PDA

View Full Version : Ugovor o radu na (ne)određeno, otkazi, plaća

stranice : 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 [13] 14 15 16 17 18

goca25
12.01.2012., 20:27
Je li netko zna koje sve promjene treba prijaviti na mirovinsko: je li promjene s ugovora na određeno na neodređeno ? promjene stručne spreme zaposlenika? ako netko zna bila bi zahvalna na odgovoru :-)

sara4
13.01.2012., 07:42
I ja se također to pitam. Neke sam odgovore dobila, tako i iz drugih oblasti koji su razrješili moje dileme , sumnje i pomogli mi.Ali, na mnoga pitanja i molbe nije bilo odgovora. Pozdrav.:eek:

postoji li neko kompetentan na ovom forumu da odgovori na moj problem jer kako vidim ljudi traže pomoć ali nitko neodgovara

Ljudi, jeste vi svjesni da su odgovori na Forumu stvar nečije dobre volje i da mjesta za ljutnju i čuđenje što vam nitko ne odgovara, nema?

goliath
13.01.2012., 09:44
poz evo jedno pitanjce.radim kod privatnika 6,5 godina od kojih 5,5 na neodređeno.prosjek plače mi je oko 2650 kuna.
zanima me ako mi gazda da otkaz kolika bi mi bila otpremnina i kako se to računa.koliko bih dobijao sa biroa jer sam čuo da je sada smanjen rok sa 9 na neznam 5 ili 6 mjeseci.dali to znači da se dobije isto novaca ko i za 9 mjeseci samo su uplate veće radi manjeg broja mjeseci
u ugovoru koji sam potpisao nije nigdje ništa naznačeno o otpremnini i slično nego su sva polja ispunjena riječima "sve prema zakonu o radu"

drugo pitanje dali ja mogu dati otkaz i imati pravo na otpremninu i naknadu sa biroa ukoliko je otkaz uvjetovan ponašanjem mog poslodavca i koje se tu stavke trebaju dokazivati(dali je potrebno neko vještačenje)
inače već dva mjeseca sam na bolovanju(psihijatriskom)

Imaš pravo na otpremninu od 1/3 prosječne bruto plaće, koju si ostvario tri mjeseca prije prestanka rada (tzv. bruto 1. odnosno neto plaća + doprinosi iz plaće) za svaku navršenu godinu rada kod tog poslodavca.

Otpreminu možeš dobiti jedino u slučaju kad ti sam poslodavac otkazuje, ali to ne smije biti otkaz zbog ponašanja radnika. Budući da si na bolovanju, poslodavac ti trenutno ne može dati otkaz.

Ako ti sam daš izvanredni otkaz, nemaš pravo na otpremninu, ali zadržavaš prava za vrijeme nezapslenosti. Međutim, za to treba biti neka osobito teška povreda koju je napravio poslodavac i onda se otkaz može dati samo u roku od 15 dana od počinjenja te povrede! Ne trebaš dokazivati tu povredu, osim ako stvar dođe na sud.

Naknada s biroa je 70% od tvoje neto plaće za prvih 90 dana, a za ostalo vrijeme 35%, s tim da osnovica ne može biti viša od prosječne plaće na razini države (za 2010. goddinu je iznosila 5.343,00 Kn), dok vrijeme primanja ovisi o tome koliko si prethodno bio zaposlen...

skorpy1981
13.01.2012., 15:07
zhvaljujem :):):)

pomadora
16.01.2012., 09:38
Question moj privatni račun u banci na koji bi sjedao novac za tekuće poslovanje firme
Jel može pomoć?Bila sam na razgovoru za posao ,riječ je o prodavaču u otkupnoj stanici za otkup zlata i srebra..U toku razgovora mi je gospođa rekla da bi morala otvoriti privatni račun u Zagrebačkoj banci na koji bi sjedao novac za tekuće poslovanje firme tj konkretno,s tim novcem koji bi bio uplaćen na moj tekući rn bi radila ..znači u slučaju ako otkupim zlato koji bi mi klijenti dali a ne bih imala više na tekućem računu nazvala bi kao nadređenog i rekla da uplati opet na moj rn ,tako da ja opet mogu normalno poslovati.Nikad se nisam susrela s takvim načinom poslovanja ,moram priznati da mi malo budi sumnju..Ispada kao da bi prikazali drugačiji svoj utržak..kako bi to utjecalo na mene?tj da li bi mogla imati kakvih problema?
garfield1002 is offline Odgovori s citatom Ima li tko još ovakav problem?????

ADO2011
16.01.2012., 10:45
Pozdrav,imam jedno pitanjce....Radim kod privatnika oko 5 godina na ugovor na neodređeno otišla sam na komplikacije u 7.mjesecu 2010.god. i u međuvremenu se zatvorila naša poslovnica , ja sam na porodiljnom od 01.01.2011. , a ističe mi 25.01.2012. Pa vas molim da mi odgovorite koja su mi prava što se tiče godišnjeg odmora , otpremnine i dali me oni moraju još držati prijavljenu neko određeno vrijeme nakon isteka porodiljnog????

FileExplorer
17.01.2012., 11:42
Pozdrav,imam jedno pitanjce....Radim kod privatnika oko 5 godina na ugovor na neodređeno otišla sam na komplikacije u 7.mjesecu 2010.god. i u međuvremenu se zatvorila naša poslovnica , ja sam na porodiljnom od 01.01.2011. , a ističe mi 25.01.2012. Pa vas molim da mi odgovorite koja su mi prava što se tiče godišnjeg odmora , otpremnine i dali me oni moraju još držati prijavljenu neko određeno vrijeme nakon isteka porodiljnog????

Citam ove postove i cudim se koliko ima ljudi zaposleno na neodrejdeno preko 3 godine. Pa zar ne vazni ono da mozes bit zaposlen/a najdljuje 3 godine neodredjeno? Novi zakon je trebao sprijecit mogucnost "rotacije" kao zaobilazenja tog zakona ali nije mi jasno kako poslodavci toliko uspijevaju drzat ljude na neodredjeno. :confused:

enke
17.01.2012., 13:40
Ovdje se vjerojatno misli na zapošljavanje na određeno. Danas samo privilegirani dobivaju zaposlenje na neodređeno.
Znam primjer u školi: rodbina i prijetelji dobivaju posao u roku godine dana i to na neodređeno a ostali su na određeno i preko 5 godina. Moram napomenuti da se radi o istoj stručnoj spremi. Gdje je tu zakon ? Kome se žaliti kad potom slijedi još gore.
:ne zna:

elvis again
17.01.2012., 18:24
Radim 3 i pol god. (VSS), prijava za neodređeno

1) Poslodavac nije isplatio place za 3 mjeseca, dio (60%) jedne place smo dobili na ruke u kešu - nema obrazloženja zašto).
2) Poslodavac je prije cca 6 mjeseci podjelio 40-tak otkaza (tehnološki višak) bez plana o zbrinjavanju tih radnika (30-tak tih ljudi bilo je prijavljeno na neodređeno).
3) Poslodavac je prije cca 3 mjeseca zaposlio 20-tak osoba kao za potrebe posebnog projekta od kojih je 10-tak osoba nastavilo raditi na određeno na istim radnim mjestima kao i radnici koji su predhodno otpusteni.
4) Poslodavac nije isplatio dnevnice za rad na terenu niti su nam na pravilan nacin obracunate
(ne zeli platiti 170kn dnevno kad radis 50km van mjesta stanovanja vec to ovisi o tome dali si odradio 10h dnevno na tom terenu)
5) Poslodavac ne placa doprinose svojim radnicima
6) Poslodavac je ukinuo placanje prijevoza bez najave i bilo kakvog obrazlozenja
7) Poslodavac je prije mjesec dana tvrdio (zapis u mailu) da cemo zaostale dvije place dobiti unutar sljedecih tjedan dana
8) Poslodavac ne govori nikakve razloge zbog cega place nema niti ima obraza nam se obratiti.
9) Poslodavac u zadnjih tri mjeseca placa reklame na radiju i organizira domjenke sa skupim catering-om u svom uredu dok mu radnici nemaju za placat rezije i benzin da dođu na posao.

Prica (nisam 100% siguran) se da je inspekcija rada bila kod poslodavca unutar zadnjih mjesec dana te nije našla nikakve nepravilnosti.

a) Što, mi radnici, mozemo uciniti?
b) Kako nas sindikat moze zastiti ako se prijavimo u članstvo?
c) Moze li se nad privatnom fimrmom zatraziti ovrha (prodaja dijela imovine) da se naplate dugovanja prema radnicima?
d) Moze li nam inspekcija rada pomoci?
e) Mogu li dobiti otkaz zbog nedolazka na posao (relacija 60-tak km a ja nemam za benzin)
f) Smije li mene poslodavac prisiliti na vrstu posla koja nije navedena potpisanom ugovoru o radu?

Hvala na odgovorima. Živjeli!

Jel ima neko sa slicnim iskustvom ili iskustvom u radnom pravu da me savjetuje?

Uz to Firma nam je svima promjenila ugovore o radu jos od 10 mjeseca bez našeg znanja te smo prijavljeni na minimalac bez ikakve obavijesti. Tek je sad to izaslo u javnost ali bez sluzbene obavijesti.

spuzva bob
17.01.2012., 22:43
Ako se sklapa ugovor o radu na određeno između dvije fizičke osobe (znači poslodavac nije pravna osoba, nema registriran obrt, d.o.o. i sl.), treba li takav ugovor ovjeriti kod javnog bilježnika?
U vrtićima kao potvrdu zaposlenosti traže ugovor i prosjek primanja, mogu li ih odbiti kao valjane ako nemaju nikakav pečat na sebi?

puščica
18.01.2012., 11:00
Jel ima neko sa slicnim iskustvom ili iskustvom u radnom pravu da me savjetuje?

Uz to Firma nam je svima promjenila ugovore o radu jos od 10 mjeseca bez našeg znanja te smo prijavljeni na minimalac bez ikakve obavijesti. Tek je sad to izaslo u javnost ali bez sluzbene obavijesti.

1.Vi radnici trebali bi se obratiti inspekciji rada koja mora kazniti poslodavca zbog: neisplate plaća, davanja poslovno uvjetovanog otkaza bez plana zbrinjavanja, zapošljavanja novih radnika na mjesta radnika koji su dobili poslovno uvjetovani otkaz ako od tog otkaza nije prošlo više od 6 mjeseci (čak i u tom slučaju posao bi se 1. trebao ponuditi radniku koji je dobio otkaz kao tehnosloški višak), ne plaćanja doprinosa radnicima itd.

2. inspekcija rada vam može pomoći.
3. možete dobiti otkaz zbog nedolaska na posao.
4. poslodavac vas ne smije prisiliti ni na što, ali može od vas tražiti da obavljate i druge poslove ako vam ne dira ugovorenu plaću .
5. firma vam ne može jednostrano mijenjati Ugovor o radu.

Svoja prava možete ostvariti i na sudu (tu vam može pomoći i sindikat), posebno ako se skupi grupa radnika i podigne zajedničku tužbu. Tu međutim trebate odvagnuti razloge za (sud ćete sigurno dobiti, on može prisiliti poslodavca da vam isplati sve što je dužan, da vrati na posao one koji su neopravdano dobili otkaz isl) i protiv (visina troškova odvjetnika, duljina trajanja parnice i sl). U svakom slučaju sretno.

suncana75
19.01.2012., 07:35
molim vas pomoć. ako u ugovoru o radu na određeno piše samo da traje mjesec dana. kako se računa početak sljedećeg ugovora? naime, poslodavac je odlučio ugovore produživati samo na mjesec dana.
npr prvi ugovor je sklopljen 12.12.2011. da li sljedeći počinje sa 11.01.2012. ili sa 12.01.2012.?

enke
19.01.2012., 08:56
Koliko dugo djelatnik može biti na određeno vrijeme kod istog poslodav.ca? Kod zapošljavanja ako dva djelatnika imaju istu stručnu spremu ,položen stručni ispit, jedan je iz mjesta stanovanja a drugi udaljen 5o kilometara ,tko ima prednost kod zapošljavanja? Da li je kod objave rezultata natječaja poslodavac dužan objaviti tko je pristupio natječaju i tko je pobijedio.Ako djelatnica radi na zamjenama već 4 godine s kračim prekidima da li ona ima prednos pred djelatnicom koja je na zamjeni samo godinu dana . Sve se to odnosi na školu i još dosta raznih nepravilnosti . Što je tu po zakonu ašto ne ?

croma
20.01.2012., 23:41
molim vas pomoć. ako u ugovoru o radu na određeno piše samo da traje mjesec dana. kako se računa početak sljedećeg ugovora? naime, poslodavac je odlučio ugovore produživati samo na mjesec dana.
npr prvi ugovor je sklopljen 12.12.2011. da li sljedeći počinje sa 11.01.2012. ili sa 12.01.2012.?

mjesec dana je isti dan, dakle ugovor ti završava 12.01, slijedeći će ti počet s 13.

croma
20.01.2012., 23:43
Koliko dugo djelatnik može biti na određeno vrijeme kod istog poslodav.ca? Kod zapošljavanja ako dva djelatnika imaju istu stručnu spremu ,položen stručni ispit, jedan je iz mjesta stanovanja a drugi udaljen 5o kilometara ,tko ima prednost kod zapošljavanja? Da li je kod objave rezultata natječaja poslodavac dužan objaviti tko je pristupio natječaju i tko je pobijedio.Ako djelatnica radi na zamjenama već 4 godine s kračim prekidima da li ona ima prednos pred djelatnicom koja je na zamjeni samo godinu dana . Sve se to odnosi na školu i još dosta raznih nepravilnosti . Što je tu po zakonu ašto ne ?

1. može bit 3g (zamjena ne potpada pod to)
2. nijedan, jednaki su

enke
21.01.2012., 09:47
Pitanje je postavljeno upravo zbog toga što su u dvije škole naglašavali da jedan od važnih kriterija je mjesto stanovanja. Prednost ima kandidat s mjestom stanovanja bliže školi. No, ni jedna od te dvije škole tih kriterija se ne pridržava.Zapošljavaju kandidate i preko 60 km( jer Ministarstvo plaća putne troškove) a neke škole zapošljavaju i nestručne osobe pod izgovorom da su najbliži školi.Mene interesira da li Ministarstvo podržava takove odluke ravnatelja zbog vrlo velikih troškova putovanja i nestručnosti. Pozdrav. :ne zna:

intactilis
21.01.2012., 14:19
Mogu ti samo potvrditi da je na ID obrascima predanim u poreznu upravu za listopad i studeni 2011 godine već vidljivo da smo na minimalcu.

suncana75
21.01.2012., 15:36
mjesec dana je isti dan, dakle ugovor ti završava 12.01, slijedeći će ti počet s 13.

zar se ne računa mjesec dana kao 30 dana? znam da je tako kod otkaznog roka, kada mi je pisalo mjesec, to je značilo 30 kalendarskih dana.

lucija80
23.01.2012., 08:46
Je li netko zna koje sve promjene treba prijaviti na mirovinsko: je li promjene s ugovora na određeno na neodređeno ? promjene stručne spreme zaposlenika? ako netko zna bila bi zahvalna na odgovoru :-)
Prijavljuju swe:promjena radnog odnosa(određeno, neodređeno), promjena osobnih podataka, promjena radnog vremena (puno, skraćeno)...

lucija80
23.01.2012., 08:48
Ako se sklapa ugovor o radu na određeno između dvije fizičke osobe (znači poslodavac nije pravna osoba, nema registriran obrt, d.o.o. i sl.), treba li takav ugovor ovjeriti kod javnog bilježnika?
U vrtićima kao potvrdu zaposlenosti traže ugovor i prosjek primanja, mogu li ih odbiti kao valjane ako nemaju nikakav pečat na sebi?

Ne treba ovjera od JB i pečat na ugovor sa fizičkom osoobom, pokaži prijavu na MIO i ZDR i radnu knjižicu, to je dovoljno.

car crash
24.01.2012., 08:40
pozdrav, trebala bih diplomirati za mjesec dana, a ponuđen mi je posao preko autorskog ugovora (sav dohodak bi bio preko takvog ugovora, nemam nikakav drugi posao (na neodređeno) na osnovi kojeg bih mogla biti osigurana).

budući da poslodavac za autorski ugovor ne plaća nikakve doprinose, po svemu sudeći, trebala bih si sama plaćati doprinose. zanima me koliki je iznos doprinosa koje bih morala plaćati (plaća bi bila oko 4000 kn) i trebam li zato imati status slobodne ili samostalne djelatnosti ili mogu ostati na burzi kao nezaposlena osoba?

ništa mi nije jasno pa bih cijenila svaku pomoć.

baraba3
25.01.2012., 05:03
evo link pa možda pomogne
www.imamnovac.com/4.aspx

deskjet
25.01.2012., 12:59
Na koliko se najkraće može sklopiti ugovor na određeno?

Godinu dana sam bio u radnom odnosu koji je sporazumno prekinut; zatim sam kod drugog poslodavca radio mjesec dana, odnosno samo do isteka ugovora. Na zavodu su me savjetovali da pokušam naći nekog da me prijavi na kratko kako bi imao pravo na novčanu naknadu. Sad je pitanje prije nego što krenem zivkat na koliko se najkraće može sklopiti taj ugovor, pretpostavljam što kraći to manje treba uplatit za doprinose...

anonimus24
26.01.2012., 19:00
Radim u jednoj trgovini i svaki mjesec potpisujemo ugovore o radu na mjesec dana,uvjeti rada su postali katastrofalni u zadnja 2 mjeseca i htio sam dati otkaz ali nisam zato što onda nemamm nikakva prava na birou.
Zanima me što bi bilo kad ne bi potpisao iduči ponuđeni ugovor o radu(to bi trebalo biti sutra),da li bi se to smatralo kao da da dajem otkaz ili što?
Kako bi se to vodilo na Birou,da li bi firma javila njima da ja nisam htio potpisati ugovor?
Molim odgovor što prije ako je moguče jer sutra ujutro dobijam ugovor na potpis.
Unaprijed hvala.

chegrtusha
27.01.2012., 02:32
Ako ne potpišeš novi ugovor o radu, znači da ne želiš više raditi, a vodi se kao istek ugovora.
Međutim, znam za slučaj kad je poslodavac radnici prodao priču da mu je komplicirano papirnato riješit istek ugovora, pa joj je uvalio da potpiše sporazumni otkaz. Time je izgubila pravo na naknadu sa burze, a firmi doslovno ni iz džepa, ni u džep. :rolleyes:

lollipop
28.01.2012., 11:40
Ja sam imala isti takav slučaj. Jednostavno sam rekla da mi nakon isteka ugovora ne trebaju vise produzivati... Sami su si krivi što rade s tim ugovorima na određeno... Moja šefica je lagano poludila i isto me htjela natjerati da potpišem sporazumni otkaz što mi nije padalo na pamet jer sam znala da time gubim pravo na naknadu na burzi. A kao što reče - njima ni iz džepa ni u džep, radi se valjda o nekoj zlobi da se slučajno ne bi okoristio kad si već tako drzak prestat raditi, a oni nisu drski što te i nakon dvije godine drže na ugovorima na određeno....

zeljko01
28.01.2012., 20:36
Može mi neko reći jel se kod otpremnine računa prosječna plača u zadnja tri mjeseca u bruto ili neto iznosu koji se kasnije množi sa godinama staža...

puščica
30.01.2012., 13:17
Može mi neko reći jel se kod otpremnine računa prosječna plača u zadnja tri mjeseca u bruto ili neto iznosu koji se kasnije množi sa godinama staža...

Bruto.

electra36
31.01.2012., 08:43
Trebam informaciju ako netko zna:

Imam ugovor o radu na neodređeno vrijeme. Dobila sam odluku o otkazu ugovora o radu uz ponudu izmjenjenog ugovora o radu. Zbog smanjenja plaće i rasporeda na meni neodgovarajuće radno mjesto odbila sam potpisati izmjenjeni ugovoru o radu pa će nastupiti učinci otkaza. Sada me zanima da li kod tako nastalog otkaza mogu ostvariti pravo na naknadu za nezaposlene na burzi.

Imam 15 g neprekinutog radnog staža, međutim zanima me kako se tretira to što nisam prihvatila izmjenjeni ugovor. Da li tako kao da sam ja dala otkaz (pri čemu nemam prava na naknadu na burzi) ili ipak imam prava na naknadu?

Hvala na iinformaciji unaprijed ako netko zna.

goliath
31.01.2012., 13:22
Imat ćeš pravo na naknadu s burze...

