam ugovor na određeno (jednogodišnji) koji je istekao početkom šestog mjeseca, kako je poslodavac znao da mu uskoro neću biti potreban nije mi dao novi ugovor iako sam ga ja tražio, a nastavio mi je normalno isplaćivati plaću. Sad mi sa 01. 10. želi dati papire, bez otkaznog roka, bez godišnjeg. Koja su moja prava, ako ih imam, naravno?

Hvala.

uzima se da si kod njega od 01.06. zaposlen na neodređeno.
Nađi dobrog odvjetnika i traži povrat na radno mjesto. i ostala prava s tim, naravno

Cilim
14.10.2011., 14:30
ako potpiše osobno uvjetovani otkaz neće imati nikakva prava sa burze jer time ''priznaje'' da je nešto skrivio. isto tako i ako pristane na sporazumni otkaz neće imati prava sa burze.

Mislim da nisi u pravu, kolega upravo dobio tumacenje od svog sindikata (koji se informirao kod pravnika na burzi) imat ce sva prava. :)

Edit: Mozda sam krivo formulirao pitanje - zbog zdrastvenih razloga nije vise u mogucnosti obavljati sadasnje poslove a poslodavac mu nemoze ponuditi drugo odgovarajuce radno mjesto.

Elich San
15.10.2011., 18:22
ali to onda nije osobno uvjetovani otkaz već njemu poslodavac daje otkaz radi toga što nema odgovarajuće redno mjesto za njega na osnovi njegovog zdravstvenog stanja.

Cilim
15.10.2011., 19:56
ali to onda nije osobno uvjetovani otkaz već njemu poslodavac daje otkaz radi toga što nema odgovarajuće redno mjesto za njega na osnovi njegovog zdravstvenog stanja.

Kako nije, pa on nemoze obavljati dosadasnje poslove (on se zalio a ne poslodavac) zanaci da je osobno uvjetovan, nije poslovno uvjetovan. :mig:

Elich San
15.10.2011., 20:04
sorry ,moja greška,(sad sam pročitala http://www.poslovni.hr/vijesti/osobno-uvjetovani-otkaz-149908.aspx ) ali mi nije jasno kako steće pravo na naknadu sa burze.:ne zna:

meni je moja savjetnica rekla da neću imat pravo na naknadu ako potpišem osobno uvjetovani otkaz, a sada sam malo googlala i našla da nisam jedina kojoj je tako rečeno i još neke obavjesti pa evo en znam da li smijem stavit link ovdje ali mogu ga poslat na pm.

Cilim
15.10.2011., 20:11
http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503329425&forum=28

Edit: prva tri posta ti govore o osobno uvjetovanom otkazu, drugi i treci ti daju pojasnjenje.

Raspitivajuci se saznao da jedan drugi kolega ima prijatelja koji je prije godinu dana otisao na taj nacin na burzu i ima sva prava (novcanu naknadu).

puščica
17.10.2011., 11:36
http://www.legalis.hr/modules/newbb/viewtopic.php?topic_id=503329425&forum=28

Edit: prva tri posta ti govore o osobno uvjetovanom otkazu, drugi i treci ti daju pojasnjenje.

Raspitivajuci se saznao da jedan drugi kolega ima prijatelja koji je prije godinu dana otisao na taj nacin na burzu i ima sva prava (novcanu naknadu).

kod osobno uvjetovanog otkaza radnik ima sva prava kao i kod poslovno uvjetovanog otkaza. Dakle ima i prava na naknadu s burze. Jedino u slučaju ako bi mu bilo ponuđeno drugo radno mjesto koje bi odgovaralo njegovim sposobnostima, a on bi ga bezrazložno odbio, ne bi imao pravo na naknadu. Osobno uvjetovani otkaz je otkaz do kojeg nije došlo ni krivnjom radnika, ni krivnjom poslodavca. Osobno sam u zadnja 4 mjeseca uručila dva takva otkaza i radnici su se po uputama prijavili na burzu i dobivaju naknadu.

zli hrčak
17.10.2011., 14:01
bok,

ako mi tko može na ovo odgovoriti bila bi jako zahvalna.

radim na neodređeno u privatnoj firmi koja zapošaljava preko 20 radnika. s obzirom na ekonomsku situaciju, a više s obzirom na krivo vođenje poslovanja, došlo je do manjka sredstva za isplatu plaća te je poslodavac jednostrano zaključio da će svima smanjiti plaću za 38% za prethodni mjesec. Prema ugovoru koji sam potpisala još 2007 godine, moja bruto plaća je bila 5200 kn, no u međuvremenu sam došla do neto plaće od 5500 kn što nije nigdje evidentirano. da li je poslodavac zakonito smanjio plaće za 38% iako moram napomenuti da u ugovoru o radu piše stavka da "plaća može biti veća ili manja o čemu odluku donosi poslodavac, a zavisno od realizacije mjesečnog plana rezultata rada i broja radnih dana u mjesecu". također, da li je poslodavac dužan obavijestiti radnika o smanjenju, jer ipak je to plaća za već odrađeni mjesec a ne tekući, jer naš nas nije obavijestio, već je sve na rekla kazala sistemu i manjak na mom tekućem od 2000 kn? u pravilniku o radu je samo navedeno da minimalna plaća za najjednostavnije poslove iznosi 2814 kn bruto.

također, iz bunta prema poslodavcu, danas sam napustila svoje radno mjesto 2h ranije, tj. radim 38% manje, koje su posljedice?

unaprijed hvala na odgovoru.

lp,

croma
17.10.2011., 16:57
tebi nigdje nije zapisano da je tebi plaća 5500 neto.
imaš je evidentiranu samo na odresku iz plaća, a on može to definirat kao nekakav dodatak/bonus za taj mjesec.

tvoja plaća je ona koja je u ugovoru.

za detaljnije odgoovre će bit teško šta reć jer samo ti znaš šta o svemu govori tvoj ugovor i vaš pravilnik o radu.

po izloženom u tvom postu, ako se ne varam on tebe još uvijek plaća više nego je ugovoreno :o

zli hrčak
17.10.2011., 18:29
ne bi se baš složila, dobila sam plaću 3500 neto, a ako bi se držali ugovora onda bi ona bila 3800 neto, nisam cicija, ali nedam zadovoljstvo :).

svjesna sam toga da dok nemam crno na bijelo da ništa ne vrijedi koliko sam do sada imala, ali po ugovoru koji imam, ja sam oštećena strana, razlika 300 kn.

također pitanje ako tko zna, nakon koliko mjeseci neplaćanja doprinosa se može kazniti poslodavca? nije da se mislim u to uputiti, ali ako će biti potrebno...

SuperQueer
17.10.2011., 19:10
bok,
u pravilniku o radu je samo navedeno da minimalna plaća za najjednostavnije poslove iznosi 2814 kn bruto.

također, iz bunta prema poslodavcu, danas sam napustila svoje radno mjesto 2h ranije, tj. radim 38% manje, koje su posljedice?

sve si si sama odgovorila, platio te vise od manjka, dobivas placu vecu od puno ljudi koji rade vjerovatno teze poslove nego ti, kriza je svima a ti si dobila placu, znas li koliko ljudi uopce nije dobilo ?? gledas dnevnik nekad ?? a ti samo odlazi ranije s posla iz bunta pa ces tako dobit otkaz iz bunta za ne izvrsavanje radnih obaveza a onda neces imat nista cak ni onih 70% sa burze !!

zli hrčak
17.10.2011., 19:57
sve si si sama odgovorila, platio te vise od manjka, dobivas placu vecu od puno ljudi koji rade vjerovatno teze poslove nego ti, kriza je svima a ti si dobila placu, znas li koliko ljudi uopce nije dobilo ?? gledas dnevnik nekad ?? a ti samo odlazi ranije s posla iz bunta pa ces tako dobit otkaz iz bunta za ne izvrsavanje radnih obaveza a onda neces imat nista cak ni onih 70% sa burze !!

postavila sam pitanje i očekivala sam suvisli odgovor, a ne nečije frustracije. ja nisam krivac za situaciju u državi koja je rezultirala podcjenjivanjem radnika/otpuštanjem, zanimaju me samo moja prava kao radnika.
što ja radim i koliko je težak i opsežan moj posao? ti teško da ćeš iz mog posta zaključiti. u čemu je tvoj problem ako ja dobivam plaću uz vojsku nezaposlenih? ja sam itekako dobro svjesna svojih postupaka i znam koji je krajnji ishod, ali što ću sada glumiti ovcu, čekati da mi idući mjesec ne isplate plaću, pa mjesec iza isto,... nisam ti ja majmun da ću progutati svaku pizd.koju netko stavi ispred mene jer se živi u takvom svijetu gdje svaki diletant može glumiti direktora i upropaštavati firmu. ako sam ja odradila svoje po dogovorenim pravilima, ona očekujem da se dogovor i izvrši. a ako se od mene očekuje razumjevanje za 2000 kn manje u budžetu, nemam ga. prije mj. dana se znalo kakva je situacija i imala bi razumijevanja da me se na vrijeme obavijestilo, a ne 5min prije platne liste. mene banka svaki mjesec ne pita da li hoću uplatiti 1000 kn za kredit ili 1800 kn.
a što se tiće tih 70% sa burze, ja ih niti ne bi koristila jer prelazim na drugi posao.
vjerojatno ću sada navuć bijes nekih, ali čast iznimkama. u posljednja 2 mj sam dobila 3 ponude za posao (u vrijeme krize), jedno mjesto je još uvijek slobodno. mišljenja sam da onaj tko traži posao i kome treba, taj će i raditi. koliko se nezaposlenih javi na oglas za konobara (početna plaća od 4000 kn na dalje), ali to je sramota jer mi smo hrvati izbirljivi i prije svega inertni, stalo nam je do nekih nepostojećih statusnih ne znam čega. nije sramota raditi, sramota je krast, a za mene je krađa i tih 70% s burze jer pola tih radnosposobnih ima šansu za rad. bolje džabe ležat nego džabe radit (čest komentar na plaću od 3000kn).

hvala na odgovorima koje sam do sad dobila. i povlačim post s pitanjem.

samo pitam
20.10.2011., 09:55
Molim stručan odgovor, može li poslodavac smanjiti plaću bez pristanka radnika, tj radnik ništa nije potpisao ali plaća je manja za kakvih 30 %, u toj istoj firmi radi 5 god. Prijete se otkazima određenom broju ljudi pa me zanima ako dođe do toga da li poslodavac mora imati plan zbrinjavanja ili jednostavno ljude koji rade na neodređeno može poslati na burzu, ima li pravo radnik na otpremninu.Firma je privatna i ima oko 50 ljudi, hvala na odgovoru...

više me zanima ovaj boldani dio, hvala unaprijed na odgovorima ako ih bude:)

croma
20.10.2011., 15:04
plaća je ona ugovorena.
ako ne pristaneš na aneks kojim regulira manju plaću, vjerojatno će ponudit otkaz s izmjenom ugovora o radu.

radnik ima pravo na otpremninu osim ako je otkaz osobno uvjetovan

nema šanse da će doć do uvjeta za izradu plana zbrinjavanja radnika.

ne bi se baš složila, dobila sam plaću 3500 neto, a ako bi se držali ugovora onda bi ona bila 3800 neto, nisam cicija, ali nedam zadovoljstvo :).

svjesna sam toga da dok nemam crno na bijelo da ništa ne vrijedi koliko sam do sada imala, ali po ugovoru koji imam, ja sam oštećena strana, razlika 300 kn.

također pitanje ako tko zna, nakon koliko mjeseci neplaćanja doprinosa se može kazniti poslodavca? nije da se mislim u to uputiti, ali ako će biti potrebno...

neznam izračun bruto-neto jer nemam ostale podatke o radniku, rekla sam ti u grubo situaciju.

ako primaš manje od ugovorene plaće, tu možeš tražit svoja prava.

kako misliš nakon koliko mjeseci ne plaćanja? Neplaćanje je neplaćanje, možeš odma sutra

sanja0504984
22.10.2011., 11:11
Sporazumi prekid bio je s datumom 20.10. , na to mjesto dolazi drugi radnik 20.og. Dali na prijavi i odjavi može stajati isti datum ili je trebalo bivšeg radnika odjaviti s 20. a novog prijaviti s 21.?
Hvala!

croma
22.10.2011., 14:58
Sporazumi prekid bio je s datumom 20.10. , na to mjesto dolazi drugi radnik 20.og. Dali na prijavi i odjavi može stajati isti datum ili je trebalo bivšeg radnika odjaviti s 20. a novog prijaviti s 21.?
Hvala!

a šta na istom mistu ne mogu radit 2 radnika? s tim na mislim fizički na istoj stolici?
osim ako nije rič o državnoj/javnoj službi, to je druga vrst ustrojstva.