Dakle, ti si dobila otkaz, ali s mogućnošću da odmah osnuješ novi radni odnos pod izmijenjenim uvjetima. Ako ne prihvaćaš novi radni odnos, prvotni otkaz kojeg si dobila i dalje ostaje, te će njega poslodavac prijaviti kad će te odjavljivati sa obveznih osiguranja.

Osim toga, imaš pravo i na otpremninu!

electra36
31.01.2012., 14:45
goliath, hvala na informaciji. Znam da imam pravo na otpremninu, napisano je to već u odluci o otkazu. I sad imam dalje pitanje:
Dakle imat ću pravo na naknadu na burzi najprije prva 3 mjeseca onaj maksimalni iznos (plaća mi je bila puno veća od prosjeka HR) pa onda onaj minimalni nakon prva tri mjeseca. Obzirom da imam doma djevojčicu od godinu i pola, a nakon 6 mjeseci njene starosti sam išla raditi, što bi značilo da nisam iskoristila drugi dio porodiljng (tzv rodiljni dopust koji je moguće po zakonu iskoristiti do 8 godine starosti djeteta), pretpostavljam da kao nezaposlena mogu (nakon 3 mjeseca naknade s burze), ukoliko ne nađem posao, koristiti drugi dio porodiljnog. E sad , zanima me da li u tom slučaju kad idem na drugi dio porodiljnog kao nezaposlena, imam pravo na naknadu po osnovi tog rodiljnog dopusta? ( pitam zato jer je ipak ta naknada veća od one na burzi nakon 3 mjeseca)

Jesam jako komplicirana:))?

Jel zna netko mozda

peperoza
01.02.2012., 21:01
molim pomoć

prijavljena sam na kućanstvo i na produljenoj njegi sam trenutno. nešto mi se zakompliciralo na hzzo-u i vjerojatno će mi se stvoriti rupa od 20-tak dana između dva rješenja pa ću za to vrijeme morati platiti doprinose sama.

mene zanima kako ide procedura u vezi plaćanja doprinosa, gdje god sam pitala šalju me dalje. kome se to plaća i koliki bi to iznos mogao biti na minimalnu plaću koja je 2800 ako se ne varam?

lianne
02.02.2012., 09:25
ljudi da li tko zna sta se nosi na burzu nakon isteka ugovora na odredeno?jel nosim taj ugovor gdje je evidentan zadnji radni dan ili moram sa poslodavcem potpisati ugovor o prestanku radnog odnosa kao visak(znam da nikako ne sporazumni :zubo:)..i sta jos trebam?radna knjizica?pk?
hvala:)

kiss me
02.02.2012., 23:43
Prijateljica mi je prijavljena na pola radnog vremena (više njih u firmi) i sad su zaposlene, dodatno još, nove radnice, također na pola radnog vremena za iste poslove.
Nju sad zanima - zar nije poslodavac bio dužan prije toga, ovima koje već ima zaposlene ponuditi ugovore na puno radno vrijeme? :ne zna:

fida2
03.02.2012., 16:59
Pozdrav,
molim Vas trebala bi pomoć.
Ovako, radim u školi kao profesor već 15 mjeseci na određeno s time da sam prva 4 mjeseca bila zaposlena kao zamjena za bolovanje al se lik nije vratio pa sam sada ja zaposlena. Imam potpisan ugovor na određeno do 30.6. al ja više ne želim raditi u toj školi zbog preseljenja na drugi kraj lijepe naše. Ja sam mislila dati sporazumni otkaz al mi se čini da onda nebi primala naknadu od burze dok ne nađem drugi posao?? Da li postoji ikakva šansa da primam tu naknadu??I koliko bi mi trajao otkazni rok,jel mjesec dana???
ako netko ima kakav savjet,bila bi jako zahvalna

Log-in
03.02.2012., 17:08
ljudi da li tko zna sta se nosi na burzu nakon isteka ugovora na odredeno?jel nosim taj ugovor gdje je evidentan zadnji radni dan ili moram sa poslodavcem potpisati ugovor o prestanku radnog odnosa kao visak(znam da nikako ne sporazumni :zubo:)..i sta jos trebam?radna knjizica?pk?
hvala:)

Ja sam nosila taj ugovor na određeno, kopiju sam im dala... Ne treba porezna kartica.. Vjerojatno će vam odmah tamo reći što još treba donijeti radi ostarivanja prava na novčanu naknadu.

ivica s
03.02.2012., 21:03
poštovanje zanima me ako je sudski proces završen i odvjetnik je imao punemoć da li obojica dobivamo sudsko rješenje. ako ja moram platiti sudske troškove dali se dobiva kakva uplatnica ili što ili broj žiro računa.

Jelsa
04.02.2012., 08:58
U kojem roku je poslodavac obavezan prijaviti radnika: 7 ili 15 dana?

Cvrčak i Mrav
04.02.2012., 10:48
snijeg zatrpao ulice, ja sam ok, ali susjeda ne moze do posla. rekla joj sefica da MORA doci ili nek ne dolazi vise ikad. radi se o jednom trgovackom lancu, zar joj mogu dati otkaz radi toga?

sent from my iPhone using my finger

FileExplorer
04.02.2012., 10:56
snijeg zatrpao ulice, ja sam ok, ali susjeda ne moze do posla. rekla joj sefica da MORA doci ili nek ne dolazi vise ikad. radi se o jednom trgovackom lancu, zar joj mogu dati otkaz radi toga?

Jel proglasena elementarna nepogoda u tvom kraju?

Cvrčak i Mrav
04.02.2012., 11:00
spadamo pod sibensko-kninsku, grad sibenik je u centru mozda i prohodan, ali sto vrijedi kad ne mozes do grada uopce stici. autobusi ne voze, autu su zakopani na cesti,....

sent from my iPhone using my finger

FileExplorer
04.02.2012., 11:09
spadamo pod sibensko-kninsku, grad sibenik je u centru mozda i prohodan, ali sto vrijedi kad ne mozes do grada uopce stici. autobusi ne voze, autu su zakopani na cesti,....

U takvim je situacijama djelatnik duzan poduzet sve sto je realno u njegovoj moci kako bi na vrijeme dosao na posao. To znaci ranije krenut, dio prepjesacit... ne postoji pausalno pravilo vec se ocjenjuje od slucaja do slucaja. Ukoliko je izuzece opravdano onda nema temelja za otkaz od strane poslodavca.

U svakom slucaju je djelatnik duzan o komplikacijama na vrijeme obavjestit poslodavca.

airhockey79
04.02.2012., 14:03
Forumasi help..
Tko mi moze reci priblizno koliko cu dobiti, bio sam mjesec dana na bolovanju,imam neto placu 5600, a dobicu kao sam obavijesten 30 posto manje od toga za mjesec dana, zar to znaci da cu dobiti 1680 kn manju placu, znaci dobijem 70 posto od neto??

Smije li se to tako puno oduzeti radniku u privatnom sektoru??
Znaci dobicu 3920, ( 560x3=1680) znaci 5600-1680=3920 minus prijevoz 290 to je 3630, zar je to moguce?
hvala

nije bila povreda na radu,u sudaru sam imao komplikacija, šanc itd,

kiss me
04.02.2012., 15:40
Pozdrav,
Ovako, radim u školi kao profesor već 15 mjeseci na određeno s time da sam prva 4 mjeseca bila zaposlena kao zamjena za bolovanje al se lik nije vratio pa sam sada ja zaposlena. Imam potpisan ugovor na određeno do 30.6. al ja više ne želim raditi u toj školi zbog preseljenja na drugi kraj lijepe naše. Ja sam mislila dati sporazumni otkaz al mi se čini da onda nebi primala naknadu od burze dok ne nađem drugi posao?? Da li postoji ikakva šansa da primam tu naknadu??I koliko bi mi trajao otkazni rok,jel mjesec dana???

Nemaš pravo na naknadu ukoliko ti daš otkaz.
Jedina šansa za naknadu je da odradiš ugovor do njegovog isteka i više ga ne obnoviš... ili da ti poslodavac da otkaz, of kors

Forumasi help..
Tko mi moze reci priblizno koliko cu dobiti, bio sam mjesec dana na bolovanju,imam neto placu 5600, a dobicu kao sam obavijesten 30 posto manje od toga za mjesec dana, zar to znaci da cu dobiti 1680 kn manju placu, znaci dobijem 70 posto od neto??

Smije li se to tako puno oduzeti radniku u privatnom sektoru??
Znaci dobicu 3920, ( 560x3=1680) znaci 5600-1680=3920 minus prijevoz 290 to je 3630, zar je to moguce?
hvala

nije bila povreda na radu,u sudaru sam imao komplikacija, šanc itd,

Nema veze u kojem si sektoru, ali da, plaća se umanjuje (nije obavezno, ali se smije) do 30%.

fida2
04.02.2012., 18:04
kiss me, a na račun čega bi ravnatelj meni mogao dat otkaz???

snoopyca
05.02.2012., 12:04
molim pomoć, zaposlena sam na neodređeno, već 2 i pol god, u međuvremenu sam potpisala 2 aneksa, jedan o preseljenju u novu poslovnicu a drugi o smanjenju radnog vremena i plaće na pola-sve službeno, sa žigom, potpisom...
No izgleda da ću dobiti izjavu (na običnom papiru, bez ikakve potvrde, bilo čega) gdje bih se ja morala potpisati da dobrovoljno pristajem raditi prekovremene sate u slučaju potrebe.(ti sati se ne isplaćuju, nego se po pravilu dobivaju slobodni dani, no u ovom slučaju nemože se niti dobiti slobodan dan jer nas je premalo, i tako ti sati se gomilaju a od njih ništa).
Jel postoji šansa da dobijem otkaz ako ne potpišem taj papir? (nemaju me na temelju čega drugoga otpustiti-ne radim greške, redovno dolazim.. nemogu se sjetiti razloga radi kojega bi me otpustili)

unaprijed hvala

kiss me
05.02.2012., 14:44
kiss me, a na račun čega bi ravnatelj meni mogao dat otkaz???

A u principu tebi bi odgovaralo da budeš višak, jer jedino tako možeš dobiti naknadu.. jbg :ne zna:

Jelsa
05.02.2012., 21:49
U kojem roku je poslodavac obavezan prijaviti radnika: 7 ili 15 dana?

:ne zna:

Katrin
05.02.2012., 22:37
8 dana.

terminatorT101
05.02.2012., 23:38
ajde ako netko zna neka mi kaže dali poslodavac radniku smije mjesečno dati da radi manje od fonda sati ? ako ne smije što mi je činiti ?
ovaj slučaj mi se ponavlja već drugi mjesec za redom i više mi je puna kapa se žaliti i non stop zivkati šefa .....

fida2
06.02.2012., 16:20
A u principu tebi bi odgovaralo da budeš višak, jer jedino tako možeš dobiti naknadu.. jbg :ne zna:

Ali ako sam dobro proučila,ako bi ja bila višak onda on sljedećih 6 mjeseci nebi smio uzest nikoga umjesto mene????kvaka je u tome da se ja želim odselit, a i ravnatelj mi ne želi dat na neodređeno jer on poslje 6. mjeseca pikira na to moje mjesto jer mu ističe ravnateljski mandat,tako da ovako ili onako ja bi 1.7. bila nezaposlena.A jel bi ja njega mogla pitat da mi poništi ovaj ugovor koji sam potpisala do 30.6. i napravi novi do 29.2.???možda pitam gluposti al neznam što da radim:ne zna:

peperoza
07.02.2012., 12:06
Ali ako sam dobro proučila,ako bi ja bila višak onda on sljedećih 6 mjeseci nebi smio uzest nikoga umjesto mene????kvaka je u tome da se ja želim odselit, a i ravnatelj mi ne želi dat na neodređeno jer on poslje 6. mjeseca pikira na to moje mjesto jer mu ističe ravnateljski mandat,tako da ovako ili onako ja bi 1.7. bila nezaposlena.A jel bi ja njega mogla pitat da mi poništi ovaj ugovor koji sam potpisala do 30.6. i napravi novi do 29.2.???možda pitam gluposti al neznam što da radim:ne zna:

nisu gluposti i mislim da ti može napisati novi ugovor sa izmjenjenim datumom. ja sam upravo bila na mirovinskom zbog slične situacije i oni kažu da oni nemaju veze sa ugovorima da im je bitna prijava tako da slobodno možete prominiti samo prvu stranicu ugovora i odjaviti te sa 29.02.

ima li ko veze sa plaćanjem doprinosa sam sebi jer je prijavljen na kućanstvo plz nek se javi jer neznam di platiti na koji račun koliko? na hzmo su mij rekli da vidim na netu:503:

kiss me
07.02.2012., 16:52

Kol'ko je meni poznato - možeš.. samo ako će on to htjeti

ima li ko veze sa plaćanjem doprinosa sam sebi jer je prijavljen na kućanstvo plz nek se javi jer neznam di platiti na koji račun koliko? na hzmo su mij rekli da vidim na netu:503:

Sve je državni proračun RH... :ne zna:
možda najlakše da provjeriš na poreznoj, kod svoje referentice :ne zna:

fida2
07.02.2012., 22:44
A ako mi kojim čudom on odluči napisat novi ugovor do datuma do kojeg meni paše, s kojim razlogom bi on mogao opravdat to što mi radi novi ugovor s ranijim datumom???I opet ako bi se napravio taj novi ugovor kad mi on prestane a ja ga ne obnovim jel to znači da ću onda primat naknadu od burze dok ne nađem novi posao??
Jel bi to možda ovi sa biroa znali,da njih zovem????
ne želim izvisit sa svih strana :-(

kiss me
09.02.2012., 17:54
Ugovor na određeno se u principu radi zbog povećanja obima posla ili zamjene - tako da kad istekne se podrazumijeva da si tehnološki višak i imaš pravo na naknadu :)

nestalo
09.02.2012., 18:54
Ne znam gdje da postavim ovo pitanje pa ću ovdje. Zanima me ovo... Kad radnik dobije od mirovinskog da kod njega postoji neposredna opasnost od nastanka invalidnosti i da ga se treba rasporediti na radno mjesto primjereno njegovom zdrastvenom stanju da li mu u firmi mogu zbog toga otkazati ugovor na neodređeno ili smanjiti plaću?

jsedic
10.02.2012., 09:25
Eto, snašla je i mene tužna sudbina!! Naime, 01.02.2012. prestaje moj porodiljni, koji je trajao 2,5 godine radi poteškoća u razvoju djeteta.. Kako je firma u kojoj sam bila zaposlena, zatvorila svoja vrata, slijedi mi prijava na Hzz! Zanima me da li ću ja s obzirom da imam ukupno nešto više od 8 godian radnog staža, dobiti pravo na naknadu sa burze i kolika bi ona mogla biti. Zadnja plača u 2009. mi je isplačena i bila je nešto viša od 5.000 kn... Već sam naišla na neka razmišljanja i pozitivnai negativna, ali sve mi se više čini da ukoliko nisi pravno upoznat sa svojim pravima, na Hzz.u če te vrlo lako "zeznut"...
Zahvaljujem i srdačno pozdravljam

ProudToBeAWoman
11.02.2012., 13:00
ne znam da li moje pitanje tu pripada tako da se unaprijed ispričavam ako sam fulala.moj bivši šef me verbalno vjerski i seksualno maltretirao.on je subotar i pokušavao me skoro pa prisilno prebaciti na njegovu vjeru.naravno da sam ja za njega bila prokleta...itd.a govorio mi je razne seksualne stvari.npr., rekao mi je da bi mi platio operaciju da ponovo budem djevica..itd.i naravno da sam razg s njim o tome da prestane ali on se nakraju naljutio na mene i rekao da nemam smisla za humor :504: e sad, ja sam na kraju dala otkaz i sada me zanima da li ga ja mogu prijaviti obrtničkoj komori ili nekome da ga "ima na oku". može doći neka djevojka,žena koja je psihički slabija od mene ili da joj ne daj bože napravi nešto...nisam ga mislila prijaviti u smislu da tražim odštetu ili sl,nego samo da nekoga upozorim na njega.neke klijentice koje su nam dolazile su me pitale kakav je to čudak.a on je kaj je nabolje u zatvoru ali ima mogućnost dolaska na posao.samo ne znam da li mi može pomoći obrtnička komora zato jer to nije obrt nego firma.

marko86
12.02.2012., 23:25
da li postoji zakon koji ograničava da osoba stalno radi drugu smjenu

Marian Oden
12.02.2012., 23:52
Pozdrav,

Poznato je već da u našoj državi neće da daju naknade, treba čovjek biti malo uporan.

SuperQueer
13.02.2012., 11:38
bok, frend mi radi kod covjeka koji je prodao poslovnicu novom gazdi, i sada mu nude da prede kod novog covjeka ili uzme otpremninu, al ko mu sada jamci da ce ga novi gazda i kako dugo zadrzat ?? ima li kakav zakon sta govori o takvom slucaju ?

Opaljčak
14.02.2012., 20:29
Pozdrav,

kod sporazumnog prekida radnog odnosa, radnik nema pravo na naknadu. Radnik ima pravo na naknadu kod poslovno uvjetovanog otkaza.
Nakon prestanka Ugovra o radu 30.06.2012. prijavi se na burzu i stjeći ćeš pravo na naknadu. Otkazni rok je mjesec dana.

fida2
15.02.2012., 21:32
Uglavnom, hvala svima na savjetima,sa šefom se nisam uspjela ništa dogovorit tako idem u potragu za drugim poslom jer mi je jedino tako rekao da će me pustit prije 30.6. a ako ništa ne nađem onda ću valjda primat tu naknadu kad mi istekne ugovor.....

dejjja
16.02.2012., 11:29
Ne kužim se baš u ugovore i prava radnika, pa molim nekoga tko se kuži da pročita slijedeće.

Frendica radi u x tvrtki. Radi od 20.11.

Prvo je dobila ugovor na mjesec, pa onda opet na mjesec pa opet na mjesec dana. Tj. 3 ugovora po mjesec dana, s tim da joj zadnji ističe 20.2.

U međuvremenu je ostala trudna i nije mogla raditi jer je imala jake mučnine.
Od 10.1 je na komplikacijama za koje je dobila odobrenje 150 dana, s tim da svaki mjesec mora priložiti povijest bolesti od doktora.

I sad joj 20.2 više ne žele produžiti ugovor. Kad je zvala kadrovsku, žena joj je rekla da imaju višak radnika i da se prvo rješavaju onih koji su iz neutvrđenih razloga na bolovanju. I ova ju pita da kako mogu biti neutvrđeni razlozi, da im piše na doznakama zašto je na bolovanju, - a ova iz kadrovske kaže da nju to nije briga, da ona po šifri iz doznaka ne mora znati zašto je na bolovanju.

Ja znam, da ti gazda ne mora produžiti ugovor ako ne želi, ali smiju li to napraviti ako je cura na komplikacijama u trudnoći?

đulic
16.02.2012., 12:54
nažalost,radni odnos prestaje danom isteka ugovora,bez obzira što su to komplikacije u trudnoći.
Poslodavac bi mogao produžiti ugovor na određeno,jer troškovi bolovanja nakon 42 dana idu na teret HZZO,no po svemu sudeći on to ne želi,probajte pregovarati,ali zakonske osnove nama.

na pola puta
16.02.2012., 16:21
Da li postoji zakon po kojem mi poslodavac ne smije isplaćivati naknadu za prijevoz ako stanujem na udaljenosti manjoj od 5 km od posla ?
Radim već 8 godina i ovaj mjesec je došao knjigovođa i rekao da se to više ne smije plaćati jer je naknada neoporeziva,a koliko sam našla na netu to je stvar ugovora ili samog poslodavca.

enke
17.02.2012., 20:03
Pozdrav,
molila bih savijet. Petu godinu radim na određeno ( u školi). Stručna sam( ispit) ali na natječaj za stalno radno mjesto uvijek pobijede kandidati, bez stručnog ispita, bez ijednog dana staža ,iz drugih i do 60 km udaljenih gradova, pa ćak i nestrućni. Kome se žaliti? Ministarstvu ? Da li oni uopće te žalbe riješavaju ?? :ne zna:

mario00
18.02.2012., 08:29
Lijep pozdrav svima!

Molio bih za pomoć, našao sam se u teškoj situaciji i molio bih za savjet...

Radim u tvornici, od prvog radnog dana iste te tvornice.

Radim na održavanju, imam višu stručnu spremu na koju sam prije godinu dana i prijavljen. Uspio sam se izboriti za nešto veću satnicu na temelju toga.

Prije godinu dana sam pristao dolaziti na intervencije i biti dostupan firmi 24 sata na dan. Međutim, sad je posrijedi neka druga situacija. Na putu je dijete, izgradnja kuće, dakle imam i svoje osobne potrebe...