Suey
22.10.2011., 16:12

Pa to upravo i jest osobno uvjetovani otkaz. Miješaš otkaz zbog skrivljenog ponašanja i osobno uvjetovani otkaz. Zove se osobno uvjetovani otkaz baš zbog toga što netko zbog svojih svojstava, npr. bolesti, nije u stanju obavljati posao. Znači, razlog nije vanjski, kao kod poslovno uvjetovanog (npr. loša financijska situacija i gubitak poslodavca pa mora na smanjivanje radnih mjesta), nego osobni, koji se tiče radnika (npr. bolest).
Otkaz zbog skrivljenog ponašanja je otkaz koji se daje radniku koji krši obveze iz ugovora o radu.

Evo i ovdje vidim istu grešku:

radnik ima pravo na otpremninu osim ako je otkaz osobno uvjetovan Ne, nego nema pravo na otpremninu ako je otkaz dan zbog skrivljenog ponašanja.

Molim stručan odgovor, može li poslodavac smanjiti plaću bez pristanka radnika, tj radnik ništa nije potpisao ali plaća je manja za kakvih 30 %, u toj istoj firmi radi 5 god.

Ako je plaća određena kolektivnim ugovorom ili nekim drugim aktom (pravilnik o radu), i ugovor o radu ti se poziva na taj akt, dakle plaća ti nije ugovorena točno u ugovoru, i ako se taj akt izmijeni i plaće smanje, onda se neminovno i tebi smanjuje plaća. No, ako ti je plaća ugovorena u ugovoru o radu, poslodavac ne smije jednostrano smanjiti plaću. Može ti ponuditi dobrovoljno aneks ugovora ili novi ugovor na smanjenu plaću, no ako ti dobrovoljno ne želiš potpisati takvu promjenu, onda ti može dati otkaz s ponudom izmijenjenog ugovora o radu. Ako takav ugovor ne potpišeš, otkaz stupa na snagu i možeš ga pobijati na sudu. Čak i ako potpišeš novi ugovor, zadržavaš pravo pobijanja tog otkaza i novog ugovora na sudu.

Prijete se otkazima određenom broju ljudi pa me zanima ako dođe do toga da li poslodavac mora imati plan zbrinjavanja ili jednostavno ljude koji rade na neodređeno može poslati na burzu, ima li pravo radnik na otpremninu.Firma je privatna i ima oko 50 ljudi, hvala na odgovoru...

više me zanima ovaj boldani dio, hvala unaprijed na odgovorima ako ih bude:)

Mora imati plan zbrinjavanja ako namjerava otpustiti 20 radnika, na bilo koji način (znači, ne samo poslovno uvjetovani otkaz), prilikom čega mora od tih 20 biti 5 poslovno uvjetovanih otkaza, s tim da se mora savjetovati u svim fazama s radničkim vijećem, a ako nema radničko vijeće, možda ima kakav sindikat koji tamo djeluje pa stoga po Zakonu preuzima ulogu radničkog vijeća:

ZOR

Članak 120.

(1) Poslodavac koji utvrdi višak od najmanje dvadeset radnika i kojima će neovisno o načinu prestanka ugovora o radu, u razdoblju od devedeset dana prestati ugovori o radu, dužan je na način i pod uvjetima propisanim ovim Zakonom, ako će poslovno uvjetovanim otkazom otkazati ugovore o radu najmanje petorici radnika, savjetovati se s radničkim vijećem u cilju otklanjanja potrebe za otkazivanjem.
....

bok,

ako mi tko može na ovo odgovoriti bila bi jako zahvalna.

radim na neodređeno u privatnoj firmi koja zapošaljava preko 20 radnika. s obzirom na ekonomsku situaciju, a više s obzirom na krivo vođenje poslovanja, došlo je do manjka sredstva za isplatu plaća te je poslodavac jednostrano zaključio da će svima smanjiti plaću za 38% za prethodni mjesec. Prema ugovoru koji sam potpisala još 2007 godine, moja bruto plaća je bila 5200 kn, no u međuvremenu sam došla do neto plaće od 5500 kn što nije nigdje evidentirano. da li je poslodavac zakonito smanjio plaće za 38% iako moram napomenuti da u ugovoru o radu piše stavka da "plaća može biti veća ili manja o čemu odluku donosi poslodavac, a zavisno od realizacije mjesečnog plana rezultata rada i broja radnih dana u mjesecu". također, da li je poslodavac dužan obavijestiti radnika o smanjenju, jer ipak je to plaća za već odrađeni mjesec a ne tekući, jer naš nas nije obavijestio, već je sve na rekla kazala sistemu i manjak na mom tekućem od 2000 kn? u pravilniku o radu je samo navedeno da minimalna plaća za najjednostavnije poslove iznosi 2814 kn bruto.

lp,

Ako ti je plaća ugovorena u ugovoru o radu - poslodavac ti mora isplatiti taj iznos, ništa ispod toga. Plaća ne smije biti neodređena, pa ovaj dodatak o tome kako se isplaćuje je više nego komičan. Može on tebi isplatiti više, ali manje od toga ne.

Ako si napustila ranije svoje radno mjesto, svakako možeš snositi posljedice - pisano upozorenje, pa čak i otkaz. Radije se nemoj buniti na takav način:D.

croma
23.10.2011., 21:16
Evo i ovdje vidim istu grešku: Ne, nego nema pravo na otpremninu ako je otkaz dan zbog skrivljenog ponašanja.

istina, moja greška

*mariposa*
26.10.2011., 14:04
Pozdrav,
mama mi ima jedan problem pa ako je netko bio u sličnoj situaciji ili zna odgovor, pliz help :)
Ovako, u travnju je odradila 15 dana kod jednog poslodavca kao zamjena. Dan nakon završetka tog radnog odnosa počela je raditi kod drugog poslodavca kod kojeg je odradila 6 mjeseci. Sad, nju zanima da li ima pravo na godišnji odmor s obzirom da ima tih 15 dana, jer joj u firmi kažu da nema, jer da joj se tih 15 dana ne računa. Jesu li u pravu?

the_b0y
26.10.2011., 16:48
zanima me da li se za vrijeme otkaznog roka (otkaz iz poslovnih razloga) može koristiti godišnji i bolovanje i da li se time otkazni rok produljuje?

konkretno, zaposlen sam više od 4 godine kod poslodavca. iz toga slijedi po zakonu o radu, ako sam dobro shvatio, da imam pravo na mjesec i 2 tjedna otkaznog roka. da li imam pravo iskoristiti 3 tjedna preostalog godišnjeg i primiti još 2 pune plaće od poslodavca? i recimo još da odem na bolovanje 3 tjedna, da li ću onda dobiti još 3 plaće (6tj.otk.rok+3tj.g.o.+3tj.bo.=3mj.)?

gaby8002
26.10.2011., 17:43
Pozdrav,
mama mi ima jedan problem pa ako je netko bio u sličnoj situaciji ili zna odgovor, pliz help :)
Ovako, u travnju je odradila 15 dana kod jednog poslodavca kao zamjena. Dan nakon završetka tog radnog odnosa počela je raditi kod drugog poslodavca kod kojeg je odradila 6 mjeseci. Sad, nju zanima da li ima pravo na godišnji odmor s obzirom da ima tih 15 dana, jer joj u firmi kažu da nema, jer da joj se tih 15 dana ne računa. Jesu li u pravu?

Nema više prenošenja prava između dva poslodavca. Svakoga gledaš za sebe. Tih 15 dana zaboravi. Ako ti je mama počela raditi u travnju kod novog poslodavca i još uvijek radi kod njega, tj raditi će u ovoj godini još uvijek kod tog poslodavca ona je nakon 6 mj stekla pravo koristiti godišnji odmor. E sad, druga je stvar koliko dana će dobiti ali nakon 6 mj rada stiće pravo otići na g.o. Mislim da ima pravo na cijeli, ali ovisi o poslodavcu kada će ga dobiti... A ako se npr, zaposli 01.07. i radi do kraja godine onda ima pravo samo na dvanaestine tj. dani koje bi imala za cijelu godinu podijeljeno na 12mj puta mjeseci koje je radila do kraja godine.

zanima me da li se za vrijeme otkaznog roka (otkaz iz poslovnih razloga) može koristiti godišnji i bolovanje i da li se time otkazni rok produljuje?

konkretno, zaposlen sam više od 4 godine kod poslodavca. iz toga slijedi po zakonu o radu, ako sam dobro shvatio, da imam pravo na mjesec i 2 tjedna otkaznog roka. da li imam pravo iskoristiti 3 tjedna preostalog godišnjeg i primiti još 2 pune plaće od poslodavca? i recimo još da odem na bolovanje 3 tjedna, da li ću onda dobiti još 3 plaće (6tj.otk.rok+3tj.g.o.+3tj.bo.=3mj.)?

Da, imaš pravo na godišnji. Već u samom dokumentu Otkaza bi ga trebalo predvidjeti i napisati da radni odnos prestaje nakon otkaznog roka i stećenog prava na godišnji odmor u trajanju od xy dana. Ako ti ga poslodavac ne želi dati morao bi ti ga platiti, tj kad se prekida radni odnos godišnji se može platiti u obliku naknade za neiskorišteni godišnji. Ako (iz opravdanih) razloga ideš na bolovanje, cijela stvar se odgađa do povratka s bolovanja.
Nemoj zaboraviti da ako radiš 4 godine imaš pravo i na otpremninu!:D:D:D

buba22
30.10.2011., 22:56
mene zanima jedna stvar...nigdje prelistavajuci forum nisam naisla na slicnu stvar
uglavnom, radi se o tome da kako sam radila u pekari, sad sam dala otkaz, a placa ce stic nakon inventure....
ugl...osim inventure skinut ce mi svaki izgoreni burek i lisnato pecivo...sad, mene zanima, dal on meni smije takve stvari skidat s place???
p.s. da napomenem, mozda mi je u jednom navratu izgorio burek, i jednom lisnato...a znam da ce on meni na to skinut 500 kn samo tamo...
jel on ima to pravo?? boli me ona stvar za tih 500kn, idem na bolji posao....u struci :) al iz principa se necu dat zajebavat....
i da na takvim stvarima on meni skida od place.... jel zna tko?? jel moze to on?

gaby8002
31.10.2011., 06:47
mene zanima jedna stvar...nigdje prelistavajuci forum nisam naisla na slicnu stvar
uglavnom, radi se o tome da kako sam radila u pekari, sad sam dala otkaz, a placa ce stic nakon inventure....
ugl...osim inventure skinut ce mi svaki izgoreni burek i lisnato pecivo...sad, mene zanima, dal on meni smije takve stvari skidat s place???
p.s. da napomenem, mozda mi je u jednom navratu izgorio burek, i jednom lisnato...a znam da ce on meni na to skinut 500 kn samo tamo...
jel on ima to pravo?? boli me ona stvar za tih 500kn, idem na bolji posao....u struci :) al iz principa se necu dat zajebavat....
i da na takvim stvarima on meni skida od place.... jel zna tko?? jel moze to on?
Ako može dokazati da si ti kriva onda teoretski mislim da ima pravo, iako kad se takve stvari dese u bilo kojem poslu po nekoj logici poslodavac bi trebao napismeno dati opomenu radniku i obrazložiti zašto ga opominje, a radnik ima "rok žalbe" na tu pismenu opomenu. Ako je sve to bilo prešutno, bez nikakvih opomena usmenih ili pismenik, bez nikakvih svjedoka, smatram da nakon mjesec dana poslodavac ne može iz vedra neba skidati novac za nekakvu "štetu" koju je tek sad izvukao iz rukava...
A za inventure, nisam sigurna, mislim da ovisi o obimu "štete-manjka" na inventuri. Jer na svakoj inventuri postoji "prag tolerancije". Šta ako je vlasniku palo brašno na pod pa ga je bacio pa nisi ti za to kriva... to ulazi u onaj dozvoljeni "-"... Ali ako poslodavac misli svaliti svu štetu na radnika onda mislim da to ne može bez dokazivanja.
Na žalost svi mi idemo linijom manjeg otpora po sistemu "ma nek ga vrag nosi i tako idem na bolje...":D tko ima snage i mogučnosti da pokrene pravni postupak...? ! ?:ne zna: Najbolji odgovor i potvrdu ovoga što sam napisala bi ti trebao dati neki pravnik...koji košta.... pa postupak... pa čekanje.... pa glavobolja....:kava: na žalost naše pravo je jako sporo i upitno po tom pitanju....ostaje ti solucija da prijaviš to inspekciji rada...:kava:

goliath
31.10.2011., 07:30

Prema izričitoj zakonskoj odredbi, bez tvog dopuštenja, poslodavac ti ne smije ništa skinuti od plaće (bilo zbog inventure ili izgorjelih stvari), te je to među najtežim prekršajima koje može poslodavac napraviti uz visoke predviđene kazne!

Čak i ako ima opravdan razlog za to, nikako ne može jednostrano utvrditi tvoju odgovornost, nego bi te prvo trebao tužiti i to dokazivati pred sudom.

crovlado
02.11.2011., 19:37
pozz,
molim za pomoć.
-da li poslodavac može odbiti prijevoz ako sam bio na godišnjem....tjedan dana godišnjeg odbijeno od prijevoza cca 100kn,to pitam ,jer se nemože na zetovim prodajnim mjestima kupiti markica za 3 TJEDNA !!:504:
-da li poslodavac može konstatno produživat ugovor na određeno svaka 3 mjeseca (već cca 2 godine)
-da li poslodavac može natjerati radnika da u potpunosti mora iskoristiti po ljeti cijeli g.o. , te da od svojih radnika zahtjeva da nađu osobu koja će ih mijenjati ili inače idu kad im firma nađe zamjenu - i to se onda sve odvija kroz par dana ,a na taj način ne postoji nikakva mogućnost planiranja i rezerviranja ikakvog termina na moru jer poslodavac ti kaže ideš na g.o. za 10 dana!!
-na inventuri ako se pojavi manjak oduzima se od plaće,ali ako se na slijedećoj inventuri pojavi višak (koji je sličan onom manjku) onda se to zaduži !!

ima toga još ..... naime radi se o velikoj i uglednoj firmi koja je "kao nedodirljiva"!!
thx :503:

gaby8002
02.11.2011., 20:03
Nije neka utjeha ali što se tiće prijevoza znam ih dosta koji tako rade... Ovisi kako je određeno ugovorom o radu, kolektivnim ugovorom za tu djelatnosti ili samo ugovorom o radu. Trebalo bi platiti mjesečnu kartu u punom iznosu ili ako se računa po danu rada onda dnevne karte jednosmjerne...
Ugovor se može produžiti do max 3 godine kad poslodavac mora odlućiti želi li te ili ne želi... Uvijek može mijenjati razlog zapošljavanja na određeno, ili si zamjena ili je trenutno povečanje posla.... Znam pouzdano za jednu jaku banku koja je to radila jednoj mojoj poznanici i nakon tri godine joj nisu produžili ugovor da ju ne bi zaposlili za stalno....
Godišnji bi se trebalo pitati radnika da izrazi želju i tada poduzeće u skladu sa poslovanjem i željama određuje godišnji. Imaš pravo jedan dan koristiti kako hoćeš a ostalo ti ga mora dat u jednom komadu ili dva djela. Na zahtjev radnika ako se poslodavac slaže godišnji možeš koristiti u više manjih djelova ali barem jedan dio dva tjedna spojeno. Mora ti reći bar 15 dana ranije kad te šalju na godišnji...
Inventura, pročitaj koji post ranije. Odgovor je ne bi smio, ali....

crovlado
02.11.2011., 22:19
za inventuru - odmah na plaći se skida u pitanju je kiosk sa novinama,gdje u današnje vrijeme kradu ljudi ko ludi,....čak se i prikazuje na platnoj listi!!
mislim da se čak i daje radnicima da se potpišu da ih terete za manjak,ako ne potpišu znaju se posljedice - pedala!! (ZATO I RADE UGOVORE SVAKA 3 MJESECA)!!

što se tiče produljenja svaka 3 meseca ugovora....načuo sam da je to čak i protuzakonito !!

gaby8002
03.11.2011., 06:44
što se tiče produljenja svaka 3 meseca ugovora....načuo sam da je to čak i protuzakonito !!
Evo ti iz zakona:
Ugovor o radu na određeno vrijeme
Članak 10.
(1) Ugovor o radu može se iznimno sklopiti na određeno vrijeme, za zasnivanje radnog odnosa čiji je prestanak unaprijed utvrđen objektivnim razlozima koji su opravdani rokom, izvršenjem određenog posla ili nastupanjem određenog događaja.
(2) Poslodavac ne smije sklopiti jedan ili više uzastopnih ugovora o radu iz stavka 1. ovoga članka, na temelju kojih se radni odnos s istim radnikom zasniva za neprekinuto razdoblje duže od tri godine.

Dakel, može se sklopiti ali ne duže od 3 godine (osim npr.ako je zamjena za radnicu na porodiljnom koja je doma npr do treće godine djeteta ili sl.)
Najlakše je pisati da 3 mjeseca zamjenjuješ radnika u jednom kiosku, pa tri mjeseca nekog drugog, pa onda zbog nekih nadolazećih praznika se povećao opseg posla pa treba više ljudi....ma, poslodavci se snađu.. Sve se to da srediti. Bez brige, osim tvoje firme to rade i banke i ostale velike firme... Nažalost mi mali ljudi možemo to ili prihvatit ili otići....

gaby8002
03.11.2011., 07:06
za inventuru - odmah na plaći se skida u pitanju je kiosk sa novinama,gdje u današnje vrijeme kradu ljudi ko ludi,....čak se i prikazuje na platnoj listi!!
mislim da se čak i daje radnicima da se potpišu da ih terete za manjak,ako ne potpišu znaju se posljedice - pedala!! (ZATO I RADE UGOVORE SVAKA 3 MJESECA)!!

Čim radnik potpiše, znaći da je prihvatio tim potpisom krivicu za manjak i tada mu poslodavac može skidati sa plaće. Ako se radnik ne slaže i ne potpiše, dilemu može riješiti samo Sud...
Svako poduzeće ima neki određeni dozvoljeni inventurni manjak koji ulazi u trošak poslovanja.
evo što ti o tome piše u zakonu:
Odgovornost radnika za štetu uzrokovanu poslodavcu
Članak 99.
(1) Radnik koji na radu ili u svezi s radom namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu poslodavcu, dužan je štetu naknaditi.
(2) Ako štetu uzrokuje više radnika, svaki radnik odgovara za dio štete koji je uzrokovao.
(3) Ako se za svakoga radnika ne može utvrditi dio štete koji je on uzrokovao, smatra se da su svi radnici podjednako odgovorni i štetu naknađuju u jednakim dijelovima.
(4) Ako je više radnika uzrokovalo štetu kaznenim djelom počinjenim s namjerom, za štetu odgovaraju solidarno.
Unaprijed određeni iznos naknade štete
Članak 100.
(1) Ako bi utvrđivanje visine štete uzrokovalo nerazmjerne troškove, može se unaprijed za određene štetne radnje predvidjeti iznos naknade štete.
(2) Štetne radnje i naknade iz stavka 1. ovoga članka mogu se predvidjeti kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu.
(3) Ako je šteta uzrokovana štetnom radnjom iz stavka 2. ovoga članka veća od utvrđenog iznosa naknade, poslodavac može zahtijevati naknadu u visini stvarno pretrpljene i utvrđene štete.
Regresna odgovornost radnika
Članak 101.
Radnik koji na radu ili u svezi s radom, namjerno ili zbog krajnje nepažnje uzrokuje štetu trećoj osobi, a štetu je naknadio poslodavac, dužan je poslodavcu naknaditi iznos naknade isplaćene trećoj osobi.
Smanjenje ili oslobođenje radnika od dužnosti naknade štete
Članak 102.
Kolektivnim ugovorom ili pravilnikom o radu mogu se utvrditi uvjeti i način smanjenja ili oslobađanja radnika od dužnosti naknade štete.

lorena_5
03.11.2011., 12:47
Pozdrav nisam sigurna jesam na pravom mjestu, ako nisam uputite me pliiiz di bi trebala pitat ovo... Pitanje je, ako netko zna, bila sam na Zavod za zapošljavanje i pitala bi li ja mogla po starome volontirat za staz, bez one naknade sa zavoda, da ostanem nezaposlena i da doslovce volontiram. I kaze zena da moze,da samo sa skolom treba sklopiti ugovor o volontiranju. Da li netko tako stazira? Iskustva? Bila sam na razgovor kod ravnatelja svoje stare skole i on je malo poseban pa tvrdi da bih volontirala trebam biti u radnom odnosu? Ne znam otkud je to izvukao. Zna li netko nesto o tome? Ako bi volontirala mogla bi se uz to volontiranje, kada skola ne placa nista, javljat na oglase za posao i radit i volontirat u isto vrijeme. Ako netko zna nesto vise, please let me know. Hvala

Darsey
03.11.2011., 17:00
lorena, ne znam da će ti ovo pomoći. To je izvadak iz časopsa RRIF broj 1 od ove godine:

OBRAČUN DOPRINOSA ZA VOLONTERE
Volonteri su osobe kojima se ne isplaćuje plaća.
Prema Zakonu o radu (čl. 41.) poslodavac može bez
zasnivanja radnog odnosa primiti na stručno osposobljavanje
za rad osobu kojoj su stručni ispit ili radno
iskustvo zakonom ili drugim propisom utvrđeni kao
uvjet za obavljanje poslova radnog mjesta određenog
zanimanja. U praksi ih se naziva stažistima. Poslodavci
koji primaju na rad te osobe obvezni su s njima
sklopiti pisani ugovor i prijaviti ih u obvezna osiguranja
bez obzira na to što im se ne isplaćuje plaća. S obzirom
da im se ne isplaćuje plaća, Zakonom o doprinosima
je za njih određena fiksna osnovica na koju su
poslodavci obvezni obračunati doprinose, i to u visini
najniže osnovice koja u 2011. iznosi 2.679,95 kn.
Ako je riječ o osobi koja do tada nije imala evidentiran
radni odnos, poslodavac je oslobođen plaćanja
doprinosa na osnovicu jednako kao i za radnike koji
se prvi put zapošljavaju. To se oslobađanje ne može
iskoristiti ako je riječ o volonteru koji je već prije bio
zaposlen.
Prema tome, poslodavac je obvezan plaćati doprinose:
_ za osobu koja nije imala prethodno evidentiran
staž osiguranja;
- doprinos za mirovinsko osiguranje I. stupa 401,99
kn (2.679,95 x 15%),
- doprinos za mirovinsko osiguranje II. stupa
134,00 kn (2.679,95 x 5%).
Uvjet je priložena potvrda HZMO-a da prethodno
nije evidentiran staž osiguranja.
_ za osobu koja je prethodno imala evidentiran
staž osiguranja;
- doprinos za mirovinsko osiguranje I. stupa 401,99 kn,
- doprinos za mirovinsko osiguranje II. stupa
134,00 kn,
- doprinos za obvezno zdravstveno osiguranje
401,99 kn (2.679,95 x 15%),
- doprinos za zdravstveno osiguranje zaštite
zdravlja
na radu 13,40 kn (2.679,95 x 0,5%).
Podatke o obračunanim mirovinskim doprinosima
za volontera treba iskazivati u obrascu R-Sm.
Na stranici B u stupcu pod oznakom „OO“ treba
upisati šifru 11.
Zaduženje za doprinose Porezna uprava evidentira
na temelju podataka iskazanih u posebnom
obrascu ID označenom identifikatorom 11.

Gospon Safranek
03.11.2011., 17:13
Pozdrav,

Prije svega htio bih vas pozdravit!
Treba mi jedna pomoc odnosno informacija za vremensko razdoblje otkaznog roka.

Trenutno odrađujem treci od sest mjeseci radnog odnosa ugovora na "određeno vrijeme". Prije toga sam odradio dva ugovora na odredeno od 3 i 4 mjeseca. Znaci 9 mjeseci sam u firmi.

Posto mi je uletio novi posao, zanima me koja je sljedeca procedura za podizanje otkaznog roka, i koliko vremenski traje otkazni rok na trenutni "sestomjesecni" ugovor na odredeno.

Hvala!

lorena_5
03.11.2011., 18:51
lorena, ne znam da će ti ovo pomoći. To je izvadak iz časopsa RRIF broj 1 od ove godine:

Ne shvacam, meni je zena na Zavodu za zaposljavanje rekla, a ja sam je pitala izricito da li je skola duzna ista placati za mene, da skola ne placa nista, da ja ostajem prijavljena preko zavoda kao nezaposlena osoba i kao takva mogu traziti posao neovisno o volontiranju? A ovdje sad pise da mi skola svejedno treba placati doprinose? A ta zena je bas zaduzena za zaposljavanje u skolstvu, savjetnica na zavodu..sad sam tuzna i zbunjena :(

Darsey
03.11.2011., 19:23
lorena, nekada se nije ništa plaćalo. Sad se plaća.
Zakon o doprinosima se mjenjao, naime donijet je Zakono o izmjenama i dopunama Zakona o doprinosima ( Nar. nov., br. 18/11.) koji
je stupio na snagu 26. veljače 2011. i Pravilnik o izmjeni i dopuni pravilnika o doprinosima ( Nar. nov., br. 25/11).

Da li je isto ako se volontira u udrugama ne znam :ne zna:

Provjeri si taj zakon i pravilnik na web stranici narodnih novina.

gaby8002
04.11.2011., 06:50
Pozdrav,

Prije svega htio bih vas pozdravit!
Treba mi jedna pomoc odnosno informacija za vremensko razdoblje otkaznog roka.

Trenutno odrađujem treci od sest mjeseci radnog odnosa ugovora na "određeno vrijeme". Prije toga sam odradio dva ugovora na odredeno od 3 i 4 mjeseca. Znaci 9 mjeseci sam u firmi.