Prije dva mjeseca sam se obratio direktorici povodom ovog problema, rekao sam da u ovim uvjetima više nisam spreman biti dostupan 24 sata na dan. Odradio bih svoje radno vrijeme i to je to. Naravno, ukoliko žele da budem u pripravnosti potrebno je to i platiti. S obzirom da je tvrtka u vlasništvu stranaca postoji i direktor stranac, koji u praksi i je direktor, direktorica je ustvari osoba preko koje on komunicira sa radnicima... Od direktorice sam dobio obećanje da će do nove godine sa direktorom pronaći rješenje.
Ona ove moje zahtjeve u ova dva mjeseca nije iznijela direktoru i ja sam odlučio da od nove godine neću dolziti na intervencij, odnosno neću se javlajti na svoj privatni mobitel tijekom noći i vikendom...
Sada kad sam ja prestao dolaziti i kada tvornica noću stoji sa proizvodnjom, zbog toga što nema tko dolaziti, jer je i kolega donio istu odluku, on je doznao za naše zahtjeve.
Nismo dobili priliku za razgovor sa direktorom, sve što smo dobili su prijetnje otkazom ukoliko se ne budemo odazvali pozivima.

Kolega je s obzirom da ima kredit pod ovim prijetnjama popustio i odlučio da će biti na raspolaganju. Ja i dalje ostajem pri svojemu, plati pa sam dostupan.

Zanima me, s obzirom na razvoj situacije, sprema mi se otkaz, dali sam u pravu? Mora li me platit za tu pripravnost koju od mene traži? Po zakonu bih rekao da mora... Što u slučaju da dobijem otkaz?
Nemam službeni mobitel, nemam službeno vozilo kojim bih dolazio na posao...
Znao sam biti na poslu cijelu noć, otići kući, odspavati 2 sata i odraditi svoje radno vrijeme od 8 sati. Nikada me nije poslao kući ni minute ranije, unatoć tomu što sam gotovo cijelu noć proveo u firmi. Dolazak na intervenciju mi plati kao prakovremeni sat, ali ne plaća mi pripravnost. Postoji još jedna stvar, ima ljudi koji su postavljeni za "šefove", dodojeljeni su im službeni mobiteli i satnice (7 kuna više od moje). Imaju svi do osim jednog manje škole od mene, ali je direktorica urgirala za njih. To je nebitna stvar, bitno je to da oni mene zovu kada se dogodi problem a plaćeni su puno više od mene.

Ima tu još puno stvari, o tome možda na temi mobbing. Uglavnom bar 70% ljudi i firmi je izloženo psihičkom zlostavljanju i naravno da su ljudi nezadovoljni. Ali poslodavac zna kakva je situacija, ljudi u kreditima, drugi posao je nemoguće pronaći a treba hraniti obitelj. U takvoj situaciji sve što nam poslodavac da kao odgovor je da slobodno odemo dalje ako nam se ne sviđa.
Zahvala sam svakome tko pročita ovu moju jadikovku i pomogne savjetom!

mojca1
18.02.2012., 21:13
Imala sam ozljedu na radu i nakon povratka sa bolovanja poslodavac me je uputio na procjenu radne sposobnosti gdje sam dobila rješenje da sam sposobna za rad,ali nesposobna za to radno mjesto.Moj poslodavac me je uputio na staro radno mjesto da radim dok oni ne odluče šta će.Iako to utječe na moje zdravstveno stanje oni kažu da imaju zakonski rok od 15 dana da se očituju na taj papir i da do tada ostajem na tom radnom mjestu i radim.Liječnik medicine rada kaže da je to rješenje trenutno i da ih samo jednim danom na tome radnom mjestu mogu prijaviti inspekciji i tužiti,a oni kažu da imaju 15 dana.Tko je tu u pravu i koja su uopće moja prava.

croma
18.02.2012., 22:13
da li postoji zakon koji ograničava da osoba stalno radi drugu smjenu

ne, čemu bi postojalo takvo ograničenja/zabrana?

croma
18.02.2012., 22:14
bok, frend mi radi kod covjeka koji je prodao poslovnicu novom gazdi, i sada mu nude da prede kod novog covjeka ili uzme otpremninu, al ko mu sada jamci da ce ga novi gazda i kako dugo zadrzat ?? ima li kakav zakon sta govori o takvom slucaju ?

ne vidim problem - firma nestaje, nestaje i njegovo radno mjesto, ima otpremninu,

to što mu nude da može počet radit kod novog poslodavca je čisto znak dobre volje

croma
18.02.2012., 22:16
Da li postoji zakon po kojem mi poslodavac ne smije isplaćivati naknadu za prijevoz ako stanujem na udaljenosti manjoj od 5 km od posla ?
Radim već 8 godina i ovaj mjesec je došao knjigovođa i rekao da se to više ne smije plaćati jer je naknada neoporeziva,a koliko sam našla na netu to je stvar ugovora ili samog poslodavca.

naknada za prijevoz uopće nije zakonska obveza, već je poslodavac utvrđuje.

Međutim postoje određena pravila, a to će neki računovođa bolje znat (npr neisplata ako je cijeli mjesec na bolovanju sil),
teško će ti pdf pravo to odgovorit :)

marko86
19.02.2012., 00:07
ne, čemu bi postojalo takvo ograničenja/zabrana?

zato što stalno radim drugu,a dolazi uskoro proljeće pa onda i ljeto. Koliko god to zvuči čudno ja imam život i neke druge interese osim boljitka moje firme

Mortizia
26.02.2012., 21:32
Molim mišljenje: čovjek s ugovorom na određeno od šest mjeseci nakon tri mjeseca rada dobiva otkaz - poslovno uvjetovani otkaz zbog gospodarskih razloga. Problem je u činjenici da u dopisu kojim mu je uručen otkaz stoji otkazni rok od dva tjedna (što je minimalno određeno Zakonom o radu u slučaju rada kraćeg od godine dana), ali u samom ugovoru stoji citiram: "Ako Ugovor o radu otkazuje poslodavac, otkazni rok iznosi 30 dana". Mišljenja sam da se ovaj ugovoreni otkazni rok mora poštivati, i da se poslodavac ne može pozivati na minimalni rok određen zakonom. Što savjetovati čovjeku? Da (usmeno) upozori poslodavca na taj mali "propust". Da nakon toga (ako ga poslodavac izignorira) napiše poslodavcu pisamce u kojem će tražiti svoja prava iz ugovora, na koje poslodavac mora odgovoriti u roku 15 dana?

goliath
27.02.2012., 12:31
Molim mišljenje: čovjek s ugovorom na određeno od šest mjeseci nakon tri mjeseca rada dobiva otkaz - poslovno uvjetovani otkaz zbog gospodarskih razloga. Problem je u činjenici da u dopisu kojim mu je uručen otkaz stoji otkazni rok od dva tjedna (što je minimalno određeno Zakonom o radu u slučaju rada kraćeg od godine dana), ali u samom ugovoru stoji citiram: "Ako Ugovor o radu otkazuje poslodavac, otkazni rok iznosi 30 dana". Mišljenja sam da se ovaj ugovoreni otkazni rok mora poštivati, i da se poslodavac ne može pozivati na minimalni rok određen zakonom. Što savjetovati čovjeku? Da (usmeno) upozori poslodavca na taj mali "propust". Da nakon toga (ako ga poslodavac izignorira) napiše poslodavcu pisamce u kojem će tražiti svoja prava iz ugovora, na koje poslodavac mora odgovoriti u roku 15 dana?

U pravu ste, gleda se otkazni rok koji je propisan ugovorom, budući da je on povoljniji za radnika.

Nema ništa usmeno, sad mora u roku od 15 dana od kad je dobio taj otkaz napisati poslodavcu zahtjev za zaštitu zakonitosti u kojem traži to svoje prava na otkazni rok od 30, an ne 15 dana (najbolje je preporučeno poslati poslodavcu). Možda će nakon toga morati i tužiti poslodavca, samo oprez jer su rokovi jako kratki.

Zakon o radu
Sudska zaštita prava iz radnog odnosa

Članak 129.
(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.
(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu

Mortizia
27.02.2012., 14:25
U pravu ste, gleda se otkazni rok koji je propisan ugovorom, budući da je on povoljniji za radnika.

Nema ništa usmeno, sad mora u roku od 15 dana od kad je dobio taj otkaz napisati poslodavcu zahtjev za zaštitu zakonitosti u kojem traži to svoje prava na otkazni rok od 30, an ne 15 dana (najbolje je preporučeno poslati poslodavcu). Možda će nakon toga morati i tužiti poslodavca, samo oprez jer su rokovi jako kratki.

Zakon o radu
Sudska zaštita prava iz radnog odnosa

Članak 129.
(1) Radnik koji smatra da mu je poslodavac povrijedio neko pravo iz radnog odnosa može u roku od petnaest dana od dostave odluke kojom je povrijeđeno njegovo pravo, odnosno od saznanja za povredu prava, zahtijevati od poslodavca ostvarenje toga prava.
(2) Ako poslodavac u roku od petnaest dana od dostave zahtjeva radnika iz stavka 1. ovoga članka ne udovolji tom zahtjevu, radnik može u daljnjem roku od petnaest dana zahtijevati zaštitu

Hvala, baš ste rekli ono što sam htjela čuti. Inače, čovjek je danas zvao sad već bivšu direktoricu i upozorio ju na "propust" u otkazu. Žena je mrtva hladna izjavila da je napravila grešku - ali, pazi sad, ne u tom pismu kojim je dala otkaz, nego na grešku u ugovoru - jer je ugovor "pisan prema špranci pa je ostao taj otkazni rok od 30 dana od nekog ugovora otprije", ali da to nema veze jer se na njega primjenjuje onaj minimalni iz zakona. Dobar vic. Pretpostavljam da zahtjev koji spominjete čovjek može napisati sam, ne treba nužno ići kod odvjetnika da on to sastavi i pošalje?

goliath
28.02.2012., 22:15
Hvala, baš ste rekli ono što sam htjela čuti. Inače, čovjek je danas zvao sad već bivšu direktoricu i upozorio ju na "propust" u otkazu. Žena je mrtva hladna izjavila da je napravila grešku - ali, pazi sad, ne u tom pismu kojim je dala otkaz, nego na grešku u ugovoru - jer je ugovor "pisan prema špranci pa je ostao taj otkazni rok od 30 dana od nekog ugovora otprije", ali da to nema veze jer se na njega primjenjuje onaj minimalni iz zakona. Dobar vic. Pretpostavljam da zahtjev koji spominjete čovjek može napisati sam, ne treba nužno ići kod odvjetnika da on to sastavi i pošalje?

Naravno da može i sam, samo neka pazi na rokove i neka sve radi pismeno i šalje preporučeno - tako da ima dokaze.

Ako bude i dalje problema i ako bude trebalo pokrenuti tužbu, onda će mu vjerojatno trebati odvjetnik...

roller old
29.02.2012., 18:05
molio bih za savjet i pomoč danas su mi htjeli da potpišem otkaz zbog 43kn i nisam to potpisao zanima me kako da postupim da ostvarim svoja prava molim vas za pomoč hvala

goliath
01.03.2012., 11:39
Kad dobiš nešto napismeno, onda se javi. Za sad nemaš ništa...

roller old
01.03.2012., 16:39
Kad dobiš nešto napismeno, onda se javi. Za sad nemaš ništa...

htjeli su da potpišem izvanredni otkaz uz obrazloženje da sam otuđio 43kn što nisam potpisao jer jenamještaljka zbog toga da seriješe viška ljudi .Mene boli što me proglašavaju lopovom zbog 43 kn recite mi kako da postupim

daljina
03.03.2012., 09:32
Pozdrav,

imam jedan veliki problem pa vas molim za pomoc.
imam ugovor na neodredeno na netto placu 4000,00. direktor mi je prije 3dana rekao onako muski da od 1.3 sam na minimalcu. trazila sam aneks ugovora jer po zakonu mi ga mora dati na sto mi je gospodin rekao da je on zakon :) faca velika. mene sad zanima dvije stvari:
1. ako mi zbilja i ponudi taj aneks i ja ga odbijem i on mi ne zeli dati otkaz kako je rekao - sto mi je ciniti ( jer po zakonu on mi mora isplatiti placu koja je u ugovoru)
2. ako dobijem 15.4 obracun place na 2800,00 dali mogu dati izvanredan otkaz temeljen na povredi radnickog prava i imati pravo na naknadu s burze. ( naravno sljedeci tjedan mislim uputiti pismeni zahtjev da ga upozorim da je to nezakonito sto radi, tako da cu imati dokaz da sam ga upozorila )

hvala unaprijed,
p.s. nazalost sva ta prava radnika su za k...., poslodavci su zasticene gnjide :(

i jos nesto, u ponedjeljak imam sastanak sa odvjetnikom firme znaci 5.3. i mislim da ce mi onda ponuditi aneks. ono sto mene zanima kad ga ponude to po zakonu treba biti tek od 1.4. jer treci je vec poceo????

marinoto
03.03.2012., 12:24
Pozdrav,

imam jedno kratko pitanje, u ugovoru
o radu mi pise "Tvrtka d.o.o.
zastupana po direktoru i ZZ Ime
Prezime...", a takoder na dnu ugovora
pise "Direktor i ZZ Ime Prezime"..
zanima me sto znaci ovo ZZ ispred
imena direktora? Zakonski zastupnik?
Nesto drugo?

Hvala

pikuli
03.03.2012., 14:23
u ugovoru o radu piše klauzula da je radnik u slučaju davanja otkaza dužan poslodavcu namiriti troškove obuke prema obračunu koji će poslodavac sastaviti. formalne obuke nije bilo, radnik je učio uz rad, pokažu mu jedan dio posla, on ga odrađuje, pa sljedeći...

da li je ta klauzula zakonita?

mala plava 007
04.03.2012., 08:49
Ako preraspodjelom radnog vremena radim dva - tri dana u tjednu po 10 sati u komadu, da li imam pravo na pauzu u trajanju od 30 minuta, ili više?
U firmi kažu da je to pola sata, a meni se čini da sam u starom zakonu negdje pročitala da je to 45min (30+15).
Molim vas da me uputite na određeni članak novog Zakona o radu jer ga ja nisam uspjela pronaći

Divandžija
04.03.2012., 19:28
Zna li netko? Molim pomoć!
Radim u uglednoj firmi, imam ugovor na neodređeno, zbog pozicije na kojoj radim mjesečni fond sati mi je 198h tj. 9-satno radno vrijeme. Tijekom ovog mjeseca planiran mi je redoviti godišnji odmor. Međutim, šef mi kaže da će mi u dane godišnjeg pisati 7-satno radno vrijeme a ne 9-satno, te da razliku moram nadoknaditi kako bih imao puni mjesečni fond sati. Smije li se to tako raditi i gdje piše da se ne smije ako se ne smije. Hvala puno!

deceiverOfFools
04.03.2012., 21:23
mene zanima mozete li mi dati link zakona/clanka u kojem pise da kad u firmi ides na pripomoc sa boljeg radnog mjesta na lose da ti se plaća obracunava po boljem radnom mjestu, ili ako ides s loseg radnog mjesta na pripomoc na bolje radno mjesto da ti se plaća racuna po boljem radnom mjestu

kilbil
06.03.2012., 11:17
Molim pomoć! Trebam dobrog odvjetnika za radno pravo: tužiti ću firmu koja mi duguje 6 plaća i godinu dana mirovinskog. Da li netko zna takvoga, ili se u ovoj lijepoj našoj ne trebam ni truditi oko toga nego se mogu oprostiti s tim.

hercegovac1981
06.03.2012., 14:33
Da li se u otkazni rok broji i dan kada je poslodavcu uručen otkaz ili otkazni rok počinje teći sljedećeg radnog dana?

chegrtusha
06.03.2012., 17:18
Molim pomoć! Trebam dobrog odvjetnika za radno pravo: tužiti ću firmu koja mi duguje 6 plaća i godinu dana mirovinskog. Da li netko zna takvoga, ili se u ovoj lijepoj našoj ne trebam ni truditi oko toga nego se mogu oprostiti s tim.

A u kojem si gradu?

drot13
06.03.2012., 18:17
... Trebam dobrog odvjetnika za radno pravo...

Odgovore na ovo molim isključivo putem privatnih poruka, kako bi izbjegli nedozvoljeno reklamiranje. Hvala na razumijevanju.

Cupka
07.03.2012., 08:53
Ako ugovor o radu na određeno traje 6 mjeseci, može li se tj. smije li se probni radi staviti na 2 mjeseca???

koskoska
07.03.2012., 11:03
Pozdrav,
ovako, već drugu godinu honorarno radim u jednoj privatnoj školi (zbog male satnice). Sada bi me oni htjeli prijaviti na 2,5 mj (ne znam zašto) i kažu da me više ne mogu voditi kao honorarca.
Ugovor koji bih ja trebala potpisati štiti ugl njih, ali ne i mene. Ako zakasnim ili ometam učenika u izvršavanju radnih obveza (vrlo širok pojam) trebala bih platiti kaznu od 400kn..
Isto tako u ugovoru piše da ne smijem raskinuti ugovor dok traje školska godina, ako pak to želim učiniti i otići prije nego završi otkazni rok od 30 dana - moram isplatiti štetu/naknadu poslodavcu u iznosu od 10000kn. (Budući da bih ja bila prijavljena za 1/4 r. vremena, ne bi li onda ta naknada trebala biti proporcionalno smanjena na 2000kn?)
Zanima me:
1. trebaju li me oni doista prijaviti zbog eventualno nekog zakona (kojeg ne znam) da me kao honorarca ne mogu više držati kod sebe? postoji li neki zakonski rok do kada mogu negdje raditi kao honorarac?
2. je li ta prijava zbog event. olakšica (ako me prijave na 1/4 r.vrem.) koje nemaju ako sam zaposlena kao honorarac?
3. mogu li ja ikako utjecati na sadržaj ugovora? mogu li tražiti na neki način da se mene zaštiti ili me se nekako obešteti (ako se to tako kaže) ako mene npr učenici "ometaju" (vrijeđaju i sl.)(btw, ja ih na taj način ne ometam :), već oni mene)?

hvala unaprijed

Cupka
07.03.2012., 11:45
ponavljam pitanje:

Ako ugovor o radu na određeno traje 6 mjeseci, može li se tj. smije li se probni radi staviti na 2 mjeseca???

goliath
07.03.2012., 12:20
Može se.

voorn7
07.03.2012., 13:25
Pozdrav,
ovako, već drugu godinu honorarno radim u jednoj privatnoj školi (zbog male satnice). Sada bi me oni htjeli prijaviti na 2,5 mj (ne znam zašto) i kažu da me više ne mogu voditi kao honorarca.
Ugovor koji bih ja trebala potpisati štiti ugl njih, ali ne i mene. Ako zakasnim ili ometam učenika u izvršavanju radnih obveza (vrlo širok pojam) trebala bih platiti kaznu od 400kn..
Isto tako u ugovoru piše da ne smijem raskinuti ugovor dok traje školska godina, ako pak to želim učiniti i otići prije nego završi otkazni rok od 30 dana - moram isplatiti štetu/naknadu poslodavcu u iznosu od 10000kn. (Budući da bih ja bila prijavljena za 1/4 r. vremena, ne bi li onda ta naknada trebala biti proporcionalno smanjena na 2000kn?)
Zanima me:
1. trebaju li me oni doista prijaviti zbog eventualno nekog zakona (kojeg ne znam) da me kao honorarca ne mogu više držati kod sebe? postoji li neki zakonski rok do kada mogu negdje raditi kao honorarac?
2. je li ta prijava zbog event. olakšica (ako me prijave na 1/4 r.vrem.) koje nemaju ako sam zaposlena kao honorarac?
3. mogu li ja ikako utjecati na sadržaj ugovora? mogu li tražiti na neki način da se mene zaštiti ili me se nekako obešteti (ako se to tako kaže) ako mene npr učenici "ometaju" (vrijeđaju i sl.)(btw, ja ih na taj način ne ometam :), već oni mene)?

hvala unaprijed

djizzzz:eek:

molim te, nemoj potpisivati ovakav ugovor...pa to je kriminalno.

nije mi bas jasno..oni bi te zaposlili na 2 i pol mj. kako? ugovor o djelu?ugovor na odredjeno?

ne moze biti otkazni rok 30 dana ako sklapas ugovor na 2 i pol mjeseca....nebuloza. a pogotovo ovi penali. to je protuzakonito.jel ti uopce zaradis 10 tisuca u ta 2 i pol mj.?? pogotov ako radis cetvrtinu radnog vremena?