Posto mi je uletio novi posao, zanima me koja je sljedeca procedura za podizanje otkaznog roka, i koliko vremenski traje otkazni rok na trenutni "sestomjesecni" ugovor na odredeno.

Hvala!

Otkaz ugovora o radu sklopljenog na određeno vrijeme
Članak 110.
Ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme može se redovito otkazati samo ako je takva mogućnost otkazivanja predviđena ugovorom.

Najmanje trajanje otkaznog roka
Članak 114.
(1) U slučaju redovitog otkaza, otkazni rok je najmanje:
1) dva tjedna, ako je radnik u radnom odnosu kod istog poslodavca proveo neprekidno manje od jedne godine,

(7) Ako radnik otkazuje ugovor o radu, otkazni rok ne može biti duži od mjesec dana, ako on za to ima osobito važan razlog.

Tako ti piše u Zakonu o radu, ali ako je normalan poslodavac sve se da dogovoriti i u kraćim rokovima i bez drama... Kod mene di radim skoro uvijek idemo na ruku radniku kad traži otkaz, osim u slučaju da nam baš fali radnika i da ne možemo od danas do sutra ostati bez jednog...

BojanSM
11.11.2011., 12:17
Pozdrav svima,

za početak, nadam se da nisam promašio temu. Pre nekih mesec dana sam završio fakultet i krenuo da tražim posao. U jednom momentu mi sine ideja da nemam razloga da se ograničim samo na tržište Srbije kada je posao u pitanju, već da mogu da tražim posao u celom regionu, Bosni, Hrvatskoj...U pitanju je programiranje. E sad ono što mene interesuje, koliko bi poslodavac u Hrvatskoj morao da se cima, u smislu pribavljanja raznih dozvola i papira za stranca i da li se iz tih razloga iko i odluči da zaposli stranog državljanina. Čuo sam za neke kvote za strance, ali sam video da se one odnose na određena zanimanja, među kojima nema ni jednog iz IT oblasti.

Hvala unapred na odgovoru.

sara4
11.11.2011., 12:29
Bojan SM, ne želim te obeshrabriti, no mišljenja sam da u Hr. ima dosta programera sa završenim faklutetom pa ne vidim razloga da se poslodavac potrga da ti sredi papire (s obzirom na hr. birokraciju, mislim da to uopće nije jednostavno :rolleyes: ).

Smatram da bi ti šanse bile puno veće da već imaš nekog iskustva i da si specijalist za nešto. Stručnjaka nikad dosta.

Naravno, ovaj moj post neka te ne spriječi da se javiš na neki natječaj i okušaš sreću.

On aciD
11.11.2011., 19:17
Prije 6 mjeseci sklopio sam ugovor o radu na određeno vrijeme, trenutno ne radim ali još uvijek sam na ugovoru budući da koristim slobodne sate i tako će biti u narednih 2 mjeseca. Međutim danas su me zvali da sam prošao intervju za novi posao, no problem je što mi traže radnu knjižnicu koja mi je naravno i dalje kod poslodavca. E sad, zanima me da li je moguće tražiti od poslodavca da mi vrati knjižicu kako bi dobio ovaj posao ili moram čekati istek ugovora?????

plavi-safir
15.11.2011., 08:25
Dakle,trebala bi zaista provjeren savjet nekoga tko se razumije u zakon o radu!
Zaposlena sam 12mj.u državnoj firmi tj.bolnici.
Primljena sam s pravom prednosti kao djete pog.hrv.branitelja.
Ugovor je na odredjeno do povratka radnice tj.zamjena.
Zanima me,pošto ću vjerojatno s mužem pokrenut postupak razvoda,da li ja kao samohrana majka imam veću mogućnost za produženje ugovora,ako zaista ima potrebe za radnicima(a vjerojatno će biti jer je to KBC)?
Ako mi ne produže ugovor,dal mogu uložit žalbu kao djete pog.branitelja i samohrana majka?
Dal svaki otkaz/žalba i slično ide na razmatranje sindikatu radnika?moram li bit u njemu da bi moja radnička prava bila zaštićena?
Nedavno nisu produžili ugovor kolegici,nakon 2god.rada,razgovarala je sa ravnateljem/gl.sestrom i našli su joj novo mjesto.
Namjeravam ako mi ne produže,tražit i ja da me pozovu na prvo slobodno/bolovanje/porodiljni!

U današnje vrjeme je jednako tesko zadržat posao i svi nažalost unaprjed se moramo osigurati!

TommyLeeJones
15.11.2011., 12:57
da li je moguće smanjiti plaću ugovorenu na neodredjeno i da je opravdanje za to poslovanje firme?

gaby8002
15.11.2011., 14:02
Prije 6 mjeseci sklopio sam ugovor o radu na određeno vrijeme, trenutno ne radim ali još uvijek sam na ugovoru budući da koristim slobodne sate i tako će biti u narednih 2 mjeseca. Međutim danas su me zvali da sam prošao intervju za novi posao, no problem je što mi traže radnu knjižnicu koja mi je naravno i dalje kod poslodavca. E sad, zanima me da li je moguće tražiti od poslodavca da mi vrati knjižicu kako bi dobio ovaj posao ili moram čekati istek ugovora?????
Pa uvijek možeš dati otkaz kod starog poslodavca :D(ako je u ugovoru na određeno predviđeno da se ugovor može redovito otkazati, ako nije onda se zna kad ugovor istiće i to je to). Problem je u slobodnim satima. Ne znam koja je djelatnost i da li je moguće da ti te sate plate umjesto da ih koristiš ako na njih imaš pravo... Raspitaj se kod poslodavca. Najlakša solucija: ti pismeno daš otkaz, tražiš da ti poslodavac plati slobodne sate na koje imaš pravo; poslodavac prihvati, plati ti, odjavi te i vrati knjižicu.:kava:

gaby8002
15.11.2011., 14:15
Ugovor je na odredjeno do povratka radnice tj.zamjena.
da li ja kao samohrana majka imam veću mogućnost za produženje ugovora,ako zaista ima potrebe za radnicima(a vjerojatno će biti jer je to KBC)?
Ako mi ne produže ugovor,dal mogu uložit žalbu kao djete pog.branitelja i samohrana majka?
Dal svaki otkaz/žalba i slično ide na razmatranje sindikatu radnika?moram li bit u njemu da bi moja radnička prava bila zaštićena?
Nedavno nisu produžili ugovor kolegici,nakon 2god.rada,razgovarala je sa ravnateljem/gl.sestrom i našli su joj novo mjesto.
Namjeravam ako mi ne produže,tražit i ja da me pozovu na prvo slobodno/bolovanje/porodiljni!

U današnje vrjeme je jednako tesko zadržat posao i svi nažalost unaprjed se moramo osigurati!
Pa i sama si rekla, ugovor je na određeno zbog zamjene.
Kad istekne ako nema potrebe za daljnjom zamjenom, ugovor prestaje. Tvoje pravo na prvenstvo zapošljavanja ili privatna situacija nema veze s time. Nemaš nikakva prava ulaganja žalbi. Na žalost bilo kojeg poslodavca nije uopće briga o privatnim problemima nikoga od nas. Ako nema potrebe posla, kad ugovor istekne, ostaješ doma. Malo grubo, ali je tako.
Stvar je realne potrebe za tvojim radom i/ili dobre volje nadređenih da li ima neko mjesto gdje bi te mogli "smjestiti"... U takvim ustanovama često ima radnika na bolovanjima, porođajnim itd itd...pa u svakom slučaju ima šanse da ti nađu neko mjesto, a ako raspišu novi natjećaj onda ti imaš prvenstvo u odnosu na drugu osobu koja nema tvoj status djeteta branitelja. U svakom slučaju im (uvijek je najbolje pismeno) ostavi tvoje raspolaganje na rad i molbu da te zovu na bilo kakve zamjene..

Obzirom da ovo nije otkaz neko prestanak ugovora koji je sklopljen na određeno vrijeme, nemaš se za šta žaliti, istekom ugovora nisu povrijeđena tvoja prava i tu nema veze ni sindikat...
Ponavljam, ti imaš prvenstvo kod potrebe zapošljavanja, tj. ako se ukaže bilo koje slobodno radno mjesto, ali kad radiš kao zamjena i ugovor istekne jer se radnik kojeg mijenjaš vratio, ti ostaješ bez posla.

plavi-safir
16.11.2011., 10:44
U kbc-u zaista ima potrebe za radnicima! Uvjek je netko na go,bo ili porodiljni!
Ako njihovi stalni zaposlenici mogu dobit krace radno vrjeme zbog invalidnosti,zbog oboljenja,zbog bolesti djece. .zašto onda mi "zamjenski"nemamo nikakvo pokriće za ostanak,a kamo da nam izadju u susret?
Tko štiti naša prava? Očito nitko! Dok traje,šuti i radi,te moli Boga da netko zatrudni da ostanes!
Žalosno,al istinito!

Dal netko zna,po novom Kolektivnom ugovoru koji je potpisala i Vlada(očitn im odgovara?),koliko radnik godina treba radit da bi bio za stalno primljen? Dal je još uvjek 3 ili je više?

sara4
16.11.2011., 11:00
Tko štiti naša prava? Očito nitko! Dok traje,šuti i radi,te moli Boga da netko zatrudni da ostanes!
Žalosno,al istinito!

plavi-safir, malo je neukusno biti nezahvalan na poziciji u kojoj jesi te pričati o zaštiti prava. Ti još imaš šansi da budeš zaposlena u KBC-u jer, kako i sama kažeš, stalno je netko na BO, GO, a stalo zaposleni imaju raznorazne beneficije. Ovo sve govorim jer radnici u privatnom sektoru mogu samo sanjati o tome, a ti vrištiš na žalosnu situaciju...gle, možda i je žalosno, ali ima i puno žalosnijih situacija. Na kraju krajeva, zna se što je ugovor na određeno vrijeme.

Dal netko zna,po novom Kolektivnom ugovoru koji je potpisala i Vlada(očitn im odgovara?),koliko radnik godina treba radit da bi bio za stalno primljen? Dal je još uvjek 3 ili je više?

Ne znam da li postoji neka specifična odredba koja zabranjuje zapošljavanje na stalno u Kolektivnom ugovoru prije isteka 3 godine. Ono što ti mogu reći je da ne možeš raditi duže od 3 godine na ugovor na određeno vrijeme.

gaby8002
16.11.2011., 12:21
plavi-safir, malo je neukusno biti nezahvalan na poziciji u kojoj jesi te pričati o zaštiti prava. Ti još imaš šansi da budeš zaposlena u KBC-u jer, kako i sama kažeš, stalno je netko na BO, GO, a stalo zaposleni imaju raznorazne beneficije. Ovo sve govorim jer radnici u privatnom sektoru mogu samo sanjati o tome, a ti vrištiš na žalosnu situaciju...gle, možda i je žalosno, ali ima i puno žalosnijih situacija. Na kraju krajeva, zna se što je ugovor na određeno vrijeme. .
Slažem se sa tobom!!

Ne znam da li postoji neka specifična odredba koja zabranjuje zapošljavanje na stalno u Kolektivnom ugovoru prije isteka 3 godine. Ono što ti mogu reći je da ne možeš raditi duže od 3 godine na ugovor na određeno vrijeme.

Sara4 i plavi safir,
ugovor o radu može biti i duže od 3 godine ali samo u određenim slučajevima.

Najbolji primjer je: npr. ako je za zamjenu za radnicu koja je ostala na komplikacijama i naknadno na porođajnom, npr. ima blizance te može ostati doma do 3-će godine djece, dakle takva zamjena može biti duža od tri godine i dozvoljena je zakonom jer se radi o opravdanom slučaju. Nakon povratka radnice, onog tko je na takvoj zamjeni poslodavac nije dužan zaposliti na neodređeno.
Ako je prekid između prestanka jednog ugovora o radu na određeno vrijeme i početka rada temeljem novog ugovora o radu na određeno vrijeme, sve kod istog poslodavca, kraći od dva mjeseca, tada se isto ne smatra prekidom razdoblja od tri godine. Dakle, razmak između dva radna odnosa temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme mora biti duži od dva mjeseca, ako je radniku poslodavac isti.

Plavi safir,
nisi ti jedina u toj poziciji, i nije kriv poslodavac za tvoje privatne probleme. Ja imam iste te probleme pa me nitko ne pita "za zdravlje"... to su osobne stvari koje se ne tiću poslodavca. Budi sretna da imaš priliku raditi u državnoj firmi, jer vjeruj mi slične situacije kod privatnika nisu ni blizu tome...gore su...

Dražen DLS
17.11.2011., 11:15
Poštovani,

Ukratko da opišem svoj slučaj.
Do 13.9.2011.radio sam na određeno radno vrijeme u !!!!!.Nisu mi produžili ugovor,našao sam jako brzo posao u !!!!!.
počeo sam raditi od 4.10.2011.do danas u jednoj stolarskoj firmi.
Poslodavac me nije htio prijaviti do danjašnjeg dana.
Nemam socijalno i zdrastveno.Zašto jer sam našao novi posao i poslodavac je obečao odmah prijaviti.
Naželost nije,i nemogu raditi dalje na crno i bez zdrastvenog osiguranja.
Ja Vas molim dali mi se isplati slučaj prijaviti državnom inspektoratu i predment dati odvjetničkom uredu.
Dali imam pravo na kakva novčana sretstva od poslodacvca koji me zavlačio na crno sve do danas.

Molim Vas od ovih problema imam velike glavobolje a nemogu kod doktora,zbog zdrastvenog kojeg nemam.
Molim vas da mi hitno odgovorite šta da radim dalje.

Želim raditi i onda me ovako izigra poslodavac.
hvala

gaby8002
17.11.2011., 12:20
Poštovani,

Ukratko da opišem svoj slučaj.
Do 13.9.2011.radio sam na određeno radno vrijeme u !!!!!.Nisu mi produžili ugovor,našao sam jako brzo posao u !!!!!.
počeo sam raditi od 4.10.2011.do danas u jednoj stolarskoj firmi.
Poslodavac me nije htio prijaviti do danjašnjeg dana.
Nemam socijalno i zdrastveno.Zašto jer sam našao novi posao i poslodavac je obečao odmah prijaviti.
Naželost nije,i nemogu raditi dalje na crno i bez zdrastvenog osiguranja.
Ja Vas molim dali mi se isplati slučaj prijaviti državnom inspektoratu i predment dati odvjetničkom uredu.
Dali imam pravo na kakva novčana sretstva od poslodacvca koji me zavlačio na crno sve do danas.

Molim Vas od ovih problema imam velike glavobolje a nemogu kod doktora,zbog zdrastvenog kojeg nemam.
Molim vas da mi hitno odgovorite šta da radim dalje.

Želim raditi i onda me ovako izigra poslodavac.
hvala
Ja bi to bila odavno na državni inspektorat. Jasno mi je da u današnje vrijeme svi mi radimo bilo šta po principu "nema veze osiguranje, samo daj pare.." Ali da ti je bar rekao da te ne može prijaviti....bar da si se prijavio kao nezaposlen na zavodu...pa onda nastavio radit na crno ako ništa drugo...

Ti vjerojatno nećeš osobno ništa postići sa prijavom inspektoratu osim osobnog zadovoljstva "osvete".... Na žalost, ako poslodavac nema sredstava za plaćati doprinose, prijavom na inspektorat samo može doći do toga da mu zatvore firmu, nabiju kazne (koje neće moći platiti...) i opet ništa od toga...

Probaj vidjeti sa poslodavcem da te bar prijavi na neko kratko vrijeme, pa nakon odjave idi odmah napravit prijavu kao nezaposlen...

Dražen DLS
17.11.2011., 13:03
Ja bi to bila odavno na državni inspektorat. Jasno mi je da u današnje vrijeme svi mi radimo bilo šta po principu "nema veze osiguranje, samo daj pare.." Ali da ti je bar rekao da te ne može prijaviti....bar da si se prijavio kao nezaposlen na zavodu...pa onda nastavio radit na crno ako ništa drugo...

Ti vjerojatno nećeš osobno ništa postići sa prijavom inspektoratu osim osobnog zadovoljstva "osvete".... Na žalost, ako poslodavac nema sredstava za plaćati doprinose, prijavom na inspektorat samo može doći do toga da mu zatvore firmu, nabiju kazne (koje neće moći platiti...) i opet ništa od toga...

Probaj vidjeti sa poslodavcem da te bar prijavi na neko kratko vrijeme, pa nakon odjave idi odmah napravit prijavu kao nezaposlen...

Hvala ti na odgovoru,nažalost nema ništa od prijave i ne želim sa njime više raditi.Ako nije prijavio u ovim mjesec i pol dana.Neče ni sada.
Od odvjetnika sam dobio usmenu obavijest,da je ovo kazneno dijelo.Za koje če i odgovarati.
Nadam se u korist našu!

Garofeeder
17.11.2011., 13:45
Hvala ti na odgovoru,nažalost nema ništa od prijave i ne želim sa njime više raditi.Ako nije prijavio u ovim mjesec i pol dana.Neče ni sada.
Od odvjetnika sam dobio usmenu obavijest,da je ovo kazneno dijelo.Za koje če i odgovarati.
Nadam se u korist našu!

Nekako mi je tesko zamisliti sliku kako dajes lovu odvjetniku za proces iz kojega vjerojatno neces nista izvuci... Al ti valjda znas bolje....

krena
17.11.2011., 15:16
Naš vlasnik je prije 12 godina kupio firmu i potpisao sa nama kolektivni ugovor o radu gdje su definirane otpremnine sa 60% od plaće po godini staža. Sada je vlasnik navalio ko mutav na telefon da treba potpisati novi kolektivni ugovor jer da se u međuvremenu izmijenilo zakonodavstvo unutar države. A bogami i unutar firme koja je sada na staklenim nogama, pa bi gazda najradije istu ugasio i prodao teren za skupe pare ( oko 10 miliona eura :eek: ). On nama nudi duplo manje njegoli je to potpisao prije 12 godina.
Mene zanima slijedeće:
1. Da li se obaveza pregovaranja sindikata sa vlasnikom. Da li sindikat jednostavno ne dođe nikad na sastanak jer smatra stari kolektivni ugovor dobrim i važećim. Odnosno da se pregovaranja oduže u nedogled.
2. Da li je zakonska OBAVEZA da se napiše novi kolektivni ugovor
3. Što se događa ako gazda proglasi ništavnim postojeći kolektivni ugovor.

plavi-safir
19.11.2011., 09:39
Ovo sve govorim jer radnici u privatnom sektoru mogu samo sanjati o tome, a ti vrištiš na žalosnu situaciju...gle, možda i je žalosno, ali ima i puno žalosnijih situacija. Na kraju krajeva, zna se što je ugovor na određeno vrijeme.

kao prvo,ne vrštim! Radila sam kod privatnika i bila godinama nezaposlena. Baš zato što sam jedva došla do ovog mjesta,ŽELIM GA SAČUVATI. Zato pitam za prava radnika.
Jasno mi je da ugovor istjece dolaskom radnika.
Isto znam da ovo što si napisala za 3g.ne drži vodu.
Radim s ljudima koji su po 4 do 5g na ugovoru,nemaju stalni ugovor,vec su jos uvjek zamjene.
Meni je bitno da radim,ne sam ugovor.
Ali sam svjesna,da ce radije zadrzat nekog iz Zg,neko nas koji smo 100-150km daleko.
Zbog putn.troškova,naravno.

plavi-safir
19.11.2011., 09:49
Slažem se sa tobom!!

Sara4 i plavi safir,
ugovor o radu može biti i duže od 3 godine ali samo u određenim slučajevima.

Najbolji primjer je: npr. ako je za zamjenu za radnicu koja je ostala na komplikacijama i naknadno na porođajnom, npr. ima blizance te može ostati doma do 3-će godine djece, dakle takva zamjena može biti duža od tri godine i dozvoljena je zakonom jer se radi o opravdanom slučaju. Nakon povratka radnice, onog tko je na takvoj zamjeni poslodavac nije dužan zaposliti na neodređeno.
Ako je prekid između prestanka jednog ugovora o radu na određeno vrijeme i početka rada temeljem novog ugovora o radu na određeno vrijeme, sve kod istog poslodavca, kraći od dva mjeseca, tada se isto ne smatra prekidom razdoblja od tri godine. Dakle, razmak između dva radna odnosa temeljem ugovora o radu na određeno vrijeme mora biti duži od dva mjeseca, ako je radniku poslodavac isti.

Plavi safir,
nisi ti jedina u toj poziciji, i nije kriv poslodavac za tvoje privatne probleme. Ja imam iste te probleme pa me nitko ne pita "za zdravlje"... to su osobne stvari koje se ne tiću poslodavca. Budi sretna da imaš priliku raditi u državnoj firmi, jer vjeruj mi slične situacije kod privatnika nisu ni blizu tome...gore su...

jesam,zahvalna sam i jako sretna sto radim. I drago mi je sto sam dosla po zakonu,a ne po tatinim parama,nemam tatu da kešira. . .nemam vezu da me štiti. . .i ne bunim se uopće!
Privatni problemi se pokrivaju za stalne radnike i više nego misliš,zato ne pametujte ako niste doživjeli.
Gleda se itekako odakle si,dal imaš djecu ili planiraš imati,dal ti muž radi ili ne!
Na inform.razgovoru se to pita i ne pričajte bajke da ne. Kako kod priv,tako i u drž.firmi.
Naravno da je drž.firma sigurnija i da se teško dokopat posla.
Jeste li svjesni one"drugom jamu kopa"da sebe osigura?
Ako ste doživjeli,onda čuvajte ledja.Ljudi sve čine kako bi drugog izgurali.

croma
19.11.2011., 23:09
Isto znam da ovo što si napisala za 3g.ne drži vodu.
Radim s ljudima koji su po 4 do 5g na ugovoru,nemaju stalni ugovor,vec su jos uvjek zamjene.

to što je gaby napisala itekekao drži vodu.
Na određeno radnik može raditi do max 3g.

i posli je uredno napisala iznimke - kao npr. "do povratka djelatnice s bolovanja". Sad zamisli da mjenjaš nekog ko, nedajbože, ima rak ili sl. jasno je da će radit duže ako takvo lječenje traje duže. Al je isto tako jasno da kad se ta djelatnica vrati - TAJ TVOJ UGOVOR prestaje vrijedit.

Što ne kaže da te oni ne mogu zaposlit na drugu poziciju.

Zakon daje prednost određenim kategorijama ljudi - kod zapošljavanja, kod otpuštanja isl. U tvom slučaju se ne radi o otpuštanju već isteku ugovora tako da nema te prednosti :kava:

croma
19.11.2011., 23:12
jesam,zahvalna sam i jako sretna sto radim. I drago mi je sto sam dosla po zakonu,a ne po tatinim parama,nemam tatu da kešira. . .nemam vezu da me štiti. . .i ne bunim se uopće!
Privatni problemi se pokrivaju za stalne radnike i više nego misliš,zato ne pametujte ako niste doživjeli.
Gleda se itekako odakle si,dal imaš djecu ili planiraš imati,dal ti muž radi ili ne!
Na inform.razgovoru se to pita i ne pričajte bajke da ne. Kako kod priv,tako i u drž.firmi.

ovo je PDF "pravo"
odgovori koji su dani temelje se na zakonskoj osnovi.

Za ostale vrste dubioza i pokuda na račun poslodavca ima niže pdf, posao i karijera :kava:

croma
19.11.2011., 23:17
pozz,
molim za pomoć.
-da li poslodavac može odbiti prijevoz ako sam bio na godišnjem....tjedan dana godišnjeg odbijeno od prijevoza cca 100kn,to pitam ,jer se nemože na zetovim prodajnim mjestima kupiti markica za 3 TJEDNA !!:504:
-da li poslodavac može konstatno produživat ugovor na određeno svaka 3 mjeseca (već cca 2 godine)
-da li poslodavac može natjerati radnika da u potpunosti mora iskoristiti po ljeti cijeli g.o. , te da od svojih radnika zahtjeva da nađu osobu koja će ih mijenjati ili inače idu kad im firma nađe zamjenu - i to se onda sve odvija kroz par dana ,a na taj način ne postoji nikakva mogućnost planiranja i rezerviranja ikakvog termina na moru jer poslodavac ti kaže ideš na g.o. za 10 dana!!
-na inventuri ako se pojavi manjak oduzima se od plaće,ali ako se na slijedećoj inventuri pojavi višak (koji je sličan onom manjku) onda se to zaduži !!

ima toga još ..... naime radi se o velikoj i uglednoj firmi koja je "kao nedodirljiva"!!
thx :503:

1) može
2) može do 3g
3) nemože, mora u 2 dijela
4) nemože

gaby8002
21.11.2011., 13:26
Ti si malo previše nabrijana....
Tražila si savjet, i savjet si dobila. Bar budi zahvalna na tome. Ja nisam ni kriva ni zahvalna za to kakav nam je zakon prema tome ne trebaš vrištati na mene. Dala sam ti savjet i podijelila s tobom ono što znam kako bi znala što možeš a što ne.
Spominješ zakon i neke veze...bolje da šutiš. Taj isti zakon ti daje prednost pred drugima kod pronalaska posla (ne ulazim u tematiku zbog toga tko kako zašto i ne blatim vrijednosti tvoje familije i pretrpljenih gubitaka) ali priznaj da u odnosu na puno drugih taj isti zakon po kojem pljuješ tebe stavlja korak ispred za dobivanje posla.
Kako tebe stavlja u povlašteni položaj za dobivanje novootvorenog posla, tako isto taj zakon štiti i one koji taj posao imaju od prije. Zar bi trebao netko tko radi godinama dobiti otkaz da bi se baš TEBE zaposlilo??? Na primjer žena koja je na porodiljnom a npr ti ju mijenjaš, zar ona zavrijedi dobiti otkaz samo zato jer se "usudila" ostat trudna a sad ti koja si na zamjeni zavrijediš time njen posao??
A lijepo sam ti napisala iznimke kad ugovor traje duže od 3g. A ako si radila kod nekoga tko te držao duže, zašto to nisi prijavila inspektoratu?
A oni privatni problemi radnika koji tvrdiš da se toleriraju i pokrivaju...Malo si pobrkala... Kako se mogu pokrivati problemi a istovremeno tvrdiš da ljudi kopaju jamu jedni drugima pod nogama??:ne zna:

tombla03
23.11.2011., 18:24
situacija sljedeča žena dala sporazumni otkaz 22 radi odlaska u novu firmu a ovi kad su čuli da je dala sporazumni otkaz počeli se čudit i nešto muljat, a trebala je počet radit u novoj firmi 28.
Sad meni nije jasno u čemu je problem sa tim sporazumnim otkazom , šta je to nekakav problem za novu firmu ili ?

snoopyca
23.11.2011., 23:27
da li je moguće smanjiti plaću ugovorenu na neodredjeno i da je opravdanje za to poslovanje firme?

i mene to zanima,meni je skinuto 50% place i na pola radnog vremena sam stavljena i potpisani anex a razlog zasto bas ja je taj kaj nemam dijete i kredit.

gaby8002
24.11.2011., 08:25
situacija sljedeča žena dala sporazumni otkaz 22 radi odlaska u novu firmu a ovi kad su čuli da je dala sporazumni otkaz počeli se čudit i nešto muljat, a trebala je počet radit u novoj firmi 28.
Sad meni nije jasno u čemu je problem sa tim sporazumnim otkazom , šta je to nekakav problem za novu firmu ili ?