ako zakasnis ili ometas nastavu 400 kn:eek: ne razumijem koja je uopce intencija poslodavca s ovakvom odredbom:confused: ni slucajno na to pristati.

da sad to pravnicki rezimiram: reci im da im je odredba o 400 kn penala uredu ako ti objasne tko ce tocno odlucivati o tome jesi li ti pocinila tu povredu, kakva je procedura u vezi toga. ne moze netko arbitrarno odlucivati o novacanim kaznama.

drugo, sto se tice, ovih 10 000 kn penala, reci im da ti za ugovor od 2 i pol mj. nikako otkazni rok ne moze biti 30 dana te da smatras da je takva ugovorna odredba protuzakonita prema članku 375. Zakona o obveznim odnosima (prekomjerno oštećenje- očiti nerazmjer uzajamnih činidbi) te samim time se ugovor može poništiti tj. pobojan je prema istom Zakonu.

sto se tice ovog honorarni posao i prijava...trebam mi vise info...sto oni podrazumijevaju pod honorarnim poslom a sto po prijavljenim? studentski ugovor, ugovor o djelu, ugovor o radu na odredjeno? sve su to vrlo razlicite kategorije iz pravnog stajalista tako da ti na temelju ovih info ne mogu nista odgovoriti.

koskoska
07.03.2012., 13:55
za početak hvala na odgovoru :)

honorarno - znači da sam do sada potpisivala ugovor o djelu, a od ožujka bi me oni prijavili na određeno - na 2,5 mj (što mi isto nije najjasnije jer je ugovor do polovice svibnja, a školska godina traje do polovice lipnja - i to bez naknadnih sjednica koje se protežu do pol srpnja);

otkazni rok - koliko bi trebao trajati otkazni rok ako me prijave na 2,5 mj? (pitam čisto iz razonode)

..da, zaboravih napomenuti da u 10h koje odrađujem ne smijem imati nijednu pauzu..isto je navedeno u ugovoru

eto, i meni je ugovor bio jako sumnjiv, hvala na odgovoru - ovo je samo potvrdilo moje sumnje :)

hvala još jednom :cerek:

zaboravih - zapravo me najviše zanima zašto forsiraju s tim ugovorom/prijavom na određeno? što im znače ta dva-tri mjeseca? zar ne mogu za ta dva-tri mj i dalje raditi na ugovor uo djelu - kao što sam do sada?
zanima me jesu li stvarno nekako pravno stjerani u kut (neki novi zakon ili kajtijaznam) pa me moraju prijavit na određeno ili je to stvar neke njihove komocije/manjeg poreza/kajtijaznamčega?
jer su se tak postavili da ja nemam izbora i da ako želim raditi da moram potpisat taj ugovor, koji je takav kakav je :(

eto, unaprijed hvala

voorn7
07.03.2012., 14:22
za početak hvala na odgovoru :)

honorarno - znači da sam do sada potpisivala ugovor o djelu, a od ožujka bi me oni prijavili na određeno - na 2,5 mj (što mi isto nije najjasnije jer je ugovor do polovice svibnja, a školska godina traje do polovice lipnja - i to bez naknadnih sjednica koje se protežu do pol srpnja);

otkazni rok - koliko bi trebao trajati otkazni rok ako me prijave na 2,5 mj? (pitam čisto iz razonode)

..da, zaboravih napomenuti da u 10h koje odrađujem ne smijem imati nijednu pauzu..isto je navedeno u ugovoru

eto, i meni je ugovor bio jako sumnjiv, hvala na odgovoru - ovo je samo potvrdilo moje sumnje :)

hvala još jednom :cerek:

članak 120. Zakon o radu- propisuje se da ako radnik daje otkaz, otkazni rok ne moze biti duzi od 30 dana. tj. tocnije tamo pise mjesec dana. no ako se uzme u analogiju kolki je otkazni rok kad poslodavac daje otkaz to je 2 tjedna za radnika koji je radi do jedne godine neprekidno kod njega. veliki je tu nesrazmjer. uostalom, uopce mi nije jasno ako je ugovor na 2 i pol mj. moguce je da ce se dogoditi da ti prije taj ugovor istekne nego ti uspijes dati otkaz, jer je mjesec dana otkazni rok.:confused: na tome ne bi ni inzistirala cisto zbog kratkoce ugovora. u principu je ne bitno jer ako pozelis ranije otici, odi, najgore sto mogu je da ti ne isplate zadnju placu. ali ponavljam, ako bas zele tih mjesec dana, ja bih ih uputila na ovaj članak i malo probala iscimati.

moras imati pauzu. to je isto protuzakonito:mig:

abc888
07.03.2012., 15:23
Pozdrav,
za mjesec dana mi završava jednogodišnji porodiljni dopust. Postoji mogućnost da ću dobiti otkaz kao tehnološki višak pa me zanima koja su mi prava. Imam li pravo iskoristiti godišnji od prošle i ove godine?

Hvala,

S.

mala plava 007
09.03.2012., 05:51
Ako preraspodjelom radnog vremena radim dva - tri dana u tjednu po 10 sati u komadu, da li imam pravo na pauzu u trajanju od 30 minuta, ili više?
U firmi kažu da je to pola sata, a meni se čini da sam u starom zakonu negdje pročitala da je to 45min (30+15).
Molim vas da me uputite na određeni članak novog Zakona o radu jer ga ja nisam uspjela pronaći

Samo podižem..

sara4
09.03.2012., 14:19
zanima me jesu li stvarno nekako pravno stjerani u kut (neki novi zakon ili kajtijaznam) pa me moraju prijavit na određeno ili je to stvar neke njihove komocije/manjeg poreza/kajtijaznamčega?

Moguće da ima veze s uštedama...

croma
10.03.2012., 20:01
Samo podižem..

ne sjećam se da je ikad ijedan zakon propisiva pauzu dulju od 30 minuta, pauza je min.30 minuta, a ovisno od poslodavca može bit i 1h, 3h, 4h - koliko god

Sigurno je da to može bit drukčije rješeno kolektivnim ugovorm, pravilnikom o radu pa čak i ugovorom o radu, no zakon govori samo o min 30 min

mala plava 007
11.03.2012., 10:26
Hvala na odgovoru, mislim da nam se sprema aneks ugovora (načula sam tako). U ugovoru mi stoji pauza od 30 minuta za 8-satno radno vrijeme, a sada počimamo sa radnim vremenima od 6-10 sati dnevno, a takvo radno vrijeme dosadašnji ugovor ne predviđa... Bilo kako bilo - vidjet ćemo
Obavijestit ću vas kako je sve na kraju završilo

voorn7
14.03.2012., 12:35
Samo podižem..

preraspodjela radnog vremena je redovan rad, sa svojim odredbama, ali sto se tice pauze tj. odmora ne propisuje se nista drugacije od redovnog radnog vremena.

markec1
14.03.2012., 13:06
ovako
sutra 15.3. me sadašnji od sutra bivši poslodavac odjavljuje,a kod novoga bi trebao početi 1.4.
e sad svi me pitaju zašto tako prekidam radni odnos i svi me pitaju za prekid staža,e sad mene zanima dal ja nešto gubim u smislu uplata na mirovnisko osiguranje i zdrastveno,ili je to samo zbog prijenosa godišnjeg,jer večinom se taj staž spominje ako je prekid manji od 8 dana da radnik u novoj firmi ima pravo na godišnji,a ako je duži od 8 dana,da se za godišnji gleda ko da je prvo zaposlenje.
godišnji mi nije bitan jer je dogovoren sa budućim poslodavcem,već me više zanima taj prekid od 15do 1 kolko je to važno za mirovinsko i socijalno osiguranje,jer svi govore nek te ovaj odma prijavi kak te ovaj odjavil da nebude prekid.
pa me zanima koje su posljedice tog famoznog prekida.
hvala.

Putnik92
14.03.2012., 21:37
Zanima me:
1. trebaju li me oni doista prijaviti zbog eventualno nekog zakona (kojeg ne znam) ...

Da, zbog Zakona o radu, koji rad "lažnih honoraraca" zabranjuje (a i sama sebe navodiš kao "zaposlenu").

rrrastaman
14.03.2012., 23:47
Koliko se obično čeka na odluku županijskog suda o žalbi na prvostupanjsku presudu u radnim sporovima? Znam da je prema ZPP-u instruktivni rok 30 dana od primitka žalbe, a ja čekam već gotovo 3 mjeseca pa ne znam je li to uobičajeno ili da dižem paniku? (poslao sam jednu požurnicu prije mjesec dana) :confused:

lovator32
17.03.2012., 12:11
zaposlen sam u jednoj firmi na neodredjeno vec 6 godina,firma sada prelazi u drugu grupaciju i sad moramo potpisati nove ugovore ali na odredjeno,mene sada zanima da li to oni smiju? rekli su ako ne potpisemo da cemo dobiti otkaz i da cemo dobiti otpremnine,sindikat je najavio i napisao u letku da oni koji su bili puno odsutni radi bolovanja ce dobiti ugovore na odredeno i smanjenje koeficijenta rada po novom ugovoru,prosle godine sam bio dva puta na bolovanju ali radi ozbiljne stvari kod specijaliste i imam papire,kakav je zakon sto se toga tice?
da li je olakotna to sto imam dijete od godinu i pol i zena trudna (za 2 mjeseca treba roditi)pa nam je ovo jedino primanje,izgleda mi kao da nemam izbora i da moram potpisati na ugovor a kad ugovor istekne ne znam da li ce ga produziti

lovator32
17.03.2012., 12:41
imam 2 dana da potpisem,to sam zaboravio napisat,ne vidim edit,ako netko ima savjet molim da mi pomogne hvala

drazen1202
17.03.2012., 19:18
situacija sljedeca-firma radniku daje odkaz,nakon 7 dana dobiva radnu knjizicu i papir u kojem pise da se radi o sporazumnom odkazu o radu koji zapravo nikako nije bio sporazuman niti podpisan od strane radnika,ima li smislia traziti pravdu?

JohnDoe-25
17.03.2012., 19:30
Ima smisla tražiti pravdu skoro pa uvijek, ali tu se javlja drugo pitanje, što i da dobiješ pravdu, odnosno, da te sud ili inspekcija vrati na posao, što misliš koliko će proći prije nego poslodavac pokuša opet neki sličan manevar?

Ne znam koliko si radio, kakav je posao, imaš li šanse naći drugi, ali bar pokušaj maknuti "sporzumni otkaz" kako bi dobio barem naknadu s HZZ-a ako imaš ispunjene ostale uvjete.

drazen1202
17.03.2012., 19:35
ne radi se o meni vec o mom dragom prijatelju od kojeg cujem takve price da to jednostavno nije normalno-uz to doticna firma skida ljude s burze da se ostvare poticaji te onda nakon nekog vremena isto ljudi dobivaju odkaze oni naivni koji su tek poceli radit,ladi ljudi podpisuju te sporazumne a firma dovodi nove ljude,prednost daje duugo nezaposlenim tj ljudima koji su na burzi-2 stvar ugovor o radu-40sati tjedno-to nema veze s vezom obzirom da ljudi rade po 250 h i vise mjesecno-dakle,kome se obratit,u kojem vremenu....kolko citam na forumu da su inspekcije rada u biti poprilicno koeumpirane te da su tek tu prividno"...

lovator32
17.03.2012., 23:18
zaposlen sam u jednoj firmi na neodredjeno vec 6 godina,firma sada prelazi u drugu grupaciju i sad moramo potpisati nove ugovore ali na odredjeno,mene sada zanima da li to oni smiju? rekli su ako ne potpisemo da cemo dobiti otkaz i da cemo dobiti otpremnine,sindikat je najavio i napisao u letku da oni koji su bili puno odsutni radi bolovanja ce dobiti ugovore na odredeno i smanjenje koeficijenta rada po novom ugovoru,prosle godine sam bio dva puta na bolovanju ali radi ozbiljne stvari kod specijaliste i imam papire,kakav je zakon sto se toga tice?
da li je olakotna to sto imam dijete od godinu i pol i zena trudna (za 2 mjeseca treba roditi)pa nam je ovo jedino primanje,izgleda mi kao da nemam izbora i da moram potpisati na ugovor a kad ugovor istekne ne znam da li ce ga produziti
a ja?

lovator32
18.03.2012., 17:25
sutra ujutro potpisujem,mislio sam da cu naici na odgovor ali nista

nema veze sretno svima pozdrav

croma
20.03.2012., 10:34
Koliko se obično čeka na odluku županijskog suda o žalbi na prvostupanjsku presudu u radnim sporovima? Znam da je prema ZPP-u instruktivni rok 30 dana od primitka žalbe, a ja čekam već gotovo 3 mjeseca pa ne znam je li to uobičajeno ili da dižem paniku? (poslao sam jednu požurnicu prije mjesec dana) :confused:

i po godinu dana

što da li smiju? :confused:
jedna firma nestaje, imaš pravo na otpremninu koju i nude, ako ćeš radit u drugoj firmi ponuđen ti je ugovor sa uvjetima koje je ta druga firma postavila

Jednostavno ne vidim šta je tu nejasno, sve je po ps-u

ilea avis
20.03.2012., 11:39
pa me zanima koje su posljedice tog famoznog prekida.
hvala.

Famozni prekid ti ne utječe zdravstveno i socijalno. Ali, prema zakonu ti novi poslodavac ne mora dopustiti da iskoristiš stari godišnji.

Naravno da smiju. Dobio si otkaz u jednoj firmi, svoju otpremninu ćeš dobiti, i sad se zapošljavaš u drugoj firmi.

situacija sljedeca-firma radniku daje odkaz,nakon 7 dana dobiva radnu knjizicu i papir u kojem pise da se radi o sporazumnom odkazu o radu koji zapravo nikako nije bio sporazuman niti podpisan od strane radnika,ima li smislia traziti pravdu?

Papir je nevažeći, jer na sporazumnom otkazu (kao što i samo ime kaže) moraju stajati oba potpisa. Sad, koliko vam se isplati dizati tužbu, ne znam baš...:ne zna: Što piše na odjavi s mirovinskog i kakav je otkaz trebao biti?

Hedera
20.03.2012., 11:47
Ako je zatvaranje stare firme,onda smiju ovako mijenjati uvjete novog ugovora,da.

Premda ćeš raditi isti posao.I sve drugo je isto.Samo se sad drukčije zove.

lovator32
20.03.2012., 13:00
što da li smiju? :confused:
jedna firma nestaje, imaš pravo na otpremninu koju i nude, ako ćeš radit u drugoj firmi ponuđen ti je ugovor sa uvjetima koje je ta druga firma postavila

Jednostavno ne vidim šta je tu nejasno, sve je po ps-u

sta bi ti napravio?uzeo otpremninu ili potpisao?

FileExplorer
20.03.2012., 17:30

Mislim da ti nitko nece moc odgovorit na ovo pitanje jer je potrebno znat koje planove ima nova tvrtka. U korist teze o tome kako ce se rjesavat (odredjenog broja) zaposlenika govori to sto su vam ponudili ugovore na odredjeno.

lovator32
20.03.2012., 18:57
Ako je zatvaranje stare firme,onda smiju ovako mijenjati uvjete novog ugovora,da.

Premda ćeš raditi isti posao.I sve drugo je isto.Samo se sad drukčije zove.

stara firma se ne zatvara,ne znam sta pametnog da napisem

stara firma i dalje radi i,prije oko mjesec dana su zaposlili jos ljudi,posao ide,ta druga firma je cijelo vrijeme pokrovitelj,nije mi jasno na koji nacin,uglavnom sad nas ta stara firma(dio nas)prebacuje njima a ovi nam daju nove ugovore,stara firma kaze da ce i ovom promjenom dati nekim novijim radnicima ugovore na neodredjeno koji ostaju kod njih

MirkoZgb
22.03.2012., 11:37
Pozdrav!
Zaposlen sam na određeno (3 mjeseca, probni rad), radim niti mjesec dana ali sam dobio bolju ponudu te već u ponedjeljak bi trebao poceti raditi u novoj firmi, a danas je cetvrtak i danas cu reci sefu da ne mogu vise raditi kod njega. Moje pitanje je jesam li obavezan odrađivati ikakav otkazni rok, i postoji li nacin da dam otkaz a da vise ne moram dolaziti na posao u staru firmu? Strah me da ne zeznem i jedan i drugi posao, moze li me sef zafrkavati s radnom knjizicom i otkaznim rokom?:rolleyes:
Molim strucan odgovor, unaprijed hvala!

JohnDoe-25
22.03.2012., 13:14
Prema čl. 35. Zakona o radu koji regulira probni rad, otkazni rok je u slučaju otkaza nakon probnog rada najmanje tjedan dana, i mislim da je to jedina veza.

Čl.113. i 114. reguliraju općenito trajanje otkaznog roka.

U čl.114. st 7. kaže da otkazni rok u slučaju otkaza radnika ne može trajati dulje od mjesec dana.

Ovo što sam ti ja naveo je po zakonu, ako te poslodavac hoće jebati, naći će način, i mimo zakona. Primjer koji si spomenuo s nevraćanjem radne knjižice je jedan od tih, jer on nema zakonsko uporište da ti zadrži radnu knjižicu, ali te može ujebati kvalitetno, a ovo sve što se spominje su samo sitnice.

MirkoZgb
22.03.2012., 14:02
Kako to najbezbolnije rijesiti?Reci sefu da mi da izvanredni otkaz?Ili jednostavno prestati dolaziti na posao?Kako do radne knjizice, kad u ponedjeljak pocinjem kod novog poslodavca?:503:

ilea avis
22.03.2012., 14:18
Isse, dođeš i kažeš kao čovjek čovjeku, da si iznenada dobio posao koji ti više odgovara i da novi poslodavac inzistira da dođeš u pon, i da li bi to bio problem....

Ne razumijem zašto bi se odmah išao bahatiti i ponašati toliko neodgovorno, bez da si pokušao na lijep način :rolleyes:

Uglavnom, zakonski rok za vraćanje radne knjižice je 14 dana. A poslodavac te može prijaviti 8 dana unatrag.

MirkoZgb
22.03.2012., 19:38
Probat cu naravno prvo na lijep nacin:rolleyes: Ali sam nekako skeptican da ce to tako lako ici.

FileExplorer
22.03.2012., 20:52
A koju alternativu taj sef uopce ima? Mislis da ce zeljet placat djelatnika koji ce mu ubrzo ionako otic? Mislis da ce zeljet da za djelatnika ima osobu sa kojom je na ratnoj nozi i koji vjerojatno moze ucinit kakvu stetu? Sto on ima od toga da te navlaci oko radne knjizice?

Ne znam tocno koja je priroda posla kojeg radis, ali da meni dodje netko na probni rad i nakon par tjedana kaze da zeli ic, takvog djelatnika ne bih niti zelio imat. :ne zna:

croma
27.03.2012., 10:54
Isse, dođeš i kažeš kao čovjek čovjeku, da si iznenada dobio posao koji ti više odgovara i da novi poslodavac inzistira da dođeš u pon, i da li bi to bio problem....

Ne razumijem zašto bi se odmah išao bahatiti i ponašati toliko neodgovorno, bez da si pokušao na lijep način :rolleyes:

Uglavnom, zakonski rok za vraćanje radne knjižice je 14 dana. A poslodavac te može prijaviti 8 dana unatrag.

ovo je dobro rečeno

ali radnici šefove gledaju ka neman pojma, držače bičeva ili WTF?? šef ko šef, ima i svakakvih, isto ka i radnika.
Uostalom za firmu je uvijek najlakše kad ide sporazumni raskid ugovora.

Pogotovo u ovom konkretnom slučaju gdje se kolektiv još nije uspiio niti naviknut na novog radnika jer je tu tek 2 tjedna. Dakle ovaj radnik u ovom slučaju nije nikakva krucijalna poluga u samoj firmi :o

nema tu pametnog odgovora, to su životne odluke, jedan će uzet otpremninu, drugi će ić radit - nitko nije vidovit da zna što će bit za mjesec il godinu.

Možeš odlučit ostat i oni ti produže na nedoređeno i firma bude pravi hit na tržištu, plaće vam porastu itd.. Reći ćeš "vidi šta sam dobro odlučio, sreća šta nisam uzeo otpreminu"

A može firma stagnirat i propast dogodine. Onda ćeš lupat glavom i reć "ajme šta nisam uzeo otpreminu".