A zašto se čude? Pa na koji način bi čovjek trebao prekinuti posao sa jednim poslodavcem da bi išao kod drugoga?!?
Normalno da ako netko nađe novi posao mora raskinuti sa prethodnim poslodavcem.
Pa neće ti valjda stari poslodavac dati otkaz jer ti želiš ići u novu firmu. Ako sama odlaziš normalno je da ti daš starom poslodavcu otkaz, ili se zajedno sporazumno dogovorite kada da te odjavi. To se uopće ne tiće novog poslodavca.
Novom poslodavcu je bitno da si odjavljena kako bi te on mogao prijaviti, eventualno ako počinješ raditi kod novog dan nakon što ideš od starog, novi mora imati strpljenja dan dva da stari uspije izvršiti odjavu i vratiti ti dokumente.
Novi poslodavac se može jedino brinuti u slučaju da si neka neodgovorna osoba koja je dobila otkaz zbog skrivljenog ponašanja:D inaće doslovno "šta ga briga kako si ti završila radit kod starog poslodavca!"

pikapoka
30.11.2011., 20:47
Imam jedno pitanje pa molim odgovor ako netko zna. Ako poslodavac radniku da poslovno uvjetovani otkaz zbog financijskih poteškoća i nema mogućnosti osposobiti ga za drugo radno mjesto, da li smije u roku 6 mjeseci zaposliti drugu osobu da radi isti posao iako drugačije nazove radno mjesto. Primjerice radi se o prodaji - otkaz je za voditelja ključnih kupaca, a zapošljava drugog radnika na mjesto voditelja prodaje ili asistenta prodaje ili slično. Uglavnom novi radnik bi radio identičan posao, ali samo sa izmjenjenim radnim mjestom. Da li se to smije ili se krše prava i otkaz nije valjan? Molim vas odgovr tko zna.
Hvala

mala plava 007
01.12.2011., 11:03
Po Zakonu ne smije nikog zaposliti 6 mjeseci na isto radno mjesto. Praksa je nešto drugo. Poslodavac novom radniku da ugovor sa promijenjenim nazivom radnog mjesta i to je to, na žalost.

Npr - otpusti prodavača - zaposli asistenta prodaje, otpusti radnika na bageru - zaposli radnika na radnim strojevima.

I to uglavnom rade

pikapoka
01.12.2011., 16:17
hvala na odgovoru. Znam da to rade, toga sam svjesna,zato sam i pitala da li netko sigurno zna odgovor. Međutim po zakonu trebaju ponuditi radniku drugo rado mjesto, naročito jer i u otkazu pišre da nisu u mogućnosti ponuditi drugo radno mjesto. Tako da mislim da bi se na sudu moglo dokazati da tim postupkom firma nema financijskih poteškoća kad zapošljava drugu osobu za identičan posao, pa makar i za primjerice manju plaću, jer otpuštenom radniku nije ponuđen taj posao. Nažalost ljudi nemaju živaca i novaca se povlačiti po sudovima, no ovo je direktno kršenje prava radnika. Zato mislim da ovaj slučaj nije uopće čist. Naročito kad se uđe u detalje ovog otkaza....
Hvala u svakom slučaju :)

Linaa:)
02.12.2011., 16:07
Pozdrav!
Unaprijed se ispričavam ako sam profulala temu, ali zbilja ne znam na kojoj da se od obratim, budući da moj slučaj ima više problema.
Radim u firmi 4godine, od tih je 2godine radnog staža u stečaju i ugovore dobivam mjesečno. Suprug je nezaposlen, vodi se na HZZ, a kroz koji dan moram roditi. Zanima me tko, da li suprug, ili ja, moramo zdravstveno osigurati dijete i staviti ga na svoju PK? Budući da ne znam koliko mi firma još bude produživala ugovor, za sad mi je poznato da radim do 15.12.
Isto tako me zanima, kako podnijeti zahtjev za dječjim doplatkom?
Hvala !

Atlantidica
02.12.2011., 22:16
Neke stvari ne razumijem. Imate li iskustvo, znanje, saznanje?
Ovo sam dobila u firmi

u ovoj godini dolje navedeni radnici moraju iskoristiti min. 10 radnih dana godišnjeg odmora U KONTINUITETU, tj. ako bi u plan godišnjeg upao neki neradni dan, godišnji se za toliko mora produžiti. Molim Vas da hitno uskladite planiranje godišnjih s odredbama zakona, jer smo u suprotnom u koliziji sa zakonom, i pod rizikom da platimo za svakog zaposlenika vrlo visoke kazne.

Može li mi netko objasniti taj dopis? Moram li iskoristiti g.o. tj. pisati da ga koristim, a u stvarnosti ga ne koristim.

Također mi sa plaće direktno skinu trošak mobitela, a za to ne dobijem nikakav obračun. Nigdje ne mogu vidjeti niti pratiti svoju potrošnju.
Dapače, operater mi kaže kako mi ne smije dati informaciju o mojoj potrošnji????
U ranijoj firmi mi je za razliku potrošnje iznad onoga što mi plaća firma, dolazio rn na kućnu adresu koji sam platila, a ovdje samo na obračunu plaće dobijem koji iznos mi je skinut za
mobitel i to je to. Smiju li oni tako skidati sa plaće?

Unaprijed zahvaljujem

Jelsa
04.12.2011., 07:48
Zanima me da li radnik u slučaju kada daje otkaz ili potpisuje sporazumni otkaz sa poslodavcem ima pravo na godišnji odmor?

gaby8002
04.12.2011., 21:45
Pozdrav!
Radim u firmi 4godine, od tih je 2godine radnog staža u stečaju i ugovore dobivam mjesečno. Suprug je nezaposlen, vodi se na HZZ, a kroz koji dan moram roditi. Zanima me tko, da li suprug, ili ja, moramo zdravstveno osigurati dijete i staviti ga na svoju PK? Budući da ne znam koliko mi firma još bude produživala ugovor, za sad mi je poznato da radim do 15.12.
Isto tako me zanima, kako podnijeti zahtjev za dječjim doplatkom?
Hvala !

Svejedno je preko koga će dijete zdravstveno biti osigurano. Važno da je nositelj osiguran po nekoj osnovi pa makar kao nezaposlen.
Treba ga staviti na pk onog roditelja koji dobiva plaću, ili na onog roditelja koji ima veču plaću-normalno koja se isplaćuje. U tvom slučaju nažalost to je nebitno jer ni jedan ni drugi nemate primanja....
Za DD pogledaj na stranicama HZZO-a, tamo ćeš naći upute i obrasce za podnošenje zahtjeva.

gaby8002
04.12.2011., 21:50
u ovoj godini dolje navedeni radnici moraju iskoristiti min. 10 radnih dana godišnjeg odmora U KONTINUITETU, tj. ako bi u plan godišnjeg upao neki neradni dan, godišnji se za toliko mora produžiti. Molim Vas da hitno uskladite planiranje godišnjih s odredbama zakona, jer smo u suprotnom u koliziji sa zakonom, i pod rizikom da platimo za svakog zaposlenika vrlo visoke kazne.

Može li mi netko objasniti taj dopis? Moram li iskoristiti g.o. tj. pisati da ga koristim, a u stvarnosti ga ne koristim.

Da to je točno, u godini u za koju se stekao godišnji treba iskoristiti barem 2 tjedna godišnjeg u komadu. A što se tiće pisanja...to ovisi o odnosima između tebe i poslodavca. Znam zasigurno da se, ako su fer odnosi, u nekim firmama pišu godišnji da su iskorišteni a u stvarnosti nisu pa ih radnik koristi kasnije u dogovoru sa poslodavcem a tada piše da je radio...

croma
04.12.2011., 22:36
Zanima me da li radnik u slučaju kada daje otkaz ili potpisuje sporazumni otkaz sa poslodavcem ima pravo na godišnji odmor?

godišnji ili novac.
uz uvjete duljine rada, dijela godine isl. puni iznos/dane ili razmjerno

Jelsa
05.12.2011., 20:32
godišnji ili novac.
uz uvjete duljine rada, dijela godine isl. puni iznos/dane ili razmjerno

Hvala ti!

Linaa:)
06.12.2011., 20:02
gaby,zahvaljujem na odgovoru!

futzi
10.12.2011., 11:11
Pozdrav

Zanima me jedna stvar. Sa 31.12 ističe moj ugovor o radu na određeno vrijeme.
Trenutno imam zaduženo skladište za koje sam odgovoran. Inventuru sam imao početkom 11. mjeseca, i bila je uredna. s obzirom da se sklaidšte u kojem radim zatvara, odlučeno je da se neće raditi primopredajna inventura, nego će moji direktni nadređeni voditi brigu o skladištu i zalihi robe na skladištu do konkretnog datuma zatvaranja. S obzirom da je poslodavac odlučio ne produžavati više ugovore na određeno u tvrtci u kojoj radim, zanima me da li nakon istega mog ugovora, poslodavac može mene na bilo koji način teretiti za eventualno nekakav manjak koji se utvrdi nakon što ja više ne budem radio kod njega.

Hvala

sneza
12.12.2011., 11:25
pišem u ime

supruga koji je zaposlen u jednoj gigantskoj firmi 33 god.na poslu koji je veoma odgovoran i koji u bližoj okolini niko nezna raditi,ali to niko ne cijeni! U petak 8.12.donosi novi ugovor o radu da ga prouči i potpiše.U tom ugovoru je degradiran iz radnika br.1 u radnika br.2,a sa zavšenom strojarski tehničar(VKV) piše strojobravar(KV) .,a ugovor počinje vrijedii od 1.12.Više radnika(majstora) dobilo je nove ugovore, ali sa većim plaćama i skoro nikakvim odgovornostima.Naime oni sjede u radioni i rade poslove po potrebi, a moj suprug
radi na terenu u krugu od 70-80 km kao serviser i popravlja uređaje i strojeve u kojima je sirovina lako pokvarljiva i bez koje njegova tvornica ne može.Da nema njega morali bi zvati servisere iz Zagreba.Ako dođe do kvara ide i danju i noću, ali nema prekovremeni plaćen već mu kažu idi ranije sa posla.On mijenja neke ljude kad su nagodišnjem odmoru i koji imaju puno veću plaću,ali on dobije svoju a ne njihovu. Kad je on nagodišnjem niko ga ne mijenja jer niko o ne zna raditi njegov posao,već njega zovu iako je na god. odmoru.Nisam pametna šta da radi, jer ako ne potpiše novi ugovor može i otkaz dobiti. Ne da mi se više pisati, a ako neko može dati neki savjet bila bi zahvalna.Možda sam pisala nepovezano, ali bolujem od multiple skleroze pa nemojte zamjeriti.

Svjetlucava
16.12.2011., 09:59
Što se događa s godišnjim od tjedan dana u slučaju da odlučim otići iz poduzeća istekom ugovora na određeno vrijeme s datumom njegova isteka? Mogu li dobiti novčanu nadoknadu za to?