Pogledaj tržište. Nema garancije za ništa. :ne zna:

blacklake
27.03.2012., 16:18
Molim pomoć!Radnik je dobio izvanredni otkaz ugovora o radu zbog teške povrede obveza iz radnog odnosa i sad se očitovao preko odvjetnika da su mu povrijeđena prava.
Da ne bi došlo do većih problema i sam želim angažirat odvjetnika pa Vas molim da mi preporučite dobrog odvjetnika s područja radnog prva po mogućnosti iz Rijeke u inbox! Unaprijed hvala!

marko86
28.03.2012., 10:50
kako je definirana pauza kada radiš prekovremen, znaci zavrsio sam s svojih 8 sati, da li odmah nakon toga imam pravo na pauzu i koliko ona traje.

mala plava 007
29.03.2012., 09:04
Mislim da nemaš pravo na dodatnu pauzu. Prekovremeni rad je prekovremeni rad i dodatno se plaća. Obavezno trajanje pauze je (minimalno) 30 minuta, a sve više od toga je dobra volja poslodavca.

Ovakav odgovor sam ja dobila ovdje kad sam pitala za duljinu pauze kad radim 10 sati (preraspodjela radnog vremena). I mogu ti reći da je u praksi to tako.
Sve ovisi o poslodavcu. Ako ima manje posla, ne daju mi dodatnu pauzu, ali ako se ubijem od posla, pošalju me na dodatnih 10-15 minuta (kad radim 10 sati)

tina 64
29.03.2012., 09:54
Ima li ko kakvih istustava sa firmom Media distribucija d.o.o. posto puno obecavaju a od obecanja o prijavi nista nego samo zavlace ljude :(

marko86
29.03.2012., 10:02
hvala na odgovoru, kod mene nije svar poslodavca vec tko mi vodi smjenu, neki se zele pokazat u ocima sefa kao dobri voditelji ili im je previse moc udarila u glavu :ne zna:

đulic
29.03.2012., 13:23
hvala na odgovoru, kod mene nije svar poslodavca vec tko mi vodi smjenu, neki se zele pokazat u ocima sefa kao dobri voditelji ili im je previse moc udarila u glavu :ne zna:

nema tu puno mogućnost,ako budeš talasao budi spreman na nogu..:::504:

Bizzgirl
29.03.2012., 20:36
Poštovani, postavila sam pitanje na Legalisu, ali cijeli dan nitko ne odgovara,
pregledala sam teme, međutim odgovore na slijedeća pitanja nisam našla, radi se o otkazu kao tehnološki višak:
1. Da li je otkaz ništavan ako je otpušteno od postojećih 7 ljudi 5 (teh. višak), 1 je sam otišao i 1 je ponuđen lošiji ugovor, a istovremeno su zaposlena 3 nova čovjeka?
2. Što se dobiva podnošenjem ZZPa u zakonskom roku ako se radnik ne želi vratiti na posao? Čemu ZZP zapravo služi? Samo pokušaju osporavanja otkaza ili?
3. Što se događa u slučaju da nakon slanja ZZPa, poslodavac povuče odluku o otkazu? Da li se radnik mora vratiti na posao obzirom na narušene međuljudske odnose? Ako mora, pod kojim uvjetima? Može li kasnije dobiti drugačiju vrstu otkaza?
Ako je netko podnio ZZP, molim iskustva.
Ovo je ukratko, nadam se dovoljno jasno.
Unaprijed zahvaljujem na odgovorima.

croma
30.03.2012., 09:19
ako povuče odluku o otkazu, odluka je povučena, nema se tu što događat. Naravno da se vraćaš na posao, pod uvjetima koji su u ugovoru u radu.
Novi otkaz se može dobiti, isti ili različiti, nebitno, bitni su razlozi za otkaz.

o tome dali je otkaz valjan ako je otpušteno 5/7 osoba a zaposlene 3, ovisi o brojnim uvjetima, među ostalim o vrsti otkaza, o radnom mjestu novih ljudi isl.

bepina99
02.04.2012., 12:05
prenosim pitanje moje prijateljice s obzirom da joj ja ne znam odgovoriti:

"znači nisam dobila plaću još niti za 12 mjesec 2011 godine.
radim kod ovog poslodavca punih 10 godina.
šta mogu napravit i koja su moja prava?

ukoliko JA dam otkaz zbog nesiplaćene mi 4 plaće, da li imam pravo na otpremninu i kolika bi ona bila ako mi je bruto plaća oko 5500 kn na 10 godina radnog staža kod ovog poslodavca?
koji je postupak za potraživanje neisplaćenih plaća i otpremnine? čula sam samo da treba otići na poreznu upavu sa platnim listama?!
da li imam pravo na isplatu neiskorištenog godišnjeg odmora i da li mogu potraživati kamate na neisplaćene plaće?

da li imam pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje ukoliko sam ja dala otkaz zbog plaća koje nisam dobila i koliku ako imam 17 godina neprekidnog radnog staža?

da li radnici mogu pokrenuti stečaj firme zbog neisplaćenih plaća i kakva je procedura za te da li se to plaća (firma je trenutno već 20 dana u blokadi)..."

bubamara1205
02.04.2012., 13:28
molim za pomoć! prvi puta prijavljujem radnika- ugovor na određeno zbog povećanog obima poslovanja; na mjesec dana. osoba koju zapošljavam nema zdravstveno, pa taj vid zapošljavanja odgovara i njoj i meni, međutim sjedište obrta je npr. u rijeci, a prebivalište osobe je u zagrebu. opis radnog mjesta bi bio rad na terenu, komercijalist. što stavljam kao mjesto rada? i da li je uredu ugovorom naznačiti bruto plaću u recimo minimalnom iznosu, i to je to (bez naknade za odvojeni život i sl.?) hvala!!!

đulic
04.04.2012., 16:14
osoba mora imati sva davanja prema zakonu o plaćama.
putni troškovi kao i odvojeni život poslodavac ne mora plaćati.
U ugovoru stoji bruto plaća.

bubamara1205
05.04.2012., 07:01
hvala puno! :)

ilea avis
06.04.2012., 09:06
ukoliko JA dam otkaz zbog nesiplaćene mi 4 plaće, da li imam pravo na otpremninu i kolika bi ona bila ako mi je bruto plaća oko 5500 kn na 10 godina radnog staža kod ovog poslodavca?
koji je postupak za potraživanje neisplaćenih plaća i otpremnine? čula sam samo da treba otići na poreznu upavu sa platnim listama?!
da li imam pravo na isplatu neiskorištenog godišnjeg odmora i da li mogu potraživati kamate na neisplaćene plaće?

da li imam pravo na naknadu sa zavoda za zapošljavanje ukoliko sam ja dala otkaz zbog plaća koje nisam dobila i koliku ako imam 17 godina neprekidnog radnog staža?

da li radnici mogu pokrenuti stečaj firme zbog neisplaćenih plaća i kakva je procedura za te da li se to plaća (firma je trenutno već 20 dana u blokadi)..."

Ovak, na neka pitanja imam odgovor, na neka ne. Ali ajde....
Možeš dati izvanredni otkaz poslodavcu zbog neisplaćenih plaća (minimalno 3). Imaš pravo na otpremninu i na potraživanje neisplaćenih plaća.

Ovo za kamate na plaću ne vjerujem, nisam to nikad čula, a za GO ti ne znam.
Zaboravila sam kako se računa otpremnina...

Imat ćeš pravo na naknadu s biroa.

goliath
06.04.2012., 20:44

Evo ti točnih informacija!

Ako daješ otkaz, nema ništa od otpremnine nažalost! Ona se isplačuje samo ako ti poslodavac daje otkaz i to samo zbog poslovnih razloga (smanjenja posla itd.) i ako radiš dulje od 2 godine.

Imaš pravo na naknadu za neiskorišteni godišnji odmor, a isto tako i na kamate za neisplaćene plaće. Ako imaš platne liste, treba preko suda pokrenuti ovrhu na temelju ovršnih isprava. Porezna isto tako ponekad eventulano može pokrenuti ovrhu.
Za godišnji odmor bi trebala posebno tužiti, ako ti ne isplati dobrovoljno.

Ukoliko daješ izvanredni otkaz, imaš pravo na naknadu s biroa, ali ne znam napamet koliko dugo... Pogledaj si Zakon o posredovanju pri zapošljavanju i pravima za vrijeme nezaposlenosti.

bepina99
07.04.2012., 09:51
hvala puno!

Dorina77
09.04.2012., 06:46

Nemaš pravo na otpremninu, ali imaš pravo na isplatu neisplaćenih plaća (ako imaš potpisane i ovjerene listice od plaće) odeš direktno na sud i pokreneš ovršni postupak ili ih prijaviš inspekciji rada (koji će sami pokrenuti postupak protiv poslodavca). Za taj dio ti ne treba odvjetnik. Imaš pravo i na naknadu neiskorištenog godišnjeg odmora, a radnici mogu pokrenuti stečaj nad poslodavcem zbog neisplaćenih plaća pri čemu se nalaze u povoljnijem položaju od ostalih vjerovnika. Na sve navedene isplate imaš pravo na zakonske zatezne kamate, te je za taj izračun dobro angažirati vještaka financijske struke. Za potraživanje ostalih potraživanja prema poslodavcu mimo neisplaćene plaće ipak bi se bilo dobro savjetovati sa odvjetnikom (naknada za neiskorišteni godišnji odmor ...).

skorpy1981
10.04.2012., 18:31
pozzz evo jedno pitanje pa ko zna veselo mu bilo dok odgovara :D

uglavnom imam neprekinuti radni staž 7 godina......negdje sam pročitao da po tome imam pravo na 2 mjeseca otkaznog roka stim da nemoram dolaziti na posao a poslodavac se obvezuje zakonski isplatiti te dvije plače otkaznog roka.........e sad zanima me dali to funkcionira isto i ako sam na bolovanju(što jesam) ili tada nema otkaznog roka.......

goliath
11.04.2012., 20:11
pozzz evo jedno pitanje pa ko zna veselo mu bilo dok odgovara :D

uglavnom imam neprekinuti radni staž 7 godina......negdje sam pročitao da po tome imam pravo na 2 mjeseca otkaznog roka stim da nemoram dolaziti na posao a poslodavac se obvezuje zakonski isplatiti te dvije plače otkaznog roka.........e sad zanima me dali to funkcionira isto i ako sam na bolovanju(što jesam) ili tada nema otkaznog roka.......

Imaš pravo na dva mjeseca otkaznog roka, s tim da ih moraš odraditi, osim ako te poslodavac ne oslobodi te obveze.

Kad si na bolovanju, onda ti otkazni rok ne teče, tako da ti se produžuje rad za to vrijeme bolovanja...

skorpy1981
11.04.2012., 20:17
Imaš pravo na dva mjeseca otkaznog roka, s tim da ih moraš odraditi, osim ako te poslodavac ne oslobodi te obveze.

Kad si na bolovanju, onda ti otkazni rok ne teče, tako da ti se produžuje rad za to vrijeme bolovanja...

hvala

branka131
12.04.2012., 06:37
imam pitanje. radim kod istog poslodavca već devet godina, u zadnje četiri godine plaća je neredovita, sada sam primio plaću za 12. mjesec i to na ruke . Zbog takvog odnosa prisiljen sam dati uvjetovani otkaz. imam li kakva prava na zavodu za zapošljavanje, i što mi je činiti? imam 55 godina. hvala

zaboravio sam napisati da me je poslodavac pozvao da odradim otkazni rok do kraja ovog mjeseca.

mm2009
12.04.2012., 15:52
Pozdrav!
Molim ako možda netko zna odgovor da mi pomogne.
Dakle ja sam 7.4 dao otkaz u tvrtci u kojoj radim malo manje od 2 godine i htio sam sporazumni raskid kroz 3 tjedna na što poslodavac nije pristao i želi da odradim cijeli mjesec. Također sam u prvom mjesecu iskoristio 5 dana godišnjeg od 2012 godine. Sada mi poslodavac tvrdi da ja imam još samo 3 dana godišnjeg umjesto 19 koliko sam dobio za cijelu godinu. Zna li možda netko jesu li u pravu i ako bi ja uzeo bolovanje dal bi mi produžili taj otkazni rok za iznos dana na bolovanju ili to ulazi u otkazni rok?
Unaprijed hvala na odgovoru.

Volimzivotne
12.04.2012., 18:24
Pozdrav svima. Imam jedno kratko pitanje.

Da li postoji nekakav pravilinik ili zakon o načinu korištenja slobodnih dana umjesto prekovremenih sati?
Radim u privat firmi koja je nedavno počela sa neisplatom prekovremenih sati. Prekovremeni se skupe u slučaju kada radimo zamjenu za radnika koji koristi godišnji ili bolovanje.

Znači da li postoje neki rokovi za korištenje tih slobodnih dana odnosno kada ih ja po nekom zakonu ili pravilniku (nemogu ga naći) imam pravo koristit.

Hvala unaprijed

branka131
12.04.2012., 19:19
ima li netko da odgovara na pitanja?

Putnik92
12.04.2012., 21:45
Sada mi poslodavac tvrdi da ja imam još samo 3 dana godišnjeg umjesto 19 koliko sam dobio za cijelu godinu. Zna li možda netko jesu li u pravu...

Da, imaš pravo samo na proporcionalni dio godišnjega.

skorpy1981
12.04.2012., 21:58
Pozdrav!
Molim ako možda netko zna odgovor da mi pomogne.
Dakle ja sam 7.4 dao otkaz u tvrtci u kojoj radim malo manje od 2 godine i htio sam sporazumni raskid kroz 3 tjedna na što poslodavac nije pristao i želi da odradim cijeli mjesec. Također sam u prvom mjesecu iskoristio 5 dana godišnjeg od 2012 godine. Sada mi poslodavac tvrdi da ja imam još samo 3 dana godišnjeg umjesto 19 koliko sam dobio za cijelu godinu. Zna li možda netko jesu li u pravu i ako bi ja uzeo bolovanje dal bi mi produžili taj otkazni rok za iznos dana na bolovanju ili to ulazi u otkazni rok?
Unaprijed hvala na odgovoru.

koliko ja znam otkazni rok se odgađa samo ako si na bolovanju tj privremeno onesposobljen za rad tako da ako si potpisao i sad odeš na bolovanje neznam dali ti se onda odgađ otkazni dok si na bolovanju..........što se tiče godišnjeg to ide u slučaju prekida ugovora o radu proporcionalno mjesecima tj ako imaš pravo 19 dana godišnje onda to podjeliš sa 12 i vidiš koliko po mjesecu imaš mislim da je negdje oko dan i pol ali to svaka firma tumači kako hoče jer neko uzme u prvom mjesecu 5 dana ako mu firma to dozvli i nečeka neki ljetni godišnji..ali najrelevantnije ti je uguglati narodne novine zakon o radu i malo si pročitaš dio koji te zanima

emmanuela5
12.04.2012., 22:16
Imam jednu situaciju. Naime danas sam bila na razgovoru za posao u jednoj firmi i sutra će nam već javiti koga su primili i već u ponedjeljak će ta osoba trebati doći u Zagreb na trening vezan za taj posao. Imam neki feeling da će me izabrati. Ali fora je u tome što mi možda stoji mogućnost za još jedan posao koji bi mi definitivno više odgovarao i zbog plaće i radnog vremena, ali razgovor za taj posao će biti tek za tjedan dana kad bi ja već bila zaposlena kod ovog prvog. Sad me muči , ako teoretski dobijem posao u ovoj prvoj firmi i potpišem ugovor na određeno i onda za tjedan dana dobijem ovaj bolji posao, dali smijem dati otkaz prije isteka tog roka , tako reči par dana nakon potpisivanja Ugovora. Stvarno nebi htjela propustit priliku za ovaj drugi posao zbog toga jer sam se zaposlila na manje atraktivnom radnom mjestu.

Mirabai
13.04.2012., 15:40
Ugovor o radu sklopljen na određeno vrijeme može se redovito otkazati samo ako je takva mogućnost otkazivanja predviđena ugovorom.

Jedino ti preostaje opcija izvanrednog otkaza,ali za to moraš imati jako,jako dobar razlog,a mislim da ovaj tvoj pod to ne spada

violeta venti
16.04.2012., 09:36
imam veliki problem za koji sam sama najviše odgovorna. godinu za godinom smo prepisivale podatke sa kartice u inventurne liste i samim time prikazivale da imamo nešto što zapravo nismo imale. namjera nam je bila nadoknaditi razliku u toku godine, ali se krađama, greškama u unosima, i drugim sitnicama dug povećavao. na inventurama smo prikazale manjak koji smo realno mogle platiti a da nam ostane nešto za otplatu kredita i život. taj se dug sada povećao na jako veliki iznos i uhvatili su nas u varanju. sada tvrde da smo ukrale tu robu, a nismo, zaista nismo. kako li sam samo zaglibila... što nek sad napravim? uzmem odvjetnika? trebat će mi sigurno.. molim vas, pomognite!

goliath
16.04.2012., 14:37
kakvo pitanje, takav i odgovor - trebaš odvjetnika! :kava:

O kolikom iznosu se radi, kroz koje vremensko razdoblje se to događalo, bio je manjak na inventuri ali niste krali robu ???

Bez posla ćete sigurno ostati, jedino pitanje je visina naknade štete.

marijana2610198
16.04.2012., 16:42
Bok ljudi,
imam nekoliko pitanja. Radila sam u jednoj firmi nekih 4 mjeseca. Naravno ugovor je bio na određeno. U međuvremenu sam ostala trudna i otvorila bolovanje još dok mi nije istekao ugovor o radu. Sad kad mi je istekao ugovor, poslodavac mi je poslao radnu knjižicu kući.
Ja sam trenutno na bolovanju no zanima me dali se ja sad moram prijaviti na burzu, i hoće li to utjecati na moje bolovanje, tj. dali će mi bolovanje prestati??????

Zikomid
16.04.2012., 18:10
Kao nezaposlena osoba ne možeš biti na bolovanju zbog komplikacija u trudnoći. Imaš pravo otvoriti rodiljnu i roditeljsku poštedu od rada od datuma rođenja djeteta.
Javi se na Zavod za zapošljavanje.

Froolah
16.04.2012., 18:59
Istjeće mi ugovor o radu 30.4. , od n 2.5. radim kod novog poslodavca - ne mogu spjiti staž,na žalost.

Problem leži u tome što mi "stari" poslodavac ne želi uplatiti putni trošak za tekući mjesec. Ja uredno putujem na posao do zadnjega dana, a oni meni kažu pošto si pizdek i odlaziš bez najave (imam još 15 dana za odradit) nema šanse da dobiješ putni trošak niti prekovremene.

Što učiniti po isteku ugovora ako/kad mi ne sjedne zadnji putni trošak.. ispada da ovaj mjesec radim za 1500 kn.. koliko i iznosi putni trošak.

Kod sklapanja ugovora u oglasu je pisalo da plaćaju sve putne troškove.. ugovor je sročen nepovoljno po mene, nažalost..

Prijedlozi i pomoć (preporuke dobrog pro bonno odvjetnika) su dobrodošli.

H V A L A

boogeyman
17.04.2012., 00:55
uskoro imam intervju za honorarni posao sa punim radnim vremenom i ne znam uopce kaj ocekivat od takve firme i radnog mjesta.

kako je zakonom definiran honorarni posao? moze objasnjenje od nekoga ili link na clanke zakona?

toniz
20.04.2012., 08:49
Istjeće mi ugovor o radu 30.4. , od n 2.5. radim kod novog poslodavca - ne mogu spjiti staž,na žalost...

Poslodavac Vam mora uplatiti putni trosak, a poslat cu Vam privatno tko se time bavi i kako sam ja rjesio svoje zaostale place, prekovremene, doprinose itd., za dosta nisku cjenu koju sam platio kad su mi rjesili slucaj.

ilea avis
20.04.2012., 09:12
Istjeće mi ugovor o radu 30.4. , od n 2.5. radim kod novog poslodavca - ne mogu spjiti staž,na žalost.

Čisto informativno....nemaš prekid radnog staža. Prekid bi imao kad ne bi bio zaposlen duže od 8 dana.

Froolah
21.04.2012., 09:12
hvala svima!

sanseverija
23.04.2012., 20:19
Bok svima, molila bih par informacija ako netko zna. Imam prijateljicu čija je mama radila u Varkomu i nakon 25 godina staža su joj uručili "Odluku o osobno uvjetovanom otkazu ugovora o radu, jer netočno i neuredno izvršava svoje radne obveze što zbog godina što zbog karakteristika." To je potpisala 1.12.2011. Dobila je otpremninu 8 tisuća kuna i informaciju da kad u 8.mj navrši 60 god. ide u mirovinu. Da bi sad na kraju trebala čekat na zavodu za zapošljavanje, aktivno tražit posao, i da navrši 60 god i 9 mj. pa tek onda može u mirovinu. Ona zapravo ne zna što je potpisala jer joj nisu baš jasne te stvari ali otkaz je nastupio jer je došla neka druga mlađa po "špagi" umjesto nje. Rok za neke žalbe je bio 1 mj. Prijateljica je tek jučer našla te papire koje je ona potpisala i sad nju interesira da li je to po zakonu i da li je ona trebala dobit više otpremnine i kome da se žali ako se uopće može više išta napravit.. Unaprijed zahvaljujem

rocket86
24.04.2012., 15:37
Ne znam koji je mod, ni zašto obrisao post s moje teme tu na PiK(čuvanje ovaca na određeno vrijeme).

Pitanja je bilo nekoliko, s namjerom da saznam odgovore. Budući da se navedeno odnosi na posao koji je lane izostao, ali ove godine je ipak omogućen, nekako mi logično da pitam na tu temu, a ne na chatu o nezaposlenima, ili temi o HZZ-u.

Ali pitat ću tu, ono čega se sjećam da sam tamo pitao.

1. u ugovoru o radu navedena je plaća bruto, nije precizirano je li to bruto 1 ili 2, ali pri izračunu na MojPosao, kalkulator uzima tu vrijednost kao "bruto 1". zbunjuje me jer je rečeno da će plaća biti minimalac, a razlika je nekoliko stotina kuna.

2. Postoji li možda određeni minimalac, u odnosu na stručnu spremu, ili je za sve isti? Naišao sam na podatke da su za neka zanimanja propisane minimalne plaće, neovisno o stručnoj spremi, a ako nije tako, minimalac je isti za sve. Pitam, jer ako minimalac nije isti, to možda objašnjava razliku

3. Postoji li naknada za nezaposlene nakon 3 mjesseca rada(znam da se prije par godina pričalo o tome, ne znam je li uvedeno)? Prije je bilo nakon minimum 9mjeseci rada imate 3 mjeseca pomoć s biroa.

redrose3
24.04.2012., 16:38
rocket86 kolko sam ja upoznata i dalje ti je minimum 9 mjeseci staža u dvije godine da bi osoba imala pravo ostvarit naknadu sa zavoda

sina xx3
25.04.2012., 11:10
Pozdrav svima!
Molio bi dobre duše za koji koristan pravni savjet.
Naime sredinom 3. mjeseca dobio sam poslovno uvjetovan otkaz ugovora o radu (mada su mi prvotno htjeli dati izvanredni otkaz).
Pošto do tada nisam dobio niti jednu plaću za 2012.godinu par dana prije potpisivanja ugovora isplatili su mi plaću za Siječanj,a u ugovoru se obavezali isplatiti mi plaće za Veljaču i (pola) za Ožujak kao i otpremninu (radio sam u toj firmi 5 i pol godina) do 16.04.2012.
Naravno do dana današnjeg ne samo da mi nisu uplatili niti lipe već me nisu nikada niti nazvali ni obavjestili što,kako,i zašto nema uplate.
Zvao sam direktora-vlasnika firme xxx d.o.o. koji mi je rekao da su imali velike izdatke prošli mjesec i da se "malo" strpim.
Napominjem da su istodobno otvorili novu firmu (ista adresa,isti vlasnik-direktor,isti dobavljač,isti ured,isti invertar),koja kad to treba prebaci novce-posudba staroj firmi da bi isplatili ili platili nekome nešto što nemogu izbjeći.
Stara firma još uvijek ima par stotina tisuća kuna vrijednosti u invertaru/opremi/rezervnim dijelovima ali je na računima firme naravno 0 kn.

Pitanje za pravnike je što mi je u ovoj situaciji za raditi?

Napominjem da imam pisane i ovjerene dokumente o svim mojim službenim putovanjima unazad četiri godine za koje mi nikada nije plaćen niti jedan sat prekovremenog rada mada imam urednan "aneks ugovora o radu" gdje ljepo piše da mi se svaki prekovremeni sat plaća 40KN a ima ih "samo 550 sati",kao što imam i pismene dokaze o malverzacijama unutar firme i prebacivanjima velikih novčanih sredstava sa računa firme na privatne račune pojedinaca bez pokrića.
Pri pisanju poslovno uvjetovanog ugovora o radu direktor je inzistirao da se odreknem tih sati jer ih on "nemože platiti" u zamijenu za otpremninu koja je višestruko manja na što sam ja usmeno pristao.
U ugovoru piše da po isplati zaostalih plaća i otpremnine ja nemam više nikakvih potraživanja prema firmi,no pošto mi nisu platili ni lipe tj. nisu ispoštovali sklopljen ugovor mogu li ja uz neisplaćene plaće i otpremninu tražiti isplatu i tih odrađenih prekovremenih sati?

I što sada dalje?....prijava Financijskoj inspekciji?,...kaznena prijava protiv direktora firme?,....da im netko dođe pogledati "transparentno poslovanje"?

Ima li pravnog načina u ovoj državi na koji bi ja došao do svojih novaca?

Unaprijed zahvaljujem svima na strpljenju i eventualnim savjetima :)

Tallyy
26.04.2012., 10:23
Jedno pitanjce, pa lijepo molim odgovor ako netko zna, a sigurno zna :)
Radim u firmi 4 godine, ako bih sad dala otkaz, da li mi godišnji može ići u otkazni rok? Imam par dana od 2011 i 20 od ove godine. Kako to onda ide za 2012, mogu iskoristiti svih 20 ili? Ili moram odraditi mjesec otkaznog?

sara4
26.04.2012., 10:47
GO se ne broji u otkazni rok osim ako se ne dogovoriš tako s poslodavcem.
Mislim da još nemaš pravo na cijeli godišnji za 2012. , nego bi mogla koristiti proporcionalni dio za prva 4 mjeseca (6-7 dana).

vese*la*
26.04.2012., 15:49
Molim kratki savjet!
ili da nas naučite tome jednom zauvijek:)
naime, muž radi, ima ugovor na određeno. (prvo 3 pa 6 mjeseci).
8.5. mu isitće ugorov a jučer je obaviješten da mu se neće produžiti....
ima li istine u tome da "je najbolje otvoriti bolovanje i onda će dobiti punu plaću dok je na bolovanju" ???? (inače, ima medicinske opravdanosti da čak i ode na neko duže bolovanje..)
ili nema smisla?
i još - ima li pravo na naknadu bez obzira na vrstu ugovora pod kojim je bio zaposlen?
hvala vam puno
vesna

Sjever i Jug
26.04.2012., 16:43
Dragi forumaši, imam jedan problem.
Radila sam dva tjedna jedan posao pa sam se pokupila jer mi se uvjeti nisu svidjeli.
Na razgovoru za posao sam rekla da bih radila do 8. mjeseca ali nikakav ugovor ja s njima nisam sklopila.
Ja sam htjela preko sc-a a oni preko radne knjižice. Kada sam vidjela da preko radne neće ići, oni su mi rekli kako postoji vjerojatnost da me prijave preko sc-a ali su odugovlačili. Na kraju sam rekla da odlazim ali su mi oni rekli da dođem još par dana jer kao moram pričekati da popričam s glavnim šefom ali na kraju od razgovora nije bilo ništa. Jedan dan mi je došla njihova ženska na radno mjesto i rekla mi plaću.
E sad, plaću su mi smanjili upola. Mene zanima imam li ja ikakvih prava?
Please help, ako je itko upućen. Nadam se da sam na pravom podforumu.

Šaseradi
26.04.2012., 18:36
Imam ugovor na neodređeno. Šef me želi otkantati i ne želi mi niti naknadu od biroa pružati. Da ne pričam o otpremnini za 6 i pol godina staža u istoj firmi.

E sad, nakon što je i brave promjenila na vratima, te meni nije dala primjerak ključa, ja sam odlučio da jednostavne nemam snage niti volje otići više tamo na posao. Jednostavno mi se svijet srušio takvim njezinim ponašanjem.

Volio bih da mi pomognete oko toga, odnosno kako da dobijem ili naknadu ili otpremninu. Pošto vjerujem da ću sad automatski dobiti otkaz ako ne dolazim na posao. Nebih volio odvjetnike niti prijetnje raditi, nego da legalno nešto dobijem. Svatko mislim da zaslužuje nakon tolikog vremena u istoj firmi barem naknadu. U slučaju da nemogu ništa legalno napraviti, spreman san i na prljavu igru !!

E da....ujutro mi je dala dvije pismene opomene na potpis, te sam ih potpisao ne sluteći što sam napravio. Totalne gluposti, ali joj je to očito bio cilj i da mne bilo kako natjera na otkaz bez naknade, a neću pisati šta je sve u zadnje vrijeme protiv mene radila.

Molim Vas za pomoč. Hvala!

Šaseradi
26.04.2012., 18:39
Molim kratki savjet!
ili da nas naučite tome jednom zauvijek:)
naime, muž radi, ima ugovor na određeno. (prvo 3 pa 6 mjeseci).
8.5. mu isitće ugorov a jučer je obaviješten da mu se neće produžiti....
ima li istine u tome da "je najbolje otvoriti bolovanje i onda će dobiti punu plaću dok je na bolovanju" ???? (inače, ima medicinske opravdanosti da čak i ode na neko duže bolovanje..)
ili nema smisla?
i još - ima li pravo na naknadu bez obzira na vrstu ugovora pod kojim je bio zaposlen?
hvala vam puno
vesna

to sam čuo da ne pali, ili je možda prije bilo moguće. Ja sam to htio napraviti ....

sara4
27.04.2012., 08:49
Mene zanima imam li ja ikakvih prava?

Prava na što? Nisi ništa potpisala, kažeš, i ne želiš više raditi tamo pa nije baš jasno što želiš.

Imam ugovor na neodređeno. Šef me želi otkantati i ne želi mi niti naknadu od biroa pružati. Da ne pričam o otpremnini za 6 i pol godina staža u istoj firmi.

E sad, nakon što je i brave promjenila na vratima, te meni nije dala primjerak ključa, ja sam odlučio da jednostavne nemam snage niti volje otići više tamo na posao. Jednostavno mi se svijet srušio takvim njezinim ponašanjem.

Volio bih da mi pomognete oko toga, odnosno kako da dobijem ili naknadu ili otpremninu. Pošto vjerujem da ću sad automatski dobiti otkaz ako ne dolazim na posao. Nebih volio odvjetnike niti prijetnje raditi, nego da legalno nešto dobijem. Svatko mislim da zaslužuje nakon tolikog vremena u istoj firmi barem naknadu. U slučaju da nemogu ništa legalno napraviti, spreman san i na prljavu igru !!

E da....ujutro mi je dala dvije pismene opomene na potpis, te sam ih potpisao ne sluteći što sam napravio. Totalne gluposti, ali joj je to očito bio cilj i da mne bilo kako natjera na otkaz bez naknade, a neću pisati šta je sve u zadnje vrijeme protiv mene radila.

Molim Vas za pomoč. Hvala!

1) nedolazak na posao i bilo kakva prava ne idu ruku pod ruku.
2) potpisivanje opomena ili bilo čega bez da se pročita i razumije posljedice, isto nije pravi put ka ostvarivanju prava kojima se nadaš.

Na otpremninu imaš pravo ako odlaziš kao tehnološki višak. U istom tom slučaju imaš pravo i na naknadu sa HZZ-a. Dakle, ne potpisuj sporazumni otkaz, već samo kao tehnološki višak i dolazi na posao!

Sjever i Jug
27.04.2012., 10:01
Sara4: Pa nisam ništa potpisala jer su me oni zavlačili, rekavši da će vidjeti hoće li sklopiti ugovor sa SC-om budući da ja nisam mogla preko radne. Onda sam ja odlučila otići jer mi se i uvjeti tamo nisu svidjeli, i to sam im rekla. Onda su mi oni rekli neka dođem još jedan dan, pa još jedan i još jedan dok ne upute šefa u situaciju (valjda dok ne nabave novog kadra). I tako su me navlačili danima da dolazim. I kada su mi išli na kraju isplatiti plaću, dali su mi samo pola iznosa od onog kojeg su trebali. To me zanima, dali oni to smiju? I mogu li ja potraživati svoj preostali dio plaće? Ako treba, imam svjedoke da sam tamo radila od-do, da nebi bilo kako su me zeznuli jer nema dokaza tog na papiru, zahvaljujući njima. Mada kada su mi dali šugavu plaću, morala sam se potpisati na neki mali papirić na kojem je bila samo navedena prepolovljena cifra i vrijeme od kada sam radila. Ali to su kod sebe zadržali.

lady007
01.05.2012., 12:42
Mene zanima slijedece:Radila u firmi tocno 2 god,bila na neodredeno,na banci sam dobivala minimalac 2.200,a na ruke 1.300kn.Zadnja 2 mj su mi smanjili placu za 1.300kn tj dobivam samo na banci.Svojevoljno su mi platili majstorski ispit 2.600,al nista nismo potpisivali.Odlucila sam otic jer tko koze zivjet danas od minimalca,i sad mi nezele isplatit zadnju placu,jer njima bi drzava vratila 80% za majstorski,a ja razliku od 20% al njim nezele vratit dok ne podmire porez koji su duzni drzavi.Kako da dodjem do svoje place?Ovrhom? Puno hvala

Question5
01.05.2012., 21:17
Ovako, radila sam u jednoj firmi, bila prijavljena 9.12., rekao je da smo prijavljeni 3 mjeseca, mi nismo potpisali ugovor, sve je on to sam! dosao je i 9.03., on ne vraca papire! Inace mi smo u Našicama, on je iz Zagreba. Zvali smo ga, ne javlja se! Zdravstveno imamo, mirovinsko nije plaćao. Na kraju smo doznali da nas nije odjavio, prijavili smo ga policiji i državnom inspektoratu. Inspektorat je izašao i nije ga našao nigdje, policija izgleda ga je našla, čim nam je vratio knjižice. No mi smo i dalje prijavljeni, u radnoj knjižici nema niti pečata niti potpisa, smo je napisan datum s početkom radnog odnosa. Plaču nismo dobili, niti jednu, rradili smo samo 12-ti mjesec, no sve ove mjesece smo prijavljenii. Plaća nije bitna, no papire ne vraća. Išla sam s knjižicom na biro-tamo kažu idi u mirovinsko, tamo dođem, oni kazu da sam prijavljena i da ne znaju šta da radim. Moram na more a ne znam kako ovo riješit, već sam izludjela, a ovi u Našicama ne znaju ili neće pomoći!! Nešto se mora moći, ako je on to sve nezakonito napravio!! Molim vas, pomozite!!!!:(:confused:

bodulas
07.05.2012., 09:45
Ima li načina saznati je li neka osoba redovno zaposlena i gdje? Upitom u socijalno ili slično?

ivica75
07.05.2012., 20:54
zna li itko ista o radu na pola radnog vremena,koja su prava radnika,staz ,bolovanje,g.o.?

SmartFart
12.05.2012., 13:43
Nisam siguran da li je ovo pravi topic ali recimo da je.

Situacija :

Firma od ponedjeljka ide u stečaj. Dužni su mi 3 plaće a ja sam od utorka otvorio bolovanje a nakon isteka planiram uzeti godišnji. Imam ugovor na određeno (dok postoji potreba na gradilištu). E sad...mene zanima mogu li ja od diše tražiti da mi od 01.06. otkaže ugovor na radu, da mi da knjižicu i da se prijavim na burzu radi naknade, a da ne izgubim pravo na 3 plaće što su mi dužni ?

Unaprijed hvala.

libertas30
14.05.2012., 09:18
polovicom ovog mjeseca mi prestaje radni odnos u firmi u kojoj sam radio 4 godine (poslovno uvjetovan otkaz). Pitanje je imam li pravo tražiti isplatu dijela regresa za 2012-u godinu (cca 1/3 iznosa regresa, proporcionalno broju mjeseci koje sam proveo u ovoj godini)?.
Napomena: firma mi nije još isplatila ni regres i božićnicu za 2011 što je sukladno kolektivnom ugovoru bila dužna napraviti.Mogu li sve to skupa tražiti da mi isplate i koja su mi prava ako to ne učine?

STINGer
14.05.2012., 18:51
Situacija je slijedeća.

Vlasnik privatne firme, djelatniku koji radi 5 dana po 8 sati u tjednu, dakle 40 radnih sati tjedno, želi promjeniti rad na 4 dana tjedno po 10 sati (dakle, također 40 sati), bez ikakve promjene u plaći.

Da li je to dozvoljeno?

knjiza
15.05.2012., 05:52
Ima li načina saznati je li neka osoba redovno zaposlena i gdje? Upitom u socijalno ili slično?

upitom na mirovinsko (ili baciti pogled na stanje na 2. stupu mirovinskog)

Nisam siguran da li je ovo pravi topic ali recimo da je.

Situacija :

Firma od ponedjeljka ide u stečaj. Dužni su mi 3 plaće a ja sam od utorka otvorio bolovanje a nakon isteka planiram uzeti godišnji. Imam ugovor na određeno (dok postoji potreba na gradilištu). E sad...mene zanima mogu li ja od diše tražiti da mi od 01.06. otkaže ugovor na radu, da mi da knjižicu i da se prijavim na burzu radi naknade, a da ne izgubim pravo na 3 plaće što su mi dužni ?

Unaprijed hvala.

otkaz nema veze sa ranije zarađenim plaćama, tu nema problema (osim stečaja i teške naplate :( ), ali otkaz na zahtjev radnika, pa naknada sa hzz-o to već teže ide. firma tebi treba dati otkaz zbog poslovnih razloga ili isteka ugovora da bi mogao primati naknadu sa hzz

sivkić
15.05.2012., 06:21
Nemaš prekovremenih jer radiš isto 40 sati tjedno i nema povećanja plaće.Gazda će uštedit na putnim troškovima.Imate kakav kolektivni ugovor?

STINGer
15.05.2012., 08:11
A sto s onim da je svaki sat preko 8 sati prekovremen?

Ugovor na neodredjeno, nikakav kolektivni. Jednostavno ne zelim raditi 10 sati dnevno

STINGer
15.05.2012., 09:06
Situacija je slijedeća.

Vlasnik privatne firme, djelatniku koji radi 5 dana po 8 sati u tjednu, dakle 40 radnih sati tjedno, želi promjeniti rad na 4 dana tjedno po 10 sati (dakle, također 40 sati), bez ikakve promjene u plaći.

Da li je to dozvoljeno? Koliko znam, sve preko 8 sati dnevno spada pod prekovremeni rad...

mala plava 007
15.05.2012., 09:50
Mislim da ne možeš napraviti ništa - to se zove preraspodjela radnog vremena i dozvoljena je, uz prethodnu obavijest radniku. I kod mene u firmi je tako - dobijemo raspored tjedan dana unaprijed - nekad radim 6 sati, pa za dva dana 10, pa radim 9 sati - sutradan 7.. i to je sve po Zakonu (objašnjeno nam u pravnoj službi)
I ja sam nedavno ovdje pisala baš na tu temu, ali vezano za pauzu i objašnjeno mi je da radnik ima pravo na (minimalno) pola sata pauze bez obzira radio on 8 ili 10 sati. Sve više je dobra volja poslodavca

STINGer
15.05.2012., 09:59
Mislim da ne možeš napraviti ništa - to se zove preraspodjela radnog vremena i dozvoljena je, uz prethodnu obavijest radniku. I kod mene u firmi je tako - dobijemo raspored tjedan dana unaprijed - nekad radim 6 sati, pa za dva dana 10, pa radim 9 sati - sutradan 7.. i to je sve po Zakonu (objašnjeno nam u pravnoj službi)
I ja sam nedavno ovdje pisala baš na tu temu, ali vezano za pauzu i objašnjeno mi je da radnik ima pravo na (minimalno) pola sata pauze bez obzira radio on 8 ili 10 sati. Sve više je dobra volja poslodavca

OK, a što s ovim... http://www.obracun-placa.com/index.php/radno-vrijeme-i-evidencija-radnoga-vremena/

"Prekovremeni rad je dnevni rad koji je duži rada u punom radnom vremenu (8 sati dnevno)"

sivkić
15.05.2012., 10:35
Radno vrijeme može biti od 8 do 12 sati ovisno o poslodavcu,kkav je rad u pitanju,gdje...Prekovremeni su oni sati duži od propisanih.Negdje između čl 35 i 45 Zakona o radu je regulirano radno vrijeme.

STINGer
15.05.2012., 11:17
A ovo?