Što se događa u slučaju da sam istekom ugovora na određeno odradila samo pola mjesečne plaće, da li će ona uredno biti isplaćena i što u slučaju ako ne bude?

deceiverOfFools
16.12.2011., 16:26
ajde imam i ja jedno pitanje -

naime, odjel na kojem radim (voditelj) se svake godine zbog manjem obima posla zatvara u zimskim mjesecima i ja sam tada preraspodjeljen na drugo radno mjesto, i primam manju plaću, a kad opet dođe do otvaranja odjela, opet radim tamo kao voditelj, te imam opet staru plaću. (radi se za inozemstvo)
u međuvremenu mi se ne mijenja ugovor.

imam li ja pravo na plaću koja mi je uvjetovana koeficijent koji imam kao voditelj, ili je normalno da mi plaća bude manja jer radim na drugom odjelu kao obican radnik?!

Teana888
18.12.2011., 14:30
Da li poslodavac može uvjetovati u ugovoru o radu da radnik ne smije otvorit konkurentnu firmu njegovoj tijekom svog života, odnosno da u tom slučaju mora platiti određenu globu? Po kojoj osnovi, kad istekne ugovor o radu on zadržava to pravo? Jeste li se susreli s takvim iskustvom, normalna mi je zabrana konkurencije , i po zakonu je ona do dvije godine maksimalno, da li je ovo onda kršenje zakona i slobode radnika

croma
18.12.2011., 21:56
pišem u ime

supruga koji je zaposlen u jednoj gigantskoj firmi 33 god.na poslu koji je veoma odgovoran i koji u bližoj okolini niko nezna raditi,ali to niko ne cijeni! U petak 8.12.donosi novi ugovor o radu da ga prouči i potpiše.U tom ugovoru je degradiran iz radnika br.1 u radnika br.2,a sa zavšenom strojarski tehničar(VKV) piše strojobravar(KV) .,a ugovor počinje vrijedii od 1.12.Više radnika(majstora) dobilo je nove ugovore, ali sa većim plaćama i skoro nikakvim odgovornostima.Naime oni sjede u radioni i rade poslove po potrebi, a moj suprug
radi na terenu u krugu od 70-80 km kao serviser i popravlja uređaje i strojeve u kojima je sirovina lako pokvarljiva i bez koje njegova tvornica ne može.Da nema njega morali bi zvati servisere iz Zagreba.Ako dođe do kvara ide i danju i noću, ali nema prekovremeni plaćen već mu kažu idi ranije sa posla.On mijenja neke ljude kad su nagodišnjem odmoru i koji imaju puno veću plaću,ali on dobije svoju a ne njihovu. Kad je on nagodišnjem niko ga ne mijenja jer niko o ne zna raditi njegov posao,već njega zovu iako je na god. odmoru.Nisam pametna šta da radi, jer ako ne potpiše novi ugovor može i otkaz dobiti. Ne da mi se više pisati, a ako neko može dati neki savjet bila bi zahvalna.Možda sam pisala nepovezano, ali bolujem od multiple skleroze pa nemojte zamjeriti.

ne razmijem koje je pitanje ovde?
ako je pitanje dali da potpiše ugovor - dok ga ne potpiše, radi za plaću iz dosadašnjeg ugovora.
Ugovor mu je na neodređeno?

Radno mjesto / sprema bitna je samo u okviru sistematizacije radnih mjesta i da - s tim se da "poigrat".

croma
18.12.2011., 21:58
Što se događa s godišnjim od tjedan dana u slučaju da odlučim otići iz poduzeća istekom ugovora na određeno vrijeme s datumom njegova isteka? Mogu li dobiti novčanu nadoknadu za to?

Što se događa u slučaju da sam istekom ugovora na određeno odradila samo pola mjesečne plaće, da li će ona uredno biti isplaćena i što u slučaju ako ne bude?

godišnji ili iskoristiš (ako stigneš) ili ti ga plate

ovo drugo ne razumjen, misliš ako ugovor ističe polovicom mjeseca? pa dobiješ plaću za svoj rad, normalno, po broju dana, ne za cijeli mjesec

croma
18.12.2011., 22:03
ajde imam i ja jedno pitanje -

naime, odjel na kojem radim (voditelj) se svake godine zbog manjem obima posla zatvara u zimskim mjesecima i ja sam tada preraspodjeljen na drugo radno mjesto, i primam manju plaću, a kad opet dođe do otvaranja odjela, opet radim tamo kao voditelj, te imam opet staru plaću. (radi se za inozemstvo)
u međuvremenu mi se ne mijenja ugovor.

imam li ja pravo na plaću koja mi je uvjetovana koeficijent koji imam kao voditelj, ili je normalno da mi plaća bude manja jer radim na drugom odjelu kao obican radnik?!

ti trebaš radit za plaću koja je na papiru i na radnom jestu koje ugovoreno.
bilo kakvo prešaltavanje po odjelima bi trebalo bit popračeno dokumentacijom koju oboje potpisujete

croma
18.12.2011., 22:05
Da li poslodavac može uvjetovati u ugovoru o radu da radnik ne smije otvorit konkurentnu firmu njegovoj tijekom svog života, odnosno da u tom slučaju mora platiti određenu globu? Po kojoj osnovi, kad istekne ugovor o radu on zadržava to pravo? Jeste li se susreli s takvim iskustvom, normalna mi je zabrana konkurencije , i po zakonu je ona do dvije godine maksimalno, da li je ovo onda kršenje zakona i slobode radnika

to mu ne prolazi.
odredba je ništetna (nek me ispravi netko ako postoji neki novi naziv za "ništetnost").

ugovor vridi i bez te odredbe

Rock Star
26.12.2011., 12:23
Na bolovanju sam nekoliko mjeseci i konačno mi se je pružila prilika za novi posao, s kojim bih trebala početi početkom sljedeće godine. Kod trenutnog poslodavca imam ugovor o radu na neodređeno vrijeme, a kod istog sam zaposlena godinu i 9 mjeseci. S obzirom da zbog novog posla nisam u mogućnosti odrađivati otkazni rok (a koji bi bio minimalno dva tjedna, pretpostavljam), zanima me, mogu li doći kod poslodavca s pismenim obrazloženjem svog otkaza (izvanredni otkaz), bez prethodne najave, te da radni odnos toga dana prestane, bez ikakvih posljedica po mene? Ili da im prije ponudim sporazumni? Ili da ipak odem poslodavcu par dana prije početka novog radnog odnosa, s uvjetom da radni odnos prestane danom prije početka rada kod novog poslodavca (primjerice, odem dati otkaz 27., ali da mi radni odnos kod njega bude zaključen s 30.12. jer 2.1. počinjem raditi kod novog poslodavca)?

Unaprijed hvala!

svastanesto007
29.12.2011., 09:23
Znam da ima puno ovakvih priča. Nisam mislila da ću se i ja naći u jednoj takvoj, zato očajno molim svaki savijet i pomoć.
Radim kod privatnika deset godina, nikad nisam bila na bolovanju, niti na slobodnom danu, godišnjem kada i koliko njemu odgovara.
Svaki dan radim 10h, bez ijedne minute odmora, bez pauze za kavu, ručak...
Imam ugovor na neodređeno.
Prošli mjesec mi je skinuo plaću za 30%... bez obzira na ugovor.
Svaki dan trpim omalovažavanja i životinjsko iživljavanje za stvari za koje nisam kriva.
U toj poslovnici nas je 5 i imam šefa, ali vlasnik uvijek mene krivi (tj.priča u množini) i uvijek se na meni iživljava. Sva pitanja zašto su usmjerena meni. Sav posao pokrivam za 90% i pucam po šavovima.
Sada sam se opet razboljela... opet imam upalu bubrega i upalu mjrhura... te prehladu. U utorak je ponovio iživljavanje, a nisam bila kriva... pokušala sam mu objasnit i rekao mi je da sam bezobrazna, nesposobna.. i mnogo ružnih izjava. Šefu,a i drugima ništa nije rekao.
Sada sam shvatila da sam mu na debeloj meti.
Nakon tog sam ga zamolila sa se prestane derati. Naravno, dobila sam protu efekt. Rekla sam da imam upale još od prošlog tj,i da nakon ovog idem doma. Rekao je ako odem... mogu doć po knjižicu kada bolovanje završi. Otišla sam.
I btw.problem je bila jedna stvar koja nije bila na mjestu, po njegovom.
Sada se nakon 2 dana još ne mogu smiriti... i molim vas za savijet.
Oprostite na dužem postu, ali očajna sam. Hvala.

Zikomid
29.12.2011., 17:30
Ako je ovdje pitanje možeš li dobiti otkaz tijekom bolovanja, odgovor je možeš. Poslodavac ne mora čekati da se bolovanje završi.

milvul
30.12.2011., 12:26
Pozdrav,
Imam dva pitanja ako mi cijenjeni forumaši mogu pomoci. Radila sam u srednjoj skoli kao profesorica, na zamjeni, od 3. listopada do 23.prosinca. Imam li pravo na božićnicu kao i ostali zaposlenici te na plaćeni godišnji odmor srazmjerno vremenu rada. Inače sam završila faks u veljači ove godine i nemam baš puno iskustva. Sve ukupno 4 mjeseca kao zamjena po školama.
Unaprijed hvala.

SoulForged
30.12.2011., 13:24
Ako je ovdje pitanje možeš li dobiti otkaz tijekom bolovanja, odgovor je možeš. Poslodavac ne mora čekati da se bolovanje završi.

Mislim da nisi u pravu, koliko vidim cura je napisala da ima ugovor za stalno, tako da bez neke teške povrede obveze iz radnog odnosa ne može ti samo tako dati otkaz. Mora ga jako dobro argumentirati/dokumentirati. Ali naravno sve ovisi o ugovoru koji si potpisala... uvjetima... Ako su mu razlozi manjkavi uvijek ga možeš tužiti...

zmayo
30.12.2011., 13:35
da bi ostvarila pravo na plaćeni godišnji odmor, moraš raditi najmanje 6 mj. a kaj se božićnice tiče, ne znam, nisam siguran u to.

bobica.os
30.12.2011., 15:43
bok.. imam jedno pitanje i unaprijed se ispričavam ako je već postavljeno..

od 1997. godine pa do danas radim u jednom poduzeću bez prekida radnog staža, iako je u više navrata bilo promjene vlasnika istog, al ugovor o radu se kod svakog nadovezivao na predhodni, znači nije bilo prekida staža.

Poslijednja promjena bila je u ožujku 2010. godine. Budući da od 01.01.2012. godine poduzeće preuzima novi vlasnik, meni kao višku radne snage ugovor o radu se otkazuje sa 31.12.2011. godine. Zanima me da li imam pravo na otpremninu i kolika je minimalna otprilike? I što je sa otkaznim rokom?

znam da u zakonu o radu piše najmanje 2 godine neprekinutog staža.. ali ja konkretno kod posljednjeg nemam 2 godine..

hvala :)

JohnDoe-25
30.12.2011., 16:02
Ćl. 109. st. 1

(1) Privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede ne predstavlja opravdani razlog za otkaz ugovora o radu.

Općenito, dosta je teško dati otkaz radniku, postoji procedura koja se mora poštovati, inače ako radnik tuži, poslodavac ga vrati na posao.

puščica
30.12.2011., 16:16
Nisam baš najbolje shvatila o kakvim se promjenama radi. Da li su Vam te promjene unesene u radnu knjižicu ili ste samo potpisivali nove ugovore o radu. Da li je firma mijenjala naziv i djelatnost ili samo vlasnika. Ako je mijenjala naziv, da li je nova firma pravni slijednik stare firme ili nije. Ako ste samo potpisivali nove ugovore o radu (kako se mjenjao vlasnik) a u radnoj knjižici i na mirovinskom niste zaključivali radni odnos i započinjali novi, imate pravo na otpremninu. Ukoliko je nova firma pravni slijednik stare također imate pravo na otpremninu.
Minimalna otpremnina je 1/3 prosječne mjesečne plaće ( Vaše) x godine koje ste proveli u firmi. Imate pravo i na otkazni rok .

puščica
30.12.2011., 16:24
Ćl. 109. st. 1

(1) Privremena nenazočnost na radu zbog bolesti ili ozljede ne predstavlja opravdani razlog za otkaz ugovora o radu.

Općenito, dosta je teško dati otkaz radniku, postoji procedura koja se mora poštovati, inače ako radnik tuži, poslodavac ga vrati na posao.

Mislim da nisi u pravu, koliko vidim cura je napisala da ima ugovor za stalno, tako da bez neke teške povrede obveze iz radnog odnosa ne može ti samo tako dati otkaz. Mora ga jako dobro argumentirati/dokumentirati. Ali naravno sve ovisi o ugovoru koji si potpisala... uvjetima... Ako su mu razlozi manjkavi uvijek ga možeš tužiti...