Članak 32.
1. Puno radno vrijeme iznosi 40 sati tjedno.
2. Tjedno radno vrijeme raspoređeno je na pet dana u tjednu.

sivkić
15.05.2012., 12:05
Čl.43 st.2 Zakon objavljen u NN 149/09

SmartFart
15.05.2012., 12:35
otkaz nema veze sa ranije zarađenim plaćama, tu nema problema (osim stečaja i teške naplate :( ), ali otkaz na zahtjev radnika, pa naknada sa hzz-o to već teže ide. firma tebi treba dati otkaz zbog poslovnih razloga ili isteka ugovora da bi mogao primati naknadu sa hzz

Nismo se skužili :) Direktor će mi napisati otkaz zbog isteka ugovora na radu. (na moje traženje ali to u otkazu neće pisati).
Zanimalo me je samo što se dešava sa zarađenim plaćama.
Hvala.

redrose3
15.05.2012., 15:01
Nismo se skužili :) Direktor će mi napisati otkaz zbog isteka ugovora na radu. (na moje traženje ali to u otkazu neće pisati).
Zanimalo me je samo što se dešava sa zarađenim plaćama.
Hvala.

ako je istek ugovora na odredjeno to treba biti i navedeno obvezno kako biš imao pravo na naknadu sa zavoda..(bez obzira što se vi medjusobno dogovorili usmeno i neslužbeno )...plaće ti trebaju bit isplaćene

zeljko pehak
15.05.2012., 20:51
Molim pomoć supruga mi je psihički bolesna , zadnja utvrđena dijagnoza utvrđena u bolnici jankomir teška povratna depresija sa psihozama , i poremećaj ličnosti. Radi kao blagajnica u konzumu , poslodavac ju prisiljava da traži svoju liječnicu da je pošalje u mirovinu.Dali postoji kakav zakon i kako to postići da joj poslodavac omogući lakše radno mjesto , i dali može zbog bolesti dobiti otkaz.

zeljko pehak
15.05.2012., 20:53
Ispričavam se nisam napisao da radi na neodređeno, unaprijed puno hvala.

Nivy Nia
23.05.2012., 11:17
Trebala bih pomoć..ovako 9.5.. zapocela sam obuku za rad u kladionici,..16.5. je otvorena poslovnica u kojoj radim.. ugovor je odreden na mjesec dana.. s time da pocinje od 5.9 pa do 30.6. jer je prvih mjesec dana probni rok.. ja sam u meduvremenu saznala da sam dobila posao u struci.. i sad kad sam njima rekla da dajem otkaz ili kako bih to vec nazvala s obzirom da sam na probnom roku i da me zanima dali ja tu moram nesto odrađivat tipa otkazni rok i koliko dugo.. rekli su mi da nisam na probnom roku vec da sam prijavljenja .. :S .. znaci prije manje od tjedan dana bila je druga prica.. i da ja prvo moram nac tko ce radit umjesto mene da bi mogla otic.. (na samom razgovoru sam naglasila da bi mi to bio privremeni posao dok nebi nasla posao u struci) .. kako a se sad postavim prema svemu tome.. osjecam se ko da me zozaju ko malog majmuna.. HELP!!!!..

redrose3
28.05.2012., 07:05
Trebala bih pomoć..ovako 9.5.. zapocela sam obuku za rad u kladionici,..16.5. je otvorena poslovnica u kojoj radim.. ugovor je odreden na mjesec dana.. s time da pocinje od 5.9 pa do 30.6. jer je prvih mjesec dana probni rok.. ja sam u meduvremenu saznala da sam dobila posao u struci.. i sad kad sam njima rekla da dajem otkaz ili kako bih to vec nazvala s obzirom da sam na probnom roku i da me zanima dali ja tu moram nesto odrađivat tipa otkazni rok i koliko dugo.. rekli su mi da nisam na probnom roku vec da sam prijavljenja .. :S .. znaci prije manje od tjedan dana bila je druga prica.. i da ja prvo moram nac tko ce radit umjesto mene da bi mogla otic.. (na samom razgovoru sam naglasila da bi mi to bio privremeni posao dok nebi nasla posao u struci) .. kako a se sad postavim prema svemu tome.. osjecam se ko da me zozaju ko malog majmuna.. HELP!!!!..

pročitaj si ugovor malo..i vidi što je moguće dogovorit s ovim drugim poslodavcem u struci..ako si na probnom to ne znači da nisi prijavljena već je to period da vide kako ćeš se pokazati.u biti to je period probe za tebe i za njih ali prijavljena si..a to si morala znati jer im je trebala radna knjižica

Cupka
28.05.2012., 07:32
Kolegici mi ističe za nekoliko dana 3 godine otkako ima ugovor na određeno. Koje su opcije sad za poslodavca, je li moguće da joj promijeni naziv radnog mjesta i dalje joj daje ugovor na određeno ili mora dobiti na neodređeno ili prekid?

redrose3
28.05.2012., 07:34
Kolegici mi ističe za nekoliko dana 3 godine otkako ima ugovor na određeno. Koje su opcije sad za poslodavca, je li moguće da joj promijeni naziv radnog mjesta i dalje joj daje ugovor na određeno ili mora dobiti na neodređeno ili prekid?

najčešće u praksi rade ovo prvo..ali tko zna:ne zna:

riche
28.05.2012., 08:50
Izmjenama zakona o radu više nije dopušteno da se produži ugovor na određeno na više od 3 godine bez obzira na promjenu radnog mjesta. Znači ako se radi kod istog poslodavca, bez obzira na radno mjesto ugovor na određeno se može produživati najviše tri godine.

redrose3
28.05.2012., 09:20
Izmjenama zakona o radu više nije dopušteno da se produži ugovor na određeno na više od 3 godine bez obzira na promjenu radnog mjesta. Znači ako se radi kod istog poslodavca, bez obzira na radno mjesto ugovor na određeno se može produživati najviše tri godine.

dakle teoretski može je pustit dva dana doma -odjavit i onda opet ista priča i sve je zakonski jer je došlo do prekida r.odnosa.

riche
28.05.2012., 09:30
Ne, razmak između novog ugovora mora biti najmanje 2 mjeseca.

Lilith Black
28.05.2012., 12:51
Pozdrav svima :) Nisam čitala sve komentare i postove,jer ih je jednostavno previše.. Zanima me zna li netko šprancu ili primjerak za podizanje tužbe za neisplatu plaća? može ovdje ili na pp.. Puno hvala :)

Cupka
28.05.2012., 13:45
Ne, razmak između novog ugovora mora biti najmanje 2 mjeseca.

Koji članak bi to bio?

puščica
29.05.2012., 07:21
Koji članak bi to bio?

Članak 10 stavak 4. Zakona o radu NN 149/2009

mrva5
31.05.2012., 08:00
Molim pomoć! Da li je poslodavac dužan uzet zamjenu za odsutnog radnika (npr. u slučaju porodiljnog) ili je to njegova dobra volja? Hvala!

Cupka
31.05.2012., 08:13
S kakvim otkazom radnik može ostvariti pravo na naknadu s biroa? Dal može sa sporazumnim?

ilea avis
31.05.2012., 08:23
S kakvim otkazom radnik može ostvariti pravo na naknadu s biroa? Dal može sa sporazumnim?

Ne.

Naknadu ostvaruješ ako dobiješ istek ugovora ili otkaz kao tehnološki višak.

riche
31.05.2012., 08:36
Molim pomoć! Da li je poslodavac dužan uzet zamjenu za odsutnog radnika (npr. u slučaju porodiljnog) ili je to njegova dobra volja? Hvala!

Nije, to je stvar poslodavca da li mu treba zamjena ili ne.

mrva5
31.05.2012., 08:52
Nije, to je stvar poslodavca da li mu treba zamjena ili ne.

Hvala! Po tome mu onda ni taj radnik koji se vraća prije ili kasnije više ne treba.

riche
31.05.2012., 09:05
Ne treba to značiti. možda poslodavac procijeni da mu se više isplati neko vrijeme plaćati drugima prekovremene, možda mu se više isplati smanjiti obujam posla na određeno vrijeme nego obučavati zamjenu, ukratko to je stvar poslodavca i njegove procjene.

mrva5
31.05.2012., 15:12
Ne treba to značiti. možda poslodavac procijeni da mu se više isplati neko vrijeme plaćati drugima prekovremene, možda mu se više isplati smanjiti obujam posla na određeno vrijeme nego obučavati zamjenu, ukratko to je stvar poslodavca i njegove procjene.

Hm da, u stvari ovisi o vrsti posla. Ali kod mene je riječ konkretno o odgajatelju za kojeg nije uzeta zamjena, grupa djece radi s jednim odgajateljem (a trebaju biti dva) koji ne dobiva prekovremeno i tak. No, dobro.

libertas30
01.06.2012., 12:57
Jedno praktično pitanje:
U rješenju o poslovno uvjetobvanom otkazu mi stoji: "Radnik nije dužan raditi do isteka otkaznog roka, a poslodavac će mu isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio".

Pitanje je da li na osnovu teksta iznad poslodavac mora isplatiti radniku i troškove prijevoza kao što ih isplaćuje i ostalim djelatnicima koji idu na posao?

đulic
02.06.2012., 08:11
poslodavac nije dužan isplatiti putne troškove,jer ih niste niti imali.

libertas30
02.06.2012., 20:20
poslodavac nije dužan isplatiti putne troškove,jer ih niste niti imali.

A ovaj dio:
"isplatiti naknadu plaće i priznati sva ostala prava kao da je radio" ???
Zar nisam ja na taj način doveden u zabludu, jer sam teorijski mogao odraditi taj otkazni rok i dolaziti s nekim na posao i zaraditi tih dodatnih par stotina kuna od prijevoza?
Šta onda podrazumjeva stavka: "sva ostala prava kao da je radio" ?
Nisam pravnik ali razmišljam čisto logički na osnovu onog što je poslodavac napisao.Da li tu ima neke pravne osnove da na tragu ovoga se mogu dobiti i potraživanja prijevoza?

manja mama
04.06.2012., 07:49
Ovako, mene zanima može li u ugovoru stajati da postoje sankcije za odlazak na trudničko u nekom određenom roku. Odnosno, ima li poslodavac pravo u firmi gdje većinom rade žene staviti u ugovor o radu neko vremensko ograničenje po kojem ti ne smiješ biti trudan, a ako ti se to dogodi da snosiš neke sancije, tipa otkaza ili financijskih sankcija i sl.? Je li to protuzakonito?

anabe
05.06.2012., 13:08
Molila bih za savjet,pomoć! Situacija je ovakva;
Prošle godine zatvorila se firma u kojoj sam radila i imala sam pravo na novčanu naknadu od burze 3 mjeseca.01.10.sam se zaposlila na drugom mjestu,produživali su nam ugovore svaka 3 mjeseca.S obzirom da nam je "gospodin" direktor bez opravdanog razloga sada pred godišnji odmor išao skinuti plaću od 3000kn na 2500,a meni 30.06.ističe ugovor,smatram kako je bolje za mene da im kažem da mi ne produže ugovor jer ako sam dobro informirana,ako dam otkaz prije ili poslije,nemam pravo na naknadu.E sad,mene zanima-šta oni uopće napišu kada istekne ugovor(bojim se da me ne zeznu)?Da li imam uopće pravo na naknadu bar jedan mjesec?
I još nešto,nisam koristila godišnji-da li su mi ga dužni platiti??
Oprostite ako sam bila opširna i hvala unaprijed!

ilea avis
06.06.2012., 13:54
Možeš reći da ne želiš da ti produže ugovor i dobit ćeš istek ugovora. Imaš pravo na naknadu ako imaš minimalno 9 mjeseci neprekinutog radnog staža (a po tvom postu vidim da imaš).

skipjack
06.06.2012., 14:18
Pozdrav,

treba jedan savjet vezano uz poslovno uvjetovani otkaz ugovora o radu i isplatu otpremnine. Naime poslodavac mi je nagovjestio prestanak radnog odnosa sa 01.06.2012. početkom 05. mjeseca. Nije mi uručio nikakav otkaz (jer smo mi kao dobri svi u firmi ).
Danas dolazim po papire i između ostalog konačno dobivam odluku o otkazu koja je antidatirana (ne namjeravam inzistirati na odrađivanju otkaznog roka) i u kojem nema iznosa otpremnine (radio sam u firmi preko 3 godine).

E sad me malo muči pošto je odluka o otkazu antidatirana mjesec i pol unatrag, a u uputi o zaštiti prava piše da imam to pravo zatražiti u roku od 15 dana od dana primitka odluke(pozivaju se na članak 133 stavak 1. koji mi nema nikakve veze ali OK) interesira me da li mi mogu osporiti isplatu otpremine pošto u odluci nema iznosa?
Evo i fotke u prilogu...

http://img256.imageshack.us/img256/6114/otkaz.th.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/256/otkaz.jpg/)

anabe
06.06.2012., 18:27
Hvala na odgovoru!! :)

goliath
07.06.2012., 13:58
Možeš ih zezati s time da ti otkazni rok počinje teći tek od (pravog) dana dostave, takav i je zakon jer otkaz postoji samo u pismenom obliku. Za to moraš paziti te kratke rokove (a5 dana) za podnošenje zahtjeva za zaštitu pred poslodavcem odnosno tužbu nakon toga...

Što se tiče same otpremnine, ona postoji i neovisno dal ti ju je poslodavac obračunao u otkazu ili nije i dospjeva zadnji dan radnog odnosa. Dakle, ako te samo otpremnina muči, ne trebaš u roku tih 15 dana ništa pokretati, već imaš rok od 3 godine za podizanje tužbe ako se ne uspijete dogovoriti.

Tallyy
10.06.2012., 08:23
Imam par pitanja, pa lijepo molim ako mi netko može dati odgovore.
Ako dam izvanredni otkaz, jer mi je plaća smanjena retroaktivno, bez bilo kakve pismene obavijesti koju sam potpisala, imam li pravo nanaknadu za sve mjesece otkad je smanjena i što mi je u tom slučaju činiti? Osim što ću predati pismeni otkaz u kojem navodim razloge. Da li je tu još potrebna neka tužba gdje zahtijevam povrat svih tih razlika ili to kao kod otpremnine ide automatski? Nakon toga koji mi je zakonski rok za prijavu na burzu?
Zahvaljujem na svim odgovorima!

biscotto
13.06.2012., 17:59
30.06. mi ističe ugovor.Nemam ga namjeru produžavat.Klasika po pitanju plaće : dio na račun, dio u kuvertu.Od 01.06 mi je ukinuto to u kuvertu.Ok što je tu je.
Sporan mi je GO.Imam 24 dana.14 dana starog GO.10 dana novog GO za 6 mjeseci rada u ovoj godini.Mogu li tražit naknadu za neiskorišteni dio GO?Za svih 24 dana?Ili za taj od prošle godine : piši kući da je propalo?Imam li obvezu obavjestiti poslodavca da neću produžavat ugovor?

SmartFart
13.06.2012., 20:51
Firma je propala, račun je u blokadi i dužni su mi 3 plaće. U međuvremenu sam potpisao ugovor za sestrinsku firmu sa zadržavanjem stečenih prava itd. U ugovoru o prestanku radnog odnosa sa prvospomenutom firmom piše da su mi oni dužni isplatiti zaostala potraživanja. E sad...molim nekoga sa iskustvom da mi objasni što to konkretno znači. Kome se trebam obratiti da se stvar pokrene. Tko se prvi namiruje iz temeljnog kapitala i gdje se nalazi ta lova?
Hvala.

H4ni8aLL
20.06.2012., 15:01
Pozdrav svima,

nisam mislio da ce mi trebat ovaj PDF, ali eto, Im here.

Trebao bi mi jedan kratki savjet oko par stavki oko mog posla. Sto prije bi bilo pozeljno, i sto tocnije, jer svi znamo da poslodavci okrecu i izvrcu zakone kako i kad stignu. Znaci prvo opis situacije radi boljeg razumjevanja:

Radim kao Inzinjer za komunikacijske sustave za privatnika. Poslodavac ima 2 firme:

Firma A i firma B. U firmi A radim 6 sati , a u firmi B 2 sata. Oba ugovora su na neodređeno vrijeme.
U oba ugovora pise Radnik ce obavljati sljedece poslove: Inzinjer za komunikacijske sustave. Stanka 30 min, bla bla, standardno ostalo.

dodatak na placu: Sukladno ZORu, najkasnije do 15og u mjesecu itd.

Ostala prava: Radnik ima pravo na isplatu varijabilnog dijela place po odluci clana uprave poslodavca ( pretpostavljam da je ovo prijevoz ili tako nesto,koji sam ionako prestao dobivat pred 5 mjeseci ).

Znaci to su jedina dva papira koja sam ja potpisao u firmi. Radim 1 godinu i 8 mjeseci u toj firmi. Zatrazio sam godisnji odmor na koji imam pravo, sljedecih 2 tjedna. Dobio sam rijesenje od firme, koju je poslodavac potpisao i pecatirao.

Sada kada trebam ici na godisnji, dan prije, on meni govori da je uletio neki hitni posao i da ce me vjerojatno trebati. Ja mu kazem da sam na godisnjem, on se pravi mutav kao da to ne zna. ( ako ne zna, onda nije on potisao i dao mi je krivotvoreni papir ocito ).

Posao koji je hitno uletio je nekakvo spajanje solarnih kolektora negdje van mog grada gdje treba provesti 30 dana na nekom krovu. Fali mu ljudi i sada hoce i mene na to natjerati. Ono sto mene zanima:

- Koje su moje akcije ako me poslodavac povlaci sa godisnjeg i salje na posao koji nema veze s mojom strukom. Da li mi mora dati edukaciju?
- sta ako ja odbijem?
- na sta imam pravo ako dobijem otkaz ( jer rekao je , ako se ne pojavim, vrlo vjerojatno otkaz...uzmite u obzir koliko radim, pa mi recite za biro, otpremninu itd )
- To je na visini od 8 metarA (krov), a ja nemam zastitu na radu, niti rad na visini polozen.

Znaci nisam nigdje dobio popis mojih poslova ili nesto tako da sam potpisao. Samo ugovore u kojima pise sto sam vam napisao.

Na kraju, tko je nadlezan za te stvari? Drzavni inspektorat? Posto otkaz mi ne gine, ovako ili onako, ali ima da i on nahebe zbog zahebancije.

Eto, hvala. Pa ako netko ima volje ili iskustva, bio bih zahvalan. ( Inace u rijeci sam, a nemam pojma gdje i kome se obratiti ) :ne zna::ne zna: :top:

celeres
21.06.2012., 16:24
Poštovani,

radio sam u fast foodu 13 dana nakon čeka me poslodavac optužio za krađu.

Prvo i osnovno radio sam u smjeni po 9h na preko 40 stupnjeva uz konstantni mobbing od strane poslodavca.

19.6. 2012. mi je smjena završila u 00:00h te sam lokal napustio oko 00:30. Nakon toga u 07:15h (20.6.) primam poziv od poslodavca uz pitanje "gdje su novci ? .. i neka ih vratim" kako sam bio u polusnu, a pošto je polodavac inače zvao i bio bezobrazan zbog sitnica pomislio sam kako je i ovaj put riječ o hiru nehumano poremećene osobe. Oko 09:30h zaprimam novi poziv u kojem mi govori da javim prijatelju da vrati novce ili će nas on sve naći i pobiti. Sad sam se već lagano razbudio i shvatio da mu je netko zbilja uzeo novce iz blagajne ali sam ujedno i pokušao objasniti da ne znam o čem priča i neka se fino smiri i objasni. Postavljam mu niz pitanja, kakvi novci..tko ih je uzeo.. kakve veze ima moj frend.... i cijeli niz smislenih pitanja da pokušam shvatiti o čemu se radi nakon čega mi je poklopio slušalicu. Shvatio sam da je situacija apsolutno izmakla kontroli i da je potrebno da sjednemo i popričamo o navodnom incidentu.

Samoiniciajtivno i uz najbolje namjere, sa ciljem shvaćanja i rasvjetljavanja događaja, došao sam sa prijateljem kojeg je optužio za krađu, do lokala u kojem sam radio. Nakon što smo čekali oko 10 min da se pojavi jedina rečenica koju je izgovorio bila je "sad će vam doći policija pa s njom razgovarate... O.K., reko frajer je totalni debil koji je zabrijao na najjače ali jbg moramo razgovarat. Čekali smo oko 5min da završi preuzimanje robe nakon čega sam ga ljubazno zamolio da izađe ispred lokala kako bi porazgovarali o optužbama i prijetnjama koje je uputio prema meni i frendu. odbijao je izaći ispred lokala (odnosno razgovarati s nama) preko 40min nakon čega smo ponovno ušli u lokal i zamoli ga da nam objasni na osnovu čeka je zaključio da smo mi odgovorni za pljačku. Neka nam pokaže snimke nadzorne kamere, nakon čega je on reagirao na način da je nožem od 35cm sa uskom oštricom krenuo prema meni........srećom frend je bio sabran i izbjenuta je tragedija (a samo smo htjeli razgovarati zašto je i na osnovu čega nas optužio) ... nakon toga smo otišli na policiju i prijavili napad ali to je za moje pitanje manje važno jer sam ionako već previše napisao.