Potpisujem

bobica.os
31.12.2011., 09:17
puščica hvala, hvala :)

uglavnom, poduzeće je mijenjalo naziv, al djelatnost ne.. i ja sam konstantno na istom radnom mjesetu.. na mirovinskom tj u radnoj knjižici nije bilo nikakvih promjena.. kada bi nas poduzeće novo kupilo preuzelo bi sve u stanju u kakvom je zatečeno i nas radnike.. pa pretpostavljam da je onda novo poduzeće pravni slijednik.. samo ne znam da li imam pravo na otpremninu za svaku godinu staža od 1997.?

puščica
31.12.2011., 14:29
puščica hvala, hvala :)

uglavnom, poduzeće je mijenjalo naziv, al djelatnost ne.. i ja sam konstantno na istom radnom mjesetu.. na mirovinskom tj u radnoj knjižici nije bilo nikakvih promjena.. kada bi nas poduzeće novo kupilo preuzelo bi sve u stanju u kakvom je zatečeno i nas radnike.. pa pretpostavljam da je onda novo poduzeće pravni slijednik.. samo ne znam da li imam pravo na otpremninu za svaku godinu staža od 1997.?

Ako radna knjižica nije zaključena od 1997 sigurno imate pravo na otpremninu od 1997. Da pojasnim. Firma u kojoj ja radim doživjela je razne promjene. Matična firma postoji već dugi niz godina i ljudi koji su zaposleni u njoj i nije im zaključivan radni odnos da bi ih se prebacilo u drugu firmu (firme kčeri matične firme) imali bi pravo na otpremninu za sve te godine. Druga skupina ljudi koji su prebačeni u firme kčeri, zaključen im je radni odnos u matičnoj firmi i odmah s drugim danom započinju radni odnos u firmi "kčeri" također bi imali pravo na otpremninu za godine koje su radili u matičnoj firmi jer je firma "Kčer" pravni slijednik matične firme. Manji dio ljudi koji su prešli u novootvorenu firmu koja na žalost nije mogla biti pravni slijednik matične ne bi imali pravo na otpremninu za vrijeme koje su radili u matičnoj firmi. Međutim gledalo se na to da u toj firmi završe ljudi koji i nisu imali puno staža u matičnoj kako ne bi bili na gubitku.

enke
01.01.2012., 10:08
Da li zaposlenik koji ima ugovor o radu do recimo 31 . o8 2o12. (radi se o školi) može dobiti otkaz jer se djelatnica odlučila vratiti iz porođajnog nekoliko dana ranije ( bio je slučaj 21 dan) a izgleda da će se to ponoviti.Molim da mi netko odgovori što poduzeti u tom slučaju.

Aurgelmir
02.01.2012., 15:49
Pozdrav!

Imam jedno pitanje, naime uskoro ću se zaposliti na određeno (vjerojatno na nekoliko mjeseci, ne znam točno koliko). Znam da po zakonu radnik zaposlen na određeno ima gotovo sva ista prava kao radnik zaposlen na neodređeno.

Međutim, zanima me ono poslije: kada se terminira rad jer je istekao rok, koja su prava vezana uz npr. zdravstvenu zaštitu? Jel se nakon isteka posla automatski opet vodim pod nezaposlenog, sa svim pravima koje nezaposleni ima?

Unaprijed hvala.

puščica
02.01.2012., 20:15
Pozdrav!

Imam jedno pitanje, naime uskoro ću se zaposliti na određeno (vjerojatno na nekoliko mjeseci, ne znam točno koliko). Znam da po zakonu radnik zaposlen na određeno ima gotovo sva ista prava kao radnik zaposlen na neodređeno.

Međutim, zanima me ono poslije: kada se terminira rad jer je istekao rok, koja su prava vezana uz npr. zdravstvenu zaštitu? Jel se nakon isteka posla automatski opet vodim pod nezaposlenog, sa svim pravima koje nezaposleni ima?

Unaprijed hvala.

Nakon isteka Ugovora o radu na određeno vrijeme prijavljujete se na zdravstveno kao nezaposlena osoba i na burzu na kojoj ostvarujete sva prava kao nezaposlena osoba. Dakle prava ćete imati ali ne automatski već se morate sami prijaviti i na zdravstveno i na burzu.

puščica
02.01.2012., 20:20
Da li zaposlenik koji ima ugovor o radu do recimo 31 . o8 2o12. (radi se o školi) može dobiti otkaz jer se djelatnica odlučila vratiti iz porođajnog nekoliko dana ranije ( bio je slučaj 21 dan) a izgleda da će se to ponoviti.Molim da mi netko odgovori što poduzeti u tom slučaju.

Ovisno o tome što piše u Ugovoru. Ako je zaključen do 31.08.2012. onda vrijedi do tog datuma. Ako je zaključen do povratka djelatnice s porodiljnog onda se raskida s danom povratka . Ako u Ugovoru piše do 31.08.2012. ili do povratka djelatnice s porodiljnog također se može raskinuti danom povratka.

enke
03.01.2012., 20:48
Da, u Ugovoru piše do 31.o8. 2o12.Nema "ili". Prošlee godine Ugovor je bio do povratka djelatnice s porodiljnog. Nakon odrađene školske godine, djelatnica koja se vratila s porodiljnog koristila je godišnji odmor a njena zamjena nije imala to pravo, naravno ni regres. Da li je to u skladu sa zakonom?:ne zna:

puščica
03.01.2012., 22:47
Da, u Ugovoru piše do 31.o8. 2o12.Nema "ili". Prošlee godine Ugovor je bio do povratka djelatnice s porodiljnog. Nakon odrađene školske godine, djelatnica koja se vratila s porodiljnog koristila je godišnji odmor a njena zamjena nije imala to pravo, naravno ni regres. Da li je to u skladu sa zakonom?:ne zna:

Nije. Za regres ne znam jer on ovisi o kolektivnom ugovoru ali godišnji je obveza poslodavca i pravo radnika prema Zakonu o radu. Dakle i djelatnica koja se vratila s porodiljnog i zamjena imaju pravo na g.o.

enke
04.01.2012., 23:00
Koliko dugo djelatnik može biti na određeno vrijeme kod istog poslodav.ca? Kod zapošljavanja ako dva djelatnika imaju istu stručnu spremu ,položen stručni ispit, jedan je iz mjesta stanovanja a drugi udaljen 5o kilometara ,tko ima prednost kod zapošljavanja? Da li je kod objave rezultata natječaja poslodavac dužan objaviti tko je pristupio natječaju i tko je pobijedio.Ako djelatnica radi na zamjenama već 4 godine s kračim prekidima da li ona ima prednos pred djelatnicom koja je na zamjeni samo godinu dana . Sve se to odnosi na školu i još dosta raznih nepravilnosti . Što je tu po zakonu ašto ne ?

skorpy1981
06.01.2012., 19:14
poz evo jedno pitanjce.radim kod privatnika 6,5 godina od kojih 5,5 na neodređeno.prosjek plače mi je oko 2650 kuna.
zanima me ako mi gazda da otkaz kolika bi mi bila otpremnina i kako se to računa.koliko bih dobijao sa biroa jer sam čuo da je sada smanjen rok sa 9 na neznam 5 ili 6 mjeseci.dali to znači da se dobije isto novaca ko i za 9 mjeseci samo su uplate veće radi manjeg broja mjeseci
u ugovoru koji sam potpisao nije nigdje ništa naznačeno o otpremnini i slično nego su sva polja ispunjena riječima "sve prema zakonu o radu"

drugo pitanje dali ja mogu dati otkaz i imati pravo na otpremninu i naknadu sa biroa ukoliko je otkaz uvjetovan ponašanjem mog poslodavca i koje se tu stavke trebaju dokazivati(dali je potrebno neko vještačenje)
inače već dva mjeseca sam na bolovanju(psihijatriskom)

mura
08.01.2012., 10:52
Llijepo molim za savjet.

Koristila sam pravo na produljeni porodiljni do 8. godine djetetovog života (sindrom Down) . 11.07.2011. počela sam raditi 4 sata na radnom mjestu sa kojeg sam i otišla na porodiljni. Zanima me zna li netko da li i koliko imam pravo na godišnji odmor, a najvažnije, što mi je činiti, kome da se obratim ako mi poslodavac ne isplaćuje redovitu plaću? Od HZZo- a dobivam redovito polovicu prema obračunu koja im firma pošalje, ali firma mi još nije isplatila plaću za 9., 10., 11., i uskoro će (15.01.) biti dug i za 12. mjesec 2011.godine. Znači 4 plaće mi duguju. Ne znam što mi je činiti, radim u uredu, čujem razgovore vodećih, činjenica je da smo u velikoj blokadi i ne vidim rješenje, a meni novci trebaju. Ne bih se voljela nikome zamjeriti, dobra sam sa svima, a i bili su mi uvijek od pomoći i kad sam bila na produljenom, uvijek su mi isplačivali sve pa ne bih voljela ispasti nezahvalna..

GoGs
09.01.2012., 18:09
Pozdrav, imam jedno kratko pitanjce. naime, šogor mi se zaposlio u pizzeriji kao pizzaiolo... danas mu je 8. radni dan kako radi, šef ga nije prijavio, niti ima tendenciju da to napravi. također, konobare drži neprijavljeno, čak ne isplaćuje ni plaće.

Možete li me samo uputiti kome tog poslodavca prijaviti, kako da se naplati tih 8 radnih dana što je odradio (ako je moguće) i kako sve to odigrati, bez da zaposlenik ima ikakvih oštećenja po tom pitanju?

Bio bih zahvalan. :)

GoGs
10.01.2012., 22:38
dao je otkaz. hvala na savjetima.

vivax
11.01.2012., 08:34
Molim vas odgovor na sljedeće pitanje: radnik ima ugovor na određeno vrijeme do 31.1.2012. Nakon isteka njegovog ugovora nemamo više potrebu za obavljanjem poslova za koje je on zaposlen i ugovor mu ne bi produžili.

Međutim radnik je na bolovanju, i u trenutku isteka njegovog ugovora biti će na bolovanju. Da li je u tom slučaju ista procedura odjave radnika, tj da li je po zakonu odjaviti radnika koji je na bolovanju u trenutku kada mu ističe ugovor?

U Zakonu o radu ne mogu pronaći konkretan odgovor.
Hvala.

goliath
11.01.2012., 12:45
Kad mu istekne ugovor o radu, vi ga nećete više produžiti i normalno radnika odjavljujete s datumom prestanka ugovora, bez obzira što je on na bolovanju.

skorpy1981
12.01.2012., 12:54
postoji li neko kompetentan na ovom forumu da odgovori na moj problem jer kako vidim ljudi traže pomoć ali nitko neodgovara

enke
12.01.2012., 17:21
I ja se također to pitam. Neke sam odgovore dobila, tako i iz drugih oblasti koji su razrješili moje dileme , sumnje i pomogli mi.Ali, na mnoga pitanja i molbe nije bilo odgovora. Pozdrav.:eek:

elvis again
12.01.2012., 19:41
Radim 3 i pol god. (VSS), prijava za neodređeno

1) Poslodavac nije isplatio place za 3 mjeseca, dio (60%) jedne place smo dobili na ruke u kešu - nema obrazloženja zašto).
2) Poslodavac je prije cca 6 mjeseci podjelio 40-tak otkaza (tehnološki višak) bez plana o zbrinjavanju tih radnika (30-tak tih ljudi bilo je prijavljeno na neodređeno).
3) Poslodavac je prije cca 3 mjeseca zaposlio 20-tak osoba kao za potrebe posebnog projekta od kojih je 10-tak osoba nastavilo raditi na određeno na istim radnim mjestima kao i radnici koji su predhodno otpusteni.
4) Poslodavac nije isplatio dnevnice za rad na terenu niti su nam na pravilan nacin obracunate
(ne zeli platiti 170kn dnevno kad radis 50km van mjesta stanovanja vec to ovisi o tome dali si odradio 10h dnevno na tom terenu)
5) Poslodavac ne placa doprinose svojim radnicima
6) Poslodavac je ukinuo placanje prijevoza bez najave i bilo kakvog obrazlozenja
7) Poslodavac je prije mjesec dana tvrdio (zapis u mailu) da cemo zaostale dvije place dobiti unutar sljedecih tjedan dana
8) Poslodavac ne govori nikakve razloge zbog cega place nema niti ima obraza nam se obratiti.
9) Poslodavac u zadnjih tri mjeseca placa reklame na radiju i organizira domjenke sa skupim catering-om u svom uredu dok mu radnici nemaju za placat rezije i benzin da dođu na posao.

Prica (nisam 100% siguran) se da je inspekcija rada bila kod poslodavca unutar zadnjih mjesec dana te nije našla nikakve nepravilnosti.

a) Što, mi radnici, mozemo uciniti?
b) Kako nas sindikat moze zastiti ako se prijavimo u članstvo?
c) Moze li se nad privatnom fimrmom zatraziti ovrha (prodaja dijela imovine) da se naplate dugovanja prema radnicima?
d) Moze li nam inspekcija rada pomoci?
e) Mogu li dobiti otkaz zbog nedolazka na posao (relacija 60-tak km a ja nemam za benzin)
f) Smije li mene poslodavac prisiliti na vrstu posla koja nije navedena potpisanom ugovoru o radu?

Hvala na odgovorima. Živjeli!