Zanima me slijedeće. Rekao mi je da se više nemoram pojaviti na poslu (kao i da bi nakon pokušaja ubojstva) dakle izvanredni otkaz. Radio sam preko studentskog ugovora i zanima me kakva su mi prava. Da li postoji određeni rok ili procedura (pisano upozorenje) koju poslodavac po osnovi stud. ugovora mora ispuniti a ako ne ispoštuje iste kakve su moje pravne mogućnosti. Dakle govorimo o činjenici da je netko samovoljno odlučio prekinuti radni odnos bez da je saslušao što mu optužena strana ima reći i koju je btw. pokušao izbosti nožem.

Drugo, dokazivanje rada. Ako se ponio prema meni na ovakav krajnje nehumani i kretenski način što mogu očekivati prilikom obračuna radnih dana. drugim riječima što ga prijeći da kaže da sam primjerice radio 5 a ne 15 dana ?

Treće. Koliki je max broj radnih sati, odnosno radni tjedan, ako tako nešto uopće postoji kada govorimo o studentskom ugovoru ?

Četvrto. Radio sam 11 dana u smjeni od 15:00 do 00:00h + 4 puta noćnu od 20:00 do 04:00, te me zanima da li postoji zakonska odredba koja ograničava trajanje rada samo u jednoj smjeni, odnosno max broj dana rada u jednoj smjeni tijekom jednog mjeseca ?

Na policiji smo saznali da uopće nije prijavio pljačku koju je navodno primjetio oko 07:15, iako je više puta spomenuo da će nas pokupit policija (ko da se imaš ičeg bojati kad znaš da si nevin), te da je policija za istu saznala od nas kad smo ga prijavili (oko 12:00h) zbog napada hladnim oružjem. Stoga postoji mogućnost da je sam inscenirao krađu kako bi mi dao otkaz i tako ne bi morao ispuniti svoje obveze spram mene. Zbog toga Vas i molim da mi pomognete u svezi pravnih aspekata odnosno koraka koje moram napraviti.

Lokal se zove Fresh Meals a firma San Bio Sfera

ZAHVALJUJEM VAM NA ODGOVORIMA !

Lijep pozdrav !

Wicked Messenger
24.06.2012., 17:14
imam jedno pitanjce: zaposlen sam na neodređeno u jednoj manjoj firmi unutar ZG Holdinga. imam VSS, a radim NKV posao...dok istovremeno ima hrpa ljudi koja je određena na poslove za koje je potrebna VSS a imaju SSS ili čak i manje od toga. ima li kakav pravni lijek, kakva caka u zakonu? ili da se pomirim sa time da su stranačke i rodbinske veze najbitnije za dobivanje kvalitetnog radnog mjesta? :D

Alexeya
25.06.2012., 21:50
LP, imam jednu pitanje za sve pravne stručnjake prisutne ovdje da mi pomognu rješit sljedeći problem: radim u prosvjeti (učiteljica) i imam ogromnu želju napraviti tetovažu na zapešću... pošto živim u mjestu (hmm državi) gdje se na takve stvari gleda "ispod oka" zanima me da li negdje u zakoni stoji da si zaposlenik u prosvjetnoj djelatnosti ne smije dozvolit takve stvari ili imam radnička prava, tj slobodnu volju neovisnu o mjestu zaposlenja.... zaposlena na neodređeno, posao siguran i bojim se da li moguće da si ga ovime ugrozim... apsurdno razmišljanje ali zanima me pravna strana... unaprijed zahvaljujem ;)

SuperQueer
26.06.2012., 08:05
Pozdrav svima,
Sada kada trebam ici na godisnji, dan prije, on meni govori da je uletio neki hitni posao i da ce me vjerojatno trebati. Ja mu kazem da sam na godisnjem, on se pravi mutav kao da to ne zna. ( ako ne zna, onda nije on potisao i dao mi je krivotvoreni papir ocito ).

Posao koji je hitno uletio je nekakvo spajanje solarnih kolektora negdje van mog grada gdje treba provesti 30 dana na nekom krovu. Fali mu ljudi i sada hoce i mene na to natjerati. Ono sto mene zanima:

reci mu da bi mu vrlo rado pomogao no da nisi u svom selu rvackoj i to je to.
nisam ziher kaj zakon kaze ali ako si predao zahtjev i on ga je potpisao (neznam otkud ti ideja da je netko u firmi krivotvorio njegov potpis na tvom zahtjevu za GO :mislim:)

osim toga vidis da poslodavac ima povjerenja u tebe kada misli da bi mogao radit na visini od 8 metara bez da padnes, tako da mu ljepo reci da mu saljes tople pozdrave iz grcke, turske il kaj vec...

molim

SuperQueer
26.06.2012., 08:13
LP, imam jednu pitanje za sve pravne stručnjake prisutne ovdje da mi pomognu rješit sljedeći problem: radim u prosvjeti (učiteljica) i imam ogromnu želju napraviti tetovažu na zapešću... pošto živim u mjestu (hmm državi) gdje se na takve stvari gleda "ispod oka" zanima me da li negdje u zakoni stoji da si zaposlenik u prosvjetnoj djelatnosti ne smije dozvolit takve stvari ili imam radnička prava, tj slobodnu volju neovisnu o mjestu zaposlenja.... zaposlena na neodređeno, posao siguran i bojim se da li moguće da si ga ovime ugrozim... apsurdno razmišljanje ali zanima me pravna strana... unaprijed zahvaljujem ;)

ako radis u prosvjeti, mozda bi za tatoo trebala odabrat neko drugo mjesto ili pogledat neki posao na kojem ce ljude bolit ku .... kak hodas, ti trebas klincima predstavljat uzor i iako su tetovaze totalno in i znaju bit prekrasne, cesto znaju bit ogromne greske i treba vrlo dobro razmislit o tome.

nepotrebno ti je spominjat kak ce se stariji kolege ponasat prema tome, s druge strane odi do pedagogice ili dise i pitaj kaj oni mise i odma ces dobit najbolji odgovor:cerek:

marija82
27.06.2012., 12:30
molim savjet, jer nisam sigurna da li okej razmišljam: ako dam redovni otkaz ugovora o radu s otkaznim rokom od 30 dana, a ostalo mi je 2 tjedna neiskorištenog godišnjeg odmora, da li mogu radit dva tjedna i onda dva tjedna bit doma na g.o. i to je onda tih 30 dana, ili ako odradim svih 30 dana otkaznog roka, mogu tražit naknadu za neiskorišteni godišnji? thanx! :)

angelina333
27.06.2012., 14:16
Imam malo više pitanja, neke sam postavila na dr. temama, ali ako itko zna kakav odgovor, bila bi jako zahvalna :)
1. koji se iznos plaće uzima u prosjek na temelju kojeg se dalje isplaćuju naknade za bolovanje, porodiljni...Jer, na ugovoru sam prijavljena na minimalaca, a ispaćuje mi se malo veća + stimulacije (što je sve navedeno na platnoj listi zasebno - redoviti rad, godišnji, stimulacije - a na što se plaćaju doprinosi, porezi...)
2. ako sam na bolovanju zbog ozljede na radu, koliko se može vuči naknada za takvo bolovanje nakon što ugovor isteče? Poslodavac nije obavezan produžit mi ugovor?
3. ako sam na bolovanju do isteka ugovora, koje se ne produži, što je sa GO?
- ako prelazim kod dr. poslodavca, mora/može li mi ga dat da ga iskoristim?
- čula sam da ga sadašnji poslodavac isplaćuje? koliko po mj.? imam 24 dana u god.
4. ako mi ugovor istječe za mjesec dana, a ja sad nađem dr. posao. trenutno sam na bolovanju zbog ozljede na radu i ne mislim se zbog "te" ozljede vratiti na posao. kakva je priča sa otkaznim rokom? naravno da me nitko ne može prisiliti da odrađujem otkazni rok na radnom mjestu zbog kojeg sam već neko vrijeme na bolovanju...

đulic
28.06.2012., 09:33
angelina,uguglaj ovo što si boltala i sve ćeš pročitati,mislim odgovore.

zeljkozg
28.06.2012., 09:40
imam jedno pitanjce: zaposlen sam na neodređeno u jednoj manjoj firmi unutar ZG Holdinga. imam VSS, a radim NKV posao...dok istovremeno ima hrpa ljudi koja je određena na poslove za koje je potrebna VSS a imaju SSS ili čak i manje od toga. ima li kakav pravni lijek, kakva caka u zakonu? ili da se pomirim sa time da su stranačke i rodbinske veze najbitnije za dobivanje kvalitetnog radnog mjesta? :D

VSS radnik NE SMIJE I NE MOŽE raditi NKV poslove.

prijavi ih državnom inspektoratu, imaš pravo na veći koefcijent bodova zbog struke.

zeljkozg
28.06.2012., 09:42
molim savjet, jer nisam sigurna da li okej razmišljam: ako dam redovni otkaz ugovora o radu s otkaznim rokom od 30 dana, a ostalo mi je 2 tjedna neiskorištenog godišnjeg odmora, da li mogu radit dva tjedna i onda dva tjedna bit doma na g.o. i to je onda tih 30 dana, ili ako odradim svih 30 dana otkaznog roka, mogu tražit naknadu za neiskorišteni godišnji? thanx! :)

Možeš raditi 2 tjedna i 2 tjedna iskoristiti godišnji. Također ako odradiš 30 dana imaš pravo tražiti naknadu za neiskorišteni godišnji.

zeljkozg
28.06.2012., 09:48

Posavjetuj se s nadležnom službom. Inače policija također ne može imati tetovažu na vidljivim mjestima (podlaktice, zapešća, vrat...)

zeljkozg
28.06.2012., 10:31
- Koje su moje akcije ako me poslodavac povlaci sa godisnjeg i salje na posao koji nema veze s mojom strukom. Da li mi mora dati edukaciju?
- sta ako ja odbijem?
- na sta imam pravo ako dobijem otkaz ( jer rekao je , ako se ne pojavim, vrlo vjerojatno otkaz...uzmite u obzir koliko radim, pa mi recite za biro, otpremninu itd )
- To je na visini od 8 metarA (krov), a ja nemam zastitu na radu, niti rad na visini polozen.

Znaci nisam nigdje dobio popis mojih poslova ili nesto tako da sam potpisao. Samo ugovore u kojima pise sto sam vam napisao.

Na kraju, tko je nadlezan za te stvari? Drzavni inspektorat? Posto otkaz mi ne gine, ovako ili onako, ali ima da i on nahebe zbog zahebancije.

Eto, hvala. Pa ako netko ima volje ili iskustva, bio bih zahvalan. ( Inace u rijeci sam, a nemam pojma gdje i kome se obratiti ) :ne zna::ne zna: :top:

Poslodavac ne može i ne smije prisiliti radnika da radi poslove za koje nije osposobljen za koje mu je zdravlje ili ugožen život, te za koje mora imati potvrdu da može raditi na visinama. Zašto nemaš zaštitu na radu? Svaki radnik to mora imati položeno, za rad na visini ne moraš imati ako ti to nije primarni posao.

Državni inspektorat je nadležan za provjeru bilo kakvih povreda radnih prava radnika. Ukoliko ti zaprijeti otkazom, ti njemu zaprijeti državnim inspektoratom.
Osim toga ni ugovor koji si potpisao nije valjan koliko pretpostavljam.

Tako da će po mom naći bar 3-4 točke povrede prava radnika. Znam slučaj gdje je čistačica radila u firmi a nije bila prijavljena. Ušla inspekcija na osnovi anonimne prijave..i hop..ključ u bravu 30 dana i onda poslodavac ide na sud, pa kazne ovo ono...

(4) Poslovno ili osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može obrazovati ili osposobiti radnika za rad na nekim drugim poslovima, odnosno ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da obrazuje ili osposobi radnika za rad na nekim drugim poslovima.

http://www.zakon.hr/z/167/Zakon-o-zaštiti-na-radu

Wicked Messenger
28.06.2012., 19:32
VSS radnik NE SMIJE I NE MOŽE raditi NKV poslove.

prijavi ih državnom inspektoratu, imaš pravo na veći koefcijent bodova zbog struke.

hvala na odgovoru :)

koji je to točno članak zakona o radu? tražio sam, ali nisam uspio naći. da im nabijem na nos. hvala!

H4ni8aLL
28.06.2012., 20:36
Poslodavac ne može i ne smije prisiliti radnika da radi poslove za koje nije osposobljen za koje mu je zdravlje ili ugožen život, te za koje mora imati potvrdu da može raditi na visinama. Zašto nemaš zaštitu na radu? Svaki radnik to mora imati položeno, za rad na visini ne moraš imati ako ti to nije primarni posao.

Državni inspektorat je nadležan za provjeru bilo kakvih povreda radnih prava radnika. Ukoliko ti zaprijeti otkazom, ti njemu zaprijeti državnim inspektoratom.
Osim toga ni ugovor koji si potpisao nije valjan koliko pretpostavljam.

Tako da će po mom naći bar 3-4 točke povrede prava radnika. Znam slučaj gdje je čistačica radila u firmi a nije bila prijavljena. Ušla inspekcija na osnovi anonimne prijave..i hop..ključ u bravu 30 dana i onda poslodavac ide na sud, pa kazne ovo ono...

(4) Poslovno ili osobno uvjetovani otkaz dopušten je samo ako poslodavac ne može obrazovati ili osposobiti radnika za rad na nekim drugim poslovima, odnosno ako postoje okolnosti zbog kojih nije opravdano očekivati od poslodavca da obrazuje ili osposobi radnika za rad na nekim drugim poslovima.

http://www.zakon.hr/z/167/Zakon-o-zaštiti-na-radu

hvala svima :top:

3Q3
29.06.2012., 12:34
Radim na novom radnom mjestu i činilo se predobro da bi bilo istinito.

Plaća je kasnila i taj frclek koji sam trebala dobiti sam dobila u 2 dijela.

Starija radnica mi je rekla kako njoj nikad plaća nije došla na vrijeme, uvijek je dakle kasnila, nikad joj nisu u jednom dijelu platili i još su joj dužni zadnju plaću koja pitanje kad će biti.

Ja ne trpim govna. Ne želim biti tipični radnik koji će biti sretan samo da ima posao želim prijaviti ovakvog robovlasnika jer ne mogu na ovakav način plaćati stan.

Kome se mogu obratiti?

antisa2
02.07.2012., 23:17
meni je navodno istekao ugovor a ja ga nisam ni potpisao.Radio sam u firmi A2 god 11mj i 29 dana pa me onda u firmu B pribacilo godinz dana DA BI ME VRATILO U FIRMU A A da nisam nista potpisao.imam li kakva prava.a još mi je ostao duzan dnevnice

VISA SILA
03.07.2012., 14:34
imam jedno pitanje. mora li se odraditi otkazni rok i koliko ako cura da otkaz,radi u kaficu 4 mjeseca i vidjela je da to nije za nju i nasla je bolji posao, cuo sam da ne treba ako ne radis duze od 6 mjeseci? hvala i pozz!

angelina333
04.07.2012., 12:06
imam jedno pitanje. mora li se odraditi otkazni rok i koliko ako cura da otkaz,radi u kaficu 4 mjeseca i vidjela je da to nije za nju i nasla je bolji posao, cuo sam da ne treba ako ne radis duze od 6 mjeseci? hvala i pozz!
kad sam zadnji put proučava zakon o radu, ako radiš manje od 6.mj. otkazni rok je 2 tjedna, u suprotnom mjesec dana. ali možda ga nećeš morat ni odratit...ovisi o poslodavcu...

night_train
05.07.2012., 07:34
pozdrav,
evo imam jedno pitanje u vezi poslovno uvjetovanog otkaza (ona opcija kad nema vise posla, firma usla u krizu...).. 5.9 ce biti 7 godina da radim na ovom mjestu (manji privatni ured) i sve mi se cini da firma ide na listu 'umrlih'...

imam li pravo na neku otpremninu? i jel se to računa kao min. 1/3 place po godni staza?
napominjem da nemamo neki koketivni ugovoro i sl..
hvala

H4ni8aLL
06.07.2012., 14:58
Trebao bi jedan odgovor do ponedjeljaka ako je moguce, jer tada je action.

Poslodavac mi je dao zadatak koji nema veze sa mojom profesijom ili pozicijiom na koju sam zaposlen. Odbio sam. Zeli otkazati ugovor o radu. Ja nemam nista protiv. ( nije mi ponudio edukaciju, niti drugo mjesto..nista ). Ali nema veze, ne smeta mi otkaz. Samo me zanima da li me moze shebat radi naknade na birou rada. Onih 70% place prvih tri mjeseca sto imam pravo.
Ja naravno nista mu ne potpisujem, nikakve sporazumne itd. Samo me zanima to. ( I kaze da ne moram odraditi otkazni rok...jel to mora mi napismeno dati ili stA? ) Hvala puno

mi§t
06.07.2012., 20:31
Radio sam u zadarskoj poslovnici tomatonea/mexspresa/media distribucije (ili kako se već sad zovu... već po mijenjanu imena je očito o kakvoj se firmi radi), jedno mjesec dana... U zadru se poslovnica ugasila, najviše zbog nemarnosti i neodogovornosti šefova u zg.... Nisam bio zaposlen na ugovor ni nikako, u tih mjesec dana su stalno obećavali da će biti sljedeći tjedan...
I sad, da skratim priču, ostali su mi dužni plaću, 2400 kn, i bilo je rećeno do 20.12. će biti na tekućem...
Još nema ništa, zovem ih na telefone, ne javljaju se... Zanima me ima li koje državno tijelo kome da se obratim, da ne moram otići u zg i na silu izvući te pare???? jer ako mi ne plate uskoro odoh ja u zg po pare sam!!!

Je li mogu saznat da li si dobio tu plaću, pošto sam ja radila tamo i još mi kasni plaća pa me znaima hoću li ju ikad vidjet pošto sam kasno shvatila kako firma loše posluje. :504:
Hvala

mi§t
06.07.2012., 20:38
Ima li ko kakvih istustava sa firmom Media distribucija d.o.o. posto puno obecavaju a od obecanja o prijavi nista nego samo zavlace ljude :(

Mislim da smo u istome sosu, nažalost i ja već dosta dugo čekam plaću pa nikako ju dobiti, mislim da se i na glavu postavim da ću ju vidjeti jako kasno ako i tada....ne shvaćam kako oni tako loše drže tu firmu, čisto izrabljivanje ljudi na veliko,a plaće od nikuda....shvaćam da je kriza u državi, ali svejedno to nebi trebali raditi.:503:
Oni ljudi koji čitaju ovaj post BJEŽITE O MEDIA DISTRIBUCIJA, rad na crno bez pokrića!!!!:504:

shucuma
07.07.2012., 11:42
1999 i 2000 godine firma mi je ostala duzna djelove neisplaćene plaće,,u međuvremenu promjenilo se ime tvrtke i vlasnik kod kojeg sam ponovno zasnovao radni odnos 2006 god.! uvjetovano mi je da potpišem da se odričem potraživanja !!što mislim da sam i potpisao,,te nakon par mjeseci dobio otkaz!! molim nekog da mi da savjet što mogu učiniti da me isplate !! i dali imam ikakva prava ako sam potpisao da se odričem potraživanja(uvjetovano)

chegrtusha
07.07.2012., 12:21
Zastara za materijalna potraživanja iz radnog odnosa nastupa u roku 3 godine od dana dospijeća svakog pojedinog potraživanja, dakle tebi je taj rok prošao. Ne znam šta si čekao dosad. :ne zna:

gottawa
09.07.2012., 06:35
Pozdrav, imam jedno pitanje.
Radim u državnoj firmi po zamjenama, produživali su mi ugovor i evo sada ima već godina dana da radim bez prekida. Velika je vjerojatnost da dobijem stalni posao ali ako mi se slučajno dogodi trudnoća ove godine i odem na komplikacije pa na porodiljni da li onda istekom te tri godine dobivam automatizmom ugovor na neodređeno ili ne?
Hvala na odgovoru.:)

riche
09.07.2012., 06:38
Ne, nisu ti dužni produžiti ugovor na određeno bez obzira na trudnoću, porodiljni....